2009 MR Metro Silvers Central - 3/6/2009 to 3/8/2009              
                             Sanction #: MR-090304                             
                                    Results                                    
 
Girls 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          31.09  ZQ
          32.09  JOS
          32.10  SMAX
          36.69  SILV
 Meet Qualifying:  32.11 - 36.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JOS - Division  
  1 Gers, Emmanuelle S        10 Flying Dolphins-MR     33.24      31.07 ZQ     
  2 Wu-Silvera, Caroline      10 FLY-MR                 33.58      31.83 JOS    
SILV - Division  
  1 Berridge, Scottie S       10 Badger-MR              32.81      32.10 SMAX   
  2 Popp, Katie W              9 Badger-MR              32.58      32.15 SILV   
  3 Markunas, Rebecca R       10 FLY-MR                 33.42      32.19 SILV   
  4 Elmassry, Jasmine         10 Abbe Swim Team-MR      33.41      32.63 SILV   
  5 Kenlon, Grace E           10 Express Swimming-MR    34.95      32.72 SILV   
  6 LI, Sandra                 9 Express Swimming-MR    34.18      32.75 SILV   
  7 Eguchi, Nadia N            9 Agua Swim Team-MR      33.06      32.81 SILV   
  7 Wan, Sarah S              10 FLY-MR                 32.96      32.81 SILV   
  9 Nembach, Kali T           10 Express Swimming-MR    32.22      32.83 SILV   
 10 Du, Irene                 10 FLY-MR                 33.35      32.86 SILV   
 11 deFreitas, Emma           10 WAC-MR                 33.58      32.89 SILV   
 12 Sarabia, Alexis S          9 CIY-MR                 33.18      32.98 SILV   
 13 Anich, Annabelle K        10 FLY-MR                 33.26      32.99 SILV   
 13 Labalme, Eve              10 Agua Swim Team-MR      32.65      32.99 SILV   
 15 Hanlon, Kelly A           10 Badger-MR              33.46      33.05 SILV   
 16 Zavattero, Alyssa N       10 Agua Swim Team-MR      34.92      33.12 SILV   
 17 Giordano, Leta K          10 Flying Dolphins-MR     32.83      33.21 SILV   
 18 Restrepo, Mia             10 LBA-MR                 33.62      33.32 SILV   
 19 Chit-Sanchez, Elizabeth   10 Badger-MR              34.92      33.62 SILV   
 20 Truter, Samantha N         9 NFS-MR                 33.88      33.66 SILV   
 21 Patti, Victoria G         10 Badger-MR              34.12      33.70 SILV   
 22 Harrington, Brooke         9 LBA-MR                 33.67      33.75 SILV   
 23 Wilf, Jenna R             10 Agua Swim Team-MR      32.30      33.76 SILV   
 24 Hafez, Liela A            10 HS-MR                  33.36      34.13 SILV   
 25 Howard, Brianna           10 NFS-MR                 33.41      34.21 SILV   
 26 Cohn, Michelle A          10 Flying Dolphins-MR     35.50      34.25 SILV   
 27 Bruggemann, Thea N         9 Badger-MR              34.43      34.32 SILV   
 28 Lara, Tiffany              9 BASC-MR                34.83      34.36 SILV   
 29 Abbas, Radwa              10 WAC-MR                 36.20      34.42 SILV   
 30 Mooney, Deirdre D         10 HS-MR                  34.00      34.54 SILV   
 31 Ackerman, Hadley Chang     9 Agua Swim Team-MR      34.72      34.57 SILV   
 32 Corridon, Claire D        10 Agua Swim Team-MR      35.09      34.60 SILV   
 33 Cole, Mikaela G           10 APEX-MR                35.60      34.63 SILV   
 34 Maggio, Caroline E        10 OWA-MR                 33.65      34.64 SILV   
 35 Haims, Celia              10 Badger-MR              36.42      34.69 SILV   
 36 Edwards, Kaelyn M          9 HS-MR                  34.71      34.86 SILV   
 37 Bonvissuto, Carrie        10 Express Swimming-MR    34.39      34.88 SILV   
 38 Ulrich, Bridget E         10 Badger-MR              33.59      34.89 SILV   
 39 Coleman, Emma              9 Badger-MR              34.62      34.99 SILV   
 40 Rodriguez, Valerie        10 Bscat-MR               34.52      35.06 SILV   
 41 Everson, Sara H           10 Agua Swim Team-MR      34.24      35.13 SILV   
 42 Ostensen, Sara             9 WAC-MR                 35.70      35.26 SILV   
 43 Schuhmann, Sarah          10 Badger-MR              35.93      35.33 SILV   
 44 Rogers, Ava K             10 RedTails-MR            36.01      35.36 SILV   
 45 Schillinger, Ally G       10 Express Swimming-MR    35.72      35.42 SILV   
 46 WU, Susan J               10 Abbe Swim Team-MR      33.26      35.79 SILV   
 47 Chase, Samantha            9 LBA-MR                 35.55      35.81 SILV   
 48 Marsillo, Victoria N       9 HS-MR                  35.93      35.84 SILV   
 49 Giordano, Julia L          9 Express Swimming-MR    35.75      35.85 SILV   
 50 Frater, Hannah            10 Agua Swim Team-MR      36.64      35.87 SILV   
 50 Qamar, Ashley             10 CIY-MR                 34.94      35.87 SILV   
 52 Ramirez, Amanda M         10 Agua Swim Team-MR      35.73      35.89 SILV   
 53 Digiovanni, Sara N        10 FLY-MR                 34.84      36.02 SILV   
 54 Solis, Gabriela            9 LBA-MR                 34.55      36.21 SILV   
 55 Pompay, Melody R           9 Express Swimming-MR    34.65      36.33 SILV   
 56 Oczos, Gabrielle          10 HS-MR                  36.68      36.39 SILV   
 57 Lahley-Simms, Nicole      10 Badger-MR              35.58      36.42 SILV   
 58 Smoor, Nina F             10 Badger-MR              36.29      36.45 SILV   
 59 Lee, Annabel D            10 Express Swimming-MR    36.18      36.50 SILV   
 60 Magsuci, Alexa            10 CIY-MR                 36.10      36.57 SILV   
 61 Paret, Isabel M           10 Badger-MR              35.58      36.59 SILV   
Non-Award Division  
  1 Maloney, Wynn M            9 Agua Swim Team-MR      34.38      36.75        
  2 Lai, Stephanie R           8 HS-MR                  35.63      36.97        
  3 Kruger, Olivia T           9 APEX-MR                36.64      37.01        
  4 Maggio, Amelia A           9 OWA-MR                 35.06      37.10        
  5 Pena, Sarahe              10 Agua Swim Team-MR      34.08      37.37        
  6 Stafford, Paloma          10 Flying Dolphins-MR     35.13      37.53        
  7 Merino, Samantha A         9 CIY-MR                 35.58      37.57        
  8 Ladouceur, Emma K         10 Agua Swim Team-MR      36.26      37.76        
  9 Yoon, Michelle            10 BASC-MR                36.35      38.81        
 10 Pinzon, Sarah A            9 Flying Dolphins-MR     36.62      44.82        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
          31.09  ZQ
          32.09  JOS
          32.10  SMAX
          36.69  SILV
 Meet Qualifying:  32.11 - 36.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 deFreitas, Emma           10 WAC-MR                    NT      32.38 SILV   
 
Girls 10 & Under 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
        1:08.09  ZQ
        1:11.49  JOS
        1:11.50  SMAX
        1:21.49  SILV
 Meet Qualifying:  1:11.51 - 1:21.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Markunas, Rebecca R       10 FLY-MR                    NT    1:11.34 JOS    
                  33.55     1:11.34 (37.79)                                        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:08.09  ZQ
        1:11.49  JOS
        1:11.50  SMAX
        1:21.49  SILV
 Meet Qualifying:  1:11.51 - 1:21.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JOS - Division  
  1 Gers, Emmanuelle S        10 Flying Dolphins-MR   1:13.76    1:10.19 JOS    
                  33.47     1:10.19 (36.72)                                        
  2 Hyndman, Nia S            10 NFS-MR               1:13.27    1:10.26 JOS    
                  33.62     1:10.26 (36.64)                                        
  3 Elmassry, Jasmine         10 Abbe Swim Team-MR    1:12.88    1:10.76 JOS    
                  34.39     1:10.76 (36.37)                                        
  4 Du, Irene                 10 FLY-MR               1:13.11    1:10.80 JOS    
                  33.47     1:10.80 (37.33)                                        
  5 Wu-Silvera, Caroline      10 FLY-MR               1:16.07    1:10.90 JOS    
                  34.38     1:10.90 (36.52)                                        
  6 Eguchi, Nadia N            9 Agua Swim Team-MR    1:11.93    1:11.32 JOS    
                  34.30     1:11.32 (37.02)                                        
SILV - Division  
  1 Zavattero, Alyssa N       10 Agua Swim Team-MR    1:18.98    1:12.53 SILV   
                  34.95     1:12.53 (37.58)                                        
  1 Giordano, Leta K          10 Flying Dolphins-MR   1:17.78    1:12.53 SILV   
                  35.29     1:12.53 (37.24)                                        
  3 Wan, Sarah S              10 FLY-MR               1:20.10    1:12.58 SILV   
                  35.69     1:12.58 (36.89)                                        
  4 Guo, Jenna J               9 Express Swimming-MR  1:16.37    1:12.63 SILV   
                  35.81     1:12.63 (36.82)                                        
  5 Popp, Katie W              9 Badger-MR            1:14.20    1:12.64 SILV   
                  35.35     1:12.64 (37.29)                                        
  6 Anich, Annabelle K        10 FLY-MR               1:16.85    1:12.90 SILV   
                  34.96     1:12.90 (37.94)                                        
  7 Sarabia, Alexis S          9 CIY-MR               1:13.66    1:12.95 SILV   
                  34.71     1:12.95 (38.24)                                        
  8 Markunas, Rebecca R       10 FLY-MR               1:13.50    1:12.96 SILV   
                  34.15     1:12.96 (38.81)                                        
  9 Corridon, Claire D        10 Agua Swim Team-MR    1:18.27    1:13.38 SILV   
                  35.34     1:13.38 (38.04)                                        
 10 Doyle, Jordyn L           10 Flying Dolphins-MR   1:17.66    1:13.39 SILV   
                  34.49     1:13.39 (38.90)                                        
 11 Kenlon, Grace E           10 Express Swimming-MR  1:14.84    1:13.47 SILV   
                  35.75     1:13.47 (37.72)                                        
 12 Wilf, Jenna R             10 Agua Swim Team-MR    1:14.30    1:13.91 SILV   
                  35.39     1:13.91 (38.52)                                        
 12 Rodriguez, Valerie        10 Bscat-MR             1:15.73    1:13.91 SILV   
                  35.81     1:13.91 (38.10)                                        
 14 Bonvissuto, Carrie        10 Express Swimming-MR  1:14.18    1:14.16 SILV   
                  35.24     1:14.16 (38.92)                                        
 15 Nembach, Kali T           10 Express Swimming-MR  1:15.28    1:14.26 SILV   
                  35.96     1:14.26 (38.30)                                        
 16 Henry, Julia L            10 Express Swimming-MR  1:14.67    1:14.67 SILV   
                  36.92     1:14.67 (37.75)                                        
 17 LI, Sandra                 9 Express Swimming-MR  1:14.49    1:14.68 SILV   
                  36.87     1:14.68 (37.81)                                        
 18 Mooney, Deirdre D         10 HS-MR                1:18.26    1:14.94 SILV   
                  35.26     1:14.94 (39.68)                                        
 19 Howard, Brianna           10 NFS-MR               1:13.69    1:15.01 SILV   
                  35.42     1:15.01 (39.59)                                        
 20 Ackerman, Hadley Chang     9 Agua Swim Team-MR    1:15.46    1:15.13 SILV   
                  36.11     1:15.13 (39.02)                                        
 21 Ulrich, Bridget E         10 Badger-MR            1:17.21    1:15.19 SILV   
                  35.98     1:15.19 (39.21)                                        
 22 Berridge, Scottie S       10 Badger-MR            1:15.25    1:15.26 SILV   
                  36.28     1:15.26 (38.98)                                        
 23 Truter, Samantha N         9 NFS-MR               1:14.77    1:15.87 SILV   
                  34.88     1:15.87 (40.99)                                        
 24 Lara, Tiffany              9 BASC-MR              1:18.13    1:16.40 SILV   
                  36.16     1:16.40 (40.24)                                        
 25 Cole, Mikaela G           10 APEX-MR              1:21.42    1:16.48 SILV   
                  36.74     1:16.48 (39.74)                                        
 26 Pena, Sarahe              10 Agua Swim Team-MR    1:17.54    1:16.76 SILV   
                  34.67     1:16.76 (42.09)                                        
 27 deFreitas, Emma           10 WAC-MR               1:16.56    1:17.01 SILV   
                  35.75     1:17.01 (41.26)                                        
 27 Bruggemann, Thea N         9 Badger-MR            1:21.03    1:17.01 SILV   
                  36.20     1:17.01 (40.81)                                        
 29 Reindl, Annie R           10 Express Swimming-MR  1:20.24    1:17.20 SILV   
                  36.84     1:17.20 (40.36)                                        
 30 Miller, Tahlia N           9 Bscat-MR             1:17.52    1:17.22 SILV   
                  17.55     1:17.22 (59.67)                                        
 31 Hanlon, Kelly A           10 Badger-MR            1:17.72    1:17.68 SILV   
                  35.71     1:17.68 (41.97)                                        
 32 Qamar, Ashley             10 CIY-MR               1:16.88    1:17.70 SILV   
                  36.59     1:17.70 (41.11)                                        
 33 Everson, Sara H           10 Agua Swim Team-MR    1:17.75    1:17.76 SILV   
                  36.22     1:17.76 (41.54)                                        
 34 Solis, Gabriela            9 LBA-MR               1:17.02    1:17.77 SILV   
                  35.57     1:17.77 (42.20)                                        
 35 Hogan, Maeve A             9 Badger-MR            1:18.37    1:17.80 SILV   
                  36.93     1:17.80 (40.87)                                        
 36 Digiovanni, Sara N        10 FLY-MR               1:21.23    1:17.83 SILV   
                  37.66     1:17.83 (40.17)                                        
 37 Corcoran, Annabelle        8 Express Swimming-MR  1:20.20    1:18.08 SILV   
                  38.70     1:18.08 (39.38)                                        
 38 Ramirez, Amanda M         10 Agua Swim Team-MR    1:18.39    1:18.27 SILV   
                  37.67     1:18.27 (40.60)                                        
 39 Chow, Regina              10 GATE-MR              1:13.63    1:18.32 SILV   
                  38.41     1:18.32 (39.91)                                        
 40 Maggio, Caroline E        10 OWA-MR               1:18.45    1:18.86 SILV   
                  37.27     1:18.86 (41.59)                                        
 41 Coleman, Emma              9 Badger-MR            1:18.34    1:19.03 SILV   
                  37.05     1:19.03 (41.98)                                        
 42 Patti, Victoria G         10 Badger-MR            1:20.18    1:19.46 SILV   
                  36.35     1:19.46 (43.11)                                        
 43 Zhang, Crystal             8 GATE-MR              1:20.63    1:19.67 SILV   
                  36.69     1:19.67 (42.98)                                        
 44 Hafez, Liela A            10 HS-MR                1:19.01    1:20.83 SILV   
                  38.55     1:20.83 (42.28)                                        
 45 Weiss, Jessica M          10 Flying Dolphins-MR   1:15.10    1:21.03 SILV   
                  37.43     1:21.03 (43.60)                                        
Non-Award Division  
  1 WU, Susan J               10 Abbe Swim Team-MR    1:16.00    1:22.10        
                  38.83     1:22.10 (43.27)                                        
  2 Lee, Annabel D            10 Express Swimming-MR  1:20.72    1:23.19        
                  41.13     1:23.19 (42.06)                                        
  3 Paret, Isabel M           10 Badger-MR            1:21.45    1:23.68        
                  40.18     1:23.68 (43.50)                                        
  4 Magsuci, Alexa            10 CIY-MR               1:21.23    1:23.88        
                  39.27     1:23.88 (44.61)                                        
 
Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:28.99  ZQ
        2:35.99  JOS
        2:36.00  SMAX
        2:55.59  SILV
 Meet Qualifying:  2:36.01 - 2:55.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JOS - Division  
  1 Shkolyar, Megan           10 BASC-MR              2:40.82    2:31.59 JOS    
                  34.82     1:13.60 (38.78)     1:54.05 (40.45)     2:31.59 (37.54)
  2 Longo, Caroline            9 LBA-MR               2:40.29    2:34.48 JOS    
                  35.21     1:14.78 (39.57)     1:54.60 (39.82)     2:34.48 (39.88)
  3 Ulrich, Bridget E         10 Badger-MR            2:42.28    2:35.86 JOS    
                  35.82     1:15.50 (39.68)     1:56.54 (41.04)     2:35.86 (39.32)
SILV - Division  
  1 Guo, Jenna J               9 Express Swimming-MR  2:39.23    2:37.75 SILV   
                  37.06     1:17.32 (40.26)     1:59.17 (41.85)     2:37.75 (38.58)
  2 Zavattero, Alyssa N       10 Agua Swim Team-MR    2:48.63    2:37.81 SILV   
                  36.59     1:17.26 (40.67)     1:59.75 (42.49)     2:37.81 (38.06)
  3 Markunas, Rebecca R       10 FLY-MR               2:45.37    2:40.16 SILV   
                  34.82     1:17.41 (42.59)     1:59.79 (42.38)     2:40.16 (40.37)
  4 Howard, Brianna           10 NFS-MR               2:40.15    2:40.42 SILV   
                  35.30     1:16.85 (41.55)     1:58.76 (41.91)     2:40.42 (41.66)
  5 Du, Irene                 10 FLY-MR               2:45.51    2:40.67 SILV   
                  35.40     1:16.36 (40.96)     2:00.11 (43.75)     2:40.67 (40.56)
  6 Hyndman, Nia S            10 NFS-MR               2:37.17    2:40.88 SILV   
                  36.12     1:16.91 (40.79)     1:59.57 (42.66)     2:40.88 (41.31)
  7 Wan, Sarah S              10 FLY-MR               2:43.05    2:41.68 SILV   
                  36.10     1:18.86 (42.76)     2:01.57 (42.71)     2:41.68 (40.11)
  8 Ackerman, Hadley Chang     9 Agua Swim Team-MR    2:41.47    2:42.24 SILV   
                  37.28     1:18.79 (41.51)     2:02.15 (43.36)     2:42.24 (40.09)
  9 Corridon, Claire D        10 Agua Swim Team-MR    2:48.01    2:42.74 SILV   
                  37.94     1:19.11 (41.17)     1:58.38 (39.27)     2:42.74 (44.36)
 10 Corcoran, Annabelle        8 Express Swimming-MR  2:49.95    2:44.95 SILV   
                  38.85     1:21.96 (43.11)     2:05.36 (43.40)     2:44.95 (39.59)
 11 Ramirez, Amanda M         10 Agua Swim Team-MR    2:54.78    2:45.11 SILV   
                  37.31     1:20.48 (43.17)     2:03.37 (42.89)     2:45.11 (41.74)
 12 Lara, Tiffany              9 BASC-MR              2:53.62    2:46.13 SILV   
                  36.99     1:19.59 (42.60)     2:03.91 (44.32)     2:46.13 (42.22)
 13 Nembach, Kali T           10 Express Swimming-MR  2:47.06    2:46.73 SILV   
                  37.77     1:21.07 (43.30)     2:06.34 (45.27)     2:46.73 (40.39)
 14 Wilf, Jenna R             10 Agua Swim Team-MR    2:46.94    2:46.86 SILV   
                  36.39     1:17.80 (41.41)     2:02.50 (44.70)     2:46.86 (44.36)
 15 Truter, Samantha N         9 NFS-MR               2:54.75    2:47.46 SILV   
                  36.31     1:20.06 (43.75)     2:07.40 (47.34)     2:47.46 (40.06)
 16 Cole, Mikaela G           10 APEX-MR              2:49.14    2:47.74 SILV   
                  38.44     1:22.48 (44.04)     2:05.86 (43.38)     2:47.74 (41.88)
 17 Pompay, Melody R           9 Express Swimming-MR  2:48.80    2:47.77 SILV   
                  38.41     1:21.87 (43.46)     2:06.43 (44.56)     2:47.77 (41.34)
 18 Labalme, Eve              10 Agua Swim Team-MR    2:47.31    2:48.22 SILV   
                  36.79     1:19.77 (42.98)     2:05.47 (45.70)     2:48.22 (42.75)
 19 Digiovanni, Sara N        10 FLY-MR               2:53.44    2:48.23 SILV   
                  38.32     1:22.14 (43.82)     2:06.97 (44.83)     2:48.23 (41.26)
 20 Schillinger, Ally G       10 Express Swimming-MR  2:52.14    2:48.96 SILV   
                  39.73     1:22.91 (43.18)   2:48.96 (1:26.05)                    
 21 Hogan, Maeve A             9 Badger-MR            2:45.03    2:50.89 SILV   
                  37.73                             2:07.69 ( )     2:50.89 (43.20)
 22 Everson, Sara H           10 Agua Swim Team-MR    2:50.88    2:50.90 SILV   
                  38.04     1:22.72 (44.68)     2:08.61 (45.89)     2:50.90 (42.29)
 23 Chase, Samantha            9 LBA-MR               2:46.72    2:51.75 SILV   
                  37.78     1:21.85 (44.07)     2:07.18 (45.33)     2:51.75 (44.57)
 24 Reindl, Annie R           10 Express Swimming-MR  2:51.10    2:51.84 SILV   
                  39.81     1:23.46 (43.65)     2:09.36 (45.90)     2:51.84 (42.48)
 25 Pena, Sarahe              10 Agua Swim Team-MR    2:54.33    2:52.50 SILV   
                  37.50     1:21.93 (44.43)     2:08.87 (46.94)     2:52.50 (43.63)
 26 Mooney, Deirdre D         10 HS-MR                2:55.00    2:52.84 SILV   
                  37.37     1:21.60 (44.23)     2:08.21 (46.61)     2:52.84 (44.63)
 27 Tetuan, Kimberly N        10 Express Swimming-MR  2:51.94    2:53.69 SILV   
                  40.58     1:27.15 (46.57)   2:53.69 (1:26.54)                    
 28 deFreitas, Emma           10 WAC-MR               2:55.00    2:53.76 SILV   
                  37.22     1:22.72 (45.50)     2:11.42 (48.70)     2:53.76 (42.34)
 29 Kruger, Olivia T           9 APEX-MR              2:55.09    2:55.25 SILV   
                  41.02     1:25.65 (44.63)     2:12.90 (47.25)     2:55.25 (42.35)
Non-Award Division  
  1 Frater, Hannah            10 Agua Swim Team-MR    2:54.36    2:55.60        
                  39.31   2:55.60 (2:16.29)                                        
  2 Edwards, Kaelyn M          9 HS-MR                2:51.78    2:57.32        
                  40.44     1:25.62 (45.18)     2:12.77 (47.15)     2:57.32 (44.55)
  3 Maloney, Wynn M            9 Agua Swim Team-MR    2:53.10    2:59.23        
                  39.78     1:26.32 (46.54)     2:12.86 (46.54)     2:59.23 (46.37)
 
Girls 10 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        6:30.49  ZQ
        6:44.99  JOS
        6:45.00  SMAX
        7:14.99  SILV
 Meet Qualifying:  6:45.01 - 7:14.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JOS - Division  
  1 Safovich, Polina          10 Bscat-MR             6:50.13    6:27.04 ZQ     
                  34.98     1:14.43 (39.45)     1:54.05 (39.62)     2:33.90 (39.85)
        3:13.94 (40.04)     3:53.56 (39.62)     4:33.94 (40.38)     5:12.77 (38.83)
        5:51.21 (38.44)     6:27.04 (35.83)                                        
  2 Eguchi, Nadia N            9 Agua Swim Team-MR    6:59.39    6:38.09 JOS    
                  34.77     1:14.37 (39.60)     1:54.68 (40.31)     2:35.08 (40.40)
        3:15.83 (40.75)     3:56.74 (40.91)     4:38.17 (41.43)     5:19.13 (40.96)
        5:59.17 (40.04)     6:38.09 (38.92)                                        
SILV - Division  
  1 Harrington, Brooke         9 LBA-MR               7:01.37    6:52.81 SILV   
                  36.16     1:17.89 (41.73)     2:00.86 (42.97)     2:42.65 (41.79)
        3:24.55 (41.90)     4:06.74 (42.19)     4:49.34 (42.60)     5:31.79 (42.45)
        6:13.61 (41.82)     6:52.81 (39.20)                                        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
          36.49  ZQ
          37.49  JOS
          37.50  SMAX
          44.39  SILV
 Meet Qualifying:  37.51 - 44.39
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JOS - Division  
  1 Kenlon, Grace E           10 Express Swimming-MR    38.79      36.33 ZQ     
  2 Wu-Silvera, Caroline      10 FLY-MR                 37.70      36.55 JOS    
  3 Eid, Nathalie A           10 Badger-MR              37.52      36.57 JOS    
  4 Van Tassell, Gabrielle A  10 WAC-MR                 39.22      37.18 JOS    
SILV - Division  
  1 Schubert, Olivia C        10 WAC-MR                 38.93      37.65 SILV   
  2 Hafez, Liela A            10 HS-MR                  40.18      37.75 SILV   
  3 Aroesty, Margaret          9 LBA-MR                 41.79      37.85 SILV   
  4 Lai, Stephanie R           8 HS-MR                  39.21      38.01 SILV   
  5 Hyndman, Nia S            10 NFS-MR                 42.51      38.44 SILV   
  6 deFreitas, Emma           10 WAC-MR                 39.74      38.63 SILV   
  7 Reindl, Annie R           10 Express Swimming-MR    40.08      38.78 SILV   
  8 Nembach, Kali T           10 Express Swimming-MR    41.17      39.05 SILV   
  9 Restrepo, Mia             10 LBA-MR                 40.32      39.28 SILV   
 10 Eguchi, Nadia N            9 Agua Swim Team-MR      40.15      39.46 SILV   
 11 Popp, Katie W              9 Badger-MR              38.96      39.47 SILV   
 12 Wilf, Jenna R             10 Agua Swim Team-MR      39.83      39.51 SILV   
 13 Ulrich, Bridget E         10 Badger-MR              38.13      39.52 SILV   
 14 LI, Sandra                 9 Express Swimming-MR    39.00      39.92 SILV   
 15 Hanlon, Kelly A           10 Badger-MR              40.29      40.00 SILV   
 16 Coleman, Emma              9 Badger-MR              40.59      40.06 SILV   
 17 Harrington, Brooke         9 LBA-MR                 39.43      40.13 SILV   
 18 Doyle, Jordyn L           10 Flying Dolphins-MR     42.95      40.38 SILV   
 19 Bonvissuto, Carrie        10 Express Swimming-MR    39.16      40.39 SILV   
 19 Corcoran, Annabelle        8 Express Swimming-MR    38.80      40.39 SILV   
 21 Zhong, Julia              10 BASC-MR                38.52      40.50 SILV   
 22 Mooney, Deirdre D         10 HS-MR                  41.02      40.59 SILV   
 23 Lara, Tiffany              9 BASC-MR                42.12      40.62 SILV   
 24 Elmassry, Jasmine         10 Abbe Swim Team-MR      41.27      40.90 SILV   
 25 Maggio, Caroline E        10 OWA-MR                 42.28      41.02 SILV   
 26 Ostensen, Sara             9 WAC-MR                 41.45      41.10 SILV   
 27 Giordano, Leta K          10 Flying Dolphins-MR     41.59      41.12 SILV   
 28 WU, Susan J               10 Abbe Swim Team-MR      41.83      41.19 SILV   
 29 Zavattero, Alyssa N       10 Agua Swim Team-MR      42.07      41.23 SILV   
 30 Berridge, Scottie S       10 Badger-MR              41.68      41.32 SILV   
 31 Pan, Amy                  10 Aquaflames-MR          43.22      41.40 SILV   
 32 Anich, Annabelle K        10 FLY-MR                 40.14      41.48 SILV   
 33 Abbas, Radwa              10 WAC-MR                 40.75      41.60 SILV   
 34 Miller, Tahlia N           9 Bscat-MR               40.07      41.97 SILV   
 35 Frater, Hannah            10 Agua Swim Team-MR      42.24      41.98 SILV   
 36 Espinosa, Chelsy          10 CIY-MR                 42.74      41.99 SILV   
 37 Mauro, Sabrina            10 Express Swimming-MR    42.94      42.23 SILV   
 38 Marsillo, Victoria N       9 HS-MR                  44.00      42.37 SILV   
 39 Chow, Regina              10 GATE-MR                39.97      42.43 SILV   
 40 Wan, Sarah S              10 FLY-MR                 41.60      42.54 SILV   
 41 Hogan, Maeve A             9 Badger-MR              41.61      42.60 SILV   
 42 Everson, Sara H           10 Agua Swim Team-MR      43.19      42.61 SILV   
 43 Ramirez, Amanda M         10 Agua Swim Team-MR      41.36      42.75 SILV   
 44 Zerouali, Saida T          8 Agua Swim Team-MR      43.81      42.83 SILV   
 45 Yuabov, Esther            10 Aquaflames-MR          43.16      42.87 SILV   
 46 Moratos, Angelica M       10 FLY-MR                 40.91      42.89 SILV   
 47 Kruger, Olivia T           9 APEX-MR                43.02      43.01 SILV   
 48 Mei, Emily S               9 Agua Swim Team-MR      42.97      43.08 SILV   
 49 Rodriguez, Valerie        10 Bscat-MR               41.52      43.14 SILV   
 50 Paret, Isabel M           10 Badger-MR              43.62      43.24 SILV   
 51 Zheng, Josephine M         9 GATE-MR                42.54      43.42 SILV   
 51 Maggio, Amelia A           9 OWA-MR                 42.81      43.42 SILV   
 51 Lee, Annabel D            10 Express Swimming-MR    42.58      43.42 SILV   
 54 Howard, Brianna           10 NFS-MR                 41.00      43.59 SILV   
 55 Bruggemann, Thea N         9 Badger-MR              42.63      43.63 SILV   
 56 Pena, Sarahe              10 Agua Swim Team-MR      42.38      43.65 SILV   
 57 O'Sullivan, Lilly G        9 Badger-MR              44.32      43.69 SILV   
 58 Ladouceur, Emma K         10 Agua Swim Team-MR      42.35      43.76 SILV   
 59 Patti, Victoria G         10 Badger-MR              43.40      43.79 SILV   
 60 Waller, Brittany          10 LBA-MR                 44.14      43.86 SILV   
 61 Truter, Samantha N         9 NFS-MR                 42.17      44.01 SILV   
 62 Lee, Lauren D              9 Express Swimming-MR    43.93      44.14 SILV   
 63 Stafford, Paloma          10 Flying Dolphins-MR     43.71      44.38 SILV   
Non-Award Division  
  1 Cole, Mikaela G           10 APEX-MR                42.91      44.49        
  2 Zhang, Crystal             8 GATE-MR                43.79      44.84        
  3 Haims, Celia              10 Badger-MR              43.24      45.50        
  4 Lahley-Simms, Nicole      10 Badger-MR              43.82      46.06        
  5 Brewer, Tatyana            9 Seals-MR               44.32      51.93        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:17.99  ZQ
        1:22.19  JOS
        1:22.20  SMAX
        1:40.09  SILV
 Meet Qualifying:  1:22.21 - 1:40.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JOS - Division  
  1 Sarabia, Alexis S          9 CIY-MR               1:22.29    1:19.56 JOS    
                  38.73     1:19.56 (40.83)                                        
  2 Parry, Nicole F           10 Badger-MR            1:25.58    1:19.63 JOS    
                  38.86     1:19.63 (40.77)                                        
  3 Du, Irene                 10 FLY-MR               1:23.37    1:19.80 JOS    
                  38.90     1:19.80 (40.90)                                        
  4 Corridon, Claire D        10 Agua Swim Team-MR    1:24.55    1:20.49 JOS    
                  39.73     1:20.49 (40.76)                                        
SILV - Division  
  1 Kenlon, Grace E           10 Express Swimming-MR  1:24.15    1:22.24 SILV   
                  40.23     1:22.24 (42.01)                                        
  2 Popp, Katie W              9 Badger-MR            1:24.34    1:22.40 SILV   
                  41.23     1:22.40 (41.17)                                        
  3 Zavattero, Alyssa N       10 Agua Swim Team-MR    1:25.55    1:22.74 SILV   
                  40.71     1:22.74 (42.03)                                        
  4 Hafez, Liela A            10 HS-MR                1:27.06    1:22.94 SILV   
                  40.51     1:22.94 (42.43)                                        
  5 Reindl, Annie R           10 Express Swimming-MR  1:24.71    1:23.21 SILV   
                  41.10     1:23.21 (42.11)                                        
  6 Harrington, Brooke         9 LBA-MR               1:24.22    1:23.36 SILV   
                  40.35     1:23.36 (43.01)                                        
  7 LI, Sandra                 9 Express Swimming-MR  1:22.57    1:23.42 SILV   
                  41.70     1:23.42 (41.72)                                        
  8 Eguchi, Nadia N            9 Agua Swim Team-MR    1:26.03    1:23.50 SILV   
                  41.37     1:23.50 (42.13)                                        
  9 Wilf, Jenna R             10 Agua Swim Team-MR    1:24.20    1:24.52 SILV   
                  41.26     1:24.52 (43.26)                                        
 10 Oczos, Gabrielle          10 HS-MR                1:31.78    1:24.61 SILV   
                  40.87     1:24.61 (43.74)                                        
 11 Bonvissuto, Carrie        10 Express Swimming-MR  1:27.19    1:24.68 SILV   
                  42.26     1:24.68 (42.42)                                        
 12 Lai, Stephanie R           8 HS-MR                1:26.77    1:24.86 SILV   
                  41.85     1:24.86 (43.01)                                        
 13 Lara, Tiffany              9 BASC-MR              1:29.44    1:24.93 SILV   
                  41.98     1:24.93 (42.95)                                        
 14 Chit-Sanchez, Elizabeth   10 Badger-MR            1:28.95    1:25.15 SILV   
                  42.27     1:25.15 (42.88)                                        
 15 Nembach, Kali T           10 Express Swimming-MR  1:25.84    1:25.32 SILV   
                  42.93     1:25.32 (42.39)                                        
 16 deFreitas, Emma           10 WAC-MR               1:27.78    1:25.73 SILV   
                  40.74     1:25.73 (44.99)                                        
 17 Abbas, Radwa              10 WAC-MR               1:32.40    1:25.76 SILV   
 18 Maggio, Caroline E        10 OWA-MR               1:30.80    1:26.05 SILV   
                  42.20     1:26.05 (43.85)                                        
 19 Solis, Gabriela            9 LBA-MR               1:29.65    1:26.22 SILV   
                  41.91     1:26.22 (44.31)                                        
 20 Hyndman, Nia S            10 NFS-MR               1:27.17    1:26.44 SILV   
                  43.53     1:26.44 (42.91)                                        
 21 Ladouceur, Emma K         10 Agua Swim Team-MR    1:29.46    1:26.73 SILV   
                  42.68     1:26.73 (44.05)                                        
 22 Elmassry, Jasmine         10 Abbe Swim Team-MR    1:26.19    1:26.93 SILV   
                  43.51     1:26.93 (43.42)                                        
 23 Coleman, Emma              9 Badger-MR            1:27.54    1:26.98 SILV   
                  42.70     1:26.98 (44.28)                                        
 24 Schuhmann, Sarah          10 Badger-MR            1:30.90    1:27.01 SILV   
                  42.83     1:27.01 (44.18)                                        
 25 Rodriguez, Valerie        10 Bscat-MR             1:29.42    1:27.32 SILV   
                  43.76     1:27.32 (43.56)                                        
 26 Howard, Brianna           10 NFS-MR               1:27.98    1:27.92 SILV   
                  42.72     1:27.92 (45.20)                                        
 27 Frater, Hannah            10 Agua Swim Team-MR    1:36.19    1:27.93 SILV   
 28 Mooney, Deirdre D         10 HS-MR                1:35.35    1:28.11 SILV   
                  43.44     1:28.11 (44.67)                                        
 29 Corcoran, Annabelle        8 Express Swimming-MR  1:25.89    1:28.24 SILV   
                  43.05     1:28.24 (45.19)                                        
 30 Berridge, Scottie S       10 Badger-MR            1:29.62    1:28.38 SILV   
                  42.93     1:28.38 (45.45)                                        
 31 Anich, Annabelle K        10 FLY-MR               1:30.84    1:28.43 SILV   
                  44.43     1:28.43 (44.00)                                        
 32 Zhong, Julia              10 BASC-MR              1:35.92    1:28.63 SILV   
                  44.16     1:28.63 (44.47)                                        
 33 Patti, Victoria G         10 Badger-MR            1:33.43    1:29.02 SILV   
                  42.21     1:29.02 (46.81)                                        
 34 Pompay, Melody R           9 Express Swimming-MR  1:28.58    1:29.15 SILV   
                  44.03     1:29.15 (45.12)                                        
 35 Pipolo, Sofia A            9 Agua Swim Team-MR    1:32.57    1:29.41 SILV   
                  43.62     1:29.41 (45.79)                                        
 36 Hanlon, Kelly A           10 Badger-MR            1:32.17    1:29.68 SILV   
                  42.03     1:29.68 (47.65)                                        
 37 Smoor, Nina F             10 Badger-MR            1:31.30    1:30.72 SILV   
                  43.64     1:30.72 (47.08)                                        
 38 Kruger, Olivia T           9 APEX-MR              1:32.16    1:30.87 SILV   
 39 Pan, Amy                  10 Aquaflames-MR        1:36.58    1:31.11 SILV   
                  44.37     1:31.11 (46.74)                                        
 40 Zerouali, Saida T          8 Agua Swim Team-MR    1:38.20    1:31.26 SILV   
                  44.54     1:31.26 (46.72)                                        
 41 Ramirez, Amanda M         10 Agua Swim Team-MR    1:29.79    1:31.27 SILV   
                  44.46     1:31.27 (46.81)                                        
 42 Lee, Annabel D            10 Express Swimming-MR  1:33.20    1:31.45 SILV   
                  44.93     1:31.45 (46.52)                                        
 43 WU, Susan J               10 Abbe Swim Team-MR    1:29.02    1:31.78 SILV   
                  42.26     1:31.78 (49.52)                                        
 44 Zloklikovits, Kristina     9 Agua Swim Team-MR    1:35.03    1:31.91 SILV   
                  44.03     1:31.91 (47.88)                                        
 45 Miller, Tahlia N           9 Bscat-MR             1:37.48    1:32.12 SILV   
                  44.62     1:32.12 (47.50)                                        
 46 Paret, Isabel M           10 Badger-MR            1:37.07    1:32.47 SILV   
                  45.84     1:32.47 (46.63)                                        
 47 Crocker, Carolyn A        10 Bscat-MR             1:33.62    1:32.99 SILV   
                  45.46     1:32.99 (47.53)                                        
 48 Tetuan, Kimberly N        10 Express Swimming-MR  1:35.18    1:33.65 SILV   
                  45.87     1:33.65 (47.78)                                        
 49 Marsillo, Victoria N       9 HS-MR                1:38.59    1:33.96 SILV   
                  44.57     1:33.96 (49.39)                                        
 50 Karim, Nicolette I         9 HS-MR                1:37.21    1:33.98 SILV   
                  47.02     1:33.98 (46.96)                                        
 51 Pena, Sarahe              10 Agua Swim Team-MR    1:31.67    1:34.22 SILV   
                  45.48     1:34.22 (48.74)                                        
 52 Mauro, Sabrina            10 Express Swimming-MR  1:39.22    1:34.31 SILV   
 53 Everson, Sara H           10 Agua Swim Team-MR    1:34.80    1:34.69 SILV   
                  45.28     1:34.69 (49.41)                                        
 54 Truter, Samantha N         9 NFS-MR               1:31.17    1:34.83 SILV   
 55 Yoon, Michelle            10 BASC-MR              1:38.54    1:35.59 SILV   
                  46.58     1:35.59 (49.01)                                        
 56 Schillinger, Ally G       10 Express Swimming-MR  1:39.60    1:35.69 SILV   
                  45.82     1:35.69 (49.87)                                        
 57 Merino, Samantha A         9 CIY-MR               1:35.55    1:35.85 SILV   
                  46.62     1:35.85 (49.23)                                        
 58 Maggio, Amelia A           9 OWA-MR               1:33.19    1:36.28 SILV   
                  45.59     1:36.28 (50.69)                                        
 59 Maloney, Wynn M            9 Agua Swim Team-MR    1:33.27    1:36.67 SILV   
                  47.08     1:36.67 (49.59)                                        
 60 Evangelakos, Quinn R      10 Agua Swim Team-MR    1:31.87    1:37.08 SILV   
                  46.50     1:37.08 (50.58)                                        
 61 Lee, Lauren D              9 Express Swimming-MR  1:39.30    1:37.23 SILV   
                  45.13     1:37.23 (52.10)                                        
 62 Magsuci, Alexa            10 CIY-MR               1:38.74    1:37.69 SILV   
                  47.08     1:37.69 (50.61)                                        
 63 Brickman, Natalie L        9 Flying Dolphins-MR   1:40.05    1:37.86 SILV   
                  47.99     1:37.86 (49.87)                                        
 64 Yuabov, Esther            10 Aquaflames-MR        1:38.24    1:37.88 SILV   
                  46.72     1:37.88 (51.16)                                        
 65 Patel, Shreeja N          10 Agua Swim Team-MR    1:38.88    1:39.35 SILV   
                  47.64     1:39.35 (51.71)                                        
Non-Award Division  
  1 Cole, Mikaela G           10 APEX-MR              1:37.35    1:40.12        
                  48.06     1:40.12 (52.06)                                        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
          41.99  ZQ
          42.99  JOS
          43.00  SMAX
          50.09  SILV
 Meet Qualifying:  43.01 - 50.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JOS - Division  
  1 Schuhmann, Sarah          10 Badger-MR              44.17      41.14 ZQ     
  2 Giordano, Leta K          10 Flying Dolphins-MR     43.57      41.43 ZQ     
  3 Cohn, Michelle A          10 Flying Dolphins-MR     44.80      42.66 JOS    
  4 Kenlon, Grace E           10 Express Swimming-MR    44.10      42.90 JOS    
SILV - Division  
  1 Dockery, Jaelin           10 Seals-MR               44.24      43.05 SILV   
  2 Chit-Sanchez, Elizabeth   10 Badger-MR              44.06      43.10 SILV   
  3 Chow, Regina              10 GATE-MR                43.25      43.16 SILV   
  4 Ramirez, Amanda M         10 Agua Swim Team-MR      44.71      43.55 SILV   
  5 Coleman, Emma              9 Badger-MR              43.68      43.56 SILV   
  6 Eguchi, Nadia N            9 Agua Swim Team-MR      44.07      43.74 SILV   
  6 Bonvissuto, Carrie        10 Express Swimming-MR    45.36      43.74 SILV   
  8 Ackerman, Hadley Chang     9 Agua Swim Team-MR      44.15      43.86 SILV   
  9 Evangelakos, Quinn R      10 Agua Swim Team-MR      43.34      43.94 SILV   
 10 Abbas, Radwa              10 WAC-MR                 44.40      44.18 SILV   
 11 Eid, Nathalie A           10 Badger-MR              45.59      44.21 SILV   
 12 Restrepo, Mia             10 LBA-MR                 45.49      44.54 SILV   
 13 Lee, Annabel D            10 Express Swimming-MR    45.45      44.64 SILV   
 14 LI, Sandra                 9 Express Swimming-MR    45.85      44.68 SILV   
 15 Gers, Emmanuelle S        10 Flying Dolphins-MR     44.02      44.78 SILV   
 16 Shkolyar, Megan           10 BASC-MR                46.40      44.89 SILV   
 17 Magsuci, Alexa            10 CIY-MR                 44.36      45.06 SILV   
 18 Lara, Tiffany              9 BASC-MR                45.66      45.48 SILV   
 19 Sarabia, Alexis S          9 CIY-MR                 44.54      45.53 SILV   
 19 Rodriguez, Valerie        10 Bscat-MR               46.55      45.53 SILV   
 21 Lahley-Simms, Nicole      10 Badger-MR              46.27      45.58 SILV   
 22 Guo, Jenna J               9 Express Swimming-MR    45.70      45.75 SILV   
 23 Labalme, Eve              10 Agua Swim Team-MR      47.25      45.95 SILV   
 23 Yoon, Michelle            10 BASC-MR                47.96      45.95 SILV   
 25 Everson, Sara H           10 Agua Swim Team-MR      47.02      46.16 SILV   
 26 Brickman, Natalie L        9 Flying Dolphins-MR     47.86      46.76 SILV   
 27 Frater, Hannah            10 Agua Swim Team-MR      47.59      46.88 SILV   
 28 Brewer, Tatyana            9 Seals-MR               45.77      46.99 SILV   
 29 Chase, Samantha            9 LBA-MR                 48.52      47.14 SILV   
 30 Merino, Samantha A         9 CIY-MR                 46.68      47.17 SILV   
 31 Yuabov, Esther            10 Aquaflames-MR          49.25      47.23 SILV   
 32 Waller, Brittany          10 LBA-MR                 48.97      47.25 SILV   
 33 Zheng, Josephine M         9 GATE-MR                48.24      47.37 SILV   
 34 Mauro, Sabrina            10 Express Swimming-MR    48.64      47.50 SILV   
 34 Rogers, Ava K             10 RedTails-MR            48.37      47.50 SILV   
 36 Longo, Caroline            9 LBA-MR                 49.55      47.59 SILV   
 37 Bruggemann, Thea N         9 Badger-MR              48.46      47.72 SILV   
 38 Zavattero, Alyssa N       10 Agua Swim Team-MR      49.62      47.79 SILV   
 39 Qamar, Ashley             10 CIY-MR                 46.99      47.86 SILV   
 40 Patel, Shreeja N          10 Agua Swim Team-MR      48.05      47.96 SILV   
 41 Stafford, Paloma          10 Flying Dolphins-MR     48.40      48.01 SILV   
 42 Weissman, Emily T          8 Agua Swim Team-MR      49.60      48.02 SILV   
 43 Small, Sydney V           10 Bscat-MR               49.01      48.12 SILV   
 44 Reindl, Annie R           10 Express Swimming-MR    48.77      48.35 SILV   
 45 Pena, Sarahe              10 Agua Swim Team-MR      43.64      48.37 SILV   
 46 McDermott, Cara G          9 Badger-MR              49.36      48.40 SILV   
 47 Sorokko, Michelle          8 OWA-MR                 49.89      48.68 SILV   
 48 Tetuan, Kimberly N        10 Express Swimming-MR    47.69      48.80 SILV   
 49 Hymes, Caroline J         10 Agua Swim Team-MR      47.42      48.88 SILV   
 50 Solis, Gabriela            9 LBA-MR                 46.48      49.06 SILV   
 51 Serena, Mary C            10 CIY-MR                 49.19      49.42 SILV   
 52 Ksendzovsky, Nicole       10 BASC-MR                45.12      49.44 SILV   
 53 Pompay, Melody R           9 Express Swimming-MR    49.41      50.09 SILV   
Non-Award Division  
  1 Wu-Silvera, Caroline      10 FLY-MR                 46.36      50.37        
  2 Ortof, Natalie R           8 Express Swimming-MR    47.18      51.66        
  3 Ladouceur, Emma K         10 Agua Swim Team-MR      49.46      51.95        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:31.99  ZQ
        1:33.99  JOS
        1:34.00  SMAX
        1:51.39  SILV
 Meet Qualifying:  1:34.01 - 1:51.39
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JOS - Division  
  1 Van Tassell, Gabrielle A  10 WAC-MR               1:35.11    1:28.46 ZQ     
                  42.80     1:28.46 (45.66)                                        
  2 Bonvissuto, Carrie        10 Express Swimming-MR  1:35.21    1:32.83 JOS    
                  42.87     1:32.83 (49.96)                                        
  3 Cohn, Michelle A          10 Flying Dolphins-MR   1:40.42    1:33.16 JOS    
                  43.44     1:33.16 (49.72)                                        
  4 Shkolyar, Megan           10 BASC-MR              1:37.87    1:33.56 JOS    
                  43.07     1:33.56 (50.49)                                        
 -- Ramirez, Amanda M         10 Agua Swim Team-MR    1:35.78         DQ        
      Arms two strokes underwater
                  44.18          DQ (48.98)                                        
SILV - Division  
  1 Abbas, Radwa              10 WAC-MR               1:35.69    1:34.08 SILV   
                  43.92     1:34.08 (50.16)                                        
  2 Eid, Nathalie A           10 Badger-MR            1:34.36    1:34.67 SILV   
                  45.40     1:34.67 (49.27)                                        
  3 Miller, Tahlia N           9 Bscat-MR             1:37.04    1:35.63 SILV   
                  46.39     1:35.63 (49.24)                                        
  3 Coleman, Emma              9 Badger-MR            1:37.33    1:35.63 SILV   
                  45.92     1:35.63 (49.71)                                        
  5 Ulrich, Bridget E         10 Badger-MR            1:36.50    1:36.10 SILV   
                  46.45     1:36.10 (49.65)                                        
  6 Hafez, Liela A            10 HS-MR                1:36.07    1:36.26 SILV   
                  45.29     1:36.26 (50.97)                                        
  7 Lahley-Simms, Nicole      10 Badger-MR            1:38.05    1:36.41 SILV   
                  46.46     1:36.41 (49.95)                                        
  8 Chow, Regina              10 GATE-MR              1:34.93    1:36.76 SILV   
                  47.85     1:36.76 (48.91)                                        
  9 Zheng, Josephine M         9 GATE-MR              1:39.73    1:37.44 SILV   
                  46.26     1:37.44 (51.18)                                        
 10 Lara, Tiffany              9 BASC-MR              1:37.76    1:37.47 SILV   
                  46.63     1:37.47 (50.84)                                        
 11 Sarabia, Alexis S          9 CIY-MR               1:34.61    1:37.82 SILV   
                  47.30     1:37.82 (50.52)                                        
 12 Guo, Jenna J               9 Express Swimming-MR  1:38.77    1:37.89 SILV   
                  46.63     1:37.89 (51.26)                                        
 13 Magsuci, Alexa            10 CIY-MR               1:37.15    1:37.99 SILV   
                  45.16     1:37.99 (52.83)                                        
 14 Restrepo, Mia             10 LBA-MR               1:36.99    1:38.06 SILV   
                  46.88     1:38.06 (51.18)                                        
 15 Hogan, Maeve A             9 Badger-MR            1:39.25    1:38.20 SILV   
                  46.74     1:38.20 (51.46)                                        
 16 Rodriguez, Valerie        10 Bscat-MR             1:39.80    1:38.34 SILV   
                  47.10     1:38.34 (51.24)                                        
 17 Ksendzovsky, Nicole       10 BASC-MR              1:42.72    1:38.71 SILV   
                  45.96     1:38.71 (52.75)                                        
 18 Mauro, Sabrina            10 Express Swimming-MR  1:48.73    1:39.17 SILV   
                  47.17     1:39.17 (52.00)                                        
 19 Tetuan, Kimberly N        10 Express Swimming-MR  1:41.74    1:39.20 SILV   
                  46.84     1:39.20 (52.36)                                        
 20 Lee, Annabel D            10 Express Swimming-MR  1:37.74    1:39.65 SILV   
                  48.40     1:39.65 (51.25)                                        
 21 Everson, Sara H           10 Agua Swim Team-MR    1:42.21    1:40.27 SILV   
                  46.50     1:40.27 (53.77)                                        
 22 LI, Sandra                 9 Express Swimming-MR  1:39.34    1:40.41 SILV   
                  49.71     1:40.41 (50.70)                                        
 23 Brickman, Natalie L        9 Flying Dolphins-MR   1:39.12    1:40.81 SILV   
                  48.43     1:40.81 (52.38)                                        
 24 Yuabov, Esther            10 Aquaflames-MR        1:47.05    1:41.21 SILV   
                  48.76     1:41.21 (52.45)                                        
 25 Henry, Julia L            10 Express Swimming-MR  1:41.96    1:41.22 SILV   
                  48.68     1:41.22 (52.54)                                        
 26 Zavattero, Alyssa N       10 Agua Swim Team-MR    1:42.90    1:41.61 SILV   
                  48.45     1:41.61 (53.16)                                        
 27 Patel, Shreeja N          10 Agua Swim Team-MR    1:40.44    1:41.65 SILV   
                  49.28     1:41.65 (52.37)                                        
 28 Longo, Caroline            9 LBA-MR               1:41.14    1:41.69 SILV   
                  48.12     1:41.69 (53.57)                                        
 29 Hymes, Caroline J         10 Agua Swim Team-MR    1:39.70    1:41.91 SILV   
                  48.28     1:41.91 (53.63)                                        
 30 Dockery, Jaelin           10 Seals-MR             1:46.37    1:41.98 SILV   
                  46.73     1:41.98 (55.25)                                        
 31 O'Sullivan, Lilly G        9 Badger-MR            1:44.72    1:42.40 SILV   
                  49.85     1:42.40 (52.55)                                        
 32 Labalme, Eve              10 Agua Swim Team-MR    1:44.18    1:42.88 SILV   
                  46.34     1:42.88 (56.54)                                        
 33 Lai, Stephanie R           8 HS-MR                1:48.00    1:43.23 SILV   
                  49.85     1:43.23 (53.38)                                        
 34 Sheybani, Gabi G           9 Flying Dolphins-MR   1:45.87    1:43.46 SILV   
                  49.27     1:43.46 (54.19)                                        
 35 Solis, Gabriela            9 LBA-MR               1:41.78    1:43.98 SILV   
                  48.34     1:43.98 (55.64)                                        
 36 Waller, Brittany          10 LBA-MR               1:47.95    1:44.04 SILV   
                  47.90     1:44.04 (56.14)                                        
 37 Small, Sydney V           10 Bscat-MR             1:47.96    1:44.11 SILV   
                  49.29     1:44.11 (54.82)                                        
 38 Abdelrahman, Rawan         9 Agua Swim Team-MR    1:44.22    1:44.30 SILV   
                  50.48     1:44.30 (53.82)                                        
 39 Chase, Samantha            9 LBA-MR               1:47.83    1:44.43 SILV   
                  48.47     1:44.43 (55.96)                                        
 40 Pena, Sarahe              10 Agua Swim Team-MR    1:37.85    1:44.56 SILV   
                  49.19     1:44.56 (55.37)                                        
 41 Bruggemann, Thea N         9 Badger-MR            1:47.28    1:44.77 SILV   
                  49.54     1:44.77 (55.23)                                        
 42 Stafford, Paloma          10 Flying Dolphins-MR   1:45.06    1:45.06 SILV   
                  49.56     1:45.06 (55.50)                                        
 43 McDermott, Cara G          9 Badger-MR            1:47.59    1:45.46 SILV   
                  49.35     1:45.46 (56.11)                                        
 44 Kuo, Victoria F            8 Agua Swim Team-MR    1:48.84    1:45.63 SILV   
                  49.99     1:45.63 (55.64)                                        
 45 Zhong, Julia              10 BASC-MR              1:51.18    1:45.92 SILV   
                  50.47     1:45.92 (55.45)                                        
 46 Santiago, Johanna M       10 APEX-MR              1:50.79    1:46.02 SILV   
                  50.60     1:46.02 (55.42)                                        
 47 Sorokko, Michelle          8 OWA-MR               1:48.48    1:46.54 SILV   
                  49.92     1:46.54 (56.62)                                        
 48 Ortof, Natalie R           8 Express Swimming-MR  1:49.41    1:48.64 SILV   
                  51.32     1:48.64 (57.32)                                        
 49 Karim, Nicolette I         9 HS-MR                1:48.66    1:48.78 SILV   
                  50.12     1:48.78 (58.66)                                        
 50 Patti, Victoria G         10 Badger-MR            1:50.67    1:49.44 SILV   
                  50.97     1:49.44 (58.47)                                        
 51 Lee, Lauren D              9 Express Swimming-MR  1:49.98    1:49.52 SILV   
                  53.42     1:49.52 (56.10)                                        
 52 Cusumano, Alexandra       10 WAC-MR               1:48.55    1:49.53 SILV   
                  52.03     1:49.53 (57.50)                                        
 53 Corridon, Claire D        10 Agua Swim Team-MR    1:47.48    1:49.63 SILV   
                  52.91     1:49.63 (56.72)                                        
 54 Schaubeck, Emily M         9 Express Swimming-MR  1:48.57    1:50.16 SILV   
                  53.35     1:50.16 (56.81)                                        
 55 Brewer, Tatyana            9 Seals-MR             1:46.29    1:50.28 SILV   
                  48.80   1:50.28 (1:01.48)                                        
 56 Ladouceur, Emma K         10 Agua Swim Team-MR    1:49.07    1:51.07 SILV   
                  52.76     1:51.07 (58.31)                                        
 57 Maloney, Wynn M            9 Agua Swim Team-MR    1:49.91    1:51.10 SILV   
                  53.69     1:51.10 (57.41)                                        
 -- Paret, Isabel M           10 Badger-MR            1:41.79         DQ        
      Arms two strokes underwater
                  46.72          DQ (54.63)                                        
 -- Frater, Hannah            10 Agua Swim Team-MR    1:42.89         DQ        
      One hand touch
                  47.45          DQ (55.53)                                        
 -- Gonzalez, Angelina E       8 Bscat-MR             1:49.49         DQ        
      One hand touch
                  52.35          DQ (56.83)                                        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        1:31.99  ZQ
        1:33.99  JOS
        1:34.00  SMAX
        1:51.39  SILV
 Meet Qualifying:  1:34.01 - 1:51.39
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Abbas, Radwa              10 WAC-MR               1:35.69    1:35.46 SILV   
                  44.55     1:35.46 (50.91)                                        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
          34.79  ZQ
          36.59  JOS
          36.60  SMAX
          45.39  SILV
 Meet Qualifying:  36.61 - 45.39
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JOS - Division  
  1 Doyle, Jordyn L           10 Flying Dolphins-MR     36.76      35.87 JOS    
  2 Wu-Silvera, Caroline      10 FLY-MR                 37.20      36.07 JOS    
  3 Elmassry, Jasmine         10 Abbe Swim Team-MR      37.41      36.44 JOS    
SILV - Division  
  1 Longo, Caroline            9 LBA-MR                 38.22      36.89 SILV   
  2 Van Tassell, Gabrielle A  10 WAC-MR                 38.64      37.04 SILV   
  3 Harrington, Brooke         9 LBA-MR                 38.46      37.22 SILV   
  4 Panitz, Georgia A          9 Badger-MR              37.96      37.42 SILV   
  5 Du, Irene                 10 FLY-MR                 37.46      37.63 SILV   
  6 deFreitas, Emma           10 WAC-MR                 38.38      38.38 SILV   
  7 Berridge, Scottie S       10 Badger-MR              37.35      38.48 SILV   
  7 Nembach, Kali T           10 Express Swimming-MR    42.18      38.48 SILV   
  9 Labalme, Eve              10 Agua Swim Team-MR      38.87      38.50 SILV   
 10 Lai, Stephanie R           8 HS-MR                  40.73      38.67 SILV   
 10 Restrepo, Mia             10 LBA-MR                 39.47      38.67 SILV   
 12 Wan, Sarah S              10 FLY-MR                 39.09      38.76 SILV   
 13 Reindl, Annie R           10 Express Swimming-MR    39.44      38.93 SILV   
 14 Maloney, Wynn M            9 Agua Swim Team-MR      44.68      38.99 SILV   
 15 Cohn, Michelle A          10 Flying Dolphins-MR     40.32      39.03 SILV   
 16 Markunas, Rebecca R       10 FLY-MR                 40.38      39.11 SILV   
 17 Truter, Samantha N         9 NFS-MR                 40.17      39.17 SILV   
 18 Guo, Jenna J               9 Express Swimming-MR    38.96      39.53 SILV   
 19 Qamar, Ashley             10 CIY-MR                 38.13      39.54 SILV   
 20 Weiss, Jessica M          10 Flying Dolphins-MR     38.36      39.67 SILV   
 21 Zavattero, Alyssa N       10 Agua Swim Team-MR      39.56      39.90 SILV   
 22 Hyndman, Nia S            10 NFS-MR                 41.39      39.95 SILV   
 23 Popp, Katie W              9 Badger-MR              39.89      40.02 SILV   
 24 Rodriguez, Valerie        10 Bscat-MR               41.55      40.19 SILV   
 25 Solis, Gabriela            9 LBA-MR                 43.58      40.69 SILV   
 26 Pena, Sarahe              10 Agua Swim Team-MR      40.58      40.82 SILV   
 26 LI, Sandra                 9 Express Swimming-MR    40.40      40.82 SILV   
 28 Kenlon, Grace E           10 Express Swimming-MR    41.84      41.09 SILV   
 29 Mei, Emily S               9 Agua Swim Team-MR      42.56      41.33 SILV   
 30 Wilf, Jenna R             10 Agua Swim Team-MR      41.92      41.38 SILV   
 31 Corcoran, Annabelle        8 Express Swimming-MR    39.76      41.45 SILV   
 32 Anich, Annabelle K        10 FLY-MR                 40.24      41.65 SILV   
 33 Lee, Annabel D            10 Express Swimming-MR    40.38      41.67 SILV   
 34 Sarabia, Alexis S          9 CIY-MR                 40.17      41.71 SILV   
 35 Schillinger, Ally G       10 Express Swimming-MR    40.08      41.72 SILV   
 36 Howard, Brianna           10 NFS-MR                 42.58      41.85 SILV   
 37 Miller, Tahlia N           9 Bscat-MR               41.45      41.86 SILV   
 38 Ostensen, Sara             9 WAC-MR                 44.55      41.90 SILV   
 39 Yuabov, Esther            10 Aquaflames-MR          43.23      41.99 SILV   
 40 Bruggemann, Thea N         9 Badger-MR              41.34      42.25 SILV   
 41 Labalme, Pia               8 Agua Swim Team-MR      44.41      42.42 SILV   
 42 Bonvissuto, Carrie        10 Express Swimming-MR    45.06      42.58 SILV   
 43 Ramirez, Amanda M         10 Agua Swim Team-MR      41.31      42.69 SILV   
 44 Rivera, Tatiana           10 Seals-MR               44.66      42.89 SILV   
 45 Zloklikovits, Kristina     9 Agua Swim Team-MR      43.64      42.92 SILV   
 46 Hanlon, Kelly A           10 Badger-MR              40.34      43.28 SILV   
 47 Kruger, Olivia T           9 APEX-MR                44.45      43.34 SILV   
 48 Chow, Regina              10 GATE-MR                42.99      43.35 SILV   
 49 Krische, Sheila M          9 CIY-MR                 42.64      43.44 SILV   
 50 Adams, Caroline E          9 Rac @ Jcc-MR           44.39      43.58 SILV   
 51 Patel, Shreeja N          10 Agua Swim Team-MR      43.49      43.97 SILV   
 52 Everson, Sara H           10 Agua Swim Team-MR      43.60      44.11 SILV   
 53 Maggio, Amelia A           9 OWA-MR                 44.37      44.51 SILV   
 -- Frater, Hannah            10 Agua Swim Team-MR      41.83         DQ        
      Non-simultaneous arms
Non-Award Division  
  1 Lahley-Simms, Nicole      10 Badger-MR              44.88      45.70        
  2 Ladouceur, Emma K         10 Agua Swim Team-MR      44.27      46.20        
  3 Pipolo, Sofia A            9 Agua Swim Team-MR      44.36      49.25        
 -- Ulrich, Bridget E         10 Badger-MR              42.71         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Girls 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:21.99  ZQ
        1:27.09  JOS
        1:27.10  SMAX
        1:40.99  SILV
 Meet Qualifying:  1:27.11 - 1:40.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JOS - Division  
  1 Restrepo, Mia             10 LBA-MR               1:28.04    1:25.26 JOS    
                  39.60     1:25.26 (45.66)                                        
  2 Berridge, Scottie S       10 Badger-MR            1:34.63    1:25.79 JOS    
                  39.73     1:25.79 (46.06)                                        
  3 Guo, Jenna J               9 Express Swimming-MR  1:28.90    1:26.90 JOS    
                  40.93     1:26.90 (45.97)                                        
SILV - Division  
  1 Reindl, Annie R           10 Express Swimming-MR  1:34.81    1:27.81 SILV   
                  40.73     1:27.81 (47.08)                                        
  2 Parry, Nicole F           10 Badger-MR            1:29.78    1:27.84 SILV   
                  38.25     1:27.84 (49.59)                                        
  3 LI, Sandra                 9 Express Swimming-MR  1:29.66    1:30.98 SILV   
                  43.56     1:30.98 (47.42)                                        
  4 Corcoran, Annabelle        8 Express Swimming-MR  1:32.02    1:34.56 SILV   
                  45.53     1:34.56 (49.03)                                        
  5 Truter, Samantha N         9 NFS-MR               1:35.66    1:34.84 SILV   
                  42.31     1:34.84 (52.53)                                        
  6 Zavattero, Alyssa N       10 Agua Swim Team-MR    1:33.38    1:36.60 SILV   
                  43.95     1:36.60 (52.65)                                        
  7 Hyndman, Nia S            10 NFS-MR               1:35.59    1:36.88 SILV   
                  44.92     1:36.88 (51.96)                                        
  8 Wilf, Jenna R             10 Agua Swim Team-MR    1:34.75    1:37.31 SILV   
                  43.44     1:37.31 (53.87)                                        
  9 Hanlon, Kelly A           10 Badger-MR            1:37.75    1:38.00 SILV   
                  44.07     1:38.00 (53.93)                                        
 10 Lee, Annabel D            10 Express Swimming-MR  1:37.30    1:40.28 SILV   
                  50.64     1:40.28 (49.64)                                        
 -- Popp, Katie W              9 Badger-MR            1:30.84         DQ        
      One hand touch
                  43.70          DQ (49.41)                                        
 
Girls 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
        1:17.99  ZQ
        1:20.99  JOS
        1:21.00  SMAX
        1:31.59  SILV
 Meet Qualifying:  1:21.01 - 1:31.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JOS - Division  
  1 Parry, Nicole F           10 Badger-MR            1:21.25    1:17.14 ZQ     
                  36.44     1:17.14 (40.70)                                        
  2 Van Tassell, Gabrielle A  10 WAC-MR               1:21.70    1:17.36 ZQ     
                  37.16     1:17.36 (40.20)                                        
  3 Panitz, Georgia A          9 Badger-MR            1:21.89    1:18.36 JOS    
                  37.97     1:18.36 (40.39)                                        
  4 Gers, Emmanuelle S        10 Flying Dolphins-MR   1:22.94    1:19.52 JOS    
                  35.46     1:19.52 (44.06)                                        
  5 Eguchi, Nadia N            9 Agua Swim Team-MR    1:21.77    1:19.68 JOS    
                  37.37     1:19.68 (42.31)                                        
  6 Elmassry, Jasmine         10 Abbe Swim Team-MR    1:21.93    1:20.11 JOS    
                  39.88     1:20.11 (40.23)                                        
  7 Chit-Sanchez, Elizabeth   10 Badger-MR            1:27.45    1:20.63 JOS    
                  37.02     1:20.63 (43.61)                                        
SILV - Division  
  1 Giordano, Leta K          10 Flying Dolphins-MR   1:23.22    1:21.37 SILV   
                  38.92     1:21.37 (42.45)                                        
  2 Shkolyar, Megan           10 BASC-MR              1:21.46    1:21.41 SILV   
                  37.13     1:21.41 (44.28)                                        
  3 Longo, Caroline            9 LBA-MR               1:21.89    1:21.68 SILV   
                  37.87     1:21.68 (43.81)                                        
  4 Berridge, Scottie S       10 Badger-MR            1:24.19    1:22.13 SILV   
                  39.49     1:22.13 (42.64)                                        
  5 Aroesty, Margaret          9 LBA-MR               1:22.26    1:22.28 SILV   
                  37.97     1:22.28 (44.31)                                        
  6 Sarabia, Alexis S          9 CIY-MR               1:21.43    1:22.34 SILV   
                  39.27     1:22.34 (43.07)                                        
  7 Ackerman, Hadley Chang     9 Agua Swim Team-MR    1:23.11    1:22.35 SILV   
                  37.18     1:22.35 (45.17)                                        
  8 Kenlon, Grace E           10 Express Swimming-MR  1:22.90    1:22.50 SILV   
                  38.43     1:22.50 (44.07)                                        
  9 Wilf, Jenna R             10 Agua Swim Team-MR    1:22.36    1:23.23 SILV   
                  39.97     1:23.23 (43.26)                                        
 10 Popp, Katie W              9 Badger-MR            1:24.89    1:23.55 SILV   
                  39.69     1:23.55 (43.86)                                        
 11 Restrepo, Mia             10 LBA-MR               1:30.81    1:23.69 SILV   
                  39.48     1:23.69 (44.21)                                        
 12 Bonvissuto, Carrie        10 Express Swimming-MR  1:29.00    1:24.02 SILV   
                  38.71     1:24.02 (45.31)                                        
 13 Guo, Jenna J               9 Express Swimming-MR  1:25.18    1:24.11 SILV   
                  40.39     1:24.11 (43.72)                                        
 14 Wu-Silvera, Caroline      10 FLY-MR               1:25.50    1:24.23 SILV   
                  37.92     1:24.23 (46.31)                                        
 15 Anich, Annabelle K        10 FLY-MR               1:25.29    1:24.53 SILV   
                  40.60     1:24.53 (43.93)                                        
 16 Hafez, Liela A            10 HS-MR                1:26.77    1:24.58 SILV   
                  38.23     1:24.58 (46.35)                                        
 17 Nembach, Kali T           10 Express Swimming-MR  1:24.59    1:24.63 SILV   
                  39.45     1:24.63 (45.18)                                        
 18 Miller, Tahlia N           9 Bscat-MR             1:25.20    1:24.64 SILV   
                  41.30     1:24.64 (43.34)                                        
 19 Ulrich, Bridget E         10 Badger-MR            1:28.51    1:24.84 SILV   
                  39.06     1:24.84 (45.78)                                        
 20 Harrington, Brooke         9 LBA-MR               1:24.03    1:24.92 SILV   
                  40.18     1:24.92 (44.74)                                        
 21 deFreitas, Emma           10 WAC-MR               1:24.99    1:25.01 SILV   
                  38.98     1:25.01 (46.03)                                        
 22 Markunas, Rebecca R       10 FLY-MR               1:28.00    1:25.62 SILV   
                  41.74     1:25.62 (43.88)                                        
 23 Wan, Sarah S              10 FLY-MR               1:27.08    1:25.64 SILV   
                  40.58     1:25.64 (45.06)                                        
 24 Rodriguez, Valerie        10 Bscat-MR             1:28.30    1:25.77 SILV   
                  40.51     1:25.77 (45.26)                                        
 25 Howard, Brianna           10 NFS-MR               1:24.36    1:25.97 SILV   
                  39.90     1:25.97 (46.07)                                        
 26 WU, Susan J               10 Abbe Swim Team-MR    1:28.27    1:26.16 SILV   
                  40.59     1:26.16 (45.57)                                        
 27 Corridon, Claire D        10 Agua Swim Team-MR    1:27.49    1:26.27 SILV   
                  39.07     1:26.27 (47.20)                                        
 28 Chow, Regina              10 GATE-MR              1:28.67    1:26.58 SILV   
                  42.34     1:26.58 (44.24)                                        
 29 Schuhmann, Sarah          10 Badger-MR            1:31.44    1:27.23 SILV   
                  41.76     1:27.23 (45.47)                                        
 30 Coleman, Emma              9 Badger-MR            1:30.10    1:27.47 SILV   
                  43.07     1:27.47 (44.40)                                        
 31 Mooney, Deirdre D         10 HS-MR                1:26.27    1:27.50 SILV   
                  40.66     1:27.50 (46.84)                                        
 32 Lara, Tiffany              9 BASC-MR              1:30.52    1:27.73 SILV   
                  43.89     1:27.73 (43.84)                                        
 33 Paret, Isabel M           10 Badger-MR            1:30.69    1:28.00 SILV   
                  40.76     1:28.00 (47.24)                                        
 34 Solis, Gabriela            9 LBA-MR               1:28.25    1:28.22 SILV   
                  39.77     1:28.22 (48.45)                                        
 35 Qamar, Ashley             10 CIY-MR               1:30.35    1:28.44 SILV   
                  39.59     1:28.44 (48.85)                                        
 36 Digiovanni, Sara N        10 FLY-MR               1:29.14    1:28.98 SILV   
                  44.50     1:28.98 (44.48)                                        
 37 Everson, Sara H           10 Agua Swim Team-MR    1:30.39    1:29.02 SILV   
                  42.97     1:29.02 (46.05)                                        
 38 Truter, Samantha N         9 NFS-MR               1:28.56    1:29.70 SILV   
                  41.80     1:29.70 (47.90)                                        
 39 Ramirez, Amanda M         10 Agua Swim Team-MR    1:29.16    1:29.80 SILV   
                  42.80     1:29.80 (47.00)                                        
 40 Weissman, Emily T          8 Agua Swim Team-MR    1:28.69    1:29.84 SILV   
                  41.54     1:29.84 (48.30)                                        
 41 Hogan, Maeve A             9 Badger-MR            1:30.14    1:29.91 SILV   
                  44.02     1:29.91 (45.89)                                        
 42 Magsuci, Alexa            10 CIY-MR               1:30.18    1:30.02 SILV   
                  43.71     1:30.02 (46.31)                                        
 43 Lai, Stephanie R           8 HS-MR                1:30.86    1:30.35 SILV   
                  40.70     1:30.35 (49.65)                                        
 44 Evangelakos, Quinn R      10 Agua Swim Team-MR    1:28.93    1:30.82 SILV   
                  42.87     1:30.82 (47.95)                                        
 45 Lahley-Simms, Nicole      10 Badger-MR            1:29.61    1:30.99 SILV   
                  43.27     1:30.99 (47.72)                                        
 46 Bruggemann, Thea N         9 Badger-MR            1:30.47    1:31.19 SILV   
                  42.41     1:31.19 (48.78)                                        
 47 Merino, Samantha A         9 CIY-MR               1:29.33    1:31.38 SILV   
                  44.44     1:31.38 (46.94)                                        
 48 Hanlon, Kelly A           10 Badger-MR            1:31.54    1:31.50 SILV   
                  39.88     1:31.50 (51.62)                                        
 -- Hyndman, Nia S            10 NFS-MR               1:23.29         DQ        
      One hand touch - breast
                  39.17          DQ (42.61)                                        
Non-Award Division  
  1 Chase, Samantha            9 LBA-MR               1:31.48    1:32.74        
                  43.01     1:32.74 (49.73)                                        
  2 Pena, Sarahe              10 Agua Swim Team-MR    1:29.77    1:35.07        
                  45.33     1:35.07 (49.74)                                        
  3 Maloney, Wynn M            9 Agua Swim Team-MR    1:27.78    1:35.34        
                  43.02     1:35.34 (52.32)                                        
  4 Edwards, Kaelyn M          9 HS-MR                1:31.35    1:36.17        
                  46.52     1:36.17 (49.65)                                        
 
