2009 MR Zone Team Qualifier - 2/27/2009 to 3/1/2009              

                             Sanction #: MR-090202                             
                                    Results                                    
 
Girls 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
       METRO: # 24.90   12/8/2005 Lia M. Neal, AGUA-MR                         
                31.09  ZQ
 Meet Qualifying:  31.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tilneac, Stephanie J      10 NYCC-MR                28.97      28.33 ZQ     
  2 Santos, Olivia J          10 FLY-MR                 29.07      28.36 ZQ     
  3 Tan, Cathy                10 LIAC-MR                28.54      28.85 ZQ     
  4 Thompson, Marissa K       10 Pace-MR                30.34      29.23 ZQ     
  5 McGowan, Alessia M        10 Agua Swim Team-MR      30.94      29.25 ZQ     
  6 Blum, Alyssa N            10 LIAC-MR                29.50      29.44 ZQ     
  7 Parry, Nicole F           10 Badger-MR              29.81      29.49 ZQ     
  8 Elting, Imani T           10 Riptides-MR            29.37      29.50 ZQ     
  9 Lee, Jamie T              10 Bgnw Marlins-MR        30.42      29.58 ZQ     
 10 Treble, Cara H            10 LIAC-MR                30.39      29.64 ZQ     
 11 Hutzelmann, Denali M      10 Aqua Gems-MR           29.86      29.75 ZQ     
 11 Hutton, Theresa           10 TRS-MR                 29.32      29.75 ZQ     
 13 Chen, Rita                10 TVSC-MR                30.40      29.87 ZQ     
 14 Safovich, Polina          10 Bscat-MR               29.31      29.92 ZQ     
 15 Mackrel, Naima J          10 NDAC-MR                30.79      29.94 ZQ     
 16 Jackson, Chloe M          10 MSC-MR                 30.84      30.24 ZQ     
 17 Sawkins, Cate J            9 Bgnw Marlins-MR        30.81      30.33 ZQ     
 18 Elcott, Ina M             10 MSC-MR                 30.41      30.53 ZQ     
 19 Drew, Carly A             10 Hurricanes-MR          31.02      30.58 ZQ     
 20 Eid, Nathalie A           10 Badger-MR              30.54      30.60 ZQ     
 21 Panitz, Georgia A          9 Badger-MR              30.82      30.80 ZQ     
 22 Park, Irene J             10 Twisters-MR            30.61      30.92 ZQ     
 23 Gavigan, Casey L          10 TVSC-MR                30.89      30.96 ZQ     
 24 Reumann, Kaylee E         10 North Shore-MR         30.74      31.03 ZQ     
 25 Piantanida, Giorgia       10 LIAC-MR                31.03      31.18        
 26 MacDougall, Heather       10 NY Sharks-MR           30.90      31.41        
 27 Horan, Julia E            10 IA-MR                  31.00      31.99        
 28 Weiss, Jessica M          10 Flying Dolphins-MR     30.61      33.78        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
       METRO: # 55.63    2/3/2006 Lia M.Neal, AGUA-MR                          
              1:08.09  ZQ
 Meet Qualifying:  1:08.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tan, Cathy                10 LIAC-MR              1:02.61    1:00.94 ZQ     
                  29.31     1:00.94 (31.63)                                        
  2 Tilneac, Stephanie J      10 NYCC-MR              1:04.16    1:01.69 ZQ     
                  29.55     1:01.69 (32.14)                                        
  3 Treble, Cara H            10 LIAC-MR              1:06.37    1:03.22 ZQ     
                  30.47     1:03.22 (32.75)                                        
  4 Santos, Olivia J          10 FLY-MR               1:03.39    1:03.34 ZQ     
                  30.30     1:03.34 (33.04)                                        
  5 Blum, Alyssa N            10 LIAC-MR              1:05.93    1:03.90 ZQ     
                  30.64     1:03.90 (33.26)                                        
  6 Hutton, Theresa           10 TRS-MR               1:03.88    1:04.59 ZQ     
                  30.65     1:04.59 (33.94)                                        
  7 Chen, Rita                10 TVSC-MR              1:04.54    1:06.01 ZQ     
                  31.96     1:06.01 (34.05)                                        
  8 Eid, Nathalie A           10 Badger-MR            1:07.40    1:06.14 ZQ     
                  31.35     1:06.14 (34.79)                                        
  9 Safovich, Polina          10 Bscat-MR             1:05.86    1:06.29 ZQ     
                  32.55     1:06.29 (33.74)                                        
 10 Giuliani, Sarah E         10 WISC-MR              1:07.04    1:06.41 ZQ     
                  32.15     1:06.41 (34.26)                                        
 11 Elting, Imani T           10 Riptides-MR          1:05.90    1:06.59 ZQ     
                  31.05     1:06.59 (35.54)                                        
 11 Sawkins, Cate J            9 Bgnw Marlins-MR      1:06.90    1:06.59 ZQ     
                  31.72     1:06.59 (34.87)                                        
 13 Gavigan, Casey L          10 TVSC-MR              1:07.00    1:06.63 ZQ     
                  31.61     1:06.63 (35.02)                                        
 14 Elcott, Ina M             10 MSC-MR               1:07.95    1:06.79 ZQ     
                  31.87     1:06.79 (34.92)                                        
 15 Parry, Nicole F           10 Badger-MR            1:08.03    1:07.19 ZQ     
                  32.11     1:07.19 (35.08)                                        
 15 Piantanida, Giorgia       10 LIAC-MR              1:07.50    1:07.19 ZQ     
                  32.32     1:07.19 (34.87)                                        
 17 Reumann, Kaylee E         10 North Shore-MR       1:07.76    1:09.83        
                  33.35     1:09.83 (36.48)                                        
 -- Hutzelmann, Denali M      10 Aqua Gems-MR         1:04.55         DQ        
      False start
                  31.37          DQ (36.51)                                        
 
Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
       METRO: # 2:02.15    5/1/1982 Susan Verderber, LISC-MR                   
                2:28.99  ZQ
 Meet Qualifying:  2:28.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tan, Cathy                10 LIAC-MR              2:12.42    2:10.80 ZQ     
                  30.22     1:03.28 (33.06)     1:37.38 (34.10)     2:10.80 (33.42)
  2 Treble, Cara H            10 LIAC-MR              2:21.24    2:15.36 ZQ     
                  31.16     1:05.50 (34.34)     1:40.50 (35.00)     2:15.36 (34.86)
  3 Santos, Olivia J          10 FLY-MR               2:21.04    2:17.61 ZQ     
                  31.64     1:06.88 (35.24)     1:42.93 (36.05)     2:17.61 (34.68)
  4 Sawkins, Cate J            9 Bgnw Marlins-MR      2:21.43    2:17.81 ZQ     
                  31.67     1:07.34 (35.67)     1:43.38 (36.04)     2:17.81 (34.43)
  5 Hutton, Theresa           10 TRS-MR               2:20.56    2:18.75 ZQ     
                  32.27     1:07.76 (35.49)     1:43.56 (35.80)     2:18.75 (35.19)
  6 Tilneac, Stephanie J      10 NYCC-MR              2:24.74    2:19.20 ZQ     
                  30.92     1:07.12 (36.20)     1:43.43 (36.31)     2:19.20 (35.77)
  7 Eid, Nathalie A           10 Badger-MR            2:25.84    2:19.34 ZQ     
                  31.38     1:07.33 (35.95)     1:43.98 (36.65)     2:19.34 (35.36)
  8 Thompson, Marissa K       10 Pace-MR              2:23.49    2:20.01 ZQ     
                  32.60     1:08.76 (36.16)     1:44.83 (36.07)     2:20.01 (35.18)
  9 Blum, Alyssa N            10 LIAC-MR              2:22.93    2:20.35 ZQ     
                  32.43     1:07.74 (35.31)     1:44.42 (36.68)     2:20.35 (35.93)
 10 Hutzelmann, Denali M      10 Aqua Gems-MR         2:19.56    2:22.05 ZQ     
                  31.46     1:07.46 (36.00)     1:45.12 (37.66)     2:22.05 (36.93)
 11 Chen, Rita                10 TVSC-MR              2:26.41    2:23.57 ZQ     
                  34.50     1:11.44 (36.94)     1:47.96 (36.52)     2:23.57 (35.61)
 12 Piantanida, Giorgia       10 LIAC-MR              2:22.08    2:24.12 ZQ     
                  32.86     1:09.76 (36.90)     1:47.32 (37.56)     2:24.12 (36.80)
 13 Safovich, Polina          10 Bscat-MR             2:26.42    2:25.67 ZQ     
                  34.19     1:12.19 (38.00)     1:50.50 (38.31)     2:25.67 (35.17)
 14 Farrell, Caroline          9 LBA-MR               2:28.31    2:26.44 ZQ     
                  32.74     1:10.63 (37.89)     1:48.51 (37.88)     2:26.44 (37.93)
 15 Fried, Carly T            10 Flying Dolphins-MR   2:26.09    2:26.74 ZQ     
                  32.98     1:10.45 (37.47)     1:49.78 (39.33)     2:26.74 (36.96)
 16 Horan, Julia E            10 IA-MR                2:28.84    2:29.57        
                  33.40     1:11.24 (37.84)     1:51.29 (40.05)     2:29.57 (38.28)
 17 Elcott, Ina M             10 MSC-MR               2:27.21    2:29.74        
                  33.89     1:11.92 (38.03)     1:51.58 (39.66)     2:29.74 (38.16)
 18 Elting, Imani T           10 Riptides-MR          2:23.42    2:30.23        
                  32.36     1:10.23 (37.87)     1:50.51 (40.28)     2:30.23 (39.72)
 19 Heaney, Finola M          10 LIAC-MR              2:27.44    2:30.68        
                  35.30     1:13.33 (38.03)     1:53.04 (39.71)     2:30.68 (37.64)
 20 Gavigan, Casey L          10 TVSC-MR              2:28.30    2:31.08        
                  34.80     1:14.56 (39.76)     1:53.64 (39.08)     2:31.08 (37.44)
 21 Baldassare, Brooke F      10 WISC-MR              2:28.72    2:31.91        
                  35.39     1:14.68 (39.29)     1:54.07 (39.39)     2:31.91 (37.84)
 
Girls 10 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
       METRO: # 5:34.52   1/12/2001 Kristen Degrazia, TS-MR                    
                6:30.49  ZQ
 Meet Qualifying:  6:30.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tan, Cathy                10 LIAC-MR              5:48.52    5:41.19 ZQ     
                  30.35     1:04.03 (33.68)     1:38.35 (34.32)     2:12.86 (34.51)
        2:48.02 (35.16)     3:23.40 (35.38)     3:58.72 (35.32)     4:33.40 (34.68)
        5:07.85 (34.45)     5:41.19 (33.34)                                        
  2 Piantanida, Giorgia       10 LIAC-MR              6:14.65    6:04.03 ZQ     
                  33.29     1:09.95 (36.66)     1:47.01 (37.06)     2:24.31 (37.30)
        3:01.49 (37.18)     3:38.49 (37.00)     4:15.67 (37.18)     4:52.60 (36.93)
        5:29.54 (36.94)     6:04.03 (34.49)                                        
  3 Sawkins, Cate J            9 Bgnw Marlins-MR      6:17.29    6:05.13 ZQ     
                  33.25     1:10.67 (37.42)     1:48.39 (37.72)     2:26.32 (37.93)
        3:04.01 (37.69)     3:40.88 (36.87)     4:17.91 (37.03)     4:54.81 (36.90)
        5:31.31 (36.50)     6:05.13 (33.82)                                        
  4 Hutton, Theresa           10 TRS-MR               6:19.45    6:08.22 ZQ     
                  33.29     1:10.12 (36.83)     1:47.15 (37.03)     2:24.00 (36.85)
        3:01.22 (37.22)     3:39.04 (37.82)     4:16.78 (37.74)     4:54.12 (37.34)
        5:31.16 (37.04)     6:08.22 (37.06)                                        
  5 Hutzelmann, Denali M      10 Aqua Gems-MR         6:16.63    6:18.41 ZQ     
                  33.43     1:11.81 (38.38)     1:48.79 (36.98)     2:27.50 (38.71)
        3:05.60 (38.10)     3:45.53 (39.93)     4:25.11 (39.58)     5:04.10 (38.99)
        5:42.59 (38.49)     6:18.41 (35.82)                                        
  6 Eid, Nathalie A           10 Badger-MR            6:28.11    6:20.18 ZQ     
                  33.51     1:11.03 (37.52)     1:49.37 (38.34)     2:28.05 (38.68)
        3:06.83 (38.78)     3:45.94 (39.11)     4:25.69 (39.75)     5:04.58 (38.89)
        5:43.38 (38.80)     6:20.18 (36.80)                                        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
       METRO: # 29.76   3/18/2005 Annie Zhu, LGAC-MR                           
                36.49  ZQ
 Meet Qualifying:  36.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tilneac, Stephanie J      10 NYCC-MR                33.20      32.04 ZQ     
  2 Tan, Cathy                10 LIAC-MR                32.64      32.70 ZQ     
  3 Hutton, Theresa           10 TRS-MR                 33.37      33.15 ZQ     
  4 Safovich, Polina          10 Bscat-MR               33.75      33.37 ZQ     
  5 Lee, Jamie T              10 Bgnw Marlins-MR        35.15      33.55 ZQ     
  6 Gers, Emmanuelle S        10 Flying Dolphins-MR     35.88      34.16 ZQ     
  7 Gavigan, Casey L          10 TVSC-MR                35.73      34.30 ZQ     
  8 Mackrel, Naima J          10 NDAC-MR                35.98      34.37 ZQ     
  9 Heaney, Finola M          10 LIAC-MR                34.82      34.53 ZQ     
 10 Chen, Rita                10 TVSC-MR                35.44      34.56 ZQ     
 11 Sawkins, Cate J            9 Bgnw Marlins-MR        35.11      34.64 ZQ     
 12 Piantanida, Giorgia       10 LIAC-MR                33.93      34.94 ZQ     
 13 Cullinan, Madison         10 NY Sharks-MR           35.25      35.13 ZQ     
 14 Blum, Alyssa N            10 LIAC-MR                36.40      35.19 ZQ     
 15 Park, Irene J             10 Twisters-MR            35.02      35.26 ZQ     
 16 Thompson, Marissa K       10 Pace-MR                35.96      35.32 ZQ     
 17 Farrell, Caroline          9 LBA-MR                 36.38      35.38 ZQ     
 18 Horan, Julia E            10 IA-MR                  35.70      35.50 ZQ     
 19 McGowan, Alessia M        10 Agua Swim Team-MR      35.60      35.59 ZQ     
 20 Elcott, Ina M             10 MSC-MR                 34.84      35.67 ZQ     
 21 Rendon, Jazmin            10 NDAC-MR                36.46      35.75 ZQ     
 22 Hu, Christine              9 Middies-MR             35.79      35.98 ZQ     
 23 Elting, Imani T           10 Riptides-MR            36.05      36.34 ZQ     
 24 Pikulik, Nicole           10 HAA-MR                 36.14      36.77        
 25 Nagaishi, Ayano           10 Middies-MR             36.21      36.95        
 26 Weiss, Jessica M          10 Flying Dolphins-MR     36.05      38.32        
 27 Malendowicz, Kasia B      10 Bgnw Marlins-MR        36.47      39.68        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
       METRO: # 1:03.34   3/18/2005 Annie Zhu, LGAC-MR                         
                1:17.99  ZQ
 Meet Qualifying:  1:17.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tan, Cathy                10 LIAC-MR              1:07.49    1:07.67 ZQ     
                  33.48     1:07.67 (34.19)                                        
  2 Lee, Jamie T              10 Bgnw Marlins-MR      1:12.36    1:10.21 ZQ     
                  34.13     1:10.21 (36.08)                                        
  3 Tilneac, Stephanie J      10 NYCC-MR              1:12.13    1:10.56 ZQ     
                  33.96     1:10.56 (36.60)                                        
  4 Hutton, Theresa           10 TRS-MR               1:14.51    1:11.12 ZQ     
                  34.88     1:11.12 (36.24)                                        
  5 Chen, Rita                10 TVSC-MR              1:15.46    1:11.61 ZQ     
                  35.08     1:11.61 (36.53)                                        
  6 Piantanida, Giorgia       10 LIAC-MR              1:13.85    1:12.15 ZQ     
                  35.34     1:12.15 (36.81)                                        
  7 Safovich, Polina          10 Bscat-MR             1:14.34    1:13.11 ZQ     
                  35.65     1:13.11 (37.46)                                        
  8 Sawkins, Cate J            9 Bgnw Marlins-MR      1:13.95    1:13.97 ZQ     
                  35.62     1:13.97 (38.35)                                        
  9 Horan, Julia E            10 IA-MR                1:14.25    1:14.36 ZQ     
                  36.38     1:14.36 (37.98)                                        
 10 Blum, Alyssa N            10 LIAC-MR              1:14.50    1:14.63 ZQ     
                  36.26     1:14.63 (38.37)                                        
 11 Park, Irene J             10 Twisters-MR          1:15.33    1:14.71 ZQ     
                  36.84     1:14.71 (37.87)                                        
 12 Heaney, Finola M          10 LIAC-MR              1:16.23    1:15.16 ZQ     
                  36.65     1:15.16 (38.51)                                        
 13 Farrell, Caroline          9 LBA-MR               1:16.73    1:16.43 ZQ     
                  38.02     1:16.43 (38.41)                                        
 14 Gavigan, Casey L          10 TVSC-MR              1:17.45    1:16.50 ZQ     
                  36.59     1:16.50 (39.91)                                        
 15 McClung, Demi R           10 Pace-MR              1:17.99    1:17.03 ZQ     
                  37.49     1:17.03 (39.54)                                        
 16 Elcott, Ina M             10 MSC-MR               1:15.69    1:17.08 ZQ     
                  37.20     1:17.08 (39.88)                                        
 17 Pikulik, Nicole           10 HAA-MR               1:16.77    1:17.27 ZQ     
                  37.33     1:17.27 (39.94)                                        
 18 Cullinan, Madison         10 NY Sharks-MR         1:17.16    1:17.60 ZQ     
                  37.71     1:17.60 (39.89)                                        
 19 Fried, Carly T            10 Flying Dolphins-MR   1:16.82    1:18.70        
                  38.10     1:18.70 (40.60)                                        
 20 Weiss, Jessica M          10 Flying Dolphins-MR   1:17.30    1:19.99        
                  38.40     1:19.99 (41.59)                                        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
       METRO: # 32.65   3/18/2005 Annie Zhu, LGAC-MR                           
                41.99  ZQ
 Meet Qualifying:  41.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thompson, Marissa K       10 Pace-MR                37.83      35.59 ZQ     
  2 Park, Irene J             10 Twisters-MR            36.56      36.21 ZQ     
  3 Jackson, Chloe M          10 MSC-MR                 38.27      36.76 ZQ     
  4 Fried, Carly T            10 Flying Dolphins-MR     37.03      36.90 ZQ     
  4 Lee, Jamie T              10 Bgnw Marlins-MR        37.31      36.90 ZQ     
  6 Polanco, Kayla M           8 Twisters-MR            39.10      37.75 ZQ     
  7 Berridge, Scottie S       10 Badger-MR              38.32      37.81 ZQ     
  8 Miesner, Claudia J        10 NY Sharks-MR           39.88      38.25 ZQ     
  9 Parry, Nicole F           10 Badger-MR              40.83      38.69 ZQ     
 10 MacDougall, Heather       10 NY Sharks-MR           39.29      38.89 ZQ     
 11 Kaplan, Stephanie R       10 LIAC-MR                39.56      39.16 ZQ     
 12 Wilf, Jenna R             10 Agua Swim Team-MR      40.18      39.23 ZQ     
 13 Cullinan, Madison         10 NY Sharks-MR           40.38      39.46 ZQ     
 14 Li, Laura                 10 CFA-MR                 39.62      39.73 ZQ     
 14 Broderick, Amanda K       10 Middies-MR             40.13      39.73 ZQ     
 16 Elmassry, Jasmine         10 Abbe Swim Team-MR      40.94      40.10 ZQ     
 17 Standel, Sassy G           9 North Shore-MR         41.29      40.31 ZQ     
 18 Baldassare, Brooke F      10 WISC-MR                41.17      40.54 ZQ     
 19 Panitz, Georgia A          9 Badger-MR              39.89      40.57 ZQ     
 20 Sodi, Allegra T           10 LIAC-MR                41.69      41.28 ZQ     
 21 Weiss, Jessica M          10 Flying Dolphins-MR     41.03      41.54 ZQ     
 22 Doyle, Jordyn L           10 Flying Dolphins-MR     41.68      41.71 ZQ     
 23 Pikulik, Nicole           10 HAA-MR                 40.39      42.02        
 24 Horan, Julia E            10 IA-MR                  41.33      42.29        
 25 Elting, Imani T           10 Riptides-MR            41.33      42.39        
 26 Pusateri, Julia M         10 LIAC-MR                41.21      43.09        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
       METRO: # 1:09.79   3/18/2005 Annie Zhu, LGAC-MR                         
                1:31.99  ZQ
 Meet Qualifying:  1:31.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thompson, Marissa K       10 Pace-MR              1:22.90    1:17.69 ZQ     
                  36.22     1:17.69 (41.47)                                        
  1 Park, Irene J             10 Twisters-MR          1:18.65    1:17.69 ZQ     
                  36.63     1:17.69 (41.06)                                        
  3 Tan, Cathy                10 LIAC-MR              1:19.07    1:18.77 ZQ     
                  37.53     1:18.77 (41.24)                                        
  4 Fried, Carly T            10 Flying Dolphins-MR   1:21.33    1:20.89 ZQ     
                  37.60     1:20.89 (43.29)                                        
  5 Lee, Jamie T              10 Bgnw Marlins-MR      1:23.26    1:21.15 ZQ     
                  38.15     1:21.15 (43.00)                                        
  6 Jackson, Chloe M          10 MSC-MR               1:25.30    1:21.84 ZQ     
                  38.26     1:21.84 (43.58)                                        
  7 MacDougall, Heather       10 NY Sharks-MR         1:25.65    1:22.65 ZQ     
                  38.98     1:22.65 (43.67)                                        
  8 Miesner, Claudia J        10 NY Sharks-MR         1:24.78    1:22.77 ZQ     
                  38.47     1:22.77 (44.30)                                        
  9 Polanco, Kayla M           8 Twisters-MR          1:27.69    1:24.11 ZQ     
                  39.51     1:24.11 (44.60)                                        
 10 Elmassry, Jasmine         10 Abbe Swim Team-MR    1:26.85    1:24.18 ZQ     
                  40.23     1:24.18 (43.95)                                        
 11 Broderick, Amanda K       10 Middies-MR           1:23.26    1:24.44 ZQ     
                  40.11     1:24.44 (44.33)                                        
 12 Li, Laura                 10 CFA-MR               1:25.06    1:24.53 ZQ     
                  39.53     1:24.53 (45.00)                                        
 13 Parry, Nicole F           10 Badger-MR            1:27.05    1:25.93 ZQ     
                  39.65     1:25.93 (46.28)                                        
 14 Wilf, Jenna R             10 Agua Swim Team-MR    1:28.38    1:26.67 ZQ     
                  40.96     1:26.67 (45.71)                                        
 15 Berridge, Scottie S       10 Badger-MR            1:26.35    1:27.47 ZQ     
                  40.98     1:27.47 (46.49)                                        
 16 McGowan, Alessia M        10 Agua Swim Team-MR    1:31.75    1:28.01 ZQ     
                  41.78     1:28.01 (46.23)                                        
 17 Digiovanni, Sara N        10 FLY-MR               1:30.50    1:28.68 ZQ     
                  42.51     1:28.68 (46.17)                                        
 18 Harvey, Noelle P          10 Bluefish-MR          1:29.86    1:28.84 ZQ     
                  42.79     1:28.84 (46.05)                                        
 19 Standel, Sassy G           9 North Shore-MR       1:30.41    1:29.16 ZQ     
                  41.79     1:29.16 (47.37)                                        
 20 Baldassare, Brooke F      10 WISC-MR              1:29.50    1:29.38 ZQ     
                  41.78     1:29.38 (47.60)                                        
 21 Coughlin, Brittany L      10 TVSC-MR              1:28.26    1:29.60 ZQ     
                  42.31     1:29.60 (47.29)                                        
 22 Horan, Julia E            10 IA-MR                1:27.82    1:29.63 ZQ     
                  41.97     1:29.63 (47.66)                                        
 23 Pikulik, Nicole           10 HAA-MR               1:27.79    1:30.22 ZQ     
                  42.60     1:30.22 (47.62)                                        
 24 Avezzano, Katie G         10 Middies-MR           1:26.98    1:30.28 ZQ     
                  42.82     1:30.28 (47.46)                                        
 25 Doyle, Jordyn L           10 Flying Dolphins-MR   1:30.95    1:30.44 ZQ     
                  41.89     1:30.44 (48.55)                                        
 26 Kase, Yuha                 9 Middies-MR           1:29.86    1:30.76 ZQ     
                  42.30     1:30.76 (48.46)                                        
 27 Reumann, Kaylee E         10 North Shore-MR       1:31.00    1:30.84 ZQ     
                  43.08     1:30.84 (47.76)                                        
 28 Panitz, Georgia A          9 Badger-MR            1:31.79    1:30.91 ZQ     
                  42.68     1:30.91 (48.23)                                        
 29 Heaney, Finola M          10 LIAC-MR              1:31.99    1:32.20        
                  43.16     1:32.20 (49.04)                                        
 30 Weiss, Jessica M          10 Flying Dolphins-MR   1:31.36    1:32.95        
                  43.10     1:32.95 (49.85)                                        
 31 Hutzelmann, Denali M      10 Aqua Gems-MR         1:29.16    1:34.62        
                  44.94     1:34.62 (49.68)                                        
 32 Mitzian, Lian F           10 Middies-MR           1:31.93    1:37.65        
                  46.36     1:37.65 (51.29)                                        
 -- Lauer, Amanda             10 NY Sharks-MR         1:29.81         DQ        
      False start
                  43.48          DQ (46.53)                                        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
       METRO: # 28.86  11/24/2000 Seika Setoguchi, AGUA-MR                     
                34.79  ZQ
 Meet Qualifying:  34.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tilneac, Stephanie J      10 NYCC-MR                32.28      30.45 ZQ     
  2 Park, Irene J             10 Twisters-MR            32.10      31.45 ZQ     
  3 Lee, Jamie T              10 Bgnw Marlins-MR        32.85      31.62 ZQ     
  4 Drew, Carly A             10 Hurricanes-MR          32.23      32.10 ZQ     
  5 Chen, Rita                10 TVSC-MR                33.57      32.33 ZQ     
  6 Thompson, Marissa K       10 Pace-MR                33.26      32.62 ZQ     
  7 Elcott, Ina M             10 MSC-MR                 32.86      33.06 ZQ     
  8 Santos, Olivia J          10 FLY-MR                 33.08      33.19 ZQ     
  9 Blum, Alyssa N            10 LIAC-MR                32.80      33.33 ZQ     
 10 Hu, Christine              9 Middies-MR             33.68      33.37 ZQ     
 11 Heaney, Finola M          10 LIAC-MR                34.44      33.43 ZQ     
 12 Safovich, Polina          10 Bscat-MR               32.96      33.55 ZQ     
 13 Cullinan, Madison         10 NY Sharks-MR           34.38      33.93 ZQ     
 14 Mackrel, Naima J          10 NDAC-MR                34.49      33.94 ZQ     
 15 Kelly, Kerry A            10 Bgnw Marlins-MR        34.07      33.98 ZQ     
 16 Broderick, Amanda K       10 Middies-MR             34.22      34.76 ZQ     
 17 Sawkins, Cate J            9 Bgnw Marlins-MR        34.74      34.98        
 18 Hutzelmann, Denali M      10 Aqua Gems-MR           34.38      34.99        
 19 Elting, Imani T           10 Riptides-MR            33.81      35.30        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
       METRO: # 1:03.53  11/24/2000 Seika Setoguchi, AGUA-MR                   
                1:21.99  ZQ
 Meet Qualifying:  1:21.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Park, Irene J             10 Twisters-MR          1:09.79    1:09.48 ZQ     
                  33.14     1:09.48 (36.34)                                        
  2 Lee, Jamie T              10 Bgnw Marlins-MR      1:13.13    1:11.09 ZQ     
                  33.03     1:11.09 (38.06)                                        
  3 Tilneac, Stephanie J      10 NYCC-MR              1:13.60    1:11.70 ZQ     
                  33.65     1:11.70 (38.05)                                        
  4 Piantanida, Giorgia       10 LIAC-MR              1:16.68    1:14.05 ZQ     
                  35.01     1:14.05 (39.04)                                        
  5 Thompson, Marissa K       10 Pace-MR              1:18.49    1:14.61 ZQ     
                  35.49     1:14.61 (39.12)                                        
  6 Tan, Cathy                10 LIAC-MR              1:13.53    1:14.67 ZQ     
                  34.03     1:14.67 (40.64)                                        
  7 Hutton, Theresa           10 TRS-MR               1:15.25    1:15.51 ZQ     
                  36.12     1:15.51 (39.39)                                        
  8 Drew, Carly A             10 Hurricanes-MR        1:15.52    1:16.89 ZQ     
                  35.32     1:16.89 (41.57)                                        
  9 Blum, Alyssa N            10 LIAC-MR              1:16.22    1:17.79 ZQ     
                  34.71     1:17.79 (43.08)                                        
 10 Elcott, Ina M             10 MSC-MR               1:14.50    1:18.69 ZQ     
                  34.88     1:18.69 (43.81)                                        
 11 Miesner, Claudia J        10 NY Sharks-MR         1:19.58    1:19.13 ZQ     
                  35.93     1:19.13 (43.20)                                        
 12 Sawkins, Cate J            9 Bgnw Marlins-MR      1:18.12    1:19.31 ZQ     
                  37.22     1:19.31 (42.09)                                        
 13 Chan, Sarah               10 TVSC-MR              1:20.30    1:19.42 ZQ     
                  36.81     1:19.42 (42.61)                                        
 14 Fried, Carly T            10 Flying Dolphins-MR   1:15.79    1:19.53 ZQ     
                  36.53     1:19.53 (43.00)                                        
 15 Heaney, Finola M          10 LIAC-MR              1:21.12    1:20.22 ZQ     
                  36.13     1:20.22 (44.09)                                        
 16 Safovich, Polina          10 Bscat-MR             1:16.79    1:20.23 ZQ     
                  36.50     1:20.23 (43.73)                                        
 17 Zhang, Amy                10 NY Sharks-MR         1:17.10    1:20.89 ZQ     
                  36.54     1:20.89 (44.35)                                        
 18 Eid, Nathalie A           10 Badger-MR            1:21.52    1:23.45        
                  37.86     1:23.45 (45.59)                                        
 19 Burns, Kate               10 Bluefish-MR          1:21.50    1:24.13        
                  39.16     1:24.13 (44.97)                                        
 20 Hutzelmann, Denali M      10 Aqua Gems-MR         1:21.80    1:27.41        
                  41.90     1:27.41 (45.51)                                        
 -- Cullinan, Madison         10 NY Sharks-MR         1:19.06         DQ        
      Declared false start
 
Girls 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
       METRO: # 1:04.22   3/31/2005 Annie Zhu, LGAC-MR                         
                1:17.99  ZQ
 Meet Qualifying:  1:17.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tan, Cathy                10 LIAC-MR              1:10.29    1:09.52 ZQ     
                  32.14     1:09.52 (37.38)                                        
  2 Lee, Jamie T              10 Bgnw Marlins-MR      1:13.76    1:10.36 ZQ     
                  32.94     1:10.36 (37.42)                                        
  3 Park, Irene J             10 Twisters-MR          1:12.08    1:11.35 ZQ     
                  33.28     1:11.35 (38.07)                                        
  4 Tilneac, Stephanie J      10 NYCC-MR              1:14.59    1:12.37 ZQ     
                  33.04     1:12.37 (39.33)                                        
  5 Santos, Olivia J          10 FLY-MR               1:13.00    1:13.11 ZQ     
                  33.47     1:13.11 (39.64)                                        
  6 Chen, Rita                10 TVSC-MR              1:16.35    1:14.68 ZQ     
                  33.46     1:14.68 (41.22)                                        
  7 Hutton, Theresa           10 TRS-MR               1:15.62    1:15.80 ZQ     
                  35.14     1:15.80 (40.66)                                        
  8 Safovich, Polina          10 Bscat-MR             1:14.69    1:15.90 ZQ     
                  35.28     1:15.90 (40.62)                                        
  9 Hu, Christine              9 Middies-MR           1:17.51    1:15.91 ZQ     
                  34.85     1:15.91 (41.06)                                        
 10 Cullinan, Madison         10 NY Sharks-MR         1:17.36    1:16.23 ZQ     
                  34.55     1:16.23 (41.68)                                        
 11 Blum, Alyssa N            10 LIAC-MR              1:16.28    1:16.27 ZQ     
                  34.54     1:16.27 (41.73)                                        
 12 Elting, Imani T           10 Riptides-MR          1:16.39    1:16.35 ZQ     
                  34.83     1:16.35 (41.52)                                        
 13 Sawkins, Cate J            9 Bgnw Marlins-MR      1:17.09    1:16.40 ZQ     
                  35.40     1:16.40 (41.00)                                        
 14 Elcott, Ina M             10 MSC-MR               1:16.42    1:17.03 ZQ     
                  34.88     1:17.03 (42.15)                                        
 15 Piantanida, Giorgia       10 LIAC-MR              1:15.24    1:17.14 ZQ     
                  34.92     1:17.14 (42.22)                                        
 16 Broderick, Amanda K       10 Middies-MR           1:17.09    1:17.50 ZQ     
                  35.79     1:17.50 (41.71)                                        
 17 Treble, Cara H            10 LIAC-MR              1:17.42    1:17.76 ZQ     
                  35.28     1:17.76 (42.48)                                        
 18 Avezzano, Katie G         10 Middies-MR           1:17.95    1:19.28        
                  35.76     1:19.28 (43.52)                                        
 
Girls 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
       METRO: # 2:19.13   3/18/2005 Annie Zhu, LGAC-MR                         
                2:48.99  ZQ
 Meet Qualifying:  2:48.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tan, Cathy                10 LIAC-MR              2:26.20    2:24.67 ZQ     
                  33.25     1:08.19 (34.94)     1:51.56 (43.37)     2:24.67 (33.11)
  2 Piantanida, Giorgia       10 LIAC-MR              2:34.80    2:32.43 ZQ     
                  34.58     1:12.73 (38.15)     1:58.49 (45.76)     2:32.43 (33.94)
  3 Lee, Jamie T              10 Bgnw Marlins-MR      2:36.96    2:32.49 ZQ     
                  33.19     1:12.73 (39.54)     1:57.60 (44.87)     2:32.49 (34.89)
  4 Park, Irene J             10 Twisters-MR          2:34.99    2:34.99 ZQ     
                  33.50     1:13.27 (39.77)     1:59.21 (45.94)     2:34.99 (35.78)
  5 Thompson, Marissa K       10 Pace-MR              2:42.12    2:37.49 ZQ     
                  34.85                             2:00.87 ( )     2:37.49 (36.62)
  6 Fried, Carly T            10 Flying Dolphins-MR   2:45.77    2:42.33 ZQ     
                  36.62     1:18.14 (41.52)     2:03.60 (45.46)     2:42.33 (38.73)
  7 Chen, Rita                10 TVSC-MR              2:41.31    2:42.35 ZQ     
                  34.30     1:13.43 (39.13)     2:03.75 (50.32)     2:42.35 (38.60)
  8 Blum, Alyssa N            10 LIAC-MR              2:42.70    2:43.23 ZQ     
                  34.53     1:14.73 (40.20)     2:06.12 (51.39)     2:43.23 (37.11)
  9 Elcott, Ina M             10 MSC-MR               2:46.37    2:44.78 ZQ     
                  34.93     1:15.62 (40.69)     2:06.47 (50.85)     2:44.78 (38.31)
 10 Treble, Cara H            10 LIAC-MR              2:44.70    2:45.19 ZQ     
                  37.63     1:19.47 (41.84)     2:11.47 (52.00)     2:45.19 (33.72)
 11 Eid, Nathalie A           10 Badger-MR            2:44.99    2:45.32 ZQ     
                  36.04     1:17.95 (41.91)     2:10.08 (52.13)     2:45.32 (35.24)
 12 Avezzano, Katie G         10 Middies-MR           2:48.58    2:45.97 ZQ     
                  35.82     1:17.48 (41.66)     2:05.71 (48.23)     2:45.97 (40.26)
 13 Polanco, Kayla M           8 Twisters-MR          2:48.22    2:47.14 ZQ     
                  38.31     1:23.60 (45.29)     2:09.29 (45.69)     2:47.14 (37.85)
 14 Safovich, Polina          10 Bscat-MR             2:46.26    2:47.90 ZQ     
                  36.34     1:18.52 (42.18)     2:11.70 (53.18)     2:47.90 (36.20)
 15 Li, Laura                 10 CFA-MR               2:48.42    2:47.92 ZQ     
                  37.65     1:21.70 (44.05)     2:10.71 (49.01)     2:47.92 (37.21)
 16 Kaplan, Stephanie R       10 LIAC-MR              2:44.90    2:49.23        
                  37.51     1:22.88 (45.37)     2:11.23 (48.35)     2:49.23 (38.00)
 17 Elmassry, Jasmine         10 Abbe Swim Team-MR    2:47.01    2:49.36        
                  40.04     1:24.96 (44.92)     2:12.26 (47.30)     2:49.36 (37.10)
 18 Pikulik, Nicole           10 HAA-MR               2:44.44    2:49.53        
                  38.47     1:20.32 (41.85)     2:10.74 (50.42)     2:49.53 (38.79)
 19 Reumann, Kaylee E         10 North Shore-MR       2:48.33    2:52.70        
                  38.17     1:21.66 (43.49)     2:14.58 (52.92)     2:52.70 (38.12)
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
       METRO: # 23.58  11/29/2007 Lia M. Neal at 2007 ConocoPhil, AGUA-MR      
                23.39  JRN
                24.59  NCSA
                24.99  SECT
                27.99  ZQ
 Meet Qualifying:  27.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Koch, Julianne T          12 Tmsuffolk-MR           26.17      25.70 ZQ     
  2 Panitz, Beatrix M         12 Badger-MR              26.04      25.87 ZQ     
  3 Dari, Hannah E            12 COND-MR                26.81      26.17 ZQ     
  4 Preiss, Marina C          12 Hurricanes-MR          26.16      26.29 ZQ     
  5 Green, Katherine M        12 CSC-MR                 26.89      26.42 ZQ     
  6 Blezy, Katriona N         12 Aqua Gems-MR           26.17      26.47 ZQ     
  7 McLaughlin, Genna M       12 Bgnw Marlins-MR        27.13      26.95 ZQ     
  8 Connor, Deirdre A         12 HAA-MR                 27.15      27.23 ZQ     
Preliminaries
  9 Hutzler, Alexandra P      12 TVSC-MR                27.26                   
 10 Kelly, Simone             12 Bgnw Marlins-MR        27.34                   
 11 Sawkins, Emma E           12 Bgnw Marlins-MR        27.36                   
 12 Treble, Molly M           12 LIAC-MR                27.39                   
 13 Wasserman, Raquel M       12 Bgnw Marlins-MR        27.49                   
 14 Weiner, Sierra T          12 Tmsuffolk-MR           27.64                   
 15 Samuels, Rachel A         12 COND-MR                27.87                   
 16 Skoczylas, Anne M         12 Agua Swim Team-MR      27.92                   
 17 McGrath, Ashley M         12 Badger-MR              27.93                   
 18 Danin, Kylie L            12 WISC-MR                28.22                   
 19 Bischoff, Melissa R       12 Tmsuffolk-MR           28.28                   
 20 Brickman, Molly E         12 Flying Dolphins-MR     28.46                   
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
       METRO: # 23.58  11/29/2007 Lia M. Neal at 2007 ConocoPhil, AGUA-MR      
                23.39  JRN
                24.59  NCSA
                24.99  SECT
                27.99  ZQ
 Meet Qualifying:  27.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Panitz, Beatrix M         12 Badger-MR              26.37      26.04 qZQ    
  2 Preiss, Marina C          12 Hurricanes-MR          26.65      26.16 qZQ    
  3 Blezy, Katriona N         12 Aqua Gems-MR           26.14      26.17 qZQ    
  3 Koch, Julianne T          12 Tmsuffolk-MR           26.13      26.17 qZQ    
  5 Dari, Hannah E            12 COND-MR                27.01      26.81 qZQ    
  6 Green, Katherine M        12 CSC-MR                 27.56      26.89 qZQ    
  7 McLaughlin, Genna M       12 Bgnw Marlins-MR        26.97      27.13 qZQ    
  8 Connor, Deirdre A         12 HAA-MR                 27.41      27.15 qZQ    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hutzler, Alexandra P      12 TVSC-MR                27.12      27.26 ZQ     
 10 Kelly, Simone             12 Bgnw Marlins-MR        27.98      27.34 ZQ     
-------------------------------------------------------------------------
 11 Sawkins, Emma E           12 Bgnw Marlins-MR        27.48      27.36 ZQ     
 12 Treble, Molly M           12 LIAC-MR                27.14      27.39 ZQ     
 13 Wasserman, Raquel M       12 Bgnw Marlins-MR        27.92      27.49 ZQ     
 14 Weiner, Sierra T          12 Tmsuffolk-MR           27.69      27.64 ZQ     
 15 Samuels, Rachel A         12 COND-MR                27.32      27.87 ZQ     
 16 Skoczylas, Anne M         12 Agua Swim Team-MR      27.08      27.92 ZQ     
 17 McGrath, Ashley M         12 Badger-MR              27.97      27.93 ZQ     
 18 Danin, Kylie L            12 WISC-MR                27.56      28.22        
 19 Bischoff, Melissa R       12 Tmsuffolk-MR           27.70      28.28        
 20 Brickman, Molly E         12 Flying Dolphins-MR     27.96      28.46        
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
       METRO: # 50.90  11/29/2007 Lia M. Neal at 2007 ConocoPhil, AGUA-MR      
                51.09  JRN
                52.89  NCSA
                53.99  SECT
              1:00.29  ZQ
 Meet Qualifying:  1:00.29
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Panitz, Beatrix M         12 Badger-MR              55.80      55.29 ZQ     
                  26.55       55.29 (28.74)                                        
  2 Treble, Molly M           12 LIAC-MR                56.30      56.28 ZQ     
                  27.56       56.28 (28.72)                                        
  3 Dari, Hannah E            12 COND-MR                57.46      57.37 ZQ     
                  27.31       57.37 (30.06)                                        
  3 Green, Katherine M        12 CSC-MR                 58.25      57.37 ZQ     
                  27.58       57.37 (29.79)                                        
  5 Blezy, Katriona N         12 Aqua Gems-MR           57.99      57.85 ZQ     
                  27.24       57.85 (30.61)                                        
  6 McLaughlin, Genna M       12 Bgnw Marlins-MR        58.76      58.31 ZQ     
                  28.01       58.31 (30.30)                                        
  7 Shehan, Olivia W          12 Agua Swim Team-MR      58.69      58.87 ZQ     
                  28.49       58.87 (30.38)                                        
 -- Koch, Julianne T          12 Tmsuffolk-MR           56.10         DQ        
      False start
                  26.65          DQ (28.62)                                        
Preliminaries
  9 Weiner, Sierra T          12 Tmsuffolk-MR           58.79                   
                  28.62       58.79 (30.17)                                        
 10 Stansbury, Kate F         12 TVSC-MR                59.19                   
                  28.82       59.19 (30.37)                                        
 11 Connor, Deirdre A         12 HAA-MR                 59.20                   
                  28.39       59.20 (30.81)                                        
 12 Preiss, Marina C          12 Hurricanes-MR          59.21                   
                  29.21       59.21 (30.00)                                        
 13 Sawkins, Emma E           12 Bgnw Marlins-MR        59.33                   
                  28.54       59.33 (30.79)                                        
 14 Mendrzycki, Morgan        12 NY Sharks-MR           59.92                   
                  29.07       59.92 (30.85)                                        
 15 Hutzler, Alexandra P      12 TVSC-MR                59.95                   
                  28.51       59.95 (31.44)                                        
 16 Drury, Shannon            12 Tmsuffolk-MR         1:00.27                   
                  29.61     1:00.27 (30.66)                                        
 17 Danin, Kylie L            12 WISC-MR              1:00.34                   
                  28.84     1:00.34 (31.50)                                        
 18 Bergin, Kate C            11 MSC-MR               1:00.53                   
                  29.29     1:00.53 (31.24)                                        
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
       METRO: # 50.90  11/29/2007 Lia M. Neal at 2007 ConocoPhil, AGUA-MR      
                51.09  JRN
                52.89  NCSA
                53.99  SECT
              1:00.29  ZQ
 Meet Qualifying:  1:00.29
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Panitz, Beatrix M         12 Badger-MR              56.80      55.80 qZQ    
                  26.72       55.80 (29.08)                                        
  2 Koch, Julianne T          12 Tmsuffolk-MR           56.22      56.10 qZQ    
                  26.56       56.10 (29.54)                                        
  3 Treble, Molly M           12 LIAC-MR                57.25      56.30 qZQ    
                  27.59       56.30 (28.71)                                        
  4 Dari, Hannah E            12 COND-MR                58.72      57.46 qZQ    
                  27.14       57.46 (30.32)                                        
  5 Blezy, Katriona N         12 Aqua Gems-MR           59.77      57.99 qZQ    
                  27.14       57.99 (30.85)                                        
  6 Green, Katherine M        12 CSC-MR                 59.82      58.25 qZQ    
                  27.88       58.25 (30.37)                                        
  7 Shehan, Olivia W          12 Agua Swim Team-MR      59.13      58.69 qZQ    
                  28.41       58.69 (30.28)                                        
  8 McLaughlin, Genna M       12 Bgnw Marlins-MR        57.67      58.76 qZQ    
                  28.31       58.76 (30.45)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Weiner, Sierra T          12 Tmsuffolk-MR           59.22      58.79 ZQ     
                  28.62       58.79 (30.17)                                        
 10 Stansbury, Kate F         12 TVSC-MR                57.69      59.19 ZQ     
                  28.82       59.19 (30.37)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Connor, Deirdre A         12 HAA-MR                 59.92      59.20 ZQ     
                  28.39       59.20 (30.81)                                        
 12 Preiss, Marina C          12 Hurricanes-MR          59.25      59.21 ZQ     
                  29.21       59.21 (30.00)                                        
 13 Sawkins, Emma E           12 Bgnw Marlins-MR        58.35      59.33 ZQ     
                  28.54       59.33 (30.79)                                        
 14 Mendrzycki, Morgan        12 NY Sharks-MR           59.84      59.92 ZQ     
                  29.07       59.92 (30.85)                                        
 15 Hutzler, Alexandra P      12 TVSC-MR                59.77      59.95 ZQ     
                  28.51       59.95 (31.44)                                        
 16 Drury, Shannon            12 Tmsuffolk-MR           59.68    1:00.27 ZQ     
                  29.61     1:00.27 (30.66)                                        
 17 Danin, Kylie L            12 WISC-MR                59.47    1:00.34        
                  28.84     1:00.34 (31.50)                                        
 18 Bergin, Kate C            11 MSC-MR               1:00.24    1:00.53        
                  29.29     1:00.53 (31.24)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
       METRO: # 1:51.57   12/6/2007 Lia M. Neal at 2007 STAR Short, AGUA-MR    
                1:50.09  JRN
                1:54.19  NCSA
                1:55.99  SECT
                2:11.99  ZQ
 Meet Qualifying:  2:11.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Koch, Julianne T          12 Tmsuffolk-MR         1:59.55    1:58.39 ZQ     
                  27.77       57.82 (30.05)     1:28.45 (30.63)     1:58.39 (29.94)
  2 Treble, Molly M           12 LIAC-MR              1:59.88    1:59.21 ZQ     
                  28.13       58.44 (30.31)     1:28.98 (30.54)     1:59.21 (30.23)
  3 Panitz, Beatrix M         12 Badger-MR            2:00.43    2:02.53 ZQ     
                  27.56       58.16 (30.60)     1:30.33 (32.17)     2:02.53 (32.20)
  4 Shehan, Olivia W          12 Agua Swim Team-MR    2:06.11    2:05.93 ZQ     
                  28.01       59.90 (31.89)     1:33.05 (33.15)     2:05.93 (32.88)
  5 McLaughlin, Genna M       12 Bgnw Marlins-MR      2:06.31    2:07.34 ZQ     
                  28.25       59.89 (31.64)     1:33.73 (33.84)     2:07.34 (33.61)
  6 Arana, Jessica            11 LIAC-MR              2:06.61    2:09.30 ZQ     
                  29.70     1:02.08 (32.38)     1:35.61 (33.53)     2:09.30 (33.69)
  7 Weiner, Sierra T          12 Tmsuffolk-MR         2:07.04    2:09.73 ZQ     
                  30.14     1:02.82 (32.68)     1:36.93 (34.11)     2:09.73 (32.80)
 -- Sawkins, Emma E           12 Bgnw Marlins-MR      2:06.28        DNF        
      Did not finish
                  28.15       59.91 (31.76)                                        
Preliminaries
  9 Connor, Deirdre A         12 HAA-MR               2:07.84                   
                  29.30     1:01.44 (32.14)     1:34.65 (33.21)     2:07.84 (33.19)
 10 Drury, Shannon            12 Tmsuffolk-MR         2:08.48                   
                  29.71     1:02.00 (32.29)     1:35.66 (33.66)     2:08.48 (32.82)
 11 Bergin, Kate C            11 MSC-MR               2:08.57                   
                  29.19     1:01.62 (32.43)     1:35.36 (33.74)     2:08.57 (33.21)
 12 Mendrzycki, Morgan        12 NY Sharks-MR         2:09.02                   
                  29.53     1:02.04 (32.51)     1:35.82 (33.78)     2:09.02 (33.20)
 13 Dominger, Jacqueline      11 HAA-MR               2:09.55                   
                  30.13     1:03.00 (32.87)     1:36.71 (33.71)     2:09.55 (32.84)
 14 Reynolds, Maggie H        11 Tmsuffolk-MR         2:12.71                   
                  30.83     1:04.73 (33.90)     1:38.99 (34.26)     2:12.71 (33.72)
 -- Stansbury, Kate F         12 TVSC-MR                  DQ                    
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
       METRO: # 1:51.57   12/6/2007 Lia M. Neal at 2007 STAR Short, AGUA-MR    
                1:50.09  JRN
                1:54.19  NCSA
                1:55.99  SECT
                2:11.99  ZQ
 Meet Qualifying:  2:11.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Koch, Julianne T          12 Tmsuffolk-MR         2:00.92    1:59.55 qZQ    
                  27.93       58.38 (30.45)     1:29.48 (31.10)     1:59.55 (30.07)
  2 Treble, Molly M           12 LIAC-MR              2:02.65    1:59.88 qZQ    
                  28.07       58.36 (30.29)     1:29.47 (31.11)     1:59.88 (30.41)
  3 Panitz, Beatrix M         12 Badger-MR            2:01.97    2:00.43 qZQ    
                  27.67       58.56 (30.89)     1:30.04 (31.48)     2:00.43 (30.39)
  4 Shehan, Olivia W          12 Agua Swim Team-MR    2:05.84    2:06.11 qZQ    
                  28.63     1:00.18 (31.55)     1:33.30 (33.12)     2:06.11 (32.81)
  5 Sawkins, Emma E           12 Bgnw Marlins-MR      2:07.86    2:06.28 qZQ    
                  28.79     1:00.78 (31.99)     1:34.17 (33.39)     2:06.28 (32.11)
  6 McLaughlin, Genna M       12 Bgnw Marlins-MR      2:06.06    2:06.31 qZQ    
                  28.22       59.91 (31.69)     1:33.84 (33.93)     2:06.31 (32.47)
  7 Arana, Jessica            11 LIAC-MR              2:10.68    2:06.61 qZQ    
                  30.23     1:02.75 (32.52)     1:34.89 (32.14)     2:06.61 (31.72)
  8 Weiner, Sierra T          12 Tmsuffolk-MR         2:08.31    2:07.04 qZQ    
                  29.97     1:02.29 (32.32)     1:35.31 (33.02)     2:07.04 (31.73)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Connor, Deirdre A         12 HAA-MR               2:08.44    2:07.84 ZQ     
                  29.30     1:01.44 (32.14)     1:34.65 (33.21)     2:07.84 (33.19)
 10 Drury, Shannon            12 Tmsuffolk-MR         2:08.86    2:08.48 ZQ     
                  29.71     1:02.00 (32.29)     1:35.66 (33.66)     2:08.48 (32.82)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Bergin, Kate C            11 MSC-MR               2:06.88    2:08.57 ZQ     
                  29.19     1:01.62 (32.43)     1:35.36 (33.74)     2:08.57 (33.21)
 12 Mendrzycki, Morgan        12 NY Sharks-MR         2:11.12    2:09.02 ZQ     
                  29.53     1:02.04 (32.51)     1:35.82 (33.78)     2:09.02 (33.20)
 13 Dominger, Jacqueline      11 HAA-MR               2:11.56    2:09.55 ZQ     
                  30.13     1:03.00 (32.87)     1:36.71 (33.71)     2:09.55 (32.84)
 14 Reynolds, Maggie H        11 Tmsuffolk-MR         2:11.65    2:12.71        
                  30.83     1:04.73 (33.90)     1:38.99 (34.26)     2:12.71 (33.72)
 -- Stansbury, Kate F         12 TVSC-MR              2:08.42         DQ        
      Declared false start
 
Girls 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
       METRO: # 5:04.36    5/1/1989 Jessica Knapp, YMID-MR                     
                4:52.99  JRN
                5:03.29  NCSA
                5:06.99  SECT
                5:57.99  ZQ
 Meet Qualifying:  5:57.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Treble, Molly M           12 LIAC-MR              5:19.53    5:14.99 ZQ     
                  28.35       59.07 (30.72)     1:30.47 (31.40)     2:02.61 (32.14)
        2:34.82 (32.21)     3:06.74 (31.92)     3:39.13 (32.39)     4:11.33 (32.20)
        4:43.47 (32.14)     5:14.99 (31.52)                                        
  2 Koch, Julianne T          12 Tmsuffolk-MR         5:26.94    5:26.29 ZQ     
                  29.23     1:00.97 (31.74)     1:33.34 (32.37)     2:06.21 (32.87)
        2:39.42 (33.21)     3:13.02 (33.60)     3:46.54 (33.52)     4:19.90 (33.36)
        4:53.23 (33.33)     5:26.29 (33.06)                                        
  3 Arana, Jessica            11 LIAC-MR              5:36.82    5:33.45 ZQ     
                  29.97     1:02.31 (32.34)     1:35.38 (33.07)     2:08.50 (33.12)
        2:42.35 (33.85)     3:16.24 (33.89)     3:50.41 (34.17)     4:24.92 (34.51)
        4:59.64 (34.72)     5:33.45 (33.81)                                        
  4 Shehan, Olivia W          12 Agua Swim Team-MR    5:37.37    5:34.35 ZQ     
                  29.99     1:02.91 (32.92)     1:36.65 (33.74)     2:10.79 (34.14)
        2:45.00 (34.21)     3:19.40 (34.40)     3:53.72 (34.32)     4:27.87 (34.15)
        5:02.43 (34.56)     5:34.35 (31.92)                                        
  5 Bergin, Kate C            11 MSC-MR               5:34.51    5:35.18 ZQ     
                  29.16     1:01.40 (32.24)     1:34.76 (33.36)     2:08.41 (33.65)
        2:42.85 (34.44)     3:17.23 (34.38)     3:51.80 (34.57)     4:26.62 (34.82)
        5:01.33 (34.71)     5:35.18 (33.85)                                        
  6 Drury, Shannon            12 Tmsuffolk-MR         5:38.62    5:36.66 ZQ     
                  29.94     1:02.60 (32.66)     1:36.43 (33.83)     2:10.72 (34.29)
        2:45.23 (34.51)     3:19.97 (34.74)     3:54.62 (34.65)     4:28.93 (34.31)
        5:03.42 (34.49)     5:36.66 (33.24)                                        
  7 McLaughlin, Genna M       12 Bgnw Marlins-MR      5:38.64    5:39.78 ZQ     
                  29.67     1:02.19 (32.52)     1:36.18 (33.99)     2:10.99 (34.81)
        2:45.79 (34.80)     3:20.54 (34.75)     3:55.32 (34.78)     4:30.57 (35.25)
        5:05.77 (35.20)     5:39.78 (34.01)                                        
  8 Connor, Deirdre A         12 HAA-MR               5:41.94    5:41.35 ZQ     
                  30.32     1:03.26 (32.94)     1:36.94 (33.68)     2:11.72 (34.78)
        2:46.67 (34.95)     3:21.59 (34.92)     3:56.58 (34.99)     4:31.77 (35.19)
        5:06.96 (35.19)     5:41.35 (34.39)                                        
  9 Stalnaker, Taylor         11 Marlins-MR           5:51.08    5:42.32 ZQ     
                  30.20     1:03.62 (33.42)     1:38.01 (34.39)     2:13.15 (35.14)
        2:48.07 (34.92)     3:22.75 (34.68)     3:57.91 (35.16)     4:33.11 (35.20)
        5:08.96 (35.85)     5:42.32 (33.36)                                        
 10 Mendrzycki, Morgan        12 NY Sharks-MR         5:46.60    5:43.74 ZQ     
                  30.47     1:04.20 (33.73)     1:39.19 (34.99)     2:14.17 (34.98)
        2:49.42 (35.25)     3:24.23 (34.81)     3:59.97 (35.74)     4:35.57 (35.60)
        5:10.68 (35.11)     5:43.74 (33.06)                                        
 11 Reynolds, Maggie H        11 Tmsuffolk-MR         5:43.36    5:44.71 ZQ     
                  31.56     1:06.21 (34.65)     1:41.11 (34.90)     2:16.40 (35.29)
        2:51.63 (35.23)     3:26.23 (34.60)     4:01.38 (35.15)     4:36.09 (34.71)
        5:10.87 (34.78)     5:44.71 (33.84)                                        
 12 Cain, Mary C              12 Badger-MR            5:50.25    5:48.95 ZQ     
                  32.61     1:07.51 (34.90)     1:43.13 (35.62)     2:18.19 (35.06)
        2:53.69 (35.50)     3:28.65 (34.96)     4:04.46 (35.81)     4:39.90 (35.44)
        5:15.27 (35.37)     5:48.95 (33.68)                                        
 13 Weiner, Sierra T          12 Tmsuffolk-MR         5:41.50    5:49.30 ZQ     
                  31.25     1:05.13 (33.88)     1:40.05 (34.92)     2:15.31 (35.26)
        2:50.96 (35.65)     3:27.02 (36.06)     4:02.81 (35.79)     4:38.53 (35.72)
        5:14.41 (35.88)     5:49.30 (34.89)                                        
 14 Pozmanter, Kristen L      12 TVSC-MR              5:51.66    5:51.69 ZQ     
                  31.51     1:06.18 (34.67)     1:41.92 (35.74)     2:17.58 (35.66)
        2:53.76 (36.18)     3:29.84 (36.08)     4:05.42 (35.58)     4:41.02 (35.60)
        5:16.83 (35.81)     5:51.69 (34.86)                                        
 15 Dominger, Jacqueline      11 HAA-MR               5:54.31    5:52.31 ZQ     
                  31.41     1:06.72 (35.31)     1:43.04 (36.32)     2:19.10 (36.06)
        2:54.57 (35.47)     3:30.36 (35.79)     4:06.76 (36.40)     4:42.65 (35.89)
        5:18.05 (35.40)     5:52.31 (34.26)                                        
 16 Desousa, Dana             12 Tmsuffolk-MR         5:56.19    5:52.84 ZQ     
                  31.19     1:05.51 (34.32)     1:40.89 (35.38)     2:16.95 (36.06)
        2:52.98 (36.03)     3:29.68 (36.70)     4:06.32 (36.64)     4:42.31 (35.99)
        5:17.55 (35.24)     5:52.84 (35.29)                                        
 17 Hall, Julia M             12 LIAC-MR              5:55.09    5:56.83 ZQ     
                  31.50     1:06.64 (35.14)     1:42.88 (36.24)     2:19.87 (36.99)
        2:56.50 (36.63)     3:32.73 (36.23)     4:09.55 (36.82)     4:46.02 (36.47)
        5:22.46 (36.44)     5:56.83 (34.37)                                        
 18 Delane, Kelly A           12 Badger-MR            5:56.24    6:02.97        
                  30.75     1:06.04 (35.29)     1:42.94 (36.90)     2:20.02 (37.08)
        2:56.80 (36.78)     3:33.94 (37.14)     4:11.57 (37.63)     4:49.29 (37.72)
        5:27.10 (37.81)     6:02.97 (35.87)                                        
 19 Simone, Madeline N        12 Badger-MR            5:44.66    6:09.70        
                  32.36     1:07.76 (35.40)     1:44.00 (36.24)     2:21.00 (37.00)
        2:58.77 (37.77)     3:36.87 (38.10)     4:16.07 (39.20)     4:54.48 (38.41)
        5:32.63 (38.15)     6:09.70 (37.07)                                        
 -- Sawkins, Emma E           12 Bgnw Marlins-MR      5:35.38         DQ        
      Did not finish
                  29.93     1:02.79 (32.86)     1:37.39 (34.60)     2:12.80 (35.41)
        2:48.46 (35.66)                                                            
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
       METRO: # 27.56   3/16/2007 Annie Zhu at 2007 MR Metro Jun, LGAC-MR      
                32.69  ZQ
 Meet Qualifying:  32.69
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Dari, Hannah E            12 COND-MR                29.14      28.73 ZQ     
  2 Panitz, Beatrix M         12 Badger-MR              28.97      29.11 ZQ     
  3 Preiss, Marina C          12 Hurricanes-MR          29.87      29.85 ZQ     
  4 Stalnaker, Taylor         11 Marlins-MR             30.21      30.16 ZQ     
  5 Bischoff, Melissa R       12 Tmsuffolk-MR           31.30      30.58 ZQ     
  6 Chu, Kierstin             11 SMC-MR                 30.80      30.72 ZQ     
  7 Nixon, Charlotte A        12 Badger-MR              31.25      30.99 ZQ     
  8 Drury, Shannon            12 Tmsuffolk-MR           31.01      31.06 ZQ     
Preliminaries
  9 Blezy, Katriona N         12 Aqua Gems-MR           31.34                   
 10 Stansbury, Kate F         12 TVSC-MR                31.38                   
 11 Fitzsimmons, Mary K       11 Bgnw Marlins-MR        31.53                   
 12 Johnston, Marissa L       12 HAA-MR                 31.64                   
 13 Garces, Tessa J           11 Badger-MR              31.71                   
 14 Danin, Kylie L            12 WISC-MR                31.74                   
 15 Treble, Molly M           12 LIAC-MR                31.76                   
 16 Koch, Julianne T          12 Tmsuffolk-MR           31.83                   
 17 Brickman, Molly E         12 Flying Dolphins-MR     31.92                   
 18 Weiner, Jade R            12 Tmsuffolk-MR           31.93                   
 19 Jiran, Ashley             12 Tmsuffolk-MR           32.00                   
 20 Wasserman, Raquel M       12 Bgnw Marlins-MR        32.07                   
 21 O'Halloran, Kaleigh E     12 IA-MR                  32.17                   
 22 Gosule, Jennifer          11 Tmsuffolk-MR           32.38                   
 23 Newton, Melanie S         12 Tmsuffolk-MR           32.41                   
 24 Gallagher, Megan E        12 Pace-MR                32.50                   
 25 Cass, Leeanna N           12 Aqua Gems-MR           32.59                   
 26 Connor, Deirdre A         12 HAA-MR                 32.65                   
 27 Sawkins, Emma E           12 Bgnw Marlins-MR        32.67                   
 28 Trivino, Maria A          12 FLY-MR                 32.69                   
 29 Hall, Julia M             12 LIAC-MR                32.80                   
 30 Torrico, Samantha A       12 TVSC-MR                33.17                   
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
       METRO: # 27.56   3/16/2007 Annie Zhu at 2007 MR Metro Jun, LGAC-MR      
                32.69  ZQ
 Meet Qualifying:  32.69
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Panitz, Beatrix M         12 Badger-MR              29.44      28.97 qZQ    
  2 Dari, Hannah E            12 COND-MR                30.20      29.14 qZQ    
  3 Preiss, Marina C          12 Hurricanes-MR          31.33      29.87 qZQ    
  4 Stalnaker, Taylor         11 Marlins-MR             30.84      30.21 qZQ    
  5 Chu, Kierstin             11 SMC-MR                 31.71      30.80 qZQ    
  6 Drury, Shannon            12 Tmsuffolk-MR           30.71      31.01 qZQ    
  7 Nixon, Charlotte A        12 Badger-MR              31.39      31.25 qZQ    
  8 Bischoff, Melissa R       12 Tmsuffolk-MR           31.05      31.30 qZQ    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Blezy, Katriona N         12 Aqua Gems-MR           32.17      31.34 ZQ     
 10 Stansbury, Kate F         12 TVSC-MR                30.93      31.38 ZQ     
-------------------------------------------------------------------------
 11 Fitzsimmons, Mary K       11 Bgnw Marlins-MR        31.85      31.53 ZQ     
 12 Johnston, Marissa L       12 HAA-MR                 30.94      31.64 ZQ     
 13 Garces, Tessa J           11 Badger-MR              32.62      31.71 ZQ     
 14 Danin, Kylie L            12 WISC-MR                31.10      31.74 ZQ     
 15 Treble, Molly M           12 LIAC-MR                32.40      31.76 ZQ     
 16 Koch, Julianne T          12 Tmsuffolk-MR           31.13      31.83 ZQ     
 17 Brickman, Molly E         12 Flying Dolphins-MR     32.38      31.92 ZQ     
 18 Weiner, Jade R            12 Tmsuffolk-MR           31.95      31.93 ZQ     
 19 Jiran, Ashley             12 Tmsuffolk-MR           32.47      32.00 ZQ     
 20 Wasserman, Raquel M       12 Bgnw Marlins-MR        31.38      32.07 ZQ     
 21 O'Halloran, Kaleigh E     12 IA-MR                  32.36      32.17 ZQ     
 22 Gosule, Jennifer          11 Tmsuffolk-MR           32.63      32.38 ZQ     
 23 Newton, Melanie S         12 Tmsuffolk-MR           32.29      32.41 ZQ     
 24 Gallagher, Megan E        12 Pace-MR                32.35      32.50 ZQ     
 25 Cass, Leeanna N           12 Aqua Gems-MR           32.25      32.59 ZQ     
 26 Connor, Deirdre A         12 HAA-MR                 32.40      32.65 ZQ     
 27 Sawkins, Emma E           12 Bgnw Marlins-MR        32.31      32.67 ZQ     
 28 Trivino, Maria A          12 FLY-MR                 32.22      32.69 ZQ     
 29 Hall, Julia M             12 LIAC-MR                32.28      32.80        
 30 Torrico, Samantha A       12 TVSC-MR                32.55      33.17        
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
       METRO: # 58.89    5/1/1997 Corey Berg, MSC-MR                           
                56.19  JRN
                59.09  NCSA
              1:00.29  SECT
              1:09.49  ZQ
 Meet Qualifying:  1:09.49
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Dari, Hannah E            12 COND-MR              1:04.41    1:02.18 ZQ     
                  29.85     1:02.18 (32.33)                                        
  2 Panitz, Beatrix M         12 Badger-MR            1:02.59    1:02.85 ZQ     
                  30.32     1:02.85 (32.53)                                        
  3 Stalnaker, Taylor         11 Marlins-MR           1:05.06    1:04.59 ZQ     
                  31.29     1:04.59 (33.30)                                        
  4 Drury, Shannon            12 Tmsuffolk-MR         1:05.64    1:05.63 ZQ     
                  31.79     1:05.63 (33.84)                                        
  5 McLaughlin, Genna M       12 Bgnw Marlins-MR      1:06.42    1:06.60 ZQ     
                  32.63     1:06.60 (33.97)                                        
  6 Bergin, Kate C            11 MSC-MR               1:06.75    1:06.63 ZQ     
                  32.09     1:06.63 (34.54)                                        
  7 Chu, Kierstin             11 SMC-MR               1:06.08    1:06.82 ZQ     
                  32.46     1:06.82 (34.36)                                        
  8 Weiner, Jade R            12 Tmsuffolk-MR         1:07.37    1:08.42 ZQ     
                  33.42     1:08.42 (35.00)                                        
Preliminaries
  8 Bischoff, Melissa R       12 Tmsuffolk-MR         1:07.27                   
                  32.70     1:07.27 (34.57)                                        
 10 Koch, Julianne T          12 Tmsuffolk-MR         1:07.39                   
                  32.94     1:07.39 (34.45)                                        
 11 Danin, Kylie L            12 WISC-MR              1:08.13                   
                  32.40     1:08.13 (35.73)                                        
 12 Shehan, Olivia W          12 Agua Swim Team-MR    1:08.17                   
                  33.90     1:08.17 (34.27)                                        
 13 Fitzsimmons, Mary K       11 Bgnw Marlins-MR      1:08.21                   
                  32.98     1:08.21 (35.23)                                        
 14 Nixon, Charlotte A        12 Badger-MR            1:08.70                   
                  33.16     1:08.70 (35.54)                                        
 15 Garces, Tessa J           11 Badger-MR            1:08.77                   
                  33.38     1:08.77 (35.39)                                        
 16 Brickman, Molly E         12 Flying Dolphins-MR   1:09.04                   
                  33.52     1:09.04 (35.52)                                        
 17 Gallagher, Megan E        12 Pace-MR              1:09.07                   
                  33.52     1:09.07 (35.55)                                        
 18 O'Halloran, Kaleigh E     12 IA-MR                1:09.18                   
                  33.54     1:09.18 (35.64)                                        
 19 Johnston, Marissa L       12 HAA-MR               1:09.22                   
                  33.93     1:09.22 (35.29)                                        
 20 Gosule, Jennifer          11 Tmsuffolk-MR         1:09.24                   
                  33.37     1:09.24 (35.87)                                        
 21 Olazabal, Gabriella       12 LBA-MR               1:10.11                   
                  33.90     1:10.11 (36.21)                                        
 22 Arana, Jessica            11 LIAC-MR              1:10.66                   
                  34.47     1:10.66 (36.19)                                        
 23 Sawkins, Emma E           12 Bgnw Marlins-MR      1:10.86                   
                  33.81     1:10.86 (37.05)                                        
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
       METRO: # 58.89    5/1/1997 Corey Berg, MSC-MR                           
                56.19  JRN
                59.09  NCSA
              1:00.29  SECT
              1:09.49  ZQ
 Meet Qualifying:  1:09.49
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Panitz, Beatrix M         12 Badger-MR            1:05.21    1:02.59 qZQ    
                  30.30     1:02.59 (32.29)                                        
  2 Dari, Hannah E            12 COND-MR              1:04.37    1:04.41 qZQ    
                  30.50     1:04.41 (33.91)                                        
  3 Stalnaker, Taylor         11 Marlins-MR           1:06.51    1:05.06 qZQ    
                  31.63     1:05.06 (33.43)                                        
  4 Drury, Shannon            12 Tmsuffolk-MR         1:05.62    1:05.64 qZQ    
                  31.95     1:05.64 (33.69)                                        
  5 Chu, Kierstin             11 SMC-MR               1:08.25    1:06.08 qZQ    
                  32.31     1:06.08 (33.77)                                        
  6 McLaughlin, Genna M       12 Bgnw Marlins-MR      1:06.06    1:06.42 qZQ    
                  32.39     1:06.42 (34.03)                                        
  7 Bergin, Kate C            11 MSC-MR               1:05.14    1:06.75 qZQ    
                  32.25     1:06.75 (34.50)                                        
  8 Bischoff, Melissa R       12 Tmsuffolk-MR         1:07.84    1:07.27 qZQ    
                  32.70     1:07.27 (34.57)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Weiner, Jade R            12 Tmsuffolk-MR         1:08.35    1:07.37 ZQ     
                  32.77     1:07.37 (34.60)                                        
 10 Koch, Julianne T          12 Tmsuffolk-MR         1:05.93    1:07.39 ZQ     
                  32.94     1:07.39 (34.45)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Danin, Kylie L            12 WISC-MR              1:06.27    1:08.13 ZQ     
                  32.40     1:08.13 (35.73)                                        
 12 Shehan, Olivia W          12 Agua Swim Team-MR    1:07.59    1:08.17 ZQ     
                  33.90     1:08.17 (34.27)                                        
 13 Fitzsimmons, Mary K       11 Bgnw Marlins-MR      1:09.19    1:08.21 ZQ     
                  32.98     1:08.21 (35.23)                                        
 14 Nixon, Charlotte A        12 Badger-MR            1:08.26    1:08.70 ZQ     
                  33.16     1:08.70 (35.54)                                        
 15 Garces, Tessa J           11 Badger-MR            1:09.05    1:08.77 ZQ     
                  33.38     1:08.77 (35.39)                                        
 16 Brickman, Molly E         12 Flying Dolphins-MR   1:09.48    1:09.04 ZQ     
                  33.52     1:09.04 (35.52)                                        
 17 Gallagher, Megan E        12 Pace-MR              1:08.94    1:09.07 ZQ     
                  33.52     1:09.07 (35.55)                                        
 18 O'Halloran, Kaleigh E     12 IA-MR                1:09.16    1:09.18 ZQ     
                  33.54     1:09.18 (35.64)                                        
 19 Johnston, Marissa L       12 HAA-MR               1:07.48    1:09.22 ZQ     
                  33.93     1:09.22 (35.29)                                        
 20 Gosule, Jennifer          11 Tmsuffolk-MR         1:09.31    1:09.24 ZQ     
                  33.37     1:09.24 (35.87)                                        
 21 Olazabal, Gabriella       12 LBA-MR               1:09.36    1:10.11        
                  33.90     1:10.11 (36.21)                                        
 22 Arana, Jessica            11 LIAC-MR              1:09.11    1:10.66        
                  34.47     1:10.66 (36.19)                                        
 23 Sawkins, Emma E           12 Bgnw Marlins-MR      1:06.88    1:10.86        
                  33.81     1:10.86 (37.05)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard Backstroke
===============================================================================
       METRO: # 2:04.81   2/24/1997 Corey Berg, MSC-MR                         
                2:01.19  JRN
                2:06.99  NCSA
                2:10.39  SECT
                2:30.59  ZQ
 Meet Qualifying:  2:30.59
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Treble, Molly M           12 LIAC-MR              2:14.81    2:13.44 ZQ     
                  31.95     1:05.35 (33.40)     1:39.54 (34.19)     2:13.44 (33.90)
  2 Dari, Hannah E            12 COND-MR              2:16.52    2:14.09 ZQ     
                  30.55     1:04.84 (34.29)     1:40.40 (35.56)     2:14.09 (33.69)
  3 McLaughlin, Genna M       12 Bgnw Marlins-MR      2:22.06    2:18.33 ZQ     
                  32.27     1:06.82 (34.55)     1:42.83 (36.01)     2:18.33 (35.50)
  4 Drury, Shannon            12 Tmsuffolk-MR         2:20.52    2:19.00 ZQ     
                  32.17     1:07.00 (34.83)     1:43.35 (36.35)     2:19.00 (35.65)
  5 Bergin, Kate C            11 MSC-MR               2:21.14    2:19.60 ZQ     
                  32.55     1:07.73 (35.18)     1:43.62 (35.89)     2:19.60 (35.98)
  6 Stalnaker, Taylor         11 Marlins-MR           2:21.82    2:20.94 ZQ     
                  32.03     1:07.26 (35.23)     1:44.70 (37.44)     2:20.94 (36.24)
  7 Chu, Kierstin             11 SMC-MR               2:24.06    2:22.75 ZQ     
                  33.57     1:09.10 (35.53)     1:46.45 (37.35)     2:22.75 (36.30)
  8 Mendrzycki, Morgan        12 NY Sharks-MR         2:24.82    2:22.92 ZQ     
                  33.65     1:09.37 (35.72)     1:46.43 (37.06)     2:22.92 (36.49)
Preliminaries
  9 Danin, Kylie L            12 WISC-MR              2:26.17                   
                  32.61     1:08.68 (36.07)     1:47.50 (38.82)     2:26.17 (38.67)
 10 Pozmanter, Kristen L      12 TVSC-MR              2:26.46                   
                  33.67     1:10.03 (36.36)     1:47.94 (37.91)     2:26.46 (38.52)
 11 Gallagher, Megan E        12 Pace-MR              2:26.53                   
                  34.53     1:11.13 (36.60)     1:49.28 (38.15)     2:26.53 (37.25)
 12 Olazabal, Gabriella       12 LBA-MR               2:27.49                   
                  33.44     1:10.43 (36.99)     1:49.16 (38.73)     2:27.49 (38.33)
 13 Connor, Deirdre A         12 HAA-MR               2:28.43                   
                  34.21     1:10.72 (36.51)     1:49.27 (38.55)     2:28.43 (39.16)
 14 Fitzsimmons, Mary K       11 Bgnw Marlins-MR      2:28.45                   
                  34.25     1:11.23 (36.98)     1:49.97 (38.74)     2:28.45 (38.48)
 15 Gosule, Jennifer          11 Tmsuffolk-MR         2:28.82                   
                  34.28     1:11.40 (37.12)     1:50.60 (39.20)     2:28.82 (38.22)
 16 Sawkins, Emma E           12 Bgnw Marlins-MR      2:29.24                   
                  34.38     1:11.19 (36.81)     1:50.50 (39.31)     2:29.24 (38.74)
 17 Oyen-Ustad, Lillian E     11 NDAC-MR              2:30.02                   
                  34.63     1:12.50 (37.87)     1:52.07 (39.57)     2:30.02 (37.95)
 18 Johnston, Marissa L       12 HAA-MR               2:34.60                   
                  36.49     1:15.33 (38.84)     1:55.41 (40.08)     2:34.60 (39.19)
 -- Panitz, Beatrix M         12 Badger-MR                DQ                    
                  31.45     1:05.83 (34.38)     1:41.13 (35.30)          DQ (34.91)
 -- Nixon, Charlotte A        12 Badger-MR                DQ                    
                  34.65     1:12.35 (37.70)     1:51.40 (39.05)          DQ (36.33)
 
