Licensed to Long Island Aquatic Club                      HY-TEK's Meet Manager
         2010 MR LIAC South,Nassau Age Group - 3/26/2010 to 3/28/2010          
                                    Results                                    
 
Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          32.09  JO
          32.10  QUAL
          36.69  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Cassell, Sigrid G         10 Express Swimming-MR    33.32      31.95 JO+    
SILV - Division  
  1 Kiernan, Emily            10 Farmingdale-MR         32.63      32.13 SILV   
  2 Giordano, Julia L         10 Express Swimming-MR    32.22      32.20 SILV   
  3 Munn, Caroline B          10 LIAC-MR                32.58      32.22 SILV   
  4 O'Shaughnessy, Bridget R  10 LIAC-MR                33.02      32.26 SILV   
  5 Levin, Emma               10 LBA-MR                 32.27      32.31 SILV   
  6 Stevens, Jenna            10 LBA-MR                 34.30      32.76 SILV   
  7 Yi, Morgan                10 LIAC-MR                34.25      32.92 SILV   
  8 Guida, Emily L            10 BBSC-MR                33.88      33.15 SILV   
  9 Ryan, Emily R              9 LIND-MR                34.50      33.86 SILV   
 10 McNeary, Claire           10 LIAC-MR                38.62      34.02 SILV+  
 11 Darling, Samantha N       10 LIAC-MR                33.54      34.09 SILV   
 12 Yuen, Kalie                9 LIAC-MR                35.71      34.50 SILV   
 13 Maggio, Amelia A          10 Express Swimming-MR    34.48      34.53 SILV   
 14 Gallego, Samantha E       10 LIAC-MR                35.14      34.60 SILV   
 15 Lennon, Amanda G          10 Express Swimming-MR    36.79      34.95 SILV+  
 16 Kraff, Allyson R           9 Express Swimming-MR    36.02      35.16 SILV   
 17 Heaney, Cara G             9 LIAC-MR                35.79      35.30 SILV   
 18 Kryger, Lauren P          10 LIAC-MR                45.00      35.60 SILV+  
 19 Bush, Alexis J            10 LIAC-MR                36.51      35.79 SILV   
 20 Ibrahim, Zahrah           10 LIAC-MR                38.31      35.92 SILV+  
 21 Kuester, Garrity A         9 Express Swimming-MR    35.91      35.93 SILV   
 22 McNulty, Joanna M          9 LIAC-MR                36.93      35.95 SILV+  
 23 Boccio, Ashley A           9 Express Swimming-MR    38.86      36.00 SILV+  
 24 DePhillips, Michaela C     9 LIAC-MR                37.55      36.13 SILV+  
 25 Giordano, Colleen         10 LIND-MR                38.70      36.14 SILV+  
 26 Meringolo, Gabriella A    10 Express Swimming-MR    37.02      36.59 SILV+  
 27 Weissman, Avery H         10 LIAC-MR                36.20      36.64 SILV   
AGE - Division  
  1 Lee, Katherine A           9 Farmingdale-MR         36.50      36.83        
  2 Mercaldo, Kathryn E        9 BBSC-MR                40.03      37.26        
  3 Kaplan, Sarah J           10 LIAC-MR                39.46      37.63        
  4 Bennett, Martha           10 LBA-MR                 40.00      37.90        
  5 Vitale, Serafina           9 LBA-MR                 37.02      38.07        
  6 Burns, Julia               9 LBA-MR                 47.14      38.37        
  7 Achil, Shabie J           10 Express Swimming-MR    41.50      38.39        
  8 Scattareggia, Lauren M     9 Express Swimming-MR    39.64      38.76        
  9 Spallone, Carly N         10 LIAC-MR                39.82      38.91        
 10 Waller, Brooke             9 LBA-MR                 38.77      39.06        
 11 Price, Kacie A             9 Express Swimming-MR    42.94      39.59        
 12 Hughes, Nicole G           9 Express Swimming-MR    40.22      40.13        
 13 Burns, Emily              10 LBA-MR                 43.38      41.02        
 14 Murphy, Shannon E         10 Express Swimming-MR    52.01      41.23        
 15 Carr, Ciara                9 LBA-MR                 50.00      41.25        
 16 Kilgallen, Kristen         9 LIAC-MR                41.56      41.61        
 17 Abbott, Kayla             10 LBA-MR                 40.00      41.67        
 18 Sheinberg, Faith           9 LBA-MR                 40.81      41.83        
 19 Carpenter, Paige           9 LBA-MR                 40.38      42.01        
 20 Abbott, Kristen           10 LBA-MR                 40.00      42.17        
 21 Angel, Mikayla E          10 Express Swimming-MR    44.54      42.32        
 22 Ralph, Katie               9 LBA-MR                 48.79      42.58        
 23 Camacho, Kaitlin G         9 Express Swimming-MR    46.99      44.63        
 24 Derby, Daniella N         10 BBSC-MR                45.40      44.70        
 25 Planken, Nicole            9 LBA-MR                 53.66      45.18        
 26 Siegel, Carly              9 LBA-MR                 41.73      45.29        
 27 Croutier, Kerri L          9 Express Swimming-MR    45.40      45.79        
 28 Antoniuk, Sandra m        10 LIAC-MR                45.00      46.06        
 29 Comerford, Delany A        9 Express Swimming-MR    53.17      46.40        
 30 Farrell, Emma T            9 Express Swimming-MR    51.56      48.04        
 31 Slattery, Taryn C          9 LIAC-MR                45.00      48.16        
 32 Kelliher, Kaitlin          9 LBA-MR                 40.00      53.71        
 33 Bianco, Diana C            9 Express Swimming-MR  1:01.52      53.91        
 -- Flynn, Aislinn            10 LBA-MR                 39.53         DQ        
      No touch on turn
Non-Award Division  
 -- Souza, Monique             9 BBSC-MR                35.44         NS        
 -- Curley, Chloe             10 LBA-MR               1:01.64        SCR        
 -- Batista, Alyscia           9 LBA-MR                 47.81        SCR        
 -- Okeeffe, Kelly U          10 Express Swimming-MR    52.04        SCR        
 -- Monahan, Samantha         10 LIND-MR                46.42        SCR        
 -- Patel, Nisha V             9 LIAC-MR                47.00        SCR        
 -- Chabza, Kimberly           9 Farmingdale-MR         46.77        SCR        
 -- Olsen, Kayla B             9 Farmingdale-MR         47.52        SCR        
 -- Ochs, Jamie               10 LBA-MR                 35.00        SCR        
 -- McLoughlin, Kayla         10 Farmingdale-MR         49.62        SCR        
 -- Pyros, Lola-Marie         10 Farmingdale-MR         34.98        SCR        
 -- Pyros, Jonna              10 Farmingdale-MR         36.59        SCR        
 -- Plansker, Olivia M        10 LIAC-MR                33.00        SCR        
 
Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:11.49  JO
        1:11.50  QUAL
        1:21.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Levin, Emma               10 LBA-MR               1:12.20    1:12.55 SILV   
       34.27  1:12.55                                                      
  2 Giordano, Julia L         10 Express Swimming-MR  1:13.30    1:13.15 SILV   
       35.77  1:13.15                                                      
  3 Ryan, Emily R              9 LIND-MR              1:15.53    1:13.57 SILV   
       35.15  1:13.57                                                      
  4 Liang, Emily               9 LIAC-MR              1:18.79    1:13.68 SILV   
       35.16  1:13.68                                                      
  5 Kiernan, Emily            10 Farmingdale-MR       1:12.89    1:14.20 SILV   
       36.39  1:14.20                                                      
  6 Guida, Emily L            10 BBSC-MR              1:14.59    1:14.83 SILV   
       36.39  1:14.83                                                      
  7 Duong, Kathleen M          9 LIAC-MR              1:17.04    1:15.42 SILV   
       35.96  1:15.42                                                      
  8 McNeary, Claire           10 LIAC-MR              1:20.52    1:15.63 SILV   
       36.72  1:15.63                                                      
  9 Bush, Alexis J            10 LIAC-MR              1:18.61    1:16.76 SILV   
       36.66  1:16.76                                                      
 10 Gallego, Samantha E       10 LIAC-MR              1:17.00    1:17.97 SILV   
       37.29  1:17.97                                                      
 11 Darling, Samantha N       10 LIAC-MR              1:18.33    1:18.10 SILV   
       36.92  1:18.10                                                      
 12 Maggio, Amelia A          10 Express Swimming-MR  1:16.14    1:18.21 SILV   
       37.26  1:18.21                                                      
 13 Heaney, Cara G             9 LIAC-MR              1:18.02    1:18.28 SILV   
       37.36  1:18.28                                                      
 14 DePhillips, Michaela C     9 LIAC-MR              1:22.36    1:19.02 SILV+  
       38.59  1:19.02                                                      
 15 Souza, Monique             9 BBSC-MR              1:22.10    1:19.79 SILV+  
       36.94  1:19.79                                                      
 16 Yuen, Kalie                9 LIAC-MR              1:19.71    1:19.94 SILV   
       38.56  1:19.94                                                      
 17 Boccio, Ashley A           9 Express Swimming-MR  1:24.57    1:20.35 SILV+  
       38.22  1:20.35                                                      
 18 Meringolo, Gabriella A    10 Express Swimming-MR  1:24.35    1:20.81 SILV+  
       37.96  1:20.81                                                      
AGE - Division  
  1 Sorokko, Michelle          9 LIAC-MR              1:21.00    1:21.79        
       38.09  1:21.79                                                      
  2 Giordano, Colleen         10 LIND-MR              1:20.53    1:22.34        
     1:21.45  1:22.34                                                      
  3 Kryger, Lauren P          10 LIAC-MR              1:45.00    1:22.38        
       37.81  1:22.38                                                      
  4 Lennon, Amanda G          10 Express Swimming-MR  1:22.25    1:22.46        
       38.50  1:22.46                                                      
  5 Kraff, Allyson R           9 Express Swimming-MR  1:18.15    1:22.73        
       38.96  1:22.73                                                      
  6 Ortof, Natalie R           9 Express Swimming-MR  1:20.64    1:23.17        
       38.26  1:23.17                                                      
  7 Scattareggia, Lauren M     9 Express Swimming-MR  1:28.94    1:23.30        
       38.90  1:23.30                                                      
  8 Kavanagh, Ellie            9 LBA-MR               1:48.20    1:23.52        
       39.77  1:23.52                                                      
  9 Guglielmo, Jessica        10 LIAC-MR              1:22.49    1:23.61        
       40.04  1:23.61                                                      
 10 Kuester, Garrity A         9 Express Swimming-MR  1:25.29    1:23.82        
       38.52  1:23.82                                                      
 11 Mercaldo, Kathryn E        9 BBSC-MR              1:29.79    1:25.13        
       39.72  1:25.13                                                      
 12 Bennett, Martha           10 LBA-MR               1:30.00    1:25.50        
       39.53  1:25.50                                                      
 13 Spallone, Carly N         10 LIAC-MR              1:30.28    1:26.40        
       41.33  1:26.40                                                      
 14 Ibrahim, Zahrah           10 LIAC-MR              1:27.13    1:27.22        
       39.44  1:27.22                                                      
 15 Burns, Julia               9 LBA-MR               1:28.21    1:27.50        
       44.22  1:27.50                                                      
 16 Vitale, Serafina           9 LBA-MR               1:28.16    1:27.99        
       40.15  1:27.99                                                      
 17 Gonzalez, Deanna          10 LBA-MR               1:30.00    1:29.85        
       42.59  1:29.85                                                      
 18 Waller, Brooke             9 LBA-MR               1:27.49    1:30.23        
       42.19  1:30.23                                                      
 19 Kilgallen, Kristen         9 LIAC-MR              1:29.54    1:31.28        
       43.25  1:31.28                                                      
 20 Price, Kacie A             9 Express Swimming-MR  1:32.08    1:31.68        
       42.87  1:31.68                                                      
 21 Ginsberg, Angeline I       9 LIND-MR              1:35.43    1:31.77        
       42.38  1:31.77                                                      
 22 Bianchi, Caitlin M         9 Express Swimming-MR  1:50.00    1:32.05        
       40.75  1:32.05                                                      
 23 Ralph, Katie               9 LBA-MR               1:48.00    1:34.16        
       42.93  1:34.16                                                      
 24 Burns, Emily              10 LBA-MR               1:29.81    1:34.97        
       43.73  1:34.97                                                      
 25 Sheinberg, Faith           9 LBA-MR               1:39.07    1:35.15        
       46.71  1:35.15                                                      
 26 Carpenter, Paige           9 LBA-MR               1:37.37    1:35.92        
       45.50  1:35.92                                                      
 27 Murphy, Shannon E         10 Express Swimming-MR  1:44.43    1:38.25        
       44.30  1:38.25                                                      
 28 Siegel, Carly              9 LBA-MR               1:34.63    1:38.53        
       47.87  1:38.53                                                      
 29 Croutier, Kerri L          9 Express Swimming-MR  1:40.73    1:40.18        
       45.57  1:40.18                                                      
 30 Comerford, Delany A        9 Express Swimming-MR  1:50.60    1:48.47        
       50.19  1:48.47                                                      
 31 Slattery, Taryn C          9 LIAC-MR              1:45.00    1:50.00        
       50.84  1:50.00                                                      
 32 Gambino, Francesca        10 Express Swimming-MR  1:59.00    1:52.40        
       50.30  1:52.40                                                      
 33 Farrell, Emma T            9 Express Swimming-MR  1:53.39    1:54.15        
       52.23  1:54.15                                                      
Non-Award Division  
 -- Camacho, Kaitlin G         9 Express Swimming-MR  1:43.74         NS        
 -- Lee, Katherine A           9 Farmingdale-MR       1:27.35         NS        
 -- Pyros, Lola-Marie         10 Farmingdale-MR       1:24.98        SCR        
 -- Weissman, Avery H         10 LIAC-MR              1:25.82        SCR        
 -- Tesser, Hayley R          10 LIAC-MR              1:28.95        SCR        
 -- Antoniuk, Sandra m        10 LIAC-MR              1:47.00        SCR        
 -- Pyros, Jonna              10 Farmingdale-MR       1:25.28        SCR        
 -- Patel, Nisha V             9 LIAC-MR              1:43.00        SCR        
 -- Silverman, Alexia E       10 LIND-MR              1:23.44        SCR        
 -- Monahan, Samantha         10 LIND-MR              1:41.47        SCR        
 -- Lewis, Shelby M           10 Express Swimming-MR  1:50.00        SCR        
 -- Kaplan, Sarah J           10 LIAC-MR              1:32.00        SCR        
 -- Ochs, Jamie               10 LBA-MR               1:43.34        SCR        
 -- Yates, Elizabeth          10 LIND-MR              1:42.22        SCR        
 
Girls 9-10 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:35.99  JO
        2:36.00  QUAL
        2:55.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Levin, Emma               10 LBA-MR               2:39.12    2:34.43 JO+    
SILV - Division  
  1 Garvey, Olivia A          10 LIAC-MR              2:40.89    2:37.26 SILV   
       35.29  1:16.07  1:58.68  2:37.26                                    
  2 Plansker, Olivia M        10 LIAC-MR              2:37.65    2:37.66 SILV   
  3 McNeary, Claire           10 LIAC-MR              2:43.60    2:39.44 SILV   
       36.85  1:17.83  1:59.03  2:39.44                                    
  3 Guida, Emily L            10 BBSC-MR              2:41.34    2:39.44 SILV   
  5 Liang, Emily               9 LIAC-MR              2:41.88    2:40.45 SILV   
  6 Kiernan, Emily            10 Farmingdale-MR       2:43.57    2:44.57 SILV   
  7 Yi, Morgan                10 LIAC-MR              2:42.92    2:45.45 SILV   
       37.75  1:19.90  2:03.84  2:45.45                                    
  8 McNulty, Joanna M          9 LIAC-MR              2:51.99    2:46.12 SILV   
       37.56  1:20.79  2:04.30  2:46.12                                    
  9 Duong, Kathleen M          9 LIAC-MR              2:42.51    2:46.22 SILV   
       36.89  1:18.67  2:02.66  2:46.22                                    
 10 Bush, Alexis J            10 LIAC-MR              3:00.00    2:46.32 SILV+  
       38.56  1:23.02  2:06.44  2:46.32                                    
 11 Gallego, Samantha E       10 LIAC-MR              2:49.01    2:47.74 SILV   
 12 Darling, Samantha N       10 LIAC-MR              2:51.23    2:49.17 SILV   
 13 Heaney, Cara G             9 LIAC-MR              2:51.64    2:49.35 SILV   
 14 DePhillips, Michaela C     9 LIAC-MR              2:54.57    2:50.47 SILV   
 15 Kraff, Allyson R           9 Express Swimming-MR  2:54.21    2:51.46 SILV   
 16 Souza, Monique             9 BBSC-MR              3:08.17    2:51.60 SILV+  
       37.94  1:23.31  2:51.60                                             
 17 Ortof, Natalie R           9 Express Swimming-MR  2:54.73    2:51.99 SILV   
       40.92  1:28.28  2:10.93  2:51.99                                    
 18 Yuen, Kalie                9 LIAC-MR              2:55.58    2:52.20 SILV   
       38.52  1:24.41  2:10.06  2:52.20                                    
 19 Guglielmo, Jessica        10 LIAC-MR              3:10.00    2:52.24 SILV+  
       38.27  1:22.96  2:09.07  2:52.24                                    
 20 Lennon, Amanda G          10 Express Swimming-MR  3:45.55    2:53.41 SILV+  
       37.27  1:21.76  2:08.10  2:53.41                                    
 21 Mercaldo, Kathryn E        9 BBSC-MR              3:04.06    2:54.12 SILV+  
AGE - Division  
  1 Sorokko, Michelle          9 LIAC-MR              2:58.77    2:57.41        
  2 Kelly, Rose E              9 Express Swimming-MR  3:25.00    2:57.42        
       38.74  1:21.88  2:57.42                                             
  3 Kavanagh, Ellie            9 LBA-MR               4:00.00    3:02.12        
       39.70  1:25.06  2:14.10  3:02.12                                    
  4 Lee, Katherine A           9 Farmingdale-MR       3:09.77    3:02.97        
       38.46  1:25.80  3:02.97                                             
  5 Vitale, Serafina           9 LBA-MR               3:10.00    3:23.83        
       39.87  1:29.61  3:23.83                                             
 -- Pyros, Jonna              10 Farmingdale-MR       3:04.06        SCR        
 -- Weissman, Avery H         10 LIAC-MR              3:15.94        SCR        
 -- Giordano, Colleen         10 LIND-MR              2:58.22        SCR        
 -- Ryan, Emily R              9 LIND-MR              2:38.70        SCR        
 -- Pyros, Lola-Marie         10 Farmingdale-MR       3:04.50        SCR        
 
Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
          37.49  JO
          37.50  QUAL
          44.39  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Solis, Gabriela           10 LBA-MR                 38.23      37.69 SILV   
  2 Harrington, Brooke        10 LBA-MR                 39.34      37.81 SILV   
  3 McNulty, Joanna M          9 LIAC-MR                40.20      39.02 SILV   
  4 Levin, Emma               10 LBA-MR                 38.04      39.38 SILV   
  5 Guida, Emily L            10 BBSC-MR                40.70      39.97 SILV   
  6 Duong, Kathleen M          9 LIAC-MR                39.96      40.07 SILV   
  7 Yuen, Kalie                9 LIAC-MR                42.11      40.33 SILV   
  8 Cassell, Sigrid G         10 Express Swimming-MR    39.35      40.57 SILV   
  9 Bush, Alexis J            10 LIAC-MR                41.00      40.68 SILV   
 10 Kiernan, Emily            10 Farmingdale-MR         39.19      40.70 SILV   
 11 Meringolo, Gabriella A    10 Express Swimming-MR    42.84      41.01 SILV   
 12 Ryan, Emily R              9 LIND-MR                41.52      41.55 SILV   
 13 Maggio, Amelia A          10 Express Swimming-MR    40.49      41.77 SILV   
 14 Gallego, Samantha E       10 LIAC-MR                41.74      42.15 SILV   
 15 Kuester, Garrity A         9 Express Swimming-MR    43.51      42.56 SILV   
 16 Darling, Samantha N       10 LIAC-MR                42.53      42.69 SILV   
 17 Souza, Monique             9 BBSC-MR                44.45      43.00 SILV+  
 18 Giordano, Julia L         10 Express Swimming-MR    41.96      43.17 SILV   
 19 Heaney, Cara G             9 LIAC-MR                43.17      43.68 SILV   
 20 Guglielmo, Jessica        10 LIAC-MR                42.12      43.85 SILV   
 21 Ibrahim, Zahrah           10 LIAC-MR                46.47      44.09 SILV+  
 21 Bennett, Martha           10 LBA-MR                 41.94      44.09 SILV   
 23 Scattareggia, Lauren M     9 Express Swimming-MR    44.45      44.24 SILV+  
AGE - Division  
  1 Kraff, Allyson R           9 Express Swimming-MR    46.25      44.98        
  2 Vitale, Serafina           9 LBA-MR                 45.96      45.01        
  3 Waller, Brooke             9 LBA-MR                 44.34      45.17        
  4 Burns, Julia               9 LBA-MR                 45.72      45.41        
  5 Lennon, Amanda G          10 Express Swimming-MR    45.98      45.45        
  6 Sorokko, Michelle          9 LIAC-MR                45.58      46.04        
  7 Boccio, Ashley A           9 Express Swimming-MR    42.09      46.07        
  8 Giordano, Colleen         10 LIND-MR                45.42      46.10        
  9 Kavanagh, Ellie            9 LBA-MR                 50.00      46.24        
 10 Kryger, Lauren P          10 LIAC-MR                50.00      47.71        
 11 Sheinberg, Faith           9 LBA-MR                 52.17      47.81        
 12 Mercaldo, Kathryn E        9 BBSC-MR                53.54      48.20        
 13 Gonzalez, Deanna          10 LBA-MR                 50.00      48.21        
 14 Carpenter, Paige           9 LBA-MR                 58.73      49.29        
 15 Price, Kacie A             9 Express Swimming-MR    48.26      49.72        
 16 Burns, Emily              10 LBA-MR                 50.70      49.86        
 17 Bianchi, Caitlin M         9 Express Swimming-MR    48.00      52.24        
 18 Ralph, Katie               9 LBA-MR               1:00.00      52.49        
 19 Croutier, Kerri L          9 Express Swimming-MR    55.51      53.17        
 20 Comerford, Delany A        9 Express Swimming-MR    55.03      53.80        
 21 Batista, Alyscia           9 LBA-MR                 55.00      55.15        
 22 Farrell, Emma T            9 Express Swimming-MR    59.80      56.09        
 23 Murphy, Shannon E         10 Express Swimming-MR  1:01.25      57.06        
 24 Slattery, Taryn C          9 LIAC-MR                53.00    1:00.48        
 25 Kelliher, Kaitlin          9 LBA-MR                 50.00    1:01.86        
 -- Angel, Mikayla E          10 Express Swimming-MR    57.99         DQ        
      No touch at turn
Non-Award Division  
 -- Camacho, Kaitlin G         9 Express Swimming-MR    56.27         NS        
 -- McLoughlin, Kayla         10 Farmingdale-MR         57.70         NS        
 -- Gambino, Francesca        10 Express Swimming-MR    45.00         NS        
 -- Weissman, Avery H         10 LIAC-MR                42.93        SCR        
 -- Patel, Nisha V             9 LIAC-MR                52.00        SCR        
 -- Pyros, Jonna              10 Farmingdale-MR         49.14        SCR        
 -- Lewis, Shelby M           10 Express Swimming-MR    47.99        SCR        
 -- Antoniuk, Sandra m        10 LIAC-MR                57.00        SCR        
 -- Ochs, Jamie               10 LBA-MR                 46.84        SCR        
 -- Olsen, Kayla B             9 Farmingdale-MR         53.62        SCR        
 -- Monahan, Samantha         10 LIND-MR                54.60        SCR        
 -- Tesser, Hayley R          10 LIAC-MR                51.25        SCR        
 -- Pyros, Lola-Marie         10 Farmingdale-MR         49.48        SCR        
 
Girls 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:22.19  JO
        1:22.20  QUAL
        1:40.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Duong, Kathleen M          9 LIAC-MR              1:25.34    1:22.10 JO+    
       39.81  1:22.10                                                      
SILV - Division  
  1 Liang, Emily               9 LIAC-MR              1:24.05    1:22.30 SILV   
       39.92  1:22.30                                                      
  2 Yi, Morgan                10 LIAC-MR              1:25.23    1:24.13 SILV   
       41.83  1:24.13                                                      
  3 Cassell, Sigrid G         10 Express Swimming-MR  1:28.64    1:24.70 SILV   
       39.67  1:24.70                                                      
  4 Kiernan, Emily            10 Farmingdale-MR       1:27.68    1:25.10 SILV   
       42.11  1:25.10                                                      
  5 O'Shaughnessy, Bridget R  10 LIAC-MR              1:26.74    1:26.61 SILV   
       41.95  1:26.61                                                      
  6 Bush, Alexis J            10 LIAC-MR              1:27.68    1:26.74 SILV   
       42.47  1:26.74                                                      
  7 Guida, Emily L            10 BBSC-MR              1:25.75    1:26.82 SILV   
       42.26  1:26.82                                                      
  8 Ryan, Emily R              9 LIND-MR              1:26.35    1:27.41 SILV   
       42.92  1:27.41                                                      
  9 Ortof, Natalie R           9 Express Swimming-MR  1:24.84    1:28.32 SILV   
       41.58  1:28.32                                                      
 10 Maggio, Amelia A          10 Express Swimming-MR  1:27.01    1:28.66 SILV   
     1:28.95  1:28.66                                                      
 11 Stevens, Jenna            10 LBA-MR               1:28.24    1:29.71 SILV   
       43.07  1:29.71                                                      
 12 Gallego, Samantha E       10 LIAC-MR              1:28.19    1:29.99 SILV   
       44.31  1:29.99                                                      
 13 Kuester, Garrity A         9 Express Swimming-MR  1:35.67    1:30.82 SILV   
       43.74  1:30.82                                                      
 14 Darling, Samantha N       10 LIAC-MR              1:30.97    1:32.70 SILV   
       46.35  1:32.70                                                      
 15 Kraff, Allyson R           9 Express Swimming-MR  1:36.31    1:33.67 SILV   
       46.34  1:33.67                                                      
 16 DePhillips, Michaela C     9 LIAC-MR              1:33.54    1:33.94 SILV   
       44.90  1:33.94                                                      
 17 Ibrahim, Zahrah           10 LIAC-MR              1:35.32    1:34.66 SILV   
       45.39  1:34.66                                                      
 18 Boccio, Ashley A           9 Express Swimming-MR  1:36.25    1:34.87 SILV   
       46.40  1:34.87                                                      
 19 Giordano, Julia L         10 Express Swimming-MR  1:36.65    1:34.95 SILV   
       46.22  1:34.95                                                      
 20 Souza, Monique             9 BBSC-MR              1:36.44    1:35.06 SILV   
       44.99  1:35.06                                                      
 21 Bennett, Martha           10 LBA-MR               1:30.19    1:35.14 SILV   
       46.50  1:35.14                                                      
 22 Heaney, Cara G             9 LIAC-MR              1:32.62    1:35.32 SILV   
       45.42  1:35.32                                                      
 23 Sorokko, Michelle          9 LIAC-MR              1:34.03    1:36.82 SILV   
       46.24  1:36.82                                                      
 24 Lennon, Amanda G          10 Express Swimming-MR  1:45.08    1:37.70 SILV+  
       47.44  1:37.70                                                      
AGE - Division  
  1 Burns, Julia               9 LBA-MR               1:41.55    1:40.12        
       49.36  1:40.12                                                      
  2 Hughes, Nicole G           9 Express Swimming-MR  1:49.00    1:41.10        
       47.90  1:41.10                                                      
  3 Mercaldo, Kathryn E        9 BBSC-MR              1:52.44    1:43.83        
       49.72  1:43.83                                                      
  4 Spallone, Carly N         10 LIAC-MR              1:45.56    1:46.37        
       52.18  1:46.37                                                      
  5 Sheinberg, Faith           9 LBA-MR               1:54.94    1:47.55        
       56.32  1:47.55                                                      
  6 Comerford, Delany A        9 Express Swimming-MR  2:00.41    1:49.38        
       51.23  1:49.38                                                      
  7 Abbott, Kayla             10 LBA-MR               2:00.00    1:51.56        
       53.39  1:51.56                                                      
  8 Giordano, Colleen         10 LIND-MR              1:34.24    1:51.68        
     1:33.69  1:51.68                                                      
  9 Kaplan, Sarah J           10 LIAC-MR              2:00.88    1:51.72        
       54.07  1:51.72                                                      
 10 Price, Kacie A             9 Express Swimming-MR  1:57.17    1:52.21        
       54.17  1:52.21                                                      
 11 Derby, Daniella N         10 BBSC-MR              1:55.09    1:52.89        
       55.21  1:52.89                                                      
 12 Antoniuk, Sandra m        10 LIAC-MR              1:55.00    1:54.20        
 13 Siegel, Carly              9 LBA-MR               2:00.00    1:54.49        
       57.65  1:54.49                                                      
 14 Croutier, Kerri L          9 Express Swimming-MR  1:56.55    1:56.01        
       53.81  1:56.01                                                      
 15 Planken, Nicole            9 LBA-MR               1:57.45    1:56.51        
       52.44  1:56.51                                                      
 16 Camacho, Kaitlin G         9 Express Swimming-MR  2:08.63    2:06.48        
 -- Abbott, Kristen           10 LBA-MR               2:00.00         DQ        
      Not on back off wall
       57.77       DQ                                                      
 -- Achil, Shabie J           10 Express Swimming-MR  1:53.99         DQ        
      Not on back off wall
       53.02       DQ                                                      
 -- Burns, Emily              10 LBA-MR               1:52.00         DQ        
      Non-continuous turning action
       50.93       DQ                                                      
 -- Okeeffe, Kelly U          10 Express Swimming-MR  2:05.71        SCR        
 -- Ochs, Jamie               10 LBA-MR               1:50.00        SCR        
 -- Olsen, Kayla B             9 Farmingdale-MR       2:02.09        SCR        
 -- Carr, Ciara                9 LBA-MR               2:00.00        SCR        
 -- Plansker, Olivia M        10 LIAC-MR              1:27.91        SCR        
 -- Pyros, Jonna              10 Farmingdale-MR       1:39.46        SCR        
 -- Pyros, Lola-Marie         10 Farmingdale-MR       1:45.54        SCR        
 
Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
          42.99  JO
          43.00  QUAL
          50.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Solis, Gabriela           10 LBA-MR                 44.00      41.64 JO+    
  2 Sorokko, Michelle          9 LIAC-MR                43.23      42.72 JO+    
SILV - Division  
  1 Levin, Emma               10 LBA-MR                 46.64      43.25 SILV   
  2 Ortof, Natalie R           9 Express Swimming-MR    44.97      43.32 SILV   
  3 Cassell, Sigrid G         10 Express Swimming-MR    46.53      43.54 SILV   
  4 Kaplan, Sarah J           10 LIAC-MR                55.00      44.12 SILV+  
  5 Kuester, Garrity A         9 Express Swimming-MR    43.59      44.44 SILV   
  6 Liang, Emily               9 LIAC-MR                46.19      44.59 SILV   
  7 DePhillips, Michaela C     9 LIAC-MR                47.59      45.25 SILV   
  8 Bush, Alexis J            10 LIAC-MR                47.29      45.28 SILV   
  9 Ryan, Emily R              9 LIND-MR                47.51      45.47 SILV   
 10 Scattareggia, Lauren M     9 Express Swimming-MR    52.41      46.03 SILV+  
 11 Harrington, Brooke        10 LBA-MR                 47.04      46.06 SILV   
 12 Heaney, Cara G             9 LIAC-MR                47.43      46.96 SILV   
 13 Darling, Samantha N       10 LIAC-MR                49.66      47.04 SILV   
 14 Spallone, Carly N         10 LIAC-MR                52.27      47.36 SILV+  
 15 Kiernan, Emily            10 Farmingdale-MR         47.66      49.37 SILV   
 16 Meringolo, Gabriella A    10 Express Swimming-MR    48.89      49.57 SILV   
 16 Boccio, Ashley A           9 Express Swimming-MR    52.43      49.57 SILV+  
 18 Maggio, Amelia A          10 Express Swimming-MR    50.96      49.64 SILV+  
 19 Angel, Mikayla E          10 Express Swimming-MR    56.18      50.05 SILV+  
 20 Burns, Julia               9 LBA-MR                 51.26      50.08 SILV+  
AGE - Division  
  1 Ibrahim, Zahrah           10 LIAC-MR                52.11      50.29        
  2 Weissman, Avery H         10 LIAC-MR                49.81      50.79        
  3 Carpenter, Paige           9 LBA-MR                 55.01      51.00        
  4 Kilgallen, Kristen         9 LIAC-MR                52.03      51.41        
  5 Price, Kacie A             9 Express Swimming-MR    56.31      51.58        
  6 Waller, Brooke             9 LBA-MR                 51.20      51.71        
  7 Lee, Katherine A           9 Farmingdale-MR         52.68      51.87        
  8 Kryger, Lauren P          10 LIAC-MR              1:05.00      52.07        
  9 Mercaldo, Kathryn E        9 BBSC-MR              1:02.10      52.84        
 10 Ginsberg, Angeline I       9 LIND-MR                54.08      53.24        
 11 Hughes, Nicole G           9 Express Swimming-MR    57.43      53.63        
 12 Derby, Daniella N         10 BBSC-MR                55.61      53.73        
 13 Vitale, Serafina           9 LBA-MR                 50.66      53.79        
 14 Croutier, Kerri L          9 Express Swimming-MR  1:00.54      54.66        
 15 Antoniuk, Sandra m        10 LIAC-MR              1:06.00      55.72        
 16 Camacho, Kaitlin G         9 Express Swimming-MR  1:06.09      56.33        
 17 Burns, Emily              10 LBA-MR               1:00.00      56.50        
 18 Slattery, Taryn C          9 LIAC-MR              1:04.00      58.35        
 19 Siegel, Carly              9 LBA-MR                 56.81      58.60        
 20 Souza, Monique             9 BBSC-MR              1:14.95    1:00.99        
 21 Farrell, Emma T            9 Express Swimming-MR  1:02.49    1:02.12        
 22 Abbott, Kristen           10 LBA-MR                 55.00    1:09.19        
 23 Bianco, Diana C            9 Express Swimming-MR       NT    1:10.68        
 24 Sheinberg, Faith           9 LBA-MR               1:07.75    1:15.95        
 -- Flynn, Aislinn            10 LBA-MR                 55.00         DQ        
      Scissors kick
 -- Carr, Ciara                9 LBA-MR               1:00.00         DQ        
      One hand touch
 -- Silverman, Alexia E       10 LIND-MR                49.89        SCR        
 -- Patel, Nisha V             9 LIAC-MR              1:00.00        SCR        
 -- Batista, Alyscia           9 LBA-MR               1:00.00        SCR        
 -- Ochs, Jamie               10 LBA-MR                 55.00        SCR        
 -- Yates, Elizabeth          10 LIND-MR                59.94        SCR        
 -- Curley, Chloe             10 LBA-MR               1:20.00        SCR        
 -- Monahan, Samantha         10 LIND-MR              1:04.26        SCR        
 
Girls 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:33.99  JO
        1:34.00  QUAL
        1:51.39  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Solis, Gabriela           10 LBA-MR               1:35.54    1:34.87 SILV   
       44.15  1:34.87                                                      
  2 Sorokko, Michelle          9 LIAC-MR              1:34.67    1:37.02 SILV   
       45.61  1:37.02                                                      
  3 Munn, Caroline B          10 LIAC-MR              1:40.15    1:37.34 SILV   
       46.21  1:37.34                                                      
  4 Cassell, Sigrid G         10 Express Swimming-MR  1:40.18    1:37.52 SILV   
       46.20  1:37.52                                                      
  5 Yi, Morgan                10 LIAC-MR              1:38.05    1:38.12 SILV   
       47.27  1:38.12                                                      
  6 McNulty, Joanna M          9 LIAC-MR              1:34.19    1:38.42 SILV   
       47.42  1:38.42                                                      
  7 Ortof, Natalie R           9 Express Swimming-MR  1:36.12    1:38.62 SILV   
       48.07  1:38.62                                                      
  8 Harrington, Brooke        10 LBA-MR               1:37.56    1:38.84 SILV   
       47.32  1:38.84                                                      
  9 DePhillips, Michaela C     9 LIAC-MR              1:39.83    1:39.42 SILV   
       47.95  1:39.42                                                      
 10 Ryan, Emily R              9 LIND-MR              1:42.92    1:40.34 SILV   
       47.75  1:40.34                                                      
 11 Achil, Shabie J           10 Express Swimming-MR  1:47.62    1:41.26 SILV   
       47.70  1:41.26                                                      
 12 Scattareggia, Lauren M     9 Express Swimming-MR  1:52.39    1:42.20 SILV+  
       49.00  1:42.20                                                      
 13 Guglielmo, Jessica        10 LIAC-MR              1:41.67    1:42.36 SILV   
       48.17  1:42.36                                                      
 14 Heaney, Cara G             9 LIAC-MR              1:41.81    1:43.02 SILV   
       49.27  1:43.02                                                      
 15 Kuester, Garrity A         9 Express Swimming-MR  1:37.21    1:44.63 SILV   
       48.75  1:44.63                                                      
 16 Spallone, Carly N         10 LIAC-MR              1:46.17    1:47.33 SILV   
       51.47  1:47.33                                                      
 17 Meringolo, Gabriella A    10 Express Swimming-MR  1:44.59    1:48.75 SILV   
       51.81  1:48.75                                                      
 18 Vitale, Serafina           9 LBA-MR               1:57.04    1:50.08 SILV+  
       52.60  1:50.08                                                      
 19 Burns, Julia               9 LBA-MR               1:48.08    1:50.64 SILV   
       53.70  1:50.64                                                      
 20 Waller, Brooke             9 LBA-MR               1:49.16    1:51.31 SILV   
       54.16  1:51.31                                                      
AGE - Division  
  1 Boccio, Ashley A           9 Express Swimming-MR  1:53.08    1:52.10        
       55.22  1:52.10                                                      
  2 Carpenter, Paige           9 LBA-MR               1:54.87    1:52.40        
       54.36  1:52.40                                                      
  3 Kavanagh, Ellie            9 LBA-MR               2:30.00    1:54.46        
       54.89  1:54.46                                                      
  4 Mercaldo, Kathryn E        9 BBSC-MR              1:59.01    1:55.00        
       55.40  1:55.00                                                      
  5 Kilgallen, Kristen         9 LIAC-MR              1:49.56    1:56.33        
       56.61  1:56.33                                                      
  6 Burns, Emily              10 LBA-MR               2:11.12    2:05.63        
     1:00.15  2:05.63                                                      
  7 Croutier, Kerri L          9 Express Swimming-MR  2:05.97    2:07.76        
       58.93  2:07.76                                                      
  8 Siegel, Carly              9 LBA-MR               2:05.37    2:09.67        
     1:02.27  2:09.67                                                      
  9 Farrell, Emma T            9 Express Swimming-MR  2:16.48    2:11.22        
     1:03.87  2:11.22                                                      
 10 Comerford, Delany A        9 Express Swimming-MR  2:25.99    2:12.81        
     1:02.08  2:12.81                                                      
 -- Kelliher, Kaitlin          9 LBA-MR               2:00.00         DQ        
      Scissors kick
     1:13.65       DQ                                                      
Non-Award Division  
 -- Camacho, Kaitlin G         9 Express Swimming-MR  2:18.34         NS        
 -- Gambino, Francesca        10 Express Swimming-MR  2:02.65         NS        
 -- Ochs, Jamie               10 LBA-MR               1:55.55        SCR        
 -- Weissman, Avery H         10 LIAC-MR              1:53.37        SCR        
 -- Plansker, Olivia M        10 LIAC-MR              1:42.33        SCR        
 -- Monahan, Samantha         10 LIND-MR              2:15.69        SCR        
 -- Kaplan, Sarah J           10 LIAC-MR              1:45.20        SCR        
 
Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
          36.59  JO
          36.60  QUAL
          45.39  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Cassell, Sigrid G         10 Express Swimming-MR    37.84      35.61 JO+    
SILV - Division  
  1 Giordano, Julia L         10 Express Swimming-MR    38.25      37.71 SILV   
  2 Guida, Emily L            10 BBSC-MR                39.94      38.16 SILV   
  3 Maggio, Amelia A          10 Express Swimming-MR    37.65      38.83 SILV   
  4 Yuen, Kalie                9 LIAC-MR                39.99      38.95 SILV   
  5 Ortof, Natalie R           9 Express Swimming-MR    38.66      39.32 SILV   
  6 Gallego, Samantha E       10 LIAC-MR                41.07      39.56 SILV   
  7 Solis, Gabriela           10 LBA-MR                 39.82      40.13 SILV   
  8 Lennon, Amanda G          10 Express Swimming-MR    40.24      40.23 SILV   
  9 Levin, Emma               10 LBA-MR                 37.94      40.29 SILV   
 10 Kryger, Lauren P          10 LIAC-MR                55.00      41.02 SILV+  
 11 DePhillips, Michaela C     9 LIAC-MR                41.40      41.15 SILV   
 12 Kraff, Allyson R           9 Express Swimming-MR    40.96      41.19 SILV   
 13 McNulty, Joanna M          9 LIAC-MR                47.22      41.31 SILV+  
 14 Ryan, Emily R              9 LIND-MR                43.29      42.13 SILV   
 15 Kuester, Garrity A         9 Express Swimming-MR    45.65      42.25 SILV+  
 16 Souza, Monique             9 BBSC-MR                48.28      42.49 SILV+  
 17 Duong, Kathleen M          9 LIAC-MR                43.72      42.93 SILV   
 18 Meringolo, Gabriella A    10 Express Swimming-MR    42.01      43.14 SILV   
 19 Stevens, Jenna            10 LBA-MR                 42.65      43.43 SILV   
 20 Weissman, Avery H         10 LIAC-MR                42.44      44.37 SILV   
 21 Darling, Samantha N       10 LIAC-MR                42.89      44.58 SILV   
 22 Lee, Katherine A           9 Farmingdale-MR         44.05      44.67 SILV   
 23 Scattareggia, Lauren M     9 Express Swimming-MR    45.59      45.29 SILV+  
AGE - Division  
  1 Sorokko, Michelle          9 LIAC-MR                46.01      45.58        
  2 Boccio, Ashley A           9 Express Swimming-MR    48.70      45.65        
  3 Bush, Alexis J            10 LIAC-MR                42.67      46.04        
  4 Waller, Brooke             9 LBA-MR                 48.32      46.49        
  5 Bennett, Martha           10 LBA-MR               1:00.00      47.17        
  6 Ibrahim, Zahrah           10 LIAC-MR                47.24      47.56        
  7 Kaplan, Sarah J           10 LIAC-MR                50.53      48.13        
  8 Giordano, Colleen         10 LIND-MR                47.08      48.38        
  9 Mercaldo, Kathryn E        9 BBSC-MR                51.21      49.72        
 10 Price, Kacie A             9 Express Swimming-MR    51.96      50.01        
 11 Burns, Julia               9 LBA-MR                 46.60      50.50        
 12 Comerford, Delany A        9 Express Swimming-MR    57.91      53.33        
 13 Flynn, Aislinn            10 LBA-MR                 50.00      53.47        
 14 Carr, Ciara                9 LBA-MR               1:00.00      54.34        
 15 Derby, Daniella N         10 BBSC-MR                56.45      55.05        
 16 Siegel, Carly              9 LBA-MR                 50.13      56.68        
 17 Spallone, Carly N         10 LIAC-MR                50.98      56.86        
 18 Burns, Emily              10 LBA-MR               1:00.00      57.50        
 19 Slattery, Taryn C          9 LIAC-MR                57.00      59.66        
 20 Farrell, Emma T            9 Express Swimming-MR  1:08.94      59.89        
 21 Sheinberg, Faith           9 LBA-MR               1:01.01    1:04.83        
 22 Abbott, Kayla             10 LBA-MR                 45.00    1:06.34        
 23 Planken, Nicole            9 LBA-MR               1:10.00    1:09.40        
 24 Kelliher, Kaitlin          9 LBA-MR               1:00.00    1:11.18        
 -- Vitale, Serafina           9 LBA-MR                 48.33         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Ralph, Katie               9 LBA-MR                 55.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Bianco, Diana C            9 Express Swimming-MR  1:01.72        SCR        
 -- Monahan, Samantha         10 LIND-MR                56.62        SCR        
 -- Batista, Alyscia           9 LBA-MR               1:26.75        SCR        
 -- Patel, Nisha V             9 LIAC-MR                55.00        SCR        
 
Girls 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:27.09  JO
        1:27.10  QUAL
        1:40.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Cassell, Sigrid G         10 Express Swimming-MR  1:32.00    1:25.35 JO+    
       37.76  1:25.35                                                      
  2 Solis, Gabriela           10 LBA-MR               1:28.85    1:26.14 JO+    
       39.60  1:26.14                                                      
SILV - Division  
  1 Guida, Emily L            10 BBSC-MR              1:33.63    1:28.13 SILV   
       40.94  1:28.13                                                      
  2 Gallego, Samantha E       10 LIAC-MR              1:29.74    1:29.72 SILV   
       42.26  1:29.72                                                      
  3 Giordano, Julia L         10 Express Swimming-MR  1:31.02    1:30.65 SILV   
       40.49  1:30.65                                                      
  4 Maggio, Amelia A          10 Express Swimming-MR  1:36.19    1:34.35 SILV   
       41.80  1:34.35                                                      
  5 Yi, Morgan                10 LIAC-MR              1:45.07    1:35.41 SILV+  
       44.81  1:35.41                                                      
  6 Levin, Emma               10 LBA-MR               1:58.19    1:40.24 SILV+  
       42.83  1:40.24                                                      
  7 Ortof, Natalie R           9 Express Swimming-MR  1:47.07    1:40.80 SILV+  
       48.56  1:40.80                                                      
  8 Souza, Monique             9 BBSC-MR              2:36.52    1:40.87 SILV+  
       45.69  1:40.87                                                      
 -- O'Shaughnessy, Bridget R  10 LIAC-MR              1:41.53   X1:40.31 SILV+  
       44.94  1:40.31                                                      
AGE - Division  
  1 Lennon, Amanda G          10 Express Swimming-MR  1:47.49    1:41.24        
       47.56  1:41.24                                                      
  2 Kraff, Allyson R           9 Express Swimming-MR  1:49.12    1:41.49        
       46.14  1:41.49                                                      
  3 Darling, Samantha N       10 LIAC-MR              1:42.19    1:41.54        
       45.96  1:41.54                                                      
  4 Munn, Caroline B          10 LIAC-MR              1:41.50    1:41.74        
       46.91  1:41.74                                                      
  5 Lee, Katherine A           9 Farmingdale-MR       1:44.93    1:42.50        
       45.39  1:42.50                                                      
  6 Giordano, Colleen         10 LIND-MR              1:45.11    1:45.08        
       48.31  1:45.08                                                      
  7 Siegel, Carly              9 LBA-MR               2:00.00    1:58.42        
       55.47  1:58.42                                                      
 -- Plansker, Olivia M        10 LIAC-MR              1:52.41        SCR        
 -- Gonzalez, Deanna          10 LBA-MR               2:00.00        SCR        
 
