Licensed to Mt. Kisco Marlins      HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 12/6/2009 08:58 PM
    2009 MR Rivertown Rays Winter Wonderland Meet - 12/5/2009 to 12/6/2009     
                                    Results                                    
 
Girls 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Frascati, Nicole M  10 FAST-MR                31.31      31.14        
  2 D'Amico, Nicole M   10 FAST-MR                32.05      32.53        
  3 McManus, Hallie G   10 Rivertown Rays-MR      31.99      32.70        
  4 Fontaine, Chiara A  10 Rivertown Rays-MR      33.55      33.34        
  5 Montes, Cassidy L   10 FAST-MR                32.54      33.37        
  6 Lockhart, Sierra N   9 FAST-MR                35.01      33.62        
  7 Walthall-Moon, Nia  10 FAST-MR                32.64      33.85        
  8 Jones, Caroline     10 SMC-MR                 33.38      34.06        
  9 Makovic, Vanessa    10 Rivertown Rays-MR      33.00      34.38        
 10 Lance, Annabelle N  10 FAST-MR                35.78      34.89        
 11 Minerva, Isabelle   10 Rivertown Rays-MR      40.46      34.94        
 12 Banc, Olivia R      10 Rivertown Rays-MR         NT      34.96        
 13 Gordon, Arielle     10 SMC-MR                 40.30      35.36        
 14 McArdle, Maeve C     9 FAST-MR                36.37      35.41        
 15 Frimet, Cara        10 SMC-MR                    NT      35.47        
 16 Nichols, Mary H      8 Rivertown Rays-MR      38.17      35.98        
 17 Donoghue, Megan M    9 Rivertown Rays-MR      35.95      36.09        
 18 McNamara, Lexi R     8 Empire-MR              36.17      36.20        
 19 Shelton, Merritt W   9 Rivertown Rays-MR      35.28      36.42        
 20 Meyer, Georgia       9 SMC-MR                    NT      36.77        
 21 Cantor, Elana R      9 Rivertown Rays-MR      37.10      36.83        
 22 Wolter, Lauren      10 SMC-MR                    NT      37.06        
 23 Cartularo, Morgan   10 SMC-MR                 38.57      37.13        
 24 Capolongo, Genevie  10 SMC-MR                 41.17      37.17        
 25 Ketron, Anna E       8 Rivertown Rays-MR      37.88      37.21        
 26 Amar, Kate M         8 Empire-MR              42.34      37.24        
 27 Romero, Stefanie N  10 FAST-MR                36.93      37.29        
 28 Fonseca, Natasha    10 FAST-MR                38.98      37.31        
 29 Buscema, Pamela     10 SMC-MR                 37.44      37.63        
 30 Ebratt, Emily M      9 Empire-MR              36.70      37.92        
 31 Casciano, Alexa      8 SMC-MR                 43.54      38.48        
 32 Sasso, JoJo T       10 Empire-MR              37.37      38.59        
 33 Lilian, Sarah        9 SMC-MR                 39.68      38.85        
 34 DelMonaco, Gabriel   9 FAST-MR                38.77      39.48        
 35 McGlew, Sophia M    10 Rivertown Rays-MR      44.18      39.69        
 36 Fauver, Daisy        8 SMC-MR                 43.01      39.93        
 37 Bassett, Emma       10 SMC-MR                 50.92      40.42        
 38 Rooney, Siobhan N    9 Empire-MR              39.60      40.77        
 39 Penha, Sachi C      10 FAST-MR                43.61      40.78        
 40 Schwab, Carly A      8 Rivertown Rays-MR      40.63      40.79        
 41 Grotta, Lindsey      8 SMC-MR                 41.14      40.85        
 42 Shopovick, Olivia    9 FAST-MR                42.57      40.89        
 42 Lopez, Karla V       9 FAST-MR                44.23      40.89        
 44 Gordon, Natalia      9 SMC-MR                 41.86      41.05        
 45 Seck, Fatim          8 FAST-MR                40.44      41.06        
 46 Rosenthal, Molly     8 SMC-MR                 42.26      41.37        
 47 Peris, Sophia        9 SMC-MR                 45.81      41.66        
 48 Gallagher, Maddy M   9 Empire-MR              43.63      41.75        
 49 Tuchman, Emily       9 SMC-MR                 42.22      41.81        
 50 Ashikari, Emily      9 SMC-MR                 44.44      42.95        
 51 Nix, Simone E        9 Empire-MR              41.63      43.21        
 52 Schultheiss, Olivi   9 Empire-MR              46.58      43.34        
 53 Cartularo, Madison  10 SMC-MR                 42.74      43.42        
 54 Clarke, Sara E       8 Rivertown Rays-MR      45.49      44.05        
 55 Rosenbaum, Lily B    8 Rivertown Rays-MR      44.82      44.48        
 56 Rabadi, Nicole C     8 Rivertown Rays-MR      45.19      44.77        
 56 Rodriguez, Marisa   10 Empire-MR                 NT      44.77        
 58 Brown, Julianna      8 Rivertown Rays-MR      46.81      45.44        
 59 Kleiner, Elizabeth   9 Empire-MR              54.14      45.59        
 60 Putnam, Rebecca      8 SMC-MR                 44.93      46.07        
 61 Wang, Katie          7 FAST-MR              1:10.11      46.83        
 62 Rode, Colleen R      9 Empire-MR                 NT      46.87        
 63 Buckley, Lily        7 SMC-MR                    NT      47.04        
 64 Veber, Julia R       9 Empire-MR                 NT      47.78        
 65 Slakas, Bridget      8 Rivertown Rays-MR      48.00      48.39        
 66 Wolter, Erin         8 SMC-MR                 48.38      48.89        
 67 Zimmer, Alessandra   8 Rivertown Rays-MR    1:04.00      49.30        
 68 Sheth, Serena H      9 Empire-MR              49.75      50.59        
 69 Kutty, Layla         8 SMC-MR                 47.83      51.29        
 70 Zimmer, Isabella F   6 Rivertown Rays-MR    1:22.00      54.82        
 71 Dearden, Grace I     9 Empire-MR              55.72      55.09        
 72 Hewitt, Erinn J      9 Rivertown Rays-MR    1:14.74    1:01.37        
 73 Donoghue, Maeve      6 Rivertown Rays-MR    1:32.72    1:23.08        
 -- Shopovick, Sophia    6 FAST-MR              1:00.44         DQ        
 -- May, Kailen          7 SMC-MR                    NT         DQ        
 
Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Minerva, Isabelle   10 Rivertown Rays-MR    3:22.60    3:01.13        
                  39.27     1:27.27 (48.00)     2:12.67 (45.40)     3:01.13 (48.46)
  2 McNamara, Lexi R     8 Empire-MR                 NT    3:02.75        
                  39.70     1:25.60 (45.90)     2:14.10 (48.50)     3:02.75 (48.65)
  3 Sasso, JoJo T       10 Empire-MR                 NT    3:03.79        
                  40.38     1:29.05 (48.67)     2:17.98 (48.93)     3:03.79 (45.81)
  4 Rooney, Siobhan N    9 Empire-MR                 NT    3:19.51        
                  45.08     1:39.31 (54.23)     2:29.90 (50.59)     3:19.51 (49.61)
  5 Rosenbaum, Lily B    8 Rivertown Rays-MR    3:33.58    3:42.63        
                  48.27     1:46.72 (58.45)     2:45.15 (58.43)     3:42.63 (57.48)
 
Girls 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Frascati, Nicole M  10 FAST-MR                39.70      38.68        
  2 Makovic, Vanessa    10 Rivertown Rays-MR      37.63      40.55        
  3 Sasso, JoJo T       10 Empire-MR              43.66      41.35        
  4 Fontaine, Chiara A  10 Rivertown Rays-MR      42.24      41.82        
  5 Capolongo, Genevie  10 SMC-MR                 44.96      42.84        
  6 Jones, Caroline     10 SMC-MR                 43.91      43.14        
  7 McNamara, Lexi R     8 Empire-MR              42.93      43.24        
  8 Donoghue, Megan M    9 Rivertown Rays-MR      41.97      43.28        
  9 Wolter, Lauren      10 SMC-MR                    NT      43.39        
 10 Buscema, Pamela     10 SMC-MR                 44.09      43.66        
 11 Nichols, Mary H      8 Rivertown Rays-MR      44.44      43.91        
 12 Frimet, Cara        10 SMC-MR                    NT      44.44        
 13 Minerva, Isabelle   10 Rivertown Rays-MR      48.66      44.83        
 14 Banc, Olivia R      10 Rivertown Rays-MR      46.56      45.20        
 15 Gordon, Natalia      9 SMC-MR                 46.75      45.56        
 16 McArdle, Maeve C     9 FAST-MR                43.53      46.07        
 17 Romero, Stefanie N  10 FAST-MR                44.57      46.14        
 18 Lance, Annabelle N  10 FAST-MR                43.61      46.21        
 19 Casciano, Alexa      8 SMC-MR                 45.79      46.33        
 20 Seck, Fatim          8 FAST-MR                46.85      46.50        
 21 Shopovick, Olivia    9 FAST-MR                44.53      46.57        
 22 McGlew, Sophia M    10 Rivertown Rays-MR      55.08      46.88        
 23 Gordon, Arielle     10 SMC-MR                 51.62      47.71        
 24 Amar, Kate M         8 Empire-MR              49.97      47.74        
 25 Fonseca, Natasha    10 FAST-MR                47.81      48.01        
 26 Shelton, Merritt W   9 Rivertown Rays-MR      46.51      48.04        
 27 Ketron, Anna E       8 Rivertown Rays-MR      44.86      48.16        
 28 Meyer, Georgia       9 SMC-MR                    NT      48.23        
 29 Nix, Simone E        9 Empire-MR              52.40      48.34        
 30 Ebratt, Emily M      9 Empire-MR              45.93      48.40        
 31 Bassett, Emma       10 SMC-MR               1:00.22      48.53        
 32 Rosenthal, Molly     8 SMC-MR                 48.28      48.82        
 33 Cartularo, Madison  10 SMC-MR                 47.56      48.88        
 34 Cantor, Elana R      9 Rivertown Rays-MR      44.78      49.35        
 35 Lilian, Sarah        9 SMC-MR                 49.91      49.68        
 36 Grotta, Lindsey      8 SMC-MR                 46.56      49.86        
 37 Cartularo, Morgan   10 SMC-MR                 45.47      49.89        
 38 Putnam, Rebecca      8 SMC-MR                 54.45      50.17        
 39 Rosenbaum, Lily B    8 Rivertown Rays-MR      48.92      50.90        
 40 Clarke, Sara E       8 Rivertown Rays-MR      49.15      50.97        
 41 Penha, Sachi C      10 FAST-MR                52.03      51.01        
 42 Rabadi, Nicole C     8 Rivertown Rays-MR      54.65      51.41        
 43 Tuchman, Emily       9 SMC-MR                 50.43      51.93        
 44 Wolter, Erin         8 SMC-MR                    NT      52.97        
 45 Rubin, Grace W       8 Rivertown Rays-MR      50.20      53.05        
 46 Ashikari, Emily      9 SMC-MR                 50.84      53.79        
 47 Meacham, Kara A     10 FAST-MR                56.27      53.82        
 48 Lopez, Karla V       9 FAST-MR                55.75      54.39        
 49 Schultheiss, Olivi   9 Empire-MR              55.02      55.47        
 50 Gallagher, Maddy M   9 Empire-MR              54.22      55.91        
 51 Slakas, Bridget      8 Rivertown Rays-MR    1:16.00      56.26        
 52 Rode, Colleen R      9 Empire-MR              59.27      56.86        
 53 Hewitt, Erinn J      9 Rivertown Rays-MR    1:06.24      57.39        
 54 Zimmer, Isabella F   6 Rivertown Rays-MR    1:40.00      57.60        
 55 Veber, Julia R       9 Empire-MR                 NT      57.74        
 56 Zimmer, Alessandra   8 Rivertown Rays-MR    1:19.00      59.82        
 57 Sheth, Serena H      9 Empire-MR              56.90    1:00.24        
 58 Kutty, Layla         8 SMC-MR                    NT    1:03.87        
 59 Kleiner, Elizabeth   9 Empire-MR            1:06.89    1:15.52        
 -- May, Kailen          7 SMC-MR               1:08.04         DQ        
      No touch at turn
 -- Buckley, Lily        7 SMC-MR                    NT         DQ        
      Non-continuous turning action
 -- Fauver, Daisy        8 SMC-MR                 52.88         DQ        
      Non-continuous turning action
 -- Shopovick, Sophia    6 FAST-MR                59.41         DQ        
      Non-continuous turning action
 -- Rodriguez, Marisa   10 Empire-MR              56.99         DQ        
      Non-continuous turning action
 -- Peris, Sophia        9 SMC-MR                 52.52         DQ        
      Did not finish on back
 -- Donoghue, Maeve      6 Rivertown Rays-MR    1:17.55         DQ        
      No touch at turn
 
