Licensed to Metropolitan Swimming - Organization License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 3/29/2010 10:26 AM
           2010 MR Metro Age Group Central - 3/26/2010 to 3/28/2010            
                                    Results                                    
 
Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                32.09  JO
                32.10  QUAL
                36.69  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 32.10
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Coleman, Emma             10 Badger-MR              32.87      31.45 JO     
  2 Lemischak, Allison M       9 Silver Streaks-MR      32.26      31.48 JO     
  3 Showers, Amelia R         10 Badger-MR              34.13      31.93 JO     
SILV - Division  
  1 Irwin, Amanda P           10 Agua Swim Team-MR      32.41      32.24 SILV   
  2 Jackson, Allison M         9 Twisters-MR            32.98      32.27 SILV   
  3 Brennan, Catie F           9 NYCC-MR                33.05      32.84 SILV   
  4 Zezula, Katarzyna          9 Twisters-MR            33.44      32.93 SILV   
  5 Soo, Nicole                9 Twisters-MR            35.85      33.17 SILV   
  6 Lara, Tiffany             10 BASC-MR                32.81      33.18 SILV   
  7 Drew, Sami B              10 Middies-MR             33.28      33.32 SILV   
  8 Hogan, Maeve A            10 Badger-MR              33.16      33.42 SILV   
  9 McArdle, Maeve C           9 FAST-MR                34.21      33.91 SILV   
 10 Thom, Miriam               9 Twisters-MR            34.10      33.93 SILV   
 11 Lee, Madison              10 NYCC-MR                34.79      34.04 SILV   
 12 Zloklikovits, Kristina    10 Agua Swim Team-MR      33.41      34.16 SILV   
 13 Marks, Lily M             10 Agua Swim Team-MR      35.05      34.24 SILV   
 14 Solano, Lisnette A        10 RedTails-MR            34.48      34.41 SILV   
 15 Fergus, Shea S             9 Manhattan Makos-MR     39.43      34.65 SILV   
 16 Encarnacion, Nicole       10 RedTails-MR            36.21      34.82 SILV   
 17 Krische, Sheila M         10 CIY-MR                 34.03      34.87 SILV   
 18 Yamout, Nadine            10 Twisters-MR            34.95      34.89 SILV   
 19 Nasiadka, Teresa          10 Twisters-MR            35.15      35.16 SILV   
 20 Kreider, Catherine M      10 NYCC-MR                35.29      35.32 SILV   
 21 Gasic, Doris              10 RI Marlins-MR          37.70      35.43 SILV   
 22 Abdelrahman, Rawan        10 Agua Swim Team-MR      36.23      35.57 SILV   
 23 Kabbez, Renee T           10 HS-MR                  36.90      35.66 SILV   
 24 Batista, Marletty L       10 RedTails-MR            36.68      35.82 SILV   
 25 Colucci, Christina L      10 Middies-MR             36.15      35.95 SILV   
 26 Romero, Stefanie N        10 FAST-MR                35.39      36.04 SILV   
 27 Vumbacco, Sarah           10 Badger-MR              35.19      36.13 SILV   
 28 Fong, Samantha             9 Twisters-MR            35.21      36.15 SILV   
 29 Green, Mikayla            10 FAST-MR                35.51      36.20 SILV   
 30 Swiatowski, Nicole         9 Twisters-MR            38.65      36.27 SILV   
 31 Kuo, Victoria F            9 Agua Swim Team-MR      35.28      36.41 SILV   
 32 Salimi, Sana W             9 Middies-MR             35.49      36.44 SILV   
 33 Montanez, Leonor M        10 Twisters-MR            36.18      36.58 SILV   
 34 Gangemi, Samantha R       10 HS-MR                  41.99      36.63 SILV   
AGE - Division  
  1 DelMonaco, Gabriella M     9 FAST-MR                36.51      36.73 AGE    
  2 Ladd, Carys P              9 Agua Swim Team-MR      38.72      36.76 AGE    
  3 McSorley, Catherine A     10 Middies-MR             37.64      37.01 AGE    
  4 Gak, Mila M                9 RI Marlins-MR          36.99      37.19 AGE    
  5 Irato, Carmela            10 Agua Swim Team-MR      37.88      37.62 AGE    
  6 Bell, Jennifer A           9 GAEL-MR                37.60      37.77 AGE    
  7 McDermott, Annie E        10 Flying Dolphins-MR     39.17      37.81 AGE    
  8 Messinger, Elena C         9 Flying Dolphins-MR     38.40      37.85 AGE    
  9 Hooper, Sorrell D          9 FAST-MR                41.30      37.92 AGE    
 10 Riviere, Angellica         9 Twisters-MR            40.40      37.96 AGE    
 11 Ionescu, Frederika D       9 Agua Swim Team-MR      37.44      38.02 AGE    
 12 Penha, Sachi C            10 FAST-MR                38.28      38.28 AGE    
 13 Zurovac, Mia               9 RI Marlins-MR          38.85      38.37 AGE    
 14 Uszynski, Alexandra        9 Twisters-MR            37.73      38.38 AGE    
 15 Lopez, Karla V            10 FAST-MR                40.89      38.41 AGE    
 15 Carrier, Elizabeth M       9 Badger-MR              39.99      38.41 AGE    
 17 Mulligan, Kaitlin M       10 GAEL-MR                40.52      38.95 AGE    
 18 Fried, Lexi N              9 Flying Dolphins-MR     37.86      38.97 AGE    
 19 Kass, Gabrielle           10 Middies-MR             38.09      39.03 AGE    
 20 Rojas, Sidney V           10 RedTails-MR            55.09      39.15 AGE    
 21 Seck, Fatim                9 FAST-MR                38.66      39.18 AGE    
 22 Cagliostro, Eva R         10 GAEL-MR                38.73      39.34 AGE    
 23 Gonciarz, Zuzanna L        9 Twisters-MR            42.98      39.40 AGE    
 24 Mathews, Alexandra C      10 GAEL-MR                39.98      39.53 AGE    
 25 Bayer, Cally              10 Middies-MR             39.76      39.60 AGE    
 26 Choksi, Nikita S          10 Middies-MR             40.76      39.66 AGE    
 27 Umansky, Alexandra        10 BASC-MR                45.00      39.67 AGE    
 28 Shopovick, Olivia M        9 FAST-MR                39.39      39.78 AGE    
 29 Veru, Nina S               9 GAEL-MR                39.03      39.83 AGE    
 30 Dowdle, Emily K            9 GAEL-MR                40.82      39.92 AGE    
 31 Filardi, Kate M           10 GAEL-MR                43.40      39.94 AGE    
 32 Rutherford, Kelly A        9 Middies-MR             39.84      40.04 AGE    
 33 Harrington, Danielle S     9 Badger-MR              39.96      40.18 AGE    
 34 Lachman, Margaret         10 Agua Swim Team-MR      38.80      40.35 AGE    
 35 Brew, Maggie C             9 Middies-MR             39.57      40.59 AGE    
 36 Centis, Romane            10 Middies-MR             39.94      40.65 AGE    
 37 Barr, Hadley E            10 GAEL-MR                40.98      41.28 AGE    
 38 Bonde, Samantha S         10 GAEL-MR                41.86      41.44 AGE    
 39 Daniel, Alexis             9 Middies-MR             42.92      41.51 AGE    
 40 Patel, Nisha V             9 CIY-MR                 44.23      42.34 AGE    
 41 Liu, Allison               9 Middies-MR             40.07      43.27 AGE    
 42 Sacco, Aili E              9 GAEL-MR                45.63      44.25 AGE    
 43 Jonas, Nia J              10 Silver Streaks-MR      44.18      44.47 AGE    
 44 Guo, Sophia Y              9 Middies-MR             46.73      44.68 AGE    
 45 McSpedon, Sophia M         9 GAEL-MR                46.46      46.59 AGE    
 46 Amelines, Nicole           9 Twisters-MR            39.12      49.34 AGE    
 47 Parker, Janessa           10 RI Marlins-MR          50.56      49.36 AGE    
 48 Vadnais, Sara L           10 FAST-MR                40.52      49.43 AGE    
 49 Gaspar, Simona A          10 RedTails-MR            55.09      49.89 AGE    
Non-Award Division  
 -- Pena, Desiree             10 Agua Swim Team-MR      34.23         NS        
 -- Duverge, Ariana A          9 Twisters-MR            49.48         NS        
 -- Wang, Levana              10 Twisters-MR            43.24         NS        
 
Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:11.49  JO
              1:11.50  QUAL
              1:21.49  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 1:11.50
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Bruggemann, Thea N        10 Badger-MR            1:11.79    1:10.08 JO     
                  33.37     1:10.08 (36.71)                                        
  2 Coleman, Emma             10 Badger-MR            1:13.52    1:10.37 JO     
                  32.69     1:10.37 (37.68)                                        
SILV - Division  
  1 Brennan, Catie F           9 NYCC-MR              1:12.58    1:12.11 SILV   
                  33.93     1:12.11 (38.18)                                        
  2 Zezula, Katarzyna          9 Twisters-MR          1:15.46    1:13.31 SILV   
                  34.65     1:13.31 (38.66)                                        
  3 Lee, Madison              10 NYCC-MR              1:13.79    1:13.43 SILV   
                  35.05     1:13.43 (38.38)                                        
  4 Lemischak, Allison M       9 Silver Streaks-MR    1:18.54    1:14.00 SILV   
                  34.76     1:14.00 (39.24)                                        
  4 Thom, Miriam               9 Twisters-MR          1:15.32    1:14.00 SILV   
                  35.25     1:14.00 (38.75)                                        
  6 Drew, Sami B              10 Middies-MR           1:14.35    1:14.25 SILV   
                  35.11     1:14.25 (39.14)                                        
  7 Soo, Nicole                9 Twisters-MR          1:18.17    1:14.35 SILV   
                  36.06     1:14.35 (38.29)                                        
  8 Owen, Alyssa R            10 HS-MR                1:16.42    1:14.41 SILV   
                  36.17     1:14.41 (38.24)                                        
  9 Hogan, Maeve A            10 Badger-MR            1:14.39    1:14.57 SILV   
                  35.67     1:14.57 (38.90)                                        
 10 Zloklikovits, Kristina    10 Agua Swim Team-MR    1:15.60    1:14.70 SILV   
                  35.55     1:14.70 (39.15)                                        
 11 Lara, Tiffany             10 BASC-MR              1:11.66    1:15.18 SILV   
                  35.42     1:15.18 (39.76)                                        
 12 Campanile, Angelina       10 Middies-MR           1:17.67    1:15.41 SILV   
                  35.42     1:15.41 (39.99)                                        
 13 McArdle, Maeve C           9 FAST-MR              1:15.36    1:15.45 SILV   
                  35.52     1:15.45 (39.93)                                        
 14 Yamout, Nadine            10 Twisters-MR          1:17.36    1:15.78 SILV   
                  35.80     1:15.78 (39.98)                                        
 15 Kreider, Catherine M      10 NYCC-MR              1:18.14    1:16.34 SILV   
                  36.34     1:16.34 (40.00)                                        
 16 Abdelrahman, Rawan        10 Agua Swim Team-MR    1:17.94    1:16.52 SILV   
                  37.57     1:16.52 (38.95)                                        
 17 Downey, Kieran R          10 NYCC-MR              1:18.07    1:16.64 SILV   
                  35.93     1:16.64 (40.71)                                        
 18 Marks, Lily M             10 Agua Swim Team-MR    1:22.06    1:16.89 SILV   
                  35.05     1:16.89 (41.84)                                        
 19 Brady, Mary K             10 CIY-MR               1:19.05    1:17.41 SILV   
                  36.75     1:17.41 (40.66)                                        
 20 Marsillo, Victoria N      10 HS-MR                1:22.68    1:18.22 SILV   
                  36.79     1:18.22 (41.43)                                        
 21 Pena, Desiree             10 Agua Swim Team-MR    1:17.47    1:18.55 SILV   
                  37.38     1:18.55 (41.17)                                        
 22 Fong, Samantha             9 Twisters-MR          1:17.09    1:18.74 SILV   
                  37.13     1:18.74 (41.61)                                        
 22 Melnyk, Mary Kate K        9 Middies-MR           1:17.83    1:18.74 SILV   
                  37.03     1:18.74 (41.71)                                        
 24 Solano, Lisnette A        10 RedTails-MR          1:22.92    1:18.75 SILV   
                  36.12     1:18.75 (42.63)                                        
 25 Batista, Marletty L       10 RedTails-MR          1:19.32    1:20.19 SILV   
                  38.13     1:20.19 (42.06)                                        
 26 Colucci, Christina L      10 Middies-MR           1:21.87    1:20.75 SILV   
                  38.59     1:20.75 (42.16)                                        
 27 Karim, Nicolette I        10 HS-MR                1:20.53    1:20.92 SILV   
                  38.68     1:20.92 (42.24)                                        
 28 Gasic, Doris              10 RI Marlins-MR        1:20.08    1:21.27 SILV   
                  37.13     1:21.27 (44.14)                                        
AGE - Division  
  1 Ladd, Carys P              9 Agua Swim Team-MR    1:28.09    1:22.13 AGE    
                  40.06     1:22.13 (42.07)                                        
  2 DelMonaco, Gabriella M     9 FAST-MR              1:21.71    1:22.14 AGE    
                  38.36     1:22.14 (43.78)                                        
  3 Encarnacion, Nicole       10 RedTails-MR          1:35.42    1:22.15 AGE    
                  36.91     1:22.15 (45.24)                                        
  4 McSorley, Catherine A     10 Middies-MR           1:22.27    1:22.62 AGE    
                  37.13     1:22.62 (45.49)                                        
  5 Seck, Fatim                9 FAST-MR              1:32.40    1:22.88 AGE    
                  39.23     1:22.88 (43.65)                                        
  6 Swiatowski, Nicole         9 Twisters-MR          1:29.64    1:22.97 AGE    
                  40.00     1:22.97 (42.97)                                        
  7 Kabbez, Renee T           10 HS-MR                1:18.14    1:23.31 AGE    
                  38.32     1:23.31 (44.99)                                        
  8 Messinger, Elena C         9 Flying Dolphins-MR   1:27.31    1:23.43 AGE    
                  39.03     1:23.43 (44.40)                                        
  9 Cagliostro, Eva R         10 GAEL-MR              1:28.69    1:23.86 AGE    
                  39.27     1:23.86 (44.59)                                        
 10 Green, Mikayla            10 FAST-MR              1:29.34    1:23.99 AGE    
                  39.73     1:23.99 (44.26)                                        
 11 Ionescu, Frederika D       9 Agua Swim Team-MR    1:24.36    1:24.32 AGE    
                  39.26     1:24.32 (45.06)                                        
 12 Lachman, Margaret         10 Agua Swim Team-MR    1:26.35    1:24.60 AGE    
                  40.49     1:24.60 (44.11)                                        
 13 Rutherford, Kelly A        9 Middies-MR           1:30.48    1:24.78 AGE    
                  39.00     1:24.78 (45.78)                                        
 14 Montanez, Leonor M        10 Twisters-MR          1:26.21    1:24.97 AGE    
                  40.56     1:24.97 (44.41)                                        
 15 Gak, Mila M                9 RI Marlins-MR        1:28.25    1:25.17 AGE    
                  39.94     1:25.17 (45.23)                                        
 16 Gangemi, Samantha R       10 HS-MR                1:24.45    1:25.39 AGE    
                  40.63     1:25.39 (44.76)                                        
 17 Carrier, Elizabeth M       9 Badger-MR            1:31.60    1:25.49 AGE    
                  39.44     1:25.49 (46.05)                                        
 18 Kass, Gabrielle           10 Middies-MR           1:27.83    1:25.85 AGE    
                  40.33     1:25.85 (45.52)                                        
 19 Bayer, Cally              10 Middies-MR           1:26.90    1:25.95 AGE    
                  41.12     1:25.95 (44.83)                                        
 20 Centis, Romane            10 Middies-MR           1:27.07    1:26.31 AGE    
                  41.12     1:26.31 (45.19)                                        
 21 Uszynski, Alexandra        9 Twisters-MR          1:25.50    1:27.17 AGE    
                  39.92     1:27.17 (47.25)                                        
 22 Hooper, Sorrell D          9 FAST-MR              1:34.36    1:27.89 AGE    
                  39.94     1:27.89 (47.95)                                        
 23 Harrington, Danielle S     9 Badger-MR            1:30.03    1:28.11 AGE    
                  41.40     1:28.11 (46.71)                                        
 24 Dowdle, Emily K            9 GAEL-MR              1:29.32    1:28.24 AGE    
                  42.36     1:28.24 (45.88)                                        
 25 Fried, Lexi N              9 Flying Dolphins-MR   1:25.51    1:29.26 AGE    
                  40.72     1:29.26 (48.54)                                        
 25 Poslednik, Anna Maria     10 Twisters-MR          1:47.23    1:29.26 AGE    
                  40.88     1:29.26 (48.38)                                        
 27 Penha, Sachi C            10 FAST-MR              1:28.56    1:29.42 AGE    
                  42.02     1:29.42 (47.40)                                        
 28 Choksi, Nikita S          10 Middies-MR           1:33.71    1:29.53 AGE    
                  40.44     1:29.53 (49.09)                                        
 29 Barr, Hadley E            10 GAEL-MR              1:33.16    1:29.56 AGE    
                  41.10     1:29.56 (48.46)                                        
 30 Gonciarz, Zuzanna L        9 Twisters-MR          1:35.07    1:30.82 AGE    
                  42.83     1:30.82 (47.99)                                        
 31 Filardi, Kate M           10 GAEL-MR              1:41.35    1:31.08 AGE    
                  41.19     1:31.08 (49.89)                                        
 32 Mathews, Alexandra C      10 GAEL-MR              1:35.17    1:31.48 AGE    
                  42.01     1:31.48 (49.47)                                        
 33 Umansky, Alexandra        10 BASC-MR              1:38.00    1:31.63 AGE    
                  42.56     1:31.63 (49.07)                                        
 34 Gabriel, Tara N           10 APEX-MR              1:39.40    1:31.70 AGE    
                  42.68     1:31.70 (49.02)                                        
 35 Krische, Irene             9 CIY-MR               1:43.37    1:32.85 AGE    
                  43.15     1:32.85 (49.70)                                        
 36 Bonde, Samantha S         10 GAEL-MR              1:29.46    1:32.97 AGE    
                  44.82     1:32.97 (48.15)                                        
 37 Juang, Michelle            9 Aquaflames-MR        1:36.55    1:33.29 AGE    
                  43.86     1:33.29 (49.43)                                        
 38 Daniel, Alexis             9 Middies-MR           1:38.56    1:33.41 AGE    
                  42.83     1:33.41 (50.58)                                        
 39 Gallagher, Mary A          9 GAEL-MR              1:24.88    1:33.57 AGE    
                  43.26     1:33.57 (50.31)                                        
 40 Brew, Maggie C             9 Middies-MR           1:36.84    1:34.50 AGE    
                  43.14     1:34.50 (51.36)                                        
 41 Shopovick, Olivia M        9 FAST-MR              1:31.91    1:34.67 AGE    
                  42.92     1:34.67 (51.75)                                        
 42 Hill, Eleanor J           10 RedTails-MR          1:41.93    1:34.98 AGE    
                  42.56     1:34.98 (52.42)                                        
 43 Patel, Nisha V             9 CIY-MR               1:34.21    1:35.06 AGE    
                  44.09     1:35.06 (50.97)                                        
 44 Kermanshah, Donna F       10 Agua Swim Team-MR    1:46.74    1:35.25 AGE    
                  43.74     1:35.25 (51.51)                                        
 45 Lopez, Karla V            10 FAST-MR              1:37.37    1:38.65 AGE    
                  44.76     1:38.65 (53.89)                                        
 46 Guo, Sophia Y              9 Middies-MR           1:41.51    1:42.05 AGE    
 47 Wojtowicz, Caroline       10 Twisters-MR          1:37.08    1:42.28 AGE    
                  47.40     1:42.28 (54.88)                                        
 48 Wang, Lynne                9 Aquaflames-MR        2:00.16    1:48.74 AGE    
                  50.39     1:48.74 (58.35)                                        
 49 Jonas, Nia J              10 Silver Streaks-MR    1:49.55    1:48.99 AGE    
                  49.93     1:48.99 (59.06)                                        
 50 O'Keefe, Lauren M          9 HS-MR                1:44.04    1:50.98 AGE    
                  49.96   1:50.98 (1:01.02)                                        
 51 Parker, Janessa           10 RI Marlins-MR        2:01.84    1:51.20 AGE    
                  50.57   1:51.20 (1:00.63)                                        
 52 Gaspar, Simona A          10 RedTails-MR          2:00.09    1:55.53 AGE    
Non-Award Division  
 -- Wang, Levana              10 Twisters-MR          1:37.05         NS        
 -- Nasiadka, Teresa          10 Twisters-MR          1:21.53         NS        
 -- Amelines, Nicole           9 Twisters-MR          1:21.10         NS        
 
Girls 9-10 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:35.99  JO
              2:36.00  QUAL
              2:55.59  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 2:36.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Falcao, Nicole            10 Twisters-MR          2:42.90    2:35.25 JO     
                  34.29     1:14.24 (39.95)     1:55.80 (41.56)     2:35.25 (39.45)
SILV - Division  
  1 Coleman, Emma             10 Badger-MR            2:40.91    2:36.82 SILV   
                  33.48     1:13.32 (39.84)     1:56.41 (43.09)     2:36.82 (40.41)
  2 Zloklikovits, Kristina    10 Agua Swim Team-MR    2:39.27    2:37.38 SILV   
                  34.58     1:15.55 (40.97)     1:57.08 (41.53)     2:37.38 (40.30)
  3 Zezula, Katarzyna          9 Twisters-MR          2:39.30    2:37.55 SILV   
                  34.96     1:16.08 (41.12)     1:57.88 (41.80)     2:37.55 (39.67)
  4 Drew, Sami B              10 Middies-MR           2:36.87    2:40.50 SILV   
                  35.48     1:16.38 (40.90)     1:59.48 (43.10)     2:40.50 (41.02)
  5 Campanile, Angelina       10 Middies-MR           2:46.91    2:40.54 SILV   
                  35.19     1:15.24 (40.05)     1:58.82 (43.58)     2:40.54 (41.72)
  6 Lemischak, Allison M       9 Silver Streaks-MR    2:54.04    2:40.58 SILV   
                  37.44     1:19.39 (41.95)     2:02.27 (42.88)     2:40.58 (38.31)
  7 Jackson, Allison M         9 Twisters-MR          2:46.57    2:43.31 SILV   
                  37.45     1:20.36 (42.91)     2:04.73 (44.37)     2:43.31 (38.58)
  8 Yamout, Nadine            10 Twisters-MR          2:44.37    2:43.42 SILV   
                  37.83     1:18.80 (40.97)     2:03.01 (44.21)     2:43.42 (40.41)
  9 Irwin, Amanda P           10 Agua Swim Team-MR    2:53.14    2:43.69 SILV   
                  37.42     1:18.92 (41.50)     2:02.73 (43.81)     2:43.69 (40.96)
 10 Thom, Miriam               9 Twisters-MR          2:38.69    2:44.62 SILV   
                  35.87     1:16.96 (41.09)     2:02.12 (45.16)     2:44.62 (42.50)
 11 Abdelrahman, Rawan        10 Agua Swim Team-MR    2:45.21    2:46.85 SILV   
                  38.24     1:20.13 (41.89)     2:04.64 (44.51)     2:46.85 (42.21)
 12 Marks, Lily M             10 Agua Swim Team-MR    3:04.06    2:50.15 SILV   
                  35.91     1:21.32 (45.41)     2:08.41 (47.09)     2:50.15 (41.74)
 13 Pena, Desiree             10 Agua Swim Team-MR    2:49.74    2:50.45 SILV   
                  38.15     1:22.90 (44.75)     2:08.70 (45.80)     2:50.45 (41.75)
 14 Nasiadka, Teresa          10 Twisters-MR          2:50.80    2:54.42 SILV   
                  37.62     1:21.96 (44.34)     2:09.36 (47.40)     2:54.42 (45.06)
 15 Yao, Linna                 9 Middies-MR           2:55.99    2:54.59 SILV   
                  38.64     1:22.68 (44.04)     2:10.08 (47.40)     2:54.59 (44.51)
AGE - Division  
  1 Soo, Nicole                9 Twisters-MR          3:00.22    2:56.12 AGE    
                  38.96     1:23.92 (44.96)     2:05.73 (41.81)     2:56.12 (50.39)
  2 Fong, Samantha             9 Twisters-MR          3:00.34    2:56.54 AGE    
                  39.36     1:24.64 (45.28)     2:11.67 (47.03)     2:56.54 (44.87)
  3 Irato, Carmela            10 Agua Swim Team-MR    3:02.22    2:57.33 AGE    
                  39.39     1:24.44 (45.05)     2:11.71 (47.27)     2:57.33 (45.62)
  3 Solano, Lisnette A        10 RedTails-MR          3:05.74    2:57.33 AGE    
                  37.00     1:21.73 (44.73)     2:10.55 (48.82)     2:57.33 (46.78)
  5 Melnyk, Mary Kate K        9 Middies-MR           2:48.67    2:58.84 AGE    
                  38.66     1:24.95 (46.29)     2:12.94 (47.99)     2:58.84 (45.90)
  6 Batista, Marletty L       10 RedTails-MR          3:06.59    2:59.36 AGE    
                  39.57     1:25.93 (46.36)     2:14.04 (48.11)     2:59.36 (45.32)
  7 Colucci, Christina L      10 Middies-MR           2:52.70    3:00.16 AGE    
                  39.56     1:26.68 (47.12)     2:14.99 (48.31)     3:00.16 (45.17)
  8 Romero, Stefanie N        10 FAST-MR              3:33.73    3:00.34 AGE    
                  37.99     1:24.44 (46.45)     2:13.74 (49.30)     3:00.34 (46.60)
  9 Salimi, Sana W             9 Middies-MR           3:05.65    3:00.58 AGE    
                  40.60     1:28.59 (47.99)     2:15.93 (47.34)     3:00.58 (44.65)
 10 Kass, Gabrielle           10 Middies-MR           3:06.37    3:02.01 AGE    
                  40.54     1:29.23 (48.69)     2:16.01 (46.78)     3:02.01 (46.00)
 11 Lachman, Margaret         10 Agua Swim Team-MR    2:59.09    3:03.75 AGE    
                  42.93     1:29.89 (46.96)     2:18.78 (48.89)     3:03.75 (44.97)
 12 Encarnacion, Nicole       10 RedTails-MR          3:15.14    3:05.75 AGE    
                  39.02     1:27.48 (48.46)     2:18.76 (51.28)     3:05.75 (46.99)
 13 Bayer, Cally              10 Middies-MR           3:13.69    3:06.58 AGE    
                  41.47     1:30.78 (49.31)     2:19.91 (49.13)     3:06.58 (46.67)
 14 Montanez, Leonor M        10 Twisters-MR          3:03.10    3:07.96 AGE    
                  41.10     1:30.73 (49.63)   3:07.96 (1:37.23)                    
 15 Penha, Sachi C            10 FAST-MR              3:48.41    3:29.62 AGE    
                  44.06     1:37.64 (53.58)   3:29.62 (1:51.98)                    
Non-Award Division  
 -- McSorley, Catherine A     10 Middies-MR           3:01.25         NS        
 
Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                37.49  JO
                37.50  QUAL
                44.39  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 37.50
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Schnupp, Samantha J       10 NYCC-MR                37.83      36.98 JO     
SILV - Division  
  1 Jackson, Allison M         9 Twisters-MR            37.99      37.65 SILV   
  2 Coleman, Emma             10 Badger-MR              38.39      37.75 SILV   
  3 Owen, Alyssa R            10 HS-MR                  38.06      37.98 SILV   
  4 Kruger, Olivia T          10 APEX-MR                39.22      38.42 SILV   
  5 Drew, Sami B              10 Middies-MR             38.53      38.71 SILV   
  6 Falcao, Nicole            10 Twisters-MR            40.83      38.88 SILV   
  7 Brennan, Catie F           9 NYCC-MR                37.72      39.37 SILV   
  8 Bruggemann, Thea N        10 Badger-MR              39.61      39.69 SILV   
  9 Krische, Sheila M         10 CIY-MR                 39.89      39.71 SILV   
 10 Brady, Mary K             10 CIY-MR                 40.45      39.87 SILV   
 11 Thom, Miriam               9 Twisters-MR            40.76      39.96 SILV   
 12 Lara, Tiffany             10 BASC-MR                39.57      40.11 SILV   
 13 Marks, Lily M             10 Agua Swim Team-MR      42.23      40.21 SILV   
 14 Kreider, Catherine M      10 NYCC-MR                42.31      40.40 SILV   
 15 Marsillo, Victoria N      10 HS-MR                  39.42      40.53 SILV   
 16 Solano, Lisnette A        10 RedTails-MR            41.84      40.68 SILV   
 17 Yamout, Nadine            10 Twisters-MR            42.96      40.75 SILV   
 18 Soo, Nicole                9 Twisters-MR            39.84      40.76 SILV   
 19 Lemischak, Allison M       9 Silver Streaks-MR      39.38      41.05 SILV   
 20 Downey, Kieran R          10 NYCC-MR                43.66      41.56 SILV   
 21 Zloklikovits, Kristina    10 Agua Swim Team-MR      40.54      41.71 SILV   
 22 Karim, Nicolette I        10 HS-MR                  41.71      41.75 SILV   
 23 Encarnacion, Nicole       10 RedTails-MR            45.99      41.96 SILV   
 24 Zezula, Katarzyna          9 Twisters-MR            41.40      41.99 SILV   
 25 Abdelrahman, Rawan        10 Agua Swim Team-MR      42.23      42.18 SILV   
 26 DelMonaco, Gabriella M     9 FAST-MR                41.30      42.32 SILV   
 27 Bell, Jennifer A           9 GAEL-MR                42.42      42.40 SILV   
 28 Marasigan, Rlynn          10 APEX-MR                54.41      42.48 SILV   
 29 Kabbez, Renee T           10 HS-MR                  41.74      42.52 SILV   
 30 Batista, Marletty L       10 RedTails-MR            41.89      42.55 SILV   
 31 Riviere, Angellica         9 Twisters-MR            42.30      42.58 SILV   
 32 Irwin, Amanda P           10 Agua Swim Team-MR      41.00      42.61 SILV   
 33 Hogan, Maeve A            10 Badger-MR              41.25      42.63 SILV   
 33 Montanez, Leonor M        10 Twisters-MR            43.00      42.63 SILV   
 35 Messinger, Elena C         9 Flying Dolphins-MR     42.73      42.94 SILV   
 36 Lee, Madison              10 NYCC-MR                43.61      42.97 SILV   
 37 McSorley, Catherine A     10 Middies-MR             42.88      43.11 SILV   
 38 Gangemi, Samantha R       10 HS-MR                  46.85      43.17 SILV   
 39 Seck, Fatim                9 FAST-MR                43.49      43.31 SILV   
 40 Gasic, Doris              10 RI Marlins-MR          43.03      43.58 SILV   
 41 Shopovick, Olivia M        9 FAST-MR                44.27      43.74 SILV   
 42 Centis, Romane            10 Middies-MR             44.15      43.79 SILV   
 43 Campanile, Angelina       10 Middies-MR             45.16      43.85 SILV   
 44 Carrier, Elizabeth M       9 Badger-MR              44.80      43.96 SILV   
 45 Rutherford, Kelly A        9 Middies-MR             47.01      44.26 SILV   
 46 Colucci, Christina L      10 Middies-MR             43.49      44.38 SILV   
AGE - Division  
  1 Uszynski, Alexandra        9 Twisters-MR            43.60      44.41 AGE    
  2 Ionescu, Frederika D       9 Agua Swim Team-MR      43.71      44.45 AGE    
  3 Lachman, Margaret         10 Agua Swim Team-MR      43.34      44.56 AGE    
  4 Ladd, Carys P              9 Agua Swim Team-MR      45.84      44.82 AGE    
  5 Kass, Gabrielle           10 Middies-MR             44.99      44.98 AGE    
  6 Swiatowski, Nicole         9 Twisters-MR            43.49      45.11 AGE    
  7 Mathews, Alexandra C      10 GAEL-MR                45.70      45.21 AGE    
  7 Bayer, Cally              10 Middies-MR             47.71      45.21 AGE    
  9 Penha, Sachi C            10 FAST-MR                45.68      45.23 AGE    
 10 Brew, Maggie C             9 Middies-MR             46.07      45.37 AGE    
 11 Barr, Hadley E            10 GAEL-MR                42.94      45.50 AGE    
 12 McArdle, Maeve C           9 FAST-MR                42.12      45.74 AGE    
 13 Poslednik, Anna Maria     10 Twisters-MR            47.28      46.03 AGE    
 14 Krische, Irene             9 CIY-MR                 45.71      46.41 AGE    
 15 Hooper, Sorrell D          9 FAST-MR                46.25      46.49 AGE    
 16 Gak, Mila M                9 RI Marlins-MR          42.24      46.56 AGE    
 17 Patel, Nisha V             9 CIY-MR                 47.63      46.60 AGE    
 18 Juang, Michelle            9 Aquaflames-MR          47.52      46.90 AGE    
 19 Wojtowicz, Caroline       10 Twisters-MR            47.53      47.08 AGE    
 20 Guo, Sophia Y              9 Middies-MR             47.73      47.16 AGE    
 21 Filardi, Kate M           10 GAEL-MR                52.31      47.29 AGE    
 22 Hill, Eleanor J           10 RedTails-MR            46.35      47.40 AGE    
 23 Choksi, Nikita S          10 Middies-MR             45.59      47.58 AGE    
 24 Gabriel, Tara N           10 APEX-MR                51.86      47.99 AGE    
 25 Green, Mikayla            10 FAST-MR                50.55      48.46 AGE    
 26 Daniel, Alexis             9 Middies-MR             50.46      48.88 AGE    
 27 Dowdle, Emily K            9 GAEL-MR                46.89      49.36 AGE    
 28 Harrington, Danielle S     9 Badger-MR              47.00      49.80 AGE    
 29 Gallagher, Mary A          9 GAEL-MR                50.73      49.94 AGE    
 30 Umansky, Alexandra        10 BASC-MR                57.00      50.14 AGE    
 31 Wang, Lynne                9 Aquaflames-MR          50.69      50.51 AGE    
 32 O'Keefe, Lauren M          9 HS-MR                  54.44      52.61 AGE    
 33 Parker, Janessa           10 RI Marlins-MR          53.56      53.45 AGE    
 34 Lopez, Karla V            10 FAST-MR                49.09      54.45 AGE    
 35 Bonde, Samantha S         10 GAEL-MR                54.18      55.59 AGE    
 36 Jonas, Nia J              10 Silver Streaks-MR      56.35      57.28 AGE    
 37 Gaspar, Simona A          10 RedTails-MR          1:00.09    1:03.53 AGE    
 
Girls 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:22.19  JO
              1:22.20  QUAL
              1:40.09  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 1:22.20
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Showers, Amelia R         10 Badger-MR            1:25.66    1:20.01 JO     
                  38.61     1:20.01 (41.40)                                        
  2 Veru, Nicole              10 GAEL-MR              1:23.88    1:21.70 JO     
                  39.97     1:21.70 (41.73)                                        
  3 Kruger, Olivia T          10 APEX-MR              1:25.05    1:22.18 JO     
                  41.02     1:22.18 (41.16)                                        
SILV - Division  
  1 Coleman, Emma             10 Badger-MR            1:26.00    1:22.28 SILV   
                  39.87     1:22.28 (42.41)                                        
  2 Zloklikovits, Kristina    10 Agua Swim Team-MR    1:23.48    1:23.59 SILV   
                  40.27     1:23.59 (43.32)                                        
  3 Drew, Sami B              10 Middies-MR           1:23.28    1:23.79 SILV   
                  40.87     1:23.79 (42.92)                                        
  4 Lara, Tiffany             10 BASC-MR              1:24.91    1:24.17 SILV   
                  41.47     1:24.17 (42.70)                                        
  5 Jackson, Allison M         9 Twisters-MR          1:29.01    1:24.91 SILV   
                  41.94     1:24.91 (42.97)                                        
  6 Soo, Nicole                9 Twisters-MR          1:26.94    1:25.03 SILV   
                  42.67     1:25.03 (42.36)                                        
  7 Lemischak, Allison M       9 Silver Streaks-MR    1:25.36    1:25.86 SILV   
                  42.22     1:25.86 (43.64)                                        
  8 Falcao, Nicole            10 Twisters-MR          1:30.61    1:26.07 SILV   
                  40.98     1:26.07 (45.09)                                        
  9 Krische, Sheila M         10 CIY-MR               1:24.93    1:26.12 SILV   
                  42.47     1:26.12 (43.65)                                        
 10 Bruggemann, Thea N        10 Badger-MR            1:27.71    1:26.69 SILV   
                  42.30     1:26.69 (44.39)                                        
 11 Thom, Miriam               9 Twisters-MR          1:26.87    1:26.87 SILV   
                  41.08     1:26.87 (45.79)                                        
 12 Zezula, Katarzyna          9 Twisters-MR          1:25.52    1:27.07 SILV   
                  43.19     1:27.07 (43.88)                                        
 13 Yamout, Nadine            10 Twisters-MR          1:30.51    1:27.86 SILV   
                  43.22     1:27.86 (44.64)                                        
 14 Marks, Lily M             10 Agua Swim Team-MR    1:29.67    1:28.33 SILV   
                  42.98     1:28.33 (45.35)                                        
 15 Kreider, Catherine M      10 NYCC-MR              1:27.34    1:29.05 SILV   
                  43.15     1:29.05 (45.90)                                        
 16 Hogan, Maeve A            10 Badger-MR            1:29.34    1:29.07 SILV   
                  44.04     1:29.07 (45.03)                                        
 17 Montanez, Leonor M        10 Twisters-MR          1:35.14    1:30.10 SILV   
                  45.87     1:30.10 (44.23)                                        
 18 DelMonaco, Gabriella M     9 FAST-MR              1:29.61    1:30.50 SILV   
 19 Kabbez, Renee T           10 HS-MR                1:27.80    1:30.82 SILV   
 20 Kuo, Victoria F            9 Agua Swim Team-MR    1:32.23    1:31.33 SILV   
                  44.67     1:31.33 (46.66)                                        
 20 Vumbacco, Sarah           10 Badger-MR            1:34.80    1:31.33 SILV   
                  44.75     1:31.33 (46.58)                                        
 22 Abdelrahman, Rawan        10 Agua Swim Team-MR    1:31.11    1:31.93 SILV   
                  45.66     1:31.93 (46.27)                                        
 23 Fong, Samantha             9 Twisters-MR          1:39.53    1:32.37 SILV   
                  45.37     1:32.37 (47.00)                                        
 24 McArdle, Maeve C           9 FAST-MR              1:32.35    1:32.59 SILV   
                  45.15     1:32.59 (47.44)                                        
 25 Salimi, Sana W             9 Middies-MR           1:26.96    1:32.68 SILV   
                  44.87     1:32.68 (47.81)                                        
 26 Uszynski, Alexandra        9 Twisters-MR          1:32.92    1:32.74 SILV   
                  44.94     1:32.74 (47.80)                                        
 27 Centis, Romane            10 Middies-MR           1:31.64    1:32.77 SILV   
                  46.27     1:32.77 (46.50)                                        
 28 Romero, Stefanie N        10 FAST-MR              1:29.72    1:32.96 SILV   
                  44.89     1:32.96 (48.07)                                        
 29 Solano, Lisnette A        10 RedTails-MR          1:30.48    1:33.30 SILV   
                  46.32     1:33.30 (46.98)                                        
 30 Marasigan, Rlynn          10 APEX-MR              1:51.15    1:34.03 SILV   
                  45.71     1:34.03 (48.32)                                        
 31 Lee, Madison              10 NYCC-MR              1:35.85    1:34.06 SILV   
                  47.24     1:34.06 (46.82)                                        
 32 Ionescu, Frederika D       9 Agua Swim Team-MR    1:33.91    1:34.45 SILV   
                  45.75     1:34.45 (48.70)                                        
 33 Zurovac, Mia               9 RI Marlins-MR        1:30.00    1:34.50 SILV   
                  45.26     1:34.50 (49.24)                                        
 34 Messinger, Elena C         9 Flying Dolphins-MR   1:29.50    1:35.09 SILV   
                  46.43     1:35.09 (48.66)                                        
 35 Irato, Carmela            10 Agua Swim Team-MR    1:38.40    1:36.02 SILV   
                  46.37     1:36.02 (49.65)                                        
 36 McSorley, Catherine A     10 Middies-MR           1:42.06    1:36.24 SILV   
                  45.15     1:36.24 (51.09)                                        
 37 Riviere, Angellica         9 Twisters-MR          1:32.76    1:36.67 SILV   
                  47.14     1:36.67 (49.53)                                        
 38 Irwin, Amanda P           10 Agua Swim Team-MR    1:36.98    1:37.27 SILV   
                  46.80     1:37.27 (50.47)                                        
 39 Bayer, Cally              10 Middies-MR           1:37.60    1:37.79 SILV   
                  47.54     1:37.79 (50.25)                                        
 40 Swiatowski, Nicole         9 Twisters-MR          1:34.92    1:38.08 SILV   
                  48.76     1:38.08 (49.32)                                        
 41 Bell, Jennifer A           9 GAEL-MR              1:35.47    1:38.31 SILV   
                  47.68     1:38.31 (50.63)                                        
 42 Gak, Mila M                9 RI Marlins-MR        1:30.00    1:38.81 SILV   
                  49.27     1:38.81 (49.54)                                        
 43 Kass, Gabrielle           10 Middies-MR           1:34.11    1:39.02 SILV   
                  48.13     1:39.02 (50.89)                                        
 44 Fried, Lexi N              9 Flying Dolphins-MR   1:44.78    1:39.33 SILV   
                  49.80     1:39.33 (49.53)                                        
 45 Liu, Allison               9 Middies-MR           1:34.01    1:39.37 SILV   
                  48.39     1:39.37 (50.98)                                        
AGE - Division  
  1 Lachman, Margaret         10 Agua Swim Team-MR    1:41.80    1:41.12 AGE    
                  51.03     1:41.12 (50.09)                                        
  2 Mathews, Alexandra C      10 GAEL-MR              1:41.94    1:41.52 AGE    
                  49.53     1:41.52 (51.99)                                        
  3 Dowdle, Emily K            9 GAEL-MR              1:44.63    1:44.01 AGE    
                  50.74     1:44.01 (53.27)                                        
  4 Patel, Nisha V             9 CIY-MR               1:56.99    1:45.12 AGE    
                  50.87     1:45.12 (54.25)                                        
  5 Gonciarz, Zuzanna L        9 Twisters-MR          1:31.05    1:45.38 AGE    
                  51.03     1:45.38 (54.35)                                        
  6 Penha, Sachi C            10 FAST-MR              1:50.66    1:45.39 AGE    
  7 Umansky, Alexandra        10 BASC-MR              1:39.00    1:46.54 AGE    
                  51.38     1:46.54 (55.16)                                        
  8 Guo, Sophia Y              9 Middies-MR           1:48.04    1:46.89 AGE    
                  52.07     1:46.89 (54.82)                                        
  9 Filardi, Kate M           10 GAEL-MR              1:49.80    1:47.92 AGE    
                  52.01     1:47.92 (55.91)                                        
 10 Choksi, Nikita S          10 Middies-MR           1:45.53    1:48.23 AGE    
                  51.89     1:48.23 (56.34)                                        
 11 Harrington, Danielle S     9 Badger-MR            1:51.70    1:48.36 AGE    
                  51.98     1:48.36 (56.38)                                        
 12 Daniel, Alexis             9 Middies-MR           1:48.47    1:49.88 AGE    
                  51.68     1:49.88 (58.20)                                        
 13 Gabriel, Tara N           10 APEX-MR              1:52.70    1:51.28 AGE    
 14 Lopez, Karla V            10 FAST-MR              1:59.82    1:53.56 AGE    
                  56.62     1:53.56 (56.94)                                        
 15 Parker, Janessa           10 RI Marlins-MR        2:00.00    1:54.74 AGE    
 16 Jonas, Nia J              10 Silver Streaks-MR    2:14.72    2:19.00 AGE    
                1:06.02   2:19.00 (1:12.98)                                        
 -- Gaspar, Simona A          10 RedTails-MR          2:10.09         DQ        
      No touch at turn
                1:08.91        DQ (1:11.99)                                        
 -- Amelines, Nicole           9 Twisters-MR          1:32.19         DQ        
      No touch at turn
 -- Shopovick, Olivia M        9 FAST-MR              1:36.70         DQ        
                  46.19          DQ (55.09)                                        
 -- Vadnais, Sara L           10 FAST-MR              1:49.44         DQ        
      Non-continuous turning action
                  50.43          DQ (57.24)                                        
Non-Award Division  
 -- Wang, Levana              10 Twisters-MR          1:51.70         NS        
 
Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                42.99  JO
                43.00  QUAL
                50.09  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 43.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Zezula, Katarzyna          9 Twisters-MR            43.09      40.77 JO     
  2 Jackson, Allison M         9 Twisters-MR            43.46      42.26 JO     
SILV - Division  
  1 Falcao, Nicole            10 Twisters-MR            43.76      43.12 SILV   
  2 Showers, Amelia R         10 Badger-MR              46.52      43.37 SILV   
  3 Kreider, Catherine M      10 NYCC-MR                44.32      43.39 SILV   
  4 Drew, Sami B              10 Middies-MR             47.99      43.68 SILV   
  4 Lara, Tiffany             10 BASC-MR                43.90      43.68 SILV   
  6 Bruggemann, Thea N        10 Badger-MR              44.15      43.76 SILV   
  7 Brennan, Catie F           9 NYCC-MR                49.08      43.79 SILV   
  8 Veru, Nicole              10 GAEL-MR                45.29      43.97 SILV   
  9 Fried, Lexi N              9 Flying Dolphins-MR     43.96      44.34 SILV   
 10 McArdle, Maeve C           9 FAST-MR                44.60      44.39 SILV   
 11 Riviere, Angellica         9 Twisters-MR            48.15      44.45 SILV   
 12 Irwin, Amanda P           10 Agua Swim Team-MR      45.42      44.64 SILV   
 13 Thom, Miriam               9 Twisters-MR            48.56      44.81 SILV   
 14 Colucci, Christina L      10 Middies-MR             44.25      45.00 SILV   
 15 Abdelrahman, Rawan        10 Agua Swim Team-MR      44.82      45.33 SILV   
 16 Yamout, Nadine            10 Twisters-MR            46.99      45.60 SILV   
 17 Encarnacion, Nicole       10 RedTails-MR            46.45      45.68 SILV   
 18 Lachman, Margaret         10 Agua Swim Team-MR      45.46      45.73 SILV   
 19 Nasiadka, Teresa          10 Twisters-MR            46.49      45.81 SILV   
 20 Kuo, Victoria F            9 Agua Swim Team-MR      47.22      46.72 SILV   
 21 Romero, Stefanie N        10 FAST-MR                47.63      46.77 SILV   
 22 Kruger, Olivia T          10 APEX-MR                47.07      46.79 SILV   
 23 Fong, Samantha             9 Twisters-MR            46.24      46.83 SILV   
 24 Zloklikovits, Kristina    10 Agua Swim Team-MR      45.72      46.90 SILV   
 25 Rutherford, Kelly A        9 Middies-MR             47.20      47.01 SILV   
 26 Green, Mikayla            10 FAST-MR                47.85      47.13 SILV   
 27 Fergus, Shea S             9 Manhattan Makos-MR     46.05      47.21 SILV   
 28 Kabbez, Renee T           10 HS-MR                  46.58      47.33 SILV   
 29 Gak, Mila M                9 RI Marlins-MR          45.53      47.66 SILV   
 30 Batista, Marletty L       10 RedTails-MR            46.92      48.04 SILV   
 31 Gasic, Doris              10 RI Marlins-MR          48.18      48.11 SILV   
 32 Cagliostro, Eva R         10 GAEL-MR                47.73      48.28 SILV   
 33 Gangemi, Samantha R       10 HS-MR                  56.48      48.36 SILV   
 34 Marks, Lily M             10 Agua Swim Team-MR      49.86      48.62 SILV   
 35 McSorley, Catherine A     10 Middies-MR             49.06      48.76 SILV   
 36 Montanez, Leonor M        10 Twisters-MR            51.20      48.95 SILV   
 37 Irato, Carmela            10 Agua Swim Team-MR      52.20      49.14 SILV   
 38 McDermott, Annie E        10 Flying Dolphins-MR     50.81      49.44 SILV   
 39 Uszynski, Alexandra        9 Twisters-MR            53.60      49.70 SILV   
 40 Zurovac, Mia               9 RI Marlins-MR          50.86      49.92 SILV   
 41 Seck, Fatim                9 FAST-MR                52.61      49.97 SILV   
AGE - Division  
  1 Gonciarz, Zuzanna L        9 Twisters-MR            48.92      50.36 AGE    
  2 Liu, Allison               9 Middies-MR             51.48      50.57 AGE    
  3 Brew, Maggie C             9 Middies-MR             49.07      50.84 AGE    
  4 Carrier, Elizabeth M       9 Badger-MR              53.62      50.93 AGE    
  5 Centis, Romane            10 Middies-MR             50.20      51.34 AGE    
  6 Dowdle, Emily K            9 GAEL-MR                53.93      51.37 AGE    
  7 Harrington, Danielle S     9 Badger-MR              52.46      51.48 AGE    
  8 Swiatowski, Nicole         9 Twisters-MR            51.76      51.67 AGE    
  9 Rojas, Sidney V           10 RedTails-MR          1:10.09      51.72 AGE    
 10 Mathews, Alexandra C      10 GAEL-MR                52.28      51.84 AGE    
 11 Vumbacco, Sarah           10 Badger-MR              51.52      52.05 AGE    
 12 Penha, Sachi C            10 FAST-MR                54.07      52.74 AGE    
 13 Bell, Jennifer A           9 GAEL-MR                51.35      52.92 AGE    
 14 Ionescu, Frederika D       9 Agua Swim Team-MR      53.34      53.05 AGE    
 15 Barr, Hadley E            10 GAEL-MR                53.57      53.22 AGE    
 16 Vadnais, Sara L           10 FAST-MR                57.05      53.25 AGE    
 16 Ladd, Carys P              9 Agua Swim Team-MR      54.72      53.25 AGE    
 18 Salimi, Sana W             9 Middies-MR             52.81      53.29 AGE    
 19 Mulligan, Kaitlin M       10 GAEL-MR                53.58      53.59 AGE    
 20 Krische, Sheila M         10 CIY-MR                 52.24      53.64 AGE    
 21 Lopez, Karla V            10 FAST-MR                52.45      53.65 AGE    
 22 Guo, Sophia Y              9 Middies-MR             54.63      54.92 AGE    
 23 Umansky, Alexandra        10 BASC-MR                59.00      55.02 AGE    
 24 Choksi, Nikita S          10 Middies-MR             56.12      55.39 AGE    
 25 Filardi, Kate M           10 GAEL-MR                58.68      55.95 AGE    
 26 Patel, Nisha V             9 CIY-MR                 56.61      56.26 AGE    
 27 Kass, Gabrielle           10 Middies-MR             55.92      56.44 AGE    
 28 Bonde, Samantha S         10 GAEL-MR                54.77      56.78 AGE    
 29 Gabriel, Tara N           10 APEX-MR              1:06.26      56.79 AGE    
 30 Veru, Nina S               9 GAEL-MR                58.99    1:00.27 AGE    
 31 McSpedon, Sophia M         9 GAEL-MR                58.99    1:01.96 AGE    
 32 Daniel, Alexis             9 Middies-MR           1:04.12    1:03.55 AGE    
 33 Parker, Janessa           10 RI Marlins-MR        1:06.04    1:05.70 AGE    
 34 Amelines, Nicole           9 Twisters-MR            49.07    1:06.64 AGE    
 -- Jonas, Nia J              10 Silver Streaks-MR      59.55         DQ        
      Scissors kick
 -- Sacco, Aili E              9 GAEL-MR                59.99         DQ        
      Downward butterfly kick
Non-Award Division  
 -- Duverge, Ariana A          9 Twisters-MR            51.16         NS        
 -- Wang, Levana              10 Twisters-MR            52.14         NS        
 
Girls 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:33.99  JO
              1:34.00  QUAL
              1:51.39  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 1:34.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Bruggemann, Thea N        10 Badger-MR            1:35.93    1:32.76 JO     
                  44.65     1:32.76 (48.11)                                        
  2 Jackson, Allison M         9 Twisters-MR          1:36.64    1:33.92 JO     
                  44.78     1:33.92 (49.14)                                        
SILV - Division  
  1 Kreider, Catherine M      10 NYCC-MR              1:35.09    1:34.97 SILV   
                  45.98     1:34.97 (48.99)                                        
  2 Colucci, Christina L      10 Middies-MR           1:35.32    1:35.87 SILV   
                  45.94     1:35.87 (49.93)                                        
  3 McArdle, Maeve C           9 FAST-MR              1:35.06    1:37.46 SILV   
                  46.53     1:37.46 (50.93)                                        
  4 Downey, Kieran R          10 NYCC-MR              1:38.74    1:37.62 SILV   
                  45.82     1:37.62 (51.80)                                        
  5 Nasiadka, Teresa          10 Twisters-MR          1:38.68    1:37.63 SILV   
                  45.01     1:37.63 (52.62)                                        
  6 Falcao, Nicole            10 Twisters-MR          1:37.54    1:38.06 SILV   
                  44.42     1:38.06 (53.64)                                        
  7 Yamout, Nadine            10 Twisters-MR          1:46.76    1:38.29 SILV   
                  46.87     1:38.29 (51.42)                                        
  8 Kabbez, Renee T           10 HS-MR                1:41.43    1:38.35 SILV   
                  47.79     1:38.35 (50.56)                                        
  9 Irwin, Amanda P           10 Agua Swim Team-MR    1:37.89    1:39.33 SILV   
                  46.46     1:39.33 (52.87)                                        
 10 Zloklikovits, Kristina    10 Agua Swim Team-MR    1:40.30    1:39.86 SILV   
                  46.96     1:39.86 (52.90)                                        
 11 Lachman, Margaret         10 Agua Swim Team-MR    1:39.03    1:40.23 SILV   
                  50.43     1:40.23 (49.80)                                        
 12 Melnyk, Mary Kate K        9 Middies-MR           1:44.34    1:41.39 SILV   
                  49.66     1:41.39 (51.73)                                        
 13 Riviere, Angellica         9 Twisters-MR          1:54.32    1:41.58 SILV   
                  47.26     1:41.58 (54.32)                                        
 14 Karim, Nicolette I        10 HS-MR                1:40.13    1:41.63 SILV   
                  48.65     1:41.63 (52.98)                                        
 15 Poslednik, Anna Maria     10 Twisters-MR          1:47.60    1:42.85 SILV   
                  48.06     1:42.85 (54.79)                                        
 16 Pena, Desiree             10 Agua Swim Team-MR    1:41.55    1:42.93 SILV   
                  48.92     1:42.93 (54.01)                                        
 17 Owen, Alyssa R            10 HS-MR                1:42.70    1:43.09 SILV   
                  51.61     1:43.09 (51.48)                                        
 18 Fong, Samantha             9 Twisters-MR          1:41.64    1:43.82 SILV   
                  48.45     1:43.82 (55.37)                                        
 19 Gak, Mila M                9 RI Marlins-MR        1:41.40    1:44.49 SILV   
                  49.88     1:44.49 (54.61)                                        
 20 Centis, Romane            10 Middies-MR           1:50.40    1:45.71 SILV   
                  51.28     1:45.71 (54.43)                                        
 21 Gasic, Doris              10 RI Marlins-MR        1:44.94    1:46.33 SILV   
                  51.56     1:46.33 (54.77)                                        
 22 Marsillo, Victoria N      10 HS-MR                1:46.20    1:46.72 SILV   
                  51.65     1:46.72 (55.07)                                        
 23 DelMonaco, Gabriella M     9 FAST-MR              1:45.03    1:46.94 SILV   
                  50.53     1:46.94 (56.41)                                        
 24 Dowdle, Emily K            9 GAEL-MR              1:49.82    1:47.93 SILV   
                  52.57     1:47.93 (55.36)                                        
 25 McSorley, Catherine A     10 Middies-MR           1:46.62    1:48.77 SILV   
                  49.93     1:48.77 (58.84)                                        
 26 Fried, Lexi N              9 Flying Dolphins-MR   1:44.81    1:49.32 SILV   
                  48.36   1:49.32 (1:00.96)                                        
 27 Gangemi, Samantha R       10 HS-MR                1:53.57    1:49.77 SILV   
                  51.39     1:49.77 (58.38)                                        
 28 Cagliostro, Eva R         10 GAEL-MR              1:52.05    1:50.01 SILV   
                  50.19     1:50.01 (59.82)                                        
 29 Brew, Maggie C             9 Middies-MR           1:55.62    1:50.27 SILV   
                  52.58     1:50.27 (57.69)                                        
 30 Uszynski, Alexandra        9 Twisters-MR          1:48.77    1:51.12 SILV   
                  52.92     1:51.12 (58.20)                                        
AGE - Division  
  1 Carrier, Elizabeth M       9 Badger-MR            1:58.13    1:51.68 AGE    
                  51.90     1:51.68 (59.78)                                        
  2 Bayer, Cally              10 Middies-MR           1:54.86    1:52.26 AGE    
                  53.51     1:52.26 (58.75)                                        
  3 Ladd, Carys P              9 Agua Swim Team-MR    1:56.21    1:54.53 AGE    
                  53.72   1:54.53 (1:00.81)                                        
  4 Umansky, Alexandra        10 BASC-MR              1:59.00    1:54.58 AGE    
                  55.63     1:54.58 (58.95)                                        
  5 Hill, Eleanor J           10 RedTails-MR          2:10.09    1:55.22 AGE    
                  54.79   1:55.22 (1:00.43)                                        
  6 Harrington, Danielle S     9 Badger-MR            2:30.00    1:55.95 AGE    
                  55.14   1:55.95 (1:00.81)                                        
  7 Gonciarz, Zuzanna L        9 Twisters-MR          1:56.97    1:56.24 AGE    
                  55.47   1:56.24 (1:00.77)                                        
  8 Ionescu, Frederika D       9 Agua Swim Team-MR    2:07.21    1:57.24 AGE    
                  54.94   1:57.24 (1:02.30)                                        
  9 Krische, Sheila M         10 CIY-MR               2:04.80    1:59.09 AGE    
                  56.14   1:59.09 (1:02.95)                                        
 10 Kass, Gabrielle           10 Middies-MR           1:59.75    1:59.84 AGE    
                  57.85   1:59.84 (1:01.99)                                        
 11 Choksi, Nikita S          10 Middies-MR           2:02.54    2:00.37 AGE    
                  55.95   2:00.37 (1:04.42)                                        
 12 Gabriel, Tara N           10 APEX-MR              2:16.36    2:04.93 AGE    
                  56.39   2:04.93 (1:08.54)                                        
 13 Filardi, Kate M           10 GAEL-MR              2:26.28    2:06.61 AGE    
                  57.16   2:06.61 (1:09.45)                                        
 14 O'Keefe, Lauren M          9 HS-MR                3:04.83    2:24.97 AGE    
                1:06.31   2:24.97 (1:18.66)                                        
 -- Wojtowicz, Caroline       10 Twisters-MR          1:58.40         DQ        
      One hand touch
                  53.93          DQ (59.60)                                        
Non-Award Division  
 -- Wang, Levana              10 Twisters-MR          1:48.97         NS        
 -- Amelines, Nicole           9 Twisters-MR          1:49.85         NS        
 