Girls 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
        2:48.99  ZQ
        2:55.99  JOS
        2:56.00  SMAX
        3:19.99  SILV
 Meet Qualifying:  2:56.01 - 3:19.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JOS - Division  
  1 Van Tassell, Gabrielle A  10 WAC-MR               2:58.62    2:46.72 ZQ     
                  39.08     1:20.82 (41.74)     2:09.72 (48.90)     2:46.72 (37.00)
  2 McGowan, Alessia M        10 Agua Swim Team-MR    3:01.00    2:52.60 JOS    
                  38.55     1:23.59 (45.04)     2:17.05 (53.46)     2:52.60 (35.55)
  3 Schubert, Olivia C        10 WAC-MR               2:59.09    2:52.71 JOS    
                  37.84     1:22.77 (44.93)     2:14.34 (51.57)     2:52.71 (38.37)
  4 Doyle, Jordyn L           10 Flying Dolphins-MR   2:56.91    2:52.79 JOS    
                  37.95     1:21.56 (43.61)     2:11.60 (50.04)     2:52.79 (41.19)
  5 Gers, Emmanuelle S        10 Flying Dolphins-MR   3:05.26    2:54.71 JOS    
                  38.21     1:19.28 (41.07)     2:13.53 (54.25)     2:54.71 (41.18)
  6 Shkolyar, Megan           10 BASC-MR              3:01.69    2:54.78 JOS    
                  39.90     1:22.58 (42.68)     2:17.58 (55.00)     2:54.78 (37.20)
  7 Weiss, Jessica M          10 Flying Dolphins-MR   2:56.80    2:55.81 JOS    
                  40.39     1:23.84 (43.45)     2:14.61 (50.77)     2:55.81 (41.20)
SILV - Division  
  1 Guo, Jenna J               9 Express Swimming-MR  2:59.74    2:57.28 SILV   
                  40.56     1:24.55 (43.99)     2:17.26 (52.71)     2:57.28 (40.02)
  2 Wilf, Jenna R             10 Agua Swim Team-MR    2:58.56    2:59.26 SILV   
                  42.22     1:26.89 (44.67)     2:16.70 (49.81)     2:59.26 (42.56)
  3 Berridge, Scottie S       10 Badger-MR            3:04.53    2:59.47 SILV   
                  40.43     1:29.06 (48.63)     2:20.32 (51.26)     2:59.47 (39.15)
  4 Harrington, Brooke         9 LBA-MR               2:59.66    2:59.94 SILV   
                  40.34     1:24.89 (44.55)     2:21.53 (56.64)     2:59.94 (38.41)
  5 Aroesty, Margaret          9 LBA-MR               3:01.53    3:01.59 SILV   
                  41.81     1:28.14 (46.33)     2:20.30 (52.16)     3:01.59 (41.29)
  6 Restrepo, Mia             10 LBA-MR               3:03.79    3:02.11 SILV   
                  40.82     1:26.43 (45.61)     2:21.53 (55.10)     3:02.11 (40.58)
  7 Corridon, Claire D        10 Agua Swim Team-MR    3:12.23    3:02.16 SILV   
                  39.52     1:23.59 (44.07)     2:22.93 (59.34)     3:02.16 (39.23)
  8 Popp, Katie W              9 Badger-MR            3:01.55    3:02.32 SILV   
                  42.53     1:27.74 (45.21)     2:21.95 (54.21)     3:02.32 (40.37)
  9 Nembach, Kali T           10 Express Swimming-MR  3:05.83    3:04.32 SILV   
                  41.81     1:30.34 (48.53)     2:22.67 (52.33)     3:04.32 (41.65)
  9 Ulrich, Bridget E         10 Badger-MR            3:05.15    3:04.32 SILV   
                  45.50     1:31.26 (45.76)     2:24.91 (53.65)     3:04.32 (39.41)
 11 Zavattero, Alyssa N       10 Agua Swim Team-MR    3:08.49    3:05.72 SILV   
                  44.39     1:29.43 (45.04)     2:26.56 (57.13)     3:05.72 (39.16)
 12 Markunas, Rebecca R       10 FLY-MR               3:18.62    3:05.93 SILV   
                  41.74     1:28.16 (46.42)     2:23.29 (55.13)     3:05.93 (42.64)
 13 Mooney, Deirdre D         10 HS-MR                3:15.85    3:06.84 SILV   
                  43.61     1:29.65 (46.04)     2:26.40 (56.75)     3:06.84 (40.44)
 14 LI, Sandra                 9 Express Swimming-MR  3:00.99    3:07.46 SILV   
                  46.42     1:34.15 (47.73)     2:28.91 (54.76)     3:07.46 (38.55)
 15 Howard, Brianna           10 NFS-MR               3:02.96    3:09.27 SILV   
                  43.63     1:31.76 (48.13)     2:29.71 (57.95)     3:09.27 (39.56)
 16 Cohn, Michelle A          10 Flying Dolphins-MR   3:16.18    3:09.49 SILV   
                  42.45     1:34.21 (51.76)     2:25.48 (51.27)     3:09.49 (44.01)
 17 Hogan, Maeve A             9 Badger-MR            3:06.92    3:09.76 SILV   
                  46.74     1:35.43 (48.69)     2:29.63 (54.20)     3:09.76 (40.13)
 18 Coleman, Emma              9 Badger-MR            3:07.57    3:09.82 SILV   
                  45.86     1:33.75 (47.89)     2:26.50 (52.75)     3:09.82 (43.32)
 18 Ramirez, Amanda M         10 Agua Swim Team-MR    3:13.80    3:09.82 SILV   
                  43.13     1:34.18 (51.05)     2:27.82 (53.64)     3:09.82 (42.00)
 20 WU, Susan J               10 Abbe Swim Team-MR    3:09.69    3:09.95 SILV   
                  42.97     1:31.55 (48.58)     2:24.32 (52.77)     3:09.95 (45.63)
 21 Hyndman, Nia S            10 NFS-MR               3:02.77    3:09.96 SILV   
                  43.91     1:31.30 (47.39)     2:27.34 (56.04)     3:09.96 (42.62)
 22 Truter, Samantha N         9 NFS-MR               3:13.93    3:11.22 SILV   
                  43.14     1:36.89 (53.75)     2:32.16 (55.27)     3:11.22 (39.06)
 23 Everson, Sara H           10 Agua Swim Team-MR    3:12.47    3:12.26 SILV   
                  46.39     1:35.64 (49.25)     2:31.28 (55.64)     3:12.26 (40.98)
 24 Corcoran, Annabelle        8 Express Swimming-MR  3:10.07    3:12.27 SILV   
                  48.65     1:35.05 (46.40)     2:32.26 (57.21)     3:12.27 (40.01)
 25 Labalme, Eve              10 Agua Swim Team-MR    3:19.67    3:13.90 SILV   
                                1:38.76 ( )     2:33.22 (54.46)     3:13.90 (40.68)
 26 Hafez, Liela A            10 HS-MR                3:18.54    3:15.95 SILV   
                  46.30     1:34.92 (48.62)     2:30.56 (55.64)     3:15.95 (45.39)
 27 Pena, Sarahe              10 Agua Swim Team-MR    3:16.37    3:17.07 SILV   
                  44.82     1:31.73 (46.91)   2:32.01 (1:00.28)     3:17.07 (45.06)
 28 Chase, Samantha            9 LBA-MR               3:17.40    3:17.45 SILV   
                  46.59     1:36.25 (49.66)     2:34.13 (57.88)     3:17.45 (43.32)
Non-Award Division  
  1 Solis, Gabriela            9 LBA-MR               3:18.39    3:21.57        
                  47.22     1:38.21 (50.99)   2:39.40 (1:01.19)     3:21.57 (42.17)
  2 Maloney, Wynn M            9 Agua Swim Team-MR    3:15.70    3:24.07        
                  43.07     1:37.25 (54.18)   2:39.47 (1:02.22)     3:24.07 (44.60)
  3 Ladouceur, Emma K         10 Agua Swim Team-MR    3:17.00    3:24.81        
                  49.15     1:40.85 (51.70)   2:41.64 (1:00.79)     3:24.81 (43.17)
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
          27.99  ZQ
          28.59  JOS
          28.60  SMAX
          32.49  SILV
 Meet Qualifying:  28.61 - 32.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Johnstone, Toniesha A     12 NFS-MR                    NT      29.10 SILV   
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          27.99  ZQ
          28.59  JOS
          28.60  SMAX
          32.49  SILV
 Meet Qualifying:  28.61 - 32.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JOS - Division  
  1 Nicpon, Catherine         12 LBA-MR                 28.95      28.26 JOS    
  2 Nixon, Charlotte A        12 Badger-MR              28.88      28.27 JOS    
  3 deFreitas, Hannah         12 WAC-MR                 28.77      28.59 JOS    
SILV - Division  
  1 Khal-Laayoun, Yasmina E   12 Agua Swim Team-MR      29.72      28.67 SILV   
  2 Johnstone, Toniesha A     12 NFS-MR                 29.33      28.75 SILV   
  3 Giordano, Gianna          12 BASC-MR                29.30      28.77 SILV   
  4 Palumbo, Jamie N          12 Express Swimming-MR    29.71      28.82 SILV   
  5 Wojciechowska, Ewa        12 BASC-MR                29.10      28.85 SILV   
  6 Garces, Tessa J           11 Badger-MR              29.45      28.89 SILV   
  7 Hodes, Sarah M            12 Badger-MR              30.11      28.91 SILV   
  8 Chou, Tiffany             12 FLY-MR                 29.77      28.93 SILV   
  9 WU, Gloria C              12 Abbe Swim Team-MR      28.79      29.03 SILV   
 10 Wilson, Destiny S         12 NFS-MR                 28.90      29.05 SILV   
 11 Borter, Gabriella E       12 Agua Swim Team-MR      30.05      29.16 SILV   
 12 Alton, Erin               12 LBA-MR                 29.33      29.26 SILV   
 13 Siegel, Sophie H          11 Flying Dolphins-MR     29.46      29.33 SILV   
 14 Halper, Sophie R          11 Agua Swim Team-MR      28.75      29.43 SILV   
 15 Suarez-Rebling, Mariana   11 Agua Swim Team-MR      32.32      29.50 SILV   
 15 YU, Dana H                11 Express Swimming-MR    29.83      29.50 SILV   
 17 Phang, yee Chung          11 Abbe Swim Team-MR      29.54      29.58 SILV   
 18 Schmidt, Kelli L          11 Express Swimming-MR    29.92      29.69 SILV   
 19 Ambrosio, Wendy J         11 RedTails-MR            30.47      29.71 SILV   
 20 Fitzpatrick, Aileen P     11 OWA-MR                 29.26      29.81 SILV   
 21 Barclay, Skye M           11 Flying Dolphins-MR     29.78      29.84 SILV   
 22 Isom, Gabrielle I         11 Agua Swim Team-MR      30.89      30.07 SILV   
 23 Kleckner, Sabrina G       12 Agua Swim Team-MR      30.70      30.09 SILV   
 24 Hew, Madeleine            12 WAC-MR                 29.95      30.12 SILV   
 25 Siegal, Gabi J            11 Flying Dolphins-MR     30.47      30.18 SILV   
 26 Chen, Julia Y             12 FLY-MR                 31.02      30.32 SILV   
 26 Robert, Jessica           11 Agua Swim Team-MR      30.85      30.32 SILV   
 28 Kallansrude, Kaitlyn S    12 OWA-MR                 29.95      30.36 SILV   
 29 Reyes, Kelly              12 FLY-MR                 30.40      30.40 SILV   
 30 Keane, Nicole E           11 Badger-MR              29.65      30.41 SILV   
 31 Liu, Serina               11 GATE-MR                31.23      30.48 SILV   
 32 Maloney, Meghan E         12 HS-MR                  31.27      30.53 SILV   
 32 Van Tassell, Amanda J     11 WAC-MR                 31.24      30.53 SILV   
 32 Simone, Madeline N        12 Badger-MR              29.76      30.53 SILV   
 35 Marasco, Rachel J         12 Express Swimming-MR    31.31      30.57 SILV   
 36 Keim, Laura               12 LBA-MR                 31.11      30.77 SILV   
 37 Lou, Jessica              12 FLY-MR                 30.39      30.78 SILV   
 38 Kelly, Jordan A           11 Agua Swim Team-MR      30.76      30.80 SILV   
 39 Cammarosano, Danielle     11 LBA-MR                 31.30      30.81 SILV   
 40 Wu, Samantha              11 HS-MR                  31.28      30.89 SILV   
 41 Pereira, Nicole V         12 CIY-MR                 30.78      30.92 SILV   
 42 Demerest, Jamie           11 LBA-MR                 32.40      30.94 SILV   
 43 Lu, Sifan                 11 Agua Swim Team-MR      31.19      30.99 SILV   
 44 Lowitt, Sabina L          11 Flying Dolphins-MR     30.37      31.00 SILV   
 45 Emanuel, Taylor C         11 Badger-MR              29.99      31.05 SILV   
 46 Cusumano, Nicole          12 WAC-MR                 31.76      31.06 SILV   
 47 Feminella, Lindsay M      12 WAC-MR                 31.72      31.13 SILV   
 48 Kaefer, Jaimie A          11 Express Swimming-MR    31.21      31.28 SILV   
 49 Job, Zakiyyah             11 LBA-MR                 31.41      31.32 SILV   
 50 Bugniazet, Megan          11 Badger-MR              32.06      31.35 SILV   
 51 Madoff, Emily W           12 Agua Swim Team-MR      31.27      31.36 SILV   
 52 Bianco, Sara E            11 HS-MR                  31.76      31.44 SILV   
 53 Yan, Clara                12 Express Swimming-MR    31.35      31.52 SILV   
 54 Toskas, Aerin O           12 CIY-MR                 32.17      31.64 SILV   
 55 Dorsey, Kai V             11 Agua Swim Team-MR      31.71      31.68 SILV   
 56 LiCausi, Jamie L          12 Bscat-MR               31.84      31.69 SILV   
 57 Galen, Eve I              12 Agua Swim Team-MR      32.30      31.78 SILV   
 58 Sherpa, Pinki             12 GATE-MR                31.32      31.83 SILV   
 59 Bailey, Kerry Ann         12 NFS-MR                 32.25      31.87 SILV   
 60 Klinovsky, Katarina       11 Agua Swim Team-MR      32.07      31.88 SILV   
 61 McGrath, Deirdre R        12 Express Swimming-MR    32.29      31.92 SILV   
 62 Byrne, Theresa A          12 Agua Swim Team-MR      32.45      31.97 SILV   
 63 LI, Ien                   11 Express Swimming-MR    31.78      32.07 SILV   
 64 Calabro, Angelica         12 LBA-MR                 32.06      32.26 SILV   
 64 Barrett, Seanna T         11 Express Swimming-MR    31.68      32.26 SILV   
 66 Farrell, Greta M          12 OWA-MR                 31.86      32.27 SILV   
 67 Basso, Sierra K           12 Agua Swim Team-MR      32.30      32.43 SILV   
Non-Award Division  
  1 Rangel, Vanessa           11 Badger-MR              30.16      32.52        
  2 Kuo, Elizabeth F          11 Agua Swim Team-MR      32.48      32.54        
  3 Eguchi, Lydia             11 Agua Swim Team-MR      32.22      32.55        
  4 Mejia, Angela             12 APEX-MR                32.06      32.80        
  5 Sawyers, Amelia E         12 Flying Dolphins-MR     31.85      32.86        
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
        1:00.29  ZQ
        1:01.79  JOS
        1:01.80  SMAX
        1:11.39  SILV
 Meet Qualifying:  1:01.81 - 1:11.39
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Simone, Madeline N        12 Badger-MR            1:02.80    1:04.94 SILV   
                  31.22     1:04.94 (33.72)                                        
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:00.29  ZQ
        1:01.79  JOS
        1:01.80  SMAX
        1:11.39  SILV
 Meet Qualifying:  1:01.81 - 1:11.39
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JOS - Division  
  1 Henry, Sarah A            12 Express Swimming-MR  1:02.76    1:00.94 JOS    
                  29.52     1:00.94 (31.42)                                        
  2 Wojciechowska, Ewa        12 BASC-MR              1:02.76    1:01.43 JOS    
                  29.24     1:01.43 (32.19)                                        
  3 Giordano, Gianna          12 BASC-MR              1:02.55    1:01.65 JOS    
                  29.63     1:01.65 (32.02)                                        
  4 Hodes, Sarah M            12 Badger-MR            1:05.69    1:01.74 JOS    
                  29.99     1:01.74 (31.75)                                        
SILV - Division  
  1 McGrath, Ashley M         12 Badger-MR            1:01.98    1:01.83 SILV   
                  29.85     1:01.83 (31.98)                                        
  2 Nixon, Charlotte A        12 Badger-MR            1:03.02    1:02.67 SILV   
                  29.83     1:02.67 (32.84)                                        
  3 deFreitas, Hannah         12 WAC-MR               1:03.31    1:02.80 SILV   
                  29.78     1:02.80 (33.02)                                        
  4 Simone, Madeline N        12 Badger-MR            1:03.67    1:02.84 SILV   
                  30.44     1:02.84 (32.40)                                        
  5 Khal-Laayoun, Yasmina E   12 Agua Swim Team-MR    1:03.66    1:03.01 SILV   
                  30.09     1:03.01 (32.92)                                        
  6 Nicpon, Catherine         12 LBA-MR               1:05.14    1:03.05 SILV   
                  30.79     1:03.05 (32.26)                                        
  7 Garces, Tessa J           11 Badger-MR            1:07.60    1:03.34 SILV   
                  30.36     1:03.34 (32.98)                                        
  8 Schmidt, Kelli L          11 Express Swimming-MR  1:05.96    1:03.44 SILV   
                  30.10     1:03.44 (33.34)                                        
  9 Maggio, Emily C           12 OWA-MR               1:02.90    1:03.52 SILV   
                  30.66     1:03.52 (32.86)                                        
 10 Kleckner, Sabrina G       12 Agua Swim Team-MR    1:04.42    1:03.57 SILV   
                  30.66     1:03.57 (32.91)                                        
 11 Siegel, Sophie H          11 Flying Dolphins-MR   1:06.08    1:03.59 SILV   
                  30.35     1:03.59 (33.24)                                        
 12 Phang, yee Chung          11 Abbe Swim Team-MR    1:04.79    1:03.69 SILV   
                  30.65     1:03.69 (33.04)                                        
 13 Wilson, Destiny S         12 NFS-MR               1:06.03    1:04.37 SILV   
                  30.73     1:04.37 (33.64)                                        
 13 Halper, Sophie R          11 Agua Swim Team-MR    1:04.09    1:04.37 SILV   
                  31.35     1:04.37 (33.02)                                        
 15 Johnstone, Toniesha A     12 NFS-MR               1:05.45    1:04.43 SILV   
                  30.42     1:04.43 (34.01)                                        
 16 Palumbo, Jamie N          12 Express Swimming-MR  1:05.15    1:04.49 SILV   
                  30.92     1:04.49 (33.57)                                        
 17 Chen, Julia Y             12 FLY-MR               1:07.03    1:04.62 SILV   
                  31.01     1:04.62 (33.61)                                        
 18 Fitzpatrick, Aileen P     11 OWA-MR               1:05.15    1:04.69 SILV   
                  30.89     1:04.69 (33.80)                                        
 19 Alton, Erin               12 LBA-MR               1:04.74    1:04.77 SILV   
                  31.30     1:04.77 (33.47)                                        
 20 Goldman, Georgia R        12 CIY-MR               1:04.62    1:05.37 SILV   
                  31.16     1:05.37 (34.21)                                        
 21 Keane, Nicole E           11 Badger-MR            1:05.06    1:05.42 SILV   
                  31.35     1:05.42 (34.07)                                        
 22 YU, Dana H                11 Express Swimming-MR  1:07.46    1:05.50 SILV   
                  31.00     1:05.50 (34.50)                                        
 23 Ambrosio, Wendy J         11 RedTails-MR          1:08.78    1:05.53 SILV   
                  31.93     1:05.53 (33.60)                                        
 24 Johnson, Sydni A          12 Badger-MR            1:08.96    1:05.54 SILV   
                  31.19     1:05.54 (34.35)                                        
 25 Lou, Jessica              12 FLY-MR               1:07.46    1:05.69 SILV   
                  31.59     1:05.69 (34.10)                                        
 26 WU, Gloria C              12 Abbe Swim Team-MR    1:07.00    1:05.89 SILV   
                  31.76     1:05.89 (34.13)                                        
 27 Chou, Tiffany             12 FLY-MR               1:06.42    1:06.05 SILV   
                  30.96     1:06.05 (35.09)                                        
 28 Keim, Laura               12 LBA-MR               1:07.85    1:06.45 SILV   
                  31.43     1:06.45 (35.02)                                        
 29 Kallansrude, Kaitlyn S    12 OWA-MR               1:06.83    1:06.60 SILV   
                  31.80     1:06.60 (34.80)                                        
 30 Hew, Madeleine            12 WAC-MR               1:05.62    1:06.61 SILV   
                  31.45     1:06.61 (35.16)                                        
 31 Marasco, Rachel J         12 Express Swimming-MR  1:08.11    1:06.97 SILV   
                  32.86     1:06.97 (34.11)                                        
 32 Cammarosano, Danielle     11 LBA-MR               1:08.85    1:07.04 SILV   
                  32.11     1:07.04 (34.93)                                        
 33 Emanuel, Taylor C         11 Badger-MR            1:08.51    1:07.22 SILV   
                  31.50     1:07.22 (35.72)                                        
 34 Siegal, Gabi J            11 Flying Dolphins-MR   1:08.27    1:07.30 SILV   
                  32.20     1:07.30 (35.10)                                        
 35 Kaefer, Jaimie A          11 Express Swimming-MR  1:08.90    1:07.56 SILV   
                  32.41     1:07.56 (35.15)                                        
 36 Kelly, Jordan A           11 Agua Swim Team-MR    1:08.49    1:07.57 SILV   
                  32.10     1:07.57 (35.47)                                        
 36 Robert, Jessica           11 Agua Swim Team-MR    1:10.22    1:07.57 SILV   
                  32.35     1:07.57 (35.22)                                        
 38 Liu, Serina               11 GATE-MR              1:10.35    1:07.66 SILV   
                  32.54     1:07.66 (35.12)                                        
 39 Lu, Sifan                 11 Agua Swim Team-MR    1:09.49    1:07.84 SILV   
                  33.02     1:07.84 (34.82)                                        
 40 Feminella, Lindsay M      12 WAC-MR               1:10.52    1:07.88 SILV   
                  33.25     1:07.88 (34.63)                                        
 41 Reyes, Kelly              12 FLY-MR               1:07.62    1:07.90 SILV   
                  32.05     1:07.90 (35.85)                                        
 42 Van Tassell, Amanda J     11 WAC-MR               1:08.34    1:07.99 SILV   
                  32.44     1:07.99 (35.55)                                        
 43 Job, Zakiyyah             11 LBA-MR               1:10.14    1:08.02 SILV   
                  33.02     1:08.02 (35.00)                                        
 44 Byrne, Theresa A          12 Agua Swim Team-MR    1:11.04    1:08.05 SILV   
                  32.94     1:08.05 (35.11)                                        
 45 Allen, Arnelle M          12 Agua Swim Team-MR    1:08.19    1:08.08 SILV   
                  32.33     1:08.08 (35.75)                                        
 46 Madoff, Emily W           12 Agua Swim Team-MR    1:08.13    1:08.13 SILV   
                  33.05     1:08.13 (35.08)                                        
 47 Demerest, Jamie           11 LBA-MR               1:09.48    1:08.25 SILV   
                  33.12     1:08.25 (35.13)                                        
 48 Kuo, Elizabeth F          11 Agua Swim Team-MR    1:09.44    1:08.81 SILV   
                  33.12     1:08.81 (35.69)                                        
 49 Pan, Karen                12 Express Swimming-MR  1:10.47    1:08.83 SILV   
                  32.49     1:08.83 (36.34)                                        
 50 Monfiletto, Angela        12 WAC-MR               1:09.35    1:08.93 SILV   
                  33.28     1:08.93 (35.65)                                        
 50 Sarubbi, Bre M            12 HS-MR                1:08.20    1:08.93 SILV   
                  32.69     1:08.93 (36.24)                                        
 52 Maloney, Meghan E         12 HS-MR                1:07.48    1:08.97 SILV   
                  32.99     1:08.97 (35.98)                                        
 53 Galen, Eve I              12 Agua Swim Team-MR    1:10.63    1:09.08 SILV   
                  32.91     1:09.08 (36.17)                                        
 54 Lowitt, Sabina L          11 Flying Dolphins-MR   1:09.14    1:09.14 SILV   
                  32.95     1:09.14 (36.19)                                        
 55 Lotito, Taylor P          12 Express Swimming-MR  1:08.55    1:09.19 SILV   
                  33.98     1:09.19 (35.21)                                        
 56 Fuchs, Lindsey            11 Agua Swim Team-MR    1:09.88    1:09.36 SILV   
                  32.39     1:09.36 (36.97)                                        
 57 McGrath, Deirdre R        12 Express Swimming-MR  1:10.38    1:09.41 SILV   
                  33.47     1:09.41 (35.94)                                        
 58 Isom, Gabrielle I         11 Agua Swim Team-MR    1:10.82    1:09.46 SILV   
                  33.99     1:09.46 (35.47)                                        
 59 LiCausi, Jamie L          12 Bscat-MR             1:10.03    1:09.92 SILV   
                  34.47     1:09.92 (35.45)                                        
 60 Eguchi, Lydia             11 Agua Swim Team-MR    1:11.31    1:10.41 SILV   
                  33.75     1:10.41 (36.66)                                        
 61 Sherpa, Pinki             12 GATE-MR              1:11.22    1:10.47 SILV   
                  33.52     1:10.47 (36.95)                                        
 62 Yan, Clara                12 Express Swimming-MR  1:11.02    1:10.90 SILV   
                  33.08     1:10.90 (37.82)                                        
 63 Paret, Anna F             12 Badger-MR            1:10.34    1:11.20 SILV   
                  33.93     1:11.20 (37.27)                                        
 64 Ng, Antonia               12 FLY-MR               1:11.06    1:11.29 SILV   
                  34.15     1:11.29 (37.14)                                        
Non-Award Division  
  1 Basso, Sierra K           12 Agua Swim Team-MR    1:10.14    1:11.40        
                  34.02     1:11.40 (37.38)                                        
  2 Mena, Zuri                12 MAD-MR               1:11.31    1:12.41        
                  33.35     1:12.41 (39.06)                                        
  3 Farrell, Greta M          12 OWA-MR               1:08.46    1:13.68        
                  34.61     1:13.68 (39.07)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:11.99  ZQ
        2:13.99  JOS
        2:14.00  SMAX
        2:31.89  SILV
 Meet Qualifying:  2:14.01 - 2:31.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JOS - Division  
  1 Henry, Sarah A            12 Express Swimming-MR  2:20.49    2:13.69 JOS    
                  30.31     1:03.84 (33.53)     1:39.37 (35.53)     2:13.69 (34.32)
  2 Brickman, Molly E         12 Flying Dolphins-MR   2:16.47    2:13.73 JOS    
                  29.74     1:03.68 (33.94)     1:39.50 (35.82)     2:13.73 (34.23)
SILV - Division  
  1 Hodes, Sarah M            12 Badger-MR            2:15.66    2:14.86 SILV   
                  31.18     1:05.39 (34.21)     1:41.56 (36.17)     2:14.86 (33.30)
  2 Khal-Laayoun, Yasmina E   12 Agua Swim Team-MR    2:18.72    2:15.78 SILV   
                  30.48     1:05.51 (35.03)     1:41.43 (35.92)     2:15.78 (34.35)
  3 Nixon, Charlotte A        12 Badger-MR            2:25.01    2:15.82 SILV   
                  30.58     1:05.51 (34.93)     1:40.77 (35.26)     2:15.82 (35.05)
  4 Delane, Kelly A           12 Badger-MR            2:17.58    2:15.94 SILV   
                  29.83     1:03.52 (33.69)     1:40.25 (36.73)     2:15.94 (35.69)
  5 McGrath, Ashley M         12 Badger-MR            2:17.53    2:16.61 SILV   
                  31.12     1:05.81 (34.69)     1:41.83 (36.02)     2:16.61 (34.78)
  6 Garces, Tessa J           11 Badger-MR            2:25.49    2:17.40 SILV   
                  31.41     1:06.85 (35.44)     1:42.90 (36.05)     2:17.40 (34.50)
  7 Fitzpatrick, Aileen P     11 OWA-MR               2:22.29    2:18.04 SILV   
                  30.88     1:06.26 (35.38)     1:42.76 (36.50)     2:18.04 (35.28)
  8 Chen, Julia Y             12 FLY-MR               2:23.42    2:18.31 SILV   
                  32.11     1:07.11 (35.00)     1:44.13 (37.02)     2:18.31 (34.18)
  9 deFreitas, Hannah         12 WAC-MR               2:22.17    2:18.49 SILV   
                  30.91     1:05.51 (34.60)     1:41.92 (36.41)     2:18.49 (36.57)
 10 Siegel, Sophie H          11 Flying Dolphins-MR   2:22.80    2:18.52 SILV   
                  31.30     1:06.48 (35.18)     1:42.97 (36.49)     2:18.52 (35.55)
 11 Palumbo, Jamie N          12 Express Swimming-MR  2:21.56    2:18.91 SILV   
                  31.57     1:06.97 (35.40)     1:43.26 (36.29)     2:18.91 (35.65)
 12 Schmidt, Kelli L          11 Express Swimming-MR  2:23.67    2:19.02 SILV   
                  30.80     1:06.01 (35.21)     1:42.68 (36.67)     2:19.02 (36.34)
 13 Kleckner, Sabrina G       12 Agua Swim Team-MR    2:26.73    2:19.23 SILV   
                  32.40     1:08.14 (35.74)     1:44.92 (36.78)     2:19.23 (34.31)
 14 Harrington, Morgan        11 LBA-MR               2:27.09    2:21.09 SILV   
                  32.02     1:07.87 (35.85)     1:44.68 (36.81)     2:21.09 (36.41)
 15 Halper, Sophie R          11 Agua Swim Team-MR    2:23.32    2:22.20 SILV   
                  33.91     1:11.60 (37.69)     1:48.68 (37.08)     2:22.20 (33.52)
 16 Maggio, Emily C           12 OWA-MR               2:24.01    2:22.57 SILV   
                  32.85     1:09.40 (36.55)     1:46.03 (36.63)     2:22.57 (36.54)
 17 Borter, Gabriella E       12 Agua Swim Team-MR    2:23.02    2:22.97 SILV   
                  31.35     1:07.27 (35.92)     1:45.29 (38.02)     2:22.97 (37.68)
 18 Lou, Jessica              12 FLY-MR               2:23.89    2:23.21 SILV   
                  32.56     1:08.53 (35.97)     1:45.94 (37.41)     2:23.21 (37.27)
 19 Alton, Erin               12 LBA-MR               2:23.67    2:23.72 SILV   
                  33.87     1:12.33 (38.46)     1:48.63 (36.30)     2:23.72 (35.09)
 20 Johnstone, Toniesha A     12 NFS-MR               2:25.58    2:25.40 SILV   
                  31.18     1:07.45 (36.27)     1:46.56 (39.11)     2:25.40 (38.84)
 21 Chou, Tiffany             12 FLY-MR               2:23.23    2:26.21 SILV   
                  33.55     1:10.33 (36.78)     1:48.14 (37.81)     2:26.21 (38.07)
 22 Kuo, Elizabeth F          11 Agua Swim Team-MR    2:28.24    2:26.58 SILV   
                  33.11     1:10.04 (36.93)     1:48.35 (38.31)     2:26.58 (38.23)
 23 Marasco, Rachel J         12 Express Swimming-MR  2:26.92    2:27.19 SILV   
                  33.09     1:10.82 (37.73)     1:49.89 (39.07)     2:27.19 (37.30)
 24 YU, Dana H                11 Express Swimming-MR  2:27.48    2:27.41 SILV   
                  31.99     1:09.37 (37.38)     1:48.13 (38.76)     2:27.41 (39.28)
 25 McGrath, Deirdre R        12 Express Swimming-MR  2:28.66    2:27.57 SILV   
                  33.98     1:11.65 (37.67)     1:50.14 (38.49)     2:27.57 (37.43)
 26 Robert, Jessica           11 Agua Swim Team-MR    2:26.50    2:28.32 SILV   
                  33.86     1:11.69 (37.83)     1:50.36 (38.67)     2:28.32 (37.96)
 27 Kelly, Jordan A           11 Agua Swim Team-MR    2:28.81    2:28.78 SILV   
                  33.58     1:10.49 (36.91)     1:49.94 (39.45)     2:28.78 (38.84)
 28 Fuchs, Lindsey            11 Agua Swim Team-MR    2:28.29    2:29.71 SILV   
                  34.12     1:12.12 (38.00)     1:51.64 (39.52)     2:29.71 (38.07)
 29 Monfiletto, Angela        12 WAC-MR               2:29.28    2:29.96 SILV   
                  33.87     1:11.82 (37.95)     1:51.01 (39.19)     2:29.96 (38.95)
 30 Eguchi, Lydia             11 Agua Swim Team-MR    2:29.52    2:31.48 SILV   
                  34.33     1:12.98 (38.65)     1:52.77 (39.79)     2:31.48 (38.71)
Non-Award Division  
  1 Lu, Sifan                 11 Agua Swim Team-MR    2:30.97    2:31.99        
                  34.86     1:14.50 (39.64)     1:54.37 (39.87)     2:31.99 (37.62)
  2 Basso, Sierra K           12 Agua Swim Team-MR    2:30.97    2:34.01        
                  35.40     1:14.64 (39.24)     1:55.36 (40.72)     2:34.01 (38.65)
  3 Farrell, Greta M          12 OWA-MR               2:28.72    2:35.73        
                  34.83     1:14.68 (39.85)     1:55.91 (41.23)     2:35.73 (39.82)
  4 Yan, Clara                12 Express Swimming-MR  2:28.00    2:39.37        
                  33.80     1:12.51 (38.71)     1:55.07 (42.56)     2:39.37 (44.30)
 
Girls 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        5:57.99  ZQ
        6:03.99  JOS
        6:04.00  SMAX
        6:35.79  SILV
 Meet Qualifying:  6:04.01 - 6:35.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JOS - Division  
  1 Hao, Amy P                12 FLY-MR               6:06.48    5:55.55 ZQ     
                  31.84     1:07.03 (35.19)     1:42.29 (35.26)     2:18.55 (36.26)
        2:54.98 (36.43)     3:31.04 (36.06)     4:08.34 (37.30)     4:44.38 (36.04)
        5:20.70 (36.32)     5:55.55 (34.85)                                        
  2 Nixon, Charlotte A        12 Badger-MR            6:09.25    5:56.90 ZQ     
                  30.56     1:05.63 (35.07)     1:41.57 (35.94)     2:18.12 (36.55)
        2:54.26 (36.14)     3:30.76 (36.50)     4:07.82 (37.06)     4:44.86 (37.04)
        5:21.83 (36.97)     5:56.90 (35.07)                                        
  3 Henry, Sarah A            12 Express Swimming-MR  6:20.28    6:01.84 JOS    
                  32.36     1:07.95 (35.59)     1:45.42 (37.47)     2:22.26 (36.84)
        2:59.32 (37.06)     3:36.80 (37.48)     4:13.23 (36.43)     4:49.88 (36.65)
        5:26.71 (36.83)     6:01.84 (35.13)                                        
  4 Khal-Laayoun, Yasmina E   12 Agua Swim Team-MR    6:07.24    6:03.07 JOS    
                  32.26     1:08.17 (35.91)     1:45.10 (36.93)     2:21.62 (36.52)
        2:59.09 (37.47)     3:36.00 (36.91)     4:13.41 (37.41)     4:51.01 (37.60)
        5:28.01 (37.00)     6:03.07 (35.06)                                        
  5 Chen, Julia Y             12 FLY-MR               6:17.55    6:03.34 JOS    
                  33.13     1:09.23 (36.10)     1:45.90 (36.67)     2:22.99 (37.09)
        3:00.38 (37.39)     3:36.72 (36.34)     4:13.68 (36.96)     4:50.56 (36.88)
        5:27.88 (37.32)     6:03.34 (35.46)                                        
SILV - Division  
  1 McGrath, Ashley M         12 Badger-MR            6:07.54    6:08.35 SILV   
                  32.00     1:08.02 (36.02)     1:44.93 (36.91)     2:22.73 (37.80)
        3:00.41 (37.68)     3:37.44 (37.03)     4:15.56 (38.12)     4:53.39 (37.83)
        5:31.76 (38.37)     6:08.35 (36.59)                                        
  2 Fitzpatrick, Aileen P     11 OWA-MR               6:22.37    6:11.53 SILV   
                  32.20     1:08.37 (36.17)     1:45.30 (36.93)     2:22.63 (37.33)
        3:00.54 (37.91)     3:38.24 (37.70)     4:17.18 (38.94)     4:55.63 (38.45)
        5:33.59 (37.96)     6:11.53 (37.94)                                        
  3 Harrington, Morgan        11 LBA-MR               6:18.85    6:11.74 SILV   
                  32.36     1:09.08 (36.72)     1:46.86 (37.78)     2:24.65 (37.79)
        3:02.28 (37.63)     3:41.02 (38.74)     4:19.25 (38.23)     4:57.67 (38.42)
        5:35.22 (37.55)     6:11.74 (36.52)                                        
  4 Palumbo, Jamie N          12 Express Swimming-MR  6:20.88    6:21.13 SILV   
                  33.59     1:11.16 (37.57)     1:50.22 (39.06)     2:29.68 (39.46)
        3:09.27 (39.59)     3:48.67 (39.40)     4:27.06 (38.39)     5:05.81 (38.75)
        5:43.55 (37.74)     6:21.13 (37.58)                                        
  5 deFreitas, Hannah         12 WAC-MR               6:30.61    6:22.72 SILV   
                  33.55     1:11.14 (37.59)     1:48.99 (37.85)     2:27.71 (38.72)
        3:06.50 (38.79)     3:46.32 (39.82)     4:26.27 (39.95)     5:05.29 (39.02)
        5:44.38 (39.09)     6:22.72 (38.34)                                        
  6 Schmidt, Kelli L          11 Express Swimming-MR  6:35.31    6:28.19 SILV   
                  34.27     1:13.44 (39.17)     1:53.80 (40.36)     2:33.80 (40.00)
        3:14.06 (40.26)     3:54.69 (40.63)     4:34.02 (39.33)     5:14.05 (40.03)
        5:53.76 (39.71)     6:28.19 (34.43)                                        
  7 Keane, Nicole E           11 Badger-MR            6:20.81    6:31.15 SILV   
                  33.99     1:11.93 (37.94)     1:51.83 (39.90)     2:32.02 (40.19)
        3:11.87 (39.85)     3:52.24 (40.37)     4:32.96 (40.72)     5:13.60 (40.64)
        5:53.71 (40.11)     6:31.15 (37.44)                                        
  8 Lotito, Taylor P          12 Express Swimming-MR  6:20.69    6:34.06 SILV   
                  36.29     1:15.21 (38.92)     1:54.82 (39.61)     2:34.90 (40.08)
        3:15.37 (40.47)     3:55.46 (40.09)     4:36.02 (40.56)     5:16.24 (40.22)
        5:56.29 (40.05)     6:34.06 (37.77)                                        
Non-Award Division  
  1 Marasco, Rachel J         12 Express Swimming-MR  6:28.80    6:42.42        
                  34.77     1:14.48 (39.71)     1:55.23 (40.75)     2:36.81 (41.58)
        3:18.49 (41.68)     4:00.17 (41.68)     4:41.64 (41.47)     5:24.30 (42.66)
        6:04.67 (40.37)     6:42.42 (37.75)                                        
  2 Maggio, Emily C           12 OWA-MR               6:31.11    6:44.69        
                  35.89     1:16.42 (40.53)     1:57.61 (41.19)     2:39.85 (42.24)
        3:21.99 (42.14)     4:03.29 (41.30)     4:44.79 (41.50)     5:26.66 (41.87)
        6:09.99 (43.33)     6:44.69 (34.70)                                        
  3 McKenzie, Loren A         12 Express Swimming-MR  6:30.96    6:50.52        
                  34.02     1:12.71 (38.69)     1:53.26 (40.55)     2:34.72 (41.46)
        3:17.85 (43.13)     4:00.49 (42.64)     4:43.92 (43.43)     5:26.90 (42.98)
        6:10.13 (43.23)     6:50.52 (40.39)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
          32.69  ZQ
          33.29  JOS
          33.30  SMAX
          39.09  SILV
 Meet Qualifying:  33.31 - 39.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JOS - Division  
  1 deFreitas, Hannah         12 WAC-MR                 33.90      33.15 JOS    
  2 Goldman, Georgia R        12 CIY-MR                 34.75      33.18 JOS    
  3 Barclay, Skye M           11 Flying Dolphins-MR     33.87      33.22 JOS    
  4 Lowitt, Sabina L          11 Flying Dolphins-MR     34.36      33.25 JOS    
  5 Khal-Laayoun, Yasmina E   12 Agua Swim Team-MR      33.74      33.26 JOS    
SILV - Division  
  1 Maggio, Emily C           12 OWA-MR                 33.57      33.32 SILV   
  2 Siegel, Sophie H          11 Flying Dolphins-MR     34.39      33.36 SILV   
  3 Anderson, Mary Jane J     12 HS-MR                  33.89      33.48 SILV   
  4 Nicpon, Catherine         12 LBA-MR                 33.56      33.54 SILV   
  5 Giordano, Gianna          12 BASC-MR                33.39      33.63 SILV   
  6 McGrath, Ashley M         12 Badger-MR              33.97      33.68 SILV   
  7 Delane, Kelly A           12 Badger-MR              34.47      33.92 SILV   
  8 Job, Zakiyyah             11 LBA-MR                 34.80      34.08 SILV   
  9 Fitzpatrick, Aileen P     11 OWA-MR                 35.19      34.45 SILV   
 10 Madoff, Emily W           12 Agua Swim Team-MR      34.80      34.66 SILV   
 11 Johnson, Sydni A          12 Badger-MR              35.61      34.75 SILV   
 12 Phang, yee Chung          11 Abbe Swim Team-MR      34.95      34.79 SILV   
 13 Hew, Madeleine            12 WAC-MR                 35.39      34.95 SILV   
 14 Marasco, Rachel J         12 Express Swimming-MR    35.98      35.06 SILV   
 15 WU, Gloria C              12 Abbe Swim Team-MR      34.95      35.08 SILV   
 16 Alton, Erin               12 LBA-MR                 35.59      35.09 SILV   
 17 Harrington, Morgan        11 LBA-MR                 35.15      35.10 SILV   
 18 Wu, Samantha              11 HS-MR                  35.37      35.21 SILV   
 18 Rangel, Vanessa           11 Badger-MR              35.37      35.21 SILV   
 20 Kleckner, Sabrina G       12 Agua Swim Team-MR      36.33      35.27 SILV   
 21 Maloney, Meghan E         12 HS-MR                  35.47      35.32 SILV   
 22 Henry, Sarah A            12 Express Swimming-MR    36.28      35.35 SILV   
 23 Emanuel, Taylor C         11 Badger-MR              35.65      35.36 SILV   
 24 Palumbo, Jamie N          12 Express Swimming-MR    35.40      35.57 SILV   
 25 YU, Dana H                11 Express Swimming-MR    36.30      35.60 SILV   
 26 Chen, Julia Y             12 FLY-MR                 35.73      35.69 SILV   
 27 Isom, Gabrielle I         11 Agua Swim Team-MR      36.12      35.70 SILV   
 28 Halper, Sophie R          11 Agua Swim Team-MR      36.41      35.72 SILV   
 29 Fuchs, Lindsey            11 Agua Swim Team-MR      36.58      35.88 SILV   
 30 Wilson, Destiny S         12 NFS-MR                 36.40      35.92 SILV   
 31 Toskas, Aerin O           12 CIY-MR                 35.55      36.09 SILV   
 32 Lee, Audrey               11 GATE-MR                36.82      36.29 SILV   
 33 Pan, Karen                12 Express Swimming-MR    36.41      36.35 SILV   
 34 Keane, Nicole E           11 Badger-MR              35.75      36.59 SILV   
 35 Palmer, Fiona E           11 Express Swimming-MR    37.97      36.77 SILV   
 36 Haiken, Charlotte E       11 Agua Swim Team-MR      37.04      36.84 SILV   
 37 Monfiletto, Angela        12 WAC-MR                 37.51      36.85 SILV   
 38 Siegal, Gabi J            11 Flying Dolphins-MR     38.00      36.88 SILV   
 39 Kaefer, Jaimie A          11 Express Swimming-MR    38.01      36.97 SILV   
 40 Bugniazet, Megan          11 Badger-MR              37.89      36.99 SILV   
 41 Kelly, Jordan A           11 Agua Swim Team-MR      37.24      37.00 SILV   
 42 Kuo, Elizabeth F          11 Agua Swim Team-MR      37.37      37.04 SILV   
 43 Reyes, Kelly              12 FLY-MR                 35.35      37.13 SILV   
 44 Lu, Sifan                 11 Agua Swim Team-MR      39.07      37.20 SILV   
 45 Schmidt, Kelli L          11 Express Swimming-MR    38.96      37.22 SILV   
 46 LI, Ien                   11 Express Swimming-MR    36.88      37.24 SILV   
 47 Galen, Eve I              12 Agua Swim Team-MR      36.25      37.27 SILV   
 48 Paret, Anna F             12 Badger-MR              36.84      37.31 SILV   
 49 Sawyers, Amelia E         12 Flying Dolphins-MR     37.73      37.37 SILV   
 50 Barash, Jacqueline        11 LBA-MR                 38.86      37.46 SILV   
 51 Sanabria, Eugenia C       12 HS-MR                  39.08      37.55 SILV   
 52 Yan, Clara                12 Express Swimming-MR    36.09      37.62 SILV   
 53 Kwong, Anna               11 GATE-MR                38.45      37.66 SILV   
 54 Feminella, Lindsay M      12 WAC-MR                 37.77      37.79 SILV   
 55 Simone, Madeline N        12 Badger-MR              36.29      37.80 SILV   
 56 Klinovsky, Katarina       11 Agua Swim Team-MR      38.99      37.83 SILV   
 57 Lipton, Jessica R         11 Flying Dolphins-MR     38.54      37.87 SILV   
 58 LiCausi, Jamie L          12 Bscat-MR               37.70      37.90 SILV   
 59 Ambrosio, Wendy J         11 RedTails-MR            37.31      37.93 SILV   
 60 Provenzano, Jessica M     11 Express Swimming-MR    38.43      37.94 SILV   
 61 Basso, Sierra K           12 Agua Swim Team-MR      37.14      38.14 SILV   
 62 Chang, Katie              12 Express Swimming-MR    38.94      38.16 SILV   
 63 Byrne, Theresa A          12 Agua Swim Team-MR      37.59      38.37 SILV   
 64 Sherpa, Pinki             12 GATE-MR                38.00      38.40 SILV   
 65 Kallansrude, Kaitlyn S    12 OWA-MR                 37.99      38.45 SILV   
 66 Sullivan, Mariana A       12 Agua Swim Team-MR      38.40      38.66 SILV   
 67 Farrell, Greta M          12 OWA-MR                 37.37      38.78 SILV   
 68 Byrnes, Molly C           11 Badger-MR              38.86      38.82 SILV   
Non-Award Division  
  1 Cavanaugh, Katherine      12 WAC-MR                 39.68      37.11 SILV   
  2 Robert, Jessica           11 Agua Swim Team-MR      38.65      39.11        
  3 Collins, Irene M          11 FLY-MR                 38.86      39.52        
  4 Kinkel, Amanda N          11 GATE-MR                38.39      39.91        
  5 Keim, Laura               12 LBA-MR                 38.65      40.02        
  6 Mena, Zuri                12 MAD-MR                 39.00      40.33        
 -- Mackey, Shannon A         12 OWA-MR                 38.98         DQ        
      Declared false start
 -- Chabowski, Maria M        11 OWA-MR                 38.84         DQ        
      Non-continuous turning action
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
          32.69  ZQ
          33.29  JOS
          33.30  SMAX
          39.09  SILV
 Meet Qualifying:  33.31 - 39.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Maggio, Emily C           12 OWA-MR                    NT      34.06 SILV   
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
          32.69  ZQ
          33.29  JOS
          33.30  SMAX
          39.09  SILV
 Meet Qualifying:  33.31 - 39.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Siegel, Sophie H          11 Flying Dolphins-MR        NT      33.20 JOS    
  2 Lipton, Jessica R         11 Flying Dolphins-MR        NT      36.85 SILV   
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:09.49  ZQ
        1:11.09  JOS
        1:11.10  SMAX
        1:24.99  SILV
 Meet Qualifying:  1:11.11 - 1:24.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JOS - Division  
  1 Delane, Kelly A           12 Badger-MR            1:12.74    1:09.51 JOS    
                  34.17     1:09.51 (35.34)                                        
  2 Siegel, Sophie H          11 Flying Dolphins-MR   1:11.77    1:09.58 JOS    
                  33.50     1:09.58 (36.08)                                        
  3 Giordano, Gianna          12 BASC-MR              1:12.87    1:10.39 JOS    
                  34.31     1:10.39 (36.08)                                        
  4 Nicpon, Catherine         12 LBA-MR               1:12.73    1:11.06 JOS    
                  34.66     1:11.06 (36.40)                                        
SILV - Division  
  1 Barclay, Skye M           11 Flying Dolphins-MR   1:13.36    1:11.32 SILV   
                  33.87     1:11.32 (37.45)                                        
  2 deFreitas, Hannah         12 WAC-MR               1:14.59    1:11.33 SILV   
                  34.42     1:11.33 (36.91)                                        
  3 Khal-Laayoun, Yasmina E   12 Agua Swim Team-MR    1:12.32    1:11.52 SILV   
                  34.52     1:11.52 (37.00)                                        
  4 McKenzie, Loren A         12 Express Swimming-MR  1:11.28    1:12.00 SILV   
                  35.69     1:12.00 (36.31)                                        
  5 Job, Zakiyyah             11 LBA-MR               1:15.30    1:12.08 SILV   
                  35.34     1:12.08 (36.74)                                        
  6 Fitzpatrick, Aileen P     11 OWA-MR               1:13.55    1:12.19 SILV   
                  35.39     1:12.19 (36.80)                                        
  7 Hodes, Sarah M            12 Badger-MR            1:11.45    1:12.94 SILV   
                  35.28     1:12.94 (37.66)                                        
  8 Goldman, Georgia R        12 CIY-MR               1:13.24    1:12.96 SILV   
                  35.71     1:12.96 (37.25)                                        
  9 Wojciechowska, Ewa        12 BASC-MR              1:13.34    1:12.99 SILV   
                  35.96     1:12.99 (37.03)                                        
 10 Lowitt, Sabina L          11 Flying Dolphins-MR   1:16.08    1:13.33 SILV   
                  34.81     1:13.33 (38.52)                                        
 11 McGrath, Ashley M         12 Badger-MR            1:12.88    1:13.87 SILV   
                  35.89     1:13.87 (37.98)                                        
 12 Palumbo, Jamie N          12 Express Swimming-MR  1:15.37    1:13.97 SILV   
                  36.38     1:13.97 (37.59)                                        
 13 Maggio, Emily C           12 OWA-MR               1:11.15    1:14.20 SILV   
                  36.32     1:14.20 (37.88)                                        
 14 Phang, yee Chung          11 Abbe Swim Team-MR    1:11.77    1:14.57 SILV   
                  36.60     1:14.57 (37.97)                                        
 15 Hew, Madeleine            12 WAC-MR               1:17.41    1:15.40 SILV   
                  37.10     1:15.40 (38.30)                                        
 16 Madoff, Emily W           12 Agua Swim Team-MR    1:17.64    1:15.72 SILV   
                  37.07     1:15.72 (38.65)                                        
 17 Alton, Erin               12 LBA-MR               1:15.58    1:15.76 SILV   
                  36.55     1:15.76 (39.21)                                        
 18 Kleckner, Sabrina G       12 Agua Swim Team-MR    1:19.47    1:15.90 SILV   
                  36.46     1:15.90 (39.44)                                        
 19 WU, Gloria C              12 Abbe Swim Team-MR    1:17.37    1:16.66 SILV   
                  36.94     1:16.66 (39.72)                                        
 20 Henry, Sarah A            12 Express Swimming-MR  1:14.12    1:16.75 SILV   
                  38.35     1:16.75 (38.40)                                        
 21 Keane, Nicole E           11 Badger-MR            1:17.84    1:16.77 SILV   
                  37.79     1:16.77 (38.98)                                        
 22 Marasco, Rachel J         12 Express Swimming-MR  1:17.59    1:16.95 SILV   
                  38.03     1:16.95 (38.92)                                        
 23 Emanuel, Taylor C         11 Badger-MR            1:16.14    1:17.06 SILV   
                  37.89     1:17.06 (39.17)                                        
 24 Haiken, Charlotte E       11 Agua Swim Team-MR    1:18.59    1:17.13 SILV   
                  37.82     1:17.13 (39.31)                                        
 25 Reyes, Kelly              12 FLY-MR               1:22.65    1:17.16 SILV   
                  36.93     1:17.16 (40.23)                                        
 26 Halper, Sophie R          11 Agua Swim Team-MR    1:19.28    1:17.20 SILV   
                  39.01     1:17.20 (38.19)                                        
 27 Wu, Samantha              11 HS-MR                1:19.44    1:17.60 SILV   
                  37.83     1:17.60 (39.77)                                        
 28 Maloney, Meghan E         12 HS-MR                1:17.36    1:17.69 SILV   
                  38.91     1:17.69 (38.78)                                        
 29 Kuo, Elizabeth F          11 Agua Swim Team-MR    1:18.55    1:17.97 SILV   
                  38.01     1:17.97 (39.96)                                        
 30 Suarez-Rebling, Mariana   11 Agua Swim Team-MR    1:24.31    1:18.16 SILV   
                  37.52     1:18.16 (40.64)                                        
 31 Paret, Anna F             12 Badger-MR            1:22.39    1:18.21 SILV   
                  38.13     1:18.21 (40.08)                                        
 31 Pereira, Nicole V         12 CIY-MR               1:16.75    1:18.21 SILV   
                  38.06     1:18.21 (40.15)                                        
 33 Rangel, Vanessa           11 Badger-MR            1:16.95    1:18.27 SILV   
                  38.14     1:18.27 (40.13)                                        
 34 Monfiletto, Angela        12 WAC-MR               1:17.15    1:18.39 SILV   
                  38.72     1:18.39 (39.67)                                        
 35 Eguchi, Lydia             11 Agua Swim Team-MR    1:19.49    1:18.44 SILV   
                  38.42     1:18.44 (40.02)                                        
 36 LiCausi, Jamie L          12 Bscat-MR             1:19.18    1:18.49 SILV   
                  37.94     1:18.49 (40.55)                                        
 37 Auty, Danielle            12 Express Swimming-MR  1:21.94    1:18.72 SILV   
                  38.17     1:18.72 (40.55)                                        
 38 Pan, Karen                12 Express Swimming-MR  1:24.12    1:18.89 SILV   
                  38.36     1:18.89 (40.53)                                        
 39 Lu, Sifan                 11 Agua Swim Team-MR    1:20.84    1:19.19 SILV   
                  39.30     1:19.19 (39.89)                                        
 40 Simone, Madeline N        12 Badger-MR            1:16.37    1:19.31 SILV   
                  38.82     1:19.31 (40.49)                                        
 41 LI, Ien                   11 Express Swimming-MR  1:22.24    1:19.35 SILV   
                  39.01     1:19.35 (40.34)                                        
 42 Van Tassell, Amanda J     11 WAC-MR               1:22.03    1:19.42 SILV   
                  38.82     1:19.42 (40.60)                                        
 43 Lipton, Jessica R         11 Flying Dolphins-MR   1:21.07    1:19.95 SILV   
                  38.99     1:19.95 (40.96)                                        
 44 Ambrosio, Wendy J         11 RedTails-MR          1:22.11    1:20.29 SILV   
                  40.35     1:20.29 (39.94)                                        
 45 Cavanaugh, Katherine      12 WAC-MR               1:24.46    1:20.41 SILV   
                  38.51     1:20.41 (41.90)                                        
 46 Schmidt, Kelli L          11 Express Swimming-MR  1:21.06    1:20.83 SILV   
                  40.04     1:20.83 (40.79)                                        
 47 Kaefer, Jaimie A          11 Express Swimming-MR  1:21.49    1:20.90 SILV   
                  40.24     1:20.90 (40.66)                                        
 48 Farrell, Greta M          12 OWA-MR               1:18.37    1:20.99 SILV   
                  39.99     1:20.99 (41.00)                                        
 49 Bianco, Sara E            11 HS-MR                1:19.68    1:21.35 SILV   
                  39.65     1:21.35 (41.70)                                        
 50 Klinovsky, Katarina       11 Agua Swim Team-MR    1:23.53    1:21.83 SILV   
                  40.72     1:21.83 (41.11)                                        
 51 Yan, Clara                12 Express Swimming-MR  1:20.36    1:22.10 SILV   
                  39.73     1:22.10 (42.37)                                        
 52 Basso, Sierra K           12 Agua Swim Team-MR    1:20.98    1:22.16 SILV   
                  40.61     1:22.16 (41.55)                                        
 53 Galen, Eve I              12 Agua Swim Team-MR    1:20.02    1:22.60 SILV   
                  40.42     1:22.60 (42.18)                                        
 54 Feminella, Lindsay M      12 WAC-MR               1:20.29    1:22.67 SILV   
                  41.58     1:22.67 (41.09)                                        
 55 Sawyers, Amelia E         12 Flying Dolphins-MR   1:23.20    1:22.80 SILV   
                  39.91     1:22.80 (42.89)                                        
 56 Chabowski, Maria M        11 OWA-MR               1:24.64    1:23.09 SILV   
 57 Robert, Jessica           11 Agua Swim Team-MR    1:23.64    1:23.25 SILV   
                  40.91     1:23.25 (42.34)                                        
 58 Wong, Janice              11 GATE-MR              1:23.39    1:23.33 SILV   
                  40.03     1:23.33 (43.30)                                        
 59 Kwong, Anna               11 GATE-MR              1:22.46    1:23.63 SILV   
                  40.82     1:23.63 (42.81)                                        
 60 Byrnes, Molly C           11 Badger-MR            1:24.25    1:24.07 SILV   
                  40.68     1:24.07 (43.39)                                        
 61 Byrne, Theresa A          12 Agua Swim Team-MR    1:22.03    1:24.08 SILV   
                  40.50     1:24.08 (43.58)                                        
 62 Bugniazet, Megan          11 Badger-MR            1:23.50    1:24.32 SILV   
                  40.52     1:24.32 (43.80)                                        
 63 Cusumano, Nicole          12 WAC-MR               1:22.96    1:24.52 SILV   
                  40.46     1:24.52 (44.06)                                        
Non-Award Division  
  1 Beronja, Hana             11 Agua Swim Team-MR    1:22.42    1:25.72        
                  43.75     1:25.72 (41.97)                                        
  2 Ferrette, Kristin         11 BASC-MR              1:23.42    1:41.46        
                  48.37     1:41.46 (53.09)                                        
 -- Kallansrude, Kaitlyn S    12 OWA-MR               1:24.09         DQ        
      Declared false start
 
