Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                                      HY-TEK's MEET MANAGER 3.0
         2010 MR AG Early Bird Invitational - 11/19/2010 to 11/21/2010         
       8th Annual Aqua Gems Early Bird Invitational, Sanction #: 091116        
                              Aqua Gems Swimming                               
                                    Results                                    
 
Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Aylmer, Lauren       8 NY Sharks-MR           36.46      35.47         20  
  2 Daly, Erin M         8 CFJV-MR                42.55      41.62         17  
  3 Wedlick, Mariella    7 NY Sharks-MR           42.11      42.34         16  
  4 Whang, Taylor K      7 NY Sharks-MR           46.19      42.63         15  
  5 Halderman, Emma      8 CFJV-MR              1:00.00      45.42         14  
  6 Trzewik-Quinn, Zof   7 HAWK-AD                45.09      46.28         13  
  7 McColgan, Kiernan    7 HAWK-AD                44.03      46.56         12  
  8 Nellis, Anna-Mae J   8 Devil Fish-MR          46.56      46.60         11  
  9 Yozzo, Shayla K      7 NBS-MR               1:00.53      47.46          9  
 10 Storrs, Mackenzie    8 NDAC-MR                49.52      48.31          7  
 11 Angelino, Adeline    8 SMC-MR                 52.61      48.40          6  
 12 MacHugh, Emily H     8 NBS-MR                 57.50      48.76          5  
 13 Palamaro, Isabella   8 NY Sharks-MR           46.39      49.59          4  
 14 May, Kailen          7 SMC-MR                 47.69      49.68          3  
 15 Kelly, Rachel        7 SMC-MR                 50.43      51.28          2  
 16 Labita, Julia        7 NY Sharks-MR           46.19      51.51          1  
 17 Dillon, Grace        7 CFJV-MR              1:00.00      53.48        
 18 Peysson, Mary Jane   8 WSSC-MR                49.00      53.52        
 19 Wurster, Meghan K    7 NBS-MR                    NT      53.60        
 20 Callaghan, Anna      7 CFJV-MR              1:00.00      54.67        
 21 Palamaro, Daniella   6 NY Sharks-MR           58.07      57.21        
 22 MacHugh, Grace A     7 NBS-MR               1:07.23      59.09        
 23 Ashley, Rachel       7 CFJV-MR              1:30.00    1:00.87        
 24 Mogan, Emilee h      7 Devil Fish-MR          56.57    1:01.31        
 
Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jocelyn, Laura       8 CFJV-MR              1:38.75    1:32.55         20  
                  43.72     1:32.55 (48.83)                                        
  2 Daly, Erin M         8 CFJV-MR              1:35.01    1:34.12         17  
  3 McColgan, Kiernan    7 HAWK-AD              1:46.65    1:38.89         16  
  4 Hoffman, Taylor      8 SMC-MR               1:45.00    1:42.70         15  
  5 Whang, Taylor K      7 NY Sharks-MR         1:44.92    1:43.34         14  
  6 May, Kailen          7 SMC-MR               1:43.95    1:46.86         13  
                  53.11     1:46.86 (53.75)                                        
  7 Nellis, Anna-Mae J   8 Devil Fish-MR        2:15.00    1:48.98         12  
                  52.00     1:48.98 (56.98)                                        
  8 Trzewik-Quinn, Zof   7 HAWK-AD              2:11.50    1:49.15         11  
                  48.38   1:49.15 (1:00.77)                                        
  9 Palamaro, Isabella   8 NY Sharks-MR         1:50.53    1:49.90          9  
                  50.63     1:49.90 (59.27)                                        
 10 Yozzo, Shayla K      7 NBS-MR               2:12.66    1:52.04          7  
 11 MacHugh, Emily H     8 NBS-MR               1:58.01    1:52.57          6  
                  50.57   1:52.57 (1:02.00)                                        
 12 Dankner, Samantha    8 NY Sharks-MR              NT    1:54.36          5  
                  53.06   1:54.36 (1:01.30)                                        
 13 Callaghan, Anna      7 CFJV-MR              2:20.00    2:04.84          4  
                  59.32   2:04.84 (1:05.52)                                        
 14 Palamaro, Daniella   6 NY Sharks-MR              NT    2:05.38          3  
                  59.70   2:05.38 (1:05.68)                                        
 15 Colon, Gabrielle I   6 NY Sharks-MR              NT    2:13.00          2  
 16 Ashley, Rachel       7 CFJV-MR              2:45.00    2:15.02          1  
                  58.15   2:15.02 (1:16.87)                                        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Daly, Erin M         8 CFJV-MR                48.35      47.12         20  
  2 Whang, Taylor K      7 NY Sharks-MR           50.56      51.91         17  
  3 May, Kailen          7 SMC-MR                 56.56      53.67         16  
  4 MacHugh, Emily H     8 NBS-MR                 59.39      54.94         15  
  5 Palamaro, Isabella   8 NY Sharks-MR           57.69      57.11         14  
  6 Sommer, Stefanie M   6 Aqua Gems-MR              NT      57.71         13  
  7 Callaghan, Anna      7 CFJV-MR              1:05.00      58.59         12  
  8 Mogan, Emilee h      7 Devil Fish-MR        1:10.00      58.80         11  
  9 Dankner, Samantha    8 NY Sharks-MR              NT    1:00.27          9  
 10 Ashley, Rachel       7 CFJV-MR              1:30.00    1:00.48          7  
 11 Trzewik-Quinn, Zof   7 HAWK-AD              1:01.85    1:01.13          6  
 12 Colon, Gabrielle I   6 NY Sharks-MR         1:11.15    1:06.90          5  
 13 Palamaro, Daniella   6 NY Sharks-MR              NT    1:08.20          4  
 14 Dillon, Grace        7 CFJV-MR              1:10.00    1:12.64          3  
 -- Jocelyn, Laura       8 CFJV-MR                47.42         DQ        
      34 Delay initiating turn after past vertical
 -- Hoffman, Taylor      8 SMC-MR                 55.00         DQ        
      34 Multiple strokes past vertical at turn
 
Girls 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Daly, Erin M         8 CFJV-MR                53.22      51.76         20  
  2 Aylmer, Lauren       8 NY Sharks-MR           48.80      52.09         17  
  3 Angelino, Adeline    8 SMC-MR                 58.00      55.54         16  
  4 Whang, Taylor K      7 NY Sharks-MR           59.20      56.81         15  
  5 McColgan, Kiernan    7 HAWK-AD                59.56      57.45         14  
  6 Peysson, Mary Jane   8 WSSC-MR                52.00      59.81         11.5
  6 Storrs, Mackenzie    8 NDAC-MR              1:00.17      59.81         11.5
  8 Wedlick, Mariella    7 NY Sharks-MR           59.15    1:03.07          9  
  9 Halderman, Emma      8 CFJV-MR              1:10.00    1:03.19          7  
 10 Dillon, Grace        7 CFJV-MR              1:15.00    1:04.00          6  
 11 Trzewik-Quinn, Zof   7 HAWK-AD              1:17.54    1:05.55          5  
 12 Labita, Julia        7 NY Sharks-MR         1:08.59    1:11.10          4  
 13 MacHugh, Emily H     8 NBS-MR               1:24.10    1:23.16        
 -- MacHugh, Grace A     7 NBS-MR                    NT         DQ        
      10 Alternating Kick
 -- Ashley, Rachel       7 CFJV-MR              1:30.00         DQ        
      10 Downward butterfly kick
 -- Wurster, Meghan K    7 NBS-MR                    NT         DQ        
      19 Non-simultaneous kick
 -- Yozzo, Shayla K      7 NBS-MR                    NT         DQ        
      60 False start
 -- Kelly, Rachel        7 SMC-MR               1:14.78         DQ        
      10 Scissors kick
 -- May, Kailen          7 SMC-MR                 56.63         DQ         13  
 -- Nellis, Anna-Mae J   8 Devil Fish-MR        1:05.00         DQ          3  
      10 Scissors kick
 -- Palamaro, Isabella   8 NY Sharks-MR              NT         DQ        
      10 Alternating Kick
 -- Palamaro, Daniella   6 NY Sharks-MR              NT         DQ        
      11 Hands brought beyond the hipline during stroke
 
Girls 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Aylmer, Lauren       8 NY Sharks-MR           46.85      45.54         20  
  2 Daly, Erin M         8 CFJV-MR              1:07.97      47.64         17  
  3 Wedlick, Mariella    7 NY Sharks-MR           50.94      51.38         16  
  4 Whang, Taylor K      7 NY Sharks-MR              NT      57.95         15  
  5 Storrs, Mackenzie    8 NDAC-MR                58.36      59.55         14  
  6 Trzewik-Quinn, Zof   7 HAWK-AD                   NT    1:01.28         13  
  7 Callaghan, Anna      7 CFJV-MR              1:10.00    1:07.64         12  
  8 Palamaro, Isabella   8 NY Sharks-MR              NT    1:12.41         11  
  9 MacHugh, Emily H     8 NBS-MR                    NT    1:13.15          9  
 -- McColgan, Kiernan    7 HAWK-AD                   NT         DQ        
      20 Scissors kick
 -- Yozzo, Shayla K      7 NBS-MR                    NT         DQ        
      20 Scissors kick
 -- Kelly, Rachel        7 SMC-MR               1:00.00         DQ        
      23 Non-simultaneous touch
 -- May, Kailen          7 SMC-MR                 59.00         DQ        
      20 Scissors kick
 -- Labita, Julia        7 NY Sharks-MR              NT         DQ        
      20 Scissors kick
 
Girls 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jocelyn, Laura       8 CFJV-MR              1:56.67    1:43.21         20  
                  49.23     1:43.21 (53.98)                                        
  2 Daly, Erin M         8 CFJV-MR              2:00.00    1:47.44         17  
                  47.17   1:47.44 (1:00.27)                                        
  3 McColgan, Kiernan    7 HAWK-AD              1:53.59    1:50.11        
  4 Trzewik-Quinn, Zof   7 HAWK-AD              2:13.74    1:59.25         16  
                  57.47   1:59.25 (1:01.78)                                        
  5 May, Kailen          7 SMC-MR               1:54.45    1:59.52         15  
                  58.47   1:59.52 (1:01.05)                                        
  6 Whang, Taylor K      7 NY Sharks-MR              NT    1:59.70         14  
                  56.09   1:59.70 (1:03.61)                                        
  7 Hoffman, Taylor      8 SMC-MR               1:54.00    2:01.30         13  
                  58.79   2:01.30 (1:02.51)                                        
  8 MacHugh, Emily H     8 NBS-MR                    NT    2:11.84         12  
                  59.58   2:11.84 (1:12.26)                                        
  9 Palamaro, Isabella   8 NY Sharks-MR              NT    2:12.76         11  
                1:00.10   2:12.76 (1:12.66)                                        
 10 Dillon, Grace        7 CFJV-MR              2:30.00    2:21.31          9  
 -- Dankner, Samantha    8 NY Sharks-MR              NT         DQ        
      15 One hand touch - breast
                  58.88        DQ (1:14.21)                                        
 
Girls 8 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Club Fit Jefferson Valley-MR  'A'           2:53.30    3:19.38         40  
     1) Jocelyn, Laura 8                2) Callaghan, Anna 7              
     3) Dillon, Grace 7                 4) Daly, Erin M 8                 
                  41.78   1:41.80 (1:00.02)   3:19.38 (1:37.58)                    
 
Girls 8 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Club Fit Jefferson Valley-MR  'A'           4:03.30    3:36.34         40  
     1) Halderman, Emma 8               2) Dillon, Grace 7                
     3) Daly, Erin M 8                  4) Callaghan, Anna 7              
                2:16.48     2:58.68 (42.20)     3:36.34 (37.66)                    
 
Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lemischak, Allison  10 Silver Streaks-MR      30.37      30.40         20  
  2 Regenauer, Christi   9 Aqua Gems-MR           29.43      30.65         17  
  3 Bacigal, Paige M     9 VAC-MR                 31.57      31.86         16  
  4 Bosse, Clare M       9 NBS-MR                    NT      33.02         15  
  5 Boldrin, Emily N    10 VAC-MR                 32.92      33.10         14  
  6 Lane, Caitlin       10 SMC-MR                 34.39      33.33         13  
  7 Blezy, Melina N     10 Aqua Gems-MR           33.01      33.48         12  
  8 Umansky, Alexandra  10 Aqua Gems-MR           35.47      33.61         11  
  9 Gibbons, Abigail M   9 Aqua Gems-MR           36.03      34.34          9  
 10 Passante, Julia     10 NY Sharks-MR           34.61      34.40          7  
 11 Daly, Roisin         9 VAC-MR                 36.41      34.92          6  
 12 Richards, Sari J     9 HAWK-AD                34.87      35.04          5  
 13 Lilian, Sarah       10 SMC-MR                 35.30      35.05          4  
 14 Dyal, Patton A       9 Devil Fish-MR          36.12      35.35          3  
 15 Leishman, Belle E   10 NBS-MR                 39.97      35.47          2  
 16 Macre, Mary E       10 WSSC-MR                36.81      35.49          1  
 17 Lusuriello, Daniel  10 VAC-MR                 40.11      36.22        
 18 Battiato, Ashley    10 WSSC-MR                37.14      36.53        
 19 Sanchez, Justine    10 WSSC-MR                40.75      37.00        
 20 Colon, Samantha      9 NY Sharks-MR           36.57      37.26        
 21 Travers, Melissa M  10 Aqua Gems-MR           38.43      37.94        
 22 McCormack, Bridget  10 SMC-MR                 38.03      38.00        
 23 Ashikari, Emily     10 SMC-MR                 38.18      38.22        
 24 Stata, Samantha P   10 NY Sharks-MR           37.17      38.34        
 25 Betten, Riley M      9 Aqua Gems-MR           38.11      38.79        
 26 Vela, Allie J       10 NBS-MR                    NT      38.99        
 27 Shaw, Danielle      10 NY Sharks-MR           38.87      39.10        
 28 Thompson, Mackenzi   9 Aqua Gems-MR           37.08      39.20        
 29 Bass, Sophie        10 SMC-MR                 39.23      39.36        
 30 Davis-MacFarlane,   10 Silver Streaks-MR      38.09      39.37        
 31 Primeaux, Siena A   10 VAC-MR                 38.52      39.91        
 32 McKinney, Jenna N   10 VAC-MR                 40.92      39.97        
 33 Zararis, Alexandra  10 NY Sharks-MR           39.42      40.07        
 34 Stefano, Alyssa      9 WSSC-MR                42.00      40.36        
 35 Phelan, Kaitlyn      9 CFJV-MR                45.00      40.45        
 36 Madsen, Jennifer L   9 WSSC-MR                41.39      40.50        
 37 Green, Summer E     10 Aqua Gems-MR           40.58      40.72        
 38 Bonner, Mikayla A    9 Devil Fish-MR          39.43      40.90        
 39 Dexter, Mickayla M  10 Aqua Gems-MR           40.95      41.14        
 40 Sheppard, Jaida A   10 NBS-MR                    NT      41.93        
 41 Wolter, Erin         9 SMC-MR                 43.64      42.01        
 42 Romano, Maggie       9 NY Sharks-MR           41.16      42.38        
 43 Fauver, Daisy        9 SMC-MR                 39.93      42.98        
 44 Dwyer, Catie R       9 WSSC-MR                44.00      43.14        
 45 Naccarato, Emily E  10 HAWK-AD                43.72      43.24        
 46 Brancato, Arianna   10 NBS-MR                    NT      45.49        
 47 Amvrosiatos, Sophi  10 Aqua Gems-MR           44.01      46.85        
 48 McClay, Catherine    9 CFJV-MR                55.00      47.54        
 49 Forbes, Jamie E      9 NBS-MR                 41.98      47.65        
 50 Stitzel, Amanda E    9 MVA-MR                    NT      47.75        
 51 Salmoiraghi, Amand  10 Aqua Gems-MR              NT      48.08        
 52 Mark, Meaghan        9 CFJV-MR                47.00      49.70        
 53 Fusco, Lauren       10 NY Sharks-MR           51.77      51.72        
 54 Reda, Julianna      10 CFJV-MR                55.00      53.00        
 55 Driesen, Bella       9 SMC-MR                 55.05      53.04        
 56 Volpe, Jenna E       9 MVA-MR                    NT      57.81        
 
Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Levite, Kelsey       9 Aqua Gems-MR         1:17.92    1:08.68         20  
                  33.01     1:08.68 (35.67)                                        
  2 Bacigal, Paige M     9 VAC-MR               1:13.81    1:09.47         17  
                  33.01     1:09.47 (36.46)                                        
  3 Makebish, Ani E     10 NDAC-MR              1:11.18    1:09.75         16  
                  33.35     1:09.75 (36.40)                                        
  4 MacDonald, Sarah A  10 CFJV-MR              1:14.63    1:14.41         15  
                  35.76     1:14.41 (38.65)                                        
  5 Blezy, Melina N     10 Aqua Gems-MR         1:14.81    1:14.58         14  
                  35.09     1:14.58 (39.49)                                        
  6 Bosse, Clare M       9 NBS-MR               1:22.87    1:15.04         13  
                  35.27     1:15.04 (39.77)                                        
  7 Passante, Julia     10 NY Sharks-MR         1:18.18    1:15.42         12  
                  34.79     1:15.42 (40.63)                                        
  8 Lane, Caitlin       10 SMC-MR               1:14.75    1:16.70         11  
                  36.09     1:16.70 (40.61)                                        
  9 Daly, Roisin         9 VAC-MR               1:30.62    1:18.47          9  
                  36.92     1:18.47 (41.55)                                        
 10 Gibbons, Abigail M   9 Aqua Gems-MR         1:22.57    1:19.70          7  
                  36.70     1:19.70 (43.00)                                        
 11 Dyal, Patton A       9 Devil Fish-MR        1:24.16    1:20.39          6  
 12 Zichittella, Katel  10 NDAC-MR              1:21.21    1:20.75          5  
                  37.70     1:20.75 (43.05)                                        
 13 Macre, Mary E       10 WSSC-MR              1:28.04    1:20.76          4  
 14 Battiato, Ashley    10 WSSC-MR              1:27.81    1:21.30          3  
                  38.94     1:21.30 (42.36)                                        
 15 Leishman, Belle E   10 NBS-MR               1:30.66    1:22.10          2  
                  37.94     1:22.10 (44.16)                                        
 16 Stata, Samantha P   10 NY Sharks-MR         1:22.61    1:23.24          1  
 17 Richards, Sari J     9 HAWK-AD                   NT    1:23.25        
                  38.09     1:23.25 (45.16)                                        
 18 Rosenthal, Molly     9 SMC-MR               1:28.86    1:23.77        
                  39.52     1:23.77 (44.25)                                        
 19 Primeaux, Siena A   10 VAC-MR               1:27.26    1:24.42        
                  38.92     1:24.42 (45.50)                                        
 20 Way, Lindsay A      10 VAC-MR               1:27.68    1:24.76        
                  42.58     1:24.76 (42.18)                                        
 21 Cavotti, Emily C    10 NDAC-MR              1:28.73    1:25.24        
                  39.42     1:25.24 (45.82)                                        
 22 Rosales, Sara C     10 VAC-MR               1:29.91    1:25.76        
                  40.06     1:25.76 (45.70)                                        
 23 Thompson, Mackenzi   9 Aqua Gems-MR         1:35.16    1:25.93        
                  39.90     1:25.93 (46.03)                                        
 24 Vela, Allie J       10 NBS-MR                    NT    1:26.02        
                  39.48     1:26.02 (46.54)                                        
 25 Sanchez, Justine    10 WSSC-MR              1:34.17    1:26.06        
                  40.67     1:26.06 (45.39)                                        
 26 Grotta, Lindsey      9 SMC-MR               1:30.00    1:27.92        
 27 Phelan, Kaitlyn      9 CFJV-MR              1:45.00    1:28.63        
                  40.91     1:28.63 (47.72)                                        
 28 McCormack, Bridget  10 SMC-MR               1:26.83    1:29.17        
                  41.85     1:29.17 (47.32)                                        
 29 Shaw, Danielle      10 NY Sharks-MR         1:28.17    1:30.04        
                  41.94     1:30.04 (48.10)                                        
 30 Wolter, Erin         9 SMC-MR               1:40.00    1:33.07        
                  42.70     1:33.07 (50.37)                                        
 31 Bonner, Mikayla A    9 Devil Fish-MR        1:33.94    1:34.01        
                  45.11     1:34.01 (48.90)                                        
 32 Dwyer, Catie R       9 WSSC-MR              1:33.60    1:34.76        
                  43.50     1:34.76 (51.26)                                        
 33 Romano, Maggie       9 NY Sharks-MR         1:34.85    1:35.46        
                  45.15     1:35.46 (50.31)                                        
 33 Zararis, Alexandra  10 NY Sharks-MR         1:26.05    1:35.46        
                  44.13     1:35.46 (51.33)                                        
 35 Coyle, Kayla N       9 Aqua Gems-MR         1:35.43    1:35.50        
 36 Betten, Riley M      9 Aqua Gems-MR              NT    1:35.54        
 37 Naccarato, Emily E  10 HAWK-AD              1:38.96    1:36.08        
                  44.76     1:36.08 (51.32)                                        
 38 Prestia, Livie M    10 HAWK-AD              1:47.38    1:39.23        
 39 Putnam, Rebecca      9 SMC-MR               1:35.00    1:39.93        
                  44.74     1:39.93 (55.19)                                        
 40 Forbes, Jamie E      9 NBS-MR               1:44.48    1:43.21        
                  46.01     1:43.21 (57.20)                                        
 41 McPherson, Anna R    9 HAWK-AD              2:13.14    1:43.78        
                  46.96     1:43.78 (56.82)                                        
 42 McClay, Catherine    9 CFJV-MR              2:10.00    1:46.80        
 43 Lyko, Angelika      10 MVA-MR                    NT    1:51.83        
                  49.13   1:51.83 (1:02.70)                                        
 44 Mark, Meaghan        9 CFJV-MR              2:10.00    1:53.34        
 45 Fusco, Lauren       10 NY Sharks-MR         1:57.08    1:54.37        
                  52.84   1:54.37 (1:01.53)                                        
 46 Reda, Julianna      10 CFJV-MR              2:00.00    1:56.39        
 47 Hamann, Heather E    9 NY Sharks-MR         2:00.38    2:05.43        
                  59.14   2:05.43 (1:06.29)                                        
 48 Clark, Alley        10 MVA-MR                    NT    2:10.84        
 49 Nemerever, Hannah    9 CFJV-MR              2:00.00    2:18.83        
 -- Umansky, Alexandra  10 Aqua Gems-MR         1:29.93         DQ        
      61 Delay of meet
                  38.17          DQ (47.56)                                        
 -- Travers, Melissa M  10 Aqua Gems-MR         1:20.43         DQ        
      60 False start
                  39.80          DQ (45.07)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Regenauer, Christi   9 Aqua Gems-MR           35.43      35.54         20  
  2 Levite, Kelsey       9 Aqua Gems-MR           37.23      36.79         17  
  3 Passante, Julia     10 NY Sharks-MR           36.51      37.18         16  
  4 Lemischak, Allison  10 Silver Streaks-MR      37.42      37.77         15  
  5 Bosse, Clare M       9 NBS-MR                 41.55      38.46         14  
  6 Blezy, Melina N     10 Aqua Gems-MR           43.64      39.00         13  
  7 Bacigal, Paige M     9 VAC-MR                 39.47      39.22         11.5
  7 Dyal, Patton A       9 Devil Fish-MR          40.98      39.22         11.5
  9 Boldrin, Emily N    10 VAC-MR                 39.73      39.52          9  
 10 Lane, Caitlin       10 SMC-MR                 41.16      41.42          7  
 11 Daly, Roisin         9 VAC-MR                 44.77      41.75          6  
 12 Battiato, Ashley    10 WSSC-MR                45.18      42.20          5  
 13 Pence, Emily A       9 Silver Streaks-MR      40.85      42.25          4  
 14 Macre, Mary E       10 WSSC-MR                45.17      43.02          3  
 15 Gibbons, Abigail M   9 Aqua Gems-MR           42.87      44.01          2  
 16 Sheppard, Jaida A   10 NBS-MR                    NT      44.13          1  
 17 Lusuriello, Daniel  10 VAC-MR                 50.51      44.16        
 18 Dexter, Mickayla M  10 Aqua Gems-MR           42.64      44.19        
 19 Sanchez, Justine    10 WSSC-MR                45.11      44.74        
 20 Shaw, Danielle      10 NY Sharks-MR           45.41      45.10        
 21 Richards, Sari J     9 HAWK-AD                46.72      45.61        
 22 Colon, Samantha      9 NY Sharks-MR           45.42      45.67        
 23 Redpath, Frances M   9 CFJV-MR                47.35      46.49        
 24 Zararis, Alexandra  10 NY Sharks-MR           44.08      46.61        
 25 Stata, Samantha P   10 NY Sharks-MR           44.96      46.78        
 26 Bonner, Mikayla A    9 Devil Fish-MR          47.35      46.94        
 27 Travers, Melissa M  10 Aqua Gems-MR           42.43      47.00        
 28 Lilian, Sarah       10 SMC-MR                 45.44      47.11        
 29 Amvrosiatos, Sophi  10 Aqua Gems-MR           51.30      47.60        
 30 Fauver, Daisy        9 SMC-MR                 50.35      47.94        
 31 Primeaux, Siena A   10 VAC-MR                 48.80      47.98        
 32 Betten, Riley M      9 Aqua Gems-MR           47.99      48.10        
 33 McCormack, Bridget  10 SMC-MR                 46.69      48.15        
 34 Romano, Maggie       9 NY Sharks-MR           50.02      48.16        
 35 Wolter, Erin         9 SMC-MR                 50.45      48.23        
 36 Naccarato, Emily E  10 HAWK-AD                49.14      48.32        
 37 Green, Summer E     10 Aqua Gems-MR           47.52      49.78        
 38 Madsen, Jennifer L   9 WSSC-MR                49.09      50.22        
 39 Ashikari, Emily     10 SMC-MR                 49.25      50.89        
 40 Salmoiraghi, Amand  10 Aqua Gems-MR              NT      51.09        
 41 Dwyer, Catie R       9 WSSC-MR                50.60      51.34        
 42 McKinney, Jenna N   10 VAC-MR                 57.93      51.54        
 43 Bass, Sophie        10 SMC-MR                 51.45      52.65        
 44 Brancato, Arianna   10 NBS-MR                    NT      53.01        
 45 Forbes, Jamie E      9 NBS-MR                 52.10      53.18        
 46 Fusco, Lauren       10 NY Sharks-MR           58.47      58.41        
 47 Stitzel, Amanda E    9 MVA-MR                    NT      58.65        
 48 McClay, Catherine    9 CFJV-MR              1:00.00    1:06.16        
 49 Driesen, Bella       9 SMC-MR                 51.00    1:10.65        
 -- Mark, Meaghan        9 CFJV-MR              1:00.00         DQ        
      39 Non-continuous turning action
 -- Vela, Allie J       10 NBS-MR                    NT         DQ        
      30 Toes curled over gutter after the start
 -- Umansky, Alexandra  10 Aqua Gems-MR           41.82         DQ        
      39 Non-continuous turning action
 
Girls 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Levite, Kelsey       9 Aqua Gems-MR         1:20.33    1:17.79         20  
                  38.67     1:17.79 (39.12)                                        
  2 Passante, Julia     10 NY Sharks-MR         1:21.86    1:20.80         17  
                  39.31     1:20.80 (41.49)                                        
  3 Makebish, Ani E     10 NDAC-MR              1:21.78    1:21.08         16  
  4 MacDonald, Sarah A  10 CFJV-MR              1:24.00    1:23.25         15  
                  40.94     1:23.25 (42.31)                                        
  5 Bacigal, Paige M     9 VAC-MR               1:25.62    1:23.40         14  
                  40.05     1:23.40 (43.35)                                        
  6 Bosse, Clare M       9 NBS-MR               1:38.90    1:24.53         13  
                  40.48     1:24.53 (44.05)                                        
  7 Lane, Caitlin       10 SMC-MR               1:31.86    1:24.99         12  
                  40.77     1:24.99 (44.22)                                        
  8 Blezy, Melina N     10 Aqua Gems-MR         1:23.72    1:25.24         11  
                  41.71     1:25.24 (43.53)                                        
  9 Zichittella, Katel  10 NDAC-MR              1:28.27    1:27.36          9  
                  42.30     1:27.36 (45.06)                                        
 10 Daly, Roisin         9 VAC-MR               1:38.92    1:29.41          7  
                  42.80     1:29.41 (46.61)                                        
 11 Macre, Mary E       10 WSSC-MR              1:41.17    1:34.70          6  
 12 Battiato, Ashley    10 WSSC-MR              1:39.21    1:35.10          5  
                  46.98     1:35.10 (48.12)                                        
 13 Gibbons, Abigail M   9 Aqua Gems-MR         1:25.43    1:35.47          4  
                  46.36     1:35.47 (49.11)                                        
 14 Grotta, Lindsey      9 SMC-MR               1:34.43    1:36.35          3  
                  48.08     1:36.35 (48.27)                                        
 15 Sanchez, Justine    10 WSSC-MR              1:45.00    1:39.84          2  
                  47.39     1:39.84 (52.45)                                        
 16 Way, Lindsay A      10 VAC-MR               1:46.78    1:40.62          1  
                  49.57     1:40.62 (51.05)                                        
 17 Travers, Melissa M  10 Aqua Gems-MR         1:25.43    1:40.79        
 18 Wolter, Erin         9 SMC-MR               1:38.82    1:42.71        
                  50.20     1:42.71 (52.51)                                        
 19 Richards, Sari J     9 HAWK-AD              1:45.47    1:43.99        
                  48.89     1:43.99 (55.10)                                        
 20 Bonner, Mikayla A    9 Devil Fish-MR        1:47.04    1:46.62        
                  52.09     1:46.62 (54.53)                                        
 21 Putnam, Rebecca      9 SMC-MR               1:42.82    1:47.99        
 22 Phelan, Kaitlyn      9 CFJV-MR              1:55.00    1:52.29        
 23 Prestia, Livie M    10 HAWK-AD              1:54.89    1:52.79        
                  53.77     1:52.79 (59.02)                                        
 24 Dwyer, Catie R       9 WSSC-MR              1:50.00    1:54.75        
                  56.39     1:54.75 (58.36)                                        
 25 Naccarato, Emily E  10 HAWK-AD              1:54.93    1:56.55        
                  55.57   1:56.55 (1:00.98)                                        
 26 Lyko, Angelika      10 MVA-MR                    NT    1:58.42        
                  53.60   1:58.42 (1:04.82)                                        
 27 Mark, Meaghan        9 CFJV-MR              2:30.00    2:07.55        
                1:02.48   2:07.55 (1:05.07)                                        
 28 Fusco, Lauren       10 NY Sharks-MR         2:08.34    2:08.99        
 29 Hamann, Heather E    9 NY Sharks-MR         2:04.21    2:16.89        
 30 McPherson, Anna R    9 HAWK-AD                   NT    2:18.61        
                1:11.81   2:18.61 (1:06.80)                                        
 31 McClay, Catherine    9 CFJV-MR              2:30.00    2:18.91        
 32 Clark, Alley        10 MVA-MR                    NT    2:41.81        
                1:17.85   2:41.81 (1:23.96)                                        
 -- Dyal, Patton A       9 Devil Fish-MR        1:30.00         DQ        
      34 Multiple strokes past vertical at turn
                  41.90          DQ (47.25)                                        
 -- Redpath, Frances M   9 CFJV-MR              1:44.47         DQ        
      34 Delay initiating arm pull at turn
 -- Cavotti, Emily C    10 NDAC-MR              1:54.11         DQ        
      34 Delay initiating turn after past vertical
                  48.41          DQ (51.26)                                        
 -- Rosenthal, Molly     9 SMC-MR               1:32.39         DQ        
      34 Delay initiating turn after past vertical
 -- Romano, Maggie       9 NY Sharks-MR         1:50.81         DQ        
      34 Multiple strokes past vertical at turn
                  51.32          DQ (56.61)                                        
 -- Leishman, Belle E   10 NBS-MR               1:50.61         DQ        
      35 Shoulders past vertical toward breast
                  49.65          DQ (55.34)                                        
 -- McCormack, Bridget  10 SMC-MR               1:44.21         DQ        
      34 Delay initiating turn after past vertical
 
Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Levite, Kelsey       9 Aqua Gems-MR           38.48      40.10         20  
  2 Umansky, Alexandra  10 Aqua Gems-MR           50.96      43.29         17  
  3 Redpath, Frances M   9 CFJV-MR                44.25      44.45         16  
  4 Passante, Julia     10 NY Sharks-MR           45.36      44.61         15  
  5 Bacigal, Paige M     9 VAC-MR                 45.92      45.54         14  
  6 Richards, Sari J     9 HAWK-AD                48.06      46.41         13  
  7 Blezy, Melina N     10 Aqua Gems-MR           48.85      47.06         12  
  8 Daly, Roisin         9 VAC-MR                 53.94      47.37         11  
  9 Macre, Mary E       10 WSSC-MR                50.82      47.76          9  
 10 Gibbons, Abigail M   9 Aqua Gems-MR           49.56      48.69          7  
 11 Dyal, Patton A       9 Devil Fish-MR          51.81      48.78          6  
 12 Grotta, Lindsey      9 SMC-MR                 49.00      49.48          5  
 13 Rosales, Sara C     10 VAC-MR                 50.94      49.49          4  
 14 Battiato, Ashley    10 WSSC-MR                52.66      49.52          3  
 15 Rosenthal, Molly     9 SMC-MR                 48.45      49.61          2  
 16 Cavotti, Emily C    10 NDAC-MR                51.81      49.89          1  
 17 Thompson, Mackenzi   9 Aqua Gems-MR           50.33      50.57        
 18 Stata, Samantha P   10 NY Sharks-MR           49.83      50.80        
 19 Bonner, Mikayla A    9 Devil Fish-MR          52.71      50.85        
 20 Zararis, Alexandra  10 NY Sharks-MR           49.18      51.40        
 21 Putnam, Rebecca      9 SMC-MR                 54.98      51.82        
 22 Prestia, Livie M    10 HAWK-AD                55.19      52.34        
 23 Naccarato, Emily E  10 HAWK-AD                51.03      52.52        
 24 Travers, Melissa M  10 Aqua Gems-MR           55.67      52.55        
 25 Sheppard, Jaida A   10 NBS-MR                    NT      52.90        
 26 Shaw, Danielle      10 NY Sharks-MR           54.22      54.83        
 27 Wolter, Erin         9 SMC-MR                 54.33      56.17        
 28 Forbes, Jamie E      9 NBS-MR                 57.00      56.58        
 29 Ma, Cynthia W       10 Devil Fish-MR        1:00.00                   
 29 Coyle, Kayla N       9 Aqua Gems-MR           56.91      57.27        
 30 Dwyer, Catie R       9 WSSC-MR              1:02.44      57.34        
 30 Fusco, Lauren       10 NY Sharks-MR           53.69      57.34        
 32 Romano, Maggie       9 NY Sharks-MR         1:27.15      57.75        
 33 Vela, Allie J       10 NBS-MR                    NT      58.02        
 34 McClay, Catherine    9 CFJV-MR              1:00.00      58.24        
 35 McPherson, Anna R    9 HAWK-AD              1:01.43      59.46        
 36 Sanchez, Justine    10 WSSC-MR                55.00      59.69        
 37 Reda, Julianna      10 CFJV-MR              1:10.00    1:05.69        
 38 Hamann, Heather E    9 NY Sharks-MR              NT    1:12.70        
 39 Clark, Alley        10 MVA-MR                    NT    1:17.59        
 -- Mark, Meaghan        9 CFJV-MR              1:10.00         DQ        
      11 Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Phelan, Kaitlyn      9 CFJV-MR                55.00         DQ        
      14 Head under for 2 or more strokes
 -- Nemerever, Hannah    9 CFJV-MR              1:10.00         DQ        
      11 Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Betten, Riley M      9 Aqua Gems-MR              NT         DQ        
      19 Non-simultaneous kick
 -- McCormack, Bridget  10 SMC-MR                 53.81         DQ        
      10 Scissors kick
 -- Kisor, Amelia M      9 Aqua Gems-MR         1:00.85         DQ        
      15 One hand touch
 -- Volpe, Jenna E       9 MVA-MR                    NT         DQ        
      10 Alternating Kick
 
Girls 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bacigal, Paige M     9 VAC-MR               1:47.77    1:36.10         20  
                  45.82     1:36.10 (50.28)                                        
  2 Redpath, Frances M   9 CFJV-MR              1:40.26    1:36.53         17  
                  45.21     1:36.53 (51.32)                                        
  3 Lilian, Sarah       10 SMC-MR               1:40.45    1:39.56         16  
  4 Pence, Emily A       9 Silver Streaks-MR    1:44.11    1:40.62         15  
                  46.68     1:40.62 (53.94)                                        
  5 Dyal, Patton A       9 Devil Fish-MR        1:59.99    1:43.10         14  
                  48.74     1:43.10 (54.36)                                        
  6 Macre, Mary E       10 WSSC-MR              1:56.00    1:43.94         13  
                  49.12     1:43.94 (54.82)                                        
  7 Battiato, Ashley    10 WSSC-MR              2:00.00    1:44.44         12  
                  50.30     1:44.44 (54.14)                                        
  8 Daly, Roisin         9 VAC-MR               1:57.38    1:44.77         11  
                  50.38     1:44.77 (54.39)                                        
  9 Richards, Sari J     9 HAWK-AD              1:47.12    1:46.13          9  
                  48.92     1:46.13 (57.21)                                        
 10 Bosse, Clare M       9 NBS-MR               2:09.90    1:46.63          7  
                  50.89     1:46.63 (55.74)                                        
 11 Leishman, Belle E   10 NBS-MR                    NT    1:50.09          6  
                1:51.58         1:50.09 ( )                                        
 12 Naccarato, Emily E  10 HAWK-AD              1:54.27    1:50.28          5  
                  53.96     1:50.28 (56.32)                                        
 13 Zararis, Alexandra  10 NY Sharks-MR         1:53.61    1:50.33          4  
 14 Gibbons, Abigail M   9 Aqua Gems-MR         1:50.13    1:50.52          3  
                  52.84     1:50.52 (57.68)                                        
 15 Bass, Sophie        10 SMC-MR               1:54.90    1:50.68          2  
                  52.80     1:50.68 (57.88)                                        
 16 Ashikari, Emily     10 SMC-MR               1:49.85    1:51.66          1  
                  53.59     1:51.66 (58.07)                                        
 17 Bonner, Mikayla A    9 Devil Fish-MR        1:52.54    1:52.13        
                  53.39     1:52.13 (58.74)                                        
 18 Fauver, Daisy        9 SMC-MR               1:52.88    1:52.98        
                  52.56   1:52.98 (1:00.42)                                        
 19 Phelan, Kaitlyn      9 CFJV-MR              2:00.00    1:53.01        
                  53.12     1:53.01 (59.89)                                        
 20 Thompson, Mackenzi   9 Aqua Gems-MR         1:43.43    1:54.27        
                  54.08   1:54.27 (1:00.19)                                        
 21 Wolter, Erin         9 SMC-MR               2:05.87    1:59.43        
                  58.27   1:59.43 (1:01.16)                                        
 22 Dwyer, Catie R       9 WSSC-MR              2:03.61    2:04.05        
                  58.67   2:04.05 (1:05.38)                                        
 23 Fusco, Lauren       10 NY Sharks-MR         2:28.16    2:05.99        
                1:00.37   2:05.99 (1:05.62)                                        
 24 McClay, Catherine    9 CFJV-MR              2:30.00    2:10.22        
                1:02.03   2:10.22 (1:08.19)                                        
 25 McCormack, Bridget  10 SMC-MR               1:57.66    2:10.84        
                1:00.62   2:10.84 (1:10.22)                                        
 -- Amvrosiatos, Sophi  10 Aqua Gems-MR         1:44.43         DQ        
      10 Scissors kick
                1:08.46        DQ (1:19.14)                                        
 -- Blezy, Melina N     10 Aqua Gems-MR              NT         DQ        
      11 Arms two strokes underwater
                  48.36          DQ (51.27)                                        
 -- Driesen, Bella       9 SMC-MR               1:59.00         DQ        
      15 One hand touch
                1:00.07        DQ (1:08.10)                                        
 -- Reda, Julianna      10 CFJV-MR              2:30.00         DQ        
      15 One hand touch
 -- Davis-MacFarlane,   10 Silver Streaks-MR    1:49.11         DQ        
      10 Downward butterfly kick
                  51.10          DQ (58.60)                                        
 -- Green, Summer E     10 Aqua Gems-MR         1:46.43         DQ        
      14 Incomplete stroke cycle other than one pull followed by one kick
                  58.13        DQ (1:13.33)                                        
 -- Stitzel, Amanda E    9 MVA-MR                    NT         DQ        
      15 One hand touch
                1:01.53        DQ (1:18.10)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Blezy, Melina N     10 Aqua Gems-MR           34.62      34.58         20  
  2 MacDonald, Sarah A  10 CFJV-MR                39.29      35.53         17  
  3 Makebish, Ani E     10 NDAC-MR                36.85      35.91         16  
  4 Bacigal, Paige M     9 VAC-MR                 36.90      37.27         15  
  5 Bosse, Clare M       9 NBS-MR                 48.48      37.68         14  
  6 Gibbons, Abigail M   9 Aqua Gems-MR           40.14      39.69         13  
  7 Lane, Caitlin       10 SMC-MR                 43.78      39.98         12  
  8 Daly, Roisin         9 VAC-MR                 42.37      40.62         11  
  9 Zichittella, Katel  10 NDAC-MR                41.79      40.90          9  
 10 Redpath, Frances M   9 CFJV-MR                50.42      42.44          7  
 11 Macre, Mary E       10 WSSC-MR                43.11      43.14          6  
 12 Vela, Allie J       10 NBS-MR                    NT      45.84          5  
 13 Battiato, Ashley    10 WSSC-MR                48.20      45.85          4  
 14 Stata, Samantha P   10 NY Sharks-MR           47.27      46.13          3  
 15 McCormack, Bridget  10 SMC-MR                 45.83      46.44          2  
 16 Rosenthal, Molly     9 SMC-MR                 50.42      47.13          1  
 17 Umansky, Alexandra  10 Aqua Gems-MR           54.41      47.28        
 18 Leishman, Belle E   10 NBS-MR                 58.96      47.41        
 19 Shaw, Danielle      10 NY Sharks-MR           50.73      48.21        
 20 Rosales, Sara C     10 VAC-MR                 54.63      48.26        
 21 Stefano, Alyssa      9 WSSC-MR                50.00      51.04        
 22 Richards, Sari J     9 HAWK-AD                49.10      51.06        
 23 Wolter, Erin         9 SMC-MR                 47.26      51.13        
 24 Sheppard, Jaida A   10 NBS-MR                    NT      52.82        
 25 Bonner, Mikayla A    9 Devil Fish-MR          52.88      53.02        
 26 Zararis, Alexandra  10 NY Sharks-MR           48.79      53.65        
 27 Putnam, Rebecca      9 SMC-MR                 57.40      54.36        
 28 Thompson, Mackenzi   9 Aqua Gems-MR           55.56      57.00        
 29 Prestia, Livie M    10 HAWK-AD              1:09.11    1:01.69        
 30 McPherson, Anna R    9 HAWK-AD                   NT    1:11.81        
 -- Dyal, Patton A       9 Devil Fish-MR          45.90         DQ        
      20 Alternating Kick
 -- Grotta, Lindsey      9 SMC-MR                 52.08         DQ        
      20 Kick breaststroke type
 -- Volpe, Jenna E       9 MVA-MR                    NT         DQ        
      21 Arms underwater recovery
 -- Travers, Melissa M  10 Aqua Gems-MR           47.43         DQ        
      21 Non-simultaneous arms
 -- Kisor, Amelia M      9 Aqua Gems-MR           55.43         DQ        
      20 Kick breaststroke type
 -- Naccarato, Emily E  10 HAWK-AD              1:02.42         DQ        
      60 False start
 
Girls 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gibbons, Abigail M   9 Aqua Gems-MR         1:44.02    1:39.21         20  
 
