Licensed to Mt. Kisco Marlins      HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 1/12/2010 01:45 PM
               2010 MR AG January Blitz - 1/8/2010 to 1/10/2010                
            9th Annual Aqua Gems January Blitz, Sanction #: 100114             
                              Aqua Gems Swimming                               
                                    Results                                    
 
Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Russell, Samantha    8 SCY-NJ                 32.67      33.40         20  
  2 Nichols, Mary H      8 Rivertown Rays-MR      35.98      35.86         17  
  3 Ketron, Anna E       8 Rivertown Rays-MR      36.19      36.43         16  
  4 Gibbons, Abigail M   8 Aqua Gems-MR           36.44      36.84         15  
  5 Schwab, Carly A      8 Rivertown Rays-MR      40.63      38.89         14  
  6 Ziemba, Zoe A        7 Aqua Gems-MR           43.50      40.96         13  
  7 Fischer, Amber R     8 Dolphins-MR            40.50      41.22         12  
  8 Soutter, Hannah      8 SCY-NJ                 45.41      41.75         11  
  9 Thompson, MACKENZI   8 WSSC-MR                39.52      43.31          9  
 10 Linko, Samantha K    8 BDA-MA                 45.26      43.49          7  
 11 Brown, Julianna      8 Rivertown Rays-MR      45.44      43.69          6  
 12 Dwyer, Catie         8 WSSC-MR                44.00      44.73          5  
 13 Thier, Haley A       8 BDA-MA                 42.60      45.84          4  
 14 Rosenbaum, Lily B    8 Rivertown Rays-MR      44.48      46.90          3  
 15 Legar, Adelle J      7 Cudas-MR               53.87      49.62          2  
 16 Kisor, Amelia M      8 Aqua Gems-MR           53.05      53.84          1  
 17 Ziemba, Tess E       5 Aqua Gems-MR         1:00.14      57.96        
 18 Toomer, Caroline M   8 SCY-NJ                 51.11      58.47        
 19 Storrs, Mackenzie    7 NDAC-MR                49.99    1:01.51        
 
Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bacigal, Paige M     8 VAC-MR               1:16.36    1:15.54         20  
                  35.90     1:15.54 (39.64)                                        
  2 Regenauer, Christi   8 WSSC-MR              1:18.85    1:15.80         17  
                  36.67     1:15.80 (39.13)                                        
  3 Russell, Samantha    8 SCY-NJ               1:18.08    1:15.99         16  
                  36.66     1:15.99 (39.33)                                        
  4 Nichols, Mary H      8 Rivertown Rays-MR    1:26.13    1:20.62         15  
                  38.31     1:20.62 (42.31)                                        
  5 Gibbons, Abigail M   8 Aqua Gems-MR         1:23.31    1:22.57         14  
                  37.89     1:22.57 (44.68)                                        
  6 Ketron, Anna E       8 Rivertown Rays-MR    1:24.30    1:22.89         13  
                  37.91     1:22.89 (44.98)                                        
  7 Ziemba, Zoe A        7 Aqua Gems-MR         1:37.09    1:29.43         12  
                  42.87     1:29.43 (46.56)                                        
  8 Daly, Roisin         8 VAC-MR               1:33.55    1:30.62         11  
                  41.42     1:30.62 (49.20)                                        
  9 Linko, Samantha K    8 BDA-MA               1:40.59    1:34.25          9  
                  43.32     1:34.25 (50.93)                                        
 10 Schwab, Carly A      8 Rivertown Rays-MR    1:41.00    1:34.55          7  
                  42.18     1:34.55 (52.37)                                        
 11 Thompson, MACKENZI   8 WSSC-MR              1:33.32    1:35.16          6  
                  44.75     1:35.16 (50.41)                                        
 12 Dwyer, Catie         8 WSSC-MR                   NT    1:37.45          5  
                  46.06     1:37.45 (51.39)                                        
 13 Soutter, Hannah      8 SCY-NJ               1:39.38    1:39.42          4  
                  47.98     1:39.42 (51.44)                                        
 14 Hannan, Katherine    8 SCY-NJ               1:42.47    1:41.20          3  
                  46.43     1:41.20 (54.77)                                        
 15 Fischer, Amber R     8 Dolphins-MR          1:41.56    1:41.91          2  
                  44.98     1:41.91 (56.93)                                        
 16 Rosenbaum, Lily B    8 Rivertown Rays-MR    1:43.09    1:46.62          1  
                  49.31     1:46.62 (57.31)                                        
 17 Thier, Haley A       8 BDA-MA               1:41.59    1:47.92        
                  49.82     1:47.92 (58.10)                                        
 18 Duschek, Stephanie   8 SCY-NJ               1:38.80    1:48.50        
 19 Armstrong, Claire    7 Marlins-MR           2:04.39    2:06.47        
                  55.51   2:06.47 (1:10.96)                                        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Russell, Samantha    8 SCY-NJ                 40.27      39.93         20  
  2 Nichols, Mary H      8 Rivertown Rays-MR      43.91      41.03         17  
  3 Regenauer, Christi   8 WSSC-MR                41.32      41.12         16  
  4 Bacigal, Paige M     8 VAC-MR                 41.41      41.42         15  
  5 Gibbons, Abigail M   8 Aqua Gems-MR           45.50      42.87         14  
  6 Ketron, Anna E       8 Rivertown Rays-MR      44.86      45.45         13  
  7 Daly, Roisin         8 VAC-MR                 46.98      47.15         12  
  8 Linko, Samantha K    8 BDA-MA                 52.17      47.64         11  
  9 Hannan, Katherine    8 SCY-NJ                 51.77      49.23          9  
 10 Thompson, MACKENZI   8 WSSC-MR                48.28      49.85          7  
 11 Dwyer, Catie         8 WSSC-MR              1:06.56      50.60          5.5
 11 Soutter, Hannah      8 SCY-NJ                 57.84      50.60          5.5
 13 Rosenbaum, Lily B    8 Rivertown Rays-MR      48.92      51.84          4  
 14 Duschek, Stephanie   8 SCY-NJ                 50.50      52.03          3  
 15 Ziemba, Zoe A        7 Aqua Gems-MR           51.06      52.23          2  
 16 Fischer, Amber R     8 Dolphins-MR            52.75      53.17          1  
 17 Toomer, Caroline M   8 SCY-NJ                    NT      53.78        
 18 Schwab, Carly A      8 Rivertown Rays-MR      47.45      55.89        
 19 Thier, Haley A       8 BDA-MA               1:00.66      56.60        
 20 Armstrong, Claire    7 Marlins-MR             57.39    1:04.06        
 21 Ziemba, Tess E       5 Aqua Gems-MR         1:10.13    1:15.91        
 -- Kisor, Amelia M      8 Aqua Gems-MR         1:05.88         DQ        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Russell, Samantha    8 SCY-NJ                 52.70      45.09         20  
  2 Schwab, Carly A      8 Rivertown Rays-MR      49.71      49.93         17  
  3 Ketron, Anna E       8 Rivertown Rays-MR      55.35      50.14         16  
  4 Ziemba, Zoe A        7 Aqua Gems-MR           53.21      51.02         15  
  5 Rosenbaum, Lily B    8 Rivertown Rays-MR      52.03      51.98         14  
  6 Nichols, Mary H      8 Rivertown Rays-MR      54.22      52.06         13  
  7 Gibbons, Abigail M   8 Aqua Gems-MR           50.27      52.96         12  
  8 Thompson, MACKENZI   8 WSSC-MR                52.38      53.08         11  
  9 Linko, Samantha K    8 BDA-MA               1:00.26      57.45          9  
 10 Soutter, Hannah      8 SCY-NJ               1:04.53      58.24          7  
 11 Thier, Haley A       8 BDA-MA                 57.96      59.08          6  
 12 Kisor, Amelia M      8 Aqua Gems-MR         1:01.12    1:00.85          5  
 13 Fischer, Amber R     8 Dolphins-MR            59.69    1:01.24          4  
 14 Storrs, Mackenzie    7 NDAC-MR              1:02.32    1:02.59          3  
 15 Legar, Adelle J      7 Cudas-MR             1:15.59    1:12.41          2  
 -- Ziemba, Tess E       5 Aqua Gems-MR         1:01.43         DQ        
 -- Brown, Julianna      8 Rivertown Rays-MR      52.73         DQ        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Russell, Samantha    8 SCY-NJ                 44.44      40.71         20  
  2 Gibbons, Abigail M   8 Aqua Gems-MR           42.53      42.03         17  
  3 Nichols, Mary H      8 Rivertown Rays-MR      48.03      45.04         16  
  4 Ziemba, Zoe A        7 Aqua Gems-MR           54.44      46.63         15  
  5 Ketron, Anna E       8 Rivertown Rays-MR      45.26      47.36         14  
  6 Linko, Samantha K    8 BDA-MA                 54.41      50.98         13  
  7 Schwab, Carly A      8 Rivertown Rays-MR      54.75      54.58         12  
  8 Soutter, Hannah      8 SCY-NJ                 57.30      54.97         11  
  9 Thompson, MACKENZI   8 WSSC-MR                58.90      56.86          9  
 10 Brown, Julianna      8 Rivertown Rays-MR      46.14      57.57          7  
 11 Storrs, Mackenzie    7 NDAC-MR              1:10.11      58.36          6  
 12 Thier, Haley A       8 BDA-MA                 53.62    1:01.50          5  
 -- Toomer, Caroline M   8 SCY-NJ                    NT         DQ        
 -- Dwyer, Catie         8 WSSC-MR                   NT         DQ        
 -- Rosenbaum, Lily B    8 Rivertown Rays-MR      55.65         DQ        
 -- Fischer, Amber R     8 Dolphins-MR            58.83         DQ        
 
Girls 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bacigal, Paige M     8 VAC-MR               1:27.66    1:27.91         20  
                  39.93     1:27.91 (47.98)                                        
  2 Regenauer, Christi   8 WSSC-MR              1:28.61    1:31.26         17  
                  41.99     1:31.26 (49.27)                                        
  3 Gibbons, Abigail M   8 Aqua Gems-MR         1:35.48    1:32.57         16  
                  43.00     1:32.57 (49.57)                                        
  4 Nichols, Mary H      8 Rivertown Rays-MR    1:38.45    1:32.95         15  
                  40.93     1:32.95 (52.02)                                        
  5 Ziemba, Zoe A        7 Aqua Gems-MR         1:46.11    1:40.22         14  
                  50.02     1:40.22 (50.20)                                        
  6 Schwab, Carly A      8 Rivertown Rays-MR    1:49.13    1:45.32         13  
                  49.95     1:45.32 (55.37)                                        
  7 Linko, Samantha K    8 BDA-MA               1:52.55    1:46.61         12  
                  49.51     1:46.61 (57.10)                                        
  8 Rosenbaum, Lily B    8 Rivertown Rays-MR    1:46.94    1:47.15         11  
                  51.26     1:47.15 (55.89)                                        
  9 Thompson, MACKENZI   8 WSSC-MR              1:43.86    1:47.67          9  
                  50.46     1:47.67 (57.21)                                        
 10 Hannan, Katherine    8 SCY-NJ               1:56.05    1:54.36          7  
                  52.18   1:54.36 (1:02.18)                                        
 11 Toomer, Caroline M   8 SCY-NJ                    NT    1:58.12          6  
                  53.74   1:58.12 (1:04.38)                                        
 12 Thier, Haley A       8 BDA-MA               1:53.12    1:58.37          5  
                  57.98   1:58.37 (1:00.39)                                        
 13 Duschek, Stephanie   8 SCY-NJ               1:58.74    2:09.36          4  
                  57.39   2:09.36 (1:11.97)                                        
 -- Soutter, Hannah      8 SCY-NJ               1:53.57         DQ        
                  50.07          DQ (59.74)                                        
 -- Daly, Roisin         8 VAC-MR                    NT         DQ        
                  49.04        DQ (1:03.03)                                        
 -- Ketron, Anna E       8 Rivertown Rays-MR    1:35.73         DQ        
                  42.98          DQ (50.36)                                        
 -- Armstrong, Claire    7 Marlins-MR           2:02.39         DQ        
                1:21.82        DQ (1:24.71)                                        
 -- Kisor, Amelia M      8 Aqua Gems-MR         1:59.43         DQ        
                1:00.51        DQ (1:08.89)                                        
 -- Dwyer, Catie         8 WSSC-MR              2:03.51         DQ        
                  57.60          DQ (57.41)                                        
 
Girls 8 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rivertown Aquatics Rays-MR  'A'                  NT    2:41.14         40  
     1) Schwab, Carly A 8               2) Rosenbaum, Lily B 8            
     3) Nichols, Mary H 8               4) Ketron, Anna E 8               
                  40.90     1:25.11 (44.21)     2:03.02 (37.91)     2:41.14 (38.12)
 
Girls 8 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rivertown Aquatics Rays-MR  'A'             2:55.95    3:03.72         40  
     1) Nichols, Mary H 8               2) Schwab, Carly A 8              
     3) Brown, Julianna 8               4) Ketron, Anna E 8               
                  42.76     1:32.69 (49.93)     2:29.78 (57.09)     3:03.72 (33.94)
  2 Aqua Gems Swimming-MR  'A'                  2:55.94    3:40.31         34  
     1) Ziemba, Zoe A 7                 2) Kisor, Amelia M 8              
     3) Gibbons, Abigail M 8            4) Ziemba, Tess E 5               
                  49.52   1:55.89 (1:06.37)     2:36.64 (40.75)   3:40.31 (1:03.67)
 -- Aqua Gems Swimming-MR  'B'                       NT   X3:28.06        
                  56.24     1:55.39 (59.15)     2:44.74 (49.35)     3:28.06 (43.32)
 
Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hendricks, Alyssa   10 WSSC-MR                27.91      28.33         20  
  2 Hutzelmann, Denali  10 Aqua Gems-MR           28.29      29.11         17  
  3 Paul, Jennifer       9 Marlins-MR             31.93      30.30         16  
  4 McManus, Hallie G   10 Rivertown Rays-MR      31.99      31.39         15  
  5 Bachiller, Erica N  10 Marlins-MR             31.82      31.56         14  
  6 Carlson, Andrea E   10 SCY-NJ                 31.67      32.08         13  
  7 Craft, JoAnna R     10 PBAC-MR                31.51      32.12         12  
  8 Ziemba, Campbell E  10 Aqua Gems-MR           33.41      33.37         11  
  9 Sullivan, Emily R   10 Rivertown Rays-MR      33.16      33.48          9  
 10 Makovic, Vanessa    10 Rivertown Rays-MR      33.00      33.78          7  
 11 Donlon, Cat         10 BDA-MA                 35.57      33.93          6  
 12 Thompson, Jordan    10 WSSC-MR                34.03      34.09          5  
 13 King, Mairead E     10 Rivertown Rays-MR      33.90      34.11          4  
 14 Shelton, Merritt W   9 Rivertown Rays-MR      32.10      34.61          3  
 15 Rivero, Lauren D    10 Aqua Gems-MR           34.79      34.73          2  
 16 Donlon, Jillian     10 WSSC-MR                35.36      34.87          1  
 17 Baione, Rebecca K   10 Big Blue-MR            35.77      34.99        
 18 Smolar, Kaitlyn     10 WSSC-MR                36.49      35.61        
 19 Boldrin, Emily N     9 VAC-MR                 34.40      35.75        
 20 Conklin, Morgan R   10 SCY-NJ                 35.14      35.80        
 21 Krzeminski, Gabrie  10 VAC-MR                 37.65      35.84        
 22 Simpfenderfer, Hei  10 Big Blue-MR            37.86      36.37        
 23 Blezy, Melina N      9 Aqua Gems-MR           38.88      36.48        
 24 Rothamel, Emily     10 SCY-NJ                 40.85      36.58        
 25 Stephenson, Jenaye  10 Aqua Gems-MR           35.45      36.72        
 26 Lerner, Katelyn A   10 VAC-MR                 35.52      36.77        
 27 Levite, Kelsey       9 Cudas-MR               36.57      36.89        
 28 Daly, Aine          10 VAC-MR                 35.17      36.93        
 29 Eckhardt, Madeline   9 Dolphins-MR            38.76      37.01        
 30 Wienberg, Julia M   10 Marlins-MR             37.67      37.04        
 31 Gomes, Saige M      10 PBAC-MR                30.12      37.19        
 32 Yuen, Lauren        10 SCY-NJ                 38.29      37.20        
 33 Seward, Kristen J   10 Dolphins-MR            37.46      38.10        
 34 Nikolski, Mary T T   9 Dolphins-MR            37.25      38.13        
 35 Sweeney, Julia M    10 Dolphins-MR            41.22      38.33        
 36 Quinton, Victoria   10 WSSC-MR                38.54      38.39        
 37 Elwood, Kylie M     10 Rivertown Rays-MR      37.74      38.40        
 38 Kinsley, Jennifer   10 WSSC-MR                36.81      38.93        
 39 Peruffo, Alexa K     9 Dolphins-MR            39.28      38.96        
 40 Umansky, Alexandra   9 Aqua Gems-MR           40.47      39.08        
 41 MACRE, Mary E        9 WSSC-MR                38.41      39.60        
 42 Hazzouri, Natasha    9 BDA-MA                 39.89      40.12        
 43 McGlew, Sophia M    10 Rivertown Rays-MR      39.69      40.99        
 44 Battiato, Ashley     9 WSSC-MR                40.63      41.42        
 45 Bajramovic, Amela   10 WSSC-MR                39.15      41.61        
 46 Mastropietro, Kayl  10 WSSC-MR                38.72      41.68        
 47 Fitzsimmons, Sarah  10 Big Blue-MR            43.99      42.25        
 48 Way, Lindsay A       9 VAC-MR                 42.43      42.27        
 49 Daly, Karen J       10 Dolphins-MR            43.45      42.76        
 50 Tennyson-Hickey, E  10 Aqua Gems-MR           39.14      44.43        
 51 Dunlap, Jaime E      9 SCY-NJ                 47.45      45.89        
 52 Fitzsimmons, Ally   10 Big Blue-MR            46.76      46.32        
 53 Bailey, Sarah R      9 Aqua Gems-MR           51.02      47.53        
 54 Rubin, Grace W       9 Rivertown Rays-MR      47.59      49.06        
 55 Armstrong, Payton   10 Marlins-MR             49.34      49.66        
 56 Foley, Caitlin       9 WSSC-MR                50.66      50.21        
 57 Kivlehan, Mary T     9 Marlins-MR             49.09      52.89        
 58 Hewitt, Erinn J      9 Rivertown Rays-MR    1:01.37    1:02.01        
 
Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hutzelmann, Denali  10 Aqua Gems-MR         1:03.27    1:02.69         20  
                  29.75     1:02.69 (32.94)                                        
  2 Hendricks, Alyssa   10 WSSC-MR              1:04.11    1:05.30         17  
                  30.92     1:05.30 (34.38)                                        
  3 Carlson, Andrea E   10 SCY-NJ               1:10.20    1:10.67         16  
                  33.97     1:10.67 (36.70)                                        
  4 McManus, Hallie G   10 Rivertown Rays-MR    1:13.91    1:11.29         15  
                  33.08     1:11.29 (38.21)                                        
  5 Ziemba, Campbell E  10 Aqua Gems-MR         1:14.29    1:11.87         14  
                  33.42     1:11.87 (38.45)                                        
  6 Sullivan, Emily R   10 Rivertown Rays-MR    1:11.44    1:13.13         13  
                  34.26     1:13.13 (38.87)                                        
  7 Makovic, Vanessa    10 Rivertown Rays-MR    1:15.55    1:13.53         12  
                  34.20     1:13.53 (39.33)                                        
  8 Walsh, Katelyn K     9 Big Blue-MR          1:16.33    1:13.54         11  
                  35.02     1:13.54 (38.52)                                        
  9 Thompson, Jordan    10 WSSC-MR              1:15.90    1:13.81          9  
                  35.09     1:13.81 (38.72)                                        
 10 Legar, Olivia E     10 Cudas-MR             1:14.73    1:15.30          7  
                  33.90     1:15.30 (41.40)                                        
 11 Beuchert, Claudia   10 WSSC-MR              1:16.01    1:15.52          5.5
                  35.96     1:15.52 (39.56)                                        
 11 Fontaine, Chiara A  10 Rivertown Rays-MR    1:16.66    1:15.52          5.5
                  34.36     1:15.52 (41.16)                                        
 13 Makebish, Ani E      9 NDAC-MR              1:18.77    1:19.12          4  
                  37.79     1:19.12 (41.33)                                        
 14 Donlon, Jillian     10 WSSC-MR              1:32.27    1:20.12          3  
                  37.45     1:20.12 (42.67)                                        
 15 Kelsey, Kaylee M    10 NDAC-MR              1:23.28    1:20.34          2  
                  38.93     1:20.34 (41.41)                                        
 16 King, Mairead E     10 Rivertown Rays-MR    1:20.85    1:21.32          1  
                  37.78     1:21.32 (43.54)                                        
 17 Stephenson, Jenaye  10 Aqua Gems-MR         1:24.15    1:21.93        
                  37.17     1:21.93 (44.76)                                        
 17 Simpfenderfer, Hei  10 Big Blue-MR          1:30.00    1:21.93        
                  39.20     1:21.93 (42.73)                                        
 19 Rivero, Lauren D    10 Aqua Gems-MR         1:23.78    1:23.12        
                  37.22     1:23.12 (45.90)                                        
 20 Sweeney, Julia M    10 Dolphins-MR          1:26.00    1:23.80        
                  38.71     1:23.80 (45.09)                                        
 21 Blezy, Melina N      9 Aqua Gems-MR         1:28.82    1:24.28        
                  39.47     1:24.28 (44.81)                                        
 22 Peruffo, Alexa K     9 Dolphins-MR          1:25.08    1:24.45        
                  39.81     1:24.45 (44.64)                                        
 23 Donlon, Cat         10 BDA-MA               1:23.42    1:24.95        
                  39.81     1:24.95 (45.14)                                        
 24 Nikolski, Mary T T   9 Dolphins-MR          1:24.60    1:25.10        
                  40.85     1:25.10 (44.25)                                        
 25 Seward, Kristen J   10 Dolphins-MR          1:25.88    1:26.40        
                  39.76     1:26.40 (46.64)                                        
 26 Eckhardt, Madeline   9 Dolphins-MR          1:26.13    1:27.67        
 27 Mialma, Itzel       10 NDAC-MR              1:31.11    1:27.75        
                  40.74     1:27.75 (47.01)                                        
 28 Quinton, Victoria   10 WSSC-MR              1:43.76    1:28.30        
                  40.50     1:28.30 (47.80)                                        
 29 Umansky, Alexandra   9 Aqua Gems-MR         1:32.54    1:29.93        
                1:30.07         1:29.93 ( )                                        
 30 Tennyson-Hickey, E  10 Aqua Gems-MR         1:31.88    1:30.07        
                  42.12     1:30.07 (47.95)                                        
 31 Battiato, Ashley     9 WSSC-MR              1:32.01    1:30.57        
                  42.07     1:30.57 (48.50)                                        
 32 MACRE, Mary E        9 WSSC-MR              1:28.04    1:30.96        
                  40.95     1:30.96 (50.01)                                        
 33 Behrens, Erin N      9 NDAC-MR              1:35.98    1:31.06        
                  42.96     1:31.06 (48.10)                                        
 34 Vitulli, Gianna M   10 Dolphins-MR          1:23.00    1:32.26        
                  42.08     1:32.26 (50.18)                                        
 35 McGlew, Sophia M    10 Rivertown Rays-MR    1:50.66    1:34.83        
                  43.36     1:34.83 (51.47)                                        
 36 Lynch, Erin R       10 Cudas-MR                  NT    1:34.84        
                  43.62     1:34.84 (51.22)                                        
 37 Hazzouri, Natasha    9 BDA-MA               1:30.49    1:35.52        
                  43.54     1:35.52 (51.98)                                        
 38 Zichittella, Katel   9 NDAC-MR              1:30.66    1:36.72        
                  42.01     1:36.72 (54.71)                                        
 39 Peterson, Ariana E   9 Big Blue-MR          1:34.19    1:38.22        
                  44.07     1:38.22 (54.15)                                        
 40 Toomer, Lindsey M   10 SCY-NJ               1:59.04    1:42.94        
                  48.47     1:42.94 (54.47)                                        
 41 Bailey, Sarah R      9 Aqua Gems-MR         1:51.09    1:44.48        
                  48.80     1:44.48 (55.68)                                        
 42 Rubin, Grace W       9 Rivertown Rays-MR    1:53.76    1:47.85        
                  49.95     1:47.85 (57.90)                                        
 43 Parlapalli, Ananya  10 Big Blue-MR          1:41.86    1:49.35        
                  45.95   1:49.35 (1:03.40)                                        
 44 Rhea, Corinne E      9 Big Blue-MR          1:50.10    1:55.06        
                  50.27   1:55.06 (1:04.79)                                        
 45 Verbeke, Allie       9 SCY-NJ                    NT    2:10.43        
                1:00.10   2:10.43 (1:10.33)                                        
 46 Hewitt, Erinn J      9 Rivertown Rays-MR    2:43.30    2:12.45        
                1:00.99   2:12.45 (1:11.46)                                        
 47 Mukherjee, Trisha    9 Big Blue-MR          2:10.00    2:21.51        
                1:02.14   2:21.51 (1:19.37)                                        
 -- Kaiser, Holley M     9 NDAC-MR              2:10.11         DQ        
 
Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hendricks, Alyssa   10 WSSC-MR                33.93      33.39         20  
  2 Bachiller, Erica N  10 Marlins-MR             33.00      34.07         17  
  3 Hutzelmann, Denali  10 Aqua Gems-MR           36.31      35.97         16  
  4 Makovic, Vanessa    10 Rivertown Rays-MR      37.63      37.37         15  
  5 King, Mairead E     10 Rivertown Rays-MR      36.36      37.77         14  
  6 Sullivan, Emily R   10 Rivertown Rays-MR      38.09      37.81         13  
  7 Carlson, Andrea E   10 SCY-NJ                 37.72      37.87         12  
  8 Craft, JoAnna R     10 PBAC-MR                39.21      37.94         11  
  9 Paul, Jennifer       9 Marlins-MR             39.43      39.51          9  
 10 Ziemba, Campbell E  10 Aqua Gems-MR           39.65      41.41          7  
 11 Thompson, Jordan    10 WSSC-MR                41.82      41.47          6  
 12 Boldrin, Emily N     9 VAC-MR                 42.66      41.89          5  
 13 Baione, Rebecca K   10 Big Blue-MR            39.76      41.95          4  
 14 Rothamel, Emily     10 SCY-NJ                 50.47      42.28          3  
 15 Bajramovic, Amela   10 WSSC-MR                43.01      42.37          2  
 16 McManus, Hallie G   10 Rivertown Rays-MR      42.59      42.88          1  
 17 Rivero, Lauren D    10 Aqua Gems-MR           43.59      42.92        
 18 Donlon, Jillian     10 WSSC-MR                42.62      43.03        
 19 Kinsley, Jennifer   10 WSSC-MR                44.70      43.06        
 20 Peruffo, Alexa K     9 Dolphins-MR            43.59      43.16        
 21 Conklin, Morgan R   10 SCY-NJ                 44.31      43.47        
 22 Blezy, Melina N      9 Aqua Gems-MR           45.05      43.64        
 23 Makebish, Ani E      9 NDAC-MR                43.49      43.93        
 24 Donlon, Cat         10 BDA-MA                 46.63      44.01        
 25 Lerner, Katelyn A   10 VAC-MR                 40.95      44.45        
 26 Krzeminski, Gabrie  10 VAC-MR                 45.65      44.77        
 27 Eckhardt, Madeline   9 Dolphins-MR            47.45      45.11        
 28 Tennyson-Hickey, E  10 Aqua Gems-MR           45.96      45.17        
 29 MACRE, Mary E        9 WSSC-MR                49.76      45.24        
 30 Quinton, Victoria   10 WSSC-MR                44.62      45.58        
 31 Battiato, Ashley     9 WSSC-MR                49.66      45.65        
 32 Simpfenderfer, Hei  10 Big Blue-MR            48.10      45.83        
 33 Nikolski, Mary T T   9 Dolphins-MR            45.61      45.86        
 34 Gomes, Saige M      10 PBAC-MR                38.58      45.92        
 35 Zichittella, Katel   9 NDAC-MR                45.80      46.20        
 36 Way, Lindsay A       9 VAC-MR                 50.23      46.28        
 37 Elwood, Kylie M     10 Rivertown Rays-MR      45.27      46.62        
 38 Mastropietro, Kayl  10 WSSC-MR                47.60      46.64        
 39 Shelton, Merritt W   9 Rivertown Rays-MR      39.00      46.70        
 40 Umansky, Alexandra   9 Aqua Gems-MR           42.99      46.72        
 41 Wienberg, Julia M   10 Marlins-MR             44.88      46.85        
 42 Sweeney, Julia M    10 Dolphins-MR            50.35      47.91        
 43 Hazzouri, Natasha    9 BDA-MA                 47.24      48.09        
 43 McGlew, Sophia M    10 Rivertown Rays-MR      46.88      48.09        
 45 Smolar, Kaitlyn     10 WSSC-MR                47.50      48.12        
 46 Yuen, Lauren        10 SCY-NJ                 49.55      48.23        
 47 Bailey, Sarah R      9 Aqua Gems-MR           52.65      49.25        
 48 Rubin, Grace W       9 Rivertown Rays-MR      50.20      50.94        
 49 Fitzsimmons, Ally   10 Big Blue-MR            56.58      51.81        
 50 Fitzsimmons, Sarah  10 Big Blue-MR            51.05      52.27        
 51 Toomer, Lindsey M   10 SCY-NJ                 54.10      52.97        
 52 Stephenson, Jenaye  10 Aqua Gems-MR           49.15      55.76        
 53 Foley, Caitlin       9 WSSC-MR              1:02.35      58.37        
 54 Daly, Karen J       10 Dolphins-MR            56.91      59.00        
 55 Hewitt, Erinn J      9 Rivertown Rays-MR      57.39    1:01.05        
 56 Kivlehan, Mary T     9 Marlins-MR             58.39    1:04.50        
 -- Dunlap, Jaime E      9 SCY-NJ                 58.58         DQ        
 -- Armstrong, Payton   10 Marlins-MR           1:00.67         DQ        
 
Girls 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hendricks, Alyssa   10 WSSC-MR              1:22.47    1:15.07         20  
                  36.17     1:15.07 (38.90)                                        
  2 Hutzelmann, Denali  10 Aqua Gems-MR         1:17.61    1:16.73         17  
                  37.69     1:16.73 (39.04)                                        
  3 Sullivan, Emily R   10 Rivertown Rays-MR    1:18.98    1:19.17         16  
                  38.98     1:19.17 (40.19)                                        
  4 Makovic, Vanessa    10 Rivertown Rays-MR    1:26.36    1:20.34         15  
                  38.67     1:20.34 (41.67)                                        
  5 King, Mairead E     10 Rivertown Rays-MR    1:27.98    1:27.46         14  
                  42.44     1:27.46 (45.02)                                        
  6 Ziemba, Campbell E  10 Aqua Gems-MR         1:29.71    1:28.17         13  
                  42.59     1:28.17 (45.58)                                        
  7 Peruffo, Alexa K     9 Dolphins-MR          1:30.20    1:30.25         12  
                1:30.11      1:30.25 (0.14)                                        
  8 Thompson, Jordan    10 WSSC-MR              1:32.82    1:30.50         11  
                  44.88     1:30.50 (45.62)                                        
  9 Fontaine, Chiara A  10 Rivertown Rays-MR    1:28.24    1:31.03          9  
                  44.26     1:31.03 (46.77)                                        
 10 McManus, Hallie G   10 Rivertown Rays-MR    1:35.17    1:33.48          7  
                  45.02     1:33.48 (48.46)                                        
 11 Rivero, Lauren D    10 Aqua Gems-MR         1:30.94    1:34.92          6  
                  44.69     1:34.92 (50.23)                                        
 12 Donlon, Jillian     10 WSSC-MR              1:33.90    1:36.19          5  
                  48.60     1:36.19 (47.59)                                        
 13 Quinton, Victoria   10 WSSC-MR                   NT    1:37.95          4  
                  48.05     1:37.95 (49.90)                                        
 14 Umansky, Alexandra   9 Aqua Gems-MR         1:36.43    1:39.17          3  
                  46.85     1:39.17 (52.32)                                        
 15 Seward, Kristen J   10 Dolphins-MR          1:36.30    1:39.73          2  
                  48.57     1:39.73 (51.16)                                        
 16 Blezy, Melina N      9 Aqua Gems-MR         1:38.68    1:41.39          1  
                  49.60     1:41.39 (51.79)                                        
 17 Battiato, Ashley     9 WSSC-MR              1:45.35    1:41.44        
                  48.28     1:41.44 (53.16)                                        
 18 Donlon, Cat         10 BDA-MA               1:39.95    1:43.46        
                  48.19     1:43.46 (55.27)                                        
 19 Eckhardt, Madeline   9 Dolphins-MR          1:42.00    1:43.74        
                  51.34     1:43.74 (52.40)                                        
 20 Lesko, Kayla        10 MVA-MR                    NT    1:44.98        
                  50.99     1:44.98 (53.99)                                        
 21 Johnston, Anna      10 WSSC-MR                   NT    1:45.60        
 22 Hazzouri, Natasha    9 BDA-MA               1:41.75    1:46.52        
                  50.37     1:46.52 (56.15)                                        
 23 McGlew, Sophia M    10 Rivertown Rays-MR    1:41.92    1:47.56        
                  52.08     1:47.56 (55.48)                                        
 24 Lynch, Erin R       10 Cudas-MR                  NT    1:48.63        
                  52.40     1:48.63 (56.23)                                        
 25 Huhn, Eileen A       9 SCY-NJ               2:14.47    1:54.72        
                  55.22     1:54.72 (59.50)                                        
 26 Parlapalli, Ananya  10 Big Blue-MR          2:13.46    1:56.01        
                  54.54   1:56.01 (1:01.47)                                        
 27 Mukherjee, Trisha    9 Big Blue-MR          2:15.00    2:28.21        
                1:09.96   2:28.21 (1:18.25)                                        
 -- Hewitt, Erinn J      9 Rivertown Rays-MR    2:36.74         DQ        
                1:00.40        DQ (1:13.84)                                        
 -- Rubin, Grace W       9 Rivertown Rays-MR    2:34.00         DQ        
                  52.88          DQ (54.71)                                        
 -- Rhea, Corinne E      9 Big Blue-MR          1:55.00         DQ        
                  56.65        DQ (1:05.32)                                        
 -- Walsh, Katelyn K     9 Big Blue-MR          1:34.18         DQ        
                  44.35          DQ (46.78)                                        
 -- Peterson, Ariana E   9 Big Blue-MR          1:49.00         DQ        
 
Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hutzelmann, Denali  10 Aqua Gems-MR           40.21      39.08         20  
  2 Walsh, Katelyn K     9 Big Blue-MR            40.67      40.37         17  
  3 Thompson, Jordan    10 WSSC-MR                42.52      41.06         16  
  4 Sweeney, Julia M    10 Dolphins-MR            45.30      43.51         15  
  5 King, Mairead E     10 Rivertown Rays-MR      43.46      44.08         14  
  6 Carlson, Andrea E   10 SCY-NJ                 45.10      44.15         13  
  7 Rivero, Lauren D    10 Aqua Gems-MR           43.97      45.06         12  
  8 McManus, Hallie G   10 Rivertown Rays-MR      45.60      45.36         11  
  9 Makebish, Ani E      9 NDAC-MR                44.93      45.48          9  
 10 Bettano, Emily R    10 SCY-NJ                 50.18      45.68          7  
 11 Donlon, Jillian     10 WSSC-MR                47.79      45.87          6  
 12 Legar, Olivia E     10 Cudas-MR               49.88      45.95          5  
 13 Makovic, Vanessa    10 Rivertown Rays-MR      45.76      46.03          4  
 14 Ziemba, Campbell E  10 Aqua Gems-MR           47.55      47.38          3  
 15 Stephenson, Jenaye  10 Aqua Gems-MR           50.15      47.41          2  
 16 Donlon, Cat         10 BDA-MA                 49.92      47.45          1  
 17 Beuchert, Claudia   10 WSSC-MR                46.76      47.94        
 18 Smolar, Kaitlyn     10 WSSC-MR                48.46      48.01        
 19 Wolfe, Elizabeth A   9 SCY-NJ                 52.47      49.00        
 20 Conklin, Morgan R   10 SCY-NJ                 52.76      49.05        
 21 Nikolski, Mary T T   9 Dolphins-MR            50.66      49.74        
 22 Simpfenderfer, Hei  10 Big Blue-MR            51.80      49.97        
 23 Mialma, Itzel       10 NDAC-MR                53.69      50.26        
 24 Fontaine, Chiara A  10 Rivertown Rays-MR      48.99      50.57        
 25 Zichittella, Katel   9 NDAC-MR                49.51      50.82        
 26 MACRE, Mary E        9 WSSC-MR                50.82      50.88        
 27 Blezy, Melina N      9 Aqua Gems-MR           53.01      50.93        
 28 Parlapalli, Ananya  10 Big Blue-MR            53.56      51.03        
 29 Umansky, Alexandra   9 Aqua Gems-MR           50.96      51.69        
 30 Kelsey, Kaylee M    10 NDAC-MR                54.38      51.90        
 31 Peruffo, Alexa K     9 Dolphins-MR            51.82      52.55        
 32 McGlew, Sophia M    10 Rivertown Rays-MR      53.00      52.92        
 33 Quinton, Victoria   10 WSSC-MR                53.02      54.90        
 34 Lesko, Kayla        10 MVA-MR                 54.45      55.19        
 35 Lynch, Erin R       10 Cudas-MR               54.00      55.24        
 36 Peterson, Ariana E   9 Big Blue-MR            55.00      56.55        
 37 Battiato, Ashley     9 WSSC-MR                55.20      57.16        
 38 Behrens, Erin N      9 NDAC-MR              1:01.10      57.69        
 39 Kaiser, Holley M     9 NDAC-MR                57.45      58.12        
 40 Rubin, Grace W       9 Rivertown Rays-MR      57.42      58.82        
 41 Huhn, Eileen A       9 SCY-NJ               1:00.00      58.86        
 42 Rhea, Corinne E      9 Big Blue-MR            58.06      59.66        
 43 Tennyson-Hickey, E  10 Aqua Gems-MR           59.00    1:00.52        
 44 Toomer, Lindsey M   10 SCY-NJ                 58.40    1:10.38        
 -- Bailey, Sarah R      9 Aqua Gems-MR         1:10.72         DQ        
 -- Mukherjee, Trisha    9 Big Blue-MR          1:00.63         DQ        
 -- Verbeke, Allie       9 SCY-NJ                    NT         DQ        
 -- Sullivan, Emily R   10 Rivertown Rays-MR      47.36         DQ        
 -- Hazzouri, Natasha    9 BDA-MA                 59.60         DQ        
 
Girls 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hutzelmann, Denali  10 Aqua Gems-MR         1:27.48    1:24.76         20  
                  40.17     1:24.76 (44.59)                                        
  2 Thompson, Jordan    10 WSSC-MR              1:31.03    1:29.68         17  
                  42.45     1:29.68 (47.23)                                        
  3 Baione, Rebecca K   10 Big Blue-MR          1:32.49    1:32.27         16  
                  43.56     1:32.27 (48.71)                                        
  4 Bachiller, Erica N  10 Marlins-MR           1:30.39    1:34.68         15  
                  44.61     1:34.68 (50.07)                                        
  5 Elwood, Kylie M     10 Rivertown Rays-MR    1:35.47    1:36.94         14  
                  45.78     1:36.94 (51.16)                                        
  6 Rivero, Lauren D    10 Aqua Gems-MR         1:45.43    1:37.78         13  
                  45.50     1:37.78 (52.28)                                        
  7 Donlon, Jillian     10 WSSC-MR              1:39.94    1:38.34         12  
                  46.45     1:38.34 (51.89)                                        
  8 Ziemba, Campbell E  10 Aqua Gems-MR         1:45.95    1:40.37         11  
                  46.60     1:40.37 (53.77)                                        
  9 Makovic, Vanessa    10 Rivertown Rays-MR    1:37.30    1:40.48          9  
                  46.88     1:40.48 (53.60)                                        
 10 Kinsley, Jennifer   10 WSSC-MR              1:41.16    1:41.34          7  
                  49.19     1:41.34 (52.15)                                        
 11 Lerner, Katelyn A   10 VAC-MR               1:44.69    1:42.34          5.5
                  48.35     1:42.34 (53.99)                                        
 11 Donlon, Cat         10 BDA-MA               1:45.65    1:42.34          5.5
                  49.14     1:42.34 (53.20)                                        
 13 Makebish, Ani E      9 NDAC-MR              1:47.03    1:43.10          4  
                  48.79     1:43.10 (54.31)                                        
 14 Daly, Aine          10 VAC-MR                    NT    1:43.68          3  
                  48.80     1:43.68 (54.88)                                        
 15 Smolar, Kaitlyn     10 WSSC-MR                   NT    1:43.83          2  
                  50.30     1:43.83 (53.53)                                        
 16 Bajramovic, Amela   10 WSSC-MR              1:47.68    1:44.28          1  
                  50.24     1:44.28 (54.04)                                        
 17 Stephenson, Jenaye  10 Aqua Gems-MR              NT    1:45.08        
                  48.77     1:45.08 (56.31)                                        
 18 Yuen, Lauren        10 SCY-NJ               1:59.89    1:46.87        
                  50.91     1:46.87 (55.96)                                        
 19 Daly, Karen J       10 Dolphins-MR          1:48.00    1:47.41        
                  50.06     1:47.41 (57.35)                                        
 20 Simpfenderfer, Hei  10 Big Blue-MR          2:05.00    1:47.43        
                  50.15     1:47.43 (57.28)                                        
 21 Zichittella, Katel   9 NDAC-MR              1:49.04    1:50.18        
                  51.22     1:50.18 (58.96)                                        
 22 Peruffo, Alexa K     9 Dolphins-MR          1:55.69    1:50.64        
                  53.71     1:50.64 (56.93)                                        
 23 Umansky, Alexandra   9 Aqua Gems-MR         1:50.43    1:53.28        
                  52.15   1:53.28 (1:01.13)                                        
 24 Shelton, Merritt W   9 Rivertown Rays-MR    1:42.38    1:56.62        
                  53.27   1:56.62 (1:03.35)                                        
 25 Eckhardt, Madeline   9 Dolphins-MR          1:57.00    1:58.32        
                  55.56   1:58.32 (1:02.76)                                        
 26 Fitzsimmons, Sarah  10 Big Blue-MR          1:59.00    2:00.89        
                  56.57   2:00.89 (1:04.32)                                        
 27 Rubin, Grace W       9 Rivertown Rays-MR    2:09.05    2:07.96        
                1:00.32   2:07.96 (1:07.64)                                        
 28 Hazzouri, Natasha    9 BDA-MA               2:10.86    2:14.21        
                1:01.69   2:14.21 (1:12.52)                                        
 29 Fitzsimmons, Ally   10 Big Blue-MR          2:06.00    2:20.30        
                2:21.52         2:20.30 ( )                                        
 -- Levite, Kelsey       9 Cudas-MR             1:48.43         DQ        
                  46.43          DQ (51.48)                                        
 -- McGlew, Sophia M    10 Rivertown Rays-MR    1:56.26         DQ        
                  56.33        DQ (1:01.03)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hendricks, Alyssa   10 WSSC-MR                32.31      31.80         20  
  2 Hutzelmann, Denali  10 Aqua Gems-MR           33.45      32.79         17  
  3 Carlson, Andrea E   10 SCY-NJ                 35.99      36.28         16  
  4 McManus, Hallie G   10 Rivertown Rays-MR      39.66      37.43         15  
  5 Walsh, Katelyn K     9 Big Blue-MR            39.38      38.18         14  
  6 King, Mairead E     10 Rivertown Rays-MR      40.28      38.74         13  
  7 Bettano, Emily R    10 SCY-NJ                 38.83      39.63         12  
  8 Thompson, Jordan    10 WSSC-MR                38.51      40.59         11  
  9 Beuchert, Claudia   10 WSSC-MR                40.47      41.81          9  
 10 Simpfenderfer, Hei  10 Big Blue-MR            43.68      42.24          7  
 11 Ziemba, Campbell E  10 Aqua Gems-MR           43.93      43.64          6  
 12 Stephenson, Jenaye  10 Aqua Gems-MR           44.34      43.74          5  
 13 Blezy, Melina N      9 Aqua Gems-MR           40.67      43.95          4  
 14 Donlon, Cat         10 BDA-MA                 41.76      44.01          3  
 15 Mialma, Itzel       10 NDAC-MR                46.92      44.31          2  
 16 Smolar, Kaitlyn     10 WSSC-MR                   NT      44.51          1  
 17 MACRE, Mary E        9 WSSC-MR                45.96      44.96        
 18 Seward, Kristen J   10 Dolphins-MR            48.12      45.74        
 19 Wolfe, Elizabeth A   9 SCY-NJ                 43.55      46.80        
 20 Johnston, Anna      10 WSSC-MR                44.53      46.99        
 21 Conklin, Morgan R   10 SCY-NJ                 46.67      47.98        
 22 Battiato, Ashley     9 WSSC-MR                49.46      48.26        
 23 Parlapalli, Ananya  10 Big Blue-MR            52.78      48.30        
 24 Behrens, Erin N      9 NDAC-MR                59.11      48.41        
 25 Vitulli, Gianna M   10 Dolphins-MR            48.72      48.70        
 26 Zichittella, Katel   9 NDAC-MR                47.13      49.67        
 27 Eckhardt, Madeline   9 Dolphins-MR            48.43      50.12        
 28 Tennyson-Hickey, E  10 Aqua Gems-MR           55.43      50.79        
 29 Donlon, Jillian     10 WSSC-MR                45.33      51.36        
 30 Lesko, Kayla        10 MVA-MR                 52.03      51.65        
 31 Legar, Olivia E     10 Cudas-MR               46.08      52.67        
 32 Quinton, Victoria   10 WSSC-MR                50.84      53.06        
 33 McGlew, Sophia M    10 Rivertown Rays-MR      52.40      55.29        
 34 Hazzouri, Natasha    9 BDA-MA                 57.34    1:03.27        
 35 Kaiser, Holley M     9 NDAC-MR              1:14.84    1:13.59        
 -- Peterson, Ariana E   9 Big Blue-MR            50.06         DQ        
 -- Makebish, Ani E      9 NDAC-MR                43.80         DQ        
 -- Kelsey, Kaylee M    10 NDAC-MR                41.11         DQ        
 
Girls 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Paul, Jennifer       9 Marlins-MR           1:20.51    1:25.07         20  
                  38.51     1:25.07 (46.56)                                        
  2 Hendricks, Alyssa   10 WSSC-MR                   NT    1:25.10         17  
                  37.55     1:25.10 (47.55)                                        
  3 Carlson, Andrea E   10 SCY-NJ               1:28.47    1:26.65         16  
                  41.50     1:26.65 (45.15)                                        
  4 McManus, Hallie G   10 Rivertown Rays-MR    1:30.38    1:28.19         15  
                  39.61     1:28.19 (48.58)                                        
  5 Donlon, Cat         10 BDA-MA               1:48.74    1:41.41         14  
                  42.26     1:41.41 (59.15)                                        
  6 Seward, Kristen J   10 Dolphins-MR          1:49.52    1:41.90         13  
                  44.96     1:41.90 (56.94)                                        
  7 Hazzouri, Natasha    9 BDA-MA               2:22.80    2:28.72         12  
                1:04.03   2:28.72 (1:24.69)                                        
 -- Baione, Rebecca K   10 Big Blue-MR          1:45.00         DQ        
                  45.66          DQ (55.29)                                        
 