Girls 11-12 200 Yard Backstroke
===============================================================================
       METRO: # 2:04.81   2/24/1997 Corey Berg, MSC-MR                         
                2:01.19  JRN
                2:06.99  NCSA
                2:10.39  SECT
                2:30.59  ZQ
 Meet Qualifying:  2:30.59
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Treble, Molly M           12 LIAC-MR              2:25.21    2:14.81 qZQ    
                  31.97     1:06.19 (34.22)     1:40.64 (34.45)     2:14.81 (34.17)
  2 Dari, Hannah E            12 COND-MR              2:24.28    2:16.52 qZQ    
                  31.00     1:06.10 (35.10)     1:41.82 (35.72)     2:16.52 (34.70)
  3 Drury, Shannon            12 Tmsuffolk-MR         2:21.41    2:20.52 qZQ    
                  32.44     1:07.59 (35.15)     1:44.29 (36.70)     2:20.52 (36.23)
  4 Bergin, Kate C            11 MSC-MR               2:22.06    2:21.14 qZQ    
                  32.68     1:07.82 (35.14)     1:44.35 (36.53)     2:21.14 (36.79)
  5 Stalnaker, Taylor         11 Marlins-MR           2:23.98    2:21.82 qZQ    
                  33.01     1:09.09 (36.08)     1:46.10 (37.01)     2:21.82 (35.72)
  6 McLaughlin, Genna M       12 Bgnw Marlins-MR      2:20.54    2:22.06 qZQ    
                  32.81     1:08.50 (35.69)     1:45.58 (37.08)     2:22.06 (36.48)
  7 Chu, Kierstin             11 SMC-MR               2:26.75    2:24.06 qZQ    
                  33.91     1:10.05 (36.14)     1:46.98 (36.93)     2:24.06 (37.08)
  8 Mendrzycki, Morgan        12 NY Sharks-MR         2:26.66    2:24.82 qZQ    
                  34.25     1:10.06 (35.81)     1:47.43 (37.37)     2:24.82 (37.39)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Danin, Kylie L            12 WISC-MR              2:24.07    2:26.17 ZQ     
                  32.61     1:08.68 (36.07)     1:47.50 (38.82)     2:26.17 (38.67)
 10 Pozmanter, Kristen L      12 TVSC-MR              2:26.91    2:26.46 ZQ     
                  33.67     1:10.03 (36.36)     1:47.94 (37.91)     2:26.46 (38.52)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Gallagher, Megan E        12 Pace-MR              2:27.65    2:26.53 ZQ     
                  34.53     1:11.13 (36.60)     1:49.28 (38.15)     2:26.53 (37.25)
 12 Olazabal, Gabriella       12 LBA-MR               2:30.08    2:27.49 ZQ     
                  33.44     1:10.43 (36.99)     1:49.16 (38.73)     2:27.49 (38.33)
 13 Connor, Deirdre A         12 HAA-MR               2:29.49    2:28.43 ZQ     
                  34.21     1:10.72 (36.51)     1:49.27 (38.55)     2:28.43 (39.16)
 14 Fitzsimmons, Mary K       11 Bgnw Marlins-MR      2:29.46    2:28.45 ZQ     
                  34.25     1:11.23 (36.98)     1:49.97 (38.74)     2:28.45 (38.48)
 15 Gosule, Jennifer          11 Tmsuffolk-MR         2:29.59    2:28.82 ZQ     
                  34.28     1:11.40 (37.12)     1:50.60 (39.20)     2:28.82 (38.22)
 16 Sawkins, Emma E           12 Bgnw Marlins-MR      2:24.02    2:29.24 ZQ     
                  34.38     1:11.19 (36.81)     1:50.50 (39.31)     2:29.24 (38.74)
 17 Oyen-Ustad, Lillian E     11 NDAC-MR              2:30.39    2:30.02 ZQ     
                  34.63     1:12.50 (37.87)     1:52.07 (39.57)     2:30.02 (37.95)
 18 Johnston, Marissa L       12 HAA-MR               2:30.17    2:34.60        
                  36.49     1:15.33 (38.84)     1:55.41 (40.08)     2:34.60 (39.19)
 -- Panitz, Beatrix M         12 Badger-MR            2:18.47         DQ        
      Non-continuous turning action
                  31.45     1:05.83 (34.38)     1:41.13 (35.30)          DQ (34.91)
 -- Nixon, Charlotte A        12 Badger-MR            2:29.97         DQ        
      Non-continuous turning action
                  34.65     1:12.35 (37.70)     1:51.40 (39.05)          DQ (36.33)
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
       METRO: # 29.55   3/16/2007 Annie Zhu at 2007 MR Metro Jun, LGAC-MR      
                36.59  ZQ
 Meet Qualifying:  36.59
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Hutzler, Alexandra P      12 TVSC-MR                33.85      33.03 ZQ     
  2 Gregorace, Zoe R          12 LIAC-MR                33.59      33.47 ZQ     
  3 Trivino, Maria A          12 FLY-MR                 34.05      33.97 ZQ     
  4 Buffone, Kimberly N       12 TVSC-MR                34.95      34.65 ZQ     
  5 Hodes, Sarah M            12 Badger-MR              35.48      34.77 ZQ     
  6 Kaplan, Paige E           12 LIAC-MR                35.89      35.94 ZQ     
  7 Swartwout, Erica          12 Tmsuffolk-MR           35.94      36.56 ZQ     
  8 Russo, Eva M              12 GAEL-MR                35.95      36.61        
Preliminaries
 -- Shehan, Olivia W          12 Agua Swim Team-MR        DQ                    
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
       METRO: # 29.55   3/16/2007 Annie Zhu at 2007 MR Metro Jun, LGAC-MR      
                36.59  ZQ
 Meet Qualifying:  36.59
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Gregorace, Zoe R          12 LIAC-MR                33.30      33.59 qZQ    
  2 Hutzler, Alexandra P      12 TVSC-MR                32.94      33.85 qZQ    
  3 Trivino, Maria A          12 FLY-MR                 33.61      34.05 qZQ    
  4 Buffone, Kimberly N       12 TVSC-MR                34.75      34.95 qZQ    
  5 Hodes, Sarah M            12 Badger-MR              35.98      35.48 qZQ    
  6 Kaplan, Paige E           12 LIAC-MR                36.24      35.89 qZQ    
  7 Swartwout, Erica          12 Tmsuffolk-MR           36.55      35.94 qZQ    
  8 Russo, Eva M              12 GAEL-MR                36.00      35.95 qZQ    
-------------------------------------------------------------------------
 -- Shehan, Olivia W          12 Agua Swim Team-MR      36.24         DQ        
      False start
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
       METRO: # 1:03.54  11/11/2006 Annie Zhu at 2006 MR New York, LGAC-MR     
                1:04.29  JRN
                1:06.89  NCSA
                1:08.29  SECT
                1:19.99  ZQ
 Meet Qualifying:  1:19.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Hutzler, Alexandra P      12 TVSC-MR              1:14.79    1:12.34 ZQ     
                  34.06     1:12.34 (38.28)                                        
  2 Gregorace, Zoe R          12 LIAC-MR              1:13.19    1:12.40 ZQ     
                  34.38     1:12.40 (38.02)                                        
  3 Trivino, Maria A          12 FLY-MR               1:14.68    1:13.65 ZQ     
                  35.48     1:13.65 (38.17)                                        
  4 Hodes, Sarah M            12 Badger-MR            1:15.63    1:13.92 ZQ     
                  35.51     1:13.92 (38.41)                                        
  5 Weiner, Jade R            12 Tmsuffolk-MR         1:16.66    1:17.21 ZQ     
                  37.55     1:17.21 (39.66)                                        
  6 Hall, Julia M             12 LIAC-MR              1:17.97    1:17.77 ZQ     
                  36.67     1:17.77 (41.10)                                        
  7 Buffone, Kimberly N       12 TVSC-MR              1:16.25    1:17.81 ZQ     
                  35.99     1:17.81 (41.82)                                        
  8 Weiner, Sierra T          12 Tmsuffolk-MR         1:17.38    1:17.86 ZQ     
                  37.58     1:17.86 (40.28)                                        
Preliminaries
  9 Shehan, Olivia W          12 Agua Swim Team-MR    1:17.99                   
                  37.30     1:17.99 (40.69)                                        
 10 McLaughlin, Genna M       12 Bgnw Marlins-MR      1:18.04                   
                  36.04     1:18.04 (42.00)                                        
 11 Nixon, Charlotte A        12 Badger-MR            1:18.19                   
                  36.56     1:18.19 (41.63)                                        
 12 Phang, yee Chung          11 Abbe Swim Team-MR    1:18.43                   
                  37.63     1:18.43 (40.80)                                        
 13 Khal-Laayoun, Yasmina E   12 Agua Swim Team-MR    1:18.53                   
                  37.00     1:18.53 (41.53)                                        
 14 Swartwout, Erica          12 Tmsuffolk-MR         1:18.69                   
                  37.00     1:18.69 (41.69)                                        
 15 Arana, Jessica            11 LIAC-MR              1:18.79                   
                  37.39     1:18.79 (41.40)                                        
 16 Russo, Eva M              12 GAEL-MR              1:19.03                   
                  37.33     1:19.03 (41.70)                                        
 17 Zukowski, Carli           11 WISC-MR              1:19.23                   
                  37.80     1:19.23 (41.43)                                        
 18 Desousa, Dana             12 Tmsuffolk-MR         1:19.29                   
                  37.15     1:19.29 (42.14)                                        
 19 Cain, Mary C              12 Badger-MR            1:19.32                   
                  37.21     1:19.32 (42.11)                                        
 20 Kaplan, Paige E           12 LIAC-MR              1:19.49                   
                  37.59     1:19.49 (41.90)                                        
 21 Silverman, Erica A        11 Bgnw Marlins-MR      1:21.87                   
                  38.28     1:21.87 (43.59)                                        
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
       METRO: # 1:03.54  11/11/2006 Annie Zhu at 2006 MR New York, LGAC-MR     
                1:04.29  JRN
                1:06.89  NCSA
                1:08.29  SECT
                1:19.99  ZQ
 Meet Qualifying:  1:19.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Gregorace, Zoe R          12 LIAC-MR              1:12.89    1:13.19 qZQ    
                  34.94     1:13.19 (38.25)                                        
  2 Trivino, Maria A          12 FLY-MR               1:15.34    1:14.68 qZQ    
                  34.81     1:14.68 (39.87)                                        
  3 Hutzler, Alexandra P      12 TVSC-MR              1:11.07    1:14.79 qZQ    
                  34.42     1:14.79 (40.37)                                        
  4 Hodes, Sarah M            12 Badger-MR            1:18.14    1:15.63 qZQ    
                  35.90     1:15.63 (39.73)                                        
  5 Buffone, Kimberly N       12 TVSC-MR              1:15.37    1:16.25 qZQ    
                  35.97     1:16.25 (40.28)                                        
  6 Weiner, Jade R            12 Tmsuffolk-MR         1:17.69    1:16.66 qZQ    
                  36.67     1:16.66 (39.99)                                        
  7 Weiner, Sierra T          12 Tmsuffolk-MR         1:17.79    1:17.38 qZQ    
                  36.85     1:17.38 (40.53)                                        
  8 Hall, Julia M             12 LIAC-MR              1:19.31    1:17.97 qZQ    
                  37.92     1:17.97 (40.05)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Shehan, Olivia W          12 Agua Swim Team-MR    1:16.83    1:17.99 ZQ     
                  37.30     1:17.99 (40.69)                                        
 10 McLaughlin, Genna M       12 Bgnw Marlins-MR      1:17.85    1:18.04 ZQ     
                  36.04     1:18.04 (42.00)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Nixon, Charlotte A        12 Badger-MR            1:18.08    1:18.19 ZQ     
                  36.56     1:18.19 (41.63)                                        
 12 Phang, yee Chung          11 Abbe Swim Team-MR    1:18.72    1:18.43 ZQ     
                  37.63     1:18.43 (40.80)                                        
 13 Khal-Laayoun, Yasmina E   12 Agua Swim Team-MR    1:19.67    1:18.53 ZQ     
                  37.00     1:18.53 (41.53)                                        
 14 Swartwout, Erica          12 Tmsuffolk-MR         1:19.22    1:18.69 ZQ     
                  37.00     1:18.69 (41.69)                                        
 15 Arana, Jessica            11 LIAC-MR              1:19.17    1:18.79 ZQ     
                  37.39     1:18.79 (41.40)                                        
 16 Russo, Eva M              12 GAEL-MR              1:18.70    1:19.03 ZQ     
                  37.33     1:19.03 (41.70)                                        
 17 Zukowski, Carli           11 WISC-MR              1:17.89    1:19.23 ZQ     
                  37.80     1:19.23 (41.43)                                        
 18 Desousa, Dana             12 Tmsuffolk-MR         1:19.21    1:19.29 ZQ     
                  37.15     1:19.29 (42.14)                                        
 19 Cain, Mary C              12 Badger-MR            1:19.54    1:19.32 ZQ     
                  37.21     1:19.32 (42.11)                                        
 20 Kaplan, Paige E           12 LIAC-MR              1:17.52    1:19.49 ZQ     
                  37.59     1:19.49 (41.90)                                        
 21 Silverman, Erica A        11 Bgnw Marlins-MR      1:19.67    1:21.87        
                  38.28     1:21.87 (43.59)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
       METRO: # 2:16.16    3/8/2007 Annie Zhu at NE 2007 Speedo Ch, LGAC-MR    
                2:17.99  JRN
                2:24.29  NCSA
                2:28.39  SECT
                2:50.59  ZQ
 Meet Qualifying:  2:50.59
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Gregorace, Zoe R          12 LIAC-MR              2:35.24    2:34.95 ZQ     
                  35.30     1:14.83 (39.53)     1:54.95 (40.12)     2:34.95 (40.00)
  2 Hutzler, Alexandra P      12 TVSC-MR              2:40.34    2:36.25 ZQ     
                  34.90     1:14.85 (39.95)     1:56.41 (41.56)     2:36.25 (39.84)
  3 Shehan, Olivia W          12 Agua Swim Team-MR    2:42.04    2:40.12 ZQ     
                  36.66     1:18.06 (41.40)     1:59.62 (41.56)     2:40.12 (40.50)
  4 Arana, Jennifer           12 FLY-MR               2:39.56    2:40.25 ZQ     
                  36.71     1:17.57 (40.86)     1:59.37 (41.80)     2:40.25 (40.88)
  5 Hodes, Sarah M            12 Badger-MR            2:45.27    2:42.49 ZQ     
                  37.64     1:17.94 (40.30)     2:00.40 (42.46)     2:42.49 (42.09)
  6 Trivino, Maria A          12 FLY-MR               2:47.61    2:46.07 ZQ     
                  37.14     1:18.29 (41.15)     2:01.60 (43.31)     2:46.07 (44.47)
  7 Nixon, Charlotte A        12 Badger-MR            2:48.93    2:48.40 ZQ     
                  37.16     1:19.98 (42.82)     2:04.50 (44.52)     2:48.40 (43.90)
  8 Swartwout, Erica          12 Tmsuffolk-MR         2:48.10    2:54.07        
                  37.54     1:22.16 (44.62)     2:07.89 (45.73)     2:54.07 (46.18)
Preliminaries
  9 Desousa, Dana             12 Tmsuffolk-MR         2:49.87                   
                  37.59     1:20.27 (42.68)     2:05.19 (44.92)     2:49.87 (44.68)
 10 Phang, yee Chung          11 Abbe Swim Team-MR    2:50.60                   
                  38.05     1:21.19 (43.14)     2:05.92 (44.73)     2:50.60 (44.68)
 11 Cain, Mary C              12 Badger-MR            2:53.15                   
                  38.07     1:22.65 (44.58)     2:07.63 (44.98)     2:53.15 (45.52)
 12 Silverman, Erica A        11 Bgnw Marlins-MR      2:54.79                   
                  39.11     1:21.84 (42.73)     2:08.66 (46.82)     2:54.79 (46.13)
 
Girls 11-12 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
       METRO: # 2:16.16    3/8/2007 Annie Zhu at NE 2007 Speedo Ch, LGAC-MR    
                2:17.99  JRN
                2:24.29  NCSA
                2:28.39  SECT
                2:50.59  ZQ
 Meet Qualifying:  2:50.59
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Gregorace, Zoe R          12 LIAC-MR              2:41.61    2:35.24 qZQ    
                  35.55     1:14.57 (39.02)     1:54.64 (40.07)     2:35.24 (40.60)
  2 Arana, Jennifer           12 FLY-MR               2:38.32    2:39.56 qZQ    
                  36.11     1:16.17 (40.06)     1:57.37 (41.20)     2:39.56 (42.19)
  3 Hutzler, Alexandra P      12 TVSC-MR              2:40.03    2:40.34 qZQ    
                  35.35     1:16.16 (40.81)     1:58.37 (42.21)     2:40.34 (41.97)
  4 Shehan, Olivia W          12 Agua Swim Team-MR    2:43.28    2:42.04 qZQ    
                  37.45     1:19.07 (41.62)     2:01.45 (42.38)     2:42.04 (40.59)
  5 Hodes, Sarah M            12 Badger-MR            2:48.84    2:45.27 qZQ    
                  36.32     1:18.28 (41.96)     2:01.60 (43.32)     2:45.27 (43.67)
  6 Trivino, Maria A          12 FLY-MR               2:45.98    2:47.61 qZQ    
                  37.59     1:19.78 (42.19)     2:03.37 (43.59)     2:47.61 (44.24)
  7 Swartwout, Erica          12 Tmsuffolk-MR         2:50.34    2:48.10 qZQ    
                  37.81     1:20.64 (42.83)     2:04.57 (43.93)     2:48.10 (43.53)
  8 Nixon, Charlotte A        12 Badger-MR            2:48.91    2:48.93 qZQ    
                  37.33     1:20.69 (43.36)     2:05.15 (44.46)     2:48.93 (43.78)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Desousa, Dana             12 Tmsuffolk-MR         2:49.81    2:49.87 ZQ     
                  37.59     1:20.27 (42.68)     2:05.19 (44.92)     2:49.87 (44.68)
 10 Phang, yee Chung          11 Abbe Swim Team-MR    2:46.81    2:50.60        
                  38.05     1:21.19 (43.14)     2:05.92 (44.73)     2:50.60 (44.68)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Cain, Mary C              12 Badger-MR            2:50.16    2:53.15        
                  38.07     1:22.65 (44.58)     2:07.63 (44.98)     2:53.15 (45.52)
 12 Silverman, Erica A        11 Bgnw Marlins-MR      2:49.50    2:54.79        
                  39.11     1:21.84 (42.73)     2:08.66 (46.82)     2:54.79 (46.13)
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
       METRO: # 25.92    5/1/1992 Jamie Landrio, TOI-MR                        
                31.09  ZQ
 Meet Qualifying:  31.09
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Arana, Jennifer           12 FLY-MR                 29.08      28.02 ZQ     
  2 Koch, Julianne T          12 Tmsuffolk-MR           29.30      28.70 ZQ     
  3 Danin, Kylie L            12 WISC-MR                29.30      28.77 ZQ     
  4 Weiner, Sierra T          12 Tmsuffolk-MR           29.40      29.39 ZQ     
  5 Kelly, Simone             12 Bgnw Marlins-MR        29.39      29.40 ZQ     
  6 Wasserman, Raquel M       12 Bgnw Marlins-MR        29.07      29.45 ZQ     
  7 Olazabal, Gabriella       12 LBA-MR                 29.46      29.74 ZQ     
  8 Bischoff, Melissa R       12 Tmsuffolk-MR           29.60      30.33 ZQ     
Preliminaries
  9 Weiner, Jade R            12 Tmsuffolk-MR           29.74                   
 10 Blezy, Katriona N         12 Aqua Gems-MR           29.81                   
 11 Stansbury, Kate F         12 TVSC-MR                29.99                   
 12 Dubin, Maria V            12 Bgnw Marlins-MR        30.08                   
 13 Brown, Nikki G            12 COND-MR                30.10                   
 14 Connor, Deirdre A         12 HAA-MR                 30.18                   
 15 Silverman, Erica A        11 Bgnw Marlins-MR        30.36                   
 16 Kuhn, Abby C              12 Bgnw Marlins-MR        30.43                   
 17 Khal-Laayoun, Yasmina E   12 Agua Swim Team-MR      30.49                   
 18 Torrico, Samantha A       12 TVSC-MR                30.55                   
 19 Dolido, Alexandra K       12 LIAC-MR                30.59                   
 20 Kalletta, Claire M        12 Aqua Gems-MR           30.64                   
 21 Dominger, Jacqueline      11 HAA-MR                 30.74                   
 22 Hall, Julia M             12 LIAC-MR                30.78                   
 23 Barry, Kristina F         11 NY Sharks-MR           30.88                   
 24 Gregorace, Zoe R          12 LIAC-MR                30.97                   
 25 Preiss, Marina C          12 Hurricanes-MR          31.04                   
 26 Battaglia, Toni Ann       11 WSSC-MR                31.07                   
 -- Stalnaker, Taylor         11 Marlins-MR               DQ                    
 -- Santore, Lee Ann          12 WISC-MR                  DQ                    
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
       METRO: # 25.92    5/1/1992 Jamie Landrio, TOI-MR                        
                31.09  ZQ
 Meet Qualifying:  31.09
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Wasserman, Raquel M       12 Bgnw Marlins-MR        29.46      29.07 qZQ    
  2 Arana, Jennifer           12 FLY-MR                 27.73      29.08 qZQ    
  3 Danin, Kylie L            12 WISC-MR                29.66      29.30 qZQ    
  3 Koch, Julianne T          12 Tmsuffolk-MR           29.67      29.30 qZQ    
  5 Kelly, Simone             12 Bgnw Marlins-MR        30.46      29.39 qZQ    
  6 Weiner, Sierra T          12 Tmsuffolk-MR           30.04      29.40 qZQ    
  7 Olazabal, Gabriella       12 LBA-MR                 29.54      29.46 qZQ    
  8 Bischoff, Melissa R       12 Tmsuffolk-MR           30.02      29.60 qZQ    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Weiner, Jade R            12 Tmsuffolk-MR           30.24      29.74 ZQ     
 10 Blezy, Katriona N         12 Aqua Gems-MR           30.06      29.81 ZQ     
-------------------------------------------------------------------------
 11 Stansbury, Kate F         12 TVSC-MR                30.30      29.99 ZQ     
 12 Dubin, Maria V            12 Bgnw Marlins-MR        30.92      30.08 ZQ     
 13 Brown, Nikki G            12 COND-MR                30.07      30.10 ZQ     
 14 Connor, Deirdre A         12 HAA-MR                 30.76      30.18 ZQ     
 15 Silverman, Erica A        11 Bgnw Marlins-MR        30.84      30.36 ZQ     
 16 Kuhn, Abby C              12 Bgnw Marlins-MR        30.52      30.43 ZQ     
 17 Khal-Laayoun, Yasmina E   12 Agua Swim Team-MR      31.03      30.49 ZQ     
 18 Torrico, Samantha A       12 TVSC-MR                30.00      30.55 ZQ     
 19 Dolido, Alexandra K       12 LIAC-MR                30.63      30.59 ZQ     
 20 Kalletta, Claire M        12 Aqua Gems-MR           31.05      30.64 ZQ     
 21 Dominger, Jacqueline      11 HAA-MR                 30.61      30.74 ZQ     
 22 Hall, Julia M             12 LIAC-MR                30.88      30.78 ZQ     
 23 Barry, Kristina F         11 NY Sharks-MR           30.44      30.88 ZQ     
 24 Gregorace, Zoe R          12 LIAC-MR                30.35      30.97 ZQ     
 25 Preiss, Marina C          12 Hurricanes-MR          30.31      31.04 ZQ     
 26 Battaglia, Toni Ann       11 WSSC-MR                30.72      31.07 ZQ     
 -- Stalnaker, Taylor         11 Marlins-MR             30.58         DQ        
      False start
 -- Santore, Lee Ann          12 WISC-MR                31.01         DQ        
      False start
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
       METRO: # 57.34   12/6/2007 Lia M. Neal at 2007 STAR Short, AGUA-MR      
                55.59  JRN
                58.49  NCSA
                59.19  SECT
              1:10.99  ZQ
 Meet Qualifying:  1:10.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Arana, Jennifer           12 FLY-MR               1:02.86    1:02.88 ZQ     
                  29.36     1:02.88 (33.52)                                        
  2 Panitz, Beatrix M         12 Badger-MR            1:04.79    1:04.38 ZQ     
                  30.33     1:04.38 (34.05)                                        
  3 Weiner, Jade R            12 Tmsuffolk-MR         1:05.88    1:06.13 ZQ     
                  30.94     1:06.13 (35.19)                                        
  4 Skoczylas, Anne M         12 Agua Swim Team-MR    1:06.53    1:06.19 ZQ     
                  30.45     1:06.19 (35.74)                                        
  5 Kelly, Simone             12 Bgnw Marlins-MR      1:05.78    1:06.31 ZQ     
                  30.26     1:06.31 (36.05)                                        
  6 Gregorace, Zoe R          12 LIAC-MR              1:05.77    1:06.36 ZQ     
                  31.30     1:06.36 (35.06)                                        
  7 Blezy, Katriona N         12 Aqua Gems-MR         1:06.25    1:06.44 ZQ     
                  30.49     1:06.44 (35.95)                                        
  8 Stalnaker, Taylor         11 Marlins-MR           1:07.20    1:07.30 ZQ     
                  31.42     1:07.30 (35.88)                                        
Preliminaries
  9 Weiner, Sierra T          12 Tmsuffolk-MR         1:07.23                   
                  31.94     1:07.23 (35.29)                                        
 10 Hall, Julia M             12 LIAC-MR              1:07.38                   
                  31.54     1:07.38 (35.84)                                        
 11 Garces, Tessa J           11 Badger-MR            1:07.66                   
                  31.91     1:07.66 (35.75)                                        
 12 Olazabal, Gabriella       12 LBA-MR               1:07.67                   
                  31.16     1:07.67 (36.51)                                        
 13 Arana, Jessica            11 LIAC-MR              1:07.88                   
                  32.08     1:07.88 (35.80)                                        
 14 Bergin, Kate C            11 MSC-MR               1:07.96                   
                  31.90     1:07.96 (36.06)                                        
 15 Dubin, Maria V            12 Bgnw Marlins-MR      1:08.09                   
                  32.34     1:08.09 (35.75)                                        
 16 Khal-Laayoun, Yasmina E   12 Agua Swim Team-MR    1:08.15                   
                  31.56     1:08.15 (36.59)                                        
 17 Battaglia, Toni Ann       11 WSSC-MR              1:08.17                   
                  32.11     1:08.17 (36.06)                                        
 18 Mendrzycki, Morgan        12 NY Sharks-MR         1:08.29                   
                  32.23     1:08.29 (36.06)                                        
 19 Drury, Shannon            12 Tmsuffolk-MR         1:08.38                   
                  31.59     1:08.38 (36.79)                                        
 20 Barry, Kristina F         11 NY Sharks-MR         1:08.39                   
                  31.06     1:08.39 (37.33)                                        
 21 Dominger, Jacqueline      11 HAA-MR               1:08.51                   
                  31.14     1:08.51 (37.37)                                        
 22 Treble, Molly M           12 LIAC-MR              1:08.59                   
                  32.12     1:08.59 (36.47)                                        
 23 Silverman, Erica A        11 Bgnw Marlins-MR      1:08.62                   
                  32.48     1:08.62 (36.14)                                        
 24 Connor, Deirdre A         12 HAA-MR               1:08.85                   
                  31.27     1:08.85 (37.58)                                        
 25 Hodes, Sarah M            12 Badger-MR            1:08.97                   
                  32.48     1:08.97 (36.49)                                        
 26 Reynolds, Maggie H        11 Tmsuffolk-MR         1:09.15                   
                  32.65     1:09.15 (36.50)                                        
 27 Torrico, Samantha A       12 TVSC-MR              1:09.16                   
                  31.96     1:09.16 (37.20)                                        
 28 Cain, Mary C              12 Badger-MR            1:09.54                   
                  33.28     1:09.54 (36.26)                                        
 29 Santore, Lee Ann          12 WISC-MR              1:10.05                   
                  32.70     1:10.05 (37.35)                                        
 30 Bischoff, Melissa R       12 Tmsuffolk-MR         1:10.11                   
                  33.04     1:10.11 (37.07)                                        
 31 Brickman, Molly E         12 Flying Dolphins-MR   1:11.69                   
                  33.23     1:11.69 (38.46)                                        
 32 Pozmanter, Kristen L      12 TVSC-MR              1:12.35                   
                  33.42     1:12.35 (38.93)                                        
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
       METRO: # 57.34   12/6/2007 Lia M. Neal at 2007 STAR Short, AGUA-MR      
                55.59  JRN
                58.49  NCSA
                59.19  SECT
              1:10.99  ZQ
 Meet Qualifying:  1:10.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Arana, Jennifer           12 FLY-MR               1:02.56    1:02.86 qZQ    
                  29.59     1:02.86 (33.27)                                        
  2 Panitz, Beatrix M         12 Badger-MR            1:06.37    1:04.79 qZQ    
                  30.88     1:04.79 (33.91)                                        
  3 Gregorace, Zoe R          12 LIAC-MR              1:04.91    1:05.77 qZQ    
                  30.93     1:05.77 (34.84)                                        
  4 Kelly, Simone             12 Bgnw Marlins-MR      1:07.38    1:05.78 qZQ    
                  30.44     1:05.78 (35.34)                                        
  5 Weiner, Jade R            12 Tmsuffolk-MR         1:06.25    1:05.88 qZQ    
                  30.42     1:05.88 (35.46)                                        
  6 Blezy, Katriona N         12 Aqua Gems-MR         1:07.53    1:06.25 qZQ    
                  30.73     1:06.25 (35.52)                                        
  7 Skoczylas, Anne M         12 Agua Swim Team-MR    1:05.06    1:06.53 qZQ    
                  30.36     1:06.53 (36.17)                                        
  8 Stalnaker, Taylor         11 Marlins-MR           1:07.39    1:07.20 qZQ    
                  31.60     1:07.20 (35.60)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Weiner, Sierra T          12 Tmsuffolk-MR         1:07.56    1:07.23 ZQ     
                  31.94     1:07.23 (35.29)                                        
 10 Hall, Julia M             12 LIAC-MR              1:07.81    1:07.38 ZQ     
                  31.54     1:07.38 (35.84)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Garces, Tessa J           11 Badger-MR            1:07.84    1:07.66 ZQ     
                  31.91     1:07.66 (35.75)                                        
 12 Olazabal, Gabriella       12 LBA-MR               1:06.28    1:07.67 ZQ     
                  31.16     1:07.67 (36.51)                                        
 13 Arana, Jessica            11 LIAC-MR              1:08.34    1:07.88 ZQ     
                  32.08     1:07.88 (35.80)                                        
 14 Bergin, Kate C            11 MSC-MR               1:07.00    1:07.96 ZQ     
                  31.90     1:07.96 (36.06)                                        
 15 Dubin, Maria V            12 Bgnw Marlins-MR      1:10.03    1:08.09 ZQ     
                  32.34     1:08.09 (35.75)                                        
 16 Khal-Laayoun, Yasmina E   12 Agua Swim Team-MR    1:08.79    1:08.15 ZQ     
                  31.56     1:08.15 (36.59)                                        
 17 Battaglia, Toni Ann       11 WSSC-MR              1:08.89    1:08.17 ZQ     
                  32.11     1:08.17 (36.06)                                        
 18 Mendrzycki, Morgan        12 NY Sharks-MR         1:08.74    1:08.29 ZQ     
                  32.23     1:08.29 (36.06)                                        
 19 Drury, Shannon            12 Tmsuffolk-MR         1:07.72    1:08.38 ZQ     
                  31.59     1:08.38 (36.79)                                        
 20 Barry, Kristina F         11 NY Sharks-MR         1:06.51    1:08.39 ZQ     
                  31.06     1:08.39 (37.33)                                        
 21 Dominger, Jacqueline      11 HAA-MR               1:07.56    1:08.51 ZQ     
                  31.14     1:08.51 (37.37)                                        
 22 Treble, Molly M           12 LIAC-MR              1:08.30    1:08.59 ZQ     
                  32.12     1:08.59 (36.47)                                        
 23 Silverman, Erica A        11 Bgnw Marlins-MR      1:08.70    1:08.62 ZQ     
                  32.48     1:08.62 (36.14)                                        
 24 Connor, Deirdre A         12 HAA-MR               1:07.68    1:08.85 ZQ     
                  31.27     1:08.85 (37.58)                                        
 25 Hodes, Sarah M            12 Badger-MR            1:08.85    1:08.97 ZQ     
                  32.48     1:08.97 (36.49)                                        
 26 Reynolds, Maggie H        11 Tmsuffolk-MR         1:09.57    1:09.15 ZQ     
                  32.65     1:09.15 (36.50)                                        
 27 Torrico, Samantha A       12 TVSC-MR              1:10.71    1:09.16 ZQ     
                  31.96     1:09.16 (37.20)                                        
 28 Cain, Mary C              12 Badger-MR            1:09.85    1:09.54 ZQ     
                  33.28     1:09.54 (36.26)                                        
 29 Santore, Lee Ann          12 WISC-MR              1:10.86    1:10.05 ZQ     
                  32.70     1:10.05 (37.35)                                        
 30 Bischoff, Melissa R       12 Tmsuffolk-MR         1:10.84    1:10.11 ZQ     
                  33.04     1:10.11 (37.07)                                        
 31 Brickman, Molly E         12 Flying Dolphins-MR   1:09.81    1:11.69        
                  33.23     1:11.69 (38.46)                                        
 32 Pozmanter, Kristen L      12 TVSC-MR              1:10.94    1:12.35        
                  33.42     1:12.35 (38.93)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard Butterfly
===============================================================================
       METRO: # 2:08.70   3/14/2008 Isla E. Hutchinson-Maddox at 2, AGUA-MR    
                2:02.49  JRN
                2:07.39  NCSA
                2:11.49  SECT
                2:37.99  ZQ
 Meet Qualifying:  2:37.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Arana, Jennifer           12 FLY-MR               2:22.24    2:18.72 ZQ     
                  30.21     1:05.38 (35.17)     1:41.53 (36.15)     2:18.72 (37.19)
  2 Gregorace, Zoe R          12 LIAC-MR              2:21.95    2:19.08 ZQ     
                  31.06     1:05.97 (34.91)     1:42.12 (36.15)     2:19.08 (36.96)
  3 Arana, Jessica            11 LIAC-MR              2:24.32    2:21.45 ZQ     
                  31.35     1:06.89 (35.54)     1:44.01 (37.12)     2:21.45 (37.44)
  4 Barry, Kristina F         11 NY Sharks-MR         2:26.41    2:26.20 ZQ     
                  31.33     1:08.05 (36.72)     1:46.71 (38.66)     2:26.20 (39.49)
  5 Mendrzycki, Morgan        12 NY Sharks-MR         2:27.64    2:26.65 ZQ     
                  32.50     1:08.78 (36.28)     1:47.07 (38.29)     2:26.65 (39.58)
  6 Hodes, Sarah M            12 Badger-MR            2:29.75    2:26.92 ZQ     
                  32.03     1:09.39 (37.36)     1:47.37 (37.98)     2:26.92 (39.55)
  7 Silverman, Erica A        11 Bgnw Marlins-MR      2:35.55    2:29.99 ZQ     
                  31.38     1:09.00 (37.62)     1:48.94 (39.94)     2:29.99 (41.05)
  8 Dominger, Jacqueline      11 HAA-MR               2:33.42    2:31.48 ZQ     
                  32.23     1:12.06 (39.83)     1:51.49 (39.43)     2:31.48 (39.99)
Preliminaries
  9 Reynolds, Maggie H        11 Tmsuffolk-MR         2:35.57                   
                  33.06     1:13.10 (40.04)     1:54.37 (41.27)     2:35.57 (41.20)
 10 Dubin, Maria V            12 Bgnw Marlins-MR      2:36.45                   
                  32.95     1:11.09 (38.14)     1:52.90 (41.81)     2:36.45 (43.55)
 11 Kaplan, Paige E           12 LIAC-MR              2:36.58                   
                  33.72     1:12.50 (38.78)     1:54.37 (41.87)     2:36.58 (42.21)
 12 Pozmanter, Kristen L      12 TVSC-MR              2:37.20                   
                  34.26     1:12.40 (38.14)     1:54.20 (41.80)     2:37.20 (43.00)
 -- Stansbury, Kate F         12 TVSC-MR                  DQ                    
 -- Kelly, Simone             12 Bgnw Marlins-MR          DQ                    
 
Girls 11-12 200 Yard Butterfly
===============================================================================
       METRO: # 2:08.70   3/14/2008 Isla E. Hutchinson-Maddox at 2, AGUA-MR    
                2:02.49  JRN
                2:07.39  NCSA
                2:11.49  SECT
                2:37.99  ZQ
 Meet Qualifying:  2:37.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Gregorace, Zoe R          12 LIAC-MR              2:25.62    2:21.95 qZQ    
                  31.71     1:07.43 (35.72)     1:44.27 (36.84)     2:21.95 (37.68)
  2 Arana, Jennifer           12 FLY-MR               2:17.69    2:22.24 qZQ    
                  30.31     1:05.84 (35.53)     1:44.00 (38.16)     2:22.24 (38.24)
  3 Arana, Jessica            11 LIAC-MR              2:29.17    2:24.32 qZQ    
                  31.79     1:07.89 (36.10)     1:45.65 (37.76)     2:24.32 (38.67)
  4 Barry, Kristina F         11 NY Sharks-MR         2:27.33    2:26.41 qZQ    
                  32.00     1:08.86 (36.86)     1:47.37 (38.51)     2:26.41 (39.04)
  5 Mendrzycki, Morgan        12 NY Sharks-MR         2:30.23    2:27.64 qZQ    
                  32.12     1:08.86 (36.74)     1:48.00 (39.14)     2:27.64 (39.64)
  6 Hodes, Sarah M            12 Badger-MR            2:34.01    2:29.75 qZQ    
                  32.07     1:09.54 (37.47)     1:49.08 (39.54)     2:29.75 (40.67)
  7 Dominger, Jacqueline      11 HAA-MR               2:34.31    2:33.42 qZQ    
                  33.37     1:12.47 (39.10)     1:52.61 (40.14)     2:33.42 (40.81)
  8 Silverman, Erica A        11 Bgnw Marlins-MR      2:29.13    2:35.55 qZQ    
                  31.91     1:10.24 (38.33)     1:52.61 (42.37)     2:35.55 (42.94)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Reynolds, Maggie H        11 Tmsuffolk-MR         2:36.49    2:35.57 ZQ     
                  33.06     1:13.10 (40.04)     1:54.37 (41.27)     2:35.57 (41.20)
 10 Dubin, Maria V            12 Bgnw Marlins-MR      2:36.71    2:36.45 ZQ     
                  32.95     1:11.09 (38.14)     1:52.90 (41.81)     2:36.45 (43.55)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Kaplan, Paige E           12 LIAC-MR              2:36.06    2:36.58 ZQ     
                  33.72     1:12.50 (38.78)     1:54.37 (41.87)     2:36.58 (42.21)
 12 Pozmanter, Kristen L      12 TVSC-MR              2:36.46    2:37.20 ZQ     
                  34.26     1:12.40 (38.14)     1:54.20 (41.80)     2:37.20 (43.00)
 -- Stansbury, Kate F         12 TVSC-MR              2:28.41         DQ        
      Declared false start
 -- Kelly, Simone             12 Bgnw Marlins-MR      2:33.97         DQ        
      Did not finish
                  31.52     1:08.98 (37.46)   2:21.13 (1:12.15)                    
 
Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
       METRO: # 58.44   3/16/2007 Annie Zhu at 2007 MR Metro Jun, LGAC-MR      
              1:10.69  ZQ
 Meet Qualifying:  1:10.69
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Panitz, Beatrix M         12 Badger-MR            1:04.32    1:04.16 ZQ     
                  29.56     1:04.16 (34.60)                                        
  2 Arana, Jennifer           12 FLY-MR               1:04.95    1:04.32 ZQ     
                  29.75     1:04.32 (34.57)                                        
  3 Hutzler, Alexandra P      12 TVSC-MR              1:06.92    1:05.06 ZQ     
                  30.22     1:05.06 (34.84)                                        
  4 Koch, Julianne T          12 Tmsuffolk-MR         1:05.43    1:05.64 ZQ     
                  30.44     1:05.64 (35.20)                                        
  5 McLaughlin, Genna M       12 Bgnw Marlins-MR      1:07.02    1:06.74 ZQ     
                  31.07     1:06.74 (35.67)                                        
  6 Drury, Shannon            12 Tmsuffolk-MR         1:07.31    1:06.99 ZQ     
                  30.41     1:06.99 (36.58)                                        
  7 Blezy, Katriona N         12 Aqua Gems-MR         1:06.94    1:08.74 ZQ     
                  30.91     1:08.74 (37.83)                                        
  8 Treble, Molly M           12 LIAC-MR              1:07.14    1:09.92 ZQ     
                  30.97     1:09.92 (38.95)                                        
Preliminaries
  9 Weiner, Jade R            12 Tmsuffolk-MR         1:07.35                   
                  30.93     1:07.35 (36.42)                                        
 10 Shehan, Olivia W          12 Agua Swim Team-MR    1:07.56                   
                  32.34     1:07.56 (35.22)                                        
 11 Weiner, Sierra T          12 Tmsuffolk-MR         1:07.88                   
                  30.93     1:07.88 (36.95)                                        
 12 Gregorace, Zoe R          12 LIAC-MR              1:08.13                   
                  33.44     1:08.13 (34.69)                                        
 13 Stalnaker, Taylor         11 Marlins-MR           1:08.20                   
                  31.18     1:08.20 (37.02)                                        
 14 Green, Katherine M        12 CSC-MR               1:08.24                   
                  31.23     1:08.24 (37.01)                                        
 15 Danin, Kylie L            12 WISC-MR              1:08.29                   
                  30.27     1:08.29 (38.02)                                        
 16 Dari, Hannah E            12 COND-MR              1:08.79                   
                  29.98     1:08.79 (38.81)                                        
 17 Desousa, Dana             12 Tmsuffolk-MR         1:08.89                   
                  31.43     1:08.89 (37.46)                                        
 18 Connor, Deirdre A         12 HAA-MR               1:09.30                   
                  31.57     1:09.30 (37.73)                                        
 19 Bischoff, Melissa R       12 Tmsuffolk-MR         1:09.37                   
                  31.23     1:09.37 (38.14)                                        
 20 Sawkins, Emma E           12 Bgnw Marlins-MR      1:09.54                   
                  32.49     1:09.54 (37.05)                                        
 21 Nixon, Charlotte A        12 Badger-MR            1:09.60                   
                  32.40     1:09.60 (37.20)                                        
 22 Gallagher, Megan E        12 Pace-MR              1:09.62                   
                  32.17     1:09.62 (37.45)                                        
 23 Bergin, Kate C            11 MSC-MR               1:09.81                   
                  31.27     1:09.81 (38.54)                                        
 24 Dominger, Jacqueline      11 HAA-MR               1:11.07                   
                  32.58     1:11.07 (38.49)                                        
 25 Kaplan, Paige E           12 LIAC-MR              1:11.50                   
                  33.40     1:11.50 (38.10)                                        
 26 Garces, Tessa J           11 Badger-MR            1:11.56                   
                  31.83     1:11.56 (39.73)                                        
 27 Wasserman, Raquel M       12 Bgnw Marlins-MR      1:12.43                   
                  31.82     1:12.43 (40.61)                                        
 28 Ryan, Bernadette          12 WSSC-MR              1:12.59                   
                  32.35     1:12.59 (40.24)                                        
 29 Torrico, Samantha A       12 TVSC-MR              1:12.90                   
                  32.38     1:12.90 (40.52)                                        
 -- Trivino, Maria A          12 FLY-MR                   DQ                    
                  31.19          DQ (36.12)                                        
 
Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
       METRO: # 58.44   3/16/2007 Annie Zhu at 2007 MR Metro Jun, LGAC-MR      
              1:10.69  ZQ
 Meet Qualifying:  1:10.69
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Panitz, Beatrix M         12 Badger-MR            1:06.97    1:04.32 qZQ    
                  30.57     1:04.32 (33.75)                                        
  2 Arana, Jennifer           12 FLY-MR               1:04.79    1:04.95 qZQ    
                  29.91     1:04.95 (35.04)                                        
  3 Koch, Julianne T          12 Tmsuffolk-MR         1:05.05    1:05.43 qZQ    
                  29.97     1:05.43 (35.46)                                        
  4 Hutzler, Alexandra P      12 TVSC-MR              1:05.37    1:06.92 qZQ    
                  30.64     1:06.92 (36.28)                                        
  5 Blezy, Katriona N         12 Aqua Gems-MR         1:09.40    1:06.94 qZQ    
                  31.39     1:06.94 (35.55)                                        
  6 McLaughlin, Genna M       12 Bgnw Marlins-MR      1:07.07    1:07.02 qZQ    
                  31.23     1:07.02 (35.79)                                        
  7 Treble, Molly M           12 LIAC-MR              1:09.35    1:07.14 qZQ    
                  31.05     1:07.14 (36.09)                                        
  8 Drury, Shannon            12 Tmsuffolk-MR         1:07.51    1:07.31 qZQ    
                  30.07     1:07.31 (37.24)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Weiner, Jade R            12 Tmsuffolk-MR         1:08.70    1:07.35 ZQ     
                  30.93     1:07.35 (36.42)                                        
 10 Shehan, Olivia W          12 Agua Swim Team-MR    1:08.10    1:07.56 ZQ     
                  32.34     1:07.56 (35.22)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Weiner, Sierra T          12 Tmsuffolk-MR         1:07.74    1:07.88 ZQ     
                  30.93     1:07.88 (36.95)                                        
 12 Gregorace, Zoe R          12 LIAC-MR              1:07.19    1:08.13 ZQ     
                  33.44     1:08.13 (34.69)                                        
 13 Stalnaker, Taylor         11 Marlins-MR           1:09.87    1:08.20 ZQ     
                  31.18     1:08.20 (37.02)                                        
 14 Green, Katherine M        12 CSC-MR               1:09.83    1:08.24 ZQ     
                  31.23     1:08.24 (37.01)                                        
 15 Danin, Kylie L            12 WISC-MR              1:07.77    1:08.29 ZQ     
                  30.27     1:08.29 (38.02)                                        
 16 Dari, Hannah E            12 COND-MR              1:08.36    1:08.79 ZQ     
                  29.98     1:08.79 (38.81)                                        
 17 Desousa, Dana             12 Tmsuffolk-MR         1:10.61    1:08.89 ZQ     
                  31.43     1:08.89 (37.46)                                        
 18 Connor, Deirdre A         12 HAA-MR               1:09.93    1:09.30 ZQ     
                  31.57     1:09.30 (37.73)                                        
 19 Bischoff, Melissa R       12 Tmsuffolk-MR         1:09.45    1:09.37 ZQ     
                  31.23     1:09.37 (38.14)                                        
 20 Sawkins, Emma E           12 Bgnw Marlins-MR      1:08.08    1:09.54 ZQ     
                  32.49     1:09.54 (37.05)                                        
 21 Nixon, Charlotte A        12 Badger-MR            1:10.69    1:09.60 ZQ     
                  32.40     1:09.60 (37.20)                                        
 22 Gallagher, Megan E        12 Pace-MR              1:10.18    1:09.62 ZQ     
                  32.17     1:09.62 (37.45)                                        
 23 Bergin, Kate C            11 MSC-MR               1:09.05    1:09.81 ZQ     
                  31.27     1:09.81 (38.54)                                        
 24 Dominger, Jacqueline      11 HAA-MR               1:09.86    1:11.07        
                  32.58     1:11.07 (38.49)                                        
 25 Kaplan, Paige E           12 LIAC-MR              1:09.51    1:11.50        
                  33.40     1:11.50 (38.10)                                        
 26 Garces, Tessa J           11 Badger-MR            1:10.12    1:11.56        
                  31.83     1:11.56 (39.73)                                        
 27 Wasserman, Raquel M       12 Bgnw Marlins-MR      1:10.55    1:12.43        
                  31.82     1:12.43 (40.61)                                        
 28 Ryan, Bernadette          12 WSSC-MR              1:09.79    1:12.59        
                  32.35     1:12.59 (40.24)                                        
 29 Torrico, Samantha A       12 TVSC-MR              1:09.81    1:12.90        
                  32.38     1:12.90 (40.52)                                        
 -- Trivino, Maria A          12 FLY-MR               1:08.00         DQ        
      False start - Misc
                  31.19          DQ (36.12)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
       METRO: # 2:06.11    3/8/2007 Annie Zhu at NE 2007 Speedo Ch, LGAC-MR    
                2:03.49  JRN
                2:09.49  NCSA
                2:10.89  SECT
                2:29.69  ZQ
 Meet Qualifying:  2:29.69
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Arana, Jennifer           12 FLY-MR               2:17.81    2:17.36 ZQ     
                  29.12     1:04.52 (35.40)     1:45.76 (41.24)     2:17.36 (31.60)
  2 Koch, Julianne T          12 Tmsuffolk-MR         2:20.37    2:17.41 ZQ     
                  30.19     1:05.27 (35.08)     1:46.93 (41.66)     2:17.41 (30.48)
  3 Panitz, Beatrix M         12 Badger-MR            2:19.07    2:17.78 ZQ     
                  30.43     1:05.86 (35.43)     1:48.64 (42.78)     2:17.78 (29.14)
  4 Treble, Molly M           12 LIAC-MR              2:20.92    2:22.36 ZQ     
                  31.62     1:07.01 (35.39)     1:51.72 (44.71)     2:22.36 (30.64)
  5 Weiner, Jade R            12 Tmsuffolk-MR         2:22.18    2:23.09 ZQ     
                  30.69     1:08.21 (37.52)     1:50.85 (42.64)     2:23.09 (32.24)
  6 Shehan, Olivia W          12 Agua Swim Team-MR    2:23.21    2:23.22 ZQ     
                  31.69     1:08.49 (36.80)     1:51.97 (43.48)     2:23.22 (31.25)
  7 Drury, Shannon            12 Tmsuffolk-MR         2:22.74    2:23.23 ZQ     
                  31.55     1:07.01 (35.46)     1:50.58 (43.57)     2:23.23 (32.65)
  8 Weiner, Sierra T          12 Tmsuffolk-MR         2:21.79    2:25.10 ZQ     
                  32.04     1:08.14 (36.10)     1:52.23 (44.09)     2:25.10 (32.87)
Preliminaries
  9 Gregorace, Zoe R          12 LIAC-MR              2:24.00                   
                  31.26     1:10.19 (38.93)     1:50.07 (39.88)     2:24.00 (33.93)
 10 Arana, Jessica            11 LIAC-MR              2:24.18                   
                  32.12     1:08.31 (36.19)     1:51.34 (43.03)     2:24.18 (32.84)
 11 Hutzler, Alexandra P      12 TVSC-MR              2:24.69                   
                  30.92     1:08.89 (37.97)     1:50.55 (41.66)     2:24.69 (34.14)
 12 Stalnaker, Taylor         11 Marlins-MR           2:25.16                   
                  31.17     1:07.73 (36.56)     1:52.59 (44.86)     2:25.16 (32.57)
 13 McLaughlin, Genna M       12 Bgnw Marlins-MR      2:26.01                   
                  31.43     1:08.12 (36.69)     1:52.94 (44.82)     2:26.01 (33.07)
 14 Hall, Julia M             12 LIAC-MR              2:26.13                   
                  33.08     1:10.11 (37.03)     1:53.48 (43.37)     2:26.13 (32.65)
 15 Bergin, Kate C            11 MSC-MR               2:28.32                   
                  32.22     1:08.95 (36.73)     1:54.71 (45.76)     2:28.32 (33.61)
 16 Stansbury, Kate F         12 TVSC-MR              2:28.60                   
                  31.99     1:10.23 (38.24)     1:55.66 (45.43)     2:28.60 (32.94)
 17 Barry, Kristina F         11 NY Sharks-MR         2:28.69                   
                  32.11     1:11.29 (39.18)     1:56.75 (45.46)     2:28.69 (31.94)
 18 Dominger, Jacqueline      11 HAA-MR               2:28.96                   
                  31.84     1:09.79 (37.95)     1:56.29 (46.50)     2:28.96 (32.67)
 19 Kaplan, Paige E           12 LIAC-MR              2:30.24                   
                  32.41     1:11.27 (38.86)     1:54.49 (43.22)     2:30.24 (35.75)
 20 Sawkins, Emma E           12 Bgnw Marlins-MR      2:30.84                   
                  33.82     1:12.34 (38.52)     1:57.95 (45.61)     2:30.84 (32.89)
 21 Olazabal, Gabriella       12 LBA-MR               2:31.40                   
                  31.00     1:09.67 (38.67)     1:56.53 (46.86)     2:31.40 (34.87)
 22 Gallagher, Megan E        12 Pace-MR              2:31.43                   
                  34.11     1:10.91 (36.80)     1:56.80 (45.89)     2:31.43 (34.63)
 23 Pozmanter, Kristen L      12 TVSC-MR              2:32.92                   
                  33.44     1:10.64 (37.20)     1:57.32 (46.68)     2:32.92 (35.60)
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
       METRO: # 2:06.11    3/8/2007 Annie Zhu at NE 2007 Speedo Ch, LGAC-MR    
                2:03.49  JRN
                2:09.49  NCSA
                2:10.89  SECT
                2:29.69  ZQ
 Meet Qualifying:  2:29.69
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Arana, Jennifer           12 FLY-MR               2:17.28    2:17.81 qZQ    
                  29.52     1:04.57 (35.05)     1:45.83 (41.26)     2:17.81 (31.98)
  2 Panitz, Beatrix M         12 Badger-MR            2:21.67    2:19.07 qZQ    
                  30.69     1:06.54 (35.85)     1:49.04 (42.50)     2:19.07 (30.03)
  3 Koch, Julianne T          12 Tmsuffolk-MR         2:21.21    2:20.37 qZQ    
                  30.32     1:05.72 (35.40)     1:49.62 (43.90)     2:20.37 (30.75)
  4 Treble, Molly M           12 LIAC-MR              2:27.07    2:20.92 qZQ    
                  30.86     1:05.79 (34.93)     1:49.64 (43.85)     2:20.92 (31.28)
  5 Weiner, Sierra T          12 Tmsuffolk-MR         2:22.01    2:21.79 qZQ    
                  31.74     1:07.19 (35.45)     1:50.16 (42.97)     2:21.79 (31.63)
  6 Weiner, Jade R            12 Tmsuffolk-MR         2:22.35    2:22.18 qZQ    
                  30.88     1:07.43 (36.55)     1:49.80 (42.37)     2:22.18 (32.38)
  7 Drury, Shannon            12 Tmsuffolk-MR         2:24.35    2:22.74 qZQ    
                  31.20     1:06.79 (35.59)     1:49.88 (43.09)     2:22.74 (32.86)
  8 Shehan, Olivia W          12 Agua Swim Team-MR    2:24.21    2:23.21 qZQ    
                  31.76     1:09.32 (37.56)     1:52.54 (43.22)     2:23.21 (30.67)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Gregorace, Zoe R          12 LIAC-MR              2:24.07    2:24.00 ZQ     
                  31.26     1:10.19 (38.93)     1:50.07 (39.88)     2:24.00 (33.93)
 10 Arana, Jessica            11 LIAC-MR              2:27.48    2:24.18 ZQ     
                  32.12     1:08.31 (36.19)     1:51.34 (43.03)     2:24.18 (32.84)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Hutzler, Alexandra P      12 TVSC-MR              2:19.20    2:24.69 ZQ     
                  30.92     1:08.89 (37.97)     1:50.55 (41.66)     2:24.69 (34.14)
 12 Stalnaker, Taylor         11 Marlins-MR           2:26.11    2:25.16 ZQ     
                  31.17     1:07.73 (36.56)     1:52.59 (44.86)     2:25.16 (32.57)
 13 McLaughlin, Genna M       12 Bgnw Marlins-MR      2:24.69    2:26.01 ZQ     
                  31.43     1:08.12 (36.69)     1:52.94 (44.82)     2:26.01 (33.07)
 14 Hall, Julia M             12 LIAC-MR              2:28.06    2:26.13 ZQ     
                  33.08     1:10.11 (37.03)     1:53.48 (43.37)     2:26.13 (32.65)
 15 Bergin, Kate C            11 MSC-MR               2:27.95    2:28.32 ZQ     
                  32.22     1:08.95 (36.73)     1:54.71 (45.76)     2:28.32 (33.61)
 16 Stansbury, Kate F         12 TVSC-MR              2:29.01    2:28.60 ZQ     
                  31.99     1:10.23 (38.24)     1:55.66 (45.43)     2:28.60 (32.94)
 17 Barry, Kristina F         11 NY Sharks-MR         2:27.59    2:28.69 ZQ     
                  32.11     1:11.29 (39.18)     1:56.75 (45.46)     2:28.69 (31.94)
 18 Dominger, Jacqueline      11 HAA-MR               2:29.06    2:28.96 ZQ     
                  31.84     1:09.79 (37.95)     1:56.29 (46.50)     2:28.96 (32.67)
 19 Kaplan, Paige E           12 LIAC-MR              2:29.00    2:30.24        
                  32.41     1:11.27 (38.86)     1:54.49 (43.22)     2:30.24 (35.75)
 20 Sawkins, Emma E           12 Bgnw Marlins-MR      2:26.94    2:30.84        
                  33.82     1:12.34 (38.52)     1:57.95 (45.61)     2:30.84 (32.89)
 21 Olazabal, Gabriella       12 LBA-MR               2:28.79    2:31.40        
                  31.00     1:09.67 (38.67)     1:56.53 (46.86)     2:31.40 (34.87)
 22 Gallagher, Megan E        12 Pace-MR              2:29.56    2:31.43        
                  34.11     1:10.91 (36.80)     1:56.80 (45.89)     2:31.43 (34.63)
 23 Pozmanter, Kristen L      12 TVSC-MR              2:29.00    2:32.92        
                  33.44     1:10.64 (37.20)     1:57.32 (46.68)     2:32.92 (35.60)
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
       METRO: # 23.59   12/4/2008 Lia M. Neal at 2008 ConocoPhil, AGUA-MR      
                23.39  JRN
                24.09  ZMAX
                24.59  NCSA
                24.99  SECT
                26.79  ZQ
 Meet Qualifying:  24.10 - 26.79
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Cho, Rachel S             14 LIAC-MR                25.12      24.76 SECT   
  2 Rutkoske, Paige           13 Big Blue-MR            24.99      24.94 SECT   
  3 Anastasiou, Elle J        14 Pace-MR                25.17      25.30 ZQ     
  4 Brady, Megan              14 LBA-MR                 25.36      25.69 ZQ     
  5 Poindexter, Tiana         13 NY Sharks-MR           25.37      26.03 ZQ     
  6 Pavek, Marielle E         14 Sachem-MR              25.93      26.07 ZQ     
  7 Zeffiro, Valerie A        14 TVSC-MR                26.18      26.27 ZQ     
  8 Gawlik, Keri N            13 NY Sharks-MR           26.00      26.28 ZQ     
Preliminaries
  9 Marigold, Skye QI         13 Hurricanes-MR          26.43                   
 10 Toback, Gabbie N          13 LIAC-MR                26.46                   
 11 Dieterich, Sara D         14 CSC-MR                 26.66                   
 12 Doherty, Bridget C        13 Bgnw Marlins-MR        26.70                   
 13 Woeckener, Wendy O        13 Bgnw Marlins-MR        26.76                   
 14 Lehner, Stefanie J        13 LIAC-MR                26.77                   
 14 Merz, Wendy A             14 Bluefish-MR            26.77                   
 16 Lulley, Shannon T         14 Tmsuffolk-MR           26.87                   
 17 Brown, Caitlin N          14 HS-MR                  26.93                   
 18 Whalen, Bridget           13 WISC-MR                27.06                   
 19 Wilkins, Natalia M        14 Express Swimming-MR    27.13                   
 20 Toth, Kayleigh T          14 Tmsuffolk-MR           27.26                   
 21 Chan, Shirley             14 Agua Swim Team-MR      27.29                   
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
       METRO: # 23.59   12/4/2008 Lia M. Neal at 2008 ConocoPhil, AGUA-MR      
                23.39  JRN
                24.09  ZMAX
                24.59  NCSA
                24.99  SECT
                26.79  ZQ
 Meet Qualifying:  24.10 - 26.79
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Rutkoske, Paige           13 Big Blue-MR            25.49      24.99 qSECT  
  2 Cho, Rachel S             14 LIAC-MR                24.98      25.12 qZQ    
  3 Anastasiou, Elle J        14 Pace-MR                25.47      25.17 qZQ    
  4 Brady, Megan              14 LBA-MR                 25.30      25.36 qZQ    
  5 Poindexter, Tiana         13 NY Sharks-MR           25.45      25.37 qZQ    
  6 Pavek, Marielle E         14 Sachem-MR              25.91      25.93 qZQ    
  7 Gawlik, Keri N            13 NY Sharks-MR           26.03      26.00 qZQ    
  8 Zeffiro, Valerie A        14 TVSC-MR                26.63      26.18 qZQ    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Marigold, Skye QI         13 Hurricanes-MR          25.49      26.43 ZQ     
 10 Toback, Gabbie N          13 LIAC-MR                26.30      26.46 ZQ     
-------------------------------------------------------------------------
 11 Dieterich, Sara D         14 CSC-MR                 26.52      26.66 ZQ     
 12 Doherty, Bridget C        13 Bgnw Marlins-MR        26.26      26.70 ZQ     
 13 Woeckener, Wendy O        13 Bgnw Marlins-MR        26.78      26.76 ZQ     
 14 Merz, Wendy A             14 Bluefish-MR            26.16      26.77 ZQ     
 14 Lehner, Stefanie J        13 LIAC-MR                26.61      26.77 ZQ     
 16 Lulley, Shannon T         14 Tmsuffolk-MR           26.21      26.87        
 17 Brown, Caitlin N          14 HS-MR                  26.74      26.93        
 18 Whalen, Bridget           13 WISC-MR                26.57      27.06        
 19 Wilkins, Natalia M        14 Express Swimming-MR    26.79      27.13        
 20 Toth, Kayleigh T          14 Tmsuffolk-MR           26.75      27.26        
 21 Chan, Shirley             14 Agua Swim Team-MR      26.71      27.29        
 
Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
       METRO: # 49.47   12/4/2008 Lia M. Neal at 2008 ConocoPhil, AGUA-MR      
                51.09  JRN
                52.19  ZMAX
                52.89  NCSA
                53.99  SECT
                58.19  ZQ
 Meet Qualifying:  52.20 - 58.19
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Cho, Rachel S             14 LIAC-MR                54.64      54.22 ZQ     
                  25.84       54.22 (28.38)                                        
  2 Anastasiou, Elle J        14 Pace-MR                55.26      54.67 ZQ     
                  25.84       54.67 (28.83)                                        
  3 Brady, Megan              14 LBA-MR                 55.50      55.62 ZQ     
                  26.23       55.62 (29.39)                                        
  4 Doherty, Bridget C        13 Bgnw Marlins-MR        55.79      55.89 ZQ     
                  27.20       55.89 (28.69)                                        
  5 Zawatson, Cady            14 LIAC-MR                56.87      56.08 ZQ     
                  27.14       56.08 (28.94)                                        
  6 Toback, Gabbie N          13 LIAC-MR                57.34      56.97 ZQ     
                  27.23       56.97 (29.74)                                        
  7 Wilkins, Natalia M        14 Express Swimming-MR    57.22      57.32 ZQ     
                  27.49       57.32 (29.83)                                        
  8 Pavek, Marielle E         14 Sachem-MR              56.55      57.93 ZQ     
                  27.71       57.93 (30.22)                                        
Preliminaries
  7 Raccioppi, Paige          14 TRS-MR                 57.22                   
                  27.46       57.22 (29.76)                                        
 10 NG, Selina K              14 Tmsuffolk-MR           57.45                   
                  27.86       57.45 (29.59)                                        
 11 Francis, Casey L          14 Express Swimming-MR    57.62                   
                  27.96       57.62 (29.66)                                        
 12 Woeckener, Wendy O        13 Bgnw Marlins-MR        57.72                   
                  27.63       57.72 (30.09)                                        
 13 Lulley, Shannon T         14 Tmsuffolk-MR           57.75                   
                  27.61       57.75 (30.14)                                        
 14 Zeffiro, Valerie A        14 TVSC-MR                57.94                   
                  27.99       57.94 (29.95)                                        
 15 Rutkoske, Paige           13 Big Blue-MR            57.95                   
                  27.33       57.95 (30.62)                                        
 16 Fitzgerald, Kaitlyn       13 HAA-MR                 57.96                   
                  27.81       57.96 (30.15)                                        
 16 Gawlik, Keri N            13 NY Sharks-MR           57.96                   
                  27.82       57.96 (30.14)                                        
 18 Poindexter, Tiana         13 NY Sharks-MR           57.97                   
                  27.86       57.97 (30.11)                                        
 19 Lucas, Marie E            13 Express Swimming-MR    57.98                   
                  27.99       57.98 (29.99)                                        
 20 Dieterich, Sara D         14 CSC-MR                 58.15                   
                  27.98       58.15 (30.17)                                        
 21 Buckley, Taylor A         14 Sachem-MR              58.41                   
                  27.88       58.41 (30.53)                                        
 22 Chan, Shirley             14 Agua Swim Team-MR      58.44                   
                  28.07       58.44 (30.37)                                        
 23 Fabrizio, Jessica M       14 North Shore-MR         58.48                   
                  28.53       58.48 (29.95)                                        
 24 Fairclough, Morgan D      14 Marlins-MR             58.71                   
                  27.90       58.71 (30.81)                                        
 25 Deverna, Tara N           13 GAEL-MR                58.74                   
                  28.39       58.74 (30.35)                                        
 26 Marigold, Skye QI         13 Hurricanes-MR          58.81                   
                  27.62       58.81 (31.19)                                        
 27 Toth, Kayleigh T          14 Tmsuffolk-MR           58.90                   
                  28.56       58.90 (30.34)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
       METRO: # 49.47   12/4/2008 Lia M. Neal at 2008 ConocoPhil, AGUA-MR      
                51.09  JRN
                52.19  ZMAX
                52.89  NCSA
                53.99  SECT
                58.19  ZQ
 Meet Qualifying:  52.20 - 58.19
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Cho, Rachel S             14 LIAC-MR                53.82      54.64 qZQ    
                  26.24       54.64 (28.40)                                        
  2 Anastasiou, Elle J        14 Pace-MR                55.02      55.26 qZQ    
                  25.99       55.26 (29.27)                                        
  3 Brady, Megan              14 LBA-MR                 55.17      55.50 qZQ    
                  26.38       55.50 (29.12)                                        
  4 Doherty, Bridget C        13 Bgnw Marlins-MR        55.61      55.79 qZQ    
                  27.08       55.79 (28.71)                                        
  5 Pavek, Marielle E         14 Sachem-MR              56.30      56.55 qZQ    
                  27.22       56.55 (29.33)                                        
  6 Zawatson, Cady            14 LIAC-MR                56.43      56.87 qZQ    
                  27.67       56.87 (29.20)                                        
  7 Wilkins, Natalia M        14 Express Swimming-MR    58.01      57.22 qZQ    
                  27.69       57.22 (29.53)                                        
  7 Raccioppi, Paige          14 TRS-MR                 56.64      57.22 qZQ    
                  27.46       57.22 (29.76)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Toback, Gabbie N          13 LIAC-MR                56.47      57.34 ZQ     
                  27.27       57.34 (30.07)                                        
 10 NG, Selina K              14 Tmsuffolk-MR           57.60      57.45 ZQ     
                  27.86       57.45 (29.59)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Francis, Casey L          14 Express Swimming-MR    56.99      57.62 ZQ     
                  27.96       57.62 (29.66)                                        
 12 Woeckener, Wendy O        13 Bgnw Marlins-MR        57.71      57.72 ZQ     
                  27.63       57.72 (30.09)                                        
 13 Lulley, Shannon T         14 Tmsuffolk-MR           56.73      57.75 ZQ     
                  27.61       57.75 (30.14)                                        
 14 Zeffiro, Valerie A        14 TVSC-MR                57.89      57.94 ZQ     
                  27.99       57.94 (29.95)                                        
 15 Rutkoske, Paige           13 Big Blue-MR            56.70      57.95 ZQ     
                  27.33       57.95 (30.62)                                        
 16 Fitzgerald, Kaitlyn       13 HAA-MR                 57.89      57.96 ZQ     
                  27.81       57.96 (30.15)                                        
 16 Gawlik, Keri N            13 NY Sharks-MR           57.12      57.96 ZQ     
                  27.82       57.96 (30.14)                                        
 18 Poindexter, Tiana         13 NY Sharks-MR           57.27      57.97 ZQ     
                  27.86       57.97 (30.11)                                        
 19 Lucas, Marie E            13 Express Swimming-MR    57.12      57.98 ZQ     
                  27.99       57.98 (29.99)                                        
 20 Dieterich, Sara D         14 CSC-MR                 57.45      58.15 ZQ     
                  27.98       58.15 (30.17)                                        
 21 Buckley, Taylor A         14 Sachem-MR              57.77      58.41        
                  27.88       58.41 (30.53)                                        
 22 Chan, Shirley             14 Agua Swim Team-MR      57.06      58.44        
                  28.07       58.44 (30.37)                                        
 23 Fabrizio, Jessica M       14 North Shore-MR         57.30      58.48        
                  28.53       58.48 (29.95)                                        
 24 Fairclough, Morgan D      14 Marlins-MR             56.55      58.71        
                  27.90       58.71 (30.81)                                        
 25 Deverna, Tara N           13 GAEL-MR                58.01      58.74        
                  28.39       58.74 (30.35)                                        
 26 Marigold, Skye QI         13 Hurricanes-MR          56.97      58.81        
                  27.62       58.81 (31.19)                                        
 27 Toth, Kayleigh T          14 Tmsuffolk-MR           57.28      58.90        
                  28.56       58.90 (30.34)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
       METRO: # 1:49.25   2/22/2007 Emily Kelly at 2007 MR Senior, LIAC-MR     
                1:50.09  JRN
                1:52.09  ZMAX
                1:54.19  NCSA
                1:55.99  SECT
                2:06.49  ZQ
 Meet Qualifying:  1:52.10 - 2:06.49
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Cho, Rachel S             14 LIAC-MR              1:58.70    1:56.51 ZQ     
                  26.72       55.52 (28.80)     1:25.76 (30.24)     1:56.51 (30.75)
  2 Brady, Megan              14 LBA-MR               1:59.43    1:57.49 ZQ     
                  27.01       56.81 (29.80)     1:26.95 (30.14)     1:57.49 (30.54)
  3 Zawatson, Cady            14 LIAC-MR              1:59.10    1:57.58 ZQ     
                  27.94       57.64 (29.70)     1:27.83 (30.19)     1:57.58 (29.75)
  4 Francis, Casey L          14 Express Swimming-MR  2:00.62    1:57.70 ZQ     
                  27.40       57.18 (29.78)     1:27.82 (30.64)     1:57.70 (29.88)
  5 Raccioppi, Paige          14 TRS-MR               2:00.19    2:00.48 ZQ     
                  27.61       57.90 (30.29)     1:29.05 (31.15)     2:00.48 (31.43)
  6 Doherty, Bridget C        13 Bgnw Marlins-MR      2:00.60    2:00.61 ZQ     
                  28.68       59.45 (30.77)     1:30.14 (30.69)     2:00.61 (30.47)
  7 Watson, Carly E           14 MSC-MR               2:01.85    2:02.15 ZQ     
                  28.30       59.17 (30.87)     1:31.03 (31.86)     2:02.15 (31.12)
  8 Fabrizio, Jessica M       14 North Shore-MR       2:01.09    2:03.94 ZQ     
                  28.73     1:00.15 (31.42)     1:32.01 (31.86)     2:03.94 (31.93)
Preliminaries
  9 Lucas, Marie E            13 Express Swimming-MR  2:02.06                   
                  28.02       58.78 (30.76)     1:30.55 (31.77)     2:02.06 (31.51)
 10 Toback, Gabbie N          13 LIAC-MR              2:02.90                   
                  27.93       58.96 (31.03)     1:30.79 (31.83)     2:02.90 (32.11)
 11 Toth, Kayleigh T          14 Tmsuffolk-MR         2:03.04                   
                  28.76       59.73 (30.97)     1:31.09 (31.36)     2:03.04 (31.95)
 12 Lulley, Shannon T         14 Tmsuffolk-MR         2:03.69                   
                  28.40       59.58 (31.18)     1:31.74 (32.16)     2:03.69 (31.95)
 13 Buckley, Taylor A         14 Sachem-MR            2:03.96                   
                  28.19       59.13 (30.94)     1:31.33 (32.20)     2:03.96 (32.63)
 14 Chudy, Charlotte L        14 Agua Swim Team-MR    2:04.55                   
                  28.96     1:00.50 (31.54)     1:32.91 (32.41)     2:04.55 (31.64)
 15 Fitzgerald, Kaitlyn       13 HAA-MR               2:04.76                   
                  28.29       59.70 (31.41)     1:32.39 (32.69)     2:04.76 (32.37)
 16 Dieterich, Sara D         14 CSC-MR               2:04.97                   
                  28.95     1:00.28 (31.33)     1:32.21 (31.93)     2:04.97 (32.76)
 17 Coccaro, Claudia C        14 TVSC-MR              2:05.15                   
                  28.52       59.83 (31.31)     1:32.06 (32.23)     2:05.15 (33.09)
 18 Kuzniewski, Kayla J       14 Express Swimming-MR  2:05.39                   
                  28.96     1:00.67 (31.71)     1:33.26 (32.59)     2:05.39 (32.13)
 19 Wilkins, Natalia M        14 Express Swimming-MR  2:05.50                   
                  28.90     1:00.35 (31.45)     1:32.96 (32.61)     2:05.50 (32.54)
 20 Donnelly, Alex H          14 North Shore-MR       2:06.67                   
                  28.20       59.94 (31.74)     1:33.17 (33.23)     2:06.67 (33.50)
 21 Ogisu, Emilie             13 Agua Swim Team-MR    2:07.20                   
                  29.31     1:01.28 (31.97)     1:34.47 (33.19)     2:07.20 (32.73)
 22 Mesibov, Rachael          14 NY Sharks-MR         2:07.58                   
                  28.27       59.62 (31.35)     1:33.63 (34.01)     2:07.58 (33.95)
 23 Deverna, Tara N           13 GAEL-MR              2:10.39                   
                  29.87     1:03.07 (33.20)     1:36.89 (33.82)     2:10.39 (33.50)
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
       METRO: # 1:49.25   2/22/2007 Emily Kelly at 2007 MR Senior, LIAC-MR     
                1:50.09  JRN
                1:52.09  ZMAX
                1:54.19  NCSA
                1:55.99  SECT
                2:06.49  ZQ
 Meet Qualifying:  1:52.10 - 2:06.49
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Cho, Rachel S             14 LIAC-MR              1:57.96    1:58.70 qZQ    
                  26.61       55.83 (29.22)     1:27.13 (31.30)     1:58.70 (31.57)
  2 Zawatson, Cady            14 LIAC-MR              1:59.66    1:59.10 qZQ    
                  27.48       56.98 (29.50)     1:27.92 (30.94)     1:59.10 (31.18)
  3 Brady, Megan              14 LBA-MR               1:58.90    1:59.43 qZQ    
                  27.09       57.63 (30.54)     1:28.49 (30.86)     1:59.43 (30.94)
  4 Raccioppi, Paige          14 TRS-MR               1:58.79    2:00.19 qZQ    
                  27.74       57.95 (30.21)     1:29.29 (31.34)     2:00.19 (30.90)
  5 Doherty, Bridget C        13 Bgnw Marlins-MR      1:59.79    2:00.60 qZQ    
                  28.67       59.83 (31.16)     1:30.94 (31.11)     2:00.60 (29.66)
  6 Francis, Casey L          14 Express Swimming-MR  2:01.30    2:00.62 qZQ    
                  27.89       58.36 (30.47)     1:29.77 (31.41)     2:00.62 (30.85)
  7 Fabrizio, Jessica M       14 North Shore-MR       2:01.68    2:01.09 qZQ    
                  28.13       58.61 (30.48)     1:29.67 (31.06)     2:01.09 (31.42)
  8 Watson, Carly E           14 MSC-MR               2:04.86    2:01.85 qZQ    
                  27.87       58.80 (30.93)     1:30.64 (31.84)     2:01.85 (31.21)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Lucas, Marie E            13 Express Swimming-MR  2:01.49    2:02.06 ZQ     
                  28.02       58.78 (30.76)     1:30.55 (31.77)     2:02.06 (31.51)
 10 Toback, Gabbie N          13 LIAC-MR              2:05.01    2:02.90 ZQ     
                  27.93       58.96 (31.03)     1:30.79 (31.83)     2:02.90 (32.11)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Toth, Kayleigh T          14 Tmsuffolk-MR         2:06.18    2:03.04 ZQ     
                  28.76       59.73 (30.97)     1:31.09 (31.36)     2:03.04 (31.95)
 12 Lulley, Shannon T         14 Tmsuffolk-MR         2:04.96    2:03.69 ZQ     
                  28.40       59.58 (31.18)     1:31.74 (32.16)     2:03.69 (31.95)
 13 Buckley, Taylor A         14 Sachem-MR            2:04.86    2:03.96 ZQ     
                  28.19       59.13 (30.94)     1:31.33 (32.20)     2:03.96 (32.63)
 14 Chudy, Charlotte L        14 Agua Swim Team-MR    2:02.29    2:04.55 ZQ     
                  28.96     1:00.50 (31.54)     1:32.91 (32.41)     2:04.55 (31.64)
 15 Fitzgerald, Kaitlyn       13 HAA-MR               2:05.31    2:04.76 ZQ     
                  28.29       59.70 (31.41)     1:32.39 (32.69)     2:04.76 (32.37)
 16 Dieterich, Sara D         14 CSC-MR               2:03.60    2:04.97 ZQ     
                  28.95     1:00.28 (31.33)     1:32.21 (31.93)     2:04.97 (32.76)
 17 Coccaro, Claudia C        14 TVSC-MR              2:05.38    2:05.15 ZQ     
                  28.52       59.83 (31.31)     1:32.06 (32.23)     2:05.15 (33.09)
 18 Kuzniewski, Kayla J       14 Express Swimming-MR  2:06.39    2:05.39 ZQ     
                  28.96     1:00.67 (31.71)     1:33.26 (32.59)     2:05.39 (32.13)
 19 Wilkins, Natalia M        14 Express Swimming-MR  2:05.07    2:05.50 ZQ     
                  28.90     1:00.35 (31.45)     1:32.96 (32.61)     2:05.50 (32.54)
 20 Donnelly, Alex H          14 North Shore-MR       2:04.89    2:06.67        
                  28.20       59.94 (31.74)     1:33.17 (33.23)     2:06.67 (33.50)
 21 Ogisu, Emilie             13 Agua Swim Team-MR    2:04.41    2:07.20        
                  29.31     1:01.28 (31.97)     1:34.47 (33.19)     2:07.20 (32.73)
 22 Mesibov, Rachael          14 NY Sharks-MR         2:02.13    2:07.58        
                  28.27       59.62 (31.35)     1:33.63 (34.01)     2:07.58 (33.95)
 23 Deverna, Tara N           13 GAEL-MR              2:05.49    2:10.39        
                  29.87     1:03.07 (33.20)     1:36.89 (33.82)     2:10.39 (33.50)
 
Girls 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
       METRO: # 4:45.78    5/1/1995 Jessica Foschi, LIAC-MR                    
                4:52.99  JRN
                4:57.09  ZMAX
                5:03.29  NCSA
                5:06.99  SECT
                5:31.99  ZQ
 Meet Qualifying:  4:57.10 - 5:31.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Francis, Casey L          14 Express Swimming-MR  5:16.58    5:08.91 ZQ     
                  27.60       57.80 (30.20)     1:28.83 (31.03)     2:00.29 (31.46)
        2:31.88 (31.59)     3:03.62 (31.74)     3:35.22 (31.60)     4:06.95 (31.73)
        4:38.65 (31.70)     5:08.91 (30.26)                                        
  2 Zawatson, Cady            14 LIAC-MR              5:11.62    5:09.21 ZQ     
                  28.19       58.71 (30.52)     1:29.72 (31.01)     2:00.80 (31.08)
        2:32.29 (31.49)     3:03.70 (31.41)     3:35.36 (31.66)     4:07.27 (31.91)
        4:38.91 (31.64)     5:09.21 (30.30)                                        
  3 Raccioppi, Paige          14 TRS-MR               5:12.11    5:15.81 ZQ     
                  28.31       58.92 (30.61)     1:30.21 (31.29)     2:01.90 (31.69)
        2:34.30 (32.40)     3:06.93 (32.63)     3:39.09 (32.16)     4:11.68 (32.59)
        4:44.36 (32.68)     5:15.81 (31.45)                                        
  4 Lucas, Marie E            13 Express Swimming-MR  5:18.34    5:16.54 ZQ     
                  28.64       59.82 (31.18)     1:31.69 (31.87)     2:03.86 (32.17)
        2:35.72 (31.86)     3:07.81 (32.09)     3:39.90 (32.09)     4:12.72 (32.82)
        4:44.95 (32.23)     5:16.54 (31.59)                                        
  5 Cirone, Alexandra         13 Agua Swim Team-MR    5:23.53    5:21.47 ZQ     
                  29.86     1:02.23 (32.37)     1:34.70 (32.47)     2:07.49 (32.79)
        2:39.75 (32.26)     3:12.03 (32.28)     3:44.61 (32.58)     4:17.68 (33.07)
        4:50.01 (32.33)     5:21.47 (31.46)                                        
  6 Chudy, Charlotte L        14 Agua Swim Team-MR    5:19.49    5:24.45 ZQ     
                  29.52     1:00.91 (31.39)     1:32.73 (31.82)     2:05.02 (32.29)
        2:38.19 (33.17)     3:11.15 (32.96)     3:44.25 (33.10)     4:17.64 (33.39)
        4:51.14 (33.50)     5:24.45 (33.31)                                        
  7 Ogisu, Emilie             13 Agua Swim Team-MR    5:21.76    5:28.55 ZQ     
                  29.76     1:01.64 (31.88)     1:34.38 (32.74)     2:07.77 (33.39)
        2:40.91 (33.14)     3:14.37 (33.46)     3:48.25 (33.88)     4:22.07 (33.82)
        4:55.68 (33.61)     5:28.55 (32.87)                                        
  8 Fabrizio, Jessica M       14 North Shore-MR       5:22.30    5:29.35 ZQ     
                  29.67     1:01.56 (31.89)     1:34.35 (32.79)     2:07.85 (33.50)
        2:41.70 (33.85)     3:14.99 (33.29)     3:48.48 (33.49)     4:22.37 (33.89)
        4:56.06 (33.69)     5:29.35 (33.29)                                        
Preliminaries
  9 Brady, Megan              14 LBA-MR               5:27.97                   
                  28.79     1:00.14 (31.35)     1:32.14 (32.00)     2:04.57 (32.43)
        2:38.16 (33.59)     3:12.12 (33.96)     3:45.34 (33.22)     4:19.96 (34.62)
        4:54.01 (34.05)     5:27.97 (33.96)                                        
 10 Poindexter, Tiana         13 NY Sharks-MR         5:34.50                   
                  28.45     1:00.40 (31.95)     1:33.54 (33.14)     2:07.46 (33.92)
        2:42.36 (34.90)     3:16.17 (33.81)     3:51.29 (35.12)     4:26.65 (35.36)
        5:01.46 (34.81)     5:34.50 (33.04)                                        
 11 Kuzniewski, Kayla J       14 Express Swimming-MR  5:36.29                   
                  29.83     1:03.41 (33.58)     1:37.78 (34.37)     2:12.27 (34.49)
        2:46.41 (34.14)     3:20.69 (34.28)     3:54.71 (34.02)     4:28.73 (34.02)
        5:02.71 (33.98)     5:36.29 (33.58)                                        
 12 Donnelly, Alex H          14 North Shore-MR       5:40.86                   
                  29.90     1:02.99 (33.09)     1:36.97 (33.98)     2:11.65 (34.68)
        2:45.85 (34.20)     3:20.96 (35.11)     3:55.81 (34.85)     4:30.89 (35.08)
        5:06.41 (35.52)     5:40.86 (34.45)                                        
 
Girls 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
       METRO: # 4:45.78    5/1/1995 Jessica Foschi, LIAC-MR                    
                4:52.99  JRN
                4:57.09  ZMAX
                5:03.29  NCSA
                5:06.99  SECT
                5:31.99  ZQ
 Meet Qualifying:  4:57.10 - 5:31.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Zawatson, Cady            14 LIAC-MR              5:15.63    5:11.62 qZQ    
                  29.03       59.92 (30.89)     1:31.15 (31.23)     2:02.54 (31.39)
        2:34.09 (31.55)     3:05.77 (31.68)     3:37.49 (31.72)     4:09.18 (31.69)
        4:40.80 (31.62)     5:11.62 (30.82)                                        
  2 Raccioppi, Paige          14 TRS-MR               5:10.90    5:12.11 qZQ    
                  28.16       59.08 (30.92)     1:30.32 (31.24)     2:01.90 (31.58)
        2:33.67 (31.77)     3:05.89 (32.22)     3:36.86 (30.97)     4:08.67 (31.81)
        4:41.34 (32.67)     5:12.11 (30.77)                                        
  3 Francis, Casey L          14 Express Swimming-MR  5:12.50    5:16.58 qZQ    
                  28.46       59.41 (30.95)     1:31.46 (32.05)     2:03.83 (32.37)
        2:36.22 (32.39)     3:08.46 (32.24)     3:40.55 (32.09)     4:12.85 (32.30)
        4:45.10 (32.25)     5:16.58 (31.48)                                        
  4 Lucas, Marie E            13 Express Swimming-MR  5:20.76    5:18.34 qZQ    
                  28.78     1:00.05 (31.27)     1:31.39 (31.34)     2:03.18 (31.79)
        2:35.31 (32.13)     3:07.73 (32.42)     3:40.17 (32.44)     4:13.08 (32.91)
        4:45.92 (32.84)     5:18.34 (32.42)                                        
  5 Chudy, Charlotte L        14 Agua Swim Team-MR    5:21.13    5:19.49 qZQ    
                  29.51     1:00.79 (31.28)     1:32.61 (31.82)     2:04.58 (31.97)
        2:36.66 (32.08)     3:08.70 (32.04)     3:41.42 (32.72)     4:14.25 (32.83)
        4:47.34 (33.09)     5:19.49 (32.15)                                        
  6 Ogisu, Emilie             13 Agua Swim Team-MR    5:29.06    5:21.76 qZQ    
                  29.75     1:01.73 (31.98)     1:34.15 (32.42)     2:07.09 (32.94)
        2:39.73 (32.64)     3:12.46 (32.73)     3:45.32 (32.86)     4:17.88 (32.56)
        4:50.25 (32.37)     5:21.76 (31.51)                                        
  7 Fabrizio, Jessica M       14 North Shore-MR       5:18.24    5:22.30 qZQ    
                  28.78       59.94 (31.16)     1:31.77 (31.83)     2:04.27 (32.50)
        2:37.28 (33.01)     3:09.97 (32.69)     3:43.08 (33.11)     4:16.70 (33.62)
        4:50.18 (33.48)     5:22.30 (32.12)                                        
  8 Cirone, Alexandra         13 Agua Swim Team-MR    5:26.13    5:23.53 qZQ    
                  29.63     1:02.01 (32.38)     1:34.86 (32.85)     2:08.01 (33.15)
        2:41.02 (33.01)     3:14.07 (33.05)     3:46.74 (32.67)     4:19.54 (32.80)
        4:52.08 (32.54)     5:23.53 (31.45)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Brady, Megan              14 LBA-MR               5:22.51    5:27.97 ZQ     
                  28.79     1:00.14 (31.35)     1:32.14 (32.00)     2:04.57 (32.43)
        2:38.16 (33.59)     3:12.12 (33.96)     3:45.34 (33.22)     4:19.96 (34.62)
        4:54.01 (34.05)     5:27.97 (33.96)                                        
 10 Poindexter, Tiana         13 NY Sharks-MR         5:28.49    5:34.50        
                  28.45     1:00.40 (31.95)     1:33.54 (33.14)     2:07.46 (33.92)
        2:42.36 (34.90)     3:16.17 (33.81)     3:51.29 (35.12)     4:26.65 (35.36)
        5:01.46 (34.81)     5:34.50 (33.04)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Kuzniewski, Kayla J       14 Express Swimming-MR  5:30.87    5:36.29        
                  29.83     1:03.41 (33.58)     1:37.78 (34.37)     2:12.27 (34.49)
        2:46.41 (34.14)     3:20.69 (34.28)     3:54.71 (34.02)     4:28.73 (34.02)
        5:02.71 (33.98)     5:36.29 (33.58)                                        
 12 Donnelly, Alex H          14 North Shore-MR       5:30.34    5:40.86        
                  29.90     1:02.99 (33.09)     1:36.97 (33.98)     2:11.65 (34.68)
        2:45.85 (34.20)     3:20.96 (35.11)     3:55.81 (34.85)     4:30.89 (35.08)
        5:06.41 (35.52)     5:40.86 (34.45)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
       METRO: # 56.87    5/1/1986 Lea Loveless, BSC-MR                         
                56.19  JRN
                57.79  ZMAX
                59.09  NCSA
              1:00.29  SECT
              1:05.99  ZQ
 Meet Qualifying:  57.80 - 1:05.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Fairclough, Morgan D      14 Marlins-MR           1:00.71    1:00.54 ZQ     
                  29.37     1:00.54 (31.17)                                        
  2 Hovey, Emily K            13 NBS-MR               1:01.98    1:00.67 ZQ     
                  29.78     1:00.67 (30.89)                                        
  3 Dieterich, Sara D         14 CSC-MR               1:03.19    1:01.43 ZQ     
                  29.70     1:01.43 (31.73)                                        
  4 Zeffiro, Valerie A        14 TVSC-MR              1:02.16    1:01.79 ZQ     
                  29.87     1:01.79 (31.92)                                        
  5 Coccaro, Claudia C        14 TVSC-MR              1:02.14    1:01.83 ZQ     
                  29.86     1:01.83 (31.97)                                        
  6 Duncalf, Katie S          14 Bgnw Marlins-MR      1:01.88    1:02.33 ZQ     
                  29.98     1:02.33 (32.35)                                        
  7 Cho, Rachel S             14 LIAC-MR              1:03.18    1:02.99 ZQ     
                  29.82     1:02.99 (33.17)                                        
  8 Toth, Kayleigh T          14 Tmsuffolk-MR         1:03.43    1:03.59 ZQ     
                  31.12     1:03.59 (32.47)                                        
Preliminaries
  6 McHale, Shannon           14 HAA-MR               1:02.82                   
                  30.28     1:02.82 (32.54)                                        
 10 Toback, Gabbie N          13 LIAC-MR              1:03.68                   
                  30.82     1:03.68 (32.86)                                        
 11 Lydon, Breann N           13 Tmsuffolk-MR         1:03.93                   
                  31.00     1:03.93 (32.93)                                        
 12 Kuzniewski, Kayla J       14 Express Swimming-MR  1:04.24                   
                  31.44     1:04.24 (32.80)                                        
 13 Francis, Casey L          14 Express Swimming-MR  1:04.49                   
                  31.73     1:04.49 (32.76)                                        
 14 Trager, Lena E            14 Bgnw Marlins-MR      1:04.55                   
                  31.68     1:04.55 (32.87)                                        
 15 NG, Selina K              14 Tmsuffolk-MR         1:05.20                   
                  32.03     1:05.20 (33.17)                                        
 16 Brady, Megan              14 LBA-MR               1:05.30                   
                  31.28     1:05.30 (34.02)                                        
 17 Lulley, Shannon T         14 Tmsuffolk-MR         1:05.73                   
                  31.98     1:05.73 (33.75)                                        
 18 Rutkoske, Paige           13 Big Blue-MR          1:05.78                   
                  31.77     1:05.78 (34.01)                                        
 19 Gawlik, Keri N            13 NY Sharks-MR         1:05.90                   
                  32.08     1:05.90 (33.82)                                        
 20 Watson, Carly E           14 MSC-MR               1:05.97                   
                  32.81     1:05.97 (33.16)                                        
 21 Merz, Wendy A             14 Bluefish-MR          1:06.13                   
                  32.35     1:06.13 (33.78)                                        
 22 Schauer, Elizabeth m      14 Badger-MR            1:06.48                   
                  32.37     1:06.48 (34.11)                                        
 23 Brown, Caitlin N          14 HS-MR                1:06.70                   
                  31.73     1:06.70 (34.97)                                        
 24 Klein, Eilis D            13 Badger-MR            1:07.31                   
                  32.28     1:07.31 (35.03)                                        
 25 Chan, Shirley             14 Agua Swim Team-MR    1:07.70                   
                  32.98     1:07.70 (34.72)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
       METRO: # 56.87    5/1/1986 Lea Loveless, BSC-MR                         
                56.19  JRN
                57.79  ZMAX
                59.09  NCSA
              1:00.29  SECT
              1:05.99  ZQ
 Meet Qualifying:  57.80 - 1:05.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Fairclough, Morgan D      14 Marlins-MR           1:00.04    1:00.71 qZQ    
                  29.42     1:00.71 (31.29)                                        
  2 Duncalf, Katie S          14 Bgnw Marlins-MR      1:02.58    1:01.88 qZQ    
                  29.88     1:01.88 (32.00)                                        
  3 Hovey, Emily K            13 NBS-MR               1:01.42    1:01.98 qZQ    
                  30.49     1:01.98 (31.49)                                        
  4 Coccaro, Claudia C        14 TVSC-MR              1:02.78    1:02.14 qZQ    
                  29.94     1:02.14 (32.20)                                        
  5 Zeffiro, Valerie A        14 TVSC-MR              1:03.09    1:02.16 qZQ    
                  30.15     1:02.16 (32.01)                                        
  6 McHale, Shannon           14 HAA-MR               1:03.16    1:02.82 qZQ    
                  30.28     1:02.82 (32.54)                                        
  7 Cho, Rachel S             14 LIAC-MR              1:01.53    1:03.18 qZQ    
                  30.22     1:03.18 (32.96)                                        
  8 Dieterich, Sara D         14 CSC-MR               1:02.68    1:03.19 qZQ    
                  30.55     1:03.19 (32.64)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Toth, Kayleigh T          14 Tmsuffolk-MR         1:03.94    1:03.43 ZQ     
                  30.75     1:03.43 (32.68)                                        
 10 Toback, Gabbie N          13 LIAC-MR              1:01.75    1:03.68 ZQ     
                  30.82     1:03.68 (32.86)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Lydon, Breann N           13 Tmsuffolk-MR         1:05.83    1:03.93 ZQ     
                  31.00     1:03.93 (32.93)                                        
 12 Kuzniewski, Kayla J       14 Express Swimming-MR  1:04.57    1:04.24 ZQ     
                  31.44     1:04.24 (32.80)                                        
 13 Francis, Casey L          14 Express Swimming-MR  1:04.71    1:04.49 ZQ     
                  31.73     1:04.49 (32.76)                                        
 14 Trager, Lena E            14 Bgnw Marlins-MR      1:05.35    1:04.55 ZQ     
                  31.68     1:04.55 (32.87)                                        
 15 NG, Selina K              14 Tmsuffolk-MR         1:05.82    1:05.20 ZQ     
                  32.03     1:05.20 (33.17)                                        
 16 Brady, Megan              14 LBA-MR               1:04.50    1:05.30 ZQ     
                  31.28     1:05.30 (34.02)                                        
 17 Lulley, Shannon T         14 Tmsuffolk-MR         1:05.32    1:05.73 ZQ     
                  31.98     1:05.73 (33.75)                                        
 18 Rutkoske, Paige           13 Big Blue-MR          1:05.78    1:05.78 ZQ     
                  31.77     1:05.78 (34.01)                                        
 19 Gawlik, Keri N            13 NY Sharks-MR         1:05.55    1:05.90 ZQ     
                  32.08     1:05.90 (33.82)                                        
 20 Watson, Carly E           14 MSC-MR               1:05.33    1:05.97 ZQ     
                  32.81     1:05.97 (33.16)                                        
 21 Merz, Wendy A             14 Bluefish-MR          1:03.98    1:06.13        
                  32.35     1:06.13 (33.78)                                        
 22 Schauer, Elizabeth m      14 Badger-MR            1:05.64    1:06.48        
                  32.37     1:06.48 (34.11)                                        
 23 Brown, Caitlin N          14 HS-MR                1:05.95    1:06.70        
                  31.73     1:06.70 (34.97)                                        
 24 Klein, Eilis D            13 Badger-MR            1:05.68    1:07.31        
                  32.28     1:07.31 (35.03)                                        
 25 Chan, Shirley             14 Agua Swim Team-MR    1:05.59    1:07.70        
                  32.98     1:07.70 (34.72)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
       METRO: # 2:00.54  12/13/2002 Julia E.Smit, TVSC-MR                      
                2:01.19  JRN
                2:04.19  ZMAX
                2:06.99  NCSA
                2:10.39  SECT
                2:21.49  ZQ
 Meet Qualifying:  2:04.20 - 2:21.49
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Hovey, Emily K            13 NBS-MR               2:13.39    2:08.01 SECT   
                  30.07     1:02.58 (32.51)     1:35.28 (32.70)     2:08.01 (32.73)
  2 Coccaro, Claudia C        14 TVSC-MR              2:12.86    2:11.00 ZQ     
                  29.83     1:02.25 (32.42)     1:36.79 (34.54)     2:11.00 (34.21)
  3 Francis, Casey L          14 Express Swimming-MR  2:14.47    2:11.19 ZQ     
                  31.38     1:04.57 (33.19)     1:38.13 (33.56)     2:11.19 (33.06)
  4 Duncalf, Katie S          14 Bgnw Marlins-MR      2:12.93    2:11.56 ZQ     
                  30.84     1:03.92 (33.08)     1:37.89 (33.97)     2:11.56 (33.67)
  5 Doherty, Bridget C        13 Bgnw Marlins-MR      2:14.55    2:14.01 ZQ     
                  32.69     1:06.88 (34.19)     1:41.40 (34.52)     2:14.01 (32.61)
  6 Fairclough, Morgan D      14 Marlins-MR           2:12.29    2:14.95 ZQ     
                  30.54     1:03.91 (33.37)     1:39.44 (35.53)     2:14.95 (35.51)
  7 Zeffiro, Valerie A        14 TVSC-MR              2:16.45    2:15.38 ZQ     
                  31.55     1:05.49 (33.94)     1:40.42 (34.93)     2:15.38 (34.96)
  8 Toth, Kayleigh T          14 Tmsuffolk-MR         2:16.06    2:17.42 ZQ     
                  31.21     1:04.91 (33.70)     1:40.48 (35.57)     2:17.42 (36.94)
Preliminaries
  9 Dieterich, Sara D         14 CSC-MR               2:16.92                   
                  31.82     1:05.61 (33.79)     1:40.72 (35.11)     2:16.92 (36.20)
 10 Toback, Gabbie N          13 LIAC-MR              2:16.96                   
                  31.76     1:06.34 (34.58)     1:41.31 (34.97)     2:16.96 (35.65)
 11 McHale, Shannon           14 HAA-MR               2:17.35                   
                  30.90     1:04.86 (33.96)     1:40.59 (35.73)     2:17.35 (36.76)
 12 Kuzniewski, Kayla J       14 Express Swimming-MR  2:17.40                   
                  31.93     1:06.66 (34.73)     1:42.37 (35.71)     2:17.40 (35.03)
 13 Lydon, Breann N           13 Tmsuffolk-MR         2:18.13                   
                  32.26     1:08.07 (35.81)     1:43.37 (35.30)     2:18.13 (34.76)
 14 Zawatson, Cady            14 LIAC-MR              2:18.32                   
                  33.23     1:07.49 (34.26)     1:42.56 (35.07)     2:18.32 (35.76)
 15 Gawlik, Keri N            13 NY Sharks-MR         2:18.42                   
                  32.59     1:07.58 (34.99)     1:43.43 (35.85)     2:18.42 (34.99)
 16 Trager, Lena E            14 Bgnw Marlins-MR      2:19.82                   
                  32.12     1:07.46 (35.34)     1:43.74 (36.28)     2:19.82 (36.08)
 17 Watson, Carly E           14 MSC-MR               2:20.17                   
                  32.23     1:07.40 (35.17)     1:43.66 (36.26)     2:20.17 (36.51)
 18 Cho, Rachel S             14 LIAC-MR              2:21.26                   
                  31.83     1:06.70 (34.87)     1:43.52 (36.82)     2:21.26 (37.74)
 19 Chan, Shirley             14 Agua Swim Team-MR    2:22.99                   
                  33.23     1:09.01 (35.78)     1:46.07 (37.06)     2:22.99 (36.92)
 20 Merz, Wendy A             14 Bluefish-MR          2:23.20                   
                  33.84     1:09.57 (35.73)     1:46.31 (36.74)     2:23.20 (36.89)
 21 Konopka, Katie E          13 Badger-MR            2:24.15                   
                  32.76     1:08.87 (36.11)     1:46.75 (37.88)     2:24.15 (37.40)
 22 Fabrizio, Jessica M       14 North Shore-MR       2:25.26                   
                  33.56     1:10.18 (36.62)     1:47.83 (37.65)     2:25.26 (37.43)
 23 Poindexter, Tiana         13 NY Sharks-MR         2:29.87                   
                  32.12     1:09.59 (37.47)     1:50.07 (40.48)     2:29.87 (39.80)
 
Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
       METRO: # 2:00.54  12/13/2002 Julia E.Smit, TVSC-MR                      
                2:01.19  JRN
                2:04.19  ZMAX
                2:06.99  NCSA
                2:10.39  SECT
                2:21.49  ZQ
 Meet Qualifying:  2:04.20 - 2:21.49
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Fairclough, Morgan D      14 Marlins-MR           2:19.06    2:12.29 qZQ    
                  31.35     1:04.66 (33.31)     1:39.16 (34.50)     2:12.29 (33.13)
  2 Coccaro, Claudia C        14 TVSC-MR              2:14.21    2:12.86 qZQ    
                  30.93     1:04.28 (33.35)     1:38.56 (34.28)     2:12.86 (34.30)
  3 Duncalf, Katie S          14 Bgnw Marlins-MR      2:14.91    2:12.93 qZQ    
                  31.38     1:05.02 (33.64)     1:39.26 (34.24)     2:12.93 (33.67)
  4 Hovey, Emily K            13 NBS-MR               2:16.38    2:13.39 qZQ    
                  31.41     1:04.99 (33.58)     1:39.06 (34.07)     2:13.39 (34.33)
  5 Francis, Casey L          14 Express Swimming-MR  2:14.24    2:14.47 qZQ    
                  31.93     1:05.89 (33.96)     1:39.87 (33.98)     2:14.47 (34.60)
  6 Doherty, Bridget C        13 Bgnw Marlins-MR      2:16.20    2:14.55 qZQ    
                  31.90     1:06.35 (34.45)     1:40.98 (34.63)     2:14.55 (33.57)
  7 Toth, Kayleigh T          14 Tmsuffolk-MR         2:19.39    2:16.06 qZQ    
                  31.60     1:05.62 (34.02)     1:40.49 (34.87)     2:16.06 (35.57)
  8 Zeffiro, Valerie A        14 TVSC-MR              2:17.18    2:16.45 qZQ    
                  31.18     1:05.01 (33.83)     1:40.10 (35.09)     2:16.45 (36.35)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Dieterich, Sara D         14 CSC-MR               2:15.70    2:16.92 ZQ     
                  31.82     1:05.61 (33.79)     1:40.72 (35.11)     2:16.92 (36.20)
 10 Toback, Gabbie N          13 LIAC-MR              2:14.71    2:16.96 ZQ     
                  31.76     1:06.34 (34.58)     1:41.31 (34.97)     2:16.96 (35.65)
-------------------------------------------------------------------------
 11 McHale, Shannon           14 HAA-MR               2:18.31    2:17.35 ZQ     
                  30.90     1:04.86 (33.96)     1:40.59 (35.73)     2:17.35 (36.76)
 12 Kuzniewski, Kayla J       14 Express Swimming-MR  2:16.53    2:17.40 ZQ     
                  31.93     1:06.66 (34.73)     1:42.37 (35.71)     2:17.40 (35.03)
 13 Lydon, Breann N           13 Tmsuffolk-MR         2:21.08    2:18.13 ZQ     
                  32.26     1:08.07 (35.81)     1:43.37 (35.30)     2:18.13 (34.76)
 14 Zawatson, Cady            14 LIAC-MR              2:17.36    2:18.32 ZQ     
                  33.23     1:07.49 (34.26)     1:42.56 (35.07)     2:18.32 (35.76)
 15 Gawlik, Keri N            13 NY Sharks-MR         2:20.22    2:18.42 ZQ     
                  32.59     1:07.58 (34.99)     1:43.43 (35.85)     2:18.42 (34.99)
 16 Trager, Lena E            14 Bgnw Marlins-MR      2:21.25    2:19.82 ZQ     
                  32.12     1:07.46 (35.34)     1:43.74 (36.28)     2:19.82 (36.08)
 17 Watson, Carly E           14 MSC-MR               2:20.16    2:20.17 ZQ     
                  32.23     1:07.40 (35.17)     1:43.66 (36.26)     2:20.17 (36.51)
 18 Cho, Rachel S             14 LIAC-MR              2:16.69    2:21.26 ZQ     
                  31.83     1:06.70 (34.87)     1:43.52 (36.82)     2:21.26 (37.74)
 19 Chan, Shirley             14 Agua Swim Team-MR    2:20.72    2:22.99        
                  33.23     1:09.01 (35.78)     1:46.07 (37.06)     2:22.99 (36.92)
 20 Merz, Wendy A             14 Bluefish-MR          2:20.61    2:23.20        
                  33.84     1:09.57 (35.73)     1:46.31 (36.74)     2:23.20 (36.89)
 21 Konopka, Katie E          13 Badger-MR            2:21.36    2:24.15        
                  32.76     1:08.87 (36.11)     1:46.75 (37.88)     2:24.15 (37.40)
 22 Fabrizio, Jessica M       14 North Shore-MR       2:20.11    2:25.26        
                  33.56     1:10.18 (36.62)     1:47.83 (37.65)     2:25.26 (37.43)
 23 Poindexter, Tiana         13 NY Sharks-MR         2:20.89    2:29.87        
                  32.12     1:09.59 (37.47)     1:50.07 (40.48)     2:29.87 (39.80)
 
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
       METRO: # 1:01.72   12/4/2008 Annie Zhu at 2008 ConocoPhilli, AGUA-MR    
                1:04.29  JRN
                1:05.29  ZMAX
                1:06.89  NCSA
                1:08.29  SECT
                1:15.49  ZQ
 Meet Qualifying:  1:05.30 - 1:15.49
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Fabrizio, Jessica M       14 North Shore-MR       1:11.05    1:08.94 ZQ     
                  32.23     1:08.94 (36.71)                                        
  2 Barry, Amanda E           13 Tmsuffolk-MR         1:12.56    1:10.75 ZQ     
                  33.32     1:10.75 (37.43)                                        
  3 Doherty, Bridget C        13 Bgnw Marlins-MR      1:12.77    1:11.89 ZQ     
                  34.27     1:11.89 (37.62)                                        
  4 Deverna, Tara N           13 GAEL-MR              1:12.19    1:11.94 ZQ     
                  34.07     1:11.94 (37.87)                                        
  5 Escobedo, Emily R         13 Riptides-MR          1:12.71    1:12.29 ZQ     
                  34.08     1:12.29 (38.21)                                        
  6 Hovey, Emily K            13 NBS-MR               1:12.57    1:12.44 ZQ     
                  34.42     1:12.44 (38.02)                                        
  7 Bibb, Devon               14 NY Sharks-MR         1:12.66    1:12.48 ZQ     
                  33.77     1:12.48 (38.71)                                        
  8 Lucas, Marie E            13 Express Swimming-MR  1:11.04    1:12.57 ZQ     
                  34.07     1:12.57 (38.50)                                        
Preliminaries
  9 Grady, Caitlin M          13 NY Sharks-MR         1:12.78                   
                  34.01     1:12.78 (38.77)                                        
 10 Walsh, Shannon M          13 Big Blue-MR          1:12.95                   
                  34.29     1:12.95 (38.66)                                        
 11 Bahl, Kanika              13 OWA-MR               1:13.36                   
                  33.46     1:13.36 (39.90)                                        
 12 Senken, Natasha L         14 OWA-MR               1:14.02                   
                  34.79     1:14.02 (39.23)                                        
 13 Sutherland, Dina E        13 LIAC-MR              1:14.34                   
                  35.13     1:14.34 (39.21)                                        
 14 Toth, Kayleigh T          14 Tmsuffolk-MR         1:14.50                   
                  34.93     1:14.50 (39.57)                                        
 15 Trager, Lena E            14 Bgnw Marlins-MR      1:14.75                   
                  34.77     1:14.75 (39.98)                                        
 16 Boyko, Emily F            14 MSC-MR               1:14.91                   
                  35.57     1:14.91 (39.34)                                        
 17 Li, Diane G               13 LIAC-MR              1:15.22                   
                  35.15     1:15.22 (40.07)                                        
 18 McElroy, Nora             13 Badger-MR            1:15.52                   
                  35.60     1:15.52 (39.92)                                        
 19 NG, Selina K              14 Tmsuffolk-MR         1:15.59                   
                  36.29     1:15.59 (39.30)                                        
 20 Miesner, Kiera C          13 NY Sharks-MR         1:15.70                   
                  35.58     1:15.70 (40.12)                                        
 21 Lehner, Stefanie J        13 LIAC-MR              1:15.80                   
                  35.82     1:15.80 (39.98)                                        
 22 Pappalardo, Jacqueline L  13 Tmsuffolk-MR         1:15.85                   
                  35.28     1:15.85 (40.57)                                        
 23 Gay, Ali E                13 NDAC-MR              1:15.90                   
                  35.72     1:15.90 (40.18)                                        
 24 Kennedy, Calla            14 NYCC-MR              1:16.05                   
                  35.17     1:16.05 (40.88)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
       METRO: # 1:01.72   12/4/2008 Annie Zhu at 2008 ConocoPhilli, AGUA-MR    
                1:04.29  JRN
                1:05.29  ZMAX
                1:06.89  NCSA
                1:08.29  SECT
                1:15.49  ZQ
 Meet Qualifying:  1:05.30 - 1:15.49
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Lucas, Marie E            13 Express Swimming-MR  1:12.65    1:11.04 qZQ    
                  33.07     1:11.04 (37.97)                                        
  2 Fabrizio, Jessica M       14 North Shore-MR       1:10.56    1:11.05 qZQ    
                  33.03     1:11.05 (38.02)                                        
  3 Deverna, Tara N           13 GAEL-MR              1:12.06    1:12.19 qZQ    
                  34.27     1:12.19 (37.92)                                        
  4 Barry, Amanda E           13 Tmsuffolk-MR         1:11.80    1:12.56 qZQ    
                  34.00     1:12.56 (38.56)                                        
  5 Hovey, Emily K            13 NBS-MR               1:13.87    1:12.57 qZQ    
                  34.62     1:12.57 (37.95)                                        
  6 Bibb, Devon               14 NY Sharks-MR         1:13.67    1:12.66 qZQ    
                  34.29     1:12.66 (38.37)                                        
  7 Escobedo, Emily R         13 Riptides-MR          1:14.88    1:12.71 qZQ    
                  34.34     1:12.71 (38.37)                                        
  8 Doherty, Bridget C        13 Bgnw Marlins-MR      1:12.28    1:12.77 qZQ    
                  34.28     1:12.77 (38.49)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Grady, Caitlin M          13 NY Sharks-MR         1:12.12    1:12.78 ZQ     
                  34.01     1:12.78 (38.77)                                        
 10 Walsh, Shannon M          13 Big Blue-MR          1:12.01    1:12.95 ZQ     
                  34.29     1:12.95 (38.66)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Bahl, Kanika              13 OWA-MR               1:12.83    1:13.36 ZQ     
                  33.46     1:13.36 (39.90)                                        
 12 Senken, Natasha L         14 OWA-MR               1:12.47    1:14.02 ZQ     
                  34.79     1:14.02 (39.23)                                        
 13 Sutherland, Dina E        13 LIAC-MR              1:14.69    1:14.34 ZQ     
                  35.13     1:14.34 (39.21)                                        
 14 Toth, Kayleigh T          14 Tmsuffolk-MR         1:13.92    1:14.50 ZQ     
                  34.93     1:14.50 (39.57)                                        
 15 Trager, Lena E            14 Bgnw Marlins-MR      1:13.88    1:14.75 ZQ     
                  34.77     1:14.75 (39.98)                                        
 16 Boyko, Emily F            14 MSC-MR               1:13.49    1:14.91 ZQ     
                  35.57     1:14.91 (39.34)                                        
 17 Li, Diane G               13 LIAC-MR              1:14.79    1:15.22 ZQ     
                  35.15     1:15.22 (40.07)                                        
 18 McElroy, Nora             13 Badger-MR            1:15.30    1:15.52        
                  35.60     1:15.52 (39.92)                                        
 19 NG, Selina K              14 Tmsuffolk-MR         1:14.30    1:15.59        
                  36.29     1:15.59 (39.30)                                        
 20 Miesner, Kiera C          13 NY Sharks-MR         1:15.15    1:15.70        
                  35.58     1:15.70 (40.12)                                        
 21 Lehner, Stefanie J        13 LIAC-MR              1:14.50    1:15.80        
                  35.82     1:15.80 (39.98)                                        
 22 Pappalardo, Jacqueline L  13 Tmsuffolk-MR         1:15.12    1:15.85        
                  35.28     1:15.85 (40.57)                                        
 23 Gay, Ali E                13 NDAC-MR              1:15.20    1:15.90        
                  35.72     1:15.90 (40.18)                                        
 24 Kennedy, Calla            14 NYCC-MR              1:13.93    1:16.05        
                  35.17     1:16.05 (40.88)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
       METRO: # 2:12.79   2/19/2009 Annie Zhu at 2009 MR Senior Me, AGUA-MR    
                2:17.99  JRN
                2:21.39  ZMAX
                2:24.29  NCSA
                2:28.39  SECT
                2:40.59  ZQ
 Meet Qualifying:  2:21.40 - 2:40.59
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Hovey, Emily K            13 NBS-MR               2:33.54    2:29.40 ZQ     
                  34.40     1:12.20 (37.80)     1:50.47 (38.27)     2:29.40 (38.93)
  2 Fabrizio, Jessica M       14 North Shore-MR       2:35.28    2:32.18 ZQ     
                  33.24     1:11.43 (38.19)     1:51.52 (40.09)     2:32.18 (40.66)
  3 Barry, Amanda E           13 Tmsuffolk-MR         2:32.38    2:32.71 ZQ     
                  34.21     1:12.93 (38.72)     1:53.13 (40.20)     2:32.71 (39.58)
  4 Lucas, Marie E            13 Express Swimming-MR  2:35.85    2:34.61 ZQ     
                  34.49     1:13.70 (39.21)     1:54.42 (40.72)     2:34.61 (40.19)
  5 Grady, Caitlin M          13 NY Sharks-MR         2:34.13    2:34.91 ZQ     
                  33.76     1:12.45 (38.69)     1:53.19 (40.74)     2:34.91 (41.72)
  6 Boyko, Emily F            14 MSC-MR               2:37.36    2:35.08 ZQ     
                  35.59     1:14.85 (39.26)     1:55.17 (40.32)     2:35.08 (39.91)
  7 Deverna, Tara N           13 GAEL-MR              2:37.01    2:35.42 ZQ     
                  34.67     1:14.10 (39.43)     1:54.52 (40.42)     2:35.42 (40.90)
  8 Doherty, Bridget C        13 Bgnw Marlins-MR      2:35.91    2:36.53 ZQ     
                  35.70     1:15.72 (40.02)     1:57.24 (41.52)     2:36.53 (39.29)
Preliminaries
  9 Senken, Natasha L         14 OWA-MR               2:38.30                   
                  36.28     1:16.09 (39.81)     1:56.95 (40.86)     2:38.30 (41.35)
 10 Walsh, Shannon M          13 Big Blue-MR          2:39.41                   
                  34.54     1:14.78 (40.24)     1:56.66 (41.88)     2:39.41 (42.75)
 11 NG, Selina K              14 Tmsuffolk-MR         2:41.24                   
                  36.63     1:17.21 (40.58)     1:59.00 (41.79)     2:41.24 (42.24)
 12 Coccaro, Claudia C        14 TVSC-MR              2:44.78                   
                  36.86     1:17.81 (40.95)     2:01.30 (43.49)     2:44.78 (43.48)
 13 Trager, Lena E            14 Bgnw Marlins-MR      2:45.49                   
                  35.79     1:17.45 (41.66)     2:00.84 (43.39)     2:45.49 (44.65)
 14 Kennedy, Calla            14 NYCC-MR              2:49.01                   
                  36.26     1:18.53 (42.27)     2:03.17 (44.64)     2:49.01 (45.84)
 
Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
       METRO: # 2:12.79   2/19/2009 Annie Zhu at 2009 MR Senior Me, AGUA-MR    
                2:17.99  JRN
                2:21.39  ZMAX
                2:24.29  NCSA
                2:28.39  SECT
                2:40.59  ZQ
 Meet Qualifying:  2:21.40 - 2:40.59
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Barry, Amanda E           13 Tmsuffolk-MR         2:35.90    2:32.38 qZQ    
                  34.22     1:13.12 (38.90)     1:52.85 (39.73)     2:32.38 (39.53)
  2 Hovey, Emily K            13 NBS-MR               2:34.11    2:33.54 qZQ    
                  35.44     1:14.51 (39.07)     1:53.91 (39.40)     2:33.54 (39.63)
  3 Grady, Caitlin M          13 NY Sharks-MR         2:35.91    2:34.13 qZQ    
                  34.32     1:13.47 (39.15)     1:53.11 (39.64)     2:34.13 (41.02)
  4 Fabrizio, Jessica M       14 North Shore-MR       2:29.99    2:35.28 qZQ    
                  33.86     1:12.46 (38.60)     1:53.54 (41.08)     2:35.28 (41.74)
  5 Lucas, Marie E            13 Express Swimming-MR  2:36.93    2:35.85 qZQ    
                  34.74     1:14.26 (39.52)     1:55.21 (40.95)     2:35.85 (40.64)
  6 Doherty, Bridget C        13 Bgnw Marlins-MR      2:33.64    2:35.91 qZQ    
                  35.94     1:16.25 (40.31)     1:56.49 (40.24)     2:35.91 (39.42)
  7 Deverna, Tara N           13 GAEL-MR              2:35.23    2:37.01 qZQ    
                  35.61     1:14.95 (39.34)     1:56.03 (41.08)     2:37.01 (40.98)
  8 Boyko, Emily F            14 MSC-MR               2:34.79    2:37.36 qZQ    
                  35.66     1:15.82 (40.16)     1:56.85 (41.03)     2:37.36 (40.51)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Senken, Natasha L         14 OWA-MR               2:36.01    2:38.30 ZQ     
                  36.28     1:16.09 (39.81)     1:56.95 (40.86)     2:38.30 (41.35)
 10 Walsh, Shannon M          13 Big Blue-MR          2:34.67    2:39.41 ZQ     
                  34.54     1:14.78 (40.24)     1:56.66 (41.88)     2:39.41 (42.75)
-------------------------------------------------------------------------
 11 NG, Selina K              14 Tmsuffolk-MR         2:39.94    2:41.24        
                  36.63     1:17.21 (40.58)     1:59.00 (41.79)     2:41.24 (42.24)
 12 Coccaro, Claudia C        14 TVSC-MR              2:39.30    2:44.78        
                  36.86     1:17.81 (40.95)     2:01.30 (43.49)     2:44.78 (43.48)
 13 Trager, Lena E            14 Bgnw Marlins-MR      2:39.80    2:45.49        
                  35.79     1:17.45 (41.66)     2:00.84 (43.39)     2:45.49 (44.65)
 14 Kennedy, Calla            14 NYCC-MR              2:39.38    2:49.01        
                  36.26     1:18.53 (42.27)     2:03.17 (44.64)     2:49.01 (45.84)
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
       METRO: # 55.45   3/28/2008 Lia Neal at 2008 JOs, AGUA-MR                
                55.59  JRN
                57.29  ZMAX
                58.49  NCSA
                59.19  SECT
              1:05.29  ZQ
 Meet Qualifying:  57.30 - 1:05.29
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 NG, Selina K              14 Tmsuffolk-MR         1:00.56    1:00.66 ZQ     
                  28.32     1:00.66 (32.34)                                        
  2 Coccaro, Claudia C        14 TVSC-MR              1:02.92    1:01.87 ZQ     
                  28.66     1:01.87 (33.21)                                        
  3 Grady, Caitlin M          13 NY Sharks-MR         1:02.18    1:02.21 ZQ     
                  28.57     1:02.21 (33.64)                                        
  4 Toback, Gabbie N          13 LIAC-MR              1:03.71    1:02.40 ZQ     
                  28.76     1:02.40 (33.64)                                        
  5 Anastasiou, Elle J        14 Pace-MR              1:02.00    1:02.48 ZQ     
                  28.71     1:02.48 (33.77)                                        
  6 Doherty, Bridget C        13 Bgnw Marlins-MR      1:03.07    1:03.60 ZQ     
                  30.50     1:03.60 (33.10)                                        
  7 Lehner, Stefanie J        13 LIAC-MR              1:03.62    1:03.89 ZQ     
                  30.19     1:03.89 (33.70)                                        
  8 Watson, Carly E           14 MSC-MR               1:03.49    1:04.94 ZQ     
                  30.61     1:04.94 (34.33)                                        
Preliminaries
  8 Francis, Casey L          14 Express Swimming-MR  1:03.70                   
                  29.92     1:03.70 (33.78)                                        
 10 Raccioppi, Paige          14 TRS-MR               1:03.79                   
                  30.12     1:03.79 (33.67)                                        
 11 Yanar, Melanie            14 Bluefish-MR          1:03.92                   
                  29.69     1:03.92 (34.23)                                        
 12 Augustinos, Laura A       14 Pace-MR              1:04.32                   
                  29.93     1:04.32 (34.39)                                        
 13 Eastman, Lizard M         14 LIAC-MR              1:04.35                   
                  30.49     1:04.35 (33.86)                                        
 14 Chudy, Charlotte L        14 Agua Swim Team-MR    1:04.53                   
                  30.65     1:04.53 (33.88)                                        
 15 Merz, Wendy A             14 Bluefish-MR          1:04.83                   
                  30.10     1:04.83 (34.73)                                        
 16 Boyko, Emily F            14 MSC-MR               1:05.08                   
                  30.93     1:05.08 (34.15)                                        
 17 Pavek, Marielle E         14 Sachem-MR            1:06.92                   
                  30.86     1:06.92 (36.06)                                        
 -- Bertini, Rachael N        13 TVSC-MR                  DQ                    
                  29.83          DQ (33.64)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
       METRO: # 55.45   3/28/2008 Lia Neal at 2008 JOs, AGUA-MR                
                55.59  JRN
                57.29  ZMAX
                58.49  NCSA
                59.19  SECT
              1:05.29  ZQ
 Meet Qualifying:  57.30 - 1:05.29
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 NG, Selina K              14 Tmsuffolk-MR         1:00.75    1:00.56 qZQ    
                  28.39     1:00.56 (32.17)                                        
  2 Anastasiou, Elle J        14 Pace-MR              1:01.90    1:02.00 qZQ    
                  27.81     1:02.00 (34.19)                                        
  3 Grady, Caitlin M          13 NY Sharks-MR         1:03.08    1:02.18 qZQ    
                  29.05     1:02.18 (33.13)                                        
  4 Coccaro, Claudia C        14 TVSC-MR              1:04.44    1:02.92 qZQ    
                  29.59     1:02.92 (33.33)                                        
  5 Doherty, Bridget C        13 Bgnw Marlins-MR      1:03.45    1:03.07 qZQ    
                  29.81     1:03.07 (33.26)                                        
  6 Watson, Carly E           14 MSC-MR               1:03.72    1:03.49 qZQ    
                  29.83     1:03.49 (33.66)                                        
  7 Lehner, Stefanie J        13 LIAC-MR              1:03.74    1:03.62 qZQ    
                  30.21     1:03.62 (33.41)                                        
  8 Francis, Casey L          14 Express Swimming-MR  1:02.93    1:03.70 qZQ    
                  29.92     1:03.70 (33.78)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Toback, Gabbie N          13 LIAC-MR              1:04.83    1:03.71 ZQ     
                  29.76     1:03.71 (33.95)                                        
 10 Raccioppi, Paige          14 TRS-MR               1:02.06    1:03.79 ZQ     
                  30.12     1:03.79 (33.67)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Yanar, Melanie            14 Bluefish-MR          1:05.21    1:03.92 ZQ     
                  29.69     1:03.92 (34.23)                                        
 12 Augustinos, Laura A       14 Pace-MR              1:04.27    1:04.32 ZQ     
                  29.93     1:04.32 (34.39)                                        
 13 Eastman, Lizard M         14 LIAC-MR              1:04.09    1:04.35 ZQ     
                  30.49     1:04.35 (33.86)                                        
 14 Chudy, Charlotte L        14 Agua Swim Team-MR    1:04.02    1:04.53 ZQ     
                  30.65     1:04.53 (33.88)                                        
 15 Merz, Wendy A             14 Bluefish-MR          1:02.71    1:04.83 ZQ     
                  30.10     1:04.83 (34.73)                                        
 16 Boyko, Emily F            14 MSC-MR               1:04.44    1:05.08 ZQ     
                  30.93     1:05.08 (34.15)                                        
 17 Pavek, Marielle E         14 Sachem-MR            1:05.18    1:06.92        
                  30.86     1:06.92 (36.06)                                        
 -- Bertini, Rachael N        13 TVSC-MR              1:03.63         DQ        
      False start
                  29.83          DQ (33.64)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
       METRO: # 2:01.63    3/9/2006 Alex Forrester, BAD-MR                     
                2:02.49  JRN
                2:05.69  ZMAX
                2:07.39  NCSA
                2:11.49  SECT
                2:25.79  ZQ
 Meet Qualifying:  2:05.70 - 2:25.79
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Boyko, Emily F            14 MSC-MR               2:14.69    2:13.17 ZQ     
                  30.17     1:03.72 (33.55)     1:38.62 (34.90)     2:13.17 (34.55)
  2 Raccioppi, Paige          14 TRS-MR               2:17.76    2:13.88 ZQ     
                  29.52     1:02.89 (33.37)     1:37.75 (34.86)     2:13.88 (36.13)
  3 Francis, Casey L          14 Express Swimming-MR  2:19.41    2:15.35 ZQ     
                  29.87     1:04.43 (34.56)     1:39.96 (35.53)     2:15.35 (35.39)
  4 NG, Selina K              14 Tmsuffolk-MR         2:20.65    2:16.40 ZQ     
                  29.14     1:02.96 (33.82)     1:39.02 (36.06)     2:16.40 (37.38)
  5 Duncalf, Katie S          14 Bgnw Marlins-MR      2:16.82    2:17.74 ZQ     
                  30.03     1:04.80 (34.77)     1:40.89 (36.09)     2:17.74 (36.85)
  6 Lucas, Marie E            13 Express Swimming-MR  2:21.47    2:21.83 ZQ     
                  30.84     1:06.62 (35.78)     1:43.87 (37.25)     2:21.83 (37.96)
  7 Coccaro, Claudia C        14 TVSC-MR              2:21.81    2:24.62 ZQ     
                  29.82     1:04.37 (34.55)     1:43.49 (39.12)     2:24.62 (41.13)
  8 Augustinos, Laura A       14 Pace-MR              2:23.82    2:25.89        
                  31.69     1:08.63 (36.94)     1:47.49 (38.86)     2:25.89 (38.40)
Preliminaries
  9 Chan, Shirley             14 Agua Swim Team-MR    2:23.88                   
                  31.17     1:06.78 (35.61)     1:44.90 (38.12)     2:23.88 (38.98)
 10 Woodhead, Sandi C         13 TVSC-MR              2:24.42                   
                  31.30     1:07.38 (36.08)     1:45.67 (38.29)     2:24.42 (38.75)
 11 Merz, Wendy A             14 Bluefish-MR          2:25.84                   
                  32.60     1:10.47 (37.87)     1:48.93 (38.46)     2:25.84 (36.91)
 12 Barry, Amanda E           13 Tmsuffolk-MR         2:26.22                   
                  32.69     1:09.95 (37.26)     1:48.18 (38.23)     2:26.22 (38.04)
 13 Kuzniewski, Kayla J       14 Express Swimming-MR  2:28.62                   
                  31.92     1:10.24 (38.32)     1:49.86 (39.62)     2:28.62 (38.76)
 
Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
       METRO: # 2:01.63    3/9/2006 Alex Forrester, BAD-MR                     
                2:02.49  JRN
                2:05.69  ZMAX
                2:07.39  NCSA
                2:11.49  SECT
                2:25.79  ZQ
 Meet Qualifying:  2:05.70 - 2:25.79
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Boyko, Emily F            14 MSC-MR               2:14.04    2:14.69 qZQ    
                  30.30     1:04.20 (33.90)     1:39.33 (35.13)     2:14.69 (35.36)
  2 Duncalf, Katie S          14 Bgnw Marlins-MR      2:16.40    2:16.82 qZQ    
                  30.47     1:05.72 (35.25)     1:41.78 (36.06)     2:16.82 (35.04)
  3 Raccioppi, Paige          14 TRS-MR               2:14.27    2:17.76 qZQ    
                  30.70     1:05.30 (34.60)     1:41.50 (36.20)     2:17.76 (36.26)
  4 Francis, Casey L          14 Express Swimming-MR  2:15.73    2:19.41 qZQ    
                  30.45     1:05.43 (34.98)     1:42.35 (36.92)     2:19.41 (37.06)
  5 NG, Selina K              14 Tmsuffolk-MR         2:17.30    2:20.65 qZQ    
                  29.84     1:05.32 (35.48)     1:43.00 (37.68)     2:20.65 (37.65)
  6 Lucas, Marie E            13 Express Swimming-MR  2:18.23    2:21.47 qZQ    
                  31.09     1:06.43 (35.34)     1:43.70 (37.27)     2:21.47 (37.77)
  7 Coccaro, Claudia C        14 TVSC-MR              2:21.18    2:21.81 qZQ    
                  30.28     1:05.23 (34.95)     1:42.78 (37.55)     2:21.81 (39.03)
  8 Augustinos, Laura A       14 Pace-MR              2:21.43    2:23.82 qZQ    
                  31.03     1:06.78 (35.75)     1:46.06 (39.28)     2:23.82 (37.76)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Chan, Shirley             14 Agua Swim Team-MR    2:18.21    2:23.88 ZQ     
                  31.17     1:06.78 (35.61)     1:44.90 (38.12)     2:23.88 (38.98)
 10 Woodhead, Sandi C         13 TVSC-MR              2:22.96    2:24.42 ZQ     
                  31.30     1:07.38 (36.08)     1:45.67 (38.29)     2:24.42 (38.75)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Merz, Wendy A             14 Bluefish-MR          2:22.93    2:25.84        
                  32.60     1:10.47 (37.87)     1:48.93 (38.46)     2:25.84 (36.91)
 12 Barry, Amanda E           13 Tmsuffolk-MR         2:25.27    2:26.22        
                  32.69     1:09.95 (37.26)     1:48.18 (38.23)     2:26.22 (38.04)
 13 Kuzniewski, Kayla J       14 Express Swimming-MR  2:21.00    2:28.62        
                  31.92     1:10.24 (38.32)     1:49.86 (39.62)     2:28.62 (38.76)
 
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
       METRO: # 2:01.64  11/10/2007 Annie Zhu at 2007 MR AGUA NYC, LGAC-MR     
                2:03.49  JRN
                2:06.89  ZMAX
                2:09.49  NCSA
                2:10.89  SECT
                2:21.99  ZQ
 Meet Qualifying:  2:06.90 - 2:21.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Francis, Casey L          14 Express Swimming-MR  2:15.26    2:12.35 ZQ     
                  29.04     1:02.11 (33.07)     1:42.21 (40.10)     2:12.35 (30.14)
  2 Doherty, Bridget C        13 Bgnw Marlins-MR      2:15.02    2:14.01 ZQ     
                  28.98     1:03.09 (34.11)     1:43.01 (39.92)     2:14.01 (31.00)
  3 Raccioppi, Paige          14 TRS-MR               2:15.73    2:15.13 ZQ     
                  29.43     1:03.53 (34.10)     1:44.34 (40.81)     2:15.13 (30.79)
  4 Watson, Carly E           14 MSC-MR               2:17.74    2:16.56 ZQ     
                  29.09     1:02.92 (33.83)     1:45.08 (42.16)     2:16.56 (31.48)
  5 Lucas, Marie E            13 Express Swimming-MR  2:17.71    2:16.72 ZQ     
                  30.44     1:06.32 (35.88)     1:45.84 (39.52)     2:16.72 (30.88)
  6 NG, Selina K              14 Tmsuffolk-MR         2:17.32    2:16.79 ZQ     
                  28.61     1:02.80 (34.19)     1:44.85 (42.05)     2:16.79 (31.94)
  7 Lulley, Shannon T         14 Tmsuffolk-MR         2:16.22    2:18.07 ZQ     
                  29.27     1:04.01 (34.74)     1:45.99 (41.98)     2:18.07 (32.08)
  8 Toth, Kayleigh T          14 Tmsuffolk-MR         2:18.21    2:21.44 ZQ     
                  30.84     1:05.88 (35.04)     1:48.27 (42.39)     2:21.44 (33.17)
Preliminaries
  8 Zawatson, Cady            14 LIAC-MR              2:17.95                   
                  30.16     1:05.09 (34.93)     1:46.79 (41.70)     2:17.95 (31.16)
  9 Hovey, Emily K            13 NBS-MR               2:18.00                   
                  30.95     1:04.65 (33.70)     1:45.67 (41.02)     2:18.00 (32.33)
 11 Barry, Amanda E           13 Tmsuffolk-MR         2:18.22                   
                  30.69     1:07.08 (36.39)     1:45.84 (38.76)     2:18.22 (32.38)
 12 Coccaro, Claudia C        14 TVSC-MR              2:19.11                   
                  29.92     1:03.71 (33.79)     1:46.29 (42.58)     2:19.11 (32.82)
 13 Toback, Gabbie N          13 LIAC-MR              2:19.72                   
                  29.78     1:04.62 (34.84)     1:47.44 (42.82)     2:19.72 (32.28)
 14 Duncalf, Katie S          14 Bgnw Marlins-MR      2:19.73                   
                  29.80     1:03.71 (33.91)     1:47.09 (43.38)     2:19.73 (32.64)
 15 Boyko, Emily F            14 MSC-MR               2:19.82                   
                  30.46     1:05.88 (35.42)     1:46.66 (40.78)     2:19.82 (33.16)
 16 Lehner, Stefanie J        13 LIAC-MR              2:19.96                   
                  30.49     1:06.37 (35.88)     1:47.44 (41.07)     2:19.96 (32.52)
 17 Fabrizio, Jessica M       14 North Shore-MR       2:21.55                   
                  31.61     1:07.86 (36.25)     1:49.09 (41.23)     2:21.55 (32.46)
 18 Wilkins, Natalia M        14 Express Swimming-MR  2:21.65                   
                  30.11     1:06.00 (35.89)     1:48.62 (42.62)     2:21.65 (33.03)
 19 Senken, Natasha L         14 OWA-MR               2:21.93                   
                  30.67     1:07.39 (36.72)     1:47.90 (40.51)     2:21.93 (34.03)
 20 Bibb, Devon               14 NY Sharks-MR         2:22.32                   
                  30.91     1:06.35 (35.44)     1:48.63 (42.28)     2:22.32 (33.69)
 21 Chan, Shirley             14 Agua Swim Team-MR    2:22.99                   
                  30.97     1:07.77 (36.80)     1:50.12 (42.35)     2:22.99 (32.87)
 22 Chudy, Charlotte L        14 Agua Swim Team-MR    2:24.28                   
                  31.34     1:07.47 (36.13)     1:51.19 (43.72)     2:24.28 (33.09)
 
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
       METRO: # 2:01.64  11/10/2007 Annie Zhu at 2007 MR AGUA NYC, LGAC-MR     
                2:03.49  JRN
                2:06.89  ZMAX
                2:09.49  NCSA
                2:10.89  SECT
                2:21.99  ZQ
 Meet Qualifying:  2:06.90 - 2:21.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Doherty, Bridget C        13 Bgnw Marlins-MR      2:17.42    2:15.02 qZQ    
                  29.63     1:04.01 (34.38)     1:44.27 (40.26)     2:15.02 (30.75)
  2 Francis, Casey L          14 Express Swimming-MR  2:14.52    2:15.26 qZQ    
                  29.52     1:04.09 (34.57)     1:44.84 (40.75)     2:15.26 (30.42)
  3 Raccioppi, Paige          14 TRS-MR               2:16.84    2:15.73 qZQ    
                  29.72     1:04.53 (34.81)     1:44.88 (40.35)     2:15.73 (30.85)
  4 Lulley, Shannon T         14 Tmsuffolk-MR         2:20.04    2:16.22 qZQ    
                  29.51     1:03.78 (34.27)     1:44.04 (40.26)     2:16.22 (32.18)
  5 NG, Selina K              14 Tmsuffolk-MR         2:18.41    2:17.32 qZQ    
                  28.69     1:02.86 (34.17)     1:44.74 (41.88)     2:17.32 (32.58)
  6 Lucas, Marie E            13 Express Swimming-MR  2:18.26    2:17.71 qZQ    
                  30.60     1:06.54 (35.94)     1:46.11 (39.57)     2:17.71 (31.60)
  7 Watson, Carly E           14 MSC-MR               2:18.58    2:17.74 qZQ    
                  28.87     1:02.66 (33.79)     1:45.24 (42.58)     2:17.74 (32.50)
  8 Zawatson, Cady            14 LIAC-MR              2:17.59    2:17.95 qZQ    
                  30.16     1:05.09 (34.93)     1:46.79 (41.70)     2:17.95 (31.16)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hovey, Emily K            13 NBS-MR               2:16.27    2:18.00 ZQ     
                  30.95     1:04.65 (33.70)     1:45.67 (41.02)     2:18.00 (32.33)
 10 Toth, Kayleigh T          14 Tmsuffolk-MR         2:18.52    2:18.21 ZQ     
                  30.31     1:04.18 (33.87)     1:46.01 (41.83)     2:18.21 (32.20)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Barry, Amanda E           13 Tmsuffolk-MR         2:20.52    2:18.22 ZQ     
                  30.69     1:07.08 (36.39)     1:45.84 (38.76)     2:18.22 (32.38)
 12 Coccaro, Claudia C        14 TVSC-MR              2:17.54    2:19.11 ZQ     
                  29.92     1:03.71 (33.79)     1:46.29 (42.58)     2:19.11 (32.82)
 13 Toback, Gabbie N          13 LIAC-MR              2:21.25    2:19.72 ZQ     
                  29.78     1:04.62 (34.84)     1:47.44 (42.82)     2:19.72 (32.28)
 14 Duncalf, Katie S          14 Bgnw Marlins-MR      2:20.84    2:19.73 ZQ     
                  29.80     1:03.71 (33.91)     1:47.09 (43.38)     2:19.73 (32.64)
 15 Boyko, Emily F            14 MSC-MR               2:17.64    2:19.82 ZQ     
                  30.46     1:05.88 (35.42)     1:46.66 (40.78)     2:19.82 (33.16)
 16 Lehner, Stefanie J        13 LIAC-MR              2:18.94    2:19.96 ZQ     
                  30.49     1:06.37 (35.88)     1:47.44 (41.07)     2:19.96 (32.52)
 17 Fabrizio, Jessica M       14 North Shore-MR       2:17.63    2:21.55 ZQ     
                  31.61     1:07.86 (36.25)     1:49.09 (41.23)     2:21.55 (32.46)
 18 Wilkins, Natalia M        14 Express Swimming-MR  2:20.47    2:21.65 ZQ     
                  30.11     1:06.00 (35.89)     1:48.62 (42.62)     2:21.65 (33.03)
 19 Senken, Natasha L         14 OWA-MR               2:18.15    2:21.93 ZQ     
                  30.67     1:07.39 (36.72)     1:47.90 (40.51)     2:21.93 (34.03)
 20 Bibb, Devon               14 NY Sharks-MR         2:19.11    2:22.32        
                  30.91     1:06.35 (35.44)     1:48.63 (42.28)     2:22.32 (33.69)
 21 Chan, Shirley             14 Agua Swim Team-MR    2:20.56    2:22.99        
                  30.97     1:07.77 (36.80)     1:50.12 (42.35)     2:22.99 (32.87)
 22 Chudy, Charlotte L        14 Agua Swim Team-MR    2:21.30    2:24.28        
                  31.34     1:07.47 (36.13)     1:51.19 (43.72)     2:24.28 (33.09)
 