Girls 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 D'Amico, Nicole M   10 FAST-MR              1:36.15    1:33.18        
                  43.43     1:33.18 (49.75)                                        
  2 Walthall-Moon, Nia  10 FAST-MR                   NT    1:39.56        
                  46.21     1:39.56 (53.35)                                        
  3 Lance, Annabelle N  10 FAST-MR                   NT    1:39.77        
                  47.76     1:39.77 (52.01)                                        
  4 McManus, Hallie G   10 Rivertown Rays-MR    1:41.39    1:41.22        
                  47.29     1:41.22 (53.93)                                        
  5 Donoghue, Megan M    9 Rivertown Rays-MR    1:45.49    1:41.35        
                  48.92     1:41.35 (52.43)                                        
  6 McArdle, Maeve C     9 FAST-MR                   NT    1:44.73        
                  48.95     1:44.73 (55.78)                                        
  7 Cartularo, Morgan   10 SMC-MR               1:46.17    1:44.87        
                  49.66     1:44.87 (55.21)                                        
  8 Jones, Caroline     10 SMC-MR               1:44.15    1:45.07        
                  49.18     1:45.07 (55.89)                                        
  9 Romero, Stefanie N  10 FAST-MR              1:54.07    1:47.29        
                  50.63     1:47.29 (56.66)                                        
 10 Cartularo, Madison  10 SMC-MR               1:50.56    1:48.50        
                  53.62     1:48.50 (54.88)                                        
 11 Schwab, Carly A      8 Rivertown Rays-MR    1:49.43    1:48.81        
                  50.03     1:48.81 (58.78)                                        
 12 Lilian, Sarah        9 SMC-MR                    NT    1:49.44        
                  52.05     1:49.44 (57.39)                                        
 13 Bassett, Emma       10 SMC-MR               1:51.55    1:49.64        
                  51.25     1:49.64 (58.39)                                        
 14 Banc, Olivia R      10 Rivertown Rays-MR         NT    1:50.66        
                  51.20     1:50.66 (59.46)                                        
 15 Ashikari, Emily      9 SMC-MR               1:54.59    1:52.55        
                  54.12     1:52.55 (58.43)                                        
 16 Lockhart, Sierra N   9 FAST-MR              1:46.43    1:52.83        
                  52.46   1:52.83 (1:00.37)                                        
 17 Brown, Julianna      8 Rivertown Rays-MR    1:57.12    1:53.59        
                  53.77     1:53.59 (59.82)                                        
 18 Nix, Simone E        9 Empire-MR                 NT    1:54.84        
                  55.45     1:54.84 (59.39)                                        
 19 DelMonaco, Gabriel   9 FAST-MR                   NT    1:55.07        
                  54.28   1:55.07 (1:00.79)                                        
 20 Fauver, Daisy        8 SMC-MR               2:23.10    1:56.93        
                  55.23   1:56.93 (1:01.70)                                        
 21 Fonseca, Natasha    10 FAST-MR                   NT    1:59.36        
                  54.55   1:59.36 (1:04.81)                                        
 22 Tuchman, Emily       9 SMC-MR               2:09.12    2:00.91        
                  57.00   2:00.91 (1:03.91)                                        
 23 Cantor, Elana R      9 Rivertown Rays-MR    1:54.73    2:00.95        
                  55.77   2:00.95 (1:05.18)                                        
 24 Gallagher, Maddy M   9 Empire-MR                 NT    2:01.05        
                  57.91   2:01.05 (1:03.14)                                        
 25 McGlew, Sophia M    10 Rivertown Rays-MR    2:08.05    2:03.50        
                  58.77   2:03.50 (1:04.73)                                        
 26 Schultheiss, Olivi   9 Empire-MR                 NT    2:04.11        
                  56.48   2:04.11 (1:07.63)                                        
 27 Peris, Sophia        9 SMC-MR               1:57.88    2:04.27        
                  58.81   2:04.27 (1:05.46)                                        
 28 Grotta, Lindsey      8 SMC-MR               2:04.38    2:05.59        
                  58.85   2:05.59 (1:06.74)                                        
 29 Frimet, Cara        10 SMC-MR                    NT    2:08.29        
                  58.94   2:08.29 (1:09.35)                                        
 30 Casciano, Alexa      8 SMC-MR                    NT    2:11.68        
                  59.28   2:11.68 (1:12.40)                                        
 31 Rooney, Siobhan N    9 Empire-MR            2:04.61    2:13.72        
                1:05.96   2:13.72 (1:07.76)                                        
 32 Veber, Julia R       9 Empire-MR                 NT    2:14.98        
                1:01.61   2:14.98 (1:13.37)                                        
 33 Meyer, Georgia       9 SMC-MR                    NT    2:16.46        
                1:03.65   2:16.46 (1:12.81)                                        
 34 Gordon, Natalia      9 SMC-MR               2:24.89    2:18.32        
                1:03.00   2:18.32 (1:15.32)                                        
 -- Capolongo, Genevie  10 SMC-MR               2:08.06         DQ        
                  51.96        DQ (1:01.21)                                        
 -- Buscema, Pamela     10 SMC-MR               1:52.61         DQ        
                  52.46          DQ (57.50)                                        
 -- Sheth, Serena H      9 Empire-MR                 NT         DQ        
                1:10.65        DQ (1:14.12)                                        
 -- Putnam, Rebecca      8 SMC-MR               2:02.40         DQ        
                1:01.56        DQ (1:04.12)                                        
 -- Clarke, Sara E       8 Rivertown Rays-MR         NT         DQ        
                1:04.60        DQ (1:06.98)                                        
 -- May, Kailen          7 SMC-MR                    NT         DQ        
                1:16.55        DQ (1:17.49)                                        
 -- Rosenthal, Molly     8 SMC-MR                    NT         DQ        
                1:04.34        DQ (1:10.22)                                        
 -- Ebratt, Emily M      9 Empire-MR                 NT         DQ        
                  53.86        DQ (1:01.11)                                        
 -- Wolter, Lauren      10 SMC-MR                    NT         DQ        
                  58.08        DQ (1:03.27)                                        
 -- Rubin, Grace W       8 Rivertown Rays-MR    1:50.45         DQ        
                  59.75                                                            
 -- Rodriguez, Marisa   10 Empire-MR                 NT         DQ        
                1:17.35        DQ (1:25.48)                                        
 -- Rode, Colleen R      9 Empire-MR                 NT         DQ        
      One hand touch
                1:00.57        DQ (1:12.59)                                        
 -- Buckley, Lily        7 SMC-MR                    NT         DQ        
                1:13.38        DQ (1:17.78)                                        
 -- Amar, Kate M         8 Empire-MR                 NT         DQ        
                1:06.16        DQ (1:10.13)                                        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Montes, Cassidy L   10 FAST-MR                37.02      36.90        
  2 McManus, Hallie G   10 Rivertown Rays-MR      39.69      39.66        
  3 Donoghue, Megan M    9 Rivertown Rays-MR      41.03      40.28        
  4 Frascati, Nicole M  10 FAST-MR                39.51      41.51        
  5 Makovic, Vanessa    10 Rivertown Rays-MR      41.86      41.86        
  6 Casciano, Alexa      8 SMC-MR                    NT      42.54        
  7 Capolongo, Genevie  10 SMC-MR                 44.20      42.63        
  8 Lilian, Sarah        9 SMC-MR                 41.97      43.29        
  9 Walthall-Moon, Nia  10 FAST-MR                43.10      43.40        
 10 Gordon, Arielle     10 SMC-MR                 45.66      44.05        
 11 Fontaine, Chiara A  10 Rivertown Rays-MR      44.86      44.24        
 12 Cartularo, Morgan   10 SMC-MR                 44.77      44.35        
 12 Minerva, Isabelle   10 Rivertown Rays-MR      51.85      44.35        
 14 McNamara, Lexi R     8 Empire-MR              44.52      44.75        
 15 Ketron, Anna E       8 Rivertown Rays-MR      46.58      45.26        
 16 Tuchman, Emily       9 SMC-MR                 53.34      45.46        
 17 Jones, Caroline     10 SMC-MR                 42.79      45.49        
 18 Buscema, Pamela     10 SMC-MR                 48.47      45.64        
 19 Cantor, Elana R      9 Rivertown Rays-MR      51.16      46.19        
 20 Frimet, Cara        10 SMC-MR                 52.00      46.35        
 21 Ebratt, Emily M      9 Empire-MR                 NT      46.44        
 22 DelMonaco, Gabriel   9 FAST-MR                48.12      46.51        
 23 Banc, Olivia R      10 Rivertown Rays-MR      51.47      47.21        
 24 Lockhart, Sierra N   9 FAST-MR                49.59      47.73        
 25 Rabadi, Nicole C     8 Rivertown Rays-MR      53.60      47.98        
 26 Amar, Kate M         8 Empire-MR              50.97      48.19        
 27 Sasso, JoJo T       10 Empire-MR              48.61      50.08        
 28 Nichols, Mary H      8 Rivertown Rays-MR      48.03      50.13        
 29 Shelton, Merritt W   9 Rivertown Rays-MR      48.27      50.29        
 30 Rosenthal, Molly     8 SMC-MR                 56.79      50.42        
 31 Gordon, Natalia      9 SMC-MR                 53.84      51.17        
 32 Fauver, Daisy        8 SMC-MR                 52.67      51.44        
 33 Cartularo, Madison  10 SMC-MR                 51.10      51.90        
 34 Brown, Julianna      8 Rivertown Rays-MR      46.14      52.21        
 35 Grotta, Lindsey      8 SMC-MR                    NT      52.26        
 36 McGlew, Sophia M    10 Rivertown Rays-MR      57.14      52.40        
 37 Rooney, Siobhan N    9 Empire-MR              51.88      53.18        
 38 Schwab, Carly A      8 Rivertown Rays-MR      57.10      54.75        
 39 Lopez, Karla V       9 FAST-MR              1:03.56      54.96        
 40 Rosenbaum, Lily B    8 Rivertown Rays-MR      56.03      55.65        
 41 Penha, Sachi C      10 FAST-MR                57.50      56.01        
 42 Gallagher, Maddy M   9 Empire-MR                 NT      56.22        
 43 Meyer, Georgia       9 SMC-MR                 52.28      56.79        
 44 Clarke, Sara E       8 Rivertown Rays-MR         NT      57.46        
 45 Putnam, Rebecca      8 SMC-MR                    NT      57.81        
 46 Rubin, Grace W       8 Rivertown Rays-MR      59.59      58.06        
 47 Buckley, Lily        7 SMC-MR                    NT    1:01.81        
 48 Bassett, Emma       10 SMC-MR                    NT    1:01.85        
 49 Slakas, Bridget      8 Rivertown Rays-MR    1:25.00    1:02.62        
 50 Rodriguez, Marisa   10 Empire-MR                 NT    1:03.20        
 51 Zimmer, Isabella F   6 Rivertown Rays-MR    1:45.00    1:07.53        
 52 Rode, Colleen R      9 Empire-MR                 NT    1:12.16        
 53 Shopovick, Sophia    6 FAST-MR                   NT    1:31.99        
 -- Peris, Sophia        9 SMC-MR                    NT         DQ        
 -- Hewitt, Erinn J      9 Rivertown Rays-MR    1:35.00         DQ        
      Kick breaststroke type
 -- Seck, Fatim          8 FAST-MR                   NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Ashikari, Emily      9 SMC-MR                 58.67         DQ        
      Alternating Kick
 -- Meacham, Kara A     10 FAST-MR                   NT         DQ        
      Kick breaststroke type
 -- Shopovick, Olivia    9 FAST-MR                45.98         DQ        
      Alternating Kick
 -- Wang, Katie          7 FAST-MR              1:21.11         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Dearden, Grace I     9 Empire-MR                 NT         DQ        
 -- Veber, Julia R       9 Empire-MR                 NT         DQ        
 -- Schultheiss, Olivi   9 Empire-MR                 NT         DQ        
 -- Sheth, Serena H      9 Empire-MR                 NT         DQ        
 -- Zimmer, Alessandra   8 Rivertown Rays-MR    1:24.00         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Kutty, Layla         8 SMC-MR               1:03.83         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Nix, Simone E        9 Empire-MR            1:06.75         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Kleiner, Elizabeth   9 Empire-MR                 NT         DQ        
 
Girls 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Montes, Cassidy L   10 FAST-MR              3:11.89    2:57.10        
                  39.50     1:28.12 (48.62)     2:18.97 (50.85)     2:57.10 (38.13)
  2 D'Amico, Nicole M   10 FAST-MR              3:25.65    2:57.84        
                  38.63     1:23.99 (45.36)     2:17.05 (53.06)     2:57.84 (40.79)
  3 McManus, Hallie G   10 Rivertown Rays-MR    3:32.95    3:04.09        
                  40.26     1:29.28 (49.02)     2:24.41 (55.13)     3:04.09 (39.68)
  4 Fontaine, Chiara A  10 Rivertown Rays-MR    3:25.17    3:06.23        
                  41.11     1:27.22 (46.11)     2:24.80 (57.58)     3:06.23 (41.43)
  5 Nichols, Mary H      8 Rivertown Rays-MR    3:40.00    3:34.91        
                  50.56     1:37.86 (47.30)   2:46.74 (1:08.88)     3:34.91 (48.17)
  6 Shelton, Merritt W   9 Rivertown Rays-MR    4:01.82    3:36.98        
  7 Schwab, Carly A      8 Rivertown Rays-MR    3:25.00    3:52.41        
                  56.38   1:57.82 (1:01.44)   2:58.10 (1:00.28)     3:52.41 (54.31)
 -- Ketron, Anna E       8 Rivertown Rays-MR    3:46.00         DQ        
 -- Hewitt, Erinn J      9 Rivertown Rays-MR    3:56.00         DQ        
 -- Makovic, Vanessa    10 Rivertown Rays-MR    2:59.00         DQ        
                  43.17     1:29.91 (46.74)     2:21.46 (51.55)          DQ (42.31)
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Flynn, Maggie G     12 Rivertown Rays-MR    1:02.53    1:03.09        
                  30.10     1:03.09 (32.99)                                        
  2 Leopizzi, Amanda M  12 Empire-MR            1:09.13    1:06.30        
                  31.33     1:06.30 (34.97)                                        
  3 Schwartz, Isabella  12 Rivertown Rays-MR    1:05.71    1:07.65        
                  32.60     1:07.65 (35.05)                                        
  4 Makovic, Tiffany    12 Rivertown Rays-MR    1:05.87    1:08.10        
                  31.85     1:08.10 (36.25)                                        
  5 Abrams, Maria       12 SMC-MR               1:13.71    1:08.12        
                  32.12     1:08.12 (36.00)                                        
  6 Cho, Jessica J      11 Empire-MR            1:08.17    1:08.19        
                  32.89     1:08.19 (35.30)                                        
  7 Martin, Kelly J     12 Empire-MR            1:09.00    1:08.73        
                  33.13     1:08.73 (35.60)                                        
  8 Hoisington, Acacia  12 Empire-MR            1:07.64    1:09.33        
                  33.51     1:09.33 (35.82)                                        
  9 Schuetz, Sarah      12 SMC-MR               1:07.44    1:09.54        
                  33.33     1:09.54 (36.21)                                        
 10 Gagion, Anna E      12 Rivertown Rays-MR    1:07.62    1:09.75        
                  33.22     1:09.75 (36.53)                                        
 11 McCormick, Sarah    11 SMC-MR               1:11.99    1:09.76        
                  33.15     1:09.76 (36.61)                                        
 12 Chia, Eileen        11 FAST-MR              1:11.86    1:09.78        
                  33.17     1:09.78 (36.61)                                        
 13 DelMonaco, Alyssa   12 FAST-MR              1:13.41    1:10.17        
                  32.74     1:10.17 (37.43)                                        
 14 Sullivan, Mariana   12 Empire-MR            1:06.27    1:10.40        
                  34.22     1:10.40 (36.18)                                        
 15 Wallerstein, Julia  12 Empire-MR            1:12.58    1:10.43        
                  33.79     1:10.43 (36.64)                                        
 16 Hartigan, Kiely U   11 Empire-MR            1:09.72    1:10.44        
                  33.39     1:10.44 (37.05)                                        
 17 Atkin, Taylor K     12 Empire-MR            1:10.31    1:10.53        
                  32.65     1:10.53 (37.88)                                        
 18 Chisolm, Amber N    11 FAST-MR              1:11.34    1:11.02        
                  32.42     1:11.02 (38.60)                                        
 19 Veber, Emma E       11 Empire-MR            1:14.75    1:11.14        
                  34.28     1:11.14 (36.86)                                        
 20 Rappa, Gianna       11 SMC-MR               1:10.68    1:11.46        
                  33.99     1:11.46 (37.47)                                        
 21 Noach, Rachel       11 Empire-MR            1:10.23    1:12.07        
                  33.98     1:12.07 (38.09)                                        
 22 Nix, Sabine A       12 Empire-MR            1:11.46    1:12.50        
                  34.49     1:12.50 (38.01)                                        
 22 Glickman, Jane E    12 Rivertown Rays-MR    1:12.70    1:12.50        
                  34.81     1:12.50 (37.69)                                        
 24 O'Sullivan, Mauree  11 Empire-MR            1:09.20    1:12.84        
                  34.03     1:12.84 (38.81)                                        
 25 West, Lindsay       12 SMC-MR               1:18.46    1:13.11        
                  34.48     1:13.11 (38.63)                                        
 26 Guernier, Colleen   12 Rivertown Rays-MR    1:12.59    1:13.31        
                  34.99     1:13.31 (38.32)                                        
 27 Wang, Amanda        12 FAST-MR                   NT    1:13.87        
                  34.70     1:13.87 (39.17)                                        
 28 Wallerstein, Avery  12 Empire-MR            1:13.08    1:13.90        
                  35.32     1:13.90 (38.58)                                        
 29 Kleiner, Frances L  11 Empire-MR            1:13.03    1:14.19        
                  34.44     1:14.19 (39.75)                                        
 30 Lesser, Molly       11 SMC-MR               1:13.46    1:14.54        
                  34.92     1:14.54 (39.62)                                        
 31 Elwood, Blake A     12 Rivertown Rays-MR    1:10.00    1:14.91        
                  34.72     1:14.91 (40.19)                                        
 32 Pon, Stephanie H    11 Empire-MR            1:13.72    1:15.35        
                  36.34     1:15.35 (39.01)                                        
 33 Brown, Jade M       11 Empire-MR            1:15.38    1:15.43        
                  35.10     1:15.43 (40.33)                                        
 34 Shopovick, Victori  12 FAST-MR              1:15.22    1:16.10        
                  33.41     1:16.10 (42.69)                                        
 35 Stalman, Luisa      11 SMC-MR                    NT    1:17.72        
                  37.63     1:17.72 (40.09)                                        
 36 Day, Noelle         11 FAST-MR              1:17.88    1:17.78        
                  36.18     1:17.78 (41.60)                                        
 37 Riverso, Nadia      11 FAST-MR              1:27.00    1:17.97        
                  36.58     1:17.97 (41.39)                                        
 38 Galligan, Georgia   11 SMC-MR               1:34.16    1:18.03        
                  36.72     1:18.03 (41.31)                                        
 39 Romano, Nicole P    11 Empire-MR            1:21.50    1:19.64        
                  38.48     1:19.64 (41.16)                                        
 40 Mckenna, Leah R     11 FAST-MR              1:25.96    1:20.22        
                  37.17     1:20.22 (43.05)                                        
 41 Formoso, Sabrina    12 FAST-MR              1:22.11    1:21.28        
                  38.97     1:21.28 (42.31)                                        
 42 Zak, Hayley         12 SMC-MR               1:19.36    1:22.67        
                  39.17     1:22.67 (43.50)                                        
 43 Kern, Marina        11 Rivertown Rays-MR    1:24.77    1:23.75        
                  39.13     1:23.75 (44.62)                                        
 43 Messner, Gabrielle  11 SMC-MR               1:24.59    1:23.75        
                  39.99     1:23.75 (43.76)                                        
 45 Long, Peyton G      11 Rivertown Rays-MR    1:19.65    1:24.66        
                  39.43     1:24.66 (45.23)                                        
 46 Klein, Sarah E      11 Rivertown Rays-MR    1:25.04    1:24.87        
                  40.51     1:24.87 (44.36)                                        
 47 Lynch, Julia M      11 SMC-MR               1:24.71    1:25.55        
                  40.92     1:25.55 (44.63)                                        
 48 Donoghue, Mary E    11 Rivertown Rays-MR    1:23.12    1:25.86        
                  41.28     1:25.86 (44.58)                                        
 49 Marino, Maggie Ann  12 SMC-MR               1:20.76    1:26.79        
                  41.30     1:26.79 (45.49)                                        
 50 Wang, Chloe         11 FAST-MR              1:25.48    1:27.52        
                  41.73     1:27.52 (45.79)                                        
 51 Pogostin, Alana S   11 Empire-MR            1:24.66    1:27.56        
                  41.70     1:27.56 (45.86)                                        
 52 Lawrence, Marissa   11 SMC-MR               1:26.76    1:27.72        
                  40.99     1:27.72 (46.73)                                        
 53 Medici, Julia M     11 Rivertown Rays-MR    1:25.42    1:28.63        
                  42.35     1:28.63 (46.28)                                        
 54 Cusack, Sarah A     11 Rivertown Rays-MR    1:29.27    1:28.95        
                  42.38     1:28.95 (46.57)                                        
 55 Hoffman, Jacquelyn  11 Rivertown Rays-MR    1:23.33    1:32.94        
                  44.04     1:32.94 (48.90)                                        
 56 Pearce, Bobbie      11 Rivertown Rays-MR    1:42.31    1:42.27        
                  48.95     1:42.27 (53.32)                                        
 
