Licensed to Metropolitan Swimming - Organization License
                                       HY-TEK's Meet Manager 1/25/2010 11:05 AM
            2010 MR BAD Distance & Sprint Blizzard Meet - 1/24/2010            
                    Badger Distance & Sprint Blizzard Meet                     
                                    Results                                    
 
Girls 6 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Collmar, Yilinna     6 Aquaflames-MR          19.74      18.90         20  
  2 Wedlick, Mariella    6 NY Sharks-MR           22.40      19.39         17  
  3 Pabby, Anya          6 CFA-MR                 20.27      19.69         16  
  4 Lee, Megan c         6 Badger-MR              23.00      22.62         15  
  5 Fernandez, Samanth   6 Twisters-MR            28.65      28.54         14  
  6 Fullerton, Annelie   5 NY Sharks-MR              NT      31.62         13  
 
Girls 6 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Collmar, Yilinna     6 Aquaflames-MR          22.48      22.07         20  
  2 Pabby, Anya          6 CFA-MR                 23.75      24.38         17  
  3 Lee, Megan c         6 Badger-MR              26.97      26.06         16  
  4 Wedlick, Mariella    6 NY Sharks-MR           27.25      27.53         15  
  5 Fernandez, Samanth   6 Twisters-MR            31.14      31.52         14  
 -- Fullerton, Annelie   5 NY Sharks-MR              NT         DQ        
      Did not finish on back
 
Girls 7 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Troy, Abigail k      7 Badger-MR                 NT      45.41         20  
  2 Ponnaiya, Claire I   7 CFA-MR                 45.00      48.13         17  
  3 Ramsay, Emily k      7 Badger-MR                 NT    1:02.45         16  
  4 Morton, Nathalie a   7 Badger-MR                 NT    1:05.84         15  
 
Girls 7 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Troy, Abigail k      7 Badger-MR              24.34      23.01         20  
  2 Walker, Reynise B    7 Sailfish-MR            23.02      23.08         17  
  3 Hill, Arissa         7 Sailfish-MR            20.95      23.52         16  
  4 DuFord, Olivia       7 RedTails-MR            30.09      23.60         15  
  5 Matteucci, Giulia    7 HS-MR                  22.50      23.71         14  
  6 Ponnaiya, Claire I   7 CFA-MR                 31.19      24.70         13  
  7 Gutierrez, Stephan   7 RedTails-MR            31.16      25.07         12  
  8 Moriarty, Caroline   7 Badger-MR                 NT      27.52         11  
  9 Morton, Nathalie a   7 Badger-MR              27.64      30.46          9  
 -- Ramsay, Emily k      7 Badger-MR              26.05         DQ        
      Did not finish on back
 
Girls 7 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Troy, Abigail k      7 Badger-MR              26.07      25.33         20  
  2 Ponnaiya, Claire I   7 CFA-MR                 28.10      27.06         17  
  3 Walker, Reynise B    7 Sailfish-MR            26.67      27.34         16  
  4 DuFord, Olivia       7 RedTails-MR            40.09      29.21         15  
  5 Matteucci, Giulia    7 HS-MR                  35.00      30.26         14  
  6 Pabby, Anya          6 CFA-MR                 35.36      30.83         13  
  7 Hill, Arissa         7 Sailfish-MR            28.98      30.95         12  
  8 Fernandez, Samanth   6 Twisters-MR            32.17      32.54         11  
  9 Gutierrez, Stephan   7 RedTails-MR            40.09      34.44          9  
 10 Lee, Megan c         6 Badger-MR              32.61      34.51          7  
 -- Morton, Nathalie a   7 Badger-MR                 NT         DQ        
      Scissors kick
 -- Moriarty, Caroline   7 Badger-MR                 NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Ramsay, Emily k      7 Badger-MR                 NT         DQ        
      One hand touch
 
Girls 7 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pabby, Anya          6 CFA-MR                 23.31      22.76         20  
  2 Troy, Abigail k      7 Badger-MR              25.26      23.06         17  
  3 Walker, Reynise B    7 Sailfish-MR            21.43      23.82         16  
  4 Ponnaiya, Claire I   7 CFA-MR                 25.60      25.55         15  
  5 Hill, Arissa         7 Sailfish-MR            25.33      25.91         14  
  6 Gutierrez, Stephan   7 RedTails-MR            30.09      26.76         13  
  7 Matteucci, Giulia    7 HS-MR                  29.00      27.36         12  
  8 Wedlick, Mariella    6 NY Sharks-MR           28.46      28.05         11  
  9 Lee, Megan c         6 Badger-MR              32.01      31.39          9  
 -- DuFord, Olivia       7 RedTails-MR            40.09         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Fernandez, Samanth   6 Twisters-MR            35.24         DQ        
      Alternating Kick
 -- Ramsay, Emily k      7 Badger-MR              34.41         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Morton, Nathalie a   7 Badger-MR              33.31         DQ        
      Alternating Kick
 
Girls 8 Year Olds 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Scala, Maggie A      8 Rye y 2007-MR             NT    1:18.61         20  
                  36.33     1:18.61 (42.28)                                        
  2 Klein, MiKayla S     8 Badger-MR            1:22.03    1:20.88         17  
                  37.26     1:20.88 (43.62)                                        
  3 Panitz, Josephine    8 Badger-MR                 NT    1:25.21         16  
                  38.51     1:25.21 (46.70)                                        
  4 Douglass, Kate c     8 Badger-MR                 NT    1:25.65         15  
                  41.37     1:25.65 (44.28)                                        
  5 Stevens, Meghan M    8 Badger-MR                 NT    1:27.08         14  
                  40.98     1:27.08 (46.10)                                        
  6 Scarcella, Elizabe   8 Badger-MR                 NT    1:29.91         13  
                  41.66     1:29.91 (48.25)                                        
  7 Simpson, Gillian a   8 Badger-MR                 NT    1:31.01         12  
                  43.09     1:31.01 (47.92)                                        
  8 Garces, Franci       8 Badger-MR            1:33.62    1:31.54         11  
                  41.17     1:31.54 (50.37)                                        
  9 Parry, Alexa r       8 Badger-MR                 NT    1:33.32          9  
                  42.10     1:33.32 (51.22)                                        
 10 Harrington, Daniel   8 Badger-MR            1:40.21    1:33.37          7  
                  44.17     1:33.37 (49.20)                                        
 11 Johanson, Sophie L   8 Badger-MR            1:40.91    1:33.98          6  
                  42.43     1:33.98 (51.55)                                        
 12 Bidwell, Hayley E    8 Badger-MR            1:44.32    1:39.45          5  
                  45.49     1:39.45 (53.96)                                        
 13 Kassabian, Nicole    8 Badger-MR                 NT    1:39.74          4  
                  45.28     1:39.74 (54.46)                                        
 14 Mironoff, Claudia    8 Manhattan Makos-MR        NT    1:45.10          3  
                  46.24     1:45.10 (58.86)                                        
 15 Neuman, Samantha E   8 Badger-MR                 NT    1:45.60          2  
                  49.08     1:45.60 (56.52)                                        
 16 Weisglass, Rachel    8 Badger-MR                 NT    1:54.17          1  
                  45.16   1:54.17 (1:09.01)                                        
 
Girls 8 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Klein, MiKayla S     8 Badger-MR              18.70      18.65         20  
  2 Vumbacco, Sabrina    8 Badger-MR              19.70      19.77         17  
  3 Garces, Franci       8 Badger-MR              19.86      20.09         16  
  4 Simpson, Gillian a   8 Badger-MR              20.90      20.23         15  
  5 Bromley, Savannah    8 Sailfish-MR            19.06      20.41         14  
  6 Stevens, Meghan M    8 Badger-MR              19.95      20.50         13  
  7 Monti, Gabrielle R   8 HS-MR                  22.55      20.71         12  
  8 Douglass, Kate c     8 Badger-MR              21.06      20.92         11  
  9 Harrington, Daniel   8 Badger-MR              21.30      20.93          9  
 10 Panitz, Josephine    8 Badger-MR              20.13      21.01          7  
 11 Pence, Emily A       8 Silver Streaks-MR      20.83      21.30          6  
 12 Tillman, Victoria    8 Sailfish-MR            21.27      21.33          5  
 13 Scerbo, Juliana      8 MCY-NJ                 21.51      21.40          4  
 14 Juang, Samantha      8 Aquaflames-MR          23.66      22.08          3  
 15 Parry, Alexa r       8 Badger-MR              22.04      22.16          2  
 16 Johanson, Sophie L   8 Badger-MR              23.78      22.19          1  
 17 Fong, Elise C        8 HS-MR                  23.31      22.44        
 18 Scarcella, Elizabe   8 Badger-MR              22.74      22.45        
 19 Mironoff, Claudia    8 Manhattan Makos-MR        NT      23.49        
 20 Weisglass, Rachel    8 Badger-MR              22.38      23.92        
 21 Zahariev, Tiffany    8 Twisters-MR            24.51      24.30        
 22 Kassabian, Nicole    8 Badger-MR              23.66      24.73        
 23 Bidwell, Hayley E    8 Badger-MR              23.84      24.88        
 24 Neuman, Samantha E   8 Badger-MR              25.95      25.11        
 25 Langaman, Jolina M   8 HS-MR                  26.89      25.41        
 26 Wang, Lynne          8 Aquaflames-MR          23.56      25.75        
 27 Ambrosio, Monserra   8 RedTails-MR            28.44      25.90        
 28 Longworth, Maggie    8 CFA-MR                 28.00      26.24        
 29 Sabella, Sofia       8 NY Sharks-MR           28.37      26.80        
 30 Johnston, Anabelle   8 CFA-MR                 27.53      30.39        
 
Girls 8 Year Olds 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Scala, Maggie A      8 Rye y 2007-MR          20.58      21.37         20  
  2 Tillman, Victoria    8 Sailfish-MR            23.90      21.57         17  
  3 Stevens, Meghan M    8 Badger-MR              22.97      23.10         16  
  4 Scarcella, Elizabe   8 Badger-MR              24.19      23.43         15  
  5 Parry, Alexa r       8 Badger-MR              27.85      23.55         14  
  6 Harrington, Daniel   8 Badger-MR              25.18      23.66         13  
  7 Mironoff, Claudia    8 Manhattan Makos-MR        NT      24.03         12  
  8 Vumbacco, Sabrina    8 Badger-MR              24.10      24.06         11  
  9 Garces, Franci       8 Badger-MR              26.09      24.30          9  
 10 Neuman, Samantha E   8 Badger-MR              24.92      24.67          7  
 11 Simpson, Gillian a   8 Badger-MR              25.17      25.13          6  
 12 Douglass, Kate c     8 Badger-MR              26.28      25.15          5  
 13 Bromley, Savannah    8 Sailfish-MR            22.35      25.23          4  
 14 Fong, Elise C        8 HS-MR                  27.00      25.31          3  
 15 Monti, Gabrielle R   8 HS-MR                  26.00      26.10          2  
 16 Johanson, Sophie L   8 Badger-MR              24.43      26.38          1  
 17 Langaman, Jolina M   8 HS-MR                  26.95      27.18        
 18 Kassabian, Nicole    8 Badger-MR              27.52      27.61        
 19 Juang, Samantha      8 Aquaflames-MR             NT      27.98        
 20 Sabella, Sofia       8 NY Sharks-MR           30.94      29.69        
 21 Johnston, Anabelle   8 CFA-MR                 30.03      30.19        
 22 Longworth, Maggie    8 CFA-MR                 32.28      30.70        
 23 Zahariev, Tiffany    8 Twisters-MR            31.11      34.46        
 -- Weisglass, Rachel    8 Badger-MR              26.76         DQ        
      Alternating Kick
 
Girls 8 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Scala, Maggie A      8 Rye y 2007-MR          17.57      17.28         20  
  2 Vumbacco, Sabrina    8 Badger-MR              17.64      17.40         17  
  3 Klein, MiKayla S     8 Badger-MR              18.06      17.45         16  
  4 Douglass, Kate c     8 Badger-MR              16.62      17.62         15  
  5 Garces, Franci       8 Badger-MR              19.24      18.80         14  
  6 Scerbo, Juliana      8 MCY-NJ                 18.96      19.40         13  
  7 Bromley, Savannah    8 Sailfish-MR            17.94      19.75         12  
  8 Panitz, Josephine    8 Badger-MR              21.56      19.94         11  
  9 Pence, Emily A       8 Silver Streaks-MR      26.11      20.01          9  
 10 Wang, Lynne          8 Aquaflames-MR             NT      21.58          7  
 11 Weisglass, Rachel    8 Badger-MR              21.62      22.28          6  
 12 Harrington, Daniel   8 Badger-MR              25.21      22.38          5  
 13 Simpson, Gillian a   8 Badger-MR              22.75      22.42          4  
 14 Langaman, Jolina M   8 HS-MR                  26.90      23.43          3  
 15 Johanson, Sophie L   8 Badger-MR              23.32      23.49          2  
 16 Monti, Gabrielle R   8 HS-MR                  25.00      24.18          1  
 17 Parry, Alexa r       8 Badger-MR              21.06      24.94        
 18 Scarcella, Elizabe   8 Badger-MR              27.10      26.86        
 19 Neuman, Samantha E   8 Badger-MR              30.47      26.96        
 20 Longworth, Maggie    8 CFA-MR                    NT      27.00        
 21 Bidwell, Hayley E    8 Badger-MR              25.90      27.05        
 22 Johnston, Anabelle   8 CFA-MR                    NT      27.89        
 23 Sabella, Sofia       8 NY Sharks-MR              NT      28.22        
 24 Fong, Elise C        8 HS-MR                  32.00      28.34        
 25 Zahariev, Tiffany    8 Twisters-MR            26.73      31.84        
 26 Kassabian, Nicole    8 Badger-MR              23.07      32.12        
 27 Ambrosio, Monserra   8 RedTails-MR            40.09      32.50        
 
Girls 8 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Scala, Maggie A      8 Rye y 2007-MR        1:25.85    1:26.95         20  
                  42.38     1:26.95 (44.57)                                        
  2 Klein, MiKayla S     8 Badger-MR            1:33.20    1:31.90         17  
                  39.71     1:31.90 (52.19)                                        
  3 Vumbacco, Sabrina    8 Badger-MR            1:31.04    1:32.58         16  
                  41.29     1:32.58 (51.29)                                        
  4 Pence, Emily A       8 Silver Streaks-MR    1:34.59    1:36.55         15  
                  46.85     1:36.55 (49.70)                                        
  5 Panitz, Josephine    8 Badger-MR            1:42.03    1:37.24         14  
                  43.53     1:37.24 (53.71)                                        
  6 Tillman, Victoria    8 Sailfish-MR          1:46.06    1:41.56         13  
                  47.73     1:41.56 (53.83)                                        
  7 Bromley, Savannah    8 Sailfish-MR          1:34.59    1:43.05         12  
                  46.74     1:43.05 (56.31)                                        
  8 Scerbo, Juliana      8 MCY-NJ               1:55.13    1:43.68         11  
                  45.51     1:43.68 (58.17)                                        
  9 Monti, Gabrielle R   8 HS-MR                1:40.00    1:47.99          9  
                  48.05     1:47.99 (59.94)                                        
 10 Bidwell, Hayley E    8 Badger-MR            1:54.32    1:51.99          7  
                  55.19     1:51.99 (56.80)                                        
 11 Langaman, Jolina M   8 HS-MR                1:59.00    1:54.63          6  
                  56.15     1:54.63 (58.48)                                        
 -- Sabella, Sofia       8 NY Sharks-MR              NT         DQ        
      One hand touch - breast
                  59.56        DQ (1:11.25)                                        
 -- Zahariev, Tiffany    8 Twisters-MR          1:48.93         DQ        
      One hand touch - fly
                1:04.82        DQ (1:16.14)                                        
 -- Fong, Elise C        8 HS-MR                1:59.00         DQ        
      Non-simultaneous arms - breast
                  57.33        DQ (1:01.14)                                        
 
Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    1:04.57    1:05.79         40  
     1) Vumbacco, Sabrina S 8           2) Panitz, Josephine H 8          
     3) Douglass, Kate c 8              4) Klein, MiKayla S 8             
                  33.62     1:05.79 (32.17)                                        
  2 New Rochelle YMCA Sailfish-MR  'A'          1:10.58    1:10.43         34  
     1) Walker, Reynise B 7             2) Hill, Arissa 7                 
     3) Tillman, Victoria 8             4) Bromley, Savannah R 8          
                  38.44     1:10.43 (31.99)                                        
  3 Badger Swim Club-MR  'B'                    1:08.53    1:10.77         32  
     1) Berridge, Emmeline l 8          2) Showers, Sophie 7              
     3) Garces, Franci 8                4) Stevens, Meghan M 8            
                  36.33     1:10.77 (34.44)                                        
  4 Badger Swim Club-MR  'C'                    1:14.19    1:12.51         30  
     1) Harrington, Danielle S 8        2) Simpson, Gillian a 8           
     3) Parry, Alexa r 8                4) Scarcella, Elizabeth c 8       
                  36.26     1:12.51 (36.25)                                        
  5 Harbor Seals-MR  'A'                        1:22.82    1:20.60         28  
     1) Fong, Elise C 8                 2) Langaman, Jolina M 8           
     3) Matteucci, Giulia A 7           4) Monti, Gabrielle R 8           
                  46.89     1:20.60 (33.71)                                        
  6 Badger Swim Club-MR  'D'                    1:21.08    1:21.97         26  
     1) Bidwell, Hayley E 8             2) Weisglass, Rachel s 8          
     3) Johanson, Sophie L 8            4) Kassabian, Nicole M 8          
                  44.19     1:21.97 (37.78)                                        
  7 Club Fit Aquatics- Briarcliff-MR  'A'       1:20.57    1:26.08         24  
                  46.92     1:26.08 (39.16)                                        
  8 Badger Swim Club-MR  'E'                    1:33.00    1:31.88         22  
     1) Lee, Megan c 6                  2) Morton, Nathalie a 7           
     3) Neuman, Samantha E 8            4) Troy, Abigail k 7              
 
Girls 9-10 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Panitz, Georgia A    9 Badger-MR            2:28.15    2:21.89         20  
                  33.21     1:09.83 (36.62)     1:46.33 (36.50)     2:21.89 (35.56)
  2 Popp, Katie W       10 Badger-MR            2:36.59    2:27.63         17  
                  32.78     1:09.80 (37.02)     1:48.47 (38.67)     2:27.63 (39.16)
  3 Parkinson, Brianna  10 Silver Streaks-MR         NT    2:31.55         16  
                  34.48     1:13.48 (39.00)     1:53.31 (39.83)     2:31.55 (38.24)
  4 Kruger, Olivia T    10 APEX-MR              2:51.09    2:31.58         15  
                  36.13     1:15.23 (39.10)     1:54.91 (39.68)     2:31.58 (36.67)
  5 Bruggemann, Thea N  10 Badger-MR                 NT    2:37.60         14  
                  35.81     1:16.25 (40.44)     1:58.65 (42.40)     2:37.60 (38.95)
  6 Lyons, Courtney M   10 Badger-MR            2:57.32    2:37.92         13  
                  36.22   2:00.21 (1:23.99)     2:37.92 (37.71)                    
  7 McDermott, Cara G   10 Badger-MR                 NT    2:40.06         12  
                  37.00     1:18.05 (41.05)     2:00.16 (42.11)     2:40.06 (39.90)
  8 Johnson, Holly C    10 Badger-MR            2:52.53    2:40.67         11  
                  36.64     1:17.48 (40.84)     1:59.40 (41.92)     2:40.67 (41.27)
  9 Coleman, Emma       10 Badger-MR            2:49.81    2:40.91          9  
                  35.27     1:17.70 (42.43)     2:00.82 (43.12)     2:40.91 (40.09)
 10 Labita, Victoria    10 NY Sharks-MR              NT    2:41.56          7  
                  37.59     1:20.42 (42.83)     2:02.83 (42.41)     2:41.56 (38.73)
 11 Edwards, Kaelyn M   10 HS-MR                2:51.78    2:42.29          6  
                  37.06     1:19.47 (42.41)     2:02.64 (43.17)     2:42.29 (39.65)
 12 Johnson, Shaun       9 Sailfish-MR          2:41.75    2:42.94          5  
                  35.65     1:16.96 (41.31)     2:01.40 (44.44)     2:42.94 (41.54)
 13 Hogan, Maeve A      10 Badger-MR            2:43.88    2:43.07          4  
                  36.27     1:17.82 (41.55)     2:01.35 (43.53)     2:43.07 (41.72)
 14 Macaluso, Sophia    10 Silver Streaks-MR         NT    2:44.27          3  
                  35.56     1:17.28 (41.72)     2:01.31 (44.03)     2:44.27 (42.96)
 15 Fullerton, Alanna   10 NY Sharks-MR         2:42.17    2:47.31          2  
                  36.82     1:20.56 (43.74)     2:05.05 (44.49)     2:47.31 (42.26)
 16 Owen, Alyssa R      10 HS-MR                2:56.00    2:47.72          1  
                  38.19     1:21.49 (43.30)     2:06.30 (44.81)     2:47.72 (41.42)
 17 Santiago, Johanna   10 APEX-MR              3:15.24    2:48.64        
                  38.23     1:20.75 (42.52)     2:05.16 (44.41)     2:48.64 (43.48)
 18 Lai, Stephanie R     9 HS-MR                2:39.00    2:48.83        
                  34.92     1:17.85 (42.93)     2:03.63 (45.78)     2:48.83 (45.20)
 19 Nonaka, Momoka      10 Badger-MR                 NT    2:51.04        
                  37.94     1:20.26 (42.32)     2:05.09 (44.83)     2:51.04 (45.95)
 20 Fong, Chloe C        9 HS-MR                2:56.00    2:51.24        
                  38.11     1:21.68 (43.57)     2:07.86 (46.18)     2:51.24 (43.38)
 21 Mitchell, Margaret   9 Badger-MR                 NT    2:55.22        
                  38.32     1:24.77 (46.45)   2:55.22 (1:30.45)                    
 22 Wong, Samantha H    10 HS-MR                2:56.00    2:58.49        
                  37.69     1:22.73 (45.04)     2:12.38 (49.65)     2:58.49 (46.11)
 23 Song, Hana J         9 Manhattan Makos-MR        NT    2:59.73        
                  40.56     1:26.40 (45.84)     2:13.49 (47.09)     2:59.73 (46.24)
 24 Bugniazet, Molly A   9 Badger-MR                 NT    3:00.84        
                  37.13     1:23.81 (46.68)     2:13.30 (49.49)     3:00.84 (47.54)
 25 Fu, Emily            9 MCY-NJ                    NT    3:01.22        
                  42.58     1:29.93 (47.35)     2:17.82 (47.89)     3:01.22 (43.40)
 26 O'Sullivan, Lilly   10 Badger-MR                 NT    3:02.32        
                  41.75     1:29.89 (48.14)     2:18.36 (48.47)     3:02.32 (43.96)
 27 Ushiki, Ariana      10 MCY-NJ                    NT    3:02.35        
                  40.85     1:28.34 (47.49)     2:16.64 (48.30)     3:02.35 (45.71)
 28 Tobia, Phiona        9 NY Sharks-MR              NT    3:03.94        
                  40.92     1:30.36 (49.44)     2:20.50 (50.14)     3:03.94 (43.44)
 29 Fergus, Shea S       9 Manhattan Makos-MR        NT    3:04.22        
                  39.18                             2:17.11 ( )     3:04.22 (47.11)
 30 Gangemi, Samantha   10 HS-MR                3:25.00    3:05.30        
                  41.92     1:31.29 (49.37)     2:20.44 (49.15)     3:05.30 (44.86)
 31 Solano, Lisnette A  10 RedTails-MR          3:15.09    3:05.74        
                  38.84     1:26.61 (47.77)     2:17.87 (51.26)     3:05.74 (47.87)
 32 Henry, Ciara         9 Badger-MR                 NT    3:07.21        
                  42.29     1:30.41 (48.12)     2:14.88 (44.47)     3:07.21 (52.33)
 33 Marsillo, Victoria  10 HS-MR                2:56.00    3:07.64        
                  20.02   1:26.60 (1:06.58)     2:17.87 (51.27)     3:07.64 (49.77)
 34 Hill, Julia          9 NY Sharks-MR              NT    3:08.75        
                  43.27     1:32.35 (49.08)     2:22.35 (50.00)     3:08.75 (46.40)
 35 Carrier, Elizabeth   9 Badger-MR                 NT    3:09.35        
                  42.63     1:32.83 (50.20)     2:22.82 (49.99)     3:09.35 (46.53)
 36 Batista, Marletty   10 RedTails-MR          3:15.09    3:10.54        
                  41.54     1:31.45 (49.91)   3:10.54 (1:39.09)                    
 37 Vumbacco, Sarah     10 Badger-MR                 NT    3:10.72        
                  42.93     1:33.64 (50.71)     2:25.14 (51.50)     3:10.72 (45.58)
 38 Clemson, Abigail     9 MCY-NJ                    NT    3:11.03        
                  39.25     1:28.53 (49.28)     2:20.78 (52.25)     3:11.03 (50.25)
 39 Delane, Ryan M       9 Badger-MR                 NT    3:11.98        
                  41.25     1:31.59 (50.34)     2:21.72 (50.13)     3:11.98 (50.26)
 40 Shaw, Danielle       9 NY Sharks-MR              NT    3:12.58        
                  41.84     1:32.02 (50.18)     2:23.14 (51.12)     3:12.58 (49.44)
 41 Thomas, Kayla c     10 Badger-MR                 NT    3:13.06        
                  43.62     1:31.94 (48.32)     2:23.24 (51.30)     3:13.06 (49.82)
 42 Di Cristofano, Fra   9 Badger-MR                 NT    3:15.97        
                  41.52     1:32.26 (50.74)     2:23.40 (51.14)     3:15.97 (52.57)
 43 Lin, Annie          10 Twisters-MR          3:10.27    3:18.26        
                  44.66     1:35.66 (51.00)     2:26.98 (51.32)     3:18.26 (51.28)
 43 Dempsey, Claire E   10 MCY-NJ                    NT    3:18.26        
                  42.50     1:34.15 (51.65)     2:27.44 (53.29)     3:18.26 (50.82)
 45 Steffensen, Zoe R    9 Badger-MR                 NT    3:21.23        
                  43.11   3:21.23 (2:38.12)                                        
 46 Encarnacion, Nicol  10 RedTails-MR          3:15.09    3:21.95        
                  41.64     1:34.60 (52.96)     2:29.17 (54.57)     3:21.95 (52.78)
 47 Hart, Tiana m       10 Badger-MR                 NT    3:25.23        
                  42.29     1:34.07 (51.78)     2:30.20 (56.13)     3:25.23 (55.03)
 48 Hill, Eleanor J     10 RedTails-MR          3:40.09    3:37.45        
                  43.46     1:40.45 (56.99)   2:40.72 (1:00.27)     3:37.45 (56.73)
 
Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Panitz, Georgia A    9 Badger-MR              36.87      36.76         20  
  2 Parkinson, Brianna  10 Silver Streaks-MR      34.11      37.09         17  
  3 Popp, Katie W       10 Badger-MR              37.26      37.11         16  
  4 Coleman, Emma       10 Badger-MR              39.93      38.39         15  
  5 Nonaka, Momoka      10 Badger-MR              39.03      38.40         14  
  6 Lyons, Courtney M   10 Badger-MR              38.22      38.76         13  
  7 Wong, Samantha H    10 HS-MR                  39.91      39.08         12  
  8 Kruger, Olivia T    10 APEX-MR                   NT      39.18         11  
  9 Lemischak, Allison   9 Silver Streaks-MR      41.35      39.38          9  
 10 Pabby, Tanvi        10 CFA-MR                 39.21      39.40          7  
 11 Bruggemann, Thea N  10 Badger-MR              41.64      39.61          6  
 12 Fullerton, Alanna   10 NY Sharks-MR           38.04      40.59          5  
 13 Vumbacco, Sarah     10 Badger-MR              39.97      41.08          4  
 14 Labita, Victoria    10 NY Sharks-MR           40.58      41.23          3  
 15 Johnson, Shaun       9 Sailfish-MR            38.64      41.38          2  
 16 Karim, Nicolette I  10 HS-MR                  43.50      41.71          1  
 17 Kabbez, Renee T     10 HS-MR                  44.00      41.74        
 18 Fitzsimmons, Hanna   9 CFA-MR                 40.99      41.86        
 19 Hill, Julia          9 NY Sharks-MR           42.31      41.90        
 20 Fong, Chloe C        9 HS-MR                  45.13      42.15        
 21 McDermott, Cara G   10 Badger-MR              43.82      42.47        
 22 Hogan, Maeve A      10 Badger-MR              41.61      42.52        
 23 Henry, Ciara         9 Badger-MR              44.34      42.78        
 24 Gasic, Doris        10 RI Marlins-MR          45.88      43.03        
 25 Zurovac, Mia         9 RI Marlins-MR          50.66      43.68        
 25 Johnson, Holly C    10 Badger-MR              45.88      43.68        
 27 Thomas, Kayla c     10 Badger-MR              46.24      43.72        
 28 Gak, Mila M          9 RI Marlins-MR             NT      43.74        
 29 Simpson, Kimberly   10 Badger-MR              44.14      43.76        
 30 Bugniazet, Molly A   9 Badger-MR                 NT      43.93        
 31 Batista, Marletty   10 RedTails-MR            42.29      43.99        
 32 Hart, Tiana m       10 Badger-MR              46.85      44.11        
 33 Fu, Emily            9 MCY-NJ                 47.80      44.14        
 34 Dempsey, Claire E   10 MCY-NJ                 43.09      44.15        
 35 O'Sullivan, Lilly   10 Badger-MR              41.32      44.20        
 36 Carrier, Elizabeth   9 Badger-MR              45.98      44.80        
 37 Caesar, Nicole T    10 CFA-MR                 44.34      44.83        
 38 Ushiki, Ariana      10 MCY-NJ                 45.58      45.09        
 39 Clemson, Abigail     9 MCY-NJ                 46.79      45.52        
 40 Fergus, Shea S       9 Manhattan Makos-MR     44.13      45.53        
 41 Steffensen, Zoe R    9 Badger-MR              46.10      45.56        
 42 Tobia, Phiona        9 NY Sharks-MR           47.31      45.77        
 43 Mitchell, Margaret   9 Badger-MR              42.96      46.15        
 44 Lucero, Kimberly    10 RedTails-MR            49.85      46.51        
 45 Hill, Eleanor J     10 RedTails-MR            46.35      46.89        
 46 Encarnacion, Nicol  10 RedTails-MR            45.99      46.95        
 47 Delane, Ryan M       9 Badger-MR              44.28      47.28        
 48 Juang, Michelle      9 Aquaflames-MR          48.56      47.52        
 49 Di Cristofano, Fra   9 Badger-MR              52.61      48.24        
 50 Song, Hana J         9 Manhattan Makos-MR     47.52      48.81        
 51 Shaw, Danielle       9 NY Sharks-MR           48.95      49.89        
 52 O'Keefe, Lauren M    9 HS-MR                  55.33      54.44        
 53 Steinberg, Ally      9 CFA-MR               1:05.05      55.06        
 54 Lin, Annie          10 Twisters-MR            46.72      55.11        
 55 Jonas, Nia J        10 Silver Streaks-MR      59.11    1:01.09        
 -- Terilli, Elizabeth  10 CFA-MR                 56.42         DQ        
      Did not finish on back
 -- Gibbons, Hannah     10 CFA-MR                 50.19         DQ        
      Did not finish on back
 -- Kearns, Isabella R   9 Manhattan Makos-MR        NT         DQ        
      Did not finish on back
 -- Fusco, Lauren        9 NY Sharks-MR         1:04.90         DQ        
      No touch at turn
 
Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Panitz, Georgia A    9 Badger-MR              39.89      40.95         20  
  2 Coleman, Emma       10 Badger-MR              42.38      42.41         17  
  3 Solano, Lisnette A  10 RedTails-MR            43.84      43.52         16  
  4 Fong, Chloe C        9 HS-MR                  48.81      44.49         15  
  5 Hogan, Maeve A      10 Badger-MR              45.16      44.59         14  
  6 McDermott, Cara G   10 Badger-MR              46.88      44.80         13  
  7 Lai, Stephanie R     9 HS-MR                  46.08      45.10         12  
  8 Johnson, Holly C    10 Badger-MR              46.00      45.23         11  
  9 Bruggemann, Thea N  10 Badger-MR              47.56      45.48          9  
 10 Fu, Emily            9 MCY-NJ                 47.91      46.10          7  
 11 Caesar, Nicole T    10 CFA-MR                 46.69      46.50          6  
 12 Kabbez, Renee T     10 HS-MR                  52.71      46.58          5  
 13 Labita, Victoria    10 NY Sharks-MR           51.00      46.62          4  
 14 O'Sullivan, Lilly   10 Badger-MR              45.88      46.88          3  
 15 Lausevic, Jana      10 RI Marlins-MR             NT      46.90          2  
 16 Bugniazet, Molly A   9 Badger-MR                 NT      47.27          1  
 17 Pabby, Tanvi        10 CFA-MR                 49.14      47.87        
 18 Simpson, Kimberly   10 Badger-MR              50.67      48.04        
 19 Gak, Mila M          9 RI Marlins-MR          52.40      48.37        
 20 Marsillo, Victoria  10 HS-MR                  50.00      48.43        
 21 Fergus, Shea S       9 Manhattan Makos-MR     49.37      48.65        
 22 Tobia, Phiona        9 NY Sharks-MR           50.80      49.01        
 23 Di Cristofano, Fra   9 Badger-MR              52.41      49.71        
 24 Ushiki, Ariana      10 MCY-NJ                 53.67      50.00        
 25 Lin, Annie          10 Twisters-MR            52.14      50.28        
 26 Gasic, Doris        10 RI Marlins-MR             NT      50.30        
 27 Zurovac, Mia         9 RI Marlins-MR             NT      50.86        
 28 Kearns, Isabella R   9 Manhattan Makos-MR        NT      51.46        
 29 Fitzsimmons, Hanna   9 CFA-MR                 51.64      52.15        
 30 Hart, Tiana m       10 Badger-MR              52.86      52.41        
 31 Hill, Julia          9 NY Sharks-MR              NT      53.06        
 32 Carrier, Elizabeth   9 Badger-MR              58.93      53.62        
 33 Song, Hana J         9 Manhattan Makos-MR     55.44      53.87        
 34 Henry, Ciara         9 Badger-MR              55.98      54.10        
 35 Delane, Ryan M       9 Badger-MR              57.61      55.81        
 36 Vumbacco, Sarah     10 Badger-MR              51.52      56.91        
 37 Steffensen, Zoe R    9 Badger-MR              57.97      58.13        
 38 Shaw, Danielle       9 NY Sharks-MR           59.56      58.52        
 39 Jonas, Nia J        10 Silver Streaks-MR      59.11      59.55        
 40 Clemson, Abigail     9 MCY-NJ               1:00.58    1:01.87        
 41 Steinberg, Ally      9 CFA-MR                    NT    1:10.47        
 42 O'Keefe, Lauren M    9 HS-MR                1:27.90    1:12.92        
 43 Fusco, Lauren        9 NY Sharks-MR         1:10.50    1:16.67        
 -- Gibbons, Hannah     10 CFA-MR               1:03.62         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Terilli, Elizabeth  10 CFA-MR               1:17.85         DQ        
      Scissors kick
 -- Thomas, Kayla c     10 Badger-MR            1:10.00         DQ        
      One hand touch
 -- Johnson, Shaun       9 Sailfish-MR            42.65         DQ        
      One hand touch
 -- Santiago, Johanna   10 APEX-MR                48.14         DQ        
      One hand touch
 -- Owen, Alyssa R      10 HS-MR                  53.00         DQ        
      One hand touch
 -- Gangemi, Samantha   10 HS-MR                  56.48         DQ        
      Arms two strokes underwater
 
Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Parkinson, Brianna  10 Silver Streaks-MR      34.73      35.83         20  
  2 Johnson, Shaun       9 Sailfish-MR            36.31      36.61         17  
  3 Lai, Stephanie R     9 HS-MR                  36.19      37.11         16  
  4 Owen, Alyssa R      10 HS-MR                  38.97      37.40         15  
  5 Nonaka, Momoka      10 Badger-MR                 NT      37.67         14  
  6 Macaluso, Sophia    10 Silver Streaks-MR      38.67      37.77         13  
  7 Pabby, Tanvi        10 CFA-MR                 38.72      37.79         12  
  8 Popp, Katie W       10 Badger-MR              38.38      38.24         11  
  9 Lyons, Courtney M   10 Badger-MR              42.20      39.97          9  
 10 Bruggemann, Thea N  10 Badger-MR              41.15      40.03          7  
 11 Lemischak, Allison   9 Silver Streaks-MR      41.06      40.59          6  
 12 Edwards, Kaelyn M   10 HS-MR                  43.43      41.25          5  
 13 McDermott, Cara G   10 Badger-MR              43.08      41.87          4  
 14 Fullerton, Alanna   10 NY Sharks-MR           40.43      42.05          3  
 15 Karim, Nicolette I  10 HS-MR                  45.00      42.23          2  
 16 Labita, Victoria    10 NY Sharks-MR           44.97      42.26          1  
 17 Fitzsimmons, Hanna   9 CFA-MR                 44.01      42.82        
 18 Wong, Samantha H    10 HS-MR                  49.90      43.28        
 19 Marsillo, Victoria  10 HS-MR                  45.40      43.41        
 20 Mitchell, Margaret   9 Badger-MR              42.38      44.06        
 21 Vumbacco, Sarah     10 Badger-MR              41.02      44.11        
 22 Caesar, Nicole T    10 CFA-MR                 42.78      45.19        
 23 Hart, Tiana m       10 Badger-MR              48.46      45.36        
 24 Gangemi, Samantha   10 HS-MR                  47.41      45.51        
 25 Bugniazet, Molly A   9 Badger-MR                 NT      45.55        
 26 Steffensen, Zoe R    9 Badger-MR              46.11      48.94        
 27 Carrier, Elizabeth   9 Badger-MR              54.13      49.13        
 28 Delane, Ryan M       9 Badger-MR              47.23      51.05        
 29 Lin, Annie          10 Twisters-MR            48.15      51.51        
 30 Hill, Julia          9 NY Sharks-MR           52.21      51.52        
 30 Shaw, Danielle       9 NY Sharks-MR           51.48      51.52        
 32 Henry, Ciara         9 Badger-MR                 NT      52.79        
 33 Kearns, Isabella R   9 Manhattan Makos-MR        NT      53.29        
 34 O'Keefe, Lauren M    9 HS-MR                1:04.27    1:01.96        
 35 Gibbons, Hannah     10 CFA-MR                    NT    1:02.14        
 36 Steinberg, Ally      9 CFA-MR               1:02.33    1:02.91        
 37 Hill, Eleanor J     10 RedTails-MR          1:04.53    1:02.94        
 38 Terilli, Elizabeth  10 CFA-MR                    NT    1:03.08        
 -- Thomas, Kayla c     10 Badger-MR            1:07.30         DQ        
      One hand touch
 -- Di Cristofano, Fra   9 Badger-MR                 NT         DQ        
      One hand touch
 
Girls 9-10 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Panitz, Georgia A    9 Badger-MR            2:53.65    2:50.52         20  
                  39.46     1:22.36 (42.90)     2:12.47 (50.11)     2:50.52 (38.05)
  2 Popp, Katie W       10 Badger-MR            2:56.45    2:52.41         17  
                  40.74     1:24.14 (43.40)     2:16.21 (52.07)     2:52.41 (36.20)
  3 Kruger, Olivia T    10 APEX-MR              3:23.72    2:59.40         16  
                  39.96     1:25.98 (46.02)     2:20.96 (54.98)     2:59.40 (38.44)
  4 Edwards, Kaelyn M   10 HS-MR                3:20.00    3:01.79         15  
                  43.15     1:28.12 (44.97)     2:22.48 (54.36)     3:01.79 (39.31)
  5 Fullerton, Alanna   10 NY Sharks-MR         3:02.22    3:02.55         14  
                  41.51     1:27.81 (46.30)     2:22.57 (54.76)     3:02.55 (39.98)
  6 Lyons, Courtney M   10 Badger-MR            3:16.54    3:02.80         13  
                  41.39     1:26.29 (44.90)     2:24.76 (58.47)     3:02.80 (38.04)
  7 Nonaka, Momoka      10 Badger-MR                 NT    3:03.23         12  
                  40.88     1:26.16 (45.28)     2:19.84 (53.68)     3:03.23 (43.39)
  8 Macaluso, Sophia    10 Silver Streaks-MR    3:04.68    3:04.68         11  
                  40.63     1:29.00 (48.37)     2:23.76 (54.76)     3:04.68 (40.92)
  9 Hogan, Maeve A      10 Badger-MR            3:06.92    3:04.86          9  
                  45.93     1:32.80 (46.87)     2:24.71 (51.91)     3:04.86 (40.15)
 10 Lemischak, Allison   9 Silver Streaks-MR    3:30.11    3:06.93          7  
                  40.74     1:28.55 (47.81)     2:24.11 (55.56)     3:06.93 (42.82)
 11 Pabby, Tanvi        10 CFA-MR                    NT    3:07.19          6  
                  38.63     1:24.46 (45.83)     2:23.09 (58.63)     3:07.19 (44.10)
 12 Johnson, Holly C    10 Badger-MR                 NT    3:09.31          5  
                  43.26     1:34.58 (51.32)     2:28.57 (53.99)     3:09.31 (40.74)
 13 Karim, Nicolette I  10 HS-MR                3:20.00    3:11.64          4  
                  44.69     1:32.61 (47.92)     2:29.17 (56.56)     3:11.64 (42.47)
 14 Santiago, Johanna   10 APEX-MR              3:32.72    3:12.69          3  
                  43.87     1:33.15 (49.28)     2:30.39 (57.24)     3:12.69 (42.30)
 15 Mitchell, Margaret   9 Badger-MR                 NT    3:15.32          2  
                  42.74     1:33.43 (50.69)     2:29.83 (56.40)     3:15.32 (45.49)
 16 Wong, Samantha H    10 HS-MR                3:20.00    3:16.21          1  
                  46.52     1:34.80 (48.28)     2:28.58 (53.78)     3:16.21 (47.63)
 17 Solano, Lisnette A  10 RedTails-MR          3:45.09    3:22.61        
                  47.45     1:40.20 (52.75)     2:34.98 (54.78)     3:22.61 (47.63)
 18 Caesar, Nicole T    10 CFA-MR                    NT    3:22.63        
                  46.22     1:40.19 (53.97)     2:37.83 (57.64)     3:22.63 (44.80)
 19 Fitzsimmons, Hanna   9 CFA-MR                    NT    3:25.04        
                  46.03     1:35.01 (48.98)   2:39.21 (1:04.20)     3:25.04 (45.83)
 20 Simpson, Kimberly   10 Badger-MR            3:35.48    3:26.91        
                  52.44     1:42.28 (49.84)     2:40.04 (57.76)     3:26.91 (46.87)
 21 Encarnacion, Nicol  10 RedTails-MR          4:00.09    3:34.08        
                  47.41     1:43.96 (56.55)   2:45.14 (1:01.18)     3:34.08 (48.94)
 22 Dempsey, Claire E   10 MCY-NJ               3:41.26    3:34.95        
                  50.96     1:41.03 (50.07)   2:43.55 (1:02.52)     3:34.95 (51.40)
 23 Batista, Marletty   10 RedTails-MR          4:00.09    3:35.45        
                  50.26     1:47.57 (57.31)     2:46.23 (58.66)     3:35.45 (49.22)
 -- O'Sullivan, Lilly   10 Badger-MR                 NT         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
                  49.36     1:39.22 (49.86)     2:31.95 (52.73)          DQ (45.08)
 
