Licensed to Metropolitan Swimming - Organization License
                                        HY-TEK's Meet Manager 3/1/2010 07:53 PM
            2010 MR AGUA Last Chance Meet - 2/27/2010 to 2/28/2010             
                                    Results                                    
 
Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Starzyk, Suzanne           8 UNLGA-MR               35.16      33.92        
  2 Weiss, Emily N             8 Flying Dolphins-MR     36.92      36.08        
  3 Silveira, Luiza E          8 Twisters-MR            35.04      36.12        
  4 Rivera, Hannah             8 Twisters-MR            39.01      37.14        
  5 Rodriguez, Emily M         7 Twisters-MR            37.88      38.06        
  6 Riviere, Alessandra        8 Twisters-MR            40.58      38.35        
  7 Gullickson, Kristen        8 WAC-MR                 42.54      39.26        
  8 Lee, Songhwa               8 Twisters-MR            39.33      39.64        
  9 Rutherford, Kelly A        8 Middies-MR             41.26      39.84        
 10 Riviere, Andrea            8 Twisters-MR            40.52      40.17        
 11 Falcao, Isabella L         7 Twisters-MR            41.64      40.33        
 12 Gallagher, Kate R          8 NYCC-MR                44.21      40.91        
 13 Rodriguez, Andrea I        7 Twisters-MR            43.60      41.95        
 14 Mironoff, Claudia          8 Manhattan Makos-MR     42.31      42.42        
 15 Paz, Cristina              8 Middies-MR             44.34      43.29        
 16 Shashaty, Kasey            8 WAC-MR                 46.35      44.18        
 17 Conoway, Leila             8 WAC-MR               1:00.00      44.22        
 18 Reynoso, Jennifer          6 Agua Swim Team-MR      53.56      44.26        
 19 Bennett, Betsy I           8 Flying Dolphins-MR     50.00      44.95        
 20 van Dyke, Elizabeth K      8 Flying Dolphins-MR     44.41      45.00        
 21 Mciver, Bianca W           8 Middies-MR             46.53      45.77        
 22 Eng, Lauren *              8 Agua Swim Team-MR      49.00      45.93        
 23 Matossian, Caroline K      8 Agua Swim Team-MR      44.34      46.50        
 24 Mitchell, Ilyana M         8 Flying Dolphins-MR     49.75      46.52        
 25 Corridon, Delia E          8 Agua Swim Team-MR      46.68      47.00        
 26 Hu, Ashley S               7 Middies-MR             50.61      47.01        
 27 Riviere, Arianna           6 Twisters-MR            47.88      47.08        
 28 Hedvat, Alexis S           7 Agua Swim Team-MR      48.27      47.73        
 29 Thompson, Carmelarose      7 WAC-MR                 52.09      48.12        
 30 Zahariev, Tiffany          8 Twisters-MR            47.05      48.18        
 31 McGowan, Sofia M           7 Agua Swim Team-MR      50.00      48.88        
 32 Pestcoe, Leandre B         8 Agua Swim Team-MR      44.60      49.09        
 33 Mcdonough, Isabella T      7 Middies-MR             50.80      50.03        
 34 Valerio, Sofia A           8 Middies-MR             50.23      50.37        
 35 Carter, Sally F            8 Flying Dolphins-MR     54.93      50.45        
 36 Youssef, Lara S            7 Twisters-MR            52.09      50.69        
 37 Daronco, Caitlin J         7 Middies-MR             51.99      51.02        
 38 Lim, Jessica G             7 Twisters-MR            59.67      51.74        
 38 Xu, Jessica                7 Middies-MR             50.65      51.74        
 40 Gurden, Julia              6 Middies-MR             53.02      52.08        
 41 Nyquist, Hailey E          6 WAC-MR               1:00.88      52.26        
 42 Serin, Ava M               8 Flying Dolphins-MR     55.65      52.46        
 43 Patel, Saachi N            7 Agua Swim Team-MR      50.63      53.07        
 44 Monaghan, Emma G           8 Middies-MR             55.24      53.42        
 45 Green, Ella R              7 Flying Dolphins-MR     57.26      54.08        
 46 Mujaj, Teuta               7 WAC-MR               1:04.08      56.13        
 47 Jackson, Anya C            7 Twisters-MR            54.94      57.20        
 48 Siegal, Dani J             8 Flying Dolphins-MR     57.22      57.42        
 49 Paz, Daniela               7 Middies-MR           1:03.44    1:01.08        
 50 Fernandez, Samantha        6 Twisters-MR            55.08    1:02.62        
 51 Titone, Jordan M           7 Middies-MR           1:04.46    1:04.35        
 52 Silverton, Phoebe R        7 Middies-MR           1:09.92    1:13.63        
 -- Brew, Maggie C             8 Middies-MR             40.29         NS        
 -- Machkouri, Sofia J         8 Agua Swim Team-MR      43.21         NS        
 -- Chan, Mandy                8 Twisters-MR            47.90         NS        
 -- Parisi, Danielle           8 WAC-MR                 46.83         NS        
 
Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Du, Katelin                8 Middies-MR           1:14.39    1:18.97        
                  37.43     1:18.97 (41.54)                                        
  2 Starzyk, Suzanne           8 UNLGA-MR             1:20.88    1:19.39        
                  37.45     1:19.39 (41.94)                                        
  3 Weiss, Emily N             8 Flying Dolphins-MR   1:22.39    1:19.77        
                  38.06     1:19.77 (41.71)                                        
  4 Silveira, Luiza E          8 Twisters-MR          1:16.57    1:20.69        
                  38.48     1:20.69 (42.21)                                        
  5 Fong, Samantha             8 Twisters-MR          1:17.00    1:22.31        
                  39.25     1:22.31 (43.06)                                        
  6 Rodriguez, Emily M         7 Twisters-MR          1:23.43    1:26.21        
                  24.30   1:26.21 (1:01.91)                                        
  7 Cahaly, Emma E             8 Middies-MR           1:29.47    1:31.79        
                  43.69     1:31.79 (48.10)                                        
  8 Falcao, Isabella L         7 Twisters-MR          1:34.56    1:31.91        
                  43.35     1:31.91 (48.56)                                        
  9 Rubenzahl, Rachel G        8 Agua Swim Team-MR    1:32.43    1:37.35        
                  43.33     1:37.35 (54.02)                                        
 10 Rodriguez, Andrea I        7 Twisters-MR          1:34.77    1:37.41        
 11 Dauchez, Alice M           8 Agua Swim Team-MR    1:40.25    1:43.88        
                  48.08     1:43.88 (55.80)                                        
 12 Conoway, Leila             8 WAC-MR               1:46.66    1:45.11        
                  47.79     1:45.11 (57.32)                                        
 13 Shashaty, Kasey            8 WAC-MR               1:48.69    1:47.60        
                  49.81     1:47.60 (57.79)                                        
 14 Riviere, Arianna           6 Twisters-MR          1:54.87    1:49.55        
                  51.87     1:49.55 (57.68)                                        
 15 Zahariev, Tiffany          8 Twisters-MR          1:41.02    1:54.93        
                  53.51   1:54.93 (1:01.42)                                        
 16 Thompson, Carmelarose      7 WAC-MR               2:04.46    1:57.87        
                  57.37   1:57.87 (1:00.50)                                        
 17 Youssef, Lara S            7 Twisters-MR          1:58.16    1:59.73        
                  57.16   1:59.73 (1:02.57)                                        
 18 Brennan, Hope E            6 NYCC-MR                   NT    2:03.74        
                  58.87   2:03.74 (1:04.87)                                        
 19 Nyquist, Hailey E          6 WAC-MR               2:15.83    2:08.41        
 20 Fernandez, Samantha        6 Twisters-MR          1:59.79    2:28.25        
                1:09.92   2:28.25 (1:18.33)                                        
 -- Gormley, Isabel G          7 Agua Swim Team-MR    1:35.98         NS        
 -- Parisi, Danielle           8 WAC-MR               1:38.90         NS        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Starzyk, Suzanne           8 UNLGA-MR               40.87      40.06        
  2 Silveira, Luiza E          8 Twisters-MR            39.39      40.60        
  3 Du, Katelin                8 Middies-MR             40.00      40.86        
  4 Rodriguez, Emily M         7 Twisters-MR            43.39      43.91        
  5 Riviere, Alessandra        8 Twisters-MR            43.82      43.93        
  6 Abelow, Lauren R           8 Flying Dolphins-MR     45.00      44.12        
  7 Lee, Songhwa               8 Twisters-MR            46.65      45.95        
  8 Rutherford, Kelly A        8 Middies-MR             48.34      47.01        
  9 Gullickson, Kristen        8 WAC-MR                 48.11      47.72        
 10 Gormley, Isabel G          7 Agua Swim Team-MR      53.02      48.66        
 11 Cahaly, Emma E             8 Middies-MR             44.95      48.72        
 12 Mironoff, Claudia          8 Manhattan Makos-MR        NT      49.12        
 13 Bennett, Betsy I           8 Flying Dolphins-MR     52.59      49.84        
 14 Riviere, Andrea            8 Twisters-MR            48.02      50.15        
 15 Gallagher, Kate R          8 NYCC-MR                   NT      50.43        
 16 Shashaty, Kasey            8 WAC-MR                 51.03      50.79        
 17 Rodriguez, Andrea I        7 Twisters-MR            51.18      51.76        
 18 Gurden, Julia              6 Middies-MR             51.68      51.85        
 19 Mciver, Bianca W           8 Middies-MR             53.06      52.15        
 20 Mcdonough, Isabella T      7 Middies-MR             52.17      52.35        
 21 Hedvat, Alexis S           7 Agua Swim Team-MR      59.40      53.10        
 22 van Dyke, Elizabeth K      8 Flying Dolphins-MR     56.00      53.82        
 23 Mitchell, Ilyana M         8 Flying Dolphins-MR     56.00      53.83        
 23 Falcao, Isabella L         7 Twisters-MR            53.48      53.83        
 25 Eng, Lauren *              8 Agua Swim Team-MR      53.00      54.01        
 26 Xu, Jessica                7 Middies-MR             56.33      55.13        
 27 Hu, Ashley S               7 Middies-MR             52.82      55.36        
 28 Reynoso, Jennifer          6 Agua Swim Team-MR      56.44      55.71        
 29 Mujaj, Teuta               7 WAC-MR               1:00.00      56.50        
 30 Riviere, Arianna           6 Twisters-MR            54.48      56.54        
 31 Monaghan, Emma G           8 Middies-MR             54.85      56.67        
 32 Thompson, Carmelarose      7 WAC-MR               1:07.65      57.43        
 33 Youssef, Lara S            7 Twisters-MR          1:00.40      57.76        
 34 Zahariev, Tiffany          8 Twisters-MR            48.60      58.61        
 35 Green, Ella R              7 Flying Dolphins-MR     58.10      59.78        
 36 Serin, Ava M               8 Flying Dolphins-MR   1:09.48    1:00.10        
 37 Paz, Daniela               7 Middies-MR             57.56    1:00.12        
 38 Lim, Jessica G             7 Twisters-MR          1:00.48    1:01.90        
 39 Patel, Saachi N            7 Agua Swim Team-MR    1:05.00    1:02.00        
 40 Siegal, Dani J             8 Flying Dolphins-MR   1:10.00    1:02.77        
 41 Silverton, Phoebe R        7 Middies-MR                NT    1:04.73        
 42 Valerio, Sofia A           8 Middies-MR             59.36    1:05.12        
 43 Daronco, Caitlin J         7 Middies-MR             57.94    1:06.00        
 44 Jackson, Anya C            7 Twisters-MR          1:00.57    1:06.03        
 45 Nyquist, Hailey E          6 WAC-MR                 59.95    1:06.92        
 46 Fernandez, Samantha        6 Twisters-MR          1:01.04    1:08.55        
 47 Titone, Jordan M           7 Middies-MR           1:13.66    1:09.91        
 -- Paz, Cristina              8 Middies-MR             48.11         DQ        
      No touch at turn
 -- Brennan, Hope E            6 NYCC-MR                   NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- McGowan, Sofia M           7 Agua Swim Team-MR      53.02         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Machkouri, Sofia J         8 Agua Swim Team-MR      52.78         NS        
 -- Parisi, Danielle           8 WAC-MR                 55.10         NS        
 -- Brew, Maggie C             8 Middies-MR             47.09         NS        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Weiss, Emily N             8 Flying Dolphins-MR     46.33      45.02        
  2 Starzyk, Suzanne           8 UNLGA-MR               46.42      45.28        
  3 Rutherford, Kelly A        8 Middies-MR             47.20      48.53        
  4 Shashaty, Kasey            8 WAC-MR                 48.37      49.32        
  5 Fong, Samantha             8 Twisters-MR            46.24      49.82        
  6 Gullickson, Kristen        8 WAC-MR                 54.40      52.09        
  7 Abelow, Lauren R           8 Flying Dolphins-MR     52.23      52.29        
  8 Rivera, Hannah             8 Twisters-MR            53.04      53.86        
  9 Bennett, Betsy I           8 Flying Dolphins-MR     55.95      54.29        
 10 Riviere, Alessandra        8 Twisters-MR            56.53      55.51        
 11 Lee, Songhwa               8 Twisters-MR            51.86      56.28        
 12 Corridon, Delia E          8 Agua Swim Team-MR      56.57      57.29        
 13 Eng, Lauren *              8 Agua Swim Team-MR    1:00.17      57.35        
 14 Riviere, Andrea            8 Twisters-MR            56.72      57.67        
 15 Mironoff, Claudia          8 Manhattan Makos-MR        NT      57.73        
 16 Reynoso, Jennifer          6 Agua Swim Team-MR    1:02.42      59.65        
 17 Paz, Cristina              8 Middies-MR           1:00.86    1:00.08        
 18 Carter, Sally F            8 Flying Dolphins-MR     59.44    1:00.14        
 19 Gormley, Isabel G          7 Agua Swim Team-MR      58.14    1:00.25        
 20 Rodriguez, Andrea I        7 Twisters-MR          1:04.43    1:00.44        
 21 McGowan, Sofia M           7 Agua Swim Team-MR    1:00.77    1:00.56        
 22 Matossian, Caroline K      8 Agua Swim Team-MR      59.91    1:00.74        
 23 Lim, Jessica G             7 Twisters-MR            59.85    1:01.73        
 24 Mciver, Bianca W           8 Middies-MR                NT    1:01.89        
 25 Patel, Saachi N            7 Agua Swim Team-MR    1:02.86    1:02.02        
 26 Riviere, Arianna           6 Twisters-MR          1:07.14    1:06.16        
 27 Pestcoe, Leandre B         8 Agua Swim Team-MR    1:03.73    1:07.02        
 28 Brennan, Hope E            6 NYCC-MR                   NT    1:07.30        
 29 Xu, Jessica                7 Middies-MR                NT    1:08.31        
 30 Jackson, Anya C            7 Twisters-MR          1:08.94    1:09.54        
 31 Fernandez, Samantha        6 Twisters-MR          1:04.08    1:09.82        
 32 Zahariev, Tiffany          8 Twisters-MR          1:06.92    1:10.24        
 33 Mcdonough, Isabella T      7 Middies-MR           1:21.86    1:12.59        
 34 Green, Ella R              7 Flying Dolphins-MR   1:10.88    1:13.20        
 35 Valerio, Sofia A           8 Middies-MR           1:16.94    1:18.22        
 36 Monaghan, Emma G           8 Middies-MR                NT    1:28.18        
 -- Titone, Jordan M           7 Middies-MR                NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Gurden, Julia              6 Middies-MR           1:24.21         DQ        
      Alternating Kick
 -- Hu, Ashley S               7 Middies-MR                NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Conoway, Leila             8 WAC-MR               1:06.20         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Silverton, Phoebe R        7 Middies-MR                NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Gallagher, Kate R          8 NYCC-MR                   NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Paz, Daniela               7 Middies-MR                NT         DQ        
      One hand touch
 -- Siegal, Dani J             8 Flying Dolphins-MR   1:17.82         DQ        
      Alternating Kick
 -- Serin, Ava M               8 Flying Dolphins-MR     58.00         DQ        
 -- Dauchez, Alice M           8 Agua Swim Team-MR      55.00         DQ        
      One hand touch
 -- Brew, Maggie C             8 Middies-MR             49.07         NS        
 -- Chan, Mandy                8 Twisters-MR            58.72         NS        
 -- Mujaj, Teuta               7 WAC-MR               1:00.00         NS        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Du, Katelin                8 Middies-MR             38.31      39.28        
  2 Fong, Samantha             8 Twisters-MR            42.28      43.10        
  3 Rubenzahl, Rachel G        8 Agua Swim Team-MR      48.65      44.73        
  4 Rivera, Hannah             8 Twisters-MR            52.57      47.00        
  5 Cahaly, Emma E             8 Middies-MR             45.94      49.66        
  6 Riviere, Alessandra        8 Twisters-MR            49.70      50.24        
  7 van Dyke, Elizabeth K      8 Flying Dolphins-MR     47.00      51.47        
  8 Riviere, Andrea            8 Twisters-MR            49.51      52.84        
  9 Falcao, Isabella L         7 Twisters-MR            50.97      53.08        
 10 Mitchell, Ilyana M         8 Flying Dolphins-MR     54.00      54.39        
 11 Lee, Songhwa               8 Twisters-MR            48.52      54.43        
 12 Pestcoe, Leandre B         8 Agua Swim Team-MR    1:00.25      56.61        
 13 Nyquist, Hailey E          6 WAC-MR               1:00.00    1:05.94        
 14 Daronco, Caitlin J         7 Middies-MR                NT    1:15.16        
 15 Jackson, Anya C            7 Twisters-MR          1:18.28    1:20.09        
 16 Mujaj, Teuta               7 WAC-MR               1:00.00    1:20.14        
 -- Titone, Jordan M           7 Middies-MR                NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Youssef, Lara S            7 Twisters-MR          1:02.14         DQ        
 -- Carter, Sally F            8 Flying Dolphins-MR     58.00         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Thompson, Carmelarose      7 WAC-MR               1:24.52         DQ        
      Scissors kick
 -- Conoway, Leila             8 WAC-MR               1:07.67         DQ        
 -- Parisi, Danielle           8 WAC-MR               1:02.98         NS        
 -- Chan, Mandy                8 Twisters-MR            46.34         NS        
 
Girls 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Du, Katelin                8 Middies-MR           1:25.89    1:27.50        
                  40.25     1:27.50 (47.25)                                        
  2 Weiss, Emily N             8 Flying Dolphins-MR   1:32.92    1:28.00        
                  44.29     1:28.00 (43.71)                                        
  3 Silveira, Luiza E          8 Twisters-MR          1:27.35    1:28.40        
                  41.39     1:28.40 (47.01)                                        
  4 Fong, Samantha             8 Twisters-MR          1:39.00    1:30.39        
                  44.34     1:30.39 (46.05)                                        
  5 Rodriguez, Emily M         7 Twisters-MR          1:36.42    1:33.52        
                  42.02     1:33.52 (51.50)                                        
  6 Rutherford, Kelly A        8 Middies-MR           1:35.55    1:38.77        
                  45.64     1:38.77 (53.13)                                        
  7 Rivera, Hannah             8 Twisters-MR          1:39.79    1:38.88        
                  46.74     1:38.88 (52.14)                                        
  8 Rubenzahl, Rachel G        8 Agua Swim Team-MR    1:44.55    1:40.08        
                  47.38     1:40.08 (52.70)                                        
  9 Gullickson, Kristen        8 WAC-MR               1:42.03    1:40.21        
                  47.74     1:40.21 (52.47)                                        
 10 Mitchell, Ilyana M         8 Flying Dolphins-MR   1:55.00    1:45.19        
                  48.02     1:45.19 (57.17)                                        
 11 van Dyke, Elizabeth K      8 Flying Dolphins-MR   1:49.31    1:47.46        
                  47.81     1:47.46 (59.65)                                        
 12 Corridon, Delia E          8 Agua Swim Team-MR    1:51.07    1:47.87        
                  50.44     1:47.87 (57.43)                                        
 13 Gormley, Isabel G          7 Agua Swim Team-MR    1:52.43    1:48.54        
                  50.30     1:48.54 (58.24)                                        
 14 Hedvat, Alexis S           7 Agua Swim Team-MR    1:54.76    1:52.51        
                  53.03     1:52.51 (59.48)                                        
 15 Matossian, Caroline K      8 Agua Swim Team-MR    1:53.93    1:54.04        
                  53.44   1:54.04 (1:00.60)                                        
 16 Carter, Sally F            8 Flying Dolphins-MR   2:10.00    2:00.85        
                1:00.75   2:00.85 (1:00.10)                                        
 17 Lim, Jessica G             7 Twisters-MR          2:15.52    2:05.55        
                1:03.74   2:05.55 (1:01.81)                                        
 18 Green, Ella R              7 Flying Dolphins-MR   2:27.33    2:05.82        
                  56.95   2:05.82 (1:08.87)                                        
 -- Siegal, Dani J             8 Flying Dolphins-MR   2:09.99         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
                1:01.51        DQ (1:07.43)                                        
 -- Brennan, Hope E            6 NYCC-MR                   NT         DQ        
      One hand touch - breast
                  55.55        DQ (1:12.30)                                        
 -- Dauchez, Alice M           8 Agua Swim Team-MR    1:45.15         DQ        
      One hand touch - breast
                  49.76          DQ (55.15)                                        
 -- Bennett, Betsy I           8 Flying Dolphins-MR   2:10.00         DQ        
      One hand touch - breast
                  52.67        DQ (1:03.44)                                        
 -- Serin, Ava M               8 Flying Dolphins-MR   2:13.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke - breast
                1:00.14        DQ (1:07.66)                                        
 -- Machkouri, Sofia J         8 Agua Swim Team-MR    1:54.62         NS        
 -- Chan, Mandy                8 Twisters-MR          1:49.08         NS        
 
Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Falcao, Nicole            10 Twisters-MR            32.45      31.50        
  2 London, Katherine         10 WAC-MR                 32.82      31.66        
  3 Schnupp, Samantha J       10 NYCC-MR                32.03      32.15        
  4 Irwin, Amanda P           10 Agua Swim Team-MR      33.66      32.41        
  5 Olszewski, Inez I         10 NYCC-MR                32.47      32.42        
  6 Ostensen, Sara            10 WAC-MR                 32.51      33.03        
  7 Jackson, Allison M         9 Twisters-MR            32.98      33.39        
  8 Zezula, Katarzyna          9 Twisters-MR            34.70      33.44        
  9 Brennan, Catie F           9 NYCC-MR                34.12      33.50        
 10 Miller, Tahlia N          10 UNLGA-MR               31.90      33.58        
 11 Weissman, Emily T          9 Agua Swim Team-MR      33.33      33.81        
 11 Flagiello, Olivia         10 WAC-MR                 36.84      33.81        
 13 Mei, Emily S              10 Agua Swim Team-MR      33.98      34.34        
 14 Drew, Sami B              10 Middies-MR             33.28      34.39        
 15 Zerouali, Saida T          9 Agua Swim Team-MR      33.06      34.45        
 16 Thom, Miriam               9 Twisters-MR            34.10      34.54        
 17 Dell'Orto, Mia D           9 Middies-MR             33.18      34.74        
 18 Fennell, Emily L          10 Agua Swim Team-MR      35.85      34.79        
 19 Lee, Madison              10 NYCC-MR                34.79      34.86        
 20 Pena, Desiree             10 Agua Swim Team-MR      34.23      35.00        
 21 Campanile, Angelina       10 Middies-MR             34.80      35.54        
 22 Burke, Jill L             10 Agua Swim Team-MR      38.82      35.57        
 23 Six-Osher, Skye R         10 Middies-MR             35.25      35.64        
 24 Flagiello, Mia            10 WAC-MR                 39.27      35.76        
 25 Byrne, Liza J             10 Agua Swim Team-MR      35.88      36.21        
 26 Abdelrahman, Rawan        10 Agua Swim Team-MR      36.23      36.39        
 27 Montanez, Leonor M         9 Twisters-MR            36.18      36.83        
 28 Colucci, Christina L      10 Middies-MR             36.28      37.09        
 29 Savitz, Jamie              9 WAC-MR                 39.52      37.40        
 30 Ionescu, Frederika D       9 UNAGU-MR               37.44      37.83        
 31 Irato, Carmela            10 Agua Swim Team-MR      39.00      37.88        
 32 Melnyk, Mary Kate K        9 Middies-MR             35.75      37.97        
 33 Yao, Linna                 9 Middies-MR             37.18      38.07        
 34 Pinzon, Sarah A           10 Flying Dolphins-MR     36.62      38.31        
 35 Salimi, Sana W             9 Middies-MR             35.49      38.45        
 36 Swiatowski, Nicole         9 Twisters-MR            39.73      38.65        
 37 Messinger, Elena C         9 Flying Dolphins-MR     38.40      38.82        
 38 Hunt, Abigail J            9 Agua Swim Team-MR      38.41      38.86        
 39 McDermott, Annie E        10 Flying Dolphins-MR     42.06      39.17        
 40 Nyquist, Hannah M          9 WAC-MR                 41.17      39.21        
 41 Ladd, Carys P              9 UNAGU-MR               38.72      39.42        
 42 Lachman, Margaret         10 Agua Swim Team-MR      38.80      39.50        
 43 Riviere, Angelica          9 Twisters-MR            40.29      39.52        
 44 Kass, Gabrielle           10 Middies-MR             38.09      39.91        
 45 Centis, Romane            10 Middies-MR             40.30      39.94        
 46 Poslednik, Anna Maria     10 Twisters-MR            44.29      40.16        
 47 Tartakovsky, Sonia E       9 Agua Swim Team-MR      38.91      40.77        
 48 Mackin, Sophie F           9 Flying Dolphins-MR     40.69      40.82        
 49 Kyin, Leadora A           10 Agua Swim Team-MR      44.11      41.07        
 50 Steinbrinker, Amelie A     9 Middies-MR             39.73      41.08        
 51 Choksi, Nikita S          10 Middies-MR             40.76      41.23        
 52 Fried, Lexi N              9 Flying Dolphins-MR     37.86      41.27        
 53 Bayer, Cally              10 Middies-MR             39.76      42.38        
 54 Lin, Annie                10 Twisters-MR            42.88      42.52        
 55 Gonciarz, Zuzanna L        9 Twisters-MR            38.89      42.98        
 56 Titone, Lauren D          10 Middies-MR             43.40      43.19        
 57 Murray, Olivia             9 Agua Swim Team-MR      41.59      43.20        
 58 Wang, Levana              10 Twisters-MR            41.17      43.24        
 59 McDonald, Gloria D        10 Flying Dolphins-MR     40.74      43.46        
 60 Daniel, Alexis             9 Middies-MR             42.92      43.50        
 61 Feigin, Alexandra M        9 Flying Dolphins-MR     42.19      43.85        
 62 Wojtowicz, Caroline       10 Twisters-MR            44.80      44.52        
 63 Knieriem, Kylie E          9 Flying Dolphins-MR     49.00      44.53        
 64 Levine, Sydney A           9 Kraken-MR              43.50      44.94        
 65 Distler, Anna S           10 Middies-MR             44.03      44.96        
 66 Van Tassell, Victoria      9 WAC-MR                 44.90      45.04        
 67 Bolster, Nora F            9 Agua Swim Team-MR      43.38      45.29        
 68 Abbas, Rewan               9 WAC-MR                 47.65      45.47        
 69 Lahmi, Julia              10 Agua Swim Team-MR      43.00      45.52        
 70 Horwood, Lila S            9 Middies-MR             40.04      45.55        
 71 Boyd, Emma                 9 WAC-MR                 45.70      45.67        
 72 Sullivan, Sarah L          9 Flying Dolphins-MR     38.59      46.22        
 73 Treacy, Eva R              9 WAC-MR                 49.51      47.19        
 74 Kaplun, Esther M          10 Agua Swim Team-MR      47.35      48.06        
 75 Cornelis, Louisa R        10 Kraken-MR              42.90      48.34        
 76 Luke, Jackie P            10 Flying Dolphins-MR     48.69      50.10        
 77 Lodge, Kate M              9 Agua Swim Team-MR      45.00      51.66        
 78 Rizzieri, Violet L         9 Flying Dolphins-MR     56.94      52.05        
 79 Belmonte, Rebecca         10 WAC-MR                 54.67    1:02.68        
 -- Liu, Allison               9 Middies-MR             40.07         NS        
 -- Kuo, Victoria F            9 Agua Swim Team-MR      36.44         NS        
 -- McSorley, Catherine A     10 Middies-MR             37.64         NS        
 -- Cespedes, Nabel            9 Seals-MR               38.27         NS        
 -- Miller, Megan M            9 WAC-MR               1:00.80         NS        
 
Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Starzyk, Stephany         10 UNLGA-MR             1:11.38    1:09.54        
                  33.93     1:09.54 (35.61)                                        
  2 Myszkowski, Victoria      10 Twisters-MR          1:09.71    1:09.56        
                  33.81     1:09.56 (35.75)                                        
  3 Falcao, Nicole            10 Twisters-MR          1:11.62    1:09.62        
                  33.16     1:09.62 (36.46)                                        
  4 Zerouali, Saida T          9 Agua Swim Team-MR    1:11.72    1:11.73        
                  34.21     1:11.73 (37.52)                                        
  5 Irwin, Amanda P           10 Agua Swim Team-MR    1:15.22    1:11.80        
                  34.09     1:11.80 (37.71)                                        
  6 Tsuruo, Sarah             10 Middies-MR           1:14.72    1:12.35        
                  35.29     1:12.35 (37.06)                                        
  7 Schnupp, Samantha J       10 NYCC-MR              1:11.74    1:12.55        
                  33.81     1:12.55 (38.74)                                        
  8 Brennan, Catie F           9 NYCC-MR              1:13.61    1:12.58        
                  34.82     1:12.58 (37.76)                                        
  9 Miller, Tahlia N          10 UNLGA-MR             1:12.86    1:12.75        
                  35.63     1:12.75 (37.12)                                        
 10 Iwatsuki, Yui             10 Middies-MR           1:15.90    1:13.16        
                  34.92     1:13.16 (38.24)                                        
 11 Olszewski, Inez I         10 NYCC-MR              1:14.28    1:13.25        
                  34.98     1:13.25 (38.27)                                        
 12 London, Katherine         10 WAC-MR               1:12.91    1:13.37        
                  35.62     1:13.37 (37.75)                                        
 13 Lee, Madison              10 NYCC-MR              1:17.02    1:13.79        
                  35.81     1:13.79 (37.98)                                        
 14 Drew, Sami B              10 Middies-MR           1:15.60    1:14.35        
                  36.04     1:14.35 (38.31)                                        
 15 Ostensen, Sara            10 WAC-MR               1:12.32    1:14.95        
                  36.11     1:14.95 (38.84)                                        
 16 Zezula, Katarzyna          9 Twisters-MR          1:17.33    1:15.46        
                  36.26     1:15.46 (39.20)                                        
 17 Jackson, Allison M         9 Twisters-MR          1:23.27    1:16.73        
                  37.21     1:16.73 (39.52)                                        
 18 Thom, Miriam               9 Twisters-MR          1:15.32    1:17.86        
                  36.80     1:17.86 (41.06)                                        
 19 Burke, Jill L             10 Agua Swim Team-MR    1:19.63    1:18.04        
                  37.58     1:18.04 (40.46)                                        
 20 Soo, Nicole                9 Twisters-MR          1:19.11    1:18.17        
                  37.68     1:18.17 (40.49)                                        
 21 Flagiello, Mia            10 WAC-MR               1:26.00    1:18.28        
                  36.95     1:18.28 (41.33)                                        
 22 Kreider, Catherine M      10 NYCC-MR              1:18.14    1:18.37        
                  37.54     1:18.37 (40.83)                                        
 23 Byrne, Liza J             10 Agua Swim Team-MR    1:18.50    1:18.87        
                  39.24     1:18.87 (39.63)                                        
 24 Flagiello, Olivia         10 WAC-MR               1:26.00    1:19.34        
                  38.05     1:19.34 (41.29)                                        
 25 Six-Osher, Skye R         10 Middies-MR           1:18.59    1:19.63        
                  37.82     1:19.63 (41.81)                                        
 26 Fennell, Emily L          10 Agua Swim Team-MR    1:20.95    1:19.97        
                  38.02     1:19.97 (41.95)                                        
 27 Yamout, Nadine            10 Twisters-MR          1:17.36    1:20.04        
                  37.11     1:20.04 (42.93)                                        
 28 Melnyk, Mary Kate K        9 Middies-MR           1:17.83    1:20.66        
                  37.96     1:20.66 (42.70)                                        
 29 Pena, Desiree             10 Agua Swim Team-MR    1:19.29    1:20.96        
                  39.81     1:20.96 (41.15)                                        
 30 Mei, Emily S              10 Agua Swim Team-MR    1:20.07    1:21.54        
                  38.72     1:21.54 (42.82)                                        
 31 Abdelrahman, Rawan        10 Agua Swim Team-MR    1:18.97    1:21.61        
                  39.54     1:21.61 (42.07)                                        
 32 Nasiadka, Teresa          10 Twisters-MR          1:21.53    1:21.73        
                  38.02     1:21.73 (43.71)                                        
 33 Colucci, Christina L      10 Middies-MR           1:23.68    1:21.87        
                  38.82     1:21.87 (43.05)                                        
 34 Kuo, Victoria F            9 Agua Swim Team-MR    1:25.01    1:23.48        
                  40.02     1:23.48 (43.46)                                        
 35 Ionescu, Frederika D       9 UNAGU-MR             1:26.11    1:24.36        
                  39.70     1:24.36 (44.66)                                        
 36 Savitz, Jamie              9 WAC-MR               1:25.26    1:25.19        
                  39.97     1:25.19 (45.22)                                        
 37 Lachman, Margaret         10 Agua Swim Team-MR    1:30.07    1:26.35        
                  42.77     1:26.35 (43.58)                                        
 38 Bayer, Cally              10 Middies-MR           1:30.68    1:26.90        
                  41.38     1:26.90 (45.52)                                        
 39 Centis, Romane            10 Middies-MR           1:31.10    1:27.07        
                  42.54     1:27.07 (44.53)                                        
 40 Irato, Carmela            10 Agua Swim Team-MR    1:27.10    1:27.41        
                  41.54     1:27.41 (45.87)                                        
 41 Fried, Lexi N              9 Flying Dolphins-MR   1:25.51    1:27.80        
                  40.81     1:27.80 (46.99)                                        
 42 Kass, Gabrielle           10 Middies-MR           1:31.53    1:27.83        
                  42.86     1:27.83 (44.97)                                        
 43 Salimi, Sana W             9 Middies-MR           1:23.40    1:28.03        
                  42.88     1:28.03 (45.15)                                        
 44 Ladd, Carys P              9 UNAGU-MR             1:30.45    1:28.09        
                  41.96     1:28.09 (46.13)                                        
 45 McDermott, Annie E        10 Flying Dolphins-MR   1:30.86    1:28.60        
                  42.71     1:28.60 (45.89)                                        
 46 Montanez, Leonor M         9 Twisters-MR          1:26.21    1:29.62        
                  42.81     1:29.62 (46.81)                                        
 47 Swiatowski, Nicole         9 Twisters-MR          1:31.38    1:29.64        
                  42.03     1:29.64 (47.61)                                        
 48 Hunt, Abigail J            9 Agua Swim Team-MR    1:26.52    1:30.09        
                  44.74     1:30.09 (45.35)                                        
 49 Pinzon, Sarah A           10 Flying Dolphins-MR   1:28.72    1:30.59        
                  40.89     1:30.59 (49.70)                                        
 50 Riviere, Angelica          9 Twisters-MR          1:31.72    1:31.47        
                  43.83     1:31.47 (47.64)                                        
 51 You, Janet                10 Twisters-MR          1:35.17    1:32.78        
                  44.19     1:32.78 (48.59)                                        
 52 Messinger, Elena C         9 Flying Dolphins-MR   1:27.31    1:33.13        
                  42.27     1:33.13 (50.86)                                        
 53 Tartakovsky, Sonia E       9 Agua Swim Team-MR    1:31.60    1:33.16        
                  41.20     1:33.16 (51.96)                                        
 54 Steinbrinker, Amelie A     9 Middies-MR           1:27.58    1:34.35        
                  44.52     1:34.35 (49.83)                                        
 55 Choksi, Nikita S          10 Middies-MR           1:33.71    1:34.71        
                  44.67     1:34.71 (50.04)                                        
 56 Gonciarz, Zuzanna L        9 Twisters-MR          1:30.92    1:35.07        
                  43.65     1:35.07 (51.42)                                        
 57 Lin, Annie                10 Twisters-MR          1:32.52    1:35.46        
                  45.67     1:35.46 (49.79)                                        
 58 Wang, Levana              10 Twisters-MR          1:32.17    1:37.05        
                  45.42     1:37.05 (51.63)                                        
 59 Kyin, Leadora A           10 Agua Swim Team-MR    1:50.86    1:37.67        
                  46.44     1:37.67 (51.23)                                        
 60 Bolster, Nora F            9 Agua Swim Team-MR         NT    1:38.39        
                  43.43     1:38.39 (54.96)                                        
 61 Daniel, Alexis             9 Middies-MR           1:38.56    1:38.76        
                  45.54     1:38.76 (53.22)                                        
 62 Luke, Jackie P            10 Flying Dolphins-MR   2:02.00    1:43.18        
                  48.49     1:43.18 (54.69)                                        
 63 Abbas, Rewan               9 WAC-MR               1:50.08    1:43.34        
                  49.53     1:43.34 (53.81)                                        
 64 Wojtowicz, Caroline       10 Twisters-MR          1:43.83    1:44.68        
                  47.92     1:44.68 (56.76)                                        
 65 Van Tassell, Victoria      9 WAC-MR               1:38.83    1:45.90        
                  49.40     1:45.90 (56.50)                                        
 66 Siewers, Anna             10 WAC-MR               1:43.59    1:47.69        
                  50.53     1:47.69 (57.16)                                        
 67 Lahmi, Julia              10 Agua Swim Team-MR    1:32.00    1:51.18        
                  47.74   1:51.18 (1:03.44)                                        
 68 Yadav, Devin M             9 Flying Dolphins-MR   1:44.09    1:53.12        
                  51.30   1:53.12 (1:01.82)                                        
 69 Lodge, Kate M              9 Agua Swim Team-MR    1:45.00    2:01.31        
                  57.41   2:01.31 (1:03.90)                                        
 70 Belmonte, Rebecca         10 WAC-MR               2:34.65    2:16.85        
                1:01.62   2:16.85 (1:15.23)                                        
 -- Dobbs, Caroline C         10 Flying Dolphins-MR   1:37.29         NS        
 -- Sheybani, Gabi G          10 Flying Dolphins-MR   1:28.67         NS        
 -- Cespedes, Nabel            9 Seals-MR             1:31.96         NS        
 -- Sinsheimer, Alexa G       10 Kraken-MR                 NT         NS        
 
Girls 9-10 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zerouali, Saida T          9 Agua Swim Team-MR    2:30.28    2:31.44        
                  33.47     1:12.56 (39.09)     1:53.14 (40.58)     2:31.44 (38.30)
  2 Lee, Madison              10 NYCC-MR              2:34.03    2:36.45        
                  36.11     1:17.24 (41.13)     1:58.47 (41.23)     2:36.45 (37.98)
  3 Olszewski, Inez I         10 NYCC-MR              2:41.20    2:36.60        
                  34.77     1:14.18 (39.41)     1:56.34 (42.16)     2:36.60 (40.26)
  4 Zezula, Katarzyna          9 Twisters-MR          2:44.11    2:39.30        
                  35.09     1:15.79 (40.70)     1:58.65 (42.86)     2:39.30 (40.65)
  5 Drew, Sami B              10 Middies-MR           2:36.87    2:41.73        
                  35.93     1:17.24 (41.31)     2:00.19 (42.95)     2:41.73 (41.54)
  6 Thom, Miriam               9 Twisters-MR          2:38.69    2:42.40        
                  36.43     1:17.40 (40.97)     2:01.15 (43.75)     2:42.40 (41.25)
  7 Falcao, Nicole            10 Twisters-MR          2:43.73    2:42.90        
                  33.56     1:15.02 (41.46)     2:00.36 (45.34)     2:42.90 (42.54)
  8 Brennan, Catie F           9 NYCC-MR              2:44.84    2:43.01        
                  35.89     1:17.37 (41.48)     2:01.23 (43.86)     2:43.01 (41.78)
  9 Schnupp, Samantha J       10 NYCC-MR              2:39.14    2:43.92        
                  34.51     1:15.51 (41.00)     1:59.90 (44.39)     2:43.92 (44.02)
 10 Yamout, Nadine            10 Twisters-MR          2:44.37    2:44.85        
                  38.11     1:19.59 (41.48)     2:03.39 (43.80)     2:44.85 (41.46)
 11 Abdelrahman, Rawan        10 Agua Swim Team-MR    2:50.68    2:45.21        
                  38.29     1:20.76 (42.47)     2:04.22 (43.46)     2:45.21 (40.99)
 12 Burke, Jill L             10 Agua Swim Team-MR    2:59.00    2:45.97        
                  36.93     1:19.18 (42.25)     2:04.08 (44.90)     2:45.97 (41.89)
 13 Jackson, Allison M         9 Twisters-MR          2:50.56    2:46.57        
                  38.05     1:23.56 (45.51)     2:08.08 (44.52)     2:46.57 (38.49)
 14 Ostensen, Sara            10 WAC-MR               2:48.37    2:49.17        
                  39.38     1:22.92 (43.54)     2:07.86 (44.94)     2:49.17 (41.31)
 15 Fennell, Emily L          10 Agua Swim Team-MR    2:55.00    2:49.74        
                  36.66     1:20.19 (43.53)     2:06.84 (46.65)     2:49.74 (42.90)
 16 Campanile, Angelina       10 Middies-MR           2:47.46    2:50.29        
                  36.62     1:20.41 (43.79)     2:06.55 (46.14)     2:50.29 (43.74)
 17 Melnyk, Mary Kate K        9 Middies-MR           2:48.67    2:51.00        
                  39.30     1:23.71 (44.41)     2:09.83 (46.12)     2:51.00 (41.17)
 18 Byrne, Liza J             10 Agua Swim Team-MR    2:48.36    2:51.25        
                  38.64     1:23.44 (44.80)     2:09.30 (45.86)     2:51.25 (41.95)
 19 Colucci, Christina L      10 Middies-MR           2:59.67    2:52.70        
                  38.89     1:23.31 (44.42)     2:08.65 (45.34)     2:52.70 (44.05)
 20 Mei, Emily S              10 Agua Swim Team-MR    2:56.32    2:55.22        
                  37.05     1:21.34 (44.29)     2:07.93 (46.59)     2:55.22 (47.29)
 21 Dell'Orto, Mia D           9 Middies-MR           2:53.62    2:55.25        
                  39.62     1:25.94 (46.32)     2:11.62 (45.68)     2:55.25 (43.63)
 22 Six-Osher, Skye R         10 Middies-MR           2:56.08    2:56.91        
                  38.75     1:24.70 (45.95)     2:11.54 (46.84)     2:56.91 (45.37)
 23 Flagiello, Mia            10 WAC-MR               3:00.00    2:57.08        
                  37.48     1:23.53 (46.05)     2:12.18 (48.65)     2:57.08 (44.90)
 24 Pena, Desiree             10 Agua Swim Team-MR    2:49.74    2:57.35        
                  38.62     1:24.10 (45.48)     2:13.01 (48.91)     2:57.35 (44.34)
 25 Lachman, Margaret         10 Agua Swim Team-MR    3:05.00    2:59.09        
                  43.20     1:28.52 (45.32)     2:15.36 (46.84)     2:59.09 (43.73)
 26 Kuo, Victoria F            9 Agua Swim Team-MR    3:01.07    2:59.81        
                  41.45     1:26.89 (45.44)     2:14.46 (47.57)     2:59.81 (45.35)
 27 Flagiello, Olivia         10 WAC-MR               3:00.00    3:00.37        
                  39.84     1:25.82 (45.98)     2:14.58 (48.76)     3:00.37 (45.79)
 28 Irato, Carmela            10 Agua Swim Team-MR    3:05.00    3:02.22        
                  40.07     1:24.62 (44.55)     2:14.28 (49.66)     3:02.22 (47.94)
 29 Swiatowski, Nicole         9 Twisters-MR          3:11.21    3:03.44        
                  43.04     1:30.12 (47.08)     2:19.25 (49.13)     3:03.44 (44.19)
 30 Kass, Gabrielle           10 Middies-MR           3:09.51    3:06.37        
                  42.28     1:31.59 (49.31)     2:19.92 (48.33)     3:06.37 (46.45)
 31 Centis, Romane            10 Middies-MR           3:10.44    3:07.89        
                  42.98     1:31.10 (48.12)     2:20.87 (49.77)     3:07.89 (47.02)
 32 Salimi, Sana W             9 Middies-MR           3:05.65    3:08.49        
                  42.67     1:32.34 (49.67)     2:23.32 (50.98)     3:08.49 (45.17)
 33 Hunt, Abigail J            9 Agua Swim Team-MR    3:09.00    3:11.98        
                  42.72     1:31.86 (49.14)     2:23.54 (51.68)     3:11.98 (48.44)
 34 Fried, Lexi N              9 Flying Dolphins-MR   3:30.00    3:12.35        
                  42.65     1:32.00 (49.35)     2:24.53 (52.53)     3:12.35 (47.82)
 35 Lin, Annie                10 Twisters-MR          3:18.26    3:18.57        
                  43.35     1:34.11 (50.76)     2:29.57 (55.46)     3:18.57 (49.00)
 36 Mackin, Sophie F           9 Flying Dolphins-MR        NT    3:20.49        
                  44.12     1:37.77 (53.65)     2:31.00 (53.23)     3:20.49 (49.49)
 37 Nyquist, Hannah M          9 WAC-MR               3:50.00    3:25.80        
                  44.07     1:36.14 (52.07)     2:32.51 (56.37)     3:25.80 (53.29)
 38 Daniel, Alexis             9 Middies-MR           3:39.34    3:26.40        
                  45.12     1:38.66 (53.54)     2:34.29 (55.63)     3:26.40 (52.11)
 39 Van Tassell, Victoria      9 WAC-MR               3:30.00    3:26.53        
                  46.11   2:33.91 (1:47.80)     3:32.20 (58.29)         3:26.53 ( )
 40 Wang, Levana              10 Twisters-MR          3:28.45    3:37.82        
                  48.90     1:43.65 (54.75)     2:41.79 (58.14)     3:37.82 (56.03)
 -- McSorley, Catherine A     10 Middies-MR           3:01.25         NS        
 
Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 London, Katherine         10 WAC-MR                 37.72      37.42        
  2 Jackson, Allison M         9 Twisters-MR            39.26      37.99        
  3 Zerouali, Saida T          9 Agua Swim Team-MR      38.25      38.01        
  4 Flagiello, Olivia         10 WAC-MR                 50.00      38.08        
  5 Brennan, Catie F           9 NYCC-MR                38.51      38.56        
  6 Olszewski, Inez I         10 NYCC-MR                39.62      38.59        
  7 Schnupp, Samantha J       10 NYCC-MR                37.83      38.80        
  8 Drew, Sami B              10 Middies-MR             39.46      39.07        
  9 Ostensen, Sara            10 WAC-MR                 39.18      39.23        
 10 Dell'Orto, Mia D           9 Middies-MR             39.06      39.66        
 11 Weissman, Emily T          9 Agua Swim Team-MR      38.90      39.68        
 12 Fennell, Emily L          10 Agua Swim Team-MR      39.73      40.33        
 13 Burke, Jill L             10 Agua Swim Team-MR      41.40      40.60        
 14 Six-Osher, Skye R         10 Middies-MR             39.55      40.71        
 15 Thom, Miriam               9 Twisters-MR            41.55      40.76        
 16 Falcao, Nicole            10 Twisters-MR            40.83      41.24        
 17 Flagiello, Mia            10 WAC-MR                 50.00      41.63        
 17 Irwin, Amanda P           10 Agua Swim Team-MR      42.02      41.63        
 19 Abdelrahman, Rawan        10 Agua Swim Team-MR      43.64      42.23        
 20 McDermott, Annie E        10 Flying Dolphins-MR   1:04.91      43.02        
 21 Montanez, Leonor M         9 Twisters-MR            43.00      43.12        
 22 Riviere, Angelica          9 Twisters-MR            45.88      43.39        
 23 Messinger, Elena C         9 Flying Dolphins-MR     42.73      43.44        
 24 Kuo, Victoria F            9 Agua Swim Team-MR      43.17      43.49        
 25 Hunt, Abigail J            9 Agua Swim Team-MR      42.86      43.58        
 26 Ionescu, Frederika D       9 UNAGU-MR               47.49      43.71        
 27 Titone, Lauren D          10 Middies-MR             46.25      43.73        
 28 Byrne, Liza J             10 Agua Swim Team-MR      43.64      43.86        
 29 Swiatowski, Nicole         9 Twisters-MR            43.49      43.90        
 30 Centis, Romane            10 Middies-MR             44.57      44.15        
 31 Irato, Carmela            10 Agua Swim Team-MR      44.76      44.19        
 32 Yamout, Nadine            10 Twisters-MR            42.96      44.21        
 33 Salimi, Sana W             9 Middies-MR             41.24      44.32        
 34 Steinbrinker, Amelie A     9 Middies-MR             43.08      44.35        
 35 Lachman, Margaret         10 Agua Swim Team-MR      43.34      44.60        
 36 Colucci, Christina L      10 Middies-MR             43.49      44.80        
 37 Kass, Gabrielle           10 Middies-MR             46.18      44.99        
 38 Campanile, Angelina       10 Middies-MR             45.42      45.16        
 39 Choksi, Nikita S          10 Middies-MR             46.81      45.59        
 40 Mackin, Sophie F           9 Flying Dolphins-MR     46.69      45.78        
 41 Savitz, Jamie              9 WAC-MR                 45.94      46.01        
 42 Gonciarz, Zuzanna L        9 Twisters-MR            47.76      46.12        
 43 Ladd, Carys P              9 UNAGU-MR               45.84      46.29        
 44 Cornelis, Louisa R        10 Kraken-MR              46.50      46.41        
 45 Yao, Linna                 9 Middies-MR             43.92      46.63        
 46 Fried, Lexi N              9 Flying Dolphins-MR     48.93      46.99        
 47 Poslednik, Anna Maria     10 Twisters-MR            48.51      47.28        
 48 Pinzon, Sarah A           10 Flying Dolphins-MR     48.32      47.46        
 49 Horwood, Lila S            9 Middies-MR             49.85      47.64        
 50 Levine, Sydney A           9 Kraken-MR              45.20      47.82        
 51 Bayer, Cally              10 Middies-MR             47.71      47.93        
 52 Wojtowicz, Caroline       10 Twisters-MR            51.63      48.31        
 53 Kyin, Leadora A           10 Agua Swim Team-MR      53.00      48.46        
 54 Tartakovsky, Sonia E       9 Agua Swim Team-MR      49.82      49.10        
 55 Abbas, Rewan               9 WAC-MR                 50.03      49.53        
 56 Van Tassell, Victoria      9 WAC-MR                 49.25      50.21        
 57 Nyquist, Hannah M          9 WAC-MR                 47.87      50.24        
 58 Daniel, Alexis             9 Middies-MR             52.48      50.46        
 59 Distler, Anna S           10 Middies-MR             51.87      50.58        
 60 Feigin, Alexandra M        9 Flying Dolphins-MR     52.83      51.25        
 61 Kaplun, Esther M          10 Agua Swim Team-MR      49.73      51.32        
 62 Rizzieri, Violet L         9 Flying Dolphins-MR     54.02      51.71        
 63 Bolster, Nora F            9 Agua Swim Team-MR      47.00      52.22        
 64 Lin, Annie                10 Twisters-MR            53.11      52.78        
 65 Sullivan, Sarah L          9 Flying Dolphins-MR     49.67      52.90        
 66 Treacy, Eva R              9 WAC-MR               1:00.00      53.08        
 67 Knieriem, Kylie E          9 Flying Dolphins-MR     54.51      53.73        
 68 Lodge, Kate M              9 Agua Swim Team-MR      55.00      55.20        
 69 Luke, Jackie P            10 Flying Dolphins-MR     56.25      56.89        
 70 Belmonte, Rebecca         10 WAC-MR               1:13.73    1:09.91        
 -- Wang, Levana              10 Twisters-MR            51.94         DQ        
      Non-continuous turning action
 -- Murray, Olivia             9 Agua Swim Team-MR      51.40         DQ        
      Non-continuous turning action
 -- Boyd, Emma                 9 WAC-MR                 57.76         DQ        
      Did not finish on back
 -- Lahmi, Julia              10 Agua Swim Team-MR      52.00         DQ        
      Non-continuous turning action
 -- McDonald, Gloria D        10 Flying Dolphins-MR     50.01         DQ        
      Non-continuous turning action
 -- Miller, Megan M            9 WAC-MR               1:10.70         NS        
 -- Liu, Allison               9 Middies-MR             46.29         NS        
 