Girls 11-12 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        2:30.59  ZQ
        2:35.99  JOS
        2:36.00  SMAX
        2:59.99  SILV
 Meet Qualifying:  2:36.01 - 2:59.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Hodes, Sarah M            12 Badger-MR            2:39.18    2:36.62 SILV   
                  36.20     1:16.21 (40.01)     1:56.84 (40.63)     2:36.62 (39.78)
  2 Job, Zakiyyah             11 LBA-MR               2:52.00    2:37.63 SILV   
                                1:16.53 ( )   2:37.63 (1:21.10)                    
  3 Alton, Erin               12 LBA-MR               2:42.92    2:41.00 SILV   
                  38.09     1:18.94 (40.85)     2:01.56 (42.62)     2:41.00 (39.44)
  4 Maloney, Meghan E         12 HS-MR                2:40.69    2:42.56 SILV   
                  39.31     1:21.07 (41.76)     2:03.47 (42.40)     2:42.56 (39.09)
  5 Kuo, Elizabeth F          11 Agua Swim Team-MR    2:46.92    2:43.87 SILV   
                  38.43     1:19.52 (41.09)     2:02.15 (42.63)     2:43.87 (41.72)
  6 Haiken, Charlotte E       11 Agua Swim Team-MR    2:46.01    2:44.86 SILV   
                  39.29     1:20.87 (41.58)     2:03.88 (43.01)     2:44.86 (40.98)
  7 Eguchi, Lydia             11 Agua Swim Team-MR    2:48.16    2:45.90 SILV   
                  39.80     1:21.69 (41.89)     2:04.31 (42.62)     2:45.90 (41.59)
  8 Maggio, Emily C           12 OWA-MR               2:44.07    2:46.92 SILV   
                  39.80     1:21.82 (42.02)     2:05.21 (43.39)     2:46.92 (41.71)
  9 LiCausi, Jamie L          12 Bscat-MR             2:55.34    2:48.44 SILV   
                  38.56     1:20.42 (41.86)     2:04.68 (44.26)     2:48.44 (43.76)
 10 Lipton, Jessica R         11 Flying Dolphins-MR   2:51.99    2:51.51 SILV   
                  39.86     1:24.40 (44.54)     2:08.63 (44.23)     2:51.51 (42.88)
 11 Farrell, Greta M          12 OWA-MR               2:52.40    2:55.85 SILV   
                  41.54     1:26.20 (44.66)     2:11.64 (45.44)     2:55.85 (44.21)
 12 Lee, Audrey               11 GATE-MR              2:52.48    2:55.87 SILV   
                  39.84     1:25.89 (46.05)     2:12.19 (46.30)     2:55.87 (43.68)
 13 Cammarosano, Danielle     11 LBA-MR               2:58.59    2:58.73 SILV   
                  42.86     1:28.08 (45.22)     2:13.92 (45.84)     2:58.73 (44.81)
 14 Rangel, Vanessa           11 Badger-MR            2:57.65    2:58.95 SILV   
                  42.61     1:28.86 (46.25)   2:58.95 (1:30.09)                    
 -- Barclay, Skye M           11 Flying Dolphins-MR   2:42.24         DQ        
      Non-continuous turning action
                  35.67     1:15.83 (40.16)     1:58.14 (42.31)          DQ (41.48)
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
          36.59  ZQ
          37.19  JOS
          37.20  SMAX
          44.29  SILV
 Meet Qualifying:  37.21 - 44.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JOS - Division  
  1 Demerest, Jamie           11 LBA-MR                 37.27      36.36 ZQ     
  2 Johnstone, Toniesha A     12 NFS-MR                 38.62      36.64 JOS    
  3 Kleckner, Sabrina G       12 Agua Swim Team-MR      37.98      36.74 JOS    
  4 McGrath, Deirdre R        12 Express Swimming-MR    37.52      36.75 JOS    
SILV - Division  
  1 Khal-Laayoun, Yasmina E   12 Agua Swim Team-MR      38.90      37.26 SILV   
  2 Isom, Gabrielle I         11 Agua Swim Team-MR      37.93      37.56 SILV   
  3 Vani, Jacqueline J        12 Express Swimming-MR    38.43      37.95 SILV   
  4 Kallansrude, Kaitlyn S    12 OWA-MR                 38.25      38.04 SILV   
  5 Ambrosio, Wendy J         11 RedTails-MR            39.65      38.24 SILV   
  6 Lou, Jessica              12 FLY-MR                 39.97      38.34 SILV   
  7 Kelly, Jordan A           11 Agua Swim Team-MR      38.13      38.69 SILV   
  8 Pan, Karen                12 Express Swimming-MR    41.36      38.72 SILV   
  9 Mejia, Angela             12 APEX-MR                39.73      38.82 SILV   
 10 Kwong, Anna               11 GATE-MR                40.46      39.01 SILV   
 11 Madoff, Emily W           12 Agua Swim Team-MR      40.10      39.14 SILV   
 12 Lotito, Taylor P          12 Express Swimming-MR    39.85      39.20 SILV   
 13 Yan, Clara                12 Express Swimming-MR    39.95      39.22 SILV   
 14 Lu, Sifan                 11 Agua Swim Team-MR      40.70      39.31 SILV   
 15 O'Meara, Sappha E         11 Flying Dolphins-MR     41.77      39.48 SILV   
 16 YU, Dana H                11 Express Swimming-MR    40.74      39.56 SILV   
 17 Goldman, Georgia R        12 CIY-MR                 39.66      39.65 SILV   
 18 Shaked, Sarene E          12 Kraken-MR              39.40      39.85 SILV   
 19 LI, Ien                   11 Express Swimming-MR    41.15      39.94 SILV   
 19 Byrnes, Molly C           11 Badger-MR              40.54      39.94 SILV   
 19 Delane, Kelly A           12 Badger-MR              41.25      39.94 SILV   
 22 Paret, Anna F             12 Badger-MR              40.90      39.97 SILV   
 23 Bugniazet, Megan          11 Badger-MR              40.00      40.01 SILV   
 24 Allen, Arnelle M          12 Agua Swim Team-MR      40.16      40.02 SILV   
 24 Nicpon, Catherine         12 LBA-MR                 38.47      40.02 SILV   
 26 Galen, Eve I              12 Agua Swim Team-MR      41.14      40.23 SILV   
 27 Johnson, Sydni A          12 Badger-MR              40.64      40.31 SILV   
 28 Van Tassell, Amanda J     11 WAC-MR                 43.13      40.43 SILV   
 29 Giordano, Gianna          12 BASC-MR                41.32      40.67 SILV   
 30 Lee, Audrey               11 GATE-MR                40.25      40.72 SILV   
 31 Hosking, Amy E            11 Flying Dolphins-MR     41.67      40.79 SILV   
 32 Sullivan, Mariana A       12 Agua Swim Team-MR      41.44      40.83 SILV   
 32 Monfiletto, Angela        12 WAC-MR                 41.31      40.83 SILV   
 34 Chase, Christina          12 LBA-MR                 43.13      40.87 SILV   
 35 Keane, Nicole E           11 Badger-MR              40.44      41.00 SILV   
 36 Siegal, Gabi J            11 Flying Dolphins-MR     41.11      41.03 SILV   
 37 Marsillo, Alexandra M     12 HS-MR                  43.29      41.12 SILV   
 38 Sawyers, Amelia E         12 Flying Dolphins-MR     40.10      41.25 SILV   
 39 Wu, Samantha              11 HS-MR                  42.93      41.50 SILV   
 40 Keim, Laura               12 LBA-MR                 40.30      41.63 SILV   
 41 Donlevy, Katherine D      11 CIY-MR                 42.70      41.64 SILV   
 42 Micallef, Marisa          11 CIY-MR                 43.70      41.77 SILV   
 43 Kuo, Elizabeth F          11 Agua Swim Team-MR      43.93      41.84 SILV   
 44 Hew, Madeleine            12 WAC-MR                 41.75      41.86 SILV   
 45 Wilson, Destiny S         12 NFS-MR                 42.29      41.89 SILV   
 46 Bianco, Sara E            11 HS-MR                  42.63      42.10 SILV   
 47 Toskas, Aerin O           12 CIY-MR                 43.61      42.17 SILV   
 48 Haiken, Charlotte E       11 Agua Swim Team-MR      43.89      42.23 SILV   
 49 Kaefer, Jaimie A          11 Express Swimming-MR    42.52      42.26 SILV   
 50 Eguchi, Lydia             11 Agua Swim Team-MR      41.63      42.36 SILV   
 51 Sherpa, Pinki             12 GATE-MR                42.16      42.37 SILV   
 52 Cespedes, Isabel          12 Seals-MR               44.21      42.41 SILV   
 53 Siegel, Sophie H          11 Flying Dolphins-MR     42.92      42.51 SILV   
 54 LiCausi, Jamie L          12 Bscat-MR               43.12      42.68 SILV   
 55 Torres, Juli              11 Seals-MR               43.88      42.71 SILV   
 56 Sanabria, Eugenia C       12 HS-MR                  42.98      42.83 SILV   
 57 Schaubeck, Anna E         11 Express Swimming-MR    43.64      42.93 SILV   
 58 Skrivanek, Angela G       12 Agua Swim Team-MR      43.13      43.03 SILV   
 59 Anderson, Mary Jane J     12 HS-MR                  43.88      43.29 SILV   
 60 Robert, Jessica           11 Agua Swim Team-MR      42.75      43.40 SILV   
 61 Basso, Sierra K           12 Agua Swim Team-MR      44.11      43.57 SILV   
 62 Chang, Katie              12 Express Swimming-MR    44.28      43.59 SILV   
 63 Byrne, Theresa A          12 Agua Swim Team-MR      44.16      43.68 SILV   
 64 Feminella, Lindsay M      12 WAC-MR                 43.67      43.70 SILV   
 65 Sarubbi, Bre M            12 HS-MR                  43.37      43.81 SILV   
 66 Cammarosano, Danielle     11 LBA-MR                 43.84      43.93 SILV   
 67 Fitzpatrick, Aileen P     11 OWA-MR                 43.58      44.18 SILV   
Non-Award Division  
  1 Kinkel, Amanda N          11 GATE-MR                44.21      44.40        
  2 Dilone, Idalexa           12 Seals-MR               44.21      44.81        
  3 Ng, Antonia               12 FLY-MR                 43.70      45.08        
  4 Mena, Zuri                12 MAD-MR                 44.01      48.98        
 -- Simone, Madeline N        12 Badger-MR              40.97         DQ        
      Declared false start
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:19.99  ZQ
        1:20.49  JOS
        1:20.50  SMAX
        1:34.59  SILV
 Meet Qualifying:  1:20.51 - 1:34.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JOS - Division  
  1 Wojciechowska, Ewa        12 BASC-MR              1:20.78    1:19.52 ZQ     
                  37.64     1:19.52 (41.88)                                        
SILV - Division  
  1 Chou, Tiffany             12 FLY-MR               1:24.28    1:20.57 SILV   
                  38.18     1:20.57 (42.39)                                        
  2 Brickman, Molly E         12 Flying Dolphins-MR   1:21.12    1:20.73 SILV   
                  38.08     1:20.73 (42.65)                                        
  3 Kleckner, Sabrina G       12 Agua Swim Team-MR    1:23.02    1:21.61 SILV   
                  38.13     1:21.61 (43.48)                                        
  4 Vani, Jacqueline J        12 Express Swimming-MR  1:30.61    1:21.75 SILV   
                  38.89     1:21.75 (42.86)                                        
  4 McGrath, Deirdre R        12 Express Swimming-MR  1:22.63    1:21.75 SILV   
                  38.80     1:21.75 (42.95)                                        
  6 Garces, Tessa J           11 Badger-MR            1:22.02    1:22.01 SILV   
                  38.48     1:22.01 (43.53)                                        
  7 Demerest, Jamie           11 LBA-MR               1:22.14    1:22.02 SILV   
                  39.02     1:22.02 (43.00)                                        
  8 Johnstone, Toniesha A     12 NFS-MR               1:22.81    1:22.65 SILV   
                  39.26     1:22.65 (43.39)                                        
  9 Kelly, Jordan A           11 Agua Swim Team-MR    1:22.43    1:22.66 SILV   
                  40.16     1:22.66 (42.50)                                        
 10 Yan, Clara                12 Express Swimming-MR  1:23.50    1:22.99 SILV   
                  39.63     1:22.99 (43.36)                                        
 11 YU, Dana H                11 Express Swimming-MR  1:26.54    1:23.40 SILV   
                  39.49     1:23.40 (43.91)                                        
 12 Lu, Sifan                 11 Agua Swim Team-MR    1:25.60    1:23.62 SILV   
                  40.57     1:23.62 (43.05)                                        
 13 Lotito, Taylor P          12 Express Swimming-MR  1:23.55    1:23.80 SILV   
                  41.00     1:23.80 (42.80)                                        
 14 Madoff, Emily W           12 Agua Swim Team-MR    1:24.41    1:24.52 SILV   
                  40.34     1:24.52 (44.18)                                        
 15 Pan, Karen                12 Express Swimming-MR  1:25.40    1:25.24 SILV   
                  40.27     1:25.24 (44.97)                                        
 16 Kwong, Anna               11 GATE-MR              1:28.49    1:25.39 SILV   
                  41.65     1:25.39 (43.74)                                        
 17 Nicpon, Catherine         12 LBA-MR               1:22.09    1:25.74 SILV   
                  40.88     1:25.74 (44.86)                                        
 18 Galen, Eve I              12 Agua Swim Team-MR    1:25.31    1:26.31 SILV   
                  41.20     1:26.31 (45.11)                                        
 19 O'Meara, Sappha E         11 Flying Dolphins-MR   1:28.76    1:26.34 SILV   
                  40.47     1:26.34 (45.87)                                        
 20 LI, Ien                   11 Express Swimming-MR  1:28.75    1:26.36 SILV   
                  41.36     1:26.36 (45.00)                                        
 21 Mejia, Angela             12 APEX-MR              1:28.51    1:26.50 SILV   
                  39.52     1:26.50 (46.98)                                        
 22 Isom, Gabrielle I         11 Agua Swim Team-MR    1:26.11    1:26.56 SILV   
                  40.27     1:26.56 (46.29)                                        
 23 Ambrosio, Wendy J         11 RedTails-MR          1:28.93    1:26.60 SILV   
                  41.51     1:26.60 (45.09)                                        
 24 Marasco, Rachel J         12 Express Swimming-MR  1:29.81    1:26.69 SILV   
                  41.50     1:26.69 (45.19)                                        
 25 Monfiletto, Angela        12 WAC-MR               1:29.12    1:26.76 SILV   
                  41.45     1:26.76 (45.31)                                        
 26 Keane, Nicole E           11 Badger-MR            1:25.93    1:27.92 SILV   
                  41.84     1:27.92 (46.08)                                        
 27 Byrnes, Molly C           11 Badger-MR            1:28.37    1:28.19 SILV   
                  42.00     1:28.19 (46.19)                                        
 28 Shaked, Sarene E          12 Kraken-MR            1:30.52    1:28.31 SILV   
                  41.33     1:28.31 (46.98)                                        
 29 Sullivan, Mariana A       12 Agua Swim Team-MR    1:30.97    1:28.40 SILV   
                  42.38     1:28.40 (46.02)                                        
 30 Fuchs, Lindsey            11 Agua Swim Team-MR    1:28.97    1:28.53 SILV   
                  41.48     1:28.53 (47.05)                                        
 31 Paret, Anna F             12 Badger-MR            1:24.31    1:28.54 SILV   
                  42.57     1:28.54 (45.97)                                        
 32 Allen, Arnelle M          12 Agua Swim Team-MR    1:32.91    1:28.72 SILV   
                  41.88     1:28.72 (46.84)                                        
 33 Goldman, Georgia R        12 CIY-MR               1:30.11    1:28.88 SILV   
                  41.16     1:28.88 (47.72)                                        
 34 Giordano, Gianna          12 BASC-MR              1:28.35    1:28.90 SILV   
                  41.99     1:28.90 (46.91)                                        
 35 Sawyers, Amelia E         12 Flying Dolphins-MR   1:23.78    1:29.26 SILV   
                  41.42     1:29.26 (47.84)                                        
 36 Hew, Madeleine            12 WAC-MR               1:29.50    1:29.37 SILV   
                  42.11     1:29.37 (47.26)                                        
 37 Bugniazet, Megan          11 Badger-MR            1:30.94    1:29.65 SILV   
                  42.19     1:29.65 (47.46)                                        
 38 Huang, Kimberly M         11 GATE-MR              1:30.78    1:29.86 SILV   
                  41.84     1:29.86 (48.02)                                        
 39 Johnson, Sydni A          12 Badger-MR            1:32.05    1:29.94 SILV   
                  41.87     1:29.94 (48.07)                                        
 40 Wu, Samantha              11 HS-MR                1:31.77    1:30.17 SILV   
                  43.01     1:30.17 (47.16)                                        
 40 Marsillo, Alexandra M     12 HS-MR                1:33.47    1:30.17 SILV   
                  42.32     1:30.17 (47.85)                                        
 42 Donlevy, Katherine D      11 CIY-MR               1:33.71    1:30.28 SILV   
                  43.82     1:30.28 (46.46)                                        
 43 Hosking, Amy E            11 Flying Dolphins-MR   1:29.57    1:30.60 SILV   
                  42.13     1:30.60 (48.47)                                        
 44 Keim, Laura               12 LBA-MR               1:27.02    1:30.80 SILV   
                  42.78     1:30.80 (48.02)                                        
 45 Halper, Sophie R          11 Agua Swim Team-MR    1:31.47    1:30.83 SILV   
                  43.57     1:30.83 (47.26)                                        
 46 Schaubeck, Anna E         11 Express Swimming-MR  1:33.56    1:30.90 SILV   
                  43.02     1:30.90 (47.88)                                        
 47 Simone, Madeline N        12 Badger-MR            1:28.43    1:31.02 SILV   
                  42.19     1:31.02 (48.83)                                        
 48 Henry, Sarah A            12 Express Swimming-MR  1:29.76    1:31.07 SILV   
                  43.12     1:31.07 (47.95)                                        
 49 Kaefer, Jaimie A          11 Express Swimming-MR  1:31.76    1:31.23 SILV   
                  42.61     1:31.23 (48.62)                                        
 50 Chase, Christina          12 LBA-MR               1:34.16    1:31.35 SILV   
                  42.13     1:31.35 (49.22)                                        
 51 Skrivanek, Angela G       12 Agua Swim Team-MR    1:33.24    1:31.37 SILV   
                  43.91     1:31.37 (47.46)                                        
 52 Siegal, Gabi J            11 Flying Dolphins-MR   1:29.95    1:31.46 SILV   
                  42.77     1:31.46 (48.69)                                        
 53 Eguchi, Lydia             11 Agua Swim Team-MR    1:29.75    1:31.62 SILV   
                  44.00     1:31.62 (47.62)                                        
 54 Liu, Serina               11 GATE-MR              1:33.96    1:31.64 SILV   
                  44.13     1:31.64 (47.51)                                        
 55 Wilson, Destiny S         12 NFS-MR               1:30.54    1:32.22 SILV   
                  43.33     1:32.22 (48.89)                                        
 56 Haiken, Charlotte E       11 Agua Swim Team-MR    1:33.58    1:33.06 SILV   
                  44.25     1:33.06 (48.81)                                        
 57 Bianco, Sara E            11 HS-MR                1:33.18    1:33.33 SILV   
                  43.02     1:33.33 (50.31)                                        
 58 Byrne, Theresa A          12 Agua Swim Team-MR    1:32.02    1:34.00 SILV   
                  44.44     1:34.00 (49.56)                                        
 59 Lipton, Jessica R         11 Flying Dolphins-MR   1:34.03    1:34.02 SILV   
                  44.80     1:34.02 (49.22)                                        
 60 Sherpa, Pinki             12 GATE-MR              1:32.70    1:34.23 SILV   
                  44.24     1:34.23 (49.99)                                        
Non-Award Division  
  1 Robert, Jessica           11 Agua Swim Team-MR    1:34.22    1:35.23        
                  45.99     1:35.23 (49.24)                                        
  2 Anderson, Mary Jane J     12 HS-MR                1:32.85    1:35.88        
                  45.44     1:35.88 (50.44)                                        
  3 Fitzpatrick, Aileen P     11 OWA-MR               1:29.54    1:36.76        
                  45.38     1:36.76 (51.38)                                        
  4 Zorek, Sophia A           12 Agua Swim Team-MR    1:34.04    1:36.99        
                  44.79     1:36.99 (52.20)                                        
  5 Sanabria, Eugenia C       12 HS-MR                1:32.19    1:38.40        
                  46.58     1:38.40 (51.82)                                        
  6 Farrell, Greta M          12 OWA-MR               1:31.97    1:40.55        
                  47.34     1:40.55 (53.21)                                        
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        1:19.99  ZQ
        1:20.49  JOS
        1:20.50  SMAX
        1:34.59  SILV
 Meet Qualifying:  1:20.51 - 1:34.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Chou, Tiffany             12 FLY-MR                    NT    1:20.99 SILV   
                  38.25     1:20.99 (42.74)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        2:50.59  ZQ
        2:55.99  JOS
        2:56.00  SMAX
        3:19.99  SILV
 Meet Qualifying:  2:56.01 - 3:19.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JOS - Division  
  1 Kelly, Jordan A           11 Agua Swim Team-MR    2:58.57    2:53.62 JOS    
                  39.35     1:22.55 (43.20)     2:08.58 (46.03)     2:53.62 (45.04)
  2 Garces, Tessa J           11 Badger-MR            3:01.25    2:54.65 JOS    
                  39.82     1:24.33 (44.51)     2:09.96 (45.63)     2:54.65 (44.69)
  3 Yan, Clara                12 Express Swimming-MR  3:00.75    2:54.82 JOS    
                  39.19     1:23.15 (43.96)     2:08.92 (45.77)     2:54.82 (45.90)
SILV - Division  
  1 McGrath, Deirdre R        12 Express Swimming-MR  2:59.95    2:56.13 SILV   
                  40.73     1:25.39 (44.66)     2:11.88 (46.49)     2:56.13 (44.25)
  2 Kallansrude, Kaitlyn S    12 OWA-MR               2:58.01    2:56.44 SILV   
                  40.40     1:24.10 (43.70)     2:10.25 (46.15)     2:56.44 (46.19)
  3 YU, Dana H                11 Express Swimming-MR  2:59.76    2:57.08 SILV   
                  39.65     1:24.36 (44.71)     2:10.50 (46.14)     2:57.08 (46.58)
  4 Lotito, Taylor P          12 Express Swimming-MR  2:59.28    2:57.45 SILV   
                  41.33     1:27.55 (46.22)     2:13.69 (46.14)     2:57.45 (43.76)
  5 Vani, Jacqueline J        12 Express Swimming-MR  3:01.11    3:00.33 SILV   
                  40.80     1:27.24 (46.44)     2:15.39 (48.15)     3:00.33 (44.94)
  6 Demerest, Jamie           11 LBA-MR               3:02.15    3:01.84 SILV   
                  40.42     1:27.37 (46.95)     2:15.78 (48.41)     3:01.84 (46.06)
  7 LI, Ien                   11 Express Swimming-MR  3:08.01    3:02.93 SILV   
                  41.78     1:28.15 (46.37)     2:15.90 (47.75)     3:02.93 (47.03)
  8 O'Meara, Sappha E         11 Flying Dolphins-MR   3:14.02    3:04.18 SILV   
                  41.59     1:28.23 (46.64)     2:16.40 (48.17)     3:04.18 (47.78)
  9 Paret, Anna F             12 Badger-MR            3:10.25    3:04.37 SILV   
                  41.17     1:29.62 (48.45)     2:18.14 (48.52)     3:04.37 (46.23)
 10 Pan, Karen                12 Express Swimming-MR  3:10.89    3:05.60 SILV   
                  43.57     1:30.41 (46.84)     2:18.57 (48.16)     3:05.60 (47.03)
 11 Donlevy, Katherine D      11 CIY-MR               3:17.74    3:09.07 SILV   
                  42.70     1:31.18 (48.48)     2:22.02 (50.84)     3:09.07 (47.05)
 12 Wu, Samantha              11 HS-MR                3:15.26    3:11.15 SILV   
                  42.72     1:31.49 (48.77)     2:22.12 (50.63)     3:11.15 (49.03)
 13 Keim, Laura               12 LBA-MR               3:16.22    3:12.35 SILV   
                  42.20     1:32.19 (49.99)     2:22.39 (50.20)     3:12.35 (49.96)
 14 Mejia, Angela             12 APEX-MR              3:09.82    3:13.28 SILV   
                  40.45     1:28.80 (48.35)     2:20.69 (51.89)     3:13.28 (52.59)
Non-Award Division  
  1 Lipton, Jessica R         11 Flying Dolphins-MR   3:14.76    3:21.21        
                  45.99     1:37.08 (51.09)     2:29.52 (52.44)     3:21.21 (51.69)
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
          31.09  ZQ
          31.59  JOS
          31.60  SMAX
          37.19  SILV
 Meet Qualifying:  31.61 - 37.19
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JOS - Division  
  1 Nicpon, Catherine         12 LBA-MR                 31.67      31.10 JOS    
  2 Hodes, Sarah M            12 Badger-MR              33.25      31.26 JOS    
  3 Brickman, Molly E         12 Flying Dolphins-MR     31.83      31.41 JOS    
  4 Henry, Sarah A            12 Express Swimming-MR    32.67      31.43 JOS    
SILV - Division  
  1 Barclay, Skye M           11 Flying Dolphins-MR     31.85      31.60 SMAX   
  2 Delane, Kelly A           12 Badger-MR              32.95      31.62 SILV   
  3 Johnstone, Toniesha A     12 NFS-MR                 31.61      31.63 SILV   
  4 Nixon, Charlotte A        12 Badger-MR              35.38      31.85 SILV   
  5 deFreitas, Hannah         12 WAC-MR                 33.99      31.93 SILV   
  6 Palumbo, Jamie N          12 Express Swimming-MR    32.05      31.98 SILV   
  7 Halper, Sophie R          11 Agua Swim Team-MR      32.95      32.35 SILV   
  8 Harrington, Morgan        11 LBA-MR                 33.54      32.75 SILV   
  9 McGrath, Ashley M         12 Badger-MR              32.92      32.81 SILV   
 10 Siegel, Sophie H          11 Flying Dolphins-MR     33.28      32.85 SILV   
 11 Phang, yee Chung          11 Abbe Swim Team-MR      32.67      32.99 SILV   
 12 Kleckner, Sabrina G       12 Agua Swim Team-MR      35.07      33.24 SILV   
 13 Goldman, Georgia R        12 CIY-MR                 33.64      33.26 SILV   
 14 Barrett, Seanna T         11 Express Swimming-MR    33.16      33.36 SILV   
 15 YU, Dana H                11 Express Swimming-MR    36.07      33.52 SILV   
 16 Hew, Madeleine            12 WAC-MR                 34.04      33.58 SILV   
 17 Marasco, Rachel J         12 Express Swimming-MR    36.15      33.64 SILV   
 18 Giordano, Gianna          12 BASC-MR                34.47      33.76 SILV   
 19 Job, Zakiyyah             11 LBA-MR                 34.79      33.83 SILV   
 20 Van Tassell, Amanda J     11 WAC-MR                 33.78      33.88 SILV   
 21 Lotito, Taylor P          12 Express Swimming-MR    34.02      34.02 SILV   
 22 Chen, Julia Y             12 FLY-MR                 34.82      34.20 SILV   
 23 Borter, Gabriella E       12 Agua Swim Team-MR      34.22      34.28 SILV   
 23 Pereira, Nicole V         12 CIY-MR                 34.50      34.28 SILV   
 25 Maggio, Emily C           12 OWA-MR                 33.16      34.31 SILV   
 26 Chou, Tiffany             12 FLY-MR                 35.39      34.52 SILV   
 27 Allen, Arnelle M          12 Agua Swim Team-MR      35.98      34.76 SILV   
 28 Simone, Madeline N        12 Badger-MR              35.49      34.84 SILV   
 29 McKenzie, Loren A         12 Express Swimming-MR    33.91      35.02 SILV   
 30 Alton, Erin               12 LBA-MR                 35.24      35.11 SILV   
 31 Monfiletto, Angela        12 WAC-MR                 35.25      35.15 SILV   
 32 Klinovsky, Katarina       11 Agua Swim Team-MR      36.68      35.20 SILV   
 33 WU, Gloria C              12 Abbe Swim Team-MR      34.31      35.33 SILV   
 34 Sawyers, Amelia E         12 Flying Dolphins-MR     35.68      35.53 SILV   
 35 Isom, Gabrielle I         11 Agua Swim Team-MR      35.62      35.60 SILV   
 36 Maloney, Meghan E         12 HS-MR                  34.85      35.64 SILV   
 37 Palmer, Fiona E           11 Express Swimming-MR    36.66      35.65 SILV   
 38 Kelly, Jordan A           11 Agua Swim Team-MR      35.00      35.67 SILV   
 39 Madoff, Emily W           12 Agua Swim Team-MR      36.59      35.73 SILV   
 40 Eguchi, Lydia             11 Agua Swim Team-MR      36.03      35.99 SILV   
 41 Demerest, Jamie           11 LBA-MR                 37.17      36.01 SILV   
 42 Basso, Sierra K           12 Agua Swim Team-MR      35.05      36.13 SILV   
 43 Galen, Eve I              12 Agua Swim Team-MR      34.98      36.18 SILV   
 44 Bay, Alexandria M         11 Agua Swim Team-MR      37.12      36.24 SILV   
 45 Reyes, Kelly              12 FLY-MR                 36.35      36.41 SILV   
 46 Pan, Karen                12 Express Swimming-MR    36.96      36.49 SILV   
 47 Siegal, Gabi J            11 Flying Dolphins-MR     35.90      36.56 SILV   
 48 Lowitt, Sabina L          11 Flying Dolphins-MR     37.08      36.65 SILV   
 49 Lou, Jessica              12 FLY-MR                 36.17      36.69 SILV   
 50 Haiken, Charlotte E       11 Agua Swim Team-MR      35.91      36.70 SILV   
 51 Schmidt, Kelli L          11 Express Swimming-MR    36.36      36.80 SILV   
 52 Beronja, Hana             11 Agua Swim Team-MR      37.07      37.09 SILV   
Non-Award Division  
  1 Feminella, Lindsay M      12 WAC-MR                 36.02      37.26        
  2 Mena, Zuri                12 MAD-MR                 35.17      37.35        
  3 Sherpa, Pinki             12 GATE-MR                35.77      37.64        
  4 Li, Jessica Y             12 HS-MR                  37.13      37.69        
  5 Kallansrude, Kaitlyn S    12 OWA-MR                 35.29      37.75        
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
        1:10.99  ZQ
        1:12.09  JOS
        1:12.10  SMAX
        1:29.19  SILV
 Meet Qualifying:  1:12.11 - 1:29.19
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Lotito, Taylor P          12 Express Swimming-MR       NT    1:13.37 SILV   
                  35.32     1:13.37 (38.05)                                        
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:10.99  ZQ
        1:12.09  JOS
        1:12.10  SMAX
        1:29.19  SILV
 Meet Qualifying:  1:12.11 - 1:29.19
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JOS - Division  
  1 Nicpon, Catherine         12 LBA-MR               1:13.75    1:11.27 JOS    
                  31.42     1:11.27 (39.85)                                        
SILV - Division  
  1 Delane, Kelly A           12 Badger-MR            1:14.47    1:12.55 SILV   
                  33.97     1:12.55 (38.58)                                        
  2 Lotito, Taylor P          12 Express Swimming-MR  1:13.35    1:12.75 SILV   
                  34.58     1:12.75 (38.17)                                        
  3 Phang, yee Chung          11 Abbe Swim Team-MR    1:12.86    1:13.15 SILV   
                  33.83     1:13.15 (39.32)                                        
  4 Simone, Madeline N        12 Badger-MR            1:16.42    1:13.43 SILV   
                  35.11     1:13.43 (38.32)                                        
  5 Harrington, Morgan        11 LBA-MR               1:13.83    1:13.51 SILV   
                  33.83     1:13.51 (39.68)                                        
  6 Kleckner, Sabrina G       12 Agua Swim Team-MR    1:17.73    1:14.20 SILV   
                  34.36     1:14.20 (39.84)                                        
  7 Johnstone, Toniesha A     12 NFS-MR               1:15.72    1:14.81 SILV   
                  34.76     1:14.81 (40.05)                                        
  8 Cusumano, Nicole          12 WAC-MR               1:20.00    1:14.94 SILV   
                  34.68     1:14.94 (40.26)                                        
  9 Maggio, Emily C           12 OWA-MR               1:15.28    1:15.66 SILV   
                  35.36     1:15.66 (40.30)                                        
 10 McGrath, Ashley M         12 Badger-MR            1:14.74    1:15.83 SILV   
                  34.16     1:15.83 (41.67)                                        
 11 Monfiletto, Angela        12 WAC-MR               1:19.32    1:16.45 SILV   
                  35.46     1:16.45 (40.99)                                        
 12 YU, Dana H                11 Express Swimming-MR  1:21.30    1:16.95 SILV   
                  35.81     1:16.95 (41.14)                                        
 13 Goldman, Georgia R        12 CIY-MR               1:16.07    1:17.22 SILV   
                  34.15     1:17.22 (43.07)                                        
 14 Halper, Sophie R          11 Agua Swim Team-MR    1:16.78    1:17.31 SILV   
                  37.53     1:17.31 (39.78)                                        
 15 McKenzie, Loren A         12 Express Swimming-MR  1:20.08    1:17.44 SILV   
                  35.13     1:17.44 (42.31)                                        
 16 Marasco, Rachel J         12 Express Swimming-MR  1:21.21    1:17.46 SILV   
                  36.66     1:17.46 (40.80)                                        
 17 Borter, Gabriella E       12 Agua Swim Team-MR    1:21.11    1:18.24 SILV   
                  35.71     1:18.24 (42.53)                                        
 18 Eguchi, Lydia             11 Agua Swim Team-MR    1:21.09    1:18.64 SILV   
                  36.14     1:18.64 (42.50)                                        
 19 Kelly, Jordan A           11 Agua Swim Team-MR    1:21.88    1:18.74 SILV   
                  37.76     1:18.74 (40.98)                                        
 20 Galen, Eve I              12 Agua Swim Team-MR    1:21.45    1:18.97 SILV   
                  36.93     1:18.97 (42.04)                                        
 21 Van Tassell, Amanda J     11 WAC-MR               1:21.50    1:19.25 SILV   
                  35.39     1:19.25 (43.86)                                        
 22 Wojciechowska, Ewa        12 BASC-MR              1:28.19    1:19.46 SILV   
                  36.19     1:19.46 (43.27)                                        
 23 Barrett, Seanna T         11 Express Swimming-MR  1:25.45    1:19.60 SILV   
                  36.18     1:19.60 (43.42)                                        
 24 Schmidt, Kelli L          11 Express Swimming-MR  1:23.00    1:20.05 SILV   
                  36.84     1:20.05 (43.21)                                        
 25 Madoff, Emily W           12 Agua Swim Team-MR    1:20.46    1:20.07 SILV   
                  36.69     1:20.07 (43.38)                                        
 26 Maloney, Meghan E         12 HS-MR                1:20.38    1:20.49 SILV   
                  38.26     1:20.49 (42.23)                                        
 27 Lu, Sifan                 11 Agua Swim Team-MR    1:27.65    1:20.78 SILV   
                  37.16     1:20.78 (43.62)                                        
 28 Basso, Sierra K           12 Agua Swim Team-MR    1:22.93    1:21.71 SILV   
                  37.45     1:21.71 (44.26)                                        
 29 Li, Jessica Y             12 HS-MR                1:26.79    1:21.90 SILV   
                  37.19     1:21.90 (44.71)                                        
 30 Palmer, Fiona E           11 Express Swimming-MR  1:24.01    1:22.32 SILV   
                  38.95     1:22.32 (43.37)                                        
 31 Pan, Karen                12 Express Swimming-MR  1:25.91    1:22.57 SILV   
                  37.13     1:22.57 (45.44)                                        
 32 Josiah, Katherine M       11 Express Swimming-MR  1:28.67    1:22.83 SILV   
                  38.38     1:22.83 (44.45)                                        
 33 Emanuel, Taylor C         11 Badger-MR            1:27.08    1:23.40 SILV   
                  37.06     1:23.40 (46.34)                                        
 34 Keane, Nicole E           11 Badger-MR            1:28.14    1:23.75 SILV   
                  37.96     1:23.75 (45.79)                                        
 35 Klinovsky, Katarina       11 Agua Swim Team-MR    1:26.72    1:24.22 SILV   
                  37.95     1:24.22 (46.27)                                        
 36 Haiken, Charlotte E       11 Agua Swim Team-MR    1:25.77    1:25.81 SILV   
                  38.15     1:25.81 (47.66)                                        
 37 Lipton, Jessica R         11 Flying Dolphins-MR   1:28.43    1:25.90 SILV   
                  38.16     1:25.90 (47.74)                                        
 38 Robert, Jessica           11 Agua Swim Team-MR    1:26.70    1:26.00 SILV   
                  40.14     1:26.00 (45.86)                                        
 39 Sawyers, Amelia E         12 Flying Dolphins-MR   1:24.38    1:26.05 SILV   
                  37.62     1:26.05 (48.43)                                        
 40 Byrnes, Molly C           11 Badger-MR            1:26.76    1:27.96 SILV   
                  39.10     1:27.96 (48.86)                                        
 41 Beronja, Hana             11 Agua Swim Team-MR    1:26.89    1:28.65 SILV   
                  39.38     1:28.65 (49.27)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        2:37.99  ZQ
        2:39.99  JOS
        2:40.00  SMAX
        2:59.99  SILV
 Meet Qualifying:  2:40.01 - 2:59.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JOS - Division  
  1 Garces, Tessa J           11 Badger-MR            2:43.12    2:34.01 ZQ     
                  33.03     1:11.79 (38.76)     1:52.47 (40.68)     2:34.01 (41.54)
  2 Harrington, Morgan        11 LBA-MR               2:45.08    2:38.27 JOS    
                  33.74     1:13.76 (40.02)     1:56.31 (42.55)     2:38.27 (41.96)
SILV - Division  
  1 Brickman, Molly E         12 Flying Dolphins-MR   2:40.90    2:41.86 SILV   
                  33.73     1:15.16 (41.43)     1:58.99 (43.83)     2:41.86 (42.87)
  2 Delane, Kelly A           12 Badger-MR            2:45.12    2:46.81 SILV   
                  34.31     1:15.80 (41.49)     2:00.70 (44.90)     2:46.81 (46.11)
  3 Halper, Sophie R          11 Agua Swim Team-MR    2:48.11    2:47.94 SILV   
                  38.51     1:22.50 (43.99)     2:06.78 (44.28)     2:47.94 (41.16)
  4 Nixon, Charlotte A        12 Badger-MR            2:45.68    2:49.13 SILV   
                  35.46     1:18.47 (43.01)     2:04.02 (45.55)     2:49.13 (45.11)
  5 Barclay, Skye M           11 Flying Dolphins-MR   2:50.82    2:51.58 SILV   
                  35.88     1:19.22 (43.34)     2:06.03 (46.81)     2:51.58 (45.55)
 
Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
        1:10.69  ZQ
        1:11.29  JOS
        1:11.30  SMAX
        1:21.69  SILV
 Meet Qualifying:  1:11.31 - 1:21.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JOS - Division  
  1 Hodes, Sarah M            12 Badger-MR            1:11.38    1:09.92 ZQ     
                  33.38     1:09.92 (36.54)                                        
  2 Brickman, Molly E         12 Flying Dolphins-MR   1:11.51    1:10.66 ZQ     
                  32.57     1:10.66 (38.09)                                        
  3 Khal-Laayoun, Yasmina E   12 Agua Swim Team-MR    1:15.46    1:11.26 JOS    
                  33.48     1:11.26 (37.78)                                        
SILV - Division  
  1 Phang, yee Chung          11 Abbe Swim Team-MR    1:12.14    1:12.58 SILV   
                  34.29     1:12.58 (38.29)                                        
  2 Wojciechowska, Ewa        12 BASC-MR              1:13.13    1:12.62 SILV   
                  34.47     1:12.62 (38.15)                                        
  3 McGrath, Ashley M         12 Badger-MR            1:12.43    1:13.22 SILV   
                  34.42     1:13.22 (38.80)                                        
  4 Delane, Kelly A           12 Badger-MR            1:13.51    1:13.36 SILV   
                  33.82     1:13.36 (39.54)                                        
  5 Palumbo, Jamie N          12 Express Swimming-MR  1:13.37    1:13.69 SILV   
                  33.70     1:13.69 (39.99)                                        
  6 Borter, Gabriella E       12 Agua Swim Team-MR    1:14.32    1:13.71 SILV   
                  33.81     1:13.71 (39.90)                                        
  7 Barclay, Skye M           11 Flying Dolphins-MR   1:14.04    1:14.12 SILV   
                  33.37     1:14.12 (40.75)                                        
  8 Giordano, Gianna          12 BASC-MR              1:18.14    1:14.16 SILV   
                  34.64     1:14.16 (39.52)                                        
  9 McKenzie, Loren A         12 Express Swimming-MR  1:12.85    1:14.22 SILV   
                  33.92     1:14.22 (40.30)                                        
 10 Johnstone, Toniesha A     12 NFS-MR               1:13.56    1:14.30 SILV   
                  34.94     1:14.30 (39.36)                                        
 11 YU, Dana H                11 Express Swimming-MR  1:16.96    1:15.25 SILV   
                  35.84     1:15.25 (39.41)                                        
 12 Chou, Tiffany             12 FLY-MR               1:14.51    1:15.48 SILV   
                  36.75     1:15.48 (38.73)                                        
 13 Kelly, Jordan A           11 Agua Swim Team-MR    1:15.62    1:15.52 SILV   
                  36.56     1:15.52 (38.96)                                        
 14 Siegel, Sophie H          11 Flying Dolphins-MR   1:16.64    1:15.57 SILV   
                  34.77     1:15.57 (40.80)                                        
 15 Henry, Sarah A            12 Express Swimming-MR  1:15.01    1:15.62 SILV   
                  35.04     1:15.62 (40.58)                                        
 15 Lou, Jessica              12 FLY-MR               1:16.24    1:15.62 SILV   
                  36.65     1:15.62 (38.97)                                        
 17 WU, Gloria C              12 Abbe Swim Team-MR    1:16.12    1:15.85 SILV   
                  35.89     1:15.85 (39.96)                                        
 18 Van Tassell, Amanda J     11 WAC-MR               1:19.44    1:16.31 SILV   
                  35.49     1:16.31 (40.82)                                        
 19 Halper, Sophie R          11 Agua Swim Team-MR    1:14.80    1:16.39 SILV   
                  35.42     1:16.39 (40.97)                                        
 20 Simone, Madeline N        12 Badger-MR            1:14.98    1:16.42 SILV   
                  36.35     1:16.42 (40.07)                                        
 21 Pereira, Nicole V         12 CIY-MR               1:16.66    1:16.44 SILV   
                  36.17     1:16.44 (40.27)                                        
 22 Ambrosio, Wendy J         11 RedTails-MR          1:19.06    1:16.70 SILV   
                  36.60     1:16.70 (40.10)                                        
 23 Suarez-Rebling, Mariana   11 Agua Swim Team-MR    1:18.36    1:17.49 SILV   
                  35.87     1:17.49 (41.62)                                        
 24 Lu, Sifan                 11 Agua Swim Team-MR    1:21.63    1:17.53 SILV   
                  37.33     1:17.53 (40.20)                                        
 25 Monfiletto, Angela        12 WAC-MR               1:20.32    1:17.62 SILV   
                  36.13     1:17.62 (41.49)                                        
 26 Fitzpatrick, Aileen P     11 OWA-MR               1:18.85    1:17.94 SILV   
                  36.01     1:17.94 (41.93)                                        
 27 Job, Zakiyyah             11 LBA-MR               1:18.51    1:18.04 SILV   
                  34.98     1:18.04 (43.06)                                        
 28 Keane, Nicole E           11 Badger-MR            1:16.60    1:18.17 SILV   
                  36.86     1:18.17 (41.31)                                        
 29 Vani, Jacqueline J        12 Express Swimming-MR  1:18.28    1:18.67 SILV   
                  38.22     1:18.67 (40.45)                                        
 30 Donlevy, Katherine D      11 CIY-MR               1:21.47    1:19.03 SILV   
                  37.61     1:19.03 (41.42)                                        
 31 Alton, Erin               12 LBA-MR               1:16.46    1:19.30 SILV   
                  36.36     1:19.30 (42.94)                                        
 32 Eguchi, Lydia             11 Agua Swim Team-MR    1:19.30    1:19.57 SILV   
                  37.07     1:19.57 (42.50)                                        
 32 Kaefer, Jaimie A          11 Express Swimming-MR  1:18.70    1:19.57 SILV   
                  37.40     1:19.57 (42.17)                                        
 34 Paret, Anna F             12 Badger-MR            1:19.98    1:19.59 SILV   
                  39.16     1:19.59 (40.43)                                        
 35 Barrett, Seanna T         11 Express Swimming-MR  1:18.18    1:19.78 SILV   
                  36.56     1:19.78 (43.22)                                        
 36 Kallansrude, Kaitlyn S    12 OWA-MR               1:16.80    1:20.11 SILV   
                  38.38     1:20.11 (41.73)                                        
 37 LI, Ien                   11 Express Swimming-MR  1:19.05    1:20.56 SILV   
                  38.41     1:20.56 (42.15)                                        
 37 Bugniazet, Megan          11 Badger-MR            1:21.20    1:20.56 SILV   
                  37.04     1:20.56 (43.52)                                        
 39 Haiken, Charlotte E       11 Agua Swim Team-MR    1:19.96    1:20.72 SILV   
                  37.39     1:20.72 (43.33)                                        
 40 Demerest, Jamie           11 LBA-MR               1:18.50    1:20.90 SILV   
                  39.89     1:20.90 (41.01)                                        
 41 Cammarosano, Danielle     11 LBA-MR               1:21.47    1:20.93 SILV   
                  37.93     1:20.93 (43.00)                                        
 42 Sawyers, Amelia E         12 Flying Dolphins-MR   1:19.46    1:21.30 SILV   
                  37.48     1:21.30 (43.82)                                        
Non-Award Division  
  1 Wu, Samantha              11 HS-MR                1:20.71    1:21.73        
                  38.34     1:21.73 (43.39)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
        2:29.69  ZQ
        2:31.49  JOS
        2:31.50  SMAX
        2:54.09  SILV
 Meet Qualifying:  2:31.51 - 2:54.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JOS - Division  
  1 Hodes, Sarah M            12 Badger-MR            2:31.96    2:27.91 ZQ     
                  31.97     1:12.30 (40.33)     1:53.34 (41.04)     2:27.91 (34.57)
SILV - Division  
  1 Phang, yee Chung          11 Abbe Swim Team-MR    2:32.28    2:32.60 SILV   
                  33.99     1:14.08 (40.09)     1:57.32 (43.24)     2:32.60 (35.28)
  2 Brickman, Molly E         12 Flying Dolphins-MR   2:34.54    2:32.77 SILV   
                  33.25     1:11.67 (38.42)     1:57.59 (45.92)     2:32.77 (35.18)
  3 deFreitas, Hannah         12 WAC-MR               2:34.01    2:33.16 SILV   
                  34.43     1:14.60 (40.17)     1:57.11 (42.51)     2:33.16 (36.05)
  4 Wojciechowska, Ewa        12 BASC-MR              2:35.78    2:34.41 SILV   
                  36.52     1:17.61 (41.09)     2:01.46 (43.85)     2:34.41 (32.95)
  5 Kleckner, Sabrina G       12 Agua Swim Team-MR    2:35.53    2:35.13 SILV   
                  35.30     1:15.06 (39.76)     2:00.45 (45.39)     2:35.13 (34.68)
  6 Chen, Julia Y             12 FLY-MR               2:38.94    2:35.33 SILV   
                  34.57     1:14.79 (40.22)     1:59.85 (45.06)     2:35.33 (35.48)
  7 Delane, Kelly A           12 Badger-MR            2:39.57    2:37.79 SILV   
                  33.31     1:13.43 (40.12)     2:03.42 (49.99)     2:37.79 (34.37)
  8 Henry, Sarah A            12 Express Swimming-MR  2:36.67    2:37.93 SILV   
                  33.97     1:15.21 (41.24)     2:04.23 (49.02)     2:37.93 (33.70)
  9 Harrington, Morgan        11 LBA-MR               2:42.08    2:39.38 SILV   
                  33.66     1:14.33 (40.67)     2:03.55 (49.22)     2:39.38 (35.83)
 10 Palumbo, Jamie N          12 Express Swimming-MR  2:38.97    2:40.44 SILV   
                  34.15     1:14.02 (39.87)     2:05.58 (51.56)     2:40.44 (34.86)
 11 Barclay, Skye M           11 Flying Dolphins-MR   2:42.15    2:40.59 SILV   
                  33.35     1:13.69 (40.34)     2:02.93 (49.24)     2:40.59 (37.66)
 12 Lotito, Taylor P          12 Express Swimming-MR  2:39.06    2:40.76 SILV   
                  34.75     1:19.41 (44.66)     2:04.09 (44.68)     2:40.76 (36.67)
 13 Siegel, Sophie H          11 Flying Dolphins-MR   2:41.46    2:41.02 SILV   
                  34.68     1:13.56 (38.88)     2:04.59 (51.03)     2:41.02 (36.43)
 14 Kelly, Jordan A           11 Agua Swim Team-MR    2:38.34    2:41.27 SILV   
                  35.77     1:18.32 (42.55)     2:04.55 (46.23)     2:41.27 (36.72)
 15 Johnstone, Toniesha A     12 NFS-MR               2:41.51    2:42.44 SILV   
                  34.42     1:19.78 (45.36)     2:05.95 (46.17)     2:42.44 (36.49)
 16 Halper, Sophie R          11 Agua Swim Team-MR    2:42.41    2:42.73 SILV   
                  36.46     1:18.80 (42.34)     2:08.30 (49.50)     2:42.73 (34.43)
 17 Marasco, Rachel J         12 Express Swimming-MR  2:46.96    2:42.95 SILV   
                  35.64     1:16.98 (41.34)     2:06.26 (49.28)     2:42.95 (36.69)
 18 Simone, Madeline N        12 Badger-MR            2:35.40    2:43.04 SILV   
                  36.08     1:16.50 (40.42)     2:05.81 (49.31)     2:43.04 (37.23)
 19 Madoff, Emily W           12 Agua Swim Team-MR    2:40.91    2:43.62 SILV   
                  37.53     1:18.52 (40.99)     2:06.61 (48.09)     2:43.62 (37.01)
 20 Fuchs, Lindsey            11 Agua Swim Team-MR    2:39.87    2:43.78 SILV   
                  35.72     1:17.25 (41.53)     2:05.62 (48.37)     2:43.78 (38.16)
 21 Lou, Jessica              12 FLY-MR               2:42.10    2:43.86 SILV   
                  36.91     1:19.54 (42.63)     2:06.03 (46.49)     2:43.86 (37.83)
 22 Alton, Erin               12 LBA-MR               2:46.93    2:44.17 SILV   
                  37.89     1:18.87 (40.98)     2:08.11 (49.24)     2:44.17 (36.06)
 23 Monfiletto, Angela        12 WAC-MR               2:48.23    2:44.70 SILV   
                  36.75     1:18.25 (41.50)     2:05.18 (46.93)     2:44.70 (39.52)
 24 Fitzpatrick, Aileen P     11 OWA-MR               2:42.90    2:45.14 SILV   
                  39.58     1:19.34 (39.76)     2:09.47 (50.13)     2:45.14 (35.67)
 25 Chou, Tiffany             12 FLY-MR               2:44.98    2:45.40 SILV   
                  36.92     1:21.58 (44.66)     2:07.51 (45.93)     2:45.40 (37.89)
 26 YU, Dana H                11 Express Swimming-MR  2:46.51    2:45.41 SILV   
                  36.19                             2:07.56 ( )     2:45.41 (37.85)
 27 Lu, Sifan                 11 Agua Swim Team-MR    2:49.86    2:46.12 SILV   
                  38.16     1:21.64 (43.48)     2:07.76 (46.12)     2:46.12 (38.36)
 28 Hew, Madeleine            12 WAC-MR               2:44.01    2:46.86 SILV   
                  36.34     1:18.68 (42.34)     2:08.58 (49.90)     2:46.86 (38.28)
 29 Eguchi, Lydia             11 Agua Swim Team-MR    2:52.93    2:47.57 SILV   
                  36.81     1:19.93 (43.12)     2:09.42 (49.49)     2:47.57 (38.15)
 30 Keane, Nicole E           11 Badger-MR            2:49.03    2:48.14 SILV   
                  38.37     1:20.68 (42.31)     2:11.67 (50.99)     2:48.14 (36.47)
 31 McGrath, Deirdre R        12 Express Swimming-MR  2:45.22    2:48.20 SILV   
                  39.35     1:25.20 (45.85)     2:10.75 (45.55)     2:48.20 (37.45)
 32 Vani, Jacqueline J        12 Express Swimming-MR  2:44.23    2:48.22 SILV   
                  40.25     1:22.87 (42.62)     2:10.59 (47.72)     2:48.22 (37.63)
 33 Basso, Sierra K           12 Agua Swim Team-MR    2:53.98    2:48.58 SILV   
                  37.15     1:21.43 (44.28)     2:11.22 (49.79)     2:48.58 (37.36)
 34 Johnson, Sydni A          12 Badger-MR            2:47.53    2:49.30 SILV   
                  36.83     1:18.82 (41.99)     2:12.27 (53.45)     2:49.30 (37.03)
 35 Schmidt, Kelli L          11 Express Swimming-MR  2:52.33    2:49.76 SILV   
                  36.18     1:19.17 (42.99)     2:14.09 (54.92)     2:49.76 (35.67)
 36 LI, Ien                   11 Express Swimming-MR  2:51.27    2:50.12 SILV   
                  42.17     1:24.42 (42.25)     2:12.10 (47.68)     2:50.12 (38.02)
 37 Kuo, Elizabeth F          11 Agua Swim Team-MR    2:51.03    2:50.24 SILV   
                  41.23     1:23.96 (42.73)     2:11.77 (47.81)     2:50.24 (38.47)
 38 Yan, Clara                12 Express Swimming-MR  2:52.37    2:50.39 SILV   
                  40.65     1:25.23 (44.58)     2:11.80 (46.57)     2:50.39 (38.59)
 39 Galen, Eve I              12 Agua Swim Team-MR    2:53.31    2:50.57 SILV   
                  37.35     1:20.65 (43.30)     2:10.44 (49.79)     2:50.57 (40.13)
 40 Byrnes, Molly C           11 Badger-MR            2:50.22    2:51.83 SILV   
                  38.93     1:26.98 (48.05)     2:12.82 (45.84)     2:51.83 (39.01)
 41 Klinovsky, Katarina       11 Agua Swim Team-MR    2:52.32    2:52.25 SILV   
                  37.31     1:21.56 (44.25)     2:15.40 (53.84)     2:52.25 (36.85)
 42 Kallansrude, Kaitlyn S    12 OWA-MR               2:47.71    2:52.96 SILV   
                  38.71     1:25.09 (46.38)     2:13.12 (48.03)     2:52.96 (39.84)
 43 Robert, Jessica           11 Agua Swim Team-MR    2:52.40    2:53.01 SILV   
                  40.66     1:25.28 (44.62)     2:16.94 (51.66)     2:53.01 (36.07)
 44 Anderson, Mary Jane J     12 HS-MR                2:51.67    2:53.37 SILV   
                  40.33     1:22.74 (42.41)     2:14.32 (51.58)     2:53.37 (39.05)
Non-Award Division  
  1 Maggio, Emily C           12 OWA-MR               2:46.01    2:55.31        
                  38.21     1:20.55 (42.34)     2:17.39 (56.84)     2:55.31 (37.92)
  2 Cammarosano, Danielle     11 LBA-MR               2:49.92    2:55.34        
                  38.45     1:26.05 (47.60)     2:17.76 (51.71)     2:55.34 (37.58)
 
Girls 11-12 400 Yard IM
===============================================================================
        5:27.99  JOS
        5:28.00  SMAX
        5:59.99  SILV
 Meet Qualifying:  5:28.01 - 5:59.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JOS - Division  
  1 Brickman, Molly E         12 Flying Dolphins-MR   5:59.00    5:24.04 JOS    
                  33.95     1:14.54 (40.59)     1:54.35 (39.81)     2:34.34 (39.99)
        3:22.58 (48.24)     4:11.44 (48.86)     4:48.06 (36.62)     5:24.04 (35.98)
SILV - Division  
  1 deFreitas, Hannah         12 WAC-MR               5:39.78    5:31.37 SILV   
                  35.93     1:18.09 (42.16)     2:01.55 (43.46)     2:44.63 (43.08)
        3:28.75 (44.12)     4:13.71 (44.96)     4:54.16 (40.45)     5:31.37 (37.21)
  2 Delane, Kelly A           12 Badger-MR            5:30.88    5:33.56 SILV   
                  33.84     1:15.58 (41.74)     1:58.83 (43.25)     2:40.80 (41.97)
        3:30.75 (49.95)     4:20.50 (49.75)     4:57.16 (36.66)     5:33.56 (36.40)
  3 Kleckner, Sabrina G       12 Agua Swim Team-MR    5:37.84    5:33.74 SILV   
                  36.21     1:20.09 (43.88)     2:03.16 (43.07)     2:44.71 (41.55)
        3:31.88 (47.17)     4:19.75 (47.87)     4:57.53 (37.78)     5:33.74 (36.21)
  4 Fuchs, Lindsey            11 Agua Swim Team-MR    5:42.19    5:35.48 SILV   
                  36.44     1:18.81 (42.37)     2:00.70 (41.89)     2:43.72 (43.02)
        3:31.31 (47.59)     4:19.94 (48.63)     4:57.28 (37.34)     5:35.48 (38.20)
  5 Halper, Sophie R          11 Agua Swim Team-MR    5:37.53    5:39.46 SILV   
                  38.60     1:21.07 (42.47)     2:05.22 (44.15)     2:47.52 (42.30)
        3:38.06 (50.54)     4:28.01 (49.95)     5:06.36 (38.35)     5:39.46 (33.10)
  6 Barclay, Skye M           11 Flying Dolphins-MR   5:57.50    5:42.15 SILV   
                  34.00     1:15.96 (41.96)     1:58.48 (42.52)     2:41.83 (43.35)
        3:30.97 (49.14)     4:20.99 (50.02)     5:01.67 (40.68)     5:42.15 (40.48)
  7 Eguchi, Lydia             11 Agua Swim Team-MR    5:50.34    5:51.44 SILV   
                  37.42     1:22.58 (45.16)     2:08.15 (45.57)     2:53.32 (45.17)
        3:42.06 (48.74)     4:31.65 (49.59)     5:11.83 (40.18)     5:51.44 (39.61)
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          26.79  ZQ
          26.99  JOS
          27.00  SMAX
          30.19  SILV
 Meet Qualifying:  27.01 - 30.19
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JOS - Division  
  1 Rodriguez, Keannie M      13 Agua Swim Team-MR      27.15      26.70 ZQ     
  2 Rondina, Corinne M        14 WAC-MR                 27.55      26.91 JOS    
SILV - Division  
  1 McDonough, Colleen P      13 WAC-MR                 27.44      27.14 SILV   
  2 Pena, Jarleen B           13 Agua Swim Team-MR      28.25      27.25 SILV   
  3 Clarkson, Marie E         13 Express Swimming-MR    27.66      27.31 SILV   
  4 Kuo, Jacqueline           14 Agua Swim Team-MR      27.37      27.34 SILV   
  5 Cannon, Kellie            13 LBA-MR                 27.13      27.35 SILV   
  6 Senken, Natasha L         14 OWA-MR                 27.28      27.44 SILV   
  6 Hansalik, Meredith        13 BASC-MR                27.97      27.44 SILV   
  8 Rivera, Ashley M          14 Agua Swim Team-MR      27.57      27.45 SILV   
  9 Konopka, Katie E          13 Badger-MR              27.78      27.56 SILV   
 10 Nash, Jennifer            13 LBA-MR                 27.31      27.62 SILV   
 11 Escobedo, Samantha        13 WAC-MR                 28.25      27.70 SILV   
 12 Klein, Eilis D            13 Badger-MR              27.80      27.71 SILV   
 13 deFreitas, Sophie         14 WAC-MR                 27.19      27.74 SILV   
 14 Schauer, Elizabeth m      14 Badger-MR              28.10      27.78 SILV   
 15 Miller, Emma L            13 FLY-MR                 27.85      27.89 SILV   
 16 Shaw, Keyzia J            14 FLY-MR                 27.82      27.93 SILV   
 17 Cirone, Alexandra         13 Agua Swim Team-MR      27.85      27.98 SILV   
 18 Diserio, Sophia           13 Agua Swim Team-MR      27.79      28.02 SILV   
 19 Mannix, Christine m       14 Badger-MR              27.21      28.06 SILV   
 20 Giraldo, Daniela          14 FLY-MR                 27.53      28.07 SILV   
 21 Rosario, Perla            13 RedTails-MR            28.97      28.16 SILV   
 22 Pan, Leah                 13 CIY-MR                 28.45      28.20 SILV   
 23 Nierenberg, Amelia J      13 Agua Swim Team-MR      27.70      28.24 SILV   
 24 Chen, Lillian T           14 Express Swimming-MR    28.56      28.31 SILV   
 25 McElroy, Nora             13 Badger-MR              28.33      28.40 SILV   
 26 Martinez, Adrianna        14 Agua Swim Team-MR      28.30      28.45 SILV   
 27 Ogisu, Emilie             13 Agua Swim Team-MR      27.71      28.50 SILV   
 28 Gibbons, Nicolette L      14 OWA-MR                 27.72      28.54 SILV   
 29 Fuchs, Amanda B           13 Agua Swim Team-MR      29.03      28.62 SILV   
 30 Lai, Diana Y              14 Express Swimming-MR    28.83      28.64 SILV   
 31 Fufidio, Andrea L         14 Badger-MR              29.45      28.67 SILV   
 31 Geller, Amanda C          14 CIY-MR                 28.50      28.67 SILV   
 33 Aguirre, Julie D          13 HS-MR                  28.12      28.77 SILV   
 34 Sanacore, Kathryn I       14 Express Swimming-MR    28.66      28.86 SILV   
 35 Marquez, Daniela          13 FLY-MR                 28.94      28.89 SILV   
 36 Keim, Jennifer            14 LBA-MR                 29.62      28.98 SILV   
 37 Herbold, Emma K           13 Badger-MR              28.41      28.99 SILV   
 38 Cannatella, Katie G       14 Express Swimming-MR    29.15      29.04 SILV   
 39 Quinn, Kelly A            13 Express Swimming-MR    28.71      29.07 SILV   
 40 D'Angelo, Stephanie M     14 Rac @ Jcc-MR           28.70      29.14 SILV   
 41 Peralta, Loren S          13 APEX-MR                29.54      29.25 SILV   
 42 DiPaola, Emily F          14 CIY-MR                 29.68      29.43 SILV   
 43 Xue, Kelly E              13 HS-MR                  29.22      29.49 SILV   
 44 Simunovich, Rachel T      13 Agua Swim Team-MR      29.71      29.51 SILV   
 45 Damsky, Abby K            13 Agua Swim Team-MR      29.63      29.52 SILV   
 46 Dreiss, Danielle M        13 Express Swimming-MR    29.01      29.56 SILV   
 47 Chow, Laurie              13 Express Swimming-MR    30.17      29.78 SILV   
 48 Ng, Phyllis               13 HS-MR                  29.87      29.82 SILV   
 49 Tucker, Annelisa C        14 Badger-MR              28.95      29.90 SILV   
 50 Betzios, Alexandra P      13 Express Swimming-MR    29.82      29.93 SILV   
Non-Award Division  
  1 Chai, Lydia               14 GATE-MR                29.87      30.22        
  2 Greff, Christie R         13 Express Swimming-MR    29.82      30.27        
  3 Gruber, Alexandra JO J    13 LBA-MR                 29.44      30.46        
  4 Strehle, Caroline M       14 Bscat-MR               30.13      30.47        
  5 Tusa, Kayla M             14 Express Swimming-MR    29.83      30.57        
  6 Muoio, Tara R             13 HS-MR                  29.15      30.71        
  7 Fenn, Kerry N             14 Badger-MR              29.98      30.75        
  8 Zoine, Jessica M          13 Express Swimming-MR    29.40      31.02        
 
Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          58.19  ZQ
          58.49  JOS
          58.50  SMAX
        1:06.09  SILV
 Meet Qualifying:  58.51 - 1:06.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JOS - Division  
  1 Cannon, Kellie            13 LBA-MR                 58.80      58.45 JOS    
                  28.37       58.45 (30.08)                                        
SILV - Division  
  1 Barcklow, Gabrielle       14 Express Swimming-MR    59.40      58.56 SILV   
                  28.27       58.56 (30.29)                                        
  2 McDonough, Colleen P      13 WAC-MR                 59.59      58.70 SILV   
                  28.23       58.70 (30.47)                                        
  3 Brown, Caitlin N          14 HS-MR                  58.68      58.93 SILV   
                  28.28       58.93 (30.65)                                        
  4 Ogisu, Emilie             13 Agua Swim Team-MR      59.09      59.01 SILV   
                  28.59       59.01 (30.42)                                        
  5 Konopka, Katie E          13 Badger-MR              59.34      59.13 SILV   
                  28.37       59.13 (30.76)                                        
  6 Escobedo, Samantha        13 WAC-MR               1:02.96      59.67 SILV   
                  28.35       59.67 (31.32)                                        
  7 Senken, Natasha L         14 OWA-MR                 59.19      59.84 SILV   
                  28.85       59.84 (30.99)                                        
  8 Kuzniewski, Kayla J       14 Express Swimming-MR  1:00.26    1:00.19 SILV   
                  29.19     1:00.19 (31.00)                                        
  9 Cirone, Alexandra         13 Agua Swim Team-MR      59.47    1:00.29 SILV   
                  29.27     1:00.29 (31.02)                                        
 10 Pena, Jarleen B           13 Agua Swim Team-MR    1:01.57    1:00.61 SILV   
                  29.22     1:00.61 (31.39)                                        
 11 McElroy, Nora             13 Badger-MR              59.56    1:00.62 SILV   
                  29.12     1:00.62 (31.50)                                        
 12 Mannix, Christine m       14 Badger-MR            1:00.01    1:00.84 SILV   
                  28.68     1:00.84 (32.16)                                        
 13 Giraldo, Daniela          14 FLY-MR                 59.77    1:01.02 SILV   
                  29.11     1:01.02 (31.91)                                        
 14 deFreitas, Sophie         14 WAC-MR                 59.81    1:01.03 SILV   
                  29.03     1:01.03 (32.00)                                        
 15 Young, Kayla M            14 Express Swimming-MR  1:00.93    1:01.15 SILV   
                  29.47     1:01.15 (31.68)                                        
 16 Nierenberg, Amelia J      13 Agua Swim Team-MR    1:01.57    1:01.25 SILV   
                  29.24     1:01.25 (32.01)                                        
 17 Schauer, Elizabeth m      14 Badger-MR            1:00.49    1:01.27 SILV   
                  29.19     1:01.27 (32.08)                                        
 18 Hansalik, Meredith        13 BASC-MR              1:01.66    1:01.35 SILV   
                  29.82     1:01.35 (31.53)                                        
 19 Gibbons, Nicolette L      14 OWA-MR               1:00.87    1:01.46 SILV   
                  29.33     1:01.46 (32.13)                                        
 20 Chen, Lillian T           14 Express Swimming-MR  1:01.43    1:01.50 SILV   
                  29.37     1:01.50 (32.13)                                        
 21 Fufidio, Andrea L         14 Badger-MR            1:02.55    1:01.53 SILV   
                  29.58     1:01.53 (31.95)                                        
 22 Santos, Samantha P        13 FLY-MR               1:00.87    1:01.63 SILV   
                  29.74     1:01.63 (31.89)                                        
 23 Martinez, Adrianna        14 Agua Swim Team-MR    1:01.32    1:01.70 SILV   
                  29.26     1:01.70 (32.44)                                        
 24 O'Connor, Ann             14 BASC-MR              1:02.48    1:01.72 SILV   
                  29.43     1:01.72 (32.29)                                        
 25 Sanacore, Kathryn I       14 Express Swimming-MR  1:02.97    1:01.84 SILV   
                  29.53     1:01.84 (32.31)                                        
 26 Miller, Emma L            13 FLY-MR               1:00.79    1:01.85 SILV   
                  30.06     1:01.85 (31.79)                                        
 27 Tompkins, Catherine A     13 Badger-MR              59.47    1:01.99 SILV   
                  29.49     1:01.99 (32.50)                                        
 28 Chen, Catherine           14 CIY-MR               1:01.55    1:02.07 SILV   
                  29.50     1:02.07 (32.57)                                        
 29 Clarkson, Marie E         13 Express Swimming-MR  1:02.19    1:02.15 SILV   
                  29.52     1:02.15 (32.63)                                        
 29 Pan, Leah                 13 CIY-MR               1:04.46    1:02.15 SILV   
                  29.60     1:02.15 (32.55)                                        
 31 Mulligan, Tara A          14 CIY-MR               1:02.40    1:02.17 SILV   
 32 Rondina, Corinne M        14 WAC-MR               1:00.80    1:02.28 SILV   
                  29.20     1:02.28 (33.08)                                        
 33 Kuo, Anna                 14 CIY-MR               1:03.19    1:02.86 SILV   
                  29.73     1:02.86 (33.13)                                        
 34 Diserio, Sophia           13 Agua Swim Team-MR    1:03.11    1:02.87 SILV   
                  29.70     1:02.87 (33.17)                                        
 35 Tucker, Annelisa C        14 Badger-MR            1:04.04    1:02.96 SILV   
                  30.20     1:02.96 (32.76)                                        
 36 Shaw, Keyzia J            14 FLY-MR               1:02.48    1:02.99 SILV   
                  30.34     1:02.99 (32.65)                                        
 37 Cannatella, Katie G       14 Express Swimming-MR  1:02.40    1:03.27 SILV   
                  30.50     1:03.27 (32.77)                                        
 38 D'Angelo, Stephanie M     14 Rac @ Jcc-MR         1:03.89    1:03.31 SILV   
                  30.21     1:03.31 (33.10)                                        
 39 Aguirre, Julie D          13 HS-MR                1:01.00    1:03.43 SILV   
                  30.14     1:03.43 (33.29)                                        
 40 Quinn, Kelly A            13 Express Swimming-MR  1:04.12    1:03.58 SILV   
                  30.21     1:03.58 (33.37)                                        
 41 Klein, Eilis D            13 Badger-MR            1:02.72    1:03.62 SILV   
                  30.30     1:03.62 (33.32)                                        
 42 Lotito, Samantha M        14 Express Swimming-MR  1:05.05    1:03.72 SILV   
                  31.62     1:03.72 (32.10)                                        
 43 Lai, Diana Y              14 Express Swimming-MR  1:04.66    1:03.78 SILV   
                  29.72     1:03.78 (34.06)                                        
 44 Bai, Annys                13 FLY-MR               1:03.88    1:03.84 SILV   
                  30.53     1:03.84 (33.31)                                        
 45 Herbold, Emma K           13 Badger-MR            1:02.84    1:04.19 SILV   
                  30.32     1:04.19 (33.87)                                        
 46 Rosario, Perla            13 RedTails-MR          1:05.79    1:04.27 SILV   
                  30.09     1:04.27 (34.18)                                        
 47 Marquez, Daniela          13 FLY-MR               1:04.19    1:04.50 SILV   
                  30.85     1:04.50 (33.65)                                        
 48 Peralta, Loren S          13 APEX-MR              1:04.19    1:04.99 SILV   
                  31.44     1:04.99 (33.55)                                        
 49 Johanson, Bridget M       13 Badger-MR            1:05.72    1:05.25 SILV   
                  31.10     1:05.25 (34.15)                                        
 50 McPherson-White, Gabriel  14 APEX-MR              1:05.21    1:05.31 SILV   
                  31.35     1:05.31 (33.96)                                        
 51 Gibbons, Courtney         13 WAC-MR               1:05.34    1:05.32 SILV   
                  31.50     1:05.32 (33.82)                                        
 52 Ng, Phyllis               13 HS-MR                1:05.50    1:05.43 SILV   
                  31.11     1:05.43 (34.32)                                        
 53 Shtab, Danielle           14 CIY-MR               1:04.26    1:05.47 SILV   
                  31.75     1:05.47 (33.72)                                        
 54 Simunovich, Rachel T      13 Agua Swim Team-MR    1:05.80    1:05.51 SILV   
                  31.60     1:05.51 (33.91)                                        
 55 Damsky, Abby K            13 Agua Swim Team-MR    1:04.62    1:06.05 SILV   
                  31.38     1:06.05 (34.67)                                        
Non-Award Division  
  1 Fenn, Kerry N             14 Badger-MR            1:04.58    1:06.11        
                  31.89     1:06.11 (34.22)                                        
  2 Gruber, Alexandra JO J    13 LBA-MR               1:04.90    1:06.53        
                  32.29     1:06.53 (34.24)                                        
  3 Tusa, Kayla M             14 Express Swimming-MR  1:06.01    1:06.62        
                  31.57     1:06.62 (35.05)                                        
  4 Pilipenko, Veronika       13 APEX-MR              1:05.98    1:07.83        
                  32.46     1:07.83 (35.37)                                        
  5 Zoine, Jessica M          13 Express Swimming-MR  1:05.57    1:09.92        
                  32.79     1:09.92 (37.13)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:06.49  ZQ
        2:07.99  JOS
        2:08.00  SMAX
        2:22.99  SILV
 Meet Qualifying:  2:08.01 - 2:22.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JOS - Division  
  1 Rodriguez, Keannie M      13 Agua Swim Team-MR    2:08.20    2:04.40 ZQ     
                  29.36     1:00.79 (31.43)     1:32.97 (32.18)     2:04.40 (31.43)
  2 Kuo, Jacqueline           14 Agua Swim Team-MR    2:08.02    2:07.21 JOS    
                  29.48     1:01.65 (32.17)     1:34.54 (32.89)     2:07.21 (32.67)
  3 Cirone, Alexandra         13 Agua Swim Team-MR    2:08.52    2:07.23 JOS    
                  29.86     1:02.45 (32.59)     1:35.20 (32.75)     2:07.23 (32.03)
SILV - Division  
  1 Konopka, Katie E          13 Badger-MR            2:08.22    2:08.10 SILV   
                  28.77     1:00.97 (32.20)     1:34.67 (33.70)     2:08.10 (33.43)
  2 Senken, Natasha L         14 OWA-MR               2:08.49    2:08.70 SILV   
                  29.89     1:02.13 (32.24)     1:35.36 (33.23)     2:08.70 (33.34)
  3 McDonough, Colleen P      13 WAC-MR               2:10.34    2:08.95 SILV   
                  30.08     1:03.30 (33.22)     1:36.48 (33.18)     2:08.95 (32.47)
  4 deFreitas, Sophie         14 WAC-MR               2:11.12    2:09.64 SILV   
                  30.70     1:03.58 (32.88)     1:36.93 (33.35)     2:09.64 (32.71)
  5 Young, Kayla M            14 Express Swimming-MR  2:11.12    2:10.31 SILV   
                  30.01     1:03.44 (33.43)     1:37.05 (33.61)     2:10.31 (33.26)
  6 Brown, Caitlin N          14 HS-MR                2:09.55    2:11.60 SILV   
                  30.15     1:03.99 (33.84)     1:37.88 (33.89)     2:11.60 (33.72)
  7 Fuchs, Amanda B           13 Agua Swim Team-MR    2:14.39    2:12.28 SILV   
                  29.78     1:03.52 (33.74)     1:38.02 (34.50)     2:12.28 (34.26)
  8 Pena, Jarleen B           13 Agua Swim Team-MR    2:18.59    2:12.48 SILV   
                  30.15     1:04.13 (33.98)     1:38.32 (34.19)     2:12.48 (34.16)
  9 McElroy, Nora             13 Badger-MR            2:11.20    2:12.54 SILV   
                  30.42     1:03.96 (33.54)     1:38.17 (34.21)     2:12.54 (34.37)
 10 Escobedo, Samantha        13 WAC-MR               2:21.96    2:13.11 SILV   
                  30.09     1:03.94 (33.85)     1:38.76 (34.82)     2:13.11 (34.35)
 11 Chen, Lillian T           14 Express Swimming-MR  2:11.00    2:13.61 SILV   
                  29.32     1:03.10 (33.78)     1:38.64 (35.54)     2:13.61 (34.97)
 12 Sanacore, Kathryn I       14 Express Swimming-MR  2:16.70    2:14.48 SILV   
                  29.24     1:03.01 (33.77)     1:38.51 (35.50)     2:14.48 (35.97)
 13 Lotito, Samantha M        14 Express Swimming-MR  2:17.08    2:14.78 SILV   
                  31.70     1:05.32 (33.62)     1:40.02 (34.70)     2:14.78 (34.76)
 14 Martinez, Adrianna        14 Agua Swim Team-MR    2:13.75    2:14.81 SILV   
                  31.09     1:05.20 (34.11)     1:40.36 (35.16)     2:14.81 (34.45)
 15 Tucker, Annelisa C        14 Badger-MR            2:19.96    2:15.55 SILV   
                  31.00     1:05.60 (34.60)     1:40.94 (35.34)     2:15.55 (34.61)
 15 Fufidio, Andrea L         14 Badger-MR            2:18.89    2:15.55 SILV   
                  30.70     1:05.04 (34.34)     1:40.54 (35.50)     2:15.55 (35.01)
 17 Gibbons, Nicolette L      14 OWA-MR               2:12.32    2:15.56 SILV   
                  30.54     1:05.22 (34.68)     1:40.79 (35.57)     2:15.56 (34.77)
 18 Nierenberg, Amelia J      13 Agua Swim Team-MR    2:14.02    2:16.25 SILV   
                  30.03     1:04.84 (34.81)     1:40.97 (36.13)     2:16.25 (35.28)
 19 Miller, Emma L            13 FLY-MR               2:17.16    2:16.30 SILV   
                  31.29     1:06.24 (34.95)     1:41.74 (35.50)     2:16.30 (34.56)
 20 Barcklow, Gabrielle       14 Express Swimming-MR  2:12.85    2:17.19 SILV   
                  31.21     1:05.58 (34.37)     1:41.23 (35.65)     2:17.19 (35.96)
 21 Keim, Jennifer            14 LBA-MR               2:14.18    2:17.23 SILV   
                  31.27     1:05.77 (34.50)     1:42.46 (36.69)     2:17.23 (34.77)
 22 Rondina, Corinne M        14 WAC-MR               2:19.75    2:17.72 SILV   
                  30.78     1:05.75 (34.97)     1:42.70 (36.95)     2:17.72 (35.02)
 23 Schauer, Elizabeth m      14 Badger-MR            2:13.96    2:17.83 SILV   
                  30.91     1:05.66 (34.75)     1:41.71 (36.05)     2:17.83 (36.12)
 24 Mulligan, Tara A          14 CIY-MR               2:22.55    2:17.94 SILV   
                  30.86   2:17.94 (1:47.08)                                        
 25 Klein, Eilis D            13 Badger-MR            2:19.72    2:18.07 SILV   
                  31.41     1:06.08 (34.67)     1:42.53 (36.45)     2:18.07 (35.54)
 26 Clarkson, Marie E         13 Express Swimming-MR  2:18.01    2:18.73 SILV   
                  31.55     1:08.35 (36.80)     1:44.30 (35.95)     2:18.73 (34.43)
 27 Cannatella, Katie G       14 Express Swimming-MR  2:13.75    2:19.03 SILV   
                  32.04     1:07.39 (35.35)     1:44.19 (36.80)     2:19.03 (34.84)
 28 Aguirre, Julie D          13 HS-MR                2:14.70    2:19.04 SILV   
                  31.33     1:06.66 (35.33)     1:42.74 (36.08)     2:19.04 (36.30)
 29 Diserio, Sophia           13 Agua Swim Team-MR    2:22.14    2:19.17 SILV   
                  31.52     1:07.06 (35.54)     1:43.84 (36.78)     2:19.17 (35.33)
 30 Hansalik, Meredith        13 BASC-MR              2:17.68    2:19.63 SILV   
                  32.28     1:08.24 (35.96)     1:45.03 (36.79)     2:19.63 (34.60)
 31 Johanson, Bridget M       13 Badger-MR            2:18.80    2:20.52 SILV   
                  31.81     1:07.31 (35.50)     1:43.95 (36.64)     2:20.52 (36.57)
 32 D'Angelo, Stephanie M     14 Rac @ Jcc-MR         2:18.97    2:20.76 SILV   
                  31.65     1:06.20 (34.55)     1:43.77 (37.57)     2:20.76 (36.99)
 33 Gibbons, Courtney         13 WAC-MR               2:19.80    2:21.13 SILV   
                  33.74     1:09.59 (35.85)     1:45.92 (36.33)     2:21.13 (35.21)
 34 Fenn, Kerry N             14 Badger-MR            2:21.29    2:21.79 SILV   
                  33.12     1:09.99 (36.87)     1:46.69 (36.70)     2:21.79 (35.10)
 35 Shaw, Keyzia J            14 FLY-MR               2:19.99    2:21.90 SILV   
                  32.86     1:09.61 (36.75)     1:47.27 (37.66)     2:21.90 (34.63)
 36 Nagarajan, Mira           13 Agua Swim Team-MR    2:21.56    2:22.64 SILV   
                  31.96     1:07.90 (35.94)     1:45.68 (37.78)     2:22.64 (36.96)
 37 Dreiss, Danielle M        13 Express Swimming-MR  2:21.19    2:22.77 SILV   
                  32.42     1:08.71 (36.29)     1:46.69 (37.98)     2:22.77 (36.08)
Non-Award Division  
  1 Trivino, Ana              13 FLY-MR               2:22.73    2:24.26        
                  32.96     1:09.73 (36.77)     1:47.01 (37.28)     2:24.26 (37.25)
  2 Herbold, Emma K           13 Badger-MR            2:19.95    2:24.27        
                  32.34     1:09.19 (36.85)     1:47.88 (38.69)     2:24.27 (36.39)
  3 Gruber, Alexandra JO J    13 LBA-MR               2:22.21    2:26.10        
                  33.16     1:09.82 (36.66)     1:47.73 (37.91)     2:26.10 (38.37)
  4 Pilipenko, Veronika       13 APEX-MR              2:19.28    2:27.53        
                  33.75     1:11.09 (37.34)     1:49.76 (38.67)     2:27.53 (37.77)
  5 Zoine, Jessica M          13 Express Swimming-MR  2:19.77    2:30.82        
                  33.30     1:11.29 (37.99)     1:51.24 (39.95)     2:30.82 (39.58)
 