Girls 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
       METRO: # 4:13.28   11/8/2008 Annie Zhu at 2008 MR AGUA New, UN-MR       
                4:20.79  JRN
                4:28.49  ZMAX
                4:33.09  NCSA
                4:36.79  SECT
                4:59.99  ZQ
 Meet Qualifying:  4:28.50 - 4:59.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Francis, Casey L          14 Express Swimming-MR  4:45.00    4:35.54 SECT   
                  29.11     1:02.96 (33.85)     1:37.65 (34.69)     2:12.06 (34.41)
        2:52.66 (40.60)     3:33.67 (41.01)     4:04.95 (31.28)     4:35.54 (30.59)
  2 Raccioppi, Paige          14 TRS-MR               4:51.72    4:42.82 ZQ     
                  30.07     1:04.58 (34.51)     1:41.31 (36.73)     2:17.22 (35.91)
        2:57.70 (40.48)     3:39.18 (41.48)     4:11.48 (32.30)     4:42.82 (31.34)
  3 Zawatson, Cady            14 LIAC-MR              4:46.09    4:46.03 ZQ     
                  30.94     1:06.14 (35.20)     1:42.12 (35.98)     2:17.52 (35.40)
        3:00.37 (42.85)     3:43.84 (43.47)     4:15.40 (31.56)     4:46.03 (30.63)
  4 Boyko, Emily F            14 MSC-MR               4:47.75    4:47.06 ZQ     
                  30.28     1:04.49 (34.21)     1:40.27 (35.78)     2:16.04 (35.77)
        2:57.83 (41.79)     3:40.09 (42.26)     4:14.64 (34.55)     4:47.06 (32.42)
  5 Lucas, Marie E            13 Express Swimming-MR  4:44.64    4:47.29 ZQ     
                  30.69     1:05.63 (34.94)     1:43.17 (37.54)     2:20.64 (37.47)
        3:01.15 (40.51)     3:43.51 (42.36)     4:15.76 (32.25)     4:47.29 (31.53)
  6 Coccaro, Claudia C        14 TVSC-MR              4:52.66    4:51.02 ZQ     
                  29.83     1:04.47 (34.64)     1:40.14 (35.67)     2:15.61 (35.47)
        2:58.76 (43.15)     3:42.75 (43.99)     4:17.38 (34.63)     4:51.02 (33.64)
  7 Chudy, Charlotte L        14 Agua Swim Team-MR    4:53.32    4:51.20 ZQ     
                  30.13     1:04.84 (34.71)     1:42.20 (37.36)     2:19.66 (37.46)
        3:03.02 (43.36)     3:47.09 (44.07)     4:20.14 (33.05)     4:51.20 (31.06)
  8 NG, Selina K              14 Tmsuffolk-MR         4:53.29    4:58.38 ZQ     
                  30.14     1:05.82 (35.68)     1:45.17 (39.35)     2:24.06 (38.89)
        3:07.13 (43.07)     3:50.17 (43.04)     4:25.09 (34.92)     4:58.38 (33.29)
Preliminaries
  9 Lehner, Stefanie J        13 LIAC-MR              4:54.15                   
                  31.32     1:06.96 (35.64)     1:45.28 (38.32)     2:22.48 (37.20)
        3:04.61 (42.13)     3:47.04 (42.43)     4:21.25 (34.21)     4:54.15 (32.90)
 10 Barry, Amanda E           13 Tmsuffolk-MR         4:55.80                   
                  32.65     1:09.08 (36.43)     1:47.77 (38.69)     2:25.95 (38.18)
        3:06.86 (40.91)     3:48.58 (41.72)     4:22.87 (34.29)     4:55.80 (32.93)
 11 Cirone, Alexandra         13 Agua Swim Team-MR    4:58.77                   
                  31.98     1:09.04 (37.06)     1:47.35 (38.31)     2:24.65 (37.30)
        3:07.75 (43.10)     3:51.62 (43.87)     4:25.75 (34.13)     4:58.77 (33.02)
 12 Woodhead, Sandi C         13 TVSC-MR              5:02.36                   
                  30.85     1:06.35 (35.50)     1:46.33 (39.98)     2:25.54 (39.21)
        3:08.92 (43.38)     3:52.88 (43.96)     4:28.69 (35.81)     5:02.36 (33.67)
 13 Cho, Rachel S             14 LIAC-MR              5:03.56                   
                  30.55     1:05.78 (35.23)     1:44.28 (38.50)     2:22.85 (38.57)
        3:09.99 (47.14)     3:56.38 (46.39)     4:29.87 (33.49)     5:03.56 (33.69)
 14 Kuzniewski, Kayla J       14 Express Swimming-MR  5:07.27                   
                  31.86     1:08.93 (37.07)     1:46.31 (37.38)     2:22.41 (36.10)
        3:11.28 (48.87)     3:59.25 (47.97)     4:33.78 (34.53)     5:07.27 (33.49)
 
Girls 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
       METRO: # 4:13.28   11/8/2008 Annie Zhu at 2008 MR AGUA New, UN-MR       
                4:20.79  JRN
                4:28.49  ZMAX
                4:33.09  NCSA
                4:36.79  SECT
                4:59.99  ZQ
 Meet Qualifying:  4:28.50 - 4:59.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Lucas, Marie E            13 Express Swimming-MR  4:48.23    4:44.64 qZQ    
                  30.94     1:05.64 (34.70)     1:43.01 (37.37)     2:19.51 (36.50)
        3:00.03 (40.52)     3:40.96 (40.93)     4:13.11 (32.15)     4:44.64 (31.53)
  2 Francis, Casey L          14 Express Swimming-MR  4:37.62    4:45.00 qZQ    
                  30.31     1:05.24 (34.93)     1:41.02 (35.78)     2:16.34 (35.32)
        2:58.38 (42.04)     3:40.80 (42.42)     4:13.30 (32.50)     4:45.00 (31.70)
  3 Zawatson, Cady            14 LIAC-MR              4:48.25    4:46.09 qZQ    
                  31.05     1:06.14 (35.09)     1:42.25 (36.11)     2:17.26 (35.01)
        2:59.87 (42.61)     3:43.34 (43.47)     4:15.28 (31.94)     4:46.09 (30.81)
  4 Boyko, Emily F            14 MSC-MR               4:46.60    4:47.75 qZQ    
                  30.80     1:05.47 (34.67)     1:41.60 (36.13)     2:17.58 (35.98)
        2:58.38 (40.80)     3:40.15 (41.77)     4:14.58 (34.43)     4:47.75 (33.17)
  5 Raccioppi, Paige          14 TRS-MR               4:43.16    4:51.72 qZQ    
                  30.92     1:05.53 (34.61)     1:42.61 (37.08)     2:19.22 (36.61)
        3:01.25 (42.03)     3:44.04 (42.79)     4:17.94 (33.90)     4:51.72 (33.78)
  6 Coccaro, Claudia C        14 TVSC-MR              4:50.33    4:52.66 qZQ    
                  30.56     1:06.02 (35.46)     1:41.65 (35.63)     2:17.01 (35.36)
        3:00.56 (43.55)     3:44.99 (44.43)     4:19.08 (34.09)     4:52.66 (33.58)
  7 NG, Selina K              14 Tmsuffolk-MR         4:54.64    4:53.29 qZQ    
                  30.16     1:05.17 (35.01)     1:43.06 (37.89)     2:20.13 (37.07)
        3:03.44 (43.31)     3:46.52 (43.08)     4:20.06 (33.54)     4:53.29 (33.23)
  8 Chudy, Charlotte L        14 Agua Swim Team-MR    4:51.90    4:53.32 qZQ    
                  31.94     1:08.20 (36.26)     1:45.54 (37.34)     2:22.57 (37.03)
        3:05.25 (42.68)     3:48.74 (43.49)     4:21.78 (33.04)     4:53.32 (31.54)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Lehner, Stefanie J        13 LIAC-MR              4:52.79    4:54.15 ZQ     
                  31.32     1:06.96 (35.64)     1:45.28 (38.32)     2:22.48 (37.20)
        3:04.61 (42.13)     3:47.04 (42.43)     4:21.25 (34.21)     4:54.15 (32.90)
 10 Barry, Amanda E           13 Tmsuffolk-MR         4:59.42    4:55.80 ZQ     
                  32.65     1:09.08 (36.43)     1:47.77 (38.69)     2:25.95 (38.18)
        3:06.86 (40.91)     3:48.58 (41.72)     4:22.87 (34.29)     4:55.80 (32.93)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Cirone, Alexandra         13 Agua Swim Team-MR    4:58.31    4:58.77 ZQ     
                  31.98     1:09.04 (37.06)     1:47.35 (38.31)     2:24.65 (37.30)
        3:07.75 (43.10)     3:51.62 (43.87)     4:25.75 (34.13)     4:58.77 (33.02)
 12 Woodhead, Sandi C         13 TVSC-MR              4:59.85    5:02.36        
                  30.85     1:06.35 (35.50)     1:46.33 (39.98)     2:25.54 (39.21)
        3:08.92 (43.38)     3:52.88 (43.96)     4:28.69 (35.81)     5:02.36 (33.67)
 13 Cho, Rachel S             14 LIAC-MR              4:54.99    5:03.56        
                  30.55     1:05.78 (35.23)     1:44.28 (38.50)     2:22.85 (38.57)
        3:09.99 (47.14)     3:56.38 (46.39)     4:29.87 (33.49)     5:03.56 (33.69)
 14 Kuzniewski, Kayla J       14 Express Swimming-MR  4:59.92    5:07.27        
                  31.86     1:08.93 (37.07)     1:46.31 (37.38)     2:22.41 (36.10)
        3:11.28 (48.87)     3:59.25 (47.97)     4:33.78 (34.53)     5:07.27 (33.49)
 
Girls 15-18 50 Yard Freestyle
===============================================================================
       METRO: # 23.25    3/9/2006 Julia E. Smit, TVSC-MR                       
                23.39  JRN
                24.09  ZMAX
                24.59  NCSA
                24.99  SECT
                26.29  ZQ
 Meet Qualifying:  24.10 - 26.29
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Rookwood, Shakiraye O     16 HS-MR                  24.77      24.60 SECT   
  2 Tan, Emily A              15 LIAC-MR                25.42      24.98 SECT   
  3 Fritsch, Kristina M       17 NYCC-MR                25.31      25.25 ZQ     
  4 Hoffman, Shekinah L       15 MSC-MR                 25.82      25.72 ZQ     
  5 Coombs, Laurissa R        16 TVSC-MR                25.79      25.74 ZQ     
  6 Fletcher, Diana C         17 Pace-MR                25.80      25.92 ZQ     
  7 Pujals, Michaela C        15 Bluefish-MR            25.87      26.10 ZQ     
  8 Smith, Caryn A            15 OWA-MR                 25.99      26.11 ZQ     
Preliminaries
  9 Hirsch, Jenna             15 TRS-MR                 26.05                   
 10 Wegescheide, Blair M      15 Big Blue-MR            26.22                   
 11 Miller, Nikki F           15 Silver Streaks-MR      26.23                   
 12 Gerrity, Sara Day         17 LBA-MR                 26.26                   
 13 Indyk, Jessica            18 Big Blue-MR            26.28                   
 14 Kolosky, Sarah E          17 Dolphins-MR            26.35                   
 15 Chang, Linda              16 LIAC-MR                26.41                   
 16 NG, Lauren                15 Abbe Swim Team-MR      26.57                   
 17 Waring, Megan P           15 OWA-MR                 26.60                   
 18 Sreckovic, Angelia A      17 North Shore-MR         26.78                   
 19 Santoro, Theresa          15 TVSC-MR                27.22                   
 20 Moore, Erica C            16 Aqua Gems-MR           27.47                   
 21 Boccio, Marissa C         16 Farmingdale-MR         27.57                   
 
Girls 15-18 50 Yard Freestyle
===============================================================================
       METRO: # 23.25    3/9/2006 Julia E. Smit, TVSC-MR                       
                23.39  JRN
                24.09  ZMAX
                24.59  NCSA
                24.99  SECT
                26.29  ZQ
 Meet Qualifying:  24.10 - 26.29
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Rookwood, Shakiraye O     16 HS-MR                  24.44      24.77 qSECT  
  2 Fritsch, Kristina M       17 NYCC-MR                25.92      25.31 qZQ    
  3 Tan, Emily A              15 LIAC-MR                25.20      25.42 qZQ    
  4 Coombs, Laurissa R        16 TVSC-MR                25.99      25.79 qZQ    
  5 Fletcher, Diana C         17 Pace-MR                25.86      25.80 qZQ    
  6 Hoffman, Shekinah L       15 MSC-MR                 25.96      25.82 qZQ    
  7 Pujals, Michaela C        15 Bluefish-MR            25.58      25.87 qZQ    
  8 Smith, Caryn A            15 OWA-MR                 26.12      25.99 qZQ    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hirsch, Jenna             15 TRS-MR                 25.99      26.05 ZQ     
 10 Wegescheide, Blair M      15 Big Blue-MR            25.65      26.22 ZQ     
-------------------------------------------------------------------------
 11 Miller, Nikki F           15 Silver Streaks-MR      26.15      26.23 ZQ     
 12 Gerrity, Sara Day         17 LBA-MR                 26.18      26.26 ZQ     
 13 Indyk, Jessica            18 Big Blue-MR            26.03      26.28 ZQ     
 14 Kolosky, Sarah E          17 Dolphins-MR            26.29      26.35        
 15 Chang, Linda              16 LIAC-MR                25.78      26.41        
 16 NG, Lauren                15 Abbe Swim Team-MR      26.25      26.57        
 17 Waring, Megan P           15 OWA-MR                 25.94      26.60        
 18 Sreckovic, Angelia A      17 North Shore-MR         25.94      26.78        
 19 Santoro, Theresa          15 TVSC-MR                26.24      27.22        
 20 Moore, Erica C            16 Aqua Gems-MR           26.26      27.47        
 21 Boccio, Marissa C         16 Farmingdale-MR         26.05      27.57        
 
Girls 15-18 100 Yard Freestyle
===============================================================================
       METRO: # 49.68    3/9/2006 Julia E. Smit, TVSC-MR                       
                51.09  JRN
                52.19  ZMAX
                52.89  NCSA
                53.99  SECT
                57.19  ZQ
 Meet Qualifying:  52.20 - 57.19
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Sreckovic, Angelia A      17 North Shore-MR         55.65      53.82 SECT   
                  26.60       53.82 (27.22)                                        
  2 Fritsch, Kristina M       17 NYCC-MR                54.72      54.00 ZQ     
                  25.96       54.00 (28.04)                                        
  3 Tan, Emily A              15 LIAC-MR                54.21      54.14 ZQ     
                  26.22       54.14 (27.92)                                        
  4 Rookwood, Shakiraye O     16 HS-MR                  54.02      54.57 ZQ     
                  25.75       54.57 (28.82)                                        
  5 Coombs, Laurissa R        16 TVSC-MR                55.81      55.21 ZQ     
                  26.71       55.21 (28.50)                                        
  6 Rutigliano, Imma M        15 NDAC-MR                55.69      56.09 ZQ     
                  26.93       56.09 (29.16)                                        
  7 Fletcher, Diana C         17 Pace-MR                56.66      56.35 ZQ     
                  26.90       56.35 (29.45)                                        
  8 Hoffman, Shekinah L       15 MSC-MR                 56.22      56.37 ZQ     
                  27.39       56.37 (28.98)                                        
Preliminaries
  9 Chang, Linda              16 LIAC-MR                57.05                   
                  27.14       57.05 (29.91)                                        
 10 Braca, Gianna L           17 Pace-MR                57.15                   
                  27.17       57.15 (29.98)                                        
 11 Boccio, Marissa C         16 Farmingdale-MR         57.49                   
                  27.70       57.49 (29.79)                                        
 12 Pujals, Michaela C        15 Bluefish-MR            57.73                   
                  27.62       57.73 (30.11)                                        
 13 Armstrong, Shannon        15 NY Sharks-MR           57.88                   
                  27.56       57.88 (30.32)                                        
 13 Johns, Maggie S           16 LIAC-MR                57.88                   
                  27.94       57.88 (29.94)                                        
 15 Indyk, Jessica            18 Big Blue-MR            58.33                   
                  27.49       58.33 (30.84)                                        
 16 Santoro, Theresa          15 TVSC-MR                58.52                   
                  27.95       58.52 (30.57)                                        
 17 Schmid, Kristen M         17 WISC-MR                58.92                   
                  28.45       58.92 (30.47)                                        
 
Girls 15-18 100 Yard Freestyle
===============================================================================
       METRO: # 49.68    3/9/2006 Julia E. Smit, TVSC-MR                       
                51.09  JRN
                52.19  ZMAX
                52.89  NCSA
                53.99  SECT
                57.19  ZQ
 Meet Qualifying:  52.20 - 57.19
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Rookwood, Shakiraye O     16 HS-MR                  55.92      54.02 qZQ    
                  25.84       54.02 (28.18)                                        
  2 Tan, Emily A              15 LIAC-MR                54.78      54.21 qZQ    
                  26.23       54.21 (27.98)                                        
  3 Fritsch, Kristina M       17 NYCC-MR                56.11      54.72 qZQ    
                  26.24       54.72 (28.48)                                        
  4 Sreckovic, Angelia A      17 North Shore-MR         54.26      55.65 qZQ    
                  27.63       55.65 (28.02)                                        
  5 Rutigliano, Imma M        15 NDAC-MR                56.03      55.69 qZQ    
                  26.66       55.69 (29.03)                                        
  6 Coombs, Laurissa R        16 TVSC-MR                55.40      55.81 qZQ    
                  26.81       55.81 (29.00)                                        
  7 Hoffman, Shekinah L       15 MSC-MR                 56.17      56.22 qZQ    
                  27.06       56.22 (29.16)                                        
  8 Fletcher, Diana C         17 Pace-MR                55.72      56.66 qZQ    
                  26.78       56.66 (29.88)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Chang, Linda              16 LIAC-MR                56.59      57.05 ZQ     
                  27.14       57.05 (29.91)                                        
 10 Braca, Gianna L           17 Pace-MR                56.67      57.15 ZQ     
                  27.17       57.15 (29.98)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Boccio, Marissa C         16 Farmingdale-MR         56.16      57.49        
                  27.70       57.49 (29.79)                                        
 12 Pujals, Michaela C        15 Bluefish-MR            56.86      57.73        
                  27.62       57.73 (30.11)                                        
 13 Armstrong, Shannon        15 NY Sharks-MR           56.94      57.88        
                  27.56       57.88 (30.32)                                        
 13 Johns, Maggie S           16 LIAC-MR                57.13      57.88        
                  27.94       57.88 (29.94)                                        
 15 Indyk, Jessica            18 Big Blue-MR            56.06      58.33        
                  27.49       58.33 (30.84)                                        
 16 Santoro, Theresa          15 TVSC-MR                57.18      58.52        
                  27.95       58.52 (30.57)                                        
 17 Schmid, Kristen M         17 WISC-MR                56.01      58.92        
                  28.45       58.92 (30.47)                                        
 
Girls 15-18 200 Yard Freestyle
===============================================================================
       METRO: # 1:46.14    3/9/2006 Julia E. Smit, TVSC-MR                     
                1:50.09  JRN
                1:52.09  ZMAX
                1:54.19  NCSA
                1:55.99  SECT
                2:02.49  ZQ
 Meet Qualifying:  1:52.10 - 2:02.49
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Sreckovic, Angelia A      17 North Shore-MR       1:57.44    1:55.44 SECT   
                  27.28       55.92 (28.64)     1:26.09 (30.17)     1:55.44 (29.35)
  2 Fritsch, Kristina M       17 NYCC-MR              1:58.78    1:56.94 ZQ     
                  26.69       56.23 (29.54)     1:26.57 (30.34)     1:56.94 (30.37)
  3 Tan, Emily A              15 LIAC-MR              2:00.82    1:58.50 ZQ     
                  27.73       57.32 (29.59)     1:28.07 (30.75)     1:58.50 (30.43)
  4 Coombs, Laurissa R        16 TVSC-MR              2:00.36    1:59.27 ZQ     
                  27.18       56.80 (29.62)     1:28.09 (31.29)     1:59.27 (31.18)
  5 Johns, Maggie S           16 LIAC-MR              2:00.79    1:59.39 ZQ     
                  28.26       58.52 (30.26)     1:29.23 (30.71)     1:59.39 (30.16)
  6 Muller, Kristin N         15 TVSC-MR              2:02.02    2:02.72        
                  28.35       59.37 (31.02)     1:31.23 (31.86)     2:02.72 (31.49)
  7 Braca, Gianna L           17 Pace-MR              2:03.89    2:07.92        
                  28.27     1:00.00 (31.73)     1:33.95 (33.95)     2:07.92 (33.97)
Preliminaries
  8 Shanley, Kelly M          17 LIAC-MR              2:07.67                   
                  29.83     1:01.39 (31.56)     1:34.38 (32.99)     2:07.67 (33.29)
 
Girls 15-18 200 Yard Freestyle
===============================================================================
       METRO: # 1:46.14    3/9/2006 Julia E. Smit, TVSC-MR                     
                1:50.09  JRN
                1:52.09  ZMAX
                1:54.19  NCSA
                1:55.99  SECT
                2:02.49  ZQ
 Meet Qualifying:  1:52.10 - 2:02.49
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Sreckovic, Angelia A      17 North Shore-MR       1:55.28    1:57.44 qZQ    
                  27.41       57.43 (30.02)     1:27.35 (29.92)     1:57.44 (30.09)
  2 Fritsch, Kristina M       17 NYCC-MR              1:59.56    1:58.78 qZQ    
                  27.47       57.44 (29.97)     1:27.86 (30.42)     1:58.78 (30.92)
  3 Coombs, Laurissa R        16 TVSC-MR              2:00.01    2:00.36 qZQ    
                  27.93       58.25 (30.32)     1:29.36 (31.11)     2:00.36 (31.00)
  4 Johns, Maggie S           16 LIAC-MR              2:01.35    2:00.79 qZQ    
                  28.56       59.33 (30.77)     1:30.26 (30.93)     2:00.79 (30.53)
  5 Tan, Emily A              15 LIAC-MR              2:02.19    2:00.82 qZQ    
                  28.04       58.55 (30.51)     1:29.69 (31.14)     2:00.82 (31.13)
  6 Muller, Kristin N         15 TVSC-MR              1:59.99    2:02.02 qZQ    
                  28.39       59.36 (30.97)     1:30.95 (31.59)     2:02.02 (31.07)
  7 Braca, Gianna L           17 Pace-MR              2:01.61    2:03.89 q      
                  28.76       59.67 (30.91)     1:31.64 (31.97)     2:03.89 (32.25)
  8 Shanley, Kelly M          17 LIAC-MR              2:02.05    2:07.67 q      
                  29.83     1:01.39 (31.56)     1:34.38 (32.99)     2:07.67 (33.29)
 
Girls 15-18 500 Yard Freestyle
===============================================================================
       METRO: # 4:41.98   4/30/1997 Jessica Foschi, LIAC-MR                    
                4:52.99  JRN
                4:57.09  ZMAX
                5:03.29  NCSA
                5:06.99  SECT
                5:27.99  ZQ
 Meet Qualifying:  4:57.10 - 5:27.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Johns, Maggie S           16 LIAC-MR              5:13.88    5:11.37 ZQ     
                  28.50       59.59 (31.09)     1:30.94 (31.35)     2:02.60 (31.66)
        2:34.16 (31.56)     3:05.83 (31.67)     3:37.61 (31.78)     4:09.07 (31.46)
        4:40.69 (31.62)     5:11.37 (30.68)                                        
  2 Krebs, Kristen E          16 Express Swimming-MR  5:19.03    5:14.55 ZQ     
                  28.86       59.59 (30.73)     1:31.03 (31.44)     2:03.00 (31.97)
        2:34.91 (31.91)     3:06.99 (32.08)     3:38.96 (31.97)     4:10.94 (31.98)
        4:43.01 (32.07)     5:14.55 (31.54)                                        
  3 Fritsch, Kristina M       17 NYCC-MR              5:15.66    5:15.30 ZQ     
                  27.83       58.63 (30.80)     1:30.67 (32.04)     2:03.05 (32.38)
        2:35.06 (32.01)     3:07.32 (32.26)     3:39.73 (32.41)     4:12.12 (32.39)
        4:44.37 (32.25)     5:15.30 (30.93)                                        
  4 Sreckovic, Angelia A      17 North Shore-MR       5:18.38    5:19.42 ZQ     
                  28.53       59.83 (31.30)     1:31.15 (31.32)     2:03.52 (32.37)
        2:35.25 (31.73)     3:07.31 (32.06)     3:39.36 (32.05)     4:11.83 (32.47)
        4:45.09 (33.26)     5:19.42 (34.33)                                        
  5 Coombs, Laurissa R        16 TVSC-MR              5:24.53    5:23.39 ZQ     
                  28.67     1:00.36 (31.69)     1:32.77 (32.41)     2:05.46 (32.69)
        2:38.49 (33.03)     3:11.37 (32.88)     3:44.66 (33.29)     4:17.91 (33.25)
        4:51.10 (33.19)     5:23.39 (32.29)                                        
  6 Wais, Ashleigh Q          16 NYCC-MR              5:24.78    5:23.73 ZQ     
                  30.16     1:02.63 (32.47)     1:35.40 (32.77)     2:08.71 (33.31)
        2:41.80 (33.09)     3:14.93 (33.13)     3:47.61 (32.68)     4:20.15 (32.54)
        4:52.61 (32.46)     5:23.73 (31.12)                                        
  7 Muller, Kristin N         15 TVSC-MR              5:20.79    5:28.34        
                  29.30     1:01.54 (32.24)     1:34.86 (33.32)     2:08.34 (33.48)
        2:42.08 (33.74)     3:15.35 (33.27)     3:48.70 (33.35)     4:22.20 (33.50)
        4:55.53 (33.33)     5:28.34 (32.81)                                        
  8 Lindahl, Stephanie        15 Express Swimming-MR  5:29.23    5:33.50        
                  29.77     1:02.26 (32.49)     1:35.40 (33.14)     2:09.14 (33.74)
        2:43.16 (34.02)     3:17.21 (34.05)     3:51.17 (33.96)     4:25.48 (34.31)
        4:59.88 (34.40)     5:33.50 (33.62)                                        
Preliminaries
  9 Munz, Brenna A            16 MSC-MR               5:30.74                   
                  28.85     1:00.41 (31.56)     1:33.01 (32.60)     2:06.19 (33.18)
        2:40.05 (33.86)     3:14.21 (34.16)     3:48.34 (34.13)     4:23.15 (34.81)
        4:57.24 (34.09)     5:30.74 (33.50)                                        
 10 Shanley, Kelly M          17 LIAC-MR              5:37.01                   
                  30.39     1:02.55 (32.16)     1:35.47 (32.92)     2:08.98 (33.51)
        2:42.71 (33.73)     3:17.23 (34.52)     3:51.72 (34.49)     4:26.78 (35.06)
        5:02.21 (35.43)     5:37.01 (34.80)                                        
 
Girls 15-18 500 Yard Freestyle
===============================================================================
       METRO: # 4:41.98   4/30/1997 Jessica Foschi, LIAC-MR                    
                4:52.99  JRN
                4:57.09  ZMAX
                5:03.29  NCSA
                5:06.99  SECT
                5:27.99  ZQ
 Meet Qualifying:  4:57.10 - 5:27.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Johns, Maggie S           16 LIAC-MR              5:15.25    5:13.88 qZQ    
                  29.25     1:00.80 (31.55)     1:32.47 (31.67)     2:04.36 (31.89)
        2:36.12 (31.76)     3:07.78 (31.66)     3:39.54 (31.76)     4:11.36 (31.82)
        4:43.07 (31.71)     5:13.88 (30.81)                                        
  2 Fritsch, Kristina M       17 NYCC-MR              5:19.03    5:15.66 qZQ    
                  28.24       59.41 (31.17)     1:31.23 (31.82)     2:03.50 (32.27)
        2:36.04 (32.54)     3:08.35 (32.31)     3:40.73 (32.38)     4:12.83 (32.10)
        4:44.65 (31.82)     5:15.66 (31.01)                                        
  3 Sreckovic, Angelia A      17 North Shore-MR       5:11.96    5:18.38 qZQ    
                  28.76     1:00.77 (32.01)     1:32.20 (31.43)     2:04.50 (32.30)
        2:36.29 (31.79)     3:08.70 (32.41)     3:41.02 (32.32)     4:14.07 (33.05)
        4:46.55 (32.48)     5:18.38 (31.83)                                        
  4 Krebs, Kristen E          16 Express Swimming-MR  5:21.09    5:19.03 qZQ    
                  29.08     1:00.24 (31.16)     1:32.42 (32.18)     2:04.63 (32.21)
        2:37.08 (32.45)     3:09.46 (32.38)     3:41.91 (32.45)     4:14.39 (32.48)
        4:46.75 (32.36)     5:19.03 (32.28)                                        
  5 Muller, Kristin N         15 TVSC-MR              5:15.81    5:20.79 qZQ    
                  29.32     1:00.98 (31.66)     1:33.28 (32.30)     2:05.96 (32.68)
        2:38.69 (32.73)     3:11.43 (32.74)     3:43.86 (32.43)     4:16.68 (32.82)
        4:49.01 (32.33)     5:20.79 (31.78)                                        
  6 Coombs, Laurissa R        16 TVSC-MR              5:22.38    5:24.53 qZQ    
                  29.83     1:02.14 (32.31)     1:35.22 (33.08)     2:08.35 (33.13)
        2:41.61 (33.26)     3:14.27 (32.66)     3:47.23 (32.96)     4:19.92 (32.69)
        4:52.87 (32.95)     5:24.53 (31.66)                                        
  7 Wais, Ashleigh Q          16 NYCC-MR              5:23.96    5:24.78 qZQ    
                  30.42     1:03.07 (32.65)     1:36.34 (33.27)     2:09.69 (33.35)
        2:42.72 (33.03)     3:15.60 (32.88)     3:48.34 (32.74)     4:21.19 (32.85)
        4:53.86 (32.67)     5:24.78 (30.92)                                        
  8 Lindahl, Stephanie        15 Express Swimming-MR  5:23.54    5:29.23 q      
                  30.32     1:02.77 (32.45)     1:36.15 (33.38)     2:09.93 (33.78)
        2:43.13 (33.20)     3:16.82 (33.69)     3:50.51 (33.69)     4:23.74 (33.23)
        4:56.86 (33.12)     5:29.23 (32.37)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Munz, Brenna A            16 MSC-MR               5:25.01    5:30.74        
                  28.85     1:00.41 (31.56)     1:33.01 (32.60)     2:06.19 (33.18)
        2:40.05 (33.86)     3:14.21 (34.16)     3:48.34 (34.13)     4:23.15 (34.81)
        4:57.24 (34.09)     5:30.74 (33.50)                                        
 10 Shanley, Kelly M          17 LIAC-MR              5:20.33    5:37.01        
                  30.39     1:02.55 (32.16)     1:35.47 (32.92)     2:08.98 (33.51)
        2:42.71 (33.73)     3:17.23 (34.52)     3:51.72 (34.49)     4:26.78 (35.06)
        5:02.21 (35.43)     5:37.01 (34.80)                                        
 
Girls 15-18 100 Yard Backstroke
===============================================================================
       METRO: # 53.98  11/21/2008 Kim Holden at 2008  Girls Fede, UN-MR        
                56.19  JRN
                57.79  ZMAX
                59.09  NCSA
              1:00.29  SECT
              1:05.49  ZQ
 Meet Qualifying:  57.80 - 1:05.49
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Muller, Kristin N         15 TVSC-MR              1:02.20    1:01.87 ZQ     
                  30.35     1:01.87 (31.52)                                        
  2 Lindahl, Melissa M        17 Express Swimming-MR  1:01.96    1:01.99 ZQ     
                  30.10     1:01.99 (31.89)                                        
  3 Bacigal, Corrine          15 VAC-MR               1:02.70    1:02.10 ZQ     
                  30.42     1:02.10 (31.68)                                        
  4 Smith, Caryn A            15 OWA-MR               1:02.49    1:02.19 ZQ     
                  29.73     1:02.19 (32.46)                                        
  5 Wegescheide, Blair M      15 Big Blue-MR          1:02.21    1:02.70 ZQ     
                  30.35     1:02.70 (32.35)                                        
  6 Yao, Li Yan               15 TVSC-MR              1:02.58    1:03.43 ZQ     
                  30.96     1:03.43 (32.47)                                        
  7 Turner, Jennifer J        17 Silver Streaks-MR    1:03.70    1:04.20 ZQ     
                  30.98     1:04.20 (33.22)                                        
  8 Schuermann, Kerry         16 LBA-MR               1:04.00    1:04.57 ZQ     
                  31.38     1:04.57 (33.19)                                        
Preliminaries
  7 Fritsch, Kristina M       17 NYCC-MR              1:03.63                   
                  31.14     1:03.63 (32.49)                                        
 10 Coombs, Laurissa R        16 TVSC-MR              1:04.72                   
                  31.69     1:04.72 (33.03)                                        
 11 Moore, Erica C            16 Aqua Gems-MR         1:04.98                   
                  31.56     1:04.98 (33.42)                                        
 12 Peruffo, Heather A        18 Dolphins-MR          1:05.02                   
                  31.11     1:05.02 (33.91)                                        
 13 McCartney, Theresa C      16 Big Blue-MR          1:05.44                   
                  31.54     1:05.44 (33.90)                                        
 14 Hirsch, Jenna             15 TRS-MR               1:05.80                   
                  31.97     1:05.80 (33.83)                                        
 15 NG, Lauren                15 Abbe Swim Team-MR    1:05.83                   
                  31.78     1:05.83 (34.05)                                        
 16 Santoro, Theresa          15 TVSC-MR              1:05.97                   
                  31.84     1:05.97 (34.13)                                        
 17 Pujals, Michaela C        15 Bluefish-MR          1:06.80                   
                  32.57     1:06.80 (34.23)                                        
 18 Ryan, Katherine C         15 OWA-MR               1:06.87                   
                  32.57     1:06.87 (34.30)                                        
 
Girls 15-18 100 Yard Backstroke
===============================================================================
       METRO: # 53.98  11/21/2008 Kim Holden at 2008  Girls Fede, UN-MR        
                56.19  JRN
                57.79  ZMAX
                59.09  NCSA
              1:00.29  SECT
              1:05.49  ZQ
 Meet Qualifying:  57.80 - 1:05.49
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Lindahl, Melissa M        17 Express Swimming-MR  1:02.40    1:01.96 qZQ    
                  30.39     1:01.96 (31.57)                                        
  2 Muller, Kristin N         15 TVSC-MR              1:02.33    1:02.20 qZQ    
                  30.35     1:02.20 (31.85)                                        
  3 Wegescheide, Blair M      15 Big Blue-MR          1:02.20    1:02.21 qZQ    
  4 Smith, Caryn A            15 OWA-MR               1:03.86    1:02.49 qZQ    
                  30.08     1:02.49 (32.41)                                        
  5 Yao, Li Yan               15 TVSC-MR              1:03.62    1:02.58 qZQ    
                  30.63     1:02.58 (31.95)                                        
  6 Bacigal, Corrine          15 VAC-MR               1:02.76    1:02.70 qZQ    
                  30.50     1:02.70 (32.20)                                        
  7 Fritsch, Kristina M       17 NYCC-MR              1:04.51    1:03.63 qZQ    
                  31.14     1:03.63 (32.49)                                        
  8 Turner, Jennifer J        17 Silver Streaks-MR    1:03.22    1:03.70 qZQ    
                  30.81     1:03.70 (32.89)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Schuermann, Kerry         16 LBA-MR               1:05.11    1:04.00 ZQ     
                  31.04     1:04.00 (32.96)                                        
 10 Coombs, Laurissa R        16 TVSC-MR              1:05.42    1:04.72 ZQ     
                  31.69     1:04.72 (33.03)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Moore, Erica C            16 Aqua Gems-MR         1:04.15    1:04.98 ZQ     
                  31.56     1:04.98 (33.42)                                        
 12 Peruffo, Heather A        18 Dolphins-MR          1:05.10    1:05.02 ZQ     
                  31.11     1:05.02 (33.91)                                        
 13 McCartney, Theresa C      16 Big Blue-MR          1:03.58    1:05.44 ZQ     
                  31.54     1:05.44 (33.90)                                        
 14 Hirsch, Jenna             15 TRS-MR               1:05.13    1:05.80        
                  31.97     1:05.80 (33.83)                                        
 15 NG, Lauren                15 Abbe Swim Team-MR    1:04.78    1:05.83        
                  31.78     1:05.83 (34.05)                                        
 16 Santoro, Theresa          15 TVSC-MR              1:03.08    1:05.97        
                  31.84     1:05.97 (34.13)                                        
 17 Pujals, Michaela C        15 Bluefish-MR          1:04.88    1:06.80        
                  32.57     1:06.80 (34.23)                                        
 18 Ryan, Katherine C         15 OWA-MR               1:05.30    1:06.87        
                  32.57     1:06.87 (34.30)                                        
 
Girls 15-18 200 Yard Backstroke
===============================================================================
       METRO: # 1:55.53    3/9/2006 Julia E. Smit, TVSC-MR                     
                2:01.19  JRN
                2:04.19  ZMAX
                2:06.99  NCSA
                2:10.39  SECT
                2:20.99  ZQ
 Meet Qualifying:  2:04.20 - 2:20.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Lindahl, Melissa M        17 Express Swimming-MR  2:12.01    2:10.73 ZQ     
                  30.49     1:02.85 (32.36)     1:36.85 (34.00)     2:10.73 (33.88)
  2 Muller, Kristin N         15 TVSC-MR              2:12.72    2:10.85 ZQ     
                  31.14     1:04.10 (32.96)     1:37.68 (33.58)     2:10.85 (33.17)
  3 Bacigal, Corrine          15 VAC-MR               2:15.17    2:10.97 ZQ     
                  30.59     1:03.57 (32.98)     1:37.48 (33.91)     2:10.97 (33.49)
  4 Yao, Li Yan               15 TVSC-MR              2:15.87    2:14.79 ZQ     
                  31.53     1:04.88 (33.35)     1:39.69 (34.81)     2:14.79 (35.10)
  5 Coombs, Laurissa R        16 TVSC-MR              2:18.74    2:17.34 ZQ     
                  31.27     1:05.44 (34.17)     1:41.13 (35.69)     2:17.34 (36.21)
  6 Schuermann, Kerry         16 LBA-MR               2:18.95    2:19.97 ZQ     
                  32.68     1:08.12 (35.44)     1:44.35 (36.23)     2:19.97 (35.62)
  7 Waring, Megan P           15 OWA-MR               2:20.30    2:20.79 ZQ     
                  33.13     1:08.52 (35.39)     1:45.52 (37.00)     2:20.79 (35.27)
  8 Turner, Jennifer J        17 Silver Streaks-MR    2:19.99    2:22.43        
                  31.99     1:06.73 (34.74)     1:43.64 (36.91)     2:22.43 (38.79)
Preliminaries
  5 Fritsch, Kristina M       17 NYCC-MR              2:16.77                   
                  32.02     1:06.27 (34.25)     1:41.60 (35.33)     2:16.77 (35.17)
 10 Santoro, Theresa          15 TVSC-MR              2:21.80                   
                  32.75     1:08.46 (35.71)     1:44.78 (36.32)     2:21.80 (37.02)
 11 Torre, Melissa R          15 Express Swimming-MR  2:22.16                   
                  32.88     1:08.19 (35.31)     1:45.09 (36.90)     2:22.16 (37.07)
 12 Wegescheide, Blair M      15 Big Blue-MR          2:23.85                   
                  33.22     1:09.67 (36.45)   2:23.85 (1:14.18)                    
 
Girls 15-18 200 Yard Backstroke
===============================================================================
       METRO: # 1:55.53    3/9/2006 Julia E. Smit, TVSC-MR                     
                2:01.19  JRN
                2:04.19  ZMAX
                2:06.99  NCSA
                2:10.39  SECT
                2:20.99  ZQ
 Meet Qualifying:  2:04.20 - 2:20.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Lindahl, Melissa M        17 Express Swimming-MR  2:11.12    2:12.01 qZQ    
                  31.03     1:04.15 (33.12)     1:38.22 (34.07)     2:12.01 (33.79)
  2 Muller, Kristin N         15 TVSC-MR              2:12.52    2:12.72 qZQ    
                  31.68     1:05.00 (33.32)     1:38.94 (33.94)     2:12.72 (33.78)
  3 Bacigal, Corrine          15 VAC-MR               2:18.54    2:15.17 qZQ    
                  31.94     1:06.38 (34.44)     1:41.57 (35.19)     2:15.17 (33.60)
  4 Yao, Li Yan               15 TVSC-MR              2:14.73    2:15.87 qZQ    
                  32.36     1:06.68 (34.32)     1:41.29 (34.61)     2:15.87 (34.58)
  5 Fritsch, Kristina M       17 NYCC-MR              2:16.29    2:16.77 qZQ    
                  32.02     1:06.27 (34.25)     1:41.60 (35.33)     2:16.77 (35.17)
  6 Coombs, Laurissa R        16 TVSC-MR              2:15.65    2:18.74 qZQ    
                  32.40     1:07.03 (34.63)     1:43.10 (36.07)     2:18.74 (35.64)
  7 Schuermann, Kerry         16 LBA-MR               2:18.74    2:18.95 qZQ    
                  32.78     1:07.63 (34.85)     1:43.11 (35.48)     2:18.95 (35.84)
  8 Turner, Jennifer J        17 Silver Streaks-MR    2:20.77    2:19.99 qZQ    
                  32.04     1:06.90 (34.86)     1:42.68 (35.78)     2:19.99 (37.31)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Waring, Megan P           15 OWA-MR               2:20.92    2:20.30 ZQ     
                  33.28     1:08.80 (35.52)     1:44.99 (36.19)     2:20.30 (35.31)
 10 Santoro, Theresa          15 TVSC-MR              2:17.16    2:21.80        
                  32.75     1:08.46 (35.71)     1:44.78 (36.32)     2:21.80 (37.02)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Torre, Melissa R          15 Express Swimming-MR  2:17.83    2:22.16        
                  32.88     1:08.19 (35.31)     1:45.09 (36.90)     2:22.16 (37.07)
 12 Wegescheide, Blair M      15 Big Blue-MR          2:20.89    2:23.85        
                  33.22     1:09.67 (36.45)   2:23.85 (1:14.18)                    
 
Girls 15-18 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
       METRO: # 1:02.99   3/10/2005 Alison P.Clemens, AGUA-MR                  
                1:04.29  JRN
                1:05.29  ZMAX
                1:06.89  NCSA
                1:08.29  SECT
                1:13.99  ZQ
 Meet Qualifying:  1:05.30 - 1:13.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Hahn, Abby                17 NYCC-MR              1:08.23    1:07.64 SECT   
                  32.40     1:07.64 (35.24)                                        
  2 Hickey, Chrisanna M       17 Big Blue-MR          1:09.57    1:08.64 ZQ     
                  32.55     1:08.64 (36.09)                                        
  3 Dodenhoff, Kerri-Anne     16 BBSC-MR              1:10.41    1:09.72 ZQ     
                  32.35     1:09.72 (37.37)                                        
  4 Waring, Megan P           15 OWA-MR               1:11.32    1:09.89 ZQ     
                  33.36     1:09.89 (36.53)                                        
  5 Yao, Li Yan               15 TVSC-MR              1:10.35    1:10.19 ZQ     
                  33.52     1:10.19 (36.67)                                        
  6 Granan, Samantha L        16 MSC-MR               1:10.87    1:10.79 ZQ     
                  33.40     1:10.79 (37.39)                                        
  7 Tan, Emily A              15 LIAC-MR              1:11.35    1:10.86 ZQ     
                  33.32     1:10.86 (37.54)                                        
  8 Stanford, Brittany D      16 LBA-MR               1:11.35    1:11.90 ZQ     
                  33.39     1:11.90 (38.51)                                        
Preliminaries
  3 Teng, Rebecca Y           16 Agua Swim Team-MR    1:10.08                   
                  33.43     1:10.08 (36.65)                                        
 10 Miller, Nikki F           15 Silver Streaks-MR    1:11.43                   
                  33.73     1:11.43 (37.70)                                        
 11 Borutecene, Gabby M       17 LIAC-MR              1:11.85                   
                  34.09     1:11.85 (37.76)                                        
 12 Wyatt, Allison B          16 Big Blue-MR          1:11.94                   
                  33.81     1:11.94 (38.13)                                        
 13 Carlino, Emelia A         15 MSC-MR               1:11.96                   
                  33.43     1:11.96 (38.53)                                        
 14 Rutigliano, Imma M        15 NDAC-MR              1:12.03                   
                  33.74     1:12.03 (38.29)                                        
 15 Santaniello, Samantha M   17 Bluefish-MR          1:12.10                   
                  34.03     1:12.10 (38.07)                                        
 16 Davis, Valerie S          18 MVA-MR               1:12.29                   
                  33.81     1:12.29 (38.48)                                        
 17 Flood, Katie M            16 Silver Streaks-MR    1:12.41                   
                  33.80     1:12.41 (38.61)                                        
 18 Turner, Jennifer J        17 Silver Streaks-MR    1:12.53                   
                  34.15     1:12.53 (38.38)                                        
 19 Omary, Natalie M          15 Agua Swim Team-MR    1:12.99                   
                  34.39     1:12.99 (38.60)                                        
 20 Rebholz, Pamela K         16 Bluefish-MR          1:13.36                   
                  34.55     1:13.36 (38.81)                                        
 21 Russell, Eva M            17 CSC-MR               1:13.77                   
                  34.81     1:13.77 (38.96)                                        
 22 Harris, Katherine         18 LBA-MR               1:13.86                   
                  34.82     1:13.86 (39.04)                                        
 23 Russell, Clara J          15 CSC-MR               1:14.29                   
                  34.63     1:14.29 (39.66)                                        
 24 Armstrong, Alyssa         17 NY Sharks-MR         1:14.87                   
                  35.24     1:14.87 (39.63)                                        
 25 Mott, Mikayla S           15 Hurricanes-MR        1:15.31                   
                  34.56     1:15.31 (40.75)                                        
 
Girls 15-18 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
       METRO: # 1:02.99   3/10/2005 Alison P.Clemens, AGUA-MR                  
                1:04.29  JRN
                1:05.29  ZMAX
                1:06.89  NCSA
                1:08.29  SECT
                1:13.99  ZQ
 Meet Qualifying:  1:05.30 - 1:13.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Hahn, Abby                17 NYCC-MR              1:07.92    1:08.23 qSECT  
                  32.46     1:08.23 (35.77)                                        
  2 Hickey, Chrisanna M       17 Big Blue-MR          1:10.99    1:09.57 qZQ    
                  33.02     1:09.57 (36.55)                                        
  3 Teng, Rebecca Y           16 Agua Swim Team-MR    1:08.95    1:10.08 qZQ    
                  33.43     1:10.08 (36.65)                                        
  4 Yao, Li Yan               15 TVSC-MR              1:11.09    1:10.35 qZQ    
                  33.58     1:10.35 (36.77)                                        
  5 Dodenhoff, Kerri-Anne     16 BBSC-MR              1:08.45    1:10.41 qZQ    
                  32.62     1:10.41 (37.79)                                        
  6 Granan, Samantha L        16 MSC-MR               1:10.07    1:10.87 qZQ    
                  33.45     1:10.87 (37.42)                                        
  7 Waring, Megan P           15 OWA-MR               1:10.41    1:11.32 qZQ    
                  33.39     1:11.32 (37.93)                                        
  8 Tan, Emily A              15 LIAC-MR              1:09.48   J1:11.35 qZQ    
                  33.42     1:11.35 (37.93)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Stanford, Brittany D      16 LBA-MR               1:11.22   J1:11.35 ZQ     
                  33.09     1:11.35 (38.26)                                        
 10 Miller, Nikki F           15 Silver Streaks-MR    1:10.63    1:11.43 ZQ     
                  33.73     1:11.43 (37.70)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Borutecene, Gabby M       17 LIAC-MR              1:09.46    1:11.85 ZQ     
                  34.09     1:11.85 (37.76)                                        
 12 Wyatt, Allison B          16 Big Blue-MR          1:12.37    1:11.94 ZQ     
                  33.81     1:11.94 (38.13)                                        
 13 Carlino, Emelia A         15 MSC-MR               1:12.20    1:11.96 ZQ     
                  33.43     1:11.96 (38.53)                                        
 14 Rutigliano, Imma M        15 NDAC-MR              1:13.35    1:12.03 ZQ     
                  33.74     1:12.03 (38.29)                                        
 15 Santaniello, Samantha M   17 Bluefish-MR          1:11.82    1:12.10 ZQ     
                  34.03     1:12.10 (38.07)                                        
 16 Davis, Valerie S          18 MVA-MR               1:13.57    1:12.29 ZQ     
                  33.81     1:12.29 (38.48)                                        
 17 Flood, Katie M            16 Silver Streaks-MR    1:12.86    1:12.41 ZQ     
                  33.80     1:12.41 (38.61)                                        
 18 Turner, Jennifer J        17 Silver Streaks-MR    1:12.77    1:12.53 ZQ     
                  34.15     1:12.53 (38.38)                                        
 19 Omary, Natalie M          15 Agua Swim Team-MR    1:10.45    1:12.99 ZQ     
                  34.39     1:12.99 (38.60)                                        
 20 Rebholz, Pamela K         16 Bluefish-MR          1:12.20    1:13.36 ZQ     
                  34.55     1:13.36 (38.81)                                        
 21 Russell, Eva M            17 CSC-MR               1:13.78    1:13.77 ZQ     
                  34.81     1:13.77 (38.96)                                        
 22 Harris, Katherine         18 LBA-MR               1:12.06    1:13.86 ZQ     
                  34.82     1:13.86 (39.04)                                        
 23 Russell, Clara J          15 CSC-MR               1:13.38    1:14.29        
                  34.63     1:14.29 (39.66)                                        
 24 Armstrong, Alyssa         17 NY Sharks-MR         1:12.96    1:14.87        
                  35.24     1:14.87 (39.63)                                        
 25 Mott, Mikayla S           15 Hurricanes-MR        1:13.98    1:15.31        
                  34.56     1:15.31 (40.75)                                        
 
Girls 15-18 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
       METRO: # 2:12.90    3/9/2006 Julia E. Smit, TVSC-MR                     
                2:17.99  JRN
                2:21.39  ZMAX
                2:24.29  NCSA
                2:28.39  SECT
                2:37.89  ZQ
 Meet Qualifying:  2:21.40 - 2:37.89
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Hahn, Abby                17 NYCC-MR              2:27.73    2:26.32 SECT   
                  33.01     1:09.59 (36.58)     1:47.39 (37.80)     2:26.32 (38.93)
  2 Waring, Megan P           15 OWA-MR               2:34.71    2:29.54 ZQ     
                  34.16     1:12.27 (38.11)     1:51.33 (39.06)     2:29.54 (38.21)
  3 Hickey, Chrisanna M       17 Big Blue-MR          2:31.02    2:29.63 ZQ     
                  33.16     1:09.60 (36.44)     1:49.01 (39.41)     2:29.63 (40.62)
  4 Borutecene, Gabby M       17 LIAC-MR              2:32.77    2:29.98 ZQ     
                  34.61     1:12.46 (37.85)     1:51.06 (38.60)     2:29.98 (38.92)
  5 Omary, Natalie M          15 Agua Swim Team-MR    2:32.66    2:30.05 ZQ     
                  33.72     1:11.48 (37.76)     1:50.85 (39.37)     2:30.05 (39.20)
  6 Yao, Li Yan               15 TVSC-MR              2:35.06    2:33.91 ZQ     
                  34.85     1:13.51 (38.66)     1:53.76 (40.25)     2:33.91 (40.15)
  7 Tan, Emily A              15 LIAC-MR              2:36.51    2:34.02 ZQ     
                  34.44     1:13.32 (38.88)     1:53.63 (40.31)     2:34.02 (40.39)
  8 Santaniello, Samantha M   17 Bluefish-MR          2:33.06    2:34.06 ZQ     
                  34.27     1:12.34 (38.07)     1:52.40 (40.06)     2:34.06 (41.66)
Preliminaries
  9 Swartwout, Christine      15 Tmsuffolk-MR         2:38.68                   
                  35.59     1:15.84 (40.25)     1:57.46 (41.62)     2:38.68 (41.22)
 10 Rebholz, Pamela K         16 Bluefish-MR          2:38.75                   
                  36.73     1:17.12 (40.39)     1:58.47 (41.35)     2:38.75 (40.28)
 11 Dodenhoff, Kerri-Anne     16 BBSC-MR              2:39.47                   
                  35.21     1:15.25 (40.04)     1:57.16 (41.91)     2:39.47 (42.31)
 -- Turner, Jennifer J        17 Silver Streaks-MR       DFS                    
 
Girls 15-18 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
       METRO: # 2:12.90    3/9/2006 Julia E. Smit, TVSC-MR                     
                2:17.99  JRN
                2:21.39  ZMAX
                2:24.29  NCSA
                2:28.39  SECT
                2:37.89  ZQ
 Meet Qualifying:  2:21.40 - 2:37.89
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Hahn, Abby                17 NYCC-MR              2:24.52    2:27.73 qSECT  
                  33.60     1:10.94 (37.34)     1:48.98 (38.04)     2:27.73 (38.75)
  2 Hickey, Chrisanna M       17 Big Blue-MR          2:37.52    2:31.02 qZQ    
                  33.86     1:10.70 (36.84)     1:50.73 (40.03)     2:31.02 (40.29)
  3 Omary, Natalie M          15 Agua Swim Team-MR    2:31.37    2:32.66 qZQ    
                  35.03     1:13.59 (38.56)     1:53.38 (39.79)     2:32.66 (39.28)
  4 Borutecene, Gabby M       17 LIAC-MR              2:28.67    2:32.77 qZQ    
                  35.00     1:13.22 (38.22)     1:52.87 (39.65)     2:32.77 (39.90)
  5 Santaniello, Samantha M   17 Bluefish-MR          2:35.57    2:33.06 qZQ    
                  35.35     1:13.84 (38.49)     1:52.70 (38.86)     2:33.06 (40.36)
  6 Waring, Megan P           15 OWA-MR               2:30.62    2:34.71 qZQ    
                  35.59     1:14.69 (39.10)     1:54.99 (40.30)     2:34.71 (39.72)
  7 Yao, Li Yan               15 TVSC-MR              2:34.65    2:35.06 qZQ    
                  35.86     1:14.56 (38.70)     1:55.02 (40.46)     2:35.06 (40.04)
  8 Tan, Emily A              15 LIAC-MR              2:33.25    2:36.51 qZQ    
                  34.72     1:14.00 (39.28)     1:55.08 (41.08)     2:36.51 (41.43)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Swartwout, Christine      15 Tmsuffolk-MR         2:37.44    2:38.68        
                  35.59     1:15.84 (40.25)     1:57.46 (41.62)     2:38.68 (41.22)
 10 Rebholz, Pamela K         16 Bluefish-MR          2:36.65    2:38.75        
                  36.73     1:17.12 (40.39)     1:58.47 (41.35)     2:38.75 (40.28)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Dodenhoff, Kerri-Anne     16 BBSC-MR              2:37.59    2:39.47        
                  35.21     1:15.25 (40.04)     1:57.16 (41.91)     2:39.47 (42.31)
 -- Turner, Jennifer J        17 Silver Streaks-MR    2:37.75        DFS        
      Declared false start
 
Girls 15-18 100 Yard Butterfly
===============================================================================
       METRO: # 54.26   4/22/2006 Julia Smit, TVSC-MR                          
                55.59  JRN
                57.29  ZMAX
                58.49  NCSA
                59.19  SECT
              1:04.49  ZQ
 Meet Qualifying:  57.30 - 1:04.49
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Hoffman, Shekinah L       15 MSC-MR               1:01.17    1:00.72 ZQ     
                  28.41     1:00.72 (32.31)                                        
  2 Sreckovic, Angelia A      17 North Shore-MR       1:01.13    1:00.93 ZQ     
                  28.75     1:00.93 (32.18)                                        
  3 Dundas, Lindsey R         15 CSC-MR               1:01.60    1:01.01 ZQ     
                  28.45     1:01.01 (32.56)                                        
  4 Shutowich, Nicole J       15 TVSC-MR              1:01.36    1:01.82 ZQ     
                  28.92     1:01.82 (32.90)                                        
  5 McCartney, Theresa C      16 Big Blue-MR          1:03.19    1:02.82 ZQ     
                  29.54     1:02.82 (33.28)                                        
  6 Teng, Rebecca Y           16 Agua Swim Team-MR    1:00.88    1:02.90 ZQ     
                  30.15     1:02.90 (32.75)                                        
  7 Blom, Danielle            17 HAA-MR               1:02.15    1:02.99 ZQ     
                  29.25     1:02.99 (33.74)                                        
  8 Hickey, Chrisanna M       17 Big Blue-MR          1:02.56    1:04.72        
                  29.67     1:04.72 (35.05)                                        
Preliminaries
  9 Bacigal, Corrine          15 VAC-MR               1:04.17                   
                  30.43     1:04.17 (33.74)                                        
 10 Omary, Natalie M          15 Agua Swim Team-MR    1:04.40                   
                  29.89     1:04.40 (34.51)                                        
 11 Gerrity, Sara Day         17 LBA-MR               1:04.42                   
                  30.01     1:04.42 (34.41)                                        
 12 Watson, Katie J           17 MSC-MR               1:04.53                   
                  30.04     1:04.53 (34.49)                                        
 13 Pujals, Michaela C        15 Bluefish-MR          1:04.66                   
                  29.59     1:04.66 (35.07)                                        
 14 Hesse, Samantha M         16 TVSC-MR              1:05.01                   
                  31.45     1:05.01 (33.56)                                        
 15 Turner, Jennifer J        17 Silver Streaks-MR    1:05.22                   
                  29.66     1:05.22 (35.56)                                        
 16 Harris, Katherine         18 LBA-MR               1:05.72                   
                  30.37     1:05.72 (35.35)                                        
 17 Wong, Courtney J          16 Marlins-MR           1:06.07                   
                  31.09     1:06.07 (34.98)                                        
 
Girls 15-18 100 Yard Butterfly
===============================================================================
       METRO: # 54.26   4/22/2006 Julia Smit, TVSC-MR                          
                55.59  JRN
                57.29  ZMAX
                58.49  NCSA
                59.19  SECT
              1:04.49  ZQ
 Meet Qualifying:  57.30 - 1:04.49
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Teng, Rebecca Y           16 Agua Swim Team-MR      59.51    1:00.88 qZQ    
                  28.52     1:00.88 (32.36)                                        
  2 Sreckovic, Angelia A      17 North Shore-MR       1:01.76    1:01.13 qZQ    
                  29.05     1:01.13 (32.08)                                        
  3 Hoffman, Shekinah L       15 MSC-MR               1:00.51    1:01.17 qZQ    
                  29.14     1:01.17 (32.03)                                        
  4 Shutowich, Nicole J       15 TVSC-MR              1:02.60    1:01.36 qZQ    
                  28.68     1:01.36 (32.68)                                        
  5 Dundas, Lindsey R         15 CSC-MR               1:00.27    1:01.60 qZQ    
                  28.60     1:01.60 (33.00)                                        
  6 Blom, Danielle            17 HAA-MR               1:03.00    1:02.15 qZQ    
                  28.76     1:02.15 (33.39)                                        
  7 Hickey, Chrisanna M       17 Big Blue-MR          1:02.20    1:02.56 qZQ    
                  28.79     1:02.56 (33.77)                                        
  8 McCartney, Theresa C      16 Big Blue-MR          1:02.34    1:03.19 qZQ    
                  29.55     1:03.19 (33.64)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Bacigal, Corrine          15 VAC-MR               1:03.08    1:04.17 ZQ     
                  30.43     1:04.17 (33.74)                                        
 10 Omary, Natalie M          15 Agua Swim Team-MR    1:02.47    1:04.40 ZQ     
                  29.89     1:04.40 (34.51)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Gerrity, Sara Day         17 LBA-MR               1:03.45    1:04.42 ZQ     
                  30.01     1:04.42 (34.41)                                        
 12 Watson, Katie J           17 MSC-MR               1:04.15    1:04.53        
                  30.04     1:04.53 (34.49)                                        
 13 Pujals, Michaela C        15 Bluefish-MR          1:03.38    1:04.66        
                  29.59     1:04.66 (35.07)                                        
 14 Hesse, Samantha M         16 TVSC-MR              1:04.19    1:05.01        
                  31.45     1:05.01 (33.56)                                        
 15 Turner, Jennifer J        17 Silver Streaks-MR    1:02.49    1:05.22        
                  29.66     1:05.22 (35.56)                                        
 16 Harris, Katherine         18 LBA-MR               1:02.35    1:05.72        
                  30.37     1:05.72 (35.35)                                        
 17 Wong, Courtney J          16 Marlins-MR           1:04.37    1:06.07        
                  31.09     1:06.07 (34.98)                                        
 
Girls 15-18 200 Yard Butterfly
===============================================================================
       METRO: # 1:59.01    3/8/2007 Alex Forrester at NE 2007 Spee, BAD-MR     
                2:02.49  JRN
                2:05.69  ZMAX
                2:07.39  NCSA
                2:11.49  SECT
                2:24.99  ZQ
 Meet Qualifying:  2:05.70 - 2:24.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Omary, Natalie M          15 Agua Swim Team-MR    2:20.63    2:15.43 ZQ     
                  29.91     1:04.08 (34.17)     1:39.54 (35.46)     2:15.43 (35.89)
  2 Shutowich, Nicole J       15 TVSC-MR              2:18.85    2:16.44 ZQ     
                  29.57     1:03.06 (33.49)     1:38.53 (35.47)     2:16.44 (37.91)
  3 Johns, Maggie S           16 LIAC-MR              2:20.37    2:17.21 ZQ     
                  31.19     1:06.07 (34.88)     1:41.76 (35.69)     2:17.21 (35.45)
  4 Hoffman, Shekinah L       15 MSC-MR               2:17.84    2:18.41 ZQ     
                  30.63     1:04.82 (34.19)     1:40.77 (35.95)     2:18.41 (37.64)
  5 McCartney, Theresa C      16 Big Blue-MR          2:19.66    2:18.63 ZQ     
                  31.10     1:06.50 (35.40)     1:42.92 (36.42)     2:18.63 (35.71)
  6 Gerrity, Sara Day         17 LBA-MR               2:20.21    2:19.07 ZQ     
                  31.19     1:06.47 (35.28)     1:42.55 (36.08)     2:19.07 (36.52)
  7 Yao, Li Yan               15 TVSC-MR              2:23.15    2:25.77        
                  31.32     1:07.38 (36.06)     1:46.49 (39.11)     2:25.77 (39.28)
  8 Schuermann, Kerry         16 LBA-MR               2:21.64    2:26.16        
                  31.13     1:06.93 (35.80)     1:45.21 (38.28)     2:26.16 (40.95)
Preliminaries
  9 Hirsch, Jenna             15 TRS-MR               2:23.39                   
                  29.95     1:04.28 (34.33)     1:42.97 (38.69)     2:23.39 (40.42)
 10 Bacigal, Corrine          15 VAC-MR               2:24.33                   
                  32.05     1:09.29 (37.24)     1:48.01 (38.72)     2:24.33 (36.32)
 11 Kuzniewski, Megan A       17 Express Swimming-MR  2:24.41                   
                  31.58     1:08.17 (36.59)     1:46.42 (38.25)     2:24.41 (37.99)
 12 Dundas, Lindsey R         15 CSC-MR               2:25.02                   
                  29.78     1:06.03 (36.25)     1:44.44 (38.41)     2:25.02 (40.58)
 13 Brooks, Meghan E          16 Bgnw Marlins-MR      2:29.73                   
                  31.34     1:07.31 (35.97)     1:46.48 (39.17)     2:29.73 (43.25)
 14 Sreckovic, Angelia A      17 North Shore-MR       2:46.94                   
                  34.02     1:16.93 (42.91)     2:02.47 (45.54)     2:46.94 (44.47)
 
Girls 15-18 200 Yard Butterfly
===============================================================================
       METRO: # 1:59.01    3/8/2007 Alex Forrester at NE 2007 Spee, BAD-MR     
                2:02.49  JRN
                2:05.69  ZMAX
                2:07.39  NCSA
                2:11.49  SECT
                2:24.99  ZQ
 Meet Qualifying:  2:05.70 - 2:24.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Hoffman, Shekinah L       15 MSC-MR               2:16.91    2:17.84 qZQ    
                  31.41     1:06.07 (34.66)     1:41.57 (35.50)     2:17.84 (36.27)
  2 Shutowich, Nicole J       15 TVSC-MR              2:18.29    2:18.85 qZQ    
                  30.03     1:04.01 (33.98)     1:40.02 (36.01)     2:18.85 (38.83)
  3 McCartney, Theresa C      16 Big Blue-MR          2:17.63    2:19.66 qZQ    
                  30.76     1:05.85 (35.09)     1:42.61 (36.76)     2:19.66 (37.05)
  4 Gerrity, Sara Day         17 LBA-MR               2:16.45    2:20.21 qZQ    
                  31.41     1:06.96 (35.55)     1:43.14 (36.18)     2:20.21 (37.07)
  5 Johns, Maggie S           16 LIAC-MR              2:18.91    2:20.37 qZQ    
                  31.64     1:07.56 (35.92)     1:44.36 (36.80)     2:20.37 (36.01)
  6 Omary, Natalie M          15 Agua Swim Team-MR    2:16.50    2:20.63 qZQ    
                  30.94     1:05.85 (34.91)     1:42.44 (36.59)     2:20.63 (38.19)
  7 Schuermann, Kerry         16 LBA-MR               2:20.85    2:21.64 qZQ    
                  31.00     1:06.29 (35.29)     1:42.96 (36.67)     2:21.64 (38.68)
  8 Yao, Li Yan               15 TVSC-MR              2:21.32    2:23.15 qZQ    
                  30.73     1:05.41 (34.68)     1:43.17 (37.76)     2:23.15 (39.98)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hirsch, Jenna             15 TRS-MR               2:23.36    2:23.39 ZQ     
                  29.95     1:04.28 (34.33)     1:42.97 (38.69)     2:23.39 (40.42)
 10 Bacigal, Corrine          15 VAC-MR               2:24.27    2:24.33 ZQ     
                  32.05     1:09.29 (37.24)     1:48.01 (38.72)     2:24.33 (36.32)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Kuzniewski, Megan A       17 Express Swimming-MR  2:21.99    2:24.41 ZQ     
                  31.58     1:08.17 (36.59)     1:46.42 (38.25)     2:24.41 (37.99)
 12 Dundas, Lindsey R         15 CSC-MR               2:23.53    2:25.02        
                  29.78     1:06.03 (36.25)     1:44.44 (38.41)     2:25.02 (40.58)
 13 Brooks, Meghan E          16 Bgnw Marlins-MR      2:23.97    2:29.73        
                  31.34     1:07.31 (35.97)     1:46.48 (39.17)     2:29.73 (43.25)
 14 Sreckovic, Angelia A      17 North Shore-MR       2:20.94    2:46.94        
                  34.02     1:16.93 (42.91)     2:02.47 (45.54)     2:46.94 (44.47)
 
Girls 15-18 200 Yard IM
===============================================================================
       METRO: # 1:58.29  11/18/2005 Julia E.Smit, TVSC                         
                2:03.49  JRN
                2:06.89  ZMAX
                2:09.49  NCSA
                2:10.89  SECT
                2:19.99  ZQ
 Meet Qualifying:  2:06.90 - 2:19.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Rutigliano, Imma M        15 NDAC-MR              2:14.20    2:11.75 ZQ     
                  29.00     1:02.22 (33.22)     1:40.63 (38.41)     2:11.75 (31.12)
  2 Borutecene, Gabby M       17 LIAC-MR              2:15.50    2:14.18 ZQ     
                  30.36     1:04.64 (34.28)     1:43.56 (38.92)     2:14.18 (30.62)
  3 Yao, Li Yan               15 TVSC-MR              2:16.44    2:15.60 ZQ     
                  29.90     1:04.18 (34.28)     1:43.53 (39.35)     2:15.60 (32.07)
  4 Hahn, Abby                17 NYCC-MR              2:15.97    2:15.61 ZQ     
                  30.22     1:06.14 (35.92)     1:43.62 (37.48)     2:15.61 (31.99)
  5 Granan, Samantha L        16 MSC-MR               2:17.44    2:18.00 ZQ     
                  30.18     1:05.48 (35.30)     1:45.58 (40.10)     2:18.00 (32.42)
  6 Hoffman, Shekinah L       15 MSC-MR               2:19.36    2:18.19 ZQ     
                  29.55     1:06.18 (36.63)     1:46.86 (40.68)     2:18.19 (31.33)
  7 Turner, Jennifer J        17 Silver Streaks-MR    2:19.94    2:20.00        
                  30.12     1:05.02 (34.90)     1:45.99 (40.97)     2:20.00 (34.01)
  8 Johns, Maggie S           16 LIAC-MR              2:20.31    2:23.92        
                  31.37     1:07.16 (35.79)     1:51.05 (43.89)     2:23.92 (32.87)
Preliminaries
  7 Sreckovic, Angelia A      17 North Shore-MR       2:19.48                   
                  29.63     1:06.04 (36.41)     1:49.46 (43.42)     2:19.48 (30.02)
  9 Blom, Danielle            17 HAA-MR               2:20.19                   
                  28.96     1:03.98 (35.02)     1:47.58 (43.60)     2:20.19 (32.61)
 11 Waring, Megan P           15 OWA-MR               2:20.60                   
                  31.45     1:09.04 (37.59)     1:48.43 (39.39)     2:20.60 (32.17)
 12 Dundas, Lindsey R         15 CSC-MR               2:21.81                   
                  29.34     1:06.32 (36.98)     1:49.06 (42.74)     2:21.81 (32.75)
 
Girls 15-18 200 Yard IM
===============================================================================
       METRO: # 1:58.29  11/18/2005 Julia E.Smit, TVSC                         
                2:03.49  JRN
                2:06.89  ZMAX
                2:09.49  NCSA
                2:10.89  SECT
                2:19.99  ZQ
 Meet Qualifying:  2:06.90 - 2:19.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Rutigliano, Imma M        15 NDAC-MR              2:18.76    2:14.20 qZQ    
                  29.66     1:04.70 (35.04)     1:43.18 (38.48)     2:14.20 (31.02)
  2 Borutecene, Gabby M       17 LIAC-MR              2:15.79    2:15.50 qZQ    
                  30.84     1:05.79 (34.95)     1:44.52 (38.73)     2:15.50 (30.98)
  3 Hahn, Abby                17 NYCC-MR              2:14.50    2:15.97 qZQ    
                  30.63     1:06.32 (35.69)     1:43.84 (37.52)     2:15.97 (32.13)
  4 Yao, Li Yan               15 TVSC-MR              2:17.83    2:16.44 qZQ    
                  30.29     1:05.40 (35.11)     1:44.84 (39.44)     2:16.44 (31.60)
  5 Granan, Samantha L        16 MSC-MR               2:17.84    2:17.44 qZQ    
                  30.07     1:04.94 (34.87)     1:44.65 (39.71)     2:17.44 (32.79)
  6 Hoffman, Shekinah L       15 MSC-MR               2:16.72    2:19.36 qZQ    
                  29.15     1:07.64 (38.49)     1:48.54 (40.90)     2:19.36 (30.82)
  7 Sreckovic, Angelia A      17 North Shore-MR       2:18.65    2:19.48 qZQ    
                  29.63     1:06.04 (36.41)     1:49.46 (43.42)     2:19.48 (30.02)
  8 Turner, Jennifer J        17 Silver Streaks-MR    2:18.79    2:19.94 qZQ    
                  29.69     1:04.38 (34.69)     1:45.04 (40.66)     2:19.94 (34.90)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Blom, Danielle            17 HAA-MR               2:17.51    2:20.19        
                  28.96     1:03.98 (35.02)     1:47.58 (43.60)     2:20.19 (32.61)
 10 Johns, Maggie S           16 LIAC-MR              2:18.98    2:20.31        
                  30.76     1:06.22 (35.46)     1:48.80 (42.58)     2:20.31 (31.51)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Waring, Megan P           15 OWA-MR               2:19.09    2:20.60        
                  31.45     1:09.04 (37.59)     1:48.43 (39.39)     2:20.60 (32.17)
 12 Dundas, Lindsey R         15 CSC-MR               2:19.87    2:21.81        
                  29.34     1:06.32 (36.98)     1:49.06 (42.74)     2:21.81 (32.75)
 
Girls 15-18 400 Yard IM
===============================================================================
       METRO: # 4:10.50   3/10/2005 Julia E.Smit, TVSC-MR                      
                4:20.79  JRN
                4:28.49  ZMAX
                4:33.09  NCSA
                4:36.79  SECT
                4:59.99  ZQ
 Meet Qualifying:  4:28.50 - 4:59.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Borutecene, Gabby M       17 LIAC-MR              4:51.92    4:42.70 ZQ     
                  31.16     1:06.42 (35.26)     1:43.04 (36.62)     2:20.00 (36.96)
        2:59.03 (39.03)     3:39.08 (40.05)     4:11.17 (32.09)     4:42.70 (31.53)
  2 Omary, Natalie M          15 Agua Swim Team-MR    4:58.85    4:43.89 ZQ     
                  29.78     1:03.73 (33.95)     1:42.05 (38.32)     2:19.97 (37.92)
        2:58.78 (38.81)     3:38.42 (39.64)     4:11.72 (33.30)     4:43.89 (32.17)
  3 Hahn, Abby                17 NYCC-MR              4:53.43    4:44.61 ZQ     
                  31.34     1:06.24 (34.90)     1:43.32 (37.08)     2:20.42 (37.10)
        2:59.07 (38.65)     3:38.44 (39.37)     4:12.39 (33.95)     4:44.61 (32.22)
  4 Johns, Maggie S           16 LIAC-MR              4:47.73    4:45.01 ZQ     
                  30.98     1:06.49 (35.51)     1:42.83 (36.34)     2:18.52 (35.69)
        3:00.98 (42.46)     3:43.49 (42.51)     4:15.04 (31.55)     4:45.01 (29.97)
  5 Yao, Li Yan               15 TVSC-MR              4:49.16    4:50.44 ZQ     
                  31.25     1:06.25 (35.00)     1:43.11 (36.86)     2:19.67 (36.56)
        3:01.25 (41.58)     3:43.03 (41.78)     4:17.20 (34.17)     4:50.44 (33.24)
  6 Coombs, Laurissa R        16 TVSC-MR              4:50.05    4:52.21 ZQ     
                  30.93     1:07.27 (36.34)     1:44.19 (36.92)     2:20.01 (35.82)
        3:03.02 (43.01)     3:46.84 (43.82)     4:19.96 (33.12)     4:52.21 (32.25)
  7 Swartwout, Christine      15 Tmsuffolk-MR         4:59.79    4:58.45 ZQ     
                  32.39     1:10.07 (37.68)     1:47.75 (37.68)     2:24.97 (37.22)
        3:08.06 (43.09)     3:51.17 (43.11)     4:25.62 (34.45)     4:58.45 (32.83)
Preliminaries
  1 Teng, Rebecca Y           16 Agua Swim Team-MR    4:44.72                   
                  29.35     1:02.75 (33.40)     1:39.23 (36.48)     2:15.20 (35.97)
        2:55.97 (40.77)     3:36.72 (40.75)     4:11.61 (34.89)     4:44.72 (33.11)
  9 Hoffman, Shekinah L       15 MSC-MR               5:02.19                   
                  30.90     1:05.73 (34.83)     1:47.12 (41.39)     2:27.93 (40.81)
        3:10.35 (42.42)     3:54.22 (43.87)     4:28.59 (34.37)     5:02.19 (33.60)
Finals
 10 Russell, Eva M            17 CSC-MR               5:02.45                   
                  32.37     1:10.13 (37.76)     1:49.46 (39.33)     2:28.64 (39.18)
        3:10.85 (42.21)     3:53.95 (43.10)     4:28.40 (34.45)     5:02.45 (34.05)
Preliminaries
 11 Armstrong, Alyssa         17 NY Sharks-MR         5:13.56                   
                  33.68     1:13.49 (39.81)     1:55.01 (41.52)     2:35.59 (40.58)
        3:17.96 (42.37)     4:02.46 (44.50)     4:38.63 (36.17)     5:13.56 (34.93)
 