Girls 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
        1:20.99  JO
        1:21.00  QUAL
        1:31.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 McNeary, Claire           10 LIAC-MR              1:22.04    1:19.60 JO+    
       38.24  1:19.60                                                      
SILV - Division  
  1 Solis, Gabriela           10 LBA-MR               1:22.20    1:21.27 SILV   
       38.76  1:21.27                                                      
  2 Liang, Emily               9 LIAC-MR              1:24.26    1:21.72 SILV   
       38.81  1:21.72                                                      
  3 Duong, Kathleen M          9 LIAC-MR              1:24.95    1:22.67 SILV   
       40.53  1:22.67                                                      
  4 O'Shaughnessy, Bridget R  10 LIAC-MR              1:23.30    1:23.93 SILV   
       41.52  1:23.93                                                      
  5 Cassell, Sigrid G         10 Express Swimming-MR  1:23.79    1:24.19 SILV   
       40.29  1:24.19                                                      
  6 Munn, Caroline B          10 LIAC-MR              1:22.21    1:24.40 SILV   
       40.56  1:24.40                                                      
  7 Giordano, Julia L         10 Express Swimming-MR  1:24.49    1:24.99 SILV   
       43.00  1:24.99                                                      
  8 Yi, Morgan                10 LIAC-MR              1:28.00    1:26.05 SILV   
       42.32  1:26.05                                                      
  9 Levin, Emma               10 LBA-MR               1:46.51    1:26.25 SILV+  
       39.27  1:26.25                                                      
 10 Maggio, Amelia A          10 Express Swimming-MR  1:28.16    1:26.87 SILV   
       41.51  1:26.87                                                      
 11 Ryan, Emily R              9 LIND-MR              1:28.19    1:27.65 SILV   
       43.78  1:27.65                                                      
 12 Yuen, Kalie                9 LIAC-MR              1:26.82    1:27.66 SILV   
       39.14  1:27.66                                                      
 13 McNulty, Joanna M          9 LIAC-MR              1:28.33    1:28.09 SILV   
       42.09  1:28.09                                                      
 14 Guglielmo, Jessica        10 LIAC-MR              1:47.00    1:28.28 SILV+  
       41.51  1:28.28                                                      
 15 DePhillips, Michaela C     9 LIAC-MR              1:33.91    1:28.99 SILV+  
       42.10  1:28.99                                                      
 16 Ortof, Natalie R           9 Express Swimming-MR  1:28.53    1:30.05 SILV   
       43.44  1:30.05                                                      
 17 Guida, Emily L            10 BBSC-MR              1:32.21    1:30.91 SILV+  
       40.41  1:30.91                                                      
 18 Bush, Alexis J            10 LIAC-MR              1:30.24    1:31.08 SILV   
       43.98  1:31.08                                                      
AGE - Division  
  1 Darling, Samantha N       10 LIAC-MR              1:30.50    1:31.73        
       44.48  1:31.73                                                      
  2 Meringolo, Gabriella A    10 Express Swimming-MR  1:33.03    1:31.91        
       43.54  1:31.91                                                      
  3 Lee, Katherine A           9 Farmingdale-MR       1:39.17    1:32.72        
       41.41  1:32.72                                                      
  4 Lennon, Amanda G          10 Express Swimming-MR  1:35.74    1:34.15        
       44.00  1:34.15                                                      
  5 Boccio, Ashley A           9 Express Swimming-MR  1:37.31    1:34.51        
       44.96  1:34.51                                                      
  6 Kiernan, Emily            10 Farmingdale-MR       1:29.77    1:34.86        
       45.37  1:34.86                                                      
  7 Sorokko, Michelle          9 LIAC-MR              1:32.05    1:35.34        
       46.15  1:35.34                                                      
  8 Ibrahim, Zahrah           10 LIAC-MR              1:40.56    1:35.35        
       45.67  1:35.35                                                      
  9 Kuester, Garrity A         9 Express Swimming-MR  1:34.70    1:35.38        
       46.50  1:35.38                                                      
 10 Kryger, Lauren P          10 LIAC-MR              2:10.00    1:35.81        
       44.78  1:35.81                                                      
 11 Scattareggia, Lauren M     9 Express Swimming-MR  1:35.75    1:35.95        
       47.65  1:35.95                                                      
 12 Kraff, Allyson R           9 Express Swimming-MR  1:34.92    1:37.42        
       44.78  1:37.42                                                      
 13 Burns, Julia               9 LBA-MR               1:39.08    1:37.78        
       48.55  1:37.78                                                      
 14 Heaney, Cara G             9 LIAC-MR              1:36.29    1:38.39        
       48.30  1:38.39                                                      
 15 Waller, Brooke             9 LBA-MR               1:49.97    1:39.30        
       48.05  1:39.30                                                      
 16 Vitale, Serafina           9 LBA-MR               1:42.77    1:39.41        
       47.82  1:39.41                                                      
 17 Gonzalez, Deanna          10 LBA-MR               2:00.00    1:40.34        
       47.60  1:40.34                                                      
 18 Giordano, Colleen         10 LIND-MR              1:38.73    1:41.62        
       49.29  1:41.62                                                      
 19 Achil, Shabie J           10 Express Swimming-MR  1:45.56    1:42.39        
       51.31  1:42.39                                                      
 20 Kavanagh, Ellie            9 LBA-MR               2:20.00    1:42.48        
       53.01  1:42.48                                                      
 21 Kilgallen, Kristen         9 LIAC-MR              1:40.20    1:42.99        
       49.23  1:42.99                                                      
 22 Mercaldo, Kathryn E        9 BBSC-MR              1:55.41    1:43.71        
       53.20  1:43.71                                                      
 23 Souza, Monique             9 BBSC-MR              2:01.01    1:44.20        
       45.94  1:44.20                                                      
 24 Price, Kacie A             9 Express Swimming-MR  1:51.41    1:47.71        
       52.27  1:47.71                                                      
 25 Bianchi, Caitlin M         9 Express Swimming-MR  1:42.82    1:48.70        
       49.83  1:48.70                                                      
 26 Burns, Emily              10 LBA-MR               1:48.80    1:49.87        
       53.33  1:49.87                                                      
 27 Carpenter, Paige           9 LBA-MR               1:54.12    1:51.52        
       53.83  1:51.52                                                      
 28 Siegel, Carly              9 LBA-MR               1:49.77    1:55.39        
       57.65  1:55.39                                                      
 29 Croutier, Kerri L          9 Express Swimming-MR  1:54.51    1:56.03        
       54.92  1:56.03                                                      
 30 Farrell, Emma T            9 Express Swimming-MR  2:04.19    1:58.10        
       57.56  1:58.10                                                      
 31 Slattery, Taryn C          9 LIAC-MR              2:05.00    1:59.96        
       58.50  1:59.96                                                      
 32 Sheinberg, Faith           9 LBA-MR               2:02.52    2:00.71        
       53.33  2:00.71                                                      
 33 Comerford, Delany A        9 Express Swimming-MR  2:01.38    2:02.93        
       57.34  2:02.93                                                      
 34 Batista, Alyscia           9 LBA-MR               3:00.00    2:11.79        
       57.94  2:11.79                                                      
 -- Spallone, Carly N         10 LIAC-MR              1:43.47         DQ        
      Alternating Kick - fly
       51.14       DQ                                                      
Non-Award Division  
 -- Ralph, Katie               9 LBA-MR               3:00.00         NS        
 -- Camacho, Kaitlin G         9 Express Swimming-MR  2:07.85         NS        
 -- Ginsberg, Angeline I       9 LIND-MR              1:47.86         NS        
 -- Patel, Nisha V             9 LIAC-MR              2:04.00        SCR        
 -- Antoniuk, Sandra m        10 LIAC-MR              2:10.00        SCR        
 -- Silverman, Alexia E       10 LIND-MR              1:32.86        SCR        
 -- Monahan, Samantha         10 LIND-MR              1:56.71        SCR        
 -- Plansker, Olivia M        10 LIAC-MR              1:30.67        SCR        
 -- Tesser, Hayley R          10 LIAC-MR              2:05.00        SCR        
 -- Kaplan, Sarah J           10 LIAC-MR              1:39.34        SCR        
 
Girls 9-10 200 Yard IM
===============================================================================
        2:55.99  JO
        2:56.00  QUAL
        3:19.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Liang, Emily               9 LIAC-MR              2:56.31    2:56.27 SILV   
       42.05  1:26.59  2:17.52  2:56.27                                    
  2 Solis, Gabriela           10 LBA-MR               2:57.12    2:56.95 SILV   
       41.08  1:26.60  2:20.69  2:56.95                                    
  3 Munn, Caroline B          10 LIAC-MR              3:01.66    2:59.70 SILV   
       44.76  1:28.52  2:21.68  2:59.70                                    
  4 Yi, Morgan                10 LIAC-MR              2:58.25    3:00.80 SILV   
       44.33  1:29.92  2:23.16  3:00.80                                    
  5 O'Shaughnessy, Bridget R  10 LIAC-MR              2:58.32    3:01.04 SILV   
       45.97  1:33.01  2:22.66  3:01.04                                    
  6 Duong, Kathleen M          9 LIAC-MR              3:00.14    3:01.11 SILV   
       47.27  1:31.11  2:20.91  3:01.11                                    
  7 Giordano, Julia L         10 Express Swimming-MR  3:08.45    3:03.63 SILV   
       40.89  1:34.04  2:24.78  3:03.63                                    
  8 Gallego, Samantha E       10 LIAC-MR              3:04.08    3:04.29 SILV   
       40.55  1:28.26  2:22.40  3:04.29                                    
  9 McNulty, Joanna M          9 LIAC-MR              3:01.71    3:05.05 SILV   
       43.86  1:28.12  2:24.87  3:05.05                                    
 10 Levin, Emma               10 LBA-MR               3:09.77    3:07.51 SILV   
       42.14  1:29.41  2:25.96  3:07.51                                    
 11 Ortof, Natalie R           9 Express Swimming-MR  3:21.80    3:11.20 SILV+  
       48.37  1:36.91  2:31.07  3:11.20                                    
 12 Yuen, Kalie                9 LIAC-MR              3:18.59    3:11.33 SILV   
       41.87  1:31.12  2:28.00  3:11.33                                    
 13 Guida, Emily L            10 BBSC-MR              3:13.95    3:13.27 SILV   
       43.03  1:29.88  2:31.48  3:13.27                                    
 14 Stevens, Jenna            10 LBA-MR               3:41.20    3:15.72 SILV+  
       44.80  1:32.04  2:35.47  3:15.72                                    
 15 Sorokko, Michelle          9 LIAC-MR              3:14.83    3:19.79 SILV   
       47.45  1:38.88  2:34.49  3:19.79                                    
AGE - Division  
  1 Kraff, Allyson R           9 Express Swimming-MR  3:25.82    3:23.40        
       46.05  1:40.44  2:41.29  3:23.40                                    
  2 Kilgallen, Kristen         9 LIAC-MR              3:45.00    3:30.79        
       51.88  1:44.03  2:44.89  3:30.79                                    
  3 Vitale, Serafina           9 LBA-MR               3:34.00    3:35.89        
       50.84  1:46.09  2:46.71  3:35.89                                    
 -- Curley, Chloe             10 LBA-MR               3:30.00        SCR        
 -- Plansker, Olivia M        10 LIAC-MR              3:09.99        SCR        
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          28.59  JO
          28.60  QUAL
          32.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Chan, Kimberly R          11 LIAC-MR                29.34      29.02 SILV   
  2 Nembach, Kali T           11 Express Swimming-MR    28.75      29.06 SILV   
  3 Park, Irene J             11 LIAC-MR                29.56      29.37 SILV   
  4 Li, Ien                   12 LIAC-MR                29.84      29.53 SILV   
  5 Harrington, Morgan        12 LBA-MR                 29.77      29.84 SILV   
  6 Bonvissuto, Carrie        11 Express Swimming-MR    29.25      29.86 SILV   
  7 Job, Zakiyyah             12 Express Swimming-MR    29.63      29.94 SILV   
  8 Bernstein, Samara J       12 Express Swimming-MR    31.58      30.46 SILV   
  9 Mallen, Mariana T         12 Express Swimming-MR    30.70      30.74 SILV   
 10 Demerest, Jamie           12 LBA-MR                 30.94      30.81 SILV   
 11 Schroeder, Lauren D       12 Express Swimming-MR    32.51      30.82 SILV+  
 12 Henry, Julia L            11 Express Swimming-MR    32.66      31.07 SILV+  
 13 Lee, Nicole E             12 Farmingdale-MR         30.21      31.11 SILV   
 14 Cammarosano, Danielle     12 LBA-MR                 30.32      31.22 SILV   
 15 Germano, Caroline P       12 LIAC-MR                31.43      31.41 SILV   
 16 Reindl, Annie R           11 Express Swimming-MR    31.90      31.52 SILV   
 17 Koumas, Erica N           11 LIAC-MR                32.44      31.66 SILV   
 18 Maggio, Caroline E        11 Express Swimming-MR    31.79      31.68 SILV   
 19 Brady, Claudia F          11 Express Swimming-MR    31.93      31.83 SILV   
 20 Pusateri, Julia M         11 LIAC-MR                32.16      32.02 SILV   
 21 Sodi, Allegra T           11 LIAC-MR                32.21      32.06 SILV   
 22 Lana, Rachel E            12 LIAC-MR                32.68      32.20 SILV+  
AGE - Division  
  1 Tetuan, Kimberly N        11 LIAC-MR                33.60      32.81        
  1 Savino, Chloe M           11 Express Swimming-MR    32.88      32.81        
  1 Agostino, Amanda L        11 LIAC-MR                33.11      32.81        
  4 Crocker, Carolyn          11 LBA-MR                 35.00      32.98        
  5 Conte, Katie M            11 Express Swimming-MR    34.14      33.01        
  6 Rzempoluch, Alayna C      11 Farmingdale-MR         34.03      33.02        
  7 Mannle, Kathryn           12 LBA-MR                 35.07      33.03        
  8 Alonso, Julie R           12 LIAC-MR                33.92      33.12        
  9 Mauro, Sabrina            11 Express Swimming-MR    34.15      33.28        
 10 Crilly, Nicole M          12 Express Swimming-MR    33.99      33.33        
 11 Haynos, Mary Ann          11 Farmingdale-MR         33.38      33.41        
 11 Maroney, Shannon          12 LBA-MR                 40.00      33.41        
 13 Ballon, Carmen M          12 Express Swimming-MR    33.16      33.61        
 14 Gaudet, Danielle J        12 LIAC-MR                34.26      33.74        
 15 Bianchi, Caroline M       12 Express Swimming-MR    34.21      34.46        
 16 Giordano, Amanda          11 Farmingdale-MR         33.67      34.58        
 17 Wulff, Fallon M           12 LIAC-MR                36.75      34.64        
 18 Guarnieri, Olivia T       12 Express Swimming-MR    36.14      35.04        
 19 Hungerford, Samantha E    11 Farmingdale-MR         35.83      35.21        
 20 Choi, Andrea              11 LIAC-MR                44.00      35.28        
 21 Waller, Brittany          11 LBA-MR                 35.08      35.29        
 22 Coryat, Anjali M          12 LBA-MR                 40.00      35.32        
 23 Kurianowicz, Anna         11 LIND-MR                37.29      35.48        
 24 Phadael, Lauryn M         12 Express Swimming-MR    36.01      35.59        
 25 Ferretti, Gianna M        11 Farmingdale-MR         35.31      35.78        
 26 Klicpera, Samantha K      11 Farmingdale-MR         35.24      36.61        
 27 Salem, Marissa            12 LBA-MR                 36.64      36.70        
 28 Beganskas, Andrea A       12 Express Swimming-MR    37.69      36.72        
 29 Carmichael-Lopes, Sydni   12 Express Swimming-MR    37.95      36.93        
 30 Serko, Julia T            11 Express Swimming-MR    38.02      36.99        
 31 Carmichael, Sara A        12 LIAC-MR                39.10      37.21        
 32 Stern, Emma F             12 LIAC-MR                36.62      37.45        
 33 Virgona, Katie            11 LIAC-MR                45.00      37.85        
 34 Davison, Dara G           11 LIAC-MR                37.74      37.98        
 35 Ochtera, Megan            12 LBA-MR                 43.40      38.09        
 36 Shapiro, Samantha K       11 BBSC-MR                35.97      38.21        
 37 Siegel, Blaine            11 LBA-MR                 38.15      38.96        
 38 Stark, Kaylin             11 LIAC-MR                45.00      41.01        
Non-Award Division  
 -- Palmer, Fiona E           12 Express Swimming-MR    31.81         NS        
 -- Abbott, Haley             12 LBA-MR                 35.00        SCR        
 -- Sukhova, Adele            11 LIAC-MR                29.46        SCR        
 -- Wilkinson, Samantha J     12 Express Swimming-MR    50.00        SCR        
 -- Moroney, Regan G          12 Express Swimming-MR    35.10        SCR        
 -- Quintero, Natalia         11 LBA-MR                 35.00        SCR        
 -- Schillinger, Ally G       11 Express Swimming-MR    31.91        SCR        
 -- Mueller, Katarina L       11 Express Swimming-MR    40.23        SCR        
 -- Wawro, Natalia            11 LIND-MR                39.56        SCR        
 -- Guevara, Shirley M        12 Farmingdale-MR         33.75        SCR        
 -- Leon, Pamela G            12 LIAC-MR                31.48        SCR        
 -- Piantanida, Giorgia       11 LIAC-MR                29.88        SCR        
 -- Cohen, Olivia M           12 LIAC-MR                29.12        SCR        
 -- Wilson, Diana T           12 Farmingdale-MR         58.75        SCR        
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:01.79  JO
        1:01.80  QUAL
        1:11.39  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 O'Neil, Hana M            12 Farmingdale-MR       1:03.60    1:01.29 JO+    
       29.44  1:01.29                                                      
SILV - Division  
  1 Chan, Kimberly R          11 LIAC-MR              1:04.76    1:02.70 SILV   
       30.53  1:02.70                                                      
  2 Heaney, Finola M          11 LIAC-MR              1:02.55    1:03.08 SILV   
       29.46  1:03.08                                                      
  3 Park, Irene J             11 LIAC-MR              1:07.71    1:04.47 SILV   
       30.86  1:04.47                                                      
  4 Harrington, Morgan        12 LBA-MR               1:04.17    1:04.62 SILV   
       30.47  1:04.62                                                      
  5 Nembach, Kali T           11 Express Swimming-MR  1:04.30    1:05.41 SILV   
       31.38  1:05.41                                                      
  6 Kaplan, Stephanie R       11 LIAC-MR              1:06.22    1:05.71 SILV   
       32.02  1:05.71                                                      
  7 Job, Zakiyyah             12 Express Swimming-MR  1:06.36    1:05.72 SILV   
       31.94  1:05.72                                                      
  8 Li, Ien                   12 LIAC-MR              1:05.37    1:06.04 SILV   
       31.26  1:06.04                                                      
  9 Cammarosano, Danielle     12 LBA-MR               1:04.91    1:06.15 SILV   
       32.31  1:06.15                                                      
 10 Bonvissuto, Carrie        11 Express Swimming-MR  1:05.96    1:06.25 SILV   
       31.76  1:06.25                                                      
 11 Demerest, Jamie           12 LBA-MR               1:06.66    1:07.46 SILV   
       33.00  1:07.46                                                      
 12 Bernstein, Samara J       12 Express Swimming-MR  1:12.21    1:07.50 SILV+  
       33.04  1:07.50                                                      
 13 Harvey, Noelle P          11 LIAC-MR              1:06.28    1:07.84 SILV   
       32.10  1:07.84                                                      
 14 Sodi, Allegra T           11 LIAC-MR              1:11.21    1:08.46 SILV   
       33.57  1:08.46                                                      
 15 Henry, Julia L            11 Express Swimming-MR  1:12.42    1:08.73 SILV+  
       33.04  1:08.73                                                      
 16 Brady, Claudia F          11 Express Swimming-MR  1:08.65    1:09.42 SILV   
       33.25  1:09.42                                                      
 17 Schroeder, Lauren D       12 Express Swimming-MR  1:12.75    1:09.69 SILV+  
       33.75  1:09.69                                                      
 18 Mannle, Kathryn           12 LBA-MR               1:10.74    1:10.01 SILV   
       33.19  1:10.01                                                      
 19 Pusateri, Julia M         11 LIAC-MR              1:09.17    1:11.36 SILV   
       33.81  1:11.36                                                      
AGE - Division  
  1 Maggio, Caroline E        11 Express Swimming-MR  1:11.69    1:11.44        
       35.35  1:11.44                                                      
  2 Crilly, Nicole M          12 Express Swimming-MR  1:10.30    1:11.70        
       34.48  1:11.70                                                      
  3 Koumas, Erica N           11 LIAC-MR              1:12.40    1:12.05        
       34.33  1:12.05                                                      
  4 Conte, Katie M            11 Express Swimming-MR  1:11.88    1:12.49        
       34.66  1:12.49                                                      
  5 Crocker, Carolyn          11 LBA-MR               1:25.00    1:12.73        
       34.49  1:12.73                                                      
  6 Rzempoluch, Alayna C      11 Farmingdale-MR       1:16.77    1:13.43        
       35.44  1:13.43                                                      
  7 Savino, Chloe M           11 Express Swimming-MR  1:11.49    1:13.67        
       35.93  1:13.67                                                      
  8 Haynos, Mary Ann          11 Farmingdale-MR       1:13.20    1:13.73        
       34.11  1:13.73                                                      
  9 Ballon, Carmen M          12 Express Swimming-MR  1:13.01    1:13.99        
       35.27  1:13.99                                                      
 10 Alonso, Julie R           12 LIAC-MR              1:17.05    1:14.12        
       34.99  1:14.12                                                      
 11 Manigbas, Celine B        12 LIAC-MR              1:17.33    1:14.20        
       35.63  1:14.20                                                      
 12 Wulff, Fallon M           12 LIAC-MR              1:23.80    1:14.37        
       36.28  1:14.37                                                      
 13 Mauro, Sabrina            11 Express Swimming-MR  1:15.30    1:15.22        
       35.12  1:15.22                                                      
 14 Moroney, Regan G          12 Express Swimming-MR  1:15.17    1:15.96        
       35.46  1:15.96                                                      
 15 Waller, Brittany          11 LBA-MR               1:17.32    1:16.10        
       36.06  1:16.10                                                      
 16 Sheng, Katherine          12 Express Swimming-MR  1:16.24    1:17.26        
       36.35  1:17.26                                                      
 17 Hungerford, Samantha E    11 Farmingdale-MR       1:18.09    1:18.59        
       37.54  1:18.59                                                      
 18 Bianchi, Caroline M       12 Express Swimming-MR  1:16.77    1:18.65        
       36.32  1:18.65                                                      
 19 Carmichael-Lopes, Sydni   12 Express Swimming-MR  1:22.89    1:18.69        
       37.52  1:18.69                                                      
 20 Klicpera, Samantha K      11 Farmingdale-MR       1:19.97    1:19.94        
       36.76  1:19.94                                                      
 21 Maroney, Shannon          12 LBA-MR               1:30.00    1:20.03        
       37.43  1:20.03                                                      
 22 Kurianowicz, Anna         11 LIND-MR              1:24.13    1:20.77        
       37.53  1:20.77                                                      
 23 Carmichael, Sara A        12 LIAC-MR              1:24.95    1:20.97        
       37.79  1:20.97                                                      
 24 Virgona, Katie            11 LIAC-MR              1:45.00    1:22.24        
       36.94  1:22.24                                                      
 25 Cebelinski, Ariel         11 LIND-MR              1:25.21    1:22.51        
       38.17  1:22.51                                                      
 26 Serko, Julia T            11 Express Swimming-MR  1:28.10    1:23.98        
       38.49  1:23.98                                                      
 27 Ferretti, Gianna M        11 Farmingdale-MR       1:30.22    1:23.99        
       37.93  1:23.99                                                      
 28 Beganskas, Andrea A       12 Express Swimming-MR  1:26.65    1:24.35        
       37.41  1:24.35                                                      
 29 Shapiro, Samantha K       11 BBSC-MR              1:23.26    1:24.90        
       40.21  1:24.90                                                      
 30 Siegel, Blaine            11 LBA-MR               1:24.61    1:25.35        
       40.40  1:25.35                                                      
 31 Choi, Andrea              11 LIAC-MR              1:43.00    1:26.04        
       38.61  1:26.04                                                      
 32 Davison, Dara G           11 LIAC-MR              1:27.26    1:26.46        
       40.41  1:26.46                                                      
 33 Stark, Kaylin             11 LIAC-MR              1:55.00    1:34.06        
       43.34  1:34.06                                                      
 34 Lake, Natalia             11 LBA-MR               1:40.00    1:40.84        
       43.64  1:40.84                                                      
 -- Hilsenrod, Tara           11 LBA-MR               1:50.00         DQ        
      No touch on turn
       39.11       DQ                                                      
Non-Award Division  
 -- Gaudet, Danielle J        12 LIAC-MR              1:17.45         NS        
 -- Giordano, Amanda          11 Farmingdale-MR       1:18.21        SCR        
 -- Wilkinson, Samantha J     12 Express Swimming-MR  2:00.00        SCR        
 -- Palmer, Fiona E           12 Express Swimming-MR  1:09.71        SCR        
 -- Cohen, Olivia M           12 LIAC-MR              1:03.01        SCR        
 -- Schillinger, Ally G       11 Express Swimming-MR  1:07.27        SCR        
 -- Reindl, Annie R           11 Express Swimming-MR  1:08.16        SCR        
 -- Guarnieri, Olivia T       12 Express Swimming-MR  1:17.21        SCR        
 -- Wilson, Diana T           12 Farmingdale-MR       2:13.64        SCR        
 -- Piantanida, Giorgia       11 LIAC-MR              1:02.12        SCR        
 -- Guevara, Shirley M        12 Farmingdale-MR       1:16.44        SCR        
 -- Rivera, Nathaly           11 LBA-MR               1:32.09        SCR        
 -- Leon, Pamela G            12 LIAC-MR              1:08.30        SCR        
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:13.99  JO
        2:14.00  QUAL
        2:31.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Sun, Whitney              12 LIAC-MR              2:16.97    2:13.14 JO+    
       30.79  1:04.74  1:39.16  2:13.14                                    
  2 Heaney, Finola M          11 LIAC-MR              2:14.70    2:13.27 JO+    
       30.83  1:04.70  1:39.14  2:13.27                                    
SILV - Division  
  1 Park, Irene J             11 LIAC-MR              2:20.43    2:16.46 SILV   
       32.12  1:07.23  1:42.43  2:16.46                                    
  2 Chan, Kimberly R          11 LIAC-MR              2:17.64    2:18.61 SILV   
       32.58  1:08.27  1:43.88  2:18.61                                    
  3 Kaplan, Stephanie R       11 LIAC-MR              2:18.64    2:18.70 SILV   
       31.50  1:06.58  1:43.26  2:18.70                                    
  4 O'Neil, Hana M            12 Farmingdale-MR       2:27.92    2:22.45 SILV   
       32.61  1:09.12  1:46.77  2:22.45                                    
  5 Cammarosano, Danielle     12 LBA-MR               2:21.03    2:22.86 SILV   
       32.43  1:08.68  1:46.30  2:22.86                                    
  6 Bonvissuto, Carrie        11 Express Swimming-MR  2:23.61    2:24.02 SILV   
       32.24  1:09.50  1:46.97  2:24.02                                    
  7 Li, Ien                   12 LIAC-MR              2:26.92    2:25.35 SILV   
       32.73  1:09.65  1:48.84  2:25.35                                    
  8 Germano, Caroline P       12 LIAC-MR              2:23.44    2:25.56 SILV   
       33.69  1:10.78  1:48.88  2:25.56                                    
  9 Schillinger, Ally G       11 Express Swimming-MR  2:22.36    2:27.64 SILV   
       34.39  1:12.11  1:49.88  2:27.64                                    
 10 Sodi, Allegra T           11 LIAC-MR              2:29.51    2:28.51 SILV   
       34.98  1:12.89  1:51.53  2:28.51                                    
 11 Brady, Claudia F          11 Express Swimming-MR  2:34.81    2:28.90 SILV+  
       34.63  1:13.07  1:52.21  2:28.90                                    
 12 Kilgallen, Catherine      11 LIAC-MR              2:28.33    2:29.01 SILV   
       35.16  1:13.63  1:53.20  2:29.01                                    
 13 Tetuan, Kimberly N        11 LIAC-MR              2:36.65    2:29.53 SILV+  
       34.13  1:13.03  1:52.26  2:29.53                                    
 14 Lee, Nicole E             12 Farmingdale-MR       2:29.97    2:29.57 SILV   
       32.50  1:11.00  1:50.88  2:29.57                                    
 15 Harvey, Noelle P          11 LIAC-MR              2:32.95    2:31.35 SILV+  
       33.71  1:11.94  1:51.70  2:31.35                                    
 16 Agostino, Amanda L        11 LIAC-MR              2:39.49    2:31.71 SILV+  
       36.20  1:14.88  1:54.12  2:31.71                                    
AGE - Division  
  1 Mannle, Kathryn           12 LBA-MR               2:32.55    2:32.66        
       33.94  1:12.18  1:52.07  2:32.66                                    
  2 Pusateri, Julia M         11 LIAC-MR              2:33.68    2:32.89        
       34.69  1:14.66  1:54.70  2:32.89                                    
  3 Balling, Kayla M          12 BBSC-MR              2:32.79    2:32.90        
       33.38  1:12.20  1:53.24  2:32.90                                    
  4 Lana, Rachel E            12 LIAC-MR              2:37.59    2:33.35        
       34.56  1:14.19  1:54.58  2:33.35                                    
  5 Koumas, Erica N           11 LIAC-MR              2:40.90    2:35.83        
       35.39  1:16.17  1:56.96  2:35.83                                    
  6 Crilly, Nicole M          12 Express Swimming-MR  2:34.56    2:36.24        
       36.98  1:17.90  1:58.00  2:36.24                                    
  7 Conte, Katie M            11 Express Swimming-MR  2:40.21    2:40.74        
       34.67  1:16.18  2:00.42  2:40.74                                    
  8 Haynos, Mary Ann          11 Farmingdale-MR       2:47.98    2:41.51        
       35.08  1:16.84  2:00.27  2:41.51                                    
  9 Shapiro, Samantha K       11 BBSC-MR              3:06.13    2:52.80        
     1:23.25  2:52.80                                                      
 10 Wulff, Fallon M           12 LIAC-MR              3:15.00    2:58.22        
     1:24.16  2:10.69  2:54.31  2:58.22                                    
 11 Siegel, Blaine            11 LBA-MR               2:58.28    3:02.38        
       40.95  1:27.39  2:15.35  3:02.38                                    
 12 Stern, Emma F             12 LIAC-MR              3:02.81    3:06.50        
       40.24  1:28.97  2:18.50  3:06.50                                    
 13 Davison, Dara G           11 LIAC-MR              3:17.00    3:16.91        
Non-Award Division  
 -- Leon, Pamela G            12 LIAC-MR              2:28.80         NS        
 -- Sukhova, Adele            11 LIAC-MR              2:23.30        SCR        
 -- Crocker, Carolyn          11 LBA-MR               3:00.00        SCR        
 -- Harrington, Morgan        12 LBA-MR               2:18.62        SCR        
 -- Palmer, Fiona E           12 Express Swimming-MR  2:29.89        SCR        
 -- Klicpera, Samantha K      11 Farmingdale-MR       3:18.21        SCR        
 -- Rzempoluch, Alayna C      11 Farmingdale-MR       2:47.89        SCR        
 -- Savino, Chloe M           11 Express Swimming-MR  2:42.15        SCR        
 -- Job, Zakiyyah             12 Express Swimming-MR  2:25.55        SCR        
 -- Carmichael-Lopes, Sydni   12 Express Swimming-MR  3:08.86        SCR        
 -- Guarnieri, Olivia T       12 Express Swimming-MR  2:58.24        SCR        
 
Girls 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        6:03.99  JO
        6:04.00  QUAL
        6:35.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Park, Irene J             11 LIAC-MR              6:10.03    5:56.80 JO+    
       31.50  1:06.97  1:42.96  2:18.74  2:55.25  3:31.64  4:08.19  4:45.23
     5:22.19  5:56.80                                                      
SILV - Division  
  1 Chan, Kimberly R          11 LIAC-MR              6:07.55    6:11.83 SILV   
       32.05  1:08.08  1:44.77  2:22.43  3:00.09  3:39.41  4:17.52  4:55.61
     5:34.75  6:11.83                                                      
  2 Kaplan, Stephanie R       11 LIAC-MR              6:12.65    6:14.49 SILV   
       33.08  1:10.49  1:49.14  2:27.32  3:05.66  3:43.93  4:22.69  5:01.09
     5:38.73  6:14.49                                                      
  3 Nembach, Kali T           11 Express Swimming-MR  6:23.57    6:19.94 SILV   
       34.29  1:12.31  1:50.98  2:29.42  3:08.62  3:48.30  4:26.98  5:05.79
     5:43.71  6:19.94                                                      
  4 Bonvissuto, Carrie        11 Express Swimming-MR  6:36.33    6:22.52 SILV+  
       33.75  1:10.93  1:49.71  2:29.83  3:08.92  3:48.81  4:28.34  5:06.98
     5:45.98  6:22.52                                                      
  5 Job, Zakiyyah             12 Express Swimming-MR  6:21.77    6:31.56 SILV   
       31.80  1:09.43  1:49.12  2:29.29  3:09.11  3:50.69  4:32.73  5:13.91
     5:54.27  6:31.56                                                      
  6 Schillinger, Ally G       11 Express Swimming-MR  6:20.38    6:31.71 SILV   
       36.45  1:16.40  1:56.40  2:35.63  3:15.25  3:55.61  4:36.03  5:15.66
     5:54.14  6:31.71                                                      
  7 Brady, Claudia F          11 Express Swimming-MR  6:40.95    6:33.44 SILV+  
       35.91  1:15.97  1:56.58  2:37.13  3:17.38  3:57.11  4:36.62  5:16.26
     5:55.67  6:33.44                                                      
  8 Sodi, Allegra T           11 LIAC-MR              6:25.41    6:35.14 SILV   
       34.95  1:15.15  1:56.10  2:37.13  3:17.71  3:57.18  4:37.08  5:17.13
     5:56.72  6:35.14                                                      
AGE - Division  
  1 Mannle, Kathryn           12 LBA-MR               7:00.00    6:41.62        
       35.11  1:13.55  1:54.53  2:35.75  3:17.40  3:58.46  4:39.41  5:20.10
     6:01.43  6:41.62                                                      
  2 Tetuan, Kimberly N        11 LIAC-MR              6:41.64    6:42.52        
       35.80  1:16.30  1:58.23  2:40.01  3:20.13  4:01.48  4:42.49  5:20.55
     6:02.79  6:42.52                                                      
  3 Agostino, Amanda L        11 LIAC-MR              7:02.99    6:43.25        
       36.03  1:16.16  1:57.40  2:38.43  3:19.99  4:02.09  4:44.41  5:25.65
     6:06.49  6:43.25                                                      
  4 Kilgallen, Catherine      11 LIAC-MR              6:58.53    6:47.02        
       36.89  1:18.36  2:00.62  2:42.62  3:24.74  4:06.97  4:49.25  5:30.44
     6:09.91  6:47.02                                                      
  4 Crilly, Nicole M          12 Express Swimming-MR  6:45.67    6:47.02        
       37.91  1:18.78  2:00.25  2:41.58  3:23.04  4:04.94  4:46.53  5:27.18
     6:07.43  6:47.02                                                      
  6 Harvey, Noelle P          11 LIAC-MR              6:44.72    6:48.54        
       35.48  1:14.40  1:55.63  2:38.12  3:20.40  4:03.10  4:45.69  5:28.04
     6:10.06  6:48.54                                                      
  7 Li, Ien                   12 LIAC-MR              6:48.39    6:48.57        
       34.97  1:15.48  1:57.95  2:41.47  3:24.65  4:07.16  4:49.17  5:30.21
     6:10.57  6:48.57                                                      
  8 Lana, Rachel E            12 LIAC-MR              6:53.61    6:50.42        
       37.11  1:17.83  1:59.81  2:42.34  3:25.01  4:07.19  4:48.57  5:30.58
     6:11.83  6:50.42                                                      
  9 Koumas, Erica N           11 LIAC-MR              7:08.00    6:52.06        
       36.47  1:17.57  1:58.92  2:41.95  3:24.64  4:06.48  4:49.09  5:30.90
     6:12.65  6:52.06                                                      
 10 Crocker, Carolyn          11 LBA-MR               8:00.00    6:56.21        
       34.95  1:14.49  1:56.55  2:38.30  3:20.27  4:02.60  4:46.68  5:30.40
     6:13.88  6:56.21                                                      
 -- Reindl, Annie R           11 Express Swimming-MR  6:46.95        SCR        
 -- Leon, Pamela G            12 LIAC-MR              6:37.78        SCR        
 -- Sukhova, Adele            11 LIAC-MR              6:22.34        SCR        
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
          33.29  JO
          33.30  QUAL
          39.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Blum, Alyssa N            11 LIAC-MR                33.86      32.71 JO+    
SILV - Division  
  1 Chan, Kimberly R          11 LIAC-MR                35.53      35.23 SILV   
  2 Cammarosano, Danielle     12 LBA-MR                 34.66      35.57 SILV   
  3 O'Neil, Hana M            12 Farmingdale-MR         35.96      35.75 SILV   
  4 Germano, Caroline P       12 LIAC-MR                36.03      36.51 SILV   
  5 Schroeder, Lauren D       12 Express Swimming-MR    35.09      36.58 SILV   
  6 Harvey, Noelle P          11 LIAC-MR                36.99      36.70 SILV   
  7 Lee, Nicole E             12 Farmingdale-MR         37.78      36.71 SILV   
  8 Waller, Brittany          11 LBA-MR                 38.39      37.55 SILV   
  9 Kilgallen, Catherine      11 LIAC-MR                36.37      37.82 SILV   
 10 Maroney, Shannon          12 LBA-MR                 50.00      38.07 SILV+  
 11 Conte, Katie M            11 Express Swimming-MR    36.89      38.10 SILV   
 12 Mannle, Kathryn           12 LBA-MR                 40.66      38.28 SILV+  
 13 Alonso, Julie R           12 LIAC-MR                42.01      38.41 SILV+  
 14 Mauro, Sabrina            11 Express Swimming-MR    37.64      38.45 SILV   
 15 Lana, Rachel E            12 LIAC-MR                38.00      38.52 SILV   
 16 Bernstein, Samara J       12 Express Swimming-MR    41.99      38.54 SILV+  
 17 Rzempoluch, Alayna C      11 Farmingdale-MR         39.52      38.58 SILV+  
 18 Maggio, Caroline E        11 Express Swimming-MR    36.58      38.91 SILV   
 19 Haynos, Mary Ann          11 Farmingdale-MR         40.42      38.92 SILV+  
 20 Demerest, Jamie           12 LBA-MR                 41.36      39.00 SILV+  
 -- Koumas, Erica N           11 LIAC-MR                37.86         DQ        
AGE - Division  
  1 Tetuan, Kimberly N        11 LIAC-MR                43.05      39.84        
  2 Crocker, Carolyn          11 LBA-MR                 40.00      40.49        
  3 Ballon, Carmen M          12 Express Swimming-MR    40.89      40.52        
  4 Henry, Julia L            11 Express Swimming-MR    40.81      41.13        
  5 Coryat, Anjali M          12 LBA-MR                 45.00      41.50        
  6 Savino, Chloe M           11 Express Swimming-MR    40.74      41.69        
  7 Klicpera, Samantha K      11 Farmingdale-MR         43.73      41.73        
  8 Moroney, Regan G          12 Express Swimming-MR    43.27      41.80        
  9 Hungerford, Samantha E    11 Farmingdale-MR         44.31      41.90        
 10 Sheng, Katherine          12 Express Swimming-MR    41.51      42.32        
 11 Stern, Emma F             12 LIAC-MR                41.89      42.76        
 12 Virgona, Katie            11 LIAC-MR                50.00      42.80        
 13 Choi, Andrea              11 LIAC-MR                50.00      42.84        
 14 Bianchi, Caroline M       12 Express Swimming-MR    42.73      42.94        
 15 Carmichael-Lopes, Sydni   12 Express Swimming-MR    43.57      43.48        
 16 Cebelinski, Ariel         11 LIND-MR                43.30      43.60        
 17 Beganskas, Andrea A       12 Express Swimming-MR    46.58      44.04        
 18 Ferretti, Gianna M        11 Farmingdale-MR         44.53      44.15        
 19 Carmichael, Sara A        12 LIAC-MR                44.99      45.14        
 20 Serko, Julia T            11 Express Swimming-MR    47.12      45.60        
 21 Davison, Dara G           11 LIAC-MR                44.61      46.81        
 22 Shapiro, Samantha K       11 BBSC-MR                47.39      49.06        
 23 Kurianowicz, Anna         11 LIND-MR                48.26      49.09        
 24 Hilsenrod, Tara           11 LBA-MR                 50.00      51.33        
 25 Stark, Kaylin             11 LIAC-MR                50.00      51.97        
 26 Lake, Natalia             11 LBA-MR                 50.00      55.52        
Non-Award Division  
 -- Gaudet, Danielle J        12 LIAC-MR                40.94         NS        
 -- Park, Irene J             11 LIAC-MR                32.17         NS        
 -- Job, Zakiyyah             12 Express Swimming-MR    31.81         NS        
 -- Guarnieri, Olivia T       12 Express Swimming-MR    41.88        SCR        
 -- Palmer, Fiona E           12 Express Swimming-MR    36.09        SCR        
 -- Reindl, Annie R           11 Express Swimming-MR    36.91        SCR        
 -- Harrington, Morgan        12 LBA-MR                 33.10        SCR        
 -- Wilson, Diana T           12 Farmingdale-MR         55.83        SCR        
 -- Rivera, Nathaly           11 LBA-MR                 47.54        SCR        
 -- Leon, Pamela G            12 LIAC-MR                37.64        SCR        
 -- Sun, Whitney              12 LIAC-MR                32.68        SCR        
 -- Piantanida, Giorgia       11 LIAC-MR                32.73        SCR        
 -- Cohen, Olivia M           12 LIAC-MR                33.77        SCR        
 -- Wilkinson, Samantha J     12 Express Swimming-MR    53.00        SCR        
 -- Heaney, Finola M          11 LIAC-MR                31.97        SCR        
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:11.09  JO
        1:11.10  QUAL
        1:24.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Sun, Whitney              12 LIAC-MR              1:11.90    1:10.79 JO+    
       34.26  1:10.79                                                      
SILV - Division  
  1 Li, Ien                   12 LIAC-MR              1:12.95    1:12.87 SILV   
       36.09  1:12.87                                                      
  2 Cammarosano, Danielle     12 LBA-MR               1:16.66    1:13.70 SILV   
       36.77  1:13.70                                                      
  3 Germano, Caroline P       12 LIAC-MR              1:16.11    1:15.96 SILV   
       37.45  1:15.96                                                      
  4 Koumas, Erica N           11 LIAC-MR              1:22.35    1:16.04 SILV   
       34.86  1:16.04                                                      
  5 Kaplan, Stephanie R       11 LIAC-MR              1:19.13    1:16.92 SILV   
       37.72  1:16.92                                                      
  6 Sodi, Allegra T           11 LIAC-MR              1:17.35    1:17.10 SILV   
       37.89  1:17.10                                                      
  7 Kilgallen, Catherine      11 LIAC-MR              1:18.89    1:17.20 SILV   
       38.57  1:17.20                                                      
  8 Nembach, Kali T           11 Express Swimming-MR  1:16.18    1:17.61 SILV   
       37.88  1:17.61                                                      
  9 O'Neil, Hana M            12 Farmingdale-MR       1:20.63    1:17.66 SILV   
       36.88  1:17.66                                                      
 10 Brady, Claudia F          11 Express Swimming-MR  1:20.00    1:18.36 SILV   
       38.69  1:18.36                                                      
 11 Bonvissuto, Carrie        11 Express Swimming-MR  1:18.88    1:19.24 SILV   
       37.91  1:19.24                                                      
 12 Reindl, Annie R           11 Express Swimming-MR  1:19.72    1:19.65 SILV   
       38.66  1:19.65                                                      
 13 Schroeder, Lauren D       12 Express Swimming-MR  1:19.29    1:19.81 SILV   
 14 Rzempoluch, Alayna C      11 Farmingdale-MR       1:25.99    1:20.01 SILV+  
       36.84  1:20.01                                                      
 15 Mannle, Kathryn           12 LBA-MR               1:20.20    1:20.22 SILV   
       39.57  1:20.22                                                      
 16 Crilly, Nicole M          12 Express Swimming-MR  1:23.28    1:20.50 SILV   
       38.31  1:20.50                                                      
 17 Mauro, Sabrina            11 Express Swimming-MR  1:22.91    1:20.65 SILV   
       37.07  1:20.65                                                      
 18 Harvey, Noelle P          11 LIAC-MR              1:19.99    1:20.69 SILV   
       39.73  1:20.69                                                      
 19 Lana, Rachel E            12 LIAC-MR              1:22.92    1:20.76 SILV   
       37.31  1:20.76                                                      
 20 Crocker, Carolyn          11 LBA-MR               1:30.00    1:22.12 SILV+  
       38.88  1:22.12                                                      
 21 Demerest, Jamie           12 LBA-MR               1:22.06    1:22.41 SILV   
       40.51  1:22.41                                                      
 22 Mallen, Mariana T         12 Express Swimming-MR  1:25.57    1:22.51 SILV+  
       38.21  1:22.51                                                      
 23 Haynos, Mary Ann          11 Farmingdale-MR       1:26.23    1:23.89 SILV+  
 24 Henry, Julia L            11 Express Swimming-MR  1:28.93    1:24.18 SILV+  
       38.85  1:24.18                                                      
 25 Maggio, Caroline E        11 Express Swimming-MR  1:20.09    1:24.22 SILV   
       42.43  1:24.22                                                      
 26 Conte, Katie M            11 Express Swimming-MR  1:22.12    1:24.38 SILV   
       41.23  1:24.38                                                      
AGE - Division  
  1 Maroney, Shannon          12 LBA-MR               1:30.00    1:25.21        
       41.18  1:25.21                                                      
  1 Guarnieri, Olivia T       12 Express Swimming-MR  1:28.76    1:25.21        
       39.06  1:25.21                                                      
  3 Tetuan, Kimberly N        11 LIAC-MR              1:21.94    1:25.78        
       41.50  1:25.78                                                      
  4 Alonso, Julie R           12 LIAC-MR              1:31.97    1:27.31        
       42.30  1:27.31                                                      
  5 Savino, Chloe M           11 Express Swimming-MR  1:30.12    1:27.56        
       43.25  1:27.56                                                      
  6 Ballon, Carmen M          12 Express Swimming-MR  1:31.49    1:31.93        
       43.92  1:31.93                                                      
  7 Choi, Andrea              11 LIAC-MR              1:50.00    1:33.45        
       45.58  1:33.45                                                      
  8 Bianchi, Caroline M       12 Express Swimming-MR  1:36.80    1:33.72        
       45.55  1:33.72                                                      
  9 Wulff, Fallon M           12 LIAC-MR              1:32.72    1:34.15        
       46.61  1:34.15                                                      
 10 Beganskas, Andrea A       12 Express Swimming-MR  1:41.77    1:36.08        
       44.78  1:36.08                                                      
 11 Klicpera, Samantha K      11 Farmingdale-MR       1:33.30    1:36.37        
       46.66  1:36.37                                                      
 12 Ferretti, Gianna M        11 Farmingdale-MR       1:41.25    1:37.18        
       46.27  1:37.18                                                      
 12 Coryat, Anjali M          12 LBA-MR               1:50.00    1:37.18        
       46.26  1:37.18                                                      
 14 Carmichael, Sara A        12 LIAC-MR              1:55.00    1:38.36        
       47.99  1:38.36                                                      
 15 Phadael, Lauryn M         12 Express Swimming-MR  1:55.75    1:42.77        
       50.40  1:42.77                                                      
 16 Shapiro, Samantha K       11 BBSC-MR              1:45.72    1:46.76        
       51.72  1:46.76                                                      
 17 Giordano, Amanda          11 Farmingdale-MR       1:37.45    1:51.24        
     1:35.55  1:51.24                                                      
 18 Carmichael-Lopes, Sydni   12 Express Swimming-MR  1:36.59    1:54.11        
     1:38.34  1:54.11                                                      
 19 Davison, Dara G           11 LIAC-MR              1:38.98    1:57.53        
     1:36.48  1:57.53                                                      
 -- Serko, Julia T            11 Express Swimming-MR  1:45.90         DQ        
      Non-continuous turning action
       48.76       DQ                                                      
 -- Ochtera, Megan            12 LBA-MR               1:45.00         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
Non-Award Division  
 -- Palmer, Fiona E           12 Express Swimming-MR  1:20.36         NS        
 -- Moroney, Regan G          12 Express Swimming-MR  1:32.97        SCR        
 -- Cohen, Olivia M           12 LIAC-MR              1:12.06        SCR        
 -- Wawro, Natalia            11 LIND-MR              1:33.27        SCR        
 -- Mueller, Katarina L       11 Express Swimming-MR  1:40.56        SCR        
 -- Abbott, Haley             12 LBA-MR               1:50.00        SCR        
 -- Sukhova, Adele            11 LIAC-MR              1:23.06        SCR        
 -- Leon, Pamela G            12 LIAC-MR              1:21.85        SCR        
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
          37.19  JO
          37.20  QUAL
          44.29  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Kaplan, Stephanie R       11 LIAC-MR                37.49      36.80 JO+    
SILV - Division  
  1 Heaney, Finola M          11 LIAC-MR                38.50      37.48 SILV   
  2 Harvey, Noelle P          11 LIAC-MR                38.54      37.85 SILV   
  3 Sun, Whitney              12 LIAC-MR                38.61      38.10 SILV   
  4 Pusateri, Julia M         11 LIAC-MR                38.32      38.98 SILV   
  5 Nembach, Kali T           11 Express Swimming-MR    39.69      39.03 SILV   
  6 Blum, Alyssa N            11 LIAC-MR                39.43      39.37 SILV   
  7 Mallen, Mariana T         12 Express Swimming-MR    41.24      39.52 SILV   
  8 Bonvissuto, Carrie        11 Express Swimming-MR    39.81      39.73 SILV   
  9 Germano, Caroline P       12 LIAC-MR                40.36      40.10 SILV   
 10 Agostino, Amanda L        11 LIAC-MR                40.18      40.29 SILV   
 11 O'Neil, Hana M            12 Farmingdale-MR         42.44      40.43 SILV   
 12 Sodi, Allegra T           11 LIAC-MR                41.28      40.49 SILV   
 13 Kilgallen, Catherine      11 LIAC-MR                39.97      40.65 SILV   
 14 Bernstein, Samara J       12 Express Swimming-MR    41.50      40.69 SILV   
 15 Chan, Kimberly R          11 LIAC-MR                41.11      40.75 SILV   
 16 Harrington, Morgan        12 LBA-MR                 41.61      41.17 SILV   
 17 Gaudet, Danielle J        12 LIAC-MR                44.47      41.37 SILV+  
 18 Schroeder, Lauren D       12 Express Swimming-MR    41.80      41.80 SILV   
 19 Waller, Brittany          11 LBA-MR                 42.00      41.88 SILV   
 20 Mauro, Sabrina            11 Express Swimming-MR    41.96      42.12 SILV   
 21 Crilly, Nicole M          12 Express Swimming-MR    41.64      42.30 SILV   
 22 Brady, Claudia F          11 Express Swimming-MR    41.27      42.35 SILV   
 23 Manigbas, Celine B        12 LIAC-MR                42.52      43.31 SILV   
 24 Rzempoluch, Alayna C      11 Farmingdale-MR         45.57      43.48 SILV+  
 25 Stern, Emma F             12 LIAC-MR                45.78      44.12 SILV+  
 26 Lee, Nicole E             12 Farmingdale-MR         45.08      44.13 SILV+  
AGE - Division  
  1 Bianchi, Caroline M       12 Express Swimming-MR    45.17      44.31        
  2 Giordano, Amanda          11 Farmingdale-MR         46.98      44.54        
  3 Kurianowicz, Anna         11 LIND-MR                43.75      44.61        
  4 Salem, Marissa            12 LBA-MR                 44.53      44.68        
  5 Ballon, Carmen M          12 Express Swimming-MR    45.24      44.86        
  6 Hungerford, Samantha E    11 Farmingdale-MR         47.35      45.84        
  7 Virgona, Katie            11 LIAC-MR                55.00      46.24        
  8 Klicpera, Samantha K      11 Farmingdale-MR         51.42      46.48        
  9 Conte, Katie M            11 Express Swimming-MR    45.36      46.51        
 10 Carmichael-Lopes, Sydni   12 Express Swimming-MR    46.08      47.24        
 11 Crocker, Carolyn          11 LBA-MR                 45.00      47.33        
 12 Wulff, Fallon M           12 LIAC-MR                48.54      48.03        
 13 Maggio, Caroline E        11 Express Swimming-MR    48.93      48.34        
 14 Siegel, Blaine            11 LBA-MR                 51.19      48.53        
 15 Haynos, Mary Ann          11 Farmingdale-MR         49.21      48.73        
 16 Carmichael, Sara A        12 LIAC-MR              1:05.00      48.79        
 17 Beganskas, Andrea A       12 Express Swimming-MR    55.28      51.48        
 18 Stark, Kaylin             11 LIAC-MR                55.00      51.76        
 19 Davison, Dara G           11 LIAC-MR                56.43      56.01        
 20 Shapiro, Samantha K       11 BBSC-MR              1:11.01      58.19        
 -- Choi, Andrea              11 LIAC-MR              1:05.00         DQ        
      One hand touch
Non-Award Division  
 -- Palmer, Fiona E           12 Express Swimming-MR    44.69         NS        
 -- Wilkinson, Samantha J     12 Express Swimming-MR    55.00        SCR        
 -- Wawro, Natalia            11 LIND-MR                42.27        SCR        
 -- Abbott, Haley             12 LBA-MR                 45.00        SCR        
 -- Quintero, Natalia         11 LBA-MR                 50.00        SCR        
 -- Moroney, Regan G          12 Express Swimming-MR    47.01        SCR        
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:20.49  JO
        1:20.50  QUAL
        1:34.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Kaplan, Stephanie R       11 LIAC-MR              1:21.76    1:20.78 SILV   
       38.07  1:20.78                                                      
  2 Blum, Alyssa N            11 LIAC-MR              1:22.27    1:23.15 SILV   
       39.03  1:23.15                                                      
  3 Sun, Whitney              12 LIAC-MR              1:22.21    1:24.07 SILV   
       40.85  1:24.07                                                      
  4 Heaney, Finola M          11 LIAC-MR              1:23.15    1:24.11 SILV   
       38.94  1:24.11                                                      
  5 Germano, Caroline P       12 LIAC-MR              1:26.66    1:26.08 SILV   
       40.80  1:26.08                                                      
  6 Pusateri, Julia M         11 LIAC-MR              1:25.57    1:26.14 SILV   
       41.24  1:26.14                                                      
  7 Agostino, Amanda L        11 LIAC-MR              1:25.85    1:26.72 SILV   
       41.53  1:26.72                                                      
  8 Bonvissuto, Carrie        11 Express Swimming-MR  1:24.02    1:27.34 SILV   
       41.13  1:27.34                                                      
  9 Nembach, Kali T           11 Express Swimming-MR  1:27.06    1:28.33 SILV   
       41.72  1:28.33                                                      
 10 Brady, Claudia F          11 Express Swimming-MR  1:28.96    1:28.41 SILV   
       42.47  1:28.41                                                      
 11 Sodi, Allegra T           11 LIAC-MR              1:29.44    1:29.01 SILV   
       42.47  1:29.01                                                      
 12 Harrington, Morgan        12 LBA-MR               1:28.01    1:29.05 SILV   
       43.06  1:29.05                                                      
 13 O'Neil, Hana M            12 Farmingdale-MR       1:31.84    1:30.06 SILV   
       42.63  1:30.06                                                      
 14 Crilly, Nicole M          12 Express Swimming-MR  1:29.00    1:30.20 SILV   
       44.52  1:30.20                                                      
 15 Mannle, Kathryn           12 LBA-MR               1:30.01    1:31.28 SILV   
       43.41  1:31.28                                                      
 16 Li, Ien                   12 LIAC-MR              1:26.80    1:31.43 SILV   
       43.14  1:31.43                                                      
 17 Kilgallen, Catherine      11 LIAC-MR              1:26.71    1:31.60 SILV   
       44.77  1:31.60                                                      
 18 Bernstein, Samara J       12 Express Swimming-MR  1:29.31    1:31.72 SILV   
       44.11  1:31.72                                                      
 19 Phadael, Lauryn M         12 Express Swimming-MR  1:34.70    1:33.10 SILV+  
       42.67  1:33.10                                                      
 20 Mauro, Sabrina            11 Express Swimming-MR  1:51.45    1:33.52 SILV+  
       44.22  1:33.52                                                      
 21 Chan, Kimberly R          11 LIAC-MR              1:28.51    1:33.94 SILV   
       44.61  1:33.94                                                      
AGE - Division  
  1 Schroeder, Lauren D       12 Express Swimming-MR  1:31.94    1:34.91        
       45.04  1:34.91                                                      
  2 Manigbas, Celine B        12 LIAC-MR              1:33.24    1:36.32        
       46.21  1:36.32                                                      
  3 Kurianowicz, Anna         11 LIND-MR              1:37.78    1:36.38        
       45.49  1:36.38                                                      
  4 Tetuan, Kimberly N        11 LIAC-MR              1:35.00    1:36.67        
       46.20  1:36.67                                                      
  5 Stern, Emma F             12 LIAC-MR              1:36.97    1:37.48        
       46.95  1:37.48                                                      
  6 Lana, Rachel E            12 LIAC-MR              1:36.42    1:39.02        
       47.36  1:39.02                                                      
  7 Conte, Katie M            11 Express Swimming-MR  1:38.64    1:39.35        
       47.76  1:39.35                                                      
  8 Henry, Julia L            11 Express Swimming-MR  1:41.22    1:39.61        
       47.40  1:39.61                                                      
  9 Ballon, Carmen M          12 Express Swimming-MR  1:37.79    1:40.00        
       48.02  1:40.00                                                      
 10 Bianchi, Caroline M       12 Express Swimming-MR  1:39.55    1:40.36        
       47.55  1:40.36                                                      
 11 Moroney, Regan G          12 Express Swimming-MR  1:44.24    1:41.12        
       48.03  1:41.12                                                      
 12 Carmichael-Lopes, Sydni   12 Express Swimming-MR  1:41.49    1:41.74        
       48.56  1:41.74                                                      
 13 Wulff, Fallon M           12 LIAC-MR              1:45.89    1:44.97        
       50.11  1:44.97                                                      
 14 Siegel, Blaine            11 LBA-MR               1:46.19    1:46.21        
       49.97  1:46.21                                                      
 15 Maggio, Caroline E        11 Express Swimming-MR  1:52.82    1:46.93        
       51.28  1:46.93                                                      
 16 Lake, Natalia             11 LBA-MR               2:05.00    2:02.89        
       56.10  2:02.89                                                      
 17 Beganskas, Andrea A       12 Express Swimming-MR  2:01.23    2:07.67        
       58.17  2:07.67                                                      
 -- Serko, Julia T            11 Express Swimming-MR  1:49.48         DQ        
      One hand touch
       52.56       DQ                                                      
Non-Award Division  
 -- Gaudet, Danielle J        12 LIAC-MR              1:36.31         NS        
 -- Reindl, Annie R           11 Express Swimming-MR  1:31.01        SCR        
 -- Giordano, Amanda          11 Farmingdale-MR       1:40.07        SCR        
 -- Sukhova, Adele            11 LIAC-MR              1:30.71        SCR        
 -- Palmer, Fiona E           12 Express Swimming-MR  1:31.79        SCR        
 -- Wilkinson, Samantha J     12 Express Swimming-MR  2:10.00        SCR        
 -- Piantanida, Giorgia       11 LIAC-MR              1:23.41        SCR        
 -- Guarnieri, Olivia T       12 Express Swimming-MR  1:45.51        SCR        
 -- Cebelinski, Ariel         11 LIND-MR              2:10.41        SCR        
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
          31.59  JO
          31.60  QUAL
          37.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Sun, Whitney              12 LIAC-MR                31.71      31.12 JO+    
  2 Harrington, Morgan        12 LBA-MR                 31.71      31.18 JO+    
SILV - Division  
  1 Chan, Kimberly R          11 LIAC-MR                32.22      32.11 SILV   
  2 Job, Zakiyyah             12 Express Swimming-MR    32.39      32.72 SILV   
  3 Reindl, Annie R           11 Express Swimming-MR    32.73      33.11 SILV   
  4 Savino, Chloe M           11 Express Swimming-MR    34.00      34.00 SILV   
  5 Kaplan, Stephanie R       11 LIAC-MR                33.86      34.12 SILV   
  6 Demerest, Jamie           12 LBA-MR                 34.84      34.36 SILV   
  7 Harvey, Noelle P          11 LIAC-MR                34.31      34.43 SILV   
  8 Schroeder, Lauren D       12 Express Swimming-MR    36.99      35.15 SILV   
  9 Koumas, Erica N           11 LIAC-MR                36.58      35.17 SILV   
 10 Lee, Nicole E             12 Farmingdale-MR         35.90      35.25 SILV   
 11 Li, Ien                   12 LIAC-MR                35.18      35.51 SILV   
 12 Manigbas, Celine B        12 LIAC-MR                35.55      35.54 SILV   
 13 Cammarosano, Danielle     12 LBA-MR                 36.00      35.58 SILV   
 14 Pusateri, Julia M         11 LIAC-MR                35.50      35.60 SILV   
 15 Mallen, Mariana T         12 Express Swimming-MR    37.62      35.72 SILV+  
 16 Kilgallen, Catherine      11 LIAC-MR                36.10      36.91 SILV   
 17 Germano, Caroline P       12 LIAC-MR                37.33      37.16 SILV+  
AGE - Division  
  1 Lana, Rachel E            12 LIAC-MR                37.70      37.47        
  2 Bernstein, Samara J       12 Express Swimming-MR    38.78      37.80        
  3 Agostino, Amanda L        11 LIAC-MR                38.48      38.04        
  4 Sodi, Allegra T           11 LIAC-MR                39.47      38.22        
  5 Waller, Brittany          11 LBA-MR                 39.61      38.95        
  6 Maroney, Shannon          12 LBA-MR                 50.00      39.22        
  7 Maggio, Caroline E        11 Express Swimming-MR    40.99      39.40        
  8 Mannle, Kathryn           12 LBA-MR                 39.36      40.14        
  9 Mauro, Sabrina            11 Express Swimming-MR    38.70      40.15        
 10 Tetuan, Kimberly N        11 LIAC-MR                40.19      40.97        
 11 Henry, Julia L            11 Express Swimming-MR    41.88      41.48        
 12 Hungerford, Samantha E    11 Farmingdale-MR         41.41      41.73        
 13 Stern, Emma F             12 LIAC-MR                41.55      42.13        
 14 Salem, Marissa            12 LBA-MR                 42.13      42.92        
 15 Kurianowicz, Anna         11 LIND-MR                43.16      44.24        
 16 Guarnieri, Olivia T       12 Express Swimming-MR    45.04      45.53        
 17 Siegel, Blaine            11 LBA-MR                 44.52      46.46        
 18 Shapiro, Samantha K       11 BBSC-MR                45.31      46.99        
 19 Virgona, Katie            11 LIAC-MR              1:00.00      48.65        
 20 Bianchi, Caroline M       12 Express Swimming-MR    50.82      49.59        
 21 Stark, Kaylin             11 LIAC-MR              1:00.00      50.34        
 22 Coryat, Anjali M          12 LBA-MR                 50.00      50.90        
 23 Ochtera, Megan            12 LBA-MR               1:00.00      51.87        
 24 Beganskas, Andrea A       12 Express Swimming-MR    46.34      52.32        
Non-Award Division  
 -- Palmer, Fiona E           12 Express Swimming-MR    34.68         NS        
 -- Wilkinson, Samantha J     12 Express Swimming-MR    55.00        SCR        
 -- Schillinger, Ally G       11 Express Swimming-MR    36.58        SCR        
 -- Piantanida, Giorgia       11 LIAC-MR                32.25        SCR        
 -- Quintero, Natalia         11 LBA-MR                 50.00        SCR        
 -- Leon, Pamela G            12 LIAC-MR                35.43        SCR        
 -- Sukhova, Adele            11 LIAC-MR                33.29        SCR        
 -- Cohen, Olivia M           12 LIAC-MR                32.04        SCR        
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:12.09  JO
        1:12.10  QUAL
        1:29.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Sun, Whitney              12 LIAC-MR              1:13.24    1:11.07 JO+    
       32.39  1:11.07                                                      
SILV - Division  
  1 Job, Zakiyyah             12 Express Swimming-MR  1:18.20    1:16.31 SILV   
       35.33  1:16.31                                                      
  2 Demerest, Jamie           12 LBA-MR               1:18.49    1:17.79 SILV   
       36.56  1:17.79                                                      
  3 Agostino, Amanda L        11 LIAC-MR              1:21.70    1:21.37 SILV   
       38.37  1:21.37                                                      
  4 Cammarosano, Danielle     12 LBA-MR               1:23.64    1:21.74 SILV   
       38.43  1:21.74                                                      
  5 Schroeder, Lauren D       12 Express Swimming-MR  1:23.14    1:23.39 SILV   
       39.99  1:23.39                                                      
  6 Savino, Chloe M           11 Express Swimming-MR  1:21.98    1:23.61 SILV   
       39.79  1:23.61                                                      
  7 Germano, Caroline P       12 LIAC-MR              1:23.25    1:23.69 SILV   
       38.62  1:23.69                                                      
  8 Pusateri, Julia M         11 LIAC-MR              1:21.25    1:23.78 SILV   
       38.99  1:23.78                                                      
  9 Bonvissuto, Carrie        11 Express Swimming-MR  1:22.10    1:25.62 SILV   
       40.31  1:25.62                                                      
 10 Crilly, Nicole M          12 Express Swimming-MR  1:24.54    1:27.41 SILV   
       40.44  1:27.41                                                      
 11 Lee, Nicole E             12 Farmingdale-MR       1:24.47    1:29.03 SILV   
       39.82  1:29.03                                                      
 12 Nembach, Kali T           11 Express Swimming-MR  1:26.46    1:29.18 SILV   
       41.22  1:29.18                                                      
AGE - Division  
  1 Brady, Claudia F          11 Express Swimming-MR  1:30.77    1:31.21        
       43.44  1:31.21                                                      
  2 Schillinger, Ally G       11 Express Swimming-MR  1:23.35    1:31.86        
       41.47  1:31.86                                                      
  3 Shapiro, Samantha K       11 BBSC-MR              2:30.21    1:39.81        
       44.60  1:39.81                                                      
  4 Siegel, Blaine            11 LBA-MR               1:47.71    1:45.17        
       46.81  1:45.17                                                      
  5 Coryat, Anjali M          12 LBA-MR               2:00.00    1:49.48        
       45.44  1:49.48                                                      
 -- Sukhova, Adele            11 LIAC-MR              1:15.11        SCR        
 -- Guarnieri, Olivia T       12 Express Swimming-MR  1:49.13        SCR        
 -- Hilsenrod, Tara           11 LBA-MR               2:00.00        SCR        
 -- Guevara, Shirley M        12 Farmingdale-MR       1:43.53        SCR        
 -- Palmer, Fiona E           12 Express Swimming-MR  1:20.01        SCR        
 
Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
        1:11.29  JO
        1:11.30  QUAL
        1:21.69  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Harrington, Morgan        12 LBA-MR               1:13.15    1:12.01 SILV   
       32.07  1:12.01                                                      
  2 Sun, Whitney              12 LIAC-MR              1:13.14    1:12.67 SILV   
       33.58  1:12.67                                                      
  3 Kaplan, Stephanie R       11 LIAC-MR              1:14.23    1:15.19 SILV   
       36.34  1:15.19                                                      
  4 O'Neil, Hana M            12 Farmingdale-MR       1:18.90    1:15.95 SILV   
       36.49  1:15.95                                                      
  5 Harvey, Noelle P          11 LIAC-MR              1:16.05    1:16.03 SILV   
       35.48  1:16.03                                                      
  6 Cammarosano, Danielle     12 LBA-MR               1:16.05    1:17.40 SILV   
       35.72  1:17.40                                                      
  7 Germano, Caroline P       12 LIAC-MR              1:17.11    1:17.73 SILV   
       37.18  1:17.73                                                      
  8 Demerest, Jamie           12 LBA-MR               1:15.23    1:17.74 SILV   
       38.10  1:17.74                                                      
  9 Li, Ien                   12 LIAC-MR              1:16.04    1:18.11 SILV   
       35.81  1:18.11                                                      
 10 Agostino, Amanda L        11 LIAC-MR              1:22.05    1:18.84 SILV+  
       39.27  1:18.84                                                      
 11 Lee, Nicole E             12 Farmingdale-MR       1:20.12    1:19.63 SILV   
       36.84  1:19.63                                                      
 12 Pusateri, Julia M         11 LIAC-MR              1:18.00    1:19.83 SILV   
       38.32  1:19.83                                                      
 13 Sodi, Allegra T           11 LIAC-MR              1:20.36    1:20.43 SILV   
       38.71  1:20.43                                                      
AGE - Division  
  1 Koumas, Erica N           11 LIAC-MR              1:19.66    1:21.91        
       37.91  1:21.91                                                      
  2 Savino, Chloe M           11 Express Swimming-MR  1:26.52    1:22.51        
       38.81  1:22.51                                                      
  3 Bernstein, Samara J       12 Express Swimming-MR  1:23.29    1:22.65        
       40.13  1:22.65                                                      
  4 Kilgallen, Catherine      11 LIAC-MR              1:18.20    1:22.84        
       40.27  1:22.84                                                      
  5 Schillinger, Ally G       11 Express Swimming-MR  1:21.64    1:23.06        
       39.02  1:23.06                                                      
  6 Manigbas, Celine B        12 LIAC-MR              1:21.02    1:23.22        
       38.06  1:23.22                                                      
  7 Waller, Brittany          11 LBA-MR               1:24.26    1:23.32        
       38.13  1:23.32                                                      
  8 Lana, Rachel E            12 LIAC-MR              1:25.55    1:23.94        
       39.68  1:23.94                                                      
  9 Maggio, Caroline E        11 Express Swimming-MR  1:29.07    1:25.19        
       40.55  1:25.19                                                      
 10 Mauro, Sabrina            11 Express Swimming-MR  1:25.65    1:25.23        
       39.41  1:25.23                                                      
 11 Alonso, Julie R           12 LIAC-MR              1:40.00    1:26.00        
       41.06  1:26.00                                                      
 12 Tetuan, Kimberly N        11 LIAC-MR              1:26.66    1:26.37        
       42.83  1:26.37                                                      
 13 Conte, Katie M            11 Express Swimming-MR  1:24.21    1:26.49        
       40.16  1:26.49                                                      
 14 Wulff, Fallon M           12 LIAC-MR              1:30.84    1:27.56        
       42.89  1:27.56                                                      
 15 Rzempoluch, Alayna C      11 Farmingdale-MR       1:25.52    1:28.16        
       42.18  1:28.16                                                      
 16 Haynos, Mary Ann          11 Farmingdale-MR       1:29.85    1:28.45        
       40.98  1:28.45                                                      
 17 Henry, Julia L            11 Express Swimming-MR  1:27.78    1:28.48        
       42.81  1:28.48                                                      
 18 Hungerford, Samantha E    11 Farmingdale-MR       1:30.68    1:29.06        
       43.32  1:29.06                                                      
 19 Maroney, Shannon          12 LBA-MR               2:00.00    1:29.47        
       39.03  1:29.47                                                      
 19 Ballon, Carmen M          12 Express Swimming-MR  1:28.35    1:29.47        
       43.19  1:29.47                                                      
 21 Phadael, Lauryn M         12 Express Swimming-MR  1:33.87    1:31.40        
       44.07  1:31.40                                                      
 22 Bianchi, Caroline M       12 Express Swimming-MR  1:32.30    1:32.78        
       45.27  1:32.78                                                      
 23 Carmichael, Sara A        12 LIAC-MR              1:35.98    1:33.62        
       42.79  1:33.62                                                      
 24 Stern, Emma F             12 LIAC-MR              1:28.36    1:34.73        
       43.88  1:34.73                                                      
 25 Kurianowicz, Anna         11 LIND-MR              1:32.59    1:34.98        
       46.69  1:34.98                                                      
 26 Virgona, Katie            11 LIAC-MR              2:10.00    1:36.47        
       46.22  1:36.47                                                      
 27 Carmichael-Lopes, Sydni   12 Express Swimming-MR  1:37.95    1:37.00        
       46.74  1:37.00                                                      
 28 Siegel, Blaine            11 LBA-MR               1:35.52    1:37.43        
       45.56  1:37.43                                                      
 29 Serko, Julia T            11 Express Swimming-MR  1:35.60    1:38.10        
       45.57  1:38.10                                                      
 30 Klicpera, Samantha K      11 Farmingdale-MR       1:31.89    1:38.20        
       49.44  1:38.20                                                      
 31 Shapiro, Samantha K       11 BBSC-MR              1:40.33    1:40.73        
       45.34  1:40.73                                                      
 32 Beganskas, Andrea A       12 Express Swimming-MR  1:39.40    1:42.91        
       47.78  1:42.91                                                      
 33 Davison, Dara G           11 LIAC-MR              1:40.37    1:43.84        
       47.75  1:43.84                                                      
 34 Coryat, Anjali M          12 LBA-MR               2:00.00    1:44.92        
       43.56  1:44.92                                                      
 35 Hilsenrod, Tara           11 LBA-MR               1:50.00    1:46.12        
       50.82  1:46.12                                                      
 36 Stark, Kaylin             11 LIAC-MR              2:10.00    1:46.74        
       49.51  1:46.74                                                      
 37 Lake, Natalia             11 LBA-MR               2:20.00    2:01.42        
     1:01.73  2:01.42                                                      
 -- Choi, Andrea              11 LIAC-MR              2:00.00         DQ        
      One hand touch - breast
       42.43       DQ                                                      
 -- Piantanida, Giorgia       11 LIAC-MR              1:11.41        SCR        
 -- Leon, Pamela G            12 LIAC-MR              1:21.12        SCR        
 -- Mueller, Katarina L       11 Express Swimming-MR  1:35.13        SCR        
 -- Sukhova, Adele            11 LIAC-MR              1:18.22        SCR        
 -- Giordano, Amanda          11 Farmingdale-MR       1:34.12        SCR        
 -- Rivera, Nathaly           11 LBA-MR               2:00.00        SCR        
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
        2:31.49  JO
        2:31.50  QUAL
        2:54.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Harrington, Morgan        12 LBA-MR               2:32.70    2:32.50 SILV   
       32.32  1:10.14  1:58.66  2:32.50                                    
  2 Chan, Kimberly R          11 LIAC-MR              2:36.72    2:35.13 SILV   
       33.68  1:13.18  2:01.88  2:35.13                                    
  3 Sun, Whitney              12 LIAC-MR              2:34.89    2:35.94 SILV   
       34.68  1:13.75  2:02.11  2:35.94                                    
  4 Kaplan, Stephanie R       11 LIAC-MR              2:38.63    2:36.87 SILV   
       35.43  1:16.73  2:01.60  2:36.87                                    
  5 Cammarosano, Danielle     12 LBA-MR               2:40.89    2:41.16 SILV   
       37.48  1:17.83  2:06.90  2:41.16                                    
  6 Reindl, Annie R           11 Express Swimming-MR  2:43.47    2:43.11 SILV   
       33.15  1:16.28  2:04.98  2:43.11                                    
  7 Bonvissuto, Carrie        11 Express Swimming-MR  2:43.06    2:43.32 SILV   
       38.51  1:19.22  2:06.90  2:43.32                                    
  8 Demerest, Jamie           12 LBA-MR               2:43.30    2:44.03 SILV   
       36.21  1:20.30  2:06.15  2:44.03                                    
  9 Job, Zakiyyah             12 Express Swimming-MR  2:42.72    2:44.33 SILV   
       35.69  1:16.39  2:08.80  2:44.33                                    
 10 Li, Ien                   12 LIAC-MR              2:42.22    2:44.88 SILV   
       37.49  1:17.99  2:07.52  2:44.88                                    
 11 Harvey, Noelle P          11 LIAC-MR              2:44.22    2:45.70 SILV   
       35.23  1:18.84  2:05.85  2:45.70                                    
 12 O'Neil, Hana M            12 Farmingdale-MR       2:54.10    2:46.86 SILV+  
       38.96  1:20.61  2:11.65  2:46.86                                    
 13 Agostino, Amanda L        11 LIAC-MR              2:44.06    2:47.14 SILV   
       39.56  1:22.80  2:09.53  2:47.14                                    
 14 Nembach, Kali T           11 Express Swimming-MR  2:45.33    2:47.41 SILV   
       40.87  1:22.37  2:11.45  2:47.41                                    
 15 Koumas, Erica N           11 LIAC-MR              2:50.52    2:47.72 SILV   
       37.20  1:20.22  2:10.11  2:47.72                                    
 16 Brady, Claudia F          11 Express Swimming-MR  2:51.68    2:48.43 SILV   
       40.74  1:24.11  2:12.19  2:48.43                                    
 17 Crilly, Nicole M          12 Express Swimming-MR  2:51.23    2:49.58 SILV   
       40.72  1:24.52  2:12.52  2:49.58                                    
 18 Kilgallen, Catherine      11 LIAC-MR              2:48.30    2:50.83 SILV   
       40.31  1:24.78  2:14.33  2:50.83                                    
 19 Pusateri, Julia M         11 LIAC-MR              2:49.39    2:52.30 SILV   
       40.56  1:25.39  2:14.71  2:52.30                                    
AGE - Division  
  1 Mannle, Kathryn           12 LBA-MR               2:52.99    2:55.02        
       41.22  1:24.52  2:15.55  2:55.02                                    
  2 Tetuan, Kimberly N        11 LIAC-MR              2:57.37    2:55.17        
              1:27.33  2:17.49  2:55.17                                    
  3 Manigbas, Celine B        12 LIAC-MR              2:54.18    2:57.79        
       40.22  1:23.57  2:17.71  2:57.79                                    
  4 Lana, Rachel E            12 LIAC-MR              2:58.42    3:00.12        
       41.78  1:27.40  2:20.74  3:00.12                                    
  5 Conte, Katie M            11 Express Swimming-MR  3:02.61    3:06.40        
       46.45  1:33.72  2:27.87  3:06.40                                    
  6 Gaudet, Danielle J        12 LIAC-MR              3:20.00    3:10.15        
       41.98  1:30.48  2:25.50  3:10.15                                    
  7 Alonso, Julie R           12 LIAC-MR              3:11.75    3:12.43        
       42.08  1:31.53  2:27.27  3:12.43                                    
  8 Salem, Marissa            12 LBA-MR               3:10.00    3:13.73        
       44.38  1:35.79  2:29.82  3:13.73                                    
  9 Siegel, Blaine            11 LBA-MR               3:20.00    3:28.32        
       50.23  1:40.59  2:39.28  3:28.32                                    
 10 Coryat, Anjali M          12 LBA-MR               3:00.00    3:54.93        
       52.27  1:46.95  3:54.93                                             
 -- Schillinger, Ally G       11 Express Swimming-MR  2:47.22        SCR        
 -- Leon, Pamela G            12 LIAC-MR              2:50.94        SCR        
 -- Guevara, Shirley M        12 Farmingdale-MR       3:39.63        SCR        
 -- Sukhova, Adele            11 LIAC-MR              2:48.30        SCR        
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          26.99  JO
          27.00  QUAL
          30.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Palumbo, Jamie N          13 Express Swimming-MR    27.40      27.33 SILV   
  2 Ren, Isabel T             13 LIAC-MR                28.15      27.60 SILV   
  3 Greco, Sarah G            14 LIAC-MR                27.57      28.17 SILV   
  4 Sutherland, Dina E        14 LIAC-MR                28.10      28.20 SILV   
  5 Rush, Meaghan C           14 LIAC-MR                28.30      28.25 SILV   
  6 Nicpon, Catherine         13 LBA-MR                 27.61      28.32 SILV   
  7 Lizzio, Corinne M         13 BBSC-MR                28.98      28.38 SILV   
  8 Marasco, Rachel J         13 Express Swimming-MR    28.83      28.52 SILV   
  9 Maggio, Emily C           13 Express Swimming-MR    28.20      28.59 SILV   
 10 White, Sarah E            14 Express Swimming-MR    28.73      28.69 SILV   
 11 Galiatsatos, Diana        14 BBSC-MR                28.71      28.73 SILV   
 12 Silverman, Andi J         13 Express Swimming-MR    28.42      28.88 SILV   
 13 Stocklin, Michelle C      13 Express Swimming-MR    29.34      29.26 SILV   
 14 Gruber, Alexandra JO J    14 LBA-MR                 27.52      29.28 SILV   
 15 Villani, Claire M         13 LIAC-MR                30.20      29.49 SILV+  
 16 Pan, Karen                13 Express Swimming-MR    30.58      29.57 SILV+  
 17 Josiah, Katherine M       13 Express Swimming-MR    29.47      29.98 SILV   
 18 Kallansrude, Kaitlyn S    13 Express Swimming-MR    29.46      30.04 SILV   
 19 Noonan, Kristen N         14 Express Swimming-MR    29.86      30.12 SILV   
AGE - Division  
  1 Stanis, Kristen T         14 Express Swimming-MR    30.73      30.26        
  2 Ricketts, Amelia S        14 LIAC-MR                29.79      30.35        
  3 Farrell, Greta M          13 Express Swimming-MR    29.72      30.45        
  4 Vani, Jacqueline J        13 Express Swimming-MR    29.38      30.63        
  5 Gargiulo, Maria C         13 Express Swimming-MR    30.91      30.66        
  6 McNelis, Kara             14 Express Swimming-MR    31.42      31.12        
  7 Kearns, Bridget M         14 LBA-MR                 30.55      31.49        
  8 Pacult, Anna              13 LIND-MR                32.91      31.56        
  9 Chase, Christina          13 LBA-MR                 30.80      31.57        
 10 Gruber, Jacqueline R      13 LBA-MR                 33.24      31.74        
 11 McAuliffe, Michele        13 LBA-MR                 32.60      32.16        
 12 Mc Carthy, Shannon K      13 BBSC-MR                30.86      32.34        
 13 Chang, Katie              13 Express Swimming-MR    32.09      32.75        
 14 Li, Diane G               14 LIAC-MR                31.16      33.16        
 15 Donovan, Jane A           13 BBSC-MR                34.90      34.38        
 16 Rivera, Alexis            13 Express Swimming-MR    33.93      34.61        
 17 Bredekamp, Sierra F       14 LIND-MR                34.42      35.18        
 18 Tanchuck, Sarah K         13 Express Swimming-MR    37.03      36.09        
 19 Feiler, Cara              13 LBA-MR                 45.68      36.45        
 20 Qointero, Mariajose H     13 LBA-MR                 35.00      38.72        
 -- Graham, Katie M           14 Express Swimming-MR    32.30        SCR        
 -- Pereira, Nicole V         13 LIAC-MR                30.69        SCR        
 -- Kaplan, Paige E           13 LIAC-MR                29.25        SCR        
 -- Mirro, Dana N             14 LIAC-MR                32.14        SCR        
 -- Boyko, Jaime P            14 LIAC-MR                27.71        SCR        
 
Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          58.49  JO
          58.50  QUAL
        1:06.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Hall, Julia M             13 LIAC-MR                59.32      58.81 SILV   
       28.27    58.81                                                      
  2 Nash, Jennifer            14 LBA-MR                 59.38      59.49 SILV   
       28.95    59.49                                                      
  3 Nakkab, Jasmine R         13 LIAC-MR                59.75      59.69 SILV   
       28.38    59.69                                                      
  4 Rush, Meaghan C           14 LIAC-MR              1:00.18      59.72 SILV   
       28.94    59.72                                                      
  5 Kaplan, Paige E           13 LIAC-MR              1:00.70    1:00.20 SILV   
       28.94  1:00.20                                                      
  6 Sutherland, Dina E        14 LIAC-MR              1:02.08    1:00.63 SILV   
       28.99  1:00.63                                                      
  7 Greco, Sarah G            14 LIAC-MR              1:00.99    1:01.16 SILV   
       28.86  1:01.16                                                      
  8 Alton, Erin               13 LBA-MR               1:02.77    1:01.53 SILV   
       29.22  1:01.53                                                      
  9 Maggio, Emily C           13 Express Swimming-MR  1:02.43    1:01.57 SILV   
       29.70  1:01.57                                                      
 10 Gruber, Alexandra JO J    14 LBA-MR               1:02.79    1:01.94 SILV   
       30.05  1:01.94                                                      
 11 Bamba, Katrina M          14 LIAC-MR              1:01.59    1:02.50 SILV   
       30.13  1:02.50                                                      
 12 Ren, Isabel T             13 LIAC-MR              1:02.54    1:02.92 SILV   
       29.61  1:02.92                                                      
 13 Josiah, Katherine M       13 Express Swimming-MR  1:02.90    1:03.26 SILV   
       30.45  1:03.26                                                      
 14 White, Sarah E            14 Express Swimming-MR  1:05.52    1:03.33 SILV   
       30.01  1:03.33                                                      
 15 Dreiss, Danielle M        14 Express Swimming-MR  1:02.98    1:03.86 SILV   
       30.93  1:03.86                                                      
 16 Stocklin, Michelle C      13 Express Swimming-MR  1:04.11    1:04.03 SILV   
       30.71  1:04.03                                                      
 17 Ricketts, Amelia S        14 LIAC-MR              1:03.26    1:04.12 SILV   
       30.77  1:04.12                                                      
 18 McGrath, Deirdre R        13 Express Swimming-MR  1:03.30    1:04.13 SILV   
       31.02  1:04.13                                                      
 19 Marasco, Rachel J         13 Express Swimming-MR  1:03.87    1:04.56 SILV   
       31.50  1:04.56                                                      
 20 Galiatsatos, Diana        14 BBSC-MR              1:03.30    1:04.78 SILV   
       30.65  1:04.78                                                      
 21 Villani, Claire M         13 LIAC-MR              1:05.73    1:04.93 SILV   
       31.73  1:04.93                                                      
AGE - Division  
  1 Farrell, Greta M          13 Express Swimming-MR  1:05.96    1:06.32        
       31.72  1:06.32                                                      
  2 Kaplan, Brooke M          13 LIAC-MR              1:05.26    1:06.41        
       31.75  1:06.41                                                      
  3 Silverman, Andi J         13 Express Swimming-MR  1:05.37    1:06.69        
       31.31  1:06.69                                                      
  4 Noonan, Kristen N         14 Express Swimming-MR  1:05.06    1:07.04        
       32.23  1:07.04                                                      
  5 McNelis, Kara             14 Express Swimming-MR  1:08.78    1:07.58        
       32.21  1:07.58                                                      
  6 Chase, Christina          13 LBA-MR               1:06.29    1:08.00        
       32.72  1:08.00                                                      
  7 Stanis, Kristen T         14 Express Swimming-MR  1:09.94    1:08.17        
       33.06  1:08.17                                                      
  8 Vani, Jacqueline J        13 Express Swimming-MR  1:06.26    1:08.88        
       33.42  1:08.88                                                      
  9 Pereira, Nicole V         13 LIAC-MR              1:05.86    1:09.27        
       32.95  1:09.27                                                      
 10 Li, Diane G               14 LIAC-MR              1:07.74    1:09.55        
       33.23  1:09.55                                                      
 11 Kearns, Bridget M         14 LBA-MR               1:06.61    1:10.80        
       32.91  1:10.80                                                      
 12 Mc Carthy, Shannon K      13 BBSC-MR              1:08.35    1:11.27        
       32.61  1:11.27                                                      
 13 Maley, Sarah J            13 LIAC-MR              1:13.96    1:12.29        
       34.50  1:12.29                                                      
 14 Gruber, Jacqueline R      13 LBA-MR               1:13.64    1:13.53        
       34.35  1:13.53                                                      
 15 Chang, Katie              13 Express Swimming-MR  1:14.45    1:14.25        
 16 Tanchuck, Sarah K         13 Express Swimming-MR  1:21.75    1:16.25        
       36.31  1:16.25                                                      
 17 Donovan, Jane A           13 BBSC-MR              1:19.18    1:20.09        
       36.66  1:20.09                                                      
Non-Award Division  
 -- Gargiulo, Maria C         13 Express Swimming-MR  1:09.09         NS        
 -- Pacult, Anna              13 LIND-MR              1:10.43        SCR        
 -- Boyko, Jaime P            14 LIAC-MR              1:00.99        SCR        
 -- Pan, Karen                13 Express Swimming-MR  1:06.83        SCR        
 -- NA, Diane                 14 Express Swimming-MR    59.04        SCR        
 -- Rivera, Alexis            13 Express Swimming-MR  1:17.80        SCR        
 -- Mirro, Dana N             14 LIAC-MR              1:10.24        SCR        
 -- Bredekamp, Sierra F       14 LIND-MR              1:15.15        SCR        
 -- Graham, Katie M           14 Express Swimming-MR  1:09.43        SCR        
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:07.99  JO
        2:08.00  QUAL
        2:22.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Hall, Julia M             13 LIAC-MR              2:10.05    2:07.33 JO+    
       29.33  1:01.72  1:34.88  2:07.33                                    
SILV - Division  
  1 Nakkab, Jasmine R         13 LIAC-MR              2:10.05    2:09.59 SILV   
       29.29  1:01.30  1:35.23  2:09.59                                    
  2 Nash, Jennifer            14 LBA-MR               2:12.39    2:09.99 SILV   
       29.88  1:03.49  1:37.12  2:09.99                                    
  3 Nicpon, Catherine         13 LBA-MR               2:09.46    2:11.05 SILV   
       30.14  1:03.11  1:37.41  2:11.05                                    
  4 Sutherland, Dina E        14 LIAC-MR              2:13.03    2:11.80 SILV   
       30.25  1:03.27  1:37.77  2:11.80                                    
  5 Rush, Meaghan C           14 LIAC-MR              2:13.11    2:13.25 SILV   
       30.37  1:03.93  1:38.86  2:13.25                                    
  6 Josiah, Katherine M       13 Express Swimming-MR  2:16.10    2:15.47 SILV   
       31.37  1:05.79  1:41.17  2:15.47                                    
  7 Alton, Erin               13 LBA-MR               2:17.44    2:16.40 SILV   
       30.49  1:04.95  1:40.45  2:16.40                                    
  8 Ricketts, Amelia S        14 LIAC-MR              2:15.80    2:16.78 SILV   
       31.22  1:05.10  1:40.91  2:16.78                                    
  9 Gruber, Alexandra JO J    14 LBA-MR               2:18.07    2:17.76 SILV   
       32.37  1:07.72  1:43.42  2:17.76                                    
 10 Vani, Jacqueline J        13 Express Swimming-MR  2:19.15    2:18.20 SILV   
       32.65  1:07.99  1:43.87  2:18.20                                    
 11 Maggio, Emily C           13 Express Swimming-MR  2:16.39    2:18.60 SILV   
       30.08  1:04.66  1:41.45  2:18.60                                    
 12 Marasco, Rachel J         13 Express Swimming-MR  2:19.66    2:19.28 SILV   
       32.70  1:08.12  1:44.50  2:19.28                                    
 13 Noonan, Kristen N         14 Express Swimming-MR  2:21.84    2:20.15 SILV   
       32.97  1:08.88  1:45.36  2:20.15                                    
 14 Villani, Claire M         13 LIAC-MR              2:24.49    2:21.69 SILV+  
       33.41  1:10.66  1:46.92  2:21.69                                    
 15 White, Sarah E            14 Express Swimming-MR  2:25.20    2:22.59 SILV+  
       31.23  1:06.42  1:44.94  2:22.59                                    
AGE - Division  
  1 Lizzio, Corinne M         13 BBSC-MR              2:25.74    2:23.13        
       30.93  1:07.00  1:45.67  2:23.13                                    
  2 Stocklin, Michelle C      13 Express Swimming-MR  2:24.00    2:23.47        
       30.69  1:06.57  1:45.17  2:23.47                                    
  3 Kallansrude, Kaitlyn S    13 Express Swimming-MR  2:26.52    2:26.68        
       33.61  1:11.28  1:50.07  2:26.68                                    
  4 McNelis, Kara             14 Express Swimming-MR  2:26.35    2:26.70        
       32.85  1:10.34  1:48.95  2:26.70                                    
  5 Chase, Christina          13 LBA-MR               2:26.40    2:27.29        
       33.70  1:11.07  1:49.43  2:27.29                                    
  6 Farrell, Greta M          13 Express Swimming-MR  2:22.10    2:27.34        
       33.31  1:11.00  1:49.61  2:27.34                                    
  7 Li, Diane G               14 LIAC-MR              2:29.75    2:28.30        
       33.65  1:11.07  1:49.56  2:28.30                                    
  8 Stanis, Kristen T         14 Express Swimming-MR  2:34.07    2:31.14        
       34.04  1:13.26  1:54.06  2:31.14                                    
  9 Silverman, Andi J         13 Express Swimming-MR  2:25.00    2:32.29        
       33.65  1:11.22  1:51.50  2:32.29                                    
 10 Kearns, Bridget M         14 LBA-MR               2:25.56    2:32.84        
       36.42  1:15.41  1:55.08  2:32.84                                    
 11 Gargiulo, Maria C         13 Express Swimming-MR  2:31.22    2:35.21        
       34.40  1:14.23  1:55.90  2:35.21                                    
 12 Mc Carthy, Shannon K      13 BBSC-MR              2:29.23    2:35.25        
       33.84  1:13.98  1:56.48  2:35.25                                    
 13 Maley, Sarah J            13 LIAC-MR              2:37.13    2:35.88        
       35.41  1:14.94  1:55.51  2:35.88                                    
 14 Pacult, Anna              13 LIND-MR              2:43.34    2:37.12        
       33.92  1:15.15  1:56.94  2:37.12                                    
 15 McAuliffe, Cecelia        13 LBA-MR               2:33.08    2:37.62        
       35.86  1:16.09  1:57.29  2:37.62                                    
 16 Chang, Katie              13 Express Swimming-MR  2:38.87    2:43.20        
       36.07  1:17.87  2:00.90  2:43.20                                    
 17 Tanchuck, Sarah K         13 Express Swimming-MR  2:49.25    2:44.62        
       36.17  1:18.67  2:02.68  2:44.62                                    
 18 Bredekamp, Sierra F       14 LIND-MR              2:51.38    2:51.08        
       38.04  1:22.09  2:07.65  2:51.08                                    
 19 Rivera, Alexis            13 Express Swimming-MR  2:56.31    2:52.18        
       35.32  1:18.22  2:06.71  2:52.18                                    
 20 Donovan, Jane A           13 BBSC-MR              2:54.73    2:54.45        
       36.91  1:22.53  2:10.10  2:54.45                                    
 21 Qointero, Mariajose H     13 LBA-MR               2:40.00    3:11.10        
       38.74  1:26.08  2:19.66  3:11.10                                    
 -- McKenzie, Loren A         13 Express Swimming-MR  2:10.96        SCR        
 -- Graham, Katie M           14 Express Swimming-MR  2:28.66        SCR        
 -- NA, Diane                 14 Express Swimming-MR  2:19.44        SCR        
 -- Boyko, Jaime P            14 LIAC-MR              2:13.54        SCR        
 -- Mirro, Dana N             14 LIAC-MR              2:33.81        SCR        
 
