Licensed to Metropolitan Swimming - Organization License
                                      HY-TEK's Meet Manager 10/19/2009 09:00 PM
                  2009 MR Senior Circuit SCY # 1 - 10/17/2009                  
                                    Results                                    
 
Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          26.09  METS
 Meet Qualifying:  26.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schaefer, Kathryn R       17 Badger-MR              26.11      23.55 METS   
  2 Polhill, Ali C            17 Bgnw Marlins-MR        23.89      25.02 METS   
  3 Anastasiou, Elle          15 Bgnw Marlins-MR        24.95      25.12 METS   
  4 Sun, Angela               15 Agua Swim Team-MR      25.07      25.37 METS   
  5 Marcus, Ellen F           15 Badger-MR              24.77      26.01 METS   
  6 Morford, Lauren A         24 Agua Swim Team-MR      26.07      26.20        
  7 Giner, Racquel C          17 Bgnw Marlins-MR        25.20      26.21        
  8 Teng, Rebecca Y           17 Agua Swim Team-MR      25.67      26.27        
  9 Panitz, Beatrix M         13 Badger-MR              25.87      26.56        
  9 Reynoso, Jessica M        14 Agua Swim Team-MR      26.06      26.56        
 11 Antonelle, Gigi M         14 Un-Marlins-MR          26.16      27.42        
 12 Gary, Kristin J           41 NYAC-MR                25.50      27.44        
 -- Zhu, Annie                15 Agua Swim Team-MR         NT         NS        
 -- Cooke, Farrell E          17 Badger-MR              26.29        SCR        
 -- Leupold, Christine L      26 NYAC-MR                25.70        SCR        
 
Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:01.99  METS
 Meet Qualifying:  2:01.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morford, Lauren A         24 Agua Swim Team-MR    1:51.46    1:55.17 METS   
                  27.44       56.63 (29.19)     1:26.00 (29.37)     1:55.17 (29.17)
  2 Neal, Lia M               14 Agua Swim Team-MR    1:49.14    1:56.38 METS   
                  26.36       56.59 (30.23)     1:27.37 (30.78)     1:56.38 (29.01)
  3 Rueda, Daniela            15 Agua Swim Team-MR    1:56.27    1:56.78 METS   
                  27.55       57.11 (29.56)     1:27.19 (30.08)     1:56.78 (29.59)
  4 Johanson, Kelly A         15 Badger-MR            1:52.41    1:57.23 METS   
                  27.65       57.81 (30.16)     1:27.77 (29.96)     1:57.23 (29.46)
  5 Sun, Angela               15 Agua Swim Team-MR    1:59.89    1:57.48 METS   
                  27.54       57.54 (30.00)     1:27.71 (30.17)     1:57.48 (29.77)
  6 Hutchinson-Maddox, Isla   14 Agua Swim Team-MR    1:53.55    1:57.66 METS   
                  27.85       58.08 (30.23)     1:28.37 (30.29)     1:57.66 (29.29)
  7 Scilufo, Taylor           16 UNAGU-MR             1:56.28    1:58.52 METS   
                  27.76       57.77 (30.01)     1:27.83 (30.06)     1:58.52 (30.69)
  8 Sims, Danielle            15 UNAGU-MR             1:56.38    1:59.06 METS   
                  27.78       58.18 (30.40)     1:29.02 (30.84)     1:59.06 (30.04)
  9 Polhill, Ali C            17 Bgnw Marlins-MR      1:54.84    2:00.15 METS   
                  27.46       57.96 (30.50)     1:29.14 (31.18)     2:00.15 (31.01)
 10 Warren, Frances V         16 Express Swimming-MR  1:55.23    2:00.22 METS   
                  28.14       58.19 (30.05)     1:29.03 (30.84)     2:00.22 (31.19)
 11 Panitz, Beatrix M         13 Badger-MR            2:00.43    2:00.68 METS   
                  28.35       59.35 (31.00)     1:30.39 (31.04)     2:00.68 (30.29)
 12 Marcus, Ellen F           15 Badger-MR            1:58.30    2:00.73 METS   
                  27.75       57.95 (30.20)     1:29.25 (31.30)     2:00.73 (31.48)
 13 Groccia, Adrienne P       16 Badger-MR            1:56.37    2:00.77 METS   
                  28.07       58.37 (30.30)     1:29.40 (31.03)     2:00.77 (31.37)
 14 Ciardiello, Courtney P    16 Badger-MR            1:50.92    2:01.00 METS   
                  28.16       58.48 (30.32)     1:29.59 (31.11)     2:01.00 (31.41)
 15 Suarez, Daniela I         14 Agua Swim Team-MR    1:59.79    2:01.59 METS   
                  28.46       59.71 (31.25)     1:31.77 (32.06)     2:01.59 (29.82)
 16 Rodriguez, Nicole         14 Agua Swim Team-MR    1:59.23    2:01.96 METS   
                  28.98       59.83 (30.85)     1:31.03 (31.20)     2:01.96 (30.93)
 17 Patafio, Giovanna J       17 Badger-MR            1:57.55    2:02.04        
                  28.25       59.11 (30.86)     1:30.54 (31.43)     2:02.04 (31.50)
 18 Mu, Isabella              15 Express Swimming-MR  2:00.56    2:02.11        
                  28.14       59.23 (31.09)     1:30.74 (31.51)     2:02.11 (31.37)
 19 Gorki, Alexandra G        17 Bgnw Marlins-MR      1:52.47    2:02.21        
                  28.32       59.08 (30.76)     1:30.40 (31.32)     2:02.21 (31.81)
 20 Doherty, Bridget C        14 Bgnw Marlins-MR      1:58.46    2:02.22        
                  28.44       59.38 (30.94)     1:31.39 (32.01)     2:02.22 (30.83)
 21 Cooke, Farrell E          17 Badger-MR            1:58.53    2:02.31        
                  28.15       58.47 (30.32)     1:30.32 (31.85)     2:02.31 (31.99)
 22 Schaefer, Kathryn R       17 Badger-MR            1:58.67    2:02.46        
                  27.95       59.19 (31.24)     1:31.23 (32.04)     2:02.46 (31.23)
 23 McGrath, Kelly            16 Express Swimming-MR  1:59.02    2:03.45        
                  28.99     1:00.34 (31.35)     1:32.38 (32.04)     2:03.45 (31.07)
 24 Hutchinson-Maddox, Caitl  17 Agua Swim Team-MR    2:01.49    2:04.37        
                  28.63     1:00.07 (31.44)     1:32.09 (32.02)     2:04.37 (32.28)
 25 Mihail, Renee M           16 Badger-MR            2:01.99    2:09.20        
                  29.74     1:02.58 (32.84)     1:35.86 (33.28)     2:09.20 (33.34)
 -- Pavlin, Mekala            17 Agua Swim Team-MR    1:58.76        SCR        
 -- Giner, Racquel C          17 Bgnw Marlins-MR      1:59.59        SCR        
 -- Krebs, Kristen E          17 Express Swimming-MR  1:59.35        SCR        
 
Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
       10:59.99  METS
 Meet Qualifying:  10:59.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zhu, Annie                15 Agua Swim Team-MR   10:00.16   10:09.69 METS   
                  29.61     1:00.61 (31.00)     1:31.82 (31.21)     2:03.09 (31.27)
        2:34.06 (30.97)     3:04.89 (30.83)     3:35.41 (30.52)     4:06.01 (30.60)
        4:36.80 (30.79)     5:07.68 (30.88)     5:38.39 (30.71)     6:09.01 (30.62)
        6:39.48 (30.47)     7:09.77 (30.29)     7:40.30 (30.53)     8:10.44 (30.14)
        8:40.65 (30.21)     9:10.97 (30.32)     9:40.90 (29.93)    10:09.69 (28.79)
  2 Morford, Lauren A         24 Agua Swim Team-MR    9:56.72   10:16.27 METS   
                  29.75     1:00.92 (31.17)     1:31.80 (30.88)     2:02.82 (31.02)
        2:33.58 (30.76)     3:04.22 (30.64)     3:34.82 (30.60)     4:05.65 (30.83)
        4:36.53 (30.88)     5:07.53 (31.00)     5:38.17 (30.64)     6:09.12 (30.95)
        6:39.95 (30.83)     7:10.70 (30.75)     7:41.41 (30.71)     8:12.44 (31.03)
        8:43.14 (30.70)     9:14.37 (31.23)     9:45.39 (31.02)    10:16.27 (30.88)
  3 Hutchinson-Maddox, Isla   14 Agua Swim Team-MR   10:12.21   10:21.90 METS   
                  29.37     1:00.51 (31.14)     1:31.84 (31.33)     2:03.48 (31.64)
        2:35.01 (31.53)     3:06.61 (31.60)     3:38.04 (31.43)     4:09.34 (31.30)
        4:40.55 (31.21)     5:12.07 (31.52)     5:43.39 (31.32)     6:14.68 (31.29)
        6:45.72 (31.04)     7:16.78 (31.06)     7:47.93 (31.15)     8:18.84 (30.91)
        8:50.02 (31.18)     9:21.22 (31.20)     9:52.13 (30.91)    10:21.90 (29.77)
  4 Neal, Lia M               14 Agua Swim Team-MR   10:29.02   10:25.56 METS   
                  28.60     1:00.64 (32.04)     1:32.04 (31.40)     2:04.25 (32.21)
        2:36.30 (32.05)     3:08.43 (32.13)     3:40.51 (32.08)     4:11.78 (31.27)
        4:43.21 (31.43)     5:14.63 (31.42)     5:45.90 (31.27)     6:17.31 (31.41)
        6:48.83 (31.52)     7:20.01 (31.18)     7:51.78 (31.77)     8:22.59 (30.81)
        8:53.57 (30.98)     9:25.33 (31.76)     9:56.21 (30.88)    10:25.56 (29.35)
  5 Francis, Casey L          14 Express Swimming-MR 10:24.68   10:28.11 METS   
                  29.12     1:00.99 (31.87)     1:32.67 (31.68)     2:04.48 (31.81)
        2:36.26 (31.78)     3:07.94 (31.68)     3:39.68 (31.74)     4:11.32 (31.64)
        4:42.89 (31.57)     5:14.60 (31.71)     5:46.30 (31.70)     6:17.91 (31.61)
        6:49.34 (31.43)     7:20.72 (31.38)     7:52.40 (31.68)     8:23.84 (31.44)
        8:55.21 (31.37)     9:26.57 (31.36)     9:57.90 (31.33)    10:28.11 (30.21)
  6 Johanson, Kelly A         15 Badger-MR           10:15.19   10:29.07 METS   
                  29.04       59.98 (30.94)     1:31.67 (31.69)     2:03.12 (31.45)
        2:35.09 (31.97)     3:07.06 (31.97)     3:38.53 (31.47)     4:10.77 (32.24)
        4:42.70 (31.93)     5:14.64 (31.94)     5:46.45 (31.81)     6:18.29 (31.84)
        6:49.84 (31.55)     7:21.72 (31.88)     7:53.27 (31.55)     8:24.95 (31.68)
        8:56.47 (31.52)     9:27.91 (31.44)     9:58.78 (30.87)    10:29.07 (30.29)
  7 Rueda, Daniela            15 Agua Swim Team-MR   10:11.34   10:34.63 METS   
                  29.46     1:00.39 (30.93)     1:31.79 (31.40)     2:03.20 (31.41)
        2:34.62 (31.42)     3:05.71 (31.09)     3:37.42 (31.71)     4:09.01 (31.59)
        4:40.65 (31.64)     5:13.28 (32.63)     5:45.35 (32.07)     6:17.42 (32.07)
        6:49.34 (31.92)     7:21.44 (32.10)     7:53.20 (31.76)     8:25.06 (31.86)
        8:56.95 (31.89)     9:29.26 (32.31)    10:01.96 (32.70)    10:34.63 (32.67)
  8 Suarez, Daniela I         14 Agua Swim Team-MR   10:44.83   10:35.28 METS   
                  29.77     1:01.97 (32.20)     1:34.08 (32.11)     2:06.07 (31.99)
        2:37.68 (31.61)     3:09.70 (32.02)     3:41.77 (32.07)     4:13.87 (32.10)
        4:45.94 (32.07)     5:18.18 (32.24)     5:50.41 (32.23)     6:22.46 (32.05)
        6:54.87 (32.41)     7:26.75 (31.88)     7:58.78 (32.03)     8:30.53 (31.75)
        9:01.90 (31.37)     9:33.92 (32.02)    10:05.67 (31.75)    10:35.28 (29.61)
  9 Groccia, Adrienne P       16 Badger-MR           10:30.75   10:47.41 METS   
                  30.28     1:02.53 (32.25)     1:34.90 (32.37)     2:07.46 (32.56)
        2:39.85 (32.39)     3:12.25 (32.40)     3:44.31 (32.06)     4:16.45 (32.14)
        4:48.73 (32.28)     5:20.94 (32.21)     5:53.25 (32.31)     6:25.91 (32.66)
        6:58.72 (32.81)     7:31.60 (32.88)     8:04.03 (32.43)     8:36.68 (32.65)
        9:09.30 (32.62)     9:42.01 (32.71)    10:15.50 (33.49)    10:47.41 (31.91)
 10 Sims, Danielle            15 UNAGU-MR            10:59.99   10:52.34 METS   
                  29.72     1:02.03 (32.31)     1:34.70 (32.67)     2:07.35 (32.65)
        2:39.81 (32.46)     3:12.52 (32.71)     3:45.05 (32.53)     4:18.12 (33.07)
        4:51.19 (33.07)     5:24.25 (33.06)     5:57.15 (32.90)     6:30.24 (33.09)
        7:03.43 (33.19)     7:36.51 (33.08)     8:09.51 (33.00)     8:42.31 (32.80)
        9:15.25 (32.94)     9:48.28 (33.03)    10:20.78 (32.50)    10:52.34 (31.56)
 11 Hutchinson-Maddox, Caitl  17 Agua Swim Team-MR   10:30.66   10:55.11 METS   
                  30.03     1:02.39 (32.36)     1:34.94 (32.55)     2:07.61 (32.67)
        2:40.36 (32.75)     3:13.01 (32.65)     3:45.77 (32.76)     4:18.60 (32.83)
        4:51.55 (32.95)     5:24.66 (33.11)     5:57.69 (33.03)     6:30.99 (33.30)
        7:04.23 (33.24)     7:37.20 (32.97)     8:10.16 (32.96)     8:43.22 (33.06)
        9:16.36 (33.14)     9:49.41 (33.05)    10:22.59 (33.18)    10:55.11 (32.52)
 12 Ciardiello, Courtney P    16 Badger-MR           10:36.57   10:57.51 METS   
                  29.96     1:02.42 (32.46)     1:35.14 (32.72)     2:07.80 (32.66)
        2:40.65 (32.85)     3:13.42 (32.77)     3:46.48 (33.06)     4:19.41 (32.93)
        4:52.79 (33.38)     5:25.81 (33.02)     5:58.85 (33.04)     6:32.05 (33.20)
        7:05.22 (33.17)     7:38.82 (33.60)     8:11.97 (33.15)     8:45.19 (33.22)
        9:18.43 (33.24)     9:51.76 (33.33)    10:25.04 (33.28)    10:57.51 (32.47)
 13 Patafio, Giovanna J       17 Badger-MR           10:39.08   10:58.65 METS   
                  29.81     1:02.65 (32.84)     1:35.32 (32.67)     2:08.49 (33.17)
        2:41.60 (33.11)     3:14.46 (32.86)     3:47.92 (33.46)     4:21.37 (33.45)
        4:55.04 (33.67)     5:28.85 (33.81)     6:01.36 (32.51)     6:34.64 (33.28)
        7:08.08 (33.44)     7:41.54 (33.46)     8:15.12 (33.58)     8:48.87 (33.75)
        9:22.26 (33.39)     9:54.68 (32.42)    10:27.66 (32.98)    10:58.65 (30.99)
 14 McGrath, Kelly            16 Express Swimming-MR 10:35.09   10:58.95 METS   
                  30.01     1:02.78 (32.77)     1:35.86 (33.08)     2:08.97 (33.11)
        2:42.24 (33.27)     3:15.54 (33.30)     3:48.58 (33.04)     4:21.97 (33.39)
        4:55.36 (33.39)     5:28.76 (33.40)     6:02.31 (33.55)     6:35.76 (33.45)
        7:09.06 (33.30)     7:42.45 (33.39)     8:15.70 (33.25)     8:49.00 (33.30)
        9:22.10 (33.10)     9:55.15 (33.05)    10:27.83 (32.68)    10:58.95 (31.12)
 15 Schaefer, Kathryn R       17 Badger-MR           10:47.28   11:01.61        
                  29.90     1:02.68 (32.78)     1:35.77 (33.09)     2:08.75 (32.98)
        2:41.75 (33.00)     3:14.81 (33.06)     3:48.01 (33.20)     4:21.65 (33.64)
        4:55.26 (33.61)     5:29.09 (33.83)     6:02.26 (33.17)     6:35.04 (32.78)
        7:08.31 (33.27)     7:41.71 (33.40)     8:15.35 (33.64)     8:49.10 (33.75)
        9:22.26 (33.16)     9:55.73 (33.47)    10:28.95 (33.22)    11:01.61 (32.66)
 16 Cooke, Farrell E          17 Badger-MR           11:09.90   11:03.95        
                  30.05     1:02.31 (32.26)     1:35.12 (32.81)     2:08.46 (33.34)
        2:41.96 (33.50)     3:15.56 (33.60)     3:49.44 (33.88)     4:23.20 (33.76)
        4:56.89 (33.69)     5:30.35 (33.46)     6:03.62 (33.27)     6:37.10 (33.48)
        7:10.61 (33.51)     7:44.19 (33.58)     8:17.41 (33.22)     8:50.57 (33.16)
        9:24.15 (33.58)     9:57.57 (33.42)    10:31.18 (33.61)    11:03.95 (32.77)
 17 Warren, Frances V         16 Express Swimming-MR 10:26.98   11:09.67        
                  30.17     1:02.33 (32.16)     1:36.04 (33.71)     2:09.78 (33.74)
        2:43.51 (33.73)     3:18.19 (34.68)     3:52.40 (34.21)     4:26.15 (33.75)
        5:00.16 (34.01)     5:34.60 (34.44)     6:08.19 (33.59)     6:42.16 (33.97)
        7:15.96 (33.80)     7:50.35 (34.39)     8:24.26 (33.91)     8:57.95 (33.69)
        9:31.90 (33.95)    10:05.38 (33.48)    10:37.88 (32.50)    11:09.67 (31.79)
 18 Cirone, Alexandra         14 Agua Swim Team-MR   10:47.65   11:14.05        
                  30.32     1:03.03 (32.71)     1:36.23 (33.20)     2:09.50 (33.27)
        2:43.27 (33.77)     3:17.20 (33.93)     3:51.21 (34.01)     4:25.52 (34.31)
        4:59.38 (33.86)     5:33.41 (34.03)     6:07.42 (34.01)     6:41.86 (34.44)
        7:16.17 (34.31)     7:50.38 (34.21)     8:24.73 (34.35)     8:59.13 (34.40)
        9:33.42 (34.29)    10:06.72 (33.30)    10:40.95 (34.23)    11:14.05 (33.10)
 19 Omary, Natalie M          16 Agua Swim Team-MR   11:07.60   11:16.28        
                  30.96     1:04.67 (33.71)     1:39.31 (34.64)     2:13.56 (34.25)
        2:47.98 (34.42)     3:22.41 (34.43)     3:56.85 (34.44)     4:30.67 (33.82)
        5:04.25 (33.58)     5:37.63 (33.38)     6:11.33 (33.70)     6:45.20 (33.87)
        7:19.07 (33.87)     7:53.00 (33.93)     8:26.62 (33.62)     9:00.62 (34.00)
        9:34.94 (34.32)    10:08.99 (34.05)    10:42.91 (33.92)    11:16.28 (33.37)
 20 Chan, Shirley             14 Agua Swim Team-MR   11:30.00   11:22.28        
                  30.14     1:03.28 (33.14)     1:37.64 (34.36)     2:12.17 (34.53)
        2:46.72 (34.55)     3:20.96 (34.24)     3:55.43 (34.47)     4:29.97 (34.54)
        5:04.57 (34.60)     5:38.95 (34.38)     6:13.59 (34.64)     6:48.37 (34.78)
        7:22.69 (34.32)     7:56.89 (34.20)     8:31.26 (34.37)     9:05.49 (34.23)
        9:39.86 (34.37)    10:14.38 (34.52)    10:48.97 (34.59)    11:22.28 (33.31)
 21 Kuzniewski, Megan A       17 Express Swimming-MR 11:07.07   11:22.45        
                  30.60     1:04.29 (33.69)     1:38.33 (34.04)     2:12.97 (34.64)
        2:47.85 (34.88)     3:22.28 (34.43)     3:57.13 (34.85)     4:32.58 (35.45)
        5:06.63 (34.05)     5:40.77 (34.14)     6:16.11 (35.34)     6:49.70 (33.59)
        7:24.59 (34.89)     7:59.43 (34.84)     8:34.21 (34.78)     9:08.47 (34.26)
        9:42.52 (34.05)    10:17.30 (34.78)    10:51.20 (33.90)    11:22.45 (31.25)
 22 Scilufo, Taylor           16 UNAGU-MR            10:58.16   11:22.62        
                  30.02     1:02.65 (32.63)     1:35.42 (32.77)     2:08.47 (33.05)
        2:42.13 (33.66)     3:15.41 (33.28)     3:49.33 (33.92)     4:23.39 (34.06)
        4:57.85 (34.46)     5:32.84 (34.99)     6:08.07 (35.23)     6:43.11 (35.04)
        7:18.57 (35.46)     7:53.93 (35.36)     8:29.10 (35.17)     9:04.21 (35.11)
        9:39.20 (34.99)    10:13.75 (34.55)    10:48.52 (34.77)    11:22.62 (34.10)
 23 Mihail, Renee M           16 Badger-MR           10:48.77   11:29.48        
                  31.38     1:05.42 (34.04)     1:39.71 (34.29)     2:14.24 (34.53)
        2:48.72 (34.48)     3:23.33 (34.61)     3:58.14 (34.81)     4:33.15 (35.01)
        5:07.90 (34.75)     5:42.75 (34.85)     6:17.05 (34.30)     6:51.66 (34.61)
        7:26.34 (34.68)     8:01.18 (34.84)     8:35.58 (34.40)     9:11.16 (35.58)
        9:45.74 (34.58)    10:20.44 (34.70)    10:55.19 (34.75)    11:29.48 (34.29)
 -- Pavlin, Mekala            17 Agua Swim Team-MR   10:35.02        SCR        
 -- Kessler, Rachel R         15 Badger-MR           10:25.65        SCR        
 -- Rodriguez, Nicole         14 Agua Swim Team-MR   10:58.63        SCR        
 -- Krebs, Kristen E          17 Express Swimming-MR 10:32.76        SCR        
 -- Tremain, Kate             16 Badger-MR           10:45.21        SCR        
 
Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:03.99  METS
 Meet Qualifying:  1:03.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rodriguez, Nicole         14 Agua Swim Team-MR    1:01.46    1:02.01 METS   
                  30.63     1:02.01 (31.38)                                        
  2 Rueda, Daniela            15 Agua Swim Team-MR      59.16    1:02.27 METS   
                  30.47     1:02.27 (31.80)                                        
  3 Duncalf, Katie S          14 Bgnw Marlins-MR      1:01.88    1:02.35 METS   
                  30.42     1:02.35 (31.93)                                        
  4 Morford, Lauren A         24 Agua Swim Team-MR    1:03.99    1:03.47 METS   
                  30.94     1:03.47 (32.53)                                        
  5 O'Neill, Kelly M          16 Badger-MR            1:01.64    1:04.01        
                  31.22     1:04.01 (32.79)                                        
  6 Klein, Eilis D            14 Badger-MR            1:03.09    1:04.32        
                  31.39     1:04.32 (32.93)                                        
  7 Sun, Angela               15 Agua Swim Team-MR      58.51    1:04.60        
                  29.80     1:04.60 (34.80)                                        
  8 Berkman, Maddy R          16 Bgnw Marlins-MR      1:02.74    1:05.23        
                  31.51     1:05.23 (33.72)                                        
  9 Cooke, Farrell E          17 Badger-MR            1:02.39    1:05.41        
                  31.88     1:05.41 (33.53)                                        
 10 Panitz, Beatrix M         13 Badger-MR            1:02.41    1:06.60        
                  32.36     1:06.60 (34.24)                                        
 11 Leupold, Christine L      26 NYAC-MR                   NT    1:07.45        
                  32.46     1:07.45 (34.99)                                        
 -- Sims, Danielle            15 UNAGU-MR               58.24        SCR        
 -- Leung, Alissa             16 Express Swimming-MR    58.25        SCR        
 
Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:12.59  METS
 Meet Qualifying:  1:12.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zhu, Annie                15 Agua Swim Team-MR    1:01.72    1:05.38 METS   
                  30.98     1:05.38 (34.40)                                        
  2 Gorki, Alexandra G        17 Bgnw Marlins-MR      1:05.71    1:09.32 METS   
                  32.78     1:09.32 (36.54)                                        
  3 Reynoso, Jessica M        14 Agua Swim Team-MR    1:10.07    1:10.82 METS   
                  33.35     1:10.82 (37.47)                                        
  4 Teng, Rebecca Y           17 Agua Swim Team-MR    1:08.95    1:11.43 METS   
                  34.34     1:11.43 (37.09)                                        
  5 Neal, Lia M               14 Agua Swim Team-MR    1:09.22    1:11.68 METS   
                  33.99     1:11.68 (37.69)                                        
  6 Giner, Racquel C          17 Bgnw Marlins-MR      1:06.82    1:11.72 METS   
                  34.02     1:11.72 (37.70)                                        
  7 Berkman, Maddy R          16 Bgnw Marlins-MR      1:07.13    1:11.95 METS   
                  34.04     1:11.95 (37.91)                                        
  8 Omary, Natalie M          16 Agua Swim Team-MR    1:10.45    1:13.03        
                  34.63     1:13.03 (38.40)                                        
  9 Rota, Alexandra P         15 Bgnw Marlins-MR      1:12.14    1:13.61        
                  34.78     1:13.61 (38.83)                                        
 10 Doherty, Bridget C        14 Bgnw Marlins-MR      1:10.86    1:13.63        
                  35.16     1:13.63 (38.47)                                        
 -- Chan, Olivia              14 Express Swimming-MR  1:03.81         NS        
 -- Corso, Kimberly M         15 UNLIE-MR             1:14.68        SCR        
 -- Tremain, Kate             16 Badger-MR            1:11.26        SCR        
 -- Madalena, Kathryn M       17 Express Swimming-MR  1:10.30        SCR        
 -- Leung, Alissa             16 Express Swimming-MR  1:09.45        SCR        
 
Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        2:19.99  METS
 Meet Qualifying:  2:19.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zhu, Annie                15 Agua Swim Team-MR    2:03.53    2:04.49 METS   
                  29.20     1:01.34 (32.14)     1:32.87 (31.53)     2:04.49 (31.62)
  2 Hutchinson-Maddox, Isla   14 Agua Swim Team-MR    2:03.32    2:04.80 METS   
                  28.50     1:00.22 (31.72)     1:32.90 (32.68)     2:04.80 (31.90)
  3 Sun, Angela               15 Agua Swim Team-MR    2:09.64    2:06.16 METS   
                  28.44     1:00.05 (31.61)     1:33.05 (33.00)     2:06.16 (33.11)
  4 Kessler, Rachel R         15 Badger-MR            2:04.29    2:08.14 METS   
                  29.59     1:02.09 (32.50)     1:35.12 (33.03)     2:08.14 (33.02)
  5 Scilufo, Taylor           16 UNAGU-MR             2:16.67    2:12.55 METS   
                  29.68     1:03.21 (33.53)     1:37.65 (34.44)     2:12.55 (34.90)
  6 Neal, Lia M               14 Agua Swim Team-MR    2:09.51    2:13.03 METS   
                  29.58     1:04.16 (34.58)     1:39.67 (35.51)     2:13.03 (33.36)
  7 Francis, Casey L          14 Express Swimming-MR  2:14.40    2:13.20 METS   
                  30.00     1:04.08 (34.08)     1:39.07 (34.99)     2:13.20 (34.13)
  8 Sims, Danielle            15 UNAGU-MR             2:12.04    2:13.43 METS   
                  29.12     1:02.83 (33.71)     1:37.67 (34.84)     2:13.43 (35.76)
  9 Rodriguez, Nicole         14 Agua Swim Team-MR    2:11.96    2:14.13 METS   
                  30.87     1:04.71 (33.84)     1:39.38 (34.67)     2:14.13 (34.75)
 10 Hutchinson-Maddox, Caitl  17 Agua Swim Team-MR    2:10.30    2:14.23 METS   
                  30.73     1:04.62 (33.89)     1:39.55 (34.93)     2:14.23 (34.68)
 11 Warren, Frances V         16 Express Swimming-MR  2:05.59    2:14.83 METS   
                  30.20     1:04.57 (34.37)     1:39.51 (34.94)     2:14.83 (35.32)
 12 Ciardiello, Courtney P    16 Badger-MR            2:02.33    2:15.49 METS   
                  30.16     1:04.28 (34.12)     1:39.19 (34.91)     2:15.49 (36.30)
 13 Mu, Isabella              15 Express Swimming-MR  2:14.50    2:15.57 METS   
                  30.42     1:04.40 (33.98)     1:39.51 (35.11)     2:15.57 (36.06)
 14 Omary, Natalie M          16 Agua Swim Team-MR    2:13.05    2:16.85 METS   
                  29.98     1:04.27 (34.29)     1:39.99 (35.72)     2:16.85 (36.86)
 15 Suarez, Daniela I         14 Agua Swim Team-MR    2:16.28    2:17.21 METS   
                  30.27     1:05.17 (34.90)     1:41.40 (36.23)     2:17.21 (35.81)
 16 Duncalf, Katie S          14 Bgnw Marlins-MR      2:16.40    2:17.49 METS   
                  30.04     1:04.85 (34.81)     1:41.04 (36.19)     2:17.49 (36.45)
 17 Teng, Rebecca Y           17 Agua Swim Team-MR    2:11.00    2:18.22 METS   
                  30.30     1:04.98 (34.68)     1:41.45 (36.47)     2:18.22 (36.77)
 18 Berkman, Maddy R          16 Bgnw Marlins-MR      2:09.00    2:18.39 METS   
                  30.04     1:04.42 (34.38)     1:41.05 (36.63)     2:18.39 (37.34)
 19 Polhill, Ali C            17 Bgnw Marlins-MR      2:00.15    2:18.80 METS   
                  29.49     1:03.33 (33.84)     1:39.93 (36.60)     2:18.80 (38.87)
 20 Gorki, Alexandra G        17 Bgnw Marlins-MR      2:16.20    2:20.14        
                  30.59     1:05.66 (35.07)     1:42.82 (37.16)     2:20.14 (37.32)
 21 Rueda, Daniela            15 Agua Swim Team-MR    2:06.72    2:20.61        
                  29.66     1:04.59 (34.93)     1:42.68 (38.09)     2:20.61 (37.93)
 22 Chan, Shirley             14 Agua Swim Team-MR    2:18.19    2:21.97        
                  31.00     1:06.68 (35.68)     1:43.52 (36.84)     2:21.97 (38.45)
 23 Cirone, Alexandra         14 Agua Swim Team-MR    2:19.99    2:24.58        
                  31.84     1:08.52 (36.68)     1:46.20 (37.68)     2:24.58 (38.38)
 24 Kuzniewski, Megan A       17 Express Swimming-MR  2:17.21    2:27.63        
                  31.42     1:08.99 (37.57)     1:48.25 (39.26)     2:27.63 (39.38)
 -- Chan, Olivia              14 Express Swimming-MR  2:07.05         NS        
 -- Morford, Lauren A         24 Agua Swim Team-MR    2:15.18        SCR        
 -- Pavlin, Mekala            17 Agua Swim Team-MR    2:18.13        SCR        
 