Girls 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Iwatsuki, Yui             10 Middies-MR           1:18.31    1:18.30        
                  37.75     1:18.30 (40.55)                                        
  2 Zerouali, Saida T          9 Agua Swim Team-MR    1:21.18    1:19.30        
                  38.75     1:19.30 (40.55)                                        
  3 Starzyk, Stephany         10 UNLGA-MR             1:22.67    1:21.41        
                  40.57     1:21.41 (40.84)                                        
  4 Brennan, Catie F           9 NYCC-MR              1:22.02    1:22.14        
                  40.07     1:22.14 (42.07)                                        
  5 Ostensen, Sara            10 WAC-MR               1:25.08    1:24.14        
                  41.59     1:24.14 (42.55)                                        
  6 Tsuruo, Sarah             10 Middies-MR           1:26.20    1:24.18        
                  41.40     1:24.18 (42.78)                                        
  7 Schnupp, Samantha J       10 NYCC-MR              1:21.76    1:24.71        
                  39.97     1:24.71 (44.74)                                        
  8 Drew, Sami B              10 Middies-MR           1:27.50    1:25.11        
                  41.65     1:25.11 (43.46)                                        
  9 Flagiello, Olivia         10 WAC-MR               1:32.06    1:26.36        
                  41.57     1:26.36 (44.79)                                        
 10 Burke, Jill L             10 Agua Swim Team-MR    1:29.00    1:26.62        
                  42.62     1:26.62 (44.00)                                        
 11 Fennell, Emily L          10 Agua Swim Team-MR    1:26.53    1:26.70        
                  42.44     1:26.70 (44.26)                                        
 12 Thom, Miriam               9 Twisters-MR          1:27.18    1:26.87        
                  42.65     1:26.87 (44.22)                                        
 13 Six-Osher, Skye R         10 Middies-MR           1:26.45    1:27.05        
                  42.15     1:27.05 (44.90)                                        
 14 Flagiello, Mia            10 WAC-MR               1:36.51    1:27.37        
                  42.21     1:27.37 (45.16)                                        
 15 Soo, Nicole                9 Twisters-MR          1:26.94    1:27.51        
                  43.31     1:27.51 (44.20)                                        
 16 Jackson, Allison M         9 Twisters-MR          1:35.62    1:29.01        
                  45.86     1:29.01 (43.15)                                        
 17 Yamout, Nadine            10 Twisters-MR          1:39.89    1:30.51        
                  45.16     1:30.51 (45.35)                                        
 18 Falcao, Nicole            10 Twisters-MR          1:30.61    1:31.38        
                  44.17     1:31.38 (47.21)                                        
 19 Salimi, Sana W             9 Middies-MR           1:26.96    1:31.91        
                  45.64     1:31.91 (46.27)                                        
 20 Kuo, Victoria F            9 Agua Swim Team-MR    1:33.88    1:32.23        
                  46.07     1:32.23 (46.16)                                        
 21 Sheybani, Gabi G          10 Flying Dolphins-MR   1:36.13    1:32.56        
                  44.47     1:32.56 (48.09)                                        
 22 Campanile, Angelina       10 Middies-MR           1:40.64    1:32.96        
                  45.75     1:32.96 (47.21)                                        
 23 Byrne, Liza J             10 Agua Swim Team-MR    1:31.66    1:33.93        
                  46.66     1:33.93 (47.27)                                        
 24 Swiatowski, Nicole         9 Twisters-MR          1:34.92    1:34.94        
                  46.24     1:34.94 (48.70)                                        
 25 Montanez, Leonor M         9 Twisters-MR          1:36.05    1:35.14        
 26 Pena, Desiree             10 Agua Swim Team-MR    1:39.03    1:35.44        
                  48.43     1:35.44 (47.01)                                        
 27 Centis, Romane            10 Middies-MR           1:31.64    1:35.99        
                  46.53     1:35.99 (49.46)                                        
 28 Colucci, Christina L      10 Middies-MR           1:32.62    1:36.74        
                  47.75     1:36.74 (48.99)                                        
 29 Messinger, Elena C         9 Flying Dolphins-MR   1:36.15    1:37.41        
                  48.17     1:37.41 (49.24)                                        
 30 Hunt, Abigail J            9 Agua Swim Team-MR    1:37.03    1:38.13        
                  48.74     1:38.13 (49.39)                                        
 31 Irato, Carmela            10 Agua Swim Team-MR    1:42.00    1:38.40        
                  47.86     1:38.40 (50.54)                                        
 32 Steinbrinker, Amelie A     9 Middies-MR           1:35.38    1:39.16        
                  47.81     1:39.16 (51.35)                                        
 33 Kass, Gabrielle           10 Middies-MR           1:38.83    1:39.37        
                  48.76     1:39.37 (50.61)                                        
 34 Pinzon, Sarah A           10 Flying Dolphins-MR        NT    1:42.99        
                  51.71     1:42.99 (51.28)                                        
 35 Bayer, Cally              10 Middies-MR           1:37.60    1:43.38        
                  51.42     1:43.38 (51.96)                                        
 36 You, Janet                10 Twisters-MR          1:46.58    1:45.03        
                  50.08     1:45.03 (54.95)                                        
 37 Choksi, Nikita S          10 Middies-MR           1:55.87    1:45.53        
                  50.30     1:45.53 (55.23)                                        
 38 Bolster, Nora F            9 Agua Swim Team-MR         NT    1:46.44        
                  49.43     1:46.44 (57.01)                                        
 39 Van Tassell, Victoria      9 WAC-MR               1:54.66    1:47.84        
                  52.21     1:47.84 (55.63)                                        
 40 Daniel, Alexis             9 Middies-MR           1:49.88    1:48.47        
                  52.37     1:48.47 (56.10)                                        
 41 Tartakovsky, Sonia E       9 Agua Swim Team-MR    1:49.00    1:50.26        
                  51.13     1:50.26 (59.13)                                        
 42 Abbas, Rewan               9 WAC-MR               1:45.78    1:50.56        
                  50.27   1:50.56 (1:00.29)                                        
 43 Wang, Levana              10 Twisters-MR          1:38.99    1:51.70        
                  52.72     1:51.70 (58.98)                                        
 44 Lin, Annie                10 Twisters-MR          1:57.70    1:51.74        
                  56.75     1:51.74 (54.99)                                        
 45 Siewers, Anna             10 WAC-MR               2:00.00    1:53.73        
                  54.04     1:53.73 (59.69)                                        
 46 Yadav, Devin M             9 Flying Dolphins-MR   2:11.08    2:00.50        
                  56.53   2:00.50 (1:03.97)                                        
 47 Luke, Jackie P            10 Flying Dolphins-MR   2:08.00    2:04.16        
                  58.49   2:04.16 (1:05.67)                                        
 48 Belmonte, Rebecca         10 WAC-MR               2:38.96    2:22.21        
                1:10.15   2:22.21 (1:12.06)                                        
 -- Kyin, Leadora A           10 Agua Swim Team-MR    1:57.89         DQ        
      No touch at turn
                  52.42          DQ (58.11)                                        
 -- Ladd, Carys P              9 UNAGU-MR             1:45.00         DQ        
      Did not finish on back
                  49.93          DQ (51.35)                                        
 -- Olszewski, Inez I         10 NYCC-MR              1:23.81         DQ        
      Non-continuous turning action
                  40.78          DQ (44.56)                                        
 -- Savitz, Jamie              9 WAC-MR               1:50.00         DQ        
      No touch at turn
                  48.16          DQ (49.79)                                        
 -- Lodge, Kate M              9 Agua Swim Team-MR    1:54.00         DQ        
      No touch at turn
                1:01.01        DQ (1:03.80)                                        
 -- Irwin, Amanda P           10 Agua Swim Team-MR    1:36.98         DQ        
      Non-continuous turning action
                  46.00          DQ (47.60)                                        
 -- McDermott, Annie E        10 Flying Dolphins-MR   1:40.00         DQ        
      Non-continuous turning action
                  46.89          DQ (51.31)                                        
 -- Riviere, Angelica          9 Twisters-MR          1:46.59         DQ        
      No touch at turn
                  48.29          DQ (48.59)                                        
 -- Lahmi, Julia              10 Agua Swim Team-MR    1:45.00         DQ        
      No touch at turn
                  59.91        DQ (1:12.51)                                        
 -- Mei, Emily S              10 Agua Swim Team-MR    1:33.01         DQ        
      No touch at turn
                  47.21          DQ (53.48)                                        
 
Girls 9-10 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Savitz, Jamie              9 WAC-MR                    NT    1:39.66        
                  47.95     1:39.66 (51.71)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Myszkowski, Victoria      10 Twisters-MR            38.11      38.40        
  2 Soo, Nicole                9 Twisters-MR            41.84      41.65        
  3 Starzyk, Stephany         10 UNLGA-MR               43.12      41.90        
  4 Iwatsuki, Yui             10 Middies-MR             41.61      42.73        
  5 Zezula, Katarzyna          9 Twisters-MR            43.72      43.09        
  6 Falcao, Nicole            10 Twisters-MR            45.59      43.76        
  7 Campanile, Angelina       10 Middies-MR             42.32      44.04        
  8 Kreider, Catherine M      10 NYCC-MR                45.52      44.32        
  9 Jackson, Allison M         9 Twisters-MR            43.46      44.43        
 10 Flagiello, Mia            10 WAC-MR                 47.73      44.84        
 11 Irwin, Amanda P           10 Agua Swim Team-MR      48.57      45.42        
 12 Colucci, Christina L      10 Middies-MR             44.25      45.50        
 13 Abdelrahman, Rawan        10 Agua Swim Team-MR      49.81      45.79        
 14 Miller, Tahlia N          10 UNLGA-MR               42.98      46.15        
 14 Burke, Jill L             10 Agua Swim Team-MR      49.73      46.15        
 16 Pena, Desiree             10 Agua Swim Team-MR      45.41      46.20        
 17 Fried, Lexi N              9 Flying Dolphins-MR     47.25      46.66        
 18 Fennell, Emily L          10 Agua Swim Team-MR      47.91      46.86        
 19 Kuo, Victoria F            9 Agua Swim Team-MR      47.65      47.22        
 20 Zerouali, Saida T          9 Agua Swim Team-MR      57.19      47.27        
 21 Flagiello, Olivia         10 WAC-MR                 48.21      47.38        
 22 Lachman, Margaret         10 Agua Swim Team-MR      48.57      47.58        
 23 Riviere, Angelica          9 Twisters-MR            45.23      47.64        
 24 Nasiadka, Teresa          10 Twisters-MR            46.49      47.99        
 25 Sheybani, Gabi G          10 Flying Dolphins-MR     46.00      48.04        
 26 Melnyk, Mary Kate K        9 Middies-MR             47.69      48.32        
 27 Poslednik, Anna Maria     10 Twisters-MR            53.26      48.41        
 28 Toshkoff, Nadia           10 Aquaflames-MR             NT      49.62        
 29 Six-Osher, Skye R         10 Middies-MR             48.81      49.97        
 30 Abbas, Rewan               9 WAC-MR                 48.84      50.35        
 31 McDermott, Annie E        10 Flying Dolphins-MR     50.81      51.57        
 32 Tartakovsky, Sonia E       9 Agua Swim Team-MR      49.49      51.67        
 33 Swiatowski, Nicole         9 Twisters-MR            52.75      51.76        
 34 Byrne, Liza J             10 Agua Swim Team-MR      52.13      51.96        
 35 Irato, Carmela            10 Agua Swim Team-MR    1:00.88      52.20        
 36 Lin, Annie                10 Twisters-MR            50.06      52.32        
 37 Salimi, Sana W             9 Middies-MR             55.09      52.81        
 38 Centis, Romane            10 Middies-MR             50.20      52.84        
 39 Montanez, Leonor M         9 Twisters-MR            51.20      53.08        
 40 Wojtowicz, Caroline       10 Twisters-MR            52.88      53.26        
 41 Ionescu, Frederika D       9 UNAGU-MR               58.93      53.34        
 42 Bayer, Cally              10 Middies-MR             53.96      53.65        
 43 Belmonte, Rebecca         10 WAC-MR                 56.73      54.66        
 44 Ladd, Carys P              9 UNAGU-MR               57.94      54.72        
 45 Bolster, Nora F            9 Agua Swim Team-MR         NT      55.04        
 46 Savitz, Jamie              9 WAC-MR                 54.63      55.73        
 47 Choksi, Nikita S          10 Middies-MR           1:01.77      56.12        
 48 Lahmi, Julia              10 Agua Swim Team-MR      55.00      56.22        
 49 Kass, Gabrielle           10 Middies-MR             55.92      58.21        
 50 Reed-Dagher, Laila V       9 Kraken-MR                 NT      58.31        
 51 Van Tassell, Victoria      9 WAC-MR                    NT    1:01.57        
 52 Daniel, Alexis             9 Middies-MR           1:04.12    1:06.86        
 53 Siewers, Anna             10 WAC-MR               1:02.11    1:07.17        
 54 You, Janet                10 Twisters-MR          1:08.71    1:11.02        
 -- Luke, Jackie P            10 Flying Dolphins-MR   1:00.29         DQ        
      Scissors kick
 -- Yadav, Devin M             9 Flying Dolphins-MR     59.51         DQ        
      Scissors kick
 -- Gonciarz, Zuzanna L        9 Twisters-MR            51.19         DQ        
      One hand touch
 -- Wang, Levana              10 Twisters-MR            55.14         DQ        
      One hand touch
 -- Lodge, Kate M              9 Agua Swim Team-MR      53.00         NS        
 -- Sinsheimer, Alexa G       10 Kraken-MR                 NT         NS        
 -- Dobbs, Caroline C         10 Flying Dolphins-MR     52.96         NS        
 -- Cespedes, Nabel            9 Seals-MR               51.49         NS        
 -- Lee, Madison              10 NYCC-MR                40.14         NS        
 
Girls 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Madison              10 NYCC-MR              1:28.95    1:29.05        
                  42.93     1:29.05 (46.12)                                        
  2 Abdelrahman, Rawan        10 Agua Swim Team-MR    1:34.04    1:33.01        
                  44.58     1:33.01 (48.43)                                        
  3 Campanile, Angelina       10 Middies-MR           1:33.58    1:34.00        
                  45.61     1:34.00 (48.39)                                        
  4 Zezula, Katarzyna          9 Twisters-MR          1:34.19    1:34.21        
                  45.50     1:34.21 (48.71)                                        
  5 Colucci, Christina L      10 Middies-MR           1:35.32    1:36.54        
                  46.52     1:36.54 (50.02)                                        
  6 Jackson, Allison M         9 Twisters-MR          1:38.75    1:36.64        
                  46.23     1:36.64 (50.41)                                        
  7 Flagiello, Mia            10 WAC-MR               1:55.00    1:36.65        
                  46.13     1:36.65 (50.52)                                        
  8 Falcao, Nicole            10 Twisters-MR          1:38.69    1:37.54        
                  45.83     1:37.54 (51.71)                                        
  9 Irwin, Amanda P           10 Agua Swim Team-MR    1:49.00    1:37.89        
                  47.45     1:37.89 (50.44)                                        
 10 Miller, Tahlia N          10 UNLGA-MR             1:34.20    1:38.06        
                  46.68     1:38.06 (51.38)                                        
 11 Zerouali, Saida T          9 Agua Swim Team-MR    1:42.79    1:38.20        
                  47.00     1:38.20 (51.20)                                        
 12 Burke, Jill L             10 Agua Swim Team-MR    1:46.50    1:38.23        
                  48.08     1:38.23 (50.15)                                        
 13 Lachman, Margaret         10 Agua Swim Team-MR    1:43.74    1:39.03        
                  48.66     1:39.03 (50.37)                                        
 14 Riviere, Angelica          9 Twisters-MR          1:41.17    1:40.63        
                  48.46     1:40.63 (52.17)                                        
 15 Flagiello, Olivia         10 WAC-MR                    NT    1:41.39        
                  47.79     1:41.39 (53.60)                                        
 16 Pena, Desiree             10 Agua Swim Team-MR    1:42.66    1:41.55        
                  49.03     1:41.55 (52.52)                                        
 17 Kuo, Victoria F            9 Agua Swim Team-MR    1:43.04    1:41.57        
                  50.45     1:41.57 (51.12)                                        
 18 Fennell, Emily L          10 Agua Swim Team-MR    1:43.15    1:41.76        
                  47.83     1:41.76 (53.93)                                        
 19 Weissman, Emily T          9 Agua Swim Team-MR    1:38.85    1:41.83        
                  48.83     1:41.83 (53.00)                                        
 20 Ostensen, Sara            10 WAC-MR               1:39.80    1:41.95        
                  49.20     1:41.95 (52.75)                                        
 21 Mei, Emily S              10 Agua Swim Team-MR    1:52.83    1:44.71        
                  49.63     1:44.71 (55.08)                                        
 22 Abbas, Rewan               9 WAC-MR               1:44.92    1:44.88        
                  51.52     1:44.88 (53.36)                                        
 23 Melnyk, Mary Kate K        9 Middies-MR           1:44.34    1:46.34        
                  51.15     1:46.34 (55.19)                                        
 24 Yamout, Nadine            10 Twisters-MR          1:42.22    1:46.76        
                  25.52   1:46.76 (1:21.24)                                        
 25 Six-Osher, Skye R         10 Middies-MR           1:40.99    1:47.17        
                  51.01     1:47.17 (56.16)                                        
 26 Poslednik, Anna Maria     10 Twisters-MR          1:56.73    1:47.60        
                  52.42     1:47.60 (55.18)                                        
 27 Lin, Annie                10 Twisters-MR          1:46.48    1:50.01        
                  51.30     1:50.01 (58.71)                                        
 28 Centis, Romane            10 Middies-MR           1:57.99    1:50.40        
                  52.72     1:50.40 (57.68)                                        
 29 Kyin, Leadora A           10 Agua Swim Team-MR    1:57.77    1:50.79        
                  52.80     1:50.79 (57.99)                                        
 30 Kaplun, Esther M          10 Agua Swim Team-MR    1:53.00    1:52.16        
                  52.86     1:52.16 (59.30)                                        
 31 Pinzon, Sarah A           10 Flying Dolphins-MR   1:41.25    1:52.85        
                  54.50     1:52.85 (58.35)                                        
 32 McDermott, Annie E        10 Flying Dolphins-MR   1:50.00    1:54.10        
                  53.76   1:54.10 (1:00.34)                                        
 33 Fried, Lexi N              9 Flying Dolphins-MR   1:45.53    1:54.23        
                  51.49   1:54.23 (1:02.74)                                        
 34 Bayer, Cally              10 Middies-MR           1:56.93    1:54.86        
                  55.98     1:54.86 (58.88)                                        
 35 Levine, Sydney A           9 Kraken-MR            1:45.90    1:55.90        
                  53.25   1:55.90 (1:02.65)                                        
 36 Ladd, Carys P              9 UNAGU-MR             2:09.36    1:56.21        
                  54.84   1:56.21 (1:01.37)                                        
 37 Savitz, Jamie              9 WAC-MR               1:55.32    1:56.82        
                  55.96   1:56.82 (1:00.86)                                        
 38 Gonciarz, Zuzanna L        9 Twisters-MR          1:42.19    1:56.97        
                  55.33   1:56.97 (1:01.64)                                        
 39 Bolster, Nora F            9 Agua Swim Team-MR    1:55.00    1:57.42        
                  55.18   1:57.42 (1:02.24)                                        
 40 Tartakovsky, Sonia E       9 Agua Swim Team-MR    1:55.00    1:58.67        
                  53.91   1:58.67 (1:04.76)                                        
 41 Steinbrinker, Amelie A     9 Middies-MR           1:58.96    1:59.75        
                  52.04   1:59.75 (1:07.71)                                        
 42 Cornelis, Louisa R        10 Kraken-MR                 NT    2:00.78        
                  56.12   2:00.78 (1:04.66)                                        
 43 Distler, Anna S           10 Middies-MR                NT    2:02.32        
                  59.01   2:02.32 (1:03.31)                                        
 44 Choksi, Nikita S          10 Middies-MR                NT    2:02.54        
                  57.79   2:02.54 (1:04.75)                                        
 45 Titone, Lauren D          10 Middies-MR           2:18.89    2:03.70        
                  58.76   2:03.70 (1:04.94)                                        
 46 Boyd, Emma                 9 WAC-MR               2:13.23    2:05.36        
                1:01.38   2:05.36 (1:03.98)                                        
 47 Kass, Gabrielle           10 Middies-MR           1:59.75    2:07.03        
                2:07.26         2:07.03 ( )                                        
 48 Van Tassell, Victoria      9 WAC-MR               2:01.02    2:09.15        
                1:03.19   2:09.15 (1:05.96)                                        
 49 Belmonte, Rebecca         10 WAC-MR               2:05.80    2:11.19        
                1:03.35   2:11.19 (1:07.84)                                        
 50 McDonald, Gloria D        10 Flying Dolphins-MR        NT    2:11.78        
                  57.81   2:11.78 (1:13.97)                                        
 51 Feigin, Alexandra M        9 Flying Dolphins-MR   2:02.00    2:12.99        
                1:02.10   2:12.99 (1:10.89)                                        
 52 Horwood, Lila S            9 Middies-MR                NT    2:13.97        
                1:02.98   2:13.97 (1:10.99)                                        
 53 Luke, Jackie P            10 Flying Dolphins-MR   2:15.00    2:15.44        
                1:01.29   2:15.44 (1:14.15)                                        
 54 Messinger, Elena C         9 Flying Dolphins-MR        NT    2:17.32        
                1:05.63   2:17.32 (1:11.69)                                        
 -- Lahmi, Julia              10 Agua Swim Team-MR    1:53.00         DQ        
      No touch
                  55.90        DQ (1:04.72)                                        
 -- Lodge, Kate M              9 Agua Swim Team-MR    1:59.00         DQ        
                1:05.29        DQ (1:08.31)                                        
 -- Sullivan, Sarah L          9 Flying Dolphins-MR   1:55.00         DQ        
      Alternating Kick
                1:03.17        DQ (1:13.56)                                        
 -- Irato, Carmela            10 Agua Swim Team-MR    1:52.00         DQ        
      One hand touch
                  52.25        DQ (1:02.10)                                        
 -- Mackin, Sophie F           9 Flying Dolphins-MR   1:52.02         DQ        
      Non-simultaneous arms
                  52.50          DQ (56.46)                                        
 -- Yao, Linna                 9 Middies-MR           1:44.47         DQ        
      False start
                  51.46          DQ (53.34)                                        
 -- Treacy, Eva R              9 WAC-MR               2:00.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
                1:06.11        DQ (1:12.82)                                        
 -- Hunt, Abigail J            9 Agua Swim Team-MR    1:55.00         DQ        
      One hand touch
                  56.82        DQ (1:03.37)                                        
 -- Wojtowicz, Caroline       10 Twisters-MR          1:44.52         DQ        
      One hand touch
                  53.31        DQ (1:00.88)                                        
 -- Knieriem, Kylie E          9 Flying Dolphins-MR   2:22.15         DQ        
      One hand touch
                1:05.80        DQ (1:11.51)                                        
 -- Rizzieri, Violet L         9 Flying Dolphins-MR   2:15.00         DQ        
      No touch
                1:09.10        DQ (1:17.16)                                        
 -- Liu, Allison               9 Middies-MR                NT         NS        
 -- Daniel, Alexis             9 Middies-MR                NT         NS        
 -- Miller, Megan M            9 WAC-MR               2:20.00         NS        
 -- McSorley, Catherine A     10 Middies-MR           1:50.88         NS        
 
Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 London, Katherine         10 WAC-MR                 40.50      35.87        
  2 Tsuruo, Sarah             10 Middies-MR             36.56      36.54        
  3 Miller, Tahlia N          10 UNLGA-MR               36.65      37.01        
  4 Iwatsuki, Yui             10 Middies-MR             36.78      37.32        
  5 Thom, Miriam               9 Twisters-MR            37.09      37.61        
  6 Drew, Sami B              10 Middies-MR             36.54      37.74        
  7 Olszewski, Inez I         10 NYCC-MR                43.27      38.18        
  8 Melnyk, Mary Kate K        9 Middies-MR             38.84      38.91        
  9 Ostensen, Sara            10 WAC-MR                 40.50      38.98        
 10 Schnupp, Samantha J       10 NYCC-MR                38.69      39.14        
 11 Brennan, Catie F           9 NYCC-MR                38.23      39.21        
 12 Soo, Nicole                9 Twisters-MR            40.42      40.30        
 13 Myszkowski, Victoria      10 Twisters-MR            38.04      40.31        
 13 Fennell, Emily L          10 Agua Swim Team-MR      41.15      40.31        
 15 Six-Osher, Skye R         10 Middies-MR             41.43      40.74        
 16 Zezula, Katarzyna          9 Twisters-MR            41.17      40.78        
 17 Starzyk, Stephany         10 UNLGA-MR               39.14      41.53        
 18 Colucci, Christina L      10 Middies-MR             46.80      41.83        
 19 Burke, Jill L             10 Agua Swim Team-MR      43.67      41.84        
 20 Mei, Emily S              10 Agua Swim Team-MR      41.33      41.96        
 21 Salimi, Sana W             9 Middies-MR             40.06      42.22        
 22 Campanile, Angelina       10 Middies-MR             40.41      42.51        
 23 Sheybani, Gabi G          10 Flying Dolphins-MR     44.59      42.84        
 24 Jackson, Allison M         9 Twisters-MR            40.82      43.99        
 25 Ladd, Carys P              9 UNAGU-MR               52.02      44.07        
 26 Abdelrahman, Rawan        10 Agua Swim Team-MR      44.87      44.47        
 27 Messinger, Elena C         9 Flying Dolphins-MR     44.15      44.63        
 28 Nasiadka, Teresa          10 Twisters-MR            43.97      44.90        
 29 Yamout, Nadine            10 Twisters-MR            41.56      44.91        
 30 McDermott, Annie E        10 Flying Dolphins-MR     45.89      45.98        
 31 Swiatowski, Nicole         9 Twisters-MR            49.11      46.05        
 32 Montanez, Leonor M         9 Twisters-MR            41.64      46.07        
 33 Centis, Romane            10 Middies-MR             47.78      46.22        
 34 Hunt, Abigail J            9 Agua Swim Team-MR      46.70      46.73        
 35 Irato, Carmela            10 Agua Swim Team-MR      59.06      46.86        
 36 Gonciarz, Zuzanna L        9 Twisters-MR            44.72      46.95        
 37 Fried, Lexi N              9 Flying Dolphins-MR   1:01.53      47.12        
 38 Lachman, Margaret         10 Agua Swim Team-MR      45.88      47.33        
 39 Bayer, Cally              10 Middies-MR             49.00      48.22        
 40 Savitz, Jamie              9 WAC-MR                 50.00      48.57        
 41 Tartakovsky, Sonia E       9 Agua Swim Team-MR      59.87      49.36        
 42 Kass, Gabrielle           10 Middies-MR             54.80      50.01        
 43 Lin, Annie                10 Twisters-MR            55.13      50.34        
 44 Riviere, Angelica          9 Twisters-MR            48.48      51.11        
 45 Steinbrinker, Amelie A     9 Middies-MR             44.95      51.26        
 46 Choksi, Nikita S          10 Middies-MR             57.85      53.10        
 47 Abbas, Rewan               9 WAC-MR                 58.45      53.29        
 48 Van Tassell, Victoria      9 WAC-MR                 55.85      58.24        
 49 Siewers, Anna             10 WAC-MR                 58.59      59.01        
 50 Poslednik, Anna Maria     10 Twisters-MR            58.24      59.02        
 51 Luke, Jackie P            10 Flying Dolphins-MR   1:00.00    1:01.26        
 52 Lodge, Kate M              9 Agua Swim Team-MR      48.09    1:01.69        
 53 Lahmi, Julia              10 Agua Swim Team-MR      53.00    1:03.61        
 -- Kyin, Leadora A           10 Agua Swim Team-MR      59.00         DQ        
      One hand touch
 -- Wojtowicz, Caroline       10 Twisters-MR            50.90         DQ        
      One hand touch
 -- Yadav, Devin M             9 Flying Dolphins-MR     59.00         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Wang, Levana              10 Twisters-MR            53.42         DQ        
      One hand touch
 -- You, Janet                10 Twisters-MR          1:01.06         DQ        
      One hand touch
 -- Dobbs, Caroline C         10 Flying Dolphins-MR     42.30         NS        
 -- Toshkoff, Nadia           10 Aquaflames-MR             NT         NS        
 -- Cespedes, Nabel            9 Seals-MR               46.74         NS        
 
Girls 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Olszewski, Inez I         10 NYCC-MR              1:32.24    1:27.08        
                  39.79     1:27.08 (47.29)                                        
  2 Drew, Sami B              10 Middies-MR           1:24.28    1:27.48        
                  41.19     1:27.48 (46.29)                                        
  3 Weissman, Emily T          9 Agua Swim Team-MR    1:42.00    1:28.54        
                  40.49     1:28.54 (48.05)                                        
  4 Thom, Miriam               9 Twisters-MR          1:28.72    1:29.09        
                  39.53     1:29.09 (49.56)                                        
  5 Brennan, Catie F           9 NYCC-MR              1:30.78    1:30.05        
                  40.36     1:30.05 (49.69)                                        
  6 Miller, Tahlia N          10 UNLGA-MR             1:23.60    1:30.82        
                  41.21     1:30.82 (49.61)                                        
  7 Mei, Emily S              10 Agua Swim Team-MR    1:45.00    1:31.36        
                  42.21     1:31.36 (49.15)                                        
  8 Schnupp, Samantha J       10 NYCC-MR              1:28.25    1:31.77        
                  41.21     1:31.77 (50.56)                                        
  9 Zezula, Katarzyna          9 Twisters-MR          1:40.87    1:33.66        
                  41.74     1:33.66 (51.92)                                        
 10 Yamout, Nadine            10 Twisters-MR          1:31.46    1:34.92        
                  42.96     1:34.92 (51.96)                                        
 11 Melnyk, Mary Kate K        9 Middies-MR                NT    1:36.73        
                  44.10     1:36.73 (52.63)                                        
 12 Irwin, Amanda P           10 Agua Swim Team-MR    1:45.00    1:39.15        
                  45.27     1:39.15 (53.88)                                        
 13 Pena, Desiree             10 Agua Swim Team-MR    1:51.86    1:40.11        
                  44.33     1:40.11 (55.78)                                        
 14 Byrne, Liza J             10 Agua Swim Team-MR    1:49.00    1:41.22        
                  47.49     1:41.22 (53.73)                                        
 15 Swiatowski, Nicole         9 Twisters-MR          1:47.85    1:42.90        
                  48.73     1:42.90 (54.17)                                        
 16 Dell'Orto, Mia D           9 Middies-MR                NT    1:43.24        
                  46.44     1:43.24 (56.80)                                        
 17 Montanez, Leonor M         9 Twisters-MR          1:45.70    1:44.78        
                  48.63     1:44.78 (56.15)                                        
 18 Messinger, Elena C         9 Flying Dolphins-MR   1:55.04    1:46.92        
                  46.83   1:46.92 (1:00.09)                                        
 19 Salimi, Sana W             9 Middies-MR           1:45.06    1:48.54        
                  50.96     1:48.54 (57.58)                                        
 20 Yao, Linna                 9 Middies-MR                NT    1:50.99        
                  49.83   1:50.99 (1:01.16)                                        
 21 Sullivan, Sarah L          9 Flying Dolphins-MR   2:00.00    2:00.74        
                  55.06   2:00.74 (1:05.68)                                        
 22 Nyquist, Hannah M          9 WAC-MR               2:00.00    2:10.78        
                  52.65   2:10.78 (1:18.13)                                        
 -- McDonald, Gloria D        10 Flying Dolphins-MR   1:56.00         DQ        
                  57.80        DQ (1:20.88)                                        
 -- Pinzon, Sarah A           10 Flying Dolphins-MR   1:58.00         DQ        
                1:10.83                                                            
 -- Ionescu, Frederika D       9 UNAGU-MR             1:42.00         DQ        
      One hand touch
                  46.34          DQ (56.38)                                        
 -- Burke, Jill L             10 Agua Swim Team-MR    1:45.00         NS        
 