Girls 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hutzelmann, Denali  10 Aqua Gems-MR         1:14.69    1:13.98         20  
                  34.89     1:13.98 (39.09)                                        
  2 Hendricks, Alyssa   10 WSSC-MR              1:17.48    1:16.15         17  
                  34.64     1:16.15 (41.51)                                        
  3 Sullivan, Emily R   10 Rivertown Rays-MR    1:23.28    1:23.19         16  
                  37.54     1:23.19 (45.65)                                        
  4 King, Mairead E     10 Rivertown Rays-MR    1:27.85    1:24.33         15  
                  38.37     1:24.33 (45.96)                                        
  5 Makovic, Vanessa    10 Rivertown Rays-MR    1:25.21    1:24.57         14  
                  39.55     1:24.57 (45.02)                                        
  6 Craft, JoAnna R     10 PBAC-MR              1:26.21    1:24.84         13  
                  38.39     1:24.84 (46.45)                                        
  7 Thompson, Jordan    10 WSSC-MR              1:25.02    1:25.08         12  
                  40.47     1:25.08 (44.61)                                        
  8 Ziemba, Campbell E  10 Aqua Gems-MR         1:32.63    1:28.67         11  
                  41.64     1:28.67 (47.03)                                        
  9 Paul, Jennifer       9 Marlins-MR           1:24.86    1:30.18          9  
                  41.11     1:30.18 (49.07)                                        
 10 Rivero, Lauren D    10 Aqua Gems-MR         1:35.43    1:31.06          7  
                  42.42     1:31.06 (48.64)                                        
 11 Makebish, Ani E      9 NDAC-MR              1:31.74    1:31.97          6  
                  44.66     1:31.97 (47.31)                                        
 12 Smolar, Kaitlyn     10 WSSC-MR              1:28.83    1:32.24          5  
                  44.98     1:32.24 (47.26)                                        
 13 Lerner, Katelyn A   10 VAC-MR               1:28.54    1:32.29          4  
                  44.66     1:32.29 (47.63)                                        
 14 Donlon, Jillian     10 WSSC-MR              1:31.89    1:33.17          3  
                  45.46     1:33.17 (47.71)                                        
 15 Donlon, Cat         10 BDA-MA               1:34.47    1:33.23          2  
                  44.08     1:33.23 (49.15)                                        
 16 Blezy, Melina N      9 Aqua Gems-MR         1:36.77    1:34.55          1  
                  42.36     1:34.55 (52.19)                                        
 17 Yuen, Lauren        10 SCY-NJ               1:42.20    1:35.67        
                  45.16     1:35.67 (50.51)                                        
 18 Peruffo, Alexa K     9 Dolphins-MR          1:38.51    1:36.27        
                  44.17     1:36.27 (52.10)                                        
 19 Gomes, Saige M      10 PBAC-MR              1:25.31    1:36.84        
                  48.73     1:36.84 (48.11)                                        
 20 Simpfenderfer, Hei  10 Big Blue-MR          2:05.00    1:36.85        
                  43.66     1:36.85 (53.19)                                        
 21 Stephenson, Jenaye  10 Aqua Gems-MR         1:36.06    1:37.36        
                  50.45     1:37.36 (46.91)                                        
 22 Conklin, Morgan R   10 SCY-NJ               1:34.54    1:37.37        
                  46.07     1:37.37 (51.30)                                        
 23 Daly, Aine          10 VAC-MR                    NT    1:38.46        
                  47.37     1:38.46 (51.09)                                        
 24 Nikolski, Mary T T   9 Dolphins-MR          1:40.64    1:38.84        
                  49.10     1:38.84 (49.74)                                        
 25 MACRE, Mary E        9 WSSC-MR              1:41.52    1:39.45        
                  45.69     1:39.45 (53.76)                                        
 26 Zichittella, Katel   9 NDAC-MR              1:38.94    1:39.52        
                  46.05     1:39.52 (53.47)                                        
 27 Eckhardt, Madeline   9 Dolphins-MR          1:41.70    1:39.61        
                  47.33     1:39.61 (52.28)                                        
 28 Seward, Kristen J   10 Dolphins-MR          1:43.50    1:40.76        
                  47.21     1:40.76 (53.55)                                        
 29 Shelton, Merritt W   9 Rivertown Rays-MR    1:37.36    1:41.95        
                  48.92     1:41.95 (53.03)                                        
 30 Battiato, Ashley     9 WSSC-MR              1:42.71    1:42.30        
                  47.72     1:42.30 (54.58)                                        
 31 Mastropietro, Kayl  10 WSSC-MR              1:40.46    1:42.58        
                  48.21     1:42.58 (54.37)                                        
 32 Tennyson-Hickey, E  10 Aqua Gems-MR         1:51.10    1:46.03        
                  47.84     1:46.03 (58.19)                                        
 33 McGlew, Sophia M    10 Rivertown Rays-MR    2:10.00    1:46.73        
                  51.12     1:46.73 (55.61)                                        
 33 Quinton, Victoria   10 WSSC-MR              1:50.00    1:46.73        
                  50.52     1:46.73 (56.21)                                        
 35 Umansky, Alexandra   9 Aqua Gems-MR         1:48.94    1:49.48        
                  51.41     1:49.48 (58.07)                                        
 36 Fitzsimmons, Sarah  10 Big Blue-MR          1:57.37    1:52.46        
                  51.31   1:52.46 (1:01.15)                                        
 37 Krzeminski, Gabrie  10 VAC-MR               1:56.60    1:53.36        
                  52.68   1:53.36 (1:00.68)                                        
 38 Hazzouri, Natasha    9 BDA-MA               1:56.17    1:53.67        
                  53.07   1:53.67 (1:00.60)                                        
 39 Rubin, Grace W       9 Rivertown Rays-MR    3:15.00    1:54.43        
                  54.55     1:54.43 (59.88)                                        
 40 Toomer, Lindsey M   10 SCY-NJ               1:57.49    1:54.68        
                  52.72   1:54.68 (1:01.96)                                        
 -- Rothamel, Emily     10 SCY-NJ               1:36.23         DQ        
                  44.51          DQ (53.73)                                        
 -- Way, Lindsay A       9 VAC-MR                    NT         DQ        
                  47.90          DQ (58.52)                                        
 -- Fitzsimmons, Ally   10 Big Blue-MR          2:05.58         DQ        
                1:02.31        DQ (1:07.09)                                        
 -- Bailey, Sarah R      9 Aqua Gems-MR         2:05.25         DQ        
                  52.61        DQ (1:04.11)                                        
 
Girls 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rivertown Aquatics Rays-MR  'A'             2:11.49    2:14.16         40  
     1) McManus, Hallie G 10            2) Makovic, Vanessa 10            
     3) Sullivan, Emily R 10            4) King, Mairead E 10             
                  31.96     1:05.84 (33.88)     1:40.56 (34.72)     2:14.16 (33.60)
  2 Washingtonville Seahawks-MR  'A'            2:13.79    2:16.61         34  
     1) Thompson, Jordan 10             2) Smolar, Kaitlyn 10             
     3) Donlon, Jillian 10              4) Hendricks, Alyssa 10           
                  36.85     1:13.20 (36.35)     1:48.86 (35.66)     2:16.61 (27.75)
  3 Aqua Gems Swimming-MR  'A'                  2:11.48    2:19.41         32  
     1) Ziemba, Campbell E 10           2) Rivero, Lauren D 10            
     3) Blezy, Melina N 9               4) Hutzelmann, Denali M 10        
                  34.53     1:12.41 (37.88)     1:49.46 (37.05)     2:19.41 (29.95)
  4 Sussex County YMCA-NJ  'A'                       NT    2:26.05         30  
     1) Rothamel, Emily 10              2) Conklin, Morgan R 10           
     3) Yuen, Lauren 10                 4) Carlson, Andrea E 10           
                  38.55     1:16.35 (37.80)     1:54.59 (38.24)     2:26.05 (31.46)
  5 Viking Aquatic Club-MR  'A'                 2:27.56    2:28.36         28  
     1) Daly, Aine 10                   2) Krzeminski, Gabriella 10       
     3) Lerner, Katelyn A 10            4) Boldrin, Emily N 9             
                  36.84     1:15.65 (38.81)     1:34.94 (19.29)     2:28.36 (53.42)
  6 Dolphin Swim Club of the H. V.-MR  'A'      2:37.65    2:38.87         26  
     1) Peruffo, Alexa K 9              2) Daly, Karen J 10               
     3) Nikolski, Mary T T 9            4) Eckhardt, Madeline R 9         
                  38.96     1:21.99 (43.03)     1:59.96 (37.97)     2:38.87 (38.91)
  7 Rivertown Aquatics Rays-MR  'B'             2:21.86    2:42.48         24  
     1) Shelton, Merritt W 9            2) Rubin, Grace W 9               
     3) McGlew, Sophia M 10             4) Elwood, Kylie M 10             
                  36.05     1:23.74 (47.69)     2:04.83 (41.09)     2:42.48 (37.65)
  8 Aqua Gems Swimming-MR  'B'                  2:21.85    2:50.05         22  
     1) Stephenson, Jenaye I 10         2) Tennyson-Hickey, Emma 10       
     3) Umansky, Alexandra 9            4) Bailey, Sarah R 9              
                  45.62     1:29.55 (43.93)     2:03.00 (33.45)     2:50.05 (47.05)
 
Girls 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Washingtonville Seahawks-MR  'A'            2:31.71    2:33.25         40  
     1) Donlon, Jillian 10              2) Thompson, Jordan 10            
     3) Hendricks, Alyssa 10            4) Beuchert, Claudia 10           
                  45.03     1:28.58 (43.55)     2:01.23 (32.65)     2:33.25 (32.02)
  2 Aqua Gems Swimming-MR  'A'                  2:30.70    2:34.80         34  
     1) Ziemba, Campbell E 10           2) Rivero, Lauren D 10            
     3) Blezy, Melina N 9               4) Hutzelmann, Denali M 10        
                  49.28     1:25.96 (36.68)     2:14.93 (48.97)     2:34.80 (19.87)
  3 Rivertown Aquatics Rays-MR  'A'             2:32.78    2:39.87         32  
     1) King, Mairead E 10              2) Fontaine, Chiara A 10          
     3) McManus, Hallie G 10            4) Sullivan, Emily R 10           
                  38.75     1:28.48 (49.73)     2:06.61 (38.13)     2:39.87 (33.26)
  4 Dolphin Swim Club of the H. V.-MR  'A'      2:57.73    2:47.87         30  
     1) Peruffo, Alexa K 9              2) Sweeney, Julia M 10            
     3) Seward, Kristen J 10            4) Nikolski, Mary T T 9           
                  49.57     1:26.38 (36.81)     2:09.72 (43.34)     2:47.87 (38.15)
  5 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'      2:48.11    2:53.45         28  
     1) Makebish, Ani E 9               2) Zichittella, Katelin 9         
     3) Kelsey, Kaylee M 10             4) Mialma, Itzel 10               
                  45.29   2:15.32 (1:30.03)     2:53.73 (38.41)         2:53.45 ( )
  6 Aqua Gems Swimming-MR  'B'                  2:55.43    3:07.70         26  
     1) Bailey, Sarah R 9               2) Umansky, Alexandra 9           
     3) Stephenson, Jenaye I 10         4) Tennyson-Hickey, Emma 10       
                  50.41     1:44.64 (54.23)     2:22.75 (38.11)     3:07.70 (44.95)
 
Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hendricks, Alyssa   10 WSSC-MR              2:06.42    2:25.28         20  
                  32.20     1:09.75 (37.55)     1:49.77 (40.02)     2:25.28 (35.51)
  2 Paul, Jennifer       9 Marlins-MR           2:34.96    2:30.40         17  
                  33.18     1:11.06 (37.88)     1:49.62 (38.56)     2:30.40 (40.78)
  3 Sullivan, Emily R   10 Rivertown Rays-MR    2:33.54    2:39.83         16  
                  34.44     1:15.71 (41.27)     1:58.74 (43.03)     2:39.83 (41.09)
  4 Thompson, Jordan    10 WSSC-MR              3:16.55    2:40.69         15  
                  36.95     1:19.40 (42.45)     2:02.22 (42.82)     2:40.69 (38.47)
  5 Makovic, Vanessa    10 Rivertown Rays-MR    2:38.48    2:45.62         14  
                  35.92     1:18.20 (42.28)     2:02.86 (44.66)     2:45.62 (42.76)
  6 Beuchert, Claudia   10 WSSC-MR              2:48.50    2:47.03         13  
                  36.02     1:18.15 (42.13)     2:02.84 (44.69)     2:47.03 (44.19)
  7 Kelsey, Kaylee M    10 NDAC-MR              2:56.82    2:50.50         12  
                  38.68     1:21.63 (42.95)     2:06.80 (45.17)     2:50.50 (43.70)
  8 Nikolski, Mary T T   9 Dolphins-MR          2:48.00    2:59.80         11  
                  41.23     1:27.09 (45.86)     2:15.68 (48.59)     2:59.80 (44.12)
  9 Kinsley, Jennifer   10 WSSC-MR              3:07.11    3:02.45          9  
                  39.36     1:27.51 (48.15)     2:15.84 (48.33)     3:02.45 (46.61)
 10 Gibbons, Abigail M   8 Aqua Gems-MR         2:54.43    3:05.50          7  
                  38.67     1:25.81 (47.14)     2:16.47 (50.66)     3:05.50 (49.03)
 11 Seward, Kristen J   10 Dolphins-MR          3:15.06    3:07.55          6  
                  40.88     1:28.03 (47.15)     2:18.08 (50.05)     3:07.55 (49.47)
 12 Ziemba, Zoe A        7 Aqua Gems-MR              NT    3:12.64          5  
                  41.75     1:31.06 (49.31)     2:22.01 (50.95)     3:12.64 (50.63)
 13 Eckhardt, Madeline   9 Dolphins-MR          3:15.00    3:13.53          4  
                  41.21     1:31.07 (49.86)     2:23.46 (52.39)     3:13.53 (50.07)
 14 Krzeminski, Gabrie  10 VAC-MR               3:26.21    3:26.75          3  
                  41.87     1:36.02 (54.15)     2:33.37 (57.35)     3:26.75 (53.38)
 15 Thier, Haley A       8 BDA-MA               4:05.40    3:44.34          2  
                  47.35   1:48.10 (1:00.75)     2:47.98 (59.88)     3:44.34 (56.36)
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Borek, Jennifer R   11 Aqua Gems-MR           27.58      27.61         20  
  2 Troy, Kaitlyn E     12 VAC-MR                 27.51      27.93         17  
  3 Stortini, Tessa N   12 NDAC-MR                29.17      27.94         16  
  4 Haudek, Emily E     12 SCY-NJ                 27.85      28.34         15  
  5 Makovic, Tiffany    12 Rivertown Rays-MR      28.63      28.46         14  
  6 Babarsky, Bailey A  11 BDA-MA                 29.00      28.70         13  
  7 Muller, Hannah C    12 PBAC-MR                29.26      28.83         12  
  8 McClung, Taylor R   12 Rivertown Rays-MR      28.63      28.94         11  
  9 Ruf, Katie M        12 Dolphins-MR            28.89      28.99          9  
 10 Doherty, Mackenzie  12 SCY-NJ                 30.51      29.51          6.5
 10 Palikuca, Emmanuel  12 Big Blue-MR            29.11      29.51          6.5
 12 Schwartz, Isabella  12 Rivertown Rays-MR      29.17      29.55          5  
 13 Cole, Caroline M    12 Marlins-MR             30.02      29.61          4  
 14 Mitchell, Nicole L  12 Aqua Gems-MR           29.36      29.62          3  
 15 Hensal, Sarah D     11 SCY-NJ                 30.41      29.78          2  
 16 Rendon, Jazmin      11 NDAC-MR                30.29      29.86          1  
 17 Gonzalez, Kassey    12 Big Blue-MR            31.11      29.97        
 18 Klippel, Britney L  12 Marlins-MR             30.69      30.00        
 19 McClung, Demi R     11 Rivertown Rays-MR      29.66      30.03        
 20 Mitchell, Eileen M  12 SCY-NJ                 30.26      30.16        
 21 Rutkoske, Addy      12 Big Blue-MR            30.25      30.20        
 22 Wendling, Alexandr  12 Dolphins-MR            29.97      30.32        
 23 Regenauer, Emma     12 WSSC-MR                30.76      30.34        
 24 Hagn, Monica P      11 Aqua Gems-MR           29.58      30.36        
 25 Quinton, Taylor     11 WSSC-MR                31.39      30.71        
 26 Stangeby, Hailee M  11 Aqua Gems-MR           30.68      30.81        
 27 Jouravlev, Katya R  11 SCY-NJ                 31.88      30.85        
 28 Nikolski, Grace M   12 Dolphins-MR            30.08      30.89        
 29 Dexter, Marisa      12 WSSC-MR                32.15      31.11        
 30 Heilig, Ali T       11 VAC-MR                 31.12      31.19        
 31 Lam-Tran, Vanessa   12 Dolphins-MR            30.43      31.45        
 32 Nalesnik, Morgan B  12 Dolphins-MR            32.51      31.53        
 33 Fung, Amanda M      12 Big Blue-MR            31.07      31.57        
 34 Gagion, Anna E      12 Rivertown Rays-MR      30.47      31.90        
 35 Callahan, Madeline  11 Aqua Gems-MR           32.73      31.92        
 36 DeSimone, Rachel    11 NDAC-MR                33.93      32.10        
 37 Tighe, Emily        11 SCY-NJ                 32.43      32.21        
 38 Johnson, Camryn A   11 VAC-MR                 32.95      32.31        
 39 Donlon, Emily       12 BDA-MA                 33.95      32.32        
 40 Johnson, Sydney M   11 VAC-MR                 32.46      32.48        
 41 Elwood, Blake A     12 Rivertown Rays-MR      33.07      32.56        
 42 Loli, Avery R       11 Cudas-MR               32.72      32.62        
 43 Obaytek, Meredith   12 SCY-NJ                 32.01      32.74        
 44 Lindsay, Julia M    11 Cudas-MR               32.78      32.81        
 45 Dolce, Jillian E    11 Cudas-MR               32.29      33.32        
 46 Barlao, Charmaine-  12 Marlins-MR             33.59      33.43        
 47 Wasilchak, Natalie  11 BDA-MA                 35.07      33.96        
 48 Cannon, Kathleen T  12 SCY-NJ                 34.98      34.11        
 49 Noble, Allison E    11 Dolphins-MR            33.58      34.20        
 50 Athavale, Aditi S   12 Big Blue-MR            32.65      34.27        
 50 Sistare, Kate M     12 NDAC-MR                33.26      34.27        
 52 Misra, Jenna M      12 NDAC-MR                34.19      34.31        
 53 Long, Peyton G      11 Rivertown Rays-MR      33.42      34.44        
 54 Crawford, Julianne  11 Cudas-MR               37.52      34.90        
 55 Anthony, Alexis N   12 PBAC-MR                35.21      35.43        
 56 Cole, Samantha T    11 Marlins-MR             35.93      35.67        
 57 Kubsch, Hannah P    11 NDAC-MR                38.15      35.93        
 58 Langdale, Erin A    12 Aqua Gems-MR           37.13      36.04        
 59 Machere, Lauren E   11 SCY-NJ                 37.52      36.34        
 60 Raleigh, Heather    11 WSSC-MR                35.87      36.63        
 61 Boucher, Emma G     11 NDAC-MR                38.55      36.83        
 62 Berger, Jessica S   12 WSSC-MR                38.95      37.00        
 63 Klein, Sarah E      11 Rivertown Rays-MR      36.40      37.08        
 64 Patterson, Mary A   11 Aqua Gems-MR           37.27      37.33        
 65 Forman, Jennifer A  11 Dolphins-MR            37.49      37.54        
 66 TenEyck, Thalia E   11 SCY-NJ                 36.46      37.99        
 67 Cusack, Sarah A     11 Rivertown Rays-MR      33.00      39.39        
 68 Medici, Julia M     11 Rivertown Rays-MR      39.22      39.54        
 69 Hoffman, Jacquelyn  11 Rivertown Rays-MR      38.02      39.69        
 70 McCartney, Mary     12 Big Blue-MR            42.19      40.30        
 71 Gudmunson, Jenna L  11 Dolphins-MR            39.91      40.43        
 72 Bennett, Marissa N  12 Big Blue-MR            44.00      40.52        
 73 Perez, Emily A      11 Aqua Gems-MR           39.69      41.39        
 74 Ziegler, Rebecca L  12 Aqua Gems-MR           43.49      41.89        
 75 Spellman, Rachael   11 SCY-NJ                    NT      43.52        
 76 Stamos, Kathleen N  11 Aqua Gems-MR           40.45      44.54        
 77 Frost, Elizabeth J  11 Big Blue-MR            43.23      47.50        
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Borek, Jennifer R   11 Aqua Gems-MR         1:00.89    1:00.37         20  
                  28.69     1:00.37 (31.68)                                        
  2 Haudek, Emily E     12 SCY-NJ               1:01.04    1:01.21         17  
                  29.76     1:01.21 (31.45)                                        
  3 Battaglia, Toni An  12 WSSC-MR              1:00.86    1:01.22         16  
                  29.06     1:01.22 (32.16)                                        
  4 McClung, Taylor R   12 Rivertown Rays-MR    1:01.18    1:01.46         15  
                  29.81     1:01.46 (31.65)                                        
  5 Babarsky, Bailey A  11 BDA-MA               1:04.42    1:01.82         14  
                  29.23     1:01.82 (32.59)                                        
  6 Flynn, Maggie G     12 Rivertown Rays-MR    1:02.53    1:04.15         13  
                  31.39     1:04.15 (32.76)                                        
  7 Makovic, Tiffany    12 Rivertown Rays-MR    1:05.87    1:04.18         12  
                  30.72     1:04.18 (33.46)                                        
  8 Ruf, Katie M        12 Dolphins-MR          1:03.62    1:04.41         11  
                  31.42     1:04.41 (32.99)                                        
  9 McClung, Demi R     11 Rivertown Rays-MR    1:04.62    1:04.49          8  
                  31.36     1:04.49 (33.13)                                        
  9 Mitchell, Nicole L  12 Aqua Gems-MR         1:05.50    1:04.49          8  
                  30.94     1:04.49 (33.55)                                        
 11 Hensal, Sarah D     11 SCY-NJ               1:09.85    1:04.61          6  
                  31.11     1:04.61 (33.50)                                        
 12 Rendon, Jazmin      11 NDAC-MR              1:05.72    1:04.81          5  
                  31.08     1:04.81 (33.73)                                        
 13 Palikuca, Emmanuel  12 Big Blue-MR          1:04.71    1:05.07          4  
                  30.90     1:05.07 (34.17)                                        
 14 Doherty, Mackenzie  12 SCY-NJ               1:08.90    1:05.43          3  
                  31.79     1:05.43 (33.64)                                        
 15 Schwartz, Isabella  12 Rivertown Rays-MR    1:05.71    1:05.62          2  
                  30.96     1:05.62 (34.66)                                        
 16 Stangeby, Hailee M  11 Aqua Gems-MR         1:06.01    1:07.01          1  
                  32.25     1:07.01 (34.76)                                        
 17 Mitchell, Eileen M  12 SCY-NJ               1:12.00    1:07.24        
                  32.36     1:07.24 (34.88)                                        
 18 Hagn, Monica P      11 Aqua Gems-MR         1:06.33    1:07.55        
                  31.87     1:07.55 (35.68)                                        
 19 Regenauer, Emma     12 WSSC-MR              1:08.04    1:07.69        
                  31.82     1:07.69 (35.87)                                        
 20 Nikolski, Grace M   12 Dolphins-MR          1:06.16    1:08.40        
                  32.82     1:08.40 (35.58)                                        
 21 Nakutavicius, Alex  11 Dolphins-MR          1:11.29    1:09.55        
                  33.38     1:09.55 (36.17)                                        
 22 Quinton, Taylor     11 WSSC-MR              1:13.70    1:09.82        
                  32.55     1:09.82 (37.27)                                        
 23 Jouravlev, Katya R  11 SCY-NJ               1:15.26    1:09.96        
                  34.21     1:09.96 (35.75)                                        
 24 Fung, Amanda M      12 Big Blue-MR          1:07.15    1:10.11        
                  34.19     1:10.11 (35.92)                                        
 25 Gagion, Anna E      12 Rivertown Rays-MR    1:07.62    1:10.39        
                  33.62     1:10.39 (36.77)                                        
 26 Atlas, Claire E     12 Aqua Gems-MR         1:08.74    1:10.74        
                  32.87     1:10.74 (37.87)                                        
 27 Dexter, Marisa      12 WSSC-MR              1:12.48    1:10.79        
 28 Loli, Avery R       11 Cudas-MR             1:14.76    1:11.05        
                  34.67     1:11.05 (36.38)                                        
 29 Tighe, Emily        11 SCY-NJ               1:12.42    1:11.25        
                  33.46     1:11.25 (37.79)                                        
 30 Glickman, Jane E    12 Rivertown Rays-MR    1:12.50    1:11.49        
                  34.36     1:11.49 (37.13)                                        
 31 Lam-Tran, Vanessa   12 Dolphins-MR          1:10.42    1:12.05        
                  33.07     1:12.05 (38.98)                                        
 32 Callahan, Madeline  11 Aqua Gems-MR         1:12.76    1:12.07        
                  33.44     1:12.07 (38.63)                                        
 33 Elwood, Blake A     12 Rivertown Rays-MR    1:10.00    1:12.68        
                  34.20     1:12.68 (38.48)                                        
 34 Van Glahn, Julia A  11 SCY-NJ               1:19.94    1:12.78        
                  34.03     1:12.78 (38.75)                                        
 35 Obaytek, Meredith   12 SCY-NJ               1:15.46    1:12.94        
                  35.06     1:12.94 (37.88)                                        
 35 Brandt, Alexia m    12 Aqua Gems-MR         1:14.45    1:12.94        
                  33.93     1:12.94 (39.01)                                        
 37 Guernier, Colleen   12 Rivertown Rays-MR    1:12.59    1:13.16        
 38 Dolce, Jillian E    11 Cudas-MR             1:11.04    1:13.20        
                  34.80     1:13.20 (38.40)                                        
 39 Nalesnik, Morgan B  12 Dolphins-MR          1:15.00    1:13.84        
                  36.13     1:13.84 (37.71)                                        
 40 Long, Peyton G      11 Rivertown Rays-MR    1:19.65    1:13.94        
                  33.96     1:13.94 (39.98)                                        
 41 Donlon, Emily       12 BDA-MA               1:15.88    1:14.83        
                  35.40     1:14.83 (39.43)                                        
 42 Bauer, Jessica M    12 Aqua Gems-MR              NT    1:14.88        
                  37.15     1:14.88 (37.73)                                        
 43 Wasilchak, Natalie  11 BDA-MA               1:14.68    1:15.08        
                  35.76     1:15.08 (39.32)                                        
 44 Athavale, Aditi S   12 Big Blue-MR          1:16.31    1:15.88        
                  35.92     1:15.88 (39.96)                                        
 45 Cannon, Kathleen T  12 SCY-NJ               1:18.08    1:16.02        
                  36.70     1:16.02 (39.32)                                        
 46 Gagliardi, Elizabe  12 Dolphins-MR          1:13.39    1:16.49        
                  36.82     1:16.49 (39.67)                                        
 47 Misra, Jenna M      12 NDAC-MR              1:14.88    1:17.09        
                  35.91     1:17.09 (41.18)                                        
 48 Palumbo, Grace P    12 Dolphins-MR          1:14.84    1:17.74        
                  35.51     1:17.74 (42.23)                                        
 49 Dyminski, Elizabet  12 SCY-NJ               1:25.39    1:22.73        
                  38.89     1:22.73 (43.84)                                        
 50 Scelta, Nicole E    11 Aqua Gems-MR         1:25.39    1:23.49        
                  38.69     1:23.49 (44.80)                                        
 51 Klein, Sarah E      11 Rivertown Rays-MR    1:24.87    1:23.50        
                  39.53     1:23.50 (43.97)                                        
 52 Langdale, Erin A    12 Aqua Gems-MR         1:28.23    1:24.05        
                  38.90     1:24.05 (45.15)                                        
 53 Medici, Julia M     11 Rivertown Rays-MR    1:25.42    1:25.88        
                  40.57     1:25.88 (45.31)                                        
 54 Kern, Marina        11 Rivertown Rays-MR    1:23.75    1:26.24        
                  39.37     1:26.24 (46.87)                                        
 55 Forman, Jennifer A  11 Dolphins-MR          1:26.67    1:26.49        
                  41.27     1:26.49 (45.22)                                        
 56 Webb, Rachel M      11 Big Blue-MR          1:26.39    1:27.04        
                  42.02     1:27.04 (45.02)                                        
 57 Bapatla, Pramoda    11 Big Blue-MR          1:32.61    1:27.51        
                  41.26     1:27.51 (46.25)                                        
 58 Peysson, Kerry      12 WSSC-MR              1:23.49    1:28.28        
                  40.32     1:28.28 (47.96)                                        
 59 Hoffman, Jacquelyn  11 Rivertown Rays-MR    1:23.33    1:28.34        
                  42.59     1:28.34 (45.75)                                        
 60 TenEyck, Thalia E   11 SCY-NJ               1:29.08    1:28.60        
                  42.50     1:28.60 (46.10)                                        
 61 Raleigh, Heather    11 WSSC-MR              1:23.18    1:29.25        
                  40.49     1:29.25 (48.76)                                        
 62 Schultz, Morgan C   11 Aqua Gems-MR         1:26.18    1:30.33        
                  43.17     1:30.33 (47.16)                                        
 63 Ziegler, Rebecca L  12 Aqua Gems-MR         1:25.43    1:31.73        
                  45.59     1:31.73 (46.14)                                        
 64 Cusack, Sarah A     11 Rivertown Rays-MR    1:28.29    1:33.11        
                  40.80     1:33.11 (52.31)                                        
 65 Lesko, Gabrielle A  12 MVA-MR               1:35.61    1:33.14        
                  42.70     1:33.14 (50.44)                                        
 66 Bennett, Marissa N  12 Big Blue-MR          1:55.00    1:33.28        
                  43.31     1:33.28 (49.97)                                        
 67 McCartney, Mary     12 Big Blue-MR          1:49.00    1:33.94        
                  43.90     1:33.94 (50.04)                                        
 68 Krinke, Kathleen    12 WSSC-MR              1:32.57    1:36.33        
                  46.37     1:36.33 (49.96)                                        
 69 Pearce, Bobbie      11 Rivertown Rays-MR    1:38.75    1:37.63        
                  45.98     1:37.63 (51.65)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McClung, Taylor R   12 Rivertown Rays-MR    2:10.46    2:09.74         20  
                  29.66     1:02.50 (32.84)     1:35.86 (33.36)     2:09.74 (33.88)
  2 Babarsky, Bailey A  11 BDA-MA               2:17.23    2:13.32         17  
                  29.92     1:03.24 (33.32)     1:38.28 (35.04)     2:13.32 (35.04)
  3 Borek, Jennifer R   11 Aqua Gems-MR         2:20.65    2:14.30         16  
                  29.44     1:03.43 (33.99)     1:39.12 (35.69)     2:14.30 (35.18)
  4 Battaglia, Toni An  12 WSSC-MR              2:17.39    2:17.75         15  
                  29.69     1:04.13 (34.44)     1:41.02 (36.89)     2:17.75 (36.73)
  5 Hensal, Sarah D     11 SCY-NJ               2:24.14    2:18.04         14  
                  31.33     1:06.28 (34.95)     1:42.05 (35.77)     2:18.04 (35.99)
  6 Ruf, Katie M        12 Dolphins-MR          2:13.46    2:18.97         13  
                  31.36     1:06.42 (35.06)     1:42.81 (36.39)     2:18.97 (36.16)
  7 McClung, Demi R     11 Rivertown Rays-MR    2:19.55    2:19.83         11.5
                  32.53     1:08.22 (35.69)     1:44.96 (36.74)     2:19.83 (34.87)
  7 Klippel, Britney L  12 Marlins-MR           2:26.48    2:19.83         11.5
                  31.37     1:06.37 (35.00)     1:43.79 (37.42)     2:19.83 (36.04)
  9 Mitchell, Nicole L  12 Aqua Gems-MR         2:31.21    2:21.92          9  
                  30.61     1:06.15 (35.54)     1:45.56 (39.41)     2:21.92 (36.36)
 10 Flynn, Maggie G     12 Rivertown Rays-MR    2:24.59    2:23.20          7  
                  32.36     1:09.70 (37.34)     1:47.49 (37.79)     2:23.20 (35.71)
 11 Makovic, Tiffany    12 Rivertown Rays-MR    2:24.24    2:23.36          6  
                  32.78     1:09.68 (36.90)     1:47.55 (37.87)     2:23.36 (35.81)
 12 Mackrel, Naima J    11 NDAC-MR              2:44.11    2:23.57          5  
                  33.50     1:13.74 (40.24)     1:57.66 (43.92)     2:23.57 (25.91)
 13 Doherty, Mackenzie  12 SCY-NJ               2:26.47    2:24.51          4  
                  32.00     1:07.43 (35.43)     1:46.49 (39.06)     2:24.51 (38.02)
 14 Hagn, Monica P      11 Aqua Gems-MR         2:27.69    2:26.12          3  
                  32.06     1:07.88 (35.82)     1:46.98 (39.10)     2:26.12 (39.14)
 15 Mitchell, Eileen M  12 SCY-NJ               2:29.75    2:26.49          2  
                  32.45     1:10.24 (37.79)     1:49.49 (39.25)     2:26.49 (37.00)
 16 Gagion, Anna E      12 Rivertown Rays-MR    2:29.77    2:26.50          1  
                  33.34     1:10.37 (37.03)     1:48.90 (38.53)     2:26.50 (37.60)
 17 Wendling, Alexandr  12 Dolphins-MR          2:42.70    2:28.12        
                  42.29                             1:32.17 ( )     2:28.12 (55.95)
 18 Johnson, Sydney M   11 VAC-MR               2:43.93    2:30.52        
                  34.54     1:13.32 (38.78)     1:51.86 (38.54)     2:30.52 (38.66)
 19 Jouravlev, Katya R  11 SCY-NJ               2:30.43    2:33.06        
                  34.83     1:13.31 (38.48)     1:53.21 (39.90)     2:33.06 (39.85)
 20 Johnson, Camryn A   11 VAC-MR               2:44.03    2:33.58        
                  23.18     1:12.61 (49.43)     1:54.85 (42.24)     2:33.58 (38.73)
 21 Heilig, Ali T       11 VAC-MR               2:35.90    2:34.02        
                  36.19     1:15.73 (39.54)     1:53.80 (38.07)     2:34.02 (40.22)
 22 Callahan, Madeline  11 Aqua Gems-MR         2:58.37    2:39.73        
                  31.40     1:08.49 (37.09)     1:47.13 (38.64)     2:39.73 (52.60)
 23 Obaytek, Meredith   12 SCY-NJ               2:39.70    2:39.93        
                  34.47     1:13.70 (39.23)     1:58.44 (44.74)     2:39.93 (41.49)
 24 Nalesnik, Morgan B  12 Dolphins-MR          2:30.00    2:40.16        
                  34.21     1:14.86 (40.65)     1:57.86 (43.00)     2:40.16 (42.30)
 25 Klein, Sarah E      11 Rivertown Rays-MR    3:01.08    2:59.51        
                  39.75     1:29.44 (49.69)     2:22.14 (52.70)     2:59.51 (37.37)
 26 Patterson, Mary A   11 Aqua Gems-MR         3:07.97    3:06.01        
 27 Raleigh, Heather    11 WSSC-MR              3:01.97    3:10.34        
                  38.29     1:23.57 (45.28)     2:12.28 (48.71)     3:10.34 (58.06)
 28 Schultz, Morgan C   11 Aqua Gems-MR         2:43.43    3:11.25        
                  34.06     1:11.81 (37.75)   2:22.51 (1:10.70)     3:11.25 (48.74)
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Borek, Jennifer R   11 Aqua Gems-MR           32.45      32.54         20  
  2 Rendon, Jazmin      11 NDAC-MR                33.30      32.96         17  
  3 Haudek, Emily E     12 SCY-NJ                 31.95      33.07         16  
  4 Hensal, Sarah D     11 SCY-NJ                 36.16      34.91         15  
  5 Regenauer, Emma     12 WSSC-MR                35.40      35.00         14  
  6 Lam-Tran, Vanessa   12 Dolphins-MR            35.21      35.14         13  
  7 Ruf, Katie M        12 Dolphins-MR            35.61      35.17         12  
  8 Mitchell, Nicole L  12 Aqua Gems-MR           37.44      35.18         11  
  9 Babarsky, Bailey A  11 BDA-MA                 37.35      35.25          9  
 10 Flynn, Maggie G     12 Rivertown Rays-MR      34.68      35.44          7  
 11 McClung, Demi R     11 Rivertown Rays-MR      35.28      35.68          6  
 12 Makovic, Tiffany    12 Rivertown Rays-MR      36.45      35.89          5  
 13 Schwartz, Isabella  12 Rivertown Rays-MR      35.87      36.21          4  
 14 Jouravlev, Katya R  11 SCY-NJ                 36.87      36.47          3  
 15 Van Glahn, Julia A  11 SCY-NJ                 37.95      36.71          2  
 16 Nalesnik, Morgan B  12 Dolphins-MR            38.46      36.91          1  
 17 Nikolski, Grace M   12 Dolphins-MR            35.95      36.97        
 18 Palikuca, Emmanuel  12 Big Blue-MR            38.31      37.17        
 19 Mitchell, Eileen M  12 SCY-NJ                 38.34      37.19        
 20 Donlon, Emily       12 BDA-MA                 39.02      37.98        
 21 Tighe, Emily        11 SCY-NJ                 38.02      38.11        
 22 Rutigliano, Sara G  12 NDAC-MR                37.03      38.23        
 23 Fung, Amanda M      12 Big Blue-MR            37.87      38.28        
 24 Guernier, Colleen   12 Rivertown Rays-MR      40.52      38.41        
 25 Glickman, Jane E    12 Rivertown Rays-MR      38.26      38.46        
 26 Callahan, Madeline  11 Aqua Gems-MR           38.99      38.96        
 27 Long, Peyton G      11 Rivertown Rays-MR      40.64      39.60        
 28 Gagion, Anna E      12 Rivertown Rays-MR      38.51      39.67        
 29 Athavale, Aditi S   12 Big Blue-MR            40.04      39.94        
 30 Cannon, Kathleen T  12 SCY-NJ                 41.87      40.30        
 31 Dolce, Jillian E    11 Cudas-MR               39.48      40.53        
 32 Misra, Jenna M      12 NDAC-MR                41.67      40.95        
 33 Atlas, Claire E     12 Aqua Gems-MR           39.89      41.70        
 34 McCartney, Mary     12 Big Blue-MR            52.51      42.38        
 35 TenEyck, Thalia E   11 SCY-NJ                 47.30      43.01        
 36 Nakutavicius, Alex  11 Dolphins-MR            42.58      43.06        
 37 Kern, Marina        11 Rivertown Rays-MR      41.40      43.91        
 38 Bauer, Jessica M    12 Aqua Gems-MR           44.43      44.11        
 39 Klein, Sarah E      11 Rivertown Rays-MR      43.77      44.27        
 40 Palumbo, Grace P    12 Dolphins-MR            42.36      44.31        
 41 Wasilchak, Natalie  11 BDA-MA                 46.82      44.45        
 42 Bapatla, Pramoda    11 Big Blue-MR            46.11      44.77        
 43 Hoffman, Jacquelyn  11 Rivertown Rays-MR      40.96      44.99        
 44 Raleigh, Heather    11 WSSC-MR                43.59      45.34        
 45 Webb, Rachel M      11 Big Blue-MR            48.40      46.33        
 46 Lesko, Gabrielle A  12 MVA-MR                 47.52      46.37        
 47 Perez, Emily A      11 Aqua Gems-MR           50.30      46.62        
 48 Cusack, Sarah A     11 Rivertown Rays-MR      48.06      47.65        
 49 Pearce, Bobbie      11 Rivertown Rays-MR      47.18      47.75        
 50 Peysson, Kerry      12 WSSC-MR                46.59      47.89        
 51 Medici, Julia M     11 Rivertown Rays-MR      49.71      48.33        
 52 Bennett, Marissa N  12 Big Blue-MR            52.00      49.67        
 53 Forman, Jennifer A  11 Dolphins-MR            49.90      50.47        
 54 Schultz, Morgan C   11 Aqua Gems-MR           54.06      51.25        
 55 Krinke, Kathleen    12 WSSC-MR                51.38      51.44        
 56 Ziegler, Rebecca L  12 Aqua Gems-MR           53.79      51.85        
 57 Langdale, Erin A    12 Aqua Gems-MR           48.21      51.97        
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stalnaker, Taylor   12 Marlins-MR           1:01.71    1:03.46         20  
                  30.72     1:03.46 (32.74)                                        
  2 Haudek, Emily E     12 SCY-NJ               1:09.49    1:10.14         17  
                  34.03     1:10.14 (36.11)                                        
  3 McClung, Taylor R   12 Rivertown Rays-MR    1:09.77    1:10.72         16  
                  34.53     1:10.72 (36.19)                                        
  4 Gonzalez, Kassey    12 Big Blue-MR          1:10.14    1:10.73         15  
                  34.53     1:10.73 (36.20)                                        
  5 Rendon, Jazmin      11 NDAC-MR              1:11.47    1:10.99         14  
                  35.18     1:10.99 (35.81)                                        
  6 Klippel, Britney L  12 Marlins-MR           1:09.28    1:11.22         13  
                  33.72     1:11.22 (37.50)                                        
  7 Borek, Jennifer R   11 Aqua Gems-MR         1:09.36    1:11.59         12  
                  34.70     1:11.59 (36.89)                                        
  8 Troy, Kaitlyn E     12 VAC-MR               1:11.28    1:12.13         11  
                  34.43     1:12.13 (37.70)                                        
  9 Cole, Caroline M    12 Marlins-MR           1:12.07    1:13.06          9  
                  35.05     1:13.06 (38.01)                                        
 10 McClung, Demi R     11 Rivertown Rays-MR    1:13.32    1:13.08          7  
                  36.04     1:13.08 (37.04)                                        
 11 Babarsky, Bailey A  11 BDA-MA               1:18.56    1:14.79          6  
                  35.71     1:14.79 (39.08)                                        
 12 Wendling, Alexandr  12 Dolphins-MR          1:17.23    1:16.11          5  
                  37.56     1:16.11 (38.55)                                        
 13 Ruf, Katie M        12 Dolphins-MR          1:14.37    1:16.31          4  
                  36.48     1:16.31 (39.83)                                        
 14 Hagn, Monica P      11 Aqua Gems-MR         1:18.17    1:17.29          3  
                  37.48     1:17.29 (39.81)                                        
 15 Jouravlev, Katya R  11 SCY-NJ               1:23.24    1:17.60          2  
                  39.07     1:17.60 (38.53)                                        
 16 Regenauer, Emma     12 WSSC-MR              1:16.21    1:18.68          1  
                  38.45     1:18.68 (40.23)                                        
 17 Schwartz, Isabella  12 Rivertown Rays-MR    1:19.39    1:19.21        
                  38.55     1:19.21 (40.66)                                        
 18 Fung, Amanda M      12 Big Blue-MR          1:19.39    1:19.39        
                  39.50     1:19.39 (39.89)                                        
 19 Tighe, Emily        11 SCY-NJ               1:24.31    1:20.05        
                  39.02     1:20.05 (41.03)                                        
 20 Makovic, Tiffany    12 Rivertown Rays-MR    1:20.36    1:20.14        
                  38.66     1:20.14 (41.48)                                        
 21 Johnson, Sydney M   11 VAC-MR               1:20.05    1:20.27        
                  38.85     1:20.27 (41.42)                                        
 22 Alexander, Jamie L  11 PBAC-MR              1:26.22    1:20.38        
                  38.38     1:20.38 (42.00)                                        
 23 Johnson, Camryn A   11 VAC-MR               1:19.62    1:20.96        
                  39.83     1:20.96 (41.13)                                        
 24 Rutkoske, Addy      12 Big Blue-MR          1:18.92    1:21.35        
                  40.73     1:21.35 (40.62)                                        
 25 Quinton, Taylor     11 WSSC-MR                   NT    1:22.87        
                1:22.88         1:22.87 ( )                                        
 26 Gagion, Anna E      12 Rivertown Rays-MR    1:22.58    1:23.02        
                  40.24     1:23.02 (42.78)                                        
 27 Sistare, Kate M     12 NDAC-MR              1:24.86    1:23.19        
                1:27.03         1:23.19 ( )                                        
 28 Callahan, Madeline  11 Aqua Gems-MR         1:23.39    1:23.21        
                  40.55     1:23.21 (42.66)                                        
 29 Palikuca, Emmanuel  12 Big Blue-MR          1:18.08    1:23.57        
                  40.84     1:23.57 (42.73)                                        
 30 Donlon, Emily       12 BDA-MA               1:26.54    1:23.76        
                  41.24     1:23.76 (42.52)                                        
 31 Heilig, Ali T       11 VAC-MR               1:24.06    1:23.99        
                  41.31     1:23.99 (42.68)                                        
 32 Elwood, Blake A     12 Rivertown Rays-MR    1:27.58    1:24.16        
                  41.43     1:24.16 (42.73)                                        
 33 Athavale, Aditi S   12 Big Blue-MR          1:24.18    1:24.21        
                  40.55     1:24.21 (43.66)                                        
 34 Nalesnik, Morgan B  12 Dolphins-MR          1:25.46    1:24.44        
                  41.57     1:24.44 (42.87)                                        
 35 Lindsay, Julia M    11 Cudas-MR             1:48.73    1:25.95        
                1:26.18         1:25.95 ( )                                        
 36 DeSimone, Rachel    11 NDAC-MR              1:29.11    1:26.21        
                  42.21     1:26.21 (44.00)                                        
 37 Dexter, Marisa      12 WSSC-MR              1:33.71    1:27.96        
                  42.02     1:27.96 (45.94)                                        
 38 Dolce, Jillian E    11 Cudas-MR             1:38.63    1:28.10        
                  43.42     1:28.10 (44.68)                                        
 39 Noble, Allison E    11 Dolphins-MR          1:25.32    1:28.41        
                  41.70     1:28.41 (46.71)                                        
 40 Misra, Jenna M      12 NDAC-MR              1:35.31    1:28.77        
                  42.31     1:28.77 (46.46)                                        
 41 Long, Peyton G      11 Rivertown Rays-MR    1:24.63    1:29.21        
 42 Cannon, Kathleen T  12 SCY-NJ               1:40.47    1:32.17        
                  45.91     1:32.17 (46.26)                                        
 43 Shay, Koree A       12 Big Blue-MR          1:35.35    1:32.66        
                  44.47     1:32.66 (48.19)                                        
 44 Klein, Sarah E      11 Rivertown Rays-MR    1:35.66    1:33.78        
                  45.42     1:33.78 (48.36)                                        
 45 Wasilchak, Natalie  11 BDA-MA                    NT    1:35.25        
                  47.45     1:35.25 (47.80)                                        
 46 Patterson, Mary A   11 Aqua Gems-MR         1:36.93    1:35.52        
                  45.94     1:35.52 (49.58)                                        
 47 Kubsch, Hannah P    11 NDAC-MR              1:41.82    1:35.85        
                  48.54     1:35.85 (47.31)                                        
 48 Watson, Eliza M     11 NDAC-MR              1:39.55    1:36.23        
                  44.11     1:36.23 (52.12)                                        
 49 Cusack, Sarah A     11 Rivertown Rays-MR    1:39.12    1:37.43        
                  48.42     1:37.43 (49.01)                                        
 50 Hoffman, Jacquelyn  11 Rivertown Rays-MR    1:30.85    1:37.46        
                  47.40     1:37.46 (50.06)                                        
 51 TenEyck, Thalia E   11 SCY-NJ               1:50.47    1:37.84        
                  49.15     1:37.84 (48.69)                                        
 52 Perez, Emily A      11 Aqua Gems-MR         1:48.62    1:39.98        
                  47.62     1:39.98 (52.36)                                        
 53 Raleigh, Heather    11 WSSC-MR              1:35.40    1:41.03        
                  49.64     1:41.03 (51.39)                                        
 54 Medici, Julia M     11 Rivertown Rays-MR    1:45.69    1:43.67        
                  50.43     1:43.67 (53.24)                                        
 55 Machere, Lauren E   11 SCY-NJ               1:54.47    1:46.22        
                  51.48     1:46.22 (54.74)                                        
 56 Anthony, Alexis N   12 PBAC-MR              1:21.98    1:47.26        
                  52.16     1:47.26 (55.10)                                        
 57 Forman, Jennifer A  11 Dolphins-MR          1:51.22    1:49.29        
                  53.08     1:49.29 (56.21)                                        
 58 Frost, Elizabeth J  11 Big Blue-MR          1:57.00    1:53.03        
                  53.62     1:53.03 (59.41)                                        
 59 Stamos, Kathleen N  11 Aqua Gems-MR         1:35.43    1:54.07        
                  52.49   1:54.07 (1:01.58)                                        
 60 Gudmunson, Jenna L  11 Dolphins-MR          1:56.00    1:54.30        
                  49.58   1:54.30 (1:04.72)                                        
 61 Berger, Jessica S   12 WSSC-MR              1:49.47    1:59.87        
                  56.14   1:59.87 (1:03.73)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stortini, Tessa N   12 NDAC-MR                35.72      34.09         20  
  2 Palikuca, Emmanuel  12 Big Blue-MR            36.41      36.22         17  
  3 Schwartz, Isabella  12 Rivertown Rays-MR      36.13      36.30         16  
  4 Borek, Jennifer R   11 Aqua Gems-MR           38.52      37.38         15  
  5 Fung, Amanda M      12 Big Blue-MR            36.66      38.47         14  
  6 Hensal, Sarah D     11 SCY-NJ                 39.01      38.55         13  
  7 Rutkoske, Addy      12 Big Blue-MR            38.91      38.64         12  
  8 Quinton, Taylor     11 WSSC-MR                39.62      38.75         11  
  9 Lam-Tran, Vanessa   12 Dolphins-MR            38.85      39.28          9  
 10 Battaglia, Toni An  12 WSSC-MR                37.95      39.61          7  
 11 Wendling, Alexandr  12 Dolphins-MR            39.22      39.64          6  
 12 Muller, Hannah C    12 PBAC-MR                40.47      40.01          5  
 13 Mitchell, Eileen M  12 SCY-NJ                 38.09      40.02          4  
 14 Doherty, Mackenzie  12 SCY-NJ                 43.04      40.16          3  
 15 Loli, Avery R       11 Cudas-MR               40.20      40.66          2  
 16 Stangeby, Hailee M  11 Aqua Gems-MR           42.33      40.91          1  
 17 Gonzalez, Kassey    12 Big Blue-MR            42.82      40.95        
 18 Gagion, Anna E      12 Rivertown Rays-MR      39.86      40.97        
 19 Athavale, Aditi S   12 Big Blue-MR            42.64      41.18        
 20 Nikolski, Grace M   12 Dolphins-MR            40.88      41.38        
 21 Callahan, Madeline  11 Aqua Gems-MR           42.11      41.54        
 22 Sistare, Kate M     12 NDAC-MR                40.13      41.59        
 23 Obaytek, Meredith   12 SCY-NJ                 42.23      42.18        
 24 Elwood, Blake A     12 Rivertown Rays-MR      44.44      42.27        
 25 Mitchell, Nicole L  12 Aqua Gems-MR           43.93      42.37        
 26 Regenauer, Emma     12 WSSC-MR                44.34      43.09        
 27 Jouravlev, Katya R  11 SCY-NJ                 43.17      43.32        
 28 Ruf, Katie M        12 Dolphins-MR            43.17      43.36        
 29 Barlao, Charmaine-  12 Marlins-MR             42.73      43.86        
 30 Berger, Jessica S   12 WSSC-MR                44.43      44.35        
 31 Makebish, Lucy N    12 NDAC-MR                44.92      44.42        
 32 Shay, Koree A       12 Big Blue-MR            45.50      44.56        
 33 Johnson, Camryn A   11 VAC-MR                 45.38      44.62        
 34 Wasilchak, Natalie  11 BDA-MA                 46.79      44.65        
 35 Nalesnik, Morgan B  12 Dolphins-MR            45.11      44.84        
 36 Boucher, Emma G     11 NDAC-MR                53.11      45.45        
 37 Crawford, Julianne  11 Cudas-MR               45.11      45.56        
 38 Dexter, Marisa      12 WSSC-MR                47.62      45.76        
 39 Noble, Allison E    11 Dolphins-MR            43.66      46.01        
 40 Long, Peyton G      11 Rivertown Rays-MR      44.57      46.44        
 41 Langdale, Erin A    12 Aqua Gems-MR           46.44      46.65        
 42 Misra, Jenna M      12 NDAC-MR                48.77      47.29        
 43 Cannon, Kathleen T  12 SCY-NJ                 48.23      47.87        
 44 Medici, Julia M     11 Rivertown Rays-MR      46.02      48.32        
 45 Gudmunson, Jenna L  11 Dolphins-MR            49.90      48.50        
 46 Donlon, Emily       12 BDA-MA                 48.51      48.64        
 47 Patterson, Mary A   11 Aqua Gems-MR           48.12      48.70        
 48 Cole, Samantha T    11 Marlins-MR             48.25      48.84        
 49 Raleigh, Heather    11 WSSC-MR                47.36      49.08        
 50 Machere, Lauren E   11 SCY-NJ                 48.78      49.80        
 51 Ziegler, Rebecca L  12 Aqua Gems-MR           51.46      50.07        
 52 Kubsch, Hannah P    11 NDAC-MR                52.22      50.11        
 53 Anthony, Alexis N   12 PBAC-MR                48.21      50.22        
 54 Spellman, Rachael   11 SCY-NJ                    NT      50.73        
 55 Perez, Emily A      11 Aqua Gems-MR           52.24      51.55        
 56 Cusack, Sarah A     11 Rivertown Rays-MR      50.90      51.59        
 57 Forman, Jennifer A  11 Dolphins-MR            50.07      53.06        
 58 Frost, Elizabeth J  11 Big Blue-MR          1:00.90      54.27        
 59 TenEyck, Thalia E   11 SCY-NJ                 57.20      54.56        
 60 Bennett, Marissa N  12 Big Blue-MR            57.00    1:01.82        
 -- Stamos, Kathleen N  11 Aqua Gems-MR           59.94         DQ        
 -- McCartney, Mary     12 Big Blue-MR          1:10.83         DQ        
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Palikuca, Emmanuel  12 Big Blue-MR          1:19.12    1:19.96         20  
                  38.57     1:19.96 (41.39)                                        
  2 Babarsky, Bailey A  11 BDA-MA               1:21.25    1:20.35         17  
                  37.97     1:20.35 (42.38)                                        
  3 Rutigliano, Sara G  12 NDAC-MR              1:23.07    1:20.51         16  
                  37.98     1:20.51 (42.53)                                        
  4 Schwartz, Isabella  12 Rivertown Rays-MR    1:22.11    1:21.10         15  
                  37.76     1:21.10 (43.34)                                        
  5 Fung, Amanda M      12 Big Blue-MR          1:19.76    1:22.02         14  
                  39.28     1:22.02 (42.74)                                        
  6 Hensal, Sarah D     11 SCY-NJ               1:27.28    1:24.94         13  
                  40.18     1:24.94 (44.76)                                        
  7 Stangeby, Hailee M  11 Aqua Gems-MR         1:25.85    1:25.12         12  
                  40.35     1:25.12 (44.77)                                        
  8 Quinton, Taylor     11 WSSC-MR              1:28.96    1:25.89         11  
                  39.18     1:25.89 (46.71)                                        
  9 Battaglia, Toni An  12 WSSC-MR              1:23.43    1:26.22          9  
                  40.48     1:26.22 (45.74)                                        
 10 Doherty, Mackenzie  12 SCY-NJ               1:37.47    1:27.12          7  
                  41.29     1:27.12 (45.83)                                        
 11 Loli, Avery R       11 Cudas-MR             1:27.29    1:27.14          6  
                  41.63     1:27.14 (45.51)                                        
 12 McClung, Demi R     11 Rivertown Rays-MR    1:29.41    1:27.18          5  
                  41.82     1:27.18 (45.36)                                        
 13 Mitchell, Eileen M  12 SCY-NJ               1:30.42    1:27.95          4  
                  41.43     1:27.95 (46.52)                                        
 14 Nikolski, Grace M   12 Dolphins-MR          1:29.82    1:28.06          3  
                  41.53     1:28.06 (46.53)                                        
 15 Athavale, Aditi S   12 Big Blue-MR          1:30.95    1:28.37          2  
                  42.82     1:28.37 (45.55)                                        
 16 Gagion, Anna E      12 Rivertown Rays-MR    1:26.74    1:29.08          1  
                  42.35     1:29.08 (46.73)                                        
 17 Makovic, Tiffany    12 Rivertown Rays-MR    1:28.87    1:29.43        
                  42.12     1:29.43 (47.31)                                        
 18 Lam-Tran, Vanessa   12 Dolphins-MR          1:25.03    1:29.54        
                  40.60     1:29.54 (48.94)                                        
 19 Obaytek, Meredith   12 SCY-NJ               1:38.58    1:31.04        
                  43.00     1:31.04 (48.04)                                        
 20 Tighe, Emily        11 SCY-NJ               1:41.26    1:31.75        
                  44.14     1:31.75 (47.61)                                        
 21 Callahan, Madeline  11 Aqua Gems-MR         1:31.17    1:33.22        
                  43.33     1:33.22 (49.89)                                        
 22 Stephenson, Dyondr  12 Aqua Gems-MR         1:33.20    1:33.92        
                  43.42     1:33.92 (50.50)                                        
 23 Elwood, Blake A     12 Rivertown Rays-MR    1:29.64    1:34.22        
                  44.23     1:34.22 (49.99)                                        
 24 Wasilchak, Natalie  11 BDA-MA               1:39.97    1:36.61        
                  46.20     1:36.61 (50.41)                                        
 25 Atlas, Claire E     12 Aqua Gems-MR         1:36.95    1:37.05        
                  45.46     1:37.05 (51.59)                                        
 26 Van Glahn, Julia A  11 SCY-NJ               1:48.47    1:37.06        
                  46.62     1:37.06 (50.44)                                        
 27 Brandt, Alexia m    12 Aqua Gems-MR         1:40.02    1:37.37        
                  46.21     1:37.37 (51.16)                                        
 28 Makebish, Lucy N    12 NDAC-MR              1:27.11    1:37.85        
                  45.76     1:37.85 (52.09)                                        
 29 Bapatla, Pramoda    11 Big Blue-MR          1:51.20    1:39.88        
                  48.03     1:39.88 (51.85)                                        
 30 Gagliardi, Elizabe  12 Dolphins-MR          1:41.05    1:42.42        
                  49.83     1:42.42 (52.59)                                        
 31 Peysson, Kerry      12 WSSC-MR              1:40.37    1:42.74        
                  46.54     1:42.74 (56.20)                                        
 32 Misra, Jenna M      12 NDAC-MR              1:41.38    1:44.53        
                  48.88     1:44.53 (55.65)                                        
 33 Medici, Julia M     11 Rivertown Rays-MR         NT    1:45.02        
                  48.35     1:45.02 (56.67)                                        
 34 Langdale, Erin A    12 Aqua Gems-MR         1:41.37    1:45.69        
                  47.88     1:45.69 (57.81)                                        
 35 Schultz, Morgan C   11 Aqua Gems-MR         1:41.76    1:45.97        
                  52.15     1:45.97 (53.82)                                        
 36 Dyminski, Elizabet  12 SCY-NJ               1:56.47    1:46.13        
                  49.21     1:46.13 (56.92)                                        
 37 Bauer, Jessica M    12 Aqua Gems-MR              NT    1:47.71        
                  50.57     1:47.71 (57.14)                                        
 38 Ziegler, Rebecca L  12 Aqua Gems-MR         1:44.43    1:48.70        
                  51.38     1:48.70 (57.32)                                        
 39 Kern, Marina        11 Rivertown Rays-MR    1:52.91    1:49.24        
                  50.84     1:49.24 (58.40)                                        
 40 Webb, Rachel M      11 Big Blue-MR          1:51.00    1:50.99        
                  52.89     1:50.99 (58.10)                                        
 41 Raleigh, Heather    11 WSSC-MR              1:44.10    1:55.21        
                  54.36   1:55.21 (1:00.85)                                        
 42 Pearce, Bobbie      11 Rivertown Rays-MR    1:58.33    1:59.74        
                  56.84   1:59.74 (1:02.90)                                        
 43 Perez, Emily A      11 Aqua Gems-MR         1:58.10    2:01.25        
                  55.26   2:01.25 (1:05.99)                                        
 44 Krinke, Kathleen    12 WSSC-MR              2:10.00    2:10.01        
                1:02.84   2:10.01 (1:07.17)                                        
 -- Donlon, Emily       12 BDA-MA               1:44.74         DQ        
                  48.62          DQ (55.22)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stalnaker, Taylor   12 Marlins-MR             28.46      29.40         20  
  2 Haudek, Emily E     12 SCY-NJ                 30.05      30.13         17  
  3 Battaglia, Toni An  12 WSSC-MR                   NT      30.15         16  
  4 Stortini, Tessa N   12 NDAC-MR                32.11      31.54         15  
  5 Borek, Jennifer R   11 Aqua Gems-MR           31.80      32.05         14  
  6 McClung, Taylor R   12 Rivertown Rays-MR      33.45      32.52         13  
  7 Troy, Kaitlyn E     12 VAC-MR                 32.89      33.26         12  
  8 Babarsky, Bailey A  11 BDA-MA                 33.53      33.28         11  
  9 Rendon, Jazmin      11 NDAC-MR                35.15      33.65          9  
 10 Palikuca, Emmanuel  12 Big Blue-MR            32.90      33.85          7  
 11 Hagn, Monica P      11 Aqua Gems-MR           34.48      34.01          6  
 12 Jouravlev, Katya R  11 SCY-NJ                 35.32      34.09          5  
 13 Makovic, Tiffany    12 Rivertown Rays-MR      33.90      34.31          4  
 14 Stangeby, Hailee M  11 Aqua Gems-MR           34.01      34.40          3  
 15 Regenauer, Emma     12 WSSC-MR                34.60      34.66          2  
 16 Gonzalez, Kassey    12 Big Blue-MR            35.16      34.68          1  
 17 Tighe, Emily        11 SCY-NJ                 35.40      34.95        
 18 Dexter, Marisa      12 WSSC-MR                35.18      35.01        
 19 Lam-Tran, Vanessa   12 Dolphins-MR            35.26      35.08        
 20 Ruf, Katie M        12 Dolphins-MR            34.31      35.24        
 21 Alexander, Jamie L  11 PBAC-MR                33.58      35.37        
 22 Doherty, Mackenzie  12 SCY-NJ                 37.03      35.56        
 23 McClung, Demi R     11 Rivertown Rays-MR      34.99      35.90        
 24 Callahan, Madeline  11 Aqua Gems-MR           36.55      36.39        
 25 Barlao, Charmaine-  12 Marlins-MR             35.78      36.52        
 26 Quinton, Taylor     11 WSSC-MR                36.18      36.54        
 27 Rutkoske, Addy      12 Big Blue-MR            34.98      36.68        
 28 Heilig, Ali T       11 VAC-MR                 36.37      36.75        
 29 Wendling, Alexandr  12 Dolphins-MR            38.70      37.01        
 30 Nikolski, Grace M   12 Dolphins-MR            37.29      37.06        
 31 Fung, Amanda M      12 Big Blue-MR            37.24      37.16        
 32 Obaytek, Meredith   12 SCY-NJ                 37.81      37.20        
 33 Loli, Avery R       11 Cudas-MR               36.08      37.92        
 34 Boucher, Emma G     11 NDAC-MR                54.11      38.14        
 34 Donlon, Emily       12 BDA-MA                 41.23      38.14        
 36 Lindsay, Julia M    11 Cudas-MR               54.13      38.43        
 37 Athavale, Aditi S   12 Big Blue-MR            38.96      38.62        
 38 Johnson, Sydney M   11 VAC-MR                 39.92      39.93        
 39 Johnson, Camryn A   11 VAC-MR                 45.07      41.45        
 40 Long, Peyton G      11 Rivertown Rays-MR      42.17      41.84        
 41 Watson, Eliza M     11 NDAC-MR                44.33      42.33        
 42 Cannon, Kathleen T  12 SCY-NJ                 43.35      42.38        
 43 Wasilchak, Natalie  11 BDA-MA                 44.24      42.39        
 44 Langdale, Erin A    12 Aqua Gems-MR           43.90      42.65        
 45 Dolce, Jillian E    11 Cudas-MR               42.28      43.31        
 46 DeSimone, Rachel    11 NDAC-MR                44.09      44.13        
 47 Noble, Allison E    11 Dolphins-MR            45.05      44.51        
 48 McCartney, Mary     12 Big Blue-MR            57.00      45.19        
 49 Forman, Jennifer A  11 Dolphins-MR            40.78      46.15        
 50 Cole, Samantha T    11 Marlins-MR             48.35      46.80        
 51 Klein, Sarah E      11 Rivertown Rays-MR      46.88      46.84        
 52 Machere, Lauren E   11 SCY-NJ                 46.12      47.07        
 53 Hoffman, Jacquelyn  11 Rivertown Rays-MR      47.26      47.74        
 54 Crawford, Julianne  11 Cudas-MR             1:04.20      47.76        
 55 TenEyck, Thalia E   11 SCY-NJ                 56.74      48.71        
 56 Patterson, Mary A   11 Aqua Gems-MR              NT      48.92        
 57 Shay, Koree A       12 Big Blue-MR            51.23      49.24        
 58 Ziegler, Rebecca L  12 Aqua Gems-MR           57.07      51.29        
 59 Medici, Julia M     11 Rivertown Rays-MR      53.18      54.03        
 60 Bennett, Marissa N  12 Big Blue-MR            57.00      56.11        
 -- Frost, Elizabeth J  11 Big Blue-MR            55.00         DQ        
 -- Berger, Jessica S   12 WSSC-MR                48.11         DQ        
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Haudek, Emily E     12 SCY-NJ               1:18.47    1:10.34         20  
                  32.40     1:10.34 (37.94)                                        
  2 Mitchell, Nicole L  12 Aqua Gems-MR         1:14.53    1:12.34         17  
                  33.99     1:12.34 (38.35)                                        
  3 Flynn, Maggie G     12 Rivertown Rays-MR    1:10.61    1:13.64         16  
                  34.12     1:13.64 (39.52)                                        
  4 McClung, Taylor R   12 Rivertown Rays-MR    1:15.53    1:14.62         15  
                  19.60     1:14.62 (55.02)                                        
  5 Stangeby, Hailee M  11 Aqua Gems-MR         1:18.60    1:17.65         14  
                  36.15     1:17.65 (41.50)                                        
  6 Hagn, Monica P      11 Aqua Gems-MR         1:18.82    1:19.35         13  
                  35.26     1:19.35 (44.09)                                        
  7 Makovic, Tiffany    12 Rivertown Rays-MR    1:22.03    1:19.72         12  
                  35.99     1:19.72 (43.73)                                        
  8 Ruf, Katie M        12 Dolphins-MR          1:19.11    1:21.78         11  
                  37.67     1:21.78 (44.11)                                        
  9 Babarsky, Bailey A  11 BDA-MA               1:25.92    1:23.72          9  
                  36.73     1:23.72 (46.99)                                        
 10 Glickman, Jane E    12 Rivertown Rays-MR    1:26.44    1:25.15          7  
                  37.82     1:25.15 (47.33)                                        
 11 Callahan, Madeline  11 Aqua Gems-MR         1:24.91    1:25.99          6  
                  38.36     1:25.99 (47.63)                                        
 12 Stephenson, Dyondr  12 Aqua Gems-MR         1:22.43    1:29.60          5  
                  37.62     1:29.60 (51.98)                                        
 13 Donlon, Emily       12 BDA-MA                    NT    1:30.71          4  
                  39.36     1:30.71 (51.35)                                        
 14 Wasilchak, Natalie  11 BDA-MA               1:36.15    1:46.84          3  
                  47.54     1:46.84 (59.30)                                        
 15 Bauer, Jessica M    12 Aqua Gems-MR              NT    1:48.09          2  
                  49.54     1:48.09 (58.55)                                        
 16 Forman, Jennifer A  11 Dolphins-MR          1:36.52    1:48.42          1  
                  46.52   1:48.42 (1:01.90)                                        
 17 Scelta, Nicole E    11 Aqua Gems-MR         1:37.43    1:48.77        
                  49.12     1:48.77 (59.65)                                        
 18 Peysson, Kerry      12 WSSC-MR              1:46.92    1:51.93        
                  49.90   1:51.93 (1:02.03)                                        
 19 Krinke, Kathleen    12 WSSC-MR              2:02.41    1:58.39        
                  55.91   1:58.39 (1:02.48)                                        
 
Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Borek, Jennifer R   11 Aqua Gems-MR         1:12.40    1:11.88         20  
                  33.19     1:11.88 (38.69)                                        
  2 Babarsky, Bailey A  11 BDA-MA               1:15.48    1:13.59         17  
                  34.32     1:13.59 (39.27)                                        
  3 McClung, Taylor R   12 Rivertown Rays-MR    1:14.85    1:13.77         16  
                  34.08     1:13.77 (39.69)                                        
  4 Palikuca, Emmanuel  12 Big Blue-MR          1:15.36    1:14.32         14.5
                  36.15     1:14.32 (38.17)                                        
  4 Haudek, Emily E     12 SCY-NJ               1:12.42    1:14.32         14.5
                  32.96     1:14.32 (41.36)                                        
  6 Rendon, Jazmin      11 NDAC-MR              1:15.51    1:14.73         13  
                  34.33     1:14.73 (40.40)                                        
  7 Doherty, Mackenzie  12 SCY-NJ               1:18.06    1:14.82         12  
                  35.44     1:14.82 (39.38)                                        
  8 Mitchell, Nicole L  12 Aqua Gems-MR         1:18.75    1:15.07         11  
                  34.94     1:15.07 (40.13)                                        
  9 Schwartz, Isabella  12 Rivertown Rays-MR    1:17.57    1:15.35          9  
                  36.46     1:15.35 (38.89)                                        
 10 Ruf, Katie M        12 Dolphins-MR          1:16.91    1:16.84          7  
                  35.49     1:16.84 (41.35)                                        
 11 Stangeby, Hailee M  11 Aqua Gems-MR         1:17.70    1:17.40          6  
                  37.31     1:17.40 (40.09)                                        
 12 Fung, Amanda M      12 Big Blue-MR          1:17.51    1:17.58          5  
                  38.34     1:17.58 (39.24)                                        
 13 Hagn, Monica P      11 Aqua Gems-MR         1:20.86    1:18.16          4  
                  36.56     1:18.16 (41.60)                                        
 14 Quinton, Taylor     11 WSSC-MR              1:21.40    1:18.50          3  
                  36.64     1:18.50 (41.86)                                        
 15 Regenauer, Emma     12 WSSC-MR              1:21.30    1:18.57          2  
                  35.75     1:18.57 (42.82)                                        
 16 Mitchell, Eileen M  12 SCY-NJ               1:20.69    1:18.60          1  
                  38.69     1:18.60 (39.91)                                        
 17 Jouravlev, Katya R  11 SCY-NJ               1:21.90    1:18.81        
                  35.96     1:18.81 (42.85)                                        
 18 Rutigliano, Sara G  12 NDAC-MR              1:20.77    1:19.02        
                  37.63     1:19.02 (41.39)                                        
 19 Nikolski, Grace M   12 Dolphins-MR          1:18.95    1:19.88        
                  38.43     1:19.88 (41.45)                                        
 20 Tighe, Emily        11 SCY-NJ               1:21.73    1:20.05        
                  35.67     1:20.05 (44.38)                                        
 21 Loli, Avery R       11 Cudas-MR             1:19.84    1:20.78        
                  37.89     1:20.78 (42.89)                                        
 22 Elwood, Blake A     12 Rivertown Rays-MR    1:24.97    1:21.63        
                  39.31     1:21.63 (42.32)                                        
 23 Nalesnik, Morgan B  12 Dolphins-MR          1:24.69    1:22.04        
                  38.45     1:22.04 (43.59)                                        
 24 Van Glahn, Julia A  11 SCY-NJ               1:22.00    1:22.80        
                  36.39     1:22.80 (46.41)                                        
 25 Dexter, Marisa      12 WSSC-MR              1:23.15    1:22.81        
                  37.43     1:22.81 (45.38)                                        
 26 Athavale, Aditi S   12 Big Blue-MR          1:28.18    1:22.97        
                  39.82     1:22.97 (43.15)                                        
 27 Obaytek, Meredith   12 SCY-NJ               1:23.28    1:23.04        
                  40.30     1:23.04 (42.74)                                        
 28 Callahan, Madeline  11 Aqua Gems-MR         1:22.51    1:24.10        
                  37.78     1:24.10 (46.32)                                        
 29 Brandt, Alexia m    12 Aqua Gems-MR         1:24.21    1:24.31        
                  38.71     1:24.31 (45.60)                                        
 30 Donlon, Emily       12 BDA-MA               1:29.74    1:24.83        
                  37.34     1:24.83 (47.49)                                        
 31 Dolce, Jillian E    11 Cudas-MR             1:32.23    1:27.28        
                  40.92     1:27.28 (46.36)                                        
 32 Nakutavicius, Alex  11 Dolphins-MR          1:29.40    1:27.37        
                  43.49     1:27.37 (43.88)                                        
 33 Cannon, Kathleen T  12 SCY-NJ               1:27.99    1:27.97        
                  42.73     1:27.97 (45.24)                                        
 34 Long, Peyton G      11 Rivertown Rays-MR    1:35.85    1:28.79        
                  41.30     1:28.79 (47.49)                                        
 35 Wasilchak, Natalie  11 BDA-MA               1:30.73    1:28.95        
                  42.99     1:28.95 (45.96)                                        
 36 Gagliardi, Elizabe  12 Dolphins-MR          1:27.63    1:29.69        
                  42.91     1:29.69 (46.78)                                        
 37 Palumbo, Grace P    12 Dolphins-MR          1:32.78    1:30.34        
                  43.74     1:30.34 (46.60)                                        
 38 Bapatla, Pramoda    11 Big Blue-MR          1:37.38    1:30.73        
                  43.14     1:30.73 (47.59)                                        
 39 Bauer, Jessica M    12 Aqua Gems-MR              NT    1:33.07        
                  45.25     1:33.07 (47.82)                                        
 40 Webb, Rachel M      11 Big Blue-MR          1:41.55    1:34.40        
                  43.72     1:34.40 (50.68)                                        
 41 Langdale, Erin A    12 Aqua Gems-MR         1:34.80    1:36.22        
                  45.63     1:36.22 (50.59)                                        
 42 Hoffman, Jacquelyn  11 Rivertown Rays-MR    1:37.95    1:36.24        
                  45.07     1:36.24 (51.17)                                        
 43 Medici, Julia M     11 Rivertown Rays-MR    1:59.00    1:36.69        
                  48.12     1:36.69 (48.57)                                        
 44 Klein, Sarah E      11 Rivertown Rays-MR    1:39.57    1:36.86        
                  45.23     1:36.86 (51.63)                                        
 45 Peysson, Kerry      12 WSSC-MR              1:30.11    1:38.72        
                  45.15     1:38.72 (53.57)                                        
 46 Scelta, Nicole E    11 Aqua Gems-MR         1:41.60    1:39.76        
                  50.63     1:39.76 (49.13)                                        
 47 TenEyck, Thalia E   11 SCY-NJ               1:43.67    1:40.04        
                  46.67     1:40.04 (53.37)                                        
 48 Forman, Jennifer A  11 Dolphins-MR          1:39.56    1:40.77        
                  47.26     1:40.77 (53.51)                                        
 49 Dyminski, Elizabet  12 SCY-NJ               1:44.40    1:40.82        
                  49.68     1:40.82 (51.14)                                        
 50 Raleigh, Heather    11 WSSC-MR              1:35.32    1:43.60        
                  51.23     1:43.60 (52.37)                                        
 51 Lesko, Gabrielle A  12 MVA-MR               1:44.89    1:44.05        
                  48.89     1:44.05 (55.16)                                        
 52 Cusack, Sarah A     11 Rivertown Rays-MR    1:50.00    1:44.36        
                  51.57     1:44.36 (52.79)                                        
 53 Schultz, Morgan C   11 Aqua Gems-MR         1:43.44    1:46.74        
                  52.62     1:46.74 (54.12)                                        
 54 Krinke, Kathleen    12 WSSC-MR              1:52.95    1:57.13        
 -- McCartney, Mary     12 Big Blue-MR          1:58.52         DQ        
                  42.99          DQ (57.97)                                        
 -- Bennett, Marissa N  12 Big Blue-MR          1:59.00         DQ        
                  52.73        DQ (1:00.64)                                        
 -- Gagion, Anna E      12 Rivertown Rays-MR    1:40.00         DQ        
                  39.92          DQ (41.86)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Battaglia, Toni An  12 WSSC-MR              2:34.08    2:32.32         20  
                  30.89     1:08.62 (37.73)     1:57.27 (48.65)     2:32.32 (35.05)
  2 Borek, Jennifer R   11 Aqua Gems-MR         2:37.63    2:34.52         17  
                  33.32     1:12.76 (39.44)     1:59.25 (46.49)     2:34.52 (35.27)
  3 Haudek, Emily E     12 SCY-NJ               2:39.98    2:36.85         16  
                  32.52     1:11.40 (38.88)     2:02.88 (51.48)     2:36.85 (33.97)
  4 Hensal, Sarah D     11 SCY-NJ               2:46.47    2:39.29         15  
                  37.12     1:17.07 (39.95)     2:03.12 (46.05)     2:39.29 (36.17)
  5 Babarsky, Bailey A  11 BDA-MA               2:42.55    2:39.52         14  
                  34.75     1:17.17 (42.42)     2:03.19 (46.02)     2:39.52 (36.33)
  6 Stangeby, Hailee M  11 Aqua Gems-MR         2:55.43    2:41.22         13  
                  35.21     1:18.20 (42.99)     2:04.60 (46.40)     2:41.22 (36.62)
  7 Mitchell, Nicole L  12 Aqua Gems-MR         2:46.92    2:44.07         12  
                  34.84     1:17.03 (42.19)     2:08.01 (50.98)     2:44.07 (36.06)
  8 Flynn, Maggie G     12 Rivertown Rays-MR    2:38.72    2:45.45         11  
                  33.86     1:17.58 (43.72)     2:10.79 (53.21)     2:45.45 (34.66)
  9 Makovic, Tiffany    12 Rivertown Rays-MR    2:43.70    2:45.61          9  
                  34.89     1:19.54 (44.65)     2:09.15 (49.61)     2:45.61 (36.46)
 10 Wendling, Alexandr  12 Dolphins-MR          2:44.35    2:45.64          7  
                  38.96     1:22.66 (43.70)     2:09.27 (46.61)     2:45.64 (36.37)
 11 Doherty, Mackenzie  12 SCY-NJ               2:53.74    2:46.70          6  
                  35.84     1:20.57 (44.73)     2:08.14 (47.57)     2:46.70 (38.56)
 12 Nikolski, Grace M   12 Dolphins-MR          2:45.42    2:46.99          5  
                  38.00     1:21.10 (43.10)     2:10.84 (49.74)     2:46.99 (36.15)
 13 Mitchell, Eileen M  12 SCY-NJ               2:52.07    2:51.46          4  
                  39.68     1:25.23 (45.55)     2:14.25 (49.02)     2:51.46 (37.21)
 14 Gagion, Anna E      12 Rivertown Rays-MR    2:46.72    2:51.47          3  
                  40.72     1:26.12 (45.40)     2:14.05 (47.93)     2:51.47 (37.42)
 15 Obaytek, Meredith   12 SCY-NJ               3:02.16    3:01.21          2  
                  39.13     1:26.74 (47.61)     2:19.14 (52.40)     3:01.21 (42.07)
 16 Klein, Sarah E      11 Rivertown Rays-MR    3:26.36    3:26.05          1  
                  48.17     1:37.80 (49.63)   2:39.85 (1:02.05)     3:26.05 (46.20)
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Aqua Gems Swimming-MR  'A'                  1:54.56    1:57.78         40  
     1) Mitchell, Nicole L 12           2) Stangeby, Hailee M 11          
     3) Hagn, Monica P 11               4) Borek, Jennifer R 11           
                  30.01     1:01.07 (31.06)     1:30.84 (29.77)     1:57.78 (26.94)
  2 Rivertown Aquatics Rays-MR  'A'             1:54.57    1:58.17         34  
     1) Makovic, Tiffany 12             2) Schwartz, Isabella S 12        
     3) McClung, Taylor R 12            4) Gagion, Anna E 12              
                  29.49       58.63 (29.14)     1:27.58 (28.95)     1:58.17 (30.59)
  3 Sussex County YMCA-NJ  'A'                       NT    1:59.06         32  
     1) Haudek, Emily E 12              2) Doherty, Mackenzie A 12        
     3) Hensal, Sarah D 11              4) Mitchell, Eileen M 12          
                  29.32     1:00.30 (30.98)     1:30.36 (30.06)     1:59.06 (28.70)
  4 Dolphin Swim Club of the H. V.-MR  'A'      2:04.19    2:00.14         30  
     1) Nikolski, Grace M 12            2) Lam-Tran, Vanessa T 12         
     3) Wendling, Alexandria K 12       4) Ruf, Katie M 12                
                  30.77     1:01.68 (30.91)     1:31.48 (29.80)     2:00.14 (28.66)
  5 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'      2:04.11    2:03.64         28  
     1) Rendon, Jazmin 11               2) DeSimone, Rachel 11            
     3) Sistare, Kate M 12              4) Stortini, Tessa N 12           
                  29.40     1:02.36 (32.96)     1:35.15 (32.79)     2:03.64 (28.49)
  6 Viking Aquatic Club-MR  'A'                 2:15.68    2:04.26         26  
     1) Johnson, Camryn A 11            2) Johnson, Sydney M 11           
     3) Heilig, Ali T 11                4) Troy, Kaitlyn E 12             
                  33.06     1:05.48 (32.42)     1:36.44 (30.96)     2:04.26 (27.82)
  7 Blue Dolphin Aquatics-MA  'A'                    NT    2:12.64         24  
     1) Babarsky, Bailey A 11           2) Donlon, Cat 10                 
     3) Donlon, Emily 12                4) Wasilchak, Natalie 11          
                  28.42     1:02.53 (34.11)     1:38.49 (35.96)     2:12.64 (34.15)
  8 Mrst  Barracudas-MR  'A'                    2:06.98    2:16.07         22  
     1) Lindsay, Julia M 11             2) Crawford, Julianne K 11        
     3) Dolce, Jillian E 11             4) Loli, Avery R 11               
                  33.27     1:09.49 (36.22)     1:43.17 (33.68)     2:16.07 (32.90)
  9 Rivertown Aquatics Rays-MR  'B'             2:05.76    2:17.20         18  
     1) Elwood, Blake A 12              2) Medici, Julia M 11             
     3) Long, Peyton G 11               4) McClung, Demi R 11             
                  32.91   1:47.62 (1:14.71)     2:17.20 (29.58)                    
 10 Dolphin Swim Club of the H. V.-MR  'B'      2:10.39    2:22.03         14  
     1) Nalesnik, Morgan B 12           2) Forman, Jennifer A 11          
     3) Noble, Allison E 11             4) Gudmunson, Jenna L 11          
                  32.10     1:13.94 (41.84)     1:44.84 (30.90)     2:22.03 (37.19)
 11 Aqua Gems Swimming-MR  'B'                  2:09.43    2:30.34         12  
     1) Callahan, Madeline 11           2) Patterson, Mary A 11           
     3) Langdale, Erin A 12             4) Ziegler, Rebecca L 12          
                  32.41     1:10.55 (38.14)     1:47.58 (37.03)     2:30.34 (42.76)
 
Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rivertown Aquatics Rays-MR  'A'             2:08.86    2:08.63         40  
     1) McClung, Taylor R 12            2) Schwartz, Isabella S 12        
     3) Flynn, Maggie G 12              4) Makovic, Tiffany 12            
                  33.36     1:09.64 (36.28)     1:39.90 (30.26)     2:08.63 (28.73)
  2 Aqua Gems Swimming-MR  'A'                  2:08.85    2:16.67         34  
     1) Borek, Jennifer R 11            2) Stangeby, Hailee M 11          
     3) Mitchell, Nicole L 12           4) Hagn, Monica P 11              
                  33.90     1:13.58 (39.68)     1:47.07 (33.49)     2:16.67 (29.60)
  3 Sussex County YMCA-NJ  'A'                       NT    2:17.41         32  
     1) Haudek, Emily E 12              2) Mitchell, Eileen M 12          
     3) Doherty, Mackenzie A 12         4) Hensal, Sarah D 11             
                  33.89     1:13.61 (39.72)     1:48.28 (34.67)     2:17.41 (29.13)
  4 Dolphin Swim Club of the H. V.-MR  'A'      2:21.71    2:20.96         30  
     1) Nikolski, Grace M 12            2) Lam-Tran, Vanessa T 12         
     3) Ruf, Katie M 12                 4) Nakutavicius, Alexandra V 11   
                  36.78     1:15.42 (38.64)     1:49.93 (34.51)     2:20.96 (31.03)
  5 Rivertown Aquatics Rays-MR  'B'             2:26.18    2:27.56         28  
     1) Glickman, Jane E 12             2) Gagion, Anna E 12              
     3) McClung, Demi R 11              4) Elwood, Blake A 12             
                  37.92     1:20.16 (42.24)     1:55.52 (35.36)     2:27.56 (32.04)
  6 Blue Dolphin Aquatics-MA  'A'                    NT    2:33.86         26  
     1) Donlon, Emily 12                2) Babarsky, Bailey A 11          
     3) Donlon, Cat 10                  4) Wasilchak, Natalie 11          
                  39.73       57.20 (17.47)     1:17.10 (19.90)   2:33.86 (1:16.76)
  7 Aqua Gems Swimming-MR  'B'                  2:26.17    2:36.60         24  
     1) Atlas, Claire E 12              2) Brandt, Alexia m 12            
     3) Callahan, Madeline 11           4) Bauer, Jessica M 12            
                  41.40     1:26.71 (45.31)     2:02.41 (35.70)     2:36.60 (34.19)
  8 Dolphin Swim Club of the H. V.-MR  'B'      2:34.40    2:51.28         22  
     1) Gagliardi, Elizabeth B 12       2) Palumbo, Grace P 12            
     3) Nalesnik, Morgan B 12           4) Forman, Jennifer A 11          
                  45.64     1:31.02 (45.38)     2:19.29 (48.27)     2:51.28 (31.99)
  9 Aqua Gems Swimming-MR  'C'                  2:21.70    3:11.14         18  
     1) Schultz, Morgan C 11            2) Langdale, Erin A 12            
     3) Scelta, Nicole E 11             4) Ziegler, Rebecca L 12          
                  50.73     1:37.91 (47.18)     2:31.21 (53.30)     3:11.14 (39.93)
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Blezy, Katriona N   13 Aqua Gems-MR           25.47      25.79         20  
  2 Regenauer, Nicole   14 WSSC-MR                25.58      26.86         17  
  3 Nonnenberg, Mia     13 BDA-MA                 27.26      27.21         16  
  4 Whyte, Halle        13 BDA-MA                 25.90      27.34         15  
  5 Ullinger, Katie R   14 Dolphins-MR            26.87      27.41         14  
  6 Ryan, Bernadette    13 WSSC-MR                27.65      27.79         13  
  7 Crumm, Jessica A    13 Aqua Gems-MR           27.58      27.88         12  
  8 Seelbach, Leeza A   14 NDAC-MR                28.82      28.05         11  
  9 Adams, Abbie R      14 Dolphins-MR            28.13      28.16          9  
 10 Zeoli, Regina       14 WSSC-MR                28.44      28.41          7  
 11 Kerrich, Zoe        13 Rivertown Rays-MR      29.55      28.46          6  
 12 Nikolski, Bridget   13 Dolphins-MR            29.36      28.79          5  
 13 Walsh, Shannon M    14 Big Blue-MR            28.56      28.82          4  
 14 Timpanaro, Ilysa E  14 NDAC-MR                28.36      28.86          3  
 15 Nunnally, Diana S   13 Cudas-MR               28.52      28.96          2  
 16 O'Rourke, Katie M   14 Dolphins-MR            29.19      29.06          1  
 17 Kinsley, Jacquelin  14 WSSC-MR                29.06      29.10        
 18 Haudek, Breanna M   13 SCY-NJ                 32.55      29.15        
 19 Parkin, Morgan E    14 NDAC-MR                29.38      29.46        
 20 Koenig, Lindsay M   14 Dolphins-MR            29.14      29.61        
 21 Feigin, Amanda M    14 Rivertown Rays-MR      29.33      29.63        
 22 David, Hollie       13 WSSC-MR                29.45      29.93        
 23 Lillian, Ava S      13 Aqua Gems-MR           30.22      30.17        
 24 Fitzgerald, Erin J  14 Aqua Gems-MR           31.49      30.20        
 25 Coffin, Hannah R    13 Dolphins-MR            31.03      30.23        
 26 Wood, Kira D        14 Dolphins-MR            29.79      30.30        
 27 Weckesser, Kayla N  13 NDAC-MR                29.91      30.63        
 28 Kisor, Katherine A  13 Aqua Gems-MR           32.06      30.92        
 29 Izzo, Sarah J       14 NDAC-MR                30.46      31.45        
 30 Gualtieri, Briana   14 WSSC-MR                31.30      31.49        
 31 Johnan, Elyssia H   13 NDAC-MR                   NT      31.58        
 32 Jackson, Emma H     14 SCY-NJ                 39.90      31.59        
 33 Beuchert, Emily A   13 WSSC-MR                32.39      32.12        
 34 Baione, Rachel E    13 Big Blue-MR            31.73      32.49        
 35 Forman, Courteney   14 Dolphins-MR            32.57      33.20        
 36 Tierney, Gabrielle  14 Cudas-MR               35.33      33.28        
 37 Umansky, Daria      13 Aqua Gems-MR           33.98      34.48        
 38 Pretko, Melissa     13 SCY-NJ                 38.47      37.14        
 -- Lavin, Emma Q       13 SCY-NJ                 36.47         DQ        
 
Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rutkoske, Paige     14 Big Blue-MR            54.71      56.32         20  
                  26.49       56.32 (29.83)                                        
  2 Blezy, Katriona N   13 Aqua Gems-MR           57.23      56.83         17  
                  27.02       56.83 (29.81)                                        
  3 McGurk, Emily M     14 Marlins-MR             57.13      57.86         16  
                  28.15       57.86 (29.71)                                        
  4 Regenauer, Nicole   14 WSSC-MR                59.80      58.89         15  
                  27.99       58.89 (30.90)                                        
  5 Ullinger, Katie R   14 Dolphins-MR            58.14      59.20         14  
                  28.40       59.20 (30.80)                                        
  6 Hernandez, Kristin  14 VAC-MR               1:00.01      59.33         13  
                  28.55       59.33 (30.78)                                        
  7 Nonnenberg, Mia     13 BDA-MA                 58.33      59.43         12  
                  28.98       59.43 (30.45)                                        
  8 Colton, Patricia M  14 VAC-MR                 59.55      59.44         11  
                  28.22       59.44 (31.22)                                        
  9 Klein, Emma C       14 Rivertown Rays-MR      58.89      59.69          9  
                  28.26       59.69 (31.43)                                        
 10 Ryan, Bernadette    13 WSSC-MR                59.64    1:00.05          7  
                  28.50     1:00.05 (31.55)                                        
 11 Whyte, Halle        13 BDA-MA                 57.98    1:01.03          6  
                  29.12     1:01.03 (31.91)                                        
 12 Blackman, Lindsey   14 Big Blue-MR          1:01.42    1:01.17          5  
                  28.74     1:01.17 (32.43)                                        
 13 Seelbach, Leeza A   14 NDAC-MR              1:01.45    1:01.30          4  
                  29.55     1:01.30 (31.75)                                        
 14 Crumm, Jessica A    13 Aqua Gems-MR         1:02.44    1:01.68          3  
                  29.67     1:01.68 (32.01)                                        
 15 Bauersachs, Kately  14 PBAC-MR              1:01.47    1:01.76          2  
                  29.83     1:01.76 (31.93)                                        
 16 Kerrich, Zoe        13 Rivertown Rays-MR    1:05.33    1:02.13          1  
                  29.68     1:02.13 (32.45)                                        
 17 Skoko, Nina A       14 Rivertown Rays-MR    1:01.79    1:02.23        
                  29.75     1:02.23 (32.48)                                        
 18 Dexter, Samantha    14 WSSC-MR              1:01.37    1:02.74        
                  29.32     1:02.74 (33.42)                                        
 19 Adams, Abbie R      14 Dolphins-MR          1:03.83    1:02.78        
                  30.58     1:02.78 (32.20)                                        
 20 Clouse, Cheyanne A  13 PBAC-MR              1:03.95    1:02.95        
                  30.00     1:02.95 (32.95)                                        
 21 Nunnally, Diana S   13 Cudas-MR             1:02.14    1:03.49        
                  30.02     1:03.49 (33.47)                                        
 22 Elgarten, Taylor P  14 VAC-MR               1:02.79    1:03.65        
                  30.40     1:03.65 (33.25)                                        
 23 Stewart, Liz A      14 PBAC-MR              1:02.99    1:04.80        
                  30.43     1:04.80 (34.37)                                        
 24 Kinsley, Jacquelin  14 WSSC-MR              1:05.37    1:04.88        
                  31.17     1:04.88 (33.71)                                        
 25 McManus, Samantha   13 Rivertown Rays-MR    1:03.63    1:04.94        
                  30.72     1:04.94 (34.22)                                        
 26 Stortini, Talia N   14 NDAC-MR              1:04.20    1:05.00        
                  31.21     1:05.00 (33.79)                                        
 27 Nikolski, Bridget   13 Dolphins-MR          1:05.61    1:05.03        
                  31.77     1:05.03 (33.26)                                        
 28 Haudek, Breanna M   13 SCY-NJ               1:04.25    1:05.28        
                  31.20     1:05.28 (34.08)                                        
 29 Parkin, Morgan E    14 NDAC-MR              1:05.32    1:05.32        
                  31.76     1:05.32 (33.56)                                        
 30 Wood, Kira D        14 Dolphins-MR          1:05.84    1:05.49        
                  31.32     1:05.49 (34.17)                                        
 31 David, Hollie       13 WSSC-MR              1:05.71    1:05.65        
                  32.10     1:05.65 (33.55)                                        
 32 Koenig, Lindsay M   14 Dolphins-MR          1:04.97    1:05.73        
                  31.19     1:05.73 (34.54)                                        
 33 Puizina, Daniela M  14 SCY-NJ               1:07.70    1:06.34        
 34 Feigin, Amanda M    14 Rivertown Rays-MR    1:04.91    1:06.36        
                  31.09     1:06.36 (35.27)                                        
 35 O'Rourke, Katie M   14 Dolphins-MR          1:06.07    1:06.75        
                  31.78     1:06.75 (34.97)                                        
 36 Fitzgerald, Erin J  14 Aqua Gems-MR         1:08.33    1:06.79        
                  32.56     1:06.79 (34.23)                                        
 37 Lillian, Ava S      13 Aqua Gems-MR         1:06.39    1:06.88        
                  32.42     1:06.88 (34.46)                                        
 38 Chao, Esther        13 PBAC-MR              1:06.23    1:06.98        
                  31.98     1:06.98 (35.00)                                        
 39 Meier, Tess B       13 PBAC-MR              1:09.55    1:07.03        
                  31.38     1:07.03 (35.65)                                        
 40 Khorassani, Ashley  13 Marlins-MR           1:08.54    1:07.93        
                  32.55     1:07.93 (35.38)                                        
 41 Jackson, Emma H     14 SCY-NJ               1:10.99    1:08.79        
                  33.51     1:08.79 (35.28)                                        
 42 Weckesser, Kayla N  13 NDAC-MR              1:08.13    1:09.01        
                  31.98     1:09.01 (37.03)                                        
 43 Beuchert, Emily A   13 WSSC-MR              1:09.67    1:09.84        
                  33.53     1:09.84 (36.31)                                        
 44 Coffin, Hannah R    13 Dolphins-MR          1:09.77    1:09.89        
                  33.80     1:09.89 (36.09)                                        
 45 Boncek, Katie M     14 PBAC-MR              1:10.48    1:11.20        
                  33.85     1:11.20 (37.35)                                        
 46 Kisor, Katherine A  13 Aqua Gems-MR         1:13.24    1:11.71        
                  33.85     1:11.71 (37.86)                                        
 47 McGhee, Sophie L    13 NDAC-MR              1:46.18    1:12.54        
                  35.25     1:12.54 (37.29)                                        
 48 Johnan, Elyssia H   13 NDAC-MR              1:13.25    1:12.60        
                  33.93     1:12.60 (38.67)                                        
 49 Tierney, Gabrielle  14 Cudas-MR             1:22.47    1:13.22        
                  34.48     1:13.22 (38.74)                                        
 50 Ruiz, Aileen E      14 Aqua Gems-MR         1:14.90    1:15.42        
                  35.78     1:15.42 (39.64)                                        
 51 Forman, Courteney   14 Dolphins-MR          1:14.36    1:15.53        
                1:15.67         1:15.53 ( )                                        
 52 Watson, Mary E      14 PBAC-MR              1:09.88    1:17.54        
                  36.94     1:17.54 (40.60)                                        
 53 Umansky, Daria      13 Aqua Gems-MR         1:17.53    1:18.10        
                  36.83     1:18.10 (41.27)                                        
 54 Hilla, Colleen      13 Marlins-MR           1:18.05    1:21.69        
                  38.28     1:21.69 (43.41)                                        
 -- White, Lindsay A    14 Cudas-MR             1:04.20         DQ        
                  30.64          DQ (32.56)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hutzelmann, Amanda  14 Aqua Gems-MR         2:05.78    2:04.00         20  
                  28.15       59.74 (31.59)     1:32.76 (33.02)     2:04.00 (31.24)
  2 Nonnenberg, Mia     13 BDA-MA               2:06.64    2:05.29         17  
                  28.62       59.40 (30.78)     1:32.15 (32.75)     2:05.29 (33.14)
  3 Blezy, Katriona N   13 Aqua Gems-MR         2:05.10    2:05.31         16  
                  27.93       59.27 (31.34)     1:32.18 (32.91)     2:05.31 (33.13)
  4 Ullinger, Katie R   14 Dolphins-MR               NT    2:10.19         15  
                  29.00     1:01.72 (32.72)     1:36.21 (34.49)     2:10.19 (33.98)
  5 Lynch, Kelly A      13 Cudas-MR             2:07.22    2:12.85         14  
                  29.67     1:03.14 (33.47)     1:38.27 (35.13)     2:12.85 (34.58)
  6 Gay, Ali E          14 NDAC-MR              2:16.04    2:14.42         13  
                  29.11     1:02.66 (33.55)     1:38.61 (35.95)     2:14.42 (35.81)
  7 Seelbach, Leeza A   14 NDAC-MR              2:17.03    2:15.52         12  
                  30.56     1:04.07 (33.51)     1:39.50 (35.43)     2:15.52 (36.02)
  8 Snyder, Wendy E     14 Rivertown Rays-MR    2:19.22    2:18.21         11  
                  31.72     1:06.60 (34.88)     1:42.40 (35.80)     2:18.21 (35.81)
  9 McKay, Jessica      13 VAC-MR               2:18.96    2:18.68          9  
                  12.63       33.18 (20.55)     1:08.71 (35.53)   2:18.68 (1:09.97)
 10 Lillian, Ava S      13 Aqua Gems-MR         2:33.24    2:23.42          7  
                  32.25     1:08.15 (35.90)     1:46.06 (37.91)     2:23.42 (37.36)
 11 Puizina, Daniela M  14 SCY-NJ               2:29.80    2:23.92          6  
                  31.98     1:08.34 (36.36)     1:46.27 (37.93)     2:23.92 (37.65)
 12 Parkin, Morgan E    14 NDAC-MR              2:23.19    2:24.51          5  
                  31.99     1:08.93 (36.94)     1:47.17 (38.24)     2:24.51 (37.34)
 13 Haudek, Breanna M   13 SCY-NJ               2:29.95    2:25.72          4  
                  33.56     1:10.84 (37.28)     1:49.19 (38.35)     2:25.72 (36.53)
 14 Weckesser, Kayla N  13 NDAC-MR              2:27.70    2:31.81          3  
                  33.60     1:12.31 (38.71)     1:53.24 (40.93)     2:31.81 (38.57)
 