Girls 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        5:35.99  JO
        5:36.00  QUAL
        6:05.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Barbosa, Tabitha S        14 LIAC-MR              5:37.12    5:28.30 JO+    
       28.98  1:01.03  1:34.06  2:06.95  2:40.36  3:14.02  3:47.71  4:21.52
     4:55.42  5:28.30                                                      
SILV - Division  
  1 Hall, Julia M             13 LIAC-MR              5:38.46    5:38.41 SILV   
       30.23  1:04.13  1:39.07  2:13.10  2:47.73  3:21.71  3:55.85  4:30.26
     5:04.84  5:38.41                                                      
  2 Nakkab, Jasmine R         13 LIAC-MR              5:49.92    5:46.30 SILV   
       29.85  1:02.79  1:37.63  2:13.10  2:48.56  3:24.34  4:00.31  4:36.19
     5:11.62  5:46.30                                                      
  3 Sutherland, Dina E        14 LIAC-MR              6:10.01    5:47.59 SILV+  
       31.22  1:05.35  1:40.39  2:15.82  2:51.39  3:26.85  4:02.24  4:37.76
     5:13.51  5:47.59                                                      
  4 Bamba, Katrina M          14 LIAC-MR              5:49.21    5:47.73 SILV   
       31.50  1:06.08  1:41.02  2:16.64  2:51.80  3:27.00  4:02.53  4:38.11
     5:13.06  5:47.73                                                      
  5 Palumbo, Jamie N          13 Express Swimming-MR  5:47.61    5:52.45 SILV   
       30.58  1:04.32  1:40.15  2:16.16  2:51.90  3:27.71  4:04.00  4:40.12
     5:15.75  5:52.45                                                      
  6 Ricketts, Amelia S        14 LIAC-MR              5:57.88    6:00.01 SILV   
       32.47  1:07.83  1:44.06  2:20.68  2:57.10  3:33.83  4:10.20  4:47.04
     5:24.12  6:00.01                                                      
  7 Gruber, Alexandra JO J    14 LBA-MR               6:11.12    6:04.57 SILV+  
       32.27  1:07.90  1:44.30  2:21.44  2:58.66  3:35.95  4:13.82  4:51.28
     5:29.24  6:04.57                                                      
AGE - Division  
  1 Maggio, Emily C           13 Express Swimming-MR  6:10.75    6:05.65        
       30.80  1:06.75  1:44.01  2:21.96  2:58.94  3:37.35  4:15.41  4:52.86
     5:30.57  6:05.65                                                      
  2 Galiatsatos, Diana        14 BBSC-MR              6:07.17    6:06.00        
       35.11  1:12.32  1:49.53  2:28.34  3:04.79  3:42.27  4:19.02  4:56.16
     5:32.14  6:06.00                                                      
  3 Marasco, Rachel J         13 Express Swimming-MR  6:00.40    6:11.51        
       33.14  1:09.66  1:46.52  2:24.06  3:02.27  3:39.75  4:19.07  4:57.19
     5:35.00  6:11.51                                                      
  4 Farrell, Greta M          13 Express Swimming-MR  6:23.32    6:19.65        
       32.65  1:09.86  1:48.58  2:28.15  3:07.65  3:47.02  4:26.59  5:05.09
     5:43.70  6:19.65                                                      
  5 Villani, Claire M         13 LIAC-MR              6:20.41    6:20.60        
       34.51  1:12.37  1:51.90  2:30.54  3:10.24  3:50.78  4:30.05  5:08.91
     5:45.76  6:20.60                                                      
  6 Gruber, Jacqueline R      13 LBA-MR               6:58.89    6:35.92        
       34.47  1:14.36  1:55.02  2:35.86  3:16.98  3:57.72  4:38.55  5:18.65
     5:58.82  6:35.92                                                      
  7 Chase, Christina          13 LBA-MR               6:33.51    6:36.61        
       36.64  1:16.60  1:57.30  2:38.03  3:18.14  3:58.27  4:38.90  5:19.57
     5:59.19  6:36.61                                                      
  8 Maley, Sarah J            13 LIAC-MR              6:45.87    6:36.70        
       35.31  1:14.62  1:54.64  2:35.24  3:15.04  3:55.75  4:36.21  5:17.91
     5:56.97  6:36.70                                                      
  9 Stanis, Kristen T         14 Express Swimming-MR  7:15.33    6:43.53        
       34.01  1:13.05  1:54.80  2:36.26  3:18.31  4:00.28  4:43.25  5:25.29
     6:06.78  6:43.53                                                      
 -- Greco, Sarah G            14 LIAC-MR              6:06.73        SCR        
 -- Noonan, Kristen N         14 Express Swimming-MR  5:56.02        SCR        
 -- McKenzie, Loren A         13 Express Swimming-MR  6:50.52        SCR        
 -- Kearns, Bridget M         14 LBA-MR               6:21.90        SCR        
 -- Mc Carthy, Shannon K      13 BBSC-MR              8:00.21        SCR        
 -- White, Sarah E            14 Express Swimming-MR  6:20.00        SCR        
 -- Mirro, Dana N             14 LIAC-MR              6:51.30        SCR        
 -- Josiah, Katherine M       13 Express Swimming-MR  6:02.92        SCR        
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:06.59  JO
        1:06.60  QUAL
        1:18.29  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Barbosa, Tabitha S        14 LIAC-MR              1:07.71    1:05.89 JO+    
       31.85  1:05.89                                                      
SILV - Division  
  1 Nash, Jennifer            14 LBA-MR               1:06.66    1:06.74 SILV   
       32.67  1:06.74                                                      
  2 Nakkab, Jasmine R         13 LIAC-MR              1:07.40    1:07.80 SILV   
       32.77  1:07.80                                                      
  3 Hall, Julia M             13 LIAC-MR              1:07.13    1:08.31 SILV   
       33.30  1:08.31                                                      
  4 Nicpon, Catherine         13 LBA-MR               1:07.11    1:10.01 SILV   
       33.48  1:10.01                                                      
  5 Galiatsatos, Diana        14 BBSC-MR              1:08.41    1:10.26 SILV   
       34.02  1:10.26                                                      
  6 Noonan, Kristen N         14 Express Swimming-MR  1:07.30    1:11.42 SILV   
       34.45  1:11.42                                                      
  7 Rush, Meaghan C           14 LIAC-MR              1:09.84    1:11.44 SILV   
       35.05  1:11.44                                                      
  8 Alton, Erin               13 LBA-MR               1:12.81    1:11.66 SILV   
       34.76  1:11.66                                                      
  9 Gruber, Alexandra JO J    14 LBA-MR               1:11.49    1:12.51 SILV   
       35.70  1:12.51                                                      
 10 Maggio, Emily C           13 Express Swimming-MR  1:09.31    1:13.77 SILV   
       35.88  1:13.77                                                      
 11 Greco, Sarah G            14 LIAC-MR              1:13.89    1:13.85 SILV   
       36.02  1:13.85                                                      
 12 Pan, Karen                13 Express Swimming-MR  1:15.12    1:14.16 SILV   
       36.48  1:14.16                                                      
 13 Kaplan, Brooke M          13 LIAC-MR              1:13.41    1:15.22 SILV   
       36.68  1:15.22                                                      
AGE - Division  
  1 Gargiulo, Maria C         13 Express Swimming-MR  1:16.78    1:18.77        
       38.08  1:18.77                                                      
  2 Farrell, Greta M          13 Express Swimming-MR  1:16.78    1:18.86        
       38.53  1:18.86                                                      
  3 McNelis, Kara             14 Express Swimming-MR  1:17.49    1:20.14        
       39.40  1:20.14                                                      
  4 Maley, Sarah J            13 LIAC-MR              1:21.05    1:20.29        
       39.03  1:20.29                                                      
  5 Gruber, Jacqueline R      13 LBA-MR               1:18.07    1:21.50        
       39.68  1:21.50                                                      
  6 Stanis, Kristen T         14 Express Swimming-MR  1:26.77    1:22.10        
       39.99  1:22.10                                                      
  7 Stocklin, Michelle C      13 Express Swimming-MR  1:20.79    1:22.35        
       40.25  1:22.35                                                      
  8 Chang, Katie              13 Express Swimming-MR  1:21.06    1:23.59        
       39.67  1:23.59                                                      
  9 McAuliffe, Cecelia        13 LBA-MR               1:20.70    1:25.00        
 10 Pacult, Anna              13 LIND-MR              1:27.30    1:25.87        
       41.03  1:25.87                                                      
 11 Tanchuck, Sarah K         13 Express Swimming-MR  1:30.16    1:27.14        
       42.57  1:27.14                                                      
 12 Kearns, Bridget M         14 LBA-MR               1:25.75    1:28.84        
       42.97  1:28.84                                                      
 13 Mc Carthy, Shannon K      13 BBSC-MR              1:22.02    1:32.28        
       44.02  1:32.28                                                      
 14 Donovan, Jane A           13 BBSC-MR              1:35.86    1:36.78        
       45.87  1:36.78                                                      
 15 Rivera, Alexis            13 Express Swimming-MR  1:38.73    1:37.99        
       45.39  1:37.99                                                      
 16 Feiler, Cara              13 LBA-MR               1:50.00    1:53.25        
 -- Pereira, Nicole V         13 LIAC-MR              1:13.01        SCR        
 -- Henry, Sarah A            13 Express Swimming-MR  1:14.12        SCR        
 -- NA, Diane                 14 Express Swimming-MR  1:10.15        SCR        
 -- McKenzie, Loren A         13 Express Swimming-MR  1:07.14        SCR        
 -- Kaplan, Paige E           13 LIAC-MR              1:09.16        SCR        
 -- Mirro, Dana N             14 LIAC-MR              1:22.56        SCR        
 -- Boyko, Jaime P            14 LIAC-MR              1:10.88        SCR        
 
Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        2:22.59  JO
        2:22.60  QUAL
        2:48.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Barbosa, Tabitha S        14 LIAC-MR              2:23.99    2:19.68 JO+    
       32.99  1:08.37  1:44.15  2:19.68                                    
SILV - Division  
  1 Hall, Julia M             13 LIAC-MR              2:25.38    2:27.48 SILV   
       35.38  1:13.27  1:50.79  2:27.48                                    
  2 Nakkab, Jasmine R         13 LIAC-MR              2:24.07    2:27.92 SILV   
       33.60  1:10.50  1:49.33  2:27.92                                    
  3 Noonan, Kristen N         14 Express Swimming-MR  2:25.21    2:34.67 SILV   
       36.36  1:16.35  1:57.09  2:34.67                                    
  4 Alton, Erin               13 LBA-MR               2:36.84    2:35.11 SILV   
       35.48  1:14.76  1:55.00  2:35.11                                    
  5 Marasco, Rachel J         13 Express Swimming-MR  2:33.22    2:36.04 SILV   
       37.46  1:17.11  1:57.57  2:36.04                                    
  6 Sutherland, Dina E        14 LIAC-MR              2:35.22    2:36.43 SILV   
       37.46  1:17.58  1:58.11  2:36.43                                    
  7 Galiatsatos, Diana        14 BBSC-MR              2:28.00    2:36.97 SILV   
       37.44  1:17.10  1:57.89  2:36.97                                    
  8 Greco, Sarah G            14 LIAC-MR              2:33.24    2:37.55 SILV   
       36.52  1:16.40  1:57.00  2:37.55                                    
  9 Maggio, Emily C           13 Express Swimming-MR  2:36.91    2:38.31 SILV   
       36.40  1:15.99  1:57.83  2:38.31                                    
 10 Kaplan, Brooke M          13 LIAC-MR              2:35.63    2:38.72 SILV   
       37.38  1:17.60  1:58.56  2:38.72                                    
 11 Rush, Meaghan C           14 LIAC-MR              2:40.00    2:39.08 SILV   
       37.12  1:18.43  2:01.06  2:39.08                                    
 12 Ricketts, Amelia S        14 LIAC-MR              2:37.52    2:39.99 SILV   
       38.79  1:18.56  1:59.43  2:39.99                                    
 13 Villani, Claire M         13 LIAC-MR              2:38.09    2:40.38 SILV   
       39.49  1:19.89  2:00.55  2:40.38                                    
 14 White, Sarah E            14 Express Swimming-MR  2:48.68    2:42.51 SILV   
       38.37  1:19.36  2:01.01  2:42.51                                    
 15 Dreiss, Danielle M        14 Express Swimming-MR  2:39.90    2:42.66 SILV   
       38.50  1:19.85  2:02.14  2:42.66                                    
 16 Josiah, Katherine M       13 Express Swimming-MR  2:44.46    2:43.35 SILV   
       38.23  1:20.05  2:02.21  2:43.35                                    
 17 Farrell, Greta M          13 Express Swimming-MR  2:41.52    2:45.13 SILV   
       37.66  1:18.91  2:02.22  2:45.13                                    
 18 McNelis, Kara             14 Express Swimming-MR  2:44.75    2:47.56 SILV   
       39.73  1:22.82  2:05.82  2:47.56                                    
 19 Vani, Jacqueline J        13 Express Swimming-MR  2:46.42    2:48.52 SILV   
       40.81           2:07.86  2:48.52                                    
AGE - Division  
  1 Maley, Sarah J            13 LIAC-MR              2:53.48    2:49.62        
       40.83  1:24.00  2:07.64  2:49.62                                    
  2 Gargiulo, Maria C         13 Express Swimming-MR  2:50.37    2:50.58        
       39.65  1:22.96  2:08.16  2:50.58                                    
  3 Gruber, Jacqueline R      13 LBA-MR               2:47.23    2:52.55        
       40.58  1:24.07  2:09.55  2:52.55                                    
  4 Stocklin, Michelle C      13 Express Swimming-MR  2:50.00    2:55.81        
       40.81  1:24.15  2:10.27  2:55.81                                    
  5 Stanis, Kristen T         14 Express Swimming-MR  3:06.76    2:56.36        
       41.80  1:27.50  2:13.36  2:56.36                                    
  6 Chase, Christina          13 LBA-MR               2:54.17    3:00.84        
       43.71           2:15.82  3:00.84                                    
  7 Tanchuck, Sarah K         13 Express Swimming-MR  3:10.00    3:04.96        
       42.92  1:29.60  2:19.37  3:04.96                                    
  8 Kearns, Bridget M         14 LBA-MR               2:55.91    3:04.99        
       44.26  1:30.83  2:18.11  3:04.99                                    
  9 Mc Carthy, Shannon K      13 BBSC-MR              3:05.12    3:11.44        
       42.67  1:31.43  2:21.92  3:11.44                                    
 10 Donovan, Jane A           13 BBSC-MR              3:29.16    3:21.46        
       46.96  1:39.27  2:32.24  3:21.46                                    
 -- Chang, Katie              13 Express Swimming-MR  2:52.07         DQ        
      Non-continuous turning action
       40.56  1:25.28  2:10.18       DQ                                    
Non-Award Division  
 -- Silverman, Andi J         13 Express Swimming-MR  3:15.00         DQ        
      Did not finish
       38.37  1:21.58  1:37.79                                             
 -- Gruber, Alexandra JO J    14 LBA-MR               2:31.20         DQ        
      No touch at turn
       36.46  1:15.33  1:54.88                                             
 -- Pereira, Nicole V         13 LIAC-MR              2:39.99         NS        
 -- Kaplan, Paige E           13 LIAC-MR              2:24.26         NS        
 -- Pacult, Anna              13 LIND-MR              3:08.84        SCR        
 -- Pan, Karen                13 Express Swimming-MR  2:42.28        SCR        
 -- Mirro, Dana N             14 LIAC-MR              2:54.18        SCR        
 -- NA, Diane                 14 Express Swimming-MR  2:32.72        SCR        
 -- Boyko, Jaime P            14 LIAC-MR              2:32.44        SCR        
 -- Graham, Katie M           14 Express Swimming-MR  3:02.49        SCR        
 -- McGrath, Deirdre R        13 Express Swimming-MR  2:49.07        SCR        
 -- McKenzie, Loren A         13 Express Swimming-MR  2:31.50        SCR        
 
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:16.49  JO
        1:16.50  QUAL
        1:26.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Ren, Isabel T             13 LIAC-MR              1:21.38    1:18.83 SILV   
       37.20  1:18.83                                                      
  2 Hall, Julia M             13 LIAC-MR              1:17.77    1:19.11 SILV   
       38.81  1:19.11                                                      
  3 Kallansrude, Kaitlyn S    13 Express Swimming-MR  1:17.88    1:19.20 SILV   
       38.04  1:19.20                                                      
  4 Pan, Karen                13 Express Swimming-MR  1:20.83    1:19.61 SILV   
       37.89  1:19.61                                                      
  5 Nash, Jennifer            14 LBA-MR               1:16.59    1:19.79 SILV   
       37.47  1:19.79                                                      
  6 Vani, Jacqueline J        13 Express Swimming-MR  1:18.05    1:20.36 SILV   
       38.61  1:20.36                                                      
  7 Marasco, Rachel J         13 Express Swimming-MR  1:24.34    1:23.39 SILV   
       40.20  1:23.39                                                      
  8 Kaplan, Brooke M          13 LIAC-MR              1:23.72    1:25.75 SILV   
       39.61  1:25.75                                                      
  9 Gargiulo, Maria C         13 Express Swimming-MR  1:29.13    1:26.01 SILV+  
       41.06  1:26.01                                                      
 10 Greco, Sarah G            14 LIAC-MR              1:22.59    1:26.10 SILV   
       39.80  1:26.10                                                      
 11 Alton, Erin               13 LBA-MR               1:28.13    1:26.45 SILV+  
       41.31  1:26.45                                                      
 12 Lizzio, Corinne M         13 BBSC-MR              1:28.64    1:26.54 SILV+  
       40.76  1:26.54                                                      
AGE - Division  
  1 Chase, Christina          13 LBA-MR               1:27.58    1:28.54        
       42.27  1:28.54                                                      
  2 Maley, Sarah J            13 LIAC-MR              1:40.00    1:32.91        
       44.09  1:32.91                                                      
  3 Pacult, Anna              13 LIND-MR              1:36.37    1:33.58        
       44.20  1:33.58                                                      
  4 Chang, Katie              13 Express Swimming-MR  1:30.92    1:34.21        
       44.42  1:34.21                                                      
  5 Donovan, Jane A           13 BBSC-MR              1:39.21    1:35.75        
       45.18  1:35.75                                                      
  6 McAuliffe, Cecelia        13 LBA-MR               1:37.42    1:39.46        
       47.60  1:39.46                                                      
  7 Tanchuck, Sarah K         13 Express Swimming-MR  1:42.64    1:40.65        
       47.20  1:40.65                                                      
  8 Mc Carthy, Shannon K      13 BBSC-MR              1:47.12    1:43.40        
       48.28  1:43.40                                                      
  9 Bredekamp, Sierra F       14 LIND-MR              1:42.10    1:46.19        
       50.99  1:46.19                                                      
 10 Rivera, Alexis            13 Express Swimming-MR  1:46.58    1:51.00        
       51.67  1:51.00                                                      
 11 Qointero, Mariajose H     13 LBA-MR               2:00.00    1:52.29        
       53.18  1:52.29                                                      
 -- Pereira, Nicole V         13 LIAC-MR              1:21.64        SCR        
 -- Graham, Katie M           14 Express Swimming-MR  1:29.43        SCR        
 -- Henry, Sarah A            13 Express Swimming-MR  1:29.76        SCR        
 
Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        2:42.99  JO
        2:43.00  QUAL
        3:02.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Barbosa, Tabitha S        14 LIAC-MR              2:43.42    2:44.13 SILV   
       36.23  1:17.65  2:00.43  2:44.13                                    
  2 Bamba, Katrina M          14 LIAC-MR              2:45.73    2:48.03 SILV   
       38.40  1:20.95  2:04.65  2:48.03                                    
  3 Nash, Jennifer            14 LBA-MR               2:44.51    2:50.47 SILV   
       39.77  1:22.51  2:07.05  2:50.47                                    
  4 McGrath, Deirdre R        13 Express Swimming-MR  2:49.07    2:52.97 SILV   
       39.06  1:23.67  2:09.20  2:52.97                                    
  5 Hall, Julia M             13 LIAC-MR              2:49.27    2:53.19 SILV   
       39.45  1:24.91  2:10.02  2:53.19                                    
  6 Ren, Isabel T             13 LIAC-MR              3:15.00    2:53.94 SILV+  
       39.64  1:24.73  2:09.41  2:53.94                                    
  7 Vani, Jacqueline J        13 Express Swimming-MR  2:52.88    3:00.12 SILV   
       40.56  1:27.05  2:13.60  3:00.12                                    
  8 Nakkab, Jasmine R         13 LIAC-MR              2:54.77    3:00.31 SILV   
       39.15  1:24.94  2:12.79  3:00.31                                    
AGE - Division  
  1 Dreiss, Danielle M        14 Express Swimming-MR  2:59.49    3:05.68        
       42.88  1:31.03  2:19.52  3:05.68                                    
  2 Gargiulo, Maria C         13 Express Swimming-MR  3:04.53    3:05.90        
       42.17  1:29.34  2:18.87  3:05.90                                    
  3 Kaplan, Brooke M          13 LIAC-MR              2:55.62    3:07.02        
       43.25  1:30.49  2:19.05  3:07.02                                    
  4 Marasco, Rachel J         13 Express Swimming-MR  2:56.04    3:07.50        
       43.17  1:31.97  2:21.21  3:07.50                                    
  5 Rush, Meaghan C           14 LIAC-MR              3:17.65    3:11.46        
       43.50  1:31.05  2:21.80  3:11.46                                    
  6 Chase, Christina          13 LBA-MR               3:06.14    3:11.80        
       43.80  1:32.82  2:22.60  3:11.80                                    
  7 Farrell, Greta M          13 Express Swimming-MR  3:12.75    3:12.66        
       43.46  1:32.72  2:24.10  3:12.66                                    
  8 Villani, Claire M         13 LIAC-MR              3:08.60    3:15.61        
       43.96  1:35.03  2:26.12  3:15.61                                    
  9 Chang, Katie              13 Express Swimming-MR  3:14.93    3:16.46        
       45.36  1:35.64  2:26.02  3:16.46                                    
 10 Maley, Sarah J            13 LIAC-MR              3:10.00    3:23.68        
       47.48  1:39.25  2:31.57  3:23.68                                    
 11 Galiatsatos, Diana        14 BBSC-MR              3:16.89    3:25.16        
       46.39  1:40.23  2:32.71  3:25.16                                    
 12 Donovan, Jane A           13 BBSC-MR              3:33.28    3:30.83        
       48.69  1:43.23  2:39.94  3:30.83                                    
 13 McNelis, Kara             14 Express Swimming-MR  3:27.06    3:33.09        
       46.67  1:41.20  2:36.76  3:33.09                                    
 14 Mc Carthy, Shannon K      13 BBSC-MR              3:47.15    3:50.02        
       48.65  1:48.03  2:50.48  3:50.02                                    
Non-Award Division  
 -- Greco, Sarah G            14 LIAC-MR              3:05.06        DFS        
      Declared false start
 -- Pereira, Nicole V         13 LIAC-MR              2:54.21         NS        
 -- Noonan, Kristen N         14 Express Swimming-MR  3:08.27        SCR        
 -- Graham, Katie M           14 Express Swimming-MR  3:05.03        SCR        
 -- Pacult, Anna              13 LIND-MR              3:27.65        SCR        
 -- Bredekamp, Sierra F       14 LIND-MR              3:39.56        SCR        
 -- Boyko, Jaime P            14 LIAC-MR              3:07.40        SCR        
 -- Mirro, Dana N             14 LIAC-MR              3:17.01        SCR        
 -- Pan, Karen                13 Express Swimming-MR  2:57.15        SCR        
 -- NA, Diane                 14 Express Swimming-MR  2:52.59        SCR        
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:05.69  JO
        1:05.70  QUAL
        1:14.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Nakkab, Jasmine R         13 LIAC-MR              1:06.90    1:05.14 JO+    
       30.76  1:05.14                                                      
SILV - Division  
  1 Palumbo, Jamie N          13 Express Swimming-MR  1:06.65    1:06.47 SILV   
       30.73  1:06.47                                                      
  2 Sutherland, Dina E        14 LIAC-MR              1:08.53    1:07.48 SILV   
       31.21  1:07.48                                                      
  3 Villani, Claire M         13 LIAC-MR              1:15.24    1:12.06 SILV+  
       33.55  1:12.06                                                      
  4 Ren, Isabel T             13 LIAC-MR              1:15.67    1:12.33 SILV+  
       33.41  1:12.33                                                      
  5 Josiah, Katherine M       13 Express Swimming-MR  1:13.52    1:13.14 SILV   
       33.75  1:13.14                                                      
  6 Rush, Meaghan C           14 LIAC-MR              1:15.69    1:13.79 SILV+  
       16.82  1:13.79                                                      
AGE - Division  
  1 Lizzio, Corinne M         13 BBSC-MR              1:17.63    1:14.96        
       33.96  1:14.96                                                      
  2 Stocklin, Michelle C      13 Express Swimming-MR  1:15.90    1:15.31        
       33.94  1:15.31                                                      
  3 Li, Diane G               14 LIAC-MR              1:15.00    1:15.44        
       35.13  1:15.44                                                      
  4 Ricketts, Amelia S        14 LIAC-MR              1:16.49    1:16.08        
       34.74  1:16.08                                                      
  5 Galiatsatos, Diana        14 BBSC-MR              1:17.82    1:17.42        
       36.78  1:17.42                                                      
  6 Maggio, Emily C           13 Express Swimming-MR  1:12.18    1:17.53        
       34.26  1:17.53                                                      
  7 White, Sarah E            14 Express Swimming-MR  1:21.03    1:18.04        
       36.34  1:18.04                                                      
  8 Pan, Karen                13 Express Swimming-MR  1:18.30    1:18.35        
       34.72  1:18.35                                                      
  9 Noonan, Kristen N         14 Express Swimming-MR  1:19.86    1:18.95        
       35.79  1:18.95                                                      
 10 Silverman, Andi J         13 Express Swimming-MR  1:26.00    1:21.28        
       35.71  1:21.28                                                      
 11 Stanis, Kristen T         14 Express Swimming-MR  1:25.43    1:27.82        
       39.49  1:27.82                                                      
 12 Gruber, Jacqueline R      13 LBA-MR               1:29.80    1:28.66        
       40.96  1:28.66                                                      
 13 Kearns, Bridget M         14 LBA-MR               1:28.63    1:34.55        
       42.56  1:34.55                                                      
 14 Maley, Sarah J            13 LIAC-MR              1:37.05    1:36.58        
       44.55  1:36.58                                                      
 15 McAuliffe, Michele        13 LBA-MR               1:44.32    1:48.44        
       47.17  1:48.44                                                      
 -- NA, Diane                 14 Express Swimming-MR  1:09.13        SCR        
 -- Pereira, Nicole V         13 LIAC-MR              1:18.87        SCR        
 -- Henry, Sarah A            13 Express Swimming-MR  1:07.72        SCR        
 -- McKenzie, Loren A         13 Express Swimming-MR  1:16.00        SCR        
 -- Boyko, Jaime P            14 LIAC-MR              1:09.54        SCR        
 
Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        2:30.99  JO
        2:31.00  QUAL
        2:42.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Barbosa, Tabitha S        14 LIAC-MR              2:36.24    2:29.09 JO+    
       31.48  1:09.48  1:49.26  2:29.09                                    
SILV - Division  
  1 Sutherland, Dina E        14 LIAC-MR              2:54.27    2:35.15 SILV+  
       33.35  1:13.17  1:54.78  2:35.15                                    
  2 Bamba, Katrina M          14 LIAC-MR              2:39.29    2:42.09 SILV   
       35.44  1:15.92  1:58.77  2:42.09                                    
AGE - Division  
  1 Villani, Claire M         13 LIAC-MR              2:48.18    2:43.58        
       35.03  1:16.38  1:59.43  2:43.58                                    
  2 Josiah, Katherine M       13 Express Swimming-MR  2:50.00    2:44.23        
       35.43  1:17.38  2:01.07  2:44.23                                    
  3 Marasco, Rachel J         13 Express Swimming-MR  2:50.00    2:46.05        
       37.66  1:20.52  2:04.85  2:46.05                                    
  4 Li, Diane G               14 LIAC-MR              2:57.27    2:46.98        
       37.79  1:19.98  2:03.47  2:46.98                                    
  5 Rush, Meaghan C           14 LIAC-MR              2:51.57    2:51.13        
       37.30  1:20.76  2:05.85  2:51.13                                    
  6 McGrath, Deirdre R        13 Express Swimming-MR  2:45.00    2:53.68        
       36.01  1:20.29  2:07.34  2:53.68                                    
  7 Galiatsatos, Diana        14 BBSC-MR              2:55.00    2:54.46        
       36.99  1:22.48  2:10.52  2:54.46                                    
  8 Noonan, Kristen N         14 Express Swimming-MR  3:06.67    2:55.11        
       38.09  1:24.08  2:10.67  2:55.11                                    
  9 Ricketts, Amelia S        14 LIAC-MR              3:02.69    3:00.53        
       38.02  1:22.34  2:10.92  3:00.53                                    
 10 Greco, Sarah G            14 LIAC-MR              3:00.96    3:02.25        
       36.76  1:21.02  2:10.59  3:02.25                                    
 11 Maggio, Emily C           13 Express Swimming-MR  2:56.77    3:05.17        
       36.64  1:23.67  2:15.89  3:05.17                                    
 12 Gruber, Jacqueline R      13 LBA-MR               3:30.00    3:11.92        
       40.85  1:31.02  2:22.40  3:11.92                                    
 13 Kaplan, Brooke M          13 LIAC-MR              3:15.00    3:15.61        
       40.56  1:28.03  2:22.61  3:15.61                                    
 14 Kearns, Bridget M         14 LBA-MR               3:15.74    3:26.62        
       43.07  1:35.87  2:30.89  3:26.62                                    
 -- Boyko, Jaime P            14 LIAC-MR              2:41.66        SCR        
 
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
        2:23.49  JO
        2:23.50  QUAL
        2:47.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Nakkab, Jasmine R         13 LIAC-MR              2:25.10    2:24.78 SILV   
       31.41  1:08.62  1:52.20  2:24.78                                    
  2 Sutherland, Dina E        14 LIAC-MR              2:29.42    2:26.22 SILV   
       32.54  1:11.74  1:51.88  2:26.22                                    
  3 Ren, Isabel T             13 LIAC-MR              2:27.55    2:26.95 SILV   
       33.08  1:08.02  1:52.38  2:26.95                                    
  4 Palumbo, Jamie N          13 Express Swimming-MR  2:26.13    2:32.81 SILV   
       31.88  1:11.00  1:58.17  2:32.81                                    
  5 Marasco, Rachel J         13 Express Swimming-MR  2:34.72    2:35.03 SILV   
       34.01  1:13.10  2:00.44  2:35.03                                    
  6 Li, Diane G               14 LIAC-MR              2:34.73    2:38.53 SILV   
       35.64  1:17.12  1:59.98  2:38.53                                    
  7 Greco, Sarah G            14 LIAC-MR              2:37.00    2:39.36 SILV   
       34.35  1:13.95  2:01.79  2:39.36                                    
  8 Kaplan, Brooke M          13 LIAC-MR              2:38.92    2:42.24 SILV   
       37.95  1:18.78  2:05.72  2:42.24                                    
  9 Galiatsatos, Diana        14 BBSC-MR              2:38.46    2:42.83 SILV   
       36.01  1:16.27  2:07.51  2:42.83                                    
 10 Vani, Jacqueline J        13 Express Swimming-MR  2:33.42    2:43.32 SILV   
       38.59  1:21.35  2:06.17  2:43.32                                    
 11 Ricketts, Amelia S        14 LIAC-MR              2:44.09    2:44.06 SILV   
       35.13  1:15.63  2:09.65  2:44.06                                    
 12 Josiah, Katherine M       13 Express Swimming-MR  2:54.96    2:45.60 SILV+  
       34.53  1:16.57  2:08.96  2:45.60                                    
 13 Kallansrude, Kaitlyn S    13 Express Swimming-MR  2:43.77    2:47.51 SILV   
       37.69  1:22.10  2:09.08  2:47.51                                    
AGE - Division  
  1 White, Sarah E            14 Express Swimming-MR  2:44.96    2:48.18        
       34.12  1:16.20  2:08.34  2:48.18                                    
  2 McNelis, Kara             14 Express Swimming-MR  2:48.76    2:51.51        
       39.86  1:21.67  2:14.67  2:51.51                                    
  3 McAuliffe, Cecelia        13 LBA-MR               3:00.01    3:06.03        
       42.65  1:30.05  2:25.99  3:06.03                                    
  4 Bredekamp, Sierra F       14 LIND-MR              3:29.98    3:27.90        
       45.92  1:43.26  2:42.71  3:27.90                                    
 -- McAuliffe, Michele        13 LBA-MR               3:20.87         DQ        
      Not on back off wall - back
       49.68  1:39.39  2:43.79       DQ                                    
Non-Award Division  
 -- Silverman, Andi J         13 Express Swimming-MR  2:45.00         NS        
 -- Villani, Claire M         13 LIAC-MR              2:39.59         NS        
 -- Henry, Sarah A            13 Express Swimming-MR  2:32.36        SCR        
 -- McKenzie, Loren A         13 Express Swimming-MR  2:31.38        SCR        
 -- NA, Diane                 14 Express Swimming-MR  2:30.32        SCR        
 -- Graham, Katie M           14 Express Swimming-MR  2:57.42        SCR        
 -- Mirro, Dana N             14 LIAC-MR              2:55.10        SCR        
 
Girls 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
        5:06.99  JO
        5:07.00  QUAL
        5:38.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Palumbo, Jamie N          13 Express Swimming-MR  5:15.62    5:17.33 SILV   
       31.37  1:09.32  1:49.62  2:28.93  3:16.32  4:04.98  4:41.47  5:17.33
  2 Marasco, Rachel J         13 Express Swimming-MR  5:23.70    5:29.32 SILV   
       34.70  1:16.92  1:58.37  2:38.34  3:27.33  4:15.90  4:53.48  5:29.32
  3 Galiatsatos, Diana        14 BBSC-MR              5:43.68    5:32.04 SILV+  
       34.83  1:17.06  1:58.11  2:38.40  3:30.36  4:20.72  4:57.84  5:32.04
  4 Kaplan, Brooke M          13 LIAC-MR              6:45.00    5:38.55 SILV+  
       36.76  1:23.01  2:05.29  2:47.57  3:34.33  4:23.25  5:00.96  5:38.55
AGE - Division  
  1 Greco, Sarah G            14 LIAC-MR              5:40.00    5:40.75        
       36.20  1:19.08  2:02.69  2:45.25  3:33.93  4:23.55  5:02.43  5:40.75
  2 Chase, Christina          13 LBA-MR               6:05.62    6:14.95        
       41.70  1:33.74           3:08.18  3:58.46  4:51.49  6:14.95         
 -- Boyko, Jaime P            14 LIAC-MR              5:33.04        SCR        
 -- Nash, Jennifer            14 LBA-MR               5:09.26        SCR        
 -- Noonan, Kristen N         14 Express Swimming-MR  5:21.02        SCR        
 
Girls 15-18 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          26.59  JO
          26.60  QUAL
          28.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Moody, Bridget M          15 LIAC-MR                26.85      27.18 SILV   
  2 Winkler, Erika L          15 LIAC-MR                   NT      27.27 SILV   
  3 Senken, Natasha L         15 LIAC-MR                27.40      27.50 SILV   
  4 Terzano, Gabby J          17 LIAC-MR                27.87      27.58 SILV   
  5 Ryan, Katie C             16 LIAC-MR                26.76      27.66 SILV   
  6 Lai, Diana Y              15 Express Swimming-MR    27.93      27.82 SILV   
  7 Lee, Rose M               15 LIAC-MR                27.53      27.96 SILV   
  8 Gambo, Elizabeth L        16 BBSC-MR                28.59      27.99 SILV+  
  9 Kranis, Genna R           15 LIAC-MR                27.77      28.16 SILV   
 10 Yanar, Melanie            15 Express Swimming-MR    28.06      28.23 SILV   
 11 Gibbons, Nicolette L      15 LIAC-MR                27.74      28.28 SILV   
 12 Pereira, Ellyshia C       16 LIAC-MR                28.02      28.35 SILV   
AGE - Division  
  1 Jiang, Jasmine            15 LIAC-MR                28.21      28.79        
  2 Dans, Miesha K            16 Express Swimming-MR    28.17      28.81        
  3 LI, Justine               15 Express Swimming-MR    29.03      29.20        
  4 Ferreri, Kiley M          15 Express Swimming-MR    29.06      29.21        
  5 DiPreta, Stephanie N      16 LIAC-MR                28.62      29.42        
  6 Palladino, Erica L        16 Express Swimming-MR    29.78      29.47        
  7 Zoll, Christina M         15 BBSC-MR                30.32      29.66        
  8 Balder, Ashley L          16 BBSC-MR                29.68      29.71        
  9 DeStefano, Tori Lynne     16 LBA-MR                 28.25      29.77        
 10 Kessler, Danielle S       15 BBSC-MR                30.19      30.09        
 11 Leonardo, Alex R          15 LIAC-MR                29.15      30.30        
 12 Zaccone, Victoria M       16 BBSC-MR                30.18      30.46        
 13 Dawideit, Megan R         15 BBSC-MR                31.45      30.49        
 14 Banzer, Lauren M          15 BBSC-MR                31.09      30.59        
 15 Kearns, Emily R           16 LBA-MR                 30.81      31.04        
 16 Rosenbaum, Ashley N       16 BBSC-MR                30.81      31.23        
 -- Pyros, Alexandra          18 Farmingdale-MR         30.79        SCR        
 -- Littell, Julianne L       18 Farmingdale-MR         31.52        SCR        
 -- Lindahl, Stephanie        16 Express Swimming-MR    27.55        SCR        
 -- Harvey, Diana M           16 LIAC-MR                27.52        SCR        
 -- Jacobsen, Ginger M        17 Express Swimming-MR    28.52        SCR        
 -- Lei, Justine              15 Express Swimming-MR    28.87        SCR        
 -- Kallansrude, Kimberly L   16 Express Swimming-MR    28.42        SCR        
 -- Tusa, Kayla M             15 Express Swimming-MR    29.35        SCR        
 -- Pak, Julie                16 LIAC-MR                28.33        SCR        
 -- Tusa, JoAna F             17 Express Swimming-MR    28.45        SCR        
 -- Manfre, Victoria E        15 LIAC-MR                30.43        SCR        
 
Girls 15-18 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          57.79  JO
          57.80  QUAL
        1:03.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Winkler, Erika L          15 LIAC-MR                58.48      58.55 SILV   
       28.91    58.55                                                      
  2 Terzano, Gabby J          17 LIAC-MR                58.99      59.04 SILV   
       28.78    59.04                                                      
  3 Senken, Natasha L         15 LIAC-MR                59.57      59.74 SILV   
       28.66    59.74                                                      
  4 Gibbons, Nicolette L      15 LIAC-MR                59.22      59.88 SILV   
       28.76    59.88                                                      
  5 Lai, Diana Y              15 Express Swimming-MR  1:00.21    1:00.59 SILV   
       28.39  1:00.59                                                      
  6 Pereira, Ellyshia C       16 LIAC-MR              1:01.51    1:01.61 SILV   
       29.19  1:01.61                                                      
  7 Jiang, Jasmine            15 LIAC-MR              1:01.95    1:02.11 SILV   
       29.54  1:02.11                                                      
  8 Yanar, Melanie            15 Express Swimming-MR  1:01.53    1:02.42 SILV   
       29.68  1:02.42                                                      
  9 LI, Justine               15 Express Swimming-MR  1:08.13    1:02.62 SILV+  
       29.64  1:02.62                                                      
 10 Gambo, Elizabeth L        16 BBSC-MR              1:02.55    1:03.27 SILV   
       29.32  1:03.27                                                      
 -- Lee, Rose M               15 LIAC-MR              1:01.39         DQ        
      False start
       29.36       DQ                                                      
AGE - Division  
  1 Dans, Miesha K            16 Express Swimming-MR  1:00.36    1:03.94        
       29.54  1:03.94                                                      
  2 Kessler, Danielle S       15 BBSC-MR              1:05.98    1:03.98        
       30.98  1:03.98                                                      
  3 Balder, Ashley L          16 BBSC-MR              1:03.76    1:04.08        
       30.85  1:04.08                                                      
  4 Banzer, Lauren M          15 BBSC-MR              1:04.21    1:04.31        
       32.41  1:04.31                                                      
  5 Zoll, Christina M         15 BBSC-MR              1:05.10    1:04.34        
       31.22  1:04.34                                                      
  6 Leonardo, Alex R          15 LIAC-MR              1:05.32    1:04.56        
       31.26  1:04.56                                                      
  7 Palladino, Erica L        16 Express Swimming-MR  1:05.02    1:04.91        
       31.36  1:04.91                                                      
  8 Zaccone, Victoria M       16 BBSC-MR              1:08.06    1:05.72        
       31.97  1:05.72                                                      
  9 Filardi, Victoria L       16 LIAC-MR              1:05.00    1:06.25        
       32.00  1:06.25                                                      
 10 Kearns, Emily R           16 LBA-MR               1:06.84    1:07.11        
       32.29  1:07.11                                                      
 11 Karcher, Rebecca E        16 LIAC-MR              1:05.26    1:07.36        
       31.88  1:07.36                                                      
 12 Rosenbaum, Ashley N       16 BBSC-MR              1:07.75    1:08.24        
       31.82  1:08.24                                                      
Non-Award Division  
 -- DeStefano, Tori Lynne     16 LBA-MR               1:02.06         NS        
 -- Jacobsen, Ginger M        17 Express Swimming-MR  1:01.94        SCR        
 -- Lindahl, Stephanie        16 Express Swimming-MR    57.89        SCR        
 -- Tusa, Kayla M             15 Express Swimming-MR  1:05.67        SCR        
 -- Harvey, Diana M           16 LIAC-MR                59.43        SCR        
 -- Littell, Julianne L       18 Farmingdale-MR       1:08.73        SCR        
 -- Pyros, Alexandra          18 Farmingdale-MR       1:08.22        SCR        
 -- DiPreta, Stephanie N      16 LIAC-MR              1:00.29        SCR        
 -- Manfre, Victoria E        15 LIAC-MR              1:05.78        SCR        
 -- Kranis, Genna R           15 LIAC-MR                58.61        SCR        
 -- Barcklow, Gabrielle       15 Express Swimming-MR    58.47        SCR        
 -- Pak, Julie                16 LIAC-MR              1:00.97        SCR        
 
Girls 15-18 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:04.49  JO
        2:04.50  QUAL
        2:16.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Senken, Natasha L         15 LIAC-MR              2:07.59    2:05.67 SILV   
       28.85  1:00.86  1:33.61  2:05.67                                    
  2 Gibbons, Nicolette L      15 LIAC-MR              2:05.75    2:05.80 SILV   
       28.90  1:00.58  1:33.45  2:05.80                                    
  3 Terzano, Gabby J          17 LIAC-MR              2:08.85    2:09.12 SILV   
       29.92  1:02.40  1:35.91  2:09.12                                    
  4 Ryan, Katie C             16 LIAC-MR              2:06.71    2:10.36 SILV   
       28.94  1:01.70  1:36.29  2:10.36                                    
  5 Barcklow, Gabrielle       15 Express Swimming-MR  2:11.26    2:11.96 SILV   
       28.53  1:00.89  1:35.85  2:11.96                                    
  6 Schefer, Allison M        16 LIAC-MR              2:15.83    2:13.11 SILV   
       31.61  1:04.85  1:38.88  2:13.11                                    
AGE - Division  
  1 Kessler, Danielle S       15 BBSC-MR              2:25.70    2:16.84        
       31.44  1:06.20  1:42.18  2:16.84                                    
  2 Lai, Diana Y              15 Express Swimming-MR  2:20.27    2:17.57        
       31.75  1:06.92  1:43.02  2:17.57                                    
  3 LI, Justine               15 Express Swimming-MR  2:19.50    2:17.83        
       31.74  1:06.37  1:42.60  2:17.83                                    
  4 Zoll, Christina M         15 BBSC-MR              2:20.82    2:17.87        
       33.39  1:08.49  1:43.65  2:17.87                                    
  5 Pereira, Ellyshia C       16 LIAC-MR              2:13.80    2:18.81        
       32.03  1:07.32  1:43.48  2:18.81                                    
  6 Palladino, Erica L        16 Express Swimming-MR  2:18.40    2:18.87        
       32.38  1:07.73  1:43.99  2:18.87                                    
  7 Balder, Ashley L          16 BBSC-MR              2:17.03    2:18.99        
       32.04  1:06.96  1:43.13  2:18.99                                    
  8 Yanar, Melanie            15 Express Swimming-MR  2:19.28    2:19.53        
       31.98  1:07.10  1:43.87  2:19.53                                    
  9 Leonardo, Alex R          15 LIAC-MR              2:14.69    2:19.59        
       31.55  1:06.72  1:43.40  2:19.59                                    
 10 Jiang, Jasmine            15 LIAC-MR              2:16.65    2:20.19        
       31.81  1:07.62  1:44.08  2:20.19                                    
 11 Zaccone, Victoria M       16 BBSC-MR              2:27.59    2:21.26        
       33.12  1:09.52  1:45.92  2:21.26                                    
 12 Dans, Miesha K            16 Express Swimming-MR  2:15.27    2:21.48        
       31.52  1:07.93  1:46.30  2:21.48                                    
 13 Ferreri, Kiley M          15 Express Swimming-MR  2:21.76    2:21.84        
       33.83  1:09.64  1:46.45  2:21.84                                    
 14 Dawideit, Megan R         15 BBSC-MR              2:27.25    2:23.38        
       32.74  1:09.17  1:47.71  2:23.38                                    
 15 DeStefano, Tori Lynne     16 LBA-MR               2:16.72    2:25.54        
       32.59  1:10.41  1:49.41  2:25.54                                    
 16 Gambo, Elizabeth L        16 BBSC-MR              2:25.39    2:25.64        
       34.08  1:10.53  1:48.58  2:25.64                                    
 17 Kearns, Emily R           16 LBA-MR               2:20.69    2:28.16        
       33.35  1:10.16  1:49.64  2:28.16                                    
 18 Rosenbaum, Ashley N       16 BBSC-MR              2:32.39    2:28.24        
       32.76  1:09.91  1:48.57  2:28.24                                    
 -- Pujals, Michaela C        16 LIAC-MR              2:05.71        SCR        
 -- Littell, Julianne L       18 Farmingdale-MR       2:33.91        SCR        
 -- Pyros, Alexandra          18 Farmingdale-MR       2:27.54        SCR        
 -- Harvey, Diana M           16 LIAC-MR              2:09.57        SCR        
 -- Tusa, JoAna F             17 Express Swimming-MR  2:11.44        SCR        
 -- Jacobsen, Ginger M        17 Express Swimming-MR  2:08.82        SCR        
 -- Tusa, Kayla M             15 Express Swimming-MR  2:19.00        SCR        
 -- Kallansrude, Kimberly L   16 Express Swimming-MR  2:06.96        SCR        
 -- Manfre, Victoria E        15 LIAC-MR              2:22.10        SCR        
 -- Lei, Justine              15 Express Swimming-MR  2:31.37        SCR        
 
Girls 15-18 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        5:31.99  JO
        5:32.00  QUAL
        5:54.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Senken, Natasha L         15 LIAC-MR              5:35.85    5:31.92 JO+    
       29.67  1:02.42  1:35.92  2:09.67  2:43.43  3:17.35  3:51.11  4:24.88
     4:58.60  5:31.92                                                      
SILV - Division  
  1 Kranis, Genna R           15 LIAC-MR              5:34.26    5:42.18 SILV   
       30.36  1:03.03  1:36.46  2:10.67  2:45.70  3:20.49  3:56.12  4:31.86
     5:07.08  5:42.18                                                      
  2 Ryan, Katie C             16 LIAC-MR              5:51.23    5:48.32 SILV   
       31.08  1:05.67  1:40.43  2:15.81  2:51.71  3:26.89  4:02.40  4:38.01
     5:13.43  5:48.32                                                      
  3 Terzano, Gabby J          17 LIAC-MR              5:45.83    5:51.40 SILV   
       31.01  1:04.36  1:39.27  2:15.23  2:50.58  3:26.72  4:03.18  4:39.69
     5:16.04  5:51.40                                                      
AGE - Division  
  1 Schefer, Allison M        16 LIAC-MR              6:07.85    6:00.22        
       34.10  1:09.25  1:44.97  2:21.22  2:57.57  3:34.01  4:10.98  4:48.04
     5:25.18  6:00.22                                                      
  2 Kessler, Danielle S       15 BBSC-MR              6:14.01    6:03.99        
       32.31  1:08.52  1:45.45  2:22.60  2:59.89  3:37.22  4:14.47  4:51.47
     5:28.69  6:03.99                                                      
  3 DiPreta, Stephanie N      16 LIAC-MR              5:38.99    6:04.56        
       32.10  1:07.55  1:44.88  2:20.83  2:57.81  3:36.24  4:14.19  4:51.43
     5:28.51  6:04.56                                                      
  4 Zoll, Christina M         15 BBSC-MR              6:15.00    6:05.79        
       33.75  1:10.43  1:47.12  2:24.10  3:00.60  3:37.75  4:15.29  4:52.68
     5:29.45  6:05.79                                                      
  5 Lai, Diana Y              15 Express Swimming-MR  6:22.40    6:09.13        
       31.98  1:07.89  1:45.93  2:23.53  3:00.87  3:38.99  4:16.23  4:54.82
     5:32.78  6:09.13                                                      
  6 Palladino, Erica L        16 Express Swimming-MR  6:07.56    6:11.71        
       33.19  1:09.54  1:46.87  2:24.58  3:02.45  3:40.46  4:18.65  4:56.69
     5:34.77  6:11.71                                                      
  7 Zaccone, Victoria M       16 BBSC-MR              7:02.14    6:20.34        
       33.66  1:11.38  1:50.15  2:29.17  3:08.84  3:47.12  4:26.54  5:05.94
     5:44.47  6:20.34                                                      
  8 Rosenbaum, Ashley N       16 BBSC-MR              6:43.05    6:48.80        
       34.45  1:13.01  1:53.45  2:35.31  3:16.24  3:57.97  4:40.91  5:24.28
     6:06.97  6:48.80                                                      
Non-Award Division  
 -- Jacobsen, Ginger M        17 Express Swimming-MR  5:45.34         NS        
 -- Kearns, Emily R           16 LBA-MR               6:18.92        SCR        
 -- Harvey, Diana M           16 LIAC-MR              6:02.46        SCR        
 -- Gambo, Elizabeth L        16 BBSC-MR              6:44.36        SCR        
 -- Smith, Caryn A            16 LIAC-MR              5:32.23        SCR        
 -- Banzer, Lauren M          15 BBSC-MR              6:30.40        SCR        
 -- Dans, Miesha K            16 Express Swimming-MR  6:22.10        SCR        
 -- Tusa, Kayla M             15 Express Swimming-MR  6:15.53        SCR        
 -- Tusa, JoAna F             17 Express Swimming-MR  6:01.94        SCR        
 -- Manfre, Victoria E        15 LIAC-MR              6:19.70        SCR        
 -- Leonardo, Alex R          15 LIAC-MR              6:05.17        SCR        
 
Girls 15-18 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:06.49  JO
        1:06.50  QUAL
        1:13.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Terzano, Gabby J          17 LIAC-MR              1:10.00    1:07.41 SILV   
       33.20  1:07.41                                                      
  2 Ryan, Katie C             16 LIAC-MR              1:07.30    1:08.53 SILV   
       33.59  1:08.53                                                      
  3 Senken, Natasha L         15 LIAC-MR              1:12.05    1:09.88 SILV   
       33.99  1:09.88                                                      
  4 Zoll, Christina M         15 BBSC-MR              1:10.50    1:10.41 SILV   
       34.83  1:10.41                                                      
  5 Yanar, Melanie            15 Express Swimming-MR  1:08.64    1:10.46 SILV   
       33.74  1:10.46                                                      
  5 Lee, Rose M               15 LIAC-MR              1:07.36    1:10.46 SILV   
       34.15  1:10.46                                                      
  7 Boland, Kate E            17 Farmingdale-MR       1:10.42    1:11.31 SILV   
       34.70  1:11.31                                                      
  8 Barcklow, Gabrielle       15 Express Swimming-MR  1:09.05    1:11.88 SILV   
       35.19  1:11.88                                                      
  9 Kranis, Genna R           15 LIAC-MR              1:11.32    1:13.04 SILV   
       35.51  1:13.04                                                      
 10 Gambo, Elizabeth L        16 BBSC-MR              1:11.23    1:13.05 SILV   
       35.82  1:13.05                                                      
AGE - Division  
  1 DiPreta, Stephanie N      16 LIAC-MR              1:09.22    1:14.09        
       36.04  1:14.09                                                      
  2 Jiang, Jasmine            15 LIAC-MR              1:11.70    1:14.63        
       36.08  1:14.63                                                      
  3 Moody, Bridget M          15 LIAC-MR              1:18.87    1:14.72        
       36.14  1:14.72                                                      
  4 Ryan, Erica N             16 Express Swimming-MR  1:12.97    1:15.02        
       37.13  1:15.02                                                      
  5 Palladino, Erica L        16 Express Swimming-MR  1:14.53    1:15.54        
       37.02  1:15.54                                                      
  6 Ferreri, Kiley M          15 Express Swimming-MR  1:15.90    1:15.74        
       36.46  1:15.74                                                      
  7 Kearns, Emily R           16 LBA-MR               1:15.02    1:17.05        
       37.80  1:17.05                                                      
  8 Dans, Miesha K            16 Express Swimming-MR  1:12.84    1:19.12        
       37.43  1:19.12                                                      
  9 Kessler, Danielle S       15 BBSC-MR              1:17.12    1:19.54        
       39.30  1:19.54                                                      
 10 Zaccone, Victoria M       16 BBSC-MR              1:20.46    1:20.45        
       40.20  1:20.45                                                      
 11 Dawideit, Megan R         15 BBSC-MR              1:25.41    1:22.46        
       40.04  1:22.46                                                      
 12 Rosenbaum, Ashley N       16 BBSC-MR              1:28.27    1:30.32        
       44.17  1:30.32                                                      
 -- Gibbons, Nicolette L      15 LIAC-MR              1:09.32        SCR        
 -- Tusa, JoAna F             17 Express Swimming-MR  1:17.01        SCR        
 -- Lindahl, Stephanie        16 Express Swimming-MR  1:10.22        SCR        
 -- Pak, Julie                16 LIAC-MR              1:14.88        SCR        
 -- Tusa, Kayla M             15 Express Swimming-MR  1:15.33        SCR        
 