Girls 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        5:31.99  ZQ
        5:35.99  JOS
        5:36.00  SMAX
        6:05.59  SILV
 Meet Qualifying:  5:36.01 - 6:05.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Young, Kayla M            14 Express Swimming-MR  5:38.82    5:37.70 SILV   
                  29.84     1:02.72 (32.88)     1:36.61 (33.89)     2:11.07 (34.46)
        2:45.34 (34.27)     3:19.94 (34.60)     3:54.43 (34.49)     4:29.14 (34.71)
        5:03.50 (34.36)     5:37.70 (34.20)                                        
  2 Konopka, Katie E          13 Badger-MR            5:43.15    5:38.63 SILV   
                  29.62     1:02.71 (33.09)     1:36.72 (34.01)     2:11.15 (34.43)
        2:45.38 (34.23)     3:19.90 (34.52)     3:54.77 (34.87)     4:30.07 (35.30)
        5:04.93 (34.86)     5:38.63 (33.70)                                        
  3 Scott, Lucy E             14 Agua Swim Team-MR    5:49.02    5:39.73 SILV   
                  29.39     1:03.35 (33.96)     1:37.94 (34.59)     2:12.52 (34.58)
        2:46.88 (34.36)     3:21.66 (34.78)     3:56.76 (35.10)     4:31.96 (35.20)
        5:06.71 (34.75)     5:39.73 (33.02)                                        
  4 Feminella, Meghan C       14 WAC-MR               5:52.87    5:41.91 SILV   
                  31.46     1:06.43 (34.97)     1:40.34 (33.91)     2:14.65 (34.31)
        2:48.74 (34.09)     3:23.26 (34.52)     3:58.24 (34.98)     4:33.51 (35.27)
        5:08.51 (35.00)     5:41.91 (33.40)                                        
  5 Senken, Natasha L         14 OWA-MR               5:44.85    5:44.67 SILV   
                  30.66     1:04.71 (34.05)     1:39.71 (35.00)     2:14.39 (34.68)
        2:49.13 (34.74)     3:24.12 (34.99)     3:59.33 (35.21)     4:34.73 (35.40)
        5:10.38 (35.65)     5:44.67 (34.29)                                        
  6 McDonough, Colleen P      13 WAC-MR               5:54.72    5:50.20 SILV   
                  31.57     1:05.93 (34.36)     1:41.05 (35.12)     2:15.81 (34.76)
        2:51.45 (35.64)     3:27.41 (35.96)     4:03.63 (36.22)     4:39.32 (35.69)
        5:15.65 (36.33)     5:50.20 (34.55)                                        
  7 deFreitas, Sophie         14 WAC-MR               5:45.89    5:50.31 SILV   
                  31.27     1:05.30 (34.03)     1:40.09 (34.79)     2:15.26 (35.17)
        2:51.10 (35.84)     3:27.12 (36.02)     4:03.41 (36.29)     4:39.59 (36.18)
        5:15.17 (35.58)     5:50.31 (35.14)                                        
  8 Lotito, Samantha M        14 Express Swimming-MR  6:00.11    5:50.47 SILV   
                  32.03     1:06.64 (34.61)     1:41.62 (34.98)     2:17.00 (35.38)
        2:52.72 (35.72)     3:28.35 (35.63)     4:04.43 (36.08)     4:40.29 (35.86)
        5:15.62 (35.33)     5:50.47 (34.85)                                        
  9 Chen, Lillian T           14 Express Swimming-MR  5:48.44    5:50.90 SILV   
                  30.89     1:05.60 (34.71)     1:40.55 (34.95)     2:16.20 (35.65)
        2:52.12 (35.92)     3:27.55 (35.43)     4:03.51 (35.96)     4:40.01 (36.50)
        5:15.73 (35.72)     5:50.90 (35.17)                                        
 10 Johanson, Bridget M       13 Badger-MR            5:56.97    5:51.64 SILV   
                  31.61     1:06.06 (34.45)     1:41.73 (35.67)     2:17.66 (35.93)
        2:54.14 (36.48)     3:30.05 (35.91)     4:06.32 (36.27)     4:42.38 (36.06)
        5:18.38 (36.00)     5:51.64 (33.26)                                        
 11 Tucker, Annelisa C        14 Badger-MR            6:01.59    5:52.47 SILV   
                  31.81     1:06.81 (35.00)     1:42.31 (35.50)     2:17.99 (35.68)
        2:54.18 (36.19)     3:30.22 (36.04)     4:06.20 (35.98)     4:42.22 (36.02)
        5:17.88 (35.66)     5:52.47 (34.59)                                        
 12 Keim, Jennifer            14 LBA-MR               6:05.30    6:00.56 SILV   
                  31.85     1:06.96 (35.11)     1:43.05 (36.09)     2:20.02 (36.97)
        2:56.80 (36.78)     3:33.98 (37.18)     4:11.08 (37.10)     4:48.36 (37.28)
        5:24.93 (36.57)     6:00.56 (35.63)                                        
 13 Miller, Emma L            13 FLY-MR               6:03.74    6:00.82 SILV   
                  32.34     1:07.30 (34.96)     1:43.21 (35.91)     2:20.41 (37.20)
        2:57.64 (37.23)     3:33.73 (36.09)     4:10.92 (37.19)     4:48.37 (37.45)
        5:25.50 (37.13)     6:00.82 (35.32)                                        
 14 Sanacore, Kathryn I       14 Express Swimming-MR  5:55.20    6:02.60 SILV   
                  31.88     1:07.70 (35.82)     1:43.94 (36.24)     2:20.35 (36.41)
        2:58.37 (38.02)     3:34.92 (36.55)     4:12.65 (37.73)     4:50.08 (37.43)
        5:26.85 (36.77)     6:02.60 (35.75)                                        
 15 Santos, Samantha P        13 FLY-MR               5:52.45    6:03.65 SILV   
                  31.94     1:07.51 (35.57)     1:43.44 (35.93)     2:19.99 (36.55)
        2:57.24 (37.25)     3:34.56 (37.32)     4:12.42 (37.86)     4:49.67 (37.25)
        5:26.80 (37.13)     6:03.65 (36.85)                                        
 16 Clarkson, Marie E         13 Express Swimming-MR  5:54.19    6:03.96 SILV   
                  32.03     1:08.09 (36.06)     1:45.25 (37.16)     2:22.27 (37.02)
        2:59.43 (37.16)     3:36.65 (37.22)     4:14.61 (37.96)     4:52.10 (37.49)
        5:29.89 (37.79)     6:03.96 (34.07)                                        
Non-Award Division  
  1 Cannatella, Katie G       14 Express Swimming-MR  6:01.90    6:10.57        
                  33.11     1:08.67 (35.56)     1:45.09 (36.42)     2:22.64 (37.55)
        3:00.32 (37.68)     3:38.28 (37.96)     4:16.68 (38.40)     4:54.45 (37.77)
        5:32.64 (38.19)     6:10.57 (37.93)                                        
 -- McElroy, Nora             13 Badger-MR            5:50.11         DQ        
      Declared false start
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:05.99  ZQ
        1:06.59  JOS
        1:06.60  SMAX
        1:18.29  SILV
 Meet Qualifying:  1:06.61 - 1:18.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JOS - Division  
  1 Konopka, Katie E          13 Badger-MR            1:06.87    1:06.10 JOS    
                  32.38     1:06.10 (33.72)                                        
SILV - Division  
  1 Ogisu, Emilie             13 Agua Swim Team-MR    1:07.47    1:07.39 SILV   
                  33.10     1:07.39 (34.29)                                        
  2 Scott, Lucy E             14 Agua Swim Team-MR    1:09.65    1:08.24 SILV   
                  33.46     1:08.24 (34.78)                                        
  3 McDonough, Colleen P      13 WAC-MR               1:09.79    1:08.35 SILV   
                  33.85     1:08.35 (34.50)                                        
  4 Cirone, Alexandra         13 Agua Swim Team-MR    1:07.93    1:08.44 SILV   
                  33.93     1:08.44 (34.51)                                        
  5 Miller, Emma L            13 FLY-MR               1:07.81    1:08.72 SILV   
                  34.29     1:08.72 (34.43)                                        
  6 Tucker, Annelisa C        14 Badger-MR            1:10.08    1:09.01 SILV   
                  33.30     1:09.01 (35.71)                                        
  7 Cannon, Kellie            13 LBA-MR               1:07.45    1:09.25 SILV   
                  34.83     1:09.25 (34.42)                                        
  8 Marquez, Daniela          13 FLY-MR               1:10.54    1:09.64 SILV   
                  34.16     1:09.64 (35.48)                                        
  9 Kuo, Anna                 14 CIY-MR               1:10.00    1:10.55 SILV   
                  33.79     1:10.55 (36.76)                                        
 10 Escobedo, Samantha        13 WAC-MR               1:12.26    1:11.09 SILV   
                  35.55     1:11.09 (35.54)                                        
 11 Mulligan, Tara A          14 CIY-MR               1:10.67    1:11.41 SILV   
                  35.03     1:11.41 (36.38)                                        
 12 Giraldo, Daniela          14 FLY-MR               1:13.20    1:11.52 SILV   
                  34.97     1:11.52 (36.55)                                        
 13 Martinez, Adrianna        14 Agua Swim Team-MR    1:10.66    1:11.80 SILV   
                  34.41     1:11.80 (37.39)                                        
 14 Rivera, Ashley M          14 Agua Swim Team-MR    1:11.52    1:11.83 SILV   
                  35.93     1:11.83 (35.90)                                        
 15 Rodriguez, Keannie M      13 Agua Swim Team-MR    1:11.77    1:11.89 SILV   
                  35.50     1:11.89 (36.39)                                        
 16 Noonan, Kristen N         13 Express Swimming-MR  1:14.48    1:12.04 SILV   
                  35.21     1:12.04 (36.83)                                        
 17 Pena, Jarleen B           13 Agua Swim Team-MR    1:11.07    1:12.19 SILV   
                  35.09     1:12.19 (37.10)                                        
 18 Senken, Natasha L         14 OWA-MR               1:11.89    1:12.44 SILV   
                  35.17     1:12.44 (37.27)                                        
 19 Barcklow, Gabrielle       14 Express Swimming-MR  1:10.96    1:12.48 SILV   
                  35.86     1:12.48 (36.62)                                        
 20 Strehle, Caroline M       14 Bscat-MR             1:11.09    1:12.56 SILV   
                  35.13     1:12.56 (37.43)                                        
 21 Fenn, Kerry N             14 Badger-MR            1:12.98    1:12.61 SILV   
                  35.15     1:12.61 (37.46)                                        
 22 Rondina, Corinne M        14 WAC-MR               1:14.86    1:12.74 SILV   
                  35.19     1:12.74 (37.55)                                        
 23 Diserio, Sophia           13 Agua Swim Team-MR    1:16.60    1:13.01 SILV   
                  35.34     1:13.01 (37.67)                                        
 24 Pan, Leah                 13 CIY-MR               1:13.03    1:13.05 SILV   
                  35.62     1:13.05 (37.43)                                        
 25 Gruber, Alexandra JO J    13 LBA-MR               1:12.77    1:13.30 SILV   
                  36.28     1:13.30 (37.02)                                        
 26 Gibbons, Nicolette L      14 OWA-MR               1:09.65    1:13.31 SILV   
                  36.12     1:13.31 (37.19)                                        
 27 Nierenberg, Amelia J      13 Agua Swim Team-MR    1:12.52    1:13.35 SILV   
                  35.25     1:13.35 (38.10)                                        
 28 Xue, Kelly E              13 HS-MR                1:14.77    1:13.42 SILV   
                  34.89     1:13.42 (38.53)                                        
 29 Lotito, Samantha M        14 Express Swimming-MR  1:14.66    1:13.75 SILV   
                  36.52     1:13.75 (37.23)                                        
 30 Sanacore, Kathryn I       14 Express Swimming-MR  1:14.49    1:13.94 SILV   
                  35.95     1:13.94 (37.99)                                        
 31 Trivino, Ana              13 FLY-MR               1:16.17    1:14.32 SILV   
                  36.36     1:14.32 (37.96)                                        
 32 Nagarajan, Mira           13 Agua Swim Team-MR    1:15.67    1:14.95 SILV   
                  36.18     1:14.95 (38.77)                                        
 33 Peralta, Loren S          13 APEX-MR              1:15.84    1:14.97 SILV   
                  37.73     1:14.97 (37.24)                                        
 34 Chen, Lillian T           14 Express Swimming-MR  1:13.27    1:15.00 SILV   
                  36.36     1:15.00 (38.64)                                        
 35 Damsky, Abby K            13 Agua Swim Team-MR    1:13.58    1:15.21 SILV   
                  36.22     1:15.21 (38.99)                                        
 36 Aguirre, Julie D          13 HS-MR                1:13.26    1:15.26 SILV   
                  36.09     1:15.26 (39.17)                                        
 37 Gibbons, Courtney         13 WAC-MR               1:16.52    1:15.53 SILV   
                  37.30     1:15.53 (38.23)                                        
 38 Deignan, Hannah           13 WAC-MR               1:15.44    1:15.71 SILV   
                  36.98     1:15.71 (38.73)                                        
 39 Cheung, Shelley           13 CIY-MR               1:14.92    1:15.89 SILV   
                  36.59     1:15.89 (39.30)                                        
 40 Ng, Phyllis               13 HS-MR                1:17.16    1:16.06 SILV   
                  36.62     1:16.06 (39.44)                                        
 41 D'Angelo, Stephanie M     14 Rac @ Jcc-MR         1:16.59    1:16.91 SILV   
                  37.02     1:16.91 (39.89)                                        
 42 Kosoff, Zora R            13 HS-MR                1:14.71    1:17.09 SILV   
                  37.56     1:17.09 (39.53)                                        
 43 Harrison, Annie B         13 CIY-MR               1:15.52    1:17.22 SILV   
                  37.48     1:17.22 (39.74)                                        
 44 Johanson, Bridget M       13 Badger-MR            1:17.69    1:17.23 SILV   
                  36.80     1:17.23 (40.43)                                        
 45 Muoio, Tara R             13 HS-MR                1:16.16    1:17.32 SILV   
                  37.67     1:17.32 (39.65)                                        
 46 Tusa, Kayla M             14 Express Swimming-MR  1:16.84    1:17.38 SILV   
                  36.69     1:17.38 (40.69)                                        
 47 Cannatella, Katie G       14 Express Swimming-MR  1:17.04    1:17.39 SILV   
                  37.72     1:17.39 (39.67)                                        
 48 Herbold, Emma K           13 Badger-MR            1:17.89    1:17.52 SILV   
                  37.66     1:17.52 (39.86)                                        
Non-Award Division  
  1 Mannix, Christine m       14 Badger-MR            1:06.40    1:06.67 SILV   
                  31.90     1:06.67 (34.77)                                        
  2 Chow, Laurie              13 Express Swimming-MR  1:17.08    1:18.30        
                  37.54     1:18.30 (40.76)                                        
  3 Greff, Christie R         13 Express Swimming-MR  1:15.08    1:18.42        
                  38.45     1:18.42 (39.97)                                        
  4 McDermott, Meagan         14 Badger-MR            1:18.05    1:18.84        
                  38.45     1:18.84 (40.39)                                        
  5 DiGiovanni, Jeni M        14 FLY-MR               1:16.97    1:23.12        
                  40.35     1:23.12 (42.77)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        2:21.49  ZQ
        2:22.59  JOS
        2:22.60  SMAX
        2:48.99  SILV
 Meet Qualifying:  2:22.61 - 2:48.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JOS - Division  
  1 Klein, Eilis D            13 Badger-MR            2:26.95    2:21.90 JOS    
                  33.65     1:09.42 (35.77)     1:46.27 (36.85)     2:21.90 (35.63)
  2 Cannon, Kellie            13 LBA-MR               2:22.73    2:22.48 JOS    
                  34.32     1:10.28 (35.96)     1:46.65 (36.37)     2:22.48 (35.83)
SILV - Division  
  1 deFreitas, Sophie         14 WAC-MR               2:23.59    2:23.17 SILV   
                  33.23     1:10.05 (36.82)     1:46.90 (36.85)     2:23.17 (36.27)
  2 Brown, Caitlin N          14 HS-MR                2:23.13    2:24.69 SILV   
                  34.41     1:11.57 (37.16)     1:48.54 (36.97)     2:24.69 (36.15)
  3 McDonough, Colleen P      13 WAC-MR               2:27.30    2:25.61 SILV   
                  34.72     1:11.31 (36.59)     1:48.87 (37.56)     2:25.61 (36.74)
  4 Tucker, Annelisa C        14 Badger-MR            2:27.93    2:25.62 SILV   
                  34.12     1:10.80 (36.68)     1:48.86 (38.06)     2:25.62 (36.76)
  5 Mannix, Christine m       14 Badger-MR            2:25.80    2:26.35 SILV   
                  33.23     1:09.40 (36.17)     1:47.74 (38.34)     2:26.35 (38.61)
  6 Scott, Lucy E             14 Agua Swim Team-MR    2:29.67    2:27.81 SILV   
                  35.60     1:13.31 (37.71)     1:50.95 (37.64)     2:27.81 (36.86)
  7 Miller, Emma L            13 FLY-MR               2:22.77    2:28.24 SILV   
                  34.73     1:11.60 (36.87)     1:50.35 (38.75)     2:28.24 (37.89)
  8 Schauer, Elizabeth m      14 Badger-MR            2:28.79    2:29.46 SILV   
                  34.46     1:11.19 (36.73)     1:49.88 (38.69)     2:29.46 (39.58)
  9 Mulligan, Tara A          14 CIY-MR               2:34.38    2:31.20 SILV   
                1:51.71     2:31.20 (39.49)                                        
 10 Giraldo, Daniela          14 FLY-MR               2:34.49    2:31.23 SILV   
                  36.30     1:14.30 (38.00)     1:53.23 (38.93)     2:31.23 (38.00)
 11 Maloney, Erin C           14 Rac @ Jcc-MR         2:33.89    2:31.33 SILV   
                  34.96     1:12.67 (37.71)     1:52.12 (39.45)     2:31.33 (39.21)
 12 Escobedo, Samantha        13 WAC-MR               2:35.32    2:31.97 SILV   
                  36.81     1:15.27 (38.46)     1:54.26 (38.99)     2:31.97 (37.71)
 13 Lotito, Samantha M        14 Express Swimming-MR  2:32.96    2:32.27 SILV   
                  36.24     1:14.49 (38.25)     1:54.52 (40.03)     2:32.27 (37.75)
 14 Gibbons, Nicolette L      14 OWA-MR               2:30.22    2:33.43 SILV   
                  36.56     1:15.32 (38.76)     1:55.32 (40.00)     2:33.43 (38.11)
 15 Senken, Natasha L         14 OWA-MR               2:31.13    2:34.08 SILV   
                  36.00     1:15.00 (39.00)     1:55.28 (40.28)     2:34.08 (38.80)
 16 Marquez, Daniela          13 FLY-MR               2:39.94    2:34.64 SILV   
                  37.61     1:15.47 (37.86)     1:55.39 (39.92)     2:34.64 (39.25)
 17 Damsky, Abby K            13 Agua Swim Team-MR    2:39.35    2:35.42 SILV   
                  36.71     1:16.91 (40.20)     1:57.40 (40.49)     2:35.42 (38.02)
 18 Bai, Annys                13 FLY-MR               2:30.28    2:35.43 SILV   
                  36.31     1:16.32 (40.01)     1:55.68 (39.36)     2:35.43 (39.75)
 19 Chen, Catherine           14 CIY-MR               2:35.55    2:35.52 SILV   
                  35.86     1:14.72 (38.86)     1:55.70 (40.98)     2:35.52 (39.82)
 20 McGee, Shayna K           14 APEX-MR              2:34.81    2:35.83 SILV   
                  37.20     1:16.88 (39.68)     1:57.38 (40.50)     2:35.83 (38.45)
 21 Fenn, Kerry N             14 Badger-MR            2:34.36    2:36.45 SILV   
                  36.30     1:16.08 (39.78)     1:57.26 (41.18)     2:36.45 (39.19)
 22 Strehle, Caroline M       14 Bscat-MR             2:40.72    2:36.54 SILV   
                  36.06     1:14.91 (38.85)     1:55.87 (40.96)     2:36.54 (40.67)
 23 Chen, Lillian T           14 Express Swimming-MR  2:33.11    2:36.55 SILV   
                  37.05     1:16.69 (39.64)     1:57.14 (40.45)     2:36.55 (39.41)
 24 O'Connor, Ann             14 BASC-MR              2:34.90    2:36.63 SILV   
                  36.66     1:16.98 (40.32)     1:58.05 (41.07)     2:36.63 (38.58)
 25 Rivera, Ashley M          14 Agua Swim Team-MR    2:29.38    2:37.79 SILV   
                  37.20     1:16.52 (39.32)     1:57.29 (40.77)     2:37.79 (40.50)
 26 Gruber, Alexandra JO J    13 LBA-MR               2:36.67    2:37.89 SILV   
                  37.54     1:17.29 (39.75)     1:58.38 (41.09)     2:37.89 (39.51)
 27 Sanacore, Kathryn I       14 Express Swimming-MR  2:38.16    2:39.40 SILV   
                  36.39     1:16.70 (40.31)     1:58.83 (42.13)     2:39.40 (40.57)
 28 Gibbons, Courtney         13 WAC-MR               2:44.38    2:40.73 SILV   
                  39.23     1:19.95 (40.72)     2:00.76 (40.81)     2:40.73 (39.97)
 29 Noonan, Kristen N         13 Express Swimming-MR  2:39.11    2:40.80 SILV   
                  37.86     1:19.54 (41.68)     2:00.22 (40.68)     2:40.80 (40.58)
 30 Johanson, Bridget M       13 Badger-MR            2:48.56    2:41.29 SILV   
                  36.61     1:17.13 (40.52)     2:00.00 (42.87)     2:41.29 (41.29)
 31 Peralta, Loren S          13 APEX-MR              2:42.53    2:41.41 SILV   
                  39.01     1:20.21 (41.20)     2:02.31 (42.10)     2:41.41 (39.10)
 32 Aguirre, Julie D          13 HS-MR                2:36.97    2:41.75 SILV   
                  37.26     1:18.39 (41.13)     2:00.05 (41.66)     2:41.75 (41.70)
 33 Muoio, Tara R             13 HS-MR                2:46.00    2:43.27 SILV   
                  36.57     1:18.78 (42.21)     2:02.42 (43.64)     2:43.27 (40.85)
 34 Rondina, Corinne M        14 WAC-MR               2:43.70    2:43.30 SILV   
                1:19.22                             2:02.00 ( )     2:43.30 (41.30)
 35 McDermott, Meagan         14 Badger-MR            2:47.33    2:44.00 SILV   
                  38.60     1:19.73 (41.13)     2:02.49 (42.76)     2:44.00 (41.51)
 35 Young, Kayla M            14 Express Swimming-MR  2:47.54    2:44.00 SILV   
                  38.42     1:19.68 (41.26)     2:02.27 (42.59)     2:44.00 (41.73)
 37 Deignan, Hannah           13 WAC-MR               2:46.98    2:44.19 SILV   
                  39.21     1:20.92 (41.71)     2:03.79 (42.87)     2:44.19 (40.40)
 38 Cannatella, Katie G       14 Express Swimming-MR  2:43.36    2:45.44 SILV   
                  39.54     1:21.27 (41.73)     2:03.59 (42.32)     2:45.44 (41.85)
 39 Tusa, Kayla M             14 Express Swimming-MR  2:44.44    2:46.43 SILV   
                  38.71     1:20.56 (41.85)     2:03.34 (42.78)     2:46.43 (43.09)
 40 Harrison, Annie B         13 CIY-MR               2:48.81    2:46.83 SILV   
                  39.24     1:21.87 (42.63)     2:05.62 (43.75)     2:46.83 (41.21)
 -- Clarkson, Marie E         13 Express Swimming-MR  2:22.74         DQ        
      False start
                  33.09     1:09.94 (36.85)     1:47.91 (37.97)          DQ (36.03)
Non-Award Division  
 -- Santos, Samantha P        13 FLY-MR               2:29.71        DFS        
      Declared false start
 
Girls 13-14 200 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
        2:21.49  ZQ
        2:22.59  JOS
        2:22.60  SMAX
        2:48.99  SILV
 Meet Qualifying:  2:22.61 - 2:48.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 deFreitas, Sophie         14 WAC-MR                    NT    2:22.18 JOS    
                  32.78     1:08.70 (35.92)     1:45.62 (36.92)     2:22.18 (36.56)
 
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:15.49  ZQ
        1:16.49  JOS
        1:16.50  SMAX
        1:26.79  SILV
 Meet Qualifying:  1:16.51 - 1:26.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Kuo, Jacqueline           14 Agua Swim Team-MR    1:17.59    1:17.15 SILV   
                  36.72     1:17.15 (40.43)                                        
  2 Rodriguez, Keannie M      13 Agua Swim Team-MR    1:20.60    1:17.43 SILV   
                  36.93     1:17.43 (40.50)                                        
  3 Xue, Kelly E              13 HS-MR                1:18.60    1:18.12 SILV   
                  36.36     1:18.12 (41.76)                                        
  4 Rivera, Ashley M          14 Agua Swim Team-MR    1:22.14    1:18.19 SILV   
                  37.68     1:18.19 (40.51)                                        
  5 Quinn, Kelly A            13 Express Swimming-MR  1:18.81    1:18.75 SILV   
                  37.83     1:18.75 (40.92)                                        
  6 Nash, Jennifer            13 LBA-MR               1:17.52    1:18.99 SILV   
                  36.78     1:18.99 (42.21)                                        
  7 Mulligan, Tara A          14 CIY-MR               1:19.10    1:19.09 SILV   
                  38.39     1:19.09 (40.70)                                        
  8 Brown, Caitlin N          14 HS-MR                1:20.22    1:19.18 SILV   
                  37.77     1:19.18 (41.41)                                        
  9 Fuchs, Amanda B           13 Agua Swim Team-MR    1:20.71    1:19.28 SILV   
                  37.29     1:19.28 (41.99)                                        
 10 Pena, Jarleen B           13 Agua Swim Team-MR    1:18.53    1:19.52 SILV   
                  37.41     1:19.52 (42.11)                                        
 11 Chai, Lydia               14 GATE-MR              1:20.01    1:19.58 SILV   
                  37.74     1:19.58 (41.84)                                        
 12 Gibbons, Courtney         13 WAC-MR               1:20.67    1:19.70 SILV   
                  37.75     1:19.70 (41.95)                                        
 13 Shtab, Danielle           14 CIY-MR               1:21.49    1:19.72 SILV   
                  37.68     1:19.72 (42.04)                                        
 14 Hansalik, Meredith        13 BASC-MR              1:18.60    1:20.14 SILV   
                  37.84     1:20.14 (42.30)                                        
 15 Martinez, Adrianna        14 Agua Swim Team-MR    1:18.97    1:20.39 SILV   
                  37.93     1:20.39 (42.46)                                        
 16 Wang, Stephanie           13 GATE-MR              1:20.13    1:21.33 SILV   
                  38.27     1:21.33 (43.06)                                        
 17 Harrison, Annie B         13 CIY-MR               1:23.04    1:21.35 SILV   
                  37.88     1:21.35 (43.47)                                        
 18 Rosario, Perla            13 RedTails-MR          1:23.65    1:21.44 SILV   
                  37.27     1:21.44 (44.17)                                        
 19 Deignan, Hannah           13 WAC-MR               1:21.71    1:21.52 SILV   
                  37.75     1:21.52 (43.77)                                        
 20 Geller, Amanda C          14 CIY-MR               1:22.43    1:21.99 SILV   
                  37.71     1:21.99 (44.28)                                        
 21 Escobedo, Samantha        13 WAC-MR               1:22.98    1:22.26 SILV   
                  38.61     1:22.26 (43.65)                                        
 22 Lai, Diana Y              14 Express Swimming-MR  1:25.08    1:22.80 SILV   
                  38.65     1:22.80 (44.15)                                        
 23 Diserio, Sophia           13 Agua Swim Team-MR    1:19.80    1:22.88 SILV   
                  39.45     1:22.88 (43.43)                                        
 24 DiPaola, Emily F          14 CIY-MR               1:24.10    1:23.07 SILV   
                  39.54     1:23.07 (43.53)                                        
 25 Cannon, Kellie            13 LBA-MR               1:25.94    1:23.41 SILV   
                  40.43     1:23.41 (42.98)                                        
 26 Pan, Leah                 13 CIY-MR               1:24.26    1:23.44 SILV   
                  39.03     1:23.44 (44.41)                                        
 27 Greff, Christie R         13 Express Swimming-MR  1:23.03    1:23.64 SILV   
                  38.72     1:23.64 (44.92)                                        
 28 Simunovich, Rachel T      13 Agua Swim Team-MR    1:23.20    1:23.65 SILV   
                  39.15     1:23.65 (44.50)                                        
 29 Fufidio, Andrea L         14 Badger-MR            1:25.66    1:24.60 SILV   
                  40.06     1:24.60 (44.54)                                        
 30 Ogisu, Emilie             13 Agua Swim Team-MR    1:24.37    1:24.65 SILV   
                  40.12     1:24.65 (44.53)                                        
 31 DiGiovanni, Jeni M        14 FLY-MR               1:25.45    1:25.12 SILV   
                  40.57     1:25.12 (44.55)                                        
 32 Schmitt, Rosie H          13 Agua Swim Team-MR    1:23.94    1:25.43 SILV   
                  40.83     1:25.43 (44.60)                                        
 33 Keim, Jennifer            14 LBA-MR               1:26.46    1:25.50 SILV   
                  40.44     1:25.50 (45.06)                                        
 34 Lotito, Samantha M        14 Express Swimming-MR  1:24.85    1:25.63 SILV   
                  41.30     1:25.63 (44.33)                                        
 35 Gandhi, Priya             13 OWA-MR               1:25.42    1:25.79 SILV   
                  40.63     1:25.79 (45.16)                                        
 36 Gibbons, Nicolette L      14 OWA-MR               1:24.53    1:26.52 SILV   
                  40.47     1:26.52 (46.05)                                        
 37 Cheung, Shelley           13 CIY-MR               1:26.10    1:26.59 SILV   
                  40.53     1:26.59 (46.06)                                        
Non-Award Division  
  1 Dreiss, Danielle M        13 Express Swimming-MR  1:26.06    1:27.15        
                  41.46     1:27.15 (45.69)                                        
  2 McDermott, Meagan         14 Badger-MR            1:24.37    1:27.54        
                  40.70     1:27.54 (46.84)                                        
  3 Clarkson, Marie E         13 Express Swimming-MR  1:25.68    1:27.66        
                  41.04     1:27.66 (46.62)                                        
  4 Pilipenko, Veronika       13 APEX-MR              1:26.37    1:27.89        
                  41.08     1:27.89 (46.81)                                        
  5 Fenn, Kerry N             14 Badger-MR            1:26.64    1:27.95        
                  41.98     1:27.95 (45.97)                                        
  6 D'Angelo, Stephanie M     14 Rac @ Jcc-MR         1:25.17    1:29.44        
                  42.57     1:29.44 (46.87)                                        
  7 Ward, Mariah              14 LBA-MR               1:26.78    1:32.05        
                  43.14     1:32.05 (48.91)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        2:40.59  ZQ
        2:42.99  JOS
        2:43.00  SMAX
        3:02.99  SILV
 Meet Qualifying:  2:43.01 - 3:02.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Rodriguez, Keannie M      13 Agua Swim Team-MR    2:49.39    2:45.77 SILV   
                  37.62     1:20.06 (42.44)     2:02.99 (42.93)     2:45.77 (42.78)
  2 Kuo, Jacqueline           14 Agua Swim Team-MR    2:44.84    2:45.88 SILV   
                  37.20     1:18.82 (41.62)     2:02.14 (43.32)     2:45.88 (43.74)
  3 Quinn, Kelly A            13 Express Swimming-MR  2:47.55    2:46.91 SILV   
                  38.34     1:20.68 (42.34)     2:03.94 (43.26)     2:46.91 (42.97)
  4 Kuo, Anna                 14 CIY-MR               2:47.76    2:47.46 SILV   
                  37.13     1:19.08 (41.95)     2:02.84 (43.76)     2:47.46 (44.62)
  5 Gibbons, Courtney         13 WAC-MR               2:55.05    2:50.69 SILV   
                  41.30     1:25.14 (43.84)     2:08.67 (43.53)     2:50.69 (42.02)
  6 Rivera, Ashley M          14 Agua Swim Team-MR    2:48.99    2:50.94 SILV   
                  39.02     1:22.31 (43.29)     2:06.80 (44.49)     2:50.94 (44.14)
  7 O'Connor, Ann             14 BASC-MR              2:52.05    2:51.19 SILV   
                  38.46     1:22.50 (44.04)     2:06.85 (44.35)     2:51.19 (44.34)
  8 Nash, Jennifer            13 LBA-MR               2:47.12    2:52.81 SILV   
                  38.68     1:23.64 (44.96)     2:08.13 (44.49)     2:52.81 (44.68)
  9 Harrison, Annie B         13 CIY-MR               2:58.29    2:52.94 SILV   
                  38.88     1:22.37 (43.49)     2:07.78 (45.41)     2:52.94 (45.16)
 10 Deignan, Hannah           13 WAC-MR               2:56.07    2:53.15 SILV   
                  39.19     1:23.73 (44.54)     2:09.31 (45.58)     2:53.15 (43.84)
 11 Martinez, Adrianna        14 Agua Swim Team-MR    2:51.50    2:54.30 SILV   
                  38.56     1:23.56 (45.00)     2:09.60 (46.04)     2:54.30 (44.70)
 12 Escobedo, Samantha        13 WAC-MR               2:57.68    2:54.40 SILV   
                  39.57     1:23.57 (44.00)     2:09.08 (45.51)     2:54.40 (45.32)
 13 Wang, Stephanie           13 GATE-MR              2:52.83    2:54.47 SILV   
                  39.16     1:23.94 (44.78)     2:09.75 (45.81)     2:54.47 (44.72)
 14 Pena, Jarleen B           13 Agua Swim Team-MR    2:48.89    2:56.47 SILV   
                  38.25     1:22.70 (44.45)     2:08.40 (45.70)     2:56.47 (48.07)
 15 Hansalik, Meredith        13 BASC-MR              2:48.32    2:56.49 SILV   
                  40.17     1:25.61 (45.44)     2:11.69 (46.08)     2:56.49 (44.80)
 16 Ogisu, Emilie             13 Agua Swim Team-MR    2:55.56    2:56.94 SILV   
                  41.52     1:26.66 (45.14)     2:12.07 (45.41)     2:56.94 (44.87)
 17 McPherson-White, Gabriel  14 APEX-MR              2:56.29    2:58.98 SILV   
                  39.16     1:23.43 (44.27)     2:10.44 (47.01)     2:58.98 (48.54)
 18 Xue, Kelly E              13 HS-MR                2:55.48    2:59.21 SILV   
                  39.44     1:25.06 (45.62)     2:12.54 (47.48)     2:59.21 (46.67)
 19 Lai, Diana Y              14 Express Swimming-MR  3:00.70    2:59.33 SILV   
                  39.17     1:24.12 (44.95)     2:12.14 (48.02)     2:59.33 (47.19)
 20 Pan, Leah                 13 CIY-MR               3:02.37    3:00.05 SILV   
                  38.84     1:22.94 (44.10)     2:10.55 (47.61)     3:00.05 (49.50)
 21 Diserio, Sophia           13 Agua Swim Team-MR    2:55.78    3:00.20 SILV   
                  40.97     1:26.59 (45.62)     2:13.16 (46.57)     3:00.20 (47.04)
 22 Lotito, Samantha M        14 Express Swimming-MR  2:59.12    3:00.26 SILV   
                  41.04     1:26.45 (45.41)     2:13.19 (46.74)     3:00.26 (47.07)
Non-Award Division  
  1 Cannatella, Katie G       14 Express Swimming-MR  3:00.48    3:04.37        
                  41.25     1:28.22 (46.97)     2:16.51 (48.29)     3:04.37 (47.86)
  2 Fufidio, Andrea L         14 Badger-MR            2:58.99    3:04.61        
                  41.64     1:28.95 (47.31)     2:17.99 (49.04)     3:04.61 (46.62)
  3 McDermott, Meagan         14 Badger-MR            3:02.12    3:06.09        
                  40.29     1:27.91 (47.62)     2:17.18 (49.27)     3:06.09 (48.91)
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:05.29  ZQ
        1:05.69  JOS
        1:05.70  SMAX
        1:14.59  SILV
 Meet Qualifying:  1:05.71 - 1:14.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JOS - Division  
  1 Kuo, Jacqueline           14 Agua Swim Team-MR    1:06.13    1:05.45 JOS    
                  30.56     1:05.45 (34.89)                                        
  2 Feminella, Meghan C       14 WAC-MR               1:06.49    1:05.50 JOS    
                  31.07     1:05.50 (34.43)                                        
SILV - Division  
  1 Fufidio, Andrea L         14 Badger-MR            1:06.89    1:06.47 SILV   
                  31.17     1:06.47 (35.30)                                        
  2 Cirone, Alexandra         13 Agua Swim Team-MR    1:09.41    1:06.49 SILV   
                  31.24     1:06.49 (35.25)                                        
  3 Rivera, Ashley M          14 Agua Swim Team-MR    1:06.98    1:06.71 SILV   
                  31.81     1:06.71 (34.90)                                        
  4 Brown, Caitlin N          14 HS-MR                1:08.17    1:06.76 SILV   
                  31.19     1:06.76 (35.57)                                        
  5 Kuzniewski, Kayla J       14 Express Swimming-MR  1:05.80    1:06.85 SILV   
                  31.52     1:06.85 (35.33)                                        
  6 Ogisu, Emilie             13 Agua Swim Team-MR    1:09.43    1:07.36 SILV   
                  32.31     1:07.36 (35.05)                                        
  7 Quinn, Kelly A            13 Express Swimming-MR  1:06.63    1:07.56 SILV   
                  31.39     1:07.56 (36.17)                                        
  8 Scott, Lucy E             14 Agua Swim Team-MR    1:07.25    1:08.11 SILV   
                  31.10     1:08.11 (37.01)                                        
  9 Nash, Jennifer            13 LBA-MR               1:08.73    1:09.34 SILV   
                  32.58     1:09.34 (36.76)                                        
 10 Mannix, Christine m       14 Badger-MR            1:08.10    1:09.89 SILV   
                  32.01     1:09.89 (37.88)                                        
 11 Nierenberg, Amelia J      13 Agua Swim Team-MR    1:07.86    1:10.11 SILV   
                  32.95     1:10.11 (37.16)                                        
 12 Barcklow, Gabrielle       14 Express Swimming-MR  1:09.14    1:10.17 SILV   
                  32.45     1:10.17 (37.72)                                        
 13 Pena, Jarleen B           13 Agua Swim Team-MR    1:11.01    1:10.26 SILV   
                  32.74     1:10.26 (37.52)                                        
 14 Martinez, Adrianna        14 Agua Swim Team-MR    1:09.21    1:10.60 SILV   
                  33.13     1:10.60 (37.47)                                        
 15 Young, Kayla M            14 Express Swimming-MR  1:08.35    1:11.03 SILV   
                  32.78     1:11.03 (38.25)                                        
 16 Rodriguez, Keannie M      13 Agua Swim Team-MR    1:14.49    1:11.18 SILV   
                  32.93     1:11.18 (38.25)                                        
 17 Schauer, Elizabeth m      14 Badger-MR            1:11.21    1:11.48 SILV   
                  34.92     1:11.48 (36.56)                                        
 18 Gibbons, Nicolette L      14 OWA-MR               1:09.90    1:11.49 SILV   
                  32.87     1:11.49 (38.62)                                        
 19 McElroy, Nora             13 Badger-MR            1:10.33    1:11.50 SILV   
                  33.39     1:11.50 (38.11)                                        
 20 Kuo, Anna                 14 CIY-MR               1:14.17    1:12.33 SILV   
                  33.83     1:12.33 (38.50)                                        
 21 Santos, Samantha P        13 FLY-MR               1:11.54    1:12.48 SILV   
                  33.83     1:12.48 (38.65)                                        
 22 Marquez, Daniela          13 FLY-MR               1:11.90    1:12.74 SILV   
                  33.26     1:12.74 (39.48)                                        
 23 Sanacore, Kathryn I       14 Express Swimming-MR  1:14.53    1:14.16 SILV   
                  33.83     1:14.16 (40.33)                                        
Non-Award Division  
  1 Xue, Kelly E              13 HS-MR                1:11.80    1:16.07        
                  35.19     1:16.07 (40.88)                                        
  2 Chen, Catherine           14 CIY-MR               1:14.58    1:16.17        
                  34.39     1:16.17 (41.78)                                        
  3 Zoine, Jessica M          13 Express Swimming-MR  1:14.41    1:19.20        
                  35.59     1:19.20 (43.61)                                        
  4 McPherson-White, Gabriel  14 APEX-MR              1:14.38    1:19.99        
                  35.93     1:19.99 (44.06)                                        
  5 Herbold, Emma K           13 Badger-MR            1:14.25    1:20.69        
                  36.57     1:20.69 (44.12)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        2:25.79  ZQ
        2:30.99  JOS
        2:31.00  SMAX
        2:42.59  SILV
 Meet Qualifying:  2:31.01 - 2:42.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JOS - Division  
  1 Ogisu, Emilie             13 Agua Swim Team-MR    2:33.08    2:27.53 JOS    
                  33.45     1:12.18 (38.73)     1:50.63 (38.45)     2:27.53 (36.90)
  2 Young, Kayla M            14 Express Swimming-MR  2:31.71    2:29.84 JOS    
                  33.44     1:11.35 (37.91)     1:50.68 (39.33)     2:29.84 (39.16)
SILV - Division  
  1 Scott, Lucy E             14 Agua Swim Team-MR    2:33.64    2:32.22 SILV   
                  33.29     1:12.69 (39.40)     1:52.87 (40.18)     2:32.22 (39.35)
  2 Fuchs, Amanda B           13 Agua Swim Team-MR    2:32.41    2:33.14 SILV   
                  33.52     1:12.07 (38.55)     1:51.50 (39.43)     2:33.14 (41.64)
  3 Quinn, Kelly A            13 Express Swimming-MR  2:32.95    2:33.78 SILV   
                  33.90     1:12.75 (38.85)     1:53.47 (40.72)     2:33.78 (40.31)
  4 Martinez, Adrianna        14 Agua Swim Team-MR    2:36.03    2:36.64 SILV   
                  34.78     1:14.39 (39.61)     1:55.31 (40.92)     2:36.64 (41.33)
 
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
        2:21.99  ZQ
        2:23.49  JOS
        2:23.50  SMAX
        2:47.79  SILV
 Meet Qualifying:  2:23.51 - 2:47.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JOS - Division  
  1 Rivera, Ashley M          14 Agua Swim Team-MR    2:23.60    2:20.85 ZQ     
                  30.88     1:06.80 (35.92)     1:49.10 (42.30)     2:20.85 (31.75)
  2 Kuzniewski, Kayla J       14 Express Swimming-MR  2:24.69    2:22.91 JOS    
                  31.33     1:06.38 (35.05)     1:50.30 (43.92)     2:22.91 (32.61)
SILV - Division  
  1 Rodriguez, Keannie M      13 Agua Swim Team-MR    2:29.10    2:25.57 SILV   
                  34.29     1:12.14 (37.85)     1:55.29 (43.15)     2:25.57 (30.28)
  2 Ogisu, Emilie             13 Agua Swim Team-MR    2:26.33    2:25.72 SILV   
                  32.17     1:09.06 (36.89)     1:53.39 (44.33)     2:25.72 (32.33)
  3 Brown, Caitlin N          14 HS-MR                2:28.01    2:26.11 SILV   
                  31.54     1:09.22 (37.68)     1:52.51 (43.29)     2:26.11 (33.60)
  4 Feminella, Meghan C       14 WAC-MR               2:26.70    2:28.46 SILV   
                  31.43     1:09.27 (37.84)     1:55.85 (46.58)     2:28.46 (32.61)
  5 Quinn, Kelly A            13 Express Swimming-MR  2:27.22    2:28.83 SILV   
                  32.55     1:10.70 (38.15)     1:54.78 (44.08)     2:28.83 (34.05)
  6 Nash, Jennifer            13 LBA-MR               2:26.19    2:29.12 SILV   
                  32.94     1:11.56 (38.62)     1:54.90 (43.34)     2:29.12 (34.22)
  7 Konopka, Katie E          13 Badger-MR            2:28.50    2:31.48 SILV   
                  33.34     1:10.61 (37.27)     1:58.55 (47.94)     2:31.48 (32.93)
  8 McElroy, Nora             13 Badger-MR            2:25.19    2:31.54 SILV   
                  32.83     1:12.32 (39.49)     1:56.07 (43.75)     2:31.54 (35.47)
  9 Cannon, Kellie            13 LBA-MR               2:30.47    2:31.97 SILV   
                  33.80     1:12.82 (39.02)     1:59.71 (46.89)     2:31.97 (32.26)
 10 Mannix, Christine m       14 Badger-MR            2:32.15    2:32.18 SILV   
                  31.93     1:10.00 (38.07)     1:56.82 (46.82)     2:32.18 (35.36)
 11 Barcklow, Gabrielle       14 Express Swimming-MR  2:30.72    2:32.56 SILV   
                  33.04     1:12.02 (38.98)     2:00.37 (48.35)     2:32.56 (32.19)
 12 Kuo, Anna                 14 CIY-MR               2:33.05    2:32.71 SILV   
                  33.06     1:11.46 (38.40)     1:55.48 (44.02)     2:32.71 (37.23)
 13 Pena, Jarleen B           13 Agua Swim Team-MR    2:30.36    2:33.91 SILV   
                  33.08     1:12.98 (39.90)     2:00.06 (47.08)     2:33.91 (33.85)
 14 Mulligan, Tara A          14 CIY-MR               2:34.49    2:34.12 SILV   
                  32.63     1:12.25 (39.62)     1:58.52 (46.27)     2:34.12 (35.60)
 15 Clarkson, Marie E         13 Express Swimming-MR  2:35.26    2:34.83 SILV   
                  34.16     1:12.82 (38.66)     1:59.78 (46.96)     2:34.83 (35.05)
 16 Fufidio, Andrea L         14 Badger-MR            2:33.70    2:34.92 SILV   
                  32.88     1:12.91 (40.03)     1:59.49 (46.58)     2:34.92 (35.43)
 17 Escobedo, Samantha        13 WAC-MR               2:38.09    2:35.03 SILV   
                  36.12     1:15.66 (39.54)     2:01.59 (45.93)     2:35.03 (33.44)
 18 Diserio, Sophia           13 Agua Swim Team-MR    2:38.47    2:35.58 SILV   
                  33.01     1:12.61 (39.60)     1:59.57 (46.96)     2:35.58 (36.01)
 19 Lotito, Samantha M        14 Express Swimming-MR  2:36.76    2:36.03 SILV   
                  35.19     1:15.28 (40.09)     2:00.81 (45.53)     2:36.03 (35.22)
 20 Gibbons, Nicolette L      14 OWA-MR               2:31.67    2:36.26 SILV   
                  33.28     1:13.24 (39.96)     2:01.22 (47.98)     2:36.26 (35.04)
 21 Young, Kayla M            14 Express Swimming-MR  2:33.55    2:36.83 SILV   
                  33.64     1:14.32 (40.68)     2:02.75 (48.43)     2:36.83 (34.08)
 22 Gibbons, Courtney         13 WAC-MR               2:35.98    2:37.40 SILV   
                  35.86     1:16.43 (40.57)     2:01.35 (44.92)     2:37.40 (36.05)
 23 Shaw, Keyzia J            14 FLY-MR               2:37.34    2:37.49 SILV   
                  33.59     1:14.28 (40.69)     2:02.15 (47.87)     2:37.49 (35.34)
 24 Chen, Lillian T           14 Express Swimming-MR  2:38.36    2:37.60 SILV   
                  35.15     1:15.34 (40.19)     2:03.61 (48.27)     2:37.60 (33.99)
 25 Tompkins, Catherine A     13 Badger-MR            2:33.37    2:37.88 SILV   
                  34.52     1:15.71 (41.19)     2:03.25 (47.54)     2:37.88 (34.63)
 26 Hansalik, Meredith        13 BASC-MR              2:34.41    2:38.12 SILV   
                  36.47     1:17.88 (41.41)     2:03.20 (45.32)     2:38.12 (34.92)
 27 Pan, Leah                 13 CIY-MR               2:40.42    2:38.13 SILV   
                  33.69     1:12.18 (38.49)     1:59.93 (47.75)     2:38.13 (38.20)
 28 Schauer, Elizabeth m      14 Badger-MR            2:34.43    2:38.73 SILV   
                  34.42     1:12.46 (38.04)     2:03.78 (51.32)     2:38.73 (34.95)
 29 Fenn, Kerry N             14 Badger-MR            2:40.36    2:39.18 SILV   
                  35.95     1:17.06 (41.11)     2:03.54 (46.48)     2:39.18 (35.64)
 30 Xue, Kelly E              13 HS-MR                2:29.39    2:39.30 SILV   
                  34.00     1:14.54 (40.54)     2:01.26 (46.72)     2:39.30 (38.04)
 31 Chen, Catherine           14 CIY-MR               2:36.37    2:40.00 SILV   
                  34.77     1:15.35 (40.58)     2:02.74 (47.39)     2:40.00 (37.26)
 32 Trivino, Ana              13 FLY-MR               2:36.93    2:40.13 SILV   
                  34.22     1:13.54 (39.32)     2:02.67 (49.13)     2:40.13 (37.46)
 33 Harrison, Annie B         13 CIY-MR               2:43.26    2:40.31 SILV   
                  34.12     1:15.24 (41.12)     2:02.98 (47.74)     2:40.31 (37.33)
 33 Sanacore, Kathryn I       14 Express Swimming-MR  2:42.00    2:40.31 SILV   
                  33.41     1:14.70 (41.29)     2:05.12 (50.42)     2:40.31 (35.19)
 35 Cannatella, Katie G       14 Express Swimming-MR  2:37.16    2:41.10 SILV   
                  37.04     1:18.38 (41.34)     2:05.66 (47.28)     2:41.10 (35.44)
 36 Damsky, Abby K            13 Agua Swim Team-MR    2:40.66    2:41.17 SILV   
                  35.61     1:15.78 (40.17)     2:05.93 (50.15)     2:41.17 (35.24)
 37 DiPaola, Emily F          14 CIY-MR               2:42.00    2:41.41 SILV   
                  37.37     1:20.47 (43.10)     2:06.59 (46.12)     2:41.41 (34.82)
 38 Tucker, Annelisa C        14 Badger-MR            2:39.32    2:42.19 SILV   
                  38.26     1:16.98 (38.72)     2:07.43 (50.45)     2:42.19 (34.76)
 39 Shtab, Danielle           14 CIY-MR               2:47.23    2:42.33 SILV   
                  36.10     1:20.99 (44.89)     2:06.30 (45.31)     2:42.33 (36.03)
 40 Rosario, Perla            13 RedTails-MR          2:44.56    2:42.35 SILV   
                  35.41     1:18.34 (42.93)     2:05.06 (46.72)     2:42.35 (37.29)
 41 Betzios, Alexandra P      13 Express Swimming-MR  2:45.59    2:43.63 SILV   
                  32.96     1:14.93 (41.97)     2:04.56 (49.63)     2:43.63 (39.07)
 42 Herbold, Emma K           13 Badger-MR            2:39.82    2:43.85 SILV   
                  33.59     1:17.97 (44.38)     2:08.15 (50.18)     2:43.85 (35.70)
 43 Aguirre, Julie D          13 HS-MR                2:39.31    2:44.09 SILV   
                  36.02     1:17.58 (41.56)     2:09.21 (51.63)     2:44.09 (34.88)
 44 Johanson, Bridget M       13 Badger-MR            2:45.42    2:44.15 SILV   
                  36.82     1:19.67 (42.85)     2:08.98 (49.31)     2:44.15 (35.17)
 45 Peralta, Loren S          13 APEX-MR              2:46.08    2:44.49 SILV   
                  36.84     1:18.13 (41.29)     2:09.17 (51.04)     2:44.49 (35.32)
 46 Klein, Eilis D            13 Badger-MR            2:36.77    2:44.52 SILV   
                  36.48     1:14.82 (38.34)     2:08.42 (53.60)     2:44.52 (36.10)
 47 Deignan, Hannah           13 WAC-MR               2:42.43    2:44.85 SILV   
                  36.74     1:18.75 (42.01)     2:04.76 (46.01)     2:44.85 (40.09)
 48 McPherson-White, Gabriel  14 APEX-MR              2:38.65    2:45.50 SILV   
                  37.55     1:20.99 (43.44)     2:07.66 (46.67)     2:45.50 (37.84)
 49 McGee, Shayna K           14 APEX-MR              2:42.40    2:45.52 SILV   
                  37.05     1:17.46 (40.41)     2:07.96 (50.50)     2:45.52 (37.56)
 50 McDermott, Meagan         14 Badger-MR            2:43.75    2:46.47 SILV   
                  40.27     1:21.65 (41.38)     2:09.30 (47.65)     2:46.47 (37.17)
 -- Nierenberg, Amelia J      13 Agua Swim Team-MR    2:31.13         DQ        
      One hand touch - breast
                  32.58     1:13.33 (40.75)     2:00.88 (47.55)          DQ (35.15)
Non-Award Division  
  1 Gruber, Alexandra JO J    13 LBA-MR               2:46.66    2:48.10        
                  38.54     1:19.37 (40.83)     2:07.97 (48.60)     2:48.10 (40.13)
  2 Noonan, Kristen N         13 Express Swimming-MR  2:42.72    2:48.61        
                  37.94     1:19.72 (41.78)     2:12.09 (52.37)     2:48.61 (36.52)
  3 Ward, Mariah              14 LBA-MR               2:44.67    2:49.05        
                  36.59     1:21.58 (44.99)     2:11.10 (49.52)     2:49.05 (37.95)
  4 D'Angelo, Stephanie M     14 Rac @ Jcc-MR         2:45.27    2:49.08        
                  39.44     1:20.89 (41.45)     2:11.86 (50.97)     2:49.08 (37.22)
  5 Tusa, Kayla M             14 Express Swimming-MR  2:47.20    2:52.19        
                  37.38     1:21.40 (44.02)     2:12.12 (50.72)     2:52.19 (40.07)
  6 Zoine, Jessica M          13 Express Swimming-MR  2:42.17    2:54.15        
                  36.89     1:21.20 (44.31)     2:16.68 (55.48)     2:54.15 (37.47)
 -- Martinez, Adrianna        14 Agua Swim Team-MR    2:26.21         DQ        
      Declared false start - Misc
 
Girls 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
        4:59.99  ZQ
        5:06.99  JOS
        5:07.00  SMAX
        5:38.99  SILV
 Meet Qualifying:  5:07.01 - 5:38.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JOS - Division  
  1 Scott, Lucy E             14 Agua Swim Team-MR    5:08.88    5:03.63 JOS    
                  32.01     1:09.90 (37.89)     1:49.46 (39.56)     2:28.11 (38.65)
        3:11.29 (43.18)     3:55.33 (44.04)     4:30.34 (35.01)     5:03.63 (33.29)
SILV - Division  
  1 Feminella, Meghan C       14 WAC-MR               5:22.61    5:09.40 SILV   
                  32.43     1:09.45 (37.02)     1:49.12 (39.67)     2:27.42 (38.30)
        3:14.51 (47.09)     4:01.66 (47.15)     4:37.10 (35.44)     5:09.40 (32.30)
  2 Rodriguez, Keannie M      13 Agua Swim Team-MR    5:14.84    5:09.57 SILV   
                  34.69     1:17.99 (43.30)     1:57.69 (39.70)     2:37.44 (39.75)
        3:21.40 (43.96)     4:04.92 (43.52)     4:38.06 (33.14)     5:09.57 (31.51)
  3 Nash, Jennifer            13 LBA-MR               5:09.29    5:10.13 SILV   
                  32.79     1:11.43 (38.64)     1:50.56 (39.13)     2:29.55 (38.99)
        3:13.55 (44.00)     3:58.55 (45.00)     4:35.60 (37.05)     5:10.13 (34.53)
  4 Brown, Caitlin N          14 HS-MR                5:14.73    5:12.79 SILV   
                  32.47     1:12.36 (39.89)     1:51.39 (39.03)     2:31.24 (39.85)
        3:17.09 (45.85)     4:02.41 (45.32)     4:39.14 (36.73)     5:12.79 (33.65)
  5 Martinez, Adrianna        14 Agua Swim Team-MR    5:20.38    5:13.87 SILV   
                  33.85     1:13.57 (39.72)     1:53.68 (40.11)     2:33.13 (39.45)
        3:18.03 (44.90)     4:03.79 (45.76)     4:40.29 (36.50)     5:13.87 (33.58)
  6 Cannon, Kellie            13 LBA-MR               5:14.27    5:14.57 SILV   
                  34.36     1:14.77 (40.41)     1:53.94 (39.17)     2:32.08 (38.14)
        3:19.91 (47.83)     4:07.22 (47.31)     4:41.41 (34.19)     5:14.57 (33.16)
  7 McElroy, Nora             13 Badger-MR            5:10.31    5:15.06 SILV   
                  33.18     1:13.17 (39.99)     1:54.04 (40.87)     2:34.48 (40.44)
        3:20.04 (45.56)     4:05.47 (45.43)     4:40.00 (34.53)     5:15.06 (35.06)
  8 Quinn, Kelly A            13 Express Swimming-MR  5:25.90    5:15.07 SILV   
                  31.50     1:08.56 (37.06)                             2:28.24 ( )
        3:13.44 (45.20)     3:58.87 (45.43)   5:15.07 (1:16.20)                    
  9 Lotito, Samantha M        14 Express Swimming-MR  5:34.96    5:20.95 SILV   
                  33.76     1:14.37 (40.61)     1:55.76 (41.39)     2:35.59 (39.83)
        3:21.84 (46.25)     4:09.24 (47.40)     4:46.00 (36.76)     5:20.95 (34.95)
 10 Tompkins, Catherine A     13 Badger-MR            5:27.04    5:26.80 SILV   
                  34.71     1:20.72 (46.01)     2:02.35 (41.63)     2:44.00 (41.65)
        3:30.02 (46.02)     4:18.58 (48.56)     4:52.99 (34.41)     5:26.80 (33.81)
 11 Tucker, Annelisa C        14 Badger-MR            5:33.52    5:32.62 SILV   
                  36.48     1:21.12 (44.64)     2:00.16 (39.04)     2:39.18 (39.02)
        3:29.62 (50.44)     4:20.91 (51.29)     4:56.46 (35.55)     5:32.62 (36.16)
 
Girls 15-18 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          26.29  ZQ
          26.59  JOS
          26.60  SMAX
          28.49  SILV
 Meet Qualifying:  26.61 - 28.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JOS - Division  
  1 Sherard, Ashley M         15 NFS-MR                 26.62      26.52 JOS    
SILV - Division  
  1 Tam, Melanie              16 WAC-MR                 27.91      27.58 SILV   
  2 Ryan, Katherine C         15 OWA-MR                 26.87      27.65 SILV   
  3 Escudero, Cynthia         18 RedTails-MR            27.95      27.95 SILV   
  4 Conway, Grace K           15 CIY-MR                 27.46      27.99 SILV   
  5 Cannatella, Annie M       16 Express Swimming-MR    27.33      28.06 SILV   
  6 Pereira, Ellyshia C       15 CIY-MR                 27.94      28.07 SILV   
  7 Destefano, Tori L         15 Express Swimming-MR    28.44      28.11 SILV   
  8 Xue, Vanessa K            15 HS-MR                  27.93      28.21 SILV   
  9 Moore, Jasmine M          15 CIY-MR                 28.09      28.26 SILV   
 10 Madalena, Kathryn M       16 Express Swimming-MR    28.19      28.36 SILV   
 11 Tusa, JoAna F             16 Express Swimming-MR    28.11      28.45 SILV   
Non-Award Division  
  1 Mazza, Kelly A            17 Express Swimming-MR    28.13      28.51        
  2 Rudolph, Holly E          17 Express Swimming-MR    28.23      28.56        
  3 Nolan, Mary Kate K        15 HS-MR                  28.33      28.58        
  4 Kuzniewski, Megan A       17 Express Swimming-MR    28.37      28.64        
  5 Cooke, Alexandra          16 Badger-MR              28.15      28.97        
  6 Innis, Raven              17 NFS-MR                 28.30      29.25        
  7 O'Brien, Kaitlin          17 WAC-MR                 26.90      29.27        
  8 Kallansrude, Kimberly L   15 OWA-MR                 28.22      29.68        
  9 Castellano, Gabriella A   15 WAC-MR                 28.17      29.80        
 
Girls 15-18 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          57.19  ZQ
          57.79  JOS
          57.80  SMAX
        1:03.59  SILV
 Meet Qualifying:  57.81 - 1:03.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JOS - Division  
  1 Mazzetti, Eleonora        15 FLY-MR                 57.97      57.12 ZQ     
                  27.44       57.12 (29.68)                                        
SILV - Division  
  1 Kenny, Erin T             15 Express Swimming-MR  1:01.55      58.68 SILV   
                  28.40       58.68 (30.28)                                        
  2 Kraus, Katherine A        16 FLY-MR                 57.86      58.84 SILV   
                  28.37       58.84 (30.47)                                        
  3 Chocianowski, Alexis K    15 CIY-MR                 59.20      59.35 SILV   
                  28.26       59.35 (31.09)                                        
  4 Tam, Melanie              16 WAC-MR                 59.53      59.58 SILV   
                  28.41       59.58 (31.17)                                        
  5 Sherard, Ashley M         15 NFS-MR                 59.32      59.89 SILV   
                  28.41       59.89 (31.48)                                        
  6 Buttermark, Alyssa        15 Rac @ Jcc-MR         1:00.64    1:00.01 SILV   
                  28.33     1:00.01 (31.68)                                        
  7 Merino, Jessica           16 CIY-MR               1:00.07    1:00.17 SILV   
                  28.96     1:00.17 (31.21)                                        
  8 Sung, Julia               16 FLY-MR                 58.91    1:00.38 SILV   
                  28.38     1:00.38 (32.00)                                        
  9 Moore, Jasmine M          15 CIY-MR               1:01.72    1:00.43 SILV   
                  28.61     1:00.43 (31.82)                                        
 10 Kuzniewski, Megan A       17 Express Swimming-MR    59.54    1:00.74 SILV   
                  28.72     1:00.74 (32.02)                                        
 11 O'Brien, Kaitlin          17 WAC-MR               1:00.33    1:00.84 SILV   
                  29.64     1:00.84 (31.20)                                        
 12 Schmitt, Katherine M      16 Agua Swim Team-MR    1:02.43    1:01.03 SILV   
                  28.96     1:01.03 (32.07)                                        
 13 Conway, Grace K           15 CIY-MR               1:01.10    1:01.04 SILV   
                  29.19     1:01.04 (31.85)                                        
 14 Daly, Bronagh K           15 HS-MR                1:03.32    1:01.42 SILV   
                  29.42     1:01.42 (32.00)                                        
 15 Wang, Helena M            15 Express Swimming-MR  1:03.54    1:01.43 SILV   
                  29.45     1:01.43 (31.98)                                        
 16 Kallansrude, Kimberly L   15 OWA-MR               1:01.37    1:01.57 SILV   
                  29.30     1:01.57 (32.27)                                        
 17 Escudero, Cynthia         18 RedTails-MR          1:00.41    1:01.59 SILV   
                  29.69     1:01.59 (31.90)                                        
 18 Thermos, Christiana       17 WAC-MR               1:00.14    1:01.72 SILV   
                  29.25     1:01.72 (32.47)                                        
 19 Sheehan, Niamh M          15 APEX-MR              1:01.08    1:01.84 SILV   
                  29.65     1:01.84 (32.19)                                        
 20 Mazza, Kelly A            17 Express Swimming-MR  1:01.13    1:01.92 SILV   
                  29.44     1:01.92 (32.48)                                        
 21 Innis, Raven              17 NFS-MR               1:02.54    1:02.02 SILV   
                  28.99     1:02.02 (33.03)                                        
 22 Tusa, JoAna F             16 Express Swimming-MR  1:01.32    1:02.20 SILV   
                  29.88     1:02.20 (32.32)                                        
 23 Coleman, Kristie M        15 HS-MR                1:02.56    1:02.25 SILV   
                  30.13     1:02.25 (32.12)                                        
 24 Clarke, Caitlyn M         16 Express Swimming-MR  1:02.47    1:02.30 SILV   
                  29.54     1:02.30 (32.76)                                        
 25 Quinn, Shannon C          15 Express Swimming-MR  1:00.57    1:02.31 SILV   
                  30.17     1:02.31 (32.14)                                        
 26 Sanchez, Michelle J       15 Agua Swim Team-MR    1:03.45    1:02.78 SILV   
                  29.78     1:02.78 (33.00)                                        
 27 Pablo, Aileen             16 FLY-MR               1:01.96    1:03.09 SILV   
                  29.56     1:03.09 (33.53)                                        
 28 Malarczyk, Monica         15 Badger-MR            1:02.63    1:03.14 SILV   
                  30.07     1:03.14 (33.07)                                        
 29 Dans, Miesha K            15 Express Swimming-MR  1:02.86    1:03.44 SILV   
                  30.29     1:03.44 (33.15)                                        
Non-Award Division  
  1 Castellano, Gabriella A   15 WAC-MR               1:00.83    1:03.90        
                  30.13     1:03.90 (33.77)                                        
  2 Cooke, Alexandra          16 Badger-MR            1:01.00    1:03.94        
                  30.08     1:03.94 (33.86)                                        
  3 Rudolph, Holly E          17 Express Swimming-MR  1:03.22    1:04.18        
                  30.27     1:04.18 (33.91)                                        
  4 Xue, Vanessa K            15 HS-MR                1:02.10    1:04.54        
                  30.75     1:04.54 (33.79)                                        
 
Girls 15-18 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:02.49  ZQ
        2:04.49  JOS
        2:04.50  SMAX
        2:16.59  SILV
 Meet Qualifying:  2:04.51 - 2:16.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JOS - Division  
  1 Waring, Megan P           15 OWA-MR               2:05.54    2:04.15 JOS    
                  28.42       59.84 (31.42)     1:32.38 (32.54)     2:04.15 (31.77)
SILV - Division  
  1 Kuzniewski, Megan A       17 Express Swimming-MR  2:08.01    2:08.10 SILV   
                  29.32     1:02.35 (33.03)     1:35.68 (33.33)     2:08.10 (32.42)
  2 Rookwood, Shakiraye O     16 HS-MR                2:10.37    2:09.31 SILV   
                  28.19     1:00.53 (32.34)     1:34.43 (33.90)     2:09.31 (34.88)
  3 Madalena, Kathryn M       16 Express Swimming-MR  2:11.25    2:10.45 SILV   
                  29.40     1:02.88 (33.48)     1:37.24 (34.36)     2:10.45 (33.21)
  4 O'Brien, Kaitlin          17 WAC-MR               2:06.93    2:10.69 SILV   
                  30.48     1:03.51 (33.03)     1:37.33 (33.82)     2:10.69 (33.36)
  5 Ryan, Katherine C         15 OWA-MR               2:05.96    2:11.80 SILV   
                  29.29     1:01.99 (32.70)     1:36.52 (34.53)     2:11.80 (35.28)
  6 Mazza, Kelly A            17 Express Swimming-MR  2:12.26    2:12.25 SILV   
                  30.24     1:03.88 (33.64)     1:37.81 (33.93)     2:12.25 (34.44)
  7 Sheehan, Niamh M          15 APEX-MR              2:11.99    2:13.14 SILV   
                  30.22     1:03.71 (33.49)     1:38.77 (35.06)     2:13.14 (34.37)
  8 Quinn, Shannon C          15 Express Swimming-MR  2:10.60    2:13.91 SILV   
                  31.51     1:05.23 (33.72)     1:40.02 (34.79)     2:13.91 (33.89)
  9 Kallansrude, Kimberly L   15 OWA-MR               2:13.37    2:14.09 SILV   
                  31.54     1:05.57 (34.03)     1:39.83 (34.26)     2:14.09 (34.26)
 10 Jacobsen, Ginger M        16 Express Swimming-MR  2:15.48    2:14.85 SILV   
                  31.43     1:05.30 (33.87)     1:40.34 (35.04)     2:14.85 (34.51)
 11 Tusa, JoAna F             16 Express Swimming-MR  2:13.00    2:16.45 SILV   
                  31.36     1:05.72 (34.36)     1:41.08 (35.36)     2:16.45 (35.37)
Non-Award Division  
  1 Castellano, Gabriella A   15 WAC-MR               2:11.86    2:17.64        
                  30.98     1:05.89 (34.91)     1:41.94 (36.05)     2:17.64 (35.70)
  2 Altman-Kurosaki, Hannah   16 Agua Swim Team-MR    2:15.64    2:19.96        
                  32.59     1:07.83 (35.24)     1:43.99 (36.16)     2:19.96 (35.97)
  3 Cooke, Alexandra          16 Badger-MR            2:11.54    2:22.97        
                  32.11     1:07.05 (34.94)     1:44.58 (37.53)     2:22.97 (38.39)
 