Girls 9-10 50 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
                36.59  JO
                36.60  QUAL
                45.39  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 36.60
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Schnupp, Samantha J       10 NYCC-MR                   NT      37.70 SILV   
 
Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                36.59  JO
                36.60  QUAL
                45.39  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 36.60
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Thom, Miriam               9 Twisters-MR            37.09      34.52 JO     
  2 Zloklikovits, Kristina    10 Agua Swim Team-MR      36.92      36.12 JO     
  3 Brennan, Catie F           9 NYCC-MR                38.23      36.17 JO     
SILV - Division  
  1 Kruger, Olivia T          10 APEX-MR                36.78      36.86 SILV   
  2 Veru, Nicole              10 GAEL-MR                37.30      37.14 SILV   
  3 Krische, Sheila M         10 CIY-MR                 37.36      37.43 SILV   
  4 Lemischak, Allison M       9 Silver Streaks-MR      37.52      37.54 SILV   
  5 Falcao, Nicole            10 Twisters-MR            40.11      37.80 SILV   
  6 Irwin, Amanda P           10 Agua Swim Team-MR      41.29      38.26 SILV   
  7 Bruggemann, Thea N        10 Badger-MR              40.03      38.38 SILV   
  8 Yamout, Nadine            10 Twisters-MR            41.56      38.67 SILV   
  9 Messinger, Elena C         9 Flying Dolphins-MR     42.52      39.10 SILV   
 10 Salimi, Sana W             9 Middies-MR             40.06      39.16 SILV   
 11 Showers, Amelia R         10 Badger-MR              45.21      39.42 SILV   
 12 Lee, Madison              10 NYCC-MR                45.73      39.43 SILV   
 13 Zezula, Katarzyna          9 Twisters-MR            40.78      39.49 SILV   
 14 Kreider, Catherine M      10 NYCC-MR              1:03.93      39.65 SILV   
 15 Soo, Nicole                9 Twisters-MR            40.30      39.72 SILV   
 16 Nasiadka, Teresa          10 Twisters-MR            43.97      40.68 SILV   
 17 Coleman, Emma             10 Badger-MR              45.40      40.73 SILV   
 18 Jackson, Allison M         9 Twisters-MR            40.82      41.07 SILV   
 19 Montanez, Leonor M        10 Twisters-MR            41.64      41.21 SILV   
 20 Vumbacco, Sarah           10 Badger-MR              41.02      41.85 SILV   
 21 Hooper, Sorrell D          9 FAST-MR                41.92      41.86 SILV   
 22 Abdelrahman, Rawan        10 Agua Swim Team-MR      44.47      42.22 SILV   
 23 McDermott, Annie E        10 Flying Dolphins-MR     45.89      42.78 SILV   
 24 Fong, Samantha             9 Twisters-MR            42.28      42.96 SILV   
 25 Colucci, Christina L      10 Middies-MR             41.83      43.03 SILV   
 26 Shopovick, Olivia M        9 FAST-MR                43.48      43.31 SILV   
 27 Gangemi, Samantha R       10 HS-MR                  45.51      43.66 SILV   
 28 Swiatowski, Nicole         9 Twisters-MR            46.05      43.67 SILV   
 29 Kuo, Victoria F            9 Agua Swim Team-MR      42.27      43.70 SILV   
 30 DelMonaco, Gabriella M     9 FAST-MR                42.57      43.76 SILV   
 31 Ladd, Carys P              9 Agua Swim Team-MR      44.07      43.80 SILV   
 32 Romero, Stefanie N        10 FAST-MR                43.02      43.87 SILV   
 33 Solano, Lisnette A        10 RedTails-MR            45.50      43.93 SILV   
 34 Batista, Marletty L       10 RedTails-MR            46.75      43.99 SILV   
 35 Gonciarz, Zuzanna L        9 Twisters-MR            46.95      44.04 SILV   
 36 Ionescu, Frederika D       9 Agua Swim Team-MR      44.07      44.19 SILV   
 37 Lachman, Margaret         10 Agua Swim Team-MR      45.88      44.39 SILV   
 38 Hogan, Maeve A            10 Badger-MR              46.04      44.53 SILV   
AGE - Division  
  1 Gabriel, Tara N           10 APEX-MR                47.37      45.62 AGE    
  2 Irato, Carmela            10 Agua Swim Team-MR      46.86      45.83 AGE    
  3 Kabbez, Renee T           10 HS-MR                  50.11      46.14 AGE    
  4 Fergus, Shea S             9 Manhattan Makos-MR     51.51      46.18 AGE    
  5 Encarnacion, Nicole       10 RedTails-MR            42.91      46.35 AGE    
  6 McSorley, Catherine A     10 Middies-MR             47.65      46.37 AGE    
  7 Riviere, Angellica         9 Twisters-MR            46.50      46.70 AGE    
  8 Uszynski, Alexandra        9 Twisters-MR            47.35      46.72 AGE    
  9 Bell, Jennifer A           9 GAEL-MR                45.56      47.22 AGE    
 10 Carrier, Elizabeth M       9 Badger-MR              49.13      47.50 AGE    
 11 Cagliostro, Eva R         10 GAEL-MR                54.88      47.76 AGE    
 12 Bayer, Cally              10 Middies-MR             48.22      48.08 AGE    
 13 Centis, Romane            10 Middies-MR             46.22      48.29 AGE    
 14 Seck, Fatim                9 FAST-MR                48.86      49.15 AGE    
 15 Barr, Hadley E            10 GAEL-MR                48.27      49.27 AGE    
 16 Veru, Nina S               9 GAEL-MR                51.12      49.48 AGE    
 17 Green, Mikayla            10 FAST-MR                48.74      49.62 AGE    
 18 Penha, Sachi C            10 FAST-MR                49.09      52.23 AGE    
 19 Lopez, Karla V            10 FAST-MR                48.18      54.59 AGE    
 20 Choksi, Nikita S          10 Middies-MR             53.10      54.61 AGE    
 21 Kass, Gabrielle           10 Middies-MR             50.01      56.05 AGE    
 -- Mathews, Alexandra C      10 GAEL-MR                50.24         DQ        
      Arms underwater recovery
Non-Award Division  
 -- Amelines, Nicole           9 Twisters-MR            46.73         NS        
 -- Wang, Levana              10 Twisters-MR            48.95         NS        
 -- Pena, Desiree             10 Agua Swim Team-MR      41.40         NS        
 -- Duverge, Ariana A          9 Twisters-MR            47.62         NS        
 
Girls 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:27.09  JO
              1:27.10  QUAL
              1:40.99  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 1:27.10
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Schnupp, Samantha J       10 NYCC-MR              1:28.25    1:24.75 JO     
                  38.89     1:24.75 (45.86)                                        
  2 Lemischak, Allison M       9 Silver Streaks-MR    1:27.23    1:26.60 JO     
                  38.75     1:26.60 (47.85)                                        
SILV - Division  
  1 Thom, Miriam               9 Twisters-MR          1:28.72    1:27.79 SILV   
                  37.58     1:27.79 (50.21)                                        
  2 Kruger, Olivia T          10 APEX-MR              1:41.04    1:29.52 SILV   
                  41.42     1:29.52 (48.10)                                        
  3 Campanile, Angelina       10 Middies-MR           1:43.00    1:30.29 SILV   
                  41.01     1:30.29 (49.28)                                        
  4 Melnyk, Mary Kate K        9 Middies-MR           1:36.73    1:32.71 SILV   
                  42.76     1:32.71 (49.95)                                        
  5 Starzyk, Stephany         10 Twisters-MR          1:28.93    1:32.93 SILV   
                  40.17     1:32.93 (52.76)                                        
  6 Yamout, Nadine            10 Twisters-MR          1:32.50    1:33.52 SILV   
                  42.17     1:33.52 (51.35)                                        
  7 Falcao, Nicole            10 Twisters-MR          1:39.15    1:34.97 SILV   
                  42.09     1:34.97 (52.88)                                        
  8 Abdelrahman, Rawan        10 Agua Swim Team-MR    1:39.66    1:35.69 SILV   
                  44.65     1:35.69 (51.04)                                        
  9 Marks, Lily M             10 Agua Swim Team-MR    1:31.00    1:37.02 SILV   
                  40.93     1:37.02 (56.09)                                        
 10 Soo, Nicole                9 Twisters-MR          1:34.84    1:37.07 SILV   
                  42.62     1:37.07 (54.45)                                        
 11 Downey, Kieran R          10 NYCC-MR              1:43.33    1:37.48 SILV   
                  43.39     1:37.48 (54.09)                                        
 12 Zezula, Katarzyna          9 Twisters-MR          1:33.66    1:38.15 SILV   
                  43.71     1:38.15 (54.44)                                        
 13 Coleman, Emma             10 Badger-MR            1:46.14    1:40.09 SILV   
                  43.99     1:40.09 (56.10)                                        
 14 Hogan, Maeve A            10 Badger-MR            1:52.39    1:40.62 SILV   
                  44.27     1:40.62 (56.35)                                        
AGE - Division  
  1 Fong, Samantha             9 Twisters-MR          1:31.02    1:41.36 AGE    
                  44.90     1:41.36 (56.46)                                        
  2 Irwin, Amanda P           10 Agua Swim Team-MR    1:39.15    1:42.03 AGE    
                  46.42     1:42.03 (55.61)                                        
  3 Jackson, Allison M         9 Twisters-MR          1:41.47    1:43.94 AGE    
                  46.97     1:43.94 (56.97)                                        
  4 Swiatowski, Nicole         9 Twisters-MR          1:42.90    1:45.55 AGE    
                  50.38     1:45.55 (55.17)                                        
  5 Bell, Jennifer A           9 GAEL-MR              1:45.88    1:46.68 AGE    
                  45.82   1:46.68 (1:00.86)                                        
  6 Montanez, Leonor M        10 Twisters-MR          1:44.78    1:46.98 AGE    
                  49.87     1:46.98 (57.11)                                        
  7 Solano, Lisnette A        10 RedTails-MR          1:50.09    1:47.38 AGE    
                  48.54     1:47.38 (58.84)                                        
  8 Encarnacion, Nicole       10 RedTails-MR          2:00.09    1:47.59 AGE    
                  46.97   1:47.59 (1:00.62)                                        
  9 Batista, Marletty L       10 RedTails-MR          2:00.09    1:52.91 AGE    
                  53.07     1:52.91 (59.84)                                        
 10 Pena, Desiree             10 Agua Swim Team-MR    1:40.11    1:53.62 AGE    
 -- Gonciarz, Zuzanna L        9 Twisters-MR          1:39.02         DQ        
      One hand touch
                  48.62          DQ (58.89)                                        
 
Girls 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
              1:20.99  JO
              1:21.00  QUAL
              1:31.59  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 1:21.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Coleman, Emma             10 Badger-MR            1:22.51    1:21.28 SILV   
                  38.85     1:21.28 (42.43)                                        
  2 Drew, Sami B              10 Middies-MR           1:22.51    1:22.00 SILV   
                  36.80     1:22.00 (45.20)                                        
  3 Starzyk, Stephany         10 Twisters-MR          1:23.73    1:22.30 SILV   
                  40.19     1:22.30 (42.11)                                        
  4 Kruger, Olivia T          10 APEX-MR              1:24.67    1:22.46 SILV   
                  38.53     1:22.46 (43.93)                                        
  5 Brennan, Catie F           9 NYCC-MR              1:24.69    1:22.56 SILV   
                  38.35     1:22.56 (44.21)                                        
  6 Falcao, Nicole            10 Twisters-MR          1:29.02    1:22.66 SILV   
                  38.64     1:22.66 (44.02)                                        
  7 Thom, Miriam               9 Twisters-MR          1:26.64    1:23.70 SILV   
                  38.75     1:23.70 (44.95)                                        
  8 Lee, Madison              10 NYCC-MR              1:24.56    1:23.76 SILV   
                  42.55     1:23.76 (41.21)                                        
  9 Bruggemann, Thea N        10 Badger-MR            1:25.23    1:24.01 SILV   
                  40.20     1:24.01 (43.81)                                        
 10 Zezula, Katarzyna          9 Twisters-MR          1:23.44    1:24.36 SILV   
                  39.61     1:24.36 (44.75)                                        
 11 Zloklikovits, Kristina    10 Agua Swim Team-MR    1:22.44    1:24.74 SILV   
                  38.26     1:24.74 (46.48)                                        
 12 Soo, Nicole                9 Twisters-MR          1:25.90    1:24.89 SILV   
                  41.63     1:24.89 (43.26)                                        
 13 Owen, Alyssa R            10 HS-MR                1:26.40    1:24.91 SILV   
                  40.37     1:24.91 (44.54)                                        
 14 McArdle, Maeve C           9 FAST-MR              1:23.15    1:25.61 SILV   
                  41.13     1:25.61 (44.48)                                        
 15 Lara, Tiffany             10 BASC-MR              1:27.73    1:25.81 SILV   
                  41.74     1:25.81 (44.07)                                        
 16 Abdelrahman, Rawan        10 Agua Swim Team-MR    1:25.18    1:26.73 SILV   
                  41.91     1:26.73 (44.82)                                        
 17 Hogan, Maeve A            10 Badger-MR            1:24.13    1:27.11 SILV   
                  43.83     1:27.11 (43.28)                                        
 18 Brady, Mary K             10 CIY-MR               1:30.54    1:27.67 SILV   
                  41.70     1:27.67 (45.97)                                        
 19 Campanile, Angelina       10 Middies-MR           1:26.08    1:27.95 SILV   
                  42.45     1:27.95 (45.50)                                        
 20 Jackson, Allison M         9 Twisters-MR          1:27.11    1:28.32 SILV   
                  42.48     1:28.32 (45.84)                                        
 21 Colucci, Christina L      10 Middies-MR           1:32.83    1:29.81 SILV   
                  45.11     1:29.81 (44.70)                                        
 22 Marsillo, Victoria N      10 HS-MR                1:34.46    1:30.02 SILV   
                  42.72     1:30.02 (47.30)                                        
 23 Nasiadka, Teresa          10 Twisters-MR          1:27.50    1:30.33 SILV   
                  41.39     1:30.33 (48.94)                                        
 24 Kreider, Catherine M      10 NYCC-MR              1:29.72    1:30.67 SILV   
                  42.55     1:30.67 (48.12)                                        
 25 Solano, Lisnette A        10 RedTails-MR          1:31.89    1:31.20 SILV   
                  43.33     1:31.20 (47.87)                                        
 26 Marks, Lily M             10 Agua Swim Team-MR    1:31.09    1:31.30 SILV   
                  41.86     1:31.30 (49.44)                                        
 27 Melnyk, Mary Kate K        9 Middies-MR           1:28.16    1:31.45 SILV   
                  43.36     1:31.45 (48.09)                                        
AGE - Division  
  1 Fong, Samantha             9 Twisters-MR          1:28.76    1:31.84 AGE    
                  43.78     1:31.84 (48.06)                                        
  2 Seck, Fatim                9 FAST-MR              1:37.28    1:32.02 AGE    
                  44.24     1:32.02 (47.78)                                        
  3 Ladd, Carys P              9 Agua Swim Team-MR    1:40.71    1:32.32 AGE    
                  43.96     1:32.32 (48.36)                                        
  4 Gasic, Doris              10 RI Marlins-MR        1:25.00    1:32.53 AGE    
                  43.23     1:32.53 (49.30)                                        
  5 Lachman, Margaret         10 Agua Swim Team-MR    1:40.39    1:32.61 AGE    
                  46.77     1:32.61 (45.84)                                        
  6 Pena, Desiree             10 Agua Swim Team-MR    1:28.79    1:33.10 AGE    
                  44.88     1:33.10 (48.22)                                        
  7 McSorley, Catherine A     10 Middies-MR           1:38.81    1:34.34 AGE    
                  43.92     1:34.34 (50.42)                                        
  8 DelMonaco, Gabriella M     9 FAST-MR              1:34.31    1:34.49 AGE    
                  43.83     1:34.49 (50.66)                                        
  9 Rutherford, Kelly A        9 Middies-MR           1:35.55    1:34.70 AGE    
                  44.86     1:34.70 (49.84)                                        
 10 Karim, Nicolette I        10 HS-MR                1:30.70    1:34.74 AGE    
                  44.14     1:34.74 (50.60)                                        
 11 Gak, Mila M                9 RI Marlins-MR        1:35.41    1:35.23 AGE    
                  44.54     1:35.23 (50.69)                                        
 12 Messinger, Elena C         9 Flying Dolphins-MR   1:44.36    1:35.69 AGE    
                  42.39     1:35.69 (53.30)                                        
 13 Gangemi, Samantha R       10 HS-MR                1:41.84    1:35.86 AGE    
                  43.96     1:35.86 (51.90)                                        
 14 Kabbez, Renee T           10 HS-MR                1:34.15    1:36.05 AGE    
                  47.46     1:36.05 (48.59)                                        
 15 Mathews, Alexandra C      10 GAEL-MR              1:39.95    1:36.97 AGE    
                  44.63     1:36.97 (52.34)                                        
 16 Cagliostro, Eva R         10 GAEL-MR              1:37.07    1:37.24 AGE    
                  46.58     1:37.24 (50.66)                                        
 17 Centis, Romane            10 Middies-MR           1:44.52    1:37.94 AGE    
                  46.24     1:37.94 (51.70)                                        
 18 Fried, Lexi N              9 Flying Dolphins-MR   1:38.91    1:38.88 AGE    
                  48.08     1:38.88 (50.80)                                        
 19 Uszynski, Alexandra        9 Twisters-MR          1:42.11    1:39.02 AGE    
                  46.45     1:39.02 (52.57)                                        
 20 Bayer, Cally              10 Middies-MR           2:02.61    1:39.11 AGE    
                  46.71     1:39.11 (52.40)                                        
 21 Penha, Sachi C            10 FAST-MR              1:30.44    1:39.96 AGE    
                  47.85     1:39.96 (52.11)                                        
 22 Carrier, Elizabeth M       9 Badger-MR            1:46.12    1:40.30 AGE    
                  45.96     1:40.30 (54.34)                                        
 23 Riviere, Angellica         9 Twisters-MR          1:35.40    1:40.60 AGE    
                  48.53     1:40.60 (52.07)                                        
 24 Swiatowski, Nicole         9 Twisters-MR          1:39.41    1:42.03 AGE    
                  48.82     1:42.03 (53.21)                                        
 25 Brew, Maggie C             9 Middies-MR           1:42.03    1:42.34 AGE    
                  48.01     1:42.34 (54.33)                                        
 26 Barr, Hadley E            10 GAEL-MR              1:43.03    1:42.37 AGE    
                  47.73     1:42.37 (54.64)                                        
 27 Ionescu, Frederika D       9 Agua Swim Team-MR    1:39.34    1:42.79 AGE    
                  46.68     1:42.79 (56.11)                                        
 28 Lopez, Karla V            10 FAST-MR              1:52.19    1:42.97 AGE    
                  47.48     1:42.97 (55.49)                                        
 29 Kass, Gabrielle           10 Middies-MR           1:59.83    1:44.20 AGE    
                  50.14     1:44.20 (54.06)                                        
 30 Harrington, Danielle S     9 Badger-MR            1:39.93    1:44.67 AGE    
                  51.22     1:44.67 (53.45)                                        
 31 Gonciarz, Zuzanna L        9 Twisters-MR          1:35.24    1:47.67 AGE    
                  51.02     1:47.67 (56.65)                                        
 32 Patel, Nisha V             9 CIY-MR               1:49.09    1:52.00 AGE    
                  52.97     1:52.00 (59.03)                                        
 33 Hill, Eleanor J           10 RedTails-MR          1:57.91    1:55.85 AGE    
                  57.17     1:55.85 (58.68)                                        
 34 O'Keefe, Lauren M          9 HS-MR                2:14.13    2:03.10 AGE    
                  56.06   2:03.10 (1:07.04)                                        
 -- Montanez, Leonor M        10 Twisters-MR          1:32.10         DQ        
                  46.58          DQ (49.01)                                        
 -- Poslednik, Anna Maria     10 Twisters-MR          1:54.27         DQ        
      Scissors kick - fly
                  52.23          DQ (53.72)                                        
 -- Jonas, Nia J              10 Silver Streaks-MR    2:33.11         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
                1:00.30        DQ (1:06.71)                                        
 -- Parker, Janessa           10 RI Marlins-MR        1:55.00         DQ        
      Alternating Kick - fly
                1:01.38        DQ (1:05.78)                                        
Non-Award Division  
 -- Krische, Sheila M         10 CIY-MR               1:27.78         NS        
 -- Krische, Irene             9 CIY-MR               1:58.05         NS        
 
Girls 9-10 200 Yard IM
===============================================================================
              2:55.99  JO
              2:56.00  QUAL
              3:19.99  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 2:56.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Kruger, Olivia T          10 APEX-MR              2:57.16    2:50.82 JO     
                  38.32     1:23.61 (45.29)     2:14.74 (51.13)     2:50.82 (36.08)
  2 Parkinson, Brianna G      10 Silver Streaks-MR    2:56.95    2:51.56 JO     
                  37.15     1:23.16 (46.01)     2:13.84 (50.68)     2:51.56 (37.72)
  3 Zezula, Katarzyna          9 Twisters-MR          3:00.74    2:52.90 JO     
                  40.36     1:26.94 (46.58)     2:14.72 (47.78)     2:52.90 (38.18)
  4 Zloklikovits, Kristina    10 Agua Swim Team-MR    2:59.11    2:55.44 JO     
                  36.93     1:21.98 (45.05)     2:16.36 (54.38)     2:55.44 (39.08)
SILV - Division  
  1 Abdelrahman, Rawan        10 Agua Swim Team-MR    3:03.84    2:59.24 SILV   
                  42.51     1:28.58 (46.07)     2:18.73 (50.15)     2:59.24 (40.51)
  2 Coleman, Emma             10 Badger-MR            2:59.03    2:59.40 SILV   
                  41.77     1:27.29 (45.52)     2:19.53 (52.24)     2:59.40 (39.87)
  3 Falcao, Nicole            10 Twisters-MR          3:12.19    3:02.19 SILV   
                  40.94     1:29.21 (48.27)     2:23.75 (54.54)     3:02.19 (38.44)
  4 Campanile, Angelina       10 Middies-MR           3:03.93    3:02.62 SILV   
                  40.80     1:30.22 (49.42)     2:20.66 (50.44)     3:02.62 (41.96)
  5 Lemischak, Allison M       9 Silver Streaks-MR    3:01.36    3:05.65 SILV   
                  41.16     1:28.79 (47.63)     2:23.86 (55.07)     3:05.65 (41.79)
  6 Jackson, Allison M         9 Twisters-MR          3:10.12    3:05.96 SILV   
                  44.25     1:33.85 (49.60)     2:25.13 (51.28)     3:05.96 (40.83)
  7 Nasiadka, Teresa          10 Twisters-MR          3:08.40    3:06.22 SILV   
                  42.54     1:30.12 (47.58)     2:23.33 (53.21)     3:06.22 (42.89)
  8 Soo, Nicole                9 Twisters-MR          3:10.29    3:08.03 SILV   
                  42.86     1:30.99 (48.13)     2:22.32 (51.33)     3:08.03 (45.71)
  9 Yamout, Nadine            10 Twisters-MR          3:05.39    3:08.40 SILV   
                  42.76     1:31.93 (49.17)     2:25.30 (53.37)     3:08.40 (43.10)
 10 Melnyk, Mary Kate K        9 Middies-MR           3:02.68    3:11.70 SILV   
                  42.58     1:32.00 (49.42)     2:28.11 (56.11)     3:11.70 (43.59)
 11 Thom, Miriam               9 Twisters-MR          2:59.87    3:11.83 SILV   
                  38.05     1:28.86 (50.81)     2:27.49 (58.63)     3:11.83 (44.34)
 12 Pena, Desiree             10 Agua Swim Team-MR    3:13.85    3:12.63 SILV   
                  47.56     1:36.08 (48.52)     2:31.23 (55.15)     3:12.63 (41.40)
 13 Solano, Lisnette A        10 RedTails-MR          3:22.61    3:14.87 SILV   
                  44.89     1:37.47 (52.58)     2:29.00 (51.53)     3:14.87 (45.87)
 14 Irwin, Amanda P           10 Agua Swim Team-MR    3:17.07    3:15.39 SILV   
                  44.46     1:37.18 (52.72)     2:36.77 (59.59)     3:15.39 (38.62)
 15 DelMonaco, Gabriella M     9 FAST-MR              4:10.02    3:16.69 SILV   
                  45.81     1:33.89 (48.08)     2:31.70 (57.81)     3:16.69 (44.99)
 16 Yao, Linna                 9 Middies-MR           3:18.85    3:19.76 SILV   
                  50.18     1:38.24 (48.06)     2:36.87 (58.63)     3:19.76 (42.89)
 -- Lachman, Margaret         10 Agua Swim Team-MR    3:17.78         DQ        
      Arms two strokes underwater - breast
                  48.08     1:39.58 (51.50)     2:31.29 (51.71)          DQ (46.50)
 -- Fong, Samantha             9 Twisters-MR          3:16.47         DQ        
      One hand touch - breast
                  46.10     1:35.35 (49.25)     2:29.37 (54.02)          DQ (44.00)
AGE - Division  
  1 Batista, Marletty L       10 RedTails-MR          3:35.45    3:23.46 AGE    
                  48.25     1:39.20 (50.95)     2:37.71 (58.51)     3:23.46 (45.75)
  2 Colucci, Christina L      10 Middies-MR           3:20.37    3:23.94 AGE    
                  48.13     1:41.81 (53.68)     2:38.26 (56.45)     3:23.94 (45.68)
  3 Encarnacion, Nicole       10 RedTails-MR          3:30.31    3:24.14 AGE    
                  48.62     1:41.08 (52.46)   2:42.26 (1:01.18)     3:24.14 (41.88)
  4 Bayer, Cally              10 Middies-MR           3:33.84    3:25.98 AGE    
                  50.89     1:41.65 (50.76)   2:42.63 (1:00.98)     3:25.98 (43.35)
  5 Ionescu, Frederika D       9 Agua Swim Team-MR    3:27.22    3:26.24 AGE    
                  44.48     1:36.86 (52.38)   2:40.91 (1:04.05)     3:26.24 (45.33)
 -- Montanez, Leonor M        10 Twisters-MR          3:18.92         DQ        
      Did not finish on back - back
                  48.75                             2:38.20 ( )          DQ (46.86)
 -- Kass, Gabrielle           10 Middies-MR           3:42.77         DQ        
      One hand touch - breast
                  56.67     1:47.44 (50.77)   2:51.36 (1:03.92)          DQ (45.28)
 
Girls 9-10 200 Yard IM Time Trial
===============================================================================
              2:55.99  JO
              2:56.00  QUAL
              3:19.99  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 2:56.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Brennan, Catie F           9 NYCC-MR                   NT    3:00.18 SILV   
                  39.36     1:22.83 (43.47)     2:18.01 (55.18)     3:00.18 (42.17)
  2 Lee, Madison              10 NYCC-MR                   NT    3:02.19 SILV   
                  44.96     1:33.73 (48.77)     2:22.26 (48.53)     3:02.19 (39.93)
  3 Kreider, Catherine M      10 NYCC-MR                   NT    3:16.51 SILV   
                  46.24     1:40.47 (54.23)     2:35.09 (54.62)     3:16.51 (41.42)
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
                28.59  JO
                28.60  QUAL
                32.49  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 28.60
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bianco, Sara E            12 HS-MR                     NT      30.86 SILV   
  1 Trachuk, Ann-Maria        11 HS-MR                     NT      36.14 AGE    
  2 Gold, Kate R              12 HS-MR                     NT      31.42 SILV   
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                28.59  JO
                28.60  QUAL
                32.49  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 28.60
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Suarez-Rebling, Mariana   12 Agua Swim Team-MR      29.50      28.83 SILV   
  2 Rodriguez, Tina G         11 Twisters-MR            29.20      29.12 SILV   
  3 Delpriore, Dulcie A       12 GAEL-MR                29.07      29.20 SILV   
  3 Barclay, Skye M           12 Flying Dolphins-MR     29.08      29.20 SILV   
  5 Kase, Yuma                12 Middies-MR             29.60      29.56 SILV   
  6 Vassilieva, Valerie       12 UN-MR-MR               30.91      29.70 SILV   
  7 Low, Kelly                11 NYCC-MR                29.31      29.80 SILV   
  8 Wozny, Victoria           11 Twisters-MR            30.25      29.81 SILV   
  9 Elmassry, Jasmine         11 Agua Swim Team-MR      30.04      29.84 SILV   
 10 Beronja, Hana             12 Agua Swim Team-MR      30.37      29.88 SILV   
 11 Nagaishi, Ayano           11 Middies-MR             29.72      29.90 SILV   
 12 Maronilla, Giselle P      11 Middies-MR             30.17      30.03 SILV   
 13 Maronilla, Juliana P      12 Middies-MR             29.38      30.04 SILV   
 14 Lan, Serena               12 Agua Swim Team-MR      29.40      30.09 SILV   
 15 Kuo, Elizabeth F          12 Agua Swim Team-MR      30.26      30.12 SILV   
 16 Shopovick, Victoria L     12 FAST-MR                30.63      30.20 SILV   
 17 Paholak, Milah V          12 Agua Swim Team-MR      30.41      30.24 SILV   
 18 Eguchi, Lydia             12 Agua Swim Team-MR      29.60      30.26 SILV   
 18 Rangel, Vanessa           12 Badger-MR              29.80      30.26 SILV   
 20 Pena, Sarahe              11 Agua Swim Team-MR      29.86      30.46 SILV   
 21 Frascati, Nicole M        11 FAST-MR                30.72      30.55 SILV   
 22 Ullrich, Taylor R         12 GAEL-MR                30.45      30.63 SILV   
 23 Gold, Kate R              12 HS-MR                  30.74      30.79 SILV   
 24 DelMonaco, Alyssa T       12 FAST-MR                30.41      30.87 SILV   
 25 Chen, Olivia C            12 GAEL-MR                38.99      30.97 SILV   
 26 Chia, Eileen              11 FAST-MR                31.14      30.98 SILV   
 27 Bianco, Sara E            12 HS-MR                  30.44      31.03 SILV   
 28 Cole, Mikaela G           11 APEX-MR                32.82      31.24 SILV   
 29 Asanjarani, Ashley S      12 CIY-MR                 31.10      31.41 SILV   
 30 Bay, Alexandria M         12 Agua Swim Team-MR      32.07      31.61 SILV   
 30 Wang, Amanda              12 FAST-MR                31.05      31.61 SILV   
 32 Ulrich, Bridget E         11 Badger-MR              32.09      31.63 SILV   
 33 Morel, Amanda M           11 Agua Swim Team-MR      32.07      31.83 SILV   
 34 Tobori, Kanae             12 Middies-MR             33.06      31.86 SILV   
 34 Chisolm, Amber N          11 FAST-MR                30.85      31.86 SILV   
 36 Sherpa, Alison T          12 Twisters-MR            31.86      31.88 SILV   
 37 O'Meara, Sappha E         12 Flying Dolphins-MR     32.57      31.91 SILV   
 38 Byrnes, Molly C           12 Badger-MR              30.17      32.05 SILV   
 39 Miller, Tahlia N          11 Twisters-MR            31.90      32.08 SILV   
AGE - Division  
  1 Mamone, Julia A           11 Twisters-MR            34.62      32.63 AGE    
  2 Montes, Cassidy L         11 FAST-MR                31.98      32.70 AGE    
  3 Lee, Songhee              11 Twisters-MR            34.16      32.90 AGE    
  4 Lance, Annabelle N        11 FAST-MR                31.62      33.02 AGE    
  5 Riverso, Nadia            12 FAST-MR                32.91      33.03 AGE    
  6 Guo, Grace                11 Middies-MR             33.21      33.06 AGE    
  7 Salimi, Sarah W           11 Middies-MR             32.08      33.13 AGE    
  8 Herring, Sophia M         12 Manhattan Makos-MR     34.66      33.15 AGE    
  9 Formoso, Sabrina          12 FAST-MR                35.59      33.47 AGE    
 10 Rachlin, Amanda M         12 Middies-MR             33.32      33.78 AGE    
 11 Young, Nia C              12 RedTails-MR            33.24      34.02 AGE    
 12 Khan, Sabeen A            11 Middies-MR             35.19      34.11 AGE    
 13 Day, Noelle               12 FAST-MR                33.85      34.18 AGE    
 14 Santiago, Johanna M       11 APEX-MR                34.72      34.51 AGE    
 15 Santiago, Amanda L        12 APEX-MR                36.44      34.59 AGE    
 16 Gnad, Jessie A            11 HS-MR                  37.94      34.61 AGE    
 17 Hidalgo, Mia N            11 Twisters-MR            33.70      34.76 AGE    
 18 Wang, Chloe               11 FAST-MR                35.81      34.99 AGE    
 19 Trachuk, Ann-Maria        11 HS-MR                  40.75      35.06 AGE    
 19 Mckenna, Leah R           12 FAST-MR                34.71      35.06 AGE    
 21 Serena-Schilling, Mary C  11 CIY-MR                 34.96      35.32 AGE    
 22 Drexler, Victoria A       11 NYCC-MR                35.16      35.77 AGE    
 23 Ferrette, Kristin         12 BASC-MR                37.23      35.95 AGE    
 24 Fonseca, Natasha          11 FAST-MR                37.31      37.16 AGE    
 25 Simpson, Kimberly R       11 Badger-MR              38.90      37.30 AGE    
 26 Folger, Olivia W          11 Manhattan Makos-MR     39.31      37.79 AGE    
 27 Zhang, Yan                11 Kraken-MR              38.95      38.17 AGE    
 28 Montes, Gabriella S       11 RedTails-MR            39.67      39.21 AGE    
 29 Lausevic, Jana            11 RI Marlins-MR          41.43      39.36 AGE    
 30 Clemente, Elena J         11 RedTails-MR            40.92      39.42 AGE    
 31 Jimenez, Natalie A        11 APEX-MR                43.17      40.62 AGE    
 32 Camilla, Irum             11 NYCC-MR                42.04      41.13 AGE    
 33 Healy, Mary Ellen         11 GAEL-MR                40.82      41.73 AGE    
 34 Posner, Lucy R            11 RedTails-MR            45.09      47.92 AGE    
 35 Kirschenbaum, Anita       11 Kraken-MR              42.90      59.35 AGE    
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:01.79  JO
              1:01.80  QUAL
              1:11.39  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 1:01.80
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Lee, Anna                 12 Twisters-MR          1:01.84    1:00.03 JO     
                  29.21     1:00.03 (30.82)                                        
  2 Jia, Kaity                12 Twisters-MR          1:03.06    1:00.76 JO     
                  29.37     1:00.76 (31.39)                                        
  3 Barclay, Skye M           12 Flying Dolphins-MR   1:02.69    1:01.71 JO     
                  29.49     1:01.71 (32.22)                                        
SILV - Division  
  1 Klinovsky, Katarina       12 Agua Swim Team-MR    1:03.57    1:02.09 SILV   
                  29.79     1:02.09 (32.30)                                        
  2 Elmassry, Jasmine         11 Agua Swim Team-MR    1:05.64    1:02.78 SILV   
                  30.46     1:02.78 (32.32)                                        
  3 Rodriguez, Tina G         11 Twisters-MR          1:05.26    1:02.90 SILV   
                  30.46     1:02.90 (32.44)                                        
  4 WU, Samantha              12 Twisters-MR          1:03.16    1:03.20 SILV   
                  30.15     1:03.20 (33.05)                                        
  5 Eguchi, Lydia             12 Agua Swim Team-MR    1:04.25    1:03.37 SILV   
                  30.40     1:03.37 (32.97)                                        
  6 Kelly, Jordan A           12 Agua Swim Team-MR    1:05.18    1:04.42 SILV   
                  30.40     1:04.42 (34.02)                                        
  7 Beronja, Hana             12 Agua Swim Team-MR    1:05.53    1:04.49 SILV   
                  30.99     1:04.49 (33.50)                                        
  8 Robert, Jessica           12 Agua Swim Team-MR    1:02.63    1:04.80 SILV   
                  30.43     1:04.80 (34.37)                                        
  9 Paholak, Milah V          12 Agua Swim Team-MR    1:06.33    1:05.59 SILV   
                  31.37     1:05.59 (34.22)                                        
 10 Low, Kelly                11 NYCC-MR              1:05.85    1:05.93 SILV   
                  31.52     1:05.93 (34.41)                                        
 11 Vassilieva, Valerie       12 UN-MR-MR             1:08.03    1:05.99 SILV   
                  31.79     1:05.99 (34.20)                                        
 12 Maronilla, Giselle P      11 Middies-MR           1:06.13    1:06.22 SILV   
                  31.96     1:06.22 (34.26)                                        
 13 Wozny, Victoria           11 Twisters-MR          1:07.74    1:06.27 SILV   
                  31.60     1:06.27 (34.67)                                        
 14 Rangel, Vanessa           12 Badger-MR            1:05.88    1:06.36 SILV   
                  31.10     1:06.36 (35.26)                                        
 15 Maronilla, Juliana P      12 Middies-MR           1:05.04    1:06.40 SILV   
                  31.27     1:06.40 (35.13)                                        
 16 Jackson, Nicole M         12 HS-MR                1:07.58    1:06.59 SILV   
                  32.34     1:06.59 (34.25)                                        
 17 Wang, Amanda              12 FAST-MR              1:11.42    1:06.81 SILV   
                  32.86     1:06.81 (33.95)                                        
 18 Lan, Serena               12 Agua Swim Team-MR    1:08.04    1:07.09 SILV   
                  32.21     1:07.09 (34.88)                                        
 19 Frascati, Nicole M        11 FAST-MR              1:08.44    1:07.18 SILV   
                  32.30     1:07.18 (34.88)                                        
 19 Gold, Kate R              12 HS-MR                1:07.81    1:07.18 SILV   
                  32.68     1:07.18 (34.50)                                        
 21 Lipton, Jessica R         12 Flying Dolphins-MR   1:04.92    1:07.27 SILV   
                  31.79     1:07.27 (35.48)                                        
 22 Nagaishi, Ayano           11 Middies-MR           1:07.43    1:07.66 SILV   
                  31.68     1:07.66 (35.98)                                        
 23 Chia, Eileen              11 FAST-MR              1:09.60    1:07.67 SILV   
                  31.93     1:07.67 (35.74)                                        
 24 Shopovick, Victoria L     12 FAST-MR              1:09.22    1:07.71 SILV   
                  31.90     1:07.71 (35.81)                                        
 25 Ulrich, Bridget E         11 Badger-MR            1:09.17    1:07.98 SILV   
                  32.59     1:07.98 (35.39)                                        
 26 Bay, Alexandria M         12 Agua Swim Team-MR    1:10.23    1:08.20 SILV   
                  33.12     1:08.20 (35.08)                                        
 27 Sherpa, Alison T          12 Twisters-MR          1:10.04    1:08.50 SILV   
                  32.75     1:08.50 (35.75)                                        
 28 Pena, Sarahe              11 Agua Swim Team-MR    1:09.50    1:08.53 SILV   
                  32.64     1:08.53 (35.89)                                        
 29 Asanjarani, Ashley S      12 CIY-MR               1:08.18    1:08.74 SILV   
                  32.55     1:08.74 (36.19)                                        
 30 Byrnes, Molly C           12 Badger-MR            1:06.31    1:09.18 SILV   
                  32.60     1:09.18 (36.58)                                        
 31 Morel, Amanda M           11 Agua Swim Team-MR    1:10.08    1:09.50 SILV   
                  32.80     1:09.50 (36.70)                                        
 32 O'Meara, Sappha E         12 Flying Dolphins-MR   1:10.85    1:10.25 SILV   
                  33.19     1:10.25 (37.06)                                        
 33 Tobori, Kanae             12 Middies-MR           1:14.35    1:10.50 SILV   
                  33.96     1:10.50 (36.54)                                        
 34 Bianco, Sara E            12 HS-MR                1:08.56    1:10.67 SILV   
                  32.91     1:10.67 (37.76)                                        
 35 Miller, Tahlia N          11 Twisters-MR          1:12.75    1:10.83 SILV   
                  34.61     1:10.83 (36.22)                                        
 36 Cole, Mikaela G           11 APEX-MR              1:13.52    1:10.99 SILV   
                  34.03     1:10.99 (36.96)                                        
 37 Chisolm, Amber N          11 FAST-MR              1:10.57    1:11.22 SILV   
                  33.56     1:11.22 (37.66)                                        
 -- DelMonaco, Alyssa T       12 FAST-MR              1:08.06         DQ        
      False start
                  31.91          DQ (35.64)                                        
AGE - Division  
  1 Chan, Samantha            12 CIY-MR               1:11.85    1:11.44 AGE    
                  32.15     1:11.44 (39.29)                                        
  2 Zhong, Julia              11 BASC-MR              1:12.45    1:11.62 AGE    
                  35.17     1:11.62 (36.45)                                        
  3 Larkin, Catherine D       12 Middies-MR           1:14.93    1:11.79 AGE    
                  33.50     1:11.79 (38.29)                                        
  4 Formoso, Sabrina          12 FAST-MR              1:14.72    1:12.39 AGE    
                  34.41     1:12.39 (37.98)                                        
  5 Mooney, Deirdre D         11 HS-MR                1:13.68    1:12.98 AGE    
                  35.22     1:12.98 (37.76)                                        
  6 Riverso, Nadia            12 FAST-MR              1:16.22    1:13.30 AGE    
                  34.25     1:13.30 (39.05)                                        
  7 Day, Noelle               12 FAST-MR              1:15.51    1:13.79 AGE    
                  34.97     1:13.79 (38.82)                                        
  8 Khan, Sabeen A            11 Middies-MR           1:20.40    1:13.87 AGE    
                  34.98     1:13.87 (38.89)                                        
  9 Hafez, Liela A            11 HS-MR                1:16.94    1:14.12 AGE    
                  35.49     1:14.12 (38.63)                                        
 10 Mamone, Julia A           11 Twisters-MR          1:18.46    1:14.13 AGE    
                  35.08     1:14.13 (39.05)                                        
 11 Herring, Sophia M         12 Manhattan Makos-MR   1:20.50    1:14.31 AGE    
                  35.06     1:14.31 (39.25)                                        
 12 Wang, Chloe               11 FAST-MR              1:23.51    1:14.43 AGE    
                  35.90     1:14.43 (38.53)                                        
 13 Lance, Annabelle N        11 FAST-MR              1:20.71    1:14.63 AGE    
                  36.52     1:14.63 (38.11)                                        
 14 Santiago, Johanna M       11 APEX-MR              1:20.44    1:14.67 AGE    
                  36.07     1:14.67 (38.60)                                        
 15 Yim, Elizabeth            12 CIY-MR               1:16.85    1:14.74 AGE    
                  34.88     1:14.74 (39.86)                                        
 16 Wong, Samantha H          11 HS-MR                1:21.06    1:15.19 AGE    
                  35.29     1:15.19 (39.90)                                        
 17 Rachlin, Amanda M         12 Middies-MR           1:13.23    1:15.37 AGE    
                  35.67     1:15.37 (39.70)                                        
 18 Magsuci, Alexa            11 CIY-MR               1:14.95    1:15.77 AGE    
                  35.37     1:15.77 (40.40)                                        
 19 Gnad, Jessie A            11 HS-MR                1:21.59    1:15.93 AGE    
 20 Mckenna, Leah R           12 FAST-MR              1:17.20    1:16.17 AGE    
                  35.69     1:16.17 (40.48)                                        
 21 Guo, Grace                11 Middies-MR           1:16.29    1:16.31 AGE    
                  36.15     1:16.31 (40.16)                                        
 22 Serena-Schilling, Mary C  11 CIY-MR               1:17.40    1:16.36 AGE    
                  36.85     1:16.36 (39.51)                                        
 23 Santiago, Amanda L        12 APEX-MR              1:20.02    1:16.73 AGE    
                  35.66     1:16.73 (41.07)                                        
 24 Fawer, Hallie             11 Agua Swim Team-MR    1:23.71    1:16.74 AGE    
                  37.41     1:16.74 (39.33)                                        
 25 Trachuk, Ann-Maria        11 HS-MR                1:16.35    1:16.77 AGE    
                  37.05     1:16.77 (39.72)                                        
 26 Talus, Shreya R           11 Middies-MR           1:15.26    1:17.28 AGE    
                  36.69     1:17.28 (40.59)                                        
 27 Mak, Eunice               12 BASC-MR              1:22.20    1:18.10 AGE    
                  37.47     1:18.10 (40.63)                                        
 28 Macias, Jasmine           12 BASC-MR              1:17.83    1:19.69 AGE    
                  38.14     1:19.69 (41.55)                                        
 29 Drexler, Victoria A       11 NYCC-MR              1:17.39    1:20.44 AGE    
                  37.40     1:20.44 (43.04)                                        
 30 Young, Nia C              12 RedTails-MR          1:20.30    1:20.52 AGE    
                  36.02     1:20.52 (44.50)                                        
 31 Ferrette, Kristin         12 BASC-MR              1:24.95    1:22.27 AGE    
                  38.60     1:22.27 (43.67)                                        
 32 Rochio, Nina              12 Badger-MR            1:28.48    1:23.66 AGE    
                  39.47     1:23.66 (44.19)                                        
 33 Fonseca, Natasha          11 FAST-MR              1:14.94    1:25.06 AGE    
                  38.14     1:25.06 (46.92)                                        
 34 Camilla, Irum             11 NYCC-MR              1:38.77    1:31.54 AGE    
                  41.54     1:31.54 (50.00)                                        
 35 Borici, Alba              12 APEX-MR              2:11.92    2:00.47 AGE    
                  48.18   2:00.47 (1:12.29)                                        
Non-Award Division  
 -- Jimenez, Natalie A        11 APEX-MR              1:50.31         NS        
 -- Posner, Lucy R            11 RedTails-MR          1:50.09         NS        
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:13.99  JO
              2:14.00  QUAL
              2:31.89  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 2:14.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Jia, Kaity                12 Twisters-MR          2:19.64    2:13.85 JO     
                  30.12     1:04.24 (34.12)     1:39.41 (35.17)     2:13.85 (34.44)
  2 WU, Samantha              12 Twisters-MR          2:17.08    2:13.99 JO     
                  30.89     1:05.07 (34.18)     1:40.39 (35.32)     2:13.99 (33.60)
SILV - Division  
  1 Barclay, Skye M           12 Flying Dolphins-MR   2:16.75    2:14.66 SILV   
                  30.70     1:05.54 (34.84)     1:40.56 (35.02)     2:14.66 (34.10)
  2 Parry, Nicole F           11 Badger-MR            2:16.08    2:15.03 SILV   
                  30.84     1:05.23 (34.39)     1:40.73 (35.50)     2:15.03 (34.30)
  3 Eguchi, Lydia             12 Agua Swim Team-MR    2:18.07    2:15.21 SILV   
                  31.69     1:06.68 (34.99)     1:41.77 (35.09)     2:15.21 (33.44)
  4 Ambrosio, Wendy J         12 RedTails-MR          2:16.25    2:16.83 SILV   
                  30.54     1:04.84 (34.30)     1:40.72 (35.88)     2:16.83 (36.11)
  5 Kase, Yuma                12 Middies-MR           2:21.40    2:19.26 SILV   
                  31.74     1:07.78 (36.04)     1:44.05 (36.27)     2:19.26 (35.21)
  6 Klinovsky, Katarina       12 Agua Swim Team-MR    2:18.28    2:19.80 SILV   
                  31.46     1:08.09 (36.63)     1:45.18 (37.09)     2:19.80 (34.62)
  7 Lipton, Jessica R         12 Flying Dolphins-MR   2:20.26    2:21.42 SILV   
                  32.38     1:09.43 (37.05)     1:46.12 (36.69)     2:21.42 (35.30)
  8 Paholak, Milah V          12 Agua Swim Team-MR    2:21.38    2:22.42 SILV   
                  32.89     1:09.75 (36.86)     1:46.92 (37.17)     2:22.42 (35.50)
  9 Ullrich, Taylor R         12 GAEL-MR              2:31.58    2:25.90 SILV   
                  32.56     1:10.18 (37.62)     1:49.20 (39.02)     2:25.90 (36.70)
 10 Rangel, Vanessa           12 Badger-MR            2:23.30    2:25.95 SILV   
                  34.05     1:11.66 (37.61)     1:50.21 (38.55)     2:25.95 (35.74)
 11 Maronilla, Juliana P      12 Middies-MR           2:22.02    2:27.20 SILV   
                  32.73     1:10.11 (37.38)     1:48.22 (38.11)     2:27.20 (38.98)
 12 Maronilla, Giselle P      11 Middies-MR           2:36.28    2:27.62 SILV   
                  33.24     1:10.63 (37.39)     1:49.70 (39.07)     2:27.62 (37.92)
 13 Cole, Mikaela G           11 APEX-MR              2:41.96    2:29.35 SILV   
                  33.05     1:11.37 (38.32)     1:51.68 (40.31)     2:29.35 (37.67)
 14 Nagaishi, Ayano           11 Middies-MR           2:45.86    2:29.42 SILV   
                  32.36     1:09.65 (37.29)     1:50.19 (40.54)     2:29.42 (39.23)
 15 Ulrich, Bridget E         11 Badger-MR            2:32.70    2:30.27 SILV   
                  33.75     1:11.85 (38.10)     1:51.19 (39.34)     2:30.27 (39.08)
 16 Lan, Serena               12 Agua Swim Team-MR    2:37.28    2:30.88 SILV   
                  34.16     1:14.05 (39.89)     1:55.39 (41.34)     2:30.88 (35.49)
 17 DelMonaco, Alyssa T       12 FAST-MR              2:33.08    2:30.91 SILV   
                  33.21     1:11.06 (37.85)     1:52.20 (41.14)     2:30.91 (38.71)
AGE - Division  
  1 Wozny, Victoria           11 Twisters-MR          2:32.72    2:31.96 AGE    
                  33.47     1:11.96 (38.49)     1:53.38 (41.42)     2:31.96 (38.58)
  2 Chia, Eileen              11 FAST-MR              3:42.92    2:33.28 AGE    
                  32.91     1:12.61 (39.70)     1:54.17 (41.56)     2:33.28 (39.11)
  3 Pena, Sarahe              11 Agua Swim Team-MR    2:29.52    2:34.00 AGE    
                  33.56     1:13.75 (40.19)     1:54.44 (40.69)     2:34.00 (39.56)
  4 Montes, Cassidy L         11 FAST-MR              2:50.12    2:35.14 AGE    
                  34.18     1:14.43 (40.25)     1:55.17 (40.74)     2:35.14 (39.97)
  5 Morel, Amanda M           11 Agua Swim Team-MR    2:37.38    2:37.70 AGE    
                  35.02     1:15.14 (40.12)     1:57.81 (42.67)     2:37.70 (39.89)
  6 Tobori, Kanae             12 Middies-MR           2:49.08    2:39.19 AGE    
                  35.91     1:17.15 (41.24)     1:59.13 (41.98)     2:39.19 (40.06)
  7 Salimi, Sarah W           11 Middies-MR           2:41.08    2:43.24 AGE    
                  34.28     1:15.27 (40.99)     1:58.76 (43.49)     2:43.24 (44.48)
  8 Mamone, Julia A           11 Twisters-MR          2:52.89    2:46.04 AGE    
                  35.14     1:16.70 (41.56)     2:01.98 (45.28)     2:46.04 (44.06)
  9 Santiago, Johanna M       11 APEX-MR              3:15.24    2:46.62 AGE    
                  38.40     1:22.67 (44.27)     2:05.65 (42.98)     2:46.62 (40.97)
 10 Santiago, Amanda L        12 APEX-MR              3:04.84    2:48.18 AGE    
                  38.79     1:22.65 (43.86)     2:06.86 (44.21)     2:48.18 (41.32)
 11 Mckenna, Leah R           12 FAST-MR              2:46.81    2:48.97 AGE    
                  37.98     1:20.64 (42.66)     2:05.23 (44.59)     2:48.97 (43.74)
 12 Talus, Shreya R           11 Middies-MR           2:48.09    2:52.91 AGE    
                  37.11     1:21.78 (44.67)     2:07.83 (46.05)     2:52.91 (45.08)
 13 Khan, Sabeen A            11 Middies-MR           2:52.58    2:55.46 AGE    
                  37.23     1:21.75 (44.52)     2:08.74 (46.99)     2:55.46 (46.72)
 14 Guo, Grace                11 Middies-MR           2:51.62    2:57.60 AGE    
                  38.96     1:23.15 (44.19)     2:10.94 (47.79)     2:57.60 (46.66)
 15 Clemente, Elena J         11 RedTails-MR          3:20.09    3:31.01 AGE    
                  44.06     1:40.09 (56.03)     2:38.30 (58.21)     3:31.01 (52.71)
Non-Award Division  
 -- Vega, Briana J            12 Twisters-MR          2:14.62         NS        
 -- Lee, Songhee              11 Twisters-MR          2:38.76         NS        
 