Girls 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hutzelmann, Amanda  14 Aqua Gems-MR         5:29.41    5:24.95         20  
                  29.16     1:01.41 (32.25)     1:34.38 (32.97)     2:06.98 (32.60)
        2:40.12 (33.14)     3:12.97 (32.85)     3:46.26 (33.29)     4:19.81 (33.55)
        4:53.01 (33.20)     5:24.95 (31.94)                                        
  2 Nonnenberg, Mia     13 BDA-MA               5:40.19    5:38.17         17  
                  30.39     1:03.26 (32.87)     1:36.69 (33.43)     2:10.51 (33.82)
        2:45.20 (34.69)     3:19.37 (34.17)     3:54.10 (34.73)     4:28.84 (34.74)
        5:04.38 (35.54)     5:38.17 (33.79)                                        
  3 Ullinger, Katie R   14 Dolphins-MR          6:20.00    5:52.41         16  
                  30.40     1:05.36 (34.96)     1:41.89 (36.53)     2:17.68 (35.79)
        2:54.60 (36.92)     3:30.13 (35.53)     4:06.00 (35.87)     4:42.68 (36.68)
        5:18.88 (36.20)     5:52.41 (33.53)                                        
  4 Lynch, Kelly A      13 Cudas-MR             5:35.42    5:54.04         15  
                  30.23     1:04.12 (33.89)     1:39.88 (35.76)     2:15.81 (35.93)
        2:52.04 (36.23)     3:28.08 (36.04)     4:04.92 (36.84)     4:41.33 (36.41)
        5:18.67 (37.34)     5:54.04 (35.37)                                        
  5 Regenauer, Nicole   14 WSSC-MR              5:50.39    5:54.39         14  
                  29.59     1:04.45 (34.86)     1:40.28 (35.83)     2:16.97 (36.69)
        2:53.85 (36.88)     3:30.48 (36.63)     4:07.02 (36.54)     4:43.89 (36.87)
        5:19.70 (35.81)     5:54.39 (34.69)                                        
  6 Ryan, Bernadette    13 WSSC-MR              5:43.34    5:56.07         13  
                  30.09     1:04.32 (34.23)     1:40.25 (35.93)     2:15.00 (34.75)
        2:52.25 (37.25)     3:29.28 (37.03)     4:06.74 (37.46)     4:42.94 (36.20)
        5:21.77 (38.83)     5:56.07 (34.30)                                        
  7 Seelbach, Leeza A   14 NDAC-MR              6:17.07    6:02.09         12  
                  31.32     1:06.99 (35.67)     1:43.31 (36.32)     2:19.75 (36.44)
        2:56.59 (36.84)     3:33.83 (37.24)     4:11.43 (37.60)     4:48.85 (37.42)
        5:26.64 (37.79)     6:02.09 (35.45)                                        
  8 Weckesser, Kayla N  13 NDAC-MR              6:40.64    6:03.85         11  
                                                    1:22.04 ( )     2:04.25 (42.21)
        2:45.78 (41.53)     3:26.05 (40.27)     4:07.75 (41.70)     4:49.24 (41.49)
        5:28.94 (39.70)     6:03.85 (34.91)                                        
  9 Gay, Ali E          14 NDAC-MR              6:13.58    6:03.90          9  
                  29.79     1:04.50 (34.71)     1:41.15 (36.65)     2:18.15 (37.00)
        2:56.18 (38.03)     3:33.76 (37.58)     4:12.02 (38.26)     4:50.64 (38.62)
        5:28.59 (37.95)     6:03.90 (35.31)                                        
 10 Snyder, Wendy E     14 Rivertown Rays-MR    6:04.28    6:10.46          7  
                  32.21     1:07.06 (34.85)     1:43.50 (36.44)     2:20.82 (37.32)
        2:58.48 (37.66)     3:36.76 (38.28)     4:15.46 (38.70)     4:54.05 (38.59)
        5:33.30 (39.25)     6:10.46 (37.16)                                        
 11 Coffin, Hannah R    13 Dolphins-MR          6:45.00    6:12.12          6  
                                                    1:22.66 ( )     2:05.21 (42.55)
        2:48.04 (42.83)     3:29.95 (41.91)     4:11.60 (41.65)     4:53.21 (41.61)
        5:33.92 (40.71)     6:12.12 (38.20)                                        
 12 McKay, Jessica      13 VAC-MR                    NT    6:12.39          5  
                  33.05     1:09.73 (36.68)     1:48.33 (38.60)     2:25.23 (36.90)
        3:03.96 (38.73)     3:42.00 (38.04)     4:21.20 (39.20)     4:58.92 (37.72)
        5:36.80 (37.88)     6:12.39 (35.59)                                        
 13 Adams, Abbie R      14 Dolphins-MR          6:50.00    6:13.00          4  
                  31.13     1:05.87 (34.74)     1:42.22 (36.35)     2:19.85 (37.63)
        2:58.48 (38.63)     3:37.42 (38.94)     4:16.68 (39.26)     4:56.53 (39.85)
        5:36.30 (39.77)     6:13.00 (36.70)                                        
 14 Nikolski, Bridget   13 Dolphins-MR          6:36.36    6:16.42          3  
                                                    1:51.52 ( )     2:31.05 (39.53)
        3:09.38 (38.33)                             3:48.31 ( )     4:26.80 (38.49)
        5:05.10 (38.30)   6:16.42 (1:11.32)                                        
 15 Kinsley, Jacquelin  14 WSSC-MR              6:15.37    6:21.31          2  
                  30.90     1:06.54 (35.64)     1:45.99 (39.45)     2:25.97 (39.98)
        3:05.40 (39.43)     3:45.46 (40.06)     4:25.73 (40.27)     5:04.83 (39.10)
        5:44.34 (39.51)     6:21.31 (36.97)                                        
 16 Wood, Kira D        14 Dolphins-MR          6:18.00    6:23.97          1  
                  32.55     1:09.94 (37.39)     1:49.37 (39.43)     2:28.94 (39.57)
        3:08.47 (39.53)     3:47.84 (39.37)     4:27.24 (39.40)     5:06.65 (39.41)
        5:46.07 (39.42)     6:23.97 (37.90)                                        
 17 Fitzgerald, Erin J  14 Aqua Gems-MR         6:57.10    6:25.43        
                  33.38     1:10.03 (36.65)     1:48.62 (38.59)     2:28.18 (39.56)
        3:07.93 (39.75)     3:47.76 (39.83)     4:27.43 (39.67)     5:07.41 (39.98)
        5:48.01 (40.60)     6:25.43 (37.42)                                        
 18 Puizina, Daniela M  14 SCY-NJ               6:40.90    6:36.28        
                                                    1:56.20 ( )     2:37.87 (41.67)
        3:19.03 (41.16)                             4:00.07 ( )     4:40.77 (40.70)
        5:21.30 (40.53)   6:36.28 (1:14.98)                                        
 19 Koenig, Lindsay M   14 Dolphins-MR          6:35.00    6:39.04        
                                                    1:54.04 ( )     2:35.72 (41.68)
        3:17.45 (41.73)     3:59.37 (41.92)                             4:41.88 ( )
        5:23.65 (41.77)   6:39.04 (1:15.39)                                        
 20 Parkin, Morgan E    14 NDAC-MR              6:36.11    6:39.96        
                                                    1:18.45 ( )     2:00.29 (41.84)
        2:42.68 (42.39)     3:24.12 (41.44)     4:04.84 (40.72)     4:46.66 (41.82)
        5:27.81 (41.15)   6:39.96 (1:12.15)                                        
 21 Beuchert, Emily A   13 WSSC-MR              6:48.28    6:41.90        
                  34.90     1:14.43 (39.53)     1:55.33 (40.90)     2:36.43 (41.10)
        3:18.37 (41.94)     3:59.09 (40.72)     4:41.00 (41.91)     5:22.64 (41.64)
      6:41.90 (1:19.26)                                                            
 22 O'Rourke, Katie M   14 Dolphins-MR          6:25.00    6:45.25        
                  34.95     1:14.77 (39.82)     1:56.41 (41.64)     2:38.48 (42.07)
        3:20.68 (42.20)     4:02.87 (42.19)     4:45.75 (42.88)     5:26.73 (40.98)
        6:07.44 (40.71)     6:45.25 (37.81)                                        
 23 Ruiz, Aileen E      14 Aqua Gems-MR         7:00.43    7:37.65        
                  37.31     1:21.43 (44.12)     2:07.93 (46.50)     2:55.00 (47.07)
        3:41.68 (46.68)     4:29.54 (47.86)     5:17.69 (48.15)   7:37.65 (2:19.96)
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rutkoske, Paige     14 Big Blue-MR          1:05.78    1:05.76         20  
                  31.79     1:05.76 (33.97)                                        
  2 Blezy, Katriona N   13 Aqua Gems-MR         1:06.93    1:06.69         17  
                  32.53     1:06.69 (34.16)                                        
  3 Colton, Patricia M  14 VAC-MR               1:07.25    1:07.34         16  
                  32.65     1:07.34 (34.69)                                        
  4 Nonnenberg, Mia     13 BDA-MA               1:06.32    1:07.42         15  
                  33.20     1:07.42 (34.22)                                        
  5 Skoko, Nina A       14 Rivertown Rays-MR    1:07.36    1:07.66         14  
                  32.41     1:07.66 (35.25)                                        
  6 Ryan, Bernadette    13 WSSC-MR              1:08.51    1:08.35         13  
                  32.37     1:08.35 (35.98)                                        
  7 Regenauer, Nicole   14 WSSC-MR              1:10.24    1:10.07         12  
                  34.45     1:10.07 (35.62)                                        
  8 Bauersachs, Kately  14 PBAC-MR              1:10.61    1:10.13         11  
                  34.63     1:10.13 (35.50)                                        
  9 White, Lindsay A    14 Cudas-MR             1:09.95    1:10.24          9  
                  34.38     1:10.24 (35.86)                                        
 10 Carroll, Colleen E  14 WSSC-MR              1:14.27    1:10.34          7  
                  34.17     1:10.34 (36.17)                                        
 11 Seelbach, Leeza A   14 NDAC-MR              1:12.07    1:10.57          6  
                  34.91     1:10.57 (35.66)                                        
 12 Ullinger, Katie R   14 Dolphins-MR          1:10.54    1:11.34          5  
                  35.16     1:11.34 (36.18)                                        
 13 Kerrich, Zoe        13 Rivertown Rays-MR    1:13.82    1:12.07          4  
                  34.55     1:12.07 (37.52)                                        
 14 Klein, Emma C       14 Rivertown Rays-MR    1:12.07    1:12.20          3  
                  35.07     1:12.20 (37.13)                                        
 15 Blackman, Lindsey   14 Big Blue-MR          1:11.53    1:12.44          2  
                  35.35     1:12.44 (37.09)                                        
 16 Whyte, Halle        13 BDA-MA               1:13.70    1:12.49          1  
                  34.57     1:12.49 (37.92)                                        
 17 Dexter, Samantha    14 WSSC-MR              1:12.25    1:12.61        
                  35.17     1:12.61 (37.44)                                        
 18 Crumm, Jessica A    13 Aqua Gems-MR         1:16.60    1:13.72        
                  36.47     1:13.72 (37.25)                                        
 19 Parkin, Morgan E    14 NDAC-MR              1:13.49    1:13.97        
                  35.54     1:13.97 (38.43)                                        
 20 Koenig, Lindsay M   14 Dolphins-MR          1:13.44    1:14.12        
                  35.86     1:14.12 (38.26)                                        
 21 Wood, Kira D        14 Dolphins-MR          1:17.59    1:14.46        
                  36.43     1:14.46 (38.03)                                        
 22 Chao, Esther        13 PBAC-MR              1:20.11    1:14.67        
                  36.94     1:14.67 (37.73)                                        
 23 Jackson, Emma H     14 SCY-NJ               1:22.84    1:14.87        
                1:19.47         1:14.87 ( )                                        
 24 Clouse, Cheyanne A  13 PBAC-MR              1:14.37    1:15.20        
                  36.84     1:15.20 (38.36)                                        
 25 Quezada, Julissa A  13 PBAC-MR              1:13.98    1:15.43        
                  37.16     1:15.43 (38.27)                                        
 26 Nikolski, Bridget   13 Dolphins-MR          1:13.74    1:15.71        
                  37.36     1:15.71 (38.35)                                        
 27 Nunnally, Diana S   13 Cudas-MR             1:11.68    1:15.85        
                  36.27     1:15.85 (39.58)                                        
 28 Stortini, Talia N   14 NDAC-MR              1:18.00    1:16.06        
                  38.18     1:16.06 (37.88)                                        
 29 Kinsley, Jacquelin  14 WSSC-MR              1:18.95    1:16.57        
                  37.31     1:16.57 (39.26)                                        
 30 Lillian, Ava S      13 Aqua Gems-MR         1:18.30    1:17.38        
                  38.22     1:17.38 (39.16)                                        
 31 Haudek, Breanna M   13 SCY-NJ               1:18.33    1:17.91        
                  37.73     1:17.91 (40.18)                                        
 32 Weckesser, Kayla N  13 NDAC-MR              1:16.13    1:17.92        
                  37.42     1:17.92 (40.50)                                        
 33 Meier, Tess B       13 PBAC-MR              1:16.98    1:18.33        
                  37.74     1:18.33 (40.59)                                        
 34 Beuchert, Emily A   13 WSSC-MR              1:22.11    1:18.42        
                  38.58     1:18.42 (39.84)                                        
 35 Coffin, Hannah R    13 Dolphins-MR          1:18.49    1:18.81        
                  39.00     1:18.81 (39.81)                                        
 36 Elgarten, Taylor P  14 VAC-MR               1:18.75    1:19.29        
                  38.65     1:19.29 (40.64)                                        
 37 Fitzgerald, Erin J  14 Aqua Gems-MR         1:19.58    1:19.63        
                  39.51     1:19.63 (40.12)                                        
 38 Stewart, Liz A      14 PBAC-MR              1:17.21    1:19.70        
                  37.81     1:19.70 (41.89)                                        
 39 Kisor, Katherine A  13 Aqua Gems-MR         1:24.92    1:20.45        
                  39.23     1:20.45 (41.22)                                        
 40 O'Rourke, Katie M   14 Dolphins-MR          1:20.77    1:20.61        
                  39.22     1:20.61 (41.39)                                        
 41 McManus, Samantha   13 Rivertown Rays-MR    1:24.52    1:20.74        
                  39.59     1:20.74 (41.15)                                        
 42 Boncek, Katie M     14 PBAC-MR              1:19.37    1:21.90        
                  39.50     1:21.90 (42.40)                                        
 43 Johnan, Elyssia H   13 NDAC-MR              1:22.65    1:22.82        
                  40.15     1:22.82 (42.67)                                        
 44 Forman, Courteney   14 Dolphins-MR          1:22.35    1:23.48        
                  39.87     1:23.48 (43.61)                                        
 45 Khorassani, Ashley  13 Marlins-MR           1:25.06    1:24.85        
                  41.61     1:24.85 (43.24)                                        
 46 Tierney, Gabrielle  14 Cudas-MR             1:41.67    1:26.54        
                  41.79     1:26.54 (44.75)                                        
 47 McGhee, Sophie L    13 NDAC-MR              2:05.45    1:28.49        
 48 Hilla, Colleen      13 Marlins-MR           1:29.56    1:30.86        
                  44.26     1:30.86 (46.60)                                        
 49 Umansky, Daria      13 Aqua Gems-MR         1:31.78    1:33.12        
                  44.60     1:33.12 (48.52)                                        
 -- Watson, Mary E      14 PBAC-MR              1:22.25         DQ        
 
Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nonnenberg, Mia     13 BDA-MA               2:21.10    2:21.13         20  
                  33.82     1:08.95 (35.13)     1:45.21 (36.26)     2:21.13 (35.92)
  2 Gay, Ali E          14 NDAC-MR              2:30.09    2:30.65         17  
                  34.09     1:12.33 (38.24)     1:52.27 (39.94)     2:30.65 (38.38)
  3 White, Lindsay A    14 Cudas-MR             2:30.03    2:31.42         16  
                  35.54     1:14.30 (38.76)     1:53.27 (38.97)     2:31.42 (38.15)
  4 Ullinger, Katie R   14 Dolphins-MR          2:40.00    2:34.34         15  
                  36.97     1:16.10 (39.13)     1:55.68 (39.58)     2:34.34 (38.66)
  5 Zeoli, Regina       14 WSSC-MR              2:30.91    2:35.30         14  
                  35.40     1:14.39 (38.99)     1:54.36 (39.97)     2:35.30 (40.94)
  6 Whyte, Halle        13 BDA-MA               2:44.83    2:35.56         13  
                  35.59     1:15.31 (39.72)     1:56.25 (40.94)     2:35.56 (39.31)
  7 Timpanaro, Ilysa E  14 NDAC-MR              2:29.98    2:35.91         12  
                  35.09     1:13.56 (38.47)     1:54.53 (40.97)     2:35.91 (41.38)
  8 Kerrich, Zoe        13 Rivertown Rays-MR    2:45.00    2:38.52         11  
                  37.20     1:18.43 (41.23)     1:59.75 (41.32)     2:38.52 (38.77)
  9 Feigin, Amanda M    14 Rivertown Rays-MR    2:42.39    2:38.69          9  
                  37.86     1:18.06 (40.20)     1:59.05 (40.99)     2:38.69 (39.64)
 10 Weckesser, Kayla N  13 NDAC-MR              2:48.80    2:39.58          7  
                  37.11     1:18.21 (41.10)     1:59.88 (41.67)     2:39.58 (39.70)
 11 Koenig, Lindsay M   14 Dolphins-MR          2:52.59    2:40.49          6  
                  36.94     1:17.19 (40.25)     1:59.48 (42.29)     2:40.49 (41.01)
 12 Wood, Kira D        14 Dolphins-MR          2:43.76    2:46.88          5  
                  38.69     1:20.46 (41.77)     2:04.56 (44.10)     2:46.88 (42.32)
 13 Beuchert, Emily A   13 WSSC-MR              2:51.18    2:47.41          4  
                  40.10     1:23.41 (43.31)     2:06.72 (43.31)     2:47.41 (40.69)
 14 O'Rourke, Katie M   14 Dolphins-MR          2:50.00    2:56.85          3  
                  41.93     1:27.78 (45.85)     2:13.49 (45.71)     2:56.85 (43.36)
 15 Forman, Courteney   14 Dolphins-MR          2:59.73    3:04.58          2  
                  41.14   3:04.58 (2:23.44)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Walsh, Shannon M    14 Big Blue-MR          1:08.81    1:11.44         20  
                  33.71     1:11.44 (37.73)                                        
  2 Crumm, Jessica A    13 Aqua Gems-MR         1:12.78    1:12.04         17  
                  33.91     1:12.04 (38.13)                                        
  3 Timpanaro, Ilysa E  14 NDAC-MR              1:15.40    1:18.14         16  
                  36.41     1:18.14 (41.73)                                        
  4 Gay, Ali E          14 NDAC-MR              1:15.20    1:18.25         15  
                  36.73     1:18.25 (41.52)                                        
  5 Blezy, Katriona N   13 Aqua Gems-MR         1:18.92    1:18.50         14  
                  37.36     1:18.50 (41.14)                                        
  6 Nonnenberg, Mia     13 BDA-MA               1:17.66    1:19.27         13  
                  38.05     1:19.27 (41.22)                                        
  7 Weckesser, Kayla N  13 NDAC-MR              1:21.13    1:19.92         12  
                  37.97     1:19.92 (41.95)                                        
  8 Nunnally, Diana S   13 Cudas-MR             1:19.29    1:20.44         11  
                  37.89     1:20.44 (42.55)                                        
  9 Ullinger, Katie R   14 Dolphins-MR          1:21.04    1:20.82          9  
                  38.15     1:20.82 (42.67)                                        
 10 Adams, Abbie R      14 Dolphins-MR          1:21.23    1:21.08          7  
                  38.37     1:21.08 (42.71)                                        
 11 Kinsley, Jacquelin  14 WSSC-MR              1:19.71    1:21.65          6  
                  38.51     1:21.65 (43.14)                                        
 12 Fitzgerald, Erin J  14 Aqua Gems-MR         1:24.24    1:21.77          5  
                  38.76     1:21.77 (43.01)                                        
 13 Whyte, Halle        13 BDA-MA               1:20.87    1:22.06          4  
                  39.39     1:22.06 (42.67)                                        
 14 Izzo, Sarah J       14 NDAC-MR              1:21.57    1:22.29          3  
                  39.52     1:22.29 (42.77)                                        
 15 Kerrich, Zoe        13 Rivertown Rays-MR    1:21.19    1:23.29          2  
                  38.94     1:23.29 (44.35)                                        
 16 Seelbach, Leeza A   14 NDAC-MR              1:23.77    1:23.68          1  
                  39.73     1:23.68 (43.95)                                        
 17 Ryan, Bernadette    13 WSSC-MR              1:22.13    1:23.72        
                  38.09     1:23.72 (45.63)                                        
 18 Nikolski, Bridget   13 Dolphins-MR          1:23.75    1:24.45        
                  40.49     1:24.45 (43.96)                                        
 19 Coffin, Hannah R    13 Dolphins-MR          1:23.63    1:24.91        
                  41.26     1:24.91 (43.65)                                        
 20 Dexter, Samantha    14 WSSC-MR              1:25.71    1:25.71        
                  39.78     1:25.71 (45.93)                                        
 21 Jackson, Emma H     14 SCY-NJ               1:25.91    1:25.85        
                  41.55     1:25.85 (44.30)                                        
 22 Baione, Rachel E    13 Big Blue-MR          1:25.50    1:26.42        
                  40.90     1:26.42 (45.52)                                        
 23 Kisor, Katherine A  13 Aqua Gems-MR         1:40.20    1:27.38        
                  40.77     1:27.38 (46.61)                                        
 24 McGhee, Sophie L    13 NDAC-MR              1:45.11    1:27.54        
                  40.36     1:27.54 (47.18)                                        
 25 Parkin, Morgan E    14 NDAC-MR              1:30.92    1:29.10        
                  42.49     1:29.10 (46.61)                                        
 26 Lillian, Ava S      13 Aqua Gems-MR         1:28.16    1:30.44        
                  42.00     1:30.44 (48.44)                                        
 27 Gualtieri, Briana   14 WSSC-MR              1:29.13    1:31.17        
                  42.02     1:31.17 (49.15)                                        
 28 Tierney, Gabrielle  14 Cudas-MR             1:30.88    1:31.26        
                  43.51     1:31.26 (47.75)                                        
 29 Wood, Kira D        14 Dolphins-MR          1:34.50    1:32.03        
                  42.93     1:32.03 (49.10)                                        
 30 Ruiz, Aileen E      14 Aqua Gems-MR         1:33.42    1:33.23        
                  42.91     1:33.23 (50.32)                                        
 31 Pretko, Melissa     13 SCY-NJ               1:36.97    1:36.68        
                  44.88     1:36.68 (51.80)                                        
 32 Forman, Courteney   14 Dolphins-MR          1:38.77    1:38.45        
                  45.75     1:38.45 (52.70)                                        
 33 Umansky, Daria      13 Aqua Gems-MR         1:43.93    1:42.90        
                  47.53     1:42.90 (55.37)                                        
 34 Lavin, Emma Q       13 SCY-NJ               1:46.20    1:44.48        
                  47.86     1:44.48 (56.62)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Blezy, Katriona N   13 Aqua Gems-MR         1:05.14    1:04.63         20  
                  30.53     1:04.63 (34.10)                                        
  2 Nonnenberg, Mia     13 BDA-MA               1:05.64    1:07.51         17  
                  32.15     1:07.51 (35.36)                                        
  3 Carroll, Colleen E  14 WSSC-MR              1:11.51    1:07.86         16  
                  30.95     1:07.86 (36.91)                                        
  4 Regenauer, Nicole   14 WSSC-MR              1:03.49    1:08.20         15  
                  31.91     1:08.20 (36.29)                                        
  5 Whyte, Halle        13 BDA-MA               1:02.45    1:08.40         14  
                  30.73     1:08.40 (37.67)                                        
  6 Dexter, Samantha    14 WSSC-MR              1:07.56    1:09.04         13  
                  31.36     1:09.04 (37.68)                                        
  7 Walsh, Shannon M    14 Big Blue-MR          1:10.42    1:10.31         12  
                  32.42     1:10.31 (37.89)                                        
  8 White, Lindsay A    14 Cudas-MR             1:14.15    1:12.51         11  
                  32.94     1:12.51 (39.57)                                        
  9 Haudek, Breanna M   13 SCY-NJ               1:12.13    1:12.97          9  
                  33.95     1:12.97 (39.02)                                        
 10 Ryan, Bernadette    13 WSSC-MR              1:09.72    1:13.19          7  
                  32.27     1:13.19 (40.92)                                        
 11 Adams, Abbie R      14 Dolphins-MR          1:10.65    1:13.91          6  
                  34.11     1:13.91 (39.80)                                        
 12 Kerrich, Zoe        13 Rivertown Rays-MR    1:19.02    1:15.53          5  
                  34.84     1:15.53 (40.69)                                        
 13 Koenig, Lindsay M   14 Dolphins-MR          1:14.96    1:16.71          4  
                  34.30     1:16.71 (42.41)                                        
 14 Crumm, Jessica A    13 Aqua Gems-MR         1:27.91    1:16.84          3  
                  34.33     1:16.84 (42.51)                                        
 15 O'Rourke, Katie M   14 Dolphins-MR          1:19.53    1:18.78          2  
                  36.19     1:18.78 (42.59)                                        
 16 Coffin, Hannah R    13 Dolphins-MR          1:24.06    1:18.88          1  
                  36.07     1:18.88 (42.81)                                        
 17 Feigin, Amanda M    14 Rivertown Rays-MR    1:18.50    1:20.22        
                  37.17     1:20.22 (43.05)                                        
 18 Baione, Rachel E    13 Big Blue-MR          1:19.13    1:23.53        
                  37.74     1:23.53 (45.79)                                        
 19 Lillian, Ava S      13 Aqua Gems-MR         1:34.43    1:26.59        
                  38.75     1:26.59 (47.84)                                        
 20 Beuchert, Emily A   13 WSSC-MR              1:30.84    1:27.77        
                  40.56     1:27.77 (47.21)                                        
 21 Parkin, Morgan E    14 NDAC-MR              1:22.11    1:30.17        
                  40.25     1:30.17 (49.92)                                        
 22 Tierney, Gabrielle  14 Cudas-MR                  NT    1:31.39        
                  40.69     1:31.39 (50.70)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nonnenberg, Mia     13 BDA-MA               2:22.03    2:21.98         20  
                  32.03     1:07.89 (35.86)     1:50.76 (42.87)     2:21.98 (31.22)
  2 Blezy, Katriona N   13 Aqua Gems-MR         2:23.59    2:22.05         17  
                  30.87     1:06.74 (35.87)     1:50.52 (43.78)     2:22.05 (31.53)
  3 Rutkoske, Paige     14 Big Blue-MR          2:23.97    2:22.23         16  
                  31.58     1:06.72 (35.14)     1:49.53 (42.81)     2:22.23 (32.70)
  4 McGurk, Emily M     14 Marlins-MR           2:24.30    2:25.74         15  
                  30.91     1:07.51 (36.60)     1:53.04 (45.53)     2:25.74 (32.70)
  5 Carroll, Colleen E  14 WSSC-MR              2:27.47    2:26.63         14  
                  31.95     1:12.51 (40.56)     1:53.71 (41.20)     2:26.63 (32.92)
  6 Regenauer, Nicole   14 WSSC-MR              2:32.88    2:28.93         13  
                  31.38     1:11.20 (39.82)     1:57.09 (45.89)     2:28.93 (31.84)
  7 Colton, Patricia M  14 VAC-MR               2:29.50    2:29.90         12  
                  31.64     1:09.86 (38.22)     1:56.75 (46.89)     2:29.90 (33.15)
  8 Quezada, Julissa A  13 PBAC-MR              2:34.59    2:31.16         11  
                  31.95     1:11.77 (39.82)     1:57.26 (45.49)     2:31.16 (33.90)
  9 Seelbach, Leeza A   14 NDAC-MR              2:37.11    2:32.43          9  
                  33.06     1:12.18 (39.12)     1:58.15 (45.97)     2:32.43 (34.28)
 10 Ryan, Bernadette    13 WSSC-MR              2:28.43    2:32.81          7  
                  31.46     1:10.21 (38.75)     1:58.17 (47.96)     2:32.81 (34.64)
 11 Ullinger, Katie R   14 Dolphins-MR          2:45.00    2:33.33          6  
                  34.28     1:14.89 (40.61)     2:00.42 (45.53)     2:33.33 (32.91)
 12 Crumm, Jessica A    13 Aqua Gems-MR         2:41.65    2:33.76          5  
                  35.48     1:18.50 (43.02)     1:59.51 (41.01)     2:33.76 (34.25)
 13 Kerrich, Zoe        13 Rivertown Rays-MR    2:39.07    2:34.91          4  
                  32.93     1:12.81 (39.88)     1:59.60 (46.79)     2:34.91 (35.31)
 14 Klein, Emma C       14 Rivertown Rays-MR    2:34.68    2:35.06          3  
                  32.53     1:12.04 (39.51)     1:59.55 (47.51)     2:35.06 (35.51)
 15 Dexter, Samantha    14 WSSC-MR              2:32.51    2:35.44          2  
                  31.91     1:11.67 (39.76)     1:59.32 (47.65)     2:35.44 (36.12)
 16 Nunnally, Diana S   13 Cudas-MR             2:26.26    2:36.65          1  
                  32.52     1:13.83 (41.31)     1:59.90 (46.07)     2:36.65 (36.75)
 17 White, Lindsay A    14 Cudas-MR             2:57.21    2:36.83        
                  34.74     1:13.70 (38.96)     1:59.48 (45.78)     2:36.83 (37.35)
 18 Stortini, Talia N   14 NDAC-MR              2:39.58    2:36.89        
                  32.50     1:13.07 (40.57)     1:58.40 (45.33)     2:36.89 (38.49)
 19 Skoko, Nina A       14 Rivertown Rays-MR    2:33.33    2:38.08        
                  33.21     1:10.24 (37.03)     1:59.84 (49.60)     2:38.08 (38.24)
 20 Whyte, Halle        13 BDA-MA               2:35.04    2:38.18        
                  33.11     1:13.88 (40.77)     2:03.85 (49.97)     2:38.18 (34.33)
 21 Clouse, Cheyanne A  13 PBAC-MR              2:39.33    2:39.54        
                  34.51     1:14.74 (40.23)     2:04.74 (50.00)     2:39.54 (34.80)
 22 Kinsley, Jacquelin  14 WSSC-MR              2:37.37    2:40.00        
                  36.88     1:17.94 (41.06)     2:04.36 (46.42)     2:40.00 (35.64)
 23 Fitzgerald, Erin J  14 Aqua Gems-MR         2:47.23    2:40.38        
                  34.97     1:17.04 (42.07)     2:02.57 (45.53)     2:40.38 (37.81)
 24 Bauersachs, Kately  14 PBAC-MR              2:35.23    2:40.72        
                  34.95     1:15.11 (40.16)     2:03.37 (48.26)     2:40.72 (37.35)
 25 Weckesser, Kayla N  13 NDAC-MR              2:40.48    2:40.92        
                  36.34     1:17.86 (41.52)     2:03.06 (45.20)     2:40.92 (37.86)
 26 Nikolski, Bridget   13 Dolphins-MR          2:40.68    2:44.00        
                  38.32     1:19.57 (41.25)     2:08.15 (48.58)     2:44.00 (35.85)
 27 Coffin, Hannah R    13 Dolphins-MR          2:48.78    2:44.56        
                  34.74     1:16.14 (41.40)     2:06.41 (50.27)     2:44.56 (38.15)
 28 Lillian, Ava S      13 Aqua Gems-MR         2:52.64    2:46.66        
                  36.84     1:17.51 (40.67)     2:08.74 (51.23)     2:46.66 (37.92)
 29 O'Rourke, Katie M   14 Dolphins-MR          2:40.00    2:48.00        
                  36.29     1:20.48 (44.19)     2:10.41 (49.93)     2:48.00 (37.59)
 30 Parkin, Morgan E    14 NDAC-MR              2:50.11    2:48.10        
                  38.20     1:18.57 (40.37)     2:10.45 (51.88)     2:48.10 (37.65)
 31 Koenig, Lindsay M   14 Dolphins-MR          2:45.53    2:48.13        
                  34.70     1:17.18 (42.48)     2:11.09 (53.91)     2:48.13 (37.04)
 32 Haudek, Breanna M   13 SCY-NJ               2:46.59    2:48.42        
                  34.97     1:17.92 (42.95)     2:10.46 (52.54)     2:48.42 (37.96)
 33 Puizina, Daniela M  14 SCY-NJ               2:49.46    2:49.07        
                  36.02     1:21.47 (45.45)     2:09.34 (47.87)     2:49.07 (39.73)
 34 Elgarten, Taylor P  14 VAC-MR               2:56.04    2:49.82        
                  37.34     1:21.36 (44.02)     2:11.59 (50.23)     2:49.82 (38.23)
 35 Wood, Kira D        14 Dolphins-MR          2:49.46    2:50.29        
                  35.56     1:19.57 (44.01)     2:12.18 (52.61)     2:50.29 (38.11)
 36 Stewart, Liz A      14 PBAC-MR              2:47.87    2:51.28        
                  39.20     1:23.30 (44.10)     2:14.51 (51.21)     2:51.28 (36.77)
 37 Beuchert, Emily A   13 WSSC-MR              2:53.78    2:55.28        
                  40.77     1:23.89 (43.12)     2:18.39 (54.50)     2:55.28 (36.89)
 38 Boncek, Katie M     14 PBAC-MR              2:49.55    2:56.03        
                  40.72     1:25.25 (44.53)     2:16.40 (51.15)     2:56.03 (39.63)
 39 Johnan, Elyssia H   13 NDAC-MR              2:57.11    2:56.37        
                  37.44     1:22.80 (45.36)     2:14.58 (51.78)     2:56.37 (41.79)
 40 Tierney, Gabrielle  14 Cudas-MR             3:17.95    3:03.52        
                  40.36     1:28.51 (48.15)     2:20.62 (52.11)     3:03.52 (42.90)
 41 Forman, Courteney   14 Dolphins-MR          3:11.20    3:11.41        
                  40.74     1:26.78 (46.04)     2:24.44 (57.66)     3:11.41 (46.97)
 42 Umansky, Daria      13 Aqua Gems-MR         3:37.92    3:21.41        
                  43.21     1:33.36 (50.15)   2:34.41 (1:01.05)     3:21.41 (47.00)
 -- Chao, Esther        13 PBAC-MR              2:49.25         DQ        
                  37.84     1:19.37 (41.53)     2:07.24 (47.87)          DQ (37.29)
 -- Hilla, Colleen      13 Marlins-MR           3:01.39         DQ        
                  50.49     1:43.81 (53.32)     2:36.32 (52.51)          DQ (50.12)
 -- McManus, Samantha   13 Rivertown Rays-MR    2:44.68         DQ        
                  34.57     1:19.01 (44.44)     2:11.57 (52.56)          DQ (38.10)
 
Girls 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Andrews, Jinan M    14 Aqua Gems-MR         4:56.22    4:52.17         20  
                  29.63     1:03.92 (34.29)     1:39.52 (35.60)     2:15.20 (35.68)
        3:00.34 (45.14)     3:45.69 (45.35)     4:19.47 (33.78)     4:52.17 (32.70)
  2 Nonnenberg, Mia     13 BDA-MA               4:59.59    5:01.41         17  
                  32.76     1:11.58 (38.82)     1:47.70 (36.12)     2:23.61 (35.91)
        3:09.39 (45.78)     3:52.66 (43.27)     4:26.95 (34.29)     5:01.41 (34.46)
  3 Walsh, Shannon M    14 Big Blue-MR          5:08.62    5:16.42         16  
                  33.14     1:11.51 (38.37)     1:54.75 (43.24)     2:36.45 (41.70)
        3:17.70 (41.25)     4:00.12 (42.42)     4:39.32 (39.20)     5:16.42 (37.10)
  4 Regenauer, Nicole   14 WSSC-MR                   NT    5:17.82         15  
                  32.04     1:09.95 (37.91)     1:51.74 (41.79)     2:34.40 (42.66)
        3:21.48 (47.08)     4:08.34 (46.86)     4:43.81 (35.47)     5:17.82 (34.01)
  5 Gay, Ali E          14 NDAC-MR              5:19.30    5:26.83         14  
                  31.96     1:11.93 (39.97)     1:54.36 (42.43)     2:36.50 (42.14)
        3:21.79 (45.29)     4:07.59 (45.80)     4:47.09 (39.50)     5:26.83 (39.74)
  6 Fitzgerald, Erin J  14 Aqua Gems-MR         5:05.43    5:42.21         13  
                  34.78     1:18.57 (43.79)     2:03.03 (44.46)     2:46.07 (43.04)
        3:33.75 (47.68)     4:21.98 (48.23)     5:02.78 (40.80)     5:42.21 (39.43)
 -- Whyte, Halle        13 BDA-MA               5:38.60         DQ        
                  31.83     1:10.48 (38.65)     1:51.85 (41.37)     2:32.08 (40.23)
        3:23.75 (51.67)     4:13.20 (49.45)     4:51.74 (38.54)          DQ (37.16)
 
Girls 13-14 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Washingtonville Seahawks-MR  'A'            3:59.02    4:00.48         40  
     1) Ryan, Bernadette 13             2) Dexter, Samantha 14            
     3) Regenauer, Nicole 14            4) Carroll, Colleen E 14          
                  29.59   1:01.50 (1:01.50)     1:30.40 (28.90)   2:03.40 (1:01.90)
        2:30.93 (27.53)     3:02.55 (59.15)     3:30.37 (27.82)     4:00.48 (57.93)
  2 Rivertown Aquatics Rays-MR  'A'             4:08.37    4:11.82         34  
     1) Skoko, Nina A 14                2) Kerrich, Zoe 13                
     3) McManus, Samantha A 13          4) Klein, Emma C 14               
                  29.82   1:02.95 (1:02.95)     1:32.57 (29.62)   2:05.87 (1:02.92)
        2:36.81 (30.94)   3:11.42 (1:05.55)     3:39.63 (28.21)   4:11.82 (1:00.40)
  3 Dolphin Swim Club of the H. V.-MR  'A'      4:17.88    4:18.18         32  
     1) Koenig, Lindsay M 14            2) Nikolski, Bridget A 13         
     3) Adams, Abbie R 14               4) Ullinger, Katie R 14           
                  30.94   1:05.79 (1:05.79)     1:38.23 (32.44)   2:12.21 (1:06.42)
        2:42.46 (30.25)   3:15.89 (1:03.68)     3:45.89 (30.00)   4:18.18 (1:02.29)
  4 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'      4:20.00    4:25.51         30  
     1) Stortini, Talia N 14            2) Weckesser, Kayla N 13          
     3) Parkin, Morgan E 14             4) Seelbach, Leeza A 14           
                  31.39   1:06.06 (1:06.06)     1:40.05 (33.99)   2:17.74 (1:11.68)
        2:49.06 (31.32)   3:23.72 (1:05.98)     3:52.87 (29.15)   4:25.51 (1:01.79)
  5 Dolphin Swim Club of the H. V.-MR  'B'      4:35.00    4:41.94         28  
     1) O'Rourke, Katie M 14            2) Forman, Courteney L 14         
     3) Coffin, Hannah R 13             4) Wood, Kira D 14                
                  31.59   1:06.58 (1:06.58)     1:42.21 (35.63)   2:23.30 (1:16.72)
        2:56.81 (33.51)   3:33.92 (1:10.62)     3:49.14 (15.22)   4:41.94 (1:08.02)
 
Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Andrews, Jinan M    14 Aqua Gems-MR           24.85      25.51         20  
  2 Cooney, Alexandra   17 Aqua Gems-MR           25.65      26.30         16.5
  2 Rutigliano, Imma M  16 NDAC-MR                25.99      26.30         16.5
  4 Cooley, Kristi-Ann  17 Rivertown Rays-MR      27.40      26.58         15  
  5 Danner, Sage S      15 NDAC-MR                26.91      26.89         14  
  6 Carroll, Colleen E  14 WSSC-MR                27.36      26.99         13  
  7 Watson, Carly E     15 NDAC-MR                26.32      27.00         12  
  8 Madden, Kasie E     18 Cudas-MR               26.78      27.08         11  
  9 Pope, Sarah A       16 NDAC-MR                26.59      27.32          9  
 10 Buyes, Katherine N  16 Big Blue-MR            27.32      27.50          7  
 11 Armater, Madeline   16 Dolphins-MR            27.04      27.56          6  
 12 Braca, Tori K       16 Rivertown Rays-MR      27.61      27.81          5  
 13 Ruf, Kelly R        16 Dolphins-MR            27.82      27.82          4  
 14 Legros, Dominique   16 Rivertown Rays-MR      27.78      27.84          3  
 15 Stanton, Caitlin M  16 NDAC-MR                27.49      27.95          2  
 16 Perez-Rogers, Lise  16 NDAC-MR                27.41      28.20          0.5
 16 Thone, Danielle L   15 Dolphins-MR            28.31      28.20          0.5
 18 Bols, Jule          15 Rivertown Rays-MR      27.40      28.23        
 19 Hickey, Chrisanna   18 Big Blue-MR            27.65      28.26        
 20 Moore, Erica C      17 Aqua Gems-MR           26.26      28.32        
 21 McCartney, Theresa  17 Big Blue-MR            27.29      28.38        
 22 Pile, Emma N        16 Rivertown Rays-MR      27.97      28.48        
 23 Ehrman, Rachel M    15 Aqua Gems-MR           28.21      28.61        
 24 Baione, Alexa V     15 Big Blue-MR            27.89      28.71        
 25 Dexter, Samantha    14 WSSC-MR                28.14      28.75        
 26 Coffin, Katie T     16 Dolphins-MR            28.51      29.26        
 27 Mechanic, Alexa S   17 Rivertown Rays-MR      28.75      29.41        
 28 Fitzgerald, Kathle  16 Aqua Gems-MR           29.83      29.70        
 29 Farrell, Laura J    16 NDAC-MR                29.15      29.75        
 29 Graves, Meg S       16 Rivertown Rays-MR      29.31      29.75        
 31 Mackrel, Naima J    11 NDAC-MR                29.78      29.81        
 32 Ullinger, Haley R   16 Dolphins-MR            28.72      29.90        
 33 Brown, Rhiannon L   16 Big Blue-MR            30.35      30.80        
 34 Jouravlev, Katya R  11 SCY-NJ                 31.88      30.88        
 35 Harp, Mia           15 MVA-MR                 30.54      32.10        
 36 Boucher, Alexis M   16 NDAC-MR                33.98      33.22        
 37 Olsen, Mary C       15 Aqua Gems-MR           33.04      33.53        
 38 Beuchert, Claudia   10 WSSC-MR                34.26      33.73        
 39 Kinsley, Jennifer   10 WSSC-MR                37.00      36.98        
 
Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Andrews, Jinan M    14 Aqua Gems-MR           55.01      55.79         20  
                  26.85       55.79 (28.94)                                        
  2 Larkin, Colleen P   16 VAC-MR                 54.01      55.93         17  
                  27.56       55.93 (28.37)                                        
  3 Cooney, Alexandra   17 Aqua Gems-MR           56.37      57.15         16  
                  27.44       57.15 (29.71)                                        
  4 Rutigliano, Imma M  16 NDAC-MR                55.69      57.46         15  
                  28.01       57.46 (29.45)                                        
  5 Hutzelmann, Amanda  14 Aqua Gems-MR           58.14      57.67         14  
                  28.00       57.67 (29.67)                                        
  6 Carroll, Colleen E  14 WSSC-MR                58.21      57.90         13  
                  27.88       57.90 (30.02)                                        
  7 Watson, Carly E     15 NDAC-MR                56.15      58.01         12  
                  28.33       58.01 (29.68)                                        
  8 Klein, Morganne C   17 VAC-MR                 54.34      58.07         11  
                  28.00       58.07 (30.07)                                        
  9 Owens, Amy L        16 VAC-MR                 56.65      58.13          9  
                  28.04       58.13 (30.09)                                        
 10 Madden, Kasie E     18 Cudas-MR               57.24      58.93          7  
                  28.35       58.93 (30.58)                                        
 11 Jacobs, Deanna L    17 PBAC-MR                58.17      59.01          6  
                  27.69       59.01 (31.32)                                        
 12 Danner, Sage S      15 NDAC-MR                58.90      59.06          5  
                  28.58       59.06 (30.48)                                        
 13 Quezada, Julissa A  13 PBAC-MR              1:01.10      59.28          4  
                  28.54       59.28 (30.74)                                        
 14 Stanton, Caitlin M  16 NDAC-MR              1:00.27      59.33          3  
                  28.78       59.33 (30.55)                                        
 15 Olsen, Em K         17 Aqua Gems-MR           57.12      59.58          2  
                  28.50       59.58 (31.08)                                        
 16 Bacigal, Corrine    15 VAC-MR                 58.50    1:00.16          1  
                  29.50     1:00.16 (30.66)                                        
 17 Battaglia, Toni An  12 WSSC-MR              1:00.86    1:00.21        
                  28.88     1:00.21 (31.33)                                        
 18 Powell, Tori        17 Rivertown Rays-MR      58.46    1:00.26        
                  29.05     1:00.26 (31.21)                                        
 19 Freeman, Kristina   15 SCY-NJ               1:03.22    1:00.33        
                  28.49     1:00.33 (31.84)                                        
 20 Ruf, Kelly R        16 Dolphins-MR            59.38    1:00.75        
                  29.35     1:00.75 (31.40)                                        
 21 Hallinan, Courtney  17 PBAC-MR                59.89    1:00.85        
                  29.41     1:00.85 (31.44)                                        
 22 Russell, Colleen    17 VAC-MR                 59.23    1:01.10        
                  29.43     1:01.10 (31.67)                                        
 23 Smith, Clare C      15 PBAC-MR              1:02.25    1:01.80        
                  29.88     1:01.80 (31.92)                                        
 24 Legros, Dominique   16 Rivertown Rays-MR    1:01.41    1:02.09        
                  29.77     1:02.09 (32.32)                                        
 25 Ehrman, Rachel M    15 Aqua Gems-MR         1:01.65    1:02.22        
                  29.55     1:02.22 (32.67)                                        
 26 Boumis, Alexia      15 Rivertown Rays-MR      58.84    1:02.24        
                  29.72     1:02.24 (32.52)                                        
 27 Short, Nicole D     15 PBAC-MR              1:02.44    1:02.27        
                  29.83     1:02.27 (32.44)                                        
 28 Price, Alexa D      16 PBAC-MR              1:04.38    1:02.66        
                  30.01     1:02.66 (32.65)                                        
 29 Kaczmarczyk, Ashle  17 SCY-NJ               1:07.25    1:02.77        
 29 Ullinger, Haley R   16 Dolphins-MR          1:02.46    1:02.77        
                  30.22     1:02.77 (32.55)                                        
 31 Thone, Danielle L   15 Dolphins-MR          1:02.17    1:02.85        
                  30.57     1:02.85 (32.28)                                        
 32 Elkes, Sarah E      15 Rivertown Rays-MR    1:01.99    1:02.88        
                  29.57     1:02.88 (33.31)                                        
 33 Babarsky, Bailey A  11 BDA-MA               1:01.82    1:03.25        
                  29.63     1:03.25 (33.62)                                        
 34 Davide, Francesca   17 Rivertown Rays-MR    1:00.35    1:03.52        
                  29.66     1:03.52 (33.86)                                        
 35 Stuart, Ansley T    15 Aqua Gems-MR         1:04.41    1:04.06        
                  31.36     1:04.06 (32.70)                                        
 36 Fitzgerald, Kathle  16 Aqua Gems-MR         1:04.19    1:04.27        
                  31.09     1:04.27 (33.18)                                        
 37 Coffin, Katie T     16 Dolphins-MR          1:04.64    1:04.61        
                  30.80     1:04.61 (33.81)                                        
 38 Freund, Chrissy E   16 SCY-NJ               1:07.06    1:04.87        
                  31.29     1:04.87 (33.58)                                        
 39 Fried, Torie E      15 Rivertown Rays-MR    1:03.17    1:05.24        
                  31.19     1:05.24 (34.05)                                        
 40 Warnon, Sophia      16 WSSC-MR              1:02.10    1:05.71        
                  30.92     1:05.71 (34.79)                                        
 41 Mackrel, Naima J    11 NDAC-MR              1:05.84    1:06.21        
                  31.70     1:06.21 (34.51)                                        
 42 Noble, Stephanie A  15 Dolphins-MR          1:05.50    1:06.25        
                  31.68     1:06.25 (34.57)                                        
 43 Farrell, Laura J    16 NDAC-MR              1:03.80    1:08.00        
                  32.45     1:08.00 (35.55)                                        
 44 Cella, Rylee        12 WSSC-MR              1:10.87    1:09.62        
                  32.49     1:09.62 (37.13)                                        
 45 Rutigliano, Sara G  12 NDAC-MR              1:11.71    1:11.40        
                  33.99     1:11.40 (37.41)                                        
 46 Olsen, Mary C       15 Aqua Gems-MR         1:13.28    1:11.92        
                  34.18     1:11.92 (37.74)                                        
 47 Megna, Jessie       15 PBAC-MR              1:09.54    1:12.62        
                  33.73     1:12.62 (38.89)                                        
 
Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Larkin, Colleen P   16 VAC-MR               1:54.79    1:59.39         20  
                  27.87       58.11 (30.24)     1:28.83 (30.72)     1:59.39 (30.56)
  2 Cooney, Alexandra   17 Aqua Gems-MR         2:00.18    2:00.00         17  
                  27.83       58.56 (30.73)     1:30.19 (31.63)     2:00.00 (29.81)
  3 Bacigal, Corrine    15 VAC-MR               2:06.50    2:07.32         16  
                  28.94     1:01.60 (32.66)     1:35.25 (33.65)     2:07.32 (32.07)
  4 Ruf, Kelly R        16 Dolphins-MR          2:09.29    2:07.77         15  
                  29.37     1:01.39 (32.02)     1:34.42 (33.03)     2:07.77 (33.35)
  5 Owens, Amy L        16 VAC-MR               2:02.78    2:08.30         14  
                  29.21     1:01.45 (32.24)     1:34.89 (33.44)     2:08.30 (33.41)
  6 Madden, Kasie E     18 Cudas-MR             2:08.63    2:09.64         13  
                  29.73     1:02.49 (32.76)     1:36.38 (33.89)     2:09.64 (33.26)
  7 Russell, Colleen    17 VAC-MR               2:06.72    2:10.69         12  
                  30.09     1:02.90 (32.81)     1:36.87 (33.97)     2:10.69 (33.82)
  8 Coffin, Katie T     16 Dolphins-MR          2:27.62    2:19.45         11  
                  31.79     1:07.28 (35.49)     1:44.14 (36.86)     2:19.45 (35.31)
  9 Stuart, Ansley T    15 Aqua Gems-MR         2:19.50    2:20.18          9  
                  31.34     1:06.96 (35.62)     1:43.60 (36.64)     2:20.18 (36.58)
 10 Warnon, Sophia      16 WSSC-MR              2:13.74    2:29.12          7  
                  33.31     1:10.83 (37.52)     1:50.32 (39.49)     2:29.12 (38.80)
 
Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Larkin, Colleen P   16 VAC-MR               5:06.06    5:17.65         20  
                  28.90     1:00.19 (31.29)     1:31.78 (31.59)     2:03.58 (31.80)
        2:35.44 (31.86)     3:07.81 (32.37)     3:40.31 (32.50)     4:12.92 (32.61)
        4:45.66 (32.74)     5:17.65 (31.99)                                        
  2 Cooney, Alexandra   17 Aqua Gems-MR         5:28.75    5:22.32         17  
                  29.11     1:00.55 (31.44)     1:32.75 (32.20)     2:05.25 (32.50)
        2:38.31 (33.06)     3:11.88 (33.57)     3:45.58 (33.70)     4:19.01 (33.43)
        4:51.74 (32.73)     5:22.32 (30.58)                                        
  3 Bacigal, Corrine    15 VAC-MR               5:33.49    5:38.29         16  
                  30.20     1:03.23 (33.03)     1:37.31 (34.08)     2:11.73 (34.42)
        2:46.21 (34.48)     3:20.99 (34.78)     3:55.88 (34.89)     4:30.72 (34.84)
        5:05.14 (34.42)     5:38.29 (33.15)                                        
  4 McClung, Taylor R   12 Rivertown Rays-MR    5:40.55    5:40.23         15  
                  30.25     1:03.65 (33.40)     1:38.06 (34.41)     2:12.92 (34.86)
        2:47.64 (34.72)     3:22.42 (34.78)     3:57.22 (34.80)     4:32.04 (34.82)
        5:06.74 (34.70)     5:40.23 (33.49)                                        
  5 Stalnaker, Taylor   12 Marlins-MR           5:42.32    5:40.53         13  
                  30.30     1:03.56 (33.26)     1:37.98 (34.42)     2:12.65 (34.67)
        2:48.11 (35.46)     3:23.09 (34.98)     3:57.74 (34.65)     4:32.60 (34.86)
        5:07.45 (34.85)     5:40.53 (33.08)                                        
  6 Ruf, Kelly R        16 Dolphins-MR          5:50.00    5:44.39         14  
                  30.84     1:04.58 (33.74)     1:39.31 (34.73)     2:14.20 (34.89)
        2:49.37 (35.17)     3:24.54 (35.17)     4:00.01 (35.47)     4:35.11 (35.10)
        5:10.02 (34.91)     5:44.39 (34.37)                                        
  7 Madden, Kasie E     18 Cudas-MR             6:11.99    5:57.59         12  
                  31.49     1:06.19 (34.70)     1:42.08 (35.89)     2:18.71 (36.63)
        2:55.45 (36.74)     3:32.53 (37.08)     4:10.08 (37.55)     4:46.51 (36.43)
        5:22.90 (36.39)     5:57.59 (34.69)                                        
  8 Hutzelmann, Denali  10 Aqua Gems-MR         6:14.59    5:59.14         11  
                  32.27     1:09.11 (36.84)     1:46.10 (36.99)     2:23.06 (36.96)
        2:58.90 (35.84)     3:36.39 (37.49)     4:13.79 (37.40)     4:51.16 (37.37)
        5:27.00 (35.84)     5:59.14 (32.14)                                        
  9 Thone, Danielle L   15 Dolphins-MR          6:15.00    6:00.46          9  
                  31.95     1:07.30 (35.35)     1:43.97 (36.67)     2:21.42 (37.45)
        2:58.67 (37.25)     3:36.04 (37.37)     4:12.99 (36.95)     4:50.25 (37.26)
        5:26.54 (36.29)     6:00.46 (33.92)                                        
 10 Fitzgerald, Kathle  16 Aqua Gems-MR         6:09.39    6:00.75          7  
                  32.45     1:07.99 (35.54)     1:44.92 (36.93)     2:22.10 (37.18)
        2:59.20 (37.10)     3:35.92 (36.72)     4:12.74 (36.82)     4:49.53 (36.79)
        5:25.55 (36.02)     6:00.75 (35.20)                                        
 11 Stalnaker, Shelby   16 Marlins-MR           5:39.58    6:03.18          6  
                  30.92     1:05.19 (34.27)     1:41.06 (35.87)     2:18.65 (37.59)
        2:56.13 (37.48)     3:34.11 (37.98)     4:11.62 (37.51)     4:49.24 (37.62)
        5:26.57 (37.33)     6:03.18 (36.61)                                        
 12 Babarsky, Bailey A  11 BDA-MA               6:21.04    6:05.87          5  
                  31.64     1:07.12 (35.48)     1:43.86 (36.74)     2:21.32 (37.46)
        2:58.40 (37.08)     3:35.66 (37.26)     4:13.52 (37.86)     4:51.18 (37.66)
        5:29.84 (38.66)     6:05.87 (36.03)                                        
 13 McClung, Demi R     11 Rivertown Rays-MR    6:06.55    6:06.53          4  
                  32.21     1:08.43 (36.22)     1:45.76 (37.33)     2:23.36 (37.60)
        3:01.11 (37.75)     3:38.89 (37.78)     4:16.49 (37.60)     4:54.06 (37.57)
        5:31.60 (37.54)     6:06.53 (34.93)                                        
 14 Ruf, Katie M        12 Dolphins-MR          6:28.18    6:15.22          3  
                  33.75     1:11.10 (37.35)     1:49.25 (38.15)     2:27.60 (38.35)
        3:06.01 (38.41)     3:44.39 (38.38)     4:22.84 (38.45)     5:01.14 (38.30)
        5:39.05 (37.91)     6:15.22 (36.17)                                        
 15 Coffin, Katie T     16 Dolphins-MR          6:30.00    6:17.84          2  
                  32.49     1:08.60 (36.11)     1:46.49 (37.89)     2:25.07 (38.58)
        3:04.23 (39.16)     3:42.90 (38.67)     4:22.14 (39.24)     5:01.68 (39.54)
        5:40.04 (38.36)     6:17.84 (37.80)                                        
 16 Haudek, Emily E     12 SCY-NJ               6:29.74    6:19.99          1  
                  32.68     1:10.42 (37.74)     1:49.07 (38.65)     2:28.06 (38.99)
        3:07.72 (39.66)     3:46.74 (39.02)     4:25.68 (38.94)     5:04.65 (38.97)
        5:43.61 (38.96)     6:19.99 (36.38)                                        
 17 Hagn, Monica P      11 Aqua Gems-MR              NT    6:21.53        
                  32.64     1:09.92 (37.28)     1:48.50 (38.58)     2:27.91 (39.41)
        3:06.24 (38.33)     3:45.85 (39.61)     4:25.19 (39.34)     5:05.60 (40.41)
        5:44.50 (38.90)     6:21.53 (37.03)                                        
 18 Stuart, Ansley T    15 Aqua Gems-MR         6:22.49    6:25.97        
                  32.76     1:10.56 (37.80)     1:49.99 (39.43)     2:29.77 (39.78)
        3:09.54 (39.77)     3:49.07 (39.53)     4:29.03 (39.96)     5:09.38 (40.35)
        5:48.82 (39.44)     6:25.97 (37.15)                                        
 19 Stangeby, Hailee M  11 Aqua Gems-MR         6:35.11    6:28.40        
                  33.02     1:10.85 (37.83)     1:49.72 (38.87)     2:29.88 (40.16)
        3:08.59 (38.71)     3:49.11 (40.52)     4:28.93 (39.82)     5:09.60 (40.67)
        5:50.03 (40.43)     6:28.40 (38.37)                                        
 20 Carlson, Andrea E   10 SCY-NJ               7:17.47    6:42.25        
                  36.03     1:16.97 (40.94)     1:58.74 (41.77)     2:40.80 (42.06)
        3:22.11 (41.31)     4:04.03 (41.92)     4:45.23 (41.20)     5:25.95 (40.72)
        6:05.14 (39.19)     6:42.25 (37.11)                                        
 21 Ziemba, Campbell E  10 Aqua Gems-MR         6:55.43    6:47.70        
                  34.92     1:16.20 (41.28)     1:59.18 (42.98)     2:40.97 (41.79)
        3:22.81 (41.84)     4:04.78 (41.97)     4:47.65 (42.87)     5:28.82 (41.17)
        6:09.85 (41.03)     6:47.70 (37.85)                                        
 22 Olsen, Mary C       15 Aqua Gems-MR         7:23.18    7:05.73        
                  36.43     1:18.45 (42.02)     2:01.20 (42.75)     2:44.35 (43.15)
        3:27.66 (43.31)     4:11.20 (43.54)     4:54.99 (43.79)     5:39.60 (44.61)
        6:23.21 (43.61)     7:05.73 (42.52)                                        
 23 Peruffo, Alexa K     9 Dolphins-MR          9:08.12    8:02.79        
                  39.99     1:26.23 (46.24)     2:15.32 (49.09)     3:05.59 (50.27)
        3:55.93 (50.34)     4:46.19 (50.26)     5:35.76 (49.57)     6:25.77 (50.01)
        7:15.98 (50.21)     8:02.79 (46.81)                                        
 24 Thier, Haley A       8 BDA-MA              11:02.40   10:06.91        
                  53.47   1:55.16 (1:01.69)   2:57.44 (1:02.28)     3:56.99 (59.55)
      5:02.07 (1:05.08)   6:03.86 (1:01.79)   7:07.46 (1:03.60)   8:09.73 (1:02.27)
      9:10.00 (1:00.27)    10:06.91 (56.91)                                        
 
Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Andrews, Jinan M    14 Aqua Gems-MR         1:02.07    1:03.05         20  
                  30.49     1:03.05 (32.56)                                        
  2 Bacigal, Corrine    15 VAC-MR               1:02.75    1:04.42         17  
                  31.80     1:04.42 (32.62)                                        
  3 Watson, Carly E     15 NDAC-MR              1:06.64    1:06.48         16  
                  33.06     1:06.48 (33.42)                                        
  4 Larkin, Colleen P   16 VAC-MR               1:02.64    1:06.59         15  
                  32.40     1:06.59 (34.19)                                        
  5 Cooney, Alexandra   17 Aqua Gems-MR         1:06.41    1:06.82         14  
                  33.10     1:06.82 (33.72)                                        
  6 Stanton, Caitlin M  16 NDAC-MR              1:06.37    1:07.37         13  
                  32.49     1:07.37 (34.88)                                        
  7 Hutzelmann, Amanda  14 Aqua Gems-MR         1:07.71    1:08.45         12  
                  33.97     1:08.45 (34.48)                                        
  8 Danner, Sage S      15 NDAC-MR              1:07.66    1:08.83         11  
                  33.80     1:08.83 (35.03)                                        
  9 Freeman, Kristina   15 SCY-NJ                 33.16    1:09.18          9  
                  33.29     1:09.18 (35.89)                                        
 10 Jacobs, Deanna L    17 PBAC-MR              1:06.11    1:09.43          7  
                  33.35     1:09.43 (36.08)                                        
 11 Ruf, Kelly R        16 Dolphins-MR          1:09.06    1:09.74          6  
                  34.23     1:09.74 (35.51)                                        
 12 Ullinger, Haley R   16 Dolphins-MR          1:09.14    1:10.22          5  
                  34.46     1:10.22 (35.76)                                        
 13 Hallinan, Courtney  17 PBAC-MR              1:10.28    1:11.46          4  
                  35.16     1:11.46 (36.30)                                        
 14 Legros, Dominique   16 Rivertown Rays-MR    1:10.22    1:11.80          3  
                  34.95     1:11.80 (36.85)                                        
 15 Russell, Colleen    17 VAC-MR               1:10.68    1:12.28          2  
                  35.84     1:12.28 (36.44)                                        
 16 Smith, Clare C      15 PBAC-MR              1:14.99    1:12.36          1  
                  35.80     1:12.36 (36.56)                                        
 17 Olsen, Em K         17 Aqua Gems-MR         1:10.52    1:12.83        
                  35.45     1:12.83 (37.38)                                        
 18 Powell, Tori        17 Rivertown Rays-MR    1:08.61    1:13.10        
                  34.88     1:13.10 (38.22)                                        
 19 Short, Nicole D     15 PBAC-MR              1:12.97    1:13.15        
                  35.52     1:13.15 (37.63)                                        
 20 Boumis, Alexia      15 Rivertown Rays-MR    1:09.01    1:13.19        
                  35.34     1:13.19 (37.85)                                        
 21 Mackrel, Naima J    11 NDAC-MR              1:15.79    1:13.27        
                  34.48     1:13.27 (38.79)                                        
 22 Elkes, Sarah E      15 Rivertown Rays-MR    1:11.25    1:13.55        
                  35.31     1:13.55 (38.24)                                        
 23 Coffin, Katie T     16 Dolphins-MR          1:11.62    1:14.03        
                  35.75     1:14.03 (38.28)                                        
 24 Cella, Rylee        12 WSSC-MR              1:20.17    1:14.70        
                  34.86     1:14.70 (39.84)                                        
 25 Kaczmarczyk, Ashle  17 SCY-NJ               1:12.55    1:14.87        
                  36.32     1:14.87 (38.55)                                        
 26 Price, Alexa D      16 PBAC-MR              1:12.24    1:15.15        
                  37.00     1:15.15 (38.15)                                        
 27 Mycek, Allison      16 SCY-NJ               1:16.47    1:15.22        
                  35.62     1:15.22 (39.60)                                        
 28 Farrell, Laura J    16 NDAC-MR              1:13.94    1:15.94        
                  36.70     1:15.94 (39.24)                                        
 29 Babarsky, Bailey A  11 BDA-MA                    NT    1:15.99        
                  36.49     1:15.99 (39.50)                                        
 30 Freund, Chrissy E   16 SCY-NJ               1:15.68    1:16.03        
                  37.19     1:16.03 (38.84)                                        
 31 Ehrman, Rachel M    15 Aqua Gems-MR         1:15.35    1:16.58        
                  37.01     1:16.58 (39.57)                                        
 32 Noble, Stephanie A  15 Dolphins-MR          1:15.40    1:17.51        
                  37.51     1:17.51 (40.00)                                        
 33 Warnon, Sophia      16 WSSC-MR              1:11.96    1:17.78        
                  37.90     1:17.78 (39.88)                                        
 34 Fitzgerald, Kathle  16 Aqua Gems-MR         1:16.14    1:18.26        
                  38.62     1:18.26 (39.64)                                        
 35 Davide, Francesca   17 Rivertown Rays-MR    1:14.96    1:19.16        
                  38.11     1:19.16 (41.05)                                        
 36 Olsen, Mary C       15 Aqua Gems-MR         1:20.09    1:20.39        
                  39.46     1:20.39 (40.93)                                        
 37 Stuart, Ansley T    15 Aqua Gems-MR         1:19.94    1:20.81        
                  39.52     1:20.81 (41.29)                                        
 38 Rutigliano, Sara G  12 NDAC-MR              1:22.18    1:22.32        
                  40.37     1:22.32 (41.95)                                        
 39 Megna, Jessie       15 PBAC-MR              1:22.87    1:27.50        
                  41.42     1:27.50 (46.08)                                        
 40 Beuchert, Claudia   10 WSSC-MR                   NT    1:31.87        
                  43.78     1:31.87 (48.09)                                        
 41 Battiato, Ashley     9 WSSC-MR              1:45.00    1:39.21        
                  47.34     1:39.21 (51.87)                                        
 42 MACRE, Mary E        9 WSSC-MR              1:45.00    1:41.17        
                  48.98     1:41.17 (52.19)                                        
 
Girls 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Andrews, Jinan M    14 Aqua Gems-MR         2:16.52    2:14.48         20  
                  31.48     1:05.21 (33.73)     1:40.26 (35.05)     2:14.48 (34.22)
  2 Watson, Carly E     15 NDAC-MR              2:29.09    2:21.28         15  
  3 Stanton, Caitlin M  16 NDAC-MR              2:29.42    2:23.17         14  
  4 Cooney, Alexandra   17 Aqua Gems-MR         2:23.62    2:24.98         13  
                  34.46     1:11.97 (37.51)     1:49.76 (37.79)     2:24.98 (35.22)
  5 McCartney, Theresa  17 Big Blue-MR          2:24.60    2:25.56         12  
                  34.96     1:12.49 (37.53)     1:49.92 (37.43)     2:25.56 (35.64)
  6 Danner, Sage S      15 NDAC-MR              2:26.56    2:27.15         11  
  7 Buyes, Katherine N  16 Big Blue-MR          2:32.80    2:28.85          9  
  8 Seelbach, Leeza A   14 NDAC-MR              2:34.55    2:29.33          7  
                  35.13     1:12.40 (37.27)     1:50.72 (38.32)     2:29.33 (38.61)
  9 Braca, Tori K       16 Rivertown Rays-MR    2:26.41    2:29.88          6  
                  34.60     1:12.66 (38.06)     1:52.06 (39.40)     2:29.88 (37.82)
 10 Ullinger, Haley R   16 Dolphins-MR          2:27.77    2:31.44          5  
 11 Battaglia, Toni An  12 WSSC-MR              2:32.75    2:32.54          4  
 12 Moore, Erica C      17 Aqua Gems-MR         2:24.25    2:34.88          3  
                  36.20     1:15.12 (38.92)     1:54.77 (39.65)     2:34.88 (40.11)
 13 Baione, Alexa V     15 Big Blue-MR          2:53.85    2:37.38         17  
                  23.74     1:04.63 (40.89)     1:45.73 (41.10)     2:37.38 (51.65)
 14 Legros, Dominique   16 Rivertown Rays-MR    2:33.18    2:38.44          2  
                  37.34     1:17.70 (40.36)     1:59.27 (41.57)     2:38.44 (39.17)
 15 Pile, Emma N        16 Rivertown Rays-MR    2:31.91    2:39.29          1  
 16 Ehrman, Rachel M    15 Aqua Gems-MR         2:35.43    2:43.35        
                  37.54     1:18.64 (41.10)     2:01.21 (42.57)     2:43.35 (42.14)
 17 Coffin, Katie T     16 Dolphins-MR          2:35.00    2:43.44        
                  37.03     1:18.13 (41.10)     2:00.69 (42.56)     2:43.44 (42.75)
 18 Pope, Sarah A       16 NDAC-MR              3:02.42    2:45.65        
                  37.27   2:01.95 (1:24.68)     2:46.25 (44.30)         2:45.65 ( )
 19 Graves, Meg S       16 Rivertown Rays-MR    2:34.78    2:46.84        
                  38.03     1:20.16 (42.13)     2:04.46 (44.30)     2:46.84 (42.38)
 20 Sullivan, Emily R   10 Rivertown Rays-MR    3:25.00    2:49.70        
                  39.17     1:22.67 (43.50)     2:07.07 (44.40)     2:49.70 (42.63)
 21 Brown, Rhiannon L   16 Big Blue-MR          2:50.00    2:50.12         16  
                  28.68     1:13.63 (44.95)     1:58.55 (44.92)     2:50.12 (51.57)
 22 Olsen, Mary C       15 Aqua Gems-MR         2:54.97    2:50.65        
                  33.32     1:17.51 (44.19)     1:58.95 (41.44)     2:50.65 (51.70)
 23 Johnan, Elyssia H   13 NDAC-MR              2:50.00    2:54.38        
                  32.16     1:18.35 (46.19)     2:02.71 (44.36)     2:54.38 (51.67)
 24 Bols, Jule          15 Rivertown Rays-MR    2:56.00    2:57.83        
                  39.76     1:25.34 (45.58)     2:12.10 (46.76)     2:57.83 (45.73)
 
Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hickey, Chrisanna   18 Big Blue-MR          1:08.64    1:12.93         20  
                  34.68     1:12.93 (38.25)                                        
  2 Carroll, Colleen E  14 WSSC-MR              1:13.03    1:13.16         17  
                  34.14     1:13.16 (39.02)                                        
  3 Cooley, Kristi-Ann  17 Rivertown Rays-MR    1:11.86    1:13.82         16  
                  34.12     1:13.82 (39.70)                                        
  4 Campagna, Brianne   16 NDAC-MR              1:11.85    1:14.03         15  
                  34.78     1:14.03 (39.25)                                        
  5 Andrews, Jinan M    14 Aqua Gems-MR         1:13.99    1:14.16         14  
                  35.13     1:14.16 (39.03)                                        
  6 Danner, Sage S      15 NDAC-MR              1:14.45    1:14.81         13  
                  35.17     1:14.81 (39.64)                                        
  7 Rutigliano, Imma M  16 NDAC-MR              1:12.50    1:15.43         12  
                  35.63     1:15.43 (39.80)                                        
  8 Hutzelmann, Amanda  14 Aqua Gems-MR         1:16.17    1:15.68         11  
                  36.22     1:15.68 (39.46)                                        
  9 Baione, Alexa V     15 Big Blue-MR          1:16.65    1:16.43          9  
                  37.13     1:16.43 (39.30)                                        
 10 Armater, Madeline   16 Dolphins-MR          1:15.67    1:19.26          7  
                  37.31     1:19.26 (41.95)                                        
 11 Cooney, Alexandra   17 Aqua Gems-MR         1:23.38    1:19.56          6  
                  37.22     1:19.56 (42.34)                                        
 12 Farrell, Laura J    16 NDAC-MR              1:18.28    1:20.04          5  
                  37.37     1:20.04 (42.67)                                        
 13 McCartney, Theresa  17 Big Blue-MR          1:19.18    1:20.19          4  
                  38.55     1:20.19 (41.64)                                        
 14 Stuart, Ansley T    15 Aqua Gems-MR         1:21.00    1:21.33          3  
                  38.58     1:21.33 (42.75)                                        
 15 Thone, Danielle L   15 Dolphins-MR          1:21.00    1:21.43          2  
                  38.05     1:21.43 (43.38)                                        
 16 Perez-Rogers, Lise  16 NDAC-MR              1:15.72    1:21.85          1  
                  38.90     1:21.85 (42.95)                                        
 17 Moore, Erica C      17 Aqua Gems-MR         1:18.69    1:21.89        
                  38.74     1:21.89 (43.15)                                        
 18 Ehrman, Rachel M    15 Aqua Gems-MR         1:20.75    1:23.67        
                  39.57     1:23.67 (44.10)                                        
 19 Pile, Emma N        16 Rivertown Rays-MR    1:21.94    1:27.86        
                  41.40     1:27.86 (46.46)                                        
 20 Mackrel, Naima J    11 NDAC-MR              1:37.14    1:31.15        
                  42.96     1:31.15 (48.19)                                        
 21 Boucher, Alexis M   16 NDAC-MR              1:55.11    1:32.81        
                  41.77     1:32.81 (51.04)                                        
 22 Brown, Rhiannon L   16 Big Blue-MR          1:29.00    1:35.52        
                  44.48     1:35.52 (51.04)                                        
 23 Johnan, Elyssia H   13 NDAC-MR                   NT    1:36.75        
                  45.75     1:36.75 (51.00)                                        
 24 Olsen, Mary C       15 Aqua Gems-MR         1:33.11    1:37.42        
                  45.71     1:37.42 (51.71)                                        
 25 Kinsley, Jennifer   10 WSSC-MR              1:42.00    1:37.96        
                  45.64     1:37.96 (52.32)                                        
 26 Beuchert, Claudia   10 WSSC-MR              1:47.17    1:46.09        
                  50.48     1:46.09 (55.61)                                        
 -- Linko, Samantha K    8 BDA-MA               2:06.40         DQ        
                  58.97        DQ (1:07.71)                                        
 
Girls 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Olsen, Em K         17 Aqua Gems-MR         2:31.07    2:35.55         20  
                  34.77     1:14.16 (39.39)     1:54.56 (40.40)     2:35.55 (40.99)
  2 Hutzelmann, Amanda  14 Aqua Gems-MR         2:40.75    2:45.20         17  
                  36.75     1:18.91 (42.16)     2:02.70 (43.79)     2:45.20 (42.50)
  3 Stalnaker, Taylor   12 Marlins-MR           2:48.39    2:45.86         16  
                  37.18     1:19.66 (42.48)     2:03.27 (43.61)     2:45.86 (42.59)
  4 Nonnenberg, Mia     13 BDA-MA               2:44.43    2:46.13         15  
                  38.57     1:20.88 (42.31)     2:03.60 (42.72)     2:46.13 (42.53)
  5 Daly, Lauren B      15 PBAC-MR              2:46.37    2:49.46         14  
                  36.65     1:18.28 (41.63)     2:02.86 (44.58)     2:49.46 (46.60)
  6 Baione, Alexa V     15 Big Blue-MR          3:02.84    2:49.61         13  
                  38.18     1:21.87 (43.69)     2:06.91 (45.04)     2:49.61 (42.70)
  7 Cole, Caroline M    12 Marlins-MR           3:05.36    2:52.06         12  
                  38.96     1:22.79 (43.83)     2:07.85 (45.06)     2:52.06 (44.21)
  8 Babarsky, Bailey A  11 BDA-MA               2:52.22    2:52.14         11  
                  38.78     1:22.40 (43.62)     2:07.82 (45.42)     2:52.14 (44.32)
  9 Fitzgerald, Erin J  14 Aqua Gems-MR              NT    2:56.59          9  
                  40.50     1:26.19 (45.69)     2:12.16 (45.97)     2:56.59 (44.43)
 10 Stangeby, Hailee M  11 Aqua Gems-MR         2:58.20    2:59.60          7  
                  41.90     1:27.75 (45.85)     2:14.56 (46.81)     2:59.60 (45.04)
 11 Nikolski, Bridget   13 Dolphins-MR          3:01.64    3:01.85          6  
                  41.70     1:27.81 (46.11)     2:15.24 (47.43)     3:01.85 (46.61)
 12 Nikolski, Grace M   12 Dolphins-MR          3:19.34    3:03.93          5  
                  42.24     1:29.06 (46.82)     2:17.31 (48.25)     3:03.93 (46.62)
 13 Puizina, Daniela M  14 SCY-NJ               3:02.47    3:05.49          4  
                  39.95     1:24.82 (44.87)     2:12.13 (47.31)     3:05.49 (53.36)
 14 Whyte, Halle        13 BDA-MA                    NT    3:08.81          3  
                  40.90     1:28.01 (47.11)     2:18.15 (50.14)     3:08.81 (50.66)
 15 Ruiz, Aileen E      14 Aqua Gems-MR         3:20.50    3:17.98          2  
                  44.44     1:34.59 (50.15)     2:26.20 (51.61)     3:17.98 (51.78)
 16 Wasilchak, Natalie  11 BDA-MA               3:52.07    3:25.30          1  
                  47.02     1:41.77 (54.75)     2:36.36 (54.59)     3:25.30 (48.94)
 17 Langdale, Erin A    12 Aqua Gems-MR         3:30.43    3:41.91        
                  47.60     1:43.94 (56.34)     2:42.81 (58.87)     3:41.91 (59.10)
 18 Donlon, Emily       12 BDA-MA               3:42.54    3:45.67        
                  51.27     1:48.88 (57.61)     2:47.26 (58.38)     3:45.67 (58.41)
 19 Thier, Haley A       8 BDA-MA                    NT    4:17.47        
                1:01.64   2:08.32 (1:06.68)   3:12.90 (1:04.58)   4:17.47 (1:04.57)
 
Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hutzelmann, Amanda  14 Aqua Gems-MR         1:01.36    1:01.42         20  
                  29.07     1:01.42 (32.35)                                        
  2 Hickey, Chrisanna   18 Big Blue-MR          1:00.18    1:02.21         17  
                  29.22     1:02.21 (32.99)                                        
  3 Watson, Carly E     15 NDAC-MR              1:03.18    1:05.37         16  
                  30.48     1:05.37 (34.89)                                        
  4 Madden, Kasie E     18 Cudas-MR             1:03.70    1:06.23         15  
                  30.77     1:06.23 (35.46)                                        
  5 Rutigliano, Imma M  16 NDAC-MR              1:03.54    1:06.34         14  
                  30.57     1:06.34 (35.77)                                        
  6 Ruf, Kelly R        16 Dolphins-MR          1:05.57    1:06.64         13  
                  31.57     1:06.64 (35.07)                                        
  7 Stanton, Caitlin M  16 NDAC-MR              1:02.57    1:06.72         12  
                  30.87     1:06.72 (35.85)                                        
  8 Thone, Danielle L   15 Dolphins-MR          1:06.17    1:07.37         11  
                  31.57     1:07.37 (35.80)                                        
  9 McCartney, Theresa  17 Big Blue-MR          1:02.34    1:08.00          9  
                  31.72     1:08.00 (36.28)                                        
 10 Buyes, Katherine N  16 Big Blue-MR          1:07.59    1:08.50          7  
                  31.82     1:08.50 (36.68)                                        
 11 Fitzgerald, Kathle  16 Aqua Gems-MR         1:11.30    1:10.40          6  
                  33.00     1:10.40 (37.40)                                        
 12 Stuart, Ansley T    15 Aqua Gems-MR         1:11.77    1:11.32          5  
                  33.38     1:11.32 (37.94)                                        
 13 Braca, Tori K       16 Rivertown Rays-MR    1:11.66    1:11.74          4  
                  33.44     1:11.74 (38.30)                                        
 14 Legros, Dominique   16 Rivertown Rays-MR    1:10.73    1:13.27          3  
                  32.77     1:13.27 (40.50)                                        
 15 Bols, Jule          15 Rivertown Rays-MR    1:14.60    1:14.66          2  
                  33.57     1:14.66 (41.09)                                        
 16 Coffin, Katie T     16 Dolphins-MR          1:13.95    1:15.68          1  
                  34.45     1:15.68 (41.23)                                        
 17 Mechanic, Alexa S   17 Rivertown Rays-MR    1:18.50    1:16.68        
                  35.97     1:16.68 (40.71)                                        
 18 Baione, Alexa V     15 Big Blue-MR          1:17.52    1:18.03        
                  35.75     1:18.03 (42.28)                                        
 19 Graves, Meg S       16 Rivertown Rays-MR    1:12.92    1:18.07        
                  34.87     1:18.07 (43.20)                                        
 20 Pope, Sarah A       16 NDAC-MR              1:11.71    1:18.94        
                  31.55     1:18.94 (47.39)                                        
 21 Mackrel, Naima J    11 NDAC-MR              1:20.52    1:18.98        
                  35.42     1:18.98 (43.56)                                        
 22 Brown, Rhiannon L   16 Big Blue-MR          1:18.00    1:23.51        
                  36.95     1:23.51 (46.56)                                        
 23 Harp, Mia           15 MVA-MR               1:33.00    1:23.53        
                  36.96     1:23.53 (46.57)                                        
 24 Beuchert, Claudia   10 WSSC-MR              1:45.30    1:37.12        
                  41.88     1:37.12 (55.24)                                        
 25 Thier, Haley A       8 BDA-MA               2:12.00    2:19.82        
                1:01.40   2:19.82 (1:18.42)                                        
 
Girls 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hutzelmann, Amanda  14 Aqua Gems-MR         2:18.81    2:16.10         20  
                  30.06     1:04.51 (34.45)     1:40.62 (36.11)     2:16.10 (35.48)
  2 McCartney, Theresa  17 Big Blue-MR          2:17.63    2:22.59         17  
                  32.21     1:08.84 (36.63)     1:47.44 (38.60)     2:22.59 (35.15)
  3 Stalnaker, Taylor   12 Marlins-MR           2:30.83    2:23.22         16  
                  31.74     1:08.23 (36.49)     1:45.54 (37.31)     2:23.22 (37.68)
  4 Ruf, Kelly R        16 Dolphins-MR          2:28.79    2:27.58         15  
                  31.97     1:08.86 (36.89)     1:48.34 (39.48)     2:27.58 (39.24)
  5 Nonnenberg, Mia     13 BDA-MA               2:26.62    2:28.77         14  
                  33.84     1:11.47 (37.63)     1:49.92 (38.45)     2:28.77 (38.85)
  6 Madden, Kasie E     18 Cudas-MR             2:29.40    2:31.49         13  
                  32.55     1:10.18 (37.63)     1:50.08 (39.90)     2:31.49 (41.41)
  7 Thone, Danielle L   15 Dolphins-MR          2:35.46    2:34.34         12  
                  34.90     1:14.11 (39.21)     1:55.69 (41.58)     2:34.34 (38.65)
  8 Fried, Torie E      15 Rivertown Rays-MR    2:37.94    2:36.12         11  
                  34.26     1:12.55 (38.29)     1:54.46 (41.91)     2:36.12 (41.66)
  9 Fitzgerald, Kathle  16 Aqua Gems-MR         2:40.43    2:36.61          9  
                  33.98     1:13.77 (39.79)     1:54.93 (41.16)     2:36.61 (41.68)
 10 Freund, Chrissy E   16 SCY-NJ               3:00.47    2:41.07          7  
                  35.75     1:16.28 (40.53)     1:58.25 (41.97)     2:41.07 (42.82)
 11 Mitchell, Nicole L  12 Aqua Gems-MR         2:47.48    2:41.37          6  
                  33.58     1:13.44 (39.86)     1:55.87 (42.43)     2:41.37 (45.50)
 12 Whyte, Halle        13 BDA-MA               3:02.14    2:46.55          5  
                  34.38     1:16.95 (42.57)     2:03.50 (46.55)     2:46.55 (43.05)
 13 Adams, Abbie R      14 Dolphins-MR          3:05.00    2:48.71          4  
                  34.79     1:14.79 (40.00)     1:59.46 (44.67)     2:48.71 (49.25)
 14 McClung, Taylor R   12 Rivertown Rays-MR    2:49.66    2:51.36          3  
                  35.61     1:19.63 (44.02)     2:06.71 (47.08)     2:51.36 (44.65)
 15 Babarsky, Bailey A  11 BDA-MA                    NT    3:08.15          2  
                  36.74     1:26.03 (49.29)     2:17.96 (51.93)     3:08.15 (50.19)
 16 Thier, Haley A       8 BDA-MA                    NT    5:08.41          1  
                1:05.66   2:28.79 (1:23.13)   3:48.55 (1:19.76)   5:08.41 (1:19.86)
 
Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Andrews, Jinan M    14 Aqua Gems-MR         2:15.98    2:14.38         20  
                  28.86     1:02.50 (33.64)     1:43.17 (40.67)     2:14.38 (31.21)
  2 Larkin, Colleen P   16 VAC-MR               2:09.74    2:18.04         17  
                  29.22     1:05.28 (36.06)     1:46.54 (41.26)     2:18.04 (31.50)
  3 Rutigliano, Imma M  16 NDAC-MR              2:11.75    2:18.69         16  
                  30.46     1:05.67 (35.21)     1:46.48 (40.81)     2:18.69 (32.21)
  4 Klein, Morganne C   17 VAC-MR               2:16.85    2:20.02         15  
                  30.98     1:09.30 (38.32)     1:48.03 (38.73)     2:20.02 (31.99)
  5 Hutzelmann, Amanda  14 Aqua Gems-MR         2:22.67    2:20.07         14  
                  29.15     1:06.52 (37.37)     1:49.20 (42.68)     2:20.07 (30.87)
  6 Bacigal, Corrine    15 VAC-MR               2:15.95    2:21.33         13  
                  32.03     1:06.17 (34.14)     1:49.39 (43.22)     2:21.33 (31.94)
  7 Watson, Carly E     15 NDAC-MR              2:17.38    2:21.56         12  
                  29.61     1:05.70 (36.09)     1:48.45 (42.75)     2:21.56 (33.11)
  8 Jacobs, Deanna L    17 PBAC-MR              2:19.26    2:22.27         11  
                  30.32     1:06.56 (36.24)     1:48.75 (42.19)     2:22.27 (33.52)
  9 Cooney, Alexandra   17 Aqua Gems-MR         2:23.78    2:25.73          9  
                  32.53     1:09.31 (36.78)     1:55.66 (46.35)     2:25.73 (30.07)
 10 Owens, Amy L        16 VAC-MR               2:18.58    2:27.04          7  
                  31.21     1:10.41 (39.20)     1:52.22 (41.81)     2:27.04 (34.82)
 11 Madden, Kasie E     18 Cudas-MR             2:23.56    2:27.78          6  
                  31.72     1:09.87 (38.15)     1:54.44 (44.57)     2:27.78 (33.34)
 12 Stanton, Caitlin M  16 NDAC-MR              2:29.43    2:28.24          5  
                1:08.16     1:53.38 (45.22)     2:28.24 (34.86)                    
 13 Danner, Sage S      15 NDAC-MR              2:27.83    2:29.33          4  
                1:10.14     1:53.59 (43.45)     2:29.33 (35.74)                    
 14 Ruf, Kelly R        16 Dolphins-MR          2:27.21    2:30.91          3  
                1:10.60     1:56.08 (45.48)     2:30.91 (34.83)                    
 15 Olsen, Em K         17 Aqua Gems-MR         2:23.38    2:30.93          2  
                  34.67     1:14.83 (40.16)     1:56.01 (41.18)     2:30.93 (34.92)
 16 Battaglia, Toni An  12 WSSC-MR              2:32.00    2:31.64          1  
                1:08.44     1:56.74 (48.30)     2:31.64 (34.90)                    
 17 Thone, Danielle L   15 Dolphins-MR          2:33.56    2:32.75        
                  31.82     1:10.78 (38.96)     1:57.58 (46.80)     2:32.75 (35.17)
 18 Adams, Abbie R      14 Dolphins-MR          2:36.88    2:34.15        
                  34.05     1:12.90 (38.85)     1:58.75 (45.85)     2:34.15 (35.40)
 19 Powell, Tori        17 Rivertown Rays-MR    2:26.10    2:34.60        
                1:11.51     1:58.91 (47.40)     2:34.60 (35.69)                    
 20 Short, Nicole D     15 PBAC-MR              2:35.99    2:34.72        
                  31.44     1:11.90 (40.46)     1:58.68 (46.78)     2:34.72 (36.04)
 21 Hallinan, Courtney  17 PBAC-MR              2:33.35    2:35.71        
                  33.44     1:12.49 (39.05)     2:02.48 (49.99)     2:35.71 (33.23)
 22 Legros, Dominique   16 Rivertown Rays-MR    2:33.71    2:35.85        
                  33.81     1:13.82 (40.01)     1:59.84 (46.02)     2:35.85 (36.01)
 23 Russell, Colleen    17 VAC-MR               2:32.74    2:36.32        
                  35.05     1:13.44 (38.39)     2:01.87 (48.43)     2:36.32 (34.45)
 24 Fitzgerald, Kathle  16 Aqua Gems-MR         2:34.67    2:36.55        
                  33.88     1:15.12 (41.24)     2:01.85 (46.73)     2:36.55 (34.70)
 25 Smith, Clare C      15 PBAC-MR              2:38.11    2:36.82        
                  32.10     1:11.38 (39.28)     1:59.72 (48.34)     2:36.82 (37.10)
 26 Boumis, Alexia      15 Rivertown Rays-MR    2:33.13    2:37.17        
                  33.79     1:13.65 (39.86)     2:03.61 (49.96)     2:37.17 (33.56)
 27 Ehrman, Rachel M    15 Aqua Gems-MR         2:35.81    2:37.50        
                  35.56     1:17.51 (41.95)     2:04.21 (46.70)     2:37.50 (33.29)
 28 Ullinger, Haley R   16 Dolphins-MR          2:40.00    2:39.45        
                  33.69     1:12.07 (38.38)     2:02.71 (50.64)     2:39.45 (36.74)
 29 Babarsky, Bailey A  11 BDA-MA               2:42.55    2:39.74        
                  35.34     1:17.68 (42.34)     2:03.59 (45.91)     2:39.74 (36.15)
 30 Stuart, Ansley T    15 Aqua Gems-MR         2:44.41    2:39.79        
                  33.78     1:17.56 (43.78)     2:04.50 (46.94)     2:39.79 (35.29)
 31 Mycek, Allison      16 SCY-NJ               2:34.64    2:40.15        
                  34.39     1:15.95 (41.56)     2:02.33 (46.38)     2:40.15 (37.82)
 32 Price, Alexa D      16 PBAC-MR              2:40.92    2:40.33        
                  32.08     1:16.28 (44.20)     2:04.19 (47.91)     2:40.33 (36.14)
 33 Elkes, Sarah E      15 Rivertown Rays-MR    2:37.09    2:41.30        
                  34.14     1:13.48 (39.34)     2:03.02 (49.54)     2:41.30 (38.28)
 34 Fried, Torie E      15 Rivertown Rays-MR    2:40.76    2:42.34        
                  32.60     1:16.54 (43.94)     2:05.67 (49.13)     2:42.34 (36.67)
 35 Coffin, Katie T     16 Dolphins-MR          2:36.58    2:44.96        
                  34.64     1:15.94 (41.30)     2:06.68 (50.74)     2:44.96 (38.28)
 36 Mackrel, Naima J    11 NDAC-MR              2:53.51    2:45.70        
                  34.64     1:17.95 (43.31)     2:07.92 (49.97)     2:45.70 (37.78)
 37 Farrell, Laura J    16 NDAC-MR              2:38.49    2:46.98        
                  35.26     1:17.07 (41.81)     2:06.37 (49.30)     2:46.98 (40.61)
 38 Davide, Francesca   17 Rivertown Rays-MR    2:32.25    2:47.06        
                1:17.90     2:09.46 (51.56)     2:47.06 (37.60)                    
 39 Kaczmarczyk, Ashle  17 SCY-NJ               2:41.31    2:48.24        
                  37.69     1:19.83 (42.14)     2:09.08 (49.25)     2:48.24 (39.16)
 40 Warnon, Sophia      16 WSSC-MR              2:33.16    2:49.13        
                  35.86     1:18.88 (43.02)     2:09.15 (50.27)     2:49.13 (39.98)
 41 Noble, Stephanie A  15 Dolphins-MR          2:48.03    2:49.46        
                  35.88     1:18.13 (42.25)     2:09.96 (51.83)     2:49.46 (39.50)
 42 Rutigliano, Sara G  12 NDAC-MR              2:59.11    2:52.27        
                  38.56     1:23.50 (44.94)     2:12.67 (49.17)     2:52.27 (39.60)
 43 Cella, Rylee        12 WSSC-MR              2:47.05    2:53.44        
                  38.29     1:21.30 (43.01)     2:13.94 (52.64)     2:53.44 (39.50)
 44 Olsen, Mary C       15 Aqua Gems-MR         3:02.06    3:00.73        
                  42.65     1:26.95 (44.30)     2:20.23 (53.28)     3:00.73 (40.50)
 45 Russell, Samantha    8 SCY-NJ               3:35.47    3:14.31        
                  45.79     1:37.30 (51.51)     2:33.21 (55.91)     3:14.31 (41.10)
 46 Beuchert, Claudia   10 WSSC-MR              3:12.30    3:14.60        
                  42.50     1:35.94 (53.44)     2:31.51 (55.57)     3:14.60 (43.09)
 47 Linko, Samantha K    8 BDA-MA                    NT    3:49.49        
                  51.72   1:52.34 (1:00.62)   2:55.30 (1:02.96)     3:49.49 (54.19)
 48 Thier, Haley A       8 BDA-MA               4:17.57    4:11.54        
                1:04.53   2:08.71 (1:04.18)   3:17.45 (1:08.74)     4:11.54 (54.09)
 
Girls 400 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hutzelmann, Amanda  14 Aqua Gems-MR         4:54.61    4:56.00         20  
                  29.69     1:03.65 (33.96)     1:41.82 (38.17)     2:20.10 (38.28)
        3:03.92 (43.82)     3:47.99 (44.07)     4:22.89 (34.90)     4:56.00 (33.11)
  2 Hickey, Chrisanna   18 Big Blue-MR          5:36.41    5:11.38         17  
                  30.05     1:05.63 (35.58)     1:46.51 (40.88)     2:28.73 (42.22)
        3:10.67 (41.94)     3:54.97 (44.30)     4:34.16 (39.19)     5:11.38 (37.22)
  3 Stuart, Ansley T    15 Aqua Gems-MR              NT    5:39.92         16  
                  33.43     1:15.74 (42.31)     2:01.08 (45.34)     2:45.20 (44.12)
        3:33.67 (48.47)     4:21.80 (48.13)     5:01.25 (39.45)     5:39.92 (38.67)
  4 Babarsky, Bailey A  11 BDA-MA               6:04.79    5:41.04         15  
                  36.17     1:24.35 (48.18)     2:07.99 (43.64)     2:53.47 (45.48)
        3:39.77 (46.30)     4:27.34 (47.57)     5:04.90 (37.56)     5:41.04 (36.14)
  5 Carlson, Andrea E   10 SCY-NJ               6:28.47    6:10.18         14  
                  38.93     1:31.86 (52.93)     2:18.14 (46.28)     3:04.46 (46.32)
        3:57.40 (52.94)     4:51.12 (53.72)     5:30.86 (39.74)     6:10.18 (39.32)
  6 Linko, Samantha K    8 BDA-MA                    NT    7:12.82         13  
                  51.13   1:59.16 (1:08.03)   3:00.12 (1:00.96)   4:07.34 (1:07.22)
      5:15.28 (1:07.94)                             6:15.05 ( )     7:12.82 (57.77)
 -- Thier, Haley A       8 BDA-MA                    NT         DQ        
                1:02.24   2:17.33 (1:15.09)   3:17.40 (1:00.07)   4:21.15 (1:03.75)
      5:25.30 (1:04.15)   6:30.12 (1:04.82)     7:28.16 (58.04)          DQ (56.71)
 
Girls 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Aqua Gems Swimming-MR  'A'                  8:31.91    8:19.78         40  
     1) Andrews, Jinan M 14             2) Hutzelmann, Amanda L 14        
     3) Blezy, Katriona N 13            4) Cooney, Alexandra M 17         
                  29.26   1:00.83 (1:00.83)   1:32.96 (1:32.96)   2:03.33 (2:03.33)
        2:32.14 (28.81)   3:04.62 (1:01.29)   3:37.11 (1:33.78)   4:09.20 (2:05.87)
        4:36.96 (27.76)     5:08.97 (59.77)   5:43.84 (1:34.64)   6:19.05 (2:09.85)
        6:46.96 (27.91)     7:17.77 (58.72)   7:49.05 (1:30.00)   8:19.78 (2:00.73)
  2 Viking Aquatic Club-MR  'A'                 8:07.18    8:26.70         34  
     1) Owens, Amy L 16                 2) Bacigal, Corrine 15            
     3) Klein, Morganne C 17            4) Larkin, Colleen P 16           
                  29.63   1:02.63 (1:02.63)   1:36.98 (1:36.98)   2:11.11 (2:11.11)
        2:40.88 (29.77)   3:14.04 (1:02.93)   3:48.46 (1:37.35)   4:21.34 (2:10.23)
        4:49.39 (28.05)     5:21.24 (59.90)   5:53.55 (1:32.21)   6:25.14 (2:03.80)
        6:53.05 (27.91)     7:23.68 (58.54)   7:54.92 (1:29.78)   8:26.70 (2:01.56)
  3 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'      8:31.92    8:31.70         32  
     1) Watson, Carly E 15              2) Stanton, Caitlin M 16          
     3) Danner, Sage S 15               4) Rutigliano, Imma M 16          
                  28.72   1:00.24 (1:00.24)   1:31.65 (1:31.65)   2:02.50 (2:02.50)
        2:31.01 (28.51)   3:02.90 (1:00.40)   3:37.65 (1:35.15)   4:12.79 (2:10.29)
        4:42.14 (29.35)   5:15.55 (1:02.76)   5:50.62 (1:37.83)   6:24.35 (2:11.56)
        6:52.69 (28.34)     7:24.33 (59.98)   7:57.41 (1:33.06)   8:31.70 (2:07.35)
  4 Viking Aquatic Club-MR  'B'                 8:15.43    9:13.39         30  
     1) Colton, Patricia M 14           2) Elgarten, Taylor P 14          
     3) Russell, Colleen 17             4) Hernandez, Kristina L 14       
                  30.69   1:05.80 (1:05.80)   1:43.18 (1:43.18)   2:20.18 (2:20.18)
        2:53.59 (33.41)   3:31.85 (1:11.67)   4:11.99 (1:51.81)   4:50.42 (2:30.24)
        5:20.37 (29.95)   5:54.15 (1:03.73)   6:28.11 (1:37.69)   7:02.86 (2:12.44)
        7:32.46 (29.60)   8:05.03 (1:02.17)   8:39.98 (1:37.12)   9:13.39 (2:10.53)
  5 Dolphin Swim Club of the H. V.-MR  'A'      9:13.84    9:23.14         28  
     1) Ruf, Kelly R 16                 2) Thone, Danielle L 15           
     3) Coffin, Katie T 16              4) Ullinger, Haley R 16           
                  30.94   1:04.89 (1:04.89)   1:39.51 (1:39.51)   2:13.87 (2:13.87)
        2:45.08 (31.21)   3:21.09 (1:07.22)   3:57.70 (1:43.83)   4:34.24 (2:20.37)
        5:05.69 (31.45)   5:42.41 (1:08.17)   6:20.98 (1:46.74)   6:59.16 (2:24.92)
        7:30.75 (31.59)   8:07.27 (1:08.11)   8:45.90 (1:46.74)   9:23.14 (2:23.98)
 -- Blue Dolphin Aquatics-MA  'A'               9:35.97         DQ        
                  30.22   1:05.28 (1:05.28)   1:42.63 (1:42.63)   2:20.54 (2:20.54)
        2:50.45 (29.91)   3:28.37 (1:07.83)   4:06.99 (1:46.45)   4:45.13 (2:24.59)
        5:12.79 (27.66)     5:44.40 (59.27)   6:16.92 (1:31.79)   6:49.83 (2:04.70)
        7:40.53 (50.70)   8:41.98 (1:52.15)   9:45.94 (2:56.11)        DQ (3:53.76)
 
