Licensed to Long Island Aquatic Club
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 6/21/2010 09:15 PM
                  2010 Empire State Games, Sanction #: 100606                  
                              Long Island Trials                               
                                    Results                                    
 
Women 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name              Year Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Marielle Pavek         SSC-MR                 28.42      28.41        
  2 Alexandra Hemp         CSC-MR                 29.26      28.82        
  3 Rachael Bertini        TVSC-MR                29.34      29.33        
  4 Kate Stansbury         TVSC-MR                29.57      29.98        
  5 Alanna Carey           TVSC-MR                30.21      30.25        
  6 Nicole Shutowich       TVSC-MR                29.88      30.50        
  7 Kaleigh O'Halloran     IA-MR                  31.49      30.75        
  8 Kerry Glenday          IA-MR                  30.89      31.55        
 
Women 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name              Year Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Marielle Pavek         SSC-MR               1:01.76    1:01.28        
  2 Alexandra Hemp         CSC-MR               1:04.57    1:04.52        
  3 Miranda Richards       IA-MR                1:07.12    1:06.68        
  4 Hanna Sandor           IA-MR                1:07.28    1:07.91        
  5 Rachael Bertini        TVSC-MR                57.11    1:08.56        
  6 Corley Miller          SSC-MR               1:08.92    1:09.88        
  7 Kaleigh O'Halloran     IA-MR                1:08.05    1:10.65        
 
Women 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name              Year Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Alex Donnelly          North Shore-MR       2:17.78    2:16.53        
  2 Alanna Carey           TVSC-MR              2:21.59    2:16.79        
  3 Meaghan Scheck         IA-MR                2:28.11    2:24.79        
  4 Miranda Richards       IA-MR                2:25.92    2:27.61        
  5 Corley Miller          SSC-MR               2:30.60    2:30.48        
 
Women 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name              Year Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jessica Fabrizio       North Shore-MR       4:38.16    4:41.88        
  2 Alex Donnelly          North Shore-MR       4:45.15    4:51.19        
  3 Alanna Carey           TVSC-MR              5:00.11    4:54.92        
  4 Jaclyn Ouzounian       TVSC-MR              5:05.19    5:09.55        
  5 Meaghan Scheck         IA-MR                5:02.66    5:10.63        
 
Women 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name              Year Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Alanna Carey           TVSC-MR              5:00.11    9:56.11        
  2 Alex Donnelly          North Shore-MR       4:45.15   10:01.40        
  3 Kristen Pozmanter      TVSC-MR              4:49.66   10:05.49        
  4 Kerry Glenday          IA-MR                5:02.52   10:41.92        
 
Women 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name              Year Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jessica Fabrizio       North Shore-MR       5:13.30   18:15.48        
  2 Kristen Pozmanter      TVSC-MR              5:30.05   18:42.00        
  3 Alex Donnelly          North Shore-MR       5:24.91   18:59.84        
 
Women 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name              Year Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Val Zeffiro            TVSC-MR              1:07.80    1:10.65        
  2 Kate Stansbury         TVSC-MR              1:12.65    1:12.69        
  3 Kaleigh O'Halloran     IA-MR                1:14.19    1:12.87        
  4 SAMANTHA REILLY        BLUEFISH-MR          1:11.01    1:13.15        
  5 Kristine Vizcaino      North Shore-MR       1:13.35    1:13.84        
  6 Hanna Sandor           IA-MR                1:12.95    1:14.28        
  7 Alexandra Hemp         CSC-MR               1:12.08    1:14.95        
  8 Colleen Lampe          TVSC-MR              1:03.36    1:16.30        
  9 Marielle Pavek         SSC-MR               1:11.17    1:16.58        
 10 Miranda Richards       IA-MR                1:16.58    1:17.57        
 11 Nicole Shutowich       TVSC-MR              1:14.63    1:18.58        
 