Girls 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    2:06.15    2:05.51         40  
     1) Popp, Katie W 10                2) Lyons, Courtney M 10           
     3) Bruggemann, Thea N 10           4) Panitz, Georgia A 9            
                  30.79     1:03.13 (32.34)     1:35.49 (32.36)     2:05.51 (30.02)
  2 Harbor Seals-MR  'A'                        2:13.42    2:10.20         34  
     1) Edwards, Kaelyn M 10            2) Marsillo, Victoria N 10        
     3) Wong, Samantha H 10             4) Lai, Stephanie R 9             
                  31.76     1:07.43 (35.67)     1:39.41 (31.98)     2:10.20 (30.79)
  3 Badger Swim Club-MR  'B'                    2:17.43    2:16.81         32  
     1) Showers, Amelia R 10            2) Hogan, Maeve A 10              
     3) Mitchell, Margaret m 9          4) Coleman, Emma 10               
                  47.31     1:08.59 (21.28)     1:44.39 (35.80)     2:16.81 (32.42)
  4 New York Sharks Aquatics-MR  'A'                 NT    2:24.09         30  
     1) Fullerton, Alanna T 10          2) Hill, Julia 9                  
     3) Labita, Victoria 10             4) Shaw, Danielle 9               
                  35.13     1:13.12 (37.99)     1:45.68 (32.56)     2:24.09 (38.41)
  5 Badger Swim Club-MR  'C'                    2:23.69    2:24.92         28  
     1) Nonaka, Momoka 10               2) O'Sullivan, Lilly G 10         
     3) Henry, Ciara 9                  4) Johnson, Holly C 10            
                  38.28     1:15.92 (37.64)     1:51.29 (35.37)     2:24.92 (33.63)
  6 Club Fit Aquatics- Briarcliff-MR  'A'       3:00.25    2:26.07         26  
     1) Caesar, Nicole T 10             2) Fitzsimmons, Hannah M 9        
     3) Pabby, Tanvi 10                 4) Steinberg, Ally 9              
                  35.22     1:15.74 (40.52)     1:52.63 (36.89)     2:26.07 (33.44)
  7 Badger Swim Club-MR  'E'                    2:32.60    2:31.16         24  
     1) Hart, Tiana m 10                2) Simpson, Kimberly r 10         
     3) Broadnax, Shakirah 10           4) McDermott, Cara G 10           
                  40.10     1:14.53 (34.43)     1:52.90 (38.37)     2:31.16 (38.26)
  8 Riverbank RedTails Swim Team-MR  'A'        2:32.09    2:33.50         22  
     1) Encarnacion, Nicole 10          2) Batista, Marletty L 10         
     3) Lucero, Kimberly 10             4) Solano, Lisnette A 10          
                  37.52     1:14.73 (37.21)     1:58.74 (44.01)     2:33.50 (34.76)
  9 Badger Swim Club-MR  'D'                    2:28.51    2:34.85         18  
     1) Vumbacco, Sarah 10              2) Steffensen, Zoe R 9            
     3) Schnepp, Lauren A 10            4) Thomas, Kayla c 10             
                  35.19     1:16.03 (40.84)     1:57.08 (41.05)     2:34.85 (37.77)
 -- Harbor Seals-MR  'B'                        2:31.14         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #4: Entered water without permission - Misc
     1) Kabbez, Renee T 10              2) Fong, Chloe C 9                
     3) Karim, Nicolette I 10           4) Owen, Alyssa R 10              
                  36.90     1:12.88 (35.98)     1:49.84 (36.96)          DQ (33.30)
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Emanuel, Taylor C   12 Badger-MR            1:00.01      58.90         20  
                  28.20       58.90 (30.70)                                        
  2 Garces, Tessa J     12 Badger-MR            1:00.49    1:00.44         17  
                  29.36     1:00.44 (31.08)                                        
  3 Johnson, Sydni A    12 Badger-MR            1:01.45    1:00.60         16  
                  29.27     1:00.60 (31.33)                                        
  4 Ambrosio, Wendy J   12 RedTails-MR          1:02.79    1:02.19         15  
                  29.57     1:02.19 (32.62)                                        
  5 Ruiz, Vanessa D     12 Sailfish-MR          1:02.33    1:02.36         14  
                  29.77     1:02.36 (32.59)                                        
  6 Lund, Anina z       11 Badger-MR            1:04.96    1:02.43         13  
                  30.70     1:02.43 (31.73)                                        
  7 Faust, Christina E  11 Sailfish-MR          1:03.70    1:02.72         12  
                  30.75     1:02.72 (31.97)                                        
  8 Dunbar, Sarah h     11 Badger-MR            1:04.99    1:03.03         11  
                  29.95     1:03.03 (33.08)                                        
  9 Lange, Kaitlyn      12 NY Sharks-MR         1:03.68    1:03.07          9  
                  30.54     1:03.07 (32.53)                                        
 10 Gers, Emmanuelle S  11 Flying Dolphins-MR   1:03.50    1:03.83          7  
                  30.42     1:03.83 (33.41)                                        
 11 Keane, Nicole E     12 Badger-MR            1:05.06    1:04.63          6  
                  30.89     1:04.63 (33.74)                                        
 12 Li, Laura           11 CFA-MR               1:06.23    1:05.17          5  
                  30.88     1:05.17 (34.29)                                        
 13 Betts, Sarah        11 Sailfish-MR          1:06.20    1:05.92          4  
                  30.59     1:05.92 (35.33)                                        
 14 Rangel, Vanessa     12 Badger-MR            1:06.59    1:05.97          3  
                  32.13     1:05.97 (33.84)                                        
 15 Gasic, Andrea       12 RI Marlins-MR        1:09.00    1:06.55          2  
                  31.28     1:06.55 (35.27)                                        
 16 Lipton, Jessica R   12 Flying Dolphins-MR   1:06.47    1:06.71          1  
                  31.91     1:06.71 (34.80)                                        
 17 Johnson, Anna B     12 Sailfish-MR          1:08.42    1:06.74        
                  32.64     1:06.74 (34.10)                                        
 18 Feinblatt, Carly H  12 Flying Dolphins-MR   1:11.05    1:06.88        
                  31.62     1:06.88 (35.26)                                        
 19 McInerney, Clare    12 Badger-MR            1:13.23    1:06.92        
                  31.88     1:06.92 (35.04)                                        
 20 Byrnes, Molly C     12 Badger-MR            1:07.11    1:07.34        
                  32.37     1:07.34 (34.97)                                        
 21 Jackson, Nicole M   12 HS-MR                1:10.22    1:07.58        
                  31.73     1:07.58 (35.85)                                        
 22 Bugniazet, Megan    12 Badger-MR            1:09.15    1:08.13        
                  33.15     1:08.13 (34.98)                                        
 23 Sinclair, Priscill  12 CFA-MR               1:10.52    1:08.57        
                  31.95     1:08.57 (36.62)                                        
 24 Gold, Kate R        11 HS-MR                1:12.28    1:08.79        
                  33.19     1:08.79 (35.60)                                        
 25 Hosking, Amy E      12 Flying Dolphins-MR   1:08.60    1:08.90        
                  32.46     1:08.90 (36.44)                                        
 26 Wixted, Claire P    12 CFA-MR               1:08.50    1:09.50        
                  32.74     1:09.50 (36.76)                                        
 27 Sandoval, Lizbeth   12 Sailfish-MR          1:09.91    1:09.53        
                  33.37     1:09.53 (36.16)                                        
 28 Samtani, Sonia      12 MCY-NJ               1:14.08    1:09.82        
                  33.35     1:09.82 (36.47)                                        
 29 Ulrich, Bridget E   11 Badger-MR            1:09.85    1:09.88        
                  33.73     1:09.88 (36.15)                                        
 30 Haye, Adia          12 Sailfish-MR          1:09.90    1:10.00        
                  33.76     1:10.00 (36.24)                                        
 31 Farage, Nicole a    11 Badger-MR            1:14.04    1:10.48        
                  34.85     1:10.48 (35.63)                                        
 32 O'Meara, Sappha E   12 Flying Dolphins-MR   1:12.42    1:10.85        
                  33.71     1:10.85 (37.14)                                        
 33 Schuhmann, Sarah    11 Badger-MR            1:14.15    1:12.01        
                  34.22     1:12.01 (37.79)                                        
 34 Cole, Mikaela G     11 APEX-MR              1:13.52    1:12.79        
                  33.85     1:12.79 (38.94)                                        
 35 Miesner, Claudia J  11 NY Sharks-MR         1:17.78    1:13.26        
                  35.65     1:13.26 (37.61)                                        
 36 Sickenius, Nicole   12 CFA-MR               1:11.65    1:14.46        
                  34.48     1:14.46 (39.98)                                        
 37 Quinones, Cloe H    12 Rye y 2007-MR        1:13.81    1:14.86        
                  34.69     1:14.86 (40.17)                                        
 38 Berridge, Scottie   11 Badger-MR            1:10.00    1:15.20        
                  35.54     1:15.20 (39.66)                                        
 39 Hill, Madison       11 MCY-NJ               1:15.83    1:15.42        
                  33.86     1:15.42 (41.56)                                        
 40 Pabby, Trisha       12 CFA-MR               1:17.71    1:15.86        
                  35.20     1:15.86 (40.66)                                        
 41 Mooney, Deirdre D   11 HS-MR                1:12.00    1:15.93        
                  36.01     1:15.93 (39.92)                                        
 42 Oczos, Gabrielle    11 HS-MR                1:16.85    1:16.22        
                  36.03     1:16.22 (40.19)                                        
 43 Fu, Michelle        11 MCY-NJ               1:19.48    1:16.31        
                  37.11     1:16.31 (39.20)                                        
 44 Derecktor, Sarah    11 Badger-MR            1:15.98    1:16.81        
                  36.04     1:16.81 (40.77)                                        
 45 Hafez, Liela A      11 HS-MR                1:18.49    1:16.94        
                  36.70     1:16.94 (40.24)                                        
 46 Reichel, Julia F    11 Badger-MR            1:19.68    1:18.28        
                  37.57     1:18.28 (40.71)                                        
 47 Ostrover, Nicole D  12 CFA-MR               1:20.44    1:18.81        
                  35.87     1:18.81 (42.94)                                        
 48 Shah, Salonee       11 MCY-NJ               1:24.55    1:19.88        
                  39.09     1:19.88 (40.79)                                        
 49 Young, Nia C        12 RedTails-MR          1:25.09    1:20.30        
                  35.70     1:20.30 (44.60)                                        
 50 Elghorab, Jana      11 RI Marlins-MR             NT    1:20.55        
                  37.38     1:20.55 (43.17)                                        
 51 Gnad, Jessie A      11 HS-MR                1:22.90    1:21.59        
                  38.74     1:21.59 (42.85)                                        
 52 Trachuk, Ann-Maria  11 HS-MR                1:24.91    1:24.89        
                  40.75     1:24.89 (44.14)                                        
 53 Armstrong, Dana     11 NY Sharks-MR         1:27.37    1:27.25        
                  41.39     1:27.25 (45.86)                                        
 54 Stevens, Riley E    11 Badger-MR            1:35.14    1:30.08        
                  40.56     1:30.08 (49.52)                                        
 55 Finkelstein, Eva M  11 Silver Streaks-MR    1:33.94    1:36.53        
                  42.71     1:36.53 (53.82)                                        
 56 Jimenez, Natalie A  11 APEX-MR              1:50.31    1:40.39        
                  46.16     1:40.39 (54.23)                                        
 57 Borici, Alba        12 APEX-MR              2:11.92    1:55.40        
                  52.82   1:55.40 (1:02.58)                                        
 -- Zhang, Amy          11 NY Sharks-MR         1:03.58         DQ        
      False start
                  30.20          DQ (34.65)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Sydni A    12 Badger-MR              31.48      30.92         20  
  2 Siegel, Sophie H    12 Flying Dolphins-MR     35.00      32.16         17  
  3 Gers, Emmanuelle S  11 Flying Dolphins-MR     31.99      32.72         16  
  4 Lund, Anina z       11 Badger-MR              36.21      34.15         15  
  5 Raphael, Michaela   12 NY Sharks-MR           33.86      34.33         14  
  6 Betts, Sarah        11 Sailfish-MR            34.15      34.35         13  
  7 Dunbar, Sarah h     11 Badger-MR              34.79      34.45         12  
  8 Bugniazet, Megan    12 Badger-MR              36.05      34.60         11  
  9 Li, Laura           11 CFA-MR                 34.83      35.03          9  
 10 Zhang, Amy          11 NY Sharks-MR           35.92      35.10          7  
 11 Weiss, Jessica M    11 Flying Dolphins-MR     34.30      35.28          6  
 12 Gasic, Andrea       12 RI Marlins-MR          37.10      35.76          5  
 13 Sandoval, Lizbeth   12 Sailfish-MR            35.61      36.24          4  
 14 McInerney, Clare    12 Badger-MR              40.00      36.49          3  
 15 Sinclair, Priscill  12 CFA-MR                 37.15      36.63          2  
 16 Johnson, Anna B     12 Sailfish-MR            36.45      36.89          1  
 17 Hafez, Liela A      11 HS-MR                  36.31      36.94        
 18 Haye, Adia          12 Sailfish-MR            37.42      37.32        
 19 Samtani, Sonia      12 MCY-NJ                 38.01      37.46        
 20 Gold, Kate R        11 HS-MR                  39.92      38.00        
 21 Bianco, Sara E      12 HS-MR                  36.06      38.16        
 22 Schuhmann, Sarah    11 Badger-MR              39.58      39.11        
 22 O'Meara, Sappha E   12 Flying Dolphins-MR     37.78      39.11        
 24 Elghorab, Jana      11 RI Marlins-MR             NT      40.17        
 25 Derecktor, Sarah    11 Badger-MR              41.33      40.42        
 26 Wixted, Claire P    12 CFA-MR                 39.11      40.44        
 27 Pan, Amy            11 Aquaflames-MR          40.84      40.67        
 28 Mooney, Deirdre D   11 HS-MR                  39.00      40.79        
 29 Yuabov, Esther      11 Aquaflames-MR          42.87      40.82        
 30 Trachuk, Ann-Maria  11 HS-MR                  42.38      41.23        
 31 Cole, Mikaela G     11 APEX-MR                41.93      41.45        
 32 Gnad, Jessie A      11 HS-MR                  39.94      42.43        
 33 Reichel, Julia F    11 Badger-MR              43.09      43.05        
 34 Ostrover, Nicole D  12 CFA-MR                 45.29      43.80        
 35 Shah, Salonee       11 MCY-NJ                 46.40      44.66        
 36 Clemente, Elena J   11 RedTails-MR            50.71      49.91        
 37 Jimenez, Natalie A  11 APEX-MR                50.88      52.78        
 38 Finkelstein, Eva M  11 Silver Streaks-MR      55.39      53.11        
 39 Stevens, Riley E    11 Badger-MR              52.25      53.32        
 40 Borici, Alba        12 APEX-MR              1:04.47    1:00.58        
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lange, Kaitlyn      12 NY Sharks-MR           34.71      34.80         20  
  2 Fried, Carly T      11 Flying Dolphins-MR     34.65      34.81         17  
  3 Berridge, Scottie   11 Badger-MR              37.00      35.24         16  
  4 Miesner, Claudia J  11 NY Sharks-MR           36.84      36.61         15  
  5 Li, Laura           11 CFA-MR                 38.33      37.42         14  
  6 Ambrosio, Wendy J   12 RedTails-MR            37.03      37.52         13  
  7 Weiss, Jessica M    11 Flying Dolphins-MR     37.21      37.68         12  
  8 Bugniazet, Megan    12 Badger-MR              37.92      37.77         11  
  9 Schuhmann, Sarah    11 Badger-MR              40.82      37.99          9  
 10 Hosking, Amy E      12 Flying Dolphins-MR     37.95      38.20          7  
 11 Ruiz, Vanessa D     12 Sailfish-MR            37.04      38.25          6  
 12 Byrnes, Molly C     12 Badger-MR              38.34      38.51          5  
 13 Lauer, Amanda       11 NY Sharks-MR           38.82      38.64          4  
 14 Feinblatt, Carly H  12 Flying Dolphins-MR     42.07      39.42          3  
 15 Raphael, Michaela   12 NY Sharks-MR           39.64      39.48          2  
 16 Haye, Adia          12 Sailfish-MR            39.29      39.53          1  
 17 Bianco, Sara E      12 HS-MR                  41.08      39.84        
 18 Sickenius, Nicole   12 CFA-MR                 40.00      40.75        
 19 Faust, Christina E  11 Sailfish-MR            40.16      40.85        
 20 McInerney, Clare    12 Badger-MR              43.92      41.95        
 21 Fu, Michelle        11 MCY-NJ                 43.34      42.07        
 22 Sandoval, Lizbeth   12 Sailfish-MR            41.74      42.30        
 23 Ulrich, Bridget E   11 Badger-MR              41.26      42.35        
 24 Sinclair, Priscill  12 CFA-MR                 42.50      42.59        
 25 Jackson, Nicole M   12 HS-MR                  44.37      43.07        
 26 Quinones, Cloe H    12 Rye y 2007-MR          42.02      43.22        
 27 Ostrover, Nicole D  12 CFA-MR                 45.51      44.33        
 28 Farage, Nicole a    11 Badger-MR              43.93      44.75        
 29 Armstrong, Dana     11 NY Sharks-MR           46.43      44.82        
 30 Hill, Madison       11 MCY-NJ                 46.93      45.08        
 31 Wixted, Claire P    12 CFA-MR                 43.54      46.41        
 32 Elghorab, Jana      11 RI Marlins-MR             NT      47.43        
 33 Young, Nia C        12 RedTails-MR            50.09      48.81        
 34 Clemente, Elena J   11 RedTails-MR            49.97      49.23        
 35 Finkelstein, Eva M  11 Silver Streaks-MR      53.40      50.30        
 36 Oczos, Gabrielle    11 HS-MR                  50.00      51.07        
 37 Stevens, Riley E    11 Badger-MR              53.91      56.37        
 -- Borici, Alba        12 APEX-MR                   NT         DQ        
      One hand touch
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lange, Kaitlyn      12 NY Sharks-MR           29.87      29.24         20  
  2 Johnson, Sydni A    12 Badger-MR              29.66      29.63         17  
  3 Siegel, Sophie H    12 Flying Dolphins-MR     34.00      31.28         16  
  4 Gers, Emmanuelle S  11 Flying Dolphins-MR     32.08      31.43         15  
  5 Cullinan, Madison   11 NY Sharks-MR           32.77      31.58         14  
  6 Parry, Nicole F     11 Badger-MR              32.55      31.71         13  
  7 Zhang, Amy          11 NY Sharks-MR           33.55      31.95         12  
  8 Ruiz, Vanessa D     12 Sailfish-MR            31.88      32.11         11  
  9 Raphael, Michaela   12 NY Sharks-MR           31.11      32.25          9  
 10 Lund, Anina z       11 Badger-MR              33.45      32.26          7  
 11 Eid, Nathalie A     11 Badger-MR              31.92      32.86          6  
 12 Betts, Sarah        11 Sailfish-MR            32.47      33.65          5  
 13 Dunbar, Sarah h     11 Badger-MR              36.60      33.78          4  
 14 Faust, Christina E  11 Sailfish-MR            35.66      34.14          3  
 15 Li, Laura           11 CFA-MR                 35.42      34.42          2  
 16 Hill, Madison       11 MCY-NJ                 35.71      35.42          1  
 17 Samtani, Sonia      12 MCY-NJ                 35.19      35.43        
 18 Haye, Adia          12 Sailfish-MR            37.10      36.00        
 19 Wilson, Claire      12 MCY-NJ                 40.17      36.10        
 20 McInerney, Clare    12 Badger-MR              37.55      36.11        
 21 Farage, Nicole a    11 Badger-MR              38.99      36.38        
 22 Johnson, Anna B     12 Sailfish-MR            35.15      36.47        
 23 Derecktor, Sarah    11 Badger-MR              41.53      37.33        
 24 Sickenius, Nicole   12 CFA-MR                 36.37      38.00        
 24 Bianco, Sara E      12 HS-MR                  35.94      38.00        
 26 Wixted, Claire P    12 CFA-MR                 37.95      38.03        
 27 Fu, Michelle        11 MCY-NJ                 43.07      38.08        
 28 Jackson, Nicole M   12 HS-MR                  39.51      38.31        
 29 Hafez, Liela A      11 HS-MR                  38.84      38.71        
 30 Young, Nia C        12 RedTails-MR            45.09      39.03        
 31 Santiago, Amanda L  12 APEX-MR                38.99      39.50        
 32 Gnad, Jessie A      11 HS-MR                  40.64      41.03        
 33 Oczos, Gabrielle    11 HS-MR                  38.66      41.13        
 34 Reichel, Julia F    11 Badger-MR              49.95      41.50        
 35 Mooney, Deirdre D   11 HS-MR                  39.91      42.15        
 36 Gold, Kate R        11 HS-MR                  40.61      42.28        
 37 Yuabov, Esther      11 Aquaflames-MR          41.99      43.43        
 38 Shah, Salonee       11 MCY-NJ                 46.32      43.49        
 39 Pan, Amy            11 Aquaflames-MR          47.71      43.86        
 40 Trachuk, Ann-Maria  11 HS-MR                  47.49      47.49        
 -- Borici, Alba        12 APEX-MR                51.86         DQ        
      Scissors kick
 -- Stevens, Riley E    11 Badger-MR                 NT         DQ        
      Scissors kick
 -- Gasic, Andrea       12 RI Marlins-MR          37.03         DQ        
      False start
 -- Jimenez, Natalie A  11 APEX-MR                58.48         DQ        
      One hand touch
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 MacDougall, Heathe  11 NY Sharks-MR         2:26.24    2:26.63         20  
                  32.25     1:08.83 (36.58)     1:52.36 (43.53)     2:26.63 (34.27)
  2 Fried, Carly T      11 Flying Dolphins-MR   2:29.87    2:28.11         17  
                  33.22     1:10.87 (37.65)     1:52.81 (41.94)     2:28.11 (35.30)
  3 Garces, Tessa J     12 Badger-MR            2:28.00    2:28.67         16  
                  31.22     1:09.58 (38.36)     1:53.88 (44.30)     2:28.67 (34.79)
  4 Emanuel, Taylor C   12 Badger-MR            2:33.40    2:29.57         15  
                  31.60     1:07.91 (36.31)     1:55.29 (47.38)     2:29.57 (34.28)
  5 Cullinan, Madison   11 NY Sharks-MR         2:36.02    2:34.28         14  
                  33.35     1:14.71 (41.36)     1:59.13 (44.42)     2:34.28 (35.15)
  6 Lund, Anina z       11 Badger-MR            2:40.00    2:36.38         13  
                  33.26     1:12.54 (39.28)     2:01.98 (49.44)     2:36.38 (34.40)
  7 Ruiz, Vanessa D     12 Sailfish-MR          2:38.96    2:36.78         12  
                  34.83     1:16.90 (42.07)     2:02.05 (45.15)     2:36.78 (34.73)
  8 Ambrosio, Wendy J   12 RedTails-MR          2:30.09    2:37.04         11  
                  34.79     1:15.44 (40.65)     2:00.40 (44.96)     2:37.04 (36.64)
  9 Johnson, Sydni A    12 Badger-MR            2:47.53    2:37.52          9  
                  32.37     1:11.34 (38.97)     2:02.12 (50.78)     2:37.52 (35.40)
 10 Zhang, Amy          11 NY Sharks-MR         2:37.41    2:37.57          7  
                  33.69     1:14.92 (41.23)     2:02.63 (47.71)     2:37.57 (34.94)
 11 Rangel, Vanessa     12 Badger-MR            2:43.74    2:38.52          6  
                  35.10     1:15.64 (40.54)     2:03.35 (47.71)     2:38.52 (35.17)
 12 Miara, Marissa      11 NY Sharks-MR         2:36.61    2:39.15          4.5
                  37.62     1:18.69 (41.07)     2:05.09 (46.40)     2:39.15 (34.06)
 12 Lauer, Amanda       11 NY Sharks-MR         2:38.72    2:39.15          4.5
                  36.56     1:18.13 (41.57)     2:04.89 (46.76)     2:39.15 (34.26)
 14 Keane, Nicole E     12 Badger-MR            2:45.15    2:40.05          3  
                  35.78     1:16.73 (40.95)     2:04.35 (47.62)     2:40.05 (35.70)
 15 Faust, Christina E  11 Sailfish-MR          2:41.75    2:41.40          2  
                  36.21     1:16.72 (40.51)     2:07.36 (50.64)     2:41.40 (34.04)
 16 Wilson, Claire      12 MCY-NJ               2:55.84    2:42.46          1  
                  36.82     1:18.30 (41.48)     2:04.51 (46.21)     2:42.46 (37.95)
 17 Bugniazet, Megan    12 Badger-MR            2:47.82    2:42.94        
                  34.85     1:16.88 (42.03)     2:03.65 (46.77)     2:42.94 (39.29)
 18 Byrnes, Molly C     12 Badger-MR            2:47.28    2:46.15        
                  38.05     1:21.01 (42.96)     2:08.12 (47.11)     2:46.15 (38.03)
 19 Ulrich, Bridget E   11 Badger-MR            2:58.66    2:48.82        
                  40.21     1:22.71 (42.50)     2:12.69 (49.98)     2:48.82 (36.13)
 20 Miesner, Claudia J  11 NY Sharks-MR         2:50.46    2:49.26        
                  35.83     1:19.93 (44.10)     2:07.09 (47.16)     2:49.26 (42.17)
 21 Jackson, Nicole M   12 HS-MR                2:58.98    2:51.17        
                  40.20     1:23.08 (42.88)     2:13.36 (50.28)     2:51.17 (37.81)
 22 Bianco, Sara E      12 HS-MR                2:54.93    2:52.11        
                  39.57     1:22.40 (42.83)     2:13.02 (50.62)     2:52.11 (39.09)
 23 Berridge, Scottie   11 Badger-MR            2:40.00    2:53.59        
                  36.41     1:25.74 (49.33)     2:12.58 (46.84)     2:53.59 (41.01)
 24 Gold, Kate R        11 HS-MR                3:10.09    2:58.66        
                  41.39     1:25.31 (43.92)     2:20.80 (55.49)     2:58.66 (37.86)
 25 Quinones, Cloe H    12 Rye y 2007-MR        3:09.03    2:59.37        
                  43.01     1:28.22 (45.21)     2:18.71 (50.49)     2:59.37 (40.66)
 26 Mooney, Deirdre D   11 HS-MR                2:55.00    3:05.70        
                  42.41     1:27.66 (45.25)     2:23.62 (55.96)     3:05.70 (42.08)
 27 Santiago, Amanda L  12 APEX-MR              3:08.43    3:08.24        
                  42.77     1:29.03 (46.26)     2:23.69 (54.66)     3:08.24 (44.55)
 28 Cole, Mikaela G     11 APEX-MR              3:07.51    3:08.58        
                  41.75     1:29.02 (47.27)     2:28.59 (59.57)     3:08.58 (39.99)
 29 Derecktor, Sarah    11 Badger-MR                 NT    3:10.68        
                  41.03     1:26.60 (45.57)   2:28.00 (1:01.40)     3:10.68 (42.68)
 30 Armstrong, Dana     11 NY Sharks-MR         3:11.50    3:13.20        
                  46.75     1:36.21 (49.46)     2:27.60 (51.39)     3:13.20 (45.60)
 31 Oczos, Gabrielle    11 HS-MR                3:25.48    3:13.77        
                  45.01     1:30.32 (45.31)     2:30.09 (59.77)     3:13.77 (43.68)
 32 Gnad, Jessie A      11 HS-MR                3:23.72    3:18.40        
                  44.05     1:34.20 (50.15)   2:35.11 (1:00.91)     3:18.40 (43.29)
 33 Trachuk, Ann-Maria  11 HS-MR                3:25.00    3:25.83        
                  49.14     1:42.86 (53.72)     2:41.30 (58.44)     3:25.83 (44.53)
 34 Clemente, Elena J   11 RedTails-MR          4:00.09    4:00.09        
                  54.42   1:55.66 (1:01.24)   2:59.68 (1:04.02)   4:00.09 (1:00.41)
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    1:49.96    1:47.83         40  
     1) Garces, Tessa J 12              2) Parry, Nicole F 11             
     3) Johnson, Sydni A 12             4) Emanuel, Taylor C 12           
                  28.07       54.83 (26.76)     1:21.37 (26.54)     1:47.83 (26.46)
  2 New York Sharks Aquatics-MR  'A'                 NT    1:54.51         34  
     1) Miara, Marissa 11               2) Lange, Kaitlyn 12              
     3) Zhang, Amy 11                   4) MacDougall, Heather 11         
                  29.42       58.39 (28.97)     1:27.42 (29.03)     1:54.51 (27.09)
  3 92nd St. Y Flying Dolphins-MR  'A'          1:54.59    1:55.96         32  
     1) Siegel, Sophie H 12             2) Barclay, Skye M 12             
     3) Weiss, Jessica M 11             4) Gers, Emmanuelle S 11          
                  28.29       57.18 (28.89)     1:27.65 (30.47)     1:55.96 (28.31)
  4 New Rochelle YMCA Sailfish-MR  'A'          1:56.75    1:56.31         30  
     1) Ruiz, Vanessa D 12              2) Faust, Christina E 11          
     3) Johnson, Anna B 12              4) Betts, Sarah 11                
                  29.33       59.02 (29.69)     1:28.76 (29.74)     1:56.31 (27.55)
  5 Badger Swim Club-MR  'B'                    1:55.47    1:57.02         28  
     1) Eid, Nathalie A 11              2) Dunbar, Sarah h 11             
     3) Bugniazet, Megan 12             4) Keane, Nicole E 12             
                  29.47       59.24 (29.77)     1:28.72 (29.48)     1:57.02 (28.30)
  6 Badger Swim Club-MR  'C'                    1:56.73    2:00.99         26  
     1) Berridge, Scottie S 11          2) Byrnes, Molly C 12             
     3) Rangel, Vanessa 12              4) McInerney, Clare T 12          
                  31.05     1:02.03 (30.98)     1:30.74 (28.71)     2:00.99 (30.25)
  7 Club Fit Aquatics- Briarcliff-MR  'A'       2:14.79    2:03.90         24  
     1) Sickenius, Nicole L 12          2) Wixted, Claire P 12            
     3) Sinclair, Priscilla C 12        4) Li, Laura 11                   
                  31.41     1:03.94 (32.53)     1:34.80 (30.86)     2:03.90 (29.10)
  8 Badger Swim Club-MR  'D'                    2:01.69    2:06.04         22  
     1) Schuhmann, Sarah 11             2) Lund, Anina z 11               
     3) Ulrich, Bridget E 11            4) Reichel, Julia F 11            
                  31.81     1:01.46 (29.65)     1:32.45 (30.99)     2:06.04 (33.59)
  9 92nd St. Y Flying Dolphins-MR  'B'          2:02.46    2:07.33         18  
     1) Lipton, Jessica R 12            2) O'Meara, Sappha E 12           
     3) Hosking, Amy E 12               4) Feinblatt, Carly H 12          
                  31.35     1:02.23 (30.88)     1:35.00 (32.77)     2:07.33 (32.33)
 10 Harbor Seals-MR  'A'                        2:05.38    2:07.74         14  
     1) Bianco, Sara E 12               2) Hafez, Liela A 11              
     3) Gold, Kate R 11                 4) Jackson, Nicole M 12           
                  32.41     1:06.27 (33.86)     1:37.91 (31.64)     2:07.74 (29.83)
 11 Harbor Seals-MR  'B'                        2:20.97    2:20.15         12  
     1) Oczos, Gabrielle 11             2) Trachuk, Ann-Maria 11          
     3) Gnad, Jessie A 11               4) Mooney, Deirdre D 11           
                  35.67                             1:46.16 ( )     2:20.15 (33.99)
 12 Apex Swim Club-MR  'A'                      2:30.00    2:40.73         10  
     1) Santiago, Amanda L 12           2) Cole, Mikaela G 11             
     3) Borici, Alba 12                 4) Jimenez, Natalie A 11          
                  40.75     1:09.17 (28.42)     2:07.93 (58.76)     2:40.73 (32.80)
 
Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Konopka, Katherine  14 Badger-MR            2:04.09    2:02.66         20  
                  27.84       58.65 (30.81)     1:30.68 (32.03)     2:02.66 (31.98)
  2 Hoth, Jacqueline M  13 NY Sharks-MR         2:13.56    2:08.45         17  
                  30.27     1:02.83 (32.56)     1:36.11 (33.28)     2:08.45 (32.34)
  3 Delane, Kelly A     13 Badger-MR            2:11.87    2:08.56         16  
                  30.20     1:03.37 (33.17)     1:36.02 (32.65)     2:08.56 (32.54)
  4 Johanson, Bridget   13 Badger-MR            2:10.55    2:08.71         15  
                  29.74     1:02.12 (32.38)     1:35.53 (33.41)     2:08.71 (33.18)
  5 Nixon, Charlotte A  13 Badger-MR            2:09.79    2:10.22         14  
                  29.69     1:02.14 (32.45)     1:36.55 (34.41)     2:10.22 (33.67)
  6 Tompkins, Catherin  14 Badger-MR            2:07.07    2:10.83         13  
                  29.98     1:02.61 (32.63)     1:36.67 (34.06)     2:10.83 (34.16)
  7 Aguirre, Julie D    14 HS-MR                2:14.70    2:11.65         12  
                  29.83     1:03.42 (33.59)     1:37.61 (34.19)     2:11.65 (34.04)
  8 Oceguera, Mariajos  13 Sailfish-MR          2:12.24    2:11.93         11  
                  29.68     1:03.52 (33.84)     1:37.71 (34.19)     2:11.93 (34.22)
  9 Sheehan, Niamh M    15 APEX-MR              2:11.99    2:12.37          9  
                  30.29     1:03.66 (33.37)     1:38.21 (34.55)     2:12.37 (34.16)
 10 Miara, Marissa      11 NY Sharks-MR         2:12.56    2:13.45          7  
                  30.76     1:04.92 (34.16)     1:39.69 (34.77)     2:13.45 (33.76)
 11 MacDougall, Heathe  11 NY Sharks-MR         2:14.76    2:13.83          6  
                  30.40     1:04.34 (33.94)     1:39.49 (35.15)     2:13.83 (34.34)
 12 Hill, Lindsay       14 MCY-NJ               2:15.24    2:14.28          5  
                  30.06     1:03.75 (33.69)     1:39.12 (35.37)     2:14.28 (35.16)
 13 Eid, Nathalie A     11 Badger-MR            2:16.54    2:14.53          4  
                  31.05     1:05.58 (34.53)     1:40.16 (34.58)     2:14.53 (34.37)
 14 Flood, Katie M      17 Silver Streaks-MR    2:06.37    2:14.81          3  
                  28.91     1:02.80 (33.89)     1:38.32 (35.52)     2:14.81 (36.49)
 15 Wong, Kristey       15 Badger-MR            2:14.21    2:16.24          2  
                  30.35     1:04.08 (33.73)     1:39.72 (35.64)     2:16.24 (36.52)
 16 Lengel, Paulina E   13 NY Sharks-MR         2:19.61    2:16.57          1  
                  32.02     1:06.79 (34.77)     1:42.49 (35.70)     2:16.57 (34.08)
 17 Daly, Bronagh K     16 HS-MR                2:14.60    2:16.85        
                  31.76     1:06.83 (35.07)     1:42.77 (35.94)     2:16.85 (34.08)
 18 Tucker, Annelisa C  15 Badger-MR            2:14.21    2:17.20        
                  31.11     1:06.26 (35.15)     1:41.95 (35.69)     2:17.20 (35.25)
 19 Cooke, Alexandra    17 Badger-MR            2:11.54    2:18.04        
                  31.03     1:05.41 (34.38)     1:41.39 (35.98)     2:18.04 (36.65)
 20 Rosario, Perla      14 RedTails-MR          2:24.53    2:18.26        
                  31.13     1:06.54 (35.41)     1:42.66 (36.12)     2:18.26 (35.60)
 21 Cullinan, Madison   11 NY Sharks-MR         2:30.04    2:19.86        
                  31.66     1:07.19 (35.53)     1:43.59 (36.40)     2:19.86 (36.27)
 22 Peralta, Loren S    14 APEX-MR              2:28.21    2:21.17        
                  33.28     1:10.38 (37.10)     1:46.53 (36.15)     2:21.17 (34.64)
 23 Muoio, Tara R       14 HS-MR                2:23.87    2:21.35        
                  31.95     1:07.99 (36.04)     1:45.62 (37.63)     2:21.35 (35.73)
 24 Nava, Kim           13 Sailfish-MR          2:25.55    2:21.50        
                  31.27     1:06.96 (35.69)     1:44.60 (37.64)     2:21.50 (36.90)
 25 McNab, Jhordane F   15 Sailfish-MR          2:19.67    2:22.42        
                  31.43     1:07.34 (35.91)     1:45.05 (37.71)     2:22.42 (37.37)
 26 Lu, Tiffany X       16 HS-MR                2:18.19    2:23.07        
                  31.67     1:07.74 (36.07)     1:45.50 (37.76)     2:23.07 (37.57)
 27 Ouldibbat, Laila    15 Sailfish-MR          2:23.91    2:23.75        
                  32.54     1:09.51 (36.97)     1:47.58 (38.07)     2:23.75 (36.17)
 28 Ushay, Diana        17 Sailfish-MR          2:28.55    2:24.87        
                  31.88     1:08.16 (36.28)     1:46.98 (38.82)     2:24.87 (37.89)
 29 Rouse, T'Jorne Z    15 Sailfish-MR          2:27.72    2:25.57        
                  30.68     1:07.12 (36.44)     1:45.72 (38.60)     2:25.57 (39.85)
 30 Ludwicki, Kristin   13 NY Sharks-MR         2:35.46    2:25.60        
                  32.01     1:08.23 (36.22)     1:47.72 (39.49)     2:25.60 (37.88)
 31 Kosoff, Zora R      14 HS-MR                2:28.63    2:25.79        
                  31.95     1:08.54 (36.59)     1:47.56 (39.02)     2:25.79 (38.23)
 32 Cullinan, Meghan    14 NY Sharks-MR         2:27.55    2:26.21        
                  33.55     1:10.83 (37.28)     1:48.84 (38.01)     2:26.21 (37.37)
 33 Pilipenko, Veronik  14 APEX-MR              2:19.28    2:26.26        
                  33.25     1:10.03 (36.78)     1:48.12 (38.09)     2:26.26 (38.14)
 34 Nava, Steph         17 Sailfish-MR          2:21.57    2:26.98        
                  32.98     1:09.45 (36.47)     1:48.60 (39.15)     2:26.98 (38.38)
 35 Maloney, Meghan E   13 HS-MR                2:27.15    2:27.32        
                  33.89     1:12.80 (38.91)     1:52.07 (39.27)     2:27.32 (35.25)
 36 Ferguson, Carly     13 Silver Streaks-MR    2:22.71    2:30.00        
                  32.84     1:09.87 (37.03)     1:49.37 (39.50)     2:30.00 (40.63)
 37 Sloley, Katrina V   15 Silver Streaks-MR    2:25.11    2:31.00        
                  31.94     1:08.99 (37.05)     1:49.42 (40.43)     2:31.00 (41.58)
 38 Harris, Lindsay B   14 CFA-MR               2:40.11    2:33.41        
                  33.33     1:11.18 (37.85)     1:53.31 (42.13)     2:33.41 (40.10)
 39 Nienaltow, Kate K   16 Silver Streaks-MR    2:41.04    2:33.73        
                  34.08     1:12.55 (38.47)     1:53.18 (40.63)     2:33.73 (40.55)
 40 Sanguinetti, Whitn  16 Sailfish-MR          2:34.52    2:34.49        
                  34.55     1:14.69 (40.14)     1:55.52 (40.83)     2:34.49 (38.97)
 40 Longworth, Shannon  13 CFA-MR               2:38.78    2:34.49        
                  31.95                             1:51.67 ( )     2:34.49 (42.82)
 42 Foo, Francine F     16 HS-MR                2:20.08    2:36.36        
                  33.49     1:12.87 (39.38)     1:54.68 (41.81)     2:36.36 (41.68)
 43 Samtani, Monica     14 MCY-NJ               2:43.61    2:37.39        
                  32.99     1:12.78 (39.79)     1:55.88 (43.10)     2:37.39 (41.51)
 44 Mejia, Angela       13 APEX-MR              2:49.18    2:38.04        
                  33.59     1:13.73 (40.14)     1:55.60 (41.87)     2:38.04 (42.44)
 45 Gedeon, Malkia      15 Sailfish-MR          2:38.90    2:38.39        
                  35.25     1:14.18 (38.93)     1:55.77 (41.59)     2:38.39 (42.62)
 46 Valencia, Ally      17 Sailfish-MR          2:35.97    2:38.77        
                  34.20     1:12.51 (38.31)     1:54.76 (42.25)     2:38.77 (44.01)
 47 McKenly, Jackie D   15 Silver Streaks-MR    2:44.57    2:38.87        
                  35.18     1:14.66 (39.48)     1:56.81 (42.15)     2:38.87 (42.06)
 48 Kyle, Jordan        13 RedTails-MR          2:40.99    2:40.77        
                  35.47     1:15.94 (40.47)     1:58.44 (42.50)     2:40.77 (42.33)
 49 Sanchez, Keyko      14 RedTails-MR          2:45.28    2:43.33        
                  34.42     1:14.80 (40.38)     1:58.88 (44.08)     2:43.33 (44.45)
 50 Perez, Susana M     15 RedTails-MR          3:00.09    2:45.04        
                  34.18                             2:00.85 ( )     2:45.04 (44.19)
 51 Lavrentieva, Julia  16 APEX-MR              2:51.97    2:47.70        
                  37.18     1:19.19 (42.01)     2:04.83 (45.64)     2:47.70 (42.87)
 52 Jonas, Roneyce N    15 Silver Streaks-MR    2:56.51    2:50.75        
                  37.44     1:22.16 (44.72)     2:09.06 (46.90)     2:50.75 (41.69)
 53 Wu, Jingxin         13 RedTails-MR          2:47.47    2:50.77        
                  35.10     1:15.30 (40.20)     2:01.46 (46.16)     2:50.77 (49.31)
 54 Tavarez, Nancy A    14 APEX-MR              3:02.12    2:51.54        
                  37.68     1:21.74 (44.06)     2:09.38 (47.64)     2:51.54 (42.16)
 55 Santiago, Amanda L  12 APEX-MR              3:04.84    2:57.45        
                  40.31     1:26.36 (46.05)     2:13.61 (47.25)     2:57.45 (43.84)
 56 Stokes, Mariah      13 RedTails-MR          3:15.89    3:17.13        
                  39.99     1:29.53 (49.54)     2:23.63 (54.10)     3:17.13 (53.50)
 57 Brown, Sara G       15 APEX-MR                   NT    3:38.44        
                  48.05     1:43.73 (55.68)   2:43.89 (1:00.16)     3:38.44 (54.55)
 
Girls 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Konopka, Katherine  14 Badger-MR            2:19.64    2:19.58         20  
                  32.71     1:08.15 (35.44)     1:44.33 (36.18)     2:19.58 (35.25)
  2 Brickman, Molly E   13 Flying Dolphins-MR   2:27.81    2:20.44         17  
                  32.42     1:08.19 (35.77)     1:45.12 (36.93)     2:20.44 (35.32)
  3 Emanuel, Taylor C   12 Badger-MR            2:35.00    2:21.39         16  
                  33.58     1:09.70 (36.12)     1:46.21 (36.51)     2:21.39 (35.18)
  4 Miller, Nikki F     16 Silver Streaks-MR    2:25.11    2:23.68         15  
                  32.49     1:08.37 (35.88)     1:46.52 (38.15)     2:23.68 (37.16)
  5 Cicalo, Julia A     12 NY Sharks-MR         2:21.87    2:23.74         14  
                  33.29     1:09.75 (36.46)     1:46.71 (36.96)     2:23.74 (37.03)
  6 Garces, Tessa J     12 Badger-MR            2:23.81    2:25.07         13  
                  35.29     1:12.84 (37.55)     1:49.29 (36.45)     2:25.07 (35.78)
  7 Nixon, Charlotte A  13 Badger-MR            2:24.58    2:25.32         12  
                  33.77     1:10.73 (36.96)     1:48.86 (38.13)     2:25.32 (36.46)
  8 Siegel, Sophie H    12 Flying Dolphins-MR   2:32.93    2:26.61         11  
                  34.58     1:11.44 (36.86)     1:49.10 (37.66)     2:26.61 (37.51)
  9 Oceguera, Mariajos  13 Sailfish-MR          2:28.55    2:27.29          9  
                  35.32     1:12.86 (37.54)     1:50.19 (37.33)     2:27.29 (37.10)
 10 Delane, Kelly A     13 Badger-MR            2:41.89    2:28.39          7  
                  35.07     1:13.57 (38.50)     1:51.18 (37.61)     2:28.39 (37.21)
 11 Tucker, Annelisa C  15 Badger-MR            2:21.43    2:30.15          6  
                  35.26     1:12.92 (37.66)     1:51.57 (38.65)     2:30.15 (38.58)
 12 Eid, Nathalie A     11 Badger-MR                 NT    2:31.01          5  
                  36.05     1:14.55 (38.50)     1:53.53 (38.98)     2:31.01 (37.48)
 13 Aguirre, Julie D    14 HS-MR                2:33.32    2:31.04          4  
                  35.61     1:13.97 (38.36)     1:53.05 (39.08)     2:31.04 (37.99)
 14 Nolan, Mary Kate K  16 HS-MR                2:33.72    2:32.81          3  
                  35.42     1:14.02 (38.60)     1:53.69 (39.67)     2:32.81 (39.12)
 15 Ferguson, Mara H    16 Silver Streaks-MR    2:37.29    2:34.16          2  
                  35.29     1:13.75 (38.46)     1:53.93 (40.18)     2:34.16 (40.23)
 16 Lengel, Paulina E   13 NY Sharks-MR         2:35.90    2:34.18          1  
                  36.77     1:16.28 (39.51)     1:56.34 (40.06)     2:34.18 (37.84)
 17 Barclay, Skye M     12 Flying Dolphins-MR   2:30.00    2:34.25        
                  35.01     1:13.63 (38.62)     1:54.06 (40.43)     2:34.25 (40.19)
 18 Cooke, Alexandra    17 Badger-MR            2:35.11    2:35.98        
                  35.84     1:14.68 (38.84)     1:54.86 (40.18)     2:35.98 (41.12)
 19 Johanson, Bridget   13 Badger-MR            2:35.27    2:36.05        
                  36.54     1:16.54 (40.00)     1:56.69 (40.15)     2:36.05 (39.36)
 20 Lu, Tiffany X       16 HS-MR                2:36.00    2:36.58        
                  36.37     1:16.26 (39.89)     1:57.63 (41.37)     2:36.58 (38.95)
 21 Hoth, Jacqueline M  13 NY Sharks-MR         2:30.27    2:37.13        
                  35.89     1:14.94 (39.05)     1:55.97 (41.03)     2:37.13 (41.16)
 22 Muoio, Tara R       14 HS-MR                2:40.38    2:38.40        
                  36.32     1:16.75 (40.43)     1:57.87 (41.12)     2:38.40 (40.53)
 23 Hill, Lindsay       14 MCY-NJ               2:42.67    2:39.19        
                  37.09     1:18.36 (41.27)     2:00.08 (41.72)     2:39.19 (39.11)
 24 Rangel, Vanessa     12 Badger-MR            2:57.65    2:40.19        
                  37.86     1:19.29 (41.43)     2:01.52 (42.23)     2:40.19 (38.67)
 25 Keane, Nicole E     12 Badger-MR            2:45.96    2:40.97        
                  38.02     1:18.42 (40.40)     2:00.12 (41.70)     2:40.97 (40.85)
 26 Xue, Kelly E        14 HS-MR                2:37.24    2:42.36        
                  37.48     1:18.26 (40.78)     2:01.20 (42.94)     2:42.36 (41.16)
 27 Deziel, Blaire M    17 Silver Streaks-MR    2:38.15    2:42.40        
                  37.31     1:18.61 (41.30)     2:01.11 (42.50)     2:42.40 (41.29)
 28 Kosoff, Zora R      14 HS-MR                2:39.93    2:42.74        
                  38.54     1:20.25 (41.71)     2:02.11 (41.86)     2:42.74 (40.63)
 29 Foo, Francine F     16 HS-MR                2:34.00    2:44.90        
                  37.95     1:19.00 (41.05)     2:00.40 (41.40)     2:44.90 (44.50)
 30 Wilson, Claire      12 MCY-NJ               3:36.44    2:44.94        
                  39.49     1:21.35 (41.86)     2:03.99 (42.64)     2:44.94 (40.95)
 31 Ouldibbat, Laila    15 Sailfish-MR          2:45.86    2:45.10        
                  38.72     1:20.18 (41.46)     2:03.33 (43.15)     2:45.10 (41.77)
 32 Peralta, Loren S    14 APEX-MR              2:37.84    2:47.75        
                  39.76     1:22.65 (42.89)     2:05.95 (43.30)     2:47.75 (41.80)
 33 Valencia, Ally      17 Sailfish-MR          2:45.81    2:48.79        
                                1:19.76 ( )     2:03.77 (44.01)     2:48.79 (45.02)
 34 Nava, Kim           13 Sailfish-MR               NT    2:49.47        
                  38.46     1:21.08 (42.62)     2:05.68 (44.60)     2:49.47 (43.79)
 35 Ferguson, Carly     13 Silver Streaks-MR    2:54.15    2:49.96        
                  40.52     1:22.87 (42.35)     2:07.95 (45.08)     2:49.96 (42.01)
 36 Longworth, Shannon  13 CFA-MR               2:54.37    2:52.41        
                  38.59   2:52.41 (2:13.82)                                        
 37 Nava, Steph         17 Sailfish-MR               NT    2:52.67        
                  41.57     1:25.82 (44.25)     2:10.26 (44.44)     2:52.67 (42.41)
 38 Ng, Phyllis         14 HS-MR                2:47.22    2:54.55        
                  37.42     1:21.86 (44.44)     2:08.72 (46.86)     2:54.55 (45.83)
 39 Sanchez, Keyko      14 RedTails-MR          3:15.09    2:55.38        
                  39.01     1:21.86 (42.85)     2:09.03 (47.17)     2:55.38 (46.35)
 40 Ushay, Diana        17 Sailfish-MR          3:01.96    2:56.34        
                  41.45     1:25.87 (44.42)     2:12.27 (46.40)     2:56.34 (44.07)
 41 Sanguinetti, Whitn  16 Sailfish-MR          2:55.17    2:56.58        
                  41.53     1:27.17 (45.64)   2:56.58 (1:29.41)                    
 42 Sloley, Katrina V   15 Silver Streaks-MR    2:56.11    3:01.18        
                                1:29.37 ( )     2:15.88 (46.51)     3:01.18 (45.30)
 43 McKenly, Jackie D   15 Silver Streaks-MR    3:04.11    3:02.32        
 44 Young, Sarah E      13 HS-MR                3:01.62    3:04.23        
                                1:30.55 ( )   3:04.23 (1:33.68)                    
 45 Nienaltow, Kate K   16 Silver Streaks-MR    3:09.96    3:05.81        
                  42.75     1:29.79 (47.04)     2:18.22 (48.43)     3:05.81 (47.59)
 46 Jonas, Roneyce N    15 Silver Streaks-MR    3:27.21    3:19.44        
                  45.66     1:36.26 (50.60)     2:29.54 (53.28)     3:19.44 (49.90)
 47 Tavarez, Nancy A    14 APEX-MR                   NT    3:32.17        
                  47.52     1:40.16 (52.64)     2:37.02 (56.86)     3:32.17 (55.15)
 
Girls 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Miller, Nikki F     16 Silver Streaks-MR    2:40.09    2:35.26         20  
                  34.14     1:13.87 (39.73)     1:54.99 (41.12)     2:35.26 (40.27)
  2 MacDougall, Heathe  11 NY Sharks-MR         2:39.10    2:41.49         17  
                  36.83     1:18.05 (41.22)     2:01.14 (43.09)     2:41.49 (40.35)
  3 Lange, Kaitlyn      12 NY Sharks-MR         2:41.86    2:42.73         16  
                  36.58     1:17.78 (41.20)     2:00.40 (42.62)     2:42.73 (42.33)
  4 Hill, Lindsay       14 MCY-NJ               2:46.10    2:42.90         15  
                  36.99     1:18.15 (41.16)     2:00.57 (42.42)     2:42.90 (42.33)
  5 Nista, Monica L     30 NYAC-MR              2:35.90    2:43.88         14  
                  38.24     1:20.57 (42.33)     2:02.49 (41.92)     2:43.88 (41.39)
  6 Fried, Carly T      11 Flying Dolphins-MR   2:45.00    2:44.45         13  
                  36.78     1:18.46 (41.68)     2:02.68 (44.22)     2:44.45 (41.77)
  7 Flood, Katie M      17 Silver Streaks-MR    2:41.04    2:47.81         12  
                  36.19     1:19.88 (43.69)     2:03.46 (43.58)     2:47.81 (44.35)
  8 Brickman, Molly E   13 Flying Dolphins-MR   2:56.12    2:47.97         11  
                  37.18     1:19.72 (42.54)     2:04.43 (44.71)     2:47.97 (43.54)
  9 Wong, Kristey       15 Badger-MR            2:51.28    2:49.74          9  
                  39.08     1:21.93 (42.85)     2:05.64 (43.71)     2:49.74 (44.10)
 10 O'Meara, Sappha E   12 Flying Dolphins-MR   2:51.53    2:50.50          7  
                  38.43     1:22.20 (43.77)     2:07.18 (44.98)     2:50.50 (43.32)
 11 Parry, Nicole F     11 Badger-MR            2:48.78    2:51.52          6  
                  38.28     1:22.08 (43.80)     2:08.00 (45.92)     2:51.52 (43.52)
 12 Ferguson, Mara H    16 Silver Streaks-MR    2:45.33    2:51.68          5  
                  37.33     1:20.23 (42.90)     2:05.94 (45.71)     2:51.68 (45.74)
 13 Barclay, Skye M     12 Flying Dolphins-MR   3:00.00    2:52.85          4  
                  39.01     1:23.06 (44.05)     2:08.24 (45.18)     2:52.85 (44.61)
 14 Rouse, T'Jorne Z    15 Sailfish-MR          3:03.00    2:53.77          3  
                  38.73     1:23.67 (44.94)     2:09.17 (45.50)     2:53.77 (44.60)
 15 Ouldibbat, Laila    15 Sailfish-MR          2:53.77    2:54.60          2  
                  38.77     1:23.20 (44.43)     2:09.02 (45.82)     2:54.60 (45.58)
 16 Weiss, Jessica M    11 Flying Dolphins-MR   2:55.00    2:55.17          1  
                  40.41     1:25.15 (44.74)     2:10.60 (45.45)     2:55.17 (44.57)
 17 Hoth, Jacqueline M  13 NY Sharks-MR         2:54.84    2:55.92        
                  39.01     1:23.25 (44.24)     2:09.94 (46.69)     2:55.92 (45.98)
 18 Lauer, Amanda       11 NY Sharks-MR         2:56.67    2:56.54        
                  41.50     1:27.35 (45.85)     2:12.85 (45.50)     2:56.54 (43.69)
 19 Cullinan, Madison   11 NY Sharks-MR         2:53.92    2:57.01        
                  40.01     1:25.41 (45.40)     2:12.14 (46.73)     2:57.01 (44.87)
 20 Miara, Marissa      11 NY Sharks-MR         2:54.33    2:57.72        
                  41.16     1:26.77 (45.61)     2:13.15 (46.38)     2:57.72 (44.57)
 21 Berridge, Scottie   11 Badger-MR            2:50.00    3:00.95        
                  38.52     1:25.67 (47.15)     2:15.08 (49.41)     3:00.95 (45.87)
 22 Keane, Nicole E     12 Badger-MR            3:10.00    3:01.31        
                  41.00     1:26.86 (45.86)     2:14.81 (47.95)     3:01.31 (46.50)
 23 Cullinan, Meghan    14 NY Sharks-MR         3:14.87    3:02.27        
                  42.75     1:29.34 (46.59)     2:16.20 (46.86)     3:02.27 (46.07)
 24 Byrnes, Molly C     12 Badger-MR            3:02.59    3:03.54        
                  42.35     1:30.88 (48.53)     2:19.97 (49.09)     3:03.54 (43.57)
 25 Ferguson, Carly     13 Silver Streaks-MR    3:10.22    3:03.60        
                  41.32     1:28.00 (46.68)     2:16.26 (48.26)     3:03.60 (47.34)
 26 Nolan, Mary Kate K  16 HS-MR                2:57.00    3:04.54        
                  40.57     1:28.19 (47.62)     2:16.49 (48.30)     3:04.54 (48.05)
 27 Sloley, Katrina V   15 Silver Streaks-MR    3:16.94    3:05.07        
                  39.83     1:26.32 (46.49)     2:14.97 (48.65)     3:05.07 (50.10)
 28 Oceguera, Mariajos  13 Sailfish-MR               NT    3:05.13        
                  41.49     1:28.40 (46.91)     2:17.11 (48.71)     3:05.13 (48.02)
 29 Ludwicki, Kristin   13 NY Sharks-MR         3:08.23    3:05.25        
                  42.12     1:29.73 (47.61)     2:17.94 (48.21)     3:05.25 (47.31)
 30 Hosking, Amy E      12 Flying Dolphins-MR   2:59.00    3:05.46        
                  41.40     1:28.55 (47.15)     2:17.55 (49.00)     3:05.46 (47.91)
 31 Mejia, Angela       13 APEX-MR              3:09.82    3:07.78        
                  39.47     1:25.17 (45.70)     2:16.47 (51.30)     3:07.78 (51.31)
 32 Kosoff, Zora R      14 HS-MR                3:07.18    3:08.34        
                  41.63     1:29.10 (47.47)     2:18.97 (49.87)     3:08.34 (49.37)
 33 Pilipenko, Veronik  14 APEX-MR              3:05.63    3:09.41        
                  42.70     1:29.83 (47.13)     2:19.50 (49.67)     3:09.41 (49.91)
 34 Lipton, Jessica R   12 Flying Dolphins-MR   3:15.00    3:10.48        
                  44.73     1:33.72 (48.99)     2:23.08 (49.36)     3:10.48 (47.40)
 35 Gedeon, Malkia      15 Sailfish-MR          3:11.24    3:11.69        
                  42.41     1:30.21 (47.80)     2:20.36 (50.15)     3:11.69 (51.33)
 36 Deziel, Blaire M    17 Silver Streaks-MR    3:24.64    3:12.27        
                  43.68     1:32.56 (48.88)     2:22.82 (50.26)     3:12.27 (49.45)
 37 Harris, Lindsay B   14 CFA-MR               3:20.51    3:12.31        
                  43.28     1:33.36 (50.08)     2:23.80 (50.44)     3:12.31 (48.51)
 38 Samtani, Monica     14 MCY-NJ               3:44.67    3:12.80        
                  41.77     1:30.30 (48.53)     2:21.37 (51.07)     3:12.80 (51.43)
 39 Muoio, Tara R       14 HS-MR                3:18.42    3:13.50        
                  42.70     1:31.98 (49.28)     2:22.82 (50.84)     3:13.50 (50.68)
 40 Feinblatt, Carly H  12 Flying Dolphins-MR   3:05.00    3:13.96        
                  41.54     1:30.96 (49.42)     2:23.32 (52.36)     3:13.96 (50.64)
 41 Nava, Kim           13 Sailfish-MR          3:16.00    3:15.43        
                  42.83     1:30.69 (47.86)     2:23.34 (52.65)     3:15.43 (52.09)
 42 Lavrentieva, Julia  16 APEX-MR              3:35.67    3:16.00        
                  44.12     1:34.39 (50.27)     2:25.94 (51.55)     3:16.00 (50.06)
 43 Lee, Courtney M     16 HS-MR                2:57.00    3:16.95        
                  44.48     1:35.14 (50.66)     2:27.17 (52.03)     3:16.95 (49.78)
 44 Nienaltow, Kate K   16 Silver Streaks-MR    3:21.36    3:17.55        
                  44.20     1:34.08 (49.88)     2:25.73 (51.65)     3:17.55 (51.82)
 45 Kyle, Jordan        13 RedTails-MR          3:30.09    3:17.89        
                  44.08     1:34.16 (50.08)     2:25.96 (51.80)     3:17.89 (51.93)
 46 Sanguinetti, Whitn  16 Sailfish-MR               NT    3:21.53        
                  47.26     1:38.89 (51.63)     2:29.98 (51.09)     3:21.53 (51.55)
 47 Young, Sarah E      13 HS-MR                3:20.00    3:25.65        
                  46.07     1:39.72 (53.65)     2:32.68 (52.96)     3:25.65 (52.97)
 48 McKenly, Jackie D   15 Silver Streaks-MR    3:28.11    3:26.52        
                  45.85     1:37.99 (52.14)     2:32.71 (54.72)     3:26.52 (53.81)
 49 Ng, Phyllis         14 HS-MR                3:23.41    3:29.22        
                  44.71     1:37.19 (52.48)     2:33.61 (56.42)     3:29.22 (55.61)
 50 Jonas, Roneyce N    15 Silver Streaks-MR    3:20.11    3:37.51        
                  45.70     1:42.03 (56.33)     2:40.40 (58.37)     3:37.51 (57.11)
 51 Fu, Emily            9 MCY-NJ                    NT    3:37.66        
                  50.31     1:44.98 (54.67)     2:42.43 (57.45)     3:37.66 (55.23)
 