Girls 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              6:03.99  JO
              6:04.00  QUAL
              6:35.79  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 6:04.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Lee, Anna                 12 Twisters-MR          6:22.81    5:53.19 JO     
                  30.74     1:05.26 (34.52)     1:41.18 (35.92)     2:17.20 (36.02)
        2:53.11 (35.91)     3:28.91 (35.80)     4:04.84 (35.93)     4:41.54 (36.70)
        5:17.72 (36.18)     5:53.19 (35.47)                                        
  2 Vega, Briana J            12 Twisters-MR          6:14.23    5:55.49 JO     
                  31.02     1:06.17 (35.15)     1:42.40 (36.23)     2:18.87 (36.47)
        2:54.85 (35.98)     3:32.27 (37.42)     4:09.74 (37.47)     4:46.62 (36.88)
        5:22.27 (35.65)     5:55.49 (33.22)                                        
  3 Jia, Kaity                12 Twisters-MR          6:23.93    5:57.39 JO     
                  32.20     1:08.16 (35.96)     1:45.19 (37.03)     2:21.61 (36.42)
        2:58.31 (36.70)     3:34.96 (36.65)     4:10.95 (35.99)     4:47.41 (36.46)
        5:23.44 (36.03)     5:57.39 (33.95)                                        
SILV - Division  
  1 WU, Samantha              12 Twisters-MR          6:05.28    6:06.80 SILV   
                  32.52     1:08.16 (35.64)     1:45.52 (37.36)     2:23.15 (37.63)
        3:00.85 (37.70)     3:39.21 (38.36)     4:16.94 (37.73)     4:54.49 (37.55)
        5:32.05 (37.56)     6:06.80 (34.75)                                        
  2 Rodriguez, Tina G         11 Twisters-MR          6:05.51    6:08.23 SILV   
                  32.63     1:09.77 (37.14)     1:47.64 (37.87)     2:25.55 (37.91)
        3:03.87 (38.32)     3:41.63 (37.76)     4:20.21 (38.58)     4:58.36 (38.15)
        5:35.25 (36.89)     6:08.23 (32.98)                                        
  3 Paholak, Milah V          12 Agua Swim Team-MR    6:20.76    6:11.21 SILV   
                  33.21     1:10.27 (37.06)     1:48.21 (37.94)     2:26.75 (38.54)
        3:04.74 (37.99)     3:42.60 (37.86)     4:20.78 (38.18)     4:58.99 (38.21)
        5:35.92 (36.93)     6:11.21 (35.29)                                        
  4 Klinovsky, Katarina       12 Agua Swim Team-MR    6:10.58    6:12.88 SILV   
                  32.99     1:10.19 (37.20)     1:48.32 (38.13)     2:27.63 (39.31)
        3:05.33 (37.70)     3:43.59 (38.26)     4:22.29 (38.70)     5:01.07 (38.78)
        5:38.58 (37.51)     6:12.88 (34.30)                                        
  5 Ambrosio, Wendy J         12 RedTails-MR          6:43.59    6:25.47 SILV   
                  32.97     1:09.87 (36.90)     1:48.50 (38.63)     2:27.66 (39.16)
        3:07.01 (39.35)     3:46.63 (39.62)     4:27.00 (40.37)     5:07.07 (40.07)
        5:47.04 (39.97)     6:25.47 (38.43)                                        
AGE - Division  
  1 Kelly, Jordan A           12 Agua Swim Team-MR    6:33.40    6:35.94 AGE    
                  33.26     1:10.73 (37.47)     1:49.67 (38.94)     2:29.92 (40.25)
        3:10.50 (40.58)     3:51.93 (41.43)     4:33.39 (41.46)     5:14.91 (41.52)
        5:55.91 (41.00)     6:35.94 (40.03)                                        
  2 Bay, Alexandria M         12 Agua Swim Team-MR    7:01.85    6:36.48 AGE    
                  34.53     1:13.56 (39.03)     1:53.27 (39.71)     2:33.59 (40.32)
        3:14.16 (40.57)     3:56.17 (42.01)     4:38.25 (42.08)     5:19.88 (41.63)
        5:59.29 (39.41)     6:36.48 (37.19)                                        
  3 Gold, Kate R              12 HS-MR                6:51.68    6:36.64 AGE    
                  34.69     1:14.06 (39.37)     1:55.81 (41.75)     2:38.04 (42.23)
        3:19.13 (41.09)     4:00.94 (41.81)     4:42.44 (41.50)     5:24.98 (42.54)
        6:02.66 (37.68)     6:36.64 (33.98)                                        
  4 Maronilla, Juliana P      12 Middies-MR           6:26.08    6:40.42 AGE    
                  33.94     1:12.33 (38.39)     1:53.04 (40.71)     2:34.54 (41.50)
        3:15.76 (41.22)     3:56.96 (41.20)     4:37.60 (40.64)     5:19.64 (42.04)
        6:01.01 (41.37)     6:40.42 (39.41)                                        
  5 Miller, Tahlia N          11 Twisters-MR          6:39.72    6:43.52 AGE    
                  38.43     1:23.24 (44.81)     2:08.26 (45.02)     2:54.02 (45.76)
        3:40.62 (46.60)     4:26.82 (46.20)     5:13.09 (46.27)     5:59.45 (46.36)
        6:43.26 (43.81)      6:43.52 (0.26)                                        
  6 Cole, Mikaela G           11 APEX-MR              6:56.75    6:58.04 AGE    
                  35.31     1:17.29 (41.98)     1:58.74 (41.45)     2:41.64 (42.90)
        3:24.22 (42.58)     4:07.31 (43.09)     4:51.24 (43.93)     5:34.88 (43.64)
        6:17.24 (42.36)     6:58.04 (40.80)                                        
  7 Tobori, Kanae             12 Middies-MR           7:26.48    6:58.71 AGE    
                  35.51     1:15.72 (40.21)     1:58.35 (42.63)     2:40.84 (42.49)
        3:23.61 (42.77)     4:06.48 (42.87)     4:50.21 (43.73)     5:33.66 (43.45)
        6:16.89 (43.23)     6:58.71 (41.82)                                        
  8 Mooney, Deirdre D         11 HS-MR                7:04.83    7:08.59 AGE    
                  35.68     1:16.73 (41.05)     1:59.57 (42.84)     2:43.82 (44.25)
        3:29.40 (45.58)     4:14.00 (44.60)     4:59.15 (45.15)     5:44.16 (45.01)
        6:28.54 (44.38)     7:08.59 (40.05)                                        
  9 Santiago, Amanda L        12 APEX-MR              7:34.09    7:27.28 AGE    
                  39.02     1:23.35 (44.33)     2:08.81 (45.46)     2:54.47 (45.66)
        3:40.38 (45.91)     4:26.09 (45.71)     5:12.66 (46.57)     5:59.35 (46.69)
        6:45.35 (46.00)     7:27.28 (41.93)                                        
 10 Khan, Sabeen A            11 Middies-MR           8:16.29    7:38.66 AGE    
                  36.60     1:21.61 (45.01)     2:08.42 (46.81)     2:54.06 (45.64)
        3:41.37 (47.31)     4:29.10 (47.73)     5:18.38 (49.28)     6:06.81 (48.43)
        6:55.16 (48.35)     7:38.66 (43.50)                                        
 11 Trachuk, Ann-Maria        11 HS-MR                7:44.81    7:43.39 AGE    
                  38.29     1:24.29 (46.00)   3:00.71 (1:36.42)                    
            3:48.99 ( )     4:37.50 (48.51)     5:26.42 (48.92)     6:14.32 (47.90)
        7:01.79 (47.47)     7:43.39 (41.60)                                        
 12 Young, Nia C              12 RedTails-MR          7:45.09    8:45.04 AGE    
                  41.28     1:34.04 (52.76)     2:33.21 (59.17)   3:34.24 (1:01.03)
                                                    6:44.06 ( )   7:46.33 (1:02.27)
        8:45.04 (58.71)         8:45.04 ( )                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                33.29  JO
                33.30  QUAL
                39.09  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 33.30
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Hafez, Liela A            11 HS-MR                  35.36      32.40 JO     
  2 Lee, Anna                 12 Twisters-MR            34.22      32.70 JO     
  2 Klinovsky, Katarina       12 Agua Swim Team-MR      33.44      32.70 JO     
SILV - Division  
  1 Rodriguez, Tina G         11 Twisters-MR            33.39      33.53 SILV   
  2 Halper, Sophie R          12 Agua Swim Team-MR      33.56      33.76 SILV   
  3 Suarez-Rebling, Mariana   12 Agua Swim Team-MR      34.13      33.81 SILV   
  4 Robert, Jessica           12 Agua Swim Team-MR      34.63      33.82 SILV   
  5 Nagaishi, Ayano           11 Middies-MR             34.02      34.03 SILV   
  6 Ambrosio, Wendy J         12 RedTails-MR            35.32      34.04 SILV   
  7 Eguchi, Lydia             12 Agua Swim Team-MR      33.80      34.10 SILV   
  8 Paholak, Milah V          12 Agua Swim Team-MR      34.38      34.47 SILV   
  9 Eid, Natalie A            11 Badger-MR              34.73      34.85 SILV   
 10 Rangel, Vanessa           12 Badger-MR              34.18      34.97 SILV   
 11 Wozny, Victoria           11 Twisters-MR            34.35      34.99 SILV   
 12 Shopovick, Victoria L     12 FAST-MR                34.94      35.05 SILV   
 12 Low, Kelly                11 NYCC-MR                34.15      35.05 SILV   
 14 Sherpa, Alison T          12 Twisters-MR            35.46      35.21 SILV   
 15 Lan, Serena               12 Agua Swim Team-MR      34.80      35.42 SILV   
 16 Maronilla, Giselle P      11 Middies-MR             34.49      35.47 SILV   
 17 Ulrich, Bridget E         11 Badger-MR              37.33      35.68 SILV   
 18 Vassilieva, Valerie       12 UN-MR-MR               37.79      36.04 SILV   
 19 Jackson, Nicole M         12 HS-MR                  36.34      36.35 SILV   
 20 Kelly, Jordan A           12 Agua Swim Team-MR      36.20      36.44 SILV   
 21 Gold, Kate R              12 HS-MR                  37.29      36.70 SILV   
 22 DelMonaco, Alyssa T       12 FAST-MR                37.85      36.73 SILV   
 23 Asanjarani, Ashley S      12 CIY-MR                 35.39      36.86 SILV   
 24 Zhong, Julia              11 BASC-MR                37.09      36.95 SILV   
 25 Beronja, Hana             12 Agua Swim Team-MR      35.05      37.12 SILV   
 26 Wang, Amanda              12 FAST-MR                36.93      37.21 SILV   
 27 Bianco, Sara E            12 HS-MR                  35.78      37.25 SILV   
 28 Lipton, Jessica R         12 Flying Dolphins-MR     35.77      37.27 SILV   
 29 Mamone, Julia A           11 Twisters-MR            39.47      37.36 SILV   
 30 Pena, Sarahe              11 Agua Swim Team-MR      36.79      37.42 SILV   
 31 O'Meara, Sappha E         12 Flying Dolphins-MR     37.78      38.19 SILV   
 31 Frascati, Nicole M        11 FAST-MR                36.39      38.19 SILV   
 31 Chan, Samantha            12 CIY-MR                 36.09      38.19 SILV   
 34 Chisolm, Amber N          11 FAST-MR                36.95      38.23 SILV   
 35 Guo, Grace                11 Middies-MR             36.02      38.40 SILV   
 36 Gnad, Jessie A            11 HS-MR                  39.94      38.47 SILV   
 37 Elmassry, Jasmine         11 Agua Swim Team-MR      38.23      38.78 SILV   
 38 Chia, Eileen              11 FAST-MR                37.41      38.83 SILV   
 39 Macias, Jasmine           12 BASC-MR                39.21      38.90 SILV   
AGE - Division  
  1 Wong, Samantha H          11 HS-MR                  39.08      39.15 AGE    
  2 Tobori, Kanae             12 Middies-MR             39.49      39.32 AGE    
  3 Santiago, Amanda L        12 APEX-MR                39.80      39.39 AGE    
  4 Rachlin, Amanda M         12 Middies-MR             37.22      39.51 AGE    
  5 Day, Noelle               12 FAST-MR                39.20      39.72 AGE    
  6 Cole, Mikaela G           11 APEX-MR                41.93      40.02 AGE    
  7 Herring, Sophia M         12 Manhattan Makos-MR     40.48      40.13 AGE    
  8 Drexler, Victoria A       11 NYCC-MR                39.10      40.17 AGE    
  9 Bay, Alexandria M         12 Agua Swim Team-MR      41.15      40.52 AGE    
 10 Young, Nia C              12 RedTails-MR            38.82      40.56 AGE    
 11 Trachuk, Ann-Maria        11 HS-MR                  41.23      40.71 AGE    
 12 Larkin, Catherine D       12 Middies-MR             38.76      41.03 AGE    
 13 Talus, Shreya R           11 Middies-MR             40.42      41.11 AGE    
 14 Morel, Amanda M           11 Agua Swim Team-MR      38.99      41.24 AGE    
 15 Mckenna, Leah R           12 FAST-MR                40.86      41.58 AGE    
 16 Magsuci, Alexa            11 CIY-MR                 40.89      41.65 AGE    
 17 Formoso, Sabrina          12 FAST-MR                41.50      41.89 AGE    
 18 Lance, Annabelle N        11 FAST-MR                41.02      42.09 AGE    
 19 Ferrette, Kristin         12 BASC-MR                42.37      42.18 AGE    
 20 Riverso, Nadia            12 FAST-MR                39.69      42.21 AGE    
 21 Santiago, Johanna M       11 APEX-MR                41.86      42.28 AGE    
 22 Serena-Schilling, Mary C  11 CIY-MR                 42.08      42.49 AGE    
 23 Fawer, Hallie             11 Agua Swim Team-MR      46.39      42.82 AGE    
 24 Wang, Chloe               11 FAST-MR                41.81      42.97 AGE    
 25 Fonseca, Natasha          11 FAST-MR                43.31      43.35 AGE    
 26 Mak, Eunice               12 BASC-MR                40.00      43.59 AGE    
 27 Khan, Sabeen A            11 Middies-MR             43.06      43.87 AGE    
 28 Rochio, Nina              12 Badger-MR              50.40      45.48 AGE    
 29 Camilla, Irum             11 NYCC-MR                46.92      48.17 AGE    
 30 Borici, Alba              12 APEX-MR              1:04.47      52.62 AGE    
Non-Award Division  
 -- Jimenez, Natalie A        11 APEX-MR                50.88         NS        
 -- Posner, Lucy R            11 RedTails-MR            55.09         NS        
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:11.09  JO
              1:11.10  QUAL
              1:24.99  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 1:11.10
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Eguchi, Lydia             12 Agua Swim Team-MR    1:11.63    1:10.47 JO     
                  34.88     1:10.47 (35.59)                                        
  2 Lund, Anina Z             12 Badger-MR            1:11.61    1:10.83 JO     
                  35.13     1:10.83 (35.70)                                        
  3 Rodriguez, Tina G         11 Twisters-MR          1:11.57    1:10.99 JO     
                  34.74     1:10.99 (36.25)                                        
  4 Jia, Kaity                12 Twisters-MR          1:14.49    1:11.08 JO     
                  35.24     1:11.08 (35.84)                                        
SILV - Division  
  1 Vega, Briana J            12 Twisters-MR          1:12.01    1:11.64 SILV   
                  34.85     1:11.64 (36.79)                                        
  2 Ambrosio, Wendy J         12 RedTails-MR          1:20.29    1:13.00 SILV   
                  35.67     1:13.00 (37.33)                                        
  3 Suarez-Rebling, Mariana   12 Agua Swim Team-MR    1:13.52    1:13.06 SILV   
                  35.66     1:13.06 (37.40)                                        
  4 Nagaishi, Ayano           11 Middies-MR           1:13.10    1:13.88 SILV   
                  35.08     1:13.88 (38.80)                                        
  5 Klinovsky, Katarina       12 Agua Swim Team-MR    1:14.70    1:14.27 SILV   
                  36.01     1:14.27 (38.26)                                        
  6 Maronilla, Giselle P      11 Middies-MR           1:13.48    1:14.75 SILV   
                  36.57     1:14.75 (38.18)                                        
  7 Kuo, Elizabeth F          12 Agua Swim Team-MR    1:12.34    1:14.83 SILV   
                  36.43     1:14.83 (38.40)                                        
  8 Rangel, Vanessa           12 Badger-MR            1:15.24    1:15.11 SILV   
                  37.16     1:15.11 (37.95)                                        
  9 Wozny, Victoria           11 Twisters-MR          1:14.81    1:15.41 SILV   
                  36.55     1:15.41 (38.86)                                        
 10 Paholak, Milah V          12 Agua Swim Team-MR    1:12.71    1:15.42 SILV   
                  37.19     1:15.42 (38.23)                                        
 11 Asanjarani, Ashley S      12 CIY-MR               1:19.55    1:17.92 SILV   
                  37.92     1:17.92 (40.00)                                        
 12 Delpriore, Dulcie A       12 GAEL-MR              1:15.13    1:18.68 SILV   
                  37.31     1:18.68 (41.37)                                        
 13 Lan, Serena               12 Agua Swim Team-MR    1:16.28    1:18.87 SILV   
                  37.50     1:18.87 (41.37)                                        
 14 Sherpa, Alison T          12 Twisters-MR          1:16.81    1:19.29 SILV   
                  38.03     1:19.29 (41.26)                                        
 15 Shopovick, Victoria L     12 FAST-MR              1:17.76    1:19.95 SILV   
                  38.42     1:19.95 (41.53)                                        
 16 O'Meara, Sappha E         12 Flying Dolphins-MR   1:20.78    1:20.18 SILV   
                  39.89     1:20.18 (40.29)                                        
 17 Gold, Kate R              12 HS-MR                1:19.12    1:20.58 SILV   
                  39.40     1:20.58 (41.18)                                        
 18 DelMonaco, Alyssa T       12 FAST-MR              1:26.96    1:20.82 SILV   
 19 Elmassry, Jasmine         11 Agua Swim Team-MR    1:20.80    1:21.09 SILV   
                  39.83     1:21.09 (41.26)                                        
 20 Salimi, Sarah W           11 Middies-MR           1:19.04    1:21.44 SILV   
                  38.99     1:21.44 (42.45)                                        
 21 Bay, Alexandria M         12 Agua Swim Team-MR    1:25.55    1:22.52 SILV   
                  40.73     1:22.52 (41.79)                                        
 22 Guo, Grace                11 Middies-MR           1:18.99    1:22.55 SILV   
                  40.71     1:22.55 (41.84)                                        
 23 Frascati, Nicole M        11 FAST-MR              1:21.73    1:23.26 SILV   
                  41.87     1:23.26 (41.39)                                        
 24 Mamone, Julia A           11 Twisters-MR          1:24.36    1:23.39 SILV   
 25 Tobori, Kanae             12 Middies-MR           1:24.19    1:24.01 SILV   
                  41.62     1:24.01 (42.39)                                        
 26 Rachlin, Amanda M         12 Middies-MR           1:21.58    1:24.52 SILV   
                  41.55     1:24.52 (42.97)                                        
 -- Pena, Sarahe              11 Agua Swim Team-MR    1:21.82         DQ        
                  39.78          DQ (41.21)                                        
AGE - Division  
  1 Miller, Tahlia N          11 Twisters-MR          1:23.51    1:25.00 AGE    
                  41.56     1:25.00 (43.44)                                        
  2 Santiago, Amanda L        12 APEX-MR              1:48.45    1:25.60 AGE    
                  41.33     1:25.60 (44.27)                                        
  3 Day, Noelle               12 FAST-MR              1:30.50    1:25.92 AGE    
                  42.18     1:25.92 (43.74)                                        
  4 Cole, Mikaela G           11 APEX-MR              1:29.76    1:26.34 AGE    
                  42.67     1:26.34 (43.67)                                        
  5 Hidalgo, Mia N            11 Twisters-MR          1:28.90    1:26.48 AGE    
                  43.31     1:26.48 (43.17)                                        
  6 Drexler, Victoria A       11 NYCC-MR              1:23.15    1:27.03 AGE    
                  42.39     1:27.03 (44.64)                                        
  7 Morel, Amanda M           11 Agua Swim Team-MR    1:24.50    1:27.09 AGE    
                  42.54     1:27.09 (44.55)                                        
  8 Santiago, Johanna M       11 APEX-MR              1:28.12    1:27.13 AGE    
                  43.22     1:27.13 (43.91)                                        
  9 Magsuci, Alexa            11 CIY-MR               1:32.58    1:27.56 AGE    
                  41.34     1:27.56 (46.22)                                        
 10 Montes, Cassidy L         11 FAST-MR              1:24.40    1:27.99 AGE    
                  42.88     1:27.99 (45.11)                                        
 11 Gnad, Jessie A            11 HS-MR                1:29.88    1:28.11 AGE    
                  42.85     1:28.11 (45.26)                                        
 12 Yim, Elizabeth            12 CIY-MR               1:29.13    1:28.34 AGE    
                1:27.80      1:28.34 (0.54)                                        
 13 Riverso, Nadia            12 FAST-MR              1:43.52    1:28.50 AGE    
                  42.44     1:28.50 (46.06)                                        
 14 Ferrette, Kristin         12 BASC-MR              1:31.99    1:30.35 AGE    
 15 Mckenna, Leah R           12 FAST-MR              1:32.11    1:30.51 AGE    
                  44.86     1:30.51 (45.65)                                        
 16 Serena-Schilling, Mary C  11 CIY-MR               1:27.99    1:30.57 AGE    
                  44.72     1:30.57 (45.85)                                        
 17 Wang, Chloe               11 FAST-MR              1:34.10    1:30.68 AGE    
                  44.66     1:30.68 (46.02)                                        
 18 Simpson, Kimberly R       11 Badger-MR            1:34.04    1:32.72 AGE    
                  45.78     1:32.72 (46.94)                                        
 19 Lance, Annabelle N        11 FAST-MR              1:35.37    1:38.49 AGE    
                  47.26     1:38.49 (51.23)                                        
 -- Camilla, Irum             11 NYCC-MR              1:45.46         DQ        
      Non-continuous turning action
                  48.80        DQ (1:00.41)                                        
 -- Healy, Mary Ellen         11 GAEL-MR              1:36.32         DQ        
      Non-continuous turning action
 -- Herring, Sophia M         12 Manhattan Makos-MR   1:31.72         DQ        
 -- Montes, Gabriella S       11 RedTails-MR          1:38.25         DQ        
      Non-continuous turning action
                  50.57          DQ (51.48)                                        
Non-Award Division  
 -- Posner, Lucy R            11 RedTails-MR          2:00.09         DQ        
      No touch at turn
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                37.19  JO
                37.20  QUAL
                44.29  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 37.20
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Elmassry, Jasmine         11 Agua Swim Team-MR      37.43      37.36 SILV   
  2 Suarez-Rebling, Mariana   12 Agua Swim Team-MR      38.60      37.66 SILV   
  3 Paholak, Milah V          12 Agua Swim Team-MR      38.22      37.96 SILV   
  4 Kase, Yuma                12 Middies-MR             38.69      38.20 SILV   
  5 Low, Kelly                11 NYCC-MR                38.54      38.48 SILV   
  6 Byrnes, Molly C           12 Badger-MR              38.47      38.64 SILV   
  7 Beronja, Hana             12 Agua Swim Team-MR      38.81      38.66 SILV   
  8 Halper, Sophie R          12 Agua Swim Team-MR      39.07      39.21 SILV   
  9 Nagaishi, Ayano           11 Middies-MR             38.77      39.50 SILV   
 10 Vassilieva, Valerie       12 UN-MR-MR               43.77      39.63 SILV   
 11 Montes, Cassidy L         11 FAST-MR                40.07      39.65 SILV   
 12 Kuo, Elizabeth F          12 Agua Swim Team-MR      39.48      39.90 SILV   
 13 Morel, Amanda M           11 Agua Swim Team-MR      41.52      40.14 SILV   
 14 Delpriore, Dulcie A       12 GAEL-MR                39.52      40.52 SILV   
 15 Ulrich, Bridget E         11 Badger-MR              41.80      40.53 SILV   
 16 Riverso, Nadia            12 FAST-MR                42.33      40.58 SILV   
 17 Herring, Sophia M         12 Manhattan Makos-MR     44.39      40.75 SILV   
 18 Bianco, Sara E            12 HS-MR                  39.84      40.94 SILV   
 19 Maronilla, Juliana P      12 Middies-MR             39.76      41.06 SILV   
 20 Lan, Serena               12 Agua Swim Team-MR      41.65      41.11 SILV   
 21 Pena, Sarahe              11 Agua Swim Team-MR      40.73      41.32 SILV   
 22 Lund, Anina Z             12 Badger-MR              38.90      41.62 SILV   
 23 DelMonaco, Alyssa T       12 FAST-MR                41.13      41.82 SILV   
 24 Klinovsky, Katarina       12 Agua Swim Team-MR      41.21      41.86 SILV   
 25 Formoso, Sabrina          12 FAST-MR                41.81      41.91 SILV   
 26 Emanuel, Taylor C         12 Badger-MR              38.00      42.06 SILV   
 27 Rachlin, Amanda M         12 Middies-MR             42.71      42.23 SILV   
 28 Chia, Eileen              11 FAST-MR                42.03      42.25 SILV   
 29 Yim, Elizabeth            12 CIY-MR                 43.19      42.29 SILV   
 30 Asanjarani, Ashley S      12 CIY-MR                 43.61      42.38 SILV   
 31 Day, Noelle               12 FAST-MR                44.31      43.71 SILV   
AGE - Division  
  1 Guo, Grace                11 Middies-MR             43.12      44.34 AGE    
  2 Lance, Annabelle N        11 FAST-MR                44.98      44.35 AGE    
  3 Lee, Songhee              11 Twisters-MR            44.13      44.40 AGE    
  4 Ferrette, Kristin         12 BASC-MR                46.56      44.48 AGE    
  5 Hidalgo, Mia N            11 Twisters-MR            45.64      44.58 AGE    
  6 Serena-Schilling, Mary C  11 CIY-MR                 43.77      44.71 AGE    
  6 Tobori, Kanae             12 Middies-MR             44.71      44.71 AGE    
  8 Young, Nia C              12 RedTails-MR            45.34      44.73 AGE    
  9 Mckenna, Leah R           12 FAST-MR                45.14      44.96 AGE    
 10 Santiago, Amanda L        12 APEX-MR                47.22      45.13 AGE    
 11 Chisolm, Amber N          11 FAST-MR                44.07      45.17 AGE    
 12 Lausevic, Jana            11 RI Marlins-MR          46.90      45.21 AGE    
 13 Wang, Chloe               11 FAST-MR                46.71      45.79 AGE    
 14 Chen, Olivia C            12 GAEL-MR                49.43      47.01 AGE    
 15 Khan, Sabeen A            11 Middies-MR             47.11      47.46 AGE    
 16 Zhang, Yan                11 Kraken-MR              47.65      48.03 AGE    
 17 Fonseca, Natasha          11 FAST-MR                51.28      48.20 AGE    
 18 Simpson, Kimberly R       11 Badger-MR              47.93      48.33 AGE    
 19 Folger, Olivia W          11 Manhattan Makos-MR     49.31      48.74 AGE    
 20 Trachuk, Ann-Maria        11 HS-MR                  51.69      48.83 AGE    
 21 Mamone, Julia A           11 Twisters-MR            50.84      49.18 AGE    
 22 Drexler, Victoria A       11 NYCC-MR                49.47      50.45 AGE    
 23 Healy, Mary Ellen         11 GAEL-MR                50.84      50.71 AGE    
 24 Clemente, Elena J         11 RedTails-MR            49.23      51.19 AGE    
 25 Camilla, Irum             11 NYCC-MR                54.48      51.45 AGE    
 26 Kirschenbaum, Anita       11 Kraken-MR              59.50      58.17 AGE    
Non-Award Division  
 -- Jimenez, Natalie A        11 APEX-MR              1:11.48         DQ        
      Declared false start
 -- Santiago, Johanna M       11 APEX-MR                48.14         DQ        
      Declared false start
 -- Macias, Jasmine           12 BASC-MR                45.80         NS        
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
                37.19  JO
                37.20  QUAL
                44.29  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 37.20
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Low, Kelly                11 NYCC-MR                   NT      37.98 SILV   
  1 Drexler, Victoria A       11 NYCC-MR                   NT      48.90 AGE    
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:20.49  JO
              1:20.50  QUAL
              1:34.59  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 1:20.50
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Elmassry, Jasmine         11 Agua Swim Team-MR    1:21.53    1:21.21 SILV   
                  39.23     1:21.21 (41.98)                                        
  2 Ambrosio, Wendy J         12 RedTails-MR          1:21.00    1:21.48 SILV   
                  37.73     1:21.48 (43.75)                                        
  3 Low, Kelly                11 NYCC-MR              1:22.90    1:23.31 SILV   
                  40.01     1:23.31 (43.30)                                        
  4 Byrnes, Molly C           12 Badger-MR            1:22.47    1:24.60 SILV   
                  40.47     1:24.60 (44.13)                                        
  5 Beronja, Hana             12 Agua Swim Team-MR    1:23.82    1:24.62 SILV   
                  39.76     1:24.62 (44.86)                                        
  6 Nagaishi, Ayano           11 Middies-MR           1:24.26    1:24.87 SILV   
                  40.03     1:24.87 (44.84)                                        
  7 Halper, Sophie R          12 Agua Swim Team-MR    1:25.09    1:25.19 SILV   
                  40.54     1:25.19 (44.65)                                        
  8 Rodriguez, Tina G         11 Twisters-MR          1:27.06    1:25.37 SILV   
                  39.88     1:25.37 (45.49)                                        
  9 Maronilla, Juliana P      12 Middies-MR           1:22.32    1:26.52 SILV   
                  41.05     1:26.52 (45.47)                                        
 10 Wang, Amanda              12 FAST-MR              1:28.14    1:27.29 SILV   
                  42.86     1:27.29 (44.43)                                        
 11 Morel, Amanda M           11 Agua Swim Team-MR    1:29.53    1:27.64 SILV   
                  41.01     1:27.64 (46.63)                                        
 12 Maronilla, Giselle P      11 Middies-MR           1:26.05    1:27.96 SILV   
                  41.29     1:27.96 (46.67)                                        
 13 Robert, Jessica           12 Agua Swim Team-MR    1:30.38    1:28.60 SILV   
                  42.37     1:28.60 (46.23)                                        
 14 Larkin, Catherine D       12 Middies-MR           1:28.64    1:28.82 SILV   
                  41.83     1:28.82 (46.99)                                        
 15 Ulrich, Bridget E         11 Badger-MR            1:30.75    1:29.01 SILV   
 16 Wozny, Victoria           11 Twisters-MR          1:28.19    1:29.20 SILV   
                  41.52     1:29.20 (47.68)                                        
 17 Formoso, Sabrina          12 FAST-MR              1:29.35    1:29.45 SILV   
                  43.41     1:29.45 (46.04)                                        
 18 Bianco, Sara E            12 HS-MR                1:26.85    1:29.65 SILV   
                  41.91     1:29.65 (47.74)                                        
 19 DelMonaco, Alyssa T       12 FAST-MR              1:33.16    1:29.93 SILV   
                  42.29     1:29.93 (47.64)                                        
 20 Emanuel, Taylor C         12 Badger-MR            1:27.17    1:30.14 SILV   
                  43.09     1:30.14 (47.05)                                        
 21 Lipton, Jessica R         12 Flying Dolphins-MR   1:28.12    1:30.86 SILV   
                  43.05     1:30.86 (47.81)                                        
 22 Chia, Eileen              11 FAST-MR              1:36.59    1:30.98 SILV   
                  43.22     1:30.98 (47.76)                                        
 23 Jackson, Nicole M         12 HS-MR                1:41.75    1:31.35 SILV   
                  43.25     1:31.35 (48.10)                                        
 24 Riverso, Nadia            12 FAST-MR              1:32.51    1:31.47 SILV   
                  44.46     1:31.47 (47.01)                                        
 25 Pena, Sarahe              11 Agua Swim Team-MR    1:27.95    1:31.63 SILV   
                  42.28     1:31.63 (49.35)                                        
 26 Zhong, Julia              11 BASC-MR              1:35.45    1:31.77 SILV   
                  44.40     1:31.77 (47.37)                                        
 27 Lan, Serena               12 Agua Swim Team-MR    1:31.40    1:32.24 SILV   
                  43.65     1:32.24 (48.59)                                        
 28 Magsuci, Alexa            11 CIY-MR               1:31.93    1:32.61 SILV   
                  43.42     1:32.61 (49.19)                                        
 29 Herring, Sophia M         12 Manhattan Makos-MR   1:35.78    1:32.97 SILV   
                  43.23     1:32.97 (49.74)                                        
 30 Serena-Schilling, Mary C  11 CIY-MR               1:40.33    1:33.36 SILV   
                  44.36     1:33.36 (49.00)                                        
 31 Day, Noelle               12 FAST-MR              1:34.90    1:33.62 SILV   
                  44.80     1:33.62 (48.82)                                        
 32 Asanjarani, Ashley S      12 CIY-MR               1:39.18    1:33.90 SILV   
                  43.74     1:33.90 (50.16)                                        
 33 Miller, Tahlia N          11 Twisters-MR          1:34.20    1:34.28 SILV   
                  43.98     1:34.28 (50.30)                                        
 34 Guo, Grace                11 Middies-MR           1:32.83    1:34.56 SILV   
                  45.03     1:34.56 (49.53)                                        
 -- Vassilieva, Valerie       12 UN-MR-MR             1:37.80         DQ        
      Shoulders not at or past vertical towards breast off the wall
                  41.67          DQ (45.77)                                        
AGE - Division  
  1 Yim, Elizabeth            12 CIY-MR               1:36.66    1:34.64 AGE    
                  44.48     1:34.64 (50.16)                                        
  2 Sherpa, Alison T          12 Twisters-MR          1:54.21    1:34.76 AGE    
                  44.87     1:34.76 (49.89)                                        
  3 Frascati, Nicole M        11 FAST-MR              1:37.80    1:34.82 AGE    
                  44.76     1:34.82 (50.06)                                        
  4 Tobori, Kanae             12 Middies-MR           1:37.85    1:35.33 AGE    
                  45.50     1:35.33 (49.83)                                        
  5 Hafez, Liela A            11 HS-MR                1:35.06    1:35.46 AGE    
                  45.62     1:35.46 (49.84)                                        
  6 Lance, Annabelle N        11 FAST-MR              1:34.90    1:35.80 AGE    
                  45.66     1:35.80 (50.14)                                        
  6 Rachlin, Amanda M         12 Middies-MR           1:33.92    1:35.80 AGE    
                  45.00     1:35.80 (50.80)                                        
  8 Chan, Samantha            12 CIY-MR               1:37.39    1:36.13 AGE    
                  45.88     1:36.13 (50.25)                                        
  9 Santiago, Amanda L        12 APEX-MR              1:39.47    1:36.89 AGE    
                  46.92     1:36.89 (49.97)                                        
 10 Wong, Samantha H          11 HS-MR                1:37.21    1:37.22 AGE    
                  44.86     1:37.22 (52.36)                                        
 11 Talus, Shreya R           11 Middies-MR           1:35.93    1:37.43 AGE    
                  45.71     1:37.43 (51.72)                                        
 12 Mckenna, Leah R           12 FAST-MR              1:37.42    1:37.47 AGE    
                  46.18     1:37.47 (51.29)                                        
 13 Mak, Eunice               12 BASC-MR              1:44.26    1:37.69 AGE    
                  46.63     1:37.69 (51.06)                                        
 14 Santiago, Johanna M       11 APEX-MR              1:41.07    1:38.01 AGE    
                  46.56     1:38.01 (51.45)                                        
 15 Wang, Chloe               11 FAST-MR              1:41.31    1:38.78 AGE    
                  47.57     1:38.78 (51.21)                                        
 16 Fawer, Hallie             11 Agua Swim Team-MR    1:55.74    1:39.33 AGE    
                  48.67     1:39.33 (50.66)                                        
 17 Mooney, Deirdre D         11 HS-MR                1:43.60    1:39.35 AGE    
                  47.01     1:39.35 (52.34)                                        
 18 Ferrette, Kristin         12 BASC-MR              1:43.70    1:39.98 AGE    
                  46.35     1:39.98 (53.63)                                        
 19 Folger, Olivia W          11 Manhattan Makos-MR   1:51.55    1:41.11 AGE    
                  48.30     1:41.11 (52.81)                                        
 20 Mamone, Julia A           11 Twisters-MR          1:44.82    1:42.51 AGE    
                  48.45     1:42.51 (54.06)                                        
 21 Khan, Sabeen A            11 Middies-MR           1:41.92    1:43.94 AGE    
                  48.71     1:43.94 (55.23)                                        
 22 Trachuk, Ann-Maria        11 HS-MR                1:48.72    1:44.91 AGE    
                  51.80     1:44.91 (53.11)                                        
 23 Gnad, Jessie A            11 HS-MR                1:50.99    1:45.77 AGE    
                  49.90     1:45.77 (55.87)                                        
 24 Drexler, Victoria A       11 NYCC-MR              1:45.40    1:47.61 AGE    
                  50.78     1:47.61 (56.83)                                        
 25 Fonseca, Natasha          11 FAST-MR              1:50.08    1:47.97 AGE    
                  51.09     1:47.97 (56.88)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                31.59  JO
                31.60  QUAL
                37.19  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 31.60
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Lund, Anina Z             12 Badger-MR              32.10      30.50 JO     
  2 Vega, Briana J            12 Twisters-MR            31.62      31.07 JO     
  3 Klinovsky, Katarina       12 Agua Swim Team-MR      31.69      31.43 JO     
SILV - Division  
  1 Eguchi, Lydia             12 Agua Swim Team-MR      32.39      31.60 QUAL   
  2 Beronja, Hana             12 Agua Swim Team-MR      32.49      31.61 SILV   
  3 Ullrich, Taylor R         12 GAEL-MR                36.38      33.04 SILV   
  4 Rodriguez, Tina G         11 Twisters-MR            34.13      33.08 SILV   
  5 Maronilla, Giselle P      11 Middies-MR             33.01      33.28 SILV   
  6 Ambrosio, Wendy J         12 RedTails-MR            33.20      33.48 SILV   
  7 Jia, Kaity                12 Twisters-MR            34.00      33.55 SILV   
  8 Paholak, Milah V          12 Agua Swim Team-MR      33.63      33.70 SILV   
  9 DelMonaco, Alyssa T       12 FAST-MR                34.21      33.96 SILV   
 10 Vassilieva, Valerie       12 UN-MR-MR               35.91      34.03 SILV   
 11 Shopovick, Victoria L     12 FAST-MR                34.98      34.21 SILV   
 12 Maronilla, Juliana P      12 Middies-MR             33.14      34.34 SILV   
 13 Chia, Eileen              11 FAST-MR                33.74      34.36 SILV   
 14 Tobori, Kanae             12 Middies-MR             34.54      34.52 SILV   
 15 Delpriore, Dulcie A       12 GAEL-MR                34.13      34.56 SILV   
 16 Chisolm, Amber N          11 FAST-MR                35.44      35.40 SILV   
 17 Bay, Alexandria M         12 Agua Swim Team-MR      36.11      35.63 SILV   
 18 Wozny, Victoria           11 Twisters-MR            35.85      35.89 SILV   
 19 Miller, Tahlia N          11 Twisters-MR            36.65      36.09 SILV   
 20 Low, Kelly                11 NYCC-MR                35.90      36.10 SILV   
 21 Rachlin, Amanda M         12 Middies-MR             37.55      36.21 SILV   
 22 Sherpa, Alison T          12 Twisters-MR            34.92      36.30 SILV   
 23 Salimi, Sarah W           11 Middies-MR             36.09      36.57 SILV   
 24 Byrnes, Molly C           12 Badger-MR              36.33      36.68 SILV   
 25 Montes, Cassidy L         11 FAST-MR                34.91      37.03 SILV   
 26 O'Meara, Sappha E         12 Flying Dolphins-MR     38.86      37.08 SILV   
 27 Mckenna, Leah R           12 FAST-MR                38.95      37.10 SILV   
 28 Day, Noelle               12 FAST-MR                38.34      37.16 SILV   
AGE - Division  
  1 Wang, Amanda              12 FAST-MR                41.32      37.20 AGE    
  2 Yim, Elizabeth            12 CIY-MR                 38.06      37.98 AGE    
  3 Bianco, Sara E            12 HS-MR                  35.94      38.34 AGE    
  4 Young, Nia C              12 RedTails-MR            39.03      38.37 AGE    
  5 Frascati, Nicole M        11 FAST-MR                39.51      38.79 AGE    
  6 Gnad, Jessie A            11 HS-MR                  40.64      38.87 AGE    
  7 Santiago, Amanda L        12 APEX-MR                38.99      38.88 AGE    
  8 Lee, Songhee              11 Twisters-MR            37.84      39.47 AGE    
  9 Cole, Mikaela G           11 APEX-MR                39.58      39.48 AGE    
 10 Santiago, Johanna M       11 APEX-MR                42.69      39.76 AGE    
 11 Lance, Annabelle N        11 FAST-MR                42.53      39.94 AGE    
 12 Khan, Sabeen A            11 Middies-MR             45.32      40.05 AGE    
 13 Serena-Schilling, Mary C  11 CIY-MR                 41.23      40.32 AGE    
 14 Folger, Olivia W          11 Manhattan Makos-MR     42.58      40.74 AGE    
 15 Mamone, Julia A           11 Twisters-MR            41.29      41.55 AGE    
 16 Chen, Olivia C            12 GAEL-MR                41.78      41.76 AGE    
 17 Magsuci, Alexa            11 CIY-MR                 39.94      42.30 AGE    
 18 Montes, Gabriella S       11 RedTails-MR            43.18      42.78 AGE    
 19 Rochio, Nina              12 Badger-MR              45.64      43.08 AGE    
 20 Formoso, Sabrina          12 FAST-MR                42.61      43.57 AGE    
 21 Posner, Lucy R            11 RedTails-MR            55.09      46.43 AGE    
 22 Drexler, Victoria A       11 NYCC-MR                44.52      47.33 AGE    
 23 Trachuk, Ann-Maria        11 HS-MR                  47.49      48.02 AGE    
 24 Fonseca, Natasha          11 FAST-MR                45.06      49.70 AGE    
 25 Borici, Alba              12 APEX-MR                51.86      55.03 AGE    
 26 Jimenez, Natalie A        11 APEX-MR                58.48      56.64 AGE    
Non-Award Division  
 -- Macias, Jasmine           12 BASC-MR                38.15         NS        
 -- Clemente, Elena J         11 RedTails-MR            53.80         NS        
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
                31.59  JO
                31.60  QUAL
                37.19  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 31.60
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Sherpa, Alison T          12 Twisters-MR               NT      36.29 SILV   
  1 Gnad, Jessie A            11 HS-MR                     NT      37.67 AGE    
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:12.09  JO
              1:12.10  QUAL
              1:29.19  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 1:12.10
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Lee, Anna                 12 Twisters-MR          1:12.76    1:07.51 JO     
                  32.01     1:07.51 (35.50)                                        
  2 Suarez-Rebling, Mariana   12 Agua Swim Team-MR    1:12.93    1:09.23 JO     
                  32.49     1:09.23 (36.74)                                        
SILV - Division  
  1 Vega, Briana J            12 Twisters-MR          1:16.70    1:13.80 SILV   
                  33.30     1:13.80 (40.50)                                        
  2 Jia, Kaity                12 Twisters-MR          1:18.07    1:15.32 SILV   
                  34.97     1:15.32 (40.35)                                        
  3 Ambrosio, Wendy J         12 RedTails-MR          1:13.09    1:15.57 SILV   
                  34.04     1:15.57 (41.53)                                        
  4 Elmassry, Jasmine         11 Agua Swim Team-MR    1:15.21    1:16.06 SILV   
                  35.82     1:16.06 (40.24)                                        
  5 Beronja, Hana             12 Agua Swim Team-MR    1:16.41    1:16.97 SILV   
                  36.13     1:16.97 (40.84)                                        
  6 Kelly, Jordan A           12 Agua Swim Team-MR    1:18.74    1:17.04 SILV   
                  34.56     1:17.04 (42.48)                                        
  7 Paholak, Milah V          12 Agua Swim Team-MR    1:16.11    1:17.10 SILV   
                  35.36     1:17.10 (41.74)                                        
  8 Maronilla, Giselle P      11 Middies-MR           1:15.50    1:17.46 SILV   
                  36.51     1:17.46 (40.95)                                        
  9 Maronilla, Juliana P      12 Middies-MR           1:17.78    1:18.23 SILV   
                  34.79     1:18.23 (43.44)                                        
 10 Klinovsky, Katarina       12 Agua Swim Team-MR    1:18.53    1:19.30 SILV   
                  36.12     1:19.30 (43.18)                                        
 11 Vassilieva, Valerie       12 UN-MR-MR             1:16.80    1:21.03 SILV   
                  35.89     1:21.03 (45.14)                                        
 12 Rangel, Vanessa           12 Badger-MR            1:19.97    1:21.45 SILV   
                  37.52     1:21.45 (43.93)                                        
 13 Chia, Eileen              11 FAST-MR              1:18.33    1:21.91 SILV   
                  37.01     1:21.91 (44.90)                                        
 14 Low, Kelly                11 NYCC-MR              1:25.11    1:22.00 SILV   
                  37.91     1:22.00 (44.09)                                        
 15 Bay, Alexandria M         12 Agua Swim Team-MR    1:20.49    1:22.22 SILV   
                  39.02     1:22.22 (43.20)                                        
 16 O'Meara, Sappha E         12 Flying Dolphins-MR   1:26.31    1:23.46 SILV   
                  37.63     1:23.46 (45.83)                                        
 17 Sherpa, Alison T          12 Twisters-MR          1:25.43    1:24.39 SILV   
                  39.29     1:24.39 (45.10)                                        
 18 Robert, Jessica           12 Agua Swim Team-MR    1:25.90    1:24.74 SILV   
                  40.04     1:24.74 (44.70)                                        
 19 Chan, Samantha            12 CIY-MR               1:28.29    1:24.83 SILV   
                  37.90     1:24.83 (46.93)                                        
 20 Miller, Tahlia N          11 Twisters-MR          1:30.82    1:24.99 SILV   
                  39.47     1:24.99 (45.52)                                        
 21 Macias, Jasmine           12 BASC-MR              1:24.93    1:25.62 SILV   
                  38.61     1:25.62 (47.01)                                        
 22 Shopovick, Victoria L     12 FAST-MR              1:25.70    1:26.40 SILV   
                  38.76     1:26.40 (47.64)                                        
 23 Morel, Amanda M           11 Agua Swim Team-MR    1:25.55    1:26.46 SILV   
                  39.88     1:26.46 (46.58)                                        
 24 Larkin, Catherine D       12 Middies-MR           1:27.61    1:27.69 SILV   
                  39.20     1:27.69 (48.49)                                        
 25 Hafez, Liela A            11 HS-MR                1:37.24    1:27.82 SILV   
                  40.92     1:27.82 (46.90)                                        
 26 Bianco, Sara E            12 HS-MR                1:34.74    1:28.01 SILV   
                  40.17     1:28.01 (47.84)                                        
 27 Jackson, Nicole M         12 HS-MR                1:38.95    1:28.97 SILV   
                  39.69     1:28.97 (49.28)                                        
 28 Lan, Serena               12 Agua Swim Team-MR    1:35.82    1:29.15 SILV   
                  39.35     1:29.15 (49.80)                                        
AGE - Division  
  1 Yim, Elizabeth            12 CIY-MR               1:32.55    1:29.80 AGE    
                  40.46     1:29.80 (49.34)                                        
  2 Pena, Sarahe              11 Agua Swim Team-MR    1:33.25    1:32.37 AGE    
                  39.14     1:32.37 (53.23)                                        
  3 Mooney, Deirdre D         11 HS-MR                1:38.55    1:32.64 AGE    
                  42.48     1:32.64 (50.16)                                        
  4 Frascati, Nicole M        11 FAST-MR              1:37.70    1:33.26 AGE    
                  41.48     1:33.26 (51.78)                                        
  5 Talus, Shreya R           11 Middies-MR           1:30.91    1:33.83 AGE    
                  42.61     1:33.83 (51.22)                                        
  6 Folger, Olivia W          11 Manhattan Makos-MR   1:33.52    1:34.39 AGE    
                  43.78     1:34.39 (50.61)                                        
  7 Mamone, Julia A           11 Twisters-MR          1:34.87    1:34.51 AGE    
                  43.37     1:34.51 (51.14)                                        
  8 Rachlin, Amanda M         12 Middies-MR           1:36.23    1:34.60 AGE    
                  40.47     1:34.60 (54.13)                                        
  9 Santiago, Johanna M       11 APEX-MR              1:34.59    1:37.22 AGE    
                  43.28     1:37.22 (53.94)                                        
Non-Award Division  
 -- Chisolm, Amber N          11 FAST-MR              1:25.85        DFS        
      Declared false start
 -- Eid, Natalie A            11 Badger-MR            1:13.70         NS        
 
Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
              1:11.29  JO
              1:11.30  QUAL
              1:21.69  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 1:11.30
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Jia, Kaity                12 Twisters-MR          1:12.52    1:10.57 JO     
                  33.36     1:10.57 (37.21)                                        
  2 Eguchi, Lydia             12 Agua Swim Team-MR    1:11.56    1:10.63 JO     
                  32.94     1:10.63 (37.69)                                        
  3 Suarez-Rebling, Mariana   12 Agua Swim Team-MR    1:12.40    1:10.71 JO     
                  33.40     1:10.71 (37.31)                                        
SILV - Division  
  1 Ambrosio, Wendy J         12 RedTails-MR          1:12.13    1:12.20 SILV   
                  33.34     1:12.20 (38.86)                                        
  2 Halper, Sophie R          12 Agua Swim Team-MR    1:11.95    1:12.23 SILV   
  3 Rodriguez, Tina G         11 Twisters-MR          1:13.26    1:12.87 SILV   
                  33.31     1:12.87 (39.56)                                        
  4 Lund, Anina Z             12 Badger-MR            1:13.00    1:12.98 SILV   
                  34.12     1:12.98 (38.86)                                        
  5 Elmassry, Jasmine         11 Agua Swim Team-MR    1:13.61    1:13.71 SILV   
                  35.93     1:13.71 (37.78)                                        
  6 Beronja, Hana             12 Agua Swim Team-MR    1:15.53    1:13.87 SILV   
                  34.54     1:13.87 (39.33)                                        
  7 Klinovsky, Katarina       12 Agua Swim Team-MR    1:14.81    1:15.02 SILV   
                  33.82     1:15.02 (41.20)                                        
  8 O'Meara, Sappha E         12 Flying Dolphins-MR   1:17.22    1:15.41 SILV   
                  36.73     1:15.41 (38.68)                                        
  9 Maronilla, Giselle P      11 Middies-MR           1:13.18    1:15.57 SILV   
                  35.28     1:15.57 (40.29)                                        
 10 Nagaishi, Ayano           11 Middies-MR           1:15.48    1:15.58 SILV   
                  34.71     1:15.58 (40.87)                                        
 11 Rangel, Vanessa           12 Badger-MR            1:15.22    1:15.66 SILV   
 12 Low, Kelly                11 NYCC-MR              1:16.43    1:15.68 SILV   
                  36.21     1:15.68 (39.47)                                        
 13 Kuo, Elizabeth F          12 Agua Swim Team-MR    1:16.76    1:16.63 SILV   
                  36.66     1:16.63 (39.97)                                        
 14 Vassilieva, Valerie       12 UN-MR-MR             1:20.37    1:16.91 SILV   
                  35.91     1:16.91 (41.00)                                        
 15 Maronilla, Juliana P      12 Middies-MR           1:13.27    1:17.03 SILV   
                  35.50     1:17.03 (41.53)                                        
 16 Ullrich, Taylor R         12 GAEL-MR              1:19.38    1:17.90 SILV   
                  36.76     1:17.90 (41.14)                                        
 17 DelMonaco, Alyssa T       12 FAST-MR              1:18.33    1:18.35 SILV   
                  37.53     1:18.35 (40.82)                                        
 18 Wozny, Victoria           11 Twisters-MR          1:18.58    1:18.38 SILV   
                  35.46     1:18.38 (42.92)                                        
 19 Chia, Eileen              11 FAST-MR              1:19.46    1:18.40 SILV   
                  38.68     1:18.40 (39.72)                                        
 20 Bianco, Sara E            12 HS-MR                1:17.43    1:19.72 SILV   
                  38.14     1:19.72 (41.58)                                        
 21 Pena, Sarahe              11 Agua Swim Team-MR    1:25.51    1:20.12 SILV   
                  37.09     1:20.12 (43.03)                                        
 22 Byrnes, Molly C           12 Badger-MR            1:17.05    1:20.14 SILV   
                  37.16     1:20.14 (42.98)                                        
 23 Ulrich, Bridget E         11 Badger-MR            1:20.96    1:20.62 SILV   
                  37.48     1:20.62 (43.14)                                        
 24 Bay, Alexandria M         12 Agua Swim Team-MR    1:19.54    1:20.84 SILV   
                  38.11     1:20.84 (42.73)                                        
 25 Sherpa, Alison T          12 Twisters-MR          1:18.95    1:21.15 SILV   
                  36.82     1:21.15 (44.33)                                        
 26 Lan, Serena               12 Agua Swim Team-MR    1:22.90    1:21.23 SILV   
                  38.10     1:21.23 (43.13)                                        
 27 Miller, Tahlia N          11 Twisters-MR          1:19.92    1:21.26 SILV   
                  39.03     1:21.26 (42.23)                                        
AGE - Division  
  1 Frascati, Nicole M        11 FAST-MR              1:22.26    1:22.55 AGE    
                  39.73     1:22.55 (42.82)                                        
  2 Salimi, Sarah W           11 Middies-MR           1:23.19    1:23.13 AGE    
                  38.39     1:23.13 (44.74)                                        
  3 Morel, Amanda M           11 Agua Swim Team-MR    1:28.43    1:23.30 AGE    
                  39.77     1:23.30 (43.53)                                        
  4 Lee, Songhee              11 Twisters-MR          1:19.85    1:23.43 AGE    
                  39.22     1:23.43 (44.21)                                        
  5 Cole, Mikaela G           11 APEX-MR              1:35.24    1:24.01 AGE    
                  38.48     1:24.01 (45.53)                                        
  6 Guo, Grace                11 Middies-MR           1:22.89    1:24.02 AGE    
                  40.08     1:24.02 (43.94)                                        
  7 Gold, Kate R              12 HS-MR                1:22.90    1:24.36 AGE    
                  39.55     1:24.36 (44.81)                                        
  8 Chisolm, Amber N          11 FAST-MR              1:22.35    1:25.49 AGE    
  9 Formoso, Sabrina          12 FAST-MR              1:26.19    1:25.56 AGE    
                  42.00     1:25.56 (43.56)                                        
 10 Riverso, Nadia            12 FAST-MR              1:25.96    1:26.18 AGE    
                  42.47     1:26.18 (43.71)                                        
 11 Yim, Elizabeth            12 CIY-MR               1:25.37    1:27.00 AGE    
                  41.60     1:27.00 (45.40)                                        
 12 Magsuci, Alexa            11 CIY-MR               1:25.02    1:27.11 AGE    
                  42.02     1:27.11 (45.09)                                        
 13 Gnad, Jessie A            11 HS-MR                1:27.97    1:28.46 AGE    
                  40.19     1:28.46 (48.27)                                        
 14 Folger, Olivia W          11 Manhattan Makos-MR   1:31.39    1:31.31 AGE    
                  43.37     1:31.31 (47.94)                                        
 15 Khan, Sabeen A            11 Middies-MR           1:33.35    1:32.16 AGE    
                  42.15     1:32.16 (50.01)                                        
 16 Trachuk, Ann-Maria        11 HS-MR                1:33.60    1:33.13 AGE    
                  42.95     1:33.13 (50.18)                                        
 17 Wang, Chloe               11 FAST-MR              1:30.50    1:34.44 AGE    
                  47.62     1:34.44 (46.82)                                        
 18 Fonseca, Natasha          11 FAST-MR              1:34.36    1:37.40 AGE    
                  46.87     1:37.40 (50.53)                                        
 19 Simpson, Kimberly R       11 Badger-MR            1:40.62    1:37.53 AGE    
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
              2:31.49  JO
              2:31.50  QUAL
              2:54.09  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 2:31.50
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Jia, Kaity                12 Twisters-MR          2:32.64    2:28.35 JO     
                  34.37     1:10.82 (36.45)     1:55.48 (44.66)     2:28.35 (32.87)
  2 Eguchi, Lydia             12 Agua Swim Team-MR    2:32.99    2:29.43 JO     
                  32.65     1:11.22 (38.57)     1:55.42 (44.20)     2:29.43 (34.01)
  3 Lund, Anina Z             12 Badger-MR            2:32.85    2:30.35 JO     
                  33.12     1:12.19 (39.07)     1:58.95 (46.76)     2:30.35 (31.40)
  4 Kase, Yuma                12 Middies-MR           2:33.15    2:30.50 JO     
                  33.10     1:11.28 (38.18)     1:55.63 (44.35)     2:30.50 (34.87)
SILV - Division  
  1 Elmassry, Jasmine         11 Agua Swim Team-MR    2:35.94    2:31.80 SILV   
                  33.99     1:15.37 (41.38)     1:58.54 (43.17)     2:31.80 (33.26)
  2 WU, Samantha              12 Twisters-MR          2:36.42    2:32.07 SILV   
                  35.34     1:12.08 (36.74)     1:58.34 (46.26)     2:32.07 (33.73)
  3 Halper, Sophie R          12 Agua Swim Team-MR    2:34.01    2:32.45 SILV   
                  33.32     1:11.80 (38.48)     2:01.01 (49.21)     2:32.45 (31.44)
  4 Parry, Nicole F           11 Badger-MR            2:32.16    2:33.51 SILV   
                  34.01     1:13.15 (39.14)     1:59.29 (46.14)     2:33.51 (34.22)
  5 Barclay, Skye M           12 Flying Dolphins-MR   2:32.37    2:33.60 SILV   
                  33.25     1:12.03 (38.78)     1:57.17 (45.14)     2:33.60 (36.43)
  6 Paholak, Milah V          12 Agua Swim Team-MR    2:39.16    2:38.33 SILV   
                  35.13     1:15.71 (40.58)     2:00.56 (44.85)     2:38.33 (37.77)
  7 Ambrosio, Wendy J         12 RedTails-MR          2:37.04    2:38.51 SILV   
                  35.26     1:15.69 (40.43)     2:00.42 (44.73)     2:38.51 (38.09)
  8 Maronilla, Giselle P      11 Middies-MR           2:38.22    2:39.79 SILV   
                  34.99     1:15.88 (40.89)     2:02.96 (47.08)     2:39.79 (36.83)
  9 Rangel, Vanessa           12 Badger-MR            2:38.34    2:39.80 SILV   
                  36.27     1:16.99 (40.72)     2:04.85 (47.86)     2:39.80 (34.95)
 10 Lipton, Jessica R         12 Flying Dolphins-MR   2:38.30    2:40.63 SILV   
                  34.46     1:15.52 (41.06)     2:04.50 (48.98)     2:40.63 (36.13)
 11 Klinovsky, Katarina       12 Agua Swim Team-MR    2:44.61    2:43.45 SILV   
                  34.16                             2:09.29 ( )     2:43.45 (34.16)
 12 Maronilla, Juliana P      12 Middies-MR           2:42.08    2:47.65 SILV   
                  36.39     1:19.08 (42.69)     2:09.73 (50.65)     2:47.65 (37.92)
 13 Pena, Sarahe              11 Agua Swim Team-MR    2:54.74    2:47.89 SILV   
                  37.80     1:21.44 (43.64)     2:10.61 (49.17)     2:47.89 (37.28)
 14 Chia, Eileen              11 FAST-MR              3:27.18    2:50.92 SILV   
                  36.30     1:22.53 (46.23)     2:11.19 (48.66)     2:50.92 (39.73)
 15 DelMonaco, Alyssa T       12 FAST-MR              3:01.33    2:51.47 SILV   
                  36.99     1:20.08 (43.09)     2:11.51 (51.43)     2:51.47 (39.96)
 16 Ulrich, Bridget E         11 Badger-MR            2:48.82    2:51.49 SILV   
                  39.09     1:23.69 (44.60)     2:13.33 (49.64)     2:51.49 (38.16)
 17 Wozny, Victoria           11 Twisters-MR          2:48.76    2:51.80 SILV   
                  37.66     1:20.61 (42.95)     2:13.18 (52.57)     2:51.80 (38.62)
 18 Tobori, Kanae             12 Middies-MR           2:56.93    2:52.85 SILV   
                  37.90     1:21.95 (44.05)     2:14.05 (52.10)     2:52.85 (38.80)
 19 Morel, Amanda M           11 Agua Swim Team-MR    3:00.16    2:53.99 SILV   
                  38.37     1:25.47 (47.10)     2:15.94 (50.47)     2:53.99 (38.05)
AGE - Division  
  1 Frascati, Nicole M        11 FAST-MR              3:15.49    2:54.91 AGE    
                  39.61     1:25.28 (45.67)     2:16.82 (51.54)     2:54.91 (38.09)
  2 Salimi, Sarah W           11 Middies-MR           2:54.18    2:55.85 AGE    
                  38.90     1:22.06 (43.16)     2:14.09 (52.03)     2:55.85 (41.76)
  3 Lan, Serena               12 Agua Swim Team-MR    2:52.47    2:56.50 AGE    
                  40.38     1:23.11 (42.73)     2:19.65 (56.54)     2:56.50 (36.85)
  4 Montes, Cassidy L         11 FAST-MR              2:57.10    2:56.81 AGE    
                  40.88     1:28.28 (47.40)     2:18.54 (50.26)     2:56.81 (38.27)
  5 Day, Noelle               12 FAST-MR              3:24.41    3:00.34 AGE    
                  40.04     1:27.01 (46.97)     2:20.60 (53.59)     3:00.34 (39.74)
  6 Mamone, Julia A           11 Twisters-MR          3:16.28    3:01.48 AGE    
                  43.18     1:28.69 (45.51)     2:21.17 (52.48)     3:01.48 (40.31)
  7 Cole, Mikaela G           11 APEX-MR              3:05.23    3:02.94 AGE    
                  41.07     1:25.94 (44.87)     2:25.82 (59.88)     3:02.94 (37.12)
  8 Guo, Grace                11 Middies-MR           3:04.45    3:03.63 AGE    
                  43.29     1:28.36 (45.07)     2:21.38 (53.02)     3:03.63 (42.25)
  9 Mckenna, Leah R           12 FAST-MR              3:28.12    3:07.61 AGE    
                  43.22     1:31.27 (48.05)     2:25.43 (54.16)     3:07.61 (42.18)
 10 Formoso, Sabrina          12 FAST-MR              2:53.45    3:08.72 AGE    
                  46.25     1:32.05 (45.80)     2:25.59 (53.54)     3:08.72 (43.13)
 11 Santiago, Johanna M       11 APEX-MR              3:08.30    3:12.82 AGE    
                  43.86     1:34.77 (50.91)     2:29.90 (55.13)     3:12.82 (42.92)
 12 Khan, Sabeen A            11 Middies-MR           3:21.04    3:16.00 AGE    
                  41.55     1:34.35 (52.80)     2:31.20 (56.85)     3:16.00 (44.80)
 -- Orange, Jordan R          12 Agua Swim Team-MR    3:16.64         DQ        
      Non-continuous turning action - back
                  41.96     1:30.51 (48.55)     2:25.25 (54.74)          DQ (45.31)
 -- Santiago, Amanda L        12 APEX-MR              3:08.43         DQ        
      One hand touch - breast
                  39.01     1:24.95 (45.94)     2:20.96 (56.01)          DQ (45.85)
Non-Award Division  
 -- Talus, Shreya R           11 Middies-MR           3:12.34         NS        
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
                26.99  JO
                27.00  QUAL
                30.19  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 27.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Rhodd, Holland M          13 Manhattan Makos-MR        NT      32.67 AGE    
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                26.99  JO
                27.00  QUAL
                30.19  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 27.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Wojciechowska, Ewa        13 BASC-MR                27.84      27.22 SILV   
  2 Zielonka, Magdalena       14 NYCC-MR                28.13      27.69 SILV   
  3 Kleckner, Sabrina G       13 Agua Swim Team-MR      28.59      28.40 SILV   
  4 Cruz, Brigitti S          14 Twisters-MR            27.95      28.69 SILV   
  5 Sun, Wanlin               13 NYCC-MR                29.12      28.72 SILV   
  6 Peralta, Loren S          14 APEX-MR                28.50      28.90 SILV   
  7 Johanson, Bridget M       14 Badger-MR              29.89      29.16 SILV   
  8 Kosoff, Zora R            14 HS-MR                  29.61      29.44 SILV   
  9 Byrne, Theresa A          13 Agua Swim Team-MR      30.18      29.46 SILV   
 10 Toskas, Aerin O           13 CIY-MR                 29.69      29.78 SILV   
 11 Gargiulo, Tatiana         14 GAEL-MR                30.28      29.90 SILV   
 12 Cheung, Shelley           14 CIY-MR                 30.05      30.01 SILV   
 13 Uppal, Jaya               14 Silver Streaks-MR      30.79      30.04 SILV   
AGE - Division  
  1 Harrison, Annie B         14 CIY-MR                 29.95      30.24 AGE    
  2 Ferguson, Carly           14 Silver Streaks-MR      29.95      30.32 AGE    
  3 Duval, Rachelle R         13 UN-MR-MR               29.66      30.42 AGE    
  4 Jolley, Jasmine L         13 Twisters-MR            30.26      30.56 AGE    
  5 Ng, Phyllis               14 HS-MR                  29.82      30.57 AGE    
  6 Sarubbi, Bre M            13 HS-MR                  30.68      30.65 AGE    
  7 Watson, Kia A             14 Twisters-MR            30.69      31.61 AGE    
  8 Pilipenko, Veronika       14 APEX-MR                31.09      31.72 AGE    
  9 Dwarica, Tyla K           14 NYCC-MR                32.33      31.73 AGE    
 10 Prince, Hannah R          13 Silver Streaks-MR      32.51      31.85 AGE    
 11 Marsillo, Alexandra M     13 HS-MR                  33.45      31.90 AGE    
 11 Young, Sarah E            13 HS-MR                  33.17      31.90 AGE    
 13 Loginova, Maria           14 Aquaflames-MR          31.67      32.01 AGE    
 14 Sanabria, Eugenia C       13 HS-MR                  32.65      32.19 AGE    
 15 Mejia, Angela             14 APEX-MR                29.99      32.32 AGE    
 16 Magued Sobhy, Mira S      14 Twisters-MR            31.17      32.45 AGE    
 17 Lau, Amanda               14 BASC-MR                33.99      32.62 AGE    
 18 Lau, Ashley               14 BASC-MR                34.61      33.04 AGE    
 19 Wu, Jingxin               13 RedTails-MR            32.25      33.35 AGE    
 20 Sanchez, Keyko            14 RedTails-MR            33.51      33.44 AGE    
 21 Arias, Ashley R           13 RedTails-MR            38.31      34.32 AGE    
 22 Dehshitsang, Rinchen D    13 NYCC-MR                36.55      34.38 AGE    
 23 Williams, Channel C       14 FAST-MR                38.55      36.76 AGE    
 24 Stokes, Mariah            13 RedTails-MR            36.74      38.27 AGE    
Non-Award Division  
 -- Gutierrez, Valentina      13 Twisters-MR            33.80         NS        
 -- Lewis, Kiara              13 Twisters-MR            32.69         NS        
 
Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                58.49  JO
                58.50  QUAL
              1:06.09  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 58.50
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Wojciechowska, Ewa        13 BASC-MR              1:00.87    1:00.48 SILV   
                  29.22     1:00.48 (31.26)                                        
  2 Walsh, Georgina           14 NYCC-MR              1:01.56    1:00.79 SILV   
                  29.23     1:00.79 (31.56)                                        
  3 Cruz, Brigitti S          14 Twisters-MR          1:01.78    1:00.99 SILV   
                  29.24     1:00.99 (31.75)                                        
  4 Zielonka, Magdalena       14 NYCC-MR              1:01.46    1:01.28 SILV   
                  28.86     1:01.28 (32.42)                                        
  5 Johanson, Bridget M       14 Badger-MR            1:00.72    1:02.31 SILV   
                  29.96     1:02.31 (32.35)                                        
  6 Sun, Wanlin               13 NYCC-MR              1:02.99    1:03.53 SILV   
                  30.03     1:03.53 (33.50)                                        
  7 Gasic, Andrea             13 RI Marlins-MR        1:04.73    1:03.85 SILV   
                  30.49     1:03.85 (33.36)                                        
  8 Peralta, Loren S          14 APEX-MR              1:02.91    1:03.98 SILV   
                  30.84     1:03.98 (33.14)                                        
  9 Lin, Erica S              14 NYCC-MR              1:03.19    1:04.59 SILV   
                  29.92     1:04.59 (34.67)                                        
 10 Maloney, Meghan E         13 HS-MR                1:06.54    1:04.84 SILV   
                  31.71     1:04.84 (33.13)                                        
 11 Byrne, Theresa A          13 Agua Swim Team-MR    1:05.62    1:05.88 SILV   
                  31.62     1:05.88 (34.26)                                        
AGE - Division  
  1 Ferguson, Carly           14 Silver Streaks-MR    1:06.10    1:06.28 AGE    
                  31.59     1:06.28 (34.69)                                        
  2 Abate, Marie J            14 FAST-MR              1:07.82    1:06.87 AGE    
                  32.40     1:06.87 (34.47)                                        
  3 Harrison, Annie B         14 CIY-MR               1:07.81    1:07.75 AGE    
                  32.23     1:07.75 (35.52)                                        
  4 Gargiulo, Tatiana         14 GAEL-MR              1:08.70    1:08.40 AGE    
                  32.94     1:08.40 (35.46)                                        
  5 Maeda, Reiko              13 RI Marlins-MR        1:08.97    1:08.93 AGE    
                  33.52     1:08.93 (35.41)                                        
  6 Pilipenko, Veronika       14 APEX-MR              1:07.04    1:09.25 AGE    
                  33.33     1:09.25 (35.92)                                        
  7 Jolley, Jasmine L         13 Twisters-MR          1:10.03    1:09.69 AGE    
                  32.59     1:09.69 (37.10)                                        
  8 Uppal, Jaya               14 Silver Streaks-MR    1:10.75    1:09.77 AGE    
                  32.77     1:09.77 (37.00)                                        
  9 Watson, Kia A             14 Twisters-MR          1:09.32    1:09.98 AGE    
                  33.74     1:09.98 (36.24)                                        
 10 Lau, Amanda               14 BASC-MR              1:11.19    1:11.08 AGE    
                  34.00     1:11.08 (37.08)                                        
 11 Wong, Jodie               14 Twisters-MR          1:12.42    1:12.60 AGE    
                  34.18     1:12.60 (38.42)                                        
 12 Rosenblum, Danielle M     13 Middies-MR           1:11.04    1:12.81 AGE    
                  34.68     1:12.81 (38.13)                                        
 13 Zordan, Sofia             13 FAST-MR              1:13.19    1:13.57 AGE    
                  35.15     1:13.57 (38.42)                                        
 14 Prince, Hannah R          13 Silver Streaks-MR    1:12.46    1:13.95 AGE    
                  35.63     1:13.95 (38.32)                                        
 15 Lau, Ashley               14 BASC-MR              1:10.80    1:14.15 AGE    
                  36.52     1:14.15 (37.63)                                        
 16 Magued Sobhy, Mira S      14 Twisters-MR          1:09.98    1:14.37 AGE    
                  34.32     1:14.37 (40.05)                                        
 17 Sanchez, Keyko            14 RedTails-MR          1:13.11    1:14.62 AGE    
                  35.44     1:14.62 (39.18)                                        
 18 Sheridan, Victoria        14 FAST-MR              1:15.28    1:14.95 AGE    
                  36.64     1:14.95 (38.31)                                        
 19 Wu, Jingxin               13 RedTails-MR          1:13.06    1:15.46 AGE    
                  36.10     1:15.46 (39.36)                                        
 20 Gutierrez, Valentina      13 Twisters-MR          1:16.92    1:16.81 AGE    
                  36.40     1:16.81 (40.41)                                        
 21 Dehshitsang, Rinchen D    13 NYCC-MR              1:18.55    1:19.51 AGE    
                  36.51     1:19.51 (43.00)                                        
 22 Arias, Ashley R           13 RedTails-MR          1:24.54    1:20.65 AGE    
                  38.08     1:20.65 (42.57)                                        
 23 Stokes, Mariah            13 RedTails-MR          1:28.37    1:28.64 AGE    
                  41.89     1:28.64 (46.75)                                        
Non-Award Division  
 -- Duval, Rachelle R         13 UN-MR-MR             1:12.07         NS        
 -- Balderes, Olivia A        14 NYCC-MR              1:02.15         NS        
 -- Rhodd, Holland M          13 Manhattan Makos-MR   1:15.78         NS        
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:07.99  JO
              2:08.00  QUAL
              2:22.99  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 2:08.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Nixon, Charlotte A        13 Badger-MR            2:08.79    2:08.46 SILV   
                  29.66     1:01.95 (32.29)     1:35.61 (33.66)     2:08.46 (32.85)
  2 Walsh, Georgina           14 NYCC-MR              2:14.29    2:11.93 SILV   
                  29.36     1:02.71 (33.35)     1:37.11 (34.40)     2:11.93 (34.82)
  3 Zielonka, Magdalena       14 NYCC-MR              2:23.52    2:14.44 SILV   
                  29.74     1:03.71 (33.97)     1:38.80 (35.09)     2:14.44 (35.64)
  4 Wojciechowska, Ewa        13 BASC-MR              2:08.08    2:15.46 SILV   
                  29.51     1:01.96 (32.45)     1:37.43 (35.47)     2:15.46 (38.03)
  5 Sun, Wanlin               13 NYCC-MR              2:17.60    2:17.31 SILV   
                  31.33     1:05.79 (34.46)     1:41.89 (36.10)     2:17.31 (35.42)
  6 Peralta, Loren S          14 APEX-MR              2:20.30    2:19.90 SILV   
                  32.37     1:07.91 (35.54)     1:44.10 (36.19)     2:19.90 (35.80)
  7 Byrne, Theresa A          13 Agua Swim Team-MR    2:19.68    2:21.44 SILV   
                  31.61     1:06.69 (35.08)     1:43.81 (37.12)     2:21.44 (37.63)
AGE - Division  
  1 Lin, Erica S              14 NYCC-MR              2:18.66    2:24.19 AGE    
                  31.40     1:07.46 (36.06)     1:45.52 (38.06)     2:24.19 (38.67)
  2 Ferguson, Carly           14 Silver Streaks-MR    2:22.71    2:25.36 AGE    
                  32.55     1:08.82 (36.27)     1:47.43 (38.61)     2:25.36 (37.93)
  3 Harrison, Annie B         14 CIY-MR               2:30.82    2:26.98 AGE    
                  32.17     1:08.78 (36.61)     1:48.04 (39.26)     2:26.98 (38.94)
  4 Pilipenko, Veronika       14 APEX-MR              2:25.57    2:27.01 AGE    
                  33.11     1:10.21 (37.10)     1:48.70 (38.49)     2:27.01 (38.31)
  5 Jolley, Jasmine L         13 Twisters-MR          2:25.62    2:29.31 AGE    
                  33.65     1:11.50 (37.85)     1:51.64 (40.14)     2:29.31 (37.67)
  6 Maeda, Reiko              13 RI Marlins-MR        2:33.55    2:31.69 AGE    
                  31.83     1:09.10 (37.27)     1:50.03 (40.93)     2:31.69 (41.66)
  7 Watson, Kia A             14 Twisters-MR          2:30.51    2:32.75 AGE    
                  34.30     1:13.47 (39.17)     1:53.35 (39.88)     2:32.75 (39.40)
  8 Gargiulo, Tatiana         14 GAEL-MR              2:35.28    2:33.63 AGE    
                  33.63     1:13.53 (39.90)     1:56.27 (42.74)     2:33.63 (37.36)
  9 Lau, Amanda               14 BASC-MR              2:39.81    2:33.82 AGE    
                  34.45     1:13.34 (38.89)     1:53.67 (40.33)     2:33.82 (40.15)
 10 Lau, Ashley               14 BASC-MR              2:33.33    2:34.35 AGE    
                  35.02     1:13.40 (38.38)     1:54.67 (41.27)     2:34.35 (39.68)
 11 Rosenblum, Danielle M     13 Middies-MR           2:38.74    2:41.31 AGE    
                  35.76     1:16.74 (40.98)     1:59.25 (42.51)     2:41.31 (42.06)
 12 Wong, Jodie               14 Twisters-MR          2:50.26    2:41.96 AGE    
                  35.39     1:17.53 (42.14)     2:01.47 (43.94)     2:41.96 (40.49)
 13 Sheridan, Victoria        14 FAST-MR              2:48.38    2:42.62 AGE    
                  36.75     1:18.20 (41.45)     2:01.51 (43.31)     2:42.62 (41.11)
 14 Zordan, Sofia             13 FAST-MR              2:46.88    2:43.45 AGE    
                  35.70     1:17.83 (42.13)     2:02.21 (44.38)     2:43.45 (41.24)
 15 Wu, Jingxin               13 RedTails-MR          2:47.47    2:44.29 AGE    
                  36.83     1:16.97 (40.14)     2:00.55 (43.58)     2:44.29 (43.74)
 16 Uppal, Jaya               14 Silver Streaks-MR    2:42.75    2:46.24 AGE    
                  32.37                             2:00.02 ( )     2:46.24 (46.22)
 17 Lewis, Kiara              13 Twisters-MR          3:00.97    2:54.22 AGE    
                  36.55   2:54.22 (2:17.67)                                        
 18 Dwarica, Tyla K           14 NYCC-MR              2:46.88    2:54.29 AGE    
                  36.46     1:19.38 (42.92)     2:06.77 (47.39)     2:54.29 (47.52)
Non-Award Division  
 -- Magued Sobhy, Mira S      14 Twisters-MR          2:35.96         NS        
 
Girls 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:35.99  JO
              5:36.00  QUAL
              6:05.59  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 5:36.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Yu, Wynona K              14 Twisters-MR          5:46.27    5:45.43 SILV   
                  30.18     1:03.78 (33.60)     1:38.72 (34.94)     2:13.53 (34.81)
        2:48.90 (35.37)     3:24.81 (35.91)     4:00.78 (35.97)     4:36.70 (35.92)
        5:12.93 (36.23)     5:45.43 (32.50)                                        
  2 Walsh, Georgina           14 NYCC-MR              5:51.82    5:54.10 SILV   
                  30.20     1:04.55 (34.35)     1:40.51 (35.96)     2:17.08 (36.57)
        2:53.76 (36.68)     3:30.35 (36.59)     4:06.85 (36.50)     4:43.63 (36.78)
        5:19.70 (36.07)     5:54.10 (34.40)                                        
  3 Sun, Wanlin               13 NYCC-MR              6:04.15    5:54.90 SILV   
                  31.01     1:05.80 (34.79)     1:41.92 (36.12)     2:18.54 (36.62)
        2:54.26 (35.72)     3:30.99 (36.73)     4:08.25 (37.26)     4:44.29 (36.04)
        5:21.12 (36.83)     5:54.90 (33.78)                                        
AGE - Division  
  1 Pilipenko, Veronika       14 APEX-MR              6:20.35    6:23.44 AGE    
                  33.62     1:10.53 (36.91)     1:48.33 (37.80)     2:27.47 (39.14)
        3:06.84 (39.37)     3:46.01 (39.17)     4:25.72 (39.71)     5:05.71 (39.99)
        5:45.34 (39.63)     6:23.44 (38.10)                                        
  2 Ferguson, Carly           14 Silver Streaks-MR    6:33.39    6:27.75 AGE    
                                1:11.38 ( )     1:50.90 (39.52)     2:30.83 (39.93)
        3:11.04 (40.21)     3:51.31 (40.27)     4:31.76 (40.45)     5:11.29 (39.53)
        5:51.15 (39.86)     6:27.75 (36.60)                                        
  3 Watson, Kia A             14 Twisters-MR          6:35.82    6:28.37 AGE    
                  33.96     1:12.00 (38.04)     1:51.86 (39.86)     2:31.50 (39.64)
        3:11.76 (40.26)     3:52.51 (40.75)     4:32.86 (40.35)     5:11.99 (39.13)
        5:51.07 (39.08)     6:28.37 (37.30)                                        
  4 Peralta, Loren S          14 APEX-MR              6:43.75    6:32.10 AGE    
                  33.52     1:11.61 (38.09)     1:51.35 (39.74)     2:31.98 (40.63)
        3:12.74 (40.76)     3:53.08 (40.34)     4:34.50 (41.42)     5:15.63 (41.13)
        5:54.57 (38.94)     6:32.10 (37.53)                                        
  5 Uppal, Jaya               14 Silver Streaks-MR    7:34.39    7:22.43 AGE    
                  34.14     1:13.42 (39.28)   2:43.95 (1:30.53)                    
                                4:18.17 ( )     5:05.28 (47.11)     5:53.31 (48.03)
        6:40.31 (47.00)     7:22.43 (42.12)                                        
  6 Sanchez, Keyko            14 RedTails-MR          7:43.62    7:24.55 AGE    
                  34.28     1:14.58 (40.30)     1:59.15 (44.57)     2:45.58 (46.43)
        3:32.33 (46.75)     4:19.26 (46.93)     5:07.33 (48.07)     5:55.01 (47.68)
        6:40.02 (45.01)     7:24.55 (44.53)                                        
  7 Lewis, Kiara              13 Twisters-MR          6:34.17    7:45.37 AGE    
                  37.07   7:45.37 (7:08.30)                                        
Non-Award Division  
 -- Cruz, Brigitti S          14 Twisters-MR          5:52.64         NS        
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:06.59  JO
              1:06.60  QUAL
              1:18.29  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 1:06.60
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Walsh, Georgina           14 NYCC-MR              1:08.02    1:06.69 SILV   
                  32.40     1:06.69 (34.29)                                        
  2 Wojciechowska, Ewa        13 BASC-MR              1:10.45    1:11.03 SILV   
                  34.62     1:11.03 (36.41)                                        
  3 Zielonka, Magdalena       14 NYCC-MR              1:16.25    1:12.42 SILV   
                  35.66     1:12.42 (36.76)                                        
  4 Cheung, Shelley           14 CIY-MR               1:13.43    1:12.64 SILV   
                  35.23     1:12.64 (37.41)                                        
  5 Johanson, Bridget M       14 Badger-MR            1:14.56    1:13.43 SILV   
                  35.15     1:13.43 (38.28)                                        
  6 Toskas, Aerin O           13 CIY-MR               1:14.23    1:14.07 SILV   
                  36.14     1:14.07 (37.93)                                        
  7 Peralta, Loren S          14 APEX-MR              1:14.00    1:14.24 SILV   
                  35.92     1:14.24 (38.32)                                        
  8 Kosoff, Zora R            14 HS-MR                1:14.71    1:14.46 SILV   
                  36.00     1:14.46 (38.46)                                        
  9 Kleckner, Sabrina G       13 Agua Swim Team-MR    1:14.15    1:14.78 SILV   
                  36.64     1:14.78 (38.14)                                        
 10 Harrison, Annie B         14 CIY-MR               1:14.47    1:15.03 SILV   
                  36.28     1:15.03 (38.75)                                        
 11 Magued Sobhy, Mira S      14 Twisters-MR          1:15.59    1:17.28 SILV   
                  36.76     1:17.28 (40.52)                                        
 12 Ferguson, Carly           14 Silver Streaks-MR    1:16.89    1:17.56 SILV   
                  38.08     1:17.56 (39.48)                                        
 13 Jolley, Jasmine L         13 Twisters-MR          1:19.90    1:18.21 SILV   
                  37.92     1:18.21 (40.29)                                        
 13 Ng, Phyllis               14 HS-MR                1:15.88    1:18.21 SILV   
                  37.24     1:18.21 (40.97)                                        
AGE - Division  
  1 Byrne, Theresa A          13 Agua Swim Team-MR    1:21.84    1:20.24 AGE    
                  38.95     1:20.24 (41.29)                                        
  2 Dwarica, Tyla K           14 NYCC-MR              1:21.48    1:20.79 AGE    
                  40.03     1:20.79 (40.76)                                        
  3 Lau, Ashley               14 BASC-MR              1:15.00    1:21.54 AGE    
                  40.10     1:21.54 (41.44)                                        
  4 Watson, Kia A             14 Twisters-MR          1:22.07    1:21.74 AGE    
                  40.23     1:21.74 (41.51)                                        
  5 Uppal, Jaya               14 Silver Streaks-MR    1:27.23    1:22.41 AGE    
  6 Pilipenko, Veronika       14 APEX-MR              1:22.01    1:22.57 AGE    
                  40.13     1:22.57 (42.44)                                        
  7 Sanchez, Keyko            14 RedTails-MR          1:24.77    1:22.94 AGE    
                  40.36     1:22.94 (42.58)                                        
  8 Lau, Amanda               14 BASC-MR              1:12.90    1:24.04 AGE    
                  41.62     1:24.04 (42.42)                                        
  9 Sanabria, Eugenia C       13 HS-MR                1:21.99    1:24.17 AGE    
 10 Marsillo, Alexandra M     13 HS-MR                1:23.12    1:24.88 AGE    
                  40.68     1:24.88 (44.20)                                        
 11 Mejia, Angela             14 APEX-MR              1:26.78    1:25.58 AGE    
                  41.24     1:25.58 (44.34)                                        
 12 Prince, Hannah R          13 Silver Streaks-MR    1:25.26    1:25.89 AGE    
 13 Sarubbi, Bre M            13 HS-MR                1:19.22    1:25.99 AGE    
                  41.13     1:25.99 (44.86)                                        
 14 Young, Sarah E            13 HS-MR                1:23.84    1:26.06 AGE    
                  40.89     1:26.06 (45.17)                                        
 15 Loginova, Maria           14 Aquaflames-MR        1:26.37    1:27.51 AGE    
                  41.53     1:27.51 (45.98)                                        
 16 Rhodd, Holland M          13 Manhattan Makos-MR   1:38.15    1:27.91 AGE    
 17 Wu, Jingxin               13 RedTails-MR          1:30.09    1:30.31 AGE    
                  43.45     1:30.31 (46.86)                                        
 18 Dehshitsang, Rinchen D    13 NYCC-MR              1:36.32    1:34.82 AGE    
                  44.40     1:34.82 (50.42)                                        
 19 Stokes, Mariah            13 RedTails-MR          1:37.17    1:35.25 AGE    
                  43.74     1:35.25 (51.51)                                        
 20 Williams, Channel C       14 FAST-MR              1:44.29    1:42.75 AGE    
                  51.54     1:42.75 (51.21)                                        
 -- Arias, Ashley R           13 RedTails-MR          1:45.09         DQ        
      Not on back off wall
 
Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:22.59  JO
              2:22.60  QUAL
              2:48.99  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 2:22.60
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Cruz, Brigitti S          14 Twisters-MR          2:23.07    2:22.09 JO     
                  33.09     1:08.78 (35.69)     1:45.84 (37.06)     2:22.09 (36.25)
SILV - Division  
  1 Nixon, Charlotte A        13 Badger-MR            2:24.58    2:23.22 SILV   
                  33.32     1:09.68 (36.36)     1:46.89 (37.21)     2:23.22 (36.33)
  2 Johanson, Bridget M       14 Badger-MR            2:40.47    2:38.81 SILV   
                  36.71     1:16.80 (40.09)     1:57.82 (41.02)     2:38.81 (40.99)
  3 Abate, Marie J            14 FAST-MR              2:36.12    2:39.08 SILV   
                  36.65     1:16.48 (39.83)     1:58.15 (41.67)     2:39.08 (40.93)
  4 Peralta, Loren S          14 APEX-MR              2:36.80    2:40.79 SILV   
                  37.50     1:18.22 (40.72)     1:59.64 (41.42)     2:40.79 (41.15)
  5 Harrison, Annie B         14 CIY-MR               2:48.37    2:41.64 SILV   
                  38.17     1:18.48 (40.31)     2:00.24 (41.76)     2:41.64 (41.40)
  6 Lin, Erica S              14 NYCC-MR              2:37.51    2:41.72 SILV   
                  37.27     1:18.08 (40.81)     2:00.25 (42.17)     2:41.72 (41.47)
  7 Magued Sobhy, Mira S      14 Twisters-MR          2:43.58    2:46.65 SILV   
AGE - Division  
  1 Byrne, Theresa A          13 Agua Swim Team-MR    2:56.28    2:56.34 AGE    
                  41.56     1:26.01 (44.45)     2:11.96 (45.95)     2:56.34 (44.38)
  2 Dwarica, Tyla K           14 NYCC-MR              2:52.39    2:57.07 AGE    
                  40.95   2:57.07 (2:16.12)                                        
  3 Sanchez, Keyko            14 RedTails-MR          2:53.10    2:57.39 AGE    
                  40.96     1:25.69 (44.73)     2:12.31 (46.62)     2:57.39 (45.08)
  4 Rosenblum, Danielle M     13 Middies-MR           2:45.03    3:00.14 AGE    
                  41.54     1:26.13 (44.59)     2:12.91 (46.78)     3:00.14 (47.23)
  5 Gutierrez, Valentina      13 Twisters-MR          2:59.82    3:01.80 AGE    
                  41.59   3:01.80 (2:20.21)                                        
  6 Sheridan, Victoria        14 FAST-MR              3:03.80    3:11.68 AGE    
                1:34.18   3:11.68 (1:37.50)                                        
Non-Award Division  
 -- Balderes, Olivia A        14 NYCC-MR              2:31.83         NS        
 
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:16.49  JO
              1:16.50  QUAL
              1:26.79  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 1:16.50
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Wojciechowska, Ewa        13 BASC-MR              1:19.52    1:19.81 SILV   
                  37.88     1:19.81 (41.93)                                        
  2 Sun, Wanlin               13 NYCC-MR              1:21.13    1:20.49 SILV   
                  38.38     1:20.49 (42.11)                                        
  3 Kanim, Callie H           14 Middies-MR           1:20.92    1:21.63 SILV   
                  38.93     1:21.63 (42.70)                                        
  4 Gargiulo, Tatiana         14 GAEL-MR              1:24.02    1:22.92 SILV   
                  38.55     1:22.92 (44.37)                                        
  5 Lewis, Kiara              13 Twisters-MR          1:25.81    1:26.64 SILV   
                  42.14     1:26.64 (44.50)                                        
  6 Lau, Amanda               14 BASC-MR              1:22.90    1:26.77 SILV   
                  40.94     1:26.77 (45.83)                                        
AGE - Division  
  1 Pilipenko, Veronika       14 APEX-MR              1:26.37    1:26.85 AGE    
                  40.39     1:26.85 (46.46)                                        
  2 Uppal, Jaya               14 Silver Streaks-MR    1:29.15    1:27.98 AGE    
                  40.72     1:27.98 (47.26)                                        
  3 Watson, Kia A             14 Twisters-MR          1:26.31    1:28.36 AGE    
                  42.31     1:28.36 (46.05)                                        
  4 Johanson, Bridget M       14 Badger-MR            1:28.74    1:28.75 AGE    
                  41.44     1:28.75 (47.31)                                        
  5 Magued Sobhy, Mira S      14 Twisters-MR          1:29.14    1:29.62 AGE    
                  41.30     1:29.62 (48.32)                                        
  6 Lau, Ashley               14 BASC-MR              1:28.90    1:30.23 AGE    
                  42.82     1:30.23 (47.41)                                        
  7 Maeda, Reiko              13 RI Marlins-MR        1:20.05    1:30.41 AGE    
                  41.16     1:30.41 (49.25)                                        
  8 Byrne, Theresa A          13 Agua Swim Team-MR    1:29.63    1:30.92 AGE    
                  43.49     1:30.92 (47.43)                                        
  9 Zordan, Sofia             13 FAST-MR              1:29.60    1:31.54 AGE    
                  43.02     1:31.54 (48.52)                                        
 10 Maloney, Meghan E         13 HS-MR                1:33.73    1:33.53 AGE    
                  44.32     1:33.53 (49.21)                                        
 11 Prince, Hannah R          13 Silver Streaks-MR    1:31.98    1:33.98 AGE    
                  45.09     1:33.98 (48.89)                                        
 12 Wong, Jodie               14 Twisters-MR          1:38.21    1:36.33 AGE    
                  44.93     1:36.33 (51.40)                                        
 13 Wu, Jingxin               13 RedTails-MR          1:36.28    1:37.99 AGE    
                  46.43     1:37.99 (51.56)                                        
 14 Dehshitsang, Rinchen D    13 NYCC-MR              1:41.63    1:41.30 AGE    
                  46.36     1:41.30 (54.94)                                        
 15 Rhodd, Holland M          13 Manhattan Makos-MR   1:55.26    1:41.73 AGE    
                  47.40     1:41.73 (54.33)                                        
 16 Gutierrez, Valentina      13 Twisters-MR          1:43.72    1:42.64 AGE    
                  46.61     1:42.64 (56.03)                                        
 17 Arias, Ashley R           13 RedTails-MR          1:45.08    1:49.98 AGE    
                  47.07   1:49.98 (1:02.91)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:42.99  JO
              2:43.00  QUAL
              3:02.99  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 2:43.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Walsh, Georgina           14 NYCC-MR              2:45.59    2:42.59 JO     
                  36.75     1:17.02 (40.27)     2:00.19 (43.17)     2:42.59 (42.40)
SILV - Division  
  1 Wojciechowska, Ewa        13 BASC-MR              2:48.94    2:48.52 SILV   
                  38.80     1:22.53 (43.73)     2:05.60 (43.07)     2:48.52 (42.92)
  2 Sun, Wanlin               13 NYCC-MR              2:55.44    2:51.33 SILV   
                  38.05     1:21.73 (43.68)     2:06.19 (44.46)     2:51.33 (45.14)
  3 Kleckner, Sabrina G       13 Agua Swim Team-MR    2:57.37    2:55.67 SILV   
                  40.99     1:27.04 (46.05)     2:11.35 (44.31)     2:55.67 (44.32)
  4 Cruz, Brigitti S          14 Twisters-MR          2:54.63    2:56.04 SILV   
                  39.18     1:25.13 (45.95)     2:09.97 (44.84)     2:56.04 (46.07)
  4 Harrison, Annie B         14 CIY-MR               2:57.61    2:56.04 SILV   
                  39.69     1:24.10 (44.41)     2:10.46 (46.36)     2:56.04 (45.58)
AGE - Division  
  1 Lau, Amanda               14 BASC-MR              3:01.30    3:04.37 AGE    
                  41.87     1:28.35 (46.48)     2:16.90 (48.55)     3:04.37 (47.47)
  2 Pilipenko, Veronika       14 APEX-MR              3:05.63    3:04.64 AGE    
                  41.44     1:27.47 (46.03)     2:16.11 (48.64)     3:04.64 (48.53)
  3 Byrne, Theresa A          13 Agua Swim Team-MR    3:08.28    3:08.70 AGE    
                  43.19     1:29.09 (45.90)     2:18.60 (49.51)     3:08.70 (50.10)
  4 Kosoff, Zora R            14 HS-MR                3:07.18    3:09.23 AGE    
                  42.78     1:31.47 (48.69)     2:20.36 (48.89)     3:09.23 (48.87)
  5 Mejia, Angela             14 APEX-MR              3:04.10    3:10.23 AGE    
                  41.27     1:29.19 (47.92)     2:18.32 (49.13)     3:10.23 (51.91)
  6 Lau, Ashley               14 BASC-MR              3:07.98    3:11.34 AGE    
                  44.13     1:33.15 (49.02)     2:22.54 (49.39)     3:11.34 (48.80)
  7 Magued Sobhy, Mira S      14 Twisters-MR          3:05.99    3:13.00 AGE    
                  43.58     1:34.19 (50.61)     2:24.00 (49.81)     3:13.00 (49.00)
  8 Sanabria, Eugenia C       13 HS-MR                3:28.51    3:21.77 AGE    
                  45.07     1:37.30 (52.23)     2:30.58 (53.28)     3:21.77 (51.19)
  9 Young, Sarah E            13 HS-MR                3:25.25    3:24.82 AGE    
                  47.09     1:39.96 (52.87)     2:33.69 (53.73)     3:24.82 (51.13)
 10 Marsillo, Alexandra M     13 HS-MR                3:29.37    3:27.33 AGE    
                  45.25     1:38.26 (53.01)     2:34.01 (55.75)     3:27.33 (53.32)
 11 Ng, Phyllis               14 HS-MR                3:23.57    3:29.36 AGE    
                  46.47     1:39.73 (53.26)     2:34.29 (54.56)     3:29.36 (55.07)
 12 Gutierrez, Valentina      13 Twisters-MR          3:28.72    3:37.66 AGE    
                  48.32     1:44.32 (56.00)     2:41.18 (56.86)     3:37.66 (56.48)
 13 Williams, Channel C       14 FAST-MR              3:49.29    3:41.26 AGE    
                  50.08     1:45.40 (55.32)     2:43.83 (58.43)     3:41.26 (57.43)
Non-Award Division  
 -- Lewis, Kiara              13 Twisters-MR          3:06.41         NS        
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:05.69  JO
              1:05.70  QUAL
              1:14.59  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 1:05.70
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Cruz, Brigitti S          14 Twisters-MR          1:08.01    1:08.68 SILV   
                  31.51     1:08.68 (37.17)                                        
  2 Kanim, Callie H           14 Middies-MR           1:09.16    1:11.47 SILV   
                  32.34     1:11.47 (39.13)                                        
  3 Johanson, Bridget M       14 Badger-MR            1:10.00    1:11.98 SILV   
                  33.48     1:11.98 (38.50)                                        
  4 Walsh, Georgina           14 NYCC-MR              1:15.97    1:14.04 SILV   
                  34.08     1:14.04 (39.96)                                        
AGE - Division  
  1 Abate, Marie J            14 FAST-MR              1:18.76    1:14.99 AGE    
                  35.12     1:14.99 (39.87)                                        
  2 Gasic, Andrea             13 RI Marlins-MR        1:16.23    1:16.26 AGE    
                  34.81     1:16.26 (41.45)                                        
  3 Peralta, Loren S          14 APEX-MR              1:17.77    1:18.44 AGE    
                  36.87     1:18.44 (41.57)                                        
  4 Ferguson, Carly           14 Silver Streaks-MR    1:20.98    1:18.73 AGE    
                  37.00     1:18.73 (41.73)                                        
  5 Rosenblum, Danielle M     13 Middies-MR           1:16.04    1:18.89 AGE    
                  36.89     1:18.89 (42.00)                                        
  6 Jolley, Jasmine L         13 Twisters-MR          1:18.77    1:24.34 AGE    
                  37.40     1:24.34 (46.94)                                        
  7 Sanchez, Keyko            14 RedTails-MR          1:31.57    1:25.37 AGE    
                  38.57     1:25.37 (46.80)                                        
  8 Prince, Hannah R          13 Silver Streaks-MR    1:38.11    1:26.05 AGE    
                  39.34     1:26.05 (46.71)                                        
  9 Wong, Jodie               14 Twisters-MR          1:32.02    1:26.73 AGE    
                  39.62     1:26.73 (47.11)                                        
 10 Pilipenko, Veronika       14 APEX-MR              1:26.72    1:26.80 AGE    
                  38.80     1:26.80 (48.00)                                        
 11 Sheridan, Victoria        14 FAST-MR              1:27.81    1:31.12 AGE    
                  40.95     1:31.12 (50.17)                                        
 12 Lewis, Kiara              13 Twisters-MR          1:19.83    1:35.90 AGE    
                  43.29     1:35.90 (52.61)                                        
 13 Wu, Jingxin               13 RedTails-MR          1:36.55    1:36.48 AGE    
                  42.33     1:36.48 (54.15)                                        
 14 Stokes, Mariah            13 RedTails-MR          1:35.23    1:46.37 AGE    
                  46.30   1:46.37 (1:00.07)                                        
Non-Award Division  
 -- Balderes, Olivia A        14 NYCC-MR              1:09.34         NS        
 -- Duval, Rachelle R         13 UN-MR-MR             1:22.20         NS        
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
              1:05.69  JO
              1:05.70  QUAL
              1:14.59  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 1:05.70
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Cruz, Brigitti S          14 Twisters-MR               NT    1:08.15 SILV   
                  31.52     1:08.15 (36.63)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:30.99  JO
              2:31.00  QUAL
              2:42.59  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 2:31.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Yu, Wynona K              14 Twisters-MR          2:36.51    2:31.61 SILV   
                  33.31     1:11.99 (38.68)     1:51.77 (39.78)     2:31.61 (39.84)
  2 Cruz, Brigitti S          14 Twisters-MR          2:33.73    2:35.63 SILV   
                  33.33     1:12.53 (39.20)     1:54.30 (41.77)     2:35.63 (41.33)
AGE - Division  
  1 Johanson, Bridget M       14 Badger-MR            2:43.35    2:45.23 AGE    
                  33.88     1:16.09 (42.21)     2:00.72 (44.63)     2:45.23 (44.51)
  2 Peralta, Loren S          14 APEX-MR              2:56.53    2:54.28 AGE    
                  37.99     1:22.26 (44.27)     2:08.05 (45.79)     2:54.28 (46.23)
  3 Duval, Rachelle R         13 UN-MR-MR             2:48.55    3:04.86 AGE    
                  36.52     1:21.69 (45.17)     2:13.06 (51.37)     3:04.86 (51.80)
 
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
              2:23.49  JO
              2:23.50  QUAL
              2:47.79  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 2:23.50
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Walsh, Georgina           14 NYCC-MR              2:27.93    2:27.24 SILV   
                  33.44     1:10.14 (36.70)     1:52.32 (42.18)     2:27.24 (34.92)
  2 Zielonka, Magdalena       14 NYCC-MR              2:31.10    2:30.10 SILV   
                  33.75     1:12.18 (38.43)     1:54.57 (42.39)     2:30.10 (35.53)
  3 Cruz, Brigitti S          14 Twisters-MR          2:27.71    2:30.46 SILV   
                  31.36     1:09.14 (37.78)     1:56.89 (47.75)     2:30.46 (33.57)
  4 Johanson, Bridget M       14 Badger-MR            2:31.24    2:31.97 SILV   
                  33.23     1:11.47 (38.24)     1:59.02 (47.55)     2:31.97 (32.95)
  5 Kleckner, Sabrina G       13 Agua Swim Team-MR    2:32.15    2:34.43 SILV   
                  32.41     1:12.20 (39.79)     1:57.60 (45.40)     2:34.43 (36.83)
  6 Sun, Wanlin               13 NYCC-MR              2:37.65    2:36.88 SILV   
                  36.26     1:17.47 (41.21)     2:01.62 (44.15)     2:36.88 (35.26)
  7 Toskas, Aerin O           13 CIY-MR               2:38.64    2:38.76 SILV   
                  34.99     1:16.21 (41.22)     2:02.17 (45.96)     2:38.76 (36.59)
  8 Cheung, Shelley           14 CIY-MR               2:38.84    2:42.75 SILV   
                  35.91     1:16.52 (40.61)     2:04.90 (48.38)     2:42.75 (37.85)
  9 Peralta, Loren S          14 APEX-MR              2:41.89    2:43.89 SILV   
                  37.00     1:17.88 (40.88)     2:09.28 (51.40)     2:43.89 (34.61)
 10 Kosoff, Zora R            14 HS-MR                2:45.22    2:45.41 SILV   
                  37.73     1:18.00 (40.27)     2:08.57 (50.57)     2:45.41 (36.84)
 11 Watson, Kia A             14 Twisters-MR          2:48.02    2:46.10 SILV   
                  35.99     1:20.27 (44.28)     2:08.24 (47.97)     2:46.10 (37.86)
 12 Byrne, Theresa A          13 Agua Swim Team-MR    2:44.28    2:46.55 SILV   
                  37.99     1:20.95 (42.96)     2:10.11 (49.16)     2:46.55 (36.44)
AGE - Division  
  1 Gargiulo, Tatiana         14 GAEL-MR              2:59.56    2:49.36 AGE    
                  37.50     1:25.02 (47.52)     2:11.80 (46.78)     2:49.36 (37.56)
  2 Jolley, Jasmine L         13 Twisters-MR          2:53.10    2:50.19 AGE    
                  37.19                             2:13.09 ( )     2:50.19 (37.10)
  3 Magued Sobhy, Mira S      14 Twisters-MR          2:47.19    2:50.54 AGE    
                  37.57     1:19.35 (41.78)     2:10.25 (50.90)     2:50.54 (40.29)
  4 Pilipenko, Veronika       14 APEX-MR              2:43.72    2:50.63 AGE    
                  38.26     1:22.70 (44.44)     2:11.97 (49.27)     2:50.63 (38.66)
  5 Uppal, Jaya               14 Silver Streaks-MR    2:59.47    2:52.04 AGE    
                  37.33     1:21.58 (44.25)     2:12.04 (50.46)     2:52.04 (40.00)
  6 Dwarica, Tyla K           14 NYCC-MR              3:00.76    2:55.08 AGE    
                  37.75     1:22.13 (44.38)     2:13.25 (51.12)     2:55.08 (41.83)
  7 Ng, Phyllis               14 HS-MR                2:55.15    2:55.43 AGE    
                  40.09     1:20.52 (40.43)     2:15.67 (55.15)     2:55.43 (39.76)
  8 Sanchez, Keyko            14 RedTails-MR          3:06.30    2:55.72 AGE    
                  38.81     1:23.01 (44.20)     2:14.83 (51.82)     2:55.72 (40.89)
  9 Prince, Hannah R          13 Silver Streaks-MR    2:56.15    2:57.40 AGE    
                  39.42     1:26.08 (46.66)     2:18.60 (52.52)     2:57.40 (38.80)
 10 Marsillo, Alexandra M     13 HS-MR                2:57.27    2:58.25 AGE    
                  36.52     1:22.89 (46.37)     2:16.96 (54.07)     2:58.25 (41.29)
 11 Young, Sarah E            13 HS-MR                3:00.66    3:01.13 AGE    
                  40.80     1:27.29 (46.49)     2:22.55 (55.26)     3:01.13 (38.58)
 12 Mejia, Angela             14 APEX-MR              2:56.58    3:02.56 AGE    
                  38.93     1:26.29 (47.36)     2:18.43 (52.14)     3:02.56 (44.13)
 13 Sanabria, Eugenia C       13 HS-MR                3:09.33    3:06.88 AGE    
                  41.71     1:29.66 (47.95)     2:24.15 (54.49)     3:06.88 (42.73)
 14 Wu, Jingxin               13 RedTails-MR          3:15.09    3:09.28 AGE    
                  39.37     1:27.35 (47.98)     2:22.42 (55.07)     3:09.28 (46.86)
 -- Sarubbi, Bre M            13 HS-MR                2:52.21         DQ        
      Strokes out of sequence - IM
                  37.90     1:24.76 (46.86)     2:19.01 (54.25)          DQ (43.30)
Non-Award Division  
 -- Ferguson, Carly           14 Silver Streaks-MR    2:44.41         NS        
 
Girls 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
              5:06.99  JO
              5:07.00  QUAL
              5:38.99  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 5:07.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Yu, Wynona K              14 Twisters-MR          5:08.02    5:00.99 JO     
                  30.16     1:06.06 (35.90)     1:45.16 (39.10)     2:22.99 (37.83)
        3:07.52 (44.53)     3:51.24 (43.72)     4:25.97 (34.73)     5:00.99 (35.02)
SILV - Division  
  1 Walsh, Georgina           14 NYCC-MR              5:09.90    5:10.37 SILV   
                  33.21     1:14.12 (40.91)     1:52.50 (38.38)     2:30.77 (38.27)
        3:13.72 (42.95)     3:57.69 (43.97)     4:34.78 (37.09)     5:10.37 (35.59)
  2 Kanim, Callie H           14 Middies-MR           5:07.48    5:14.33 SILV   
                  32.48     1:11.62 (39.14)     1:48.71 (37.09)     2:25.73 (37.02)
        3:13.43 (47.70)     4:02.67 (49.24)     4:38.84 (36.17)     5:14.33 (35.49)
  3 Cruz, Brigitti S          14 Twisters-MR          5:15.70    5:17.53 SILV   
                  33.13     1:12.07 (38.94)     1:52.47 (40.40)     2:31.05 (38.58)
        3:18.66 (47.61)     4:05.32 (46.66)     4:42.10 (36.78)     5:17.53 (35.43)
  4 Johanson, Bridget M       14 Badger-MR            5:20.71    5:24.16 SILV   
                  33.82     1:15.31 (41.49)     1:56.54 (41.23)     2:36.87 (40.33)
        3:26.17 (49.30)     4:14.98 (48.81)     4:49.73 (34.75)     5:24.16 (34.43)
  5 Sun, Wanlin               13 NYCC-MR              5:29.06    5:24.93 SILV   
                  36.66     1:18.70 (42.04)     2:00.82 (42.12)     2:41.74 (40.92)
        3:27.49 (45.75)     4:14.26 (46.77)     4:49.85 (35.59)     5:24.93 (35.08)
AGE - Division  
  1 Peralta, Loren S          14 APEX-MR              5:41.41    5:42.42 AGE    
                  36.75     1:20.51 (43.76)     2:04.13 (43.62)     2:46.06 (41.93)
        3:36.71 (50.65)     4:29.19 (52.48)     5:06.90 (37.71)     5:42.42 (35.52)
  2 Ferguson, Carly           14 Silver Streaks-MR    5:56.17    5:42.83 AGE    
                  36.27     1:20.47 (44.20)     2:04.47 (44.00)     2:49.87 (45.40)
        3:38.77 (48.90)     4:27.36 (48.59)     5:06.67 (39.31)     5:42.83 (36.16)
  3 Byrne, Theresa A          13 Agua Swim Team-MR    5:47.37    5:53.56 AGE    
                  38.92     1:24.02 (45.10)     2:09.50 (45.48)     2:54.78 (45.28)
        3:46.10 (51.32)     4:37.13 (51.03)     5:15.50 (38.37)     5:53.56 (38.06)
  3 Pilipenko, Veronika       14 APEX-MR              5:56.98    5:53.56 AGE    
                  38.68     1:25.91 (47.23)     2:10.43 (44.52)     2:55.72 (45.29)
        3:44.62 (48.90)     4:35.76 (51.14)     5:15.48 (39.72)     5:53.56 (38.08)
Non-Award Division  
 -- Kleckner, Sabrina G       13 Agua Swim Team-MR    5:21.25         DQ        
      Declared false start - Misc
 -- Magued Sobhy, Mira S      14 Twisters-MR          5:22.18         NS        
 
Girls 15-18 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                26.59  JO
                26.60  QUAL
                28.49  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 26.60
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Pena, Jarleen B           15 Agua Swim Team-MR      27.25      27.12 SILV   
  2 Martinez, Adrianna        15 Agua Swim Team-MR      27.57      27.28 SILV   
  3 Ferguson, Mara H          16 Silver Streaks-MR      27.35      27.57 SILV   
  4 Lee, Kevyn                16 NYCC-MR                28.74      27.78 SILV   
  5 Fufidio, Andrea L         16 Badger-MR              27.88      28.20 SILV   
  6 Cooke, Alexandra          17 Badger-MR              28.97      28.39 SILV   
  7 Kuo, Anna                 15 CIY-MR                 28.06      28.47 SILV   
AGE - Division  
  1 Sloley, Katrina V         15 Silver Streaks-MR      28.23      28.83 AGE    
  2 Myszkowski, Olivia        16 Twisters-MR            28.97      28.94 AGE    
  3 Deziel, Blaire M          17 Silver Streaks-MR      29.03      29.07 AGE    
  4 Yako, Elizabeth A         17 RI Marlins-MR          30.25      29.60 AGE    
  5 McKenly, Jackie D         16 Silver Streaks-MR      29.44      30.63 AGE    
  6 Nienaltow, Kate K         16 Silver Streaks-MR      31.34      30.76 AGE    
  7 Pruitt, Maya L            15 Twisters-MR            30.64      31.01 AGE    
  8 Tellez, Ivanna D          17 Twisters-MR            31.67      31.09 AGE    
  9 Lee, Courtney M           16 HS-MR                  29.78      31.41 AGE    
 10 Jonas, Roneyce N          15 Silver Streaks-MR      31.11      32.31 AGE    
 11 D'Alessandro, Andie G     15 Silver Streaks-MR      30.76      32.52 AGE    
 12 Lavrentieva, Julia D      16 APEX-MR                34.33      32.53 AGE    
 13 Perez, Susana M           15 RedTails-MR            32.57      33.10 AGE    
 14 Magued Sobhy, Rita S      15 Twisters-MR            34.14      34.68 AGE    
 
Girls 15-18 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                57.79  JO
                57.80  QUAL
              1:03.59  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 57.80
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Wong, Kristey             15 Badger-MR            1:01.27      59.21 SILV   
                  28.80       59.21 (30.41)                                        
  2 Conway, Grace K           16 CIY-MR                 58.13      59.58 SILV   
                  28.66       59.58 (30.92)                                        
  3 Fufidio, Andrea L         16 Badger-MR              59.81      59.86 SILV   
                  29.05       59.86 (30.81)                                        
  4 Pena, Jarleen B           15 Agua Swim Team-MR    1:00.48      59.91 SILV   
                  28.49       59.91 (31.42)                                        
  5 Cooke, Alexandra          17 Badger-MR            1:03.94    1:02.03 SILV   
                  29.81     1:02.03 (32.22)                                        
  6 Lee, Kevyn                16 NYCC-MR              1:03.17    1:02.15 SILV   
                  30.12     1:02.15 (32.03)                                        
  7 O'Connor, Ann             15 BASC-MR              1:00.68    1:02.63 SILV   
                  30.04     1:02.63 (32.59)                                        
  8 Myszkowski, Olivia        16 Twisters-MR          1:02.66    1:03.51 SILV   
                  29.98     1:03.51 (33.53)                                        
AGE - Division  
  1 Ferguson, Mara H          16 Silver Streaks-MR    1:01.86    1:04.52 AGE    
                  30.04     1:04.52 (34.48)                                        
  2 Deziel, Blaire M          17 Silver Streaks-MR    1:04.22    1:05.01 AGE    
                  30.89     1:05.01 (34.12)                                        
  3 Yako, Elizabeth A         17 RI Marlins-MR        1:08.56    1:05.74 AGE    
                  31.91     1:05.74 (33.83)                                        
  4 Tellez, Ivanna D          17 Twisters-MR          1:08.14    1:06.47 AGE    
                  32.47     1:06.47 (34.00)                                        
  5 Pruitt, Maya L            15 Twisters-MR          1:08.13    1:06.90 AGE    
                  31.66     1:06.90 (35.24)                                        
  6 Yeoh-Wang, Jenny Y        15 Agua Swim Team-MR    1:07.78    1:07.24 AGE    
                  32.42     1:07.24 (34.82)                                        
  7 Nienaltow, Kate K         16 Silver Streaks-MR    1:08.65    1:07.95 AGE    
                  32.53     1:07.95 (35.42)                                        
  8 McKenly, Jackie D         16 Silver Streaks-MR    1:08.04    1:11.02 AGE    
                  33.94     1:11.02 (37.08)                                        
  9 D'Alessandro, Andie G     15 Silver Streaks-MR    1:06.72    1:11.59 AGE    
                  33.65     1:11.59 (37.94)                                        
 10 Perez, Susana M           15 RedTails-MR          1:14.36    1:13.58 AGE    
                  34.27     1:13.58 (39.31)                                        
 11 Jonas, Roneyce N          15 Silver Streaks-MR    1:12.52    1:15.24 AGE    
                  35.55     1:15.24 (39.69)                                        
 12 Magued Sobhy, Rita S      15 Twisters-MR          1:16.00    1:16.93 AGE    
                  36.57     1:16.93 (40.36)                                        
 13 Mathur, Natasha C         15 Silver Streaks-MR    1:35.96    1:47.01 AGE    
                  48.89     1:47.01 (58.12)                                        
Non-Award Division  
 -- Duran, Melissa S          16 CIY-MR               1:01.17         NS        
 
Girls 15-18 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:04.49  JO
              2:04.50  QUAL
              2:16.59  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 2:04.50
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Miller, Nikki F           16 Silver Streaks-MR    2:09.36    2:05.91 SILV   
                  28.71     1:00.67 (31.96)     1:33.47 (32.80)     2:05.91 (32.44)
  2 Wong, Kristey             15 Badger-MR            2:12.29    2:06.25 SILV   
                  29.40     1:00.96 (31.56)     1:33.77 (32.81)     2:06.25 (32.48)
  3 Fufidio, Andrea L         16 Badger-MR            2:07.67    2:06.57 SILV   
                  29.54     1:01.69 (32.15)     1:34.44 (32.75)     2:06.57 (32.13)
  4 Flood, Katie M            17 Silver Streaks-MR    2:06.37    2:09.94 SILV   
                  28.70     1:00.81 (32.11)     1:34.41 (33.60)     2:09.94 (35.53)
  5 Conway, Grace K           16 CIY-MR               2:09.58    2:11.17 SILV   
                  29.72     1:03.06 (33.34)     1:37.47 (34.41)     2:11.17 (33.70)
  6 Pena, Jarleen B           15 Agua Swim Team-MR    2:12.48    2:11.35 SILV   
                  29.28     1:01.90 (32.62)     1:36.69 (34.79)     2:11.35 (34.66)
  7 Lee, Kevyn                16 NYCC-MR              2:13.58    2:11.65 SILV   
                  30.24     1:03.88 (33.64)     1:38.57 (34.69)     2:11.65 (33.08)
  8 Cooke, Alexandra          17 Badger-MR            2:18.04    2:14.52 SILV   
                  30.77     1:04.55 (33.78)     1:38.96 (34.41)     2:14.52 (35.56)
AGE - Division  
  1 Tellez, Ivanna D          17 Twisters-MR          2:24.69    2:19.46 AGE    
                  32.57     1:07.60 (35.03)     1:43.75 (36.15)     2:19.46 (35.71)
  2 Ferguson, Mara H          16 Silver Streaks-MR    2:23.38    2:21.19 AGE    
                  31.02     1:06.97 (35.95)     1:44.51 (37.54)     2:21.19 (36.68)
  3 Myszkowski, Olivia        16 Twisters-MR          2:14.03    2:21.42 AGE    
                  30.55     1:05.31 (34.76)     1:43.21 (37.90)     2:21.42 (38.21)
  4 Yako, Elizabeth A         17 RI Marlins-MR        2:32.70    2:32.77 AGE    
                  33.24     1:10.57 (37.33)     1:51.41 (40.84)     2:32.77 (41.36)
  5 Pruitt, Maya L            15 Twisters-MR          2:25.07    2:34.96 AGE    
                  34.88     1:14.49 (39.61)     1:56.24 (41.75)     2:34.96 (38.72)
Non-Award Division  
 -- Magued Sobhy, Rita S      15 Twisters-MR          2:50.86         NS        
 