Women 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name              Year Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Val Zeffiro            TVSC-MR              2:28.23    2:30.95        
  2 Colleen Lampe          TVSC-MR              2:19.68    2:35.97        
  3 Hanna Sandor           IA-MR                2:41.04    2:38.63        
  4 Kristine Vizcaino      North Shore-MR       2:41.52    2:40.27        
  5 Miranda Richards       IA-MR                2:44.31    2:46.00        
  6 Kaleigh O'Halloran     IA-MR                2:48.69    2:52.13        
 
Women 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name              Year Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jessica Fabrizio       North Shore-MR       1:16.25    1:17.77        
  2 Kristine Vizcaino      North Shore-MR       1:21.20    1:20.11        
  3 Alexandra Hemp         CSC-MR               1:19.89    1:20.40        
  4 SAMANTHA REILLY        BLUEFISH-MR          1:21.13    1:22.42        
  5 Kerry Glenday          IA-MR                1:25.84    1:28.20        
  6 Jaclyn Ouzounian       TVSC-MR              1:26.89    1:29.54        
  7 Christine Occhiogr     TVSC-MR              1:29.31    1:29.91        
 
Women 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name              Year Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jessica Fabrizio       North Shore-MR       2:45.23    3:00.10        
  2 Kristine Vizcaino      North Shore-MR       3:01.91    3:07.79        
  3 Kerry Glenday          IA-MR                3:11.14    3:19.35        
 
Women 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name              Year Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rachael Bertini        TVSC-MR              1:08.40    1:06.82        
  2 Val Zeffiro            TVSC-MR              1:08.29    1:10.15        
  3 Nicole Shutowich       TVSC-MR              1:07.52    1:10.47        
  4 WENDY MERZ             BLUEFISH-MR          1:08.28    1:10.72        
  5 Marielle Pavek         SSC-MR               1:09.08    1:11.99        
  6 Kate Stansbury         TVSC-MR              1:11.50    1:13.66        
  7 Christine Occhiogr     TVSC-MR              1:12.65   x1:14.98        
  8 Lauren Sciarrotto      TVSC-MR              1:13.65   x1:15.28        
  9 Meaghan Scheck         IA-MR                1:18.87    1:16.62        
 10 Corley Miller          SSC-MR               1:14.76    1:18.05        
 
Women 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name              Year Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rachael Bertini        TVSC-MR              2:39.74    2:36.31        
  2 Nicole Shutowich       TVSC-MR              2:31.45    2:37.64        
  3 Kate Stansbury         TVSC-MR              2:39.01    2:38.12        
  4 Lauren Sciarrotto      TVSC-MR              2:42.83    2:44.69        
  5 Val Zeffiro            TVSC-MR              2:38.64   x2:46.74        
 
Women 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name              Year Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kristen Pozmanter      TVSC-MR              2:36.00    2:36.12        
  2 Colleen Lampe          TVSC-MR              2:17.81    2:37.29        
  3 Hanna Sandor           IA-MR                2:46.51    2:43.86        
  4 Jaclyn Ouzounian       TVSC-MR              2:47.74    2:49.48        
 
Women 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name              Year Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kristen Pozmanter      TVSC-MR              5:26.21    5:34.56        
  2 Colleen Lampe          TVSC-MR              4:54.66    5:38.18        
  3 Lauren Sciarrotto      TVSC-MR              5:38.56    5:51.11        
  4 Meaghan Scheck         IA-MR                5:56.72    5:56.51        
 
Men 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name              Year Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Everett Vasquez        North Shore-MR         23.42      24.38        
  2 James Donlevy          SSC-MR                 25.06      25.19        
  3 Luis Romero            North Shore-MR            NT      26.14        
 
Men 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name              Year Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Everett Vasquez        North Shore-MR         51.51      54.45        
  2 Charles Malkin         North Shore-MR         54.76      55.68        
  3 James Donlevy          SSC-MR                 54.86      56.46        
 
Men 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name              Year Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Charles Malkin         North Shore-MR       2:01.83    2:06.30        
  2 Timothy Wilson         IA-MR                2:11.16    2:06.63        
  3 Michael Newell         North Shore-MR       2:11.31    2:10.66        
  4 Andrew Wheaton         IA-MR                2:19.53    2:25.46        
  5 Christopher Wheato     IA-MR                2:21.76    2:26.86        
 