Girls 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Aqua Gems Swimming-MR  'A'                  4:20.69    4:10.32         40  
     1) Andrews, Jinan M 14             2) Crumm, Jessica A 13            
     3) Hutzelmann, Amanda L 14         4) Cooney, Alexandra M 17         
                  30.01   1:01.65 (1:01.65)     1:34.79 (33.14)   2:12.44 (1:10.79)
        2:40.85 (28.41)   3:14.13 (1:01.69)     3:40.73 (26.60)     4:10.32 (56.19)
  2 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'      4:16.11    4:27.76         34  
     1) Watson, Carly E 15              2) Campagna, Brianne M 16         
     3) Stanton, Caitlin M 16           4) Rutigliano, Imma M 16          
                  32.89   1:07.10 (1:07.10)     1:41.37 (34.27)   2:21.49 (1:14.39)
        2:52.14 (30.65)   3:29.36 (1:07.87)     3:56.81 (27.45)     4:27.76 (58.40)
  3 Dolphin Swim Club of the H. V.-MR  'C'      5:10.00    4:38.54         32  
     1) Ullinger, Haley R 16            2) Armater, Madeline R 16         
     3) Thone, Danielle L 15            4) Ruf, Kelly R 16                
                  35.33   1:11.63 (1:11.63)     1:49.20 (37.57)   2:31.89 (1:20.26)
        3:02.21 (30.32)   3:38.69 (1:06.80)     4:06.64 (27.95)     4:38.54 (59.85)
  4 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'B'      4:32.11    4:44.72         30  
     1) Seelbach, Leeza A 14            2) Gay, Ali E 14                  
     3) Danner, Sage S 15               4) Perez-Rogers, Lisell E 16      
                  35.34   1:12.25 (1:12.25)     1:48.88 (36.63)   2:30.80 (1:18.55)
        3:03.20 (32.40)   3:42.70 (1:11.90)     4:11.33 (28.63)   4:44.72 (1:02.02)
  5 Aqua Gems Swimming-MR  'B'                  4:23.43    4:47.02         28  
     1) Moore, Erica C 17               2) Stuart, Ansley T 15            
     3) Fitzgerald, Kathleen K 16       4) Blezy, Katriona N 13           
                  34.62   1:13.05 (1:13.05)     1:51.00 (37.95)   2:35.35 (1:22.30)
        3:08.89 (33.54)   3:48.99 (1:13.64)     4:15.86 (26.87)     4:47.02 (58.03)
  6 Dolphin Swim Club of the H. V.-MR  'A'      4:33.39    4:49.32         26  
     1) Koenig, Lindsay M 14            2) Coffin, Hannah R 13            
     3) Adams, Abbie R 14               4) Ullinger, Katie R 14           
                  35.82   1:15.01 (1:15.01)     1:54.05 (39.04)   2:37.99 (1:22.98)
        2:55.16 (17.17)     3:10.93 (32.94)     3:49.99 (39.06)   4:49.32 (1:38.39)
  7 Mrst  Barracudas-MR  'A'                    4:55.00    4:55.12         24  
     1) White, Lindsay A 14             2) Tierney, Gabrielle A 14        
     3) Madden, Kasie E 18              4) Nunnally, Diana S 13           
                  34.39   1:11.43 (1:11.43)     1:53.86 (42.43)   2:43.24 (1:31.81)
        3:13.38 (30.14)   3:49.92 (1:06.68)     4:19.89 (29.97)   4:55.12 (1:05.20)
  8 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'C'      4:52.11    5:02.51         22  
     1) Johnan, Elyssia H 13            2) Weckesser, Kayla N 13          
     3) Timpanaro, Ilysa E 14           4) Pope, Sarah A 16               
                  40.16   1:23.74 (1:23.74)     2:01.55 (37.81)   2:47.31 (1:23.57)
        3:19.28 (31.97)   4:00.04 (1:12.73)     4:29.50 (29.46)   5:02.51 (1:02.47)
  9 Dolphin Swim Club of the H. V.-MR  'B'      4:54.42    5:15.99         18  
     1) Forman, Courteney L 14          2) Nikolski, Bridget A 13         
     3) Wood, Kira D 14                 4) O'Rourke, Katie M 14           
                          1:26.39 (1:26.39)     2:06.23 (39.84)   2:51.17 (1:24.78)
        3:27.44 (36.27)   4:09.38 (1:18.21)     4:40.81 (31.43)   5:15.99 (1:06.61)
 10 Aqua Gems Swimming-MR  'C'                  4:35.43    5:21.52         14  
     1) Olsen, Mary C 15                2) Fitzgerald, Erin J 14          
     3) Ehrman, Rachel M 15             4) Lillian, Ava S 13              
                  40.48   1:30.80 (1:30.80)     2:02.06 (31.26)   2:47.00 (1:16.20)
        3:22.38 (35.38)   4:07.59 (1:20.59)     4:41.72 (34.13)   5:21.52 (1:13.93)
 11 Blue Dolphin Aquatics-MA  'A'               4:36.83    5:28.63         12  
     1) Nonnenberg, Mia 13              2) Babarsky, Bailey A 11          
     3) Whyte, Halle 13                 4) Thier, Haley A 8               
                  33.41   1:08.37 (1:08.37)     1:44.93 (36.56)   2:28.06 (1:19.69)
        2:58.83 (30.77)   3:37.75 (1:09.69)     4:28.07 (50.32)   5:28.63 (1:50.88)
 
Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chang, Alan          8 Rivertown Rays-MR      35.12      34.24         20  
  2 Rowlands, Owen       8 WSSC-MR                36.38      34.67         17  
  3 Danaher, Egan J      8 Aqua Gems-MR           40.93      39.74         16  
  4 Staubi, Kyle A       8 NDAC-MR                40.78      39.94         15  
  5 Lastauskas, Matthe   8 BDA-MA                 40.64      40.30         14  
  6 Stangeby, Chris      8 Aqua Gems-MR           41.43      40.32         13  
  7 Riva, Jake T         7 SCY-NJ                 41.75      40.81         11.5
  7 Ritchie, Ellis M     8 Rivertown Rays-MR      40.55      40.81         11.5
  9 Ruiz, Christopher    8 Aqua Gems-MR           48.11      41.57          9  
 10 Volaski, Phillip J   8 Big Blue-MR            40.80      41.61          7  
 11 Peoples, Preston C   8 SCY-NJ                 53.68      41.99          6  
 12 Donlon, William      8 WSSC-MR                   NT      42.68          5  
 13 Thompson, Kyle       8 WSSC-MR                41.71      42.82          4  
 14 Stickle, Gage R      8 NDAC-MR                43.97      43.45          3  
 15 Brandt, Isaiah J     8 Aqua Gems-MR           45.39      45.28          2  
 16 Case, Aiden J        8 Rivertown Rays-MR      44.90      45.37          1  
 17 Huang, Jonathan      8 Big Blue-MR            44.43      47.73        
 18 Bordman, Max S       8 Aqua Gems-MR           57.50      49.75        
 19 Huang, Matthew K     7 Big Blue-MR          1:14.74      49.76        
 20 Bapatla, Rishithro   8 Big Blue-MR            57.22      51.39        
 21 Staubi, Eli J        7 NDAC-MR                58.05      53.18        
 22 Morales, Logan J     7 Big Blue-MR            50.00      53.53        
 23 Gottwig, Garrett R   8 Aqua Gems-MR         1:01.38      56.20        
 24 Quinones, Nick       6 WSSC-MR                56.96    1:01.06        
 25 Kaiser, Ethan D      7 NDAC-MR                59.11    1:02.06        
 26 Bailey, James W      6 Aqua Gems-MR         1:03.15    1:02.32        
 27 Dwyer, Brayden       6 WSSC-MR              1:08.11    1:05.03        
 28 Danaher, William T   7 Aqua Gems-MR         1:01.43    1:08.25        
 29 Stephenson, Ruel R   7 Aqua Gems-MR         1:00.43    1:12.76        
 
Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chang, Alan          8 Rivertown Rays-MR    1:19.45    1:17.94         20  
                  36.39     1:17.94 (41.55)                                        
  2 Boughner, Conner S   8 Cudas-MR             1:27.23    1:21.71         17  
                  37.63     1:21.71 (44.08)                                        
  3 Rowlands, Owen       8 WSSC-MR                   NT    1:27.05         16  
                  37.89     1:27.05 (49.16)                                        
  4 Danaher, Egan J      8 Aqua Gems-MR         1:37.73    1:30.68         15  
                  44.82     1:30.68 (45.86)                                        
  5 Riva, Jake T         7 SCY-NJ               1:45.40    1:31.12         14  
                  43.03     1:31.12 (48.09)                                        
  6 Lastauskas, Matthe   8 BDA-MA               1:35.93    1:33.61         13  
                  42.60     1:33.61 (51.01)                                        
  7 Stangeby, Chris      8 Aqua Gems-MR         1:31.43    1:33.77         12  
                  41.69     1:33.77 (52.08)                                        
  8 Ritchie, Ellis M     8 Rivertown Rays-MR    1:33.03    1:36.12         11  
                  45.10     1:36.12 (51.02)                                        
  9 Heilig, Mathew       8 VAC-MR                    NT    1:40.22          9  
                  45.90     1:40.22 (54.32)                                        
 10 Ruiz, Christopher    8 Aqua Gems-MR         1:26.43    1:40.32          7  
                  46.00     1:40.32 (54.32)                                        
 11 Thompson, Kyle       8 WSSC-MR              1:34.96    1:40.57          6  
                  46.94     1:40.57 (53.63)                                        
 12 Brandt, Isaiah J     8 Aqua Gems-MR         1:47.12    1:44.52          5  
                  46.24     1:44.52 (58.28)                                        
 13 Pearce, Stephen      7 Rivertown Rays-MR    1:46.47    1:54.99          4  
                  55.87     1:54.99 (59.12)                                        
 14 Bordman, Max S       8 Aqua Gems-MR              NT    1:55.73          3  
                  49.78   1:55.73 (1:05.95)                                        
 15 Boes, Will W         8 Rivertown Rays-MR         NT    2:01.56          2  
                  57.47   2:01.56 (1:04.09)                                        
 16 Kivlehan, Patrick    7 Marlins-MR           2:05.39    2:11.50          1  
                  59.82   2:11.50 (1:11.68)                                        
 17 McClung, Max M       5 Rivertown Rays-MR    2:28.77    2:20.24        
                1:04.83   2:20.24 (1:15.41)                                        
 18 Boes, Rial P         6 Rivertown Rays-MR    2:33.06    2:33.39        
                1:10.66   2:33.39 (1:22.73)                                        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chang, Alan          8 Rivertown Rays-MR      42.63      42.07         20  
  2 Rowlands, Owen       8 WSSC-MR                   NT      44.75         17  
  3 Stangeby, Chris      8 Aqua Gems-MR           47.43      47.03         16  
  4 Lastauskas, Matthe   8 BDA-MA                 46.20      47.61         15  
  5 Riva, Jake T         7 SCY-NJ                 55.21      48.98         14  
  6 Pearce, Stephen      7 Rivertown Rays-MR      48.11      49.68         13  
  7 Thompson, Kyle       8 WSSC-MR                50.26      50.52         12  
  8 Danaher, Egan J      8 Aqua Gems-MR           48.99      50.74         11  
  9 Ruiz, Christopher    8 Aqua Gems-MR           53.62      51.78          9  
 10 Heilig, Mathew       8 VAC-MR                 52.45      56.31          7  
 11 Bailey, James W      6 Aqua Gems-MR         1:04.57      57.14          6  
 12 Bordman, Max S       8 Aqua Gems-MR              NT      57.70          5  
 13 Brandt, Isaiah J     8 Aqua Gems-MR         1:00.18      57.93          4  
 14 Quinones, Nick       6 WSSC-MR                55.77      59.10          3  
 15 Donlon, William      8 WSSC-MR                   NT    1:02.81          2  
 16 Gottwig, Garrett R   8 Aqua Gems-MR           50.43    1:06.31          1  
 17 McClung, Max M       5 Rivertown Rays-MR    1:06.24    1:07.92        
 18 Kivlehan, Patrick    7 Marlins-MR           1:05.39    1:09.25        
 19 Dwyer, Brayden       6 WSSC-MR                   NT    1:09.71        
 20 Boes, Will W         8 Rivertown Rays-MR    1:01.14    1:10.84        
 21 Stephenson, Ruel R   7 Aqua Gems-MR         1:01.43    1:13.31        
 -- Danaher, William T   7 Aqua Gems-MR         1:01.43         DQ        
 -- Boes, Rial P         6 Rivertown Rays-MR    1:26.69         DQ        
 -- Ritchie, Ellis M     8 Rivertown Rays-MR      50.86         DQ        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chang, Alan          8 Rivertown Rays-MR      47.87      46.85         20  
  2 Volaski, Phillip J   8 Big Blue-MR            49.51      47.04         17  
  3 Rowlands, Owen       8 WSSC-MR                53.32      52.24         16  
  4 Huang, Jonathan      8 Big Blue-MR            56.22      52.30         15  
  5 Morales, Logan J     7 Big Blue-MR            55.62      55.17         14  
  6 Lastauskas, Matthe   8 BDA-MA                 52.87      56.32         13  
  7 Stangeby, Chris      8 Aqua Gems-MR         1:01.07      58.23         12  
  8 Brandt, Isaiah J     8 Aqua Gems-MR           59.10      59.94         11  
  9 Ritchie, Ellis M     8 Rivertown Rays-MR    1:02.27    1:01.17          9  
 10 Staubi, Kyle A       8 NDAC-MR              1:00.12    1:02.90          7  
 11 Peoples, Preston C   8 SCY-NJ               1:23.47    1:11.29          6  
 12 Quinones, Nick       6 WSSC-MR                   NT    1:28.30          5  
 -- Case, Aiden J        8 Rivertown Rays-MR    1:18.09         DQ        
 -- Stickle, Gage R      8 NDAC-MR              1:05.87         DQ        
 -- Staubi, Eli J        7 NDAC-MR              1:32.11         DQ        
 -- Kaiser, Ethan D      7 NDAC-MR              1:30.11         DQ        
 -- Thompson, Kyle       8 WSSC-MR                49.17         DQ        
 -- Danaher, Egan J      8 Aqua Gems-MR         1:04.92         DQ        
 -- Huang, Matthew K     7 Big Blue-MR            50.00         DQ        
 -- Bapatla, Rishithro   8 Big Blue-MR          1:16.07         DQ        
 -- Dwyer, Brayden       6 WSSC-MR                   NT         DQ        
 -- Bordman, Max S       8 Aqua Gems-MR         1:01.43         DQ        
 -- Gottwig, Garrett R   8 Aqua Gems-MR           55.43         DQ        
 -- Donlon, William      8 WSSC-MR                   NT         DQ        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stangeby, Chris      8 Aqua Gems-MR           46.73      43.89         20  
  2 Volaski, Phillip J   8 Big Blue-MR            45.97      45.29         17  
  3 Chang, Alan          8 Rivertown Rays-MR      45.61      46.41         16  
  4 Lastauskas, Matthe   8 BDA-MA                 52.35      52.80         15  
  5 Danaher, Egan J      8 Aqua Gems-MR           55.43      53.24         14  
  6 Thompson, Kyle       8 WSSC-MR                56.04      56.90         13  
  7 Staubi, Kyle A       8 NDAC-MR                51.48      57.47         12  
  8 Huang, Jonathan      8 Big Blue-MR          1:08.45      58.28         11  
  9 Stickle, Gage R      8 NDAC-MR              1:10.11    1:07.86          9  
 10 Case, Aiden J        8 Rivertown Rays-MR    1:04.25    1:08.10          7  
 -- Ritchie, Ellis M     8 Rivertown Rays-MR      56.95         DQ        
 -- Kaiser, Ethan D      7 NDAC-MR              1:28.11         DQ        
 -- Bapatla, Rishithro   8 Big Blue-MR          1:10.00         DQ        
 -- Riva, Jake T         7 SCY-NJ                 50.47         DQ        
 -- Huang, Matthew K     7 Big Blue-MR          1:05.00         DQ        
 -- Morales, Logan J     7 Big Blue-MR          1:14.83         DQ        
 -- Quinones, Nick       6 WSSC-MR                   NT         DQ        
 -- Gottwig, Garrett R   8 Aqua Gems-MR           55.43         DQ        
 
Boys 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chang, Alan          8 Rivertown Rays-MR    1:35.54    1:30.62         20  
                  42.91     1:30.62 (47.71)                                        
  2 Boughner, Conner S   8 Cudas-MR             1:37.97    1:36.70         17  
                  48.20     1:36.70 (48.50)                                        
  3 Danaher, Egan J      8 Aqua Gems-MR         1:54.39    1:48.28         16  
                  54.52     1:48.28 (53.76)                                        
  4 Lastauskas, Matthe   8 BDA-MA               1:44.29    1:48.59         15  
                  49.30     1:48.59 (59.29)                                        
  5 Pearce, Stephen      7 Rivertown Rays-MR         NT    1:53.48         14  
                  55.32     1:53.48 (58.16)                                        
  6 Ritchie, Ellis M     8 Rivertown Rays-MR    2:03.15    1:53.51         13  
                  56.00     1:53.51 (57.51)                                        
  7 Brandt, Isaiah J     8 Aqua Gems-MR         2:02.85    2:04.53         12  
                  59.23   2:04.53 (1:05.30)                                        
 -- Boes, Will W         8 Rivertown Rays-MR    2:45.00         DQ        
                1:12.73        DQ (1:05.21)                                        
 -- Stangeby, Chris      8 Aqua Gems-MR         1:59.43         DQ        
                  46.35          DQ (57.39)                                        
 -- Riva, Jake T         7 SCY-NJ               1:56.47         DQ        
                  51.04        DQ (1:00.07)                                        
 -- Thompson, Kyle       8 WSSC-MR              1:45.93         DQ        
                  52.74          DQ (54.24)                                        
 
Boys 8 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Aqua Gems Swimming-MR  'A'                       NT    2:56.05         40  
     1) Danaher, Egan J 8               2) Brandt, Isaiah J 8             
     3) Ruiz, Christopher J 8           4) Stangeby, Chris 8              
  2 Rivertown Aquatics Rays-MR  'A'                  NT    3:05.89         34  
     1) Pearce, Stephen 7               2) Boes, Rial P 6                 
     3) McClung, Max M 5                4) Chang, Alan 8                  
 
Boys 8 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Aqua Gems Swimming-MR  'A'                  3:34.83    3:27.79         40  
     1) Brandt, Isaiah J 8              2) Danaher, Egan J 8              
     3) Stangeby, Chris 8               4) Ruiz, Christopher J 8          
 
Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wadsworth, John D   10 Marlins-MR             30.05      30.19         20  
  2 Mangan, Robert R    10 Dolphins-MR            30.80      30.54         17  
  3 Treanor, Shane P    10 Marlins-MR             30.81      30.57         16  
  4 Draper, Christophe   9 Rivertown Rays-MR      30.68      30.77         15  
  5 Mondelli, Michael   10 PBAC-MR                33.37      32.09         14  
  6 Kronski, Tanner M   10 SCY-NJ                 33.45      32.67         13  
  7 Kalletta, George E   9 Aqua Gems-MR           32.68      32.97         12  
  8 Ruiz, Tyler J       10 Aqua Gems-MR           34.78      33.25         11  
  9 Maddineni, Neel K   10 Rivertown Rays-MR      34.42      34.36          9  
 10 Burns, Rhett J      10 Dolphins-MR            34.70      35.27          7  
 11 Dwyer, Jack         10 WSSC-MR                35.62      35.77          6  
 12 Emmerich, Lee A     10 Aqua Gems-MR           37.54      36.31          5  
 13 Hockedy, Brandon H  10 SCY-NJ                 36.00      36.36          4  
 14 Baione, Michael T    9 Big Blue-MR            38.76      36.43          3  
 15 Babarsky, Bryce J   10 BDA-MA                 37.40      36.51          2  
 16 Nuzzo, Shaun M      10 Dolphins-MR            34.99      36.54          1  
 17 Bonanno, Anthony L  10 VAC-MR                 40.87      36.66        
 18 Moriarty, Luke J    10 Dolphins-MR            38.94      37.19        
 19 Laitman, Michael H   9 Rivertown Rays-MR      36.79      37.79        
 20 Mills, Shane J      10 Marlins-MR             36.93      38.06        
 21 Palmer, Jack         9 WSSC-MR                39.16      38.94        
 22 Koenig, Ian T       10 Dolphins-MR            39.55      38.96        
 23 Crosbie, Kyle T      9 Marlins-MR             38.93      39.02        
 24 Quinones, D. J.      9 WSSC-MR                36.73      39.47        
 25 Mitchell, David P   10 SCY-NJ                 38.06      39.92        
 26 Thorpe, Billy M     10 PBAC-MR                35.55      40.32        
 27 Crainer, William W   9 Rivertown Rays-MR      41.84      41.46        
 28 Kellman, Alex        9 WSSC-MR                42.11      41.67        
 29 Jurik, Dominick B   10 VAC-MR                 41.27      44.17        
 30 Gross, William S     9 SCY-NJ                 41.46      44.55        
 31 Gibson, Matthew W   10 Marlins-MR             43.86      46.51        
 32 Mangan, Kyle J       9 Dolphins-MR            52.77      54.59        
 33 DenBleyker, Timmy    9 SCY-NJ                 57.32      58.79        
 
Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mangan, Robert R    10 Dolphins-MR          1:09.07    1:09.49         20  
                  33.22     1:09.49 (36.27)                                        
  2 Draper, Christophe   9 Rivertown Rays-MR    1:09.36    1:09.87         17  
                  33.39     1:09.87 (36.48)                                        
  3 Kronski, Tanner M   10 SCY-NJ                    NT    1:12.18         16  
                  33.54     1:12.18 (38.64)                                        
  4 Kalletta, George E   9 Aqua Gems-MR         1:12.54    1:12.92         15  
                  34.58     1:12.92 (38.34)                                        
  5 Rizzi, Jarrod R     10 Dolphins-MR          1:13.28    1:13.65         14  
                  35.18     1:13.65 (38.47)                                        
  6 Dwyer, Jack         10 WSSC-MR              1:15.99    1:14.30         13  
                  35.25     1:14.30 (39.05)                                        
  7 Maddineni, Neel K   10 Rivertown Rays-MR    1:19.19    1:18.19         12  
                  35.32     1:18.19 (42.87)                                        
  8 Burns, Rhett J      10 Dolphins-MR          1:14.72    1:19.55         11  
                  37.63     1:19.55 (41.92)                                        
  9 Jarski, Alexander   10 MVA-MR               1:15.43    1:20.05          9  
                  35.33     1:20.05 (44.72)                                        
 10 Hockedy, Brandon H  10 SCY-NJ               1:24.47    1:20.87          7  
                  38.26     1:20.87 (42.61)                                        
 11 Babarsky, Bryce J   10 BDA-MA               1:22.99    1:21.30          6  
                  38.35     1:21.30 (42.95)                                        
 12 Econopouly, Elias   10 NDAC-MR              1:23.40    1:23.15          5  
                  39.11     1:23.15 (44.04)                                        
 13 Catania, Nicholas   10 WSSC-MR              1:27.85    1:24.61          4  
                  39.92     1:24.61 (44.69)                                        
 14 Emmerich, Lee A     10 Aqua Gems-MR         1:37.13    1:25.35          3  
                  40.84     1:25.35 (44.51)                                        
 15 Koenig, Ian T       10 Dolphins-MR          1:32.50    1:25.58          2  
                  40.22     1:25.58 (45.36)                                        
 16 Mitchell, David P   10 SCY-NJ               1:28.58    1:25.66          1  
                  39.29     1:25.66 (46.37)                                        
 17 Laitman, Michael H   9 Rivertown Rays-MR    1:25.67    1:26.13        
                  39.67     1:26.13 (46.46)                                        
 18 Moriarty, Luke J    10 Dolphins-MR          1:22.00    1:28.43        
                  40.74     1:28.43 (47.69)                                        
 19 Hollar, Logan D     10 SCY-NJ                    NT    1:28.56        
                  40.61     1:28.56 (47.95)                                        
 20 Palmer, Jack         9 WSSC-MR              1:33.63    1:30.00        
                  40.30     1:30.00 (49.70)                                        
 21 Reda, Edward F      10 Aqua Gems-MR         1:31.99    1:30.67        
                  41.33     1:30.67 (49.34)                                        
 22 Quinones, D. J.      9 WSSC-MR              1:21.96    1:30.84        
                  41.43     1:30.84 (49.41)                                        
 23 Sommer, Christophe   9 Aqua Gems-MR         1:30.64    1:31.09        
                  42.65     1:31.09 (48.44)                                        
 23 Stangeby, Joseph G   9 Aqua Gems-MR         1:50.66    1:31.09        
                  42.03     1:31.09 (49.06)                                        
 25 Kosinski, Isaac J    9 NDAC-MR              1:33.32    1:31.22        
                  42.76     1:31.22 (48.46)                                        
 26 Traina, Michael A   10 SCY-NJ               1:43.76    1:31.68        
                  43.24     1:31.68 (48.44)                                        
 27 Crainer, William W   9 Rivertown Rays-MR    1:33.97    1:37.47        
                  45.33     1:37.47 (52.14)                                        
 28 McCaffrey, TC C      9 Big Blue-MR          1:34.19    1:38.92        
                  46.19     1:38.92 (52.73)                                        
 29 Gross, William S     9 SCY-NJ               1:36.74    1:43.86        
                  46.35     1:43.86 (57.51)                                        
 -- Rodriguez, Matthew  10 MVA-MR               1:34.00         DQ        
                  37.44          DQ (41.94)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Treanor, Shane P    10 Marlins-MR             37.80      36.44         20  
  2 Wadsworth, John D   10 Marlins-MR             35.16      36.84         17  
  3 McKeon, Eian        10 PBAC-MR                39.32      38.62         16  
  4 Burns, Rhett J      10 Dolphins-MR            41.92      39.79         15  
  5 Kronski, Tanner M   10 SCY-NJ                 41.50      40.04         14  
  6 Kalletta, George E   9 Aqua Gems-MR           39.49      40.39         13  
  7 Mills, Shane J      10 Marlins-MR             41.33      41.53         12  
  8 Emmerich, Lee A     10 Aqua Gems-MR           45.35      42.11         11  
  9 Mangan, Robert R    10 Dolphins-MR            45.22      42.51          9  
 10 Nuzzo, Shaun M      10 Dolphins-MR            45.06      42.52          7  
 11 Dwyer, Jack         10 WSSC-MR                38.23      42.60          6  
 12 Hockedy, Brandon H  10 SCY-NJ                 44.39      42.69          5  
 13 Babarsky, Bryce J   10 BDA-MA                 47.03      42.75          4  
 14 Crosbie, Kyle T      9 Marlins-MR             43.91      43.66          3  
 15 Maddineni, Neel K   10 Rivertown Rays-MR      45.75      45.04          2  
 16 Thorpe, Billy M     10 PBAC-MR                41.21      45.33          1  
 17 Mitchell, David P   10 SCY-NJ                 47.02      45.54        
 18 Quinones, D. J.      9 WSSC-MR                44.48      46.33        
 19 Bonanno, Anthony L  10 VAC-MR                 53.25      47.42        
 19 Gross, William S     9 SCY-NJ                 51.26      47.42        
 21 Jurik, Dominick B   10 VAC-MR                 48.16      48.08        
 22 Koenig, Ian T       10 Dolphins-MR            50.39      48.63        
 23 Laitman, Michael H   9 Rivertown Rays-MR      46.55      48.95        
 24 Palmer, Jack         9 WSSC-MR                48.49      49.58        
 25 Crainer, William W   9 Rivertown Rays-MR      48.01      52.68        
 26 Kellman, Alex        9 WSSC-MR                51.05      52.78        
 27 Moriarty, Luke J    10 Dolphins-MR            56.08      56.67        
 -- Mangan, Kyle J       9 Dolphins-MR          1:21.88         DQ        
 -- Baione, Michael T    9 Big Blue-MR            54.34         DQ        
 -- Gibson, Matthew W   10 Marlins-MR             52.52         DQ        
 
Boys 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Draper, Christophe   9 Rivertown Rays-MR    1:24.24    1:23.59         20  
                  39.49     1:23.59 (44.10)                                        
  2 Kronski, Tanner M   10 SCY-NJ               1:38.47    1:25.06         17  
                  41.12     1:25.06 (43.94)                                        
  3 Rizzi, Jarrod R     10 Dolphins-MR          1:23.30    1:27.76         16  
                  41.08     1:27.76 (46.68)                                        
  4 Burns, Rhett J      10 Dolphins-MR          1:26.59    1:28.08         15  
                  43.00     1:28.08 (45.08)                                        
  5 Maddineni, Neel K   10 Rivertown Rays-MR    1:38.92    1:35.63         14  
                  45.76     1:35.63 (49.87)                                        
  6 Reda, Edward F      10 Aqua Gems-MR         1:26.43    1:38.04         13  
                  48.41     1:38.04 (49.63)                                        
  7 Emmerich, Lee A     10 Aqua Gems-MR         1:41.27    1:39.35         12  
                  47.54     1:39.35 (51.81)                                        
  8 Quinones, D. J.      9 WSSC-MR              1:45.00    1:39.53         11  
                  48.19     1:39.53 (51.34)                                        
  9 McCaffrey, TC C      9 Big Blue-MR          1:38.00    1:43.03          9  
                  51.04     1:43.03 (51.99)                                        
 10 Rodriguez, Matthew  10 MVA-MR                    NT    1:44.02          7  
                  52.07     1:44.02 (51.95)                                        
 11 Gross, William S     9 SCY-NJ               2:10.47    1:44.39          6  
                  52.59     1:44.39 (51.80)                                        
 12 Laitman, Michael H   9 Rivertown Rays-MR    1:43.23    1:44.87          5  
                  50.72     1:44.87 (54.15)                                        
 13 Stangeby, Joseph G   9 Aqua Gems-MR         1:55.43    1:46.92          4  
                  52.53     1:46.92 (54.39)                                        
 14 Crainer, William W   9 Rivertown Rays-MR    1:50.00    1:54.74          3  
                  54.52   1:54.74 (1:00.22)                                        
 -- Sommer, Christophe   9 Aqua Gems-MR         1:45.43         DQ        
 -- Babarsky, Bryce J   10 BDA-MA               1:37.86         DQ        
 
Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kronski, Tanner M   10 SCY-NJ                 41.31      41.00         20  
  2 Babarsky, Bryce J   10 BDA-MA                 45.17      43.70         17  
  3 Mangan, Robert R    10 Dolphins-MR            46.90      43.84         16  
  4 Kalletta, George E   9 Aqua Gems-MR           46.72      44.34         15  
  5 Draper, Christophe   9 Rivertown Rays-MR      45.14      45.58         14  
  6 Econopouly, Elias   10 NDAC-MR                48.06      47.60         13  
  7 Emmerich, Lee A     10 Aqua Gems-MR           55.65      49.54         12  
  8 Laitman, Michael H   9 Rivertown Rays-MR      52.29      51.10         11  
  9 Dwyer, Jack         10 WSSC-MR                51.52      52.11          9  
 10 Koenig, Ian T       10 Dolphins-MR            52.76      53.66          7  
 11 Mitchell, David P   10 SCY-NJ                 54.66      53.96          6  
 12 Rodriguez, Matthew  10 MVA-MR                 54.96      54.90          5  
 13 Hollar, Logan D     10 SCY-NJ                 55.66      55.43          4  
 14 Hockedy, Brandon H  10 SCY-NJ                 54.47      55.46          3  
 15 Sommer, Christophe   9 Aqua Gems-MR           55.05      56.20          2  
 16 Traina, Michael A   10 SCY-NJ                 54.88      56.49          1  
 17 Gross, William S     9 SCY-NJ               1:03.22      58.46        
 18 McCaffrey, TC C      9 Big Blue-MR            57.06      58.87        
 19 Jarski, Alexander   10 MVA-MR                 51.70      59.90        
 20 Stangeby, Joseph G   9 Aqua Gems-MR         1:14.21    1:07.89        
 -- Kosinski, Isaac J    9 NDAC-MR                52.02         DQ        
 -- Quinones, D. J.      9 WSSC-MR              1:00.32         DQ        
 -- Mangan, Kyle J       9 Dolphins-MR          1:30.00         DQ        
 
Boys 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Treanor, Shane P    10 Marlins-MR           1:21.46    1:21.72         20  
                  39.45     1:21.72 (42.27)                                        
  2 Wadsworth, John D   10 Marlins-MR           1:22.21    1:22.69         17  
                  39.57     1:22.69 (43.12)                                        
  3 Kronski, Tanner M   10 SCY-NJ               1:30.40    1:32.13         16  
                  42.47     1:32.13 (49.66)                                        
  4 Mondelli, Michael   10 PBAC-MR              1:38.00    1:32.83         15  
                  44.26     1:32.83 (48.57)                                        
  5 Draper, Christophe   9 Rivertown Rays-MR    1:38.19    1:36.07         14  
                  45.98     1:36.07 (50.09)                                        
  6 Babarsky, Bryce J   10 BDA-MA               1:39.69    1:36.52         13  
                  44.31     1:36.52 (52.21)                                        
  7 McKeon, Eian        10 PBAC-MR              1:38.95    1:40.03         12  
                  47.68     1:40.03 (52.35)                                        
  8 Kalletta, George E   9 Aqua Gems-MR         1:40.19    1:40.22         11  
                  47.51     1:40.22 (52.71)                                        
  9 Mills, Shane J      10 Marlins-MR           1:43.36    1:45.68          9  
                  49.86     1:45.68 (55.82)                                        
 10 Maddineni, Neel K   10 Rivertown Rays-MR    1:49.98    1:46.85          7  
                  48.93     1:46.85 (57.92)                                        
 11 Koenig, Ian T       10 Dolphins-MR          1:50.00    1:51.82          6  
                  53.83     1:51.82 (57.99)                                        
 12 Gibson, Matthew W   10 Marlins-MR           1:42.39    1:54.60          5  
                  53.03   1:54.60 (1:01.57)                                        
 13 Kellman, Alex        9 WSSC-MR              1:52.08    1:54.97          4  
                  53.47   1:54.97 (1:01.50)                                        
 14 Crainer, William W   9 Rivertown Rays-MR    2:13.57    2:06.63          3  
                  58.69   2:06.63 (1:07.94)                                        
 15 DenBleyker, Timmy    9 SCY-NJ               2:30.47    2:06.81          2  
                1:00.80   2:06.81 (1:06.01)                                        
 16 Gross, William S     9 SCY-NJ               2:19.34    2:12.13          1  
                1:03.04   2:12.13 (1:09.09)                                        
 -- Baione, Michael T    9 Big Blue-MR          1:42.87         DQ        
                  51.37          DQ (55.89)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rizzi, Jarrod R     10 Dolphins-MR            35.84      37.06         20  
  2 Kalletta, George E   9 Aqua Gems-MR           38.00      38.14         17  
  3 Kronski, Tanner M   10 SCY-NJ                 42.73      39.81         16  
  4 Ruiz, Tyler J       10 Aqua Gems-MR           44.74      40.35         15  
  5 Maddineni, Neel K   10 Rivertown Rays-MR      43.03      42.27         14  
  6 Babarsky, Bryce J   10 BDA-MA                 46.73      43.50         13  
  7 Catania, Nicholas   10 WSSC-MR                44.43      44.93         12  
  8 Mangan, Robert R    10 Dolphins-MR            46.35      44.94         11  
  9 Hockedy, Brandon H  10 SCY-NJ                 48.02      45.54          9  
 10 Mitchell, David P   10 SCY-NJ                 51.38      46.22          7  
 11 Quinones, D. J.      9 WSSC-MR                46.38      48.26          6  
 12 Hollar, Logan D     10 SCY-NJ                 51.45      49.83          5  
 13 Econopouly, Elias   10 NDAC-MR                51.47      50.74          4  
 14 Reda, Edward F      10 Aqua Gems-MR           55.16      51.62          3  
 15 Palmer, Jack         9 WSSC-MR                52.02      52.89          2  
 16 Crainer, William W   9 Rivertown Rays-MR      50.27      53.28          0.5
 16 Koenig, Ian T       10 Dolphins-MR            51.26      53.28          0.5
 18 Traina, Michael A   10 SCY-NJ                 49.55      54.93        
 19 Kosinski, Isaac J    9 NDAC-MR                52.73      56.33        
 20 Sommer, Christophe   9 Aqua Gems-MR           56.16      57.47        
 21 Gross, William S     9 SCY-NJ               1:08.81      58.19        
 22 McCaffrey, TC C      9 Big Blue-MR            59.59    1:00.00        
 23 Moriarty, Luke J    10 Dolphins-MR            45.00    1:01.91        
 -- Dwyer, Jack         10 WSSC-MR                46.57         DQ        
 -- Jarski, Alexander   10 MVA-MR                 53.96         DQ        
 
Boys 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wadsworth, John D   10 Marlins-MR           1:19.18    1:21.86         20  
                  36.82     1:21.86 (45.04)                                        
  2 Burns, Rhett J      10 Dolphins-MR          1:29.00    1:33.61         17  
                  42.55     1:33.61 (51.06)                                        
  3 Kalletta, George E   9 Aqua Gems-MR         1:28.62    1:34.08         16  
                  42.51     1:34.08 (51.57)                                        
  4 Dwyer, Jack         10 WSSC-MR              1:43.26    1:43.45         15  
                  48.10     1:43.45 (55.35)                                        
  5 Babarsky, Bryce J   10 BDA-MA               1:47.35    1:47.02         14  
                  48.19     1:47.02 (58.83)                                        
  6 Quinones, D. J.      9 WSSC-MR                   NT    1:52.55         13  
                  51.19   1:52.55 (1:01.36)                                        
  7 Mangan, Robert R    10 Dolphins-MR          1:40.00    1:53.09         12  
                  49.61   1:53.09 (1:03.48)                                        
  8 Palmer, Jack         9 WSSC-MR                   NT    1:59.50         11  
                  53.79   1:59.50 (1:05.71)                                        
 
Boys 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wadsworth, John D   10 Marlins-MR           1:13.54    1:15.42         20  
                  35.87     1:15.42 (39.55)                                        
  2 Treanor, Shane P    10 Marlins-MR           1:19.02    1:17.15         17  
                  38.25     1:17.15 (38.90)                                        
  3 Draper, Christophe   9 Rivertown Rays-MR    1:21.77    1:23.75         16  
                  38.68     1:23.75 (45.07)                                        
  4 Kronski, Tanner M   10 SCY-NJ               1:25.00    1:24.31         15  
                  41.09     1:24.31 (43.22)                                        
  5 Mondelli, Michael   10 PBAC-MR              1:27.13    1:25.21         14  
                  44.21     1:25.21 (41.00)                                        
  6 Kalletta, George E   9 Aqua Gems-MR         1:23.81    1:25.22         13  
                  41.04     1:25.22 (44.18)                                        
  7 McKeon, Eian        10 PBAC-MR              1:28.63    1:25.86         12  
                  41.52     1:25.86 (44.34)                                        
  8 Ruiz, Tyler J       10 Aqua Gems-MR         1:36.46    1:28.41         11  
                  38.68     1:28.41 (49.73)                                        
  9 Babarsky, Bryce J   10 BDA-MA               1:37.24    1:31.31          9  
                  44.62     1:31.31 (46.69)                                        
 10 Maddineni, Neel K   10 Rivertown Rays-MR    1:36.04    1:33.15          7  
                  44.21     1:33.15 (48.94)                                        
 11 Baione, Michael T    9 Big Blue-MR          1:48.00    1:35.36          6  
                  44.39     1:35.36 (50.97)                                        
 12 Mills, Shane J      10 Marlins-MR           1:33.14    1:35.73          5  
                  46.59     1:35.73 (49.14)                                        
 13 Dwyer, Jack         10 WSSC-MR              1:29.37    1:35.80          4  
                  46.55     1:35.80 (49.25)                                        
 14 Nuzzo, Shaun M      10 Dolphins-MR          1:39.18    1:36.63          3  
                  43.23     1:36.63 (53.40)                                        
 15 Mitchell, David P   10 SCY-NJ               1:38.48    1:37.55          2  
                  43.93     1:37.55 (53.62)                                        
 16 Emmerich, Lee A     10 Aqua Gems-MR         1:43.41    1:38.22          1  
                  44.82     1:38.22 (53.40)                                        
 17 Hockedy, Brandon H  10 SCY-NJ               1:35.62    1:39.17        
                  45.65     1:39.17 (53.52)                                        
 18 Laitman, Michael H   9 Rivertown Rays-MR    1:39.18    1:40.20        
                1:40.37         1:40.20 ( )                                        
 19 Quinones, D. J.      9 WSSC-MR              1:39.70    1:42.83        
                  46.69     1:42.83 (56.14)                                        
 20 Crosbie, Kyle T      9 Marlins-MR           1:40.39    1:44.43        
                  49.93     1:44.43 (54.50)                                        
 20 Koenig, Ian T       10 Dolphins-MR          1:38.84    1:44.43        
                  49.55     1:44.43 (54.88)                                        
 22 Moriarty, Luke J    10 Dolphins-MR          2:09.39    1:44.87        
                  53.63     1:44.87 (51.24)                                        
 23 Thorpe, Billy M     10 PBAC-MR              1:29.21    1:46.71        
                  50.84     1:46.71 (55.87)                                        
 24 Kellman, Alex        9 WSSC-MR              1:49.82    1:49.42        
                  54.49     1:49.42 (54.93)                                        
 25 Crainer, William W   9 Rivertown Rays-MR         NT    1:51.40        
                  52.00     1:51.40 (59.40)                                        
 26 Gross, William S     9 SCY-NJ               2:08.56    1:55.51        
                  55.96     1:55.51 (59.55)                                        
 27 Gibson, Matthew W   10 Marlins-MR           1:52.39    1:56.44        
                  55.77   1:56.44 (1:00.67)                                        
 28 DenBleyker, Timmy    9 SCY-NJ               2:24.87    2:10.41        
                1:04.67   2:10.41 (1:05.74)                                        
 -- Burns, Rhett J      10 Dolphins-MR          1:38.26         DQ        
                  41.34          DQ (53.00)                                        
 
Boys 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dolphin Swim Club of the H. V.-MR  'A'      2:16.41    2:26.62         40  
     1) Koenig, Ian T 10                2) Nuzzo, Shaun M 10              
     3) Burns, Rhett J 10               4) Mangan, Robert R 10            
                  40.44     1:19.03 (38.59)     1:54.61 (35.58)     2:26.62 (32.01)
  2 Rivertown Aquatics Rays-MR  'A'             2:20.90    2:28.67         34  
     1) Maddineni, Neel K 10            2) Crainer, William W 9           
     3) Laitman, Michael H 9            4) Draper, Christopher F 9        
                  35.58     1:18.82 (43.24)     1:57.17 (38.35)     2:28.67 (31.50)
  3 Sussex County YMCA-NJ  'A'                       NT    2:39.45         32  
     1) Hockedy, Brandon H 10           2) Gross, William S 9             
     3) Mitchell, David P 10            4) Kronski, Tanner M 10           
                  41.72     1:39.25 (57.53)     2:06.61 (27.36)     2:39.45 (32.84)
  4 Washingtonville Seahawks-MR  'A'            2:15.00    2:40.17         30  
     1) Palmer, Jack 9                  2) Kellman, Alex 9                
     3) Quinones, D. J. 9               4) Dwyer, Jack 10                 
                  42.81     1:23.90 (41.09)     2:05.28 (41.38)     2:40.17 (34.89)
 
Boys 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rivertown Aquatics Rays-MR  'A'             2:50.65    2:51.54         40  
     1) Crainer, William W 9            2) Laitman, Michael H 9           
     3) Draper, Christopher F 9         4) Maddineni, Neel K 10           
                  49.81     1:39.90 (50.09)     2:17.02 (37.12)     2:51.54 (34.52)
  2 Aqua Gems Swimming-MR  'A'                  2:50.64    2:56.41         34  
     1) Sommer, Christopher A 9         2) Ruiz, Tyler J 10               
     3) Kalletta, George E 9            4) Emmerich, Lee A 10             
                  48.92     1:42.13 (53.21)     2:20.19 (38.06)     2:56.41 (36.22)
 -- Dolphin Swim Club of the H. V.-MR  'A'      2:56.32         DQ        
     1) Burns, Rhett J 10               2) Mangan, Robert R 10            
     3) Rizzi, Jarrod R 10              4) Koenig, Ian T 10               
                  41.95     1:26.40 (44.45)     2:04.61 (38.21)          DQ (38.12)
 