Girls 15-18 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:31.99  JO
              5:32.00  QUAL
              5:54.99  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 5:32.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Martinez, Adrianna        15 Agua Swim Team-MR    5:42.67    5:39.86 SILV   
                  29.52     1:02.49 (32.97)     1:36.43 (33.94)     2:11.27 (34.84)
        2:46.14 (34.87)     3:20.70 (34.56)     3:55.13 (34.43)     4:31.17 (36.04)
        5:06.84 (35.67)     5:39.86 (33.02)                                        
  2 Flood, Katie M            17 Silver Streaks-MR    5:39.39    5:42.35 SILV   
                  28.97     1:01.73 (32.76)     1:35.72 (33.99)     2:10.50 (34.78)
        2:45.67 (35.17)   5:42.35 (2:56.68)                                        
AGE - Division  
  1 Miller, Nikki F           16 Silver Streaks-MR    6:08.15    5:55.12 AGE    
                  29.54     1:04.33 (34.79)     1:40.44 (36.11)     2:16.54 (36.10)
        2:53.00 (36.46)     3:29.36 (36.36)     4:06.48 (37.12)     4:43.89 (37.41)
        5:21.00 (37.11)     5:55.12 (34.12)                                        
  2 Deziel, Blaire M          17 Silver Streaks-MR    6:20.40    6:10.79 AGE    
                  31.93     1:08.16 (36.23)     1:45.29 (37.13)     2:22.99 (37.70)
        3:01.20 (38.21)     3:39.58 (38.38)     4:17.89 (38.31)     4:56.37 (38.48)
        5:33.94 (37.57)     6:10.79 (36.85)                                        
  3 Tellez, Ivanna D          17 Twisters-MR          6:21.18    6:15.57 AGE    
                  32.97     1:08.86 (35.89)     1:45.98 (37.12)     2:23.54 (37.56)
        3:01.32 (37.78)     3:40.12 (38.80)     4:18.69 (38.57)     4:57.52 (38.83)
        5:36.61 (39.09)     6:15.57 (38.96)                                        
  4 Myszkowski, Olivia        16 Twisters-MR          6:23.97    6:19.59 AGE    
                  31.68     1:07.72 (36.04)     1:45.92 (38.20)     2:25.01 (39.09)
        3:04.37 (39.36)     3:44.51 (40.14)     4:23.86 (39.35)     5:03.45 (39.59)
        5:43.04 (39.59)     6:19.59 (36.55)                                        
  5 Ferguson, Mara H          16 Silver Streaks-MR    6:27.36    6:40.23 AGE    
                  32.51     1:10.06 (37.55)     1:50.80 (40.74)     2:32.12 (41.32)
        3:13.66 (41.54)     3:55.71 (42.05)     4:37.84 (42.13)     5:19.86 (42.02)
        6:01.20 (41.34)     6:40.23 (39.03)                                        
 
Girls 15-18 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:06.49  JO
              1:06.50  QUAL
              1:13.09  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 1:06.50
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Martinez, Adrianna        15 Agua Swim Team-MR    1:08.63    1:05.78 JO     
                  31.59     1:05.78 (34.19)                                        
SILV - Division  
  1 Flood, Katie M            17 Silver Streaks-MR    1:08.00    1:07.60 SILV   
                  32.45     1:07.60 (35.15)                                        
  2 Kuo, Anna                 15 CIY-MR               1:08.22    1:09.04 SILV   
                  33.22     1:09.04 (35.82)                                        
  3 Cooke, Alexandra          17 Badger-MR            1:10.26    1:09.64 SILV   
                  33.29     1:09.64 (36.35)                                        
  4 Pena, Jarleen B           15 Agua Swim Team-MR    1:10.33    1:11.42 SILV   
                  33.90     1:11.42 (37.52)                                        
  5 Ferguson, Mara H          16 Silver Streaks-MR    1:07.83    1:12.94 SILV   
                  35.04     1:12.94 (37.90)                                        
AGE - Division  
  1 Deziel, Blaire M          17 Silver Streaks-MR    1:11.92    1:13.61 AGE    
                  36.44     1:13.61 (37.17)                                        
  2 Myszkowski, Olivia        16 Twisters-MR          1:16.83    1:16.88 AGE    
                  37.29     1:16.88 (39.59)                                        
  3 Pruitt, Maya L            15 Twisters-MR          1:19.03    1:18.07 AGE    
  4 McKenly, Jackie D         16 Silver Streaks-MR    1:19.77    1:20.74 AGE    
                  39.80     1:20.74 (40.94)                                        
  5 Nienaltow, Kate K         16 Silver Streaks-MR    1:22.94    1:22.17 AGE    
                  40.53     1:22.17 (41.64)                                        
  6 Tellez, Ivanna D          17 Twisters-MR          1:30.35    1:23.32 AGE    
                  41.57     1:23.32 (41.75)                                        
  7 Lee, Courtney M           16 HS-MR                1:14.50    1:25.15 AGE    
                  40.77     1:25.15 (44.38)                                        
  8 Lavrentieva, Julia D      16 APEX-MR              1:34.47    1:29.35 AGE    
  9 Magued Sobhy, Rita S      15 Twisters-MR          1:27.92    1:30.73 AGE    
                  44.22     1:30.73 (46.51)                                        
 10 Sloley, Katrina V         15 Silver Streaks-MR    1:22.08    1:32.25 AGE    
 11 Jonas, Roneyce N          15 Silver Streaks-MR    1:28.66    1:32.65 AGE    
 -- Yako, Elizabeth A         17 RI Marlins-MR        1:21.92         DQ        
      Did not finish on back
                  38.11          DQ (42.20)                                        
Non-Award Division  
 -- D'Alessandro, Andie G     15 Silver Streaks-MR    1:21.50         DQ        
      Declared false start
 
Girls 15-18 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:23.99  JO
              2:24.00  QUAL
              2:35.29  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 2:24.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Kuo, Anna                 15 CIY-MR               2:27.72    2:28.23 SILV   
                  34.68     1:11.72 (37.04)     1:50.14 (38.42)     2:28.23 (38.09)
  2 O'Connor, Ann             15 BASC-MR              2:26.66    2:28.39 SILV   
                  33.94     1:11.56 (37.62)     1:50.62 (39.06)     2:28.39 (37.77)
  3 Flood, Katie M            17 Silver Streaks-MR    2:26.23    2:29.20 SILV   
                  34.29     1:12.03 (37.74)     1:50.96 (38.93)     2:29.20 (38.24)
  4 Pena, Jarleen B           15 Agua Swim Team-MR    2:32.26    2:29.39 SILV   
                  35.03     1:12.56 (37.53)     1:51.23 (38.67)     2:29.39 (38.16)
  5 Lam, Carolina             16 CIY-MR               2:30.57    2:29.44 SILV   
                  35.36     1:13.02 (37.66)     1:51.56 (38.54)     2:29.44 (37.88)
  6 Cooke, Alexandra          17 Badger-MR            2:35.98    2:31.35 SILV   
                  34.62     1:12.51 (37.89)     1:51.14 (38.63)     2:31.35 (40.21)
  7 Fufidio, Andrea L         16 Badger-MR            2:33.12    2:35.11 SILV   
                  35.63     1:14.44 (38.81)     1:54.66 (40.22)     2:35.11 (40.45)
AGE - Division  
  1 Deziel, Blaire M          17 Silver Streaks-MR    2:42.40    2:35.95 AGE    
                  36.95     1:17.08 (40.13)     1:57.46 (40.38)     2:35.95 (38.49)
  2 Ferguson, Mara H          16 Silver Streaks-MR    2:34.16    2:40.21 AGE    
                  36.33     1:16.44 (40.11)     1:58.53 (42.09)     2:40.21 (41.68)
  3 McKenly, Jackie D         16 Silver Streaks-MR    3:02.32    3:08.40 AGE    
                                                    3:08.66 ( )         3:08.40 ( )
  4 D'Alessandro, Andie G     15 Silver Streaks-MR    3:02.48    3:09.47 AGE    
                  42.44     1:28.43 (45.99)     2:18.08 (49.65)     3:09.47 (51.39)
 -- Magued Sobhy, Rita S      15 Twisters-MR          3:05.72         DQ        
                                1:32.27 ( )     2:21.85 (49.58)          DQ (47.26)
Non-Award Division  
 -- Duran, Melissa S          16 CIY-MR               2:31.94         NS        
 
Girls 15-18 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:15.19  JO
              1:15.20  QUAL
              1:23.89  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 1:15.20
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 O'Connor, Ann             15 BASC-MR              1:15.44    1:16.16 SILV   
                  36.21     1:16.16 (39.95)                                        
  2 Wong, Kristey             15 Badger-MR            1:18.82    1:16.80 SILV   
                  37.04     1:16.80 (39.76)                                        
  3 Kuo, Jacqueline           15 Agua Swim Team-MR    1:16.93    1:17.14 SILV   
                  36.75     1:17.14 (40.39)                                        
  4 Myszkowski, Olivia        16 Twisters-MR          1:19.02    1:17.79 SILV   
                  36.38     1:17.79 (41.41)                                        
  5 Pena, Jarleen B           15 Agua Swim Team-MR    1:18.97    1:19.50 SILV   
                  37.15     1:19.50 (42.35)                                        
  6 Kuo, Anna                 15 CIY-MR               1:17.47    1:19.86 SILV   
                  36.64     1:19.86 (43.22)                                        
  7 Fufidio, Andrea L         16 Badger-MR            1:23.51    1:22.37 SILV   
                  38.81     1:22.37 (43.56)                                        
AGE - Division  
  1 Yeoh-Wang, Jenny Y        15 Agua Swim Team-MR    1:29.23    1:29.58 AGE    
                  42.24     1:29.58 (47.34)                                        
  2 Nienaltow, Kate K         16 Silver Streaks-MR    1:29.79    1:30.75 AGE    
                  42.61     1:30.75 (48.14)                                        
  3 D'Alessandro, Andie G     15 Silver Streaks-MR    1:29.55    1:32.73 AGE    
                  42.42     1:32.73 (50.31)                                        
  4 Tellez, Ivanna D          17 Twisters-MR          1:37.65    1:34.10 AGE    
                  44.98     1:34.10 (49.12)                                        
  5 Jonas, Roneyce N          15 Silver Streaks-MR    1:35.34    1:41.61 AGE    
                  46.95     1:41.61 (54.66)                                        
 -- Mathur, Natasha C         15 Silver Streaks-MR    1:59.96         DQ        
      Downward butterfly kick
                1:00.49        DQ (1:07.55)                                        
Non-Award Division  
 -- Shaw, Keyzia J            15 UN-MR-MR             1:23.02         NS        
 
Girls 15-18 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:42.99  JO
              2:43.00  QUAL
              2:56.99  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 2:43.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Myszkowski, Olivia        16 Twisters-MR          2:50.84    2:49.70 SILV   
                  38.34     1:21.13 (42.79)     2:06.23 (45.10)     2:49.70 (43.47)
  2 Ferguson, Mara H          16 Silver Streaks-MR    2:45.33    2:49.81 SILV   
                  36.42     1:19.68 (43.26)     2:04.90 (45.22)     2:49.81 (44.91)
AGE - Division  
  1 Fufidio, Andrea L         16 Badger-MR            2:54.01    2:57.14 AGE    
                  39.87     1:25.45 (45.58)     2:11.41 (45.96)     2:57.14 (45.73)
  2 Lavrentieva, Julia D      16 APEX-MR              3:12.74    3:07.83 AGE    
                  43.41     1:31.83 (48.42)     2:20.10 (48.27)     3:07.83 (47.73)
  3 Sloley, Katrina V         15 Silver Streaks-MR    3:05.07    3:11.14 AGE    
                  40.37     1:26.95 (46.58)     2:18.12 (51.17)     3:11.14 (53.02)
  4 Tellez, Ivanna D          17 Twisters-MR          3:22.16    3:18.26 AGE    
                  46.12     1:35.83 (49.71)     2:26.87 (51.04)     3:18.26 (51.39)
  5 Magued Sobhy, Rita S      15 Twisters-MR          3:24.91    3:22.00 AGE    
                  45.35     1:36.80 (51.45)     2:29.36 (52.56)     3:22.00 (52.64)
  6 D'Alessandro, Andie G     15 Silver Streaks-MR    3:30.60    3:28.42 AGE    
                  43.41     1:36.39 (52.98)     2:32.54 (56.15)     3:28.42 (55.88)
 
Girls 15-18 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:05.49  JO
              1:05.50  QUAL
              1:12.59  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 1:05.50
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Miller, Nikki F           16 Silver Streaks-MR    1:06.52    1:07.22 SILV   
                  31.30     1:07.22 (35.92)                                        
  2 Yeoh-Wang, Jenny Y        15 Agua Swim Team-MR    1:08.90    1:09.19 SILV   
                  32.26     1:09.19 (36.93)                                        
  3 Deziel, Blaire M          17 Silver Streaks-MR    1:09.35    1:09.65 SILV   
                  31.86     1:09.65 (37.79)                                        
  4 Flood, Katie M            17 Silver Streaks-MR    1:07.79    1:10.56 SILV   
                  31.73     1:10.56 (38.83)                                        
  5 Lam, Carolina             16 CIY-MR               1:10.78    1:10.93 SILV   
                  33.64     1:10.93 (37.29)                                        
AGE - Division  
  1 Lee, Kevyn                16 NYCC-MR              1:14.62    1:13.54 AGE    
                  33.75     1:13.54 (39.79)                                        
  2 Tellez, Ivanna D          17 Twisters-MR          1:18.54    1:17.16 AGE    
                  36.27     1:17.16 (40.89)                                        
  3 Nienaltow, Kate K         16 Silver Streaks-MR    1:24.06    1:23.90 AGE    
                  37.49     1:23.90 (46.41)                                        
  4 Perez, Susana M           15 RedTails-MR          1:32.36    1:33.33 AGE    
                  41.48     1:33.33 (51.85)                                        
  5 Jonas, Roneyce N          15 Silver Streaks-MR    1:34.15    1:34.79 AGE    
                  41.84     1:34.79 (52.95)                                        
 -- Yako, Elizabeth A         17 RI Marlins-MR        1:21.05         DQ        
      One hand touch
                  37.29          DQ (42.17)                                        
 
Girls 15-18 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:29.99  JO
              2:30.00  QUAL
              2:39.99  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 2:30.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Miller, Nikki F           16 Silver Streaks-MR    2:58.64    2:34.48 SILV   
                  31.45     1:08.91 (37.46)     1:51.33 (42.42)     2:34.48 (43.15)
  2 Lam, Carolina             16 CIY-MR               2:37.59    2:35.22 SILV   
                  34.12     1:13.47 (39.35)     1:54.41 (40.94)     2:35.22 (40.81)
  3 Flood, Katie M            17 Silver Streaks-MR    2:55.11    2:39.44 SILV   
                  33.62     1:13.80 (40.18)     1:55.81 (42.01)     2:39.44 (43.63)
AGE - Division  
  1 Deziel, Blaire M          17 Silver Streaks-MR    2:51.09    2:40.07 AGE    
                  33.17     1:13.70 (40.53)     1:56.94 (43.24)     2:40.07 (43.13)
  2 Pena, Jarleen B           15 Agua Swim Team-MR    2:43.94    2:45.87 AGE    
                  33.17     1:12.50 (39.33)     1:56.69 (44.19)     2:45.87 (49.18)
  3 Lee, Kevyn                16 NYCC-MR              2:44.90    2:50.72 AGE    
                  35.18     1:18.51 (43.33)     2:05.05 (46.54)     2:50.72 (45.67)
  4 Lee, Courtney M           16 HS-MR                2:44.53    2:53.80 AGE    
                  36.65     1:20.14 (43.49)     2:06.21 (46.07)     2:53.80 (47.59)
  5 Perez, Susana M           15 RedTails-MR          3:32.57    3:35.22 AGE    
                  44.65     1:40.04 (55.39)     2:37.57 (57.53)     3:35.22 (57.65)
 
Girls 15-18 200 Yard IM
===============================================================================
              2:22.09  JO
              2:22.10  QUAL
              2:43.09  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 2:22.10
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Miller, Nikki F           16 Silver Streaks-MR    2:23.38    2:20.32 JO     
                  30.62     1:06.82 (36.20)     1:46.31 (39.49)     2:20.32 (34.01)
SILV - Division  
  1 Fufidio, Andrea L         16 Badger-MR            2:23.66    2:24.77 SILV   
                  30.77     1:08.65 (37.88)     1:52.58 (43.93)     2:24.77 (32.19)
  2 Flood, Katie M            17 Silver Streaks-MR    2:22.46    2:25.27 SILV   
                  30.99     1:08.05 (37.06)     1:49.71 (41.66)     2:25.27 (35.56)
  3 Pena, Jarleen B           15 Agua Swim Team-MR    2:30.36    2:28.32 SILV   
                  31.61     1:08.34 (36.73)     1:53.72 (45.38)     2:28.32 (34.60)
  4 Lam, Carolina             16 CIY-MR               2:30.61    2:30.27 SILV   
                  33.20     1:10.79 (37.59)     1:54.78 (43.99)     2:30.27 (35.49)
  5 Kuo, Anna                 15 CIY-MR               2:29.56    2:32.43 SILV   
                  31.98     1:09.74 (37.76)     1:54.96 (45.22)     2:32.43 (37.47)
  6 Lee, Kevyn                16 NYCC-MR              2:32.23    2:32.71 SILV   
                  33.32     1:14.21 (40.89)     2:00.25 (46.04)     2:32.71 (32.46)
  7 Cooke, Alexandra          17 Badger-MR            2:34.95    2:35.78 SILV   
                  32.35     1:10.87 (38.52)     2:00.55 (49.68)     2:35.78 (35.23)
  8 Myszkowski, Olivia        16 Twisters-MR          2:45.45    2:40.11 SILV   
                  36.41     1:17.80 (41.39)     2:03.53 (45.73)     2:40.11 (36.58)
AGE - Division  
  1 Lee, Courtney M           16 HS-MR                2:44.35    2:44.45 AGE    
                  35.60     1:20.24 (44.64)     2:08.60 (48.36)     2:44.45 (35.85)
  2 Nienaltow, Kate K         16 Silver Streaks-MR    2:55.33    2:51.84 AGE    
                  36.14     1:21.01 (44.87)     2:10.99 (49.98)     2:51.84 (40.85)
  3 Lavrentieva, Julia D      16 APEX-MR              3:03.65    2:53.80 AGE    
                  39.48     1:25.69 (46.21)     2:13.98 (48.29)     2:53.80 (39.82)
  4 Pruitt, Maya L            15 Twisters-MR          3:05.77    2:55.65 AGE    
                  37.76     1:21.70 (43.94)     2:13.86 (52.16)     2:55.65 (41.79)
  5 Perez, Susana M           15 RedTails-MR          3:10.09    2:58.00 AGE    
                  42.16     1:25.72 (43.56)     2:16.70 (50.98)     2:58.00 (41.30)
  6 McKenly, Jackie D         16 Silver Streaks-MR    3:01.38    2:59.03 AGE    
                  37.58     1:23.21 (45.63)     2:16.88 (53.67)     2:59.03 (42.15)
  7 Magued Sobhy, Rita S      15 Twisters-MR          3:04.28    3:02.09 AGE    
                  41.80     1:28.57 (46.77)     2:19.73 (51.16)     3:02.09 (42.36)
  8 Jonas, Roneyce N          15 Silver Streaks-MR    3:05.67    3:09.65 AGE    
                  42.06     1:30.30 (48.24)     2:25.79 (55.49)     3:09.65 (43.86)
 
Girls 15-18 400 Yard IM
===============================================================================
              5:04.99  JO
              5:05.00  QUAL
              5:36.29  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 5:05.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Miller, Nikki F           16 Silver Streaks-MR    5:10.14    5:05.34 SILV   
                  31.44     1:09.55 (38.11)     1:49.60 (40.05)     2:29.54 (39.94)
        3:11.43 (41.89)     3:55.44 (44.01)     4:30.76 (35.32)     5:05.34 (34.58)
  2 Flood, Katie M            17 Silver Streaks-MR    5:10.97    5:08.17 SILV   
                  31.54     1:10.40 (38.86)     1:49.40 (39.00)     2:28.99 (39.59)
        3:12.44 (43.45)     3:57.92 (45.48)     4:32.58 (34.66)     5:08.17 (35.59)
  3 Pena, Jarleen B           15 Agua Swim Team-MR    5:27.05    5:19.81 SILV   
                  31.73     1:10.14 (38.41)     1:51.15 (41.01)     2:31.25 (40.10)
        3:18.37 (47.12)     4:07.57 (49.20)     4:43.69 (36.12)     5:19.81 (36.12)
  4 Deziel, Blaire M          17 Silver Streaks-MR    5:39.59    5:33.88 SILV   
                  33.62     1:14.50 (40.88)     1:57.75 (43.25)     2:39.77 (42.02)
        3:28.41 (48.64)     4:17.24 (48.83)     4:55.88 (38.64)     5:33.88 (38.00)
AGE - Division  
  1 Ferguson, Mara H          16 Silver Streaks-MR    5:30.79    5:42.24 AGE    
                  34.19     1:17.25 (43.06)     1:58.42 (41.17)     2:40.36 (41.94)
        3:29.66 (49.30)     4:19.61 (49.95)     5:00.86 (41.25)     5:42.24 (41.38)
  2 Yeoh-Wang, Jenny Y        15 Agua Swim Team-MR    6:11.31    6:07.37 AGE    
                  32.04     1:12.23 (40.19)     1:58.65 (46.42)     2:47.49 (48.84)
        3:42.11 (54.62)     4:36.11 (54.00)     5:22.10 (45.99)     6:07.37 (45.27)
  3 Lavrentieva, Julia D      16 APEX-MR              6:32.74    6:25.56 AGE    
                  42.23     1:34.58 (52.35)                             3:19.02 ( )
        4:08.49 (49.47)     4:59.44 (50.95)     5:44.70 (45.26)     6:25.56 (40.86)
 -- McPherson-White, Gabriel  15 APEX-MR              5:51.18         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  35.18     1:18.64 (43.46)     2:03.81 (45.17)     2:49.33 (45.52)
        3:35.89 (46.56)     4:24.54 (48.65)     5:07.51 (42.97)          DQ (43.57)
Non-Award Division  
 -- McKenly, Jackie D         16 Silver Streaks-MR    5:59.11         NS        
 -- Magued Sobhy, Rita S      15 Twisters-MR          5:32.15         NS        
 
Boys 9-10 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
                31.99  JO
                32.00  QUAL
                36.69  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 32.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Ilnickis, Maxwell          9 BASC-MR                   NT      39.77 AGE    
 
Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                31.99  JO
                32.00  QUAL
                36.69  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 32.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Mukudai, Rui               9 Badger-MR              33.42      31.66 JO     
  2 Orobinsky, Christopher     9 BASC-MR                32.21      31.72 JO     
  3 Rodriguez, Ian R          10 NYCC-MR                32.88      31.98 JO     
SILV - Division  
  1 Scarcella, Joseph A       10 Badger-MR              33.59      32.85 SILV   
  2 Kim, Justin T             10 Twisters-MR            33.34      33.07 SILV   
  3 Konopka, Robert P         10 Badger-MR              34.61      33.22 SILV   
  4 Afif, John                10 BASC-MR                38.88      33.46 SILV   
  5 Sztolcman, Christian      10 Twisters-MR            37.42      33.65 SILV   
  6 Chin, William T            9 NYCC-MR                35.22      33.76 SILV   
  7 McPhillips, Liam T        10 Middies-MR             33.98      33.85 SILV   
  8 Ramjohn, Jalen K           9 APEX-MR                34.78      34.09 SILV   
  9 Walsh, Dylan F            10 Middies-MR             33.45      34.10 SILV   
 10 Drew, Keegan P             9 Middies-MR             33.43      34.38 SILV   
 11 Kahn, Alec P              10 Flying Dolphins-MR     33.44      34.58 SILV   
 12 Duthie, Zachary J          9 Agua Swim Team-MR      34.44      34.80 SILV   
 13 Ramirez, Jason H          10 FAST-MR                35.76      34.96 SILV   
 14 Alvarado- Medina, Brian   10 FAST-MR                35.82      35.21 SILV   
 15 Sheppard, Jason D         10 Middies-MR             35.56      35.84 SILV   
 16 Ksendzovsky, Eden          9 BASC-MR                34.55      36.14 SILV   
 17 Maloney, Bobby D           9 HS-MR                  38.02      36.26 SILV   
 18 Cabrera, Nicholas         10 Twisters-MR            37.29      36.31 SILV   
 18 Lewis, Zachary J          10 Middies-MR             37.00      36.31 SILV   
 20 Hillis, Dillon W           9 Manhattan Makos-MR     38.96      36.62 SILV   
AGE - Division  
  1 Lugato, Pietro M           9 Agua Swim Team-MR      38.84      36.71 AGE    
  2 Riverso, Peter            10 FAST-MR                37.56      36.75 AGE    
  3 Vuong, Kenneth             9 Twisters-MR            36.78      37.22 AGE    
  4 Chan, Adrian F            10 CIY-MR                 37.84      37.55 AGE    
  5 Ng, Dylan                  9 CIY-MR                 37.69      37.72 AGE    
  6 Higham, Brendan J         10 Badger-MR              38.30      37.88 AGE    
  7 Zaremba, Dorian            9 BASC-MR                44.83      38.77 AGE    
  8 Diaz, Ryan N               9 GAEL-MR                41.13      38.86 AGE    
  9 Linickis, Maxwell          9 BASC-MR                39.57      39.04 AGE    
 10 Peetz, Vincent H           9 BASC-MR                40.89      39.10 AGE    
 11 Raiola, AJ J               9 HS-MR                  39.76      39.68 AGE    
 12 Park, Thomas              10 RI Marlins-MR          40.00      40.09 AGE    
 13 Vayser, Gabriel            9 BASC-MR                41.60      40.23 AGE    
 14 Silverton, Oliver E        9 Middies-MR             42.45      40.36 AGE    
 15 Sanchez, Wanderlei         9 RedTails-MR            41.51      40.52 AGE    
 16 Chung, Alan                9 Middies-MR             39.59      41.19 AGE    
 17 Husremovic, Eddie          9 RI Marlins-MR          41.03      41.70 AGE    
 18 Langendorfer, Matthew R    9 Manhattan Makos-MR     43.56      42.83 AGE    
 19 Saraf, Akaash              9 FAST-MR                43.66      42.90 AGE    
 20 Tsuji, Akira               9 Middies-MR             42.99      43.16 AGE    
 21 Kaetker, Jan X            10 Middies-MR             47.59      43.76 AGE    
 22 Collins-Zaluda, Sam       10 Silver Streaks-MR      42.23      44.08 AGE    
 23 Klein, Liam D              9 Middies-MR             45.33      44.13 AGE    
 24 Lukovic, Milos             9 RI Marlins-MR          43.07      44.91 AGE    
 25 Arguedas, Kenneth O       10 RedTails-MR            50.09      45.05 AGE    
 26 Gutierrez, Christian       9 RedTails-MR            45.57      45.12 AGE    
 27 Batista, Jordy E           9 RedTails-MR            48.14      46.74 AGE    
 28 Pennie, Brandon K          9 FAST-MR                45.94      46.81 AGE    
 29 Abdelrahman, Islam         9 Twisters-MR            51.18      52.51 AGE    
Non-Award Division  
 -- Ryan, Charlie F            9 GAEL-MR                40.45         NS        
 
Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:11.59  JO
              1:11.60  QUAL
              1:21.49  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 1:11.60
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Iocolano, Richard V       10 HS-MR                1:12.29    1:10.20 JO     
                  34.75     1:10.20 (35.45)                                        
  2 Mukudai, Rui               9 Badger-MR            1:14.30    1:10.68 JO     
                  33.66     1:10.68 (37.02)                                        
  3 Tatynskiy, Shawn          10 BASC-MR              1:11.70    1:11.28 JO     
                  34.78     1:11.28 (36.50)                                        
  4 Rodriguez, Ian R          10 NYCC-MR              1:12.03    1:11.36 JO     
                  34.34     1:11.36 (37.02)                                        
SILV - Division  
  1 Walsh, Dylan F            10 Middies-MR           1:12.59    1:12.99 SILV   
                  35.34     1:12.99 (37.65)                                        
  2 Thomas, Desi C            10 NYCC-MR              1:13.05    1:13.18 SILV   
                  34.69     1:13.18 (38.49)                                        
  3 Duval, Justin S           10 UN-MR-MR             1:14.49    1:13.36 SILV   
                  33.47     1:13.36 (39.89)                                        
  4 Baranov, Lenny            10 HS-MR                1:18.56    1:14.28 SILV   
                  35.58     1:14.28 (38.70)                                        
  5 Sztolcman, Christian      10 Twisters-MR          1:20.71    1:14.50 SILV   
                  35.52     1:14.50 (38.98)                                        
  6 Kahn, Alec P              10 Flying Dolphins-MR   1:15.26    1:15.03 SILV   
                  35.86     1:15.03 (39.17)                                        
  7 Oumarov, Elan             10 HS-MR                1:17.81    1:15.18 SILV   
                  35.80     1:15.18 (39.38)                                        
  8 Konopka, Robert P         10 Badger-MR            1:16.19    1:15.34 SILV   
                  35.08     1:15.34 (40.26)                                        
  9 Chau, Kyle                10 BASC-MR              1:29.20    1:15.73 SILV   
                  36.32     1:15.73 (39.41)                                        
 10 Sears, Mark G              9 Badger-MR            1:15.68    1:15.90 SILV   
                  37.02     1:15.90 (38.88)                                        
 11 Duthie, Zachary J          9 Agua Swim Team-MR    1:15.53    1:15.91 SILV   
                  36.36     1:15.91 (39.55)                                        
 12 Macias, Sean               9 BASC-MR              1:13.89    1:15.99 SILV   
                  35.99     1:15.99 (40.00)                                        
 13 Drew, Keegan P             9 Middies-MR           1:13.31    1:16.97 SILV   
                  37.14     1:16.97 (39.83)                                        
 14 Tse, Jade M               10 CIY-MR               1:16.93    1:18.13 SILV   
                  35.59     1:18.13 (42.54)                                        
 15 Alvarado- Medina, Brian   10 FAST-MR              1:19.19    1:18.62 SILV   
                  36.26     1:18.62 (42.36)                                        
 16 Ramirez, Jason H          10 FAST-MR              1:17.95    1:18.91 SILV   
                  37.98     1:18.91 (40.93)                                        
 17 Vuong, Kenneth             9 Twisters-MR          1:23.85    1:20.11 SILV   
                  38.49     1:20.11 (41.62)                                        
 18 Chin, William T            9 NYCC-MR              1:25.44    1:20.76 SILV   
                  37.77     1:20.76 (42.99)                                        
AGE - Division  
  1 Sheppard, Jason D         10 Middies-MR           1:20.40    1:21.75 AGE    
                  38.61     1:21.75 (43.14)                                        
  2 Gaberkorn, Lucas S        10 HS-MR                1:19.94    1:22.44 AGE    
                  38.92     1:22.44 (43.52)                                        
  3 Litovsky, Leo A           10 HS-MR                1:31.70    1:22.95 AGE    
                  38.99     1:22.95 (43.96)                                        
  4 Yang, James               10 Aquaflames-MR        1:29.49    1:23.23 AGE    
                  39.01     1:23.23 (44.22)                                        
  5 Lewis, Zachary J          10 Middies-MR           1:22.83    1:23.57 AGE    
                  38.97     1:23.57 (44.60)                                        
  6 Ma, Jeffrey                9 Aquaflames-MR        1:27.36    1:23.66 AGE    
                  37.42     1:23.66 (46.24)                                        
  7 Cheng, Henry              10 Aquaflames-MR        1:24.52    1:24.46 AGE    
                  38.81     1:24.46 (45.65)                                        
  8 Sarubbi, Jon-Jon J        10 HS-MR                1:19.64    1:24.82 AGE    
                  39.90     1:24.82 (44.92)                                        
  9 Higham, Brendan J         10 Badger-MR            1:24.07    1:25.35 AGE    
                  39.97     1:25.35 (45.38)                                        
 10 Lugato, Pietro M           9 Agua Swim Team-MR    1:30.40    1:25.39 AGE    
                  39.66     1:25.39 (45.73)                                        
 11 Riverso, Peter            10 FAST-MR              1:26.60    1:27.88 AGE    
                  39.26     1:27.88 (48.62)                                        
 12 Mark, Colin M              9 Agua Swim Team-MR    1:26.12    1:28.00 AGE    
                  40.10     1:28.00 (47.90)                                        
 13 Vayser, Gabriel            9 BASC-MR              1:33.61    1:28.71 AGE    
                  41.28     1:28.71 (47.43)                                        
 14 Chan, Adrian F            10 CIY-MR               1:31.72    1:30.06 AGE    
                  40.29     1:30.06 (49.77)                                        
 15 Zaremba, Dorian            9 BASC-MR              1:38.79    1:30.45 AGE    
                  42.78     1:30.45 (47.67)                                        
 16 Raiola, AJ J               9 HS-MR                1:24.59    1:31.68 AGE    
                  42.25     1:31.68 (49.43)                                        
 17 Park, Thomas              10 RI Marlins-MR        1:25.00    1:32.15 AGE    
                  41.71     1:32.15 (50.44)                                        
 18 Diaz, Ryan N               9 GAEL-MR              1:36.75    1:32.40 AGE    
 19 Saraf, Akaash              9 FAST-MR              1:41.80    1:32.45 AGE    
                  43.98     1:32.45 (48.47)                                        
 20 Nelson, Dylan P            9 NYCC-MR              1:37.56    1:33.28 AGE    
                  44.31     1:33.28 (48.97)                                        
 21 Sanchez, Wanderlei         9 RedTails-MR          1:40.55    1:34.89 AGE    
                  42.78     1:34.89 (52.11)                                        
 22 Mushiev, Lior             10 Aquaflames-MR        1:40.00    1:47.76 AGE    
                  48.92     1:47.76 (58.84)                                        
 23 Gutierrez, Christian       9 RedTails-MR          1:54.64    1:50.09 AGE    
                  49.97   1:50.09 (1:00.12)                                        
 24 Arguedas, Kenneth O       10 RedTails-MR          1:50.09    1:50.74 AGE    
 25 Batista, Jordy E           9 RedTails-MR          2:00.55    1:55.60 AGE    
                  51.80   1:55.60 (1:03.80)                                        
 26 Abdelrahman, Islam         9 Twisters-MR          2:13.70    2:12.54 AGE    
                  59.96   2:12.54 (1:12.58)                                        
 
Boys 9-10 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:39.99  JO
              2:40.00  QUAL
              2:55.59  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 2:40.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Ruiz, Brian S             10 FAST-MR              2:55.22    2:33.46 JO     
                  34.56     1:15.15 (40.59)     1:56.55 (41.40)     2:33.46 (36.91)
SILV - Division  
  1 Sztolcman, Christian      10 Twisters-MR          2:57.18    2:44.23 SILV   
                  35.16     1:16.33 (41.17)     1:59.88 (43.55)     2:44.23 (44.35)
  2 Ramirez, Jason H          10 FAST-MR              3:25.21    2:46.79 SILV   
                  37.63     1:20.48 (42.85)     2:04.40 (43.92)     2:46.79 (42.39)
  3 Drew, Keegan P             9 Middies-MR           2:49.56    2:46.94 SILV   
                  37.68     1:21.53 (43.85)     2:06.38 (44.85)     2:46.94 (40.56)
  4 Ramjohn, Jalen K           9 APEX-MR              2:49.13    2:47.36 SILV   
                  35.90     1:21.67 (45.77)     2:05.71 (44.04)     2:47.36 (41.65)
AGE - Division  
  1 Kim, Justin T             10 Twisters-MR          3:01.44    2:57.19 AGE    
                  36.70     1:22.11 (45.41)     2:10.94 (48.83)     2:57.19 (46.25)
  2 Vuong, Kenneth             9 Twisters-MR          3:06.03    3:00.08 AGE    
                  40.38     1:25.90 (45.52)     2:14.02 (48.12)     3:00.08 (46.06)
  3 Higham, Brendan J         10 Badger-MR            3:00.80    3:00.99 AGE    
                  40.90                             2:15.79 ( )     3:00.99 (45.20)
  4 Ryan, Charlie F            9 GAEL-MR              3:05.99    3:16.51 AGE    
                  40.27     1:30.44 (50.17)     2:25.79 (55.35)     3:16.51 (50.72)
  5 Riverso, Peter            10 FAST-MR              3:58.76    3:19.42 AGE    
                  39.07     1:27.48 (48.41)     2:23.73 (56.25)     3:19.42 (55.69)
 
Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                37.99  JO
                38.00  QUAL
                44.39  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 38.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Scarcella, Joseph A       10 Badger-MR              39.17      37.37 JO     
SILV - Division  
  1 Thomas, Desi C            10 NYCC-MR                39.30      38.27 SILV   
  2 Chau, Kyle                10 BASC-MR                39.96      38.51 SILV   
  3 Ramjohn, Jalen K           9 APEX-MR                39.90      39.01 SILV   
  4 Orobinsky, Christopher     9 BASC-MR                40.24      39.22 SILV   
  5 Ramirez, Jason H          10 FAST-MR                39.07      39.32 SILV   
  6 Cheng, Henry              10 Aquaflames-MR          39.60      39.60 SILV   
  7 Konopka, Robert P         10 Badger-MR              53.76      39.67 SILV   
  8 Rodriguez, Ian R          10 NYCC-MR                40.26      39.83 SILV   
  9 Ma, Jeffrey                9 Aquaflames-MR          41.53      40.38 SILV   
 10 Walsh, Dylan F            10 Middies-MR             39.87      40.71 SILV   
 11 Kim, Justin T             10 Twisters-MR            40.27      40.85 SILV   
 12 Macias, Sean               9 BASC-MR                40.21      41.24 SILV   
 13 Oumarov, Elan             10 HS-MR                  40.43      41.25 SILV   
 14 Chin, William T            9 NYCC-MR                41.98      41.48 SILV   
 15 Duval, Justin S           10 UN-MR-MR               43.88      41.50 SILV   
 16 Lipton, Evan N             9 Flying Dolphins-MR     41.82      41.61 SILV   
 17 Duthie, Zachary J          9 Agua Swim Team-MR      42.80      41.64 SILV   
 18 Alvarado- Medina, Brian   10 FAST-MR                40.51      41.90 SILV   
 19 Baranov, Lenny            10 HS-MR                  42.40      42.17 SILV   
 20 Kahn, Alec P              10 Flying Dolphins-MR     41.94      42.44 SILV   
 21 Riverso, Peter            10 FAST-MR                41.69      42.52 SILV   
 22 Sheppard, Jason D         10 Middies-MR             41.90      42.53 SILV   
 23 Higham, Brendan J         10 Badger-MR              43.00      42.94 SILV   
 24 Gaberkorn, Lucas S        10 HS-MR                  43.77      43.49 SILV   
 25 Sztolcman, Christian      10 Twisters-MR            43.55      43.70 SILV   
 26 Litovsky, Leo A           10 HS-MR                  47.20      44.10 SILV   
AGE - Division  
  1 Sears, Mark G              9 Badger-MR              41.55      44.57 AGE    
  2 Drew, Keegan P             9 Middies-MR             45.52      44.60 AGE    
  3 Sarubbi, Jon-Jon J        10 HS-MR                  42.86      44.73 AGE    
  4 Chan, Adrian F            10 CIY-MR                 44.79      45.13 AGE    
  5 Hillis, Dillon W           9 Manhattan Makos-MR     51.98      45.80 AGE    
  6 Vuong, Kenneth             9 Twisters-MR            46.49      46.32 AGE    
  7 Mark, Colin M              9 Agua Swim Team-MR      47.17      46.89 AGE    
  8 Zaremba, Dorian            9 BASC-MR                49.34      46.96 AGE    
  9 Nelson, Dylan P            9 NYCC-MR                46.46      47.28 AGE    
 10 Lugato, Pietro M           9 Agua Swim Team-MR      50.55      47.33 AGE    
 11 Lewis, Zachary J          10 Middies-MR             49.37      48.30 AGE    
 12 Vayser, Gabriel            9 BASC-MR                47.95      48.38 AGE    
 13 Sanchez, Wanderlei         9 RedTails-MR            49.86      48.49 AGE    
 14 Raiola, AJ J               9 HS-MR                  47.43      50.44 AGE    
 15 Saraf, Akaash              9 FAST-MR                50.93      50.87 AGE    
 16 Collins-Zaluda, Sam       10 Silver Streaks-MR      49.71      51.02 AGE    
 17 Mushiev, Lior             10 Aquaflames-MR          58.11      55.61 AGE    
 18 Gutierrez, Christian       9 RedTails-MR            52.64      57.07 AGE    
 19 Arguedas, Kenneth O       10 RedTails-MR            55.09    1:02.83 AGE    
 20 Abdelrahman, Islam         9 Twisters-MR            58.73    1:04.12 AGE    
 21 Batista, Jordy E           9 RedTails-MR            59.72    1:04.68 AGE    
 -- Park, Thomas              10 RI Marlins-MR          50.00         DQ        
      Did not finish on back
 
Boys 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:22.19  JO
              1:22.20  QUAL
              1:40.09  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 1:22.20
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Scarcella, Joseph A       10 Badger-MR            1:24.32    1:20.71 JO     
                  39.79     1:20.71 (40.92)                                        
  2 Tatynskiy, Shawn          10 BASC-MR              1:28.81    1:21.76 JO     
                  38.78     1:21.76 (42.98)                                        
SILV - Division  
  1 McPhillips, Liam T        10 Middies-MR           1:23.95    1:23.83 SILV   
                  41.28     1:23.83 (42.55)                                        
  2 Konopka, Robert P         10 Badger-MR            1:35.89    1:26.21 SILV   
                  41.73     1:26.21 (44.48)                                        
  3 Walsh, Dylan F            10 Middies-MR           1:22.81    1:26.69 SILV   
                  43.09     1:26.69 (43.60)                                        
  4 Rodriguez, Ian R          10 NYCC-MR              1:24.95    1:27.05 SILV   
                  42.32     1:27.05 (44.73)                                        
  5 Ramirez, Jason H          10 FAST-MR              1:29.93    1:27.58 SILV   
                  42.47     1:27.58 (45.11)                                        
  6 Chin, William T            9 NYCC-MR              1:29.38    1:27.61 SILV   
                  42.92     1:27.61 (44.69)                                        
  7 Duthie, Zachary J          9 Agua Swim Team-MR    1:30.63    1:28.66 SILV   
                  42.37     1:28.66 (46.29)                                        
  8 Sheppard, Jason D         10 Middies-MR           1:26.39    1:29.24 SILV   
                  43.32     1:29.24 (45.92)                                        
  9 Riverso, Peter            10 FAST-MR              1:27.50    1:30.52 SILV   
 10 Ramjohn, Jalen K           9 APEX-MR              1:28.57    1:30.72 SILV   
                  44.53     1:30.72 (46.19)                                        
 11 Kahn, Alec P              10 Flying Dolphins-MR   1:30.71    1:31.43 SILV   
                  44.73     1:31.43 (46.70)                                        
 12 Kim, Justin T             10 Twisters-MR          1:31.08    1:31.49 SILV   
                  44.13     1:31.49 (47.36)                                        
 13 Alvarado- Medina, Brian   10 FAST-MR              1:31.92    1:31.74 SILV   
                  42.63     1:31.74 (49.11)                                        
 14 Higham, Brendan J         10 Badger-MR            1:31.06    1:32.52 SILV   
                  45.81     1:32.52 (46.71)                                        
 15 Sztolcman, Christian      10 Twisters-MR          1:30.14    1:32.71 SILV   
 16 Vuong, Kenneth             9 Twisters-MR          1:37.18    1:34.34 SILV   
                  46.07     1:34.34 (48.27)                                        
 17 Cabrera, Nicholas         10 Twisters-MR          1:32.11    1:36.22 SILV   
                  45.89     1:36.22 (50.33)                                        
 18 Chan, Adrian F            10 CIY-MR               1:44.64    1:39.69 SILV   
 -- Drew, Keegan P             9 Middies-MR           1:34.55         DQ        
                  45.44          DQ (49.27)                                        
 -- Zaremba, Dorian            9 BASC-MR              1:42.46         DQ        
AGE - Division  
  1 Raiola, AJ J               9 HS-MR                1:45.85    1:40.24 AGE    
  2 Peetz, Vincent H           9 BASC-MR              1:43.94    1:40.77 AGE    
                  50.26     1:40.77 (50.51)                                        
  3 Ng, Dylan                  9 CIY-MR               1:44.22    1:41.09 AGE    
  4 Linickis, Maxwell          9 BASC-MR              1:42.04    1:41.77 AGE    
                  49.96     1:41.77 (51.81)                                        
  5 Lewis, Zachary J          10 Middies-MR           1:48.71    1:42.78 AGE    
                  50.22     1:42.78 (52.56)                                        
  6 Vayser, Gabriel            9 BASC-MR              1:44.10    1:43.40 AGE    
                  49.88     1:43.40 (53.52)                                        
  7 Sanchez, Wanderlei         9 RedTails-MR          1:47.47    1:45.81 AGE    
                  51.89     1:45.81 (53.92)                                        
  8 Collins-Zaluda, Sam       10 Silver Streaks-MR    1:51.53    1:46.22 AGE    
                  50.40     1:46.22 (55.82)                                        
  9 Silverton, Oliver E        9 Middies-MR           1:49.63    1:48.56 AGE    
                  53.12     1:48.56 (55.44)                                        
 10 Lukovic, Milos             9 RI Marlins-MR        1:35.00    1:52.70 AGE    
                  54.88     1:52.70 (57.82)                                        
 11 Gutierrez, Christian       9 RedTails-MR          1:59.07    1:55.17 AGE    
                  54.74   1:55.17 (1:00.43)                                        
 12 Klein, Liam D              9 Middies-MR           2:17.81    1:57.63 AGE    
                  57.26   1:57.63 (1:00.37)                                        
 13 Park, Thomas              10 RI Marlins-MR        1:40.00    2:04.26 AGE    
                  57.61   2:04.26 (1:06.65)                                        
 14 Pennie, Brandon K          9 FAST-MR              2:09.22    2:11.87 AGE    
 15 Arguedas, Kenneth O       10 RedTails-MR          2:00.09    2:13.47 AGE    
 16 Abdelrahman, Islam         9 Twisters-MR          2:02.14    2:16.73 AGE    
                1:05.37   2:16.73 (1:11.36)                                        
 17 Batista, Jordy E           9 RedTails-MR          2:00.09    2:23.10 AGE    
 -- Husremovic, Eddie          9 RI Marlins-MR        1:40.00         DQ        
                  51.50          DQ (55.75)                                        
Non-Award Division  
 -- Ukejianja, Michael M      10 RedTails-MR          2:01.23         NS        
 
Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                43.99  JO
                44.00  QUAL
                50.09  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 44.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Sztolcman, Christian      10 Twisters-MR            45.27      42.86 JO     
  2 Afif, John                10 BASC-MR                46.00      43.38 JO     
  3 Hillis, Dillon W           9 Manhattan Makos-MR     48.92      43.84 JO     
  4 Orobinsky, Christopher     9 BASC-MR                44.85      43.98 JO     
SILV - Division  
  1 Scarcella, Joseph A       10 Badger-MR              49.27      44.44 SILV   
  2 Ramirez, Jason H          10 FAST-MR                45.25      44.77 SILV   
  3 Peetz, Vincent H           9 BASC-MR                58.00      45.03 SILV   
  4 McPhillips, Liam T        10 Middies-MR             45.58      46.15 SILV   
  5 Kim, Justin T             10 Twisters-MR            47.24      46.56 SILV   
  6 Tatynskiy, Shawn          10 BASC-MR                49.00      46.99 SILV   
  7 Alvarado- Medina, Brian   10 FAST-MR                48.24      47.01 SILV   
  8 Vayser, Gabriel            9 BASC-MR                46.00      47.54 SILV   
  9 Walsh, Dylan F            10 Middies-MR             45.93      47.83 SILV   
 10 Mukudai, Rui               9 Badger-MR              54.86      48.00 SILV   
 11 Cabrera, Nicholas         10 Twisters-MR            52.09      48.82 SILV   
 12 Chan, Adrian F            10 CIY-MR                 47.64      49.01 SILV   
 13 Ksendzovsky, Eden          9 BASC-MR                48.33      49.03 SILV   
 14 Sheppard, Jason D         10 Middies-MR             48.30      49.67 SILV   
 15 Higham, Brendan J         10 Badger-MR              49.56      49.80 SILV   
AGE - Division  
  1 Batista, Jordy E           9 RedTails-MR            52.34      50.67 AGE    
  2 Ng, Dylan                  9 CIY-MR                 53.21      50.79 AGE    
  3 Collins-Zaluda, Sam       10 Silver Streaks-MR      54.03      50.81 AGE    
  4 Kaetker, Jan X            10 Middies-MR             52.10      51.10 AGE    
  5 Duthie, Zachary J          9 Agua Swim Team-MR      51.25      51.16 AGE    
  6 Silverton, Oliver E        9 Middies-MR             54.20      52.57 AGE    
  7 Lukovic, Milos             9 RI Marlins-MR          53.19      52.93 AGE    
  8 Vuong, Kenneth             9 Twisters-MR            51.15      53.51 AGE    
  9 Tsuji, Akira               9 Middies-MR             54.82      54.08 AGE    
 10 Abdelrahman, Islam         9 Twisters-MR            58.43      55.68 AGE    
 11 Lewis, Zachary J          10 Middies-MR             57.86      55.91 AGE    
 12 Zaremba, Dorian            9 BASC-MR                55.73      56.25 AGE    
 13 Husremovic, Eddie          9 RI Marlins-MR          56.40      56.34 AGE    
 14 Raiola, AJ J               9 HS-MR                  55.16      56.58 AGE    
 15 Maloney, Bobby D           9 HS-MR                1:08.72      56.71 AGE    
 16 Arguedas, Kenneth O       10 RedTails-MR          1:10.09      58.44 AGE    
 17 Chung, Alan                9 Middies-MR           1:00.67    1:01.68 AGE    
 18 Pennie, Brandon K          9 FAST-MR              1:03.46    1:01.85 AGE    
 19 Klein, Liam D              9 Middies-MR           1:02.99    1:02.19 AGE    
 20 Saraf, Akaash              9 FAST-MR              1:02.19    1:02.26 AGE    
 -- Park, Thomas              10 RI Marlins-MR          55.00         DQ        
      One hand touch
 -- Ramjohn, Jalen K           9 APEX-MR                56.17         DQ        
      Scissors kick
 -- Langendorfer, Matthew R    9 Manhattan Makos-MR     58.99         DQ        
      False start
 -- Diaz, Ryan N               9 GAEL-MR                59.07         DQ        
      Scissors kick
Non-Award Division  
 -- Barayev, Jacob            10 Twisters-MR            55.80         NS        
 -- Ukejianja, Michael M      10 RedTails-MR          1:21.31         NS        
 
Boys 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:35.99  JO
              1:36.00  QUAL
              1:51.39  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 1:36.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Duval, Justin S           10 UN-MR-MR             1:41.23    1:32.03 JO     
                  43.12     1:32.03 (48.91)                                        
  2 Sarabia, Jared C          10 CIY-MR               1:41.77    1:32.19 JO     
                  44.25     1:32.19 (47.94)                                        
  3 Orobinsky, Christopher     9 BASC-MR              1:42.00    1:35.24 JO     
                  45.61     1:35.24 (49.63)                                        
SILV - Division  
  1 Iocolano, Richard V       10 HS-MR                1:37.98    1:36.34 SILV   
                  47.38     1:36.34 (48.96)                                        
  2 Thomas, Desi C            10 NYCC-MR              1:37.19    1:38.95 SILV   
                  46.06     1:38.95 (52.89)                                        
  3 Sztolcman, Christian      10 Twisters-MR          1:37.52    1:39.10 SILV   
                  46.43     1:39.10 (52.67)                                        
  4 Sears, Mark G              9 Badger-MR            1:39.64    1:40.84 SILV   
                  45.97     1:40.84 (54.87)                                        
  5 Walsh, Dylan F            10 Middies-MR           1:36.90    1:40.88 SILV   
                  48.20     1:40.88 (52.68)                                        
  6 Hillis, Dillon W           9 Manhattan Makos-MR   1:58.66    1:41.17 SILV   
                  50.62     1:41.17 (50.55)                                        
  7 Oumarov, Elan             10 HS-MR                1:41.15    1:42.33 SILV   
                  49.38     1:42.33 (52.95)                                        
  8 Mark, Colin M              9 Agua Swim Team-MR    1:45.21    1:42.98 SILV   
                  49.64     1:42.98 (53.34)                                        
  9 Kim, Justin T             10 Twisters-MR          1:45.71    1:43.83 SILV   
                  47.90     1:43.83 (55.93)                                        
 10 Mukudai, Rui               9 Badger-MR            1:45.65    1:44.05 SILV   
                  48.13     1:44.05 (55.92)                                        
 11 Gaberkorn, Lucas S        10 HS-MR                1:47.93    1:44.52 SILV   
                  51.16     1:44.52 (53.36)                                        
 12 Alvarado- Medina, Brian   10 FAST-MR              1:45.36    1:47.29 SILV   
                  49.42     1:47.29 (57.87)                                        
 13 Duthie, Zachary J          9 Agua Swim Team-MR    1:49.97    1:47.87 SILV   
                  51.58     1:47.87 (56.29)                                        
 14 Chan, Adrian F            10 CIY-MR               1:48.11    1:48.13 SILV   
                  52.43     1:48.13 (55.70)                                        
 15 Vayser, Gabriel            9 BASC-MR              1:42.03    1:48.52 SILV   
                  50.46     1:48.52 (58.06)                                        
AGE - Division  
  1 Higham, Brendan J         10 Badger-MR            1:49.06    1:51.99 AGE    
                  53.85     1:51.99 (58.14)                                        
  2 Collins-Zaluda, Sam       10 Silver Streaks-MR    2:00.72    1:54.92 AGE    
                  52.89   1:54.92 (1:02.03)                                        
  3 Vuong, Kenneth             9 Twisters-MR          2:00.25    1:56.28 AGE    
                  54.29   1:56.28 (1:01.99)                                        
  4 Abdelrahman, Islam         9 Twisters-MR          1:45.53    1:59.09 AGE    
                  57.08   1:59.09 (1:02.01)                                        
  5 Zaremba, Dorian            9 BASC-MR              2:01.95    2:00.98 AGE    
                  57.97   2:00.98 (1:03.01)                                        
  6 Lewis, Zachary J          10 Middies-MR           2:14.19    2:04.06 AGE    
                  56.54   2:04.06 (1:07.52)                                        
  7 Saraf, Akaash              9 FAST-MR              2:20.70    2:10.53 AGE    
                1:02.80   2:10.53 (1:07.73)                                        
  8 Diaz, Ryan N               9 GAEL-MR              2:23.12    2:10.75 AGE    
                1:01.16   2:10.75 (1:09.59)                                        
 -- Litovsky, Leo A           10 HS-MR                1:59.95         DQ        
      Arms two strokes underwater
                  55.23        DQ (1:02.80)                                        
 -- Sarubbi, Jon-Jon J        10 HS-MR                1:46.19         DQ        
      One hand touch
                  51.93        DQ (1:00.15)                                        
Non-Award Division  
 -- Langendorfer, Matthew R    9 Manhattan Makos-MR   1:56.17         NS        
 
Boys 9-10 50 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
                36.79  JO
                36.80  QUAL
                45.39  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 36.80
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Kim, Justin T             10 Twisters-MR               NT      38.12 SILV   
 
Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                36.79  JO
                36.80  QUAL
                45.39  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 36.80
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Afif, John                10 BASC-MR                36.88      36.12 JO     
  2 Sztolcman, Christian      10 Twisters-MR            42.18      36.62 JO     
SILV - Division  
  1 Orobinsky, Christopher     9 BASC-MR                38.99      36.91 SILV   
  2 Tatynskiy, Shawn          10 BASC-MR                37.46      36.95 SILV   
  3 Ramjohn, Jalen K           9 APEX-MR                38.07      37.09 SILV   
  4 Duthie, Zachary J          9 Agua Swim Team-MR      37.55      37.62 SILV   
  5 Kim, Justin T             10 Twisters-MR            37.26      38.20 SILV   
  6 Konopka, Robert P         10 Badger-MR              39.67      38.23 SILV   
  7 McPhillips, Liam T        10 Middies-MR             39.53      38.38 SILV   
  8 Mukudai, Rui               9 Badger-MR              39.58      38.76 SILV   
  9 Hillis, Dillon W           9 Manhattan Makos-MR     42.35      38.83 SILV   
 10 Kahn, Alec P              10 Flying Dolphins-MR     38.98      39.39 SILV   
 11 Drew, Keegan P             9 Middies-MR             41.44      40.15 SILV   
 12 Walsh, Dylan F            10 Middies-MR             46.77      40.48 SILV   
 13 Vuong, Kenneth             9 Twisters-MR            44.32      40.89 SILV   
 14 Scarcella, Joseph A       10 Badger-MR              41.45      40.94 SILV   
 15 Sheppard, Jason D         10 Middies-MR             40.76      40.99 SILV   
 16 Rodriguez, Ian R          10 NYCC-MR                42.23      41.48 SILV   
 17 Ramirez, Jason H          10 FAST-MR                41.86      41.59 SILV   
 18 Alvarado- Medina, Brian   10 FAST-MR                46.07      41.86 SILV   
 19 Chin, William T            9 NYCC-MR                42.50      42.00 SILV   
 20 Lewis, Zachary J          10 Middies-MR             46.37      44.66 SILV   
 21 Maloney, Bobby D           9 HS-MR                  41.70      44.78 SILV   
 -- Cabrera, Nicholas         10 Twisters-MR            43.10         DQ        
      Alternating Kick
AGE - Division  
  1 Raiola, AJ J               9 HS-MR                  46.85      45.50 AGE    
  2 Klein, Liam D              9 Middies-MR           1:00.18      46.12 AGE    
  3 Chan, Adrian F            10 CIY-MR                 49.59      46.32 AGE    
  4 Ksendzovsky, Eden          9 BASC-MR                46.37      49.15 AGE    
  5 Riverso, Peter            10 FAST-MR                50.54      49.50 AGE    
  6 Linickis, Maxwell          9 BASC-MR                55.00      49.67 AGE    
  7 Langendorfer, Matthew R    9 Manhattan Makos-MR     53.60      49.77 AGE    
  8 Ng, Dylan                  9 CIY-MR                 57.72      50.31 AGE    
  9 Tsuji, Akira               9 Middies-MR             58.34      50.38 AGE    
 10 Saraf, Akaash              9 FAST-MR                56.91      52.90 AGE    
 11 Silverton, Oliver E        9 Middies-MR           1:03.51      53.23 AGE    
 12 Abdelrahman, Islam         9 Twisters-MR            56.84      53.52 AGE    
 13 Sanchez, Wanderlei         9 RedTails-MR            55.65      54.44 AGE    
 14 Chung, Alan                9 Middies-MR             54.27      57.01 AGE    
 15 Diaz, Ryan N               9 GAEL-MR                59.03      58.17 AGE    
 -- Kaetker, Jan X            10 Middies-MR             57.50         DQ        
      Non-simultaneous arms
Non-Award Division  
 -- Gutierrez, Christian       9 RedTails-MR          1:07.09         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Barayev, Jacob            10 Twisters-MR            43.16         NS        
 -- Ryan, Charlie F            9 GAEL-MR                51.88         NS        
 