Girls 15-18 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        5:27.99  ZQ
        5:31.99  JOS
        5:32.00  SMAX
        5:54.99  SILV
 Meet Qualifying:  5:32.01 - 5:54.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JOS - Division  
  1 Waring, Megan P           15 OWA-MR               5:36.79    5:29.46 JOS    
                  29.87     1:02.70 (32.83)     1:36.34 (33.64)     2:10.39 (34.05)
        2:44.74 (34.35)     3:18.24 (33.50)     3:51.49 (33.25)     4:24.91 (33.42)
        4:57.90 (32.99)     5:29.46 (31.56)                                        
  2 Nunez, Ana                15 Agua Swim Team-MR    5:33.15    5:30.51 JOS    
                  30.61     1:03.58 (32.97)     1:37.04 (33.46)     2:10.34 (33.30)
        2:43.93 (33.59)     3:17.58 (33.65)     3:51.30 (33.72)     4:25.09 (33.79)
        4:58.26 (33.17)     5:30.51 (32.25)                                        
SILV - Division  
  1 Cannatella, Annie M       16 Express Swimming-MR  5:34.84    5:35.63 SILV   
                  29.51     1:02.31 (32.80)     1:36.01 (33.70)     2:09.81 (33.80)
        2:43.73 (33.92)     3:17.64 (33.91)     3:51.83 (34.19)     4:26.44 (34.61)
        5:01.14 (34.70)     5:35.63 (34.49)                                        
  2 Kenny, Erin T             15 Express Swimming-MR  5:46.09    5:36.27 SILV   
                  30.72     1:05.03 (34.31)     1:37.66 (32.63)     2:11.76 (34.10)
        2:46.03 (34.27)     3:19.61 (33.58)     3:54.45 (34.84)     4:28.50 (34.05)
        5:03.14 (34.64)     5:36.27 (33.13)                                        
  3 Madalena, Kathryn M       16 Express Swimming-MR  5:36.41    5:44.76 SILV   
                  30.01     1:04.26 (34.25)     1:38.31 (34.05)     2:13.31 (35.00)
        2:48.93 (35.62)     3:24.86 (35.93)     4:00.29 (35.43)     4:35.74 (35.45)
        5:10.60 (34.86)     5:44.76 (34.16)                                        
  4 Jacobsen, Ginger M        16 Express Swimming-MR  5:47.81    5:45.81 SILV   
                  31.57     1:06.06 (34.49)     1:40.80 (34.74)     2:16.10 (35.30)
        2:51.01 (34.91)     3:26.53 (35.52)     4:01.73 (35.20)     4:36.68 (34.95)
        5:11.43 (34.75)     5:45.81 (34.38)                                        
  5 Geissler, Kim             15 WAC-MR               5:44.15    5:47.49 SILV   
                  30.32     1:04.85 (34.53)     1:40.52 (35.67)     2:16.37 (35.85)
        2:52.07 (35.70)     3:27.50 (35.43)     4:02.92 (35.42)     4:38.43 (35.51)
        5:12.92 (34.49)     5:47.49 (34.57)                                        
  6 Quinn, Shannon C          15 Express Swimming-MR  5:40.43    5:48.06 SILV   
                  32.05     1:06.11 (34.06)     1:41.28 (35.17)     2:16.74 (35.46)
        2:52.01 (35.27)     3:27.25 (35.24)     4:02.81 (35.56)     4:38.09 (35.28)
        5:13.67 (35.58)     5:48.06 (34.39)                                        
  7 Sheehan, Niamh M          15 APEX-MR              5:46.50    5:50.50 SILV   
                  30.44     1:04.40 (33.96)     1:39.74 (35.34)     2:15.42 (35.68)
        2:51.28 (35.86)     3:27.52 (36.24)     4:03.56 (36.04)     4:39.89 (36.33)
        5:15.68 (35.79)     5:50.50 (34.82)                                        
Non-Award Division  
  1 Ryan, Katherine C         15 OWA-MR               5:49.73    5:55.33        
                  31.96     1:07.40 (35.44)     1:43.38 (35.98)     2:19.40 (36.02)
        2:55.81 (36.41)     3:32.44 (36.63)     4:08.62 (36.18)     4:44.75 (36.13)
        5:20.38 (35.63)     5:55.33 (34.95)                                        
  2 O'Hara, Megan N           16 Express Swimming-MR  5:54.50    6:02.08        
                  33.33     1:09.39 (36.06)     1:46.00 (36.61)     2:22.76 (36.76)
        2:59.26 (36.50)     3:36.10 (36.84)     4:13.35 (37.25)     4:50.61 (37.26)
        5:27.05 (36.44)     6:02.08 (35.03)                                        
  3 Altman-Kurosaki, Hannah   16 Agua Swim Team-MR    5:52.76    6:03.49        
                  33.17     1:09.00 (35.83)     1:45.57 (36.57)     2:22.19 (36.62)
        2:58.58 (36.39)     3:35.38 (36.80)     4:12.69 (37.31)     4:50.14 (37.45)
        5:26.93 (36.79)     6:03.49 (36.56)                                        
  4 Castellano, Gabriella A   15 WAC-MR               5:44.07    6:09.98        
                  30.73     1:05.52 (34.79)     1:41.81 (36.29)     2:19.32 (37.51)
        2:57.38 (38.06)     3:35.72 (38.34)     4:14.18 (38.46)     4:52.92 (38.74)
        5:31.62 (38.70)     6:09.98 (38.36)                                        
  5 Cooke, Alexandra          16 Badger-MR            5:49.88    6:28.51        
                  32.86     1:10.06 (37.20)     1:47.68 (37.62)     2:26.52 (38.84)
        3:05.64 (39.12)     3:46.21 (40.57)     4:26.41 (40.20)     5:07.20 (40.79)
        5:48.60 (41.40)     6:28.51 (39.91)                                        
 
Girls 15-18 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:05.49  ZQ
        1:06.49  JOS
        1:06.50  SMAX
        1:13.09  SILV
 Meet Qualifying:  1:06.51 - 1:13.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JOS - Division  
  1 Jacobsen, Ginger M        16 Express Swimming-MR  1:07.37    1:05.22 ZQ     
                  31.82     1:05.22 (33.40)                                        
SILV - Division  
  1 Wang, Helena M            15 Express Swimming-MR  1:07.35    1:06.63 SILV   
                  32.54     1:06.63 (34.09)                                        
  2 Rookwood, Shakiraye O     16 HS-MR                1:09.70    1:08.41 SILV   
                  33.44     1:08.41 (34.97)                                        
  3 Conway, Grace K           15 CIY-MR               1:11.65    1:09.39 SILV   
                  33.94     1:09.39 (35.45)                                        
  4 Lam, Carolina             15 CIY-MR               1:11.08    1:10.69 SILV   
                  34.21     1:10.69 (36.48)                                        
  5 Kuzniewski, Megan A       17 Express Swimming-MR  1:10.05    1:10.96 SILV   
                  34.16     1:10.96 (36.80)                                        
  6 O'Brien, Kaitlin          17 WAC-MR               1:08.03    1:11.05 SILV   
                  35.21     1:11.05 (35.84)                                        
  7 Mazza, Kelly A            17 Express Swimming-MR  1:10.43    1:11.21 SILV   
                  34.54     1:11.21 (36.67)                                        
  8 Kallansrude, Kimberly L   15 OWA-MR               1:10.21    1:11.39 SILV   
                  34.36     1:11.39 (37.03)                                        
  9 Nolan, Mary Kate K        15 HS-MR                1:10.05    1:11.67 SILV   
                  34.63     1:11.67 (37.04)                                        
 10 Altman-Kurosaki, Hannah   16 Agua Swim Team-MR    1:13.02    1:11.88 SILV   
                  34.83     1:11.88 (37.05)                                        
 11 Cannatella, Annie M       16 Express Swimming-MR  1:11.74    1:12.20 SILV   
                  35.43     1:12.20 (36.77)                                        
 12 Castellano, Gabriella A   15 WAC-MR               1:10.86    1:12.48 SILV   
                  34.95     1:12.48 (37.53)                                        
Non-Award Division  
  1 Foo, Francine F           16 HS-MR                1:12.66    1:13.21        
                  36.17     1:13.21 (37.04)                                        
  2 Rudolph, Holly E          17 Express Swimming-MR  1:12.27    1:13.58        
                  35.24     1:13.58 (38.34)                                        
  3 Geller, Rebecca E         16 CIY-MR               1:13.03    1:14.41        
                  35.53     1:14.41 (38.88)                                        
  3 Cooke, Alexandra          16 Badger-MR            1:10.26    1:14.41        
                  36.48     1:14.41 (37.93)                                        
  5 Xue, Vanessa K            15 HS-MR                1:12.62    1:15.69        
                  36.44     1:15.69 (39.25)                                        
 
Girls 15-18 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        2:20.99  ZQ
        2:23.99  JOS
        2:24.00  SMAX
        2:35.29  SILV
 Meet Qualifying:  2:24.01 - 2:35.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 O'Brien, Kaitlin          17 WAC-MR               2:24.96    2:26.99 SILV   
                  35.10     1:11.87 (36.77)     1:49.57 (37.70)     2:26.99 (37.42)
  2 Wang, Helena M            15 Express Swimming-MR  2:28.42    2:28.60 SILV   
                  35.81     1:12.45 (36.64)     1:50.96 (38.51)     2:28.60 (37.64)
  3 Conway, Grace K           15 CIY-MR               2:32.28    2:29.89 SILV   
                  35.80     1:13.41 (37.61)     1:52.44 (39.03)     2:29.89 (37.45)
  4 Nunez, Ana                15 Agua Swim Team-MR    2:25.06    2:29.90 SILV   
                  36.53     1:13.36 (36.83)     1:51.84 (38.48)     2:29.90 (38.06)
  5 Lam, Carolina             15 CIY-MR               2:31.68    2:30.39 SILV   
                  35.46     1:13.61 (38.15)     1:52.31 (38.70)     2:30.39 (38.08)
  6 Kuzniewski, Megan A       17 Express Swimming-MR  2:26.25    2:32.07 SILV   
                  35.46     1:13.16 (37.70)     1:52.78 (39.62)     2:32.07 (39.29)
  7 Quinn, Shannon C          15 Express Swimming-MR  2:32.31    2:32.08 SILV   
                  36.59     1:15.09 (38.50)     1:54.18 (39.09)     2:32.08 (37.90)
  8 Kenny, Erin T             15 Express Swimming-MR  2:29.57    2:32.86 SILV   
                  36.29     1:15.34 (39.05)     1:54.81 (39.47)     2:32.86 (38.05)
  9 Mazza, Kelly A            17 Express Swimming-MR  2:30.54    2:34.57 SILV   
                  36.47     1:15.19 (38.72)     1:54.97 (39.78)     2:34.57 (39.60)
Non-Award Division  
  1 Chocianowski, Alexis K    15 CIY-MR               2:33.68    2:36.27        
                  35.85     1:14.96 (39.11)     1:55.95 (40.99)     2:36.27 (40.32)
  2 Altman-Kurosaki, Hannah   16 Agua Swim Team-MR    2:33.65    2:36.34        
                  37.60     1:17.43 (39.83)     1:57.51 (40.08)     2:36.34 (38.83)
  3 Geiselman, Rebekah        15 LBA-MR               2:34.59    2:36.54        
                  36.34     1:16.23 (39.89)     1:57.06 (40.83)     2:36.54 (39.48)
  4 Castellano, Gabriella A   15 WAC-MR               2:29.73    2:37.33        
                  35.37     1:14.46 (39.09)     1:55.62 (41.16)     2:37.33 (41.71)
  5 Escudero, Cynthia         18 RedTails-MR          2:34.32    2:37.56        
                  37.61     1:16.79 (39.18)     1:57.82 (41.03)     2:37.56 (39.74)
 -- Malarczyk, Monica         15 Badger-MR            2:34.15         DQ        
      Non-continuous turning action
                  36.99     1:17.24 (40.25)     1:58.87 (41.63)          DQ (41.16)
 
Girls 15-18 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:13.99  ZQ
        1:15.19  JOS
        1:15.20  SMAX
        1:23.89  SILV
 Meet Qualifying:  1:15.21 - 1:23.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Destefano, Tori L         15 Express Swimming-MR  1:18.65    1:15.33 SILV   
                  35.29     1:15.33 (40.04)                                        
  2 Moore, Jasmine M          15 CIY-MR               1:16.65    1:15.58 SILV   
                  35.04     1:15.58 (40.54)                                        
  3 Rookwood, Shakiraye O     16 HS-MR                1:17.99    1:15.94 SILV   
                  36.25     1:15.94 (39.69)                                        
  4 Sherard, Ashley M         15 NFS-MR               1:15.79    1:16.17 SILV   
                  35.37     1:16.17 (40.80)                                        
  5 Khoruzhik, Yulia          15 Shy/Seals-MR         1:16.13    1:16.44 SILV   
                  35.76     1:16.44 (40.68)                                        
  6 Schmitt, Katherine M      16 Agua Swim Team-MR    1:21.79    1:19.52 SILV   
                  37.76     1:19.52 (41.76)                                        
  7 Tam, Melanie              16 WAC-MR               1:19.89    1:19.61 SILV   
                  38.00     1:19.61 (41.61)                                        
  8 Xue, Vanessa K            15 HS-MR                1:17.29    1:19.72 SILV   
                  37.65     1:19.72 (42.07)                                        
  9 Pereira, Ellyshia C       15 CIY-MR               1:19.48    1:19.78 SILV   
                  37.51     1:19.78 (42.27)                                        
 10 Ryan, Katherine C         15 OWA-MR               1:18.43    1:19.89 SILV   
                  37.44     1:19.89 (42.45)                                        
 11 Jacobsen, Ginger M        16 Express Swimming-MR  1:20.80    1:20.31 SILV   
                  37.65     1:20.31 (42.66)                                        
 12 Geiselman, Rebekah        15 LBA-MR               1:19.95    1:21.28 SILV   
                  38.39     1:21.28 (42.89)                                        
 13 Lam, Carolina             15 CIY-MR               1:22.23    1:22.60 SILV   
                  39.61     1:22.60 (42.99)                                        
 14 Geller, Rebecca E         16 CIY-MR               1:23.41    1:23.28 SILV   
                  39.92     1:23.28 (43.36)                                        
Non-Award Division  
  1 Foo, Francine F           16 HS-MR                1:22.29    1:24.96        
                  39.69     1:24.96 (45.27)                                        
  2 Nolan, Mary Kate K        15 HS-MR                1:23.53    1:25.25        
                  41.41     1:25.25 (43.84)                                        
 
Girls 15-18 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        2:37.89  ZQ
        2:42.99  JOS
        2:43.00  SMAX
        2:56.99  SILV
 Meet Qualifying:  2:43.01 - 2:56.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Khoruzhik, Yulia          15 Shy/Seals-MR         2:46.39    2:45.17 SILV   
                  36.20     1:17.80 (41.60)     2:01.33 (43.53)     2:45.17 (43.84)
  2 Sherard, Ashley M         15 NFS-MR               2:46.89    2:48.68 SILV   
                  36.94     1:19.92 (42.98)     2:04.31 (44.39)     2:48.68 (44.37)
  3 Geiselman, Rebekah        15 LBA-MR               2:51.47    2:52.88 SILV   
                  39.21     1:23.50 (44.29)     2:08.38 (44.88)     2:52.88 (44.50)
  4 Anastasio, Elaina         16 HS-MR                2:53.02    2:53.57 SILV   
                  37.29     1:20.81 (43.52)     2:07.11 (46.30)     2:53.57 (46.46)
  5 Jacobsen, Ginger M        16 Express Swimming-MR  2:54.34    2:54.65 SILV   
                  38.84     1:22.75 (43.91)     2:08.13 (45.38)     2:54.65 (46.52)
  6 Schmitt, Katherine M      16 Agua Swim Team-MR    2:56.39    2:54.99 SILV   
                  38.37     1:22.49 (44.12)     2:08.36 (45.87)     2:54.99 (46.63)
Non-Award Division  
 -- Kallansrude, Kimberly L   15 OWA-MR               2:51.77         DQ        
      Declared false start
 
Girls 15-18 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
        1:04.49  ZQ
        1:05.49  JOS
        1:05.50  SMAX
        1:12.59  SILV
 Meet Qualifying:  1:05.51 - 1:12.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Tam, Melanie              16 WAC-MR                    NT    1:05.08 JOS    
                  29.66     1:05.08 (35.42)                                        
 
Girls 15-18 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:04.49  ZQ
        1:05.49  JOS
        1:05.50  SMAX
        1:12.59  SILV
 Meet Qualifying:  1:05.51 - 1:12.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Tam, Melanie              16 WAC-MR               1:08.12    1:06.27 SILV   
                  30.26     1:06.27 (36.01)                                        
  1 Innis, Raven              17 NFS-MR               1:05.95    1:06.27 SILV   
                  30.39     1:06.27 (35.88)                                        
  3 Malarczyk, Monica         15 Badger-MR            1:07.20    1:07.13 SILV   
                  31.20     1:07.13 (35.93)                                        
  4 Kuzniewski, Megan A       17 Express Swimming-MR  1:07.34    1:07.28 SILV   
                  31.77     1:07.28 (35.51)                                        
  5 Kallansrude, Kimberly L   15 OWA-MR               1:06.98    1:07.54 SILV   
                  31.85     1:07.54 (35.69)                                        
  6 Chocianowski, Alexis K    15 CIY-MR               1:06.69    1:07.66 SILV   
                  30.68     1:07.66 (36.98)                                        
  7 Thermos, Christiana       17 WAC-MR               1:07.29    1:08.54 SILV   
                  31.80     1:08.54 (36.74)                                        
  8 Altman-Kurosaki, Hannah   16 Agua Swim Team-MR    1:08.13    1:09.03 SILV   
                  32.24     1:09.03 (36.79)                                        
  9 Nunez, Ana                15 Agua Swim Team-MR    1:11.67    1:09.09 SILV   
                  32.51     1:09.09 (36.58)                                        
 10 Wang, Helena M            15 Express Swimming-MR  1:08.55    1:09.57 SILV   
                  32.57     1:09.57 (37.00)                                        
 11 Tusa, JoAna F             16 Express Swimming-MR  1:08.80    1:09.75 SILV   
                  32.18     1:09.75 (37.57)                                        
 12 Sheehan, Niamh M          15 APEX-MR              1:09.89    1:10.06 SILV   
                  32.28     1:10.06 (37.78)                                        
 13 Morrissey, Alexa D        16 HS-MR                1:09.42    1:10.28 SILV   
                  32.24     1:10.28 (38.04)                                        
 14 Pablo, Aileen             16 FLY-MR               1:09.31    1:10.55 SILV   
                  32.50     1:10.55 (38.05)                                        
 15 Zoine, Jackie T           15 Express Swimming-MR  1:10.31    1:10.81 SILV   
                  32.48     1:10.81 (38.33)                                        
 15 Dans, Miesha K            15 Express Swimming-MR  1:09.41    1:10.81 SILV   
                  33.11     1:10.81 (37.70)                                        
 17 Cooke, Alexandra          16 Badger-MR            1:09.60    1:10.83 SILV   
                  33.15     1:10.83 (37.68)                                        
 18 Daly, Bronagh K           15 HS-MR                1:10.51    1:11.43 SILV   
                  33.54     1:11.43 (37.89)                                        
 19 Sung, Julia               16 FLY-MR               1:09.59    1:11.58 SILV   
                  32.51     1:11.58 (39.07)                                        
 20 Mazza, Kelly A            17 Express Swimming-MR  1:09.38    1:11.93 SILV   
                  32.96     1:11.93 (38.97)                                        
 21 Kenny, Erin T             15 Express Swimming-MR  1:12.42    1:12.53 SILV   
                  33.32     1:12.53 (39.21)                                        
 -- Lam, Carolina             15 CIY-MR               1:11.59         DQ        
      One hand touch
                  34.05          DQ (38.20)                                        
Non-Award Division  
  1 Geissler, Kim             15 WAC-MR               1:09.15    1:12.77        
                  33.62     1:12.77 (39.15)                                        
  2 Schmitt, Katherine M      16 Agua Swim Team-MR    1:11.58    1:13.43        
                  34.44     1:13.43 (38.99)                                        
  3 Mazzetti, Eleonora        15 FLY-MR               1:10.47    1:14.20        
                  34.92     1:14.20 (39.28)                                        
  4 Escudero, Cynthia         18 RedTails-MR          1:11.96    1:14.41        
                  33.82     1:14.41 (40.59)                                        
 
Girls 15-18 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        2:24.99  ZQ
        2:29.99  JOS
        2:30.00  SMAX
        2:39.99  SILV
 Meet Qualifying:  2:30.01 - 2:39.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JOS - Division  
  1 Sheehan, Niamh M          15 APEX-MR              2:30.76    2:29.51 JOS    
                  32.45     1:10.16 (37.71)     1:49.24 (39.08)     2:29.51 (40.27)
SILV - Division  
  1 Altman-Kurosaki, Hannah   16 Agua Swim Team-MR    2:31.16    2:30.47 SILV   
                  33.06     1:10.21 (37.15)     1:49.82 (39.61)     2:30.47 (40.65)
  2 Madalena, Kathryn M       16 Express Swimming-MR  2:35.87    2:33.61 SILV   
                  33.11     1:12.74 (39.63)     1:53.00 (40.26)     2:33.61 (40.61)
  3 Innis, Raven              17 NFS-MR               2:31.23    2:35.66 SILV   
                  33.43     1:12.26 (38.83)     1:54.27 (42.01)     2:35.66 (41.39)
  4 Quinn, Shannon C          15 Express Swimming-MR  2:34.97    2:37.55 SILV   
                  34.85     1:15.23 (40.38)     1:56.38 (41.15)     2:37.55 (41.17)
Non-Award Division  
  1 Lee, Courtney M           15 HS-MR                2:38.68    2:48.01        
                  34.63     1:18.05 (43.42)     2:04.95 (46.90)     2:48.01 (43.06)
  2 Tusa, JoAna F             16 Express Swimming-MR  2:39.44    2:48.35        
                  34.05     1:16.99 (42.94)     2:02.23 (45.24)     2:48.35 (46.12)
 
Girls 15-18 200 Yard IM
===============================================================================
        2:19.99  ZQ
        2:22.09  JOS
        2:22.10  SMAX
        2:43.09  SILV
 Meet Qualifying:  2:22.11 - 2:43.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Nunez, Ana                15 Agua Swim Team-MR    2:25.65    2:24.81 SILV   
                  32.18     1:09.11 (36.93)     1:53.23 (44.12)     2:24.81 (31.58)
  2 Tam, Melanie              16 WAC-MR               2:28.25    2:25.81 SILV   
                  30.42     1:08.37 (37.95)     1:52.15 (43.78)     2:25.81 (33.66)
  3 Thermos, Christiana       17 WAC-MR               2:23.30    2:26.00 SILV   
                  31.28     1:08.49 (37.21)     1:51.40 (42.91)     2:26.00 (34.60)
  4 Rookwood, Shakiraye O     16 HS-MR                2:30.94    2:26.18 SILV   
                  31.05     1:08.27 (37.22)     1:51.43 (43.16)     2:26.18 (34.75)
  5 Kraus, Katherine A        16 FLY-MR               2:26.19    2:26.92 SILV   
                  33.39     1:08.67 (35.28)     1:53.68 (45.01)     2:26.92 (33.24)
  6 Kuzniewski, Megan A       17 Express Swimming-MR  2:26.38    2:28.68 SILV   
                  31.96     1:10.86 (38.90)     1:55.55 (44.69)     2:28.68 (33.13)
  7 Kenny, Erin T             15 Express Swimming-MR  2:29.39    2:29.41 SILV   
                  32.64     1:12.43 (39.79)     1:57.92 (45.49)     2:29.41 (31.49)
  8 Mazzetti, Eleonora        15 FLY-MR               2:28.63    2:29.44 SILV   
                  32.19     1:09.72 (37.53)     1:56.00 (46.28)     2:29.44 (33.44)
  9 Kallansrude, Kimberly L   15 OWA-MR               2:29.66    2:29.78 SILV   
                  32.37     1:10.81 (38.44)     1:55.88 (45.07)     2:29.78 (33.90)
 10 Ryan, Katherine C         15 OWA-MR               2:26.56    2:29.93 SILV   
                  33.14     1:09.88 (36.74)     1:56.26 (46.38)     2:29.93 (33.67)
 11 Jacobsen, Ginger M        16 Express Swimming-MR  2:28.66    2:31.01 SILV   
                  34.74     1:11.44 (36.70)     1:56.28 (44.84)     2:31.01 (34.73)
 12 Chocianowski, Alexis K    15 CIY-MR               2:30.45    2:31.40 SILV   
                  30.72     1:09.81 (39.09)     1:57.30 (47.49)     2:31.40 (34.10)
 13 Buttermark, Alyssa        15 Rac @ Jcc-MR         2:31.16    2:32.26 SILV   
                  32.00     1:11.20 (39.20)     1:57.11 (45.91)     2:32.26 (35.15)
 14 Morrissey, Alexa D        16 HS-MR                2:33.19    2:33.38 SILV   
                  32.43     1:12.59 (40.16)     1:57.52 (44.93)     2:33.38 (35.86)
 15 Lam, Carolina             15 CIY-MR               2:31.30    2:33.75 SILV   
                  34.15     1:12.35 (38.20)     1:57.45 (45.10)     2:33.75 (36.30)
 16 Conway, Grace K           15 CIY-MR               2:33.47    2:34.03 SILV   
                  35.08     1:12.62 (37.54)     2:01.35 (48.73)     2:34.03 (32.68)
 17 Schmitt, Katherine M      16 Agua Swim Team-MR    2:35.21    2:34.28 SILV   
                  33.59     1:14.06 (40.47)     1:59.68 (45.62)     2:34.28 (34.60)
 18 Mazza, Kelly A            17 Express Swimming-MR  2:31.99    2:34.30 SILV   
                  34.28     1:13.05 (38.77)     2:00.55 (47.50)     2:34.30 (33.75)
 19 Merino, Jessica           16 CIY-MR               2:36.27    2:34.54 SILV   
                  34.22     1:15.14 (40.92)     2:00.47 (45.33)     2:34.54 (34.07)
 20 Moore, Jasmine M          15 CIY-MR               2:38.91    2:35.25 SILV   
                  33.80     1:13.57 (39.77)     1:59.44 (45.87)     2:35.25 (35.81)
 21 Daly, Bronagh K           15 HS-MR                2:35.85    2:35.46 SILV   
                  33.68     1:14.01 (40.33)     2:01.26 (47.25)     2:35.46 (34.20)
 22 Malarczyk, Monica         15 Badger-MR            2:35.21    2:35.74 SILV   
                  31.70     1:12.17 (40.47)     1:59.58 (47.41)     2:35.74 (36.16)
 23 Geissler, Kim             15 WAC-MR               2:31.22    2:35.86 SILV   
                  32.52     1:12.84 (40.32)     2:01.45 (48.61)     2:35.86 (34.41)
 24 Cooke, Alexandra          16 Badger-MR            2:35.92    2:35.93 SILV   
                  32.68     1:11.36 (38.68)     2:00.58 (49.22)     2:35.93 (35.35)
 25 Pablo, Aileen             16 FLY-MR               2:40.11    2:36.02 SILV   
                  32.69     1:12.55 (39.86)     1:58.84 (46.29)     2:36.02 (37.18)
 26 Quinn, Shannon C          15 Express Swimming-MR  2:31.41    2:36.86 SILV   
                  34.53     1:13.86 (39.33)     2:03.12 (49.26)     2:36.86 (33.74)
 27 Altman-Kurosaki, Hannah   16 Agua Swim Team-MR    2:32.40    2:37.05 SILV   
                  33.40     1:12.76 (39.36)     2:01.29 (48.53)     2:37.05 (35.76)
 28 Zoine, Jackie T           15 Express Swimming-MR  2:39.34    2:37.15 SILV   
                  33.28     1:16.61 (43.33)     2:02.50 (45.89)     2:37.15 (34.65)
 29 Anastasio, Elaina         16 HS-MR                2:40.42    2:37.24 SILV   
                  34.44     1:17.28 (42.84)     2:01.15 (43.87)     2:37.24 (36.09)
 30 Sherard, Ashley M         15 NFS-MR               2:36.03    2:38.69 SILV   
                  33.81     1:17.91 (44.10)     2:03.23 (45.32)     2:38.69 (35.46)
 31 Rudolph, Holly E          17 Express Swimming-MR  2:39.25    2:38.90 SILV   
                  35.23     1:13.73 (38.50)     2:01.82 (48.09)     2:38.90 (37.08)
 32 Kearns, Emily R           15 Express Swimming-MR  2:39.11    2:39.83 SILV   
                  37.56     1:17.24 (39.68)     2:04.30 (47.06)     2:39.83 (35.53)
 33 Sheehan, Niamh M          15 APEX-MR              2:36.02    2:40.09 SILV   
                  32.39     1:13.34 (40.95)     2:05.34 (52.00)     2:40.09 (34.75)
 34 Tusa, JoAna F             16 Express Swimming-MR  2:37.48    2:42.56 SILV   
                  34.55     1:17.09 (42.54)     2:07.58 (50.49)     2:42.56 (34.98)
Non-Award Division  
  1 Sanchez, Michelle J       15 Agua Swim Team-MR    2:40.30    2:43.98        
                  36.66     1:18.17 (41.51)     2:08.33 (50.16)     2:43.98 (35.65)
  2 Dans, Miesha K            15 Express Swimming-MR  2:39.59    2:44.00        
                  33.91     1:17.90 (43.99)     2:10.54 (52.64)     2:44.00 (33.46)
  3 Innis, Raven              17 NFS-MR               2:36.95    2:46.77        
                  33.40     1:18.67 (45.27)     2:06.86 (48.19)     2:46.77 (39.91)
 
Girls 15-18 400 Yard IM
===============================================================================
        4:59.99  ZQ
        5:04.99  JOS
        5:05.00  SMAX
        5:36.29  SILV
 Meet Qualifying:  5:05.01 - 5:36.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JOS - Division  
  1 Waring, Megan P           15 OWA-MR               5:09.17    4:57.96 ZQ     
                  32.12     1:09.95 (37.83)     1:49.02 (39.07)     2:26.99 (37.97)
        3:07.89 (40.90)     3:48.64 (40.75)     4:24.61 (35.97)     4:57.96 (33.35)
  2 Nunez, Ana                15 Agua Swim Team-MR    5:06.96    5:01.02 JOS    
                  32.58     1:09.48 (36.90)     1:49.00 (39.52)     2:27.20 (38.20)
        3:11.71 (44.51)     3:56.23 (44.52)     4:29.63 (33.40)     5:01.02 (31.39)
  3 Jacobsen, Ginger M        16 Express Swimming-MR  5:05.71    5:03.24 JOS    
                  33.06     1:12.82 (39.76)     1:49.61 (36.79)     2:25.98 (36.37)
        3:10.22 (44.24)     3:55.14 (44.92)     4:29.69 (34.55)     5:03.24 (33.55)
SILV - Division  
  1 Thermos, Christiana       17 WAC-MR               5:08.34    5:09.71 SILV   
                  31.83     1:10.81 (38.98)     1:49.99 (39.18)     2:28.94 (38.95)
        3:11.92 (42.98)     3:56.87 (44.95)     4:33.44 (36.57)     5:09.71 (36.27)
  2 Sung, Julia               16 FLY-MR               5:32.67    5:16.36 SILV   
                  33.37     1:14.60 (41.23)     1:54.75 (40.15)     2:34.90 (40.15)
        3:17.97 (43.07)     4:02.74 (44.77)     4:40.80 (38.06)     5:16.36 (35.56)
  3 Lim, Sally                15 FLY-MR               5:13.13    5:16.60 SILV   
                  33.08     1:11.06 (37.98)     1:52.52 (41.46)     2:32.88 (40.36)
        3:16.94 (44.06)     4:01.97 (45.03)     4:40.52 (38.55)     5:16.60 (36.08)
  4 Kallansrude, Kimberly L   15 OWA-MR               5:22.66    5:17.42 SILV   
                  33.15     1:11.94 (38.79)     1:51.72 (39.78)     2:30.78 (39.06)
        3:18.56 (47.78)     4:05.41 (46.85)     4:42.29 (36.88)     5:17.42 (35.13)
  5 Quinn, Shannon C          15 Express Swimming-MR  5:14.87    5:24.65 SILV   
                  33.54     1:13.20 (39.66)     1:53.96 (40.76)     2:34.31 (40.35)
        3:23.63 (49.32)     4:13.62 (49.99)     4:49.10 (35.48)     5:24.65 (35.55)
  6 Sheehan, Niamh M          15 APEX-MR              5:24.20    5:25.56 SILV   
                  32.79     1:09.93 (37.14)     1:52.10 (42.17)     2:33.72 (41.62)
        3:24.63 (50.91)     4:15.85 (51.22)     4:51.44 (35.59)     5:25.56 (34.12)
  7 Altman-Kurosaki, Hannah   16 Agua Swim Team-MR    5:21.94    5:26.98 SILV   
                  33.70     1:13.16 (39.46)     1:55.25 (42.09)     2:35.93 (40.68)
        3:24.54 (48.61)     4:14.17 (49.63)     4:51.59 (37.42)     5:26.98 (35.39)
  8 Daly, Bronagh K           15 HS-MR                5:27.85    5:30.99 SILV   
                  34.64     1:14.06 (39.42)     1:57.15 (43.09)     2:39.54 (42.39)
        3:28.59 (49.05)     4:18.23 (49.64)     4:55.30 (37.07)     5:30.99 (35.69)
  9 Lu, Tiffany X             15 HS-MR                5:33.45    5:33.07 SILV   
                  35.31     1:17.37 (42.06)     2:00.83 (43.46)     2:42.58 (41.75)
        3:31.26 (48.68)     4:17.93 (46.67)     4:57.22 (39.29)     5:33.07 (35.85)
Non-Award Division  
  1 Castellano, Gabriella A   15 WAC-MR               5:24.68    5:36.85        
                  35.27     1:18.36 (43.09)     1:58.69 (40.33)     2:39.45 (40.76)
        3:29.83 (50.38)     4:21.66 (51.83)     4:59.28 (37.62)     5:36.85 (37.57)
 
Girls 15 & Over 200 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Geissler, Kim             15 WAC-MR                    NT    2:10.75        
                  29.19     1:02.41 (33.22)     1:37.04 (34.63)     2:10.75 (33.71)
 
Boys 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          30.99  ZQ
          31.99  JOS
          32.00  SMAX
          36.69  SILV
 Meet Qualifying:  32.01 - 36.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JOS - Division  
  1 Glas, Aaron I             10 Agua Swim Team-MR      33.07      31.55 JOS    
SILV - Division  
  1 Konovalov, Veniamin       10 Shy/Seals-MR           32.28      32.26 SILV   
  2 Adayev, Daniel            10 BASC-MR                32.73      32.76 SILV   
  3 McCarthy, Michael         10 LBA-MR                 33.00      33.12 SILV   
  4 Elms, Hayden A            10 Agua Swim Team-MR      33.75      33.22 SILV   
  5 Eid, Christian J          10 Badger-MR              33.99      33.35 SILV   
  6 Jurman, Jasper N          10 Agua Swim Team-MR      34.27      33.40 SILV   
  7 Phang, yik Fung            8 Abbe Swim Team-MR      33.93      33.44 SILV   
  8 Salazar, Matthew A        10 Abbe Swim Team-MR      33.13      33.51 SILV   
  9 Huang, James J             9 Agua Swim Team-MR      34.17      33.52 SILV   
  9 Byrnes, Owen M             9 Badger-MR              33.08      33.52 SILV   
 11 Lin, Thomas                7 Abbe Swim Team-MR      34.46      33.54 SILV   
 12 Sherpa, Rinchien          10 GATE-MR                33.72      33.55 SILV   
 13 Fitzpatrick, Connor J      9 OWA-MR                 34.07      33.62 SILV   
 14 Lin, Andrew               10 Abbe Swim Team-MR      35.13      33.71 SILV   
 15 Townsend, Delano R        10 NFS-MR                 34.91      33.72 SILV   
 16 Mirabal, Isaiah D          9 FLY-MR                 35.09      33.75 SILV   
 17 Kusakin, RC               10 Agua Swim Team-MR      32.10      33.78 SILV   
 18 Liu, Jonathan E           10 Agua Swim Team-MR      33.21      33.80 SILV   
 19 Greene, Raymond K         10 GATE-MR                35.77      33.84 SILV   
 20 Meehan, Ryan J             9 HS-MR                  34.58      33.89 SILV   
 21 Hall, Spencer H            8 Agua Swim Team-MR      34.07      33.91 SILV   
 22 Wolfe, Morgan S            9 Flying Dolphins-MR     34.72      33.98 SILV   
 23 McKenna, Devlin H          9 Agua Swim Team-MR      36.33      33.99 SILV   
 24 Collier, Cole T            9 Agua Swim Team-MR      34.66      34.00 SILV   
 25 Lishnevetsky, Joshua T     9 Bscat-MR               33.69      34.11 SILV   
 26 Liu, Eric Z                9 Abbe Swim Team-MR      35.82      34.23 SILV   
 27 Ortof, Harry C            10 Express Swimming-MR    33.00      34.32 SILV   
 28 Graham, Joseph P           9 Express Swimming-MR    34.36      34.43 SILV   
 29 Romero, Leonardo A        10 FLY-MR                 34.29      34.44 SILV   
 30 Towers, Connor D           8 OWA-MR                 34.46      34.56 SILV   
 31 Barayev, Isaac            10 Aquaflames-MR          35.70      34.73 SILV   
 32 Yamamoto, Leo             10 Agua Swim Team-MR      36.18      34.77 SILV   
 33 Morton, Samuel H           9 Badger-MR              34.51      34.79 SILV   
 34 Simkin, Leo               10 BASC-MR                34.27      34.95 SILV   
 35 Johanson, Colin W         10 Badger-MR              35.63      34.98 SILV   
 36 Cannon, Matthew            9 LBA-MR                 33.08      35.09 SILV   
 37 Thompson, Edward           9 BASC-MR                34.64      35.25 SILV   
 38 Usvyat, Daniel A          10 Aquaflames-MR          35.50      35.29 SILV   
 39 Pazelsky, Michael          9 Badger-MR              35.02      35.41 SILV   
 40 Bulik, Michael            10 LBA-MR                 34.87      35.51 SILV   
 41 Chu, Dennis               10 CIY-MR                 36.67      35.94 SILV   
 41 Bracey, Devin             10 NFS-MR                 35.86      35.94 SILV   
 43 Mattone, Robert J          9 Express Swimming-MR    36.38      36.19 SILV   
 44 Reindl, James P            8 Express Swimming-MR    34.45      36.23 SILV   
 45 Iocolano, Richard V        9 HS-MR                  35.43      36.53 SILV   
Non-Award Division  
  1 Santos, Douglas J          8 FLY-MR                 34.40      36.75        
  2 Lent, Connor              10 LBA-MR                 36.46      36.77        
  3 Chu, Brian                10 CIY-MR                 36.29      37.01        
  4 Connors, Brian G          10 Express Swimming-MR    36.13      37.15        
  5 Donlevy, Billy             9 CIY-MR                 36.21      37.38        
  6 Gray, Stephen F            9 Badger-MR              36.65      38.03        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:08.99  ZQ
        1:11.59  JOS
        1:11.60  SMAX
        1:21.49  SILV
 Meet Qualifying:  1:11.61 - 1:21.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JOS - Division  
  1 Byrnes, Owen M             9 Badger-MR            1:12.34    1:11.32 JOS    
                  33.23     1:11.32 (38.09)                                        
  2 Fitzpatrick, Connor J      9 OWA-MR               1:12.99    1:11.46 JOS    
                  34.43     1:11.46 (37.03)                                        
SILV - Division  
  1 Salazar, Matthew A        10 Abbe Swim Team-MR    1:13.23    1:11.94 SILV   
                  34.34     1:11.94 (37.60)                                        
  2 Jurman, Jasper N          10 Agua Swim Team-MR    1:15.00    1:12.18 SILV   
                  34.39     1:12.18 (37.79)                                        
  3 Collier, Cole T            9 Agua Swim Team-MR    1:17.96    1:12.42 SILV   
                  34.36     1:12.42 (38.06)                                        
  4 Kusakin, RC               10 Agua Swim Team-MR    1:11.87    1:13.16 SILV   
                  33.64     1:13.16 (39.52)                                        
  5 Terzano, Paul Andrew      10 Bscat-MR             1:11.74    1:13.20 SILV   
                  33.45     1:13.20 (39.75)                                        
  6 Nixon, Kenneth J           9 Badger-MR            1:18.63    1:13.32 SILV   
                  33.91     1:13.32 (39.41)                                        
  7 Morton, Samuel H           9 Badger-MR            1:15.10    1:13.43 SILV   
                  34.76     1:13.43 (38.67)                                        
  8 Eid, Christian J          10 Badger-MR            1:14.60    1:13.66 SILV   
                  36.05     1:13.66 (37.61)                                        
  9 Towne, Garrett B           9 Badger-MR            1:16.63    1:13.96 SILV   
                  36.52     1:13.96 (37.44)                                        
 10 Romero, Leonardo A        10 FLY-MR               1:19.52    1:14.51 SILV   
                  34.64     1:14.51 (39.87)                                        
 11 Graham, Joseph P           9 Express Swimming-MR  1:15.88    1:14.61 SILV   
                  36.95     1:14.61 (37.66)                                        
 12 McCarthy, Michael         10 LBA-MR               1:15.01    1:14.70 SILV   
                  36.14     1:14.70 (38.56)                                        
 13 Lishnevetsky, Joshua T     9 Bscat-MR             1:15.25    1:14.76 SILV   
                  36.10     1:14.76 (38.66)                                        
 14 Simkin, Leo               10 BASC-MR              1:16.20    1:15.24 SILV   
                  35.92     1:15.24 (39.32)                                        
 15 Mirabal, Isaiah D          9 FLY-MR               1:19.30    1:15.36 SILV   
                  36.38     1:15.36 (38.98)                                        
 16 Bulik, Michael            10 LBA-MR               1:18.59    1:15.67 SILV   
                  36.58     1:15.67 (39.09)                                        
 17 Egan, Brendan M            8 Badger-MR            1:15.61    1:15.88 SILV   
                  36.36     1:15.88 (39.52)                                        
 18 Hall, Spencer H            8 Agua Swim Team-MR    1:15.47    1:15.99 SILV   
                  34.51     1:15.99 (41.48)                                        
 19 Lin, Andrew               10 Abbe Swim Team-MR    1:16.77    1:16.58 SILV   
                  37.74     1:16.58 (38.84)                                        
 20 Meehan, Ryan J             9 HS-MR                1:16.27    1:16.64 SILV   
                  36.57     1:16.64 (40.07)                                        
 21 Ortof, Harry C            10 Express Swimming-MR  1:11.90    1:16.78 SILV   
                  36.69     1:16.78 (40.09)                                        
 22 Elms, Hayden A            10 Agua Swim Team-MR    1:19.40    1:16.82 SILV   
                  35.55     1:16.82 (41.27)                                        
 23 Huang, James J             9 Agua Swim Team-MR    1:14.89    1:16.93 SILV   
                  35.30     1:16.93 (41.63)                                        
 24 Towers, Connor D           8 OWA-MR               1:16.01    1:17.07 SILV   
                  36.94     1:17.07 (40.13)                                        
 25 Herrera, Fabian           10 Badger-MR            1:21.18    1:17.57 SILV   
                  36.67     1:17.57 (40.90)                                        
 26 McKenna, Devlin H          9 Agua Swim Team-MR    1:19.43    1:17.63 SILV   
                  37.60     1:17.63 (40.03)                                        
 27 Lister, Davis M            9 Agua Swim Team-MR    1:20.21    1:18.29 SILV   
                  37.05     1:18.29 (41.24)                                        
 28 Navas, Brandon            10 NFS-MR               1:21.08    1:18.60 SILV   
                  37.35     1:18.60 (41.25)                                        
 29 Reindl, James P            8 Express Swimming-MR  1:19.78    1:19.02 SILV   
                  37.64     1:19.02 (41.38)                                        
 30 Chu, Dennis               10 CIY-MR               1:21.34    1:19.07 SILV   
                  37.17     1:19.07 (41.90)                                        
 31 Zubac, Andrew C            9 Agua Swim Team-MR    1:20.46    1:19.24 SILV   
                  37.93     1:19.24 (41.31)                                        
 31 Yamamoto, Leo             10 Agua Swim Team-MR    1:20.15    1:19.24 SILV   
                  35.90     1:19.24 (43.34)                                        
 33 Cannon, Matthew            9 LBA-MR               1:15.64    1:19.36 SILV   
                  36.48     1:19.36 (42.88)                                        
 34 Thompson, Edward           9 BASC-MR              1:19.44    1:19.55 SILV   
                  36.88     1:19.55 (42.67)                                        
 35 Johanson, Colin W         10 Badger-MR            1:18.17    1:20.03 SILV   
                  37.77     1:20.03 (42.26)                                        
 36 Baranov, Lenny             9 HS-MR                1:21.02    1:21.08 SILV   
                  36.96     1:21.08 (44.12)                                        
Non-Award Division  
  1 Santos, Douglas J          8 FLY-MR               1:20.37    1:22.40        
                  38.97     1:22.40 (43.43)                                        
  2 Shteynberg, Samuel D       9 HS-MR                1:20.70    1:22.79        
                  39.50     1:22.79 (43.29)                                        
  3 Iocolano, Richard V        9 HS-MR                1:20.55    1:24.13        
                  37.93     1:24.13 (46.20)                                        
 
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:27.99  ZQ
        2:39.99  JOS
        2:40.00  SMAX
        2:55.59  SILV
 Meet Qualifying:  2:40.01 - 2:55.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JOS - Division  
  1 Fitzpatrick, Connor J      9 OWA-MR               2:48.76    2:35.08 JOS    
                  35.02     1:15.02 (40.00)     1:55.67 (40.65)     2:35.08 (39.41)
  2 Sherpa, Rinchien          10 GATE-MR              2:44.98    2:37.63 JOS    
                  35.78     1:15.41 (39.63)     1:56.93 (41.52)     2:37.63 (40.70)
SILV - Division  
  1 Ortof, Harry C            10 Express Swimming-MR  2:42.50    2:40.40 SILV   
                  37.73     1:20.05 (42.32)     1:59.54 (39.49)     2:40.40 (40.86)
  2 Morton, Samuel H           9 Badger-MR            2:40.03    2:41.31 SILV   
                  36.42     1:18.52 (42.10)     2:00.95 (42.43)     2:41.31 (40.36)
  2 Truter, Dranoel K         10 NFS-MR               2:42.28    2:41.31 SILV   
                  35.51     1:17.73 (42.22)     2:00.08 (42.35)     2:41.31 (41.23)
  4 Towers, Connor D           8 OWA-MR               2:52.94    2:43.28 SILV   
                  37.62     1:19.31 (41.69)     2:03.00 (43.69)     2:43.28 (40.28)
  5 Lishnevetsky, Joshua T     9 Bscat-MR             2:47.81    2:43.39 SILV   
                  38.40     1:20.82 (42.42)     2:03.07 (42.25)     2:43.39 (40.32)
  6 Liu, Jonathan E           10 Agua Swim Team-MR    2:48.87    2:43.92 SILV   
                  35.95     1:18.77 (42.82)     2:02.69 (43.92)     2:43.92 (41.23)
  7 Liu, Eric Z                9 Abbe Swim Team-MR    2:50.20    2:43.99 SILV   
                  35.90     1:17.69 (41.79)     2:01.74 (44.05)     2:43.99 (42.25)
  8 Collier, Cole T            9 Agua Swim Team-MR    2:50.99    2:44.13 SILV   
                  35.14     1:17.14 (42.00)     2:01.73 (44.59)     2:44.13 (42.40)
  9 Mirabal, Isaiah D          9 FLY-MR               2:51.45    2:45.77 SILV   
                                                    2:05.68 ( )     2:45.77 (40.09)
 10 Lin, Thomas                7 Abbe Swim Team-MR    2:45.92    2:45.78 SILV   
                  36.40     1:18.47 (42.07)     2:03.14 (44.67)     2:45.78 (42.64)
 11 Bulik, Michael            10 LBA-MR               2:48.12    2:49.39 SILV   
                  39.94     1:23.88 (43.94)     2:06.89 (43.01)     2:49.39 (42.50)
 12 Zubac, Andrew C            9 Agua Swim Team-MR    2:49.96    2:49.43 SILV   
                  37.54     1:20.88 (43.34)     2:06.74 (45.86)     2:49.43 (42.69)
 13 Elms, Hayden A            10 Agua Swim Team-MR    2:50.60    2:49.47 SILV   
                  36.01     1:20.74 (44.73)     2:06.56 (45.82)     2:49.47 (42.91)
 14 Reindl, James P            8 Express Swimming-MR  2:46.83    2:52.89 SILV   
                  38.95     1:23.56 (44.61)     2:09.66 (46.10)     2:52.89 (43.23)
 15 Meehan, Ryan J             9 HS-MR                2:50.92    2:53.91 SILV   
                  37.51     1:22.77 (45.26)     2:10.52 (47.75)     2:53.91 (43.39)
 
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
        2:27.99  ZQ
        2:39.99  JOS
        2:40.00  SMAX
        2:55.59  SILV
 Meet Qualifying:  2:40.01 - 2:55.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Fitzpatrick, Connor J      9 OWA-MR                    NT    2:37.91 JOS    
                  35.50     1:15.35 (39.85)     1:57.17 (41.82)     2:37.91 (40.74)
  2 Towers, Connor D           8 OWA-MR                    NT    2:42.30 SILV   
                  36.40     1:17.21 (40.81)     2:01.19 (43.98)     2:42.30 (41.11)
 
Boys 10 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        6:27.99  ZQ
        6:44.99  JOS
        6:45.00  SMAX
        7:14.99  SILV
 Meet Qualifying:  6:45.01 - 7:14.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JOS - Division  
  1 Wolfe, Morgan S            9 Flying Dolphins-MR   6:48.18    6:34.73 JOS    
                  35.44     1:14.77 (39.33)     1:55.28 (40.51)     2:35.84 (40.56)
        3:16.43 (40.59)     3:57.50 (41.07)     4:38.36 (40.86)     5:17.35 (38.99)
        5:58.02 (40.67)     6:34.73 (36.71)                                        
  2 Glas, Aaron I             10 Agua Swim Team-MR    7:07.10    6:37.22 JOS    
                  36.58     1:16.08 (39.50)     1:56.69 (40.61)     2:36.70 (40.01)
        3:17.35 (40.65)     3:58.94 (41.59)     4:39.11 (40.17)     5:19.17 (40.06)
        5:59.67 (40.50)     6:37.22 (37.55)                                        
SILV - Division  
  1 Fitzpatrick, Connor J      9 OWA-MR               7:10.93    6:53.99 SILV   
                  36.07     1:16.89 (40.82)     1:57.43 (40.54)     2:39.36 (41.93)
        3:21.87 (42.51)     4:05.38 (43.51)     4:49.52 (44.14)     5:32.46 (42.94)
        6:14.49 (42.03)     6:53.99 (39.50)                                        
  2 Ortof, Harry C            10 Express Swimming-MR  7:04.29    7:04.42 SILV   
                  37.22     1:20.24 (43.02)     2:03.43 (43.19)     2:44.95 (41.52)
        3:28.69 (43.74)     4:12.38 (43.69)     4:57.24 (44.86)     5:38.88 (41.64)
        6:22.30 (43.42)     7:04.42 (42.12)                                        
Non-Award Division  
  1 Towers, Connor D           8 OWA-MR               7:14.49    7:19.52        
                  36.41     1:18.32 (41.91)     2:02.18 (43.86)     2:46.91 (44.73)
        3:32.45 (45.54)     4:18.59 (46.14)     5:04.64 (46.05)     5:49.83 (45.19)
        6:35.36 (45.53)     7:19.52 (44.16)                                        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
          36.69  ZQ
          37.99  JOS
          38.00  SMAX
          44.39  SILV
 Meet Qualifying:  38.01 - 44.39
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JOS - Division  
  1 Lishnevetsky, Joshua T     9 Bscat-MR               39.52      36.99 JOS    
  2 Towne, Garrett B           9 Badger-MR              38.48      37.77 JOS    
  3 Sanogo, Ousmane B         10 RedTails-MR            41.18      37.95 JOS    
SILV - Division  
  1 Wolfe, Morgan S            9 Flying Dolphins-MR     40.39      38.56 SILV   
  2 Greene, Raymond K         10 GATE-MR                43.15      38.92 SILV   
  3 Glas, Aaron I             10 Agua Swim Team-MR      39.37      39.11 SILV   
  4 Lee, Ryan P                8 Badger-MR              38.54      39.13 SILV   
  5 Jurman, Jasper N          10 Agua Swim Team-MR      39.03      39.24 SILV   
  6 Morton, Samuel H           9 Badger-MR              40.43      39.25 SILV   
  7 Morris, Shane             10 LBA-MR                 39.34      39.29 SILV   
  8 Huang, James J             9 Agua Swim Team-MR      38.55      39.30 SILV   
  9 Chu, Dennis               10 CIY-MR                 38.58      39.52 SILV   
 10 Chu, Brian                10 CIY-MR                 41.69      39.70 SILV   
 11 Nixon, Kenneth J           9 Badger-MR              39.30      39.81 SILV   
 12 Chang, Kevin C            10 Express Swimming-MR    41.88      39.86 SILV   
 13 Eid, Christian J          10 Badger-MR              39.16      39.99 SILV   
 14 Salazar, Matthew A        10 Abbe Swim Team-MR      39.96      40.00 SILV   
 15 Lin, Thomas                7 Abbe Swim Team-MR      39.24      40.10 SILV   
 16 Gilligan, Joshua G        10 Agua Swim Team-MR      39.29      40.18 SILV   
 17 Simkin, Leo               10 BASC-MR                39.35      40.19 SILV   
 19 Ortof, Harry C            10 Express Swimming-MR    40.57      40.44 SILV   
 20 Johanson, Colin W         10 Badger-MR              40.98      40.61 SILV   
 21 Liu, Eric Z                9 Abbe Swim Team-MR      40.63      40.64 SILV   
 22 Fitzpatrick, Connor J      9 OWA-MR                 40.30      40.66 SILV   
 23 Yamamoto, Leo             10 Agua Swim Team-MR      39.04      40.73 SILV   
 24 Byrnes, Owen M             9 Badger-MR              41.20      40.75 SILV   
 25 Cannon, Matthew            9 LBA-MR                 40.20      40.76 SILV   
 26 Thompson, Edward           9 BASC-MR                40.58      40.79 SILV   
 26 Elms, Hayden A            10 Agua Swim Team-MR      39.88      40.79 SILV   
 28 Phang, yik Fung            8 Abbe Swim Team-MR      40.95      40.86 SILV   
 29 Usvyat, Daniel A          10 Aquaflames-MR          41.93      40.87 SILV   
 30 Towers, Connor D           8 OWA-MR                 40.44      40.93 SILV   
 31 Collier, Cole T            9 Agua Swim Team-MR      40.32      40.99 SILV   
 32 Meehan, Ryan J             9 HS-MR                  42.69      41.29 SILV   
 33 Pazelsky, Michael          9 Badger-MR              41.93      41.70 SILV   
 34 Hall, Spencer H            8 Agua Swim Team-MR      42.17      41.73 SILV   
 35 Donlevy, Billy             9 CIY-MR                 41.77      42.12 SILV   
 36 Navas, Brandon            10 NFS-MR                 43.00      42.17 SILV   
 37 Romero, Leonardo A        10 FLY-MR                 40.42      43.31 SILV   
 38 Lent, Connor              10 LBA-MR                 44.10      43.39 SILV   
 39 Chau, Kyle                 9 BASC-MR                43.37      43.42 SILV   
 40 Lister, Davis M            9 Agua Swim Team-MR      42.53      43.51 SILV   
 41 Fitzpatrick, Ian C         7 OWA-MR                 42.96      43.56 SILV   
 42 Zubac, Andrew C            9 Agua Swim Team-MR      41.38      43.61 SILV   
 43 Barayev, Isaac            10 Aquaflames-MR          42.33      43.79 SILV   
 43 Kusakin, RC               10 Agua Swim Team-MR      42.52      43.79 SILV   
Non-Award Division  
  1 Navarrete, Michael        10 LBA-MR                 44.28      44.44        
  2 Baranov, Lenny             9 HS-MR                  44.15      44.65        
  3 Gray, Stephen F            9 Badger-MR              44.24      44.75        
  4 Herrera, Fabian           10 Badger-MR              42.68      44.76        
  5 Bulik, Michael            10 LBA-MR                 43.20      44.80        
  6 Sandker, Brian             9 Shy/Seals-MR           44.17      45.03        
  7 Sarabia, Jared C           9 CIY-MR                 42.56      45.60        
  8 Egan, Brendan M            8 Badger-MR              44.35      45.75        
  9 Santos, Douglas J          8 FLY-MR                 43.58      46.75        
 18 Konovalov, Veniamin       10 Shy/Seals-MR           40.92      40.31 SILV   
 
Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
          36.69  ZQ
          37.99  JOS
          38.00  SMAX
          44.39  SILV
 Meet Qualifying:  38.01 - 44.39
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Towers, Connor D           8 OWA-MR                 40.44      42.39 SILV   
 
Boys 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:18.59  ZQ
        1:22.19  JOS
        1:22.20  SMAX
        1:40.09  SILV
 Meet Qualifying:  1:22.21 - 1:40.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JOS - Division  
  1 Lee, Ryan P                8 Badger-MR            1:25.41    1:21.23 JOS    
                  40.06     1:21.23 (41.17)                                        
  2 Wolfe, Morgan S            9 Flying Dolphins-MR   1:23.36    1:21.72 JOS    
                  40.26     1:21.72 (41.46)                                        
  3 Glas, Aaron I             10 Agua Swim Team-MR    1:22.72    1:21.97 JOS    
                  39.94     1:21.97 (42.03)                                        
SILV - Division  
  1 Konovalov, Veniamin       10 Shy/Seals-MR         1:27.34    1:23.08 SILV   
                  40.73     1:23.08 (42.35)                                        
  2 Lin, Thomas                7 Abbe Swim Team-MR    1:22.28    1:23.62 SILV   
                  40.40     1:23.62 (43.22)                                        
  3 Jurman, Jasper N          10 Agua Swim Team-MR    1:23.40    1:24.25 SILV   
                  41.23     1:24.25 (43.02)                                        
  4 Fitzpatrick, Connor J      9 OWA-MR               1:26.57    1:24.42 SILV   
                  41.90     1:24.42 (42.52)                                        
  5 Eid, Christian J          10 Badger-MR            1:26.75    1:24.78 SILV   
                  41.90     1:24.78 (42.88)                                        
  6 Morris, Shane             10 LBA-MR               1:31.73    1:24.81 SILV   
                  40.99     1:24.81 (43.82)                                        
  7 Simkin, Leo               10 BASC-MR              1:25.58    1:24.92 SILV   
                  41.45     1:24.92 (43.47)                                        
  8 Truter, Dranoel K         10 NFS-MR               1:23.45    1:25.02 SILV   
                  41.20     1:25.02 (43.82)                                        
  9 Salazar, Matthew A        10 Abbe Swim Team-MR    1:27.58    1:25.24 SILV   
 10 Liu, Jonathan E           10 Agua Swim Team-MR    1:24.05    1:25.30 SILV   
                  42.42     1:25.30 (42.88)                                        
 11 Phang, yik Fung            8 Abbe Swim Team-MR    1:27.74    1:25.99 SILV   
                  42.97     1:25.99 (43.02)                                        
 12 Johanson, Colin W         10 Badger-MR            1:31.84    1:26.12 SILV   
                  40.79     1:26.12 (45.33)                                        
 13 Collier, Cole T            9 Agua Swim Team-MR    1:34.78    1:26.36 SILV   
                  42.38     1:26.36 (43.98)                                        
 14 Morton, Samuel H           9 Badger-MR            1:30.15    1:26.62 SILV   
                  41.91     1:26.62 (44.71)                                        
 15 Cannon, Matthew            9 LBA-MR               1:25.04    1:26.75 SILV   
                  43.02     1:26.75 (43.73)                                        
 16 Romero, Leonardo A        10 FLY-MR               1:34.15    1:26.77 SILV   
                  42.23     1:26.77 (44.54)                                        
 17 Usvyat, Daniel A          10 Aquaflames-MR        1:32.00    1:27.31 SILV   
                  40.87     1:27.31 (46.44)                                        
 18 Yamamoto, Leo             10 Agua Swim Team-MR    1:28.90    1:27.36 SILV   
                  41.46     1:27.36 (45.90)                                        
 19 Byrnes, Owen M             9 Badger-MR            1:26.67    1:27.45 SILV   
                  41.15     1:27.45 (46.30)                                        
 20 Towers, Connor D           8 OWA-MR               1:29.94    1:27.81 SILV   
                  43.26     1:27.81 (44.55)                                        
 21 Zubac, Andrew C            9 Agua Swim Team-MR    1:30.36    1:28.52 SILV   
                  43.72     1:28.52 (44.80)                                        
 22 Navas, Brandon            10 NFS-MR               1:33.84    1:28.62 SILV   
                  43.34     1:28.62 (45.28)                                        
 23 Elms, Hayden A            10 Agua Swim Team-MR    1:27.46    1:29.83 SILV   
 24 Pazelsky, Michael          9 Badger-MR            1:30.75    1:30.29 SILV   
                  44.94     1:30.29 (45.35)                                        
 25 Ortof, Harry C            10 Express Swimming-MR  1:25.08    1:30.37 SILV   
                  44.62     1:30.37 (45.75)                                        
 26 Lister, Davis M            9 Agua Swim Team-MR    1:35.19    1:31.56 SILV   
                  45.30     1:31.56 (46.26)                                        
 27 Chau, Kyle                 9 BASC-MR              1:37.62    1:31.97 SILV   
                  44.39     1:31.97 (47.58)                                        
 28 Kusakin, RC               10 Agua Swim Team-MR    1:32.40    1:32.09 SILV   
                  44.72     1:32.09 (47.37)                                        
 29 Tse, Jade M                8 CIY-MR               1:30.74    1:32.26 SILV   
                  43.55     1:32.26 (48.71)                                        
 30 Bulik, Michael            10 LBA-MR               1:36.36    1:33.87 SILV   
                  45.44     1:33.87 (48.43)                                        
 31 McCARTHY, Patrick          9 LBA-MR               1:31.57    1:34.76 SILV   
                  46.60     1:34.76 (48.16)                                        
 32 McKenna, Devlin H          9 Agua Swim Team-MR    1:33.56    1:35.46 SILV   
                  46.80     1:35.46 (48.66)                                        
 33 Gray, Stephen F            9 Badger-MR            1:30.20    1:35.53 SILV   
                  45.93     1:35.53 (49.60)                                        
 34 French, Devon J            8 Flying Dolphins-MR   1:33.46    1:36.68 SILV   
                  45.34     1:36.68 (51.34)                                        
 35 Fitzpatrick, Ian C         7 OWA-MR               1:39.51    1:36.83 SILV   
                  47.22     1:36.83 (49.61)                                        
 36 Iocolano, Richard V        9 HS-MR                1:39.74    1:39.91 SILV   
                  47.38     1:39.91 (52.53)                                        
 -- Connors, Brian G          10 Express Swimming-MR  1:34.50         DQ        
      Non-continuous turning action
 -- Sarabia, Jared C           9 CIY-MR               1:38.68         DQ        
      Non-continuous turning action
                  44.39          DQ (46.95)                                        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
          42.09  ZQ
          43.99  JOS
          44.00  SMAX
          50.09  SILV
 Meet Qualifying:  44.01 - 50.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JOS - Division  
  1 Serbi, Benjamin A         10 Abbe Swim Team-MR      44.71      42.90 JOS    
  2 Eid, Christian J          10 Badger-MR              44.02      43.23 JOS    
  3 Lin, Andrew               10 Abbe Swim Team-MR      45.04      43.27 JOS    
  4 Glas, Aaron I             10 Agua Swim Team-MR      46.30      43.79 JOS    
  5 Barayev, Isaac            10 Aquaflames-MR          44.68      43.93 JOS    
SILV - Division  
  1 Ho, Timothy                9 Abbe Swim Team-MR      44.63      44.16 SILV   
  2 Lee, Ryan P                8 Badger-MR              44.65      44.18 SILV   
  3 Adayev, Daniel            10 BASC-MR                45.75      44.22 SILV   
  4 Meersand, Andrew          10 LBA-MR                 46.60      44.27 SILV   
  5 Zuppone, Michael L        10 Agua Swim Team-MR      46.61      44.41 SILV   
  6 Parker, Rob C             10 Express Swimming-MR    46.42      44.51 SILV   
  7 Hall, Spencer H            8 Agua Swim Team-MR      44.83      45.85 SILV   
  8 Graham, Joseph P           9 Express Swimming-MR    45.66      46.23 SILV   
  8 Zhao, Steven D            10 FLY-MR                 45.60      46.23 SILV   
 10 Bracey, Devin             10 NFS-MR                 45.56      46.31 SILV   
 11 Morton, Samuel H           9 Badger-MR              45.86      46.34 SILV   
 12 Meehan, Ryan J             9 HS-MR                  48.04      46.63 SILV   
 13 Byrnes, Owen M             9 Badger-MR              47.25      46.66 SILV   
 14 Konovalov, Veniamin       10 Shy/Seals-MR           46.14      46.94 SILV   
 15 Jurman, Jasper N          10 Agua Swim Team-MR      47.12      46.97 SILV   
 16 Romero, Leonardo A        10 FLY-MR                 48.24      47.21 SILV   
 17 Lanzman, Jason             9 Shy/Seals-MR           49.46      47.24 SILV   
 18 Lent, Connor              10 LBA-MR                 47.83      47.29 SILV   
 19 Chu, Brian                10 CIY-MR                 47.89      47.32 SILV   
 20 Ortof, Harry C            10 Express Swimming-MR    47.10      47.39 SILV   
 21 Tse, Jade M                8 CIY-MR                 48.07      47.40 SILV   
 21 Kusakin, RC               10 Agua Swim Team-MR      44.28      47.40 SILV   
 23 McCARTHY, Patrick          9 LBA-MR                 45.54      47.48 SILV   
 24 Cheng, Henry               9 Aquaflames-MR          48.82      47.55 SILV   
 25 Towers, Connor D           8 OWA-MR                 47.11      47.72 SILV   
 26 Reindl, James P            8 Express Swimming-MR    46.39      47.80 SILV   
 27 Morris, Shane             10 LBA-MR                 47.33      48.05 SILV   
 28 Chu, Dennis               10 CIY-MR                 46.15      48.30 SILV   
 29 Sarabia, Jared C           9 CIY-MR                 44.86      48.43 SILV   
 30 Donlevy, Billy             9 CIY-MR                 48.34      48.51 SILV   
 31 Sherpa, Rinchien          10 GATE-MR                49.32      49.00 SILV   
 32 Mattone, Robert J          9 Express Swimming-MR    46.04      49.67 SILV   
Non-Award Division  
  1 Orobinsky, Christopher     8 BASC-MR                49.78      50.53        
  2 McCarthy, Michael         10 LBA-MR                 49.77      50.84        
  3 Parker, William A          9 Express Swimming-MR    49.83      51.44        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:33.99  ZQ
        1:35.99  JOS
        1:36.00  SMAX
        1:51.39  SILV
 Meet Qualifying:  1:36.01 - 1:51.39
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JOS - Division  
  1 Meersand, Andrew          10 LBA-MR               1:36.11    1:33.47 ZQ     
                  43.99     1:33.47 (49.48)                                        
  2 Zuppone, Michael L        10 Agua Swim Team-MR    1:38.33    1:33.67 ZQ     
                  45.81     1:33.67 (47.86)                                        
  3 Graham, Joseph P           9 Express Swimming-MR  1:36.57    1:35.22 JOS    
                  46.09     1:35.22 (49.13)                                        
  4 Adayev, Daniel            10 BASC-MR              1:36.45    1:35.30 JOS    
                  45.29     1:35.30 (50.01)                                        
SILV - Division  
  1 Reindl, James P            8 Express Swimming-MR  1:36.82    1:36.70 SILV   
                  46.16     1:36.70 (50.54)                                        
  2 Barayev, Isaac            10 Aquaflames-MR        1:39.64    1:37.70 SILV   
                  46.72     1:37.70 (50.98)                                        
  3 Morton, Samuel H           9 Badger-MR            1:38.60    1:38.03 SILV   
                  46.59     1:38.03 (51.44)                                        
  4 Lin, Andrew               10 Abbe Swim Team-MR    1:36.40    1:38.52 SILV   
                  46.42     1:38.52 (52.10)                                        
  5 Jurman, Jasper N          10 Agua Swim Team-MR    1:41.92    1:38.93 SILV   
                  48.18     1:38.93 (50.75)                                        
  7 Zhao, Steven D            10 FLY-MR               1:43.10    1:39.63 SILV   
                  45.83     1:39.63 (53.80)                                        
  8 Terzano, Paul Andrew      10 Bscat-MR             1:38.86    1:40.21 SILV   
                  48.46     1:40.21 (51.75)                                        
  9 Meehan, Ryan J             9 HS-MR                1:39.60    1:40.66 SILV   
                  48.96     1:40.66 (51.70)                                        
 10 Kusakin, RC               10 Agua Swim Team-MR    1:38.19    1:41.27 SILV   
                  47.09     1:41.27 (54.18)                                        
 12 Morris, Shane             10 LBA-MR               1:45.54    1:41.33 SILV   
                  49.03     1:41.33 (52.30)                                        
 13 Cheng, Henry               9 Aquaflames-MR        1:44.39    1:41.73 SILV   
                  49.01     1:41.73 (52.72)                                        
 14 Byrnes, Owen M             9 Badger-MR            1:37.56    1:41.93 SILV   
                  47.79     1:41.93 (54.14)                                        
 15 Nixon, Kenneth J           9 Badger-MR            1:44.30    1:41.95 SILV   
                  47.86     1:41.95 (54.09)                                        
 17 Ren, Harry                10 Aquaflames-MR        1:42.56    1:42.55 SILV   
                  48.55     1:42.55 (54.00)                                        
 18 Sarabia, Jared C           9 CIY-MR               1:41.61    1:43.14 SILV   
                  49.55     1:43.14 (53.59)                                        
 19 Towers, Connor D           8 OWA-MR               1:47.83    1:43.46 SILV   
                  50.60     1:43.46 (52.86)                                        
 20 Lent, Connor              10 LBA-MR               1:44.64    1:44.18 SILV   
                  49.31     1:44.18 (54.87)                                        
 21 Towne, Garrett B           9 Badger-MR            1:38.71    1:44.72 SILV   
                  51.05     1:44.72 (53.67)                                        
 22 Ortof, Harry C            10 Express Swimming-MR  1:41.10    1:44.75 SILV   
                  50.34     1:44.75 (54.41)                                        
 23 Zubac, Andrew C            9 Agua Swim Team-MR    1:48.83    1:44.94 SILV   
                  49.28     1:44.94 (55.66)                                        
 23 McCARTHY, Patrick          9 LBA-MR               1:46.55    1:44.94 SILV   
                  49.95     1:44.94 (54.99)                                        
 25 Bulik, Michael            10 LBA-MR               1:50.45    1:45.55 SILV   
                  50.26     1:45.55 (55.29)                                        
 26 Lin, Thomas                7 Abbe Swim Team-MR    1:43.71    1:45.90 SILV   
                  51.20     1:45.90 (54.70)                                        
 27 Herrera, Fabian           10 Badger-MR            1:44.22    1:46.03 SILV   
                  49.95     1:46.03 (56.08)                                        
 28 Chang, Kevin C            10 Express Swimming-MR  1:44.69    1:46.40 SILV   
                  50.25     1:46.40 (56.15)                                        
 29 Gayevsky, Mike            10 BASC-MR              1:51.38    1:47.06 SILV   
                  49.75     1:47.06 (57.31)                                        
 30 Chau, Kyle                 9 BASC-MR              1:48.70    1:47.88 SILV   
                  51.46     1:47.88 (56.42)                                        
 31 Harloff, Ryan             10 Express Swimming-MR  1:48.94    1:48.88 SILV   
                  51.61     1:48.88 (57.27)                                        
 32 Donlevy, Billy             9 CIY-MR               1:47.83    1:49.31 SILV   
                  51.73     1:49.31 (57.58)                                        
 33 Usvyat, Daniel A          10 Aquaflames-MR        1:49.61    1:50.02 SILV   
                  50.23     1:50.02 (59.79)                                        
 34 Lister, Davis M            9 Agua Swim Team-MR    1:49.15    1:50.64 SILV   
                  52.19     1:50.64 (58.45)                                        
 35 Sarubbi, Jon-Jon J         9 HS-MR                1:49.64    1:51.04 SILV   
                  51.92     1:51.04 (59.12)                                        
 36 McCarthy, Michael         10 LBA-MR               1:48.26    1:51.33 SILV   
                  51.89     1:51.33 (59.44)                                        
 -- Baranov, Lenny             9 HS-MR                1:47.37         DQ        
      Incomplete stroke cycle other than one pull followed by one kick
                  51.87          DQ (55.30)                                        
 -- Parker, Rob C             10 Express Swimming-MR  1:40.83         DQ        
      One hand touch
                  46.71          DQ (55.80)                                        
Non-Award Division  
  1 Cannon, Matthew            9 LBA-MR               1:48.16    1:52.90        
                  53.87     1:52.90 (59.03)                                        
  2 Thompson, Edward           9 BASC-MR              1:49.96    1:53.43        
                  55.46     1:53.43 (57.97)                                        
  3 Johanson, Colin W         10 Badger-MR            1:51.02    1:53.72        
                  53.71   1:53.72 (1:00.01)                                        
  6 Konovalov, Veniamin       10 Shy/Seals-MR         1:40.46    1:39.32 SILV   
                  47.68     1:39.32 (51.64)                                        
 10 Lanzman, Jason             9 Shy/Seals-MR         1:45.09    1:41.27 SILV   
                  47.57     1:41.27 (53.70)                                        
 16 Sandker, Brian             9 Shy/Seals-MR         1:42.99    1:42.46 SILV   
                  48.05     1:42.46 (54.41)                                        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
          34.99  ZQ
          36.79  JOS
          36.80  SMAX
          45.39  SILV
 Meet Qualifying:  36.81 - 45.39
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JOS - Division  
  1 Chen, Geoffrey            10 Express Swimming-MR    37.00      34.20 ZQ     
  2 Huang, James J             9 Agua Swim Team-MR      36.91      35.71 JOS    
  3 Lin, Thomas                7 Abbe Swim Team-MR      37.15      35.76 JOS    
  4 Phang, yik Fung            8 Abbe Swim Team-MR      38.66      36.50 JOS    
  5 Liu, Eric Z                9 Abbe Swim Team-MR      37.79      36.60 JOS    
  6 Byrnes, Owen M             9 Badger-MR              36.83      36.73 JOS    
SILV - Division  
  1 McCarthy, Michael         10 LBA-MR                 37.98      36.84 SILV   
  2 Nixon, Kenneth J           9 Badger-MR              38.42      37.55 SILV   
  3 Lishnevetsky, Joshua T     9 Bscat-MR               37.47      37.72 SILV   
  4 Truter, Dranoel K         10 NFS-MR                 37.92      37.81 SILV   
  5 Lee, Ryan P                8 Badger-MR              37.33      37.87 SILV   
  6 McKenna, Devlin H          9 Agua Swim Team-MR      39.64      38.00 SILV   
  7 Jurman, Jasper N          10 Agua Swim Team-MR      37.95      38.05 SILV   
  8 Wolfe, Morgan S            9 Flying Dolphins-MR     41.24      38.16 SILV   
 10 Gilligan, Joshua G        10 Agua Swim Team-MR      39.23      39.13 SILV   
 11 Connors, Brian G          10 Express Swimming-MR    42.15      39.79 SILV   
 12 Lin, Andrew               10 Abbe Swim Team-MR      41.84      39.96 SILV   
 13 Ortof, Harry C            10 Express Swimming-MR    39.62      40.10 SILV   
 14 Pazelsky, Michael          9 Badger-MR              42.79      40.39 SILV   
 15 Salazar, Matthew A        10 Abbe Swim Team-MR      40.27      40.76 SILV   
 16 Romero, Leonardo A        10 FLY-MR                 43.57      41.22 SILV   
 17 Elms, Hayden A            10 Agua Swim Team-MR      42.81      41.50 SILV   
 19 Donlevy, Billy             9 CIY-MR                 43.77      42.06 SILV   
 20 Zubac, Andrew C            9 Agua Swim Team-MR      40.49      42.48 SILV   
 21 Reindl, James P            8 Express Swimming-MR    42.64      43.10 SILV   
 22 Chang, Kevin C            10 Express Swimming-MR    43.48      43.13 SILV   
 23 Gray, Stephen F            9 Badger-MR              44.48      43.14 SILV   
 24 Morton, Samuel H           9 Badger-MR              44.09      43.18 SILV   
 25 Eid, Christian J          10 Badger-MR              41.72      43.45 SILV   
 26 Bailey, Nicholas X        10 NFS-MR                 41.94      43.58 SILV   
 27 Hall, Spencer H            8 Agua Swim Team-MR      41.46      43.74 SILV   
 28 Yamamoto, Leo             10 Agua Swim Team-MR      42.69      44.36 SILV   
 29 Kusakin, RC               10 Agua Swim Team-MR      40.40      44.41 SILV   
 30 Harrington, Dylan          8 LBA-MR                 45.04      44.45 SILV   
 31 Chu, Brian                10 CIY-MR                 42.91      44.75 SILV   
 32 Thompson, Edward           9 BASC-MR                43.91      45.21 SILV   
Non-Award Division  
  1 Johanson, Colin W         10 Badger-MR              44.23      45.72        
  2 Ramirez, Alister S        10 Agua Swim Team-MR      45.39      49.33        
  9 Konovalov, Veniamin       10 Shy/Seals-MR           40.00      38.50 SILV   
 18 Dika, James               10 Shy/Seals-MR           42.62      41.65 SILV   
 