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wadsworth, John D   10 Marlins-MR           2:25.60    2:24.89         20  
                  32.85     1:09.52 (36.67)     1:47.24 (37.72)     2:24.89 (37.65)
  2 Draper, Christophe   9 Rivertown Rays-MR    2:30.19    2:29.11         17  
                  33.26     1:11.90 (38.64)     1:51.69 (39.79)     2:29.11 (37.42)
  3 Kalletta, George E   9 Aqua Gems-MR         2:49.70    2:33.43         16  
                  33.54     1:13.46 (39.92)     1:53.51 (40.05)     2:33.43 (39.92)
  4 Mangan, Robert R    10 Dolphins-MR          2:42.00    2:35.34         15  
                  34.66     1:14.47 (39.81)     1:55.57 (41.10)     2:35.34 (39.77)
  5 Dwyer, Jack         10 WSSC-MR              2:53.14    2:38.88         14  
                  36.24     1:16.76 (40.52)     1:58.22 (41.46)     2:38.88 (40.66)
  6 Rizzi, Jarrod R     10 Dolphins-MR          2:47.67    2:46.85         13  
                  36.93     1:20.87 (43.94)     2:04.77 (43.90)     2:46.85 (42.08)
  7 Burns, Rhett J      10 Dolphins-MR          3:14.33    2:48.26         12  
                  37.43     1:19.31 (41.88)     2:04.33 (45.02)     2:48.26 (43.93)
  8 Babarsky, Bryce J   10 BDA-MA               3:04.24    2:56.55         11  
                  39.00     1:24.85 (45.85)     2:11.98 (47.13)     2:56.55 (44.57)
  9 Mills, Shane J      10 Marlins-MR           2:51.39    3:04.22          9  
                  42.20     1:31.94 (49.74)     2:18.00 (46.06)     3:04.22 (46.22)
 10 Quinones, D. J.      9 WSSC-MR                   NT    3:08.94          7  
                  41.16     1:29.05 (47.89)     2:21.78 (52.73)     3:08.94 (47.16)
 11 Stangeby, Chris      8 Aqua Gems-MR         3:30.43    3:11.87          6  
                  42.74     1:34.86 (52.12)     2:26.94 (52.08)     3:11.87 (44.93)
 12 Lastauskas, Matthe   8 BDA-MA               3:28.89    3:30.12          5  
                  44.50     1:40.61 (56.11)     2:36.38 (55.77)     3:30.12 (53.74)
 13 Rizzi, Matteo D      8 Dolphins-MR          4:02.69    3:35.17          4  
                  47.59     1:43.48 (55.89)     2:40.58 (57.10)     3:35.17 (54.59)
 14 Gross, William S     9 SCY-NJ               3:24.47    3:38.16          3  
                  46.89     1:42.95 (56.06)     2:41.89 (58.94)     3:38.16 (56.27)
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Boldrin, Evan M     12 VAC-MR                 25.44      25.11         20  
  2 Winograd, Nicolas   12 Aqua Gems-MR           25.35      25.72         17  
  3 Snyder, Andrew W    12 Rivertown Rays-MR      27.01      27.17         16  
  4 Attile, Trevor A    12 Big Blue-MR            26.69      27.25         15  
  5 Verini, Michael T   12 Rivertown Rays-MR      27.56      28.03         14  
  6 Lastauskas, Nico    11 BDA-MA                 28.94      28.63         13  
  7 Mialma, Jonathan    12 NDAC-MR                31.01      28.76         12  
  8 Woolley, Zachary E  12 Dolphins-MR            30.89      29.78         11  
  9 Zhou, Edwin R       12 Rivertown Rays-MR      32.50      30.18          9  
 10 Olsen, Jack T       12 Aqua Gems-MR           30.41      30.49          7  
 11 Ciliberti, Nichola  12 Rivertown Rays-MR      32.53      31.03          6  
 12 Gorman, Jack R      12 NDAC-MR                31.41      31.08          5  
 13 Rabadi, Nicholas    11 Rivertown Rays-MR      31.00      31.15          4  
 14 Gagion, Michael V   11 Rivertown Rays-MR      30.07      31.17          3  
 15 Cavotti, Parker     12 NDAC-MR                31.66      31.25          2  
 16 Chang, Kevin        11 Rivertown Rays-MR      30.95      31.35          1  
 17 Cooney, Hunter C    11 Aqua Gems-MR           31.51      31.54        
 18 Morgan, Julian C    12 Big Blue-MR            30.88      31.79        
 19 Hoffman, Christoph  12 Rivertown Rays-MR      32.09      32.31        
 20 Vargas, David F     12 Rivertown Rays-MR      33.64      32.62        
 21 Kinsley, Christoph  11 WSSC-MR                34.69      33.04        
 22 McCarthy, James R   12 Rivertown Rays-MR      32.51      33.16        
 23 Cassidy, Connor R   11 Aqua Gems-MR           34.10      33.80        
 24 Langdale, Jeremy K  12 Aqua Gems-MR           34.39      34.13        
 25 Whitton, Kyle       12 Marlins-MR             37.28      34.86        
 26 Frisbee, Connor     11 WSSC-MR                36.63      37.66        
 27 Santiago, Christop  11 WSSC-MR                36.61      37.96        
 28 Collins, Danny R    11 Marlins-MR             36.47      39.16        
 29 Rutkoske, Bud J     11 Big Blue-MR            38.84      39.22        
 30 Iolonardi, Tristan  12 Aqua Gems-MR           40.19      39.86        
 31 Ma, Edmond          11 Big Blue-MR            42.06      40.62        
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Winograd, Nicolas   12 Aqua Gems-MR           56.80      56.27         20  
                  26.91       56.27 (29.36)                                        
  2 Attile, Trevor A    12 Big Blue-MR            57.94      58.36         17  
                  28.39       58.36 (29.97)                                        
  3 Verini, Michael T   12 Rivertown Rays-MR    1:00.51    1:00.23         16  
                  28.79     1:00.23 (31.44)                                        
  4 Lastauskas, Nico    11 BDA-MA               1:02.61    1:03.80         15  
                  30.36     1:03.80 (33.44)                                        
  5 Gagion, Michael V   11 Rivertown Rays-MR    1:06.77    1:07.99         14  
                  31.98     1:07.99 (36.01)                                        
  6 Olsen, Jack T       12 Aqua Gems-MR         1:09.81    1:09.20         13  
                  32.64     1:09.20 (36.56)                                        
  7 Rabadi, Nicholas    11 Rivertown Rays-MR    1:12.59    1:10.99         12  
                  34.48     1:10.99 (36.51)                                        
  8 Mialma, Jonathan    12 NDAC-MR              1:08.71    1:11.03         11  
                  32.06     1:11.03 (38.97)                                        
  9 Soutter, Christoph  12 SCY-NJ               1:18.59    1:11.17          9  
                  34.16     1:11.17 (37.01)                                        
 10 Preston, Shayne F   12 Rivertown Rays-MR    1:08.77    1:11.62          7  
                  33.45     1:11.62 (38.17)                                        
 11 Hoffman, Christoph  12 Rivertown Rays-MR    1:12.94    1:11.83          6  
                  33.95     1:11.83 (37.88)                                        
 12 Vargas, David F     12 Rivertown Rays-MR    1:12.48    1:11.94          5  
                  33.63     1:11.94 (38.31)                                        
 13 Rodriguez, Frank    11 WSSC-MR              1:15.45    1:12.08          4  
                  34.86     1:12.08 (37.22)                                        
 14 McCarthy, James R   12 Rivertown Rays-MR    1:12.97    1:13.44          3  
                  34.74     1:13.44 (38.70)                                        
 15 Ciliberti, Nichola  12 Rivertown Rays-MR    1:10.07    1:13.94          2  
                  34.53     1:13.94 (39.41)                                        
 16 Cavotti, Parker     12 NDAC-MR              1:12.50    1:14.62          1  
                  35.56     1:14.62 (39.06)                                        
 17 Volaski, Eric R     12 Big Blue-MR          1:30.85    1:14.73        
                  36.95     1:14.73 (37.78)                                        
 18 Lynch, Ryan P       12 Cudas-MR                  NT    1:15.20        
                  34.00     1:15.20 (41.20)                                        
 19 Denny, Ry W         11 MVA-MR               1:22.89    1:16.88        
                  37.41     1:16.88 (39.47)                                        
 20 Cassidy, Connor R   11 Aqua Gems-MR         1:17.21    1:17.01        
                  36.80     1:17.01 (40.21)                                        
 21 Langdale, Jeremy K  12 Aqua Gems-MR         1:18.37    1:18.47        
                  36.43     1:18.47 (42.04)                                        
 22 Frisbee, Connor     11 WSSC-MR              1:23.68    1:19.03        
                  37.92     1:19.03 (41.11)                                        
 23 Rizzi, Dominic M    12 Dolphins-MR          1:21.17    1:24.98        
                  36.75     1:24.98 (48.23)                                        
 24 Iolonardi, Tristan  12 Aqua Gems-MR              NT    1:26.49        
                  39.75     1:26.49 (46.74)                                        
 25 Sheridan, Luke T    12 Aqua Gems-MR         1:34.18    1:26.79        
                  37.80     1:26.79 (48.99)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Winograd, Nicolas   12 Aqua Gems-MR         2:07.26    2:04.45         20  
                  28.11     1:00.59 (32.48)     1:33.67 (33.08)     2:04.45 (30.78)
  2 Snyder, Andrew W    12 Rivertown Rays-MR    2:07.17    2:10.27         17  
                  29.38     1:02.47 (33.09)     1:36.91 (34.44)     2:10.27 (33.36)
  3 Lastauskas, Nico    11 BDA-MA               2:17.73    2:17.27         16  
                  30.31     1:04.73 (34.42)     1:41.55 (36.82)     2:17.27 (35.72)
  4 Gagion, Michael V   11 Rivertown Rays-MR    2:25.38    2:26.55         15  
                  32.60     1:10.32 (37.72)     1:49.25 (38.93)     2:26.55 (37.30)
  5 Olsen, Jack T       12 Aqua Gems-MR         2:31.48    2:35.47         14  
                  34.60     1:14.32 (39.72)     1:55.53 (41.21)     2:35.47 (39.94)
  6 Ciliberti, Nichola  12 Rivertown Rays-MR    2:36.81    2:37.00         13  
                  34.08     1:15.64 (41.56)     1:57.91 (42.27)     2:37.00 (39.09)
  7 Hoffman, Christoph  12 Rivertown Rays-MR    2:51.85    2:37.59         12  
                  35.84     1:16.41 (40.57)     1:59.02 (42.61)     2:37.59 (38.57)
  8 Warnon, Jonathan    12 VAC-MR               2:30.06    2:45.54         11  
                  34.48     1:16.41 (41.93)     2:01.65 (45.24)     2:45.54 (43.89)
  9 Rizzi, Dominic M    12 Dolphins-MR          3:13.57    3:06.97          9  
                  36.69     1:25.85 (49.16)   3:07.72 (1:41.87)         3:06.97 ( )
 10 Sheridan, Luke T    12 Aqua Gems-MR         2:55.43    3:14.44          7  
                  37.90     1:26.71 (48.81)   3:14.56 (1:47.85)         3:14.44 ( )
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Winograd, Nicolas   12 Aqua Gems-MR           31.42      30.66         20  
  2 Attile, Trevor A    12 Big Blue-MR            30.91      30.96         17  
  3 Olsen, Jack T       12 Aqua Gems-MR           38.02      35.75         16  
  4 Gagion, Michael V   11 Rivertown Rays-MR      36.07      37.40         15  
  5 Mialma, Jonathan    12 NDAC-MR                39.22      37.46         14  
  6 Preston, Shayne F   12 Rivertown Rays-MR      36.79      37.65         13  
  7 Cavotti, Parker     12 NDAC-MR                36.80      37.81         12  
  8 Hoffman, Christoph  12 Rivertown Rays-MR      38.09      38.36         11  
  9 Vargas, David F     12 Rivertown Rays-MR      42.78      39.63          9  
 10 Soutter, Christoph  12 SCY-NJ                 39.35      39.86          7  
 11 Rodriguez, Frank    11 WSSC-MR                39.71      40.11          6  
 12 Rizzi, Dominic M    12 Dolphins-MR            43.51      40.57          5  
 13 Volaski, Eric R     12 Big Blue-MR            42.00      41.23          4  
 14 Ciliberti, Nichola  12 Rivertown Rays-MR      41.37      41.28          3  
 15 Sheridan, Luke T    12 Aqua Gems-MR           42.91      41.39          2  
 16 Langdale, Jeremy K  12 Aqua Gems-MR           41.20      43.57          1  
 17 Rabadi, Nicholas    11 Rivertown Rays-MR      44.61      43.94        
 18 Cassidy, Connor R   11 Aqua Gems-MR           43.26      44.04        
 19 Iolonardi, Tristan  12 Aqua Gems-MR           47.72      47.81        
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Attile, Trevor A    12 Big Blue-MR          1:06.46    1:06.39         20  
                  33.17     1:06.39 (33.22)                                        
  2 Winograd, Nicolas   12 Aqua Gems-MR         1:07.66    1:06.83         17  
                  33.14     1:06.83 (33.69)                                        
  3 Verini, Michael T   12 Rivertown Rays-MR    1:11.74    1:11.94         16  
                  34.61     1:11.94 (37.33)                                        
  4 Chang, Kevin        11 Rivertown Rays-MR    1:15.44    1:15.07         15  
                  35.81     1:15.07 (39.26)                                        
  5 Gagion, Michael V   11 Rivertown Rays-MR    1:17.91    1:15.81         14  
                  37.22     1:15.81 (38.59)                                        
  6 Woolley, Zachary E  12 Dolphins-MR          1:18.11    1:17.56         13  
                  38.02     1:17.56 (39.54)                                        
  7 Lastauskas, Nico    11 BDA-MA               1:17.53    1:17.77         12  
                  37.81     1:17.77 (39.96)                                        
  8 Morgan, Julian C    12 Big Blue-MR          1:19.35    1:18.70         11  
                  39.63     1:18.70 (39.07)                                        
  9 McGhee, Liam F      12 NDAC-MR              1:22.11    1:20.86          9  
                  39.81     1:20.86 (41.05)                                        
 10 Mialma, Jonathan    12 NDAC-MR              1:23.98    1:21.82          7  
                  39.59     1:21.82 (42.23)                                        
 11 Cavotti, Parker     12 NDAC-MR              1:23.27    1:22.11          6  
 12 Hoffman, Christoph  12 Rivertown Rays-MR    1:21.93    1:23.32          5  
                  39.95     1:23.32 (43.37)                                        
 13 Vargas, David F     12 Rivertown Rays-MR    1:31.83    1:24.94          4  
                  42.00     1:24.94 (42.94)                                        
 14 Ciliberti, Nichola  12 Rivertown Rays-MR    1:28.76    1:26.51          3  
                  41.16     1:26.51 (45.35)                                        
 15 McCarthy, James R   12 Rivertown Rays-MR    1:29.46    1:27.46          2  
 16 Zhou, Edwin R       12 Rivertown Rays-MR    1:31.26    1:28.60          1  
                  43.09     1:28.60 (45.51)                                        
 17 Kinsley, Christoph  11 WSSC-MR              1:32.79    1:28.72        
                  42.98     1:28.72 (45.74)                                        
 18 Langdale, Jeremy K  12 Aqua Gems-MR         1:38.54    1:32.21        
                  44.03     1:32.21 (48.18)                                        
 19 Rabadi, Nicholas    11 Rivertown Rays-MR    1:28.00    1:34.97        
                  45.43     1:34.97 (49.54)                                        
 20 Ma, Edmond          11 Big Blue-MR          1:38.65    1:41.35        
                  48.22     1:41.35 (53.13)                                        
 21 Collins, Danny R    11 Marlins-MR           1:33.39    1:43.46        
                  50.73     1:43.46 (52.73)                                        
 22 Rutkoske, Bud J     11 Big Blue-MR          1:57.24    1:49.68        
                  52.41     1:49.68 (57.27)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Winograd, Nicolas   12 Aqua Gems-MR           32.77      33.27         20  
  2 Boldrin, Evan M     12 VAC-MR                 33.62      33.62         17  
  3 Snyder, Andrew W    12 Rivertown Rays-MR      35.09      34.79         16  
  4 Lastauskas, Nico    11 BDA-MA                 36.65      36.08         15  
  5 Attile, Trevor A    12 Big Blue-MR            37.59      37.92         14  
  6 Verini, Michael T   12 Rivertown Rays-MR      37.95      38.94         13  
  7 McGhee, Liam F      12 NDAC-MR                41.00      39.45         12  
  8 Olsen, Jack T       12 Aqua Gems-MR           42.61      41.11         11  
  9 Gorman, Jack R      12 NDAC-MR                40.74      41.13          9  
 10 Zhou, Edwin R       12 Rivertown Rays-MR      39.62      41.24          7  
 11 Cooney, Hunter C    11 Aqua Gems-MR           41.62      41.42          6  
 12 Ciliberti, Nichola  12 Rivertown Rays-MR      40.36      42.13          5  
 13 Kinsley, Christoph  11 WSSC-MR                44.58      43.52          4  
 14 Vargas, David F     12 Rivertown Rays-MR      44.86      43.98          3  
 15 Morgan, Julian C    12 Big Blue-MR            43.59      44.19          2  
 16 McCarthy, James R   12 Rivertown Rays-MR      43.00      44.54          1  
 17 Hoffman, Christoph  12 Rivertown Rays-MR      43.30      45.10        
 18 Rabadi, Nicholas    11 Rivertown Rays-MR      42.00      45.88        
 19 Woolley, Zachary E  12 Dolphins-MR            49.58      46.59        
 20 Iolonardi, Tristan  12 Aqua Gems-MR           49.99      47.06        
 21 Ma, Edmond          11 Big Blue-MR            48.79      47.30        
 22 Whitton, Kyle       12 Marlins-MR             48.89      47.33        
 23 Frisbee, Connor     11 WSSC-MR                48.30      49.05        
 24 Cassidy, Connor R   11 Aqua Gems-MR           50.74      50.74        
 25 Rutkoske, Bud J     11 Big Blue-MR            55.07      50.81        
 26 Santiago, Christop  11 WSSC-MR                49.99      50.90        
 -- Collins, Danny R    11 Marlins-MR           1:04.29         DQ        
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Winograd, Nicolas   12 Aqua Gems-MR         1:13.73    1:15.18         20  
                  35.32     1:15.18 (39.86)                                        
  2 Lastauskas, Nico    11 BDA-MA               1:20.70    1:19.81         17  
                  38.52     1:19.81 (41.29)                                        
  3 Soutter, Christoph  12 SCY-NJ               1:37.57    1:29.86         16  
                  41.77     1:29.86 (48.09)                                        
  4 Volaski, Eric R     12 Big Blue-MR          1:35.49    1:30.17         15  
                  43.42     1:30.17 (46.75)                                        
  5 Ciliberti, Nichola  12 Rivertown Rays-MR    1:27.87    1:30.63         14  
                  42.47     1:30.63 (48.16)                                        
  6 Hoffman, Christoph  12 Rivertown Rays-MR    1:35.23    1:40.78         13  
                  47.30     1:40.78 (53.48)                                        
  7 Rabadi, Nicholas    11 Rivertown Rays-MR    1:40.41    1:42.76         12  
                  47.78     1:42.76 (54.98)                                        
  8 Lynch, Ryan P       12 Cudas-MR                  NT    1:45.33         11  
                  49.54     1:45.33 (55.79)                                        
  9 Rizzi, Dominic M    12 Dolphins-MR          1:59.51    1:52.48          9  
                  51.32   1:52.48 (1:01.16)                                        
 10 Denny, Ry W         11 MVA-MR                    NT    1:54.63          7  
                  53.65   1:54.63 (1:00.98)                                        
 -- Vargas, David F     12 Rivertown Rays-MR    1:39.73         DQ        
                  44.17          DQ (50.28)                                        
 -- Verini, Michael T   12 Rivertown Rays-MR    1:23.85         DQ        
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Boldrin, Evan M     12 VAC-MR                 30.05      29.65         20  
  2 Olsen, Jack T       12 Aqua Gems-MR           33.49      33.92         17  
  3 Gagion, Michael V   11 Rivertown Rays-MR      33.59      33.98         16  
  4 McGhee, Liam F      12 NDAC-MR                35.92      34.58         15  
  5 Mialma, Jonathan    12 NDAC-MR                39.81      35.51         14  
  6 Soutter, Christoph  12 SCY-NJ                 37.92      36.05         13  
  7 Cooney, Hunter C    11 Aqua Gems-MR           35.90      36.83         12  
  8 Chang, Kevin        11 Rivertown Rays-MR      37.50      37.29         11  
  9 Cavotti, Parker     12 NDAC-MR                36.63      37.39          9  
 10 Cassidy, Connor R   11 Aqua Gems-MR           39.26      37.44          7  
 11 Morgan, Julian C    12 Big Blue-MR            36.99      39.13          6  
 12 Langdale, Jeremy K  12 Aqua Gems-MR           43.79      40.10          5  
 13 Zhou, Edwin R       12 Rivertown Rays-MR      43.35      40.72          4  
 14 Santiago, Christop  11 WSSC-MR                48.48      44.08          3  
 15 McCarthy, James R   12 Rivertown Rays-MR      42.76      44.99          2  
 16 Frisbee, Connor     11 WSSC-MR                45.64      48.51          1  
 17 Collins, Danny R    11 Marlins-MR             48.00      49.04        
 18 Ma, Edmond          11 Big Blue-MR            57.13      55.30        
 -- Iolonardi, Tristan  12 Aqua Gems-MR           44.43         DQ        
 -- Rutkoske, Bud J     11 Big Blue-MR            50.00         DQ        
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Attile, Trevor A    12 Big Blue-MR          1:03.39    1:03.44         20  
                  30.86     1:03.44 (32.58)                                        
  2 Gagion, Michael V   11 Rivertown Rays-MR    1:13.74    1:13.59         17  
                  34.33     1:13.59 (39.26)                                        
  3 Lastauskas, Nico    11 BDA-MA               1:15.48    1:19.64         16  
                  37.10     1:19.64 (42.54)                                        
  4 Preston, Shayne F   12 Rivertown Rays-MR    1:20.70    1:22.19         15  
                  36.12     1:22.19 (46.07)                                        
  5 Olsen, Jack T       12 Aqua Gems-MR         1:20.16    1:22.74         14  
                  36.58     1:22.74 (46.16)                                        
 -- McCarthy, James R   12 Rivertown Rays-MR    1:38.32         DQ        
                  46.17          DQ (59.88)                                        
 
Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Winograd, Nicolas   12 Aqua Gems-MR         1:05.78    1:06.55         20  
                  32.09     1:06.55 (34.46)                                        
  2 Attile, Trevor A    12 Big Blue-MR          1:07.03    1:07.04         17  
                  30.82     1:07.04 (36.22)                                        
  3 Verini, Michael T   12 Rivertown Rays-MR    1:10.88    1:09.05         16  
                  32.26     1:09.05 (36.79)                                        
  4 Lastauskas, Nico    11 BDA-MA               1:13.45    1:13.86         15  
                  36.05     1:13.86 (37.81)                                        
  5 Preston, Shayne F   12 Rivertown Rays-MR    1:23.65    1:19.98         14  
                  36.79     1:19.98 (43.19)                                        
  6 Mialma, Jonathan    12 NDAC-MR              1:38.11    1:20.21         13  
                  37.65     1:20.21 (42.56)                                        
  7 Volaski, Eric R     12 Big Blue-MR          1:23.02    1:21.11         12  
                  39.68     1:21.11 (41.43)                                        
  8 Cavotti, Parker     12 NDAC-MR              1:21.81    1:21.26         11  
                  36.79     1:21.26 (44.47)                                        
  9 Rodriguez, Frank    11 WSSC-MR              1:29.01    1:26.14          9  
                  40.61     1:26.14 (45.53)                                        
 10 Rabadi, Nicholas    11 Rivertown Rays-MR    1:29.49    1:26.19          7  
                  42.06     1:26.19 (44.13)                                        
 11 McCarthy, James R   12 Rivertown Rays-MR    1:26.00    1:28.43          6  
                  43.38     1:28.43 (45.05)                                        
 12 Langdale, Jeremy K  12 Aqua Gems-MR         1:29.42    1:30.45          5  
                  41.21     1:30.45 (49.24)                                        
 13 Cassidy, Connor R   11 Aqua Gems-MR         1:35.31    1:31.85          4  
                  44.93     1:31.85 (46.92)                                        
 14 Rizzi, Dominic M    12 Dolphins-MR          1:33.26    1:35.60          3  
                  41.56     1:35.60 (54.04)                                        
 15 Sheridan, Luke T    12 Aqua Gems-MR         1:44.43    1:52.07          2  
                  49.56   1:52.07 (1:02.51)                                        
 -- Denny, Ry W         11 MVA-MR               1:44.72         DQ        
                  49.93          DQ (54.26)                                        
 -- Iolonardi, Tristan  12 Aqua Gems-MR         1:29.43         DQ        
                  45.86          DQ (52.87)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Snyder, Andrew W    12 Rivertown Rays-MR    2:23.07    2:25.30         20  
                  31.08     1:10.61 (39.53)     1:52.63 (42.02)     2:25.30 (32.67)
  2 Lastauskas, Nico    11 BDA-MA               2:36.28    2:38.32         17  
                  36.33     1:19.43 (43.10)     2:04.30 (44.87)     2:38.32 (34.02)
  3 Olsen, Jack T       12 Aqua Gems-MR         2:57.70    2:57.97         16  
                  37.08     1:26.19 (49.11)     2:19.91 (53.72)     2:57.97 (38.06)
  4 Hoffman, Christoph  12 Rivertown Rays-MR    2:56.04    3:03.15         15  
                  40.55     1:25.23 (44.68)     2:22.20 (56.97)     3:03.15 (40.95)
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rivertown Aquatics Rays-MR  'A'             1:55.59    1:57.93         40  
     1) Verini, Michael T 12            2) Chang, Kevin 11                
     3) Gagion, Michael V 11            4) Snyder, Andrew W 12            
                  28.60       59.76 (31.16)     1:30.84 (31.08)     1:57.93 (27.09)
  2 Aqua Gems Swimming-MR  'A'                  1:55.58    2:02.89         34  
     1) Cooney, Hunter C 11             2) Olsen, Jack T 12               
     3) Cassidy, Connor R 11            4) Winograd, Nicolas 12           
                  35.30     1:03.44 (28.14)     1:37.51 (34.07)     2:02.89 (25.38)
 
Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rivertown Aquatics Rays-MR  'A'             2:09.96    2:21.17         40  
     1) Hoffman, Christopher B 12       2) Ciliberti, Nicholas J 12       
     3) Verini, Michael T 12            4) Gagion, Michael V 11           
                  38.01     1:19.13 (41.12)     1:51.14 (32.01)     2:21.17 (30.03)
  2 Aqua Gems Swimming-MR  'A'                  2:09.95    2:31.04         34  
     1) Langdale, Jeremy K 12           2) Cassidy, Connor R 11           
     3) Olsen, Jack T 12                4) Winograd, Nicolas 12           
                  49.50     1:32.28 (42.78)     2:05.73 (33.45)     2:31.04 (25.31)
  3 Rivertown Aquatics Rays-MR  'B'             2:25.52    2:31.09         32  
     1) McCarthy, James R 12            2) Vargas, David F 12             
     3) Preston, Shayne F 12            4) Rabadi, Nicholas 11            
                  41.32     1:25.47 (44.15)     1:59.41 (33.94)     2:31.09 (31.68)
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Crumm, James R      14 Aqua Gems-MR           24.38      24.78         20  
  2 Mechanic, Dylan H   14 Rivertown Rays-MR      24.73      24.81         17  
  3 Kurzum, Elie        13 WSSC-MR                26.22      24.97         16  
  4 Cavotti, Spencer    14 NDAC-MR                25.11      24.99         15  
  5 Gottwig, Grant K    14 Aqua Gems-MR           26.57      26.19         14  
  6 Blank, Travis C     13 NDAC-MR                27.09      26.22         13  
  7 Deans-Brandt, Coll  13 Aqua Gems-MR           25.72      26.24         12  
  8 Puglio, Tim J       13 SCY-NJ                 27.02      26.56         11  
  9 Legg, Cooper        14 BDA-MA                 26.47      27.01          9  
 10 Forino, Andrew S    14 SCY-NJ                 30.01      27.14          7  
 11 Jouravlev, Sasha R  14 SCY-NJ                 30.31      27.16          6  
 12 Gudmunson, Erik K   13 Dolphins-MR            28.15      27.40          5  
 13 Kosinski, Alek B    14 NDAC-MR                28.62      27.65          4  
 14 Pfohl, Matthew C    13 Aqua Gems-MR           28.55      27.95          3  
 15 Moore, Peter M      13 Aqua Gems-MR           29.39      28.39          2  
 16 MACKAY, Matthew     13 WSSC-MR                28.44      28.41          1  
 17 Dowden, Griff C     13 Aqua Gems-MR           28.61      28.49        
 18 Peruffo, Corey J    14 Dolphins-MR            29.60      28.69        
 19 Lin, Brian          14 Rivertown Rays-MR      29.12      28.76        
 20 Buyes, Justin T     14 Big Blue-MR            29.28      28.91        
 21 Ritchie, Lee A      14 Rivertown Rays-MR      29.78      28.93        
 22 Strand, Jonah C     13 NDAC-MR                29.45      29.26        
 23 Kohama, Chris       13 SCY-NJ                 31.29      29.35        
 24 Mitchell, Timothy   13 SCY-NJ                 36.72      32.59        
 25 Jarski, Matthew A   13 MVA-MR                 33.45      33.41        
 26 Mase, Roi W         13 SCY-NJ                 33.74      33.50        
 27 Perez, Daniel S     13 Aqua Gems-MR           45.88      47.37        
 
Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mechanic, Dylan H   14 Rivertown Rays-MR      53.51      54.65         20  
                  26.42       54.65 (28.23)                                        
  2 Crumm, James R      14 Aqua Gems-MR           55.83      54.68         17  
                  26.54       54.68 (28.14)                                        
  3 Blank, Travis C     13 NDAC-MR                57.27      55.80         16  
                  26.77       55.80 (29.03)                                        
  4 Gottwig, Grant K    14 Aqua Gems-MR           58.09      57.04         15  
                  27.33       57.04 (29.71)                                        
  5 Bass, Jordan B      14 Rivertown Rays-MR      57.32      57.60         14  
                  27.33       57.60 (30.27)                                        
  6 Grunewald, Zane W   14 VAC-MR                 56.24      58.09         13  
                  27.71       58.09 (30.38)                                        
  7 Deans-Brandt, Coll  13 Aqua Gems-MR           57.42      58.45         12  
                  27.84       58.45 (30.61)                                        
  8 Forino, Andrew S    14 SCY-NJ               1:02.84      59.51         11  
                  28.17       59.51 (31.34)                                        
  9 Lockhart, Ryan J    13 Marlins-MR             59.41      59.67          9  
                  28.07       59.67 (31.60)                                        
 10 Rosado, Jeramy M    13 PBAC-MR              1:02.41    1:00.17          7  
                  28.19     1:00.17 (31.98)                                        
 11 Gudmunson, Erik K   13 Dolphins-MR          1:00.50    1:00.57          6  
                  29.05     1:00.57 (31.52)                                        
 12 Brynin, Zeke M      13 Rivertown Rays-MR    1:01.71    1:00.74          5  
                  29.26     1:00.74 (31.48)                                        
 13 Legg, Cooper        14 BDA-MA                 59.14    1:00.99          4  
                  29.00     1:00.99 (31.99)                                        
 14 Coffin, Ricky J     14 Dolphins-MR          1:02.85    1:01.71          3  
                  29.99     1:01.71 (31.72)                                        
 15 Czerwinski, Jay L   13 Marlins-MR           1:02.04    1:01.82          2  
                  29.51     1:01.82 (32.31)                                        
 16 MACKAY, Matthew     13 WSSC-MR              1:02.96    1:02.89          1  
                  29.04     1:02.89 (33.85)                                        
 17 Moore, Peter M      13 Aqua Gems-MR         1:02.62    1:03.22        
                  30.53     1:03.22 (32.69)                                        
 18 Dowden, Griff C     13 Aqua Gems-MR         1:05.40    1:04.07        
                  30.66     1:04.07 (33.41)                                        
 19 Peruffo, Corey J    14 Dolphins-MR          1:08.08    1:04.27        
                  31.43     1:04.27 (32.84)                                        
 20 Lin, Brian          14 Rivertown Rays-MR    1:03.94    1:04.60        
                  30.19     1:04.60 (34.41)                                        
 21 Soutter, Evan       14 SCY-NJ               1:06.35    1:05.41        
                  31.59     1:05.41 (33.82)                                        
 22 Ritchie, Lee A      14 Rivertown Rays-MR    1:06.42    1:05.68        
                  30.30     1:05.68 (35.38)                                        
 23 Malile, Julian      14 SCY-NJ               1:14.00    1:07.49        
                  31.99     1:07.49 (35.50)                                        
 24 Morgan, Samuel M    13 Big Blue-MR          1:11.39    1:09.45        
                  33.32     1:09.45 (36.13)                                        
 25 Pearce, Walter      14 Rivertown Rays-MR    1:13.67    1:13.26        
                  35.39     1:13.26 (37.87)                                        
 26 Mase, Roi W         13 SCY-NJ               1:16.68    1:15.42        
                  35.38     1:15.42 (40.04)                                        
 27 Scelta, Andrew V    13 Aqua Gems-MR         1:26.48    1:22.73        
                  38.39     1:22.73 (44.34)                                        
 28 Fieldhouse, Ryan D  13 SCY-NJ               1:33.59    1:28.11        
                  38.99     1:28.11 (49.12)                                        
 29 Perez, Daniel S     13 Aqua Gems-MR         1:48.87    1:48.54        
                  51.25     1:48.54 (57.29)                                        
 -- Cella, Chaz         13 WSSC-MR              1:11.49         DQ        
                  32.56          DQ (38.01)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Deans-Brandt, Coll  13 Aqua Gems-MR         2:07.40    2:07.57         20  
                  28.96     1:02.14 (33.18)     1:35.35 (33.21)     2:07.57 (32.22)
  2 MACKAY, Matthew     13 WSSC-MR                   NT    2:15.15         17  
                  29.75     1:03.91 (34.16)     1:40.04 (36.13)     2:15.15 (35.11)
  3 Legg, Cooper        14 BDA-MA               2:21.23    2:15.73         16  
                  31.09     1:06.34 (35.25)     1:41.75 (35.41)     2:15.73 (33.98)
  4 Coffin, Ricky J     14 Dolphins-MR          2:15.78    2:15.86         15  
                  30.55     1:04.98 (34.43)     1:41.17 (36.19)     2:15.86 (34.69)
  5 Kohama, Chris       13 SCY-NJ               2:38.47    2:23.14         14  
                  31.59     1:08.78 (37.19)     1:46.78 (38.00)     2:23.14 (36.36)
  6 Dowden, Griff C     13 Aqua Gems-MR              NT    2:23.18         13  
                  30.60     1:08.03 (37.43)     1:47.08 (39.05)     2:23.18 (36.10)
  7 Soutter, Evan       14 SCY-NJ               2:30.43    2:23.51         12  
                  32.21     1:09.77 (37.56)     1:48.46 (38.69)     2:23.51 (35.05)
  8 Moore, Peter M      13 Aqua Gems-MR         2:20.17    2:23.71         11  
                  32.61     1:09.95 (37.34)     1:48.19 (38.24)     2:23.71 (35.52)
 
Boys 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Deans-Brandt, Coll  13 Aqua Gems-MR         5:45.15    5:42.45         20  
                  30.41     1:04.00 (33.59)     1:38.33 (34.33)     2:13.53 (35.20)
        2:49.01 (35.48)     3:24.63 (35.62)     4:00.11 (35.48)     4:35.57 (35.46)
        5:10.53 (34.96)     5:42.45 (31.92)                                        
  2 Brynin, Zeke M      13 Rivertown Rays-MR    5:42.03    5:43.57         17  
                  30.77     1:04.16 (33.39)     1:38.87 (34.71)     2:13.61 (34.74)
        2:49.41 (35.80)     3:24.62 (35.21)     3:59.86 (35.24)     4:35.39 (35.53)
        5:10.27 (34.88)     5:43.57 (33.30)                                        
  3 Gudmunson, Erik K   13 Dolphins-MR          6:15.00    5:43.87         16  
                  30.57     1:04.79 (34.22)     1:39.50 (34.71)     2:14.21 (34.71)
        2:49.04 (34.83)     3:24.46 (35.42)     3:59.72 (35.26)     4:35.40 (35.68)
        5:10.48 (35.08)     5:43.87 (33.39)                                        
  4 Legg, Cooper        14 BDA-MA               6:40.08    6:14.33         15  
                  32.87     1:10.53 (37.66)     1:49.83 (39.30)     2:28.88 (39.05)
        3:07.29 (38.41)     3:47.88 (40.59)     4:26.73 (38.85)     5:05.88 (39.15)
        5:41.48 (35.60)     6:14.33 (32.85)                                        
  5 Jouravlev, Sasha R  14 SCY-NJ                    NT    6:14.57         14  
                  31.90     1:08.78 (36.88)     1:47.12 (38.34)     2:25.47 (38.35)
        3:04.36 (38.89)     3:43.78 (39.42)     4:22.66 (38.88)     5:02.04 (39.38)
        5:40.40 (38.36)     6:14.57 (34.17)                                        
  6 Coffin, Ricky J     14 Dolphins-MR               NT    6:14.83         13  
                  32.86     1:10.67 (37.81)     1:49.11 (38.44)     2:28.47 (39.36)
        3:07.63 (39.16)     3:45.84 (38.21)     4:24.60 (38.76)     5:03.16 (38.56)
        5:40.57 (37.41)     6:14.83 (34.26)                                        
  7 Peruffo, Corey J    14 Dolphins-MR          6:45.00    6:17.76         12  
                  32.25     1:09.85 (37.60)     1:48.11 (38.26)     2:26.36 (38.25)
        3:04.81 (38.45)     3:44.02 (39.21)     4:22.97 (38.95)     5:01.37 (38.40)
        5:40.86 (39.49)     6:17.76 (36.90)                                        
  8 Soutter, Evan       14 SCY-NJ               6:14.47    6:34.04         11  
                  32.36     1:10.45 (38.09)     1:50.38 (39.93)     2:30.73 (40.35)
        3:11.67 (40.94)     3:53.17 (41.50)     4:34.44 (41.27)     5:16.65 (42.21)
        5:58.11 (41.46)     6:34.04 (35.93)                                        
  9 Dowden, Griff C     13 Aqua Gems-MR         6:16.43    6:35.86          9  
                  32.46     1:10.10 (37.64)     1:49.96 (39.86)     2:31.01 (41.05)
        3:11.88 (40.87)     3:53.30 (41.42)     4:35.86 (42.56)     5:18.46 (42.60)
        5:59.28 (40.82)     6:35.86 (36.58)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Blank, Travis C     13 NDAC-MR              1:03.75    1:02.10         20  
                  30.39     1:02.10 (31.71)                                        
  2 Grunewald, Zane W   14 VAC-MR               1:06.45    1:04.98         17  
                  31.84     1:04.98 (33.14)                                        
  3 Brynin, Zeke M      13 Rivertown Rays-MR    1:11.58    1:09.75         16  
                  34.35     1:09.75 (35.40)                                        
  4 Gottwig, Grant K    14 Aqua Gems-MR         1:09.98    1:09.88         15  
                  33.60     1:09.88 (36.28)                                        
  5 Crumm, James R      14 Aqua Gems-MR         1:10.92    1:09.96         14  
                  34.11     1:09.96 (35.85)                                        
  6 Deans-Brandt, Coll  13 Aqua Gems-MR         1:09.23    1:10.03         13  
                  34.04     1:10.03 (35.99)                                        
  7 Coffin, Ricky J     14 Dolphins-MR          1:10.56    1:10.62         12  
                  34.85     1:10.62 (35.77)                                        
  8 Lin, Brian          14 Rivertown Rays-MR    1:10.73    1:12.09         11  
                  34.41     1:12.09 (37.68)                                        
  9 Lockhart, Ryan J    13 Marlins-MR           1:11.92    1:12.16          9  
                  34.51     1:12.16 (37.65)                                        
 10 Gudmunson, Erik K   13 Dolphins-MR          1:11.15    1:12.97          7  
                  35.80     1:12.97 (37.17)                                        
 11 Legg, Cooper        14 BDA-MA               1:12.33    1:13.88          6  
                  37.11     1:13.88 (36.77)                                        
 12 Moore, Peter M      13 Aqua Gems-MR         1:11.61    1:14.44          5  
                  37.44     1:14.44 (37.00)                                        
 13 Forino, Andrew S    14 SCY-NJ               1:19.61    1:14.55          4  
                  36.72     1:14.55 (37.83)                                        
 14 Dowden, Griff C     13 Aqua Gems-MR         1:17.26    1:15.19          3  
                  36.69     1:15.19 (38.50)                                        
 15 Rosado, Jeramy M    13 PBAC-MR              1:22.62    1:15.30          2  
                  36.93     1:15.30 (38.37)                                        
 16 Morgan, Samuel M    13 Big Blue-MR          1:16.39    1:16.07          1  
                  37.24     1:16.07 (38.83)                                        
 17 Peruffo, Corey J    14 Dolphins-MR          1:16.64    1:16.31        
 18 Bass, Jordan B      14 Rivertown Rays-MR    1:13.18    1:16.59        
                  37.35     1:16.59 (39.24)                                        
 19 Soutter, Evan       14 SCY-NJ               1:16.06    1:17.04        
                  37.77     1:17.04 (39.27)                                        
 20 Malile, Julian      14 SCY-NJ               1:25.00    1:18.22        
                  38.84     1:18.22 (39.38)                                        
 21 Czerwinski, Jay L   13 Marlins-MR           1:17.63    1:18.57        
                  38.04     1:18.57 (40.53)                                        
 22 Ritchie, Lee A      14 Rivertown Rays-MR    1:20.24    1:21.62        
                  38.14     1:21.62 (43.48)                                        
 23 Cella, Chaz         13 WSSC-MR              1:28.67    1:23.13        
                  39.70     1:23.13 (43.43)                                        
 24 Pearce, Walter      14 Rivertown Rays-MR    1:26.06    1:28.80        
                  43.82     1:28.80 (44.98)                                        
 25 Mase, Roi W         13 SCY-NJ               1:35.54    1:31.01        
                  44.03     1:31.01 (46.98)                                        
 26 Fieldhouse, Ryan D  13 SCY-NJ               1:32.25    1:35.11        
                  45.86     1:35.11 (49.25)                                        
 27 Scelta, Andrew V    13 Aqua Gems-MR         1:40.61    1:36.37        
                  46.33     1:36.37 (50.04)                                        
 28 Perez, Daniel S     13 Aqua Gems-MR         2:18.03    1:54.24        
                  55.71     1:54.24 (58.53)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Blank, Travis C     13 NDAC-MR              2:19.71    2:17.05         20  
                  32.18     1:07.29 (35.11)     1:42.62 (35.33)     2:17.05 (34.43)
  2 Kurzum, Elie        13 WSSC-MR                   NT    2:26.78         17  
                  32.64     1:10.24 (37.60)     1:49.01 (38.77)     2:26.78 (37.77)
  3 Brynin, Zeke M      13 Rivertown Rays-MR    2:30.88    2:30.18         16  
                  35.92     1:14.60 (38.68)     1:52.72 (38.12)     2:30.18 (37.46)
  4 Gottwig, Grant K    14 Aqua Gems-MR         2:55.43    2:31.18         15  
                  35.13     1:12.97 (37.84)     1:53.01 (40.04)     2:31.18 (38.17)
  5 Coffin, Ricky J     14 Dolphins-MR          2:30.00    2:33.03         14  
                  36.06     1:15.50 (39.44)     1:55.35 (39.85)     2:33.03 (37.68)
  6 Buyes, Justin T     14 Big Blue-MR          2:48.00    2:34.27         13  
                  36.65     1:15.33 (38.68)     1:55.19 (39.86)     2:34.27 (39.08)
  7 Lin, Brian          14 Rivertown Rays-MR    2:37.12    2:38.97         12  
                  36.11     1:15.87 (39.76)     1:57.40 (41.53)     2:38.97 (41.57)
  8 Legg, Cooper        14 BDA-MA               2:42.70    2:41.40         11  
                  38.44     1:19.35 (40.91)     2:01.36 (42.01)     2:41.40 (40.04)
  9 Peruffo, Corey J    14 Dolphins-MR          2:42.00    2:41.50          9  
                  38.37     1:20.28 (41.91)   2:41.50 (1:21.22)                    
 10 Moore, Peter M      13 Aqua Gems-MR         2:43.43    2:42.45          7  
                  37.59     1:19.20 (41.61)     2:01.88 (42.68)     2:42.45 (40.57)
 11 Ritchie, Lee A      14 Rivertown Rays-MR         NT    2:51.55          6  
                  39.19     1:22.35 (43.16)     2:07.54 (45.19)     2:51.55 (44.01)
 -- Metzger, Ryan A     13 WSSC-MR                   NT         DQ        
                  41.61     1:29.74 (48.13)     2:19.16 (49.42)          DQ (48.11)
 
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Crumm, James R      14 Aqua Gems-MR         1:09.48    1:10.08         20  
                  32.71     1:10.08 (37.37)                                        
  2 Cavotti, Spencer    14 NDAC-MR              1:10.05    1:10.38         17  
                  32.34     1:10.38 (38.04)                                        
  3 Brynin, Zeke M      13 Rivertown Rays-MR    1:15.39    1:13.08         16  
                  34.83     1:13.08 (38.25)                                        
  4 MACKAY, Matthew     13 WSSC-MR              1:14.94    1:15.50         15  
                  34.52     1:15.50 (40.98)                                        
  5 Deans-Brandt, Coll  13 Aqua Gems-MR         1:16.25    1:16.35         14  
                  36.28     1:16.35 (40.07)                                        
  6 Kosinski, Alek B    14 NDAC-MR              1:17.84    1:16.65         13  
                  34.66     1:16.65 (41.99)                                        
  7 Gottwig, Grant K    14 Aqua Gems-MR         1:20.23    1:17.02         12  
                  36.32     1:17.02 (40.70)                                        
  8 Gudmunson, Erik K   13 Dolphins-MR          1:20.24    1:18.19         11  
                  36.66     1:18.19 (41.53)                                        
  9 Legg, Cooper        14 BDA-MA               1:22.04    1:18.44          9  
                  36.15     1:18.44 (42.29)                                        
 10 Puglio, Tim J       13 SCY-NJ               1:17.46    1:19.16          7  
                  36.46     1:19.16 (42.70)                                        
 11 Strand, Jonah C     13 NDAC-MR              1:20.59    1:20.49          6  
                  37.37     1:20.49 (43.12)                                        
 12 Lin, Brian          14 Rivertown Rays-MR    1:22.65    1:21.48          5  
                  38.82     1:21.48 (42.66)                                        
 13 Buyes, Justin T     14 Big Blue-MR          1:22.58    1:21.49          4  
                  38.57     1:21.49 (42.92)                                        
 14 Forino, Andrew S    14 SCY-NJ               1:29.72    1:22.04          3  
                  39.24     1:22.04 (42.80)                                        
 15 Kohama, Chris       13 SCY-NJ               1:24.30    1:22.49          2  
                  38.53     1:22.49 (43.96)                                        
 16 Pfohl, Matthew C    13 Aqua Gems-MR         1:30.70    1:25.61          1  
                  39.57     1:25.61 (46.04)                                        
 17 Dowden, Griff C     13 Aqua Gems-MR         1:29.13    1:27.55        
                  41.42     1:27.55 (46.13)                                        
 18 Peruffo, Corey J    14 Dolphins-MR          1:34.62    1:28.85        
                  42.49     1:28.85 (46.36)                                        
 19 Mitchell, Timothy   13 SCY-NJ               1:30.22    1:31.83        
                  42.96     1:31.83 (48.87)                                        
 20 Mase, Roi W         13 SCY-NJ               1:46.47    1:32.21        
                  41.26     1:32.21 (50.95)                                        
 21 Ritchie, Lee A      14 Rivertown Rays-MR    1:34.55    1:32.59        
                  43.56     1:32.59 (49.03)                                        
 22 Metzger, Ryan A     13 WSSC-MR                   NT    1:42.46        
                  47.66     1:42.46 (54.80)                                        
 23 Perez, Daniel S     13 Aqua Gems-MR         2:07.86    2:00.48        
                  54.40   2:00.48 (1:06.08)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mechanic, Dylan H   14 Rivertown Rays-MR    1:00.17    1:01.24         20  
                  28.90     1:01.24 (32.34)                                        
  2 Brynin, Zeke M      13 Rivertown Rays-MR    1:09.20    1:07.09         17  
                  31.11     1:07.09 (35.98)                                        
  3 Blank, Travis C     13 NDAC-MR              1:07.80    1:07.15         16  
                  31.23     1:07.15 (35.92)                                        
  4 Kurzum, Elie        13 WSSC-MR              1:13.76    1:09.42         15  
                  30.99     1:09.42 (38.43)                                        
  5 Forino, Andrew S    14 SCY-NJ               1:11.77    1:10.65         14  
                  31.13     1:10.65 (39.52)                                        
  6 Deans-Brandt, Coll  13 Aqua Gems-MR         1:13.07    1:10.81         13  
                  32.91     1:10.81 (37.90)                                        
  7 Legg, Cooper        14 BDA-MA               1:12.12    1:10.93         12  
                  35.18     1:10.93 (35.75)                                        
  8 Cavotti, Spencer    14 NDAC-MR              1:11.46    1:11.44         11  
                  31.77     1:11.44 (39.67)                                        
  9 Lin, Brian          14 Rivertown Rays-MR    1:11.20    1:11.77          9  
                  31.61     1:11.77 (40.16)                                        
 10 Crumm, James R      14 Aqua Gems-MR         1:20.80    1:13.86          7  
                  33.22     1:13.86 (40.64)                                        
 11 Strand, Jonah C     13 NDAC-MR              1:25.11    1:14.93          6  
                  33.66     1:14.93 (41.27)                                        
 12 Gudmunson, Erik K   13 Dolphins-MR          1:22.29    1:19.90          5  
                  35.76     1:19.90 (44.14)                                        
 13 Kosinski, Alek B    14 NDAC-MR              1:20.11    1:23.29          4  
                  34.72     1:23.29 (48.57)                                        
 -- Buyes, Justin T     14 Big Blue-MR          1:18.47         DQ        
                  33.44          DQ (39.88)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Crumm, James R      14 Aqua Gems-MR         2:26.92    2:19.39         20  
                  31.44     1:09.80 (38.36)     1:48.57 (38.77)     2:19.39 (30.82)
  2 Grunewald, Zane W   14 VAC-MR               2:19.93    2:20.66         17  
                  31.08     1:06.54 (35.46)     1:48.01 (41.47)     2:20.66 (32.65)
  3 Brynin, Zeke M      13 Rivertown Rays-MR    2:21.59    2:22.63         16  
                  32.36     1:09.50 (37.14)     1:49.76 (40.26)     2:22.63 (32.87)
  4 Blank, Travis C     13 NDAC-MR              2:28.03    2:24.20         15  
                  30.55     1:07.13 (36.58)     1:52.92 (45.79)     2:24.20 (31.28)
  5 Gottwig, Grant K    14 Aqua Gems-MR         2:30.01    2:27.76         14  
                  32.95     1:10.65 (37.70)     1:56.79 (46.14)     2:27.76 (30.97)
  6 Deans-Brandt, Coll  13 Aqua Gems-MR         2:25.83    2:30.16         13  
                  31.35     1:12.18 (40.83)     1:55.77 (43.59)     2:30.16 (34.39)
  7 Legg, Cooper        14 BDA-MA               2:29.55    2:31.92         12  
                  33.04     1:12.17 (39.13)     1:57.89 (45.72)     2:31.92 (34.03)
  8 Lockhart, Ryan J    13 Marlins-MR           2:30.96    2:32.02         11  
                  31.53     1:10.86 (39.33)     1:57.43 (46.57)     2:32.02 (34.59)
  9 MACKAY, Matthew     13 WSSC-MR              2:36.68    2:32.42          9  
                  32.68     1:13.05 (40.37)     1:55.69 (42.64)     2:32.42 (36.73)
 10 Gudmunson, Erik K   13 Dolphins-MR          2:34.00    2:33.39          7  
                  35.66     1:14.56 (38.90)     1:59.93 (45.37)     2:33.39 (33.46)
 11 Soutter, Evan       14 SCY-NJ               2:37.93    2:34.20          6  
                  34.61     1:15.75 (41.14)     1:59.66 (43.91)     2:34.20 (34.54)
 12 Bass, Jordan B      14 Rivertown Rays-MR    2:27.59    2:34.81          5  
                  31.75     1:14.28 (42.53)     1:59.18 (44.90)     2:34.81 (35.63)
 13 Rosado, Jeramy M    13 PBAC-MR              2:35.55    2:34.84          4  
                  31.73     1:12.16 (40.43)     1:58.94 (46.78)     2:34.84 (35.90)
 14 Coffin, Ricky J     14 Dolphins-MR          2:34.78    2:35.06          3  
                  32.82     1:12.04 (39.22)     1:59.68 (47.64)     2:35.06 (35.38)
 15 Lin, Brian          14 Rivertown Rays-MR    2:36.50    2:36.45          2  
                  32.08     1:11.05 (38.97)     2:00.04 (48.99)     2:36.45 (36.41)
 16 Czerwinski, Jay L   13 Marlins-MR           2:36.95    2:38.62          1  
                  34.14     1:15.70 (41.56)     2:02.31 (46.61)     2:38.62 (36.31)
 17 Kohama, Chris       13 SCY-NJ               2:50.34    2:43.35        
                  36.27     1:20.42 (44.15)     2:07.74 (47.32)     2:43.35 (35.61)
 18 Dowden, Griff C     13 Aqua Gems-MR         2:44.30    2:44.16        
                  34.95     1:14.95 (40.00)     2:05.89 (50.94)     2:44.16 (38.27)
 19 Ritchie, Lee A      14 Rivertown Rays-MR    2:45.82    2:45.85        
                  36.72     1:21.88 (45.16)     2:10.47 (48.59)     2:45.85 (35.38)
 20 Malile, Julian      14 SCY-NJ               2:50.00    2:45.97        
                  35.57     1:19.96 (44.39)     2:09.08 (49.12)     2:45.97 (36.89)
 21 Peruffo, Corey J    14 Dolphins-MR          2:40.00    2:47.61        
                  37.95     1:19.77 (41.82)     2:10.09 (50.32)     2:47.61 (37.52)
 22 Morgan, Samuel M    13 Big Blue-MR          2:51.48    2:48.71        
                  38.90     1:20.02 (41.12)     2:12.06 (52.04)     2:48.71 (36.65)
 23 Cella, Chaz         13 WSSC-MR              2:55.80    2:54.27        
                  36.12     1:21.17 (45.05)     2:15.34 (54.17)     2:54.27 (38.93)
 24 Pearce, Walter      14 Rivertown Rays-MR    3:03.65    3:08.68        
                  43.10     1:30.89 (47.79)     2:26.47 (55.58)     3:08.68 (42.21)
 25 Scelta, Andrew V    13 Aqua Gems-MR         2:55.43    3:31.96        
                  52.84     1:44.36 (51.52)   2:44.89 (1:00.53)     3:31.96 (47.07)
 