Girls 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Levite, Kelsey       9 Aqua Gems-MR         1:16.48    1:18.49         20  
                  37.52     1:18.49 (40.97)                                        
  2 Bacigal, Paige M     9 VAC-MR               1:23.08    1:18.91         17  
                  37.31     1:18.91 (41.60)                                        
  3 Regenauer, Christi   9 Aqua Gems-MR         1:17.79    1:19.65         16  
                  36.50     1:19.65 (43.15)                                        
  4 Blezy, Melina N     10 Aqua Gems-MR         1:21.93    1:23.27         15  
                  37.64     1:23.27 (45.63)                                        
  5 Lane, Caitlin       10 SMC-MR               1:31.07    1:25.69         14  
                  38.98     1:25.69 (46.71)                                        
  6 Passante, Julia     10 NY Sharks-MR         1:32.33    1:26.72         13  
                  39.31     1:26.72 (47.41)                                        
  7 Pence, Emily A       9 Silver Streaks-MR    1:25.49    1:27.48         12  
  8 Bosse, Clare M       9 NBS-MR               1:44.57    1:28.30         11  
                  39.12     1:28.30 (49.18)                                        
  9 Lilian, Sarah       10 SMC-MR               1:35.84    1:29.09          9  
                  42.50     1:29.09 (46.59)                                        
 10 Daly, Roisin         9 VAC-MR               1:33.51    1:29.47          7  
                  40.68     1:29.47 (48.79)                                        
 11 Battiato, Ashley    10 WSSC-MR              1:42.30    1:30.58          6  
                  42.34     1:30.58 (48.24)                                        
 12 Macre, Mary E       10 WSSC-MR              1:39.36    1:30.86          5  
                  42.73     1:30.86 (48.13)                                        
 13 Umansky, Alexandra  10 Aqua Gems-MR         1:48.94    1:31.05          4  
                  43.72     1:31.05 (47.33)                                        
 14 Redpath, Frances M   9 CFJV-MR              1:44.80    1:33.19          3  
                  46.00     1:33.19 (47.19)                                        
 15 Gibbons, Abigail M   9 Aqua Gems-MR         1:32.57    1:33.64          2  
                  43.27     1:33.64 (50.37)                                        
 16 Davis-MacFarlane,   10 Silver Streaks-MR    1:50.11    1:35.16          1  
                  46.00     1:35.16 (49.16)                                        
 17 Colon, Samantha      9 NY Sharks-MR         1:53.64    1:36.50        
                  45.93     1:36.50 (50.57)                                        
 18 Richards, Sari J     9 HAWK-AD              1:36.34    1:36.89        
                  46.26     1:36.89 (50.63)                                        
 19 Leishman, Belle E   10 NBS-MR                    NT    1:38.69        
                  46.40     1:38.69 (52.29)                                        
 20 Travers, Melissa M  10 Aqua Gems-MR         1:38.26    1:40.01        
                  46.85     1:40.01 (53.16)                                        
 21 Thompson, Mackenzi   9 Aqua Gems-MR         1:47.67    1:40.43        
                  49.69     1:40.43 (50.74)                                        
 22 Bonner, Mikayla A    9 Devil Fish-MR        1:45.34    1:41.60        
                  48.46     1:41.60 (53.14)                                        
 23 Shaw, Danielle      10 NY Sharks-MR         1:43.48    1:42.00        
                  49.22     1:42.00 (52.78)                                        
 24 McCormack, Bridget  10 SMC-MR               1:40.00    1:42.52        
 25 Sheppard, Jaida A   10 NBS-MR                    NT    1:42.76        
                  48.36     1:42.76 (54.40)                                        
 26 Wolter, Erin         9 SMC-MR               1:45.16    1:42.91        
 27 Vela, Allie J       10 NBS-MR                    NT    1:42.95        
                  49.28     1:42.95 (53.67)                                        
 28 Bass, Sophie        10 SMC-MR               1:45.00    1:43.53        
                  51.25     1:43.53 (52.28)                                        
 29 Phelan, Kaitlyn      9 CFJV-MR              1:40.00    1:44.14        
                  51.63     1:44.14 (52.51)                                        
 30 Naccarato, Emily E  10 HAWK-AD              1:53.76    1:45.09        
                  51.69     1:45.09 (53.40)                                        
 31 Dexter, Mickayla M  10 Aqua Gems-MR         1:43.88    1:45.32        
                  48.54     1:45.32 (56.78)                                        
 32 Ashikari, Emily     10 SMC-MR               1:46.45    1:46.46        
                  54.44     1:46.46 (52.02)                                        
 33 Romano, Maggie       9 NY Sharks-MR              NT    1:47.10        
                  50.65     1:47.10 (56.45)                                        
 34 Green, Summer E     10 Aqua Gems-MR         1:46.43    1:50.12        
                  53.47     1:50.12 (56.65)                                        
 35 Forbes, Jamie E      9 NBS-MR               1:53.31    1:50.50        
                  55.92     1:50.50 (54.58)                                        
 36 Fauver, Daisy        9 SMC-MR               1:39.00    1:51.50        
                  52.26     1:51.50 (59.24)                                        
 37 Betten, Riley M      9 Aqua Gems-MR              NT    1:52.24        
                  47.60   1:52.24 (1:04.64)                                        
 38 Sanchez, Justine    10 WSSC-MR              1:58.41    1:52.45        
 39 Dwyer, Catie R       9 WSSC-MR              2:03.51    1:55.38        
                  54.46   1:55.38 (1:00.92)                                        
 40 Salmoiraghi, Amand  10 Aqua Gems-MR              NT    2:03.50        
 -- Driesen, Bella       9 SMC-MR               1:55.00         DQ        
      32 Not on back off wall - back
 -- Dyal, Patton A       9 Devil Fish-MR        1:46.34         DQ        
      20 Alternating Kick - fly
                  42.59          DQ (50.45)                                        
 -- Stata, Samantha P   10 NY Sharks-MR              NT         DQ        
      60 False start - Misc
                  46.85          DQ (49.45)                                        
 -- Madsen, Jennifer L   9 WSSC-MR              1:50.00         DQ        
      10 Scissors kick - breast
                  52.91          DQ (59.84)                                        
 -- Amvrosiatos, Sophi  10 Aqua Gems-MR         1:44.43         DQ        
      10 Scissors kick - breast
                  50.68        DQ (1:06.99)                                        
 
Girls 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Aqua Gems Swimming-MR  'A'                  2:10.00    2:12.03         40  
     1) Regenauer, Christiana M 9       2) Umansky, Alexandra 10          
     3) Blezy, Melina N 10              4) Levite, Kelsey 9               
                  31.10     1:08.34 (37.24)     1:40.88 (32.54)     2:12.03 (31.15)
  2 Viking Aquatic Club-MR  'A'                 2:19.42    2:16.90         34  
     1) Lusuriello, Daniela 10          2) Daly, Roisin 9                 
     3) Boldrin, Emily N 10             4) Bacigal, Paige M 9             
                  36.53     1:11.45 (34.92)     1:45.07 (33.62)     2:16.90 (31.83)
  3 Newburgh Sharks-MR  'A'                     2:11.33    2:30.29         32  
     1) Sheppard, Jaida A 10            2) Vela, Allie J 10               
     3) Leishman, Belle E 10            4) Bosse, Clare M 9               
                  44.40                             1:56.54 ( )     2:30.29 (33.75)
  4 Saw Mill Club Swim Team-MR  'A'             2:22.76    2:34.45         30  
     1) Wolter, Erin 9                  2) Lane, Caitlin 10               
     3) Ashikari, Emily 10              4) Lilian, Sarah 10               
                  43.44     1:17.75 (34.31)     1:59.00 (41.25)     2:34.45 (35.45)
  5 Aqua Gems Swimming-MR  'B'                       NT    2:41.81         28  
     1) Betten, Riley M 9               2) Thompson, Mackenzie L 9        
     3) Travers, Melissa M 10           4) Gibbons, Abigail M 9           
                  43.94     1:25.91 (41.97)     2:11.57 (45.66)     2:41.81 (30.24)
  6 Aqua Gems Swimming-MR  'C'                       NT    2:54.53         26  
     1) Salmoiraghi, Amanda A 10        2) Amvrosiatos, Sophia 10         
     3) Dexter, Mickayla M 10           4) Green, Summer E 10             
                  46.97     1:31.10 (44.13)     2:11.23 (40.13)     2:54.53 (43.30)
  7 Club Fit Jefferson Valley-MR  'A'           2:31.05    3:01.63         24  
     1) Redpath, Frances M 9            2) Mark, Meaghan 9                
     3) McClay, Catherine 9             4) Phelan, Kaitlyn 9              
                  45.31     1:41.60 (56.29)     2:25.36 (43.76)     3:01.63 (36.27)
 
Girls 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Aqua Gems Swimming-MR  'A'                       NT    2:34.27         40  
     1) Regenauer, Christiana M 9       2) Umansky, Alexandra 10          
     3) Blezy, Melina N 10              4) Levite, Kelsey 9               
                  41.08     1:20.89 (39.81)     1:57.84 (36.95)     2:34.27 (36.43)
  2 Viking Aquatic Club-MR  'A'                 2:48.98    2:48.27         34  
     1) Way, Lindsay A 10               2) Rosales, Sara C 10             
     3) Bacigal, Paige M 9              4) Daly, Roisin 9                 
                  50.07     1:41.14 (51.07)     2:14.69 (33.55)     2:48.27 (33.58)
  3 Saw Mill Club Swim Team-MR  'A'             2:45.48    2:50.64         32  
     1) Grotta, Lindsey 9               2) Rosenthal, Molly 9             
     3) Lane, Caitlin 10                4) Wolter, Erin 9                 
                  44.56     1:31.89 (47.33)     2:12.04 (40.15)     2:50.64 (38.60)
  4 Washingtonville Seahawks-MR  'A'            3:04.88    2:59.69         30  
     1) Sanchez, Justine 10             2) Battiato, Ashley 10            
     3) Macre, Mary E 10                4) Dwyer, Catie R 9               
                  50.84     1:34.31 (43.47)   2:59.69 (1:25.38)                    
 -- Aqua Gems Swimming-MR  'B'                       NT         DQ        
     1) Betten, Riley M 9               2) Thompson, Mackenzie L 9        
     3) Travers, Melissa M 10           4) Gibbons, Abigail M 9           
                1:13.76     1:56.77 (43.01)     2:46.14 (49.37)          DQ (41.53)
 -- Newburgh Sharks-MR  'A'                          NT         DQ        
     1) Leishman, Belle E 10            2) Sheppard, Jaida A 10           
     3) Bosse, Clare M 9                4) Vela, Allie J 10               
                  50.51     1:38.11 (47.60)          DQ (38.58)                    
 -- Club Fit Jefferson Valley-MR  'A'           2:50.18         DQ        
     1) MacDonald, Sarah A 10           2) McClay, Catherine 9            
     3) Redpath, Frances M 9            4) Phelan, Kaitlyn 9              
                  39.83   1:41.43 (1:01.60)     2:24.58 (43.15)          DQ (41.27)
 -- Hawks-AD  'A'                               3:00.82         DQ        
     1) Naccarato, Emily E 10           2) Prestia, Livie M 10            
     3) Richards, Sari J 9              4) McPherson, Anna R 9            
                  52.81     1:51.37 (58.56)     2:13.60 (22.23)        DQ (1:11.04)
 
Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Levite, Kelsey       9 Aqua Gems-MR         2:18.43    2:28.25         20  
                  37.37     1:22.08 (44.71)     2:09.23 (47.15)     2:28.25 (19.02)
  2 Bosse, Clare M       9 NBS-MR               3:01.97    2:49.37         17  
  3 Zichittella, Katel  10 NDAC-MR              2:59.51    2:49.73         16  
                  38.42     1:22.34 (43.92)     2:07.98 (45.64)     2:49.73 (41.75)
  4 Way, Lindsay A      10 VAC-MR               3:05.93    2:54.87         15  
                  40.48     1:25.43 (44.95)     2:11.06 (45.63)     2:54.87 (43.81)
  5 Leishman, Belle E   10 NBS-MR                    NT    3:03.74         14  
                  39.79     1:27.01 (47.22)     2:16.92 (49.91)     3:03.74 (46.82)
  6 Vela, Allie J       10 NBS-MR                    NT    3:10.58         13  
                  41.52     1:30.30 (48.78)     2:21.55 (51.25)     3:10.58 (49.03)
 -- Sanchez, Justine    10 WSSC-MR              2:25.00         DQ        
      60 False start
                  39.73     1:27.85 (48.12)     2:18.34 (50.49)          DQ (46.39)
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 macdougall, Heathe  12 NY Sharks-MR           26.75      26.34         20  
  2 Hendricks, Alyssa   11 WSSC-MR                27.24      26.94         17  
  3 Zhang, Amy          12 NY Sharks-MR           27.61      27.64         16  
  4 Borek, Jennifer R   12 Aqua Gems-MR           26.28      27.82         15  
  5 Hutzelmann, Denali  11 Aqua Gems-MR           26.88      27.83         14  
  6 Lange, Kaitlyn      12 NY Sharks-MR           27.68      28.26         13  
  7 Laver, Amanda       11 NY Sharks-MR           26.75      28.69         12  
  8 Dexter, Marisa N    12 Aqua Gems-MR           28.81      29.13         11  
  9 Stangeby, Hailee M  12 Aqua Gems-MR           29.87      30.21          9  
 10 Callahan, Madeline  12 Aqua Gems-MR           31.32      30.41          7  
 11 Dolce, Jillian E    12 MVA-MR                 31.82      30.56          6  
 12 Heilig, Ali T       12 VAC-MR                 30.75      30.57          5  
 13 Leger, Olivia E     11 MVA-MR                 30.66      30.62          4  
 14 Rimac, Alexandra    12 NBS-MR                 34.30      30.86          3  
 15 Adams, Skylar R     12 CFJV-MR                31.43      30.88          1.5
 15 Logan, Danielle     12 NY Sharks-MR           31.44      30.88          1.5
 17 Johnson, Sydney M   11 VAC-MR                 31.15      30.90        
 18 Dovell, Frances M   11 Silver Streaks-MR      32.52      31.03        
 19 Smith, Sabine C     11 Devil Fish-MR          32.14      31.19        
 20 Johnson, Camryn A   11 VAC-MR                 32.08      31.52        
 21 Kuyl, Morgane S     11 HAWK-AD                35.22      31.76        
 22 Jones, Caroline     11 SMC-MR                 31.53      31.78        
 23 Graham, Kendra S    11 Devil Fish-MR          30.82      32.08        
 24 Daly, Aine          11 VAC-MR                 31.88      32.17        
 25 Sacharoff, Cali J   12 NY Sharks-MR           33.23      32.52        
 26 Ruzzi, Kathryn      11 NY Sharks-MR           32.48      32.59        
 27 Wolter, Lauren      11 SMC-MR                 32.62      32.66        
 28 Abatecola, Emily R  12 CFJV-MR                34.16      32.83        
 28 Klein, Stephanie    11 NY Sharks-MR           34.94      32.83        
 30 DeBenedictus, Kayl  12 NBS-MR                 37.90      32.87        
 31 Wheeler, Cescily J  12 SMC-MR                 32.08      32.99        
 32 Smolar, Kaitlyn     11 WSSC-MR                35.61      33.13        
 33 Sheppard, Janiah A  12 NBS-MR                    NT      33.19        
 34 Fauver, Lily        11 SMC-MR                 35.57      33.39        
 35 Raleigh, Heather C  11 Aqua Gems-MR           32.04      33.45        
 36 Scelta, Nicole E    12 Aqua Gems-MR           35.22      33.48        
 37 Lerner, Katelyn A   11 VAC-MR                 33.33      33.70        
 37 Rivero, Lauren D    11 Aqua Gems-MR           34.33      33.70        
 39 Leishman, Maiya J   12 NBS-MR                 37.22      33.77        
 40 Rodriguez, Leah N   12 Devil Fish-MR          35.69      33.86        
 41 Santiago, Gabriell  11 NY Sharks-MR           34.11      33.92        
 41 Siegel, Lucy        11 SMC-MR                 34.84      33.92        
 43 Travers, Cassidy R  12 Aqua Gems-MR           34.41      33.98        
 43 Donlon, Jillian P   11 WSSC-MR                33.41      33.98        
 45 Stephenson, Jenaye  11 Aqua Gems-MR           33.14      34.08        
 46 Niggl, Haley J      11 CFJV-MR                33.95      34.14        
 46 Peysson, Kerry Ann  12 WSSC-MR                34.60      34.14        
 48 Gabriel, Tara N     11 Silver Streaks-MR      35.72      34.33        
 49 Kinsley, Jennifer   11 WSSC-MR                36.21      34.41        
 50 Pece, Sydney A      12 HAWK-AD                33.24      34.57        
 51 Prahl, Lizzie J     11 Silver Streaks-MR      37.82      34.65        
 52 Berger, Jessica S   12 WSSC-MR                36.16      34.84        
 53 Quinton, Victoria   11 WSSC-MR                35.94      34.90        
 54 Sciacca, Julia P    11 CFJV-MR                37.10      34.91        
 55 Rodriguez, Hannah   12 Devil Fish-MR          36.14      35.06        
 56 Giannelli, Sophia   11 SMC-MR                 33.00      35.35        
 57 Morgante, Megan E   11 CFJV-MR                36.91      35.51        
 58 Feighery, Caitlyn   12 CFJV-MR                35.00      35.91        
 59 Friedman, Emilia    12 VAC-MR                 36.90      36.35        
 60 Tennyson-Hickey, E  11 Aqua Gems-MR           38.66      36.57        
 61 Mastropietro, Kayl  11 WSSC-MR                34.99      36.87        
 62 Vogel, Morgan       11 SMC-MR                 44.15      37.92        
 63 Perez, Emily A      12 Aqua Gems-MR           37.02      38.01        
 64 Finkelstein, Eva M  11 Silver Streaks-MR      38.62      38.46        
 65 Varasano, Danielle  12 CFJV-MR                48.00      38.61        
 66 Mochi, Kassie       12 VAC-MR                 39.06      38.77        
 67 Lahiri, Shimona     12 Devil Fish-MR          37.95      38.85        
 68 Tomson, Greta       11 SMC-MR                 41.69      38.96        
 69 Krinke, Kathleen E  12 WSSC-MR                39.15      39.17        
 70 Hyland, Michele A   11 Devil Fish-MR          38.44      40.52        
 71 Decker, Sarah A     11 MVA-MR                    NT      47.54        
 72 Robertson, Emily P  11 NBS-MR                    NT      55.05        
 -- Olson, Laura E      11 NY Sharks-MR           35.55         DQ        
      50 No touch on turn
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 macdougall, Heathe  12 NY Sharks-MR           58.00      57.71         20  
                  28.04       57.71 (29.67)                                        
  2 Hutzelmann, Denali  11 Aqua Gems-MR           58.94      59.51         17  
                  28.69       59.51 (30.82)                                        
  3 Cullinan, Madison   12 NY Sharks-MR         1:02.00    1:00.24         16  
                  29.26     1:00.24 (30.98)                                        
  4 Borek, Jennifer R   12 Aqua Gems-MR           58.20    1:00.36         15  
                  28.70     1:00.36 (31.66)                                        
  5 Laver, Amanda       11 NY Sharks-MR         1:03.00    1:01.91         14  
                  30.24     1:01.91 (31.67)                                        
  6 Hendricks, Alyssa   11 WSSC-MR              1:02.36    1:02.47         13  
                  29.73     1:02.47 (32.74)                                        
  7 Morgan, Alice T     12 NBS-MR               1:06.16    1:02.81         12  
                  30.36     1:02.81 (32.45)                                        
  8 Rendon, Jazmin      12 NDAC-MR              1:04.04    1:05.81         11  
                  31.51     1:05.81 (34.30)                                        
  9 McCormick, Sarah    12 SMC-MR               1:06.18    1:05.88          9  
                  30.05     1:05.88 (35.83)                                        
 10 Stangeby, Hailee M  12 Aqua Gems-MR         1:05.93    1:06.55          7  
                  31.73     1:06.55 (34.82)                                        
 11 Johnson, Sydney M   11 VAC-MR               1:08.85    1:06.56          6  
                  31.61     1:06.56 (34.95)                                        
 12 Heilig, Ali T       12 VAC-MR               1:07.47    1:07.19          5  
                  32.10     1:07.19 (35.09)                                        
 13 Rappa, Gianna       12 SMC-MR               1:05.26    1:07.28          4  
                  31.58     1:07.28 (35.70)                                        
 14 Callahan, Madeline  12 Aqua Gems-MR         1:06.71    1:07.71          3  
                  31.80     1:07.71 (35.91)                                        
 15 Adams, Skylar R     12 CFJV-MR              1:13.59    1:08.32          2  
                  32.49     1:08.32 (35.83)                                        
 16 Rimac, Alexandra    12 NBS-MR               1:17.25    1:08.42          1  
                  32.54     1:08.42 (35.88)                                        
 17 Labita, Victoria    11 NY Sharks-MR         1:06.24    1:08.58        
                  32.24     1:08.58 (36.34)                                        
 18 Craft, JoAnna R     11 PBAC-MR              1:13.02    1:08.71        
                  32.60     1:08.71 (36.11)                                        
 19 Sacharoff, Cali J   12 NY Sharks-MR         1:10.30    1:08.90        
                  33.46     1:08.90 (35.44)                                        
 20 Johnson, Camryn A   11 VAC-MR               1:09.89    1:09.36        
                  32.83     1:09.36 (36.53)                                        
 21 Graham, Kendra S    11 Devil Fish-MR        1:10.84    1:10.30        
                  33.12     1:10.30 (37.18)                                        
 22 Logan, Danielle     12 NY Sharks-MR         1:08.39    1:10.65        
                  33.22     1:10.65 (37.43)                                        
 23 Peysson, Kerry Ann  12 WSSC-MR              1:25.39    1:10.96        
                  33.45     1:10.96 (37.51)                                        
 24 Thompson, Jordan L  11 Aqua Gems-MR         1:13.81    1:11.19        
                  34.30     1:11.19 (36.89)                                        
 25 Jones, Caroline     11 SMC-MR               1:10.65    1:11.46        
 26 Ruzzi, Kathryn      11 NY Sharks-MR         1:11.55    1:11.94        
                  34.52     1:11.94 (37.42)                                        
 27 Marsh, Caelan L     12 HAWK-AD              1:13.51    1:12.07        
                  35.27     1:12.07 (36.80)                                        
 28 Daly, Aine          11 VAC-MR               1:15.61    1:12.17        
                  34.20     1:12.17 (37.97)                                        
 29 West, Lindsay       12 SMC-MR               1:08.53    1:12.56        
                  33.17     1:12.56 (39.39)                                        
 30 Smolar, Kaitlyn     11 WSSC-MR              1:20.00    1:12.59        
                  34.81     1:12.59 (37.78)                                        
 31 Abatecola, Emily R  12 CFJV-MR              1:16.20    1:12.68        
                  34.78     1:12.68 (37.90)                                        
 32 Lesser, Molly       12 SMC-MR               1:10.62    1:12.84        
                  34.52     1:12.84 (38.32)                                        
 33 Beuchert, Claudia   11 WSSC-MR              1:15.04    1:13.06        
                  35.94     1:13.06 (37.12)                                        
 34 Scelta, Nicole E    12 Aqua Gems-MR         1:14.34    1:13.17        
                  35.17     1:13.17 (38.00)                                        
 35 Lerner, Katelyn A   11 VAC-MR               1:19.12    1:13.49        
                  35.07     1:13.49 (38.42)                                        
 36 Smith, Sabine C     11 Devil Fish-MR        1:23.43    1:13.75        
                  35.30     1:13.75 (38.45)                                        
 37 Kuyl, Morgane S     11 HAWK-AD              1:11.82    1:14.11        
                  33.71     1:14.11 (40.40)                                        
 38 DeBenedictus, Kayl  12 NBS-MR                    NT    1:14.28        
                  35.05     1:14.28 (39.23)                                        
 39 Garvey, Quinn T     12 NBS-MR               1:22.10    1:14.71        
                  36.04     1:14.71 (38.67)                                        
 40 Raleigh, Heather C  11 Aqua Gems-MR         1:08.43    1:14.97        
                  34.81     1:14.97 (40.16)                                        
 41 Adamow, Liza        12 NY Sharks-MR         1:17.52    1:15.12        
                  35.81     1:15.12 (39.31)                                        
 42 Lawrence, Marissa   12 SMC-MR               1:20.08    1:15.29        
                  35.56     1:15.29 (39.73)                                        
 43 Stephenson, Jenaye  11 Aqua Gems-MR         1:18.61    1:15.71        
 44 Leishman, Maiya J   12 NBS-MR               1:26.09    1:15.77        
 45 Travers, Cassidy R  12 Aqua Gems-MR         1:12.43    1:15.99        
                  35.55     1:15.99 (40.44)                                        
 46 Wolter, Lauren      11 SMC-MR               1:21.37    1:16.34        
                  36.18     1:16.34 (40.16)                                        
 47 Niggl, Haley J      11 CFJV-MR              1:16.87    1:16.38        
 48 Santiago, Gabriell  11 NY Sharks-MR         1:17.36    1:16.93        
                  36.51     1:16.93 (40.42)                                        
 49 Rodriguez, Leah N   12 Devil Fish-MR        1:18.27    1:17.01        
                  35.89     1:17.01 (41.12)                                        
 50 Rivero, Lauren D    11 Aqua Gems-MR         1:16.22    1:17.21        
                  34.23     1:17.21 (42.98)                                        
 51 Buscema, Pamela     11 SMC-MR               1:17.53    1:17.51        
                  35.75     1:17.51 (41.76)                                        
 52 Lynch, Julia M      12 SMC-MR               1:20.79    1:18.23        
                  37.02     1:18.23 (41.21)                                        
 53 Sheppard, Janiah A  12 NBS-MR                    NT    1:18.42        
                  37.83     1:18.42 (40.59)                                        
 54 Friedman, Emilia    12 VAC-MR               1:24.38    1:18.49        
 55 Marsh, Samantha A   11 HAWK-AD              1:19.10    1:18.61        
 56 McGoldrick, Erin C  11 WSSC-MR              1:40.00    1:18.63        
                  36.53     1:18.63 (42.10)                                        
 57 Klein, Stephanie    11 NY Sharks-MR         1:18.33    1:18.93        
                  37.19     1:18.93 (41.74)                                        
 58 Rodriguez, Hannah   12 Devil Fish-MR        1:21.45    1:19.17        
                  38.80     1:19.17 (40.37)                                        
 59 Gomes, Saige M      11 PBAC-MR              1:16.74    1:20.10        
                  37.08     1:20.10 (43.02)                                        
 60 Giannelli, Sophia   11 SMC-MR               1:22.30    1:20.21        
                  39.70     1:20.21 (40.51)                                        
 61 Olson, Laura E      11 NY Sharks-MR         1:21.11    1:20.31        
                  36.44     1:20.31 (43.87)                                        
 62 Tennyson-Hickey, E  11 Aqua Gems-MR         1:30.07    1:20.39        
 63 Feighery, Caitlyn   12 CFJV-MR              1:40.00    1:21.19        
 64 Morgante, Megan E   11 CFJV-MR              1:27.15    1:22.26        
                  38.93     1:22.26 (43.33)                                        
 65 Quinton, Victoria   11 WSSC-MR              1:28.30    1:23.00        
                  37.86     1:23.00 (45.14)                                        
 66 Kinsley, Jennifer   11 WSSC-MR              1:35.49    1:24.79        
                  39.54     1:24.79 (45.25)                                        
 67 Ruggiero, Bridget   12 NBS-MR               1:36.56    1:25.75        
                  40.72     1:25.75 (45.03)                                        
 68 Varasano, Danielle  12 CFJV-MR              2:10.00    1:26.69        
 69 Appenzeller, Emily  11 NDAC-MR              1:39.38    1:27.50        
                  39.86     1:27.50 (47.64)                                        
 70 Hyland, Michele A   11 Devil Fish-MR        1:32.56    1:28.73        
                  41.85     1:28.73 (46.88)                                        
 71 Lahiri, Shimona     12 Devil Fish-MR        1:34.52    1:32.52        
                  42.68     1:32.52 (49.84)                                        
 -- Perez, Emily A      12 Aqua Gems-MR         1:29.74         DQ        
      60 False start
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hutzelmann, Denali  11 Aqua Gems-MR         2:07.75    2:07.93         20  
                                1:03.89 ( )     1:37.06 (33.17)     2:07.93 (30.87)
  2 Borek, Jennifer R   12 Aqua Gems-MR         2:09.79    2:10.91         17  
                                1:04.17 ( )     1:38.32 (34.15)     2:10.91 (32.59)
  3 Morgan, Alice T     12 NBS-MR               2:22.58    2:21.73         16  
                  30.86     1:06.09 (35.23)     1:44.08 (37.99)     2:21.73 (37.65)
  4 Mackrel, Naima J    12 NDAC-MR              2:21.60    2:23.11         15  
                  30.51     1:07.11 (36.60)     1:46.02 (38.91)     2:23.11 (37.09)
  5 Johnson, Sydney M   11 VAC-MR               2:30.52    2:26.40         14  
                  31.58     1:08.79 (37.21)     1:47.97 (39.18)     2:26.40 (38.43)
  6 Johnson, Camryn A   11 VAC-MR               2:29.23    2:27.96         13  
                  32.52     1:10.17 (37.65)     1:49.35 (39.18)     2:27.96 (38.61)
  7 Leger, Olivia E     11 MVA-MR               2:45.78    2:31.72         12  
  8 Adams, Skylar R     12 CFJV-MR              3:00.00    2:35.23         11  
                  35.20     1:15.64 (40.44)     1:58.24 (42.60)     2:35.23 (36.99)
  9 Graham, Kendra S    11 Devil Fish-MR        2:33.87    2:38.74          9  
                  34.75     1:15.75 (41.00)     1:58.98 (43.23)     2:38.74 (39.76)
 10 Smith, Sabine C     11 Devil Fish-MR        2:47.79    2:39.31          7  
                  34.77     1:15.53 (40.76)     1:56.58 (41.05)     2:39.31 (42.73)
 11 Garvey, Quinn T     12 NBS-MR               2:52.67    2:39.34          6  
 12 Quinton, Taylor     12 WSSC-MR              3:00.00    2:39.76          5  
                   3.02       35.01 (31.99)   1:58.38 (1:23.37)     2:39.76 (41.38)
 13 Kuyl, Morgane S     11 HAWK-AD              3:02.33    2:40.70          4  
                   5.17       35.13 (29.96)   1:59.98 (1:24.85)     2:40.70 (40.72)
 14 DeBenedictus, Kayl  12 NBS-MR                    NT    2:41.36          3  
                  35.91     1:16.47 (40.56)     1:59.29 (42.82)     2:41.36 (42.07)
 15 Dolce, Jillian E    12 MVA-MR               2:45.77    2:42.64          2  
                                1:16.85 ( )   2:42.64 (1:25.79)                    
 16 Abatecola, Emily R  12 CFJV-MR              2:54.08    2:49.67          1  
                   3.17       37.34 (34.17)   2:06.70 (1:29.36)     2:49.67 (42.97)
 17 Sheppard, Janiah A  12 NBS-MR                    NT    2:50.17        
                                1:23.17 ( )   2:50.17 (1:27.00)                    
 18 Leishman, Maiya J   12 NBS-MR                    NT    2:52.10        
                  36.91     1:20.61 (43.70)     2:06.54 (45.93)     2:52.10 (45.56)
 19 Lesko, Kayla        11 MVA-MR               3:47.00    2:56.30        
                  38.14     1:22.59 (44.45)     2:10.59 (48.00)     2:56.30 (45.71)
 20 Kinsley, Jennifer   11 WSSC-MR              3:02.45    2:58.13        
                  38.78     1:24.87 (46.09)     2:13.72 (48.85)     2:58.13 (44.41)
 21 Ruggiero, Bridget   12 NBS-MR               4:19.06    3:09.22        
                  43.42     1:33.40 (49.98)     2:23.39 (49.99)     3:09.22 (45.83)
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cullinan, Madison   12 NY Sharks-MR           32.00      31.36         20  
  2 Hendricks, Alyssa   11 WSSC-MR                32.13      31.54         17  
  3 Lange, Kaitlyn      12 NY Sharks-MR           32.00      32.89         16  
  4 Morgan, Alice T     12 NBS-MR                 35.61      33.41         15  
  5 Adams, Skylar R     12 CFJV-MR                34.55      33.97         14  
  6 McCormick, Sarah    12 SMC-MR                 34.31      34.60         13  
  7 Johnson, Sydney M   11 VAC-MR                 36.77      36.39         12  
  8 Dexter, Marisa N    12 Aqua Gems-MR           34.43      36.43         11  
  9 Johnson, Camryn A   11 VAC-MR                 36.75      36.48          9  
 10 Rappa, Gianna       12 SMC-MR                 36.45      36.68          7  
 11 Wolter, Lauren      11 SMC-MR                 37.91      38.05          6  
 12 Lesser, Molly       12 SMC-MR                 36.74      38.19          5  
 13 Leishman, Maiya J   12 NBS-MR                 40.46      38.40          4  
 14 Labita, Victoria    11 NY Sharks-MR           39.18      38.41          3  
 15 Ruzzi, Kathryn      11 NY Sharks-MR           37.13      38.58          2  
 16 Kuyl, Morgane S     11 HAWK-AD                42.22      39.24          1  
 17 Sacharoff, Cali J   12 NY Sharks-MR           39.48      39.27        
 18 Jones, Caroline     11 SMC-MR                 39.25      39.30        
 19 Buscema, Pamela     11 SMC-MR                 39.71      39.62        
 20 Lawrence, Marissa   12 SMC-MR                 43.31      39.66        
 21 Niggl, Haley J      11 CFJV-MR                42.45      39.67        
 22 Smith, Sabine C     11 Devil Fish-MR          37.87      39.71        
 23 Bajramovic, Amela   11 WSSC-MR                38.60      39.74        
 24 Scelta, Nicole E    12 Aqua Gems-MR           43.75      39.81        
 25 Marsh, Caelan L     12 HAWK-AD                39.96      40.18        
 26 Sciacca, Julia P    11 CFJV-MR                38.83      40.20        
 27 Quinton, Victoria   11 WSSC-MR                41.67      40.29        
 27 Raleigh, Heather C  11 Aqua Gems-MR           38.63      40.29        
 29 Santiago, Gabriell  11 NY Sharks-MR           40.77      40.51        
 30 Logan, Danielle     12 NY Sharks-MR           37.24      40.65        
 31 Adamow, Liza        12 NY Sharks-MR           41.77      40.86        
 32 Olson, Laura E      11 NY Sharks-MR           42.21      41.09        
 33 Graham, Kendra S    11 Devil Fish-MR          40.92      41.31        
 34 Peysson, Kerry Ann  12 WSSC-MR                46.32      41.54        
 35 Lesko, Kayla        11 MVA-MR                 44.97      41.55        
 36 Marsh, Samantha A   11 HAWK-AD                40.70      41.68        
 37 Donlon, Jillian P   11 WSSC-MR                40.64      41.88        
 38 Lahiri, Shimona     12 Devil Fish-MR          42.26      42.30        
 39 Morgante, Megan E   11 CFJV-MR                43.26      42.41        
 40 Lerner, Katelyn A   11 VAC-MR                 40.58      42.63        
 41 Rodriguez, Leah N   12 Devil Fish-MR          44.79      43.11        
 42 Lynch, Julia M      12 SMC-MR                 42.50      43.13        
 43 Klein, Stephanie    11 NY Sharks-MR           43.07      43.24        
 44 Kinsley, Jennifer   11 WSSC-MR                41.29      43.45        
 45 Perez, Emily A      12 Aqua Gems-MR           43.71      43.49        
 46 Smolar, Kaitlyn     11 WSSC-MR                42.90      43.62        
 47 Friedman, Emilia    12 VAC-MR                 46.85      44.09        
 48 Rodriguez, Hannah   12 Devil Fish-MR          46.14      44.80        
 49 Ruggiero, Bridget   12 NBS-MR                 45.85      45.20        
 50 Feighery, Caitlyn   12 CFJV-MR                42.00      46.73        
 51 Hyland, Michele A   11 Devil Fish-MR          47.33      48.63        
 52 Giannelli, Sophia   11 SMC-MR                 45.00      49.42        
 53 Macagne, Melissa R  11 VAC-MR                 58.18      56.02        
 -- Daly, Aine          11 VAC-MR                 48.11         DQ        
      34 Delay initiating turn after past vertical
 -- Varasano, Danielle  12 CFJV-MR              1:00.00         DQ        
      61 Delay of meet
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hutzelmann, Denali  11 Aqua Gems-MR         1:09.89    1:09.16         20  
                  34.07     1:09.16 (35.09)                                        
  2 Borek, Jennifer R   12 Aqua Gems-MR         1:08.62    1:09.79         17  
                  33.66     1:09.79 (36.13)                                        
  3 Hendricks, Alyssa   11 WSSC-MR              1:13.46    1:12.40         16  
                  34.45     1:12.40 (37.95)                                        
  4 Morgan, Alice T     12 NBS-MR               1:18.77    1:12.59         15  
                  34.97     1:12.59 (37.62)                                        
  5 Dexter, Marisa N    12 Aqua Gems-MR         1:11.43    1:15.83         13  
                  37.29     1:15.83 (38.54)                                        
  6 Johnson, Sydney M   11 VAC-MR               1:19.46    1:16.96         12  
                  37.61     1:16.96 (39.35)                                        
  7 Callahan, Madeline  12 Aqua Gems-MR         1:19.45    1:17.52         11  
                  37.51     1:17.52 (40.01)                                        
  8 Johnson, Camryn A   11 VAC-MR               1:19.62    1:18.80          9  
                  38.01     1:18.80 (40.79)                                        
  9 Heilig, Ali T       12 VAC-MR               1:23.99    1:19.81          7  
                  39.59     1:19.81 (40.22)                                        
 10 Frascati, Nicole M  11 Silver Streaks-MR    1:18.57    1:20.63          6  
                  39.48     1:20.63 (41.15)                                        
 11 Rimac, Alexandra    12 NBS-MR               1:29.94    1:21.20          5  
                  39.67     1:21.20 (41.53)                                        
 12 Wolter, Lauren      11 SMC-MR               1:23.38    1:21.48          4  
                  39.92     1:21.48 (41.56)                                        
 13 Fauver, Lily        11 SMC-MR               1:25.27    1:21.91          3  
                  39.86     1:21.91 (42.05)                                        
 14 Wheeler, Cescily J  12 SMC-MR               1:25.35    1:23.31          2  
                  40.47     1:23.31 (42.84)                                        
 15 Jones, Caroline     11 SMC-MR               1:23.67    1:23.45          1  
 16 Smith, Sabine C     11 Devil Fish-MR        1:33.06    1:23.48        
                  40.14     1:23.48 (43.34)                                        
 17 Macaluso, Sophia    11 Silver Streaks-MR    1:24.22    1:23.90        
                  41.15     1:23.90 (42.75)                                        
 18 Dolce, Jillian E    12 MVA-MR               1:24.12    1:24.63        
 19 Smolar, Kaitlyn     11 WSSC-MR              1:34.59    1:25.21        
                  42.35     1:25.21 (42.86)                                        
 20 Raleigh, Heather C  11 Aqua Gems-MR         1:59.27    1:25.63        
                  40.88     1:25.63 (44.75)                                        
 21 Abatecola, Emily R  12 CFJV-MR              1:26.55    1:26.02        
 22 DeBenedictus, Kayl  12 NBS-MR               1:51.01    1:26.66        
                  41.73     1:26.66 (44.93)                                        
 23 Donlon, Jillian P   11 WSSC-MR              1:33.90    1:27.45        
                  42.77     1:27.45 (44.68)                                        
 24 Graham, Kendra S    11 Devil Fish-MR        1:27.67    1:28.13        
                  42.53     1:28.13 (45.60)                                        
 25 Sciacca, Julia P    11 CFJV-MR              1:27.95    1:28.64        
 26 Lerner, Katelyn A   11 VAC-MR               1:25.61    1:28.90        
 27 Quinton, Victoria   11 WSSC-MR              1:32.76    1:28.98        
 28 Pece, Sydney A      12 HAWK-AD              1:28.41    1:29.01        
 29 Travers, Cassidy R  12 Aqua Gems-MR         1:31.43    1:30.05        
 30 Rodriguez, Leah N   12 Devil Fish-MR        1:36.84    1:31.65        
                  44.85     1:31.65 (46.80)                                        
 31 McGoldrick, Erin C  11 WSSC-MR              2:00.00    1:31.99        
                  43.68     1:31.99 (48.31)                                        
 32 Tennyson-Hickey, E  11 Aqua Gems-MR         1:44.43    1:32.77        
 33 Morgante, Megan E   11 CFJV-MR              1:37.71    1:32.91        
 34 Prahl, Lizzie J     11 Silver Streaks-MR    1:35.73    1:34.15        
 35 Gabriel, Tara N     11 Silver Streaks-MR    1:39.07    1:34.58        
                  45.76     1:34.58 (48.82)                                        
 36 Rodriguez, Hannah   12 Devil Fish-MR        1:41.63    1:36.79        
                  47.22     1:36.79 (49.57)                                        
 37 Feighery, Caitlyn   12 CFJV-MR              1:45.00    1:39.78        
                  49.61     1:39.78 (50.17)                                        
 38 Hyland, Michele A   11 Devil Fish-MR        1:52.24    1:40.65        
                  49.92     1:40.65 (50.73)                                        
 39 Siegel, Lucy        11 SMC-MR               2:03.23    1:43.20        
 40 Vogel, Morgan       11 SMC-MR               1:45.30    1:43.64        
 41 Giannelli, Sophia   11 SMC-MR               1:40.92    1:44.77        
                  52.75     1:44.77 (52.02)                                        
 42 Varasano, Danielle  12 CFJV-MR              2:10.00    1:48.58        
 -- Adams, Skylar R     12 CFJV-MR              1:16.08         DQ         14  
                  36.36          DQ (38.85)                                        
 -- Finkelstein, Eva M  11 Silver Streaks-MR    1:38.90         DQ        
      34 Delay initiating turn after past vertical
                  49.18          DQ (52.57)                                        
 -- Niggl, Haley J      11 CFJV-MR              1:25.67         DQ        
      34 Delay initiating turn after past vertical
 -- Leger, Olivia E     11 MVA-MR               1:26.99         DQ        
      34 Multiple strokes past vertical at turn
 -- Lahiri, Shimona     12 Devil Fish-MR        1:50.56         DQ        
      34 Multiple strokes past vertical at turn
                  46.09          DQ (53.69)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 macdougall, Heathe  12 NY Sharks-MR           32.98      33.06         20  
  2 Lange, Kaitlyn      12 NY Sharks-MR           33.11      33.55         17  
  3 Laver, Amanda       11 NY Sharks-MR           32.98      36.83         16  
  4 Callahan, Madeline  12 Aqua Gems-MR           38.76      38.32         15  
  5 Thompson, Jordan L  11 Aqua Gems-MR           39.48      38.79         14  
  6 Hendricks, Alyssa   11 WSSC-MR                42.24      39.07         13  
  7 Zhang, Amy          12 NY Sharks-MR           39.52      39.59         12  
  8 Morgan, Alice T     12 NBS-MR                 40.25      39.82         11  
  9 Daly, Aine          11 VAC-MR                 41.51      40.00          9  
 10 Frascati, Nicole M  11 Silver Streaks-MR      40.13      40.93          7  
 11 Donlon, Jillian P   11 WSSC-MR                42.11      41.33          6  
 12 Rivero, Lauren D    11 Aqua Gems-MR           41.36      41.70          5  
 13 Leger, Olivia E     11 MVA-MR                 41.37      41.81          4  
 14 Stephenson, Jenaye  11 Aqua Gems-MR           44.06      41.99          3  
 15 Macaluso, Sophia    11 Silver Streaks-MR      42.22      42.01          2  
 16 Peysson, Kerry Ann  12 WSSC-MR                44.04      42.23          1  
 17 Berger, Jessica S   12 WSSC-MR                41.98      42.62        
 18 Dexter, Marisa N    12 Aqua Gems-MR           42.79      42.70        
 19 Graham, Kendra S    11 Devil Fish-MR          42.26      42.72        
 20 Adams, Skylar R     12 CFJV-MR                42.73      42.74        
 21 Sheppard, Janiah A  12 NBS-MR                    NT      43.04        
 22 Sacharoff, Cali J   12 NY Sharks-MR           43.63      43.49        
 23 Smolar, Kaitlyn     11 WSSC-MR                46.09      43.56        
 24 Friedman, Emilia    12 VAC-MR                 46.24      43.80        
 25 Lerner, Katelyn A   11 VAC-MR                 45.18      43.91        
 26 Fauver, Lily        11 SMC-MR                 46.33      43.99        
 27 Kuyl, Morgane S     11 HAWK-AD                44.21      44.18        
 28 Travers, Cassidy R  12 Aqua Gems-MR           45.73      44.45        
 29 Jones, Caroline     11 SMC-MR                 44.37      44.48        
 30 Sciacca, Julia P    11 CFJV-MR                44.41      44.56        
 31 Wheeler, Cescily J  12 SMC-MR                 46.75      44.88        
 31 Klein, Stephanie    11 NY Sharks-MR           47.13      44.88        
 33 Quinton, Victoria   11 WSSC-MR                47.56      44.89        
 34 Rodriguez, Leah N   12 Devil Fish-MR          44.33      45.27        
 35 Tomson, Greta       11 SMC-MR                 50.37      46.13        
 36 Dovell, Frances M   11 Silver Streaks-MR      44.80      46.17        
 37 Scelta, Nicole E    12 Aqua Gems-MR           49.92      46.27        
 38 Smith, Sabine C     11 Devil Fish-MR          52.53      46.76        
 39 Wolter, Lauren      11 SMC-MR                 45.83      47.28        
 40 Ruzzi, Kathryn      11 NY Sharks-MR           47.97      47.75        
 41 Olson, Laura E      11 NY Sharks-MR           49.25      47.85        
 42 Pece, Sydney A      12 HAWK-AD                49.42      48.21        
 43 Feighery, Caitlyn   12 CFJV-MR                49.00      48.45        
 44 Perez, Emily A      12 Aqua Gems-MR           47.04      48.52        
 45 Hyland, Michele A   11 Devil Fish-MR          50.61      49.51        
 46 Vogel, Morgan       11 SMC-MR                 57.96      49.63        
 47 Rimac, Alexandra    12 NBS-MR                 51.97      50.08        
 48 Rodriguez, Hannah   12 Devil Fish-MR          53.09      50.28        
 49 Finkelstein, Eva M  11 Silver Streaks-MR      48.17      50.45        
 50 Logan, Danielle     12 NY Sharks-MR           55.30      51.82        
 51 Lahiri, Shimona     12 Devil Fish-MR          58.96      52.29        
 52 Santiago, Gabriell  11 NY Sharks-MR           53.87      53.49        
 53 Tennyson-Hickey, E  11 Aqua Gems-MR           59.00      54.65        
 54 Krinke, Kathleen E  12 WSSC-MR              1:00.79      56.72        
 55 Robertson, Emily P  11 NBS-MR                    NT    1:22.71        
 -- Siegel, Lucy        11 SMC-MR                 48.96         DQ        
      10 Alternating Kick
 -- Decker, Sarah A     11 MVA-MR                    NT         DQ        
      15 One hand touch
 -- Mastropietro, Kayl  11 WSSC-MR                50.54         DQ        
      10 Scissors kick
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 macdougall, Heathe  12 NY Sharks-MR         1:10.00    1:10.59         20  
                  33.71     1:10.59 (36.88)                                        
  2 Lange, Kaitlyn      12 NY Sharks-MR         1:10.00    1:10.75         17  
                  33.69     1:10.75 (37.06)                                        
  3 West, Lindsay       12 SMC-MR               1:15.55    1:18.21         16  
                  36.83     1:18.21 (41.38)                                        
  4 Laver, Amanda       11 NY Sharks-MR         1:15.00    1:19.08         15  
                  38.05     1:19.08 (41.03)                                        
  5 Craft, JoAnna R     11 PBAC-MR              1:21.11    1:20.01         14  
                  37.59     1:20.01 (42.42)                                        
  6 Hutzelmann, Denali  11 Aqua Gems-MR         1:24.76    1:20.04         13  
                  39.14     1:20.04 (40.90)                                        
  7 McCormick, Sarah    12 SMC-MR               1:24.03    1:22.31         12  
                  38.50     1:22.31 (43.81)                                        
  8 Borek, Jennifer R   12 Aqua Gems-MR         1:20.35    1:22.80         11  
                  39.24     1:22.80 (43.56)                                        
  9 Stangeby, Hailee M  12 Aqua Gems-MR         1:25.12    1:25.29          9  
                  40.23     1:25.29 (45.06)                                        
 10 Thompson, Jordan L  11 Aqua Gems-MR         1:26.52    1:25.72          7  
                  41.51     1:25.72 (44.21)                                        
 11 Callahan, Madeline  12 Aqua Gems-MR         1:31.17    1:26.21          6  
                  40.94     1:26.21 (45.27)                                        
 12 Lesser, Molly       12 SMC-MR               1:28.01    1:27.65          5  
                  41.87     1:27.65 (45.78)                                        
 13 Daly, Aine          11 VAC-MR               1:36.49    1:29.91          4  
                  41.12     1:29.91 (48.79)                                        
 14 Peysson, Kerry Ann  12 WSSC-MR              1:45.00    1:31.18          3  
                  41.74     1:31.18 (49.44)                                        
 15 Donlon, Jillian P   11 WSSC-MR              1:33.89    1:31.72          2  
                  44.68     1:31.72 (47.04)                                        
 16 Rivero, Lauren D    11 Aqua Gems-MR         1:35.86    1:31.95          1  
                  42.46     1:31.95 (49.49)                                        
 17 Sacharoff, Cali J   12 NY Sharks-MR         1:36.89    1:32.30        
                  43.23     1:32.30 (49.07)                                        
 18 Graham, Kendra S    11 Devil Fish-MR        1:34.37    1:33.48        
                  44.91     1:33.48 (48.57)                                        
 19 Friedman, Emilia    12 VAC-MR               1:36.16    1:33.63        
                  46.15     1:33.63 (47.48)                                        
 20 Stephenson, Jenaye  11 Aqua Gems-MR         1:37.96    1:34.38        
                  44.55     1:34.38 (49.83)                                        
 21 Bajramovic, Amela   11 WSSC-MR              1:34.02    1:34.40        
                  46.77     1:34.40 (47.63)                                        
 22 Gomes, Saige M      11 PBAC-MR              1:37.24    1:34.84        
                  43.68     1:34.84 (51.16)                                        
 23 Garvey, Quinn T     12 NBS-MR               1:37.73    1:34.96        
                  45.21     1:34.96 (49.75)                                        
 24 Adamow, Liza        12 NY Sharks-MR         1:37.53    1:35.72        
                  47.20     1:35.72 (48.52)                                        
 25 Smolar, Kaitlyn     11 WSSC-MR              1:43.83    1:35.79        
                  45.10     1:35.79 (50.69)                                        
 26 Lerner, Katelyn A   11 VAC-MR               1:38.76    1:36.01        
                  46.07     1:36.01 (49.94)                                        
 27 Sciacca, Julia P    11 CFJV-MR              1:42.32    1:36.13        
                  43.46     1:36.13 (52.67)                                        
 28 Kinsley, Jennifer   11 WSSC-MR              1:32.89    1:36.87        
 29 Jones, Caroline     11 SMC-MR               1:35.86    1:37.01        
                  46.19     1:37.01 (50.82)                                        
 30 Sheppard, Janiah A  12 NBS-MR                    NT    1:37.83        
                  44.53     1:37.83 (53.30)                                        
 31 Rodriguez, Leah N   12 Devil Fish-MR        1:40.81    1:37.91        
                  46.72     1:37.91 (51.19)                                        
 32 Quinton, Victoria   11 WSSC-MR              1:58.80    1:38.16        
                  46.08     1:38.16 (52.08)                                        
 33 Buscema, Pamela     11 SMC-MR               1:41.50    1:38.34        
                  47.38     1:38.34 (50.96)                                        
 34 Lynch, Julia M      12 SMC-MR               1:37.52    1:38.99        
                  48.77     1:38.99 (50.22)                                        
 35 Beuchert, Claudia   11 WSSC-MR              1:41.79    1:39.36        
                  48.80     1:39.36 (50.56)                                        
 36 Kuyl, Morgane S     11 HAWK-AD              1:34.22    1:39.62        
 37 Lesko, Kayla        11 MVA-MR               1:56.76    1:41.07        
                  48.10     1:41.07 (52.97)                                        
 38 Wolter, Lauren      11 SMC-MR               1:48.16    1:42.86        
                  50.15     1:42.86 (52.71)                                        
 39 Lawrence, Marissa   12 SMC-MR               1:49.73    1:42.87        
                  49.11     1:42.87 (53.76)                                        
 40 Perez, Emily A      12 Aqua Gems-MR         1:50.59    1:43.37        
                  49.01     1:43.37 (54.36)                                        
 41 Marsh, Samantha A   11 HAWK-AD              1:46.20    1:43.50        
                  49.83     1:43.50 (53.67)                                        
 42 Leishman, Maiya J   12 NBS-MR               1:57.78    1:44.92        
                  51.01     1:44.92 (53.91)                                        
 43 Smith, Sabine C     11 Devil Fish-MR        1:46.95    1:45.80        
                  49.54     1:45.80 (56.26)                                        
 44 Hyland, Michele A   11 Devil Fish-MR        1:53.82    1:45.96        
 45 Marsh, Caelan L     12 HAWK-AD              1:49.66    1:46.92        
                  52.37     1:46.92 (54.55)                                        
 46 Rimac, Alexandra    12 NBS-MR               2:13.67    1:47.03        
                  50.11     1:47.03 (56.92)                                        
 47 Appenzeller, Emily  11 NDAC-MR              1:55.11    1:50.29        
 48 Rodriguez, Hannah   12 Devil Fish-MR        1:50.34    1:52.50        
                  53.09     1:52.50 (59.41)                                        
 49 Ruggiero, Bridget   12 NBS-MR               2:16.69    1:53.50        
                  52.57   1:53.50 (1:00.93)                                        
 50 Logan, Danielle     12 NY Sharks-MR         2:04.47    1:57.93        
 51 Tennyson-Hickey, E  11 Aqua Gems-MR         1:45.43    2:02.40        
 52 Lahiri, Shimona     12 Devil Fish-MR        2:18.06    2:04.34        
 -- McGoldrick, Erin C  11 WSSC-MR              2:00.00         DQ        
      10 Scissors kick
                  51.88          DQ (56.37)                                        
 -- Travers, Cassidy R  12 Aqua Gems-MR         1:33.43         DQ        
      61 Delay of meet
                  47.76          DQ (53.95)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lange, Kaitlyn      12 NY Sharks-MR           27.74      28.32         20  
  2 macdougall, Heathe  12 NY Sharks-MR           29.59      28.63         17  
  3 Hutzelmann, Denali  11 Aqua Gems-MR           29.99      30.37         16  
  4 Zhang, Amy          12 NY Sharks-MR           30.14      30.53         15  
  5 Hendricks, Alyssa   11 WSSC-MR                30.14      30.61         14  
  6 Morgan, Alice T     12 NBS-MR                 31.88      31.21         13  
  7 Borek, Jennifer R   12 Aqua Gems-MR           29.73      31.28         12  
  8 Dovell, Frances M   11 Silver Streaks-MR      35.98      32.29         11  
  9 Dexter, Marisa N    12 Aqua Gems-MR           31.22      32.53          9  
 10 Laver, Amanda       11 NY Sharks-MR           33.71      33.21          7  
 11 Stangeby, Hailee M  12 Aqua Gems-MR           32.47      33.40          6  
 12 Callahan, Madeline  12 Aqua Gems-MR           35.96      33.61          5  
 13 Macaluso, Sophia    11 Silver Streaks-MR      32.87      34.21          4  
 14 Heilig, Ali T       12 VAC-MR                 34.48      34.89          3  
 15 Niggl, Haley J      11 CFJV-MR                35.60      35.13          2  
 16 Thompson, Jordan L  11 Aqua Gems-MR           37.37      35.47          1  
 17 Graham, Kendra S    11 Devil Fish-MR          37.69      36.40        
 18 Sacharoff, Cali J   12 NY Sharks-MR           41.77      36.62        
 19 Ruzzi, Kathryn      11 NY Sharks-MR           37.13      36.80        
 20 Dolce, Jillian E    12 MVA-MR                 38.74      37.12        
 21 Logan, Danielle     12 NY Sharks-MR           36.60      38.10        
 22 Stephenson, Jenaye  11 Aqua Gems-MR           38.66      38.23        
 23 Abatecola, Emily R  12 CFJV-MR                37.80      38.46        
 24 Gabriel, Tara N     11 Silver Streaks-MR      40.51      38.73        
 25 Johnson, Sydney M   11 VAC-MR                 39.92      38.77        
 26 Smith, Sabine C     11 Devil Fish-MR          40.41      38.90        
 27 DeBenedictus, Kayl  12 NBS-MR                 41.09      38.97        
 28 Wheeler, Cescily J  12 SMC-MR                 38.98      39.16        
 29 Frascati, Nicole M  11 Silver Streaks-MR      38.79      39.19        
 30 Johnson, Camryn A   11 VAC-MR                 41.45      39.41        
 31 Klein, Stephanie    11 NY Sharks-MR           39.54      39.42        
 32 Sheppard, Janiah A  12 NBS-MR                    NT      39.58        
 33 Jones, Caroline     11 SMC-MR                 40.65      41.11        
 34 Santiago, Gabriell  11 NY Sharks-MR           42.95      41.46        
 35 Olson, Laura E      11 NY Sharks-MR              NT      41.52        
 36 Lerner, Katelyn A   11 VAC-MR                 42.20      41.68        
 37 Scelta, Nicole E    12 Aqua Gems-MR           40.19      41.72        
 38 Raleigh, Heather C  11 Aqua Gems-MR           37.43      41.77        
 39 Wolter, Lauren      11 SMC-MR                 47.22      41.80        
 40 Berger, Jessica S   12 WSSC-MR                43.00      42.26        
 41 Donlon, Jillian P   11 WSSC-MR                41.35      42.81        
 42 Smolar, Kaitlyn     11 WSSC-MR                44.51      43.00        
 43 Daly, Aine          11 VAC-MR                 43.66      43.70        
 44 Kuyl, Morgane S     11 HAWK-AD                47.11      44.20        
 45 McGoldrick, Erin C  11 WSSC-MR                50.24      44.35        
 46 Leishman, Maiya J   12 NBS-MR                    NT      44.60        
 47 Morgante, Megan E   11 CFJV-MR                47.67      45.35        
 48 Siegel, Lucy        11 SMC-MR                 43.85      45.86        
 49 Leger, Olivia E     11 MVA-MR                 47.88      45.89        
 50 Fauver, Lily        11 SMC-MR                 49.66      46.46        
 51 Prahl, Lizzie J     11 Silver Streaks-MR      51.17      46.57        
 52 Vogel, Morgan       11 SMC-MR                 47.69      47.18        
 53 Tomson, Greta       11 SMC-MR                 52.57      47.39        
 54 Giannelli, Sophia   11 SMC-MR                 44.00      48.98        
 55 Hyland, Michele A   11 Devil Fish-MR          53.57      49.28        
 56 Rivero, Lauren D    11 Aqua Gems-MR           50.48      49.60        
 57 Krinke, Kathleen E  12 WSSC-MR                49.99      49.98        
 58 Mastropietro, Kayl  11 WSSC-MR                48.76      50.32        
 59 Lahiri, Shimona     12 Devil Fish-MR        1:02.17      55.82        
 -- Kinsley, Jennifer   11 WSSC-MR                59.86         DQ        
      21 Arms underwater recovery
 -- Peysson, Kerry Ann  12 WSSC-MR                44.17         DQ        
      60 False start
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lange, Kaitlyn      12 NY Sharks-MR         1:05.00    1:04.52         20  
                  30.23     1:04.52 (34.29)                                        
  2 Hutzelmann, Denali  11 Aqua Gems-MR         1:13.51    1:09.62         17  
                  33.33     1:09.62 (36.29)                                        
  3 Dexter, Marisa N    12 Aqua Gems-MR         1:16.43    1:11.90         16  
                  33.15     1:11.90 (38.75)                                        
  4 Morgan, Alice T     12 NBS-MR               1:12.92    1:12.29         15  
                  33.34     1:12.29 (38.95)                                        
  5 Borek, Jennifer R   12 Aqua Gems-MR         1:10.35    1:13.80         14  
                  33.11     1:13.80 (40.69)                                        
  6 Stangeby, Hailee M  12 Aqua Gems-MR         1:17.65    1:19.54         13  
                  37.52     1:19.54 (42.02)                                        
  7 McCormick, Sarah    12 SMC-MR               1:19.72    1:20.00         12  
                  34.87     1:20.00 (45.13)                                        
  8 Lesser, Molly       12 SMC-MR               1:16.78    1:20.33         11  
  9 Callahan, Madeline  12 Aqua Gems-MR         1:22.14    1:20.77          9  
                  36.31     1:20.77 (44.46)                                        
 10 Heilig, Ali T       12 VAC-MR               1:19.19    1:22.87          7  
                  36.80     1:22.87 (46.07)                                        
 11 Rimac, Alexandra    12 NBS-MR                    NT    1:24.12          6  
                  59.51     1:24.12 (24.61)                                        
 12 Rappa, Gianna       12 SMC-MR               1:28.09    1:27.31          5  
                  38.73     1:27.31 (48.58)                                        
 13 West, Lindsay       12 SMC-MR               1:43.13    1:27.71          4  
                  36.36     1:27.71 (51.35)                                        
 14 Graham, Kendra S    11 Devil Fish-MR        1:27.41    1:29.47          3  
                  40.93     1:29.47 (48.54)                                        
 15 Beuchert, Claudia   11 WSSC-MR              1:37.12    1:32.39          2  
                  42.04     1:32.39 (50.35)                                        
 16 Abatecola, Emily R  12 CFJV-MR              1:35.92    1:33.40          1  
                  42.53     1:33.40 (50.87)                                        
 17 Smith, Sabine C     11 Devil Fish-MR        1:41.28    1:36.69        
                  43.08     1:36.69 (53.61)                                        
 -- Giannelli, Sophia   11 SMC-MR               1:57.03         DQ        
      21 Non-simultaneous arms
                  49.35          DQ (57.79)                                        
 
Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 macdougall, Heathe  12 NY Sharks-MR         1:07.00    1:05.83         20  
                  30.72     1:05.83 (35.11)                                        
  2 Cullinan, Madison   12 NY Sharks-MR         1:10.00    1:08.41         17  
                  32.64     1:08.41 (35.77)                                        
  3 Borek, Jennifer R   12 Aqua Gems-MR         1:10.75    1:10.48         16  
  4 Laver, Amanda       11 NY Sharks-MR         1:12.00    1:12.17         15  
                  34.38     1:12.17 (37.79)                                        
  5 Hendricks, Alyssa   11 WSSC-MR              1:13.79    1:12.21         14  
                  33.51     1:12.21 (38.70)                                        
  6 McCormick, Sarah    12 SMC-MR               1:14.40    1:14.82         13  
                  34.95     1:14.82 (39.87)                                        
  7 Craft, JoAnna R     11 PBAC-MR              1:14.86    1:15.24         12  
  8 Dexter, Marisa N    12 Aqua Gems-MR         1:15.84    1:15.83         11  
                  34.22     1:15.83 (41.61)                                        
  9 Stangeby, Hailee M  12 Aqua Gems-MR         1:13.34    1:16.48          9  
                  35.94     1:16.48 (40.54)                                        
 10 Callahan, Madeline  12 Aqua Gems-MR         1:20.10    1:16.65          7  
                  35.51     1:16.65 (41.14)                                        
 11 Heilig, Ali T       12 VAC-MR               1:21.10    1:17.25          6  
                  37.37     1:17.25 (39.88)                                        
 12 Rappa, Gianna       12 SMC-MR               1:18.54    1:18.24          5  
                  36.38     1:18.24 (41.86)                                        
 13 Labita, Victoria    11 NY Sharks-MR         1:19.61    1:18.84          4  
 14 Adams, Skylar R     12 CFJV-MR              1:36.18    1:19.38          3  
                  35.90     1:19.38 (43.48)                                        
 15 Thompson, Jordan L  11 Aqua Gems-MR         1:20.64    1:19.74          2  
                  39.93     1:19.74 (39.81)                                        
 16 Lesser, Molly       12 SMC-MR               1:18.24    1:19.83          1  
                  37.53     1:19.83 (42.30)                                        
 17 Peysson, Kerry Ann  12 WSSC-MR              1:29.81    1:21.66        
                  38.68     1:21.66 (42.98)                                        
 18 Niggl, Haley J      11 CFJV-MR              1:26.72    1:23.64        
                  38.64     1:23.64 (45.00)                                        
 19 Graham, Kendra S    11 Devil Fish-MR        1:23.80    1:23.97        
                  40.75     1:23.97 (43.22)                                        
 20 Stephenson, Jenaye  11 Aqua Gems-MR         1:27.10    1:25.21        
                  43.16     1:25.21 (42.05)                                        
 21 Jones, Caroline     11 SMC-MR               1:29.35    1:25.30        
                  41.46     1:25.30 (43.84)                                        
 22 Daly, Aine          11 VAC-MR               1:38.46    1:25.57        
                  41.05     1:25.57 (44.52)                                        
 23 Smolar, Kaitlyn     11 WSSC-MR              1:27.62    1:25.62        
                  43.18     1:25.62 (42.44)                                        
 24 Ruzzi, Kathryn      11 NY Sharks-MR         1:32.40    1:25.68        
                  38.63     1:25.68 (47.05)                                        
 25 Scelta, Nicole E    12 Aqua Gems-MR         1:25.88    1:26.27        
                  41.17     1:26.27 (45.10)                                        
 26 Wolter, Lauren      11 SMC-MR               1:28.33    1:26.61        
                  39.64     1:26.61 (46.97)                                        
 27 Donlon, Jillian P   11 WSSC-MR              1:26.42    1:26.90        
                  41.59     1:26.90 (45.31)                                        
 28 Smith, Sabine C     11 Devil Fish-MR        1:29.56    1:27.01        
                  41.67     1:27.01 (45.34)                                        
 29 Raleigh, Heather C  11 Aqua Gems-MR         1:16.43    1:27.21        
                  41.62     1:27.21 (45.59)                                        
 30 Bajramovic, Amela   11 WSSC-MR              1:32.83    1:27.27        
                  43.78     1:27.27 (43.49)                                        
 31 Travers, Cassidy R  12 Aqua Gems-MR         1:27.25    1:27.39        
                  41.61     1:27.39 (45.78)                                        
 32 Garvey, Quinn T     12 NBS-MR                    NT    1:27.40        
                  42.82     1:27.40 (44.58)                                        
 33 Lerner, Katelyn A   11 VAC-MR               1:27.92    1:27.56        
                  43.39     1:27.56 (44.17)                                        
 34 Rivero, Lauren D    11 Aqua Gems-MR         1:25.21    1:27.57        
                  42.72     1:27.57 (44.85)                                        
 35 Kuyl, Morgane S     11 HAWK-AD              1:19.22    1:27.58        
 36 Gomes, Saige M      11 PBAC-MR              1:33.58    1:27.76        
                  43.03     1:27.76 (44.73)                                        
 37 Beuchert, Claudia   11 WSSC-MR              1:24.46    1:27.77        
                  43.63     1:27.77 (44.14)                                        
 38 Lynch, Julia M      12 SMC-MR               1:27.47    1:27.79        
                  42.92     1:27.79 (44.87)                                        
 39 Abatecola, Emily R  12 CFJV-MR              1:30.87    1:28.93        
                  39.64     1:28.93 (49.29)                                        
 40 Klein, Stephanie    11 NY Sharks-MR         1:53.80    1:29.26        
                  43.64     1:29.26 (45.62)                                        
 41 Marsh, Caelan L     12 HAWK-AD              1:34.07    1:29.70        
                  43.04     1:29.70 (46.66)                                        
 42 Sciacca, Julia P    11 CFJV-MR              1:32.31    1:29.88        
                  41.66     1:29.88 (48.22)                                        
 43 Lesko, Kayla        11 MVA-MR               1:42.94    1:31.11        
 44 Buscema, Pamela     11 SMC-MR               1:33.96    1:31.43        
                  43.52     1:31.43 (47.91)                                        
 44 Rodriguez, Leah N   12 Devil Fish-MR        1:29.45    1:31.43        
                  43.10     1:31.43 (48.33)                                        
 46 Marsh, Samantha A   11 HAWK-AD              1:28.89    1:32.10        
                  43.59     1:32.10 (48.51)                                        
 47 McGoldrick, Erin C  11 WSSC-MR              1:40.00    1:32.56        
                  43.89     1:32.56 (48.67)                                        
 48 Santiago, Gabriell  11 NY Sharks-MR         1:48.23    1:34.54        
                  41.37     1:34.54 (53.17)                                        
 49 Tennyson-Hickey, E  11 Aqua Gems-MR         1:41.87    1:36.55        
 50 Rodriguez, Hannah   12 Devil Fish-MR        1:35.70    1:36.67        
                  45.92     1:36.67 (50.75)                                        
 51 Kinsley, Jennifer   11 WSSC-MR              1:30.70    1:37.59        
                  46.61     1:37.59 (50.98)                                        
 52 Morgante, Megan E   11 CFJV-MR              1:45.83    1:37.90        
 53 Hyland, Michele A   11 Devil Fish-MR        1:45.17    1:40.38        
                  48.82     1:40.38 (51.56)                                        
 54 Ruggiero, Bridget   12 NBS-MR               1:51.80    1:40.88        
                  49.51     1:40.88 (51.37)                                        
 55 Feighery, Caitlyn   12 CFJV-MR              1:45.00    1:41.01        
                  49.65     1:41.01 (51.36)                                        
 -- Sheppard, Janiah A  12 NBS-MR                    NT         DQ        
      39 Did not finish on back - back
                  44.74          DQ (44.50)                                        
 -- Leishman, Maiya J   12 NBS-MR                    NT         DQ        
      39 Did not finish on back - back
                  44.43          DQ (46.19)                                        
 -- Giannelli, Sophia   11 SMC-MR               1:30.00         DQ        
      14 Head under for 2 or more strokes - breast
                  50.01          DQ (50.91)                                        
 -- DeBenedictus, Kayl  12 NBS-MR               1:38.85         DQ        
      10 Scissors kick - breast
                  38.70          DQ (45.14)                                        
 -- Lahiri, Shimona     12 Devil Fish-MR        1:49.18         DQ        
      39 Did not finish on back - back
                  44.06          DQ (59.47)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hutzelmann, Denali  11 Aqua Gems-MR         2:27.13    2:25.61         20  
                  30.85     1:09.90 (39.05)     1:53.69 (43.79)     2:25.61 (31.92)
  2 Adams, Skylar R     12 CFJV-MR              3:30.59    2:52.95         17  
                  38.39     1:17.45 (39.06)     2:14.30 (56.85)     2:52.95 (38.65)
  3 Rimac, Alexandra    12 NBS-MR               3:28.23    2:53.67         16  
                  37.04     1:20.59 (43.55)     2:16.03 (55.44)     2:53.67 (37.64)
  4 Graham, Kendra S    11 Devil Fish-MR        3:00.50    2:59.05         15  
                  40.54     1:27.17 (46.63)     2:19.30 (52.13)     2:59.05 (39.75)
  5 Niggl, Haley J      11 CFJV-MR              3:09.20    3:02.80         14  
                  38.26     1:24.61 (46.35)     2:22.51 (57.90)     3:02.80 (40.29)
  6 Smith, Sabine C     11 Devil Fish-MR        3:15.32    3:12.80         13  
                  43.26     1:33.71 (50.45)   2:34.33 (1:00.62)     3:12.80 (38.47)
  7 Abatecola, Emily R  12 CFJV-MR              3:15.00    3:22.19         12  
                  42.45     1:31.93 (49.48)   2:40.06 (1:08.13)     3:22.19 (42.13)
 -- Garvey, Quinn T     12 NBS-MR               3:10.43         DQ        
      20 Alternating Kick - fly
                  44.71     1:35.51 (50.80)     2:25.97 (50.46)          DQ (41.14)
 -- Kuyl, Morgane S     11 HAWK-AD              3:07.22         DQ        
      20 Alternating Kick - fly
                                1:31.89 ( )     2:29.75 (57.86)          DQ (46.70)
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Aqua Gems Swimming-MR  'A'                  1:58.00    1:56.49         40  
     1) Borek, Jennifer R 12            2) Stangeby, Hailee M 12          
     3) Dexter, Marisa N 12             4) Hutzelmann, Denali M 11        
                  28.00     1:03.00 (35.00)     1:28.52 (25.52)     1:56.49 (27.97)
  2 Newburgh Sharks-MR  'A'                     1:54.89    2:05.43         32  
     1) Sheppard, Janiah A 12           2) Leishman, Maiya J 12           
     3) Rimac, Alexandra 12             4) Morgan, Alice T 12             
                  32.13     1:06.89 (34.76)     1:37.40 (30.51)     2:05.43 (28.03)
  3 Viking Aquatic Club-MR  'A'                 2:05.86    2:09.33         30  
     1) Johnson, Camryn A 11            2) Johnson, Sydney M 11           
     3) Daly, Aine 11                   4) Heilig, Ali T 12               
                  32.69     1:04.96 (32.27)     1:38.52 (33.56)     2:09.33 (30.81)
  4 Washingtonville Seahawks-MR  'A'                 NT    2:10.36         34  
     1) Donlon, Jillian P 11            2) Smolar, Kaitlyn 11             
     3) Peysson, Kerry Anne 12          4) Hendricks, Alyssa 11           
                  33.48     1:06.51 (33.03)     1:39.56 (33.05)     2:10.36 (30.80)
  5 Aqua Gems Swimming-MR  'B'                  2:10.00    2:12.45         28  
     1) Rivero, Lauren D 11             2) Thompson, Jordan L 11          
     3) Raleigh, Heather C 11           4) Callahan, Madeline 12          
                  34.06     1:08.45 (34.39)     1:42.41 (33.96)     2:12.45 (30.04)
  6 Saw Mill Club Swim Team-MR  'A'             2:03.63    2:14.26         26  
     1) Siegel, Lucy 11                 2) Jones, Caroline 11             
     3) Fauver, Lily 11                 4) Wolter, Lauren 11              
                  36.02     1:08.31 (32.29)     1:41.61 (33.30)     2:14.26 (32.65)
  7 Aqua Gems Swimming-MR  'C'                       NT    2:20.23         24  
     1) Travers, Cassidy R 12           2) Stephenson, Jenaye I 11        
     3) Perez, Emily A 12               4) Tennyson-Hickey, Emma 11       
                  34.32     1:06.78 (32.46)     1:43.17 (36.39)     2:20.23 (37.06)
  8 Washingtonville Seahawks-MR  'B'                 NT    2:32.16         22  
     1) Mastropietro, Kayla A 11        2) Krinke, Kathleen E 12          
     3) Quinton, Victoria 11            4) Kinsley, Jennifer A 11         
                  43.41     1:19.53 (36.12)     1:55.42 (35.89)     2:32.16 (36.74)
 -- Club Fit Jefferson Valley-MR  'A'           2:18.49         DQ        
      71 Early take-off swimmer #4
     1) Abatecola, Emily R 12           2) Niggl, Haley J 11              
     3) Sciacca, Julia P 11             4) Adams, Skylar R 12             
                  34.72     1:08.16 (33.44)     1:43.63 (35.47)          DQ (28.91)
 
Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Aqua Gems Swimming-MR  'A'                       NT    2:11.02         40  
     1) Borek, Jennifer R 12            2) Stangeby, Hailee M 12          
     3) Dexter, Marisa N 12             4) Hutzelmann, Denali M 11        
                  31.90                             1:43.54 ( )     2:11.02 (27.48)
  2 Saw Mill Club Swim Team-MR  'A'             2:14.85    2:22.25         34  
     1) McCormick, Sarah 12             2) West, Lindsay 12               
     3) Lesser, Molly 12                4) Jones, Caroline 11             
                  36.55     1:15.79 (39.24)     1:50.14 (34.35)     2:22.25 (32.11)
  3 Newburgh Sharks-MR  'A'                          NT    2:24.84         32  
     1) DeBenedictus, Kaylee R 12       2) Sheppard, Janiah A 12          
     3) Morgan, Alice T 12              4) Rimac, Alexandra 12            
                  40.75     1:26.53 (45.78)     1:54.60 (28.07)     2:24.84 (30.24)
  4 Washingtonville Seahawks-MR  'A'            2:38.93    2:25.96         30  
     1) Donlon, Jillian P 11            2) Peysson, Kerry Anne 12         
     3) Beuchert, Claudia 11            4) Hendricks, Alyssa 11           
                  40.93     1:20.89 (39.96)     1:59.42 (38.53)     2:25.96 (26.54)
  5 Club Fit Jefferson Valley-MR  'A'           2:30.91    2:31.02         28  
     1) Adams, Skylar R 12              2) Sciacca, Julia P 11            
     3) Niggl, Haley J 11               4) Abatecola, Emily R 12          
                  34.99     1:22.89 (47.90)     1:58.40 (35.51)     2:31.02 (32.62)
  6 Aqua Gems Swimming-MR  'B'                       NT    2:37.96         26  
     1) Scelta, Nicole E 12             2) Travers, Cassidy R 12          
     3) Thompson, Jordan L 11           4) Rivero, Lauren D 11            
                  41.53     1:27.30 (45.77)     2:04.90 (37.60)     2:37.96 (33.06)
  7 Aqua Gems Swimming-MR  'C'                       NT    2:38.98         24  
     1) Perez, Emily A 12               2) Raleigh, Heather C 11          
     3) Stephenson, Jenaye I 11         4) Tennyson-Hickey, Emma 11       
                  43.07     1:25.06 (41.99)     2:03.18 (38.12)     2:38.98 (35.80)
 -- Washingtonville Seahawks-MR  'B'                 NT         DQ        
      70 Stroke Infraction swimmer #4
     1) Bajramovic, Amela 11            2) Smolar, Kaitlyn 11             
     3) Quinton, Victoria 11            4) McGoldrick, Erin C 11          
                  42.36     1:24.60 (42.24)     2:14.97 (50.37)          DQ (31.93)
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Oyen-Ustad, Lillia  13 NDAC-MR                27.75      26.72         20  
  2 Troy, Kaitlyn E     13 VAC-MR                 27.43      27.00         17  
  3 Schattschneider, S  14 SMC-MR                 26.95      27.16         16  
  4 Fergus, Danielle M  13 Devil Fish-MR          27.39      27.18         15  
  5 Quezada, Betsy D    14 Devil Fish-MR          27.86      27.54         14  
  6 Rubino, Cassie      13 NY Sharks-MR           28.97      28.03         13  
  7 Clouse, Cheyanne A  14 PBAC-MR                28.60      28.08         12  
  8 Moss, Lucy          14 SMC-MR                 28.42      28.10         10  
  8 Feighery, Aisling   14 CFJV-MR                28.37      28.10         10  
 10 Zeoli, Regina       14 WSSC-MR                28.41      28.15          7  
 11 Muller, Hannah C    13 PBAC-MR                28.61      28.16          6  
 12 Cicalo, Julia       13 NY Sharks-MR           28.75      28.36          5  
 13 McKay, Jessica      14 VAC-MR                 30.05      28.47          4  
 14 Ostrofsky, Miki     13 CFJV-MR                29.38      29.20          3  
 15 Kynast, Sarah       14 NY Sharks-MR              NT      29.21          2  
 16 Gulitti, Emily R    14 HAWK-AD                28.65      29.47          1  
 17 Dillon, Clare       13 CFJV-MR                30.00      29.63        
 18 Kempter, Theresa    13 NY Sharks-MR           29.88      29.65        
 19 Abrams, Maria       13 SMC-MR                 28.58      29.77        
 20 Prestia, Nikki M    14 HAWK-AD                29.91      29.96        
 21 Mogan, Sarah C      13 Devil Fish-MR          29.55      30.09        
 22 Chao, Esther        14 PBAC-MR                30.47      30.15        
 23 Lillian, Ava S      14 Aqua Gems-MR           29.91      30.17        
 24 Stephenson, Dyondr  13 Aqua Gems-MR           30.37      30.29        
 25 Kisor, Katherine A  14 Aqua Gems-MR           30.92      30.37        
 26 Meier, Tess B       14 PBAC-MR                30.73      30.51        
 27 Rizzo, Alexandra B  13 Devil Fish-MR          30.42      30.53        
 28 Stata, Alexandra    13 NY Sharks-MR           30.41      30.60        
 29 Kim, Susanna        13 NY Sharks-MR           31.01      30.76        
 30 Gallagher, Kathlee  14 NY Sharks-MR           28.71      30.99        
 31 Brandt, Alexia m    13 Aqua Gems-MR           30.57      31.37        
 32 Lanman, Devon B     14 HAWK-AD                38.22      31.56        
 33 Keesler, Emilie C   14 MVA-MR                 34.58      31.62        
 34 Otero, Kaitlyn M    13 WSSC-MR                33.50      31.82        
 35 Beuchert, Emily A   14 WSSC-MR                32.12      31.83        
 36 Woodruff, Emily J   14 NBS-MR                 31.05      31.87        
 37 Carroll, Madison S  14 HAWK-AD                29.77      32.03        
 38 Mitchell, Charlene  13 HAWK-AD                33.97      32.12        
 39 Archer, Allyson J   13 NY Sharks-MR           33.29      32.46        
 40 Santana, Claudia M  13 MVA-MR                 32.54      32.49        
 41 Conde, Lauren M     13 Devil Fish-MR          31.81      32.62        
 42 Morgante, Brianna   13 CFJV-MR                33.70      32.76        
 43 Starbeck, Yarrow E  13 NBS-MR                 36.72      33.05        
 44 McNamara, Kristen   13 Devil Fish-MR          32.50      33.35        
 45 Anthony, Alexis N   13 PBAC-MR                35.43      33.69        
 46 Marino, Maggie Ann  13 SMC-MR                 35.96      34.21        
 47 White, Kristen A    13 Aqua Gems-MR           35.46      34.56        
 48 Umansky, Daria      14 Aqua Gems-MR           33.54      34.78        
 49 Destasio, Adeline   13 Devil Fish-MR             NT      35.22        
 50 Hubert, Sarah K     13 HAWK-AD                34.20      35.47        
 51 Lesko, Gabrielle A  13 MVA-MR                 38.77      36.61        
 52 Langdale, Erin A    13 Aqua Gems-MR           34.16      37.01        
 53 Mazzeo, Steph       14 WSSC-MR                40.32      39.01        
 
Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Troy, Kaitlyn E     13 VAC-MR               1:01.82      59.00         20  
                  28.42       59.00 (30.58)                                        
  2 Schattschneider, S  14 SMC-MR                 58.82      59.08         17  
                  28.91       59.08 (30.17)                                        
  3 Distelhurst, Lea M  14 Silver Streaks-MR    1:00.07      59.42         16  
                  28.67       59.42 (30.75)                                        
  4 Quezada, Betsy D    14 Devil Fish-MR        1:00.25      59.83         15  
                  28.77       59.83 (31.06)                                        
  5 Fergus, Danielle M  13 Devil Fish-MR        1:03.12    1:00.35         14  
                  28.90     1:00.35 (31.45)                                        
  6 Rubino, Cassie      13 NY Sharks-MR         1:00.51    1:01.09         13  
                  29.39     1:01.09 (31.70)                                        
  7 Cicalo, Julia       13 NY Sharks-MR         1:01.45    1:01.47         12  
                  29.55     1:01.47 (31.92)                                        
  8 Battaglia, Toni An  13 WSSC-MR              1:00.21    1:01.73         11  
                  29.44     1:01.73 (32.29)                                        
  9 Pagano, Megan       13 Devil Fish-MR        1:02.07    1:02.00          9  
                  29.42     1:02.00 (32.58)                                        
 10 McKay, Jessica      14 VAC-MR               1:04.38    1:02.31          7  
                  29.91     1:02.31 (32.40)                                        
 11 Wagner, Elly        14 NBS-MR                    NT    1:02.98          6  
                  30.31     1:02.98 (32.67)                                        
 12 Feighery, Aisling   14 CFJV-MR              1:03.54    1:03.37          5  
                  29.77     1:03.37 (33.60)                                        
 13 Ostrofsky, Miki     13 CFJV-MR              1:06.04    1:04.02          4  
                  30.50     1:04.02 (33.52)                                        
 14 Regenauer, Emma A   13 Aqua Gems-MR              NT    1:05.04          3  
                  30.69     1:05.04 (34.35)                                        
 15 Prestia, Nikki M    14 HAWK-AD              1:06.63    1:05.15          2  
                  30.95     1:05.15 (34.20)                                        
 16 Mogan, Sarah C      13 Devil Fish-MR        1:05.02    1:05.19          1  
                  31.01     1:05.19 (34.18)                                        
 17 Schuetz, Sarah      13 SMC-MR               1:05.33    1:05.25        
                  30.86     1:05.25 (34.39)                                        
 18 Cella, Rylee        13 WSSC-MR              1:06.23    1:06.00        
                  31.72     1:06.00 (34.28)                                        
 19 Dillon, Clare       13 CFJV-MR              1:05.00    1:06.20        
                  32.02     1:06.20 (34.18)                                        
 20 Zaruvinsky, Emily   13 NY Sharks-MR         1:07.16    1:06.59        
                  31.61     1:06.59 (34.98)                                        
 21 Uppal, Jaya         14 Silver Streaks-MR    1:07.41    1:06.66        
                  30.84     1:06.66 (35.82)                                        
 22 Kempter, Theresa    13 NY Sharks-MR         1:08.41    1:07.18        
                  32.19     1:07.18 (34.99)                                        
 23 Lillian, Ava S      14 Aqua Gems-MR         1:05.22    1:07.44        
                  31.61     1:07.44 (35.83)                                        
 24 Stata, Alexandra    13 NY Sharks-MR         1:08.86    1:07.45        
                  31.96     1:07.45 (35.49)                                        
 25 Beuchert, Emily A   14 WSSC-MR              1:09.67    1:07.55        
                  32.43     1:07.55 (35.12)                                        
 25 Gallagher, Kathlee  14 NY Sharks-MR         1:06.82    1:07.55        
                  32.31     1:07.55 (35.24)                                        
 27 Kim, Susanna        13 NY Sharks-MR         1:08.38    1:07.57        
                  32.04     1:07.57 (35.53)                                        
 28 Rizzo, Alexandra B  13 Devil Fish-MR        1:10.15    1:07.92        
                  31.60     1:07.92 (36.32)                                        
 29 Carroll, Madison S  14 HAWK-AD              1:05.47    1:08.02        
                  32.77     1:08.02 (35.25)                                        
 30 Stephenson, Dyondr  13 Aqua Gems-MR         1:08.72    1:08.75        
                  31.59     1:08.75 (37.16)                                        
 31 Conde, Lauren M     13 Devil Fish-MR        1:09.87    1:09.13        
                  33.11     1:09.13 (36.02)                                        
 32 Lanman, Devon B     14 HAWK-AD              1:24.11    1:09.62        
                  33.22     1:09.62 (36.40)                                        
 33 Woodruff, Emily J   14 NBS-MR               1:11.69    1:09.71        
                  33.80     1:09.71 (35.91)                                        
 34 Brandt, Alexia m    13 Aqua Gems-MR         1:10.09    1:10.40        
                  32.52     1:10.40 (37.88)                                        
 35 Otero, Kaitlyn M    13 WSSC-MR                   NT    1:12.27        
                  34.70     1:12.27 (37.57)                                        
 36 Prince, Hannah R    14 Silver Streaks-MR    1:12.46    1:12.54        
                  34.01     1:12.54 (38.53)                                        
 37 Belasco, Zoe Jean   13 SMC-MR               1:22.86    1:12.80        
                  33.52     1:12.80 (39.28)                                        
 38 Mitchell, Charlene  13 HAWK-AD              1:13.10    1:13.27        
                  34.07     1:13.27 (39.20)                                        
 39 McNamara, Kristen   13 Devil Fish-MR        1:13.26    1:13.94        
                  35.90     1:13.94 (38.04)                                        
 40 Starbeck, Yarrow E  13 NBS-MR               1:22.17    1:14.38        
                  35.52     1:14.38 (38.86)                                        
 41 Archer, Allyson J   13 NY Sharks-MR         1:16.36    1:14.88        
                  36.84     1:14.88 (38.04)                                        
 42 Hubert, Sarah K     13 HAWK-AD              1:16.84    1:15.03        
                  36.92     1:15.03 (38.11)                                        
 43 Burke, Kelly        13 NY Sharks-MR         1:14.09    1:15.49        
                  37.45     1:15.49 (38.04)                                        
 44 Morgante, Brianna   13 CFJV-MR              1:17.29    1:16.44        
                  35.05     1:16.44 (41.39)                                        
 45 Destasio, Adeline   13 Devil Fish-MR        1:19.99    1:18.62        
 46 Umansky, Daria      14 Aqua Gems-MR         1:17.53    1:19.25        
                  38.21     1:19.25 (41.04)                                        
 47 Langdale, Erin A    13 Aqua Gems-MR         1:21.64    1:20.49        
                  37.63     1:20.49 (42.86)                                        
 48 Diller, Gabriella   13 HAWK-AD              1:44.69    1:25.25        
 49 Mazzeo, Steph       14 WSSC-MR              1:31.58    1:26.49        
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McKay, Jessica      14 VAC-MR               2:18.68    2:11.14         20  
                  29.75     1:03.64 (33.89)     1:38.50 (34.86)     2:11.14 (32.64)
  2 Oyen-Ustad, Lillia  13 NDAC-MR              2:16.72    2:12.19         17  
                  29.34     1:03.19 (33.85)     1:38.50 (35.31)     2:12.19 (33.69)
  3 Fergus, Danielle M  13 Devil Fish-MR        2:22.27    2:15.76         16  
                  30.13     1:05.23 (35.10)     1:41.28 (36.05)     2:15.76 (34.48)
  4 Ostrofsky, Miki     13 CFJV-MR              2:27.74    2:17.70         15  
                  30.50     1:06.54 (36.04)     1:43.60 (37.06)     2:17.70 (34.10)
  5 Mogan, Sarah C      13 Devil Fish-MR        2:22.27    2:18.41         14  
                  31.26     1:06.44 (35.18)     1:43.27 (36.83)     2:18.41 (35.14)
  6 Beuchert, Emily A   14 WSSC-MR              2:28.78    2:24.34         13  
                  32.84     1:09.91 (37.07)     1:48.04 (38.13)     2:24.34 (36.30)
  7 White, Kristen A    13 Aqua Gems-MR         2:35.43    2:39.94         12  
                  37.72     1:18.35 (40.63)   2:39.94 (1:21.59)                    
  8 Starbeck, Yarrow E  13 NBS-MR               3:07.13    2:44.60         11  
                  35.46     1:18.57 (43.11)     2:02.87 (44.30)     2:44.60 (41.73)
  9 Hubert, Sarah K     13 HAWK-AD              2:56.91    2:45.80          9  
                  38.86     1:22.57 (43.71)     2:06.50 (43.93)     2:45.80 (39.30)
 10 Otero, Kaitlyn M    13 WSSC-MR              2:45.00    2:46.01          7  
                                1:18.70 ( )     2:03.97 (45.27)     2:46.01 (42.04)
 11 Lesko, Gabrielle A  13 MVA-MR               3:48.00    2:54.49          6  
                  38.67     1:23.67 (45.00)     2:09.67 (46.00)     2:54.49 (44.82)
 12 Langdale, Erin A    13 Aqua Gems-MR         2:55.43    3:02.73          5  
                  39.90     1:27.42 (47.52)     2:15.49 (48.07)     3:02.73 (47.24)
 