Boys 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:21.99  ZQ
        1:27.99  JOS
        1:28.00  SMAX
        1:40.99  SILV
 Meet Qualifying:  1:28.01 - 1:40.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JOS - Division  
  1 Liu, Eric Z                9 Abbe Swim Team-MR    1:28.81    1:25.99 JOS    
                  38.39     1:25.99 (47.60)                                        
  2 McCarthy, Michael         10 LBA-MR               1:33.71    1:26.18 JOS    
                  38.83     1:26.18 (47.35)                                        
SILV - Division  
  1 Liu, Jonathan E           10 Agua Swim Team-MR    1:30.57    1:30.58 SILV   
                  42.99     1:30.58 (47.59)                                        
  2 Phang, yik Fung            8 Abbe Swim Team-MR    1:32.19    1:32.75 SILV   
                  41.23     1:32.75 (51.52)                                        
  3 Sherpa, Rinchien          10 GATE-MR              1:39.62    1:33.54 SILV   
                  42.76     1:33.54 (50.78)                                        
  4 Eid, Christian J          10 Badger-MR            1:36.39    1:37.96 SILV   
                  46.88     1:37.96 (51.08)                                        
  5 Truter, Dranoel K         10 NFS-MR               1:36.26    1:39.05 SILV   
                  42.40     1:39.05 (56.65)                                        
  6 Pazelsky, Michael          9 Badger-MR            1:39.25    1:40.55 SILV   
                  44.57     1:40.55 (55.98)                                        
Non-Award Division  
 -- Reindl, James P            8 Express Swimming-MR  1:33.37         DQ        
      Declared false start
 
Boys 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
        1:17.49  ZQ
        1:21.99  JOS
        1:22.00  SMAX
        1:31.59  SILV
 Meet Qualifying:  1:22.01 - 1:31.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JOS - Division  
  1 Sanogo, Ousmane B         10 RedTails-MR          1:22.89    1:18.72 JOS    
                  37.70     1:18.72 (41.02)                                        
  2 Collier, Cole T            9 Agua Swim Team-MR    1:22.43    1:20.28 JOS    
  3 Lee, Ryan P                8 Badger-MR            1:22.37    1:20.43 JOS    
                  37.23     1:20.43 (43.20)                                        
  4 Glas, Aaron I             10 Agua Swim Team-MR    1:23.37    1:20.60 JOS    
                  37.22     1:20.60 (43.38)                                        
  5 Byrnes, Owen M             9 Badger-MR            1:25.48    1:21.89 JOS    
                  38.62     1:21.89 (43.27)                                        
SILV - Division  
  1 Eid, Christian J          10 Badger-MR            1:24.27    1:22.39 SILV   
                  40.03     1:22.39 (42.36)                                        
  2 Phang, yik Fung            8 Abbe Swim Team-MR    1:23.27    1:22.72 SILV   
                  39.78     1:22.72 (42.94)                                        
  3 Huang, James J             9 Agua Swim Team-MR    1:27.18    1:22.81 SILV   
                  38.37     1:22.81 (44.44)                                        
  4 Liu, Jonathan E           10 Agua Swim Team-MR    1:23.48    1:23.14 SILV   
                  40.27     1:23.14 (42.87)                                        
  5 Lin, Andrew               10 Abbe Swim Team-MR    1:24.50    1:23.81 SILV   
                  38.62     1:23.81 (45.19)                                        
  6 Konovalov, Veniamin       10 Shy/Seals-MR         1:23.49    1:24.74 SILV   
                  39.18     1:24.74 (45.56)                                        
  7 Kusakin, RC               10 Agua Swim Team-MR    1:27.23    1:25.53 SILV   
                  40.70     1:25.53 (44.83)                                        
  8 Lishnevetsky, Joshua T     9 Bscat-MR             1:25.38    1:25.54 SILV   
                  37.48     1:25.54 (48.06)                                        
  9 Hall, Spencer H            8 Agua Swim Team-MR    1:26.13    1:25.87 SILV   
                  39.86     1:25.87 (46.01)                                        
 10 Elms, Hayden A            10 Agua Swim Team-MR    1:26.41    1:26.09 SILV   
                  39.91     1:26.09 (46.18)                                        
 11 Morton, Samuel H           9 Badger-MR            1:27.32    1:26.60 SILV   
                  42.52     1:26.60 (44.08)                                        
 12 Lin, Thomas                7 Abbe Swim Team-MR    1:26.28    1:26.70 SILV   
                  39.26     1:26.70 (47.44)                                        
 13 Graham, Joseph P           9 Express Swimming-MR  1:26.22    1:26.96 SILV   
                  42.84     1:26.96 (44.12)                                        
 14 Yamamoto, Leo             10 Agua Swim Team-MR    1:29.79    1:27.45 SILV   
                  41.77     1:27.45 (45.68)                                        
 15 Chu, Brian                10 CIY-MR               1:30.75    1:27.86 SILV   
                  42.08     1:27.86 (45.78)                                        
 16 McCarthy, Michael         10 LBA-MR               1:27.75    1:29.03 SILV   
                  41.95     1:29.03 (47.08)                                        
 17 Morris, Shane             10 LBA-MR               1:26.74    1:29.19 SILV   
                  42.15     1:29.19 (47.04)                                        
 18 Cannon, Matthew            9 LBA-MR               1:26.40    1:29.31 SILV   
                  41.69     1:29.31 (47.62)                                        
 19 Zubac, Andrew C            9 Agua Swim Team-MR    1:30.08    1:29.68 SILV   
                  42.18     1:29.68 (47.50)                                        
 20 Fitzpatrick, Connor J      9 OWA-MR               1:29.63    1:29.87 SILV   
                  41.40     1:29.87 (48.47)                                        
 21 Chu, Dennis               10 CIY-MR               1:26.81    1:30.07 SILV   
                  40.57     1:30.07 (49.50)                                        
 22 Donlevy, Billy             9 CIY-MR               1:31.51    1:30.71 SILV   
                  41.92     1:30.71 (48.79)                                        
 23 Meehan, Ryan J             9 HS-MR                1:25.96    1:31.38 SILV   
                  44.51     1:31.38 (46.87)                                        
 -- Jurman, Jasper N          10 Agua Swim Team-MR    1:24.80         DQ        
      False start - Misc
                  39.50          DQ (43.48)                                        
Non-Award Division  
  1 Ortof, Harry C            10 Express Swimming-MR  1:25.51    1:31.76        
                  45.49     1:31.76 (46.27)                                        
 
Boys 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
        2:45.99  ZQ
        2:59.99  JOS
        3:00.00  SMAX
        3:19.99  SILV
 Meet Qualifying:  3:00.01 - 3:19.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Terzano, Paul Andrew      10 Bscat-MR             3:02.51    3:00.28 SILV   
                  38.25     1:26.45 (48.20)     2:21.16 (54.71)     3:00.28 (39.12)
  2 Nixon, Kenneth J           9 Badger-MR            3:03.90    3:00.37 SILV   
                  39.73     1:24.42 (44.69)     2:21.89 (57.47)     3:00.37 (38.48)
  3 Lishnevetsky, Joshua T     9 Bscat-MR             3:05.13    3:02.76 SILV   
                  40.69     1:22.34 (41.65)     2:21.22 (58.88)     3:02.76 (41.54)
  4 Elms, Hayden A            10 Agua Swim Team-MR    3:03.48    3:03.01 SILV   
                  41.46     1:29.55 (48.09)     2:22.77 (53.22)     3:03.01 (40.24)
  5 Morton, Samuel H           9 Badger-MR            3:03.23    3:03.45 SILV   
                  45.90     1:29.92 (44.02)     2:24.01 (54.09)     3:03.45 (39.44)
  6 Fitzpatrick, Connor J      9 OWA-MR               3:12.54    3:05.72 SILV   
                  46.47     1:29.64 (43.17)     2:26.88 (57.24)     3:05.72 (38.84)
  7 Towers, Connor D           8 OWA-MR               3:12.08    3:08.39 SILV   
                  48.06     1:32.81 (44.75)     2:29.35 (56.54)     3:08.39 (39.04)
  8 Sherpa, Rinchien          10 GATE-MR              3:19.69    3:09.25 SILV   
                  43.53     1:33.82 (50.29)     2:29.14 (55.32)     3:09.25 (40.11)
  9 Ortof, Harry C            10 Express Swimming-MR  3:03.40    3:09.26 SILV   
                  44.10     1:31.99 (47.89)     2:28.72 (56.73)     3:09.26 (40.54)
 10 Meehan, Ryan J             9 HS-MR                3:09.39    3:10.08 SILV   
                  43.09     1:32.49 (49.40)     2:29.09 (56.60)     3:10.08 (40.99)
 11 Yamamoto, Leo             10 Agua Swim Team-MR    3:06.33    3:11.74 SILV   
                  46.27     1:35.01 (48.74)     2:29.02 (54.01)     3:11.74 (42.72)
 12 Zubac, Andrew C            9 Agua Swim Team-MR    3:13.77    3:13.20 SILV   
                  45.34     1:33.12 (47.78)     2:30.53 (57.41)     3:13.20 (42.67)
 13 Graham, Joseph P           9 Express Swimming-MR  3:11.42    3:14.17 SILV   
                  47.67     1:39.12 (51.45)     2:33.80 (54.68)     3:14.17 (40.37)
 14 Chang, Kevin C            10 Express Swimming-MR  3:16.75    3:19.69 SILV   
                  46.13     1:33.45 (47.32)   2:34.32 (1:00.87)     3:19.69 (45.37)
 -- Kusakin, RC               10 Agua Swim Team-MR    3:04.06         DQ        
      Non-continuous turning action - back
                  47.35     1:36.39 (49.04)     2:28.81 (52.42)          DQ (40.83)
Non-Award Division  
  1 Herrera, Fabian           10 Badger-MR            3:12.48    3:23.24        
                  50.51     1:42.32 (51.81)     2:41.66 (59.34)     3:23.24 (41.58)
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          27.69  ZQ
          28.29  JOS
          28.30  SMAX
          32.49  SILV
 Meet Qualifying:  28.31 - 32.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JOS - Division  
  1 Kaneko, Takahiro          11 Badger-MR              28.35      27.67 ZQ     
  2 Searson, Jimmy            11 Express Swimming-MR    28.72      28.14 JOS    
SILV - Division  
  1 Zhang, Aron               12 GATE-MR                28.44      28.51 SILV   
  2 Pompay, John A            11 Express Swimming-MR    29.22      28.52 SILV   
  3 Williams, Tyler S         12 Express Swimming-MR    28.95      28.56 SILV   
  4 Okhtenberg, Ariel         11 BASC-MR                29.44      28.62 SILV   
  5 Benjamin, Ernst C         12 Agua Swim Team-MR      30.01      28.68 SILV   
  5 Su, Kyle                  12 GATE-MR                28.37      28.68 SILV   
  7 Gorinshteyn, Jonathan L   12 WAC-MR                 28.88      28.79 SILV   
  8 Konovalov, Nicholas       12 Shy/Seals-MR           29.09      28.82 SILV   
  9 Collins, Jack M           11 Badger-MR              29.90      28.94 SILV   
 10 Yao, Christopher J        12 OWA-MR                 29.21      29.00 SILV   
 11 Abdelrahman, Baraa        11 Agua Swim Team-MR      28.93      29.09 SILV   
 12 Hoffman, Brian            12 LBA-MR                 30.86      29.12 SILV   
 13 Quinones, Christopher D   11 Agua Swim Team-MR      29.28      29.24 SILV   
 14 Merone, Kyle J            11 Badger-MR              30.57      29.33 SILV   
 15 Kurtoglu, Kemal K         12 Agua Swim Team-MR      30.65      29.44 SILV   
 16 Pertsovsky, Kevin         12 Shy/Seals-MR           28.33      29.46 SILV   
 17 Mitchell, Benjamin L      12 Agua Swim Team-MR      30.07      29.49 SILV   
 18 Sarabia, Daniel S         12 CIY-MR                 29.78      29.77 SILV   
 19 Sarabia, Josef M          12 CIY-MR                 30.90      29.79 SILV   
 20 White, Darrien            12 LBA-MR                 30.40      29.85 SILV   
 21 De La Cruz, Edwin A       12 RedTails-MR            30.97      29.86 SILV   
 22 Diamond, Zachary          12 WAC-MR                 31.28      29.92 SILV   
 23 luk, Arnold B             12 Abbe Swim Team-MR      29.76      29.95 SILV   
 24 Rieck, Joshua A           12 Badger-MR              30.40      30.01 SILV   
 25 Foo, Felix X              11 FLY-MR                 30.25      30.08 SILV   
 26 Li, Alan                  11 FLY-MR                 30.25      30.09 SILV   
 27 Gamboa, Matthew G         12 OWA-MR                 29.94      30.15 SILV   
 28 Olivares, Fraylin         12 MAD-MR                 30.34      30.16 SILV   
 29 Ramirez, Richard A        12 Agua Swim Team-MR      31.04      30.26 SILV   
 30 Perez-Lopez, Gabriel C    12 Agua Swim Team-MR      30.06      30.33 SILV   
 31 O'Connell, Jack           12 BASC-MR                30.87      30.34 SILV   
 32 Chow, William             12 GATE-MR                28.64      30.39 SILV   
 33 McKenna, Brendan W        11 Abbe Swim Team-MR      31.12      30.40 SILV   
 34 Mejia, David              11 LBA-MR                 31.75      30.53 SILV   
 35 Pan, Noah                 11 CIY-MR                 31.10      30.55 SILV   
 36 Langaman, Michael B       11 HS-MR                  30.38      30.72 SILV   
 37 Koganov, Willy            12 HS-MR                  30.64      30.91 SILV   
 38 Helbock, Robert           11 WAC-MR                 32.14      30.95 SILV   
 39 Caine, David              12 WAC-MR                 32.13      31.02 SILV   
 40 Holston, Kamau S          11 NFS-MR                 31.01      31.08 SILV   
 41 Hawkins, Andrew T         11 Express Swimming-MR    30.76      31.10 SILV   
 42 Finkelstein, Max A        11 HS-MR                  32.45      31.11 SILV   
 43 Davis-Sobers, Darius T    11 Bscat-MR               32.29      31.37 SILV   
 44 McBride, Justin J         12 FLY-MR                 31.65      31.43 SILV   
 45 Foti, Christian           12 Bscat-MR               32.40      31.46 SILV   
 46 Curd, Howie F             12 Express Swimming-MR    31.39      31.70 SILV   
 46 Alton, Daniel             11 LBA-MR                 31.10      31.70 SILV   
 48 Smith, William            12 RedTails-MR            31.61      31.73 SILV   
 49 Ochs, Corey               12 LBA-MR                 32.18      31.95 SILV   
 50 Chan, Allan               11 Abbe Swim Team-MR      31.71      32.11 SILV   
 51 Ortega, David A           12 NFS-MR                 31.77      32.17 SILV   
Non-Award Division  
  1 Dalton, Grant r           12 Badger-MR              30.30      32.52        
  2 Asanjarani, Jonathan D    12 CIY-MR                 30.68      32.53        
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
          59.59  ZQ
        1:02.19  JOS
        1:02.20  SMAX
        1:11.59  SILV
 Meet Qualifying:  1:02.21 - 1:11.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Collins, Jack M           11 Badger-MR            1:02.29    1:02.71 SILV   
                  30.54     1:02.71 (32.17)                                        
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          59.59  ZQ
        1:02.19  JOS
        1:02.20  SMAX
        1:11.59  SILV
 Meet Qualifying:  1:02.21 - 1:11.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JOS - Division  
  1 Cooke, Thomas F           12 Badger-MR            1:02.38    1:00.07 JOS    
                  28.17     1:00.07 (31.90)                                        
  2 Beganskas, Matt P         12 OWA-MR               1:02.24    1:00.59 JOS    
                  29.07     1:00.59 (31.52)                                        
  3 Chu, Bryan C              12 HS-MR                1:03.91    1:00.84 JOS    
                  28.71     1:00.84 (32.13)                                        
  4 Sullivan, Michael J       12 Express Swimming-MR  1:07.55    1:01.08 JOS    
                  29.67     1:01.08 (31.41)                                        
  5 Abdelrahman, Baraa        11 Agua Swim Team-MR    1:05.73    1:01.35 JOS    
                  29.16     1:01.35 (32.19)                                        
  6 Valyuk, Denis             11 HS-MR                1:06.67    1:01.36 JOS    
                  29.34     1:01.36 (32.02)                                        
SILV - Division  
  1 Collins, Jack M           11 Badger-MR            1:04.82    1:02.29 SILV   
                  30.28     1:02.29 (32.01)                                        
  2 De los Santos, Christian  12 FLY-MR               1:02.98    1:02.44 SILV   
                  29.14     1:02.44 (33.30)                                        
  3 Gorinshteyn, Jonathan L   12 WAC-MR               1:04.72    1:02.49 SILV   
                  29.85     1:02.49 (32.64)                                        
  4 Pompay, John A            11 Express Swimming-MR  1:03.95    1:02.69 SILV   
                  29.96     1:02.69 (32.73)                                        
  5 Husch, Richard G          12 CIY-MR               1:02.43    1:02.70 SILV   
                  29.59     1:02.70 (33.11)                                        
  6 Zhang, Aron               12 GATE-MR              1:03.63    1:02.77 SILV   
                  29.95     1:02.77 (32.82)                                        
  7 Su, Kyle                  12 GATE-MR              1:03.90    1:03.08 SILV   
                  30.43     1:03.08 (32.65)                                        
  8 Harrison, William L       11 CIY-MR               1:05.89    1:03.12 SILV   
                  30.12     1:03.12 (33.00)                                        
  9 Raiola, Andy M            12 HS-MR                1:05.27    1:03.16 SILV   
                  30.02     1:03.16 (33.14)                                        
 10 Quinones, Christopher D   11 Agua Swim Team-MR    1:04.54    1:03.32 SILV   
                  30.66     1:03.32 (32.66)                                        
 11 Williams, Tyler S         12 Express Swimming-MR  1:03.81    1:03.37 SILV   
                  30.59     1:03.37 (32.78)                                        
 12 Merone, Kyle J            11 Badger-MR            1:05.52    1:03.41 SILV   
                  30.85     1:03.41 (32.56)                                        
 13 Hagemann, Alex A          11 Express Swimming-MR  1:04.34    1:03.46 SILV   
                  29.84     1:03.46 (33.62)                                        
 14 Searson, Jimmy            11 Express Swimming-MR  1:05.12    1:03.56 SILV   
                  29.98     1:03.56 (33.58)                                        
 15 Elms, River j             11 Badger-MR            1:04.99    1:03.62 SILV   
                  30.48     1:03.62 (33.14)                                        
 16 Mitchell, Benjamin L      12 Agua Swim Team-MR    1:03.70    1:03.70 SILV   
                  30.47     1:03.70 (33.23)                                        
 17 Gamboa, Matthew G         12 OWA-MR               1:05.03    1:04.11 SILV   
                  30.98     1:04.11 (33.13)                                        
 18 Okhtenberg, Ariel         11 BASC-MR              1:05.24    1:04.30 SILV   
                  30.32     1:04.30 (33.98)                                        
 19 Benjamin, Ernst C         12 Agua Swim Team-MR    1:04.74    1:04.33 SILV   
                  30.99     1:04.33 (33.34)                                        
 20 De La Cruz, Edwin A       12 RedTails-MR          1:07.53    1:04.51 SILV   
                  31.09     1:04.51 (33.42)                                        
 21 Yao, Christopher J        12 OWA-MR               1:07.14    1:04.87 SILV   
                  30.98     1:04.87 (33.89)                                        
 22 luk, Arnold B             12 Abbe Swim Team-MR    1:06.19    1:04.95 SILV   
                  30.42     1:04.95 (34.53)                                        
 23 Kurtoglu, Kemal K         12 Agua Swim Team-MR    1:05.36    1:05.00 SILV   
                  30.56     1:05.00 (34.44)                                        
 24 Pertsovsky, Kevin         12 Shy/Seals-MR         1:03.75    1:05.34 SILV   
                  31.12     1:05.34 (34.22)                                        
 25 Sarabia, Josef M          12 CIY-MR               1:08.05    1:05.74 SILV   
                  31.59     1:05.74 (34.15)                                        
 26 Hoffman, Brian            12 LBA-MR               1:06.81    1:05.78 SILV   
                  31.70     1:05.78 (34.08)                                        
 27 Sarabia, Daniel S         12 CIY-MR               1:07.30    1:05.79 SILV   
                  31.17     1:05.79 (34.62)                                        
 28 Diamond, Zachary          12 WAC-MR               1:07.89    1:05.87 SILV   
                  31.68     1:05.87 (34.19)                                        
 29 Perez-Lopez, Gabriel C    12 Agua Swim Team-MR    1:08.09    1:05.90 SILV   
                  32.03     1:05.90 (33.87)                                        
 30 Koganov, Willy            12 HS-MR                1:07.67    1:05.92 SILV   
                  32.29     1:05.92 (33.63)                                        
 31 Kessler, Michael N        11 Badger-MR            1:06.46    1:06.13 SILV   
                  31.67     1:06.13 (34.46)                                        
 32 Li, Alan                  11 FLY-MR               1:06.96    1:06.23 SILV   
                  31.89     1:06.23 (34.34)                                        
 33 Foo, Felix X              11 FLY-MR               1:06.82    1:06.56 SILV   
                  32.26     1:06.56 (34.30)                                        
 34 Rieck, Joshua A           12 Badger-MR            1:06.97    1:06.68 SILV   
                  32.44     1:06.68 (34.24)                                        
 35 Ramirez, Richard A        12 Agua Swim Team-MR    1:07.97    1:07.46 SILV   
                  32.12     1:07.46 (35.34)                                        
 36 O'Connell, Jack           12 BASC-MR              1:07.22    1:07.69 SILV   
                  32.16     1:07.69 (35.53)                                        
 37 White, Darrien            12 LBA-MR               1:08.55    1:07.70 SILV   
                  32.63     1:07.70 (35.07)                                        
 38 Foti, Christian           12 Bscat-MR             1:10.96    1:07.74 SILV   
                  32.11     1:07.74 (35.63)                                        
 39 Bushati, Arvid            11 APEX-MR              1:10.97    1:07.91 SILV   
                  33.13     1:07.91 (34.78)                                        
 40 McKenna, Brendan W        11 Abbe Swim Team-MR    1:11.52    1:07.92 SILV   
                  31.58     1:07.92 (36.34)                                        
 41 Mejia, David              11 LBA-MR               1:11.11    1:08.01 SILV   
                  32.59     1:08.01 (35.42)                                        
 42 Hawkins, Andrew T         11 Express Swimming-MR  1:08.48    1:08.20 SILV   
                  32.56     1:08.20 (35.64)                                        
 43 Helbock, Robert           11 WAC-MR               1:09.90    1:08.63 SILV   
                  33.39     1:08.63 (35.24)                                        
 44 Lach, Alexander           12 LBA-MR               1:10.94    1:08.66 SILV   
                  32.63     1:08.66 (36.03)                                        
 45 McBride, Justin J         12 FLY-MR               1:08.94    1:08.84 SILV   
                  32.85     1:08.84 (35.99)                                        
 46 Langaman, Michael B       11 HS-MR                1:09.76    1:09.17 SILV   
                  32.97     1:09.17 (36.20)                                        
 47 Battisti, Evan A          12 Express Swimming-MR  1:10.20    1:09.51 SILV   
                  32.38     1:09.51 (37.13)                                        
 48 Chan, Allan               11 Abbe Swim Team-MR    1:10.47    1:09.59 SILV   
                  33.61     1:09.59 (35.98)                                        
 49 Chow, William             12 GATE-MR              1:09.35    1:09.64 SILV   
                  33.31     1:09.64 (36.33)                                        
 50 Ortega, David A           12 NFS-MR               1:10.89    1:10.34 SILV   
                  34.91     1:10.34 (35.43)                                        
 51 Asanjarani, Jonathan D    12 CIY-MR               1:11.22    1:10.81 SILV   
                  34.25     1:10.81 (36.56)                                        
 52 Varshisky, Samuel M       11 Badger-MR            1:08.36    1:10.87 SILV   
                  32.39     1:10.87 (38.48)                                        
 53 Curd, Howie F             12 Express Swimming-MR  1:10.55    1:10.90 SILV   
                  32.73     1:10.90 (38.17)                                        
Non-Award Division  
  1 Xue, Vincent H            11 HS-MR                1:11.45    1:14.40        
                  34.82     1:14.40 (39.58)                                        
  2 Dalton, Grant r           12 Badger-MR            1:08.50    1:16.12        
                  35.10     1:16.12 (41.02)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:11.69  ZQ
        2:15.49  JOS
        2:15.50  SMAX
        2:32.89  SILV
 Meet Qualifying:  2:15.51 - 2:32.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Cooke, Thomas F           12 Badger-MR            2:21.67    2:15.68 SILV   
                  30.34     1:05.47 (35.13)     1:41.49 (36.02)     2:15.68 (34.19)
  2 Collins, Jack M           11 Badger-MR            2:22.03    2:15.97 SILV   
                  30.70     1:04.90 (34.20)     1:40.47 (35.57)     2:15.97 (35.50)
  3 Beganskas, Matt P         12 OWA-MR               2:20.28    2:16.00 SILV   
                  30.97     1:05.68 (34.71)     1:42.11 (36.43)     2:16.00 (33.89)
  4 Raiola, Andy M            12 HS-MR                2:21.33    2:16.58 SILV   
                  30.86     1:06.86 (36.00)     1:44.03 (37.17)     2:16.58 (32.55)
  5 Benjamin, Ernst C         12 Agua Swim Team-MR    2:19.16    2:17.48 SILV   
                  31.62     1:07.12 (35.50)     1:43.59 (36.47)     2:17.48 (33.89)
  6 Gamboa, Matthew G         12 OWA-MR               2:26.37    2:18.76 SILV   
                  33.40     1:08.22 (34.82)     1:43.44 (35.22)     2:18.76 (35.32)
  7 Kessler, Michael N        11 Badger-MR            2:20.08    2:18.96 SILV   
                  31.55     1:06.98 (35.43)     1:43.49 (36.51)     2:18.96 (35.47)
  8 Quinones, Christopher D   11 Agua Swim Team-MR    2:19.77    2:19.75 SILV   
                  30.41     1:06.04 (35.63)     1:43.89 (37.85)     2:19.75 (35.86)
  9 De La Cruz, Edwin A       12 RedTails-MR          2:28.25    2:23.22 SILV   
                  31.89     1:08.66 (36.77)     1:47.23 (38.57)     2:23.22 (35.99)
 10 Merone, Kyle J            11 Badger-MR            2:30.25    2:23.46 SILV   
                  31.92     1:07.83 (35.91)     1:46.16 (38.33)     2:23.46 (37.30)
 11 Diamond, Zachary          12 WAC-MR               2:24.94    2:23.54 SILV   
                  32.51     1:08.64 (36.13)     1:46.06 (37.42)     2:23.54 (37.48)
 12 Foo, Felix X              11 FLY-MR               2:23.03    2:23.59 SILV   
                  34.48     1:12.03 (37.55)     1:49.30 (37.27)     2:23.59 (34.29)
 13 Li, Alan                  11 FLY-MR               2:22.56    2:24.07 SILV   
                  33.11     1:10.41 (37.30)     1:48.01 (37.60)     2:24.07 (36.06)
 14 Ramirez, Richard A        12 Agua Swim Team-MR    2:24.50    2:25.05 SILV   
                  32.13     1:09.58 (37.45)     1:47.97 (38.39)     2:25.05 (37.08)
 15 Yao, Christopher J        12 OWA-MR               2:25.30    2:25.13 SILV   
                  31.27     1:08.05 (36.78)     1:47.29 (39.24)     2:25.13 (37.84)
 16 Perez-Lopez, Gabriel C    12 Agua Swim Team-MR    2:28.79    2:25.95 SILV   
                  33.61     1:11.22 (37.61)     1:49.36 (38.14)     2:25.95 (36.59)
 17 Rieck, Joshua A           12 Badger-MR            2:30.05    2:29.94 SILV   
                  32.95     1:10.16 (37.21)     1:49.77 (39.61)     2:29.94 (40.17)
 18 White, Darrien            12 LBA-MR               2:31.39    2:31.77 SILV   
                  33.93     1:12.78 (38.85)     1:53.88 (41.10)     2:31.77 (37.89)
Non-Award Division  
  1 McBride, Justin J         12 FLY-MR               2:29.15    2:34.52        
                  33.33     1:12.64 (39.31)     1:53.69 (41.05)     2:34.52 (40.83)
 
Boys 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        5:55.99  ZQ
        6:03.99  JOS
        6:04.00  SMAX
        6:41.99  SILV
 Meet Qualifying:  6:04.01 - 6:41.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JOS - Division  
  1 Cato, Camren A            12 NFS-MR               6:21.92    5:51.14 ZQ     
                  31.80     1:07.21 (35.41)     1:43.23 (36.02)     2:19.19 (35.96)
        2:55.54 (36.35)     3:31.35 (35.81)     4:07.19 (35.84)     4:42.87 (35.68)
        5:18.53 (35.66)     5:51.14 (32.61)                                        
  2 Abdelrahman, Baraa        11 Agua Swim Team-MR    6:08.29    6:00.56 JOS    
                  31.73     1:07.07 (35.34)     1:43.39 (36.32)     2:20.28 (36.89)
        2:57.26 (36.98)     3:34.12 (36.86)     4:11.07 (36.95)     4:48.54 (37.47)
        5:25.48 (36.94)     6:00.56 (35.08)                                        
  3 Collins, Jack M           11 Badger-MR            6:14.29    6:02.96 JOS    
                  32.43     1:08.62 (36.19)     1:45.33 (36.71)     2:22.45 (37.12)
        2:59.69 (37.24)     3:36.90 (37.21)     4:14.13 (37.23)     4:50.84 (36.71)
        5:28.27 (37.43)     6:02.96 (34.69)                                        
  4 Beganskas, Matt P         12 OWA-MR               6:30.56    6:03.87 JOS    
                  32.66     1:08.50 (35.84)     1:45.33 (36.83)     2:24.47 (39.14)
        3:01.25 (36.78)     3:39.65 (38.40)     4:16.15 (36.50)     4:54.08 (37.93)
        5:30.64 (36.56)     6:03.87 (33.23)                                        
SILV - Division  
  1 Kessler, Michael N        11 Badger-MR            6:04.86    6:05.78 SILV   
                  32.56     1:09.24 (36.68)     1:47.06 (37.82)     2:24.50 (37.44)
        3:02.23 (37.73)     3:39.90 (37.67)     4:17.60 (37.70)     4:54.57 (36.97)
        5:31.37 (36.80)     6:05.78 (34.41)                                        
  2 Li, Alan                  11 FLY-MR               6:23.22    6:14.75 SILV   
                  34.93     1:13.30 (38.37)     1:50.88 (37.58)     2:29.27 (38.39)
        3:07.20 (37.93)     3:45.53 (38.33)     4:23.32 (37.79)     5:01.40 (38.08)
        5:38.98 (37.58)     6:14.75 (35.77)                                        
  3 Merone, Kyle J            11 Badger-MR            6:32.03    6:23.21 SILV   
                                1:12.30 ( )     1:52.04 (39.74)     2:31.63 (39.59)
        3:10.80 (39.17)     3:50.76 (39.96)     4:30.43 (39.67)     5:09.39 (38.96)
        5:47.61 (38.22)     6:23.21 (35.60)                                        
  4 Diamond, Zachary          12 WAC-MR               6:40.25    6:25.82 SILV   
                  34.17     1:12.24 (38.07)     1:52.04 (39.80)     2:31.56 (39.52)
        3:10.72 (39.16)     3:50.24 (39.52)     4:29.68 (39.44)     5:08.82 (39.14)
        5:47.96 (39.14)     6:25.82 (37.86)                                        
  5 Foti, Christian           12 Bscat-MR             6:34.77    6:26.33 SILV   
                  34.20     1:12.76 (38.56)     1:52.48 (39.72)     2:31.32 (38.84)
        3:11.09 (39.77)     3:50.27 (39.18)     4:30.50 (40.23)     5:10.03 (39.53)
        5:49.27 (39.24)     6:26.33 (37.06)                                        
  6 Cooke, Thomas F           12 Badger-MR            6:14.27    6:28.61 SILV   
                  32.86     1:09.32 (36.46)     1:47.41 (38.09)     2:26.33 (38.92)
        3:06.22 (39.89)     3:45.65 (39.43)     4:26.29 (40.64)     5:07.92 (41.63)
        5:49.39 (41.47)     6:28.61 (39.22)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
          32.49  ZQ
          33.29  JOS
          33.30  SMAX
          42.19  SILV
 Meet Qualifying:  33.31 - 42.19
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JOS - Division  
  1 Nunez, John               12 Agua Swim Team-MR      34.49      32.27 ZQ     
  2 Lin, Justin               12 Abbe Swim Team-MR      33.54      32.45 ZQ     
  3 Cooke, Thomas F           12 Badger-MR              34.61      32.79 JOS    
  4 Hagemann, Alex A          11 Express Swimming-MR    33.77      32.82 JOS    
  5 Beganskas, Matt P         12 OWA-MR                 34.14      33.20 JOS    
  6 Abdelrahman, Baraa        11 Agua Swim Team-MR      33.39      33.21 JOS    
SILV - Division  
  1 Kessler, Michael N        11 Badger-MR              34.69      34.22 SILV   
  2 Okhtenberg, Ariel         11 BASC-MR                40.90      34.23 SILV   
  3 Kaneko, Takahiro          11 Badger-MR              34.71      34.24 SILV   
  4 Sarabia, Daniel S         12 CIY-MR                 33.61      34.26 SILV   
  5 Pompay, John A            11 Express Swimming-MR    34.76      34.33 SILV   
  6 Zhang, Aron               12 GATE-MR                35.99      34.41 SILV   
  7 Chen, Christopher         11 Express Swimming-MR    36.72      34.51 SILV   
  8 Harrison, William L       11 CIY-MR                 35.58      34.70 SILV   
  9 Varshisky, Samuel M       11 Badger-MR              33.39      34.71 SILV   
 10 Sarabia, Josef M          12 CIY-MR                 35.72      34.74 SILV   
 11 Yao, Christopher J        12 OWA-MR                 37.05      34.81 SILV   
 12 Rieck, Joshua A           12 Badger-MR              35.33      35.14 SILV   
 13 Cato, Camren A            12 NFS-MR                 38.69      35.42 SILV   
 14 Benjamin, Ernst C         12 Agua Swim Team-MR      36.30      35.47 SILV   
 15 Quinones, Christopher D   11 Agua Swim Team-MR      37.04      35.53 SILV   
 16 Pan, Noah                 11 CIY-MR                 35.13      35.63 SILV   
 17 McKenna, Brendan W        11 Abbe Swim Team-MR      36.81      35.75 SILV   
 18 Ramirez, Richard A        12 Agua Swim Team-MR      35.06      35.96 SILV   
 19 Perez-Lopez, Gabriel C    12 Agua Swim Team-MR      35.19      35.98 SILV   
 20 Gorinshteyn, Jonathan L   12 WAC-MR                 36.29      36.09 SILV   
 21 Williams, Tyler S         12 Express Swimming-MR    35.43      36.35 SILV   
 22 Siebecker, Matthew D      12 Badger-MR              38.61      36.42 SILV   
 23 Merone, Kyle J            11 Badger-MR              37.83      36.45 SILV   
 24 Husch, Michael F          11 CIY-MR                 36.97      36.58 SILV   
 25 Searson, Jimmy            11 Express Swimming-MR    38.74      36.77 SILV   
 26 Koganov, Willy            12 HS-MR                  37.05      36.78 SILV   
 27 Gamboa, Matthew G         12 OWA-MR                 36.85      36.86 SILV   
 28 Sullivan, Michael J       12 Express Swimming-MR    39.49      36.89 SILV   
 28 Hawkins, Andrew T         11 Express Swimming-MR    37.34      36.89 SILV   
 30 Kurtoglu, Kemal K         12 Agua Swim Team-MR      37.17      36.92 SILV   
 31 Foti, Christian           12 Bscat-MR               37.25      37.08 SILV   
 32 Pertsovsky, Kevin         12 Shy/Seals-MR           37.06      37.22 SILV   
 33 Ortega, David A           12 NFS-MR                 38.75      37.35 SILV   
 34 McBride, Justin J         12 FLY-MR                 37.36      37.36 SILV   
 35 Mitchell, Benjamin L      12 Agua Swim Team-MR      37.79      37.44 SILV   
 36 Helbock, Robert           11 WAC-MR                 39.17      37.47 SILV   
 36 Finkelstein, Max A        11 HS-MR                  39.68      37.47 SILV   
 38 Asanjarani, Jonathan D    12 CIY-MR                 36.82      37.54 SILV   
 39 Cheong, Kevin             12 Express Swimming-MR    40.86      37.55 SILV   
 40 O'Connell, Jack           12 BASC-MR                36.72      37.56 SILV   
 41 Crafa, Christopher J      11 Express Swimming-MR    37.35      37.76 SILV   
 42 Mangan, Matthew J         11 APEX-MR                39.82      37.85 SILV   
 43 Mejia, David              11 LBA-MR                 40.19      38.00 SILV   
 44 Battisti, Evan A          12 Express Swimming-MR    41.62      38.25 SILV   
 45 Langaman, Michael B       11 HS-MR                  37.47      38.32 SILV   
 45 Gekhtin, Brendan          12 Shy/Seals-MR           40.83      38.32 SILV   
 47 Gorodetsky, Edgar         11 BASC-MR                39.98      38.41 SILV   
 48 Xue, Vincent H            11 HS-MR                  36.38      38.45 SILV   
 49 Husch, Richard G          12 CIY-MR                 39.89      38.62 SILV   
 50 Bushati, Arvid            11 APEX-MR                38.26      38.70 SILV   
 51 Holston, Kamau S          11 NFS-MR                 40.73      38.82 SILV   
 52 Chow, William             12 GATE-MR                37.68      38.91 SILV   
 53 Hidalgo, Roberto          12 WAC-MR                 40.99      39.25 SILV   
 54 Davis-Sobers, Darius T    11 Bscat-MR               40.16      39.26 SILV   
 55 De La Cruz, Edwin A       12 RedTails-MR            38.86      39.36 SILV   
 56 Dolidov, Andrei           11 Shy/Seals-MR           39.60      39.66 SILV   
 57 Cazzorla, Daniel          11 FLY-MR                 40.48      40.07 SILV   
 58 Baliabin, Mikhail         11 Shy/Seals-MR           41.28      40.24 SILV   
 59 Carmody, Ryan A           12 OWA-MR                 41.61      40.28 SILV   
 60 Dalton, Grant r           12 Badger-MR              38.62      40.33 SILV   
 61 Massand, Dilin S          11 Agua Swim Team-MR      40.71      40.34 SILV   
 62 Vaiman, Josh G            12 Aquaflames-MR          41.68      41.28 SILV   
 63 Walter, Harrison h        11 Badger-MR              41.63      41.30 SILV   
 64 Olivares, Fraylin         12 MAD-MR                 42.18      41.52 SILV   
 65 Ortega, Xavier            12 RedTails-MR            41.74      41.54 SILV   
 66 Lach, Alexander           12 LBA-MR                 40.56      41.80 SILV   
 67 Desmornes, Georgio        11 Express Swimming-MR    41.41      41.98 SILV   
Non-Award Division  
  1 Matatov, Richard          11 Aquaflames-MR          41.80      42.21        
  2 Bronshteyn, Daniel        11 Shy/Seals-MR           40.62      43.05        
  3 Smith, William            12 RedTails-MR            40.84      43.53        
  4 Fairbanks, Scott C        11 Agua Swim Team-MR      40.37      43.64        
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:08.79  ZQ
        1:11.59  JOS
        1:11.60  SMAX
        1:25.79  SILV
 Meet Qualifying:  1:11.61 - 1:25.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JOS - Division  
  1 Chu, Bryan C              12 HS-MR                1:15.13    1:10.17 JOS    
                  34.08     1:10.17 (36.09)                                        
  2 Cooke, Thomas F           12 Badger-MR            1:13.53    1:10.75 JOS    
                  34.15     1:10.75 (36.60)                                        
  3 Abdelrahman, Baraa        11 Agua Swim Team-MR    1:12.44    1:11.41 JOS    
                  34.50     1:11.41 (36.91)                                        
  4 Kaneko, Takahiro          11 Badger-MR            1:11.69    1:11.42 JOS    
                  34.65     1:11.42 (36.77)                                        
SILV - Division  
  1 Kessler, Michael N        11 Badger-MR            1:12.79    1:12.91 SILV   
                  35.62     1:12.91 (37.29)                                        
  2 De los Santos, Christian  12 FLY-MR               1:14.16    1:12.98 SILV   
                  35.70     1:12.98 (37.28)                                        
  3 Beganskas, Matt P         12 OWA-MR               1:14.64    1:13.62 SILV   
                  36.08     1:13.62 (37.54)                                        
  4 Cato, Camren A            12 NFS-MR               1:17.00    1:14.36 SILV   
                  36.25     1:14.36 (38.11)                                        
  5 Sarabia, Daniel S         12 CIY-MR               1:13.23    1:14.64 SILV   
                  36.48     1:14.64 (38.16)                                        
  6 Pan, Noah                 11 CIY-MR               1:15.56    1:14.69 SILV   
                  35.61     1:14.69 (39.08)                                        
  7 Yao, Christopher J        12 OWA-MR               1:15.27    1:14.82 SILV   
                  36.36     1:14.82 (38.46)                                        
  8 Pompay, John A            11 Express Swimming-MR  1:13.34    1:15.11 SILV   
                  37.01     1:15.11 (38.10)                                        
  9 Rieck, Joshua A           12 Badger-MR            1:17.74    1:15.17 SILV   
                  37.30     1:15.17 (37.87)                                        
 10 Harrison, William L       11 CIY-MR               1:19.36    1:15.47 SILV   
                  36.52     1:15.47 (38.95)                                        
 11 Koganov, Willy            12 HS-MR                1:17.38    1:16.25 SILV   
                  36.81     1:16.25 (39.44)                                        
 12 McKenna, Brendan W        11 Abbe Swim Team-MR    1:19.87    1:16.80 SILV   
                  37.80     1:16.80 (39.00)                                        
 13 Pertsovsky, Kevin         12 Shy/Seals-MR         1:19.62    1:17.21 SILV   
                  37.94     1:17.21 (39.27)                                        
 14 Gorinshteyn, Jonathan L   12 WAC-MR               1:18.53    1:17.35 SILV   
                  38.07     1:17.35 (39.28)                                        
 15 Ramirez, Richard A        12 Agua Swim Team-MR    1:17.47    1:17.65 SILV   
                  37.81     1:17.65 (39.84)                                        
 16 Williams, Tyler S         12 Express Swimming-MR  1:17.52    1:17.66 SILV   
                  38.18     1:17.66 (39.48)                                        
 17 Varshisky, Samuel M       11 Badger-MR            1:15.64    1:18.02 SILV   
                  37.21     1:18.02 (40.81)                                        
 18 Foti, Christian           12 Bscat-MR             1:18.89    1:18.55 SILV   
                  38.31     1:18.55 (40.24)                                        
 19 Merone, Kyle J            11 Badger-MR            1:20.69    1:18.80 SILV   
                  38.41     1:18.80 (40.39)                                        
 20 Perez-Lopez, Gabriel C    12 Agua Swim Team-MR    1:18.58    1:18.87 SILV   
                  38.37     1:18.87 (40.50)                                        
 21 Mitchell, Benjamin L      12 Agua Swim Team-MR    1:19.38    1:19.31 SILV   
                  38.74     1:19.31 (40.57)                                        
 22 Chen, Christopher         11 Express Swimming-MR  1:22.93    1:19.49 SILV   
 23 Finkelstein, Max A        11 HS-MR                1:25.00    1:19.57 SILV   
                  40.28     1:19.57 (39.29)                                        
 24 Ochs, Corey               12 LBA-MR               1:20.24    1:19.93 SILV   
                  39.17     1:19.93 (40.76)                                        
 25 Searson, Jimmy            11 Express Swimming-MR  1:21.36    1:20.24 SILV   
                  38.15     1:20.24 (42.09)                                        
 26 Langaman, Michael B       11 HS-MR                1:20.89    1:20.42 SILV   
                  39.50     1:20.42 (40.92)                                        
 27 Hawkins, Andrew T         11 Express Swimming-MR  1:20.54    1:20.69 SILV   
                  39.77     1:20.69 (40.92)                                        
 28 Siebecker, Matthew D      12 Badger-MR            1:24.23    1:20.73 SILV   
                  39.30     1:20.73 (41.43)                                        
 29 Helbock, Robert           11 WAC-MR               1:23.65    1:21.15 SILV   
                  39.50     1:21.15 (41.65)                                        
 30 Valyuk, Denis             11 HS-MR                1:21.85    1:21.59 SILV   
 31 Asanjarani, Jonathan D    12 CIY-MR               1:23.40    1:21.77 SILV   
                  40.30     1:21.77 (41.47)                                        
 32 O'Connell, Jack           12 BASC-MR              1:22.19    1:22.35 SILV   
                  39.25     1:22.35 (43.10)                                        
 33 Bushati, Arvid            11 APEX-MR              1:23.14    1:22.48 SILV   
                  41.28     1:22.48 (41.20)                                        
 34 Xue, Vincent H            11 HS-MR                1:22.04    1:22.63 SILV   
                  39.36     1:22.63 (43.27)                                        
 35 Gorelik, Michael          11 WAC-MR               1:24.78    1:23.16 SILV   
 36 De La Cruz, Edwin A       12 RedTails-MR          1:23.07    1:23.30 SILV   
                  41.27     1:23.30 (42.03)                                        
 37 Zheng, Christopher        11 GATE-MR              1:24.17    1:23.69 SILV   
                  39.74     1:23.69 (43.95)                                        
 38 Cheong, Kevin             12 Express Swimming-MR  1:20.97    1:24.06 SILV   
                  39.80     1:24.06 (44.26)                                        
 39 Crafa, Christopher J      11 Express Swimming-MR  1:23.08    1:24.58 SILV   
                  40.22     1:24.58 (44.36)                                        
Non-Award Division  
  1 Dalton, Grant r           12 Badger-MR            1:17.55    1:28.40        
                  41.14     1:28.40 (47.26)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        2:31.99  ZQ
        2:37.99  JOS
        2:38.00  SMAX
        2:59.99  SILV
 Meet Qualifying:  2:38.01 - 2:59.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JOS - Division  
  1 Egan, Liam R              11 Badger-MR            2:38.99    2:29.47 ZQ     
                  35.48     1:13.75 (38.27)     1:52.13 (38.38)     2:29.47 (37.34)
  2 Kaneko, Takahiro          11 Badger-MR            2:42.56    2:30.66 ZQ     
                  35.51     1:13.92 (38.41)     1:52.84 (38.92)     2:30.66 (37.82)
  3 Elms, River j             11 Badger-MR            2:45.12    2:33.77 JOS    
                  36.38     1:15.35 (38.97)     1:55.51 (40.16)     2:33.77 (38.26)
SILV - Division  
  1 McKenna, Brendan W        11 Abbe Swim Team-MR    2:48.32    2:49.30 SILV   
                  39.51     1:22.15 (42.64)     2:05.87 (43.72)     2:49.30 (43.43)
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
          37.09  ZQ
          37.59  JOS
          37.60  SMAX
          43.79  SILV
 Meet Qualifying:  37.61 - 43.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JOS - Division  
  1 Valyuk, Denis             11 HS-MR                  37.70      34.92 ZQ     
  2 Sperandio, Alec           12 WAC-MR                 38.27      35.38 ZQ     
  3 Gorinshteyn, Jonathan L   12 WAC-MR                 37.67      35.75 ZQ     
  4 Pompay, John A            11 Express Swimming-MR    38.21      37.27 JOS    
  5 Collins, Jack M           11 Badger-MR              39.26      37.29 JOS    
  6 Kessler, Michael N        11 Badger-MR              38.28      37.45 JOS    
  7 Li, Alan                  11 FLY-MR                 38.39      37.53 JOS    
SILV - Division  
  1 Cooke, Thomas F           12 Badger-MR              40.16      37.83 SILV   
  2 Foo, Felix X              11 FLY-MR                 38.16      38.01 SILV   
  3 Davis-Sobers, Darius T    11 Bscat-MR               39.01      38.04 SILV   
  4 Siebecker, Matthew D      12 Badger-MR              40.49      38.18 SILV   
  5 Abdelrahman, Baraa        11 Agua Swim Team-MR      39.68      38.23 SILV   
  6 Chow, William             12 GATE-MR                39.38      38.26 SILV   
  7 Harrison, William L       11 CIY-MR                 39.08      38.78 SILV   
  8 Sarabia, Daniel S         12 CIY-MR                 39.28      38.82 SILV   
  9 Olivares, Fraylin         12 MAD-MR                 41.00      38.88 SILV   
 10 Merone, Kyle J            11 Badger-MR              39.89      39.13 SILV   
 11 Mejia, David              11 LBA-MR                 40.88      39.22 SILV   
 12 Nunez, John               12 Agua Swim Team-MR      39.80      39.34 SILV   
 13 Mitchell, Benjamin L      12 Agua Swim Team-MR      39.41      39.67 SILV   
 14 Hidalgo, Roberto          12 WAC-MR                 41.92      39.69 SILV   
 15 Wedrzycki, Edward         12 LBA-MR                 40.91      39.76 SILV   
 16 Kurtoglu, Kemal K         12 Agua Swim Team-MR      39.93      39.85 SILV   
 17 Benjamin, Ernst C         12 Agua Swim Team-MR      40.11      39.91 SILV   
 18 Kan, Kevin                12 Abbe Swim Team-MR      41.07      40.10 SILV   
 19 Beganskas, Matt P         12 OWA-MR                 40.74      40.31 SILV   
 20 Gamboa, Matthew G         12 OWA-MR                 38.79      40.53 SILV   
 21 Yao, Christopher J        12 OWA-MR                 43.63      40.54 SILV   
 22 De La Cruz, Edwin A       12 RedTails-MR            42.33      40.60 SILV   
 23 Cheong, Kevin             12 Express Swimming-MR    40.55      40.62 SILV   
 24 Pan, Noah                 11 CIY-MR                 40.29      40.66 SILV   
 25 Felipe, Eddie             12 Seals-MR               42.40      40.69 SILV   
 26 Mattone, Michael X        11 Express Swimming-MR    42.50      40.80 SILV   
 27 Diamond, Zachary          12 WAC-MR                 43.39      41.16 SILV   
 28 Gekhtin, Brendan          12 Shy/Seals-MR           41.88      41.40 SILV   
 29 Massand, Dilin S          11 Agua Swim Team-MR      41.48      41.46 SILV   
 30 Zhang, Aron               12 GATE-MR                40.60      41.76 SILV   
 31 Perez-Lopez, Gabriel C    12 Agua Swim Team-MR      41.26      42.32 SILV   
 32 Husch, Richard G          12 CIY-MR                 42.93      42.44 SILV   
 33 White, Darrien            12 LBA-MR                 42.93      42.72 SILV   
 34 Ramirez, Richard A        12 Agua Swim Team-MR      42.68      42.90 SILV   
 35 Dalton, Grant r           12 Badger-MR              42.04      42.92 SILV   
 36 Husch, Michael F          11 CIY-MR                 41.13      43.05 SILV   
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:20.99  ZQ
        1:21.59  JOS
        1:21.60  SMAX
        1:31.89  SILV
 Meet Qualifying:  1:21.61 - 1:31.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JOS - Division  
  1 Sperandio, Alec           12 WAC-MR               1:27.29    1:19.86 ZQ     
                  38.62     1:19.86 (41.24)                                        
  2 luk, Arnold B             12 Abbe Swim Team-MR    1:23.23    1:20.50 ZQ     
                  38.13     1:20.50 (42.37)                                        
  3 Valyuk, Denis             11 HS-MR                1:31.46    1:20.77 ZQ     
                  36.77     1:20.77 (44.00)                                        
  4 Abdelrahman, Baraa        11 Agua Swim Team-MR    1:22.41    1:21.04 JOS    
                  38.40     1:21.04 (42.64)                                        
  5 Pompay, John A            11 Express Swimming-MR  1:22.77    1:21.44 JOS    
                  38.20     1:21.44 (43.24)                                        
SILV - Division  
  1 Elms, River j             11 Badger-MR            1:22.88    1:23.26 SILV   
                  39.25     1:23.26 (44.01)                                        
  2 Nunez, John               12 Agua Swim Team-MR    1:26.18    1:23.62 SILV   
                  40.31     1:23.62 (43.31)                                        
  3 Kurtoglu, Kemal K         12 Agua Swim Team-MR    1:24.64    1:23.82 SILV   
                  39.43     1:23.82 (44.39)                                        
  4 Kessler, Michael N        11 Badger-MR            1:22.94    1:23.95 SILV   
                  39.04     1:23.95 (44.91)                                        
  5 Chow, William             12 GATE-MR              1:23.94    1:24.23 SILV   
                  40.37     1:24.23 (43.86)                                        
  6 Sarabia, Daniel S         12 CIY-MR               1:27.18    1:24.28 SILV   
                  40.99     1:24.28 (43.29)                                        
  7 Collins, Jack M           11 Badger-MR            1:24.12    1:24.55 SILV   
                  39.34     1:24.55 (45.21)                                        
  8 Siebecker, Matthew D      12 Badger-MR            1:26.75    1:24.71 SILV   
                  40.04     1:24.71 (44.67)                                        
  9 Olivares, Fraylin         12 MAD-MR               1:31.00    1:25.17 SILV   
                  39.67     1:25.17 (45.50)                                        
 10 Cooke, Thomas F           12 Badger-MR            1:24.35    1:25.89 SILV   
                  40.10     1:25.89 (45.79)                                        
 11 Merone, Kyle J            11 Badger-MR            1:27.66    1:26.25 SILV   
                  41.03     1:26.25 (45.22)                                        
 12 Mejia, David              11 LBA-MR               1:30.01    1:26.54 SILV   
                  40.23     1:26.54 (46.31)                                        
 13 Benjamin, Ernst C         12 Agua Swim Team-MR    1:28.50    1:27.55 SILV   
                  41.20     1:27.55 (46.35)                                        
 14 Davis-Sobers, Darius T    11 Bscat-MR             1:28.42    1:28.01 SILV   
                  40.87     1:28.01 (47.14)                                        
 15 Mitchell, Benjamin L      12 Agua Swim Team-MR    1:27.35    1:29.70 SILV   
                  42.13     1:29.70 (47.57)                                        
 16 Pan, Noah                 11 CIY-MR               1:30.06    1:29.79 SILV   
                  42.39     1:29.79 (47.40)                                        
 17 Yao, Christopher J        12 OWA-MR               1:29.58    1:29.85 SILV   
                  42.04     1:29.85 (47.81)                                        
 18 Massand, Dilin S          11 Agua Swim Team-MR    1:30.31    1:30.30 SILV   
                  42.45     1:30.30 (47.85)                                        
 19 Perez-Lopez, Gabriel C    12 Agua Swim Team-MR    1:28.45    1:30.34 SILV   
                  42.75     1:30.34 (47.59)                                        
 20 Cheong, Kevin             12 Express Swimming-MR  1:29.13    1:30.97 SILV   
                  41.91     1:30.97 (49.06)                                        
 21 Kan, Kevin                12 Abbe Swim Team-MR    1:29.05    1:31.20 SILV   
                  42.22     1:31.20 (48.98)                                        
 22 Koganov, Willy            12 HS-MR                1:27.09    1:31.40 SILV   
                  43.53     1:31.40 (47.87)                                        
 23 Wedrzycki, Edward         12 LBA-MR               1:30.22    1:31.65 SILV   
                  41.84     1:31.65 (49.81)                                        
Non-Award Division  
  1 Williams, Tyler S         12 Express Swimming-MR  1:31.26    1:35.97        
                  45.61     1:35.97 (50.36)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        2:54.99  ZQ
        2:59.99  JOS
        3:00.00  SMAX
        3:19.99  SILV
 Meet Qualifying:  3:00.01 - 3:19.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JOS - Division  
  1 Sarabia, Josef M          12 CIY-MR               3:00.43    2:50.30 ZQ     
                  38.44     1:21.41 (42.97)     2:06.18 (44.77)     2:50.30 (44.12)
  2 Quinones, Christopher D   11 Agua Swim Team-MR    3:06.31    2:52.86 ZQ     
                  38.61     1:22.78 (44.17)     2:08.86 (46.08)     2:52.86 (44.00)
  3 Kessler, Michael N        11 Badger-MR            3:10.25    2:56.37 JOS    
                  39.73     1:24.85 (45.12)     2:12.05 (47.20)     2:56.37 (44.32)
  4 Collins, Jack M           11 Badger-MR            3:03.87    2:57.99 JOS    
                  39.42     1:24.89 (45.47)     2:11.44 (46.55)     2:57.99 (46.55)
 -- luk, Arnold B             12 Abbe Swim Team-MR    3:04.15         DQ        
      One hand touch
                  40.04     1:25.21 (45.17)     2:11.42 (46.21)          DQ (46.74)
SILV - Division  
  1 Valyuk, Denis             11 HS-MR                3:05.40    3:05.53 SILV   
                  40.21     1:26.81 (46.60)     2:16.52 (49.71)     3:05.53 (49.01)
  2 Merone, Kyle J            11 Badger-MR            3:13.58    3:07.54 SILV   
                  42.39     1:29.89 (47.50)     2:18.96 (49.07)     3:07.54 (48.58)
  3 Cheong, Kevin             12 Express Swimming-MR  3:06.34    3:10.50 SILV   
                  42.02     1:30.21 (48.19)     2:20.92 (50.71)     3:10.50 (49.58)
  4 Yao, Christopher J        12 OWA-MR               3:07.08    3:11.63 SILV   
                  44.07     1:31.75 (47.68)     2:22.61 (50.86)     3:11.63 (49.02)
  5 Chow, William             12 GATE-MR              3:06.42    3:12.24 SILV   
                  42.28     1:30.05 (47.77)     2:20.72 (50.67)     3:12.24 (51.52)
  6 Kan, Kevin                12 Abbe Swim Team-MR    3:13.48    3:12.28 SILV   
                  42.95     1:33.35 (50.40)     2:24.51 (51.16)     3:12.28 (47.77)
  7 Felipe, Eddie             12 Seals-MR             3:15.06    3:15.56 SILV   
                  43.38     1:33.47 (50.09)     2:24.12 (50.65)     3:15.56 (51.44)
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
          30.59  ZQ
          32.09  JOS
          32.10  SMAX
          39.69  SILV
 Meet Qualifying:  32.11 - 39.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JOS - Division  
  1 Kaneko, Takahiro          11 Badger-MR              32.97      31.16 JOS    
  2 Abdelrahman, Baraa        11 Agua Swim Team-MR      32.61      31.26 JOS    
  3 Quinones, Christopher D   11 Agua Swim Team-MR      32.39      31.90 JOS    
SILV - Division  
  1 Harrison, William L       11 CIY-MR                 32.70      32.10 SMAX   
  2 Li, Alan                  11 FLY-MR                 33.61      32.64 SILV   
  3 Benjamin, Ernst C         12 Agua Swim Team-MR      33.28      32.80 SILV   
  4 Diamond, Zachary          12 WAC-MR                 35.30      32.97 SILV   
  5 Okhtenberg, Ariel         11 BASC-MR                34.73      33.06 SILV   
  6 Williams, Tyler S         12 Express Swimming-MR    32.33      33.09 SILV   
  7 Searson, Jimmy            11 Express Swimming-MR    34.22      33.13 SILV   
  8 Perez-Lopez, Gabriel C    12 Agua Swim Team-MR      33.09      33.14 SILV   
  9 Su, Kyle                  12 GATE-MR                34.93      33.17 SILV   
 10 Pompay, John A            11 Express Swimming-MR    33.24      33.23 SILV   
 11 Gorinshteyn, Jonathan L   12 WAC-MR                 32.33      33.30 SILV   
 12 Foo, Felix X              11 FLY-MR                 34.15      33.65 SILV   
 13 Kurtoglu, Kemal K         12 Agua Swim Team-MR      34.27      33.71 SILV   
 14 Beganskas, Matt P         12 OWA-MR                 34.54      33.82 SILV   
 15 Gupta, Vinay              12 CIY-MR                 34.60      34.20 SILV   
 16 De La Cruz, Edwin A       12 RedTails-MR            35.35      34.30 SILV   
 17 Sarabia, Daniel S         12 CIY-MR                 35.23      34.38 SILV   
 18 Pertsovsky, Kevin         12 Shy/Seals-MR           34.08      34.44 SILV   
 19 Gamboa, Matthew G         12 OWA-MR                 33.26      34.71 SILV   
 20 Chan, Allan               11 Abbe Swim Team-MR      34.49      34.79 SILV   
 21 Lach, Alexander           12 LBA-MR                 36.90      34.83 SILV   
 22 Chen, Christopher         11 Express Swimming-MR    35.22      35.08 SILV   
 23 Olivares, Fraylin         12 MAD-MR                 36.95      35.45 SILV   
 24 McBride, Justin J         12 FLY-MR                 34.83      35.85 SILV   
 25 Massand, Dilin S          11 Agua Swim Team-MR      35.88      35.94 SILV   
 26 Langaman, Michael B       11 HS-MR                  35.64      35.97 SILV   
 27 Sarabia, Josef M          12 CIY-MR                 34.83      36.00 SILV   
 28 Helbock, Robert           11 WAC-MR                 35.42      36.04 SILV   
 29 Davis-Sobers, Darius T    11 Bscat-MR               35.90      36.05 SILV   
 30 Gorelik, Michael          11 WAC-MR                 38.50      36.26 SILV   
 31 Pepel, James C            11 Rac @ Jcc-MR           37.84      36.41 SILV   
 32 Bushati, Arvid            11 APEX-MR                37.08      36.62 SILV   
 33 Hawkins, Andrew T         11 Express Swimming-MR    37.27      36.67 SILV   
 34 Asanjarani, Jonathan D    12 CIY-MR                 39.02      36.69 SILV   
 35 Ochs, Corey               12 LBA-MR                 36.84      36.75 SILV   
 36 Yao, Christopher J        12 OWA-MR                 38.20      36.80 SILV   
 37 Pan, Noah                 11 CIY-MR                 36.53      36.92 SILV   
 38 Siebecker, Matthew D      12 Badger-MR              38.02      36.97 SILV   
 39 Finkelstein, Max A        11 HS-MR                  37.71      37.07 SILV   
 40 Holston, Kamau S          11 NFS-MR                 37.35      37.14 SILV   
 41 luk, Arnold B             12 Abbe Swim Team-MR      34.57      37.18 SILV   
 42 Wedrzycki, Edward         12 LBA-MR                 38.57      37.37 SILV   
 43 Cazzorla, Daniel          11 FLY-MR                 38.66      37.59 SILV   
 44 Mejia, David              11 LBA-MR                 38.95      37.95 SILV   
 45 Ramirez, Richard A        12 Agua Swim Team-MR      37.70      38.08 SILV   
 46 Mangan, Matthew J         11 APEX-MR                39.18      38.41 SILV   
 47 Chow, William             12 GATE-MR                39.18      38.47 SILV   
 48 Rieck, Joshua A           12 Badger-MR              37.39      39.03 SILV   
 49 Dalton, Grant r           12 Badger-MR              38.33      39.31 SILV   
Non-Award Division  
  1 O'Connell, Jack           12 BASC-MR                38.38      39.71        
  2 Crafa, Christopher J      11 Express Swimming-MR    37.08      39.84        
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:09.49  ZQ
        1:13.49  JOS
        1:13.50  SMAX
        1:28.99  SILV
 Meet Qualifying:  1:13.51 - 1:28.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JOS - Division  
  1 Abdelrahman, Baraa        11 Agua Swim Team-MR    1:16.32    1:08.98 ZQ     
                  31.86     1:08.98 (37.12)                                        
  2 Sperandio, Alec           12 WAC-MR               1:21.86    1:10.57 JOS    
                  32.35     1:10.57 (38.22)                                        
  3 Harrison, William L       11 CIY-MR               1:15.23    1:10.98 JOS    
                  33.90     1:10.98 (37.08)                                        
  4 Cooke, Thomas F           12 Badger-MR            1:14.27    1:13.12 JOS    
                  32.71     1:13.12 (40.41)                                        
SILV - Division  
  1 Pompay, John A            11 Express Swimming-MR  1:15.21    1:13.76 SILV   
                  33.28     1:13.76 (40.48)                                        
  2 Gamboa, Matthew G         12 OWA-MR               1:13.74    1:14.28 SILV   
                  33.56     1:14.28 (40.72)                                        
  3 Su, Kyle                  12 GATE-MR              1:23.46    1:14.37 SILV   
                  34.02     1:14.37 (40.35)                                        
  4 Diamond, Zachary          12 WAC-MR               1:22.92    1:14.92 SILV   
                  33.89     1:14.92 (41.03)                                        
  5 Quinones, Christopher D   11 Agua Swim Team-MR    1:18.79    1:14.97 SILV   
                  34.81     1:14.97 (40.16)                                        
  6 Gorinshteyn, Jonathan L   12 WAC-MR               1:18.64    1:15.34 SILV   
                  34.19     1:15.34 (41.15)                                        
  7 Koganov, Willy            12 HS-MR                1:28.50    1:16.21 SILV   
                  34.99     1:16.21 (41.22)                                        
  8 Perez-Lopez, Gabriel C    12 Agua Swim Team-MR    1:19.98    1:16.61 SILV   
                  35.63     1:16.61 (40.98)                                        
  9 Kurtoglu, Kemal K         12 Agua Swim Team-MR    1:18.58    1:17.41 SILV   
                  34.05     1:17.41 (43.36)                                        
 10 Gupta, Vinay              12 CIY-MR               1:20.21    1:18.69 SILV   
                  36.05     1:18.69 (42.64)                                        
 11 De La Cruz, Edwin A       12 RedTails-MR          1:26.44    1:19.83 SILV   
                  34.36     1:19.83 (45.47)                                        
 12 Gorelik, Michael          11 WAC-MR               1:28.09    1:21.12 SILV   
                  36.28     1:21.12 (44.84)                                        
 13 Massand, Dilin S          11 Agua Swim Team-MR    1:21.09    1:21.76 SILV   
                  39.70     1:21.76 (42.06)                                        
 14 Hawkins, Andrew T         11 Express Swimming-MR  1:22.14    1:23.17 SILV   
                  39.14     1:23.17 (44.03)                                        
 15 Mitchell, Benjamin L      12 Agua Swim Team-MR    1:27.08    1:23.59 SILV   
                  38.08     1:23.59 (45.51)                                        
 16 Helbock, Robert           11 WAC-MR               1:28.70    1:23.63 SILV   
                  39.44     1:23.63 (44.19)                                        
 17 Ramirez, Richard A        12 Agua Swim Team-MR    1:24.90    1:23.65 SILV   
                  38.15     1:23.65 (45.50)                                        
 18 Holston, Kamau S          11 NFS-MR               1:24.78    1:24.76 SILV   
                  36.96     1:24.76 (47.80)                                        
 -- Pertsovsky, Kevin         12 Shy/Seals-MR         1:20.55         DQ        
      One hand touch
                  35.18          DQ (40.10)                                        
 -- Bushati, Arvid            11 APEX-MR              1:22.14         DQ        
      One hand touch
                  38.35          DQ (47.02)                                        
Non-Award Division  
  1 Crafa, Christopher J      11 Express Swimming-MR  1:25.81    1:29.70        
                  41.18     1:29.70 (48.52)                                        
 -- Langaman, Michael B       11 HS-MR                1:25.57         DQ        
      False start
 