Girls 15-18 400 Yard IM
===============================================================================
       METRO: # 4:10.50   3/10/2005 Julia E.Smit, TVSC-MR                      
                4:20.79  JRN
                4:28.49  ZMAX
                4:33.09  NCSA
                4:36.79  SECT
                4:59.99  ZQ
 Meet Qualifying:  4:28.50 - 4:59.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Teng, Rebecca Y           16 Agua Swim Team-MR    4:39.58    4:44.72 qZQ    
                  29.35     1:02.75 (33.40)     1:39.23 (36.48)     2:15.20 (35.97)
        2:55.97 (40.77)     3:36.72 (40.75)     4:11.61 (34.89)     4:44.72 (33.11)
  2 Johns, Maggie S           16 LIAC-MR              4:44.90    4:47.73 qZQ    
                  31.61     1:07.18 (35.57)     1:43.80 (36.62)     2:20.27 (36.47)
        3:02.55 (42.28)     3:45.15 (42.60)     4:17.43 (32.28)     4:47.73 (30.30)
  3 Yao, Li Yan               15 TVSC-MR              4:48.55    4:49.16 qZQ    
                  31.24     1:07.11 (35.87)     1:44.56 (37.45)     2:20.92 (36.36)
        3:02.12 (41.20)     3:43.00 (40.88)     4:17.11 (34.11)     4:49.16 (32.05)
  4 Coombs, Laurissa R        16 TVSC-MR              4:51.37    4:50.05 qZQ    
                  30.42     1:06.03 (35.61)     1:42.80 (36.77)     2:18.16 (35.36)
        3:01.36 (43.20)     3:44.54 (43.18)     4:17.41 (32.87)     4:50.05 (32.64)
  5 Borutecene, Gabby M       17 LIAC-MR              4:47.57    4:51.92 qZQ    
                  32.03     1:08.41 (36.38)     1:46.31 (37.90)     2:24.08 (37.77)
        3:03.90 (39.82)     3:44.62 (40.72)     4:19.04 (34.42)     4:51.92 (32.88)
  6 Hahn, Abby                17 NYCC-MR              4:43.13    4:53.43 qZQ    
                  32.21     1:09.51 (37.30)     1:48.81 (39.30)     2:26.47 (37.66)
        3:05.89 (39.42)     3:45.47 (39.58)     4:20.31 (34.84)     4:53.43 (33.12)
  7 Omary, Natalie M          15 Agua Swim Team-MR    4:51.57    4:58.85 qZQ    
                  31.60     1:08.31 (36.71)     1:49.30 (40.99)     2:29.28 (39.98)
        3:09.84 (40.56)     3:50.39 (40.55)     4:25.29 (34.90)     4:58.85 (33.56)
  8 Swartwout, Christine      15 Tmsuffolk-MR         4:58.75    4:59.79 qZQ    
                  31.96     1:09.32 (37.36)     1:47.82 (38.50)     2:25.41 (37.59)
        3:08.40 (42.99)     3:51.89 (43.49)     4:27.02 (35.13)     4:59.79 (32.77)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hoffman, Shekinah L       15 MSC-MR               4:55.47    5:02.19        
                  30.90     1:05.73 (34.83)     1:47.12 (41.39)     2:27.93 (40.81)
        3:10.35 (42.42)     3:54.22 (43.87)     4:28.59 (34.37)     5:02.19 (33.60)
 10 Russell, Eva M            17 CSC-MR               4:53.59    5:02.45        
                  32.37     1:10.13 (37.76)     1:49.46 (39.33)     2:28.64 (39.18)
        3:10.85 (42.21)     3:53.95 (43.10)     4:28.40 (34.45)     5:02.45 (34.05)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Armstrong, Alyssa         17 NY Sharks-MR         4:59.51    5:13.56        
                  33.68     1:13.49 (39.81)     1:55.01 (41.52)     2:35.59 (40.58)
        3:17.96 (42.37)     4:02.46 (44.50)     4:38.63 (36.17)     5:13.56 (34.93)
 
Boys 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
       METRO: # 26.14    5/1/1983 Rodney VanTassell, NBS-MR                    
                30.99  ZQ
 Meet Qualifying:  30.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hendell, Josh             10 Badger-MR              28.47      27.86 ZQ     
  2 Khrystenko, Anton         10 OWA-MR                 27.88      27.93 ZQ     
  3 McAlpine, Michael A        9 UN-MR                  28.80      28.60 ZQ     
  4 LaFata, Spencer F         10 Badger-MR              29.05      28.69 ZQ     
  5 Cannon, Sean D            10 CSC-MR                 29.18      28.90 ZQ     
  6 Sanogo, Ousmane B         10 RedTails-MR            29.79      28.99 ZQ     
  7 Speres, Aristides C       10 Badger-MR              29.41      29.35 ZQ     
  8 Robinson, William R       10 Agua Swim Team-MR      30.38      29.56 ZQ     
  9 Mo, Joseph J              10 Badger-MR              29.93      29.57 ZQ     
 10 Bravo, David              10 Badger-MR              29.79      29.61 ZQ     
 11 Chen, Geoffrey            10 Express Swimming-MR    29.97      29.68 ZQ     
 12 Ye, William               10 WISC-MR                30.79      30.13 ZQ     
 13 Aly, Ali M                10 LIAC-MR                30.98      31.05        
 14 Sigaty, Thomas R          10 North Shore-MR         30.42      31.20        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
       METRO: # 56.83    5/1/1983 Rodney Van Tassell, NBS-MR                   
              1:08.99  ZQ
 Meet Qualifying:  1:08.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Khrystenko, Anton         10 OWA-MR               1:01.00    1:00.64 ZQ     
                  30.09     1:00.64 (30.55)                                        
  2 Hendell, Josh             10 Badger-MR            1:02.71    1:00.73 ZQ     
                  29.21     1:00.73 (31.52)                                        
  3 LaFata, Spencer F         10 Badger-MR            1:02.75    1:02.00 ZQ     
                  29.45     1:02.00 (32.55)                                        
  4 Meyers, Tyler J           10 Bluefish-MR          1:02.40    1:02.35 ZQ     
                  29.97     1:02.35 (32.38)                                        
  5 Cannon, Sean D            10 CSC-MR               1:05.04    1:03.07 ZQ     
                  30.65     1:03.07 (32.42)                                        
  6 McAlpine, Michael A        9 UN-MR                1:04.53    1:04.05 ZQ     
                  30.48     1:04.05 (33.57)                                        
  7 Speres, Aristides C       10 Badger-MR            1:06.23    1:04.61 ZQ     
                  30.77     1:04.61 (33.84)                                        
  8 Hamilton, Tyshaun D       10 Abbe Swim Team-MR    1:08.08    1:05.12 ZQ     
                  31.21     1:05.12 (33.91)                                        
  9 Zuppone, Michael L        10 Agua Swim Team-MR    1:08.35    1:05.73 ZQ     
                  32.21     1:05.73 (33.52)                                        
 10 Chen, Geoffrey            10 Express Swimming-MR  1:06.34    1:05.83 ZQ     
                  31.77     1:05.83 (34.06)                                        
 11 Zitelny, Tamir            10 Tmsuffolk-MR         1:08.94    1:06.45 ZQ     
                  31.82     1:06.45 (34.63)                                        
 12 Sigaty, Thomas R          10 North Shore-MR       1:04.82    1:06.62 ZQ     
                  31.84     1:06.62 (34.78)                                        
 13 Mukudai, Takuto           10 Middies-MR           1:08.65    1:07.07 ZQ     
                  32.26     1:07.07 (34.81)                                        
 14 Thomas, Christian A       10 Big Blue-MR          1:08.62    1:07.45 ZQ     
                  31.94     1:07.45 (35.51)                                        
 15 Senken, Pierce            10 OWA-MR               1:08.16    1:08.17 ZQ     
                  32.09     1:08.17 (36.08)                                        
 16 Roche, Patrick D          10 IA-MR                1:08.60    1:08.43 ZQ     
                  32.47     1:08.43 (35.96)                                        
 17 Brierley, Christain J     10 Hurricanes-MR        1:08.51    1:10.46        
                  32.08     1:10.46 (38.38)                                        
 
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
       METRO: # 2:04.72    5/1/1985 Darin Van Tassell, NBD-MR                  
                2:27.99  ZQ
 Meet Qualifying:  2:27.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LaFata, Spencer F         10 Badger-MR            2:14.02    2:11.28 ZQ     
                  30.75     1:04.09 (33.34)     1:37.83 (33.74)     2:11.28 (33.45)
  2 Khrystenko, Anton         10 OWA-MR               2:16.76    2:12.44 ZQ     
                  31.53     1:06.12 (34.59)     1:40.67 (34.55)     2:12.44 (31.77)
  3 Hendell, Josh             10 Badger-MR            2:17.07    2:12.68 ZQ     
                  30.51     1:04.01 (33.50)     1:38.42 (34.41)     2:12.68 (34.26)
  4 Bravo, David              10 Badger-MR            2:19.07    2:17.23 ZQ     
                  31.44     1:06.03 (34.59)     1:42.27 (36.24)     2:17.23 (34.96)
  5 Sigaty, Thomas R          10 North Shore-MR       2:19.03    2:19.00 ZQ     
                  31.98     1:07.80 (35.82)     1:44.34 (36.54)     2:19.00 (34.66)
  6 Zuppone, Michael L        10 Agua Swim Team-MR    2:24.68    2:21.54 ZQ     
                  31.78     1:08.00 (36.22)     1:45.50 (37.50)     2:21.54 (36.04)
  7 Cannon, Sean D            10 CSC-MR               2:24.90    2:22.42 ZQ     
                  31.76     1:08.18 (36.42)     1:45.91 (37.73)     2:22.42 (36.51)
  8 Speres, Aristides C       10 Badger-MR            2:24.63    2:23.05 ZQ     
                  32.72     1:09.44 (36.72)     1:47.04 (37.60)     2:23.05 (36.01)
  9 Hamilton, Tyshaun D       10 Abbe Swim Team-MR    2:26.45    2:23.32 ZQ     
                  33.02     1:09.88 (36.86)     1:47.78 (37.90)     2:23.32 (35.54)
 10 McAlpine, Michael A        9 UN-MR                2:25.85    2:23.37 ZQ     
                  32.38     1:10.21 (37.83)     1:48.33 (38.12)     2:23.37 (35.04)
 11 Aly, Ali M                10 LIAC-MR              2:25.61    2:24.03 ZQ     
                  34.08     1:11.22 (37.14)     1:48.91 (37.69)     2:24.03 (35.12)
 
Boys 10 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
       METRO: # 5:33.66  11/20/2008 Liam R. Egan at 2008 Florida G, BAD-MR     
                6:27.99  ZQ
 Meet Qualifying:  6:27.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bravo, David              10 Badger-MR            6:15.21    5:56.08 ZQ     
                  32.04     1:07.51 (35.47)     1:43.87 (36.36)     2:20.32 (36.45)
        2:57.10 (36.78)     3:32.68 (35.58)     4:09.21 (36.53)     4:45.46 (36.25)
        5:21.92 (36.46)     5:56.08 (34.16)                                        
  2 Hendell, Josh             10 Badger-MR            6:12.54    5:57.17 ZQ     
                  31.41     1:06.21 (34.80)     1:42.21 (36.00)     2:18.82 (36.61)
        2:55.53 (36.71)     3:32.42 (36.89)     4:09.45 (37.03)     4:46.05 (36.60)
        5:22.46 (36.41)     5:57.17 (34.71)                                        
  3 Sigaty, Thomas R          10 North Shore-MR       5:58.55    5:59.63 ZQ     
                  32.02     1:07.65 (35.63)     1:44.25 (36.60)     2:21.32 (37.07)
        2:57.93 (36.61)     3:34.42 (36.49)     4:11.00 (36.58)     4:47.78 (36.78)
        5:24.11 (36.33)     5:59.63 (35.52)                                        
  4 Zuppone, Michael L        10 Agua Swim Team-MR    6:26.69    6:09.65 ZQ     
                  33.16     1:09.84 (36.68)     1:47.06 (37.22)     2:25.03 (37.97)
        3:02.45 (37.42)     3:40.22 (37.77)     4:18.57 (38.35)     4:56.40 (37.83)
        5:34.26 (37.86)     6:09.65 (35.39)                                        
  5 Speres, Aristides C       10 Badger-MR            6:23.80    6:10.73 ZQ     
                  32.83     1:10.39 (37.56)     1:49.12 (38.73)     2:27.69 (38.57)
        3:06.15 (38.46)     3:44.74 (38.59)     4:21.07 (36.33)     4:59.44 (38.37)
        5:36.33 (36.89)     6:10.73 (34.40)                                        
  6 Mo, Joseph J              10 Badger-MR            6:12.55    6:11.28 ZQ     
                  33.12     1:10.39 (37.27)     1:48.45 (38.06)     2:26.78 (38.33)
        3:05.08 (38.30)     3:43.88 (38.80)     4:21.76 (37.88)     4:59.72 (37.96)
        5:37.33 (37.61)     6:11.28 (33.95)                                        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
       METRO: # 29.78    5/1/2000 Daniel Simco, BGNW-MR                        
                36.69  ZQ
 Meet Qualifying:  36.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meyers, Tyler J           10 Bluefish-MR            31.60      31.85 ZQ     
  2 Khrystenko, Anton         10 OWA-MR                 32.16      32.07 ZQ     
  3 Mo, Joseph J              10 Badger-MR              33.73      33.32 ZQ     
  4 LaFata, Spencer F         10 Badger-MR              34.45      33.62 ZQ     
  5 Ye, William               10 WISC-MR                34.77      33.68 ZQ     
  6 Hendell, Josh             10 Badger-MR              35.28      33.71 ZQ     
  7 Bravo, David              10 Badger-MR              35.19      34.74 ZQ     
  8 Serbi, Benjamin A         10 Abbe Swim Team-MR      35.43      35.00 ZQ     
  9 Cannon, Sean D            10 CSC-MR                 34.46      35.09 ZQ     
 10 Thomas, Christian A       10 Big Blue-MR            36.36      35.37 ZQ     
 11 Ho, Timothy                9 Abbe Swim Team-MR      35.22      35.78 ZQ     
 12 Chen, Geoffrey            10 Express Swimming-MR    36.04      35.84 ZQ     
 13 McLaughlin, Mark W         9 Bgnw Marlins-MR        35.65      35.91 ZQ     
 14 Senken, Pierce            10 OWA-MR                 36.06      36.01 ZQ     
 15 Cooney, Hunter C          10 Aqua Gems-MR           35.42      36.02 ZQ     
 16 Beil, Conor M             10 LIAC-MR                35.89      36.33 ZQ     
 17 Michel, Jeff R            10 North Shore-MR         36.51      36.52 ZQ     
 18 Robinson, William R       10 Agua Swim Team-MR      36.45      36.58 ZQ     
 19 Torrico, Shane A          10 TVSC-MR                36.58      36.86        
 20 Glat, Brian S              9 Bgnw Marlins-MR        36.57      37.13        
 21 Truter, Dranoel K         10 NFS-MR                 36.03      37.67        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
       METRO: # 1:04.00    5/1/2000 Daniel Simco, BGNW-MR                      
                1:18.59  ZQ
 Meet Qualifying:  1:18.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meyers, Tyler J           10 Bluefish-MR          1:09.33    1:08.35 ZQ     
                  33.47     1:08.35 (34.88)                                        
  2 Khrystenko, Anton         10 OWA-MR               1:09.34    1:08.47 ZQ     
                  33.68     1:08.47 (34.79)                                        
  3 LaFata, Spencer F         10 Badger-MR            1:11.84    1:11.42 ZQ     
                  35.26     1:11.42 (36.16)                                        
  3 Mo, Joseph J              10 Badger-MR            1:12.21    1:11.42 ZQ     
                  34.84     1:11.42 (36.58)                                        
  5 Bravo, David              10 Badger-MR            1:13.27    1:12.03 ZQ     
                  35.41     1:12.03 (36.62)                                        
  6 Hendell, Josh             10 Badger-MR            1:13.95    1:12.93 ZQ     
                  35.43     1:12.93 (37.50)                                        
  7 Zuppone, Michael L        10 Agua Swim Team-MR    1:17.60    1:14.53 ZQ     
                  37.15     1:14.53 (37.38)                                        
  8 Senken, Pierce            10 OWA-MR               1:17.39    1:14.62 ZQ     
                  36.34     1:14.62 (38.28)                                        
  9 McLaughlin, Mark W         9 Bgnw Marlins-MR      1:15.81    1:15.27 ZQ     
                  36.43     1:15.27 (38.84)                                        
 10 Beil, Conor M             10 LIAC-MR              1:16.89    1:16.26 ZQ     
                  36.88     1:16.26 (39.38)                                        
 11 Sigaty, Thomas R          10 North Shore-MR       1:13.05    1:16.64 ZQ     
                  37.56     1:16.64 (39.08)                                        
 12 Ye, William               10 WISC-MR              1:17.25    1:16.74 ZQ     
                  37.99     1:16.74 (38.75)                                        
 13 Simone, James S            9 Badger-MR            1:18.01    1:17.28 ZQ     
                  37.09     1:17.28 (40.19)                                        
 14 Thomas, Christian A       10 Big Blue-MR          1:18.01    1:17.53 ZQ     
                  38.05     1:17.53 (39.48)                                        
 15 Barry, Kyle               10 WISC-MR              1:18.48    1:18.26 ZQ     
                  37.17     1:18.26 (41.09)                                        
 16 Ho, Timothy                9 Abbe Swim Team-MR    1:16.45    1:18.49 ZQ     
                  36.59     1:18.49 (41.90)                                        
 17 Novitch, Graham S         10 Silver Streaks-MR    1:18.11    1:18.64        
                  37.62     1:18.64 (41.02)                                        
 18 Serbi, Benjamin A         10 Abbe Swim Team-MR    1:16.66    1:18.66        
                  37.85     1:18.66 (40.81)                                        
 19 McAlpine, Michael A        9 UN-MR                1:18.30    1:18.69        
                  37.60     1:18.69 (41.09)                                        
 -- Michel, Jeff R            10 North Shore-MR       1:16.70         DQ        
      Non-continuous turning action
                  37.47          DQ (38.83)                                        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
       METRO: # 32.79    5/1/1991 Chris Helin, TVSC-MR                         
                42.09  ZQ
 Meet Qualifying:  42.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Speres, Aristides C       10 Badger-MR              38.80      37.27 ZQ     
  2 McLaughlin, Mark W         9 Bgnw Marlins-MR        38.94      37.70 ZQ     
  3 Reilly, Jack D            10 GAEL-MR                38.91      38.93 ZQ     
  4 Sanogo, Ousmane B         10 RedTails-MR            40.99      39.04 ZQ     
  5 Truter, Dranoel K         10 NFS-MR                 39.16      39.08 ZQ     
  6 Michel, Jeff R            10 North Shore-MR         40.81      39.59 ZQ     
  7 Kaneko, Hiroki             8 Badger-MR              40.63      39.62 ZQ     
  8 Phang, yik Fung            8 Abbe Swim Team-MR      40.34      39.71 ZQ     
  9 Bidwell, Alec J           10 Badger-MR              40.51      40.00 ZQ     
 10 Wolfe, Morgan S           10 Flying Dolphins-MR     41.07      40.15 ZQ     
 11 Mukudai, Takuto           10 Middies-MR             39.83      40.22 ZQ     
 12 Martin, Joshua M          10 NDAC-MR                41.69      40.40 ZQ     
 13 McAlpine, Michael A        9 UN-MR                  41.22      40.60 ZQ     
 14 Hamilton, Tyshaun D       10 Abbe Swim Team-MR      41.11      40.65 ZQ     
 15 Ismailov, Max             10 IA-MR                  42.02      40.83 ZQ     
 16 Senken, Pierce            10 OWA-MR                 41.00      41.10 ZQ     
 17 Glat, Brian S              9 Bgnw Marlins-MR        40.92      41.45 ZQ     
 18 Liu, Jonathan E           10 Agua Swim Team-MR      41.58      41.58 ZQ     
 19 Robinson, William R       10 Agua Swim Team-MR      41.95      41.72 ZQ     
 19 Distler, Alex J           10 Middies-MR             41.94      41.72 ZQ     
 21 Macaluso, Nicholas         9 Silver Streaks-MR      41.83      41.79 ZQ     
 22 Simone, James S            9 Badger-MR              41.54      41.96 ZQ     
 23 Corrigan, Jackson P       10 Bgnw Marlins-MR        42.05      42.17        
 24 Collier, Cole T            9 Agua Swim Team-MR      41.07      42.45        
 25 Musoff, Charlie B         10 Middies-MR             41.97      44.34        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
       METRO: # 1:12.73    5/1/2000 Anthony Simco, BGNW-MR                     
                1:33.99  ZQ
 Meet Qualifying:  1:33.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mo, Joseph J              10 Badger-MR            1:25.05    1:21.88 ZQ     
                  39.39     1:21.88 (42.49)                                        
  2 Speres, Aristides C       10 Badger-MR            1:22.66    1:22.06 ZQ     
                  39.03     1:22.06 (43.03)                                        
  3 McLaughlin, Mark W         9 Bgnw Marlins-MR      1:24.92    1:22.53 ZQ     
                  38.89     1:22.53 (43.64)                                        
  4 Sigaty, Thomas R          10 North Shore-MR       1:24.34    1:24.33 ZQ     
                  39.98     1:24.33 (44.35)                                        
  5 Truter, Dranoel K         10 NFS-MR               1:24.66    1:24.45 ZQ     
                  40.07     1:24.45 (44.38)                                        
  6 Wolfe, Morgan S           10 Flying Dolphins-MR   1:31.19    1:25.59 ZQ     
                  41.83     1:25.59 (43.76)                                        
  7 Kaneko, Hiroki             8 Badger-MR            1:25.34    1:26.10 ZQ     
                  40.17     1:26.10 (45.93)                                        
  8 Reilly, Jack D            10 GAEL-MR              1:27.36    1:26.70 ZQ     
                  40.43     1:26.70 (46.27)                                        
  9 Liu, Jonathan E           10 Agua Swim Team-MR    1:29.34    1:26.77 ZQ     
                  41.93     1:26.77 (44.84)                                        
 10 Bidwell, Alec J           10 Badger-MR            1:30.39    1:28.01 ZQ     
                  40.99     1:28.01 (47.02)                                        
 10 Sanogo, Ousmane B         10 RedTails-MR          1:33.19    1:28.01 ZQ     
                  41.12     1:28.01 (46.89)                                        
 12 Chen, Geoffrey            10 Express Swimming-MR  1:28.56    1:28.02 ZQ     
                  42.21     1:28.02 (45.81)                                        
 13 Ismailov, Max             10 IA-MR                1:31.59    1:28.09 ZQ     
                  41.91     1:28.09 (46.18)                                        
 14 Aly, Ali M                10 LIAC-MR              1:33.95    1:28.91 ZQ     
                  43.12     1:28.91 (45.79)                                        
 15 Michel, Jeff R            10 North Shore-MR       1:31.77    1:29.33 ZQ     
                  42.43     1:29.33 (46.90)                                        
 16 Hamilton, Tyshaun D       10 Abbe Swim Team-MR    1:32.15    1:29.35 ZQ     
                  42.18     1:29.35 (47.17)                                        
 17 Phang, yik Fung            8 Abbe Swim Team-MR    1:32.12    1:30.02 ZQ     
                  41.88     1:30.02 (48.14)                                        
 18 McAlpine, Michael A        9 UN-MR                1:31.21    1:30.37 ZQ     
                  42.00     1:30.37 (48.37)                                        
 19 Senken, Pierce            10 OWA-MR               1:29.30    1:30.41 ZQ     
                  42.22     1:30.41 (48.19)                                        
 20 Corrigan, Jackson P       10 Bgnw Marlins-MR      1:31.90    1:30.84 ZQ     
                  42.32     1:30.84 (48.52)                                        
 21 Manfre, Matthew           10 LIAC-MR              1:32.68    1:31.75 ZQ     
                  43.23     1:31.75 (48.52)                                        
 22 Robinson, William R       10 Agua Swim Team-MR    1:32.71    1:32.45 ZQ     
                  41.95     1:32.45 (50.50)                                        
 23 Simone, James S            9 Badger-MR            1:32.08    1:32.89 ZQ     
                  43.71     1:32.89 (49.18)                                        
 24 Serbi, Benjamin A         10 Abbe Swim Team-MR    1:33.66    1:33.26 ZQ     
                  44.04     1:33.26 (49.22)                                        
 25 Glat, Brian S              9 Bgnw Marlins-MR      1:33.76    1:34.11        
                  43.34     1:34.11 (50.77)                                        
 26 Barry, Kyle               10 WISC-MR              1:32.81    1:34.30        
                  43.48     1:34.30 (50.82)                                        
 27 Musoff, Charlie B         10 Middies-MR           1:31.21    1:34.42        
                  44.91     1:34.42 (49.51)                                        
 28 Collier, Cole T            9 Agua Swim Team-MR    1:31.35    1:37.34        
                  47.12     1:37.34 (50.22)                                        
 29 Ho, Timothy                9 Abbe Swim Team-MR    1:32.44    1:37.57        
                  45.21     1:37.57 (52.36)                                        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
       METRO: # 28.40    5/1/2000 Anthony Simco, BGNW-MR                       
                34.99  ZQ
 Meet Qualifying:  34.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Khrystenko, Anton         10 OWA-MR                 31.10      30.85 ZQ     
  2 Meyers, Tyler J           10 Bluefish-MR            30.78      30.96 ZQ     
  3 Hendell, Josh             10 Badger-MR              32.88      31.30 ZQ     
  4 Cannon, Sean D            10 CSC-MR                 32.20      31.36 ZQ     
  5 Zitelny, Tamir            10 Tmsuffolk-MR           32.92      31.80 ZQ     
  6 Mo, Joseph J              10 Badger-MR              32.71      31.90 ZQ     
  7 Bravo, David              10 Badger-MR              33.29      32.18 ZQ     
  8 LaFata, Spencer F         10 Badger-MR              32.83      32.42 ZQ     
  9 Hamilton, Tyshaun D       10 Abbe Swim Team-MR      33.71      33.44 ZQ     
 10 Robinson, William R       10 Agua Swim Team-MR      34.38      33.82 ZQ     
 11 Collier, Cole T            9 Agua Swim Team-MR      34.94      34.18 ZQ     
 12 Towne, Garrett B           9 Badger-MR              34.98      34.25 ZQ     
 13 McAlpine, Michael A        9 UN-MR                  34.78      34.77 ZQ     
 
Boys 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
       METRO: # 1:02.83    5/1/2000 Anthony Simco, BGNW-MR                     
                1:21.99  ZQ
 Meet Qualifying:  1:21.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zitelny, Tamir            10 Tmsuffolk-MR         1:15.72    1:09.34 ZQ     
                  32.56     1:09.34 (36.78)                                        
  2 Khrystenko, Anton         10 OWA-MR               1:10.22    1:09.67 ZQ     
                  33.16     1:09.67 (36.51)                                        
  3 Meyers, Tyler J           10 Bluefish-MR          1:13.73    1:10.46 ZQ     
                  33.91     1:10.46 (36.55)                                        
  4 Mo, Joseph J              10 Badger-MR            1:14.52    1:11.36 ZQ     
                  34.29     1:11.36 (37.07)                                        
  5 Hendell, Josh             10 Badger-MR            1:15.64    1:11.62 ZQ     
                  33.44     1:11.62 (38.18)                                        
  6 LaFata, Spencer F         10 Badger-MR            1:12.42    1:12.09 ZQ     
                  34.13     1:12.09 (37.96)                                        
  7 Bravo, David              10 Badger-MR            1:14.15    1:12.53 ZQ     
                  34.39     1:12.53 (38.14)                                        
  8 Sigaty, Thomas R          10 North Shore-MR       1:14.08    1:17.15 ZQ     
                  35.26     1:17.15 (41.89)                                        
  9 Collier, Cole T            9 Agua Swim Team-MR    1:19.21    1:18.32 ZQ     
                  36.94     1:18.32 (41.38)                                        
 10 Carvao, Felipe D          10 Bgnw Marlins-MR      1:20.30    1:18.39 ZQ     
                  35.99     1:18.39 (42.40)                                        
 11 Beil, Conor M             10 LIAC-MR              1:20.29    1:20.94 ZQ     
                  38.10     1:20.94 (42.84)                                        
 12 McLaughlin, Mark W         9 Bgnw Marlins-MR      1:20.74    1:23.51        
                  37.16     1:23.51 (46.35)                                        
 13 Ho, Timothy                9 Abbe Swim Team-MR    1:19.64    1:28.81        
                  37.74     1:28.81 (51.07)                                        
 
Boys 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
       METRO: # 1:04.46    5/1/2000 Daniel Simco, BGNW-MR                      
                1:17.49  ZQ
 Meet Qualifying:  1:17.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meyers, Tyler J           10 Bluefish-MR          1:12.46    1:09.72 ZQ     
                  31.98     1:09.72 (37.74)                                        
  2 Hendell, Josh             10 Badger-MR            1:14.62    1:11.09 ZQ     
                  33.12     1:11.09 (37.97)                                        
  3 Khrystenko, Anton         10 OWA-MR               1:13.38    1:11.53 ZQ     
                  31.43     1:11.53 (40.10)                                        
  4 Mo, Joseph J              10 Badger-MR            1:13.23    1:11.54 ZQ     
                  32.94     1:11.54 (38.60)                                        
  5 Sigaty, Thomas R          10 North Shore-MR       1:14.56    1:11.90 ZQ     
                  33.54     1:11.90 (38.36)                                        
  6 LaFata, Spencer F         10 Badger-MR            1:13.82    1:12.51 ZQ     
                  33.52     1:12.51 (38.99)                                        
  7 Bravo, David              10 Badger-MR            1:15.16    1:13.75 ZQ     
                  33.97     1:13.75 (39.78)                                        
  8 Speres, Aristides C       10 Badger-MR            1:16.63    1:14.75 ZQ     
                  36.41     1:14.75 (38.34)                                        
  9 Hamilton, Tyshaun D       10 Abbe Swim Team-MR    1:17.45    1:15.79 ZQ     
                  35.47     1:15.79 (40.32)                                        
 10 Chen, Geoffrey            10 Express Swimming-MR  1:17.42    1:16.61 ZQ     
                  35.25     1:16.61 (41.36)                                        
 11 McAlpine, Michael A        9 UN-MR                1:17.12    1:17.05 ZQ     
                  35.35     1:17.05 (41.70)                                        
 12 Senken, Pierce            10 OWA-MR               1:16.25    1:17.65        
                  35.42     1:17.65 (42.23)                                        
 13 Kaneko, Hiroki             8 Badger-MR            1:17.45    1:17.80        
                  35.84     1:17.80 (41.96)                                        
 14 Ho, Timothy                9 Abbe Swim Team-MR    1:16.57    1:19.96        
                  35.58     1:19.96 (44.38)                                        
 
Boys 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
       METRO: # 2:18.51    5/1/2000 Daniel Simco, BGNW-MR                      
                2:45.99  ZQ
 Meet Qualifying:  2:45.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LaFata, Spencer F         10 Badger-MR            2:34.90    2:30.73 ZQ     
                  32.99     1:11.53 (38.54)     1:57.56 (46.03)     2:30.73 (33.17)
  2 Mo, Joseph J              10 Badger-MR            2:35.20    2:31.15 ZQ     
                  33.59     1:11.35 (37.76)     1:57.61 (46.26)     2:31.15 (33.54)
  3 Bravo, David              10 Badger-MR            2:36.42    2:31.33 ZQ     
                  33.93     1:11.57 (37.64)     1:57.16 (45.59)     2:31.33 (34.17)
  4 Sigaty, Thomas R          10 North Shore-MR       2:34.98    2:34.11 ZQ     
                  34.06     1:13.48 (39.42)     1:58.96 (45.48)     2:34.11 (35.15)
  5 Chen, Geoffrey            10 Express Swimming-MR  2:42.83    2:41.24 ZQ     
                  35.77     1:15.71 (39.94)     2:06.19 (50.48)     2:41.24 (35.05)
  6 McLaughlin, Mark W         9 Bgnw Marlins-MR      2:45.20    2:41.48 ZQ     
                  38.02     1:17.83 (39.81)     2:04.30 (46.47)     2:41.48 (37.18)
  7 Khrystenko, Anton         10 OWA-MR               2:42.56    2:41.55 ZQ     
                  35.03     1:15.84 (40.81)     2:07.63 (51.79)     2:41.55 (33.92)
  8 Kaneko, Hiroki             8 Badger-MR            2:43.72    2:42.60 ZQ     
                  36.36     1:18.21 (41.85)     2:04.05 (45.84)     2:42.60 (38.55)
  9 Aly, Ali M                10 LIAC-MR              2:44.77    2:44.25 ZQ     
                  39.85     1:19.60 (39.75)     2:08.04 (48.44)     2:44.25 (36.21)
 10 Mukudai, Takuto           10 Middies-MR           2:45.55    2:47.46        
                  39.23     1:22.25 (43.02)     2:09.21 (46.96)     2:47.46 (38.25)
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
       METRO: # 23.17    5/1/2000 Norman Scott, BSC-MR                         
                20.89  JRN
                21.69  NCSA
                22.49  SECT
                27.69  ZQ
 Meet Qualifying:  27.69
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Kennon, Declan P          12 Badger-MR              25.40      24.26 ZQ     
  2 Smith, Alex A             12 Bgnw Marlins-MR        25.28      24.83 ZQ     
  3 Vargas, Anthony J         11 RedTails-MR            25.68      25.21 ZQ     
  4 Gao, Ryan X               12 TVSC-MR                26.20      25.94 ZQ     
  5 Legros, Marcel D          12 Bgnw Marlins-MR        26.43      26.20 ZQ     
  6 Winograd, Nicolas         11 Aqua Gems-MR           26.37      26.40 ZQ     
  7 Lin, Justin               12 Abbe Swim Team-MR      25.68      26.41 ZQ     
  8 Lin, Alex                 12 Abbe Swim Team-MR      26.15      26.47 ZQ     
Preliminaries
  6 Plaschka, Justin T        12 Tmsuffolk-MR           26.17                   
 10 Brown, Nate M             12 OWA-MR                 26.52                   
 11 Wagner, Ryan T            12 COND-MR                26.64                   
 12 Wang, Eric                12 LIAC-MR                26.66                   
 13 Ennals, Ethan W           12 Agua Swim Team-MR      26.71                   
 14 Uszynski, Arthur          12 Twisters-MR            26.73                   
 15 Tilneac, George           12 NYCC-MR                26.94                   
 16 Lozano, Joseph            12 Express Swimming-MR    27.05                   
 17 Alpay, Christopher R      12 MSC-MR                 27.10                   
 18 DiGiacomo, Daniel         12 Bgnw Marlins-MR        27.16                   
 19 Nunez, John               12 Agua Swim Team-MR      27.20                   
 20 Chernukha, Leonid         11 OWA-MR                 27.26                   
 21 Egan, Liam R              11 Badger-MR              27.46                   
 22 Zezula, Mateusz           11 Twisters-MR            27.52                   
 23 Chu, Bryan C              12 HS-MR                  27.58                   
 24 Towers, Zach D            11 OWA-MR                 27.62                   
 25 Buckland, Grant A         12 Silver Streaks-MR      27.66                   
 26 Blank, Travis C           12 NDAC-MR                27.70                   
 27 Patapis, Peter T          12 Riptides-MR            27.83                   
 28 Piliero, Marc P           12 Patriot-MR             27.98                   
 29 Mott, Trevor T            12 Hurricanes-MR          28.87                   
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
       METRO: # 23.17    5/1/2000 Norman Scott, BSC-MR                         
                20.89  JRN
                21.69  NCSA
                22.49  SECT
                27.69  ZQ
 Meet Qualifying:  27.69
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Smith, Alex A             12 Bgnw Marlins-MR        25.45      25.28 qZQ    
  2 Kennon, Declan P          12 Badger-MR              24.65      25.40 qZQ    
  3 Vargas, Anthony J         11 RedTails-MR            25.95      25.68 qZQ    
  3 Lin, Justin               12 Abbe Swim Team-MR      26.18      25.68 qZQ    
  5 Lin, Alex                 12 Abbe Swim Team-MR      25.88      26.15 qZQ    
  6 Plaschka, Justin T        12 Tmsuffolk-MR           25.89      26.17 qZQ    
  7 Gao, Ryan X               12 TVSC-MR                26.24      26.20 qZQ    
  8 Winograd, Nicolas         11 Aqua Gems-MR           26.61      26.37 qZQ    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Legros, Marcel D          12 Bgnw Marlins-MR        26.55      26.43 ZQ     
 10 Brown, Nate M             12 OWA-MR                 26.32      26.52 ZQ     
-------------------------------------------------------------------------
 11 Wagner, Ryan T            12 COND-MR                25.99      26.64 ZQ     
 12 Wang, Eric                12 LIAC-MR                26.01      26.66 ZQ     
 13 Ennals, Ethan W           12 Agua Swim Team-MR      26.42      26.71 ZQ     
 14 Uszynski, Arthur          12 Twisters-MR            26.53      26.73 ZQ     
 15 Tilneac, George           12 NYCC-MR                26.81      26.94 ZQ     
 16 Lozano, Joseph            12 Express Swimming-MR    26.76      27.05 ZQ     
 17 Alpay, Christopher R      12 MSC-MR                 26.67      27.10 ZQ     
 18 DiGiacomo, Daniel         12 Bgnw Marlins-MR        27.12      27.16 ZQ     
 19 Nunez, John               12 Agua Swim Team-MR      26.92      27.20 ZQ     
 20 Chernukha, Leonid         11 OWA-MR                 26.94      27.26 ZQ     
 21 Egan, Liam R              11 Badger-MR              27.20      27.46 ZQ     
 22 Zezula, Mateusz           11 Twisters-MR            26.53      27.52 ZQ     
 23 Chu, Bryan C              12 HS-MR                  27.13      27.58 ZQ     
 24 Towers, Zach D            11 OWA-MR                 27.19      27.62 ZQ     
 25 Buckland, Grant A         12 Silver Streaks-MR      27.34      27.66 ZQ     
 26 Blank, Travis C           12 NDAC-MR                27.24      27.70        
 27 Patapis, Peter T          12 Riptides-MR            27.61      27.83        
 28 Piliero, Marc P           12 Patriot-MR             27.54      27.98        
 29 Mott, Trevor T            12 Hurricanes-MR          27.60      28.87        
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
       METRO: # 51.13    5/1/2000 Norman Scott, BSC-MR                         
                45.89  JRN
                47.09  NCSA
                48.79  SECT
                59.59  ZQ
 Meet Qualifying:  59.59
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Kennon, Declan P          12 Badger-MR              53.45      52.40 ZQ     
                  25.12       52.40 (27.28)                                        
  2 Smith, Alex A             12 Bgnw Marlins-MR        55.57      53.16 ZQ     
                  25.94       53.16 (27.22)                                        
  3 Gao, Ryan X               12 TVSC-MR                56.43      55.97 ZQ     
                  27.08       55.97 (28.89)                                        
  4 Wang, Eric                12 LIAC-MR                56.64      56.07 ZQ     
                  27.11       56.07 (28.96)                                        
  5 Lin, Alex                 12 Abbe Swim Team-MR      56.04      56.25 ZQ     
                  26.96       56.25 (29.29)                                        
  6 Nunez, John               12 Agua Swim Team-MR      57.60      57.90 ZQ     
                  27.72       57.90 (30.18)                                        
  7 Ennals, Ethan W           12 Agua Swim Team-MR      57.43      58.28 ZQ     
                  27.78       58.28 (30.50)                                        
  8 Tilneac, George           12 NYCC-MR                57.77      58.66 ZQ     
                  28.18       58.66 (30.48)                                        
Preliminaries
  9 Lozano, Joseph            12 Express Swimming-MR    57.87                   
                  27.72       57.87 (30.15)                                        
 10 Uszynski, Arthur          12 Twisters-MR            57.99                   
                  28.04       57.99 (29.95)                                        
 11 Egan, Liam R              11 Badger-MR              58.24                   
                  27.81       58.24 (30.43)                                        
 12 Zezula, Mateusz           11 Twisters-MR            58.30                   
                  28.15       58.30 (30.15)                                        
 13 DiGiacomo, Daniel         12 Bgnw Marlins-MR        58.41                   
                  28.45       58.41 (29.96)                                        
 14 Alpay, Christopher R      12 MSC-MR                 58.50                   
                  28.34       58.50 (30.16)                                        
 15 Devito, Matthew L         11 Tmsuffolk-MR           58.64                   
                  28.31       58.64 (30.33)                                        
 16 Winograd, Nicolas         11 Aqua Gems-MR           58.92                   
                  28.38       58.92 (30.54)                                        
 17 Chernukha, Leonid         11 OWA-MR                 58.96                   
                  28.28       58.96 (30.68)                                        
 18 Vargas, Anthony J         11 RedTails-MR            58.97                   
                  28.44       58.97 (30.53)                                        
 19 Brown, Nate M             12 OWA-MR                 59.34                   
                  28.62       59.34 (30.72)                                        
 20 Towers, Zach D            11 OWA-MR               1:00.19                   
                  29.35     1:00.19 (30.84)                                        
 21 Blank, Travis C           12 NDAC-MR              1:00.95                   
                  29.11     1:00.95 (31.84)                                        
 22 Piliero, Marc P           12 Patriot-MR           1:01.29                   
                  29.44     1:01.29 (31.85)                                        
 -- Wagner, Ryan T            12 COND-MR                  DQ                    
                  26.82          DQ (29.80)                                        
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
       METRO: # 51.13    5/1/2000 Norman Scott, BSC-MR                         
                45.89  JRN
                47.09  NCSA
                48.79  SECT
                59.59  ZQ
 Meet Qualifying:  59.59
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Kennon, Declan P          12 Badger-MR              53.38      53.45 qZQ    
                  25.41       53.45 (28.04)                                        
  2 Smith, Alex A             12 Bgnw Marlins-MR        55.12      55.57 qZQ    
                  26.73       55.57 (28.84)                                        
  3 Lin, Alex                 12 Abbe Swim Team-MR      57.31      56.04 qZQ    
                  26.97       56.04 (29.07)                                        
  4 Gao, Ryan X               12 TVSC-MR                55.79      56.43 qZQ    
                  27.06       56.43 (29.37)                                        
  5 Wang, Eric                12 LIAC-MR                57.26      56.64 qZQ    
                  27.24       56.64 (29.40)                                        
  6 Ennals, Ethan W           12 Agua Swim Team-MR      59.09      57.43 qZQ    
                  27.46       57.43 (29.97)                                        
  7 Nunez, John               12 Agua Swim Team-MR      58.21      57.60 qZQ    
                  27.46       57.60 (30.14)                                        
  8 Tilneac, George           12 NYCC-MR                58.11      57.77 qZQ    
                  27.52       57.77 (30.25)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Lozano, Joseph            12 Express Swimming-MR    58.32      57.87 ZQ     
                  27.72       57.87 (30.15)                                        
 10 Uszynski, Arthur          12 Twisters-MR            57.62      57.99 ZQ     
                  28.04       57.99 (29.95)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Egan, Liam R              11 Badger-MR              59.46      58.24 ZQ     
                  27.81       58.24 (30.43)                                        
 12 Zezula, Mateusz           11 Twisters-MR            58.67      58.30 ZQ     
                  28.15       58.30 (30.15)                                        
 13 DiGiacomo, Daniel         12 Bgnw Marlins-MR        57.00      58.41 ZQ     
                  28.45       58.41 (29.96)                                        
 14 Alpay, Christopher R      12 MSC-MR                 58.31      58.50 ZQ     
                  28.34       58.50 (30.16)                                        
 15 Devito, Matthew L         11 Tmsuffolk-MR           59.41      58.64 ZQ     
                  28.31       58.64 (30.33)                                        
 16 Winograd, Nicolas         11 Aqua Gems-MR           58.73      58.92 ZQ     
                  28.38       58.92 (30.54)                                        
 17 Chernukha, Leonid         11 OWA-MR                 59.08      58.96 ZQ     
                  28.28       58.96 (30.68)                                        
 18 Vargas, Anthony J         11 RedTails-MR            58.10      58.97 ZQ     
                  28.44       58.97 (30.53)                                        
 19 Brown, Nate M             12 OWA-MR                 59.15      59.34 ZQ     
                  28.62       59.34 (30.72)                                        
 20 Towers, Zach D            11 OWA-MR                 58.78    1:00.19        
                  29.35     1:00.19 (30.84)                                        
 21 Blank, Travis C           12 NDAC-MR                59.01    1:00.95        
                  29.11     1:00.95 (31.84)                                        
 22 Piliero, Marc P           12 Patriot-MR             59.51    1:01.29        
                  29.44     1:01.29 (31.85)                                        
 -- Wagner, Ryan T            12 COND-MR                56.49         DQ        
      False start
                  26.82          DQ (29.80)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
       METRO: # 1:51.26    5/1/1992 Dennis Chang, HHH-MR                       
                1:40.69  JRN
                1:43.09  NCSA
                1:46.49  SECT
                2:11.69  ZQ
 Meet Qualifying:  2:11.69
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Kennon, Declan P          12 Badger-MR            1:58.17    1:56.46 ZQ     
                  26.50       55.55 (29.05)     1:25.90 (30.35)     1:56.46 (30.56)
  2 Smith, Alex A             12 Bgnw Marlins-MR      1:58.32    1:58.92 ZQ     
                  27.50       57.39 (29.89)     1:28.86 (31.47)     1:58.92 (30.06)
  3 Gao, Ryan X               12 TVSC-MR              2:05.07    2:01.31 ZQ     
                  28.14       58.30 (30.16)     1:29.68 (31.38)     2:01.31 (31.63)
  4 Egan, Liam R              11 Badger-MR            2:04.55    2:03.88 ZQ     
                  28.12       59.24 (31.12)     1:31.46 (32.22)     2:03.88 (32.42)
  5 Lin, Alex                 12 Abbe Swim Team-MR    2:04.15    2:03.92 ZQ     
                  27.93       59.05 (31.12)     1:31.86 (32.81)     2:03.92 (32.06)
  6 DiGiacomo, Daniel         12 Bgnw Marlins-MR      2:05.05    2:04.41 ZQ     
                  28.78     1:00.20 (31.42)     1:32.52 (32.32)     2:04.41 (31.89)
  7 Nunez, John               12 Agua Swim Team-MR    2:04.67    2:04.96 ZQ     
                  29.54     1:01.43 (31.89)     1:33.83 (32.40)     2:04.96 (31.13)
  8 Uszynski, Arthur          12 Twisters-MR          2:04.05    2:06.63 ZQ     
                  27.88       59.05 (31.17)     1:32.50 (33.45)     2:06.63 (34.13)
Preliminaries
  9 Wang, Eric                12 LIAC-MR              2:05.29                   
                  29.62     1:02.02 (32.40)     1:34.16 (32.14)     2:05.29 (31.13)
 10 Devito, Matthew L         11 Tmsuffolk-MR         2:05.53                   
                  28.98     1:00.57 (31.59)     1:33.50 (32.93)     2:05.53 (32.03)
 11 Lozano, Joseph            12 Express Swimming-MR  2:07.43                   
                  29.52     1:01.74 (32.22)     1:34.97 (33.23)     2:07.43 (32.46)
 12 Ennals, Ethan W           12 Agua Swim Team-MR    2:07.73                   
                  29.37     1:01.84 (32.47)     1:34.84 (33.00)     2:07.73 (32.89)
 13 Alpay, Christopher R      12 MSC-MR               2:08.74                   
                  29.40     1:01.67 (32.27)     1:35.33 (33.66)     2:08.74 (33.41)
 14 Tilneac, George           12 NYCC-MR              2:08.87                   
                  29.35     1:02.73 (33.38)     1:36.34 (33.61)     2:08.87 (32.53)
 15 Sourial, Anthony          12 Express Swimming-MR  2:09.06                   
                  30.33     1:03.37 (33.04)     1:36.74 (33.37)     2:09.06 (32.32)
 16 Kaneko, Takahiro          11 Badger-MR            2:09.09                   
                  29.58     1:02.20 (32.62)     1:36.10 (33.90)     2:09.09 (32.99)
 17 Bidwell, Ian W            11 Badger-MR            2:09.30                   
                  29.41     1:02.91 (33.50)     1:37.12 (34.21)     2:09.30 (32.18)
 18 Attile, Trevor A          12 Big Blue-MR          2:09.48                   
                  30.14     1:03.98 (33.84)     1:38.46 (34.48)     2:09.48 (31.02)
 19 Piliero, Marc P           12 Patriot-MR           2:10.67                   
                  29.83     1:01.95 (32.12)     1:36.69 (34.74)     2:10.67 (33.98)
 20 Zezula, Mateusz           11 Twisters-MR          2:10.69                   
                  28.95     1:01.68 (32.73)     1:36.45 (34.77)     2:10.69 (34.24)
 21 Wendland, Brian C         11 HAA-MR               2:10.97                   
                  29.79     1:03.23 (33.44)     1:37.42 (34.19)     2:10.97 (33.55)
 22 Towers, Zach D            11 OWA-MR               2:11.96                   
                  31.15     1:05.15 (34.00)     1:40.18 (35.03)     2:11.96 (31.78)
 23 Russell, Douglas L        12 CSC-MR               2:11.98                   
                  28.63     1:01.73 (33.10)     1:37.09 (35.36)     2:11.98 (34.89)
 24 Winograd, Nicolas         11 Aqua Gems-MR         2:12.49                   
                  30.35     1:03.66 (33.31)     1:39.04 (35.38)     2:12.49 (33.45)
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
       METRO: # 1:51.26    5/1/1992 Dennis Chang, HHH-MR                       
                1:40.69  JRN
                1:43.09  NCSA
                1:46.49  SECT
                2:11.69  ZQ
 Meet Qualifying:  2:11.69
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Kennon, Declan P          12 Badger-MR            1:57.57    1:58.17 qZQ    
                  27.36       57.49 (30.13)     1:29.87 (32.38)     1:58.17 (28.30)
  2 Smith, Alex A             12 Bgnw Marlins-MR      2:03.71    1:58.32 qZQ    
                  27.25       57.88 (30.63)     1:29.49 (31.61)     1:58.32 (28.83)
  3 Uszynski, Arthur          12 Twisters-MR          2:08.22    2:04.05 qZQ    
                  28.29       59.45 (31.16)     1:32.25 (32.80)     2:04.05 (31.80)
  4 Lin, Alex                 12 Abbe Swim Team-MR    2:07.12    2:04.15 qZQ    
                  28.23       59.48 (31.25)     1:32.48 (33.00)     2:04.15 (31.67)
  5 Egan, Liam R              11 Badger-MR            2:07.59    2:04.55 qZQ    
                  28.31       59.73 (31.42)     1:32.31 (32.58)     2:04.55 (32.24)
  6 Nunez, John               12 Agua Swim Team-MR    2:05.67    2:04.67 qZQ    
                  29.67     1:01.97 (32.30)     1:34.50 (32.53)     2:04.67 (30.17)
  7 DiGiacomo, Daniel         12 Bgnw Marlins-MR      2:01.83    2:05.05 qZQ    
                  29.09     1:01.08 (31.99)     1:33.46 (32.38)     2:05.05 (31.59)
  8 Gao, Ryan X               12 TVSC-MR              2:02.79    2:05.07 qZQ    
                  29.47     1:00.87 (31.40)     1:32.39 (31.52)     2:05.07 (32.68)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Wang, Eric                12 LIAC-MR              2:05.46    2:05.29 ZQ     
                  29.62     1:02.02 (32.40)     1:34.16 (32.14)     2:05.29 (31.13)
 10 Devito, Matthew L         11 Tmsuffolk-MR         2:09.08    2:05.53 ZQ     
                  28.98     1:00.57 (31.59)     1:33.50 (32.93)     2:05.53 (32.03)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Lozano, Joseph            12 Express Swimming-MR  2:08.03    2:07.43 ZQ     
                  29.52     1:01.74 (32.22)     1:34.97 (33.23)     2:07.43 (32.46)
 12 Ennals, Ethan W           12 Agua Swim Team-MR    2:08.07    2:07.73 ZQ     
                  29.37     1:01.84 (32.47)     1:34.84 (33.00)     2:07.73 (32.89)
 13 Alpay, Christopher R      12 MSC-MR               2:09.09    2:08.74 ZQ     
                  29.40     1:01.67 (32.27)     1:35.33 (33.66)     2:08.74 (33.41)
 14 Tilneac, George           12 NYCC-MR              2:09.38    2:08.87 ZQ     
                  29.35     1:02.73 (33.38)     1:36.34 (33.61)     2:08.87 (32.53)
 15 Sourial, Anthony          12 Express Swimming-MR  2:11.29    2:09.06 ZQ     
                  30.33     1:03.37 (33.04)     1:36.74 (33.37)     2:09.06 (32.32)
 16 Kaneko, Takahiro          11 Badger-MR            2:09.57    2:09.09 ZQ     
                  29.58     1:02.20 (32.62)     1:36.10 (33.90)     2:09.09 (32.99)
 17 Bidwell, Ian W            11 Badger-MR            2:06.47    2:09.30 ZQ     
                  29.41     1:02.91 (33.50)     1:37.12 (34.21)     2:09.30 (32.18)
 18 Attile, Trevor A          12 Big Blue-MR          2:09.06    2:09.48 ZQ     
                  30.14     1:03.98 (33.84)     1:38.46 (34.48)     2:09.48 (31.02)
 19 Piliero, Marc P           12 Patriot-MR           2:10.71    2:10.67 ZQ     
                  29.83     1:01.95 (32.12)     1:36.69 (34.74)     2:10.67 (33.98)
 20 Zezula, Mateusz           11 Twisters-MR          2:09.43    2:10.69 ZQ     
                  28.95     1:01.68 (32.73)     1:36.45 (34.77)     2:10.69 (34.24)
 21 Wendland, Brian C         11 HAA-MR               2:09.72    2:10.97 ZQ     
                  29.79     1:03.23 (33.44)     1:37.42 (34.19)     2:10.97 (33.55)
 22 Towers, Zach D            11 OWA-MR               2:11.24    2:11.96        
                  31.15     1:05.15 (34.00)     1:40.18 (35.03)     2:11.96 (31.78)
 23 Russell, Douglas L        12 CSC-MR               2:11.67    2:11.98        
                  28.63     1:01.73 (33.10)     1:37.09 (35.36)     2:11.98 (34.89)
 24 Winograd, Nicolas         11 Aqua Gems-MR         2:09.11    2:12.49        
                  30.35     1:03.66 (33.31)     1:39.04 (35.38)     2:12.49 (33.45)
 
Boys 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
       METRO: # 4:58.68    5/1/1985 Rodney Van Tassell, NBS-MR                 
                4:33.69  JRN
                4:39.59  NCSA
                4:48.39  SECT
                5:55.99  ZQ
 Meet Qualifying:  5:55.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kennon, Declan P          12 Badger-MR            5:20.60    5:19.86 ZQ     
                  28.82     1:00.91 (32.09)     1:31.80 (30.89)     2:04.35 (32.55)
        2:37.01 (32.66)     3:10.22 (33.21)     3:44.14 (33.92)     4:17.80 (33.66)
        4:48.99 (31.19)     5:19.86 (30.87)                                        
  2 Smith, Alex A             12 Bgnw Marlins-MR      5:21.97    5:27.14 ZQ     
                  29.17     1:01.62 (32.45)     1:35.38 (33.76)     2:08.87 (33.49)
        2:43.15 (34.28)     3:16.91 (33.76)     3:51.34 (34.43)     4:24.59 (33.25)
        4:57.23 (32.64)     5:27.14 (29.91)                                        
  3 Wagner, Ryan T            12 COND-MR              5:30.80    5:27.28 ZQ     
                  29.31     1:02.47 (33.16)     1:35.89 (33.42)     2:09.59 (33.70)
        2:43.63 (34.04)     3:17.53 (33.90)     3:51.46 (33.93)     4:24.66 (33.20)
        4:57.15 (32.49)     5:27.28 (30.13)                                        
  4 Nunez, John               12 Agua Swim Team-MR    5:33.77    5:29.36 ZQ     
                  30.58     1:03.60 (33.02)     1:37.43 (33.83)     2:11.46 (34.03)
        2:45.27 (33.81)     3:19.00 (33.73)     3:52.31 (33.31)     4:25.21 (32.90)
        4:58.33 (33.12)     5:29.36 (31.03)                                        
  5 Devito, Matthew L         11 Tmsuffolk-MR         5:41.68    5:31.07 ZQ     
                  29.57     1:02.18 (32.61)     1:35.58 (33.40)     2:08.87 (33.29)
        2:42.22 (33.35)     3:16.15 (33.93)     3:50.20 (34.05)     4:24.54 (34.34)
        4:58.27 (33.73)     5:31.07 (32.80)                                        
  6 Bidwell, Ian W            11 Badger-MR            5:32.36    5:31.37 ZQ     
                  29.70     1:02.52 (32.82)     1:35.90 (33.38)     2:09.77 (33.87)
        2:43.67 (33.90)     3:17.56 (33.89)     3:51.51 (33.95)     4:25.40 (33.89)
        4:58.79 (33.39)     5:31.37 (32.58)                                        
  7 Wang, Eric                12 LIAC-MR              5:32.14    5:31.70 ZQ     
                  30.30     1:03.14 (32.84)     1:36.48 (33.34)     2:10.90 (34.42)
        2:43.63 (32.73)     3:17.79 (34.16)     3:51.67 (33.88)     4:25.49 (33.82)
        4:59.10 (33.61)     5:31.70 (32.60)                                        
  8 Egan, Liam R              11 Badger-MR            5:33.66    5:31.84 ZQ     
                  29.25     1:01.80 (32.55)     1:35.16 (33.36)     2:08.84 (33.68)
        2:42.66 (33.82)     3:16.50 (33.84)     3:51.12 (34.62)     4:24.91 (33.79)
        4:59.05 (34.14)     5:31.84 (32.79)                                        
  9 DiGiacomo, Daniel         12 Bgnw Marlins-MR      5:26.42    5:32.30 ZQ     
                  29.16     1:01.34 (32.18)     1:34.63 (33.29)     2:08.16 (33.53)
        2:42.00 (33.84)     3:15.89 (33.89)     3:50.34 (34.45)     4:24.90 (34.56)
        4:59.11 (34.21)     5:32.30 (33.19)                                        
 10 Uszynski, Arthur          12 Twisters-MR          5:49.85    5:38.12 ZQ     
                  29.45     1:02.79 (33.34)     1:36.26 (33.47)     2:10.92 (34.66)
        2:45.72 (34.80)     3:20.83 (35.11)     3:56.00 (35.17)     4:31.47 (35.47)
        5:05.92 (34.45)     5:38.12 (32.20)                                        
 11 Attile, Trevor A          12 Big Blue-MR          5:53.99    5:43.17 ZQ     
                  30.48     1:04.66 (34.18)     1:39.35 (34.69)     2:14.63 (35.28)
        2:49.66 (35.03)     3:25.21 (35.55)     4:01.38 (36.17)     4:37.54 (36.16)
        5:11.77 (34.23)     5:43.17 (31.40)                                        
 12 Carter, Shane             12 TRS-MR               5:55.96    5:43.44 ZQ     
                  29.29     1:02.90 (33.61)     1:37.70 (34.80)     2:13.34 (35.64)
        2:48.61 (35.27)     3:23.83 (35.22)     3:59.68 (35.85)     4:34.97 (35.29)
        5:10.75 (35.78)     5:43.44 (32.69)                                        
 13 Kaneko, Takahiro          11 Badger-MR            5:46.20    5:43.67 ZQ     
                  30.09     1:04.03 (33.94)     1:39.10 (35.07)     2:14.31 (35.21)
        2:49.75 (35.44)     3:25.54 (35.79)     4:00.68 (35.14)     4:36.25 (35.57)
        5:11.24 (34.99)     5:43.67 (32.43)                                        
 14 Wendland, Brian C         11 HAA-MR               5:38.93    5:44.71 ZQ     
                  30.55     1:04.65 (34.10)     1:39.70 (35.05)     2:15.27 (35.57)
        2:50.58 (35.31)     3:25.62 (35.04)     4:00.83 (35.21)     4:36.16 (35.33)
        5:10.87 (34.71)     5:44.71 (33.84)                                        
 15 LaRue, Paul V             11 MSC-MR               5:53.24    5:46.40 ZQ     
                  31.30     1:05.42 (34.12)     1:39.58 (34.16)     2:14.26 (34.68)
        2:49.37 (35.11)     3:24.37 (35.00)     4:00.24 (35.87)     4:36.20 (35.96)
        5:11.68 (35.48)     5:46.40 (34.72)                                        
 16 Cowden, Luke S            11 Tmsuffolk-MR         5:55.70    5:46.78 ZQ     
                  31.48     1:06.54 (35.06)     1:42.22 (35.68)     2:17.06 (34.84)
        2:52.14 (35.08)     3:26.78 (34.64)     4:01.83 (35.05)     4:37.29 (35.46)
        5:12.14 (34.85)     5:46.78 (34.64)                                        
 17 Patapis, Peter T          12 Riptides-MR          5:43.52    5:47.56 ZQ     
                  30.79     1:04.98 (34.19)     1:40.35 (35.37)     2:15.90 (35.55)
        2:51.78 (35.88)     3:27.45 (35.67)     4:03.54 (36.09)     4:39.06 (35.52)
        5:13.81 (34.75)     5:47.56 (33.75)                                        
 18 Sourial, Anthony          12 Express Swimming-MR  5:55.67    5:48.74 ZQ     
                  30.18     1:03.94 (33.76)     1:39.10 (35.16)     2:14.71 (35.61)
        2:50.52 (35.81)     3:26.25 (35.73)     4:01.62 (35.37)     4:37.84 (36.22)
        5:13.47 (35.63)     5:48.74 (35.27)                                        
 19 Towers, Zach D            11 OWA-MR               5:51.13    5:49.28 ZQ     
                  30.68     1:04.98 (34.30)     1:40.80 (35.82)     2:16.55 (35.75)
        2:53.10 (36.55)     3:28.79 (35.69)     4:04.07 (35.28)     4:40.25 (36.18)
        5:15.50 (35.25)     5:49.28 (33.78)                                        
 20 Buttigieg, Timothy W      12 Badger-MR            5:50.52    5:49.83 ZQ     
                  31.14     1:05.75 (34.61)     1:41.58 (35.83)     2:17.71 (36.13)
        2:54.18 (36.47)     3:30.04 (35.86)     4:06.15 (36.11)     4:42.27 (36.12)
        5:17.41 (35.14)     5:49.83 (32.42)                                        
 21 Andjelic, Nikola          11 COND-MR              5:52.46    5:52.70 ZQ     
                  29.92     1:04.82 (34.90)     1:40.41 (35.59)     2:15.93 (35.52)
        2:53.63 (37.70)     3:30.12 (36.49)     4:06.50 (36.38)     4:42.88 (36.38)
        5:18.38 (35.50)     5:52.70 (34.32)                                        
 22 Legros, Marcel D          12 Bgnw Marlins-MR      5:54.88    5:52.71 ZQ     
                  30.19     1:04.22 (34.03)     1:39.23 (35.01)     2:14.55 (35.32)
        2:49.94 (35.39)     3:27.51 (37.57)     4:02.86 (35.35)     4:40.36 (37.50)
        5:18.36 (38.00)     5:52.71 (34.35)                                        
 23 Russell, Douglas L        12 CSC-MR               5:51.66    5:53.98 ZQ     
                  30.25     1:05.39 (35.14)     1:40.77 (35.38)     2:16.53 (35.76)
        2:53.19 (36.66)     3:29.36 (36.17)     4:06.74 (37.38)     4:42.72 (35.98)
        5:18.29 (35.57)     5:53.98 (35.69)                                        
 24 Mott, Trevor T            12 Hurricanes-MR        5:51.21    5:58.45        
                  30.29     1:04.73 (34.44)     1:40.53 (35.80)     2:16.71 (36.18)
        2:53.09 (36.38)     3:29.94 (36.85)     4:07.45 (37.51)     4:45.14 (37.69)
        5:22.85 (37.71)     5:58.45 (35.60)                                        
 25 Christianson, Keith G     12 HAA-MR               5:53.93    5:58.73        
                  32.22     1:07.95 (35.73)     1:44.50 (36.55)     2:21.15 (36.65)
        2:58.00 (36.85)     3:34.68 (36.68)     4:11.20 (36.52)     4:47.65 (36.45)
        5:23.72 (36.07)     5:58.73 (35.01)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
       METRO: # 26.16    5/1/1996 Nicholas Pai, MSC-MR                         
                32.49  ZQ
 Meet Qualifying:  32.49
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Kennon, Declan P          12 Badger-MR              28.44      27.74 ZQ     
  2 Smith, Alex A             12 Bgnw Marlins-MR        28.46      28.31 ZQ     
  3 Plaschka, Justin T        12 Tmsuffolk-MR           29.18      28.79 ZQ     
  4 Gao, Ryan X               12 TVSC-MR                29.78      29.21 ZQ     
  5 Andjelic, Nikola          11 COND-MR                30.04      29.58 ZQ     
  6 Wright, David T           12 Badger-MR              30.17      29.81 ZQ     
  7 Mattera, Michael P        12 Tmsuffolk-MR           29.91      30.06 ZQ     
  8 Tilneac, George           12 NYCC-MR                30.24      30.18 ZQ     
Preliminaries
  9 Uszynski, Arthur          12 Twisters-MR            30.45                   
 10 Chernukha, Leonid         11 OWA-MR                 30.64                   
 11 Peskett, Brandon W        12 Tmsuffolk-MR           31.05                   
 12 Stenger, Adam             12 LBA-MR                 31.09                   
 13 Purvis, Robby J           11 Bgnw Marlins-MR        31.11                   
 14 Cooper, Ian A             12 Bgnw Marlins-MR        31.28                   
 15 Blank, Travis C           12 NDAC-MR                31.36                   
 16 Walsh, Zach H             12 NY Sharks-MR           31.49                   
 17 Pozmanter, Matthew S      12 TVSC-MR                31.56                   
 18 Yale, Griffin             12 SMC-MR                 31.63                   
 19 Brown, Nate M             12 OWA-MR                 31.79                   
 20 LaRue, Paul V             11 MSC-MR                 32.03                   
 21 Wendland, Brian C         11 HAA-MR                 32.05                   
 22 Brierley, Thomas K        12 Hurricanes-MR          32.12                   
 23 Zezula, Mateusz           11 Twisters-MR            32.13                   
 24 Alpay, Christopher R      12 MSC-MR                 32.57                   
 25 DiGiacomo, Daniel         12 Bgnw Marlins-MR        32.65                   
 26 Vargas, Anthony J         11 RedTails-MR            32.75                   
 27 Santoro, Joseph           12 TVSC-MR                32.78                   
 28 Bradnock, Reginald        12 Riptides-MR            33.02                   
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
       METRO: # 26.16    5/1/1996 Nicholas Pai, MSC-MR                         
                32.49  ZQ
 Meet Qualifying:  32.49
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Kennon, Declan P          12 Badger-MR              28.55      28.44 qZQ    
  2 Smith, Alex A             12 Bgnw Marlins-MR        28.95      28.46 qZQ    
  3 Plaschka, Justin T        12 Tmsuffolk-MR           29.32      29.18 qZQ    
  4 Gao, Ryan X               12 TVSC-MR                28.62      29.78 qZQ    
  5 Mattera, Michael P        12 Tmsuffolk-MR           30.58      29.91 qZQ    
  6 Andjelic, Nikola          11 COND-MR                29.76      30.04 qZQ    
  7 Wright, David T           12 Badger-MR              30.85      30.17 qZQ    
  8 Tilneac, George           12 NYCC-MR                31.24      30.24 qZQ    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Uszynski, Arthur          12 Twisters-MR            30.34      30.45 ZQ     
 10 Chernukha, Leonid         11 OWA-MR                 30.61      30.64 ZQ     
-------------------------------------------------------------------------
 11 Peskett, Brandon W        12 Tmsuffolk-MR           30.69      31.05 ZQ     
 12 Stenger, Adam             12 LBA-MR                 30.95      31.09 ZQ     
 13 Purvis, Robby J           11 Bgnw Marlins-MR        30.92      31.11 ZQ     
 14 Cooper, Ian A             12 Bgnw Marlins-MR        31.63      31.28 ZQ     
 15 Blank, Travis C           12 NDAC-MR                31.33      31.36 ZQ     
 16 Walsh, Zach H             12 NY Sharks-MR           31.67      31.49 ZQ     
 17 Pozmanter, Matthew S      12 TVSC-MR                30.79      31.56 ZQ     
 18 Yale, Griffin             12 SMC-MR                 31.42      31.63 ZQ     
 19 Brown, Nate M             12 OWA-MR                 32.23      31.79 ZQ     
 20 LaRue, Paul V             11 MSC-MR                 32.03      32.03 ZQ     
 21 Wendland, Brian C         11 HAA-MR                 32.36      32.05 ZQ     
 22 Brierley, Thomas K        12 Hurricanes-MR          31.48      32.12 ZQ     
 23 Zezula, Mateusz           11 Twisters-MR            31.92      32.13 ZQ     
 24 Alpay, Christopher R      12 MSC-MR                 31.63      32.57        
 25 DiGiacomo, Daniel         12 Bgnw Marlins-MR        32.49      32.65        
 26 Vargas, Anthony J         11 RedTails-MR            31.92      32.75        
 27 Santoro, Joseph           12 TVSC-MR                32.36      32.78        
 28 Bradnock, Reginald        12 Riptides-MR            31.88      33.02        
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
       METRO: # 55.84    5/1/1996 Nicholas Pai, MSC-MR                         
                51.39  JRN
                53.09  NCSA
                55.09  SECT
              1:08.79  ZQ
 Meet Qualifying:  1:08.79
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Kennon, Declan P          12 Badger-MR            1:01.35    1:00.23 ZQ     
                  29.53     1:00.23 (30.70)                                        
  2 Smith, Alex A             12 Bgnw Marlins-MR      1:02.20    1:01.12 ZQ     
                  29.99     1:01.12 (31.13)                                        
  3 Gao, Ryan X               12 TVSC-MR              1:03.73    1:01.32 ZQ     
                  30.16     1:01.32 (31.16)                                        
  4 Wright, David T           12 Badger-MR            1:03.36    1:02.01 ZQ     
                  30.24     1:02.01 (31.77)                                        
  5 Plaschka, Justin T        12 Tmsuffolk-MR         1:04.53    1:02.96 ZQ     
                  30.43     1:02.96 (32.53)                                        
  6 Uszynski, Arthur          12 Twisters-MR          1:04.26    1:04.09 ZQ     
                  31.49     1:04.09 (32.60)                                        
  7 Blank, Travis C           12 NDAC-MR              1:06.07    1:04.96 ZQ     
                  31.64     1:04.96 (33.32)                                        
  8 Mattera, Michael P        12 Tmsuffolk-MR         1:06.14    1:06.01 ZQ     
                  31.52     1:06.01 (34.49)                                        
Preliminaries
  9 Peskett, Brandon W        12 Tmsuffolk-MR         1:06.33                   
                  32.37     1:06.33 (33.96)                                        
 10 Tilneac, George           12 NYCC-MR              1:06.43                   
                  32.15     1:06.43 (34.28)                                        
 11 Purvis, Robby J           11 Bgnw Marlins-MR      1:06.65                   
                  32.49     1:06.65 (34.16)                                        
 12 Stenger, Adam             12 LBA-MR               1:06.67                   
                  31.82     1:06.67 (34.85)                                        
 13 LaRue, Paul V             11 MSC-MR               1:07.24                   
                  33.02     1:07.24 (34.22)                                        
 14 Andjelic, Nikola          11 COND-MR              1:07.58                   
                  32.04     1:07.58 (35.54)                                        
 15 Chernukha, Leonid         11 OWA-MR               1:07.97                   
                  33.41     1:07.97 (34.56)                                        
 16 Alpay, Christopher R      12 MSC-MR               1:08.93                   
                  33.70     1:08.93 (35.23)                                        
 17 Kurzum, Elie              12 WSSC-MR              1:09.08                   
                  33.33     1:09.08 (35.75)                                        
 18 Yale, Griffin             12 SMC-MR               1:09.09                   
                  33.34     1:09.09 (35.75)                                        
 19 Wendland, Brian C         11 HAA-MR               1:10.25                   
                  34.41     1:10.25 (35.84)                                        
 20 Russell, Douglas L        12 CSC-MR               1:11.74                   
                  34.71     1:11.74 (37.03)                                        
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
       METRO: # 55.84    5/1/1996 Nicholas Pai, MSC-MR                         
                51.39  JRN
                53.09  NCSA
                55.09  SECT
              1:08.79  ZQ
 Meet Qualifying:  1:08.79
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Kennon, Declan P          12 Badger-MR            1:00.68    1:01.35 qZQ    
                  29.95     1:01.35 (31.40)                                        
  2 Smith, Alex A             12 Bgnw Marlins-MR      1:00.81    1:02.20 qZQ    
                  30.28     1:02.20 (31.92)                                        
  3 Wright, David T           12 Badger-MR            1:06.51    1:03.36 qZQ    
                  30.60     1:03.36 (32.76)                                        
  4 Gao, Ryan X               12 TVSC-MR              1:01.59    1:03.73 qZQ    
                  30.89     1:03.73 (32.84)                                        
  5 Uszynski, Arthur          12 Twisters-MR          1:04.40    1:04.26 qZQ    
                  31.56     1:04.26 (32.70)                                        
  6 Plaschka, Justin T        12 Tmsuffolk-MR         1:04.59    1:04.53 qZQ    
                  31.76     1:04.53 (32.77)                                        
  7 Blank, Travis C           12 NDAC-MR              1:08.26    1:06.07 qZQ    
                  32.15     1:06.07 (33.92)                                        
  8 Mattera, Michael P        12 Tmsuffolk-MR         1:06.94    1:06.14 qZQ    
                  31.56     1:06.14 (34.58)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Peskett, Brandon W        12 Tmsuffolk-MR         1:08.56    1:06.33 ZQ     
                  32.37     1:06.33 (33.96)                                        
 10 Tilneac, George           12 NYCC-MR              1:07.49    1:06.43 ZQ     
                  32.15     1:06.43 (34.28)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Purvis, Robby J           11 Bgnw Marlins-MR      1:07.28    1:06.65 ZQ     
                  32.49     1:06.65 (34.16)                                        
 12 Stenger, Adam             12 LBA-MR               1:06.71    1:06.67 ZQ     
                  31.82     1:06.67 (34.85)                                        
 13 LaRue, Paul V             11 MSC-MR               1:08.03    1:07.24 ZQ     
                  33.02     1:07.24 (34.22)                                        
 14 Andjelic, Nikola          11 COND-MR              1:03.75    1:07.58 ZQ     
                  32.04     1:07.58 (35.54)                                        
 15 Chernukha, Leonid         11 OWA-MR               1:06.08    1:07.97 ZQ     
                  33.41     1:07.97 (34.56)                                        
 16 Alpay, Christopher R      12 MSC-MR               1:08.47    1:08.93        
                  33.70     1:08.93 (35.23)                                        
 17 Kurzum, Elie              12 WSSC-MR              1:08.70    1:09.08        
                  33.33     1:09.08 (35.75)                                        
 18 Yale, Griffin             12 SMC-MR               1:07.61    1:09.09        
                  33.34     1:09.09 (35.75)                                        
 19 Wendland, Brian C         11 HAA-MR               1:07.68    1:10.25        
                  34.41     1:10.25 (35.84)                                        
 20 Russell, Douglas L        12 CSC-MR               1:08.58    1:11.74        
                  34.71     1:11.74 (37.03)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard Backstroke
===============================================================================
       METRO: # 2:00.39    3/2/2002 Tristan Hastings, BGNW-MR                  
                1:51.39  JRN
                1:54.79  NCSA
                1:59.39  SECT
                2:31.99  ZQ
 Meet Qualifying:  2:31.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Smith, Alex A             12 Bgnw Marlins-MR      2:13.64    2:09.86 ZQ     
                  29.67     1:02.03 (32.36)     1:36.44 (34.41)     2:09.86 (33.42)
  2 Gao, Ryan X               12 TVSC-MR              2:15.11    2:12.21 ZQ     
                  30.81     1:03.70 (32.89)     1:38.24 (34.54)     2:12.21 (33.97)
  3 Wright, David T           12 Badger-MR            2:15.45    2:13.94 ZQ     
                  29.98     1:02.97 (32.99)     1:38.43 (35.46)     2:13.94 (35.51)
  4 Uszynski, Arthur          12 Twisters-MR          2:19.41    2:18.53 ZQ     
                  33.04     1:07.86 (34.82)     1:43.62 (35.76)     2:18.53 (34.91)
  5 Andjelic, Nikola          11 COND-MR              2:20.51    2:18.54 ZQ     
                  32.07     1:07.31 (35.24)     1:43.86 (36.55)     2:18.54 (34.68)
  6 Tilneac, George           12 NYCC-MR              2:18.10    2:18.99 ZQ     
                  32.51     1:08.04 (35.53)     1:44.11 (36.07)     2:18.99 (34.88)
  7 Blank, Travis C           12 NDAC-MR              2:23.19    2:19.71 ZQ     
                  33.20     1:08.21 (35.01)     1:44.18 (35.97)     2:19.71 (35.53)
  8 Purvis, Robby J           11 Bgnw Marlins-MR      2:20.97    2:21.94 ZQ     
                  32.47     1:08.22 (35.75)     1:45.38 (37.16)     2:21.94 (36.56)
Preliminaries
  9 Mattera, Michael P        12 Tmsuffolk-MR         2:23.30                   
                  32.09     1:08.63 (36.54)     1:46.26 (37.63)     2:23.30 (37.04)
 10 Stenger, Adam             12 LBA-MR               2:23.73                   
                  33.53     1:10.09 (36.56)     1:47.33 (37.24)     2:23.73 (36.40)
 11 Yale, Griffin             12 SMC-MR               2:23.84                   
                  32.21     1:08.80 (36.59)     1:46.91 (38.11)     2:23.84 (36.93)
 12 Cooper, Ian A             12 Bgnw Marlins-MR      2:24.77                   
                  33.96     1:10.38 (36.42)     1:47.91 (37.53)     2:24.77 (36.86)
 13 Wendland, Brian C         11 HAA-MR               2:26.99                   
                  34.74     1:11.97 (37.23)     1:50.29 (38.32)     2:26.99 (36.70)
 14 DiGiacomo, Daniel         12 Bgnw Marlins-MR      2:27.08                   
                  34.44     1:11.70 (37.26)     1:49.76 (38.06)     2:27.08 (37.32)
 15 Legros, Marcel D          12 Bgnw Marlins-MR      2:28.83                   
                  35.30     1:12.72 (37.42)     1:51.70 (38.98)     2:28.83 (37.13)
 16 Brierley, Thomas K        12 Hurricanes-MR        2:29.08                   
                  34.00     1:11.52 (37.52)     1:50.54 (39.02)     2:29.08 (38.54)
 17 Burke, Ryan M             11 TVSC-MR              2:29.96                   
                  35.54     1:13.56 (38.02)     1:53.03 (39.47)     2:29.96 (36.93)
 18 Christianson, Keith G     12 HAA-MR               2:30.01                   
                  35.92     1:14.20 (38.28)     1:52.48 (38.28)     2:30.01 (37.53)
 19 Delfico, Nicholas         12 SMC-MR               2:31.08                   
                  34.78     1:12.82 (38.04)     1:52.27 (39.45)     2:31.08 (38.81)
 