Girls 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McKay, Jessica      14 VAC-MR               5:53.82    5:47.02         20  
                  30.89     1:05.63 (34.74)     1:40.80 (35.17)     2:15.80 (35.00)
        2:51.73 (35.93)     3:26.94 (35.21)     4:02.95 (36.01)     4:38.68 (35.73)
        5:13.65 (34.97)     5:47.02 (33.37)                                        
  2 Pagano, Megan       13 Devil Fish-MR        5:49.95    5:49.82         17  
                  30.49     1:04.76 (34.27)     1:40.44 (35.68)     2:15.67 (35.23)
        2:51.29 (35.62)     3:27.45 (36.16)     4:03.33 (35.88)     4:39.14 (35.81)
        5:14.88 (35.74)     5:49.82 (34.94)                                        
  3 Quezada, Betsy D    14 Devil Fish-MR        6:01.99    6:00.74         16  
                  30.82     1:05.18 (34.36)     1:41.57 (36.39)     2:18.49 (36.92)
        2:55.74 (37.25)     3:32.87 (37.13)     4:10.53 (37.66)     4:47.94 (37.41)
        5:25.13 (37.19)     6:00.74 (35.61)                                        
  4 Oyen-Ustad, Lillia  13 NDAC-MR              6:07.41    6:09.64         15  
                  31.63     1:07.92 (36.29)     1:46.10 (38.18)     2:24.35 (38.25)
        3:02.39 (38.04)     3:40.29 (37.90)     4:18.64 (38.35)     4:57.12 (38.48)
        5:34.76 (37.64)     6:09.64 (34.88)                                        
  5 Ostrofsky, Miki     13 CFJV-MR              6:27.51    6:10.91         14  
                  32.14     1:09.14 (37.00)     1:45.91 (36.77)     2:23.60 (37.69)
        3:01.30 (37.70)     3:40.07 (38.77)     4:18.22 (38.15)     4:56.84 (38.62)
        5:34.57 (37.73)     6:10.91 (36.34)                                        
  6 Mogan, Sarah C      13 Devil Fish-MR        6:20.33    6:15.07         13  
                  32.56     1:09.73 (37.17)     1:47.52 (37.79)     2:25.53 (38.01)
        3:04.06 (38.53)     3:42.62 (38.56)     4:21.42 (38.80)     5:00.58 (39.16)
        5:38.81 (38.23)     6:15.07 (36.26)                                        
  7 Beuchert, Emily A   14 WSSC-MR              6:30.15    6:22.63         12  
                  34.12     1:12.63 (38.51)     1:51.66 (39.03)     2:30.72 (39.06)
        3:09.97 (39.25)     3:49.34 (39.37)     4:28.76 (39.42)     5:07.25 (38.49)
        5:46.31 (39.06)     6:22.63 (36.32)                                        
  8 Woodruff, Emily J   14 NBS-MR               6:27.98    6:24.72         11  
                  35.62     1:14.76 (39.14)     1:54.38 (39.62)                    
                                3:52.38 ( )     4:31.58 (39.20)     5:10.17 (38.59)
        5:49.32 (39.15)     6:24.72 (35.40)                                        
  9 Rizzo, Alexandra B  13 Devil Fish-MR        6:38.29    6:47.23          9  
                  33.88     1:14.64 (40.76)     1:57.57 (42.93)     2:42.06 (44.49)
        3:23.79 (41.73)     4:05.38 (41.59)     4:46.60 (41.22)     5:28.13 (41.53)
        6:08.57 (40.44)     6:47.23 (38.66)                                        
 10 Stephenson, Dyondr  13 Aqua Gems-MR         6:00.00    7:00.20          7  
                  32.19     1:12.24 (40.05)     1:55.57 (43.33)     2:38.35 (42.78)
        3:22.36 (44.01)     4:06.47 (44.11)     4:50.78 (44.31)     5:34.97 (44.19)
        6:19.94 (44.97)     7:00.20 (40.26)                                        
 11 Starbeck, Yarrow E  13 NBS-MR               8:05.18    7:13.13          6  
                  38.30     1:21.92 (43.62)     2:05.37 (43.45)     2:50.18 (44.81)
        3:33.88 (43.70)     4:18.64 (44.76)     5:02.50 (43.86)     5:48.15 (45.65)
        6:33.47 (45.32)     7:13.13 (39.66)                                        
 12 Hubert, Sarah K     13 HAWK-AD              7:37.12    7:36.87          5  
                  40.61     1:25.12 (44.51)     2:11.73 (46.61)     2:58.75 (47.02)
        3:48.27 (49.52)     4:37.91 (49.64)     5:25.62 (47.71)     6:12.48 (46.86)
        6:56.92 (44.44)     7:36.87 (39.95)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fergus, Danielle M  13 Devil Fish-MR        1:08.40    1:06.26         20  
                  32.31     1:06.26 (33.95)                                        
  2 Pagano, Megan       13 Devil Fish-MR        1:05.94    1:06.46         17  
                  32.67     1:06.46 (33.79)                                        
  3 Cicalo, Julia       13 NY Sharks-MR         1:06.88    1:07.57         16  
                  33.41     1:07.57 (34.16)                                        
  4 Troy, Kaitlyn E     13 VAC-MR               1:11.28    1:08.06         15  
                  33.00     1:08.06 (35.06)                                        
  5 Quezada, Betsy D    14 Devil Fish-MR        1:08.18    1:08.62         14  
                  33.39     1:08.62 (35.23)                                        
  6 Distelhurst, Lea M  14 Silver Streaks-MR    1:06.53    1:09.18         13  
                  33.67     1:09.18 (35.51)                                        
  7 Battaglia, Toni An  13 WSSC-MR              1:07.21    1:09.35         12  
                  33.15     1:09.35 (36.20)                                        
  8 Schattschneider, S  14 SMC-MR               1:05.24    1:10.66         11  
                  34.46     1:10.66 (36.20)                                        
  9 Rubino, Cassie      13 NY Sharks-MR         1:12.00    1:11.46          9  
                  34.76     1:11.46 (36.70)                                        
 10 Ostrofsky, Miki     13 CFJV-MR              1:12.01    1:11.86          7  
                  35.61     1:11.86 (36.25)                                        
 11 Carroll, Madison S  14 HAWK-AD              1:09.59    1:11.93          6  
                  35.18     1:11.93 (36.75)                                        
 12 Regenauer, Emma A   13 Aqua Gems-MR         1:13.43    1:13.10          5  
                  35.70     1:13.10 (37.40)                                        
 13 Prestia, Nikki M    14 HAWK-AD              1:14.25    1:13.20          4  
                  36.01     1:13.20 (37.19)                                        
 14 Cella, Rylee        13 WSSC-MR              1:09.53    1:14.54          3  
                  35.13     1:14.54 (39.41)                                        
 15 Schuetz, Sarah      13 SMC-MR               1:15.71    1:15.39          2  
                  35.94     1:15.39 (39.45)                                        
 16 Kempter, Theresa    13 NY Sharks-MR         1:14.79    1:15.66          1  
                  35.92     1:15.66 (39.74)                                        
 17 Lillian, Ava S      14 Aqua Gems-MR         1:16.88    1:17.96        
                  37.88     1:17.96 (40.08)                                        
 18 Beuchert, Emily A   14 WSSC-MR              1:16.00    1:18.03        
                  37.78     1:18.03 (40.25)                                        
 19 Feighery, Aisling   14 CFJV-MR              1:18.61    1:18.22        
                  37.96     1:18.22 (40.26)                                        
 20 Zaruvinsky, Emily   13 NY Sharks-MR         1:14.63    1:18.33        
                  38.29     1:18.33 (40.04)                                        
 21 Conde, Lauren M     13 Devil Fish-MR        1:19.67    1:18.90        
 22 Gallagher, Kathlee  14 NY Sharks-MR         1:19.52    1:20.01        
                  39.30     1:20.01 (40.71)                                        
 23 Kynast, Sarah       14 NY Sharks-MR              NT    1:20.83        
                  39.39     1:20.83 (41.44)                                        
 24 Mogan, Sarah C      13 Devil Fish-MR        1:22.75    1:21.21        
                  39.82     1:21.21 (41.39)                                        
 25 Stata, Alexandra    13 NY Sharks-MR         1:20.94    1:21.44        
                  39.62     1:21.44 (41.82)                                        
 26 Uppal, Jaya         14 Silver Streaks-MR    1:21.52    1:21.73        
                  39.42     1:21.73 (42.31)                                        
 27 Kim, Susanna        13 NY Sharks-MR         1:20.51    1:22.79        
                  40.20     1:22.79 (42.59)                                        
 28 Belasco, Zoe Jean   13 SMC-MR               1:31.59    1:23.01        
                  40.66     1:23.01 (42.35)                                        
 29 Rizzo, Alexandra B  13 Devil Fish-MR        1:26.59    1:23.71        
                  40.83     1:23.71 (42.88)                                        
 30 Stephenson, Dyondr  13 Aqua Gems-MR         1:22.28    1:23.73        
                  40.87     1:23.73 (42.86)                                        
 31 Prince, Hannah R    14 Silver Streaks-MR    1:19.00    1:23.81        
                  39.86     1:23.81 (43.95)                                        
 32 Morgante, Brianna   13 CFJV-MR              1:27.99    1:24.48        
                  41.82     1:24.48 (42.66)                                        
 33 Lanman, Devon B     14 HAWK-AD              1:27.22    1:25.63        
 34 Woodruff, Emily J   14 NBS-MR               1:25.65    1:26.19        
                  42.83     1:26.19 (43.36)                                        
 35 Starbeck, Yarrow E  13 NBS-MR               1:35.83    1:26.79        
                  44.05     1:26.79 (42.74)                                        
 36 Hubert, Sarah K     13 HAWK-AD              1:29.84    1:26.90        
                  42.30     1:26.90 (44.60)                                        
 37 Archer, Allyson J   13 NY Sharks-MR         1:24.50    1:27.65        
 38 McNamara, Kristen   13 Devil Fish-MR        1:30.93    1:31.59        
 39 Umansky, Daria      14 Aqua Gems-MR         1:31.78    1:33.61        
                  45.94     1:33.61 (47.67)                                        
 40 Burke, Kelly        13 NY Sharks-MR              NT    1:34.54        
 41 Langdale, Erin A    13 Aqua Gems-MR         1:42.15    1:38.89        
                  47.41     1:38.89 (51.48)                                        
 42 Diller, Gabriella   13 HAWK-AD              2:23.45    1:41.69        
                  48.87     1:41.69 (52.82)                                        
 -- Mitchell, Charlene  13 HAWK-AD              1:27.53   X1:27.46        
                  42.35     1:27.46 (45.11)                                        
 -- Destasio, Adeline   13 Devil Fish-MR        1:29.99         DQ        
      35 Shoulders past vertical toward breast
 -- Dillon, Clare       13 CFJV-MR              1:35.00         DQ        
      34 Delay initiating turn after past vertical
                  40.13          DQ (43.60)                                        
 -- Otero, Kaitlyn M    13 WSSC-MR              1:30.00         DQ        
      34 Multiple strokes past vertical at turn
 
Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Troy, Kaitlyn E     13 VAC-MR               2:29.29    2:26.04         20  
                  34.62     1:12.75 (38.13)     1:50.06 (37.31)     2:26.04 (35.98)
  2 Oyen-Ustad, Lillia  13 NDAC-MR              2:24.31    2:26.80         17  
                  34.82     1:11.59 (36.77)     1:50.04 (38.45)     2:26.80 (36.76)
  3 Ostrofsky, Miki     13 CFJV-MR              2:33.37    2:29.58         16  
                  35.56     1:13.85 (38.29)     1:53.19 (39.34)     2:29.58 (36.39)
  4 Clouse, Cheyanne A  14 PBAC-MR              2:33.47    2:29.87         15  
                  35.76     1:13.97 (38.21)     1:52.44 (38.47)     2:29.87 (37.43)
  5 Zeoli, Regina       14 WSSC-MR              2:30.91    2:30.58         14  
                  33.81     1:11.73 (37.92)     1:51.20 (39.47)     2:30.58 (39.38)
  6 Chao, Esther        14 PBAC-MR              2:37.14    2:32.73         13  
                  35.99     1:14.85 (38.86)     1:54.58 (39.73)     2:32.73 (38.15)
  7 Fergus, Danielle M  13 Devil Fish-MR        2:34.46    2:32.86         12  
                  36.09     1:15.32 (39.23)     1:54.26 (38.94)     2:32.86 (38.60)
  8 Quezada, Betsy D    14 Devil Fish-MR        2:31.31    2:33.49         11  
                  35.71     1:14.43 (38.72)     1:54.61 (40.18)     2:33.49 (38.88)
  9 Carroll, Madison S  14 HAWK-AD              2:29.24    2:34.22          9  
                  36.20     1:15.29 (39.09)     1:55.50 (40.21)     2:34.22 (38.72)
 10 Abrams, Maria       13 SMC-MR               2:35.99    2:37.24          7  
                  36.55     1:16.10 (39.55)     1:57.26 (41.16)     2:37.24 (39.98)
 11 Prestia, Nikki M    14 HAWK-AD              2:38.06    2:38.15          6  
                  36.99     1:16.62 (39.63)     1:58.31 (41.69)     2:38.15 (39.84)
 12 Moss, Lucy          14 SMC-MR               2:36.71    2:39.66          5  
                  37.52     1:18.06 (40.54)     1:58.63 (40.57)     2:39.66 (41.03)
 13 Schattschneider, S  14 SMC-MR               2:25.17    2:39.71          4  
                  37.80     1:19.50 (41.70)     2:00.00 (40.50)     2:39.71 (39.71)
 14 Meier, Tess B       14 PBAC-MR              2:40.21    2:41.96          3  
                  38.35     1:18.98 (40.63)     2:01.27 (42.29)     2:41.96 (40.69)
 15 Beuchert, Emily A   14 WSSC-MR              2:46.16    2:45.68          2  
                  39.89     1:22.68 (42.79)     2:04.92 (42.24)     2:45.68 (40.76)
 16 Conde, Lauren M     13 Devil Fish-MR             NT    2:47.00        
                  39.19   2:47.00 (2:07.81)                                        
 17 Kisor, Katherine A  14 Aqua Gems-MR         2:44.43    2:48.55          1  
                  39.24     1:23.00 (43.76)     2:08.33 (45.33)     2:48.55 (40.22)
 18 Gallagher, Kathlee  14 NY Sharks-MR         2:55.20    2:52.83        
                  40.82     1:24.75 (43.93)     2:09.47 (44.72)     2:52.83 (43.36)
 19 Feighery, Aisling   14 CFJV-MR              2:58.78    2:54.28        
                  39.92     1:25.50 (45.58)     2:11.43 (45.93)     2:54.28 (42.85)
 20 Mogan, Sarah C      13 Devil Fish-MR        3:10.00    2:57.78        
                  43.27                             2:14.57 ( )     2:57.78 (43.21)
 21 Keesler, Emilie C   14 MVA-MR                    NT    2:59.28        
 22 Woodruff, Emily J   14 NBS-MR               3:13.10    3:04.05        
                  44.07     1:31.53 (47.46)     2:19.74 (48.21)     3:04.05 (44.31)
 23 Marino, Maggie Ann  13 SMC-MR               2:56.00    3:06.08        
                  45.27                             2:20.84 ( )     3:06.08 (45.24)
 24 Hubert, Sarah K     13 HAWK-AD              3:37.64    3:17.08        
 25 Santana, Claudia M  13 MVA-MR                    NT    3:22.12        
                  45.25     1:34.35 (49.10)     2:28.51 (54.16)     3:22.12 (53.61)
 26 Anthony, Alexis N   13 PBAC-MR              3:10.58    3:28.39        
                  49.84     1:44.42 (54.58)     2:40.32 (55.90)     3:28.39 (48.07)
 -- Morgante, Brianna   13 CFJV-MR              3:03.45        XDQ        
      39 Non-continuous turning action
 
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McKay, Jessica      14 VAC-MR               1:17.81    1:17.54         20  
                  36.73     1:17.54 (40.81)                                        
  2 Schattschneider, S  14 SMC-MR               1:23.05    1:19.06         17  
                  38.47     1:19.06 (40.59)                                        
  3 Oyen-Ustad, Lillia  13 NDAC-MR              1:27.92    1:19.10         16  
                  37.05     1:19.10 (42.05)                                        
  4 Prestia, Nikki M    14 HAWK-AD              1:21.06    1:20.45         15  
                  38.46     1:20.45 (41.99)                                        
  5 Moss, Lucy          14 SMC-MR               1:17.29    1:20.95         14  
                  38.59     1:20.95 (42.36)                                        
  6 Ostrofsky, Miki     13 CFJV-MR              1:23.00    1:20.98         13  
                  37.50     1:20.98 (43.48)                                        
  7 Quezada, Betsy D    14 Devil Fish-MR        1:22.34    1:21.45         12  
                  38.99     1:21.45 (42.46)                                        
  8 Feighery, Aisling   14 CFJV-MR              1:20.64    1:22.41         11  
                  39.48     1:22.41 (42.93)                                        
  9 Clouse, Cheyanne A  14 PBAC-MR              1:28.16    1:23.19          9  
                  38.93     1:23.19 (44.26)                                        
 10 Gallagher, Kathlee  14 NY Sharks-MR         1:21.23    1:23.27          7  
                  39.44     1:23.27 (43.83)                                        
 11 Kisor, Katherine A  14 Aqua Gems-MR         1:27.38    1:24.06          6  
                  40.15     1:24.06 (43.91)                                        
 12 Muller, Hannah C    13 PBAC-MR              1:20.25    1:24.45          5  
                  38.86     1:24.45 (45.59)                                        
 13 Gulitti, Emily R    14 HAWK-AD              1:24.62    1:24.56          4  
                  39.76     1:24.56 (44.80)                                        
 14 Cicalo, Julia       13 NY Sharks-MR         1:26.80    1:25.43          3  
                  40.80     1:25.43 (44.63)                                        
 15 Fergus, Danielle M  13 Devil Fish-MR        1:26.29    1:25.52          2  
                  41.03     1:25.52 (44.49)                                        
 16 Abrams, Maria       13 SMC-MR               1:22.48    1:25.62          1  
                  39.37     1:25.62 (46.25)                                        
 17 Marino, Maggie Ann  13 SMC-MR               1:27.06    1:26.07        
                  42.33     1:26.07 (43.74)                                        
 18 Chao, Esther        14 PBAC-MR              1:24.58    1:27.47        
 19 Wagner, Elly        14 NBS-MR               1:28.65    1:28.36        
                  41.31     1:28.36 (47.05)                                        
 20 Conde, Lauren M     13 Devil Fish-MR        1:27.01    1:29.07        
                  43.05     1:29.07 (46.02)                                        
 20 Lillian, Ava S      14 Aqua Gems-MR         1:27.49    1:29.07        
                  41.44     1:29.07 (47.63)                                        
 22 Rizzo, Alexandra B  13 Devil Fish-MR        1:24.57    1:29.14        
                  42.27     1:29.14 (46.87)                                        
 23 Kynast, Sarah       14 NY Sharks-MR              NT    1:29.59        
                  41.53     1:29.59 (48.06)                                        
 24 Mogan, Sarah C      13 Devil Fish-MR        1:28.38    1:30.85        
                  42.36     1:30.85 (48.49)                                        
 25 Rubino, Cassie      13 NY Sharks-MR         1:31.96    1:31.21        
                  42.45     1:31.21 (48.76)                                        
 26 Kim, Susanna        13 NY Sharks-MR         1:31.80    1:31.52        
 27 Carroll, Madison S  14 HAWK-AD              1:29.15    1:31.76        
                  44.04     1:31.76 (47.72)                                        
 28 Meier, Tess B       14 PBAC-MR              1:38.69    1:31.77        
                  44.35     1:31.77 (47.42)                                        
 29 Stephenson, Dyondr  13 Aqua Gems-MR         1:31.86    1:31.81        
 30 Starbeck, Yarrow E  13 NBS-MR               1:39.80    1:31.95        
                  44.64     1:31.95 (47.31)                                        
 31 Brandt, Alexia m    13 Aqua Gems-MR         1:29.45    1:34.16        
 32 Dillon, Clare       13 CFJV-MR              1:40.00    1:35.18        
                  44.22     1:35.18 (50.96)                                        
 33 McNamara, Kristen   13 Devil Fish-MR        1:35.48    1:36.07        
 34 Anthony, Alexis N   13 PBAC-MR              1:42.57    1:37.54        
                  48.08     1:37.54 (49.46)                                        
 35 Lanman, Devon B     14 HAWK-AD              1:46.11    1:37.98        
                  44.09     1:37.98 (53.89)                                        
 36 Morgante, Brianna   13 CFJV-MR              1:42.59    1:38.06        
                  45.63     1:38.06 (52.43)                                        
 37 Langdale, Erin A    13 Aqua Gems-MR         1:38.61    1:38.68        
                  46.99     1:38.68 (51.69)                                        
 38 Archer, Allyson J   13 NY Sharks-MR         1:43.93    1:39.86        
                  46.93     1:39.86 (52.93)                                        
 39 Woodruff, Emily J   14 NBS-MR               1:44.01    1:41.07        
                  48.75     1:41.07 (52.32)                                        
 40 Umansky, Daria      14 Aqua Gems-MR         1:42.90    1:41.26        
                  48.23     1:41.26 (53.03)                                        
 41 Lesko, Gabrielle A  13 MVA-MR               1:59.77    1:41.78        
                  47.70     1:41.78 (54.08)                                        
 42 Stata, Alexandra    13 NY Sharks-MR         1:47.40    1:42.33        
                  48.91     1:42.33 (53.42)                                        
 43 White, Kristen A    13 Aqua Gems-MR         1:40.35    1:43.21        
 44 Otero, Kaitlyn M    13 WSSC-MR              2:00.00    1:46.72        
                  49.25     1:46.72 (57.47)                                        
 45 Santana, Claudia M  13 MVA-MR               1:46.35    1:47.18        
 46 Mazzeo, Steph       14 WSSC-MR              2:05.00    2:02.38        
 -- Mitchell, Charlene  13 HAWK-AD              2:21.62        XDQ        
      10 Scissors kick
                  48.52          DQ (55.03)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Schattschneider, S  14 SMC-MR               1:02.97    1:03.80         20  
                  30.11     1:03.80 (33.69)                                        
  2 Quezada, Betsy D    14 Devil Fish-MR        1:07.56    1:07.35         17  
                  30.52     1:07.35 (36.83)                                        
  3 Troy, Kaitlyn E     13 VAC-MR               1:12.50    1:08.78         16  
                  32.33     1:08.78 (36.45)                                        
  4 Fergus, Danielle M  13 Devil Fish-MR        1:11.39    1:09.47         15  
                  31.82     1:09.47 (37.65)                                        
  5 Moss, Lucy          14 SMC-MR               1:07.19    1:10.09         14  
                  32.39     1:10.09 (37.70)                                        
  6 Rubino, Cassie      13 NY Sharks-MR         1:16.57    1:14.65         13  
                  34.56     1:14.65 (40.09)                                        
  7 Gulitti, Emily R    14 HAWK-AD              1:16.11    1:14.80         12  
                  34.86     1:14.80 (39.94)                                        
  8 Kim, Susanna        13 NY Sharks-MR         1:15.88    1:15.47         11  
                  34.89     1:15.47 (40.58)                                        
  9 Wagner, Elly        14 NBS-MR               1:17.68    1:16.80          9  
                  35.45     1:16.80 (41.35)                                        
 10 Prestia, Nikki M    14 HAWK-AD              1:22.06    1:17.41          7  
                  35.48     1:17.41 (41.93)                                        
 11 Kynast, Sarah       14 NY Sharks-MR              NT    1:19.64          6  
                  36.20     1:19.64 (43.44)                                        
 12 Mogan, Sarah C      13 Devil Fish-MR        1:17.58    1:21.28          5  
                  37.25     1:21.28 (44.03)                                        
 13 Beuchert, Emily A   14 WSSC-MR              1:27.77    1:23.21          4  
                  38.18     1:23.21 (45.03)                                        
 14 Keesler, Emilie C   14 MVA-MR               1:49.00    1:24.37          3  
                  37.10     1:24.37 (47.27)                                        
 15 Brandt, Alexia m    13 Aqua Gems-MR         1:25.43    1:24.69          2  
                  39.24     1:24.69 (45.45)                                        
 16 Kempter, Theresa    13 NY Sharks-MR         1:24.50    1:25.86          1  
                  37.63     1:25.86 (48.23)                                        
 17 White, Kristen A    13 Aqua Gems-MR         1:41.26    1:26.75        
                  40.55     1:26.75 (46.20)                                        
 18 Stephenson, Dyondr  13 Aqua Gems-MR         1:29.60    1:29.07        
                  36.06     1:29.07 (53.01)                                        
 19 Carroll, Madison S  14 HAWK-AD              1:18.40    1:30.54        
                  40.96     1:30.54 (49.58)                                        
 20 McNamara, Kristen   13 Devil Fish-MR        1:30.82    1:33.57        
                  42.62     1:33.57 (50.95)                                        
 21 Hubert, Sarah K     13 HAWK-AD              1:37.39    1:33.64        
                  42.07     1:33.64 (51.57)                                        
 22 Otero, Kaitlyn M    13 WSSC-MR              2:00.00    1:34.76        
                  39.69     1:34.76 (55.07)                                        
 23 Archer, Allyson J   13 NY Sharks-MR         1:40.71    1:39.99        
 -- Mitchell, Charlene  13 HAWK-AD                   NT         DQ        
      62 Did not finish
 
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Troy, Kaitlyn E     13 VAC-MR               2:32.29    2:28.05         20  
                  32.84     1:09.99 (37.15)     1:57.38 (47.39)     2:28.05 (30.67)
  2 Cicalo, Julia       13 NY Sharks-MR         2:26.59    2:28.60         17  
                  32.52     1:08.92 (36.40)     1:56.03 (47.11)     2:28.60 (32.57)
  3 Pagano, Megan       13 Devil Fish-MR        2:32.10    2:29.31         16  
                  33.66     1:09.33 (35.67)     1:56.41 (47.08)     2:29.31 (32.90)
  4 Quezada, Betsy D    14 Devil Fish-MR        2:33.98    2:29.67         15  
                  30.65     1:08.43 (37.78)     1:55.56 (47.13)     2:29.67 (34.11)
  5 Fergus, Danielle M  13 Devil Fish-MR        2:39.71    2:30.67         14  
                  31.91     1:08.79 (36.88)     1:58.62 (49.83)     2:30.67 (32.05)
  6 Battaglia, Toni An  13 WSSC-MR              2:28.73    2:31.95         13  
                  32.39     1:08.44 (36.05)     1:56.41 (47.97)     2:31.95 (35.54)
  7 Rubino, Cassie      13 NY Sharks-MR              NT    2:34.04         12  
                  32.80     1:11.22 (38.42)     1:59.67 (48.45)     2:34.04 (34.37)
  8 Prestia, Nikki M    14 HAWK-AD              2:31.30    2:35.63         11  
                  35.62     1:13.73 (38.11)     1:59.53 (45.80)     2:35.63 (36.10)
  9 Wagner, Elly        14 NBS-MR               2:45.51    2:37.84          9  
                  34.29     1:15.19 (40.90)     2:02.37 (47.18)     2:37.84 (35.47)
 10 Distelhurst, Lea M  14 Silver Streaks-MR    2:32.82    2:39.26          7  
                  37.02     1:16.05 (39.03)     2:06.05 (50.00)     2:39.26 (33.21)
 11 Schuetz, Sarah      13 SMC-MR               2:38.75    2:40.15          6  
                  35.49     1:17.73 (42.24)     2:03.86 (46.13)     2:40.15 (36.29)
 12 Cella, Rylee        13 WSSC-MR              2:39.62    2:40.18          5  
                  34.58     1:14.17 (39.59)     2:04.78 (50.61)     2:40.18 (35.40)
 13 Ostrofsky, Miki     13 CFJV-MR              2:33.00    2:40.76          4  
                  35.81     1:18.05 (42.24)     2:05.53 (47.48)     2:40.76 (35.23)
 14 Regenauer, Emma A   13 Aqua Gems-MR         2:41.43    2:41.84          3  
                  37.76     1:19.19 (41.43)     2:07.71 (48.52)     2:41.84 (34.13)
 15 Lillian, Ava S      14 Aqua Gems-MR         2:44.39    2:42.19          2  
                  37.31     1:17.91 (40.60)     2:06.20 (48.29)     2:42.19 (35.99)
 16 Gallagher, Kathlee  14 NY Sharks-MR         2:42.39    2:43.07          1  
                  35.49     1:18.88 (43.39)     2:04.55 (45.67)     2:43.07 (38.52)
 17 Zaruvinsky, Emily   13 NY Sharks-MR         2:52.67    2:44.43        
                  39.07     1:20.21 (41.14)     2:07.62 (47.41)     2:44.43 (36.81)
 18 Feighery, Aisling   14 CFJV-MR              2:44.52    2:45.38        
                  39.94     1:21.90 (41.96)     2:10.08 (48.18)     2:45.38 (35.30)
 19 Mogan, Sarah C      13 Devil Fish-MR        2:47.24    2:46.30        
                  35.52     1:20.25 (44.73)     2:11.02 (50.77)     2:46.30 (35.28)
 20 Beuchert, Emily A   14 WSSC-MR              2:53.78    2:48.55        
                  38.00     1:21.48 (43.48)     2:12.77 (51.29)     2:48.55 (35.78)
 21 Carroll, Madison S  14 HAWK-AD              2:37.16    2:49.73        
                  41.41     1:20.93 (39.52)     2:11.66 (50.73)     2:49.73 (38.07)
 22 Uppal, Jaya         14 Silver Streaks-MR    2:52.04    2:49.91        
                  36.86     1:20.69 (43.83)     2:09.21 (48.52)     2:49.91 (40.70)
 23 Kynast, Sarah       14 NY Sharks-MR              NT    2:50.08        
                  36.01     1:20.62 (44.61)     2:12.16 (51.54)     2:50.08 (37.92)
 24 Kim, Susanna        13 NY Sharks-MR         2:44.41    2:50.58        
                  35.88     1:18.99 (43.11)     2:09.95 (50.96)     2:50.58 (40.63)
 25 Conde, Lauren M     13 Devil Fish-MR        2:48.61    2:51.44        
                  40.73     1:22.76 (42.03)     2:14.28 (51.52)     2:51.44 (37.16)
 26 Brandt, Alexia m    13 Aqua Gems-MR         3:00.07    2:53.98        
                  38.79     1:23.67 (44.88)     2:15.42 (51.75)     2:53.98 (38.56)
 27 Woodruff, Emily J   14 NBS-MR               3:00.05    2:54.91        
                  40.59     1:26.65 (46.06)     2:18.76 (52.11)     2:54.91 (36.15)
 28 Belasco, Zoe Jean   13 SMC-MR               2:39.00    2:55.96        
                  37.78     1:23.24 (45.46)     2:13.09 (49.85)     2:55.96 (42.87)
 29 Prince, Hannah R    14 Silver Streaks-MR    2:54.04    2:56.14        
                  38.52     1:24.26 (45.74)     2:16.53 (52.27)     2:56.14 (39.61)
 30 Kempter, Theresa    13 NY Sharks-MR         2:58.58    2:58.77        
                  38.37     1:20.13 (41.76)     2:19.88 (59.75)     2:58.77 (38.89)
 31 Rizzo, Alexandra B  13 Devil Fish-MR        2:59.53    2:59.90        
                  41.56     1:28.46 (46.90)     2:19.52 (51.06)     2:59.90 (40.38)
 32 McNamara, Kristen   13 Devil Fish-MR        3:03.17    3:02.58        
                  40.97     1:31.17 (50.20)   3:02.58 (1:31.41)                    
 33 Morgante, Brianna   13 CFJV-MR              3:08.79    3:06.03        
 34 Burke, Kelly        13 NY Sharks-MR              NT    3:08.83        
                  42.67     1:34.54 (51.87)     2:28.39 (53.85)     3:08.83 (40.44)
 35 Hubert, Sarah K     13 HAWK-AD              3:32.74    3:12.65        
                  40.55     1:28.73 (48.18)   2:34.85 (1:06.12)     3:12.65 (37.80)
 36 Umansky, Daria      14 Aqua Gems-MR         3:21.41    3:14.84        
                  42.31     1:32.70 (50.39)     2:30.28 (57.58)     3:14.84 (44.56)
 37 Archer, Allyson J   13 NY Sharks-MR         3:25.26    3:15.17        
                  43.77     1:33.33 (49.56)     2:30.32 (56.99)     3:15.17 (44.85)
 38 Langdale, Erin A    13 Aqua Gems-MR              NT    3:19.54        
                  45.89     1:38.13 (52.24)     2:33.14 (55.01)     3:19.54 (46.40)
 39 Diller, Gabriella   13 HAWK-AD                   NT    3:23.01        
 -- Destasio, Adeline   13 Devil Fish-MR        3:59.99         DQ        
      21 Arms underwater recovery - fly
                  48.28     1:41.64 (53.36)        DQ (1:57.42)                    
 
Girls 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Quezada, Betsy D    14 Devil Fish-MR        5:30.30    5:18.03         20  
                  32.56     1:09.77 (37.21)     1:50.45 (40.68)     2:32.40 (41.95)
        3:17.87 (45.47)     4:04.63 (46.76)     4:41.49 (36.86)     5:18.03 (36.54)
  2 Gulitti, Emily R    14 HAWK-AD              5:22.57    5:25.47         17  
                  33.54     1:16.98 (43.44)     1:57.50 (40.52)     2:38.29 (40.79)
        3:26.27 (47.98)     4:15.58 (49.31)     4:50.78 (35.20)     5:25.47 (34.69)
  3 Fergus, Danielle M  13 Devil Fish-MR        5:34.00    5:28.61         16  
                  34.25     1:16.87 (42.62)     1:57.96 (41.09)     2:38.39 (40.43)
        3:27.53 (49.14)     4:16.60 (49.07)     4:53.11 (36.51)     5:28.61 (35.50)
  4 Prestia, Nikki M    14 HAWK-AD              5:50.22    5:30.98         15  
                  37.19     1:21.48 (44.29)     2:01.86 (40.38)     2:44.54 (42.68)
        3:30.73 (46.19)     4:15.38 (44.65)     4:52.52 (37.14)     5:30.98 (38.46)
  5 Wagner, Elly        14 NBS-MR                    NT    5:40.79         14  
                  35.57     1:20.34 (44.77)     2:03.49 (43.15)     2:47.19 (43.70)
        3:35.09 (47.90)     4:25.28 (50.19)     5:03.15 (37.87)     5:40.79 (37.64)
  6 Mogan, Sarah C      13 Devil Fish-MR        6:00.00    5:53.92         13  
                  37.92     1:24.15 (46.23)   2:57.33 (1:33.18)     3:48.11 (50.78)
        4:39.69 (51.58)                             5:17.10 ( )     5:53.92 (36.82)
  7 Carroll, Madison S  14 HAWK-AD              5:40.02    5:54.84         12  
                  41.63     1:30.67 (49.04)   2:52.69 (1:22.02)     3:44.93 (52.24)
        4:36.49 (51.56)     5:16.52 (40.03)     5:54.84 (38.32)                    
  8 Conde, Lauren M     13 Devil Fish-MR        6:15.00    5:57.57         11  
                  41.91     1:29.32 (47.41)     2:14.29 (44.97)     2:58.80 (44.51)
        3:48.88 (50.08)     4:38.54 (49.66)     5:17.76 (39.22)     5:57.57 (39.81)
 
Girls 13-14 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Club Fit Jefferson Valley-MR  'A'           4:30.00    3:51.76         40  
     1) Ostrofsky, Miki 13              2) Dillon, Clare 13               
     3) Morgante, Brianna M 13          4) Feighery, Aisling R 14         
                  27.87       59.11 (59.11)     1:28.28 (29.17)   1:59.70 (1:00.59)
        2:27.46 (27.76)     2:56.35 (56.65)     3:22.66 (26.31)     3:51.76 (55.41)
 
Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Angelino, Alessand  17 SMC-MR                 26.91      27.49         20  
  2 Dexter, Samantha L  15 Aqua Gems-MR           26.82      27.50         17  
  3 Cheung, Joni W      15 PBAC-MR                29.10      27.85         16  
  4 Bauersachs, Kately  15 PBAC-MR                27.62      27.91         15  
  5 Finlay, Andrea K    30 UN-MR                  27.69      28.04         14  
  6 Zwart, Sarah E      15 PBAC-MR                28.43      28.18         13  
  7 Smith, Clare C      16 PBAC-MR                29.51      28.19         12  
  8 Ashikari, Elizabet  15 SMC-MR                 27.99      28.26         11  
  9 Kinsley, Jacquelin  15 WSSC-MR                29.06      28.31          9  
 10 Mullaney, Kathleen  16 Devil Fish-MR          28.79      28.46          7  
 11 Gay, Ali E          15 NDAC-MR                27.57      28.55          6  
 12 Mackrel, Naima J    12 NDAC-MR                27.99      28.81          5  
 13 Rojas, Emma         15 SMC-MR                 28.65      28.85          4  
 14 Mance, Kara         17 Devil Fish-MR          29.56      29.22          3  
 15 Chu, Sarah P        33 UN-MR                  32.00      29.30          2  
 16 Mance, Emily        15 Devil Fish-MR          29.30      29.71          1  
 17 Fitzgerald, Erin J  15 Aqua Gems-MR           29.81      29.78        
 18 Fitzgerald, Kathle  17 Aqua Gems-MR           29.09      29.90        
 19 Masterson, Sarah    16 SMC-MR                 29.42      30.13        
 20 Sussman, Heather    15 NY Sharks-MR           29.97      30.21        
 21 Quinton, Taylor     12 WSSC-MR                30.28      30.29        
 22 Izzo, Sarah J       15 NDAC-MR                30.18      30.81        
 23 Gualtieri, Briana   15 WSSC-MR                29.55      30.90        
 24 Sibilia, Sara N     16 CFJV-MR                33.00      31.21        
 25 Joyce, Gwyneth P    17 HAWK-AD                31.42      31.24        
 26 Weaver, Kasey S     15 HAWK-AD                   NT      31.31        
 27 Soto, Gabrielle     15 WSSC-MR                42.99      34.06        
 28 Peters, Katherine   12 MVA-MR                 33.28      34.29        
 29 Watson, Mary E      15 PBAC-MR                34.11      34.41        
 30 Battiato, Ashley    10 WSSC-MR                37.14      37.10        
 
Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Blezy, Katriona N   14 Aqua Gems-MR           56.34      56.43         20  
                  27.00       56.43 (29.43)                                        
  2 Carroll, Colleen E  15 WSSC-MR                57.90      57.05         17  
                  27.41       57.05 (29.64)                                        
  3 Mihail, Renee       17 CFJV-MR                58.50      59.66         16  
                  28.87       59.66 (30.79)                                        
  4 Colton, Patricia M  15 VAC-MR                 58.91    1:00.35         15  
                  28.59     1:00.35 (31.76)                                        
  5 Mullaney, Kathleen  16 Devil Fish-MR        1:00.29    1:00.51         14  
                  29.48     1:00.51 (31.03)                                        
  6 Dexter, Samantha L  15 Aqua Gems-MR         1:00.03    1:00.76         13  
                  29.06     1:00.76 (31.70)                                        
  7 McTigue, Ellen C    15 Devil Fish-MR          59.69    1:00.90         12  
                  29.31     1:00.90 (31.59)                                        
  8 Kinsley, Jacquelin  15 WSSC-MR              1:04.65    1:01.93         11  
                  29.62     1:01.93 (32.31)                                        
  9 White, Lindsay A    15 Aqua Gems-MR         1:01.30    1:02.12          9  
                  30.02     1:02.12 (32.10)                                        
 10 Deziel, Blaire M    17 Silver Streaks-MR    1:04.07    1:02.80          7  
                  30.37     1:02.80 (32.43)                                        
 11 Rojas, Emma         15 SMC-MR               1:02.67    1:02.91          6  
                  30.37     1:02.91 (32.54)                                        
 12 Mance, Kara         17 Devil Fish-MR        1:03.34    1:03.62          5  
                  30.41     1:03.62 (33.21)                                        
 13 Cella, Rylee        13 WSSC-MR              1:06.23    1:04.52          4  
                  30.59     1:04.52 (33.93)                                        
 14 Fitzgerald, Erin J  15 Aqua Gems-MR         1:04.89    1:05.55          3  
                  32.00     1:05.55 (33.55)                                        
 15 Sussman, Heather    15 NY Sharks-MR         1:04.90    1:05.61          2  
                  31.26     1:05.61 (34.35)                                        
 16 Fitzgerald, Kathle  17 Aqua Gems-MR         1:02.27    1:06.14          1  
                  31.30     1:06.14 (34.84)                                        
 17 Brosnan, Lindsey    15 SMC-MR               1:08.11    1:09.91        
 18 McKenly, Jackie D   16 Silver Streaks-MR    1:08.04    1:11.40        
                1:11.44         1:11.40 ( )                                        
 19 Joyce, Gwyneth P    17 HAWK-AD              1:12.03    1:12.77        
                  33.85     1:12.77 (38.92)                                        
 20 Soto, Gabrielle     15 WSSC-MR              1:00.00    1:19.71        
                  37.37     1:19.71 (42.34)                                        
 21 Battiato, Ashley    10 WSSC-MR              1:27.81    1:22.42        
                  38.46     1:22.42 (43.96)                                        
 
Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Andrews, Jinan M    14 Aqua Gems-MR         1:59.68    1:59.83         20  
                  27.58       57.87 (30.29)     1:28.72 (30.85)     1:59.83 (31.11)
  2 Rutigliano, Imma M  16 NDAC-MR              2:02.50    2:04.98         17  
                  28.19       59.07 (30.88)     1:31.83 (32.76)     2:04.98 (33.15)
  3 Hodder, Chandler    15 CFJV-MR              2:11.18    2:09.51         16  
                  29.42     1:02.08 (32.66)     1:36.57 (34.49)     2:09.51 (32.94)
  4 Mullaney, Kathleen  16 Devil Fish-MR        2:11.74    2:11.06         15  
                  30.37     1:03.68 (33.31)     1:38.01 (34.33)     2:11.06 (33.05)
  5 Young, Andrea B     15 VAC-MR               2:10.09    2:11.39         14  
                  29.84     1:02.63 (32.79)     1:37.13 (34.50)     2:11.39 (34.26)
  6 Fitzgerald, Kathle  17 Aqua Gems-MR         2:17.76    2:15.15         13  
                  30.99     1:04.89 (33.90)     1:40.20 (35.31)     2:15.15 (34.95)
  7 White, Lindsay A    15 Aqua Gems-MR         2:17.99    2:15.91         12  
                  30.86     1:05.90 (35.04)     1:40.93 (35.03)     2:15.91 (34.98)
  8 Fitzgerald, Erin J  15 Aqua Gems-MR         2:28.11    2:23.19         11  
                  33.05     1:09.70 (36.65)     1:46.52 (36.82)     2:23.19 (36.67)
  9 Joyce, Gwyneth P    17 HAWK-AD              2:42.03    2:38.33          9  
                  35.01     1:14.93 (39.92)     1:57.32 (42.39)     2:38.33 (41.01)
 10 Weaver, Kasey S     15 HAWK-AD              2:45.77    2:43.35          7  
                  35.97     1:18.11 (42.14)     2:01.64 (43.53)     2:43.35 (41.71)
 
Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Andrews, Jinan M    14 Aqua Gems-MR         5:25.68    5:26.61         20  
                  29.91     1:03.00 (33.09)     1:36.01 (33.01)     2:09.66 (33.65)
        2:43.16 (33.50)     3:16.23 (33.07)     3:49.30 (33.07)     4:22.31 (33.01)
        4:55.33 (33.02)     5:26.61 (31.28)                                        
  2 Mance, Emily        15 Devil Fish-MR        5:33.77    5:34.54         17  
                  30.23     1:03.35 (33.12)     1:37.11 (33.76)     2:10.92 (33.81)
        2:44.94 (34.02)     3:18.98 (34.04)     3:53.11 (34.13)     4:27.29 (34.18)
        5:01.46 (34.17)     5:34.54 (33.08)                                        
  3 Mihail, Renee       17 CFJV-MR              5:28.00    5:34.72         16  
                  30.23     1:02.94 (32.71)     1:36.39 (33.45)     2:09.73 (33.34)
        2:43.73 (34.00)     3:17.55 (33.82)     3:52.12 (34.57)     4:27.11 (34.99)
      5:34.72 (1:07.61)                                                            
  4 Rutigliano, Imma M  16 NDAC-MR              5:30.71    5:42.63         15  
                  29.68     1:03.23 (33.55)     1:37.50 (34.27)     2:11.95 (34.45)
        2:47.23 (35.28)     3:22.48 (35.25)     3:57.99 (35.51)     4:33.41 (35.42)
        5:08.67 (35.26)     5:42.63 (33.96)                                        
  5 Hodder, Chandler    15 CFJV-MR              6:06.24    5:44.77         14  
                  30.26     1:04.00 (33.74)     1:38.70 (34.70)     2:13.93 (35.23)
        2:49.50 (35.57)     3:25.26 (35.76)     4:00.81 (35.55)     4:36.56 (35.75)
        5:11.88 (35.32)     5:44.77 (32.89)                                        
  6 Young, Andrea B     15 VAC-MR               5:46.17    5:53.74         13  
                  30.74     1:04.00 (33.26)     1:38.75 (34.75)     2:13.91 (35.16)
        2:50.29 (36.38)     3:27.67 (37.38)     4:05.52 (37.85)     4:42.72 (37.20)
        5:19.17 (36.45)     5:53.74 (34.57)                                        
  7 Fitzgerald, Kathle  17 Aqua Gems-MR         6:00.75    5:56.90         12  
                  32.38     1:08.30 (35.92)     1:44.77 (36.47)     2:21.43 (36.66)
        2:57.90 (36.47)     3:34.55 (36.65)     4:11.30 (36.75)     4:47.91 (36.61)
        5:23.43 (35.52)     5:56.90 (33.47)                                        
  8 Bauersachs, Kately  15 PBAC-MR              5:52.60    5:57.35         11  
                  29.71     1:03.45 (33.74)     1:38.34 (34.89)     2:14.00 (35.66)
        2:50.83 (36.83)     3:28.06 (37.23)     4:05.94 (37.88)     4:44.18 (38.24)
        5:21.63 (37.45)     5:57.35 (35.72)                                        
  9 Kinsley, Jacquelin  15 WSSC-MR              6:15.37    5:58.57          9  
                  31.45     1:06.33 (34.88)     1:43.49 (37.16)     2:20.24 (36.75)
        2:57.25 (37.01)     3:34.48 (37.23)     4:11.35 (36.87)     4:48.01 (36.66)
        5:24.17 (36.16)     5:58.57 (34.40)                                        
 10 White, Lindsay A    15 Aqua Gems-MR         5:43.43    5:59.16          7  
                  30.89     1:05.53 (34.64)     1:41.82 (36.29)     2:18.29 (36.47)
        2:54.98 (36.69)     3:31.82 (36.84)     4:08.93 (37.11)     4:46.26 (37.33)
        5:23.73 (37.47)     5:59.16 (35.43)                                        
 11 Mance, Kara         17 Devil Fish-MR        5:59.60    6:16.38          6  
                  30.97     1:05.74 (34.77)     1:44.18 (38.44)     2:22.81 (38.63)
        3:01.46 (38.65)     3:40.21 (38.75)     4:18.87 (38.66)     4:59.44 (40.57)
      6:16.38 (1:16.94)                                                            
 12 Fitzgerald, Erin J  15 Aqua Gems-MR         6:25.43    6:28.76          5  
                  33.67     1:11.82 (38.15)     1:52.34 (40.52)     2:33.23 (40.89)
        3:13.69 (40.46)     3:54.99 (41.30)     4:35.12 (40.13)     5:14.58 (39.46)
        5:52.95 (38.37)     6:28.76 (35.81)                                        
 13 Weaver, Kasey S     15 HAWK-AD              7:55.43    7:06.06          4  
                  35.78     1:17.41 (41.63)     2:00.54 (43.13)     2:44.68 (44.14)
        3:27.88 (43.20)     4:13.18 (45.30)     4:57.97 (44.79)     5:42.37 (44.40)
        6:26.06 (43.69)     7:06.06 (40.00)                                        
 14 Joyce, Gwyneth P    17 HAWK-AD              7:12.73    7:07.54          3  
                  35.62     1:17.18 (41.56)     2:00.75 (43.57)     2:44.91 (44.16)
        3:29.57 (44.66)     4:13.94 (44.37)     4:58.91 (44.97)     5:43.00 (44.09)
      7:07.54 (1:24.54)                                                            
 15 Niggl, Haley J      11 CFJV-MR              7:26.28    7:20.69          2  
                  35.81     1:18.93 (43.12)     2:04.31 (45.38)     2:49.23 (44.92)
        3:34.94 (45.71)     4:21.08 (46.14)     5:06.95 (45.87)     5:52.91 (45.96)
        6:40.19 (47.28)     7:20.69 (40.50)                                        
 