Girls 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Leopizzi, Amanda M  12 Empire-MR            6:43.29    6:21.05        
                  33.16     1:10.02 (36.86)     1:48.75 (38.73)     2:27.19 (38.44)
        3:06.28 (39.09)     3:45.79 (39.51)     4:25.48 (39.69)     5:05.20 (39.72)
        5:44.09 (38.89)     6:21.05 (36.96)                                        
  2 Hartigan, Kiely U   11 Empire-MR            6:40.60    6:35.29        
                  35.47     1:14.64 (39.17)     1:55.07 (40.43)     2:35.01 (39.94)
        3:16.42 (41.41)     3:57.40 (40.98)     4:38.94 (41.54)     5:18.82 (39.88)
        5:57.69 (38.87)     6:35.29 (37.60)                                        
  3 Schwartz, Isabella  12 Rivertown Rays-MR    6:37.16    6:44.23        
                  34.48     1:14.58 (40.10)     1:56.03 (41.45)     2:37.55 (41.52)
        3:19.23 (41.68)     4:01.20 (41.97)     4:43.33 (42.13)     5:25.83 (42.50)
        6:07.09 (41.26)     6:44.23 (37.14)                                        
  4 Abrams, Maria       12 SMC-MR                    NT    6:48.32        
                  35.11     1:14.85 (39.74)     1:56.07 (41.22)     2:38.20 (42.13)
        3:20.98 (42.78)     4:04.13 (43.15)     4:46.58 (42.45)     5:28.66 (42.08)
        6:10.75 (42.09)     6:48.32 (37.57)                                        
  5 Atkin, Taylor K     12 Empire-MR            6:25.66    6:50.49        
                  35.06     1:15.89 (40.83)     1:57.35 (41.46)     2:38.72 (41.37)
                                4:02.85 ( )     4:45.90 (43.05)     5:28.16 (42.26)
        6:10.11 (41.95)     6:50.49 (40.38)                                        
  6 Noach, Rachel       11 Empire-MR            6:45.00    6:59.52        
                  36.67     1:18.61 (41.94)     2:02.41 (43.80)     2:45.71 (43.30)
        3:29.06 (43.35)     4:12.16 (43.10)     4:54.64 (42.48)     5:37.01 (42.37)
        6:18.94 (41.93)     6:59.52 (40.58)                                        
  7 Cusack, Sarah A     11 Rivertown Rays-MR    8:29.55    8:10.97        
                  43.67     1:31.59 (47.92)     2:21.90 (50.31)     3:12.91 (51.01)
        4:02.43 (49.52)     4:51.93 (49.50)     5:42.46 (50.53)   8:10.97 (2:28.51)
  8 Donoghue, Mary E    11 Rivertown Rays-MR         NT    8:15.28        
                  46.43     1:36.93 (50.50)     2:28.05 (51.12)     3:18.52 (50.47)
                                4:59.35 ( )     5:49.78 (50.43)     6:39.90 (50.12)
        7:29.38 (49.48)     8:15.28 (45.90)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 O'Sullivan, Mauree  11 Empire-MR            2:41.60    2:40.17        
                  37.55     1:18.85 (41.30)     2:00.85 (42.00)     2:40.17 (39.32)
  2 Leopizzi, Amanda M  12 Empire-MR            2:45.12    2:40.20        
                  38.07     1:19.45 (41.38)     2:00.77 (41.32)     2:40.20 (39.43)
  3 Cho, Jessica J      11 Empire-MR            2:47.70    2:43.37        
                  38.65     1:20.29 (41.64)     2:02.52 (42.23)     2:43.37 (40.85)
  4 Kleiner, Frances L  11 Empire-MR            2:49.66    2:46.37        
                  38.77     1:21.70 (42.93)     2:05.11 (43.41)     2:46.37 (41.26)
  5 Flynn, Maggie G     12 Rivertown Rays-MR    2:49.03    2:47.05        
                  38.53     1:21.57 (43.04)     2:06.76 (45.19)     2:47.05 (40.29)
  6 Gagion, Anna E      12 Rivertown Rays-MR    2:56.33    2:51.79        
                  41.87     1:24.89 (43.02)     2:09.54 (44.65)     2:51.79 (42.25)
  7 Lesser, Molly       11 SMC-MR                    NT    2:54.02        
                  40.21     1:24.51 (44.30)     2:10.03 (45.52)     2:54.02 (43.99)
  8 Pon, Stephanie H    11 Empire-MR                 NT    2:55.45        
                  41.90     1:26.28 (44.38)     2:11.58 (45.30)     2:55.45 (43.87)
  9 Galligan, Georgia   11 SMC-MR                    NT    2:56.64        
                  41.40     1:25.76 (44.36)     2:12.91 (47.15)     2:56.64 (43.73)
 10 Glickman, Jane E    12 Rivertown Rays-MR    3:02.97    2:57.46        
                                1:25.18 ( )     2:11.37 (46.19)     2:57.46 (46.09)
 11 Guernier, Colleen   12 Rivertown Rays-MR    3:07.00    2:58.54        
 12 Chia, Eileen        11 FAST-MR                   NT    2:59.65        
                  42.42     1:28.63 (46.21)     2:15.00 (46.37)     2:59.65 (44.65)
 13 Elwood, Blake A     12 Rivertown Rays-MR    3:16.62    3:04.75        
                  41.97                             2:16.59 ( )     3:04.75 (48.16)
 14 Wang, Amanda        12 FAST-MR                   NT    3:06.15        
                  41.32     1:28.90 (47.58)     2:19.22 (50.32)     3:06.15 (46.93)
 15 Long, Peyton G      11 Rivertown Rays-MR    3:08.23    3:07.06        
                                                    2:21.32 ( )     3:07.06 (45.74)
 16 Shopovick, Victori  12 FAST-MR                   NT    3:12.44        
                                                    2:24.67 ( )     3:12.44 (47.77)
 17 Kern, Marina        11 Rivertown Rays-MR         NT    3:15.63        
                                1:35.49 ( )   3:15.63 (1:40.14)                    
 18 Day, Noelle         11 FAST-MR                   NT    3:19.03        
                                                    2:27.98 ( )     3:19.03 (51.05)
 19 Wang, Chloe         11 FAST-MR                   NT    3:23.63        
                  47.12     1:38.79 (51.67)     2:32.63 (53.84)     3:23.63 (51.00)
 20 Mckenna, Leah R     11 FAST-MR                   NT    3:23.82        
                  49.58     1:43.27 (53.69)     2:35.17 (51.90)     3:23.82 (48.65)
 21 Riverso, Nadia      11 FAST-MR                   NT    3:26.37        
                  47.24     1:40.14 (52.90)     2:34.76 (54.62)     3:26.37 (51.61)
 22 Medici, Julia M     11 Rivertown Rays-MR    3:14.00    3:38.19        
                  51.05     1:47.99 (56.94)     2:44.47 (56.48)     3:38.19 (53.72)
 23 Pearce, Bobbie      11 Rivertown Rays-MR    3:55.00    3:40.55        
                  50.20     1:46.97 (56.77)     2:44.67 (57.70)     3:40.55 (55.88)
 -- Chisolm, Amber N    11 FAST-MR                   NT         DQ        
                  42.81                             2:22.85 ( )          DQ (51.50)
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nix, Sabine A       12 Empire-MR            1:21.15    1:21.44        
                  38.87     1:21.44 (42.57)                                        
  2 West, Lindsay       12 SMC-MR               1:20.71    1:23.23        
                  39.38     1:23.23 (43.85)                                        
  3 Schwartz, Isabella  12 Rivertown Rays-MR    1:22.11    1:23.33        
                  39.23     1:23.33 (44.10)                                        
  4 Sullivan, Mariana   12 Empire-MR            1:22.44    1:24.43        
                  40.36     1:24.43 (44.07)                                        
  5 Cho, Jessica J      11 Empire-MR            1:24.23    1:24.82        
                  40.79     1:24.82 (44.03)                                        
  6 Wallerstein, Julia  12 Empire-MR            1:25.60    1:25.76        
                  40.64     1:25.76 (45.12)                                        
  7 Schuetz, Sarah      12 SMC-MR               1:21.24    1:25.81        
                  40.76     1:25.81 (45.05)                                        
  8 Veber, Emma E       11 Empire-MR            1:29.51    1:26.83        
                  41.93     1:26.83 (44.90)                                        
  9 Gagion, Anna E      12 Rivertown Rays-MR    1:26.74    1:28.54        
                  42.77     1:28.54 (45.77)                                        
 10 Makovic, Tiffany    12 Rivertown Rays-MR    1:29.11    1:28.87        
                  41.98     1:28.87 (46.89)                                        
 11 Brown, Jade M       11 Empire-MR            1:30.42    1:30.06        
                  42.69     1:30.06 (47.37)                                        
 12 Martin, Kelly J     12 Empire-MR            1:33.09    1:30.19        
                  43.23     1:30.19 (46.96)                                        
 13 McCormick, Sarah    11 SMC-MR               1:32.55    1:30.21        
                  42.52     1:30.21 (47.69)                                        
 14 Flynn, Maggie G     12 Rivertown Rays-MR    1:30.10    1:30.52        
                  42.50     1:30.52 (48.02)                                        
 15 Stalman, Luisa      11 SMC-MR               1:36.79    1:31.03        
                  43.82     1:31.03 (47.21)                                        
 16 Rappa, Gianna       11 SMC-MR               1:35.07    1:31.72        
                  43.54     1:31.72 (48.18)                                        
 17 Lesser, Molly       11 SMC-MR               1:30.39    1:31.98        
                  43.71     1:31.98 (48.27)                                        
 18 Marino, Maggie Ann  12 SMC-MR               1:31.49    1:32.45        
                  44.25     1:32.45 (48.20)                                        
 19 Formoso, Sabrina    12 FAST-MR              1:31.27    1:32.62        
                  44.13     1:32.62 (48.49)                                        
 20 Abrams, Maria       12 SMC-MR               1:30.79    1:33.22        
                  44.45     1:33.22 (48.77)                                        
 21 Romano, Nicole P    11 Empire-MR            1:36.33    1:33.95        
                  45.37     1:33.95 (48.58)                                        
 22 Elwood, Blake A     12 Rivertown Rays-MR    1:29.64    1:34.40        
                  45.21     1:34.40 (49.19)                                        
 23 Pon, Stephanie H    11 Empire-MR            1:34.32    1:34.62        
                  45.57     1:34.62 (49.05)                                        
 24 Wang, Amanda        12 FAST-MR              1:38.85    1:35.43        
                  44.54     1:35.43 (50.89)                                        
 25 DelMonaco, Alyssa   12 FAST-MR              1:50.03    1:37.70        
                  45.91     1:37.70 (51.79)                                        
 26 Wallerstein, Avery  12 Empire-MR            1:37.75    1:37.98        
                  45.65     1:37.98 (52.33)                                        
 27 Zak, Hayley         12 SMC-MR                    NT    1:39.16        
                  46.92     1:39.16 (52.24)                                        
 28 Messner, Gabrielle  11 SMC-MR               1:49.64    1:39.95        
                  48.15     1:39.95 (51.80)                                        
 29 Glickman, Jane E    12 Rivertown Rays-MR    1:54.37    1:41.22        
                  48.34     1:41.22 (52.88)                                        
 30 Mckenna, Leah R     11 FAST-MR              1:42.20    1:41.72        
                  47.74     1:41.72 (53.98)                                        
 31 Donoghue, Mary E    11 Rivertown Rays-MR    1:43.21    1:41.78        
                  48.63     1:41.78 (53.15)                                        
 32 Wang, Chloe         11 FAST-MR              1:30.29    1:41.83        
                  48.27     1:41.83 (53.56)                                        
 33 Long, Peyton G      11 Rivertown Rays-MR    1:43.00    1:44.91        
                  48.77     1:44.91 (56.14)                                        
 34 Medici, Julia M     11 Rivertown Rays-MR    1:44.84    1:47.00        
                  49.83     1:47.00 (57.17)                                        
 35 Klein, Sarah E      11 Rivertown Rays-MR    1:52.47    1:48.23        
                  51.80     1:48.23 (56.43)                                        
 36 Lynch, Julia M      11 SMC-MR               1:46.29    1:48.87        
                  53.68     1:48.87 (55.19)                                        
 37 Cusack, Sarah A     11 Rivertown Rays-MR    1:56.69    1:50.95        
                  53.99     1:50.95 (56.96)                                        
 38 Hoffman, Jacquelyn  11 Rivertown Rays-MR    1:50.87    1:52.28        
                  54.51     1:52.28 (57.77)                                        
 39 Kern, Marina        11 Rivertown Rays-MR    1:53.19    1:52.91        
                  51.67   1:52.91 (1:01.24)                                        
 40 Pogostin, Alana S   11 Empire-MR            1:59.75    1:56.54        
                  53.41   1:56.54 (1:03.13)                                        
 41 Pearce, Bobbie      11 Rivertown Rays-MR    1:58.33    1:59.45        
                  55.81   1:59.45 (1:03.64)                                        
 -- Galligan, Georgia   11 SMC-MR               1:55.21         DQ        
                  54.27          DQ (57.69)                                        
 -- Lawrence, Marissa   11 SMC-MR               1:53.77         DQ        
                  51.60          DQ (59.94)                                        
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Flynn, Maggie G     12 Rivertown Rays-MR    1:14.29    1:15.36        
                  34.52     1:15.36 (40.84)                                        
  2 Martin, Kelly J     12 Empire-MR            1:18.06    1:17.58        
                  34.84     1:17.58 (42.74)                                        
  3 Hartigan, Kiely U   11 Empire-MR            1:33.59    1:20.97        
                  36.63     1:20.97 (44.34)                                        
  4 Makovic, Tiffany    12 Rivertown Rays-MR    1:22.20    1:22.03        
                  36.41     1:22.03 (45.62)                                        
  5 Schuetz, Sarah      12 SMC-MR               1:18.41    1:22.32        
                  37.05     1:22.32 (45.27)                                        
  6 Lesser, Molly       11 SMC-MR               1:20.91    1:23.12        
                  37.96     1:23.12 (45.16)                                        
  7 McCormick, Sarah    11 SMC-MR               1:28.38    1:24.53        
                  38.35     1:24.53 (46.18)                                        
  8 Noach, Rachel       11 Empire-MR            1:27.58    1:26.49        
                  39.27     1:26.49 (47.22)                                        
  9 Chia, Eileen        11 FAST-MR              1:39.85    1:26.59        
                  38.56     1:26.59 (48.03)                                        
 10 Atkin, Taylor K     12 Empire-MR            1:27.28    1:26.63        
                  38.71     1:26.63 (47.92)                                        
 11 Wallerstein, Avery  12 Empire-MR            1:28.01    1:27.24        
                  39.82     1:27.24 (47.42)                                        
 12 Wallerstein, Julia  12 Empire-MR            1:28.40    1:27.37        
                  38.64     1:27.37 (48.73)                                        
 13 Hoisington, Acacia  12 Empire-MR            1:27.56    1:29.49        
                  41.42     1:29.49 (48.07)                                        
 14 Nix, Sabine A       12 Empire-MR            1:29.21    1:29.69        
                  41.00     1:29.69 (48.69)                                        
 15 Chisolm, Amber N    11 FAST-MR                   NT    1:30.41        
                  37.85     1:30.41 (52.56)                                        
 16 Kleiner, Frances L  11 Empire-MR            1:27.76    1:31.74        
                  40.82     1:31.74 (50.92)                                        
 17 O'Sullivan, Mauree  11 Empire-MR            1:30.48    1:33.97        
                  43.16     1:33.97 (50.81)                                        
 18 Shopovick, Victori  12 FAST-MR              1:35.18    1:34.94        
                  39.17     1:34.94 (55.77)                                        
 19 Donoghue, Mary E    11 Rivertown Rays-MR    1:37.74    1:37.59        
                  47.16     1:37.59 (50.43)                                        
 20 Messner, Gabrielle  11 SMC-MR               1:42.43    1:37.98        
                  45.88     1:37.98 (52.10)                                        
 21 Rappa, Gianna       11 SMC-MR               1:35.95    1:38.34        
                  43.55     1:38.34 (54.79)                                        
 22 Brown, Jade M       11 Empire-MR            1:44.96    1:38.63        
                  42.02     1:38.63 (56.61)                                        
 23 Guernier, Colleen   12 Rivertown Rays-MR    1:30.40    1:39.93        
                  40.92     1:39.93 (59.01)                                        
 24 Zak, Hayley         12 SMC-MR                    NT    1:40.57        
                  45.28     1:40.57 (55.29)                                        
 25 Klein, Sarah E      11 Rivertown Rays-MR    1:50.41    1:43.24        
                  45.31     1:43.24 (57.93)                                        
 26 Romano, Nicole P    11 Empire-MR            1:45.19    1:43.81        
                  46.47     1:43.81 (57.34)                                        
 27 Day, Noelle         11 FAST-MR                   NT    1:46.59        
                  48.02     1:46.59 (58.57)                                        
 28 Lynch, Julia M      11 SMC-MR               1:53.47    1:54.18        
                  51.95   1:54.18 (1:02.23)                                        
 -- Cusack, Sarah A     11 Rivertown Rays-MR         NT         DQ        
      Alternating Kick
                  54.64        DQ (1:00.67)                                        
 -- Pogostin, Alana S   11 Empire-MR                 NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
                  51.47        DQ (1:00.33)                                        
 -- Riverso, Nadia      11 FAST-MR                   NT         DQ        
      Alternating Kick
                  48.38          DQ (58.41)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Leopizzi, Amanda M  12 Empire-MR            2:41.76    2:36.18        
                  34.39     1:14.27 (39.88)     1:59.74 (45.47)     2:36.18 (36.44)
  2 Cho, Jessica J      11 Empire-MR            2:44.26    2:42.29        
                  37.53     1:18.11 (40.58)     2:04.96 (46.85)     2:42.29 (37.33)
  3 Schwartz, Isabella  12 Rivertown Rays-MR    2:55.67    2:45.63        
                  37.53     1:22.55 (45.02)     2:09.21 (46.66)     2:45.63 (36.42)
  4 Veber, Emma E       11 Empire-MR            2:51.87    2:46.63        
                  40.06     1:22.54 (42.48)     2:09.59 (47.05)     2:46.63 (37.04)
  5 Gagion, Anna E      12 Rivertown Rays-MR    2:46.72    2:47.98        
                  40.13     1:24.25 (44.12)     2:10.70 (46.45)     2:47.98 (37.28)
  6 Makovic, Tiffany    12 Rivertown Rays-MR    2:50.00    2:48.56        
                  35.96     1:20.10 (44.14)     2:10.39 (50.29)     2:48.56 (38.17)
  7 O'Sullivan, Mauree  11 Empire-MR            2:48.37    2:49.53        
                  38.42     1:20.21 (41.79)     2:11.02 (50.81)     2:49.53 (38.51)
  8 Atkin, Taylor K     12 Empire-MR            2:58.15    2:49.70        
                  37.45     1:19.33 (41.88)     2:11.47 (52.14)     2:49.70 (38.23)
  9 Sullivan, Mariana   12 Empire-MR            2:48.37    2:50.72        
                  39.19     1:23.35 (44.16)     2:11.90 (48.55)     2:50.72 (38.82)
 10 Nix, Sabine A       12 Empire-MR            2:51.46    2:50.88        
                  38.68     1:21.94 (43.26)     2:09.94 (48.00)     2:50.88 (40.94)
 11 Abrams, Maria       12 SMC-MR               3:07.33    2:52.23        
                  38.63     1:20.76 (42.13)     2:13.41 (52.65)     2:52.23 (38.82)
 12 Hartigan, Kiely U   11 Empire-MR            2:58.78    2:53.02        
                  37.07     1:21.58 (44.51)     2:14.67 (53.09)     2:53.02 (38.35)
 13 Glickman, Jane E    12 Rivertown Rays-MR    2:59.00    2:56.07        
                  39.02     1:22.03 (43.01)     2:15.53 (53.50)     2:56.07 (40.54)
 14 Noach, Rachel       11 Empire-MR            2:57.43    2:56.75        
                  38.32     1:24.98 (46.66)     2:18.37 (53.39)     2:56.75 (38.38)
 15 Elwood, Blake A     12 Rivertown Rays-MR    2:58.22    2:58.06        
                  38.51     1:22.09 (43.58)     2:17.45 (55.36)     2:58.06 (40.61)
 16 Pon, Stephanie H    11 Empire-MR            2:57.13    2:58.67        
                  41.27     1:25.76 (44.49)     2:16.58 (50.82)     2:58.67 (42.09)
 17 McCormick, Sarah    11 SMC-MR                    NT    2:59.74        
                  37.19     1:22.85 (45.66)     2:15.66 (52.81)     2:59.74 (44.08)
 18 Hoisington, Acacia  12 Empire-MR            3:03.20    3:00.50        
                  40.71     1:28.05 (47.34)     2:23.66 (55.61)     3:00.50 (36.84)
 19 DelMonaco, Alyssa   12 FAST-MR              3:08.70    3:01.33        
                  39.19     1:24.99 (45.80)     2:22.11 (57.12)     3:01.33 (39.22)
 20 Brown, Jade M       11 Empire-MR            3:05.53    3:01.40        
                  40.64     1:27.85 (47.21)     2:20.35 (52.50)     3:01.40 (41.05)
 21 Rappa, Gianna       11 SMC-MR                    NT    3:02.90        
                  41.44     1:26.57 (45.13)     2:20.81 (54.24)     3:02.90 (42.09)
 22 Guernier, Colleen   12 Rivertown Rays-MR    2:50.00    3:04.19        
                  38.88     1:24.81 (45.93)     2:20.82 (56.01)     3:04.19 (43.37)
 23 Romano, Nicole P    11 Empire-MR            3:11.60    3:11.54        
                  46.22     1:35.75 (49.53)     2:29.03 (53.28)     3:11.54 (42.51)
 24 Marino, Maggie Ann  12 SMC-MR                    NT    3:13.39        
                  44.94     1:34.26 (49.32)     2:25.45 (51.19)     3:13.39 (47.94)
 25 Long, Peyton G      11 Rivertown Rays-MR    3:11.79    3:13.70        
                  45.91     1:32.02 (46.11)     2:28.31 (56.29)     3:13.70 (45.39)
 26 Stalman, Luisa      11 SMC-MR                    NT    3:14.42        
                  44.89     1:36.49 (51.60)     2:31.23 (54.74)     3:14.42 (43.19)
 27 Formoso, Sabrina    12 FAST-MR              2:53.45    3:14.45        
                  45.72     1:36.46 (50.74)     2:31.01 (54.55)     3:14.45 (43.44)
 28 Messner, Gabrielle  11 SMC-MR               3:39.23    3:14.53        
                  43.00     1:32.45 (49.45)     2:28.22 (55.77)     3:14.53 (46.31)
 29 Lynch, Julia M      11 SMC-MR                    NT    3:23.34        
                  49.07     1:39.20 (50.13)     2:37.23 (58.03)     3:23.34 (46.11)
 30 Klein, Sarah E      11 Rivertown Rays-MR    3:38.98    3:26.36        
                  46.17     1:35.53 (49.36)   2:37.56 (1:02.03)     3:26.36 (48.80)
 31 Hoffman, Jacquelyn  11 Rivertown Rays-MR    3:22.28    3:32.06        
                  52.32     1:46.30 (53.98)     2:45.72 (59.42)     3:32.06 (46.34)
 32 Medici, Julia M     11 Rivertown Rays-MR    3:23.00    3:33.13        
                  55.06     1:47.19 (52.13)     2:46.42 (59.23)     3:33.13 (46.71)
 33 Pearce, Bobbie      11 Rivertown Rays-MR    3:59.26    3:50.69        
                  59.35     1:54.02 (54.67)   3:00.67 (1:06.65)     3:50.69 (50.02)
 -- Pogostin, Alana S   11 Empire-MR                 NT         DQ        
      Non-continuous turning action - back
                                1:40.60 ( )   2:42.28 (1:01.68)                    
 -- Kleiner, Frances L  11 Empire-MR            3:01.33         DQ        
      False start - Misc
                  40.21     1:23.11 (42.90)     2:19.19 (56.08)          DQ (40.32)
 -- Schuetz, Sarah      12 SMC-MR               2:59.49         DQ        
      One hand touch - fly
                  37.21     1:17.16 (39.95)     2:05.45 (48.29)          DQ (38.84)
 
Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Klein, Emma C       14 Rivertown Rays-MR      58.89    1:01.34        
                  29.17     1:01.34 (32.17)                                        
  2 Skoko, Nina A       14 Rivertown Rays-MR    1:01.79    1:02.62        
                  30.35     1:02.62 (32.27)                                        
  3 McManus, Samantha   13 Rivertown Rays-MR    1:03.63    1:04.18        
                  30.67     1:04.18 (33.51)                                        
  4 DeCaro, Callie A    13 Empire-MR            1:04.26    1:04.23        
                  31.17     1:04.23 (33.06)                                        
  5 Ashikari, Elizabet  14 SMC-MR               1:04.63    1:04.40        
                  31.58     1:04.40 (32.82)                                        
  6 Snyder, Wendy E     14 Rivertown Rays-MR    1:04.06    1:04.66        
                  31.41     1:04.66 (33.25)                                        
  7 Fried, Torie E      14 Rivertown Rays-MR    1:03.17    1:04.67        
                  31.34     1:04.67 (33.33)                                        
  8 Kerrich, Zoe        13 Rivertown Rays-MR    1:05.79    1:05.33        
                  31.42     1:05.33 (33.91)                                        
  9 Rojas, Emma         14 SMC-MR               1:05.75    1:06.82        
                  32.79     1:06.82 (34.03)                                        
 10 Sun, Angela         13 FAST-MR              1:09.58    1:07.49        
                  32.12     1:07.49 (35.37)                                        
 11 Feigin, Amanda M    14 Rivertown Rays-MR    1:04.91    1:08.18        
                  32.35     1:08.18 (35.83)                                        
 12 Rodriguez, Haley H  13 Empire-MR            1:05.77    1:08.95        
                  32.89     1:08.95 (36.06)                                        
 13 Moss, Lucy          13 SMC-MR               1:04.44    1:09.06        
                  32.65     1:09.06 (36.41)                                        
 14 Alexander, Hayley   13 Empire-MR            1:06.07    1:10.28        
                  33.42     1:10.28 (36.86)                                        
 15 Gardner, Kaitlyn M  13 Empire-MR            1:07.00    1:11.16        
                  34.30     1:11.16 (36.86)                                        
 16 Ames, Sarah         14 SMC-MR               1:06.56    1:14.35        
 17 Paz, Antonella V    13 Rivertown Rays-MR    1:14.65    1:14.86        
                  35.01     1:14.86 (39.85)                                        
 18 Oaks-Leaf, Rachel   13 FAST-MR                   NT    1:16.59        
                  36.90     1:16.59 (39.69)                                        
 19 Zordan, Sofia       13 FAST-MR                   NT    1:16.82        
                  37.64     1:16.82 (39.18)                                        
 20 Sheridan, Victoria  14 FAST-MR              1:20.64    1:18.18        
                  37.41     1:18.18 (40.77)                                        
 
Girls 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rojas, Emma         14 SMC-MR               7:06.01    6:42.45        
                                1:17.33 ( )     1:58.67 (41.34)     2:39.40 (40.73)
        3:19.93 (40.53)     4:00.67 (40.74)     4:42.18 (41.51)     5:23.98 (41.80)
        6:05.08 (41.10)     6:42.45 (37.37)                                        
  2 Feigin, Amanda M    14 Rivertown Rays-MR    6:57.22    6:51.81        
                  35.86     1:16.72 (40.86)     1:59.07 (42.35)     2:40.67 (41.60)
        3:23.11 (42.44)     4:05.15 (42.04)     4:47.15 (42.00)     5:29.61 (42.46)
        6:11.98 (42.37)     6:51.81 (39.83)                                        
  3 Ames, Sarah         14 SMC-MR               7:33.74    7:33.72        
                  38.08     1:21.82 (43.74)     2:07.63 (45.81)     2:54.55 (46.92)
        3:40.56 (46.01)     4:28.22 (47.66)     5:16.09 (47.87)     6:03.62 (47.53)
        6:50.51 (46.89)     7:33.72 (43.21)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Skoko, Nina A       14 Rivertown Rays-MR    1:07.36    1:08.31        
                  32.95     1:08.31 (35.36)                                        
  2 Kerrich, Zoe        13 Rivertown Rays-MR    1:13.82    1:14.35        
                  35.84     1:14.35 (38.51)                                        
  3 DeCaro, Callie A    13 Empire-MR            1:15.67    1:15.25        
                  37.02     1:15.25 (38.23)                                        
  4 Ashikari, Elizabet  14 SMC-MR               1:13.75    1:15.67        
                  37.68     1:15.67 (37.99)                                        
  5 Sun, Angela         13 FAST-MR              1:15.31    1:15.84        
                  36.79     1:15.84 (39.05)                                        
  6 Klein, Emma C       14 Rivertown Rays-MR    1:12.07    1:16.28        
                  37.06     1:16.28 (39.22)                                        
  7 Rodriguez, Haley H  13 Empire-MR            1:14.49    1:16.46        
                  37.61     1:16.46 (38.85)                                        
  8 Rojas, Emma         14 SMC-MR               1:12.95    1:17.52        
                  38.77     1:17.52 (38.75)                                        
  9 Moss, Lucy          13 SMC-MR               1:15.64    1:17.60        
                  38.13     1:17.60 (39.47)                                        
 10 Ames, Sarah         14 SMC-MR               1:18.31    1:17.64        
                  36.72     1:17.64 (40.92)                                        
 11 Snyder, Wendy E     14 Rivertown Rays-MR    1:16.53    1:17.70        
                  37.76     1:17.70 (39.94)                                        
 12 Feigin, Amanda M    14 Rivertown Rays-MR    1:16.03    1:20.17        
                  38.08     1:20.17 (42.09)                                        
 13 Paz, Antonella V    13 Rivertown Rays-MR    1:21.25    1:21.63        
                  38.95     1:21.63 (42.68)                                        
 14 Fried, Torie E      14 Rivertown Rays-MR    1:21.21    1:23.01        
                  41.74     1:23.01 (41.27)                                        
 15 McManus, Samantha   13 Rivertown Rays-MR    1:24.52    1:26.93        
                  42.06     1:26.93 (44.87)                                        
 16 Sheridan, Victoria  14 FAST-MR              1:32.50    1:33.93        
                  44.71     1:33.93 (49.22)                                        
 17 Oaks-Leaf, Rachel   13 FAST-MR                   NT    1:37.29        
                  47.78     1:37.29 (49.51)                                        
 -- Zordan, Sofia       13 FAST-MR              1:43.47         DQ        
                  50.14          DQ (51.88)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gardner, Kaitlyn M  13 Empire-MR            2:44.28    2:50.49        
                  39.24     1:23.22 (43.98)     2:08.06 (44.84)     2:50.49 (42.43)
  2 Moss, Lucy          13 SMC-MR                    NT    2:55.90        
                  39.58     1:24.91 (45.33)     2:11.01 (46.10)     2:55.90 (44.89)
  3 Ashikari, Elizabet  14 SMC-MR               3:01.04    2:56.34        
                  40.37     1:24.98 (44.61)     2:10.97 (45.99)     2:56.34 (45.37)
  4 Skoko, Nina A       14 Rivertown Rays-MR    2:45.00    3:00.41        
                  41.60     1:26.90 (45.30)     2:14.15 (47.25)     3:00.41 (46.26)
  5 Snyder, Wendy E     14 Rivertown Rays-MR    3:04.21    3:01.66        
                  41.25     1:26.45 (45.20)     2:14.13 (47.68)     3:01.66 (47.53)
  6 Paz, Antonella V    13 Rivertown Rays-MR    3:03.00    3:10.65        
                  43.64     1:31.77 (48.13)     2:21.12 (49.35)     3:10.65 (49.53)
  7 Fried, Torie E      14 Rivertown Rays-MR    3:20.98    3:13.90        
                  43.97     1:33.05 (49.08)     2:23.58 (50.53)     3:13.90 (50.32)
  8 Sun, Angela         13 FAST-MR                   NT    3:15.41        
                  42.67     1:31.89 (49.22)     2:22.95 (51.06)     3:15.41 (52.46)
  9 Klein, Emma C       14 Rivertown Rays-MR    2:56.93    3:15.73        
                  44.17     1:33.13 (48.96)     2:24.09 (50.96)     3:15.73 (51.64)
 10 McManus, Samantha   13 Rivertown Rays-MR    3:17.03    3:16.74        
                  42.36     1:33.45 (51.09)     2:26.14 (52.69)     3:16.74 (50.60)
 11 Zordan, Sofia       13 FAST-MR                   NT    3:17.36        
                  43.53     1:33.12 (49.59)     2:24.78 (51.66)     3:17.36 (52.58)
 12 Rojas, Emma         14 SMC-MR               3:27.32    3:21.36        
                  44.96     1:36.73 (51.77)     2:29.69 (52.96)     3:21.36 (51.67)
 13 Oaks-Leaf, Rachel   13 FAST-MR                   NT    3:32.67        
                  48.15     1:41.89 (53.74)     2:37.24 (55.35)     3:32.67 (55.43)
 14 Sheridan, Victoria  14 FAST-MR                   NT    3:49.94        
                  49.08     1:47.82 (58.74)   2:48.63 (1:00.81)   3:49.94 (1:01.31)
 
Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kerrich, Zoe        13 Rivertown Rays-MR    2:42.00    3:09.18        
                  37.49     1:26.56 (49.07)     2:20.03 (53.47)     3:09.18 (49.15)
 
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Skoko, Nina A       14 Rivertown Rays-MR    2:33.47    2:33.33        
                  33.24     1:10.94 (37.70)     1:57.42 (46.48)     2:33.33 (35.91)
  2 Klein, Emma C       14 Rivertown Rays-MR    2:34.68    2:35.87        
                  33.20     1:13.61 (40.41)     2:01.59 (47.98)     2:35.87 (34.28)
  3 Snyder, Wendy E     14 Rivertown Rays-MR    2:38.07    2:36.25        
                  36.65     1:16.62 (39.97)     2:01.60 (44.98)     2:36.25 (34.65)
  4 Ashikari, Elizabet  14 SMC-MR               2:39.68    2:36.54        
                  36.17     1:15.95 (39.78)     2:01.29 (45.34)     2:36.54 (35.25)
  5 Kerrich, Zoe        13 Rivertown Rays-MR    2:39.41    2:39.07        
                  35.22     1:15.28 (40.06)     2:03.02 (47.74)     2:39.07 (36.05)
  6 Moss, Lucy          13 SMC-MR               2:38.51    2:40.20        
                  35.64     1:17.95 (42.31)     2:03.02 (45.07)     2:40.20 (37.18)
  7 Gardner, Kaitlyn M  13 Empire-MR            2:37.50    2:40.31        
                  34.53     1:19.38 (44.85)     2:02.39 (43.01)     2:40.31 (37.92)
  8 DeCaro, Callie A    13 Empire-MR            2:41.12    2:41.47        
                  35.37     1:16.58 (41.21)     2:06.20 (49.62)     2:41.47 (35.27)
  9 Fried, Torie E      14 Rivertown Rays-MR    2:40.76    2:41.65        
                  32.90     1:17.77 (44.87)     2:06.80 (49.03)     2:41.65 (34.85)
 10 Feigin, Amanda M    14 Rivertown Rays-MR    2:39.12    2:42.39        
                  36.23     1:17.06 (40.83)     2:04.98 (47.92)     2:42.39 (37.41)
 11 McManus, Samantha   13 Rivertown Rays-MR    2:50.31    2:44.68        
                  33.98     1:18.04 (44.06)     2:08.06 (50.02)     2:44.68 (36.62)
 12 Rodriguez, Haley H  13 Empire-MR            2:45.47    2:45.84        
                  36.24     1:17.52 (41.28)     2:08.03 (50.51)     2:45.84 (37.81)
 13 Alexander, Hayley   13 Empire-MR            2:41.69    2:48.46        
                  36.23     1:17.73 (41.50)     2:09.37 (51.64)     2:48.46 (39.09)
 14 Ames, Sarah         14 SMC-MR               2:55.78    2:54.74        
                  39.23     1:21.74 (42.51)     2:12.78 (51.04)     2:54.74 (41.96)
 15 Paz, Antonella V    13 Rivertown Rays-MR    2:56.07    2:57.14        
                  39.45     1:23.73 (44.28)     2:16.01 (52.28)     2:57.14 (41.13)
 
Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Augustinos, Laura   15 Rivertown Rays-MR      57.77      58.30        
                  28.05       58.30 (30.25)                                        
  2 Cooley, Kristi-Ann  17 Rivertown Rays-MR      58.60      59.15        
                  27.76       59.15 (31.39)                                        
  3 Powell, Tori        17 Rivertown Rays-MR      58.46      59.25        
                  28.51       59.25 (30.74)                                        
  4 Davide, Francesca   17 Rivertown Rays-MR    1:01.62    1:00.35        
                  28.42     1:00.35 (31.93)                                        
  5 Schattschneider, S  14 SMC-MR                 59.47    1:00.99        
                  29.44     1:00.99 (31.55)                                        
  6 Slivka, Hannah S    15 SMC-MR               1:04.47    1:01.71        
                  29.77     1:01.71 (31.94)                                        
  7 Braca, Tori K       16 Rivertown Rays-MR    1:01.33    1:01.81        
                  29.78     1:01.81 (32.03)                                        
  8 Legros, Dominique   16 Rivertown Rays-MR    1:01.41    1:02.35        
                  30.38     1:02.35 (31.97)                                        
  9 Pile, Emma N        16 Rivertown Rays-MR    1:00.33    1:02.56        
                  29.99     1:02.56 (32.57)                                        
 10 Gallagher, Molly A  15 Empire-MR            1:02.19    1:02.64        
                  30.04     1:02.64 (32.60)                                        
 11 Barry, Meghan J     15 Empire-MR            1:02.81    1:03.02        
                  29.45     1:03.02 (33.57)                                        
 12 Slivka, Martha D    15 SMC-MR               1:03.53    1:04.51        
                  31.18     1:04.51 (33.33)                                        
 13 John, Jordon H      17 Rivertown Rays-MR    1:01.60    1:05.72        
                  30.92     1:05.72 (34.80)                                        
 14 Williams, Jacque L  17 FAST-MR                   NT    1:06.24        
                  31.52     1:06.24 (34.72)                                        
 15 Bols, Jule          15 Rivertown Rays-MR    1:05.72    1:06.45        
                  32.64     1:06.45 (33.81)                                        
 16 Graves, Meg S       16 Rivertown Rays-MR    1:04.91    1:08.09        
                  31.35     1:08.09 (36.74)                                        
 17 Augustinos, Anna J  17 Rivertown Rays-MR    1:05.41    1:08.33        
                  32.56     1:08.33 (35.77)                                        
 18 Williams, Jenna     17 FAST-MR                   NT    1:12.50        
                  34.81     1:12.50 (37.69)                                        
 
Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Augustinos, Laura   15 Rivertown Rays-MR    2:06.89    2:10.26        
                  29.77     1:02.63 (32.86)     1:36.56 (33.93)     2:10.26 (33.70)
  2 Gallagher, Molly A  15 Empire-MR            2:11.00    2:13.78        
                  30.80     1:04.23 (33.43)     1:39.38 (35.15)     2:13.78 (34.40)
  3 Schattschneider, S  14 SMC-MR               2:16.23    2:13.96        
                  30.97     1:04.91 (33.94)     1:40.32 (35.41)     2:13.96 (33.64)
  4 Davide, Francesca   17 Rivertown Rays-MR    2:15.12    2:14.90        
                  31.23     1:06.60 (35.37)     1:41.71 (35.11)     2:14.90 (33.19)
  5 Barry, Meghan J     15 Empire-MR            2:13.40    2:20.93        
                  32.15     1:07.63 (35.48)     1:43.97 (36.34)     2:20.93 (36.96)
  6 Augustinos, Anna J  17 Rivertown Rays-MR    2:18.18    2:22.79        
                  32.77     1:09.01 (36.24)     1:46.09 (37.08)     2:22.79 (36.70)
  7 Pile, Emma N        16 Rivertown Rays-MR    2:13.13    2:24.34        
                  32.08     1:07.72 (35.64)     1:45.75 (38.03)     2:24.34 (38.59)
  8 John, Jordon H      17 Rivertown Rays-MR    2:13.95    2:25.48        
                  32.10     1:08.12 (36.02)     1:46.62 (38.50)     2:25.48 (38.86)
  9 Braca, Tori K       16 Rivertown Rays-MR    2:19.13    2:26.04        
                  33.14     1:10.91 (37.77)     1:49.89 (38.98)     2:26.04 (36.15)
 10 Legros, Dominique   16 Rivertown Rays-MR    2:16.54    2:26.60        
                  32.66     1:10.04 (37.38)     1:50.00 (39.96)     2:26.60 (36.60)
 11 Bols, Jule          15 Rivertown Rays-MR    2:25.62    2:31.83        
                  32.51     1:11.53 (39.02)     1:53.03 (41.50)     2:31.83 (38.80)
 
Girls 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Barry, Meghan J     15 Empire-MR            2:26.20    2:25.45        
                  33.93     1:10.76 (36.83)     1:48.31 (37.55)     2:25.45 (37.14)
  2 Braca, Tori K       16 Rivertown Rays-MR    2:26.41    2:28.39        
                  34.69     1:12.01 (37.32)     1:50.86 (38.85)     2:28.39 (37.53)
  3 Schattschneider, S  14 SMC-MR               2:27.99    2:29.60        
                  35.00     1:13.65 (38.65)     1:52.66 (39.01)     2:29.60 (36.94)
  4 Slivka, Hannah S    15 SMC-MR               2:36.86    2:30.17        
                  35.00     1:12.50 (37.50)     1:51.94 (39.44)     2:30.17 (38.23)
  5 Powell, Tori        17 Rivertown Rays-MR    2:28.58    2:35.61        
                  35.54     1:14.59 (39.05)     1:54.47 (39.88)     2:35.61 (41.14)
  6 Slivka, Martha D    15 SMC-MR                    NT    2:39.07        
                  38.39     1:18.04 (39.65)     1:58.51 (40.47)     2:39.07 (40.56)
  7 Pile, Emma N        16 Rivertown Rays-MR    2:31.91    2:39.36        
                  37.42     1:17.57 (40.15)     1:58.56 (40.99)     2:39.36 (40.80)
  8 Legros, Dominique   16 Rivertown Rays-MR    2:33.18    2:39.70        
                  35.64     1:15.10 (39.46)     1:57.28 (42.18)     2:39.70 (42.42)
  9 Davide, Francesca   17 Rivertown Rays-MR    2:39.61    2:41.90        
                  38.31     1:20.21 (41.90)     2:03.39 (43.18)     2:41.90 (38.51)
 10 Graves, Meg S       16 Rivertown Rays-MR    2:34.78    2:49.85        
                  39.00     1:21.87 (42.87)     2:06.43 (44.56)     2:49.85 (43.42)
 11 Williams, Jacque L  17 FAST-MR              2:48.79    2:52.02        
                  39.06     1:22.67 (43.61)     2:07.87 (45.20)     2:52.02 (44.15)
 12 Bols, Jule          15 Rivertown Rays-MR         NT    2:59.31        
                  40.56     1:26.32 (45.76)     2:13.29 (46.97)     2:59.31 (46.02)
 13 John, Jordon H      17 Rivertown Rays-MR    2:51.63    3:04.27        
                  43.97     1:30.48 (46.51)     2:17.28 (46.80)     3:04.27 (46.99)
 14 Williams, Jenna     17 FAST-MR                   NT    3:06.29        
                  43.34     1:29.90 (46.56)     2:18.69 (48.79)     3:06.29 (47.60)
 
Girls 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cooley, Kristi-Ann  17 Rivertown Rays-MR    2:42.60    2:40.63        
                  34.41     1:14.01 (39.60)     1:56.42 (42.41)     2:40.63 (44.21)
  2 Gallagher, Molly A  15 Empire-MR            3:02.26    2:56.86        
                  39.67     1:25.14 (45.47)     2:11.51 (46.37)     2:56.86 (45.35)
  3 Legros, Dominique   16 Rivertown Rays-MR    2:42.00    2:57.93        
                  39.79     1:25.05 (45.26)     2:11.77 (46.72)     2:57.93 (46.16)
  4 Slivka, Martha D    15 SMC-MR                    NT    2:59.65        
                  40.43     1:25.81 (45.38)     2:13.63 (47.82)     2:59.65 (46.02)
  5 Augustinos, Laura   15 Rivertown Rays-MR    2:53.07    3:04.61        
                  41.01     1:27.82 (46.81)     2:15.80 (47.98)     3:04.61 (48.81)
  6 Williams, Jenna     17 FAST-MR                   NT    3:22.38        
                  43.67     1:34.41 (50.74)     2:27.22 (52.81)     3:22.38 (55.16)
 -- Slivka, Hannah S    15 SMC-MR               3:02.27         DQ        
      Arms two strokes underwater
                  40.91     1:26.00 (45.09)     2:12.45 (46.45)          DQ (46.58)
 
Girls 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Augustinos, Laura   15 Rivertown Rays-MR    2:21.43    2:27.07        
                  31.71     1:09.13 (37.42)     1:48.30 (39.17)     2:27.07 (38.77)
  2 Powell, Tori        17 Rivertown Rays-MR    2:25.82    2:31.20        
                  33.19     1:10.76 (37.57)     1:50.42 (39.66)     2:31.20 (40.78)
  3 Augustinos, Anna J  17 Rivertown Rays-MR    2:39.00    2:41.25        
                  35.40     1:16.33 (40.93)     1:59.15 (42.82)     2:41.25 (42.10)
  4 Braca, Tori K       16 Rivertown Rays-MR    3:08.78    2:42.11        
                  34.71     1:15.55 (40.84)     1:58.39 (42.84)     2:42.11 (43.72)
  5 Davide, Francesca   17 Rivertown Rays-MR    2:39.88    2:42.26        
                  35.17     1:17.17 (42.00)     2:01.39 (44.22)     2:42.26 (40.87)
  6 Williams, Jacque L  17 FAST-MR                   NT    2:57.50        
                  34.68     1:17.93 (43.25)     2:07.29 (49.36)     2:57.50 (50.21)
  7 Graves, Meg S       16 Rivertown Rays-MR    2:46.67    2:57.75        
                  36.31     1:20.68 (44.37)     2:10.22 (49.54)     2:57.75 (47.53)
 
Girls 400 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Schattschneider, S  14 SMC-MR               5:26.11    5:18.98        
                  31.21     1:08.59 (37.38)     1:49.58 (40.99)     2:29.93 (40.35)
        3:18.52 (48.59)     4:05.48 (46.96)     4:42.98 (37.50)     5:18.98 (36.00)
  2 Augustinos, Anna J  17 Rivertown Rays-MR    5:26.11    5:33.82        
                  33.81     1:13.73 (39.92)     1:58.62 (44.89)     2:43.98 (45.36)
        3:30.12 (46.14)     4:17.36 (47.24)     4:55.62 (38.26)     5:33.82 (38.20)
 -- Bols, Jule          15 Rivertown Rays-MR         NT         DQ        
      Alternating Kick - fly
                  33.79     1:17.01 (43.22)     2:06.56 (49.55)     2:56.89 (50.33)
        3:52.70 (55.81)     4:50.53 (57.83)     5:34.88 (44.35)          DQ (42.72)
 