Boys 11-12 200 Yard Backstroke
===============================================================================
       METRO: # 2:00.39    3/2/2002 Tristan Hastings, BGNW-MR                  
                1:51.39  JRN
                1:54.79  NCSA
                1:59.39  SECT
                2:31.99  ZQ
 Meet Qualifying:  2:31.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Smith, Alex A             12 Bgnw Marlins-MR      2:13.74    2:13.64 qZQ    
                  30.14     1:03.24 (33.10)     1:38.26 (35.02)     2:13.64 (35.38)
  2 Gao, Ryan X               12 TVSC-MR              2:16.77    2:15.11 qZQ    
                  32.02     1:06.40 (34.38)     1:41.03 (34.63)     2:15.11 (34.08)
  3 Wright, David T           12 Badger-MR            2:19.52    2:15.45 qZQ    
                  30.87     1:04.57 (33.70)     1:40.51 (35.94)     2:15.45 (34.94)
  4 Tilneac, George           12 NYCC-MR              2:25.45    2:18.10 qZQ    
                  32.32     1:07.45 (35.13)     1:43.38 (35.93)     2:18.10 (34.72)
  5 Uszynski, Arthur          12 Twisters-MR          2:26.89    2:19.41 qZQ    
                  32.90     1:07.81 (34.91)     1:44.09 (36.28)     2:19.41 (35.32)
  6 Andjelic, Nikola          11 COND-MR              2:23.16    2:20.51 qZQ    
                  32.37     1:08.11 (35.74)     1:44.90 (36.79)     2:20.51 (35.61)
  7 Purvis, Robby J           11 Bgnw Marlins-MR      2:23.31    2:20.97 qZQ    
                  32.17     1:07.64 (35.47)     1:45.09 (37.45)     2:20.97 (35.88)
  8 Blank, Travis C           12 NDAC-MR              2:24.65    2:23.19 qZQ    
                  33.39     1:09.97 (36.58)     1:47.11 (37.14)     2:23.19 (36.08)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Mattera, Michael P        12 Tmsuffolk-MR         2:29.66    2:23.30 ZQ     
                  32.09     1:08.63 (36.54)     1:46.26 (37.63)     2:23.30 (37.04)
 10 Stenger, Adam             12 LBA-MR               2:27.40    2:23.73 ZQ     
                  33.53     1:10.09 (36.56)     1:47.33 (37.24)     2:23.73 (36.40)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Yale, Griffin             12 SMC-MR               2:28.18    2:23.84 ZQ     
                  32.21     1:08.80 (36.59)     1:46.91 (38.11)     2:23.84 (36.93)
 12 Cooper, Ian A             12 Bgnw Marlins-MR      2:27.80    2:24.77 ZQ     
                  33.96     1:10.38 (36.42)     1:47.91 (37.53)     2:24.77 (36.86)
 13 Wendland, Brian C         11 HAA-MR               2:23.30    2:26.99 ZQ     
                  34.74     1:11.97 (37.23)     1:50.29 (38.32)     2:26.99 (36.70)
 14 DiGiacomo, Daniel         12 Bgnw Marlins-MR      2:23.85    2:27.08 ZQ     
                  34.44     1:11.70 (37.26)     1:49.76 (38.06)     2:27.08 (37.32)
 15 Legros, Marcel D          12 Bgnw Marlins-MR      2:30.31    2:28.83 ZQ     
                  35.30     1:12.72 (37.42)     1:51.70 (38.98)     2:28.83 (37.13)
 16 Brierley, Thomas K        12 Hurricanes-MR        2:29.35    2:29.08 ZQ     
                  34.00     1:11.52 (37.52)     1:50.54 (39.02)     2:29.08 (38.54)
 17 Burke, Ryan M             11 TVSC-MR              2:30.59    2:29.96 ZQ     
                  35.54     1:13.56 (38.02)     1:53.03 (39.47)     2:29.96 (36.93)
 18 Christianson, Keith G     12 HAA-MR               2:29.16    2:30.01 ZQ     
                  35.92     1:14.20 (38.28)     1:52.48 (38.28)     2:30.01 (37.53)
 19 Delfico, Nicholas         12 SMC-MR               2:31.69    2:31.08 ZQ     
                  34.78     1:12.82 (38.04)     1:52.27 (39.45)     2:31.08 (38.81)
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
       METRO: # 28.24    5/1/1994 Chris Miller, LIAC-MR                        
                37.09  ZQ
 Meet Qualifying:  37.09
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Ennals, Ethan W           12 Agua Swim Team-MR      30.99      30.94 ZQ     
  2 Chu, Bryan C              12 HS-MR                  32.20      31.94 ZQ     
  3 Aventuro, Christopher J   12 Badger-MR              32.77      32.29 ZQ     
  4 Vargas, Anthony J         11 RedTails-MR            32.59      32.32 ZQ     
  4 Lozano, Joseph            12 Express Swimming-MR    32.24      32.32 ZQ     
  6 Lin, Alex                 12 Abbe Swim Team-MR      32.98      33.39 ZQ     
  7 Magee, Dylan P            12 NY Sharks-MR           33.68      33.71 ZQ     
  8 Winograd, Nicolas         11 Aqua Gems-MR           33.19      34.94 ZQ     
Preliminaries
  9 Brown, Nate M             12 OWA-MR                 34.17                   
 10 Andjelic, Nikola          11 COND-MR                34.21                   
 11 MACKAY, Matthew           12 WSSC-MR                34.39                   
 12 Lin, Justin               12 Abbe Swim Team-MR      34.45                   
 13 Kaneko, Takahiro          11 Badger-MR              35.12                   
 14 Zezula, Mateusz           11 Twisters-MR            35.28                   
 15 Peskett, Brandon W        12 Tmsuffolk-MR           35.41                   
 16 Raiola, Andy M            12 HS-MR                  35.57                   
 17 Santoro, Joseph           12 TVSC-MR                35.64                   
 18 Pozmanter, Matthew S      12 TVSC-MR                35.96                   
 19 Bidwell, Ian W            11 Badger-MR              36.08                   
 20 Legros, Marcel D          12 Bgnw Marlins-MR        36.09                   
 21 Walsh, Zach H             12 NY Sharks-MR           36.13                   
 22 Bradnock, Reginald        12 Riptides-MR            36.18                   
 23 Salvatore, Luke J         12 Bgnw Marlins-MR        36.32                   
 24 Wright, David T           12 Badger-MR              36.57                   
 25 Cooper, Ian A             12 Bgnw Marlins-MR        36.62                   
 25 Patapis, Peter T          12 Riptides-MR            36.62                   
 27 Buttigieg, Timothy W      12 Badger-MR              36.77                   
 28 Towers, Zach D            11 OWA-MR                 37.15                   
 29 Russell, Douglas L        12 CSC-MR                 37.27                   
 30 Hall, Delaney W           12 LIAC-MR                37.51                   
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
       METRO: # 28.24    5/1/1994 Chris Miller, LIAC-MR                        
                37.09  ZQ
 Meet Qualifying:  37.09
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Ennals, Ethan W           12 Agua Swim Team-MR      32.31      30.99 qZQ    
  2 Chu, Bryan C              12 HS-MR                  32.99      32.20 qZQ    
  3 Lozano, Joseph            12 Express Swimming-MR    34.79      32.24 qZQ    
  4 Vargas, Anthony J         11 RedTails-MR            33.08      32.59 qZQ    
  5 Aventuro, Christopher J   12 Badger-MR              34.12      32.77 qZQ    
  6 Lin, Alex                 12 Abbe Swim Team-MR      32.38      32.98 qZQ    
  7 Winograd, Nicolas         11 Aqua Gems-MR           34.75      33.19 qZQ    
  8 Magee, Dylan P            12 NY Sharks-MR           34.04      33.68 qZQ    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Brown, Nate M             12 OWA-MR                 35.38      34.17 ZQ     
 10 Andjelic, Nikola          11 COND-MR                33.83      34.21 ZQ     
-------------------------------------------------------------------------
 11 MACKAY, Matthew           12 WSSC-MR                35.50      34.39 ZQ     
 12 Lin, Justin               12 Abbe Swim Team-MR      34.95      34.45 ZQ     
 13 Kaneko, Takahiro          11 Badger-MR              35.85      35.12 ZQ     
 14 Zezula, Mateusz           11 Twisters-MR            35.52      35.28 ZQ     
 15 Peskett, Brandon W        12 Tmsuffolk-MR           37.04      35.41 ZQ     
 16 Raiola, Andy M            12 HS-MR                  37.07      35.57 ZQ     
 17 Santoro, Joseph           12 TVSC-MR                35.53      35.64 ZQ     
 18 Pozmanter, Matthew S      12 TVSC-MR                36.09      35.96 ZQ     
 19 Bidwell, Ian W            11 Badger-MR              36.20      36.08 ZQ     
 20 Legros, Marcel D          12 Bgnw Marlins-MR        36.28      36.09 ZQ     
 21 Walsh, Zach H             12 NY Sharks-MR           36.44      36.13 ZQ     
 22 Bradnock, Reginald        12 Riptides-MR            35.83      36.18 ZQ     
 23 Salvatore, Luke J         12 Bgnw Marlins-MR        36.64      36.32 ZQ     
 24 Wright, David T           12 Badger-MR              36.72      36.57 ZQ     
 25 Cooper, Ian A             12 Bgnw Marlins-MR        37.01      36.62 ZQ     
 25 Patapis, Peter T          12 Riptides-MR            36.91      36.62 ZQ     
 27 Buttigieg, Timothy W      12 Badger-MR              37.05      36.77 ZQ     
 28 Towers, Zach D            11 OWA-MR                 36.88      37.15        
 29 Russell, Douglas L        12 CSC-MR                 36.35      37.27        
 30 Hall, Delaney W           12 LIAC-MR                36.78      37.51        
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
       METRO: # 1:00.84    5/1/1994 Chris Miller, LIAC-MR                      
                  57.89  JRN
                  59.49  NCSA
                1:02.19  SECT
                1:20.99  ZQ
 Meet Qualifying:  1:20.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Ennals, Ethan W           12 Agua Swim Team-MR    1:07.82    1:08.55 ZQ     
                  32.23     1:08.55 (36.32)                                        
  2 Lozano, Joseph            12 Express Swimming-MR  1:11.93    1:09.83 ZQ     
                  32.60     1:09.83 (37.23)                                        
  3 Aventuro, Christopher J   12 Badger-MR            1:12.09    1:10.64 ZQ     
                  33.14     1:10.64 (37.50)                                        
  4 Chu, Bryan C              12 HS-MR                1:11.51    1:11.77 ZQ     
                  33.19     1:11.77 (38.58)                                        
  5 Lin, Alex                 12 Abbe Swim Team-MR    1:12.37    1:11.97 ZQ     
                  33.50     1:11.97 (38.47)                                        
  6 Magee, Dylan P            12 NY Sharks-MR         1:13.57    1:12.11 ZQ     
                  34.79     1:12.11 (37.32)                                        
  7 Andjelic, Nikola          11 COND-MR              1:14.23    1:13.57 ZQ     
                  34.92     1:13.57 (38.65)                                        
  8 Sourial, Anthony          12 Express Swimming-MR  1:14.74    1:14.61 ZQ     
                  35.89     1:14.61 (38.72)                                        
Preliminaries
  9 Kaneko, Takahiro          11 Badger-MR            1:14.97                   
                  35.50     1:14.97 (39.47)                                        
 10 MACKAY, Matthew           12 WSSC-MR              1:15.63                   
                  35.09     1:15.63 (40.54)                                        
 11 Winograd, Nicolas         11 Aqua Gems-MR         1:15.70                   
                  36.00     1:15.70 (39.70)                                        
 12 Vargas, Anthony J         11 RedTails-MR          1:16.22                   
                  34.88     1:16.22 (41.34)                                        
 13 Brown, Nate M             12 OWA-MR               1:16.47                   
                  35.57     1:16.47 (40.90)                                        
 14 Lin, Justin               12 Abbe Swim Team-MR    1:17.40                   
                  36.17     1:17.40 (41.23)                                        
 15 Peskett, Brandon W        12 Tmsuffolk-MR         1:17.78                   
                  35.79     1:17.78 (41.99)                                        
 16 Purvis, Robby J           11 Bgnw Marlins-MR      1:18.33                   
                  35.95     1:18.33 (42.38)                                        
 17 LaRue, Paul V             11 MSC-MR               1:18.44                   
                  37.38     1:18.44 (41.06)                                        
 18 Alvarez, Jeffrey          12 Twisters-MR          1:18.53                   
                  36.31     1:18.53 (42.22)                                        
 19 Raiola, Andy M            12 HS-MR                1:19.16                   
                  36.96     1:19.16 (42.20)                                        
 20 Santoro, Joseph           12 TVSC-MR              1:19.38                   
                  37.16     1:19.38 (42.22)                                        
 21 Brynin, Zeke M            12 Pace-MR              1:19.85                   
                  37.99     1:19.85 (41.86)                                        
 22 Buttigieg, Timothy W      12 Badger-MR            1:20.12                   
                  37.94     1:20.12 (42.18)                                        
 23 Chernukha, Leonid         11 OWA-MR               1:20.45                   
                  37.82     1:20.45 (42.63)                                        
 24 Hall, Delaney W           12 LIAC-MR              1:20.78                   
                  38.63     1:20.78 (42.15)                                        
 25 Howard, Ben R             11 Hurricanes-MR        1:22.19                   
                  39.17     1:22.19 (43.02)                                        
 26 Towers, Zach D            11 OWA-MR               1:22.62                   
                  38.49     1:22.62 (44.13)                                        
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
       METRO: # 1:00.84    5/1/1994 Chris Miller, LIAC-MR                      
                  57.89  JRN
                  59.49  NCSA
                1:02.19  SECT
                1:20.99  ZQ
 Meet Qualifying:  1:20.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Ennals, Ethan W           12 Agua Swim Team-MR    1:09.51    1:07.82 qZQ    
                  31.90     1:07.82 (35.92)                                        
  2 Chu, Bryan C              12 HS-MR                1:12.81    1:11.51 qZQ    
                  33.10     1:11.51 (38.41)                                        
  3 Lozano, Joseph            12 Express Swimming-MR  1:10.48    1:11.93 qZQ    
                  33.46     1:11.93 (38.47)                                        
  4 Aventuro, Christopher J   12 Badger-MR            1:13.74    1:12.09 qZQ    
                  33.75     1:12.09 (38.34)                                        
  5 Lin, Alex                 12 Abbe Swim Team-MR    1:11.15    1:12.37 qZQ    
                  34.16     1:12.37 (38.21)                                        
  6 Magee, Dylan P            12 NY Sharks-MR         1:13.02    1:13.57 qZQ    
                  34.51     1:13.57 (39.06)                                        
  7 Andjelic, Nikola          11 COND-MR              1:13.55    1:14.23 qZQ    
                  35.46     1:14.23 (38.77)                                        
  8 Sourial, Anthony          12 Express Swimming-MR  1:16.32    1:14.74 qZQ    
                  36.20     1:14.74 (38.54)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Kaneko, Takahiro          11 Badger-MR            1:15.78    1:14.97 ZQ     
                  35.50     1:14.97 (39.47)                                        
 10 MACKAY, Matthew           12 WSSC-MR              1:16.42    1:15.63 ZQ     
                  35.09     1:15.63 (40.54)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Winograd, Nicolas         11 Aqua Gems-MR         1:15.68    1:15.70 ZQ     
                  36.00     1:15.70 (39.70)                                        
 12 Vargas, Anthony J         11 RedTails-MR          1:15.44    1:16.22 ZQ     
                  34.88     1:16.22 (41.34)                                        
 13 Brown, Nate M             12 OWA-MR               1:16.43    1:16.47 ZQ     
                  35.57     1:16.47 (40.90)                                        
 14 Lin, Justin               12 Abbe Swim Team-MR    1:17.11    1:17.40 ZQ     
                  36.17     1:17.40 (41.23)                                        
 15 Peskett, Brandon W        12 Tmsuffolk-MR         1:20.01    1:17.78 ZQ     
                  35.79     1:17.78 (41.99)                                        
 16 Purvis, Robby J           11 Bgnw Marlins-MR      1:20.81    1:18.33 ZQ     
                  35.95     1:18.33 (42.38)                                        
 17 LaRue, Paul V             11 MSC-MR               1:19.53    1:18.44 ZQ     
                  37.38     1:18.44 (41.06)                                        
 18 Alvarez, Jeffrey          12 Twisters-MR          1:19.67    1:18.53 ZQ     
                  36.31     1:18.53 (42.22)                                        
 19 Raiola, Andy M            12 HS-MR                1:20.11    1:19.16 ZQ     
                  36.96     1:19.16 (42.20)                                        
 20 Santoro, Joseph           12 TVSC-MR              1:18.34    1:19.38 ZQ     
                  37.16     1:19.38 (42.22)                                        
 21 Brynin, Zeke M            12 Pace-MR              1:19.12    1:19.85 ZQ     
                  37.99     1:19.85 (41.86)                                        
 22 Buttigieg, Timothy W      12 Badger-MR            1:20.05    1:20.12 ZQ     
                  37.94     1:20.12 (42.18)                                        
 23 Chernukha, Leonid         11 OWA-MR               1:18.85    1:20.45 ZQ     
                  37.82     1:20.45 (42.63)                                        
 24 Hall, Delaney W           12 LIAC-MR              1:20.53    1:20.78 ZQ     
                  38.63     1:20.78 (42.15)                                        
 25 Howard, Ben R             11 Hurricanes-MR        1:20.68    1:22.19        
                  39.17     1:22.19 (43.02)                                        
 26 Towers, Zach D            11 OWA-MR               1:20.61    1:22.62        
                  38.49     1:22.62 (44.13)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
       METRO: # 2:20.71   3/27/2003 Timothy Nam, FLY-MR                        
                2:06.29  JRN
                2:09.79  NCSA
                2:15.39  SECT
                2:54.99  ZQ
 Meet Qualifying:  2:54.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Ennals, Ethan W           12 Agua Swim Team-MR    2:30.02    2:27.31 ZQ     
                  33.17     1:11.75 (38.58)     1:49.16 (37.41)     2:27.31 (38.15)
  2 Lozano, Joseph            12 Express Swimming-MR  2:31.62    2:29.31 ZQ     
                  33.56     1:11.69 (38.13)     1:50.09 (38.40)     2:29.31 (39.22)
  3 Aventuro, Christopher J   12 Badger-MR            2:32.59    2:32.83 ZQ     
                  33.84     1:11.45 (37.61)     1:51.22 (39.77)     2:32.83 (41.61)
  4 Magee, Dylan P            12 NY Sharks-MR         2:37.74    2:35.26 ZQ     
                  35.01     1:13.98 (38.97)     1:54.38 (40.40)     2:35.26 (40.88)
  5 Kaneko, Takahiro          11 Badger-MR            2:39.86    2:37.62 ZQ     
                  35.76     1:15.75 (39.99)     1:56.87 (41.12)     2:37.62 (40.75)
  6 Sourial, Anthony          12 Express Swimming-MR  2:40.74    2:37.96 ZQ     
                  35.57     1:15.65 (40.08)     1:56.82 (41.17)     2:37.96 (41.14)
  7 Lin, Alex                 12 Abbe Swim Team-MR    2:39.17    2:38.16 ZQ     
                  34.75     1:14.01 (39.26)     1:56.06 (42.05)     2:38.16 (42.10)
  8 Andjelic, Nikola          11 COND-MR              2:42.73    2:38.72 ZQ     
                  35.80     1:16.09 (40.29)     1:57.96 (41.87)     2:38.72 (40.76)
Preliminaries
  9 Chu, Bryan C              12 HS-MR                2:42.92                   
                  35.76     1:16.60 (40.84)     1:59.45 (42.85)     2:42.92 (43.47)
 10 Winograd, Nicolas         11 Aqua Gems-MR         2:43.67                   
                  36.61     1:18.88 (42.27)     2:02.03 (43.15)     2:43.67 (41.64)
 11 Walsh, Zach H             12 NY Sharks-MR         2:46.16                   
                  37.59     1:20.13 (42.54)     2:03.51 (43.38)     2:46.16 (42.65)
 12 LaRue, Paul V             11 MSC-MR               2:46.87                   
                  38.77     1:21.69 (42.92)     2:04.48 (42.79)     2:46.87 (42.39)
 13 Brynin, Zeke M            12 Pace-MR              2:46.97                   
                  38.13     1:20.32 (42.19)     2:04.02 (43.70)     2:46.97 (42.95)
 14 Purvis, Robby J           11 Bgnw Marlins-MR      2:47.64                   
                  37.01     1:19.13 (42.12)     2:03.59 (44.46)     2:47.64 (44.05)
 15 Santoro, Joseph           12 TVSC-MR              2:47.66                   
                  36.87     1:19.94 (43.07)     2:04.45 (44.51)     2:47.66 (43.21)
 16 DiGiacomo, Daniel         12 Bgnw Marlins-MR      2:49.99                   
                  39.25     1:24.30 (45.05)     2:10.19 (45.89)     2:49.99 (39.80)
 17 Buttigieg, Timothy W      12 Badger-MR            2:54.87                   
                  38.85     1:23.94 (45.09)     2:11.24 (47.30)     2:54.87 (43.63)
 18 Bidwell, Ian W            11 Badger-MR            2:55.09                   
                  38.11     1:25.28 (47.17)     2:11.41 (46.13)     2:55.09 (43.68)
 19 Tsuei, Andrew             12 COND-MR              2:55.91                   
                  39.19     1:24.43 (45.24)     2:10.02 (45.59)     2:55.91 (45.89)
 20 Towers, Zach D            11 OWA-MR               2:59.02                   
                  40.74     1:27.51 (46.77)     2:14.25 (46.74)     2:59.02 (44.77)
 
Boys 11-12 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
       METRO: # 2:20.71   3/27/2003 Timothy Nam, FLY-MR                        
                2:06.29  JRN
                2:09.79  NCSA
                2:15.39  SECT
                2:54.99  ZQ
 Meet Qualifying:  2:54.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Ennals, Ethan W           12 Agua Swim Team-MR    2:30.59    2:30.02 qZQ    
                  32.82     1:10.53 (37.71)     1:50.26 (39.73)     2:30.02 (39.76)
  2 Lozano, Joseph            12 Express Swimming-MR  2:37.14    2:31.62 qZQ    
                  33.97     1:13.08 (39.11)     1:52.61 (39.53)     2:31.62 (39.01)
  3 Aventuro, Christopher J   12 Badger-MR            2:39.08    2:32.59 qZQ    
                  34.66     1:13.06 (38.40)     1:53.04 (39.98)     2:32.59 (39.55)
  4 Magee, Dylan P            12 NY Sharks-MR         2:39.38    2:37.74 qZQ    
                  35.59     1:15.91 (40.32)     1:56.92 (41.01)     2:37.74 (40.82)
  5 Lin, Alex                 12 Abbe Swim Team-MR    2:29.76    2:39.17 qZQ    
                  34.93     1:14.93 (40.00)     1:56.43 (41.50)     2:39.17 (42.74)
  6 Kaneko, Takahiro          11 Badger-MR            2:43.79    2:39.86 qZQ    
                  36.34     1:17.36 (41.02)     1:58.73 (41.37)     2:39.86 (41.13)
  7 Sourial, Anthony          12 Express Swimming-MR  2:43.11    2:40.74 qZQ    
                  36.56     1:17.16 (40.60)     1:59.04 (41.88)     2:40.74 (41.70)
  8 Andjelic, Nikola          11 COND-MR              2:38.19    2:42.73 qZQ    
                  36.38     1:17.79 (41.41)     1:59.71 (41.92)     2:42.73 (43.02)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Chu, Bryan C              12 HS-MR                2:41.46    2:42.92 ZQ     
                  35.76     1:16.60 (40.84)     1:59.45 (42.85)     2:42.92 (43.47)
 10 Winograd, Nicolas         11 Aqua Gems-MR         2:49.28    2:43.67 ZQ     
                  36.61     1:18.88 (42.27)     2:02.03 (43.15)     2:43.67 (41.64)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Walsh, Zach H             12 NY Sharks-MR         2:51.92    2:46.16 ZQ     
                  37.59     1:20.13 (42.54)     2:03.51 (43.38)     2:46.16 (42.65)
 12 LaRue, Paul V             11 MSC-MR               2:49.12    2:46.87 ZQ     
                  38.77     1:21.69 (42.92)     2:04.48 (42.79)     2:46.87 (42.39)
 13 Brynin, Zeke M            12 Pace-MR              2:49.67    2:46.97 ZQ     
                  38.13     1:20.32 (42.19)     2:04.02 (43.70)     2:46.97 (42.95)
 14 Purvis, Robby J           11 Bgnw Marlins-MR      2:54.55    2:47.64 ZQ     
                  37.01     1:19.13 (42.12)     2:03.59 (44.46)     2:47.64 (44.05)
 15 Santoro, Joseph           12 TVSC-MR              2:52.29    2:47.66 ZQ     
                  36.87     1:19.94 (43.07)     2:04.45 (44.51)     2:47.66 (43.21)
 16 DiGiacomo, Daniel         12 Bgnw Marlins-MR      2:53.30    2:49.99 ZQ     
                  39.25     1:24.30 (45.05)     2:10.19 (45.89)     2:49.99 (39.80)
 17 Buttigieg, Timothy W      12 Badger-MR            2:51.39    2:54.87 ZQ     
                  38.85     1:23.94 (45.09)     2:11.24 (47.30)     2:54.87 (43.63)
 18 Bidwell, Ian W            11 Badger-MR            2:43.11    2:55.09        
                  38.11     1:25.28 (47.17)     2:11.41 (46.13)     2:55.09 (43.68)
 19 Tsuei, Andrew             12 COND-MR              2:52.25    2:55.91        
                  39.19     1:24.43 (45.24)     2:10.02 (45.59)     2:55.91 (45.89)
 20 Towers, Zach D            11 OWA-MR               2:54.81    2:59.02        
                  40.74     1:27.51 (46.77)     2:14.25 (46.74)     2:59.02 (44.77)
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
       METRO: # 25.37  12/12/2008 Michael Domagala at TYR Cup 20, LGAC-MR      
                30.59  ZQ
 Meet Qualifying:  30.59
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Plaschka, Justin T        12 Tmsuffolk-MR           27.30      27.02 ZQ     
  2 Smith, Alex A             12 Bgnw Marlins-MR        27.44      27.32 ZQ     
  3 Wang, Eric                12 LIAC-MR                27.76      27.51 ZQ     
  4 Wagner, Ryan T            12 COND-MR                28.13      27.84 ZQ     
  5 Kennon, Declan P          12 Badger-MR              28.20      28.02 ZQ     
  6 Vargas, Anthony J         11 RedTails-MR            29.22      28.68 ZQ     
  7 Stenger, Adam             12 LBA-MR                 29.28      29.00 ZQ     
  8 Tilneac, George           12 NYCC-MR                29.42      29.79 ZQ     
Preliminaries
  9 Zezula, Mateusz           11 Twisters-MR            29.51                   
 10 Attile, Trevor A          12 Big Blue-MR            29.75                   
 11 Chernukha, Leonid         11 OWA-MR                 29.93                   
 12 Nunez, John               12 Agua Swim Team-MR      30.05                   
 13 Walsh, Zach H             12 NY Sharks-MR           30.10                   
 14 Alpay, Christopher R      12 MSC-MR                 30.31                   
 15 Pozmanter, Matthew S      12 TVSC-MR                30.47                   
 16 Blank, Travis C           12 NDAC-MR                30.61                   
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
       METRO: # 25.37  12/12/2008 Michael Domagala at TYR Cup 20, LGAC-MR      
                30.59  ZQ
 Meet Qualifying:  30.59
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Plaschka, Justin T        12 Tmsuffolk-MR           27.60      27.30 qZQ    
  2 Smith, Alex A             12 Bgnw Marlins-MR        28.45      27.44 qZQ    
  3 Wang, Eric                12 LIAC-MR                28.61      27.76 qZQ    
  4 Wagner, Ryan T            12 COND-MR                28.23      28.13 qZQ    
  5 Kennon, Declan P          12 Badger-MR              28.06      28.20 qZQ    
  6 Vargas, Anthony J         11 RedTails-MR            29.50      29.22 qZQ    
  7 Stenger, Adam             12 LBA-MR                 29.27      29.28 qZQ    
  8 Tilneac, George           12 NYCC-MR                30.55      29.42 qZQ    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Zezula, Mateusz           11 Twisters-MR            29.41      29.51 ZQ     
 10 Attile, Trevor A          12 Big Blue-MR            29.86      29.75 ZQ     
-------------------------------------------------------------------------
 11 Chernukha, Leonid         11 OWA-MR                 29.51      29.93 ZQ     
 12 Nunez, John               12 Agua Swim Team-MR      29.73      30.05 ZQ     
 13 Walsh, Zach H             12 NY Sharks-MR           30.08      30.10 ZQ     
 14 Alpay, Christopher R      12 MSC-MR                 29.92      30.31 ZQ     
 15 Pozmanter, Matthew S      12 TVSC-MR                30.34      30.47 ZQ     
 16 Blank, Travis C           12 NDAC-MR                29.84      30.61        
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
       METRO: # 56.20    5/1/2000 Norman Scott, BSC-MR                         
                50.29  JRN
                51.89  NCSA
                53.89  SECT
              1:09.49  ZQ
 Meet Qualifying:  1:09.49
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Wang, Eric                12 LIAC-MR              1:02.08    1:00.19 ZQ     
                  28.67     1:00.19 (31.52)                                        
  2 Plaschka, Justin T        12 Tmsuffolk-MR         1:03.25    1:00.35 ZQ     
                  29.18     1:00.35 (31.17)                                        
  3 Wagner, Ryan T            12 COND-MR              1:03.78    1:01.43 ZQ     
                  28.89     1:01.43 (32.54)                                        
  4 Nunez, John               12 Agua Swim Team-MR    1:05.33    1:05.28 ZQ     
                  30.31     1:05.28 (34.97)                                        
  5 Chernukha, Leonid         11 OWA-MR               1:05.94    1:05.35 ZQ     
                  30.87     1:05.35 (34.48)                                        
  6 Attile, Trevor A          12 Big Blue-MR          1:06.05    1:05.71 ZQ     
                  31.03     1:05.71 (34.68)                                        
  7 Cooper, Ian A             12 Bgnw Marlins-MR      1:04.99    1:06.07 ZQ     
                  30.60     1:06.07 (35.47)                                        
  8 Walsh, Zach H             12 NY Sharks-MR         1:06.72    1:06.25 ZQ     
                  30.49     1:06.25 (35.76)                                        
Preliminaries
  4 Stenger, Adam             12 LBA-MR               1:04.07                   
                  29.75     1:04.07 (34.32)                                        
 10 Lozano, Joseph            12 Express Swimming-MR  1:06.80                   
                  30.87     1:06.80 (35.93)                                        
 11 Gao, Ryan X               12 TVSC-MR              1:06.89                   
                  31.52     1:06.89 (35.37)                                        
 12 Sourial, Anthony          12 Express Swimming-MR  1:07.37                   
                  31.53     1:07.37 (35.84)                                        
 13 Blank, Travis C           12 NDAC-MR              1:07.80                   
                  31.57     1:07.80 (36.23)                                        
 14 Bidwell, Ian W            11 Badger-MR            1:08.56                   
                  31.86     1:08.56 (36.70)                                        
 15 Zezula, Mateusz           11 Twisters-MR          1:09.07                   
                  32.25     1:09.07 (36.82)                                        
 16 Christianson, Keith G     12 HAA-MR               1:14.18                   
                  33.92     1:14.18 (40.26)                                        
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
       METRO: # 56.20    5/1/2000 Norman Scott, BSC-MR                         
                50.29  JRN
                51.89  NCSA
                53.89  SECT
              1:09.49  ZQ
 Meet Qualifying:  1:09.49
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Wang, Eric                12 LIAC-MR              1:01.33    1:02.08 qZQ    
                  28.60     1:02.08 (33.48)                                        
  2 Plaschka, Justin T        12 Tmsuffolk-MR         1:01.54    1:03.25 qZQ    
                  29.99     1:03.25 (33.26)                                        
  3 Wagner, Ryan T            12 COND-MR              1:02.50    1:03.78 qZQ    
                  30.02     1:03.78 (33.76)                                        
  4 Stenger, Adam             12 LBA-MR               1:04.67    1:04.07 qZQ    
                  29.75     1:04.07 (34.32)                                        
  5 Cooper, Ian A             12 Bgnw Marlins-MR      1:07.12    1:04.99 qZQ    
                  30.40     1:04.99 (34.59)                                        
  6 Nunez, John               12 Agua Swim Team-MR    1:05.42    1:05.33 qZQ    
                  30.53     1:05.33 (34.80)                                        
  7 Chernukha, Leonid         11 OWA-MR               1:06.38    1:05.94 qZQ    
                  31.11     1:05.94 (34.83)                                        
  8 Attile, Trevor A          12 Big Blue-MR          1:06.40    1:06.05 qZQ    
                  31.31     1:06.05 (34.74)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Walsh, Zach H             12 NY Sharks-MR         1:06.92    1:06.72 ZQ     
                  30.90     1:06.72 (35.82)                                        
 10 Lozano, Joseph            12 Express Swimming-MR  1:06.15    1:06.80 ZQ     
                  30.87     1:06.80 (35.93)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Gao, Ryan X               12 TVSC-MR              1:06.05    1:06.89 ZQ     
                  31.52     1:06.89 (35.37)                                        
 12 Sourial, Anthony          12 Express Swimming-MR  1:07.62    1:07.37 ZQ     
                  31.53     1:07.37 (35.84)                                        
 13 Blank, Travis C           12 NDAC-MR              1:08.46    1:07.80 ZQ     
                  31.57     1:07.80 (36.23)                                        
 14 Bidwell, Ian W            11 Badger-MR            1:07.71    1:08.56 ZQ     
                  31.86     1:08.56 (36.70)                                        
 15 Zezula, Mateusz           11 Twisters-MR          1:08.95    1:09.07 ZQ     
                  32.25     1:09.07 (36.82)                                        
 16 Christianson, Keith G     12 HAA-MR               1:09.47    1:14.18        
                  33.92     1:14.18 (40.26)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard Butterfly
===============================================================================
       METRO: # 2:05.62    4/3/2008 Charles C. Barry at 2008 EZone, BAD-MR     
                1:51.99  JRN
                1:54.89  NCSA
                2:00.89  SECT
                2:36.99  ZQ
 Meet Qualifying:  2:36.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Plaschka, Justin T        12 Tmsuffolk-MR         2:13.86    2:12.93 ZQ     
                  29.51     1:04.10 (34.59)     1:39.26 (35.16)     2:12.93 (33.67)
  2 Wang, Eric                12 LIAC-MR              2:14.26    2:14.01 ZQ     
                  29.73     1:03.93 (34.20)     1:39.20 (35.27)     2:14.01 (34.81)
  3 Wagner, Ryan T            12 COND-MR              2:19.75    2:14.87 ZQ     
                  29.42     1:03.68 (34.26)     1:39.27 (35.59)     2:14.87 (35.60)
  4 Stenger, Adam             12 LBA-MR               2:23.19    2:21.01 ZQ     
                  30.74     1:07.03 (36.29)     1:43.95 (36.92)     2:21.01 (37.06)
  5 Nunez, John               12 Agua Swim Team-MR    2:21.17    2:21.36 ZQ     
                  31.27     1:07.03 (35.76)     1:43.96 (36.93)     2:21.36 (37.40)
  6 Cooper, Ian A             12 Bgnw Marlins-MR      2:25.49    2:23.85 ZQ     
                  31.09     1:08.87 (37.78)     1:46.69 (37.82)     2:23.85 (37.16)
  7 DiGiacomo, Daniel         12 Bgnw Marlins-MR      2:28.93    2:27.02 ZQ     
                  32.37     1:08.74 (36.37)     1:47.50 (38.76)     2:27.02 (39.52)
  8 Bidwell, Ian W            11 Badger-MR            2:28.57    2:27.76 ZQ     
                  31.73     1:08.80 (37.07)     1:48.51 (39.71)     2:27.76 (39.25)
Preliminaries
  9 Burke, Ryan M             11 TVSC-MR              2:31.86                   
                  32.58     1:10.18 (37.60)     1:50.34 (40.16)     2:31.86 (41.52)
 10 Kaplan, Zachary I         11 TVSC-MR              2:32.64                   
                  33.88     1:12.54 (38.66)     1:52.90 (40.36)     2:32.64 (39.74)
 11 Pozmanter, Matthew S      12 TVSC-MR              2:41.22                   
                  33.58     1:13.11 (39.53)     1:55.79 (42.68)     2:41.22 (45.43)
 
Boys 11-12 200 Yard Butterfly
===============================================================================
       METRO: # 2:05.62    4/3/2008 Charles C. Barry at 2008 EZone, BAD-MR     
                1:51.99  JRN
                1:54.89  NCSA
                2:00.89  SECT
                2:36.99  ZQ
 Meet Qualifying:  2:36.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Plaschka, Justin T        12 Tmsuffolk-MR         2:23.39    2:13.86 qZQ    
                  29.59     1:03.68 (34.09)     1:38.25 (34.57)     2:13.86 (35.61)
  2 Wang, Eric                12 LIAC-MR              2:22.50    2:14.26 qZQ    
                  29.26     1:03.02 (33.76)     1:38.67 (35.65)     2:14.26 (35.59)
  3 Wagner, Ryan T            12 COND-MR              2:20.84    2:19.75 qZQ    
                  30.05     1:05.42 (35.37)     1:42.41 (36.99)     2:19.75 (37.34)
  4 Nunez, John               12 Agua Swim Team-MR    2:22.90    2:21.17 qZQ    
                  31.49     1:06.68 (35.19)     1:43.91 (37.23)     2:21.17 (37.26)
  5 Stenger, Adam             12 LBA-MR               2:28.81    2:23.19 qZQ    
                  30.90     1:07.58 (36.68)     1:45.37 (37.79)     2:23.19 (37.82)
  6 Cooper, Ian A             12 Bgnw Marlins-MR      2:31.25    2:25.49 qZQ    
                  31.42     1:08.43 (37.01)     1:46.89 (38.46)     2:25.49 (38.60)
  7 Bidwell, Ian W            11 Badger-MR            2:28.64    2:28.57 qZQ    
                  31.79     1:09.27 (37.48)     1:48.92 (39.65)     2:28.57 (39.65)
  8 DiGiacomo, Daniel         12 Bgnw Marlins-MR      2:23.77    2:28.93 qZQ    
                  32.09     1:09.58 (37.49)     1:48.95 (39.37)     2:28.93 (39.98)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Burke, Ryan M             11 TVSC-MR              2:36.16    2:31.86 ZQ     
                  32.58     1:10.18 (37.60)     1:50.34 (40.16)     2:31.86 (41.52)
 10 Kaplan, Zachary I         11 TVSC-MR              2:36.21    2:32.64 ZQ     
                  33.88     1:12.54 (38.66)     1:52.90 (40.36)     2:32.64 (39.74)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Pozmanter, Matthew S      12 TVSC-MR              2:34.61    2:41.22        
                  33.58     1:13.11 (39.53)     1:55.79 (42.68)     2:41.22 (45.43)
 
Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
       METRO: # 57.03    5/1/1999 Shaun Armstrong, TVSC-MR                     
              1:09.99  ZQ
 Meet Qualifying:  1:09.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Kennon, Declan P          12 Badger-MR            1:01.69    1:00.37 ZQ     
                  28.21     1:00.37 (32.16)                                        
  2 Smith, Alex A             12 Bgnw Marlins-MR      1:01.55    1:01.60 ZQ     
                  27.74     1:01.60 (33.86)                                        
  3 Lin, Alex                 12 Abbe Swim Team-MR    1:04.66    1:04.69 ZQ     
                  29.85     1:04.69 (34.84)                                        
  4 Lozano, Joseph            12 Express Swimming-MR  1:04.33    1:04.72 ZQ     
                  30.39     1:04.72 (34.33)                                        
  5 Wang, Eric                12 LIAC-MR              1:05.91    1:04.73 ZQ     
                  30.00     1:04.73 (34.73)                                        
  6 Gao, Ryan X               12 TVSC-MR              1:07.35    1:05.09 ZQ     
                  29.38     1:05.09 (35.71)                                        
  7 Vargas, Anthony J         11 RedTails-MR          1:06.65    1:05.28 ZQ     
                  31.17     1:05.28 (34.11)                                        
  8 Uszynski, Arthur          12 Twisters-MR          1:05.45    1:06.74 ZQ     
                  30.36     1:06.74 (36.38)                                        
Preliminaries
  4 Plaschka, Justin T        12 Tmsuffolk-MR         1:04.48                   
                  29.37     1:04.48 (35.11)                                        
 10 Wright, David T           12 Badger-MR            1:07.36                   
                  30.50     1:07.36 (36.86)                                        
 11 Walsh, Zach H             12 NY Sharks-MR         1:07.37                   
                  30.93     1:07.37 (36.44)                                        
 12 Winograd, Nicolas         11 Aqua Gems-MR         1:07.56                   
                  32.10     1:07.56 (35.46)                                        
 13 Aventuro, Christopher J   12 Badger-MR            1:07.63                   
                  33.74     1:07.63 (33.89)                                        
 14 Chernukha, Leonid         11 OWA-MR               1:07.81                   
                  30.72     1:07.81 (37.09)                                        
 14 Egan, Liam R              11 Badger-MR            1:07.81                   
                  31.47     1:07.81 (36.34)                                        
 16 Sourial, Anthony          12 Express Swimming-MR  1:07.96                   
                  31.57     1:07.96 (36.39)                                        
 17 Legros, Marcel D          12 Bgnw Marlins-MR      1:07.98                   
                  31.65     1:07.98 (36.33)                                        
 18 Alpay, Christopher R      12 MSC-MR               1:08.09                   
                  31.78     1:08.09 (36.31)                                        
 19 Zezula, Mateusz           11 Twisters-MR          1:08.11                   
                  30.91     1:08.11 (37.20)                                        
 20 Brown, Nate M             12 OWA-MR               1:08.28                   
                  31.87     1:08.28 (36.41)                                        
 21 Buttigieg, Timothy W      12 Badger-MR            1:08.36                   
                  32.31     1:08.36 (36.05)                                        
 22 Devito, Matthew L         11 Tmsuffolk-MR         1:08.66                   
                  32.24     1:08.66 (36.42)                                        
 23 Bidwell, Ian W            11 Badger-MR            1:08.77                   
                  32.07     1:08.77 (36.70)                                        
 24 Purvis, Robby J           11 Bgnw Marlins-MR      1:08.81                   
                  31.39     1:08.81 (37.42)                                        
 25 Stenger, Adam             12 LBA-MR               1:08.87                   
                  30.89     1:08.87 (37.98)                                        
 26 LaRue, Paul V             11 MSC-MR               1:08.97                   
                  31.59     1:08.97 (37.38)                                        
 27 Attile, Trevor A          12 Big Blue-MR          1:09.23                   
                  31.15     1:09.23 (38.08)                                        
 28 Santoro, Joseph           12 TVSC-MR              1:09.52                   
                  32.12     1:09.52 (37.40)                                        
 29 Towers, Zach D            11 OWA-MR               1:09.65                   
                  33.04     1:09.65 (36.61)                                        
 30 Kaneko, Takahiro          11 Badger-MR            1:09.77                   
                  33.79     1:09.77 (35.98)                                        
 31 Blank, Travis C           12 NDAC-MR              1:10.12                   
                  30.53     1:10.12 (39.59)                                        
 32 Pozmanter, Matthew S      12 TVSC-MR              1:10.70                   
                  32.08     1:10.70 (38.62)                                        
 33 Christianson, Keith G     12 HAA-MR               1:12.15                   
                  33.45     1:12.15 (38.70)                                        
 
Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
       METRO: # 57.03    5/1/1999 Shaun Armstrong, TVSC-MR                     
              1:09.99  ZQ
 Meet Qualifying:  1:09.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Smith, Alex A             12 Bgnw Marlins-MR      1:04.45    1:01.55 qZQ    
                  28.12     1:01.55 (33.43)                                        
  2 Kennon, Declan P          12 Badger-MR            1:01.91    1:01.69 qZQ    
                  28.20     1:01.69 (33.49)                                        
  3 Lozano, Joseph            12 Express Swimming-MR  1:06.40    1:04.33 qZQ    
                  30.53     1:04.33 (33.80)                                        
  4 Plaschka, Justin T        12 Tmsuffolk-MR         1:07.01    1:04.48 qZQ    
                  29.37     1:04.48 (35.11)                                        
  5 Lin, Alex                 12 Abbe Swim Team-MR    1:04.79    1:04.66 qZQ    
                  29.52     1:04.66 (35.14)                                        
  6 Uszynski, Arthur          12 Twisters-MR          1:05.77    1:05.45 qZQ    
                  29.85     1:05.45 (35.60)                                        
  7 Wang, Eric                12 LIAC-MR              1:05.43    1:05.91 qZQ    
                  30.39     1:05.91 (35.52)                                        
  8 Vargas, Anthony J         11 RedTails-MR          1:07.56    1:06.65 qZQ    
                  32.19     1:06.65 (34.46)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Gao, Ryan X               12 TVSC-MR              1:04.24    1:07.35 ZQ     
                  30.31     1:07.35 (37.04)                                        
 10 Wright, David T           12 Badger-MR            1:08.09    1:07.36 ZQ     
                  30.50     1:07.36 (36.86)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Walsh, Zach H             12 NY Sharks-MR         1:08.56    1:07.37 ZQ     
                  30.93     1:07.37 (36.44)                                        
 12 Winograd, Nicolas         11 Aqua Gems-MR         1:06.71    1:07.56 ZQ     
                  32.10     1:07.56 (35.46)                                        
 13 Aventuro, Christopher J   12 Badger-MR            1:09.94    1:07.63 ZQ     
                  33.74     1:07.63 (33.89)                                        
 14 Egan, Liam R              11 Badger-MR            1:07.66    1:07.81 ZQ     
                  31.47     1:07.81 (36.34)                                        
 14 Chernukha, Leonid         11 OWA-MR               1:08.10    1:07.81 ZQ     
                  30.72     1:07.81 (37.09)                                        
 16 Sourial, Anthony          12 Express Swimming-MR  1:09.37    1:07.96 ZQ     
                  31.57     1:07.96 (36.39)                                        
 17 Legros, Marcel D          12 Bgnw Marlins-MR      1:09.17    1:07.98 ZQ     
                  31.65     1:07.98 (36.33)                                        
 18 Alpay, Christopher R      12 MSC-MR               1:09.37    1:08.09 ZQ     
                  31.78     1:08.09 (36.31)                                        
 19 Zezula, Mateusz           11 Twisters-MR          1:06.37    1:08.11 ZQ     
                  30.91     1:08.11 (37.20)                                        
 20 Brown, Nate M             12 OWA-MR               1:08.49    1:08.28 ZQ     
                  31.87     1:08.28 (36.41)                                        
 21 Buttigieg, Timothy W      12 Badger-MR            1:09.98    1:08.36 ZQ     
                  32.31     1:08.36 (36.05)                                        
 22 Devito, Matthew L         11 Tmsuffolk-MR         1:09.56    1:08.66 ZQ     
                  32.24     1:08.66 (36.42)                                        
 23 Bidwell, Ian W            11 Badger-MR            1:08.37    1:08.77 ZQ     
                  32.07     1:08.77 (36.70)                                        
 24 Purvis, Robby J           11 Bgnw Marlins-MR      1:09.64    1:08.81 ZQ     
                  31.39     1:08.81 (37.42)                                        
 25 Stenger, Adam             12 LBA-MR               1:08.69    1:08.87 ZQ     
                  30.89     1:08.87 (37.98)                                        
 26 LaRue, Paul V             11 MSC-MR               1:08.79    1:08.97 ZQ     
                  31.59     1:08.97 (37.38)                                        
 27 Attile, Trevor A          12 Big Blue-MR          1:09.85    1:09.23 ZQ     
                  31.15     1:09.23 (38.08)                                        
 28 Santoro, Joseph           12 TVSC-MR              1:08.13    1:09.52 ZQ     
                  32.12     1:09.52 (37.40)                                        
 29 Towers, Zach D            11 OWA-MR               1:09.80    1:09.65 ZQ     
                  33.04     1:09.65 (36.61)                                        
 30 Kaneko, Takahiro          11 Badger-MR            1:09.17    1:09.77 ZQ     
                  33.79     1:09.77 (35.98)                                        
 31 Blank, Travis C           12 NDAC-MR              1:08.83    1:10.12        
                  30.53     1:10.12 (39.59)                                        
 32 Pozmanter, Matthew S      12 TVSC-MR              1:08.86    1:10.70        
                  32.08     1:10.70 (38.62)                                        
 33 Christianson, Keith G     12 HAA-MR               1:09.60    1:12.15        
                  33.45     1:12.15 (38.70)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
       METRO: # 2:05.62  12/12/2008 Michael Domagala at TYR Cup 20, LGAC-MR    
                1:52.79  JRN
                1:56.29  NCSA
                1:59.79  SECT
                2:28.59  ZQ
 Meet Qualifying:  2:28.59
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Kennon, Declan P          12 Badger-MR            2:13.31    2:12.69 ZQ     
                  28.88     1:00.53 (31.65)     1:40.10 (39.57)     2:12.69 (32.59)
  2 Plaschka, Justin T        12 Tmsuffolk-MR         2:17.81    2:15.32 ZQ     
                  29.15     1:03.27 (34.12)     1:45.60 (42.33)     2:15.32 (29.72)
  3 Lozano, Joseph            12 Express Swimming-MR  2:14.51    2:15.41 ZQ     
                  30.66     1:05.45 (34.79)     1:44.38 (38.93)     2:15.41 (31.03)
  4 Wang, Eric                12 LIAC-MR              2:21.17    2:17.85 ZQ     
                  28.95     1:04.59 (35.64)     1:47.14 (42.55)     2:17.85 (30.71)
  5 Gao, Ryan X               12 TVSC-MR              2:22.55    2:20.43 ZQ     
                  30.53     1:04.63 (34.10)     1:48.34 (43.71)     2:20.43 (32.09)
  6 Lin, Alex                 12 Abbe Swim Team-MR    2:20.98    2:22.01 ZQ     
                  31.66     1:09.16 (37.50)     1:49.45 (40.29)     2:22.01 (32.56)
  7 Ennals, Ethan W           12 Agua Swim Team-MR    2:20.33    2:22.36 ZQ     
                  32.10     1:08.76 (36.66)     1:47.86 (39.10)     2:22.36 (34.50)
  8 Uszynski, Arthur          12 Twisters-MR          2:22.82    2:24.18 ZQ     
                  30.58     1:06.74 (36.16)     1:51.94 (45.20)     2:24.18 (32.24)
Preliminaries
  9 Bidwell, Ian W            11 Badger-MR            2:23.49                   
                  31.14     1:08.91 (37.77)     1:51.51 (42.60)     2:23.49 (31.98)
 10 Andjelic, Nikola          11 COND-MR              2:23.67                   
                  31.94     1:09.64 (37.70)     1:50.44 (40.80)     2:23.67 (33.23)
 11 Stenger, Adam             12 LBA-MR               2:23.81                   
                  30.86     1:07.22 (36.36)     1:51.35 (44.13)     2:23.81 (32.46)
 12 Wright, David T           12 Badger-MR            2:24.26                   
                  31.68     1:07.22 (35.54)     1:51.21 (43.99)     2:24.26 (33.05)
 13 Nunez, John               12 Agua Swim Team-MR    2:24.27                   
                  31.54     1:09.68 (38.14)     1:54.11 (44.43)     2:24.27 (30.16)
 14 DiGiacomo, Daniel         12 Bgnw Marlins-MR      2:24.56                   
                  32.86     1:09.58 (36.72)     1:53.18 (43.60)     2:24.56 (31.38)
 15 Kaneko, Takahiro          11 Badger-MR            2:25.41                   
                  33.21     1:11.97 (38.76)     1:52.61 (40.64)     2:25.41 (32.80)
 16 Winograd, Nicolas         11 Aqua Gems-MR         2:26.22                   
                  34.05     1:10.93 (36.88)     1:53.66 (42.73)     2:26.22 (32.56)
 17 Cooper, Ian A             12 Bgnw Marlins-MR      2:26.64                   
                  30.65     1:07.46 (36.81)     1:52.38 (44.92)     2:26.64 (34.26)
 18 Purvis, Robby J           11 Bgnw Marlins-MR      2:27.13                   
                  32.70     1:08.24 (35.54)     1:52.66 (44.42)     2:27.13 (34.47)
 19 Devito, Matthew L         11 Tmsuffolk-MR         2:27.30                   
                  32.23     1:08.90 (36.67)     1:54.02 (45.12)     2:27.30 (33.28)
 20 Aventuro, Christopher J   12 Badger-MR            2:28.47                   
                  34.69     1:13.07 (38.38)     1:53.76 (40.69)     2:28.47 (34.71)
 21 Mattera, Michael P        12 Tmsuffolk-MR         2:29.93                   
                  31.56     1:07.96 (36.40)     1:55.71 (47.75)     2:29.93 (34.22)
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
       METRO: # 2:05.62  12/12/2008 Michael Domagala at TYR Cup 20, LGAC-MR    
                1:52.79  JRN
                1:56.29  NCSA
                1:59.79  SECT
                2:28.59  ZQ
 Meet Qualifying:  2:28.59
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Kennon, Declan P          12 Badger-MR            2:11.69    2:13.31 qZQ    
                  28.51     1:01.77 (33.26)     1:42.67 (40.90)     2:13.31 (30.64)
  2 Lozano, Joseph            12 Express Swimming-MR  2:20.60    2:14.51 qZQ    
                  30.57     1:04.84 (34.27)     1:42.90 (38.06)     2:14.51 (31.61)
  3 Plaschka, Justin T        12 Tmsuffolk-MR         2:19.30    2:17.81 qZQ    
                  29.61     1:04.67 (35.06)     1:46.18 (41.51)     2:17.81 (31.63)
  4 Ennals, Ethan W           12 Agua Swim Team-MR    2:22.02    2:20.33 qZQ    
                  30.64     1:07.58 (36.94)     1:45.61 (38.03)     2:20.33 (34.72)
  5 Lin, Alex                 12 Abbe Swim Team-MR    2:22.85    2:20.98 qZQ    
                  30.78     1:07.40 (36.62)     1:48.23 (40.83)     2:20.98 (32.75)
  6 Wang, Eric                12 LIAC-MR              2:21.61    2:21.17 qZQ    
                  29.54     1:07.56 (38.02)     1:50.03 (42.47)     2:21.17 (31.14)
  7 Gao, Ryan X               12 TVSC-MR              2:19.69    2:22.55 qZQ    
                  30.88     1:06.55 (35.67)     1:50.72 (44.17)     2:22.55 (31.83)
  8 Uszynski, Arthur          12 Twisters-MR          2:23.93    2:22.82 qZQ    
                  30.30     1:06.94 (36.64)     1:51.09 (44.15)     2:22.82 (31.73)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Bidwell, Ian W            11 Badger-MR            2:26.84    2:23.49 ZQ     
                  31.14     1:08.91 (37.77)     1:51.51 (42.60)     2:23.49 (31.98)
 10 Andjelic, Nikola          11 COND-MR              2:23.92    2:23.67 ZQ     
                  31.94     1:09.64 (37.70)     1:50.44 (40.80)     2:23.67 (33.23)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Stenger, Adam             12 LBA-MR               2:25.83    2:23.81 ZQ     
                  30.86     1:07.22 (36.36)     1:51.35 (44.13)     2:23.81 (32.46)
 12 Wright, David T           12 Badger-MR            2:26.93    2:24.26 ZQ     
                  31.68     1:07.22 (35.54)     1:51.21 (43.99)     2:24.26 (33.05)
 13 Nunez, John               12 Agua Swim Team-MR    2:24.62    2:24.27 ZQ     
                  31.54     1:09.68 (38.14)     1:54.11 (44.43)     2:24.27 (30.16)
 14 DiGiacomo, Daniel         12 Bgnw Marlins-MR      2:21.53    2:24.56 ZQ     
                  32.86     1:09.58 (36.72)     1:53.18 (43.60)     2:24.56 (31.38)
 15 Kaneko, Takahiro          11 Badger-MR            2:25.23    2:25.41 ZQ     
                  33.21     1:11.97 (38.76)     1:52.61 (40.64)     2:25.41 (32.80)
 16 Winograd, Nicolas         11 Aqua Gems-MR         2:25.79    2:26.22 ZQ     
                  34.05     1:10.93 (36.88)     1:53.66 (42.73)     2:26.22 (32.56)
 17 Cooper, Ian A             12 Bgnw Marlins-MR      2:26.91    2:26.64 ZQ     
                  30.65     1:07.46 (36.81)     1:52.38 (44.92)     2:26.64 (34.26)
 18 Purvis, Robby J           11 Bgnw Marlins-MR      2:27.78    2:27.13 ZQ     
                  32.70     1:08.24 (35.54)     1:52.66 (44.42)     2:27.13 (34.47)
 19 Devito, Matthew L         11 Tmsuffolk-MR         2:28.55    2:27.30 ZQ     
                  32.23     1:08.90 (36.67)     1:54.02 (45.12)     2:27.30 (33.28)
 20 Aventuro, Christopher J   12 Badger-MR            2:28.51    2:28.47 ZQ     
                  34.69     1:13.07 (38.38)     1:53.76 (40.69)     2:28.47 (34.71)
 21 Mattera, Michael P        12 Tmsuffolk-MR         2:27.97    2:29.93        
                  31.56     1:07.96 (36.40)     1:55.71 (47.75)     2:29.93 (34.22)
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
       METRO: # 21.41   12/7/2006 Jack Wagner at 2006 STAR Short, LIAC-MR      
                20.89  JRN
                21.59  ZMAX
                21.69  NCSA
                22.49  SECT
                24.69  ZQ
 Meet Qualifying:  21.60 - 24.69
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Kowalsky, Austin j        14 LIAC-MR                22.43      21.96 SECT   
  2 Cannon, Christopher P     14 CSC-MR                 23.58      23.46 ZQ     
  3 Tesser, Josh D            14 Bgnw Marlins-MR        23.95      23.51 ZQ     
  4 Gillenwater, Darin J      14 Riptides-MR            23.83      23.57 ZQ     
  5 Schoenherr, Mark J        14 Badger-MR              23.89      23.61 ZQ     
  6 Fierro Joyce, Billy       14 Badger-MR              23.88      23.81 ZQ     
  7 Donlevy, James            13 Sachem-MR              24.02      24.05 ZQ     
  8 Shields, Brandon          14 TRS-MR                 24.00      24.08 ZQ     
Preliminaries
  9 Tlatelpa, Kyle            14 NYCC-MR                24.20                   
 10 Mackrel, Julian A         14 NDAC-MR                24.26                   
 11 LeGuyader, Travis P       14 IA-MR                  24.39                   
 12 Konarski, Kevin R         14 IA-MR                  24.40                   
 13 Buckland, Gavin J         14 Silver Streaks-MR      24.48                   
 14 Gschwind, Daniel          14 CSC-MR                 24.80                   
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
       METRO: # 21.41   12/7/2006 Jack Wagner at 2006 STAR Short, LIAC-MR      
                20.89  JRN
                21.59  ZMAX
                21.69  NCSA
                22.49  SECT
                24.69  ZQ
 Meet Qualifying:  21.60 - 24.69
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Kowalsky, Austin j        14 LIAC-MR                22.03      22.43 qSECT  
  2 Cannon, Christopher P     14 CSC-MR                 23.81      23.58 qZQ    
  3 Gillenwater, Darin J      14 Riptides-MR            24.03      23.83 qZQ    
  4 Fierro Joyce, Billy       14 Badger-MR              24.06      23.88 qZQ    
  5 Schoenherr, Mark J        14 Badger-MR              24.65      23.89 qZQ    
  6 Tesser, Josh D            14 Bgnw Marlins-MR        23.55      23.95 qZQ    
  7 Shields, Brandon          14 TRS-MR                 23.96      24.00 qZQ    
  8 Donlevy, James            13 Sachem-MR              23.81      24.02 qZQ    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Tlatelpa, Kyle            14 NYCC-MR                24.41      24.20 ZQ     
 10 Mackrel, Julian A         14 NDAC-MR                23.39      24.26 ZQ     
-------------------------------------------------------------------------
 11 LeGuyader, Travis P       14 IA-MR                  24.65      24.39 ZQ     
 12 Konarski, Kevin R         14 IA-MR                  24.16      24.40 ZQ     
 13 Buckland, Gavin J         14 Silver Streaks-MR      24.47      24.48 ZQ     
 14 Gschwind, Daniel          14 CSC-MR                 24.30      24.80        
 
Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
       METRO: # 46.55   12/7/2006 Jack Wagner at 2006 STAR Short, LIAC-MR      
                45.89  JRN
                46.89  ZMAX
                47.09  NCSA
                48.79  SECT
                54.59  ZQ
 Meet Qualifying:  46.90 - 54.59
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Kowalsky, Austin j        14 LIAC-MR                49.27      48.90 ZQ     
                  23.46       48.90 (25.44)                                        
  2 Mackrel, Julian A         14 NDAC-MR                50.43      50.56 ZQ     
                  24.36       50.56 (26.20)                                        
  3 Cannon, Christopher P     14 CSC-MR                 50.69      50.63 ZQ     
                  24.35       50.63 (26.28)                                        
  4 Shields, Brandon          14 TRS-MR                 51.57      51.22 ZQ     
                  24.67       51.22 (26.55)                                        
  5 Tlatelpa, Kyle            14 NYCC-MR                51.55      51.36 ZQ     
                  24.68       51.36 (26.68)                                        
  6 Schoenherr, Mark J        14 Badger-MR              52.27      52.38 ZQ     
                  25.27       52.38 (27.11)                                        
  7 LeGuyader, Travis P       14 IA-MR                  52.22      52.96 ZQ     
                  25.09       52.96 (27.87)                                        
  8 Gillenwater, Darin J      14 Riptides-MR            52.30      53.75 ZQ     
                  25.28       53.75 (28.47)                                        
Preliminaries
  9 Konarski, Kevin R         14 IA-MR                  52.49                   
                  25.48       52.49 (27.01)                                        
 10 Vingan, Isaac             14 Tmsuffolk-MR           52.57                   
                  25.84       52.57 (26.73)                                        
 11 Fierro Joyce, Billy       14 Badger-MR              52.73                   
                  25.40       52.73 (27.33)                                        
 12 Buckland, Gavin J         14 Silver Streaks-MR      52.86                   
                  25.59       52.86 (27.27)                                        
 13 Tesser, Josh D            14 Bgnw Marlins-MR        53.10                   
                  25.51       53.10 (27.59)                                        
 14 Graham, Danny J           14 FLY-MR                 53.28                   
                  25.52       53.28 (27.76)                                        
 15 Fitzpatrick, Kieran T     13 OWA-MR                 53.46                   
                  25.54       53.46 (27.92)                                        
 16 Donlevy, James            13 Sachem-MR              53.47                   
                  25.39       53.47 (28.08)                                        
 17 Kelleher, Andrew J        13 Big Blue-MR            53.66                   
                  25.70       53.66 (27.96)                                        
 18 Hogan, Brett R            14 Badger-MR              54.62                   
                  26.56       54.62 (28.06)                                        
 19 Podniesinski, Peter F     14 Tmsuffolk-MR           54.97                   
                  26.25       54.97 (28.72)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
       METRO: # 46.55   12/7/2006 Jack Wagner at 2006 STAR Short, LIAC-MR      
                45.89  JRN
                46.89  ZMAX
                47.09  NCSA
                48.79  SECT
                54.59  ZQ
 Meet Qualifying:  46.90 - 54.59
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Kowalsky, Austin j        14 LIAC-MR                48.96      49.27 qZQ    
                  23.41       49.27 (25.86)                                        
  2 Mackrel, Julian A         14 NDAC-MR                50.72      50.43 qZQ    
                  24.50       50.43 (25.93)                                        
  3 Cannon, Christopher P     14 CSC-MR                 51.35      50.69 qZQ    
                  24.53       50.69 (26.16)                                        
  4 Tlatelpa, Kyle            14 NYCC-MR                51.51      51.55 qZQ    
                  24.56       51.55 (26.99)                                        
  5 Shields, Brandon          14 TRS-MR                 51.25      51.57 qZQ    
                  25.00       51.57 (26.57)                                        
  6 LeGuyader, Travis P       14 IA-MR                  52.80      52.22 qZQ    
                  24.96       52.22 (27.26)                                        
  7 Schoenherr, Mark J        14 Badger-MR              53.44      52.27 qZQ    
                  25.35       52.27 (26.92)                                        
  8 Gillenwater, Darin J      14 Riptides-MR            53.50      52.30 qZQ    
                  24.48       52.30 (27.82)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Konarski, Kevin R         14 IA-MR                  52.61      52.49 ZQ     
                  25.48       52.49 (27.01)                                        
 10 Vingan, Isaac             14 Tmsuffolk-MR           52.96      52.57 ZQ     
                  25.84       52.57 (26.73)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Fierro Joyce, Billy       14 Badger-MR              52.21      52.73 ZQ     
                  25.40       52.73 (27.33)                                        
 12 Buckland, Gavin J         14 Silver Streaks-MR      54.33      52.86 ZQ     
                  25.59       52.86 (27.27)                                        
 13 Tesser, Josh D            14 Bgnw Marlins-MR        52.15      53.10 ZQ     
                  25.51       53.10 (27.59)                                        
 14 Graham, Danny J           14 FLY-MR                 53.35      53.28 ZQ     
                  25.52       53.28 (27.76)                                        
 15 Fitzpatrick, Kieran T     13 OWA-MR                 52.92      53.46 ZQ     
                  25.54       53.46 (27.92)                                        
 16 Donlevy, James            13 Sachem-MR              53.23      53.47 ZQ     
                  25.39       53.47 (28.08)                                        
 17 Kelleher, Andrew J        13 Big Blue-MR            54.53      53.66 ZQ     
                  25.70       53.66 (27.96)                                        
 18 Hogan, Brett R            14 Badger-MR              54.47      54.62        
                  26.56       54.62 (28.06)                                        
 19 Podniesinski, Peter F     14 Tmsuffolk-MR           53.55      54.97        
                  26.25       54.97 (28.72)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
       METRO: # 1:40.24   12/7/2006 Jack Wagner at 2006 STAR Short, LIAC-MR    
                1:40.69  JRN
                1:42.49  ZMAX
                1:43.09  NCSA
                1:46.49  SECT
                1:59.99  ZQ
 Meet Qualifying:  1:42.50 - 1:59.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Towne, Mitchell R         14 Badger-MR            1:51.73    1:49.25 ZQ     
                  26.05       53.67 (27.62)     1:22.15 (28.48)     1:49.25 (27.10)
  2 Mackrel, Julian A         14 NDAC-MR              1:49.31    1:49.31 ZQ     
                  25.46       53.35 (27.89)     1:21.93 (28.58)     1:49.31 (27.38)
  3 Shields, Brandon          14 TRS-MR               1:49.40    1:49.39 ZQ     
                  25.37       53.24 (27.87)     1:21.92 (28.68)     1:49.39 (27.47)
  4 Vingan, Isaac             14 Tmsuffolk-MR         1:53.15    1:52.88 ZQ     
                  26.36       54.71 (28.35)     1:23.80 (29.09)     1:52.88 (29.08)
  5 Hogan, Brett R            14 Badger-MR            1:53.51    1:53.30 ZQ     
                  26.06       54.81 (28.75)     1:24.39 (29.58)     1:53.30 (28.91)
  6 Konarski, Kevin R         14 IA-MR                1:52.76    1:53.78 ZQ     
                  26.15       55.22 (29.07)     1:24.87 (29.65)     1:53.78 (28.91)
  7 Tlatelpa, Kyle            14 NYCC-MR              1:54.46    1:54.63 ZQ     
                  25.59       54.00 (28.41)     1:24.48 (30.48)     1:54.63 (30.15)
  8 Cannon, Christopher P     14 CSC-MR               1:55.81    1:55.72 ZQ     
                  26.16       55.28 (29.12)     1:25.64 (30.36)     1:55.72 (30.08)
Preliminaries
  9 Tesser, Josh D            14 Bgnw Marlins-MR      1:55.83                   
                  26.54       55.79 (29.25)     1:25.67 (29.88)     1:55.83 (30.16)
 10 Fitzpatrick, Kieran T     13 OWA-MR               1:57.46                   
                  26.78       57.02 (30.24)     1:27.45 (30.43)     1:57.46 (30.01)
 11 Olin, Evan D              14 Bgnw Marlins-MR      1:58.13                   
                  26.77       56.60 (29.83)     1:27.57 (30.97)     1:58.13 (30.56)
 12 Lin, Kevin                14 Agua Swim Team-MR    1:58.24                   
                  27.12       56.95 (29.83)     1:27.31 (30.36)     1:58.24 (30.93)
 13 Kelleher, Andrew J        13 Big Blue-MR          1:58.78                   
                  27.71       57.95 (30.24)     1:28.78 (30.83)     1:58.78 (30.00)
 14 Simon, Henry L            14 Bgnw Marlins-MR      2:00.54                   
                  26.81       57.21 (30.40)     1:28.96 (31.75)     2:00.54 (31.58)
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
       METRO: # 1:40.24   12/7/2006 Jack Wagner at 2006 STAR Short, LIAC-MR    
                1:40.69  JRN
                1:42.49  ZMAX
                1:43.09  NCSA
                1:46.49  SECT
                1:59.99  ZQ
 Meet Qualifying:  1:42.50 - 1:59.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Mackrel, Julian A         14 NDAC-MR              1:53.40    1:49.31 qZQ    
                  25.36       52.98 (27.62)     1:21.36 (28.38)     1:49.31 (27.95)
  2 Shields, Brandon          14 TRS-MR               1:51.31    1:49.40 qZQ    
                  25.34       52.91 (27.57)     1:21.36 (28.45)     1:49.40 (28.04)
  3 Towne, Mitchell R         14 Badger-MR            1:53.44    1:51.73 qZQ    
                  25.88       54.19 (28.31)     1:23.41 (29.22)     1:51.73 (28.32)
  4 Konarski, Kevin R         14 IA-MR                1:52.74    1:52.76 qZQ    
                  25.97       54.62 (28.65)     1:24.18 (29.56)     1:52.76 (28.58)
  5 Vingan, Isaac             14 Tmsuffolk-MR         1:52.99    1:53.15 qZQ    
                  26.65       55.24 (28.59)     1:24.73 (29.49)     1:53.15 (28.42)
  6 Hogan, Brett R            14 Badger-MR            1:58.67    1:53.51 qZQ    
                  26.20       54.71 (28.51)     1:24.30 (29.59)     1:53.51 (29.21)
  7 Tlatelpa, Kyle            14 NYCC-MR              1:54.77    1:54.46 qZQ    
                  26.24       54.64 (28.40)     1:24.76 (30.12)     1:54.46 (29.70)
  8 Cannon, Christopher P     14 CSC-MR               1:58.21    1:55.81 qZQ    
                  25.98       55.24 (29.26)     1:25.45 (30.21)     1:55.81 (30.36)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Tesser, Josh D            14 Bgnw Marlins-MR      1:53.97    1:55.83 ZQ     
                  26.54       55.79 (29.25)     1:25.67 (29.88)     1:55.83 (30.16)
 10 Fitzpatrick, Kieran T     13 OWA-MR               1:56.90    1:57.46 ZQ     
                  26.78       57.02 (30.24)     1:27.45 (30.43)     1:57.46 (30.01)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Olin, Evan D              14 Bgnw Marlins-MR      1:56.45    1:58.13 ZQ     
                  26.77       56.60 (29.83)     1:27.57 (30.97)     1:58.13 (30.56)
 12 Lin, Kevin                14 Agua Swim Team-MR    1:56.58    1:58.24 ZQ     
                  27.12       56.95 (29.83)     1:27.31 (30.36)     1:58.24 (30.93)
 13 Kelleher, Andrew J        13 Big Blue-MR          1:57.68    1:58.78 ZQ     
                  27.71       57.95 (30.24)     1:28.78 (30.83)     1:58.78 (30.00)
 14 Simon, Henry L            14 Bgnw Marlins-MR      1:55.50    2:00.54        
                  26.81       57.21 (30.40)     1:28.96 (31.75)     2:00.54 (31.58)
 
Boys 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
       METRO: # 4:36.32    5/1/1992 Ken MacFadyen, LIAC-MR                     
                4:33.69  JRN
                4:36.59  ZMAX
                4:39.59  NCSA
                4:48.39  SECT
                5:22.99  ZQ
 Meet Qualifying:  4:36.60 - 5:22.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Towne, Mitchell R         14 Badger-MR            5:00.62    4:51.76 ZQ     
                  26.20       54.46 (28.26)     1:23.97 (29.51)     1:54.41 (30.44)
        2:24.23 (29.82)     2:54.63 (30.40)     3:24.23 (29.60)     3:53.60 (29.37)
        4:23.67 (30.07)     4:51.76 (28.09)                                        
  2 Shields, Brandon          14 TRS-MR               4:54.66    4:51.84 ZQ     
                  25.50       53.58 (28.08)     1:22.96 (29.38)     1:53.11 (30.15)
        2:23.58 (30.47)     2:53.83 (30.25)     3:23.76 (29.93)     3:53.32 (29.56)
        4:23.47 (30.15)     4:51.84 (28.37)                                        
  3 Vingan, Isaac             14 Tmsuffolk-MR         4:59.62    4:59.21 ZQ     
                  26.74       56.17 (29.43)     1:26.30 (30.13)     1:56.67 (30.37)
        2:27.30 (30.63)     2:58.23 (30.93)     3:28.87 (30.64)     3:59.19 (30.32)
        4:29.47 (30.28)     4:59.21 (29.74)                                        
  4 Hogan, Brett R            14 Badger-MR            5:04.36    5:01.76 ZQ     
                  26.58       55.90 (29.32)     1:25.95 (30.05)     1:56.61 (30.66)
        2:27.38 (30.77)     2:58.08 (30.70)     3:29.23 (31.15)     4:00.42 (31.19)
        4:31.53 (31.11)     5:01.76 (30.23)                                        
  5 Lyons, Sean P             14 Badger-MR            5:07.39    5:09.02 ZQ     
                  27.95       58.63 (30.68)     1:30.16 (31.53)     2:01.73 (31.57)
        2:33.27 (31.54)     3:04.56 (31.29)     3:35.93 (31.37)     4:07.13 (31.20)
        4:38.52 (31.39)     5:09.02 (30.50)                                        
  6 Olin, Evan D              14 Bgnw Marlins-MR      5:13.18    5:09.09 ZQ     
                  27.50       57.75 (30.25)     1:29.39 (31.64)     2:00.83 (31.44)
        2:32.50 (31.67)     3:04.22 (31.72)     3:36.08 (31.86)     4:07.69 (31.61)
        4:38.82 (31.13)     5:09.09 (30.27)                                        
  7 Konarski, Kevin R         14 IA-MR                5:08.80    5:09.77 ZQ     
                  27.21       57.71 (30.50)     1:28.83 (31.12)     2:00.52 (31.69)
        2:32.45 (31.93)     3:04.41 (31.96)     3:36.33 (31.92)     4:08.14 (31.81)
        4:39.85 (31.71)     5:09.77 (29.92)                                        
  8 Cannon, Christopher P     14 CSC-MR               5:09.27    5:15.15 ZQ     
                  26.27       56.47 (30.20)     1:27.35 (30.88)     1:59.39 (32.04)
        2:31.96 (32.57)     3:04.08 (32.12)     3:36.46 (32.38)     4:09.38 (32.92)
        4:42.77 (33.39)     5:15.15 (32.38)                                        
Preliminaries
  9 Vallar, Jack              14 SMC-MR               5:13.47                   
                  28.33       59.32 (30.99)     1:31.16 (31.84)     2:02.85 (31.69)
        2:34.70 (31.85)     3:06.62 (31.92)     3:38.93 (32.31)     4:10.53 (31.60)
        4:42.45 (31.92)     5:13.47 (31.02)                                        
 10 Kelleher, Andrew J        13 Big Blue-MR          5:17.61                   
                  27.76       58.57 (30.81)     1:30.30 (31.73)     2:02.72 (32.42)
        2:35.51 (32.79)     3:08.49 (32.98)     3:41.38 (32.89)     4:13.99 (32.61)
        4:46.58 (32.59)     5:17.61 (31.03)                                        
 11 Simon, Henry L            14 Bgnw Marlins-MR      5:17.74                   
                  28.18       59.03 (30.85)     1:30.83 (31.80)     2:03.21 (32.38)
        2:36.20 (32.99)     3:09.41 (33.21)     3:42.41 (33.00)     4:15.49 (33.08)
        4:47.55 (32.06)     5:17.74 (30.19)                                        
 12 Tlatelpa, Kyle            14 NYCC-MR              5:18.30                   
                  27.28       57.91 (30.63)     1:29.91 (32.00)     2:02.26 (32.35)
        2:35.07 (32.81)     3:08.01 (32.94)     3:40.70 (32.69)     4:13.82 (33.12)
        4:46.74 (32.92)     5:18.30 (31.56)                                        
 13 LeGuyader, Travis P       14 IA-MR                5:19.07                   
                  27.77       59.09 (31.32)     1:31.49 (32.40)     2:04.27 (32.78)
        2:37.38 (33.11)     3:10.60 (33.22)     3:43.77 (33.17)     4:16.56 (32.79)
        4:48.49 (31.93)     5:19.07 (30.58)                                        
 14 Sherman, Sammy I          14 Agua Swim Team-MR    5:19.47                   
                  29.02     1:01.21 (32.19)     1:32.21 (31.00)     2:05.11 (32.90)
        2:37.18 (32.07)     3:11.02 (33.84)     3:43.12 (32.10)     4:16.33 (33.21)
        4:48.53 (32.20)     5:19.47 (30.94)                                        
 15 Graham, Danny J           14 FLY-MR               5:20.25                   
                  28.36       59.10 (30.74)     1:31.30 (32.20)     2:03.73 (32.43)
        2:36.38 (32.65)     3:08.68 (32.30)     3:41.43 (32.75)     4:14.56 (33.13)
        4:48.03 (33.47)     5:20.25 (32.22)                                        
 16 Salcedo, Matt             14 LIAC-MR              5:21.63                   
                  27.91       59.08 (31.17)     1:31.06 (31.98)     2:03.48 (32.42)
        2:36.24 (32.76)     3:09.18 (32.94)     3:42.13 (32.95)     4:15.13 (33.00)
        4:48.97 (33.84)     5:21.63 (32.66)                                        
 17 Wilson, Timothy W         14 IA-MR                5:23.18                   
                  27.91       59.39 (31.48)     1:31.93 (32.54)     2:04.78 (32.85)
        2:37.81 (33.03)     3:10.98 (33.17)     3:44.72 (33.74)     4:18.12 (33.40)
        4:51.43 (33.31)     5:23.18 (31.75)                                        
 18 Parisi, Joey N            14 Tmsuffolk-MR         5:26.44                   
                  27.97       58.46 (30.49)     1:30.40 (31.94)     2:03.15 (32.75)
        2:36.07 (32.92)     3:09.81 (33.74)     3:44.06 (34.25)     4:18.64 (34.58)
        4:53.06 (34.42)     5:26.44 (33.38)                                        
 
Boys 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
       METRO: # 4:36.32    5/1/1992 Ken MacFadyen, LIAC-MR                     
                4:33.69  JRN
                4:36.59  ZMAX
                4:39.59  NCSA
                4:48.39  SECT
                5:22.99  ZQ
 Meet Qualifying:  4:36.60 - 5:22.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Shields, Brandon          14 TRS-MR               4:55.93    4:54.66 qZQ    
                  25.61       54.24 (28.63)     1:23.73 (29.49)     1:53.64 (29.91)
        2:23.99 (30.35)     2:54.33 (30.34)     3:24.63 (30.30)     3:55.16 (30.53)
        4:25.40 (30.24)     4:54.66 (29.26)                                        
  2 Vingan, Isaac             14 Tmsuffolk-MR         5:02.26    4:59.62 qZQ    
                  27.34       57.14 (29.80)     1:27.67 (30.53)     1:58.36 (30.69)
        2:28.85 (30.49)     2:59.60 (30.75)     3:30.29 (30.69)     4:00.80 (30.51)
        4:30.94 (30.14)     4:59.62 (28.68)                                        
  3 Towne, Mitchell R         14 Badger-MR            5:03.41    5:00.62 qZQ    
                  27.36       58.07 (30.71)     1:29.08 (31.01)     2:00.83 (31.75)
        2:31.01 (30.18)     3:02.18 (31.17)     3:31.93 (29.75)     4:02.33 (30.40)
        4:32.39 (30.06)     5:00.62 (28.23)                                        
  4 Hogan, Brett R            14 Badger-MR            5:20.65    5:04.36 qZQ    
                  27.29       57.06 (29.77)     1:27.77 (30.71)     1:58.52 (30.75)
        2:29.52 (31.00)     3:00.53 (31.01)     3:32.16 (31.63)     4:03.18 (31.02)
        4:34.24 (31.06)     5:04.36 (30.12)                                        
  5 Lyons, Sean P             14 Badger-MR            5:16.36    5:07.39 qZQ    
                  27.75       58.47 (30.72)     1:29.82 (31.35)     2:01.18 (31.36)
        2:32.39 (31.21)     3:03.51 (31.12)     3:34.84 (31.33)     4:06.23 (31.39)
        4:37.58 (31.35)     5:07.39 (29.81)                                        
  6 Konarski, Kevin R         14 IA-MR                5:04.81    5:08.80 qZQ    
                  27.39       57.72 (30.33)     1:28.69 (30.97)     2:00.24 (31.55)
        2:31.86 (31.62)     3:03.59 (31.73)     3:35.43 (31.84)     4:07.22 (31.79)
        4:38.87 (31.65)     5:08.80 (29.93)                                        
  7 Cannon, Christopher P     14 CSC-MR               5:17.91    5:09.27 qZQ    
                  26.91       56.71 (29.80)     1:27.09 (30.38)     1:58.40 (31.31)
        2:30.74 (32.34)     3:02.77 (32.03)     3:34.84 (32.07)     4:06.85 (32.01)
        4:38.77 (31.92)     5:09.27 (30.50)                                        
  8 Olin, Evan D              14 Bgnw Marlins-MR      5:17.49    5:13.18 qZQ    
                  27.69       58.49 (30.80)     1:30.13 (31.64)     2:01.95 (31.82)
        2:34.08 (32.13)     3:06.23 (32.15)     3:38.59 (32.36)     4:10.59 (32.00)
        4:42.37 (31.78)     5:13.18 (30.81)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Vallar, Jack              14 SMC-MR               5:12.81    5:13.47 ZQ     
                  28.33       59.32 (30.99)     1:31.16 (31.84)     2:02.85 (31.69)
        2:34.70 (31.85)     3:06.62 (31.92)     3:38.93 (32.31)     4:10.53 (31.60)
        4:42.45 (31.92)     5:13.47 (31.02)                                        
 10 Kelleher, Andrew J        13 Big Blue-MR          5:15.89    5:17.61 ZQ     
                  27.76       58.57 (30.81)     1:30.30 (31.73)     2:02.72 (32.42)
        2:35.51 (32.79)     3:08.49 (32.98)     3:41.38 (32.89)     4:13.99 (32.61)
        4:46.58 (32.59)     5:17.61 (31.03)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Simon, Henry L            14 Bgnw Marlins-MR      5:06.31    5:17.74 ZQ     
                  28.18       59.03 (30.85)     1:30.83 (31.80)     2:03.21 (32.38)
        2:36.20 (32.99)     3:09.41 (33.21)     3:42.41 (33.00)     4:15.49 (33.08)
        4:47.55 (32.06)     5:17.74 (30.19)                                        
 12 Tlatelpa, Kyle            14 NYCC-MR              5:19.01    5:18.30 ZQ     
                  27.28       57.91 (30.63)     1:29.91 (32.00)     2:02.26 (32.35)
        2:35.07 (32.81)     3:08.01 (32.94)     3:40.70 (32.69)     4:13.82 (33.12)
        4:46.74 (32.92)     5:18.30 (31.56)                                        
 13 LeGuyader, Travis P       14 IA-MR                5:20.30    5:19.07 ZQ     
                  27.77       59.09 (31.32)     1:31.49 (32.40)     2:04.27 (32.78)
        2:37.38 (33.11)     3:10.60 (33.22)     3:43.77 (33.17)     4:16.56 (32.79)
        4:48.49 (31.93)     5:19.07 (30.58)                                        
 14 Sherman, Sammy I          14 Agua Swim Team-MR    5:17.54    5:19.47 ZQ     
                  29.02     1:01.21 (32.19)     1:32.21 (31.00)     2:05.11 (32.90)
        2:37.18 (32.07)     3:11.02 (33.84)     3:43.12 (32.10)     4:16.33 (33.21)
        4:48.53 (32.20)     5:19.47 (30.94)                                        
 15 Graham, Danny J           14 FLY-MR               5:20.72    5:20.25 ZQ     
                  28.36       59.10 (30.74)     1:31.30 (32.20)     2:03.73 (32.43)
        2:36.38 (32.65)     3:08.68 (32.30)     3:41.43 (32.75)     4:14.56 (33.13)
        4:48.03 (33.47)     5:20.25 (32.22)                                        
 16 Salcedo, Matt             14 LIAC-MR              5:15.18    5:21.63 ZQ     
                  27.91       59.08 (31.17)     1:31.06 (31.98)     2:03.48 (32.42)
        2:36.24 (32.76)     3:09.18 (32.94)     3:42.13 (32.95)     4:15.13 (33.00)
        4:48.97 (33.84)     5:21.63 (32.66)                                        
 17 Wilson, Timothy W         14 IA-MR                5:18.27    5:23.18        
                  27.91       59.39 (31.48)     1:31.93 (32.54)     2:04.78 (32.85)
        2:37.81 (33.03)     3:10.98 (33.17)     3:44.72 (33.74)     4:18.12 (33.40)
        4:51.43 (33.31)     5:23.18 (31.75)                                        
 18 Parisi, Joey N            14 Tmsuffolk-MR         5:17.55    5:26.44        
                  27.97       58.46 (30.49)     1:30.40 (31.94)     2:03.15 (32.75)
        2:36.07 (32.92)     3:09.81 (33.74)     3:44.06 (34.25)     4:18.64 (34.58)
        4:53.06 (34.42)     5:26.44 (33.38)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
       METRO: # 51.89   12/7/2006 Jack Wagner at 2006 STAR Short, LIAC-MR      
                51.39  JRN
                52.19  ZMAX
                53.09  NCSA
                55.09  SECT
              1:02.49  ZQ
 Meet Qualifying:  52.20 - 1:02.49
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Hogan, Brett R            14 Badger-MR              57.82      56.79 ZQ     
                  27.99       56.79 (28.80)                                        
  2 Carlino, Keith A          14 MSC-MR                 57.07      56.88 ZQ     
                  27.24       56.88 (29.64)                                        
  3 Towne, Mitchell R         14 Badger-MR              59.09      57.05 ZQ     
                  28.29       57.05 (28.76)                                        
  4 Olin, Evan D              14 Bgnw Marlins-MR        59.49      57.94 ZQ     
                  28.53       57.94 (29.41)                                        
  5 Cannon, Christopher P     14 CSC-MR                 59.28      57.98 ZQ     
                  28.39       57.98 (29.59)                                        
  6 Podniesinski, Peter F     14 Tmsuffolk-MR           58.78      58.57 ZQ     
                  28.47       58.57 (30.10)                                        
  7 Mackrel, Julian A         14 NDAC-MR                59.59      59.58 ZQ     
                  29.01       59.58 (30.57)                                        
  8 Clarke, Kristopher        14 Express Swimming-MR  1:00.06    1:00.76 ZQ     
                  29.49     1:00.76 (31.27)                                        
Preliminaries
  1 Foley, Brian P            14 COND-MR                55.59                   
                  27.22       55.59 (28.37)                                        
 10 Gassert, Steven           14 Express Swimming-MR  1:00.07                   
                  29.43     1:00.07 (30.64)                                        
 11 Warnon, Raphael           14 WSSC-MR              1:00.31                   
                  29.52     1:00.31 (30.79)                                        
 12 Genovese, Timothy J       14 Bluefish-MR          1:00.37                   
                  29.59     1:00.37 (30.78)                                        
 13 Parisi, Joey N            14 Tmsuffolk-MR         1:00.56                   
                  29.43     1:00.56 (31.13)                                        
 14 Graham, Danny J           14 FLY-MR               1:00.65                   
                  29.25     1:00.65 (31.40)                                        
 15 LeGuyader, Travis P       14 IA-MR                1:01.21                   
                  29.61     1:01.21 (31.60)                                        
 16 Fitzpatrick, Kieran T     13 OWA-MR               1:01.57                   
                  29.91     1:01.57 (31.66)                                        
 17 Morgan, Joseph I          14 NBS-MR               1:03.19                   
                  30.83     1:03.19 (32.36)                                        
 18 Gallagher, Jasper H       14 SSL-MR               1:03.69                   
                  30.94     1:03.69 (32.75)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
       METRO: # 51.89   12/7/2006 Jack Wagner at 2006 STAR Short, LIAC-MR      
                51.39  JRN
                52.19  ZMAX
                53.09  NCSA
                55.09  SECT
              1:02.49  ZQ
 Meet Qualifying:  52.20 - 1:02.49
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Foley, Brian P            14 COND-MR                55.48      55.59 qZQ    
                  27.22       55.59 (28.37)                                        
  2 Carlino, Keith A          14 MSC-MR                 58.09      57.07 qZQ    
                  27.32       57.07 (29.75)                                        
  3 Hogan, Brett R            14 Badger-MR            1:00.19      57.82 qZQ    
                  28.42       57.82 (29.40)                                        
  4 Podniesinski, Peter F     14 Tmsuffolk-MR           58.42      58.78 qZQ    
                  28.54       58.78 (30.24)                                        
  5 Towne, Mitchell R         14 Badger-MR            1:00.82      59.09 qZQ    
                  29.28       59.09 (29.81)                                        
  6 Cannon, Christopher P     14 CSC-MR               1:02.15      59.28 qZQ    
                  29.11       59.28 (30.17)                                        
  7 Olin, Evan D              14 Bgnw Marlins-MR        58.32      59.49 qZQ    
                  28.88       59.49 (30.61)                                        
  8 Mackrel, Julian A         14 NDAC-MR                59.79      59.59 qZQ    
                  29.83       59.59 (29.76)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Clarke, Kristopher        14 Express Swimming-MR  1:02.18    1:00.06 ZQ     
                  28.79     1:00.06 (31.27)                                        
 10 Gassert, Steven           14 Express Swimming-MR  1:02.28    1:00.07 ZQ     
                  29.43     1:00.07 (30.64)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Warnon, Raphael           14 WSSC-MR              1:00.86    1:00.31 ZQ     
                  29.52     1:00.31 (30.79)                                        
 12 Genovese, Timothy J       14 Bluefish-MR            59.28    1:00.37 ZQ     
                  29.59     1:00.37 (30.78)                                        
 13 Parisi, Joey N            14 Tmsuffolk-MR         1:00.38    1:00.56 ZQ     
                  29.43     1:00.56 (31.13)                                        
 14 Graham, Danny J           14 FLY-MR                 58.87    1:00.65 ZQ     
                  29.25     1:00.65 (31.40)                                        
 15 LeGuyader, Travis P       14 IA-MR                  59.76    1:01.21 ZQ     
                  29.61     1:01.21 (31.60)                                        
 16 Fitzpatrick, Kieran T     13 OWA-MR               1:01.55    1:01.57 ZQ     
                  29.91     1:01.57 (31.66)                                        
 17 Morgan, Joseph I          14 NBS-MR               1:01.21    1:03.19        
                  30.83     1:03.19 (32.36)                                        
 18 Gallagher, Jasper H       14 SSL-MR               1:02.25    1:03.69        
                  30.94     1:03.69 (32.75)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
       METRO: # 1:52.69   3/13/2003 Shane R.Tusup, TS-MR                       
                1:51.39  JRN
                1:53.09  ZMAX
                1:54.79  NCSA
                1:59.39  SECT
                2:15.99  ZQ
 Meet Qualifying:  1:53.10 - 2:15.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Hogan, Brett R            14 Badger-MR            2:03.92    2:02.18 ZQ     
                  28.77       59.37 (30.60)     1:30.99 (31.62)     2:02.18 (31.19)
  2 Tesser, Josh D            14 Bgnw Marlins-MR      2:06.27    2:02.80 ZQ     
                  29.41     1:00.04 (30.63)     1:31.37 (31.33)     2:02.80 (31.43)
  3 Olin, Evan D              14 Bgnw Marlins-MR      2:05.46    2:03.15 ZQ     
                  28.77     1:00.06 (31.29)     1:32.15 (32.09)     2:03.15 (31.00)
  4 Podniesinski, Peter F     14 Tmsuffolk-MR         2:06.56    2:05.06 ZQ     
                  28.80     1:00.39 (31.59)     1:32.72 (32.33)     2:05.06 (32.34)
  5 Carlino, Keith A          14 MSC-MR               2:07.16    2:06.30 ZQ     
                  29.35     1:01.04 (31.69)     1:33.50 (32.46)     2:06.30 (32.80)
  6 Lyons, Sean P             14 Badger-MR            2:06.72    2:06.64 ZQ     
                  30.46     1:02.34 (31.88)     1:34.64 (32.30)     2:06.64 (32.00)
  7 Warnon, Raphael           14 WSSC-MR              2:08.58    2:12.30 ZQ     
                  30.47     1:03.36 (32.89)     1:37.73 (34.37)     2:12.30 (34.57)
  8 Salcedo, Matt             14 LIAC-MR              2:09.81    2:14.76 ZQ     
                  30.32     1:03.91 (33.59)     1:39.34 (35.43)     2:14.76 (35.42)
Preliminaries
  9 Clarke, Kristopher        14 Express Swimming-MR  2:10.30                   
                  30.07     1:03.46 (33.39)     1:37.29 (33.83)     2:10.30 (33.01)
 10 Vingan, Isaac             14 Tmsuffolk-MR         2:10.68                   
                  30.82     1:03.68 (32.86)     1:37.79 (34.11)     2:10.68 (32.89)
 11 Genovese, Timothy J       14 Bluefish-MR          2:10.69                   
                  30.39     1:03.06 (32.67)     1:37.04 (33.98)     2:10.69 (33.65)
 12 LeGuyader, Travis P       14 IA-MR                2:11.58                   
                  29.94     1:03.16 (33.22)     1:37.89 (34.73)     2:11.58 (33.69)
 13 Shields, Brandon          14 TRS-MR               2:12.22                   
                  30.64     1:03.59 (32.95)     1:38.19 (34.60)     2:12.22 (34.03)
 14 Vallar, Jack              14 SMC-MR               2:12.81                   
                  30.99     1:04.16 (33.17)     1:38.85 (34.69)     2:12.81 (33.96)
 15 Parisi, Joey N            14 Tmsuffolk-MR         2:12.86                   
                  29.98     1:02.77 (32.79)     1:38.01 (35.24)     2:12.86 (34.85)
 16 Graham, Danny J           14 FLY-MR               2:13.12                   
                  29.82     1:03.48 (33.66)     1:38.14 (34.66)     2:13.12 (34.98)
 17 Fitzpatrick, Kieran T     13 OWA-MR               2:13.13                   
                  31.23     1:04.93 (33.70)     1:39.16 (34.23)     2:13.13 (33.97)
 18 Morgan, Joseph I          14 NBS-MR               2:16.95                   
                  31.76     1:05.77 (34.01)     1:41.43 (35.66)     2:16.95 (35.52)
 
Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
       METRO: # 1:52.69   3/13/2003 Shane R.Tusup, TS-MR                       
                1:51.39  JRN
                1:53.09  ZMAX
                1:54.79  NCSA
                1:59.39  SECT
                2:15.99  ZQ
 Meet Qualifying:  1:53.10 - 2:15.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Hogan, Brett R            14 Badger-MR            2:11.86    2:03.92 qZQ    
                  28.72     1:00.14 (31.42)     1:32.05 (31.91)     2:03.92 (31.87)
  2 Olin, Evan D              14 Bgnw Marlins-MR      2:05.91    2:05.46 qZQ    
                  29.45     1:01.29 (31.84)     1:33.68 (32.39)     2:05.46 (31.78)
  3 Tesser, Josh D            14 Bgnw Marlins-MR      2:07.99    2:06.27 qZQ    
                  30.34     1:02.13 (31.79)     1:34.10 (31.97)     2:06.27 (32.17)
  4 Podniesinski, Peter F     14 Tmsuffolk-MR         2:05.15    2:06.56 qZQ    
                  29.41     1:01.95 (32.54)     1:34.84 (32.89)     2:06.56 (31.72)
  5 Lyons, Sean P             14 Badger-MR            2:11.65    2:06.72 qZQ    
                  30.15     1:02.61 (32.46)     1:35.18 (32.57)     2:06.72 (31.54)
  6 Carlino, Keith A          14 MSC-MR               2:10.82    2:07.16 qZQ    
                  29.45     1:01.87 (32.42)     1:35.09 (33.22)     2:07.16 (32.07)
  7 Warnon, Raphael           14 WSSC-MR              2:12.22    2:08.58 qZQ    
                  29.91     1:01.67 (31.76)     1:35.02 (33.35)     2:08.58 (33.56)
  8 Salcedo, Matt             14 LIAC-MR              2:08.96    2:09.81 qZQ    
                  29.89     1:02.52 (32.63)     1:36.22 (33.70)     2:09.81 (33.59)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Clarke, Kristopher        14 Express Swimming-MR  2:14.68    2:10.30 ZQ     
                  30.07     1:03.46 (33.39)     1:37.29 (33.83)     2:10.30 (33.01)
 10 Vingan, Isaac             14 Tmsuffolk-MR         2:12.42    2:10.68 ZQ     
                  30.82     1:03.68 (32.86)     1:37.79 (34.11)     2:10.68 (32.89)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Genovese, Timothy J       14 Bluefish-MR          2:13.42    2:10.69 ZQ     
                  30.39     1:03.06 (32.67)     1:37.04 (33.98)     2:10.69 (33.65)
 12 LeGuyader, Travis P       14 IA-MR                2:12.45    2:11.58 ZQ     
                  29.94     1:03.16 (33.22)     1:37.89 (34.73)     2:11.58 (33.69)
 13 Shields, Brandon          14 TRS-MR               2:14.91    2:12.22 ZQ     
                  30.64     1:03.59 (32.95)     1:38.19 (34.60)     2:12.22 (34.03)
 14 Vallar, Jack              14 SMC-MR               2:13.96    2:12.81 ZQ     
                  30.99     1:04.16 (33.17)     1:38.85 (34.69)     2:12.81 (33.96)
 15 Parisi, Joey N            14 Tmsuffolk-MR         2:11.03    2:12.86 ZQ     
                  29.98     1:02.77 (32.79)     1:38.01 (35.24)     2:12.86 (34.85)
 16 Graham, Danny J           14 FLY-MR               2:12.23    2:13.12 ZQ     
                  29.82     1:03.48 (33.66)     1:38.14 (34.66)     2:13.12 (34.98)
 17 Fitzpatrick, Kieran T     13 OWA-MR               2:13.53    2:13.13 ZQ     
                  31.23     1:04.93 (33.70)     1:39.16 (34.23)     2:13.13 (33.97)
 18 Morgan, Joseph I          14 NBS-MR               2:14.35    2:16.95        
                  31.76     1:05.77 (34.01)     1:41.43 (35.66)     2:16.95 (35.52)
 
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
       METRO: # 58.02    5/1/1995 Chris Miller, LIAC-MR                        
                57.89  JRN
                58.69  ZMAX
                59.49  NCSA
              1:02.19  SECT
              1:11.59  ZQ
 Meet Qualifying:  58.70 - 1:11.59
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Fierro Joyce, Billy       14 Badger-MR            1:04.48    1:02.65 ZQ     
                  29.33     1:02.65 (33.32)                                        
  2 Podniesinski, Peter F     14 Tmsuffolk-MR         1:04.68    1:04.23 ZQ     
                  29.97     1:04.23 (34.26)                                        
  3 Kelleher, Andrew J        13 Big Blue-MR          1:06.03    1:04.60 ZQ     
                  30.61     1:04.60 (33.99)                                        
  4 Zorgman, Ruan J           13 Bgnw Marlins-MR      1:05.16    1:04.72 ZQ     
                  30.63     1:04.72 (34.09)                                        
  5 Stoski, Nicholas          13 LBA-MR               1:04.80    1:04.88 ZQ     
                  30.58     1:04.88 (34.30)                                        
  6 Fitzpatrick, Kieran T     13 OWA-MR               1:06.69    1:07.02 ZQ     
                  31.31     1:07.02 (35.71)                                        
  7 Mackrel, Julian A         14 NDAC-MR              1:06.61    1:08.19 ZQ     
                  32.63     1:08.19 (35.56)                                        
  8 Buckland, Gavin J         14 Silver Streaks-MR    1:07.57    1:08.22 ZQ     
                  31.76     1:08.22 (36.46)                                        
Preliminaries
  9 Yin, Jonathan W           14 TVSC-MR              1:07.70                   
                  31.57     1:07.70 (36.13)                                        
 10 Vingan, Isaac             14 Tmsuffolk-MR         1:07.77                   
                  31.48     1:07.77 (36.29)                                        
 11 Hesse, Niklas A           14 TVSC-MR              1:08.27                   
                  32.16     1:08.27 (36.11)                                        
 12 Furey, James K            13 COND-MR              1:08.35                   
                  32.70     1:08.35 (35.65)                                        
 13 Vallar, Jack              14 SMC-MR               1:09.25                   
                  32.42     1:09.25 (36.83)                                        
 14 Byrne, Cameron A          13 Sachem-MR            1:09.53                   
                  32.37     1:09.53 (37.16)                                        
 15 Tlatelpa, Kyle            14 NYCC-MR              1:09.76                   
                  31.89     1:09.76 (37.87)                                        
 16 Langaman, Matthew G       13 HS-MR                1:10.31                   
                  32.80     1:10.31 (37.51)                                        
 17 Campagna, Steven J        14 NDAC-MR              1:10.56                   
                  32.61     1:10.56 (37.95)                                        
 18 Santiago, Delvyne M       14 Badger-MR            1:10.94                   
                  33.27     1:10.94 (37.67)                                        
 19 Magalong, Oscar C         14 Riptides-MR          1:11.61                   
                  33.44     1:11.61 (38.17)                                        
 20 Warnon, Raphael           14 WSSC-MR              1:11.70                   
                  34.17     1:11.70 (37.53)                                        
 21 Krosser, Jared M          14 Bgnw Marlins-MR      1:12.65                   
                  32.89     1:12.65 (39.76)                                        
 22 Danin, Marc C             14 WISC-MR              1:12.95                   
                  34.04     1:12.95 (38.91)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
       METRO: # 58.02    5/1/1995 Chris Miller, LIAC-MR                        
                57.89  JRN
                58.69  ZMAX
                59.49  NCSA
              1:02.19  SECT
              1:11.59  ZQ
 Meet Qualifying:  58.70 - 1:11.59
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Fierro Joyce, Billy       14 Badger-MR            1:03.99    1:04.48 qZQ    
                  30.15     1:04.48 (34.33)                                        
  2 Podniesinski, Peter F     14 Tmsuffolk-MR         1:06.35    1:04.68 qZQ    
                  30.29     1:04.68 (34.39)                                        
  3 Stoski, Nicholas          13 LBA-MR               1:05.82    1:04.80 qZQ    
                  30.90     1:04.80 (33.90)                                        
  4 Zorgman, Ruan J           13 Bgnw Marlins-MR      1:05.15    1:05.16 qZQ    
                  30.64     1:05.16 (34.52)                                        
  5 Kelleher, Andrew J        13 Big Blue-MR          1:05.03    1:06.03 qZQ    
                  31.19     1:06.03 (34.84)                                        
  6 Mackrel, Julian A         14 NDAC-MR              1:07.83    1:06.61 qZQ    
                  30.97     1:06.61 (35.64)                                        
  7 Fitzpatrick, Kieran T     13 OWA-MR               1:06.58    1:06.69 qZQ    
                  31.45     1:06.69 (35.24)                                        
  8 Buckland, Gavin J         14 Silver Streaks-MR    1:08.09    1:07.57 qZQ    
                  31.48     1:07.57 (36.09)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Yin, Jonathan W           14 TVSC-MR              1:08.46    1:07.70 ZQ     
                  31.57     1:07.70 (36.13)                                        
 10 Vingan, Isaac             14 Tmsuffolk-MR         1:07.42    1:07.77 ZQ     
                  31.48     1:07.77 (36.29)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Hesse, Niklas A           14 TVSC-MR              1:10.29    1:08.27 ZQ     
                  32.16     1:08.27 (36.11)                                        
 12 Furey, James K            13 COND-MR              1:10.54    1:08.35 ZQ     
                  32.70     1:08.35 (35.65)                                        
 13 Vallar, Jack              14 SMC-MR               1:09.92    1:09.25 ZQ     
                  32.42     1:09.25 (36.83)                                        
 14 Byrne, Cameron A          13 Sachem-MR            1:08.60    1:09.53 ZQ     
                  32.37     1:09.53 (37.16)                                        
 15 Tlatelpa, Kyle            14 NYCC-MR              1:09.82    1:09.76 ZQ     
                  31.89     1:09.76 (37.87)                                        
 16 Langaman, Matthew G       13 HS-MR                1:09.24    1:10.31 ZQ     
                  32.80     1:10.31 (37.51)                                        
 17 Campagna, Steven J        14 NDAC-MR              1:10.85    1:10.56 ZQ     
                  32.61     1:10.56 (37.95)                                        
 18 Santiago, Delvyne M       14 Badger-MR            1:09.84    1:10.94 ZQ     
                  33.27     1:10.94 (37.67)                                        
 19 Magalong, Oscar C         14 Riptides-MR          1:11.04    1:11.61        
                  33.44     1:11.61 (38.17)                                        
 20 Warnon, Raphael           14 WSSC-MR              1:11.48    1:11.70        
                  34.17     1:11.70 (37.53)                                        
 21 Krosser, Jared M          14 Bgnw Marlins-MR      1:10.91    1:12.65        
                  32.89     1:12.65 (39.76)                                        
 22 Danin, Marc C             14 WISC-MR              1:11.01    1:12.95        
                  34.04     1:12.95 (38.91)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
       METRO: # 2:06.80    5/1/1995 Chris Miller, LIAC-MR                      
                2:06.29  JRN
                2:07.99  ZMAX
                2:09.79  NCSA
                2:15.39  SECT
                2:35.59  ZQ
 Meet Qualifying:  2:08.00 - 2:35.59
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Stoski, Nicholas          13 LBA-MR               2:21.93    2:20.94 ZQ     
                  31.42     1:06.82 (35.40)     1:43.95 (37.13)     2:20.94 (36.99)
  2 Zorgman, Ruan J           13 Bgnw Marlins-MR      2:26.70    2:21.38 ZQ     
                  30.66     1:05.99 (35.33)     1:42.82 (36.83)     2:21.38 (38.56)
  3 Kelleher, Andrew J        13 Big Blue-MR          2:23.33    2:26.11 ZQ     
                  33.98     1:10.55 (36.57)     1:48.51 (37.96)     2:26.11 (37.60)
  4 Fitzpatrick, Kieran T     13 OWA-MR               2:28.56    2:26.33 ZQ     
                  32.22     1:09.03 (36.81)     1:47.17 (38.14)     2:26.33 (39.16)
  5 Furey, James K            13 COND-MR              2:29.02    2:27.65 ZQ     
                  32.93     1:10.62 (37.69)     1:49.36 (38.74)     2:27.65 (38.29)
  6 Buckland, Gavin J         14 Silver Streaks-MR    2:29.10    2:29.47 ZQ     
                  32.20     1:09.59 (37.39)     1:49.41 (39.82)     2:29.47 (40.06)
  7 Hesse, Niklas A           14 TVSC-MR              2:30.75    2:31.68 ZQ     
                  33.55     1:12.11 (38.56)     1:51.54 (39.43)     2:31.68 (40.14)
Preliminaries
  3 Vingan, Isaac             14 Tmsuffolk-MR         2:25.68                   
                  33.03     1:10.10 (37.07)     1:47.92 (37.82)     2:25.68 (37.76)
  9 Vallar, Jack              14 SMC-MR               2:32.00                   
                  34.55     1:13.51 (38.96)     1:53.08 (39.57)     2:32.00 (38.92)
Finals
 10 Santiago, Delvyne M       14 Badger-MR            2:32.67                   
                  33.32     1:11.87 (38.55)     1:52.03 (40.16)     2:32.67 (40.64)
Preliminaries
 11 Yin, Jonathan W           14 TVSC-MR              2:32.87                   
                  35.10     1:13.68 (38.58)     1:53.71 (40.03)     2:32.87 (39.16)
 12 Tesser, Josh D            14 Bgnw Marlins-MR      2:33.29                   
                  34.16     1:13.19 (39.03)     1:53.52 (40.33)     2:33.29 (39.77)
 13 Warnon, Raphael           14 WSSC-MR              2:36.09                   
                  35.20     1:14.61 (39.41)     1:55.75 (41.14)     2:36.09 (40.34)
 14 Langaman, Matthew G       13 HS-MR                2:36.50                   
                  34.42     1:13.98 (39.56)     1:55.27 (41.29)     2:36.50 (41.23)
 15 Byrne, Cameron A          13 Sachem-MR            2:37.34                   
                  33.46     1:13.83 (40.37)     1:56.06 (42.23)     2:37.34 (41.28)
 16 Krosser, Jared M          14 Bgnw Marlins-MR      2:42.22                   
                  33.98     1:14.15 (40.17)     1:57.82 (43.67)     2:42.22 (44.40)
 -- Simon, Henry L            14 Bgnw Marlins-MR          DQ                    
                  35.06     1:15.81 (40.75)     1:58.24 (42.43)          DQ (41.16)
 
Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
       METRO: # 2:06.80    5/1/1995 Chris Miller, LIAC-MR                      
                2:06.29  JRN
                2:07.99  ZMAX
                2:09.79  NCSA
                2:15.39  SECT
                2:35.59  ZQ
 Meet Qualifying:  2:08.00 - 2:35.59
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Stoski, Nicholas          13 LBA-MR               2:24.39    2:21.93 qZQ    
                  31.29     1:06.91 (35.62)     1:44.35 (37.44)     2:21.93 (37.58)
  2 Kelleher, Andrew J        13 Big Blue-MR          2:21.52    2:23.33 qZQ    
                  32.05     1:07.88 (35.83)     1:45.46 (37.58)     2:23.33 (37.87)
  3 Vingan, Isaac             14 Tmsuffolk-MR         2:26.87    2:25.68 qZQ    
                  33.03     1:10.10 (37.07)     1:47.92 (37.82)     2:25.68 (37.76)
  4 Zorgman, Ruan J           13 Bgnw Marlins-MR      2:24.35    2:26.70 qZQ    
                  32.47     1:09.95 (37.48)     1:48.19 (38.24)     2:26.70 (38.51)
  5 Fitzpatrick, Kieran T     13 OWA-MR               2:26.06    2:28.56 qZQ    
                  32.65     1:10.66 (38.01)     1:49.81 (39.15)     2:28.56 (38.75)
  6 Furey, James K            13 COND-MR              2:34.64    2:29.02 qZQ    
                  34.23     1:12.36 (38.13)     1:50.61 (38.25)     2:29.02 (38.41)
  7 Buckland, Gavin J         14 Silver Streaks-MR    2:35.29    2:29.10 qZQ    
                  32.12     1:10.18 (38.06)     1:49.67 (39.49)     2:29.10 (39.43)
  8 Hesse, Niklas A           14 TVSC-MR              2:33.21    2:30.75 qZQ    
                  34.19     1:11.85 (37.66)     1:51.89 (40.04)     2:30.75 (38.86)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Vallar, Jack              14 SMC-MR               2:32.37    2:32.00 ZQ     
                  34.55     1:13.51 (38.96)     1:53.08 (39.57)     2:32.00 (38.92)
 10 Santiago, Delvyne M       14 Badger-MR            2:32.82    2:32.67 ZQ     
                  33.32     1:11.87 (38.55)     1:52.03 (40.16)     2:32.67 (40.64)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Yin, Jonathan W           14 TVSC-MR              2:31.97    2:32.87 ZQ     
                  35.10     1:13.68 (38.58)     1:53.71 (40.03)     2:32.87 (39.16)
 12 Tesser, Josh D            14 Bgnw Marlins-MR      2:27.46    2:33.29 ZQ     
                  34.16     1:13.19 (39.03)     1:53.52 (40.33)     2:33.29 (39.77)
 13 Warnon, Raphael           14 WSSC-MR              2:35.36    2:36.09        
                  35.20     1:14.61 (39.41)     1:55.75 (41.14)     2:36.09 (40.34)
 14 Langaman, Matthew G       13 HS-MR                2:31.55    2:36.50        
                  34.42     1:13.98 (39.56)     1:55.27 (41.29)     2:36.50 (41.23)
 15 Byrne, Cameron A          13 Sachem-MR            2:34.95    2:37.34        
                  33.46     1:13.83 (40.37)     1:56.06 (42.23)     2:37.34 (41.28)
 16 Krosser, Jared M          14 Bgnw Marlins-MR      2:33.02    2:42.22        
                  33.98     1:14.15 (40.17)     1:57.82 (43.67)     2:42.22 (44.40)
 -- Simon, Henry L            14 Bgnw Marlins-MR      2:34.67         DQ        
      False start
                  35.06     1:15.81 (40.75)     1:58.24 (42.43)          DQ (41.16)
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
       METRO: # 52.14   12/9/2005 Thomas J. Luchsinger, TVSC-MR                
                50.29  JRN
                51.19  ZMAX
                51.89  NCSA
                53.89  SECT
              1:01.19  ZQ
 Meet Qualifying:  51.20 - 1:01.19
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Kowalsky, Austin j        14 LIAC-MR                54.72      53.18 SECT   
                  24.44       53.18 (28.74)                                        
  2 Fierro Joyce, Billy       14 Badger-MR              56.45      55.98 ZQ     
                  26.29       55.98 (29.69)                                        
  3 Tesser, Josh D            14 Bgnw Marlins-MR        57.91      56.18 ZQ     
                  26.35       56.18 (29.83)                                        
  4 Cannon, Christopher P     14 CSC-MR                 57.21      56.68 ZQ     
                  26.49       56.68 (30.19)                                        
  5 Towne, Mitchell R         14 Badger-MR              57.98      57.24 ZQ     
                  26.84       57.24 (30.40)                                        
  6 Olin, Evan D              14 Bgnw Marlins-MR        58.04      57.39 ZQ     
                  27.19       57.39 (30.20)                                        
  7 Schunk, Andy J            14 Silver Streaks-MR      58.39      57.62 ZQ     
                  27.08       57.62 (30.54)                                        
  8 Vallar, Jack              14 SMC-MR                 57.17      58.24 ZQ     
                  27.27       58.24 (30.97)                                        
Preliminaries
  9 Lin, Kevin                14 Agua Swim Team-MR      58.69                   
                  27.67       58.69 (31.02)                                        
 10 Podniesinski, Peter F     14 Tmsuffolk-MR           58.74                   
                  26.98       58.74 (31.76)                                        
 11 Yin, Jonathan W           14 TVSC-MR                58.83                   
                  27.65       58.83 (31.18)                                        
 12 Campagna, Steven J        14 NDAC-MR                59.24                   
                  27.41       59.24 (31.83)                                        
 13 Vingan, Isaac             14 Tmsuffolk-MR           59.41                   
                  28.47       59.41 (30.94)                                        
 14 Carlino, Keith A          14 MSC-MR                 59.57                   
                  27.75       59.57 (31.82)                                        
 15 Buckland, Gavin J         14 Silver Streaks-MR    1:00.27                   
                  27.60     1:00.27 (32.67)                                        
 16 Konarski, Kevin R         14 IA-MR                1:00.97                   
                  28.91     1:00.97 (32.06)                                        
 17 Nakkab, Andre J           14 Patriot-MR           1:01.27                   
                  28.97     1:01.27 (32.30)                                        
 18 Krosser, Jared M          14 Bgnw Marlins-MR      1:03.00                   
                  29.04     1:03.00 (33.96)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
       METRO: # 52.14   12/9/2005 Thomas J. Luchsinger, TVSC-MR                
                50.29  JRN
                51.19  ZMAX
                51.89  NCSA
                53.89  SECT
              1:01.19  ZQ
 Meet Qualifying:  51.20 - 1:01.19
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Kowalsky, Austin j        14 LIAC-MR                55.30      54.72 qZQ    
                  24.65       54.72 (30.07)                                        
  2 Fierro Joyce, Billy       14 Badger-MR              55.68      56.45 qZQ    
                  26.56       56.45 (29.89)                                        
  3 Vallar, Jack              14 SMC-MR                 58.31      57.17 qZQ    
                  26.73       57.17 (30.44)                                        
  4 Cannon, Christopher P     14 CSC-MR                 56.31      57.21 qZQ    
                  26.51       57.21 (30.70)                                        
  5 Tesser, Josh D            14 Bgnw Marlins-MR        56.12      57.91 qZQ    
                  27.31       57.91 (30.60)                                        
  6 Towne, Mitchell R         14 Badger-MR              58.21      57.98 qZQ    
                  26.90       57.98 (31.08)                                        
  7 Olin, Evan D              14 Bgnw Marlins-MR        57.48      58.04 qZQ    
                  27.21       58.04 (30.83)                                        
  8 Schunk, Andy J            14 Silver Streaks-MR      59.02      58.39 qZQ    
                  27.17       58.39 (31.22)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Lin, Kevin                14 Agua Swim Team-MR      58.43      58.69 ZQ     
                  27.67       58.69 (31.02)                                        
 10 Podniesinski, Peter F     14 Tmsuffolk-MR           59.96      58.74 ZQ     
                  26.98       58.74 (31.76)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Yin, Jonathan W           14 TVSC-MR                58.06      58.83 ZQ     
                  27.65       58.83 (31.18)                                        
 12 Campagna, Steven J        14 NDAC-MR                59.81      59.24 ZQ     
                  27.41       59.24 (31.83)                                        
 13 Vingan, Isaac             14 Tmsuffolk-MR           59.14      59.41 ZQ     
                  28.47       59.41 (30.94)                                        
 14 Carlino, Keith A          14 MSC-MR               1:00.63      59.57 ZQ     
                  27.75       59.57 (31.82)                                        
 15 Buckland, Gavin J         14 Silver Streaks-MR      59.69    1:00.27 ZQ     
                  27.60     1:00.27 (32.67)                                        
 16 Konarski, Kevin R         14 IA-MR                1:00.60    1:00.97 ZQ     
                  28.91     1:00.97 (32.06)                                        
 17 Nakkab, Andre J           14 Patriot-MR           1:00.93    1:01.27        
                  28.97     1:01.27 (32.30)                                        
 18 Krosser, Jared M          14 Bgnw Marlins-MR        58.22    1:03.00        
                  29.04     1:03.00 (33.96)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
       METRO: # 1:54.29   12/9/2005 Thomas J. Luchsinger, TVSC-MR              
                1:51.99  JRN
                1:53.99  ZMAX
                1:54.89  NCSA
                2:00.89  SECT
                2:19.99  ZQ
 Meet Qualifying:  1:54.00 - 2:19.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Kowalsky, Austin j        14 LIAC-MR              2:03.22    1:59.45 SECT   
                  26.71       57.05 (30.34)     1:28.07 (31.02)     1:59.45 (31.38)
  2 Olin, Evan D              14 Bgnw Marlins-MR      2:04.97    2:02.59 ZQ     
                  27.48       58.18 (30.70)     1:30.28 (32.10)     2:02.59 (32.31)
  3 Fierro Joyce, Billy       14 Badger-MR            2:06.74    2:05.18 ZQ     
                  27.05       58.10 (31.05)     1:30.73 (32.63)     2:05.18 (34.45)
  4 Vallar, Jack              14 SMC-MR               2:10.17    2:07.54 ZQ     
                  27.42       59.53 (32.11)     1:32.95 (33.42)     2:07.54 (34.59)
  5 Yin, Jonathan W           14 TVSC-MR              2:09.80    2:08.78 ZQ     
                  28.84     1:01.51 (32.67)     1:34.60 (33.09)     2:08.78 (34.18)
  6 Lyons, Sean P             14 Badger-MR            2:10.34    2:13.04 ZQ     
                  29.71     1:03.24 (33.53)     1:38.01 (34.77)     2:13.04 (35.03)
  7 Muller, Thomas R          14 TVSC-MR              2:11.39    2:15.61 ZQ     
                  29.07     1:02.81 (33.74)     1:38.89 (36.08)     2:15.61 (36.72)
  8 Salcedo, Matt             14 LIAC-MR              2:12.41    2:18.67 ZQ     
                  28.92     1:04.26 (35.34)     1:41.73 (37.47)     2:18.67 (36.94)
Preliminaries
  9 Sherman, Sammy I          14 Agua Swim Team-MR    2:13.59                   
                  29.78     1:04.61 (34.83)     1:39.49 (34.88)     2:13.59 (34.10)
 10 Schunk, Andy J            14 Silver Streaks-MR    2:14.12                   
                  28.07     1:02.29 (34.22)     1:37.51 (35.22)     2:14.12 (36.61)
 11 Tesser, Josh D            14 Bgnw Marlins-MR      2:15.35                   
                  30.34     1:04.41 (34.07)     1:39.33 (34.92)     2:15.35 (36.02)
 12 Vingan, Isaac             14 Tmsuffolk-MR         2:17.51                   
                  30.08     1:04.81 (34.73)     1:40.92 (36.11)     2:17.51 (36.59)
 13 Langaman, Matthew G       13 HS-MR                2:17.85                   
                  29.87     1:04.15 (34.28)     1:40.32 (36.17)     2:17.85 (37.53)
 14 Mechanic, Dylan H         14 Pace-MR              2:19.89                   
                  30.20     1:05.34 (35.14)     1:42.31 (36.97)     2:19.89 (37.58)
 15 Quintana, Mark A          14 TVSC-MR              2:20.33                   
                  29.80     1:04.88 (35.08)     1:42.01 (37.13)     2:20.33 (38.32)
 16 Podniesinski, Peter F     14 Tmsuffolk-MR         2:22.29                   
                  30.36     1:07.01 (36.65)     1:44.79 (37.78)     2:22.29 (37.50)
 17 Parisi, Joey N            14 Tmsuffolk-MR         2:24.89                   
                  30.13     1:06.04 (35.91)     1:44.83 (38.79)     2:24.89 (40.06)
 18 Nakkab, Andre J           14 Patriot-MR           2:28.57                   
                  28.81     1:02.28 (33.47)     1:40.99 (38.71)     2:28.57 (47.58)
 -- Cannon, Christopher P     14 CSC-MR                   DQ                    
 
Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
       METRO: # 1:54.29   12/9/2005 Thomas J. Luchsinger, TVSC-MR              
                1:51.99  JRN
                1:53.99  ZMAX
                1:54.89  NCSA
                2:00.89  SECT
                2:19.99  ZQ
 Meet Qualifying:  1:54.00 - 2:19.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Kowalsky, Austin j        14 LIAC-MR              2:03.26    2:03.22 qZQ    
                  26.78       58.13 (31.35)     1:30.56 (32.43)     2:03.22 (32.66)
  2 Olin, Evan D              14 Bgnw Marlins-MR      2:05.40    2:04.97 qZQ    
                  27.61       58.92 (31.31)     1:31.80 (32.88)     2:04.97 (33.17)
  3 Fierro Joyce, Billy       14 Badger-MR            2:03.56    2:06.74 qZQ    
                  27.81       59.58 (31.77)     1:33.00 (33.42)     2:06.74 (33.74)
  4 Yin, Jonathan W           14 TVSC-MR              2:09.10    2:09.80 qZQ    
                  28.91     1:01.87 (32.96)     1:35.86 (33.99)     2:09.80 (33.94)
  5 Vallar, Jack              14 SMC-MR               2:09.99    2:10.17 qZQ    
                  28.15     1:00.47 (32.32)     1:34.99 (34.52)     2:10.17 (35.18)
  6 Lyons, Sean P             14 Badger-MR            2:11.05    2:10.34 qZQ    
                  29.21     1:01.93 (32.72)     1:36.21 (34.28)     2:10.34 (34.13)
  7 Muller, Thomas R          14 TVSC-MR              2:16.23    2:11.39 qZQ    
                  29.03     1:01.73 (32.70)     1:36.29 (34.56)     2:11.39 (35.10)
  8 Salcedo, Matt             14 LIAC-MR              2:09.23    2:12.41 qZQ    
                  28.56     1:02.09 (33.53)     1:37.25 (35.16)     2:12.41 (35.16)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Sherman, Sammy I          14 Agua Swim Team-MR    2:13.39    2:13.59 ZQ     
                  29.78     1:04.61 (34.83)     1:39.49 (34.88)     2:13.59 (34.10)
 10 Schunk, Andy J            14 Silver Streaks-MR    2:14.84    2:14.12 ZQ     
                  28.07     1:02.29 (34.22)     1:37.51 (35.22)     2:14.12 (36.61)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Tesser, Josh D            14 Bgnw Marlins-MR      2:15.11    2:15.35 ZQ     
                  30.34     1:04.41 (34.07)     1:39.33 (34.92)     2:15.35 (36.02)
 12 Vingan, Isaac             14 Tmsuffolk-MR         2:17.88    2:17.51 ZQ     
                  30.08     1:04.81 (34.73)     1:40.92 (36.11)     2:17.51 (36.59)
 13 Langaman, Matthew G       13 HS-MR                2:18.26    2:17.85 ZQ     
                  29.87     1:04.15 (34.28)     1:40.32 (36.17)     2:17.85 (37.53)
 14 Mechanic, Dylan H         14 Pace-MR              2:19.30    2:19.89 ZQ     
                  30.20     1:05.34 (35.14)     1:42.31 (36.97)     2:19.89 (37.58)
 15 Quintana, Mark A          14 TVSC-MR              2:17.86    2:20.33        
                  29.80     1:04.88 (35.08)     1:42.01 (37.13)     2:20.33 (38.32)
 16 Podniesinski, Peter F     14 Tmsuffolk-MR         2:17.99    2:22.29        
                  30.36     1:07.01 (36.65)     1:44.79 (37.78)     2:22.29 (37.50)
 17 Parisi, Joey N            14 Tmsuffolk-MR         2:19.60    2:24.89        
                  30.13     1:06.04 (35.91)     1:44.83 (38.79)     2:24.89 (40.06)
 18 Nakkab, Andre J           14 Patriot-MR           2:18.88    2:28.57        
                  28.81     1:02.28 (33.47)     1:40.99 (38.71)     2:28.57 (47.58)
 -- Cannon, Christopher P     14 CSC-MR               2:13.72         DQ        
      Declared false start
 
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
       METRO: # 1:54.45    2/6/2009 Christian P. Yeager at 2009 CH, UN1-MR     
                1:52.79  JRN
                1:54.59  ZMAX
                1:56.29  NCSA
                1:59.79  SECT
                2:13.99  ZQ
 Meet Qualifying:  1:54.60 - 2:13.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Fierro Joyce, Billy       14 Badger-MR            2:07.72    2:04.34 ZQ     
                  27.08       59.47 (32.39)     1:35.34 (35.87)     2:04.34 (29.00)
  2 Tesser, Josh D            14 Bgnw Marlins-MR      2:07.63    2:04.71 ZQ     
                  26.72       58.11 (31.39)     1:36.20 (38.09)     2:04.71 (28.51)
  3 Olin, Evan D              14 Bgnw Marlins-MR      2:09.03    2:06.30 ZQ     
                  27.19       58.53 (31.34)     1:37.06 (38.53)     2:06.30 (29.24)
  4 Podniesinski, Peter F     14 Tmsuffolk-MR         2:06.94    2:06.44 ZQ     
                  26.87       58.79 (31.92)     1:35.88 (37.09)     2:06.44 (30.56)
  5 Vingan, Isaac             14 Tmsuffolk-MR         2:07.32    2:06.96 ZQ     
                  27.66       59.97 (32.31)     1:38.13 (38.16)     2:06.96 (28.83)
  6 Kelleher, Andrew J        13 Big Blue-MR          2:11.26    2:10.91 ZQ     
                  28.40     1:03.32 (34.92)     1:40.16 (36.84)     2:10.91 (30.75)
  7 Vallar, Jack              14 SMC-MR               2:11.29    2:11.33 ZQ     
                  27.57     1:00.98 (33.41)     1:40.57 (39.59)     2:11.33 (30.76)
  8 Graham, Danny J           14 FLY-MR               2:11.09    2:11.56 ZQ     
                  28.05     1:00.96 (32.91)     1:40.67 (39.71)     2:11.56 (30.89)
Preliminaries
  9 Fitzpatrick, Kieran T     13 OWA-MR               2:11.45                   
                  28.62     1:01.10 (32.48)     1:40.81 (39.71)     2:11.45 (30.64)
 10 Salcedo, Matt             14 LIAC-MR              2:11.59                   
                  28.38     1:01.78 (33.40)     1:41.54 (39.76)     2:11.59 (30.05)
 11 Mackrel, Julian A         14 NDAC-MR              2:11.72                   
                  29.13     1:02.79 (33.66)     1:41.52 (38.73)     2:11.72 (30.20)
 12 Yin, Jonathan W           14 TVSC-MR              2:13.78                   
                  27.40     1:03.25 (35.85)     1:42.79 (39.54)     2:13.78 (30.99)
 13 Parisi, Joey N            14 Tmsuffolk-MR         2:15.43                   
                  29.06     1:01.49 (32.43)     1:43.19 (41.70)     2:15.43 (32.24)
 14 Warnon, Raphael           14 WSSC-MR              2:16.22                   
                  30.66     1:03.96 (33.30)     1:44.80 (40.84)     2:16.22 (31.42)
 15 Zorgman, Ruan J           13 Bgnw Marlins-MR      2:17.65                   
                  30.01     1:05.33 (35.32)     1:44.82 (39.49)     2:17.65 (32.83)
 
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
       METRO: # 1:54.45    2/6/2009 Christian P. Yeager at 2009 CH, UN1-MR     
                1:52.79  JRN
                1:54.59  ZMAX
                1:56.29  NCSA
                1:59.79  SECT
                2:13.99  ZQ
 Meet Qualifying:  1:54.60 - 2:13.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Podniesinski, Peter F     14 Tmsuffolk-MR         2:08.10    2:06.94 qZQ    
                  27.11       59.27 (32.16)     1:36.54 (37.27)     2:06.94 (30.40)
  2 Vingan, Isaac             14 Tmsuffolk-MR         2:07.91    2:07.32 qZQ    
                  27.79     1:00.17 (32.38)     1:38.40 (38.23)     2:07.32 (28.92)
  3 Tesser, Josh D            14 Bgnw Marlins-MR      2:06.66    2:07.63 qZQ    
                  27.53       59.55 (32.02)     1:38.55 (39.00)     2:07.63 (29.08)
  4 Fierro Joyce, Billy       14 Badger-MR            2:05.91    2:07.72 qZQ    
                  27.35     1:00.66 (33.31)     1:37.50 (36.84)     2:07.72 (30.22)
  5 Olin, Evan D              14 Bgnw Marlins-MR      2:07.28    2:09.03 qZQ    
                  27.17       59.19 (32.02)     1:38.96 (39.77)     2:09.03 (30.07)
  6 Graham, Danny J           14 FLY-MR               2:11.84    2:11.09 qZQ    
                  28.20     1:01.22 (33.02)     1:40.00 (38.78)     2:11.09 (31.09)
  7 Kelleher, Andrew J        13 Big Blue-MR          2:10.21    2:11.26 qZQ    
                  28.94     1:04.32 (35.38)     1:40.58 (36.26)     2:11.26 (30.68)
  8 Vallar, Jack              14 SMC-MR               2:12.74    2:11.29 qZQ    
                  27.75     1:01.76 (34.01)     1:40.78 (39.02)     2:11.29 (30.51)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Fitzpatrick, Kieran T     13 OWA-MR               2:11.20    2:11.45 ZQ     
                  28.62     1:01.10 (32.48)     1:40.81 (39.71)     2:11.45 (30.64)
 10 Salcedo, Matt             14 LIAC-MR              2:09.31    2:11.59 ZQ     
                  28.38     1:01.78 (33.40)     1:41.54 (39.76)     2:11.59 (30.05)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Mackrel, Julian A         14 NDAC-MR              2:09.89    2:11.72 ZQ     
                  29.13     1:02.79 (33.66)     1:41.52 (38.73)     2:11.72 (30.20)
 12 Yin, Jonathan W           14 TVSC-MR              2:12.36    2:13.78 ZQ     
                  27.40     1:03.25 (35.85)     1:42.79 (39.54)     2:13.78 (30.99)
 13 Parisi, Joey N            14 Tmsuffolk-MR         2:12.49    2:15.43        
                  29.06     1:01.49 (32.43)     1:43.19 (41.70)     2:15.43 (32.24)
 14 Warnon, Raphael           14 WSSC-MR              2:13.63    2:16.22        
                  30.66     1:03.96 (33.30)     1:44.80 (40.84)     2:16.22 (31.42)
 15 Zorgman, Ruan J           13 Bgnw Marlins-MR      2:11.45    2:17.65        
                  30.01     1:05.33 (35.32)     1:44.82 (39.49)     2:17.65 (32.83)
 
Boys 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
       METRO: # 4:04.14   12/7/2006 Jack Wagner at 2006 STAR Short, LIAC-MR    
                3:59.89  JRN
                4:04.09  ZMAX
                4:08.09  NCSA
                4:15.09  SECT
                4:50.99  ZQ
 Meet Qualifying:  4:04.10 - 4:50.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Tesser, Josh D            14 Bgnw Marlins-MR      4:39.93    4:27.00 ZQ     
                  27.63     1:00.18 (32.55)     1:35.09 (34.91)     2:08.72 (33.63)
        2:48.62 (39.90)     3:28.97 (40.35)     3:59.37 (30.40)     4:27.00 (27.63)
  2 Podniesinski, Peter F     14 Tmsuffolk-MR         4:33.77    4:28.33 ZQ     
                  28.21     1:01.71 (33.50)     1:36.02 (34.31)     2:09.35 (33.33)
        2:47.88 (38.53)     3:26.72 (38.84)     3:58.87 (32.15)     4:28.33 (29.46)
  3 Olin, Evan D              14 Bgnw Marlins-MR      4:33.92    4:28.53 ZQ     
                  27.18       57.93 (30.75)     1:31.31 (33.38)     2:04.88 (33.57)
        2:46.07 (41.19)     3:27.29 (41.22)     3:59.21 (31.92)     4:28.53 (29.32)
  4 Lyons, Sean P             14 Badger-MR            4:38.27    4:32.43 ZQ     
                  29.01     1:01.71 (32.70)     1:36.08 (34.37)     2:09.02 (32.94)
        2:49.53 (40.51)     3:30.60 (41.07)     4:01.90 (31.30)     4:32.43 (30.53)
  5 Vallar, Jack              14 SMC-MR               4:33.82    4:38.69 ZQ     
                  28.45     1:00.96 (32.51)     1:37.24 (36.28)     2:12.89 (35.65)
        2:52.47 (39.58)     3:33.37 (40.90)     4:06.55 (33.18)     4:38.69 (32.14)
  6 Yin, Jonathan W           14 TVSC-MR              4:46.70    4:41.18 ZQ     
                  28.96     1:02.08 (33.12)     1:39.36 (37.28)     2:15.82 (36.46)
        2:56.17 (40.35)     3:37.55 (41.38)     4:10.46 (32.91)     4:41.18 (30.72)
  7 Langaman, Matthew G       13 HS-MR                4:48.91    4:47.43 ZQ     
                  29.48     1:03.53 (34.05)     1:39.81 (36.28)     2:16.93 (37.12)
        2:58.14 (41.21)     3:40.50 (42.36)     4:14.54 (34.04)     4:47.43 (32.89)
  8 Quintana, Mark A          14 TVSC-MR              4:48.59    4:52.90        
                  29.45     1:04.14 (34.69)     1:41.69 (37.55)     2:19.43 (37.74)
        3:02.97 (43.54)     3:47.11 (44.14)     4:20.57 (33.46)     4:52.90 (32.33)
Preliminaries
  6 Kelleher, Andrew J        13 Big Blue-MR          4:44.35                   
                  30.01     1:05.22 (35.21)     1:43.90 (38.68)     2:21.00 (37.10)
        2:59.68 (38.68)     3:38.89 (39.21)     4:12.75 (33.86)     4:44.35 (31.60)
 10 Simon, Henry L            14 Bgnw Marlins-MR      4:52.57                   
                  30.34     1:07.88 (37.54)     1:46.11 (38.23)     2:23.16 (37.05)
        3:06.09 (42.93)     3:49.63 (43.54)     4:21.62 (31.99)     4:52.57 (30.95)
 11 Perez, Matthew            13 NY Sharks-MR         4:57.34                   
                  30.15     1:05.41 (35.26)                             2:22.84 ( )
        3:06.83 (43.99)     3:51.57 (44.74)     4:24.68 (33.11)     4:57.34 (32.66)
 12 Krosser, Jared M          14 Bgnw Marlins-MR      5:01.56                   
                  30.31     1:05.56 (35.25)     1:43.34 (37.78)     2:20.36 (37.02)
        3:04.37 (44.01)     3:49.10 (44.73)     4:25.26 (36.16)     5:01.56 (36.30)
 
Boys 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
       METRO: # 4:04.14   12/7/2006 Jack Wagner at 2006 STAR Short, LIAC-MR    
                3:59.89  JRN
                4:04.09  ZMAX
                4:08.09  NCSA
                4:15.09  SECT
                4:50.99  ZQ
 Meet Qualifying:  4:04.10 - 4:50.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Podniesinski, Peter F     14 Tmsuffolk-MR         4:28.98    4:33.77 qZQ    
                  28.12     1:01.73 (33.61)     1:37.17 (35.44)     2:10.54 (33.37)
        2:50.69 (40.15)     3:29.52 (38.83)     4:02.70 (33.18)     4:33.77 (31.07)
  2 Vallar, Jack              14 SMC-MR               4:46.58    4:33.82 qZQ    
                  28.54     1:01.68 (33.14)     1:37.63 (35.95)     2:12.93 (35.30)
        2:51.36 (38.43)     3:31.52 (40.16)     4:03.01 (31.49)     4:33.82 (30.81)
  3 Olin, Evan D              14 Bgnw Marlins-MR      4:26.97    4:33.92 qZQ    
                  27.85       59.57 (31.72)     1:33.16 (33.59)     2:07.43 (34.27)
        2:48.72 (41.29)     3:30.35 (41.63)     4:02.35 (32.00)     4:33.92 (31.57)
  4 Lyons, Sean P             14 Badger-MR            4:41.71    4:38.27 qZQ    
                  29.24     1:02.68 (33.44)     1:37.50 (34.82)     2:11.90 (34.40)
        2:52.90 (41.00)     3:34.40 (41.50)     4:06.80 (32.40)     4:38.27 (31.47)
  5 Tesser, Josh D            14 Bgnw Marlins-MR      4:29.52    4:39.93 qZQ    
                  29.47     1:03.94 (34.47)     1:40.35 (36.41)     2:15.39 (35.04)
        2:56.19 (40.80)     3:37.95 (41.76)     4:09.30 (31.35)     4:39.93 (30.63)
  6 Kelleher, Andrew J        13 Big Blue-MR          4:43.63    4:44.35 qZQ    
                  30.01     1:05.22 (35.21)     1:43.90 (38.68)     2:21.00 (37.10)
        2:59.68 (38.68)     3:38.89 (39.21)     4:12.75 (33.86)     4:44.35 (31.60)
  7 Yin, Jonathan W           14 TVSC-MR              4:44.33    4:46.70 qZQ    
                  30.06     1:04.15 (34.09)     1:43.11 (38.96)     2:20.27 (37.16)
        3:01.04 (40.77)     3:41.70 (40.66)     4:15.43 (33.73)     4:46.70 (31.27)
  8 Quintana, Mark A          14 TVSC-MR              4:49.44    4:48.59 qZQ    
                  29.65     1:04.74 (35.09)     1:41.47 (36.73)     2:18.65 (37.18)
        3:02.02 (43.37)     3:45.38 (43.36)     4:17.29 (31.91)     4:48.59 (31.30)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Langaman, Matthew G       13 HS-MR                4:48.36    4:48.91 ZQ     
                  29.29     1:03.24 (33.95)     1:41.45 (38.21)     2:19.58 (38.13)
        3:00.22 (40.64)     3:42.01 (41.79)     4:15.90 (33.89)     4:48.91 (33.01)
 10 Simon, Henry L            14 Bgnw Marlins-MR      4:44.97    4:52.57        
                  30.34     1:07.88 (37.54)     1:46.11 (38.23)     2:23.16 (37.05)
        3:06.09 (42.93)     3:49.63 (43.54)     4:21.62 (31.99)     4:52.57 (30.95)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Perez, Matthew            13 NY Sharks-MR         4:49.97    4:57.34        
                  30.15     1:05.41 (35.26)                             2:22.84 ( )
        3:06.83 (43.99)     3:51.57 (44.74)     4:24.68 (33.11)     4:57.34 (32.66)
 12 Krosser, Jared M          14 Bgnw Marlins-MR      4:48.11    5:01.56        
                  30.31     1:05.56 (35.25)     1:43.34 (37.78)     2:20.36 (37.02)
        3:04.37 (44.01)     3:49.10 (44.73)     4:25.26 (36.16)     5:01.56 (36.30)
 