Girls 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Andrews, Jinan M    14 Aqua Gems-MR        12:28.97   11:10.79         20  
                  30.60     1:04.35 (33.75)     1:38.51 (34.16)     2:12.27 (33.76)
        2:45.97 (33.70)     3:20.46 (34.49)     3:54.39 (33.93)     4:28.43 (34.04)
        5:02.63 (34.20)     5:36.60 (33.97)     6:10.02 (33.42)     6:43.86 (33.84)
        7:17.86 (34.00)     7:51.96 (34.10)     8:26.10 (34.14)     8:59.61 (33.51)
        9:32.81 (33.20)    10:06.34 (33.53)    10:39.98 (33.64)    11:10.79 (30.81)
  2 Mance, Emily        15 Devil Fish-MR       11:36.92   11:19.91         17  
                  30.66     1:03.60 (32.94)     1:37.50 (33.90)     2:11.49 (33.99)
        2:45.55 (34.06)     3:19.54 (33.99)     3:53.82 (34.28)     4:27.98 (34.16)
        5:02.22 (34.24)     5:36.74 (34.52)     6:11.25 (34.51)     6:45.76 (34.51)
        7:20.24 (34.48)     7:54.68 (34.44)     8:29.12 (34.44)     9:03.51 (34.39)
        9:37.85 (34.34)    10:12.11 (34.26)    10:46.54 (34.43)    11:19.91 (33.37)
  3 Mullaney, Kathleen  16 Devil Fish-MR       12:00.00   12:02.06         16  
                  31.87     1:06.51 (34.64)     1:42.60 (36.09)     2:19.02 (36.42)
        2:55.00 (35.98)     3:31.78 (36.78)     4:08.61 (36.83)     4:45.15 (36.54)
        5:21.72 (36.57)     5:58.68 (36.96)     6:34.23 (35.55)     7:10.93 (36.70)
        7:48.28 (37.35)     8:24.82 (36.54)     9:00.88 (36.06)     9:37.45 (36.57)
       10:13.58 (36.13)    10:50.14 (36.56)    11:26.56 (36.42)    12:02.06 (35.50)
  4 Pagano, Megan       13 Devil Fish-MR       12:00.00   12:13.92         15  
                  32.63     1:08.67 (36.04)     1:44.61 (35.94)     2:20.87 (36.26)
        2:57.14 (36.27)     3:34.04 (36.90)     4:10.78 (36.74)     4:47.44 (36.66)
        5:24.31 (36.87)     6:01.69 (37.38)     6:39.62 (37.93)     7:16.55 (36.93)
        7:54.11 (37.56)     8:31.60 (37.49)     9:09.25 (37.65)     9:46.14 (36.89)
       10:23.70 (37.56)    11:01.05 (37.35)    11:38.21 (37.16)    12:13.92 (35.71)
  5 Clouse, Cheyanne A  14 PBAC-MR             11:42.85   12:16.72         14  
                  31.02     1:06.17 (35.15)     1:42.36 (36.19)     2:19.66 (37.30)
        2:56.45 (36.79)     3:33.27 (36.82)     4:10.46 (37.19)     4:47.63 (37.17)
        5:25.06 (37.43)     6:02.97 (37.91)     6:40.54 (37.57)     7:17.95 (37.41)
        7:55.69 (37.74)     8:33.30 (37.61)     9:10.58 (37.28)     9:48.36 (37.78)
       10:26.16 (37.80)    11:04.15 (37.99)    11:40.54 (36.39)    12:16.72 (36.18)
  6 Mance, Kara         17 Devil Fish-MR       13:50.54   12:24.34         13  
                  32.89     1:09.28 (36.39)     1:46.36 (37.08)     2:23.17 (36.81)
        3:00.48 (37.31)     3:36.96 (36.48)     4:14.33 (37.37)     4:51.97 (37.64)
        5:29.81 (37.84)     6:07.44 (37.63)     6:45.12 (37.68)     7:22.57 (37.45)
        8:00.51 (37.94)     8:39.34 (38.83)     9:17.41 (38.07)     9:55.48 (38.07)
       10:33.49 (38.01)    11:11.27 (37.78)    11:48.47 (37.20)    12:24.34 (35.87)
  7 Quezada, Betsy D    14 Devil Fish-MR       12:00.00   12:32.93         12  
                  32.20     1:08.13 (35.93)     1:45.15 (37.02)     2:21.94 (36.79)
        2:58.70 (36.76)     3:35.64 (36.94)     4:12.33 (36.69)     4:49.57 (37.24)
        5:27.00 (37.43)     6:04.25 (37.25)     6:41.45 (37.20)     7:18.42 (36.97)
        7:55.35 (36.93)     8:33.59 (38.24)     9:12.54 (38.95)     9:52.53 (39.99)
       10:32.22 (39.69)    11:13.02 (40.80)    11:54.29 (41.27)    12:32.93 (38.64)
  8 Fergus, Danielle M  13 Devil Fish-MR       13:00.00   12:51.55         11  
                  34.01     1:12.84 (38.83)     1:51.61 (38.77)     2:31.02 (39.41)
        3:09.90 (38.88)     3:48.44 (38.54)     4:27.77 (39.33)     5:06.36 (38.59)
        5:45.07 (38.71)     6:25.11 (40.04)     7:03.46 (38.35)     7:43.04 (39.58)
        8:21.98 (38.94)     9:01.29 (39.31)     9:40.48 (39.19)    10:19.20 (38.72)
       10:57.59 (38.39)    11:36.21 (38.62)    12:14.49 (38.28)    12:51.55 (37.06)
  9 Weckesser, Kayla N  14 NDAC-MR             13:54.11   13:06.06          9  
                  33.85     1:12.85 (39.00)     1:53.40 (40.55)     2:34.57 (41.17)
        3:14.54 (39.97)     3:55.10 (40.56)     4:34.67 (39.57)     5:15.48 (40.81)
        5:55.20 (39.72)     6:33.87 (38.67)     7:14.52 (40.65)     7:53.72 (39.20)
        8:34.38 (40.66)     9:13.65 (39.27)     9:52.88 (39.23)    10:31.70 (38.82)
       11:12.10 (40.40)  12:30.15 (1:18.05)    13:06.12 (35.97)        13:06.06 ( )
 10 Rizzo, Alexandra B  13 Devil Fish-MR       13:30.00   13:22.53          7  
                  34.93     1:13.14 (38.21)     1:53.54 (40.40)     2:34.94 (41.40)
        3:16.40 (41.46)     3:56.78 (40.38)     4:37.47 (40.69)     5:18.89 (41.42)
        5:59.94 (41.05)     6:41.64 (41.70)     7:21.61 (39.97)     8:03.66 (42.05)
        8:44.18 (40.52)     9:24.65 (40.47)    10:05.12 (40.47)    10:45.74 (40.62)
       11:27.18 (41.44)    12:06.83 (39.65)    12:45.97 (39.14)    13:22.53 (36.56)
 
Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Blezy, Katriona N   14 Aqua Gems-MR         1:03.56    1:04.44         20  
                  30.70     1:04.44 (33.74)                                        
  2 White, Lindsay A    15 Aqua Gems-MR         1:08.64    1:07.88         17  
                  33.09     1:07.88 (34.79)                                        
  3 McTigue, Ellen C    15 Devil Fish-MR        1:08.25    1:10.18         16  
                  34.19     1:10.18 (35.99)                                        
  4 Dexter, Samantha L  15 Aqua Gems-MR         1:11.97    1:10.61         15  
                  33.73     1:10.61 (36.88)                                        
  5 Carroll, Colleen E  15 WSSC-MR              1:09.63    1:11.04         14  
                  34.77     1:11.04 (36.27)                                        
  6 Colton, Patricia M  15 VAC-MR               1:07.25    1:11.48         13  
                  34.98     1:11.48 (36.50)                                        
  7 Rojas, Emma         15 SMC-MR               1:10.74    1:11.88         12  
                  36.47     1:11.88 (35.41)                                        
  8 Kinsley, Jacquelin  15 WSSC-MR              1:16.57    1:12.45         11  
                  35.25     1:12.45 (37.20)                                        
  9 Deziel, Blaire M    17 Silver Streaks-MR    1:11.66    1:12.73          9  
                  35.64     1:12.73 (37.09)                                        
 10 Mullaney, Kathleen  16 Devil Fish-MR        1:11.01    1:13.71          7  
                  35.66     1:13.71 (38.05)                                        
 11 Fitzgerald, Kathle  17 Aqua Gems-MR         1:13.09    1:15.14          6  
                  36.50     1:15.14 (38.64)                                        
 12 Mance, Kara         17 Devil Fish-MR        1:11.61    1:15.26          5  
                  35.94     1:15.26 (39.32)                                        
 13 Cella, Rylee        13 WSSC-MR              1:09.53    1:15.67          4  
                  36.08     1:15.67 (39.59)                                        
 14 Joyce, Gwyneth P    17 HAWK-AD              1:19.13    1:17.36          3  
                  35.85     1:17.36 (41.51)                                        
 15 Fitzgerald, Erin J  15 Aqua Gems-MR         1:19.58    1:18.12          2  
                  38.38     1:18.12 (39.74)                                        
 16 Brosnan, Lindsey    15 SMC-MR               1:18.36    1:21.88          1  
                  39.72     1:21.88 (42.16)                                        
 17 McKenly, Jackie D   16 Silver Streaks-MR    1:19.77    1:21.93        
 18 Sussman, Heather    15 NY Sharks-MR         1:22.37    1:22.33        
                  40.40     1:22.33 (41.93)                                        
 19 Soto, Gabrielle     15 WSSC-MR              1:40.20    1:32.83        
 
Girls 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cicalo, Julia       13 NY Sharks-MR         2:20.99    2:19.59         20  
                  33.87                             1:44.31 ( )     2:19.59 (35.28)
  2 Finlay, Andrea K    30 UN-MR                2:30.00    2:22.44         17  
                  33.15     1:09.25 (36.10)     1:45.99 (36.74)     2:22.44 (36.45)
  3 White, Lindsay A    15 Aqua Gems-MR         2:24.59    2:23.55         16  
                  33.85     1:09.85 (36.00)     1:47.12 (37.27)     2:23.55 (36.43)
  4 Mance, Emily        15 Devil Fish-MR        2:19.62    2:27.79         15  
                  34.47     1:11.07 (36.60)     1:49.80 (38.73)     2:27.79 (37.99)
  5 Gay, Ali E          15 NDAC-MR              2:27.52    2:32.28         14  
                  34.87     1:13.60 (38.73)     1:53.65 (40.05)     2:32.28 (38.63)
  6 Smith, Clare C      16 PBAC-MR              2:25.71    2:33.96         13  
                  35.92     1:14.00 (38.08)     1:54.37 (40.37)     2:33.96 (39.59)
  7 Bauersachs, Kately  15 PBAC-MR              2:34.74    2:36.71         12  
                  36.30     1:16.85 (40.55)     1:57.82 (40.97)     2:36.71 (38.89)
  8 Mance, Kara         17 Devil Fish-MR        2:37.87    2:37.88         11  
                  36.56     1:16.51 (39.95)     1:57.44 (40.93)     2:37.88 (40.44)
  9 Rojas, Emma         15 SMC-MR               2:40.47    2:42.20          9  
                  38.94     1:20.27 (41.33)     2:02.16 (41.89)     2:42.20 (40.04)
 10 Cheung, Joni W      15 PBAC-MR              2:38.10    2:47.87          7  
                  37.50     1:19.08 (41.58)     2:03.71 (44.63)     2:47.87 (44.16)
 11 Joyce, Gwyneth P    17 HAWK-AD              2:49.55    2:49.38          6  
                  37.67     1:21.00 (43.33)     2:05.91 (44.91)     2:49.38 (43.47)
 12 Watson, Mary E      15 PBAC-MR              2:39.21    3:07.31          5  
                  42.28     1:29.60 (47.32)     2:18.89 (49.29)     3:07.31 (48.42)
 
Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Angelino, Alessand  17 SMC-MR               1:17.83    1:16.16         20  
                  36.84     1:16.16 (39.32)                                        
  2 Kinsley, Jacquelin  15 WSSC-MR              1:19.71    1:16.46         17  
                  36.17     1:16.46 (40.29)                                        
  3 Ashikari, Elizabet  15 SMC-MR               1:19.83    1:18.92         16  
                  37.71     1:18.92 (41.21)                                        
  4 Chu, Sarah P        33 UN-MR                1:18.71    1:19.14         15  
                  37.32     1:19.14 (41.82)                                        
  5 Gay, Ali E          15 NDAC-MR              1:15.20    1:19.83         14  
                  37.79     1:19.83 (42.04)                                        
  6 Izzo, Sarah J       15 NDAC-MR              1:20.69    1:21.13         13  
  7 Fitzgerald, Erin J  15 Aqua Gems-MR         1:20.70    1:21.63         12  
                  39.44     1:21.63 (42.19)                                        
  8 Smith, Clare C      16 PBAC-MR              1:24.34    1:22.64         11  
                  39.26     1:22.64 (43.38)                                        
  9 Cheung, Joni W      15 PBAC-MR              1:24.88    1:23.38          8  
                  39.18     1:23.38 (44.20)                                        
  9 Quinton, Taylor     12 WSSC-MR              1:25.89    1:23.38          8  
                  38.94     1:23.38 (44.44)                                        
 11 Mullaney, Kathleen  16 Devil Fish-MR        1:24.35    1:24.89          6  
                  40.15     1:24.89 (44.74)                                        
 12 Masterson, Sarah    16 SMC-MR               1:25.11    1:24.92          5  
                  41.04     1:24.92 (43.88)                                        
 13 Zwart, Sarah E      15 PBAC-MR              1:25.35    1:25.94          4  
                  40.76     1:25.94 (45.18)                                        
 14 Sussman, Heather    15 NY Sharks-MR         1:29.17    1:28.23          3  
                  42.22     1:28.23 (46.01)                                        
 15 Watson, Mary E      15 PBAC-MR              1:37.12    1:28.53          2  
                  42.67     1:28.53 (45.86)                                        
 16 Gualtieri, Briana   15 WSSC-MR              1:28.13    1:28.56          1  
                  41.98     1:28.56 (46.58)                                        
 17 Dexter, Samantha L  15 Aqua Gems-MR         1:25.71    1:28.96        
                  42.30     1:28.96 (46.66)                                        
 18 Rojas, Emma         15 SMC-MR               1:31.01    1:29.72        
                  42.31     1:29.72 (47.41)                                        
 19 Mackrel, Naima J    12 NDAC-MR              1:31.15    1:30.02        
                  41.61     1:30.02 (48.41)                                        
 20 Joyce, Gwyneth P    17 HAWK-AD              1:36.27    1:32.45        
                  43.95     1:32.45 (48.50)                                        
 21 Mance, Emily        15 Devil Fish-MR        1:32.98    1:32.66        
                  45.65     1:32.66 (47.01)                                        
 22 Peters, Katherine   12 MVA-MR               1:42.22    1:37.68        
                  45.88     1:37.68 (51.80)                                        
 23 Battiato, Ashley    10 WSSC-MR              2:00.00    1:43.25        
                  49.07     1:43.25 (54.18)                                        
 
Girls 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Quezada, Betsy D    14 Devil Fish-MR        2:57.79    2:57.80         20  
                  40.12     1:24.82 (44.70)     2:11.17 (46.35)     2:57.80 (46.63)
  2 Stangeby, Hailee M  12 Aqua Gems-MR         2:53.05    2:59.78         17  
                  40.18     1:26.64 (46.46)     2:14.01 (47.37)     2:59.78 (45.77)
  3 Thompson, Jordan L  11 Aqua Gems-MR              NT    3:00.27         16  
                  40.75     1:25.51 (44.76)     2:13.73 (48.22)     3:00.27 (46.54)
  4 Levite, Kelsey       9 Aqua Gems-MR              NT    3:02.18         15  
                  42.52     1:28.80 (46.28)     2:17.97 (49.17)     3:02.18 (44.21)
  5 Rizzo, Alexandra B  13 Devil Fish-MR        3:06.11    3:10.55         14  
                  41.37     1:31.33 (49.96)     2:21.43 (50.10)     3:10.55 (49.12)
  6 Kinsley, Jennifer   11 WSSC-MR              3:23.16    3:22.23         13  
                  44.07     1:37.45 (53.38)     2:31.03 (53.58)     3:22.23 (51.20)
 
Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dexter, Samantha L  15 Aqua Gems-MR         1:03.72    1:05.78         20  
                  30.08     1:05.78 (35.70)                                        
  2 Fitzgerald, Kathle  17 Aqua Gems-MR         1:09.01    1:09.87         17  
                  33.26     1:09.87 (36.61)                                        
  3 Izzo, Sarah J       15 NDAC-MR              1:12.80    1:11.08         16  
  4 Ashikari, Elizabet  15 SMC-MR               1:12.15    1:11.34         15  
                  33.62     1:11.34 (37.72)                                        
  5 Rojas, Emma         15 SMC-MR               1:14.44    1:12.79         14  
                  33.16     1:12.79 (39.63)                                        
  6 Angelino, Alessand  17 SMC-MR               1:14.54    1:13.92         13  
  7 Mance, Emily        15 Devil Fish-MR        1:14.64    1:15.99         12  
                  36.38     1:15.99 (39.61)                                        
  8 Mance, Kara         17 Devil Fish-MR        1:15.80    1:16.23         11  
                  34.54     1:16.23 (41.69)                                        
  9 Zwart, Sarah E      15 PBAC-MR              1:16.85    1:17.72          9  
                  34.68     1:17.72 (43.04)                                        
 10 Mackrel, Naima J    12 NDAC-MR              1:18.98    1:20.48          7  
                  34.69     1:20.48 (45.79)                                        
 11 Sussman, Heather    15 NY Sharks-MR         1:21.94    1:21.51          6  
                  37.14     1:21.51 (44.37)                                        
 12 Masterson, Sarah    16 SMC-MR               1:21.90    1:22.71          5  
                  37.96     1:22.71 (44.75)                                        
 13 Stata, Alexandra    13 NY Sharks-MR         1:24.00    1:23.79          4  
                  38.28     1:23.79 (45.51)                                        
 14 Sibilia, Sara N     16 CFJV-MR              1:40.00    1:27.84          3  
                  36.60     1:27.84 (51.24)                                        
 15 Joyce, Gwyneth P    17 HAWK-AD              1:33.02    1:28.99          2  
                  38.57     1:28.99 (50.42)                                        
 16 Peters, Katherine   12 MVA-MR               1:35.31    1:35.19          1  
 
Girls 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Quezada, Betsy D    14 Devil Fish-MR        2:41.05    2:34.89         20  
                  33.78     1:12.59 (38.81)     1:54.04 (41.45)     2:34.89 (40.85)
  2 Battaglia, Toni An  13 WSSC-MR              2:26.32    2:37.66         17  
                  33.22     1:12.45 (39.23)   2:37.66 (1:25.21)                    
 
Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Blezy, Katriona N   14 Aqua Gems-MR         2:20.30    2:19.65         20  
                  29.06     1:04.13 (35.07)     1:47.02 (42.89)     2:19.65 (32.63)
  2 Carroll, Colleen E  15 WSSC-MR              2:26.03    2:26.38         17  
                  32.74     1:12.74 (40.00)     1:53.07 (40.33)     2:26.38 (33.31)
  3 Mihail, Renee       17 CFJV-MR              2:22.00    2:27.08         16  
                  32.27     1:12.05 (39.78)     1:54.56 (42.51)     2:27.08 (32.52)
  4 White, Lindsay A    15 Aqua Gems-MR         2:25.31    2:27.25         15  
                  32.46     1:08.56 (36.10)     1:53.05 (44.49)     2:27.25 (34.20)
  5 Colton, Patricia M  15 VAC-MR               2:25.62    2:32.11         14  
                  32.84     1:12.41 (39.57)     1:58.00 (45.59)     2:32.11 (34.11)
  6 Mullaney, Kathleen  16 Devil Fish-MR        2:33.62    2:32.24         13  
                  33.80     1:13.62 (39.82)     1:58.86 (45.24)     2:32.24 (33.38)
  7 Kinsley, Jacquelin  15 WSSC-MR              2:37.37    2:34.25         12  
                  35.75     1:15.06 (39.31)     1:58.93 (43.87)     2:34.25 (35.32)
  8 McTigue, Ellen C    15 Devil Fish-MR        2:31.98    2:35.04         11  
                  33.96     1:13.50 (39.54)     2:02.97 (49.47)     2:35.04 (32.07)
  9 Fitzgerald, Kathle  17 Aqua Gems-MR         2:32.30    2:36.29          9  
                  33.73     1:14.89 (41.16)     2:00.04 (45.15)     2:36.29 (36.25)
 10 Fitzgerald, Erin J  15 Aqua Gems-MR         2:35.06    2:36.35          7  
                  35.88     1:16.57 (40.69)     2:02.15 (45.58)     2:36.35 (34.20)
 11 Deziel, Blaire M    17 Silver Streaks-MR    2:37.12    2:42.22          6  
                  33.10     1:14.37 (41.27)     2:04.49 (50.12)     2:42.22 (37.73)
 12 Rojas, Emma         15 SMC-MR               2:41.39    2:42.90          5  
                  34.41     1:15.09 (40.68)     2:06.40 (51.31)     2:42.90 (36.50)
 13 Mance, Kara         17 Devil Fish-MR        2:55.63    2:43.42          4  
                  33.74     1:13.78 (40.04)     2:08.28 (54.50)     2:43.42 (35.14)
 14 Sussman, Heather    15 NY Sharks-MR         2:45.72    2:47.14          3  
                  37.64     1:21.05 (43.41)     2:10.72 (49.67)     2:47.14 (36.42)
 15 Joyce, Gwyneth P    17 HAWK-AD              3:00.26    2:57.59          2  
                  39.75     1:22.20 (42.45)     2:14.62 (52.42)     2:57.59 (42.97)
 16 McKenly, Jackie D   16 Silver Streaks-MR    2:59.03    3:04.17          1  
                  37.49     1:25.32 (47.83)     2:20.34 (55.02)     3:04.17 (43.83)
 
Girls 400 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 White, Lindsay A    15 Aqua Gems-MR         5:20.77    5:11.42         20  
                  33.71     1:13.18 (39.47)     1:51.67 (38.49)     2:28.98 (37.31)
        3:13.30 (44.32)     3:59.30 (46.00)     4:36.57 (37.27)     5:11.42 (34.85)
  2 Mullaney, Kathleen  16 Devil Fish-MR        5:30.00    5:11.75         17  
                  32.71     1:11.23 (38.52)     1:51.89 (40.66)     2:31.86 (39.97)
        3:18.31 (46.45)     4:04.66 (46.35)     4:39.29 (34.63)     5:11.75 (32.46)
  3 Fitzgerald, Kathle  17 Aqua Gems-MR         5:21.90    5:13.87         16  
                  33.83     1:11.86 (38.03)     1:52.69 (40.83)     2:32.90 (40.21)
        3:17.77 (44.87)     4:03.14 (45.37)     4:39.45 (36.31)     5:13.87 (34.42)
  4 Mance, Emily        15 Devil Fish-MR        5:30.00    5:23.13         15  
                  36.16     1:17.84 (41.68)     1:55.46 (37.62)     2:34.17 (38.71)
        3:25.23 (51.06)     4:15.69 (50.46)     4:49.87 (34.18)     5:23.13 (33.26)
 
Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Washingtonville Seahawks-MR  'A'                 NT    4:14.19         40  
     1) Kinsley, Jacqueline P 15        2) Cella, Rylee 13                
     3) Beuchert, Emily A 14            4) Carroll, Colleen E 15          
                  29.77   1:03.13 (1:03.13)     1:33.63 (30.50)   2:07.71 (1:04.58)
        2:40.16 (32.45)   3:15.92 (1:08.21)     3:43.31 (27.39)     4:14.19 (58.27)
  2 Aqua Gems Swimming-MR  'B'                       NT    4:30.67         34  
     1) Fitzgerald, Erin J 15           2) Lillian, Ava S 14              
     3) Regenauer, Emma A 13            4) Stephenson, Dyondra C 13       
                  31.93   1:05.82 (1:05.82)     1:37.67 (31.85)   2:13.11 (1:07.29)
        2:45.57 (32.46)   3:25.91 (1:12.80)     3:54.26 (28.35)   4:30.67 (1:04.76)
  3 Hawks-AD  'A'                                    NT    4:59.59         32  
     1) Carroll, Madison S 14           2) Hubert, Sarah K 13             
     3) Joyce, Gwyneth P 17             4) Prestia, Nikki M 14            
                  34.75   1:12.69 (1:12.69)     1:49.99 (37.30)   2:32.14 (1:19.45)
        3:07.40 (35.26)   3:49.22 (1:17.08)     4:21.99 (32.77)   4:59.59 (1:10.37)
 -- Aqua Gems Swimming-MR  'A'                       NT         DQ        
      71 Early take-off swimmer #2
     1) Blezy, Katriona N 14            2) White, Lindsay A 15            
     3) Fitzgerald, Kathleen K 17       4) Dexter, Samantha L 15          
                  26.81       57.63 (57.63)     1:26.80 (29.17)   2:00.20 (1:02.57)
        2:31.67 (31.47)   3:07.44 (1:07.24)     3:35.33 (27.89)        DQ (1:00.27)
 
Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Aqua Gems Swimming-MR  'A'                  2:08.00    2:08.65         40  
     1) White, Lindsay A 15             2) Fitzgerald, Erin J 15          
     3) Dexter, Samantha L 15           4) Fitzgerald, Kathleen K 17      
                  32.66     1:10.21 (37.55)     1:39.00 (28.79)     2:08.65 (29.65)
  2 Saw Mill Club Swim Team-MR  'A'             2:07.29    2:10.31         34  
     1) Ashikari, Elizabeth 15          2) Masterson, Sarah 16            
     3) Schattschneider, Sarah 14       4) Moss, Lucy 14                  
                  33.51                             1:41.20 ( )     2:10.31 (29.11)
  3 Washingtonville Seahawks-MR  'A'            2:25.12    2:15.30         32  
     1) Zeoli, Regina 14                2) Kinsley, Jacqueline P 15       
     3) Beuchert, Emily A 14            4) Quinton, Taylor 12             
                  33.79     1:08.75 (34.96)     1:46.07 (37.32)     2:15.30 (29.23)
  4 Hawks-AD  'A'                               2:11.38    2:18.16         30  
     1) Carroll, Madison S 14           2) Prestia, Nikki M 14            
     3) Joyce, Gwyneth P 17             4) Gulitti, Emily R 14            
                  34.57     1:12.65 (38.08)     1:49.22 (36.57)     2:18.16 (28.94)
  5 Club Fit Jefferson Valley-MR  'A'           2:08.00    2:18.51         28  
     1) Ostrofsky, Miki 13              2) Feighery, Aisling R 14         
     3) Sibilia, Sara N 16              4) Dillon, Clare 13               
                  33.98     1:11.85 (37.87)     1:48.83 (36.98)     2:18.51 (29.68)
  6 Aqua Gems Swimming-MR  'B'                  2:15.00    2:25.08         26  
     1) Lillian, Ava S 14               2) Brandt, Alexia m 13            
     3) Stephenson, Dyondra C 13        4) White, Kristen A 13            
                  36.95                             1:54.95 ( )     2:25.08 (30.13)
 
Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Richards, Joey H     7 HAWK-AD                42.56      38.36         20  
  2 Gerken, Reid         8 SMC-MR                 41.82      38.59         17  
  3 Crane, Kevin         8 SMC-MR                 40.28      39.29         16  
  4 Bingham, Ryan        7 SMC-MR                 49.36      42.54         15  
  5 Staubi, Eli J        7 NDAC-MR                43.55      42.83         14  
  6 Yozzo, Gabriel T     8 NBS-MR                 54.47      42.93         13  
  7 Domitrovits, Conno   8 HAWK-AD                45.54      43.53         12  
  8 Demis, Alexander J   7 HAWK-AD                47.47      45.26         11  
  9 Tiso, Alexander      8 NY Sharks-MR           46.40      45.46          9  
 10 Smith, Sebastian L   6 Devil Fish-MR          48.66      47.20          7  
 11 Sanchez, Ryan O      8 WSSC-MR                44.00      47.48          6  
 12 Gottwig, Garrett R   8 Aqua Gems-MR           49.58      48.14          5  
 13 Domitrovits, Rory    8 HAWK-AD                48.55      48.31          4  
 14 Murphy, Mike T       8 NY Sharks-MR           48.24      48.47          3  
 15 Adams, Tanner        8 CFJV-MR              1:00.00      49.65          2  
 16 Rizzo, Giovanni M    7 Devil Fish-MR          49.99      50.36          1  
 17 Dwyer, Brayden C     7 WSSC-MR              1:05.03      52.26        
 18 Stephenson, Ruel R   8 Aqua Gems-MR         1:12.76      52.65        
 19 Bailey, James W      7 Aqua Gems-MR           49.99      52.78        
 20 Primeaux, Benjamin   8 VAC-MR                 55.93      57.42        
 21 Lyko, David          8 MVA-MR                    NT    1:00.43        
 22 Ellis, Robert L      8 NY Sharks-MR              NT    1:00.64        
 23 Tiso, Gianluca M     6 NY Sharks-MR         1:03.87    1:03.46        
 24 Matthews, John P     8 NBS-MR                    NT    1:04.95        
 25 Nieves, Andrew J     7 NBS-MR                    NT    1:12.70        
 -- Weir, Patrick J      8 NY Sharks-MR           58.00         DQ        
      60 False start
 
Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Marshall, Samuel A   8 HAWK-AD              1:23.24    1:19.45         20  
                  37.34     1:19.45 (42.11)                                        
  2 Crane, Kevin         8 SMC-MR               1:33.11    1:35.25         17  
                  47.75     1:35.25 (47.50)                                        
  3 Domitrovits, Conno   8 HAWK-AD              1:51.64    1:43.04         16  
  4 Tiso, Alexander      8 NY Sharks-MR         1:39.89    1:43.64         15  
                  49.57     1:43.64 (54.07)                                        
  5 Yozzo, Gabriel T     8 NBS-MR               2:12.33    1:44.72         14  
                  50.95     1:44.72 (53.77)                                        
  6 Smith, Sebastian L   6 Devil Fish-MR        1:48.28    1:45.95         12  
                  50.92     1:45.95 (55.03)                                        
  7 Domitrovits, Rory    8 HAWK-AD              2:04.75    1:46.72         13  
  8 Smolar, Andrew       8 WSSC-MR              2:00.00    1:48.86         11  
                  52.08     1:48.86 (56.78)                                        
  9 Pece, Logan A        7 HAWK-AD              1:52.43    1:49.16          9  
 10 Dwyer, Brayden C     7 WSSC-MR              2:13.64    1:52.66          7  
                  53.79     1:52.66 (58.87)                                        
 11 Donkor, Adrian K     8 MVA-MR                    NT    1:53.91          6  
                  52.44   1:53.91 (1:01.47)                                        
 12 Adams, Tanner        8 CFJV-MR              2:45.00    1:54.02          5  
 13 Kellman, Adam H      6 WSSC-MR              2:15.00    1:54.18          4  
                  53.53   1:54.18 (1:00.65)                                        
 14 Tiso, Gianluca M     6 NY Sharks-MR              NT    2:12.58          3  
 
Boys 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Marshall, Samuel A   8 HAWK-AD                45.13      41.35         20  
  2 Rizzo, Giovanni M    7 Devil Fish-MR          55.96      48.53         17  
  3 Crane, Kevin         8 SMC-MR                 46.21      49.03         16  
  4 Sanchez, Ryan O      8 WSSC-MR                48.00      51.04         15  
  5 Adams, Tanner        8 CFJV-MR              1:15.00      52.07         14  
  6 Smith, Sebastian L   6 Devil Fish-MR        1:03.14      54.21         13  
  7 Donkor, Adrian K     8 MVA-MR                    NT      55.15         12  
  8 Domitrovits, Rory    8 HAWK-AD                53.68      56.43         11  
  9 Domitrovits, Conno   8 HAWK-AD                57.32      56.82          9  
 10 Danaher, William T   7 Aqua Gems-MR         1:03.56      57.12          7  
 11 Tiso, Gianluca M     6 NY Sharks-MR         1:14.54      57.91          6  
 12 Pece, Logan A        7 HAWK-AD                58.09      57.96          5  
 13 Yozzo, Gabriel T     8 NBS-MR                    NT      58.36          4  
 14 Smolar, Andrew       8 WSSC-MR                52.00      58.37          3  
 15 Stephenson, Ruel R   8 Aqua Gems-MR         1:13.31    1:03.07          2  
 16 Gottwig, Garrett R   8 Aqua Gems-MR         1:06.31    1:04.08          1  
 17 Dwyer, Brayden C     7 WSSC-MR              1:09.71    1:04.68        
 -- Primeaux, Benjamin   8 VAC-MR               1:00.94         DQ        
      35 Shoulders past vertical toward breast
 -- Tiso, Alexander      8 NY Sharks-MR           52.82         DQ        
      34 Delay initiating arm pull at turn
 -- Kellman, Adam H      6 WSSC-MR                57.00         DQ        
      35 Shoulders past vertical toward breast
 
Boys 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Richards, Joey H     7 HAWK-AD                51.85      51.29         20  
                  51.42           51.29 ( )                                        
  2 Crane, Kevin         8 SMC-MR                 51.21      51.49         17  
                  51.46        51.49 (0.03)                                        
  3 Sanchez, Ryan O      8 WSSC-MR                45.00      58.08         16  
  4 Gerken, Reid         8 SMC-MR                 50.00      59.58         15  
  5 Bingham, Ryan        7 SMC-MR                 52.00    1:01.41         14  
                1:05.79         1:01.41 ( )                                        
  6 Domitrovits, Rory    8 HAWK-AD                   NT    1:03.59         13  
  7 Smith, Sebastian L   6 Devil Fish-MR        1:09.99    1:03.68         12  
  8 Gottwig, Garrett R   8 Aqua Gems-MR           59.43    1:05.78         11  
  9 Adams, Tanner        8 CFJV-MR              1:15.00    1:06.52          9  
 10 Staubi, Eli J        7 NDAC-MR              1:10.66    1:07.25          7  
 11 Yozzo, Gabriel T     8 NBS-MR                    NT    1:08.62          6  
 12 Tiso, Alexander      8 NY Sharks-MR         1:06.81    1:09.18          5  
 -- Nieves, Andrew J     7 NBS-MR                    NT         DQ        
      10 Alternating Kick
 -- Stephenson, Ruel R   8 Aqua Gems-MR           55.43         DQ        
      11 Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Matthews, John P     8 NBS-MR                    NT         DQ        
      11 Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Domitrovits, Conno   8 HAWK-AD              1:28.83         DQ        
      11 Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Dwyer, Brayden C     7 WSSC-MR              1:00.00         DQ        
      11 Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Demis, Alexander J   7 HAWK-AD              1:37.23         DQ        
      11 Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Weir, Patrick J      8 NY Sharks-MR              NT         DQ        
      11 Non-simultaneous arms
 -- Murphy, Mike T       8 NY Sharks-MR              NT         DQ        
      10 Alternating Kick
 
Boys 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Smith, Sebastian L   6 Devil Fish-MR          58.43      51.79         20  
  2 Crane, Kevin         8 SMC-MR                 52.94      53.42         17  
  3 Gerken, Reid         8 SMC-MR                 51.00      55.57         16  
  4 Demis, Alexander J   7 HAWK-AD                   NT    1:00.50         15  
  5 Murphy, Mike T       8 NY Sharks-MR              NT    1:06.08         14  
  6 Tiso, Alexander      8 NY Sharks-MR         1:08.41    1:07.21         13  
  7 Domitrovits, Conno   8 HAWK-AD                   NT    1:09.63         12  
  8 Domitrovits, Rory    8 HAWK-AD                   NT    1:18.01         11  
  9 Yozzo, Gabriel T     8 NBS-MR               1:24.80    1:21.11          9  
 -- Staubi, Eli J        7 NDAC-MR              1:08.11         DQ        
      21 Non-simultaneous arms
 -- Richards, Joey H     7 HAWK-AD                   NT         DQ        
      23 One hand touch
 -- Bingham, Ryan        7 SMC-MR               1:00.38         DQ        
      21 Non-simultaneous arms
 -- Ellis, Robert L      8 NY Sharks-MR              NT         DQ        
      20 Scissors kick
 
Boys 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Marshall, Samuel A   8 HAWK-AD              1:29.29    1:27.80         20  
                  40.81     1:27.80 (46.99)                                        
  2 Crane, Kevin         8 SMC-MR               1:39.39    1:39.10         17  
                  50.80     1:39.10 (48.30)                                        
  3 Domitrovits, Conno   8 HAWK-AD                   NT    2:03.41         16  
                1:00.14   2:03.41 (1:03.27)                                        
  4 Pece, Logan A        7 HAWK-AD              2:10.41    2:06.98         15  
                1:05.22   2:06.98 (1:01.76)                                        
  5 Domitrovits, Rory    8 HAWK-AD              2:31.42    2:07.33         14  
                1:03.39   2:07.33 (1:03.94)                                        
  6 Sanchez, Ryan O      8 WSSC-MR                   NT    2:11.92         13  
                1:09.44   2:11.92 (1:02.48)                                        
 -- Smith, Sebastian L   6 Devil Fish-MR        1:58.90         DQ        
      15 One hand touch - breast
                  53.95        DQ (1:06.27)                                        
 -- Yozzo, Gabriel T     8 NBS-MR                    NT         DQ        
      20 Alternating Kick - fly
                1:07.21        DQ (1:04.98)                                        
 -- Danaher, William T   7 Aqua Gems-MR         1:50.43         DQ        
      20 Alternating Kick - fly
 -- Dwyer, Brayden C     7 WSSC-MR              2:20.00         DQ        
      21 Arms underwater recovery - fly
                1:07.31        DQ (1:02.87)                                        
 -- Donkor, Adrian K     8 MVA-MR                    NT         DQ        
      15 One hand touch - breast
                  56.30        DQ (1:02.25)                                        
 
Boys 8 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Washingtonville Seahawks-MR  'A'                 NT    3:23.73         40  
     1) Smolar, Andrew 8                2) Dwyer, Brayden C 7             
     3) Kellman, Adam H 6               4) Sanchez, Ryan O 8              
                  50.62     1:45.68 (55.06)     2:39.84 (54.16)     3:23.73 (43.89)
 
Boys 8 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
 -- Hawks-AD  'A'                                    NT         DQ        
      70 Stroke Infraction swimmer #2: 11 Hands brought beyond the hipline during stro
     1) Domitrovits, Rory J 8           2) Demis, Alexander J 7           
     3) Richards, Joey H 7              4) Domitrovits, Connor S 8        
                1:02.28   2:14.60 (1:12.32)     2:57.03 (42.43)          DQ (42.39)
 
Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kalletta, George E  10 Aqua Gems-MR           31.13      30.75         20  
  2 Catania, Nicholas   10 WSSC-MR                33.00      31.13         17  
  3 Kenny, Tyler        10 NY Sharks-MR           33.76      32.31         16  
  4 Chen, Ting          10 Devil Fish-MR          31.79      32.58         15  
  5 Dwyer, Jack P       10 WSSC-MR                34.06      32.60         14  
  6 Smith, Adrian C     10 Devil Fish-MR          33.15      32.82         13  
  7 Rowlands, Owen C     9 WSSC-MR                33.52      33.38         12  
  8 Rodriguez, Matthew  10 MVA-MR                 33.35      33.55         11  
  9 Trzewik-Quinn, Tad   9 HAWK-AD                35.98      33.83          9  
 10 Quinones Jr., D J    9 WSSC-MR                36.73      33.93          7  
 11 Makarov, Aleksey     9 NBS-MR                 36.29      34.16          6  
 12 Sommer, Christophe  10 Aqua Gems-MR           33.87      34.36          5  
 13 Bryant, Joshua M    10 NBS-MR                 36.50      34.55          4  
 14 Rasch, Scott M      10 NY Sharks-MR           34.82      35.21          3  
 15 Bingham, Connor      9 SMC-MR                 34.95      35.40          2  
 16 Cabassa, Noah        9 NY Sharks-MR           35.10      35.69          1  
 17 Stangeby, Joseph G   9 Aqua Gems-MR           35.95      35.78        
 18 Tiso, Christopher   10 NY Sharks-MR           36.42      37.22        
 19 Thompson, Kyle B     9 Aqua Gems-MR           38.57      37.43        
 20 Rizzo, Antonio S     9 Devil Fish-MR          39.62      37.44        
 21 Kellman, Alex J     10 WSSC-MR                38.66      38.18        
 22 Crane, Brian        10 SMC-MR                 37.77      38.35        
 23 Kenan, Derrick L    10 NBS-MR                 51.91      38.64        
 23 Donlon, Will D       9 WSSC-MR                40.15      38.64        
 25 Parker, Mitchell E  10 MVA-MR                 45.03      39.38        
 26 Johnson, Aiden C     9 VAC-MR                 38.42      39.58        
 27 Sullivan, Dillon     9 WSSC-MR                42.07      39.83        
 28 Brandt, Isaiah J     9 Aqua Gems-MR           39.70      40.06        
 29 Ruiz, Christopher    9 Aqua Gems-MR           38.78      40.08        
 30 Angeles, Brandon J   9 NY Sharks-MR           43.39      40.84        
 31 Boies, Zachary      10 SMC-MR                 40.46      41.67        
 32 Danaher, Egan J      9 Aqua Gems-MR           37.23      41.84        
 33 Day, Jeffrey        10 Aqua Gems-MR           42.38      42.81        
 34 DeBenedictus, Thom  10 NBS-MR                 49.21      43.90        
 35 Guarneri, Matthew    9 WSSC-MR                44.99      44.56        
 36 Lane, Conor          9 SMC-MR                 46.13      46.09        
 37 Kenan, Donovan D     9 NBS-MR                 56.14      46.61        
 38 Clark, Noah J        9 Devil Fish-MR          48.04      47.25        
 39 Peysson, Patrick    10 WSSC-MR                51.86      47.78        
 40 Repke, Jacob T       9 Devil Fish-MR          50.38      49.95        
 41 Nazari, Dylan C      9 WSSC-MR                49.00      52.38        
 42 Cuccia, Ryan W      10 NY Sharks-MR           47.42      52.41        
 43 Liebman, Sam B       9 HAWK-AD                50.92      53.83        
 -- Stangeby, Chris      9 Aqua Gems-MR           36.33         DQ        
      50 No touch on turn
 -- Palmer, Jack N      10 WSSC-MR                35.90         DQ        
      60 False start
 
Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kalletta, George E  10 Aqua Gems-MR         1:09.91    1:08.00         20  
                  32.78     1:08.00 (35.22)                                        
  2 Dwyer, Jack P       10 WSSC-MR              1:10.02    1:09.05         17  
                  32.99     1:09.05 (36.06)                                        
  3 Davila, Joshua      10 VAC-MR               1:11.19    1:09.44         16  
                  33.30     1:09.44 (36.14)                                        
  4 Catania, Nicholas   10 WSSC-MR              1:24.61    1:09.86         15  
                  33.50     1:09.86 (36.36)                                        
  5 Smith, Adrian C     10 Devil Fish-MR        1:14.88    1:11.23         14  
                  33.72     1:11.23 (37.51)                                        
  6 Kenny, Tyler        10 NY Sharks-MR         1:12.62    1:11.51         13  
                  34.26     1:11.51 (37.25)                                        
  7 Chen, Ting          10 Devil Fish-MR        1:16.07    1:14.03         12  
                  35.38     1:14.03 (38.65)                                        
  8 Trzewik-Quinn, Tad   9 HAWK-AD              1:17.87    1:14.82         11  
  9 Kuyl, Leo           10 HAWK-AD              1:28.88    1:16.55          9  
                  36.59     1:16.55 (39.96)                                        
 10 Cabassa, Noah        9 NY Sharks-MR         1:19.73    1:17.42          7  
                  36.83     1:17.42 (40.59)                                        
 11 Rowlands, Owen C     9 WSSC-MR              1:27.05    1:17.81          6  
                  35.93     1:17.81 (41.88)                                        
 12 Stangeby, Chris      9 Aqua Gems-MR         1:23.85    1:18.38          5  
 13 Boughner, Connor S   9 Aqua Gems-MR         1:15.43    1:18.43          4  
                  36.30     1:18.43 (42.13)                                        
 14 Quinones Jr., D J    9 WSSC-MR              1:21.96    1:18.64          2.5
                  37.05     1:18.64 (41.59)                                        
 14 Rasch, Scott M      10 NY Sharks-MR         1:19.15    1:18.64          2.5
                  37.18     1:18.64 (41.46)                                        
 16 Stangeby, Joseph G   9 Aqua Gems-MR         1:22.06    1:18.65          1  
 17 Sommer, Christophe  10 Aqua Gems-MR         1:16.11    1:19.46        
                  38.14     1:19.46 (41.32)                                        
 18 Staubi, Kyle A       9 NDAC-MR              1:20.66    1:20.08        
                  40.37     1:20.08 (39.71)                                        
 19 Palmer, Jack N      10 WSSC-MR              1:30.00    1:20.42        
                  37.28     1:20.42 (43.14)                                        
 20 Bryant, Joshua M    10 NBS-MR               1:28.10    1:20.67        
                  38.98     1:20.67 (41.69)                                        
 21 Makarov, Aleksey     9 NBS-MR               1:27.55    1:20.75        
                  37.27     1:20.75 (43.48)                                        
 22 Gerken, Jack        10 SMC-MR               1:29.00    1:21.34        
                  37.89     1:21.34 (43.45)                                        
 23 Tiso, Christopher   10 NY Sharks-MR         1:23.09    1:21.89        
                  38.32     1:21.89 (43.57)                                        
 24 Thompson, Kyle B     9 Aqua Gems-MR         1:40.57    1:22.81        
                  39.32     1:22.81 (43.49)                                        
 25 Mialma, Michelle     9 NDAC-MR              1:22.92    1:23.78        
                  40.90     1:23.78 (42.88)                                        
 26 Stickle, Gage R      9 NDAC-MR              1:28.01    1:25.57        
                  40.36     1:25.57 (45.21)                                        
 27 Johnson, Aiden C     9 VAC-MR               1:32.42    1:25.85        
                  40.69     1:25.85 (45.16)                                        
 28 Crane, Brian        10 SMC-MR               1:29.35    1:26.37        
                  40.39     1:26.37 (45.98)                                        
 29 Rizzo, Antonio S     9 Devil Fish-MR        1:29.42    1:29.30        
                  41.03     1:29.30 (48.27)                                        
 30 Kenan, Derrick L    10 NBS-MR               1:58.78    1:32.81        
                  41.16     1:32.81 (51.65)                                        
 31 Ruiz, Christopher    9 Aqua Gems-MR         1:40.32    1:33.99        
 32 Angeles, Brandon J   9 NY Sharks-MR         1:37.98    1:34.46        
                  43.85     1:34.46 (50.61)                                        
 33 Liew, Sam            9 Devil Fish-MR        1:29.99    1:36.84        
                  44.62     1:36.84 (52.22)                                        
 34 Spiro, Joshua        9 SMC-MR               1:44.69    1:38.03        
                  45.56     1:38.03 (52.47)                                        
 35 Day, Jeffrey        10 Aqua Gems-MR         1:37.43    1:38.79        
                  45.09     1:38.79 (53.70)                                        
 36 Cuccia, Ryan W      10 NY Sharks-MR              NT    1:39.72        
                  46.77     1:39.72 (52.95)                                        
 37 Brandt, Isaiah J     9 Aqua Gems-MR         1:44.52    1:39.85        
 38 Lane, Conor          9 SMC-MR               1:47.95    1:40.25        
                  46.74     1:40.25 (53.51)                                        
 39 Kenan, Donovan D     9 NBS-MR               2:03.71    1:41.94        
                  47.94     1:41.94 (54.00)                                        
 40 Clark, Noah J        9 Devil Fish-MR        1:52.76    1:42.47        
                  50.44     1:42.47 (52.03)                                        
 41 DeBenedictus, Thom  10 NBS-MR                    NT    1:46.14        
                  47.46     1:46.14 (58.68)                                        
 42 Repke, Jacob T       9 Devil Fish-MR        1:59.28    1:54.93        
                  55.10     1:54.93 (59.83)                                        
 43 Tawil, Salim J       9 MVA-MR                    NT    2:08.29        
                1:00.26   2:08.29 (1:08.03)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kenny, Tyler        10 NY Sharks-MR           35.53      37.36         20  
  2 Smith, Adrian C     10 Devil Fish-MR          38.60      38.39         17  
  3 Catania, Nicholas   10 WSSC-MR                40.66      38.76         16  
  4 Rodriguez, Matthew  10 MVA-MR                 40.96      40.00         15  
  5 Trzewik-Quinn, Tad   9 HAWK-AD                40.77      40.32         14  
  6 Rowlands, Owen C     9 WSSC-MR                44.10      40.63         13  
  7 Chen, Ting          10 Devil Fish-MR          41.12      41.06         12  
  8 Quinones Jr., D J    9 WSSC-MR                44.48      41.46         11  
  9 Rasch, Scott M      10 NY Sharks-MR           40.85      41.63          9  
 10 Palmer, Jack N      10 WSSC-MR                43.90      42.58          7  
 11 Tiso, Christopher   10 NY Sharks-MR           43.81      42.79          6  
 12 Parker, Mitchell E  10 MVA-MR                    NT      42.82          5  
 13 Bingham, Connor      9 SMC-MR                 42.46      42.93          4  
 14 Bryant, Joshua M    10 NBS-MR                 48.07      44.08          3  
 15 Johnson, Aiden C     9 VAC-MR                 49.18      44.15          2  
 16 Cabassa, Noah        9 NY Sharks-MR           46.79      45.32          1  
 17 Kellman, Alex J     10 WSSC-MR                46.76      45.78        
 18 Crane, Brian        10 SMC-MR                 46.30      46.02        
 19 Stangeby, Joseph G   9 Aqua Gems-MR           46.43      46.55        
 20 Kenan, Derrick L    10 NBS-MR                 49.33      46.89        
 21 Thompson, Kyle B     9 Aqua Gems-MR           50.22      48.58        
 22 Angeles, Brandon J   9 NY Sharks-MR           50.13      50.25        
 23 Clark, Noah J        9 Devil Fish-MR          50.94      50.71        
 24 Peysson, Patrick    10 WSSC-MR                54.87      51.28        
 25 Kenan, Donovan D     9 NBS-MR               1:02.33      52.96        
 26 Lane, Conor          9 SMC-MR                 55.54      53.41        
 27 Boies, Zachary      10 SMC-MR                 56.83      55.11        
 28 Liebman, Sam B       9 HAWK-AD                57.32      55.23        
 29 Day, Jeffrey        10 Aqua Gems-MR           56.83      55.56        
 30 Danaher, Egan J      9 Aqua Gems-MR           48.99      55.61        
 31 Repke, Jacob T       9 Devil Fish-MR          59.01      55.62        
 32 DeBenedictus, Thom  10 NBS-MR                    NT      57.06        
 33 Cuccia, Ryan W      10 NY Sharks-MR         1:05.49    1:00.29        
 34 Sullivan, Dillon     9 WSSC-MR                50.00    1:04.25        
 35 Nazari, Dylan C      9 WSSC-MR                49.00    1:07.08        
 -- Rizzo, Antonio S     9 Devil Fish-MR          45.93         DQ        
      34 Multiple strokes past vertical at turn
 -- Guarneri, Matthew    9 WSSC-MR                58.48         DQ        
      39 Non-continuous turning action
 -- Ruiz, Christopher    9 Aqua Gems-MR           47.71         DQ        
      39 Did not finish on back
 