Boys 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ruiz, Brian S       10 FAST-MR                31.72      32.80        
  2 Koster, John        10 SMC-MR                 33.86      34.26        
  3 Maddineni, Neel K   10 Rivertown Rays-MR      34.78      34.42        
  4 Chang, Alan          8 Rivertown Rays-MR      35.12      35.24        
  5 West, Walker         9 SMC-MR                 37.06      35.71        
  6 Alvarado- Medina,   10 FAST-MR                37.99      35.82        
  7 Ramirez, Jason H    10 FAST-MR                36.91      36.39        
  8 Zimmer, Matthew P   10 Rivertown Rays-MR      59.00      36.48        
  9 Jautz, Alec S        9 Empire-MR                 NT      36.64        
 10 Bingham, Connor      8 SMC-MR                 36.41      37.64        
 11 Kiesel, Garrett W    8 Empire-MR              38.52      38.30        
 12 Chan, Justin         9 Rivertown Rays-MR      41.94      38.85        
 13 Maher, Daniel P     10 Rivertown Rays-MR      37.00      39.01        
 14 Riverso, Peter      10 FAST-MR                40.06      39.05        
 15 Atkin, Blake F       9 Empire-MR              43.74      39.39        
 16 Ritchie, Ellis M     8 Rivertown Rays-MR      42.48      40.55        
 17 Chu, Bryce P         9 Empire-MR              42.04      41.16        
 18 Donoghue, Michael    7 Rivertown Rays-MR      44.25      42.35        
 19 Crainer, William W   8 Rivertown Rays-MR      41.84      42.56        
 20 Lewis, Braden        8 SMC-MR                 43.97      42.75        
 21 Buckley, Jack        9 SMC-MR                    NT      43.20        
 22 Antash, George T    10 Empire-MR              42.38      43.34        
 23 Marshall, John F     9 Empire-MR              43.81      44.11        
 24 Olszewski, Tommy E  10 FAST-MR                48.75      45.35        
 25 Pennie, Brandon K    9 FAST-MR                49.87      45.94        
 26 Saraf, Akash         8 FAST-MR                44.75      46.12        
 27 Lane, Conor          8 SMC-MR                 51.10      46.13        
 28 Spiro, Joshua        8 SMC-MR                 46.93      46.56        
 29 Brown, Max          10 FAST-MR                48.40      46.60        
 30 Braunschweiger, Ja  10 SMC-MR                 46.97      47.22        
 31 Fonseca, Joshua      8 FAST-MR                52.91      49.87        
 32 Boes, Will W         8 Rivertown Rays-MR      50.22      50.90        
 33 Smith, Kelvin        8 FAST-MR                59.00      51.02        
 34 Fine, Jason          8 SMC-MR                 47.26      52.26        
 35 Pearce, Stephen      7 Rivertown Rays-MR      48.52      53.33        
 36 McClung, Max M       5 Rivertown Rays-MR    1:02.87    1:07.10        
 37 Boes, Rial P         6 Rivertown Rays-MR    1:04.89    1:15.19        
 -- Seck, Yelly M        6 FAST-MR                58.08         DQ        
 
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chang, Alan          8 Rivertown Rays-MR    3:08.80    3:01.59        
                  41.98     1:31.85 (49.87)     2:19.09 (47.24)     3:01.59 (42.50)
  2 Kiesel, Garrett W    8 Empire-MR                 NT    3:01.91        
                  40.23     1:29.45 (49.22)     2:18.71 (49.26)     3:01.91 (43.20)
  3 Antash, George T    10 Empire-MR                 NT    3:22.97        
                  46.20     1:38.73 (52.53)     2:32.37 (53.64)     3:22.97 (50.60)
  4 Chu, Bryce P         9 Empire-MR                 NT    3:23.58        
                  45.09     1:35.83 (50.74)     2:32.53 (56.70)     3:23.58 (51.05)
 
Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Koster, John        10 SMC-MR                 42.13      40.68        
  2 Ramirez, Jason H    10 FAST-MR                40.59      42.52        
  3 West, Walker         9 SMC-MR                 44.69      43.60        
  4 Bingham, Connor      8 SMC-MR                 43.58      44.34        
  5 Riverso, Peter      10 FAST-MR                42.73      45.17        
  6 Alvarado- Medina,   10 FAST-MR                44.47      45.78        
  7 O'Sullivan, Druid   10 Empire-MR              45.27      45.80        
  8 Maddineni, Neel K   10 Rivertown Rays-MR      45.75      46.37        
  9 Maher, Daniel P     10 Rivertown Rays-MR      40.00      47.16        
 10 Zimmer, Matthew P   10 Rivertown Rays-MR    1:10.00      48.48        
 11 Pearce, Stephen      7 Rivertown Rays-MR      49.49      50.19        
 12 Crainer, William W   8 Rivertown Rays-MR      48.01      50.37        
 13 Donoghue, Michael    7 Rivertown Rays-MR      48.17      50.82        
 14 Chan, Justin         9 Rivertown Rays-MR      51.85      52.14        
 15 Saraf, Akash         8 FAST-MR                56.39      53.11        
 16 Braunschweiger, Ja  10 SMC-MR                 54.32      53.71        
 17 Smith, Kelvin        8 FAST-MR                59.66      54.09        
 18 Ritchie, Ellis M     8 Rivertown Rays-MR      50.86      54.34        
 19 Pennie, Brandon K    9 FAST-MR                55.65      54.98        
 20 Atkin, Blake F       9 Empire-MR              55.65      55.04        
 21 Fonseca, Joshua      8 FAST-MR                59.37      55.96        
 22 Spiro, Joshua        8 SMC-MR                 57.50      56.16        
 23 Buckley, Jack        9 SMC-MR                    NT      56.68        
 24 Brown, Max          10 FAST-MR                   NT      58.25        
 25 Fine, Jason          8 SMC-MR                    NT    1:00.11        
 26 McClung, Max M       5 Rivertown Rays-MR    1:06.24    1:09.61        
 27 Boes, Will W         8 Rivertown Rays-MR    1:01.14    1:14.06        
 28 Case, Aiden J        8 Rivertown Rays-MR      55.63    1:28.35        
 -- Lewis, Braden        8 SMC-MR                 53.18         DQ        
      Non-continuous turning action
 -- Lane, Conor          8 SMC-MR                    NT         DQ        
 -- Seck, Yelly M        6 FAST-MR                   NT         DQ        
 -- Jautz, Alec S        9 Empire-MR                 NT         DQ        
 -- Olszewski, Tommy E  10 FAST-MR                46.32         DQ        
      Non-continuous turning action
 -- Boes, Rial P         6 Rivertown Rays-MR    1:26.69         DQ        
      Did not finish on back
 
Boys 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Koster, John        10 SMC-MR               1:33.35    1:32.53        
                  44.25     1:32.53 (48.28)                                        
  2 Ruiz, Brian S       10 FAST-MR              1:38.28    1:37.85        
                  45.95     1:37.85 (51.90)                                        
  3 Ramirez, Jason H    10 FAST-MR              1:53.22    1:39.31        
                  47.22     1:39.31 (52.09)                                        
  4 Chang, Alan          8 Rivertown Rays-MR    1:47.88    1:46.04        
                  50.58     1:46.04 (55.46)                                        
  5 West, Walker         9 SMC-MR               1:50.17    1:47.78        
                  50.65     1:47.78 (57.13)                                        
  6 Marshall, John F     9 Empire-MR                 NT    1:49.24        
                  50.96     1:49.24 (58.28)                                        
  7 Bingham, Connor      8 SMC-MR               1:52.30    1:49.84        
                  52.93     1:49.84 (56.91)                                        
  8 Maddineni, Neel K   10 Rivertown Rays-MR    1:54.11    1:49.98        
                  51.69     1:49.98 (58.29)                                        
  9 Lewis, Braden        8 SMC-MR               2:02.13    1:53.59        
                  54.13     1:53.59 (59.46)                                        
 10 Jautz, Alec S        9 Empire-MR                 NT    1:54.98        
                  54.46   1:54.98 (1:00.52)                                        
 11 Kiesel, Garrett W    8 Empire-MR            1:58.97    1:56.21        
                  57.86     1:56.21 (58.35)                                        
 12 Atkin, Blake F       9 Empire-MR            2:04.93    1:58.41        
                  55.12   1:58.41 (1:03.29)                                        
 13 Chu, Bryce P         9 Empire-MR                 NT    1:59.66        
                  55.40   1:59.66 (1:04.26)                                        
 14 Pearce, Stephen      7 Rivertown Rays-MR    2:03.88    1:59.93        
                  59.63   1:59.93 (1:00.30)                                        
 15 Chan, Justin         9 Rivertown Rays-MR    2:24.36    2:01.70        
                  56.29   2:01.70 (1:05.41)                                        
 16 Crainer, William W   8 Rivertown Rays-MR         NT    2:13.57        
                1:05.64   2:13.57 (1:07.93)                                        
 17 Braunschweiger, Ja  10 SMC-MR                    NT    2:15.57        
                1:01.28   2:15.57 (1:14.29)                                        
 18 Pennie, Brandon K    9 FAST-MR                   NT    2:35.51        
 19 Fine, Jason          8 SMC-MR                    NT    2:36.13        
                1:15.49   2:36.13 (1:20.64)                                        
 -- Lane, Conor          8 SMC-MR                    NT         DQ        
                1:03.24        DQ (1:09.77)                                        
 -- Boes, Will W         8 Rivertown Rays-MR         NT         DQ        
                1:07.00        DQ (1:19.09)                                        
 -- Donoghue, Michael    7 Rivertown Rays-MR         NT         DQ        
                1:06.24        DQ (1:08.04)                                        
 -- Alvarado- Medina,   10 FAST-MR                   NT         DQ        
                  51.99          DQ (58.01)                                        
 -- O'Sullivan, Druid   10 Empire-MR            1:41.03         DQ        
      Declared false start
 
Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ruiz, Brian S       10 FAST-MR                37.10      39.06        
  2 Koster, John        10 SMC-MR                 42.23      42.04        
  3 Maddineni, Neel K   10 Rivertown Rays-MR      45.52      43.03        
  4 West, Walker         9 SMC-MR                 50.54      45.02        
  5 Chang, Alan          8 Rivertown Rays-MR      45.71      45.61        
  6 Chu, Bryce P         9 Empire-MR              54.60      47.93        
  7 Lewis, Braden        8 SMC-MR               1:28.03      49.08        
  8 Donoghue, Michael    7 Rivertown Rays-MR      52.65      52.70        
  9 Antash, George T    10 Empire-MR              51.98      54.45        
 10 Chan, Justin         9 Rivertown Rays-MR      58.57      54.57        
 11 Jautz, Alec S        9 Empire-MR                 NT      55.32        
 12 Atkin, Blake F       9 Empire-MR              58.97      55.65        
 13 Braunschweiger, Ja  10 SMC-MR                 55.94      55.74        
 14 Crainer, William W   8 Rivertown Rays-MR      50.27      56.00        
 15 Ritchie, Ellis M     8 Rivertown Rays-MR    1:05.31      56.95        
 16 Marshall, John F     9 Empire-MR              53.98    1:00.35        
 17 Pearce, Stephen      7 Rivertown Rays-MR    1:04.18    1:02.54        
 -- Zimmer, Matthew P   10 Rivertown Rays-MR    1:13.00         DQ        
 -- Kiesel, Garrett W    8 Empire-MR              54.88         DQ        
 -- Boes, Will W         8 Rivertown Rays-MR         NT         DQ        
 -- Maher, Daniel P     10 Rivertown Rays-MR      43.00         DQ        
 -- Boes, Rial P         6 Rivertown Rays-MR         NT         DQ        
 -- Fine, Jason          8 SMC-MR                    NT         DQ        
 -- Lane, Conor          8 SMC-MR                    NT         DQ        
 -- Seck, Yelly M        6 FAST-MR                   NT         DQ        
 -- Fonseca, Joshua      8 FAST-MR                39.36         DQ        
 -- Spiro, Joshua        8 SMC-MR                    NT         DQ        
 -- Bingham, Connor      8 SMC-MR                 49.93         DQ        
 -- Buckley, Jack        9 SMC-MR               1:01.65         DQ        
 -- Olszewski, Tommy E  10 FAST-MR              1:23.47         DQ        
 -- Riverso, Peter      10 FAST-MR                50.54         DQ        
 -- O'Sullivan, Druid   10 Empire-MR              49.30         DQ        
 -- Saraf, Akash         8 FAST-MR                50.59         DQ        
 -- Brown, Max          10 FAST-MR                   NT         DQ        
 -- Smith, Kelvin        8 FAST-MR                   NT         DQ        
 
Boys 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Antash, George T    10 Empire-MR            3:56.17    3:48.50        
                  55.31     1:48.90 (53.59)   2:55.59 (1:06.69)     3:48.50 (52.91)
 -- Maher, Daniel P     10 Rivertown Rays-MR    3:11.00         DQ        
                  48.61     1:39.91 (51.30)     2:38.45 (58.54)          DQ (46.94)
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 MacAulay, Patrick   12 Empire-MR            1:05.65    1:05.13        
                  31.23     1:05.13 (33.90)                                        
  2 Ruggiero, Joseph A  12 Empire-MR            1:05.58    1:05.44        
                  31.14     1:05.44 (34.30)                                        
  3 Masino, Corey J     12 Empire-MR            1:07.46    1:06.54        
                  32.29     1:06.54 (34.25)                                        
  4 Gagion, Michael V   11 Rivertown Rays-MR    1:06.77    1:08.17        
                  31.97     1:08.17 (36.20)                                        
  5 Preston, Shayne F   12 Rivertown Rays-MR    1:10.28    1:08.77        
                  32.67     1:08.77 (36.10)                                        
  6 Ansehl, William     11 Empire-MR            1:09.34    1:08.93        
                  33.13     1:08.93 (35.80)                                        
  7 Zhou, Edwin R       12 Rivertown Rays-MR    1:16.78    1:12.21        
                  34.56     1:12.21 (37.65)                                        
  8 McCarthy, James R   12 Rivertown Rays-MR    1:14.12    1:12.97        
                1:12.94      1:12.97 (0.03)                                        
  9 Ciliberti, Nichola  12 Rivertown Rays-MR    1:10.07    1:13.22        
                  35.17     1:13.22 (38.05)                                        
 10 Rabadi, Nicholas    11 Rivertown Rays-MR    1:12.59    1:13.68        
                  34.84     1:13.68 (38.84)                                        
 11 Metcalf, Max        11 SMC-MR               1:14.82    1:13.81        
                  35.59     1:13.81 (38.22)                                        
 12 Senior, Kymani E    11 FAST-MR              1:14.62    1:14.20        
                  34.35     1:14.20 (39.85)                                        
 13 Williams, Jesse     11 FAST-MR                   NT    1:15.73        
                  35.28     1:15.73 (40.45)                                        
 14 Lamadrid, Andrew M  12 Empire-MR            1:16.13    1:15.97        
                  16.37     1:15.97 (59.60)                                        
 15 Patti, Billy        12 SMC-MR               1:13.86    1:16.80        
                  35.80     1:16.80 (41.00)                                        
 16 Sampson, Kaz R      11 Empire-MR            1:17.08    1:17.33        
                  38.28     1:17.33 (39.05)                                        
 17 Vargas, David F     12 Rivertown Rays-MR    1:12.48    1:18.11        
                  36.64     1:18.11 (41.47)                                        
 18 Borsellino, Louis   11 SMC-MR               1:19.14    1:21.16        
                  39.19     1:21.16 (41.97)                                        
 19 Kelly, Michael      12 SMC-MR               1:21.82    1:22.57        
                  39.67     1:22.57 (42.90)                                        
 20 Fay, Timothy A      11 Rivertown Rays-MR    1:20.95    1:23.51        
                  38.83     1:23.51 (44.68)                                        
 21 Dodes, Evan F       12 Empire-MR            1:15.81    1:24.06        
                  15.34   1:24.06 (1:08.72)                                        
 22 Langlois, Raimundo  11 SMC-MR               1:31.54    1:27.75        
                  41.31     1:27.75 (46.44)                                        
 23 Messner, Peter C    11 SMC-MR               1:29.68    1:29.18        
                  39.71     1:29.18 (49.47)                                        
 24 Szlezinger, Zackar  11 SMC-MR               1:30.76    1:32.07        
                  44.53     1:32.07 (47.54)                                        
 25 Lopez, Miguel A     12 FAST-MR              1:29.72    1:34.52        
                  42.33     1:34.52 (52.19)                                        
 