Girls 15-18 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        2:23.99  JO
        2:24.00  QUAL
        2:35.29  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Terzano, Gabby J          17 LIAC-MR              2:27.93    2:25.07 SILV   
       35.21  1:11.88  1:49.42  2:25.07                                    
  2 Gibbons, Nicolette L      15 LIAC-MR              2:27.85    2:26.63 SILV   
       34.95  1:11.85  1:49.75  2:26.63                                    
  3 Senken, Natasha L         15 LIAC-MR              2:45.00    2:27.32 SILV+  
       34.71  1:11.98  1:50.04  2:27.32                                    
  4 Zoll, Christina M         15 BBSC-MR              2:31.35    2:31.22 SILV   
       36.14  1:14.44  1:53.30  2:31.22                                    
  5 Leonardo, Alex R          15 LIAC-MR              2:27.27    2:31.75 SILV   
       35.58  1:13.66  1:53.23  2:31.75                                    
AGE - Division  
  1 Lee, Rose M               15 LIAC-MR              2:31.17    2:35.76        
       34.89  1:14.15  1:55.17  2:35.76                                    
  2 Gambo, Elizabeth L        16 BBSC-MR              2:42.43    2:38.70        
       38.20  1:18.09  1:58.77  2:38.70                                    
  3 Jiang, Jasmine            15 LIAC-MR              2:35.27    2:40.35        
       36.42  1:16.10  1:57.96  2:40.35                                    
  4 Palladino, Erica L        16 Express Swimming-MR  2:41.80    2:40.68        
       37.81  1:18.92  2:01.09  2:40.68                                    
  5 Kearns, Emily R           16 LBA-MR               2:36.97    2:42.84        
       39.26  1:20.99  2:03.31  2:42.84                                    
  6 Karcher, Rebecca E        16 LIAC-MR              2:39.77    2:43.79        
       38.33  1:19.80  2:02.05  2:43.79                                    
  7 Ryan, Erica N             16 Express Swimming-MR  2:41.41    2:44.00        
       38.18  1:20.40  2:02.96  2:44.00                                    
  8 Filardi, Victoria L       16 LIAC-MR              2:43.67    2:44.08        
       38.08  1:19.12  2:01.64  2:44.08                                    
  9 Dans, Miesha K            16 Express Swimming-MR  2:43.46    2:44.54        
       39.32  1:20.95  2:04.35  2:44.54                                    
 10 Banzer, Lauren M          15 BBSC-MR              2:45.61    2:45.80        
       40.52  1:22.21  2:04.57  2:45.80                                    
 11 Kessler, Danielle S       15 BBSC-MR              2:44.43    2:46.17        
       40.36  1:23.15  2:06.12  2:46.17                                    
 12 Rosenbaum, Ashley N       16 BBSC-MR              3:08.69    3:14.14        
       45.07  1:32.95  2:23.81  3:14.14                                    
 -- Harvey, Diana M           16 LIAC-MR              2:40.00        SCR        
 -- Moody, Bridget M          15 LIAC-MR              2:36.24        SCR        
 -- Pak, Julie                16 LIAC-MR              2:42.16        SCR        
 -- Tusa, Kayla M             15 Express Swimming-MR  2:39.08        SCR        
 -- Barcklow, Gabrielle       15 Express Swimming-MR  2:28.97        SCR        
 -- Littell, Julianne L       18 Farmingdale-MR       2:43.53        SCR        
 -- Boland, Kate E            17 Farmingdale-MR       2:31.74        SCR        
 -- Kranis, Genna R           15 LIAC-MR              2:27.84        SCR        
 -- Manfre, Victoria E        15 LIAC-MR              2:42.15        SCR        
 -- Lei, Justine              15 Express Swimming-MR  2:51.09        SCR        
 -- DiPreta, Stephanie N      16 LIAC-MR              2:26.24        SCR        
 
Girls 15-18 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:15.19  JO
        1:15.20  QUAL
        1:23.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Terzano, Gabby J          17 LIAC-MR              1:15.96    1:15.50 SILV   
       35.51  1:15.50                                                      
  2 Banzer, Lauren M          15 BBSC-MR              1:15.72    1:16.49 SILV   
       37.16  1:16.49                                                      
  3 Winkler, Erika L          15 LIAC-MR              1:25.00    1:20.08 SILV+  
       38.37  1:20.08                                                      
  4 Pereira, Ellyshia C       16 LIAC-MR              1:17.94    1:20.10 SILV   
       37.62  1:20.10                                                      
  5 Lai, Diana Y              15 Express Swimming-MR  1:20.49    1:20.55 SILV   
       37.86  1:20.55                                                      
  6 DeStefano, Tori Lynne     16 LBA-MR               1:18.71    1:20.87 SILV   
       37.45  1:20.87                                                      
  7 Palladino, Erica L        16 Express Swimming-MR  1:22.02    1:22.66 SILV   
       39.32  1:22.66                                                      
  8 Kranis, Genna R           15 LIAC-MR              1:22.03    1:22.71 SILV   
       39.26  1:22.71                                                      
  9 Boland, Kate E            17 Farmingdale-MR       1:23.98    1:23.11 SILV+  
       39.49  1:23.11                                                      
AGE - Division  
  1 Barcklow, Gabrielle       15 Express Swimming-MR  1:21.07    1:25.76        
       40.44  1:25.76                                                      
  2 Zaccone, Victoria M       16 BBSC-MR              1:25.41    1:26.45        
       41.15  1:26.45                                                      
  3 Schefer, Allison M        16 LIAC-MR              1:30.10    1:26.70        
       40.81  1:26.70                                                      
  4 Ryan, Erica N             16 Express Swimming-MR  1:23.79    1:26.95        
       40.30  1:26.95                                                      
  5 Kearns, Emily R           16 LBA-MR               1:25.15    1:27.16        
       42.32  1:27.16                                                      
  6 Leonardo, Alex R          15 LIAC-MR              1:30.89    1:29.18        
       42.43  1:29.18                                                      
  7 DiPreta, Stephanie N      16 LIAC-MR              1:33.00    1:31.43        
       43.00  1:31.43                                                      
  8 Rosenbaum, Ashley N       16 BBSC-MR              1:44.57    1:44.93        
       49.80  1:44.93                                                      
 -- Littell, Julianne L       18 Farmingdale-MR       1:30.16        SCR        
 -- Pyros, Alexandra          18 Farmingdale-MR       1:33.38        SCR        
 -- Jacobsen, Ginger M        17 Express Swimming-MR  1:18.55        SCR        
 -- Gibbons, Nicolette L      15 LIAC-MR              1:23.00        SCR        
 -- Manfre, Victoria E        15 LIAC-MR              1:31.14        SCR        
 -- Lei, Justine              15 Express Swimming-MR  1:22.10        SCR        
 -- Tusa, Kayla M             15 Express Swimming-MR  1:29.22        SCR        
 -- Pak, Julie                16 LIAC-MR              1:16.89        SCR        
 
Girls 15-18 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        2:42.99  JO
        2:43.00  QUAL
        2:56.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Banzer, Lauren M          15 BBSC-MR              2:50.80    2:49.60 SILV   
       40.13  1:23.69  2:06.78  2:49.60                                    
  2 Winkler, Erika L          15 LIAC-MR              2:51.20    2:51.16 SILV   
       39.74  1:24.03  2:08.09  2:51.16                                    
  3 Filardi, Victoria L       16 LIAC-MR              2:57.91    2:54.93 SILV+  
       40.57  1:25.15  2:10.33  2:54.93                                    
  4 DeStefano, Tori Lynne     16 LBA-MR               2:53.62    2:55.66 SILV   
       37.76  1:21.65  2:08.51  2:55.66                                    
  5 Boland, Kate E            17 Farmingdale-MR       3:00.18    2:55.72 SILV+  
       39.86  1:24.56  2:09.90  2:55.72                                    
AGE - Division  
  1 Pereira, Ellyshia C       16 LIAC-MR              2:52.41    2:57.19        
       38.41  1:23.10  2:09.34  2:57.19                                    
  2 Palladino, Erica L        16 Express Swimming-MR  2:59.51    2:58.54        
       40.81  1:26.27  2:13.15  2:58.54                                    
  3 Zoll, Christina M         15 BBSC-MR              3:02.49    3:00.02        
       41.26  1:26.79  2:13.73  3:00.02                                    
  4 Leonardo, Alex R          15 LIAC-MR              3:03.30    3:05.85        
       42.37  1:29.07  2:17.50  3:05.85                                    
  5 Zaccone, Victoria M       16 BBSC-MR              3:01.02    3:06.11        
       42.55  1:30.31  2:18.88  3:06.11                                    
  6 Ryan, Erica N             16 Express Swimming-MR  2:59.86    3:07.71        
       41.45  1:29.29  2:18.44  3:07.71                                    
  7 Kearns, Emily R           16 LBA-MR               3:01.72    3:17.15        
       42.84  1:32.79  2:26.25  3:17.15                                    
 -- Pak, Julie                16 LIAC-MR              2:45.81        SCR        
 -- Smith, Caryn A            16 LIAC-MR              2:50.00        SCR        
 -- Harvey, Diana M           16 LIAC-MR              3:00.00        SCR        
 -- Pujals, Michaela C        16 LIAC-MR              2:46.76        SCR        
 -- Ryan, Katie C             16 LIAC-MR              2:52.39        SCR        
 -- Gibbons, Nicolette L      15 LIAC-MR              2:54.84        SCR        
 -- Lai, Diana Y              15 Express Swimming-MR  2:58.90        SCR        
 -- Lindahl, Stephanie        16 Express Swimming-MR  2:54.82        SCR        
 -- Lei, Justine              15 Express Swimming-MR  3:01.57        SCR        
 -- Jacobsen, Ginger M        17 Express Swimming-MR  2:44.95        SCR        
 -- Tusa, Kayla M             15 Express Swimming-MR  3:12.85        SCR        
 -- Manfre, Victoria E        15 LIAC-MR              3:14.25        SCR        
 -- Moody, Bridget M          15 LIAC-MR              2:55.09        SCR        
 -- DiPreta, Stephanie N      16 LIAC-MR              3:05.29        SCR        
 -- Kranis, Genna R           15 LIAC-MR              2:53.78        SCR        
 
Girls 15-18 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:05.49  JO
        1:05.50  QUAL
        1:12.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Moody, Bridget M          15 LIAC-MR              1:06.63    1:05.89 SILV   
       30.79  1:05.89                                                      
  2 Senken, Natasha L         15 LIAC-MR              1:07.84    1:05.98 SILV   
       30.53  1:05.98                                                      
  3 Winkler, Erika L          15 LIAC-MR              1:07.11    1:08.61 SILV   
       32.27  1:08.61                                                      
  4 Leonardo, Alex R          15 LIAC-MR              1:06.97    1:10.57 SILV   
       32.19  1:10.57                                                      
  5 LI, Justine               15 Express Swimming-MR  1:09.09    1:11.52 SILV   
       32.88  1:11.52                                                      
  6 Balder, Ashley L          16 BBSC-MR              1:11.10    1:11.75 SILV   
       32.34  1:11.75                                                      
  7 Dans, Miesha K            16 Express Swimming-MR  1:06.65    1:11.84 SILV   
       32.95  1:11.84                                                      
AGE - Division  
  1 DiPreta, Stephanie N      16 LIAC-MR              1:10.89    1:16.50        
       35.45  1:16.50                                                      
  2 Lee, Rose M               15 LIAC-MR              1:14.92    1:17.20        
       36.06  1:17.20                                                      
  3 Banzer, Lauren M          15 BBSC-MR              1:12.87    1:17.72        
       35.69  1:17.72                                                      
  4 Schefer, Allison M        16 LIAC-MR              1:20.09    1:18.09        
       35.70  1:18.09                                                      
  5 Dawideit, Megan R         15 BBSC-MR              1:18.77    1:20.29        
       36.29  1:20.29                                                      
  6 DeStefano, Tori Lynne     16 LBA-MR               1:15.00    1:23.11        
       37.75  1:23.11                                                      
Non-Award Division  
 -- Barcklow, Gabrielle       15 Express Swimming-MR  1:08.97         NS        
 -- Tusa, JoAna F             17 Express Swimming-MR  1:09.75        SCR        
 -- Smith, Caryn A            16 LIAC-MR              1:08.00        SCR        
 -- Lindahl, Stephanie        16 Express Swimming-MR  1:10.00        SCR        
 -- Manfre, Victoria E        15 LIAC-MR              1:16.58        SCR        
 -- Harvey, Diana M           16 LIAC-MR              1:08.40        SCR        
 
Girls 15-18 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        2:29.99  JO
        2:30.00  QUAL
        2:39.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Yanar, Melanie            15 Express Swimming-MR  2:32.81    2:31.00 SILV   
       31.95  1:10.13  1:50.99  2:31.00                                    
  2 Boland, Kate E            17 Farmingdale-MR       2:54.69    2:34.34 SILV+  
       33.30  1:12.21  1:52.36  2:34.34                                    
  3 Winkler, Erika L          15 LIAC-MR              2:30.61    2:38.00 SILV   
       33.74  1:13.42  1:57.09  2:38.00                                    
  4 LI, Justine               15 Express Swimming-MR  2:37.52    2:38.49 SILV   
       34.37  1:13.82  1:56.08  2:38.49                                    
AGE - Division  
  1 Dans, Miesha K            16 Express Swimming-MR  2:50.43    2:42.63        
       33.65  1:14.65  1:57.86  2:42.63                                    
  2 Lai, Diana Y              15 Express Swimming-MR  2:54.30    2:46.45        
       35.42  1:16.70  2:01.33  2:46.45                                    
  3 Banzer, Lauren M          15 BBSC-MR              3:10.10    2:57.28        
       37.42  1:21.58  2:08.11  2:57.28                                    
  4 Jiang, Jasmine            15 LIAC-MR              2:55.00    3:01.03        
       34.75  1:19.75  2:09.78  3:01.03                                    
 -- Ryan, Katie C             16 LIAC-MR              2:50.00        SCR        
 -- Smith, Caryn A            16 LIAC-MR              2:35.00        SCR        
 -- Manfre, Victoria E        15 LIAC-MR              3:00.27        SCR        
 -- Karcher, Rebecca E        16 LIAC-MR              3:05.37        SCR        
 
Girls 15-18 200 Yard IM
===============================================================================
        2:22.09  JO
        2:22.10  QUAL
        2:43.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Moody, Bridget M          15 LIAC-MR              2:24.36    2:26.94 SILV   
       32.13  1:10.82  1:55.76  2:26.94                                    
  2 Ryan, Katie C             16 LIAC-MR              2:27.29    2:29.40 SILV   
       33.86  1:11.11  1:56.63  2:29.40                                    
  3 Boland, Kate E            17 Farmingdale-MR       2:30.24    2:30.30 SILV   
       32.30  1:11.03  1:56.72  2:30.30                                    
  4 Lai, Diana Y              15 Express Swimming-MR  2:29.20    2:32.87 SILV   
       32.44  1:10.91  1:57.09  2:32.87                                    
  5 Pereira, Ellyshia C       16 LIAC-MR              2:29.74    2:34.93 SILV   
       32.96  1:11.17  1:56.98  2:34.93                                    
  6 LI, Justine               15 Express Swimming-MR  2:32.93    2:34.94 SILV   
       33.73  1:13.52  1:59.68  2:34.94                                    
  7 Zoll, Christina M         15 BBSC-MR              2:38.14    2:38.21 SILV   
       35.01  1:13.56  2:02.11  2:38.21                                    
  8 Banzer, Lauren M          15 BBSC-MR              2:35.72    2:40.97 SILV   
       34.65  1:17.95  2:03.82  2:40.97                                    
  9 Schefer, Allison M        16 LIAC-MR              2:45.70    2:42.38 SILV+  
       36.01  1:18.84  2:07.08  2:42.38                                    
 10 Jiang, Jasmine            15 LIAC-MR              2:34.36    2:42.64 SILV   
       33.15  1:13.51  2:05.10  2:42.64                                    
AGE - Division  
  1 Ferreri, Kiley M          15 Express Swimming-MR  2:43.83    2:44.33        
       36.58  1:16.86  2:10.46  2:44.33                                    
  2 Kessler, Danielle S       15 BBSC-MR              2:46.83    2:44.60        
       36.60  1:20.21  2:10.69  2:44.60                                    
  3 Lee, Rose M               15 LIAC-MR              2:37.42    2:44.96        
       35.68  1:15.93  2:06.97  2:44.96                                    
  4 Ryan, Erica N             16 Express Swimming-MR  2:45.21    2:48.87        
       36.55  1:18.11  2:07.44  2:48.87                                    
Non-Award Division  
 -- Kranis, Genna R           15 LIAC-MR              2:25.76         NS        
 -- Harvey, Diana M           16 LIAC-MR              2:29.73        SCR        
 -- Lindahl, Stephanie        16 Express Swimming-MR  2:22.84        SCR        
 -- Jacobsen, Ginger M        17 Express Swimming-MR  2:28.35        SCR        
 -- Lei, Justine              15 Express Swimming-MR  2:47.76        SCR        
 -- Pak, Julie                16 LIAC-MR              2:29.81        SCR        
 
Girls 15-18 400 Yard IM
===============================================================================
        5:04.99  JO
        5:05.00  QUAL
        5:36.29  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Pujals, Michaela C        16 LIAC-MR              5:10.25    5:03.64 JO+    
       32.35  1:09.22  1:47.94  2:26.61  3:11.05  3:55.97  4:30.76  5:03.64
SILV - Division  
  1 Boland, Kate E            17 Farmingdale-MR       5:23.71    5:18.07 SILV   
       33.14  1:12.42  1:54.35  2:35.42  3:21.67  4:08.38  4:43.86  5:18.07
  2 Leonardo, Alex R          15 LIAC-MR              5:29.09    5:26.21 SILV   
       33.50  1:12.61  1:54.42  2:33.99  3:23.75  4:12.93  4:50.28  5:26.21
  3 Yanar, Melanie            15 Express Swimming-MR  5:34.09    5:33.29 SILV   
       32.38  1:10.56  1:54.17  2:37.03  3:25.24  4:12.95  4:53.49  5:33.29
 -- Pak, Julie                16 LIAC-MR              5:33.67        SCR        
 -- LI, Justine               15 Express Swimming-MR  5:45.00        SCR        
 -- Kranis, Genna R           15 LIAC-MR              5:08.24        SCR        
 
Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          31.99  JO
          32.00  QUAL
          36.69  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Maloney, Michael C        10 Farmingdale-MR         32.50      30.74 JO+    
  2 Casement, Justin          10 Farmingdale-MR         32.21      31.22 JO+    
SILV - Division  
  1 Wilson, Patrick R         10 BBSC-MR                32.30      32.00 QUAL+  
  2 Sheinberg, Kyle           10 LBA-MR                 32.42      32.36 SILV   
  3 Villani, David P          10 LIAC-MR                33.49      32.45 SILV   
  4 Harrington, Dylan          9 LBA-MR                 32.45      33.67 SILV   
  5 McClellan, Sean E          9 LIAC-MR                33.57      34.21 SILV   
  6 Kovel, Eric R             10 BBSC-MR                33.65      34.23 SILV   
  7 Coyle, Steven M           10 BBSC-MR                33.60      35.01 SILV   
  8 Manfre, Jonathan M        10 LIAC-MR                35.01      35.51 SILV   
  9 Stapleton, Kevin J        10 LIAC-MR                34.97      35.67 SILV   
 10 Sodi, Luca D               9 LIAC-MR                37.87      35.70 SILV+  
 11 Jacobs, Daniel J          10 Express Swimming-MR    35.91      35.85 SILV   
 12 McNeary, Daniel           10 LIAC-MR                37.23      36.06 SILV+  
AGE - Division  
  1 McNicholas, Eamonn        10 LIAC-MR                37.35      36.88        
  2 Dennis, Quinn P           10 Express Swimming-MR    40.21      37.29        
  3 Dunster, Connor G          9 Express Swimming-MR    39.94      37.49        
  4 Gamboa, Nathaniel          9 Express Swimming-MR    37.66      37.80        
  5 Chang, Michael             9 Farmingdale-MR         37.12      38.14        
  6 Foti, Trevor               9 LBA-MR                 40.00      38.25        
  7 Brown, Kieran J            9 LIAC-MR                39.71      38.55        
  8 Boyle, Patrick J           9 LIAC-MR                39.74      38.65        
  9 Dumitriu, Robert           9 LBA-MR                 50.00      38.75        
 10 Lazar, Spencer R           9 Express Swimming-MR    44.53      38.93        
 11 Germano, George R          9 LIAC-MR                39.89      39.07        
 12 Pacult, Alex              10 LIND-MR                40.51      39.21        
 13 Singh, Karan P            10 LIAC-MR                40.44      39.64        
 14 Selkirk, Ryan              9 LBA-MR                 50.00      39.89        
 15 Vosilla, Attilio          10 BBSC-MR                38.29      40.47        
 16 Agostino, Vincent          9 LIAC-MR                40.64      41.27        
 17 Bonney, Ethan              9 LBA-MR                 42.54      42.29        
 17 Nicpon, Francis            9 LBA-MR                 43.26      42.29        
 19 Graham, Joe K             10 Express Swimming-MR    52.91      42.82        
 20 Farrell, Jack T            9 Express Swimming-MR    44.05      42.87        
 21 Shapiro, David J           9 BBSC-MR                42.85      43.28        
 22 Guido, Nicky               9 LBA-MR                 49.10      44.67        
 23 McCarthy, Neilly           9 LBA-MR                 43.88      45.48        
 24 Gillam, Sean              10 LBA-MR                 56.93      46.62        
 25 Farrell, Luke P            9 Express Swimming-MR    52.01      47.26        
 26 Rabin, Jack               10 LBA-MR                 44.86      47.41        
 27 Rivera, Andre             10 Express Swimming-MR  1:12.23      51.08        
 28 Frey, David W             10 BBSC-MR                54.00      53.06        
 -- McCARTHY, Patrick         10 LBA-MR                 34.52        SCR        
 -- Yaeger, Thomas J          10 Farmingdale-MR         40.35        SCR        
 -- Miranda, Brendan D        10 BBSC-MR                36.02        SCR        
 -- Hsieh, Dylan              10 LIAC-MR                36.79        SCR        
 -- Kapusta, Adam              9 LIAC-MR                32.47        SCR        
 -- Cotton, Ian                9 Farmingdale-MR         57.02        SCR        
 -- McMahon, Kevin R          10 Farmingdale-MR         46.91        SCR        
 
Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:11.59  JO
        1:11.60  QUAL
        1:21.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Sheinberg, Kyle           10 LBA-MR               1:11.63    1:11.20 JO+    
       35.63  1:11.20                                                      
SILV - Division  
  1 McClellan, Sean E          9 LIAC-MR              1:14.59    1:13.06 SILV   
       35.25  1:13.06                                                      
  2 Harrington, Dylan          9 LBA-MR               1:15.54    1:14.94 SILV   
       35.31  1:14.94                                                      
  3 Casement, Justin          10 Farmingdale-MR       1:15.55    1:15.73 SILV   
       35.70  1:15.73                                                      
  4 Kovel, Eric R             10 BBSC-MR              1:14.51    1:16.70 SILV   
       36.49  1:16.70                                                      
  5 Manfre, Jonathan M        10 LIAC-MR              1:19.78    1:18.25 SILV   
       37.13  1:18.25                                                      
  6 Coyle, Steven M           10 BBSC-MR              1:16.81    1:19.21 SILV   
       37.26  1:19.21                                                      
  7 Stapleton, Kevin J        10 LIAC-MR              1:22.74    1:20.99 SILV+  
       38.94  1:20.99                                                      
AGE - Division  
  1 McNicholas, Eamonn        10 LIAC-MR              1:21.93    1:22.50        
       38.81  1:22.50                                                      
  2 Jacobs, Daniel J          10 Express Swimming-MR  1:23.68    1:22.63        
       38.00  1:22.63                                                      
  3 Dunster, Connor G          9 Express Swimming-MR  1:23.41    1:24.13        
       39.58  1:24.13                                                      
  4 McNeary, Daniel           10 LIAC-MR              1:27.06    1:24.30        
       40.24  1:24.30                                                      
  5 Sodi, Luca D               9 LIAC-MR              1:26.38    1:25.14        
       38.73  1:25.14                                                      
  6 Gamboa, Nathaniel          9 Express Swimming-MR  1:25.50    1:26.63        
       41.03  1:26.63                                                      
  7 Boyle, Patrick J           9 LIAC-MR              1:27.86    1:26.98        
       40.70  1:26.98                                                      
  8 Germano, George R          9 LIAC-MR              1:29.78    1:27.66        
       40.94  1:27.66                                                      
  9 Lazar, Spencer R           9 Express Swimming-MR  1:33.48    1:27.72        
       42.06  1:27.72                                                      
 10 Dennis, Quinn P           10 Express Swimming-MR  1:27.52    1:28.18        
       39.41  1:28.18                                                      
 11 Agostino, Vincent          9 LIAC-MR              1:29.40    1:28.25        
       41.42  1:28.25                                                      
 12 Brown, Kieran J            9 LIAC-MR              1:28.56    1:29.83        
       45.12  1:29.83                                                      
 13 Singh, Karan P            10 LIAC-MR              1:32.97    1:30.92        
       41.74  1:30.92                                                      
 14 Dumitriu, Robert           9 LBA-MR               2:00.00    1:32.85        
 15 Vosilla, Attilio          10 BBSC-MR              1:32.30    1:34.84        
       44.30  1:34.84                                                      
 16 Bernhard, Stephen T        9 Express Swimming-MR  1:33.14    1:35.18        
       42.14  1:35.18                                                      
 17 Farrell, Jack T            9 Express Swimming-MR  1:44.60    1:35.96        
       44.84  1:35.96                                                      
 18 Graham, Joe K             10 Express Swimming-MR  1:45.43    1:36.56        
       43.98  1:36.56                                                      
 19 Selkirk, Ryan              9 LBA-MR               2:00.00    1:36.65        
       44.89  1:36.65                                                      
 20 Bonney, Ethan              9 LBA-MR               1:52.69    1:38.34        
       46.25  1:38.34                                                      
 21 McCarthy, Neilly           9 LBA-MR               1:53.01    1:44.04        
       47.97  1:44.04                                                      
 22 Shapiro, David J           9 BBSC-MR              1:38.20    1:44.20        
       46.27  1:44.20                                                      
 23 Guido, Nicky               9 LBA-MR               1:50.00    1:46.22        
       45.63  1:46.22                                                      
 24 O'Brien, Devin M           9 Express Swimming-MR  1:47.33    1:47.42        
       47.43  1:47.42                                                      
 25 Farrell, Luke P            9 Express Swimming-MR  1:54.52    1:51.65        
       52.88  1:51.65                                                      
 26 Frey, David W             10 BBSC-MR              2:07.40    2:06.09        
       56.59  2:06.09                                                      
Non-Award Division  
 -- Chang, Michael             9 Farmingdale-MR       1:22.59         NS        
 -- McCARTHY, Patrick         10 LBA-MR               1:17.71        SCR        
 -- Chen, Jonathan            10 LIAC-MR              1:14.31        SCR        
 -- Morris, Troy               9 LBA-MR               1:16.16        SCR        
 -- Hsieh, Dylan              10 LIAC-MR              1:19.02        SCR        
 -- Miranda, Brendan D        10 BBSC-MR              1:18.78        SCR        
 -- Pacult, Alex              10 LIND-MR              1:23.87        SCR        
 -- McMahon, Kevin R          10 Farmingdale-MR       1:54.87        SCR        
 -- Rabinowich, David          9 LBA-MR               1:40.00        SCR        
 
Boys 9-10 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:39.99  JO
        2:40.00  QUAL
        2:55.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 McClellan, Sean E          9 LIAC-MR              2:41.63    2:40.01 SILV   
  2 Casement, Justin          10 Farmingdale-MR       2:50.82    2:45.09 SILV   
  3 Coyle, Steven M           10 BBSC-MR              2:46.65    2:47.12 SILV   
       37.80  1:21.04  2:04.83  2:47.12                                    
  4 Kovel, Eric R             10 BBSC-MR              2:45.09    2:47.55 SILV   
  5 McNicholas, Eamonn        10 LIAC-MR              2:56.79    2:51.76 SILV+  
     1:23.05  2:08.68  2:51.76                                             
  6 Manfre, Jonathan M        10 LIAC-MR              2:47.67    2:53.04 SILV   
       37.63  1:20.86  2:08.26  2:53.04                                    
AGE - Division  
  1 Sodi, Luca D               9 LIAC-MR              3:10.00    2:55.68        
  2 Jacobs, Daniel J          10 Express Swimming-MR  2:59.62    2:58.28        
       39.47  1:25.81  2:58.28                                             
  3 Stapleton, Kevin J        10 LIAC-MR              3:00.00    3:00.84        
  4 Boyle, Patrick J           9 LIAC-MR              3:00.96    3:02.27        
       41.58  1:28.68  3:02.27                                             
  5 Foti, Trevor               9 LBA-MR               3:20.00    3:06.92        
  6 Germano, George R          9 LIAC-MR              3:15.00    3:07.19        
  7 Vosilla, Attilio          10 BBSC-MR              3:28.95    3:17.21        
       44.66  1:37.53  2:29.45  3:17.21                                    
  8 Bonney, Ethan              9 LBA-MR               4:00.00    3:20.77        
  9 Shapiro, David J           9 BBSC-MR              3:34.40    3:41.65        
 -- Chen, Jonathan            10 LIAC-MR              2:47.25        SCR        
 -- Hsieh, Dylan              10 LIAC-MR              3:10.00        SCR        
 -- Miranda, Brendan D        10 BBSC-MR              2:55.51        SCR        
 -- Chang, Michael             9 Farmingdale-MR       3:04.63        SCR        
 -- Pacult, Alex              10 LIND-MR              3:19.65        SCR        
 
Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
          37.99  JO
          38.00  QUAL
          44.39  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Maloney, Michael C        10 Farmingdale-MR         40.68      37.72 JO+    
SILV - Division  
  1 Wilson, Patrick R         10 BBSC-MR                40.32      39.13 SILV   
  2 Sheinberg, Kyle           10 LBA-MR                 39.24      39.17 SILV   
  3 Manfre, Jonathan M        10 LIAC-MR                40.59      40.85 SILV   
  4 McNicholas, Eamonn        10 LIAC-MR                40.42      41.43 SILV   
  5 Gamboa, Nathaniel          9 Express Swimming-MR    42.20      41.44 SILV   
  6 Casement, Justin          10 Farmingdale-MR         40.91      41.78 SILV   
  7 McNeary, Daniel           10 LIAC-MR                41.18      42.28 SILV   
  8 Kovel, Eric R             10 BBSC-MR                40.89      42.60 SILV   
  9 McClellan, Sean E          9 LIAC-MR                44.96      42.69 SILV+  
 10 Singh, Karan P            10 LIAC-MR                45.19      43.49 SILV+  
 11 Germano, George R          9 LIAC-MR                45.18      44.07 SILV+  
AGE - Division  
  1 Coyle, Steven M           10 BBSC-MR                45.15      45.59        
  1 Jacobs, Daniel J          10 Express Swimming-MR    45.11      45.59        
  3 Agostino, Vincent          9 LIAC-MR                45.27      46.13        
  4 Brown, Kieran J            9 LIAC-MR                43.14      46.88        
  5 Lazar, Spencer R           9 Express Swimming-MR    48.32      46.90        
  6 Selkirk, Ryan              9 LBA-MR               1:00.00      48.09        
  7 Bonney, Ethan              9 LBA-MR                 53.08      48.66        
  8 Vosilla, Attilio          10 BBSC-MR                50.00      48.82        
  9 Farrell, Luke P            9 Express Swimming-MR    54.35      51.50        
 10 Dumitriu, Robert           9 LBA-MR               1:00.00      51.70        
 11 Bernhard, Stephen T        9 Express Swimming-MR    50.32      53.23        
 12 Farrell, Jack T            9 Express Swimming-MR    52.82      53.50        
 13 Graham, Joe K             10 Express Swimming-MR    56.42      55.54        
 14 Shapiro, David J           9 BBSC-MR                51.25      55.87        
 15 O'Brien, Devin M           9 Express Swimming-MR    56.65      55.90        
 16 Guido, Nicky               9 LBA-MR                 50.00      56.25        
 17 DeMeo, Nicholas            9 LBA-MR               1:01.87      59.56        
 18 McCarthy, Neilly           9 LBA-MR               1:05.67    1:04.31        
 19 Frey, David W             10 BBSC-MR              1:09.63    1:12.62        
 -- Dunster, Connor G          9 Express Swimming-MR    46.09         DQ        
      Non-continuous turning action
Non-Award Division  
 -- Rivera, Andre             10 Express Swimming-MR  1:06.91         NS        
 -- Hsieh, Dylan              10 LIAC-MR                43.47        SCR        
 -- McCARTHY, Patrick         10 LBA-MR                 41.86        SCR        
 -- McMahon, Kevin R          10 Farmingdale-MR         58.66        SCR        
 -- Morris, Troy               9 LBA-MR                 39.55        SCR        
 -- Miranda, Brendan D        10 BBSC-MR                48.06        SCR        
 -- Pacult, Alex              10 LIND-MR                50.59        SCR        
 -- Rabinowich, David          9 LBA-MR                 50.00        SCR        
 
Boys 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:22.19  JO
        1:22.20  QUAL
        1:40.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Wilson, Patrick R         10 BBSC-MR              1:26.38    1:24.83 SILV   
       43.18  1:24.83                                                      
  2 Sheinberg, Kyle           10 LBA-MR               1:23.72    1:24.84 SILV   
       42.29  1:24.84                                                      
  3 Manfre, Jonathan M        10 LIAC-MR              1:24.48    1:26.76 SILV   
       42.86  1:26.76                                                      
  4 Gamboa, Nathaniel          9 Express Swimming-MR  1:28.10    1:27.17 SILV   
       42.88  1:27.17                                                      
  5 McClellan, Sean E          9 LIAC-MR              1:27.52    1:27.72 SILV   
       43.44  1:27.72                                                      
  6 Harrington, Dylan          9 LBA-MR               1:28.97    1:27.93 SILV   
       41.98  1:27.93                                                      
  7 McNicholas, Eamonn        10 LIAC-MR              1:26.16    1:28.31 SILV   
       43.27  1:28.31                                                      
  8 Casement, Justin          10 Farmingdale-MR       1:30.44    1:31.94 SILV   
       44.54  1:31.94                                                      
  9 McNeary, Daniel           10 LIAC-MR              1:27.18    1:32.01 SILV   
       45.26  1:32.01                                                      
 10 Stapleton, Kevin J        10 LIAC-MR              1:35.04    1:33.17 SILV   
       44.85  1:33.17                                                      
 11 Sodi, Luca D               9 LIAC-MR              1:33.23    1:35.03 SILV   
       46.08  1:35.03                                                      
 12 Kovel, Eric R             10 BBSC-MR              1:30.24    1:35.22 SILV   
       44.27  1:35.22                                                      
 13 Singh, Karan P            10 LIAC-MR              1:35.54    1:35.50 SILV   
       46.86  1:35.50                                                      
 14 Boyle, Patrick J           9 LIAC-MR              1:35.67    1:36.93 SILV   
       46.32  1:36.93                                                      
 15 Agostino, Vincent          9 LIAC-MR              1:35.67    1:38.52 SILV   
 16 Pacult, Alex              10 LIND-MR              1:48.87    1:39.26 SILV+  
       49.54  1:39.26                                                      
 17 Brown, Kieran J            9 LIAC-MR              1:32.71    1:39.74 SILV   
       49.77  1:39.74                                                      
 17 Jacobs, Daniel J          10 Express Swimming-MR  1:34.73    1:39.74 SILV   
       46.91  1:39.74                                                      
AGE - Division  
  1 Lazar, Spencer R           9 Express Swimming-MR  1:47.06    1:40.29        
       49.01  1:40.29                                                      
  2 Foti, Trevor               9 LBA-MR               1:40.00    1:41.05        
       49.51  1:41.05                                                      
  3 Bonney, Ethan              9 LBA-MR               1:44.66    1:44.29        
       50.28  1:44.29                                                      
  4 Dunster, Connor G          9 Express Swimming-MR  1:40.81    1:46.13        
       50.89  1:46.13                                                      
  5 Vosilla, Attilio          10 BBSC-MR              1:43.30    1:48.03        
       52.72  1:48.03                                                      
  6 Dumitriu, Robert           9 LBA-MR               2:00.00    1:51.26        
       51.96  1:51.26                                                      
  7 Farrell, Jack T            9 Express Swimming-MR  1:59.44    1:51.98        
       52.56  1:51.98                                                      
  8 Farrell, Luke P            9 Express Swimming-MR  1:57.02    1:52.68        
       54.38  1:52.68                                                      
  9 Selkirk, Ryan              9 LBA-MR               2:00.00    1:53.89        
 10 Bernhard, Stephen T        9 Express Swimming-MR  2:00.30    1:54.73        
       52.74  1:54.73                                                      
 11 Graham, Joe K             10 Express Swimming-MR  2:21.21    1:54.92        
       55.05  1:54.92                                                      
 12 Shapiro, David J           9 BBSC-MR              2:04.81    2:03.41        
       58.29  2:03.41                                                      
 -- Rabin, Jack               10 LBA-MR               2:10.00         DQ        
      Non-continuous turning action
 -- Chen, Jonathan            10 LIAC-MR              1:25.59        SCR        
 -- McCARTHY, Patrick         10 LBA-MR               1:26.65        SCR        
 -- Miranda, Brendan D        10 BBSC-MR              1:36.23        SCR        
 
Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
          43.99  JO
          44.00  QUAL
          50.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Villani, David P          10 LIAC-MR                46.62      45.65 SILV   
  2 Sheinberg, Kyle           10 LBA-MR                 51.64      45.82 SILV+  
  3 Chang, Michael             9 Farmingdale-MR         47.71      46.17 SILV   
  4 Leng, Zachary L            9 LIAC-MR                45.04      46.90 SILV   
  5 Gamboa, Nathaniel          9 Express Swimming-MR    48.50      47.14 SILV   
  6 Manfre, Jonathan M        10 LIAC-MR                53.49      47.41 SILV+  
  7 Harrington, Dylan          9 LBA-MR                 44.95      47.45 SILV   
  8 McNicholas, Eamonn        10 LIAC-MR                50.16      48.53 SILV+  
  9 Coyle, Steven M           10 BBSC-MR                51.75      49.26 SILV+  
 10 McNeary, Daniel           10 LIAC-MR                50.84      49.42 SILV+  
AGE - Division  
  1 Lazar, Spencer R           9 Express Swimming-MR    54.26      51.21        
  2 Guido, Nicky               9 LBA-MR               1:10.00      51.84        
  3 Stapleton, Kevin J        10 LIAC-MR                58.67      52.07        
  4 Singh, Karan P            10 LIAC-MR                54.44      52.33        
  5 Germano, George R          9 LIAC-MR                57.23      52.39        
  6 Pacult, Alex              10 LIND-MR                59.58      54.48        
  7 Brown, Kieran J            9 LIAC-MR              1:00.02      54.85        
  8 Gillam, Sean              10 LBA-MR               1:00.27      55.56        
  9 Agostino, Vincent          9 LIAC-MR                56.97      57.12        
 10 Dennis, Quinn P           10 Express Swimming-MR    56.30      57.33        
 11 Vosilla, Attilio          10 BBSC-MR                56.94      59.40        
 12 Bonney, Ethan              9 LBA-MR               1:06.28    1:01.20        
 13 Farrell, Jack T            9 Express Swimming-MR  1:05.09    1:01.33        
 14 Shapiro, David J           9 BBSC-MR              1:15.21    1:05.58        
 15 McCarthy, Neilly           9 LBA-MR               1:07.73    1:08.40        
 16 Farrell, Luke P            9 Express Swimming-MR  1:10.36    1:12.90        
 -- Nicpon, Francis            9 LBA-MR               1:25.44         DQ        
      Shoulders not at or past vertical towards breast off the wall
 -- Selkirk, Ryan              9 LBA-MR               1:00.00         DQ        
      One hand touch
 -- Rabin, Jack               10 LBA-MR               1:12.14         DQ        
      Scissors kick
Non-Award Division  
 -- Rivera, Andre             10 Express Swimming-MR  1:15.00         NS        
 -- McCARTHY, Patrick         10 LBA-MR                 45.54        SCR        
 -- Maloney, Michael C        10 Farmingdale-MR         45.26        SCR        
 -- Hsieh, Dylan              10 LIAC-MR                47.04        SCR        
 -- Miranda, Brendan D        10 BBSC-MR              1:08.51        SCR        
 -- Kapusta, Adam              9 LIAC-MR                52.61        SCR        
 
Boys 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:35.99  JO
        1:36.00  QUAL
        1:51.39  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Maloney, Michael C        10 Farmingdale-MR       1:37.35    1:40.37 SILV   
       45.80  1:40.37                                                      
  2 Harrington, Dylan          9 LBA-MR               1:38.35    1:42.01 SILV   
       49.31  1:42.01                                                      
  3 Sheinberg, Kyle           10 LBA-MR               1:58.46    1:42.43 SILV+  
       49.08  1:42.43                                                      
  4 Leng, Zachary L            9 LIAC-MR              1:36.84    1:43.06 SILV   
       48.73  1:43.06                                                      
  5 McNicholas, Eamonn        10 LIAC-MR              1:40.82    1:44.51 SILV   
       50.17  1:44.51                                                      
  6 Sodi, Luca D               9 LIAC-MR              1:44.54    1:48.82 SILV   
       51.67  1:48.82                                                      
AGE - Division  
  1 Jacobs, Daniel J          10 Express Swimming-MR  1:49.61    1:52.37        
       52.55  1:52.37                                                      
  2 Lazar, Spencer R           9 Express Swimming-MR  2:04.93    1:54.66        
       54.84  1:54.66                                                      
  3 Boyle, Patrick J           9 LIAC-MR              1:56.90    2:01.87        
       56.38  2:01.87                                                      
  4 Dennis, Quinn P           10 Express Swimming-MR  2:09.97    2:09.21        
     1:01.12  2:09.21                                                      
  5 Bonney, Ethan              9 LBA-MR               2:22.00    2:17.95        
     1:05.53  2:17.95                                                      
  6 Shapiro, David J           9 BBSC-MR              2:21.32    2:33.24        
     1:09.66  2:33.24                                                      
 -- Farrell, Jack T            9 Express Swimming-MR  2:29.01         DQ        
      Scissors kick
     1:05.08       DQ                                                      
 -- DeMeo, Nicholas            9 LBA-MR               2:00.00         DQ        
      Alternating Kick
       59.45       DQ                                                      
Non-Award Division  
 -- Chang, Michael             9 Farmingdale-MR       1:44.88         NS        
 -- Morris, Troy               9 LBA-MR               1:46.37        SCR        
 -- Hsieh, Dylan              10 LIAC-MR              1:45.40        SCR        
 -- McCARTHY, Patrick         10 LBA-MR               1:38.67        SCR        
 -- Kapusta, Adam              9 LIAC-MR              1:37.49        SCR        
 
Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
          36.79  JO
          36.80  QUAL
          45.39  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Wilson, Patrick R         10 BBSC-MR                38.35      37.34 SILV   
  2 Stapleton, Kevin J        10 LIAC-MR                39.65      41.16 SILV   
  3 Coyle, Steven M           10 BBSC-MR                41.64      41.37 SILV   
  4 Maloney, Michael C        10 Farmingdale-MR         43.91      42.20 SILV   
  5 Casement, Justin          10 Farmingdale-MR         39.35      42.53 SILV   
  6 Gamboa, Nathaniel          9 Express Swimming-MR    42.90      44.00 SILV   
AGE - Division  
  1 Brown, Kieran J            9 LIAC-MR                47.41      45.48        
  2 McNeary, Daniel           10 LIAC-MR                45.28      45.85        
  2 Kovel, Eric R             10 BBSC-MR                43.15      45.85        
  4 Agostino, Vincent          9 LIAC-MR                45.32      48.23        
  5 Bernhard, Stephen T        9 Express Swimming-MR    58.96      48.84        
  6 Lazar, Spencer R           9 Express Swimming-MR    54.62      48.88        
  7 Chang, Michael             9 Farmingdale-MR         50.50      49.91        
  8 Germano, George R          9 LIAC-MR                51.46      50.71        
  9 Singh, Karan P            10 LIAC-MR                52.20      51.85        
 10 Pacult, Alex              10 LIND-MR                51.15      52.11        
 11 Vosilla, Attilio          10 BBSC-MR              1:15.32      52.50        
 12 Bonney, Ethan              9 LBA-MR               1:08.23      53.43        
 13 Dumitriu, Robert           9 LBA-MR               1:00.00      56.76        
 14 Shapiro, David J           9 BBSC-MR              1:14.52    1:03.69        
 15 McCarthy, Neilly           9 LBA-MR               1:00.00    1:04.03        
 16 Selkirk, Ryan              9 LBA-MR               1:00.00    1:15.19        
 17 Frey, David W             10 BBSC-MR              1:23.86    1:30.52        
 -- Nicpon, Francis            9 LBA-MR               1:19.28         DQ        
      One hand touch
 -- Guido, Nicky               9 LBA-MR               1:00.00         DQ        
      Kick breaststroke type
 -- Farrell, Luke P            9 Express Swimming-MR  1:03.91         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Farrell, Jack T            9 Express Swimming-MR  1:13.38         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Chen, Jonathan            10 LIAC-MR                40.20        SCR        
 -- Miranda, Brendan D        10 BBSC-MR                52.01        SCR        
 -- Jacobs, Daniel J          10 Express Swimming-MR    48.60        SCR        
 
Boys 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:27.99  JO
        1:28.00  QUAL
        1:40.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Wilson, Patrick R         10 BBSC-MR              2:01.01    1:27.40 JO+    
       42.59  1:27.40                                                      
SILV - Division  
  1 Villani, David P          10 LIAC-MR              1:31.31    1:28.03 SILV   
       40.97  1:28.03                                                      
  2 Stapleton, Kevin J        10 LIAC-MR              1:30.90    1:36.72 SILV   
       44.91  1:36.72                                                      
  3 Gamboa, Nathaniel          9 Express Swimming-MR  1:37.73    1:39.16 SILV   
       45.18  1:39.16                                                      
  4 Kovel, Eric R             10 BBSC-MR              1:59.99    1:40.50 SILV+  
       46.54  1:40.50                                                      
  5 Coyle, Steven M           10 BBSC-MR              1:37.64    1:40.64 SILV   
       46.49  1:40.64                                                      
 -- Selkirk, Ryan              9 LBA-MR               2:00.00        SCR        
 