Boys 9-10 50 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
                36.79  JO
                36.80  QUAL
                45.39  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 36.80
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Duthie, Zachary J          9 Agua Swim Team-MR         NT      37.27 SILV   
 
Boys 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:27.99  JO
              1:28.00  QUAL
              1:40.99  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 1:28.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Duval, Justin S           10 UN-MR-MR             1:37.34    1:26.15 JO     
                  38.06     1:26.15 (48.09)                                        
  2 Mukudai, Rui               9 Badger-MR            1:30.73    1:26.43 JO     
                  40.39     1:26.43 (46.04)                                        
  3 Tatynskiy, Shawn          10 BASC-MR              1:37.00    1:27.28 JO     
                  40.53     1:27.28 (46.75)                                        
SILV - Division  
  1 Lipton, Evan N             9 Flying Dolphins-MR   1:30.00    1:28.22 SILV   
                  41.48     1:28.22 (46.74)                                        
  2 Baranov, Lenny            10 HS-MR                1:44.45    1:28.90 SILV   
                  41.48     1:28.90 (47.42)                                        
  3 Sarabia, Jared C          10 CIY-MR               1:30.55    1:31.26 SILV   
                  41.29     1:31.26 (49.97)                                        
  4 Iocolano, Richard V       10 HS-MR                1:35.69    1:32.44 SILV   
                  41.70     1:32.44 (50.74)                                        
  5 Konopka, Robert P         10 Badger-MR            1:35.28    1:32.68 SILV   
                  40.23     1:32.68 (52.45)                                        
  6 Kim, Justin T             10 Twisters-MR          1:39.33    1:34.14 SILV   
                  40.94     1:34.14 (53.20)                                        
  7 Rodriguez, Ian R          10 NYCC-MR              1:30.00    1:35.01 SILV   
                  44.78     1:35.01 (50.23)                                        
  8 Scarcella, Joseph A       10 Badger-MR            1:38.98    1:35.89 SILV   
                  43.41     1:35.89 (52.48)                                        
  9 Ramjohn, Jalen K           9 APEX-MR              1:54.20    1:36.68 SILV   
                  43.91     1:36.68 (52.77)                                        
 10 Tse, Jade M               10 CIY-MR               1:44.94    1:36.72 SILV   
                  42.62     1:36.72 (54.10)                                        
 11 Raiola, AJ J               9 HS-MR                1:45.75    1:36.96 SILV   
                  48.42     1:36.96 (48.54)                                        
 -- Sheppard, Jason D         10 Middies-MR           1:45.18         DQ        
      One hand touch
                  43.10          DQ (53.50)                                        
Non-Award Division  
 -- Gaberkorn, Lucas S        10 HS-MR                1:54.61         NS        
 
Boys 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
              1:21.99  JO
              1:22.00  QUAL
              1:31.59  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 1:22.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Scarcella, Joseph A       10 Badger-MR            1:23.74    1:21.49 JO     
                  39.85     1:21.49 (41.64)                                        
  2 Chau, Kyle                10 BASC-MR              1:34.62    1:21.84 JO     
                  37.99     1:21.84 (43.85)                                        
SILV - Division  
  1 Mukudai, Rui               9 Badger-MR            1:25.30    1:22.36 SILV   
                  38.30     1:22.36 (44.06)                                        
  2 Kahn, Alec P              10 Flying Dolphins-MR   1:25.44    1:23.08 SILV   
                  40.71     1:23.08 (42.37)                                        
  3 Lipton, Evan N             9 Flying Dolphins-MR   1:23.82    1:23.67 SILV   
                  41.01     1:23.67 (42.66)                                        
  4 Iocolano, Richard V       10 HS-MR                1:24.26    1:24.56 SILV   
                  41.21     1:24.56 (43.35)                                        
  5 Thomas, Desi C            10 NYCC-MR              1:24.39    1:24.94 SILV   
                  40.81     1:24.94 (44.13)                                        
  6 Tatynskiy, Shawn          10 BASC-MR              1:28.00    1:25.09 SILV   
                  38.75     1:25.09 (46.34)                                        
  6 Konopka, Robert P         10 Badger-MR            1:27.86    1:25.09 SILV   
                  39.80     1:25.09 (45.29)                                        
  8 Walsh, Dylan F            10 Middies-MR           1:26.03    1:25.64 SILV   
                  40.15     1:25.64 (45.49)                                        
  9 Rodriguez, Ian R          10 NYCC-MR              1:25.24    1:25.94 SILV   
                  42.31     1:25.94 (43.63)                                        
 10 Baranov, Lenny            10 HS-MR                1:25.72    1:26.39 SILV   
                  41.73     1:26.39 (44.66)                                        
 11 Duthie, Zachary J          9 Agua Swim Team-MR    1:26.97    1:26.96 SILV   
                  40.61     1:26.96 (46.35)                                        
 12 Macias, Sean               9 BASC-MR              1:24.42    1:27.15 SILV   
                  38.24     1:27.15 (48.91)                                        
 13 Sears, Mark G              9 Badger-MR            1:25.86    1:27.40 SILV   
                  41.24     1:27.40 (46.16)                                        
 14 Oumarov, Elan             10 HS-MR                1:24.89    1:27.65 SILV   
                  41.48     1:27.65 (46.17)                                        
 15 Tse, Jade M               10 CIY-MR               1:24.74    1:27.92 SILV   
                  40.51     1:27.92 (47.41)                                        
 16 Ramirez, Jason H          10 FAST-MR              1:27.37    1:29.48 SILV   
                  42.46     1:29.48 (47.02)                                        
 17 Kim, Justin T             10 Twisters-MR          1:27.22    1:29.93 SILV   
                  40.35     1:29.93 (49.58)                                        
 18 Chin, William T            9 NYCC-MR              1:39.54    1:30.46 SILV   
                  42.15     1:30.46 (48.31)                                        
AGE - Division  
  1 Hillis, Dillon W           9 Manhattan Makos-MR   1:46.07    1:31.66 AGE    
                  43.04     1:31.66 (48.62)                                        
  2 Sztolcman, Christian      10 Twisters-MR          1:28.44    1:31.80 AGE    
                  41.90     1:31.80 (49.90)                                        
  3 Drew, Keegan P             9 Middies-MR           1:32.70    1:33.92 AGE    
                  43.54     1:33.92 (50.38)                                        
  4 Sheppard, Jason D         10 Middies-MR           1:32.52    1:34.39 AGE    
                  43.26     1:34.39 (51.13)                                        
  5 Ramjohn, Jalen K           9 APEX-MR              1:45.08    1:34.56 AGE    
                  40.82     1:34.56 (53.74)                                        
  6 Vuong, Kenneth             9 Twisters-MR          1:37.15    1:35.28 AGE    
                  45.94     1:35.28 (49.34)                                        
  7 Mark, Colin M              9 Agua Swim Team-MR    1:42.24    1:36.70 AGE    
                  46.39     1:36.70 (50.31)                                        
  8 Sarubbi, Jon-Jon J        10 HS-MR                1:38.06    1:36.90 AGE    
                  46.92     1:36.90 (49.98)                                        
  9 Higham, Brendan J         10 Badger-MR            1:34.84    1:38.57 AGE    
                  47.40     1:38.57 (51.17)                                        
 10 Chan, Adrian F            10 CIY-MR               1:37.99    1:41.35 AGE    
                  47.35     1:41.35 (54.00)                                        
 11 Raiola, AJ J               9 HS-MR                1:43.51    1:44.24 AGE    
                  50.84     1:44.24 (53.40)                                        
 12 Collins-Zaluda, Sam       10 Silver Streaks-MR    1:45.78    1:45.32 AGE    
                  50.31     1:45.32 (55.01)                                        
 13 Park, Thomas              10 RI Marlins-MR        1:40.00    1:55.96 AGE    
                  56.16     1:55.96 (59.80)                                        
 14 Batista, Jordy E           9 RedTails-MR          2:13.07    1:55.97 AGE    
                  58.23     1:55.97 (57.74)                                        
 15 Abdelrahman, Islam         9 Twisters-MR          1:41.13    2:04.44 AGE    
                  59.65   2:04.44 (1:04.79)                                        
 -- Saraf, Akaash              9 FAST-MR              1:57.34         DQ        
      Did not finish on back - back
                  51.25          DQ (59.10)                                        
 -- Gutierrez, Christian       9 RedTails-MR          2:10.09         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke - breast
                  56.97        DQ (1:11.02)                                        
 -- Sanchez, Wanderlei         9 RedTails-MR          2:10.09         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
                  52.09        DQ (1:03.72)                                        
 
Boys 9-10 200 Yard IM
===============================================================================
              2:59.99  JO
              3:00.00  QUAL
              3:19.99  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 3:00.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Ruiz, Brian S             10 FAST-MR              3:20.23    2:49.00 JO     
                  37.42     1:23.31 (45.89)     2:12.40 (49.09)     2:49.00 (36.60)
  2 Duthie, Zachary J          9 Agua Swim Team-MR    3:01.14    2:51.86 JO     
                  37.39     1:22.07 (44.68)     2:13.71 (51.64)     2:51.86 (38.15)
SILV - Division  
  1 Ramirez, Jason H          10 FAST-MR              3:34.69    3:08.11 SILV   
                                1:30.87 ( )     2:26.58 (55.71)     3:08.11 (41.53)
 -- Kim, Justin T             10 Twisters-MR          3:21.33         DQ        
      One hand touch - breast
                  40.98     1:30.87 (49.89)     2:29.31 (58.44)          DQ (44.64)
 -- Sztolcman, Christian      10 Twisters-MR          3:08.93         DQ        
      Non-continuous turning action - back
                  39.50     1:32.87 (53.37)     2:23.17 (50.30)          DQ (44.89)
AGE - Division  
  1 Higham, Brendan J         10 Badger-MR            3:20.32    3:23.00 AGE    
                  49.36     1:39.46 (50.10)     2:37.47 (58.01)     3:23.00 (45.53)
 -- Vuong, Kenneth             9 Twisters-MR          3:16.78         DQ        
      Did not finish on back - back
                  48.18     1:41.93 (53.75)     2:40.10 (58.17)          DQ (43.29)
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                28.29  JO
                28.30  QUAL
                32.49  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 28.30
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Collins, Jack M           12 Badger-MR              29.15      28.11 JO     
SILV - Division  
  1 Mangan, Matthew J         12 APEX-MR                29.89      28.75 SILV   
  2 Liu, Jonathan E           11 Agua Swim Team-MR      30.47      29.67 SILV   
  3 Bernstein, Zach J         11 Middies-MR             31.27      29.95 SILV   
  4 Uppal, Gaurav             11 Silver Streaks-MR      31.22      30.01 SILV   
  5 Orman-Kollmar, Max A      12 APEX-MR                29.74      30.08 SILV   
  6 Vargas, Ricardo           11 Badger-MR              29.46      30.18 SILV   
  7 Yamamoto, Leo             11 Agua Swim Team-MR      30.10      30.21 SILV   
  8 Younis, Ahmed             12 UN-MR-MR               29.28      30.58 SILV   
  9 Sokolski, Michael V       12 Middies-MR             30.53      30.63 SILV   
 10 Watler, Jaleel C          12 NYCC-MR                32.57      30.83 SILV   
 11 Thenmalai, Omar           11 Middies-MR             30.90      30.86 SILV   
 12 Melendez, Raul A          11 RedTails-MR            31.35      30.90 SILV   
 12 Hicks, Christopher J      12 Middies-MR             30.50      30.90 SILV   
 14 Gerevits, Brian           12 BASC-MR                30.92      30.97 SILV   
 15 Encarnacion, Bryan        12 RedTails-MR            31.84      31.22 SILV   
 16 Wong, Aaron               12 Silver Streaks-MR      31.08      31.61 SILV   
 17 Eid, Christian J          11 Badger-MR              30.99      31.74 SILV   
 18 Gonzalez, Steven          12 NYCC-MR                31.01      31.76 SILV   
 19 Becerra, Kyle D           11 Middies-MR             32.58      31.86 SILV   
 20 Ranieri, Carl A           11 Middies-MR             33.20      31.96 SILV   
 21 McKenna, Devlin H         11 Agua Swim Team-MR      31.53      32.15 SILV   
 22 Scott, Robert A           11 Silver Streaks-MR      32.46      32.32 SILV   
 23 Musoff, Charlie B         11 Middies-MR             30.92      32.33 SILV   
 24 Gerevits, Nathan          12 BASC-MR                33.42      32.46 SILV   
 25 Serman, Trevor W          11 Kraken-MR              34.05      32.49 SILV   
 -- Simkin, Leo               11 BASC-MR                30.49         DQ        
      False start
AGE - Division  
  1 Jurman, Jasper N          11 Agua Swim Team-MR      31.18      32.53 AGE    
  2 Gonzalez, Edward          11 Twisters-MR            32.54      32.65 AGE    
  3 Marin, Raysean J          12 UN-MR-MR               32.26      32.66 AGE    
  4 Jakobczyk, Nicholas P     12 Twisters-MR            32.11      32.70 AGE    
  5 Gutman, Daniel L          11 Agua Swim Team-MR      31.84      32.84 AGE    
  6 Ansorge, Ethan S          11 Manhattan Makos-MR     32.09      32.88 AGE    
  7 Hamberg, Miles            11 NYCC-MR                34.28      33.08 AGE    
  8 Zhao, Yi                  12 Middies-MR             33.27      33.85 AGE    
  9 Criollo, John C           11 Twisters-MR            33.52      33.89 AGE    
 10 Townley, Nicholas J       11 Badger-MR              36.55      34.05 AGE    
 10 Bose, Javin S             11 Manhattan Makos-MR     34.22      34.05 AGE    
 12 Sanchez, Andersson        11 RedTails-MR            35.50      34.65 AGE    
 13 Dika, James               11 Shy-Mr-MR              36.07      34.97 AGE    
 14 Fergus, Jack B            11 Manhattan Makos-MR     33.60      35.12 AGE    
 15 Huibregtse, Clyde E       11 Manhattan Makos-MR     39.07      35.18 AGE    
 16 Fernandez, Jose E         12 Twisters-MR            36.06      35.63 AGE    
 17 Miranda, Jax N            11 Manhattan Makos-MR     35.12      35.90 AGE    
 18 Williams, Aaron D         12 FAST-MR                34.75      36.10 AGE    
 19 Fang, Roland A            11 CIY-MR                 37.73      36.14 AGE    
 20 Weiss, Jordan A           11 Agua Swim Team-MR      36.43      36.95 AGE    
 21 Evelson, Alex             12 BASC-MR                39.50      39.11 AGE    
 22 Carvey, Austin C          11 RedTails-MR            37.36      39.93 AGE    
 23 Chu, Kenneth C            11 HS-MR                  40.99      40.98 AGE    
 24 Sakoff, Nicholas T        11 Manhattan Makos-MR     41.22      41.27 AGE    
 25 Park, Tommy               11 Middies-MR             43.30      42.65 AGE    
 26 Kliegerman, Conor E       12 GAEL-MR                43.48      44.15 AGE    
 27 Espinoza, Andres          11 FAST-MR                48.47      44.21 AGE    
 28 Cash, Erik J              12 RedTails-MR            55.09      44.56 AGE    
 29 Guzman, Anthony L         11 RedTails-MR            55.09      46.93 AGE    
 30 Contreras, Gabriel        11 RedTails-MR            49.10      48.51 AGE    
Non-Award Division  
 -- Filardi, Michael H        12 GAEL-MR                35.09         DQ        
      False start
 -- Ng, Nicholas P            11 NYCC-MR                32.61         NS        
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:02.19  JO
              1:02.20  QUAL
              1:11.59  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 1:02.20
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Sanogo, Ousmane B         11 RedTails-MR          1:02.30    1:01.01 JO     
                  29.47     1:01.01 (31.54)                                        
  2 Lama, Tiger T             12 Manhattan Makos-MR   1:02.71    1:01.09 JO     
                  29.56     1:01.09 (31.53)                                        
SILV - Division  
  1 Mangan, Matthew J         12 APEX-MR              1:04.61    1:03.15 SILV   
                  29.95     1:03.15 (33.20)                                        
  2 White, Jahari             11 Silver Streaks-MR    1:03.98    1:03.91 SILV   
                  29.92     1:03.91 (33.99)                                        
  3 Liu, Jonathan E           11 Agua Swim Team-MR    1:06.50    1:04.52 SILV   
                  30.91     1:04.52 (33.61)                                        
  4 Watler, Jaleel C          12 NYCC-MR              1:08.72    1:05.20 SILV   
                  31.91     1:05.20 (33.29)                                        
  5 Glas, Aaron I             11 Agua Swim Team-MR    1:04.83    1:05.40 SILV   
                  31.63     1:05.40 (33.77)                                        
  6 Gilligan, Joshua G        11 Agua Swim Team-MR    1:06.71    1:06.09 SILV   
                  31.81     1:06.09 (34.28)                                        
  7 Sokolski, Michael V       12 Middies-MR           1:05.98    1:06.59 SILV   
                  31.88     1:06.59 (34.71)                                        
  8 Yamamoto, Leo             11 Agua Swim Team-MR    1:08.53    1:06.60 SILV   
                  31.65     1:06.60 (34.95)                                        
  9 Vargas, Ricardo           11 Badger-MR            1:09.22    1:06.93 SILV   
                  32.27     1:06.93 (34.66)                                        
 10 Gerevits, Brian           12 BASC-MR              1:06.71    1:06.97 SILV   
                  31.89     1:06.97 (35.08)                                        
 11 Younis, Ahmed             12 UN-MR-MR             1:05.69    1:06.99 SILV   
                  31.39     1:06.99 (35.60)                                        
 12 Uppal, Gaurav             11 Silver Streaks-MR    1:08.58    1:07.35 SILV   
                  31.34     1:07.35 (36.01)                                        
 13 Bernstein, Zach J         11 Middies-MR           1:09.00    1:07.36 SILV   
                  31.58     1:07.36 (35.78)                                        
 14 Jurman, Jasper N          11 Agua Swim Team-MR    1:07.52    1:07.54 SILV   
                  32.53     1:07.54 (35.01)                                        
 15 Thenmalai, Omar           11 Middies-MR           1:08.52    1:08.13 SILV   
                  33.31     1:08.13 (34.82)                                        
 16 Eid, Christian J          11 Badger-MR            1:07.90    1:08.21 SILV   
                  33.51     1:08.21 (34.70)                                        
 17 Schaefer, Brendan         11 GAEL-MR              1:08.70    1:08.24 SILV   
                  32.37     1:08.24 (35.87)                                        
 18 Xue, Vincent H            12 HS-MR                1:07.56    1:08.32 SILV   
                  32.40     1:08.32 (35.92)                                        
 19 Melendez, Raul A          11 RedTails-MR          1:11.74    1:08.36 SILV   
                  31.78     1:08.36 (36.58)                                        
 20 Kanim, Jared F            11 Middies-MR           1:10.72    1:08.63 SILV   
                  32.96     1:08.63 (35.67)                                        
 21 Hicks, Christopher J      12 Middies-MR           1:06.51    1:09.44 SILV   
                  32.93     1:09.44 (36.51)                                        
 22 Ng, Nicholas P            11 NYCC-MR              1:12.33    1:10.16 SILV   
                  33.51     1:10.16 (36.65)                                        
 23 Becerra, Kyle D           11 Middies-MR           1:10.73    1:10.45 SILV   
                  33.26     1:10.45 (37.19)                                        
 24 Kunze, Aidan J            12 NYCC-MR              1:07.05    1:10.70 SILV   
                  33.59     1:10.70 (37.11)                                        
 25 Gonzalez, Edward          11 Twisters-MR          1:12.21    1:10.82 SILV   
                  34.01     1:10.82 (36.81)                                        
 26 Gerevits, Nathan          12 BASC-MR              1:15.69    1:11.02 SILV   
                  34.26     1:11.02 (36.76)                                        
 27 Gutman, Daniel L          11 Agua Swim Team-MR    1:14.71    1:11.07 SILV   
                  33.92     1:11.07 (37.15)                                        
 27 Chung, Christopher E      12 Twisters-MR          1:09.60    1:11.07 SILV   
                  33.75     1:11.07 (37.32)                                        
 29 Gonzalez, Steven          12 NYCC-MR              1:13.30    1:11.08 SILV   
                  34.07     1:11.08 (37.01)                                        
 30 Hamberg, Miles            11 NYCC-MR              1:15.90    1:11.41 SILV   
                  34.49     1:11.41 (36.92)                                        
AGE - Division  
  1 Ansorge, Ethan S          11 Manhattan Makos-MR   1:17.30    1:11.71 AGE    
                  34.05     1:11.71 (37.66)                                        
  2 Marin, Raysean J          12 UN-MR-MR             1:14.28    1:12.44 AGE    
                  34.87     1:12.44 (37.57)                                        
  3 Gramyko, Alexander        12 HS-MR                1:15.35    1:12.57 AGE    
                  33.13     1:12.57 (39.44)                                        
  4 Encarnacion, Bryan        12 RedTails-MR          1:14.33    1:12.82 AGE    
                  33.41     1:12.82 (39.41)                                        
  5 McKenna, Devlin H         11 Agua Swim Team-MR    1:09.57    1:12.87 AGE    
                  34.77     1:12.87 (38.10)                                        
  6 Bose, Javin S             11 Manhattan Makos-MR   1:19.02    1:12.91 AGE    
                  34.44     1:12.91 (38.47)                                        
  7 Criollo, John C           11 Twisters-MR          1:14.55    1:13.04 AGE    
                  35.32     1:13.04 (37.72)                                        
  8 Shteynberg, Samuel D      11 HS-MR                1:12.68    1:13.17 AGE    
                  34.87     1:13.17 (38.30)                                        
  9 Gural, Ethan J            11 Manhattan Makos-MR   1:13.19    1:13.28 AGE    
                  34.35     1:13.28 (38.93)                                        
 10 Zhao, Yi                  12 Middies-MR           1:15.29    1:14.41 AGE    
                  35.56     1:14.41 (38.85)                                        
 11 Townley, Nicholas J       11 Badger-MR            1:20.29    1:15.28 AGE    
                  36.10     1:15.28 (39.18)                                        
 12 Distler, Alex J           11 Middies-MR           1:15.53    1:17.78 AGE    
                  34.92     1:17.78 (42.86)                                        
 13 Scott, Robert A           11 Silver Streaks-MR    1:19.91    1:18.09 AGE    
                  36.42     1:18.09 (41.67)                                        
 14 Khaimov, Roman            11 APEX-MR              1:26.88    1:18.15 AGE    
                  37.09     1:18.15 (41.06)                                        
 15 O'Keefe, Danny W          12 HS-MR                1:16.44    1:18.41 AGE    
                  37.58     1:18.41 (40.83)                                        
 16 Filardi, Michael H        12 GAEL-MR              1:16.22    1:18.63 AGE    
                  36.43     1:18.63 (42.20)                                        
 17 Huibregtse, Clyde E       11 Manhattan Makos-MR   1:17.96    1:18.82 AGE    
                  37.39     1:18.82 (41.43)                                        
 18 Chau, Felix               11 BASC-MR              1:23.03    1:19.10 AGE    
                  37.60     1:19.10 (41.50)                                        
 19 Williams, Aaron D         12 FAST-MR              1:21.75    1:19.17 AGE    
                  39.22     1:19.17 (39.95)                                        
 20 Wine, Jonathan T          11 Flying Dolphins-MR   1:36.40    1:19.18 AGE    
                  36.71     1:19.18 (42.47)                                        
 21 Sanchez, Andersson        11 RedTails-MR          1:23.09    1:20.65 AGE    
                  37.48     1:20.65 (43.17)                                        
 22 Ren, Harry                11 Aquaflames-MR        1:20.44    1:20.95 AGE    
                  38.18     1:20.95 (42.77)                                        
 23 Weiss, Jordan A           11 Agua Swim Team-MR    1:19.79    1:21.36 AGE    
                  38.08     1:21.36 (43.28)                                        
 24 Lopez, Miguel A           12 FAST-MR              1:28.19    1:22.67 AGE    
                  39.22     1:22.67 (43.45)                                        
 25 Fang, Roland A            11 CIY-MR               1:29.53    1:22.98 AGE    
                  39.25     1:22.98 (43.73)                                        
 26 Chu, Kenneth C            11 HS-MR                1:30.03    1:24.44 AGE    
                  38.88     1:24.44 (45.56)                                        
 27 Sakoff, Nicholas T        11 Manhattan Makos-MR   1:31.60    1:28.79 AGE    
                  42.86     1:28.79 (45.93)                                        
 28 Carvey, Austin C          11 RedTails-MR          1:44.00    1:30.52 AGE    
                  42.21     1:30.52 (48.31)                                        
 29 Park, Tommy               11 Middies-MR           1:30.47    1:31.23 AGE    
                  42.34     1:31.23 (48.89)                                        
 30 Wang, Calvin              11 RedTails-MR          1:32.87    1:35.46 AGE    
                  42.37     1:35.46 (53.09)                                        
 31 Espinoza, Andres          11 FAST-MR              1:48.26    1:38.00 AGE    
                  46.81     1:38.00 (51.19)                                        
 32 Cash, Erik J              12 RedTails-MR          2:00.09    1:42.06 AGE    
                  49.51     1:42.06 (52.55)                                        
 33 Contreras, Gabriel        11 RedTails-MR          1:51.83    1:43.94 AGE    
                  46.33     1:43.94 (57.61)                                        
 34 Guzman, Anthony L         11 RedTails-MR          2:00.09    1:44.52 AGE    
                  49.67     1:44.52 (54.85)                                        
Non-Award Division  
 -- Rios, Luis A              12 RedTails-MR          1:22.48         NS        
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:15.49  JO
              2:15.50  QUAL
              2:32.89  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 2:15.50
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Sanogo, Ousmane B         11 RedTails-MR          2:20.09    2:19.46 SILV   
                  30.89     1:06.75 (35.86)     1:43.15 (36.40)     2:19.46 (36.31)
  2 Liu, Jonathan E           11 Agua Swim Team-MR    2:22.51    2:21.17 SILV   
                  32.00     1:08.24 (36.24)     1:45.50 (37.26)     2:21.17 (35.67)
  3 Jurman, Jasper N          11 Agua Swim Team-MR    2:22.37    2:22.23 SILV   
                  32.40     1:08.94 (36.54)     1:46.53 (37.59)     2:22.23 (35.70)
  4 Eid, Christian J          11 Badger-MR            2:22.16    2:22.41 SILV   
                  32.81     1:09.44 (36.63)     1:47.38 (37.94)     2:22.41 (35.03)
  5 Bushati, Arvid            12 APEX-MR              2:19.25    2:22.50 SILV   
                  31.06     1:08.27 (37.21)     1:47.14 (38.87)     2:22.50 (35.36)
  6 Watler, Jaleel C          12 NYCC-MR              2:33.52    2:23.31 SILV   
                  33.29     1:10.17 (36.88)     1:48.06 (37.89)     2:23.31 (35.25)
  7 Vargas, Ricardo           11 Badger-MR            2:27.37    2:24.27 SILV   
                  32.56     1:10.48 (37.92)     1:48.54 (38.06)     2:24.27 (35.73)
  8 White, Jahari             11 Silver Streaks-MR    2:33.77    2:27.39 SILV   
                  32.53     1:11.03 (38.50)     1:50.02 (38.99)     2:27.39 (37.37)
  9 Schaefer, Brendan         11 GAEL-MR              2:27.76    2:28.84 SILV   
                  34.43     1:13.81 (39.38)     1:53.56 (39.75)     2:28.84 (35.28)
 10 Kanim, Jared F            11 Middies-MR           2:31.36    2:29.35 SILV   
                  34.20     1:12.56 (38.36)     1:52.44 (39.88)     2:29.35 (36.91)
 11 Hicks, Christopher J      12 Middies-MR           2:28.68    2:29.40 SILV   
                  33.91     1:13.06 (39.15)   2:29.40 (1:16.34)                    
 12 Thenmalai, Omar           11 Middies-MR           2:30.48    2:29.41 SILV   
                  34.99     1:13.36 (38.37)     1:52.92 (39.56)     2:29.41 (36.49)
 13 Gonzalez, Edward          11 Twisters-MR          2:35.51    2:29.58 SILV   
                  34.18     1:13.12 (38.94)     1:52.64 (39.52)     2:29.58 (36.94)
 14 Kunze, Aidan J            12 NYCC-MR              2:26.41    2:30.16 SILV   
                  34.27     1:13.20 (38.93)     1:53.06 (39.86)     2:30.16 (37.10)
 15 Yamamoto, Leo             11 Agua Swim Team-MR    2:32.92    2:32.55 SILV   
                  34.29     1:13.53 (39.24)     1:54.44 (40.91)     2:32.55 (38.11)
 16 McKenna, Devlin H         11 Agua Swim Team-MR    2:30.78    2:32.70 SILV   
                  35.45     1:15.94 (40.49)     1:56.58 (40.64)     2:32.70 (36.12)
AGE - Division  
  1 Criollo, John C           11 Twisters-MR          2:33.88    2:32.97 AGE    
                  34.83     1:14.92 (40.09)     1:54.21 (39.29)     2:32.97 (38.76)
  2 Wong, Aaron               12 Silver Streaks-MR    2:31.55    2:33.33 AGE    
                  34.60     1:14.77 (40.17)     1:56.69 (41.92)     2:33.33 (36.64)
  3 Orman-Kollmar, Max A      12 APEX-MR              2:51.07    2:33.64 AGE    
                  35.59     1:16.10 (40.51)     1:56.83 (40.73)     2:33.64 (36.81)
  4 Uppal, Gaurav             11 Silver Streaks-MR    2:42.44    2:33.68 AGE    
                  32.89     1:11.94 (39.05)     1:53.88 (41.94)     2:33.68 (39.80)
  5 Ranieri, Carl A           11 Middies-MR           2:33.15    2:36.45 AGE    
                  35.68     1:16.92 (41.24)     1:58.74 (41.82)     2:36.45 (37.71)
  6 Montedesoca, Michael      11 Twisters-MR          2:43.13    2:37.85 AGE    
                  34.79     1:15.17 (40.38)     1:57.59 (42.42)     2:37.85 (40.26)
  7 Jakobczyk, Nicholas P     12 Twisters-MR          2:34.62    2:38.36 AGE    
                  35.79     1:17.01 (41.22)     1:58.43 (41.42)     2:38.36 (39.93)
  8 Gutman, Daniel L          11 Agua Swim Team-MR    2:41.39    2:40.01 AGE    
                  35.65     1:17.31 (41.66)     1:59.74 (42.43)     2:40.01 (40.27)
  9 Melendez, Raul A          11 RedTails-MR          2:38.99    2:40.89 AGE    
                  36.75     1:18.42 (41.67)   2:40.89 (1:22.47)                    
 10 Townley, Nicholas J       11 Badger-MR            2:48.25    2:44.21 AGE    
                  37.81     1:19.81 (42.00)     2:01.85 (42.04)     2:44.21 (42.36)
 11 Encarnacion, Bryan        12 RedTails-MR          2:50.09    3:03.33 AGE    
                  36.80     1:22.00 (45.20)     2:15.42 (53.42)     3:03.33 (47.91)
 12 Khaimov, Roman            11 APEX-MR              3:10.34    3:03.90 AGE    
                  38.90     1:27.05 (48.15)     2:18.62 (51.57)     3:03.90 (45.28)
 13 Sanchez, Andersson        11 RedTails-MR          3:15.09    3:06.71 AGE    
                  37.29     1:24.99 (47.70)     2:16.09 (51.10)     3:06.71 (50.62)
 14 Wang, Calvin              11 RedTails-MR          3:31.95    3:38.85 AGE    
                  46.36     1:40.99 (54.63)   3:38.85 (1:57.86)                    
 
Boys 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              6:03.99  JO
              6:04.00  QUAL
              6:41.99  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 6:04.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Mukudai, Takuto           11 Badger-MR            6:22.19    6:04.04 SILV   
                  31.95     1:08.18 (36.23)     1:45.15 (36.97)     2:22.73 (37.58)
        3:00.17 (37.44)     3:37.84 (37.67)     4:15.29 (37.45)     4:52.89 (37.60)
        5:29.38 (36.49)     6:04.04 (34.66)                                        
  2 Glas, Aaron I             11 Agua Swim Team-MR    6:04.29    6:04.21 SILV   
                  33.09     1:09.06 (35.97)     1:46.05 (36.99)     2:23.16 (37.11)
        3:00.45 (37.29)     3:38.04 (37.59)     4:15.49 (37.45)     4:52.93 (37.44)
        5:29.70 (36.77)     6:04.21 (34.51)                                        
  3 Eid, Christian J          11 Badger-MR            6:08.56    6:08.04 SILV   
                  34.23     1:11.60 (37.37)     1:49.24 (37.64)     2:26.89 (37.65)
        3:04.36 (37.47)     3:41.89 (37.53)     4:19.24 (37.35)     4:56.15 (36.91)
        5:32.27 (36.12)     6:08.04 (35.77)                                        
  4 Mangan, Matthew J         12 APEX-MR              6:14.34    6:11.51 SILV   
                  31.27     1:07.75 (36.48)     1:45.44 (37.69)     2:23.66 (38.22)
        3:02.17 (38.51)     3:41.21 (39.04)     4:20.24 (39.03)     4:58.55 (38.31)
        5:35.74 (37.19)     6:11.51 (35.77)                                        
  5 Liu, Jonathan E           11 Agua Swim Team-MR    6:22.63    6:15.36 SILV   
                  33.46     1:10.65 (37.19)     1:48.76 (38.11)     2:26.81 (38.05)
        3:04.47 (37.66)     3:42.17 (37.70)     4:21.17 (39.00)     5:00.07 (38.90)
        5:39.63 (39.56)     6:15.36 (35.73)                                        
  6 Sokolski, Michael V       12 Middies-MR           6:21.85    6:19.68 SILV   
                  34.68     1:12.56 (37.88)     1:51.36 (38.80)     2:29.72 (38.36)
        3:08.89 (39.17)     3:46.61 (37.72)     4:25.24 (38.63)     5:04.52 (39.28)
        5:43.27 (38.75)     6:19.68 (36.41)                                        
  7 Sanogo, Ousmane B         11 RedTails-MR          6:45.09    6:30.97 SILV   
                  34.14     1:12.94 (38.80)     1:53.01 (40.07)     2:33.54 (40.53)
        3:13.77 (40.23)     3:54.62 (40.85)     4:35.26 (40.64)     5:16.62 (41.36)
        5:55.31 (38.69)     6:30.97 (35.66)                                        
  8 Kanim, Jared F            11 Middies-MR           6:43.28    6:41.21 SILV   
                  35.12     1:15.69 (40.57)     1:56.49 (40.80)     2:37.25 (40.76)
        3:17.88 (40.63)     3:59.37 (41.49)     4:40.86 (41.49)     5:21.58 (40.72)
        6:01.68 (40.10)     6:41.21 (39.53)                                        
AGE - Division  
  1 Thenmalai, Omar           11 Middies-MR           6:59.56    6:43.76 AGE    
                  35.60     1:16.61 (41.01)     1:58.04 (41.43)     2:39.22 (41.18)
        3:21.35 (42.13)     4:03.15 (41.80)     4:44.77 (41.62)     5:26.26 (41.49)
        6:06.86 (40.60)     6:43.76 (36.90)                                        
  2 Bushati, Arvid            12 APEX-MR              6:30.64    6:50.08 AGE    
                  34.67     1:14.50 (39.83)     1:54.58 (40.08)     2:35.96 (41.38)
        3:19.78 (43.82)     4:01.96 (42.18)     4:45.08 (43.12)     5:28.32 (43.24)
        6:10.70 (42.38)     6:50.08 (39.38)                                        
  3 Bernstein, Zach J         11 Middies-MR           7:11.65    6:56.48 AGE    
                  35.10     1:16.22 (41.12)     1:57.99 (41.77)     2:40.76 (42.77)
        3:22.76 (42.00)     4:05.88 (43.12)     4:49.56 (43.68)     5:32.32 (42.76)
        6:16.49 (44.17)     6:56.48 (39.99)                                        
  4 Montedesoca, Michael      11 Twisters-MR          6:27.53    7:04.00 AGE    
                  34.39     1:14.46 (40.07)     1:57.51 (43.05)     2:41.19 (43.68)
        3:25.34 (44.15)     4:09.69 (44.35)     4:54.18 (44.49)     5:38.67 (44.49)
        6:22.32 (43.65)     7:04.00 (41.68)                                        
  5 Melendez, Raul A          11 RedTails-MR          7:30.09    7:15.31 AGE    
                  35.58     1:17.57 (41.99)     2:00.91 (43.34)   3:29.82 (1:28.91)
      5:02.44 (1:32.62)                                                            
            6:34.10 ( )     7:15.31 (41.21)                                        
  6 Zhao, Yi                  12 Middies-MR           7:20.34    7:29.32 AGE    
                  37.25     1:20.08 (42.83)     2:03.99 (43.91)     2:49.52 (45.53)
        3:35.47 (45.95)     4:22.82 (47.35)     5:09.15 (46.33)     5:56.67 (47.52)
        6:43.15 (46.48)     7:29.32 (46.17)                                        
  7 Distler, Alex J           11 Middies-MR           7:30.49    7:39.17 AGE    
                  35.83     1:18.73 (42.90)     2:04.94 (46.21)     2:52.90 (47.96)
        3:40.19 (47.29)     4:29.53 (49.34)     5:19.00 (49.47)     6:05.72 (46.72)
        6:54.10 (48.38)     7:39.17 (45.07)                                        
  8 Encarnacion, Bryan        12 RedTails-MR          7:30.09    7:54.13 AGE    
                  38.20     1:22.92 (44.72)     2:11.20 (48.28)     3:00.29 (49.09)
        3:49.97 (49.68)     4:40.84 (50.87)     5:29.50 (48.66)     6:18.66 (49.16)
        7:10.37 (51.71)     7:54.13 (43.76)                                        
  9 Sanchez, Andersson        11 RedTails-MR          8:00.09    8:54.13 AGE    
                  40.63     1:30.58 (49.95)     2:23.88 (53.30)     3:21.01 (57.13)
        4:17.30 (56.29)     5:10.77 (53.47)     6:08.15 (57.38)     7:07.18 (59.03)
      8:07.42 (1:00.24)     8:54.13 (46.71)                                        
 10 Wang, Calvin              11 RedTails-MR          8:00.09    9:41.61 AGE    
                  46.15     1:43.96 (57.81)   2:44.42 (1:00.46)     3:43.86 (59.44)
        4:43.54 (59.68)   5:46.70 (1:03.16)   6:47.28 (1:00.58)   7:47.60 (1:00.32)
      8:49.13 (1:01.53)     9:41.61 (52.48)                                        
Non-Award Division  
 -- Rios, Luis A              12 RedTails-MR          8:30.09         NS        
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                33.29  JO
                33.30  QUAL
                42.19  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 33.30
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Liu, Jonathan E           11 Agua Swim Team-MR      34.24      33.62 SILV   
  2 Mangan, Matthew J         12 APEX-MR                33.51      34.44 SILV   
  3 White, Jahari             11 Silver Streaks-MR      34.97      34.51 SILV   
  4 Lama, Tiger T             12 Manhattan Makos-MR     36.55      34.69 SILV   
  5 Mukudai, Takuto           11 Badger-MR              34.74      35.54 SILV   
  6 Glas, Aaron I             11 Agua Swim Team-MR      35.09      35.55 SILV   
  7 Jurman, Jasper N          11 Agua Swim Team-MR      34.40      35.70 SILV   
  8 Uppal, Gaurav             11 Silver Streaks-MR      34.55      35.75 SILV   
  9 Yamamoto, Leo             11 Agua Swim Team-MR      35.90      35.84 SILV   
 10 Thenmalai, Omar           11 Middies-MR             36.61      35.91 SILV   
 11 Sanogo, Ousmane B         11 RedTails-MR            37.95      36.21 SILV   
 12 Gramyko, Alexander        12 HS-MR                  36.01      36.67 SILV   
 13 Gutman, Daniel L          11 Agua Swim Team-MR      36.17      36.71 SILV   
 14 Montedesoca, Michael      11 Twisters-MR            36.44      37.02 SILV   
 15 Hicks, Christopher J      12 Middies-MR             37.35      37.23 SILV   
 15 Watler, Jaleel C          12 NYCC-MR                38.25      37.23 SILV   
 17 Gerevits, Brian           12 BASC-MR                38.08      37.27 SILV   
 18 Ng, Nicholas P            11 NYCC-MR                37.61      37.28 SILV   
 19 Bernstein, Zach J         11 Middies-MR             37.52      37.35 SILV   
 20 Chung, Christopher E      12 Twisters-MR            36.65      37.46 SILV   
 21 Gonzalez, Steven          12 NYCC-MR                38.03      37.52 SILV   
 22 Melendez, Raul A          11 RedTails-MR            38.47      37.53 SILV   
 23 Eid, Christian J          11 Badger-MR              36.13      37.83 SILV   
 24 Becerra, Kyle D           11 Middies-MR             38.28      37.85 SILV   
 25 Gural, Ethan J            11 Manhattan Makos-MR     38.41      38.03 SILV   
 26 Shteynberg, Samuel D      11 HS-MR                  37.84      38.09 SILV   
 27 Vargas, Ricardo           11 Badger-MR              37.62      38.14 SILV   
 27 Gilligan, Joshua G        11 Agua Swim Team-MR      38.06      38.14 SILV   
 29 Zhao, Yi                  12 Middies-MR             36.48      38.31 SILV   
 30 Fang, Roland A            11 CIY-MR                 40.19      38.69 SILV   
 31 Encarnacion, Bryan        12 RedTails-MR            37.49      38.73 SILV   
 32 Gerevits, Nathan          12 BASC-MR                36.93      38.77 SILV   
 33 Younis, Ahmed             12 UN-MR-MR               39.04      39.01 SILV   
 34 Hamberg, Miles            11 NYCC-MR                38.82      39.02 SILV   
 35 Kanim, Jared F            11 Middies-MR             38.03      39.25 SILV   
 36 Marin, Raysean J          12 UN-MR-MR               39.25      39.26 SILV   
 37 Gonzalez, Edward          11 Twisters-MR            39.51      39.62 SILV   
 38 Wine, Jonathan T          11 Flying Dolphins-MR     42.67      40.15 SILV   
 39 Criollo, John C           11 Twisters-MR            40.97      40.16 SILV   
 40 Sanchez, Andersson        11 RedTails-MR            42.95      40.34 SILV   
 41 McKenna, Devlin H         11 Agua Swim Team-MR      37.71      40.35 SILV   
 42 Ren, Harry                11 Aquaflames-MR          40.94      40.66 SILV   
 43 Townley, Nicholas J       11 Badger-MR              41.74      40.67 SILV   
 44 Ansorge, Ethan S          11 Manhattan Makos-MR     38.74      40.94 SILV   
 45 Schaefer, Brendan         11 GAEL-MR                40.23      41.64 SILV   
 46 O'Keefe, Danny W          12 HS-MR                  38.05      42.02 SILV   
 46 Bose, Javin S             11 Manhattan Makos-MR     43.12      42.02 SILV   
AGE - Division  
  1 Chau, Felix               11 BASC-MR                40.97      42.53 AGE    
  2 Huibregtse, Clyde E       11 Manhattan Makos-MR     46.60      42.73 AGE    
  3 Distler, Alex J           11 Middies-MR             40.30      43.51 AGE    
  4 Scott, Robert A           11 Silver Streaks-MR      42.36      43.59 AGE    
  5 Filardi, Michael H        12 GAEL-MR                42.01      43.93 AGE    
  6 Chu, Kenneth C            11 HS-MR                  45.56      44.09 AGE    
  7 Contreras, Gabriel        11 RedTails-MR            49.70      46.38 AGE    
  8 Lopez, Miguel A           12 FAST-MR                50.16      46.82 AGE    
  9 Sakoff, Nicholas T        11 Manhattan Makos-MR     47.17      47.91 AGE    
 10 Weiss, Jordan A           11 Agua Swim Team-MR      45.14      48.28 AGE    
 11 Wang, Calvin              11 RedTails-MR            48.36      48.40 AGE    
 12 Carvey, Austin C          11 RedTails-MR            58.63      50.14 AGE    
 13 Park, Tommy               11 Middies-MR             49.27      50.15 AGE    
 14 Espinoza, Andres          11 FAST-MR                59.82      57.11 AGE    
 15 Cash, Erik J              12 RedTails-MR          1:00.09      58.98 AGE    
 16 Guzman, Anthony L         11 RedTails-MR          1:00.09    1:01.00 AGE    
 -- Williams, Aaron D         12 FAST-MR                40.73         DQ        
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:11.59  JO
              1:11.60  QUAL
              1:25.79  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 1:11.60
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Liu, Jonathan E           11 Agua Swim Team-MR    1:12.78    1:11.88 SILV   
                  35.90     1:11.88 (35.98)                                        
  2 Senior, Kymani E          11 FAST-MR              1:14.39    1:12.82 SILV   
                  36.27     1:12.82 (36.55)                                        
  3 Mangan, Matthew J         12 APEX-MR              1:13.41    1:14.23 SILV   
                  36.43     1:14.23 (37.80)                                        
  4 Simkin, Leo               11 BASC-MR              1:16.05    1:14.69 SILV   
                  36.19     1:14.69 (38.50)                                        
  5 Lama, Tiger T             12 Manhattan Makos-MR   1:16.35    1:15.39 SILV   
                  37.06     1:15.39 (38.33)                                        
  6 White, Jahari             11 Silver Streaks-MR    1:16.52    1:16.05 SILV   
                  36.98     1:16.05 (39.07)                                        
  7 Thenmalai, Omar           11 Middies-MR           1:16.63    1:16.82 SILV   
                  37.98     1:16.82 (38.84)                                        
  8 Mukudai, Takuto           11 Badger-MR            1:14.00    1:16.88 SILV   
                  37.54     1:16.88 (39.34)                                        
  9 Jurman, Jasper N          11 Agua Swim Team-MR    1:15.96    1:17.04 SILV   
                  37.79     1:17.04 (39.25)                                        
 10 Bernstein, Zach J         11 Middies-MR           1:19.33    1:17.09 SILV   
                  38.03     1:17.09 (39.06)                                        
 11 Wong, Aaron               12 Silver Streaks-MR    1:15.78    1:17.11 SILV   
                  37.55     1:17.11 (39.56)                                        
 12 Uppal, Gaurav             11 Silver Streaks-MR    1:17.57    1:18.05 SILV   
                  38.00     1:18.05 (40.05)                                        
 13 Eid, Christian J          11 Badger-MR            1:16.65    1:18.29 SILV   
                  38.87     1:18.29 (39.42)                                        
 14 Sanogo, Ousmane B         11 RedTails-MR          1:22.09    1:18.37 SILV   
                  38.44     1:18.37 (39.93)                                        
 15 Yamamoto, Leo             11 Agua Swim Team-MR    1:19.13    1:18.53 SILV   
                  38.45     1:18.53 (40.08)                                        
 16 Montedesoca, Michael      11 Twisters-MR          1:20.45    1:18.72 SILV   
                  38.91     1:18.72 (39.81)                                        
 17 Ng, Nicholas P            11 NYCC-MR              1:22.01    1:19.62 SILV   
                  38.12     1:19.62 (41.50)                                        
 18 Watler, Jaleel C          12 NYCC-MR              1:20.15    1:19.68 SILV   
                  39.54     1:19.68 (40.14)                                        
 18 Zhao, Yi                  12 Middies-MR           1:20.28    1:19.68 SILV   
                  38.93     1:19.68 (40.75)                                        
 20 Hicks, Christopher J      12 Middies-MR           1:20.83    1:19.97 SILV   
                  38.83     1:19.97 (41.14)                                        
 21 Orman-Kollmar, Max A      12 APEX-MR              1:19.93    1:20.08 SILV   
                  39.38     1:20.08 (40.70)                                        
 22 Becerra, Kyle D           11 Middies-MR           1:21.92    1:20.51 SILV   
                  38.97     1:20.51 (41.54)                                        
 23 Gutman, Daniel L          11 Agua Swim Team-MR    1:21.20    1:21.33 SILV   
                  39.37     1:21.33 (41.96)                                        
 24 Ranieri, Carl A           11 Middies-MR           1:17.24    1:21.77 SILV   
                  39.31     1:21.77 (42.46)                                        
 25 Fang, Roland A            11 CIY-MR               1:31.46    1:21.81 SILV   
                  40.91     1:21.81 (40.90)                                        
 26 Melendez, Raul A          11 RedTails-MR          1:26.20    1:22.54 SILV   
                  40.85     1:22.54 (41.69)                                        
 27 Encarnacion, Bryan        12 RedTails-MR          1:23.09    1:23.31 SILV   
                  40.80     1:23.31 (42.51)                                        
 28 Gonzalez, Edward          11 Twisters-MR          1:24.22    1:23.44 SILV   
                  40.86     1:23.44 (42.58)                                        
 29 Criollo, John C           11 Twisters-MR          1:25.82    1:24.44 SILV   
                  42.00     1:24.44 (42.44)                                        
 30 Gonzalez, Steven          12 NYCC-MR              1:23.47    1:25.70 SILV   
                  41.70     1:25.70 (44.00)                                        
AGE - Division  
  1 McKenna, Devlin H         11 Agua Swim Team-MR    1:22.96    1:25.94 AGE    
                  41.68     1:25.94 (44.26)                                        
  2 Doilidov, Andrei          12 Shy-Mr-MR            1:27.88    1:27.05 AGE    
                  42.79     1:27.05 (44.26)                                        
  3 Ansorge, Ethan S          11 Manhattan Makos-MR   1:27.59    1:27.11 AGE    
                  42.01     1:27.11 (45.10)                                        
  4 Hamberg, Miles            11 NYCC-MR              1:28.88    1:27.13 AGE    
                  42.49     1:27.13 (44.64)                                        
  5 Fergus, Jack B            11 Manhattan Makos-MR   1:30.48    1:29.02 AGE    
  6 Filardi, Michael H        12 GAEL-MR              1:34.85    1:31.25 AGE    
                  44.43     1:31.25 (46.82)                                        
  7 Bose, Javin S             11 Manhattan Makos-MR   1:33.78    1:31.43 AGE    
                  44.14     1:31.43 (47.29)                                        
  8 Williams, Aaron D         12 FAST-MR              1:29.19    1:34.20 AGE    
                  46.48     1:34.20 (47.72)                                        
  9 Huibregtse, Clyde E       11 Manhattan Makos-MR   1:46.33    1:39.15 AGE    
                  49.82     1:39.15 (49.33)                                        
 10 Weiss, Jordan A           11 Agua Swim Team-MR    1:35.18    1:40.72 AGE    
                  50.18     1:40.72 (50.54)                                        
 11 Sakoff, Nicholas T        11 Manhattan Makos-MR   1:46.02    1:41.98 AGE    
                  48.97     1:41.98 (53.01)                                        
 12 Lopez, Miguel A           12 FAST-MR              1:49.68    1:43.13 AGE    
                  50.40     1:43.13 (52.73)                                        
 13 Evelson, Alex             12 BASC-MR              1:40.27    1:45.22 AGE    
 14 Park, Tommy               11 Middies-MR           1:48.62    1:46.18 AGE    
                  52.22     1:46.18 (53.96)                                        
 15 Contreras, Gabriel        11 RedTails-MR          1:52.98    1:47.23 AGE    
                  50.39     1:47.23 (56.84)                                        
 -- Guzman, Anthony L         11 RedTails-MR          2:10.09         DQ        
      Non-continuous turning action
                1:05.02        DQ (1:13.59)                                        
 -- Townley, Nicholas J       11 Badger-MR            1:26.72         DQ        
      Non-continuous turning action
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                37.59  JO
                37.60  QUAL
                43.79  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 37.60
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Senior, Kymani E          11 FAST-MR                38.42      36.32 JO     
  2 Simkin, Leo               11 BASC-MR                38.21      36.57 JO     
  3 Yamamoto, Leo             11 Agua Swim Team-MR      38.77      37.57 JO     
SILV - Division  
  1 Marin, Raysean J          12 UN-MR-MR               38.59      38.11 SILV   
  2 Uppal, Gaurav             11 Silver Streaks-MR      39.52      38.67 SILV   
  3 Watler, Jaleel C          12 NYCC-MR                40.47      39.50 SILV   
  4 Gerevits, Brian           12 BASC-MR                42.22      39.62 SILV   
  4 Montedesoca, Michael      11 Twisters-MR            41.33      39.62 SILV   
  6 Encarnacion, Bryan        12 RedTails-MR            40.72      40.08 SILV   
  7 Gerevits, Nathan          12 BASC-MR                43.82      40.38 SILV   
  8 Mangan, Matthew J         12 APEX-MR                41.29      40.74 SILV   
  9 Younis, Ahmed             12 UN-MR-MR               41.12      40.95 SILV   
 10 Hicks, Christopher J      12 Middies-MR             41.17      41.16 SILV   
 11 Gonzalez, Steven          12 NYCC-MR                41.80      41.56 SILV   
 12 Jakobczyk, Nicholas P     12 Twisters-MR            41.82      41.77 SILV   
 13 Musoff, Charlie B         11 Middies-MR             41.35      42.15 SILV   
 14 Ansorge, Ethan S          11 Manhattan Makos-MR     42.94      42.17 SILV   
 15 Sokolski, Michael V       12 Middies-MR             43.44      42.40 SILV   
 16 Gutman, Daniel L          11 Agua Swim Team-MR      42.51      42.76 SILV   
 17 Doilidov, Andrei          12 Shy-Mr-MR              45.59      42.94 SILV   
 18 Ng, Nicholas P            11 NYCC-MR                43.13      43.10 SILV   
 19 Becerra, Kyle D           11 Middies-MR             44.34      43.44 SILV   
 20 Jurman, Jasper N          11 Agua Swim Team-MR      41.60      43.53 SILV   
 21 Zhao, Yi                  12 Middies-MR             44.10      43.70 SILV   
AGE - Division  
  1 Scott, Robert A           11 Silver Streaks-MR      44.29      44.36 AGE    
  2 Fergus, Jack B            11 Manhattan Makos-MR     45.58      44.43 AGE    
  3 Bushati, Arvid            12 APEX-MR                48.31      44.71 AGE    
  4 Chu, Kenneth C            11 HS-MR                  46.97      44.75 AGE    
  5 Townley, Nicholas J       11 Badger-MR              46.15      45.27 AGE    
  6 Miranda, Jax N            11 Manhattan Makos-MR     45.30      45.37 AGE    
  7 Fernandez, Jose E         12 Twisters-MR            47.00      46.38 AGE    
  8 Hamberg, Miles            11 NYCC-MR                47.37      47.06 AGE    
  9 Filardi, Michael H        12 GAEL-MR                51.52      47.24 AGE    
 10 Huibregtse, Clyde E       11 Manhattan Makos-MR     50.25      49.35 AGE    
 11 Fang, Roland A            11 CIY-MR                 48.77      49.72 AGE    
 12 Park, Tommy               11 Middies-MR             50.38      50.71 AGE    
 13 Weiss, Jordan A           11 Agua Swim Team-MR      51.59      52.15 AGE    
 14 Sanchez, Andersson        11 RedTails-MR          1:00.09      52.24 AGE    
 15 Bose, Javin S             11 Manhattan Makos-MR     54.76      52.73 AGE    
 16 Sakoff, Nicholas T        11 Manhattan Makos-MR     56.36      53.10 AGE    
 16 Kliegerman, Conor E       12 GAEL-MR                54.87      53.10 AGE    
 18 Cash, Erik J              12 RedTails-MR          1:10.09    1:01.25 AGE    
 19 Contreras, Gabriel        11 RedTails-MR          1:12.62    1:05.66 AGE    
 -- Dika, James               11 Shy-Mr-MR              48.70         DQ        
      One hand touch
 -- Evelson, Alex             12 BASC-MR              1:03.27         DQ        
      One hand touch
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:21.59  JO
              1:21.60  QUAL
              1:31.89  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 1:21.60
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Sanogo, Ousmane B         11 RedTails-MR          1:26.63    1:20.15 JO     
                  37.18     1:20.15 (42.97)                                        
SILV - Division  
  1 Xue, Vincent H            12 HS-MR                1:30.78    1:24.74 SILV   
                  40.38     1:24.74 (44.36)                                        
  2 Marin, Raysean J          12 UN-MR-MR             1:29.87    1:25.06 SILV   
                  40.41     1:25.06 (44.65)                                        
  3 Watler, Jaleel C          12 NYCC-MR              1:29.78    1:25.21 SILV   
                  40.57     1:25.21 (44.64)                                        
  4 Yamamoto, Leo             11 Agua Swim Team-MR    1:27.31    1:26.28 SILV   
                  40.34     1:26.28 (45.94)                                        
  5 Gerevits, Brian           12 BASC-MR              1:32.16    1:27.69 SILV   
                  42.29     1:27.69 (45.40)                                        
  6 Montedesoca, Michael      11 Twisters-MR          1:29.17    1:27.81 SILV   
                  40.67     1:27.81 (47.14)                                        
  7 Kunze, Aidan J            12 NYCC-MR              1:27.18    1:28.32 SILV   
                  41.54     1:28.32 (46.78)                                        
  8 Gerevits, Nathan          12 BASC-MR              1:32.51    1:28.85 SILV   
                  42.33     1:28.85 (46.52)                                        
  9 Uppal, Gaurav             11 Silver Streaks-MR    1:29.86    1:29.14 SILV   
                  41.50     1:29.14 (47.64)                                        
 10 Younis, Ahmed             12 UN-MR-MR             1:33.15    1:29.94 SILV   
                  43.08     1:29.94 (46.86)                                        
 11 Chung, Christopher E      12 Twisters-MR          1:28.22    1:30.08 SILV   
                  41.26     1:30.08 (48.82)                                        
 12 Gonzalez, Steven          12 NYCC-MR              1:32.77    1:30.20 SILV   
                  42.30     1:30.20 (47.90)                                        
 13 Encarnacion, Bryan        12 RedTails-MR          1:31.71    1:30.33 SILV   
                  42.54     1:30.33 (47.79)                                        
 14 Mangan, Matthew J         12 APEX-MR              1:32.20    1:30.50 SILV   
                  42.83     1:30.50 (47.67)                                        
 15 Gutman, Daniel L          11 Agua Swim Team-MR    1:38.33    1:30.60 SILV   
                  43.47     1:30.60 (47.13)                                        
 16 Ansorge, Ethan S          11 Manhattan Makos-MR   1:38.31    1:31.39 SILV   
                  43.00     1:31.39 (48.39)                                        
AGE - Division  
  1 Hicks, Christopher J      12 Middies-MR           1:33.05    1:31.92 AGE    
                  43.15     1:31.92 (48.77)                                        
  2 Ng, Nicholas P            11 NYCC-MR              1:33.78    1:32.70 AGE    
                  45.48     1:32.70 (47.22)                                        
  3 Sokolski, Michael V       12 Middies-MR           1:37.92    1:32.84 AGE    
                  43.71     1:32.84 (49.13)                                        
  4 Gilligan, Joshua G        11 Agua Swim Team-MR    1:34.10    1:33.28 AGE    
                  45.39     1:33.28 (47.89)                                        
  5 Wine, Jonathan T          11 Flying Dolphins-MR   1:46.27    1:34.76 AGE    
                  45.68     1:34.76 (49.08)                                        
  6 Distler, Alex J           11 Middies-MR           1:34.08    1:34.89 AGE    
                  44.05     1:34.89 (50.84)                                        
  7 Jurman, Jasper N          11 Agua Swim Team-MR    1:29.78    1:35.61 AGE    
                  45.21     1:35.61 (50.40)                                        
  8 Gural, Ethan J            11 Manhattan Makos-MR   1:40.55    1:36.36 AGE    
                  45.91     1:36.36 (50.45)                                        
  9 Chu, Kenneth C            11 HS-MR                1:41.25    1:37.72 AGE    
                  46.31     1:37.72 (51.41)                                        
 10 Becerra, Kyle D           11 Middies-MR           1:34.74    1:38.46 AGE    
                  45.93     1:38.46 (52.53)                                        
 11 Hamberg, Miles            11 NYCC-MR              1:46.00    1:38.59 AGE    
                  46.89     1:38.59 (51.70)                                        
 12 Zhao, Yi                  12 Middies-MR           1:36.26    1:38.84 AGE    
                  47.26     1:38.84 (51.58)                                        
 13 Gonzalez, Edward          11 Twisters-MR          1:41.23    1:39.59 AGE    
                  48.03     1:39.59 (51.56)                                        
 14 Townley, Nicholas J       11 Badger-MR            1:38.43    1:41.29 AGE    
                  47.06     1:41.29 (54.23)                                        
 15 Chau, Felix               11 BASC-MR              2:10.39    1:41.69 AGE    
                  48.56     1:41.69 (53.13)                                        
 16 Shteynberg, Samuel D      11 HS-MR                1:46.44    1:44.96 AGE    
                  49.87     1:44.96 (55.09)                                        
 17 Filardi, Michael H        12 GAEL-MR              1:47.37    1:46.38 AGE    
                  50.33     1:46.38 (56.05)                                        
 18 Park, Tommy               11 Middies-MR           1:48.88    1:48.36 AGE    
                  51.83     1:48.36 (56.53)                                        
 19 O'Keefe, Danny W          12 HS-MR                1:58.39    1:50.45 AGE    
                  52.41     1:50.45 (58.04)                                        
 20 Huibregtse, Clyde E       11 Manhattan Makos-MR   1:42.87    1:50.49 AGE    
                  51.02     1:50.49 (59.47)                                        
 21 McKenna, Devlin H         11 Agua Swim Team-MR    2:04.55    1:50.57 AGE    
                  55.14     1:50.57 (55.43)                                        
 22 Fang, Roland A            11 CIY-MR               1:55.08    1:50.58 AGE    
                  53.83     1:50.58 (56.75)                                        
 23 Sakoff, Nicholas T        11 Manhattan Makos-MR   1:56.21    1:50.65 AGE    
                  53.99     1:50.65 (56.66)                                        
 24 Weiss, Jordan A           11 Agua Swim Team-MR    1:49.40    1:52.83 AGE    
                  53.06     1:52.83 (59.77)                                        
 -- Criollo, John C           11 Twisters-MR          1:42.80         DQ        
      One hand touch
                  48.60          DQ (50.66)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                32.09  JO
                32.10  QUAL
                39.69  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 32.10
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Lama, Tiger T             12 Manhattan Makos-MR     40.01      31.46 JO     
  2 Mangan, Matthew J         12 APEX-MR                34.27      31.79 JO     
SILV - Division  
  1 Mukudai, Takuto           11 Badger-MR              34.00      32.38 SILV   
  2 Collins, Jack M           12 Badger-MR              32.25      32.55 SILV   
  3 White, Jahari             11 Silver Streaks-MR      33.57      32.84 SILV   
  4 Sanogo, Ousmane B         11 RedTails-MR            34.76      32.92 SILV   
  5 Vargas, Ricardo           11 Badger-MR              32.28      33.12 SILV   
  6 Liu, Jonathan E           11 Agua Swim Team-MR      34.47      33.66 SILV   
  7 Orman-Kollmar, Max A      12 APEX-MR                34.95      34.21 SILV   
  8 McKenna, Devlin H         11 Agua Swim Team-MR      35.05      35.09 SILV   
  9 Jurman, Jasper N          11 Agua Swim Team-MR      34.81      35.13 SILV   
 10 Serman, Trevor W          11 Kraken-MR              35.37      35.41 SILV   
 11 Musoff, Charlie B         11 Middies-MR             34.59      35.85 SILV   
 11 Thenmalai, Omar           11 Middies-MR             36.34      35.85 SILV   
 13 Younis, Ahmed             12 UN-MR-MR               36.62      36.12 SILV   
 14 Bernstein, Zach J         11 Middies-MR             38.64      36.28 SILV   
 15 Wong, Aaron               12 Silver Streaks-MR      36.44      37.27 SILV   
 16 Eid, Christian J          11 Badger-MR              35.25      37.46 SILV   
 17 Bose, Javin S             11 Manhattan Makos-MR     41.54      37.73 SILV   
 17 Ranieri, Carl A           11 Middies-MR             39.19      37.73 SILV   
 19 Hamberg, Miles            11 NYCC-MR                37.36      37.91 SILV   
 20 Watler, Jaleel C          12 NYCC-MR                42.88      38.25 SILV   
 21 Montedesoca, Michael      11 Twisters-MR            39.22      38.67 SILV   
 22 Dika, James               11 Shy-Mr-MR              40.51      38.93 SILV   
 23 Gonzalez, Steven          12 NYCC-MR                37.39      38.96 SILV   
 24 Doilidov, Andrei          12 Shy-Mr-MR              39.83      39.21 SILV   
 25 Marin, Raysean J          12 UN-MR-MR               38.33      39.37 SILV   
AGE - Division  
  1 Melendez, Raul A          11 RedTails-MR            39.09      40.09 AGE    
  2 Huibregtse, Clyde E       11 Manhattan Makos-MR     50.02      40.15 AGE    
  3 Gonzalez, Edward          11 Twisters-MR            39.22      40.38 AGE    
  4 Criollo, John C           11 Twisters-MR            38.46      40.44 AGE    
  5 Miranda, Jax N            11 Manhattan Makos-MR     38.86      40.52 AGE    
  6 Scott, Robert A           11 Silver Streaks-MR      41.15      41.77 AGE    
  7 Gutman, Daniel L          11 Agua Swim Team-MR      43.61      41.97 AGE    
  8 Chu, Kenneth C            11 HS-MR                  45.57      42.28 AGE    
  9 Sanchez, Andersson        11 RedTails-MR            55.20      42.36 AGE    
 10 Jakobczyk, Nicholas P     12 Twisters-MR            41.34      42.88 AGE    
 11 Fergus, Jack B            11 Manhattan Makos-MR     44.84      43.68 AGE    
 12 Williams, Aaron D         12 FAST-MR                46.47      46.14 AGE    
 12 Weiss, Jordan A           11 Agua Swim Team-MR      47.14      46.14 AGE    
 14 Fernandez, Jose E         12 Twisters-MR            42.19      46.46 AGE    
 15 Carvey, Austin C          11 RedTails-MR            56.61      49.83 AGE    
 16 Park, Tommy               11 Middies-MR             54.01      51.73 AGE    
 17 Lopez, Miguel A           12 FAST-MR                52.49      52.75 AGE    
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:13.49  JO
              1:13.50  QUAL
              1:28.99  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 1:13.50
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Glas, Aaron I             11 Agua Swim Team-MR    1:13.54    1:13.94 SILV   
                  34.55     1:13.94 (39.39)                                        
  2 Jurman, Jasper N          11 Agua Swim Team-MR    1:13.93    1:14.05 SILV   
                  36.14     1:14.05 (37.91)                                        
  3 Liu, Jonathan E           11 Agua Swim Team-MR    1:16.12    1:15.05 SILV   
                  35.66     1:15.05 (39.39)                                        
  4 Sokolski, Michael V       12 Middies-MR           1:14.59    1:15.47 SILV   
                  34.62     1:15.47 (40.85)                                        
  5 Lama, Tiger T             12 Manhattan Makos-MR   1:17.14    1:16.90 SILV   
                  34.69     1:16.90 (42.21)                                        
  6 Mangan, Matthew J         12 APEX-MR              1:17.01    1:18.20 SILV   
                  33.63     1:18.20 (44.57)                                        
  7 White, Jahari             11 Silver Streaks-MR    1:25.21    1:21.13 SILV   
                  37.05     1:21.13 (44.08)                                        
  8 Kunze, Aidan J            12 NYCC-MR              1:19.48    1:22.24 SILV   
                  38.08     1:22.24 (44.16)                                        
  9 Kanim, Jared F            11 Middies-MR           1:24.39    1:24.49 SILV   
                  39.39     1:24.49 (45.10)                                        
 10 Bernstein, Zach J         11 Middies-MR           1:22.79    1:24.64 SILV   
                  37.75     1:24.64 (46.89)                                        
 11 Criollo, John C           11 Twisters-MR          1:30.39    1:28.26 SILV   
                  40.84     1:28.26 (47.42)                                        
 12 Xue, Vincent H            12 HS-MR                1:32.71    1:28.90 SILV   
                  40.45     1:28.90 (48.45)                                        
AGE - Division  
  1 Younis, Ahmed             12 UN-MR-MR             1:25.67    1:29.49 AGE    
                  38.89     1:29.49 (50.60)                                        
  2 Becerra, Kyle D           11 Middies-MR           1:31.57    1:30.70 AGE    
                  42.54     1:30.70 (48.16)                                        
  3 Gonzalez, Steven          12 NYCC-MR              1:43.28    1:31.90 AGE    
                  41.62     1:31.90 (50.28)                                        
  4 Melendez, Raul A          11 RedTails-MR          1:34.94    1:33.94 AGE    
                  43.36     1:33.94 (50.58)                                        
  5 O'Keefe, Danny W          12 HS-MR                1:30.67    1:34.89 AGE    
                  45.66     1:34.89 (49.23)                                        
  6 McKenna, Devlin H         11 Agua Swim Team-MR    1:21.86    1:35.02 AGE    
                  42.02     1:35.02 (53.00)                                        
  7 Gilligan, Joshua G        11 Agua Swim Team-MR    1:36.32    1:35.15 AGE    
                  43.86     1:35.15 (51.29)                                        
  8 Gonzalez, Edward          11 Twisters-MR          1:37.33    1:35.98 AGE    
                  43.16     1:35.98 (52.82)                                        
  9 Shteynberg, Samuel D      11 HS-MR                1:51.06    1:39.09 AGE    
                  42.85     1:39.09 (56.24)                                        
 10 Weiss, Jordan A           11 Agua Swim Team-MR    1:49.07    1:53.69 AGE    
                  49.85   1:53.69 (1:03.84)                                        
 -- Yamamoto, Leo             11 Agua Swim Team-MR    1:28.13         DQ        
      Non-simultaneous arms
                  37.37          DQ (52.29)                                        
 -- Townley, Nicholas J       11 Badger-MR            1:31.74         DQ        
      Non-simultaneous arms
                  52.88          DQ (57.92)                                        
Non-Award Division  
 -- Rios, Luis A              12 RedTails-MR          1:45.09         DQ        
      Did not finish
                  39.24                                                            
 
Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
              1:12.29  JO
              1:12.30  QUAL
              1:22.59  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 1:12.30
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Mukudai, Takuto           11 Badger-MR            1:14.36    1:10.26 JO     
                  33.40     1:10.26 (36.86)                                        
  2 Sanogo, Ousmane B         11 RedTails-MR          1:13.75    1:10.49 JO     
                  34.39     1:10.49 (36.10)                                        
  3 Liu, Jonathan E           11 Agua Swim Team-MR    1:12.41    1:10.89 JO     
                  33.49     1:10.89 (37.40)                                        
SILV - Division  
  1 Senior, Kymani E          11 FAST-MR              1:12.96    1:13.63 SILV   
                  32.70     1:13.63 (40.93)                                        
  2 Bushati, Arvid            12 APEX-MR              1:25.26    1:16.42 SILV   
                  32.38     1:16.42 (44.04)                                        
  3 White, Jahari             11 Silver Streaks-MR    1:17.00    1:16.62 SILV   
                  34.80     1:16.62 (41.82)                                        
  4 Yamamoto, Leo             11 Agua Swim Team-MR    1:18.01    1:16.74 SILV   
                  36.82     1:16.74 (39.92)                                        
  5 Sokolski, Michael V       12 Middies-MR           1:17.23    1:17.07 SILV   
                  36.82     1:17.07 (40.25)                                        
  6 Orman-Kollmar, Max A      12 APEX-MR              1:24.29    1:18.19 SILV   
                  36.88     1:18.19 (41.31)                                        
  7 Montedesoca, Michael      11 Twisters-MR          1:20.68    1:18.35 SILV   
                  37.02     1:18.35 (41.33)                                        
  8 Bernstein, Zach J         11 Middies-MR           1:21.75    1:19.48 SILV   
                  37.75     1:19.48 (41.73)                                        
  9 Ng, Nicholas P            11 NYCC-MR              1:27.86    1:19.83 SILV   
                  37.72     1:19.83 (42.11)                                        
 10 Thenmalai, Omar           11 Middies-MR           1:19.91    1:20.11 SILV   
                  37.00     1:20.11 (43.11)                                        
 11 Marin, Raysean J          12 UN-MR-MR             1:28.55    1:20.74 SILV   
                  38.68     1:20.74 (42.06)                                        
 12 Hicks, Christopher J      12 Middies-MR           1:22.61    1:21.14 SILV   
                  39.28     1:21.14 (41.86)                                        
 13 Eid, Christian J          11 Badger-MR            1:18.72    1:21.34 SILV   
                  38.00     1:21.34 (43.34)                                        
 14 Younis, Ahmed             12 UN-MR-MR             1:17.13    1:21.65 SILV   
                  38.49     1:21.65 (43.16)                                        
 15 Musoff, Charlie B         11 Middies-MR           1:17.49    1:21.67 SILV   
                  37.94     1:21.67 (43.73)                                        
 16 Becerra, Kyle D           11 Middies-MR           1:19.78    1:22.58 SILV   
                  39.36     1:22.58 (43.22)                                        
AGE - Division  
  1 Gonzalez, Edward          11 Twisters-MR          1:26.79    1:24.04 AGE    
                  39.56     1:24.04 (44.48)                                        
  2 Ranieri, Carl A           11 Middies-MR           1:21.78    1:25.01 AGE    
                  38.53     1:25.01 (46.48)                                        
  3 Zhao, Yi                  12 Middies-MR           1:23.75    1:25.54 AGE    
                  40.52     1:25.54 (45.02)                                        
  4 Jakobczyk, Nicholas P     12 Twisters-MR          1:25.39    1:25.86 AGE    
                  43.40     1:25.86 (42.46)                                        
  5 McKenna, Devlin H         11 Agua Swim Team-MR    1:24.90    1:26.11 AGE    
                  39.67     1:26.11 (46.44)                                        
  5 Criollo, John C           11 Twisters-MR          1:25.26    1:26.11 AGE    
                  41.52     1:26.11 (44.59)                                        
  7 Townley, Nicholas J       11 Badger-MR            1:33.34    1:30.14 AGE    
                  44.15     1:30.14 (45.99)                                        
  8 Scott, Robert A           11 Silver Streaks-MR    1:29.60    1:32.28 AGE    
                  43.28     1:32.28 (49.00)                                        
  9 Fernandez, Jose E         12 Twisters-MR          1:35.51    1:34.00 AGE    
                  43.88     1:34.00 (50.12)                                        
 10 Fang, Roland A            11 CIY-MR               1:39.77    1:34.93 AGE    
                  43.72     1:34.93 (51.21)                                        
 11 Williams, Aaron D         12 FAST-MR              1:36.17    1:35.63 AGE    
 12 Sakoff, Nicholas T        11 Manhattan Makos-MR   1:42.19    1:41.22 AGE    
                  50.86     1:41.22 (50.36)                                        
 13 Carvey, Austin C          11 RedTails-MR          2:03.02    1:46.03 AGE    
                  50.24     1:46.03 (55.79)                                        
Non-Award Division  
 -- Serman, Trevor W          11 Kraken-MR            1:27.50         NS        
 -- Vargas, Ricardo           11 Badger-MR            1:20.67         NS        
 -- Collins, Jack M           12 Badger-MR            1:15.03         NS        
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
              2:32.59  JO
              2:32.60  QUAL
              2:59.09  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 2:32.60
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Collins, Jack M           12 Badger-MR            2:33.08    2:31.31 JO     
                  34.41     1:13.22 (38.81)     1:58.53 (45.31)     2:31.31 (32.78)
  2 Liu, Jonathan E           11 Agua Swim Team-MR    2:34.89    2:31.86 JO     
                  35.21     1:13.99 (38.78)     1:56.31 (42.32)     2:31.86 (35.55)
SILV - Division  
  1 Sanogo, Ousmane B         11 RedTails-MR          2:50.03    2:39.30 SILV   
                  33.44     1:18.02 (44.58)     2:02.68 (44.66)     2:39.30 (36.62)
  2 Mangan, Matthew J         12 APEX-MR              2:39.02    2:40.47 SILV   
                  33.37     1:14.02 (40.65)     2:06.47 (52.45)     2:40.47 (34.00)
  3 Jurman, Jasper N          11 Agua Swim Team-MR    2:42.81    2:42.88 SILV   
                  36.05     1:17.77 (41.72)     2:07.88 (50.11)     2:42.88 (35.00)
  4 Yamamoto, Leo             11 Agua Swim Team-MR    2:50.95    2:43.79 SILV   
                  36.19     1:19.35 (43.16)     2:07.19 (47.84)     2:43.79 (36.60)
  5 Vargas, Ricardo           11 Badger-MR            2:52.19    2:43.91 SILV   
                  35.14     1:19.00 (43.86)     2:10.40 (51.40)     2:43.91 (33.51)
  6 Thenmalai, Omar           11 Middies-MR           2:50.59    2:48.96 SILV   
                  37.44     1:20.00 (42.56)     2:12.55 (52.55)     2:48.96 (36.41)
  6 Eid, Christian J          11 Badger-MR            2:43.51    2:48.96 SILV   
                  41.33     1:22.35 (41.02)     2:13.06 (50.71)     2:48.96 (35.90)
  8 Orman-Kollmar, Max A      12 APEX-MR              2:48.10    2:49.20 SILV   
                  37.00     1:20.84 (43.84)     2:11.90 (51.06)     2:49.20 (37.30)
  9 Montedesoca, Michael      11 Twisters-MR          2:52.15    2:49.82 SILV   
                  38.77     1:21.09 (42.32)     2:09.46 (48.37)     2:49.82 (40.36)
 10 Bushati, Arvid            12 APEX-MR              2:46.21    2:49.88 SILV   
                  32.39     1:13.03 (40.64)   2:14.42 (1:01.39)     2:49.88 (35.46)
 11 White, Jahari             11 Silver Streaks-MR    3:01.11    2:51.16 SILV   
                  35.81     1:21.19 (45.38)     2:14.82 (53.63)     2:51.16 (36.34)
 12 Wong, Aaron               12 Silver Streaks-MR    2:54.10    2:51.20 SILV   
                  39.85     1:20.14 (40.29)     2:12.64 (52.50)     2:51.20 (38.56)
 13 Uppal, Gaurav             11 Silver Streaks-MR    3:04.05    2:51.21 SILV   
                  39.79     1:21.27 (41.48)     2:12.88 (51.61)     2:51.21 (38.33)
 14 Gonzalez, Edward          11 Twisters-MR          2:59.94    2:53.85 SILV   
                  40.15     1:25.22 (45.07)     2:18.04 (52.82)     2:53.85 (35.81)
 15 Criollo, John C           11 Twisters-MR          2:57.36    2:54.32 SILV   
                  40.58     1:25.41 (44.83)   2:54.32 (1:28.91)                    
 16 Hicks, Christopher J      12 Middies-MR           3:03.92    2:54.33 SILV   
                  41.57     1:24.83 (43.26)     2:17.41 (52.58)     2:54.33 (36.92)
 17 Kanim, Jared F            11 Middies-MR           2:52.12    2:54.83 SILV   
                  39.63     1:24.44 (44.81)     2:17.39 (52.95)     2:54.83 (37.44)
 18 Jakobczyk, Nicholas P     12 Twisters-MR          3:00.27    2:55.62 SILV   
                  42.56     1:29.30 (46.74)     2:17.73 (48.43)     2:55.62 (37.89)
 19 Ranieri, Carl A           11 Middies-MR           2:54.16    2:58.18 SILV   
                  40.43     1:22.88 (42.45)     2:19.59 (56.71)     2:58.18 (38.59)
 -- Senior, Kymani E          11 FAST-MR              2:50.92         DQ        
      Non-continuous turning action - back
                  32.96     1:14.34 (41.38)     2:07.86 (53.52)          DQ (37.01)
AGE - Division  
  1 McKenna, Devlin H         11 Agua Swim Team-MR    2:55.32    2:59.38 AGE    
                  42.15     1:27.53 (45.38)     2:22.47 (54.94)     2:59.38 (36.91)
  2 Gutman, Daniel L          11 Agua Swim Team-MR    3:08.72    3:00.93 AGE    
                  43.48     1:28.43 (44.95)     2:22.17 (53.74)     3:00.93 (38.76)
  3 Encarnacion, Bryan        12 RedTails-MR          3:01.18    3:02.46 AGE    
                  39.63     1:28.69 (49.06)     2:19.50 (50.81)     3:02.46 (42.96)
  4 Melendez, Raul A          11 RedTails-MR          3:16.38    3:10.20 AGE    
                  42.81     1:29.22 (46.41)   2:29.79 (1:00.57)     3:10.20 (40.41)
  5 Townley, Nicholas J       11 Badger-MR            3:28.24    3:10.72 AGE    
                  48.95     1:37.69 (48.74)     2:31.87 (54.18)     3:10.72 (38.85)
  6 Wang, Calvin              11 RedTails-MR          3:47.12    3:48.58 AGE    
                  51.93   1:52.62 (1:00.69)   2:53.34 (1:00.72)     3:48.58 (55.24)
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                25.29  JO
                25.30  QUAL
                28.29  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 25.30
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Chen, Han X               14 RI Marlins-MR          26.00      25.02 JO     
SILV - Division  
  1 Raiola, Andy M            13 HS-MR                  25.82      25.31 SILV   
  2 Xu, Zhao                  14 Middies-MR             25.78      25.61 SILV   
  3 Perry-Porter, Osaze O     14 Silver Streaks-MR      25.81      25.64 SILV   
  4 Hamzic, Omar              13 RI Marlins-MR          25.68      25.70 SILV   
  5 Uszynski, Arthur          13 Twisters-MR            25.39      25.77 SILV   
  6 Alonso, Carlos            14 APEX-MR                26.34      25.85 SILV   
  7 Valyuk, Denis             13 HS-MR                  26.66      25.86 SILV   
  8 Heubel, Thomas G          14 Middies-MR             26.70      26.30 SILV   
  9 Alvarez, Jeffrey          13 Twisters-MR            26.07      26.35 SILV   
 10 Frascati, Michael J       14 FAST-MR                26.62      26.37 SILV   
 11 Belozerov, Alex           13 Twisters-MR            26.93      26.52 SILV   
 12 Isaac, Alejandro          13 NYCC-MR                26.81      26.59 SILV   
 13 Jackson, Mark A           14 FAST-MR                25.57      26.76 SILV   
 14 Kunze, Colin J            14 NYCC-MR                27.50      27.10 SILV   
 15 Reece, Chen I             14 Agua Swim Team-MR      26.89      27.17 SILV   
 16 Kurtoglu, Kemal K         13 Agua Swim Team-MR      28.25      27.24 SILV   
 16 De la Cruz, Edwin A       13 APEX-MR                27.01      27.24 SILV   
 18 Goldbloom, Joey T         14 Silver Streaks-MR      27.79      27.49 SILV   
 19 Sarabia, Josef M          13 CIY-MR                 27.58      27.60 SILV   
 20 Ebanks, Austin A          13 GAEL-MR                27.40      27.61 SILV   
 21 Yao, Peter Y              13 RI Marlins-MR          26.00      27.66 SILV   
 22 Hogan, John D             13 Middies-MR             29.22      27.68 SILV   
 22 Quito, Brandon E          14 APEX-MR                28.24      27.68 SILV   
 24 Park, Cavin               14 Middies-MR             28.85      27.79 SILV   
 25 Kropiewnicki, Krzysztof   13 Twisters-MR            29.71      28.29 SILV   
AGE - Division  
  1 Fishman, David J          14 FAST-MR                27.53      28.30 AGE    
  2 Sarabia, Daniel S         13 CIY-MR                 26.82      28.41 AGE    
  3 Khan, Raza                14 Middies-MR             29.11      28.46 AGE    
  4 Schwartz, Nes S           13 Agua Swim Team-MR      29.19      28.93 AGE    
  4 Ford, Nkosi               14 RedTails-MR            28.39      28.93 AGE    
  6 Sidoti, Daniel J          13 Silver Streaks-MR      29.54      29.18 AGE    
  7 Prince, Adam              14 Silver Streaks-MR      28.49      29.20 AGE    
  8 Yu, Xuedong               13 RedTails-MR            29.48      29.29 AGE    
  9 Ruvkun, Andrew H          14 Agua Swim Team-MR      29.22      29.44 AGE    
 10 Staffin, Tyler M          13 GAEL-MR                29.44      29.49 AGE    
 11 Wilson, Christopher J     14 GAEL-MR                29.09      29.55 AGE    
 12 Koganov, Willy            13 HS-MR                  30.22      29.56 AGE    
 13 Stagg, Christian M        14 Silver Streaks-MR      29.51      30.04 AGE    
 14 Pradlik, Nicolas          13 FAST-MR                30.10      30.10 AGE    
 15 Gross-Leczycki, Martin    13 Middies-MR             31.28      30.35 AGE    
 16 Sanchez, Ryan             13 RedTails-MR            30.87      30.76 AGE    
 17 Kireopoulos, Chris P      14 Middies-MR             31.62      30.78 AGE    
 18 Krische, Eddie J          14 CIY-MR                 30.86      31.40 AGE    
 19 Ortega, Xavier            13 RedTails-MR            32.24      32.11 AGE    
 20 Valerio, Emmanuel         14 RedTails-MR            32.31      32.46 AGE    
 21 Nudell, Isaack            13 RedTails-MR            39.42      43.95 AGE    
 -- Davis, Jack C             14 FAST-MR                29.10         DQ        
      False start
Non-Award Division  
 -- Pan, Don                  13 BASC-MR                39.62         NS        
 
Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                54.99  JO
                55.00  QUAL
              1:02.59  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 55.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Xu, Zhao                  14 Middies-MR             55.05      55.84 SILV   
                  26.83       55.84 (29.01)                                        
  2 Chen, Han X               14 RI Marlins-MR          56.00      56.11 SILV   
                  27.44       56.11 (28.67)                                        
  3 Raiola, Andy M            13 HS-MR                  55.76      56.34 SILV   
                  27.05       56.34 (29.29)                                        
  4 Hamzic, Omar              13 RI Marlins-MR          57.14      56.85 SILV   
                  27.00       56.85 (29.85)                                        
  5 Uszynski, Arthur          13 Twisters-MR            55.75      57.39 SILV   
                  27.02       57.39 (30.37)                                        
  6 Konovalov, Nicholas       13 Shy-Mr-MR            1:00.51      57.46 SILV   
  7 Kunze, Colin J            14 NYCC-MR                59.63      57.62 SILV   
                  27.61       57.62 (30.01)                                        
  8 Perry-Porter, Osaze O     14 Silver Streaks-MR      57.77      57.65 SILV   
                  27.36       57.65 (30.29)                                        
  9 Reece, Chen I             14 Agua Swim Team-MR      57.97      57.79 SILV   
                  27.87       57.79 (29.92)                                        
 10 Alvarez, Jeffrey          13 Twisters-MR            58.11      58.69 SILV   
                  28.45       58.69 (30.24)                                        
 11 Heubel, Thomas G          14 Middies-MR             58.55      58.73 SILV   
                  27.98       58.73 (30.75)                                        
 12 Isaac, Alejandro          13 NYCC-MR              1:00.07      58.76 SILV   
                  27.93       58.76 (30.83)                                        
 13 Frascati, Michael J       14 FAST-MR                59.60      58.78 SILV   
                  28.85       58.78 (29.93)                                        
 14 Belozerov, Alex           13 Twisters-MR          1:00.89      59.62 SILV   
                  28.57       59.62 (31.05)                                        
 15 Buckland, Grant A         13 Silver Streaks-MR    1:00.05    1:00.07 SILV   
                  29.47     1:00.07 (30.60)                                        
 16 Perez-Lopez, Gabriel C    13 Agua Swim Team-MR      59.04    1:00.27 SILV   
                  29.10     1:00.27 (31.17)                                        
 17 Yao, Peter Y              13 RI Marlins-MR          59.00    1:01.28 SILV   
                  29.12     1:01.28 (32.16)                                        
 18 Kropiewnicki, Krzysztof   13 Twisters-MR          1:04.63    1:02.10 SILV   
                  29.40     1:02.10 (32.70)                                        
 19 Goldbloom, Joey T         14 Silver Streaks-MR    1:01.29    1:02.26 SILV   
                  29.74     1:02.26 (32.52)                                        
 20 Khan, Raza                14 Middies-MR           1:04.78    1:02.44 SILV   
                  29.88     1:02.44 (32.56)                                        
AGE - Division  
  1 Park, Cavin               14 Middies-MR           1:05.28    1:02.90 AGE    
                  29.65     1:02.90 (33.25)                                        
  2 Jackson, Mark A           14 FAST-MR              1:01.64    1:03.54 AGE    
                  30.13     1:03.54 (33.41)                                        
  3 Ebanks, Austin A          13 GAEL-MR              1:00.19    1:03.72 AGE    
                  30.84     1:03.72 (32.88)                                        
  4 Kurtoglu, Kemal K         13 Agua Swim Team-MR    1:01.92    1:04.11 AGE    
                  30.12     1:04.11 (33.99)                                        
  5 Hogan, John D             13 Middies-MR           1:05.47    1:04.35 AGE    
                  30.43     1:04.35 (33.92)                                        
  6 Haddad, Gabriel O         13 NYCC-MR              1:07.50    1:04.61 AGE    
                  30.79     1:04.61 (33.82)                                        
  7 Sidoti, Daniel J          13 Silver Streaks-MR    1:07.24    1:05.91 AGE    
                  31.46     1:05.91 (34.45)                                        
  8 Stagg, Christian M        14 Silver Streaks-MR    1:04.33    1:06.49 AGE    
                  32.35     1:06.49 (34.14)                                        
  9 Prince, Adam              14 Silver Streaks-MR    1:04.75    1:06.82 AGE    
                  32.46     1:06.82 (34.36)                                        
 10 Asanjarani, Jonathan D    13 CIY-MR               1:05.23    1:06.83 AGE    
                  31.50     1:06.83 (35.33)                                        
 11 Wilson, Christopher J     14 GAEL-MR              1:05.23    1:07.10 AGE    
                  32.17     1:07.10 (34.93)                                        
 12 Davis, Jack C             14 FAST-MR              1:06.35    1:07.36 AGE    
                  31.67     1:07.36 (35.69)                                        
 13 Staffin, Tyler M          13 GAEL-MR              1:07.53    1:07.62 AGE    
                  32.58     1:07.62 (35.04)                                        
 14 Gross-Leczycki, Martin    13 Middies-MR           1:09.20    1:08.16 AGE    
                  32.52     1:08.16 (35.64)                                        
 15 Yu, Xuedong               13 RedTails-MR          1:08.69    1:08.45 AGE    
                  31.99     1:08.45 (36.46)                                        
 16 Kireopoulos, Chris P      14 Middies-MR           1:10.11    1:09.01 AGE    
                  32.90     1:09.01 (36.11)                                        
 17 Zhou, Kevin               13 CIY-MR               1:07.04    1:09.61 AGE    
                  34.01     1:09.61 (35.60)                                        
 18 Valerio, Emmanuel         14 RedTails-MR          1:13.72    1:10.34 AGE    
                  35.25     1:10.34 (35.09)                                        
 19 Ford, Nkosi               14 RedTails-MR          1:06.07    1:10.77 AGE    
                  33.32     1:10.77 (37.45)                                        
 20 Pradlik, Nicolas          13 FAST-MR              1:12.53    1:10.86 AGE    
                  34.13     1:10.86 (36.73)                                        
 21 Sanchez, Ryan             13 RedTails-MR          1:08.78    1:10.93 AGE    
                  33.83     1:10.93 (37.10)                                        
 22 Lukovic, Aleksander       13 RI Marlins-MR        1:10.99    1:11.06 AGE    
                  33.76     1:11.06 (37.30)                                        
 23 Ortega, Xavier            13 RedTails-MR          1:12.29    1:13.67 AGE    
                  34.68     1:13.67 (38.99)                                        
 24 Spector, Nicholas         13 BASC-MR              1:12.99    1:16.03 AGE    
                  34.39     1:16.03 (41.64)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:00.99  JO
              2:01.00  QUAL
              2:24.09  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 2:01.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Uszynski, Arthur          13 Twisters-MR          2:01.69    2:01.52 SILV   
                  27.23       57.51 (30.28)     1:29.62 (32.11)     2:01.52 (31.90)
  2 Kunze, Colin J            14 NYCC-MR              2:05.05    2:03.05 SILV   
                  28.11       59.37 (31.26)     1:31.33 (31.96)     2:03.05 (31.72)
  3 Xu, Zhao                  14 Middies-MR           2:03.32    2:03.89 SILV   
                  27.42       58.62 (31.20)     1:31.54 (32.92)     2:03.89 (32.35)
  4 Reece, Chen I             14 Agua Swim Team-MR    2:05.09    2:04.94 SILV   
                  28.68     1:00.87 (32.19)     1:33.70 (32.83)     2:04.94 (31.24)
  5 Isaac, Alejandro          13 NYCC-MR              2:11.04    2:06.08 SILV   
                  28.17     1:00.25 (32.08)     1:33.55 (33.30)     2:06.08 (32.53)
  6 De la Cruz, Edwin A       13 APEX-MR              2:09.05    2:06.26 SILV   
                  29.13     1:00.84 (31.71)     1:34.19 (33.35)     2:06.26 (32.07)
  7 Quito, Brandon E          14 APEX-MR              2:10.83    2:07.13 SILV   
                  29.62     1:01.81 (32.19)     1:35.02 (33.21)     2:07.13 (32.11)
  8 Chen, Han X               14 RI Marlins-MR        2:07.69    2:07.44 SILV   
                  29.05     1:00.72 (31.67)     1:33.90 (33.18)     2:07.44 (33.54)
  9 Heubel, Thomas G          14 Middies-MR           2:10.06    2:08.69 SILV   
                  28.44     1:00.91 (32.47)     1:35.24 (34.33)     2:08.69 (33.45)
 10 Hamzic, Omar              13 RI Marlins-MR        2:10.09    2:10.76 SILV   
                  28.43     1:02.27 (33.84)     1:38.33 (36.06)     2:10.76 (32.43)
 11 Perez-Lopez, Gabriel C    13 Agua Swim Team-MR    2:10.21    2:12.71 SILV   
                  30.24     1:04.49 (34.25)     1:39.87 (35.38)     2:12.71 (32.84)
 12 Guo, Andrew               13 Twisters-MR          2:09.48    2:13.62 SILV   
                  29.79     1:04.10 (34.31)     1:39.36 (35.26)     2:13.62 (34.26)
 13 Goldbloom, Joey T         14 Silver Streaks-MR    2:14.39    2:15.08 SILV   
                  30.45     1:04.79 (34.34)     1:40.37 (35.58)     2:15.08 (34.71)
 14 Kurtoglu, Kemal K         13 Agua Swim Team-MR    2:18.10    2:17.85 SILV   
                  30.34     1:05.11 (34.77)     1:41.74 (36.63)     2:17.85 (36.11)
 15 Ebanks, Austin A          13 GAEL-MR              2:24.23    2:18.78 SILV   
                  32.52     1:09.31 (36.79)     1:45.97 (36.66)     2:18.78 (32.81)
 16 Frascati, Michael J       14 FAST-MR              2:15.89    2:18.90 SILV   
                  29.41     1:04.81 (35.40)     1:43.17 (38.36)     2:18.90 (35.73)
 17 Khan, Raza                14 Middies-MR           2:23.88    2:19.54 SILV   
                  30.29     1:05.87 (35.58)     1:43.79 (37.92)     2:19.54 (35.75)
 18 Park, Cavin               14 Middies-MR           2:25.76    2:20.42 SILV   
                  29.76     1:05.77 (36.01)     1:44.33 (38.56)     2:20.42 (36.09)
 19 Asanjarani, Jonathan D    13 CIY-MR               2:19.37    2:22.59 SILV   
                  32.07     1:09.14 (37.07)     1:47.10 (37.96)     2:22.59 (35.49)
 20 Kropiewnicki, Krzysztof   13 Twisters-MR          2:21.04    2:23.55 SILV   
                  31.88     1:07.74 (35.86)     1:45.68 (37.94)     2:23.55 (37.87)
AGE - Division  
  1 Haddad, Gabriel O         13 NYCC-MR              2:29.52    2:25.61 AGE    
                  31.62     1:08.78 (37.16)     1:47.53 (38.75)     2:25.61 (38.08)
  2 Wilson, Christopher J     14 GAEL-MR              2:28.12    2:25.67 AGE    
                  33.45     1:10.77 (37.32)     1:48.98 (38.21)     2:25.67 (36.69)
  3 Prince, Adam              14 Silver Streaks-MR    2:23.55    2:26.13 AGE    
                  32.77     1:10.41 (37.64)     1:48.33 (37.92)     2:26.13 (37.80)
  4 Staffin, Tyler M          13 GAEL-MR              2:35.65    2:28.56 AGE    
                  34.17     1:12.41 (38.24)     1:52.07 (39.66)     2:28.56 (36.49)
  5 Fishman, David J          14 FAST-MR              2:32.79    2:29.48 AGE    
                  35.34     1:14.35 (39.01)     1:54.22 (39.87)     2:29.48 (35.26)
  6 Kireopoulos, Chris P      14 Middies-MR           2:32.45    2:31.79 AGE    
                  32.40     1:11.75 (39.35)     1:53.60 (41.85)     2:31.79 (38.19)
  7 Gross-Leczycki, Martin    13 Middies-MR           2:33.48    2:32.96 AGE    
                  33.98     1:12.22 (38.24)     1:53.40 (41.18)     2:32.96 (39.56)
  8 Sanchez, Ryan             13 RedTails-MR          2:33.82    2:37.24 AGE    
                  34.96     1:13.49 (38.53)   2:37.24 (1:23.75)                    
  9 Valerio, Emmanuel         14 RedTails-MR          2:42.36    2:41.27 AGE    
                  34.11     1:12.11 (38.00)     1:51.08 (38.97)     2:41.27 (50.19)
 10 Ortega, Xavier            13 RedTails-MR          2:46.44    2:46.84 AGE    
                  37.52     1:19.84 (42.32)     2:05.88 (46.04)     2:46.84 (40.96)
 11 Spector, Nicholas         13 BASC-MR              2:46.38    2:47.55 AGE    
                  35.86     1:18.31 (42.45)     2:03.41 (45.10)     2:47.55 (44.14)
 12 Ford, Nkosi               14 RedTails-MR          2:36.30    2:50.07 AGE    
                  31.72     1:10.25 (38.53)     2:01.09 (50.84)     2:50.07 (48.98)
 -- Hogan, John D             13 Middies-MR           2:32.98         DQ        
      False start
                  31.95     1:08.64 (36.69)     1:48.13 (39.49)          DQ (40.68)
Non-Award Division  
 -- Yao, Peter Y              13 RI Marlins-MR        2:11.00         NS        
 
Boys 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:24.99  JO
              5:25.00  QUAL
              6:05.99  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 5:25.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 De la Cruz, Edwin A       13 APEX-MR              5:50.81    5:38.33 SILV   
                  29.40     1:02.69 (33.29)     1:37.05 (34.36)     2:11.82 (34.77)
        2:46.58 (34.76)     3:21.81 (35.23)     3:56.40 (34.59)     4:31.25 (34.85)
        5:05.99 (34.74)     5:38.33 (32.34)                                        
  2 Guo, Andrew               13 Twisters-MR          5:55.96    5:38.39 SILV   
                  29.47     1:03.10 (33.63)     1:37.90 (34.80)     2:13.10 (35.20)
        2:47.28 (34.18)     3:22.58 (35.30)     3:56.49 (33.91)     4:31.46 (34.97)
        5:05.96 (34.50)     5:38.39 (32.43)                                        
  3 Nelson, Elliot A          14 NYCC-MR              6:05.83    5:56.81 SILV   
                  29.58     1:03.30 (33.72)     1:39.04 (35.74)     2:15.60 (36.56)
        2:52.89 (37.29)     3:30.64 (37.75)     4:08.51 (37.87)     4:46.00 (37.49)
        5:23.00 (37.00)     5:56.81 (33.81)                                        
AGE - Division  
  1 Goldbloom, Joey T         14 Silver Streaks-MR    6:16.43    6:06.93 AGE    
                  32.22     1:08.69 (36.47)     1:45.81 (37.12)     2:22.75 (36.94)
        3:00.63 (37.88)     3:38.96 (38.33)     4:16.46 (37.50)     4:53.87 (37.41)
        5:31.37 (37.50)     6:06.93 (35.56)                                        
  2 Perry-Porter, Osaze O     14 Silver Streaks-MR    6:16.32    6:15.01 AGE    
                  31.06     1:05.79 (34.73)     1:43.92 (38.13)     2:24.26 (40.34)
        3:04.67 (40.41)     3:43.21 (38.54)     4:21.41 (38.20)     5:02.59 (41.18)
        5:41.45 (38.86)     6:15.01 (33.56)                                        
  3 Belozerov, Alex           13 Twisters-MR          6:19.79    6:15.45 AGE    
                  28.99     1:03.05 (34.06)     1:41.62 (38.57)     2:21.17 (39.55)
        3:01.24 (40.07)   5:00.66 (1:59.42)     5:40.26 (39.60)     6:15.45 (35.19)
  4 Khan, Raza                14 Middies-MR           6:36.00    6:20.31 AGE    
                  30.74     1:07.00 (36.26)     1:45.55 (38.55)     2:24.50 (38.95)
        3:03.52 (39.02)     3:43.28 (39.76)     4:23.60 (40.32)     5:04.58 (40.98)
        5:44.60 (40.02)     6:20.31 (35.71)                                        
  5 Buckland, Grant A         13 Silver Streaks-MR    6:37.33    6:25.07 AGE    
                  31.91     1:09.97 (38.06)     1:50.15 (40.18)     2:29.65 (39.50)
        3:11.21 (41.56)     3:51.59 (40.38)     4:31.82 (40.23)     5:11.53 (39.71)
        5:50.33 (38.80)     6:25.07 (34.74)                                        
  6 Park, Cavin               14 Middies-MR           6:31.59    6:29.76 AGE    
                  29.59     1:05.42 (35.83)   2:23.84 (1:18.42)     3:04.03 (40.19)
                                3:44.59 ( )     4:26.72 (42.13)     5:08.46 (41.74)
        5:50.69 (42.23)     6:29.76 (39.07)                                        
  7 Sidoti, Daniel J          13 Silver Streaks-MR    6:47.85    6:31.11 AGE    
                  31.51     1:08.61 (37.10)     1:48.93 (40.32)     2:29.22 (40.29)
        3:10.16 (40.94)     3:50.92 (40.76)     4:32.81 (41.89)     5:13.05 (40.24)
        5:54.32 (41.27)     6:31.11 (36.79)                                        
  8 Stagg, Christian M        14 Silver Streaks-MR    6:22.12    6:34.23 AGE    
                  33.80     1:13.04 (39.24)     1:53.15 (40.11)     2:33.82 (40.67)
        3:14.93 (41.11)     3:56.23 (41.30)     4:36.45 (40.22)     5:16.12 (39.67)
        5:55.64 (39.52)     6:34.23 (38.59)                                        
  9 Kireopoulos, Chris P      14 Middies-MR           7:00.82    6:41.72 AGE    
                  32.70     1:11.95 (39.25)     1:54.05 (42.10)     2:35.62 (41.57)
        3:17.62 (42.00)     3:58.25 (40.63)     4:40.60 (42.35)     5:21.90 (41.30)
        6:03.49 (41.59)     6:41.72 (38.23)                                        
 10 Sanchez, Ryan             13 RedTails-MR          7:15.09    7:04.91 AGE    
                  34.64     1:14.88 (40.24)   2:41.60 (1:26.72)                    
                                                    5:38.37 ( )     6:22.94 (44.57)
        7:04.91 (41.97)                                                            
 11 Hogan, John D             13 Middies-MR           6:58.81    7:14.02 AGE    
                  32.73     1:12.06 (39.33)     1:55.58 (43.52)     2:40.73 (45.15)
        3:25.34 (44.61)     4:11.19 (45.85)     4:57.81 (46.62)     5:44.14 (46.33)
        6:30.71 (46.57)     7:14.02 (43.31)                                        
 12 Nudell, Isaack            13 RedTails-MR          9:04.45    8:26.62 AGE    
                  43.98     1:35.15 (51.17)     2:28.16 (53.01)     3:21.17 (53.01)
        4:12.98 (51.81)     5:06.00 (53.02)     5:58.36 (52.36)     6:50.85 (52.49)
        7:41.81 (50.96)     8:26.62 (44.81)                                        
Non-Award Division  
 -- Alvarez, Jeffrey          13 Twisters-MR          5:42.31         NS        
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:02.99  JO
              1:03.00  QUAL
              1:19.49  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 1:03.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Kunze, Colin J            14 NYCC-MR              1:06.03    1:04.23 SILV   
                  31.59     1:04.23 (32.64)                                        
  2 Hamzic, Omar              13 RI Marlins-MR        1:04.31    1:04.57 SILV   
                  31.52     1:04.57 (33.05)                                        
  3 Belozerov, Alex           13 Twisters-MR          1:05.80    1:04.86 SILV   
                  31.82     1:04.86 (33.04)                                        
  4 Alvarez, Jeffrey          13 Twisters-MR          1:06.05    1:05.62 SILV   
                  32.26     1:05.62 (33.36)                                        
  5 Harrison, William L       13 CIY-MR               1:12.00    1:05.93 SILV   
                  31.60     1:05.93 (34.33)                                        
  6 Raiola, Andy M            13 HS-MR                1:05.83    1:06.37 SILV   
                  32.19     1:06.37 (34.18)                                        
  7 Heubel, Thomas G          14 Middies-MR           1:06.40    1:07.08 SILV   
                  32.66     1:07.08 (34.42)                                        
  8 Isaac, Alejandro          13 NYCC-MR              1:09.19    1:07.31 SILV   
                  32.82     1:07.31 (34.49)                                        
  9 Guo, Andrew               13 Twisters-MR          1:10.19    1:07.95 SILV   
                  32.79     1:07.95 (35.16)                                        
 10 Nelson, Elliot A          14 NYCC-MR              1:07.72    1:08.02 SILV   
                  32.63     1:08.02 (35.39)                                        
 11 Perry-Porter, Osaze O     14 Silver Streaks-MR    1:06.71    1:08.08 SILV   
                  33.73     1:08.08 (34.35)                                        
 12 Goldbloom, Joey T         14 Silver Streaks-MR    1:08.49    1:08.33 SILV   
                  33.21     1:08.33 (35.12)                                        
 13 Sarabia, Daniel S         13 CIY-MR               1:07.59    1:08.61 SILV   
                  33.48     1:08.61 (35.13)                                        
 14 Frascati, Michael J       14 FAST-MR              1:09.19    1:08.90 SILV   
 15 Reece, Chen I             14 Agua Swim Team-MR    1:08.93    1:08.94 SILV   
                  33.97     1:08.94 (34.97)                                        
 16 Khan, Raza                14 Middies-MR           1:12.57    1:08.97 SILV   
                  33.91     1:08.97 (35.06)                                        
 17 Valyuk, Denis             13 HS-MR                1:07.93    1:09.59 SILV   
                  34.09     1:09.59 (35.50)                                        
 18 Sarabia, Josef M          13 CIY-MR               1:08.77    1:09.72 SILV   
                  34.34     1:09.72 (35.38)                                        
 19 Quito, Brandon E          14 APEX-MR              1:13.76    1:10.27 SILV   
                  34.82     1:10.27 (35.45)                                        
 20 Alonso, Carlos            14 APEX-MR              1:12.19    1:10.35 SILV   
                  34.58     1:10.35 (35.77)                                        
 21 Xu, Zhao                  14 Middies-MR           1:16.59    1:10.45 SILV   
                  34.44     1:10.45 (36.01)                                        
 22 Sanchez, Ryan             13 RedTails-MR          1:14.09    1:11.39 SILV   
                  35.56     1:11.39 (35.83)                                        
 23 Stagg, Christian M        14 Silver Streaks-MR    1:14.01    1:12.23 SILV   
                  34.84     1:12.23 (37.39)                                        
 24 Koganov, Willy            13 HS-MR                1:13.80    1:13.80 SILV   
                  37.17     1:13.80 (36.63)                                        
 25 Kurtoglu, Kemal K         13 Agua Swim Team-MR    1:15.87    1:14.74 SILV   
                  35.40     1:14.74 (39.34)                                        
 26 Jackson, Mark A           14 FAST-MR              1:14.88    1:14.95 SILV   
                  36.35     1:14.95 (38.60)                                        
 27 Kireopoulos, Chris P      14 Middies-MR           1:18.37    1:15.55 SILV   
                  36.42     1:15.55 (39.13)                                        
 28 Park, Cavin               14 Middies-MR           1:13.75    1:16.25 SILV   
                  35.86     1:16.25 (40.39)                                        
 29 Sidoti, Daniel J          13 Silver Streaks-MR    1:16.08    1:16.52 SILV   
                  36.32     1:16.52 (40.20)                                        
 30 Ebanks, Austin A          13 GAEL-MR              1:10.99    1:16.54 SILV   
                  37.13     1:16.54 (39.41)                                        
 31 Schwartz, Nes S           13 Agua Swim Team-MR    1:19.38    1:16.80 SILV   
                  37.90     1:16.80 (38.90)                                        
 32 Fishman, David J          14 FAST-MR              1:12.63    1:17.36 SILV   
                  37.41     1:17.36 (39.95)                                        
 33 Wilson, Christopher J     14 GAEL-MR              1:16.49    1:18.71 SILV   
                  38.85     1:18.71 (39.86)                                        
 34 Yu, Xuedong               13 RedTails-MR          1:30.09    1:19.20 SILV   
                  37.94     1:19.20 (41.26)                                        
 35 Staffin, Tyler M          13 GAEL-MR              1:20.22    1:19.43 SILV   
                  38.45     1:19.43 (40.98)                                        
AGE - Division  
  1 Gross-Leczycki, Martin    13 Middies-MR           1:20.66    1:19.90 AGE    
                  38.74     1:19.90 (41.16)                                        
  2 Hogan, John D             13 Middies-MR           1:22.92    1:21.18 AGE    
                  38.46     1:21.18 (42.72)                                        
  3 Davis, Jack C             14 FAST-MR              1:15.50    1:21.49 AGE    
                  39.00     1:21.49 (42.49)                                        
  4 Ruvkun, Andrew H          14 Agua Swim Team-MR    1:17.57    1:22.18 AGE    
                  39.43     1:22.18 (42.75)                                        
  5 Krische, Eddie J          14 CIY-MR               1:29.84    1:23.71 AGE    
                  40.64     1:23.71 (43.07)                                        
  6 Pradlik, Nicolas          13 FAST-MR              1:24.77    1:24.28 AGE    
                  41.19     1:24.28 (43.09)                                        
  7 Ortega, Xavier            13 RedTails-MR          1:26.19    1:25.43 AGE    
                  41.62     1:25.43 (43.81)                                        
  8 Ford, Nkosi               14 RedTails-MR          1:37.57    1:29.85 AGE    
                  42.67     1:29.85 (47.18)                                        
  9 Valerio, Emmanuel         14 RedTails-MR          1:30.09    1:30.61 AGE    
                  44.74     1:30.61 (45.87)                                        
 -- Nudell, Isaack            13 RedTails-MR          1:36.92         DQ        
                  49.11          DQ (51.92)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:16.99  JO
              2:17.00  QUAL
              2:41.49  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 2:17.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Konovalov, Nicholas       13 Shy-Mr-MR            2:21.14    2:18.05 SILV   
  2 Alvarez, Jeffrey          13 Twisters-MR          2:23.02    2:21.40 SILV   
                  33.71     1:09.72 (36.01)     1:46.17 (36.45)     2:21.40 (35.23)
  3 Harrison, William L       13 CIY-MR               2:45.00    2:22.89 SILV   
                  32.78     1:09.17 (36.39)     1:46.27 (37.10)     2:22.89 (36.62)
  4 Belozerov, Alex           13 Twisters-MR          2:29.45    2:24.72 SILV   
                  32.67     1:09.23 (36.56)     1:47.54 (38.31)     2:24.72 (37.18)
  5 Guo, Andrew               13 Twisters-MR          2:21.04    2:25.30 SILV   
                  33.07     1:09.92 (36.85)     1:47.61 (37.69)     2:25.30 (37.69)
  6 Raiola, Andy M            13 HS-MR                2:22.16    2:25.45 SILV   
                  33.96     1:11.29 (37.33)     1:49.13 (37.84)     2:25.45 (36.32)
  7 Khan, Raza                14 Middies-MR           2:25.92    2:27.62 SILV   
                  33.77     1:11.30 (37.53)     1:50.65 (39.35)     2:27.62 (36.97)
  8 Reece, Chen I             14 Agua Swim Team-MR    2:28.91    2:28.18 SILV   
                  35.32     1:13.10 (37.78)     1:51.59 (38.49)     2:28.18 (36.59)
  9 Heubel, Thomas G          14 Middies-MR           2:26.74    2:28.40 SILV   
                  33.95     1:11.37 (37.42)     1:50.72 (39.35)     2:28.40 (37.68)
 10 Goldbloom, Joey T         14 Silver Streaks-MR    2:26.85    2:28.73 SILV   
                  36.27     1:14.18 (37.91)   2:28.73 (1:14.55)                    
 11 Frascati, Michael J       14 FAST-MR              2:32.17    2:29.03 SILV   
 12 Hamzic, Omar              13 RI Marlins-MR        2:24.10    2:30.18 SILV   
                  34.91     1:13.16 (38.25)     1:53.67 (40.51)     2:30.18 (36.51)
 13 Perry-Porter, Osaze O     14 Silver Streaks-MR    2:29.54    2:33.20 SILV   
                  35.74     1:14.47 (38.73)     1:55.21 (40.74)     2:33.20 (37.99)
 14 Quito, Brandon E          14 APEX-MR              2:36.95    2:33.49 SILV   
                  36.85     1:15.78 (38.93)     1:55.68 (39.90)     2:33.49 (37.81)
 15 Sanchez, Ryan             13 RedTails-MR          2:36.20    2:36.25 SILV   
                  38.13     1:17.78 (39.65)     1:57.73 (39.95)     2:36.25 (38.52)
 16 De la Cruz, Edwin A       13 APEX-MR              2:36.00    2:38.81 SILV   
                  37.54     1:17.86 (40.32)     1:59.82 (41.96)     2:38.81 (38.99)
 17 Asanjarani, Jonathan D    13 CIY-MR               2:39.98    2:40.59 SILV   
                  38.03     1:18.86 (40.83)   2:40.59 (1:21.73)                    
AGE - Division  
  1 Stagg, Christian M        14 Silver Streaks-MR    2:36.83    2:42.94 AGE    
                  38.63     1:20.00 (41.37)     2:01.57 (41.57)     2:42.94 (41.37)
  2 Sidoti, Daniel J          13 Silver Streaks-MR    2:54.00    2:43.00 AGE    
                  38.00     1:20.02 (42.02)     2:02.82 (42.80)     2:43.00 (40.18)
  3 Jackson, Mark A           14 FAST-MR              2:39.69    2:43.93 AGE    
                  38.30     1:19.68 (41.38)     2:02.62 (42.94)     2:43.93 (41.31)
  4 Kireopoulos, Chris P      14 Middies-MR           2:46.08    2:44.66 AGE    
                  38.16     1:20.68 (42.52)     2:04.90 (44.22)     2:44.66 (39.76)
  5 Staffin, Tyler M          13 GAEL-MR              2:54.01    2:51.70 AGE    
                  40.85     1:25.41 (44.56)     2:09.77 (44.36)     2:51.70 (41.93)
  6 Gross-Leczycki, Martin    13 Middies-MR           2:52.15    2:52.16 AGE    
                  40.36     1:23.47 (43.11)   2:52.16 (1:28.69)                    
  7 Pradlik, Nicolas          13 FAST-MR              3:04.31    2:56.87 AGE    
                  42.59     1:27.54 (44.95)   2:56.87 (1:29.33)                    
  8 Hogan, John D             13 Middies-MR           3:02.25    2:57.73 AGE    
                  40.66     1:24.38 (43.72)     2:11.83 (47.45)     2:57.73 (45.90)
  9 Fishman, David J          14 FAST-MR              2:45.69    2:58.34 AGE    
                  42.88     1:29.44 (46.56)     2:14.40 (44.96)     2:58.34 (43.94)
 10 Ortega, Xavier            13 RedTails-MR          2:56.45    3:02.12 AGE    
                  41.50     1:28.23 (46.73)     2:15.57 (47.34)     3:02.12 (46.55)
 11 Davis, Jack C             14 FAST-MR              3:01.27    3:07.58 AGE    
                  42.32     1:29.18 (46.86)     2:18.83 (49.65)     3:07.58 (48.75)
 -- Park, Cavin               14 Middies-MR           2:37.61         DQ        
      Did not finish on back
                  37.00     1:18.36 (41.36)     2:00.99 (42.63)          DQ (42.71)
 