Boys 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ruggiero, Joseph A  12 Empire-MR            6:13.64    6:14.24        
                  31.95     1:08.41 (36.46)     1:45.99 (37.58)     2:24.78 (38.79)
        3:03.08 (38.30)     3:42.23 (39.15)     4:21.45 (39.22)     4:59.09 (37.64)
        5:38.03 (38.94)     6:14.24 (36.21)                                        
  2 MacAulay, Patrick   12 Empire-MR            6:23.58    6:27.19        
                  32.24     1:09.97 (37.73)     1:48.68 (38.71)     2:27.72 (39.04)
        3:07.20 (39.48)     3:47.73 (40.53)     4:29.04 (41.31)     5:10.24 (41.20)
        5:50.38 (40.14)     6:27.19 (36.81)                                        
  3 Ansehl, William     11 Empire-MR            6:15.00    6:27.81        
                  34.59     1:13.91 (39.32)     1:53.63 (39.72)     2:33.23 (39.60)
        3:13.07 (39.84)     3:52.89 (39.82)     4:32.72 (39.83)     5:12.84 (40.12)
        5:51.50 (38.66)     6:27.81 (36.31)                                        
  4 Masino, Corey J     12 Empire-MR            6:44.79    6:47.35        
                  34.81     1:14.58 (39.77)     1:54.08 (39.50)     2:36.07 (41.99)
        3:16.65 (40.58)     3:58.56 (41.91)     4:41.16 (42.60)     5:24.05 (42.89)
        6:04.86 (40.81)     6:47.35 (42.49)                                        
  5 Chang, Kevin        11 Rivertown Rays-MR    6:49.53    6:59.74        
                  35.82     1:16.90 (41.08)     1:59.64 (42.74)     2:42.20 (42.56)
        3:24.59 (42.39)     4:07.47 (42.88)     4:50.54 (43.07)     5:33.54 (43.00)
        6:18.01 (44.47)     6:59.74 (41.73)                                        
  6 Metcalf, Max        11 SMC-MR                    NT    7:11.61        
                  36.21     1:17.32 (41.11)     2:01.43 (44.11)     2:45.61 (44.18)
        3:30.12 (44.51)     4:14.41 (44.29)     4:59.09 (44.68)     5:44.41 (45.32)
        6:29.35 (44.94)     7:11.61 (42.26)                                        
  7 Rabadi, Nicholas    11 Rivertown Rays-MR    7:39.27    7:30.20        
                  37.07     1:20.34 (43.27)     2:04.86 (44.52)     2:50.62 (45.76)
        3:37.61 (46.99)     4:23.83 (46.22)     5:10.93 (47.10)     5:59.09 (48.16)
        6:47.57 (48.48)     7:30.20 (42.63)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Masino, Corey J     12 Empire-MR            2:40.96    2:37.78        
                  37.96     1:18.58 (40.62)     1:58.96 (40.38)     2:37.78 (38.82)
  2 Gagion, Michael V   11 Rivertown Rays-MR    2:39.20    2:44.54        
                  38.28     1:20.42 (42.14)     2:03.84 (43.42)     2:44.54 (40.70)
  3 Metcalf, Max        11 SMC-MR                    NT    2:53.25        
                  39.70     1:23.46 (43.76)     2:08.98 (45.52)     2:53.25 (44.27)
  4 Preston, Shayne F   12 Rivertown Rays-MR    2:55.57    3:00.51        
                  40.28     1:25.30 (45.02)     2:13.69 (48.39)     3:00.51 (46.82)
  5 Kelly, Michael      12 SMC-MR                    NT    3:07.87        
                  44.50     1:33.44 (48.94)     2:21.84 (48.40)     3:07.87 (46.03)
  6 Williams, Jesse     11 FAST-MR                   NT    3:10.21        
                  42.75     1:29.19 (46.44)     2:19.79 (50.60)     3:10.21 (50.42)
  7 Patti, Billy        12 SMC-MR                    NT    3:12.62        
                  47.99     1:35.99 (48.00)     2:24.92 (48.93)     3:12.62 (47.70)
  8 Lamadrid, Andrew M  12 Empire-MR                 NT    3:13.49        
                                1:34.18 ( )     2:24.26 (50.08)     3:13.49 (49.23)
  9 Zhou, Edwin R       12 Rivertown Rays-MR    2:45.00    3:20.71        
                  45.48     1:37.36 (51.88)     2:30.32 (52.96)     3:20.71 (50.39)
 10 Lopez, Miguel A     12 FAST-MR                   NT    3:58.41        
                  53.96   1:57.36 (1:03.40)   3:01.67 (1:04.31)     3:58.41 (56.74)
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zhou, Edwin R       12 Rivertown Rays-MR    1:28.90    1:26.17        
                  39.99     1:26.17 (46.18)                                        
  2 Ciliberti, Nichola  12 Rivertown Rays-MR    1:30.00    1:27.87        
                  41.46     1:27.87 (46.41)                                        
  3 John, Alex C        12 Rivertown Rays-MR    1:33.23    1:30.14        
                  41.24     1:30.14 (48.90)                                        
  4 Chang, Kevin        11 Rivertown Rays-MR    1:31.10    1:32.03        
                  44.19     1:32.03 (47.84)                                        
  5 Senior, Kymani E    11 FAST-MR              1:34.68    1:33.99        
                  44.11     1:33.99 (49.88)                                        
  6 Preston, Shayne F   12 Rivertown Rays-MR    1:39.12    1:34.37        
                  44.94     1:34.37 (49.43)                                        
  7 Hoffman, Christoph  12 Rivertown Rays-MR    1:37.76    1:35.23        
                  46.24     1:35.23 (48.99)                                        
  8 McCarthy, James R   12 Rivertown Rays-MR    1:34.14    1:37.95        
                  46.21     1:37.95 (51.74)                                        
  9 Vargas, David F     12 Rivertown Rays-MR    1:29.00    1:39.73        
                  46.74     1:39.73 (52.99)                                        
 10 Dodes, Evan F       12 Empire-MR            1:42.02    1:40.11        
                  47.49     1:40.11 (52.62)                                        
 11 Gagion, Michael V   11 Rivertown Rays-MR    1:40.41    1:42.57        
                  48.60     1:42.57 (53.97)                                        
 12 Rabadi, Nicholas    11 Rivertown Rays-MR    1:40.41    1:42.70        
                  47.74     1:42.70 (54.96)                                        
 13 Williams, Jesse     11 FAST-MR              1:50.48    1:42.80        
                  49.06     1:42.80 (53.74)                                        
 14 Sampson, Kaz R      11 Empire-MR                 NT    1:42.90        
                  49.66     1:42.90 (53.24)                                        
 15 Kelly, Michael      12 SMC-MR               1:48.27    1:46.64        
                  50.68     1:46.64 (55.96)                                        
 16 Langlois, Raimundo  11 SMC-MR                    NT    1:53.56        
                  53.43   1:53.56 (1:00.13)                                        
 17 Borsellino, Louis   11 SMC-MR               1:52.82    1:53.86        
                  53.42   1:53.86 (1:00.44)                                        
 18 Fay, Timothy A      11 Rivertown Rays-MR    1:47.40    1:54.12        
                  56.23     1:54.12 (57.89)                                        
 19 Messner, Peter C    11 SMC-MR               1:57.05    1:56.87        
                  53.66   1:56.87 (1:03.21)                                        
 -- Ruggiero, Joseph A  12 Empire-MR            1:22.07         DQ        
                  38.21          DQ (43.97)                                        
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Preston, Shayne F   12 Rivertown Rays-MR    1:21.04    1:20.70        
                  37.67     1:20.70 (43.03)                                        
  2 Masino, Corey J     12 Empire-MR            1:14.74    1:20.82        
                  36.65     1:20.82 (44.17)                                        
  3 Ansehl, William     11 Empire-MR            1:23.89    1:20.90        
                  37.12     1:20.90 (43.78)                                        
  4 Dodes, Evan F       12 Empire-MR            1:30.82    1:29.92        
                  42.10     1:29.92 (47.82)                                        
  5 Chang, Kevin        11 Rivertown Rays-MR    1:27.66    1:30.75        
                  40.12     1:30.75 (50.63)                                        
  6 Borsellino, Louis   11 SMC-MR               1:32.98    1:30.86        
                  42.74     1:30.86 (48.12)                                        
  7 Patti, Billy        12 SMC-MR               1:27.29    1:33.73        
                  41.78     1:33.73 (51.95)                                        
  8 Ciliberti, Nichola  12 Rivertown Rays-MR    1:30.84    1:34.58        
                  41.67     1:34.58 (52.91)                                        
  9 McCarthy, James R   12 Rivertown Rays-MR    1:38.32    1:40.09        
                  46.19     1:40.09 (53.90)                                        
 10 Fay, Timothy A      11 Rivertown Rays-MR    1:41.77    1:42.84        
                  46.05     1:42.84 (56.79)                                        
 11 Zhou, Edwin R       12 Rivertown Rays-MR    1:38.00    1:45.41        
                  46.95     1:45.41 (58.46)                                        
 12 Lamadrid, Andrew M  12 Empire-MR            1:42.44    1:47.81        
                  49.14     1:47.81 (58.67)                                        
 13 Messner, Peter C    11 SMC-MR                    NT    1:49.96        
                  48.30   1:49.96 (1:01.66)                                        
 14 Szlezinger, Zackar  11 SMC-MR                    NT    2:13.91        
                1:02.84   2:13.91 (1:11.07)                                        
 15 Lopez, Miguel A     12 FAST-MR                   NT    2:20.79        
                1:03.84   2:20.79 (1:16.95)                                        
 -- Vargas, David F     12 Rivertown Rays-MR    1:35.00         DQ        
      Arms underwater recovery
                  45.32          DQ (55.60)                                        
 -- MacAulay, Patrick   12 Empire-MR            1:35.40         DQ        
      Non-simultaneous arms
                  42.09          DQ (53.08)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ruggiero, Joseph A  12 Empire-MR            2:39.93    2:38.49        
                  37.24     1:16.96 (39.72)     2:02.40 (45.44)     2:38.49 (36.09)
  2 Ansehl, William     11 Empire-MR            2:47.27    2:42.45        
                  36.68     1:18.35 (41.67)     2:05.22 (46.87)     2:42.45 (37.23)
  3 Gagion, Michael V   11 Rivertown Rays-MR    2:45.58    2:44.05        
                  34.64     1:15.73 (41.09)     2:07.98 (52.25)     2:44.05 (36.07)
  4 Chang, Kevin        11 Rivertown Rays-MR    2:54.27    2:50.84        
                  37.85     1:19.32 (41.47)     2:11.25 (51.93)     2:50.84 (39.59)
  5 Senior, Kymani E    11 FAST-MR              3:28.10    2:50.92        
                  35.27     1:18.47 (43.20)     2:07.87 (49.40)     2:50.92 (43.05)
  6 MacAulay, Patrick   12 Empire-MR            2:59.68    2:53.92        
                  41.27     1:26.62 (45.35)     2:15.96 (49.34)     2:53.92 (37.96)
  7 Hoffman, Christoph  12 Rivertown Rays-MR    2:57.83    2:56.04        
                  38.31     1:22.42 (44.11)     2:15.47 (53.05)     2:56.04 (40.57)
  8 McCarthy, James R   12 Rivertown Rays-MR    3:11.70    3:02.65        
                  43.85     1:31.20 (47.35)     2:24.86 (53.66)     3:02.65 (37.79)
  9 John, Alex C        12 Rivertown Rays-MR    3:26.85    3:05.15        
                  39.19     1:27.99 (48.80)     2:19.89 (51.90)     3:05.15 (45.26)
 10 Vargas, David F     12 Rivertown Rays-MR    3:27.18    3:06.98        
                  41.79     1:30.30 (48.51)     2:25.71 (55.41)     3:06.98 (41.27)
 11 Rabadi, Nicholas    11 Rivertown Rays-MR    3:13.42    3:08.49        
                  41.32     1:30.59 (49.27)     2:27.25 (56.66)     3:08.49 (41.24)
 12 Kelly, Michael      12 SMC-MR               3:36.05    3:11.39        
                  45.34     1:30.76 (45.42)     2:28.74 (57.98)     3:11.39 (42.65)
 13 Fay, Timothy A      11 Rivertown Rays-MR    3:20.87    3:15.57        
                  43.94     1:32.24 (48.30)   2:33.36 (1:01.12)     3:15.57 (42.21)
 14 Patti, Billy        12 SMC-MR                    NT    3:15.78        
                  40.53                             2:31.20 ( )     3:15.78 (44.58)
 15 Lamadrid, Andrew M  12 Empire-MR            3:07.33    3:16.75        
                  48.79     1:37.66 (48.87)     2:36.04 (58.38)     3:16.75 (40.71)
 16 Borsellino, Louis   11 SMC-MR               3:34.51    3:16.83        
                  40.52     1:32.59 (52.07)   2:34.73 (1:02.14)     3:16.83 (42.10)
 17 Messner, Peter C    11 SMC-MR               3:58.64    3:27.74        
                  46.35     1:38.25 (51.90)   2:39.67 (1:01.42)     3:27.74 (48.07)
 -- Langlois, Raimundo  11 SMC-MR                    NT         DQ        
      Strokes out of sequence - IM
                  47.72     1:41.88 (54.16)   2:42.83 (1:00.95)          DQ (47.86)
 -- Ciliberti, Nichola  12 Rivertown Rays-MR    2:54.21         DQ        
      Alternating Kick - fly
                  42.05     1:29.98 (47.93)     2:20.73 (50.75)          DQ (39.90)
 
Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bass, Jordan B      14 Rivertown Rays-MR      57.32      58.24        
                  28.07       58.24 (30.17)                                        
  2 Mehta, Sivan K      14 Empire-MR              57.97      58.32        
                  28.35       58.32 (29.97)                                        
  3 Markert, Gregory    14 SMC-MR                 58.04      58.92        
                  28.59       58.92 (30.33)                                        
  4 Yale, Griffin       13 SMC-MR                 59.39      59.42        
                  28.95       59.42 (30.47)                                        
  5 May, Scott          14 SMC-MR               1:01.54    1:00.24        
                  29.32     1:00.24 (30.92)                                        
  6 Saccurato, Aaron F  14 Empire-MR              59.10    1:00.33        
                  28.70     1:00.33 (31.63)                                        
  7 Frascati, Michael   13 FAST-MR              1:02.06    1:00.70        
                  28.66     1:00.70 (32.04)                                        
  8 Lipton, Storm S     14 Empire-MR              59.90    1:01.09        
                  29.58     1:01.09 (31.51)                                        
  9 Brynin, Zeke M      13 Rivertown Rays-MR    1:01.96    1:01.71        
                  29.99     1:01.71 (31.72)                                        
 10 Jackson, Mark       14 FAST-MR              1:12.57    1:02.51        
                  30.15     1:02.51 (32.36)                                        
 11 Lin, Brian          14 Rivertown Rays-MR    1:03.94    1:04.42        
                  30.40     1:04.42 (34.02)                                        
 12 May, Travis         13 SMC-MR               1:07.15    1:06.90        
                  31.59     1:06.90 (35.31)                                        
 13 Ritchie, Lee A      14 Rivertown Rays-MR    1:07.99    1:08.89        
                  31.70     1:08.89 (37.19)                                        
 14 Thompson, Ryan G    13 Empire-MR            1:08.99    1:09.42        
                  32.97     1:09.42 (36.45)                                        
 15 Pradlik, Nicolas    13 FAST-MR              1:14.08    1:12.53        
                  34.03     1:12.53 (38.50)                                        
 16 Hanlon, Kyle A      13 Empire-MR            1:14.30    1:13.47        
                  34.37     1:13.47 (39.10)                                        
 17 Pearce, Walter      14 Rivertown Rays-MR    1:13.67    1:14.32        
                  35.56     1:14.32 (38.76)                                        
 18 Pennie, Darren      13 FAST-MR                   NT    1:16.59        
                  33.18     1:16.59 (43.41)                                        
 -- Fletcher, Henry R   14 Rivertown Rays-MR      54.43         DQ        
                  25.75          DQ (29.89)                                        
 