Girls 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sheehan, Niamh M    15 APEX-MR              2:28.94    2:27.56         20  
                  32.77     1:09.47 (36.70)     1:48.24 (38.77)     2:27.56 (39.32)
  2 Brickman, Molly E   13 Flying Dolphins-MR   2:35.00    2:29.19         17  
                  31.96     1:09.47 (37.51)     1:49.06 (39.59)     2:29.19 (40.13)
  3 Delane, Kelly A     13 Badger-MR            2:40.00    2:40.55         16  
                  34.15     1:15.50 (41.35)     1:58.51 (43.01)     2:40.55 (42.04)
  4 Lipton, Jessica R   12 Flying Dolphins-MR   2:40.79    2:41.37         15  
                  35.09     1:15.67 (40.58)     1:59.20 (43.53)     2:41.37 (42.17)
  5 Daly, Bronagh K     16 HS-MR                2:37.97    2:42.06         14  
                  35.97     1:18.03 (42.06)     2:00.89 (42.86)     2:42.06 (41.17)
  6 Lee, Courtney M     16 HS-MR                2:38.68    2:44.53         13  
                  35.16     1:18.47 (43.31)     2:02.37 (43.90)     2:44.53 (42.16)
  7 Barclay, Skye M     12 Flying Dolphins-MR   2:40.00    2:44.93         12  
                  35.12   2:44.93 (2:09.81)                                        
  8 Emanuel, Taylor C   12 Badger-MR                 NT    2:45.53         11  
                  34.46     1:15.92 (41.46)     2:01.22 (45.30)     2:45.53 (44.31)
  9 Lengel, Paulina E   13 NY Sharks-MR         2:43.70    2:49.04          9  
                  37.22     1:21.53 (44.31)     2:06.15 (44.62)     2:49.04 (42.89)
 10 Xue, Kelly E        14 HS-MR                2:43.30    2:49.28          7  
                  35.28     1:18.07 (42.79)     2:04.24 (46.17)     2:49.28 (45.04)
 11 Johanson, Bridget   13 Badger-MR            3:07.83    2:51.80          6  
                  36.37     1:20.67 (44.30)     2:07.23 (46.56)     2:51.80 (44.57)
 12 Maloney, Meghan E   13 HS-MR                2:39.00    2:52.62          5  
                  38.59     1:23.88 (45.29)     2:09.83 (45.95)     2:52.62 (42.79)
 13 Raphael, Michaela   12 NY Sharks-MR         2:48.16    2:52.98          4  
                  36.48     1:21.49 (45.01)     2:08.97 (47.48)     2:52.98 (44.01)
 14 Aguirre, Julie D    14 HS-MR                2:55.00    2:53.61          3  
                  36.58     1:20.94 (44.36)     2:07.16 (46.22)     2:53.61 (46.45)
 15 Rosario, Perla      14 RedTails-MR          2:56.64    2:54.29          2  
                  36.90     1:21.80 (44.90)     2:08.59 (46.79)     2:54.29 (45.70)
 16 Cullinan, Meghan    14 NY Sharks-MR         3:30.00    2:54.66          1  
                  37.76     1:23.21 (45.45)     2:10.00 (46.79)     2:54.66 (44.66)
 17 Perez, Susana M     15 RedTails-MR          3:45.09    3:32.57        
                  42.36     1:37.00 (54.64)     2:34.88 (57.88)     3:32.57 (57.69)
 
Girls 400 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nixon, Charlotte A  13 Badger-MR            5:14.87    5:05.16         20  
                  33.33     1:12.73 (39.40)     1:50.86 (38.13)     2:29.84 (38.98)
        3:14.42 (44.58)     3:59.13 (44.71)     4:32.50 (33.37)     5:05.16 (32.66)
  2 Wong, Kristey       15 Badger-MR            5:16.31    5:09.47         17  
                  32.00     1:10.07 (38.07)     1:48.20 (38.13)     2:26.53 (38.33)
        3:11.20 (44.67)     3:57.07 (45.87)     4:33.39 (36.32)     5:09.47 (36.08)
  3 Eid, Nathalie A     11 Badger-MR            5:25.00    5:17.03         16  
                  35.27     1:16.45 (41.18)     1:56.47 (40.02)     2:35.33 (38.86)
        3:22.06 (46.73)     4:08.47 (46.41)     4:43.56 (35.09)     5:17.03 (33.47)
  4 Delane, Kelly A     13 Badger-MR            5:30.88    5:17.55         15  
                  32.62     1:09.94 (37.32)     1:50.45 (40.51)     2:30.45 (40.00)
        3:18.51 (48.06)     4:07.40 (48.89)     4:42.83 (35.43)     5:17.55 (34.72)
  5 Miller, Nikki F     16 Silver Streaks-MR    5:18.85    5:19.47         14  
                  30.80     1:09.60 (38.80)     1:50.41 (40.81)     2:31.04 (40.63)
        3:15.13 (44.09)     4:01.70 (46.57)     4:41.33 (39.63)     5:19.47 (38.14)
  6 Lengel, Paulina E   13 NY Sharks-MR         5:27.25    5:23.36         13  
                  34.60     1:15.67 (41.07)     1:57.42 (41.75)     2:37.07 (39.65)
        3:25.64 (48.57)     4:13.43 (47.79)     4:49.08 (35.65)     5:23.36 (34.28)
  7 Cicalo, Julia A     12 NY Sharks-MR         5:50.87    5:23.96         12  
                  37.62     1:22.94 (45.32)     1:59.92 (36.98)     2:38.05 (38.13)
        3:26.35 (48.30)     4:14.37 (48.02)     4:49.24 (34.87)     5:23.96 (34.72)
  8 Tompkins, Catherin  14 Badger-MR            5:26.80    5:25.19         11  
                  34.09     1:18.29 (44.20)     1:58.93 (40.64)     2:39.44 (40.51)
        3:28.60 (49.16)     4:16.97 (48.37)     4:50.59 (33.62)     5:25.19 (34.60)
  9 Xue, Kelly E        14 HS-MR                5:30.84    5:27.67          9  
                  34.59     1:16.58 (41.99)     1:58.51 (41.93)     2:41.16 (42.65)
        3:27.04 (45.88)     4:13.09 (46.05)     4:50.54 (37.45)     5:27.67 (37.13)
 10 Cooke, Alexandra    17 Badger-MR            5:38.69    5:28.26          7  
                  33.01     1:11.66 (38.65)     1:53.61 (41.95)     2:34.75 (41.14)
        3:24.34 (49.59)     4:13.13 (48.79)     4:50.36 (37.23)     5:28.26 (37.90)
 11 Daly, Bronagh K     16 HS-MR                5:27.85    5:29.36          6  
                  34.43     1:14.59 (40.16)     1:56.36 (41.77)     2:38.73 (42.37)
        3:26.66 (47.93)     4:16.01 (49.35)     4:52.94 (36.93)     5:29.36 (36.42)
 12 Parry, Nicole F     11 Badger-MR            5:25.00    5:29.78          5  
                  35.44     1:20.53 (45.09)     2:02.96 (42.43)     2:44.98 (42.02)
        3:30.31 (45.33)     4:17.22 (46.91)     4:53.54 (36.32)     5:29.78 (36.24)
 13 Tucker, Annelisa C  15 Badger-MR            5:31.73    5:31.39          4  
                  35.11     1:19.32 (44.21)     1:57.68 (38.36)     2:36.67 (38.99)
        3:26.94 (50.27)     4:19.08 (52.14)     4:55.46 (36.38)     5:31.39 (35.93)
 14 Lu, Tiffany X       16 HS-MR                5:33.07    5:33.61          3  
                  34.97     1:16.95 (41.98)     1:59.08 (42.13)     2:40.92 (41.84)
        3:27.91 (46.99)     4:15.75 (47.84)     4:55.48 (39.73)     5:33.61 (38.13)
 15 Nolan, Mary Kate K  16 HS-MR                5:35.00    5:40.01          2  
                  35.15     1:20.14 (44.99)     2:01.32 (41.18)     2:43.26 (41.94)
        3:33.19 (49.93)     4:23.92 (50.73)     5:01.16 (37.24)     5:40.01 (38.85)
 16 Deziel, Blaire M    17 Silver Streaks-MR    5:39.59    5:41.35          1  
                  33.19     1:15.54 (42.35)     1:59.69 (44.15)     2:42.82 (43.13)
        3:32.61 (49.79)     4:23.52 (50.91)     5:02.97 (39.45)     5:41.35 (38.38)
 17 Maloney, Meghan E   13 HS-MR                5:35.00    5:47.90        
                  38.72     1:23.79 (45.07)     2:07.44 (43.65)     2:50.98 (43.54)
        3:41.05 (50.07)     4:31.37 (50.32)     5:10.93 (39.56)     5:47.90 (36.97)
 18 Foo, Francine F     16 HS-MR                5:35.00    5:56.51        
                  36.03     1:19.54 (43.51)     2:04.79 (45.25)     2:49.05 (44.26)
        3:38.83 (49.78)     4:28.75 (49.92)     5:14.23 (45.48)     5:56.51 (42.28)
 19 Ng, Phyllis         14 HS-MR                5:35.00    6:28.23        
                  41.18     1:30.80 (49.62)     2:15.15 (44.35)     3:00.18 (45.03)
        3:58.65 (58.47)     4:57.43 (58.78)     5:41.72 (44.29)     6:28.23 (46.51)
 20 Young, Sarah E      13 HS-MR                6:40.00    6:30.02        
                  41.15     1:32.50 (51.35)     2:21.26 (48.76)     3:11.02 (49.76)
        4:07.78 (56.76)     5:03.80 (56.02)     5:46.79 (42.99)     6:30.02 (43.23)
 -- Lee, Courtney M     16 HS-MR                5:34.67         DQ        
      Did not finish on back - back
                  35.88     1:19.69 (43.81)     2:07.99 (48.30)     2:54.07 (46.08)
        3:45.00 (50.93)     4:36.04 (51.04)     5:17.09 (41.05)          DQ (40.36)
 
Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    1:51.55    1:49.55         40  
     1) Wong, Kristey 15                2) Nixon, Charlotte A 13          
     3) Tucker, Annelisa C 15           4) Konopka, Katherine E 14        
                  28.64       55.12 (26.48)     1:23.16 (28.04)     1:49.55 (26.39)
  2 New Rochelle YMCA Sailfish-MR  'A'          1:52.05    1:50.04         34  
     1) Hill, Monique 17                2) Rouse, T'Jorne Z 15            
     3) McNab, Jhordane F 15            4) Oceguera, Mariajose 13         
                  28.08       55.73 (27.65)     1:22.96 (27.23)     1:50.04 (27.08)
  3 Harbor Seals-MR  'A'                        1:53.35    1:55.15         32  
     1) Nolan, Mary Kate K 16           2) Lu, Tiffany X 16               
     3) Daly, Bronagh K 16              4) Foo, Francine F 16             
                  28.69       57.94 (29.25)     1:26.79 (28.85)     1:55.15 (28.36)
  4 New Rochelle YMCA Sailfish-MR  'B'          1:56.05    1:56.12         30  
     1) Nava, Steph 17                  2) Ushay, Diana 17                
     3) Nava, Kim 13                    4) Ouldibbat, Laila 15            
                  29.50       58.90 (29.40)     1:28.13 (29.23)     1:56.12 (27.99)
  5 Harbor Seals-MR  'B'                        1:56.10    1:56.33         28  
     1) Muoio, Tara R 14                2) Kosoff, Zora R 14              
     3) Xue, Kelly E 14                 4) Aguirre, Julie D 14            
                  29.74       58.69 (28.95)     1:28.89 (30.20)     1:56.33 (27.44)
  6 New Rochelle YMCA Sailfish-MR  'C'          1:58.72    2:01.96         26  
     1) Sanguinetti, Whitney 16         2) Gedeon, Malkia 15              
     3) Haye, Adia 12                   4) Sandoval, Lizbeth 12           
                  30.21     1:01.54 (31.33)     1:33.09 (31.55)     2:01.96 (28.87)
  7 Apex Swim Club-MR  'A'                      2:00.00    2:02.07         24  
     1) Sheehan, Niamh M 15             2) Peralta, Loren S 14            
     3) Pilipenko, Veronika 14          4) Mejia, Angela 13               
                  29.59       58.83 (29.24)     1:33.18 (34.35)     2:02.07 (28.89)
  8 Harbor Seals-MR  'C'                        2:06.06    2:02.90         22  
     1) Maloney, Meghan E 13            2) Young, Sarah E 13              
     3) Ng, Phyllis 14                  4) Lee, Courtney M 16             
                  30.56     1:03.41 (32.85)     1:33.82 (30.41)     2:02.90 (29.08)
  9 Riverbank RedTails Swim Team-MR  'A'        2:10.09    2:06.48         18  
     1) Kyle, Jordan 13                 2) Wu, Jingxin 13                 
     3) Perez, Susana M 15              4) Rosario, Perla 14              
                  33.17     1:04.97 (31.80)     1:37.30 (32.33)     2:06.48 (29.18)
 
Boys 6 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lapins, Maximilian   6 Aquaflames-MR          29.58      21.20         20  
  2 Tsivilko, Eugene     6 Badger-MR              25.83      22.74         17  
  3 Fontanella, Tommy    6 Sailfish-MR            24.12      24.86         16  
  4 Bushati, Andi        5 APEX-MR                27.76      27.61         15  
  5 Patterson, James L   6 Twisters-MR            26.75      28.61         14  
  6 Coogan, David A      4 NY Sharks-MR              NT      35.37         13  
 
Boys 6 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lapins, Maximilian   6 Aquaflames-MR          28.95      26.84         20  
  2 Tsivilko, Eugene     6 Badger-MR              43.00      27.06         17  
  3 Bushati, Andi        5 APEX-MR                31.09      30.41         16  
  4 Patterson, James L   6 Twisters-MR            29.09      37.41         15  
  5 Fontanella, Tommy    6 Sailfish-MR            34.87      37.48         14  
 -- Coogan, David A      4 NY Sharks-MR              NT         DQ        
      Did not finish on back
 
Boys 7 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lee, Brendan T       7 Badger-MR              36.67      34.31         20  
  2 Quinones, Luca M     7 Rye y 2007-MR          38.04      36.55         17  
  3 Popp, Connor M       7 Badger-MR              36.81      36.84         16  
  4 Coogan, Matt C       7 NY Sharks-MR           39.91      37.28         15  
  5 DiSanto, Justin p    7 Badger-MR                 NT      40.94         14  
  6 Johns, TJ D          7 CFA-MR                 39.00      43.44         13  
  7 Hill, Cameron        7 NY Sharks-MR           49.01      45.68         12  
  8 Torres, Christophe   7 Badger-MR                 NT      45.96         11  
  9 Nonaka, Johji        7 Badger-MR              52.62      46.86          9  
 10 Ellis, Robbie L      7 NY Sharks-MR           52.90    1:03.35          7  
 
Boys 7 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Popp, Connor M       7 Badger-MR              19.01      19.13         20  
  2 DiSanto, Justin p    7 Badger-MR              21.52      19.99         17  
  3 Lee, Brendan T       7 Badger-MR              19.15      20.28         16  
  4 Skolnick, Avery      7 CFA-MR                 22.57      21.26         15  
  5 Coogan, Matt C       7 NY Sharks-MR           23.23      21.31         14  
  6 Johns, TJ D          7 CFA-MR                 21.93      22.65         13  
  7 Hill, Cameron        7 NY Sharks-MR           24.72      23.74         12  
  8 Buckland, Griffin    7 Silver Streaks-MR      24.92      24.19         11  
  9 Torres, Christophe   7 Badger-MR              24.88      24.63          9  
 10 Mangan, Kyle         7 APEX-MR                25.56      25.06          7  
 11 Nonaka, Johji        7 Badger-MR              27.28      25.64          6  
 12 Clemson, Eric        7 MCY-NJ                 31.48      28.32          5  
 
Boys 7 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Popp, Connor M       7 Badger-MR              24.02      23.73         20  
  2 Skolnick, Avery      7 CFA-MR                 24.53      24.03         17  
  3 Lee, Brendan T       7 Badger-MR              22.90      24.10         16  
  4 Quinones, Luca M     7 Rye y 2007-MR          25.06      24.41         15  
  5 Coogan, Matt C       7 NY Sharks-MR           27.01      25.75         14  
  6 DiSanto, Justin p    7 Badger-MR              27.10      25.90         13  
  7 Ellis, Robbie L      7 NY Sharks-MR           28.07      25.97         12  
  8 Clemson, Eric        7 MCY-NJ                 28.91      28.60         11  
  9 Nonaka, Johji        7 Badger-MR              27.65      28.76          9  
 10 Mangan, Kyle         7 APEX-MR                26.29      30.21          7  
 -- Buckland, Griffin    7 Silver Streaks-MR      39.11         DQ        
      Scissors kick
 -- Patterson, James L   6 Twisters-MR            33.62         DQ        
      One hand touch
 -- Johns, TJ D          7 CFA-MR                    NT         DQ        
      Scissors kick
 -- Torres, Christophe   7 Badger-MR                 NT         DQ        
      Arms two strokes underwater
 
Boys 7 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Coogan, Matt C       7 NY Sharks-MR           22.99      18.35         20  
  2 Popp, Connor M       7 Badger-MR              19.22      19.81         17  
  3 Quinones, Luca M     7 Rye y 2007-MR          19.75      19.98         16  
  4 Lee, Brendan T       7 Badger-MR              18.51      20.30         15  
  5 DiSanto, Justin p    7 Badger-MR              20.59      20.86         14  
  6 Torres, Christophe   7 Badger-MR              39.35      24.55         13  
  7 Skolnick, Avery      7 CFA-MR                 25.94      25.93         12  
  8 Johns, TJ D          7 CFA-MR                 23.28      26.76         11  
  9 Buckland, Griffin    7 Silver Streaks-MR      37.11      27.44          9  
 10 Clemson, Eric        7 MCY-NJ                 36.95      29.57          7  
 11 Mangan, Kyle         7 APEX-MR                31.65      32.82          6  
 -- Coogan, David A      4 NY Sharks-MR              NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Ellis, Robbie L      7 NY Sharks-MR              NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Patterson, James L   6 Twisters-MR            29.17         DQ        
      Alternating Kick
 -- Bushati, Andi        5 APEX-MR                32.68         DQ        
      Alternating Kick
 
Boys 8 Year Olds 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mahoney, Benjamin    8 Badger-MR            1:26.84    1:23.51         20  
                  39.74     1:23.51 (43.77)                                        
  2 Loveless, Liam J     8 Badger-MR            1:40.71    1:25.94         17  
  3 Torres, Nicholos     8 Badger-MR            1:24.40    1:30.15         16  
                  40.93     1:30.15 (49.22)                                        
  4 Skolnick, Avery      7 CFA-MR               1:34.45    1:34.35         15  
                  43.80     1:34.35 (50.55)                                        
  5 Garcia, Christophe   8 Badger-MR                 NT    2:17.13         14  
                  59.50   2:17.13 (1:17.63)                                        
 
Boys 8 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mahoney, Benjamin    8 Badger-MR              21.76      19.19         20  
  2 Bushati, Aldo        8 APEX-MR                20.87      20.01         17  
  3 Loveless, Liam J     8 Badger-MR              20.55      20.43         16  
  4 Torres, Nicholos     8 Badger-MR              20.65      20.66         15  
  5 Cipoletti, Ryan      8 MCY-NJ                 23.31      21.18         14  
  6 Rossi, Jason         8 MCY-NJ                 23.33      22.13         13  
  7 Cheng, Charles       8 Aquaflames-MR          23.94      22.17         12  
  8 Ambrus, Christophe   8 Aquaflames-MR          21.81      22.96         11  
  9 Freud, Iossy         8 RedTails-MR            27.81      23.54          9  
 10 Fontanella, Peter    8 Sailfish-MR            21.31      23.82          7  
 11 Sabella, Nicholas    8 NY Sharks-MR           27.59      24.49          6  
 12 Garcia, Christophe   8 Badger-MR              29.97      26.42          5  
 13 Rosenthal, Miles V   8 CFA-MR                 32.20      27.39          4  
 14 Lin, Jake            8 Twisters-MR            26.88      29.65          3  
 
Boys 8 Year Olds 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Loveless, Liam J     8 Badger-MR              20.53      21.58         20  
  2 Torres, Nicholos     8 Badger-MR              27.92      23.45         17  
  3 Langendorfer, Matt   8 Manhattan Makos-MR        NT      23.63         16  
  4 Rossi, Jason         8 MCY-NJ                 22.34      23.87         15  
  5 Fontanella, Peter    8 Sailfish-MR            23.08      24.13         14  
  6 Rosenthal, Miles V   8 CFA-MR                 26.25      24.93         13  
  7 Freud, Iossy         8 RedTails-MR            35.09      25.95         12  
  8 Cipoletti, Ryan      8 MCY-NJ                 26.08      26.45         11  
  9 Sabella, Nicholas    8 NY Sharks-MR           29.41      27.65          9  
 10 Ambrus, Christophe   8 Aquaflames-MR             NT      27.76          7  
 11 Lin, Jake            8 Twisters-MR            30.02      32.42          6  
 -- Garcia, Christophe   8 Badger-MR                 NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Boys 8 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mahoney, Benjamin    8 Badger-MR              19.71      19.49         20  
  2 Torres, Nicholos     8 Badger-MR              19.99      19.73         17  
  3 Bushati, Aldo        8 APEX-MR                20.57      20.64         16  
  4 Langendorfer, Matt   8 Manhattan Makos-MR        NT      22.95         15  
  5 Freud, Iossy         8 RedTails-MR            30.09      23.90         14  
  6 Fontanella, Peter    8 Sailfish-MR            23.91      24.75         13  
  7 Cipoletti, Ryan      8 MCY-NJ                 22.99      25.27         12  
  8 Cheng, Charles       8 Aquaflames-MR             NT      26.88         11  
  9 Lin, Jake            8 Twisters-MR            28.91      29.61          9  
 -- Sabella, Nicholas    8 NY Sharks-MR              NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Garcia, Christophe   8 Badger-MR                 NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Rosenthal, Miles V   8 CFA-MR                    NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Boys 8 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bushati, Aldo        8 APEX-MR              1:36.01    1:32.94         20  
                  45.95     1:32.94 (46.99)                                        
  2 Quinones, Luca M     7 Rye y 2007-MR        1:37.74    1:37.44         17  
                  46.52     1:37.44 (50.92)                                        
  3 Mahoney, Benjamin    8 Badger-MR            1:36.02    1:37.85         16  
                  46.33     1:37.85 (51.52)                                        
  4 Rossi, Jason         8 MCY-NJ               1:51.77    1:48.83         15  
                  52.39     1:48.83 (56.44)                                        
  5 Langendorfer, Matt   8 Manhattan Makos-MR        NT    1:53.06         14  
                  51.81   1:53.06 (1:01.25)                                        
  6 Fontanella, Peter    8 Sailfish-MR          2:05.17    1:53.26         13  
                  57.49     1:53.26 (55.77)                                        
  7 Freud, Iossy         8 RedTails-MR          1:55.26    1:54.33         12  
                  53.14   1:54.33 (1:01.19)                                        
  8 Sabella, Nicholas    8 NY Sharks-MR              NT    2:10.74         11  
                1:03.59   2:10.74 (1:07.15)                                        
  9 Lin, Jake            8 Twisters-MR          1:49.84    2:21.68          9  
                1:08.54   2:21.68 (1:13.14)                                        
 -- Loveless, Liam J     8 Badger-MR            1:42.41         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
                  49.30          DQ (50.89)                                        
 
Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    1:06.71    1:06.20         40  
     1) Loveless, Liam J 8              2) Torres, Nicholos 8             
     3) Popp, Connor M 7                4) Lee, Brendan T 7               
                  34.06     1:06.20 (32.14)                                        
  2 Badger Swim Club-MR  'B'                    1:15.98    1:14.71         34  
     1) DiSanto, Justin p 7             2) Rohlf, Alexander p 7           
     3) Tucker, Jacob m 8               4) Mahoney, Benjamin j 8          
                  42.22     1:14.71 (32.49)                                        
  3 New York Sharks Aquatics-MR  'A'                 NT    1:21.46         32  
     1) Ellis, Robbie L 7               2) Coogan, Matt C 7               
     3) Hill, Cameron 7                 4) Sabella, Nicholas 8            
                  49.54     1:21.46 (31.92)                                        
 
Boys 9-10 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Speres, Aristides   10 Badger-MR            2:15.21    2:14.47         20  
                  30.61     1:04.81 (34.20)     1:39.87 (35.06)     2:14.47 (34.60)
  2 Simone, James S     10 Badger-MR            2:23.04    2:15.49         17  
                  30.76     1:05.49 (34.73)     1:41.09 (35.60)     2:15.49 (34.40)
  3 Lee, Ryan P          9 Badger-MR            2:22.99    2:20.27         16  
                  31.27     1:07.16 (35.89)     1:44.90 (37.74)     2:20.27 (35.37)
  4 Kaneko, Hiroki       9 Badger-MR            2:22.26    2:20.43         15  
                  32.22     1:07.93 (35.71)     1:44.43 (36.50)     2:20.43 (36.00)
  5 Scerbo, Joseph      10 MCY-NJ               2:29.26    2:22.77         14  
                  31.12     1:08.13 (37.01)     1:47.02 (38.89)     2:22.77 (35.75)
  6 Iorizzo, Kyle       10 NY Sharks-MR         2:32.44    2:28.51         13  
                  32.96     1:10.91 (37.95)     1:50.42 (39.51)     2:28.51 (38.09)
  7 Vargas, Ricardo     10 Badger-MR            2:33.49    2:29.17         12  
                  34.07     1:13.87 (39.80)     1:55.03 (41.16)     2:29.17 (34.14)
  8 Gray, Stephen F     10 Badger-MR            2:29.16    2:29.35         11  
                  35.14     1:13.94 (38.80)     1:53.55 (39.61)     2:29.35 (35.80)
  9 Byrnes, Owen M      10 Badger-MR            2:31.29    2:31.72          9  
                  33.91     1:12.20 (38.29)     1:52.72 (40.52)     2:31.72 (39.00)
 10 Graham, Austin a     9 Badger-MR            2:34.74    2:32.03          7  
                  34.21     1:13.30 (39.09)     1:54.05 (40.75)     2:32.03 (37.98)
 11 Nixon, Kenneth J    10 Badger-MR            2:52.03    2:35.97          6  
                  34.03     1:14.16 (40.13)     1:55.63 (41.47)     2:35.97 (40.34)
 12 Egan, Brendan M      9 Badger-MR            2:48.94    2:36.74          5  
                                1:14.80 ( )     1:56.45 (41.65)     2:36.74 (40.29)
 13 Scala, Christopher  10 Rye y 2007-MR        2:28.00    2:36.95          4  
                  33.45     1:13.16 (39.71)     1:55.85 (42.69)     2:36.95 (41.10)
 14 Scarcella, Joseph    9 Badger-MR                 NT    2:38.25          3  
                  35.72     1:17.18 (41.46)     1:59.11 (41.93)     2:38.25 (39.14)
 15 Ouldibbat, Hamza    10 Sailfish-MR          2:34.46    2:38.54          2  
                  35.41     1:15.37 (39.96)   2:38.54 (1:23.17)                    
 16 Meehan, Ryan J      10 HS-MR                2:42.00    2:39.65          1  
                  36.17     1:18.47 (42.30)     2:02.47 (44.00)     2:39.65 (37.18)
 17 Mukudai, Rui         9 Badger-MR                 NT    2:42.04        
                  36.32     1:17.59 (41.27)     2:01.17 (43.58)     2:42.04 (40.87)
 17 Iocolano, Richard   10 HS-MR                2:55.00    2:42.04        
                  35.10     1:16.05 (40.95)     1:59.82 (43.77)     2:42.04 (42.22)
 19 Shteynberg, Samuel  10 HS-MR                2:56.00    2:43.18        
                  36.86     1:18.77 (41.91)     2:02.96 (44.19)     2:43.18 (40.22)
 20 Macaluso, Nicholas  10 Silver Streaks-MR         NT    2:43.72        
                  35.73     1:17.68 (41.95)     2:02.22 (44.54)     2:43.72 (41.50)
 21 Townley, Nicholas   10 Badger-MR                 NT    2:48.25        
                  40.14     1:23.52 (43.38)     2:08.11 (44.59)     2:48.25 (40.14)
 22 Paccione, Sawyer     9 Sailfish-MR          3:10.28    2:50.16        
                  38.23     1:21.06 (42.83)     2:05.37 (44.31)     2:50.16 (44.79)
 23 Golovin, Samuel j    9 Badger-MR                 NT    2:51.66        
                  37.51     1:23.41 (45.90)     2:09.47 (46.06)     2:51.66 (42.19)
 24 Konopka, Robert p   10 Badger-MR                 NT    2:52.94        
                  39.60     1:23.24 (43.64)     2:08.43 (45.19)     2:52.94 (44.51)
 25 McCordick, Leo S    10 Badger-MR                 NT    2:54.73        
                  37.76     1:21.22 (43.46)     2:08.03 (46.81)     2:54.73 (46.70)
 26 Ramjohn, Jalen K     9 APEX-MR                   NT    2:57.86        
                  37.84     1:26.98 (49.14)     2:15.60 (48.62)     2:57.86 (42.26)
 27 Sears, Mark G        9 Badger-MR                 NT    2:59.89        
                  38.32     1:24.95 (46.63)     2:14.58 (49.63)     2:59.89 (45.31)
 28 Baranov, Lenny      10 HS-MR                2:56.00    3:00.91        
                  41.05     1:28.25 (47.20)     2:16.03 (47.78)     3:00.91 (44.88)
 29 Higham, Brendan J   10 Badger-MR                 NT    3:00.98        
                  39.61     1:28.39 (48.78)     2:17.39 (49.00)     3:00.98 (43.59)
 30 Cheng, Henry        10 Aquaflames-MR             NT    3:09.78        
                  40.50     1:30.91 (50.41)     2:20.40 (49.49)     3:09.78 (49.38)
 31 Loveless, Jack J     9 Badger-MR                 NT    3:11.22        
                  40.43     1:31.54 (51.11)     2:22.61 (51.07)     3:11.22 (48.61)
 32 Sarubbi, Jon-Jon J  10 HS-MR                3:20.80    3:14.30        
                  40.07     1:30.12 (50.05)     2:25.31 (55.19)     3:14.30 (48.99)
 33 Ma, Jeffrey          9 Aquaflames-MR             NT    3:17.96        
                  41.29     1:33.87 (52.58)     2:28.11 (54.24)     3:17.96 (49.85)
 34 Amato, Steven a      9 Badger-MR                 NT    3:20.67        
                  43.10     1:35.02 (51.92)     2:29.93 (54.91)     3:20.67 (50.74)
 35 Farage, Robert c    10 Badger-MR                 NT    3:25.70        
                  42.70   3:25.70 (2:43.00)                                        
 36 DiSanto, Michael p   9 Badger-MR                 NT    3:33.02        
                  47.40     1:42.86 (55.46)     2:41.25 (58.39)     3:33.02 (51.77)
 37 Li, Phillip          9 Aquaflames-MR             NT    3:38.78        
                  48.46     1:45.59 (57.13)     2:44.70 (59.11)     3:38.78 (54.08)
 38 Mushiev, Lior       10 Aquaflames-MR             NT    3:41.16        
                  47.13     1:45.44 (58.31)   2:46.35 (1:00.91)     3:41.16 (54.81)
 39 Wang, Calvin        10 RedTails-MR          3:20.09    3:45.63        
                  43.19     1:40.09 (56.90)   2:43.48 (1:03.39)   3:45.63 (1:02.15)
 40 Borici, Elion       10 APEX-MR                   NT    4:13.47        
                  55.65   1:59.96 (1:04.31)   3:05.79 (1:05.83)   4:13.47 (1:07.68)
 -- Eboli, Michael j     9 Badger-MR                 NT         DQ        
                  48.95     1:46.46 (57.51)   2:47.70 (1:01.24)          DQ (56.57)
 
Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Simone, James S     10 Badger-MR              34.93      33.61         20  
  2 Speres, Aristides   10 Badger-MR              35.63      34.74         17  
  3 Kaneko, Hiroki       9 Badger-MR              34.97      35.22         15.5
  3 Giller, Robby       10 Rye y 2007-MR          36.59      35.22         15.5
  5 Graham, Austin a     9 Badger-MR              36.82      35.68         14  
  6 Nixon, Kenneth J    10 Badger-MR              37.22      36.18         13  
  7 Lee, Ryan P          9 Badger-MR              36.40      36.65         12  
  8 Ouldibbat, Hamza    10 Sailfish-MR            38.71      37.68         11  
  9 Gray, Stephen F     10 Badger-MR              36.78      38.36          9  
 10 Mukudai, Rui         9 Badger-MR              38.74      38.63          7  
 11 Iorizzo, Kyle       10 NY Sharks-MR           39.25      38.75          6  
 12 Byrnes, Owen M      10 Badger-MR              37.49      39.07          5  
 13 Scarcella, Joseph    9 Badger-MR              39.83      39.17          4  
 14 Vargas, Ricardo     10 Badger-MR              36.91      40.04          3  
 15 Cheng, Henry        10 Aquaflames-MR          39.60      40.16          2  
 16 Meehan, Ryan J      10 HS-MR                  39.83      40.79          1  
 17 Macaluso, Nicholas  10 Silver Streaks-MR      39.93      41.22        
 18 Townley, Nicholas   10 Badger-MR              41.99      41.74        
 19 Egan, Brendan M      9 Badger-MR              40.19      41.90        
 20 Ma, Jeffrey          9 Aquaflames-MR          46.93      42.35        
 21 Iocolano, Richard   10 HS-MR                  41.62      42.40        
 22 Paccione, Sawyer     9 Sailfish-MR            41.72      42.82        
 23 Higham, Brendan J   10 Badger-MR              43.14      43.00        
 24 McCordick, Leo S    10 Badger-MR              41.45      43.07        
 25 Golovin, Samuel j    9 Badger-MR              45.64      43.23        
 26 Djunic, Dennis       9 Manhattan Makos-MR     46.48      43.51        
 27 Sears, Mark G        9 Badger-MR              41.55      45.14        
 28 Ramjohn, Jalen K     9 APEX-MR                41.78      45.30        
 29 Chu, Kenneth C      10 HS-MR                  45.93      45.56        
 30 Loveless, Jack J     9 Badger-MR              46.66      45.57        
 31 Sarubbi, Jon-Jon J  10 HS-MR                  42.86      45.69        
 32 Angles, Lucas J      9 Manhattan Makos-MR        NT      46.47        
 33 Sakoff, Nicholas T  10 Manhattan Makos-MR     49.12      47.17        
 34 Li, Phillip          9 Aquaflames-MR          48.48      48.34        
 35 Amato, Steven a      9 Badger-MR              41.18      48.77        
 36 Farage, Robert c    10 Badger-MR              49.72      50.27        
 37 Collins-Zaluda, Sa  10 Silver Streaks-MR      55.19      52.71        
 38 DiSanto, Michael p   9 Badger-MR              52.27      53.79        
 39 Eboli, Michael j     9 Badger-MR                 NT      54.14        
 40 Sanchez, Wanderlei   9 RedTails-MR            49.86      54.22        
 41 Gutierrez, Christi   9 RedTails-MR            56.21      54.68        
 42 Tse, Josh            9 CFA-MR                 59.50      55.75        
 43 Mushiev, Lior       10 Aquaflames-MR             NT      58.11        
 44 Sternberg, David A   9 CFA-MR               1:02.81      58.89        
 45 Borici, Elion       10 APEX-MR              1:12.35    1:05.92        
 -- Ukejianja, Michael  10 RedTails-MR            50.38         DQ        
      Did not finish on back
 -- Frank, Jason E      10 CFA-MR                 50.31         DQ        
      Did not finish on back
 -- Sullivan, Andrew g   9 Badger-MR                 NT         DQ        
      No touch at turn
 
Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Speres, Aristides   10 Badger-MR              35.62      37.19         20  
  2 Giller, Robby       10 Rye y 2007-MR          37.00      38.53         17  
  3 Kaneko, Hiroki       9 Badger-MR              38.44      38.93         16  
  4 Macaluso, Nicholas  10 Silver Streaks-MR      39.31      39.69         15  
  5 Meehan, Ryan J      10 HS-MR                  44.00      42.40         14  
  6 Scerbo, Joseph      10 MCY-NJ                 44.95      42.64         13  
  7 Scala, Christopher  10 Rye y 2007-MR          45.55      43.49         12  
  8 Baranov, Lenny      10 HS-MR                  44.00      43.81         11  
  9 Konopka, Robert p   10 Badger-MR              46.17      44.08          9  
 10 Iocolano, Richard   10 HS-MR                  45.00      45.52          7  
 11 Townley, Nicholas   10 Badger-MR              46.58      46.15          6  
 12 Sears, Mark G        9 Badger-MR              46.25      46.80          5  
 13 Chu, Kenneth C      10 HS-MR                  48.00      46.97          4  
 14 Djunic, Dennis       9 Manhattan Makos-MR     52.05      48.71          3  
 15 Sarubbi, Jon-Jon J  10 HS-MR                  50.44      49.44          2  
 16 Higham, Brendan J   10 Badger-MR              50.81      49.56          1  
 17 Shteynberg, Samuel  10 HS-MR                  50.00      50.21        
 18 Loveless, Jack J     9 Badger-MR              53.17      50.70        
 19 Farage, Robert c    10 Badger-MR              56.21      50.87        
 20 Batista, Jordy E     9 RedTails-MR            57.51      52.93        
 21 Wang, Calvin        10 RedTails-MR            51.02      53.20        
 22 Collins-Zaluda, Sa  10 Silver Streaks-MR      54.19      54.94        
 23 Frank, Jason E      10 CFA-MR                 52.30      55.13        
 24 Amato, Steven a      9 Badger-MR                 NT      56.29        
 25 Sakoff, Nicholas T  10 Manhattan Makos-MR        NT      56.36        
 26 Paccione, Sawyer     9 Sailfish-MR               NT      56.67        
 27 Eboli, Michael j     9 Badger-MR                 NT    1:00.79        
 28 Angles, Lucas J      9 Manhattan Makos-MR   1:11.44    1:01.64        
 29 DiSanto, Michael p   9 Badger-MR            1:03.60    1:04.29        
 30 Sternberg, David A   9 CFA-MR               1:30.83    1:13.93        
 -- Sullivan, Andrew g   9 Badger-MR                 NT         DQ        
      One hand touch
 -- Tse, Josh            9 CFA-MR                    NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Simone, James S     10 Badger-MR              33.32      32.57         20  
  2 Byrnes, Owen M      10 Badger-MR              34.07      34.38         17  
  3 Vargas, Ricardo     10 Badger-MR              33.29      35.03         16  
  4 Lee, Ryan P          9 Badger-MR              34.90      35.60         15  
  5 Graham, Austin a     9 Badger-MR              36.80      36.14         14  
  6 Giller, Robby       10 Rye y 2007-MR             NT      36.31         13  
  7 Gray, Stephen F     10 Badger-MR              40.60      36.50         12  
  8 Nixon, Kenneth J    10 Badger-MR              34.08      36.55         11  
  9 Scala, Christopher  10 Rye y 2007-MR          39.65      36.63          9  
 10 Iorizzo, Kyle       10 NY Sharks-MR           37.70      37.34          7  
 11 Ramjohn, Jalen K     9 APEX-MR                39.89      38.64          6  
 12 Egan, Brendan M      9 Badger-MR              40.26      39.29          5  
 13 Konopka, Robert p   10 Badger-MR              39.67      39.71          4  
 14 Golovin, Samuel j    9 Badger-MR              41.82      39.97          3  
 15 Baranov, Lenny      10 HS-MR                  39.56      40.21          2  
 16 Paccione, Sawyer     9 Sailfish-MR            38.14      41.23          1  
 17 McCordick, Leo S    10 Badger-MR              42.36      41.29        
 18 Mukudai, Rui         9 Badger-MR              42.44      42.18        
 19 Scarcella, Joseph    9 Badger-MR              42.88      42.40        
 20 Ouldibbat, Hamza    10 Sailfish-MR            41.97      42.55        
 21 Sears, Mark G        9 Badger-MR              50.28      43.15        
 22 Loveless, Jack J     9 Badger-MR              43.55      43.57        
 23 Higham, Brendan J   10 Badger-MR                 NT      45.30        
 24 Amato, Steven a      9 Badger-MR            1:01.65      49.72        
 25 Farage, Robert c    10 Badger-MR                 NT      50.79        
 26 Sakoff, Nicholas T  10 Manhattan Makos-MR        NT      52.67        
 27 Collins-Zaluda, Sa  10 Silver Streaks-MR      54.11      57.77        
 28 DiSanto, Michael p   9 Badger-MR                 NT    1:01.13        
 29 Sternberg, David A   9 CFA-MR                    NT    1:02.29        
 30 Gutierrez, Christi   9 RedTails-MR               NT    1:07.09        
 -- Djunic, Dennis       9 Manhattan Makos-MR        NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Borici, Elion       10 APEX-MR              1:10.23         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Sanchez, Wanderlei   9 RedTails-MR               NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Ukejianja, Michael  10 RedTails-MR               NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Sullivan, Andrew g   9 Badger-MR                 NT         DQ        
      One hand touch
 -- Frank, Jason E      10 CFA-MR                    NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Townley, Nicholas   10 Badger-MR              47.90         DQ        
      One hand touch
 -- Eboli, Michael j     9 Badger-MR            1:14.17         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Boys 9-10 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Simone, James S     10 Badger-MR            2:43.70    2:34.95         20  
                  34.31     1:13.81 (39.50)     2:01.15 (47.34)     2:34.95 (33.80)
  2 Kaneko, Hiroki       9 Badger-MR            2:38.27    2:36.51         17  
                  36.79     1:16.24 (39.45)     2:01.98 (45.74)     2:36.51 (34.53)
  3 Speres, Aristides   10 Badger-MR            2:42.60    2:38.98         16  
                  37.24     1:18.39 (41.15)     2:04.14 (45.75)     2:38.98 (34.84)
  4 Lee, Ryan P          9 Badger-MR            2:45.60    2:43.21         15  
                  36.85     1:18.82 (41.97)     2:07.32 (48.50)     2:43.21 (35.89)
  5 Nixon, Kenneth J    10 Badger-MR            2:57.07    2:45.48         14  
                  36.64     1:19.32 (42.68)     2:09.32 (50.00)     2:45.48 (36.16)
  6 Scerbo, Joseph      10 MCY-NJ               2:55.13    2:47.52         13  
                  38.00     1:21.10 (43.10)     2:12.27 (51.17)     2:47.52 (35.25)
  7 Gray, Stephen F     10 Badger-MR            2:57.16    2:50.99         12  
                  38.63     1:22.70 (44.07)     2:14.60 (51.90)     2:50.99 (36.39)
  8 Scala, Christopher  10 Rye y 2007-MR        3:10.00    2:51.66         11  
                  40.45     1:24.68 (44.23)     2:16.26 (51.58)     2:51.66 (35.40)
  9 Byrnes, Owen M      10 Badger-MR            2:50.26    2:57.81          9  
                  37.30     1:22.73 (45.43)     2:18.01 (55.28)     2:57.81 (39.80)
 10 Vargas, Ricardo     10 Badger-MR            2:55.97    2:59.63          7  
                  39.07     1:24.32 (45.25)     2:22.52 (58.20)     2:59.63 (37.11)
 11 Graham, Austin a     9 Badger-MR            3:07.70    3:00.50          6  
                  38.70     1:21.49 (42.79)     2:21.26 (59.77)     3:00.50 (39.24)
 12 Egan, Brendan M      9 Badger-MR                 NT    3:00.74          5  
                  42.21     1:27.57 (45.36)     2:23.03 (55.46)     3:00.74 (37.71)
 13 Scarcella, Joseph    9 Badger-MR                 NT    3:01.60          4  
                                1:29.06 ( )     2:25.25 (56.19)     3:01.60 (36.35)
 14 Golovin, Samuel j    9 Badger-MR                 NT    3:02.71          3  
                  43.59     1:30.94 (47.35)     2:25.16 (54.22)     3:02.71 (37.55)
 15 Mukudai, Rui         9 Badger-MR            2:19.24    3:05.38          2  
                  41.74     1:26.31 (44.57)     2:23.64 (57.33)     3:05.38 (41.74)
 16 Shteynberg, Samuel  10 HS-MR                3:20.00    3:07.34          1  
                  41.68     1:28.28 (46.60)     2:26.02 (57.74)     3:07.34 (41.32)
 17 Konopka, Robert p   10 Badger-MR            3:21.59    3:19.32        
                  44.45     1:35.65 (51.20)     2:34.80 (59.15)     3:19.32 (44.52)
 18 McCordick, Leo S    10 Badger-MR            3:25.24    3:23.39        
                  43.92     1:33.13 (49.21)   2:39.35 (1:06.22)     3:23.39 (44.04)
 19 Chu, Kenneth C      10 HS-MR                3:29.00    3:34.78        
                  45.11     1:42.23 (57.12)     2:40.99 (58.76)     3:34.78 (53.79)
 20 Sarubbi, Jon-Jon J  10 HS-MR                3:41.44    3:36.83        
                  49.59     1:46.46 (56.87)   2:48.78 (1:02.32)     3:36.83 (48.05)
 