Women 200 Yard IM
===============================================================================
        2:17.99  METS
 Meet Qualifying:  2:17.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zhu, Annie                15 Agua Swim Team-MR    2:02.11    2:06.62 METS   
                  28.19     1:00.70 (32.51)     1:36.58 (35.88)     2:06.62 (30.04)
  2 Teng, Rebecca Y           17 Agua Swim Team-MR    2:09.58    2:14.07 METS   
                  29.96     1:05.15 (35.19)     1:43.51 (38.36)     2:14.07 (30.56)
  3 Hutchinson-Maddox, Isla   14 Agua Swim Team-MR    2:09.74    2:14.90 METS   
                  28.68     1:04.59 (35.91)     1:44.80 (40.21)     2:14.90 (30.10)
  4 Francis, Casey L          14 Express Swimming-MR  2:10.88    2:15.89 METS   
                  29.93     1:04.84 (34.91)     1:45.29 (40.45)     2:15.89 (30.60)
  5 Kessler, Rachel R         15 Badger-MR            2:08.40    2:16.03 METS   
                  29.70     1:04.18 (34.48)     1:44.97 (40.79)     2:16.03 (31.06)
  6 Giner, Racquel C          17 Bgnw Marlins-MR      2:11.39    2:16.35 METS   
                  29.72     1:04.10 (34.38)     1:44.54 (40.44)     2:16.35 (31.81)
  7 Doherty, Bridget C        14 Bgnw Marlins-MR      2:13.12    2:17.00 METS   
                  29.92     1:05.56 (35.64)     1:45.18 (39.62)     2:17.00 (31.82)
  8 Suarez, Daniela I         14 Agua Swim Team-MR    2:13.02    2:17.17 METS   
                  29.57     1:07.37 (37.80)     1:47.52 (40.15)     2:17.17 (29.65)
  9 Scilufo, Taylor           16 UNAGU-MR             2:09.89    2:17.27 METS   
                  29.33     1:05.08 (35.75)     1:46.09 (41.01)     2:17.27 (31.18)
 10 Sims, Danielle            15 UNAGU-MR             2:10.59    2:18.04        
                  29.10     1:05.03 (35.93)     1:47.09 (42.06)     2:18.04 (30.95)
 11 Mu, Isabella              15 Express Swimming-MR  2:16.48    2:18.48        
                  30.69     1:04.94 (34.25)     1:46.74 (41.80)     2:18.48 (31.74)
 12 Johanson, Kelly A         15 Badger-MR            2:14.48    2:18.53        
                  29.89     1:06.30 (36.41)     1:49.07 (42.77)     2:18.53 (29.46)
 13 Groccia, Adrienne P       16 Badger-MR            2:15.61    2:18.96        
                  30.55     1:07.28 (36.73)     1:49.37 (42.09)     2:18.96 (29.59)
 14 Reynoso, Jessica M        14 Agua Swim Team-MR    2:17.18    2:18.98        
                  30.54     1:07.10 (36.56)     1:47.11 (40.01)     2:18.98 (31.87)
 15 O'Neill, Kelly M          16 Badger-MR            2:17.45    2:23.74        
                  30.88     1:06.54 (35.66)     1:50.20 (43.66)     2:23.74 (33.54)
 16 McGrath, Kelly            16 Express Swimming-MR  2:14.57    2:24.70        
                  31.05     1:08.49 (37.44)     1:51.60 (43.11)     2:24.70 (33.10)
 17 Hutchinson-Maddox, Caitl  17 Agua Swim Team-MR    2:16.97    2:26.38        
                  31.37     1:08.89 (37.52)     1:53.06 (44.17)     2:26.38 (33.32)
 18 Omary, Natalie M          16 Agua Swim Team-MR    2:19.09    2:27.16        
                  31.18     1:11.90 (40.72)     1:52.72 (40.82)     2:27.16 (34.44)
 19 Duncalf, Katie S          14 Bgnw Marlins-MR      2:19.24    2:28.06        
                  31.59     1:07.92 (36.33)     1:52.85 (44.93)     2:28.06 (35.21)
 -- Chan, Olivia              14 Express Swimming-MR  2:05.37         NS        
 -- Pavlin, Mekala            17 Agua Swim Team-MR    2:19.08        SCR        
 -- Leung, Alissa             16 Express Swimming-MR  2:11.03        SCR        
 -- Krebs, Kristen E          17 Express Swimming-MR  2:17.49        SCR        
 -- Polhill, Ali C            17 Bgnw Marlins-MR      2:05.69        SCR        
 -- Tremain, Kate             16 Badger-MR            2:19.23        SCR        
 -- Madalena, Kathryn M       17 Express Swimming-MR  2:17.57        SCR        
 -- Berkman, Maddy R          16 Bgnw Marlins-MR      2:10.59        SCR        
 
Men 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
          23.29  METS
 Meet Qualifying:  23.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Schumacher, Griffin T     16 Agua Swim Team-MR      21.63      21.96 METS   
  2 Martin, Ricky L           17 Agua Swim Team-MR         NT      22.71 METS   
 
Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          23.29  METS
 Meet Qualifying:  23.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schumacher, Griffin T     16 Agua Swim Team-MR      21.78      21.63 METS   
  2 Meena, Elliot P           25 NYAC-MR                23.25      22.66 METS   
  3 Witzke, Christian E       22 NYAC-MR                21.80      22.68 METS   
  4 Fishman, Alan J           26 NYAC-MR                22.00      22.88 METS   
  5 Hadley, Matthew J         17 Bgnw Marlins-MR        22.00      23.30        
  6 Carr, John P              17 Bgnw Marlins-MR        23.29      23.46        
  7 Stuart, Alex P            16 UNBAD-MR               22.71      23.49        
  8 Tesser, Josh D            15 Bgnw Marlins-MR        23.35      23.77        
  9 Mukudai, Reo              13 UNBAD-MR               23.95      23.78        
 10 Yang, Patrick             15 Badger-MR              22.72      23.83        
 -- Carmichael-Lopes, Bernil  16 Express Swimming-MR    22.61        SCR        
 
Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:51.49  METS
 Meet Qualifying:  1:51.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schumacher, Griffin T     16 Agua Swim Team-MR    1:47.55    1:48.68 METS   
                  24.58       52.07 (27.49)     1:20.70 (28.63)     1:48.68 (27.98)
  2 Fitzgerald, Quinn W       26 NYAC-MR              1:46.00    1:48.75 METS   
                  25.77       53.64 (27.87)     1:21.60 (27.96)     1:48.75 (27.15)
  3 Hu-Van Wright, En-Wei     15 Agua Swim Team-MR    1:49.83    1:49.16 METS   
                  25.42       53.48 (28.06)     1:21.69 (28.21)     1:49.16 (27.47)
  4 Itzkowitz, Ben M          17 Badger-MR            1:43.42    1:49.22 METS   
                  26.18       53.92 (27.74)     1:21.72 (27.80)     1:49.22 (27.50)
  5 Martin, Ricky L           17 Agua Swim Team-MR    1:46.09    1:49.41 METS   
                  24.91       52.56 (27.65)     1:20.99 (28.43)     1:49.41 (28.42)
  6 Barry, Charles C          14 Badger-MR            1:50.65    1:50.50 METS   
                  25.80       53.94 (28.14)     1:22.44 (28.50)     1:50.50 (28.06)
  7 Hadley, Matthew J         17 Bgnw Marlins-MR      1:42.06    1:50.91 METS   
                  25.47       53.20 (27.73)     1:21.72 (28.52)     1:50.91 (29.19)
  8 Abrams, Michael           16 Agua Swim Team-MR    1:47.14    1:52.04        
                  26.76       55.68 (28.92)     1:24.33 (28.65)     1:52.04 (27.71)
  9 Towne, Mitchell R         15 Badger-MR            1:49.25    1:52.16        
                  25.79       54.24 (28.45)     1:23.40 (29.16)     1:52.16 (28.76)
 10 Clarke, Taegan M          16 Bgnw Marlins-MR      1:47.89    1:52.34        
                  25.71       54.06 (28.35)     1:23.55 (29.49)     1:52.34 (28.79)
 11 Kuo, Theodore             16 Express Swimming-MR  1:49.69    1:52.76        
                  26.15       54.93 (28.78)     1:24.29 (29.36)     1:52.76 (28.47)
 12 Carr, John P              17 Bgnw Marlins-MR      1:48.12    1:53.61        
                  25.92       54.16 (28.24)     1:23.80 (29.64)     1:53.61 (29.81)
 13 Yang, Patrick             15 Badger-MR            1:50.14    1:53.69        
                  25.82       54.89 (29.07)     1:24.63 (29.74)     1:53.69 (29.06)
 14 Mukudai, Reo              13 UNBAD-MR             1:51.49    1:53.83        
                  26.00       54.74 (28.74)     1:24.82 (30.08)     1:53.83 (29.01)
 15 Clarke, Risten J          14 Bgnw Marlins-MR      1:50.77    1:53.88        
                  26.36       54.98 (28.62)     1:25.15 (30.17)     1:53.88 (28.73)
 16 Hogan, Brett R            15 Badger-MR            1:53.30    1:54.14        
                  26.41       55.80 (29.39)     1:25.56 (29.76)     1:54.14 (28.58)
 17 Lin, Kevin                14 Agua Swim Team-MR    1:51.49    1:56.03        
                  27.23       56.81 (29.58)     1:26.82 (30.01)     1:56.03 (29.21)
 18 Carr, Charlie M           15 Bgnw Marlins-MR      1:52.21    1:59.26        
                  26.70       56.86 (30.16)     1:27.76 (30.90)     1:59.26 (31.50)
 19 Conaton, Patrick A        13 Badger-MR            1:51.49    2:00.34        
                  26.84       57.26 (30.42)     1:28.52 (31.26)     2:00.34 (31.82)
 -- Lyons, Chris              16 Badger-MR            1:50.56        SCR        
 -- Karle, Matthew J          16 Bgnw Marlins-MR      1:50.84        SCR        
 -- Gianino, Alex J           16 Badger-MR            1:41.98        SCR        
 -- Hughes, Kevin J           16 Badger-MR            1:42.61        SCR        
 
Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
       10:35.99  METS
 Meet Qualifying:  10:35.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barry, Charles C          14 Badger-MR            9:43.36    9:53.24 METS   
                  26.97       56.16 (29.19)     1:25.57 (29.41)     1:54.90 (29.33)
        2:24.43 (29.53)     2:53.94 (29.51)     3:23.69 (29.75)     3:53.71 (30.02)
        4:23.94 (30.23)     4:54.19 (30.25)     5:24.21 (30.02)     5:54.31 (30.10)
        6:24.57 (30.26)     6:54.74 (30.17)     7:24.81 (30.07)     7:54.94 (30.13)
        8:24.92 (29.98)     8:54.89 (29.97)     9:24.77 (29.88)     9:53.24 (28.47)
  2 Abrams, Michael           16 Agua Swim Team-MR   10:01.04   10:05.09 METS   
                  27.99       58.37 (30.38)     1:28.86 (30.49)     1:59.45 (30.59)
        2:29.75 (30.30)     2:59.70 (29.95)     3:30.28 (30.58)     4:00.76 (30.48)
        4:31.30 (30.54)     5:01.94 (30.64)     5:32.60 (30.66)     6:03.02 (30.42)
        6:33.51 (30.49)     7:04.51 (31.00)     7:35.00 (30.49)     8:05.55 (30.55)
        8:35.68 (30.13)     9:06.34 (30.66)     9:36.14 (29.80)    10:05.09 (28.95)
  3 Rappaport, Will L         15 Badger-MR           10:00.32   10:10.57 METS   
                  26.58       55.74 (29.16)     1:25.73 (29.99)     1:56.10 (30.37)
        2:26.69 (30.59)     2:58.03 (31.34)     3:29.62 (31.59)     4:01.07 (31.45)
        4:32.74 (31.67)     5:03.76 (31.02)     5:34.54 (30.78)     6:05.65 (31.11)
        6:36.64 (30.99)     7:07.06 (30.42)     7:37.81 (30.75)     8:08.64 (30.83)
        8:39.35 (30.71)     9:10.00 (30.65)     9:40.59 (30.59)    10:10.57 (29.98)
  4 Towne, Mitchell R         15 Badger-MR           10:04.49   10:16.60 METS   
                  26.98       56.25 (29.27)     1:26.49 (30.24)     1:57.33 (30.84)
        2:27.27 (29.94)     2:58.50 (31.23)     3:29.52 (31.02)     4:00.66 (31.14)
        4:32.36 (31.70)     5:03.87 (31.51)     5:35.15 (31.28)     6:06.59 (31.44)
        6:38.67 (32.08)     7:11.61 (32.94)     7:43.90 (32.29)     8:15.50 (31.60)
        8:46.05 (30.55)     9:16.79 (30.74)     9:47.47 (30.68)    10:16.60 (29.13)
  5 Rueda, Diego C            14 Agua Swim Team-MR   10:28.42   10:16.75 METS   
                  27.89       58.35 (30.46)     1:30.31 (31.96)     2:01.71 (31.40)
        2:32.97 (31.26)     3:04.39 (31.42)     3:35.96 (31.57)     4:07.98 (32.02)
        4:39.32 (31.34)     5:10.61 (31.29)     5:41.45 (30.84)     6:12.36 (30.91)
        6:43.54 (31.18)     7:14.23 (30.69)     7:44.90 (30.67)     8:15.78 (30.88)
        8:46.42 (30.64)     9:16.90 (30.48)     9:47.72 (30.82)    10:16.75 (29.03)
  6 Hogan, Brett R            15 Badger-MR           10:30.28   10:18.62 METS   
                  27.77       59.31 (31.54)     1:30.30 (30.99)     2:02.50 (32.20)
        2:33.67 (31.17)     3:05.37 (31.70)     3:36.78 (31.41)     4:07.59 (30.81)
        4:39.30 (31.71)     5:10.66 (31.36)     5:42.12 (31.46)     6:13.89 (31.77)
        6:45.33 (31.44)     7:16.96 (31.63)     7:47.53 (30.57)     8:18.10 (30.57)
        8:49.01 (30.91)     9:19.29 (30.28)     9:49.78 (30.49)    10:18.62 (28.84)
  7 Martin, Ricky L           17 Agua Swim Team-MR   10:47.44   10:20.18 METS   
                  26.42       56.55 (30.13)     1:27.64 (31.09)     1:58.81 (31.17)
        2:30.31 (31.50)     3:01.89 (31.58)     3:33.73 (31.84)     4:05.67 (31.94)
        4:37.37 (31.70)     5:09.46 (32.09)     5:41.44 (31.98)     6:12.62 (31.18)
        6:44.16 (31.54)     7:15.43 (31.27)     7:46.98 (31.55)     8:18.23 (31.25)
        8:49.74 (31.51)     9:21.38 (31.64)     9:51.86 (30.48)    10:20.18 (28.32)
  8 Kuo, Theodore             16 Express Swimming-MR 10:19.54   10:20.41 METS   
                  27.12       57.69 (30.57)     1:28.50 (30.81)     1:59.79 (31.29)
        2:31.27 (31.48)     3:02.40 (31.13)     3:33.76 (31.36)     4:05.12 (31.36)
        4:36.91 (31.79)     5:08.81 (31.90)     5:40.67 (31.86)     6:12.60 (31.93)
        6:44.10 (31.50)     7:15.88 (31.78)     7:47.39 (31.51)     8:18.49 (31.10)
        8:49.14 (30.65)     9:20.21 (31.07)     9:51.02 (30.81)    10:20.41 (29.39)
  9 Chansakul, JR J           15 Agua Swim Team-MR   11:06.29   10:20.81 METS   
                  28.03       58.76 (30.73)     1:29.99 (31.23)     2:02.05 (32.06)
        2:33.90 (31.85)     3:06.12 (32.22)     3:38.24 (32.12)     4:10.14 (31.90)
        4:42.55 (32.41)     5:15.61 (33.06)     5:45.42 (29.81)     6:15.68 (30.26)
        6:46.34 (30.66)     7:17.00 (30.66)     7:48.09 (31.09)     8:18.43 (30.34)
        8:49.95 (31.52)     9:21.96 (32.01)     9:51.63 (29.67)    10:20.81 (29.18)
 10 Itzkowitz, Ben M          17 Badger-MR            9:49.02   10:20.97 METS   
                  27.66       57.89 (30.23)     1:28.96 (31.07)     2:00.09 (31.13)
        2:31.36 (31.27)     3:02.70 (31.34)     3:34.13 (31.43)     4:05.64 (31.51)
        4:37.16 (31.52)     5:08.44 (31.28)     5:40.10 (31.66)     6:11.75 (31.65)
        6:43.56 (31.81)     7:15.20 (31.64)     7:46.85 (31.65)     8:17.96 (31.11)
        8:49.43 (31.47)     9:20.51 (31.08)     9:51.49 (30.98)    10:20.97 (29.48)
 11 Yamout, Nader             15 Agua Swim Team-MR   10:30.00   10:28.79 METS   
                  27.92       58.17 (30.25)     1:29.16 (30.99)     2:00.36 (31.20)
        2:31.72 (31.36)     3:03.28 (31.56)     3:35.29 (32.01)     4:07.03 (31.74)
        4:39.21 (32.18)     5:11.08 (31.87)     5:42.34 (31.26)     6:14.17 (31.83)
        6:45.54 (31.37)     7:17.40 (31.86)     7:48.80 (31.40)     8:20.66 (31.86)
        8:52.67 (32.01)     9:25.22 (32.55)     9:57.68 (32.46)    10:28.79 (31.11)
 12 Sherman, Sammy I          14 Agua Swim Team-MR   10:35.99   10:29.45 METS   
                  27.91       58.89 (30.98)     1:29.99 (31.10)     2:01.21 (31.22)
        2:32.32 (31.11)     3:03.84 (31.52)     3:35.46 (31.62)     4:07.68 (32.22)
        4:40.26 (32.58)     5:13.04 (32.78)     5:43.74 (30.70)     6:15.45 (31.71)
        6:47.57 (32.12)     7:20.21 (32.64)     7:51.28 (31.07)     8:22.87 (31.59)
        8:54.57 (31.70)     9:27.07 (32.50)     9:58.74 (31.67)    10:29.45 (30.71)
 13 Fierro Joyce, Billy       15 Badger-MR           10:42.47   10:52.88        
                  28.49     1:00.07 (31.58)     1:32.15 (32.08)     2:04.38 (32.23)
        2:36.37 (31.99)     3:09.06 (32.69)     3:41.88 (32.82)     4:14.93 (33.05)
        4:48.28 (33.35)     5:21.98 (33.70)     5:55.60 (33.62)     6:29.14 (33.54)
        7:02.81 (33.67)     7:36.44 (33.63)     8:09.69 (33.25)     8:42.84 (33.15)
        9:15.62 (32.78)     9:47.77 (32.15)    10:19.60 (31.83)    10:52.88 (33.28)
 -- Duva, Ben                 17 Express Swimming-MR 10:18.07        SCR        
 -- Lyons, Sean P             14 Badger-MR           10:36.73        SCR        
 -- Hughes, Kevin J           16 Badger-MR            9:33.22        SCR        
 -- Gianino, Alex J           16 Badger-MR            9:23.61        SCR        
 -- Tremain, Max              14 Badger-MR           10:08.25        SCR        
 
Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          58.49  METS
 Meet Qualifying:  58.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hu-Van Wright, En-Wei     15 Agua Swim Team-MR      55.08      54.92 METS   
                  27.35       54.92 (27.57)                                        
  2 Hadley, Matthew J         17 Bgnw Marlins-MR        52.58      55.28 METS   
                  28.25       55.28 (27.03)                                        
  3 Casino, Joe A             15 Badger-MR              55.94      56.81 METS   
                  27.79       56.81 (29.02)                                        
  4 White, Connor D           17 Bgnw Marlins-MR        53.41      58.36 METS   
                  28.08       58.36 (30.28)                                        
  5 Clarke, Taegan M          16 Bgnw Marlins-MR        55.70      58.41 METS   
                  28.80       58.41 (29.61)                                        
  6 Carr, John P              17 Bgnw Marlins-MR        55.83      58.87        
                  28.45       58.87 (30.42)                                        
  7 Stuart, Alex P            16 UNBAD-MR               53.22      58.91        
                  28.39       58.91 (30.52)                                        
  8 Mo, Daniel G              13 Badger-MR              57.14      59.04        
                  28.74       59.04 (30.30)                                        
  9 Conaton, Patrick A        13 Badger-MR              59.85      59.68        
                  28.96       59.68 (30.72)                                        
 10 Abrams, Michael           16 Agua Swim Team-MR      55.29      59.75        
                  29.63       59.75 (30.12)                                        
 11 Diette, Daniel F          26 NYAC-MR                   NT      59.93        
                  28.93       59.93 (31.00)                                        
 12 Tesser, Josh D            15 Bgnw Marlins-MR        54.94    1:00.17        
                  29.43     1:00.17 (30.74)                                        
 13 Hogan, Brett R            15 Badger-MR              56.79    1:00.68        
                  29.75     1:00.68 (30.93)                                        
 14 Martin, Ricky L           17 Agua Swim Team-MR      54.69    1:01.03        
                  29.67     1:01.03 (31.36)                                        
 15 Carr, Charlie M           15 Bgnw Marlins-MR        56.23    1:02.56        
                  29.96     1:02.56 (32.60)                                        
 16 Clarke, Risten J          14 Bgnw Marlins-MR        59.98    1:03.20        
                  30.87     1:03.20 (32.33)                                        
 -- Schumacher, Griffin T     16 Agua Swim Team-MR      56.19         NS        
 -- Lyons, Chris              16 Badger-MR              54.47        SCR        
 -- Hughes, Kevin J           16 Badger-MR              54.60        SCR        
 
Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:06.49  METS
 Meet Qualifying:  1:06.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Karle, Matthew J          16 Bgnw Marlins-MR        58.43    1:01.88 METS   
                  28.79     1:01.88 (33.09)                                        
  2 Koenigsberger, Stephan    15 Agua Swim Team-MR    1:02.97    1:01.90 METS   
                  29.38     1:01.90 (32.52)                                        
  3 Mo, Samuel                14 Badger-MR            1:00.20    1:02.04 METS   
                  29.37     1:02.04 (32.67)                                        
  4 Rappaport, Will L         15 Badger-MR            1:02.57    1:03.85 METS   
                  30.18     1:03.85 (33.67)                                        
  5 Chansakul, JR J           15 Agua Swim Team-MR    1:03.25    1:04.43 METS   
                  30.90     1:04.43 (33.53)                                        
  6 White, Connor D           17 Bgnw Marlins-MR      1:01.61    1:05.12 METS   
                  30.42     1:05.12 (34.70)                                        
  7 Zorgman, Ruan J           14 Bgnw Marlins-MR      1:04.72    1:06.49 METS   
                  31.70     1:06.49 (34.79)                                        
  8 Fierro Joyce, Billy       15 Badger-MR            1:02.65    1:06.94        
                  30.60     1:06.94 (36.34)                                        
  9 Tesser, Josh D            15 Bgnw Marlins-MR      1:06.13    1:07.06        
                  31.98     1:07.06 (35.08)                                        
 10 Krosser, Jared M          15 Bgnw Marlins-MR      1:07.49    1:07.72        
                  31.56     1:07.72 (36.16)                                        
 11 Itzkowitz, Ben M          17 Badger-MR            1:03.10    1:08.70        
                  32.37     1:08.70 (36.33)                                        
 12 Schumacher, Griffin T     16 Agua Swim Team-MR    1:07.42    1:10.41        
                  31.77     1:10.41 (38.64)                                        
 -- Carmichael-Lopes, Bernil  16 Express Swimming-MR  1:00.59        SCR        
 -- Duva, Ben                 17 Express Swimming-MR  1:06.60        SCR        
 -- Tremain, Max              14 Badger-MR            1:03.82        SCR        
 
Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        2:11.99  METS
 Meet Qualifying:  2:11.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mo, Samuel                14 Badger-MR            1:56.66    1:59.69 METS   
                  26.83       57.47 (30.64)     1:28.67 (31.20)     1:59.69 (31.02)
  2 Karle, Matthew J          16 Bgnw Marlins-MR      1:54.34    2:00.43 METS   
                  26.89       58.18 (31.29)     1:29.39 (31.21)     2:00.43 (31.04)
  3 Kuo, Theodore             16 Express Swimming-MR  1:59.20    2:01.96 METS   
                  27.29       58.32 (31.03)     1:30.10 (31.78)     2:01.96 (31.86)
  4 Yamout, Nader             15 Agua Swim Team-MR    2:04.55    2:03.20 METS   
                  27.12       58.07 (30.95)     1:30.91 (32.84)     2:03.20 (32.29)
  5 Barry, Charles C          14 Badger-MR            1:57.56    2:04.44 METS   
                  27.27       59.00 (31.73)     1:31.23 (32.23)     2:04.44 (33.21)
  6 Chansakul, JR J           15 Agua Swim Team-MR    2:07.69    2:05.23 METS   
                  28.03       59.54 (31.51)     1:33.09 (33.55)     2:05.23 (32.14)
  7 Hu-Van Wright, En-Wei     15 Agua Swim Team-MR    2:02.43    2:06.07 METS   
                  28.19     1:00.78 (32.59)     1:34.78 (34.00)     2:06.07 (31.29)
  8 Fierro Joyce, Billy       15 Badger-MR            2:03.56    2:06.42 METS   
                  28.26     1:00.04 (31.78)     1:33.32 (33.28)     2:06.42 (33.10)
  9 Lin, Kevin                14 Agua Swim Team-MR    2:06.97    2:06.54 METS   
                  28.87     1:01.19 (32.32)     1:34.17 (32.98)     2:06.54 (32.37)
 10 Rueda, Diego C            14 Agua Swim Team-MR    2:08.03    2:06.66 METS   
                  28.92     1:01.18 (32.26)     1:34.42 (33.24)     2:06.66 (32.24)
 11 Stuart, Alex P            16 UNBAD-MR             2:06.65    2:06.85 METS   
                  26.01       57.12 (31.11)     1:30.32 (33.20)     2:06.85 (36.53)
 12 Ogisu, Kent               15 Agua Swim Team-MR    2:10.58    2:07.66 METS   
                  28.96     1:01.18 (32.22)     1:34.41 (33.23)     2:07.66 (33.25)
 13 Sherman, Sammy I          14 Agua Swim Team-MR    2:08.85    2:07.67 METS   
                  29.69     1:02.40 (32.71)     1:35.12 (32.72)     2:07.67 (32.55)
 14 Martin, Ricky L           17 Agua Swim Team-MR    2:00.69    2:08.20 METS   
                  28.32     1:00.53 (32.21)     1:34.29 (33.76)     2:08.20 (33.91)
 15 Towne, Mitchell R         15 Badger-MR            2:03.85    2:08.76 METS   
                  28.54     1:01.20 (32.66)     1:34.38 (33.18)     2:08.76 (34.38)
 16 Yang, Patrick             15 Badger-MR            2:04.59    2:11.02 METS   
                  27.84     1:00.07 (32.23)     1:34.99 (34.92)     2:11.02 (36.03)
 17 Clarke, Taegan M          16 Bgnw Marlins-MR      2:02.54    2:12.27        
                  28.05     1:01.08 (33.03)     1:36.54 (35.46)     2:12.27 (35.73)
 18 Mo, Daniel G              13 Badger-MR            2:07.11    2:13.72        
                  28.33     1:01.83 (33.50)     1:37.43 (35.60)     2:13.72 (36.29)
 19 Carr, Charlie M           15 Bgnw Marlins-MR      2:00.67    2:14.04        
                  29.51     1:03.24 (33.73)     1:39.32 (36.08)     2:14.04 (34.72)
 -- Lyons, Sean P             14 Badger-MR            2:07.11        SCR        
 
Men 200 Yard IM
===============================================================================
        2:04.99  METS
 Meet Qualifying:  2:04.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mo, Samuel                14 Badger-MR            1:56.86    1:59.03 METS   
                  26.65       57.23 (30.58)     1:32.20 (34.97)     1:59.03 (26.83)
  2 Rappaport, Will L         15 Badger-MR            1:58.93    2:02.93 METS   
                  27.12       57.99 (30.87)     1:34.23 (36.24)     2:02.93 (28.70)
  3 Karle, Matthew J          16 Bgnw Marlins-MR      1:57.42    2:06.03        
                  27.27     1:00.77 (33.50)     1:35.69 (34.92)     2:06.03 (30.34)
  4 Mo, Daniel G              13 Badger-MR            2:06.13    2:06.09        
                  28.12     1:00.89 (32.77)     1:38.07 (37.18)     2:06.09 (28.02)
  5 Hu-Van Wright, En-Wei     15 Agua Swim Team-MR    1:59.31    2:06.28        
                  27.31       58.74 (31.43)     1:36.96 (38.22)     2:06.28 (29.32)
  6 Abrams, Michael           16 Agua Swim Team-MR    2:03.00    2:06.49        
                  28.99     1:00.76 (31.77)     1:39.34 (38.58)     2:06.49 (27.15)
  7 Chansakul, JR J           15 Agua Swim Team-MR    2:03.80    2:06.51        
                  27.09     1:00.69 (33.60)     1:38.02 (37.33)     2:06.51 (28.49)
  8 Yamout, Nader             15 Agua Swim Team-MR    2:06.26    2:08.21        
                  27.53       59.90 (32.37)     1:38.28 (38.38)     2:08.21 (29.93)
  9 Mukudai, Reo              13 UNBAD-MR             2:03.00    2:10.73        
                  27.86     1:01.48 (33.62)     1:40.61 (39.13)     2:10.73 (30.12)
 10 Koenigsberger, Stephan    15 Agua Swim Team-MR    2:04.99    2:11.10        
                  29.60     1:04.37 (34.77)     1:39.08 (34.71)     2:11.10 (32.02)
 11 Ogisu, Kent               15 Agua Swim Team-MR    2:04.99    2:12.07        
                  29.01     1:02.37 (33.36)     1:41.67 (39.30)     2:12.07 (30.40)
 12 Casino, Joe A             15 Badger-MR            2:10.04    2:12.09        
                  27.99     1:00.24 (32.25)     1:40.99 (40.75)     2:12.09 (31.10)
 13 Hadley, Matthew J         17 Bgnw Marlins-MR      1:55.64    2:17.41        
                  29.46     1:05.64 (36.18)     1:44.22 (38.58)     2:17.41 (33.19)
 14 Carr, Charlie M           15 Bgnw Marlins-MR      2:05.37    2:19.99        
                  28.86     1:04.57 (35.71)     1:47.15 (42.58)     2:19.99 (32.84)
 15 Tesser, Josh D            15 Bgnw Marlins-MR      2:02.63    2:20.96        
                  30.20     1:05.28 (35.08)     1:47.67 (42.39)     2:20.96 (33.29)
 16 White, Connor D           17 Bgnw Marlins-MR      2:02.83    2:22.40        
                  28.35     1:04.42 (36.07)     1:45.30 (40.88)     2:22.40 (37.10)
 -- Lyons, Chris              16 Badger-MR            1:56.22        SCR        
 -- Carmichael-Lopes, Bernil  16 Express Swimming-MR  2:02.66        SCR        
 -- Gianino, Alex J           16 Badger-MR            1:53.28        SCR        
 -- Duva, Ben                 17 Express Swimming-MR  2:06.32        SCR