Boys 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brynin, Zeke M      13 Rivertown Rays-MR    5:04.23    4:55.00         20  
                  31.98     1:07.82 (35.84)     1:45.86 (38.04)     2:24.44 (38.58)
        3:05.75 (41.31)     3:46.32 (40.57)     4:21.23 (34.91)     4:55.00 (33.77)
  2 Coffin, Ricky J     14 Dolphins-MR          5:50.00    5:23.62         17  
                  35.02     1:15.27 (40.25)     1:57.65 (42.38)     2:37.37 (39.72)
        3:23.65 (46.28)     4:09.56 (45.91)     4:48.18 (38.62)     5:23.62 (35.44)
  3 Legg, Cooper        14 BDA-MA               5:36.09    5:29.07         16  
                  35.01     1:17.19 (42.18)     2:00.74 (43.55)     2:42.65 (41.91)
        3:26.32 (43.67)     4:13.51 (47.19)     4:53.24 (39.73)     5:29.07 (35.83)
 
Boys 13-14 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Aqua Gems Swimming-MR  'A'                  3:56.47    4:01.70         40  
     1) Gottwig, Grant K 14             2) Moore, Peter M 13              
     3) Dowden, Griff C 13              4) Deans-Brandt, Collin W 13      
 
Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mackrel, Julian A   14 NDAC-MR                22.27      22.26         20  
  2 Stuart, Alex P      17 UN-AG-MR               22.35      22.89         17  
  3 Loli, Alex C        15 Cudas-MR               23.19      23.08         16  
  4 Pfohl, Erik J       16 Aqua Gems-MR           23.10      23.20         15  
  5 Gilroy, Daniel T    17 Rivertown Rays-MR      23.64      23.77         14  
  6 Zummo, Jimmy R      18 SCY-NJ                 24.64      24.48         13  
  7 Uster, Manny        18 SCY-NJ                 25.43      25.08         12  
  8 Cooper, Reilly O    15 Dolphins-MR            25.10      25.18         11  
  9 Stuart, Ian D       15 Aqua Gems-MR           25.48      25.42          9  
 10 Lynch, Doug         16 SCY-NJ                 28.47      25.54          7  
 11 Fay, Daniel T       15 Rivertown Rays-MR      24.96      25.70          6  
 12 Coutts, Peter J     17 NDAC-MR                25.77      25.75          5  
 13 Wolin, Seth A       17 Rivertown Rays-MR      25.41      25.79          4  
 14 Natal, Matthew      16 WSSC-MR                25.53      25.97          3  
 15 Brynin, Max B       17 Rivertown Rays-MR      25.69      26.01          2  
 16 Phalon, Chad J      16 Aqua Gems-MR           26.46      26.08          1  
 17 Deutsch, Jared C    16 Aqua Gems-MR           26.84      26.21        
 18 Nunnally, Austin W  15 Cudas-MR               26.05      26.68        
 19 Kochiss, John A     15 UN-RA-MR                  NT      27.90        
 20 Ficht, Josh J       15 Dolphins-MR            29.14      28.59        
 21 Parish, Daniel E    16 Rivertown Rays-MR      28.05      28.60        
 22 McGhee, Liam F      12 NDAC-MR                30.50      28.64        
 23 Lastauskas, Nico    11 BDA-MA                 28.94      29.34        
 24 Kremsner, Paul K    15 SCY-NJ                 31.70      29.81        
 25 Dorney, Blaze J     15 SCY-NJ                 31.36      30.16        
 26 Kinsley, Christoph  11 WSSC-MR                32.00      33.12        
 27 Jarski, Alexander   10 MVA-MR                 34.44      36.44        
 28 Quinones, D. J.      9 WSSC-MR                36.73      38.65        
 
Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mackrel, Julian A   14 NDAC-MR                48.32      47.87         20  
                  23.09       47.87 (24.78)                                        
  2 Stuart, Alex P      17 UN-AG-MR               48.58      50.69         17  
                  23.93       50.69 (26.76)                                        
  3 Loli, Alex C        15 Cudas-MR               51.27      50.87         16  
                  24.29       50.87 (26.58)                                        
  4 Dahlem, Branden J   16 NDAC-MR                52.10      52.00         15  
                  24.77       52.00 (27.23)                                        
  5 Gilroy, Daniel T    17 Rivertown Rays-MR      52.30      52.29         14  
                  24.38       52.29 (27.91)                                        
  6 Pfohl, Erik J       16 Aqua Gems-MR           50.82      52.63         13  
                  25.23       52.63 (27.40)                                        
  7 Grunewald, Luke J   17 VAC-MR                 52.96      53.81         12  
                  26.12       53.81 (27.69)                                        
  8 Cooper, Reilly O    15 Dolphins-MR            53.55      54.06         11  
                  26.22       54.06 (27.84)                                        
  9 Gillespie, Dylan    16 VAC-MR               1:03.00      54.23          9  
                  26.28       54.23 (27.95)                                        
 10 Warnon, Raphael     15 VAC-MR               1:08.38      54.48          7  
                  26.19       54.48 (28.29)                                        
 11 Ehret, Jack J       15 Aqua Gems-MR           54.68      54.64          6  
                  26.07       54.64 (28.57)                                        
 12 Uster, Manny        18 SCY-NJ                 54.87      54.70          5  
                  26.08       54.70 (28.62)                                        
 13 Fay, Daniel T       15 Rivertown Rays-MR      54.54      54.96          4  
                  26.38       54.96 (28.58)                                        
 14 MacElveen, Daniel   16 Dolphins-MR            54.89      55.06          3  
                  26.45       55.06 (28.61)                                        
 15 Zummo, Jimmy R      18 SCY-NJ                 54.69      55.31          2  
                  26.44       55.31 (28.87)                                        
 16 Ryan, Matt D        16 Dolphins-MR            54.92      55.79          1  
                  26.90       55.79 (28.89)                                        
 17 Wolin, Seth A       17 Rivertown Rays-MR      54.92      56.01        
                  26.99       56.01 (29.02)                                        
 18 Brynin, Max B       17 Rivertown Rays-MR      55.18      56.03        
                  27.16       56.03 (28.87)                                        
 19 Elgarten, Morgan R  15 VAC-MR                 55.80      56.04        
                  27.13       56.04 (28.91)                                        
 20 Stuart, Ian D       15 Aqua Gems-MR           56.01      56.55        
                  26.69       56.55 (29.86)                                        
 21 Bove, Gene M        16 SCY-NJ                 57.75      57.59        
                  27.78       57.59 (29.81)                                        
 21 Kurzum, Elie        13 WSSC-MR                56.25      57.59        
                  26.71       57.59 (30.88)                                        
 23 Heilmann, Alex K    15 Dolphins-MR            56.42      57.69        
                  27.24       57.69 (30.45)                                        
 24 Phalon, Chad J      16 Aqua Gems-MR           59.27      58.06        
                  28.07       58.06 (29.99)                                        
 25 Deutsch, Jared C    16 Aqua Gems-MR           59.38      58.17        
                  27.88       58.17 (30.29)                                        
 26 Francis, Kariat A   18 Big Blue-MR            56.88      58.18        
                  26.77       58.18 (31.41)                                        
 27 Wesolowski, Ted C   17 Rivertown Rays-MR      57.20      58.45        
                  27.89       58.45 (30.56)                                        
 28 Lynch, Doug         16 SCY-NJ               1:00.12      58.57        
                  27.93       58.57 (30.64)                                        
 29 Nunnally, Austin W  15 Cudas-MR               58.36      58.76        
                  27.99       58.76 (30.77)                                        
 30 Spylios, Dominick   16 VAC-MR               1:01.11    1:01.20        
                  28.99     1:01.20 (32.21)                                        
 31 Haag, Kristopher B  15 Dolphins-MR          1:03.20    1:01.90        
                  30.64     1:01.90 (31.26)                                        
 32 Freund, Jack C      15 SCY-NJ               1:07.73    1:03.63        
                  30.73     1:03.63 (32.90)                                        
 33 Ficht, Josh J       15 Dolphins-MR          1:03.96    1:04.28        
                  30.40     1:04.28 (33.88)                                        
 34 Lastauskas, Nico    11 BDA-MA               1:02.61    1:04.88        
                  30.61     1:04.88 (34.27)                                        
 35 Dorney, Blaze J     15 SCY-NJ               1:07.62    1:07.56        
                  31.45     1:07.56 (36.11)                                        
 36 Kochiss, John A     15 UN-RA-MR                  NT    1:07.64        
                  30.16     1:07.64 (37.48)                                        
 
Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mackrel, Julian A   14 NDAC-MR              1:46.92    1:47.76         20  
                  23.99       50.81 (26.82)     1:19.41 (28.60)     1:47.76 (28.35)
  2 Cooper, Reilly O    15 Dolphins-MR          1:57.70    1:56.96         17  
                  26.95       56.73 (29.78)     1:27.21 (30.48)     1:56.96 (29.75)
  3 Ehret, Jack J       15 Aqua Gems-MR         2:01.10    1:57.17         16  
                  26.48       56.09 (29.61)     1:26.84 (30.75)     1:57.17 (30.33)
  4 Uster, Manny        18 SCY-NJ               1:58.43    1:59.34         15  
                  26.00       54.98 (28.98)     1:26.85 (31.87)     1:59.34 (32.49)
  5 Bove, Gene M        16 SCY-NJ               2:12.61    2:05.07         14  
                  27.76     1:00.09 (32.33)     1:33.42 (33.33)     2:05.07 (31.65)
  6 Haag, Kristopher B  15 Dolphins-MR          2:23.74    2:19.37         13  
                  31.84     1:07.50 (35.66)     1:43.89 (36.39)     2:19.37 (35.48)
 
Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Uster, Manny        18 SCY-NJ               5:03.43    5:17.50         20  
                  28.53       59.57 (31.04)     1:31.42 (31.85)     2:03.99 (32.57)
        2:36.24 (32.25)     3:09.05 (32.81)     3:41.18 (32.13)     4:13.60 (32.42)
        4:45.72 (32.12)     5:17.50 (31.78)                                        
  2 Ehret, Jack J       15 Aqua Gems-MR         5:39.08    5:17.87         17  
                  28.31       59.44 (31.13)     1:31.59 (32.15)     2:03.95 (32.36)
        2:36.79 (32.84)     3:09.31 (32.52)     3:42.18 (32.87)     4:14.91 (32.73)
        4:47.47 (32.56)     5:17.87 (30.40)                                        
  3 Gillespie, Dylan    16 VAC-MR               5:20.76    5:19.50         16  
                  27.21       57.07 (29.86)     1:28.55 (31.48)     2:00.73 (32.18)
        2:33.65 (32.92)     3:07.11 (33.46)     3:40.65 (33.54)     4:14.52 (33.87)
        4:47.81 (33.29)     5:19.50 (31.69)                                        
  4 Cooper, Reilly O    15 Dolphins-MR          5:20.00    5:21.80         15  
                  29.22     1:01.19 (31.97)     1:33.82 (32.63)     2:06.51 (32.69)
        2:39.73 (33.22)     3:12.17 (32.44)     3:45.13 (32.96)     4:18.28 (33.15)
        4:50.68 (32.40)     5:21.80 (31.12)                                        
  5 Brynin, Max B       17 Rivertown Rays-MR    5:16.13    5:22.16         14  
                  28.75     1:00.14 (31.39)     1:32.70 (32.56)     2:05.59 (32.89)
        2:38.88 (33.29)     3:12.17 (33.29)     3:45.23 (33.06)     4:18.54 (33.31)
        4:51.61 (33.07)     5:22.16 (30.55)                                        
  6 Winograd, Nicolas   12 Aqua Gems-MR         5:47.95    5:36.31         13  
                  29.63     1:03.09 (33.46)     1:37.11 (34.02)     2:10.78 (33.67)
        2:45.25 (34.47)     3:19.82 (34.57)     3:54.78 (34.96)     4:30.21 (35.43)
        5:05.22 (35.01)     5:36.31 (31.09)                                        
  7 Gottwig, Grant K    14 Aqua Gems-MR         5:57.65    5:44.74         12  
                  29.30     1:02.02 (32.72)     1:36.11 (34.09)     2:11.17 (35.06)
        2:46.54 (35.37)     3:22.20 (35.66)     3:58.54 (36.34)     4:34.24 (35.70)
        5:09.80 (35.56)     5:44.74 (34.94)                                        
  8 Bove, Gene M        16 SCY-NJ               6:00.56    5:53.80         11  
                  29.83     1:04.95 (35.12)     1:40.40 (35.45)     2:17.57 (37.17)
        2:54.53 (36.96)     3:32.28 (37.75)     4:08.57 (36.29)     4:44.96 (36.39)
        5:21.09 (36.13)     5:53.80 (32.71)                                        
  9 Czesak, Nicholas J  16 Dolphins-MR          6:13.98    6:11.91          9  
                  29.97     1:04.62 (34.65)     1:41.21 (36.59)     2:19.55 (38.34)
        2:57.90 (38.35)     3:36.23 (38.33)     4:15.83 (39.60)     4:55.29 (39.46)
        5:34.42 (39.13)     6:11.91 (37.49)                                        
 10 Lastauskas, Nico    11 BDA-MA               6:06.74    6:14.35          7  
                  31.94     1:08.29 (36.35)     1:46.69 (38.40)     2:25.35 (38.66)
                                3:43.08 ( )     4:22.72 (39.64)     5:00.89 (38.17)
        5:39.03 (38.14)     6:14.35 (35.32)                                        
 11 Gagion, Michael V   11 Rivertown Rays-MR    6:28.74    6:29.91          6  
                  32.35     1:09.41 (37.06)     1:48.94 (39.53)     2:29.29 (40.35)
        3:09.15 (39.86)     3:49.90 (40.75)     4:30.30 (40.40)     5:11.23 (40.93)
        5:51.48 (40.25)     6:29.91 (38.43)                                        
 12 Woolley, Zachary E  12 Dolphins-MR          7:02.99    6:35.87          5  
                  34.77     1:14.19 (39.42)     1:55.12 (40.93)     2:35.00 (39.88)
      5:57.62 (3:22.62)     6:35.87 (38.25)                                        
 13 Treanor, Shane P    10 Marlins-MR           7:20.17    6:38.36          4  
                  33.80     1:14.15 (40.35)     1:54.62 (40.47)     2:35.11 (40.49)
        3:16.62 (41.51)     3:56.72 (40.10)     4:38.10 (41.38)     5:19.60 (41.50)
        6:01.00 (41.40)     6:38.36 (37.36)                                        
 14 Dwyer, Jack         10 WSSC-MR                   NT    7:15.51          3  
                  35.69     1:17.24 (41.55)     2:01.13 (43.89)     2:45.87 (44.74)
        3:30.81 (44.94)     4:16.48 (45.67)     5:01.96 (45.48)     5:48.20 (46.24)
        6:34.06 (45.86)     7:15.51 (41.45)                                        
 15 Babarsky, Bryce J   10 BDA-MA               7:58.70    7:47.24          2  
                  41.38     1:28.99 (47.61)     2:17.47 (48.48)     3:05.71 (48.24)
        3:54.34 (48.63)     4:43.12 (48.78)     5:30.06 (46.94)     6:18.24 (48.18)
        7:04.78 (46.54)     7:47.24 (42.46)                                        
 16 Lastauskas, Matthe   8 BDA-MA               9:01.57    9:07.88          1  
                  45.60     1:40.79 (55.19)     2:36.14 (55.35)     3:32.63 (56.49)
        4:29.00 (56.37)     5:25.41 (56.41)     6:22.27 (56.86)     7:18.15 (55.88)
        8:13.58 (55.43)     9:07.88 (54.30)                                        
 
Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Loli, Alex C        15 Cudas-MR               55.67      55.70         20  
                  26.73       55.70 (28.97)                                        
  2 Mackrel, Julian A   14 NDAC-MR                56.82      56.33         17  
                  27.43       56.33 (28.90)                                        
  3 Dahlem, Branden J   16 NDAC-MR                56.74      56.37         16  
                  27.21       56.37 (29.16)                                        
  4 Stuart, Alex P      17 UN-AG-MR               53.22      57.31         15  
                  26.92       57.31 (30.39)                                        
  5 MacElveen, Daniel   16 Dolphins-MR          1:01.55      59.44         14  
                  28.93       59.44 (30.51)                                        
  6 Warnon, Raphael     15 VAC-MR               1:01.11      59.55         13  
                  29.39       59.55 (30.16)                                        
  7 Gillespie, Dylan    16 VAC-MR               1:02.44    1:01.37         12  
                  29.84     1:01.37 (31.53)                                        
  8 Ehret, Jack J       15 Aqua Gems-MR         1:03.10    1:02.00         11  
                  30.15     1:02.00 (31.85)                                        
  9 Gilroy, Daniel T    17 Rivertown Rays-MR    1:02.54    1:02.46          9  
                  30.87     1:02.46 (31.59)                                        
 10 Grunewald, Luke J   17 VAC-MR                 59.96    1:02.88          7  
                  31.07     1:02.88 (31.81)                                        
 11 Uster, Manny        18 SCY-NJ               1:03.00    1:03.29          6  
                  31.02     1:03.29 (32.27)                                        
 12 Nunnally, Austin W  15 Cudas-MR             1:04.32    1:04.04          5  
                  30.58     1:04.04 (33.46)                                        
 13 MACKAY, Michael     16 WSSC-MR              1:09.15    1:04.45          4  
                  31.95     1:04.45 (32.50)                                        
 14 Fay, Daniel T       15 Rivertown Rays-MR    1:05.76    1:04.93          3  
                  31.33     1:04.93 (33.60)                                        
 15 Kurzum, Elie        13 WSSC-MR              1:04.79    1:05.16          2  
                  32.28     1:05.16 (32.88)                                        
 16 Brynin, Max B       17 Rivertown Rays-MR    1:04.27    1:05.18          1  
                  31.78     1:05.18 (33.40)                                        
 17 Ryan, Matt D        16 Dolphins-MR          1:03.28    1:05.91        
                  32.31     1:05.91 (33.60)                                        
 18 Phalon, Chad J      16 Aqua Gems-MR         1:07.90    1:08.49        
                  33.60     1:08.49 (34.89)                                        
 19 Stuart, Ian D       15 Aqua Gems-MR         1:07.70    1:08.54        
                  32.70     1:08.54 (35.84)                                        
 20 Elgarten, Morgan R  15 VAC-MR               1:09.74    1:08.94        
                  33.53     1:08.94 (35.41)                                        
 21 Deutsch, Jared C    16 Aqua Gems-MR         1:10.51    1:09.46        
                  34.09     1:09.46 (35.37)                                        
 22 Spylios, Dominick   16 VAC-MR               1:15.29    1:09.77        
                  33.98     1:09.77 (35.79)                                        
 23 Heilmann, Alex K    15 Dolphins-MR          1:09.63    1:10.26        
                  35.42     1:10.26 (34.84)                                        
 24 Haag, Kristopher B  15 Dolphins-MR          1:13.35    1:11.96        
                  35.83     1:11.96 (36.13)                                        
 25 Wesolowski, Ted C   17 Rivertown Rays-MR    1:09.41    1:12.09        
                  35.80     1:12.09 (36.29)                                        
 26 Wolin, Seth A       17 Rivertown Rays-MR    1:08.29    1:13.23        
                  37.21     1:13.23 (36.02)                                        
 27 Francis, Kariat A   18 Big Blue-MR          1:09.88    1:14.55        
                  35.99     1:14.55 (38.56)                                        
 28 Bove, Gene M        16 SCY-NJ               1:16.23    1:16.16        
                  37.13     1:16.16 (39.03)                                        
 29 Lastauskas, Nico    11 BDA-MA               1:17.53    1:17.83        
                  37.44     1:17.83 (40.39)                                        
 30 Czesak, Nicholas J  16 Dolphins-MR          1:15.31    1:19.90        
                  38.84     1:19.90 (41.06)                                        
 31 Freund, Jack C      15 SCY-NJ               1:26.88    1:20.21        
                  38.32     1:20.21 (41.89)                                        
 32 Kohama, Chris       13 SCY-NJ               1:22.99    1:20.44        
                  39.42     1:20.44 (41.02)                                        
 33 Dwyer, Jack         10 WSSC-MR              1:35.15    1:29.66        
                  43.61     1:29.66 (46.05)                                        
 34 Quinones, D. J.      9 WSSC-MR                   NT    1:38.15        
                  47.69     1:38.15 (50.46)                                        
 
Boys 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stuart, Alex P      17 UN-AG-MR             1:57.75    2:00.87         20  
                  27.94       58.78 (30.84)     1:30.40 (31.62)     2:00.87 (30.47)
  2 Mackrel, Julian A   14 NDAC-MR              2:04.51    2:01.49         17  
                  29.58     1:00.79 (31.21)     1:31.92 (31.13)     2:01.49 (29.57)
  3 Loli, Alex C        15 Cudas-MR             2:07.01    2:08.07         16  
                  28.01       59.91 (31.90)     1:34.16 (34.25)     2:08.07 (33.91)
  4 Ehret, Jack J       15 Aqua Gems-MR         2:14.66    2:10.29         15  
                  30.74     1:03.49 (32.75)     1:37.36 (33.87)     2:10.29 (32.93)
  5 Gilroy, Daniel T    17 Rivertown Rays-MR    2:26.92    2:17.72         14  
                  32.42     1:06.24 (33.82)     1:42.11 (35.87)     2:17.72 (35.61)
  6 Brynin, Max B       17 Rivertown Rays-MR    2:18.57    2:21.46         13  
                  32.51     1:08.62 (36.11)     1:45.38 (36.76)     2:21.46 (36.08)
  7 Phalon, Chad J      16 Aqua Gems-MR         2:25.65    2:24.53         12  
                  33.41     1:09.70 (36.29)     1:47.20 (37.50)     2:24.53 (37.33)
  8 Nunnally, Austin W  15 Cudas-MR             2:28.78    2:27.16         11  
                  34.23     1:11.27 (37.04)     1:49.76 (38.49)     2:27.16 (37.40)
  9 Deutsch, Jared C    16 Aqua Gems-MR              NT    2:29.34          9  
                  34.33     1:12.71 (38.38)     1:51.79 (39.08)     2:29.34 (37.55)
 10 Parish, Daniel E    16 Rivertown Rays-MR    2:28.08    2:32.22          7  
                  35.69     1:14.34 (38.65)     1:53.00 (38.66)     2:32.22 (39.22)
 11 Stuart, Ian D       15 Aqua Gems-MR         2:37.76    2:41.14          6  
                  35.69     1:16.52 (40.83)     1:59.24 (42.72)     2:41.14 (41.90)
 12 Lastauskas, Nico    11 BDA-MA               2:58.70    2:50.83          5  
                  39.57     1:23.82 (44.25)     2:08.96 (45.14)     2:50.83 (41.87)
 13 Kochiss, John A     15 UN-RA-MR                  NT    3:14.81          4  
                  45.53   3:14.81 (2:29.28)                                        
 
Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 MACKAY, Michael     16 WSSC-MR              1:05.64    1:05.46         20  
                  30.90     1:05.46 (34.56)                                        
  2 Stuart, Alex P      17 UN-AG-MR             1:02.99    1:05.75         17  
                  31.01     1:05.75 (34.74)                                        
  3 Zummo, Jimmy R      18 SCY-NJ               1:02.44    1:07.08         16  
                  31.56     1:07.08 (35.52)                                        
  4 Loli, Alex C        15 Cudas-MR             1:07.35    1:07.27         15  
                  31.48     1:07.27 (35.79)                                        
  5 Pfohl, Erik J       16 Aqua Gems-MR         1:03.46    1:07.36         14  
                  31.53     1:07.36 (35.83)                                        
  6 Coutts, Peter J     17 NDAC-MR              1:07.24    1:07.47         13  
                  31.67     1:07.47 (35.80)                                        
  7 Cooper, Reilly O    15 Dolphins-MR          1:09.61    1:09.78         12  
                  33.17     1:09.78 (36.61)                                        
  8 Uster, Manny        18 SCY-NJ               1:05.43    1:09.88         11  
                  32.78     1:09.88 (37.10)                                        
  9 Ehret, Jack J       15 Aqua Gems-MR         1:13.55    1:13.81          9  
                  35.13     1:13.81 (38.68)                                        
 10 Phalon, Chad J      16 Aqua Gems-MR         1:14.95    1:14.10          7  
                  35.45     1:14.10 (38.65)                                        
 11 Wolin, Seth A       17 Rivertown Rays-MR    1:14.37    1:15.41          6  
                  36.11     1:15.41 (39.30)                                        
 12 Natal, Matthew      16 WSSC-MR              1:13.88    1:15.90          5  
                  35.61     1:15.90 (40.29)                                        
 13 Lynch, Doug         16 SCY-NJ               1:26.47    1:16.17          4  
                  34.74     1:16.17 (41.43)                                        
 14 Kochiss, John A     15 UN-RA-MR                  NT    1:18.31          3  
                  36.72     1:18.31 (41.59)                                        
 15 Ficht, Josh J       15 Dolphins-MR          1:25.20    1:21.11          2  
                  37.68     1:21.11 (43.43)                                        
 16 Lastauskas, Nico    11 BDA-MA               1:20.70    1:22.03          1  
                  39.23     1:22.03 (42.80)                                        
 17 Parish, Daniel E    16 Rivertown Rays-MR    1:20.42    1:23.09        
                  38.55     1:23.09 (44.54)                                        
 18 Dorney, Blaze J     15 SCY-NJ               1:26.06    1:24.25        
                  38.80     1:24.25 (45.45)                                        
 19 McGhee, Liam F      12 NDAC-MR              1:35.11    1:27.76        
                  41.55     1:27.76 (46.21)                                        
 20 Kinsley, Christoph  11 WSSC-MR              1:34.00    1:32.23        
                  43.47     1:32.23 (48.76)                                        
 -- Lastauskas, Matthe   8 BDA-MA               1:52.25         DQ        
                  56.53        DQ (1:02.35)                                        
 -- Kremsner, Paul K    15 SCY-NJ               1:14.47         DQ        
                  36.50          DQ (39.84)                                        
 
Boys 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Daly, Dennis J      17 PBAC-MR              2:24.09    2:21.24         20  
                  30.77     1:06.06 (35.29)     1:43.32 (37.26)     2:21.24 (37.92)
  2 MACKAY, Michael     16 WSSC-MR              2:24.12    2:26.73         17  
                  31.69     1:08.17 (36.48)     1:47.01 (38.84)     2:26.73 (39.72)
  3 Coutts, Peter J     17 NDAC-MR              2:29.11    2:27.71         16  
                  31.20     1:08.08 (36.88)     1:47.88 (39.80)     2:27.71 (39.83)
  4 Stuart, Alex P      17 UN-AG-MR             2:25.43    2:29.42         15  
                  31.09     1:08.17 (37.08)     1:49.06 (40.89)     2:29.42 (40.36)
  5 Cooper, Reilly O    15 Dolphins-MR          2:30.52    2:31.25         14  
                  34.34     1:12.76 (38.42)     1:52.55 (39.79)     2:31.25 (38.70)
  6 Ehret, Jack J       15 Aqua Gems-MR         2:36.82    2:33.94         13  
                  35.46     1:14.57 (39.11)     1:54.33 (39.76)     2:33.94 (39.61)
  7 Crumm, James R      14 Aqua Gems-MR         2:56.04    2:35.48         12  
                  34.12     1:14.14 (40.02)     1:55.52 (41.38)     2:35.48 (39.96)
  8 Cavotti, Spencer    14 NDAC-MR              2:39.42    2:38.92         11  
                  34.43     1:14.05 (39.62)     1:56.75 (42.70)     2:38.92 (42.17)
  9 Soutter, Evan       14 SCY-NJ               3:07.13    2:45.90          9  
                  38.30     1:20.83 (42.53)     2:04.75 (43.92)     2:45.90 (41.15)
 10 Lynch, Doug         16 SCY-NJ               3:10.45    2:46.20          7  
                  35.34     1:17.06 (41.72)     2:01.15 (44.09)     2:46.20 (45.05)
 11 Gudmunson, Erik K   13 Dolphins-MR          2:52.20    2:46.74          6  
                  36.90     1:18.74 (41.84)     2:03.23 (44.49)     2:46.74 (43.51)
 12 Lastauskas, Nico    11 BDA-MA               2:52.71    2:48.92          5  
                  38.52     1:22.80 (44.28)     2:07.06 (44.26)     2:48.92 (41.86)
 13 MACKAY, Matthew     13 WSSC-MR              2:48.36    2:49.44          4  
                  34.93     1:16.67 (41.74)     2:03.23 (46.56)     2:49.44 (46.21)
 14 Freund, Jack C      15 SCY-NJ               3:10.79    3:03.57          3  
                  40.34     1:27.46 (47.12)     2:16.66 (49.20)     3:03.57 (46.91)
 15 Dorney, Blaze J     15 SCY-NJ               3:01.22    3:03.64          2  
                  38.48     1:25.10 (46.62)     2:15.24 (50.14)     3:03.64 (48.40)
 16 Soutter, Christoph  12 SCY-NJ               3:29.47    3:21.18          1  
                  44.24     1:36.73 (52.49)     2:29.25 (52.52)     3:21.18 (51.93)
 17 Lastauskas, Matthe   8 BDA-MA                    NT    4:11.28        
                  57.67   2:02.72 (1:05.05)   3:08.22 (1:05.50)   4:11.28 (1:03.06)
 
Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stuart, Alex P      17 UN-AG-MR               51.93      54.85         20  
                  25.10       54.85 (29.75)                                        
  2 Mackrel, Julian A   14 NDAC-MR                58.00      56.56         17  
                  26.75       56.56 (29.81)                                        
  3 Loli, Alex C        15 Cudas-MR               58.44      58.92         16  
                  26.39       58.92 (32.53)                                        
  4 Zummo, Jimmy R      18 SCY-NJ               1:00.65    1:00.31         15  
                  27.85     1:00.31 (32.46)                                        
  5 Pfohl, Erik J       16 Aqua Gems-MR           59.45    1:02.56         14  
                  28.76     1:02.56 (33.80)                                        
  6 Stuart, Ian D       15 Aqua Gems-MR         1:01.82    1:03.13         13  
                  28.06     1:03.13 (35.07)                                        
  7 Wolin, Seth A       17 Rivertown Rays-MR    1:02.55    1:03.51         12  
                  29.14     1:03.51 (34.37)                                        
  8 Fay, Daniel T       15 Rivertown Rays-MR    1:02.33    1:03.54         11  
                  28.40     1:03.54 (35.14)                                        
  9 Deutsch, Jared C    16 Aqua Gems-MR         1:07.44    1:03.64          9  
                  28.86     1:03.64 (34.78)                                        
 10 Natal, Matthew      16 WSSC-MR              1:01.70    1:04.96          7  
                  28.79     1:04.96 (36.17)                                        
 11 Coutts, Peter J     17 NDAC-MR              1:05.97    1:06.20          6  
                  30.14     1:06.20 (36.06)                                        
 12 Brynin, Max B       17 Rivertown Rays-MR    1:05.30    1:08.02          5  
                  30.68     1:08.02 (37.34)                                        
 13 Kremsner, Paul K    15 SCY-NJ               1:16.30    1:14.48          4  
                  32.62     1:14.48 (41.86)                                        
 14 Lastauskas, Nico    11 BDA-MA               1:15.48    1:21.10          3  
                  37.23     1:21.10 (43.87)                                        
 15 Dwyer, Jack         10 WSSC-MR                   NT    1:43.40          2  
                  48.45     1:43.40 (54.95)                                        
 
Boys 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Attile, Trevor A    12 Big Blue-MR          2:36.99    2:20.96         20  
                  31.73     1:08.79 (37.06)     1:45.96 (37.17)     2:20.96 (35.00)
  2 Snyder, Andrew W    12 Rivertown Rays-MR    3:23.00    2:23.63         17  
                  32.42     1:09.95 (37.53)     1:47.61 (37.66)     2:23.63 (36.02)
  3 Deutsch, Jared C    16 Aqua Gems-MR         2:45.43    2:45.74         16  
                  30.87     1:09.00 (38.13)     1:55.19 (46.19)     2:45.74 (50.55)
  4 Lastauskas, Nico    11 BDA-MA               3:00.81    2:52.35         15  
                  37.48     1:21.57 (44.09)     2:07.97 (46.40)     2:52.35 (44.38)
  5 Lastauskas, Matthe   8 BDA-MA                    NT    4:32.92         14  
                  55.53   2:05.83 (1:10.30)   3:21.54 (1:15.71)   4:32.92 (1:11.38)
 -- Czesak, Nicholas J  16 Dolphins-MR          2:46.09         DQ        
                  34.13     1:20.06 (45.93)     2:13.10 (53.04)           DQ (3.73)
 
Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stuart, Alex P      17 UN-AG-MR             2:04.31    2:06.52         20  
                  26.11       57.52 (31.41)     1:37.06 (39.54)     2:06.52 (29.46)
  2 Loli, Alex C        15 Cudas-MR             2:05.99    2:08.97         17  
                  26.65       59.60 (32.95)     1:38.47 (38.87)     2:08.97 (30.50)
  3 Dahlem, Branden J   16 NDAC-MR              2:09.50    2:12.28         16  
                  28.05     1:01.95 (33.90)     1:41.13 (39.18)     2:12.28 (31.15)
  4 MacElveen, Daniel   16 Dolphins-MR          2:13.49    2:14.16         15  
                  28.65     1:03.04 (34.39)     1:43.40 (40.36)     2:14.16 (30.76)
  5 Warnon, Raphael     15 VAC-MR               3:13.68    2:15.19         14  
                  29.94     1:02.85 (32.91)     1:43.75 (40.90)     2:15.19 (31.44)
  6 Uster, Manny        18 SCY-NJ               2:15.00    2:15.24         13  
                  28.70     1:04.21 (35.51)     1:44.01 (39.80)     2:15.24 (31.23)
  7 MACKAY, Michael     16 WSSC-MR              2:14.80    2:15.44         12  
                  29.24     1:04.37 (35.13)     1:43.09 (38.72)     2:15.44 (32.35)
  8 Cooper, Reilly O    15 Dolphins-MR          2:17.04    2:15.92         11  
                  28.89     1:06.02 (37.13)     1:45.31 (39.29)     2:15.92 (30.61)
  9 Grunewald, Luke J   17 VAC-MR               2:18.12    2:16.06          9  
                  30.18     1:04.60 (34.42)     1:46.03 (41.43)     2:16.06 (30.03)
 10 Pfohl, Erik J       16 Aqua Gems-MR         2:15.26    2:17.12          7  
                  28.43     1:03.39 (34.96)     1:44.93 (41.54)     2:17.12 (32.19)
 11 Zummo, Jimmy R      18 SCY-NJ               2:16.03    2:18.06          6  
                  28.39     1:05.71 (37.32)     1:45.44 (39.73)     2:18.06 (32.62)
 12 Ehret, Jack J       15 Aqua Gems-MR         2:13.88    2:18.64          5  
                  29.50     1:04.21 (34.71)     1:47.59 (43.38)     2:18.64 (31.05)
 13 Gilroy, Daniel T    17 Rivertown Rays-MR    2:20.59    2:19.42          4  
                  28.80     1:03.37 (34.57)     1:46.12 (42.75)     2:19.42 (33.30)
 14 Wolin, Seth A       17 Rivertown Rays-MR    2:17.75    2:21.39          3  
                  29.72     1:07.31 (37.59)     1:48.30 (40.99)     2:21.39 (33.09)
 15 Ryan, Matt D        16 Dolphins-MR          2:21.92    2:21.90          2  
                  29.75     1:05.83 (36.08)     1:50.67 (44.84)     2:21.90 (31.23)
 16 Brynin, Max B       17 Rivertown Rays-MR    2:16.54    2:21.94          1  
                  32.00     1:08.32 (36.32)     1:51.67 (43.35)     2:21.94 (30.27)
 17 Fay, Daniel T       15 Rivertown Rays-MR    2:20.19    2:22.34        
                  28.37     1:04.24 (35.87)     1:49.76 (45.52)     2:22.34 (32.58)
 18 Deutsch, Jared C    16 Aqua Gems-MR         2:34.00    2:24.56        
                  29.48     1:08.12 (38.64)     1:52.86 (44.74)     2:24.56 (31.70)
 19 Elgarten, Morgan R  15 VAC-MR               2:27.67    2:26.80        
                  30.91     1:08.57 (37.66)     1:52.07 (43.50)     2:26.80 (34.73)
 20 Wesolowski, Ted C   17 Rivertown Rays-MR    2:26.85    2:27.02        
                  28.99     1:06.89 (37.90)     1:51.99 (45.10)     2:27.02 (35.03)
 21 Phalon, Chad J      16 Aqua Gems-MR         2:26.32    2:29.08        
                  32.19     1:10.06 (37.87)     1:54.80 (44.74)     2:29.08 (34.28)
 22 Stuart, Ian D       15 Aqua Gems-MR         2:23.54    2:29.84        
                  29.59     1:07.66 (38.07)     1:54.76 (47.10)     2:29.84 (35.08)
 23 Heilmann, Alex K    15 Dolphins-MR          2:40.00    2:30.50        
                  33.62     1:12.46 (38.84)     1:56.26 (43.80)     2:30.50 (34.24)
 24 Nunnally, Austin W  15 Cudas-MR             2:25.23    2:32.34        
                  31.62     1:09.69 (38.07)     1:56.93 (47.24)     2:32.34 (35.41)
 25 Bove, Gene M        16 SCY-NJ               2:28.36    2:34.47        
                  34.62     1:17.82 (43.20)     2:01.39 (43.57)     2:34.47 (33.08)
 26 Haag, Kristopher B  15 Dolphins-MR          2:43.90    2:35.53        
                  32.05     1:12.05 (40.00)     2:00.11 (48.06)     2:35.53 (35.42)
 27 Lastauskas, Nico    11 BDA-MA               2:36.28    2:39.40        
                  35.61     1:18.36 (42.75)     2:05.18 (46.82)     2:39.40 (34.22)
 28 Spylios, Dominick   16 VAC-MR                    NT    2:40.37        
                  32.81     1:12.46 (39.65)     2:04.63 (52.17)     2:40.37 (35.74)
 29 Czesak, Nicholas J  16 Dolphins-MR          2:44.88    2:45.73        
                  35.27     1:20.36 (45.09)     2:09.29 (48.93)     2:45.73 (36.44)
 30 Ficht, Josh J       15 Dolphins-MR          3:10.00    2:51.86        
                  40.75     1:23.34 (42.59)     2:12.11 (48.77)     2:51.86 (39.75)
 31 Kochiss, John A     15 UN-RA-MR                  NT    2:52.48        
                  35.61     1:28.11 (52.50)     2:14.06 (45.95)     2:52.48 (38.42)
 32 Dwyer, Jack         10 WSSC-MR              3:15.40    3:14.97        
                  46.78     1:36.14 (49.36)     2:33.95 (57.81)     3:14.97 (41.02)
 33 Babarsky, Bryce J   10 BDA-MA               3:22.78    3:17.41        
                  49.22     1:40.53 (51.31)     2:33.20 (52.67)     3:17.41 (44.21)
 34 Lastauskas, Matthe   8 BDA-MA               3:43.03    4:09.13        
                1:00.01   2:04.12 (1:04.11)   3:10.76 (1:06.64)     4:09.13 (58.37)
 
Boys 400 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stuart, Alex P      17 UN-AG-MR             4:39.07    4:27.28         20  
                  24.74       54.81 (30.07)     1:28.03 (33.22)     2:01.41 (33.38)
        2:42.82 (41.41)     3:25.24 (42.42)     3:56.29 (31.05)     4:27.28 (30.99)
  2 Loli, Alex C        15 Cudas-MR             5:09.34    4:39.88         17  
                  27.61     1:00.42 (32.81)     1:35.44 (35.02)     2:10.26 (34.82)
        2:52.02 (41.76)     3:33.46 (41.44)     4:07.26 (33.80)     4:39.88 (32.62)
  3 Ehret, Jack J       15 Aqua Gems-MR         4:46.79    4:41.27         16  
                  29.49     1:03.81 (34.32)     1:40.28 (36.47)     2:15.33 (35.05)
        2:57.43 (42.10)     3:39.42 (41.99)     4:11.17 (31.75)     4:41.27 (30.10)
  4 Cooper, Reilly O    15 Dolphins-MR          5:32.88    4:48.72         15  
                  30.15     1:04.74 (34.59)     1:43.98 (39.24)     2:22.74 (38.76)
        3:03.37 (40.63)     3:44.37 (41.00)     4:17.50 (33.13)     4:48.72 (31.22)
  5 Brynin, Max B       17 Rivertown Rays-MR    4:47.85    4:50.23         14  
                  30.45     1:06.55 (36.10)     1:43.62 (37.07)     2:19.82 (36.20)
        3:03.05 (43.23)     3:46.67 (43.62)     4:18.32 (31.65)     4:50.23 (31.91)
  6 Nunnally, Austin W  15 Cudas-MR             5:07.91    5:26.15         13  
                  34.65     1:16.04 (41.39)     1:56.00 (39.96)     2:35.44 (39.44)
        3:24.47 (49.03)     4:12.38 (47.91)     4:49.74 (37.36)     5:26.15 (36.41)
  7 Lastauskas, Nico    11 BDA-MA               5:50.11    5:37.85         12  
                  37.93     1:21.97 (44.04)     2:07.42 (45.45)     2:53.84 (46.42)
        3:39.93 (46.09)     4:25.87 (45.94)     5:02.41 (36.54)     5:37.85 (35.44)
  8 Babarsky, Bryce J   10 BDA-MA                    NT    6:51.89         11  
                  47.35     1:45.18 (57.83)   3:32.12 (1:46.94)                    
            4:25.60 ( )     5:19.15 (53.55)     6:06.86 (47.71)     6:51.89 (45.03)
  9 Lastauskas, Matthe   8 BDA-MA                    NT    7:53.13          9  
                  53.63   1:59.13 (1:05.50)   3:00.15 (1:01.02)     3:57.40 (57.25)
      5:02.54 (1:05.14)   6:06.78 (1:04.24)     6:57.02 (50.24)     7:53.13 (56.11)
 
Boys 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Aqua Gems Swimming-MR  'A'                  8:35.43    8:16.58         40  
     1) Pfohl, Erik J 16                2) Ehret, Jack J 15               
     3) Deutsch, Jared C 16             4) Crumm, James R 14              
                  27.34       58.04 (58.04)   1:30.06 (1:30.06)   2:01.47 (2:01.47)
        2:29.53 (28.06)     3:00.51 (59.04)   3:32.94 (1:31.47)   4:03.75 (2:02.28)
        4:20.70 (16.95)   5:05.42 (1:01.67)   6:14.70 (2:10.95)                    
            6:42.40 ( )         7:13.30 ( )         7:45.59 ( )         8:16.58 ( )
  2 Dolphin Swim Club of the H. V.-MR  'A'      8:16.00    8:21.10         34  
     1) Cooper, Reilly O 15             2) Heilmann, Alex K 15            
     3) Ryan, Matt D 16                 4) MacElveen, Daniel L 16         
                  27.85       58.10 (58.10)   1:29.53 (1:29.53)   1:59.71 (1:59.71)
        2:29.29 (29.58)   3:02.66 (1:02.95)   3:38.83 (1:39.12)   4:11.93 (2:12.22)
        4:40.92 (28.99)   5:13.13 (1:01.20)   5:47.25 (1:35.32)   6:20.59 (2:08.66)
        6:46.73 (26.14)     7:16.67 (56.08)   7:48.41 (1:27.82)   8:21.10 (2:00.51)
  3 Rivertown Aquatics Rays-MR  'A'             8:07.10    8:37.29         32  
                  29.89   1:04.23 (1:04.23)   1:41.06 (1:41.06)   2:17.72 (2:17.72)
        2:47.67 (29.95)   3:21.54 (1:03.82)   3:56.28 (1:38.56)   4:30.28 (2:12.56)
        4:57.70 (27.42)     5:28.87 (58.59)   6:01.86 (1:31.58)   6:33.78 (2:03.50)
        7:02.46 (28.68)     7:33.35 (59.57)   8:05.71 (1:31.93)   8:37.29 (2:03.51)
  4 Dolphin Swim Club of the H. V.-MR  'B'      9:25.88    9:28.13         30  
     1) Coffin, Ricky J 14              2) Peruffo, Corey J 14            
     3) Czesak, Nicholas J 16           4) Gudmunson, Erik K 13           
                  32.65   1:09.40 (1:09.40)   1:47.25 (1:47.25)   2:23.32 (2:23.32)
        2:55.74 (32.42)   3:33.54 (1:10.22)   4:12.57 (1:49.25)   4:50.45 (2:27.13)
        5:20.56 (30.11)   5:56.75 (1:06.30)   6:35.58 (1:45.13)   7:13.55 (2:23.10)
        7:43.85 (30.30)   8:19.03 (1:05.48)   8:55.33 (1:41.78)   9:28.13 (2:14.58)
  5 Blue Dolphin Aquatics-MA  'A'              10:06.31   11:37.98         28  
                  31.61   1:09.16 (1:09.16)   1:48.10 (1:48.10)   2:30.66 (2:30.66)
        3:08.32 (37.66)   3:57.76 (1:27.10)   5:32.93 (3:02.27)   6:05.26 (3:34.60)
        6:43.91 (38.65)   7:24.46 (1:19.20)   8:02.46 (1:57.20)   8:49.33 (2:44.07)
     11:37.98 (2:48.65)                                                            
 
Boys 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'      3:43.19    4:04.93         40  
     1) Dahlem, Branden J 16            2) Danner, Ripley J 17            
     3) Campagna, Steven J 14           4) Mackrel, Julian A 14           
                  31.05   1:05.12 (1:05.12)     1:35.95 (30.83)   2:11.78 (1:06.66)
        2:37.84 (26.06)     3:08.33 (56.55)     3:34.70 (26.37)     4:04.93 (56.60)
  2 Aqua Gems Swimming-MR  'A'                  3:43.18    4:08.55         34  
     1) Ehret, Jack J 15                2) Crumm, James R 14              
     3) Deutsch, Jared C 16             4) Pfohl, Erik J 16               
                  30.17   1:01.60 (1:01.60)     1:17.39 (15.79)     1:34.36 (32.76)
      2:40.49 (1:06.13)   3:15.18 (1:40.82)     3:39.90 (24.72)     4:08.55 (53.37)
  3 Rivertown Aquatics Rays-MR  'A'             4:11.11    4:12.10         32  
     1) Brynin, Max B 17                2) Wolin, Seth A 17               
     3) Mechanic, Dylan H 14            4) Gilroy, Daniel T 17            
                  31.04   1:04.65 (1:04.65)     1:38.99 (34.34)   2:18.01 (1:13.36)
        2:46.89 (28.88)   3:18.97 (1:00.96)     3:44.36 (25.39)     4:12.10 (53.13)
  4 Rivertown Aquatics Rays-MR  'B'             4:18.66    4:35.88         30  
     1) Brynin, Zeke M 13               2)                                
     3) Fay, Daniel T 15                4) Parish, Daniel E 16            
                  34.22   1:10.55 (1:10.55)     1:47.01 (36.46)   2:30.40 (1:19.85)
        2:58.73 (28.33)   3:34.08 (1:03.68)     4:02.97 (28.89)   4:35.88 (1:01.80)
  5 Aqua Gems Swimming-MR  'B'                       NT    4:45.41         28  
     1) Gottwig, Grant K 14             2) Pfohl, Matthew C 13            
     3) Stuart, Ian D 15                4) Deans-Brandt, Collin W 13      
                  33.51   1:10.60 (1:10.60)     1:49.90 (39.30)   2:36.08 (1:25.48)
        3:07.26 (31.18)   3:44.08 (1:08.00)     4:13.15 (29.07)   4:45.41 (1:01.33)
  6 Blue Dolphin Aquatics-MA  'A'               4:28.32    5:55.62         26  
     1) Legg, Cooper 14                 2) Babarsky, Bryce J 10           
     3) Lastauskas, Nico 11             4) Lastauskas, Matthew 8          
                  37.18   1:17.46 (1:17.46)     2:02.31 (44.85)   2:55.30 (1:37.84)
        3:33.02 (37.72)   4:17.08 (1:21.78)     5:02.30 (45.22)   5:55.62 (1:38.54)