Men 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name              Year Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Andrew Cremer          IA-MR                4:21.48    4:29.65        
  2 Timothy Wilson         IA-MR                4:29.54    4:34.73        
  3 Michael Newell         North Shore-MR       4:32.90    4:36.64        
  4 Gregory Coleman        IA-MR                4:31.27    4:40.64        
  5 Christopher Pentec     IA-MR                4:34.28    4:40.76        
  6 David Hoffman          TVSC-MR              4:33.82    5:05.14        
 
Men 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name              Year Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Andrew Cremer          IA-MR                4:21.48    9:23.90        
  2 Michael Newell         North Shore-MR       4:32.90    9:24.55        
  3 Gregory Coleman        IA-MR                4:32.90    9:24.56        
  4 Christopher Pentec     IA-MR                4:34.28    9:32.83        
  5 Timothy Wilson         IA-MR                4:29.54    9:40.16        
 
Men 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name              Year Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Timothy Wilson         IA-MR                5:07.12   18:12.54        
  2 Michael Newell         North Shore-MR       5:10.94   18:12.71        
  3 Gregory Coleman        IA-MR                5:11.88   18:28.44        
  4 Christopher Pentec     IA-MR                5:12.52   18:29.91        
 
Men 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name              Year Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stephen Penteck        IA-MR                1:03.82    1:07.51        
  2 Gary Enoksen           IA-MR                1:07.90    1:16.12        
 
Men 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name              Year Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stephen Penteck        IA-MR                2:22.71    2:21.88        
  2 David Hoffman          TVSC-MR              2:27.57    2:23.80        
  3 Christopher Pentec     IA-MR                2:28.94    2:25.30        
  4 Aindriu Farrington     North Shore-MR       2:20.55    2:33.40        
 
Men 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name              Year Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Andrew Cremer          IA-MR                1:14.03    1:12.76        
  2 Luis Romero            North Shore-MR       1:11.55    1:13.03        
  3 Niklas Hesse           TVSC-MR              1:12.07    1:13.32        
  4 Gary Enoksen           IA-MR                1:16.51    1:16.08        
  5 James Donlevy          SSC-MR               1:12.19    1:16.37        
  6 Travis Maida           HAA-MR               1:23.25    1:24.78        
 
Men 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name              Year Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Andrew Cremer          IA-MR                2:44.40    2:43.22        
  2 Gary Enoksen           IA-MR                2:48.86    2:47.64        
  3 Luis Romero            North Shore-MR       2:41.37    2:47.78        
 
Men 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name              Year Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Everett Vasquez        North Shore-MR         55.47      58.35        
  2 Liuben Chipev          North Shore-MR       1:00.58    1:00.87        
  3 Michael Giordano       TVSC-MR              1:05.25    1:04.60        
  4 James Donlevy          SSC-MR               1:01.63    1:06.52        
  5 Gary Enoksen           IA-MR                1:12.73    1:10.56        
  6 Matthew Pozmanter      TVSC-MR              1:13.64    1:14.90        
 
Men 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name              Year Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Liuben Chipev          North Shore-MR       2:12.17    2:17.23        
  2 Michael Giordano       TVSC-MR              2:24.98    2:22.27        
  3 Travis Maida           HAA-MR               2:39.12    2:40.78        
 
Men 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name              Year Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Charles Malkin         North Shore-MR       2:16.60    2:18.31        
  2 Liuben Chipev          North Shore-MR       2:15.85    2:20.15        
  3 Stephen Penteck        IA-MR                2:24.12    2:24.04        
  4 Travis Maida           HAA-MR               2:34.46    2:41.02        
  5 Matthew Pozmanter      TVSC-MR              2:45.02    2:47.39        
 
Men 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name              Year Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stephen Penteck        IA-MR                5:06.36    5:09.39        
  2 Gregory Coleman        IA-MR                5:08.05    5:14.78        
  3 David Hoffman          TVSC-MR              5:25.03    5:19.31        
  4 Travis Maida           HAA-MR               5:29.57    5:30.32