Boys 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Smith, Adrian C     10 Devil Fish-MR        1:25.10    1:20.00         20  
                1:20.60         1:20.00 ( )                                        
  2 Davila, Joshua      10 VAC-MR               1:27.55    1:22.34         17  
                  40.63     1:22.34 (41.71)                                        
  3 Catania, Nicholas   10 WSSC-MR              1:26.00    1:23.86         16  
                  41.74     1:23.86 (42.12)                                        
  4 Trzewik-Quinn, Tad   9 HAWK-AD              1:27.63    1:28.11         15  
                  43.04     1:28.11 (45.07)                                        
  5 Rowlands, Owen C     9 WSSC-MR              1:32.00    1:30.76         14  
                  43.19     1:30.76 (47.57)                                        
  6 Chen, Ting          10 Devil Fish-MR        1:31.15    1:31.55         13  
                  44.76     1:31.55 (46.79)                                        
  7 Palmer, Jack N      10 WSSC-MR              1:40.00    1:32.16         12  
                  44.72     1:32.16 (47.44)                                        
  8 Makarov, Aleksey     9 NBS-MR               1:52.05    1:32.39         11  
                  45.66     1:32.39 (46.73)                                        
  9 Stangeby, Joseph G   9 Aqua Gems-MR         1:46.92    1:34.70          9  
                  46.44     1:34.70 (48.26)                                        
 10 Kuyl, Leo           10 HAWK-AD              1:31.06    1:35.19          7  
                  45.15     1:35.19 (50.04)                                        
 11 Sommer, Christophe  10 Aqua Gems-MR         1:33.33    1:35.61          6  
                  46.89     1:35.61 (48.72)                                        
 12 Rizzo, Antonio S     9 Devil Fish-MR        1:40.25    1:38.43          5  
                  48.03     1:38.43 (50.40)                                        
 13 Crane, Brian        10 SMC-MR               1:39.02    1:39.27          4  
                  49.24     1:39.27 (50.03)                                        
 14 Staubi, Kyle A       9 NDAC-MR              1:52.11    1:41.41          3  
                  50.04     1:41.41 (51.37)                                        
 15 Tiso, Christopher   10 NY Sharks-MR         1:34.18    1:50.81          2  
                1:34.34     1:50.81 (16.47)                                        
 16 Spiro, Joshua        9 SMC-MR               1:51.09    1:58.66          1  
 17 Tawil, Salim J       9 MVA-MR                    NT    2:44.87        
 -- Cuccia, Ryan W      10 NY Sharks-MR              NT         DQ        
      35 Shoulders past vertical toward breast
                1:03.59        DQ (1:02.25)                                        
 -- Gerken, Jack        10 SMC-MR               1:39.00         DQ        
      34 Delay initiating turn after past vertical
                  48.90          DQ (52.29)                                        
 -- Repke, Jacob T       9 Devil Fish-MR        2:16.65         DQ        
      33 No touch at turn
                1:00.95        DQ (1:03.12)                                        
 -- Stickle, Gage R      9 NDAC-MR              1:52.11         DQ        
      33 No touch at turn
                  50.25          DQ (55.12)                                        
 -- Rasch, Scott M      10 NY Sharks-MR         1:30.99         DQ        
      34 Delay initiating arm pull at turn
                  42.64          DQ (48.23)                                        
 -- Quinones Jr., D J    9 WSSC-MR              1:38.15         DQ        
      34 Delay initiating arm pull at turn
                  42.93          DQ (48.27)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Smith, Adrian C     10 Devil Fish-MR          42.43      42.32         20  
  2 Catania, Nicholas   10 WSSC-MR                43.34      42.58         17  
  3 Rowlands, Owen C     9 WSSC-MR                43.75      42.66         16  
  4 Davila, Joshua      10 VAC-MR                 45.77      43.47         15  
  5 Kalletta, George E  10 Aqua Gems-MR           42.79      43.69         14  
  6 Kenny, Tyler        10 NY Sharks-MR           45.72      45.46         13  
  7 Trzewik-Quinn, Tad   9 HAWK-AD                47.67      45.78         12  
  8 Makarov, Aleksey     9 NBS-MR                 49.85      45.87         11  
  9 Thompson, Kyle B     9 Aqua Gems-MR           48.51      46.68          9  
 10 Kuyl, Leo           10 HAWK-AD                45.95      47.17          7  
 11 Cabassa, Noah        9 NY Sharks-MR           48.34      47.38          6  
 12 Rizzo, Antonio S     9 Devil Fish-MR          51.23      47.84          5  
 13 Sommer, Christophe  10 Aqua Gems-MR           48.97      47.85          4  
 14 Bryant, Joshua M    10 NBS-MR                 52.13      47.87          3  
 15 Liew, Sam            9 Devil Fish-MR          46.66      48.26          2  
 16 Dwyer, Jack P       10 WSSC-MR                46.99      48.46          1  
 17 Boughner, Connor S   9 Aqua Gems-MR           48.93      48.47        
 18 Rasch, Scott M      10 NY Sharks-MR           46.03      48.48        
 19 Chen, Ting          10 Devil Fish-MR          46.89      48.77        
 20 Mialma, Michelle     9 NDAC-MR                52.46      49.63        
 21 Gerken, Jack        10 SMC-MR                 55.00      49.82        
 22 Stangeby, Chris      9 Aqua Gems-MR           58.23      51.31        
 23 Tiso, Christopher   10 NY Sharks-MR           55.69      53.47        
 24 Stangeby, Joseph G   9 Aqua Gems-MR           57.90      53.84        
 25 Clark, Noah J        9 Devil Fish-MR        1:02.09      54.01        
 26 Brandt, Isaiah J     9 Aqua Gems-MR           51.72      54.16        
 27 Quinones Jr., D J    9 WSSC-MR              1:00.32      55.19        
 28 Ruiz, Christopher    9 Aqua Gems-MR           56.97      55.77        
 29 Crane, Brian        10 SMC-MR                 55.81      57.16        
 30 Palmer, Jack N      10 WSSC-MR              1:07.37      57.49        
 31 Kenan, Derrick L    10 NBS-MR                    NT    1:01.22        
 32 Repke, Jacob T       9 Devil Fish-MR        1:02.00    1:03.84        
 33 Angeles, Brandon J   9 NY Sharks-MR         1:10.92    1:19.84        
 -- Day, Jeffrey        10 Aqua Gems-MR           55.43        XDQ        
      10 Scissors kick
 -- Kenan, Donovan D     9 NBS-MR                    NT         DQ        
      11 Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Tawil, Salim J       9 MVA-MR                    NT         DQ        
      19 Non-simultaneous kick
 -- Spiro, Joshua        9 SMC-MR                 59.00         DQ        
      14 Incomplete stroke cycle other than one pull followed by one kick
 -- Lane, Conor          9 SMC-MR               1:05.85         DQ        
 
Boys 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Catania, Nicholas   10 WSSC-MR              1:42.00    1:31.56         20  
                  43.11     1:31.56 (48.45)                                        
  2 Kalletta, George E  10 Aqua Gems-MR         1:34.67    1:33.46         17  
  3 Kenny, Tyler        10 NY Sharks-MR         1:39.23    1:35.72         16  
                  46.56     1:35.72 (49.16)                                        
  4 Rowlands, Owen C     9 WSSC-MR              1:52.00    1:37.92         15  
                  44.99     1:37.92 (52.93)                                        
  5 Thompson, Kyle B     9 Aqua Gems-MR         1:35.43    1:38.76         14  
  6 Bryant, Joshua M    10 NBS-MR                    NT    1:40.40         13  
                  47.74     1:40.40 (52.66)                                        
  7 Makarov, Aleksey     9 NBS-MR               2:08.34    1:41.35         12  
                  46.93     1:41.35 (54.42)                                        
  8 Trzewik-Quinn, Tad   9 HAWK-AD              1:42.41    1:41.42         11  
                  48.01     1:41.42 (53.41)                                        
  9 Chen, Ting          10 Devil Fish-MR        1:44.33    1:42.99          9  
                  49.23     1:42.99 (53.76)                                        
 10 Dwyer, Jack P       10 WSSC-MR              1:43.20    1:43.06          7  
                  49.89     1:43.06 (53.17)                                        
 11 Rizzo, Antonio S     9 Devil Fish-MR        1:55.00    1:43.57          6  
                  48.94     1:43.57 (54.63)                                        
 12 Bingham, Connor      9 SMC-MR               1:45.42    1:44.05          5  
                  50.79     1:44.05 (53.26)                                        
 13 Rasch, Scott M      10 NY Sharks-MR         1:45.10    1:45.42          4  
                  50.21     1:45.42 (55.21)                                        
 14 Kellman, Alex J     10 WSSC-MR              1:52.08    1:51.47          3  
                  51.66     1:51.47 (59.81)                                        
 15 Stangeby, Chris      9 Aqua Gems-MR         2:01.47    1:52.54          2  
                  56.01     1:52.54 (56.53)                                        
 16 Brandt, Isaiah J     9 Aqua Gems-MR         2:00.00    2:00.23          1  
                  56.47   2:00.23 (1:03.76)                                        
 17 Kenan, Derrick L    10 NBS-MR                    NT    2:06.35        
                  59.75   2:06.35 (1:06.60)                                        
 18 Crane, Brian        10 SMC-MR               1:50.00    2:10.06        
                1:01.52   2:10.06 (1:08.54)                                        
 19 Sullivan, Dillon     9 WSSC-MR              1:50.00    2:14.11        
                1:01.00   2:14.11 (1:13.11)                                        
 20 Danaher, Egan J      9 Aqua Gems-MR         1:50.43    2:17.13        
                1:05.79   2:17.13 (1:11.34)                                        
 -- Liebman, Sam B       9 HAWK-AD                   NT         DQ        
      10 Alternating Kick
                1:06.57        DQ (1:15.79)                                        
 -- Boies, Zachary      10 SMC-MR               1:57.59         DQ        
      60 False start
                  56.28        DQ (1:08.26)                                        
 -- Day, Jeffrey        10 Aqua Gems-MR         1:55.43         DQ        
      14 Incomplete stroke cycle other than one pull followed by one kick
                1:27.95        DQ (1:44.67)                                        
 -- Smith, Adrian C     10 Devil Fish-MR        1:33.55         DQ        
      60 False start
                  45.05          DQ (48.52)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Davila, Joshua      10 VAC-MR                 35.74      36.55         20  
  2 Kalletta, George E  10 Aqua Gems-MR           35.50      36.59         17  
  3 Trzewik-Quinn, Tad   9 HAWK-AD                37.41      37.50         16  
  4 Catania, Nicholas   10 WSSC-MR                43.45      37.51         15  
  5 Kenny, Tyler        10 NY Sharks-MR           40.25      38.68         14  
  6 Smith, Adrian C     10 Devil Fish-MR          37.21      39.06         13  
  7 Stangeby, Chris      9 Aqua Gems-MR           41.23      40.26         12  
  8 Dwyer, Jack P       10 WSSC-MR                46.22      40.94         11  
  9 Kuyl, Leo           10 HAWK-AD                40.66      42.03          9  
 10 Staubi, Kyle A       9 NDAC-MR                51.48      42.61          7  
 11 Makarov, Aleksey     9 NBS-MR                 50.34      43.69          6  
 12 Chen, Ting          10 Devil Fish-MR          42.70      45.50          5  
 13 Sommer, Christophe  10 Aqua Gems-MR           44.13      47.80          4  
 14 Parker, Mitchell E  10 MVA-MR                    NT      47.82          3  
 15 Thompson, Kyle B     9 Aqua Gems-MR           56.90      48.72          2  
 16 Palmer, Jack N      10 WSSC-MR                49.07      48.81          1  
 17 Stickle, Gage R      9 NDAC-MR                49.75      48.83        
 18 Mialma, Michelle     9 NDAC-MR                52.24      49.60        
 19 Crane, Brian        10 SMC-MR                 49.35      50.15        
 20 Rizzo, Antonio S     9 Devil Fish-MR          46.79      50.27        
 21 Quinones Jr., D J    9 WSSC-MR                46.38      50.82        
 22 Liew, Sam            9 Devil Fish-MR          50.12      51.24        
 23 Brandt, Isaiah J     9 Aqua Gems-MR           51.02      51.66        
 24 Kenan, Derrick L    10 NBS-MR                    NT      54.62        
 25 Angeles, Brandon J   9 NY Sharks-MR              NT      57.00        
 26 Clark, Noah J        9 Devil Fish-MR          59.11      57.76        
 27 Kenan, Donovan D     9 NBS-MR                    NT    1:04.56        
 28 Repke, Jacob T       9 Devil Fish-MR        1:04.40    1:06.35        
 -- Lane, Conor          9 SMC-MR                 56.00         DQ        
      21 Arms underwater recovery
 -- Spiro, Joshua        9 SMC-MR               1:00.00         DQ        
      20 Alternating Kick
 -- Cabassa, Noah        9 NY Sharks-MR           46.96         DQ        
      20 Alternating Kick
 -- Gerken, Jack        10 SMC-MR                 49.00         DQ        
      60 False start
 
Boys 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dwyer, Jack P       10 WSSC-MR              1:43.09    1:36.30         20  
                  44.64     1:36.30 (51.66)                                        
  2 Smith, Adrian C     10 Devil Fish-MR        1:37.06    1:36.68         17  
                  46.16     1:36.68 (50.52)                                        
 -- Quinones Jr., D J    9 WSSC-MR              1:52.55         DQ        
      21 Arms underwater recovery
                  48.74        DQ (1:00.25)                                        
 
Boys 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Catania, Nicholas   10 WSSC-MR              1:30.97    1:19.06         20  
                  37.47     1:19.06 (41.59)                                        
  2 Kalletta, George E  10 Aqua Gems-MR         1:20.28    1:21.57         17  
                  39.06     1:21.57 (42.51)                                        
  3 Smith, Adrian C     10 Devil Fish-MR        1:24.20    1:22.60         16  
                  37.53     1:22.60 (45.07)                                        
  4 Trzewik-Quinn, Tad   9 HAWK-AD              1:24.05    1:24.59         15  
                  39.35     1:24.59 (45.24)                                        
  5 Dwyer, Jack P       10 WSSC-MR              1:27.11    1:24.76         14  
                  40.36     1:24.76 (44.40)                                        
  6 Makarov, Aleksey     9 NBS-MR               1:39.59    1:28.65         13  
                  40.94     1:28.65 (47.71)                                        
  7 Stangeby, Chris      9 Aqua Gems-MR         1:30.95    1:30.50         12  
                  41.41     1:30.50 (49.09)                                        
  8 Rowlands, Owen C     9 WSSC-MR              1:39.47    1:30.87         11  
                  40.89     1:30.87 (49.98)                                        
  9 Chen, Ting          10 Devil Fish-MR        1:29.90    1:31.15          9  
                  43.00     1:31.15 (48.15)                                        
 10 Bingham, Connor      9 SMC-MR               1:34.10    1:32.75          6  
                  45.53     1:32.75 (47.22)                                        
 11 Cabassa, Noah        9 NY Sharks-MR         1:34.32    1:33.34          5  
                  46.18     1:33.34 (47.16)                                        
 12 Bryant, Joshua M    10 NBS-MR               1:57.28    1:34.35          4  
                  46.68     1:34.35 (47.67)                                        
 13 Quinones Jr., D J    9 WSSC-MR              1:37.63    1:34.54          3  
                  42.69     1:34.54 (51.85)                                        
 14 Crane, Brian        10 SMC-MR               1:45.00    1:36.19          2  
                  46.67     1:36.19 (49.52)                                        
 15 Tiso, Christopher   10 NY Sharks-MR         1:37.70    1:36.41          1  
                  45.81     1:36.41 (50.60)                                        
 16 Rizzo, Antonio S     9 Devil Fish-MR        1:40.48    1:37.35        
                  46.46     1:37.35 (50.89)                                        
 17 Palmer, Jack N      10 WSSC-MR              1:52.70    1:41.72        
                  45.39     1:41.72 (56.33)                                        
 18 Brandt, Isaiah J     9 Aqua Gems-MR         2:01.64    1:46.84        
                  50.83     1:46.84 (56.01)                                        
 19 Kenan, Derrick L    10 NBS-MR                    NT    1:51.44        
 20 Boies, Zachary      10 SMC-MR               1:47.00    1:54.79        
                  57.48     1:54.79 (57.31)                                        
 21 Angeles, Brandon J   9 NY Sharks-MR              NT    1:57.94        
 22 Lane, Conor          9 SMC-MR               1:50.00    2:02.39        
                  59.77   2:02.39 (1:02.62)                                        
 23 Peysson, Patrick    10 WSSC-MR              1:50.00    2:08.35        
 -- Stangeby, Joseph G   9 Aqua Gems-MR         1:36.41         DQ        
      35 Shoulders past vertical toward breast - back
                  46.24          DQ (52.62)                                        
 -- Liebman, Sam B       9 HAWK-AD              2:37.64         DQ        
      20 Kick breaststroke type - fly
                1:06.68        DQ (1:09.44)                                        
 -- Clark, Noah J        9 Devil Fish-MR        1:58.30         DQ        
      21 Non-simultaneous arms - fly
                  53.80          DQ (56.29)                                        
 -- Donlon, Will D       9 WSSC-MR              1:40.00         DQ        
      35 Shoulders past vertical toward breast - back
 -- Repke, Jacob T       9 Devil Fish-MR        2:02.39         DQ        
      20 Alternating Kick - fly
                  59.44        DQ (1:01.94)                                        
 -- Rodriguez, Matthew  10 MVA-MR               1:28.81         DQ          7  
      20 Alternating Kick - fly
                  44.36          DQ (47.94)                                        
 -- Kenan, Donovan D     9 NBS-MR                    NT         DQ        
      10 Downward butterfly kick - breast
                  58.85        DQ (1:01.58)                                        
 -- Sullivan, Dillon     9 WSSC-MR              1:40.00         DQ        
      19 Non-simultaneous kick - breast
                1:03.31          DQ (59.91)                                        
 
Boys 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Washingtonville Seahawks-MR  'A'                 NT    2:14.57         40  
     1) Rowlands, Owen C 9              2) Quinones Jr., D J 9            
     3) Dwyer, Jack P 10                4) Catania, Nicholas 10           
                  34.44     1:09.98 (35.54)     1:43.60 (33.62)     2:14.57 (30.97)
  2 Aqua Gems Swimming-MR  'A'                       NT    2:22.13         34  
     1) Thompson, Kyle B 9              2) Stangeby, Chris 9              
     3) Stangeby, Joseph G 9            4) Kalletta, George E 10          
                  38.55     1:15.31 (36.76)     1:54.33 (39.02)     2:22.13 (27.80)
  3 Washingtonville Seahawks-MR  'B'                 NT    2:34.73         32  
     1) Donlon, Will D 9                2) Palmer, Jack N 10              
     3) Kellman, Alex J 10              4) Sullivan, Dillon 9             
                  39.84     1:14.71 (34.87)     1:54.58 (39.87)     2:34.73 (40.15)
  4 Newburgh Sharks-MR  'A'                     2:08.23    2:35.42         30  
     1) DeBenedictus, Thomas J 10       2) Kenan, Derrick L 10            
     3) Bryant, Joshua M 10             4) Makarov, Aleksey 9             
                  44.19     1:24.53 (40.34)     2:07.67 (43.14)     2:35.42 (27.75)
  5 Saw Mill Club Swim Team-MR  'A'             2:25.37    2:42.78         28  
     1) Boies, Zachary 10               2) Lane, Conor 9                  
     3) Crane, Brian 10                 4) Bingham, Connor 9              
                  42.02     1:28.20 (46.18)     2:06.65 (38.45)     2:42.78 (36.13)
 
Boys 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Aqua Gems Swimming-MR  'A'                       NT    2:44.70         40  
     1) Thompson, Kyle B 9              2) Stangeby, Chris 9              
     3) Stangeby, Joseph G 9            4) Kalletta, George E 10          
                  43.93     1:31.35 (47.42)     2:07.92 (36.57)     2:44.70 (36.78)
  2 Washingtonville Seahawks-MR  'A'            3:07.93    2:45.69         34  
     1) Palmer, Jack N 10               2) Catania, Nicholas 10           
     3) Quinones Jr., D J 9             4) Rowlands, Owen C 9             
                  43.09     1:25.28 (42.19)     2:12.17 (46.89)     2:45.69 (33.52)
  3 Saw Mill Club Swim Team-MR  'A'             2:58.30    3:27.94         30  
     1) Lane, Conor 9                   2) Crane, Brian 10                
     3) Gerken, Jack 10                 4) Spiro, Joshua 9                
                1:06.34     1:57.90 (51.56)     2:45.81 (47.91)     3:27.94 (42.13)
 -- Newburgh Sharks-MR  'A'                          NT         DQ        
     1) Kenan, Donovan D 9              2) Bryant, Joshua M 10            
     3) Kenan, Derrick L 10             4) Makarov, Aleksey 9             
                  53.07     1:39.22 (46.15)     2:33.61 (54.39)          DQ (32.86)
 
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kalletta, George E  10 Aqua Gems-MR         2:25.88    2:24.11         20  
                  31.38     1:09.34 (37.96)     1:47.19 (37.85)     2:24.11 (36.92)
  2 Trzewik-Quinn, Tad   9 HAWK-AD              2:41.47    2:44.78         17  
                  36.35     1:19.08 (42.73)     2:04.20 (45.12)     2:44.78 (40.58)
  3 Smith, Adrian C     10 Devil Fish-MR        2:47.28    2:48.44         16  
                  36.82     1:19.90 (43.08)     2:06.50 (46.60)     2:48.44 (41.94)
  4 Boughner, Connor S   9 Aqua Gems-MR              NT    2:49.73         15  
                  38.42     1:22.34 (43.92)     2:07.98 (45.64)     2:49.73 (41.75)
  5 Quinones Jr., D J    9 WSSC-MR              3:08.94    2:50.06         14  
                  37.37     1:22.08 (44.71)     2:09.23 (47.15)     2:50.06 (40.83)
 -- Kuyl, Leo           10 HAWK-AD              3:12.20         DQ        
      60 False start
                  39.73     1:27.85 (48.12)     2:18.34 (50.49)          DQ (46.35)
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sweeney, Sean P     12 HAWK-AD                28.23      27.29         20  
  2 Zugibe, Matthew     12 NY Sharks-MR           26.90      27.87         17  
  3 Papes, Danny        12 SMC-MR                 28.42      28.51         16  
  4 Metcalf, Max        12 SMC-MR                 28.97      29.02         15  
  5 Iorizzo, Kyle       11 NY Sharks-MR           29.69      29.25         14  
  6 Migliorato, Shawn   12 HAWK-AD                29.12      29.77         13  
  7 Cooney, Hunter C    12 Aqua Gems-MR           30.82      29.84         12  
  8 Garcia, Xavier      11 VAC-MR                 30.90      30.57          9  
  9 Rodriguez, Frank    12 WSSC-MR                32.96      30.74          6.5
  9 Koster, John        11 SMC-MR                 33.33      30.74          6.5
 11 Daly, Patrick       12 NY Sharks-MR           32.00      31.06          5  
 12 Valentino, Matthew  12 HAWK-AD                32.20      31.07          4  
 13 Ruiz, Tyler J       11 Aqua Gems-MR           31.43      31.40          3  
 14 Passante, Nick      12 NY Sharks-MR           32.71      31.46          2  
 15 Jarski, Alexander   11 MVA-MR                 32.51      31.63        
 16 Zock, Joshua L      11 VAC-MR                 30.76      31.66        
 17 Valentino, Andrew   12 HAWK-AD                31.93      32.01        
 18 Marshall, Nicholas  11 HAWK-AD                33.05      32.98        
 19 Soares, Ian J       12 Devil Fish-MR          32.95      33.01        
 20 Schmitt, Andrew     11 SMC-MR                 34.21      33.37        
 21 Neporanny, Nichola  11 WSSC-MR                33.49      33.46        
 22 Santiago, Chris     12 WSSC-MR                34.57      33.87        
 23 Sheridan, Luke T    12 Aqua Gems-MR           35.64      33.94        
 24 Korgahashvivli, Da  12 NBS-MR                 37.53      34.50        
 25 Schuetz, Matt       11 SMC-MR                 36.82      35.88        
 26 Doolan, Ryan        11 NY Sharks-MR           35.28      35.93        
 27 May, Damon          11 SMC-MR                 36.29      38.54        
 28 Weires, Max R       11 HAWK-AD                37.59      39.24        
 29 Stefano, Chris      12 WSSC-MR                46.77      39.63        
 30 Sfugaras, Jimmy M   12 Aqua Gems-MR           39.78      39.64        
 31 Hichri, Wael        12 Devil Fish-MR          45.00      41.24        
 32 Eckenberg, Steven   12 CFJV-MR                45.00      41.63        
 33 Braunschweiger, Ja  11 SMC-MR                 42.14      42.87        
 34 Schultzberg, Josep  12 CFJV-MR                45.00      42.93        
 35 Williams, Isaiah J  11 Aqua Gems-MR           44.82      43.94        
 36 Forbes, Matthew B   11 NBS-MR                 55.59    1:03.79        
 -- Macaluso, Nicholas  11 Silver Streaks-MR      30.76         DQ         11  
      60 False start
 -- McEntee, Brennan K  11 HAWK-AD                31.05         DQ          1  
      50 No touch on turn
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sweeney, Sean P     12 HAWK-AD              1:01.68    1:00.85         20  
                  29.14     1:00.85 (31.71)                                        
  2 Zugibe, Matthew     12 NY Sharks-MR           59.90    1:00.92         17  
                  28.90     1:00.92 (32.02)                                        
  3 Trzewik-Quinn, Sea  11 HAWK-AD              1:01.29    1:01.61         16  
                  29.50     1:01.61 (32.11)                                        
  4 Papes, Danny        12 SMC-MR               1:03.27    1:02.93         15  
                  30.42     1:02.93 (32.51)                                        
  5 Iorizzo, Kyle       11 NY Sharks-MR         1:06.33    1:03.79         14  
                  30.22     1:03.79 (33.57)                                        
  6 Migliorato, Shawn   12 HAWK-AD              1:05.34    1:05.46         13  
                  30.72     1:05.46 (34.74)                                        
  7 Vondrak, Benjamin   12 NBS-MR               1:08.24    1:07.97         12  
                  32.32     1:07.97 (35.65)                                        
  8 Passante, Nick      12 NY Sharks-MR         1:10.50    1:09.64         11  
  9 Ruiz, Tyler J       11 Aqua Gems-MR         1:15.60    1:11.05          9  
                  33.62     1:11.05 (37.43)                                        
 10 Valentino, Matthew  12 HAWK-AD              1:25.09    1:11.07          7  
                  34.00     1:11.07 (37.07)                                        
 11 Mondelli, Michael   11 PBAC-MR              1:13.22    1:11.58          6  
                  35.36     1:11.58 (36.22)                                        
 12 Valentino, Andrew   12 HAWK-AD              1:16.51    1:11.74          5  
                  35.42     1:11.74 (36.32)                                        
 13 McEntee, Brennan K  11 HAWK-AD              1:11.47    1:12.09          4  
                  34.14     1:12.09 (37.95)                                        
 14 Econopouly, Elias   11 NDAC-MR              1:10.99    1:12.39          3  
                  33.95     1:12.39 (38.44)                                        
 15 Frisbee, Conner M   12 WSSC-MR              1:12.95    1:13.72          2  
                  35.82     1:13.72 (37.90)                                        
 16 Richards, Otto W    11 HAWK-AD              1:14.30    1:13.88          1  
                  35.04     1:13.88 (38.84)                                        
 17 Bason, Charles R    12 HAWK-AD              1:12.65    1:13.96        
                  35.13     1:13.96 (38.83)                                        
 18 Korgahashvivli, Da  12 NBS-MR               1:21.12    1:15.70        
                  36.66     1:15.70 (39.04)                                        
 19 Johnson, Matthew G  11 NBS-MR               1:17.75    1:15.80        
 20 Soares, Ian J       12 Devil Fish-MR        1:15.42    1:16.30        
                  34.88     1:16.30 (41.42)                                        
 21 Kereselidze, David  12 NY Sharks-MR         1:19.51    1:17.07        
                  35.76     1:17.07 (41.31)                                        
 22 Emmerich, Lee A     11 Aqua Gems-MR         1:15.53    1:17.25        
 23 Schmitt, Andrew     11 SMC-MR               1:17.50    1:18.09        
                  37.92     1:18.09 (40.17)                                        
 24 May, Damon          11 SMC-MR               1:19.21    1:19.21        
                  38.43     1:19.21 (40.78)                                        
 25 Sheridan, Luke T    12 Aqua Gems-MR         1:26.79    1:19.26        
                  36.31     1:19.26 (42.95)                                        
 26 Thorpe, Billy M     11 PBAC-MR              1:20.24    1:19.56        
                  37.65     1:19.56 (41.91)                                        
 27 Doolan, Ryan        11 NY Sharks-MR         1:20.94    1:21.05        
                  38.15     1:21.05 (42.90)                                        
 28 Hichri, Wael        12 Devil Fish-MR        1:46.95    1:37.08        
                  44.14     1:37.08 (52.94)                                        
 29 Schultzberg, Josep  12 CFJV-MR              1:50.00    1:38.15        
                  47.15     1:38.15 (51.00)                                        
 30 Appenzeller, Dougl  11 NDAC-MR              1:45.07    1:39.55        
                  47.24     1:39.55 (52.31)                                        
 31 McColgan, Kevin F   11 HAWK-AD              1:46.49    1:54.09        
 32 Braham, Ethan       11 CFJV-MR              2:20.00    2:07.25        
 33 Forbes, Matthew B   11 NBS-MR               2:22.38    2:19.54        
                1:01.80   2:19.54 (1:17.74)                                        
 -- Reda, Edward F      11 Aqua Gems-MR         1:30.67         DQ        
      60 False start
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Migliorato, Shawn   12 HAWK-AD              2:26.03    2:21.85         20  
                  31.17     1:07.39 (36.22)     1:45.54 (38.15)     2:21.85 (36.31)
  2 Vondrak, Benjamin   12 NBS-MR               2:27.79    2:23.69         17  
                  33.11     1:10.34 (37.23)     1:48.63 (38.29)     2:23.69 (35.06)
  3 McKeon, Eian        11 PBAC-MR              2:31.28    2:33.67         16  
                  34.90     1:14.50 (39.60)     1:54.26 (39.76)     2:33.67 (39.41)
  4 Frisbee, Conner M   12 WSSC-MR              2:30.00    2:35.74         15  
                  34.32     1:14.72 (40.40)     1:56.27 (41.55)     2:35.74 (39.47)
  5 Johnson, Matthew G  11 NBS-MR               2:56.19    3:00.14         14  
                  35.72     1:18.27 (42.55)   2:44.18 (1:25.91)     3:00.14 (15.96)
  6 Sheridan, Luke T    12 Aqua Gems-MR         3:14.44    3:12.01         13  
                                1:21.69 ( )   2:55.54 (1:33.85)     3:12.01 (16.47)
  7 Korgahashvivli, Da  12 NBS-MR               3:12.15    3:13.12         12  
                  37.46     1:21.73 (44.27)   2:57.50 (1:35.77)     3:13.12 (15.62)
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Trzewik-Quinn, Sea  11 HAWK-AD                30.54      30.67         20  
  2 Papes, Danny        12 SMC-MR                 32.12      34.11         17  
  3 Cooney, Hunter C    12 Aqua Gems-MR           34.30      34.67         16  
  4 Migliorato, Shawn   12 HAWK-AD                34.82      34.98         15  
  5 Iorizzo, Kyle       11 NY Sharks-MR           36.47      35.31         14  
  6 Daly, Patrick       12 NY Sharks-MR           35.58      35.63         13  
  7 Ruiz, Tyler J       11 Aqua Gems-MR           36.59      37.07         12  
  8 Sweeney, Sean P     12 HAWK-AD                37.07      37.30         11  
  9 McEntee, Brennan K  11 HAWK-AD                37.80      37.47          9  
 10 Koster, John        11 SMC-MR                 40.68      38.01          7  
 11 Valentino, Matthew  12 HAWK-AD                40.50      38.15          6  
 12 Econopouly, Elias   11 NDAC-MR                38.20      38.18          5  
 13 Passante, Nick      12 NY Sharks-MR           39.50      38.96          4  
 14 Valentino, Andrew   12 HAWK-AD                38.75      39.03          3  
 15 Bason, Charles R    12 HAWK-AD                38.18      39.38          2  
 16 Soares, Ian J       12 Devil Fish-MR          40.89      39.77          1  
 17 Emmerich, Lee A     11 Aqua Gems-MR           39.43      40.18        
 18 Thorpe, Billy M     11 PBAC-MR                39.58      40.72        
 19 Sheridan, Luke T    12 Aqua Gems-MR           41.39      41.01        
 20 Schmitt, Andrew     11 SMC-MR                 43.99      42.06        
 21 Richards, Otto W    11 HAWK-AD                41.82      42.40        
 22 Doolan, Ryan        11 NY Sharks-MR           44.66      43.25        
 23 Dranoff, Aaron S    12 Aqua Gems-MR              NT      43.76        
 24 Kereselidze, David  12 NY Sharks-MR           44.58      44.07        
 25 Reda, Edward F      11 Aqua Gems-MR           43.95      44.21        
 26 Sfugaras, Jimmy M   12 Aqua Gems-MR           46.93      44.68        
 27 May, Damon          11 SMC-MR                 43.53      45.03        
 28 Schultzberg, Josep  12 CFJV-MR                55.00      53.08        
 29 Hichri, Wael        12 Devil Fish-MR          59.94      54.36        
 30 McColgan, Kevin F   11 HAWK-AD                51.98      55.91        
 31 Williams, Isaiah J  11 Aqua Gems-MR           54.98    1:02.29        
 32 Forbes, Matthew B   11 NBS-MR               1:07.55    1:11.23        
 33 Braham, Ethan       11 CFJV-MR              1:10.00    1:13.59        
 -- Stefano, Chris      12 WSSC-MR                53.01         DQ        
      34 Delay initiating turn after past vertical
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Trzewik-Quinn, Sea  11 HAWK-AD              1:03.64    1:04.89         20  
                  31.55     1:04.89 (33.34)                                        
  2 Uppal, Gaurav       12 Silver Streaks-MR    1:13.36    1:10.83         17  
                  33.60     1:10.83 (37.23)                                        
  3 Metcalf, Max        12 SMC-MR               1:12.65    1:12.57         16  
                  36.72     1:12.57 (35.85)                                        
  4 Papes, Danny        12 SMC-MR               1:13.52    1:14.27         15  
                  35.89     1:14.27 (38.38)                                        
  5 Migliorato, Shawn   12 HAWK-AD              1:14.13    1:14.97         14  
                  35.38     1:14.97 (39.59)                                        
  6 Sweeney, Sean P     12 HAWK-AD              1:19.48    1:16.91         13  
                  38.44     1:16.91 (38.47)                                        
  7 Ruiz, Tyler J       11 Aqua Gems-MR         1:18.50    1:18.10         12  
                  38.31     1:18.10 (39.79)                                        
  8 Rodriguez, Frank    12 WSSC-MR                   NT    1:18.85         11  
                  38.36     1:18.85 (40.49)                                        
  9 Koster, John        11 SMC-MR               1:19.99    1:20.04          9  
                  39.25     1:20.04 (40.79)                                        
 10 Valentino, Matthew  12 HAWK-AD                   NT    1:20.21          7  
                  40.09     1:20.21 (40.12)                                        
 11 Marshall, Nicholas  11 HAWK-AD              1:27.85    1:23.81          6  
                  40.32     1:23.81 (43.49)                                        
 12 Jarski, Alexander   11 MVA-MR               1:37.19    1:24.25          5  
                  41.32     1:24.25 (42.93)                                        
 13 Zock, Joshua L      11 VAC-MR               1:24.55    1:24.47          4  
                  41.17     1:24.47 (43.30)                                        
 14 Garcia, Xavier      11 VAC-MR               1:37.36    1:24.77          3  
                  41.64     1:24.77 (43.13)                                        
 15 McEntee, Brennan K  11 HAWK-AD              1:23.79    1:25.21          2  
                  40.61     1:25.21 (44.60)                                        
 16 Johnson, Matthew G  11 NBS-MR               1:27.41    1:26.88          1  
 17 Valentino, Andrew   12 HAWK-AD                   NT    1:27.43        
 18 Korgahashvivli, Da  12 NBS-MR               1:31.84    1:28.23        
                  43.40     1:28.23 (44.83)                                        
 19 Schmitt, Andrew     11 SMC-MR               1:33.31    1:29.83        
                  44.03     1:29.83 (45.80)                                        
 20 Santiago, Chris     12 WSSC-MR              1:29.91    1:37.09        
 21 Weires, Max R       11 HAWK-AD              1:44.60    1:38.00        
 22 Braunschweiger, Ja  11 SMC-MR               1:51.46    1:42.15        
                  50.60     1:42.15 (51.55)                                        
 23 Schultzberg, Josep  12 CFJV-MR              2:00.00    1:50.48        
 24 Eckenberg, Steven   12 CFJV-MR              2:10.00    1:52.05        
                  52.85     1:52.05 (59.20)                                        
 25 Hichri, Wael        12 Devil Fish-MR        2:04.99    1:55.66        
                  54.18   1:55.66 (1:01.48)                                        
 -- Soares, Ian J       12 Devil Fish-MR        1:30.42         DQ        
      34 Delay initiating turn after past vertical
                  42.94          DQ (44.46)                                        
 -- Schuetz, Matt       11 SMC-MR               1:41.00         DQ        
      34 Multiple strokes past vertical at turn
 -- Neporanny, Nichola  11 WSSC-MR              1:38.00         DQ        
      34 Delay initiating turn after past vertical
                  43.57          DQ (47.12)                                        
 -- May, Damon          11 SMC-MR               1:42.67         DQ        
      34 Delay initiating turn after past vertical
                  48.55          DQ (51.22)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sweeney, Sean P     12 HAWK-AD                38.26      36.08         20  
  2 Uppal, Gaurav       12 Silver Streaks-MR      36.68      36.57         17  
  3 Zugibe, Matthew     12 NY Sharks-MR           36.16      37.09         16  
  4 Metcalf, Max        12 SMC-MR                 36.95      37.32         15  
  5 Macaluso, Nicholas  11 Silver Streaks-MR      36.59      37.68         14  
  6 Cooney, Hunter C    12 Aqua Gems-MR           39.29      38.51         13  
  7 Valentino, Matthew  12 HAWK-AD                40.16      38.79         12  
  8 Papes, Danny        12 SMC-MR                 38.29      38.94         11  
  9 Passante, Nick      12 NY Sharks-MR           40.96      40.85          9  
 10 Koster, John        11 SMC-MR                 41.00      40.94          7  
 11 Valentino, Andrew   12 HAWK-AD                43.52      41.92          6  
 12 Daly, Patrick       12 NY Sharks-MR           38.80      42.01          5  
 13 McEntee, Brennan K  11 HAWK-AD                42.00      42.51          4  
 14 Schmitt, Andrew     11 SMC-MR                 41.00      43.14          3  
 15 Rodriguez, Frank    12 WSSC-MR                43.79      43.66          2  
 16 Emmerich, Lee A     11 Aqua Gems-MR           44.76      44.11          1  
 17 Migliorato, Shawn   12 HAWK-AD                45.18      44.63        
 18 Jarski, Alexander   11 MVA-MR                 47.47      45.37        
 19 Marshall, Nicholas  11 HAWK-AD                45.80      45.44        
 20 Santiago, Chris     12 WSSC-MR                44.22      45.50        
 21 Zock, Joshua L      11 VAC-MR                 49.03      45.56        
 22 Iorizzo, Kyle       11 NY Sharks-MR           46.98      46.45        
 23 Doolan, Ryan        11 NY Sharks-MR           45.20      47.26        
 24 Neporanny, Nichola  11 WSSC-MR             46:00.00      48.87        
 25 Sfugaras, Jimmy M   12 Aqua Gems-MR           49.40      49.51        
 26 Sheridan, Luke T    12 Aqua Gems-MR           58.62      49.92        
 27 Weires, Max R       11 HAWK-AD                51.11      50.02        
 28 Schuetz, Matt       11 SMC-MR                 55.00      50.81        
 29 Braunschweiger, Ja  11 SMC-MR                 59.47      54.26        
 30 Johnson, Matthew G  11 NBS-MR                 56.61      55.70        
 31 Schultzberg, Josep  12 CFJV-MR                55.00      58.38        
 -- Williams, Isaiah J  11 Aqua Gems-MR              NT         DQ        
      11 Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Soares, Ian J       12 Devil Fish-MR          55.90         DQ        
      10 Scissors kick
 -- May, Damon          11 SMC-MR                 45.12         DQ        
      10 Downward butterfly kick
 -- Forbes, Matthew B   11 NBS-MR               1:25.80         DQ        
      10 Scissors kick
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sweeney, Sean P     12 HAWK-AD              1:23.98    1:21.16         20  
                  38.58     1:21.16 (42.58)                                        
  2 Trzewik-Quinn, Sea  11 HAWK-AD              1:21.50    1:23.19         17  
                  39.59     1:23.19 (43.60)                                        
  3 Cooney, Hunter C    12 Aqua Gems-MR         1:30.31    1:23.83         16  
                  41.04     1:23.83 (42.79)                                        
  4 Papes, Danny        12 SMC-MR               1:20.00    1:24.02         15  
                  39.45     1:24.02 (44.57)                                        
  5 Koster, John        11 SMC-MR               1:27.06    1:24.40         14  
                  40.48     1:24.40 (43.92)                                        
  6 Valentino, Matthew  12 HAWK-AD              1:40.28    1:25.07         13  
                  41.01     1:25.07 (44.06)                                        
  7 Passante, Nick      12 NY Sharks-MR         1:27.07    1:27.90         12  
  8 Vondrak, Benjamin   12 NBS-MR               1:30.97    1:28.31         11  
                  42.16     1:28.31 (46.15)                                        
  9 Econopouly, Elias   11 NDAC-MR              1:35.11    1:30.13          9  
                  42.82     1:30.13 (47.31)                                        
 10 Schmitt, Andrew     11 SMC-MR               1:32.68    1:31.15          7  
                  44.45     1:31.15 (46.70)                                        
 11 Mondelli, Michael   11 PBAC-MR              1:30.55    1:31.23          6  
                  44.29     1:31.23 (46.94)                                        
 12 Valentino, Andrew   12 HAWK-AD              1:36.58    1:31.60          5  
                  44.30     1:31.60 (47.30)                                        
 13 Frisbee, Conner M   12 WSSC-MR              1:35.10    1:34.15          4  
                  44.78     1:34.15 (49.37)                                        
 14 Kereselidze, David  12 NY Sharks-MR         1:38.06    1:34.86          3  
                  44.23     1:34.86 (50.63)                                        
 15 McEntee, Brennan K  11 HAWK-AD              1:36.73    1:36.84          2  
                  44.64     1:36.84 (52.20)                                        
 16 Bason, Charles R    12 HAWK-AD              1:33.57    1:36.95          1  
                  46.01     1:36.95 (50.94)                                        
 17 Richards, Otto W    11 HAWK-AD                   NT    1:37.52        
                  44.64     1:37.52 (52.88)                                        
 18 May, Damon          11 SMC-MR               1:37.38    1:38.08        
                  46.65     1:38.08 (51.43)                                        
 19 Migliorato, Shawn   12 HAWK-AD              1:41.66    1:38.98        
                  46.90     1:38.98 (52.08)                                        
 20 Doolan, Ryan        11 NY Sharks-MR         1:49.45    1:46.31        
 21 Dranoff, Aaron S    12 Aqua Gems-MR              NT    1:49.26        
                  49.63     1:49.26 (59.63)                                        
 22 Thorpe, Billy M     11 PBAC-MR              1:50.96    1:52.77        
                  53.42     1:52.77 (59.35)                                        
 23 Johnson, Matthew G  11 NBS-MR                    NT    1:55.92        
                  56.16     1:55.92 (59.76)                                        
 24 Appenzeller, Dougl  11 NDAC-MR              1:51.11    2:13.29        
                1:03.60   2:13.29 (1:09.69)                                        
 -- Korgahashvivli, Da  12 NBS-MR               2:46.56         DQ        
      10 Scissors kick
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Trzewik-Quinn, Sea  11 HAWK-AD                30.96      31.40         18.5
  1 Zugibe, Matthew     12 NY Sharks-MR           32.18      31.40         18.5
  3 Iorizzo, Kyle       11 NY Sharks-MR           33.08      32.41         16  
  4 Uppal, Gaurav       12 Silver Streaks-MR      36.18      32.58         15  
  5 Daly, Patrick       12 NY Sharks-MR           32.75      32.69         14  
  6 Cooney, Hunter C    12 Aqua Gems-MR           33.38      33.52         13  
  7 Papes, Danny        12 SMC-MR                 32.93      33.59         12  
  8 Sweeney, Sean P     12 HAWK-AD                38.04      34.03         11  
  9 Metcalf, Max        12 SMC-MR                 33.99      34.06          9  
 10 Valentino, Matthew  12 HAWK-AD                38.67      36.53          7  
 11 Marshall, Nicholas  11 HAWK-AD                37.24      37.00          6  
 12 Migliorato, Shawn   12 HAWK-AD                38.54      37.27          5  
 13 Jarski, Alexander   11 MVA-MR                 42.73      37.57          4  
 14 Rodriguez, Frank    12 WSSC-MR                38.88      38.25          3  
 15 Korgahashvivli, Da  12 NBS-MR                 41.59      38.99          2  
 16 Koster, John        11 SMC-MR                 39.22      39.03          1  
 17 Passante, Nick      12 NY Sharks-MR           40.11      39.13        
 18 Macaluso, Nicholas  11 Silver Streaks-MR      41.53      39.31        
 19 Ruiz, Tyler J       11 Aqua Gems-MR           38.47      39.91        
 20 Valentino, Andrew   12 HAWK-AD                40.86      40.20        
 21 McEntee, Brennan K  11 HAWK-AD                47.13      41.71        
 22 Doolan, Ryan        11 NY Sharks-MR           43.83      42.33        
 23 Garcia, Xavier      11 VAC-MR                 43.52      42.44        
 24 Santiago, Chris     12 WSSC-MR                44.08      44.11        
 25 Schmitt, Andrew     11 SMC-MR                 46.22      47.55        
 26 Johnson, Matthew G  11 NBS-MR                 51.55      48.51        
 27 Weires, Max R       11 HAWK-AD                45.35      50.19        
 28 Braunschweiger, Ja  11 SMC-MR                 50.41      53.04        
 -- Schuetz, Matt       11 SMC-MR                 49.00         DQ        
      21 Non-simultaneous arms
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Trzewik-Quinn, Sea  11 HAWK-AD              1:08.25    1:09.15         20  
                  32.19     1:09.15 (36.96)                                        
  2 Daly, Patrick       12 NY Sharks-MR         1:14.00    1:12.64         17  
                  33.50     1:12.64 (39.14)                                        
  3 Zugibe, Matthew     12 NY Sharks-MR         1:25.31    1:13.02         16  
                  33.40     1:13.02 (39.62)                                        
  4 Bason, Charles R    12 HAWK-AD              1:22.43    1:20.47         15  
                  38.57     1:20.47 (41.90)                                        
  5 Sweeney, Sean P     12 HAWK-AD              1:29.48    1:21.26         14  
                  35.57     1:21.26 (45.69)                                        
  6 Vondrak, Benjamin   12 NBS-MR               1:31.25    1:24.98         13  
  7 Koster, John        11 SMC-MR               1:31.85    1:29.31         12  
                  42.55     1:29.31 (46.76)                                        
  8 Migliorato, Shawn   12 HAWK-AD              1:40.05    1:32.37         11  
                  42.24     1:32.37 (50.13)                                        
  9 McEntee, Brennan K  11 HAWK-AD              1:43.67    1:46.20          9  
                  49.69     1:46.20 (56.51)                                        
 
Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Trzewik-Quinn, Sea  11 HAWK-AD              1:08.22    1:09.04         20  
                  31.26     1:09.04 (37.78)                                        
  2 Zugibe, Matthew     12 NY Sharks-MR         1:13.53    1:10.34         17  
                  33.27     1:10.34 (37.07)                                        
  3 Sweeney, Sean P     12 HAWK-AD              1:13.51    1:12.00         16  
                  35.81     1:12.00 (36.19)                                        
  4 Papes, Danny        12 SMC-MR               1:19.00    1:14.18         15  
                  34.76     1:14.18 (39.42)                                        
  5 Cooney, Hunter C    12 Aqua Gems-MR         1:15.31    1:15.43         14  
                  35.38     1:15.43 (40.05)                                        
  6 Daly, Patrick       12 NY Sharks-MR         1:18.63    1:15.97         13  
                  36.00     1:15.97 (39.97)                                        
  7 Iorizzo, Kyle       11 NY Sharks-MR         1:18.79    1:17.13         12  
                  36.66     1:17.13 (40.47)                                        
  8 Valentino, Matthew  12 HAWK-AD              1:18.37    1:18.25         11  
                  37.68     1:18.25 (40.57)                                        
  9 Mondelli, Michael   11 PBAC-MR              1:24.38    1:22.11          9  
                  39.81     1:22.11 (42.30)                                        
 10 Migliorato, Shawn   12 HAWK-AD              1:17.03    1:22.71          7  
                  37.13     1:22.71 (45.58)                                        
 11 Bason, Charles R    12 HAWK-AD              1:21.04    1:24.26          6  
                  38.40     1:24.26 (45.86)                                        
 12 Valentino, Andrew   12 HAWK-AD              1:25.85    1:26.25          5  
                  42.98     1:26.25 (43.27)                                        
 13 McEntee, Brennan K  11 HAWK-AD              1:32.70    1:27.02          4  
                  43.02     1:27.02 (44.00)                                        
 14 Schmitt, Andrew     11 SMC-MR               1:28.79    1:28.18          3  
                  43.46     1:28.18 (44.72)                                        
 15 Richards, Otto W    11 HAWK-AD              1:29.28    1:29.44          2  
                  43.62     1:29.44 (45.82)                                        
 16 Sheridan, Luke T    12 Aqua Gems-MR         1:36.95    1:31.15          1  
                  40.12     1:31.15 (51.03)                                        
 17 Johnson, Matthew G  11 NBS-MR               1:57.23    1:31.69        
                  41.14     1:31.69 (50.55)                                        
 18 Reda, Edward F      11 Aqua Gems-MR         1:51.75    1:33.95        
                  43.12     1:33.95 (50.83)                                        
 19 Dranoff, Aaron S    12 Aqua Gems-MR              NT    1:35.61        
                  43.88     1:35.61 (51.73)                                        
 -- Koster, John        11 SMC-MR               1:20.69         DQ        
      39 Did not finish on back - back
                  38.95          DQ (42.48)                                        
 -- Schultzberg, Josep  12 CFJV-MR              2:00.00         DQ        
      20 Alternating Kick - fly
 -- Hichri, Wael        12 Devil Fish-MR        2:14.99         DQ        
      20 Alternating Kick - fly
                  58.62        DQ (1:08.25)                                        
 -- Sfugaras, Jimmy M   12 Aqua Gems-MR         1:43.43         DQ        
      60 False start - Misc
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Migliorato, Shawn   12 HAWK-AD              2:53.60    2:53.11         20  
                  41.97     1:23.63 (41.66)     2:18.42 (54.79)     2:53.11 (34.69)
  2 Frisbee, Conner M   12 WSSC-MR              3:10.04    3:01.50         17  
                  42.59     1:30.79 (48.20)     2:21.16 (50.37)     3:01.50 (40.34)
 -- Korgahashvivli, Da  12 NBS-MR               3:49.88         DQ        
      19 Non-simultaneous kick - breast
                  41.72     1:33.23 (51.51)   2:48.52 (1:15.29)          DQ (42.20)
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hawks-AD  'A'                               1:32.02    1:54.66         40  
     1) Migliorato, Shawn P 12          2) Trzewik-Quinn, Seamus 11       
     3) Valentino, Matthew R 12         4) Sweeney, Sean P 12             
                  33.28       57.92 (24.64)     1:28.61 (30.69)     1:54.66 (26.05)
  2 Saw Mill Club Swim Team-MR  'A'             2:04.93    2:04.90         34  
     1) Metcalf, Max 12                 2) Schmitt, Andrew 11             
     3) Koster, John 11                 4) Papes, Danny 12                
                                1:03.50 ( )     1:34.83 (31.33)     2:04.90 (30.07)
  3 Hawks-AD  'B'                                    NT    2:17.61         32  
     1) McEntee, Brennan K 11           2) Weires, Max R 11               
     3) Marshall, Nicholas S 11         4) Valentino, Andrew J 12         
                  31.57     1:11.34 (39.77)     1:45.96 (34.62)     2:17.61 (31.65)
  4 Aqua Gems Swimming-MR  'A'                  2:10.00    2:22.20         30  
     1) Ruiz, Tyler J 11                2) Emmerich, Lee A 11             
     3) Williams, Isaiah J 11           4) Cooney, Hunter C 12            
                  38.25     1:06.46 (28.21)     1:51.74 (45.28)     2:22.20 (30.46)
 
Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hawks-AD  'A'                               2:12.13    2:16.32         40  
     1) Trzewik-Quinn, Seamus 11        2) McEntee, Brennan K 11          
     3) Bason, Charles R 12             4) Sweeney, Sean P 12             
                  30.94     1:15.04 (44.10)     1:49.45 (34.41)     2:16.32 (26.87)
  2 Aqua Gems Swimming-MR  'A'                       NT    2:31.76         34  
     1) Emmerich, Lee A 11              2) Cooney, Hunter C 12            
     3) Ruiz, Tyler J 11                4) Sheridan, Luke T 12            
                  39.46     1:19.96 (40.50)     1:58.54 (38.58)     2:31.76 (33.22)
  3 Hawks-AD  'B'                                    NT    2:33.41         32  
     1) Valentino, Andrew J 12          2) Richards, Otto W 11            
     3) Valentino, Matthew R 12         4) Migliorato, Shawn P 12         
                  41.53     1:25.30 (43.77)     2:02.47 (37.17)     2:33.41 (30.94)
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Boldrin, Evan M     13 VAC-MR                 24.06      24.67         20  
  2 Carroll, Hudson R   14 HAWK-AD                24.81      24.82         17  
  3 Winograd, Nicolas   13 Aqua Gems-MR           24.89      24.99         16  
  4 Deans-Brandt, Coll  14 Aqua Gems-MR           24.87      25.26         15  
  5 Pfohl, Matthew C    14 Aqua Gems-MR           27.95      25.33         14  
  6 Yale, Griffin       14 SMC-MR                 25.96      25.62         13  
  7 May, Travis         14 SMC-MR                 25.55      25.74         12  
  8 McAuley, Charles    14 SMC-MR                 26.41      25.85         11  
  9 Kuyl, Emile V       13 HAWK-AD                26.26      26.04          9  
 10 Heifetz, Michael    14 NY Sharks-MR           25.68      26.48          7  
 11 Rosado, Jeramy M    14 PBAC-MR                27.28      26.55          6  
 12 Gulitti, Nicholas   14 HAWK-AD                26.38      26.69          5  
 13 Mialma, Jonathan    13 NDAC-MR                27.25      26.88          4  
 14 Devito, TJ          13 NY Sharks-MR           27.40      27.02          3  
 15 Strand, Jonah C     14 NDAC-MR                27.84      27.22          2  
 16 Gorman, Jack R      13 NDAC-MR                28.14      27.71          1  
 17 McColgan, Jimmy K   13 HAWK-AD                28.03      27.72        
 18 Mackay, Matt J      14 WSSC-MR                28.41      27.90        
 19 Galante, Joseph M   13 NBS-MR                 27.45      28.30        
 20 Yozzo, Nicholas J   13 NBS-MR                 28.54      28.37        
 21 Broe, Charlie H     13 NBS-MR                 28.91      28.99        
 22 Wagner, Noah J      14 NBS-MR                 29.93      29.31        
 23 Tandol, Lawrence A  13 CFJV-MR                34.42      30.06        
 24 McCaffrey, Michael  13 NY Sharks-MR           32.02      30.17        
 25 Oliveras, Jonathan  13 MVA-MR                 31.53      30.20        
 26 Vallamattam, Ashok  13 Devil Fish-MR          30.62      30.43        
 27 Feigel, Bryan M     13 NBS-MR                 31.16      30.54        
 28 Patti, Billy        13 SMC-MR                 29.43      30.84        
 29 Kelly, Michael      13 SMC-MR                 30.67      31.77        
 30 Sanchez, Brandon    13 WSSC-MR                35.13      31.79        
 31 Weir, Sean P        14 NY Sharks-MR           34.47      33.73        
 32 Fusco, Daniel       13 NY Sharks-MR           35.68      33.87        
 33 Laraia, Christan    13 CFJV-MR                34.00      34.53        
 34 Primeaux, Brandon   13 VAC-MR                 36.17      36.08        
 35 Perez, Daniel S     13 Aqua Gems-MR           37.69      36.23        
 36 Peters, Chris M     14 MVA-MR                    NT      37.47        
 37 Langdale, Jeremy K  13 Aqua Gems-MR           34.03      38.55        
 38 Katz, Daniel        14 CFJV-MR                40.00      43.37        
 
Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Winograd, Nicolas   13 Aqua Gems-MR           53.97      54.16         20  
                  25.74       54.16 (28.42)                                        
  2 Carroll, Hudson R   14 HAWK-AD                54.42      54.37         17  
                  25.88       54.37 (28.49)                                        
  3 Deans-Brandt, Coll  14 Aqua Gems-MR           55.47      54.56         16  
                  26.01       54.56 (28.55)                                        
  4 Frascati, Mike J    14 Silver Streaks-MR      57.33      56.97         15  
                  26.74       56.97 (30.23)                                        
  5 Gulitti, Nicholas   14 HAWK-AD                58.96      57.07         14  
                  27.49       57.07 (29.58)                                        
  6 McAuley, Charles    14 SMC-MR                 58.39      57.30         13  
                  27.00       57.30 (30.30)                                        
  7 May, Travis         14 SMC-MR                 57.09      57.38         12  
                  26.94       57.38 (30.44)                                        
  8 Kuyl, Emile V       13 HAWK-AD              1:01.47      57.50         11  
                  27.25       57.50 (30.25)                                        
  9 Yale, Griffin       14 SMC-MR                 59.39      57.97          9  
                  27.93       57.97 (30.04)                                        
 10 Galante, Joseph M   13 NBS-MR               1:00.66      59.74          7  
                  29.25       59.74 (30.49)                                        
 11 Moore, Peter M      14 Aqua Gems-MR         1:00.26    1:00.43          6  
                  28.55     1:00.43 (31.88)                                        
 12 Johnson, Thomas M   13 NBS-MR               1:03.05    1:00.47          5  
                  29.68     1:00.47 (30.79)                                        
 13 Broe, Charlie H     13 NBS-MR               1:01.76    1:01.12          4  
                  29.77     1:01.12 (31.35)                                        
 14 Macaluso, James T   13 Silver Streaks-MR      57.60    1:01.17          3  
                  29.16     1:01.17 (32.01)                                        
 15 Mackay, Matt J      14 WSSC-MR              1:01.63    1:01.27          2  
                  28.83     1:01.27 (32.44)                                        
 16 Sidoti, Daniel J    14 Silver Streaks-MR    1:03.43    1:01.68          1  
                  29.52     1:01.68 (32.16)                                        
 17 Kereselidze, Nicho  14 NY Sharks-MR         1:02.41    1:03.07        
                  30.26     1:03.07 (32.81)                                        
 18 Wagner, Noah J      14 NBS-MR               1:08.52    1:03.98        
                  31.02     1:03.98 (32.96)                                        
 19 Feigel, Bryan M     13 NBS-MR               1:09.23    1:06.26        
                  32.13     1:06.26 (34.13)                                        
 20 Vallamattam, Ashok  13 Devil Fish-MR        1:07.94    1:06.73        
                  31.29     1:06.73 (35.44)                                        
 21 Heubel, Brian P     13 Silver Streaks-MR    1:11.75    1:07.93        
                  32.08     1:07.93 (35.85)                                        
 22 Patti, Billy        13 SMC-MR               1:07.40    1:08.69        
                  31.82     1:08.69 (36.87)                                        
 23 McCaffrey, Michael  13 NY Sharks-MR         1:08.09    1:09.54        
                  32.58     1:09.54 (36.96)                                        
 24 Cella, Chaz         14 WSSC-MR              1:06.33    1:09.57        
 25 Tandol, Lawrence A  13 CFJV-MR              1:12.22    1:10.12        
                  33.45     1:10.12 (36.67)                                        
 26 Kelly, Michael      13 SMC-MR               1:10.70    1:11.50        
                  34.39     1:11.50 (37.11)                                        
 27 Langdale, Jeremy K  13 Aqua Gems-MR         1:12.41    1:12.01        
                  34.07     1:12.01 (37.94)                                        
 28 Sanchez, Brandon    13 WSSC-MR              1:27.37    1:14.86        
                  35.17     1:14.86 (39.69)                                        
 29 Iolonardi, Tristan  13 Aqua Gems-MR         1:21.23    1:16.78        
 30 Laraia, Christan    13 CFJV-MR              1:20.00    1:17.25        
                  35.93     1:17.25 (41.32)                                        
 31 Fusco, Daniel       13 NY Sharks-MR         1:16.86    1:20.04        
                  37.14     1:20.04 (42.90)                                        
 32 Perez, Daniel S     13 Aqua Gems-MR         1:36.23    1:37.33        
 -- Pfohl, Matthew C    14 Aqua Gems-MR           58.70         DQ        
      60 False start
                  27.02          DQ (29.10)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Winograd, Nicolas   13 Aqua Gems-MR         2:01.71    1:59.33         20  
                  27.40       57.94 (30.54)     1:29.07 (31.13)     1:59.33 (30.26)
  2 Deans-Brandt, Coll  14 Aqua Gems-MR         2:00.63    2:00.10         17  
                  27.35       58.06 (30.71)     1:29.20 (31.14)     2:00.10 (30.90)
  3 Johnson, Thomas M   13 NBS-MR               2:20.43    2:09.76         16  
                  29.85     1:02.69 (32.84)     1:37.40 (34.71)     2:09.76 (32.36)
  4 McColgan, Jimmy K   13 HAWK-AD              2:15.81    2:10.36         15  
                  29.76     1:03.04 (33.28)     1:37.14 (34.10)     2:10.36 (33.22)
  5 Galante, Joseph M   13 NBS-MR                    NT    2:10.40         14  
                  30.67     1:04.10 (33.43)     1:38.99 (34.89)     2:10.40 (31.41)
  6 Kurzum, Elie        14 WSSC-MR              2:09.35    2:15.52         13  
                  27.82     1:01.49 (33.67)     1:39.09 (37.60)     2:15.52 (36.43)
  7 Yozzo, Nicholas J   13 NBS-MR               2:34.91    2:18.45         12  
                  31.80     1:07.08 (35.28)     1:43.69 (36.61)     2:18.45 (34.76)
  8 Feigel, Bryan M     13 NBS-MR               2:35.95    2:28.98         11  
                  34.09     1:12.45 (38.36)     1:51.61 (39.16)     2:28.98 (37.37)
  9 Langdale, Jeremy K  13 Aqua Gems-MR         2:34.43    2:41.78          9  
                  35.27     1:15.63 (40.36)     1:58.31 (42.68)     2:41.78 (43.47)
 
Boys 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Deans-Brandt, Coll  14 Aqua Gems-MR         5:29.50    5:25.85         20  
                  30.06     1:03.11 (33.05)     1:36.13 (33.02)     2:09.21 (33.08)
        2:42.15 (32.94)     3:15.18 (33.03)     3:48.31 (33.13)     4:21.96 (33.65)
        4:54.99 (33.03)     5:25.85 (30.86)                                        
  2 Winograd, Nicolas   13 Aqua Gems-MR         5:36.31    5:27.15         17  
                  30.01     1:03.24 (33.23)     1:35.99 (32.75)     2:09.83 (33.84)
        2:43.56 (33.73)     3:16.87 (33.31)     3:50.68 (33.81)     4:23.52 (32.84)
        4:56.85 (33.33)     5:27.15 (30.30)                                        
  3 Broe, Charlie H     13 NBS-MR               5:50.03    5:47.49         16  
                  30.53     1:04.57 (34.04)     1:39.48 (34.91)     2:14.43 (34.95)
        2:50.65 (36.22)     3:26.37 (35.72)     4:02.01 (35.64)     4:38.01 (36.00)
        5:13.74 (35.73)     5:47.49 (33.75)                                        
  4 Johnson, Thomas M   13 NBS-MR               6:08.10    5:47.67         15  
                  31.34     1:06.31 (34.97)     1:42.04 (35.73)     2:17.67 (35.63)
        2:53.11 (35.44)     3:28.86 (35.75)     4:04.40 (35.54)     4:39.89 (35.49)
        5:14.80 (34.91)     5:47.67 (32.87)                                        
  5 Kuyl, Emile V       13 HAWK-AD              6:06.23    5:50.43         14  
                  30.02     1:04.02 (34.00)     1:40.07 (36.05)     2:16.13 (36.06)
        2:52.33 (36.20)     3:28.24 (35.91)     4:04.34 (36.10)     4:40.31 (35.97)
        5:16.56 (36.25)     5:50.43 (33.87)                                        
  6 Yozzo, Nicholas J   13 NBS-MR               6:30.48    6:11.08         13  
                  32.50     1:09.06 (36.56)     1:46.44 (37.38)     2:24.19 (37.75)
        3:02.92 (38.73)     3:40.96 (38.04)     4:19.33 (38.37)     4:57.44 (38.11)
        5:35.04 (37.60)     6:11.08 (36.04)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Carroll, Hudson R   14 HAWK-AD                59.76      59.94         20  
                  29.91       59.94 (30.03)                                        
  2 McAuley, Charles    14 SMC-MR               1:03.35    1:01.68         17  
                  30.29     1:01.68 (31.39)                                        
  3 Moore, Peter M      14 Aqua Gems-MR         1:03.97    1:03.84         16  
                  31.00     1:03.84 (32.84)                                        
  4 Gulitti, Nicholas   14 HAWK-AD              1:04.28    1:04.33         15  
                  31.81     1:04.33 (32.52)                                        
  5 Winograd, Nicolas   13 Aqua Gems-MR         1:04.25    1:05.11         14  
                  31.81     1:05.11 (33.30)                                        
  6 Yale, Griffin       14 SMC-MR               1:05.44    1:05.81         13  
                  32.43     1:05.81 (33.38)                                        
  7 Kuyl, Emile V       13 HAWK-AD              1:07.18    1:06.01         12  
                  32.15     1:06.01 (33.86)                                        
  8 Frascati, Mike J    14 Silver Streaks-MR    1:06.19    1:06.21         11  
                  32.59     1:06.21 (33.62)                                        
  9 Deans-Brandt, Coll  14 Aqua Gems-MR         1:05.11    1:06.33          9  
                  32.59     1:06.33 (33.74)                                        
 10 Devito, TJ          13 NY Sharks-MR         1:07.77    1:07.42          7  
                  33.29     1:07.42 (34.13)                                        
 11 May, Travis         14 SMC-MR               1:08.84    1:08.55          6  
                  33.38     1:08.55 (35.17)                                        
 12 Galante, Joseph M   13 NBS-MR               1:13.85    1:10.54          5  
                  35.98     1:10.54 (34.56)                                        
 13 Johnson, Thomas M   13 NBS-MR               1:13.28    1:10.84          4  
                  35.29     1:10.84 (35.55)                                        
 14 Broe, Charlie H     13 NBS-MR               1:10.65    1:10.93          3  
                  35.16     1:10.93 (35.77)                                        
 15 Wagner, Noah J      14 NBS-MR               1:12.30    1:11.62          2  
                  36.39     1:11.62 (35.23)                                        
 16 Sidoti, Daniel J    14 Silver Streaks-MR    1:11.23    1:12.73          1  
                  34.94     1:12.73 (37.79)                                        
 17 Kereselidze, Nicho  14 NY Sharks-MR         1:12.39    1:14.69        
                  36.49     1:14.69 (38.20)                                        
 18 Pfohl, Matthew C    14 Aqua Gems-MR         1:31.65    1:17.28        
                  36.96     1:17.28 (40.32)                                        
 19 Feigel, Bryan M     13 NBS-MR               1:21.23    1:18.12        
                  38.34     1:18.12 (39.78)                                        
 20 Vallamattam, Ashok  13 Devil Fish-MR        1:18.69    1:18.35        
                  38.21     1:18.35 (40.14)                                        
 21 Macaluso, James T   13 Silver Streaks-MR    1:17.90    1:19.51        
                  39.31     1:19.51 (40.20)                                        
 22 Kelly, Michael      13 SMC-MR               1:19.06    1:20.45        
                  39.76     1:20.45 (40.69)                                        
 23 McCaffrey, Michael  13 NY Sharks-MR         1:22.30    1:20.93        
                  39.50     1:20.93 (41.43)                                        
 24 Heubel, Brian P     13 Silver Streaks-MR    1:23.35    1:22.39        
 25 Patti, Billy        13 SMC-MR               1:21.27    1:22.94        
                  40.30     1:22.94 (42.64)                                        
 26 Sanchez, Brandon    13 WSSC-MR              1:30.00    1:25.43        
                  41.63     1:25.43 (43.80)                                        
 27 Langdale, Jeremy K  13 Aqua Gems-MR         1:32.21    1:26.97        
                  42.36     1:26.97 (44.61)                                        
 28 Fusco, Daniel       13 NY Sharks-MR         1:26.35    1:30.72        
                  43.57     1:30.72 (47.15)                                        
 29 Iolonardi, Tristan  13 Aqua Gems-MR         1:24.43    1:32.27        
 30 Perez, Daniel S     13 Aqua Gems-MR         1:47.88    1:35.43        
                  46.31     1:35.43 (49.12)                                        
 31 Laraia, Christan    13 CFJV-MR              1:40.00    1:40.75        
 -- Tandol, Lawrence A  13 CFJV-MR              1:35.11         DQ        
      34 Delay initiating turn after past vertical
                  44.18          DQ (45.46)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Carroll, Hudson R   14 HAWK-AD              2:10.39    2:08.78         20  
                  31.30     1:04.18 (32.88)     1:37.26 (33.08)     2:08.78 (31.52)
  2 Winograd, Nicolas   13 Aqua Gems-MR         2:17.88    2:15.10         17  
                  31.49     1:05.77 (34.28)     1:41.22 (35.45)     2:15.10 (33.88)
  3 Gulitti, Nicholas   14 HAWK-AD              2:18.90    2:15.14         15.5
                  32.66     1:06.73 (34.07)     1:41.75 (35.02)     2:15.14 (33.39)
  3 McAuley, Charles    14 SMC-MR               2:16.77    2:15.14         15.5
                  32.47     1:06.73 (34.26)     1:41.79 (35.06)     2:15.14 (33.35)
  5 Yale, Griffin       14 SMC-MR               2:21.82    2:22.34         14  
                  33.40     1:08.78 (35.38)     1:45.80 (37.02)     2:22.34 (36.54)
  6 McColgan, Jimmy K   13 HAWK-AD              2:23.09    2:22.74         13  
                  33.88     1:10.03 (36.15)     1:47.01 (36.98)     2:22.74 (35.73)
  7 Deans-Brandt, Coll  14 Aqua Gems-MR         2:27.42    2:23.35         12  
                  32.60     1:08.55 (35.95)     1:46.50 (37.95)     2:23.35 (36.85)
  8 Kuyl, Emile V       13 HAWK-AD              2:31.09    2:25.46         11  
                  33.79     1:11.23 (37.44)     1:50.40 (39.17)     2:25.46 (35.06)
  9 Yozzo, Nicholas J   13 NBS-MR               2:31.10    2:26.52          9  
                  34.80     1:11.66 (36.86)     1:49.70 (38.04)     2:26.52 (36.82)
 10 Devito, TJ          13 NY Sharks-MR              NT    2:27.66          7  
                  34.24     1:11.80 (37.56)     1:50.08 (38.28)     2:27.66 (37.58)
 11 May, Travis         14 SMC-MR               2:58.79    2:33.28          6  
                  35.78     1:15.02 (39.24)     1:56.02 (41.00)     2:33.28 (37.26)
 12 Wagner, Noah J      14 NBS-MR                    NT    2:33.85          5  
                  38.04     1:17.08 (39.04)     1:56.58 (39.50)     2:33.85 (37.27)
 13 Gorman, Jack R      13 NDAC-MR              2:42.11    2:40.03          4  
                  37.20     1:17.18 (39.98)     1:58.91 (41.73)     2:40.03 (41.12)
 14 Vallamattam, Ashok  13 Devil Fish-MR        3:00.00    2:50.04          3  
                  39.96     1:23.49 (43.53)     2:08.43 (44.94)     2:50.04 (41.61)
 15 Kelly, Michael      13 SMC-MR               2:49.07    2:50.71          2  
                  40.77     1:24.97 (44.20)     2:09.44 (44.47)     2:50.71 (41.27)
 16 Patti, Billy        13 SMC-MR               3:08.09    2:58.54          1  
                1:27.21   2:58.54 (1:31.33)                                        
 -- Rosado, Jeramy M    14 PBAC-MR              2:34.01         DQ        
      62 Did not finish
                  36.95     1:16.81 (39.86)     1:57.41 (40.60)          DQ (16.04)
 
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McAuley, Charles    14 SMC-MR               1:09.89    1:08.70         17  
                  31.41     1:08.70 (37.29)                                        
  2 Winograd, Nicolas   13 Aqua Gems-MR         1:09.88    1:09.38         16  
                  33.26     1:09.38 (36.12)                                        
  3 Strand, Jonah C     14 NDAC-MR              1:10.87    1:10.18         15  
                  32.97     1:10.18 (37.21)                                        
  4 Gulitti, Nicholas   14 HAWK-AD              1:12.04    1:11.14         14  
                  33.90     1:11.14 (37.24)                                        
  5 Boldrin, Evan M     13 VAC-MR               1:14.31    1:14.04         13  
                  35.25     1:14.04 (38.79)                                        
  6 Mackay, Matt J      14 WSSC-MR              1:13.12    1:14.21         12  
                  33.96     1:14.21 (40.25)                                        
  7 Kuyl, Emile V       13 HAWK-AD              1:17.45    1:14.46         11  
                  34.88     1:14.46 (39.58)                                        
  8 Carroll, Hudson R   14 HAWK-AD              1:16.54    1:16.62          9  
                  35.87     1:16.62 (40.75)                                        
  9 Pfohl, Matthew C    14 Aqua Gems-MR         1:18.31    1:17.10          7  
                  35.61     1:17.10 (41.49)                                        
 10 Johnson, Thomas M   13 NBS-MR               1:23.22    1:17.48          6  
                  37.84     1:17.48 (39.64)                                        
 11 May, Travis         14 SMC-MR               1:17.85    1:18.38          5  
                  37.02     1:18.38 (41.36)                                        
 12 Devito, TJ          13 NY Sharks-MR         1:19.50    1:18.55          4  
                  38.00     1:18.55 (40.55)                                        
 13 Yale, Griffin       14 SMC-MR               1:18.70    1:18.74          3  
                  36.96     1:18.74 (41.78)                                        
 14 Kurzum, Elie        14 WSSC-MR              1:00.00    1:19.69          2  
                  35.27     1:19.69 (44.42)                                        
 15 Galante, Joseph M   13 NBS-MR               1:20.35    1:20.28          1  
                  38.66     1:20.28 (41.62)                                        
 16 Gorman, Jack R      13 NDAC-MR              1:22.41    1:20.35        
                  37.66     1:20.35 (42.69)                                        
 17 Mialma, Jonathan    13 NDAC-MR              1:21.13    1:21.02        
                  37.63     1:21.02 (43.39)                                        
 18 Vallamattam, Ashok  13 Devil Fish-MR        1:25.48    1:24.45        
                  39.64     1:24.45 (44.81)                                        
 19 Feigel, Bryan M     13 NBS-MR               1:27.31    1:24.55        
                  41.81     1:24.55 (42.74)                                        
 20 Heifetz, Michael    14 NY Sharks-MR         1:23.60    1:24.61        
                  39.59     1:24.61 (45.02)                                        
 21 Sanchez, Brandon    13 WSSC-MR              1:35.50    1:29.85        
                  41.81     1:29.85 (48.04)                                        
 22 McCaffrey, Michael  13 NY Sharks-MR         1:32.00    1:30.59        
                  42.62     1:30.59 (47.97)                                        
 23 Tandol, Lawrence A  13 CFJV-MR              2:00.00    1:31.96        
                  42.26     1:31.96 (49.70)                                        
 24 Kelly, Michael      13 SMC-MR               1:31.73    1:33.37        
                  44.01     1:33.37 (49.36)                                        
 25 Oliveras, Jonathan  13 MVA-MR               1:47.65    1:36.61        
                  44.32     1:36.61 (52.29)                                        
 26 Fusco, Daniel       13 NY Sharks-MR         1:35.08    1:37.89        
                  46.08     1:37.89 (51.81)                                        
 27 Peters, Chris M     14 MVA-MR               1:37.69    1:40.02        
                  47.38     1:40.02 (52.64)                                        
 28 Langdale, Jeremy K  13 Aqua Gems-MR         1:37.56    1:41.10        
                  46.97     1:41.10 (54.13)                                        
 29 Weir, Sean P        14 NY Sharks-MR         1:55.15    1:42.72        
                  47.07     1:42.72 (55.65)                                        
 30 Laraia, Christan    13 CFJV-MR              1:50.00    1:44.27         20  
 31 Katz, Daniel        14 CFJV-MR              2:00.00    1:51.74        
                  48.11   1:51.74 (1:03.63)                                        
 -- Perez, Daniel S     13 Aqua Gems-MR         1:48.34         DQ        
      62 Did not finish
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Carroll, Hudson R   14 HAWK-AD              1:01.78    1:01.00         20  
                  28.06     1:01.00 (32.94)                                        
  2 McColgan, Jimmy K   13 HAWK-AD              1:06.08    1:05.78         17  
                  30.91     1:05.78 (34.87)                                        
  3 Rosado, Jeramy M    14 PBAC-MR              1:09.88    1:06.98         16  
                  30.38     1:06.98 (36.60)                                        
  4 Boldrin, Evan M     13 VAC-MR               1:10.10    1:07.13         15  
                  31.72     1:07.13 (35.41)                                        
  5 May, Travis         14 SMC-MR               1:07.46    1:07.15         14  
                  30.78     1:07.15 (36.37)                                        
  6 Strand, Jonah C     14 NDAC-MR              1:18.11    1:08.35         13  
                  32.21     1:08.35 (36.14)                                        
  7 Kurzum, Elie        14 WSSC-MR              1:04.44    1:08.94         12  
                  29.98     1:08.94 (38.96)                                        
  8 Broe, Charlie H     13 NBS-MR               1:06.41    1:09.21         11  
                  33.02     1:09.21 (36.19)                                        
  9 Yale, Griffin       14 SMC-MR               1:10.37    1:10.13          9  
                  32.23     1:10.13 (37.90)                                        
 10 Heifetz, Michael    14 NY Sharks-MR         1:10.59    1:10.33          7  
                  32.42     1:10.33 (37.91)                                        
 11 Kuyl, Emile V       13 HAWK-AD              1:12.84    1:12.18          6  
                  32.85     1:12.18 (39.33)                                        
 12 Mialma, Jonathan    13 NDAC-MR              1:14.15    1:13.22          5  
                  31.18     1:13.22 (42.04)                                        
 13 McAuley, Charles    14 SMC-MR               1:09.81    1:13.74          4  
                  33.68     1:13.74 (40.06)                                        
 14 Patti, Billy        13 SMC-MR               1:12.07    1:26.24          3  
                  36.61     1:26.24 (49.63)                                        
 15 Vallamattam, Ashok  13 Devil Fish-MR        1:43.39    1:28.27          2  
 16 Langdale, Jeremy K  13 Aqua Gems-MR              NT    1:29.58          1  
                  38.92     1:29.58 (50.66)                                        
 17 McCaffrey, Michael  13 NY Sharks-MR         1:31.00    1:32.74        
                  41.18     1:32.74 (51.56)                                        
 18 Kelly, Michael      13 SMC-MR               1:24.73    1:35.32        
                  41.50     1:35.32 (53.82)                                        
 19 Oliveras, Jonathan  13 MVA-MR               1:43.96    1:36.41        
                  39.53     1:36.41 (56.88)                                        
 -- Fusco, Daniel       13 NY Sharks-MR         1:49.52         DQ        
      21 Non-simultaneous arms
 
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Winograd, Nicolas   13 Aqua Gems-MR         2:19.12    2:14.26         20  
                  28.55     1:03.45 (34.90)     1:42.50 (39.05)     2:14.26 (31.76)
  2 Carroll, Hudson R   14 HAWK-AD              2:13.94    2:14.37         17  
                  28.91     1:02.05 (33.14)     1:45.56 (43.51)     2:14.37 (28.81)
  3 Gulitti, Nicholas   14 HAWK-AD              2:19.42    2:18.49         16  
                  30.67     1:05.08 (34.41)     1:47.53 (42.45)     2:18.49 (30.96)
  4 McAuley, Charles    14 SMC-MR               2:23.29    2:21.28         15  
                  31.63     1:06.14 (34.51)     1:47.40 (41.26)     2:21.28 (33.88)
  5 May, Travis         14 SMC-MR               2:28.41    2:23.51         14  
                  30.40     1:09.30 (38.90)     1:53.12 (43.82)     2:23.51 (30.39)
  6 Yale, Griffin       14 SMC-MR               2:23.79    2:24.48         13  
                  31.31     1:07.37 (36.06)     1:51.24 (43.87)     2:24.48 (33.24)
  7 Frascati, Mike J    14 Silver Streaks-MR    2:27.96    2:24.52         12  
                  30.09     1:06.47 (36.38)     1:50.87 (44.40)     2:24.52 (33.65)
  8 Galante, Joseph M   13 NBS-MR               2:31.92    2:25.16         11  
                  33.08     1:09.17 (36.09)     1:51.18 (42.01)     2:25.16 (33.98)
  9 Kuyl, Emile V       13 HAWK-AD              2:29.28    2:25.98          9  
                  31.86     1:09.91 (38.05)     1:54.45 (44.54)     2:25.98 (31.53)
 10 Devito, TJ          13 NY Sharks-MR         2:29.54    2:26.16          7  
                  34.10     1:10.40 (36.30)     1:53.95 (43.55)     2:26.16 (32.21)
 11 Johnson, Thomas M   13 NBS-MR               2:39.99    2:29.43          6  
                  35.25     1:12.47 (37.22)     1:56.00 (43.53)     2:29.43 (33.43)
 12 Broe, Charlie H     13 NBS-MR               2:31.10    2:33.06          5  
                  33.51     1:11.65 (38.14)     1:58.20 (46.55)     2:33.06 (34.86)
 13 Kereselidze, Nicho  14 NY Sharks-MR         2:32.30    2:33.22          4  
                  33.11     1:13.58 (40.47)     1:57.50 (43.92)     2:33.22 (35.72)
 14 Sidoti, Daniel J    14 Silver Streaks-MR    2:47.07    2:39.22          3  
                  34.64     1:16.76 (42.12)     2:04.30 (47.54)     2:39.22 (34.92)
 15 Wagner, Noah J      14 NBS-MR               2:43.94    2:41.12          2  
                  35.08     1:15.79 (40.71)     2:07.08 (51.29)     2:41.12 (34.04)
 16 Feigel, Bryan M     13 NBS-MR               2:44.97    2:41.82          1  
                  37.58     1:20.59 (43.01)     2:06.48 (45.89)     2:41.82 (35.34)
 17 Pfohl, Matthew C    14 Aqua Gems-MR         2:29.43    2:42.39        
                  38.38     1:19.45 (41.07)     2:03.45 (44.00)     2:42.39 (38.94)
 18 Vallamattam, Ashok  13 Devil Fish-MR        3:01.95    2:46.62        
                  40.32     1:22.92 (42.60)     2:10.21 (47.29)     2:46.62 (36.41)
 19 Heubel, Brian P     13 Silver Streaks-MR    2:59.11    2:48.22        
                  38.62     1:25.79 (47.17)     2:10.18 (44.39)     2:48.22 (38.04)
 20 Kelly, Michael      13 SMC-MR               3:11.39    2:54.09        
                  38.33     1:22.92 (44.59)     2:15.09 (52.17)     2:54.09 (39.00)
 21 Langdale, Jeremy K  13 Aqua Gems-MR              NT    2:54.75        
                  35.98     1:20.50 (44.52)     2:16.02 (55.52)     2:54.75 (38.73)
 22 Tandol, Lawrence A  13 CFJV-MR              2:56.06    2:57.81        
                  40.58     1:28.21 (47.63)     2:21.10 (52.89)     2:57.81 (36.71)
 23 Iolonardi, Tristan  13 Aqua Gems-MR         2:48.43    2:59.95        
                  37.19     1:22.78 (45.59)     2:15.08 (52.30)     2:59.95 (44.87)
 24 Patti, Billy        13 SMC-MR               2:57.74    3:01.18        
                  36.51     1:22.07 (45.56)     2:19.13 (57.06)     3:01.18 (42.05)
 25 Fusco, Daniel       13 NY Sharks-MR         3:13.44    3:14.83        
                  49.90     1:38.88 (48.98)     2:31.69 (52.81)     3:14.83 (43.14)
 -- Deans-Brandt, Coll  14 Aqua Gems-MR         2:18.02         DQ        
      60 False start - Misc
                  28.38     1:04.86 (36.48)     1:46.32 (41.46)          DQ (31.47)
 -- Macaluso, James T   13 Silver Streaks-MR    2:33.22         DQ        
      36 Compeletely submerged prior to turn or finish - back
                  33.86     1:16.50 (42.64)     2:03.45 (46.95)          DQ (36.76)
 
Boys 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Carroll, Hudson R   14 HAWK-AD              4:59.91    4:47.92         20  
                  29.66     1:03.63 (33.97)     1:38.97 (35.34)     2:14.49 (35.52)
        2:58.58 (44.09)     3:43.94 (45.36)     4:16.63 (32.69)     4:47.92 (31.29)
  2 Gulitti, Nicholas   14 HAWK-AD              5:05.08    4:54.66         17  
                  32.14     1:10.41 (38.27)     1:45.49 (35.08)     2:21.71 (36.22)
        3:04.24 (42.53)   4:20.67 (1:16.43)     4:54.66 (33.99)                    
  3 Deans-Brandt, Coll  14 Aqua Gems-MR         5:05.63    5:00.42         16  
                  30.44     1:06.03 (35.59)     1:45.25 (39.22)     2:24.08 (38.83)
        3:07.62 (43.54)     3:51.81 (44.19)     4:27.19 (35.38)     5:00.42 (33.23)
  4 McColgan, Jimmy K   13 HAWK-AD              5:15.33    5:10.02         15  
                  31.59     1:07.89 (36.30)     1:45.69 (37.80)     2:23.61 (37.92)
        3:09.90 (46.29)     3:57.04 (47.14)     4:34.85 (37.81)     5:10.02 (35.17)
  5 Kuyl, Emile V       13 HAWK-AD                   NT    5:12.36         14  
  6 Broe, Charlie H     13 NBS-MR               5:23.32    5:18.83         13  
                  34.13     1:10.86 (36.73)     1:50.90 (40.04)     2:31.75 (40.85)
        3:20.25 (48.50)     4:08.73 (48.48)     4:45.01 (36.28)     5:18.83 (33.82)
  7 Johnson, Thomas M   13 NBS-MR               5:31.65    5:19.02         12  
                  30.25                                                 1:57.65 ( )
        2:36.42 (38.77)     3:22.69 (46.27)   4:44.81 (1:22.12)     5:19.02 (34.21)
  8 Galante, Joseph M   13 NBS-MR               5:23.68    5:19.76         11  
                  35.77     1:18.07 (42.30)   2:38.08 (1:20.01)     3:24.47 (46.39)
        4:10.86 (46.39)     4:46.99 (36.13)     5:19.76 (32.77)                    
  9 Yozzo, Nicholas J   13 NBS-MR                    NT    5:26.73          9  
 
Boys 13-14 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Aqua Gems Swimming-MR  'A'                       NT    3:51.76         40  
     1) Deans-Brandt, Collin W 14       2) Winograd, Nicolas 13           
     3) Pfohl, Matthew C 14             4) Dowden, Griff C 14             
                  27.87       59.11 (59.11)     1:28.28 (29.17)   1:59.70 (1:00.59)
        2:27.46 (27.76)     2:56.35 (56.65)     3:22.66 (26.31)     3:51.76 (55.41)
 
Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mackrel, Julian A   15 NDAC-MR                21.88      22.42         20  
  2 Pfohl, Erik J       17 Aqua Gems-MR           23.06      22.87         17  
  3 Amodio, Lucas       17 Devil Fish-MR          22.16      23.73         16  
  4 Bartlett, Hunter E  17 NBS-MR                 24.76      23.74         15  
  5 Campagna, Steven J  15 NDAC-MR                23.51      23.78         14  
  6 Carl, Hunter W      18 NBS-MR                 24.41      23.83         13  
  7 Koster, Christophe  15 SMC-MR                 23.68      23.90         12  
  8 Martinez, Stephen   21 UN-MR                  25.68      23.93         11  
  9 Crumm, James R      15 Aqua Gems-MR           23.19      23.94          9  
 10 Cavotti, Spencer    15 NDAC-MR                24.12      24.18          7  
 11 Mackay, Mike W      17 WSSC-MR                25.71      24.31          6  
 12 Kurzum, Elie        14 WSSC-MR                24.67      24.36          5  
 13 Strothenke, Mark J  16 NBS-MR                 24.39      24.51          4  
 14 Charleston, Jared   15 Aqua Gems-MR           24.52      24.56          3  
 15 Hasbrouck, Mathew   16 NBS-MR                 24.64      24.69          2  
 16 Stuart, Ian D       16 Aqua Gems-MR           24.68      24.87          1  
 17 Burns, Dylan P      15 Aqua Gems-MR           25.43      24.88        
 17 Warnon, Raphael A   16 Aqua Gems-MR           24.70      24.88        
 19 Larson, David J     15 Aqua Gems-MR           24.50      24.89        
 20 O'Gorman, Jack D    16 NBS-MR                 26.03      25.10        
 21 Ehret, Jack J       15 Aqua Gems-MR           24.12      25.15        
 22 Loeffel, Austin J   15 NDAC-MR                25.38      25.34        
 23 May, Scott          15 SMC-MR                 25.57      25.37        
 24 Grunewald, Zane W   15 NBS-MR                 26.29      25.42        
 25 Noller, Thomas G    17 NBS-MR                 26.21      25.87        
 26 Schattschneider, E  17 SMC-MR                 26.79      26.40        
 27 Hoang, Brandon M    15 Devil Fish-MR          24.79      26.72        
 28 O'Leary, Richard J  15 Aqua Gems-MR           28.37      28.13        
 29 Santiago, Rocky     15 NY Sharks-MR           30.95      29.01        
 30 Klein, Christopher  15 NY Sharks-MR           28.90      29.50        
 31 Schuyler, Alexande  15 NBS-MR                 29.83      30.17        
 
Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bosse, Timothy J    16 NBS-MR                 48.96      49.97         18.5
                  23.90       49.97 (26.07)                                        
  1 Pfohl, Erik J       17 Aqua Gems-MR           50.58      49.97         18.5
                  24.32       49.97 (25.65)                                        
  3 Koster, Christophe  15 SMC-MR                 51.78      51.62         16  
                  25.02       51.62 (26.60)                                        
  4 Amodio, Lucas       17 Devil Fish-MR          49.92      51.92         15  
                  24.53       51.92 (27.39)                                        
  5 Bartlett, Hunter E  17 NBS-MR                 52.55      52.06         14  
                  25.13       52.06 (26.93)                                        
  6 Hasbrouck, Mathew   16 NBS-MR                 53.57      52.17         13  
                  25.19       52.17 (26.98)                                        
  7 Galan, Joseph       16 NBS-MR                 52.97      52.23         12  
                  25.15       52.23 (27.08)                                        
  8 Crumm, James R      15 Aqua Gems-MR           51.81      52.56         11  
                  25.38       52.56 (27.18)                                        
  9 Charleston, Jared   15 Aqua Gems-MR           53.68      52.80          9  
                  25.43       52.80 (27.37)                                        
 10 Carl, Hunter W      18 NBS-MR                 52.56      53.07          7  
                  24.94       53.07 (28.13)                                        
 11 Morgan, Joseph I    16 NBS-MR                 53.78      53.34          6  
                  25.50       53.34 (27.84)                                        
 12 Strothenke, Mark J  16 NBS-MR                    NT      53.60          5  
                  25.28       53.60 (28.32)                                        
 13 Larson, David J     15 Aqua Gems-MR           52.77      53.74          4  
                  25.41       53.74 (28.33)                                        
 14 Stuart, Ian D       16 Aqua Gems-MR           53.76      53.86          3  
                  25.54       53.86 (28.32)                                        
 15 Warnon, Raphael A   16 Aqua Gems-MR           53.93      54.34          2  
                  26.37       54.34 (27.97)                                        
 16 O'Gorman, Jack D    16 NBS-MR                 55.67      54.51          1  
                  26.64       54.51 (27.87)                                        
 17 Noller, Thomas G    17 NBS-MR                 55.67      54.61        
                  26.81       54.61 (27.80)                                        
 18 Ehret, Jack J       15 Aqua Gems-MR           53.52      54.63        
                  26.06       54.63 (28.57)                                        
 19 Grunewald, Zane W   15 NBS-MR                 55.11      54.69        
                  26.15       54.69 (28.54)                                        
 20 Klein, Simon        15 Silver Streaks-MR      56.62      55.41        
                  25.94       55.41 (29.47)                                        
 21 O'Connor, Matthew   16 MVA-MR                 53.20      55.72        
                  26.58       55.72 (29.14)                                        
 21 Burns, Dylan P      15 Aqua Gems-MR           57.78      55.72        
                  25.56       55.72 (30.16)                                        
 23 Hoang, Brandon M    15 Devil Fish-MR          56.10      56.56        
                  26.91       56.56 (29.65)                                        
 24 May, Scott          15 SMC-MR                 56.35      56.59        
                  27.56       56.59 (29.03)                                        
 25 Macaluso, Christia  15 Silver Streaks-MR      54.70      57.04        
                  25.96       57.04 (31.08)                                        
 26 Kurzum, Elie        14 WSSC-MR                55.63      57.58        
                  27.04       57.58 (30.54)                                        
 27 Devito, TJ          13 NY Sharks-MR           58.85      57.83        
                  28.08       57.83 (29.75)                                        
 28 Avila, Jon-Anthony  16 Silver Streaks-MR      57.90      58.97        
                  28.34       58.97 (30.63)                                        
 29 Mork-Millington, D  17 NY Sharks-MR         1:02.16    1:02.24        
                  29.05     1:02.24 (33.19)                                        
 30 Klein, Christopher  15 NY Sharks-MR         1:03.46    1:02.45        
 31 Stagg, Christian M  15 Silver Streaks-MR    1:03.33    1:03.15        
 32 O'Leary, Richard J  15 Aqua Gems-MR         1:02.86    1:03.28        
                  30.23     1:03.28 (33.05)                                        
 33 Santiago, Rocky     15 NY Sharks-MR              NT    1:04.93        
                  31.30     1:04.93 (33.63)                                        
 34 Prince, Adam        15 Silver Streaks-MR    1:04.75    1:05.05        
                  31.56     1:05.05 (33.49)                                        
 35 Schuyler, Alexande  15 NBS-MR               1:08.37    1:06.41        
                  31.52     1:06.41 (34.89)                                        
 35 Cella, Chaz         14 WSSC-MR              1:06.33    1:06.41        
 37 Hunter, Joe J       17 HAWK-AD              1:08.82    1:07.72        
                  32.52     1:07.72 (35.20)                                        
 38 Dwyer, Jack P       10 WSSC-MR              1:09.18    1:13.47        
                  34.86     1:13.47 (38.61)                                        
 
Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mackrel, Julian A   15 NDAC-MR              1:43.20    1:49.12         20  
                  25.52       53.60 (28.08)     1:22.29 (28.69)     1:49.12 (26.83)
  2 Hasbrouck, Mathew   16 NBS-MR               1:50.07    1:52.68         17  
                  25.68       53.94 (28.26)     1:23.06 (29.12)     1:52.68 (29.62)
  3 Crumm, James R      15 Aqua Gems-MR         1:53.63    1:53.06         16  
                  26.17       54.66 (28.49)     1:24.29 (29.63)     1:53.06 (28.77)
  4 Bartlett, Hunter E  17 NBS-MR               1:54.84    1:53.37         15  
                  27.07       56.43 (29.36)     1:24.95 (28.52)     1:53.37 (28.42)
  5 Pfohl, Erik J       17 Aqua Gems-MR         1:58.20    1:55.87         14  
                  26.10       55.98 (29.88)     1:26.91 (30.93)     1:55.87 (28.96)
  6 Carl, Hunter W      18 NBS-MR               1:55.48    1:57.23         13  
                  25.80       55.40 (29.60)     1:26.74 (31.34)     1:57.23 (30.49)
  7 Charleston, Jared   15 Aqua Gems-MR         1:58.30    1:57.39         12  
                  26.87       56.70 (29.83)     1:27.77 (31.07)     1:57.39 (29.62)
  8 Larson, David J     15 Aqua Gems-MR         2:06.77    1:57.67         11  
                  25.59       55.06 (29.47)     1:26.41 (31.35)     1:57.67 (31.26)
  9 Morgan, Joseph I    16 NBS-MR               1:57.86    1:57.69          9  
                  26.67       56.66 (29.99)     1:27.70 (31.04)     1:57.69 (29.99)
 10 Tialios, Kristian   16 NDAC-MR              1:52.98    1:57.92          7  
                  26.18       55.32 (29.14)     1:26.38 (31.06)     1:57.92 (31.54)
 11 Warnon, Raphael A   16 Aqua Gems-MR         1:05.43    1:58.26          6  
                  26.58       56.51 (29.93)     1:27.88 (31.37)     1:58.26 (30.38)
 12 Amodio, Lucas       17 Devil Fish-MR        1:54.28    1:58.50          5  
                  25.84       54.87 (29.03)     1:25.76 (30.89)     1:58.50 (32.74)
 13 Ehret, Jack J       15 Aqua Gems-MR         1:53.17    1:58.52          4  
                  26.71       56.78 (30.07)     1:27.88 (31.10)     1:58.52 (30.64)
 14 Strothenke, Mark J  16 NBS-MR                    NT    1:59.71          3  
                  25.45       55.16 (29.71)     1:27.09 (31.93)     1:59.71 (32.62)
 15 Grunewald, Zane W   15 NBS-MR               1:58.49    2:00.95          2  
                  27.58       58.07 (30.49)     1:29.72 (31.65)     2:00.95 (31.23)
 16 Stuart, Ian D       16 Aqua Gems-MR         2:10.45    2:04.54          1  
                  27.64       59.54 (31.90)     1:32.68 (33.14)     2:04.54 (31.86)
 17 O'Gorman, Jack D    16 NBS-MR               1:58.89    2:04.73        
 18 Spylios, Dominick   17 HAWK-AD              2:16.71    2:12.55        
                  28.31     1:01.28 (32.97)     1:36.80 (35.52)     2:12.55 (35.75)
 19 Schuyler, Alexande  15 NBS-MR               2:37.25    2:25.92        
 
Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mackrel, Julian A   15 NDAC-MR              4:56.55    4:57.51         20  
                  26.35       55.12 (28.77)     1:24.91 (29.79)     1:54.97 (30.06)
        2:25.51 (30.54)     2:55.88 (30.37)     3:26.94 (31.06)     3:58.21 (31.27)
        4:28.42 (30.21)     4:57.51 (29.09)                                        
  2 Bosse, Timothy J    16 NBS-MR               5:06.82    5:05.35         17  
                  26.15       55.53 (29.38)     1:25.58 (30.05)     1:56.02 (30.44)
        2:26.84 (30.82)     2:58.18 (31.34)     3:29.83 (31.65)     4:01.74 (31.91)
        4:33.98 (32.24)     5:05.35 (31.37)                                        
  3 Crumm, James R      15 Aqua Gems-MR         5:18.82    5:10.36         16  
                  27.44       58.29 (30.85)     1:29.89 (31.60)     2:02.27 (32.38)
        2:33.31 (31.04)     3:04.74 (31.43)     3:36.11 (31.37)     4:07.73 (31.62)
        4:39.69 (31.96)     5:10.36 (30.67)                                        
  4 Tialios, Kristian   16 NDAC-MR              5:03.50    5:12.36         15  
                  27.58       58.31 (30.73)     1:29.39 (31.08)     2:01.10 (31.71)
        2:32.65 (31.55)     3:04.74 (32.09)     3:37.19 (32.45)     4:09.00 (31.81)
        4:41.46 (32.46)     5:12.36 (30.90)                                        
  5 Mackay, Mike W      17 WSSC-MR              5:17.71    5:18.47         14  
                  27.49       58.31 (30.82)     1:30.50 (32.19)     2:02.70 (32.20)
        2:35.40 (32.70)     3:08.31 (32.91)     3:40.87 (32.56)     4:13.90 (33.03)
        4:46.41 (32.51)     5:18.47 (32.06)                                        
  6 Pfohl, Erik J       17 Aqua Gems-MR         5:10.43    5:26.76         13  
                  28.70     1:00.55 (31.85)     1:33.65 (33.10)     2:07.16 (33.51)
        2:40.21 (33.05)     3:13.79 (33.58)     3:47.49 (33.70)     4:21.31 (33.82)
        4:55.10 (33.79)     5:26.76 (31.66)                                        
  7 Warnon, Raphael A   16 Aqua Gems-MR         5:48.43    5:33.06         12  
                  28.64     1:01.17 (32.53)     1:34.50 (33.33)     2:08.65 (34.15)
        2:43.04 (34.39)     3:17.22 (34.18)     3:52.55 (35.33)     4:27.34 (34.79)
        5:01.72 (34.38)     5:33.06 (31.34)                                        
  8 Spylios, Dominick   17 HAWK-AD              5:53.72    6:03.31         11  
                  30.94     1:06.19 (35.25)     1:44.08 (37.89)     2:21.36 (37.28)
        2:59.15 (37.79)     3:36.88 (37.73)     4:14.93 (38.05)     4:52.70 (37.77)
        5:31.28 (38.58)     6:03.31 (32.03)                                        
  9 Charleston, Jared   15 Aqua Gems-MR         5:20.43    6:33.12          9  
                  31.58     1:06.56 (34.98)     1:46.98 (40.42)     2:27.15 (40.17)
        3:08.76 (41.61)     3:51.36 (42.60)     4:32.42 (41.06)     5:14.45 (42.03)
        5:54.98 (40.53)     6:33.12 (38.14)                                        
 10 McKeon, Eian        11 PBAC-MR              6:52.14    6:46.12          7  
                  34.91     1:16.65 (41.74)     1:57.33 (40.68)     2:39.55 (42.22)
        3:21.06 (41.51)     4:03.45 (42.39)     4:45.94 (42.49)     5:27.43 (41.49)
        6:07.27 (39.84)     6:46.12 (38.85)                                        
 11 Trzewik-Quinn, Tad   9 HAWK-AD              7:28.54    7:09.69          6  
                                1:19.76 ( )     2:04.83 (45.07)                    
                                4:18.97 ( )     5:03.34 (44.37)                    
            6:30.08 ( )     7:09.69 (39.61)                                        
 12 Quinones Jr., D J    9 WSSC-MR              8:00.00    7:38.25          5  
                  36.82     1:21.91 (45.09)     2:07.95 (46.04)     2:57.00 (49.05)
        3:45.92 (48.92)     4:34.22 (48.30)     5:20.68 (46.46)     6:07.26 (46.58)
        6:54.77 (47.51)     7:38.25 (43.48)                                        
 
Boys 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ehret, Jack J       15 Aqua Gems-MR        11:35.84   10:56.84         20  
                  29.84     1:02.36 (32.52)     1:35.71 (33.35)     2:09.30 (33.59)
        2:42.96 (33.66)     3:16.25 (33.29)     3:49.28 (33.03)     4:22.89 (33.61)
        4:56.31 (33.42)     5:29.68 (33.37)     6:02.92 (33.24)     6:36.30 (33.38)
        7:09.27 (32.97)  10:56.84 (3:47.57)                                        
  2 Larson, David J     15 Aqua Gems-MR        12:30.43   11:06.09         17  
                  29.60     1:02.73 (33.13)     1:36.05 (33.32)     2:09.65 (33.60)
        2:42.91 (33.26)     3:16.92 (34.01)     3:50.17 (33.25)     4:23.83 (33.66)
        4:57.49 (33.66)     5:31.10 (33.61)     6:04.85 (33.75)     6:38.68 (33.83)
     11:06.09 (4:27.41)                                                            
  3 Trzewik-Quinn, Sea  11 HAWK-AD             12:03.13   11:47.31         16  
                  30.20     1:04.52 (34.32) 11:47.31 (10:42.79)                    
  4 Catania, Nicholas   10 WSSC-MR                   NT   13:13.12         15  
                  33.86     1:11.89 (38.03)     1:53.69 (41.80)     2:34.11 (40.42)
        3:14.42 (40.31)     3:55.12 (40.70)     4:35.43 (40.31)     5:14.99 (39.56)
        5:52.87 (37.88)     6:33.04 (40.17)  13:13.12 (6:40.08)                    
 -- Dwyer, Jack P       10 WSSC-MR             28:00.00         DQ        
      62 Did not finish
                  35.33     1:15.83 (40.50)     1:58.78 (42.95)     2:42.83 (44.05)
        3:26.73 (43.90)     4:11.80 (45.07)     4:56.68 (44.88)     5:41.06 (44.38)
        6:24.65 (43.59)     6:45.39 (20.74)        DQ (8:23.35)                    
 
Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Koster, Christophe  15 SMC-MR                 55.81      55.68         20  
                  27.47       55.68 (28.21)                                        
  2 Bosse, Timothy J    16 NBS-MR                 55.10      56.37         17  
                  27.63       56.37 (28.74)                                        
  3 Amodio, Lucas       17 Devil Fish-MR          54.58      57.58         16  
                  28.07       57.58 (29.51)                                        
  4 Warnon, Raphael A   16 Aqua Gems-MR           58.86      58.63         15  
                  28.91       58.63 (29.72)                                        
  5 Charleston, Jared   15 Aqua Gems-MR           58.03      59.07         14  
                  28.91       59.07 (30.16)                                        
  6 Morgan, Joseph I    16 NBS-MR                 58.58      59.38         13  
                  28.72       59.38 (30.66)                                        
  7 Mackay, Mike W      17 WSSC-MR              1:02.54      59.78         12  
                  29.47       59.78 (30.31)                                        
  8 Bartlett, Hunter E  17 NBS-MR                 59.62      59.79         11  
                  29.53       59.79 (30.26)                                        
  9 Carl, Hunter W      18 NBS-MR                 59.51    1:00.92          9  
                  29.65     1:00.92 (31.27)                                        
 10 Grunewald, Zane W   15 NBS-MR               1:04.98    1:01.18          7  
                  29.61     1:01.18 (31.57)                                        
 11 Hasbrouck, Mathew   16 NBS-MR               1:05.35    1:01.64          6  
                  30.22     1:01.64 (31.42)                                        
 12 Galan, Joseph       16 NBS-MR               1:03.67    1:02.04          5  
                  30.15     1:02.04 (31.89)                                        
 13 O'Connor, Matthew   16 MVA-MR               1:01.92    1:02.35          4  
                  30.08     1:02.35 (32.27)                                        
 14 Hoang, Brandon M    15 Devil Fish-MR        1:02.53    1:02.75          3  
                  30.46     1:02.75 (32.29)                                        
 15 Ehret, Jack J       15 Aqua Gems-MR         1:00.32    1:03.17          2  
                  30.78     1:03.17 (32.39)                                        
 16 Kurzum, Elie        14 WSSC-MR              1:03.28    1:03.81          1  
                  31.25     1:03.81 (32.56)                                        
 17 Crumm, James R      15 Aqua Gems-MR         1:02.92    1:04.17        
                  31.37     1:04.17 (32.80)                                        
 18 Burns, Dylan P      15 Aqua Gems-MR         1:04.12    1:05.11        
                  30.89     1:05.11 (34.22)                                        
 19 Stuart, Ian D       16 Aqua Gems-MR         1:07.43    1:05.36        
                  30.81     1:05.36 (34.55)                                        
 20 May, Scott          15 SMC-MR               1:02.74    1:05.44        
                  32.30     1:05.44 (33.14)                                        
 21 Pfohl, Erik J       17 Aqua Gems-MR         1:04.69    1:05.58        
                  32.31     1:05.58 (33.27)                                        
 22 Larson, David J     15 Aqua Gems-MR         1:01.73    1:05.69        
                  32.23     1:05.69 (33.46)                                        
 23 Klein, Simon        15 Silver Streaks-MR    1:04.74    1:05.84        
                  32.04     1:05.84 (33.80)                                        
 24 Noller, Thomas G    17 NBS-MR               1:04.78    1:07.15        
                  33.14     1:07.15 (34.01)                                        
 25 Avila, Jon-Anthony  16 Silver Streaks-MR    1:05.67    1:07.89        
                  33.38     1:07.89 (34.51)                                        
 26 O'Gorman, Jack D    16 NBS-MR               1:04.78    1:09.34        
                  33.85     1:09.34 (35.49)                                        
 27 Stagg, Christian M  15 Silver Streaks-MR    1:09.62    1:11.12        
                  34.00     1:11.12 (37.12)                                        
 28 Macaluso, Christia  15 Silver Streaks-MR    1:06.83    1:12.17        
                  34.00     1:12.17 (38.17)                                        
 29 Klein, Christopher  15 NY Sharks-MR         1:15.27    1:16.91        
                  38.37     1:16.91 (38.54)                                        
 30 Prince, Adam        15 Silver Streaks-MR    1:17.26    1:17.15        
 31 Mork-Millington, D  17 NY Sharks-MR         1:20.35    1:18.88        
                  38.68     1:18.88 (40.20)                                        
 32 Cella, Chaz         14 WSSC-MR              1:18.98    1:20.76        
 33 Schuyler, Alexande  15 NBS-MR               1:21.93    1:21.29        
                  39.49     1:21.29 (41.80)                                        
 34 Dwyer, Jack P       10 WSSC-MR              1:25.00    1:26.94        
 -- Hunter, Joe J       17 HAWK-AD              1:24.34         DQ        
      34 Delay initiating turn after past vertical
                  41.20          DQ (43.63)                                        
 -- Santiago, Rocky     15 NY Sharks-MR         1:25.68        XDQ        
      34 Multiple strokes past vertical at turn
                  37.81          DQ (41.54)                                        
 
Boys 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mackrel, Julian A   15 NDAC-MR              1:55.43    2:03.77         20  
                  29.59     1:00.88 (31.29)     1:32.85 (31.97)     2:03.77 (30.92)
  2 Warnon, Raphael A   16 Aqua Gems-MR         2:09.13    2:05.96         17  
                  29.65     1:01.38 (31.73)     1:34.12 (32.74)     2:05.96 (31.84)
  3 Tialios, Kristian   16 NDAC-MR              2:03.76    2:08.77         16  
                  30.52     1:03.06 (32.54)     1:36.54 (33.48)     2:08.77 (32.23)
  4 Ehret, Jack J       15 Aqua Gems-MR         2:05.58    2:09.69         15  
                  30.63     1:03.32 (32.69)     1:36.86 (33.54)     2:09.69 (32.83)
  5 Strothenke, Mark J  16 NBS-MR               2:05.00    2:10.11         14  
                  30.54     1:03.51 (32.97)     1:37.40 (33.89)     2:10.11 (32.71)
  6 Morgan, Joseph I    16 NBS-MR               2:07.40    2:10.15         13  
                  30.42     1:02.66 (32.24)     1:36.21 (33.55)     2:10.15 (33.94)
  7 Mackay, Mike W      17 WSSC-MR                   NT    2:10.40         12  
                  31.24     1:03.84 (32.60)     1:37.34 (33.50)     2:10.40 (33.06)
  8 Amodio, Lucas       17 Devil Fish-MR        2:00.10    2:11.80         11  
                  30.31     1:03.77 (33.46)     1:38.27 (34.50)     2:11.80 (33.53)
  9 Carl, Hunter W      18 NBS-MR               2:16.22    2:13.72          9  
                  31.19     1:05.48 (34.29)     1:40.36 (34.88)     2:13.72 (33.36)
 10 Larson, David J     15 Aqua Gems-MR         2:15.43    2:13.95          7  
                  32.18     1:05.29 (33.11)     1:39.23 (33.94)     2:13.95 (34.72)
 11 Galan, Joseph       16 NBS-MR               2:15.41    2:14.48          6  
                  31.37     1:04.86 (33.49)     1:39.90 (35.04)     2:14.48 (34.58)
 12 Hoang, Brandon M    15 Devil Fish-MR        2:18.24    2:18.68          5  
                  33.06     1:08.60 (35.54)     1:44.37 (35.77)     2:18.68 (34.31)
 13 Quinones Jr., D J    9 WSSC-MR                   NT    2:19.05        
                  32.87     1:08.61 (35.74)     1:44.76 (36.15)     2:19.05 (34.29)
 14 Trzewik-Quinn, Sea  11 HAWK-AD              2:22.81    2:19.11          4  
                  32.87     1:08.61 (35.74)     1:44.76 (36.15)     2:19.11 (34.35)
 15 Burns, Dylan P      15 Aqua Gems-MR         2:22.43    2:19.29          3  
                  32.40     1:07.76 (35.36)     1:44.00 (36.24)     2:19.29 (35.29)
 16 May, Scott          15 SMC-MR               2:15.47    2:21.78          2  
                  33.54     1:08.72 (35.18)     1:45.88 (37.16)     2:21.78 (35.90)
 17 Cavotti, Spencer    15 NDAC-MR              2:31.27    2:30.19          1  
                  35.10     1:13.12 (38.02)     1:52.44 (39.32)     2:30.19 (37.75)
 18 Schattschneider, E  17 SMC-MR               2:37.90    2:31.45        
                  34.82     1:12.16 (37.34)     1:51.60 (39.44)     2:31.45 (39.85)
 
Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mackay, Mike W      17 WSSC-MR              1:02.33    1:01.61         20  
                  28.67     1:01.61 (32.94)                                        
  2 Mackrel, Julian A   15 NDAC-MR                59.85    1:01.90         17  
                  29.10     1:01.90 (32.80)                                        
  3 Bartlett, Hunter E  17 NBS-MR               1:01.48    1:02.17         16  
                  29.25     1:02.17 (32.92)                                        
  4 Pfohl, Erik J       17 Aqua Gems-MR         1:03.46    1:03.47         15  
                  29.88     1:03.47 (33.59)                                        
  5 Crumm, James R      15 Aqua Gems-MR         1:06.33    1:07.51         14  
                  31.94     1:07.51 (35.57)                                        
  6 Grunewald, Zane W   15 NBS-MR               1:08.76    1:07.78         13  
                  31.58     1:07.78 (36.20)                                        
  7 Noller, Thomas G    17 NBS-MR               1:05.55    1:08.44         12  
                  32.28     1:08.44 (36.16)                                        
  8 Warnon, Raphael A   16 Aqua Gems-MR         1:08.83    1:08.89         11  
                  32.87     1:08.89 (36.02)                                        
  9 Charleston, Jared   15 Aqua Gems-MR         1:10.43    1:08.94          9  
                  32.73     1:08.94 (36.21)                                        
 10 Campagna, Steven J  15 NDAC-MR              1:06.77    1:09.10          7  
                  32.44     1:09.10 (36.66)                                        
 11 Cavotti, Spencer    15 NDAC-MR              1:09.55    1:10.10          6  
                  32.51     1:10.10 (37.59)                                        
 12 Loeffel, Austin J   15 NDAC-MR              1:10.36    1:10.49          5  
                  32.93     1:10.49 (37.56)                                        
 13 Amodio, Lucas       17 Devil Fish-MR        1:05.97    1:10.96          4  
                  33.49     1:10.96 (37.47)                                        
 14 Koster, Christophe  15 SMC-MR               1:13.17    1:12.45          3  
                  34.87     1:12.45 (37.58)                                        
 15 Hoang, Brandon M    15 Devil Fish-MR        1:15.67    1:15.78          2  
                  36.18     1:15.78 (39.60)                                        
 16 May, Scott          15 SMC-MR               1:17.83    1:16.14          1  
                  36.39     1:16.14 (39.75)                                        
 17 Stuart, Ian D       16 Aqua Gems-MR         1:17.28    1:16.40        
                  35.74     1:16.40 (40.66)                                        
 18 O'Gorman, Jack D    16 NBS-MR               1:10.75    1:17.00        
                  36.52     1:17.00 (40.48)                                        
 19 Schattschneider, E  17 SMC-MR               1:18.11    1:17.55        
                  36.26     1:17.55 (41.29)                                        
 20 Burns, Dylan P      15 Aqua Gems-MR         1:15.43    1:20.39        
                  37.21     1:20.39 (43.18)                                        
 21 Klein, Christopher  15 NY Sharks-MR         1:19.58    1:20.57        
                  38.64     1:20.57 (41.93)                                        
 22 O'Leary, Richard J  15 Aqua Gems-MR         1:26.87    1:23.14        
                  39.70     1:23.14 (43.44)                                        
 23 Santiago, Rocky     15 NY Sharks-MR         1:40.87    1:34.08        
 -- Schuyler, Alexande  15 NBS-MR               1:33.14         DQ        
      11 Arms two strokes underwater
                  43.07          DQ (45.66)                                        
 
Boys 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mackay, Mike W      17 WSSC-MR              2:16.31    2:18.48         20  
                  29.99     1:03.87 (33.88)     1:40.58 (36.71)     2:18.48 (37.90)
  2 Pfohl, Erik J       17 Aqua Gems-MR         2:24.88    2:25.30         17  
                  30.67     1:07.17 (36.50)     1:46.13 (38.96)     2:25.30 (39.17)
  3 Crumm, James R      15 Aqua Gems-MR         2:29.20    2:27.96         16  
                  32.21     1:09.48 (37.27)     1:48.92 (39.44)     2:27.96 (39.04)
  4 Warnon, Raphael A   16 Aqua Gems-MR         2:32.05    2:31.98         15  
                  34.04     1:12.72 (38.68)     1:52.57 (39.85)     2:31.98 (39.41)
  5 Larson, David J     15 Aqua Gems-MR         2:36.43    2:35.31         14  
                  33.68     1:11.84 (38.16)     1:53.17 (41.33)     2:35.31 (42.14)
 
Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Campagna, Steven J  15 NDAC-MR                55.45      55.26         20  
                  26.29       55.26 (28.97)                                        
  2 Hasbrouck, Mathew   16 NBS-MR                 56.23      55.96         17  
                  26.91       55.96 (29.05)                                        
  3 Mackrel, Julian A   15 NDAC-MR                56.56      58.25         16  
                  27.44       58.25 (30.81)                                        
  4 Koster, Christophe  15 SMC-MR                 59.07      58.54         15  
                  27.07       58.54 (31.47)                                        
  5 Tialios, Kristian   16 NDAC-MR                57.57      58.63         14  
                  27.43       58.63 (31.20)                                        
  6 Galan, Joseph       16 NBS-MR               1:00.49      58.73         13  
                  27.42       58.73 (31.31)                                        
  7 Stuart, Ian D       16 Aqua Gems-MR           58.34    1:00.25         12  
                  27.27     1:00.25 (32.98)                                        
  8 Carl, Hunter W      18 NBS-MR               1:01.65    1:01.23         11  
                  28.26     1:01.23 (32.97)                                        
  9 Hoang, Brandon M    15 Devil Fish-MR        1:02.51    1:02.71          9  
                  29.87     1:02.71 (32.84)                                        
 10 Strothenke, Mark J  16 NBS-MR                    NT    1:03.14          7  
                  28.05     1:03.14 (35.09)                                        
 11 Amodio, Lucas       17 Devil Fish-MR          57.91    1:03.75          6  
                  28.21     1:03.75 (35.54)                                        
 12 Loeffel, Austin J   15 NDAC-MR              1:09.12    1:07.04          5  
                  29.86     1:07.04 (37.18)                                        
 13 Grunewald, Zane W   15 NBS-MR               1:06.78    1:09.01          4  
 14 May, Scott          15 SMC-MR               1:14.17    1:10.39          3  
                  32.08     1:10.39 (38.31)                                        
 15 Schattschneider, E  17 SMC-MR               1:12.71    1:14.10          2  
                  33.17     1:14.10 (40.93)                                        
 16 Santiago, Rocky     15 NY Sharks-MR              NT    1:18.79          1  
                  35.78     1:18.79 (43.01)                                        
 17 Klein, Christopher  15 NY Sharks-MR         1:17.90    1:19.21        
                  36.50     1:19.21 (42.71)                                        
 
Boys 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Charleston, Jared   15 Aqua Gems-MR         2:12.98    2:07.67         20  
                  26.66       58.85 (32.19)     1:32.64 (33.79)     2:07.67 (35.03)
  2 O'Connor, Matthew   16 MVA-MR               2:33.67    2:23.88         17  
                  28.94     1:04.19 (35.25)     1:44.10 (39.91)     2:23.88 (39.78)
  3 Trzewik-Quinn, Sea  11 HAWK-AD              2:33.75    2:32.78         16  
                  33.37     1:11.31 (37.94)     1:53.75 (42.44)     2:32.78 (39.03)
  4 Kuyl, Emile V       13 HAWK-AD              2:56.00    2:43.97         15  
                  34.69     1:16.56 (41.87)     2:00.18 (43.62)     2:43.97 (43.79)
 
Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bartlett, Hunter E  17 NBS-MR               2:04.58    2:03.61         20  
                  27.18       58.82 (31.64)     1:33.59 (34.77)     2:03.61 (30.02)
  2 Mackay, Mike W      17 WSSC-MR              2:10.04    2:06.37         17  
                  27.10       59.49 (32.39)     1:35.93 (36.44)     2:06.37 (30.44)
  3 Bosse, Timothy J    16 NBS-MR               2:04.70    2:07.39         16  
                  28.36       59.35 (30.99)     1:38.01 (38.66)     2:07.39 (29.38)
  4 Galan, Joseph       16 NBS-MR               2:10.10    2:09.57         15  
                  27.51     1:00.43 (32.92)     1:39.65 (39.22)     2:09.57 (29.92)
  5 Pfohl, Erik J       17 Aqua Gems-MR         2:07.42    2:09.73         14  
                  27.91     1:02.82 (34.91)     1:40.59 (37.77)     2:09.73 (29.14)
  6 Crumm, James R      15 Aqua Gems-MR         2:09.57    2:10.85         13  
                  29.03     1:02.92 (33.89)     1:40.52 (37.60)     2:10.85 (30.33)
  7 Koster, Christophe  15 SMC-MR               2:09.85    2:11.11         12  
                  28.01     1:00.74 (32.73)     1:42.22 (41.48)     2:11.11 (28.89)
  8 Ehret, Jack J       15 Aqua Gems-MR         2:09.60    2:11.37         11  
                  28.85     1:02.42 (33.57)     1:42.67 (40.25)     2:11.37 (28.70)
  9 Warnon, Raphael A   16 Aqua Gems-MR         2:09.99    2:11.57          9  
                  29.25     1:01.68 (32.43)     1:41.73 (40.05)     2:11.57 (29.84)
 10 Charleston, Jared   15 Aqua Gems-MR         2:08.76    2:13.10          7  
                  27.01     1:00.85 (33.84)     1:41.97 (41.12)     2:13.10 (31.13)
 11 Amodio, Lucas       17 Devil Fish-MR        2:08.43    2:14.68          6  
                  29.94     1:01.99 (32.05)     1:42.70 (40.71)     2:14.68 (31.98)
 12 Noller, Thomas G    17 NBS-MR               2:22.95    2:15.07          5  
                  29.57     1:05.49 (35.92)     1:43.49 (38.00)     2:15.07 (31.58)
 13 Larson, David J     15 Aqua Gems-MR         2:15.32    2:15.81          4  
                  30.15     1:05.40 (35.25)     1:44.28 (38.88)     2:15.81 (31.53)
 14 O'Connor, Matthew   16 MVA-MR               2:14.56    2:16.68          3  
                  29.18     1:02.82 (33.64)     1:45.29 (42.47)     2:16.68 (31.39)
 15 Morgan, Joseph I    16 NBS-MR               2:14.37    2:17.16          2  
                  28.67     1:02.95 (34.28)     1:43.97 (41.02)     2:17.16 (33.19)
 16 Carl, Hunter W      18 NBS-MR               2:18.86    2:17.56          1  
                  29.48     1:03.43 (33.95)     1:47.08 (43.65)     2:17.56 (30.48)
 17 Grunewald, Zane W   15 NBS-MR               2:20.29    2:18.15        
                  32.60     1:07.16 (34.56)     1:45.81 (38.65)     2:18.15 (32.34)
 18 Hoang, Brandon M    15 Devil Fish-MR        2:19.04    2:20.73        
                  29.84     1:05.80 (35.96)     1:49.30 (43.50)     2:20.73 (31.43)
 19 May, Scott          15 SMC-MR               2:20.36    2:22.29        
                  31.13     1:07.35 (36.22)     1:50.29 (42.94)     2:22.29 (32.00)
 20 O'Gorman, Jack D    16 NBS-MR               2:28.19    2:23.77        
                  29.99     1:07.60 (37.61)     1:51.75 (44.15)     2:23.77 (32.02)
 21 Klein, Simon        15 Silver Streaks-MR    2:25.42    2:25.42        
                  30.48     1:08.77 (38.29)     1:50.82 (42.05)     2:25.42 (34.60)
 22 Macaluso, Christia  15 Silver Streaks-MR    2:18.37    2:26.60        
                  29.65     1:10.01 (40.36)     1:53.34 (43.33)     2:26.60 (33.26)
 23 Avila, Jon-Anthony  16 Silver Streaks-MR    2:25.03    2:28.08        
                  31.37     1:08.83 (37.46)     1:53.75 (44.92)     2:28.08 (34.33)
 24 Burns, Dylan P      15 Aqua Gems-MR         2:32.17    2:29.80        
                  29.94     1:05.67 (35.73)     1:53.82 (48.15)     2:29.80 (35.98)
 25 Prince, Adam        15 Silver Streaks-MR    2:37.47    2:35.77        
                  35.28     1:17.38 (42.10)     1:59.60 (42.22)     2:35.77 (36.17)
 26 Klein, Christopher  15 NY Sharks-MR         2:35.63    2:35.99        
                  35.59     1:17.32 (41.73)     2:02.59 (45.27)     2:35.99 (33.40)
 27 Stagg, Christian M  15 Silver Streaks-MR    2:37.67    2:36.53        
                  35.90     1:15.22 (39.32)     2:00.25 (45.03)     2:36.53 (36.28)
 28 Mork-Millington, D  17 NY Sharks-MR              NT    2:40.26        
                  34.18     1:15.94 (41.76)     2:03.32 (47.38)     2:40.26 (36.94)
 29 Santiago, Rocky     15 NY Sharks-MR              NT    2:49.57        
                  35.68     1:19.47 (43.79)     2:11.73 (52.26)     2:49.57 (37.84)
 30 Schuyler, Alexande  15 NBS-MR               2:51.65    2:51.67        
                  37.91     1:23.18 (45.27)     2:13.65 (50.47)     2:51.67 (38.02)
 31 Hunter, Joe J       17 HAWK-AD                   NT    3:00.60        
                  37.62                             2:19.30 ( )     3:00.60 (41.30)
 32 Dwyer, Jack P       10 WSSC-MR              3:00.00    3:08.67        
                  44.99     1:32.43 (47.44)     2:30.31 (57.88)     3:08.67 (38.36)
 -- Strothenke, Mark J  16 NBS-MR               2:15.73         DQ        
      60 False start - Misc
                  28.78     1:02.48 (33.70)     1:46.28 (43.80)          DQ (32.45)
 
Boys 400 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bartlett, Hunter E  17 NBS-MR               4:25.38    4:26.98         20  
                  28.09       59.37 (31.28)     1:33.81 (34.44)     2:07.64 (33.83)
        2:44.97 (37.33)     3:23.62 (38.65)     3:55.16 (31.54)     4:26.98 (31.82)
  2 Tialios, Kristian   16 NDAC-MR              4:29.03    4:34.60         17  
                  28.05     1:00.30 (32.25)                             2:07.39 ( )
        2:48.51 (41.12)     3:30.81 (42.30)     4:03.25 (32.44)     4:34.60 (31.35)
  3 Ehret, Jack J       15 Aqua Gems-MR         4:41.27    4:37.12         16  
                  28.85     1:01.35 (32.50)     1:36.55 (35.20)     2:10.73 (34.18)
        2:52.66 (41.93)     3:34.22 (41.56)     4:06.31 (32.09)     4:37.12 (30.81)
  4 Charleston, Jared   15 Aqua Gems-MR         4:40.43    4:37.57         15  
                  27.83     1:00.23 (32.40)     1:36.36 (36.13)     2:11.81 (35.45)
        2:53.16 (41.35)     3:34.45 (41.29)     4:07.46 (33.01)     4:37.57 (30.11)
  5 Pfohl, Erik J       17 Aqua Gems-MR         4:55.43    4:38.47         14  
                  29.15     1:02.93 (33.78)     1:41.68 (38.75)     2:19.41 (37.73)
        2:59.90 (40.49)     3:38.43 (38.53)     4:09.31 (30.88)     4:38.47 (29.16)
  6 Hasbrouck, Mathew   16 NBS-MR               4:34.12    4:42.51         13  
                  27.84       58.34 (30.50)     1:35.40 (37.06)     2:12.34 (36.94)
        2:53.38 (41.04)     3:35.59 (42.21)     4:08.75 (33.16)     4:42.51 (33.76)
  7 Crumm, James R      15 Aqua Gems-MR         5:01.43    4:44.63         12  
                  30.13     1:05.92 (35.79)     1:43.78 (37.86)     2:20.25 (36.47)
        2:59.20 (38.95)     3:39.56 (40.36)     4:12.13 (32.57)     4:44.63 (32.50)
  8 Noller, Thomas G    17 NBS-MR               4:58.95    4:47.32         11  
                  29.05     1:03.66 (34.61)     1:42.81 (39.15)     2:21.14 (38.33)
        3:00.04 (38.90)     3:40.39 (40.35)     4:14.98 (34.59)     4:47.32 (32.34)
  9 Larson, David J     15 Aqua Gems-MR         5:14.43    4:54.43          9  
                  31.25     1:08.44 (37.19)     1:48.43 (39.99)     2:26.43 (38.00)
        3:07.91 (41.48)     3:48.58 (40.67)     4:22.70 (34.12)     4:54.43 (31.73)
 10 Morgan, Joseph I    16 NBS-MR               4:46.83    4:56.08          7  
                  29.22     1:05.46 (36.24)     1:40.06 (34.60)     2:16.41 (36.35)
        2:59.83 (43.42)     3:44.93 (45.10)     4:21.63 (36.70)     4:56.08 (34.45)
 11 Amodio, Lucas       17 Devil Fish-MR        4:46.61    5:01.22          6  
                  28.91     1:06.74 (37.83)     1:42.74 (36.00)     2:18.57 (35.83)
        3:04.15 (45.58)     3:49.88 (45.73)     4:25.91 (36.03)     5:01.22 (35.31)
 12 O'Gorman, Jack D    16 NBS-MR               5:06.88    5:03.47          5  
                  32.04     1:07.99 (35.95)     1:48.14 (40.15)     2:25.97 (37.83)
        3:09.27 (43.30)     3:56.21 (46.94)     4:30.00 (33.79)     5:03.47 (33.47)
 13 Hoang, Brandon M    15 Devil Fish-MR        5:06.28    5:03.59          4  
                  30.33     1:05.38 (35.05)     1:41.93 (36.55)     2:20.26 (38.33)
        3:04.14 (43.88)     3:50.14 (46.00)     4:26.82 (36.68)     5:03.59 (36.77)
 14 Dwyer, Jack P       10 WSSC-MR                   NT    6:19.95          3  
                  41.02     1:32.25 (51.23)     2:20.04 (47.79)     3:07.26 (47.22)
        4:00.58 (53.32)     4:57.58 (57.00)     5:39.87 (42.29)     6:19.95 (40.08)
 
Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Aqua Gems Swimming-MR  'A'                       NT    3:34.89         40  
     1) Pfohl, Erik J 17                2) Charleston, Jared A 15         
     3) Stuart, Ian D 16                4) Crumm, James R 15              
                  26.81       57.63 (57.63)     1:26.80 (29.17)   2:00.20 (1:02.57)
        2:31.67 (31.47)   3:07.44 (1:07.24)     3:35.33 (27.89)     3:34.89 (27.45)
  2 Aqua Gems Swimming-MR  'B'                       NT    3:44.35         34  
     1) Larson, David J 15              2) Ehret, Jack J 15               
     3) Warnon, Raphael A 16            4) Burns, Dylan P 15              
                  31.93   1:05.82 (1:05.82)     1:37.67 (31.85)   2:13.11 (1:07.29)
        2:45.57 (32.46)   3:25.91 (1:12.80)     3:54.26 (28.35)     3:44.35 (18.44)
  3 Hawks-AD  'A'                                    NT    3:53.44         32  
     1) Kuyl, Emile V 13                2) Trzewik-Quinn, Seamus 11       
     3) Gulitti, Nicholas R 14          4) Carroll, Hudson R 14           
                  29.77   1:03.13 (1:03.13)     1:33.63 (30.50)   2:07.71 (1:04.58)
        2:40.16 (32.45)   3:15.92 (1:08.21)     3:43.31 (27.39)     3:53.44 (37.52)
 
Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Aqua Gems Swimming-MR  'A'                  1:45.00    1:44.29         40  
     1) Warnon, Raphael A 16            2) Pfohl, Erik J 17               
     3) Stuart, Ian D 16                4) Crumm, James R 15              
                  27.63       55.53 (27.90)     1:20.95 (25.42)     1:44.29 (23.34)
  2 Newburgh Sharks-MR  'A'                     1:35.93    1:44.49         34  
     1) Strothenke, Mark J 16           2) Bartlett, Hunter E 17          
     3) Hasbrouck, Mathew T 16          4) Carl, Hunter W 18              
                  27.99       56.01 (28.02)     1:21.59 (25.58)     1:44.49 (22.90)
  3 Saw Mill Club Swim Team-MR  'A'             1:56.14    1:51.78         32  
     1) Koster, Christopher 15          2) McAuley, Charles 14            
     3) May, Travis 14                  4) May, Scott 15                  
                  26.72                             1:26.45 ( )     1:51.78 (25.33)
  4 Aqua Gems Swimming-MR  'B'                  1:50.00    1:54.99         30  
     1) Ehret, Jack J 15                2) Larson, David J 15             
     3) Deans-Brandt, Collin W 14       4) Burns, Dylan P 15              
                  29.88     1:01.01 (31.13)     1:29.26 (28.25)     1:54.99 (25.73)
  5 Hawks-AD  'A'                               2:30.13    1:57.54         28  
     1) Carroll, Hudson R 14            2) Gulitti, Nicholas R 14         
     3) McColgan, Jimmy K 13            4) Kuyl, Emile V 13               
                  28.69     1:01.53 (32.84)     1:31.32 (29.79)     1:57.54 (26.22)
  6 Washingtonville Seahawks-MR  'A'            1:45.78    2:03.62         26  
     1) Dwyer, Jack P 10                2) Mackay, Matt J 14              
     3) Mackay, Mike W 17               4) Kurzum, Elie 14                
                  38.96     1:07.07 (28.11)     1:39.07 (32.00)     2:03.62 (24.55)
  7 Aqua Gems Swimming-MR  'C'                  1:55.00    2:21.71         24  
     1) Langdale, Jeremy K 13           2) Pfohl, Matthew C 14            
     3) Winograd, Nicolas 13            4) Perez, Daniel S 13             
                  39.45     1:14.87 (35.42)     1:43.64 (28.77)     2:21.71 (38.07)