Boys 11-12 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        2:36.99  ZQ
        2:39.99  JOS
        2:40.00  SMAX
        2:59.99  SILV
 Meet Qualifying:  2:40.01 - 2:59.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JOS - Division  
  1 Kaneko, Takahiro          11 Badger-MR            2:48.55    2:31.01 ZQ     
                  32.83     1:11.46 (38.63)     1:51.47 (40.01)     2:31.01 (39.54)
  2 Chernukha, Leonid         11 OWA-MR               2:44.83    2:31.09 ZQ     
                  33.67     1:12.43 (38.76)     1:52.15 (39.72)     2:31.09 (38.94)
SILV - Division  
  1 Cato, Camren A            12 NFS-MR               2:47.54    2:42.19 SILV   
                  32.60     1:14.13 (41.53)     2:00.87 (46.74)     2:42.19 (41.32)
  2 Lin, Alex                 12 Abbe Swim Team-MR    2:40.00    2:42.49 SILV   
                  32.49     1:12.65 (40.16)     1:56.95 (44.30)     2:42.49 (45.54)
  3 Egan, Liam R              11 Badger-MR            2:45.22    2:45.37 SILV   
                  33.77     1:17.27 (43.50)     2:01.94 (44.67)     2:45.37 (43.43)
  4 Chu, Bryan C              12 HS-MR                2:45.48    2:45.60 SILV   
                  34.28     1:14.06 (39.78)     1:57.60 (43.54)     2:45.60 (48.00)
  5 Gamboa, Matthew G         12 OWA-MR               2:47.00    2:45.92 SILV   
                  36.88     1:19.96 (43.08)     2:04.17 (44.21)     2:45.92 (41.75)
  6 Zhang, Aron               12 GATE-MR              2:56.33    2:49.58 SILV   
                  35.81     1:18.14 (42.33)     2:03.85 (45.71)     2:49.58 (45.73)
  7 Elms, River j             11 Badger-MR            2:44.51    2:51.11 SILV   
                  35.99     1:19.24 (43.25)     2:04.51 (45.27)     2:51.11 (46.60)
  8 Massand, Dilin S          11 Agua Swim Team-MR    2:57.08    2:55.85 SILV   
                  39.57     1:25.05 (45.48)     2:11.04 (45.99)     2:55.85 (44.81)
 
Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
        1:09.99  ZQ
        1:12.29  JOS
        1:12.30  SMAX
        1:22.59  SILV
 Meet Qualifying:  1:12.31 - 1:22.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JOS - Division  
  1 Konovalov, Nicholas       12 Shy/Seals-MR         1:16.37    1:10.17 JOS    
                  30.91     1:10.17 (39.26)                                        
  2 Cooke, Thomas F           12 Badger-MR            1:13.35    1:10.84 JOS    
                  33.57     1:10.84 (37.27)                                        
  3 Zhang, Aron               12 GATE-MR              1:15.21    1:11.01 JOS    
                  33.10     1:11.01 (37.91)                                        
  4 Pompay, John A            11 Express Swimming-MR  1:12.68    1:11.22 JOS    
                  33.04     1:11.22 (38.18)                                        
  5 Su, Kyle                  12 GATE-MR              1:14.82    1:11.50 JOS    
                  34.02     1:11.50 (37.48)                                        
  6 Gorinshteyn, Jonathan L   12 WAC-MR               1:18.50    1:12.07 JOS    
                  35.12     1:12.07 (36.95)                                        
SILV - Division  
  1 Collins, Jack M           11 Badger-MR            1:16.12    1:12.90 SILV   
                  34.57     1:12.90 (38.33)                                        
  2 Quinones, Christopher D   11 Agua Swim Team-MR    1:20.28    1:13.26 SILV   
                  34.78     1:13.26 (38.48)                                        
  3 Sarabia, Daniel S         12 CIY-MR               1:15.93    1:13.62 SILV   
                  35.31     1:13.62 (38.31)                                        
  4 Beganskas, Matt P         12 OWA-MR               1:16.22    1:14.01 SILV   
                  33.92     1:14.01 (40.09)                                        
  5 Sarabia, Josef M          12 CIY-MR               1:19.11    1:14.26 SILV   
                  35.91     1:14.26 (38.35)                                        
  6 Kessler, Michael N        11 Badger-MR            1:13.80    1:15.65 SILV   
                  35.38     1:15.65 (40.27)                                        
  7 Pan, Noah                 11 CIY-MR               1:17.76    1:15.98 SILV   
                  35.69     1:15.98 (40.29)                                        
  8 Pertsovsky, Kevin         12 Shy/Seals-MR         1:19.27    1:16.36 SILV   
                  36.28     1:16.36 (40.08)                                        
  9 luk, Arnold B             12 Abbe Swim Team-MR    1:16.13    1:16.85 SILV   
                  37.52     1:16.85 (39.33)                                        
 10 Searson, Jimmy            11 Express Swimming-MR  1:19.22    1:17.33 SILV   
                  34.91     1:17.33 (42.42)                                        
 11 Chen, Christopher         11 Express Swimming-MR  1:21.75    1:17.42 SILV   
                  35.05     1:17.42 (42.37)                                        
 12 Merone, Kyle J            11 Badger-MR            1:16.80    1:17.57 SILV   
                  37.47     1:17.57 (40.10)                                        
 13 Yao, Christopher J        12 OWA-MR               1:20.57    1:18.00 SILV   
                  36.78     1:18.00 (41.22)                                        
 14 De La Cruz, Edwin A       12 RedTails-MR          1:18.98    1:18.73 SILV   
                  36.84     1:18.73 (41.89)                                        
 15 Lach, Alexander           12 LBA-MR               1:21.69    1:19.04 SILV   
                  37.83     1:19.04 (41.21)                                        
 16 Rieck, Joshua A           12 Badger-MR            1:17.85    1:19.05 SILV   
                  37.10     1:19.05 (41.95)                                        
 17 Gupta, Vinay              12 CIY-MR               1:20.96    1:19.19 SILV   
                  38.35     1:19.19 (40.84)                                        
 18 Gamboa, Matthew G         12 OWA-MR               1:17.20    1:19.42 SILV   
                  37.04     1:19.42 (42.38)                                        
 19 Langaman, Michael B       11 HS-MR                1:19.60    1:19.45 SILV   
                  36.25     1:19.45 (43.20)                                        
 20 Siebecker, Matthew D      12 Badger-MR            1:20.89    1:19.68 SILV   
                  38.30     1:19.68 (41.38)                                        
 21 Hawkins, Andrew T         11 Express Swimming-MR  1:20.65    1:20.13 SILV   
                  36.13     1:20.13 (44.00)                                        
 22 Chan, Allan               11 Abbe Swim Team-MR    1:20.55    1:20.43 SILV   
                  36.83     1:20.43 (43.60)                                        
 23 Chow, William             12 GATE-MR              1:17.52    1:20.89 SILV   
                  39.03     1:20.89 (41.86)                                        
 24 Massand, Dilin S          11 Agua Swim Team-MR    1:20.90    1:20.98 SILV   
                  40.13     1:20.98 (40.85)                                        
 25 Mejia, David              11 LBA-MR               1:20.92    1:21.40 SILV   
                  39.98     1:21.40 (41.42)                                        
 26 Varshisky, Samuel M       11 Badger-MR            1:19.82    1:21.90 SILV   
                  39.68     1:21.90 (42.22)                                        
 27 Xue, Vincent H            11 HS-MR                1:22.21    1:22.46 SILV   
                  39.06     1:22.46 (43.40)                                        
Non-Award Division  
  1 Dalton, Grant r           12 Badger-MR            1:21.45    1:22.85        
                  38.57     1:22.85 (44.28)                                        
  2 Crafa, Christopher J      11 Express Swimming-MR  1:21.97    1:26.46        
                  39.32     1:26.46 (47.14)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
        2:28.59  ZQ
        2:32.59  JOS
        2:32.60  SMAX
        2:59.09  SILV
 Meet Qualifying:  2:32.61 - 2:59.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JOS - Division  
  1 Chu, Bryan C              12 HS-MR                2:34.81    2:27.15 ZQ     
                  31.49     1:10.53 (39.04)     1:52.73 (42.20)     2:27.15 (34.42)
  2 Russell, Travis D         12 NFS-MR               2:34.22    2:28.42 ZQ     
                  31.10     1:09.44 (38.34)     1:55.84 (46.40)     2:28.42 (32.58)
  3 Abdelrahman, Baraa        11 Agua Swim Team-MR    2:32.64    2:31.02 JOS    
                  32.50     1:10.60 (38.10)     1:56.12 (45.52)     2:31.02 (34.90)
SILV - Division  
  1 Su, Kyle                  12 GATE-MR              2:42.07    2:33.04 SILV   
                  33.53     1:14.96 (41.43)     1:57.54 (42.58)     2:33.04 (35.50)
  2 Raiola, Andy M            12 HS-MR                2:33.39    2:33.33 SILV   
                  33.32     1:13.64 (40.32)     1:59.44 (45.80)     2:33.33 (33.89)
  3 Cato, Camren A            12 NFS-MR               2:34.40    2:34.11 SILV   
                  32.08     1:14.51 (42.43)     2:01.89 (47.38)     2:34.11 (32.22)
  4 Lin, Justin               12 Abbe Swim Team-MR    2:51.09    2:35.45 SILV   
                  32.50     1:10.66 (38.16)     1:56.06 (45.40)     2:35.45 (39.39)
  5 Okhtenberg, Ariel         11 BASC-MR              2:48.43    2:35.91 SILV   
                  34.35     1:15.63 (41.28)     2:00.14 (44.51)     2:35.91 (35.77)
  6 Cooke, Thomas F           12 Badger-MR            2:39.79    2:35.98 SILV   
                  33.68     1:14.16 (40.48)     2:01.77 (47.61)     2:35.98 (34.21)
  7 Harrison, William L       11 CIY-MR               2:43.26    2:36.03 SILV   
                  33.42     1:16.10 (42.68)     2:00.59 (44.49)     2:36.03 (35.44)
  8 Quinones, Christopher D   11 Agua Swim Team-MR    2:40.17    2:36.17 SILV   
                  33.92     1:15.36 (41.44)     2:02.21 (46.85)     2:36.17 (33.96)
  9 Pompay, John A            11 Express Swimming-MR  2:36.30    2:36.51 SILV   
                  35.56     1:16.06 (40.50)     2:02.47 (46.41)     2:36.51 (34.04)
 10 Benjamin, Ernst C         12 Agua Swim Team-MR    2:36.45    2:37.08 SILV   
                  33.94     1:14.98 (41.04)     2:02.19 (47.21)     2:37.08 (34.89)
 11 Kurtoglu, Kemal K         12 Agua Swim Team-MR    2:35.95    2:37.50 SILV   
                  35.57     1:15.69 (40.12)     2:03.46 (47.77)     2:37.50 (34.04)
 12 Diamond, Zachary          12 WAC-MR               2:42.52    2:37.69 SILV   
                  35.15     1:13.70 (38.55)     2:01.39 (47.69)     2:37.69 (36.30)
 13 Zhang, Aron               12 GATE-MR              2:39.55    2:38.14 SILV   
                  34.39     1:15.40 (41.01)     2:04.45 (49.05)     2:38.14 (33.69)
 14 Beganskas, Matt P         12 OWA-MR               2:55.83    2:38.22 SILV   
                  36.51     1:16.63 (40.12)     2:05.33 (48.70)     2:38.22 (32.89)
 15 Elms, River j             11 Badger-MR            2:36.12    2:38.51 SILV   
                  33.88     1:12.94 (39.06)     2:02.13 (49.19)     2:38.51 (36.38)
 16 De los Santos, Christian  12 FLY-MR               2:38.50    2:38.68 SILV   
                  32.48     1:14.25 (41.77)     2:02.51 (48.26)     2:38.68 (36.17)
 17 Li, Alan                  11 FLY-MR               2:39.92    2:39.24 SILV   
                  35.80     1:18.12 (42.32)     2:03.60 (45.48)     2:39.24 (35.64)
 18 Hagemann, Alex A          11 Express Swimming-MR  2:37.96    2:40.25 SILV   
                  34.57     1:13.31 (38.74)     2:04.82 (51.51)     2:40.25 (35.43)
 19 Foo, Felix X              11 FLY-MR               2:49.14    2:41.04 SILV   
                  37.82     1:21.76 (43.94)     2:07.48 (45.72)     2:41.04 (33.56)
 20 Gorinshteyn, Jonathan L   12 WAC-MR               2:41.53    2:41.45 SILV   
                  35.37     1:17.63 (42.26)     2:04.11 (46.48)     2:41.45 (37.34)
 21 Sarabia, Josef M          12 CIY-MR               2:43.75    2:43.04 SILV   
                  38.17     1:20.23 (42.06)     2:06.08 (45.85)     2:43.04 (36.96)
 22 Pertsovsky, Kevin         12 Shy/Seals-MR         2:40.23    2:43.46 SILV   
                  36.29     1:18.15 (41.86)     2:08.31 (50.16)     2:43.46 (35.15)
 23 Perez-Lopez, Gabriel C    12 Agua Swim Team-MR    2:47.55    2:43.77 SILV   
                  35.99     1:18.55 (42.56)     2:08.10 (49.55)     2:43.77 (35.67)
 24 Pan, Noah                 11 CIY-MR               2:45.95    2:45.62 SILV   
                  38.24     1:18.80 (40.56)     2:08.13 (49.33)     2:45.62 (37.49)
 25 Rieck, Joshua A           12 Badger-MR            2:46.25    2:46.12 SILV   
                  37.93     1:18.99 (41.06)     2:09.41 (50.42)     2:46.12 (36.71)
 26 Williams, Tyler S         12 Express Swimming-MR  2:45.14    2:46.16 SILV   
                  35.58     1:18.69 (43.11)     2:12.52 (53.83)     2:46.16 (33.64)
 27 Mitchell, Benjamin L      12 Agua Swim Team-MR    2:41.86    2:47.50 SILV   
                  39.57     1:21.22 (41.65)     2:11.22 (50.00)     2:47.50 (36.28)
 28 Koganov, Willy            12 HS-MR                2:43.88    2:48.11 SILV   
                  36.89     1:19.91 (43.02)     2:11.90 (51.99)     2:48.11 (36.21)
 29 Merone, Kyle J            11 Badger-MR            2:51.38    2:48.26 SILV   
                  43.06     1:24.90 (41.84)     2:13.50 (48.60)     2:48.26 (34.76)
 30 Langaman, Michael B       11 HS-MR                2:59.02    2:49.08 SILV   
                  38.53     1:20.87 (42.34)     2:12.29 (51.42)     2:49.08 (36.79)
 31 Chen, Christopher         11 Express Swimming-MR  2:58.77    2:49.53 SILV   
                  36.64     1:18.62 (41.98)     2:09.64 (51.02)     2:49.53 (39.89)
 32 Searson, Jimmy            11 Express Swimming-MR  2:54.32    2:51.88 SILV   
                  35.61     1:18.12 (42.51)     2:15.24 (57.12)     2:51.88 (36.64)
 33 Chow, William             12 GATE-MR              2:52.50    2:53.98 SILV   
                  39.18     1:25.05 (45.87)     2:13.51 (48.46)     2:53.98 (40.47)
 34 Ramirez, Richard A        12 Agua Swim Team-MR    2:58.33    2:54.69 SILV   
                  39.74     1:21.81 (42.07)     2:15.81 (54.00)     2:54.69 (38.88)
 35 Siebecker, Matthew D      12 Badger-MR            2:55.20    2:54.81 SILV   
                  41.18     1:26.48 (45.30)     2:15.54 (49.06)     2:54.81 (39.27)
 36 Massand, Dilin S          11 Agua Swim Team-MR    2:54.28    2:54.89 SILV   
                  40.23     1:27.42 (47.19)     2:16.51 (49.09)     2:54.89 (38.38)
 37 Husch, Michael F          11 CIY-MR               2:55.22    2:55.28 SILV   
                  38.66     1:21.75 (43.09)     2:16.36 (54.61)     2:55.28 (38.92)
 38 Hawkins, Andrew T         11 Express Swimming-MR  2:55.85    2:56.39 SILV   
                  39.43     1:23.37 (43.94)     2:16.41 (53.04)     2:56.39 (39.98)
Non-Award Division  
  1 Xue, Vincent H            11 HS-MR                2:57.99    2:59.21        
                  42.34     1:26.98 (44.64)     2:18.08 (51.10)     2:59.21 (41.13)
  2 Mangan, Matthew J         11 APEX-MR              2:58.91    3:04.87        
                  40.59     1:23.67 (43.08)     2:23.00 (59.33)     3:04.87 (41.87)
  3 Dalton, Grant r           12 Badger-MR            2:55.64    3:11.08        
                  38.90     1:25.63 (46.73)     2:23.23 (57.60)     3:11.08 (47.85)
 -- Collins, Jack M           11 Badger-MR            2:38.88        DFS        
      Declared false start - Misc
 
Boys 11-12 400 Yard IM
===============================================================================
        5:27.99  JOS
        5:28.00  SMAX
        5:59.99  SILV
 Meet Qualifying:  5:28.01 - 5:59.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JOS - Division  
  1 Chernukha, Leonid         11 OWA-MR               5:38.47    5:10.64 JOS    
                  34.57     1:13.75 (39.18)     1:52.73 (38.98)     2:32.08 (39.35)
        3:16.79 (44.71)     4:01.43 (44.64)     4:36.78 (35.35)     5:10.64 (33.86)
  2 Sperandio, Alec           12 WAC-MR               5:44.96    5:11.99 JOS    
                  32.66     1:13.02 (40.36)     1:51.16 (38.14)     2:29.78 (38.62)
        3:15.26 (45.48)     4:02.81 (47.55)     4:38.32 (35.51)     5:11.99 (33.67)
  3 Abdelrahman, Baraa        11 Agua Swim Team-MR    5:29.41    5:24.84 JOS    
                  33.18     1:13.61 (40.43)     1:53.50 (39.89)     2:34.34 (40.84)
        3:21.15 (46.81)     4:10.46 (49.31)     4:48.73 (38.27)     5:24.84 (36.11)
SILV - Division  
  1 Benjamin, Ernst C         12 Agua Swim Team-MR    5:40.58    5:33.98 SILV   
                  36.96     1:18.03 (41.07)     2:02.26 (44.23)     2:43.98 (41.72)
        3:32.15 (48.17)     4:21.52 (49.37)     4:58.26 (36.74)     5:33.98 (35.72)
  2 Kessler, Michael N        11 Badger-MR            5:33.85    5:35.70 SILV   
                  36.55     1:21.08 (44.53)     2:03.44 (42.36)     2:44.78 (41.34)
        3:32.32 (47.54)     4:21.82 (49.50)     4:59.07 (37.25)     5:35.70 (36.63)
  3 Quinones, Christopher D   11 Agua Swim Team-MR    5:43.04    5:38.19 SILV   
                  36.46     1:22.34 (45.88)     2:05.53 (43.19)     2:48.15 (42.62)
        3:36.60 (48.45)     4:25.48 (48.88)     5:02.75 (37.27)     5:38.19 (35.44)
  4 Collins, Jack M           11 Badger-MR            5:56.13    5:42.65 SILV   
                  37.46     1:22.05 (44.59)     2:07.21 (45.16)     2:52.37 (45.16)
        3:40.82 (48.45)     4:30.21 (49.39)     5:07.37 (37.16)     5:42.65 (35.28)
  5 Perez-Lopez, Gabriel C    12 Agua Swim Team-MR    5:58.72    5:47.01 SILV   
                  36.83     1:20.97 (44.14)     2:07.11 (46.14)     2:51.86 (44.75)
        3:41.21 (49.35)     4:32.80 (51.59)     5:11.34 (38.54)     5:47.01 (35.67)
  6 Massand, Dilin S          11 Agua Swim Team-MR    5:59.83    5:53.07 SILV   
                  38.74     1:23.40 (44.66)     2:11.82 (48.42)     2:58.16 (46.34)
        3:46.39 (48.23)     4:34.56 (48.17)     5:15.48 (40.92)     5:53.07 (37.59)
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          24.69  ZQ
          25.29  JOS
          25.30  SMAX
          28.29  SILV
 Meet Qualifying:  25.31 - 28.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JOS - Division  
  1 Moiseenko, Andrey A       14 Shy/Seals-MR           26.24      25.19 JOS    
  2 Huyn, Ricky T             14 GATE-MR                26.34      25.26 JOS    
SILV - Division  
  1 Eid, Alex                 14 Badger-MR              25.81      25.56 SILV   
  2 Kusakin, Nick             14 Agua Swim Team-MR      25.92      25.60 SILV   
  3 Mejia, Carlos             14 LBA-MR                 26.56      25.61 SILV   
  4 Klinovsky, Jan            13 Agua Swim Team-MR      25.85      25.69 SILV   
  5 Shi, Hao                  14 FLY-MR                 25.62      25.78 SILV   
  6 Bucero, Nickolas J        13 Abbe Swim Team-MR      26.61      25.82 SILV   
  7 Li, Kytoh                 14 Abbe Swim Team-MR      26.00      25.95 SILV   
  8 Ogisu, Kent               14 Agua Swim Team-MR      26.65      25.97 SILV   
  9 Santiago, Delvyne M       14 Badger-MR              26.64      25.98 SILV   
  9 Yeo, Maxwell Z            14 Agua Swim Team-MR      26.17      25.98 SILV   
 11 Chow, Kevin               14 Abbe Swim Team-MR      25.97      26.02 SILV   
 12 Higham, Devon A           13 Badger-MR              26.63      26.03 SILV   
 13 Cashin, Michael J         13 LBA-MR                 26.96      26.17 SILV   
 14 Liskovich, Gagy           13 Shy/Seals-MR           26.46      26.31 SILV   
 15 Miou, Eric                13 Abbe Swim Team-MR      26.93      26.33 SILV   
 16 Alonso, Carlos            13 APEX-MR                26.78      26.34 SILV   
 17 Sherman, Sammy I          14 Agua Swim Team-MR      26.82      26.44 SILV   
 18 Zhan, Edmund              13 FLY-MR                 26.43      26.45 SILV   
 19 Moon, Jay                 13 Abbe Swim Team-MR      27.85      26.50 SILV   
 20 Ma, Kelvin F              14 GATE-MR                26.15      26.53 SILV   
 21 Cashin, Liam J            13 LBA-MR                 27.15      26.60 SILV   
 22 Grippo, Joseph            13 FLY-MR                 27.04      26.67 SILV   
 22 Bender, Brett             14 RedTails-MR            26.60      26.67 SILV   
 24 Ackerman, David A         14 OWA-MR                 26.75      26.69 SILV   
 25 Gonzalez, Adriel A        13 Abbe Swim Team-MR      26.41      26.72 SILV   
 26 Canner, James             13 LBA-MR                 27.49      26.73 SILV   
 27 Spinelli, Eddie F         13 HS-MR                  26.92      26.74 SILV   
 28 Bharat, Ryan              14 FLY-MR                 27.88      26.75 SILV   
 29 Caponegro, Frank          13 Express Swimming-MR    27.42      26.78 SILV   
 30 Istomin, Anthony          13 UNLIE-MR               27.10      26.81 SILV   
 31 Cheng, Noah               14 CIY-MR                 26.23      26.84 SILV   
 32 Malarczyk, Peter          14 Badger-MR              27.12      26.88 SILV   
 33 Finnegan, Matthew F       13 UNLIE-MR               28.12      26.89 SILV   
 34 DU, Jasper L              13 Express Swimming-MR    26.95      27.14 SILV   
 35 Lam, Kevin                13 CIY-MR                 27.32      27.16 SILV   
 36 Hogan, Colin J            13 Badger-MR              27.51      27.17 SILV   
 37 Qiao, Andrew              14 FLY-MR                 27.56      27.19 SILV   
 38 Drury, Kevin C            13 Express Swimming-MR    26.62      27.25 SILV   
 39 Tupikin, Lance            13 BASC-MR                27.56      27.38 SILV   
 39 Sweeney, Tim              13 WAC-MR                 27.24      27.38 SILV   
 41 Giraldo, Mateo            13 FLY-MR                 26.85      27.40 SILV   
 42 Chen, Dennis              13 CIY-MR                 26.96      27.46 SILV   
 43 WU, George                14 FLY-MR                 27.41      27.51 SILV   
 44 Knight, Jordan            13 FLY-MR                 27.80      27.53 SILV   
 45 Finnegan, Daniel P        13 UNLIE-MR               28.16      27.60 SILV   
 46 Chan, Conan T             14 CIY-MR                 27.07      27.73 SILV   
 47 Pinzon, Tyler             13 Flying Dolphins-MR     28.20      27.78 SILV   
 48 Skoglund, Jacob M         13 OWA-MR                 27.15      27.82 SILV   
 49 Yen, Kevin S              14 GATE-MR                28.18      27.83 SILV   
 50 Sethi, Shiva M            13 Kraken-MR              27.95      27.85 SILV   
 51 Quinteros, Roberto P      13 GATE-MR                27.26      27.93 SILV   
 52 Portnoy, Martin           13 Shy/Seals-MR           27.90      28.01 SILV   
 53 Goldstein, Jonathan F     13 Agua Swim Team-MR      27.78      28.23 SILV   
 54 Quito, Brandon E          13 APEX-MR                28.26      28.24 SILV   
 -- Mercurio, Joseph          13 FLY-MR                 26.63         DQ        
      False start
Non-Award Division  
  1 Sciacca, Jerry F          13 Express Swimming-MR    27.94      28.32        
  2 Warren, Colin J           13 Express Swimming-MR    27.86      28.81        
  3 Marinez, Andy             14 MAD-MR                 28.27      28.97        
  4 Alers, Louis              13 MAD-MR                 28.21      29.01        
  5 Amalvert, George          13 Seals-MR               28.06      29.23        
 
Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          54.59  ZQ
          54.99  JOS
          55.00  SMAX
        1:02.59  SILV
 Meet Qualifying:  55.01 - 1:02.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JOS - Division  
  1 Mejia, Carlos             14 LBA-MR                 58.36      54.68 JOS    
                  26.36       54.68 (28.32)                                        
  2 Eid, Alex                 14 Badger-MR              55.89      54.98 JOS    
                  26.36       54.98 (28.62)                                        
SILV - Division  
  1 Kilgallen, Pat            14 Bscat-MR               56.52      55.10 SILV   
                  26.48       55.10 (28.62)                                        
  2 Langaman, Matthew G       13 HS-MR                  56.01      55.26 SILV   
                  26.59       55.26 (28.67)                                        
  3 Higham, Devon A           13 Badger-MR              56.59      55.64 SILV   
                  26.70       55.64 (28.94)                                        
  4 Kan, Dennis               14 Abbe Swim Team-MR      56.46      55.82 SILV   
                  26.40       55.82 (29.42)                                        
  5 Ogisu, Kent               14 Agua Swim Team-MR      56.69      56.06 SILV   
                  27.06       56.06 (29.00)                                        
  6 Gassert, Steven           14 Express Swimming-MR    56.91      56.13 SILV   
                  26.80       56.13 (29.33)                                        
  7 Duran, Rafael             14 MAD-MR                 56.88      56.14 SILV   
                  27.13       56.14 (29.01)                                        
  8 Klinovsky, Jan            13 Agua Swim Team-MR      56.32      56.29 SILV   
                  26.84       56.29 (29.45)                                        
  9 Wan, Nicholas J           14 FLY-MR                 56.13      56.30 SILV   
                  26.79       56.30 (29.51)                                        
 10 Shi, Hao                  14 FLY-MR                 58.28      56.41 SILV   
                  26.77       56.41 (29.64)                                        
 11 Cashin, Michael J         13 LBA-MR                 57.66      56.67 SILV   
                  27.28       56.67 (29.39)                                        
 12 Bryan, Rashaad M          14 NFS-MR                 56.75      56.92 SILV   
                  27.61       56.92 (29.31)                                        
 13 Sherman, Sammy I          14 Agua Swim Team-MR      58.09      57.17 SILV   
                  27.79       57.17 (29.38)                                        
 14 Alonso, Carlos            13 APEX-MR              1:01.87      57.37 SILV   
                  27.01       57.37 (30.36)                                        
 15 Finnegan, Matthew F       13 UNLIE-MR             1:00.43      57.41 SILV   
                  27.50       57.41 (29.91)                                        
 16 Kusakin, Nick             14 Agua Swim Team-MR      56.92      57.59 SILV   
                  27.52       57.59 (30.07)                                        
 18 Santiago, Delvyne M       14 Badger-MR              56.60      57.75 SILV   
                  27.47       57.75 (30.28)                                        
 19 Chow, Kevin               14 Abbe Swim Team-MR      58.11      57.76 SILV   
                  27.32       57.76 (30.44)                                        
 20 Cashin, Liam J            13 LBA-MR                 59.31      57.97 SILV   
                  27.87       57.97 (30.10)                                        
 21 Li, Kytoh                 14 Abbe Swim Team-MR    1:00.94      58.05 SILV   
                  27.85       58.05 (30.20)                                        
 22 Miou, Eric                13 Abbe Swim Team-MR    1:01.75      58.18 SILV   
                  27.33       58.18 (30.85)                                        
 23 Bucero, Nickolas J        13 Abbe Swim Team-MR      59.61      58.21 SILV   
                  27.47       58.21 (30.74)                                        
 24 Spinelli, Eddie F         13 HS-MR                1:02.21      58.36 SILV   
                  27.66       58.36 (30.70)                                        
 25 Finnegan, Daniel P        13 UNLIE-MR             1:00.07      58.54 SILV   
                  28.78       58.54 (29.76)                                        
 26 Istomin, Anthony          13 UNLIE-MR               58.85      58.74 SILV   
                  27.93       58.74 (30.81)                                        
 27 Canner, James             13 LBA-MR                 59.83      58.77 SILV   
                  27.89       58.77 (30.88)                                        
 28 Drury, Kevin C            13 Express Swimming-MR    57.92      58.96 SILV   
                  27.91       58.96 (31.05)                                        
 28 Ma, Kelvin F              14 GATE-MR                59.69      58.96 SILV   
                  27.97       58.96 (30.99)                                        
 30 DU, Jasper L              13 Express Swimming-MR    58.49      58.97 SILV   
                  28.17       58.97 (30.80)                                        
 31 Hogan, Colin J            13 Badger-MR              58.84      59.02 SILV   
                  27.53       59.02 (31.49)                                        
 32 Bharat, Ryan              14 FLY-MR               1:00.58      59.30 SILV   
                  28.10       59.30 (31.20)                                        
 33 Gonzalez, Adriel A        13 Abbe Swim Team-MR    1:01.53      59.62 SILV   
                  27.64       59.62 (31.98)                                        
 34 Zagorodniy, Igor          13 Agua Swim Team-MR    1:01.87      59.63 SILV   
                  28.63       59.63 (31.00)                                        
 35 Koenigsberger, Stephan    14 Agua Swim Team-MR      59.19      59.71 SILV   
                  28.45       59.71 (31.26)                                        
 36 Ackerman, David A         14 OWA-MR               1:00.07      59.80 SILV   
                  28.70       59.80 (31.10)                                        
 38 Sciacca, Jerry F          13 Express Swimming-MR    59.72    1:00.24 SILV   
                  29.27     1:00.24 (30.97)                                        
 39 Knight, Jordan            13 FLY-MR               1:00.09    1:00.27 SILV   
                  29.65     1:00.27 (30.62)                                        
 40 Qiao, Andrew              14 FLY-MR               1:00.78    1:00.31 SILV   
                  29.41     1:00.31 (30.90)                                        
 41 Tupikin, Lance            13 BASC-MR              1:01.51    1:00.37 SILV   
                  29.06     1:00.37 (31.31)                                        
 42 Moon, Jay                 13 Abbe Swim Team-MR    1:01.94    1:00.52 SILV   
                  28.17     1:00.52 (32.35)                                        
 43 Malarczyk, Peter          14 Badger-MR              58.15    1:00.57 SILV   
                  29.04     1:00.57 (31.53)                                        
 44 Zhan, Edmund              13 FLY-MR                 58.04    1:00.61 SILV   
                  29.35     1:00.61 (31.26)                                        
 45 Bonalle, Steven c         13 Badger-MR            1:01.14    1:00.76 SILV   
                  28.97     1:00.76 (31.79)                                        
 46 Hidalgo, Omar             13 MAD-MR               1:02.20    1:00.77 SILV   
                  29.19     1:00.77 (31.58)                                        
 47 Giraldo, Mateo            13 FLY-MR                 58.59    1:01.02 SILV   
                  29.18     1:01.02 (31.84)                                        
 48 Goldstein, Jonathan F     13 Agua Swim Team-MR      58.58    1:01.10 SILV   
                  29.37     1:01.10 (31.73)                                        
 48 Zhivkov, Panio G          14 APEX-MR                59.77    1:01.10 SILV   
                  28.67     1:01.10 (32.43)                                        
 50 Warren, Colin J           13 Express Swimming-MR  1:00.51    1:01.20 SILV   
                  29.69     1:01.20 (31.51)                                        
 51 Mercurio, Joseph          13 FLY-MR                 57.90    1:01.33 SILV   
                  28.89     1:01.33 (32.44)                                        
 52 WU, George                14 FLY-MR               1:00.68    1:01.34 SILV   
                  29.68     1:01.34 (31.66)                                        
 54 Grippo, Joseph            13 FLY-MR               1:00.31    1:01.70 SILV   
                  28.91     1:01.70 (32.79)                                        
 55 Sweeney, Tim              13 WAC-MR               1:00.56    1:01.73 SILV   
                  29.34     1:01.73 (32.39)                                        
 56 Chen, Dennis              13 CIY-MR               1:00.42    1:02.06 SILV   
                  29.22     1:02.06 (32.84)                                        
 57 Rochez, Joseph            13 MAD-MR                 58.99    1:02.21 SILV   
                  30.00     1:02.21 (32.21)                                        
Non-Award Division  
  1 Sethi, Shiva M            13 Kraken-MR            1:01.58    1:03.73        
  2 Alers, Louis              13 MAD-MR               1:02.55    1:05.22        
                  30.48     1:05.22 (34.74)                                        
  3 Marinez, Andy             14 MAD-MR               1:02.59    1:06.14        
                  29.90     1:06.14 (36.24)                                        
 17 Liskovich, Gagy           13 Shy/Seals-MR           58.17      57.64 SILV   
                  27.47       57.64 (30.17)                                        
 37 Likhitskiy, Kevin         13 Shy/Seals-MR         1:01.33    1:00.20 SILV   
                  28.99     1:00.20 (31.21)                                        
 53 Portnoy, Martin           13 Shy/Seals-MR           59.87    1:01.62 SILV   
                  29.40     1:01.62 (32.22)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:59.99  ZQ
        2:00.99  JOS
        2:01.00  SMAX
        2:24.09  SILV
 Meet Qualifying:  2:01.01 - 2:24.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JOS - Division  
  1 Clarke, Kristopher        14 Express Swimming-MR  2:01.26    1:58.86 ZQ     
                  26.56       56.44 (29.88)     1:28.12 (31.68)     1:58.86 (30.74)
  2 Ogisu, Kent               14 Agua Swim Team-MR    2:03.38    1:59.30 ZQ     
                  27.09       57.30 (30.21)     1:28.57 (31.27)     1:59.30 (30.73)
  3 Higham, Devon A           13 Badger-MR            2:04.89    1:59.91 ZQ     
                  27.42       57.95 (30.53)     1:29.33 (31.38)     1:59.91 (30.58)
  4 Eid, Alex                 14 Badger-MR            2:01.26    2:00.22 JOS    
                  27.31       58.15 (30.84)     1:29.73 (31.58)     2:00.22 (30.49)
  5 Kilgallen, Pat            14 Bscat-MR             2:05.26    2:00.48 JOS    
                  27.25       57.51 (30.26)     1:29.08 (31.57)     2:00.48 (31.40)
  6 Schoenherr, Mark J        14 Badger-MR            2:03.74    2:00.49 JOS    
                  27.50       58.11 (30.61)     1:29.92 (31.81)     2:00.49 (30.57)
SILV - Division  
  1 Conaton, Patrick A        13 Badger-MR            2:06.18    2:02.09 SILV   
                  28.73     1:00.00 (31.27)     1:31.94 (31.94)     2:02.09 (30.15)
  2 Langaman, Matthew G       13 HS-MR                2:05.79    2:03.02 SILV   
                  27.25       58.85 (31.60)     1:31.86 (33.01)     2:03.02 (31.16)
  3 Mejia, Carlos             14 LBA-MR               2:08.78    2:03.19 SILV   
                  28.23       59.59 (31.36)     1:31.98 (32.39)     2:03.19 (31.21)
  4 Yeo, Maxwell Z            14 Agua Swim Team-MR    2:02.40    2:03.39 SILV   
                  27.96       58.77 (30.81)     1:31.08 (32.31)     2:03.39 (32.31)
  5 Santiago, Delvyne M       14 Badger-MR            2:04.98    2:04.20 SILV   
                  27.85       59.19 (31.34)     1:31.75 (32.56)     2:04.20 (32.45)
  6 Finnegan, Daniel P        13 UNLIE-MR             2:07.58    2:06.07 SILV   
                  29.19     1:01.80 (32.61)     1:34.30 (32.50)     2:06.07 (31.77)
  7 Malarczyk, Peter          14 Badger-MR            2:18.13    2:06.32 SILV   
                  29.07     1:01.31 (32.24)     1:35.12 (33.81)     2:06.32 (31.20)
  8 Hogan, Colin J            13 Badger-MR            2:09.42    2:06.40 SILV   
                  29.57     1:01.43 (31.86)     1:34.13 (32.70)     2:06.40 (32.27)
  9 Canner, James             13 LBA-MR               2:08.52    2:06.57 SILV   
                  28.58     1:01.03 (32.45)     1:34.06 (33.03)     2:06.57 (32.51)
 10 Drury, Kevin C            13 Express Swimming-MR  2:06.32    2:06.66 SILV   
                  28.26     1:00.16 (31.90)     1:33.81 (33.65)     2:06.66 (32.85)
 11 Wan, Nicholas J           14 FLY-MR               2:05.92    2:06.91 SILV   
                  28.27       58.87 (30.60)     1:32.45 (33.58)     2:06.91 (34.46)
 12 Finnegan, Matthew F       13 UNLIE-MR             2:10.69    2:07.33 SILV   
                  28.38     1:00.90 (32.52)     1:34.58 (33.68)     2:07.33 (32.75)
 13 Alonso, Carlos            13 APEX-MR              2:07.78    2:07.47 SILV   
                  27.11       59.17 (32.06)     1:33.40 (34.23)     2:07.47 (34.07)
 14 Klinovsky, Jan            13 Agua Swim Team-MR    2:02.23    2:07.50 SILV   
                  27.77       59.79 (32.02)     1:33.73 (33.94)     2:07.50 (33.77)
 15 Koenigsberger, Stephan    14 Agua Swim Team-MR    2:14.01    2:07.71 SILV   
                  29.34     1:02.36 (33.02)     1:35.44 (33.08)     2:07.71 (32.27)
 16 Chow, Kevin               14 Abbe Swim Team-MR    2:08.97    2:08.12 SILV   
                  28.44     1:00.63 (32.19)     1:34.88 (34.25)     2:08.12 (33.24)
 17 Spinelli, Eddie F         13 HS-MR                2:16.40    2:08.23 SILV   
                  29.30     1:02.11 (32.81)     1:35.73 (33.62)     2:08.23 (32.50)
 18 Kusakin, Nick             14 Agua Swim Team-MR    2:04.06    2:08.86 SILV   
                  28.73     1:00.88 (32.15)     1:34.90 (34.02)     2:08.86 (33.96)
 19 Qiao, Andrew              14 FLY-MR               2:13.05    2:09.07 SILV   
                  30.64     1:03.04 (32.40)     1:36.60 (33.56)     2:09.07 (32.47)
 20 Liskovich, Gagy           13 Shy/Seals-MR         2:09.63    2:09.23 SILV   
                  29.17     1:02.03 (32.86)     1:35.47 (33.44)     2:09.23 (33.76)
 21 Zhan, Edmund              13 FLY-MR               2:12.11    2:09.33 SILV   
                  30.64     1:03.22 (32.58)     1:36.08 (32.86)     2:09.33 (33.25)
 22 Shi, Hao                  14 FLY-MR               2:04.39    2:09.42 SILV   
                  28.41     1:00.13 (31.72)     1:34.39 (34.26)     2:09.42 (35.03)
 23 Duran, Rafael             14 MAD-MR               2:13.25    2:09.75 SILV   
                  29.25     1:01.71 (32.46)     1:36.43 (34.72)     2:09.75 (33.32)
 24 O'Meara, James            14 LBA-MR               2:13.05    2:10.14 SILV   
                  30.33     1:03.72 (33.39)     1:37.25 (33.53)     2:10.14 (32.89)
 25 Bryan, Rashaad M          14 NFS-MR               2:09.73    2:10.67 SILV   
                  30.03     1:03.18 (33.15)     1:36.38 (33.20)     2:10.67 (34.29)
 26 Bharat, Ryan              14 FLY-MR               2:15.74    2:10.76 SILV   
                  30.55     1:02.80 (32.25)     1:36.04 (33.24)     2:10.76 (34.72)
 27 Chan, Conan T             14 CIY-MR               2:14.28    2:11.46 SILV   
                  30.37     1:03.53 (33.16)     1:37.25 (33.72)     2:11.46 (34.21)
 28 DU, Jasper L              13 Express Swimming-MR  2:12.60    2:11.56 SILV   
                  29.79     1:03.43 (33.64)     1:37.67 (34.24)     2:11.56 (33.89)
 29 Bonalle, Steven c         13 Badger-MR            2:14.84    2:11.91 SILV   
                  30.25     1:03.89 (33.64)     1:38.34 (34.45)     2:11.91 (33.57)
 30 Kan, Dennis               14 Abbe Swim Team-MR    2:14.99    2:12.07 SILV   
                  30.28     1:05.00 (34.72)     1:40.36 (35.36)     2:12.07 (31.71)
 31 Li, Kytoh                 14 Abbe Swim Team-MR    2:16.50    2:12.11 SILV   
                  29.84     1:03.05 (33.21)     1:38.13 (35.08)     2:12.11 (33.98)
 32 Goldstein, Jonathan F     13 Agua Swim Team-MR    2:08.68    2:12.41 SILV   
                  29.58     1:02.05 (32.47)     1:36.55 (34.50)     2:12.41 (35.86)
 33 Knight, Jordan            13 FLY-MR               2:17.14    2:13.21 SILV   
                  30.13     1:03.12 (32.99)     1:38.10 (34.98)     2:13.21 (35.11)
 34 Cheng, Noah               14 CIY-MR               2:15.52    2:13.24 SILV   
                  29.16     1:02.84 (33.68)     1:38.33 (35.49)     2:13.24 (34.91)
 35 Likhitskiy, Kevin         13 Shy/Seals-MR         2:10.03    2:13.58 SILV   
                  29.30     1:03.11 (33.81)     1:38.64 (35.53)     2:13.58 (34.94)
 36 Quinteros, Roberto P      13 GATE-MR              2:19.65    2:13.86 SILV   
                  30.28     1:04.77 (34.49)     1:39.66 (34.89)     2:13.86 (34.20)
 37 Ackerman, David A         14 OWA-MR               2:15.59    2:13.89 SILV   
                  30.17     1:04.59 (34.42)     1:40.97 (36.38)     2:13.89 (32.92)
 38 Sciacca, Jerry F          13 Express Swimming-MR  2:13.96    2:14.24 SILV   
                  30.55     1:04.02 (33.47)     1:39.19 (35.17)     2:14.24 (35.05)
 39 Skoglund, Jacob M         13 OWA-MR               2:16.04    2:14.46 SILV   
                  29.78     1:03.73 (33.95)     1:40.12 (36.39)     2:14.46 (34.34)
 40 Quito, Brandon E          13 APEX-MR              2:12.21    2:14.58 SILV   
                  31.81     1:06.00 (34.19)     1:41.23 (35.23)     2:14.58 (33.35)
 41 Warren, Colin J           13 Express Swimming-MR  2:12.02    2:14.78 SILV   
                  31.35     1:06.50 (35.15)     1:42.11 (35.61)     2:14.78 (32.67)
 42 Chen, Dennis              13 CIY-MR               2:18.56    2:15.21 SILV   
                  29.37     1:02.87 (33.50)     1:39.23 (36.36)     2:15.21 (35.98)
 43 Clark, Alfred B           14 NFS-MR               2:17.17    2:15.76 SILV   
                  31.20     1:04.94 (33.74)     1:39.74 (34.80)     2:15.76 (36.02)
 44 Bender, Brett             14 RedTails-MR          2:19.67    2:16.12 SILV   
                  30.75     1:05.36 (34.61)     1:41.43 (36.07)     2:16.12 (34.69)
 45 Reece, Chen I             13 Agua Swim Team-MR    2:21.13    2:16.20 SILV   
                  29.92     1:04.89 (34.97)     1:41.81 (36.92)     2:16.20 (34.39)
 46 Ma, Kelvin F              14 GATE-MR              2:17.84    2:16.48 SILV   
                  29.34     1:03.60 (34.26)     1:40.16 (36.56)     2:16.48 (36.32)
 47 Giraldo, Mateo            13 FLY-MR               2:13.44    2:16.85 SILV   
                  30.50     1:06.22 (35.72)     1:43.22 (37.00)     2:16.85 (33.63)
 48 Moon, Jay                 13 Abbe Swim Team-MR    2:19.15    2:17.01 SILV   
                  29.44     1:03.24 (33.80)     1:39.82 (36.58)     2:17.01 (37.19)
 49 Portnoy, Martin           13 Shy/Seals-MR         2:11.60    2:17.07 SILV   
                  30.55     1:05.83 (35.28)     1:42.38 (36.55)     2:17.07 (34.69)
 50 WU, George                14 FLY-MR               2:16.19    2:17.39 SILV   
                  31.57     1:05.86 (34.29)     1:41.46 (35.60)     2:17.39 (35.93)
 51 Yen, Kevin S              14 GATE-MR              2:19.45    2:17.83 SILV   
                  30.83     1:06.54 (35.71)     1:43.03 (36.49)     2:17.83 (34.80)
 52 Grippo, Joseph            13 FLY-MR               2:16.33    2:17.95 SILV   
                  31.73     1:06.15 (34.42)     1:42.63 (36.48)     2:17.95 (35.32)
 53 Istomin, Anthony          13 UNLIE-MR             2:10.06    2:18.09 SILV   
                  31.61     1:07.38 (35.77)     1:45.66 (38.28)     2:18.09 (32.43)
 54 Ganley, Peter G           13 Express Swimming-MR  2:22.93    2:18.72 SILV   
                  30.19     1:05.39 (35.20)     1:42.39 (37.00)     2:18.72 (36.33)
 55 Chu, Francis              13 FLY-MR               2:23.81    2:19.71 SILV   
                  30.69     1:07.16 (36.47)     1:45.38 (38.22)     2:19.71 (34.33)
 56 Tupikin, Lance            13 BASC-MR              2:23.26    2:20.12 SILV   
                  31.28     1:05.84 (34.56)     1:43.85 (38.01)     2:20.12 (36.27)
 57 Mercurio, Joseph          13 FLY-MR               2:09.70    2:20.26 SILV   
                  31.31     1:06.64 (35.33)     1:43.36 (36.72)     2:20.26 (36.90)
 58 Caponegro, Frank          13 Express Swimming-MR  2:20.01    2:20.52 SILV   
                  30.00     1:05.47 (35.47)     1:43.25 (37.78)     2:20.52 (37.27)
 59 Pinzon, Tyler             13 Flying Dolphins-MR   2:22.37    2:21.35 SILV   
                  30.05     1:06.01 (35.96)     1:43.78 (37.77)     2:21.35 (37.57)
 60 Scandura, Anthony F       13 FLY-MR               2:22.22    2:22.86 SILV   
                  32.20     1:08.25 (36.05)     1:45.47 (37.22)     2:22.86 (37.39)
 61 Cascione, Anthony V       14 Express Swimming-MR  2:22.25    2:23.00 SILV   
                  32.05   2:23.00 (1:50.95)                                        
Non-Award Division  
  1 Alers, Louis              13 MAD-MR               2:24.01    2:24.69        
                  31.07     1:08.39 (37.32)     1:47.03 (38.64)     2:24.69 (37.66)
  2 Cashin, Michael J         13 LBA-MR               2:10.93    2:34.54        
                  36.86     1:15.52 (38.66)   2:34.54 (1:19.02)                    
 
Boys 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        5:22.99  ZQ
        5:24.99  JOS
        5:25.00  SMAX
        6:05.99  SILV
 Meet Qualifying:  5:25.01 - 6:05.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JOS - Division  
  1 Clarke, Kristopher        14 Express Swimming-MR  5:38.04    5:23.91 JOS    
                  27.07       58.63 (31.56)     1:31.24 (32.61)     2:04.53 (33.29)
        2:37.07 (32.54)     3:10.94 (33.87)     3:44.40 (33.46)     4:18.64 (34.24)
        4:52.21 (33.57)     5:23.91 (31.70)                                        
SILV - Division  
  1 Klinovsky, Jan            13 Agua Swim Team-MR    5:38.97    5:28.89 SILV   
                  29.86     1:02.29 (32.43)     1:35.85 (33.56)     2:09.26 (33.41)
        2:43.48 (34.22)     3:17.38 (33.90)     3:51.09 (33.71)     4:23.85 (32.76)
        4:57.22 (33.37)     5:28.89 (31.67)                                        
  2 Santiago, Delvyne M       14 Badger-MR            5:32.19    5:31.06 SILV   
                  28.18     1:00.57 (32.39)     1:33.73 (33.16)     2:07.76 (34.03)
        2:42.04 (34.28)     3:16.18 (34.14)     3:50.58 (34.40)     4:24.41 (33.83)
        4:58.53 (34.12)     5:31.06 (32.53)                                        
  3 Higham, Devon A           13 Badger-MR            5:40.46    5:33.62 SILV   
                  28.32     1:00.68 (32.36)     1:34.55 (33.87)     2:08.98 (34.43)
        2:43.60 (34.62)     3:18.30 (34.70)     3:52.78 (34.48)     4:27.34 (34.56)
        5:01.21 (33.87)     5:33.62 (32.41)                                        
  4 Eid, Alex                 14 Badger-MR            5:34.22    5:34.41 SILV   
                  28.46     1:00.22 (31.76)     1:32.94 (32.72)     2:05.99 (33.05)
        2:40.07 (34.08)     3:14.73 (34.66)     3:50.15 (35.42)     4:25.18 (35.03)
        5:00.51 (35.33)     5:34.41 (33.90)                                        
  5 Finnegan, Daniel P        13 UNLIE-MR             5:29.22    5:35.14 SILV   
                  29.76     1:02.50 (32.74)     1:35.89 (33.39)     2:09.85 (33.96)
        2:44.31 (34.46)     3:18.94 (34.63)     3:53.75 (34.81)     4:28.26 (34.51)
        5:02.73 (34.47)     5:35.14 (32.41)                                        
  6 Hogan, Colin J            13 Badger-MR            5:40.80    5:35.90 SILV   
                  29.23     1:03.03 (33.80)     1:37.17 (34.14)     2:11.95 (34.78)
        2:46.76 (34.81)     3:21.42 (34.66)     3:56.34 (34.92)     4:30.76 (34.42)
        5:04.07 (33.31)     5:35.90 (31.83)                                        
  7 Finnegan, Matthew F       13 UNLIE-MR             5:48.86    5:36.33 SILV   
                  30.17     1:04.53 (34.36)     1:39.04 (34.51)     2:14.25 (35.21)
        2:49.29 (35.04)     3:24.22 (34.93)     3:58.65 (34.43)     4:31.63 (32.98)
        5:04.45 (32.82)     5:36.33 (31.88)                                        
  8 Schoenherr, Mark J        14 Badger-MR            5:35.65    5:38.79 SILV   
                  29.19     1:01.33 (32.14)     1:34.75 (33.42)     2:08.87 (34.12)
        2:43.20 (34.33)     3:17.48 (34.28)     3:53.12 (35.64)     4:29.31 (36.19)
        5:05.92 (36.61)     5:38.79 (32.87)                                        
  9 Canner, James             13 LBA-MR               5:44.02    5:42.39 SILV   
                  28.99     1:02.96 (33.97)     1:37.49 (34.53)     2:12.57 (35.08)
        2:47.16 (34.59)     3:22.36 (35.20)     3:57.77 (35.41)     4:33.44 (35.67)
        5:08.48 (35.04)     5:42.39 (33.91)                                        
 10 Alonso, Carlos            13 APEX-MR              5:51.07    5:46.29 SILV   
                  29.65     1:03.47 (33.82)     1:37.65 (34.18)     2:13.34 (35.69)
        2:48.94 (35.60)     3:24.80 (35.86)     4:00.09 (35.29)     4:37.01 (36.92)
        5:12.76 (35.75)     5:46.29 (33.53)                                        
 11 O'Meara, James            14 LBA-MR               5:52.01    5:48.55 SILV   
                  30.78     1:04.40 (33.62)     1:39.18 (34.78)     2:14.79 (35.61)
        2:50.64 (35.85)     3:26.50 (35.86)     4:02.78 (36.28)     4:38.96 (36.18)
        5:14.93 (35.97)     5:48.55 (33.62)                                        
 12 Zagorodniy, Igor          13 Agua Swim Team-MR    5:55.82    5:49.39 SILV   
                  30.46     1:04.78 (34.32)     1:40.33 (35.55)     2:16.22 (35.89)
        2:52.11 (35.89)     3:27.93 (35.82)     4:03.55 (35.62)     4:39.42 (35.87)
        5:15.16 (35.74)     5:49.39 (34.23)                                        
 13 Istomin, Anthony          13 UNLIE-MR             5:36.71    5:49.76 SILV   
                  28.95     1:01.25 (32.30)     1:35.48 (34.23)     2:11.12 (35.64)
        2:48.40 (37.28)     3:24.37 (35.97)     4:01.28 (36.91)     4:39.04 (37.76)
        5:14.43 (35.39)     5:49.76 (35.33)                                        
 14 Cashin, Liam J            13 LBA-MR               5:55.52    5:57.58 SILV   
                  30.24     1:04.81 (34.57)     1:41.10 (36.29)     2:18.21 (37.11)
        2:55.26 (37.05)     3:32.01 (36.75)     4:09.28 (37.27)     4:46.71 (37.43)
        5:23.51 (36.80)     5:57.58 (34.07)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:02.49  ZQ
        1:02.99  JOS
        1:03.00  SMAX
        1:19.49  SILV
 Meet Qualifying:  1:03.01 - 1:19.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JOS - Division  
  1 Drury, Kevin C            13 Express Swimming-MR  1:03.52    1:02.61 JOS    
                  30.28     1:02.61 (32.33)                                        
SILV - Division  
  1 Higham, Devon A           13 Badger-MR            1:04.89    1:03.25 SILV   
                  30.64     1:03.25 (32.61)                                        
  2 Langaman, Matthew G       13 HS-MR                1:04.52    1:03.49 SILV   
                  30.16     1:03.49 (33.33)                                        
  3 Hogan, Colin J            13 Badger-MR            1:05.82    1:03.85 SILV   
                  30.95     1:03.85 (32.90)                                        
  4 Ogisu, Kent               14 Agua Swim Team-MR    1:06.26    1:04.05 SILV   
                  31.29     1:04.05 (32.76)                                        
  5 Cashin, Michael J         13 LBA-MR               1:04.60    1:04.12 SILV   
                  30.96     1:04.12 (33.16)                                        
  6 Schoenherr, Mark J        14 Badger-MR            1:06.80    1:04.41 SILV   
                  30.97     1:04.41 (33.44)                                        
  7 Koenigsberger, Stephan    14 Agua Swim Team-MR    1:09.46    1:04.51 SILV   
                  31.95     1:04.51 (32.56)                                        
  8 Miou, Eric                13 Abbe Swim Team-MR    1:07.80    1:05.16 SILV   
                  31.08     1:05.16 (34.08)                                        
  9 Kusakin, Nick             14 Agua Swim Team-MR    1:05.39    1:05.59 SILV   
                  31.49     1:05.59 (34.10)                                        
 10 Liskovich, Gagy           13 Shy/Seals-MR         1:06.36    1:06.20 SILV   
                  32.16     1:06.20 (34.04)                                        
 11 Eid, Alex                 14 Badger-MR            1:07.82    1:06.22 SILV   
                  32.48     1:06.22 (33.74)                                        
 12 Yeo, Maxwell Z            14 Agua Swim Team-MR    1:06.30    1:06.68 SILV   
                  32.53     1:06.68 (34.15)                                        
 13 Qiao, Andrew              14 FLY-MR               1:08.31    1:07.02 SILV   
                  32.47     1:07.02 (34.55)                                        
 14 Kilgallen, Pat            14 Bscat-MR             1:10.63    1:07.15 SILV   
                  32.91     1:07.15 (34.24)                                        
 15 Moon, Jay                 13 Abbe Swim Team-MR    1:08.00    1:07.33 SILV   
                  32.06     1:07.33 (35.27)                                        
 16 O'Meara, James            14 LBA-MR               1:13.05    1:07.69 SILV   
                  32.92     1:07.69 (34.77)                                        
 17 Lam, Kevin                13 CIY-MR               1:09.90    1:07.76 SILV   
                  32.27     1:07.76 (35.49)                                        
 18 Malarczyk, Peter          14 Badger-MR            1:07.51    1:08.06 SILV   
                  32.91     1:08.06 (35.15)                                        
 19 Chow, Kevin               14 Abbe Swim Team-MR    1:12.11    1:08.10 SILV   
                  32.87     1:08.10 (35.23)                                        
 20 Spinelli, Eddie F         13 HS-MR                1:09.78    1:08.16 SILV   
                  33.49     1:08.16 (34.67)                                        
 21 Wan, Nicholas J           14 FLY-MR               1:08.53    1:08.23 SILV   
                  33.23     1:08.23 (35.00)                                        
 22 Bharat, Ryan              14 FLY-MR               1:09.18    1:08.46 SILV   
                  33.30     1:08.46 (35.16)                                        
 23 Finnegan, Daniel P        13 UNLIE-MR             1:10.43    1:08.80 SILV   
                  33.87     1:08.80 (34.93)                                        
 24 Sweeney, Tim              13 WAC-MR               1:10.00    1:08.87 SILV   
                  32.93     1:08.87 (35.94)                                        
 25 Cheng, Noah               14 CIY-MR               1:08.63    1:09.43 SILV   
                  33.23     1:09.43 (36.20)                                        
 26 Zhivkov, Panio G          14 APEX-MR              1:11.30    1:10.12 SILV   
 27 Klinovsky, Jan            13 Agua Swim Team-MR    1:08.51    1:10.17 SILV   
                  33.92     1:10.17 (36.25)                                        
 28 Gritsay, Dmitriy          13 Shy/Seals-MR         1:17.03    1:10.23 SILV   
                  33.15     1:10.23 (37.08)                                        
 29 DU, Jasper L              13 Express Swimming-MR  1:11.89    1:10.63 SILV   
                  34.73     1:10.63 (35.90)                                        
 30 Cascione, Anthony V       14 Express Swimming-MR  1:11.35    1:11.23 SILV   
                  34.23     1:11.23 (37.00)                                        
 31 Bucero, Nickolas J        13 Abbe Swim Team-MR    1:12.20    1:11.30 SILV   
                  34.87     1:11.30 (36.43)                                        
 32 Bonalle, Steven c         13 Badger-MR            1:12.33    1:11.57 SILV   
                  35.09     1:11.57 (36.48)                                        
 33 Tupikin, Lance            13 BASC-MR              1:12.91    1:11.83 SILV   
                  34.14     1:11.83 (37.69)                                        
 34 Grippo, Joseph            13 FLY-MR               1:10.48    1:12.06 SILV   
                  35.07     1:12.06 (36.99)                                        
 35 Alers, Louis              13 MAD-MR               1:13.05    1:12.17 SILV   
                  34.22     1:12.17 (37.95)                                        
 36 Amalvert, George          13 Seals-MR             1:14.25    1:12.18 SILV   
                  35.20     1:12.18 (36.98)                                        
 37 Alonso, Carlos            13 APEX-MR              1:13.75    1:12.19 SILV   
                  34.73     1:12.19 (37.46)                                        
 38 Cocuy, Bryan              13 Abbe Swim Team-MR    1:18.07    1:12.39 SILV   
                  34.97     1:12.39 (37.42)                                        
 39 McKelvey, Ryan P          14 Express Swimming-MR  1:17.66    1:12.52 SILV   
                  35.30     1:12.52 (37.22)                                        
 40 Dalton, Beau r            14 Badger-MR            1:07.82    1:12.65 SILV   
                  35.60     1:12.65 (37.05)                                        
 41 Cashin, Liam J            13 LBA-MR               1:07.98    1:12.82 SILV   
                  35.65     1:12.82 (37.17)                                        
 42 Ganley, Peter G           13 Express Swimming-MR  1:15.59    1:13.23 SILV   
                  34.77     1:13.23 (38.46)                                        
 43 Quito, Brandon E          13 APEX-MR              1:14.71    1:13.76 SILV   
                  36.14     1:13.76 (37.62)                                        
 44 Clark, Alfred B           14 NFS-MR               1:15.20    1:13.87 SILV   
                  35.66     1:13.87 (38.21)                                        
 45 WU, George                14 FLY-MR               1:14.93    1:13.89 SILV   
                  36.24     1:13.89 (37.65)                                        
 46 Portnoy, Martin           13 Shy/Seals-MR         1:11.10    1:13.97 SILV   
                  35.99     1:13.97 (37.98)                                        
 47 Quinteros, Roberto P      13 GATE-MR              1:13.20    1:14.00 SILV   
                  36.01     1:14.00 (37.99)                                        
 48 Duran, Rafael             14 MAD-MR               1:15.53    1:14.02 SILV   
                  35.97     1:14.02 (38.05)                                        
 49 McCann, Brendan A         13 CIY-MR               1:17.94    1:14.27 SILV   
                  36.48     1:14.27 (37.79)                                        
 49 Mercurio, Joseph          13 FLY-MR               1:12.01    1:14.27 SILV   
                  36.22     1:14.27 (38.05)                                        
 51 Reece, Chen I             13 Agua Swim Team-MR    1:15.40    1:14.58 SILV   
                  36.43     1:14.58 (38.15)                                        
 52 Fayzakov, Jonathan        14 Aquaflames-MR        1:18.45    1:14.85 SILV   
 53 Amiama-Gomez, Ramon       13 RedTails-MR          1:16.66    1:14.96 SILV   
                  35.91     1:14.96 (39.05)                                        
 54 Skoglund, Jacob M         13 OWA-MR               1:15.69    1:15.39 SILV   
                  35.77     1:15.39 (39.62)                                        
 55 Sciacca, Jerry F          13 Express Swimming-MR  1:15.91    1:15.54 SILV   
                  37.71     1:15.54 (37.83)                                        
 56 Warren, Colin J           13 Express Swimming-MR  1:11.99    1:15.84 SILV   
                  36.24     1:15.84 (39.60)                                        
 57 Likhitskiy, Kevin         13 Shy/Seals-MR         1:14.83    1:15.91 SILV   
                  36.29     1:15.91 (39.62)                                        
 58 Chan, Conan T             14 CIY-MR               1:18.90    1:15.92 SILV   
                  36.47     1:15.92 (39.45)                                        
 59 Chu, Francis              13 FLY-MR               1:16.05    1:16.30 SILV   
                  38.87     1:16.30 (37.43)                                        
 60 Navas, Daniel S           13 NFS-MR               1:18.05    1:17.10 SILV   
                  38.10     1:17.10 (39.00)                                        
 61 Bryan, Rashaad M          14 NFS-MR               1:11.18    1:17.40 SILV   
                  37.31     1:17.40 (40.09)                                        
 62 Ma, Kelvin F              14 GATE-MR              1:17.36    1:18.12 SILV   
                  37.75     1:18.12 (40.37)                                        
 63 Goldstein, Jonathan F     13 Agua Swim Team-MR    1:15.94    1:18.47 SILV   
                  37.84     1:18.47 (40.63)                                        
Non-Award Division  
  1 Kan, Dennis               14 Abbe Swim Team-MR   10:06.02    1:04.59 SILV   
                  29.93     1:04.59 (34.66)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        2:15.99  ZQ
        2:16.99  JOS
        2:17.00  SMAX
        2:41.49  SILV
 Meet Qualifying:  2:17.01 - 2:41.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JOS - Division  
  1 Conaton, Patrick A        13 Badger-MR            2:17.39    2:10.61 ZQ     
                  30.37     1:03.19 (32.82)     1:37.63 (34.44)     2:10.61 (32.98)
  2 Gassert, Steven           14 Express Swimming-MR  2:19.34    2:14.08 ZQ     
                  31.35     1:04.75 (33.40)     1:39.83 (35.08)     2:14.08 (34.25)
  3 Higham, Devon A           13 Badger-MR            2:17.77    2:15.16 ZQ     
                  31.73     1:05.64 (33.91)     1:41.05 (35.41)     2:15.16 (34.11)
  4 Drury, Kevin C            13 Express Swimming-MR  2:20.94    2:16.52 JOS    
                  31.66     1:06.10 (34.44)     1:42.12 (36.02)     2:16.52 (34.40)
SILV - Division  
  1 Hogan, Colin J            13 Badger-MR            2:21.09    2:17.65 SILV   
                  31.90     1:06.99 (35.09)     1:42.54 (35.55)     2:17.65 (35.11)
  2 Langaman, Matthew G       13 HS-MR                2:21.60    2:18.27 SILV   
                  32.13     1:07.53 (35.40)     1:43.49 (35.96)     2:18.27 (34.78)
  3 Cashin, Michael J         13 LBA-MR               2:21.24    2:19.31 SILV   
                  31.93     1:07.71 (35.78)     1:43.53 (35.82)     2:19.31 (35.78)
  4 Kusakin, Nick             14 Agua Swim Team-MR    2:20.49    2:21.21 SILV   
                  32.98     1:08.08 (35.10)   2:21.21 (1:13.13)                    
  6 O'Meara, James            14 LBA-MR               2:27.86    2:24.39 SILV   
                  32.62     1:09.20 (36.58)     1:47.38 (38.18)     2:24.39 (37.01)
  7 Sherman, Sammy I          14 Agua Swim Team-MR    2:38.74    2:25.70 SILV   
                  35.56     1:13.83 (38.27)     1:50.50 (36.67)     2:25.70 (35.20)
  8 Kan, Dennis               14 Abbe Swim Team-MR    2:22.50    2:25.92 SILV   
                  33.86     1:10.67 (36.81)     1:47.80 (37.13)     2:25.92 (38.12)
  9 Finnegan, Daniel P        13 UNLIE-MR             2:28.13    2:26.58 SILV   
                  35.09     1:12.06 (36.97)     1:49.67 (37.61)     2:26.58 (36.91)
 10 Zagorodniy, Igor          13 Agua Swim Team-MR    2:29.32    2:26.85 SILV   
                  35.04     1:12.47 (37.43)     1:50.13 (37.66)     2:26.85 (36.72)
 11 Moon, Jay                 13 Abbe Swim Team-MR    2:24.33    2:27.23 SILV   
                  32.59     1:09.58 (36.99)     1:48.37 (38.79)     2:27.23 (38.86)
 12 Malarczyk, Peter          14 Badger-MR            2:41.06    2:28.19 SILV   
                  34.53     1:12.20 (37.67)     1:51.60 (39.40)     2:28.19 (36.59)
 13 Qiao, Andrew              14 FLY-MR               2:28.95    2:28.23 SILV   
                  34.65     1:12.43 (37.78)     1:51.04 (38.61)     2:28.23 (37.19)
 14 Bharat, Ryan              14 FLY-MR               2:31.31    2:28.59 SILV   
                  36.02     1:13.47 (37.45)     1:50.74 (37.27)     2:28.59 (37.85)
 15 Klinovsky, Jan            13 Agua Swim Team-MR    2:36.19    2:31.11 SILV   
                  35.81     1:14.59 (38.78)     1:54.01 (39.42)     2:31.11 (37.10)
 16 Koenigsberger, Stephan    14 Agua Swim Team-MR    2:32.11    2:31.19 SILV   
                  35.80     1:14.33 (38.53)     1:53.27 (38.94)     2:31.19 (37.92)
 17 Finnegan, Matthew F       13 UNLIE-MR             2:38.11    2:32.20 SILV   
                  35.33     1:14.39 (39.06)     1:53.60 (39.21)     2:32.20 (38.60)
 18 Bonalle, Steven c         13 Badger-MR            2:34.57    2:33.29 SILV   
                  36.97     1:15.21 (38.24)     1:54.51 (39.30)     2:33.29 (38.78)
 19 Grippo, Joseph            13 FLY-MR               2:36.11    2:35.47 SILV   
                  37.18     1:16.23 (39.05)     1:56.75 (40.52)     2:35.47 (38.72)
 20 Warren, Colin J           13 Express Swimming-MR  2:35.87    2:35.48 SILV   
                  36.77     1:16.76 (39.99)     1:57.28 (40.52)     2:35.48 (38.20)
 21 Bucero, Nickolas J        13 Abbe Swim Team-MR    2:39.93    2:35.65 SILV   
                  36.72     1:15.91 (39.19)     1:57.93 (42.02)     2:35.65 (37.72)
 22 Cascione, Anthony V       14 Express Swimming-MR  2:37.49    2:36.49 SILV   
                  35.49     1:16.34 (40.85)     1:58.22 (41.88)     2:36.49 (38.27)
 23 Zhivkov, Panio G          14 APEX-MR              2:35.66    2:37.77 SILV   
                  37.02     1:17.07 (40.05)     1:58.08 (41.01)     2:37.77 (39.69)
 24 Cocuy, Bryan              13 Abbe Swim Team-MR    2:39.19    2:38.38 SILV   
                  38.25     1:18.22 (39.97)     2:00.31 (42.09)     2:38.38 (38.07)
 25 Alers, Louis              13 MAD-MR               2:39.13    2:41.29 SILV   
                  37.54     1:18.91 (41.37)     2:02.00 (43.09)     2:41.29 (39.29)
 -- Quito, Brandon E          13 APEX-MR              2:35.78         DQ        
      Entered water without permission
                  37.22     1:17.00 (39.78)     1:57.29 (40.29)          DQ (38.70)
Non-Award Division  
  1 Mercurio, Joseph          13 FLY-MR               2:37.00    2:43.04        
                  37.84     1:19.75 (41.91)     2:02.04 (42.29)     2:43.04 (41.00)
  2 Goldstein, Jonathan F     13 Agua Swim Team-MR    2:41.17    2:43.64        
                  37.88     1:18.96 (41.08)     2:00.99 (42.03)     2:43.64 (42.65)
  5 Liskovich, Gagy           13 Shy/Seals-MR         2:23.94    2:22.48 SILV   
                  33.22     1:09.35 (36.13)     1:46.69 (37.34)     2:22.48 (35.79)
 