Boys 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Saccurato, Aaron F  14 Empire-MR            5:40.36    5:41.51        
                  30.35     1:04.29 (33.94)     1:39.21 (34.92)     2:14.18 (34.97)
        2:49.38 (35.20)     3:24.87 (35.49)     3:59.49 (34.62)     4:34.72 (35.23)
        5:09.39 (34.67)     5:41.51 (32.12)                                        
  2 Brynin, Zeke M      13 Rivertown Rays-MR    5:47.44    5:42.03        
                  30.97     1:04.86 (33.89)     1:40.06 (35.20)     2:15.16 (35.10)
        2:50.23 (35.07)     3:25.30 (35.07)     4:00.41 (35.11)     4:34.89 (34.48)
        5:10.01 (35.12)     5:42.03 (32.02)                                        
  3 Lipton, Storm S     14 Empire-MR            6:05.00    5:58.08        
                  31.83     1:06.43 (34.60)     1:42.05 (35.62)     2:18.34 (36.29)
        2:55.17 (36.83)     3:32.06 (36.89)     4:08.39 (36.33)     4:45.35 (36.96)
        5:22.38 (37.03)     5:58.08 (35.70)                                        
  4 Bass, Jordan B      14 Rivertown Rays-MR    6:37.59    6:11.04        
                  33.52     1:09.87 (36.35)     1:48.19 (38.32)     2:25.14 (36.95)
        3:02.38 (37.24)     3:40.33 (37.95)     4:18.75 (38.42)     4:57.44 (38.69)
        5:35.16 (37.72)     6:11.04 (35.88)                                        
  5 Thompson, Ryan G    13 Empire-MR            6:45.00    6:50.28        
                  35.11                                                 2:37.05 ( )
            6:10.40 ( )     6:50.28 (39.88)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fletcher, Henry R   14 Rivertown Rays-MR    1:03.04    1:03.68        
                  31.27     1:03.68 (32.41)                                        
  2 Yale, Griffin       13 SMC-MR               1:06.93    1:05.44        
                  32.43     1:05.44 (33.01)                                        
  3 May, Scott          14 SMC-MR               1:09.53    1:05.53        
                  32.51     1:05.53 (33.02)                                        
  4 Markert, Gregory    14 SMC-MR               1:05.01    1:06.22        
                  32.75     1:06.22 (33.47)                                        
  5 Frascati, Michael   13 FAST-MR              1:11.13    1:10.25        
  6 Brynin, Zeke M      13 Rivertown Rays-MR    1:12.51    1:11.58        
                  35.03     1:11.58 (36.55)                                        
  7 Mehta, Sivan K      14 Empire-MR            1:13.16    1:11.91        
                  35.73     1:11.91 (36.18)                                        
  8 Lin, Brian          14 Rivertown Rays-MR    1:10.73    1:12.03        
                  34.78     1:12.03 (37.25)                                        
  9 Jackson, Mark       14 FAST-MR              1:20.13    1:17.54        
                  37.50     1:17.54 (40.04)                                        
 10 Bass, Jordan B      14 Rivertown Rays-MR    1:13.18    1:20.99        
                  39.59     1:20.99 (41.40)                                        
 11 Ritchie, Lee A      14 Rivertown Rays-MR    1:20.24    1:22.67        
 12 May, Travis         13 SMC-MR               1:25.41    1:22.86        
                  40.15     1:22.86 (42.71)                                        
 13 Thompson, Ryan G    13 Empire-MR            1:22.99    1:26.64        
                  42.21     1:26.64 (44.43)                                        
 14 Pearce, Walter      14 Rivertown Rays-MR    1:26.06    1:27.93        
                  42.85     1:27.93 (45.08)                                        
 15 Pradlik, Nicolas    13 FAST-MR              1:27.03    1:28.52        
                  42.24     1:28.52 (46.28)                                        
 16 Hanlon, Kyle A      13 Empire-MR            1:32.16    1:29.43        
 -- Pennie, Darren      13 FAST-MR              1:31.13         DQ        
      No touch at turn
 
Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Markert, Gregory    14 SMC-MR               2:46.98    2:43.00        
                  36.89     1:19.46 (42.57)     2:00.91 (41.45)     2:43.00 (42.09)
  2 Jackson, Mark       14 FAST-MR                   NT    2:44.70        
                  35.27     1:16.99 (41.72)     2:00.92 (43.93)     2:44.70 (43.78)
  3 Fletcher, Henry R   14 Rivertown Rays-MR    2:56.14    2:45.18        
                  36.91     1:19.29 (42.38)     2:03.13 (43.84)     2:45.18 (42.05)
  4 Yale, Griffin       13 SMC-MR                    NT    2:46.37        
                  36.89     1:19.51 (42.62)     2:03.45 (43.94)     2:46.37 (42.92)
  5 May, Scott          14 SMC-MR               2:56.61    2:56.13        
                  40.83     1:27.15 (46.32)     2:14.51 (47.36)     2:56.13 (41.62)
  6 Lin, Brian          14 Rivertown Rays-MR    2:52.94    2:57.14        
                  39.32     1:24.10 (44.78)     2:10.57 (46.47)     2:57.14 (46.57)
  7 Pradlik, Nicolas    13 FAST-MR              3:08.10    3:07.26        
                  42.60     1:29.87 (47.27)     2:18.77 (48.90)     3:07.26 (48.49)
  8 Ritchie, Lee A      14 Rivertown Rays-MR    3:16.18    3:13.57        
                  44.84     1:33.32 (48.48)     2:23.85 (50.53)     3:13.57 (49.72)
  9 Pennie, Darren      13 FAST-MR              3:39.83    3:26.59        
                  42.32     1:33.53 (51.21)     2:29.90 (56.37)     3:26.59 (56.69)
 10 Pearce, Walter      14 Rivertown Rays-MR    3:30.30    3:28.86        
                  48.52     1:42.02 (53.50)     2:35.26 (53.24)     3:28.86 (53.60)
 
Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Saccurato, Aaron F  14 Empire-MR            2:23.83    2:26.31        
                  32.29     1:09.22 (36.93)     1:47.66 (38.44)     2:26.31 (38.65)
  2 Frascati, Michael   13 FAST-MR                   NT    3:31.52        
                  38.27     1:28.80 (50.53)   2:29.68 (1:00.88)   3:31.52 (1:01.84)
 
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fletcher, Henry R   14 Rivertown Rays-MR    2:19.91    2:19.72        
                  29.56     1:05.65 (36.09)     1:47.71 (42.06)     2:19.72 (32.01)
  2 Markert, Gregory    14 SMC-MR               2:22.95    2:20.72        
                  31.85     1:07.75 (35.90)     1:49.24 (41.49)     2:20.72 (31.48)
  3 Brynin, Zeke M      13 Rivertown Rays-MR    2:27.68    2:21.59        
                  31.54     1:08.73 (37.19)     1:48.87 (40.14)     2:21.59 (32.72)
  4 Yale, Griffin       13 SMC-MR               2:23.79    2:25.11        
                  32.54     1:08.48 (35.94)     1:50.75 (42.27)     2:25.11 (34.36)
  5 May, Scott          14 SMC-MR               2:32.24    2:27.76        
                  33.03     1:08.34 (35.31)     1:53.56 (45.22)     2:27.76 (34.20)
  6 Saccurato, Aaron F  14 Empire-MR            2:27.39    2:28.01        
                  31.60     1:09.27 (37.67)     1:54.39 (45.12)     2:28.01 (33.62)
  7 Mehta, Sivan K      14 Empire-MR            2:32.61    2:29.12        
                  31.19     1:09.31 (38.12)     1:57.18 (47.87)     2:29.12 (31.94)
  8 Bass, Jordan B      14 Rivertown Rays-MR    2:27.59    2:30.74        
                  33.07     1:14.21 (41.14)     1:56.90 (42.69)     2:30.74 (33.84)
  9 Lipton, Storm S     14 Empire-MR            2:31.58    2:31.99        
                  32.99     1:12.43 (39.44)     1:58.55 (46.12)     2:31.99 (33.44)
 10 Lin, Brian          14 Rivertown Rays-MR    2:36.50    2:36.79        
                  32.63     1:11.16 (38.53)     1:59.57 (48.41)     2:36.79 (37.22)
 11 Ritchie, Lee A      14 Rivertown Rays-MR    2:52.96    2:45.82        
                  35.35     1:16.71 (41.36)     2:07.10 (50.39)     2:45.82 (38.72)
 12 May, Travis         13 SMC-MR               2:56.61    2:52.33        
                  39.35     1:23.61 (44.26)     2:15.74 (52.13)     2:52.33 (36.59)
 13 Thompson, Ryan G    13 Empire-MR            2:57.63    2:52.46        
                  38.74     1:22.48 (43.74)     2:13.03 (50.55)     2:52.46 (39.43)
 14 Pearce, Walter      14 Rivertown Rays-MR    3:03.65    3:04.12        
                  43.34     1:29.98 (46.64)     2:24.91 (54.93)     3:04.12 (39.21)
 15 Hanlon, Kyle A      13 Empire-MR                 NT    3:16.17        
                  43.65     1:30.92 (47.27)   2:32.00 (1:01.08)     3:16.17 (44.17)
 
Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gilroy, Daniel T    17 Rivertown Rays-MR      52.30      53.76        
                  25.31       53.76 (28.45)                                        
  2 Brynin, Max B       17 Rivertown Rays-MR      55.18      55.49        
                  26.75       55.49 (28.74)                                        
  3 Driwinga, Chris M   30 NYAC-MR                52.00      56.06        
                  26.88       56.06 (29.18)                                        
  4 Wolin, Seth A       17 Rivertown Rays-MR      54.92      56.27        
                  27.27       56.27 (29.00)                                        
  5 Koster, Christophe  14 SMC-MR                 54.14      56.28        
                  26.96       56.28 (29.32)                                        
  6 Daks, Alon E        15 Empire-MR              55.94      56.30        
                  26.57       56.30 (29.73)                                        
  7 Pon, Greg W         15 Empire-MR              57.62      56.32        
                  27.01       56.32 (29.31)                                        
  8 Reinhardt, Christo  16 Rivertown Rays-MR      56.03      56.42        
                  27.30       56.42 (29.12)                                        
  9 Koster, Henry       17 SMC-MR                 53.09      56.56        
                  27.02       56.56 (29.54)                                        
 10 Wesolowski, Ted C   17 Rivertown Rays-MR      57.20      58.22        
                  28.09       58.22 (30.13)                                        
 11 Hildick-Smith, Jac  16 Rivertown Rays-MR      57.80      58.34        
                  28.68       58.34 (29.66)                                        
 12 McAuley, Adam       16 SMC-MR                 58.76    1:00.66        
                  29.13     1:00.66 (31.53)                                        
 13 Parish, Daniel E    16 Rivertown Rays-MR    1:01.35    1:01.84        
                  29.40     1:01.84 (32.44)                                        
 14 Williams, Jake      17 FAST-MR                   NT    1:03.03        
                  29.09     1:03.03 (33.94)                                        
 15 Orlay, Buddy J      15 FAST-MR                   NT    1:03.93        
                  29.91     1:03.93 (34.02)                                        
 
Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brynin, Max B       17 Rivertown Rays-MR    2:00.19    2:01.72        
                                  58.65 ( )     1:30.61 (31.96)     2:01.72 (31.11)
  2 Pon, Greg W         15 Empire-MR            2:05.42    2:02.93        
                  27.85       59.75 (31.90)     1:32.55 (32.80)     2:02.93 (30.38)
  3 Gilroy, Daniel T    17 Rivertown Rays-MR    2:03.80    2:05.56        
                  27.44       58.45 (31.01)     1:32.13 (33.68)     2:05.56 (33.43)
  4 Wolin, Seth A       17 Rivertown Rays-MR    2:01.88    2:10.39        
                  30.34     1:03.80 (33.46)     1:37.32 (33.52)     2:10.39 (33.07)
  5 Reinhardt, Christo  16 Rivertown Rays-MR    2:06.60    2:10.63        
                  29.96     1:03.31 (33.35)     1:37.37 (34.06)     2:10.63 (33.26)
  6 Daks, Alon E        15 Empire-MR            2:09.00    2:11.55        
                  27.88     1:00.29 (32.41)     1:34.82 (34.53)     2:11.55 (36.73)
  7 Koster, Henry       17 SMC-MR               1:59.30    2:15.95        
                  29.48     1:04.13 (34.65)     1:41.22 (37.09)     2:15.95 (34.73)
  8 Wesolowski, Ted C   17 Rivertown Rays-MR    2:11.42    2:17.31        
                  29.98     1:04.64 (34.66)     1:40.76 (36.12)     2:17.31 (36.55)
  9 Yale, Griffin       13 SMC-MR               2:10.35    2:18.84        
                  30.29     1:05.14 (34.85)     1:41.39 (36.25)     2:18.84 (37.45)
 10 Parish, Daniel E    16 Rivertown Rays-MR    2:11.94    2:20.68        
                  31.23   2:20.68 (1:49.45)                                        
 
Boys 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Koster, Christophe  14 SMC-MR               2:07.04    2:10.98        
                  30.51     1:03.77 (33.26)     1:38.53 (34.76)     2:10.98 (32.45)
  2 Brynin, Max B       17 Rivertown Rays-MR    2:19.74    2:18.57        
                  32.42     1:07.34 (34.92)     1:43.16 (35.82)     2:18.57 (35.41)
  3 Koster, Henry       17 SMC-MR               2:15.94    2:21.25        
                  33.43     1:09.19 (35.76)     1:46.15 (36.96)     2:21.25 (35.10)
  4 Yale, Griffin       13 SMC-MR               2:22.29    2:21.82        
                  33.89     1:10.16 (36.27)     1:47.07 (36.91)     2:21.82 (34.75)
  5 Parish, Daniel E    16 Rivertown Rays-MR    2:28.08    2:32.38        
                  35.76     1:13.77 (38.01)     1:53.38 (39.61)     2:32.38 (39.00)
  6 Wesolowski, Ted C   17 Rivertown Rays-MR    2:49.00    2:33.20        
                  35.41     1:13.37 (37.96)     1:53.36 (39.99)     2:33.20 (39.84)
  7 McAuley, Adam       16 SMC-MR               2:31.57    2:37.65        
                  37.96     1:18.08 (40.12)     1:59.18 (41.10)     2:37.65 (38.47)
  8 Gilroy, Daniel T    17 Rivertown Rays-MR    2:26.92    2:42.69        
                  39.26     1:20.44 (41.18)     2:01.78 (41.34)     2:42.69 (40.91)
  9 Orlay, Buddy J      15 FAST-MR                   NT    3:06.95        
                  41.05     1:27.69 (46.64)     2:17.84 (50.15)     3:06.95 (49.11)
 
Boys 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hildick-Smith, Jac  16 Rivertown Rays-MR    2:35.00    2:28.20        
                  33.09     1:10.48 (37.39)     1:49.02 (38.54)     2:28.20 (39.18)
  2 Koster, Henry       17 SMC-MR               2:32.76    2:41.38        
                  35.49     1:16.16 (40.67)     1:59.25 (43.09)     2:41.38 (42.13)
  3 Gilroy, Daniel T    17 Rivertown Rays-MR    2:42.54    2:42.75        
                  36.93     1:18.02 (41.09)     2:00.65 (42.63)     2:42.75 (42.10)
  4 Pon, Greg W         15 Empire-MR            2:38.55    2:42.80        
                  37.10     1:18.84 (41.74)     2:01.06 (42.22)     2:42.80 (41.74)
  5 Koster, Christophe  14 SMC-MR               3:05.87    2:45.31        
                  36.26     1:18.86 (42.60)     2:02.33 (43.47)     2:45.31 (42.98)
  6 Wesolowski, Ted C   17 Rivertown Rays-MR    2:49.94    2:51.38        
                  37.23     1:20.01 (42.78)     2:05.50 (45.49)     2:51.38 (45.88)
  7 Williams, Jake      17 FAST-MR                   NT    2:58.13        
                  35.45     1:19.03 (43.58)     2:07.55 (48.52)     2:58.13 (50.58)
  8 McAuley, Adam       16 SMC-MR               3:01.69    3:02.36        
                  40.02     1:27.20 (47.18)     2:16.09 (48.89)     3:02.36 (46.27)
  9 Parish, Daniel E    16 Rivertown Rays-MR    2:57.69    3:04.14        
                  39.68     1:26.55 (46.87)     2:15.45 (48.90)     3:04.14 (48.69)
 -- Daks, Alon E        15 Empire-MR            2:40.77         DQ        
                  33.70     1:12.57 (38.87)     1:54.87 (42.30)          DQ (43.14)
 
Boys 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wolin, Seth A       17 Rivertown Rays-MR         NT    2:31.22        
                  30.94   2:31.22 (2:00.28)                                        
 
Boys 400 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brynin, Max B       17 Rivertown Rays-MR    4:53.81    4:47.85        
                  30.91     1:05.73 (34.82)     1:42.43 (36.70)     2:18.18 (35.75)
        3:01.17 (42.99)     3:43.91 (42.74)     4:16.20 (32.29)     4:47.85 (31.65)
  2 Yale, Griffin       13 SMC-MR                    NT    5:09.95        
                  31.93     1:09.97 (38.04)     1:48.65 (38.68)     2:26.69 (38.04)
        3:11.48 (44.79)     3:55.35 (43.87)     4:33.53 (38.18)     5:09.95 (36.42)