Boys 15-18 50 Yard Freestyle
===============================================================================
       METRO: # 20.58    3/1/2007 Adam Powell, BGNW-MR                         
                20.89  JRN
                21.59  ZMAX
                21.69  NCSA
                22.49  SECT
                23.49  ZQ
 Meet Qualifying:  21.60 - 23.49
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Byrnes, Evan R            16 IA-MR                  22.19      22.36 SECT   
  2 Varieur, Bobby            18 TRS-MR                 22.83      22.39 SECT   
  3 Strickland, Benjamin J    18 NDAC-MR                22.61      22.51 ZQ     
  4 Dokonal, Jan              18 OWA-MR                 23.54      22.91 ZQ     
  5 Smitham, Max T            17 Liac Unattached-MR     23.13      23.09 ZQ     
  6 Dupres, Abel              16 RedTails-MR            23.22      23.30 ZQ     
  7 Zorgman, Will H           17 Bgnw Marlins-MR        23.45      23.55        
  8 Peralta, Ramon E          16 APEX-MR                23.12      23.59        
Preliminaries
  1 Gleason, David X          18 NYCC-MR                21.46                   
  5 McKenna, Brian W          15 Abbe Swim Team-MR      22.86                   
 11 Dupres, Paul P            17 RedTails-MR            23.63                   
 12 Brown, Keron C            17 COND-MR                23.71                   
 13 Asaga, Fumi               16 Bgnw Marlins-MR        24.46                   
 
Boys 15-18 50 Yard Freestyle
===============================================================================
       METRO: # 20.58    3/1/2007 Adam Powell, BGNW-MR                         
                20.89  JRN
                21.59  ZMAX
                21.69  NCSA
                22.49  SECT
                23.49  ZQ
 Meet Qualifying:  21.60 - 23.49
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Gleason, David X          18 NYCC-MR                21.67      21.46 qZMAX  
  2 Byrnes, Evan R            16 IA-MR                  22.52      22.19 qSECT  
  3 Strickland, Benjamin J    18 NDAC-MR                23.06      22.61 qZQ    
  4 Varieur, Bobby            18 TRS-MR                 22.54      22.83 qZQ    
  5 McKenna, Brian W          15 Abbe Swim Team-MR      22.50      22.86 qZQ    
  6 Peralta, Ramon E          16 APEX-MR                23.32      23.12 qZQ    
  7 Smitham, Max T            17 Liac Unattached-MR     22.69      23.13 qZQ    
  8 Dupres, Abel              16 RedTails-MR            23.19      23.22 qZQ    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Zorgman, Will H           17 Bgnw Marlins-MR        23.39      23.45 ZQ     
 10 Dokonal, Jan              18 OWA-MR                 22.83      23.54        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Dupres, Paul P            17 RedTails-MR            23.31      23.63        
 12 Brown, Keron C            17 COND-MR                23.40      23.71        
 13 Asaga, Fumi               16 Bgnw Marlins-MR        23.19      24.46        
 
Boys 15-18 100 Yard Freestyle
===============================================================================
       METRO: # 45.01   4/30/1983 Doug Boyd, BSC-MR                            
                45.89  JRN
                46.89  ZMAX
                47.09  NCSA
                48.79  SECT
                51.29  ZQ
 Meet Qualifying:  46.90 - 51.29
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Varieur, Bobby            18 TRS-MR                 49.51      48.89 ZQ     
                  23.84       48.89 (25.05)                                        
  2 Carr, John P              16 Bgnw Marlins-MR        49.31      49.52 ZQ     
                  23.80       49.52 (25.72)                                        
  3 Wilson, Kyle N            17 IA-MR                  50.36      49.69 ZQ     
                  24.18       49.69 (25.51)                                        
  4 Dokonal, Jan              18 OWA-MR                 49.95      49.76 ZQ     
                  23.71       49.76 (26.05)                                        
  5 Zorgman, Will H           17 Bgnw Marlins-MR        49.49      49.89 ZQ     
                  24.10       49.89 (25.79)                                        
  6 Strickland, Benjamin J    18 NDAC-MR                50.13      50.57 ZQ     
                  23.64       50.57 (26.93)                                        
  7 Park, Jay S               16 LIAC-MR                51.23      50.87 ZQ     
                  24.95       50.87 (25.92)                                        
  8 Nickey, Lowell            16 LIAC-MR                51.16      51.51        
                  24.71       51.51 (26.80)                                        
Preliminaries
  1 Gleason, David X          18 NYCC-MR                48.00                   
                  22.96       48.00 (25.04)                                        
 10 Peralta, Ramon E          16 APEX-MR                51.36                   
                  24.74       51.36 (26.62)                                        
 11 Dupres, Paul P            17 RedTails-MR            51.59                   
                  24.72       51.59 (26.87)                                        
 12 Eller, Zachary M          17 Riptides-MR            51.60                   
                  24.02       51.60 (27.58)                                        
 13 Herzog, Adam H            17 Bluefish-MR            52.38                   
                  25.06       52.38 (27.32)                                        
 14 Asaga, Fumi               16 Bgnw Marlins-MR        52.61                   
                  25.08       52.61 (27.53)                                        
 
Boys 15-18 100 Yard Freestyle
===============================================================================
       METRO: # 45.01   4/30/1983 Doug Boyd, BSC-MR                            
                45.89  JRN
                46.89  ZMAX
                47.09  NCSA
                48.79  SECT
                51.29  ZQ
 Meet Qualifying:  46.90 - 51.29
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Gleason, David X          18 NYCC-MR                47.47      48.00 qSECT  
                  22.96       48.00 (25.04)                                        
  2 Carr, John P              16 Bgnw Marlins-MR        49.41      49.31 qZQ    
                  23.69       49.31 (25.62)                                        
  3 Zorgman, Will H           17 Bgnw Marlins-MR        49.82      49.49 qZQ    
                  23.54       49.49 (25.95)                                        
  4 Varieur, Bobby            18 TRS-MR                 48.53      49.51 qZQ    
                  23.92       49.51 (25.59)                                        
  5 Dokonal, Jan              18 OWA-MR                 49.51      49.95 qZQ    
                  23.69       49.95 (26.26)                                        
  6 Strickland, Benjamin J    18 NDAC-MR                50.68      50.13 qZQ    
                  24.19       50.13 (25.94)                                        
  7 Wilson, Kyle N            17 IA-MR                  51.15      50.36 qZQ    
                  24.37       50.36 (25.99)                                        
  8 Nickey, Lowell            16 LIAC-MR                50.30      51.16 qZQ    
                  25.03       51.16 (26.13)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Park, Jay S               16 LIAC-MR                51.11      51.23 ZQ     
                  24.64       51.23 (26.59)                                        
 10 Peralta, Ramon E          16 APEX-MR                51.08      51.36        
                  24.74       51.36 (26.62)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Dupres, Paul P            17 RedTails-MR            50.75      51.59        
                  24.72       51.59 (26.87)                                        
 12 Eller, Zachary M          17 Riptides-MR            51.00      51.60        
                  24.02       51.60 (27.58)                                        
 13 Herzog, Adam H            17 Bluefish-MR            51.02      52.38        
                  25.06       52.38 (27.32)                                        
 14 Asaga, Fumi               16 Bgnw Marlins-MR        51.17      52.61        
                  25.08       52.61 (27.53)                                        
 
Boys 15-18 200 Yard Freestyle
===============================================================================
       METRO: # 1:37.72   2/12/2009 Thomas Luchsinger at Sect. XI, UNAT-MR     
                1:40.69  JRN
                1:42.49  ZMAX
                1:43.09  NCSA
                1:46.49  SECT
                1:53.49  ZQ
 Meet Qualifying:  1:42.50 - 1:53.49
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Gleason, David X          18 NYCC-MR              1:44.73    1:42.42 ZMAX   
                  23.44       49.37 (25.93)     1:15.87 (26.50)     1:42.42 (26.55)
  2 Nickey, Lowell            16 LIAC-MR              1:54.26    1:48.11 ZQ     
                  25.30       52.87 (27.57)     1:20.66 (27.79)     1:48.11 (27.45)
  3 Charriez, Greg T          17 Bgnw Marlins-MR      1:52.86    1:50.81 ZQ     
                  25.10       52.49 (27.39)     1:20.89 (28.40)     1:50.81 (29.92)
  4 Park, Jay S               16 LIAC-MR              1:54.16    1:52.10 ZQ     
                  25.30       53.21 (27.91)     1:22.29 (29.08)     1:52.10 (29.81)
  5 Dupres, Paul P            17 RedTails-MR          1:54.65    1:54.81        
                  25.97       54.27 (28.30)     1:24.02 (29.75)     1:54.81 (30.79)
  6 Wu, Kevin                 17 OWA-MR               2:01.12    1:55.72        
                  25.90       54.06 (28.16)     1:24.10 (30.04)     1:55.72 (31.62)
 
Boys 15-18 200 Yard Freestyle
===============================================================================
       METRO: # 1:37.72   2/12/2009 Thomas Luchsinger at Sect. XI, UNAT-MR     
                1:40.69  JRN
                1:42.49  ZMAX
                1:43.09  NCSA
                1:46.49  SECT
                1:53.49  ZQ
 Meet Qualifying:  1:42.50 - 1:53.49
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Gleason, David X          18 NYCC-MR              1:44.56    1:44.73 qSECT  
                  23.90       50.42 (26.52)     1:18.00 (27.58)     1:44.73 (26.73)
  2 Charriez, Greg T          17 Bgnw Marlins-MR      1:50.66    1:52.86 qZQ    
                  26.15       55.26 (29.11)     1:24.38 (29.12)     1:52.86 (28.48)
  3 Park, Jay S               16 LIAC-MR              1:52.89    1:54.16 q      
                  25.74       53.70 (27.96)     1:23.80 (30.10)     1:54.16 (30.36)
  4 Nickey, Lowell            16 LIAC-MR              1:49.74    1:54.26 q      
                  26.85       56.08 (29.23)     1:25.66 (29.58)     1:54.26 (28.60)
  5 Dupres, Paul P            17 RedTails-MR          1:53.06    1:54.65 q      
                  26.19       55.16 (28.97)     1:25.28 (30.12)     1:54.65 (29.37)
  6 Wu, Kevin                 17 OWA-MR               1:53.12    2:01.12 q      
                  26.32       55.55 (29.23)     1:27.45 (31.90)     2:01.12 (33.67)
 
Boys 15-18 500 Yard Freestyle
===============================================================================
       METRO: # 4:22.84   4/30/1986 John Witchell, GAK-MR                      
                4:33.69  JRN
                4:36.59  ZMAX
                4:39.59  NCSA
                4:48.39  SECT
                5:09.99  ZQ
 Meet Qualifying:  4:36.60 - 5:09.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Nickey, Lowell            16 LIAC-MR              4:58.95    4:53.03 ZQ     
                  25.74       54.26 (28.52)     1:23.83 (29.57)     1:53.07 (29.24)
        2:22.98 (29.91)     2:53.28 (30.30)     3:23.56 (30.28)     3:54.05 (30.49)
        4:24.21 (30.16)     4:53.03 (28.82)                                        
  2 Miara, Jesse              15 NY Sharks-MR         4:58.43    4:55.09 ZQ     
                  26.30       55.26 (28.96)     1:24.53 (29.27)     1:54.73 (30.20)
        2:24.32 (29.59)     2:54.15 (29.83)     3:24.17 (30.02)     3:55.01 (30.84)
        4:25.42 (30.41)     4:55.09 (29.67)                                        
  3 Byrne, Greg J             15 Marlins-MR           5:00.10    4:56.58 ZQ     
                  26.93       55.91 (28.98)     1:25.64 (29.73)     1:56.15 (30.51)
        2:26.63 (30.48)     2:56.99 (30.36)     3:27.82 (30.83)     3:58.38 (30.56)
        4:28.04 (29.66)     4:56.58 (28.54)                                        
  4 Galan, Joseph             15 VAC-MR               4:59.35    4:57.41 ZQ     
                  26.49       55.17 (28.68)     1:24.93 (29.76)     1:55.01 (30.08)
        2:25.66 (30.65)     2:56.14 (30.48)     3:26.72 (30.58)     3:57.42 (30.70)
        4:27.93 (30.51)     4:57.41 (29.48)                                        
  5 Varieur, Bobby            18 TRS-MR               5:00.47    4:57.60 ZQ     
                  25.85       55.01 (29.16)     1:24.83 (29.82)     1:55.06 (30.23)
        2:25.49 (30.43)     2:56.44 (30.95)     3:26.97 (30.53)     3:57.57 (30.60)
        4:28.21 (30.64)     4:57.60 (29.39)                                        
  6 Dempsey, Lukas A          15 MSC-MR               4:59.67    4:58.94 ZQ     
                  26.31       55.45 (29.14)     1:25.75 (30.30)     1:56.40 (30.65)
        2:27.42 (31.02)     2:58.54 (31.12)     3:29.04 (30.50)     3:59.62 (30.58)
        4:30.00 (30.38)     4:58.94 (28.94)                                        
  7 Meany, RJ J               16 TRS-MR               5:05.66    5:05.06 ZQ     
                  26.35       55.44 (29.09)     1:25.66 (30.22)     1:56.78 (31.12)
        2:28.21 (31.43)     2:59.86 (31.65)     3:31.21 (31.35)     4:02.88 (31.67)
        4:34.40 (31.52)     5:05.06 (30.66)                                        
  8 Kunze, Ian M              15 NYCC-MR              5:11.48    5:10.79        
                  27.32       57.06 (29.74)     1:27.44 (30.38)     1:58.50 (31.06)
        2:29.66 (31.16)     3:01.71 (32.05)     3:34.20 (32.49)     4:06.54 (32.34)
        4:39.23 (32.69)     5:10.79 (31.56)                                        
Preliminaries
  7 Park, Jay S               16 LIAC-MR              5:05.17                   
                  27.79       58.24 (30.45)     1:29.04 (30.80)     1:59.38 (30.34)
        2:30.12 (30.74)     3:01.08 (30.96)     3:32.19 (31.11)     4:03.03 (30.84)
        4:34.19 (31.16)     5:05.17 (30.98)                                        
  9 Monteleone, Nicholas      15 Tmsuffolk-MR         5:05.70                   
                  27.74       57.83 (30.09)     1:28.77 (30.94)     2:00.11 (31.34)
        2:31.04 (30.93)     3:02.37 (31.33)     3:33.91 (31.54)     4:05.48 (31.57)
        4:36.70 (31.22)     5:05.70 (29.00)                                        
 10 Herzog, Adam H            17 Bluefish-MR          5:06.26                   
                  27.36       57.51 (30.15)     1:28.37 (30.86)     1:59.99 (31.62)
        2:30.99 (31.00)     3:02.60 (31.61)     3:33.90 (31.30)     4:05.05 (31.15)
        4:36.29 (31.24)     5:06.26 (29.97)                                        
 
Boys 15-18 500 Yard Freestyle
===============================================================================
       METRO: # 4:22.84   4/30/1986 John Witchell, GAK-MR                      
                4:33.69  JRN
                4:36.59  ZMAX
                4:39.59  NCSA
                4:48.39  SECT
                5:09.99  ZQ
 Meet Qualifying:  4:36.60 - 5:09.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Miara, Jesse              15 NY Sharks-MR         4:56.08    4:58.43 qZQ    
                  27.19       56.30 (29.11)     1:26.46 (30.16)     1:56.82 (30.36)
        2:27.58 (30.76)     2:57.85 (30.27)     3:27.88 (30.03)     3:58.20 (30.32)
        4:27.97 (29.77)     4:58.43 (30.46)                                        
  2 Nickey, Lowell            16 LIAC-MR              4:57.43    4:58.95 qZQ    
                  27.65       57.99 (30.34)     1:27.67 (29.68)     1:57.74 (30.07)
        2:28.24 (30.50)     2:59.03 (30.79)     3:29.59 (30.56)     4:00.46 (30.87)
        4:30.15 (29.69)     4:58.95 (28.80)                                        
  3 Galan, Joseph             15 VAC-MR               5:09.46    4:59.35 qZQ    
                  26.70       55.94 (29.24)     1:25.98 (30.04)     1:56.30 (30.32)
        2:26.85 (30.55)     2:57.61 (30.76)     3:28.30 (30.69)     3:59.16 (30.86)
        4:29.69 (30.53)     4:59.35 (29.66)                                        
  4 Dempsey, Lukas A          15 MSC-MR               5:02.40    4:59.67 qZQ    
                  26.83       56.38 (29.55)     1:26.78 (30.40)     1:57.47 (30.69)
        2:28.21 (30.74)     2:58.81 (30.60)     3:29.51 (30.70)     4:00.07 (30.56)
        4:30.43 (30.36)     4:59.67 (29.24)                                        
  5 Byrne, Greg J             15 Marlins-MR           5:01.57    5:00.10 qZQ    
                  27.80       57.37 (29.57)     1:27.79 (30.42)     1:58.31 (30.52)
        2:29.16 (30.85)     2:59.96 (30.80)     3:30.76 (30.80)     4:01.16 (30.40)
        4:31.42 (30.26)     5:00.10 (28.68)                                        
  6 Varieur, Bobby            18 TRS-MR               5:01.90    5:00.47 qZQ    
                  26.13       54.98 (28.85)     1:25.10 (30.12)     1:54.96 (29.86)
        2:25.01 (30.05)     2:55.46 (30.45)     3:25.90 (30.44)     3:56.74 (30.84)
        4:28.35 (31.61)     5:00.47 (32.12)                                        
  7 Park, Jay S               16 LIAC-MR              5:05.16    5:05.17 qZQ    
                  27.79       58.24 (30.45)     1:29.04 (30.80)     1:59.38 (30.34)
        2:30.12 (30.74)     3:01.08 (30.96)     3:32.19 (31.11)     4:03.03 (30.84)
        4:34.19 (31.16)     5:05.17 (30.98)                                        
  8 Meany, RJ J               16 TRS-MR               5:00.70    5:05.66 qZQ    
                  27.40       57.46 (30.06)     1:28.12 (30.66)     1:59.44 (31.32)
        2:30.80 (31.36)     3:02.48 (31.68)     3:33.69 (31.21)     4:04.69 (31.00)
        4:35.70 (31.01)     5:05.66 (29.96)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Monteleone, Nicholas      15 Tmsuffolk-MR         5:09.62    5:05.70 ZQ     
                  27.74       57.83 (30.09)     1:28.77 (30.94)     2:00.11 (31.34)
        2:31.04 (30.93)     3:02.37 (31.33)     3:33.91 (31.54)     4:05.48 (31.57)
        4:36.70 (31.22)     5:05.70 (29.00)                                        
 10 Herzog, Adam H            17 Bluefish-MR          5:02.87    5:06.26 ZQ     
                  27.36       57.51 (30.15)     1:28.37 (30.86)     1:59.99 (31.62)
        2:30.99 (31.00)     3:02.60 (31.61)     3:33.90 (31.30)     4:05.05 (31.15)
        4:36.29 (31.24)     5:06.26 (29.97)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Kunze, Ian M              15 NYCC-MR              5:06.07    5:11.48        
                  27.41       57.44 (30.03)     1:28.42 (30.98)     1:59.83 (31.41)
        2:31.47 (31.64)     3:03.71 (32.24)     3:36.14 (32.43)     4:08.22 (32.08)
        4:40.23 (32.01)     5:11.48 (31.25)                                        
 
Boys 15-18 100 Yard Backstroke
===============================================================================
       METRO: # 49.54   4/30/1981 Rick Carey, BSC-MR                           
                51.39  JRN
                52.19  ZMAX
                53.09  NCSA
                55.09  SECT
                59.49  ZQ
 Meet Qualifying:  52.20 - 59.49
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Dupres, Abel              16 RedTails-MR            56.33      55.93 ZQ     
                  27.44       55.93 (28.49)                                        
  2 Dempsey, Lukas A          15 MSC-MR                 55.86      56.08 ZQ     
                  27.33       56.08 (28.75)                                        
  3 Byrnes, Evan R            16 IA-MR                  56.46      56.11 ZQ     
                  27.22       56.11 (28.89)                                        
  4 Carr, Charlie M           15 Bgnw Marlins-MR        56.47      56.23 ZQ     
                  27.20       56.23 (29.03)                                        
  5 Strickland, Benjamin J    18 NDAC-MR                56.55      56.33 ZQ     
                  27.40       56.33 (28.93)                                        
  6 Charriez, Greg T          17 Bgnw Marlins-MR        56.61      56.67 ZQ     
                  28.10       56.67 (28.57)                                        
  7 Isaacs, Scott             16 TRS-MR                 57.69      57.13 ZQ     
                  27.76       57.13 (29.37)                                        
  8 Peralta, Ramon E          16 APEX-MR                57.40      57.98 ZQ     
                  27.77       57.98 (30.21)                                        
Preliminaries
  1 Gleason, David X          18 NYCC-MR                53.14                   
                  26.16       53.14 (26.98)                                        
  2 McKenna, Brian W          15 Abbe Swim Team-MR      54.67                   
                  26.91       54.67 (27.76)                                        
 11 Volaski, Harrison A       15 Big Blue-MR            57.75                   
                  28.58       57.75 (29.17)                                        
 12 Dupres, Paul P            17 RedTails-MR            58.01                   
                  28.39       58.01 (29.62)                                        
 13 Yu, Laurence              16 Tmsuffolk-MR           58.19                   
                  28.67       58.19 (29.52)                                        
 14 Kaiser, Christopher R     17 North Shore-MR         58.37                   
                  27.85       58.37 (30.52)                                        
 15 Perez-Rogers, James C     17 NDAC-MR                58.39                   
                  27.97       58.39 (30.42)                                        
 16 Chansakul, JR J           15 Agua Swim Team-MR      58.77                   
                  28.87       58.77 (29.90)                                        
 17 Meany, RJ J               16 TRS-MR                 58.80                   
                  28.42       58.80 (30.38)                                        
 18 Dokonal, Jan              18 OWA-MR                 59.13                   
                  28.72       59.13 (30.41)                                        
 19 Farm, Bryan W             17 COND-MR              1:00.28                   
                  28.64     1:00.28 (31.64)                                        
 20 Coleman, Matt L           17 North Shore-MR       1:02.54                   
                  30.32     1:02.54 (32.22)                                        
 
Boys 15-18 100 Yard Backstroke
===============================================================================
       METRO: # 49.54   4/30/1981 Rick Carey, BSC-MR                           
                51.39  JRN
                52.19  ZMAX
                53.09  NCSA
                55.09  SECT
                59.49  ZQ
 Meet Qualifying:  52.20 - 59.49
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Gleason, David X          18 NYCC-MR                53.55      53.14 qSECT  
                  26.16       53.14 (26.98)                                        
  2 McKenna, Brian W          15 Abbe Swim Team-MR      54.97      54.67 qSECT  
                  26.91       54.67 (27.76)                                        
  3 Dempsey, Lukas A          15 MSC-MR                 57.30      55.86 qZQ    
                  27.31       55.86 (28.55)                                        
  4 Dupres, Abel              16 RedTails-MR            55.60      56.33 qZQ    
                  27.52       56.33 (28.81)                                        
  5 Byrnes, Evan R            16 IA-MR                  56.81      56.46 qZQ    
                  27.95       56.46 (28.51)                                        
  6 Carr, Charlie M           15 Bgnw Marlins-MR        56.61      56.47 qZQ    
                  27.47       56.47 (29.00)                                        
  7 Strickland, Benjamin J    18 NDAC-MR                58.44      56.55 qZQ    
                  27.39       56.55 (29.16)                                        
  8 Charriez, Greg T          17 Bgnw Marlins-MR        56.85      56.61 qZQ    
                  27.84       56.61 (28.77)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Peralta, Ramon E          16 APEX-MR                58.36      57.40 ZQ     
                  27.58       57.40 (29.82)                                        
 10 Isaacs, Scott             16 TRS-MR                 56.36      57.69 ZQ     
                  27.98       57.69 (29.71)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Volaski, Harrison A       15 Big Blue-MR            55.16      57.75 ZQ     
                  28.58       57.75 (29.17)                                        
 12 Dupres, Paul P            17 RedTails-MR            55.50      58.01 ZQ     
                  28.39       58.01 (29.62)                                        
 13 Yu, Laurence              16 Tmsuffolk-MR           57.82      58.19 ZQ     
                  28.67       58.19 (29.52)                                        
 14 Kaiser, Christopher R     17 North Shore-MR         59.17      58.37 ZQ     
                  27.85       58.37 (30.52)                                        
 15 Perez-Rogers, James C     17 NDAC-MR                58.05      58.39 ZQ     
                  27.97       58.39 (30.42)                                        
 16 Chansakul, JR J           15 Agua Swim Team-MR      58.94      58.77 ZQ     
                  28.87       58.77 (29.90)                                        
 17 Meany, RJ J               16 TRS-MR                 59.30      58.80 ZQ     
                  28.42       58.80 (30.38)                                        
 18 Dokonal, Jan              18 OWA-MR                 57.09      59.13 ZQ     
                  28.72       59.13 (30.41)                                        
 19 Farm, Bryan W             17 COND-MR                56.54    1:00.28        
                  28.64     1:00.28 (31.64)                                        
 20 Coleman, Matt L           17 North Shore-MR         58.71    1:02.54        
                  30.32     1:02.54 (32.22)                                        
 
Boys 15-18 200 Yard Backstroke
===============================================================================
       METRO: # 1:45.80   4/30/1982 Rick Carey, BSC-MR                         
                1:51.39  JRN
                1:53.09  ZMAX
                1:54.79  NCSA
                1:59.39  SECT
                2:09.99  ZQ
 Meet Qualifying:  1:53.10 - 2:09.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Dempsey, Lukas A          15 MSC-MR               1:58.66    1:59.48 ZQ     
                  27.89       57.75 (29.86)     1:28.55 (30.80)     1:59.48 (30.93)
  2 Carr, Charlie M           15 Bgnw Marlins-MR      2:02.71    1:59.82 ZQ     
                  28.23       58.26 (30.03)     1:29.08 (30.82)     1:59.82 (30.74)
  3 Charriez, Greg T          17 Bgnw Marlins-MR      2:01.63    2:01.22 ZQ     
                  28.03       58.60 (30.57)     1:30.02 (31.42)     2:01.22 (31.20)
  4 Dupres, Abel              16 RedTails-MR          2:01.98    2:01.50 ZQ     
                  28.43       58.60 (30.17)     1:29.91 (31.31)     2:01.50 (31.59)
  5 Volaski, Harrison A       15 Big Blue-MR          2:01.13    2:02.61 ZQ     
                  28.78       58.88 (30.10)     1:30.53 (31.65)     2:02.61 (32.08)
  6 Meany, RJ J               16 TRS-MR               2:05.31    2:04.30 ZQ     
                  28.82       59.48 (30.66)     1:31.59 (32.11)     2:04.30 (32.71)
  7 Yu, Laurence              16 Tmsuffolk-MR         2:06.15    2:05.34 ZQ     
                  29.85     1:01.47 (31.62)     1:33.51 (32.04)     2:05.34 (31.83)
  8 Byrnes, Evan R            16 IA-MR                2:04.41    2:07.24 ZQ     
                  28.83     1:00.66 (31.83)     1:34.13 (33.47)     2:07.24 (33.11)
Preliminaries
  1 Gleason, David X          18 NYCC-MR              1:54.74                   
                  26.90       55.22 (28.32)     1:24.48 (29.26)     1:54.74 (30.26)
 10 Byrne, Greg J             15 Marlins-MR           2:06.51                   
                  29.65     1:00.83 (31.18)     1:33.34 (32.51)     2:06.51 (33.17)
 11 Peralta, Ramon E          16 APEX-MR              2:11.96                   
                  29.87     1:02.39 (32.52)     1:36.64 (34.25)     2:11.96 (35.32)
 12 Muller, Matthew A         15 TVSC-MR              2:12.25                   
                  32.00     1:05.20 (33.20)     1:38.61 (33.41)     2:12.25 (33.64)
 13 Tlatelpa, Matthew         17 NYCC-MR              2:15.72                   
                  30.30     1:03.76 (33.46)     1:39.48 (35.72)     2:15.72 (36.24)
 14 Gourevitch, Jesse D       16 Silver Streaks-MR    2:23.18                   
                  30.36     1:06.21 (35.85)     1:44.96 (38.75)     2:23.18 (38.22)
 
Boys 15-18 200 Yard Backstroke
===============================================================================
       METRO: # 1:45.80   4/30/1982 Rick Carey, BSC-MR                         
                1:51.39  JRN
                1:53.09  ZMAX
                1:54.79  NCSA
                1:59.39  SECT
                2:09.99  ZQ
 Meet Qualifying:  1:53.10 - 2:09.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Gleason, David X          18 NYCC-MR              1:56.57    1:54.74 qNCSA  
                  26.90       55.22 (28.32)     1:24.48 (29.26)     1:54.74 (30.26)
  2 Dempsey, Lukas A          15 MSC-MR               2:03.25    1:58.66 qSECT  
                  27.44       56.94 (29.50)     1:27.82 (30.88)     1:58.66 (30.84)
  3 Volaski, Harrison A       15 Big Blue-MR          1:59.52    2:01.13 qZQ    
                  28.90       59.03 (30.13)     1:30.66 (31.63)     2:01.13 (30.47)
  4 Charriez, Greg T          17 Bgnw Marlins-MR      2:03.75    2:01.63 qZQ    
                  28.60       59.17 (30.57)     1:30.13 (30.96)     2:01.63 (31.50)
  5 Dupres, Abel              16 RedTails-MR          2:02.02    2:01.98 qZQ    
                  28.29       58.06 (29.77)     1:29.42 (31.36)     2:01.98 (32.56)
  6 Carr, Charlie M           15 Bgnw Marlins-MR      2:02.51    2:02.71 qZQ    
                  28.52       59.48 (30.96)     1:30.97 (31.49)     2:02.71 (31.74)
  7 Byrnes, Evan R            16 IA-MR                2:05.49    2:04.41 qZQ    
                  28.58       59.71 (31.13)     1:32.76 (33.05)     2:04.41 (31.65)
  8 Meany, RJ J               16 TRS-MR               2:07.66    2:05.31 qZQ    
                  29.26     1:00.31 (31.05)     1:32.75 (32.44)     2:05.31 (32.56)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Yu, Laurence              16 Tmsuffolk-MR         2:07.95    2:06.15 ZQ     
                  29.64     1:01.28 (31.64)     1:33.51 (32.23)     2:06.15 (32.64)
 10 Byrne, Greg J             15 Marlins-MR           2:07.91    2:06.51 ZQ     
                  29.65     1:00.83 (31.18)     1:33.34 (32.51)     2:06.51 (33.17)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Peralta, Ramon E          16 APEX-MR              2:09.02    2:11.96        
                  29.87     1:02.39 (32.52)     1:36.64 (34.25)     2:11.96 (35.32)
 12 Muller, Matthew A         15 TVSC-MR              2:09.52    2:12.25        
                  32.00     1:05.20 (33.20)     1:38.61 (33.41)     2:12.25 (33.64)
 13 Tlatelpa, Matthew         17 NYCC-MR              2:09.24    2:15.72        
                  30.30     1:03.76 (33.46)     1:39.48 (35.72)     2:15.72 (36.24)
 14 Gourevitch, Jesse D       16 Silver Streaks-MR    2:08.20    2:23.18        
                  30.36     1:06.21 (35.85)     1:44.96 (38.75)     2:23.18 (38.22)
 
Boys 15-18 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
       METRO: # 56.12   3/22/2005 Brad Mitchell, BGNW-MR                       
                57.89  JRN
                58.69  ZMAX
                59.49  NCSA
              1:02.19  SECT
              1:06.99  ZQ
 Meet Qualifying:  58.70 - 1:06.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Okkan, Yalim              17 LIAC-MR              1:03.42    1:03.18 ZQ     
                  29.90     1:03.18 (33.28)                                        
  2 Dokonal, Jan              18 OWA-MR               1:04.42    1:03.32 ZQ     
                  29.76     1:03.32 (33.56)                                        
  3 Chansakul, JR J           15 Agua Swim Team-MR    1:04.84    1:03.87 ZQ     
                  30.46     1:03.87 (33.41)                                        
  4 Ichikawa, Hajime          18 Riptides-MR          1:05.36    1:03.95 ZQ     
                  30.41     1:03.95 (33.54)                                        
  5 Walsh, Kevin W            15 Big Blue-MR          1:05.59    1:04.27 ZQ     
                  30.75     1:04.27 (33.52)                                        
  6 Charriez, Greg T          17 Bgnw Marlins-MR      1:05.81    1:06.06 ZQ     
                  31.13     1:06.06 (34.93)                                        
  7 Garvey, Patrick J         16 NBS-MR               1:05.11    1:06.08 ZQ     
                  31.30     1:06.08 (34.78)                                        
  8 McIlhargy, Sean V         16 TRS-MR               1:05.66    1:06.67 ZQ     
                  31.16     1:06.67 (35.51)                                        
Preliminaries
  9 Shanley, Ben              15 LIAC-MR              1:05.83                   
                  31.49     1:05.83 (34.34)                                        
 10 Brown, Keron C            17 COND-MR              1:06.02                   
                  30.84     1:06.02 (35.18)                                        
 11 Roberts, Brian J          16 Cudas-MR             1:06.53                   
                  31.08     1:06.53 (35.45)                                        
 12 Arana, Oscar Y            16 Lie Unattached-MR    1:06.71                   
                  31.01     1:06.71 (35.70)                                        
 13 Chipev, Liuben C          15 North Shore-MR       1:06.95                   
                  31.58     1:06.95 (35.37)                                        
 14 O'Connor, Andrew K        17 Cudas-MR             1:07.04                   
                  31.15     1:07.04 (35.89)                                        
 15 Park, Jin W               17 Twisters-MR          1:07.86                   
                  31.94     1:07.86 (35.92)                                        
 
Boys 15-18 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
       METRO: # 56.12   3/22/2005 Brad Mitchell, BGNW-MR                       
                57.89  JRN
                58.69  ZMAX
                59.49  NCSA
              1:02.19  SECT
              1:06.99  ZQ
 Meet Qualifying:  58.70 - 1:06.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Okkan, Yalim              17 LIAC-MR              1:03.22    1:03.42 qZQ    
                  29.56     1:03.42 (33.86)                                        
  2 Dokonal, Jan              18 OWA-MR               1:03.62    1:04.42 qZQ    
                  29.61     1:04.42 (34.81)                                        
  3 Chansakul, JR J           15 Agua Swim Team-MR    1:03.25    1:04.84 qZQ    
                  30.74     1:04.84 (34.10)                                        
  4 Garvey, Patrick J         16 NBS-MR               1:06.82    1:05.11 qZQ    
                  31.02     1:05.11 (34.09)                                        
  5 Ichikawa, Hajime          18 Riptides-MR          1:05.78    1:05.36 qZQ    
                  30.99     1:05.36 (34.37)                                        
  6 Walsh, Kevin W            15 Big Blue-MR          1:04.43    1:05.59 qZQ    
                  30.34     1:05.59 (35.25)                                        
  7 McIlhargy, Sean V         16 TRS-MR               1:03.95    1:05.66 qZQ    
                  30.24     1:05.66 (35.42)                                        
  8 Charriez, Greg T          17 Bgnw Marlins-MR      1:06.87    1:05.81 qZQ    
                  30.95     1:05.81 (34.86)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Shanley, Ben              15 LIAC-MR              1:06.77    1:05.83 ZQ     
                  31.49     1:05.83 (34.34)                                        
 10 Brown, Keron C            17 COND-MR              1:05.27    1:06.02 ZQ     
                  30.84     1:06.02 (35.18)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Roberts, Brian J          16 Cudas-MR             1:05.18    1:06.53 ZQ     
                  31.08     1:06.53 (35.45)                                        
 12 Arana, Oscar Y            16 Lie Unattached-MR    1:05.74    1:06.71 ZQ     
                  31.01     1:06.71 (35.70)                                        
 13 Chipev, Liuben C          15 North Shore-MR       1:05.26    1:06.95 ZQ     
                  31.58     1:06.95 (35.37)                                        
 14 O'Connor, Andrew K        17 Cudas-MR             1:06.82    1:07.04        
                  31.15     1:07.04 (35.89)                                        
 15 Park, Jin W               17 Twisters-MR          1:06.18    1:07.86        
                  31.94     1:07.86 (35.92)                                        
 
Boys 15-18 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
       METRO: # 2:01.69   3/22/2005 Brad Mitchell, BGNW-MR                     
                2:06.29  JRN
                2:07.99  ZMAX
                2:09.79  NCSA
                2:15.39  SECT
                2:29.99  ZQ
 Meet Qualifying:  2:08.00 - 2:29.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Chansakul, JR J           15 Agua Swim Team-MR    2:18.77    2:17.38 ZQ     
                  31.88     1:07.20 (35.32)     1:42.46 (35.26)     2:17.38 (34.92)
  2 Ling, Kevin               15 LIAC-MR              2:20.79    2:17.44 ZQ     
                  31.42     1:06.57 (35.15)     1:42.11 (35.54)     2:17.44 (35.33)
  3 Okkan, Yalim              17 LIAC-MR              2:21.14    2:18.41 ZQ     
                  31.12     1:05.99 (34.87)     1:41.63 (35.64)     2:18.41 (36.78)
  4 Ichikawa, Hajime          18 Riptides-MR          2:23.14    2:21.55 ZQ     
                  33.35     1:09.06 (35.71)     1:44.96 (35.90)     2:21.55 (36.59)
  5 Shanley, Ben              15 LIAC-MR              2:21.86    2:23.22 ZQ     
                  31.42     1:07.17 (35.75)     1:44.95 (37.78)     2:23.22 (38.27)
  6 Noller, Thomas G          16 VAC-MR               2:26.30    2:25.98 ZQ     
                  32.28     1:09.67 (37.39)     1:47.61 (37.94)     2:25.98 (38.37)
  7 Charriez, Greg T          17 Bgnw Marlins-MR      2:23.11    2:26.41 ZQ     
                  32.09     1:09.19 (37.10)     1:47.42 (38.23)     2:26.41 (38.99)
  8 Walsh, Kevin W            15 Big Blue-MR          2:25.38    2:26.91 ZQ     
                  31.19     1:07.64 (36.45)     1:46.96 (39.32)     2:26.91 (39.95)
Preliminaries
  7 McShane, Aidan            15 WISC-MR              2:24.98                   
                  31.26     1:07.20 (35.94)     1:46.17 (38.97)     2:24.98 (38.81)
 10 Arana, Oscar Y            16 Lie Unattached-MR    2:26.60                   
                  32.26     1:09.49 (37.23)     1:47.45 (37.96)     2:26.60 (39.15)
 11 Sileo, James E            18 Express Swimming-MR  2:27.46                   
                  33.42     1:10.73 (37.31)     1:48.88 (38.15)     2:27.46 (38.58)
 12 McIlhargy, Sean V         16 TRS-MR               2:27.87                   
                  32.09     1:08.76 (36.67)     1:47.86 (39.10)     2:27.87 (40.01)
 13 Chipev, Liuben C          15 North Shore-MR       2:28.27                   
                  33.07     1:11.07 (38.00)     1:50.67 (39.60)     2:28.27 (37.60)
 14 Robertson, Sean P         17 TVSC-MR              2:28.50                   
                  34.16     1:11.87 (37.71)     1:49.60 (37.73)     2:28.50 (38.90)
 15 Gibbons, Jason B          18 OWA-MR               2:29.07                   
                  33.03     1:10.62 (37.59)     1:49.67 (39.05)     2:29.07 (39.40)
 16 Lam, Aaron                16 Abbe Swim Team-MR    2:29.26                   
                  33.00     1:10.69 (37.69)     1:49.64 (38.95)     2:29.26 (39.62)
 17 Byrne, Greg J             15 Marlins-MR           2:29.49                   
                  33.43     1:11.52 (38.09)     1:50.75 (39.23)     2:29.49 (38.74)
 18 Park, Jin W               17 Twisters-MR          2:29.50                   
                  32.81     1:10.49 (37.68)     1:49.44 (38.95)     2:29.50 (40.06)
 19 Varieur, Bobby            18 TRS-MR               2:37.28                   
                  33.94     1:14.17 (40.23)     1:55.67 (41.50)     2:37.28 (41.61)
 
Boys 15-18 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
       METRO: # 2:01.69   3/22/2005 Brad Mitchell, BGNW-MR                     
                2:06.29  JRN
                2:07.99  ZMAX
                2:09.79  NCSA
                2:15.39  SECT
                2:29.99  ZQ
 Meet Qualifying:  2:08.00 - 2:29.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Chansakul, JR J           15 Agua Swim Team-MR    2:16.83    2:18.77 qZQ    
                  31.63     1:06.91 (35.28)     1:42.57 (35.66)     2:18.77 (36.20)
  2 Ling, Kevin               15 LIAC-MR              2:18.51    2:20.79 qZQ    
                  31.03     1:06.33 (35.30)     1:43.03 (36.70)     2:20.79 (37.76)
  3 Okkan, Yalim              17 LIAC-MR              2:18.78    2:21.14 qZQ    
                  31.11     1:06.41 (35.30)     1:43.19 (36.78)     2:21.14 (37.95)
  4 Shanley, Ben              15 LIAC-MR              2:26.21    2:21.86 qZQ    
                  32.18     1:07.62 (35.44)     1:44.77 (37.15)     2:21.86 (37.09)
  5 Charriez, Greg T          17 Bgnw Marlins-MR      2:28.02    2:23.11 qZQ    
                  32.40     1:08.66 (36.26)     1:45.64 (36.98)     2:23.11 (37.47)
  6 Ichikawa, Hajime          18 Riptides-MR          2:26.78    2:23.14 qZQ    
                  32.92     1:09.80 (36.88)     1:46.61 (36.81)     2:23.14 (36.53)
  7 McShane, Aidan            15 WISC-MR              2:23.96    2:24.98 qZQ    
                  31.26     1:07.20 (35.94)     1:46.17 (38.97)     2:24.98 (38.81)
  8 Walsh, Kevin W            15 Big Blue-MR          2:28.75    2:25.38 qZQ    
                  31.04     1:07.03 (35.99)     1:46.57 (39.54)     2:25.38 (38.81)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Noller, Thomas G          16 VAC-MR               2:29.68    2:26.30 ZQ     
                  31.89     1:08.22 (36.33)     1:47.27 (39.05)     2:26.30 (39.03)
 10 Arana, Oscar Y            16 Lie Unattached-MR    2:26.86    2:26.60 ZQ     
                  32.26     1:09.49 (37.23)     1:47.45 (37.96)     2:26.60 (39.15)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Sileo, James E            18 Express Swimming-MR  2:29.04    2:27.46 ZQ     
                  33.42     1:10.73 (37.31)     1:48.88 (38.15)     2:27.46 (38.58)
 12 McIlhargy, Sean V         16 TRS-MR               2:26.14    2:27.87 ZQ     
                  32.09     1:08.76 (36.67)     1:47.86 (39.10)     2:27.87 (40.01)
 13 Chipev, Liuben C          15 North Shore-MR       2:27.54    2:28.27 ZQ     
                  33.07     1:11.07 (38.00)     1:50.67 (39.60)     2:28.27 (37.60)
 14 Robertson, Sean P         17 TVSC-MR              2:26.67    2:28.50 ZQ     
                  34.16     1:11.87 (37.71)     1:49.60 (37.73)     2:28.50 (38.90)
 15 Gibbons, Jason B          18 OWA-MR               2:28.16    2:29.07 ZQ     
                  33.03     1:10.62 (37.59)     1:49.67 (39.05)     2:29.07 (39.40)
 16 Lam, Aaron                16 Abbe Swim Team-MR    2:29.43    2:29.26 ZQ     
                  33.00     1:10.69 (37.69)     1:49.64 (38.95)     2:29.26 (39.62)
 17 Byrne, Greg J             15 Marlins-MR           2:28.29    2:29.49 ZQ     
                  33.43     1:11.52 (38.09)     1:50.75 (39.23)     2:29.49 (38.74)
 18 Park, Jin W               17 Twisters-MR          2:27.42    2:29.50 ZQ     
                  32.81     1:10.49 (37.68)     1:49.44 (38.95)     2:29.50 (40.06)
 19 Varieur, Bobby            18 TRS-MR               2:28.25    2:37.28        
                  33.94     1:14.17 (40.23)     1:55.67 (41.50)     2:37.28 (41.61)
 
Boys 15-18 100 Yard Butterfly
===============================================================================
       METRO: # 48.89  12/12/2008 Thomas J. Luchsinger at TYR Cu, TVSC-MR      
                50.29  JRN
                51.19  ZMAX
                51.89  NCSA
                53.89  SECT
                57.19  ZQ
 Meet Qualifying:  51.20 - 57.19
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Robertson, Sean P         17 TVSC-MR                56.42      54.42 ZQ     
                  25.81       54.42 (28.61)                                        
  2 Dupres, Paul P            17 RedTails-MR            55.42      56.15 ZQ     
                  26.10       56.15 (30.05)                                        
  3 Woodhead, Derek R         16 TVSC-MR                56.50      56.70 ZQ     
                  26.19       56.70 (30.51)                                        
  4 Chansakul, JR J           15 Agua Swim Team-MR      59.13      56.89 ZQ     
                  26.71       56.89 (30.18)                                        
  5 Charriez, Greg T          17 Bgnw Marlins-MR        57.15      57.95        
                  26.77       57.95 (31.18)                                        
  6 Brown, Keron C            17 COND-MR                58.29      58.53        
                  26.82       58.53 (31.71)                                        
  7 Berard, Garek J           18 Bgnw Marlins-MR      1:00.39    1:01.14        
                  27.66     1:01.14 (33.48)                                        
Preliminaries
  2 Gleason, David X          18 NYCC-MR                55.50                   
                  25.60       55.50 (29.90)                                        
 
Boys 15-18 100 Yard Butterfly
===============================================================================
       METRO: # 48.89  12/12/2008 Thomas J. Luchsinger at TYR Cu, TVSC-MR      
                50.29  JRN
                51.19  ZMAX
                51.89  NCSA
                53.89  SECT
                57.19  ZQ
 Meet Qualifying:  51.20 - 57.19
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Dupres, Paul P            17 RedTails-MR            53.78      55.42 qZQ    
                  26.06       55.42 (29.36)                                        
  2 Gleason, David X          18 NYCC-MR                53.52      55.50 qZQ    
                  25.60       55.50 (29.90)                                        
  3 Robertson, Sean P         17 TVSC-MR                54.79      56.42 qZQ    
                  26.91       56.42 (29.51)                                        
  4 Woodhead, Derek R         16 TVSC-MR                56.20      56.50 qZQ    
                  26.10       56.50 (30.40)                                        
  5 Charriez, Greg T          17 Bgnw Marlins-MR        55.13      57.15 qZQ    
                  26.79       57.15 (30.36)                                        
  6 Brown, Keron C            17 COND-MR                57.05      58.29 q      
                  27.49       58.29 (30.80)                                        
  7 Chansakul, JR J           15 Agua Swim Team-MR      55.99      59.13 q      
                  27.70       59.13 (31.43)                                        
  8 Berard, Garek J           18 Bgnw Marlins-MR        56.30    1:00.39 q      
                  27.23     1:00.39 (33.16)                                        
 
Boys 15-18 200 Yard Butterfly
===============================================================================
       METRO: # 1:47.98   4/30/1983 John Hoffman, BSC-MR                       
                1:51.99  JRN
                1:53.99  ZMAX
                1:54.89  NCSA
                2:00.89  SECT
                2:15.99  ZQ
 Meet Qualifying:  1:54.00 - 2:15.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Carr, Charlie M           15 Bgnw Marlins-MR      2:02.81    2:00.67 SECT   
                  26.74       57.16 (30.42)     1:28.97 (31.81)     2:00.67 (31.70)
  2 Wilson, Kyle N            17 IA-MR                2:05.66    2:02.21 ZQ     
                  26.85       57.43 (30.58)     1:29.45 (32.02)     2:02.21 (32.76)
  3 Robertson, Sean P         17 TVSC-MR              2:04.64    2:02.37 ZQ     
                  27.73       59.09 (31.36)     1:30.10 (31.01)     2:02.37 (32.27)
  4 Park, Jay S               16 LIAC-MR              2:07.07    2:04.74 ZQ     
                  27.80       59.15 (31.35)     1:31.76 (32.61)     2:04.74 (32.98)
  5 Okkan, Yalim              17 LIAC-MR              2:05.98    2:05.09 ZQ     
                  27.92       59.42 (31.50)     1:31.54 (32.12)     2:05.09 (33.55)
  6 Siegel, Jared             15 Tmsuffolk-MR         2:06.99    2:05.32 ZQ     
                  27.87       59.25 (31.38)     1:31.80 (32.55)     2:05.32 (33.52)
  7 Charriez, Greg T          17 Bgnw Marlins-MR      2:05.27    2:05.40 ZQ     
                  27.63       59.18 (31.55)     1:32.32 (33.14)     2:05.40 (33.08)
  8 Byrne, Greg J             15 Marlins-MR           2:07.06    2:06.12 ZQ     
                  27.82       59.32 (31.50)     1:32.44 (33.12)     2:06.12 (33.68)
Preliminaries
  9 Newtson, Zachary J        15 NBS-MR               2:07.36                   
                  27.96       59.51 (31.55)     1:32.73 (33.22)     2:07.36 (34.63)
 10 Galan, Luis               16 VAC-MR               2:07.70                   
                  28.58     1:00.76 (32.18)     1:33.96 (33.20)     2:07.70 (33.74)
 11 Woodhead, Derek R         16 TVSC-MR              2:08.34                   
                  27.08       58.64 (31.56)     1:33.03 (34.39)     2:08.34 (35.31)
 12 Dupres, Paul P            17 RedTails-MR          2:08.55                   
                  28.05     1:00.59 (32.54)     1:34.04 (33.45)     2:08.55 (34.51)
 13 Byrnes, Evan R            16 IA-MR                2:08.98                   
                  27.34     1:00.71 (33.37)     1:34.30 (33.59)     2:08.98 (34.68)
 14 Miara, Jesse              15 NY Sharks-MR         2:09.32                   
                  28.35       59.25 (30.90)     1:34.30 (35.05)     2:09.32 (35.02)
 15 Galan, Joseph             15 VAC-MR               2:10.10                   
                  28.79     1:01.63 (32.84)     1:35.92 (34.29)     2:10.10 (34.18)
 16 Yu, Laurence              16 Tmsuffolk-MR         2:11.73                   
                  30.15     1:03.96 (33.81)     1:37.15 (33.19)     2:11.73 (34.58)
 17 Kunze, Ian M              15 NYCC-MR              2:13.06                   
                  29.01     1:02.16 (33.15)     1:37.52 (35.36)     2:13.06 (35.54)
 18 Georgescu, Ronald F       15 NYCC-MR              2:13.18                   
                  29.71     1:02.81 (33.10)     1:37.37 (34.56)     2:13.18 (35.81)
 19 Nickey, Lowell            16 LIAC-MR              2:13.41                   
                  28.39     1:01.22 (32.83)     1:36.42 (35.20)     2:13.41 (36.99)
 20 Woodhead, Bryan P         15 TVSC-MR              2:13.72                   
                  29.01     1:02.41 (33.40)     1:37.57 (35.16)     2:13.72 (36.15)
 21 Wendt, William D          15 Bluefish-MR          2:14.41                   
                  27.97     1:00.45 (32.48)     1:35.96 (35.51)     2:14.41 (38.45)
 22 Henry, Chase C            16 WISC-MR              2:16.18                   
                  29.53     1:03.92 (34.39)     1:40.44 (36.52)     2:16.18 (35.74)
 23 Fusco, Christopher        16 NY Sharks-MR         2:19.99                   
                  28.24     1:01.73 (33.49)     1:38.07 (36.34)     2:19.99 (41.92)
 -- Muller, Matthew A         15 TVSC-MR                  DQ                    
                  28.42     1:00.75 (32.33)     1:34.22 (33.47)          DQ (33.98)
 -- Dempsey, Lukas A          15 MSC-MR                   DQ                    
 
Boys 15-18 200 Yard Butterfly
===============================================================================
       METRO: # 1:47.98   4/30/1983 John Hoffman, BSC-MR                       
                1:51.99  JRN
                1:53.99  ZMAX
                1:54.89  NCSA
                2:00.89  SECT
                2:15.99  ZQ
 Meet Qualifying:  1:54.00 - 2:15.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Carr, Charlie M           15 Bgnw Marlins-MR      2:02.70    2:02.81 qZQ    
                  26.81       57.78 (30.97)     1:30.09 (32.31)     2:02.81 (32.72)
  2 Robertson, Sean P         17 TVSC-MR              2:04.38    2:04.64 qZQ    
                  27.70       59.43 (31.73)     1:31.79 (32.36)     2:04.64 (32.85)
  3 Charriez, Greg T          17 Bgnw Marlins-MR      2:04.19    2:05.27 qZQ    
                  28.10     1:00.37 (32.27)     1:33.14 (32.77)     2:05.27 (32.13)
  4 Wilson, Kyle N            17 IA-MR                2:07.15    2:05.66 qZQ    
                  27.76       59.35 (31.59)     1:31.92 (32.57)     2:05.66 (33.74)
  5 Okkan, Yalim              17 LIAC-MR              2:05.99    2:05.98 qZQ    
                  27.49       58.90 (31.41)     1:31.19 (32.29)     2:05.98 (34.79)
  6 Siegel, Jared             15 Tmsuffolk-MR         2:10.05    2:06.99 qZQ    
                  27.75       59.85 (32.10)     1:32.94 (33.09)     2:06.99 (34.05)
  7 Byrne, Greg J             15 Marlins-MR           2:05.83    2:07.06 qZQ    
                  28.48     1:00.56 (32.08)     1:33.82 (33.26)     2:07.06 (33.24)
  8 Park, Jay S               16 LIAC-MR              2:05.99    2:07.07 qZQ    
                  28.55     1:00.70 (32.15)     1:34.05 (33.35)     2:07.07 (33.02)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Newtson, Zachary J        15 NBS-MR               2:11.18    2:07.36 ZQ     
                  27.96       59.51 (31.55)     1:32.73 (33.22)     2:07.36 (34.63)
 10 Galan, Luis               16 VAC-MR               2:15.24    2:07.70 ZQ     
                  28.58     1:00.76 (32.18)     1:33.96 (33.20)     2:07.70 (33.74)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Woodhead, Derek R         16 TVSC-MR              2:06.66    2:08.34 ZQ     
                  27.08       58.64 (31.56)     1:33.03 (34.39)     2:08.34 (35.31)
 12 Dupres, Paul P            17 RedTails-MR          2:05.90    2:08.55 ZQ     
                  28.05     1:00.59 (32.54)     1:34.04 (33.45)     2:08.55 (34.51)
 13 Byrnes, Evan R            16 IA-MR                2:14.38    2:08.98 ZQ     
                  27.34     1:00.71 (33.37)     1:34.30 (33.59)     2:08.98 (34.68)
 14 Miara, Jesse              15 NY Sharks-MR         2:08.71    2:09.32 ZQ     
                  28.35       59.25 (30.90)     1:34.30 (35.05)     2:09.32 (35.02)
 15 Galan, Joseph             15 VAC-MR               2:10.44    2:10.10 ZQ     
                  28.79     1:01.63 (32.84)     1:35.92 (34.29)     2:10.10 (34.18)
 16 Yu, Laurence              16 Tmsuffolk-MR         2:10.82    2:11.73 ZQ     
                  30.15     1:03.96 (33.81)     1:37.15 (33.19)     2:11.73 (34.58)
 17 Kunze, Ian M              15 NYCC-MR              2:11.75    2:13.06 ZQ     
                  29.01     1:02.16 (33.15)     1:37.52 (35.36)     2:13.06 (35.54)
 18 Georgescu, Ronald F       15 NYCC-MR              2:09.64    2:13.18 ZQ     
                  29.71     1:02.81 (33.10)     1:37.37 (34.56)     2:13.18 (35.81)
 19 Nickey, Lowell            16 LIAC-MR              2:09.80    2:13.41 ZQ     
                  28.39     1:01.22 (32.83)     1:36.42 (35.20)     2:13.41 (36.99)
 20 Woodhead, Bryan P         15 TVSC-MR              2:13.89    2:13.72 ZQ     
                  29.01     1:02.41 (33.40)     1:37.57 (35.16)     2:13.72 (36.15)
 21 Wendt, William D          15 Bluefish-MR          2:15.04    2:14.41 ZQ     
                  27.97     1:00.45 (32.48)     1:35.96 (35.51)     2:14.41 (38.45)
 22 Henry, Chase C            16 WISC-MR              2:12.03    2:16.18        
                  29.53     1:03.92 (34.39)     1:40.44 (36.52)     2:16.18 (35.74)
 23 Fusco, Christopher        16 NY Sharks-MR         2:14.32    2:19.99        
                  28.24     1:01.73 (33.49)     1:38.07 (36.34)     2:19.99 (41.92)
 -- Muller, Matthew A         15 TVSC-MR              2:09.87         DQ        
      False start
                  28.42     1:00.75 (32.33)     1:34.22 (33.47)          DQ (33.98)
 -- Dempsey, Lukas A          15 MSC-MR               2:09.00         DQ        
      Declared false start
 
Boys 15-18 200 Yard IM
===============================================================================
       METRO: # 1:47.71    3/7/2002 David Kahn, NS-MR                          
                1:52.79  JRN
                1:54.59  ZMAX
                1:56.29  NCSA
                1:59.79  SECT
                2:08.59  ZQ
 Meet Qualifying:  1:54.60 - 2:08.59
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Isaacs, Scott             16 TRS-MR               2:06.07    2:02.40 ZQ     
                  25.85       56.26 (30.41)     1:33.23 (36.97)     2:02.40 (29.17)
  2 Charriez, Greg T          17 Bgnw Marlins-MR      2:03.72    2:02.96 ZQ     
                  25.76       55.63 (29.87)     1:33.05 (37.42)     2:02.96 (29.91)
  3 Wilson, Kyle N            17 IA-MR                2:05.92    2:03.75 ZQ     
                  25.77       57.85 (32.08)     1:36.50 (38.65)     2:03.75 (27.25)
  4 Byrne, Greg J             15 Marlins-MR           2:06.63    2:04.71 ZQ     
                  27.87       59.75 (31.88)     1:36.88 (37.13)     2:04.71 (27.83)
  5 Dupres, Abel              16 RedTails-MR          2:06.44    2:05.84 ZQ     
                  26.92       57.29 (30.37)     1:36.33 (39.04)     2:05.84 (29.51)
  6 Robertson, Sean P         17 TVSC-MR              2:06.64    2:06.93 ZQ     
                  26.80       59.22 (32.42)     1:38.10 (38.88)     2:06.93 (28.83)
  7 Chansakul, JR J           15 Agua Swim Team-MR    2:06.99    2:06.96 ZQ     
                  27.51     1:01.78 (34.27)     1:37.97 (36.19)     2:06.96 (28.99)
  8 Chipev, Liuben C          15 North Shore-MR       2:06.50    2:07.88 ZQ     
                  26.65       59.75 (33.10)     1:38.20 (38.45)     2:07.88 (29.68)
Preliminaries
  9 Volaski, Harrison A       15 Big Blue-MR          2:08.88                   
                  27.57       58.41 (30.84)     1:38.41 (40.00)     2:08.88 (30.47)
 10 Ling, Kevin               15 LIAC-MR              2:09.10                   
                  27.53     1:00.64 (33.11)     1:37.98 (37.34)     2:09.10 (31.12)
 11 Carr, Charlie M           15 Bgnw Marlins-MR      2:12.64                   
                  27.04       59.04 (32.00)     1:40.84 (41.80)     2:12.64 (31.80)
 12 Dokonal, Jan              18 OWA-MR               2:13.19                   
                  27.63     1:00.62 (32.99)     1:40.36 (39.74)     2:13.19 (32.83)
 
Boys 15-18 200 Yard IM
===============================================================================
       METRO: # 1:47.71    3/7/2002 David Kahn, NS-MR                          
                1:52.79  JRN
                1:54.59  ZMAX
                1:56.29  NCSA
                1:59.79  SECT
                2:08.59  ZQ
 Meet Qualifying:  1:54.60 - 2:08.59
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Charriez, Greg T          17 Bgnw Marlins-MR      2:03.18    2:03.72 qZQ    
                  26.33       56.97 (30.64)     1:33.78 (36.81)     2:03.72 (29.94)
  2 Wilson, Kyle N            17 IA-MR                2:06.60    2:05.92 qZQ    
                  26.74       58.18 (31.44)     1:38.23 (40.05)     2:05.92 (27.69)
  3 Isaacs, Scott             16 TRS-MR               2:03.54    2:06.07 qZQ    
                  26.46       57.61 (31.15)     1:35.41 (37.80)     2:06.07 (30.66)
  4 Dupres, Abel              16 RedTails-MR          2:04.32    2:06.44 qZQ    
                  27.36       57.75 (30.39)     1:36.58 (38.83)     2:06.44 (29.86)
  5 Chipev, Liuben C          15 North Shore-MR       2:04.66    2:06.50 qZQ    
                  26.76       59.53 (32.77)     1:37.54 (38.01)     2:06.50 (28.96)
  6 Byrne, Greg J             15 Marlins-MR           2:06.37    2:06.63 qZQ    
                  28.14     1:00.28 (32.14)     1:38.17 (37.89)     2:06.63 (28.46)
  7 Robertson, Sean P         17 TVSC-MR              2:04.99    2:06.64 qZQ    
                  26.52       59.20 (32.68)     1:37.57 (38.37)     2:06.64 (29.07)
  8 Chansakul, JR J           15 Agua Swim Team-MR    2:05.74    2:06.99 qZQ    
                  27.09     1:01.89 (34.80)     1:37.88 (35.99)     2:06.99 (29.11)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Volaski, Harrison A       15 Big Blue-MR          2:04.35    2:08.88        
                  27.57       58.41 (30.84)     1:38.41 (40.00)     2:08.88 (30.47)
 10 Ling, Kevin               15 LIAC-MR              2:07.34    2:09.10        
                  27.53     1:00.64 (33.11)     1:37.98 (37.34)     2:09.10 (31.12)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Carr, Charlie M           15 Bgnw Marlins-MR      2:05.37    2:12.64        
                  27.04       59.04 (32.00)     1:40.84 (41.80)     2:12.64 (31.80)
 12 Dokonal, Jan              18 OWA-MR               2:07.72    2:13.19        
                  27.63     1:00.62 (32.99)     1:40.36 (39.74)     2:13.19 (32.83)
 
Boys 15-18 400 Yard IM
===============================================================================
       METRO: # 3:52.52    3/8/2001 D.Kahn, TS-MR                              
                3:59.89  JRN
                4:04.09  ZMAX
                4:08.09  NCSA
                4:15.09  SECT
                4:41.99  ZQ
 Meet Qualifying:  4:04.10 - 4:41.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Byrne, Greg J             15 Marlins-MR           4:26.23    4:21.82 ZQ     
                  27.79       59.31 (31.52)     1:32.28 (32.97)     2:05.42 (33.14)
        2:43.89 (38.47)     3:22.51 (38.62)     3:52.60 (30.09)     4:21.82 (29.22)
  2 Chansakul, JR J           15 Agua Swim Team-MR    4:28.59    4:25.66 ZQ     
                  28.26     1:00.96 (32.70)     1:37.21 (36.25)     2:13.19 (35.98)
        2:49.41 (36.22)     3:26.76 (37.35)     3:57.41 (30.65)     4:25.66 (28.25)
  3 Galan, Joseph             15 VAC-MR               4:34.03    4:26.16 ZQ     
                  28.49     1:00.73 (32.24)     1:35.58 (34.85)     2:09.24 (33.66)
        2:47.68 (38.44)     3:27.49 (39.81)     3:57.10 (29.61)     4:26.16 (29.06)
  4 Park, Jay S               16 LIAC-MR              4:33.13    4:30.22 ZQ     
                  27.43       59.18 (31.75)     1:35.59 (36.41)     2:10.66 (35.07)
        2:50.28 (39.62)     3:32.68 (42.40)     4:01.76 (29.08)     4:30.22 (28.46)
  5 Siegel, Jared             15 Tmsuffolk-MR         4:34.42    4:30.24 ZQ     
                  27.93       59.55 (31.62)     1:34.85 (35.30)     2:09.51 (34.66)
        2:49.14 (39.63)     3:29.70 (40.56)     4:01.17 (31.47)     4:30.24 (29.07)
  6 Woodhead, Derek R         16 TVSC-MR              4:38.45    4:34.52 ZQ     
                  27.09       58.43 (31.34)     1:32.52 (34.09)     2:07.01 (34.49)
        2:49.57 (42.56)     3:32.55 (42.98)     4:03.17 (30.62)     4:34.52 (31.35)
  7 Monteleone, Nicholas      15 Tmsuffolk-MR         4:35.45    4:36.56 ZQ     
                  28.98     1:02.33 (33.35)     1:38.62 (36.29)     2:14.55 (35.93)
        2:54.45 (39.90)     3:34.57 (40.12)     4:06.08 (31.51)     4:36.56 (30.48)
  8 Robertson, Sean P         17 TVSC-MR              4:36.99    4:41.40 ZQ     
                  28.23     1:00.20 (31.97)     1:37.11 (36.91)     2:14.24 (37.13)
        2:54.40 (40.16)     3:35.79 (41.39)     4:08.88 (33.09)     4:41.40 (32.52)
Preliminaries
  3 Chipev, Liuben C          15 North Shore-MR       4:29.88                   
                  28.03       59.56 (31.53)     1:34.47 (34.91)     2:09.71 (35.24)
        2:48.79 (39.08)     3:28.74 (39.95)     4:00.17 (31.43)     4:29.88 (29.71)
 10 Kunze, Ian M              15 NYCC-MR              4:39.61                   
                  28.91     1:02.40 (33.49)     1:38.48 (36.08)     2:14.03 (35.55)
        2:54.82 (40.79)     3:36.23 (41.41)     4:08.67 (32.44)     4:39.61 (30.94)
 11 Dupres, Paul P            17 RedTails-MR          4:39.69                   
                  28.34     1:01.05 (32.71)     1:36.63 (35.58)     2:11.01 (34.38)
        2:53.60 (42.59)     3:36.75 (43.15)     4:08.94 (32.19)     4:39.69 (30.75)
 12 Okkan, Yalim              17 LIAC-MR              4:40.06                   
                  27.90       59.49 (31.59)     1:39.55 (40.06)     2:18.76 (39.21)
        2:55.68 (36.92)     3:33.99 (38.31)     4:07.50 (33.51)     4:40.06 (32.56)
 13 McIlhargy, Sean V         16 TRS-MR               4:40.43                   
                  29.36     1:04.59 (35.23)     1:41.11 (36.52)     2:18.11 (37.00)
        2:57.17 (39.06)     3:36.31 (39.14)     4:08.46 (32.15)     4:40.43 (31.97)
 14 Berard, Garek J           18 Bgnw Marlins-MR      4:53.29                   
                  31.08     1:06.80 (35.72)     1:43.39 (36.59)     2:19.02 (35.63)
        3:02.26 (43.24)     3:45.37 (43.11)     4:20.42 (35.05)     4:53.29 (32.87)
 
Boys 15-18 400 Yard IM
===============================================================================
       METRO: # 3:52.52    3/8/2001 D.Kahn, TS-MR                              
                3:59.89  JRN
                4:04.09  ZMAX
                4:08.09  NCSA
                4:15.09  SECT
                4:41.99  ZQ
 Meet Qualifying:  4:04.10 - 4:41.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Byrne, Greg J             15 Marlins-MR           4:31.99    4:26.23 qZQ    
                  27.97       59.82 (31.85)     1:33.18 (33.36)     2:07.16 (33.98)
        2:46.46 (39.30)     3:26.17 (39.71)     3:56.77 (30.60)     4:26.23 (29.46)
  2 Chansakul, JR J           15 Agua Swim Team-MR    4:29.53    4:28.59 qZQ    
                  27.81     1:00.38 (32.57)     1:36.89 (36.51)     2:13.59 (36.70)
        2:50.68 (37.09)     3:27.75 (37.07)     3:59.97 (32.22)     4:28.59 (28.62)
  3 Chipev, Liuben C          15 North Shore-MR       4:32.17    4:29.88 qZQ    
                  28.03       59.56 (31.53)     1:34.47 (34.91)     2:09.71 (35.24)
        2:48.79 (39.08)     3:28.74 (39.95)     4:00.17 (31.43)     4:29.88 (29.71)
  4 Park, Jay S               16 LIAC-MR              4:32.81    4:33.13 qZQ    
                  28.09     1:00.02 (31.93)     1:36.76 (36.74)     2:12.93 (36.17)
        2:52.15 (39.22)     3:33.14 (40.99)     4:03.30 (30.16)     4:33.13 (29.83)
  5 Galan, Joseph             15 VAC-MR               4:41.26    4:34.03 qZQ    
                  28.71     1:01.23 (32.52)     1:36.46 (35.23)     2:11.74 (35.28)
        2:51.65 (39.91)     3:32.50 (40.85)     4:03.57 (31.07)     4:34.03 (30.46)
  6 Siegel, Jared             15 Tmsuffolk-MR         4:37.38    4:34.42 qZQ    
                  28.51     1:00.42 (31.91)     1:35.64 (35.22)     2:10.69 (35.05)
        2:51.05 (40.36)     3:32.22 (41.17)     4:03.96 (31.74)     4:34.42 (30.46)
  7 Monteleone, Nicholas      15 Tmsuffolk-MR         4:38.81    4:35.45 qZQ    
                  29.08     1:01.88 (32.80)     1:37.72 (35.84)     2:13.39 (35.67)
        2:53.68 (40.29)     3:34.07 (40.39)     4:05.53 (31.46)     4:35.45 (29.92)
  8 Robertson, Sean P         17 TVSC-MR              4:37.44    4:36.99 qZQ    
                  28.35     1:00.51 (32.16)     1:36.60 (36.09)     2:12.11 (35.51)
        2:51.64 (39.53)     3:32.57 (40.93)     4:05.20 (32.63)     4:36.99 (31.79)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Woodhead, Derek R         16 TVSC-MR              4:40.81    4:38.45 ZQ     
                  27.38       59.51 (32.13)     1:34.34 (34.83)     2:08.98 (34.64)
        2:52.03 (43.05)     3:35.14 (43.11)     4:06.85 (31.71)     4:38.45 (31.60)
 10 Kunze, Ian M              15 NYCC-MR              4:39.31    4:39.61 ZQ     
                  28.91     1:02.40 (33.49)     1:38.48 (36.08)     2:14.03 (35.55)
        2:54.82 (40.79)     3:36.23 (41.41)     4:08.67 (32.44)     4:39.61 (30.94)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Dupres, Paul P            17 RedTails-MR          4:35.53    4:39.69 ZQ     
                  28.34     1:01.05 (32.71)     1:36.63 (35.58)     2:11.01 (34.38)
        2:53.60 (42.59)     3:36.75 (43.15)     4:08.94 (32.19)     4:39.69 (30.75)
 12 Okkan, Yalim              17 LIAC-MR              4:34.96    4:40.06 ZQ     
                  27.90       59.49 (31.59)     1:39.55 (40.06)     2:18.76 (39.21)
        2:55.68 (36.92)     3:33.99 (38.31)     4:07.50 (33.51)     4:40.06 (32.56)
 13 McIlhargy, Sean V         16 TRS-MR               4:39.73    4:40.43 ZQ     
                  29.36     1:04.59 (35.23)     1:41.11 (36.52)     2:18.11 (37.00)
        2:57.17 (39.06)     3:36.31 (39.14)     4:08.46 (32.15)     4:40.43 (31.97)
 14 Berard, Garek J           18 Bgnw Marlins-MR      4:40.77    4:53.29        
                  31.08     1:06.80 (35.72)     1:43.39 (36.59)     2:19.02 (35.63)
        3:02.26 (43.24)     3:45.37 (43.11)     4:20.42 (35.05)     4:53.29 (32.87)