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:11.59  ZQ
        1:12.99  JOS
        1:13.00  SMAX
        1:24.49  SILV
 Meet Qualifying:  1:13.01 - 1:24.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JOS - Division  
  1 Clarke, Kristopher        14 Express Swimming-MR  1:15.28    1:10.35 ZQ     
                  32.85     1:10.35 (37.50)                                        
  2 Ogisu, Kent               14 Agua Swim Team-MR    1:13.32    1:10.46 ZQ     
                  33.76     1:10.46 (36.70)                                        
SILV - Division  
  1 Li, Kytoh                 14 Abbe Swim Team-MR    1:15.44    1:14.03 SILV   
                  36.09     1:14.03 (37.94)                                        
  2 Conaton, Patrick A        13 Badger-MR            1:13.35    1:14.15 SILV   
                  35.04     1:14.15 (39.11)                                        
  3 Cheng, Noah               14 CIY-MR               1:17.19    1:15.08 SILV   
                  35.71     1:15.08 (39.37)                                        
  4 Huyn, Ricky T             14 GATE-MR              1:20.47    1:15.44 SILV   
                  35.42     1:15.44 (40.02)                                        
  5 DU, Jasper L              13 Express Swimming-MR  1:16.00    1:15.53 SILV   
                  35.62     1:15.53 (39.91)                                        
  6 Duran, Rafael             14 MAD-MR               1:16.00    1:15.56 SILV   
                  35.39     1:15.56 (40.17)                                        
  7 McCann, Brendan A         13 CIY-MR               1:15.77    1:15.62 SILV   
                  35.46     1:15.62 (40.16)                                        
  8 Sherman, Sammy I          14 Agua Swim Team-MR    1:19.84    1:15.80 SILV   
                  35.77     1:15.80 (40.03)                                        
  9 Knight, Jordan            13 FLY-MR               1:16.15    1:16.12 SILV   
                  36.33     1:16.12 (39.79)                                        
 10 Mejia, Carlos             14 LBA-MR               1:21.42    1:17.00 SILV   
                  36.36     1:17.00 (40.64)                                        
 11 Cashin, Liam J            13 LBA-MR               1:18.51    1:17.08 SILV   
                  36.19     1:17.08 (40.89)                                        
 12 Caponegro, Frank          13 Express Swimming-MR  1:18.55    1:17.38 SILV   
                  36.17     1:17.38 (41.21)                                        
 13 Yen, Kevin S              14 GATE-MR              1:21.86    1:17.60 SILV   
                  36.48     1:17.60 (41.12)                                        
 14 Lam, Kevin                13 CIY-MR               1:19.86    1:18.38 SILV   
                  36.43     1:18.38 (41.95)                                        
 15 Tam, Gregory              13 WAC-MR               1:21.10    1:18.41 SILV   
                  37.16     1:18.41 (41.25)                                        
 16 Alonso, Carlos            13 APEX-MR              1:18.80    1:18.46 SILV   
                  37.09     1:18.46 (41.37)                                        
 17 Goldstein, Jonathan F     13 Agua Swim Team-MR    1:17.46    1:19.02 SILV   
                  37.75     1:19.02 (41.27)                                        
 18 Likhitskiy, Kevin         13 Shy/Seals-MR         1:18.82    1:19.69 SILV   
                  37.36     1:19.69 (42.33)                                        
 19 Chan, Conan T             14 CIY-MR               1:20.27    1:20.00 SILV   
                  37.60     1:20.00 (42.40)                                        
 20 Higham, Devon A           13 Badger-MR            1:18.03    1:21.11 SILV   
                  37.51     1:21.11 (43.60)                                        
 21 Ma, Kelvin F              14 GATE-MR              1:22.23    1:21.42 SILV   
                  38.59     1:21.42 (42.83)                                        
 22 Spinelli, Eddie F         13 HS-MR                1:19.14    1:21.45 SILV   
                  38.30     1:21.45 (43.15)                                        
 23 Meersand, Austin          13 LBA-MR               1:20.92    1:22.04 SILV   
                  37.52     1:22.04 (44.52)                                        
 24 Chu, Francis              13 FLY-MR               1:21.64    1:23.20 SILV   
                  39.15     1:23.20 (44.05)                                        
 25 Arevalo, Victor J         14 NFS-MR               1:24.09    1:23.51 SILV   
                  38.54     1:23.51 (44.97)                                        
 26 Dalton, Beau r            14 Badger-MR            1:23.76    1:23.72 SILV   
                  40.21     1:23.72 (43.51)                                        
 27 Quinteros, Roberto P      13 GATE-MR              1:24.44    1:23.75 SILV   
                  39.48     1:23.75 (44.27)                                        
 28 Kusakin, Nick             14 Agua Swim Team-MR    1:23.80    1:23.78 SILV   
                  40.31     1:23.78 (43.47)                                        
 29 Wan, Nicholas J           14 FLY-MR               1:20.61    1:24.28 SILV   
                  40.54     1:24.28 (43.74)                                        
 30 O'Meara, James            14 LBA-MR               1:22.36    1:24.39 SILV   
                  39.21     1:24.39 (45.18)                                        
 -- Klinovsky, Jan            13 Agua Swim Team-MR    1:24.09         DQ        
      One hand touch
                  39.35          DQ (43.66)                                        
Non-Award Division  
  1 Quito, Brandon E          13 APEX-MR              1:20.64    1:24.91        
                  39.30     1:24.91 (45.61)                                        
  2 Marinez, Andy             14 MAD-MR               1:22.06    1:40.88        
                  44.24     1:40.88 (56.64)                                        
 -- Liskovich, Gagy           13 Shy/Seals-MR         1:16.21         DQ        
      False start
 
Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        2:35.59  ZQ
        2:39.99  JOS
        2:40.00  SMAX
        2:59.99  SILV
 Meet Qualifying:  2:40.01 - 2:59.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Sherman, Sammy I          14 Agua Swim Team-MR    2:48.78    2:41.90 SILV   
                  37.08     1:18.75 (41.67)     2:00.84 (42.09)     2:41.90 (41.06)
  2 Li, Kytoh                 14 Abbe Swim Team-MR    2:43.55    2:43.36 SILV   
                  36.50     1:17.89 (41.39)     2:01.88 (43.99)     2:43.36 (41.48)
  3 Chen, Dennis              13 CIY-MR               2:48.89    2:43.53 SILV   
                  37.73     1:19.34 (41.61)     2:01.58 (42.24)     2:43.53 (41.95)
  3 Knight, Jordan            13 FLY-MR               2:44.52    2:43.53 SILV   
                  36.49     1:17.63 (41.14)     2:00.22 (42.59)     2:43.53 (43.31)
  5 DU, Jasper L              13 Express Swimming-MR  2:44.46    2:45.76 SILV   
                  37.47     1:20.21 (42.74)     2:03.33 (43.12)     2:45.76 (42.43)
  6 McCann, Brendan A         13 CIY-MR               2:53.43    2:46.61 SILV   
                  38.25     1:21.61 (43.36)     2:05.32 (43.71)     2:46.61 (41.29)
  7 Alonso, Carlos            13 APEX-MR              2:52.33    2:48.78 SILV   
                  36.93     1:20.02 (43.09)     2:04.46 (44.44)     2:48.78 (44.32)
  8 WU, George                14 FLY-MR               2:53.83    2:48.99 SILV   
                  37.50     1:20.11 (42.61)     2:04.40 (44.29)     2:48.99 (44.59)
 10 Goldstein, Jonathan F     13 Agua Swim Team-MR    2:46.90    2:50.57 SILV   
                  38.41     1:20.78 (42.37)     2:05.02 (44.24)     2:50.57 (45.55)
 11 Moon, Jay                 13 Abbe Swim Team-MR    2:46.89    2:52.40 SILV   
                  37.49     1:20.90 (43.41)     2:06.67 (45.77)     2:52.40 (45.73)
 12 Higham, Devon A           13 Badger-MR            2:48.66    2:53.48 SILV   
                  38.69     1:23.27 (44.58)     2:09.23 (45.96)     2:53.48 (44.25)
 13 Rochez, Joseph            13 MAD-MR               2:53.00    2:54.79 SILV   
                  37.60     1:21.37 (43.77)     2:07.86 (46.49)     2:54.79 (46.93)
 14 Tam, Gregory              13 WAC-MR               2:59.09    2:57.90 SILV   
                  37.65     1:22.22 (44.57)     2:09.38 (47.16)     2:57.90 (48.52)
Non-Award Division  
  9 Likhitskiy, Kevin         13 Shy/Seals-MR         2:50.16    2:50.30 SILV   
                  38.83     1:21.40 (42.57)     2:06.32 (44.92)     2:50.30 (43.98)
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:01.19  ZQ
        1:01.59  JOS
        1:01.60  SMAX
        1:14.99  SILV
 Meet Qualifying:  1:01.61 - 1:14.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Malarczyk, Peter          14 Badger-MR            1:02.91    1:02.02 SILV   
                  29.16     1:02.02 (32.86)                                        
  2 Duran, Rafael             14 MAD-MR               1:02.90    1:02.17 SILV   
                  28.76     1:02.17 (33.41)                                        
  3 Eid, Alex                 14 Badger-MR            1:02.76    1:02.51 SILV   
                  28.81     1:02.51 (33.70)                                        
  4 Stoski, Nicholas          13 LBA-MR               1:06.23    1:03.68 SILV   
                  30.36     1:03.68 (33.32)                                        
  5 Shi, Hao                  14 FLY-MR               1:02.92    1:04.08 SILV   
                  29.93     1:04.08 (34.15)                                        
  7 Sherman, Sammy I          14 Agua Swim Team-MR    1:03.14    1:04.79 SILV   
                  30.92     1:04.79 (33.87)                                        
  8 Hogan, Colin J            13 Badger-MR            1:05.66    1:05.00 SILV   
                  29.98     1:05.00 (35.02)                                        
  9 Zhan, Edmund              13 FLY-MR               1:03.62    1:05.22 SILV   
                  30.80     1:05.22 (34.42)                                        
 10 Gassert, Steven           14 Express Swimming-MR  1:08.57    1:05.38 SILV   
                  29.75     1:05.38 (35.63)                                        
 11 Klinovsky, Jan            13 Agua Swim Team-MR    1:03.82    1:05.44 SILV   
                  31.17     1:05.44 (34.27)                                        
 12 Chow, Kevin               14 Abbe Swim Team-MR    1:06.58    1:05.55 SILV   
                  30.27     1:05.55 (35.28)                                        
 13 Santiago, Delvyne M       14 Badger-MR            1:04.16    1:05.86 SILV   
                  30.15     1:05.86 (35.71)                                        
 14 Huyn, Ricky T             14 GATE-MR              1:14.06    1:06.92 SILV   
                  29.50     1:06.92 (37.42)                                        
 15 Qiao, Andrew              14 FLY-MR               1:08.03    1:07.50 SILV   
                  31.83     1:07.50 (35.67)                                        
 16 Canner, James             13 LBA-MR               1:06.55    1:07.57 SILV   
                  31.06     1:07.57 (36.51)                                        
 17 Clark, Alfred B           14 NFS-MR               1:11.98    1:07.87 SILV   
                  31.57     1:07.87 (36.30)                                        
 18 Miou, Eric                13 Abbe Swim Team-MR    1:09.43    1:08.13 SILV   
                  32.49     1:08.13 (35.64)                                        
 19 Istomin, Anthony          13 UNLIE-MR             1:13.59    1:08.63 SILV   
                  32.59     1:08.63 (36.04)                                        
 20 Ma, Kelvin F              14 GATE-MR              1:09.68    1:08.85 SILV   
                  31.78     1:08.85 (37.07)                                        
 21 Wan, Nicholas J           14 FLY-MR               1:05.61    1:09.19 SILV   
                  32.14     1:09.19 (37.05)                                        
 22 Mejia, Carlos             14 LBA-MR               1:11.59    1:09.53 SILV   
                  31.80     1:09.53 (37.73)                                        
 24 Chen, Dennis              13 CIY-MR               1:08.77    1:09.67 SILV   
                  33.49     1:09.67 (36.18)                                        
 25 Spinelli, Eddie F         13 HS-MR                1:12.97    1:09.71 SILV   
                  32.54     1:09.71 (37.17)                                        
 26 Cheng, Luis L             13 CIY-MR               1:14.00    1:10.16 SILV   
                  31.97     1:10.16 (38.19)                                        
 26 Zagorodniy, Igor          13 Agua Swim Team-MR    1:14.06    1:10.16 SILV   
                  33.68     1:10.16 (36.48)                                        
 28 Mercurio, Joseph          13 FLY-MR               1:04.93    1:10.17 SILV   
                  33.17     1:10.17 (37.00)                                        
 29 O'Meara, James            14 LBA-MR               1:10.95    1:10.47 SILV   
                  32.96     1:10.47 (37.51)                                        
 30 Zhivkov, Panio G          14 APEX-MR              1:13.01    1:12.54 SILV   
                  33.65     1:12.54 (38.89)                                        
 31 DU, Jasper L              13 Express Swimming-MR  1:11.87    1:12.95 SILV   
                  33.87     1:12.95 (39.08)                                        
 32 Cashin, Liam J            13 LBA-MR               1:14.50    1:13.07 SILV   
                  33.97     1:13.07 (39.10)                                        
 33 Alers, Louis              13 MAD-MR               1:09.64    1:13.19 SILV   
                  34.25     1:13.19 (38.94)                                        
 34 Koenigsberger, Stephan    14 Agua Swim Team-MR    1:11.37    1:13.21 SILV   
                  34.39     1:13.21 (38.82)                                        
 35 Bryan, Rashaad M          14 NFS-MR               1:13.60    1:13.70 SILV   
                  37.19     1:13.70 (36.51)                                        
 36 Tupikin, Lance            13 BASC-MR              1:13.77    1:14.90 SILV   
                  33.22     1:14.90 (41.68)                                        
 37 Giraldo, Mateo            13 FLY-MR               1:11.32    1:14.96 SILV   
                  32.57     1:14.96 (42.39)                                        
Non-Award Division  
  1 Sweeney, Tim              13 WAC-MR               1:14.18    1:17.86        
                  35.36     1:17.86 (42.50)                                        
  2 Warren, Colin J           13 Express Swimming-MR  1:14.45    1:18.06        
                  35.54     1:18.06 (42.52)                                        
  6 Moiseenko, Andrey A       14 Shy/Seals-MR         1:05.97    1:04.30 SILV   
                  28.76     1:04.30 (35.54)                                        
 23 Portnoy, Martin           13 Shy/Seals-MR         1:08.75    1:09.65 SILV   
                  32.38     1:09.65 (37.27)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        2:19.99  ZQ
        2:24.99  JOS
        2:25.00  SMAX
        2:38.59  SILV
 Meet Qualifying:  2:25.01 - 2:38.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JOS - Division  
  1 Malarczyk, Peter          14 Badger-MR            2:29.17    2:17.72 ZQ     
                  30.72     1:06.23 (35.51)     1:42.85 (36.62)     2:17.72 (34.87)
  2 Eid, Alex                 14 Badger-MR            2:28.88    2:20.78 JOS    
                  30.22     1:04.44 (34.22)     1:41.57 (37.13)     2:20.78 (39.21)
  3 Hogan, Colin J            13 Badger-MR            2:28.71    2:22.06 JOS    
                  32.43     1:08.40 (35.97)     1:45.40 (37.00)     2:22.06 (36.66)
SILV - Division  
  1 Klinovsky, Jan            13 Agua Swim Team-MR    2:25.99    2:25.88 SILV   
                  31.62     1:07.69 (36.07)     1:46.88 (39.19)     2:25.88 (39.00)
  2 Santiago, Delvyne M       14 Badger-MR            2:30.28    2:26.15 SILV   
                  30.12     1:06.96 (36.84)     1:45.38 (38.42)     2:26.15 (40.77)
  3 Canner, James             13 LBA-MR               2:35.03    2:32.10 SILV   
                  32.09     1:10.86 (38.77)     1:52.24 (41.38)     2:32.10 (39.86)
Non-Award Division  
  1 Chow, Kevin               14 Abbe Swim Team-MR    2:30.09    2:39.23        
                  31.87     1:09.71 (37.84)     1:52.19 (42.48)     2:39.23 (47.04)
 
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
        2:13.99  ZQ
        2:14.99  JOS
        2:15.00  SMAX
        2:38.99  SILV
 Meet Qualifying:  2:15.01 - 2:38.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Stoski, Nicholas          13 LBA-MR               2:17.91    2:17.52 SILV   
                  30.08     1:09.47 (39.39)     1:45.70 (36.23)     2:17.52 (31.82)
  2 Conaton, Patrick A        13 Badger-MR            2:20.19    2:18.13 SILV   
                  30.49     1:05.67 (35.18)     1:46.83 (41.16)     2:18.13 (31.30)
  3 Gassert, Steven           14 Express Swimming-MR  2:19.31    2:18.72 SILV   
                  29.07     1:04.20 (35.13)     1:47.39 (43.19)     2:18.72 (31.33)
  4 Santiago, Delvyne M       14 Badger-MR            2:19.73    2:19.21 SILV   
                  29.45     1:06.75 (37.30)     1:46.72 (39.97)     2:19.21 (32.49)
  5 Eid, Alex                 14 Badger-MR            2:21.40    2:19.26 SILV   
                  29.36     1:05.90 (36.54)     1:48.85 (42.95)     2:19.26 (30.41)
  6 Mejia, Carlos             14 LBA-MR               2:28.15    2:20.18 SILV   
                  32.36     1:07.45 (35.09)     1:49.12 (41.67)     2:20.18 (31.06)
  7 Drury, Kevin C            13 Express Swimming-MR  2:24.59    2:20.83 SILV   
                  32.34     1:06.97 (34.63)     1:49.07 (42.10)     2:20.83 (31.76)
  8 Sherman, Sammy I          14 Agua Swim Team-MR    2:19.67    2:20.90 SILV   
                  30.48     1:08.18 (37.70)     1:51.76 (43.58)     2:20.90 (29.14)
  9 Istomin, Anthony          13 UNLIE-MR             2:18.80    2:21.10 SILV   
                  31.27     1:06.76 (35.49)     1:48.73 (41.97)     2:21.10 (32.37)
 10 Hogan, Colin J            13 Badger-MR            2:21.19    2:22.58 SILV   
                  30.13     1:06.34 (36.21)     1:49.53 (43.19)     2:22.58 (33.05)
 11 Miou, Eric                13 Abbe Swim Team-MR    2:28.37    2:23.57 SILV   
                  30.53     1:07.14 (36.61)     1:51.68 (44.54)     2:23.57 (31.89)
 12 Koenigsberger, Stephan    14 Agua Swim Team-MR    2:24.19    2:24.31 SILV   
                  32.80     1:09.36 (36.56)     1:50.60 (41.24)     2:24.31 (33.71)
 13 Spinelli, Eddie F         13 HS-MR                2:34.31    2:24.90 SILV   
                  31.67     1:08.09 (36.42)     1:52.86 (44.77)     2:24.90 (32.04)
 14 Duran, Rafael             14 MAD-MR               2:28.53    2:25.39 SILV   
                  28.35     1:06.32 (37.97)     1:50.81 (44.49)     2:25.39 (34.58)
 15 Klinovsky, Jan            13 Agua Swim Team-MR    2:27.70    2:25.75 SILV   
                  30.88     1:07.48 (36.60)     1:54.10 (46.62)     2:25.75 (31.65)
 16 Bharat, Ryan              14 FLY-MR               2:27.05    2:25.83 SILV   
                  32.82     1:10.70 (37.88)     1:53.44 (42.74)     2:25.83 (32.39)
 18 Higham, Devon A           13 Badger-MR            2:22.66    2:26.70 SILV   
                  33.11     1:10.59 (37.48)     1:55.99 (45.40)     2:26.70 (30.71)
 19 Wan, Nicholas J           14 FLY-MR               2:26.74    2:26.79 SILV   
                  29.51     1:07.09 (37.58)     1:53.20 (46.11)     2:26.79 (33.59)
 20 Shi, Hao                  14 FLY-MR               2:24.04    2:27.01 SILV   
                  29.41     1:07.09 (37.68)     1:53.50 (46.41)     2:27.01 (33.51)
 21 Knight, Jordan            13 FLY-MR               2:28.91    2:27.05 SILV   
                  31.58     1:10.40 (38.82)     1:53.88 (43.48)     2:27.05 (33.17)
 22 Malarczyk, Peter          14 Badger-MR            2:28.72    2:27.31 SILV   
                  30.27     1:09.96 (39.69)     1:56.14 (46.18)     2:27.31 (31.17)
 23 Cashin, Liam J            13 LBA-MR               2:29.26    2:27.36 SILV   
                  32.91     1:09.47 (36.56)     1:54.26 (44.79)     2:27.36 (33.10)
 24 Finnegan, Matthew F       13 UNLIE-MR             2:32.41    2:27.48 SILV   
                  30.98     1:10.69 (39.71)     1:54.98 (44.29)     2:27.48 (32.50)
 25 Cashin, Michael J         13 LBA-MR               2:28.81    2:27.70 SILV   
                  31.82     1:07.91 (36.09)     1:55.27 (47.36)     2:27.70 (32.43)
 26 Alonso, Carlos            13 APEX-MR              2:28.88    2:28.11 SILV   
                  31.05     1:11.77 (40.72)     1:56.36 (44.59)     2:28.11 (31.75)
 27 Chen, Dennis              13 CIY-MR               2:24.20    2:28.78 SILV   
                  32.48     1:10.29 (37.81)     1:54.23 (43.94)     2:28.78 (34.55)
 28 O'Meara, James            14 LBA-MR               2:31.90    2:28.95 SILV   
                  31.58     1:09.65 (38.07)     1:55.09 (45.44)     2:28.95 (33.86)
 29 Finnegan, Daniel P        13 UNLIE-MR             2:30.98    2:29.12 SILV   
                  34.86     1:13.21 (38.35)     1:57.14 (43.93)     2:29.12 (31.98)
 30 Moon, Jay                 13 Abbe Swim Team-MR    2:30.35    2:29.20 SILV   
                  32.57     1:09.47 (36.90)     1:54.75 (45.28)     2:29.20 (34.45)
 31 Canner, James             13 LBA-MR               2:28.54    2:29.29 SILV   
                  30.32     1:09.10 (38.78)     1:55.58 (46.48)     2:29.29 (33.71)
 32 Zhan, Edmund              13 FLY-MR               2:25.92    2:29.75 SILV   
                  30.81     1:08.89 (38.08)     1:56.01 (47.12)     2:29.75 (33.74)
 33 Kan, Dennis               14 Abbe Swim Team-MR    2:27.06    2:30.52 SILV   
                  29.76     1:07.43 (37.67)     1:57.37 (49.94)     2:30.52 (33.15)
 34 Zagorodniy, Igor          13 Agua Swim Team-MR    2:30.06    2:30.98 SILV   
                  33.58     1:11.49 (37.91)     1:56.78 (45.29)     2:30.98 (34.20)
 35 Chow, Kevin               14 Abbe Swim Team-MR    2:28.29    2:31.04 SILV   
                  30.76     1:09.73 (38.97)     1:56.98 (47.25)     2:31.04 (34.06)
 36 Kusakin, Nick             14 Agua Swim Team-MR    2:27.55    2:31.44 SILV   
                  34.49     1:10.68 (36.19)     1:58.66 (47.98)     2:31.44 (32.78)
 37 Ma, Kelvin F              14 GATE-MR              2:36.49    2:32.02 SILV   
                  30.80     1:12.36 (41.56)     1:57.08 (44.72)     2:32.02 (34.94)
 38 Bryan, Rashaad M          14 NFS-MR               2:31.33    2:32.41 SILV   
                  32.91     1:13.78 (40.87)     2:00.11 (46.33)     2:32.41 (32.30)
 39 Li, Kytoh                 14 Abbe Swim Team-MR    2:31.20    2:32.58 SILV   
                  31.75     1:12.71 (40.96)     1:56.61 (43.90)     2:32.58 (35.97)
 40 Goldstein, Jonathan F     13 Agua Swim Team-MR    2:30.13    2:32.86 SILV   
                  34.51     1:15.46 (40.95)     1:59.60 (44.14)     2:32.86 (33.26)
 41 DU, Jasper L              13 Express Swimming-MR  2:34.01    2:33.14 SILV   
                  34.10     1:14.53 (40.43)     2:00.14 (45.61)     2:33.14 (33.00)
 42 McCann, Brendan A         13 CIY-MR               2:34.04    2:34.29 SILV   
                  33.92     1:13.96 (40.04)     1:58.74 (44.78)     2:34.29 (35.55)
 43 Grippo, Joseph            13 FLY-MR               2:30.57    2:34.85 SILV   
                  33.00     1:12.65 (39.65)     1:58.62 (45.97)     2:34.85 (36.23)
 44 Quito, Brandon E          13 APEX-MR              2:34.05    2:34.91 SILV   
                  34.22     1:11.72 (37.50)     1:59.90 (48.18)     2:34.91 (35.01)
 46 Bonalle, Steven c         13 Badger-MR            2:34.43    2:36.05 SILV   
                  35.22     1:15.34 (40.12)     2:02.26 (46.92)     2:36.05 (33.79)
 47 WU, George                14 FLY-MR               2:31.41    2:36.43 SILV   
                  34.58     1:14.90 (40.32)     1:59.74 (44.84)     2:36.43 (36.69)
 48 Reece, Chen I             13 Agua Swim Team-MR    2:36.28    2:37.24 SILV   
                  34.46     1:15.21 (40.75)     2:03.26 (48.05)     2:37.24 (33.98)
 49 Alers, Louis              13 MAD-MR               2:38.91    2:37.34 SILV   
                  33.28     1:15.54 (42.26)     2:02.41 (46.87)     2:37.34 (34.93)
 50 Giraldo, Mateo            13 FLY-MR               2:30.76    2:38.39 SILV   
                  32.14     1:15.19 (43.05)     2:04.31 (49.12)     2:38.39 (34.08)
Non-Award Division  
  1 Sciacca, Jerry F          13 Express Swimming-MR  2:34.81    2:39.95        
                  33.67     1:15.49 (41.82)     2:06.70 (51.21)     2:39.95 (33.25)
  2 Hidalgo, Omar             13 MAD-MR               2:38.98    2:44.14        
                  35.40     1:16.49 (41.09)     2:03.88 (47.39)     2:44.14 (40.26)
 17 Liskovich, Gagy           13 Shy/Seals-MR         2:24.01    2:25.91 SILV   
                  31.00     1:06.88 (35.88)     1:51.68 (44.80)     2:25.91 (34.23)
 45 Likhitskiy, Kevin         13 Shy/Seals-MR         2:34.77    2:35.41 SILV   
                  34.65     1:16.87 (42.22)     2:00.98 (44.11)     2:35.41 (34.43)
 -- Portnoy, Martin           13 Shy/Seals-MR         2:26.86        DFS        
      Declared false start - Misc
 
Boys 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
        4:50.99  ZQ
        4:54.99  JOS
        4:55.00  SMAX
        5:22.79  SILV
 Meet Qualifying:  4:55.01 - 5:22.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Santiago, Delvyne M       14 Badger-MR            4:57.78    4:56.76 SILV   
                  29.29     1:05.36 (36.07)     1:45.90 (40.54)     2:25.21 (39.31)
        3:05.97 (40.76)     3:48.39 (42.42)     4:23.45 (35.06)     4:56.76 (33.31)
  2 Hogan, Colin J            13 Badger-MR            5:07.91    4:59.75 SILV   
                  31.70     1:08.47 (36.77)     1:46.46 (37.99)     2:23.68 (37.22)
        3:07.33 (43.65)     3:52.67 (45.34)     4:27.08 (34.41)     4:59.75 (32.67)
  3 Eid, Alex                 14 Badger-MR            5:14.81    4:59.87 SILV   
                  29.40     1:05.53 (36.13)     1:43.17 (37.64)     2:21.86 (38.69)
        3:07.52 (45.66)     3:54.88 (47.36)     4:28.29 (33.41)     4:59.87 (31.58)
  4 Schoenherr, Mark J        14 Badger-MR            5:15.16    5:08.58 SILV   
                  31.46     1:11.34 (39.88)     1:49.69 (38.35)     2:29.54 (39.85)
        3:15.25 (45.71)     4:02.59 (47.34)     4:37.02 (34.43)     5:08.58 (31.56)
  5 Miou, Eric                13 Abbe Swim Team-MR    5:09.53    5:08.78 SILV   
                  30.99     1:09.22 (38.23)     1:48.42 (39.20)     2:26.70 (38.28)
        3:11.56 (44.86)     3:59.53 (47.97)     4:35.82 (36.29)     5:08.78 (32.96)
  6 Canner, James             13 LBA-MR               5:19.07    5:11.59 SILV   
                  31.38     1:10.60 (39.22)     1:50.76 (40.16)     2:30.03 (39.27)
        3:15.00 (44.97)     4:01.27 (46.27)     4:37.16 (35.89)     5:11.59 (34.43)
  7 Zagorodniy, Igor          13 Agua Swim Team-MR    5:19.58    5:14.15 SILV   
                  33.34     1:14.20 (40.86)     1:52.55 (38.35)     2:30.72 (38.17)
        3:17.33 (46.61)     4:03.91 (46.58)     4:39.80 (35.89)     5:14.15 (34.35)
  8 Higham, Devon A           13 Badger-MR            5:19.63    5:18.30 SILV   
                  35.34     1:22.47 (47.13)     1:58.64 (36.17)     2:36.10 (37.46)
        3:21.69 (45.59)     4:09.35 (47.66)     4:43.52 (34.17)     5:18.30 (34.78)
Non-Award Division  
 -- Moon, Jay                 13 Abbe Swim Team-MR    5:19.00        DNF        
      Did not finish - Misc
                  32.59                                                            
 
Boys 15-18 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          23.49  ZQ
          23.79  JOS
          23.80  SMAX
          26.59  SILV
 Meet Qualifying:  23.81 - 26.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Lee, Marc A               17 APEX-MR                24.82      23.94 SILV   
  2 Diaz, David               16 MAD-MR                 24.45      24.06 SILV   
  3 Armellino, Adam           16 LBA-MR                 24.12      24.09 SILV   
  4 Lee, Matthew P            18 Rac @ Jcc-MR           25.71      24.14 SILV   
  5 D'Antoni, Joey            15 CIY-MR                 23.96      24.26 SILV   
  6 Kalinin, Alexey           15 Shy/Seals-MR           24.06      24.28 SILV   
  7 Kotlyar, Kevin            15 Shy/Seals-MR           25.75      24.39 SILV   
  8 Spinelli, Mike J          15 HS-MR                  24.60      24.46 SILV   
  9 McLaughlin, Thomas        16 BASC-MR                24.51      24.47 SILV   
 10 Arana, Oscar Y            16 Express Swimming-MR    25.70      24.54 SILV   
 11 Nosirov, Shokhrukh        16 Shy/Seals-MR           25.14      24.55 SILV   
 12 Sileo, James E            18 Express Swimming-MR    24.49      24.56 SILV   
 13 Krakow, Max E             16 Express Swimming-MR    23.86      24.60 SILV   
 14 Ballon, Carlos G          17 Express Swimming-MR    25.29      24.61 SILV   
 15 Graziano, Matt            18 WAC-MR                 24.44      24.66 SILV   
 16 Bianco, Phillip E         17 HS-MR                  25.26      24.68 SILV   
 17 Russo, Cameron J          17 OWA-MR                 24.70      24.70 SILV   
 18 Bryan, Kareem N           15 NFS-MR                 24.68      24.71 SILV   
 19 Wu, Kevin                 16 OWA-MR                 24.39      24.72 SILV   
 20 Ejerta, Kenneth           17 CIY-MR                 24.59      24.73 SILV   
 21 Sanchez, Jude M           16 Agua Swim Team-MR      24.73      24.80 SILV   
 22 Fahey, Michael S          16 Rac @ Jcc-MR           25.68      24.94 SILV   
 23 Lam, Aaron                16 Abbe Swim Team-MR      24.82      25.00 SILV   
 24 Klages, Ryan P            15 OWA-MR                 25.75      25.13 SILV   
 25 Oczos, David              15 HS-MR                  26.21      25.15 SILV   
 26 Adegbite, Adeola O        15 Express Swimming-MR    25.27      25.20 SILV   
 27 Gibbons, Jason B          17 OWA-MR                 24.61      25.27 SILV   
 28 Amalvert, Georgie         17 Seals-MR               25.06      25.30 SILV   
 28 Hernandez, Jason          17 NFS-MR                 25.14      25.30 SILV   
 30 Stefanco, Igor            17 Flying Dolphins-MR     25.42      25.38 SILV   
 31 Navy, Daniel L            16 Flying Dolphins-MR     25.37      25.41 SILV   
 32 Albritton, Azikiwe D      17 NFS-MR                 25.97      25.42 SILV   
 33 Baroz, Thomas             18 Rac @ Jcc-MR           26.07      25.43 SILV   
 34 Ajemian, Christopher E    16 Express Swimming-MR    24.83      25.44 SILV   
 35 D'Amato, Anthony          15 BASC-MR                26.09      25.46 SILV   
 36 Todd, Craig A             15 Express Swimming-MR    25.88      25.68 SILV   
 37 Shaw, Maliek              17 NFS-MR                 25.58      25.73 SILV   
 38 Arana, Anthony Y          15 Express Swimming-MR    26.23      25.78 SILV   
 39 Zhivkov, Ivan G           17 APEX-MR                25.27      25.85 SILV   
 40 Jozkowski, Steven R       15 Express Swimming-MR    25.48      25.93 SILV   
 41 Tseyko, Alexander         15 Shy/Seals-MR           25.66      26.09 SILV   
 42 Rojtinnakorn, Artikom     18 CIY-MR                 26.29      26.11 SILV   
 43 Anderson, Anthony M       15 NFS-MR                 25.67      26.25 SILV   
 44 Doyle, Chris              15 Bscat-MR               25.48      26.42 SILV   
 45 Ellis, David              15 CIY-MR                 26.55      26.43 SILV   
 46 Alton, Shane              15 LBA-MR                 26.22      26.47 SILV   
 47 Lee, Joseph               15 Abbe Swim Team-MR      26.50      26.54 SILV   
Non-Award Division  
  1 Vatsia, Sohrab K          15 Express Swimming-MR    26.56      26.61        
  2 Coley, Kien               18 MAD-MR                 26.55      27.15        
  3 Monge, Juan A             16 Seals-MR               26.58      32.73        
 
Boys 15-18 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
          23.49  ZQ
          23.79  JOS
          23.80  SMAX
          26.59  SILV
 Meet Qualifying:  23.81 - 26.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Johnstone, Sean O         17 NFS-MR                    NT      22.93 ZQ     
 
Boys 15-18 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          51.29  ZQ
          52.29  JOS
          52.30  SMAX
          57.49  SILV
 Meet Qualifying:  52.31 - 57.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JOS - Division  
  1 Pilo, Matthew C           17 Express Swimming-MR    52.83      51.69 JOS    
                  24.63       51.69 (27.06)                                        
  2 Lee, Marc A               17 APEX-MR                53.08      52.04 JOS    
                  25.13       52.04 (26.91)                                        
SILV - Division  
  1 Graziano, Matt            18 WAC-MR                 52.73      52.33 SILV   
                  25.13       52.33 (27.20)                                        
  2 Armellino, Adam           16 LBA-MR                 52.45      52.59 SILV   
                  24.99       52.59 (27.60)                                        
  3 Sileo, James E            18 Express Swimming-MR    54.38      52.60 SILV   
                  25.50       52.60 (27.10)                                        
  4 D'Antoni, Joey            15 CIY-MR                 52.50      52.69 SILV   
                  25.11       52.69 (27.58)                                        
  5 Spinelli, Mike J          15 HS-MR                  53.19      52.79 SILV   
                  25.29       52.79 (27.50)                                        
  6 Orlando, Michael A        16 Rac @ Jcc-MR           53.96      52.86 SILV   
                  25.25       52.86 (27.61)                                        
  7 Buttermark, James         17 Rac @ Jcc-MR           55.88      53.01 SILV   
                  25.43       53.01 (27.58)                                        
  8 Russo, Cameron J          17 OWA-MR                 54.55      53.37 SILV   
                  25.19       53.37 (28.18)                                        
  9 Krakow, Max E             16 Express Swimming-MR    52.81      53.42 SILV   
                  25.16       53.42 (28.26)                                        
 10 Gibbons, Jason B          17 OWA-MR                 54.69      53.61 SILV   
                  25.67       53.61 (27.94)                                        
 11 Ejerta, Kenneth           17 CIY-MR                 53.91      53.78 SILV   
                  25.67       53.78 (28.11)                                        
 12 Bryan, Kareem N           15 NFS-MR                 54.83      53.87 SILV   
                  26.00       53.87 (27.87)                                        
 13 Adegbite, Adeola O        15 Express Swimming-MR    55.54      54.13 SILV   
                  25.89       54.13 (28.24)                                        
 14 Sanchez, Jude M           16 Agua Swim Team-MR      54.12      54.14 SILV   
                  25.42       54.14 (28.72)                                        
 15 McLaughlin, Thomas        16 BASC-MR                55.50      54.32 SILV   
                  26.23       54.32 (28.09)                                        
 16 Diaz, David               16 MAD-MR                 54.54      54.41 SILV   
                  25.57       54.41 (28.84)                                        
 17 Hernandez, Jason          17 NFS-MR                 54.90      54.45 SILV   
                  25.80       54.45 (28.65)                                        
 18 Rusinak, Lucas S          16 WAC-MR                 53.67      54.49 SILV   
                  25.89       54.49 (28.60)                                        
 19 Fahey, Michael S          16 Rac @ Jcc-MR           55.77      54.52 SILV   
                  26.15       54.52 (28.37)                                        
 20 Lam, Aaron                16 Abbe Swim Team-MR      54.85      54.55 SILV   
                  25.91       54.55 (28.64)                                        
 21 Ballon, Carlos G          17 Express Swimming-MR    55.50      54.61 SILV   
                  26.06       54.61 (28.55)                                        
 22 Chan, Norman              17 CIY-MR                 55.45      54.76 SILV   
                  25.69       54.76 (29.07)                                        
 23 Nosirov, Shokhrukh        16 Shy/Seals-MR           54.79      55.23 SILV   
                  26.00       55.23 (29.23)                                        
 24 Lee, Matthew P            18 Rac @ Jcc-MR           55.25      55.30 SILV   
                  25.52       55.30 (29.78)                                        
 25 Massa, Nick J             18 Express Swimming-MR    56.91      55.39 SILV   
                  26.33       55.39 (29.06)                                        
 26 Baroz, Thomas             18 Rac @ Jcc-MR           56.94      55.57 SILV   
                  26.58       55.57 (28.99)                                        
 27 Arana, Oscar Y            16 Express Swimming-MR    54.45      55.63 SILV   
                  26.81       55.63 (28.82)                                        
 28 Jozkowski, Steven R       15 Express Swimming-MR    54.61      55.76 SILV   
                  26.82       55.76 (28.94)                                        
 29 Stefanco, Igor            17 Flying Dolphins-MR     56.11      55.77 SILV   
                  26.59       55.77 (29.18)                                        
 30 Oczos, David              15 HS-MR                  57.38      55.99 SILV   
                  26.05       55.99 (29.94)                                        
 31 Navy, Daniel L            16 Flying Dolphins-MR     56.55      56.23 SILV   
                  26.63       56.23 (29.60)                                        
 32 Rojtinnakorn, Artikom     18 CIY-MR                 56.94      56.47 SILV   
                  26.81       56.47 (29.66)                                        
 33 Tseyko, Alexander         15 Shy/Seals-MR           56.02      56.49 SILV   
                  26.95       56.49 (29.54)                                        
 34 D'Amato, Anthony          15 BASC-MR                57.19      56.61 SILV   
                  28.07       56.61 (28.54)                                        
 35 Shaw, Maliek              17 NFS-MR                 56.20      56.63 SILV   
                  26.31       56.63 (30.32)                                        
 36 Polgur, Michael           15 Shy/Seals-MR           57.08      56.94 SILV   
                  27.42       56.94 (29.52)                                        
 37 Amalvert, Georgie         17 Seals-MR               56.99      56.96 SILV   
                  26.97       56.96 (29.99)                                        
Non-Award Division  
  1 Maldonado, Freddy         18 Seals-MR               56.60      58.02        
                  26.60       58.02 (31.42)                                        
  2 Alton, Shane              15 LBA-MR                 56.20      58.09        
                  27.94       58.09 (30.15)                                        
  3 Klages, Ryan P            15 OWA-MR                 56.86      58.59        
                  27.78       58.59 (30.81)                                        
 
Boys 15-18 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
          51.29  ZQ
          52.29  JOS
          52.30  SMAX
          57.49  SILV
 Meet Qualifying:  52.31 - 57.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Russo, Cameron J          17 OWA-MR                    NT      53.49 SILV   
                  25.55       53.49 (27.94)                                        
 
Boys 15-18 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:53.49  ZQ
        1:54.99  JOS
        1:55.00  SMAX
        2:01.89  SILV
 Meet Qualifying:  1:55.01 - 2:01.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Sileo, James E            18 Express Swimming-MR  1:57.84    1:55.58 SILV   
                  27.12       55.99 (28.87)     1:25.83 (29.84)     1:55.58 (29.75)
  2 Kalinin, Alexey           15 Shy/Seals-MR         1:56.76    1:56.19 SILV   
                  26.64       56.32 (29.68)     1:27.13 (30.81)     1:56.19 (29.06)
  3 Lee, Marc A               17 APEX-MR              1:56.25    1:56.25 SILV   
                  26.88       56.70 (29.82)     1:26.77 (30.07)     1:56.25 (29.48)
  4 Flannery, Kevin           16 OWA-MR               2:01.44    1:57.92 SILV   
                  26.33       55.86 (29.53)     1:27.62 (31.76)     1:57.92 (30.30)
  5 Gibbons, Jason B          17 OWA-MR               1:57.39    1:57.97 SILV   
                  26.84       56.61 (29.77)     1:27.35 (30.74)     1:57.97 (30.62)
  6 Armellino, Adam           16 LBA-MR               1:57.95    1:58.42 SILV   
                  27.77       57.84 (30.07)     1:28.25 (30.41)     1:58.42 (30.17)
  7 D'Antoni, Joey            15 CIY-MR               2:00.87    1:58.78 SILV   
                  26.51       56.51 (30.00)     1:28.43 (31.92)     1:58.78 (30.35)
  8 Spinelli, Mike J          15 HS-MR                2:00.81    1:59.39 SILV   
                  26.64       56.67 (30.03)     1:28.36 (31.69)     1:59.39 (31.03)
  9 Johnstone, Sean O         17 NFS-MR               1:57.21    1:59.61 SILV   
                  27.44       57.01 (29.57)     1:27.84 (30.83)     1:59.61 (31.77)
 10 Graziano, Matt            18 WAC-MR               1:56.76    1:59.83 SILV   
                  27.06       56.92 (29.86)     1:27.94 (31.02)     1:59.83 (31.89)
 11 Stefanco, Igor            17 Flying Dolphins-MR   1:59.12    2:00.33 SILV   
                  27.41       57.11 (29.70)     1:28.62 (31.51)     2:00.33 (31.71)
Non-Award Division  
  1 Hernandez, Jason          17 NFS-MR               1:57.10    2:02.68        
                  27.57       58.01 (30.44)     1:30.34 (32.33)     2:02.68 (32.34)
  2 Krakow, Max E             16 Express Swimming-MR  1:59.81    2:04.22        
                  27.22       56.99 (29.77)     1:29.54 (32.55)     2:04.22 (34.68)
  3 Tseyko, Alexander         15 Shy/Seals-MR         2:00.09    2:04.54        
                  28.21       59.30 (31.09)     1:31.98 (32.68)     2:04.54 (32.56)
 
Boys 15-18 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        5:09.99  ZQ
        5:19.99  JOS
        5:20.00  SMAX
        5:29.99  SILV
 Meet Qualifying:  5:20.01 - 5:29.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Peralta, Ramon E          16 APEX-MR              5:28.10    5:22.04 SILV   
                  26.94       57.45 (30.51)     1:28.97 (31.52)     2:02.12 (33.15)
        2:35.13 (33.01)     3:09.37 (34.24)     3:42.80 (33.43)     4:17.59 (34.79)
        4:50.49 (32.90)     5:22.04 (31.55)                                        
  2 Lee, Marc A               17 APEX-MR              5:20.67    5:22.27 SILV   
                  27.60       58.37 (30.77)     1:29.85 (31.48)     2:02.91 (33.06)
        2:36.58 (33.67)     3:09.15 (32.57)     3:42.44 (33.29)     4:16.96 (34.52)
        4:50.66 (33.70)     5:22.27 (31.61)                                        
  3 Wu, Kevin                 16 OWA-MR               5:22.00    5:23.74 SILV   
                  27.55       58.43 (30.88)     1:30.60 (32.17)     2:02.81 (32.21)
        2:35.86 (33.05)     3:09.01 (33.15)     3:42.96 (33.95)     4:17.26 (34.30)
        4:51.20 (33.94)     5:23.74 (32.54)                                        
Non-Award Division  
  1 Stefanco, Igor            17 Flying Dolphins-MR   5:24.55    5:30.27        
                  27.73       58.41 (30.68)     1:30.28 (31.87)     2:03.20 (32.92)
        2:36.59 (33.39)     3:10.66 (34.07)     3:45.73 (35.07)     4:20.99 (35.26)
        4:56.01 (35.02)     5:30.27 (34.26)                                        
 
Boys 15-18 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          59.49  ZQ
        1:00.49  JOS
        1:00.50  SMAX
        1:06.89  SILV
 Meet Qualifying:  1:00.51 - 1:06.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Hart, Bryan J             17 NFS-MR               1:01.35    1:00.72 SILV   
                  29.08     1:00.72 (31.64)                                        
  2 Kalinin, Alexey           15 Shy/Seals-MR         1:01.98    1:01.44 SILV   
                  30.00     1:01.44 (31.44)                                        
  3 Sanchez, Jude M           16 Agua Swim Team-MR    1:01.85    1:01.90 SILV   
                  29.37     1:01.90 (32.53)                                        
  4 Ejerta, Kenneth           17 CIY-MR               1:03.96    1:02.09 SILV   
                  30.59     1:02.09 (31.50)                                        
  5 Armellino, Adam           16 LBA-MR               1:00.78    1:02.13 SILV   
                  30.47     1:02.13 (31.66)                                        
  6 Gibbons, Jason B          17 OWA-MR               1:03.18    1:03.59 SILV   
                  31.12     1:03.59 (32.47)                                        
  7 Lam, Aaron                16 Abbe Swim Team-MR    1:02.42    1:03.73 SILV   
                  30.68     1:03.73 (33.05)                                        
  8 Stefanco, Igor            17 Flying Dolphins-MR   1:03.31    1:03.76 SILV   
                  31.07     1:03.76 (32.69)                                        
  9 Spinelli, Mike J          15 HS-MR                1:04.53    1:03.93 SILV   
                  30.92     1:03.93 (33.01)                                        
 10 Wu, Kevin                 16 OWA-MR               1:03.48    1:03.99 SILV   
                  31.04     1:03.99 (32.95)                                        
 11 Lee, Marc A               17 APEX-MR              1:03.82    1:04.11 SILV   
                  32.05     1:04.11 (32.06)                                        
 12 Oczos, David              15 HS-MR                1:06.24    1:04.22 SILV   
                  30.61     1:04.22 (33.61)                                        
 13 Ballon, Carlos G          17 Express Swimming-MR  1:06.59    1:04.40 SILV   
                  31.78     1:04.40 (32.62)                                        
 14 Navy, Daniel L            16 Flying Dolphins-MR   1:05.94    1:04.99 SILV   
                  31.47     1:04.99 (33.52)                                        
 15 Zhivkov, Ivan G           17 APEX-MR              1:04.17    1:05.50 SILV   
                  31.84     1:05.50 (33.66)                                        
 16 Arana, Anthony Y          15 Express Swimming-MR  1:03.87    1:05.56 SILV   
                  31.89     1:05.56 (33.67)                                        
 17 Kotlyar, Kevin            15 Shy/Seals-MR         1:06.22    1:05.80 SILV   
                  31.39     1:05.80 (34.41)                                        
 18 Adegbite, Adeola O        15 Express Swimming-MR  1:05.96    1:06.06 SILV   
                  32.12     1:06.06 (33.94)                                        
 19 Ellis, David              15 CIY-MR               1:06.71    1:06.45 SILV   
                  31.71     1:06.45 (34.74)                                        
 20 Jozkowski, Steven R       15 Express Swimming-MR  1:04.63    1:06.88 SILV   
                  32.19     1:06.88 (34.69)                                        
Non-Award Division  
  1 D'Antoni, Joey            15 CIY-MR               1:06.71    1:08.04        
                  32.72     1:08.04 (35.32)                                        
  2 Krakow, Max E             16 Express Swimming-MR  1:04.50    1:08.30        
                  32.67     1:08.30 (35.63)                                        
 
Boys 15-18 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        2:09.99  ZQ
        2:13.09  JOS
        2:13.10  SMAX
        2:22.89  SILV
 Meet Qualifying:  2:13.11 - 2:22.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Gibbons, Jason B          17 OWA-MR               2:14.62    2:15.73 SILV   
                  31.92     1:05.88 (33.96)     1:40.83 (34.95)     2:15.73 (34.90)
  2 Armellino, Adam           16 LBA-MR               2:15.48    2:15.89 SILV   
                  33.34     1:07.48 (34.14)     1:42.41 (34.93)     2:15.89 (33.48)
  3 Pilo, Matthew C           17 Express Swimming-MR  2:21.53    2:16.17 SILV   
                  32.42     1:06.37 (33.95)     1:41.29 (34.92)     2:16.17 (34.88)
  3 Johnstone, Sean O         17 NFS-MR               2:17.65    2:16.17 SILV   
                  32.24     1:06.99 (34.75)     1:41.95 (34.96)     2:16.17 (34.22)
  5 Wu, Kevin                 16 OWA-MR               2:15.82    2:16.71 SILV   
                  31.73     1:05.80 (34.07)     1:41.10 (35.30)     2:16.71 (35.61)
  6 Stefanco, Igor            17 Flying Dolphins-MR   2:19.66    2:17.75 SILV   
                  32.40     1:06.84 (34.44)     1:42.57 (35.73)     2:17.75 (35.18)
  7 Hart, Bryan J             17 NFS-MR               2:20.82    2:18.77 SILV   
                  33.55     1:09.87 (36.32)     1:45.19 (35.32)     2:18.77 (33.58)
  8 Oczos, David              15 HS-MR                2:22.63    2:21.56 SILV   
                  32.62     1:08.46 (35.84)     1:45.11 (36.65)     2:21.56 (36.45)
  9 Lee, Marc A               17 APEX-MR              2:21.16    2:21.67 SILV   
                  33.54     1:09.54 (36.00)     1:46.00 (36.46)     2:21.67 (35.67)
Non-Award Division  
  1 Navy, Daniel L            16 Flying Dolphins-MR   2:22.23    2:26.45        
                  33.53     1:10.31 (36.78)     1:48.75 (38.44)     2:26.45 (37.70)
 
Boys 15-18 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:06.99  ZQ
        1:07.49  JOS
        1:07.50  SMAX
        1:13.89  SILV
 Meet Qualifying:  1:07.51 - 1:13.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JOS - Division  
  1 Cuttler, Max              16 LBA-MR               1:13.25    1:07.49 JOS    
                  31.35     1:07.49 (36.14)                                        
SILV - Division  
  1 Sileo, James E            18 Express Swimming-MR  1:07.76    1:07.56 SILV   
                  31.77     1:07.56 (35.79)                                        
  2 Orlando, Michael A        16 Rac @ Jcc-MR         1:07.95    1:09.08 SILV   
                  32.44     1:09.08 (36.64)                                        
  3 Lam, Aaron                16 Abbe Swim Team-MR    1:07.72    1:09.16 SILV   
                  32.04     1:09.16 (37.12)                                        
  4 Shaw, Maliek              17 NFS-MR               1:12.27    1:09.59 SILV   
                  31.99     1:09.59 (37.60)                                        
  5 Adegbite, Adeola O        15 Express Swimming-MR  1:08.65    1:09.68 SILV   
                  32.76     1:09.68 (36.92)                                        
  6 Gibbons, Jason B          17 OWA-MR               1:09.60    1:10.13 SILV   
                  32.95     1:10.13 (37.18)                                        
  7 Hart, Bryan J             17 NFS-MR               1:08.18    1:10.18 SILV   
                  33.19     1:10.18 (36.99)                                        
  8 Peralta, Ramon E          16 APEX-MR              1:12.05    1:10.92 SILV   
                  32.25     1:10.92 (38.67)                                        
  9 Doyle, Chris              15 Bscat-MR             1:10.42    1:11.01 SILV   
                  33.22     1:11.01 (37.79)                                        
 10 Zhivkov, Ivan G           17 APEX-MR              1:11.99    1:11.12 SILV   
                  32.36     1:11.12 (38.76)                                        
 11 Sanchez, Jude M           16 Agua Swim Team-MR    1:10.87    1:11.37 SILV   
                  34.00     1:11.37 (37.37)                                        
 12 Wu, Kevin                 16 OWA-MR               1:11.91    1:11.92 SILV   
                  33.31     1:11.92 (38.61)                                        
 13 Todd, Craig A             15 Express Swimming-MR  1:12.20    1:11.98 SILV   
                  32.92     1:11.98 (39.06)                                        
 14 D'Antoni, Joey            15 CIY-MR               1:13.01    1:12.39 SILV   
                  32.73     1:12.39 (39.66)                                        
 15 Spinelli, Mike J          15 HS-MR                1:13.70    1:13.66 SILV   
                  35.02     1:13.66 (38.64)                                        
Non-Award Division  
  1 Stefanco, Igor            17 Flying Dolphins-MR   1:12.60    1:14.29        
                  34.86     1:14.29 (39.43)                                        
  2 Monge, Juan A             16 Seals-MR             1:13.28    1:24.77        
                  38.54     1:24.77 (46.23)                                        
 
Boys 15-18 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        2:29.99  ZQ
        2:30.99  JOS
        2:31.00  SMAX
        2:42.79  SILV
 Meet Qualifying:  2:31.01 - 2:42.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JOS - Division  
  1 Pilo, Matthew C           17 Express Swimming-MR  2:36.41    2:28.21 ZQ     
                  33.63     1:11.44 (37.81)     1:49.48 (38.04)     2:28.21 (38.73)
SILV - Division  
  1 Orlando, Michael A        16 Rac @ Jcc-MR         2:37.44    2:32.65 SILV   
                  34.33     1:13.55 (39.22)     1:53.31 (39.76)     2:32.65 (39.34)
  2 Stumpf, Robert J          17 Rac @ Jcc-MR         2:40.99    2:33.54 SILV   
                  33.11     1:11.10 (37.99)     1:51.75 (40.65)     2:33.54 (41.79)
  3 Sanchez, Jude M           16 Agua Swim Team-MR    2:35.34    2:34.38 SILV   
                  34.53     1:13.85 (39.32)     1:54.69 (40.84)     2:34.38 (39.69)
  4 Adegbite, Adeola O        15 Express Swimming-MR  2:31.25    2:34.88 SILV   
                  33.13     1:12.20 (39.07)     1:53.27 (41.07)     2:34.88 (41.61)
  5 Shaw, Maliek              17 NFS-MR               2:39.80    2:37.14 SILV   
                  34.12     1:13.48 (39.36)     1:55.30 (41.82)     2:37.14 (41.84)
  6 Todd, Craig A             15 Express Swimming-MR  2:42.36    2:37.15 SILV   
                  33.35     1:12.48 (39.13)     1:55.00 (42.52)     2:37.15 (42.15)
  7 Doyle, Chris              15 Bscat-MR             2:34.91    2:37.57 SILV   
                  33.84     1:12.81 (38.97)     1:54.04 (41.23)     2:37.57 (43.53)
  8 Lee, Matthew P            18 Rac @ Jcc-MR         2:40.88    2:37.76 SILV   
                  33.02     1:12.40 (39.38)     1:54.92 (42.52)     2:37.76 (42.84)
  9 Alton, Shane              15 LBA-MR               2:40.41    2:39.85 SILV   
                  35.46     1:15.04 (39.58)     1:56.96 (41.92)     2:39.85 (42.89)
 10 Crilly, Dennis J          15 Express Swimming-MR  2:36.69    2:41.36 SILV   
                  35.63     1:14.98 (39.35)     1:56.87 (41.89)     2:41.36 (44.49)
 11 Wu, Kevin                 16 OWA-MR               2:39.11    2:41.81 SILV   
                  34.66     1:14.98 (40.32)     1:57.90 (42.92)     2:41.81 (43.91)
 
Boys 15-18 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          57.19  ZQ
          58.99  JOS
          59.00  SMAX
        1:05.59  SILV
 Meet Qualifying:  59.01 - 1:05.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sileo, James E            18 Express Swimming-MR  1:02.09      59.53 SILV   
                  28.32       59.53 (31.21)                                        
  2 Buttermark, James         17 Rac @ Jcc-MR           59.65      59.86 SILV   
                  28.26       59.86 (31.60)                                        
  3 Thermos, Yianni           15 WAC-MR               1:03.71    1:00.39 SILV   
                  27.95     1:00.39 (32.44)                                        
  4 D'Antoni, Joey            15 CIY-MR               1:03.02    1:00.43 SILV   
                  27.93     1:00.43 (32.50)                                        
  5 Lee, Marc A               17 APEX-MR              1:00.38    1:00.49 SILV   
                  28.04     1:00.49 (32.45)                                        
  6 Albritton, Azikiwe D      17 NFS-MR               1:02.45    1:01.10 SILV   
                  27.61     1:01.10 (33.49)                                        
  7 Adegbite, Adeola O        15 Express Swimming-MR  1:00.04    1:01.64 SILV   
                  27.80     1:01.64 (33.84)                                        
  8 D'Amato, Anthony          15 BASC-MR              1:00.88    1:01.98 SILV   
                  30.05     1:01.98 (31.93)                                        
  9 Alton, Shane              15 LBA-MR               1:01.58    1:02.27 SILV   
                  28.47     1:02.27 (33.80)                                        
 10 Tseyko, Alexander         15 Shy/Seals-MR         1:02.94    1:02.58 SILV   
                  29.33     1:02.58 (33.25)                                        
 11 Rusinak, Lucas S          16 WAC-MR               1:02.47    1:02.74 SILV   
                  29.16     1:02.74 (33.58)                                        
 12 Spinelli, Mike J          15 HS-MR                1:05.16    1:02.76 SILV   
                  28.19     1:02.76 (34.57)                                        
 13 Graziano, Matt            18 WAC-MR               1:02.58    1:02.94 SILV   
                  28.98     1:02.94 (33.96)                                        
 14 Amalvert, Georgie         17 Seals-MR             1:00.74    1:02.95 SILV   
                  29.48     1:02.95 (33.47)                                        
 15 Peralta, Ramon E          16 APEX-MR                59.63    1:02.97 SILV   
                  26.52     1:02.97 (36.45)                                        
 16 Chan, Norman              17 CIY-MR               1:01.81    1:03.35 SILV   
                  28.70     1:03.35 (34.65)                                        
 17 Orlando, Michael A        16 Rac @ Jcc-MR         1:03.55    1:03.52 SILV   
                  29.28     1:03.52 (34.24)                                        
 18 Rojtinnakorn, Artikom     18 CIY-MR               1:03.35    1:03.84 SILV   
                  30.30     1:03.84 (33.54)                                        
 19 Nosirov, Shokhrukh        16 Shy/Seals-MR         1:02.03    1:03.99 SILV   
                  28.13     1:03.99 (35.86)                                        
 20 Bryan, Kareem N           15 NFS-MR               1:02.72    1:04.59 SILV   
                  29.37     1:04.59 (35.22)                                        
 21 Massa, Nick J             18 Express Swimming-MR  1:02.92    1:05.02 SILV   
                  29.60     1:05.02 (35.42)                                        
 22 Klages, Ryan P            15 OWA-MR               1:05.04    1:05.08 SILV   
                  29.85     1:05.08 (35.23)                                        
 23 Ballon, Carlos G          17 Express Swimming-MR  1:03.67    1:05.45 SILV   
                  30.54     1:05.45 (34.91)                                        
Non-Award Division  
  1 Ajemian, Christopher E    16 Express Swimming-MR  1:03.73    1:06.41        
                  31.31     1:06.41 (35.10)                                        
  2 Krakow, Max E             16 Express Swimming-MR  1:01.00    1:06.56        
                  30.04     1:06.56 (36.52)                                        
  3 Armellino, Adam           16 LBA-MR               1:00.90    1:09.12        
                  32.05     1:09.12 (37.07)                                        
 
Boys 15-18 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        2:15.99  ZQ
        2:17.99  JOS
        2:18.00  SMAX
        2:30.99  SILV
 Meet Qualifying:  2:18.01 - 2:30.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Alton, Shane              15 LBA-MR               2:27.73    2:18.75 SILV   
                  29.74     1:04.96 (35.22)     1:41.16 (36.20)     2:18.75 (37.59)
  2 Tseyko, Alexander         15 Shy/Seals-MR         2:21.96    2:21.26 SILV   
                  30.53     1:05.72 (35.19)     1:43.13 (37.41)     2:21.26 (38.13)
  3 Turek-Herman, Josh        15 CIY-MR               2:29.12    2:22.87 SILV   
                  30.77     1:05.57 (34.80)     1:42.79 (37.22)     2:22.87 (40.08)
  4 Johnstone, Sean O         17 NFS-MR               2:20.16    2:28.04 SILV   
                  31.16     1:06.96 (35.80)     1:46.08 (39.12)     2:28.04 (41.96)
  5 Oczos, David              15 HS-MR                2:27.63    2:30.77 SILV   
                  31.33     1:07.98 (36.65)     1:47.86 (39.88)     2:30.77 (42.91)
Non-Award Division  
  1 Albritton, Azikiwe D      17 NFS-MR               2:30.59    2:31.68        
                  30.85     1:07.41 (36.56)     1:49.22 (41.81)     2:31.68 (42.46)
  2 Bryan, Kareem N           15 NFS-MR               2:30.46    2:35.85        
                  29.87     1:07.00 (37.13)     1:49.75 (42.75)     2:35.85 (46.10)
 -- Gibbons, Jason B          17 OWA-MR               2:28.76         DQ        
      Declared false start
 
Boys 15-18 200 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
        2:15.99  ZQ
        2:17.99  JOS
        2:18.00  SMAX
        2:30.99  SILV
 Meet Qualifying:  2:18.01 - 2:30.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Hernandez, Jason          17 NFS-MR                    NT    2:07.63 ZQ     
                  28.94     1:02.47 (33.53)     1:34.20 (31.73)     2:07.63 (33.43)
 
Boys 15-18 200 Yard IM
===============================================================================
        2:08.59  ZQ
        2:10.99  JOS
        2:11.00  SMAX
        2:33.79  SILV
 Meet Qualifying:  2:11.01 - 2:33.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JOS - Division  
  1 Sileo, James E            18 Express Swimming-MR  2:13.66    2:10.53 JOS    
                  27.56     1:02.60 (35.04)     1:40.51 (37.91)     2:10.53 (30.02)
SILV - Division  
  1 Pilo, Matthew C           17 Express Swimming-MR  2:15.31    2:12.73 SILV   
                  28.78     1:03.13 (34.35)     1:42.67 (39.54)     2:12.73 (30.06)
  2 Spinelli, Mike J          15 HS-MR                2:21.77    2:13.38 SILV   
                  27.97     1:01.69 (33.72)     1:42.99 (41.30)     2:13.38 (30.39)
  3 Orlando, Michael A        16 Rac @ Jcc-MR         2:17.14    2:14.36 SILV   
                  29.21     1:03.65 (34.44)     1:43.98 (40.33)     2:14.36 (30.38)
  4 Johnstone, Sean O         17 NFS-MR               2:14.59    2:15.57 SILV   
                  28.91     1:04.33 (35.42)     1:47.08 (42.75)     2:15.57 (28.49)
  5 Peralta, Ramon E          16 APEX-MR              2:13.47    2:15.67 SILV   
                  27.70     1:00.91 (33.21)     1:44.18 (43.27)     2:15.67 (31.49)
  6 Hart, Bryan J             17 NFS-MR               2:11.24    2:15.74 SILV   
                  28.44     1:05.24 (36.80)     1:46.43 (41.19)     2:15.74 (29.31)
  7 Rusinak, Lucas S          16 WAC-MR               2:17.63    2:16.76 SILV   
                  28.92     1:04.87 (35.95)     1:46.20 (41.33)     2:16.76 (30.56)
  8 Diaz, David               16 MAD-MR               2:18.58    2:17.19 SILV   
                  28.01     1:04.55 (36.54)     1:42.59 (38.04)     2:17.19 (34.60)
  9 Hernandez, Jason          17 NFS-MR               2:20.41    2:18.11 SILV   
                  27.33     1:03.08 (35.75)     1:45.95 (42.87)     2:18.11 (32.16)
 10 Sanchez, Jude M           16 Agua Swim Team-MR    2:18.16    2:18.51 SILV   
                  29.22     1:05.36 (36.14)     1:47.58 (42.22)     2:18.51 (30.93)
 11 Ballon, Carlos G          17 Express Swimming-MR  2:22.65    2:18.63 SILV   
                  29.89     1:04.03 (34.14)     1:46.77 (42.74)     2:18.63 (31.86)
 12 D'Antoni, Joey            15 CIY-MR               2:21.34    2:19.39 SILV   
                  28.08     1:04.96 (36.88)     1:47.97 (43.01)     2:19.39 (31.42)
 13 Russo, Cameron J          17 OWA-MR               2:20.72    2:19.88 SILV   
                  28.05     1:05.73 (37.68)     1:50.54 (44.81)     2:19.88 (29.34)
 14 Stefanco, Igor            17 Flying Dolphins-MR   2:20.03    2:19.92 SILV   
                  28.51     1:03.58 (35.07)     1:46.94 (43.36)     2:19.92 (32.98)
 15 Alton, Shane              15 LBA-MR               2:17.97    2:20.00 SILV   
                  29.35     1:05.85 (36.50)     1:47.02 (41.17)     2:20.00 (32.98)
 16 Nosirov, Shokhrukh        16 Shy/Seals-MR         2:19.97    2:20.10 SILV   
                  28.19     1:05.62 (37.43)     1:47.93 (42.31)     2:20.10 (32.17)
 17 Albritton, Azikiwe D      17 NFS-MR               2:24.92    2:20.83 SILV   
                  27.36     1:04.09 (36.73)     1:46.96 (42.87)     2:20.83 (33.87)
 18 Arana, Oscar Y            16 Express Swimming-MR  2:23.23    2:21.13 SILV   
                  29.48     1:07.87 (38.39)     1:47.40 (39.53)     2:21.13 (33.73)
 19 Lam, Aaron                16 Abbe Swim Team-MR    2:18.85    2:21.37 SILV   
                  30.97     1:07.42 (36.45)     1:47.31 (39.89)     2:21.37 (34.06)
 20 Krakow, Max E             16 Express Swimming-MR  2:16.20    2:22.04 SILV   
                  28.70     1:06.63 (37.93)     1:48.96 (42.33)     2:22.04 (33.08)
 21 Ejerta, Kenneth           17 CIY-MR               2:24.19    2:22.23 SILV   
                  28.32     1:04.00 (35.68)     1:50.42 (46.42)     2:22.23 (31.81)
 22 Fahey, Michael S          16 Rac @ Jcc-MR         2:29.87    2:22.77 SILV   
                  30.97     1:07.30 (36.33)     1:51.41 (44.11)     2:22.77 (31.36)
 23 Chan, Norman              17 CIY-MR               2:23.97    2:23.33 SILV   
                  28.59     1:06.75 (38.16)     1:50.25 (43.50)     2:23.33 (33.08)
 24 Baroz, Thomas             18 Rac @ Jcc-MR         2:17.28    2:23.50 SILV   
                  29.51     1:06.36 (36.85)     1:51.02 (44.66)     2:23.50 (32.48)
 25 Polgur, Michael           15 Shy/Seals-MR         2:23.67    2:23.54 SILV   
                  30.98     1:08.37 (37.39)     1:51.64 (43.27)     2:23.54 (31.90)
 26 Amalvert, Georgie         17 Seals-MR             2:23.26    2:23.74 SILV   
                  29.89     1:06.64 (36.75)     1:50.15 (43.51)     2:23.74 (33.59)
 27 Turek-Herman, Josh        15 CIY-MR               2:25.38    2:23.84 SILV   
                  30.05     1:07.11 (37.06)     1:51.06 (43.95)     2:23.84 (32.78)
 28 Lee, Marc A               17 APEX-MR              2:18.40    2:24.13 SILV   
                  27.38     1:03.54 (36.16)     1:52.20 (48.66)     2:24.13 (31.93)
 29 Shaw, Maliek              17 NFS-MR               2:21.64    2:24.26 SILV   
                  30.08     1:07.49 (37.41)     1:49.76 (42.27)     2:24.26 (34.50)
 30 Adegbite, Adeola O        15 Express Swimming-MR  2:19.56    2:25.28 SILV   
                  29.50     1:09.19 (39.69)     1:50.28 (41.09)     2:25.28 (35.00)
 31 Doyle, Chris              15 Bscat-MR             2:27.66    2:26.02 SILV   
                  29.59     1:07.35 (37.76)     1:49.69 (42.34)     2:26.02 (36.33)
 32 Massa, Nick J             18 Express Swimming-MR  2:24.30    2:26.28 SILV   
                  29.53     1:08.21 (38.68)     1:53.81 (45.60)     2:26.28 (32.47)
 33 McLaughlin, Thomas        16 BASC-MR              2:26.68    2:26.81 SILV   
                  29.92     1:06.82 (36.90)     1:55.55 (48.73)     2:26.81 (31.26)
 34 Vatsia, Sohrab K          15 Express Swimming-MR  2:25.94    2:26.87 SILV   
                  30.94     1:08.31 (37.37)     1:53.71 (45.40)     2:26.87 (33.16)
 35 Lee, Matthew P            18 Rac @ Jcc-MR         2:23.48    2:27.03 SILV   
                  30.65     1:09.68 (39.03)     1:52.87 (43.19)     2:27.03 (34.16)
 36 Todd, Craig A             15 Express Swimming-MR  2:27.10    2:27.32 SILV   
                  31.46     1:09.99 (38.53)     1:53.10 (43.11)     2:27.32 (34.22)
 37 Klages, Ryan P            15 OWA-MR               2:29.74    2:27.38 SILV   
                  29.65     1:07.54 (37.89)     1:54.07 (46.53)     2:27.38 (33.31)
 38 Ajemian, Christopher E    16 Express Swimming-MR  2:31.21    2:27.55 SILV   
                  30.34     1:08.83 (38.49)     1:54.30 (45.47)     2:27.55 (33.25)
 39 Jozkowski, Steven R       15 Express Swimming-MR  2:32.11    2:27.99 SILV   
                  33.82     1:08.97 (35.15)     1:54.53 (45.56)     2:27.99 (33.46)
 40 Isaakov, Emil             16 Shy/Seals-MR         2:29.64    2:29.20 SILV   
                  31.53     1:08.55 (37.02)     1:54.89 (46.34)     2:29.20 (34.31)
 41 Arana, Anthony Y          15 Express Swimming-MR  2:19.52    2:29.38 SILV   
                  30.35     1:07.58 (37.23)     1:53.29 (45.71)     2:29.38 (36.09)
Non-Award Division  
 -- Tseyko, Alexander         15 Shy/Seals-MR         2:24.19         DQ        
      Declared false start - Misc
 -- Wu, Kevin                 16 OWA-MR               2:18.19         DQ        
      Declared false start - Misc
 
Boys 15-18 400 Yard IM
===============================================================================
        4:41.99  ZQ
        4:45.19  JOS
        4:45.20  SMAX
        4:58.89  SILV
 Meet Qualifying:  4:45.21 - 4:58.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Hernandez, Jason          17 NFS-MR               4:55.37    4:55.13 SILV   
                  28.05     1:00.52 (32.47)     1:38.63 (38.11)     2:16.48 (37.85)
        3:02.44 (45.96)     3:49.34 (46.90)     4:22.99 (33.65)     4:55.13 (32.14)