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:12.99  JO
              1:13.00  QUAL
              1:24.49  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 1:13.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Raiola, Andy M            13 HS-MR                1:13.88    1:13.13 SILV   
                  34.81     1:13.13 (38.32)                                        
  2 Prince, Adam              14 Silver Streaks-MR    1:15.26    1:14.09 SILV   
                  35.25     1:14.09 (38.84)                                        
  3 Perry-Porter, Osaze O     14 Silver Streaks-MR    1:14.69    1:14.81 SILV   
                  34.70     1:14.81 (40.11)                                        
  4 Belozerov, Alex           13 Twisters-MR          1:16.25    1:14.92 SILV   
                  34.22     1:14.92 (40.70)                                        
  5 Jackson, Mark A           14 FAST-MR              1:14.70    1:16.40 SILV   
                  36.14     1:16.40 (40.26)                                        
  6 Uszynski, Arthur          13 Twisters-MR          1:16.31    1:17.10 SILV   
                  36.04     1:17.10 (41.06)                                        
  7 Isaac, Alejandro          13 NYCC-MR              1:18.80    1:17.48 SILV   
                  36.12     1:17.48 (41.36)                                        
  8 Heubel, Thomas G          14 Middies-MR           1:19.26    1:18.04 SILV   
                  36.86     1:18.04 (41.18)                                        
  9 Konovalov, Nicholas       13 Shy-Mr-MR            1:23.45    1:18.89 SILV   
                  36.80     1:18.89 (42.09)                                        
 10 Guo, Andrew               13 Twisters-MR          1:14.52    1:19.08 SILV   
                  37.54     1:19.08 (41.54)                                        
 11 Zhou, Kevin               13 CIY-MR               1:19.45    1:20.70 SILV   
                  37.83     1:20.70 (42.87)                                        
 12 Buckland, Grant A         13 Silver Streaks-MR    1:19.38    1:21.51 SILV   
                  38.27     1:21.51 (43.24)                                        
 13 Quito, Brandon E          14 APEX-MR              1:23.15    1:23.34 SILV   
                  39.38     1:23.34 (43.96)                                        
 14 Verba, Vladyslav          13 Shy-Mr-MR            1:22.25    1:23.60 SILV   
                  39.51     1:23.60 (44.09)                                        
 15 Perez-Lopez, Gabriel C    13 Agua Swim Team-MR    1:20.88    1:23.77 SILV   
                  38.99     1:23.77 (44.78)                                        
 16 Kurtoglu, Kemal K         13 Agua Swim Team-MR    1:23.82    1:24.11 SILV   
                  39.29     1:24.11 (44.82)                                        
 17 Stagg, Christian M        14 Silver Streaks-MR    1:23.37    1:24.32 SILV   
                  39.42     1:24.32 (44.90)                                        
AGE - Division  
  1 Ford, Nkosi               14 RedTails-MR          1:35.09    1:25.36 AGE    
                  40.58     1:25.36 (44.78)                                        
  2 Yu, Xuedong               13 RedTails-MR          1:38.69    1:27.13 AGE    
                  41.02     1:27.13 (46.11)                                        
  3 Khan, Raza                14 Middies-MR           1:27.59    1:27.30 AGE    
                  40.68     1:27.30 (46.62)                                        
  4 Sidoti, Daniel J          13 Silver Streaks-MR    1:27.07    1:27.74 AGE    
                  42.59     1:27.74 (45.15)                                        
  5 Sanchez, Ryan             13 RedTails-MR          1:30.09    1:27.80 AGE    
                  42.43     1:27.80 (45.37)                                        
  6 Pradlik, Nicolas          13 FAST-MR              1:27.11    1:28.05 AGE    
                  43.10     1:28.05 (44.95)                                        
  7 Fishman, David J          14 FAST-MR              1:29.07    1:29.40 AGE    
                  41.63     1:29.40 (47.77)                                        
  8 Lukovic, Aleksander       13 RI Marlins-MR        1:32.48    1:30.46 AGE    
                  41.10     1:30.46 (49.36)                                        
  9 Kireopoulos, Chris P      14 Middies-MR           1:34.25    1:30.88 AGE    
                  43.19     1:30.88 (47.69)                                        
 10 Hogan, John D             13 Middies-MR           1:38.81    1:31.33 AGE    
                  42.66     1:31.33 (48.67)                                        
 11 Spector, Nicholas         13 BASC-MR              1:45.31    1:48.13 AGE    
                  51.27     1:48.13 (56.86)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:39.99  JO
              2:40.00  QUAL
              2:59.99  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 2:40.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Chen, Han X               14 RI Marlins-MR        2:45.00    2:39.35 JO     
                  35.37     1:15.15 (39.78)     1:57.08 (41.93)     2:39.35 (42.27)
SILV - Division  
  1 Prince, Adam              14 Silver Streaks-MR    2:45.62    2:43.10 SILV   
                  36.58     1:18.76 (42.18)     2:02.08 (43.32)     2:43.10 (41.02)
  2 Valyuk, Denis             13 HS-MR                3:05.40    2:45.47 SILV   
                  36.07     1:17.65 (41.58)     2:02.11 (44.46)     2:45.47 (43.36)
  3 Alonso, Carlos            14 APEX-MR              2:48.78    2:45.89 SILV   
                  36.70     1:18.16 (41.46)     2:02.10 (43.94)     2:45.89 (43.79)
  4 Uszynski, Arthur          13 Twisters-MR          2:56.99    2:46.09 SILV   
                  37.01     1:19.42 (42.41)     2:02.63 (43.21)     2:46.09 (43.46)
  5 Guo, Andrew               13 Twisters-MR          2:45.16    2:46.17 SILV   
                  38.20     1:20.73 (42.53)     2:04.27 (43.54)     2:46.17 (41.90)
  6 Belozerov, Alex           13 Twisters-MR          2:56.70    2:46.85 SILV   
                  36.21     1:20.08 (43.87)     2:04.51 (44.43)     2:46.85 (42.34)
  7 Reece, Chen I             14 Agua Swim Team-MR    2:49.74    2:47.64 SILV   
                  38.39     1:21.25 (42.86)     2:04.91 (43.66)     2:47.64 (42.73)
  8 Jackson, Mark A           14 FAST-MR              2:44.70    2:48.45 SILV   
                  36.16     1:18.23 (42.07)     2:03.65 (45.42)     2:48.45 (44.80)
  9 Harrison, William L       13 CIY-MR               2:59.00    2:49.21 SILV   
                  37.53     1:20.20 (42.67)     2:04.83 (44.63)     2:49.21 (44.38)
 10 Kurtoglu, Kemal K         13 Agua Swim Team-MR    2:56.73    2:56.72 SILV   
                  38.07     1:23.12 (45.05)     2:11.37 (48.25)     2:56.72 (45.35)
AGE - Division  
  1 Pan, Don                  13 BASC-MR              3:22.00    3:00.05 AGE    
                  41.84     1:25.83 (43.99)     2:11.88 (46.05)     3:00.05 (48.17)
  2 Quito, Brandon E          14 APEX-MR              3:01.36    3:01.27 AGE    
                  40.38     1:25.76 (45.38)     2:13.07 (47.31)     3:01.27 (48.20)
  3 Park, Cavin               14 Middies-MR           3:00.01    3:01.55 AGE    
                  39.62     1:25.08 (45.46)     2:13.68 (48.60)     3:01.55 (47.87)
  4 Sidoti, Daniel J          13 Silver Streaks-MR    3:04.66    3:04.53 AGE    
                  41.87     1:29.38 (47.51)     2:17.98 (48.60)     3:04.53 (46.55)
  5 Pradlik, Nicolas          13 FAST-MR              3:07.26    3:08.40 AGE    
                  43.26     1:32.27 (49.01)     2:20.60 (48.33)     3:08.40 (47.80)
  6 Koganov, Willy            13 HS-MR                3:08.83    3:08.50 AGE    
                  43.18     1:32.60 (49.42)     2:21.85 (49.25)     3:08.50 (46.65)
  7 Khan, Raza                14 Middies-MR           3:07.81    3:10.45 AGE    
                  41.59     1:30.89 (49.30)     2:21.38 (50.49)     3:10.45 (49.07)
  8 Ruvkun, Andrew H          14 Agua Swim Team-MR    3:06.54    3:14.28 AGE    
                  43.55     1:32.87 (49.32)     2:24.55 (51.68)     3:14.28 (49.73)
  9 Kireopoulos, Chris P      14 Middies-MR           3:19.56    3:15.53 AGE    
                  43.57     1:34.19 (50.62)     2:24.90 (50.71)     3:15.53 (50.63)
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:01.59  JO
              1:01.60  QUAL
              1:14.99  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 1:01.60
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Tilneac, George           13 NYCC-MR              1:03.09    1:01.73 SILV   
                  28.89     1:01.73 (32.84)                                        
  2 Raiola, Andy M            13 HS-MR                1:03.56    1:02.23 SILV   
                  29.81     1:02.23 (32.42)                                        
  3 Alvarez, Jeffrey          13 Twisters-MR          1:03.46    1:04.30 SILV   
                  31.00     1:04.30 (33.30)                                        
  4 Kunze, Colin J            14 NYCC-MR              1:06.00    1:06.18 SILV   
                  31.29     1:06.18 (34.89)                                        
  5 Xu, Zhao                  14 Middies-MR           1:03.88    1:06.61 SILV   
                  31.15     1:06.61 (35.46)                                        
  6 Uszynski, Arthur          13 Twisters-MR          1:05.56    1:07.07 SILV   
                  30.30     1:07.07 (36.77)                                        
  7 Reece, Chen I             14 Agua Swim Team-MR    1:07.85    1:08.26 SILV   
                  32.01     1:08.26 (36.25)                                        
  8 Belozerov, Alex           13 Twisters-MR          1:13.30    1:08.69 SILV   
                  30.93     1:08.69 (37.76)                                        
  9 Jackson, Mark A           14 FAST-MR              1:12.83    1:10.41 SILV   
                  32.03     1:10.41 (38.38)                                        
 10 Park, Cavin               14 Middies-MR           1:16.95    1:10.67 SILV   
                  32.82     1:10.67 (37.85)                                        
 11 Perez-Lopez, Gabriel C    13 Agua Swim Team-MR    1:09.49    1:10.94 SILV   
                  33.18     1:10.94 (37.76)                                        
 12 Guo, Andrew               13 Twisters-MR          1:09.20    1:12.19 SILV   
                  34.08     1:12.19 (38.11)                                        
 13 Kurtoglu, Kemal K         13 Agua Swim Team-MR    1:14.48    1:13.18 SILV   
                  34.16     1:13.18 (39.02)                                        
 14 Verba, Vladyslav          13 Shy-Mr-MR            1:14.58    1:13.84 SILV   
                  34.85     1:13.84 (38.99)                                        
 15 Ebanks, Austin A          13 GAEL-MR              1:08.85    1:14.82 SILV   
                  33.92     1:14.82 (40.90)                                        
 16 Fishman, David J          14 FAST-MR              1:12.16    1:14.99 SILV   
                  35.69     1:14.99 (39.30)                                        
AGE - Division  
  1 Davis, Jack C             14 FAST-MR              1:18.37    1:15.04 AGE    
                  33.64     1:15.04 (41.40)                                        
  2 Buckland, Grant A         13 Silver Streaks-MR    1:12.02    1:15.05 AGE    
  2 Frascati, Michael J       14 FAST-MR              1:16.38    1:15.05 AGE    
                  34.31     1:15.05 (40.74)                                        
  4 Wilson, Christopher J     14 GAEL-MR              1:15.95    1:15.33 AGE    
                  35.39     1:15.33 (39.94)                                        
  5 Yu, Xuedong               13 RedTails-MR          1:20.03    1:15.34 AGE    
                  33.25     1:15.34 (42.09)                                        
  6 Haddad, Gabriel O         13 NYCC-MR              1:21.93    1:16.93 AGE    
                  35.51     1:16.93 (41.42)                                        
  7 Asanjarani, Jonathan D    13 CIY-MR               1:15.50    1:20.21 AGE    
                  36.10     1:20.21 (44.11)                                        
  8 Gross-Leczycki, Martin    13 Middies-MR           1:24.25    1:21.33 AGE    
                  37.81     1:21.33 (43.52)                                        
  9 Pradlik, Nicolas          13 FAST-MR              1:45.26    1:22.07 AGE    
                  39.12     1:22.07 (42.95)                                        
 10 Staffin, Tyler M          13 GAEL-MR              1:23.66    1:22.83 AGE    
                  38.95     1:22.83 (43.88)                                        
 11 Valerio, Emmanuel         14 RedTails-MR          1:34.57    1:31.30 AGE    
                  42.38     1:31.30 (48.92)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:24.99  JO
              2:25.00  QUAL
              2:38.59  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 2:25.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Alvarez, Jeffrey          13 Twisters-MR          2:28.93    2:26.63 SILV   
                  32.82     1:10.29 (37.47)     1:48.70 (38.41)     2:26.63 (37.93)
  2 Uszynski, Arthur          13 Twisters-MR          2:31.06    2:36.90 SILV   
                  32.67     1:11.42 (38.75)     1:53.91 (42.49)     2:36.90 (42.99)
AGE - Division  
  1 Guo, Andrew               13 Twisters-MR          2:31.88    2:39.78 AGE    
                  36.10     1:16.04 (39.94)     1:58.28 (42.24)     2:39.78 (41.50)
  2 De la Cruz, Edwin A       13 APEX-MR              2:40.01    2:44.74 AGE    
                  34.83     1:16.42 (41.59)     2:01.84 (45.42)     2:44.74 (42.90)
  3 Yu, Xuedong               13 RedTails-MR          3:00.09    2:57.98 AGE    
                  35.83     1:20.48 (44.65)     2:09.35 (48.87)     2:57.98 (48.63)
Non-Award Division  
 -- Harrison, William L       13 CIY-MR               3:05.00         NS        
 
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
              2:14.99  JO
              2:15.00  QUAL
              2:38.99  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 2:15.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Raiola, Andy M            13 HS-MR                2:20.67    2:16.33 SILV   
                  29.21     1:05.73 (36.52)     1:47.56 (41.83)     2:16.33 (28.77)
  2 Xu, Zhao                  14 Middies-MR           2:16.42    2:16.35 SILV   
                  30.02     1:06.14 (36.12)     1:45.67 (39.53)     2:16.35 (30.68)
  3 Uszynski, Arthur          13 Twisters-MR          2:18.81    2:20.41 SILV   
                  30.25     1:05.00 (34.75)     1:48.86 (43.86)     2:20.41 (31.55)
  4 Kunze, Colin J            14 NYCC-MR              2:23.52    2:23.26 SILV   
                  31.46     1:06.76 (35.30)     1:50.95 (44.19)     2:23.26 (32.31)
  5 Reece, Chen I             14 Agua Swim Team-MR    2:24.00    2:23.95 SILV   
                  31.35     1:08.68 (37.33)     1:52.14 (43.46)     2:23.95 (31.81)
  6 Alonso, Carlos            14 APEX-MR              2:27.37    2:24.33 SILV   
                  30.34     1:09.99 (39.65)     1:52.59 (42.60)     2:24.33 (31.74)
  7 Heubel, Thomas G          14 Middies-MR           2:33.49    2:25.54 SILV   
                  32.22     1:09.48 (37.26)     1:54.17 (44.69)     2:25.54 (31.37)
  8 Quito, Brandon E          14 APEX-MR              2:34.05    2:25.61 SILV   
                  32.04     1:09.64 (37.60)     1:53.71 (44.07)     2:25.61 (31.90)
  9 Isaac, Alejandro          13 NYCC-MR              2:33.39    2:27.32 SILV   
                  31.65     1:08.30 (36.65)     1:53.84 (45.54)     2:27.32 (33.48)
 10 Perry-Porter, Osaze O     14 Silver Streaks-MR    2:27.23    2:27.45 SILV   
                  31.83     1:09.85 (38.02)     1:53.99 (44.14)     2:27.45 (33.46)
 11 Belozerov, Alex           13 Twisters-MR          2:35.32    2:29.37 SILV   
                  31.96     1:08.84 (36.88)     1:54.15 (45.31)     2:29.37 (35.22)
 12 Sarabia, Josef M          13 CIY-MR               2:26.36    2:29.85 SILV   
                  34.10     1:13.44 (39.34)     1:56.92 (43.48)     2:29.85 (32.93)
 13 Valyuk, Denis             13 HS-MR                2:26.08    2:30.13 SILV   
                  30.48     1:10.55 (40.07)     1:54.33 (43.78)     2:30.13 (35.80)
 14 De la Cruz, Edwin A       13 APEX-MR              2:29.00    2:30.44 SILV   
                  32.58     1:13.30 (40.72)     1:57.86 (44.56)     2:30.44 (32.58)
 15 Goldbloom, Joey T         14 Silver Streaks-MR    2:32.97    2:30.77 SILV   
                  33.88     1:11.63 (37.75)     1:57.92 (46.29)     2:30.77 (32.85)
 16 Frascati, Michael J       14 FAST-MR              2:35.61    2:32.32 SILV   
                  33.08     1:11.62 (38.54)     1:58.19 (46.57)     2:32.32 (34.13)
 17 Hamzic, Omar              13 RI Marlins-MR        2:29.34    2:32.41 SILV   
                  32.55     1:10.78 (38.23)     1:58.15 (47.37)     2:32.41 (34.26)
 18 Park, Cavin               14 Middies-MR           2:35.78    2:34.63 SILV   
                  31.83     1:12.69 (40.86)     1:59.17 (46.48)     2:34.63 (35.46)
 19 Jackson, Mark A           14 FAST-MR              2:32.63    2:35.69 SILV   
                  34.05     1:15.76 (41.71)     2:00.21 (44.45)     2:35.69 (35.48)
 20 Sarabia, Daniel S         13 CIY-MR               2:31.45    2:37.01 SILV   
                  34.22     1:13.43 (39.21)     1:59.96 (46.53)     2:37.01 (37.05)
 21 Prince, Adam              14 Silver Streaks-MR    2:37.75    2:37.47 SILV   
                  35.68     1:18.69 (43.01)     2:00.69 (42.00)     2:37.47 (36.78)
 22 Khan, Raza                14 Middies-MR           2:44.42    2:38.36 SILV   
                  36.08     1:16.27 (40.19)     2:05.24 (48.97)     2:38.36 (33.12)
 23 Schwartz, Nes S           13 Agua Swim Team-MR    2:40.93    2:38.58 SILV   
                  34.60     1:15.05 (40.45)     2:04.12 (49.07)     2:38.58 (34.46)
 24 Kurtoglu, Kemal K         13 Agua Swim Team-MR    2:33.87    2:38.80 SILV   
                  34.46     1:14.83 (40.37)     2:04.77 (49.94)     2:38.80 (34.03)
 -- Nelson, Elliot A          14 NYCC-MR              2:29.42         DQ        
      One hand touch - breast
                  31.75     1:09.88 (38.13)     1:59.25 (49.37)          DQ (33.81)
AGE - Division  
  1 Stagg, Christian M        14 Silver Streaks-MR    2:37.67    2:39.23 AGE    
                  37.61     1:16.90 (39.29)     2:03.23 (46.33)     2:39.23 (36.00)
  2 Koganov, Willy            13 HS-MR                2:42.28    2:41.79 AGE    
                  35.90     1:18.55 (42.65)     2:07.05 (48.50)     2:41.79 (34.74)
  3 Ruvkun, Andrew H          14 Agua Swim Team-MR    2:38.49    2:42.04 AGE    
                  38.25     1:20.16 (41.91)     2:07.48 (47.32)     2:42.04 (34.56)
  4 Sanchez, Ryan             13 RedTails-MR          3:10.09    2:43.95 AGE    
                  38.94     1:17.61 (38.67)     2:05.21 (47.60)     2:43.95 (38.74)
  5 Yao, Peter Y              13 RI Marlins-MR        2:25.00    2:47.36 AGE    
                  33.04     1:14.74 (41.70)     2:03.79 (49.05)     2:47.36 (43.57)
  6 Kireopoulos, Chris P      14 Middies-MR           2:53.95    2:47.51 AGE    
                  40.65     1:20.30 (39.65)     2:10.44 (50.14)     2:47.51 (37.07)
  7 Gross-Leczycki, Martin    13 Middies-MR           2:49.47    2:48.04 AGE    
                  38.08   2:10.87 (1:32.79)     2:48.04 (37.17)                    
  8 Hogan, John D             13 Middies-MR           2:53.41    2:56.07 AGE    
                  36.87     1:22.11 (45.24)     2:15.17 (53.06)     2:56.07 (40.90)
  9 Ortega, Xavier            13 RedTails-MR          3:15.09    2:57.10 AGE    
                  40.01     1:23.58 (43.57)     2:17.10 (53.52)     2:57.10 (40.00)
 10 Valerio, Emmanuel         14 RedTails-MR          3:15.09    2:58.27 AGE    
                  40.21     1:30.05 (49.84)     2:18.45 (48.40)     2:58.27 (39.82)
 11 Nudell, Isaack            13 RedTails-MR          3:15.09    3:51.48 AGE    
                  57.78     1:49.09 (51.31)   3:03.89 (1:14.80)     3:51.48 (47.59)
Non-Award Division  
 -- Alvarez, Jeffrey          13 Twisters-MR          2:19.12         NS        
 -- Krische, Eddie J          14 CIY-MR               3:01.20         NS        
 -- Guo, Andrew               13 Twisters-MR          2:25.30         NS        
 
Boys 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
              4:54.99  JO
              4:55.00  QUAL
              5:22.79  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 4:55.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Kunze, Colin J            14 NYCC-MR              5:05.32    4:57.09 SILV   
                  32.41     1:09.85 (37.44)     1:46.25 (36.40)     2:20.79 (34.54)
        3:06.44 (45.65)     3:51.61 (45.17)     4:24.06 (32.45)     4:57.09 (33.03)
  2 Alvarez, Jeffrey          13 Twisters-MR          4:55.79    5:00.69 SILV   
                  31.87     1:07.00 (35.13)     1:45.21 (38.21)     2:23.07 (37.86)
                                                    4:25.95 ( )     5:00.69 (34.74)
  3 Guo, Andrew               13 Twisters-MR          5:16.95    5:04.56 SILV   
                  32.24     1:10.73 (38.49)     1:50.09 (39.36)     2:28.09 (38.00)
        3:11.52 (43.43)     3:54.82 (43.30)     4:30.53 (35.71)     5:04.56 (34.03)
  4 De la Cruz, Edwin A       13 APEX-MR              5:16.50    5:14.04 SILV   
                  32.95     1:11.73 (38.78)     1:54.59 (42.86)     2:35.32 (40.73)
        3:20.33 (45.01)     4:04.91 (44.58)     4:40.04 (35.13)     5:14.04 (34.00)
  5 Quito, Brandon E          14 APEX-MR              5:22.11    5:18.99 SILV   
                  33.23     1:12.92 (39.69)     1:54.30 (41.38)     2:35.37 (41.07)
        3:22.73 (47.36)     4:11.16 (48.43)     4:45.60 (34.44)     5:18.99 (33.39)
  6 Belozerov, Alex           13 Twisters-MR          5:25.11    5:22.30 SILV   
                  31.67     1:12.09 (40.42)     1:51.96 (39.87)     2:30.76 (38.80)
        3:19.19 (48.43)     4:06.24 (47.05)     4:45.95 (39.71)     5:22.30 (36.35)
AGE - Division  
  1 Goldbloom, Joey T         14 Silver Streaks-MR    5:36.92    5:24.94 AGE    
                  34.56     1:18.15 (43.59)     1:58.05 (39.90)     2:37.26 (39.21)
        3:25.79 (48.53)     4:13.01 (47.22)     4:50.44 (37.43)     5:24.94 (34.50)
  2 Buckland, Grant A         13 Silver Streaks-MR    5:41.77    5:34.66 AGE    
                  36.42     1:20.21 (43.79)     2:01.42 (41.21)     2:42.15 (40.73)
        3:30.49 (48.34)     4:19.08 (48.59)     4:58.34 (39.26)     5:34.66 (36.32)
  3 Khan, Raza                14 Middies-MR           5:52.03    5:37.30 AGE    
                  34.05     1:22.62 (48.57)     2:03.43 (40.81)     2:43.12 (39.69)
        3:34.08 (50.96)     4:25.25 (51.17)     5:02.74 (37.49)     5:37.30 (34.56)
  4 Park, Cavin               14 Middies-MR           5:36.69    5:37.78 AGE    
                  32.46     1:13.48 (41.02)     1:57.76 (44.28)     2:43.27 (45.51)
        3:30.96 (47.69)     4:20.37 (49.41)     5:00.11 (39.74)     5:37.78 (37.67)
  5 Kireopoulos, Chris P      14 Middies-MR           6:04.67    5:51.85 AGE    
                  38.88     1:27.97 (49.09)     2:09.75 (41.78)     2:52.89 (43.14)
        3:44.12 (51.23)     4:34.91 (50.79)     5:15.05 (40.14)     5:51.85 (36.80)
  6 Stagg, Christian M        14 Silver Streaks-MR    5:48.45    5:53.17 AGE    
                  38.81     1:26.38 (47.57)     2:08.15 (41.77)     2:51.48 (43.33)
        3:40.04 (48.56)     4:32.81 (52.77)     5:13.36 (40.55)     5:53.17 (39.81)
Non-Award Division  
 -- Heubel, Thomas G          14 Middies-MR           5:13.01         NS        
 
Boys 15-18 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                23.79  JO
                23.80  QUAL
                26.59  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 23.80
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Polanco, Christopher A    17 Twisters-MR            24.20      23.68 JO     
SILV - Division  
  1 Gak, Milos M              16 RI Marlins-MR          24.35      24.02 SILV   
  2 Georgescu, Ronald F       16 NYCC-MR                24.31      24.75 SILV   
  3 Tanaka, Kenji             17 Twisters-MR            24.84      24.86 SILV   
  4 Zielonka, Jan             17 NYCC-MR                24.92      25.01 SILV   
  5 Wong, Eric T              16 Twisters-MR            25.39      25.23 SILV   
  6 Dimarzo, Phillip N        15 NYCC-MR                25.38      25.35 SILV   
  7 Vaitoonkiat, Neil         17 Twisters-MR            25.00      25.41 SILV   
  8 Wasner, Evan I            16 Twisters-MR            26.71      25.49 SILV   
  9 Schunk, Andy J            15 Silver Streaks-MR      24.81      25.50 SILV   
 10 Reilly, Dean              16 Twisters-MR            26.02      25.59 SILV   
 11 Klein, Simon              15 Silver Streaks-MR      25.60      25.80 SILV   
 12 Martinez, Luis A          16 APEX-MR                25.73      26.03 SILV   
 13 Avila, Jon-Anthony L      15 Silver Streaks-MR      26.36      26.59 SILV   
AGE - Division  
  1 Chen, Zhaoyu              16 RedTails-MR            27.31      26.82 AGE    
  2 Zaino, Matthew            17 Silver Streaks-MR      26.69      26.92 AGE    
  3 Rodriguez, Jose M         16 APEX-MR                27.02      27.90 AGE    
  4 Diaz, Ariel R             15 RedTails-MR            30.13      29.42 AGE    
  5 Beazer, Joshua            15 Silver Streaks-MR      28.35      29.79 AGE    
  6 Pandya, Swapnil H         16 Silver Streaks-MR      30.05      30.01 AGE    
  7 Torres, Manny L           16 APEX-MR                32.59      31.67 AGE    
 
Boys 15-18 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                52.29  JO
                52.30  QUAL
                57.49  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 52.30
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Polanco, Christopher A    17 Twisters-MR            52.72      52.20 JO     
                  25.17       52.20 (27.03)                                        
SILV - Division  
  1 Bianco, Phillip E         18 HS-MR                  52.72      52.78 SILV   
                  25.95       52.78 (26.83)                                        
  2 Erskine, Brendan          16 Twisters-MR            54.02      53.00 SILV   
                  25.35       53.00 (27.65)                                        
  3 Gak, Milos M              16 RI Marlins-MR          53.17      53.35 SILV   
                  26.20       53.35 (27.15)                                        
  4 Nosirov, Shokhrukh        17 Shy-Mr-MR              54.61      54.06 SILV   
                  25.71       54.06 (28.35)                                        
  5 Wong, Eric T              16 Twisters-MR            55.53      54.13 SILV   
                  26.20       54.13 (27.93)                                        
  6 Vaitoonkiat, Neil         17 Twisters-MR            55.83      54.29 SILV   
                  26.16       54.29 (28.13)                                        
  7 Georgescu, Ronald F       16 NYCC-MR                52.53      54.40 SILV   
                  25.80       54.40 (28.60)                                        
  8 McCalla, David            16 CIY-MR                 54.52      54.82 SILV   
                  26.15       54.82 (28.67)                                        
  9 Dimarzo, Phillip N        15 NYCC-MR                55.77      54.94 SILV   
                  26.40       54.94 (28.54)                                        
 10 Zielonka, Jan             17 NYCC-MR                54.70      55.30 SILV   
                  26.61       55.30 (28.69)                                        
 11 Wasner, Evan I            16 Twisters-MR            57.83      55.40 SILV   
                  27.18       55.40 (28.22)                                        
 12 Reilly, Dean              16 Twisters-MR            56.09      55.49 SILV   
                  27.23       55.49 (28.26)                                        
AGE - Division  
  1 Martinez, Luis A          16 APEX-MR                58.96      57.77 AGE    
                  27.42       57.77 (30.35)                                        
  2 Klein, Simon              15 Silver Streaks-MR      57.06      58.90 AGE    
                  27.68       58.90 (31.22)                                        
  3 Shevchenko, Oleksandr     16 Shy-Mr-MR            1:00.12      59.40 AGE    
                  29.00       59.40 (30.40)                                        
  4 Shi, David                15 CIY-MR                 59.93      59.48 AGE    
                  28.51       59.48 (30.97)                                        
  5 Chen, Zhaoyu              16 RedTails-MR          1:07.68    1:00.17 AGE    
                  28.46     1:00.17 (31.71)                                        
  6 Avila, Jon-Anthony L      15 Silver Streaks-MR      57.95    1:00.72 AGE    
                  29.33     1:00.72 (31.39)                                        
  7 Rodriguez, Jose M         16 APEX-MR              1:00.83    1:02.08 AGE    
                  29.72     1:02.08 (32.36)                                        
  8 Diaz, Ariel R             15 RedTails-MR          1:09.52    1:05.23 AGE    
                  31.96     1:05.23 (33.27)                                        
  9 Beazer, Joshua            15 Silver Streaks-MR    1:05.56    1:07.85 AGE    
                  32.07     1:07.85 (35.78)                                        
 10 Pandya, Swapnil H         16 Silver Streaks-MR    1:05.26    1:07.87 AGE    
                  32.45     1:07.87 (35.42)                                        
 
Boys 15-18 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:54.99  JO
              1:55.00  QUAL
              2:01.89  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 1:55.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Erskine, Brendan          16 Twisters-MR          1:55.07    1:55.06 SILV   
                  26.08       55.17 (29.09)     1:24.98 (29.81)     1:55.06 (30.08)
  2 Bianco, Phillip E         18 HS-MR                1:57.30    1:55.49 SILV   
                  26.01       54.77 (28.76)     1:25.42 (30.65)     1:55.49 (30.07)
  3 Polanco, Christopher A    17 Twisters-MR          1:56.50    1:55.67 SILV   
                  26.19       55.35 (29.16)     1:25.98 (30.63)     1:55.67 (29.69)
  4 Moiseenko, Andrey         15 Shy-Mr-MR            1:58.41    1:55.70 SILV   
                  27.52       56.79 (29.27)     1:27.14 (30.35)     1:55.70 (28.56)
  5 Gak, Milos M              16 RI Marlins-MR        1:57.25    1:55.97 SILV   
                  26.90       56.06 (29.16)     1:26.14 (30.08)     1:55.97 (29.83)
  6 Georgescu, Ronald F       16 NYCC-MR              1:56.86    1:56.27 SILV   
                  26.14       55.31 (29.17)     1:25.78 (30.47)     1:56.27 (30.49)
  7 Peralta, Ramon E          17 APEX-MR              1:55.60    1:58.28 SILV   
                  26.24       56.20 (29.96)     1:26.08 (29.88)     1:58.28 (32.20)
  8 Reilly, Dean              16 Twisters-MR          2:02.79    1:59.28 SILV   
                  26.84       56.66 (29.82)     1:28.34 (31.68)     1:59.28 (30.94)
  9 Dimarzo, Phillip N        15 NYCC-MR              2:01.61    1:59.47 SILV   
                  27.06       57.56 (30.50)     1:29.50 (31.94)     1:59.47 (29.97)
 10 Buckland, Gavin J         15 Silver Streaks-MR    1:56.37    2:00.56 SILV   
                  27.39       57.83 (30.44)     1:28.76 (30.93)     2:00.56 (31.80)
AGE - Division  
  1 Wong, Eric T              16 Twisters-MR          2:05.89    2:02.32 AGE    
                  27.19       57.94 (30.75)     1:30.73 (32.79)     2:02.32 (31.59)
  2 Zielonka, Jan             17 NYCC-MR              2:05.40    2:02.37 AGE    
                  27.81       58.86 (31.05)     1:30.14 (31.28)     2:02.37 (32.23)
  3 Schunk, Andy J            15 Silver Streaks-MR    1:58.74    2:02.78 AGE    
                  25.51       55.37 (29.86)     1:28.99 (33.62)     2:02.78 (33.79)
  4 Wasner, Evan I            16 Twisters-MR          2:17.43    2:03.25 AGE    
                  28.85     1:00.42 (31.57)     1:32.32 (31.90)     2:03.25 (30.93)
  5 McCalla, David            16 CIY-MR               2:04.74    2:03.58 AGE    
                  27.44       58.08 (30.64)     1:30.67 (32.59)     2:03.58 (32.91)
  6 Klein, Simon              15 Silver Streaks-MR    2:07.70    2:10.75 AGE    
                  27.86     1:00.37 (32.51)     1:35.13 (34.76)     2:10.75 (35.62)
  7 Martinez, Luis A          16 APEX-MR              2:17.20    2:12.25 AGE    
                  29.03     1:01.89 (32.86)     1:36.51 (34.62)     2:12.25 (35.74)
  8 Chen, Zhaoyu              16 RedTails-MR          2:14.33    2:16.47 AGE    
                  28.55     1:02.09 (33.54)     1:39.02 (36.93)     2:16.47 (37.45)
  9 Rodriguez, Jose M         16 APEX-MR              2:16.66    2:17.73 AGE    
                  30.95     1:05.85 (34.90)     1:41.94 (36.09)     2:17.73 (35.79)
 10 Escareno, BJ M            16 APEX-MR              2:25.61    2:19.15 AGE    
                  29.15     1:02.30 (33.15)     1:40.08 (37.78)     2:19.15 (39.07)
 11 Diaz, Ariel R             15 RedTails-MR          2:31.42    2:26.24 AGE    
                  32.37     1:09.43 (37.06)     1:49.18 (39.75)     2:26.24 (37.06)
 12 Beazer, Joshua            15 Silver Streaks-MR    2:25.35    2:28.36 AGE    
                  31.95     1:10.20 (38.25)     1:50.42 (40.22)     2:28.36 (37.94)
 
Boys 15-18 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:19.99  JO
              5:20.00  QUAL
              5:29.99  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 5:20.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Polanco, Christopher A    17 Twisters-MR          5:31.63    5:24.72 SILV   
                  26.86       57.31 (30.45)     1:29.59 (32.28)     2:02.52 (32.93)
        2:36.57 (34.05)     3:11.25 (34.68)     3:45.56 (34.31)     4:20.63 (35.07)
        4:53.88 (33.25)     5:24.72 (30.84)                                        
  2 Dimarzo, Phillip N        15 NYCC-MR              5:22.43    5:25.00 SILV   
                  27.63       58.79 (31.16)     1:31.50 (32.71)     2:05.80 (34.30)
        2:40.65 (34.85)     3:14.26 (33.61)     3:48.15 (33.89)     4:22.03 (33.88)
        4:54.88 (32.85)     5:25.00 (30.12)                                        
AGE - Division  
  1 Klein, Simon              15 Silver Streaks-MR    5:50.03    6:00.17 AGE    
                  28.78     1:02.04 (33.26)     1:37.28 (35.24)     2:14.34 (37.06)
        2:51.78 (37.44)     3:29.30 (37.52)     4:08.08 (38.78)     4:45.76 (37.68)
        5:23.81 (38.05)     6:00.17 (36.36)                                        
  2 Rodriguez, Jose M         16 APEX-MR              6:19.84    6:22.39 AGE    
                  32.18     1:08.80 (36.62)     1:47.92 (39.12)     2:26.81 (38.89)
        3:06.30 (39.49)     3:46.60 (40.30)     4:24.69 (38.09)     5:05.23 (40.54)
        5:45.39 (40.16)     6:22.39 (37.00)                                        
  3 Chen, Zhaoyu              16 RedTails-MR          6:25.74    6:31.74 AGE    
                  30.32     1:05.30 (34.98)     1:42.14 (36.84)     2:20.79 (38.65)
        3:01.31 (40.52)     3:43.15 (41.84)     4:25.50 (42.35)     5:08.18 (42.68)
        5:50.94 (42.76)     6:31.74 (40.80)                                        
  4 Diaz, Ariel R             15 RedTails-MR          6:53.11    6:43.08 AGE    
                  33.54     1:11.40 (37.86)     1:51.14 (39.74)     2:33.37 (42.23)
        3:14.86 (41.49)   4:37.93 (1:23.07)                                        
            6:03.75 ( )     6:43.08 (39.33)                                        
  5 Beazer, Joshua            15 Silver Streaks-MR    6:55.12    6:54.01 AGE    
                  33.77     1:12.87 (39.10)     1:52.68 (39.81)                    
                                4:00.03 ( )     4:43.78 (43.75)   6:54.01 (2:10.23)
Non-Award Division  
 -- Wu, Brian                 16 Silver Streaks-MR    6:45.09         NS        
 
Boys 15-18 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:00.49  JO
              1:00.50  QUAL
              1:06.89  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 1:00.50
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Wong, Eric T              16 Twisters-MR          1:00.99      59.26 JO     
                  28.56       59.26 (30.70)                                        
  2 Yang, Patrick             15 Badger-MR            1:01.75      59.66 JO     
                  28.74       59.66 (30.92)                                        
SILV - Division  
  1 Schunk, Andy J            15 Silver Streaks-MR    1:02.80    1:01.40 SILV   
                  29.36     1:01.40 (32.04)                                        
  2 Polanco, Christopher A    17 Twisters-MR          1:06.14    1:02.93 SILV   
                  30.30     1:02.93 (32.63)                                        
  3 Dimarzo, Phillip N        15 NYCC-MR              1:03.82    1:03.79 SILV   
                  31.06     1:03.79 (32.73)                                        
  4 Georgescu, Ronald F       16 NYCC-MR              1:05.00    1:04.22 SILV   
                  31.06     1:04.22 (33.16)                                        
  5 Tanaka, Kenji             17 Twisters-MR          1:11.53    1:05.22 SILV   
                  31.40     1:05.22 (33.82)                                        
  6 Gak, Milos M              16 RI Marlins-MR        1:05.00    1:05.28 SILV   
                  33.28     1:05.28 (32.00)                                        
  7 Wasner, Evan I            16 Twisters-MR          1:05.07    1:05.35 SILV   
                  32.83     1:05.35 (32.52)                                        
AGE - Division  
  1 Buckland, Gavin J         15 Silver Streaks-MR    1:02.99    1:08.21 AGE    
                  33.34     1:08.21 (34.87)                                        
  2 Zaino, Matthew            17 Silver Streaks-MR    1:09.07    1:12.14 AGE    
                  34.65     1:12.14 (37.49)                                        
  3 Rodriguez, Jose M         16 APEX-MR              1:13.39    1:12.59 AGE    
                  35.37     1:12.59 (37.22)                                        
  4 Chen, Zhaoyu              16 RedTails-MR          1:21.03    1:14.76 AGE    
                  36.44     1:14.76 (38.32)                                        
  5 Pandya, Swapnil H         16 Silver Streaks-MR    1:12.48    1:15.58 AGE    
                  36.85     1:15.58 (38.73)                                        
  6 Diaz, Ariel R             15 RedTails-MR          1:20.09    1:20.39 AGE    
                  39.47     1:20.39 (40.92)                                        
  7 Beazer, Joshua            15 Silver Streaks-MR    1:15.56    1:21.95 AGE    
 
Boys 15-18 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:13.09  JO
              2:13.10  QUAL
              2:22.89  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 2:13.10
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Erskine, Brendan          16 Twisters-MR          2:14.09    2:11.95 JO     
                  31.47     1:05.38 (33.91)     1:39.39 (34.01)     2:11.95 (32.56)
  2 Wong, Eric T              16 Twisters-MR          2:17.05    2:12.12 JO     
                  30.36     1:04.14 (33.78)     1:39.07 (34.93)     2:12.12 (33.05)
SILV - Division  
  1 Dimarzo, Phillip N        15 NYCC-MR              2:14.84    2:15.12 SILV   
                  32.18     1:06.34 (34.16)     1:40.98 (34.64)     2:15.12 (34.14)
  2 Schunk, Andy J            15 Silver Streaks-MR    2:14.86    2:18.45 SILV   
                  31.60     1:07.06 (35.46)     1:42.39 (35.33)     2:18.45 (36.06)
AGE - Division  
  1 Buckland, Gavin J         15 Silver Streaks-MR    2:21.37    2:33.48 AGE    
                  35.62     1:13.97 (38.35)     1:54.31 (40.34)     2:33.48 (39.17)
  2 Avila, Jon-Anthony L      15 Silver Streaks-MR    2:28.19    2:34.83 AGE    
                                                    1:55.41 ( )     2:34.83 (39.42)
  3 Zaino, Matthew            17 Silver Streaks-MR    2:33.22    2:36.80 AGE    
                  35.45     1:14.48 (39.03)     1:55.42 (40.94)     2:36.80 (41.38)
 
Boys 15-18 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:07.49  JO
              1:07.50  QUAL
              1:13.89  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 1:07.50
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Vaitoonkiat, Neil         17 Twisters-MR          1:12.24    1:09.71 SILV   
                  33.16     1:09.71 (36.55)                                        
  2 Georgescu, Ronald F       16 NYCC-MR              1:08.78    1:10.22 SILV   
                  32.93     1:10.22 (37.29)                                        
  3 Zielonka, Jan             17 NYCC-MR              1:09.51    1:10.58 SILV   
                  33.26     1:10.58 (37.32)                                        
  4 Polanco, Christopher A    17 Twisters-MR          1:10.98    1:10.80 SILV   
                  34.13     1:10.80 (36.67)                                        
  5 Klein, Simon              15 Silver Streaks-MR    1:09.22    1:11.68 SILV   
                  32.92     1:11.68 (38.76)                                        
  6 Nosirov, Shokhrukh        17 Shy-Mr-MR            1:12.67    1:12.51 SILV   
                  34.10     1:12.51 (38.41)                                        
AGE - Division  
  1 Reilly, Dean              16 Twisters-MR          1:15.67    1:13.97 AGE    
                  35.32     1:13.97 (38.65)                                        
  2 Schunk, Andy J            15 Silver Streaks-MR    1:13.41    1:14.05 AGE    
                  33.89     1:14.05 (40.16)                                        
  3 Shi, David                15 CIY-MR               1:14.21    1:14.08 AGE    
                  34.95     1:14.08 (39.13)                                        
  4 Peralta, Ramon E          17 APEX-MR              1:10.74    1:14.29 AGE    
                  33.52     1:14.29 (40.77)                                        
  5 Chen, Zhaoyu              16 RedTails-MR          1:15.07    1:14.35 AGE    
                  35.02     1:14.35 (39.33)                                        
  6 Wasner, Evan I            16 Twisters-MR          1:20.01    1:14.64 AGE    
                  35.41     1:14.64 (39.23)                                        
  7 McCalla, David            16 CIY-MR               1:19.68    1:16.03 AGE    
                  35.85     1:16.03 (40.18)                                        
  8 Wong, Eric T              16 Twisters-MR          1:18.91    1:16.04 AGE    
                  36.38     1:16.04 (39.66)                                        
  9 Gak, Milos M              16 RI Marlins-MR        1:18.24    1:16.32 AGE    
                  37.30     1:16.32 (39.02)                                        
 10 Shevchenko, Oleksandr     16 Shy-Mr-MR            1:21.62    1:19.58 AGE    
                  37.78     1:19.58 (41.80)                                        
 11 Beazer, Joshua            15 Silver Streaks-MR    1:17.47    1:20.24 AGE    
                  37.33     1:20.24 (42.91)                                        
 12 Zaino, Matthew            17 Silver Streaks-MR    1:14.87    1:20.30 AGE    
                  37.13     1:20.30 (43.17)                                        
 13 Pandya, Swapnil H         16 Silver Streaks-MR    1:20.87    1:24.99 AGE    
                  39.74     1:24.99 (45.25)                                        
 14 Diaz, Ariel R             15 RedTails-MR          1:26.17    1:26.87 AGE    
                  41.07     1:26.87 (45.80)                                        
 
Boys 15-18 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:30.99  JO
              2:31.00  QUAL
              2:42.79  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 2:31.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Yang, Patrick             15 Badger-MR            2:35.75    2:27.21 JO     
                  32.33     1:09.14 (36.81)     1:48.20 (39.06)     2:27.21 (39.01)
SILV - Division  
  1 Polanco, Christopher A    17 Twisters-MR          2:39.46    2:33.29 SILV   
                  33.71     1:12.50 (38.79)     1:53.21 (40.71)     2:33.29 (40.08)
  2 Zielonka, Jan             17 NYCC-MR              2:35.28    2:34.87 SILV   
                  34.38     1:13.48 (39.10)     1:53.84 (40.36)     2:34.87 (41.03)
  3 Vaitoonkiat, Neil         17 Twisters-MR          2:34.69    2:36.89 SILV   
                  35.20     1:14.79 (39.59)     1:56.01 (41.22)     2:36.89 (40.88)
  4 Klein, Simon              15 Silver Streaks-MR    2:38.75    2:39.86 SILV   
                  34.43     1:15.05 (40.62)     1:58.06 (43.01)     2:39.86 (41.80)
AGE - Division  
  1 Chen, Zhaoyu              16 RedTails-MR          2:41.65    2:43.07 AGE    
                  35.95     1:17.12 (41.17)     2:00.21 (43.09)     2:43.07 (42.86)
  2 Tanaka, Kenji             17 Twisters-MR          2:38.94    2:45.86 AGE    
                  37.12     1:19.29 (42.17)     2:02.22 (42.93)     2:45.86 (43.64)
  3 Avila, Jon-Anthony L      15 Silver Streaks-MR    2:45.44    2:50.95 AGE    
                  36.68     1:20.90 (44.22)     2:06.09 (45.19)     2:50.95 (44.86)
  4 Zaino, Matthew            17 Silver Streaks-MR    2:50.71    2:53.79 AGE    
                  36.60     1:19.86 (43.26)     2:05.69 (45.83)     2:53.79 (48.10)
  5 Pandya, Swapnil H         16 Silver Streaks-MR    3:00.20    2:55.70 AGE    
                  40.94     1:23.99 (43.05)     2:10.55 (46.56)     2:55.70 (45.15)
  6 Diaz, Ariel R             15 RedTails-MR          3:07.68    3:05.73 AGE    
                  41.11     1:28.53 (47.42)     2:18.32 (49.79)     3:05.73 (47.41)
 
Boys 15-18 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
                58.99  JO
                59.00  QUAL
              1:05.59  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 59.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Polanco, Christopher A    17 Twisters-MR               NT      58.25 JO     
                  26.66       58.25 (31.59)                                        
 
Boys 15-18 100 Yard Butterfly
===============================================================================
                58.99  JO
                59.00  QUAL
              1:05.59  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 59.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Vaitoonkiat, Neil         17 Twisters-MR          1:00.82      58.32 JO     
                  27.29       58.32 (31.03)                                        
SILV - Division  
  1 Polanco, Christopher A    17 Twisters-MR          1:01.55      59.06 SILV   
                  27.95       59.06 (31.11)                                        
  2 Nosirov, Shokhrukh        17 Shy-Mr-MR            1:03.12    1:00.31 SILV   
                  27.37     1:00.31 (32.94)                                        
  3 Moiseenko, Andrey         15 Shy-Mr-MR            1:03.57    1:01.27 SILV   
                  29.08     1:01.27 (32.19)                                        
  4 Shi, David                15 CIY-MR               1:12.00    1:03.51 SILV   
                  29.41     1:03.51 (34.10)                                        
  5 Peralta, Ramon E          17 APEX-MR                59.67    1:03.77 SILV   
                  28.36     1:03.77 (35.41)                                        
  6 Shevchenko, Oleksandr     16 Shy-Mr-MR            1:05.75    1:05.56 SILV   
                  30.37     1:05.56 (35.19)                                        
AGE - Division  
  1 Rodriguez, Jose M         16 APEX-MR              1:05.60    1:05.75 AGE    
                  30.44     1:05.75 (35.31)                                        
  2 Reilly, Dean              16 Twisters-MR          1:08.57    1:08.20 AGE    
                  31.59     1:08.20 (36.61)                                        
  3 Zaino, Matthew            17 Silver Streaks-MR    1:06.66    1:09.31 AGE    
                  29.72     1:09.31 (39.59)                                        
  4 Avila, Jon-Anthony L      15 Silver Streaks-MR    1:08.91    1:10.18 AGE    
                  31.80     1:10.18 (38.38)                                        
  5 Martinez, Luis A          16 APEX-MR              1:17.57    1:12.45 AGE    
                  32.16     1:12.45 (40.29)                                        
  6 Pandya, Swapnil H         16 Silver Streaks-MR    1:30.21    1:27.34 AGE    
                  39.46     1:27.34 (47.88)                                        
 
Boys 15-18 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:17.99  JO
              2:18.00  QUAL
              2:30.99  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 2:18.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Gourevitch, Jesse D       17 Silver Streaks-MR    2:19.52    2:15.98 JO     
                  27.86     1:01.51 (33.65)     1:39.03 (37.52)     2:15.98 (36.95)
SILV - Division  
  1 Buckland, Gavin J         15 Silver Streaks-MR    2:18.14    2:24.72 SILV   
                  29.73     1:05.66 (35.93)     1:45.69 (40.03)     2:24.72 (39.03)
AGE - Division  
  1 Rodriguez, Jose M         16 APEX-MR              2:38.13    2:39.40 AGE    
                  32.30     1:09.95 (37.65)     1:54.11 (44.16)     2:39.40 (45.29)
  2 Klein, Simon              15 Silver Streaks-MR    2:42.33    2:41.65 AGE    
                  33.86     1:14.79 (40.93)     1:58.83 (44.04)     2:41.65 (42.82)
  3 Avila, Jon-Anthony L      15 Silver Streaks-MR    2:45.18    2:52.59 AGE    
                  34.67     1:17.32 (42.65)     2:04.52 (47.20)     2:52.59 (48.07)
  4 Martinez, Luis A          16 APEX-MR              3:09.49    2:59.17 AGE    
                  33.24     1:16.27 (43.03)     2:04.70 (48.43)     2:59.17 (54.47)
 
Boys 15-18 200 Yard IM
===============================================================================
              2:10.99  JO
              2:11.00  QUAL
              2:33.79  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 2:11.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Buckland, Gavin J         15 Silver Streaks-MR    2:13.16    2:12.23 SILV   
                  28.06     1:04.57 (36.51)     1:43.35 (38.78)     2:12.23 (28.88)
  2 Schunk, Andy J            15 Silver Streaks-MR    2:13.58    2:12.43 SILV   
                  27.07     1:01.53 (34.46)     1:42.42 (40.89)     2:12.43 (30.01)
  3 Vaitoonkiat, Neil         17 Twisters-MR          2:17.35    2:13.26 SILV   
                  29.05     1:01.96 (32.91)     1:41.23 (39.27)     2:13.26 (32.03)
  4 Wong, Eric T              16 Twisters-MR          2:23.22    2:17.15 SILV   
                  29.22     1:03.00 (33.78)     1:46.30 (43.30)     2:17.15 (30.85)
  5 Dimarzo, Phillip N        15 NYCC-MR              2:18.33    2:17.85 SILV   
                  30.67     1:04.76 (34.09)     1:47.24 (42.48)     2:17.85 (30.61)
  6 Tanaka, Kenji             17 Twisters-MR          2:20.05    2:18.18 SILV   
                  29.10     1:04.62 (35.52)     1:46.58 (41.96)     2:18.18 (31.60)
  7 Zielonka, Jan             17 NYCC-MR              2:20.57    2:19.27 SILV   
                  29.82     1:07.13 (37.31)     1:46.61 (39.48)     2:19.27 (32.66)
  8 Gak, Milos M              16 RI Marlins-MR        2:24.37    2:20.28 SILV   
                  31.09     1:06.21 (35.12)     1:50.00 (43.79)     2:20.28 (30.28)
  9 Reilly, Dean              16 Twisters-MR          2:25.54    2:21.88 SILV   
                  29.80     1:07.66 (37.86)     1:49.13 (41.47)     2:21.88 (32.75)
 10 Wasner, Evan I            16 Twisters-MR          2:29.04    2:22.34 SILV   
                  30.63     1:07.00 (36.37)     1:49.77 (42.77)     2:22.34 (32.57)
 11 Rodriguez, Jose M         16 APEX-MR              2:28.26    2:29.49 SILV   
                  30.54     1:11.13 (40.59)     1:55.68 (44.55)     2:29.49 (33.81)
AGE - Division  
  1 Beazer, Joshua            15 Silver Streaks-MR    2:39.67    2:41.92 AGE    
                  36.90     1:17.03 (40.13)     2:04.44 (47.41)     2:41.92 (37.48)
 
Boys 15-18 400 Yard IM
===============================================================================
              4:45.19  JO
              4:45.20  QUAL
              4:58.89  SILV
                   --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 4:45.20
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Schunk, Andy J            15 Silver Streaks-MR    4:47.70    4:45.51 SILV   
                  27.38     1:00.59 (33.21)     1:36.66 (36.07)     2:12.90 (36.24)
        2:56.24 (43.34)     3:39.43 (43.19)     4:12.78 (33.35)     4:45.51 (32.73)
  2 Buckland, Gavin J         15 Silver Streaks-MR    4:53.13    4:54.63 SILV   
                  28.49     1:02.81 (34.32)     1:42.41 (39.60)     2:21.72 (39.31)
        3:01.75 (40.03)     3:42.26 (40.51)     4:18.32 (36.06)     4:54.63 (36.31)
  3 Dimarzo, Phillip N        15 NYCC-MR              4:56.60    4:56.37 SILV   
                  30.26     1:08.15 (37.89)     1:44.37 (36.22)     2:20.75 (36.38)
        3:06.36 (45.61)     3:50.70 (44.34)     4:23.61 (32.91)     4:56.37 (32.76)
AGE - Division  
  1 Klein, Simon              15 Silver Streaks-MR    5:17.33    5:19.20 AGE    
                  31.75     1:11.10 (39.35)     1:50.41 (39.31)     2:30.61 (40.20)
        3:16.02 (45.41)     4:03.08 (47.06)     4:41.04 (37.96)     5:19.20 (38.16)
 -- Martinez, Luis A          16 APEX-MR              6:08.66         DQ        
      Did not finish on back - back
                  32.91     1:18.66 (45.75)     2:04.76 (46.10)     2:48.92 (44.16)
        3:43.02 (54.10)     4:37.68 (54.66)     5:14.40 (36.72)          DQ (38.30)
 -- Rodriguez, Jose M         16 APEX-MR              5:23.89         DQ        
      Non-continuous turning action - back
                  31.75     1:09.21 (37.46)     1:53.59 (44.38)     2:11.29 (17.70)
      3:26.27 (1:14.98)     4:16.56 (50.29)     4:56.62 (40.06)          DQ (34.60)