OWA January 12&U Invite - 1/10/2009                      

                                    Results                                    
 
Girls 6 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Weiss, Emily N             6 Flying Dolphins-MR               23.40        
  2 McNicholas, Olivia         6 OWA-MR                           26.17        
  3 Milrod, Maya L             6 Flying Dolphins-MR               27.14        
  4 Maggio, Charlotte G        5 OWA-MR                           28.92        
 
Girls 6 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Weiss, Emily N             6 Flying Dolphins-MR               26.67        
  2 McNicholas, Olivia         6 OWA-MR                           29.16        
  3 Milrod, Maya L             6 Flying Dolphins-MR               33.03        
 -- Maggio, Charlotte G        5 OWA-MR                              DQ        
 
Girls 6 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Weiss, Emily N             6 Flying Dolphins-MR               31.44        
  2 Milrod, Maya L             6 Flying Dolphins-MR               32.51        
 
Girls 6 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Weiss, Emily N             6 Flying Dolphins-MR               28.88        
  2 Milrod, Maya L             6 Flying Dolphins-MR               35.06        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Elliott, Lucy C            8 Flying Dolphins-MR               39.89        
  2 Weissman, Avery H          8 OWA-MR                           40.31        
  3 Lee, Katherine A           8 Farmingdale-MR                   45.18        
  4 Beck, Nicole R             8 North Shore-MR                   45.52        
  5 Fried, Lexi N              8 Flying Dolphins-MR               45.59        
  6 Urciuoli, Jane L           7 Flying Dolphins-MR               47.80        
  7 Boyles, Hannah D           8 Flying Dolphins-MR               48.63        
  8 Mullen, Lauren             7 Farmingdale-MR                   48.82        
  9 Sullivan, Sarah L          8 Flying Dolphins-MR               55.22        
 10 Casement, Rachelle         7 Farmingdale-MR                   56.01        
 11 Farrell, Emma T            8 OWA-MR                         1:01.63        
 12 Weissman, Margaret N       8 OWA-MR                         1:11.19        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Elliott, Lucy C            8 Flying Dolphins-MR               46.01        
  2 Weissman, Avery H          8 OWA-MR                           51.02        
  3 Lee, Katherine A           8 Farmingdale-MR                   51.08        
  4 Boyles, Hannah D           8 Flying Dolphins-MR               54.32        
  5 Beck, Nicole R             8 North Shore-MR                   54.80        
  6 Sullivan, Sarah L          8 Flying Dolphins-MR               57.12        
  7 Casement, Rachelle         7 Farmingdale-MR                   58.04        
  8 Urciuoli, Jane L           7 Flying Dolphins-MR               59.14        
  9 Fried, Lexi N              8 Flying Dolphins-MR             1:00.65        
 10 Mullen, Lauren             7 Farmingdale-MR                 1:06.68        
 11 Farrell, Emma T            8 OWA-MR                         1:08.40        
 -- Weissman, Margaret N       8 OWA-MR                              DQ        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sorokko, Michelle          7 OWA-MR                           50.53        
  2 Boyles, Hannah D           8 Flying Dolphins-MR               59.62        
  3 Weissman, Avery H          8 OWA-MR                         1:01.97        
  4 Elliott, Lucy C            8 Flying Dolphins-MR             1:03.72        
  5 Casement, Rachelle         7 Farmingdale-MR                 1:09.43        
  6 Beck, Nicole R             8 North Shore-MR                 1:11.04        
  7 Farrell, Emma T            8 OWA-MR                         1:14.03        
  8 Siegal, Dani J             7 Flying Dolphins-MR             1:17.82        
  9 Urciuoli, Jane L           7 Flying Dolphins-MR             1:18.60        
 10 Sullivan, Sarah L          8 Flying Dolphins-MR             1:22.24        
 -- Fried, Lexi N              8 Flying Dolphins-MR                  DQ        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Elliott, Lucy C            8 Flying Dolphins-MR               53.01        
  2 Boyles, Hannah D           8 Flying Dolphins-MR               59.78        
  3 Fried, Lexi N              8 Flying Dolphins-MR             1:12.73        
  4 Sullivan, Sarah L          8 Flying Dolphins-MR             1:14.90        
  5 Beck, Nicole R             8 North Shore-MR                 1:15.24        
  6 Urciuoli, Jane L           7 Flying Dolphins-MR             1:15.76        
 
Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Fried, Carly T            10 Flying Dolphins-MR               32.14        
  2 Standel, Sassy G           9 North Shore-MR                   33.23        
  3 Maggio, Caroline E        10 OWA-MR                           33.72        
  4 Maggio, Amelia A           9 OWA-MR                           35.06        
  5 Haynos, Mary Ann          10 Farmingdale-MR                   35.88        
  6 Kiernan, Emily             9 Farmingdale-MR                   36.05        
  7 Cohn, Michelle A          10 Flying Dolphins-MR               36.19        
  8 Winkeler, Michaela C       9 North Shore-MR                   36.52        
  9 Rzempoluch, Alayna         9 Farmingdale-MR                   36.61        
 10 Pinzon, Sarah A            9 Flying Dolphins-MR               36.62        
 11 Jannsen, Cassandra G       9 North Shore-MR                   37.52        
 12 Klicpera, Samantha K      10 Farmingdale-MR                   37.98        
 13 Stafford, Paloma          10 Flying Dolphins-MR               38.74        
 14 Kudla, Brittney T          9 North Shore-MR                   39.87        
 15 Giordano, Amanda          10 Farmingdale-MR                   41.40        
 16 Palmer, Torre              9 Farmingdale-MR                   41.96        
 17 Toala, Giselle J           9 Farmingdale-MR                   43.02        
 18 Kantor, Chloe R           10 Flying Dolphins-MR               44.77        
 19 Napoli, Nicolette          9 Farmingdale-MR                   48.43        
 20 Roarty, Sarah G           10 North Shore-MR                   49.99        
 21 Brunning, Hannah           9 Farmingdale-MR                   51.01        
 
Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Weiss, Jessica M          10 Flying Dolphins-MR               37.58        
  2 Standel, Sassy G           9 North Shore-MR                   41.07        
  3 Maggio, Caroline E        10 OWA-MR                           42.28        
  4 Winkeler, Michaela C       9 North Shore-MR                   42.99        
  5 Jannsen, Cassandra G       9 North Shore-MR                   43.19        
  6 Maggio, Amelia A           9 OWA-MR                           43.52        
  7 Roarty, Sarah G           10 North Shore-MR                   43.59        
  8 Cohn, Michelle A          10 Flying Dolphins-MR               46.49        
  9 Stafford, Paloma          10 Flying Dolphins-MR               47.67        
 10 Palmer, Torre              9 Farmingdale-MR                   53.60        
 11 Pinzon, Sarah A            9 Flying Dolphins-MR               58.28        
 12 Rzempoluch, Alayna         9 Farmingdale-MR                 1:07.00        
 13 Brunning, Hannah           9 Farmingdale-MR                 1:16.30        
 -- Kantor, Chloe R           10 Flying Dolphins-MR                  DQ        
 -- Kudla, Brittney T          9 North Shore-MR                      DQ        
 
Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Fried, Carly T            10 Flying Dolphins-MR               37.58        
  2 Weiss, Jessica M          10 Flying Dolphins-MR               41.03        
  3 Standel, Sassy G           9 North Shore-MR                   41.70        
  4 Roarty, Sarah G           10 North Shore-MR                   48.88        
  5 Winkeler, Michaela C       9 North Shore-MR                   49.50        
  6 Stafford, Paloma          10 Flying Dolphins-MR               51.68        
  7 Rzempoluch, Alayna         9 Farmingdale-MR                   54.20        
  8 Kudla, Brittney T          9 North Shore-MR                   56.51        
  9 Pinzon, Sarah A            9 Flying Dolphins-MR               56.56        
 10 Kantor, Chloe R           10 Flying Dolphins-MR               56.85        
 -- Cohn, Michelle A          10 Flying Dolphins-MR                  DQ        
 
Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Fried, Carly T            10 Flying Dolphins-MR               36.08        
  2 Weiss, Jessica M          10 Flying Dolphins-MR               39.04        
  3 Jannsen, Cassandra G       9 North Shore-MR                   45.15        
  4 Roarty, Sarah G           10 North Shore-MR                   45.93        
  5 Maggio, Amelia A           9 OWA-MR                           47.30        
  6 Winkeler, Michaela C       9 North Shore-MR                   48.53        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Reumann, Kaylee E         10 North Shore-MR                 1:09.83        
                  33.55     1:09.83 (36.28)                                        
  2 Maggio, Caroline E        10 OWA-MR                         1:18.45        
                  38.57     1:18.45 (39.88)                                        
  3 Haynos, Mary Ann          10 Farmingdale-MR                 1:21.21        
                  38.79     1:21.21 (42.42)                                        
  4 Kiernan, Emily             9 Farmingdale-MR                 1:23.95        
                  23.76   1:23.95 (1:00.19)                                        
  5 Stafford, Paloma          10 Flying Dolphins-MR             1:28.96        
                  41.39     1:28.96 (47.57)                                        
  6 Kudla, Brittney T          9 North Shore-MR                 1:30.01        
                  42.84     1:30.01 (47.17)                                        
  7 Klicpera, Samantha K      10 Farmingdale-MR                 1:31.80        
                  41.37     1:31.80 (50.43)                                        
  8 Toala, Giselle J           9 Farmingdale-MR                 1:36.49        
                  46.34     1:36.49 (50.15)                                        
  9 Palmer, Torre              9 Farmingdale-MR                 1:41.51        
                  48.28     1:41.51 (53.23)                                        
 10 Giordano, Amanda          10 Farmingdale-MR                 1:42.69        
                  43.82     1:42.69 (58.87)                                        
 11 Lee, Katherine A           8 Farmingdale-MR                 1:43.66        
                  47.46     1:43.66 (56.20)                                        
 12 Napoli, Nicolette          9 Farmingdale-MR                 1:51.90        
                  49.68   1:51.90 (1:02.22)                                        
 13 Mullen, Lauren             7 Farmingdale-MR                 1:51.93        
                  49.93   1:51.93 (1:02.00)                                        
 14 Brunning, Hannah           9 Farmingdale-MR                 1:55.88        
                  53.73   1:55.88 (1:02.15)                                        
 15 Farrell, Emma T            8 OWA-MR                         2:08.26        
                1:00.12   2:08.26 (1:08.14)                                        
 