Boys 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
        1:21.99  JO
        1:22.00  QUAL
        1:31.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Leng, Zachary L            9 LIAC-MR              1:24.38    1:20.21 JO+    
       35.95  1:20.21                                                      
SILV - Division  
  1 Villani, David P          10 LIAC-MR              1:24.93    1:23.18 SILV   
       38.06  1:23.18                                                      
  2 Sheinberg, Kyle           10 LBA-MR               1:22.62    1:25.20 SILV   
       40.40  1:25.20                                                      
  3 Harrington, Dylan          9 LBA-MR               1:24.23    1:26.23 SILV   
       41.38  1:26.23                                                      
  4 McClellan, Sean E          9 LIAC-MR              1:29.32    1:28.20 SILV   
       41.57  1:28.20                                                      
  5 Gamboa, Nathaniel          9 Express Swimming-MR  1:26.73    1:29.14 SILV   
       42.96  1:29.14                                                      
  6 Maloney, Michael C        10 Farmingdale-MR       1:29.48    1:29.16 SILV   
       41.39  1:29.16                                                      
 -- Stapleton, Kevin J        10 LIAC-MR              1:34.67         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
       43.55       DQ                                                      
AGE - Division  
  1 Casement, Justin          10 Farmingdale-MR       1:29.21    1:31.79        
       44.74  1:31.79                                                      
  2 Manfre, Jonathan M        10 LIAC-MR              1:29.76    1:32.15        
       43.89  1:32.15                                                      
  3 McNeary, Daniel           10 LIAC-MR              1:36.34    1:32.17        
       44.08  1:32.17                                                      
  4 Coyle, Steven M           10 BBSC-MR              1:35.48    1:35.73        
       44.75  1:35.73                                                      
  5 Sodi, Luca D               9 LIAC-MR              1:33.77    1:36.52        
       47.58  1:36.52                                                      
  6 Kovel, Eric R             10 BBSC-MR              1:33.54    1:36.80        
       44.33  1:36.80                                                      
  7 Germano, George R          9 LIAC-MR              1:43.72    1:38.20        
       46.39  1:38.20                                                      
  8 Lazar, Spencer R           9 Express Swimming-MR  1:44.02    1:38.22        
       47.68  1:38.22                                                      
  9 Boyle, Patrick J           9 LIAC-MR              1:35.46    1:39.91        
       47.14  1:39.91                                                      
 10 Jacobs, Daniel J          10 Express Swimming-MR  1:38.33    1:40.79        
       49.38  1:40.79                                                      
 11 Brown, Kieran J            9 LIAC-MR              1:39.61    1:44.87        
       48.92  1:44.87                                                      
 12 Agostino, Vincent          9 LIAC-MR              1:41.67    1:45.64        
       48.62  1:45.64                                                      
 13 Dennis, Quinn P           10 Express Swimming-MR  1:46.25    1:50.21        
       51.45  1:50.21                                                      
 14 Bonney, Ethan              9 LBA-MR               1:49.24    1:51.33        
       50.81  1:51.33                                                      
 15 Vosilla, Attilio          10 BBSC-MR              2:30.12    1:51.97        
       53.23  1:51.97                                                      
 16 DeMeo, Nicholas            9 LBA-MR               2:03.34    2:02.17        
       58.05  2:02.17                                                      
 17 Shapiro, David J           9 BBSC-MR              2:25.41    2:08.74        
     1:02.17  2:08.74                                                      
 18 Frey, David W             10 BBSC-MR              2:40.78    2:38.63        
     1:17.92  2:38.63                                                      
 -- Selkirk, Ryan              9 LBA-MR               2:00.00         DQ        
      One hand touch - breast
       52.55       DQ                                                      
 -- Singh, Karan P            10 LIAC-MR              1:40.62         DQ        
      One hand touch - breast
       46.21       DQ                                                      
 -- Farrell, Jack T            9 Express Swimming-MR  2:01.39         DQ        
      Scissors kick - breast
       58.19       DQ                                                      
 -- Farrell, Luke P            9 Express Swimming-MR  2:06.11         DQ        
      Downward butterfly kick - breast
       57.89       DQ                                                      
 -- Guido, Nicky               9 LBA-MR               2:00.00         DQ        
      Kick breaststroke type - fly
       57.88       DQ                                                      
 -- McCarthy, Neilly           9 LBA-MR               2:15.45         DQ        
      Non-continuous turning action - back
     1:02.57       DQ                                                      
Non-Award Division  
 -- Chang, Michael             9 Farmingdale-MR       1:36.23         NS        
 -- McCARTHY, Patrick         10 LBA-MR               1:33.09        SCR        
 -- Chen, Jonathan            10 LIAC-MR              1:25.75        SCR        
 -- Pacult, Alex              10 LIND-MR              1:49.33        SCR        
 -- Miranda, Brendan D        10 BBSC-MR              1:54.21        SCR        
 -- Rabinowich, David          9 LBA-MR               2:30.00        SCR        
 
Boys 9-10 200 Yard IM
===============================================================================
        2:59.99  JO
        3:00.00  QUAL
        3:19.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 McClellan, Sean E          9 LIAC-MR              3:08.00    3:05.17 SILV   
       40.44  1:30.31  2:23.43  3:05.17                                    
  2 Coyle, Steven M           10 BBSC-MR              3:22.64    3:17.08 SILV+  
       45.48  1:34.79  2:36.17  3:17.08                                    
AGE - Division  
  1 Sodi, Luca D               9 LIAC-MR              3:45.00    3:20.65        
       47.92  1:39.15  2:36.27  3:20.65                                    
  2 Boyle, Patrick J           9 LIAC-MR              3:28.72    3:24.51        
       47.31  1:37.30  2:38.29  3:24.51                                    
  3 Kovel, Eric R             10 BBSC-MR              3:44.62    3:26.15        
       48.31  1:37.83  2:43.17  3:26.15                                    
 -- Hsieh, Dylan              10 LIAC-MR              3:45.00        SCR        
 -- Chen, Jonathan            10 LIAC-MR              3:08.53        SCR        
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          28.29  JO
          28.30  QUAL
          32.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Giannotti, Michael        12 LIAC-MR                29.99      28.46 SILV   
  2 Brown, Ryan A             12 LIAC-MR                29.30      28.88 SILV   
  3 Senken, Pierce F          11 LIAC-MR                29.42      29.54 SILV   
  4 Sheridan, Kevin J         12 Farmingdale-MR         31.68      29.67 SILV   
  5 Cerri-Droz, Ruben A       12 LIAC-MR                29.88      29.84 SILV   
  6 McCarthy, Michael         11 LBA-MR                 30.12      29.88 SILV   
  7 Beil, Conor M             11 LIAC-MR                30.35      29.94 SILV   
  8 Dorizas, Chris A          12 Express Swimming-MR    35.00      30.67 SILV+  
  9 Zoll, Chris J             12 BBSC-MR                30.63      30.87 SILV   
 10 Woods, Brendan            11 LBA-MR                 35.00      30.90 SILV+  
 11 Ortof, Harry C            11 Express Swimming-MR    31.16      30.94 SILV   
 12 Breitenstein, Joseph F    12 Express Swimming-MR    32.87      32.12 SILV+  
AGE - Division  
  1 Connors, Brian G          11 Express Swimming-MR    33.06      32.63        
  2 Parrinello, Anthony A     11 Farmingdale-MR         33.27      32.97        
  3 McCartney, Ryan A         12 Express Swimming-MR    34.06      33.01        
  4 Crafa, Christopher J      12 Express Swimming-MR    33.28      33.25        
  5 McNally, Bryan N          12 LIAC-MR                33.86      33.27        
  6 Chang, Kevin C            11 Express Swimming-MR    34.66      33.66        
  7 Coyle, Michael L          12 BBSC-MR                35.59      33.68        
  8 Ling, Darren              12 Express Swimming-MR    34.82      33.75        
  9 McGuire, Michael          12 LBA-MR                 48.00      34.03        
 10 Hyer, Robert J            11 Express Swimming-MR    38.49      34.06        
 11 Navarrete, Michael        11 LBA-MR                 37.78      34.25        
 12 Goralski, Peter J         12 Express Swimming-MR    37.00      34.87        
 13 Hoey, Shane               12 LBA-MR                 37.17      34.89        
 14 Fulgieri, Joseph M        11 Express Swimming-MR    35.00      34.96        
 15 McDonnell, Jack           11 LBA-MR                 34.46      35.01        
 16 Petkanas, Panos           12 Farmingdale-MR         34.51      35.30        
 17 Shunk, Brendon M          12 Express Swimming-MR    35.54      35.69        
 18 Hansen, Eric Q            11 BBSC-MR                36.53      35.73        
 19 Sarbanes, Alexander C     11 Express Swimming-MR    36.82      35.79        
 20 Rosen, Jason Z            11 Express Swimming-MR    49.39      35.83        
 21 Alonso, Matthew J         12 LIAC-MR                35.85      35.90        
 22 Yarbro, Hunter S          11 Express Swimming-MR    38.77      36.06        
 23 McGuire, Vincent          11 LBA-MR                 48.00      36.09        
 24 Lyons, Sean M             11 LIND-MR                36.49      36.15        
 25 Mohan, Aidan M            11 LIND-MR                35.09      36.32        
 26 Mc Carthy, Conor X        11 BBSC-MR                36.49      36.38        
 27 German, Alexander N       11 Express Swimming-MR    38.12      36.51        
 28 Yacovone, Thomas S        12 Express Swimming-MR    38.49      36.65        
 29 Chung, Matthew H          11 LIAC-MR                38.77      36.89        
 30 Choi, Erjin               11 LIAC-MR                41.07      37.10        
 31 Harloff, Ryan             11 Express Swimming-MR    35.08      37.13        
 32 Crafa, Thomas J           12 Express Swimming-MR    40.36      37.63        
 33 Hoey, Aidan               12 LBA-MR                 42.59      37.72        
 34 Graham, Tommy R           12 Express Swimming-MR    39.88      39.05        
 35 Carr, Sean                11 LBA-MR                 44.20      39.08        
 36 Keller, Tate A            12 LIAC-MR                39.21      39.13        
 37 McKenna, Brian E          11 Express Swimming-MR    43.45      39.14        
 38 Johnson, Kipling          11 LBA-MR                 35.88      45.72        
Non-Award Division  
 -- McCaffery, Kevin T        11 BBSC-MR                34.33         NS        
 -- Dennis, Garrett T         12 Express Swimming-MR    35.10         NS        
 -- Galante, Anthony M        11 BBSC-MR                34.78         NS        
 -- Clark, Trevor A           11 Farmingdale-MR         39.55        SCR        
 -- Camerano, Costantino      12 Express Swimming-MR    35.45        SCR        
 -- Mulderrig, Aidan m        11 LIAC-MR                48.00        SCR        
 -- Guarnieri, Maxwell T      12 Express Swimming-MR    33.67        SCR        
 -- Guglielmo, Joseph         12 LIAC-MR                28.92        SCR        
 -- Robinson, Tristan J       11 LIAC-MR                34.00        SCR        
 -- Vorbach, Reid A           12 Express Swimming-MR    42.64        SCR        
 -- Lochan, Stravis           11 Farmingdale-MR         37.59        SCR        
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:02.19  JO
        1:02.20  QUAL
        1:11.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Hawkins, Andrew T         12 Express Swimming-MR  1:03.58    1:02.79 SILV   
       30.16  1:02.79                                                      
  2 Senken, Pierce F          11 LIAC-MR              1:03.39    1:03.67 SILV   
       30.45  1:03.67                                                      
  3 McCarthy, Michael         11 LBA-MR               1:08.61    1:05.36 SILV   
       31.30  1:05.36                                                      
  4 Sheridan, Kevin J         12 Farmingdale-MR       1:08.16    1:05.84 SILV   
       32.23  1:05.84                                                      
  5 Manfre, Matthew S         11 LIAC-MR              1:07.40    1:06.01 SILV   
       31.06  1:06.01                                                      
  6 Brown, Ryan A             12 LIAC-MR              1:04.58    1:06.28 SILV   
       31.99  1:06.28                                                      
  7 Zoll, Chris J             12 BBSC-MR              1:07.01    1:07.19 SILV   
       32.12  1:07.19                                                      
  8 Cohen, Emanuel S          11 LIAC-MR              1:09.89    1:08.59 SILV   
       33.64  1:08.59                                                      
  9 Ortof, Harry C            11 Express Swimming-MR  1:06.73    1:09.29 SILV   
       33.47  1:09.29                                                      
 10 Bulik, Michael            11 LBA-MR               1:08.21    1:09.33 SILV   
       32.73  1:09.33                                                      
 11 Woods, Brendan            11 LBA-MR               1:20.00    1:09.44 SILV+  
       33.03  1:09.44                                                      
 12 Cerri-Droz, Ruben A       12 LIAC-MR              1:09.31    1:10.86 SILV   
       33.10  1:10.86                                                      
 13 Crafa, Christopher J      12 Express Swimming-MR  1:09.61    1:11.53 SILV   
       34.00  1:11.53                                                      
AGE - Division  
  1 Breitenstein, Joseph F    12 Express Swimming-MR  1:14.86    1:12.30        
       34.33  1:12.30                                                      
  2 Crafa, John M             12 Express Swimming-MR  1:16.12    1:12.74        
       35.05  1:12.74                                                      
  3 McNally, Bryan N          12 LIAC-MR              1:14.75    1:13.86        
       35.50  1:13.86                                                      
  4 McCaffery, Kevin T        11 BBSC-MR              1:17.71    1:14.27        
       35.68  1:14.27                                                      
  5 Chang, Kevin C            11 Express Swimming-MR  1:14.80    1:14.40        
       35.68  1:14.40                                                      
  6 McGuire, Michael          12 LBA-MR               1:40.00    1:14.41        
       36.29  1:14.41                                                      
  7 Hyer, Robert J            11 Express Swimming-MR  1:15.58    1:14.43        
       34.05  1:14.43                                                      
  8 Galante, Anthony M        11 BBSC-MR              1:17.42    1:14.50        
       36.42  1:14.50                                                      
  9 Parrinello, Anthony A     11 Farmingdale-MR       1:13.97    1:14.55        
       36.08  1:14.55                                                      
 10 Robinson, Tristan J       11 LIAC-MR              1:17.40    1:15.76        
       34.81  1:15.76                                                      
 11 McDonnell, Jack           11 LBA-MR               1:16.09    1:16.48        
       35.74  1:16.48                                                      
 12 Goralski, Peter J         12 Express Swimming-MR  1:25.00    1:16.78        
       36.62  1:16.78                                                      
 13 Navarrete, Michael        11 LBA-MR               1:26.79    1:17.04        
       35.11  1:17.04                                                      
 14 Coyle, Michael L          12 BBSC-MR              1:16.73    1:17.07        
       36.22  1:17.07                                                      
 15 Alonso, Matthew J         12 LIAC-MR              1:18.01    1:17.96        
       36.58  1:17.96                                                      
 16 Dennis, Garrett T         12 Express Swimming-MR  1:21.28    1:18.27        
       35.76  1:18.27                                                      
 17 Mohan, Aidan M            11 LIND-MR              1:21.45    1:20.14        
       36.63  1:20.14                                                      
 18 Lyons, Sean M             11 LIND-MR              1:18.60    1:21.16        
       39.06  1:21.16                                                      
 19 Sarbanes, Alexander C     11 Express Swimming-MR  1:20.84    1:21.63        
       38.19  1:21.63                                                      
 20 German, Alexander N       11 Express Swimming-MR  1:24.45    1:21.66        
       38.54  1:21.66                                                      
 21 Chung, Matthew H          11 LIAC-MR              1:24.19    1:22.25        
 22 Mc Carthy, Conor X        11 BBSC-MR              1:26.29    1:24.55        
       38.47  1:24.55                                                      
 23 Graham, Tommy R           12 Express Swimming-MR  1:32.39    1:25.94        
       40.13  1:25.94                                                      
 24 McGuire, Vincent          11 LBA-MR               1:40.00    1:26.34        
       36.60  1:26.34                                                      
 25 Clark, Daniel M           11 Express Swimming-MR  1:24.16    1:26.40        
       39.87  1:26.40                                                      
 26 Choi, Erjin               11 LIAC-MR              1:36.12    1:26.90        
       40.89  1:26.90                                                      
 27 Crafa, Thomas J           12 Express Swimming-MR  1:29.15    1:28.61        
       41.65  1:28.61                                                      
 28 McKenna, Brian E          11 Express Swimming-MR  1:37.45    1:28.81        
       40.52  1:28.81                                                      
 29 Mulderrig, Aidan m        11 LIAC-MR              1:50.00    1:29.28        
       41.07  1:29.28                                                      
Non-Award Division  
 -- Lochan, Stravis           11 Farmingdale-MR       1:30.66         NS        
 -- Giannotti, Michael        12 LIAC-MR              1:06.90        SCR        
 -- Guglielmo, Joseph         12 LIAC-MR              1:03.93        SCR        
 -- Clark, Trevor A           11 Farmingdale-MR       1:32.54        SCR        
 -- Turi, Cameron A           11 Farmingdale-MR       1:32.55        SCR        
 -- Guarnieri, Maxwell T      12 Express Swimming-MR  1:16.82        SCR        
 -- Petkanas, Panos           12 Farmingdale-MR       1:17.68        SCR        
 -- Morris, Shane             11 LBA-MR               1:14.33        SCR        
 -- Vorbach, Reid A           12 Express Swimming-MR  1:40.25        SCR        
 -- Yarbro, Hunter S          11 Express Swimming-MR  1:20.69        SCR        
 -- Rosen, Jason Z            11 Express Swimming-MR  1:24.70        SCR        
 -- Camerano, Costantino      12 Express Swimming-MR  1:25.60        SCR        
 -- Dorizas, Chris A          12 Express Swimming-MR  1:09.72        SCR        
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:15.49  JO
        2:15.50  QUAL
        2:32.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Spinella, Conor S         12 LIAC-MR              2:16.68    2:12.38 JO+    
       30.30  1:04.50  1:39.57  2:12.38                                    
SILV - Division  
  1 Mejia, David              12 LBA-MR               2:23.08    2:15.77 SILV   
       31.03  1:06.09  1:41.63  2:15.77                                    
  2 Beil, Conor M             11 LIAC-MR              2:15.68    2:17.37 SILV   
       31.51  1:06.55  1:42.33  2:17.37                                    
  3 Searson, Jimmy            12 Express Swimming-MR  2:31.28    2:18.70 SILV   
       30.55  1:06.48  1:43.16  2:18.70                                    
  4 Brown, Ryan A             12 LIAC-MR              2:16.72    2:20.93 SILV   
       32.49  1:08.35  1:44.93  2:20.93                                    
  5 Hawkins, Andrew T         12 Express Swimming-MR  2:21.43    2:22.54 SILV   
       31.39  1:08.21  1:46.26  2:22.54                                    
  6 Dorizas, Chris A          12 Express Swimming-MR  2:30.53    2:24.66 SILV   
       33.23  1:09.15  1:47.15  2:24.66                                    
  7 Manfre, Matthew S         11 LIAC-MR              2:26.16    2:25.34 SILV   
       32.58  1:09.36  1:47.95  2:25.34                                    
  8 Sheridan, Kevin J         12 Farmingdale-MR       2:34.49    2:27.73 SILV+  
       35.00  1:13.81  1:49.49  2:27.73                                    
  9 Yang, Nathan M            11 LIAC-MR              2:27.45    2:28.18 SILV   
       32.86  1:10.16  1:49.00  2:28.18                                    
 10 Cohen, Emanuel S          11 LIAC-MR              2:29.24    2:28.21 SILV   
       34.11  1:12.52  1:51.50  2:28.21                                    
 11 Zoll, Chris J             12 BBSC-MR              2:34.26    2:29.60 SILV+  
       33.41  1:11.31  1:50.16  2:29.60                                    
 12 Ortof, Harry C            11 Express Swimming-MR  2:23.41    2:30.79 SILV   
       34.40  1:12.72  1:51.58  2:30.79                                    
 13 Giannotti, Michael        12 LIAC-MR              2:35.72    2:31.75 SILV+  
       34.11  1:12.36  1:51.95  2:31.75                                    
AGE - Division  
  1 Crafa, Christopher J      12 Express Swimming-MR  2:35.39    2:35.49        
       34.64  1:14.20  1:55.34  2:35.49                                    
  2 Cerri-Droz, Ruben A       12 LIAC-MR              2:54.10    2:40.37        
       33.62  1:14.60  1:59.01  2:40.37                                    
  3 McCartney, Ryan A         12 Express Swimming-MR  2:38.12    2:40.79        
       36.00  2:40.79                                                      
  4 McDonnell, Jack           11 LBA-MR               2:42.00    2:41.11        
       34.95  1:15.73  1:58.36  2:41.11                                    
  5 Crafa, John M             12 Express Swimming-MR  2:44.71    2:41.23        
       36.14  1:17.80  2:01.12  2:41.23                                    
  6 Lyons, Sean M             11 LIND-MR              2:48.31    2:44.29        
       37.34  1:19.65  2:02.13  2:44.29                                    
  7 Parrinello, Anthony A     11 Farmingdale-MR       2:44.25    2:44.65        
       37.79  1:20.90  2:04.69  2:44.65                                    
  8 Hyer, Robert J            11 Express Swimming-MR  2:52.61    2:46.17        
       36.39  1:18.65  2:03.07  2:46.17                                    
  9 McGuire, Michael          12 LBA-MR               3:20.00    2:46.71        
       37.86  1:21.51  2:06.62  2:46.71                                    
 10 Petkanas, Panos           12 Farmingdale-MR       2:55.46    2:48.11        
       38.79  1:22.97  2:07.80  2:48.11                                    
 11 Robinson, Tristan J       11 LIAC-MR              3:02.51    2:51.71        
       36.81  1:21.09  2:07.84  2:51.71                                    
 12 Navarrete, Michael        11 LBA-MR               3:10.00    2:52.76        
       35.91  1:20.64  2:07.28  2:52.76                                    
 13 Chung, Matthew H          11 LIAC-MR              3:10.00    2:57.34        
       39.71  1:25.23  2:12.04  2:57.34                                    
 14 Keller, Tate A            12 LIAC-MR              3:10.00    3:05.78        
       41.40  1:28.61  2:17.54  3:05.78                                    
 15 Crafa, Thomas J           12 Express Swimming-MR  3:13.85    3:06.74        
       41.38  3:06.74                                                      
 16 McGuire, Vincent          11 LBA-MR               3:20.00    3:10.11        
       36.73  1:26.77  2:19.58  3:10.11                                    
 -- Guglielmo, Joseph         12 LIAC-MR              2:19.70        SCR        
 -- Galante, Anthony M        11 BBSC-MR              2:51.01        SCR        
 -- Mc Carthy, Conor X        11 BBSC-MR              3:30.21        SCR        
 -- Coyle, Michael L          12 BBSC-MR              2:52.01        SCR        
 -- Chang, Kevin C            11 Express Swimming-MR  2:56.79        SCR        
 -- McNally, Bryan N          12 LIAC-MR              2:36.40        SCR        
 -- Guarnieri, Maxwell T      12 Express Swimming-MR  2:52.62        SCR        
 
Boys 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        6:03.99  JO
        6:04.00  QUAL
        6:41.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Mejia, David              12 LBA-MR               6:07.05    6:02.38 JO+    
       30.09  1:05.06  1:42.11  2:19.28  2:57.07  3:34.03  4:12.40  4:50.21
     5:28.26  6:02.38                                                      
SILV - Division  
  1 Spinella, Conor S         12 LIAC-MR              6:24.53    6:15.19 SILV   
       31.57  1:07.56  1:45.55  2:23.41  3:02.13  3:40.79  4:20.36  5:00.24
     5:39.01  6:15.19                                                      
  2 Manfre, Matthew S         11 LIAC-MR              6:20.82    6:27.58 SILV   
       34.30  1:12.23  1:51.39  2:30.90  3:10.29  3:50.35  4:30.42  5:10.14
     5:49.90  6:27.58                                                      
  3 Ortof, Harry C            11 Express Swimming-MR  6:12.06    6:31.91 SILV   
       35.28  1:14.84  1:55.82  2:36.25  3:17.11  3:56.08  4:36.42  5:15.78
     5:54.62  6:31.91                                                      
AGE - Division  
  1 Zoll, Chris J             12 BBSC-MR              6:47.27    6:47.55        
       34.71  1:14.04  1:54.87  2:37.05  3:19.38  4:01.85  4:44.09  5:26.26
     6:07.60  6:47.55                                                      
  2 Crafa, Christopher J      12 Express Swimming-MR  6:45.19    6:50.40        
       35.96  1:16.72  1:58.53  2:40.40  3:22.80  4:05.42  4:47.74  5:29.60
     6:10.84  6:50.40                                                      
  3 Yang, Nathan M            11 LIAC-MR              6:15.00    6:50.93        
       34.94  1:15.12  1:56.35  2:38.38  3:20.58  4:02.70  4:44.99  5:27.50
     6:10.34  6:50.93                                                      
  4 McNally, Bryan N          12 LIAC-MR              6:32.99    6:56.26        
       37.30  1:18.67  2:01.30  2:43.34  3:25.76  4:08.52  4:51.52  5:33.91
     6:16.02  6:56.26                                                      
  5 Crafa, John M             12 Express Swimming-MR  7:10.49    7:10.65        
       37.12  2:02.91           3:32.70           4:17.65  5:02.88  5:47.68
     6:31.72  7:10.65                                                      
  6 Chang, Kevin C            11 Express Swimming-MR  6:40.00    7:16.28        
       37.21  1:20.35  2:05.22  2:50.37  4:20.56  5:06.20  5:51.57         
     6:34.94  7:16.28                                                      
  7 German, Alexander N       11 Express Swimming-MR  7:20.00    8:01.20        
       41.04  1:25.78  2:13.31  3:02.11  3:51.97  4:41.51  5:30.62  6:22.16
     7:11.87  8:01.20                                                      
 -- Hawkins, Andrew T         12 Express Swimming-MR  6:42.82        SCR        
 -- Searson, Jimmy            12 Express Swimming-MR  6:31.41        SCR        
 -- Dorizas, Chris A          12 Express Swimming-MR  6:50.00        SCR        
 -- Guarnieri, Maxwell T      12 Express Swimming-MR  7:10.00        SCR        
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
          33.29  JO
          33.30  QUAL
          42.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Chen, Geoffrey            11 LIAC-MR                34.00      33.05 JO+    
SILV - Division  
  1 Konovalov, Veniamin       11 LIAC-MR                34.21      33.43 SILV   
  2 Hildebrandt, Michael A    12 LIAC-MR                33.66      33.49 SILV   
  3 Senken, Pierce F          11 LIAC-MR                34.01      33.67 SILV   
  4 Hawkins, Andrew T         12 Express Swimming-MR    34.77      35.37 SILV   
  5 Yang, Nathan M            11 LIAC-MR                38.65      35.71 SILV   
  6 Cohen, Emanuel S          11 LIAC-MR                35.82      36.21 SILV   
  7 Brown, Ryan A             12 LIAC-MR                37.38      37.49 SILV   
  8 Robinson, Tristan J       11 LIAC-MR                38.10      37.79 SILV   
  9 Sheridan, Kevin J         12 Farmingdale-MR         38.17      38.58 SILV   
 10 McCarthy, Michael         11 LBA-MR                 40.21      38.62 SILV   
 11 Bulik, Michael            11 LBA-MR                 43.20      38.69 SILV+  
 12 Navarrete, Michael        11 LBA-MR                 44.28      39.60 SILV+  
 13 Woods, Brendan            11 LBA-MR                 40.00      40.25 SILV   
 14 Dennis, Garrett T         12 Express Swimming-MR    42.57      40.68 SILV+  
 15 Parrinello, Anthony A     11 Farmingdale-MR         38.19      40.84 SILV   
 16 McNally, Bryan N          12 LIAC-MR                40.71      40.91 SILV   
 17 Sarbanes, Alexander C     11 Express Swimming-MR    43.59      41.53 SILV+  
 18 McCaffery, Kevin T        11 BBSC-MR                42.34      41.56 SILV+  
 19 Chung, Matthew H          11 LIAC-MR                44.48      41.65 SILV+  
 20 Petkanas, Panos           12 Farmingdale-MR         43.00      42.00 SILV+  
AGE - Division  
  1 Breitenstein, Joseph F    12 Express Swimming-MR    42.15      42.35        
  2 Coyle, Michael L          12 BBSC-MR                47.98      42.36        
  3 Mohan, Aidan M            11 LIND-MR                42.79      43.17        
  4 Lyons, Sean M             11 LIND-MR                42.38      43.19        
  5 Galante, Anthony M        11 BBSC-MR                46.38      43.68        
  6 Mc Carthy, Conor X        11 BBSC-MR                45.92      44.43        
  7 Hyer, Robert J            11 Express Swimming-MR    47.12      44.66        
  8 Goralski, Peter J         12 Express Swimming-MR    42.00      45.04        
  9 McGuire, Vincent          11 LBA-MR                 50.00      45.32        
 10 McDonnell, Jack           11 LBA-MR                 45.57      45.59        
 11 Choi, Erjin               11 LIAC-MR                46.88      46.44        
 12 Mulderrig, Aidan m        11 LIAC-MR                55.00      46.52        
 13 Clark, Daniel M           11 Express Swimming-MR    46.29      46.79        
 14 German, Alexander N       11 Express Swimming-MR    46.18      46.90        
 15 Graham, Tommy R           12 Express Swimming-MR    45.79      49.46        
 16 McKenna, Brian E          11 Express Swimming-MR    50.56      50.71        
 17 Keller, Tate A            12 LIAC-MR                46.86      50.89        
 18 Crafa, Thomas J           12 Express Swimming-MR    59.58      59.05        
Non-Award Division  
 -- Lochan, Stravis           11 Farmingdale-MR         46.09         NS        
 -- Morris, Shane             11 LBA-MR                 34.94        SCR        
 -- Turi, Cameron A           11 Farmingdale-MR         48.08        SCR        
 -- Clark, Trevor A           11 Farmingdale-MR         47.12        SCR        
 -- Yarbro, Hunter S          11 Express Swimming-MR    43.89        SCR        
 -- Dorizas, Chris A          12 Express Swimming-MR    39.25        SCR        
 -- Vorbach, Reid A           12 Express Swimming-MR    51.34        SCR        
 -- Guarnieri, Maxwell T      12 Express Swimming-MR    40.76        SCR        
 -- Camerano, Costantino      12 Express Swimming-MR    45.12        SCR        
 -- Beil, Conor M             11 LIAC-MR                33.68        SCR        
 -- Guglielmo, Joseph         12 LIAC-MR                36.10        SCR        
 -- Rosen, Jason Z            11 Express Swimming-MR    43.00        SCR        
 -- Salaquero, Brandon J      11 Farmingdale-MR       1:01.72        SCR        
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:11.59  JO
        1:11.60  QUAL
        1:25.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Spinella, Conor S         12 LIAC-MR              1:13.54    1:11.63 SILV   
       35.17  1:11.63                                                      
  2 Chen, Geoffrey            11 LIAC-MR              1:13.23    1:11.68 SILV   
       34.80  1:11.68                                                      
  3 Beil, Conor M             11 LIAC-MR              1:11.65    1:11.76 SILV   
       35.31  1:11.76                                                      
  4 Mejia, David              12 LBA-MR               1:20.47    1:12.54 SILV   
       35.35  1:12.54                                                      
  5 Cohen, Emanuel S          11 LIAC-MR              1:14.24    1:14.66 SILV   
       37.40  1:14.66                                                      
  6 Manfre, Matthew S         11 LIAC-MR              1:14.54    1:15.19 SILV   
       36.41  1:15.19                                                      
  7 Searson, Jimmy            12 Express Swimming-MR  1:14.77    1:15.54 SILV   
       36.25  1:15.54                                                      
  8 Giannotti, Michael        12 LIAC-MR              1:16.76    1:16.90 SILV   
       37.59  1:16.90                                                      
  9 Yang, Nathan M            11 LIAC-MR              1:19.67    1:17.02 SILV   
       37.93  1:17.02                                                      
 10 Brown, Ryan A             12 LIAC-MR              1:16.16    1:17.57 SILV   
       38.09  1:17.57                                                      
 11 Crafa, Christopher J      12 Express Swimming-MR  1:17.48    1:18.24 SILV   
       37.54  1:18.24                                                      
 12 Zoll, Chris J             12 BBSC-MR              1:15.00    1:18.51 SILV   
       38.20  1:18.51                                                      
 13 Dorizas, Chris A          12 Express Swimming-MR  1:40.00    1:19.66 SILV+  
       39.06  1:19.66                                                      
 14 Ortof, Harry C            11 Express Swimming-MR  1:19.49    1:20.58 SILV   
       39.59  1:20.58                                                      
 15 Bulik, Michael            11 LBA-MR               1:23.04    1:21.93 SILV   
       39.68  1:21.93                                                      
 16 Connors, Brian G          11 Express Swimming-MR  1:23.41    1:24.80 SILV   
       40.14  1:24.80                                                      
 17 McCarthy, Michael         11 LBA-MR               1:27.38    1:25.45 SILV+  
       41.66  1:25.45                                                      
 18 McCartney, Ryan A         12 Express Swimming-MR  1:29.80    1:25.63 SILV+  
 19 Navarrete, Michael        11 LBA-MR               1:38.00    1:25.67 SILV+  
       41.30  1:25.67                                                      
AGE - Division  
  1 Breitenstein, Joseph F    12 Express Swimming-MR  1:29.12    1:26.16        
       43.10  1:26.16                                                      
  2 Woods, Brendan            11 LBA-MR               1:40.00    1:26.38        
  3 Parrinello, Anthony A     11 Farmingdale-MR       1:25.43    1:26.70        
       42.13  1:26.70                                                      
  3 Crafa, John M             12 Express Swimming-MR  1:26.70    1:26.70        
       43.25  1:26.70                                                      
  5 McNally, Bryan N          12 LIAC-MR              1:25.88    1:27.64        
       43.17  1:27.64                                                      
  6 McCaffery, Kevin T        11 BBSC-MR              1:34.48    1:28.60        
  7 Lyons, Sean M             11 LIND-MR              1:28.91    1:29.29        
       43.55  1:29.29                                                      
  8 Sarbanes, Alexander C     11 Express Swimming-MR  1:36.40    1:29.48        
       42.22  1:29.48                                                      
  9 Alonso, Matthew J         12 LIAC-MR              1:31.00    1:30.44        
       43.92  1:30.44                                                      
 10 Cerri-Droz, Ruben A       12 LIAC-MR              1:32.96    1:31.29        
       44.47  1:31.29                                                      
 11 Yarbro, Hunter S          11 Express Swimming-MR  1:36.12    1:32.36        
 12 Fulgieri, Joseph M        11 Express Swimming-MR  1:37.92    1:34.71        
       45.74  1:34.71                                                      
 13 Dennis, Garrett T         12 Express Swimming-MR  1:42.87    1:35.60        
       46.10  1:35.60                                                      
 14 Hyer, Robert J            11 Express Swimming-MR  1:47.13    1:37.80        
       47.54  1:37.80                                                      
 15 Goralski, Peter J         12 Express Swimming-MR  1:30.00    1:39.40        
       48.21  1:39.40                                                      
 16 German, Alexander N       11 Express Swimming-MR  1:41.64    1:40.02        
       47.51  1:40.02                                                      
 17 Mc Carthy, Conor X        11 BBSC-MR              1:46.22    1:41.07        
       47.70  1:41.07                                                      
 18 Yacovone, Thomas S        12 Express Swimming-MR  2:00.80    1:42.80        
       48.44  1:42.80                                                      
 19 Mohan, Aidan M            11 LIND-MR              1:37.65    1:42.87        
       50.48  1:42.87                                                      
 20 Graham, Tommy R           12 Express Swimming-MR  1:44.84    1:43.03        
       47.85  1:43.03                                                      
 21 Harloff, Ryan             11 Express Swimming-MR  1:36.07    1:43.48        
 22 Carr, Sean                11 LBA-MR               1:50.89    1:43.65        
       49.19  1:43.65                                                      
 23 Choi, Erjin               11 LIAC-MR              1:54.52    1:43.72        
       49.73  1:43.72                                                      
 24 Shunk, Brendon M          12 Express Swimming-MR  1:25.00    1:45.82        
       48.75  1:45.82                                                      
 25 Hansen, Eric Q            11 BBSC-MR              1:46.66    1:47.08        
       50.97  1:47.08                                                      
 26 McKenna, Brian E          11 Express Swimming-MR  1:50.23    1:48.45        
 27 Crafa, Thomas J           12 Express Swimming-MR  1:57.53    1:57.56        
       58.34  1:57.56                                                      
 28 Johnson, Kipling          11 LBA-MR               1:30.00    2:05.82        
       59.84  2:05.82                                                      
Non-Award Division  
 -- Salaquero, Brandon J      11 Farmingdale-MR       2:08.15         NS        
 -- Camerano, Costantino      12 Express Swimming-MR  1:39.87        SCR        
 -- Vorbach, Reid A           12 Express Swimming-MR  1:49.19        SCR        
 -- Guarnieri, Maxwell T      12 Express Swimming-MR  1:30.12        SCR        
 -- Hawkins, Andrew T         12 Express Swimming-MR  1:17.62        SCR        
 -- Lochan, Stravis           11 Farmingdale-MR       1:48.48        SCR        
 -- Guglielmo, Joseph         12 LIAC-MR              1:15.61        SCR        
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
          37.59  JO
          37.60  QUAL
          43.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Yang, Nathan M            11 LIAC-MR                38.08      36.80 JO+    
  2 Spinella, Conor S         12 LIAC-MR                38.51      36.90 JO+    
SILV - Division  
  1 Hildebrandt, Michael A    12 LIAC-MR                38.30      38.29 SILV   
  2 Cerri-Droz, Ruben A       12 LIAC-MR                39.77      38.89 SILV   
  3 Senken, Pierce F          11 LIAC-MR                39.14      38.98 SILV   
  4 Searson, Jimmy            12 Express Swimming-MR    39.43      39.18 SILV   
  5 Konovalov, Veniamin       11 LIAC-MR                39.02      39.66 SILV   
  6 Ling, Darren              12 Express Swimming-MR    42.08      39.89 SILV   
  7 Zoll, Chris J             12 BBSC-MR                39.21      40.05 SILV   
  8 Crafa, John M             12 Express Swimming-MR    42.02      41.71 SILV   
  9 Bulik, Michael            11 LBA-MR                 49.66      41.89 SILV+  
 10 Coyle, Michael L          12 BBSC-MR                48.64      42.92 SILV+  
 -- Yacovone, Thomas S        12 Express Swimming-MR    48.00         DQ        
      One hand touch
AGE - Division  
  1 McCarthy, Michael         11 LBA-MR                 46.93      43.97        
  2 Breitenstein, Joseph F    12 Express Swimming-MR    41.78      44.04        
  3 Keller, Tate A            12 LIAC-MR                48.80      44.60        
  4 Dorizas, Chris A          12 Express Swimming-MR    46.57      44.77        
  5 McNally, Bryan N          12 LIAC-MR                45.99      45.03        
  6 Cohen, Emanuel S          11 LIAC-MR                46.77      45.16        
  7 Galante, Anthony M        11 BBSC-MR                46.42      45.53        
  8 Parrinello, Anthony A     11 Farmingdale-MR         43.79      45.80        
  9 Sarbanes, Alexander C     11 Express Swimming-MR    46.64      45.91        
 10 Sheridan, Kevin J         12 Farmingdale-MR         53.18      46.04        
 11 Hoey, Aidan               12 LBA-MR                 49.48      46.37        
 12 Navarrete, Michael        11 LBA-MR                 50.00      46.79        
 13 Harloff, Ryan             11 Express Swimming-MR    48.69      46.82        
 14 McCaffery, Kevin T        11 BBSC-MR                50.12      47.43        
 15 McDonnell, Jack           11 LBA-MR                 49.11      47.92        
 16 Chung, Matthew H          11 LIAC-MR                55.23      47.99        
 17 Hansen, Eric Q            11 BBSC-MR                52.33      48.01        
 18 Hoey, Shane               12 LBA-MR                 55.15      48.09        
 19 Mohan, Aidan M            11 LIND-MR                49.84      48.76        
 20 Mc Carthy, Conor X        11 BBSC-MR                53.23      49.01        
 21 German, Alexander N       11 Express Swimming-MR    53.24      49.04        
 22 McKenna, Brian E          11 Express Swimming-MR    55.00      49.40        
 23 Petkanas, Panos           12 Farmingdale-MR         51.62      50.17        
 24 Hyer, Robert J            11 Express Swimming-MR    52.29      50.57        
 25 Lyons, Sean M             11 LIND-MR                55.18      51.81        
 26 Fulgieri, Joseph M        11 Express Swimming-MR    51.10      51.88        
 27 Carr, Sean                11 LBA-MR                 56.75      54.24        
 -- Choi, Erjin               11 LIAC-MR              1:00.00         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Graham, Tommy R           12 Express Swimming-MR    56.87         DQ        
      Head under for 2 or more strokes
 -- Yarbro, Hunter S          11 Express Swimming-MR    51.09         DQ        
      Arms two strokes underwater
 -- Dennis, Garrett T         12 Express Swimming-MR    53.34         DQ        
      Non-simultaneous kick
 -- Guarnieri, Maxwell T      12 Express Swimming-MR    41.70        SCR        
 -- Mulderrig, Aidan m        11 LIAC-MR              1:10.00        SCR        
 -- Robinson, Tristan J       11 LIAC-MR                44.78        SCR        
 -- Camerano, Costantino      12 Express Swimming-MR    49.60        SCR        
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:21.59  JO
        1:21.60  QUAL
        1:31.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Spinella, Conor S         12 LIAC-MR              1:24.26    1:20.28 JO+    
       37.03  1:20.28                                                      
  2 Yang, Nathan M            11 LIAC-MR              1:22.47    1:20.52 JO+    
       38.52  1:20.52                                                      
SILV - Division  
  1 Konovalov, Veniamin       11 LIAC-MR              1:24.19    1:24.66 SILV   
       40.19  1:24.66                                                      
  2 Hildebrandt, Michael A    12 LIAC-MR              1:23.13    1:24.76 SILV   
       40.11  1:24.76                                                      
  3 Senken, Pierce F          11 LIAC-MR              1:23.89    1:25.15 SILV   
       40.24  1:25.15                                                      
  4 Zoll, Chris J             12 BBSC-MR              1:27.28    1:27.61 SILV   
       41.84  1:27.61                                                      
  5 Cerri-Droz, Ruben A       12 LIAC-MR              1:27.39    1:29.88 SILV   
       41.53  1:29.88                                                      
AGE - Division  
  1 Crafa, John M             12 Express Swimming-MR  1:32.24    1:33.58        
       43.44  1:33.58                                                      
  2 Bulik, Michael            11 LBA-MR               1:35.85    1:33.92        
       44.16  1:33.92                                                      
  3 Goralski, Peter J         12 Express Swimming-MR  1:46.00    1:37.81        
       44.72  1:37.81                                                      
  4 Coyle, Michael L          12 BBSC-MR              1:36.56    1:38.36        
       45.58  1:38.36                                                      
  5 Crafa, Christopher J      12 Express Swimming-MR  1:35.85    1:38.86        
       46.67  1:38.86                                                      
  6 McCarthy, Michael         11 LBA-MR               1:38.83    1:39.20        
       46.81  1:39.20                                                      
  7 Chang, Kevin C            11 Express Swimming-MR  1:37.75    1:39.44        
       48.22  1:39.44                                                      
  8 Keller, Tate A            12 LIAC-MR              1:41.45    1:39.45        
       48.45  1:39.45                                                      
  9 Cohen, Emanuel S          11 LIAC-MR              1:36.07    1:39.64        
       47.30  1:39.64                                                      
 10 McCaffery, Kevin T        11 BBSC-MR              1:54.28    1:42.59        
       49.07  1:42.59                                                      
 11 Sarbanes, Alexander C     11 Express Swimming-MR  1:46.37    1:42.87        
       47.11  1:42.87                                                      
 12 Galante, Anthony M        11 BBSC-MR              1:45.89    1:43.36        
       49.65  1:43.36                                                      
 13 Parrinello, Anthony A     11 Farmingdale-MR       1:42.39    1:45.14        
       51.01  1:45.14                                                      
 14 Navarrete, Michael        11 LBA-MR               2:00.00    1:45.15        
       50.75  1:45.15                                                      
 15 McDonnell, Jack           11 LBA-MR               1:46.66    1:45.93        
       49.87  1:45.93                                                      
 16 Mohan, Aidan M            11 LIND-MR              1:49.84    1:48.50        
       53.12  1:48.50                                                      
 17 Mc Carthy, Conor X        11 BBSC-MR              1:54.44    1:50.43        
       51.28  1:50.43                                                      
 18 Alonso, Matthew J         12 LIAC-MR              1:45.46    1:50.95        
       53.39  1:50.95                                                      
 19 McKenna, Brian E          11 Express Swimming-MR  1:59.47    1:52.22        
       52.45  1:52.22                                                      
 20 German, Alexander N       11 Express Swimming-MR  1:51.35    1:54.86        
       51.87  1:54.86                                                      
 21 Graham, Tommy R           12 Express Swimming-MR  2:01.28    1:59.31        
       55.33  1:59.31                                                      
 22 Dennis, Garrett T         12 Express Swimming-MR  2:06.22    2:03.58        
       57.26  2:03.58                                                      
 23 Crafa, Thomas J           12 Express Swimming-MR  2:10.55    2:05.61        
     1:00.16  2:05.61                                                      
 -- Beil, Conor M             11 LIAC-MR              1:28.18        SCR        
 -- Giannotti, Michael        12 LIAC-MR              1:26.15        SCR        
 -- Searson, Jimmy            12 Express Swimming-MR  1:28.81        SCR        
 -- Guarnieri, Maxwell T      12 Express Swimming-MR  1:34.48        SCR        
 -- Petkanas, Panos           12 Farmingdale-MR       1:56.68        SCR        
 -- Morris, Shane             11 LBA-MR               1:35.72        SCR        
 -- Breitenstein, Joseph F    12 Express Swimming-MR  1:38.73        SCR        
 -- Vorbach, Reid A           12 Express Swimming-MR  2:38.21        SCR        
 -- Camerano, Costantino      12 Express Swimming-MR  1:47.62        SCR        
 -- Dorizas, Chris A          12 Express Swimming-MR  1:46.00        SCR        
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
          32.09  JO
          32.10  QUAL
          39.69  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Spinella, Conor S         12 LIAC-MR                32.41      31.57 JO+    
  2 Mejia, David              12 LBA-MR                 34.68      32.05 JO+    
SILV - Division  
  1 Chen, Geoffrey            11 LIAC-MR                32.31      32.25 SILV   
  2 Konovalov, Veniamin       11 LIAC-MR                33.16      32.66 SILV   
  3 Hildebrandt, Michael A    12 LIAC-MR                34.06      34.43 SILV   
  4 Senken, Pierce F          11 LIAC-MR                34.16      34.61 SILV   
  5 Sheridan, Kevin J         12 Farmingdale-MR         35.27      35.51 SILV   
  6 Ortof, Harry C            11 Express Swimming-MR    34.50      35.85 SILV   
  7 Cohen, Emanuel S          11 LIAC-MR                36.67      36.44 SILV   
  8 Ling, Darren              12 Express Swimming-MR    35.12      36.71 SILV   
  9 Connors, Brian G          11 Express Swimming-MR    35.14      37.00 SILV   
 10 Cerri-Droz, Ruben A       12 LIAC-MR                38.05      37.69 SILV   
 11 Crafa, John M             12 Express Swimming-MR    36.26      37.81 SILV   
 12 Crafa, Christopher J      12 Express Swimming-MR    36.63      37.88 SILV   
 13 Breitenstein, Joseph F    12 Express Swimming-MR    40.04      38.00 SILV+  
 14 Rosen, Jason Z            11 Express Swimming-MR    38.29      38.27 SILV   
 -- Brown, Ryan A             12 LIAC-MR                32.67         DQ        
      Arms underwater recovery
AGE - Division  
  1 McCartney, Ryan A         12 Express Swimming-MR    41.74      39.97        
  2 Lyons, Sean M             11 LIND-MR                40.40      40.92        
  3 Chang, Kevin C            11 Express Swimming-MR    41.70      41.56        
  4 Galante, Anthony M        11 BBSC-MR                45.69      41.67        
  5 Chung, Matthew H          11 LIAC-MR                46.37      43.56        
  6 McCaffery, Kevin T        11 BBSC-MR                49.63      43.94        
  7 Keller, Tate A            12 LIAC-MR                43.19      44.70        
  8 McGuire, Vincent          11 LBA-MR                 55.00      44.75        
  9 Coyle, Michael L          12 BBSC-MR                52.15      45.08        
 10 Yarbro, Hunter S          11 Express Swimming-MR    48.94      45.15        
 11 Petkanas, Panos           12 Farmingdale-MR         47.93      46.62        
 12 Yacovone, Thomas S        12 Express Swimming-MR    42.00      47.14        
 13 McGuire, Michael          12 LBA-MR                 55.00      47.20        
 14 Mc Carthy, Conor X        11 BBSC-MR                49.63      49.40        
 15 McDonnell, Jack           11 LBA-MR                 45.75      49.97        
 16 German, Alexander N       11 Express Swimming-MR    47.95      50.11        
 17 Goralski, Peter J         12 Express Swimming-MR    43.00      51.14        
 18 Mohan, Aidan M            11 LIND-MR                47.45      52.03        
 19 Carr, Sean                11 LBA-MR               1:00.00      53.35        
 20 Choi, Erjin               11 LIAC-MR                56.82      53.58        
 21 Shunk, Brendon M          12 Express Swimming-MR    42.00      55.64        
 22 Parrinello, Anthony A     11 Farmingdale-MR         44.50      56.07        
 23 Crafa, Thomas J           12 Express Swimming-MR  1:05.19      59.07        
 24 Johnson, Kipling          11 LBA-MR                 50.00    1:13.89        
 -- Mulderrig, Aidan m        11 LIAC-MR              1:00.00        SCR        
 -- Hawkins, Andrew T         12 Express Swimming-MR    33.46        SCR        
 -- Guglielmo, Joseph         12 LIAC-MR                37.04        SCR        
 -- Camerano, Costantino      12 Express Swimming-MR    52.12        SCR        
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:13.49  JO
        1:13.50  QUAL
        1:28.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Yang, Nathan M            11 LIAC-MR              1:16.59    1:12.03 JO+    
       34.96  1:12.03                                                      
  2 Mejia, David              12 LBA-MR               1:20.00    1:12.75 JO+    
       34.06  1:12.75                                                      
SILV - Division  
  1 Hildebrandt, Michael A    12 LIAC-MR              1:14.61    1:15.82 SILV   
       34.65  1:15.82                                                      
  2 Hawkins, Andrew T         12 Express Swimming-MR  1:18.87    1:16.27 SILV   
       35.27  1:16.27                                                      
  3 Konovalov, Veniamin       11 LIAC-MR              1:14.92    1:16.63 SILV   
       35.20  1:16.63                                                      
  4 Senken, Pierce F          11 LIAC-MR              1:14.70    1:17.68 SILV   
       35.25  1:17.68                                                      
  5 Ortof, Harry C            11 Express Swimming-MR  1:14.68    1:19.89 SILV   
       37.74  1:19.89                                                      
  6 Cohen, Emanuel S          11 LIAC-MR              1:22.11    1:21.92 SILV   
       39.66  1:21.92                                                      
  7 Crafa, Christopher J      12 Express Swimming-MR  1:20.69    1:23.67 SILV   
       38.42  1:23.67                                                      
  8 Cerri-Droz, Ruben A       12 LIAC-MR              1:26.34    1:28.22 SILV   
       38.94  1:28.22                                                      
AGE - Division  
  1 Manfre, Matthew S         11 LIAC-MR              1:28.89    1:29.09        
       39.52  1:29.09                                                      
  2 Crafa, John M             12 Express Swimming-MR  1:25.01    1:32.59        
       40.56  1:32.59                                                      
  3 Chang, Kevin C            11 Express Swimming-MR  1:32.23    1:33.63        
       44.16  1:33.63                                                      
  4 Lyons, Sean M             11 LIND-MR              1:41.33    1:37.67        
       43.94  1:37.67                                                      
  5 McGuire, Vincent          11 LBA-MR               2:00.00    1:53.23        
       45.86  1:53.23                                                      
  6 McGuire, Michael          12 LBA-MR               2:00.00    1:55.75        
       49.21  1:55.75                                                      
 -- Guglielmo, Joseph         12 LIAC-MR              1:24.81        SCR        
 -- Beil, Conor M             11 LIAC-MR              1:16.12        SCR        
 -- Searson, Jimmy            12 Express Swimming-MR  1:16.45        SCR        
 
Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
        1:12.29  JO
        1:12.30  QUAL
        1:22.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Mejia, David              12 LBA-MR               1:13.00    1:08.98 JO+    
       33.29  1:08.98                                                      
  2 Spinella, Conor S         12 LIAC-MR              1:12.86    1:10.52 JO+    
       32.90  1:10.52                                                      
SILV - Division  
  1 Hildebrandt, Michael A    12 LIAC-MR              1:12.74    1:14.63 SILV   
       34.93  1:14.63                                                      
  2 Manfre, Matthew S         11 LIAC-MR              1:16.65    1:16.90 SILV   
       36.74  1:16.90                                                      
  3 Bulik, Michael            11 LBA-MR               1:23.06    1:20.09 SILV+  
       37.16  1:20.09                                                      
  4 Zoll, Chris J             12 BBSC-MR              1:25.21    1:20.19 SILV+  
       38.26  1:20.19                                                      
  5 McCarthy, Michael         11 LBA-MR               1:22.02    1:20.26 SILV   
       36.86  1:20.26                                                      
  6 Ortof, Harry C            11 Express Swimming-MR  1:19.20    1:20.34 SILV   
       38.56  1:20.34                                                      
  7 Robinson, Tristan J       11 LIAC-MR              1:47.00    1:21.84 SILV+  
       37.60  1:21.84                                                      
  8 Sheridan, Kevin J         12 Farmingdale-MR       1:28.28    1:21.94 SILV+  
       37.00  1:21.94                                                      
  9 Woods, Brendan            11 LBA-MR               1:35.00    1:22.52 SILV+  
       38.02  1:22.52                                                      
AGE - Division  
  1 Cerri-Droz, Ruben A       12 LIAC-MR              1:45.00    1:22.70        
       41.43  1:22.70                                                      
  2 Breitenstein, Joseph F    12 Express Swimming-MR  1:26.35    1:27.09        
       40.95  1:27.09                                                      
  3 McNally, Bryan N          12 LIAC-MR              1:26.22    1:28.41        
       40.70  1:28.41                                                      
  4 Coyle, Michael L          12 BBSC-MR              1:28.14    1:30.74        
       43.19  1:30.74                                                      
  5 McCaffery, Kevin T        11 BBSC-MR              1:31.55    1:30.80        
       44.60  1:30.80                                                      
  6 Alonso, Matthew J         12 LIAC-MR              1:35.52    1:31.15        
       42.20  1:31.15                                                      
  7 Chung, Matthew H          11 LIAC-MR              2:05.00    1:32.27        
       45.01  1:32.27                                                      
  8 Galante, Anthony M        11 BBSC-MR              1:40.23    1:33.51        
       45.72  1:33.51                                                      
  9 Hyer, Robert J            11 Express Swimming-MR  1:45.00    1:33.89        
       44.82  1:33.89                                                      
 10 McDonnell, Jack           11 LBA-MR               1:34.67    1:34.81        
       47.03  1:34.81                                                      
 11 Lyons, Sean M             11 LIND-MR              1:38.42    1:35.03        
       43.08  1:35.03                                                      
 12 Petkanas, Panos           12 Farmingdale-MR       1:37.59    1:35.24        
       45.88  1:35.24                                                      
 13 Parrinello, Anthony A     11 Farmingdale-MR       1:30.36    1:35.28        
       45.48  1:35.28                                                      
 14 Keller, Tate A            12 LIAC-MR              1:50.00    1:36.94        
       47.89  1:36.94                                                      
 15 McGuire, Michael          12 LBA-MR               2:00.00    1:38.45        
       48.75  1:38.45                                                      
 16 Mohan, Aidan M            11 LIND-MR              1:33.20    1:39.19        
       46.45  1:39.19                                                      
 17 Mc Carthy, Conor X        11 BBSC-MR              1:55.24    1:40.16        
       46.74  1:40.16                                                      
 18 McGuire, Vincent          11 LBA-MR               2:00.00    1:42.67        
       46.05  1:42.67                                                      
 19 McKenna, Brian E          11 Express Swimming-MR  1:41.84    1:45.56        
       52.36  1:45.56                                                      
 20 Choi, Erjin               11 LIAC-MR              1:45.00    1:46.75        
       50.49  1:46.75                                                      
 21 Mulderrig, Aidan m        11 LIAC-MR              2:15.00    1:48.62        
       51.68  1:48.62                                                      
 22 Crafa, Thomas J           12 Express Swimming-MR  2:01.08    1:58.12        
     1:03.83  1:58.12                                                      
 -- Giannotti, Michael        12 LIAC-MR              1:16.44        SCR        
 -- Yarbro, Hunter S          11 Express Swimming-MR  1:39.36        SCR        
 -- Camerano, Costantino      12 Express Swimming-MR  1:33.68        SCR        
 -- Rosen, Jason Z            11 Express Swimming-MR  1:27.72        SCR        
 -- Guglielmo, Joseph         12 LIAC-MR              1:14.01        SCR        
 -- Vorbach, Reid A           12 Express Swimming-MR  2:08.11        SCR        
 -- Searson, Jimmy            12 Express Swimming-MR  1:12.77        SCR        
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
        2:32.59  JO
        2:32.60  QUAL
        2:59.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Spinella, Conor S         12 LIAC-MR              2:36.34    2:34.20 SILV   
       33.22  1:12.88  2:01.19  2:34.20                                    
  2 Senken, Pierce F          11 LIAC-MR              2:34.48    2:35.52 SILV   
       35.62  1:15.90  2:01.26  2:35.52                                    
  3 Beil, Conor M             11 LIAC-MR              2:38.47    2:36.75 SILV   
       35.32  1:14.06  2:01.75  2:36.75                                    
  4 Yang, Nathan M            11 LIAC-MR              2:44.02    2:39.10 SILV   
       34.71  1:15.40  2:01.14  2:39.10                                    
  5 Crafa, Christopher J      12 Express Swimming-MR  2:46.49    2:47.56 SILV   
       38.26  1:20.50  2:08.93  2:47.56                                    
  6 Manfre, Matthew S         11 LIAC-MR              2:42.50    2:47.86 SILV   
       39.75  1:21.83  2:09.20  2:47.86                                    
  7 Zoll, Chris J             12 BBSC-MR              2:45.70    2:48.95 SILV   
       39.74  1:22.14  2:11.94  2:48.95                                    
  8 Bulik, Michael            11 LBA-MR               2:47.52    2:49.59 SILV   
       38.56  1:20.69  2:13.19  2:49.59                                    
  9 Cohen, Emanuel S          11 LIAC-MR              2:46.35    2:50.14 SILV   
       40.03  1:21.69  2:14.38  2:50.14                                    
 10 Searson, Jimmy            12 Express Swimming-MR  2:43.94    2:51.66 SILV   
       34.88  1:19.73  2:14.10  2:51.66                                    
 11 McCarthy, Michael         11 LBA-MR               2:45.73    2:52.35 SILV   
       35.62  1:21.90  2:16.14  2:52.35                                    
 12 Woods, Brendan            11 LBA-MR               3:00.00    2:56.95 SILV+  
       37.79  1:23.55  2:19.05  2:56.95                                    
 13 Crafa, John M             12 Express Swimming-MR  2:48.50    2:57.17 SILV   
       39.34  1:26.50  2:17.52  2:57.17                                    
 14 Ling, Darren              12 Express Swimming-MR  2:45.00    2:57.21 SILV   
       37.44  1:25.80  2:13.56  2:57.21                                    
 -- Giannotti, Michael        12 LIAC-MR              2:55.00         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
       39.39  1:23.55  2:13.51       DQ                                    
 -- Ortof, Harry C            11 Express Swimming-MR  2:44.33         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
       38.16  1:22.15  2:13.78       DQ                                    
AGE - Division  
  1 McNally, Bryan N          12 LIAC-MR              2:59.61    3:04.27        
       40.25  1:27.58  2:25.06  3:04.27                                    
  2 Chang, Kevin C            11 Express Swimming-MR  3:19.69    3:04.99        
       42.56  1:28.24  2:24.08  3:04.99                                    
  3 McCartney, Ryan A         12 Express Swimming-MR  3:00.00    3:10.11        
       43.01  1:30.07  2:27.39  3:10.11                                    
  4 Alonso, Matthew J         12 LIAC-MR              3:16.33    3:11.08        
       44.38  1:31.51  2:28.45  3:11.08                                    
  5 Coyle, Michael L          12 BBSC-MR              3:19.64    3:12.80        
       43.84  1:35.11  2:28.91  3:12.80                                    
  6 Galante, Anthony M        11 BBSC-MR              3:36.26    3:15.94        
              1:38.14  2:36.27  3:15.94                                    
  7 Fulgieri, Joseph M        11 Express Swimming-MR  3:15.00    3:27.82        
       44.74  1:37.11  2:41.09  3:27.82                                    
  8 McDonnell, Jack           11 LBA-MR               3:28.00    3:29.41        
       53.52  1:47.71  2:45.45  3:29.41                                    
 -- Johnson, Kipling          11 LBA-MR               3:20.00         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
     1:09.58  2:17.84  3:47.79       DQ                                    
 -- Robinson, Tristan J       11 LIAC-MR              3:15.34        SCR        
 -- Hawkins, Andrew T         12 Express Swimming-MR  2:48.96        SCR        
 -- Guglielmo, Joseph         12 LIAC-MR              2:38.05        SCR        
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          25.29  JO
          25.30  QUAL
          28.29  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Khanas, Yaroslav          13 LIAC-MR                25.41      25.17 JO+    
SILV - Division  
  1 Brown, Nate M             13 LIAC-MR                25.55      25.39 SILV   
  2 Canner, James             14 LBA-MR                 25.30      25.50 SILV   
  3 Cassell, Gunther A        13 Express Swimming-MR    25.91      25.69 SILV   
  4 WU, Wesley                14 Express Swimming-MR    26.66      25.75 SILV   
  5 Mattei, Vincent P         14 Farmingdale-MR         25.70      25.82 SILV   
  6 Chan, Brendan K           14 LIAC-MR                26.87      26.08 SILV   
  7 Sugarman, Jackson         13 LIAC-MR                27.22      26.74 SILV   
  8 Popescu, Alexander        14 Express Swimming-MR    27.42      26.75 SILV   
  9 Sciacca, Jerry F          14 Express Swimming-MR    26.67      26.78 SILV   
 10 Williams, Tyler S         13 Express Swimming-MR    26.94      27.27 SILV   
 11 Brown, Connor F           13 LIAC-MR                27.12      27.53 SILV   
 12 Lynch, Thomas             13 LBA-MR                 35.00      28.21 SILV+  
 13 Harris, Kristofer         14 Farmingdale-MR         27.73      28.23 SILV   
 14 Derby, Jonathan M         14 BBSC-MR                28.76      28.27 SILV+  
AGE - Division  
  1 Cahn, Robert              14 Express Swimming-MR    28.85      28.30        
  2 Aizawa, Shun              14 Express Swimming-MR    29.28      28.46        
  3 Yurman, Eric P            13 BBSC-MR                28.42      28.84        
  4 Liang, Gary               14 LIAC-MR                31.38      28.95        
  5 Toth, Austin              13 LIAC-MR                28.87      28.99        
  6 Battisti, Evan A          13 Express Swimming-MR    31.25      29.07        
  7 Carmody, Ryan A           13 Express Swimming-MR    30.50      29.14        
  8 Colbert, Dean M           13 Express Swimming-MR    28.00      29.25        
  9 Yang, Barry A             13 LIAC-MR                29.17      29.26        
 10 Curd, Howie F             13 Express Swimming-MR    29.40      29.62        
 11 Guariglia, Philip A       14 Express Swimming-MR    32.00      29.83        
 12 Panzarino, Matthew A      13 Express Swimming-MR    31.26      30.43        
 13 Law, Richard Y            14 LIAC-MR                30.40      30.56        
 14 Gupta, Shashank A         14 Farmingdale-MR         30.49      30.78        
 15 Duggan, Neil D            14 Express Swimming-MR    30.73      30.89        
 16 Kadirov, Anwar            13 LIAC-MR                32.16      31.18        
 17 Hammel, Brian W           14 Express Swimming-MR    33.00      31.19        
 18 Accurso, Grant            13 Express Swimming-MR    31.09      31.34        
 19 Hansen, Daniel J          13 BBSC-MR                32.64      31.55        
 20 Silibovsky, Daniel        14 Farmingdale-MR         34.09      32.60        
 21 Bouzourene, Adam          13 LIAC-MR                33.05      32.76        
 22 Szkutnik, KJ J            13 BBSC-MR                35.31      33.09        
 23 LI, Peter                 13 Express Swimming-MR    33.00      33.37        
 24 Stocklin, Thomas J        13 Express Swimming-MR    35.80      35.35        
 25 Palmer, James             14 Express Swimming-MR    40.81      40.97        
 -- Silva, Nicholas A         13 LIAC-MR                32.40        SCR        
 -- White, Darrien            13 LBA-MR                 29.06        SCR        
 -- Pankiv, Vladyslav         13 LIND-MR                34.92        SCR        
 -- Poblador, John M          14 LIAC-MR                29.03        SCR        
 -- Wilson, Andrew J          13 BBSC-MR                26.95        SCR        
 -- Chang, William H          14 LIAC-MR                33.40        SCR        
 -- Reddy, Sunil              14 Express Swimming-MR    30.59        SCR        
 -- Kalra, Sanjay D           13 Express Swimming-MR    33.58        SCR        
 -- Mueller, Chris S          14 Express Swimming-MR    30.12        SCR        
 -- Blanz, MACKENZIE S        14 Express Swimming-MR    25.58        SCR        
 -- Ardito, Jonathan T        13 Express Swimming-MR    28.03        SCR        
 -- Rim, Daveen               13 LIAC-MR                33.36        SCR        
 -- Warren, Colin J           14 Express Swimming-MR    26.39        SCR        
 -- Rotolo, John M            13 LIAC-MR                28.83        SCR        
 -- Awon, Saaior K            13 LIAC-MR                27.50        SCR        
 
Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          54.99  JO
          55.00  QUAL
        1:02.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Khanas, Yaroslav          13 LIAC-MR                55.04      54.18 JO+    
       26.26    54.18                                                      
SILV - Division  
  1 Brown, Nate M             13 LIAC-MR                56.42      56.28 SILV   
       26.56    56.28                                                      
  2 Decker, Philip K          14 LIAC-MR                56.22      56.96 SILV   
       27.35    56.96                                                      
  3 Mattei, Vincent P         14 Farmingdale-MR         57.39      57.10 SILV   
       27.42    57.10                                                      
  4 Soregaroli, Thomas        14 LIAC-MR                57.08      57.25 SILV   
       27.83    57.25                                                      
  5 Cassell, Gunther A        13 Express Swimming-MR    58.19      57.60 SILV   
       27.71    57.60                                                      
  6 Wilson, Andrew J          13 BBSC-MR                58.96      57.63 SILV   
       28.11    57.63                                                      
  7 WU, Wesley                14 Express Swimming-MR  1:01.41      58.14 SILV   
       27.40    58.14                                                      
  8 Popescu, Alexander        14 Express Swimming-MR    59.27      58.39 SILV   
       27.44    58.39                                                      
  9 Brown, Connor F           13 LIAC-MR                58.65      58.96 SILV   
       28.41    58.96                                                      
 10 Hall, Delaney W           13 LIAC-MR                59.96      59.58 SILV   
       28.55    59.58                                                      
 11 Sugarman, Jackson         13 LIAC-MR              1:01.36      59.62 SILV   
       29.19    59.62                                                      
 12 Ardito, Jonathan T        13 Express Swimming-MR  1:00.94    1:00.89 SILV   
       30.19  1:00.89                                                      
 13 Yao, Christopher J        13 Express Swimming-MR  1:05.00    1:01.17 SILV+  
       29.38  1:01.17                                                      
 14 Ginsberg, James A         14 LIND-MR              1:06.36    1:01.32 SILV+  
       30.10  1:01.32                                                      
 15 Aizawa, Shun              14 Express Swimming-MR  1:10.24    1:01.94 SILV+  
       29.54  1:01.94                                                      
 16 Lynch, Thomas             13 LBA-MR               1:15.00    1:01.98 SILV+  
       29.79  1:01.98                                                      
 17 Liang, Gary               14 LIAC-MR              1:06.84    1:02.08 SILV+  
       29.49  1:02.08                                                      
AGE - Division  
  1 Battisti, Evan A          13 Express Swimming-MR  1:03.56    1:02.72        
       29.74  1:02.72                                                      
  2 Yang, Barry A             13 LIAC-MR              1:04.65    1:04.05        
       30.98  1:04.05                                                      
  3 Gamboa, Matthew G         13 Express Swimming-MR  1:06.66    1:04.72        
       30.82  1:04.72                                                      
  4 Guariglia, Philip A       14 Express Swimming-MR  1:13.00    1:04.84        
       31.20  1:04.84                                                      
  5 Law, Richard Y            14 LIAC-MR              1:04.88    1:04.86        
       31.41  1:04.86                                                      
  6 Rotolo, John M            13 LIAC-MR              1:04.08    1:05.36        
       30.73  1:05.36                                                      
  7 Carmody, Ryan A           13 Express Swimming-MR  1:07.85    1:05.69        
       31.11  1:05.69                                                      
  8 Yurman, Eric P            13 BBSC-MR              1:07.44    1:05.97        
       31.44  1:05.97                                                      
  9 Duggan, Neil D            14 Express Swimming-MR  1:09.00    1:06.07        
       31.69  1:06.07                                                      
 10 Panzarino, Matthew A      13 Express Swimming-MR  1:06.57    1:06.71        
       31.72  1:06.71                                                      
 11 Silva, Nicholas A         13 LIAC-MR              1:08.42    1:06.92        
       31.41  1:06.92                                                      
 12 Gupta, Shashank A         14 Farmingdale-MR       1:07.24    1:07.04        
       32.05  1:07.04                                                      
 13 Kadirov, Anwar            13 LIAC-MR              1:09.47    1:07.42        
       31.89  1:07.42                                                      
 14 Reddy, Sunil              14 Express Swimming-MR  1:09.57    1:07.56        
       32.37  1:07.56                                                      
 15 Hammel, Brian W           14 Express Swimming-MR  1:05.00    1:09.00        
       32.70  1:09.00                                                      
 16 Bouzourene, Adam          13 LIAC-MR              1:12.30    1:09.74        
       33.10  1:09.74                                                      
 17 Colbert, Dean M           13 Express Swimming-MR  1:05.00    1:10.22        
       32.66  1:10.22                                                      
 18 Stocklin, Thomas J        13 Express Swimming-MR  1:18.52    1:14.48        
       34.62  1:14.48                                                      
 19 Szkutnik, KJ J            13 BBSC-MR              1:30.21    1:14.91        
 20 Silibovsky, Daniel        14 Farmingdale-MR       1:17.50    1:17.99        
       36.13  1:17.99                                                      
 -- Toth, Austin              13 LIAC-MR              1:03.34        SCR        
 -- Poblador, John M          14 LIAC-MR              1:04.36        SCR        
 -- Murray, Jonathan          14 LBA-MR               1:20.00        SCR        
 -- Awon, Saaior K            13 LIAC-MR              1:01.53        SCR        
 -- Rim, Daveen               13 LIAC-MR              1:11.47        SCR        
 -- Chang, William H          14 LIAC-MR              1:14.79        SCR        
 -- Cahn, Robert              14 Express Swimming-MR  1:01.15        SCR        
 -- Williams, Tyler S         13 Express Swimming-MR    58.77        SCR        
 -- Curd, Howie F             13 Express Swimming-MR  1:04.09        SCR        
 -- Mueller, Chris S          14 Express Swimming-MR  1:06.97        SCR        
 -- Warren, Colin J           14 Express Swimming-MR    56.04        SCR        
 -- Palmer, James             14 Express Swimming-MR  1:27.46        SCR        
 -- Chan, Brendan K           14 LIAC-MR                58.81        SCR        
 -- Blanz, MACKENZIE S        14 Express Swimming-MR    57.10        SCR        
 -- White, Darrien            13 LBA-MR               1:04.42        SCR        
 -- Kalra, Sanjay D           13 Express Swimming-MR  1:11.55        SCR        
 -- LI, Peter                 13 Express Swimming-MR  1:12.00        SCR        
 -- Foti, Christian           14 LBA-MR               1:07.00        SCR        
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:00.99  JO
        2:01.00  QUAL
        2:24.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Soregaroli, Thomas        14 LIAC-MR              2:01.09    2:01.70 SILV   
       28.53  1:00.06  1:31.46  2:01.70                                    
  2 Ganley, Peter G           14 Express Swimming-MR  2:05.40    2:03.09 SILV   
       27.18    59.35  1:31.59  2:03.09                                    
  3 Brown, Nate M             13 LIAC-MR              2:04.52    2:04.21 SILV   
       27.80    59.82  1:32.57  2:04.21                                    
  4 Brown, Connor F           13 LIAC-MR              2:07.99    2:05.21 SILV   
       28.65  1:00.96  1:34.36  2:05.21                                    
  5 Cahn, Robert              14 Express Swimming-MR  2:13.65    2:05.89 SILV   
       29.82  1:01.98  1:34.40  2:05.89                                    
  6 Decker, Philip K          14 LIAC-MR              2:04.26    2:06.99 SILV   
       27.79  1:00.14  1:34.15  2:06.99                                    
  7 Chan, Brendan K           14 LIAC-MR              2:16.06    2:08.15 SILV   
       29.01  1:01.18  1:34.99  2:08.15                                    
  8 Williams, Tyler S         13 Express Swimming-MR  2:08.69    2:08.35 SILV   
       28.87  1:00.67  1:34.32  2:08.35                                    
  9 Mattei, Vincent P         14 Farmingdale-MR       2:09.25    2:08.77 SILV   
       29.32  1:01.90  1:35.90  2:08.77                                    
 10 Cassell, Gunther A        13 Express Swimming-MR  2:07.76    2:08.94 SILV   
       28.51  1:01.69  1:36.20  2:08.94                                    
 11 Sciacca, Jerry F          14 Express Swimming-MR  2:06.98    2:09.47 SILV   
       28.23  1:01.32  1:35.79  2:09.47                                    
 12 Derby, Jonathan M         14 BBSC-MR              2:07.52    2:09.65 SILV   
       29.04  1:01.10  1:35.34  2:09.65                                    
 13 Popescu, Alexander        14 Express Swimming-MR  2:09.14    2:10.24 SILV   
       28.28  1:01.05  1:36.62  2:10.24                                    
 14 Sugarman, Jackson         13 LIAC-MR              2:13.50    2:12.17 SILV   
       29.81  1:02.36  1:37.53  2:12.17                                    
 15 Law, Richard Y            14 LIAC-MR              2:16.88    2:15.34 SILV   
       31.48  1:05.93  1:40.76  2:15.34                                    
 16 Foti, Christian           14 LBA-MR               2:21.00    2:15.77 SILV   
       31.04  1:05.88  1:41.92  2:15.77                                    
 17 Liang, Gary               14 LIAC-MR              2:26.92    2:17.06 SILV+  
       30.50  1:04.91  1:41.27  2:17.06                                    
 18 Harris, Kristofer         14 Farmingdale-MR       2:19.79    2:19.21 SILV   
       31.15  1:06.72  1:44.39  2:19.21                                    
 19 Gamboa, Matthew G         13 Express Swimming-MR  2:16.81    2:19.81 SILV   
       30.88  1:05.54  1:43.54  2:19.81                                    
 20 Toth, Austin              13 LIAC-MR              2:21.83    2:20.41 SILV   
       31.50  1:06.88  1:44.88  2:20.41                                    
 21 Lynch, Thomas             13 LBA-MR               2:30.00    2:21.53 SILV+  
       30.16  1:05.09  1:43.58  2:21.53                                    
 22 Aizawa, Shun              14 Express Swimming-MR  2:25.59    2:23.31 SILV+  
       31.68  1:08.74  1:46.90  2:23.31                                    
AGE - Division  
  1 Duggan, Neil D            14 Express Swimming-MR  2:39.36    2:24.21        
       33.03  1:09.56  1:48.47  2:24.21                                    
  2 Silva, Nicholas A         13 LIAC-MR              2:33.10    2:25.34        
       31.93  1:08.85  1:47.90  2:25.34                                    
  3 Panzarino, Matthew A      13 Express Swimming-MR  2:27.29    2:25.41        
       32.42  1:09.91  2:25.41                                             
  4 Carmody, Ryan A           13 Express Swimming-MR  2:26.20    2:25.43        
       31.21  1:06.23  1:45.16  2:25.43                                    
  5 Gupta, Shashank A         14 Farmingdale-MR       2:25.41    2:26.01        
       32.28  1:10.21  1:49.99  2:26.01                                    
  6 Guariglia, Philip A       14 Express Swimming-MR  2:25.00    2:26.19        
       33.12  1:10.44  1:49.12  2:26.19                                    
  7 Hammel, Brian W           14 Express Swimming-MR  2:25.00    2:28.30        
       32.89  1:10.00  1:49.39  2:28.30                                    
  8 Yurman, Eric P            13 BBSC-MR              2:30.81    2:28.54        
       33.68  1:12.37  1:51.18  2:28.54                                    
  9 Curd, Howie F             13 Express Swimming-MR  2:22.66    2:31.92        
       33.89  1:11.57  1:52.39  2:31.92                                    
 10 Hansen, Daniel J          13 BBSC-MR              2:56.32    2:41.33        
       36.62  1:17.57  2:00.47  2:41.33                                    
 11 Colbert, Dean M           13 Express Swimming-MR  2:25.00    2:46.69        
       32.90  1:12.57  2:46.69                                             
 12 Silibovsky, Daniel        14 Farmingdale-MR       2:51.28    2:53.26        
       37.88  1:21.40  2:09.00  2:53.26                                    
 13 Szkutnik, KJ J            13 BBSC-MR              2:56.20    2:53.52        
 14 Stocklin, Thomas J        13 Express Swimming-MR  2:56.06    2:54.51        
       36.52  1:21.89  2:10.85  2:54.51                                    
 15 Palmer, James             14 Express Swimming-MR  3:10.05    3:11.18        
       42.77  1:30.83  2:21.17  3:11.18                                    
 -- Chang, William H          14 LIAC-MR              2:45.00        SCR        
 -- Rim, Daveen               13 LIAC-MR              3:11.42        SCR        
 -- Alexander, Jacob S        14 BBSC-MR              2:03.43        SCR        
 -- Reddy, Sunil              14 Express Swimming-MR  2:33.28        SCR        
 -- Wilson, Andrew J          13 BBSC-MR              2:09.16        SCR        
 -- Mueller, Chris S          14 Express Swimming-MR  2:25.00        SCR        
 -- Ginsberg, James A         14 LIND-MR              2:26.29        SCR        
 -- White, Darrien            13 LBA-MR               2:23.71        SCR        
 -- Murray, Jonathan          14 LBA-MR               3:00.00        SCR        
 -- Ardito, Jonathan T        13 Express Swimming-MR  2:16.08        SCR        
 -- Blanz, MACKENZIE S        14 Express Swimming-MR  2:09.93        SCR        
 
Boys 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        5:24.99  JO
        5:25.00  QUAL
        6:05.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 DU, Jasper L              14 Express Swimming-MR  5:29.43    5:24.19 JO+    
       28.52    59.99  1:32.41  2:05.85  2:38.55  3:12.28  3:45.80  4:19.25
     4:52.26  5:24.19                                                      
SILV - Division  
  1 Cahn, Robert              14 Express Swimming-MR  5:48.47    5:26.70 SILV   
       30.79  1:03.38  1:36.58  2:09.50  2:42.95  3:16.22  3:50.22  4:23.48
     4:57.04  5:26.70                                                      
  2 Brown, Nate M             13 LIAC-MR              5:31.85    5:30.45 SILV   
       28.52  1:01.41  1:35.36  2:09.81  2:43.52  3:17.20  3:51.53  4:25.55
     5:00.02  5:30.45                                                      
  3 Brown, Connor F           13 LIAC-MR              5:26.71    5:30.79 SILV   
       28.75  1:01.68  1:34.60  2:08.83  2:42.69  3:16.67  3:51.21  4:23.99
     4:58.55  5:30.79                                                      
  4 Hall, Delaney W           13 LIAC-MR              5:34.99    5:33.34 SILV   
       29.24  1:01.91  1:36.20  2:10.04  2:43.93  3:18.05  3:52.22  4:26.10
     5:00.17  5:33.34                                                      
  5 Wilson, Andrew J          13 BBSC-MR              6:50.21    5:43.55 SILV+  
       31.65  1:05.57  1:40.35  2:15.69  2:51.03  3:26.78  4:03.11  4:38.84
     5:12.94  5:43.55                                                      
  6 Popescu, Alexander        14 Express Swimming-MR  6:00.00    5:44.39 SILV   
       29.81  1:03.29  1:37.54  2:12.18  2:46.79  3:22.80  3:58.87  4:35.02
     5:10.77  5:44.39                                                      
  7 Mattei, Vincent P         14 Farmingdale-MR       6:10.62    5:49.59 SILV+  
       31.77  1:07.27  1:43.22  2:18.52  2:54.08  3:28.78  4:04.88  4:40.89
     5:17.06  5:49.59                                                      
  8 Cassell, Gunther A        13 Express Swimming-MR  5:44.37    5:50.33 SILV   
       29.67  1:04.03  1:40.18  2:16.31  2:53.14  3:28.59  4:05.18  4:42.15
     5:18.46  5:50.33                                                      
  9 Foti, Christian           14 LBA-MR               6:21.00    5:54.81 SILV+  
       30.90  1:05.49  1:41.41  2:17.71  2:54.65  3:30.88  4:06.81  4:43.31
     5:21.03  5:54.81                                                      
 10 Sugarman, Jackson         13 LIAC-MR              5:53.59    5:58.34 SILV   
       30.72  1:05.38  1:41.58  2:18.53  2:55.57  3:32.84  4:08.80  4:45.67
     5:23.31  5:58.34                                                      
 11 Awon, Saaior K            13 LIAC-MR              6:20.58    6:03.00 SILV+  
       32.28  1:07.41  1:44.20  2:21.17  2:58.09  3:35.45  4:13.25  4:50.88
     5:28.76  6:03.00                                                      
AGE - Division  
  1 Liang, Gary               14 LIAC-MR              6:12.53    6:07.97        
       31.26  1:06.19           2:19.91  2:57.98  3:35.84  4:13.98  4:53.10
     5:31.75  6:07.97                                                      
  2 Rotolo, John M            13 LIAC-MR              6:16.19    6:29.33        
       32.62  1:09.86  1:48.63  2:28.00  3:07.86  3:48.42  4:29.26  5:09.57
     6:29.33                                                               
  3 Gupta, Shashank A         14 Farmingdale-MR       6:33.45    6:35.66        
       33.59  1:12.43  1:53.84  2:34.44  3:16.34  3:57.02  4:36.75  5:17.43
     6:35.66                                                               
  4 Silva, Nicholas A         13 LIAC-MR              6:35.40    6:38.06        
       33.77  1:12.68  1:52.12  2:32.66  3:14.13  3:55.34  4:36.31  5:16.99
     6:38.06                                                               
  5 Yurman, Eric P            13 BBSC-MR              7:30.21    6:45.74        
       32.58  1:12.59  1:53.30  2:35.52  3:16.53  3:58.87  4:41.41  5:24.82
     6:45.74                                                               
 -- Toth, Austin              13 LIAC-MR              6:12.61        SCR        
 -- Curd, Howie F             13 Express Swimming-MR  7:41.57        SCR        
 -- Warren, Colin J           14 Express Swimming-MR  5:29.64        SCR        
 -- Aizawa, Shun              14 Express Swimming-MR  6:49.77        SCR        
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:02.99  JO
        1:03.00  QUAL
        1:19.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Soregaroli, Thomas        14 LIAC-MR              1:03.30    1:02.85 JO+    
       31.43  1:02.85                                                      
SILV - Division  
  1 Brown, Nate M             13 LIAC-MR              1:05.35    1:04.87 SILV   
       31.69  1:04.87                                                      
  2 Chan, Brendan K           14 LIAC-MR              1:04.69    1:05.08 SILV   
       31.79  1:05.08                                                      
  3 Popescu, Alexander        14 Express Swimming-MR  1:04.39    1:05.41 SILV   
       31.31  1:05.41                                                      
  4 Ganley, Peter G           14 Express Swimming-MR  1:07.23    1:05.95 SILV   
       30.87  1:05.95                                                      
  5 Derby, Jonathan M         14 BBSC-MR              1:04.81    1:06.49 SILV   
       31.88  1:06.49                                                      
  6 Canner, James             14 LBA-MR               1:13.66    1:07.53 SILV   
       33.16  1:07.53                                                      
  7 Brown, Connor F           13 LIAC-MR              1:11.01    1:11.99 SILV   
       35.02  1:11.99                                                      
  8 Foti, Christian           14 LBA-MR               1:18.00    1:12.19 SILV   
       35.34  1:12.19                                                      
  9 Williams, Tyler S         13 Express Swimming-MR  1:10.91    1:12.38 SILV   
       34.84  1:12.38                                                      
 10 Carmody, Ryan A           13 Express Swimming-MR  1:13.64    1:12.61 SILV   
 11 Decker, Philip K          14 LIAC-MR              1:11.20    1:13.12 SILV   
       34.18  1:13.12                                                      
 12 Lynch, Thomas             13 LBA-MR               1:20.00    1:15.47 SILV+  
 13 Battisti, Evan A          13 Express Swimming-MR  1:19.63    1:16.27 SILV+  
       36.85  1:16.27                                                      
 14 Gamboa, Matthew G         13 Express Swimming-MR  1:15.57    1:16.97 SILV   
       37.19  1:16.97                                                      
 15 Law, Richard Y            14 LIAC-MR              1:16.91    1:17.52 SILV   
       38.59  1:17.52                                                      
 16 Aizawa, Shun              14 Express Swimming-MR  1:17.82    1:18.68 SILV   
       38.36  1:18.68                                                      
AGE - Division  
  1 Kadirov, Anwar            13 LIAC-MR              1:22.29    1:19.84        
       38.76  1:19.84                                                      
  2 Colbert, Dean M           13 Express Swimming-MR  1:15.00    1:21.68        
       39.69  1:21.68                                                      
  3 Panzarino, Matthew A      13 Express Swimming-MR  1:19.04    1:24.19        
  3 Duggan, Neil D            14 Express Swimming-MR  1:24.14    1:24.19        
       40.58  1:24.19                                                      
  5 Accurso, Grant            13 Express Swimming-MR  1:25.05    1:24.76        
       41.29  1:24.76                                                      
  6 LI, Peter                 13 Express Swimming-MR  1:25.00    1:26.99        
  7 Curd, Howie F             13 Express Swimming-MR  1:23.64    1:30.11        
  8 Silibovsky, Daniel        14 Farmingdale-MR       1:32.77    1:35.66        
       46.15  1:35.66                                                      
  9 Palmer, James             14 Express Swimming-MR  1:33.35    1:36.77        
       43.66  1:36.77                                                      
 10 Stocklin, Thomas J        13 Express Swimming-MR  1:41.84    1:36.95        
 11 Hammel, Brian W           14 Express Swimming-MR  1:15.00    1:46.12        
 12 Guariglia, Philip A       14 Express Swimming-MR  1:30.00    1:54.17        
       56.20  1:54.17                                                      
 -- Poblador, John M          14 LIAC-MR              1:16.48        SCR        
 -- Rotolo, John M            13 LIAC-MR              1:11.52        SCR        
 -- Awon, Saaior K            13 LIAC-MR              1:11.94        SCR        
 -- Chang, William H          14 LIAC-MR              1:30.00        SCR        
 -- Ginsberg, James A         14 LIND-MR              1:26.25        SCR        
 -- Warren, Colin J           14 Express Swimming-MR  1:04.93        SCR        
 -- Murray, Jonathan          14 LBA-MR               1:30.00        SCR        
 -- White, Darrien            13 LBA-MR               1:16.16        SCR        
 -- Cahn, Robert              14 Express Swimming-MR  1:18.13        SCR        
 -- Kalra, Sanjay D           13 Express Swimming-MR  1:18.86        SCR        
 -- Mueller, Chris S          14 Express Swimming-MR  1:16.07        SCR        
 
Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        2:16.99  JO
        2:17.00  QUAL
        2:41.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Brown, Nate M             13 LIAC-MR              2:18.97    2:18.45 SILV   
       31.99  1:07.54  1:43.66  2:18.45                                    
  2 Khanas, Yaroslav          13 LIAC-MR              2:18.55    2:18.94 SILV   
       33.03  1:08.17  1:43.83  2:18.94                                    
  3 Popescu, Alexander        14 Express Swimming-MR  2:19.72    2:20.91 SILV   
       32.38  1:08.59  1:46.12  2:20.91                                    
  4 Ganley, Peter G           14 Express Swimming-MR  2:25.18    2:21.82 SILV   
       32.05  1:08.27  1:45.82  2:21.82                                    
  5 Canner, James             14 LBA-MR               2:23.19    2:23.53 SILV   
       33.58  1:09.38  1:46.70  2:23.53                                    
  6 Theophilidis, Gerard A    14 BBSC-MR              2:28.95    2:26.30 SILV   
       33.61  1:11.07  1:49.77  2:26.30                                    
  7 Hall, Delaney W           13 LIAC-MR              2:28.03    2:27.72 SILV   
       34.67  1:12.53  1:50.30  2:27.72                                    
  8 Brown, Connor F           13 LIAC-MR              2:27.16    2:28.29 SILV   
       34.86  1:13.65  1:52.29  2:28.29                                    
  9 WU, Wesley                14 Express Swimming-MR  2:45.29    2:33.76 SILV+  
 10 Yurman, Eric P            13 BBSC-MR              2:32.96    2:34.39 SILV   
       37.03  1:16.45  1:55.90  2:34.39                                    
 11 Yao, Christopher J        13 Express Swimming-MR  2:38.10    2:35.41 SILV   
       35.85  1:14.95  1:55.39  2:35.41                                    
 12 Decker, Philip K          14 LIAC-MR              2:33.22    2:36.86 SILV   
       36.20  1:15.33  1:56.28  2:36.86                                    
 13 Rotolo, John M            13 LIAC-MR              2:36.55    2:37.35 SILV   
       37.24           1:58.00  2:37.35                                    
 -- Lynch, Thomas             13 LBA-MR               2:40.00         DQ        
      No touch at turn
       38.11  1:19.40  2:01.85       DQ                                    
AGE - Division  
  1 Carmody, Ryan A           13 Express Swimming-MR  2:40.00    2:43.16        
       37.34  1:16.12  2:43.16                                             
  2 Gamboa, Matthew G         13 Express Swimming-MR  2:46.68    2:43.48        
       38.11  1:18.98  2:01.83  2:43.48                                    
  3 Sugarman, Jackson         13 LIAC-MR              2:43.26    2:43.64        
       39.04  1:21.04  2:02.91  2:43.64                                    
  4 Liang, Gary               14 LIAC-MR              2:55.00    2:44.54        
       40.70  1:22.01  2:04.08  2:44.54                                    
  5 Law, Richard Y            14 LIAC-MR              2:42.32    2:45.16        
       39.51  1:21.42  2:04.36  2:45.16                                    
  6 Aizawa, Shun              14 Express Swimming-MR  2:55.94    2:48.83        
       39.60  1:21.42  2:05.37  2:48.83                                    
  7 Panzarino, Matthew A      13 Express Swimming-MR  2:47.45    2:49.64        
       39.57  1:21.61  2:05.40  2:49.64                                    
  8 Reddy, Sunil              14 Express Swimming-MR  2:54.73    2:49.96        
       42.09  1:26.62  2:09.82  2:49.96                                    
  9 Wilson, Andrew J          13 BBSC-MR              2:41.89    2:52.01        
       38.98  1:21.58  2:06.74  2:52.01                                    
 10 Stocklin, Thomas J        13 Express Swimming-MR  3:42.16    3:15.62        
       44.78  1:34.81  2:26.13  3:15.62                                    
 11 Silibovsky, Daniel        14 Farmingdale-MR       3:19.39    3:16.73        
       44.78  1:34.64  2:27.56  3:16.73                                    
 -- Hammel, Brian W           14 Express Swimming-MR  2:45.00         DQ        
      No touch at turn
       49.28           1:44.33       DQ                                    
 -- Kadirov, Anwar            13 LIAC-MR              3:00.00         DQ        
      Non-continuous turning action
       40.11           2:06.94       DQ                                    
Non-Award Division  
 -- Guariglia, Philip A       14 Express Swimming-MR  2:45.00         NS        
 -- DU, Jasper L              14 Express Swimming-MR  2:19.11        SCR        
 -- White, Darrien            13 LBA-MR               2:39.48        SCR        
 -- Chang, William H          14 LIAC-MR              3:00.00        SCR        
 -- Rim, Daveen               13 LIAC-MR              3:10.00        SCR        
 -- Cahn, Robert              14 Express Swimming-MR  2:44.36        SCR        
 -- Williams, Tyler S         13 Express Swimming-MR  2:31.06        SCR        
 -- Palmer, James             14 Express Swimming-MR  3:12.31        SCR        
 -- Poblador, John M          14 LIAC-MR              2:44.66        SCR        
 -- Toth, Austin              13 LIAC-MR              2:50.00        SCR        
 -- Blanz, MACKENZIE S        14 Express Swimming-MR  2:42.85        SCR        
 -- Foti, Christian           14 LBA-MR               2:42.00        SCR        
 -- Colbert, Dean M           13 Express Swimming-MR  2:50.00        SCR        
 -- Chan, Brendan K           14 LIAC-MR              2:18.79        SCR        
 -- Mueller, Chris S          14 Express Swimming-MR  2:50.00        SCR        
 -- Awon, Saaior K            13 LIAC-MR              2:34.28        SCR        
 -- Warren, Colin J           14 Express Swimming-MR  2:20.84        SCR        
 -- Kalra, Sanjay D           13 Express Swimming-MR  2:52.57        SCR        
 
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:12.99  JO
        1:13.00  QUAL
        1:24.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Hall, Delaney W           13 LIAC-MR              1:13.28    1:11.86 JO+    
       33.86  1:11.86                                                      
SILV - Division  
  1 WU, Wesley                14 Express Swimming-MR  1:17.71    1:13.94 SILV   
       34.17  1:13.94                                                      
  2 Derby, Jonathan M         14 BBSC-MR              1:18.68    1:17.56 SILV   
       36.73  1:17.56                                                      
  3 Soregaroli, Thomas        14 LIAC-MR              1:25.09    1:17.74 SILV+  
       37.67  1:17.74                                                      
  4 Liang, Gary               14 LIAC-MR              1:19.02    1:18.39 SILV   
       36.99  1:18.39                                                      
  5 Harris, Kristofer         14 Farmingdale-MR       1:16.77    1:18.45 SILV   
       34.90  1:18.45                                                      
  6 Aizawa, Shun              14 Express Swimming-MR  1:19.58    1:20.29 SILV   
       37.87  1:20.29                                                      
  7 Toth, Austin              13 LIAC-MR              1:21.00    1:22.12 SILV   
       39.33  1:22.12                                                      
  8 Guariglia, Philip A       14 Express Swimming-MR  1:40.00    1:23.33 SILV+  
       38.85  1:23.33                                                      
  9 Yang, Barry A             13 LIAC-MR              1:23.50    1:23.99 SILV   
       40.26  1:23.99                                                      
 10 Decker, Philip K          14 LIAC-MR              1:24.35    1:24.19 SILV   
       37.90  1:24.19                                                      
AGE - Division  
  1 Yurman, Eric P            13 BBSC-MR              1:27.27    1:26.71        
       41.20  1:26.71                                                      
  2 Battisti, Evan A          13 Express Swimming-MR  1:32.68    1:27.17        
       41.19  1:27.17                                                      
  3 Duggan, Neil D            14 Express Swimming-MR  1:27.26    1:27.31        
       41.94  1:27.31                                                      
  4 Bouzourene, Adam          13 LIAC-MR              1:30.26    1:27.82        
       41.34  1:27.82                                                      
  5 Accurso, Grant            13 Express Swimming-MR  1:34.20    1:29.21        
       41.45  1:29.21                                                      
  6 Kadirov, Anwar            13 LIAC-MR              1:36.66    1:34.39        
       44.14  1:34.39                                                      
  7 Hansen, Daniel J          13 BBSC-MR              1:59.63    1:38.94        
       45.61  1:38.94                                                      
  8 Stocklin, Thomas J        13 Express Swimming-MR  2:01.18    1:54.32        
       51.91  1:54.32                                                      
  9 Palmer, James             14 Express Swimming-MR  1:52.34    2:03.72        
       54.85  2:03.72                                                      
Non-Award Division  
 -- Silva, Nicholas A         13 LIAC-MR              1:23.84         NS        
 -- Carmody, Ryan A           13 Express Swimming-MR  1:29.86         NS        
 -- Awon, Saaior K            13 LIAC-MR              1:22.61        SCR        
 -- Poblador, John M          14 LIAC-MR              1:28.21        SCR        
 -- Rim, Daveen               13 LIAC-MR              1:25.93        SCR        
 -- Chang, William H          14 LIAC-MR              1:23.73        SCR        
 -- Reddy, Sunil              14 Express Swimming-MR  1:29.64        SCR        
 -- Kalra, Sanjay D           13 Express Swimming-MR  1:23.04        SCR        
 -- White, Darrien            13 LBA-MR               1:27.99        SCR        
 -- Wilson, Andrew J          13 BBSC-MR              1:27.08        SCR        
 -- Colbert, Dean M           13 Express Swimming-MR  1:30.00        SCR        
 -- Rotolo, John M            13 LIAC-MR              1:24.81        SCR        
 -- Ardito, Jonathan T        13 Express Swimming-MR  1:20.30        SCR        
 -- Blanz, MACKENZIE S        14 Express Swimming-MR  1:17.48        SCR        
 
Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        2:39.99  JO
        2:40.00  QUAL
        2:59.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Cassell, Gunther A        13 Express Swimming-MR  2:40.00    2:40.52 SILV   
       35.75  1:16.52  1:58.27  2:40.52                                    
  2 Soregaroli, Thomas        14 LIAC-MR              2:51.69    2:46.79 SILV   
       39.06  1:21.81  2:05.11  2:46.79                                    
  3 Khanas, Yaroslav          13 LIAC-MR              2:51.09    2:47.45 SILV   
       37.82  1:20.59  2:03.52  2:47.45                                    
  4 Liang, Gary               14 LIAC-MR              2:53.59    2:48.73 SILV   
       38.05  1:20.55  2:04.43  2:48.73                                    
  5 Brown, Connor F           13 LIAC-MR              2:44.65    2:51.51 SILV   
       38.57  1:23.70  2:07.68  2:51.51                                    
  6 Theophilidis, Gerard A    14 BBSC-MR              2:49.06    2:52.53 SILV   
       35.82  1:18.96  2:06.18  2:52.53                                    
  7 Harris, Kristofer         14 Farmingdale-MR       2:56.94    2:54.63 SILV   
       36.18  1:21.30  2:09.04  2:54.63                                    
  8 Silva, Nicholas A         13 LIAC-MR              2:55.16    2:57.72 SILV   
       39.25  1:23.77  2:09.60  2:57.72                                    
  9 Rotolo, John M            13 LIAC-MR              3:00.78    2:58.41 SILV+  
       40.30  1:25.23  2:11.81  2:58.41                                    
 10 Yao, Christopher J        13 Express Swimming-MR  3:00.00    2:58.75 SILV+  
       40.39  1:26.05  2:12.60  2:58.75                                    
 11 Ardito, Jonathan T        13 Express Swimming-MR  3:02.48    2:59.41 SILV+  
       42.13  1:28.74  2:15.82  2:59.41                                    
AGE - Division  
  1 Popescu, Alexander        14 Express Swimming-MR  3:08.78    3:00.55        
       41.91  1:27.17  2:14.66  3:00.55                                    
  2 Guariglia, Philip A       14 Express Swimming-MR  3:10.00    3:00.95        
       42.09  1:29.77  2:15.04  3:00.95                                    
  3 Mattei, Vincent P         14 Farmingdale-MR       3:00.93    3:00.97        
       38.88  1:25.19  2:14.19  3:00.97                                    
  4 Gamboa, Matthew G         13 Express Swimming-MR  3:02.94    3:01.23        
       41.39  1:28.81  2:15.89  3:01.23                                    
  5 Aizawa, Shun              14 Express Swimming-MR  2:56.42    3:01.47        
       38.48  1:24.27  2:13.08  3:01.47                                    
  6 Wilson, Andrew J          13 BBSC-MR              3:51.21    3:02.31        
       42.10  1:30.12  2:18.84  3:02.31                                    
  7 Yang, Barry A             13 LIAC-MR              3:01.52    3:02.52        
       41.74  1:27.24  2:14.03  3:02.52                                    
  8 Duggan, Neil D            14 Express Swimming-MR  3:09.80    3:06.75        
       42.15  1:29.89  2:18.16  3:06.75                                    
  9 Bouzourene, Adam          13 LIAC-MR              3:15.00    3:07.09        
       42.46  1:30.16  2:19.35  3:07.09                                    
 10 Yurman, Eric P            13 BBSC-MR              3:13.69    3:08.74        
       42.70  1:31.68  2:22.40  3:08.74                                    
 11 Lynch, Thomas             13 LBA-MR               3:00.00    3:12.12        
       41.96  1:31.38  2:21.11  3:12.12                                    
 12 Panzarino, Matthew A      13 Express Swimming-MR  3:20.58    3:19.12        
       45.54  1:37.26  2:27.39  3:19.12                                    
 13 Reddy, Sunil              14 Express Swimming-MR  3:15.07    3:19.77        
       45.41  1:37.02  2:29.77  3:19.77                                    
 14 Kadirov, Anwar            13 LIAC-MR              3:20.00    3:23.82        
       45.95  1:39.38  2:31.52  3:23.82                                    
Non-Award Division  
 -- Carmody, Ryan A           13 Express Swimming-MR  3:15.00        DFS        
      Declared false start
 -- Toth, Austin              13 LIAC-MR              2:54.40        SCR        
 -- Chang, William H          14 LIAC-MR              3:00.00        SCR        
 -- Poblador, John M          14 LIAC-MR              3:14.31        SCR        
 -- Warren, Colin J           14 Express Swimming-MR  2:55.00        SCR        
 -- Kalra, Sanjay D           13 Express Swimming-MR  3:06.29        SCR        
 -- White, Darrien            13 LBA-MR               3:09.17        SCR        
 -- Rim, Daveen               13 LIAC-MR              2:56.90        SCR        
 -- Blanz, MACKENZIE S        14 Express Swimming-MR  2:46.72        SCR        
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:01.59  JO
        1:01.60  QUAL
        1:14.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Soregaroli, Thomas        14 LIAC-MR              1:03.77    1:04.04 SILV   
       30.18  1:04.04                                                      
  2 Chan, Brendan K           14 LIAC-MR              1:04.71    1:04.53 SILV   
       30.30  1:04.53                                                      
  3 Khanas, Yaroslav          13 LIAC-MR              1:06.11    1:05.96 SILV   
       30.86  1:05.96                                                      
  4 Brown, Nate M             13 LIAC-MR              1:06.90    1:06.90 SILV   
       31.01  1:06.90                                                      
  5 Hall, Delaney W           13 LIAC-MR              1:06.91    1:06.91 SILV   
       31.07  1:06.91                                                      
  6 Cassell, Gunther A        13 Express Swimming-MR  1:09.48    1:07.81 SILV   
       18.37  1:07.81                                                      
  7 Sciacca, Jerry F          14 Express Swimming-MR  1:06.20    1:08.60 SILV   
       30.95  1:08.60                                                      
  8 Williams, Tyler S         13 Express Swimming-MR  1:06.78    1:08.95 SILV   
       31.99  1:08.95                                                      
  9 Cahn, Robert              14 Express Swimming-MR  1:16.35    1:09.22 SILV+  
       32.50  1:09.22                                                      
 10 Sugarman, Jackson         13 LIAC-MR              1:11.60    1:11.63 SILV   
       33.24  1:11.63                                                      
 11 Gamboa, Matthew G         13 Express Swimming-MR  1:12.71    1:12.91 SILV   
       33.72  1:12.91                                                      
 12 Yang, Barry A             13 LIAC-MR              1:11.56    1:13.31 SILV   
       33.12  1:13.31                                                      
AGE - Division  
  1 Silva, Nicholas A         13 LIAC-MR              1:13.66    1:15.41        
     1:15.41  1:15.41                                                      
  2 Liang, Gary               14 LIAC-MR              1:21.94    1:15.93        
       33.42  1:15.93                                                      
  3 Law, Richard Y            14 LIAC-MR              1:16.73    1:17.54        
       35.98  1:17.54                                                      
  4 Panzarino, Matthew A      13 Express Swimming-MR  1:19.22    1:18.19        
       37.29  1:18.19                                                      
  5 Gupta, Shashank A         14 Farmingdale-MR       1:20.03    1:23.55        
       36.66  1:23.55                                                      
  6 Kadirov, Anwar            13 LIAC-MR              1:25.00    1:26.35        
       38.95  1:26.35                                                      
  7 Accurso, Grant            13 Express Swimming-MR  1:26.03    1:29.13        
       40.63  1:29.13                                                      
  8 Szkutnik, KJ J            13 BBSC-MR              2:25.32    1:30.11        
       40.69  1:30.11                                                      
  9 Bouzourene, Adam          13 LIAC-MR              1:34.13    1:35.15        
       45.24  1:35.15                                                      
 -- Ginsberg, James A         14 LIND-MR              1:27.54        SCR        
 -- Alexander, Jacob S        14 BBSC-MR              1:15.21        SCR        
 -- Mueller, Chris S          14 Express Swimming-MR  1:18.83        SCR        
 -- Reddy, Sunil              14 Express Swimming-MR  1:16.94        SCR        
 -- Warren, Colin J           14 Express Swimming-MR  1:08.42        SCR        
 
Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        2:24.99  JO
        2:25.00  QUAL
        2:38.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Hall, Delaney W           13 LIAC-MR              2:28.01    2:28.88 SILV   
       32.60  1:09.11  1:49.20  2:28.88                                    
AGE - Division  
  1 Brown, Nate M             13 LIAC-MR              2:42.63    2:38.69        
       34.64  1:16.58  1:59.49  2:38.69                                    
  2 Decker, Philip K          14 LIAC-MR              2:32.66    2:38.73        
       33.41  1:12.22  1:54.94  2:38.73                                    
  3 Silva, Nicholas A         13 LIAC-MR              2:45.07    2:45.08        
       33.82  1:14.56  1:58.26  2:45.08                                    
  4 Cassell, Gunther A        13 Express Swimming-MR  2:40.69    2:46.42        
       35.01  1:17.17  2:01.39  2:46.42                                    
  5 Sugarman, Jackson         13 LIAC-MR              2:57.52    2:53.13        
       34.47  1:16.74  2:03.36  2:53.13                                    
  6 Law, Richard Y            14 LIAC-MR              3:00.00    2:55.00        
       37.51  1:21.97  2:09.32  2:55.00                                    
  7 Gupta, Shashank A         14 Farmingdale-MR       3:03.19    3:05.62        
       37.62  1:25.24  2:16.93  3:05.62                                    
 -- Chan, Brendan K           14 LIAC-MR              2:41.27        SCR        
 -- Cahn, Robert              14 Express Swimming-MR  2:50.00        SCR        
 -- Awon, Saaior K            13 LIAC-MR              2:45.00        SCR        
 
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
        2:14.99  JO
        2:15.00  QUAL
        2:38.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Khanas, Yaroslav          13 LIAC-MR              2:20.20    2:20.22 SILV   
       31.39  1:06.23  1:50.15  2:20.22                                    
  2 Hall, Delaney W           13 LIAC-MR              2:20.69    2:20.73 SILV   
       31.21  1:07.65  1:48.36  2:20.73                                    
  3 Ganley, Peter G           14 Express Swimming-MR  2:22.84    2:22.77 SILV   
       28.52  1:03.76  1:49.78  2:22.77                                    
  4 Canner, James             14 LBA-MR               2:16.52    2:23.59 SILV   
       29.57  1:08.45  1:52.28  2:23.59                                    
  5 WU, Wesley                14 Express Swimming-MR  2:36.19    2:29.53 SILV   
       30.99  1:08.40  1:53.62  2:29.53                                    
  6 Mattei, Vincent P         14 Farmingdale-MR       2:32.72    2:32.63 SILV   
       32.03  1:11.08  2:00.62  2:32.63                                    
  7 Decker, Philip K          14 LIAC-MR              2:28.01    2:34.71 SILV   
       31.36  1:12.47  2:01.89  2:34.71                                    
  8 Sciacca, Jerry F          14 Express Swimming-MR  2:29.44    2:35.35 SILV   
       32.62  1:14.41  2:01.67  2:35.35                                    
  9 Toth, Austin              13 LIAC-MR              2:35.92    2:37.01 SILV   
       35.94  1:15.23  2:01.62  2:37.01                                    
 10 Sugarman, Jackson         13 LIAC-MR              2:37.75    2:37.15 SILV   
       33.41  1:15.13  2:02.58  2:37.15                                    
AGE - Division  
  1 Gamboa, Matthew G         13 Express Swimming-MR  2:39.81    2:39.54        
       35.44  1:16.69  2:05.04  2:39.54                                    
  2 Harris, Kristofer         14 Farmingdale-MR       2:40.89    2:43.38        
       34.86  1:19.80  2:06.20  2:43.38                                    
  3 Yurman, Eric P            13 BBSC-MR              2:46.97    2:44.43        
       37.12  1:17.65  2:07.86  2:44.43                                    
  4 Yang, Barry A             13 LIAC-MR              2:39.76    2:46.42        
       35.78  1:21.95  2:08.49  2:46.42                                    
  5 Bouzourene, Adam          13 LIAC-MR              3:00.36    2:58.69        
       43.95  1:31.27  2:20.54  2:58.69                                    
  6 Curd, Howie F             13 Express Swimming-MR  2:53.05    3:05.05        
              1:31.25  2:27.09  3:05.05                                    
  7 Szkutnik, KJ J            13 BBSC-MR              3:59.63    3:05.94        
       42.31  1:32.80  2:26.10  3:05.94                                    
 -- Rotolo, John M            13 LIAC-MR              2:36.24        SCR        
 -- Chang, William H          14 LIAC-MR              3:00.00        SCR        
 -- Rim, Daveen               13 LIAC-MR              2:43.80        SCR        
 -- Poblador, John M          14 LIAC-MR              2:45.05        SCR        
 -- Awon, Saaior K            13 LIAC-MR              2:29.62        SCR        
 -- Alexander, Jacob S        14 BBSC-MR              2:27.96        SCR        
 -- Ginsberg, James A         14 LIND-MR              2:54.59        SCR        
 -- Murray, Jonathan          14 LBA-MR               3:15.00        SCR        
 -- Wilson, Andrew J          13 BBSC-MR              2:34.72        SCR        
 -- Ardito, Jonathan T        13 Express Swimming-MR  2:38.06        SCR        
 -- Blanz, MACKENZIE S        14 Express Swimming-MR  2:29.85        SCR        
 -- Warren, Colin J           14 Express Swimming-MR  2:24.94        SCR        
 -- Mueller, Chris S          14 Express Swimming-MR  2:43.81        SCR        
 
Boys 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
        4:54.99  JO
        4:55.00  QUAL
        5:22.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 DU, Jasper L              14 Express Swimming-MR  5:05.00    4:49.49 JO+    
       28.69  1:02.11  1:39.84  2:17.95  3:00.39  3:43.47  4:16.87  4:49.49
SILV - Division  
  1 Brown, Nate M             13 LIAC-MR              5:00.00    4:55.14 SILV   
       31.41  1:10.29  1:48.59  2:26.39  3:07.47  3:49.61  4:23.11  4:55.14
  2 Canner, James             14 LBA-MR               5:11.59    4:57.18 SILV   
       29.36  1:04.30  1:42.76  2:20.40  3:04.78  3:50.16  4:24.45  4:57.18
  3 Khanas, Yaroslav          13 LIAC-MR              4:58.44    4:57.45 SILV   
       31.62  1:07.99  1:47.03  2:24.01  3:09.92  3:53.61  4:26.42  4:57.45
  4 Brown, Connor F           13 LIAC-MR              4:58.32    5:00.03 SILV   
       31.39  1:10.85  1:49.50  2:27.50  3:12.45  3:56.27  4:28.26  5:00.03
  5 Cahn, Robert              14 Express Swimming-MR  5:40.00    5:20.36 SILV+  
       33.63  1:11.43  1:54.91  2:37.09  3:25.30  4:13.23  5:20.36         
  6 Awon, Saaior K            13 LIAC-MR              5:26.24    5:20.77 SILV+  
       32.52  1:10.92  2:35.06           3:22.75  4:10.41  4:45.61  5:20.77
AGE - Division  
  1 Silva, Nicholas A         13 LIAC-MR              6:00.00    5:44.10        
       33.42  1:16.09  2:01.15  2:45.94  3:32.57  4:23.08  5:44.10         
 -- White, Darrien            13 LBA-MR               6:28.00        SCR        
 -- Warren, Colin J           14 Express Swimming-MR  5:08.87        SCR        
 
Boys 15-18 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          23.79  JO
          23.80  QUAL
          26.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Kilgallen, Patrick        15 LBA-MR                 24.59      23.83 SILV   
  2 Schwartz, Jake A          16 LIAC-MR                24.38      24.10 SILV   
  3 Stewart, Mike L           15 Express Swimming-MR    24.16      24.86 SILV   
  4 Genovese, Timothy J       15 LIAC-MR                25.39      25.17 SILV   
  5 Sommella, Chris J         15 LIAC-MR                25.53      25.70 SILV   
  6 Mejia, Carlos             15 LBA-MR                 25.28      25.72 SILV   
  7 Herrmann, Jared           15 Express Swimming-MR    25.00      25.81 SILV   
  8 O'Connor, Denis           17 LBA-MR                 25.53      25.84 SILV   
  9 Manton, Bill M            15 Farmingdale-MR         25.81      25.91 SILV   
 10 Kadirov, Raushan          16 LIAC-MR                25.10      26.37 SILV   
AGE - Division  
  1 O'Meara, James            15 LBA-MR                 27.27      26.94        
  2 Arnold, Hank T            16 Express Swimming-MR    25.80      27.07        
  3 Carey, Craig              15 LBA-MR                 25.46      27.24        
  4 Walpole, Ryan             16 BBSC-MR                27.81      27.41        
  5 Rice, Timothy J           15 BBSC-MR                27.01      27.49        
  6 Rasmussen, Peter R        15 Express Swimming-MR    26.50      27.52        
  7 Petkanas, Diamantis       16 Farmingdale-MR         27.48      27.65        
  8 Sack, Danny C             16 Express Swimming-MR    27.74      27.69        
  9 Hu, Eric                  16 LIAC-MR                26.14      27.82        
 10 Donovan, Connor M         16 BBSC-MR                28.66      28.24        
 11 Derby, Andrew S           16 BBSC-MR                28.84      28.48        
 12 Quigley, Neil T           15 Express Swimming-MR    30.37      28.69        
 13 Johns, Nicky A            15 LIAC-MR                30.00      29.31        
 14 Ballon, Juan R            15 Express Swimming-MR    29.52      29.86        
 15 Seltenreich, Dane M       16 Express Swimming-MR    28.87      30.32        
 16 Chan, Brandon             15 Express Swimming-MR    35.56      32.85        
Non-Award Division  
 -- Bouzourene, Tarik         17 LIAC-MR                25.35         NS        
 -- Carmody, Martin L         15 Express Swimming-MR    28.73        SCR        
 -- Shanley, Ben              16 LIAC-MR                23.91        SCR        
 -- Dowd, Conor W             17 Farmingdale-MR         24.48        SCR        
 -- Wu, Kevin                 17 LIAC-MR                24.71        SCR        
 -- Silva, Adrian F           17 LIAC-MR                24.81        SCR        
 -- Wawro, Adam               15 LIND-MR                24.44        SCR        
 -- LI, Kenneth               16 LIAC-MR                24.31        SCR        
 -- Ballon, Carlos G          18 Express Swimming-MR    24.56        SCR        
 -- Okkan, Yalim              18 LIAC-MR                26.41        SCR        
 -- Whelan, Brian             16 LBA-MR                 26.83        SCR        
 -- Mulderrig, Jack H         17 LIAC-MR                25.93        SCR        
 
Boys 15-18 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          52.29  JO
          52.30  QUAL
          57.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Kilgallen, Patrick        15 LBA-MR                 55.10      51.52 JO+    
       24.89    51.52                                                      
SILV - Division  
  1 Schwartz, Jake A          16 LIAC-MR                52.32      52.68 SILV   
       24.64    52.68                                                      
  2 Genovese, Timothy J       15 LIAC-MR                53.81      53.77 SILV   
       25.86    53.77                                                      
  3 Ballon, Carlos G          18 Express Swimming-MR    54.61      54.42 SILV   
       25.39    54.42                                                      
  4 Graziano, Michael V       15 BBSC-MR                55.38      54.91 SILV   
       26.54    54.91                                                      
  5 Sommella, Chris J         15 LIAC-MR                56.28      55.34 SILV   
       26.88    55.34                                                      
  6 Herrmann, Jared           15 Express Swimming-MR    55.85      55.60 SILV   
       27.24    55.60                                                      
  7 Mejia, Carlos             15 LBA-MR                 54.68      56.30 SILV   
       26.99    56.30                                                      
  8 Alton, Shane              16 LBA-MR                 56.99      57.26 SILV   
       27.78    57.26                                                      
  9 O'Meara, James            15 LBA-MR                 59.04      57.43 SILV+  
       28.02    57.43                                                      
AGE - Division  
  1 Ackerman, David A         15 Express Swimming-MR    59.50      57.58        
       27.79    57.58                                                      
  2 Todd, Craig A             16 Express Swimming-MR    59.09      57.88        
       28.36    57.88                                                      
  3 Walpole, Ryan             16 BBSC-MR                59.45      58.34        
       27.94    58.34                                                      
  4 Rice, Timothy J           15 BBSC-MR                58.11      59.04        
       28.61    59.04                                                      
  5 Carey, Craig              15 LBA-MR                 58.98      59.30        
       27.65    59.30                                                      
  6 Sack, Danny C             16 Express Swimming-MR  1:02.27    1:00.86        
       28.98  1:00.86                                                      
  7 Quigley, Neil T           15 Express Swimming-MR  1:09.00    1:01.74        
       29.81  1:01.74                                                      
  8 Cascione, Anthony V       15 Express Swimming-MR  1:01.80    1:02.73        
       29.72  1:02.73                                                      
  9 Donovan, Connor M         16 BBSC-MR              1:02.70    1:02.84        
       29.89  1:02.84                                                      
 10 David, Yonatan O          15 Express Swimming-MR  1:05.00    1:03.60        
       30.05  1:03.60                                                      
 11 Ballon, Juan R            15 Express Swimming-MR  1:07.21    1:04.19        
       29.80  1:04.19                                                      
 12 Johns, Nicky A            15 LIAC-MR              1:04.52    1:05.31        
       30.82  1:05.31                                                      
 13 Seltenreich, Dane M       16 Express Swimming-MR  1:07.24    1:07.42        
       32.35  1:07.42                                                      
 14 Chan, Brandon             15 Express Swimming-MR  1:27.00    1:13.54        
       34.78  1:13.54                                                      
 15 Goldstein, Matthew        15 LBA-MR               1:34.66    1:22.85        
       38.68  1:22.85                                                      
Non-Award Division  
 -- Arnold, Hank T            16 Express Swimming-MR    56.50         NS        
 -- Rasmussen, Peter R        15 Express Swimming-MR  1:00.00         NS        
 -- Dowd, Conor W             17 Farmingdale-MR         54.96        SCR        
 -- Silva, Adrian F           17 LIAC-MR                52.38        SCR        
 -- Shanley, Ben              16 LIAC-MR                52.97        SCR        
 -- Hu, Eric                  16 LIAC-MR                59.12        SCR        
 -- Carmody, Martin L         15 Express Swimming-MR  1:04.45        SCR        
 -- Manton, Bill M            15 Farmingdale-MR         57.94        SCR        
 -- Wu, Kevin                 17 LIAC-MR                52.99        SCR        
 -- Bouzourene, Tarik         17 LIAC-MR                55.21        SCR        
 -- Kadirov, Raushan          16 LIAC-MR                53.20        SCR        
 -- Crilly, Dennis J          16 Express Swimming-MR    56.94        SCR        
 -- Stewart, Mike L           15 Express Swimming-MR    56.77        SCR        
 -- Okkan, Yalim              18 LIAC-MR                55.40        SCR        
 -- Whelan, Brian             16 LBA-MR               1:00.44        SCR        
 -- LI, Kenneth               16 LIAC-MR                53.34        SCR        
 -- Mulderrig, Jack H         17 LIAC-MR                55.64        SCR        
 
Boys 15-18 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:54.99  JO
        1:55.00  QUAL
        2:01.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Genovese, Timothy J       15 LIAC-MR              1:59.62    1:56.13 SILV   
       26.70    56.22  1:26.48  1:56.13                                    
  2 Sommella, Chris J         15 LIAC-MR              2:01.02    2:00.82 SILV   
       27.90    58.49  1:29.82  2:00.82                                    
  3 Mejia, Carlos             15 LBA-MR               2:00.65    2:00.99 SILV   
       27.89    58.61  1:30.04  2:00.99                                    
  4 O'Connor, Denis           17 LBA-MR               2:01.44    2:01.63 SILV   
       27.39    57.89  1:29.47  2:01.63                                    
  5 Alton, Shane              16 LBA-MR               2:04.30    2:01.88 SILV+  
       27.88    58.67  1:30.17  2:01.88                                    
AGE - Division  
  1 Stewart, Mike L           15 Express Swimming-MR  2:05.18    2:03.70        
       27.64    58.18  1:30.50  2:03.70                                    
  2 O'Meara, James            15 LBA-MR               2:06.47    2:03.74        
       28.98  1:00.61  1:32.40  2:03.74                                    
  3 Walpole, Ryan             16 BBSC-MR              2:07.11    2:05.92        
       28.26    59.96  1:33.55  2:05.92                                    
  4 Petkanas, Diamantis       16 Farmingdale-MR       2:11.82    2:09.00        
       28.99  1:01.71  1:35.53  2:09.00                                    
  5 Carey, Craig              15 LBA-MR               2:07.00    2:10.37        
       29.03  1:01.40  1:35.61  2:10.37                                    
  6 Hu, Eric                  16 LIAC-MR              2:11.97    2:10.76        
       29.55  1:02.78  1:37.74  2:10.76                                    
  7 Todd, Craig A             16 Express Swimming-MR  2:12.82    2:10.88        
       27.98           1:36.54  2:10.88                                    
  8 Rice, Timothy J           15 BBSC-MR              2:12.74    2:11.56        
       29.80  1:03.33  1:38.75  2:11.56                                    
  9 Kadirov, Raushan          16 LIAC-MR              2:04.64    2:12.24        
       28.18  1:00.16  1:35.59  2:12.24                                    
 10 Rasmussen, Peter R        15 Express Swimming-MR  2:08.00    2:12.73        
       30.63  1:04.14  1:38.98  2:12.73                                    
 11 Cascione, Anthony V       15 Express Swimming-MR  2:13.96    2:15.86        
       30.34  1:04.54  1:40.68  2:15.86                                    
 12 Donovan, Connor M         16 BBSC-MR              2:20.45    2:16.21        
       30.20  1:04.14  1:40.61  2:16.21                                    
 13 Sack, Danny C             16 Express Swimming-MR  2:18.60    2:16.29        
       30.44  1:04.96  1:40.48  2:16.29                                    
 14 Quigley, Neil T           15 Express Swimming-MR  2:32.45    2:16.35        
       30.50  1:05.42  1:42.22  2:16.35                                    
 15 Manton, Bill M            15 Farmingdale-MR       2:12.59    2:18.74        
       18.15  1:03.30  1:37.96  2:18.74                                    
 16 Johns, Nicky A            15 LIAC-MR              2:23.06    2:26.95        
       32.32  1:09.87  1:49.07  2:26.95                                    
 17 Seltenreich, Dane M       16 Express Swimming-MR  2:30.43    2:29.90        
       32.16  1:09.55  1:50.49  2:29.90                                    
 18 Ballon, Juan R            15 Express Swimming-MR  2:29.63    2:33.51        
       31.10  1:07.84  1:50.46  2:33.51                                    
 19 Chan, Brandon             15 Express Swimming-MR  2:59.99    2:43.03        
       36.39  2:02.52  2:43.03                                             
 -- Herrmann, Jared           15 Express Swimming-MR  2:10.70         DQ        
      False start
       28.37    59.94  1:33.94       DQ                                    
Non-Award Division  
 -- Bouzourene, Tarik         17 LIAC-MR              2:03.81         NS        
 -- Schwartz, Jake A          16 LIAC-MR              1:56.78        SCR        
 -- Silva, Adrian F           17 LIAC-MR              1:55.03        SCR        
 -- Carmody, Martin L         15 Express Swimming-MR  2:23.95        SCR        
 -- Whelan, Brian             16 LBA-MR               2:16.50        SCR        
 -- Ballon, Carlos G          18 Express Swimming-MR  2:01.12        SCR        
 -- Armellino, Adam           17 LBA-MR               1:58.42        SCR        
 -- Dowd, Conor W             17 Farmingdale-MR       2:03.67        SCR        
 -- Mulderrig, Jack H         17 LIAC-MR              1:58.65        SCR        
 -- Okkan, Yalim              18 LIAC-MR              2:08.83        SCR        
 -- Crilly, Dennis J          16 Express Swimming-MR  2:02.23        SCR        
 
Boys 15-18 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        5:19.99  JO
        5:20.00  QUAL
        5:29.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Schwartz, Jake A          16 LIAC-MR              5:20.50    5:26.32 SILV   
       26.95    57.87  1:30.05  2:03.12  2:36.53  3:10.03  3:43.89  4:18.27
     4:52.58  5:26.32                                                      
AGE - Division  
  1 Mejia, Carlos             15 LBA-MR               5:30.69    5:31.57        
       28.99  1:01.00  1:33.96  2:07.79  2:42.09  3:15.89  3:50.57  4:25.29
     4:59.38  5:31.57                                                      
  2 Stewart, Mike L           15 Express Swimming-MR  5:53.74    5:41.40        
       29.27  1:02.64  1:37.55  2:12.53  2:47.15  3:21.90  3:56.80  4:32.59
     5:08.18  5:41.40                                                      
  3 Sommella, Chris J         15 LIAC-MR              5:43.11    5:44.37        
       29.35  1:02.84  1:37.50  2:12.86  2:48.75  3:24.93  4:01.56  4:37.01
     5:12.37  5:44.37                                                      
  4 Walpole, Ryan             16 BBSC-MR              5:54.08    5:48.99        
       29.00  1:02.52  1:38.06  2:13.82  2:49.10  3:25.61  4:01.84  4:37.90
     5:13.34  5:48.99                                                      
  5 Ackerman, David A         15 Express Swimming-MR  5:39.76    5:53.62        
              1:03.75  1:39.94  2:16.04  2:51.96  3:28.19  4:05.14  4:42.24
     5:18.79  5:53.62                                                      
  6 Petkanas, Diamantis       16 Farmingdale-MR       5:52.17    5:53.81        
       30.83  1:05.00  1:40.81  2:16.89  2:53.10  3:29.67  4:06.76  4:43.45
     5:19.93  5:53.81                                                      
  7 Johns, Nicky A            15 LIAC-MR              6:30.00    6:39.82        
       32.48  1:10.67  1:51.05  2:31.95  3:13.69  3:55.10  4:37.00  5:19.51
     6:00.77  6:39.82                                                      
 -- Armellino, Adam           17 LBA-MR               5:40.00        SCR        
 -- Carey, Craig              15 LBA-MR               5:55.00        SCR        
 -- Genovese, Timothy J       15 LIAC-MR              5:25.83        SCR        
 -- Hu, Eric                  16 LIAC-MR              5:54.32        SCR        
 -- Rasmussen, Peter R        15 Express Swimming-MR  5:50.09        SCR        
 -- Crilly, Dennis J          16 Express Swimming-MR  5:36.56        SCR        
 -- LI, Kenneth               16 LIAC-MR              5:38.33        SCR        
 -- Cascione, Anthony V       15 Express Swimming-MR  5:59.39        SCR        
 
Boys 15-18 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:00.49  JO
        1:00.50  QUAL
        1:06.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Kilgallen, Patrick        15 LBA-MR               1:07.15    1:01.13 SILV+  
       29.84  1:01.13                                                      
  2 Schwartz, Jake A          16 LIAC-MR              1:01.06    1:01.25 SILV   
       29.25  1:01.25                                                      
  3 Herrmann, Jared           15 Express Swimming-MR  1:02.67    1:03.99 SILV   
       31.42  1:03.99                                                      
  4 Sommella, Chris J         15 LIAC-MR              1:05.60    1:05.01 SILV   
       31.18  1:05.01                                                      
AGE - Division  
  1 Manton, Bill M            15 Farmingdale-MR       1:07.42    1:07.40        
       32.10  1:07.40                                                      
  2 Arnold, Hank T            16 Express Swimming-MR  1:08.77    1:07.55        
       32.95  1:07.55                                                      
  3 Todd, Craig A             16 Express Swimming-MR  1:06.75    1:07.82        
       33.07  1:07.82                                                      
  4 Cascione, Anthony V       15 Express Swimming-MR  1:08.12    1:10.22        
       34.07  1:10.22                                                      
  5 Carey, Craig              15 LBA-MR               1:20.00    1:12.92        
       35.42  1:12.92                                                      
  6 Sack, Danny C             16 Express Swimming-MR  1:10.89    1:14.70        
       36.58  1:14.70                                                      
  7 Ballon, Juan R            15 Express Swimming-MR  1:13.12    1:16.00        
       36.50  1:16.00                                                      
  8 Johns, Nicky A            15 LIAC-MR              1:15.75    1:17.30        
       37.45  1:17.30                                                      
  9 Derby, Andrew S           16 BBSC-MR              1:19.10    1:18.12        
       36.77  1:18.12                                                      
 10 Chan, Brandon             15 Express Swimming-MR  1:42.30    1:37.38        
Non-Award Division  
 -- Bouzourene, Tarik         17 LIAC-MR              1:09.81         NS        
 -- Wu, Kevin                 17 LIAC-MR              1:04.73        SCR        
 -- Silva, Adrian F           17 LIAC-MR              1:01.06        SCR        
 -- Carmody, Martin L         15 Express Swimming-MR  1:12.38        SCR        
 -- LI, Kenneth               16 LIAC-MR              1:01.47        SCR        
 -- Shanley, Ben              16 LIAC-MR              1:05.09        SCR        
 
Boys 15-18 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        2:13.09  JO
        2:13.10  QUAL
        2:22.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Kilgallen, Patrick        15 LBA-MR               2:15.00    2:09.59 JO+    
       30.78  1:04.07  1:37.41  2:09.59                                    
SILV - Division  
  1 O'Meara, James            15 LBA-MR               2:14.79    2:15.95 SILV   
       32.09  1:06.19  1:41.03  2:15.95                                    
  2 Sommella, Chris J         15 LIAC-MR              2:20.83    2:21.18 SILV   
       34.05  1:09.34  1:45.45  2:21.18                                    
  3 Schwartz, Jake A          16 LIAC-MR              2:17.41    2:22.25 SILV   
       31.31  1:05.70  1:43.00  2:22.25                                    
AGE - Division  
  1 Alton, Shane              16 LBA-MR               2:38.00    2:23.50        
       34.94  1:10.63  1:47.27  2:23.50                                    
  2 Todd, Craig A             16 Express Swimming-MR  2:30.20    2:24.87        
       32.76  1:09.50  1:48.10  2:24.87                                    
  3 Mejia, Carlos             15 LBA-MR               2:24.00    2:25.53        
       35.59  1:12.25  1:49.14  2:25.53                                    
  4 Graziano, Michael V       15 BBSC-MR              2:40.14    2:26.61        
       35.66  1:12.28  1:49.14  2:26.61                                    
  5 Cascione, Anthony V       15 Express Swimming-MR  2:24.33    2:29.40        
       35.00  1:13.24  1:52.02  2:29.40                                    
  6 Rice, Timothy J           15 BBSC-MR              2:42.39    2:33.78        
       35.95  1:14.60  1:55.33  2:33.78                                    
  7 Carey, Craig              15 LBA-MR               2:50.00    2:35.73        
       38.64  1:17.76  1:57.38  2:35.73                                    
  8 Sack, Danny C             16 Express Swimming-MR  2:36.77    2:39.79        
       36.55  1:16.75  1:58.21  2:39.79                                    
  9 Quigley, Neil T           15 Express Swimming-MR  2:50.00    2:43.14        
              1:19.41  2:02.52  2:43.14                                    
 10 Ballon, Juan R            15 Express Swimming-MR  2:49.48    2:50.31        
       36.44  1:18.27  2:01.82  2:50.31                                    
 11 Walpole, Ryan             16 BBSC-MR              2:45.92    2:50.64        
       39.46  1:21.82  2:07.90  2:50.64                                    
 12 David, Yonatan O          15 Express Swimming-MR  2:45.00    3:03.93        
 13 Chan, Brandon             15 Express Swimming-MR  3:15.00    3:25.28        
       48.92  1:43.07  3:25.28                                             
Non-Award Division  
 -- Arnold, Hank T            16 Express Swimming-MR  2:28.00         NS        
 -- Wu, Kevin                 17 LIAC-MR              2:17.92        SCR        
 -- Dowd, Conor W             17 Farmingdale-MR       2:30.34        SCR        
 -- Armellino, Adam           17 LBA-MR               2:14.63        SCR        
 -- Carmody, Martin L         15 Express Swimming-MR  2:44.55        SCR        
 -- Kadirov, Raushan          16 LIAC-MR              2:41.64        SCR        
 -- Bouzourene, Tarik         17 LIAC-MR              2:25.74        SCR        
 -- Okkan, Yalim              18 LIAC-MR              2:45.00        SCR        
 -- Mulderrig, Jack H         17 LIAC-MR              2:16.60        SCR        
 
Boys 15-18 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:07.49  JO
        1:07.50  QUAL
        1:13.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 O'Connor, Denis           17 LBA-MR               1:11.63    1:10.97 SILV   
       33.01  1:10.97                                                      
  2 Todd, Craig A             16 Express Swimming-MR  1:09.34    1:11.46 SILV   
       33.18  1:11.46                                                      
AGE - Division  
  1 Genovese, Timothy J       15 LIAC-MR              1:16.18    1:14.44        
       34.89  1:14.44                                                      
  2 Sack, Danny C             16 Express Swimming-MR  1:18.76    1:15.56        
       36.22  1:15.56                                                      
  3 Kadirov, Raushan          16 LIAC-MR              1:14.66    1:16.81        
       35.07  1:16.81                                                      
  4 Hu, Eric                  16 LIAC-MR              1:19.88    1:21.39        
       38.26  1:21.39                                                      
  5 Seltenreich, Dane M       16 Express Swimming-MR  1:22.73    1:24.92        
       40.18  1:24.92                                                      
  6 Quigley, Neil T           15 Express Swimming-MR  1:29.77    1:25.68        
       40.76  1:25.68                                                      
  7 Ballon, Juan R            15 Express Swimming-MR  1:27.54    1:26.30        
       40.00  1:26.30                                                      
  8 Johns, Nicky A            15 LIAC-MR              1:22.87    1:27.89        
       41.80  1:27.89                                                      
Non-Award Division  
 -- Derby, Andrew S           16 BBSC-MR              1:31.61         NS        
 -- Mulderrig, Jack H         17 LIAC-MR              1:10.15        SCR        
 -- Wu, Kevin                 17 LIAC-MR              1:10.62        SCR        
 -- Silva, Adrian F           17 LIAC-MR              1:15.00        SCR        
 -- Whelan, Brian             16 LBA-MR               1:20.53        SCR        
 -- Armellino, Adam           17 LBA-MR               1:16.49        SCR        
 -- Crilly, Dennis J          16 Express Swimming-MR  1:11.28        SCR        
 -- Wawro, Adam               15 LIND-MR              1:21.46        SCR        
 
Boys 15-18 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        2:30.99  JO
        2:31.00  QUAL
        2:42.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Alton, Shane              16 LBA-MR               2:36.44    2:36.91 SILV   
       35.65  1:15.58  1:55.93  2:36.91                                    
  2 Todd, Craig A             16 Express Swimming-MR  2:37.15    2:42.67 SILV   
       34.17  1:16.29  2:00.57  2:42.67                                    
AGE - Division  
  1 Genovese, Timothy J       15 LIAC-MR              2:40.00    2:43.27        
       36.58  1:18.23  2:01.06  2:43.27                                    
  2 Sommella, Chris J         15 LIAC-MR              3:10.00    2:45.80        
       37.25  1:18.89  2:03.77  2:45.80                                    
  3 Schwartz, Jake A          16 LIAC-MR              2:45.88    2:46.37        
       35.06  1:15.64  2:00.44  2:46.37                                    
  4 Mejia, Carlos             15 LBA-MR               2:50.02    2:55.01        
       40.48  1:25.41  2:10.27  2:55.01                                    
  5 Rice, Timothy J           15 BBSC-MR              2:53.11    2:57.00        
       39.28  1:24.18  2:11.65  2:57.00                                    
  6 Cascione, Anthony V       15 Express Swimming-MR  2:59.45    3:00.07        
       40.49  1:27.26  2:14.46  3:00.07                                    
  7 Seltenreich, Dane M       16 Express Swimming-MR  3:03.91    3:03.22        
       40.68  1:26.99  2:15.15  3:03.22                                    
  8 Quigley, Neil T           15 Express Swimming-MR  3:10.00    3:04.34        
       41.85  1:29.67  2:18.67  3:04.34                                    
  9 Walpole, Ryan             16 BBSC-MR              3:10.65    3:04.51        
       42.22  1:30.38  2:17.92  3:04.51                                    
 10 Johns, Nicky A            15 LIAC-MR              3:00.94    3:05.69        
       41.06  1:28.39  2:17.25  3:05.69                                    
 -- Goldstein, Matthew        15 LBA-MR               3:20.00         DQ        
      One hand touch
       54.76  1:59.67       DQ                                             
 -- Silva, Adrian F           17 LIAC-MR              2:32.07        SCR        
 -- Hu, Eric                  16 LIAC-MR              2:55.00        SCR        
 -- Wu, Kevin                 17 LIAC-MR              2:37.06        SCR        
 -- Manton, Bill M            15 Farmingdale-MR       2:58.16        SCR        
 -- Armellino, Adam           17 LBA-MR               2:45.72        SCR        
 -- Kadirov, Raushan          16 LIAC-MR              2:51.33        SCR        
 -- Bouzourene, Tarik         17 LIAC-MR              2:36.76        SCR        
 -- Whelan, Brian             16 LBA-MR               3:02.00        SCR        
 -- LI, Kenneth               16 LIAC-MR              2:35.65        SCR        
 
Boys 15-18 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          58.99  JO
          59.00  QUAL
        1:05.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Genovese, Timothy J       15 LIAC-MR              1:02.99    1:01.42 SILV   
       28.28  1:01.42                                                      
  2 Alton, Shane              16 LBA-MR               1:00.40    1:02.60 SILV   
       29.02  1:02.60                                                      
  3 Kilgallen, Patrick        15 LBA-MR               1:04.00    1:04.04 SILV   
       29.20  1:04.04                                                      
AGE - Division  
  1 Stewart, Mike L           15 Express Swimming-MR  1:00.48    1:05.78        
       29.86  1:05.78                                                      
  2 Ackerman, David A         15 Express Swimming-MR  1:03.73    1:06.55        
       30.70  1:06.55                                                      
  3 Hu, Eric                  16 LIAC-MR              1:02.70    1:07.15        
       30.47  1:07.15                                                      
  4 Todd, Craig A             16 Express Swimming-MR  1:04.00    1:07.38        
       31.17  1:07.38                                                      
  5 Rice, Timothy J           15 BBSC-MR              1:05.97    1:08.65        
       32.34  1:08.65                                                      
  6 Seltenreich, Dane M       16 Express Swimming-MR  1:16.96    1:11.24        
       32.48  1:11.24                                                      
  7 Mejia, Carlos             15 LBA-MR               1:09.53    1:11.91        
       31.79  1:11.91                                                      
  8 Kadirov, Raushan          16 LIAC-MR              1:01.99    1:12.09        
       31.54  1:12.09                                                      
  9 Donovan, Connor M         16 BBSC-MR              1:12.95    1:13.25        
       34.16  1:13.25                                                      
 10 Petkanas, Diamantis       16 Farmingdale-MR       1:19.47    1:13.84        
       33.78  1:13.84                                                      
 11 Cascione, Anthony V       15 Express Swimming-MR  1:14.72    1:15.25        
       34.35  1:15.25                                                      
 12 Walpole, Ryan             16 BBSC-MR              1:16.43    1:17.83        
       33.98  1:17.83                                                      
 13 Quigley, Neil T           15 Express Swimming-MR  1:28.75    1:19.69        
       35.30  1:19.69                                                      
Non-Award Division  
 -- Schwartz, Jake A          16 LIAC-MR                   NT         NS        
 -- Shanley, Ben              16 LIAC-MR              1:01.75        SCR        
 -- Okkan, Yalim              18 LIAC-MR              1:04.00        SCR        
 -- Carmody, Martin L         15 Express Swimming-MR  1:12.00        SCR        
 -- Wawro, Adam               15 LIND-MR              1:18.36        SCR        
 -- Ballon, Carlos G          18 Express Swimming-MR  1:01.48        SCR        
 -- Armellino, Adam           17 LBA-MR               1:09.12        SCR        
 -- Dowd, Conor W             17 Farmingdale-MR       1:04.09        SCR        
 -- LI, Kenneth               16 LIAC-MR              1:02.56        SCR        
 -- Mulderrig, Jack H         17 LIAC-MR              1:01.01        SCR        
 -- Crilly, Dennis J          16 Express Swimming-MR  1:01.79        SCR        
 
Boys 15-18 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        2:17.99  JO
        2:18.00  QUAL
        2:30.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Genovese, Timothy J       15 LIAC-MR              2:20.00    2:19.61 SILV   
       30.79  1:06.33  1:43.01  2:19.61                                    
  2 Graziano, Michael V       15 BBSC-MR              2:25.36    2:27.88 SILV   
       30.56  1:06.29  1:45.35  2:27.88                                    
AGE - Division  
  1 O'Meara, James            15 LBA-MR               3:00.00    2:39.06        
       35.92  1:17.29  1:59.25  2:39.06                                    
  2 Schwartz, Jake A          16 LIAC-MR              2:34.62    2:44.61        
       31.12  1:12.24  1:58.35  2:44.61                                    
  3 Rice, Timothy J           15 BBSC-MR              2:40.83    2:47.78        
       33.51  1:16.27  2:01.98  2:47.78                                    
  4 Donovan, Connor M         16 BBSC-MR              3:01.12    2:57.18        
       36.18  1:19.05  2:07.99  2:57.18                                    
 -- LI, Kenneth               16 LIAC-MR              2:28.15        SCR        
 -- Hu, Eric                  16 LIAC-MR              2:30.57        SCR        
 -- Stewart, Mike L           15 Express Swimming-MR  2:25.00        SCR        
 -- Bouzourene, Tarik         17 LIAC-MR              2:43.10        SCR        
 -- Armellino, Adam           17 LBA-MR               2:28.00        SCR        
 -- Kadirov, Raushan          16 LIAC-MR              2:30.00        SCR        
 -- Johns, Nicky A            15 LIAC-MR              2:45.00        SCR        
 
Boys 15-18 200 Yard IM
===============================================================================
        2:10.99  JO
        2:11.00  QUAL
        2:33.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Alton, Shane              16 LBA-MR               2:14.66    2:19.46 SILV   
       29.62  1:06.67  1:47.19  2:19.46                                    
  2 O'Meara, James            15 LBA-MR               2:19.63    2:20.36 SILV   
       31.08  1:05.46  1:48.23  2:20.36                                    
  3 O'Connor, Denis           17 LBA-MR               2:20.67    2:20.56 SILV   
       30.14  1:07.24  1:48.20  2:20.56                                    
  4 Sommella, Chris J         15 LIAC-MR              2:20.89    2:22.44 SILV   
       29.63  1:04.93  1:50.73  2:22.44                                    
  5 Stewart, Mike L           15 Express Swimming-MR  2:19.62    2:32.22 SILV   
       30.40  1:09.41  1:56.23  2:32.22                                    
  6 Manton, Bill M            15 Farmingdale-MR       2:30.08    2:32.44 SILV   
       31.57  1:10.03  1:57.35  2:32.44                                    
  7 Walpole, Ryan             16 BBSC-MR              2:36.45    2:32.82 SILV+  
       33.25  1:14.21  2:02.60  2:32.82                                    
  8 Arnold, Hank T            16 Express Swimming-MR  2:34.77    2:33.30 SILV+  
       30.90  1:08.01  1:58.28  2:33.30                                    
AGE - Division  
  1 Rice, Timothy J           15 BBSC-MR              2:27.34    2:34.77        
       32.78  1:12.29  1:59.43  2:34.77                                    
  2 Cascione, Anthony V       15 Express Swimming-MR  2:29.50    2:37.87        
       34.84  1:13.66  2:02.11  2:37.87                                    
  3 Donovan, Connor M         16 BBSC-MR              2:46.39    2:41.75        
       34.82  1:18.19  2:05.72  2:41.75                                    
  4 Derby, Andrew S           16 BBSC-MR              2:46.95    2:49.74        
       39.56  1:24.93  2:14.32  2:49.74                                    
 -- Ackerman, David A         15 Express Swimming-MR  2:43.05         DQ        
      Alternating Kick - fly
       32.04  1:13.90  2:04.47       DQ                                    
 -- Rasmussen, Peter R        15 Express Swimming-MR  2:30.00         DQ        
      Not on back off wall - back
       34.93  1:17.34  2:05.16       DQ                                    
Non-Award Division  
 -- Bouzourene, Tarik         17 LIAC-MR              2:19.13         NS        
 -- Schwartz, Jake A          16 LIAC-MR              2:22.96         NS        
 -- Wawro, Adam               15 LIND-MR              2:36.02        SCR        
 -- Wu, Kevin                 17 LIAC-MR              2:14.54        SCR        
 -- Shanley, Ben              16 LIAC-MR              2:12.81        SCR        
 -- Ballon, Carlos G          18 Express Swimming-MR  2:18.63        SCR        
 -- Crilly, Dennis J          16 Express Swimming-MR  2:15.35        SCR        
 -- Okkan, Yalim              18 LIAC-MR              2:20.29        SCR        
 -- LI, Kenneth               16 LIAC-MR              2:15.47        SCR        
 
Boys 15-18 400 Yard IM
===============================================================================
        4:45.19  JO
        4:45.20  QUAL
        4:58.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division  
  1 Alton, Shane              16 LBA-MR               4:50.39    4:50.67 SILV   
       29.48  1:04.15  1:43.55  2:20.41  3:01.34  3:43.24  4:17.56  4:50.67
 -- Shanley, Ben              16 LIAC-MR              4:45.45        SCR        
 -- Genovese, Timothy J       15 LIAC-MR              4:45.65        SCR        
 -- Kilgallen, Patrick        15 LBA-MR               5:00.00        SCR        
 -- LI, Kenneth               16 LIAC-MR              5:00.51        SCR