Boys 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    1:57.12    2:00.08         40  
     1) Kaneko, Hiroki 9                2) Simone, James S 10             
     3) Lee, Ryan P 9                   4) Speres, Aristides C 10         
                  30.81     1:01.02 (30.21)     1:30.78 (29.76)     2:00.08 (29.30)
  2 Badger Swim Club-MR  'B'                    2:03.27    2:06.51         34  
     1) Vargas, Ricardo 10              2) Nixon, Kenneth J 10            
     3) Graham, Austin a 9              4) Towne, Garrett B 10            
                  30.89     1:03.00 (32.11)     1:34.24 (31.24)     2:06.51 (32.27)
  3 Badger Swim Club-MR  'C'                    2:08.71    2:15.29         32  
     1) Byrnes, Owen M 10               2) Scarcella, Joseph A 9          
     3) Morton, Samuel H 10             4) Gray, Stephen F 10             
                  32.68     1:06.49 (33.81)     1:41.00 (34.51)     2:15.29 (34.29)
  4 Harbor Seals-MR  'A'                        2:15.97    2:16.30         30  
     1) Iocolano, Richard V 10          2) Shteynberg, Samuel D 10        
     3) Baranov, Lenny 10               4) Meehan, Ryan J 10              
                  32.62     1:10.89 (38.27)     1:54.83 (43.94)     2:16.30 (21.47)
  5 Badger Swim Club-MR  'D'                    2:15.42    2:22.73         28  
     1) Johanson, Colin W 10            2) McCordick, Leo S 10            
     3) Egan, Brendan M 9               4) Golovin, Samuel j 9            
                  36.02     1:10.87 (34.85)     1:47.45 (36.58)     2:22.73 (35.28)
  6 Badger Swim Club-MR  'G'                    2:53.77    2:42.40         26  
     1) Farage, Robert c 10             2) Eboli, Michael j 9             
     3) Amato, Steven a 9               4) DiSanto, Michael p 9           
                  39.75     1:23.75 (44.00)   2:42.40 (1:18.65)                    
  7 Riverbank RedTails Swim Team-MR  'A'        2:45.09    3:17.33         24  
     1) Sanchez, Wanderlei 9            2) Batista, Jordy E 9             
     3) Gutierrez, Christian 9          4) Wang, Calvin 10                
                  53.82     1:44.96 (51.14)     2:35.93 (50.97)     3:17.33 (41.40)
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Egan, Liam R        11 Badger-MR              55.23      56.06         20  
                  27.08       56.06 (28.98)                                        
  2 Valyuk, Denis       12 HS-MR                  56.34      56.47         17  
                  26.86       56.47 (29.61)                                        
  3 Stewart, David C    12 Sailfish-MR            59.65      57.97         16  
                  28.21       57.97 (29.76)                                        
  4 Hendell, Josh       11 Badger-MR            1:00.64      58.43         15  
                  28.21       58.43 (30.22)                                        
  5 Bidwell, Ian W      12 Badger-MR              59.00      58.51         14  
                  28.12       58.51 (30.39)                                        
  6 Fullerton, Billy R  12 NY Sharks-MR           59.60    1:00.51         13  
                  28.84     1:00.51 (31.67)                                        
  7 Bushati, Arvid      12 APEX-MR              1:03.49    1:02.56         12  
                  29.71     1:02.56 (32.85)                                        
  8 Mangan, Matthew J   12 APEX-MR              1:08.84    1:04.30         10  
                  30.84     1:04.30 (33.46)                                        
  8 White, Jahari       11 Silver Streaks-MR    1:06.91    1:04.30         10  
                  30.03     1:04.30 (34.27)                                        
 10 Mukudai, Takuto z   11 Badger-MR            1:04.61    1:06.26          7  
                  31.59     1:06.26 (34.67)                                        
 11 Macaluso, James T   12 Silver Streaks-MR    1:08.43    1:06.62          6  
                  31.59     1:06.62 (35.03)                                        
 12 Mackey, Tom P       11 Rye y 2007-MR        1:08.04    1:06.75          5  
                  32.44     1:06.75 (34.31)                                        
 13 Paccione, Mason     12 Sailfish-MR          1:04.85    1:06.83          4  
                  32.20     1:06.83 (34.63)                                        
 14 Xue, Vincent H      12 HS-MR                1:09.05    1:07.56          3  
                  31.82     1:07.56 (35.74)                                        
 15 Corda, Alex         11 Rye y 2007-MR        1:10.00    1:07.58          2  
                  32.58     1:07.58 (35.00)                                        
 16 Eid, Christian J    11 Badger-MR            1:07.51    1:08.11          1  
                  33.47     1:08.11 (34.64)                                        
 17 Bidwell, Alec J     11 Badger-MR            1:09.50    1:08.19        
                  32.35     1:08.19 (35.84)                                        
 18 Wong, Aaron         12 Silver Streaks-MR    1:09.91    1:08.36        
                  31.83     1:08.36 (36.53)                                        
 19 Orman-Kollmar, Max  12 APEX-MR              1:08.40    1:08.58        
                  32.58     1:08.58 (36.00)                                        
 20 Mahoney, Sean       12 NY Sharks-MR         1:12.21    1:10.71        
                  33.81     1:10.71 (36.90)                                        
 21 Daly, Patrick       11 NY Sharks-MR         1:12.00    1:10.74        
                  34.42     1:10.74 (36.32)                                        
 22 Lukovic, Aleksande  12 RI Marlins-MR             NT    1:10.99        
                  32.84     1:10.99 (38.15)                                        
 23 Barleycorn, Kemi    12 Sailfish-MR          1:13.63    1:11.87        
                  32.63     1:11.87 (39.24)                                        
 24 Finkelstein, Max A  12 HS-MR                1:08.77    1:12.82        
                  34.86     1:12.82 (37.96)                                        
 25 Bates, Nicky        11 MCY-NJ               1:13.08    1:12.98        
                  34.38     1:12.98 (38.60)                                        
 26 Passante, Nick      11 NY Sharks-MR         1:13.40    1:13.04        
                  36.07     1:13.04 (36.97)                                        
 27 Melendez, Raul A    11 RedTails-MR          1:15.98    1:14.20        
                  35.57     1:14.20 (38.63)                                        
 28 Encarnacion, Bryan  12 RedTails-MR          1:14.44    1:14.33        
                  34.54     1:14.33 (39.79)                                        
 29 Dell, Lamar         11 Sailfish-MR          1:14.39    1:14.78        
                  36.16     1:14.78 (38.62)                                        
 30 Powers, William p   11 Badger-MR            1:13.84    1:14.81        
                  34.12     1:14.81 (40.69)                                        
 31 Glick, Kai Y        11 Manhattan Makos-MR        NT    1:17.67        
                  38.43     1:17.67 (39.24)                                        
 32 Huibregtse, Clyde   11 Manhattan Makos-MR   1:22.37    1:17.96        
                  36.53     1:17.96 (41.43)                                        
 33 Gramyko, Alexander  11 HS-MR                1:15.35    1:19.91        
                  36.15     1:19.91 (43.76)                                        
 34 Varbaro, Anthony H  11 Badger-MR            1:22.27    1:20.57        
                  37.74     1:20.57 (42.83)                                        
 35 Ren, Harry          11 Aquaflames-MR        1:25.25    1:20.58        
                  37.76     1:20.58 (42.82)                                        
 36 Herrera, Fabian     11 Badger-MR            1:17.53    1:20.94        
                  36.85     1:20.94 (44.09)                                        
 37 Oppenheim, Jules J  12 NY Sharks-MR         1:20.11    1:21.34        
                  40.76     1:21.34 (40.58)                                        
 38 Whitford, Toby C    12 RedTails-MR          1:24.28    1:22.49        
                  38.11     1:22.49 (44.38)                                        
 39 Zurovac, Luca       11 RI Marlins-MR        1:29.85    1:22.77        
                  37.66     1:22.77 (45.11)                                        
 40 Sanchez, Andersson  11 RedTails-MR          1:30.81    1:26.19        
                  39.86     1:26.19 (46.33)                                        
 41 Yozwiak, Xavier J   11 CFA-MR               1:33.28    1:27.05        
                  40.48     1:27.05 (46.57)                                        
 42 Simkhaev, Binyamin  11 Aquaflames-MR             NT    1:29.15        
                  41.19     1:29.15 (47.96)                                        
 43 Carvey, Austin C    11 RedTails-MR          1:47.59    1:44.00        
                  47.28     1:44.00 (56.72)                                        
 44 Bogdashevsky, Cori  11 Aquaflames-MR        1:52.73    1:50.04        
                  50.85     1:50.04 (59.19)                                        
 45 Contreras, Gabriel  11 RedTails-MR          2:00.09    1:51.83        
                  49.80   1:51.83 (1:02.03)                                        
 -- Golden, Dennis A    12 APEX-MR                   NT         DQ        
      No touch on turn
                  44.27          DQ (54.63)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Valyuk, Denis       12 HS-MR                  31.50      31.48         20  
  2 Mo, Joe             11 Badger-MR              31.00      31.50         17  
  3 Stewart, David C    12 Sailfish-MR            32.28      32.32         16  
  4 Paccione, Mason     12 Sailfish-MR            33.33      33.39         15  
  5 Mangan, Matthew J   12 APEX-MR                33.54      34.61         14  
  6 White, Jahari       11 Silver Streaks-MR      36.81      35.86         13  
  7 Mukudai, Takuto z   11 Badger-MR              36.23      36.29         12  
  8 Eid, Christian J    11 Badger-MR              36.30      36.34         11  
  9 Daly, Patrick       11 NY Sharks-MR           36.36      36.45          9  
 10 Xue, Vincent H      12 HS-MR                  34.00      36.97          7  
 11 Wong, Aaron         12 Silver Streaks-MR      37.06      37.80          6  
 12 Gramyko, Alexander  11 HS-MR                  40.07      37.93          5  
 13 Barleycorn, Kemi    12 Sailfish-MR            35.40      38.10          4  
 14 Powers, William p   11 Badger-MR              38.63      38.14          3  
 15 Bidwell, Alec J     11 Badger-MR              38.84      38.24          2  
 16 Finkelstein, Max A  12 HS-MR                  37.47      40.13          1  
 17 Dell, Lamar         11 Sailfish-MR            40.57      40.39        
 18 Bates, Nicky        11 MCY-NJ                 39.62      41.02        
 19 Mahoney, Sean       12 NY Sharks-MR           38.85      41.04        
 20 Oppenheim, Jules J  12 NY Sharks-MR           44.44      41.52        
 21 Simkhaev, Binyamin  11 Aquaflames-MR          40.73      42.02        
 22 Scott, Robert A     11 Silver Streaks-MR      36.00      42.46        
 23 Ren, Harry          11 Aquaflames-MR          40.94      42.52        
 24 Sanchez, Andersson  11 RedTails-MR            42.95      42.99        
 25 Whitford, Toby C    12 RedTails-MR            42.76      43.30        
 26 Herrera, Fabian     11 Badger-MR              41.60      44.21        
 27 Zurovac, Luca       11 RI Marlins-MR          49.05      44.54        
 28 Varbaro, Anthony H  11 Badger-MR              43.88      45.13        
 29 Huibregtse, Clyde   11 Manhattan Makos-MR     50.22      46.60        
 30 Yozwiak, Xavier J   11 CFA-MR                 50.13      48.38        
 31 Contreras, Gabriel  11 RedTails-MR          1:00.09      53.78        
 32 Bogdashevsky, Cori  11 Aquaflames-MR          59.40      57.49        
 33 Carvey, Austin C    11 RedTails-MR            55.09      59.38        
 -- Golden, Dennis A    12 APEX-MR                   NT         DQ        
      Did not finish on back
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Valyuk, Denis       12 HS-MR                  32.57      32.06         20  
  2 Stewart, David C    12 Sailfish-MR            34.90      35.67         17  
  3 Mukudai, Takuto z   11 Badger-MR              38.03      37.21         16  
  4 Macaluso, James T   12 Silver Streaks-MR      39.15      38.58         15  
  5 Bidwell, Alec J     11 Badger-MR              39.91      38.83         14  
  6 Lukovic, Aleksande  12 RI Marlins-MR             NT      39.00         13  
  7 Xue, Vincent H      12 HS-MR                  38.50      39.80         12  
  8 Daly, Patrick       11 NY Sharks-MR           43.32      40.57         11  
  9 Encarnacion, Bryan  12 RedTails-MR            41.64      40.78          9  
 10 Mackey, Tom P       11 Rye y 2007-MR          38.50      40.85          7  
 11 Passante, Nick      11 NY Sharks-MR           42.06      41.66          6  
 12 Glick, Kai Y        11 Manhattan Makos-MR        NT      41.80          5  
 13 Barleycorn, Kemi    12 Sailfish-MR            42.79      42.48          4  
 14 Gramyko, Alexander  11 HS-MR                  44.04      46.55          3  
 15 Herrera, Fabian     11 Badger-MR              45.76      46.93          2  
 16 Yozwiak, Xavier J   11 CFA-MR                 54.50      49.88          1  
 17 Huibregtse, Clyde   11 Manhattan Makos-MR     53.94      50.25        
 18 Bates, Nicky        11 MCY-NJ                 49.01      51.75        
 19 Contreras, Gabriel  11 RedTails-MR          1:12.62    1:17.63        
 -- Whitford, Toby C    12 RedTails-MR            55.09         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Varbaro, Anthony H  11 Badger-MR              49.70         DQ        
      Alternating Kick
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stewart, David C    12 Sailfish-MR            28.01      28.00         20  
  2 Valyuk, Denis       12 HS-MR                  28.54      28.19         17  
  3 Egan, Liam R        11 Badger-MR              30.15      28.97         16  
  4 Bidwell, Ian W      12 Badger-MR              30.14      29.55         15  
  5 Mo, Joe             11 Badger-MR              31.00      31.05         14  
  6 Bushati, Arvid      12 APEX-MR                31.48      31.14         13  
  7 Macaluso, James T   12 Silver Streaks-MR      34.86      32.36         12  
  8 Paccione, Mason     12 Sailfish-MR            31.86      32.45         11  
  9 Corda, Alex         11 Rye y 2007-MR          35.36      34.65          9  
 10 White, Jahari       11 Silver Streaks-MR      34.42      34.94          7  
 11 Mackey, Tom P       11 Rye y 2007-MR          36.25      36.01          6  
 12 Merone, Kyle J      12 Badger-MR              37.10      36.05          5  
 13 Orman-Kollmar, Max  12 APEX-MR                34.95      37.05          4  
 14 Powers, William p   11 Badger-MR              38.03      37.10          3  
 15 Mahoney, Sean       12 NY Sharks-MR           37.62      37.19          2  
 16 Finkelstein, Max A  12 HS-MR                  36.73      38.23          1  
 17 Xue, Vincent H      12 HS-MR                  37.00      39.07        
 18 Melendez, Raul A    11 RedTails-MR            41.96      40.38        
 19 Scott, Robert A     11 Silver Streaks-MR      49.91      41.15        
 20 Dell, Lamar         11 Sailfish-MR            39.11      41.48        
 21 Yozwiak, Xavier J   11 CFA-MR                    NT      48.90        
 22 Sanchez, Andersson  11 RedTails-MR            55.20      55.26        
 23 Carvey, Austin C    11 RedTails-MR          1:00.09    1:00.90        
 -- Fusco, Daniel       12 NY Sharks-MR           48.45         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Egan, Liam R        11 Badger-MR            2:27.92    2:18.62         20  
                  29.91     1:05.36 (35.45)     1:47.90 (42.54)     2:18.62 (30.72)
  2 Bidwell, Ian W      12 Badger-MR            2:21.24    2:18.70         17  
                  31.09     1:07.83 (36.74)     1:48.73 (40.90)     2:18.70 (29.97)
  3 Mo, Joe             11 Badger-MR            2:25.00    2:27.44         16  
                  32.08     1:09.74 (37.66)     1:54.54 (44.80)     2:27.44 (32.90)
  4 Fullerton, Billy R  12 NY Sharks-MR         2:30.81    2:34.72         15  
                  33.26     1:12.11 (38.85)     1:59.89 (47.78)     2:34.72 (34.83)
  5 Merone, Kyle J      12 Badger-MR            2:40.81    2:35.53         14  
                  36.54     1:16.84 (40.30)     2:01.19 (44.35)     2:35.53 (34.34)
  6 Mukudai, Takuto z   11 Badger-MR            2:43.38    2:38.34         13  
                  35.61     1:18.00 (42.39)     2:02.89 (44.89)     2:38.34 (35.45)
  7 Mangan, Matthew J   12 APEX-MR              2:49.01    2:40.20         12  
                  35.42     1:14.68 (39.26)     2:04.76 (50.08)     2:40.20 (35.44)
  8 Paccione, Mason     12 Sailfish-MR          2:54.18    2:40.84         11  
                  35.85     1:17.97 (42.12)     2:05.22 (47.25)     2:40.84 (35.62)
  9 Daly, Patrick       11 NY Sharks-MR         2:47.14    2:46.09          9  
                  37.79     1:18.65 (40.86)     2:06.45 (47.80)     2:46.09 (39.64)
 10 Eid, Christian J    11 Badger-MR            2:45.66    2:46.26          7  
                  40.52     1:19.97 (39.45)     2:10.92 (50.95)     2:46.26 (35.34)
 11 Bushati, Arvid      12 APEX-MR              3:02.89    2:49.60          6  
                  33.81     1:14.40 (40.59)     2:13.98 (59.58)     2:49.60 (35.62)
 12 Bidwell, Alec J     11 Badger-MR            2:53.02    2:50.47          5  
                                1:23.79 ( )     2:13.43 (49.64)     2:50.47 (37.04)
 13 Mahoney, Sean       12 NY Sharks-MR         2:56.54    2:52.85          4  
                  37.81     1:21.47 (43.66)     2:14.83 (53.36)     2:52.85 (38.02)
 14 Orman-Kollmar, Max  12 APEX-MR              3:02.16    2:58.23          3  
                  38.82     1:27.32 (48.50)     2:19.24 (51.92)     2:58.23 (38.99)
 15 Wong, Aaron         12 Silver Streaks-MR    2:56.23    2:59.20          2  
                  41.45     1:25.55 (44.10)     2:21.06 (55.51)     2:59.20 (38.14)
 16 Passante, Nick      11 NY Sharks-MR         2:55.92    2:59.30          1  
                  42.90     1:26.37 (43.47)     2:19.06 (52.69)     2:59.30 (40.24)
 17 Glick, Kai Y        11 Manhattan Makos-MR        NT    2:59.31        
                  43.62     1:28.74 (45.12)     2:18.21 (49.47)     2:59.31 (41.10)
 18 Gramyko, Alexander  11 HS-MR                3:03.41    3:00.41        
                                                    2:17.59 ( )     3:00.41 (42.82)
 19 Finkelstein, Max A  12 HS-MR                2:52.52    3:02.00        
                  40.99     1:28.21 (47.22)     2:20.96 (52.75)     3:02.00 (41.04)
 20 Encarnacion, Bryan  12 RedTails-MR          3:30.09    3:02.40        
                  39.69     1:28.15 (48.46)   3:02.40 (1:34.25)                    
 21 Melendez, Raul A    11 RedTails-MR          3:45.09    3:16.38        
                  41.91     1:27.38 (45.47)   2:32.18 (1:04.80)     3:16.38 (44.20)
 22 Herrera, Fabian     11 Badger-MR            3:12.48    3:22.13        
                  46.28     1:38.07 (51.79)   2:38.28 (1:00.21)     3:22.13 (43.85)
 23 Oppenheim, Jules J  12 NY Sharks-MR         3:15.00    3:23.45        
                  44.18     1:35.70 (51.52)   2:37.55 (1:01.85)     3:23.45 (45.90)
 -- Corda, Alex         11 Rye y 2007-MR        2:55.58         DQ        
      Scissors kick - fly
                  38.29     1:23.39 (45.10)     2:16.20 (52.81)          DQ (35.55)
 -- Fusco, Daniel       12 NY Sharks-MR         3:13.44         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
                  51.04     1:41.47 (50.43)     2:36.41 (54.94)          DQ (41.83)
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    1:51.22    1:47.76         40  
     1) Egan, Liam R 11                 2) Hendell, Josh 11               
     3) Kaneko, Takahiro 11             4) Bidwell, Ian W 12              
                  26.41       53.47 (27.06)     1:21.08 (27.61)     1:47.76 (26.68)
  2 Badger Swim Club-MR  'B'                    1:54.22    1:52.27         34  
     1) LaFata, Spencer F 11            2) Merone, Kyle J 12              
     3) Bravo, David 11                 4) Mo, Joe 11                     
                  28.39       56.89 (28.50)     1:24.30 (27.41)     1:52.27 (27.97)
  3 New Rochelle YMCA Sailfish-MR  'A'          1:59.59    1:59.51         32  
     1) Stewart, David C 12             2) Paccione, Mason 12             
     3) Dell, Lamar 11                  4) Barleycorn, Kemi 12            
                  28.74     1:00.17 (31.43)     1:33.38 (33.21)     1:59.51 (26.13)
  4 Harbor Seals-MR  'A'                        2:04.04    2:03.17         30  
     1) Finkelstein, Max A 12           2) Gramyko, Alexander 11          
     3) Xue, Vincent H 12               4) Valyuk, Denis 12               
                  31.10     1:07.33 (36.23)     1:37.31 (29.98)     2:03.17 (25.86)
  5 Badger Swim Club-MR  'C'                    2:00.50    2:03.39         28  
     1) Eid, Christian J 11             2) Bidwell, Alec J 11             
     3) Mukudai, Takuto z 11            4) Powers, William p 11           
                  31.96     1:02.79 (30.83)     1:31.74 (28.95)     2:03.39 (31.65)
  6 Apex Swim Club-MR  'A'                      2:10.00    2:10.32         26  
     1) Bushati, Arvid 12               2) Orman-Kollmar, Max A 12        
     3) Mangan, Matthew J 12            4) Golden, Dennis A 12            
                  28.67       59.86 (31.19)     1:29.62 (29.76)     2:10.32 (40.70)
  7 Riverbank RedTails Swim Team-MR  'A'        2:18.09    2:20.42         24  
     1) Melendez, Raul A 11             2) Rios, Luis A 12                
     3) Whitford, Toby C 12             4) Encarnacion, Bryan 12          
                  33.33     1:09.19 (35.86)     1:45.89 (36.70)     2:20.42 (34.53)
 
Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Weir, Paul S        24 NYAC-MR              1:50.00    1:48.34         20  
                  24.11       51.89 (27.78)     1:20.18 (28.29)     1:48.34 (28.16)
  2 Meena, Elliot P     25 NYAC-MR              1:50.03    1:51.23         17  
                  24.61       51.88 (27.27)     1:21.37 (29.49)     1:51.23 (29.86)
  3 Williams, Steve     33 NYAC-MR              1:53.00    1:51.30         16  
                  25.70       53.77 (28.07)     1:22.02 (28.25)     1:51.30 (29.28)
  4 Schulte, Michael J  30 NYAC-MR              1:52.38    1:51.42         15  
                  26.54       55.48 (28.94)     1:24.02 (28.54)     1:51.42 (27.40)
  5 Gonzalez, Eric A    29 NYAC-MR              1:54.00    1:55.37         14  
                  26.95       55.85 (28.90)     1:25.35 (29.50)     1:55.37 (30.02)
  6 Buckland, Gavin J   15 Silver Streaks-MR    1:58.85    1:57.37         13  
                  26.21       56.39 (30.18)     1:27.74 (31.35)     1:57.37 (29.63)
  7 Peralta, Ramon E    17 APEX-MR              1:54.99    1:57.87         12  
                  26.50       56.10 (29.60)     1:26.81 (30.71)     1:57.87 (31.06)
  8 Drake, Leif G       28 NYAC-MR              1:59.00    1:57.88         11  
                  25.79       56.16 (30.37)     1:27.96 (31.80)     1:57.88 (29.92)
  9 Spinelli, Mike J    16 HS-MR                1:57.52    1:58.58          9  
                  26.33       56.26 (29.93)     1:28.05 (31.79)     1:58.58 (30.53)
 10 Wright, David T     13 Badger-MR            1:57.66    1:59.33          7  
                  26.75       56.66 (29.91)     1:28.06 (31.40)     1:59.33 (31.27)
 11 Schunk, Andy J      15 Silver Streaks-MR    2:00.78    2:00.22          6  
                  26.54       56.76 (30.22)     1:28.68 (31.92)     2:00.22 (31.54)
 12 Gak, Milos M        16 RI Marlins-MR        2:03.42    2:00.39          5  
                  28.30       59.54 (31.24)     1:30.38 (30.84)     2:00.39 (30.01)
 13 Higham, Devon A     14 Badger-MR            1:58.14    2:02.41          4  
                  27.39       58.06 (30.67)     1:30.12 (32.06)     2:02.41 (32.29)
 14 Martin-Toussaint,   16 Sailfish-MR          1:52.95    2:03.62          3  
                  26.97       57.75 (30.78)     1:31.24 (33.49)     2:03.62 (32.38)
 15 Macaluso, Christia  14 Silver Streaks-MR    2:04.30    2:05.30          2  
                  27.13       59.22 (32.09)     1:32.93 (33.71)     2:05.30 (32.37)
 16 Oczos, David        16 HS-MR                2:02.00    2:06.68          1  
                  27.23       59.16 (31.93)     1:33.42 (34.26)     2:06.68 (33.26)
 17 Ernst, Douglas A    26 NYAC-MR              1:51.49    2:07.22        
                  24.39       51.70 (27.31)     1:30.55 (38.85)     2:07.22 (36.67)
 18 LaFata, Spencer F   11 Badger-MR            2:10.91    2:08.75        
                  30.58     1:04.41 (33.83)     1:37.92 (33.51)     2:08.75 (30.83)
 19 Manzione, Ben J     16 Sailfish-MR          2:09.03    2:09.44        
                  28.57     1:01.01 (32.44)     1:34.31 (33.30)     2:09.44 (35.13)
 20 Serafin, Jorge      15 Sailfish-MR          2:09.27    2:09.63        
                  29.92     1:02.96 (33.04)     1:37.50 (34.54)     2:09.63 (32.13)
 21 Hamzic, Omar        13 RI Marlins-MR        2:13.49    2:11.42        
                  29.19     1:02.71 (33.52)     1:40.04 (37.33)     2:11.42 (31.38)
 22 Bravo, David        11 Badger-MR            2:14.40    2:11.66        
                  31.19     1:05.25 (34.06)     1:39.65 (34.40)     2:11.66 (32.01)
 23 Merone, Kyle J      12 Badger-MR            2:18.63    2:13.73        
                  30.36     1:04.52 (34.16)     1:39.89 (35.37)     2:13.73 (33.84)
 24 Dellagala, Michael  32 NYAC-MR              2:00.00    2:13.81        
                  24.66       51.35 (26.69)     1:35.83 (44.48)     2:13.81 (37.98)
 25 Chen, Zhaoyu        15 RedTails-MR          2:18.35    2:14.33        
                  29.30     1:02.60 (33.30)     1:38.30 (35.70)     2:14.33 (36.03)
 26 Avila, Jon-Anthony  15 Silver Streaks-MR    2:11.93    2:15.06        
                  30.40     1:04.18 (33.78)     1:39.78 (35.60)     2:15.06 (35.28)
 27 De la Cruz, Edwin   13 APEX-MR                   NT    2:15.31        
                  30.43     1:04.40 (33.97)     1:39.87 (35.47)     2:15.31 (35.44)
 28 Rodriguez, Jose M   16 APEX-MR              2:13.62    2:15.38        
                  31.10     1:06.04 (34.94)     1:42.07 (36.03)     2:15.38 (33.31)
 29 Checchi, Julian     16 Sailfish-MR          2:23.71    2:15.85        
                  29.76     1:03.55 (33.79)     1:41.09 (37.54)     2:15.85 (34.76)
 30 Lucas, Vincent      16 Sailfish-MR          2:10.92    2:17.35        
                  29.56     1:03.31 (33.75)     1:39.81 (36.50)     2:17.35 (37.54)
 31 Martinez, Luis A    16 APEX-MR              2:17.20    2:18.13        
                  29.46     1:03.67 (34.21)     1:41.13 (37.46)     2:18.13 (37.00)
 32 Girotto, Gabriel    13 Rye y 2007-MR        2:22.20    2:18.84        
                  32.82                             1:45.08 ( )     2:18.84 (33.76)
 33 Koganov, Willy      13 HS-MR                2:19.00    2:20.08        
                  31.76     1:07.00 (35.24)     1:44.46 (37.46)     2:20.08 (35.62)
 34 Yang, Andrew        13 Sailfish-MR          2:24.54    2:20.11        
                  31.14     1:04.59 (33.45)     1:41.79 (37.20)     2:20.11 (38.32)
 35 Espinal, Juan Carl  16 Sailfish-MR          2:20.70    2:20.80        
                  32.00     1:08.75 (36.75)     1:45.58 (36.83)     2:20.80 (35.22)
 36 Buckland, Grant A   13 Silver Streaks-MR    2:23.58    2:21.56        
                  29.93     1:05.61 (35.68)     1:44.59 (38.98)     2:21.56 (36.97)
 37 Escareno, BJ M      16 APEX-MR              2:25.61    2:22.73        
                  30.02     1:04.99 (34.97)     1:43.34 (38.35)     2:22.73 (39.39)
 38 Checchi, Hernan     13 Sailfish-MR          2:31.00    2:22.96        
                  32.84     1:10.16 (37.32)     1:48.88 (38.72)     2:22.96 (34.08)
 39 Grippo, James R     14 Sailfish-MR          2:21.98    2:23.02        
                  31.22     1:08.16 (36.94)     1:46.09 (37.93)     2:23.02 (36.93)
 40 Checchi, Sebastian  14 Sailfish-MR          2:28.32    2:23.92        
                  33.82     1:11.19 (37.37)     1:49.79 (38.60)     2:23.92 (34.13)
 41 Marrone, Matthew J  13 Sailfish-MR          2:20.92    2:25.20        
                  32.27     1:08.95 (36.68)     1:47.43 (38.48)     2:25.20 (37.77)
 42 Beazer, Joshua      14 Silver Streaks-MR    2:25.35    2:29.54        
                  32.48     1:10.14 (37.66)     1:50.81 (40.67)     2:29.54 (38.73)
 43 Sidoti, Daniel J    13 Silver Streaks-MR    2:29.58    2:29.56        
                  32.42     1:11.59 (39.17)     1:51.00 (39.41)     2:29.56 (38.56)
 44 Stagg, Christian M  14 Silver Streaks-MR    2:25.23    2:31.41        
                  33.24     1:13.09 (39.85)     1:54.01 (40.92)     2:31.41 (37.40)
 45 Shumikhin, Michael  13 RI Marlins-MR             NT    2:31.80        
                  32.33     1:10.24 (37.91)     1:51.55 (41.31)     2:31.80 (40.25)
 46 Chrisphonte, Nick   15 APEX-MR                   NT    2:32.02        
                  34.01     1:12.37 (38.36)     1:53.54 (41.17)     2:32.02 (38.48)
 47 Diaz, Ariel R       15 RedTails-MR          2:31.42    2:33.52        
                  32.97     1:13.08 (40.11)     1:54.72 (41.64)     2:33.52 (38.80)
 48 Sanchez, Ryan       13 RedTails-MR          2:42.55    2:33.82        
                  32.71     1:10.77 (38.06)     1:52.74 (41.97)     2:33.82 (41.08)
 49 McCaffrey, Michael  13 NY Sharks-MR         2:41.53    2:35.89        
                  35.54     1:15.21 (39.67)     1:55.70 (40.49)     2:35.89 (40.19)
 50 Ford, Nkosi         13 RedTails-MR          3:00.09    2:36.30        
                  31.91     1:10.07 (38.16)     1:51.27 (41.20)     2:36.30 (45.03)
 51 Valerio, Emmanuel   14 RedTails-MR          2:47.72    2:42.36        
                  35.76                             2:01.68 ( )     2:42.36 (40.68)
 52 Ortega, Xavier      13 RedTails-MR          2:46.44    2:48.20        
                  35.38                             2:06.53 ( )     2:48.20 (41.67)
 53 Fusco, Daniel       12 NY Sharks-MR         2:56.77    2:50.54        
                  39.08     1:25.19 (46.11)     2:09.85 (44.66)     2:50.54 (40.69)
 54 Torres, Manny L     15 APEX-MR                   NT    3:04.06        
                  42.52     1:28.25 (45.73)     2:17.79 (49.54)     3:04.06 (46.27)
 55 Chrisphonte, Matt   14 APEX-MR                   NT    3:12.13        
                  39.59     1:29.08 (49.49)     2:21.20 (52.12)     3:12.13 (50.93)
 56 Nudell, Isaack      13 RedTails-MR          3:32.64    3:14.70        
                  44.41     1:35.42 (51.01)     2:26.63 (51.21)     3:14.70 (48.07)
 