Girls 9-10 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Myszkowski, Victoria      10 Twisters-MR          2:49.65    2:46.72        
                  40.26     1:24.98 (44.72)     2:08.54 (43.56)     2:46.72 (38.18)
  2 Zerouali, Saida T          9 Agua Swim Team-MR    2:57.04    2:47.08        
                  37.31     1:19.68 (42.37)     2:09.42 (49.74)     2:47.08 (37.66)
  3 Olszewski, Inez I         10 NYCC-MR                   NT    2:59.17        
                  38.22     1:23.75 (45.53)     2:19.80 (56.05)     2:59.17 (39.37)
  4 Drew, Sami B              10 Middies-MR           3:03.75    2:59.79        
                  39.83     1:25.35 (45.52)     2:18.33 (52.98)     2:59.79 (41.46)
  5 Thom, Miriam               9 Twisters-MR          3:03.96    2:59.87        
                  38.81     1:24.31 (45.50)     2:21.84 (57.53)     2:59.87 (38.03)
  6 Lee, Madison              10 NYCC-MR              3:01.08    3:00.11        
                  44.01     1:32.04 (48.03)     2:20.88 (48.84)     3:00.11 (39.23)
  7 Zezula, Katarzyna          9 Twisters-MR          3:04.42    3:00.74        
                  40.54     1:27.32 (46.78)     2:19.17 (51.85)     3:00.74 (41.57)
  8 Melnyk, Mary Kate K        9 Middies-MR           3:22.85    3:02.68        
                  41.09     1:28.04 (46.95)     2:23.41 (55.37)     3:02.68 (39.27)
  9 Brennan, Catie F           9 NYCC-MR              3:18.33    3:02.99        
                  40.11     1:24.74 (44.63)     2:19.50 (54.76)     3:02.99 (43.49)
 10 Ostensen, Sara            10 WAC-MR               3:08.81    3:04.91        
                  41.07     1:26.17 (45.10)     2:22.31 (56.14)     3:04.91 (42.60)
 11 Kreider, Catherine M      10 NYCC-MR              3:08.01    3:05.18        
                  41.25     1:30.85 (49.60)     2:23.71 (52.86)     3:05.18 (41.47)
 12 Abdelrahman, Rawan        10 Agua Swim Team-MR    3:18.99    3:06.93        
                  45.20     1:35.02 (49.82)     2:25.51 (50.49)     3:06.93 (41.42)
 13 Campanile, Angelina       10 Middies-MR           3:13.07    3:07.21        
                  42.38     1:31.97 (49.59)     2:24.36 (52.39)     3:07.21 (42.85)
 14 Nasiadka, Teresa          10 Twisters-MR          3:12.72    3:08.40        
                  43.61     1:32.35 (48.74)     2:26.06 (53.71)     3:08.40 (42.34)
 15 Yamout, Nadine            10 Twisters-MR          3:05.39    3:08.87        
                  44.57     1:32.06 (47.49)     2:29.00 (56.94)     3:08.87 (39.87)
 16 Falcao, Nicole            10 Twisters-MR          3:16.59    3:12.19        
                  42.62     1:35.41 (52.79)     2:30.29 (54.88)     3:12.19 (41.90)
 17 Kuo, Victoria F            9 Agua Swim Team-MR    3:20.00    3:12.82        
                  47.46     1:35.71 (48.25)     2:29.40 (53.69)     3:12.82 (43.42)
 18 Pena, Desiree             10 Agua Swim Team-MR    3:20.00    3:13.85        
                  46.48     1:36.15 (49.67)     2:33.56 (57.41)     3:13.85 (40.29)
 19 Irwin, Amanda P           10 Agua Swim Team-MR    3:20.00    3:17.07        
                  45.46     1:36.49 (51.03)   2:36.81 (1:00.32)     3:17.07 (40.26)
 20 Mei, Emily S              10 Agua Swim Team-MR    3:15.05    3:17.79        
                  42.04     1:35.31 (53.27)     2:33.15 (57.84)     3:17.79 (44.64)
 21 Byrne, Liza J             10 Agua Swim Team-MR    3:05.00    3:18.44        
                  46.16     1:37.68 (51.52)     2:35.75 (58.07)     3:18.44 (42.69)
 22 Lachman, Margaret         10 Agua Swim Team-MR    3:20.00    3:19.49        
                  47.99     1:41.92 (53.93)     2:35.29 (53.37)     3:19.49 (44.20)
 23 Ionescu, Frederika D       9 UNAGU-MR             3:20.00    3:27.22        
                  45.10     1:37.67 (52.57)   2:42.21 (1:04.54)     3:27.22 (45.01)
 24 Steinbrinker, Amelie A     9 Middies-MR           3:17.00    3:28.21        
                  46.14     1:37.57 (51.43)   2:39.67 (1:02.10)     3:28.21 (48.54)
 25 Messinger, Elena C         9 Flying Dolphins-MR   3:47.33    3:38.78        
                  45.23     1:38.79 (53.56)   2:51.51 (1:12.72)     3:38.78 (47.27)
 26 Hunt, Abigail J            9 Agua Swim Team-MR    3:25.00    3:38.89        
                  52.59     1:49.22 (56.63)   2:55.30 (1:06.08)     3:38.89 (43.59)
 27 Dobbs, Caroline C         10 Flying Dolphins-MR        NT    3:57.01        
                  50.85   1:56.48 (1:05.63)   2:58.42 (1:01.94)     3:57.01 (58.59)
 -- Fried, Lexi N              9 Flying Dolphins-MR   3:29.75         NS        
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vega, Briana J            12 UNLGA-MR               26.74      26.88        
  2 Safovich, Polina F        11 Agua Swim Team-MR      27.92      28.03        
  3 Siegal, Gabriela J        12 Agua Swim Team-MR      28.58      28.42        
  4 Robert, Jessica           12 Agua Swim Team-MR      28.91      28.60        
  5 Schubert, Olivia C        11 WAC-MR                 28.52      28.76        
  6 Van Tassell, Gabrielle A  11 WAC-MR                 29.43      29.43        
  7 Isom, Gabrielle I         12 Agua Swim Team-MR      29.64      29.46        
  8 Rodriguez, Tina G         11 Twisters-MR            29.20      29.53        
  9 Suarez-Rebling, Mariana   12 Agua Swim Team-MR      29.50      29.63        
 10 Broderick, Amanda K       11 Middies-MR             29.61      29.65        
 11 Kelly, Jordan A           12 Agua Swim Team-MR      29.87      29.90        
 12 Low, Kelly                11 NYCC-MR                29.63      29.98        
 13 Eguchi, Lydia             12 Agua Swim Team-MR      30.62      30.01        
 14 Elmassry, Jasmine         11 Agua Swim Team-MR      29.00      30.04        
 15 Wilf, Jenna R             11 Agua Swim Team-MR      31.82      30.13        
 16 Wozny, Victoria           11 Twisters-MR            30.99      30.25        
 17 deFreitas, Emma           11 WAC-MR                 30.45      30.28        
 18 Kuo, Elizabeth F          12 Agua Swim Team-MR      31.16      30.30        
 19 Maronilla, Juliana P      12 Middies-MR             30.33      30.33        
 20 Lan, Serena               12 Agua Swim Team-MR      30.60      30.35        
 21 Weisstuch, Caroline F     12 Middies-MR             29.93      30.36        
 22 Beronja, Hana             12 Agua Swim Team-MR      31.00      30.37        
 23 Feinblatt, Carly H        12 Flying Dolphins-MR     30.60      30.46        
 24 Healy, Elena N            12 Agua Swim Team-MR      30.68      30.53        
 25 Dorsey, Kai V             12 Agua Swim Team-MR      30.50      30.62        
 26 Vasudevan, Arya V         12 Middies-MR             29.94      30.64        
 27 Pena, Sarahe              11 Agua Swim Team-MR      30.69      30.67        
 28 Van Tassell, Amanda J     12 WAC-MR                 30.21      30.68        
 29 Paholak, Milah V          12 Agua Swim Team-MR      31.21      30.73        
 30 Maronilla, Giselle P      11 Middies-MR             30.76      30.74        
 31 Avezzano, Katie G         11 Middies-MR             31.01      30.85        
 32 Lipton, Jessica R         12 Flying Dolphins-MR     31.35      30.86        
 33 Abbas, Radwa              11 WAC-MR                 32.13      31.04        
 34 Giordano, Leta K          11 Flying Dolphins-MR     31.53      31.07        
 35 Hosking, Amy E            12 Flying Dolphins-MR     31.43      31.58        
 36 Futterman, Aidan G        11 Agua Swim Team-MR      32.08      31.73        
 37 Sherpa, Alison T          12 Twisters-MR            32.15      31.86        
 38 Salimi, Sarah W           11 Middies-MR             32.40      32.08        
 39 Morel, Amanda M           11 Agua Swim Team-MR      33.67      32.29        
 40 Soriano, Thalia G         12 NYCC-MR                31.20      32.40        
 41 Bay, Alexandria M         12 Agua Swim Team-MR      32.55      32.41        
 42 Gullickson, Lauren        12 WAC-MR                 31.48      32.46        
 43 Xu, Emily                 12 NYCC-MR                30.91      32.72        
 44 Larkin, Catherine D       12 Middies-MR             31.99      33.32        
 45 Everson, Sara H           11 Agua Swim Team-MR      33.13      33.42        
 46 Young, Nathalie H         12 Flying Dolphins-MR     32.91      33.73        
 47 Patel, Shreeja N          11 Agua Swim Team-MR      36.12      34.08        
 48 Cusumano, Alexandra       11 WAC-MR                 33.50      34.11        
 49 Lee, Songhee              11 Twisters-MR               NT      34.16        
 50 McCarthy, Daneila         11 Middies-MR             33.51      34.28        
 51 Knobler, Sera A           11 Agua Swim Team-MR      33.95      34.30        
 52 Rachlin, Amanda M         12 Middies-MR             33.32      34.31        
 53 Mamone, Julia A           11 Twisters-MR            34.62      34.72        
 54 Drexler, Victoria A       11 NYCC-MR                35.79      35.16        
 54 Pagano, Alexa R           11 NYCC-MR                35.25      35.16        
 56 Steinbrinker, Tabea F     11 Middies-MR             35.29      35.36        
 57 Khan, Sabeen A            11 Middies-MR             35.19      35.38        
 58 Hidalgo, Mia N            11 UNLGA-MR               36.35      35.75        
 59 Reginensi, Margot O       11 Agua Swim Team-MR      36.91      35.85        
 60 Rogers, Ava K             11 Kraken-MR              37.25      36.50        
 61 Titone, Morgan K          11 Middies-MR             34.93      36.59        
 62 Fetterman, Lucy D         11 Kraken-MR              38.00      38.05        
 63 Su, Kaity                 11 Middies-MR             37.84      38.46        
 64 Cornelis, Sofie A         12 Kraken-MR              41.40      38.51        
 65 Lane, Natasha *           11 Agua Swim Team-MR      42.48      40.82        
 66 Frechette, Evangeline H   11 NYCC-MR                40.08      42.28        
 67 Camilla, Irum             11 NYCC-MR                42.04      43.26        
 68 Belmonte, Rachel          11 WAC-MR                 50.98      48.45        
 69 Hall, Emma M              11 Middies-MR             59.92    1:10.61        
 -- Tobori, Kanae             12 Middies-MR             33.06         NS        
 -- Hainemann, Saskia A       11 Agua Swim Team-MR      40.58         NS        
 -- Pace, Theresa M           11 Middies-MR             31.39         NS        
 -- Harrington, Erin          11 WAC-MR                 34.09         NS        
 -- O'Meara, Sappha E         12 Flying Dolphins-MR     32.57         NS        
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Siegal, Gabriela J        12 Agua Swim Team-MR    1:02.47    1:01.50        
                  29.90     1:01.50 (31.60)                                        
  2 Schubert, Olivia C        11 WAC-MR               1:02.90    1:01.99        
                  29.91     1:01.99 (32.08)                                        
  3 Suarez-Rebling, Mariana   12 Agua Swim Team-MR    1:03.36    1:02.24        
                  29.96     1:02.24 (32.28)                                        
  4 Robert, Jessica           12 Agua Swim Team-MR    1:03.83    1:04.15        
                  30.93     1:04.15 (33.22)                                        
  5 Isom, Gabrielle I         12 Agua Swim Team-MR    1:06.72    1:04.82        
                  31.59     1:04.82 (33.23)                                        
  6 Lipton, Jessica R         12 Flying Dolphins-MR   1:06.47    1:04.92        
                  31.33     1:04.92 (33.59)                                        
  7 Broderick, Amanda K       11 Middies-MR           1:05.35    1:04.99        
                  31.30     1:04.99 (33.69)                                        
  8 Rodriguez, Tina G         11 Twisters-MR          1:06.71    1:05.26        
                  31.25     1:05.26 (34.01)                                        
  9 Klinovsky, Katarina       12 Agua Swim Team-MR    1:04.20    1:05.45        
                  30.90     1:05.45 (34.55)                                        
 10 Maronilla, Juliana P      12 Middies-MR           1:05.04    1:05.47        
                  31.32     1:05.47 (34.15)                                        
 10 Van Tassell, Gabrielle A  11 WAC-MR               1:05.72    1:05.47        
                  31.69     1:05.47 (33.78)                                        
 12 Lowitt, Sabina L          12 Flying Dolphins-MR   1:04.79    1:05.52        
                  31.65     1:05.52 (33.87)                                        
 12 Eguchi, Lydia             12 Agua Swim Team-MR    1:07.25    1:05.52        
                  31.72     1:05.52 (33.80)                                        
 14 Kelly, Jordan A           12 Agua Swim Team-MR    1:06.65    1:05.62        
                  31.32     1:05.62 (34.30)                                        
 15 Elmassry, Jasmine         11 Agua Swim Team-MR    1:11.00    1:05.64        
                  31.62     1:05.64 (34.02)                                        
 16 Beronja, Hana             12 Agua Swim Team-MR    1:08.21    1:05.91        
                  31.50     1:05.91 (34.41)                                        
 17 Low, Kelly                11 NYCC-MR              1:06.68    1:06.27        
                  32.05     1:06.27 (34.22)                                        
 18 Avezzano, Katie G         11 Middies-MR           1:07.20    1:06.55        
                  32.27     1:06.55 (34.28)                                        
 19 Maronilla, Giselle P      11 Middies-MR           1:06.87    1:06.59        
                  31.75     1:06.59 (34.84)                                        
 20 Feinblatt, Carly H        12 Flying Dolphins-MR   1:06.88    1:06.60        
                  31.63     1:06.60 (34.97)                                        
 21 Wilf, Jenna R             11 Agua Swim Team-MR    1:09.68    1:06.65        
                  31.76     1:06.65 (34.89)                                        
 22 Paholak, Milah V          12 Agua Swim Team-MR         NT    1:06.91        
                  32.08     1:06.91 (34.83)                                        
 23 Weisstuch, Caroline F     12 Middies-MR           1:07.93    1:07.61        
                  32.12     1:07.61 (35.49)                                        
 24 Healy, Elena N            12 Agua Swim Team-MR    1:11.00    1:07.96        
                  32.99     1:07.96 (34.97)                                        
 25 Giordano, Leta K          11 Flying Dolphins-MR   1:08.88    1:07.99        
                  33.17     1:07.99 (34.82)                                        
 26 Lan, Serena               12 Agua Swim Team-MR    1:09.97    1:08.04        
                  31.83     1:08.04 (36.21)                                        
 27 Van Tassell, Amanda J     12 WAC-MR               1:07.99    1:08.13        
                  32.42     1:08.13 (35.71)                                        
 28 Dorsey, Kai V             12 Agua Swim Team-MR    1:09.01    1:08.41        
                  32.22     1:08.41 (36.19)                                        
 29 Weiss, Jessica M          11 Flying Dolphins-MR   1:06.00    1:08.88        
                  32.69     1:08.88 (36.19)                                        
 30 deFreitas, Emma           11 WAC-MR               1:08.71    1:09.21        
                  33.57     1:09.21 (35.64)                                        
 31 Wozny, Victoria           11 Twisters-MR          1:07.38    1:09.50        
                  33.11     1:09.50 (36.39)                                        
 32 Salimi, Sarah W           11 Middies-MR           1:11.34    1:09.69        
                  33.06     1:09.69 (36.63)                                        
 33 Pena, Sarahe              11 Agua Swim Team-MR    1:10.04    1:09.83        
                  33.74     1:09.83 (36.09)                                        
 34 Pace, Theresa M           11 Middies-MR           1:11.24    1:10.04        
                  33.45     1:10.04 (36.59)                                        
 35 Sherpa, Alison T          12 Twisters-MR          1:10.04    1:10.14        
                  33.52     1:10.14 (36.62)                                        
 36 Bay, Alexandria M         12 Agua Swim Team-MR    1:10.70    1:10.23        
                  33.89     1:10.23 (36.34)                                        
 37 Abbas, Radwa              11 WAC-MR               1:10.68    1:10.47        
                  34.13     1:10.47 (36.34)                                        
 38 Morel, Amanda M           11 Agua Swim Team-MR    1:14.37    1:10.64        
                  33.91     1:10.64 (36.73)                                        
 39 Xu, Emily                 12 NYCC-MR              1:08.63    1:12.12        
                  34.05     1:12.12 (38.07)                                        
 40 Soriano, Thalia G         12 NYCC-MR              1:08.33    1:12.49        
                  34.13     1:12.49 (38.36)                                        
 41 McCarthy, Daneila         11 Middies-MR           1:13.70    1:13.10        
                  35.02     1:13.10 (38.08)                                        
 42 Young, Nathalie H         12 Flying Dolphins-MR   1:13.88    1:14.80        
                  35.58     1:14.80 (39.22)                                        
 43 Tobori, Kanae             12 Middies-MR           1:14.35    1:15.54        
                  36.09     1:15.54 (39.45)                                        
 44 Larkin, Catherine D       12 Middies-MR           1:14.93    1:15.88        
                  35.63     1:15.88 (40.25)                                        
 45 Rachlin, Amanda M         12 Middies-MR           1:13.23    1:16.19        
                  35.89     1:16.19 (40.30)                                        
 46 Patel, Shreeja N          11 Agua Swim Team-MR    1:19.52    1:17.33        
                  36.71     1:17.33 (40.62)                                        
 47 Futterman, Aidan G        11 Agua Swim Team-MR    1:13.70    1:17.35        
                  36.42     1:17.35 (40.93)                                        
 48 Drexler, Victoria A       11 NYCC-MR              1:17.75    1:17.39        
                  36.53     1:17.39 (40.86)                                        
 49 Talus, Shreya R           11 Middies-MR           1:15.26    1:17.64        
                  36.76     1:17.64 (40.88)                                        
 50 Everson, Sara H           11 Agua Swim Team-MR    1:16.23    1:18.62        
                  38.05     1:18.62 (40.57)                                        
 51 Mamone, Julia A           11 Twisters-MR          1:18.46    1:19.12        
                  37.45     1:19.12 (41.67)                                        
 52 Pagano, Alexa R           11 NYCC-MR              1:17.89    1:19.38        
                  38.40     1:19.38 (40.98)                                        
 53 Hidalgo, Mia N            11 UNLGA-MR             1:20.77    1:19.73        
                  39.21     1:19.73 (40.52)                                        
 54 Reginensi, Margot O       11 Agua Swim Team-MR    1:19.00    1:20.09        
                  37.73     1:20.09 (42.36)                                        
 55 Steinbrinker, Tabea F     11 Middies-MR           1:16.10    1:21.50        
                  37.40     1:21.50 (44.10)                                        
 56 Cusumano, Alexandra       11 WAC-MR               1:19.02    1:21.67        
                  37.48     1:21.67 (44.19)                                        
 57 Khan, Sabeen A            11 Middies-MR           1:20.40    1:22.77        
                  39.53     1:22.77 (43.24)                                        
 58 Fawer, Hallie             11 Agua Swim Team-MR    1:27.68    1:23.71        
                  40.49     1:23.71 (43.22)                                        
 59 Lam, Elsa                 11 Twisters-MR          1:34.06    1:27.89        
                  43.32     1:27.89 (44.57)                                        
 60 Su, Kaity                 11 Middies-MR           1:26.85    1:28.13        
                  40.66     1:28.13 (47.47)                                        
 61 Lin, Tiffany              11 Twisters-MR          1:33.97    1:28.89        
                  41.92     1:28.89 (46.97)                                        
 62 Harris, Hannah            12 Agua Swim Team-MR    1:45.19    1:29.10        
                  39.80     1:29.10 (49.30)                                        
 63 Gorodetskiy, Ada          11 WAC-MR               1:46.10    1:30.29        
                  42.64     1:30.29 (47.65)                                        
 64 Lane, Natasha *           11 Agua Swim Team-MR    1:35.00    1:31.47        
                  43.43     1:31.47 (48.04)                                        
 65 Frechette, Evangeline H   11 NYCC-MR              1:36.54    1:33.85        
                  43.52     1:33.85 (50.33)                                        
 66 Hainemann, Saskia A       11 Agua Swim Team-MR    1:31.63    1:35.00        
                  44.21     1:35.00 (50.79)                                        
 67 Camilla, Irum             11 NYCC-MR              1:38.77    1:39.16        
                  45.86     1:39.16 (53.30)                                        
 68 Conoway, Shaina E         11 WAC-MR               1:48.18    1:47.69        
                  50.36     1:47.69 (57.33)                                        
 69 Belmonte, Rachel          11 WAC-MR               2:00.00    2:14.13        
                  56.78   2:14.13 (1:17.35)                                        
 -- Siegel, Sophie H          12 Flying Dolphins-MR   1:03.33         NS        
 -- MacLeod, Joana M          12 Kraken-MR            1:41.00         NS        
 -- Jia, Kaity                12 Twisters-MR          1:03.06         NS        
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Suarez-Rebling, Mariana   12 Agua Swim Team-MR    2:16.84    2:10.56        
                  30.67     1:03.91 (33.24)     1:38.09 (34.18)     2:10.56 (32.47)
  2 Schubert, Olivia C        11 WAC-MR               2:14.72    2:15.74        
                  31.22     1:06.68 (35.46)     1:41.26 (34.58)     2:15.74 (34.48)
  3 Robert, Jessica           12 Agua Swim Team-MR    2:18.65    2:16.23        
                  31.41     1:06.44 (35.03)     1:42.52 (36.08)     2:16.23 (33.71)
  4 Siegal, Gabriela J        12 Agua Swim Team-MR    2:18.72    2:16.80        
                  31.74     1:05.52 (33.78)     1:41.68 (36.16)     2:16.80 (35.12)
  5 Eguchi, Lydia             12 Agua Swim Team-MR    2:21.62    2:18.07        
                  31.75     1:07.39 (35.64)     1:43.47 (36.08)     2:18.07 (34.60)
  6 Klinovsky, Katarina       12 Agua Swim Team-MR    2:20.86    2:18.28        
                  31.75     1:07.81 (36.06)     1:44.01 (36.20)     2:18.28 (34.27)
  7 Beronja, Hana             12 Agua Swim Team-MR    2:25.48    2:18.89        
                  30.92     1:06.06 (35.14)     1:43.15 (37.09)     2:18.89 (35.74)
  8 Vasudevan, Arya V         12 Middies-MR           2:21.02    2:19.80        
                  31.31     1:06.23 (34.92)     1:42.91 (36.68)     2:19.80 (36.89)
  9 Rodriguez, Tina G         11 Twisters-MR          2:22.20    2:20.44        
                  32.10     1:08.24 (36.14)     1:45.46 (37.22)     2:20.44 (34.98)
 10 Avezzano, Katie G         11 Middies-MR           2:24.06    2:21.34        
                  32.84     1:08.73 (35.89)     1:45.15 (36.42)     2:21.34 (36.19)
 11 Feinblatt, Carly H        12 Flying Dolphins-MR   2:34.56    2:22.47        
                  32.21     1:08.30 (36.09)     1:46.08 (37.78)     2:22.47 (36.39)
 12 Kelly, Jordan A           12 Agua Swim Team-MR    2:24.12    2:24.02        
                  33.00     1:09.51 (36.51)     1:47.01 (37.50)     2:24.02 (37.01)
 13 Wilf, Jenna R             11 Agua Swim Team-MR    2:39.94    2:25.62        
                  32.40     1:09.16 (36.76)     1:47.52 (38.36)     2:25.62 (38.10)
 14 Van Tassell, Gabrielle A  11 WAC-MR               2:24.75    2:25.68        
                  33.53     1:10.78 (37.25)     1:49.09 (38.31)     2:25.68 (36.59)
 15 Maronilla, Juliana P      12 Middies-MR           2:22.02    2:28.21        
                  32.70     1:10.05 (37.35)     1:48.81 (38.76)     2:28.21 (39.40)
 16 Low, Kelly                11 NYCC-MR              2:25.49    2:29.51        
                  33.97     1:11.84 (37.87)     1:51.38 (39.54)     2:29.51 (38.13)
 17 Pena, Sarahe              11 Agua Swim Team-MR    2:30.29    2:29.53        
                  32.34     1:11.29 (38.95)     1:53.67 (42.38)     2:29.53 (35.86)
 18 Healy, Elena N            12 Agua Swim Team-MR    2:29.00    2:30.34        
                  32.77     1:11.08 (38.31)     1:52.48 (41.40)     2:30.34 (37.86)
 19 Hosking, Amy E            12 Flying Dolphins-MR   2:47.69    2:31.36        
                  34.55     1:12.73 (38.18)     1:52.70 (39.97)     2:31.36 (38.66)
 20 Bay, Alexandria M         12 Agua Swim Team-MR    2:39.51    2:31.55        
                  33.76     1:12.46 (38.70)     1:52.11 (39.65)     2:31.55 (39.44)
 21 Gullickson, Lauren        12 WAC-MR               2:32.64    2:33.27        
                  34.71     1:13.48 (38.77)     1:53.75 (40.27)     2:33.27 (39.52)
 22 Knobler, Sera A           11 Agua Swim Team-MR    2:41.77    2:36.69        
                  36.28     1:16.57 (40.29)     1:57.87 (41.30)     2:36.69 (38.82)
 23 Lan, Serena               12 Agua Swim Team-MR    2:38.08    2:37.28        
                  34.75     1:17.04 (42.29)     2:00.17 (43.13)     2:37.28 (37.11)
 24 Sherpa, Alison T          12 Twisters-MR          2:35.85    2:37.32        
                  34.50     1:13.62 (39.12)     1:55.80 (42.18)     2:37.32 (41.52)
 25 Morel, Amanda M           11 Agua Swim Team-MR    2:39.16    2:37.38        
                  36.32     1:17.35 (41.03)     1:59.81 (42.46)     2:37.38 (37.57)
 26 McCarthy, Daneila         11 Middies-MR           2:46.54    2:37.66        
                  35.04     1:15.66 (40.62)     1:57.18 (41.52)     2:37.66 (40.48)
 27 Everson, Sara H           11 Agua Swim Team-MR    2:44.99    2:37.71        
                  34.96     1:14.99 (40.03)     1:57.48 (42.49)     2:37.71 (40.23)
 28 Pace, Theresa M           11 Middies-MR           3:10.98    2:38.18        
                  34.15     1:13.64 (39.49)     1:55.61 (41.97)     2:38.18 (42.57)
 29 Xu, Emily                 12 NYCC-MR              2:27.59    2:38.44        
                  35.73     1:17.09 (41.36)     1:59.76 (42.67)     2:38.44 (38.68)
 30 Soriano, Thalia G         12 NYCC-MR              2:28.52    2:39.13        
                  36.96     1:18.70 (41.74)     2:00.38 (41.68)     2:39.13 (38.75)
 31 Futterman, Aidan G        11 Agua Swim Team-MR    2:42.71    2:42.94        
                  37.68     1:20.36 (42.68)     2:04.04 (43.68)     2:42.94 (38.90)
 32 Hidalgo, Mia N            11 UNLGA-MR             2:50.96    2:43.72        
                  38.55     1:20.78 (42.23)     2:02.82 (42.04)     2:43.72 (40.90)
 33 Patel, Shreeja N          11 Agua Swim Team-MR    2:52.59    2:44.42        
                  37.82     1:19.85 (42.03)     2:02.94 (43.09)     2:44.42 (41.48)
 34 Lee, Songhee              11 Twisters-MR          2:38.76    2:44.60        
                  36.09     1:18.22 (42.13)     2:02.08 (43.86)     2:44.60 (42.52)
 35 Young, Nathalie H         12 Flying Dolphins-MR   2:41.41    2:45.64        
                  37.44     1:20.91 (43.47)     2:04.35 (43.44)     2:45.64 (41.29)
 36 Drexler, Victoria A       11 NYCC-MR              2:49.31    2:47.18        
                  37.03     1:20.80 (43.77)     2:04.13 (43.33)     2:47.18 (43.05)
 37 Rogers, Ava K             11 Kraken-MR            2:43.00    2:51.15        
                  37.11     1:20.96 (43.85)     2:07.16 (46.20)     2:51.15 (43.99)
 38 Khan, Sabeen A            11 Middies-MR           2:55.93    2:52.58        
                  37.39     1:21.84 (44.45)     2:08.56 (46.72)     2:52.58 (44.02)
 39 Mamone, Julia A           11 Twisters-MR          2:53.67    2:52.89        
                  38.04     1:22.81 (44.77)     2:09.47 (46.66)     2:52.89 (43.42)
 40 Pagano, Alexa R           11 NYCC-MR                   NT    2:53.22        
                  37.99     1:21.86 (43.87)     2:08.15 (46.29)     2:53.22 (45.07)
 41 Reginensi, Margot O       11 Agua Swim Team-MR    2:58.39    2:54.11        
                  38.29     1:22.72 (44.43)     2:09.38 (46.66)     2:54.11 (44.73)
 42 Cusumano, Alexandra       11 WAC-MR               2:51.87    2:59.50        
                  37.16     1:21.39 (44.23)     2:11.15 (49.76)     2:59.50 (48.35)
 -- Vega, Briana J            12 UNLGA-MR                  NT        DNF        
      Did not finish
                  50.89                                                            
 -- Tobori, Kanae             12 Middies-MR           2:49.08         NS        
 -- Safovich, Polina F        11 Agua Swim Team-MR    2:16.31         NS        
 -- Paholak, Milah V          12 Agua Swim Team-MR    2:24.34         NS        
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Safovich, Polina F        11 Agua Swim Team-MR      34.00      32.35        
  2 Vega, Briana J            12 UNLGA-MR               32.77      32.78        
  3 Rodriguez, Tina G         11 Twisters-MR            33.55      33.39        
  4 Schubert, Olivia C        11 WAC-MR                 33.95      33.62        
  5 Broderick, Amanda K       11 Middies-MR             33.71      33.68        
  6 Klinovsky, Katarina       12 Agua Swim Team-MR      35.13      33.96        
  7 Paholak, Milah V          12 Agua Swim Team-MR      35.18      34.38        
  8 Siegal, Gabriela J        12 Agua Swim Team-MR         NT      34.40        
  9 Robert, Jessica           12 Agua Swim Team-MR      37.80      34.63        
 10 Wozny, Victoria           11 Twisters-MR            34.48      34.73        
 11 Soriano, Thalia G         12 NYCC-MR                35.07      34.74        
 12 Lan, Serena               12 Agua Swim Team-MR      34.93      34.80        
 13 Healy, Elena N            12 Agua Swim Team-MR      39.00      34.97        
 14 Suarez-Rebling, Mariana   12 Agua Swim Team-MR      34.83      34.99        
 15 Kuo, Elizabeth F          12 Agua Swim Team-MR      35.26      35.00        
 16 Isom, Gabrielle I         12 Agua Swim Team-MR      35.70      35.01        
 17 Maronilla, Giselle P      11 Middies-MR             34.49      35.07        
 18 Beronja, Hana             12 Agua Swim Team-MR      35.05      35.24        
 19 Low, Kelly                11 NYCC-MR                34.15      35.45        
 20 Wilf, Jenna R             11 Agua Swim Team-MR      38.03      35.75        
 21 Van Tassell, Amanda J     12 WAC-MR                 35.88      35.89        
 22 Van Tassell, Gabrielle A  11 WAC-MR                 35.81      35.99        
 23 Lipton, Jessica R         12 Flying Dolphins-MR     35.77      36.08        
 24 Kelly, Jordan A           12 Agua Swim Team-MR      36.20      36.28        
 25 Xu, Emily                 12 NYCC-MR                35.52      36.30        
 26 Sherpa, Alison T          12 Twisters-MR            35.46      36.31        
 27 Pena, Sarahe              11 Agua Swim Team-MR      42.38      36.79        
 28 Gullickson, Lauren        12 WAC-MR                 38.23      37.09        
 29 Weisstuch, Caroline F     12 Middies-MR             35.47      37.24        
 30 deFreitas, Emma           11 WAC-MR                 36.64      37.26        
 31 Dorsey, Kai V             12 Agua Swim Team-MR      37.47      37.30        
 32 Steinbrinker, Tabea F     11 Middies-MR             37.60      37.34        
 33 Young, Nathalie H         12 Flying Dolphins-MR     39.93      37.88        
 34 Salimi, Sarah W           11 Middies-MR             36.94      38.11        
 35 Elmassry, Jasmine         11 Agua Swim Team-MR      35.00      38.23        
 36 Abbas, Radwa              11 WAC-MR                 38.56      38.27        
 37 Futterman, Aidan G        11 Agua Swim Team-MR      40.11      38.41        
 38 Everson, Sara H           11 Agua Swim Team-MR      42.61      38.43        
 39 Hosking, Amy E            12 Flying Dolphins-MR     38.92      38.59        
 40 Morel, Amanda M           11 Agua Swim Team-MR      39.73      38.99        
 41 Drexler, Victoria A       11 NYCC-MR                39.86      39.10        
 42 Knobler, Sera A           11 Agua Swim Team-MR      40.17      39.29        
 43 Mamone, Julia A           11 Twisters-MR            39.82      39.47        
 44 Larkin, Catherine D       12 Middies-MR             39.07      40.27        
 45 McCarthy, Daneila         11 Middies-MR             40.37      40.48        
 46 Hidalgo, Mia N            11 UNLGA-MR               44.70      40.52        
 47 Pagano, Alexa R           11 NYCC-MR                39.77      41.47        
 48 Lee, Songhee              11 Twisters-MR            40.10      42.51        
 49 Patel, Shreeja N          11 Agua Swim Team-MR      46.10      43.01        
 50 Khan, Sabeen A            11 Middies-MR             43.46      43.06        
 51 Reginensi, Margot O       11 Agua Swim Team-MR      46.25      44.10        
 52 Rogers, Ava K             11 Kraken-MR              42.30      44.31        
 53 Hainemann, Saskia A       11 Agua Swim Team-MR      45.72      44.75        
 54 Titone, Morgan K          11 Middies-MR             43.50      44.77        
 55 Fetterman, Lucy D         11 Kraken-MR              45.50      44.95        
 56 Frechette, Evangeline H   11 NYCC-MR                46.22      45.63        
 57 Su, Kaity                 11 Middies-MR             45.35      46.18        
 58 Camilla, Irum             11 NYCC-MR                46.92      47.50        
 59 Lane, Natasha *           11 Agua Swim Team-MR      48.21      49.10        
 60 Belmonte, Rachel          11 WAC-MR               1:09.49    1:04.44        
 61 Hall, Emma M              11 Middies-MR           1:17.22    1:22.37        
 -- Cusumano, Alexandra       11 WAC-MR                 41.71         DQ        
      Non-continuous turning action
 -- Vasudevan, Arya V         12 Middies-MR             37.56        DFS        
      Declared false start
 -- Rachlin, Amanda M         12 Middies-MR             37.22        DFS        
      Declared false start
 -- Pace, Theresa M           11 Middies-MR             36.67         NS        
 -- O'Meara, Sappha E         12 Flying Dolphins-MR     37.78         NS        
 -- Harrington, Erin          11 WAC-MR                 41.22         NS        
 -- Tobori, Kanae             12 Middies-MR             39.49         NS        
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kase, Yuma                12 Middies-MR           1:09.21    1:09.77        
                  34.28     1:09.77 (35.49)                                        
  2 Safovich, Polina F        11 Agua Swim Team-MR    1:10.37    1:10.64        
                  34.09     1:10.64 (36.55)                                        
  3 Schubert, Olivia C        11 WAC-MR               1:43.89    1:10.65        
                  34.83     1:10.65 (35.82)                                        
  4 Rodriguez, Tina G         11 Twisters-MR          1:12.14    1:11.57        
                  34.79     1:11.57 (36.78)                                        
  5 Eguchi, Lydia             12 Agua Swim Team-MR    1:12.44    1:11.65        
                  34.68     1:11.65 (36.97)                                        
  6 Weiss, Jessica M          11 Flying Dolphins-MR   1:13.16    1:12.55        
                  35.40     1:12.55 (37.15)                                        
  7 Broderick, Amanda K       11 Middies-MR           1:12.83    1:12.77        
                  35.30     1:12.77 (37.47)                                        
  8 Suarez-Rebling, Mariana   12 Agua Swim Team-MR    1:14.57    1:13.52        
                  36.22     1:13.52 (37.30)                                        
  9 Avezzano, Katie G         11 Middies-MR           1:13.18    1:13.57        
                  35.81     1:13.57 (37.76)                                        
 10 Kuo, Elizabeth F          12 Agua Swim Team-MR    1:15.39    1:13.79        
                  35.86     1:13.79 (37.93)                                        
 11 Paholak, Milah V          12 Agua Swim Team-MR    1:15.79    1:13.93        
                  35.65     1:13.93 (38.28)                                        
 12 Soriano, Thalia G         12 NYCC-MR              1:15.10    1:14.54        
                  36.33     1:14.54 (38.21)                                        
 13 Isom, Gabrielle I         12 Agua Swim Team-MR    1:17.08    1:14.65        
                  36.50     1:14.65 (38.15)                                        
 14 Wozny, Victoria           11 Twisters-MR          1:15.00    1:15.06        
                  35.91     1:15.06 (39.15)                                        
 15 Healy, Elena N            12 Agua Swim Team-MR    1:32.00    1:15.24        
                  35.68     1:15.24 (39.56)                                        
 16 Lipton, Jessica R         12 Flying Dolphins-MR   1:15.39    1:15.65        
                  37.13     1:15.65 (38.52)                                        
 17 Klinovsky, Katarina       12 Agua Swim Team-MR    1:14.73    1:15.80        
                  37.40     1:15.80 (38.40)                                        
 18 Van Tassell, Gabrielle A  11 WAC-MR               1:14.97    1:15.98        
                  37.15     1:15.98 (38.83)                                        
 19 Maronilla, Giselle P      11 Middies-MR           1:13.48    1:16.14        
                  37.25     1:16.14 (38.89)                                        
 20 Lan, Serena               12 Agua Swim Team-MR         NT    1:16.28        
                  37.01     1:16.28 (39.27)                                        
 21 Sherpa, Alison T          12 Twisters-MR          1:18.29    1:16.81        
                  37.47     1:16.81 (39.34)                                        
 22 Beronja, Hana             12 Agua Swim Team-MR    1:18.71    1:16.83        
                  37.92     1:16.83 (38.91)                                        
 23 Van Tassell, Amanda J     12 WAC-MR               1:18.52    1:17.02        
                  37.32     1:17.02 (39.70)                                        
 24 Wilf, Jenna R             11 Agua Swim Team-MR    1:24.20    1:17.24        
                  37.34     1:17.24 (39.90)                                        
 25 Maronilla, Juliana P      12 Middies-MR           1:22.58    1:17.63        
                  37.70     1:17.63 (39.93)                                        
 26 Xu, Emily                 12 NYCC-MR              1:17.56    1:18.16        
                  37.94     1:18.16 (40.22)                                        
 27 Abbas, Radwa              11 WAC-MR               1:21.46    1:20.17        
                  38.73     1:20.17 (41.44)                                        
 28 Pace, Theresa M           11 Middies-MR           1:21.70    1:20.34        
                  39.90     1:20.34 (40.44)                                        
 29 deFreitas, Emma           11 WAC-MR               1:18.36    1:20.46        
                  39.14     1:20.46 (41.32)                                        
 30 Hosking, Amy E            12 Flying Dolphins-MR   1:23.34    1:21.21        
                  39.44     1:21.21 (41.77)                                        
 31 Weisstuch, Caroline F     12 Middies-MR           1:17.83    1:21.27        
                  38.71     1:21.27 (42.56)                                        
 32 Pena, Sarahe              11 Agua Swim Team-MR    1:28.70    1:21.82        
                  39.70     1:21.82 (42.12)                                        
 33 Elmassry, Jasmine         11 Agua Swim Team-MR    1:15.00    1:21.95        
                  40.01     1:21.95 (41.94)                                        
 34 Dorsey, Kai V             12 Agua Swim Team-MR    1:23.02    1:22.29        
                  39.33     1:22.29 (42.96)                                        
 35 Salimi, Sarah W           11 Middies-MR           1:19.04    1:22.33        
                  39.97     1:22.33 (42.36)                                        
 36 Young, Nathalie H         12 Flying Dolphins-MR   1:22.41    1:22.52        
                  40.61     1:22.52 (41.91)                                        
 37 Drexler, Victoria A       11 NYCC-MR              1:24.89    1:24.01        
                  40.57     1:24.01 (43.44)                                        
 38 Morel, Amanda M           11 Agua Swim Team-MR    1:29.32    1:24.54        
                  40.92     1:24.54 (43.62)                                        
 39 McCarthy, Daneila         11 Middies-MR           1:26.38    1:24.83        
                  41.55     1:24.83 (43.28)                                        
 40 Steinbrinker, Tabea F     11 Middies-MR           1:25.31    1:25.16        
                  41.47     1:25.16 (43.69)                                        
 41 Talus, Shreya R           11 Middies-MR           1:25.89    1:25.81        
                  42.47     1:25.81 (43.34)                                        
 42 Bay, Alexandria M         12 Agua Swim Team-MR    1:25.55    1:26.05        
 43 Larkin, Catherine D       12 Middies-MR           1:26.26    1:26.77        
                  42.44     1:26.77 (44.33)                                        
 44 Futterman, Aidan G        11 Agua Swim Team-MR    1:30.18    1:27.54        
                  40.77     1:27.54 (46.77)                                        
 45 Hidalgo, Mia N            11 UNLGA-MR             1:35.28    1:28.46        
                  43.86     1:28.46 (44.60)                                        
 46 Everson, Sara H           11 Agua Swim Team-MR    1:26.82    1:29.01        
                  42.66     1:29.01 (46.35)                                        
 47 Pagano, Alexa R           11 NYCC-MR              1:33.54    1:30.34        
                  43.38     1:30.34 (46.96)                                        
 48 Patel, Shreeja N          11 Agua Swim Team-MR    1:38.88    1:31.29        
                  43.84     1:31.29 (47.45)                                        
 49 Fawer, Hallie             11 Agua Swim Team-MR    1:30.90    1:31.84        
                  45.55     1:31.84 (46.29)                                        
 50 Frechette, Evangeline H   11 NYCC-MR                   NT    1:36.10        
                  46.22     1:36.10 (49.88)                                        
 51 Lin, Tiffany              11 Twisters-MR          1:39.14    1:38.93        
                  47.61     1:38.93 (51.32)                                        
 52 Hainemann, Saskia A       11 Agua Swim Team-MR    1:49.00    1:40.30        
                  49.57     1:40.30 (50.73)                                        
 53 Lane, Natasha *           11 Agua Swim Team-MR    1:48.49    1:40.79        
                  49.60     1:40.79 (51.19)                                        
 54 Gorodetskiy, Ada          11 WAC-MR               2:04.94    1:42.86        
                  50.47     1:42.86 (52.39)                                        
 55 Lam, Elsa                 11 Twisters-MR          1:40.94    1:44.19        
                  50.79     1:44.19 (53.40)                                        
 56 Camilla, Irum             11 NYCC-MR                   NT    1:45.46        
                  47.13     1:45.46 (58.33)                                        
 57 Harris, Hannah            12 Agua Swim Team-MR    2:08.94    1:51.50        
                  53.28     1:51.50 (58.22)                                        
 58 Conoway, Shaina E         11 WAC-MR               2:04.64    2:05.66        
                  59.13   2:05.66 (1:06.53)                                        
 59 Belmonte, Rachel          11 WAC-MR               2:00.00    2:23.39        
                1:07.69   2:23.39 (1:15.70)                                        
 -- Reginensi, Margot O       11 Agua Swim Team-MR    1:39.00         DQ        
      Non-continuous turning action
                  47.18          DQ (49.41)                                        
 -- Tobori, Kanae             12 Middies-MR           1:24.19         DQ        
      Non-continuous turning action
                  40.86          DQ (43.00)                                        
 -- Mamone, Julia A           11 Twisters-MR          1:42.13         DQ        
      No touch at turn
                  42.90          DQ (45.42)                                        
 -- Rachlin, Amanda M         12 Middies-MR           1:21.58         DQ        
      Non-continuous turning action
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Weiss, Jessica M          11 Flying Dolphins-MR        NT    1:11.84        
                  35.10     1:11.84 (36.74)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Isom, Gabrielle I         12 Agua Swim Team-MR      36.50      35.64        
  2 Lu, Sifan                 12 Agua Swim Team-MR      36.61      36.26        
  3 Wilf, Jenna R             11 Agua Swim Team-MR      38.12      36.93        
  4 Hosking, Amy E            12 Flying Dolphins-MR     37.00      37.24        
  5 Elmassry, Jasmine         11 Agua Swim Team-MR      38.00      37.43        
  6 Weiss, Jessica M          11 Flying Dolphins-MR     37.18      37.78        
  7 Schubert, Olivia C        11 WAC-MR                 39.98      38.18        
  8 Kelly, Jordan A           12 Agua Swim Team-MR      37.96      38.43        
  9 Suarez-Rebling, Mariana   12 Agua Swim Team-MR      43.51      38.60        
 10 Broderick, Amanda K       11 Middies-MR             37.55      38.61        
 11 Paholak, Milah V          12 Agua Swim Team-MR      38.47      38.62        
 12 Kase, Yuma                12 Middies-MR             38.84      38.73        
 13 Low, Kelly                11 NYCC-MR                38.54      38.90        
 14 Van Tassell, Gabrielle A  11 WAC-MR                 38.50      39.03        
 15 Xu, Emily                 12 NYCC-MR                39.10      39.15        
 16 Pace, Theresa M           11 Middies-MR             38.41      39.16        
 17 Kuo, Elizabeth F          12 Agua Swim Team-MR      39.52      39.48        
 18 Feinblatt, Carly H        12 Flying Dolphins-MR     39.28      39.54        
 19 Rodriguez, Tina G         11 Twisters-MR            39.80      39.59        
 19 Siegal, Gabriela J        12 Agua Swim Team-MR      40.63      39.59        
 21 Giordano, Leta K          11 Flying Dolphins-MR     40.89      39.73        
 22 Safovich, Polina F        11 Agua Swim Team-MR      42.64      39.97        
 23 Van Tassell, Amanda J     12 WAC-MR                 40.43      40.64        
 24 Maronilla, Giselle P      11 Middies-MR             40.12      40.73        
 25 Maronilla, Juliana P      12 Middies-MR             39.76      40.80        
 25 Robert, Jessica           12 Agua Swim Team-MR      40.85      40.80        
 27 Larkin, Catherine D       12 Middies-MR             40.23      40.90        
 28 Wozny, Victoria           11 Twisters-MR            40.00      41.37        
 29 Pena, Sarahe              11 Agua Swim Team-MR      40.77      41.56        
 30 Morel, Amanda M           11 Agua Swim Team-MR      41.52      41.62        
 31 Lan, Serena               12 Agua Swim Team-MR      42.03      41.80        
 32 Abbas, Radwa              11 WAC-MR                 43.00      42.72        
 33 Healy, Elena N            12 Agua Swim Team-MR      43.00      43.03        
 34 Klinovsky, Katarina       12 Agua Swim Team-MR      45.32      43.05        
 35 McCarthy, Daneila         11 Middies-MR             42.94      43.10        
 36 Lowitt, Sabina L          12 Flying Dolphins-MR     40.37      43.17        
 37 Weisstuch, Caroline F     12 Middies-MR             44.47      43.58        
 38 Pagano, Alexa R           11 NYCC-MR                46.48      43.59        
 39 Talus, Shreya R           11 Middies-MR             45.06      44.06        
 39 Cusumano, Alexandra       11 WAC-MR                 44.37      44.06        
 41 Tobori, Kanae             12 Middies-MR             44.71      45.05        
 42 Rachlin, Amanda M         12 Middies-MR             42.71      45.29        
 43 Su, Kaity                 11 Middies-MR             45.06      46.10        
 44 Fawer, Hallie             11 Agua Swim Team-MR      47.85      46.12        
 45 Futterman, Aidan G        11 Agua Swim Team-MR      45.74      46.49        
 46 Everson, Sara H           11 Agua Swim Team-MR      45.27      46.75        
 47 Steinbrinker, Tabea F     11 Middies-MR             44.85      46.78        
 48 Lane, Natasha *           11 Agua Swim Team-MR      48.27      47.49        
 49 Hidalgo, Mia N            11 UNLGA-MR               49.57      48.16        
 50 Khan, Sabeen A            11 Middies-MR             47.11      48.76        
 51 Reginensi, Margot O       11 Agua Swim Team-MR      50.35      49.74        
 52 Frechette, Evangeline H   11 NYCC-MR                51.68      50.82        
 53 Mamone, Julia A           11 Twisters-MR            55.16      50.84        
 54 Lin, Tiffany              11 Twisters-MR            49.83      50.90        
 55 Drexler, Victoria A       11 NYCC-MR                49.47      50.99        
 56 Hainemann, Saskia A       11 Agua Swim Team-MR      55.94      52.03        
 57 Camilla, Irum             11 NYCC-MR                54.95      54.48        
 58 MacLeod, Joana M          12 Kraken-MR              53.95      54.99        
 59 Harris, Hannah            12 Agua Swim Team-MR      55.15      55.65        
 -- Conoway, Shaina E         11 WAC-MR                 58.49         DQ        
      One hand touch
 -- Lam, Elsa                 11 Twisters-MR            52.42         DQ        
      One hand touch
 -- Gorodetskiy, Ada          11 WAC-MR               1:00.00         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Jia, Kaity                12 Twisters-MR            35.00         NS        
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Isom, Gabrielle I         12 Agua Swim Team-MR    1:21.51    1:19.36        
                  37.13     1:19.36 (42.23)                                        
  2 Vega, Briana J            12 UNLGA-MR             1:18.65    1:20.24        
                  37.20     1:20.24 (43.04)                                        
  3 Eguchi, Lydia             12 Agua Swim Team-MR    1:28.34    1:20.47        
                  38.01     1:20.47 (42.46)                                        
  4 Broderick, Amanda K       11 Middies-MR           1:20.45    1:21.52        
                  38.92     1:21.52 (42.60)                                        
  5 Elmassry, Jasmine         11 Agua Swim Team-MR    1:25.00    1:21.53        
                  38.47     1:21.53 (43.06)                                        
  6 Wilf, Jenna R             11 Agua Swim Team-MR    1:24.25    1:22.05        
                  39.89     1:22.05 (42.16)                                        
  7 Hosking, Amy E            12 Flying Dolphins-MR   1:27.49    1:22.63        
                  38.16     1:22.63 (44.47)                                        
  8 Kelly, Jordan A           12 Agua Swim Team-MR    1:20.07    1:22.71        
                  39.75     1:22.71 (42.96)                                        
  9 Paholak, Milah V          12 Agua Swim Team-MR    1:21.46    1:22.86        
                  39.58     1:22.86 (43.28)                                        
 10 Low, Kelly                11 NYCC-MR              1:22.98    1:22.90        
                  39.89     1:22.90 (43.01)                                        
 11 Van Tassell, Gabrielle A  11 WAC-MR               1:24.23    1:23.28        
                  40.91     1:23.28 (42.37)                                        
 12 Schubert, Olivia C        11 WAC-MR               1:25.73    1:23.60        
                  40.83     1:23.60 (42.77)                                        
 13 Avezzano, Katie G         11 Middies-MR           1:23.87    1:24.07        
                  40.02     1:24.07 (44.05)                                        
 14 Maronilla, Juliana P      12 Middies-MR           1:22.32    1:24.31        
                  40.28     1:24.31 (44.03)                                        
 15 Kuo, Elizabeth F          12 Agua Swim Team-MR    1:26.20    1:24.79        
                  39.92     1:24.79 (44.87)                                        
 16 Vasudevan, Arya V         12 Middies-MR           1:26.19    1:25.12        
                  40.58     1:25.12 (44.54)                                        
 17 Giordano, Leta K          11 Flying Dolphins-MR   1:25.04    1:25.83        
                  41.07     1:25.83 (44.76)                                        
 18 Pace, Theresa M           11 Middies-MR           1:25.96    1:25.89        
                  40.89     1:25.89 (45.00)                                        
 19 Maronilla, Giselle P      11 Middies-MR           1:27.84    1:26.05        
                  40.51     1:26.05 (45.54)                                        
 20 Beronja, Hana             12 Agua Swim Team-MR    1:31.08    1:26.06        
                  40.46     1:26.06 (45.60)                                        
 21 Siegal, Gabriela J        12 Agua Swim Team-MR    1:26.62    1:26.35        
                  41.30     1:26.35 (45.05)                                        
 22 Lipton, Jessica R         12 Flying Dolphins-MR   1:29.02    1:28.12        
                  42.17     1:28.12 (45.95)                                        
 23 Rodriguez, Tina G         11 Twisters-MR          1:27.06    1:28.15        
                  41.38     1:28.15 (46.77)                                        
 24 Feinblatt, Carly H        12 Flying Dolphins-MR   1:30.14    1:28.28        
                  41.41     1:28.28 (46.87)                                        
 25 Wozny, Victoria           11 Twisters-MR          1:36.00    1:28.80        
                  42.41     1:28.80 (46.39)                                        
 26 Pena, Sarahe              11 Agua Swim Team-MR    1:27.95    1:28.91        
                  43.00     1:28.91 (45.91)                                        
 27 Safovich, Polina F        11 Agua Swim Team-MR    1:28.89    1:29.23        
                  42.71     1:29.23 (46.52)                                        
 28 Morel, Amanda M           11 Agua Swim Team-MR    1:30.16    1:29.53        
                  41.75     1:29.53 (47.78)                                        
 29 Van Tassell, Amanda J     12 WAC-MR               1:34.66    1:29.86        
                  43.50     1:29.86 (46.36)                                        
 30 Gullickson, Lauren        12 WAC-MR               1:33.08    1:31.04        
                  43.32     1:31.04 (47.72)                                        
 31 Larkin, Catherine D       12 Middies-MR           1:31.51    1:31.65        
                  43.21     1:31.65 (48.44)                                        
 32 McCarthy, Daneila         11 Middies-MR           1:33.99    1:31.85        
                  44.40     1:31.85 (47.45)                                        
 33 Klinovsky, Katarina       12 Agua Swim Team-MR    1:37.57    1:32.25        
                  43.81     1:32.25 (48.44)                                        
 34 Lan, Serena               12 Agua Swim Team-MR    1:31.40    1:32.27        
                  43.83     1:32.27 (48.44)                                        
 35 Abbas, Radwa              11 WAC-MR               1:34.08    1:32.37        
                  44.19     1:32.37 (48.18)                                        
 36 Robert, Jessica           12 Agua Swim Team-MR    1:30.38    1:32.80        
                  44.85     1:32.80 (47.95)                                        
 37 Dorsey, Kai V             12 Agua Swim Team-MR    1:35.52    1:33.23        
                  42.63     1:33.23 (50.60)                                        
 38 Weisstuch, Caroline F     12 Middies-MR           1:35.48    1:33.65        
                  44.29     1:33.65 (49.36)                                        
 39 Salimi, Sarah W           11 Middies-MR           1:34.71    1:34.52        
                  44.15     1:34.52 (50.37)                                        
 40 Healy, Elena N            12 Agua Swim Team-MR    1:37.29    1:35.47        
                  44.39     1:35.47 (51.08)                                        
 41 Pagano, Alexa R           11 NYCC-MR              1:44.17    1:36.87        
                  46.97     1:36.87 (49.90)                                        
 42 Bay, Alexandria M         12 Agua Swim Team-MR    1:45.85    1:37.23        
                  46.11     1:37.23 (51.12)                                        
 43 Everson, Sara H           11 Agua Swim Team-MR    1:40.27    1:38.26        
                  46.71     1:38.26 (51.55)                                        
 44 Su, Kaity                 11 Middies-MR           1:42.42    1:38.37        
                  46.25     1:38.37 (52.12)                                        
 45 Rachlin, Amanda M         12 Middies-MR           1:33.92    1:38.39        
                  46.26     1:38.39 (52.13)                                        
 46 Lee, Songhee              11 Twisters-MR               NT    1:38.68        
                  46.52     1:38.68 (52.16)                                        
 47 Knobler, Sera A           11 Agua Swim Team-MR    1:39.87    1:39.15        
                  48.04     1:39.15 (51.11)                                        
 48 Steinbrinker, Tabea F     11 Middies-MR           1:36.36    1:39.52        
                  46.85     1:39.52 (52.67)                                        
 49 Futterman, Aidan G        11 Agua Swim Team-MR    1:35.00    1:40.47        
                  48.45     1:40.47 (52.02)                                        
 50 Cusumano, Alexandra       11 WAC-MR               1:41.78    1:42.07        
                  47.99     1:42.07 (54.08)                                        
 51 Rogers, Ava K             11 Kraken-MR            1:39.50    1:42.74        
                  47.40     1:42.74 (55.34)                                        
 52 Lane, Natasha *           11 Agua Swim Team-MR    1:42.79    1:42.81        
                  47.63     1:42.81 (55.18)                                        
 53 Titone, Morgan K          11 Middies-MR           1:43.51    1:43.29        
                  50.05     1:43.29 (53.24)                                        
 54 Cornelis, Sofie A         12 Kraken-MR            1:44.00    1:44.04        
                  48.04     1:44.04 (56.00)                                        
 55 Khan, Sabeen A            11 Middies-MR           1:41.92    1:44.40        
                  48.60     1:44.40 (55.80)                                        
 56 Reginensi, Margot O       11 Agua Swim Team-MR    1:45.00    1:44.65        
                  50.21     1:44.65 (54.44)                                        
 57 Drexler, Victoria A       11 NYCC-MR              1:45.77    1:45.40        
                  50.26     1:45.40 (55.14)                                        
 58 Hidalgo, Mia N            11 UNLGA-MR             1:50.29    1:45.85        
                  50.31     1:45.85 (55.54)                                        
 59 Fetterman, Lucy D         11 Kraken-MR            1:42.00    1:52.02        
                  52.16     1:52.02 (59.86)                                        
 60 Frechette, Evangeline H   11 NYCC-MR              1:52.21    1:54.80        
                  54.36   1:54.80 (1:00.44)                                        
 61 Hall, Emma M              11 Middies-MR           2:27.17    2:41.30        
                1:16.25   2:41.30 (1:25.05)                                        
 -- Hainemann, Saskia A       11 Agua Swim Team-MR    1:54.90         DQ        
      One hand touch
                  53.76        DQ (1:01.76)                                        
 -- Young, Nathalie H         12 Flying Dolphins-MR   1:35.00         DQ        
      One hand touch
                  52.15          DQ (57.42)                                        
 -- O'Meara, Sappha E         12 Flying Dolphins-MR   1:21.29         NS        
 -- Tobori, Kanae             12 Middies-MR           1:37.85         NS        
 -- Harrington, Erin          11 WAC-MR               1:40.86         NS        
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Lipton, Jessica R         12 Flying Dolphins-MR        NT      32.63        
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Broderick, Amanda K       11 Middies-MR             30.58      30.96        
  2 Safovich, Polina F        11 Agua Swim Team-MR      31.34      31.48        
  3 Klinovsky, Katarina       12 Agua Swim Team-MR      32.00      31.89        
  4 Eguchi, Lydia             12 Agua Swim Team-MR      32.53      32.39        
  5 Lipton, Jessica R         12 Flying Dolphins-MR     32.01      32.43        
  6 Beronja, Hana             12 Agua Swim Team-MR      33.26      32.49        
  7 Weisstuch, Caroline F     12 Middies-MR             32.48      32.61        
  8 Kase, Yuma                12 Middies-MR             31.41      32.69        
  9 Siegal, Gabriela J        12 Agua Swim Team-MR      33.00      32.77        
 10 Giordano, Leta K          11 Flying Dolphins-MR     32.93      32.84        
 11 Healy, Elena N            12 Agua Swim Team-MR      43.00      32.93        
 12 Maronilla, Giselle P      11 Middies-MR             33.10      33.01        
 13 Weiss, Jessica M          11 Flying Dolphins-MR     34.52      33.15        
 14 Avezzano, Katie G         11 Middies-MR             31.13      33.31        
 15 Lu, Sifan                 12 Agua Swim Team-MR      37.20      33.62        
 16 Maronilla, Juliana P      12 Middies-MR             33.14      33.82        
 16 Kelly, Jordan A           12 Agua Swim Team-MR      34.10      33.82        
 18 Van Tassell, Amanda J     12 WAC-MR                 33.09      33.91        
 19 deFreitas, Emma           11 WAC-MR                 36.00      33.94        
 20 Isom, Gabrielle I         12 Agua Swim Team-MR      34.17      34.20        
 21 Van Tassell, Gabrielle A  11 WAC-MR                 35.20      34.69        
 22 Paholak, Milah V          12 Agua Swim Team-MR      36.93      34.75        
 23 Pace, Theresa M           11 Middies-MR             37.72      34.79        
 24 Sherpa, Alison T          12 Twisters-MR            34.92      35.76        
 25 Wozny, Victoria           11 Twisters-MR            38.00      35.85        
 26 Low, Kelly                11 NYCC-MR                38.32      35.90        
 27 Abbas, Radwa              11 WAC-MR                 46.28      35.98        
 28 Tobori, Kanae             12 Middies-MR             36.95      36.04        
 29 Bay, Alexandria M         12 Agua Swim Team-MR      36.24      36.11        
 30 Salimi, Sarah W           11 Middies-MR             36.09      36.25        
 31 Robert, Jessica           12 Agua Swim Team-MR      38.79      36.26        
 32 Soriano, Thalia G         12 NYCC-MR                36.35      36.29        
 33 Kuo, Elizabeth F          12 Agua Swim Team-MR      36.85      36.30        
 34 Dorsey, Kai V             12 Agua Swim Team-MR      38.17      37.11        
 35 Feinblatt, Carly H        12 Flying Dolphins-MR     38.28      37.15        
 36 Cusumano, Alexandra       11 WAC-MR                 39.53      37.31        
 37 Larkin, Catherine D       12 Middies-MR             39.09      37.89        
 38 Rachlin, Amanda M         12 Middies-MR             37.55      38.03        
 39 Hosking, Amy E            12 Flying Dolphins-MR     37.00      38.34        
 40 Talus, Shreya R           11 Middies-MR             40.17      39.28        
 41 McCarthy, Daneila         11 Middies-MR             42.26      39.36        
 42 Young, Nathalie H         12 Flying Dolphins-MR     39.03      39.79        
 43 Pagano, Alexa R           11 NYCC-MR                43.89      40.14        
 44 Mamone, Julia A           11 Twisters-MR            41.59      41.29        
 45 Steinbrinker, Tabea F     11 Middies-MR             42.74      41.47        
 46 Fawer, Hallie             11 Agua Swim Team-MR      42.00      41.79        
 47 Patel, Shreeja N          11 Agua Swim Team-MR      43.49      41.86        
 48 Lin, Tiffany              11 Twisters-MR            50.50      43.57        
 49 Drexler, Victoria A       11 NYCC-MR                44.52      45.26        
 50 Khan, Sabeen A            11 Middies-MR             45.32      45.37        
 51 Hainemann, Saskia A       11 Agua Swim Team-MR      49.00      46.02        
 52 Gorodetskiy, Ada          11 WAC-MR                 55.00      47.48        
 53 Lane, Natasha *           11 Agua Swim Team-MR      48.79      47.69        
 54 Conoway, Shaina E         11 WAC-MR                    NT      57.30        
 -- Su, Kaity                 11 Middies-MR             42.52         DQ        
      One hand touch
 -- Jia, Kaity                12 Twisters-MR            34.00         NS        
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Broderick, Amanda K       11 Middies-MR           1:11.89    1:09.19        
                  31.92     1:09.19 (37.27)                                        
  2 Hare, Maia                12 Manhattan Makos-MR   1:18.97    1:10.53        
                  31.55     1:10.53 (38.98)                                        
  3 Lipton, Jessica R         12 Flying Dolphins-MR   1:11.89    1:10.93        
                  33.40     1:10.93 (37.53)                                        
  4 Eguchi, Lydia             12 Agua Swim Team-MR    1:12.20    1:10.95        
                  32.77     1:10.95 (38.18)                                        
  5 Suarez-Rebling, Mariana   12 Agua Swim Team-MR    1:14.90    1:12.93        
                  35.30     1:12.93 (37.63)                                        
  6 Giordano, Leta K          11 Flying Dolphins-MR   1:12.29    1:13.34        
                  33.66     1:13.34 (39.68)                                        
  7 Avezzano, Katie G         11 Middies-MR           1:12.21    1:14.24        
                  33.84     1:14.24 (40.40)                                        
  8 Elmassry, Jasmine         11 Agua Swim Team-MR    1:30.00    1:15.21        
                  34.70     1:15.21 (40.51)                                        
  9 Maronilla, Giselle P      11 Middies-MR           1:15.50    1:16.38        
                  35.09     1:16.38 (41.29)                                        
 10 Van Tassell, Amanda J     12 WAC-MR               1:19.25    1:17.55        
                  35.68     1:17.55 (41.87)                                        
 11 Weisstuch, Caroline F     12 Middies-MR           1:16.56    1:18.08        
                  35.99     1:18.08 (42.09)                                        
 12 Klinovsky, Katarina       12 Agua Swim Team-MR    1:18.53    1:20.03        
                  36.51     1:20.03 (43.52)                                        
 13 Bay, Alexandria M         12 Agua Swim Team-MR    1:23.30    1:20.49        
                  36.64     1:20.49 (43.85)                                        
 14 Abbas, Radwa              11 WAC-MR               1:29.98    1:20.92        
                  36.74     1:20.92 (44.18)                                        
 15 Isom, Gabrielle I         12 Agua Swim Team-MR    1:23.72    1:21.46        
                  35.26     1:21.46 (46.20)                                        
 16 Kuo, Elizabeth F          12 Agua Swim Team-MR    1:28.11    1:22.43        
                  39.16     1:22.43 (43.27)                                        
 17 Xu, Emily                 12 NYCC-MR              1:19.40    1:23.10        
                  37.89     1:23.10 (45.21)                                        
 18 deFreitas, Emma           11 WAC-MR               1:24.92    1:23.75        
                  37.14     1:23.75 (46.61)                                        
 19 Salimi, Sarah W           11 Middies-MR           1:25.12    1:25.04        
                  38.47     1:25.04 (46.57)                                        
 20 Sherpa, Alison T          12 Twisters-MR          1:35.81    1:25.43        
                  38.89     1:25.43 (46.54)                                        
 21 Dorsey, Kai V             12 Agua Swim Team-MR    1:33.26    1:27.90        
                  39.02     1:27.90 (48.88)                                        
 22 Larkin, Catherine D       12 Middies-MR           1:32.37    1:28.60        
                  39.07     1:28.60 (49.53)                                        
 23 Patel, Shreeja N          11 Agua Swim Team-MR    1:45.13    1:34.94        
                  44.66     1:34.94 (50.28)                                        
 24 Mamone, Julia A           11 Twisters-MR          1:34.87    1:36.02        
                  44.08     1:36.02 (51.94)                                        
 25 Rachlin, Amanda M         12 Middies-MR           1:36.23    1:37.09        
                  39.89     1:37.09 (57.20)                                        
 -- Maronilla, Juliana P      12 Middies-MR           1:17.78         DQ        
      Non-simultaneous arms
                  36.50          DQ (43.93)                                        
 -- O'Meara, Sappha E         12 Flying Dolphins-MR   1:26.31         NS        
 -- Siegal, Gabriela J        12 Agua Swim Team-MR    1:17.00         NS        
 -- Harrington, Erin          11 WAC-MR                    NT         NS        
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Suarez-Rebling, Mariana   12 Agua Swim Team-MR    2:31.69    2:30.18        
                  33.11     1:11.23 (38.12)     1:56.16 (44.93)     2:30.18 (34.02)
  2 Schubert, Olivia C        11 WAC-MR               2:39.54    2:32.31        
                  32.30     1:12.18 (39.88)     1:57.37 (45.19)     2:32.31 (34.94)
  3 Eguchi, Lydia             12 Agua Swim Team-MR    2:35.33    2:34.19        
                  34.14     1:14.56 (40.42)     1:58.91 (44.35)     2:34.19 (35.28)
  4 Safovich, Polina F        11 Agua Swim Team-MR    2:38.50    2:34.94        
                  32.40     1:11.67 (39.27)     2:01.33 (49.66)     2:34.94 (33.61)
  5 Elmassry, Jasmine         11 Agua Swim Team-MR    2:42.00    2:35.94        
                  36.10     1:19.04 (42.94)     2:01.16 (42.12)     2:35.94 (34.78)
  6 Kase, Yuma                12 Middies-MR           2:33.15    2:36.42        
                  33.85     1:13.79 (39.94)     1:59.15 (45.36)     2:36.42 (37.27)
  7 Siegal, Gabriela J        12 Agua Swim Team-MR    2:40.99    2:36.64        
                  34.67     1:14.97 (40.30)     2:03.02 (48.05)     2:36.64 (33.62)
  8 Kelly, Jordan A           12 Agua Swim Team-MR    2:36.75    2:36.83        
                  34.02     1:14.99 (40.97)     2:00.11 (45.12)     2:36.83 (36.72)
  9 Avezzano, Katie G         11 Middies-MR           2:37.33    2:37.63        
                  34.21     1:12.60 (38.39)     2:00.40 (47.80)     2:37.63 (37.23)
 10 Beronja, Hana             12 Agua Swim Team-MR    2:43.04    2:39.47        
                  34.17     1:16.12 (41.95)     2:03.60 (47.48)     2:39.47 (35.87)
 11 Paholak, Milah V          12 Agua Swim Team-MR    2:41.55    2:40.13        
                  35.43     1:16.04 (40.61)     2:01.88 (45.84)     2:40.13 (38.25)
 12 Kuo, Elizabeth F          12 Agua Swim Team-MR    2:42.89    2:40.30        
                  37.25     1:17.33 (40.08)     2:03.98 (46.65)     2:40.30 (36.32)
 13 Rodriguez, Tina G         11 Twisters-MR          2:39.01    2:41.84        
                  35.31     1:14.08 (38.77)     2:04.58 (50.50)     2:41.84 (37.26)
 14 Robert, Jessica           12 Agua Swim Team-MR    2:43.84    2:42.58        
                  37.70     1:18.70 (41.00)     2:07.90 (49.20)     2:42.58 (34.68)
 15 Wilf, Jenna R             11 Agua Swim Team-MR    2:50.06    2:43.41        
                  37.02     1:18.26 (41.24)     2:04.45 (46.19)     2:43.41 (38.96)
 16 Xu, Emily                 12 NYCC-MR              2:44.79    2:47.46        
                  38.15     1:20.11 (41.96)     2:07.76 (47.65)     2:47.46 (39.70)
 17 Dorsey, Kai V             12 Agua Swim Team-MR    2:46.65    2:48.12        
                  38.79     1:20.97 (42.18)     2:12.87 (51.90)     2:48.12 (35.25)
 18 Sherpa, Alison T          12 Twisters-MR          2:48.25    2:49.06        
                  37.68     1:19.23 (41.55)     2:10.81 (51.58)     2:49.06 (38.25)
 19 deFreitas, Emma           11 WAC-MR               2:57.38    2:50.55        
                                1:23.24 ( )     2:12.64 (49.40)     2:50.55 (37.91)
 20 Bay, Alexandria M         12 Agua Swim Team-MR    2:56.85    2:53.08        
                                1:23.36 ( )     2:17.56 (54.20)     2:53.08 (35.52)
 21 Pitts, Emily K            12 Agua Swim Team-MR    2:55.37    2:53.74        
                                1:25.42 ( )     2:13.40 (47.98)     2:53.74 (40.34)
 22 Salimi, Sarah W           11 Middies-MR           2:54.21    2:54.18        
                  38.50     1:20.54 (42.04)     2:13.84 (53.30)     2:54.18 (40.34)
 23 Pena, Sarahe              11 Agua Swim Team-MR    2:54.74    2:55.88        
                  38.67     1:22.12 (43.45)     2:16.38 (54.26)     2:55.88 (39.50)
 24 Lan, Serena               12 Agua Swim Team-MR    2:52.47    2:57.31        
                  38.91     1:21.23 (42.32)     2:21.01 (59.78)     2:57.31 (36.30)
 25 Morel, Amanda M           11 Agua Swim Team-MR    3:01.22    3:00.16        
                                1:27.46 ( )     2:19.45 (51.99)     3:00.16 (40.71)
 26 Everson, Sara H           11 Agua Swim Team-MR    3:07.61    3:04.37        
                                1:28.67 ( )     2:23.82 (55.15)     3:04.37 (40.55)
 27 Patel, Shreeja N          11 Agua Swim Team-MR    2:59.00    3:07.02        
                                1:30.55 ( )     2:25.14 (54.59)     3:07.02 (41.88)
 28 Futterman, Aidan G        11 Agua Swim Team-MR    2:55.00    3:08.95        
                                1:30.21 ( )     2:25.17 (54.96)     3:08.95 (43.78)
 29 Reginensi, Margot O       11 Agua Swim Team-MR    3:10.00    3:20.64        
                  50.13     1:41.43 (51.30)     2:37.58 (56.15)     3:20.64 (43.06)
 30 Khan, Sabeen A            11 Middies-MR           3:21.73    3:21.04        
                  46.27     1:39.52 (53.25)     2:37.74 (58.22)     3:21.04 (43.30)
 -- Young, Nathalie H         12 Flying Dolphins-MR   2:47.83         DQ        
      Did not finish on back - back
                  41.70     1:27.14 (45.44)     2:25.21 (58.07)          DQ (42.03)
 -- Fawer, Hallie             11 Agua Swim Team-MR    3:25.00         DQ        
      Arms underwater recovery - fly
                  43.95     1:32.14 (48.19)     2:27.39 (55.25)          DQ (46.81)
 -- Siegel, Sophie H          12 Flying Dolphins-MR   2:32.98         NS        
 -- Jia, Kaity                12 Twisters-MR          2:32.64         NS        
 
Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rondina, Corinne M        15 WAC-MR                 26.68      25.75        
  2 Doherty, Kaitlin A        13 Middies-MR             25.51      25.91        
  3 Kuo, Jacqueline           15 Agua Swim Team-MR      27.34      27.07        
  4 McDonough, Colleen P      14 WAC-MR                 26.36      27.08        
  5 Feminella, Meghan C       14 WAC-MR                 26.22      27.14        
  6 Scott, Lucy E             15 Agua Swim Team-MR      26.64      27.15        
  7 Brickman, Molly E         13 Flying Dolphins-MR     26.85      27.68        
  8 Diserio, Sophia           14 Agua Swim Team-MR      27.79      27.69        
  9 Hain, Karina A            16 Agua Swim Team-MR      26.75      27.80        
 10 Kanim, Callie H           14 Middies-MR             26.99      27.83        
 11 Shehan, Olivia W          13 Agua Swim Team-MR      27.17      27.93        
 12 Suen, Katherine O         15 Middies-MR             27.15      27.98        
 13 Khal-Laayoun, Yasmina E   13 Agua Swim Team-MR      28.35      28.00        
 14 Zielonka, Magdalena       14 NYCC-MR                28.44      28.13        
 15 Pena, Jarleen B           14 Agua Swim Team-MR      27.25      28.19        
 16 Pope, Lauren A            15 Middies-MR             27.75      28.22        
 17 Coleman, Kristie          16 Agua Swim Team-MR      32.00      28.25        
 18 Decrem, Nicole            13 Middies-MR             28.46      28.52        
 19 Duran, Zoe Z              13 NYCC-MR                28.25      28.57        
 20 Nunez, Ana                16 Agua Swim Team-MR      27.28      28.80        
 21 Allen, Arnelle M          13 Agua Swim Team-MR      29.82      28.81        
 22 Myszkowski, Olivia        16 Twisters-MR            29.17      28.97        
 23 Kleckner, Sabrina G       13 Agua Swim Team-MR      28.59      29.26        
 24 Lee, Kevyn                15 NYCC-MR                28.74      29.27        
 25 Lin, Erica S              13 NYCC-MR                29.07      29.46        
 26 Decrem, Danielle H        16 Middies-MR             29.56      29.57        
 27 Borter, Gabriella E       13 Agua Swim Team-MR      29.16      29.68        
 28 Sun, Wanlin               13 NYCC-MR                29.12      29.70        
 29 Yeoh-Wang, Jenny Y        15 Agua Swim Team-MR      29.81      29.71        
 30 Ocampo, Julie R           18 Agua Swim Team-MR      29.00      29.75        
 31 Damsky, Abby K            14 Agua Swim Team-MR      29.14      29.77        
 32 Cirone, Alexandra         14 Agua Swim Team-MR      27.85      29.95        
 33 Altman-Kurosaki, Hannah   17 Agua Swim Team-MR      29.77      30.08        
 34 Schmitt, Katherine M      17 Agua Swim Team-MR      27.97      30.30        
 35 Olsewski, Ali C           15 Middies-MR             29.84      30.48        
 36 Weiss, Jessica M          11 Flying Dolphins-MR     30.00      30.63        
 37 Howe, Campbell C          13 Agua Swim Team-MR      29.71      30.64        
 37 Pruitt, Maya L            15 Twisters-MR            31.11      30.64        
 39 Yang, Caroline Y          13 Agua Swim Team-MR      35.00      30.72        
 40 Cusumano, Nicole          13 WAC-MR                 30.29      30.80        
 41 Feminella, Lindsay M      13 WAC-MR                 30.36      30.83        
 42 Cavanaugh, Katherine      13 WAC-MR                 31.33      30.91        
 43 Dell'Orto, Christina M    14 Middies-MR             29.74      30.95        
 44 Schmitt, Rosie H          14 Agua Swim Team-MR      30.90      31.05        
 45 Watson, Kia A             13 Twisters-MR            30.69      31.16        
 46 Baldwin, Emilia M         13 Agua Swim Team-MR      30.96      32.09        
 47 Magued Sobhy, Mira S      14 Twisters-MR            31.07      32.35        
 48 Tellez, Ivanna D          17 Twisters-MR            31.67      32.75        
 49 Dwarica, Tyla K           13 NYCC-MR                32.33      33.11        
 50 Villarreal, Rose Marie M  13 WAC-MR                 33.46      33.22        
 51 Lai, Alicia X             14 NYCC-MR                   NT      33.34        
 52 Ujkaj, Ilda               15 Agua Swim Team-MR      33.29      34.36        
 53 Magued Sobhy, Rita S      15 Twisters-MR            34.14      34.53        
 54 LaGuerre, Gabrielle       17 Agua Swim Team-MR      32.27      34.92        
 55 Dayton, Paige V           14 Agua Swim Team-MR      34.03      34.99        
 56 Kreider, Catherine M      10 NYCC-MR                35.29      36.23        
 57 Skrivanek, Angela G       13 Agua Swim Team-MR      37.73      37.82        
 -- Byrne, Theresa A          13 Agua Swim Team-MR      30.18         DQ        
      False start
 -- Nasopoula, Rigopoula      13 WAC-MR                 35.05         NS        
 -- Howe, Ritchey F           16 Agua Swim Team-MR      25.79         NS        
 -- Kadrich, Emina            16 Twisters-MR            28.33         NS        
 -- Cespedas, Isabel          13 Seals-MR               33.12         NS        
 -- Wong, Jodie               14 Twisters-MR            31.85         NS        
 -- Teng, Rebecca Y           17 Agua Swim Team-MR      25.67         NS        
 -- Goldberg, Lydia           14 Agua Swim Team-MR      34.47         NS        
 
Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Doherty, Kaitlin A        13 Middies-MR             55.03      56.24        
                  26.82       56.24 (29.42)                                        
  2 Kuo, Jacqueline           15 Agua Swim Team-MR      58.17      57.89        
                  28.09       57.89 (29.80)                                        
  3 Feminella, Meghan C       14 WAC-MR                 56.65      58.79        
                  28.12       58.79 (30.67)                                        
  4 Rodriguez, Keannie M      14 Agua Swim Team-MR      57.65      59.06        
                  29.19       59.06 (29.87)                                        
  5 Martinez, Adrianna        15 Agua Swim Team-MR      59.27      59.92        
                  28.70       59.92 (31.22)                                        
  6 Shehan, Olivia W          13 Agua Swim Team-MR      58.69      59.97        
                  29.32       59.97 (30.65)                                        
  7 Kanim, Callie H           14 Middies-MR             58.36    1:00.19        
                  29.10     1:00.19 (31.09)                                        
  8 McDonough, Colleen P      14 WAC-MR                 57.70    1:00.40        
                  28.84     1:00.40 (31.56)                                        
  9 Suen, Katherine O         15 Middies-MR             58.47    1:00.48        
                  28.96     1:00.48 (31.52)                                        
 10 Becerra, Lauren M         15 Middies-MR             59.72    1:00.49        
                  29.24     1:00.49 (31.25)                                        
 11 Coleman, Kristie          16 Agua Swim Team-MR    1:09.00    1:00.77        
                  29.24     1:00.77 (31.53)                                        
 12 Catarinacchio, Jessica R  12 Middies-MR           1:00.00    1:00.88        
                  29.38     1:00.88 (31.50)                                        
 13 Scott, Lucy E             15 Agua Swim Team-MR      57.55    1:01.05        
                  28.79     1:01.05 (32.26)                                        
 14 Zielonka, Magdalena       14 NYCC-MR              1:03.02    1:01.46        
                  29.60     1:01.46 (31.86)                                        
 15 Nunez, Ana                16 Agua Swim Team-MR      57.68    1:01.56        
                  29.67     1:01.56 (31.89)                                        
 16 Diserio, Sophia           14 Agua Swim Team-MR    1:02.87    1:01.72        
                  29.36     1:01.72 (32.36)                                        
 17 Khal-Laayoun, Yasmina E   13 Agua Swim Team-MR    1:02.09    1:01.73        
                  29.73     1:01.73 (32.00)                                        
 18 Kleckner, Sabrina G       13 Agua Swim Team-MR    1:02.87    1:01.86        
                  29.78     1:01.86 (32.08)                                        
 19 Walsh, Georgina           14 NYCC-MR              1:01.56    1:02.44        
                  29.55     1:02.44 (32.89)                                        
 19 Decrem, Nicole            13 Middies-MR           1:02.14    1:02.44        
                  29.66     1:02.44 (32.78)                                        
 21 Myszkowski, Olivia        16 Twisters-MR          1:04.49    1:02.66        
                  29.77     1:02.66 (32.89)                                        
 22 Cruz, Brigitti S          14 Twisters-MR            59.83    1:02.69        
                  30.41     1:02.69 (32.28)                                        
 23 Ocampo, Julie R           18 Agua Swim Team-MR         NT    1:02.98        
                  30.43     1:02.98 (32.55)                                        
 24 Wisell, Catherine A       16 Middies-MR           1:03.46    1:03.07        
                  30.50     1:03.07 (32.57)                                        
 25 Schmitt, Katherine M      17 Agua Swim Team-MR    1:00.32    1:04.13        
                  30.47     1:04.13 (33.66)                                        
 26 Allen, Arnelle M          13 Agua Swim Team-MR    1:06.73    1:04.29        
                  30.66     1:04.29 (33.63)                                        
 27 Duran, Zoe Z              13 NYCC-MR              1:02.96    1:04.32        
                  30.61     1:04.32 (33.71)                                        
 28 Pena, Jarleen B           14 Agua Swim Team-MR    1:00.48    1:04.34        
                  29.77     1:04.34 (34.57)                                        
 29 Lin, Erica S              13 NYCC-MR              1:03.19    1:04.55        
                  31.04     1:04.55 (33.51)                                        
 30 Kadrich, Emina            16 Twisters-MR          1:03.24    1:04.56        
                  31.12     1:04.56 (33.44)                                        
 31 Borter, Gabriella E       13 Agua Swim Team-MR    1:03.83    1:04.83        
                  31.11     1:04.83 (33.72)                                        
 32 Bruce, Kaylie             16 WAC-MR               1:05.42    1:04.88        
                  30.15     1:04.88 (34.73)                                        
 33 Damsky, Abby K            14 Agua Swim Team-MR    1:04.37    1:05.06        
                  31.82     1:05.06 (33.24)                                        
 33 Altman-Kurosaki, Hannah   17 Agua Swim Team-MR    1:03.90    1:05.06        
                  31.70     1:05.06 (33.36)                                        
 35 Byrne, Theresa A          13 Agua Swim Team-MR    1:05.62    1:05.77        
                  31.49     1:05.77 (34.28)                                        
 36 Decrem, Danielle H        16 Middies-MR           1:03.52    1:05.95        
                  31.25     1:05.95 (34.70)                                        
 37 Cusumano, Nicole          13 WAC-MR               1:07.26    1:06.33        
                  31.21     1:06.33 (35.12)                                        
 38 Cavanaugh, Katherine      13 WAC-MR               1:07.41    1:07.03        
                  31.75     1:07.03 (35.28)                                        
 39 Pruitt, Maya L            15 Twisters-MR          1:10.64    1:08.13        
                  32.11     1:08.13 (36.02)                                        
 40 Tellez, Ivanna D          17 Twisters-MR          1:08.98    1:08.14        
                  33.70     1:08.14 (34.44)                                        
 41 Dell'Orto, Christina M    14 Middies-MR           1:04.15    1:08.38        
                  32.21     1:08.38 (36.17)                                        
 42 Howe, Campbell C          13 Agua Swim Team-MR    1:09.81    1:08.78        
                  32.59     1:08.78 (36.19)                                        
 43 Watson, Kia A             13 Twisters-MR          1:09.32    1:09.52        
                  33.54     1:09.52 (35.98)                                        
 44 Feminella, Lindsay M      13 WAC-MR               1:07.17    1:09.64        
                  33.39     1:09.64 (36.25)                                        
 45 Monfiletto, Angela        13 WAC-MR               1:07.67    1:09.90        
                  33.81     1:09.90 (36.09)                                        
 46 Jolley, Jasmine L         13 UNLGA-MR             1:07.34    1:10.03        
                  33.57     1:10.03 (36.46)                                        
 47 Loginova, Maria           14 Aquaflames-MR        1:14.24    1:10.34        
                  33.27     1:10.34 (37.07)                                        
 48 Baldwin, Emilia M         13 Agua Swim Team-MR    1:09.12    1:10.44        
                  33.05     1:10.44 (37.39)                                        
 49 Schmitt, Rosie H          14 Agua Swim Team-MR    1:08.95    1:11.04        
                  33.68     1:11.04 (37.36)                                        
 50 Galen, Eve I              13 Agua Swim Team-MR    1:09.08    1:12.54        
                  34.33     1:12.54 (38.21)                                        
 51 Dziak, Marta              13 Twisters-MR          1:09.52    1:12.60        
                  34.49     1:12.60 (38.11)                                        
 52 Peteya, Elizabeth         16 WAC-MR               1:09.84    1:12.94        
                  35.20     1:12.94 (37.74)                                        
 53 Rosenblum, Danielle M     13 Middies-MR           1:11.04    1:14.75        
                  35.33     1:14.75 (39.42)                                        
 54 Chiu, Caroline            14 Twisters-MR          1:14.69    1:15.53        
                  35.15     1:15.53 (40.38)                                        
 55 Dwarica, Tyla K           13 NYCC-MR              1:14.68    1:15.78        
                  35.93     1:15.78 (39.85)                                        
 56 Villarreal, Rose Marie M  13 WAC-MR               1:13.95    1:16.26        
                  36.56     1:16.26 (39.70)                                        
 57 LaGuerre, Gabrielle       17 Agua Swim Team-MR    1:15.00    1:17.33        
                  38.50     1:17.33 (38.83)                                        
 58 Magued Sobhy, Mira S      14 Twisters-MR          1:09.98    1:17.52        
                  35.64     1:17.52 (41.88)                                        
 59 Magued Sobhy, Rita S      15 Twisters-MR          1:15.04    1:17.94        
                  36.61     1:17.94 (41.33)                                        
 60 Weiss, Emily N             8 Flying Dolphins-MR   1:19.77    1:21.54        
                  37.81     1:21.54 (43.73)                                        
 61 Skrivanek, Angela G       13 Agua Swim Team-MR    1:23.11    1:22.94        
                  38.87     1:22.94 (44.07)                                        
 62 Juang, Michelle            9 Aquaflames-MR        1:36.55    1:39.91        
                  47.51     1:39.91 (52.40)                                        
 63 Collmar, Yilinna           6 Aquaflames-MR        1:45.43    1:46.00        
                  50.79     1:46.00 (55.21)                                        
 64 Juang, Samantha            8 Aquaflames-MR        1:44.60    1:48.30        
                  52.92     1:48.30 (55.38)                                        
 65 Wang, Lynne                8 Aquaflames-MR        2:00.16    1:57.20        
                  54.78   1:57.20 (1:02.42)                                        
 -- Gutierrez, Valentina      13 Twisters-MR          1:16.92         NS        
 
Girls 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Cavanaugh, Katherine      13 WAC-MR                    NT    1:06.55        
                  31.99     1:06.55 (34.56)                                        
 
Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Caputo, Krista            16 WAC-MR               1:58.95    2:00.19        
                  27.40       57.29 (29.89)     1:28.50 (31.21)     2:00.19 (31.69)
  2 Doherty, Kaitlin A        13 Middies-MR           2:00.94    2:03.08        
                  27.58       58.18 (30.60)     1:30.78 (32.60)     2:03.08 (32.30)
  3 McDonough, Colleen P      14 WAC-MR               2:04.60    2:04.90        
                  29.28     1:00.97 (31.69)     1:32.63 (31.66)     2:04.90 (32.27)
  4 Kuo, Jacqueline           15 Agua Swim Team-MR    2:04.86    2:05.61        
                  29.37     1:01.18 (31.81)     1:33.63 (32.45)     2:05.61 (31.98)
  5 Shehan, Olivia W          13 Agua Swim Team-MR    2:05.84    2:07.17        
                  30.28     1:02.98 (32.70)     1:35.18 (32.20)     2:07.17 (31.99)
  6 Feminella, Meghan C       14 WAC-MR               2:02.91    2:07.41        
                  28.93     1:00.67 (31.74)     1:33.50 (32.83)     2:07.41 (33.91)
  7 Kanim, Callie H           14 Middies-MR           2:05.49    2:07.56        
                  29.50     1:01.86 (32.36)     1:34.89 (33.03)     2:07.56 (32.67)
  8 Nunez, Ana                16 Agua Swim Team-MR    2:03.61    2:09.48        
                  30.53     1:03.19 (32.66)     1:36.39 (33.20)     2:09.48 (33.09)
  9 Martinez, Adrianna        15 Agua Swim Team-MR    2:10.62    2:09.60        
                  30.07     1:03.22 (33.15)     1:36.39 (33.17)     2:09.60 (33.21)
 10 Scott, Lucy E             15 Agua Swim Team-MR    2:05.43    2:09.64        
                  28.82     1:01.77 (32.95)     1:35.91 (34.14)     2:09.64 (33.73)
 11 Catarinacchio, Jessica R  12 Middies-MR           2:11.98    2:13.54        
                  29.82     1:03.73 (33.91)     1:38.78 (35.05)     2:13.54 (34.76)
 12 Lee, Kevyn                15 NYCC-MR              2:14.44    2:13.58        
                  31.04     1:05.09 (34.05)     1:40.98 (35.89)     2:13.58 (32.60)
 13 Khal-Laayoun, Yasmina E   13 Agua Swim Team-MR    2:14.41    2:13.80        
                  30.53     1:04.54 (34.01)     1:40.81 (36.27)     2:13.80 (32.99)
 14 Coleman, Kristie          16 Agua Swim Team-MR    2:25.00    2:13.97        
                  29.31     1:03.49 (34.18)     1:39.37 (35.88)     2:13.97 (34.60)
 15 Ocampo, Julie R           18 Agua Swim Team-MR    2:22.00    2:15.50        
                1:06.01     1:40.96 (34.95)     2:15.50 (34.54)                    
 16 Decrem, Nicole            13 Middies-MR           2:15.52    2:15.91        
                  30.68     1:04.80 (34.12)     1:40.61 (35.81)     2:15.91 (35.30)
 17 Walsh, Georgina           14 NYCC-MR              2:14.29    2:17.15        
                  31.07     1:05.37 (34.30)     1:41.69 (36.32)     2:17.15 (35.46)
 18 Lin, Erica S              13 NYCC-MR              2:18.66    2:18.73        
                  31.72     1:07.53 (35.81)     1:43.26 (35.73)     2:18.73 (35.47)
 19 Pena, Jarleen B           14 Agua Swim Team-MR    2:12.48    2:18.87        
                  29.95     1:04.01 (34.06)     1:40.53 (36.52)     2:18.87 (38.34)
 20 Byrne, Theresa A          13 Agua Swim Team-MR    2:21.21    2:19.68        
                1:06.67     1:43.54 (36.87)     2:19.68 (36.14)                    
 21 Schmitt, Katherine M      17 Agua Swim Team-MR    2:14.67    2:20.08        
                  30.83     1:05.65 (34.82)     1:42.51 (36.86)     2:20.08 (37.57)
 22 Borter, Gabriella E       13 Agua Swim Team-MR    2:20.99    2:20.91        
                1:06.48     1:43.43 (36.95)     2:20.91 (37.48)                    
 23 Damsky, Abby K            14 Agua Swim Team-MR    2:20.86    2:20.92        
                1:08.95     1:47.07 (38.12)     2:20.92 (33.85)                    
 24 Sun, Wanlin               13 NYCC-MR              2:17.60    2:21.27        
                  31.79     1:07.17 (35.38)     1:44.15 (36.98)     2:21.27 (37.12)
 25 Decrem, Danielle H        16 Middies-MR           2:18.94    2:21.53        
                1:06.54     1:43.93 (37.39)     2:21.53 (37.60)                    
 26 Olsewski, Ali C           15 Middies-MR           2:26.01    2:23.63        
                  32.62     1:08.86 (36.24)     1:46.81 (37.95)     2:23.63 (36.82)
 27 Tellez, Ivanna D          17 Twisters-MR          2:24.88    2:24.69        
                  33.52     1:10.21 (36.69)     1:47.63 (37.42)     2:24.69 (37.06)
 28 Monfiletto, Angela        13 WAC-MR               2:24.07    2:25.29        
                  33.24     1:10.04 (36.80)     1:48.13 (38.09)     2:25.29 (37.16)
 29 Dell'Orto, Christina M    14 Middies-MR           2:17.34    2:25.63        
                  32.07     1:08.27 (36.20)     1:46.96 (38.69)     2:25.63 (38.67)
 30 Allen, Arnelle M          13 Agua Swim Team-MR    2:29.40    2:26.79        
                  32.40     1:08.40 (36.00)     1:46.85 (38.45)     2:26.79 (39.94)
 31 Diserio, Sophia           14 Agua Swim Team-MR    2:19.17    2:28.50        
                1:10.46     1:49.93 (39.47)     2:28.50 (38.57)                    
 32 Feminella, Lindsay M      13 WAC-MR               2:27.43    2:29.03        
                  34.68     1:13.65 (38.97)     1:52.28 (38.63)     2:29.03 (36.75)
 33 Schmitt, Rosie H          14 Agua Swim Team-MR    2:28.24    2:29.46        
                  33.31     1:10.60 (37.29)     1:50.24 (39.64)     2:29.46 (39.22)
 34 Cavanaugh, Katherine      13 WAC-MR               2:30.65    2:32.27        
                  31.79     1:08.79 (37.00)     1:50.24 (41.45)     2:32.27 (42.03)
 35 Cusumano, Nicole          13 WAC-MR               2:38.76    2:32.49        
                  33.33     1:11.45 (38.12)     1:52.33 (40.88)     2:32.49 (40.16)
 36 Baldwin, Emilia M         13 Agua Swim Team-MR    2:29.50    2:33.02        
                  33.98     1:12.03 (38.05)     1:52.70 (40.67)     2:33.02 (40.32)
 37 Howe, Campbell C          13 Agua Swim Team-MR    2:51.52    2:37.82        
                  34.35     1:14.67 (40.32)     1:57.70 (43.03)     2:37.82 (40.12)
 38 Magued Sobhy, Mira S      14 Twisters-MR          2:35.96    2:37.87        
                  34.95     1:15.45 (40.50)     1:58.18 (42.73)     2:37.87 (39.69)
 39 Villarreal, Rose Marie M  13 WAC-MR               2:40.88    2:44.46        
                  37.37     1:19.15 (41.78)     2:02.62 (43.47)     2:44.46 (41.84)
 40 LaGuerre, Gabrielle       17 Agua Swim Team-MR    2:46.17    2:46.45        
                  39.40     1:22.91 (43.51)     2:06.76 (43.85)     2:46.45 (39.69)
 41 Dwarica, Tyla K           13 NYCC-MR              2:51.36    2:46.88        
                  36.34     1:17.45 (41.11)     2:02.30 (44.85)     2:46.88 (44.58)
 42 Wong, Jodie               14 Twisters-MR          2:38.79    2:50.26        
                  37.24     1:19.54 (42.30)     2:05.24 (45.70)     2:50.26 (45.02)
 43 Dayton, Paige V           14 Agua Swim Team-MR    2:50.58    2:54.54        
                  39.11     1:24.03 (44.92)     2:10.62 (46.59)     2:54.54 (43.92)
 44 Skrivanek, Angela G       13 Agua Swim Team-MR    3:00.08    2:59.15        
                  40.33     1:25.72 (45.39)     2:12.24 (46.52)     2:59.15 (46.91)
 45 Ujkaj, Ilda               15 Agua Swim Team-MR    2:45.00    3:00.02        
                  37.06     1:21.66 (44.60)     2:11.06 (49.40)     3:00.02 (48.96)
 -- Yeoh-Wang, Jenny Y        15 Agua Swim Team-MR    2:20.00         NS        
 -- Duran, Zoe Z              13 NYCC-MR              2:25.43         NS        
 -- Fuchs, Amanda B           14 Agua Swim Team-MR    2:08.58         NS        
 -- Teng, Rebecca Y           17 Agua Swim Team-MR    2:01.69         NS        
 -- Altman-Kurosaki, Hannah   17 Agua Swim Team-MR    2:15.64         NS        
 -- Nasopoula, Rigopoula      13 WAC-MR               3:10.00         NS        
 -- Howe, Ritchey F           16 Agua Swim Team-MR    2:06.56         NS        
 -- Hew, Madeleine            13 WAC-MR               2:23.34         NS        
 
Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rodriguez, Keannie M      14 Agua Swim Team-MR    5:23.06    5:23.12        
                  30.19     1:02.23 (32.04)     1:34.07 (31.84)     2:06.60 (32.53)
        2:39.39 (32.79)     3:12.56 (33.17)     3:45.32 (32.76)     4:18.38 (33.06)
        4:51.29 (32.91)     5:23.12 (31.83)                                        
  2 Kuo, Jacqueline           15 Agua Swim Team-MR    5:39.31    5:30.42        
                  30.07     1:02.95 (32.88)     1:36.51 (33.56)     2:10.19 (33.68)
        2:43.93 (33.74)     3:17.65 (33.72)     3:51.26 (33.61)     4:25.06 (33.80)
        4:58.50 (33.44)     5:30.42 (31.92)                                        
  3 Nunez, Ana                16 Agua Swim Team-MR    5:28.02    5:31.47        
                  30.92     1:03.63 (32.71)     1:36.57 (32.94)     2:09.64 (33.07)
        2:43.12 (33.48)     3:16.94 (33.82)     3:51.00 (34.06)     4:24.96 (33.96)
        4:58.65 (33.69)     5:31.47 (32.82)                                        
  4 Kanim, Callie H           14 Middies-MR           5:33.24    5:39.89        
                  30.16     1:03.63 (33.47)     1:37.80 (34.17)     2:12.11 (34.31)
        2:46.41 (34.30)     3:21.08 (34.67)     3:55.90 (34.82)     4:30.85 (34.95)
        5:05.55 (34.70)     5:39.89 (34.34)                                        
  5 Becerra, Lauren M         15 Middies-MR           5:38.21    5:47.01        
                  30.79     1:05.27 (34.48)     1:40.68 (35.41)     2:16.42 (35.74)
        2:51.37 (34.95)     3:27.05 (35.68)     4:02.21 (35.16)     4:37.78 (35.57)
        5:13.15 (35.37)     5:47.01 (33.86)                                        
  6 Wisell, Catherine A       16 Middies-MR           5:47.66    5:52.43        
                  31.37     1:05.38 (34.01)     1:40.64 (35.26)     2:16.09 (35.45)
        2:51.55 (35.46)     3:27.03 (35.48)     4:03.39 (36.36)     4:40.35 (36.96)
        5:17.61 (37.26)     5:52.43 (34.82)                                        
  7 Decrem, Nicole            13 Middies-MR           5:58.46    5:57.34        
                  32.37     1:08.24 (35.87)     1:44.18 (35.94)     2:20.62 (36.44)
        2:56.84 (36.22)     3:33.37 (36.53)     4:10.23 (36.86)     4:46.68 (36.45)
        5:22.48 (35.80)     5:57.34 (34.86)                                        
  8 Ocampo, Julie R           18 Agua Swim Team-MR    5:55.00    5:58.67        
                  32.38     1:07.40 (35.02)     1:44.00 (36.60)     2:21.03 (37.03)
        2:58.18 (37.15)     3:35.16 (36.98)     4:11.50 (36.34)     4:47.68 (36.18)
        5:24.06 (36.38)     5:58.67 (34.61)                                        
  9 Lee, Kevyn                15 NYCC-MR              5:44.29    5:59.95        
                  32.10     1:07.75 (35.65)     1:44.61 (36.86)     2:21.59 (36.98)
        2:58.02 (36.43)     3:34.75 (36.73)     4:11.41 (36.66)     4:48.16 (36.75)
        5:24.78 (36.62)     5:59.95 (35.17)                                        
 10 Altman-Kurosaki, Hannah   17 Agua Swim Team-MR    5:52.76    6:05.71        
                  33.57     1:10.38 (36.81)     1:47.67 (37.29)     2:25.12 (37.45)
        3:02.35 (37.23)     3:39.48 (37.13)     4:16.09 (36.61)     4:52.70 (36.61)
        5:29.10 (36.40)     6:05.71 (36.61)                                        
 11 Decrem, Danielle H        16 Middies-MR           6:08.46    6:08.09        
                  31.56     1:07.25 (35.69)     1:44.04 (36.79)     2:21.42 (37.38)
        2:58.69 (37.27)     3:37.25 (38.56)     4:15.45 (38.20)     4:53.08 (37.63)
        5:31.29 (38.21)     6:08.09 (36.80)                                        
 12 Pena, Jarleen B           14 Agua Swim Team-MR    7:07.28    6:10.95        
                  31.22     1:06.61 (35.39)     1:44.05 (37.44)     2:22.39 (38.34)
        3:00.33 (37.94)     3:39.55 (39.22)     4:18.44 (38.89)     4:55.91 (37.47)
        5:34.66 (38.75)     6:10.95 (36.29)                                        
 13 Damsky, Abby K            14 Agua Swim Team-MR    6:07.88    6:12.28        
                  33.02     1:12.60 (39.58)     1:51.02 (38.42)     2:29.48 (38.46)
        3:06.20 (36.72)     3:43.84 (37.64)     4:21.42 (37.58)     4:59.32 (37.90)
        5:36.39 (37.07)     6:12.28 (35.89)                                        
 14 Patapis, Melanie A        14 Middies-MR           6:03.59    6:12.50        
                  32.41     1:08.58 (36.17)     1:45.81 (37.23)     2:24.32 (38.51)
        3:02.35 (38.03)     3:40.47 (38.12)     4:18.96 (38.49)     4:57.29 (38.33)
        5:35.13 (37.84)     6:12.50 (37.37)                                        
 15 Tellez, Ivanna D          17 Twisters-MR          6:21.18    6:23.19        
                  34.52     1:11.57 (37.05)     1:49.88 (38.31)     2:28.28 (38.40)
        3:07.26 (38.98)     3:46.76 (39.50)     4:26.33 (39.57)     5:05.51 (39.18)
        5:45.18 (39.67)     6:23.19 (38.01)                                        
 16 Olsewski, Ali C           15 Middies-MR           6:35.91    6:23.93        
                  34.39     1:12.51 (38.12)     1:50.87 (38.36)     2:30.06 (39.19)
        3:08.87 (38.81)     3:48.21 (39.34)     4:27.78 (39.57)     5:07.55 (39.77)
        5:46.43 (38.88)     6:23.93 (37.50)                                        
 17 Dell'Orto, Christina M    14 Middies-MR           6:06.64    6:27.58        
                  33.17     1:10.72 (37.55)     1:50.41 (39.69)     2:30.16 (39.75)
        3:09.32 (39.16)     3:49.22 (39.90)     4:29.71 (40.49)     5:09.35 (39.64)
        5:48.94 (39.59)     6:27.58 (38.64)                                        
 18 Myszkowski, Olivia        16 Twisters-MR          6:23.97    6:34.58        
                  33.93     1:11.06 (37.13)     1:50.10 (39.04)     2:29.68 (39.58)
        3:10.40 (40.72)     3:51.93 (41.53)     4:33.71 (41.78)     5:15.91 (42.20)
        5:57.60 (41.69)     6:34.58 (36.98)                                        
 19 Cavanaugh, Katherine      13 WAC-MR               7:02.27    6:47.32        
                  36.10     1:16.58 (40.48)     1:57.08 (40.50)     2:38.04 (40.96)
        3:19.51 (41.47)     4:01.32 (41.81)     4:43.39 (42.07)     5:25.61 (42.22)
        6:07.54 (41.93)     6:47.32 (39.78)                                        
 -- Sun, Wanlin               13 NYCC-MR              6:04.15         NS        
 -- Feminella, Meghan C       14 WAC-MR               5:31.46         NS        
 
Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 deFreitas, Sophie         15 WAC-MR               1:03.78    1:03.78        
                  31.11     1:03.78 (32.67)                                        
  2 Kuo, Jacqueline           15 Agua Swim Team-MR    1:05.97    1:05.15        
                  32.03     1:05.15 (33.12)                                        
  3 Kanim, Callie H           14 Middies-MR           1:04.49    1:05.74        
                  32.16     1:05.74 (33.58)                                        
  4 Feminella, Meghan C       14 WAC-MR               1:05.84    1:07.14        
                  32.63     1:07.14 (34.51)                                        
  5 Suen, Katherine O         15 Middies-MR           1:06.48    1:07.29        
                  32.83     1:07.29 (34.46)                                        
  6 Doherty, Kaitlin A        13 Middies-MR           1:05.74    1:07.92        
                  33.06     1:07.92 (34.86)                                        
  7 Cruz, Brigitti S          14 Twisters-MR          1:06.04    1:08.07        
                  33.58     1:08.07 (34.49)                                        
  8 McDonough, Colleen P      14 WAC-MR               1:07.90    1:08.10        
                  33.14     1:08.10 (34.96)                                        
  9 Walsh, Georgina           14 NYCC-MR              1:08.02    1:08.76        
                  33.55     1:08.76 (35.21)                                        
 10 Shehan, Olivia W          13 Agua Swim Team-MR    1:07.59    1:09.44        
                  34.50     1:09.44 (34.94)                                        
 11 Kadrich, Emina            16 Twisters-MR          1:10.89    1:09.46        
                  33.78     1:09.46 (35.68)                                        
 12 Duran, Zoe Z              13 NYCC-MR              1:09.18    1:09.68        
                  33.73     1:09.68 (35.95)                                        
 13 Becerra, Lauren M         15 Middies-MR           1:11.02    1:10.67        
                  34.79     1:10.67 (35.88)                                        
 14 Borter, Gabriella E       13 Agua Swim Team-MR    1:09.72    1:11.51        
                  34.85     1:11.51 (36.66)                                        
 15 Coleman, Kristie          16 Agua Swim Team-MR    1:16.00    1:11.65        
                  34.71     1:11.65 (36.94)                                        
 16 Damsky, Abby K            14 Agua Swim Team-MR    1:13.58    1:11.95        
                  34.33     1:11.95 (37.62)                                        
 17 Nunez, Ana                16 Agua Swim Team-MR    1:08.73    1:12.09        
                  35.71     1:12.09 (36.38)                                        
 18 Ocampo, Julie R           18 Agua Swim Team-MR         NT    1:13.07        
                  35.66     1:13.07 (37.41)                                        
 19 Pope, Lauren A            15 Middies-MR           1:09.55    1:13.34        
                  35.13     1:13.34 (38.21)                                        
 20 Rodriguez, Keannie M      14 Agua Swim Team-MR    1:10.76    1:13.47        
                  35.50     1:13.47 (37.97)                                        
 21 Diserio, Sophia           14 Agua Swim Team-MR    1:13.01    1:13.49        
                  34.90     1:13.49 (38.59)                                        
 22 Vogel, Nia C              14 Middies-MR           1:12.00    1:13.70        
                  35.61     1:13.70 (38.09)                                        
 23 Scott, Lucy E             15 Agua Swim Team-MR    1:08.24    1:13.87        
                  35.40     1:13.87 (38.47)                                        
 24 Dell'Orto, Christina M    14 Middies-MR           1:11.50    1:14.07        
                  35.56     1:14.07 (38.51)                                        
 25 Kleckner, Sabrina G       13 Agua Swim Team-MR    1:14.50    1:14.15        
                  36.09     1:14.15 (38.06)                                        
 26 Feminella, Lindsay M      13 WAC-MR               1:16.02    1:15.37        
                  37.33     1:15.37 (38.04)                                        
 27 Magued Sobhy, Mira S      14 Twisters-MR          1:15.73    1:15.59        
                  36.96     1:15.59 (38.63)                                        
 28 Decrem, Nicole            13 Middies-MR           1:11.96    1:15.62        
                  36.29     1:15.62 (39.33)                                        
 29 Schmitt, Katherine M      17 Agua Swim Team-MR    1:13.34    1:15.77        
                  36.65     1:15.77 (39.12)                                        
 29 Pena, Jarleen B           14 Agua Swim Team-MR    1:10.66    1:15.77        
                  36.26     1:15.77 (39.51)                                        
 31 Patapis, Melanie A        14 Middies-MR           1:14.01    1:16.09        
                  37.62     1:16.09 (38.47)                                        
 32 Cavanaugh, Katherine      13 WAC-MR               1:16.74    1:16.54        
                  36.98     1:16.54 (39.56)                                        
 33 Wisell, Catherine A       16 Middies-MR           1:15.77    1:16.57        
                  37.49     1:16.57 (39.08)                                        
 34 Lin, Erica S              13 NYCC-MR              1:14.80    1:16.66        
                  36.90     1:16.66 (39.76)                                        
 35 Myszkowski, Olivia        16 Twisters-MR          1:17.20    1:16.83        
                  37.00     1:16.83 (39.83)                                        
 36 Lee, Kevyn                15 NYCC-MR              1:16.49    1:17.32        
                  38.39     1:17.32 (38.93)                                        
 37 Baldwin, Emilia M         13 Agua Swim Team-MR    1:16.72    1:17.66        
                  37.16     1:17.66 (40.50)                                        
 38 Monfiletto, Angela        13 WAC-MR               1:15.18    1:18.34        
                  38.77     1:18.34 (39.57)                                        
 39 Bruce, Kaylie             16 WAC-MR               1:19.43    1:18.50        
                  37.68     1:18.50 (40.82)                                        
 40 Howe, Campbell C          13 Agua Swim Team-MR    1:20.42    1:18.67        
                  37.97     1:18.67 (40.70)                                        
 41 Galen, Eve I              13 Agua Swim Team-MR    1:17.60    1:19.80        
                  38.63     1:19.80 (41.17)                                        
 42 Jolley, Jasmine L         13 UNLGA-MR             1:18.96    1:19.90        
                  39.00     1:19.90 (40.90)                                        
 43 Olsewski, Ali C           15 Middies-MR           1:17.75    1:20.00        
                  39.46     1:20.00 (40.54)                                        
 44 Dziak, Marta              13 Twisters-MR          1:18.79    1:20.31        
                  37.74     1:20.31 (42.57)                                        
 45 Pruitt, Maya L            15 Twisters-MR          1:19.03    1:21.74        
                  37.72     1:21.74 (44.02)                                        
 46 Dwarica, Tyla K           13 NYCC-MR              1:21.48    1:22.00        
                  38.92     1:22.00 (43.08)                                        
 47 Byrne, Theresa A          13 Agua Swim Team-MR    1:21.84    1:22.39        
                  40.34     1:22.39 (42.05)                                        
 48 Allen, Arnelle M          13 Agua Swim Team-MR    1:27.82    1:22.54        
                  39.66     1:22.54 (42.88)                                        
 49 Schmitt, Rosie H          14 Agua Swim Team-MR    1:20.71    1:22.94        
                  39.88     1:22.94 (43.06)                                        
 50 Chiu, Caroline            14 Twisters-MR          1:23.64    1:23.12        
                  41.24     1:23.12 (41.88)                                        
 51 Peteya, Elizabeth         16 WAC-MR               1:23.75    1:24.20        
                  41.51     1:24.20 (42.69)                                        
 52 Cusumano, Nicole          13 WAC-MR               1:22.07    1:25.45        
                  40.75     1:25.45 (44.70)                                        
 53 Rosenblum, Danielle M     13 Middies-MR           1:19.46    1:26.05        
                  41.90     1:26.05 (44.15)                                        
 54 Villarreal, Rose Marie M  13 WAC-MR               1:24.36    1:26.87        
                  42.26     1:26.87 (44.61)                                        
 55 Loginova, Maria           14 Aquaflames-MR        1:26.37    1:27.05        
                  41.24     1:27.05 (45.81)                                        
 56 Magued Sobhy, Rita S      15 Twisters-MR          1:27.92    1:30.32        
                  43.94     1:30.32 (46.38)                                        
 57 Weiss, Emily N             8 Flying Dolphins-MR   1:33.00    1:30.67        
                  44.92     1:30.67 (45.75)                                        
 58 Skrivanek, Angela G       13 Agua Swim Team-MR    1:51.43    1:34.58        
                  45.37     1:34.58 (49.21)                                        
 59 Juang, Samantha            8 Aquaflames-MR             NT    1:39.33        
                  48.43     1:39.33 (50.90)                                        
 60 Juang, Michelle            9 Aquaflames-MR             NT    1:39.48        
                  48.83     1:39.48 (50.65)                                        
 61 Collmar, Yilinna           6 Aquaflames-MR             NT    1:48.62        
                  51.52     1:48.62 (57.10)                                        
 62 Wang, Lynne                8 Aquaflames-MR        2:07.88    1:57.27        
                  55.04   1:57.27 (1:02.23)                                        
 -- Gutierrez, Valentina      13 Twisters-MR          1:23.58         NS        
 
Girls 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kanim, Callie H           14 Middies-MR           2:17.71    2:18.07        
                  32.62     1:07.39 (34.77)     1:42.91 (35.52)     2:18.07 (35.16)
  2 Feminella, Meghan C       14 WAC-MR               2:22.46    2:21.55        
                  33.07     1:08.74 (35.67)     1:45.03 (36.29)     2:21.55 (36.52)
  3 Doherty, Kaitlin A        13 Middies-MR           2:17.92    2:21.60        
                  33.01     1:07.80 (34.79)     1:44.47 (36.67)     2:21.60 (37.13)
  4 Suen, Katherine O         15 Middies-MR           2:21.94    2:21.64        
                  32.84     1:07.99 (35.15)     1:44.62 (36.63)     2:21.64 (37.02)
  5 Cruz, Brigitti S          14 Twisters-MR          2:21.14    2:24.34        
                  34.60     1:10.71 (36.11)     1:48.04 (37.33)     2:24.34 (36.30)
  6 Vogel, Nia C              14 Middies-MR           2:31.11    2:29.69        
                  34.88     1:12.50 (37.62)     1:51.37 (38.87)     2:29.69 (38.32)
  7 Shehan, Olivia W          13 Agua Swim Team-MR    2:22.73    2:30.41        
                  36.39     1:14.16 (37.77)     1:52.80 (38.64)     2:30.41 (37.61)
  8 Weiss, Jessica M          11 Flying Dolphins-MR   2:35.00    2:32.18        
                  36.16     1:14.56 (38.40)     1:53.96 (39.40)     2:32.18 (38.22)
  9 Nunez, Ana                16 Agua Swim Team-MR    2:25.06    2:33.70        
                  37.52     1:15.66 (38.14)     1:54.86 (39.20)     2:33.70 (38.84)
 10 Paholak, Milah V          12 Agua Swim Team-MR    2:42.04    2:34.10        
                  36.36     1:14.86 (38.50)     1:54.89 (40.03)     2:34.10 (39.21)
 11 Decrem, Nicole            13 Middies-MR           2:32.83    2:34.52        
                  36.30     1:15.62 (39.32)     1:55.43 (39.81)     2:34.52 (39.09)
 12 Borter, Gabriella E       13 Agua Swim Team-MR    2:30.77    2:34.80        
                  36.47     1:16.04 (39.57)     1:56.06 (40.02)     2:34.80 (38.74)
 13 Duran, Zoe Z              13 NYCC-MR              2:32.40    2:34.96        
                  34.07     1:13.35 (39.28)     1:54.58 (41.23)     2:34.96 (40.38)
 14 Safovich, Polina          11 Agua Swim Team-MR    2:30.00    2:35.30        
                  36.33     1:15.95 (39.62)     1:56.37 (40.42)     2:35.30 (38.93)
 15 Damsky, Abby K            14 Agua Swim Team-MR    2:35.42    2:36.45        
                  36.43     1:16.84 (40.41)     1:57.61 (40.77)     2:36.45 (38.84)
 16 Altman-Kurosaki, Hannah   17 Agua Swim Team-MR    2:31.18    2:37.10        
                  37.49     1:17.47 (39.98)     1:57.59 (40.12)     2:37.10 (39.51)
 17 Pena, Jarleen B           14 Agua Swim Team-MR    2:32.26    2:37.38        
                  35.92     1:15.23 (39.31)     1:57.70 (42.47)     2:37.38 (39.68)
 18 Lin, Erica S              13 NYCC-MR              2:38.12    2:37.51        
                  36.50     1:15.80 (39.30)     1:56.62 (40.82)     2:37.51 (40.89)
 19 Kleckner, Sabrina G       13 Agua Swim Team-MR    2:32.00    2:38.14        
                  37.02     1:17.27 (40.25)     1:58.24 (40.97)     2:38.14 (39.90)
 20 Dell'Orto, Christina M    14 Middies-MR           2:32.71    2:39.34        
                  36.54     1:16.97 (40.43)     1:59.16 (42.19)     2:39.34 (40.18)
 21 Feminella, Lindsay M      13 WAC-MR               2:41.14    2:39.60        
                  39.73     1:20.03 (40.30)     2:00.95 (40.92)     2:39.60 (38.65)
 22 Monfiletto, Angela        13 WAC-MR               2:39.52    2:40.48        
                  38.68     1:18.64 (39.96)     1:59.62 (40.98)     2:40.48 (40.86)
 23 Cavanaugh, Katherine      13 WAC-MR               2:44.61    2:40.92        
                  37.52     1:18.00 (40.48)     1:59.44 (41.44)     2:40.92 (41.48)
 24 Magued Sobhy, Mira S      14 Twisters-MR          3:04.39    2:43.58        
                  37.34     1:19.26 (41.92)     2:03.45 (44.19)     2:43.58 (40.13)
 25 Pope, Lauren A            15 Middies-MR           2:36.07    2:43.75        
                  37.35     1:18.25 (40.90)     2:01.26 (43.01)     2:43.75 (42.49)
 26 Baldwin, Emilia M         13 Agua Swim Team-MR    2:49.00    2:46.76        
                  38.34     1:19.23 (40.89)     2:03.54 (44.31)     2:46.76 (43.22)
 27 Olsewski, Ali C           15 Middies-MR           2:44.44    2:47.02        
                  40.79     1:23.30 (42.51)     2:05.78 (42.48)     2:47.02 (41.24)
 28 Schmitt, Katherine M      17 Agua Swim Team-MR    2:40.61    2:48.55        
                  39.67     1:22.09 (42.42)     2:05.52 (43.43)     2:48.55 (43.03)
 29 Howe, Campbell C          13 Agua Swim Team-MR    2:54.93    2:51.14        
                  39.37     1:22.84 (43.47)     2:07.93 (45.09)     2:51.14 (43.21)
 30 Schmitt, Rosie H          14 Agua Swim Team-MR    2:51.79    2:53.66        
                  40.91     1:24.80 (43.89)     2:10.42 (45.62)     2:53.66 (43.24)
 31 Watson, Kia A             13 Twisters-MR          2:53.02    2:55.83        
                  41.47     1:25.65 (44.18)     2:11.41 (45.76)     2:55.83 (44.42)
 32 Byrne, Theresa A          13 Agua Swim Team-MR    2:56.28    2:56.54        
                  41.01     1:25.37 (44.36)     2:11.56 (46.19)     2:56.54 (44.98)
 33 Dayton, Paige V           14 Agua Swim Team-MR    3:27.09    3:16.63        
                  45.92     1:34.37 (48.45)     2:25.90 (51.53)     3:16.63 (50.73)
 -- Kadrich, Emina            16 Twisters-MR          2:29.07         DQ        
      False start
                  34.83     1:15.46 (40.63)     1:57.83 (42.37)          DQ (37.75)
 -- deFreitas, Sophie         15 WAC-MR               2:20.20         NS        
 -- Howe, Ritchey F           16 Agua Swim Team-MR    2:20.33         NS        
 
Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 deFreitas, Hannah         13 WAC-MR               1:14.15    1:11.81        
                  33.84     1:11.81 (37.97)                                        
  2 Zielonka, Magdalena       14 NYCC-MR              1:15.12    1:14.38        
                  35.22     1:14.38 (39.16)                                        
  3 Scott, Lucy E             15 Agua Swim Team-MR    1:13.83    1:14.98        
                  34.99     1:14.98 (39.99)                                        
  4 Martinez, Adrianna        15 Agua Swim Team-MR    1:15.90    1:15.11        
                  35.70     1:15.11 (39.41)                                        
  5 Hain, Karina A            16 Agua Swim Team-MR    1:13.54    1:15.29        
                  35.53     1:15.29 (39.76)                                        
  6 Suen, Katherine O         15 Middies-MR           1:14.47    1:16.54        
                  36.79     1:16.54 (39.75)                                        
  7 Brickman, Molly E         13 Flying Dolphins-MR   1:12.00    1:16.63        
                  36.20     1:16.63 (40.43)                                        
  8 Walsh, Georgina           14 NYCC-MR              1:18.46    1:18.05        
                  36.95     1:18.05 (41.10)                                        
  9 Myszkowski, Olivia        16 Twisters-MR          1:20.55    1:19.02        
                  36.16     1:19.02 (42.86)                                        
 10 Vogel, Nia C              14 Middies-MR           1:17.99    1:20.18        
                  37.75     1:20.18 (42.43)                                        
 11 Khal-Laayoun, Yasmina E   13 Agua Swim Team-MR    1:18.53    1:20.96        
                  38.97     1:20.96 (41.99)                                        
 12 Borter, Gabriella E       13 Agua Swim Team-MR    1:19.44    1:21.47        
                  38.28     1:21.47 (43.19)                                        
 12 Decrem, Danielle H        16 Middies-MR           1:18.55    1:21.47        
                  38.54     1:21.47 (42.93)                                        
 14 Catarinacchio, Jessica R  12 Middies-MR           1:19.11    1:22.28        
                  38.47     1:22.28 (43.81)                                        
 15 Coleman, Kristie          16 Agua Swim Team-MR    1:27.00    1:22.58        
                  38.71     1:22.58 (43.87)                                        
 16 Sun, Wanlin               13 NYCC-MR              1:21.13    1:23.29        
                  40.18     1:23.29 (43.11)                                        
 17 Cruz, Brigitti S          14 Twisters-MR          1:17.29    1:23.34        
                  40.11     1:23.34 (43.23)                                        
 18 Schmitt, Katherine M      17 Agua Swim Team-MR    1:19.52    1:23.52        
                  40.09     1:23.52 (43.43)                                        
 19 Cirone, Alexandra         14 Agua Swim Team-MR    1:16.09    1:23.62        
                  38.45     1:23.62 (45.17)                                        
 20 Pope, Lauren A            15 Middies-MR           1:18.02    1:24.86        
                  40.37     1:24.86 (44.49)                                        
 21 Allen, Arnelle M          13 Agua Swim Team-MR    1:25.55    1:25.05        
                  40.09     1:25.05 (44.96)                                        
 22 Howe, Campbell C          13 Agua Swim Team-MR    1:25.89    1:25.45        
                  41.00     1:25.45 (44.45)                                        
 22 Schmitt, Rosie H          14 Agua Swim Team-MR    1:23.94    1:25.45        
                  40.48     1:25.45 (44.97)                                        
 24 Ocampo, Julie R           18 Agua Swim Team-MR    1:25.29    1:25.51        
                  40.87     1:25.51 (44.64)                                        
 25 Dwarica, Tyla K           13 NYCC-MR              1:31.16    1:29.05        
                  41.89     1:29.05 (47.16)                                        
 26 Magued Sobhy, Mira S      14 Twisters-MR          1:28.66    1:29.14        
                  42.45     1:29.14 (46.69)                                        
 27 Byrne, Theresa A          13 Agua Swim Team-MR    1:29.63    1:29.87        
                  42.52     1:29.87 (47.35)                                        
 28 Yeoh-Wang, Jenny Y        15 Agua Swim Team-MR    1:29.23    1:30.31        
                  44.06     1:30.31 (46.25)                                        
 29 Skrivanek, Angela G       13 Agua Swim Team-MR    1:30.84    1:30.82        
                  43.13     1:30.82 (47.69)                                        
 30 Cusumano, Nicole          13 WAC-MR               1:29.98    1:30.98        
                  42.41     1:30.98 (48.57)                                        
 31 Cavanaugh, Katherine      13 WAC-MR               1:34.03    1:31.86        
                  43.49     1:31.86 (48.37)                                        
 32 LaGuerre, Gabrielle       17 Agua Swim Team-MR    1:30.45    1:32.19        
                  43.93     1:32.19 (48.26)                                        
 33 Magued Sobhy, Rita S      15 Twisters-MR          1:31.96    1:32.28        
                1:32.49         1:32.28 ( )                                        
 34 Olsewski, Ali C           15 Middies-MR           1:31.60    1:32.78        
                  44.60     1:32.78 (48.18)                                        
 35 Yang, Caroline Y          13 Agua Swim Team-MR    1:35.00    1:32.84        
                  44.18     1:32.84 (48.66)                                        
 36 Monfiletto, Angela        13 WAC-MR               1:26.07    1:33.05        
                  45.20     1:33.05 (47.85)                                        
 37 Feminella, Lindsay M      13 WAC-MR               1:33.39    1:34.43        
                  46.28     1:34.43 (48.15)                                        
 38 Kreider, Catherine M      10 NYCC-MR              1:36.05    1:35.09        
                  45.79     1:35.09 (49.30)                                        
 39 Ujkaj, Ilda               15 Agua Swim Team-MR    1:39.33    1:35.57        
                  44.96     1:35.57 (50.61)                                        
 40 Dell'Orto, Christina M    14 Middies-MR           1:36.99    1:37.43        
                  46.50     1:37.43 (50.93)                                        
 41 Wong, Jodie               14 Twisters-MR          1:31.28    1:38.21        
                  45.43     1:38.21 (52.78)                                        
 42 Villarreal, Rose Marie M  13 WAC-MR               1:50.00    1:38.38        
                  46.62     1:38.38 (51.76)                                        
 43 Tellez, Ivanna D          17 Twisters-MR          1:37.65    1:38.62        
                  47.16     1:38.62 (51.46)                                        
 44 Lai, Alicia X             14 NYCC-MR                   NT    1:41.18        
                  46.54     1:41.18 (54.64)                                        
 -- Nasopoula, Rigopoula      13 WAC-MR               1:31.81         NS        
 -- Teng, Rebecca Y           17 Agua Swim Team-MR    1:08.95         NS        
 -- Hew, Madeleine            13 WAC-MR               1:26.95         NS        
 -- Cespedas, Isabel          13 Seals-MR             1:32.20         NS        
 
Girls 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 deFreitas, Hannah         13 WAC-MR               2:39.57    2:36.37        
                  35.31     1:14.85 (39.54)     1:55.91 (41.06)     2:36.37 (40.46)
  2 Suen, Katherine O         15 Middies-MR           2:41.05    2:41.72        
                  36.56     1:17.59 (41.03)     1:59.69 (42.10)     2:41.72 (42.03)
  3 Zielonka, Magdalena       14 NYCC-MR              2:42.21    2:42.48        
                  36.28     1:17.14 (40.86)     1:59.59 (42.45)     2:42.48 (42.89)
  4 Martinez, Adrianna        15 Agua Swim Team-MR    2:51.50    2:42.61        
                  36.47     1:17.72 (41.25)     2:01.36 (43.64)     2:42.61 (41.25)
  5 Scott, Lucy E             15 Agua Swim Team-MR    2:41.17    2:48.69        
                  37.03     1:20.49 (43.46)     2:05.25 (44.76)     2:48.69 (43.44)
  6 Decrem, Danielle H        16 Middies-MR           2:47.83    2:49.06        
                  38.69     1:22.40 (43.71)     2:06.17 (43.77)     2:49.06 (42.89)
  7 Vogel, Nia C              14 Middies-MR           2:44.29    2:49.60        
                  38.56     1:21.87 (43.31)     2:06.15 (44.28)     2:49.60 (43.45)
  8 Myszkowski, Olivia        16 Twisters-MR          2:52.41    2:50.84        
                  38.59     1:21.97 (43.38)     2:06.83 (44.86)     2:50.84 (44.01)
  9 Khal-Laayoun, Yasmina E   13 Agua Swim Team-MR    2:47.84    2:53.53        
                  39.43     1:24.17 (44.74)     2:08.56 (44.39)     2:53.53 (44.97)
 10 Paholak, Milah V          12 Agua Swim Team-MR         NT    2:55.69        
                  39.86     1:24.89 (45.03)     2:10.47 (45.58)     2:55.69 (45.22)
 11 Borter, Gabriella E       13 Agua Swim Team-MR    2:53.57    2:55.89        
                  39.83     1:24.16 (44.33)     2:10.42 (46.26)     2:55.89 (45.47)
 12 Kleckner, Sabrina G       13 Agua Swim Team-MR    2:49.00    2:57.43        
                  40.86     1:25.09 (44.23)     2:11.32 (46.23)     2:57.43 (46.11)
 13 Cruz, Brigitti S          14 Twisters-MR          2:47.10    2:58.29        
                  41.12     1:27.20 (46.08)     2:12.42 (45.22)     2:58.29 (45.87)
 14 Schmitt, Katherine M      17 Agua Swim Team-MR    2:51.81    3:00.62        
                  40.03     1:25.43 (45.40)     2:12.79 (47.36)     3:00.62 (47.83)
 15 Galen, Eve I              13 Agua Swim Team-MR    3:09.81    3:00.63        
                  41.21     1:28.31 (47.10)     2:14.90 (46.59)     3:00.63 (45.73)
 16 Dziak, Marta              13 Twisters-MR          3:07.82    3:03.25        
                  41.76     1:26.95 (45.19)     2:15.39 (48.44)     3:03.25 (47.86)
 17 Howe, Campbell C          13 Agua Swim Team-MR    3:07.53    3:05.47        
                  41.82     1:28.63 (46.81)     2:18.15 (49.52)     3:05.47 (47.32)
 18 Watson, Kia A             13 Twisters-MR          3:07.19    3:05.82        
                  43.04     1:31.55 (48.51)     2:20.45 (48.90)     3:05.82 (45.37)
 19 Pope, Lauren A            15 Middies-MR                NT    3:06.38        
                  40.75     1:28.23 (47.48)     2:17.24 (49.01)     3:06.38 (49.14)
 20 Schmitt, Rosie H          14 Agua Swim Team-MR    3:03.26    3:06.94        
                  42.71     1:29.30 (46.59)     2:19.35 (50.05)     3:06.94 (47.59)
 21 Damsky, Abby K            14 Agua Swim Team-MR    3:11.98    3:08.92        
                  43.57     1:31.83 (48.26)     2:21.40 (49.57)     3:08.92 (47.52)
 22 Magued Sobhy, Mira S      14 Twisters-MR          3:05.99    3:10.95        
                  41.97     1:30.67 (48.70)     2:20.13 (49.46)     3:10.95 (50.82)
 23 Allen, Arnelle M          13 Agua Swim Team-MR    3:02.91    3:11.08        
                  40.05     1:28.42 (48.37)     2:18.93 (50.51)     3:11.08 (52.15)
 24 Olsewski, Ali C           15 Middies-MR           3:13.11    3:15.42        
                  44.95     1:34.49 (49.54)     2:24.98 (50.49)     3:15.42 (50.44)
 25 LaGuerre, Gabrielle       17 Agua Swim Team-MR    3:12.00    3:17.25        
                  45.37     1:35.39 (50.02)     2:26.75 (51.36)     3:17.25 (50.50)
 26 Peteya, Elizabeth         16 WAC-MR               3:09.92    3:18.72        
                  45.03     1:35.59 (50.56)     2:27.46 (51.87)     3:18.72 (51.26)
 27 Feminella, Lindsay M      13 WAC-MR                    NT    3:21.78        
                  46.08     1:37.35 (51.27)     2:30.14 (52.79)     3:21.78 (51.64)
 -- Sun, Wanlin               13 NYCC-MR              2:55.44         NS        
 
Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hain, Karina A            16 Agua Swim Team-MR    1:01.06    1:05.32        
                  30.63     1:05.32 (34.69)                                        
  2 Kuo, Jacqueline           15 Agua Swim Team-MR    1:04.13    1:05.34        
                  31.19     1:05.34 (34.15)                                        
  3 Martinez, Adrianna        15 Agua Swim Team-MR    1:05.42    1:05.70        
                  30.79     1:05.70 (34.91)                                        
  4 Feminella, Meghan C       14 WAC-MR               1:04.60    1:05.95        
                  31.07     1:05.95 (34.88)                                        
  5 Brickman, Molly E         13 Flying Dolphins-MR   1:07.44    1:06.91        
                  31.60     1:06.91 (35.31)                                        
  6 Altman-Kurosaki, Hannah   17 Agua Swim Team-MR    1:07.08    1:07.56        
                  31.89     1:07.56 (35.67)                                        
  7 Catarinacchio, Jessica R  12 Middies-MR           1:07.78    1:08.47        
                  31.84     1:08.47 (36.63)                                        
  8 Vogel, Nia C              14 Middies-MR           1:08.65    1:08.63        
                  31.68     1:08.63 (36.95)                                        
  9 Khal-Laayoun, Yasmina E   13 Agua Swim Team-MR    1:07.37    1:08.78        
                  32.04     1:08.78 (36.74)                                        
 10 Yeoh-Wang, Jenny Y        15 Agua Swim Team-MR    1:09.41    1:08.90        
                  31.22     1:08.90 (37.68)                                        
 11 Cruz, Brigitti S          14 Twisters-MR          1:07.35    1:08.97        
                  32.45     1:08.97 (36.52)                                        
 12 Ocampo, Julie R           18 Agua Swim Team-MR    1:08.00    1:09.60        
                  32.41     1:09.60 (37.19)                                        
 13 Kleckner, Sabrina G       13 Agua Swim Team-MR    1:11.95    1:09.68        
                  31.90     1:09.68 (37.78)                                        
 14 Pena, Jarleen B           14 Agua Swim Team-MR    1:10.26    1:10.69        
                  32.13     1:10.69 (38.56)                                        
 15 Cirone, Alexandra         14 Agua Swim Team-MR    1:06.49    1:11.36        
                  32.77     1:11.36 (38.59)                                        
 16 Pope, Lauren A            15 Middies-MR           1:10.40    1:11.50        
                  32.70     1:11.50 (38.80)                                        
 17 Cusumano, Nicole          13 WAC-MR               1:13.73    1:13.65        
                  33.95     1:13.65 (39.70)                                        
 18 Decrem, Nicole            13 Middies-MR           1:16.36    1:15.86        
                  35.43     1:15.86 (40.43)                                        
 19 Monfiletto, Angela        13 WAC-MR               1:15.05    1:16.17        
                  35.88     1:16.17 (40.29)                                        
 20 Lee, Kevyn                15 NYCC-MR              1:14.62    1:17.64        
                  35.36     1:17.64 (42.28)                                        
 21 Tellez, Ivanna D          17 Twisters-MR          1:18.54    1:19.15        
                  37.73     1:19.15 (41.42)                                        
 22 Allen, Arnelle M          13 Agua Swim Team-MR    1:22.10    1:19.30        
                  35.49     1:19.30 (43.81)                                        
 23 Pruitt, Maya L            15 Twisters-MR               NT    1:21.36        
                  36.30     1:21.36 (45.06)                                        
 24 Damsky, Abby K            14 Agua Swim Team-MR    1:21.92    1:22.61        
                  36.42     1:22.61 (46.19)                                        
 25 Watson, Kia A             13 Twisters-MR          1:24.26    1:23.71        
                  37.24     1:23.71 (46.47)                                        
 26 Wong, Jodie               14 Twisters-MR          1:22.45    1:32.02        
                  40.81     1:32.02 (51.21)                                        
 27 Villarreal, Rose Marie M  13 WAC-MR               1:32.18    1:34.48        
                  42.26     1:34.48 (52.22)                                        
 28 Skrivanek, Angela G       13 Agua Swim Team-MR    1:35.00    1:39.14        
                  46.52     1:39.14 (52.62)                                        
 -- Yang, Caroline Y          13 Agua Swim Team-MR    1:30.00         DQ        
                  37.44          DQ (48.56)                                        
 -- Howe, Ritchey F           16 Agua Swim Team-MR    1:03.60         NS        
 -- Fuchs, Amanda B           14 Agua Swim Team-MR    1:04.40         NS        
 -- Teng, Rebecca Y           17 Agua Swim Team-MR      59.51         NS        
 -- Goldberg, Lydia           14 Agua Swim Team-MR    1:25.00         NS        
 
Girls 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Martinez, Adrianna        15 Agua Swim Team-MR    2:28.79    2:29.91        
                  31.69     1:08.28 (36.59)     1:48.98 (40.70)     2:29.91 (40.93)
  2 Altman-Kurosaki, Hannah   17 Agua Swim Team-MR    2:29.07    2:31.74        
                  33.55     1:12.43 (38.88)     1:52.11 (39.68)     2:31.74 (39.63)
  3 Khal-Laayoun, Yasmina E   13 Agua Swim Team-MR    2:33.35    2:36.38        
                  33.13     1:12.53 (39.40)     1:53.78 (41.25)     2:36.38 (42.60)
  4 Catarinacchio, Jessica R  12 Middies-MR           2:34.37    2:36.93        
                  34.01     1:15.11 (41.10)     1:55.77 (40.66)     2:36.93 (41.16)
  5 Lipton, Jessica R         12 Flying Dolphins-MR   2:40.79    2:39.78        
                  33.88     1:15.93 (42.05)     1:58.61 (42.68)     2:39.78 (41.17)
  6 Pena, Jarleen B           14 Agua Swim Team-MR    2:55.00    2:46.49        
                  32.71     1:12.87 (40.16)     1:58.67 (45.80)     2:46.49 (47.82)
  7 Decrem, Nicole            13 Middies-MR           2:59.16    2:49.05        
                  34.75     1:17.09 (42.34)     2:03.35 (46.26)     2:49.05 (45.70)
  8 Monfiletto, Angela        13 WAC-MR               2:50.58    2:50.66        
                  37.82     1:20.10 (42.28)     2:04.46 (44.36)     2:50.66 (46.20)
  9 Rosenblum, Danielle M     13 Middies-MR           2:59.49    3:09.90        
                  37.68     1:24.96 (47.28)     2:18.00 (53.04)     3:09.90 (51.90)
 
Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kuo, Jacqueline           15 Agua Swim Team-MR    2:18.93    2:20.32        
  2 Martinez, Adrianna        15 Agua Swim Team-MR    2:21.21    2:22.03        
                  30.53     1:06.53 (36.00)     1:48.10 (41.57)     2:22.03 (33.93)
  3 Doherty, Kaitlin A        13 Middies-MR           2:21.78    2:24.76        
                  33.32     1:10.44 (37.12)     1:55.50 (45.06)     2:24.76 (29.26)
  4 Shehan, Olivia W          13 Agua Swim Team-MR    2:23.21    2:25.62        
                  32.30     1:09.93 (37.63)     1:53.74 (43.81)     2:25.62 (31.88)
  5 Suen, Katherine O         15 Middies-MR           2:23.36    2:26.17        
  6 Feminella, Meghan C       14 WAC-MR               2:22.75    2:26.53        
                  31.01     1:07.62 (36.61)     1:54.04 (46.42)     2:26.53 (32.49)
  7 Kanim, Callie H           14 Middies-MR           2:26.06    2:27.02        
                  33.62     1:08.87 (35.25)     1:55.21 (46.34)     2:27.02 (31.81)
  8 Rodriguez, Keannie M      14 Agua Swim Team-MR    2:25.05    2:27.78        
                  35.19     1:12.10 (36.91)     1:57.73 (45.63)     2:27.78 (30.05)
  9 Nunez, Ana                16 Agua Swim Team-MR    2:24.81    2:28.19        
 10 Ocampo, Julie R           18 Agua Swim Team-MR    2:31.10    2:28.99        
                  32.15     1:09.30 (37.15)     1:55.93 (46.63)     2:28.99 (33.06)
 11 Coleman, Kristie          16 Agua Swim Team-MR    2:45.00    2:29.78        
                  31.65     1:10.51 (38.86)     1:55.54 (45.03)     2:29.78 (34.24)
 12 Vogel, Nia C              14 Middies-MR           2:24.52    2:29.87        
                  32.98     1:11.66 (38.68)     1:55.73 (44.07)     2:29.87 (34.14)
 13 Khal-Laayoun, Yasmina E   13 Agua Swim Team-MR    2:26.91    2:30.67        
                  31.58     1:11.43 (39.85)     1:57.63 (46.20)     2:30.67 (33.04)
 14 Zielonka, Magdalena       14 NYCC-MR              2:32.67    2:31.10        
                  34.56     1:13.56 (39.00)     1:55.78 (42.22)     2:31.10 (35.32)
 15 Cruz, Brigitti S          14 Twisters-MR          2:27.05    2:31.49        
 15 Catarinacchio, Jessica R  12 Middies-MR           2:27.12    2:31.49        
                  32.72     1:11.86 (39.14)     1:57.54 (45.68)     2:31.49 (33.95)
 17 Walsh, Georgina           14 NYCC-MR              2:28.63    2:31.91        
 18 Kleckner, Sabrina G       13 Agua Swim Team-MR    2:32.15    2:32.58        
                  32.98     1:12.32 (39.34)     1:58.53 (46.21)     2:32.58 (34.05)
 19 Scott, Lucy E             15 Agua Swim Team-MR    2:23.17    2:32.89        
 20 Altman-Kurosaki, Hannah   17 Agua Swim Team-MR    2:31.95    2:34.41        
 21 Lee, Kevyn                15 NYCC-MR              2:32.23    2:34.58        
                  34.38     1:17.08 (42.70)     2:02.74 (45.66)     2:34.58 (31.84)
 22 Decrem, Danielle H        16 Middies-MR           2:38.41    2:36.82        
                  34.80     1:15.89 (41.09)     2:01.14 (45.25)     2:36.82 (35.68)
 23 Schmitt, Katherine M      17 Agua Swim Team-MR    2:34.12    2:37.43        
 24 Borter, Gabriella E       13 Agua Swim Team-MR    2:35.97    2:38.45        
                  35.53     1:14.10 (38.57)     2:00.35 (46.25)     2:38.45 (38.10)
 25 Lin, Erica S              13 NYCC-MR              2:42.93    2:42.77        
                  35.46     1:17.27 (41.81)     2:06.03 (48.76)     2:42.77 (36.74)
 26 Pope, Lauren A            15 Middies-MR                NT    2:42.91        
 26 Monfiletto, Angela        13 WAC-MR               2:39.22    2:42.91        
 28 Byrne, Theresa A          13 Agua Swim Team-MR    2:45.15    2:44.28        
 29 Cavanaugh, Katherine      13 WAC-MR               2:48.34    2:45.31        
                  38.43     1:17.49 (39.06)     2:07.54 (50.05)     2:45.31 (37.77)
 30 Patapis, Melanie A        14 Middies-MR           2:43.85    2:46.65        
                  36.37     1:17.49 (41.12)     2:08.83 (51.34)     2:46.65 (37.82)
 31 Howe, Campbell C          13 Agua Swim Team-MR    2:48.72    2:47.62        
                  38.05     1:21.28 (43.23)     2:10.15 (48.87)     2:47.62 (37.47)
 32 Schmitt, Rosie H          14 Agua Swim Team-MR    2:47.53    2:47.72        
                  37.60     1:20.23 (42.63)     2:07.86 (47.63)     2:47.72 (39.86)
 33 Allen, Arnelle M          13 Agua Swim Team-MR    2:53.21    2:47.79        
                  36.73     1:23.64 (46.91)     2:10.43 (46.79)     2:47.79 (37.36)
 34 Bruce, Kaylie             16 WAC-MR               2:53.22    2:47.86        
 35 Galen, Eve I              13 Agua Swim Team-MR    2:47.94    2:47.96        
                  38.53     1:19.65 (41.12)     2:09.99 (50.34)     2:47.96 (37.97)
 36 Magued Sobhy, Mira S      14 Twisters-MR          2:46.83    2:48.82        
                  37.41     1:19.39 (41.98)     2:11.39 (52.00)     2:48.82 (37.43)
 37 Cusumano, Nicole          13 WAC-MR               2:48.52    2:51.43        
 38 Jolley, Jasmine L         13 UNLGA-MR             2:52.13    2:53.10        
 39 Watson, Kia A             13 Twisters-MR          2:48.02    2:53.40        
                  38.84     1:24.57 (45.73)     2:14.59 (50.02)     2:53.40 (38.81)
 40 Baldwin, Emilia M         13 Agua Swim Team-MR    2:47.27    2:55.16        
 41 Magued Sobhy, Rita S      15 Twisters-MR          3:04.06    3:04.28        
                  41.30     1:29.32 (48.02)     2:21.36 (52.04)     3:04.28 (42.92)
 42 Villarreal, Rose Marie M  13 WAC-MR               3:03.43    3:06.25        
                  43.53     1:32.79 (49.26)     2:26.06 (53.27)     3:06.25 (40.19)
 43 Peteya, Elizabeth         16 WAC-MR               2:57.49    3:07.40        
                  46.26     1:34.34 (48.08)     2:26.58 (52.24)     3:07.40 (40.82)
 44 Chiu, Caroline            14 Twisters-MR          3:08.97    3:09.61        
 45 Skrivanek, Angela G       13 Agua Swim Team-MR    3:12.12    3:10.84        
                  43.68     1:34.31 (50.63)     2:26.47 (52.16)     3:10.84 (44.37)
 -- Sun, Wanlin               13 NYCC-MR              2:37.65         NS        
 -- Feminella, Lindsay M      13 WAC-MR               2:47.62         NS        
 
Girls 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kuo, Jacqueline           15 Agua Swim Team-MR    4:54.66    4:57.86        
                  31.60     1:07.65 (36.05)     1:45.65 (38.00)     2:22.85 (37.20)
        3:07.12 (44.27)     3:51.20 (44.08)     4:25.20 (34.00)     4:57.86 (32.66)
  2 Martinez, Adrianna        15 Agua Swim Team-MR    5:02.26    5:00.82        
                  32.27     1:09.80 (37.53)     1:48.30 (38.50)     2:26.86 (38.56)
        3:08.19 (41.33)     3:53.17 (44.98)     4:28.68 (35.51)     5:00.82 (32.14)
  3 Doherty, Kaitlin A        13 Middies-MR           4:56.00    5:04.34        
                  33.35     1:13.53 (40.18)     1:50.70 (37.17)     2:28.78 (38.08)
        3:14.02 (45.24)     4:00.09 (46.07)     4:32.14 (32.05)     5:04.34 (32.20)
  4 Khal-Laayoun, Yasmina E   13 Agua Swim Team-MR    5:14.18    5:11.83        
                  34.35     1:13.26 (38.91)     1:54.05 (40.79)     2:35.59 (41.54)
        3:18.45 (42.86)     4:03.02 (44.57)     4:39.00 (35.98)     5:11.83 (32.83)
  5 Kanim, Callie H           14 Middies-MR           5:07.48    5:12.38        
                  33.91     1:14.52 (40.61)     1:52.11 (37.59)     2:29.62 (37.51)
        3:16.92 (47.30)     4:04.12 (47.20)     4:39.08 (34.96)     5:12.38 (33.30)
  6 Shehan, Olivia W          13 Agua Swim Team-MR    5:03.43    5:14.56        
                  35.06     1:17.10 (42.04)     1:57.63 (40.53)     2:36.86 (39.23)
        3:21.11 (44.25)     4:05.82 (44.71)     4:41.23 (35.41)     5:14.56 (33.33)
  7 Cruz, Brigitti S          14 Twisters-MR          5:23.91    5:15.70        
                  33.55     1:11.19 (37.64)     1:51.26 (40.07)     2:30.04 (38.78)
        3:16.69 (46.65)     4:04.39 (47.70)     4:40.58 (36.19)     5:15.70 (35.12)
  8 Catarinacchio, Jessica R  12 Middies-MR           5:28.12    5:18.28        
                  32.98     1:11.83 (38.85)     1:52.48 (40.65)     2:33.28 (40.80)
        3:19.40 (46.12)     4:07.64 (48.24)     4:43.83 (36.19)     5:18.28 (34.45)
  9 Cirone, Alexandra         14 Agua Swim Team-MR    4:51.82    5:18.86        
                  35.34     1:15.10 (39.76)     1:56.37 (41.27)     2:36.39 (40.02)
        3:21.81 (45.42)     4:08.24 (46.43)     4:43.73 (35.49)     5:18.86 (35.13)
 10 Altman-Kurosaki, Hannah   17 Agua Swim Team-MR    5:19.19    5:18.99        
                  34.80     1:12.77 (37.97)     1:53.57 (40.80)     2:32.93 (39.36)
        3:20.15 (47.22)     4:07.41 (47.26)     4:44.29 (36.88)     5:18.99 (34.70)
 11 Walsh, Georgina           14 NYCC-MR              5:13.72    5:21.01        
                  34.24     1:16.96 (42.72)     1:58.27 (41.31)     2:37.87 (39.60)
        3:21.99 (44.12)     4:07.21 (45.22)     4:45.01 (37.80)     5:21.01 (36.00)
 12 Scott, Lucy E             15 Agua Swim Team-MR    5:03.63    5:21.62        
                  32.80     1:13.15 (40.35)     1:55.21 (42.06)     2:36.05 (40.84)
        3:22.03 (45.98)     4:08.51 (46.48)     4:46.57 (38.06)     5:21.62 (35.05)
 13 Kleckner, Sabrina G       13 Agua Swim Team-MR    5:33.74    5:22.43        
                  35.29     1:16.16 (40.87)     1:57.08 (40.92)     2:38.12 (41.04)
        3:25.37 (47.25)     4:12.32 (46.95)     4:47.72 (35.40)     5:22.43 (34.71)
 14 Decrem, Danielle H        16 Middies-MR           5:28.63    5:24.24        
                  34.87     1:17.85 (42.98)     2:00.48 (42.63)     2:43.01 (42.53)
        3:28.02 (45.01)     4:12.53 (44.51)     4:48.71 (36.18)     5:24.24 (35.53)
 15 Damsky, Abby K            14 Agua Swim Team-MR    5:42.49    5:45.51        
                  37.86     1:26.33 (48.47)     2:09.49 (43.16)     2:50.32 (40.83)
        3:40.63 (50.31)     4:31.09 (50.46)     5:09.11 (38.02)     5:45.51 (36.40)
 -- Hain, Karina A            16 Agua Swim Team-MR    4:43.17         NS        
 -- Nunez, Ana                16 Agua Swim Team-MR    5:01.02         NS        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Matossian, Cameron T       8 Agua Swim Team-MR      35.72      35.88        
  2 Stukelman, Asher           8 Agua Swim Team-MR      38.52      36.90        
  3 Wen, Nicholas J            8 Agua Swim Team-MR      37.78      40.28        
  4 Lim, Jeffrey Jr. K         8 Twisters-MR            39.52      41.22        
  5 Shapiro, Jake P            7 Agua Swim Team-MR      41.78      41.30        
  6 Ostensen, Peter            8 WAC-MR                 38.49      41.66        
  7 Kumeno, Kai                8 Agua Swim Team-MR      45.19      42.29        
  8 Watson, Anthony C          7 Twisters-MR            45.13      42.48        
  9 Nacos, William C           8 Agua Swim Team-MR      44.87      42.88        
 10 Walsh, Zachary R           8 Middies-MR             41.47      42.92        
 11 Tsuji, Akira               8 Middies-MR             44.24      42.99        
 12 Duthie, Luke D             7 Agua Swim Team-MR      45.08      43.62        
 13 Atay, Deniz                8 Middies-MR             39.58      43.65        
 14 Yamamoto, Kai              7 Agua Swim Team-MR      44.96      44.71        
 15 Barrow, Miles A            8 Middies-MR             47.35      45.04        
 16 Ng, Dylan                  8 NYCC-MR                49.01      45.22        
 17 German, Vela A             8 Twisters-MR            49.60      46.07        
 18 Musoff, William H          8 Middies-MR             47.92      47.10        
 19 Kuane, Diego               7 Middies-MR             48.54      48.83        
 20 Ceske, John                8 Middies-MR             48.62      49.04        
 21 Brown, Seamus L            8 Agua Swim Team-MR      45.96      49.72        
 22 Macio, David               7 Twisters-MR            57.29      49.73        
 23 Duval, Jesse L             8 WAC-MR                 49.41      50.47        
 24 Jin, Eddie                 7 Middies-MR             54.15      50.64        
 25 Maronilla, J.P. P          8 Middies-MR             47.41      50.77        
 26 Abdelrahman, Islam         8 Twisters-MR            55.09      51.18        
 27 Ng, Ethan T                8 NYCC-MR              1:03.87      51.34        
 28 Pas, Sebastian T           7 Twisters-MR            48.09      53.10        
 29 Martin, Spencer P          7 Middies-MR             55.11      53.93        
 30 Boyd, Andrew R             7 WAC-MR                 57.72      54.31        
 31 Salimi, Ibrahim            7 Middies-MR             51.04      54.51        
 32 O'Hare, Timmy              8 Middies-MR             59.47      54.52        
 33 Kim, Jeremy S              7 Twisters-MR            53.25      55.17        
 34 Lourenco, Matthew A        8 Middies-MR             53.98      56.26        
 35 Treacy, James              7 WAC-MR               1:01.77      57.29        
 36 Patterson, James L         6 Twisters-MR            59.89      57.47        
 37 Ostensen, John             6 WAC-MR                 58.60      57.83        
 -- Lopez, Gustavo E           7 Flying Dolphins-MR   1:11.00         DQ        
      No touch on turn
 -- Jacobson, Eric J           8 Middies-MR             43.69         NS        
 -- McSorley, Thomas W         6 Middies-MR             54.27         NS        
 -- Burke, Quin J              8 Middies-MR             41.50         NS        
 -- Macio, Joshua              8 Twisters-MR            54.30         NS        
 -- Juzeniw, Michael W         7 Middies-MR             56.85         NS        
 
Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fields, Noah W             8 Agua Swim Team-MR    1:19.79    1:17.23        
                  36.05     1:17.23 (41.18)                                        
  2 Matossian, Cameron T       8 Agua Swim Team-MR    1:19.88    1:21.08        
                  38.25     1:21.08 (42.83)                                        
  3 Fu-Rubin, Seuss            8 Twisters-MR          1:24.04    1:22.20        
                  38.50     1:22.20 (43.70)                                        
  4 Stukelman, Asher           8 Agua Swim Team-MR    1:29.00    1:23.06        
                  38.83     1:23.06 (44.23)                                        
  5 Dolce, Paulino V           8 NYCC-MR              1:27.75    1:31.70        
                  42.36     1:31.70 (49.34)                                        
  6 Lim, Jeffrey Jr. K         8 Twisters-MR          1:32.04    1:34.68        
                  42.41     1:34.68 (52.27)                                        
  7 Shapiro, Jake P            7 Agua Swim Team-MR    1:41.40    1:35.58        
                  45.33     1:35.58 (50.25)                                        
  8 Walsh, Zachary R           8 Middies-MR           1:34.42    1:35.97        
                  44.46     1:35.97 (51.51)                                        
  9 Lionti, Nicholas V         8 Agua Swim Team-MR    1:38.90    1:36.70        
                  46.77     1:36.70 (49.93)                                        
 10 Watson, Anthony C          7 Twisters-MR          1:48.21    1:42.00        
                  48.73     1:42.00 (53.27)                                        
 11 German, Vela A             8 Twisters-MR          1:48.33    1:42.78        
                  48.25     1:42.78 (54.53)                                        
 12 Ng, Dylan                  8 NYCC-MR                   NT    1:48.26        
                  51.16     1:48.26 (57.10)                                        
 13 Macio, David               7 Twisters-MR          2:07.55    1:48.67        
                  52.58     1:48.67 (56.09)                                        
 14 Macio, Joshua              8 Twisters-MR          2:01.99    1:48.76        
                  51.61     1:48.76 (57.15)                                        
 15 Boyd, Andrew R             7 WAC-MR               2:09.43    1:59.17        
                  55.69   1:59.17 (1:03.48)                                        
 16 Kim, Jeremy S              7 Twisters-MR          2:01.91    2:00.57        
                  55.75   2:00.57 (1:04.82)                                        
 17 Ng, Ethan T                8 NYCC-MR                   NT    2:03.43        
                  57.32   2:03.43 (1:06.11)                                        
 18 Lin, Jake                  8 Twisters-MR          2:03.85    2:10.65        
                1:00.14   2:10.65 (1:10.51)                                        
 19 Pas, Sebastian T           7 Twisters-MR          2:07.96    2:11.34        
                1:03.81   2:11.34 (1:07.53)                                        
 20 Patterson, James L         6 Twisters-MR          2:10.94    2:21.97        
                1:09.87   2:21.97 (1:12.10)                                        
 -- Ostensen, John             6 WAC-MR               2:00.00         NS        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fu-Rubin, Seuss            8 Twisters-MR            40.06      40.84        
  2 Fields, Noah W             8 Agua Swim Team-MR      40.56      41.30        
  3 Matossian, Cameron T       8 Agua Swim Team-MR      40.74      42.20        
  4 Wen, Nicholas J            8 Agua Swim Team-MR      45.35      44.81        
  5 Ostensen, Peter            8 WAC-MR                 45.00      45.48        
  6 Tsuji, Akira               8 Middies-MR             49.22      48.10        
  7 Barrow, Miles A            8 Middies-MR             49.12      48.39        
  8 Dolce, Paulino V           8 NYCC-MR                46.91      49.78        
  9 Kumeno, Kai                8 Agua Swim Team-MR      49.00      49.92        
 10 Duthie, Luke D             7 Agua Swim Team-MR      55.42      49.93        
 11 Nacos, William C           8 Agua Swim Team-MR      58.21      50.06        
 12 Atay, Deniz                8 Middies-MR             50.85      51.35        
 13 Watson, Anthony C          7 Twisters-MR            53.08      51.39        
 14 Shapiro, Jake P            7 Agua Swim Team-MR      51.63      51.49        
 15 Ng, Dylan                  8 NYCC-MR                   NT      52.05        
 16 Lim, Jeffrey Jr. K         8 Twisters-MR            50.31      52.45        
 17 Kuane, Diego               7 Middies-MR             51.26      52.87        
 18 Brown, Seamus L            8 Agua Swim Team-MR      48.89      53.93        
 19 Maronilla, J.P. P          8 Middies-MR             50.57      54.86        
 20 Walsh, Zachary R           8 Middies-MR             47.84      55.77        
 21 Macio, Joshua              8 Twisters-MR            57.27      55.93        
 22 Martin, Spencer P          7 Middies-MR             55.48      57.67        
 23 Lourenco, Matthew A        8 Middies-MR             57.43      57.79        
 24 Kim, Jeremy S              7 Twisters-MR            56.69      58.05        
 25 Ng, Ethan T                8 NYCC-MR                   NT      58.25        
 26 Pas, Sebastian T           7 Twisters-MR          1:00.91      58.99        
 27 Duval, Jesse L             8 WAC-MR                 57.19      59.61        
 28 Jin, Eddie                 7 Middies-MR           1:02.92    1:00.61        
 29 Macio, David               7 Twisters-MR          1:02.14    1:01.23        
 30 Ostensen, John             6 WAC-MR               1:00.00    1:02.38        
 31 German, Vela A             8 Twisters-MR          1:10.98    1:02.42        
 32 Lopez, Gustavo E           7 Flying Dolphins-MR   1:04.00    1:03.05        
 33 Boyd, Andrew R             7 WAC-MR               1:04.84    1:03.08        
 34 Ceske, John                8 Middies-MR             54.70    1:05.49        
 35 Salimi, Ibrahim            7 Middies-MR             54.17    1:05.71        
 36 Lin, Jake                  8 Twisters-MR          1:02.47    1:06.37        
 37 Treacy, James              7 WAC-MR               1:00.00    1:21.51        
 -- Patterson, James L         6 Twisters-MR          1:03.12         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- McSorley, Thomas W         6 Middies-MR                NT         DQ        
      Pulling on lane line
 -- Musoff, William H          8 Middies-MR           1:02.39         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- O'Hare, Timmy              8 Middies-MR           1:06.90         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Yamamoto, Kai              7 Agua Swim Team-MR      49.71         DQ        
      False start
 -- Juzeniw, Michael W         7 Middies-MR           1:08.93         NS        
 -- Jacobson, Eric J           8 Middies-MR             46.79         NS        
 -- Burke, Quin J              8 Middies-MR             48.42         NS        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Atay, Deniz                8 Middies-MR             48.24      52.38        
  2 Ostensen, Peter            8 WAC-MR                 49.73      53.59        
  3 Kumeno, Kai                8 Agua Swim Team-MR      56.00      53.71        
  4 Tsuji, Akira               8 Middies-MR             56.34      54.82        
  5 Watson, Anthony C          7 Twisters-MR            54.49      56.47        
  6 Yamamoto, Kai              7 Agua Swim Team-MR      57.35      57.78        
  7 Musoff, William H          8 Middies-MR             57.84      58.66        
  8 Abdelrahman, Islam         8 Twisters-MR            58.43      58.82        
  9 Ng, Dylan                  8 NYCC-MR                   NT    1:01.27        
 10 Ng, Ethan T                8 NYCC-MR                   NT    1:02.98        
 11 Lourenco, Matthew A        8 Middies-MR           1:07.09    1:04.56        
 12 Nacos, William C           8 Agua Swim Team-MR    1:09.16    1:06.40        
 13 German, Vela A             8 Twisters-MR          1:06.93    1:07.64        
 14 Lopez, Gustavo E           7 Flying Dolphins-MR   1:06.00    1:08.74        
 15 Maronilla, J.P. P          8 Middies-MR           1:10.42    1:09.30        
 16 Jin, Eddie                 7 Middies-MR                NT    1:09.66        
 17 Kuane, Diego               7 Middies-MR                NT    1:09.72        
 18 Barrow, Miles A            8 Middies-MR           1:11.41    1:12.93        
 19 Salimi, Ibrahim            7 Middies-MR                NT    1:15.35        
 20 O'Hare, Timmy              8 Middies-MR                NT    1:17.55        
 21 Pas, Sebastian T           7 Twisters-MR          1:07.66    1:25.50        
 -- Kim, Jeremy S              7 Twisters-MR          1:13.41         DQ        
      One hand touch
 -- Patterson, James L         6 Twisters-MR          1:08.90         DQ        
      Alternating Kick
 -- Macio, David               7 Twisters-MR          1:09.88         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Boyd, Andrew R             7 WAC-MR               1:19.62         DQ        
      Alternating Kick
 -- Duval, Jesse L             8 WAC-MR                 59.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Martin, Spencer P          7 Middies-MR                NT         DQ        
      Scissors kick
 -- McSorley, Thomas W         6 Middies-MR           1:15.28         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Treacy, James              7 WAC-MR               1:00.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Lin, Jake                  8 Twisters-MR          1:07.90         DQ        
      One hand touch
 -- Ostensen, John             6 WAC-MR               1:20.49         DQ        
      Alternating Kick
 -- Juzeniw, Michael W         7 Middies-MR                NT         NS        
 -- Jacobson, Eric J           8 Middies-MR                NT         NS        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fu-Rubin, Seuss            8 Twisters-MR            38.61      38.81        
  2 Fields, Noah W             8 Agua Swim Team-MR      42.44      39.12        
  3 Matossian, Cameron T       8 Agua Swim Team-MR      53.25      42.21        
  4 Dolce, Paulino V           8 NYCC-MR                44.64      46.40        
  5 Duthie, Luke D             7 Agua Swim Team-MR      54.59      52.86        
  6 Lionti, Nicholas V         8 Agua Swim Team-MR      55.91    1:01.96        
  7 Lin, Jake                  8 Twisters-MR          1:11.79    1:05.94        
  8 Salimi, Ibrahim            7 Middies-MR                NT    1:26.22        
 -- Abdelrahman, Islam         8 Twisters-MR            56.84         DQ        
      Scissors kick
 -- Ceske, John                8 Middies-MR             58.84         DQ        
      Scissors kick
 -- Walsh, Zachary R           8 Middies-MR             54.68         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Treacy, James              7 WAC-MR               1:00.00         DQ        
      Scissors kick
 -- Duval, Jesse L             8 WAC-MR                 55.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Burke, Quin J              8 Middies-MR                NT         NS        
 
Boys 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fu-Rubin, Seuss            8 Twisters-MR          1:27.63    1:28.83        
                  40.67     1:28.83 (48.16)                                        
  2 Wen, Nicholas J            8 Agua Swim Team-MR    1:39.71    1:36.23        
                  46.31     1:36.23 (49.92)                                        
  3 Stukelman, Asher           8 Agua Swim Team-MR    1:44.39    1:37.52        
                  45.79     1:37.52 (51.73)                                        
  4 Tsuji, Akira               8 Middies-MR           1:42.98    1:38.65        
                  46.08     1:38.65 (52.57)                                        
  5 Ostensen, Peter            8 WAC-MR               1:38.90    1:41.29        
                  48.91     1:41.29 (52.38)                                        
  6 Lim, Jeffrey Jr. K         8 Twisters-MR          1:41.44    1:44.23        
                  51.13     1:44.23 (53.10)                                        
  7 Lionti, Nicholas V         8 Agua Swim Team-MR    1:49.77    1:47.21        
                  52.00     1:47.21 (55.21)                                        
  8 Dolce, Paulino V           8 NYCC-MR              1:44.95    1:48.33        
                  45.36   1:48.33 (1:02.97)                                        
  9 Brown, Seamus L            8 Agua Swim Team-MR    1:59.00    1:55.67        
                  53.45   1:55.67 (1:02.22)                                        
 10 Musoff, William H          8 Middies-MR           2:02.22    1:58.11        
                1:00.92     1:58.11 (57.19)                                        
 11 Lopez, Gustavo E           7 Flying Dolphins-MR   2:10.00    2:18.79        
                1:08.01   2:18.79 (1:10.78)                                        
 -- Abdelrahman, Islam         8 Twisters-MR          1:52.13         DQ        
      One hand touch - breast
                1:01.61          DQ (59.77)                                        
 -- Macio, Joshua              8 Twisters-MR          2:23.18         DQ        
      Scissors kick - breast
 
Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lipton, Evan N             9 Flying Dolphins-MR     32.28      32.05        
  2 McKenna, Devlin H         10 Agua Swim Team-MR      31.53      32.15        
  3 Lin, Howard H              9 NYCC-MR                32.80      32.32        
  4 Thomas, Desi C            10 NYCC-MR                32.21      33.01        
  5 Kim, Justin T             10 Twisters-MR            33.79      33.34        
  6 French, Devon J            9 Flying Dolphins-MR     33.26      33.56        
  7 Hernandez, Luis E         10 Kraken-MR              34.30      33.68        
  8 Rodriguez, Ian R          10 NYCC-MR                32.88      33.77        
  9 Ng, Ethan L               10 NYCC-MR                34.54      33.80        
 10 Thompson, Edward          10 WAC-MR                 33.55      33.90        
 11 Lister, Davis M           10 Agua Swim Team-MR      32.49      33.93        
 12 Walsh, Dylan F            10 Middies-MR             33.45      34.23        
 13 Duthie, Zachary J          9 Agua Swim Team-MR      35.63      34.44        
 14 Covello, Ben D             9 Middies-MR             34.01      34.97        
 15 Schwartz, Paul B           9 Agua Swim Team-MR      37.18      35.89        
 16 Chong, Daniel D           10 Kraken-MR              39.50      36.91        
 17 Altman-Kurosaki, Mathias   9 Agua Swim Team-MR      36.57      37.09        
 18 Sheppard, Jason D         10 Middies-MR             35.56      37.16        
 19 Cabrera, Nicholas         10 Twisters-MR            37.67      37.29        
 20 Lewis, Zachary J          10 Middies-MR             37.00      37.39        
 21 Fairbanks, Matthew         9 Agua Swim Team-MR      37.82      37.45        
 22 Shashaty, Jack            10 WAC-MR                 36.18      37.63        
 23 Sokolenko, Robert          9 Shy-Mr-MR              37.91      37.65        
 24 Mark, Colin M              9 Agua Swim Team-MR      39.26      37.81        
 25 Lanzman, Jason            10 Shy-Mr-MR              37.78      40.17        
 26 Porges, Dylan R            9 Flying Dolphins-MR     42.18      40.20        
 27 Gorizia, Lucca E          10 WAC-MR                 41.14      40.84        
 28 Thompson, Richard          9 WAC-MR                 39.16      40.87        
 29 Hidalgo, Ricardo A        10 WAC-MR                 41.03      41.14        
 30 Ourvan, Jake L            10 NYCC-MR                41.93      41.24        
 31 Simon, Ernesto G           9 Agua Swim Team-MR      41.57      42.77        
 32 Cusack-McPartlin, Timoth  10 WAC-MR                 41.10      43.16        
 33 Luke, Christopher P       10 Flying Dolphins-MR     45.23      43.46        
 34 Langendorfer, Matthew R    9 Manhattan Makos-MR     47.57      43.56        
 35 Silverton, Oliver E        9 Middies-MR             42.45      43.94        
 36 Nacos, Teddy J             9 Agua Swim Team-MR      42.38      44.09        
 37 Gorizia, Alessio B        10 WAC-MR                 42.73      46.06        
 38 Sarsekeyev, Damir          9 Agua Swim Team-MR      50.01      49.06        
 39 Mujaj, Ilir                9 WAC-MR                 56.13      53.87        
 40 Lombardo, Nicholas         9 WAC-MR               1:00.00    1:01.11        
 -- McPhillips, Liam T        10 Middies-MR             34.66         NS        
 -- Vardanian, Michael P       9 Agua Swim Team-MR      47.25         NS        
 -- Green, Ryan L              9 Flying Dolphins-MR     40.17         NS        
 
Boys 9-10 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Shashaty, Jack            10 WAC-MR                    NT    1:23.25        
                  38.51     1:23.25 (44.74)                                        
 
Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lin, Howard H              9 NYCC-MR              1:10.56    1:09.54        
                  33.79     1:09.54 (35.75)                                        
  2 McKenna, Devlin H         10 Agua Swim Team-MR    1:09.57    1:11.90        
                  35.07     1:11.90 (36.83)                                        
  3 Lipton, Evan N             9 Flying Dolphins-MR   1:12.69    1:12.13        
                  34.26     1:12.13 (37.87)                                        
  4 Walsh, Dylan F            10 Middies-MR           1:13.02    1:12.59        
                  34.42     1:12.59 (38.17)                                        
  5 Rodriguez, Ian R          10 NYCC-MR              1:12.03    1:13.44        
                  34.75     1:13.44 (38.69)                                        
  6 Lister, Davis M           10 Agua Swim Team-MR    1:12.47    1:13.51        
                  35.60     1:13.51 (37.91)                                        
  7 Thomas, Desi C            10 NYCC-MR              1:21.28    1:14.21        
                  35.63     1:14.21 (38.58)                                        
  8 Duval, Justin S           10 UNAT-MR              1:14.49    1:14.56        
                  34.43     1:14.56 (40.13)                                        
  9 McPhillips, Liam T        10 Middies-MR           1:16.86    1:14.67        
                  37.03     1:14.67 (37.64)                                        
 10 Ng, Ethan L               10 NYCC-MR              1:19.06    1:14.97        
                  35.73     1:14.97 (39.24)                                        
 11 Kahn, Alec P              10 Flying Dolphins-MR   1:15.33    1:15.26        
                  36.72     1:15.26 (38.54)                                        
 12 Kim, Justin T             10 Twisters-MR          1:20.21    1:16.41        
                  35.60     1:16.41 (40.81)                                        
 13 Duthie, Zachary J          9 Agua Swim Team-MR    1:19.21    1:17.35        
                  37.63     1:17.35 (39.72)                                        
 14 Covello, Ben D             9 Middies-MR           1:15.37    1:17.42        
                  36.60     1:17.42 (40.82)                                        
 15 Schwartz, Paul B           9 Agua Swim Team-MR    1:22.35    1:18.76        
                  37.29     1:18.76 (41.47)                                        
 16 Vuong, Kenneth             9 Twisters-MR               NT    1:23.85        
                  40.14     1:23.85 (43.71)                                        
 17 Altman-Kurosaki, Mathias   9 Agua Swim Team-MR    1:32.12    1:23.87        
                  39.48     1:23.87 (44.39)                                        
 18 Fairbanks, Matthew         9 Agua Swim Team-MR    1:28.41    1:24.76        
                  41.30     1:24.76 (43.46)                                        
 19 Sheppard, Jason D         10 Middies-MR           1:20.40    1:25.44        
                  40.37     1:25.44 (45.07)                                        
 20 Mark, Colin M              9 Agua Swim Team-MR    1:39.75    1:26.12        
                  38.83     1:26.12 (47.29)                                        
 21 Chin, William T            9 NYCC-MR              1:25.44    1:26.53        
                  40.03     1:26.53 (46.50)                                        
 22 Porges, Dylan R            9 Flying Dolphins-MR   1:45.00    1:27.92        
                  42.36     1:27.92 (45.56)                                        
 23 Barayev, Jacob             9 Twisters-MR          1:27.82    1:29.95        
                  42.20     1:29.95 (47.75)                                        
 24 Mack, Jonathan M          10 Flying Dolphins-MR   1:34.29    1:32.50        
                  42.67     1:32.50 (49.83)                                        
 25 Gorizia, Lucca E          10 WAC-MR               1:35.45    1:35.06        
                  44.42     1:35.06 (50.64)                                        
 26 Silverton, Oliver E        9 Middies-MR           1:33.15    1:35.46        
                  44.38     1:35.46 (51.08)                                        
 27 Nelson, Dylan P            9 NYCC-MR              1:39.58    1:37.56        
                  43.50     1:37.56 (54.06)                                        
 28 Vardanian, Michael P       9 Agua Swim Team-MR    1:49.00    1:38.87        
                  48.23     1:38.87 (50.64)                                        
 29 Simon, Ernesto G           9 Agua Swim Team-MR    1:42.54    1:39.56        
                  46.28     1:39.56 (53.28)                                        
 30 Hafez, Omar               10 WAC-MR               1:44.79    1:41.10        
                  44.13     1:41.10 (56.97)                                        
 31 Ourvan, Jake L            10 NYCC-MR                   NT    1:41.30        
                  47.95     1:41.30 (53.35)                                        
 32 Cusack-McPartlin, Timoth  10 WAC-MR               1:34.53    1:41.77        
                  48.23     1:41.77 (53.54)                                        
 33 Dresser, Kiefer K          9 Agua Swim Team-MR         NT    1:43.57        
                  49.09     1:43.57 (54.48)                                        
 34 Harris, Stuart            10 Agua Swim Team-MR    1:51.80    1:43.91        
                  48.17     1:43.91 (55.74)                                        
 35 Pellikan, Zachary          9 WAC-MR               1:44.67    1:44.27        
                  46.87     1:44.27 (57.40)                                        
 36 Luke, Christopher P       10 Flying Dolphins-MR   2:00.00    1:46.39        
 37 Gorizia, Alessio B        10 WAC-MR               1:44.27    1:46.78        
                  48.22     1:46.78 (58.56)                                        
 -- Shashaty, Jack            10 WAC-MR               1:21.50         NS        
 -- Nacos, Teddy J             9 Agua Swim Team-MR    1:37.16         NS        
 -- Mujaj, Ilir                9 WAC-MR               2:00.00         NS        
 
Boys 9-10 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McKenna, Devlin H         10 Agua Swim Team-MR    2:33.11    2:30.78        
                  34.05     1:14.09 (40.04)     1:54.93 (40.84)     2:30.78 (35.85)
  2 French, Devon J            9 Flying Dolphins-MR   2:35.11    2:31.07        
                  35.14     1:13.34 (38.20)     1:53.43 (40.09)     2:31.07 (37.64)
  3 Lin, Howard H              9 NYCC-MR              2:30.09    2:31.51        
                  34.88     1:14.06 (39.18)     1:54.11 (40.05)     2:31.51 (37.40)
  4 Lister, Davis M           10 Agua Swim Team-MR    2:34.10    2:34.19        
                  35.17     1:15.19 (40.02)     1:55.48 (40.29)     2:34.19 (38.71)
  5 Walsh, Dylan F            10 Middies-MR           2:41.54    2:35.81        
                  34.09     1:14.19 (40.10)     1:55.53 (41.34)     2:35.81 (40.28)
  6 Duthie, Zachary J          9 Agua Swim Team-MR    2:44.06    2:35.82        
                  35.40     1:15.71 (40.31)     1:57.00 (41.29)     2:35.82 (38.82)
  7 Rodriguez, Ian R          10 NYCC-MR              2:35.99    2:37.03        
                  35.20     1:15.06 (39.86)     1:56.99 (41.93)     2:37.03 (40.04)
  8 Thomas, Desi C            10 NYCC-MR              2:41.34    2:37.96        
                  35.19     1:14.76 (39.57)     1:57.30 (42.54)     2:37.96 (40.66)
  9 Thompson, Edward          10 WAC-MR               2:41.26    2:41.74        
                  37.52     1:18.96 (41.44)     2:02.08 (43.12)     2:41.74 (39.66)
 10 McPhillips, Liam T        10 Middies-MR           2:48.86    2:43.04        
                  38.32     1:20.56 (42.24)     2:02.96 (42.40)     2:43.04 (40.08)
 11 Covello, Ben D             9 Middies-MR           2:52.22    2:47.24        
                  35.71     1:17.87 (42.16)     2:02.99 (45.12)     2:47.24 (44.25)
 12 Sheppard, Jason D         10 Middies-MR           2:58.13    2:57.88        
                  40.65     1:26.21 (45.56)     2:13.30 (47.09)     2:57.88 (44.58)
 13 Shashaty, Jack            10 WAC-MR               3:21.26    2:59.40        
                  39.50     1:25.83 (46.33)     2:13.92 (48.09)     2:59.40 (45.48)
 14 Fairbanks, Matthew         9 Agua Swim Team-MR    3:03.52    2:59.91        
                  41.63     1:28.31 (46.68)     2:15.54 (47.23)     2:59.91 (44.37)
 15 Lewis, Zachary J          10 Middies-MR           3:01.57    3:09.60        
                  39.07     1:27.01 (47.94)     2:18.64 (51.63)     3:09.60 (50.96)
 16 Hidalgo, Ricardo A        10 WAC-MR               3:25.00    3:11.37        
                  42.18     1:31.80 (49.62)     2:20.98 (49.18)     3:11.37 (50.39)
 17 Green, Ryan L              9 Flying Dolphins-MR   3:45.00    3:14.63        
                  41.55     1:30.86 (49.31)     2:19.99 (49.13)     3:14.63 (54.64)
 18 Porges, Dylan R            9 Flying Dolphins-MR   3:30.82    3:16.84        
                  44.84     1:37.68 (52.84)     2:27.58 (49.90)     3:16.84 (49.26)
 19 Thompson, Richard          9 WAC-MR               3:33.00    3:18.46        
                  45.37     1:37.69 (52.32)     2:31.69 (54.00)     3:18.46 (46.77)
 20 Gorizia, Lucca E          10 WAC-MR               3:30.00    3:19.33        
                  42.97     1:35.09 (52.12)     2:28.18 (53.09)     3:19.33 (51.15)
 21 Cusack-McPartlin, Timoth  10 WAC-MR               3:32.73    3:36.43        
                  44.89     1:44.10 (59.21)     2:43.43 (59.33)     3:36.43 (53.00)
 22 Gorizia, Alessio B        10 WAC-MR               3:30.00    3:40.80        
                  44.14     1:40.73 (56.59)   2:42.98 (1:02.25)     3:40.80 (57.82)
 -- Kahn, Alec P              10 Flying Dolphins-MR   3:20.00         NS        
 
Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thompson, Edward          10 WAC-MR                 37.60      37.88        
  2 Lin, Howard H              9 NYCC-MR                38.93      38.55        
  3 Schwartz, Paul B           9 Agua Swim Team-MR      38.77      38.59        
  4 McPhillips, Liam T        10 Middies-MR             39.25      38.99        
  5 Walsh, Dylan F            10 Middies-MR             41.67      39.87        
  6 McKenna, Devlin H         10 Agua Swim Team-MR      37.71      40.03        
  7 French, Devon J            9 Flying Dolphins-MR     38.61      40.08        
  8 Kim, Justin T             10 Twisters-MR            41.40      40.27        
  9 Covello, Ben D             9 Middies-MR             40.08      40.70        
 10 Chong, Daniel D           10 Kraken-MR              43.90      41.81        
 11 Lipton, Evan N             9 Flying Dolphins-MR     42.05      41.82        
 12 Shashaty, Jack            10 WAC-MR                 43.26      43.50        
 13 Duthie, Zachary J          9 Agua Swim Team-MR      42.80      43.60        
 14 Sokolenko, Robert          9 Shy-Mr-MR              45.26      43.71        
 15 Hernandez, Luis E         10 Kraken-MR              42.10      44.03        
 16 Lanzman, Jason            10 Shy-Mr-MR              45.89      44.60        
 17 Kahn, Alec P              10 Flying Dolphins-MR     43.51      44.87        
 18 Ourvan, Jake L            10 NYCC-MR                   NT      45.43        
 19 Altman-Kurosaki, Mathias   9 Agua Swim Team-MR      46.82      45.51        
 20 Cabrera, Nicholas         10 Twisters-MR            46.36      45.57        
 21 Fairbanks, Matthew         9 Agua Swim Team-MR      44.84      46.23        
 22 Gorizia, Lucca E          10 WAC-MR                 49.71      46.97        
 23 Mark, Colin M              9 Agua Swim Team-MR      47.17      47.20        
 24 Langendorfer, Matthew R    9 Manhattan Makos-MR        NT      48.53        
 25 Thompson, Richard          9 WAC-MR                 50.13      48.70        
 26 Green, Ryan L              9 Flying Dolphins-MR     46.61      49.39        
 27 Porges, Dylan R            9 Flying Dolphins-MR     48.07      49.80        
 28 Silverton, Oliver E        9 Middies-MR             48.96      50.80        
 29 Lewis, Zachary J          10 Middies-MR             49.37      50.94        
 30 Cusack-McPartlin, Timoth  10 WAC-MR                 51.47      52.78        
 31 Nacos, Teddy J             9 Agua Swim Team-MR      51.16      53.49        
 31 Hidalgo, Ricardo A        10 WAC-MR                 49.55      53.49        
 33 Luke, Christopher P       10 Flying Dolphins-MR   1:00.80      56.61        
 34 Gorizia, Alessio B        10 WAC-MR               1:00.03    1:01.76        
 35 Vardanian, Michael P       9 Agua Swim Team-MR      57.54    1:01.81        
 36 Lombardo, Nicholas         9 WAC-MR               1:00.00    1:02.92        
 -- Simon, Ernesto G           9 Agua Swim Team-MR      50.87         DQ        
      Did not finish on back
 -- Mujaj, Ilir                9 WAC-MR               1:01.06         NS        
 -- Sarsekeyev, Damir          9 Agua Swim Team-MR    1:04.23         NS        
 
Boys 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lin, Howard H              9 NYCC-MR              1:20.69    1:20.76        
                  39.79     1:20.76 (40.97)                                        
  2 Schwartz, Paul B           9 Agua Swim Team-MR    1:25.89    1:22.12        
                  40.76     1:22.12 (41.36)                                        
  3 Walsh, Dylan F            10 Middies-MR           1:23.45    1:23.94        
                  42.34     1:23.94 (41.60)                                        
  4 McPhillips, Liam T        10 Middies-MR           1:24.88    1:24.05        
                  40.87     1:24.05 (43.18)                                        
  5 Rodriguez, Ian R          10 NYCC-MR              1:25.85    1:24.95        
                  41.54     1:24.95 (43.41)                                        
  6 McKenna, Devlin H         10 Agua Swim Team-MR    1:22.96    1:28.01        
                  42.38     1:28.01 (45.63)                                        
  7 Covello, Ben D             9 Middies-MR           1:26.12    1:28.64        
                  42.48     1:28.64 (46.16)                                        
  8 Chin, William T            9 NYCC-MR              1:37.25    1:30.60        
                  42.71     1:30.60 (47.89)                                        
  9 Lipton, Evan N             9 Flying Dolphins-MR   1:37.25    1:30.84        
                  45.21     1:30.84 (45.63)                                        
 10 Shashaty, Jack            10 WAC-MR               1:38.25    1:33.40        
                  45.29     1:33.40 (48.11)                                        
 11 Sheppard, Jason D         10 Middies-MR           1:37.64    1:33.53        
                  46.73     1:33.53 (46.80)                                        
 12 Altman-Kurosaki, Mathias   9 Agua Swim Team-MR    1:46.96    1:39.28        
                  47.53     1:39.28 (51.75)                                        
 13 Fairbanks, Matthew         9 Agua Swim Team-MR    1:39.30    1:40.18        
                  49.78     1:40.18 (50.40)                                        
 14 Gorizia, Lucca E          10 WAC-MR               1:49.75    1:40.94        
                  49.57     1:40.94 (51.37)                                        
 15 Mark, Colin M              9 Agua Swim Team-MR    1:45.41    1:42.72        
                  48.55     1:42.72 (54.17)                                        
 16 Nelson, Dylan P            9 NYCC-MR              1:48.43    1:43.77        
                  49.58     1:43.77 (54.19)                                        
 17 Mack, Jonathan M          10 Flying Dolphins-MR   1:40.96    1:44.14        
                  50.18     1:44.14 (53.96)                                        
 18 Simon, Ernesto G           9 Agua Swim Team-MR    1:47.49    1:45.31        
                  49.20     1:45.31 (56.11)                                        
 19 Cusack-McPartlin, Timoth  10 WAC-MR               1:50.10    1:48.73        
                  53.38     1:48.73 (55.35)                                        
 20 Porges, Dylan R            9 Flying Dolphins-MR   1:42.92    1:48.84        
                  52.58     1:48.84 (56.26)                                        
 21 Nacos, Teddy J             9 Agua Swim Team-MR    1:48.70    1:51.92        
                  54.26     1:51.92 (57.66)                                        
 22 Silverton, Oliver E        9 Middies-MR           1:49.63    1:51.97        
                  54.04     1:51.97 (57.93)                                        
 23 Dresser, Kiefer K          9 Agua Swim Team-MR         NT    1:59.77        
 24 Vardanian, Michael P       9 Agua Swim Team-MR    1:59.00    2:02.20        
                  59.54   2:02.20 (1:02.66)                                        
 25 Luke, Christopher P       10 Flying Dolphins-MR   2:10.00    2:09.17        
 26 Sasonov, Jonathan          9 Aquaflames-MR             NT    2:09.78        
                1:01.81   2:09.78 (1:07.97)                                        
 27 Gorizia, Alessio B        10 WAC-MR               2:21.38    2:11.69        
                1:02.56   2:11.69 (1:09.13)                                        
 -- Pellikan, Zachary          9 WAC-MR               1:56.92         DQ        
      Did not finish on back
                  50.64          DQ (54.25)                                        
 -- Hafez, Omar               10 WAC-MR                    NT         DQ        
      Non-continuous turning action
                  54.94        DQ (1:05.85)                                        
 -- Mujaj, Ilir                9 WAC-MR               2:00.00         NS        
 -- Lister, Davis M           10 Agua Swim Team-MR    1:19.79         NS        
 
Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Duval, Justin S           10 UNAT-MR                41.50      41.65        
  2 Kahn, Alec P              10 Flying Dolphins-MR     43.72      42.22        
  3 Lipton, Evan N             9 Flying Dolphins-MR     43.72      42.84        
  4 Rodriguez, Ian R          10 NYCC-MR                43.76      43.72        
  5 Thomas, Desi C            10 NYCC-MR                44.76      43.75        
  6 Lin, Howard H              9 NYCC-MR                44.65      43.92        
  7 Ng, Ethan L               10 NYCC-MR                46.58      44.37        
  8 Shashaty, Jack            10 WAC-MR                 45.59      45.95        
  9 Walsh, Dylan F            10 Middies-MR             45.93      47.13        
 10 Kim, Justin T             10 Twisters-MR            47.24      47.67        
 11 Schwartz, Paul B           9 Agua Swim Team-MR      50.72      47.91        
 12 Lister, Davis M           10 Agua Swim Team-MR      49.51      47.93        
 13 Covello, Ben D             9 Middies-MR             48.04      48.34        
 14 Mark, Colin M              9 Agua Swim Team-MR      49.68      49.05        
 15 Ma, Jeffrey                9 Aquaflames-MR          50.14      50.04        
 16 Sheppard, Jason D         10 Middies-MR             48.64      50.24        
 17 Vuong, Kenneth             9 Twisters-MR               NT      51.15        
 18 Fairbanks, Matthew         9 Agua Swim Team-MR      52.35      51.52        
 19 Duthie, Zachary J          9 Agua Swim Team-MR      51.25      51.53        
 20 Porges, Dylan R            9 Flying Dolphins-MR     55.07      53.06        
 21 Silverton, Oliver E        9 Middies-MR             55.06      54.20        
 22 Mack, Jonathan M          10 Flying Dolphins-MR     52.64      55.04        
 23 Gorizia, Lucca E          10 WAC-MR                 58.54      55.35        
 24 Cusack-McPartlin, Timoth  10 WAC-MR               1:00.61      57.24        
 25 Pellikan, Zachary          9 WAC-MR               1:00.06      59.57        
 26 Dresser, Kiefer K          9 Agua Swim Team-MR         NT    1:01.22        
 27 Ourvan, Jake L            10 NYCC-MR                   NT    1:01.60        
 28 Nacos, Teddy J             9 Agua Swim Team-MR    1:08.51    1:08.70        
 29 Hafez, Omar               10 WAC-MR               1:06.00    1:09.09        
 30 Vardanian, Michael P       9 Agua Swim Team-MR    1:05.00    1:10.33        
 31 Sasonov, Jonathan          9 Aquaflames-MR             NT    1:11.68        
 -- Barayev, Jacob             9 Twisters-MR            55.80         DQ        
      Scissors kick
 -- Harris, Stuart            10 Agua Swim Team-MR    1:01.32         DQ        
      Incomplete stroke cycle other than one pull followed by one kick
 -- Altman-Kurosaki, Mathias   9 Agua Swim Team-MR      57.79         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Luke, Christopher P       10 Flying Dolphins-MR     57.47         DQ        
      Scissors kick
 -- Gorizia, Alessio B        10 WAC-MR                 59.52         DQ        
      Scissors kick
 -- Mujaj, Ilir                9 WAC-MR               1:00.00         NS        
 -- Simon, Ernesto G           9 Agua Swim Team-MR      57.26         NS        
 
Boys 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kahn, Alec P              10 Flying Dolphins-MR   1:31.35    1:32.39        
                  43.12     1:32.39 (49.27)                                        
  2 Lipton, Evan N             9 Flying Dolphins-MR   1:36.78    1:34.11        
                  45.23     1:34.11 (48.88)                                        
  3 Lin, Howard H              9 NYCC-MR              1:35.11    1:34.56        
                  46.02     1:34.56 (48.54)                                        
  4 Rodriguez, Ian R          10 NYCC-MR              1:35.59    1:34.81        
                  46.58     1:34.81 (48.23)                                        
  5 Ng, Ethan L               10 NYCC-MR              1:40.54    1:37.16        
                  46.59     1:37.16 (50.57)                                        
  6 Lanzman, Jason            10 Shy-Mr-MR            1:37.98    1:37.83        
                  45.43     1:37.83 (52.40)                                        
  7 French, Devon J            9 Flying Dolphins-MR   1:37.90    1:38.31        
                  47.42     1:38.31 (50.89)                                        
  8 Thompson, Edward          10 WAC-MR               1:38.19    1:38.34        
                  47.55     1:38.34 (50.79)                                        
  9 Thomas, Desi C            10 NYCC-MR              1:37.19    1:38.37        
                  46.88     1:38.37 (51.49)                                        
 10 Walsh, Dylan F            10 Middies-MR           1:36.90    1:38.74        
                  48.25     1:38.74 (50.49)                                        
 11 Chong, Daniel D           10 Kraken-MR            1:42.00    1:40.38        
                  46.41     1:40.38 (53.97)                                        
 12 Schwartz, Paul B           9 Agua Swim Team-MR    1:49.42    1:42.04        
                  48.70     1:42.04 (53.34)                                        
 13 Lister, Davis M           10 Agua Swim Team-MR    1:49.15    1:43.09        
                  51.05     1:43.09 (52.04)                                        
 14 Shashaty, Jack            10 WAC-MR               1:41.26    1:43.23        
                  50.43     1:43.23 (52.80)                                        
 15 Sokolenko, Robert          9 Shy-Mr-MR            1:49.02    1:43.95        
                  50.08     1:43.95 (53.87)                                        
 16 Cabrera, Nicholas         10 Twisters-MR          1:52.53    1:45.08        
                  49.92     1:45.08 (55.16)                                        
 17 Mark, Colin M              9 Agua Swim Team-MR    1:47.67    1:45.21        
                  49.16     1:45.21 (56.05)                                        
 18 Hernandez, Luis E         10 Kraken-MR            1:44.00    1:48.09        
                  50.45     1:48.09 (57.64)                                        
 19 Sheppard, Jason D         10 Middies-MR           1:48.71    1:51.20        
                  53.42     1:51.20 (57.78)                                        
 20 Covello, Ben D             9 Middies-MR                NT    1:51.90        
                  53.03     1:51.90 (58.87)                                        
 21 Gorizia, Lucca E          10 WAC-MR               2:06.72    1:55.48        
                  55.49     1:55.48 (59.99)                                        
 22 Silverton, Oliver E        9 Middies-MR           1:56.39    1:55.52        
                  56.53     1:55.52 (58.99)                                        
 23 Green, Ryan L              9 Flying Dolphins-MR   1:58.96    1:56.16        
                  53.41   1:56.16 (1:02.75)                                        
 24 Langendorfer, Matthew R    9 Manhattan Makos-MR   2:08.32    1:56.17        
                  55.32   1:56.17 (1:00.85)                                        
 25 Thompson, Richard          9 WAC-MR               1:55.07    1:56.39        
                  56.80     1:56.39 (59.59)                                        
 26 Simon, Ernesto G           9 Agua Swim Team-MR    2:05.00    2:00.71        
                  57.51   2:00.71 (1:03.20)                                        
 27 Hidalgo, Ricardo A        10 WAC-MR               1:56.70    2:01.62        
                  57.43   2:01.62 (1:04.19)                                        
 28 Sarsekeyev, Damir          9 Agua Swim Team-MR    2:10.79    2:05.41        
                  58.31   2:05.41 (1:07.10)                                        
 -- Altman-Kurosaki, Mathias   9 Agua Swim Team-MR    2:05.64         DQ        
      Arms two strokes underwater
                1:08.92        DQ (1:16.78)                                        
 -- Mujaj, Ilir                9 WAC-MR               2:00.00         DQ        
      One hand touch
 -- Cusack-McPartlin, Timoth  10 WAC-MR               2:07.32         DQ        
      Scissors kick
                1:02.69        DQ (1:09.46)                                        
 -- Lombardo, Nicholas         9 WAC-MR               2:10.00         DQ        
      One hand touch
                1:08.56        DQ (1:12.89)                                        
 -- Gorizia, Alessio B        10 WAC-MR               2:13.14         DQ        
      Scissors kick
 -- Porges, Dylan R            9 Flying Dolphins-MR   1:55.00         DQ        
      Scissors kick
                  55.84          DQ (58.66)                                        
 -- Luke, Christopher P       10 Flying Dolphins-MR   2:15.00         DQ        
      Scissors kick
                  56.22        DQ (1:11.04)                                        
 -- Vardanian, Michael P       9 Agua Swim Team-MR    1:59.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
                1:19.28        DQ (1:22.99)                                        
 -- Lewis, Zachary J          10 Middies-MR           2:14.19         NS        
 
Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Duval, Justin S           10 UNAT-MR                36.70      34.69        
  2 McKenna, Devlin H         10 Agua Swim Team-MR      35.05      35.98        
  3 Kim, Justin T             10 Twisters-MR            37.87      37.26        
  4 Ng, Ethan L               10 NYCC-MR                38.40      37.92        
  5 Duthie, Zachary J          9 Agua Swim Team-MR      38.05      37.94        
  6 Lipton, Evan N             9 Flying Dolphins-MR     40.34      38.71        
  7 Kahn, Alec P              10 Flying Dolphins-MR     39.41      38.98        
  8 McPhillips, Liam T        10 Middies-MR             40.87      40.34        
  9 Covello, Ben D             9 Middies-MR             41.05      40.44        
 10 Lister, Davis M           10 Agua Swim Team-MR      45.48      41.54        
 11 Chin, William T            9 NYCC-MR                   NT      42.50        
 12 Sheppard, Jason D         10 Middies-MR             41.37      43.84        
 13 Porges, Dylan R            9 Flying Dolphins-MR     51.25      46.24        
 14 Altman-Kurosaki, Mathias   9 Agua Swim Team-MR      49.07      46.52        
 15 Barayev, Jacob             9 Twisters-MR            43.16      46.53        
 16 Ourvan, Jake L            10 NYCC-MR                56.48      49.32        
 17 Mack, Jonathan M          10 Flying Dolphins-MR     50.38      50.02        
 18 Shashaty, Jack            10 WAC-MR                 52.68      50.17        
 19 Cusack-McPartlin, Timoth  10 WAC-MR               1:00.87      56.44        
 20 Nacos, Teddy J             9 Agua Swim Team-MR         NT      57.64        
 -- Harris, Stuart            10 Agua Swim Team-MR         NT         DQ        
      One hand touch
 -- Nelson, Dylan P            9 NYCC-MR              1:00.45         DQ        
      Alternating Kick
 -- Gorizia, Lucca E          10 WAC-MR               1:03.89         DQ        
      Alternating Kick
 -- Hafez, Omar               10 WAC-MR                 47.29         DQ        
      Scissors kick
 -- Gorizia, Alessio B        10 WAC-MR               1:02.03         DQ        
      Scissors kick
 -- Luke, Christopher P       10 Flying Dolphins-MR   1:00.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Vardanian, Michael P       9 Agua Swim Team-MR    1:05.00         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Vuong, Kenneth             9 Twisters-MR               NT         NS        
 -- Mujaj, Ilir                9 WAC-MR               1:00.00         NS        
 -- Ma, Jeffrey                9 Aquaflames-MR             NT         NS        
 
Boys 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McKenna, Devlin H         10 Agua Swim Team-MR    1:22.65    1:21.86        
                  39.32     1:21.86 (42.54)                                        
  2 Duthie, Zachary J          9 Agua Swim Team-MR    1:27.63    1:24.36        
                  40.16     1:24.36 (44.20)                                        
  3 Kahn, Alec P              10 Flying Dolphins-MR   1:37.68    1:27.30        
                  40.03     1:27.30 (47.27)                                        
  4 Thomas, Desi C            10 NYCC-MR              1:28.59    1:28.39        
                  40.79     1:28.39 (47.60)                                        
  5 Ng, Ethan L               10 NYCC-MR              1:32.06    1:28.88        
                  39.77     1:28.88 (49.11)                                        
  6 Schwartz, Paul B           9 Agua Swim Team-MR    1:45.00    1:35.36        
                  42.16     1:35.36 (53.20)                                        
  7 Fairbanks, Matthew         9 Agua Swim Team-MR    1:45.00    1:49.19        
                  46.90   1:49.19 (1:02.29)                                        
 -- Lister, Davis M           10 Agua Swim Team-MR    2:05.16         DQ        
      Non-simultaneous arms
                  42.96          DQ (52.14)                                        
 -- Sheppard, Jason D         10 Middies-MR           1:45.18         DQ        
      One hand touch
                  44.86          DQ (55.05)                                        
 