Boys 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fishman, Alan J     26 NYAC-MR              1:56.00    2:03.18         20  
                  28.02       58.27 (30.25)     1:30.37 (32.10)     2:03.18 (32.81)
  2 Wright, David T     13 Badger-MR            2:08.31    2:12.57         17  
                  30.38     1:03.25 (32.87)     1:37.94 (34.69)     2:12.57 (34.63)
  3 Peralta, Ramon E    17 APEX-MR              2:06.99    2:12.94         16  
                  29.96     1:02.62 (32.66)     1:38.13 (35.51)     2:12.94 (34.81)
  4 Gourevitch, Jesse   17 Silver Streaks-MR    2:08.20    2:13.21         15  
                  29.34     1:03.07 (33.73)     1:38.69 (35.62)     2:13.21 (34.52)
  5 Bianco, Phillip E   18 HS-MR                2:13.94    2:13.53         14  
                  31.41     1:05.07 (33.66)     1:39.96 (34.89)     2:13.53 (33.57)
  6 Spinelli, Mike J    16 HS-MR                2:16.34    2:17.91         13  
                  31.78     1:06.66 (34.88)     1:42.37 (35.71)     2:17.91 (35.54)
  7 Higham, Devon A     14 Badger-MR            2:15.16    2:21.02         12  
                  31.88     1:07.72 (35.84)     1:44.74 (37.02)     2:21.02 (36.28)
  8 Buckland, Gavin J   15 Silver Streaks-MR    2:22.54    2:21.37         11  
                  32.47     1:07.86 (35.39)     1:45.08 (37.22)     2:21.37 (36.29)
  9 LaFata, Spencer F   11 Badger-MR            2:25.00    2:26.31          9  
                  35.76     1:13.18 (37.42)     1:50.76 (37.58)     2:26.31 (35.55)
 10 Martin-Toussaint,   16 Sailfish-MR          2:21.55    2:27.20          7  
                  33.40     1:09.38 (35.98)     1:44.27 (34.89)     2:27.20 (42.93)
 11 Chu, Bryan C        13 HS-MR                2:35.00    2:28.16          6  
                  35.19     1:12.20 (37.01)     1:51.16 (38.96)     2:28.16 (37.00)
 12 Avila, Jon-Anthony  15 Silver Streaks-MR    2:31.25    2:28.19          5  
                  33.43     1:10.75 (37.32)   2:28.19 (1:17.44)                    
 13 Klein, Simon        15 Silver Streaks-MR    2:32.79    2:28.40          4  
                  33.63     1:11.19 (37.56)     1:50.79 (39.60)     2:28.40 (37.61)
 14 Kaneko, Takahiro    11 Badger-MR            2:30.66    2:29.06          3  
                  34.90     1:12.12 (37.22)     1:51.11 (38.99)     2:29.06 (37.95)
 15 Perry-Porter, Osaz  14 Silver Streaks-MR    2:26.11    2:29.54          2  
                  34.85     1:11.57 (36.72)     1:51.62 (40.05)     2:29.54 (37.92)
 16 Serafin, Jorge      15 Sailfish-MR          2:31.17    2:30.67          1  
                  35.56     1:13.58 (38.02)     1:53.53 (39.95)     2:30.67 (37.14)
 17 Macaluso, Christia  14 Silver Streaks-MR    2:49.06    2:30.91        
                  34.45     1:12.86 (38.41)     1:52.34 (39.48)     2:30.91 (38.57)
 18 Hendell, Josh       11 Badger-MR            2:30.00    2:31.36        
                  37.09     1:16.02 (38.93)     1:55.07 (39.05)     2:31.36 (36.29)
 19 Bravo, David        11 Badger-MR            2:29.71    2:31.58        
                  36.11     1:14.95 (38.84)     1:54.22 (39.27)     2:31.58 (37.36)
 20 Zaino, Matthew      17 Silver Streaks-MR    2:33.04    2:33.22        
                  33.93     1:12.25 (38.32)     1:52.16 (39.91)     2:33.22 (41.06)
 21 Hamzic, Omar        13 RI Marlins-MR             NT    2:34.32        
                  33.96     1:15.37 (41.41)     1:58.72 (43.35)     2:34.32 (35.60)
 22 Buckland, Grant A   13 Silver Streaks-MR    2:48.11    2:35.19        
                  36.53     1:16.78 (40.25)     1:56.97 (40.19)     2:35.19 (38.22)
 23 De la Cruz, Edwin   13 APEX-MR                   NT    2:37.40        
                  38.57     1:18.92 (40.35)     1:59.02 (40.10)     2:37.40 (38.38)
 24 Dolotov, Glib       13 HS-MR                2:40.00    2:37.49        
                  36.75     1:17.10 (40.35)     1:57.88 (40.78)     2:37.49 (39.61)
 25 Checchi, Julian     16 Sailfish-MR          2:37.77    2:39.04        
                  36.18     1:16.96 (40.78)     1:58.40 (41.44)     2:39.04 (40.64)
 26 Stagg, Christian M  14 Silver Streaks-MR    2:41.14    2:40.35        
                  37.87     1:18.96 (41.09)     2:00.14 (41.18)     2:40.35 (40.21)
 27 Koganov, Willy      13 HS-MR                2:50.00    2:41.48        
                  37.83     1:19.43 (41.60)     2:02.03 (42.60)     2:41.48 (39.45)
 28 Espinal, Juan Carl  16 Sailfish-MR          2:36.00    2:44.03        
                  40.26     1:21.56 (41.30)     2:03.35 (41.79)     2:44.03 (40.68)
 29 Sanchez, Ryan       13 RedTails-MR          3:15.09    2:44.23        
                  38.84     1:20.72 (41.88)   2:44.23 (1:23.51)                    
 30 Beazer, Joshua      14 Silver Streaks-MR         NT    2:44.28        
                  38.73                             2:02.86 ( )     2:44.28 (41.42)
 31 Grippo, James R     14 Sailfish-MR          2:41.54    2:44.54        
                  39.35     1:21.71 (42.36)     2:03.57 (41.86)     2:44.54 (40.97)
 32 Checchi, Hernan     13 Sailfish-MR               NT    2:47.33        
                  41.06     1:25.18 (44.12)     2:08.28 (43.10)     2:47.33 (39.05)
 33 Yang, Andrew        13 Sailfish-MR               NT    2:47.46        
                  41.15     1:20.93 (39.78)     2:04.39 (43.46)     2:47.46 (43.07)
 34 Shumikhin, Michael  13 RI Marlins-MR             NT    2:48.46        
                  39.01     1:21.37 (42.36)     2:02.99 (41.62)     2:48.46 (45.47)
 35 Ortega, Xavier      13 RedTails-MR          3:30.09    3:04.16        
                  41.87     1:30.06 (48.19)     2:19.00 (48.94)     3:04.16 (45.16)
 36 Checchi, Sebastian  14 Sailfish-MR               NT    3:04.41        
                  44.59     1:33.98 (49.39)     2:21.37 (47.39)     3:04.41 (43.04)
 -- McCaffrey, Michael  13 NY Sharks-MR         3:30.00         DQ        
      Did not finish
                  44.20     1:30.67 (46.47)     2:16.47 (45.80)                    
 
Boys 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bianco, Phillip E   18 HS-MR                2:24.18    2:21.23         20  
                  32.58     1:08.59 (36.01)     1:45.75 (37.16)     2:21.23 (35.48)
  2 Mack, Joseph E      25 NYAC-MR              2:30.00    2:23.68         17  
                  32.49     1:08.14 (35.65)     1:44.95 (36.81)     2:23.68 (38.73)
  3 Gourevitch, Jesse   17 Silver Streaks-MR    2:23.25    2:26.98         16  
                  31.35     1:07.68 (36.33)     1:46.71 (39.03)     2:26.98 (40.27)
  4 Dupres, Abel        17 RedTails-MR          2:30.09    2:28.28         15  
                  32.36     1:09.66 (37.30)     1:49.05 (39.39)     2:28.28 (39.23)
  5 Chu, Bryan C        13 HS-MR                2:34.80    2:34.50         14  
                  33.03     1:10.51 (37.48)     1:51.38 (40.87)     2:34.50 (43.12)
  6 Buckland, Gavin J   15 Silver Streaks-MR    2:29.10    2:34.82         13  
                  32.95     1:11.83 (38.88)     1:52.75 (40.92)     2:34.82 (42.07)
  7 Kaneko, Takahiro    11 Badger-MR            2:34.15    2:38.09         12  
                  35.46     1:15.94 (40.48)     1:57.17 (41.23)     2:38.09 (40.92)
  8 Girotto, Gabriel    13 Rye y 2007-MR             NT    2:39.27         11  
                  36.49     1:16.53 (40.04)     1:58.94 (42.41)     2:39.27 (40.33)
  9 Macaluso, Christia  14 Silver Streaks-MR    2:40.41    2:41.16          9  
                  33.39     1:15.54 (42.15)     1:59.61 (44.07)     2:41.16 (41.55)
 10 Chen, Zhaoyu        15 RedTails-MR          2:43.47    2:41.65          7  
                  35.65     1:16.07 (40.42)     1:58.76 (42.69)     2:41.65 (42.89)
 11 Klein, Simon        15 Silver Streaks-MR    2:42.10    2:42.26          6  
                  34.40     1:14.77 (40.37)     1:57.80 (43.03)     2:42.26 (44.46)
 12 Schunk, Andy J      15 Silver Streaks-MR    2:46.81    2:44.96          5  
                  35.81     1:18.94 (43.13)     2:02.71 (43.77)     2:44.96 (42.25)
 13 Avila, Jon-Anthony  15 Silver Streaks-MR    2:46.40    2:47.38          4  
                  36.98     1:18.81 (41.83)     2:02.42 (43.61)     2:47.38 (44.96)
 14 Perry-Porter, Osaz  14 Silver Streaks-MR    2:49.88    2:48.34          3  
                  35.73     1:18.86 (43.13)     2:04.83 (45.97)     2:48.34 (43.51)
 15 Zaino, Matthew      17 Silver Streaks-MR    2:47.54    2:51.10          2  
                  36.90     1:18.76 (41.86)     2:04.61 (45.85)     2:51.10 (46.49)
 16 Dolotov, Glib       13 HS-MR                2:49.00    2:52.01          1  
                  37.34     1:21.82 (44.48)     2:07.78 (45.96)     2:52.01 (44.23)
 17 Merone, Kyle J      12 Badger-MR            3:07.54    2:53.91        
                  38.08     1:22.27 (44.19)     2:08.65 (46.38)     2:53.91 (45.26)
 18 Wolfe, Morgan S     10 Flying Dolphins-MR   2:56.20    2:54.40        
                  40.36     1:26.55 (46.19)     2:11.24 (44.69)     2:54.40 (43.16)
 19 Buckland, Grant A   13 Silver Streaks-MR    3:01.28    2:57.58        
                  39.77     1:26.35 (46.58)     2:13.26 (46.91)     2:57.58 (44.32)
 20 Serafin, Jorge      15 Sailfish-MR               NT    2:58.62        
                  38.79     1:24.19 (45.40)     2:11.87 (47.68)     2:58.62 (46.75)
 21 Beazer, Joshua      14 Silver Streaks-MR    3:01.48    2:59.14        
                  40.39     1:27.66 (47.27)     2:14.50 (46.84)     2:59.14 (44.64)
 22 Stagg, Christian M  14 Silver Streaks-MR    3:00.81    2:59.56        
                  41.03     1:27.73 (46.70)     2:13.90 (46.17)     2:59.56 (45.66)
 23 Marrone, Matthew J  13 Sailfish-MR          2:59.31    3:02.61        
                  39.92     1:26.18 (46.26)     2:14.57 (48.39)     3:02.61 (48.04)
 24 Checchi, Hernan     13 Sailfish-MR          3:05.76    3:07.10        
                  39.80     1:29.50 (49.70)     2:18.50 (49.00)     3:07.10 (48.60)
 25 Koganov, Willy      13 HS-MR                3:05.00    3:08.83        
                  43.56     1:32.21 (48.65)     2:22.12 (49.91)     3:08.83 (46.71)
 26 Diaz, Ariel R       15 RedTails-MR          3:08.01    3:11.65        
                  41.75     1:30.54 (48.79)     2:21.62 (51.08)     3:11.65 (50.03)
 27 Sidoti, Daniel J    13 Silver Streaks-MR    3:04.66    3:12.41        
                  42.76     1:32.87 (50.11)     2:22.90 (50.03)     3:12.41 (49.51)
 28 Checchi, Julian     16 Sailfish-MR               NT    3:17.18        
                  40.28     1:30.11 (49.83)     2:23.86 (53.75)     3:17.18 (53.32)
 29 Fusco, Daniel       12 NY Sharks-MR         3:29.54    3:31.77        
                  49.19     1:45.08 (55.89)     2:38.78 (53.70)     3:31.77 (52.99)
 30 McCaffrey, Michael  13 NY Sharks-MR         4:00.00    3:33.81        
                  49.03     1:43.51 (54.48)     2:40.13 (56.62)     3:33.81 (53.68)
 -- Checchi, Sebastian  14 Sailfish-MR          3:12.76         DQ        
      Alternating Kick
                  47.68     1:41.54 (53.86)     2:37.67 (56.13)          DQ (55.48)
 
Boys 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Diette, Daniel F    26 NYAC-MR              2:10.00    2:05.69         20  
                  26.35       56.53 (30.18)     1:29.74 (33.21)     2:05.69 (35.95)
  2 Dupres, Abel        17 RedTails-MR          2:22.00    2:14.84         17  
                  26.75       59.37 (32.62)     1:36.44 (37.07)     2:14.84 (38.40)
  3 Kaneko, Takahiro    11 Badger-MR            2:31.01    2:30.81         16  
                  33.08     1:10.76 (37.68)     1:51.06 (40.30)     2:30.81 (39.75)
  4 Oczos, David        16 HS-MR                2:27.63    2:31.50         15  
                  31.90     1:09.59 (37.69)     1:50.53 (40.94)     2:31.50 (40.97)
  5 Rodriguez, Jose M   16 APEX-MR              2:34.20    2:40.02         14  
                  33.06     1:11.17 (38.11)     1:53.22 (42.05)     2:40.02 (46.80)
  6 Bravo, David        11 Badger-MR            2:45.00    2:43.07         13  
                  37.99     1:18.41 (40.42)     2:01.55 (43.14)     2:43.07 (41.52)
  7 Hendell, Josh       11 Badger-MR            2:40.00    2:45.07         12  
                  36.23     1:17.62 (41.39)     2:02.62 (45.00)     2:45.07 (42.45)
  8 Martinez, Luis A    16 APEX-MR                   NT    3:06.49         11  
                  36.09     1:23.88 (47.79)     2:16.42 (52.54)     3:06.49 (50.07)
 -- Schunk, Andy J      15 Silver Streaks-MR    2:12.86         DQ        
      Arms underwater recovery
                  27.83     1:01.66 (33.83)     1:36.19 (34.53)          DQ (36.84)
 -- Chrisphonte, Nick   15 APEX-MR                   NT         DQ        
      Arms underwater recovery
                  37.08     1:21.75 (44.67)     2:16.78 (55.03)          DQ (57.82)
 
Boys 400 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dupres, Abel        17 RedTails-MR          4:38.54    4:36.88         20  
                  26.97       58.57 (31.60)     1:33.25 (34.68)     2:06.51 (33.26)
        2:47.27 (40.76)     3:29.70 (42.43)     4:04.23 (34.53)     4:36.88 (32.65)
  2 Bianco, Phillip E   18 HS-MR                4:42.17    4:39.65         17  
                  29.49     1:03.89 (34.40)     1:40.79 (36.90)     2:17.65 (36.86)
        2:55.44 (37.79)     3:34.70 (39.26)     4:07.82 (33.12)     4:39.65 (31.83)
  3 Wright, David T     13 Badger-MR            4:50.39    4:47.00         16  
                  29.37     1:04.84 (35.47)     1:39.95 (35.11)     2:14.92 (34.97)
        2:58.53 (43.61)     3:41.49 (42.96)     4:14.59 (33.10)     4:47.00 (32.41)
  4 Gourevitch, Jesse   17 Silver Streaks-MR    4:48.14    4:52.29         15  
                  28.57     1:05.52 (36.95)     1:43.18 (37.66)     2:20.47 (37.29)
        3:01.67 (41.20)     3:44.93 (43.26)     4:20.37 (35.44)     4:52.29 (31.92)
  5 Spinelli, Mike J    16 HS-MR                4:57.61    4:52.48         14  
                  28.95     1:03.45 (34.50)     1:42.56 (39.11)     2:21.78 (39.22)
        3:05.39 (43.61)     3:49.40 (44.01)     4:21.93 (32.53)     4:52.48 (30.55)
  6 Higham, Devon A     14 Badger-MR            5:18.30    4:55.24         13  
                  29.55     1:07.37 (37.82)     1:44.99 (37.62)     2:21.76 (36.77)
        3:06.50 (44.74)     3:50.90 (44.40)     4:23.38 (32.48)     4:55.24 (31.86)
  7 Kaneko, Takahiro    11 Badger-MR            5:04.59    4:56.14         12  
                  32.74     1:09.55 (36.81)     1:48.06 (38.51)     2:27.09 (39.03)
        3:07.30 (40.21)     3:49.49 (42.19)     4:22.57 (33.08)     4:56.14 (33.57)
  8 Hendell, Josh       11 Badger-MR            5:18.00    5:08.40         11  
                  35.72     1:13.90 (38.18)     1:53.32 (39.42)     2:32.46 (39.14)
        3:17.03 (44.57)     4:01.85 (44.82)     4:36.43 (34.58)     5:08.40 (31.97)
  9 LaFata, Spencer F   11 Badger-MR            5:10.00    5:08.54          9  
                  33.24     1:11.56 (38.32)     1:50.09 (38.53)     2:28.17 (38.08)
        3:14.63 (46.46)     4:00.85 (46.22)     4:35.74 (34.89)     5:08.54 (32.80)
 10 Chu, Bryan C        13 HS-MR                5:22.00    5:12.97          7  
                  31.04     1:07.51 (36.47)     1:47.38 (39.87)     2:27.07 (39.69)
        3:09.83 (42.76)     3:54.62 (44.79)     4:33.76 (39.14)     5:12.97 (39.21)
 11 Oczos, David        16 HS-MR                5:05.00    5:15.83          6  
                  31.27     1:09.00 (37.73)     1:48.46 (39.46)     2:28.03 (39.57)
        3:14.78 (46.75)     4:02.28 (47.50)     4:39.17 (36.89)     5:15.83 (36.66)
 12 Klein, Simon        15 Silver Streaks-MR    5:17.97    5:17.33          5  
                  32.58     1:12.41 (39.83)     1:52.46 (40.05)     2:32.14 (39.68)
        3:16.97 (44.83)     4:03.08 (46.11)     4:40.10 (37.02)     5:17.33 (37.23)
 13 Bravo, David        11 Badger-MR            5:25.00    5:19.00          4  
                  36.35     1:16.08 (39.73)     1:55.01 (38.93)     2:33.65 (38.64)
        3:20.27 (46.62)     4:07.31 (47.04)     4:43.73 (36.42)     5:19.00 (35.27)
 14 De la Cruz, Edwin   13 APEX-MR                   NT    5:19.22          3  
                  35.00     1:15.95 (40.95)     1:58.88 (42.93)     2:40.30 (41.42)
        3:25.41 (45.11)     4:11.08 (45.67)     4:45.38 (34.30)     5:19.22 (33.84)
 15 Girotto, Gabriel    13 Rye y 2007-MR             NT    5:26.63          2  
                  36.36     1:19.05 (42.69)     2:00.61 (41.56)     2:43.20 (42.59)
        3:26.85 (43.65)     4:11.71 (44.86)     4:51.13 (39.42)     5:26.63 (35.50)
 16 Perry-Porter, Osaz  14 Silver Streaks-MR    5:31.72    5:31.61          1  
                  33.00     1:15.92 (42.92)     1:54.77 (38.85)     2:35.64 (40.87)
        3:26.36 (50.72)     4:13.06 (46.70)     4:51.25 (38.19)     5:31.61 (40.36)
 17 Dolotov, Glib       13 HS-MR                5:22.00    5:35.45        
                  33.97     1:15.58 (41.61)     1:58.92 (43.34)     2:40.93 (42.01)
        3:28.85 (47.92)     4:15.51 (46.66)     4:56.23 (40.72)     5:35.45 (39.22)
 
Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 New Rochelle YMCA Sailfish-MR  'A'          1:35.87    1:36.10         40  
     1) Lucas, Vincent 16               2) Manzione, Ben J 16             
     3) Serafin, Jorge 15               4) Martin-Toussaint, Tim T 16     
                  25.20       49.57 (24.37)     1:13.51 (23.94)     1:36.10 (22.59)
  2 Harbor Seals-MR  'A'                        1:41.05    1:38.32         34  
     1) Bianco, Phillip E 18            2) Chu, Bryan C 13                
     3) Oczos, David 16                 4) Spinelli, Mike J 16            
                  24.62       50.77 (26.15)     1:14.71 (23.94)     1:38.32 (23.61)
  3 Rooselvelt Island Swim Team-MR  'A'         1:50.04    1:40.79         32  
     1) Gori, Lenny G 24                2) Gak, Milos M 16                
     3) Shumikhin, Michael 13           4) Hamzic, Omar 13                
                  22.65       47.24 (24.59)     1:15.83 (28.59)     1:40.79 (24.96)
  4 Apex Swim Club-MR  'A'                      1:45.00    1:43.41         30  
     1) Martinez, Luis A 16             2) Peralta, Ramon E 17            
     3) De la Cruz, Edwin A 13          4) Rodriguez, Jose M 16           
                  25.87       49.05 (23.18)     1:15.69 (26.64)     1:43.41 (27.72)
  5 Riverbank RedTails Swim Team-MR  'A'        1:50.09    1:44.86         28  
     1) Chen, Zhaoyu 15                 2) Garcia Jr., Luis 14            
     3) Amiama-Gomez, Ramon 14          4) Dupres, Abel 17                
                  27.31       54.40 (27.09)     1:22.11 (27.71)     1:44.86 (22.75)
  6 New Rochelle YMCA Sailfish-MR  'B'          1:50.71    1:52.40         26  
     1) Checchi, Julian 16              2) Marrone, Matthew J 13          
     3) Yang, Andrew 13                 4) Grippo, James R 14             
                  26.72       55.34 (28.62)     1:24.14 (28.80)     1:52.40 (28.26)
  7 Riverbank RedTails Swim Team-MR  'B'        2:03.09    1:59.67         24  
     1) Yu, Xuedong 13                  2) Diaz, Ariel R 15               
     3) Sanchez, Ryan 13                4) Ford, Nkosi 13                 
                  29.48     1:00.51 (31.03)     1:30.37 (29.86)     1:59.67 (29.30)