Boys 9-10 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lin, Howard H              9 NYCC-MR              2:59.99    2:51.66        
                  40.97     1:23.78 (42.81)     2:16.27 (52.49)     2:51.66 (35.39)
  2 Lister, Davis M           10 Agua Swim Team-MR    2:59.86    2:54.98        
                  41.52     1:27.57 (46.05)     2:19.45 (51.88)     2:54.98 (35.53)
  3 Walsh, Dylan F            10 Middies-MR           2:55.35    2:55.15        
                  39.64     1:24.70 (45.06)     2:17.08 (52.38)     2:55.15 (38.07)
  4 Kahn, Alec P              10 Flying Dolphins-MR   3:05.16    2:56.83        
                  40.80     1:30.60 (49.80)     2:17.99 (47.39)     2:56.83 (38.84)
  5 McPhillips, Liam T        10 Middies-MR           3:06.22    3:00.89        
                  42.91     1:28.25 (45.34)     2:22.22 (53.97)     3:00.89 (38.67)
  6 Duthie, Zachary J          9 Agua Swim Team-MR    3:20.00    3:01.14        
                  38.92     1:24.83 (45.91)     2:20.60 (55.77)     3:01.14 (40.54)
  7 Schwartz, Paul B           9 Agua Swim Team-MR    3:05.00    3:01.41        
                  42.79     1:25.88 (43.09)     2:20.76 (54.88)     3:01.41 (40.65)
  8 Thomas, Desi C            10 NYCC-MR              3:10.37    3:03.44        
                  41.64     1:26.45 (44.81)   3:03.45 (1:37.00)         3:03.44 ( )
  9 McKenna, Devlin H         10 Agua Swim Team-MR    3:00.91    3:05.05        
                  42.78     1:28.75 (45.97)     2:26.55 (57.80)     3:05.05 (38.50)
 10 Fairbanks, Matthew         9 Agua Swim Team-MR    3:20.00    3:23.80        
                  47.83     1:38.32 (50.49)   2:41.50 (1:03.18)     3:23.80 (42.30)
 11 Barayev, Jacob             9 Twisters-MR          3:13.26    3:32.73        
                  48.67     1:41.92 (53.25)   2:47.93 (1:06.01)     3:32.73 (44.80)
 -- Rodriguez, Ian R          10 NYCC-MR              3:01.52         DQ        
      One hand touch - fly
                1:29.79     2:20.47 (50.68)     2:59.06 (38.59)              DQ ( )
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bostrom, Erik             12 Middies-MR             28.50      28.48        
  2 Barrow, Mitchell J        11 Middies-MR             28.73      28.83        
  3 Zuppone, Michael L        11 Agua Swim Team-MR      29.22      29.20        
  4 Younis, Ahmed Y           12 UNAT-MR                28.80      29.28        
  5 Dervin, Sean J            12 Middies-MR             29.89      29.49        
  6 Tsuruo, Yujin             12 Middies-MR             31.58      30.24        
  7 Novitch, Graham S         11 Middies-MR             32.21      30.31        
  8 Gilligan, Joshua G        11 Agua Swim Team-MR      30.64      30.38        
  9 Avezzano, Jack T          12 Middies-MR             31.08      30.47        
 10 Liu, Jonathan E           11 Agua Swim Team-MR      30.47      30.68        
 11 Haddad, Gabriel O         12 NYCC-MR                29.90      30.73        
 12 Yamamoto, Leo             11 Agua Swim Team-MR      30.10      30.78        
 13 Hicks, Christopher J      12 Middies-MR             30.50      30.94        
 14 Hatton, Anthony           11 Twisters-MR            30.44      30.98        
 15 Jurman, Jasper N          11 Agua Swim Team-MR      31.20      31.18        
 16 Chung, Christopher E      12 Twisters-MR            32.18      31.24        
 17 Bernstein, Zach J         11 Middies-MR             31.74      31.27        
 18 Kunze, Aidan J            12 NYCC-MR                30.95      31.28        
 19 Elms, Hayden A            11 Agua Swim Team-MR      32.86      31.33        
 20 Lee, Justin C             12 Agua Swim Team-MR      31.87      31.49        
 21 Mathews, Gabriel          11 Agua Swim Team-MR      31.91      31.78        
 22 Gonzalez, Steven          12 NYCC-MR                32.99      31.92        
 23 Musoff, Charlie B         11 Middies-MR             32.15      32.08        
 24 Gutman, Daniel L          11 Agua Swim Team-MR      32.10      32.24        
 25 Marin, Raysean J          12 UNAT-MR                33.91      32.26        
 26 Becerra, Kyle D           11 Middies-MR             32.87      32.58        
 27 Watler, Jaleel C          12 NYCC-MR                32.57      32.84        
 28 Fairbanks, Scott C        12 Agua Swim Team-MR      32.76      32.86        
 29 Kusakin, RC               11 Agua Swim Team-MR      32.10      33.02        
 30 Jakobczyk, Nicholas P     11 Twisters-MR            32.11      33.04        
 31 Ng, Nicholas P            11 NYCC-MR                32.61      33.09        
 32 Dell'Orto, Andrew M       11 Middies-MR             31.85      33.15        
 33 Gonzalez, Edward          11 Twisters-MR            32.54      33.21        
 34 Zhao, Yi                  12 Middies-MR             33.98      33.27        
 34 Ranieri, Carl A           11 Middies-MR             33.20      33.27        
 36 Tsuji, Akio               12 Middies-MR             33.24      33.52        
 36 Criollo, John C           11 Twisters-MR            34.11      33.52        
 38 Montesdeoca, Michael      11 Twisters-MR            34.14      34.20        
 39 Hamberg, Miles            11 NYCC-MR                34.36      34.28        
 40 Thorman, Isaac B          12 NYCC-MR                34.11      35.28        
 41 Dika, James               11 Shy-Mr-MR              36.07      35.37        
 42 Collier, Christian H      12 Agua Swim Team-MR      36.81      35.93        
 43 Chong, Joseph J           11 Kraken-MR              35.59      36.12        
 44 Borovilas, James          12 WAC-MR                 45.00      36.68        
 45 Boyd, Justin              11 WAC-MR                 37.07      36.99        
 46 Cavanaugh, Joseph         11 WAC-MR                 37.98      37.61        
 47 Fernandez, Jose E         12 Twisters-MR            36.06      39.51        
 48 Ramirez, Alister S        11 Agua Swim Team-MR      36.96      39.62        
 49 Paikin, Max S             11 Flying Dolphins-MR     39.38      39.97        
 50 Hutheesing, Remy N        11 Agua Swim Team-MR      39.88      40.05        
 51 Read, Marko J             12 NYCC-MR                   NT      40.94        
 52 Park, Tommy               11 Middies-MR             43.30      45.62        
 -- Gall, Stephen K           12 UNAT-MR                38.00         NS        
 -- Thenmalai, Omar           11 Middies-MR             30.90         NS        
 -- Costanza, Marco           12 WAC-MR                 34.02         NS        
 -- Sokolski, Michael V       12 Middies-MR             30.69         NS        
 -- Weiss, Jordan A           11 Agua Swim Team-MR      36.43         NS        
 -- Griffin, Charles          11 WAC-MR                 34.39         NS        
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barrow, Mitchell J        11 Middies-MR           1:01.64    1:02.58        
                  29.80     1:02.58 (32.78)                                        
  2 Zuppone, Michael L        11 Agua Swim Team-MR    1:04.50    1:03.29        
                  31.01     1:03.29 (32.28)                                        
  3 Dervin, Sean J            12 Middies-MR           1:03.18    1:04.15        
                  31.05     1:04.15 (33.10)                                        
  4 Massand, Dilin S          12 Agua Swim Team-MR    1:04.16    1:04.90        
                  31.57     1:04.90 (33.33)                                        
  5 Younis, Ahmed Y           12 UNAT-MR              1:07.72    1:05.69        
                  30.93     1:05.69 (34.76)                                        
  6 Glas, Aaron I             11 Agua Swim Team-MR    1:06.48    1:06.49        
                  32.61     1:06.49 (33.88)                                        
  7 Gilligan, Joshua G        11 Agua Swim Team-MR    1:10.27    1:06.71        
                  32.30     1:06.71 (34.41)                                        
  8 Novitch, Graham S         11 Middies-MR           1:07.46    1:06.98        
                  32.34     1:06.98 (34.64)                                        
  9 Liu, Jonathan E           11 Agua Swim Team-MR    1:09.11    1:07.22        
                  32.60     1:07.22 (34.62)                                        
 10 Avezzano, Jack T          12 Middies-MR           1:07.52    1:07.62        
                  32.32     1:07.62 (35.30)                                        
 11 Iwatsuki, Koki            12 Middies-MR           1:06.24    1:07.71        
                  32.33     1:07.71 (35.38)                                        
 12 Hicks, Christopher J      12 Middies-MR           1:07.08    1:08.52        
                  32.98     1:08.52 (35.54)                                        
 13 Haddad, Gabriel O         12 NYCC-MR              1:07.50    1:08.87        
                  32.02     1:08.87 (36.85)                                        
 14 Lee, Justin C             12 Agua Swim Team-MR    1:19.79    1:09.14        
                  32.63     1:09.14 (36.51)                                        
 15 Tsuruo, Yujin             12 Middies-MR           1:09.74    1:09.26        
                  33.05     1:09.26 (36.21)                                        
 16 Chung, Christopher E      12 Twisters-MR          1:13.75    1:09.60        
                  33.40     1:09.60 (36.20)                                        
 17 Mathews, Gabriel          11 Agua Swim Team-MR    1:11.92    1:09.69        
                  33.42     1:09.69 (36.27)                                        
 18 Musoff, Charlie B         11 Middies-MR           1:08.81    1:10.28        
                  33.95     1:10.28 (36.33)                                        
 19 Kunze, Aidan J            12 NYCC-MR              1:07.93    1:10.43        
                  33.09     1:10.43 (37.34)                                        
 20 Yamamoto, Leo             11 Agua Swim Team-MR    1:08.53    1:10.85        
                  33.80     1:10.85 (37.05)                                        
 21 Watler, Jaleel C          12 NYCC-MR              1:13.44    1:11.11        
                  35.01     1:11.11 (36.10)                                        
 22 Bernstein, Zach J         11 Middies-MR           1:11.14    1:11.16        
                  34.33     1:11.16 (36.83)                                        
 23 Ng, Nicholas P            11 NYCC-MR              1:14.66    1:12.33        
                  34.64     1:12.33 (37.69)                                        
 24 Kusakin, RC               11 Agua Swim Team-MR    1:11.87    1:13.01        
                  34.29     1:13.01 (38.72)                                        
 25 Gonzalez, Steven          12 NYCC-MR              1:13.44    1:13.30        
                  35.22     1:13.30 (38.08)                                        
 26 Jakobczyk, Nicholas P     11 Twisters-MR          1:15.64    1:14.29        
                  36.92     1:14.29 (37.37)                                        
 27 Marin, Raysean J          12 UNAT-MR              1:14.28    1:14.42        
                  35.13     1:14.42 (39.29)                                        
 28 Gutman, Daniel L          11 Agua Swim Team-MR    1:15.94    1:14.71        
                  36.06     1:14.71 (38.65)                                        
 29 Zhao, Yi                  12 Middies-MR           1:15.45    1:15.29        
                  35.92     1:15.29 (39.37)                                        
 30 Criollo, John C           11 Twisters-MR          1:14.55    1:15.53        
                  37.28     1:15.53 (38.25)                                        
 31 Ranieri, Carl A           11 Middies-MR           1:12.22    1:15.79        
                  36.37     1:15.79 (39.42)                                        
 32 Hamberg, Miles            11 NYCC-MR              1:16.60    1:15.90        
                  36.48     1:15.90 (39.42)                                        
 33 Montesdeoca, Michael      11 Twisters-MR          1:15.21    1:15.91        
                  35.65     1:15.91 (40.26)                                        
 34 Serman, Trevor W          11 Kraken-MR            1:18.00    1:16.02        
                  35.70     1:16.02 (40.32)                                        
 35 Costanza, Marco           12 WAC-MR               1:17.68    1:18.43        
                  37.02     1:18.43 (41.41)                                        
 36 Doilidov, Andrei          12 Shy-Mr-MR            1:19.45    1:18.52        
                  37.41     1:18.52 (41.11)                                        
 37 Griffin, Charles          11 WAC-MR               1:18.37    1:19.04        
                  36.95     1:19.04 (42.09)                                        
 38 Distler, Alex J           11 Middies-MR           1:15.53    1:19.63        
                  35.78     1:19.63 (43.85)                                        
 39 Borovilas, James          12 WAC-MR               1:45.00    1:21.37        
                  38.03     1:21.37 (43.34)                                        
 40 Dika, James               11 Shy-Mr-MR            1:24.95    1:22.08        
                  39.69     1:22.08 (42.39)                                        
 41 Collier, Christian H      12 Agua Swim Team-MR    1:23.85    1:24.02        
                  37.96     1:24.02 (46.06)                                        
 42 Weiss, Jordan A           11 Agua Swim Team-MR    1:19.79    1:24.42        
                  39.46     1:24.42 (44.96)                                        
 43 Paikin, Max S             11 Flying Dolphins-MR   1:42.37    1:27.80        
                  40.84     1:27.80 (46.96)                                        
 44 Simkhaev, Binyamin        11 Aquaflames-MR             NT    1:29.60        
                  40.71     1:29.60 (48.89)                                        
 45 Hutheesing, Remy N        11 Agua Swim Team-MR    1:33.40    1:30.57        
                  44.54     1:30.57 (46.03)                                        
 46 Park, Tommy               11 Middies-MR           1:30.47    1:38.26        
                  46.58     1:38.26 (51.68)                                        
 -- Fairbanks, Scott C        12 Agua Swim Team-MR    1:11.99         DQ        
      False start
                  35.16          DQ (40.25)                                        
 -- Gall, Stephen K           12 UNAT-MR              1:18.17         DQ        
      No touch on turn
                  38.32          DQ (45.12)                                        
 -- Boesky, Ryan H            11 Agua Swim Team-MR    1:30.52         NS        
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zuppone, Michael L        11 Agua Swim Team-MR    2:12.46    2:13.09        
                  30.68     1:04.68 (34.00)     1:39.66 (34.98)     2:13.09 (33.43)
  2 Bostrom, Erik             12 Middies-MR           2:12.74    2:13.18        
                  31.00     1:05.21 (34.21)     1:39.76 (34.55)     2:13.18 (33.42)
  3 Dervin, Sean J            12 Middies-MR           2:18.47    2:15.63        
                  31.58     1:05.93 (34.35)     1:41.62 (35.69)     2:15.63 (34.01)
  4 Barrow, Mitchell J        11 Middies-MR           2:15.00    2:16.56        
                  30.42     1:04.89 (34.47)     1:40.91 (36.02)     2:16.56 (35.65)
  5 Glas, Aaron I             11 Agua Swim Team-MR    2:19.29    2:18.46        
                  32.03     1:07.66 (35.63)     1:43.51 (35.85)     2:18.46 (34.95)
  6 Jurman, Jasper N          11 Agua Swim Team-MR    2:29.55    2:22.37        
                  33.21     1:10.11 (36.90)     1:47.82 (37.71)     2:22.37 (34.55)
  7 Liu, Jonathan E           11 Agua Swim Team-MR    2:22.51    2:23.28        
                  33.07     1:09.92 (36.85)     1:47.05 (37.13)     2:23.28 (36.23)
  8 Helbock, Robert           12 WAC-MR               2:23.12    2:24.13        
                  32.29     1:09.56 (37.27)     1:49.52 (39.96)     2:24.13 (34.61)
  9 Gilligan, Joshua G        11 Agua Swim Team-MR    2:25.59    2:26.03        
                  33.41     1:10.52 (37.11)     1:48.97 (38.45)     2:26.03 (37.06)
 10 Avezzano, Jack T          12 Middies-MR           2:26.72    2:26.04        
                  33.02     1:10.01 (36.99)     1:48.81 (38.80)     2:26.04 (37.23)
 11 Kunze, Aidan J            12 NYCC-MR              2:29.32    2:26.41        
                  33.09     1:10.82 (37.73)     1:49.24 (38.42)     2:26.41 (37.17)
 12 Younis, Ahmed Y           12 UNAT-MR              2:22.30    2:27.98        
                  31.59     1:08.50 (36.91)     1:49.58 (41.08)     2:27.98 (38.40)
 13 Hicks, Christopher J      12 Middies-MR           2:42.89    2:28.68        
                  33.48     1:12.81 (39.33)     1:53.04 (40.23)     2:28.68 (35.64)
 14 Taylor, Griffin H         11 Manhattan Makos-MR   2:35.56    2:29.74        
                  33.84     1:11.73 (37.89)     1:50.79 (39.06)     2:29.74 (38.95)
 15 Musoff, Charlie B         11 Middies-MR           2:30.83    2:31.79        
                  33.25     1:11.63 (38.38)     1:51.81 (40.18)     2:31.79 (39.98)
 16 Bernstein, Zach J         11 Middies-MR           2:32.35    2:32.56        
                  33.19     1:11.26 (38.07)     1:53.06 (41.80)     2:32.56 (39.50)
 17 Ranieri, Carl A           11 Middies-MR           2:36.29    2:33.15        
                  34.97     1:14.75 (39.78)     1:56.38 (41.63)     2:33.15 (36.77)
 18 Watler, Jaleel C          12 NYCC-MR              2:35.15    2:33.52        
                  34.72     1:13.55 (38.83)     1:56.30 (42.75)     2:33.52 (37.22)
 19 Tsuruo, Yujin             12 Middies-MR           2:39.78    2:33.57        
                  33.76     1:13.36 (39.60)     1:53.69 (40.33)     2:33.57 (39.88)
 20 Criollo, John C           11 Twisters-MR          2:45.80    2:33.88        
                  36.15     1:16.00 (39.85)     1:56.20 (40.20)     2:33.88 (37.68)
 21 Gonzalez, Edward          11 Twisters-MR          2:34.31    2:35.51        
                  34.96     1:15.33 (40.37)     1:56.86 (41.53)     2:35.51 (38.65)
 22 Dell'Orto, Andrew M       11 Middies-MR           2:38.21    2:36.41        
                  35.48     1:16.43 (40.95)     1:58.36 (41.93)     2:36.41 (38.05)
 23 Becerra, Kyle D           11 Middies-MR           2:39.11    2:36.99        
                  34.97     1:15.83 (40.86)     1:58.48 (42.65)     2:36.99 (38.51)
 24 Fairbanks, Scott C        12 Agua Swim Team-MR    2:36.63    2:37.16        
                  34.22     1:13.35 (39.13)     1:55.85 (42.50)     2:37.16 (41.31)
 25 Yamamoto, Leo             11 Agua Swim Team-MR    2:32.92    2:37.31        
                  35.20     1:14.96 (39.76)     1:58.03 (43.07)     2:37.31 (39.28)
 26 Kusakin, RC               11 Agua Swim Team-MR    2:37.53    2:37.89        
                  34.84     1:13.96 (39.12)     1:56.41 (42.45)     2:37.89 (41.48)
 27 Elms, Hayden A            11 Agua Swim Team-MR    2:39.85    2:38.71        
                  34.51     1:15.90 (41.39)     1:59.29 (43.39)     2:38.71 (39.42)
 28 Zhao, Yi                  12 Middies-MR           2:49.64    2:39.87        
                  35.47     1:15.46 (39.99)     1:58.07 (42.61)     2:39.87 (41.80)
 29 Gonzalez, Steven          12 NYCC-MR              2:41.63    2:40.65        
                  34.37     1:14.97 (40.60)     1:58.73 (43.76)     2:40.65 (41.92)
 30 Ng, Nicholas P            11 NYCC-MR              2:43.15    2:40.97        
                  38.44     1:20.36 (41.92)     2:01.58 (41.22)     2:40.97 (39.39)
 31 Gutman, Daniel L          11 Agua Swim Team-MR    2:52.03    2:41.39        
                  35.50     1:16.24 (40.74)     1:59.72 (43.48)     2:41.39 (41.67)
 32 Tsuji, Akio               12 Middies-MR           2:44.62    2:42.67        
                  37.36     1:17.81 (40.45)     2:01.34 (43.53)     2:42.67 (41.33)
 33 Hamberg, Miles            11 NYCC-MR              2:47.63    2:45.15        
                  36.60     1:18.91 (42.31)     2:02.55 (43.64)     2:45.15 (42.60)
 34 Thorman, Isaac B          12 NYCC-MR              2:47.37    2:45.42        
                  36.31     1:18.26 (41.95)     2:02.48 (44.22)     2:45.42 (42.94)
 35 Collier, Christian H      12 Agua Swim Team-MR    3:17.13    2:55.07        
                  37.65     1:22.20 (44.55)     2:09.99 (47.79)     2:55.07 (45.08)
 36 Marin, Raysean J          12 UNAT-MR              2:31.16    2:55.31        
                  36.07     1:19.83 (43.76)     2:09.23 (49.40)     2:55.31 (46.08)
 37 Costanza, Marco           12 WAC-MR               2:55.63    2:55.92        
                  38.04     1:23.53 (45.49)     2:11.12 (47.59)     2:55.92 (44.80)
 38 Ramirez, Alister S        11 Agua Swim Team-MR    3:02.16    2:58.69        
                  39.47     1:26.34 (46.87)     2:14.98 (48.64)     2:58.69 (43.71)
 39 Weiss, Jordan A           11 Agua Swim Team-MR    3:05.50    2:59.70        
                  39.60     1:27.27 (47.67)     2:15.07 (47.80)     2:59.70 (44.63)
 40 Boyd, Justin              11 WAC-MR                    NT    2:59.87        
                  38.89     1:25.71 (46.82)     2:14.23 (48.52)     2:59.87 (45.64)
 41 Gall, Stephen K           12 UNAT-MR              2:39.40    3:04.59        
                  36.97     1:22.75 (45.78)     2:14.64 (51.89)     3:04.59 (49.95)
 42 Cavanaugh, Joseph         11 WAC-MR               3:06.34    3:07.18        
                  43.85     1:31.87 (48.02)     2:21.32 (49.45)     3:07.18 (45.86)
 43 Hutheesing, Remy N        11 Agua Swim Team-MR    3:05.00    3:10.74        
                  44.46     1:33.40 (48.94)     2:24.30 (50.90)     3:10.74 (46.44)
 44 Paikin, Max S             11 Flying Dolphins-MR   3:36.00    3:22.92        
                  41.72     1:33.67 (51.95)     2:29.42 (55.75)     3:22.92 (53.50)
 -- Haddad, Gabriel O         12 NYCC-MR              2:29.52         DQ        
                  33.82     1:12.04 (38.22)     1:52.09 (40.05)          DQ (39.37)
 -- Sokolski, Michael V       12 Middies-MR           2:24.91         NS        
 -- Thenmalai, Omar           11 Middies-MR           2:30.48         NS        
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zuppone, Michael L        11 Agua Swim Team-MR      33.97      34.31        
  2 Helbock, Robert           12 WAC-MR                 34.28      34.41        
  3 Avezzano, Jack T          12 Middies-MR             34.55      34.45        
  4 Novitch, Graham S         11 Middies-MR             34.53      34.52        
  5 Bostrom, Erik             12 Middies-MR             34.88      34.63        
  6 Fairbanks, Scott C        12 Agua Swim Team-MR      37.13      35.47        
  7 Dervin, Sean J            12 Middies-MR             37.00      35.50        
  8 Glas, Aaron I             11 Agua Swim Team-MR      35.20      35.68        
  9 Tsuruo, Yujin             12 Middies-MR             36.52      35.85        
 10 Yamamoto, Leo             11 Agua Swim Team-MR      36.25      35.90        
 11 Dell'Orto, Andrew M       11 Middies-MR             34.52      36.06        
 12 Hatton, Anthony           11 Twisters-MR            37.05      36.27        
 13 Montesdeoca, Michael      11 Twisters-MR            37.21      36.44        
 14 Zhao, Yi                  12 Middies-MR             36.72      36.48        
 15 Chung, Christopher E      12 Twisters-MR            37.64      36.65        
 16 Lee, Justin C             12 Agua Swim Team-MR      38.92      36.75        
 17 Gutman, Daniel L          11 Agua Swim Team-MR      39.26      36.85        
 18 Ranieri, Carl A           11 Middies-MR             36.28      37.31        
 19 Ng, Nicholas P            11 NYCC-MR                38.45      37.61        
 20 Haddad, Gabriel O         12 NYCC-MR                36.86      37.89        
 21 Gilligan, Joshua G        11 Agua Swim Team-MR      38.97      38.06        
 22 Bernstein, Zach J         11 Middies-MR             37.57      38.14        
 23 Gonzalez, Steven          12 NYCC-MR                40.08      38.62        
 24 Mathews, Gabriel          11 Agua Swim Team-MR      37.11      38.73        
 25 Younis, Ahmed Y           12 UNAT-MR                39.27      39.04        
 26 Hicks, Christopher J      12 Middies-MR             38.90      39.08        
 27 Marin, Raysean J          12 UNAT-MR                41.14      39.25        
 28 Griffin, Charles          11 WAC-MR                 41.09      39.26        
 29 Watler, Jaleel C          12 NYCC-MR                39.56      39.31        
 30 Costanza, Marco           12 WAC-MR                 41.11      39.37        
 31 Kusakin, RC               11 Agua Swim Team-MR      40.47      39.40        
 32 Kunze, Aidan J            12 NYCC-MR                36.53      39.45        
 33 Gonzalez, Edward          11 Twisters-MR            39.51      40.09        
 34 Tsuji, Akio               12 Middies-MR             39.15      40.27        
 35 Jakobczyk, Nicholas P     11 Twisters-MR            41.39      40.65        
 36 Hamberg, Miles            11 NYCC-MR                42.72      41.31        
 37 Boyd, Justin              11 WAC-MR                 44.15      41.66        
 38 Chong, Joseph J           11 Kraken-MR              45.50      41.81        
 39 Criollo, John C           11 Twisters-MR            40.97      42.30        
 40 Borovilas, James          12 WAC-MR                 50.00      42.34        
 41 Thorman, Isaac B          12 NYCC-MR                43.20      42.58        
 42 Cavanaugh, Joseph         11 WAC-MR                 43.60      42.79        
 43 Ramirez, Alister S        11 Agua Swim Team-MR      39.47      42.99        
 44 Gall, Stephen K           12 UNAT-MR                46.78      43.88        
 45 Dika, James               11 Shy-Mr-MR              43.02      44.94        
 46 Read, Marko J             12 NYCC-MR                   NT      45.39        
 47 Fernandez, Jose E         12 Twisters-MR            47.44      45.42        
 48 Hutheesing, Remy N        11 Agua Swim Team-MR      48.93      46.98        
 49 Paikin, Max S             11 Flying Dolphins-MR     52.15      50.22        
 50 Park, Tommy               11 Middies-MR             49.27      51.74        
 -- Barrow, Mitchell J        11 Middies-MR             33.48         DQ        
      Non-continuous turning action
 -- Weiss, Jordan A           11 Agua Swim Team-MR      45.14         DQ        
      Non-continuous turning action
 -- Elms, Hayden A            11 Agua Swim Team-MR      39.74         NS        
 -- Sokolski, Michael V       12 Middies-MR             37.39         NS        
 -- Thenmalai, Omar           11 Middies-MR             36.61         NS        
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barrow, Mitchell J        11 Middies-MR           1:12.13    1:12.09        
                  34.95     1:12.09 (37.14)                                        
  2 Zuppone, Michael L        11 Agua Swim Team-MR    1:13.10    1:12.96        
                  35.44     1:12.96 (37.52)                                        
  3 Liu, Jonathan E           11 Agua Swim Team-MR    1:14.05    1:13.32        
                  36.73     1:13.32 (36.59)                                        
  4 Avezzano, Jack T          12 Middies-MR           1:15.20    1:13.62        
                  36.16     1:13.62 (37.46)                                        
  5 Novitch, Graham S         11 Middies-MR           1:15.18    1:14.05        
                  35.81     1:14.05 (38.24)                                        
  6 Glas, Aaron I             11 Agua Swim Team-MR    1:18.70    1:15.73        
                  37.38     1:15.73 (38.35)                                        
  7 Jurman, Jasper N          11 Agua Swim Team-MR    1:16.88    1:15.96        
                  36.46     1:15.96 (39.50)                                        
  8 Dervin, Sean J            12 Middies-MR           1:16.67    1:16.19        
                  37.24     1:16.19 (38.95)                                        
  9 Fairbanks, Scott C        12 Agua Swim Team-MR    1:20.76    1:18.56        
                  38.23     1:18.56 (40.33)                                        
 10 Tsuruo, Yujin             12 Middies-MR           1:17.92    1:19.12        
                  38.46     1:19.12 (40.66)                                        
 11 Kunze, Aidan J            12 NYCC-MR              1:17.92    1:19.90        
                  38.90     1:19.90 (41.00)                                        
 11 Yamamoto, Leo             11 Agua Swim Team-MR    1:19.76    1:19.90        
                  39.18     1:19.90 (40.72)                                        
 13 Lee, Justin C             12 Agua Swim Team-MR    1:25.00    1:20.05        
                  39.14     1:20.05 (40.91)                                        
 14 Gilligan, Joshua G        11 Agua Swim Team-MR    1:21.50    1:20.07        
                  39.59     1:20.07 (40.48)                                        
 15 Zhao, Yi                  12 Middies-MR           1:22.10    1:20.28        
                  39.90     1:20.28 (40.38)                                        
 16 Montesdeoca, Michael      11 Twisters-MR          1:22.03    1:20.45        
                  39.44     1:20.45 (41.01)                                        
 17 Haddad, Gabriel O         12 NYCC-MR              1:21.33    1:20.92        
                  39.75     1:20.92 (41.17)                                        
 18 Ranieri, Carl A           11 Middies-MR           1:17.24    1:21.12        
                  39.03     1:21.12 (42.09)                                        
 19 Bernstein, Zach J         11 Middies-MR           1:19.58    1:21.16        
                  40.25     1:21.16 (40.91)                                        
 20 Ng, Nicholas P            11 NYCC-MR              1:22.95    1:22.01        
                  39.97     1:22.01 (42.04)                                        
 21 Watler, Jaleel C          12 NYCC-MR              1:24.93    1:22.23        
                  41.60     1:22.23 (40.63)                                        
 22 Hatton, Anthony           11 Twisters-MR          1:20.61    1:22.24        
                  40.07     1:22.24 (42.17)                                        
 23 Mathews, Gabriel          11 Agua Swim Team-MR    1:21.71    1:22.89        
                  40.89     1:22.89 (42.00)                                        
 24 Gutman, Daniel L          11 Agua Swim Team-MR    1:23.95    1:22.98        
                  39.97     1:22.98 (43.01)                                        
 25 Marin, Raysean J          12 UNAT-MR              1:27.66    1:23.24        
                  40.52     1:23.24 (42.72)                                        
 26 Gonzalez, Edward          11 Twisters-MR          1:26.26    1:24.22        
                  41.19     1:24.22 (43.03)                                        
 27 Gonzalez, Steven          12 NYCC-MR              1:23.47    1:24.60        
                  40.88     1:24.60 (43.72)                                        
 28 Hicks, Christopher J      12 Middies-MR           1:22.57    1:24.76        
                  40.74     1:24.76 (44.02)                                        
 29 Doilidov, Andrei          12 Shy-Mr-MR            1:27.88    1:25.79        
                  41.92     1:25.79 (43.87)                                        
 30 Kusakin, RC               11 Agua Swim Team-MR    1:28.53    1:26.20        
                  41.62     1:26.20 (44.58)                                        
 31 Griffin, Charles          11 WAC-MR               1:26.85    1:27.70        
                  42.37     1:27.70 (45.33)                                        
 32 Hamberg, Miles            11 NYCC-MR                   NT    1:28.88        
                  43.62     1:28.88 (45.26)                                        
 33 Costanza, Marco           12 WAC-MR               1:33.92    1:30.39        
                  43.45     1:30.39 (46.94)                                        
 34 Ren, Harry                11 Aquaflames-MR        1:40.71    1:32.37        
                  43.45     1:32.37 (48.92)                                        
 35 Distler, Alex J           11 Middies-MR           1:31.67    1:34.04        
                  44.77     1:34.04 (49.27)                                        
 36 Collier, Christian H      12 Agua Swim Team-MR    1:33.48    1:34.84        
                  45.57     1:34.84 (49.27)                                        
 37 Weiss, Jordan A           11 Agua Swim Team-MR    1:35.18    1:40.60        
                  49.97     1:40.60 (50.63)                                        
 38 Hutheesing, Remy N        11 Agua Swim Team-MR    1:48.80    1:43.56        
                  51.98     1:43.56 (51.58)                                        
 39 Park, Tommy               11 Middies-MR           2:00.81    1:48.62        
                  51.83     1:48.62 (56.79)                                        
 40 Paikin, Max S             11 Flying Dolphins-MR   1:56.00    1:49.96        
                  52.95     1:49.96 (57.01)                                        
 41 Simkhaev, Binyamin        11 Aquaflames-MR             NT    1:55.13        
                1:00.12     1:55.13 (55.01)                                        
 -- Borovilas, James          12 WAC-MR               1:50.00         DQ        
                  43.90          DQ (48.47)                                        
 -- Younis, Ahmed Y           12 UNAT-MR              1:24.13         DQ        
                  41.13          DQ (45.32)                                        
 -- Boesky, Ryan H            11 Agua Swim Team-MR    1:44.55         NS        
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Massand, Dilin S          12 Agua Swim Team-MR      37.08      36.76        
  2 Iwatsuki, Koki            12 Middies-MR             36.54      37.01        
  3 Liu, Jonathan E           11 Agua Swim Team-MR      37.31      37.94        
  4 Marin, Raysean J          12 UNAT-MR                39.87      38.59        
  5 Yamamoto, Leo             11 Agua Swim Team-MR      38.77      39.45        
  6 Glas, Aaron I             11 Agua Swim Team-MR      43.79      39.97        
  7 Griffin, Charles          11 WAC-MR                 40.04      40.34        
  8 Watler, Jaleel C          12 NYCC-MR                40.63      40.59        
  9 Chung, Christopher E      12 Twisters-MR            41.37      40.66        
 10 Lee, Justin C             12 Agua Swim Team-MR      42.00      40.71        
 11 Barrow, Mitchell J        11 Middies-MR             42.61      40.85        
 12 Kunze, Aidan J            12 NYCC-MR                40.69      41.04        
 13 Montesdeoca, Michael      11 Twisters-MR            42.01      41.33        
 14 Gonzalez, Steven          12 NYCC-MR                42.13      41.80        
 15 Jakobczyk, Nicholas P     11 Twisters-MR            41.93      41.82        
 16 Hicks, Christopher J      12 Middies-MR             42.56      42.16        
 17 Musoff, Charlie B         11 Middies-MR             41.48      42.55        
 18 Borovilas, James          12 WAC-MR                 55.00      42.96        
 19 Distler, Alex J           11 Middies-MR             41.72      43.04        
 20 Ng, Nicholas P            11 NYCC-MR                45.99      43.13        
 21 Jurman, Jasper N          11 Agua Swim Team-MR      41.60      43.24        
 22 Fairbanks, Scott C        12 Agua Swim Team-MR      46.03      43.46        
 23 Collier, Christian H      12 Agua Swim Team-MR      43.86      43.56        
 24 Doilidov, Andrei          12 Shy-Mr-MR              45.59      44.63        
 25 Gilligan, Joshua G        11 Agua Swim Team-MR      45.60      44.73        
 26 Gall, Stephen K           12 UNAT-MR                46.88      45.14        
 27 Paikin, Max S             11 Flying Dolphins-MR     45.15      45.31        
 28 Zhao, Yi                  12 Middies-MR             44.10      45.75        
 29 Dika, James               11 Shy-Mr-MR              48.70      47.04        
 30 Hamberg, Miles            11 NYCC-MR                48.56      47.37        
 31 Ren, Harry                11 Aquaflames-MR             NT      47.93        
 32 Gonzalez, Edward          11 Twisters-MR            47.94      48.23        
 33 Hutheesing, Remy N        11 Agua Swim Team-MR      52.12      50.94        
 34 Mathews, Gabriel          11 Agua Swim Team-MR      47.00      51.24        
 35 Weiss, Jordan A           11 Agua Swim Team-MR      51.59      52.07        
 36 Park, Tommy               11 Middies-MR             50.38      53.10        
 37 Boesky, Ryan H            11 Agua Swim Team-MR      53.82      59.95        
 -- Kusakin, RC               11 Agua Swim Team-MR      44.28         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Criollo, John C           11 Twisters-MR            47.34         DQ        
      One hand touch
 -- Younis, Ahmed Y           12 UNAT-MR                41.12         DQ        
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liu, Jonathan E           11 Agua Swim Team-MR    1:20.39    1:19.94        
                  38.83     1:19.94 (41.11)                                        
  2 Bostrom, Erik             12 Middies-MR           1:26.53    1:23.87        
                  41.25     1:23.87 (42.62)                                        
  3 Griffin, Charles          11 WAC-MR               1:28.81    1:25.99        
                  40.39     1:25.99 (45.60)                                        
  4 Helbock, Robert           12 WAC-MR               1:45.00    1:26.05        
                  40.00     1:26.05 (46.05)                                        
  5 Glas, Aaron I             11 Agua Swim Team-MR    1:30.69    1:27.14        
                  41.69     1:27.14 (45.45)                                        
  6 Chung, Christopher E      12 Twisters-MR          1:29.80    1:28.22        
                  40.62     1:28.22 (47.60)                                        
  7 Yamamoto, Leo             11 Agua Swim Team-MR    1:27.31    1:28.58        
                  42.06     1:28.58 (46.52)                                        
  8 Lee, Justin C             12 Agua Swim Team-MR    1:29.60    1:28.86        
                  42.56     1:28.86 (46.30)                                        
  9 Montesdeoca, Michael      11 Twisters-MR          1:30.49    1:29.17        
                  41.11     1:29.17 (48.06)                                        
 10 Jurman, Jasper N          11 Agua Swim Team-MR    1:31.20    1:29.78        
                  42.75     1:29.78 (47.03)                                        
 11 Barrow, Mitchell J        11 Middies-MR           1:28.10    1:30.17        
                  42.51     1:30.17 (47.66)                                        
 12 Kunze, Aidan J            12 NYCC-MR              1:28.41    1:30.18        
                  42.21     1:30.18 (47.97)                                        
 13 Elms, Hayden A            11 Agua Swim Team-MR    1:33.07    1:30.38        
                  42.78     1:30.38 (47.60)                                        
 14 Watler, Jaleel C          12 NYCC-MR              1:32.34    1:30.41        
                  42.36     1:30.41 (48.05)                                        
 15 Novitch, Graham S         11 Middies-MR           1:31.70    1:30.50        
                  42.70     1:30.50 (47.80)                                        
 16 Musoff, Charlie B         11 Middies-MR           1:27.61    1:31.29        
                  43.64     1:31.29 (47.65)                                        
 17 Jakobczyk, Nicholas P     11 Twisters-MR          1:30.37    1:32.27        
                  44.91     1:32.27 (47.36)                                        
 18 Gonzalez, Steven          12 NYCC-MR              1:32.77    1:33.04        
                  43.10     1:33.04 (49.94)                                        
 19 Hicks, Christopher J      12 Middies-MR           1:33.05    1:33.75        
                  44.60     1:33.75 (49.15)                                        
 20 Ng, Nicholas P            11 NYCC-MR              1:38.14    1:33.78        
                  45.78     1:33.78 (48.00)                                        
 21 Fairbanks, Scott C        12 Agua Swim Team-MR    1:34.37    1:34.85        
                  46.26     1:34.85 (48.59)                                        
 22 Kusakin, RC               11 Agua Swim Team-MR    1:38.19    1:36.54        
                  45.59     1:36.54 (50.95)                                        
 23 Hatton, Anthony           11 Twisters-MR          1:47.09    1:37.02        
                  46.33     1:37.02 (50.69)                                        
 24 Chong, Joseph J           11 Kraken-MR            1:37.80    1:37.44        
                  45.95     1:37.44 (51.49)                                        
 25 Collier, Christian H      12 Agua Swim Team-MR    1:36.50    1:37.54        
                  46.05     1:37.54 (51.49)                                        
 26 Zhao, Yi                  12 Middies-MR           1:36.26    1:37.89        
                  46.93     1:37.89 (50.96)                                        
 27 Gutman, Daniel L          11 Agua Swim Team-MR    1:38.63    1:38.33        
                  46.73     1:38.33 (51.60)                                        
 28 Becerra, Kyle D           11 Middies-MR           1:34.74    1:38.53        
                  46.34     1:38.53 (52.19)                                        
 29 Borovilas, James          12 WAC-MR               1:50.00    1:40.21        
                  45.36     1:40.21 (54.85)                                        
 30 Paikin, Max S             11 Flying Dolphins-MR   1:48.75    1:43.92        
                  47.43     1:43.92 (56.49)                                        
 31 Gonzalez, Edward          11 Twisters-MR          1:41.23    1:45.28        
                  50.58     1:45.28 (54.70)                                        
 32 Cavanaugh, Joseph         11 WAC-MR               1:46.12    1:45.45        
                  50.90     1:45.45 (54.55)                                        
 33 Hamberg, Miles            11 NYCC-MR              1:46.57    1:46.00        
                  49.58     1:46.00 (56.42)                                        
 34 Fernandez, Jose E         12 Twisters-MR          1:50.31    1:47.03        
                  49.28     1:47.03 (57.75)                                        
 35 Hutheesing, Remy N        11 Agua Swim Team-MR    1:53.57    1:51.25        
                  53.96     1:51.25 (57.29)                                        
 36 Park, Tommy               11 Middies-MR           1:48.88    1:51.83        
                  53.10     1:51.83 (58.73)                                        
 37 Boyd, Justin              11 WAC-MR               1:57.09    1:52.52        
                  52.95     1:52.52 (59.57)                                        
 38 Mathews, Gabriel          11 Agua Swim Team-MR    1:53.98    1:55.48        
                  53.45   1:55.48 (1:02.03)                                        
 -- Weiss, Jordan A           11 Agua Swim Team-MR    1:49.40         NS        
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zuppone, Michael L        11 Agua Swim Team-MR      35.55      32.30        
  2 Massand, Dilin S          12 Agua Swim Team-MR      32.54      32.72        
  3 Glas, Aaron I             11 Agua Swim Team-MR      35.54      33.10        
  4 Novitch, Graham S         11 Middies-MR             35.77      34.25        
  5 Iwatsuki, Koki            12 Middies-MR             35.16      34.38        
  6 Haddad, Gabriel O         12 NYCC-MR                33.36      34.42        
  7 Kunze, Aidan J            12 NYCC-MR                35.75      34.52        
  8 Tsuruo, Yujin             12 Middies-MR             35.82      34.75        
  9 Jurman, Jasper N          11 Agua Swim Team-MR      35.03      34.81        
 10 Serman, Trevor W          11 Kraken-MR              35.46      35.37        
 11 Dervin, Sean J            12 Middies-MR             34.57      35.41        
 12 Musoff, Charlie B         11 Middies-MR             34.59      35.67        
 13 Costanza, Marco           12 WAC-MR                 38.25      36.64        
 14 Avezzano, Jack T          12 Middies-MR             36.76      36.77        
 15 Griffin, Charles          11 WAC-MR                 42.24      37.28        
 16 Gonzalez, Steven          12 NYCC-MR                38.42      37.39        
 17 Marin, Raysean J          12 UNAT-MR                40.27      38.33        
 18 Bernstein, Zach J         11 Middies-MR             39.80      38.64        
 19 Hamberg, Miles            11 NYCC-MR                43.31      38.99        
 20 Gonzalez, Edward          11 Twisters-MR            40.35      39.22        
 21 Ranieri, Carl A           11 Middies-MR             39.19      39.42        
 22 Dika, James               11 Shy-Mr-MR              40.51      39.70        
 23 Hicks, Christopher J      12 Middies-MR             44.46      39.77        
 24 Criollo, John C           11 Twisters-MR            38.46      40.30        
 25 Borovilas, James          12 WAC-MR                 50.00      40.55        
 26 Hatton, Anthony           11 Twisters-MR            42.05      40.86        
 27 Doilidov, Andrei          12 Shy-Mr-MR              39.83      41.60        
 28 Collier, Christian H      12 Agua Swim Team-MR      42.07      42.03        
 29 Jakobczyk, Nicholas P     11 Twisters-MR            41.34      43.31        
 30 Gutman, Daniel L          11 Agua Swim Team-MR      42.00      43.61        
 31 Paikin, Max S             11 Flying Dolphins-MR     47.32      43.71        
 32 Weiss, Jordan A           11 Agua Swim Team-MR      47.14      48.61        
 33 Hutheesing, Remy N        11 Agua Swim Team-MR      50.08      50.80        
 34 Park, Tommy               11 Middies-MR             54.01      54.55        
 -- Younis, Ahmed Y           12 UNAT-MR                36.62         DQ        
      Alternating Kick
 -- Gall, Stephen K           12 UNAT-MR                43.22         DQ        
      One hand touch
 -- Distler, Alex J           11 Middies-MR             39.88         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Kusakin, RC               11 Agua Swim Team-MR      40.40         NS        
 -- Boesky, Ryan H            11 Agua Swim Team-MR      48.82         NS        
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Helbock, Robert           12 WAC-MR               1:15.73    1:13.46        
                  33.32     1:13.46 (40.14)                                        
  2 Glas, Aaron I             11 Agua Swim Team-MR    1:18.28    1:14.65        
                  35.51     1:14.65 (39.14)                                        
  3 Zuppone, Michael L        11 Agua Swim Team-MR    1:17.47    1:14.93        
                  35.71     1:14.93 (39.22)                                        
  4 Novitch, Graham S         11 Middies-MR                NT    1:16.06        
                  35.88     1:16.06 (40.18)                                        
  5 Liu, Jonathan E           11 Agua Swim Team-MR    1:27.20    1:16.12        
                  35.71     1:16.12 (40.41)                                        
  6 Jurman, Jasper N          11 Agua Swim Team-MR    1:15.60    1:16.55        
                  36.35     1:16.55 (40.20)                                        
  7 Dervin, Sean J            12 Middies-MR           1:20.63    1:17.86        
                  35.66     1:17.86 (42.20)                                        
  8 Musoff, Charlie B         11 Middies-MR           1:18.79    1:20.76        
                  38.69     1:20.76 (42.07)                                        
  9 Avezzano, Jack T          12 Middies-MR           1:21.04    1:21.13        
                  37.90     1:21.13 (43.23)                                        
 10 Tsuruo, Yujin             12 Middies-MR           1:20.93    1:21.21        
                  37.63     1:21.21 (43.58)                                        
 11 Haddad, Gabriel O         12 NYCC-MR              1:23.26    1:22.30        
                  37.66     1:22.30 (44.64)                                        
 12 Younis, Ahmed Y           12 UNAT-MR              1:23.14    1:25.67        
                  38.18     1:25.67 (47.49)                                        
 13 Bernstein, Zach J         11 Middies-MR           1:28.18    1:28.91        
                  41.10     1:28.91 (47.81)                                        
 14 Ranieri, Carl A           11 Middies-MR           1:24.74    1:28.98        
                  41.41     1:28.98 (47.57)                                        
 15 Criollo, John C           11 Twisters-MR          1:31.28    1:30.39        
                  41.09     1:30.39 (49.30)                                        
 16 Dell'Orto, Andrew M       11 Middies-MR           1:29.29    1:32.58        
                  41.37     1:32.58 (51.21)                                        
 17 Becerra, Kyle D           11 Middies-MR           1:31.57    1:33.52        
                  42.03     1:33.52 (51.49)                                        
 18 Gilligan, Joshua G        11 Agua Swim Team-MR    1:42.78    1:36.32        
                  43.80     1:36.32 (52.52)                                        
 19 Dika, James               11 Shy-Mr-MR            1:30.34    1:36.44        
                  42.75     1:36.44 (53.69)                                        
 20 Tsuji, Akio               12 Middies-MR           1:35.23    1:38.53        
                  44.85     1:38.53 (53.68)                                        
 21 Costanza, Marco           12 WAC-MR               1:39.43    1:38.67        
                  44.29     1:38.67 (54.38)                                        
 22 Mathews, Gabriel          11 Agua Swim Team-MR    1:30.00    1:39.28        
                  46.69     1:39.28 (52.59)                                        
 -- Collier, Christian H      12 Agua Swim Team-MR    1:39.00         DQ        
      Non-simultaneous arms
                  44.18          DQ (54.67)                                        
 -- Ramirez, Alister S        11 Agua Swim Team-MR    1:40.27         DQ        
      Arms underwater recovery
                  47.63          DQ (55.66)                                        
 -- Sokolski, Michael V       12 Middies-MR           1:18.14         NS        
 -- Thenmalai, Omar           11 Middies-MR                NT         NS        
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Massand, Dilin S          12 Agua Swim Team-MR    2:35.59    2:32.08        
                  33.62     1:15.59 (41.97)     1:58.06 (42.47)     2:32.08 (34.02)
  2 Liu, Jonathan E           11 Agua Swim Team-MR    2:38.79    2:37.26        
                  36.26     1:15.31 (39.05)     1:59.34 (44.03)     2:37.26 (37.92)
  3 Zuppone, Michael L        11 Agua Swim Team-MR    2:36.56    2:39.90        
                  35.16     1:16.06 (40.90)     2:04.21 (48.15)     2:39.90 (35.69)
  4 Dervin, Sean J            12 Middies-MR           2:38.33    2:40.70        
                  36.34     1:15.83 (39.49)     2:06.41 (50.58)     2:40.70 (34.29)
  5 Novitch, Graham S         11 Middies-MR           2:45.89    2:41.37        
                  35.80     1:15.97 (40.17)     2:06.95 (50.98)     2:41.37 (34.42)
  6 Jurman, Jasper N          11 Agua Swim Team-MR    2:56.10    2:42.81        
                  37.99     1:18.99 (41.00)     2:07.71 (48.72)     2:42.81 (35.10)
  7 Iwatsuki, Koki            12 Middies-MR           2:46.10    2:45.15        
                  36.02     1:19.36 (43.34)     2:06.45 (47.09)     2:45.15 (38.70)
  8 Avezzano, Jack T          12 Middies-MR           2:58.22    2:45.87        
                  39.75     1:19.97 (40.22)     2:09.55 (49.58)     2:45.87 (36.32)
  9 Tsuruo, Yujin             12 Middies-MR           2:51.06    2:49.80        
                  37.58     1:18.65 (41.07)     2:10.79 (52.14)     2:49.80 (39.01)
 10 Musoff, Charlie B         11 Middies-MR           2:49.80    2:50.68        
                  37.94     1:21.95 (44.01)     2:11.77 (49.82)     2:50.68 (38.91)
 11 Yamamoto, Leo             11 Agua Swim Team-MR    2:50.95    2:51.95        
                  40.34     1:25.29 (44.95)     2:14.65 (49.36)     2:51.95 (37.30)
 12 Gilligan, Joshua G        11 Agua Swim Team-MR    2:52.94    2:52.05        
                  39.71     1:22.65 (42.94)     2:15.35 (52.70)     2:52.05 (36.70)
 13 Montesdeoca, Michael      11 Twisters-MR          2:55.87    2:52.15        
                  38.06     1:20.27 (42.21)     2:11.77 (51.50)     2:52.15 (40.38)
 14 Bernstein, Zach J         11 Middies-MR           2:54.17    2:53.62        
                  39.84     1:21.66 (41.82)     2:17.82 (56.16)     2:53.62 (35.80)
 15 Zhao, Yi                  12 Middies-MR           3:01.53    2:54.01        
                  41.19     1:21.56 (40.37)     2:15.46 (53.90)     2:54.01 (38.55)
 16 Fairbanks, Scott C        12 Agua Swim Team-MR    2:53.15    2:55.21        
                  38.42     1:22.34 (43.92)     2:15.06 (52.72)     2:55.21 (40.15)
 17 Ng, Nicholas P            11 NYCC-MR                   NT    2:58.29        
                  42.77     1:29.44 (46.67)     2:19.64 (50.20)     2:58.29 (38.65)
 18 Gonzalez, Edward          11 Twisters-MR          3:04.81    2:59.94        
                  42.04     1:27.64 (45.60)     2:22.69 (55.05)     2:59.94 (37.25)
 19 Criollo, John C           11 Twisters-MR          2:57.36    3:00.33        
                  43.16     1:29.62 (46.46)     2:22.84 (53.22)     3:00.33 (37.49)
 20 Ranieri, Carl A           11 Middies-MR           2:54.16    3:00.78        
                  42.31     1:25.99 (43.68)     2:20.82 (54.83)     3:00.78 (39.96)
 21 Mathews, Gabriel          11 Agua Swim Team-MR    3:09.24    3:07.17        
                  45.52     1:29.58 (44.06)   2:30.27 (1:00.69)     3:07.17 (36.90)
 22 Gutman, Daniel L          11 Agua Swim Team-MR    3:17.60    3:08.72        
                  45.85     1:31.39 (45.54)     2:28.72 (57.33)     3:08.72 (40.00)
 -- Costanza, Marco           12 WAC-MR               3:00.00         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  42.14     1:33.21 (51.07)     2:32.15 (58.94)          DQ (45.94)
 -- Collier, Christian H      12 Agua Swim Team-MR    3:15.54         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
                  42.00     1:30.94 (48.94)     2:24.73 (53.79)          DQ (45.87)
 -- Barrow, Mitchell J        11 Middies-MR           2:32.41         DQ        
      False start - Misc
                  34.23     1:13.45 (39.22)     2:00.77 (47.32)          DQ (33.58)
 
Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meena, Elliot P           26 NYAC-MR                22.00      22.14        
  2 Ernst, Douglas A          26 NYAC-MR                23.50      22.93        
  3 Plummer, Tedric A         19 Agua Swim Team-MR      24.10      23.77        
  4 Forbes, Antrico M         16 Agua Swim Team-MR      23.76      23.88        
  5 Polanco, Christopher A    17 Twisters-MR            24.32      24.20        
  6 Kalinin, Alexei           16 Shy-Mr-MR              24.72      24.60        
  7 Klinovsky, Jan            14 Agua Swim Team-MR      24.77      24.78        
  8 Tanaka, Kenji             17 Twisters-MR            24.96      24.84        
  9 Moiseenko, Andrey         15 Shy-Mr-MR              25.34      24.91        
  9 Nosirov, Shokhrukh        17 Shy-Mr-MR              24.55      24.91        
 11 Burke, William A          16 WAC-MR                 25.07      25.03        
 12 Zielonka, Jan             17 NYCC-MR                24.92      25.05        
 13 Hall, Andrew T            15 Middies-MR             24.98      25.11        
 14 Kusakin, Nick             15 Agua Swim Team-MR      25.56      25.18        
 15 Hymowitz, Josh M          15 Middies-MR             25.36      25.31        
 16 Lin, Kevin                15 Agua Swim Team-MR      25.23      25.39        
 17 Nelson, Elliot A          14 NYCC-MR                25.26      25.74        
 18 Catarinacchio, Vincent J  16 Middies-MR             24.60      25.76        
 19 Reilly, Dean              16 Twisters-MR            26.02      26.04        
 20 Tam, Gregory              14 WAC-MR                 26.22      26.25        
 21 Sweeney, Tim              14 WAC-MR                 26.17      26.29        
 22 Thapa, Rikesh             16 NYCC-MR                26.21      26.44        
 23 Pinzon, Tyler             13 Agua Swim Team-MR      26.47      26.46        
 24 Alvarez, Jeffrey          13 Middies-MR             26.07      26.58        
 25 Isaac, Alejandro          13 NYCC-MR                27.15      26.81        
 26 Polgur, Michael `         16 Shy-Mr-MR              25.01      26.86        
 27 Konovalov, Nicholas       13 Shy-Mr-MR              29.87      27.00        
 28 Heubel, Thomas G          14 Middies-MR             26.70      27.03        
 28 Rosenstein, Tommy J       15 Agua Swim Team-MR      26.71      27.03        
 30 Mitchell, Benjamin L      13 Agua Swim Team-MR      27.51      27.08        
 31 Patapis, Peter T          13 Middies-MR             26.92      27.45        
 32 Perez-Lopez, Gabriel C    13 Agua Swim Team-MR      26.92      27.60        
 33 Nierhoff, Alexandre       13 Middies-MR             27.79      27.71        
 34 Reece, Chen I             14 Agua Swim Team-MR      26.89      27.73        
 35 Patrouch, Oliver L        13 Middies-MR             28.58      27.84        
 36 Suen, Andrew M            17 Middies-MR             26.07      27.99        
 37 Shevchenko, Oleksandr     16 Shy-Mr-MR              26.68      28.12        
 38 Pertsovsky, Keven         13 Shy-Mr-MR              28.37      28.21        
 39 Kurtoglu, Kemal K         13 Agua Swim Team-MR      28.57      28.25        
 40 Diamond, Zachary          13 WAC-MR                 28.94      28.31        
 41 Reynolds, Will R          13 Flying Dolphins-MR        NT      28.58        
 42 Gritsay, Dmitriy          14 Shy-Mr-MR              28.62      28.77        
 43 Gekhtin, Brendan          13 Shy-Mr-MR              29.94      28.83        
 44 Khan, Raza                14 Middies-MR             29.57      29.11        
 45 Hogan, John D             13 Middies-MR             29.34      29.22        
 46 Murphy, Graham D          14 Kraken-MR              27.30      29.26        
 46 Gorinshteyn, Jonathan L   13 WAC-MR                 27.58      29.26        
 48 Ruvkun, Andrew H          14 Agua Swim Team-MR      29.22      29.32        
 49 Goldberg, Alexander K     14 Agua Swim Team-MR      29.16      29.41        
 49 Atay, Sinan               13 Middies-MR             29.78      29.41        
 51 Park, Cavin               14 Middies-MR             28.85      29.66        
 52 Hidalgo, Roberto          13 WAC-MR                 29.95      29.89        
 53 Bielecki, Rafal T         13 Twisters-MR            31.20      30.52        
 54 Gross-Leczycki, Martin    13 Middies-MR             31.39      31.28        
 55 Kireopoulos, Chris P      13 Middies-MR             31.62      31.71        
 56 Alfaro, Orlando A         13 Twisters-MR            27.08      31.79        
 57 Lutchmansingh, Austin T   13 Agua Swim Team-MR         NT      33.21        
 58 Kanim, Jared F            11 Middies-MR             32.71      33.61        
 59 Zheng, Dong               13 Kraken-MR              34.55      34.97        
 60 Stengel-Eskin, Elias      13 Kraken-MR              36.75      39.96        
 -- Nunez, John               13 Agua Swim Team-MR      25.75         NS        
 -- Ramirez, Richard A        13 Agua Swim Team-MR      29.93         NS        
 -- Sarsekeyev, Dimash A      13 Agua Swim Team-MR      31.45         NS        
 -- Caine, David              13 WAC-MR                 31.02         NS        
 -- Harris, Gavin H           23 NYAC-MR                23.50         NS        
 -- Xu, Zhao                  14 Middies-MR             25.78         NS        
 
Boys 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Reece, Chen I             14 Agua Swim Team-MR      26.01      26.78        
 -- Sperandio, Alec           13 WAC-MR                 25.00         DQ        
      False start
 
Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harris, Gavin H           23 NYAC-MR                52.05      51.43        
                  24.42       51.43 (27.01)                                        
  2 Naumovski, Kristijan      17 Twisters-MR            52.11      52.65        
                  25.42       52.65 (27.23)                                        
  3 Polanco, Christopher A    17 Twisters-MR            53.36      52.72        
                  25.12       52.72 (27.60)                                        
  4 Klinovsky, Jan            14 Agua Swim Team-MR      52.93      52.80        
                  25.32       52.80 (27.48)                                        
  5 Kalinin, Alexei           16 Shy-Mr-MR              53.14      52.98        
                  25.89       52.98 (27.09)                                        
  6 Mihalcik, Peter J         17 Agua Swim Team-MR      55.27      53.83        
                  25.76       53.83 (28.07)                                        
  7 Forbes, Antrico M         16 Agua Swim Team-MR      53.48      54.04        
                  25.28       54.04 (28.76)                                        
  8 Lin, Kevin                15 Agua Swim Team-MR      54.27      54.06        
                  26.51       54.06 (27.55)                                        
  9 Hymowitz, Josh M          15 Middies-MR             54.70      54.33        
                  26.29       54.33 (28.04)                                        
 10 Tanaka, Kenji             17 Twisters-MR            56.31      54.45        
                  26.07       54.45 (28.38)                                        
 11 Nosirov, Shokhrukh        17 Shy-Mr-MR              55.69      54.61        
                  25.99       54.61 (28.62)                                        
 12 Nunez, John               13 Agua Swim Team-MR      55.07      54.97        
                  26.11       54.97 (28.86)                                        
 13 Plummer, Tedric A         19 Agua Swim Team-MR      54.52      55.13        
                  26.40       55.13 (28.73)                                        
 14 Nelson, Elliot A          14 NYCC-MR                55.84      55.59        
                  26.87       55.59 (28.72)                                        
 15 Hall, Andrew T            15 Middies-MR             54.52      55.62        
                  26.43       55.62 (29.19)                                        
 16 Wong, Eric T              16 Twisters-MR            55.53      55.70        
                  26.89       55.70 (28.81)                                        
 17 Catarinacchio, Vincent J  16 Middies-MR             53.56      55.99        
                  26.81       55.99 (29.18)                                        
 18 Reilly, Dean              16 Twisters-MR            57.07      56.09        
                  27.00       56.09 (29.09)                                        
 19 Yeo, Maxwell Z            15 Agua Swim Team-MR      54.11      56.23        
                  26.77       56.23 (29.46)                                        
 20 Polgur, Michael `         16 Shy-Mr-MR              56.94      56.27        
                  26.84       56.27 (29.43)                                        
 21 Zielonka, Jan             17 NYCC-MR                54.70      56.43        
                  26.97       56.43 (29.46)                                        
 22 Burke, William A          16 WAC-MR                 56.06      56.49        
                  26.80       56.49 (29.69)                                        
 23 Xu, Zhao                  14 Middies-MR             56.07      57.13        
                  27.42       57.13 (29.71)                                        
 24 Tam, Gregory              14 WAC-MR                 58.61      57.49        
                  27.65       57.49 (29.84)                                        
 25 Rosenstein, Tommy J       15 Agua Swim Team-MR      58.84      57.66        
                  27.86       57.66 (29.80)                                        
 26 Mitchell, Benjamin L      13 Agua Swim Team-MR      59.35      57.94        
                  27.86       57.94 (30.08)                                        
 27 Reece, Chen I             14 Agua Swim Team-MR      58.77      58.73        
                  28.74       58.73 (29.99)                                        
 28 Alvarez, Jeffrey          13 Twisters-MR            58.00      58.84        
                  28.38       58.84 (30.46)                                        
 29 Sweeney, Tim              14 WAC-MR                 57.31      58.98        
                  28.02       58.98 (30.96)                                        
 30 Patapis, Peter T          13 Middies-MR             58.25      59.04        
                  28.44       59.04 (30.60)                                        
 31 Perez-Lopez, Gabriel C    13 Agua Swim Team-MR      59.62      59.74        
                  29.20       59.74 (30.54)                                        
 32 Heubel, Thomas G          14 Middies-MR             59.13      59.86        
                  28.83       59.86 (31.03)                                        
 33 Sharedalal, Sohil B       17 Twisters-MR            57.64      59.98        
                  28.37       59.98 (31.61)                                        
 34 Shevchenko, Oleksandr     16 Shy-Mr-MR            1:00.38    1:00.12        
                  28.93     1:00.12 (31.19)                                        
 35 Isaac, Alejandro          13 NYCC-MR              1:00.07    1:00.78        
                  28.98     1:00.78 (31.80)                                        
 36 Nierhoff, Alexandre       13 Middies-MR           1:01.47    1:01.63        
                  29.03     1:01.63 (32.60)                                        
 37 Pertsovsky, Keven         13 Shy-Mr-MR            1:01.52    1:01.65        
                  29.72     1:01.65 (31.93)                                        
 38 Ruvkun, Andrew H          14 Agua Swim Team-MR    1:05.31    1:03.27        
                  30.49     1:03.27 (32.78)                                        
 39 Gorinshteyn, Jonathan L   13 WAC-MR               1:02.49    1:04.62        
                  30.82     1:04.62 (33.80)                                        
 40 Khan, Raza                14 Middies-MR           1:05.63    1:04.78        
                  30.58     1:04.78 (34.20)                                        
 41 Hogan, John D             13 Middies-MR           1:07.51    1:05.47        
                  30.75     1:05.47 (34.72)                                        
 42 Park, Cavin               14 Middies-MR           1:05.28    1:05.72        
                  30.19     1:05.72 (35.53)                                        
 43 Atay, Sinan               13 Middies-MR           1:05.46    1:06.00        
                  31.65     1:06.00 (34.35)                                        
 44 Goldberg, Alexander K     14 Agua Swim Team-MR    1:05.64    1:06.01        
                  31.40     1:06.01 (34.61)                                        
 45 Gross-Leczycki, Martin    13 Middies-MR           1:10.10    1:09.20        
                  32.59     1:09.20 (36.61)                                        
 46 Kireopoulos, Chris P      13 Middies-MR           1:10.11    1:11.59        
                  33.97     1:11.59 (37.62)                                        
 47 Kanim, Jared F            11 Middies-MR           1:10.90    1:11.66        
                  34.78     1:11.66 (36.88)                                        
 48 Bielecki, Rafal T         13 Twisters-MR          1:17.00    1:14.19        
                  21.24     1:14.19 (52.95)                                        
 49 Lutchmansingh, Austin T   13 Agua Swim Team-MR         NT    1:16.98        
                  34.82     1:16.98 (42.16)                                        
 50 Fields, Noah W             8 Agua Swim Team-MR    1:19.79    1:21.31        
                  38.64     1:21.31 (42.67)                                        
 51 Matossian, Cameron T       8 Agua Swim Team-MR    1:18.99    1:21.86        
                  38.62     1:21.86 (43.24)                                        
 52 Cheng, Henry              10 Aquaflames-MR        1:24.52    1:23.97        
                  37.86     1:23.97 (46.11)                                        
 53 Cheng, Charles             8 Aquaflames-MR        1:44.81    1:38.41        
                  45.74     1:38.41 (52.67)                                        
 54 Ambrus, Christopher        8 Aquaflames-MR        1:38.32    1:39.93        
                  46.26     1:39.93 (53.67)                                        
 55 Lapins, Maximilian         6 Aquaflames-MR             NT    1:45.23        
                  48.60     1:45.23 (56.63)                                        
 -- Hidalgo, Roberto          13 WAC-MR               1:07.09         NS        
 -- Diamond, Zachary          13 WAC-MR               1:02.36         NS        
 -- Sarsekeyev, Dimash A      13 Agua Swim Team-MR    1:08.08         NS        
 
Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meena, Elliot P           26 NYAC-MR              1:55.00    1:49.83        
                  25.88       54.11 (28.23)     1:22.49 (28.38)     1:49.83 (27.34)
  2 Lehrer, Shaun C           28 NYAC-MR                   NT    1:53.45        
                  24.91       52.48 (27.57)     1:22.70 (30.22)     1:53.45 (30.75)
  3 Yamout, Nader             15 Agua Swim Team-MR    1:53.64    1:54.83        
                  26.16       55.38 (29.22)     1:25.51 (30.13)     1:54.83 (29.32)
  4 Erskine, Brendan A        16 Twisters-MR          1:59.42    1:55.07        
                  25.71       54.39 (28.68)     1:24.56 (30.17)     1:55.07 (30.51)
  5 Lin, Kevin                15 Agua Swim Team-MR    1:56.03    1:55.80        
                  27.18       56.45 (29.27)     1:26.44 (29.99)     1:55.80 (29.36)
  6 Catarinacchio, Vincent J  16 Middies-MR           1:55.17    1:56.18        
                  26.70       56.29 (29.59)     1:26.68 (30.39)     1:56.18 (29.50)
  7 Polanco, Christopher A    17 Twisters-MR          1:59.04    1:56.50        
                  26.35       55.80 (29.45)     1:26.85 (31.05)     1:56.50 (29.65)
  8 Klinovsky, Jan            14 Agua Swim Team-MR    1:58.31    1:57.49        
                  26.07       55.48 (29.41)     1:26.75 (31.27)     1:57.49 (30.74)
  9 Moiseenko, Andrey         15 Shy-Mr-MR            2:02.34    1:58.41        
                  27.42       58.22 (30.80)     1:29.61 (31.39)     1:58.41 (28.80)
 10 Sperandio, Alec           13 WAC-MR               2:00.01    1:58.78        
                  26.31       56.49 (30.18)     1:27.71 (31.22)     1:58.78 (31.07)
 11 Hymowitz, Josh M          15 Middies-MR           1:56.84    1:59.71        
                  27.94       58.29 (30.35)     1:28.89 (30.60)     1:59.71 (30.82)
 12 Tanaka, Kenji             17 Twisters-MR          2:09.15    1:59.82        
                  27.24       57.42 (30.18)     1:28.31 (30.89)     1:59.82 (31.51)
 13 Reilly, Dean              16 Twisters-MR          2:05.66    2:02.79        
                  27.43       58.31 (30.88)     1:30.54 (32.23)     2:02.79 (32.25)
 14 Kusakin, Nick             15 Agua Swim Team-MR    2:02.33    2:03.12        
                  27.43       57.77 (30.34)     1:30.21 (32.44)     2:03.12 (32.91)
 15 Patapis, Peter T          13 Middies-MR           2:05.72    2:03.66        
                  28.05       59.21 (31.16)     1:31.42 (32.21)     2:03.66 (32.24)
 16 Kunze, Colin J            14 NYCC-MR              2:05.05    2:05.79        
                  28.48     1:00.08 (31.60)     1:33.25 (33.17)     2:05.79 (32.54)
 17 Reece, Chen I             14 Agua Swim Team-MR    2:05.70    2:06.34        
                  29.03     1:00.81 (31.78)     1:33.64 (32.83)     2:06.34 (32.70)
 18 Pinzon, Tyler             13 Agua Swim Team-MR    2:15.29    2:06.67        
                  28.10       59.71 (31.61)     1:33.25 (33.54)     2:06.67 (33.42)
 19 Burke, William A          16 WAC-MR               2:14.01    2:06.97        
                  28.03     1:01.13 (33.10)     1:35.16 (34.03)     2:06.97 (31.81)
 20 Mitchell, Benjamin L      13 Agua Swim Team-MR    2:11.36    2:07.10        
                  28.80     1:01.18 (32.38)     1:34.43 (33.25)     2:07.10 (32.67)
 21 Rosenstein, Tommy J       15 Agua Swim Team-MR    2:09.58    2:07.13        
                  28.12     1:00.09 (31.97)     1:33.76 (33.67)     2:07.13 (33.37)
 22 Hall, Andrew T            15 Middies-MR           2:04.48    2:07.65        
                  27.53       59.11 (31.58)     1:32.96 (33.85)     2:07.65 (34.69)
 23 Blaze, Cliff F            39 NYAC-MR                   NT    2:08.07        
                  23.24       48.86 (25.62)     1:27.73 (38.87)     2:08.07 (40.34)
 24 Tam, Gregory              14 WAC-MR               2:12.10    2:08.83        
                  28.72     1:01.28 (32.56)     1:35.48 (34.20)     2:08.83 (33.35)
 25 Nelson, Elliot A          14 NYCC-MR              2:05.34    2:08.96        
                  28.35     1:00.84 (32.49)     1:36.17 (35.33)     2:08.96 (32.79)
 26 Patrouch, Oliver L        13 Middies-MR           2:13.76    2:09.10        
                  29.26     1:01.87 (32.61)     1:35.99 (34.12)     2:09.10 (33.11)
 27 Sweeney, Tim              14 WAC-MR               2:06.14    2:10.37        
                  28.89     1:01.45 (32.56)     1:35.82 (34.37)     2:10.37 (34.55)
 28 Isaac, Alejandro          13 NYCC-MR              2:15.21    2:11.04        
                  29.41     1:03.40 (33.99)     1:39.31 (35.91)     2:11.04 (31.73)
 29 Perez-Lopez, Gabriel C    13 Agua Swim Team-MR    2:14.99    2:12.44        
                  29.43     1:02.64 (33.21)     1:37.19 (34.55)     2:12.44 (35.25)
 30 Diamond, Zachary          13 WAC-MR               2:16.54    2:12.46        
                  30.53     1:04.92 (34.39)     1:39.36 (34.44)     2:12.46 (33.10)
 31 Plummer, Tedric A         19 Agua Swim Team-MR    2:10.64    2:12.58        
                  28.82     1:00.43 (31.61)     1:35.65 (35.22)     2:12.58 (36.93)
 32 Heubel, Thomas G          14 Middies-MR           2:10.06    2:12.88        
                  29.19     1:02.89 (33.70)     1:39.06 (36.17)     2:12.88 (33.82)
 33 Kurtoglu, Kemal K         13 Agua Swim Team-MR    2:18.54    2:18.10        
                  29.51     1:04.56 (35.05)     1:41.88 (37.32)     2:18.10 (36.22)
 34 Ruvkun, Andrew H          14 Agua Swim Team-MR    2:19.93    2:18.53        
                  31.68     1:06.49 (34.81)     1:42.80 (36.31)     2:18.53 (35.73)
 35 Nierhoff, Alexandre       13 Middies-MR                NT    2:18.66        
                  30.01     1:06.14 (36.13)     1:43.39 (37.25)     2:18.66 (35.27)
 36 Gorinshteyn, Jonathan L   13 WAC-MR               2:19.51    2:19.35        
                  31.80     1:06.71 (34.91)     1:43.61 (36.90)     2:19.35 (35.74)
 37 Hidalgo, Roberto          13 WAC-MR               2:25.70    2:21.11        
                  32.24     1:08.31 (36.07)     1:45.11 (36.80)     2:21.11 (36.00)
 38 Khan, Raza                14 Middies-MR           2:31.04    2:23.88        
                  31.73     1:08.50 (36.77)     1:47.61 (39.11)     2:23.88 (36.27)
 39 Goldberg, Alexander K     14 Agua Swim Team-MR    2:24.73    2:27.79        
                  32.09     1:09.71 (37.62)     1:49.60 (39.89)     2:27.79 (38.19)
 40 Park, Cavin               14 Middies-MR           2:25.76    2:28.23        
                  29.54     1:07.45 (37.91)     1:48.61 (41.16)     2:28.23 (39.62)
 41 Atay, Sinan               13 Middies-MR           2:24.72    2:29.08        
                  33.05     1:10.77 (37.72)     1:51.01 (40.24)     2:29.08 (38.07)
 42 Sarsekeyev, Dimash A      13 Agua Swim Team-MR    2:30.14    2:31.40        
                  32.93     1:10.07 (37.14)     1:52.38 (42.31)     2:31.40 (39.02)
 43 Kanim, Jared F            11 Middies-MR           2:31.36    2:32.57        
                  34.24     1:14.01 (39.77)     1:54.98 (40.97)     2:32.57 (37.59)
 44 Hogan, John D             13 Middies-MR           2:36.20    2:32.98        
                  32.72     1:11.03 (38.31)     1:52.91 (41.88)     2:32.98 (40.07)
 45 Gross-Leczycki, Martin    13 Middies-MR           2:35.26    2:33.48        
                  33.90     1:12.82 (38.92)     1:53.95 (41.13)     2:33.48 (39.53)
 46 Kireopoulos, Chris P      13 Middies-MR           2:32.45    2:34.83        
                  33.34     1:13.54 (40.20)     1:54.43 (40.89)     2:34.83 (40.40)
 47 Alfaro, Orlando A         13 Twisters-MR          2:43.76    2:38.03        
                  33.17     1:13.25 (40.08)     1:55.88 (42.63)     2:38.03 (42.15)
 48 Lutchmansingh, Austin T   13 Agua Swim Team-MR         NT    3:04.69        
                  34.55     1:20.53 (45.98)     2:12.99 (52.46)     3:04.69 (51.70)
 -- Ramirez, Richard A        13 Agua Swim Team-MR    2:23.01    2:13.54        
      Did not finish
                  32.63     1:11.41 (38.78)     1:51.80 (40.39)     2:13.54 (21.74)
 -- Caine, David              13 WAC-MR               2:48.89         NS        
 -- Reynolds, Will R          13 Flying Dolphins-MR        NT         NS        
 
Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sherman, Sammy I          15 Agua Swim Team-MR    4:55.67    4:53.88        
                  27.13       56.16 (29.03)     1:24.65 (28.49)     1:53.38 (28.73)
        2:22.49 (29.11)     2:52.11 (29.62)     3:22.12 (30.01)     3:52.88 (30.76)
        4:23.95 (31.07)     4:53.88 (29.93)                                        
  2 Klinovsky, Jan            14 Agua Swim Team-MR    5:13.64    5:11.47        
                  26.46       55.68 (29.22)     1:26.55 (30.87)     1:58.94 (32.39)
        2:31.30 (32.36)     3:04.21 (32.91)     3:37.26 (33.05)     4:08.93 (31.67)
        4:41.38 (32.45)     5:11.47 (30.09)                                        
  3 Mihalcik, Peter J         17 Agua Swim Team-MR    5:18.98    5:18.25        
                  27.43       58.32 (30.89)     1:29.91 (31.59)     2:02.79 (32.88)
        2:35.84 (33.05)     3:08.88 (33.04)     3:41.40 (32.52)     4:14.33 (32.93)
        4:46.71 (32.38)     5:18.25 (31.54)                                        
  4 Nunez, John               13 Agua Swim Team-MR    5:21.34    5:22.22        
                  28.56       59.93 (31.37)     1:33.09 (33.16)     2:06.53 (33.44)
        2:39.21 (32.68)     3:12.23 (33.02)     3:45.27 (33.04)     4:17.81 (32.54)
        4:50.89 (33.08)     5:22.22 (31.33)                                        
  5 Sperandio, Alec           13 WAC-MR               5:27.42    5:22.80        
                  28.77     1:00.70 (31.93)     1:33.67 (32.97)     2:07.06 (33.39)
        2:40.33 (33.27)     3:13.95 (33.62)     3:47.21 (33.26)     4:20.03 (32.82)
        4:52.00 (31.97)     5:22.80 (30.80)                                        
  6 Erskine, Brendan A        16 Twisters-MR          5:31.60    5:23.83        
                  27.94       59.15 (31.21)     1:31.57 (32.42)     2:04.54 (32.97)
        2:37.72 (33.18)     3:10.89 (33.17)     3:44.38 (33.49)     4:18.06 (33.68)
        4:51.71 (33.65)     5:23.83 (32.12)                                        
  7 Kunze, Colin J            14 NYCC-MR              5:30.44    5:24.55        
                  29.28     1:01.47 (32.19)     1:33.82 (32.35)     2:06.76 (32.94)
        2:40.13 (33.37)     3:13.23 (33.10)     3:46.30 (33.07)     4:19.45 (33.15)
        4:52.52 (33.07)     5:24.55 (32.03)                                        
  8 Dimarzo, Phillip N        15 NYCC-MR              5:25.84    5:29.40        
                  28.49     1:00.95 (32.46)     1:34.62 (33.67)     2:07.97 (33.35)
        2:41.85 (33.88)     3:15.45 (33.60)     3:49.72 (34.27)     4:23.85 (34.13)
        4:57.66 (33.81)     5:29.40 (31.74)                                        
  9 Patapis, Peter T          13 Middies-MR           5:23.07    5:33.35        
                  29.69     1:02.18 (32.49)     1:36.06 (33.88)     2:10.09 (34.03)
        2:44.19 (34.10)     3:18.34 (34.15)     3:52.22 (33.88)     4:26.19 (33.97)
        4:59.99 (33.80)     5:33.35 (33.36)                                        
 10 Rawitz, Alexander         15 NYCC-MR              5:30.48    5:34.46        
                  29.79     1:03.43 (33.64)     1:37.93 (34.50)     2:12.40 (34.47)
        2:46.72 (34.32)     3:21.05 (34.33)     3:54.76 (33.71)     4:28.28 (33.52)
        5:02.33 (34.05)     5:34.46 (32.13)                                        
 11 Reilly, Dean              16 Twisters-MR          5:31.12    5:34.91        
                  29.46     1:02.02 (32.56)     1:36.07 (34.05)     2:10.24 (34.17)
        2:43.81 (33.57)     3:18.56 (34.75)     3:53.32 (34.76)     4:27.12 (33.80)
        5:01.96 (34.84)     5:34.91 (32.95)                                        
 12 Polanco, Christopher A    17 Twisters-MR          5:31.63    5:42.29        
                  31.59     1:04.08 (32.49)     1:37.78 (33.70)     2:11.40 (33.62)
        2:46.02 (34.62)     3:21.81 (35.79)     3:55.42 (33.61)     4:29.01 (33.59)
        5:06.81 (37.80)     5:42.29 (35.48)                                        
 13 Sweeney, Tim              14 WAC-MR               5:31.92    5:43.50        
                  30.43     1:04.38 (33.95)     1:39.80 (35.42)     2:15.04 (35.24)
        2:49.52 (34.48)     3:24.48 (34.96)     3:59.73 (35.25)     4:35.32 (35.59)
        5:10.67 (35.35)     5:43.50 (32.83)                                        
 14 Tam, Gregory              14 WAC-MR               5:49.34    5:44.21        
                  30.49     1:04.28 (33.79)     1:39.51 (35.23)     2:14.97 (35.46)
        2:49.95 (34.98)     3:24.82 (34.87)     4:00.93 (36.11)     4:36.87 (35.94)
        5:11.20 (34.33)     5:44.21 (33.01)                                        
 15 Tanaka, Kenji             17 Twisters-MR          6:06.12    5:48.35        
                  30.78     1:03.77 (32.99)     1:38.20 (34.43)     2:13.01 (34.81)
        2:48.60 (35.59)     3:24.36 (35.76)     4:00.94 (36.58)     4:37.95 (37.01)
        5:14.37 (36.42)     5:48.35 (33.98)                                        
 16 Wong, Eric T              16 Twisters-MR          5:48.01    5:59.04        
                  30.60     1:04.90 (34.30)     1:40.65 (35.75)     2:17.79 (37.14)
        2:54.97 (37.18)     3:33.02 (38.05)     4:09.93 (36.91)     4:47.56 (37.63)
        5:25.03 (37.47)     5:59.04 (34.01)                                        
 17 Nelson, Elliot A          14 NYCC-MR              6:51.34    6:02.19        
                  31.56     1:06.37 (34.81)     1:42.87 (36.50)     2:22.17 (39.30)
        2:59.77 (37.60)     3:36.86 (37.09)     4:14.20 (37.34)     4:50.68 (36.48)
        5:27.50 (36.82)     6:02.19 (34.69)                                        
 18 Ruvkun, Andrew H          14 Agua Swim Team-MR    6:23.24    6:19.57        
                  33.31     1:10.64 (37.33)     1:49.40 (38.76)     2:27.91 (38.51)
        3:06.15 (38.24)     3:45.20 (39.05)     4:25.50 (40.30)     5:04.27 (38.77)
        5:41.73 (37.46)     6:19.57 (37.84)                                        
 19 Kurtoglu, Kemal K         13 Agua Swim Team-MR    6:21.47    6:24.90        
                  32.82     1:10.70 (37.88)     1:50.36 (39.66)     2:31.02 (40.66)
        3:10.63 (39.61)     3:52.11 (41.48)     4:30.00 (37.89)     5:11.15 (41.15)
        5:49.80 (38.65)     6:24.90 (35.10)                                        
 20 Nierhoff, Alexandre       13 Middies-MR           6:42.11    6:30.15        
                  32.87     1:10.91 (38.04)     1:51.16 (40.25)     2:31.42 (40.26)
        3:12.03 (40.61)     3:53.26 (41.23)     4:33.43 (40.17)     5:13.80 (40.37)
        5:53.99 (40.19)     6:30.15 (36.16)                                        
 21 Kanim, Jared F            11 Middies-MR           6:43.28    6:48.93        
                  36.78     1:18.71 (41.93)     2:01.82 (43.11)     2:42.23 (40.41)
        3:24.25 (42.02)     4:06.44 (42.19)     4:49.30 (42.86)     5:30.20 (40.90)
        6:10.96 (40.76)     6:48.93 (37.97)                                        
 -- Hymowitz, Josh M          15 Middies-MR           5:28.10         NS        
 -- Heubel, Thomas G          14 Middies-MR           5:49.68         NS        
 -- Diamond, Zachary          13 WAC-MR               5:56.99         NS        
 -- Lutchmansingh, Austin T   13 Agua Swim Team-MR         NT         NS        
 
Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harris, Gavin H           23 NYAC-MR                59.50      57.67        
                  28.05       57.67 (29.62)                                        
  2 Wong, Eric T              16 Twisters-MR          1:00.99    1:01.14        
                  29.30     1:01.14 (31.84)                                        
  3 Sperandio, Alec           13 WAC-MR               1:02.54    1:01.63        
                  30.18     1:01.63 (31.45)                                        
  4 Thapa, Rikesh             16 NYCC-MR              1:02.21    1:01.69        
                  29.88     1:01.69 (31.81)                                        
  5 Kalinin, Alexei           16 Shy-Mr-MR            1:01.58    1:02.25        
                  29.89     1:02.25 (32.36)                                        
  6 Forbes, Antrico M         16 Agua Swim Team-MR    1:02.61    1:03.06        
                  30.04     1:03.06 (33.02)                                        
  7 Yeo, Maxwell Z            15 Agua Swim Team-MR    1:05.01    1:03.63        
                  31.26     1:03.63 (32.37)                                        
  8 Burke, William A          16 WAC-MR               1:04.32    1:03.80        
                  30.81     1:03.80 (32.99)                                        
  9 Lin, Kevin                15 Agua Swim Team-MR    1:04.94    1:03.97        
                  31.83     1:03.97 (32.14)                                        
 10 Rawitz, Alexander         15 NYCC-MR              1:02.14    1:04.15        
                  31.43     1:04.15 (32.72)                                        
 11 Nosirov, Shokhrukh        17 Shy-Mr-MR            1:07.66    1:04.79        
                  31.28     1:04.79 (33.51)                                        
 12 Polgur, Michael `         16 Shy-Mr-MR            1:05.81    1:04.80        
                  30.75     1:04.80 (34.05)                                        
 13 Dimarzo, Phillip N        15 NYCC-MR              1:04.70    1:04.91        
                  31.91     1:04.91 (33.00)                                        
 14 Hall, Andrew T            15 Middies-MR           1:06.36    1:05.62        
                  31.09     1:05.62 (34.53)                                        
 15 Sweeney, Tim              14 WAC-MR               1:04.80    1:06.00        
                  32.01     1:06.00 (33.99)                                        
 16 Kunze, Colin J            14 NYCC-MR              1:06.87    1:06.03        
                  32.65     1:06.03 (33.38)                                        
 17 Alvarez, Jeffrey          13 Twisters-MR          1:04.00    1:06.05        
                  32.21     1:06.05 (33.84)                                        
 18 Nelson, Elliot A          14 NYCC-MR              1:09.54    1:07.72        
                  32.86     1:07.72 (34.86)                                        
 19 Tam, Gregory              14 WAC-MR               1:11.20    1:07.92        
                  33.19     1:07.92 (34.73)                                        
 20 Rosenstein, Tommy J       15 Agua Swim Team-MR    1:08.68    1:08.86        
                  33.39     1:08.86 (35.47)                                        
 21 Reece, Chen I             14 Agua Swim Team-MR    1:10.06    1:08.93        
                  33.24     1:08.93 (35.69)                                        
 22 Isaac, Alejandro          13 NYCC-MR              1:09.58    1:09.19        
                  33.71     1:09.19 (35.48)                                        
 23 Heubel, Thomas G          14 Middies-MR           1:06.40    1:09.21        
                  33.13     1:09.21 (36.08)                                        
 24 Mitchell, Benjamin L      13 Agua Swim Team-MR    1:13.06    1:09.41        
                  33.34     1:09.41 (36.07)                                        
 25 Sharedalal, Sohil B       17 Twisters-MR          1:12.22    1:09.91        
                  34.14     1:09.91 (35.77)                                        
 26 Hymowitz, Josh M          15 Middies-MR           1:07.79    1:10.68        
                  34.79     1:10.68 (35.89)                                        
 27 Khan, Raza                14 Middies-MR           1:13.66    1:12.57        
                  35.74     1:12.57 (36.83)                                        
 28 Gorinshteyn, Jonathan L   13 WAC-MR               1:17.35    1:14.37        
                  36.70     1:14.37 (37.67)                                        
 29 Plummer, Tedric A         19 Agua Swim Team-MR    1:10.62    1:15.37        
                  36.39     1:15.37 (38.98)                                        
 30 Kurtoglu, Kemal K         13 Agua Swim Team-MR    1:18.20    1:15.87        
                  36.44     1:15.87 (39.43)                                        
 31 Park, Cavin               14 Middies-MR           1:13.75    1:16.92        
                  36.54     1:16.92 (40.38)                                        
 32 Pertsovsky, Keven         13 Shy-Mr-MR            1:17.34    1:17.38        
                  38.48     1:17.38 (38.90)                                        
 33 Shevchenko, Oleksandr     16 Shy-Mr-MR            1:17.08    1:17.59        
 34 Ruvkun, Andrew H          14 Agua Swim Team-MR    1:19.75    1:18.46        
                  37.50     1:18.46 (40.96)                                        
 35 Kireopoulos, Chris P      13 Middies-MR           1:18.37    1:19.40        
                  38.21     1:19.40 (41.19)                                        
 36 Atay, Sinan               13 Middies-MR           1:22.83    1:19.70        
                  38.66     1:19.70 (41.04)                                        
 37 Gross-Leczycki, Martin    13 Middies-MR           1:20.66    1:22.18        
                  40.09     1:22.18 (42.09)                                        
 38 Hogan, John D             13 Middies-MR           1:22.92    1:23.09        
                  39.70     1:23.09 (43.39)                                        
 39 Kanim, Jared F            11 Middies-MR           1:22.80    1:25.33        
                  42.21     1:25.33 (43.12)                                        
 40 Lutchmansingh, Austin T   13 Agua Swim Team-MR         NT    1:25.40        
                  39.96     1:25.40 (45.44)                                        
 41 Bielecki, Rafal T         13 Twisters-MR          1:26.00    1:25.60        
                  41.22     1:25.60 (44.38)                                        
 42 Fields, Noah W             8 Agua Swim Team-MR    1:29.87    1:27.05        
                  43.10     1:27.05 (43.95)                                        
 43 Cheng, Henry              10 Aquaflames-MR        1:34.38    1:27.26        
                  41.57     1:27.26 (45.69)                                        
 44 Becerra, Kyle D           11 Middies-MR           1:21.92    1:27.40        
                  42.00     1:27.40 (45.40)                                        
 45 Cheng, Charles             8 Aquaflames-MR             NT    1:34.04        
                  46.31     1:34.04 (47.73)                                        
 46 Matossian, Cameron T       8 Agua Swim Team-MR    1:31.87    1:34.11        
                  45.38     1:34.11 (48.73)                                        
 47 Ambrus, Christopher        8 Aquaflames-MR             NT    1:43.71        
                  50.27     1:43.71 (53.44)                                        
 48 Lapins, Maximilian         6 Aquaflames-MR             NT    1:49.07        
                  53.15     1:49.07 (55.92)                                        
 -- Sarsekeyev, Dimash A      13 Agua Swim Team-MR    1:27.36         NS        
 -- Hidalgo, Roberto          13 WAC-MR               1:23.04         NS        
 -- Polanco, Christopher A    17 Twisters-MR          1:06.14         NS        
 -- Diamond, Zachary          13 WAC-MR               1:07.43         NS        
 
Boys 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yamout, Nader             15 Agua Swim Team-MR    2:06.21    2:09.98        
                  31.08     1:04.52 (33.44)     1:37.60 (33.08)     2:09.98 (32.38)
  2 Thapa, Rikesh             16 NYCC-MR              2:14.50    2:17.38        
                  31.10     1:04.73 (33.63)     1:41.09 (36.36)     2:17.38 (36.29)
  3 Kunze, Colin J            14 NYCC-MR              2:19.14    2:18.19        
                  33.30     1:07.41 (34.11)     1:43.05 (35.64)     2:18.19 (35.14)
  4 Konovalov, Nicholas       13 Shy-Mr-MR            2:16.75    2:21.14        
                  31.90     1:07.10 (35.20)     1:44.49 (37.39)     2:21.14 (36.65)
  5 Hall, Andrew T            15 Middies-MR                NT    2:21.95        
                  33.05     1:08.96 (35.91)     1:45.63 (36.67)     2:21.95 (36.32)
  6 Kusakin, Nick             15 Agua Swim Team-MR    2:20.49    2:22.10        
                  33.33     1:08.84 (35.51)     1:46.30 (37.46)     2:22.10 (35.80)
  7 Nunez, John               13 Agua Swim Team-MR    2:46.67    2:22.34        
                  34.22     1:10.57 (36.35)     1:47.82 (37.25)     2:22.34 (34.52)
  8 Patrouch, Oliver L        13 Middies-MR           2:24.20    2:22.75        
                  34.39     1:10.71 (36.32)     1:47.37 (36.66)     2:22.75 (35.38)
  9 Burke, William A          16 WAC-MR               2:15.90    2:24.29        
                  33.27     1:09.85 (36.58)     1:48.22 (38.37)     2:24.29 (36.07)
 10 Polgur, Michael `         16 Shy-Mr-MR            1:18.34    2:24.88        
                  32.92     1:08.82 (35.90)     1:46.47 (37.65)     2:24.88 (38.41)
 11 Diamond, Zachary          13 WAC-MR               2:24.18    2:25.36        
                  35.11     1:11.99 (36.88)     1:49.42 (37.43)     2:25.36 (35.94)
 12 Heubel, Thomas G          14 Middies-MR           2:28.66    2:26.74        
                  33.87     1:10.99 (37.12)     1:49.54 (38.55)     2:26.74 (37.20)
 13 Sweeney, Tim              14 WAC-MR               2:17.74    2:27.68        
                  34.55     1:10.95 (36.40)     1:49.11 (38.16)     2:27.68 (38.57)
 14 Hymowitz, Josh M          15 Middies-MR           2:26.61    2:27.95        
                  36.11     1:14.58 (38.47)     1:52.00 (37.42)     2:27.95 (35.95)
 15 Pinzon, Tyler             13 Agua Swim Team-MR    2:42.00    2:28.23        
                  34.00     1:11.65 (37.65)     1:51.03 (39.38)     2:28.23 (37.20)
 16 Mitchell, Benjamin L      13 Agua Swim Team-MR    2:36.08    2:30.53        
                  34.30     1:11.77 (37.47)     1:51.94 (40.17)     2:30.53 (38.59)
 17 Khan, Raza                14 Middies-MR           2:35.42    2:32.62        
                  35.09     1:13.84 (38.75)     1:54.19 (40.35)     2:32.62 (38.43)
 18 Perez-Lopez, Gabriel C    13 Agua Swim Team-MR    2:36.19    2:36.31        
                  35.28     1:14.95 (39.67)     1:56.55 (41.60)     2:36.31 (39.76)
 19 Rosenstein, Tommy J       15 Agua Swim Team-MR    2:29.82    2:36.85        
                  35.34     1:14.86 (39.52)     1:56.11 (41.25)     2:36.85 (40.74)
 20 Huang, James J            10 Agua Swim Team-MR    2:48.00    2:45.00        
                  38.26     1:21.02 (42.76)     2:04.59 (43.57)     2:45.00 (40.41)
 21 Kireopoulos, Chris P      13 Middies-MR           2:55.27    2:46.08        
                  38.41     1:20.39 (41.98)     2:04.76 (44.37)     2:46.08 (41.32)
 22 Lister, Davis M           10 Agua Swim Team-MR    2:48.00    2:53.81        
                  41.28     1:26.07 (44.79)     2:10.97 (44.90)     2:53.81 (42.84)
 23 Gross-Leczycki, Martin    13 Middies-MR           2:52.15    2:56.66        
                  41.93     1:26.82 (44.89)     2:12.69 (45.87)     2:56.66 (43.97)
 24 Kanim, Jared F            11 Middies-MR           2:58.15    3:00.68        
                  43.52     1:29.44 (45.92)     2:15.98 (46.54)     3:00.68 (44.70)
 25 Hogan, John D             13 Middies-MR           3:05.60    3:02.25        
                  42.59     1:28.82 (46.23)     2:16.46 (47.64)     3:02.25 (45.79)
 -- Ramirez, Richard A        13 Agua Swim Team-MR    2:39.00         NS        
 -- Sarsekeyev, Dimash A      13 Agua Swim Team-MR    3:05.00         NS        
 
Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Erskine, Brendan A        16 Twisters-MR          1:06.94    1:05.12        
                  30.80     1:05.12 (34.32)                                        
  2 Suen, Andrew M            17 Middies-MR           1:04.21    1:05.95        
                  30.55     1:05.95 (35.40)                                        
  3 Zielonka, Jan             17 NYCC-MR              1:10.30    1:09.51        
                  32.36     1:09.51 (37.15)                                        
  4 Xu, Zhao                  14 Middies-MR           1:08.82    1:09.52        
                  32.81     1:09.52 (36.71)                                        
  5 Yamout, Nader             15 Agua Swim Team-MR         NT    1:10.97        
  6 Polanco, Christopher A    17 Twisters-MR          1:12.20    1:10.98        
                  33.59     1:10.98 (37.39)                                        
  7 Alvarez, Jeffrey          13 Middies-MR           1:11.07    1:11.48        
                  33.78     1:11.48 (37.70)                                        
  8 Thapa, Rikesh             16 NYCC-MR              1:11.68    1:12.29        
                  34.31     1:12.29 (37.98)                                        
  9 Nosirov, Shokhrukh        17 Shy-Mr-MR            1:15.86    1:12.67        
                  33.82     1:12.67 (38.85)                                        
 10 Lin, Kevin                15 Agua Swim Team-MR         NT    1:15.18        
                  36.12     1:15.18 (39.06)                                        
 11 Kalinin, Alexei           16 Shy-Mr-MR            1:14.45    1:15.28        
                  35.86     1:15.28 (39.42)                                        
 12 Reilly, Dean              16 Twisters-MR          1:15.74    1:15.67        
                  35.90     1:15.67 (39.77)                                        
 13 Plummer, Tedric A         19 Agua Swim Team-MR    1:25.00    1:15.80        
                  35.68     1:15.80 (40.12)                                        
 14 Pinzon, Tyler             13 Agua Swim Team-MR    1:17.62    1:16.13        
                  35.75     1:16.13 (40.38)                                        
 15 Polgur, Michael `         16 Shy-Mr-MR            1:15.14    1:16.17        
                  37.41     1:16.17 (38.76)                                        
 16 Reynolds, Will R          13 Flying Dolphins-MR        NT    1:16.25        
                  36.34     1:16.25 (39.91)                                        
 17 Forbes, Antrico M         16 Agua Swim Team-MR    1:16.64    1:16.54        
                  35.01     1:16.54 (41.53)                                        
 18 Tam, Gregory              14 WAC-MR               1:16.29    1:17.24        
                  36.41     1:17.24 (40.83)                                        
 19 Gorinshteyn, Jonathan L   13 WAC-MR               1:14.16    1:17.39        
                  35.88     1:17.39 (41.51)                                        
 20 Mitchell, Benjamin L      13 Agua Swim Team-MR    1:21.44    1:17.94        
                  36.43     1:17.94 (41.51)                                        
 21 Hidalgo, Roberto          13 WAC-MR               1:18.73    1:18.32        
                  36.94     1:18.32 (41.38)                                        
 22 Sperandio, Alec           13 WAC-MR               1:18.61    1:18.66        
                  36.99     1:18.66 (41.67)                                        
 23 Nunez, John               13 Agua Swim Team-MR    1:23.62    1:18.80        
                  37.90     1:18.80 (40.90)                                        
 23 Isaac, Alejandro          13 NYCC-MR              1:19.42    1:18.80        
                  36.54     1:18.80 (42.26)                                        
 25 Perez-Lopez, Gabriel C    13 Agua Swim Team-MR    1:28.45    1:20.88        
                  37.96     1:20.88 (42.92)                                        
 26 Murphy, Graham D          14 Kraken-MR            1:15.00    1:21.07        
                  37.65     1:21.07 (43.42)                                        
 27 Shevchenko, Oleksandr     16 Shy-Mr-MR            1:23.57    1:21.62        
                  39.27     1:21.62 (42.35)                                        
 27 Reece, Chen I             14 Agua Swim Team-MR    1:21.48    1:21.62        
                  38.99     1:21.62 (42.63)                                        
 29 Pertsovsky, Keven         13 Shy-Mr-MR            1:23.04    1:22.63        
                  39.92     1:22.63 (42.71)                                        
 30 Gekhtin, Brendan          13 Shy-Mr-MR            1:25.26    1:23.35        
                  39.47     1:23.35 (43.88)                                        
 31 Konovalov, Nicholas       13 Shy-Mr-MR            1:21.03    1:23.45        
                  39.36     1:23.45 (44.09)                                        
 32 Rosenstein, Tommy J       15 Agua Swim Team-MR    1:25.71    1:23.50        
                  39.04     1:23.50 (44.46)                                        
 33 Gritsay, Dmitriy          14 Shy-Mr-MR            1:24.77    1:23.57        
                  39.27     1:23.57 (44.30)                                        
 34 Atay, Sinan               13 Middies-MR           1:23.25    1:24.88        
                  41.84     1:24.88 (43.04)                                        
 35 Ruvkun, Andrew H          14 Agua Swim Team-MR    1:26.07    1:25.57        
                  41.07     1:25.57 (44.50)                                        
 36 Park, Cavin               14 Middies-MR           1:22.91    1:27.55        
                  40.95     1:27.55 (46.60)                                        
 37 Khan, Raza                14 Middies-MR           1:28.35    1:27.59        
                  41.19     1:27.59 (46.40)                                        
 38 Sarsekeyev, Dimash A      13 Agua Swim Team-MR    1:35.69    1:34.07        
                  44.51     1:34.07 (49.56)                                        
 39 Bielecki, Rafal T         13 Twisters-MR          1:28.40    1:35.75        
                  44.92     1:35.75 (50.83)                                        
 40 Kireopoulos, Chris P      13 Middies-MR           1:34.25    1:37.60        
                  46.56     1:37.60 (51.04)                                        
 41 Lutchmansingh, Austin T   13 Agua Swim Team-MR         NT    1:37.63        
                  45.69     1:37.63 (51.94)                                        
 42 Stengel-Eskin, Elias      13 Kraken-MR            1:26.00    1:39.17        
                  44.73     1:39.17 (54.44)                                        
 -- Zheng, Dong               13 Kraken-MR                 NT         DQ        
      Downward butterfly kick
                  43.49          DQ (53.41)                                        
 -- Alfaro, Orlando A         13 Twisters-MR          1:40.26         DQ        
      One hand touch
                  39.64          DQ (46.07)                                        
 -- Caine, David              13 WAC-MR               1:35.52         NS        
 -- Ramirez, Richard A        13 Agua Swim Team-MR    1:33.70         NS        
 
Boys 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mack, Joseph E            25 NYAC-MR              2:23.68    2:24.51        
                  33.14     1:10.54 (37.40)     1:48.17 (37.63)     2:24.51 (36.34)
  2 Erskine, Brendan A        16 Twisters-MR          2:24.69    2:24.95        
                  32.78     1:09.49 (36.71)     1:47.41 (37.92)     2:24.95 (37.54)
  3 Yeo, Maxwell Z            15 Agua Swim Team-MR    2:35.00    2:31.01        
                  34.15     1:12.52 (38.37)     1:52.09 (39.57)     2:31.01 (38.92)
  4 Suen, Andrew M            17 Middies-MR           2:25.94    2:31.34        
                  33.05     1:10.87 (37.82)     1:51.06 (40.19)     2:31.34 (40.28)
  5 Zielonka, Jan             17 NYCC-MR              2:37.00    2:35.28        
                  34.14     1:12.91 (38.77)     1:53.57 (40.66)     2:35.28 (41.71)
  6 Xu, Zhao                  14 Middies-MR           2:31.56    2:36.47        
                  35.53     1:14.98 (39.45)     1:55.69 (40.71)     2:36.47 (40.78)
  7 Thapa, Rikesh             16 NYCC-MR              2:35.36    2:38.18        
                  34.00     1:12.43 (38.43)     1:54.51 (42.08)     2:38.18 (43.67)
  8 Klinovsky, Jan            14 Agua Swim Team-MR    2:59.00    2:46.60        
                  38.08     1:19.95 (41.87)     2:05.04 (45.09)     2:46.60 (41.56)
  9 Gorinshteyn, Jonathan L   13 WAC-MR               2:50.00    2:54.73        
                  38.61     1:22.59 (43.98)     2:08.53 (45.94)     2:54.73 (46.20)
 10 Goldberg, Alexander K     14 Agua Swim Team-MR    2:59.00    2:54.85        
                  39.35     1:24.42 (45.07)     2:10.70 (46.28)     2:54.85 (44.15)
 11 Kurtoglu, Kemal K         13 Agua Swim Team-MR    2:59.00    2:56.73        
                  40.67     1:25.20 (44.53)     2:13.00 (47.80)     2:56.73 (43.73)
 12 Perez-Lopez, Gabriel C    13 Agua Swim Team-MR    2:52.95    2:57.82        
                  41.16     1:26.31 (45.15)     2:12.94 (46.63)     2:57.82 (44.88)
 13 Atay, Sinan               13 Middies-MR           3:02.16    3:01.36        
                  40.66     1:26.90 (46.24)     2:15.04 (48.14)     3:01.36 (46.32)
 14 Park, Cavin               14 Middies-MR           3:00.01    3:04.85        
                  41.19     1:28.59 (47.40)     2:17.73 (49.14)     3:04.85 (47.12)
 15 Khan, Raza                14 Middies-MR           3:07.81    3:13.97        
                  41.71     1:32.73 (51.02)     2:23.73 (51.00)     3:13.97 (50.24)
 16 Kireopoulos, Chris P      13 Middies-MR           3:19.56    3:23.81        
                  46.24     1:38.10 (51.86)     2:32.05 (53.95)     3:23.81 (51.76)
 17 Becerra, Kyle D           11 Middies-MR           3:32.19    3:30.67        
                  48.42     1:42.75 (54.33)     2:37.10 (54.35)     3:30.67 (53.57)
 -- Alvarez, Jeffrey          13 Twisters-MR          2:36.00         NS        
 -- Hidalgo, Roberto          13 WAC-MR               2:52.65         NS        
 
Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meena, Elliot P           26 NYAC-MR                55.00      52.93        
                  24.88       52.93 (28.05)                                        
  2 Cole, John B              27 NYAC-MR                54.00      54.75        
                  25.55       54.75 (29.20)                                        
  3 Ernst, Douglas A          26 NYAC-MR                58.00      55.41        
                  26.37       55.41 (29.04)                                        
  4 Kalinin, Alexei           16 Shy-Mr-MR              57.14      57.75        
                  27.09       57.75 (30.66)                                        
  5 Erskine, Brendan A        16 Twisters-MR          1:00.20      57.80        
                  26.98       57.80 (30.82)                                        
  6 Lin, Kevin                15 Agua Swim Team-MR      58.43      59.19        
                  28.07       59.19 (31.12)                                        
  6 Yamout, Nader             15 Agua Swim Team-MR      56.88      59.19        
                  27.69       59.19 (31.50)                                        
  8 Catarinacchio, Vincent J  16 Middies-MR             58.48      59.65        
                  27.94       59.65 (31.71)                                        
  9 Forbes, Antrico M         16 Agua Swim Team-MR      59.06      59.92        
                  26.18       59.92 (33.74)                                        
 10 Nunez, John               13 Agua Swim Team-MR    1:02.17    1:00.78        
                  28.44     1:00.78 (32.34)                                        
 11 Plummer, Tedric A         19 Agua Swim Team-MR    1:01.77    1:01.47        
                  28.79     1:01.47 (32.68)                                        
 12 Klinovsky, Jan            14 Agua Swim Team-MR    1:01.78    1:02.75        
                  29.33     1:02.75 (33.42)                                        
 13 Polanco, Christopher A    17 Twisters-MR          1:01.55    1:02.93        
                  28.87     1:02.93 (34.06)                                        
 14 Nosirov, Shokhrukh        17 Shy-Mr-MR            1:03.03    1:03.12        
                  28.42     1:03.12 (34.70)                                        
 15 Moiseenko, Andrey         15 Shy-Mr-MR            1:05.24    1:03.57        
                  30.05     1:03.57 (33.52)                                        
 16 Alvarez, Jeffrey          13 Middies-MR           1:05.41    1:05.23        
                  29.78     1:05.23 (35.45)                                        
 17 Shevchenko, Oleksandr     16 Shy-Mr-MR            1:07.04    1:05.75        
                  30.89     1:05.75 (34.86)                                        
 17 Tanaka, Kenji             17 Twisters-MR          1:07.66    1:05.75        
                  30.04     1:05.75 (35.71)                                        
 19 Nelson, Elliot A          14 NYCC-MR              1:07.20    1:05.80        
                  30.71     1:05.80 (35.09)                                        
 20 Xu, Zhao                  14 Middies-MR           1:05.77    1:05.87        
                  30.70     1:05.87 (35.17)                                        
 21 Sweeney, Tim              14 WAC-MR               1:05.05    1:06.82        
                  30.80     1:06.82 (36.02)                                        
 22 Burke, William A          16 WAC-MR               1:07.25    1:07.95        
                  31.54     1:07.95 (36.41)                                        
 23 Patapis, Peter T          13 Middies-MR           1:07.25    1:08.21        
                  31.89     1:08.21 (36.32)                                        
 24 Reilly, Dean              16 Twisters-MR          1:08.57    1:08.61        
                  31.74     1:08.61 (36.87)                                        
 25 Patrouch, Oliver L        13 Middies-MR           1:10.63    1:08.99        
                  32.20     1:08.99 (36.79)                                        
 26 Sperandio, Alec           13 WAC-MR               1:10.57    1:09.13        
                  30.86     1:09.13 (38.27)                                        
 27 Goldberg, Alexander K     14 Agua Swim Team-MR    1:09.00    1:09.15        
                  31.99     1:09.15 (37.16)                                        
 28 Reece, Chen I             14 Agua Swim Team-MR    1:15.60    1:10.83        
                  32.61     1:10.83 (38.22)                                        
 29 Diamond, Zachary          13 WAC-MR               1:09.25    1:10.86        
                  32.84     1:10.86 (38.02)                                        
 30 Pertsovsky, Keven         13 Shy-Mr-MR            1:18.94    1:13.24        
                  33.29     1:13.24 (39.95)                                        
 31 Nierhoff, Alexandre       13 Middies-MR           1:19.53    1:14.17        
                  33.60     1:14.17 (40.57)                                        
 32 Kurtoglu, Kemal K         13 Agua Swim Team-MR    1:14.48    1:16.07        
                  35.63     1:16.07 (40.44)                                        
 33 Park, Cavin               14 Middies-MR           1:16.95    1:17.09        
                  34.70     1:17.09 (42.39)                                        
 34 Gorinshteyn, Jonathan L   13 WAC-MR               1:14.42    1:17.12        
                  35.45     1:17.12 (41.67)                                        
 35 Gritsay, Dmitriy          14 Shy-Mr-MR            1:25.87    1:17.37        
                  35.04     1:17.37 (42.33)                                        
 36 Atay, Sinan               13 Middies-MR           1:28.02    1:19.60        
                  35.84     1:19.60 (43.76)                                        
 37 Gekhtin, Brendan          13 Shy-Mr-MR            1:21.61    1:19.93        
                  35.18     1:19.93 (44.75)                                        
 38 Ruvkun, Andrew H          14 Agua Swim Team-MR    1:26.29    1:21.38        
                  38.19     1:21.38 (43.19)                                        
 39 Hidalgo, Roberto          13 WAC-MR               1:27.02    1:23.26        
                  38.18     1:23.26 (45.08)                                        
 40 Gross-Leczycki, Martin    13 Middies-MR           1:26.09    1:24.25        
                  38.63     1:24.25 (45.62)                                        
 41 Kanim, Jared F            11 Middies-MR           1:33.82    1:28.81        
                  41.74     1:28.81 (47.07)                                        
 42 Bielecki, Rafal T         13 Twisters-MR          1:50.60    1:32.63        
                  38.90     1:32.63 (53.73)                                        
 -- Lutchmansingh, Austin T   13 Agua Swim Team-MR         NT         DQ        
      One hand touch
                  41.64        DQ (1:01.53)                                        
 -- Reynolds, Will R          13 Flying Dolphins-MR        NT         NS        
 -- Lawler, James W           27 NYAC-MR                53.00         NS        
 -- Caine, David              13 WAC-MR               1:35.00         NS        
 
Boys 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Catarinacchio, Vincent J  16 Middies-MR           2:04.84    2:09.06        
                  28.62     1:02.21 (33.59)     1:36.37 (34.16)     2:09.06 (32.69)
  2 Lin, Kevin                15 Agua Swim Team-MR    2:06.52    2:11.63        
                  29.83     1:03.61 (33.78)     1:38.02 (34.41)     2:11.63 (33.61)
  3 Naumovski, Kristijan      17 Twisters-MR          2:09.75    2:13.07        
                  27.72     1:00.95 (33.23)     1:35.77 (34.82)     2:13.07 (37.30)
  4 Klinovsky, Jan            14 Agua Swim Team-MR    2:16.91    2:17.09        
                  30.18     1:03.98 (33.80)     1:41.45 (37.47)     2:17.09 (35.64)
  5 Nunez, John               13 Agua Swim Team-MR    2:19.16    2:19.46        
                  31.57     1:06.29 (34.72)     1:43.92 (37.63)     2:19.46 (35.54)
  6 Patapis, Peter T          13 Middies-MR           2:26.11    2:29.17        
                  32.78     1:10.68 (37.90)     1:49.69 (39.01)     2:29.17 (39.48)
  7 Forbes, Antrico M         16 Agua Swim Team-MR    2:20.00    2:32.29        
                  28.92     1:04.58 (35.66)     1:46.65 (42.07)     2:32.29 (45.64)
  8 Goldberg, Alexander K     14 Agua Swim Team-MR    2:45.00    2:35.12        
                  32.63     1:12.11 (39.48)     1:54.80 (42.69)     2:35.12 (40.32)
  9 Perez-Lopez, Gabriel C    13 Agua Swim Team-MR    2:38.00    2:36.70        
                  34.46     1:14.09 (39.63)     1:56.90 (42.81)     2:36.70 (39.80)
 10 Tanaka, Kenji             17 Twisters-MR          2:33.42    3:01.50        
                  37.37     1:22.83 (45.46)     2:12.97 (50.14)     3:01.50 (48.53)
 -- Plummer, Tedric A         19 Agua Swim Team-MR    2:30.00         DQ        
      Alternating Kick
                  32.46     1:09.18 (36.72)     1:52.07 (42.89)          DQ (52.79)
 
Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Erskine, Brendan A        16 Twisters-MR          2:05.56    2:08.06        
                  26.61     1:00.17 (33.56)     1:37.35 (37.18)     2:08.06 (30.71)
  2 Yeo, Maxwell Z            15 Agua Swim Team-MR    2:14.80    2:10.67        
                  28.22     1:01.25 (33.03)     1:40.47 (39.22)     2:10.67 (30.20)
  3 Catarinacchio, Vincent J  16 Middies-MR           2:09.06    2:11.58        
                  28.23     1:02.35 (34.12)     1:43.45 (41.10)     2:11.58 (28.13)
  4 Lin, Kevin                15 Agua Swim Team-MR    2:14.60    2:12.72        
                  27.82     1:03.62 (35.80)     1:43.31 (39.69)     2:12.72 (29.41)
  5 Sherman, Sammy I          15 Agua Swim Team-MR    2:13.76    2:12.92        
                  28.99     1:03.51 (34.52)     1:43.90 (40.39)     2:12.92 (29.02)
  6 Polanco, Christopher A    17 Twisters-MR          2:19.42    2:15.23        
                  28.17     1:03.71 (35.54)     1:44.33 (40.62)     2:15.23 (30.90)
  7 Nunez, John               13 Agua Swim Team-MR    2:19.06    2:16.22        
                  28.50     1:05.05 (36.55)     1:48.17 (43.12)     2:16.22 (28.05)
  8 Sperandio, Alec           13 WAC-MR               2:18.97    2:17.93        
                  29.93     1:03.82 (33.89)     1:47.36 (43.54)     2:17.93 (30.57)
  9 Mihalcik, Peter J         17 Agua Swim Team-MR    2:22.33    2:18.40        
                  30.31     1:05.11 (34.80)     1:48.35 (43.24)     2:18.40 (30.05)
 10 Forbes, Antrico M         16 Agua Swim Team-MR    2:20.31    2:19.60        
                  27.38     1:02.34 (34.96)     1:46.43 (44.09)     2:19.60 (33.17)
 11 Zielonka, Jan             17 NYCC-MR              2:21.10    2:20.57        
                  30.57     1:08.23 (37.66)     1:47.39 (39.16)     2:20.57 (33.18)
 12 Alvarez, Jeffrey          13 Twisters-MR          2:18.00    2:20.67        
                  30.30     1:06.29 (35.99)     1:47.22 (40.93)     2:20.67 (33.45)
 13 Xu, Zhao                  14 Middies-MR           2:16.42    2:20.77        
                  31.00     1:08.33 (37.33)     1:49.64 (41.31)     2:20.77 (31.13)
 14 Dimarzo, Phillip N        15 NYCC-MR              2:18.33    2:20.80        
                  30.97     1:05.59 (34.62)     1:49.94 (44.35)     2:20.80 (30.86)
 15 Burke, William A          16 WAC-MR               2:24.86    2:20.90        
                  29.86     1:05.13 (35.27)     1:49.43 (44.30)     2:20.90 (31.47)
 16 Thapa, Rikesh             16 NYCC-MR              2:20.41    2:21.08        
                  30.08     1:03.95 (33.87)     1:46.78 (42.83)     2:21.08 (34.30)
 17 Tanaka, Kenji             17 Twisters-MR          2:20.05    2:21.50        
                  28.44     1:04.36 (35.92)     1:48.74 (44.38)     2:21.50 (32.76)
 18 Suen, Andrew M            17 Middies-MR           2:19.19    2:24.50        
                  30.79     1:10.17 (39.38)     1:49.49 (39.32)     2:24.50 (35.01)
 19 Kunze, Colin J            14 NYCC-MR              2:23.60    2:24.53        
                  31.92     1:06.90 (34.98)     1:51.44 (44.54)     2:24.53 (33.09)
 20 Reece, Chen I             14 Agua Swim Team-MR    2:24.00    2:24.70        
                  31.09     1:08.91 (37.82)     1:54.39 (45.48)     2:24.70 (30.31)
 21 Mitchell, Benjamin L      13 Agua Swim Team-MR    2:28.40    2:24.81        
                  32.83     1:10.08 (37.25)     1:51.99 (41.91)     2:24.81 (32.82)
 22 Rawitz, Alexander         15 NYCC-MR              2:20.92    2:24.93        
                  32.56     1:07.13 (34.57)     1:52.90 (45.77)     2:24.93 (32.03)
 23 Reilly, Dean              16 Twisters-MR          2:26.07    2:25.54        
                  30.54     1:08.76 (38.22)     1:52.57 (43.81)     2:25.54 (32.97)
 24 Sweeney, Tim              14 WAC-MR               2:24.19    2:26.56        
                  30.54     1:07.21 (36.67)     1:53.37 (46.16)     2:26.56 (33.19)
 25 Hymowitz, Josh M          15 Middies-MR                NT    2:27.23        
                  33.88     1:11.98 (38.10)     1:57.17 (45.19)     2:27.23 (30.06)
 26 Rosenstein, Tommy J       15 Agua Swim Team-MR    2:28.88    2:27.95        
                  30.78     1:08.65 (37.87)     1:55.04 (46.39)     2:27.95 (32.91)
 27 Perez-Lopez, Gabriel C    13 Agua Swim Team-MR    2:29.30    2:30.57        
                  31.65     1:11.17 (39.52)     1:54.89 (43.72)     2:30.57 (35.68)
 28 Shevchenko, Oleksandr     16 Shy-Mr-MR            2:30.99    2:31.45        
                  30.51     1:11.44 (40.93)     1:56.54 (45.10)     2:31.45 (34.91)
 29 Tam, Gregory              14 WAC-MR               2:26.09    2:32.65        
                  33.25     1:10.34 (37.09)     1:56.77 (46.43)     2:32.65 (35.88)
 30 Heubel, Thomas G          14 Middies-MR                NT    2:33.49        
                  34.28     1:11.83 (37.55)     1:59.36 (47.53)     2:33.49 (34.13)
 31 Isaac, Alejandro          13 NYCC-MR              2:33.39    2:34.18        
                  32.63     1:12.80 (40.17)     1:59.10 (46.30)     2:34.18 (35.08)
 32 Pertsovsky, Keven         13 Shy-Mr-MR            2:40.34    2:34.45        
                  32.87     1:13.38 (40.51)     2:00.81 (47.43)     2:34.45 (33.64)
 33 Kurtoglu, Kemal K         13 Agua Swim Team-MR    2:33.87    2:37.46        
                  33.70     1:14.08 (40.38)     2:01.65 (47.57)     2:37.46 (35.81)
 34 Gorinshteyn, Jonathan L   13 WAC-MR               2:41.45    2:37.62        
                  36.20     1:16.85 (40.65)     2:02.05 (45.20)     2:37.62 (35.57)
 35 Park, Cavin               14 Middies-MR           2:37.75    2:37.80        
                  33.60     1:14.84 (41.24)     2:01.95 (47.11)     2:37.80 (35.85)
 36 Ruvkun, Andrew H          14 Agua Swim Team-MR    2:38.49    2:38.68        
                  35.95     1:16.73 (40.78)     2:04.67 (47.94)     2:38.68 (34.01)
 37 Nierhoff, Alexandre       13 Middies-MR                NT    2:40.37        
                  32.90     1:11.66 (38.76)     2:02.35 (50.69)     2:40.37 (38.02)
 38 Khan, Raza                14 Middies-MR           2:44.42    2:44.80        
                  36.95     1:16.86 (39.91)     2:08.79 (51.93)     2:44.80 (36.01)
 39 Gross-Leczycki, Martin    13 Middies-MR           2:50.73    2:49.47        
                  38.32     1:22.46 (44.14)     2:13.01 (50.55)     2:49.47 (36.46)
 40 Hogan, John D             13 Middies-MR                NT    2:53.41        
                  36.21     1:22.88 (46.67)     2:14.32 (51.44)     2:53.41 (39.09)
 41 Kireopoulos, Chris P      13 Middies-MR           2:53.95    2:54.58        
                  39.83     1:22.57 (42.74)     2:14.79 (52.22)     2:54.58 (39.79)
 42 Kanim, Jared F            11 Middies-MR           2:54.08    3:00.39        
                  41.98     1:29.04 (47.06)     2:21.69 (52.65)     3:00.39 (38.70)
 43 Becerra, Kyle D           11 Middies-MR           2:56.26    3:04.74        
                  44.00     1:31.39 (47.39)     2:26.69 (55.30)     3:04.74 (38.05)
 44 Fields, Noah W             8 Agua Swim Team-MR    3:13.07    3:11.18        
                  44.93     1:29.22 (44.29)   2:30.92 (1:01.70)     3:11.18 (40.26)
 45 Matossian, Cameron T       8 Agua Swim Team-MR    3:19.33    3:15.26        
                  47.08     1:35.56 (48.48)     2:32.36 (56.80)     3:15.26 (42.90)
 -- Lutchmansingh, Austin T   13 Agua Swim Team-MR         NT         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
                  43.62     1:32.71 (49.09)     2:26.46 (53.75)          DQ (45.00)
 -- Plummer, Tedric A         19 Agua Swim Team-MR    2:26.92         NS        
 -- Sarsekeyev, Dimash A      13 Agua Swim Team-MR    2:55.00         NS        
 -- Diamond, Zachary          13 WAC-MR               2:27.60         NS        
 -- Hidalgo, Roberto          13 WAC-MR               2:44.93         NS        
 
Boys 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yamout, Nader             15 Agua Swim Team-MR    4:25.33    4:31.16        
                  28.09     1:00.62 (32.53)     1:36.45 (35.83)     2:10.46 (34.01)
        2:49.54 (39.08)     3:29.37 (39.83)     3:59.81 (30.44)     4:31.16 (31.35)
  2 Catarinacchio, Vincent J  16 Middies-MR           4:29.07    4:40.82        
                  28.16     1:02.10 (33.94)     1:37.54 (35.44)     2:12.75 (35.21)
        2:56.01 (43.26)     3:38.42 (42.41)     4:09.66 (31.24)     4:40.82 (31.16)
  3 Sperandio, Alec           13 WAC-MR               5:11.99    5:00.78        
                  32.85     1:11.60 (38.75)     1:48.94 (37.34)     2:26.10 (37.16)
        3:11.74 (45.64)     3:57.83 (46.09)     4:29.87 (32.04)     5:00.78 (30.91)
  4 Klinovsky, Jan            14 Agua Swim Team-MR    4:46.83    5:03.19        
                  30.38     1:05.90 (35.52)     1:45.63 (39.73)     2:25.63 (40.00)
        3:13.60 (47.97)     4:00.45 (46.85)     4:31.25 (30.80)     5:03.19 (31.94)
  5 Xu, Zhao                  14 Middies-MR           4:54.71    5:04.58        
                  32.00     1:10.49 (38.49)     1:49.95 (39.46)     2:29.77 (39.82)
        3:12.30 (42.53)     3:55.91 (43.61)     4:30.57 (34.66)     5:04.58 (34.01)
  6 Kunze, Colin J            14 NYCC-MR              5:05.32    5:07.58        
                  32.59     1:10.68 (38.09)     1:49.53 (38.85)     2:27.50 (37.97)
        3:12.61 (45.11)     3:59.78 (47.17)     4:33.80 (34.02)     5:07.58 (33.78)
  7 Heubel, Thomas G          14 Middies-MR           5:13.01    5:26.37        
                  35.44     1:21.39 (45.95)     2:01.38 (39.99)     2:41.28 (39.90)
        3:29.31 (48.03)     4:16.28 (46.97)     4:51.90 (35.62)     5:26.37 (34.47)
  8 Kurtoglu, Kemal K         13 Agua Swim Team-MR    5:34.20    5:32.14        
                  36.20     1:19.63 (43.43)     2:03.35 (43.72)     2:47.62 (44.27)
        3:31.88 (44.26)     4:19.94 (48.06)     4:54.81 (34.87)     5:32.14 (37.33)
  9 Goldberg, Alexander K     14 Agua Swim Team-MR    5:38.12    5:38.48        
                  34.62     1:16.71 (42.09)     2:00.14 (43.43)     2:42.96 (42.82)
        3:30.54 (47.58)     4:18.73 (48.19)     4:59.75 (41.02)     5:38.48 (38.73)
 10 Tam, Gregory              14 WAC-MR               5:41.98    5:43.89        
                  36.56     1:23.82 (47.26)     2:05.94 (42.12)     2:49.05 (43.11)
        3:37.08 (48.03)     4:27.25 (50.17)     5:06.31 (39.06)     5:43.89 (37.58)