Girls 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Fried, Carly T            10 Flying Dolphins-MR             1:16.54        
                  36.22     1:16.54 (40.32)                                        
  2 Reumann, Kaylee E         10 North Shore-MR                 1:20.00        
                  36.59     1:20.00 (43.41)                                        
  3 Standel, Sassy G           9 North Shore-MR                 1:25.81        
                  42.43     1:25.81 (43.38)                                        
  4 Jannsen, Cassandra G       9 North Shore-MR                 1:33.30        
                  42.95     1:33.30 (50.35)                                        
  5 Cohn, Michelle A          10 Flying Dolphins-MR             1:33.51        
                  46.53     1:33.51 (46.98)                                        
  6 Maggio, Amelia A           9 OWA-MR                         1:34.25        
                  42.27     1:34.25 (51.98)                                        
  7 Sorokko, Michelle          7 OWA-MR                         1:45.39        
                  49.08     1:45.39 (56.31)                                        
  8 Lee, Katherine A           8 Farmingdale-MR                 1:50.81        
                  49.38   1:50.81 (1:01.43)                                        
  9 Weissman, Avery H          8 OWA-MR                         1:55.43        
                  54.57   1:55.43 (1:00.86)                                        
 10 Napoli, Nicolette          9 Farmingdale-MR                 1:57.20        
                  52.23   1:57.20 (1:04.97)                                        
 11 Pinzon, Sarah A            9 Flying Dolphins-MR             2:03.81        
                1:03.08   2:03.81 (1:00.73)                                        
 -- Kantor, Chloe R           10 Flying Dolphins-MR                  DQ        
                  52.24          DQ (58.28)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Maggio, Emily C           12 OWA-MR                           29.13        
  2 Fitzpatrick, Aileen P     11 OWA-MR                           29.26        
  3 O'Neil, Hana              11 Farmingdale-MR                   30.03        
  4 Siegal, Gabi J            11 Flying Dolphins-MR               30.57        
  5 Lynch, Ciaran E           12 North Shore-MR                   31.32        
  6 Lee, Nicole               11 Farmingdale-MR                   33.67        
  7 Balling, Kayla M          11 Farmingdale-MR                   34.13        
  8 Berman, Evonne S          11 North Shore-MR                   34.20        
  9 Chabowski, Maria M        11 OWA-MR                           34.32        
 10 Gruber, Alissa N          11 North Shore-MR                   34.44        
 11 Omeara, Sappha E          11 Flying Dolphins-MR               36.15        
 12 Mackey, Shannon A         11 OWA-MR                           36.95        
 13 Lipton, Jessica R         11 Flying Dolphins-MR               37.53        
 14 Vassilieva, Valerie       11 Shy/Seals-MR                     37.84        
 15 Butkos, Elizabeth R       12 North Shore-MR                   48.26        
 16 Mandracchia, Carolyn G    11 North Shore-MR                   55.73        
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Maggio, Emily C           12 OWA-MR                         1:04.10        
                  31.35     1:04.10 (32.75)                                        
  2 Fitzpatrick, Aileen P     11 OWA-MR                         1:05.15        
                  31.88     1:05.15 (33.27)                                        
  3 Farrell, Greta M          12 OWA-MR                         1:08.46        
                  33.00     1:08.46 (35.46)                                        
  4 Reumann, Elise K          12 North Shore-MR                 1:08.93        
                  33.51     1:08.93 (35.42)                                        
  5 Lynch, Ciaran E           12 North Shore-MR                 1:09.08        
                  33.48     1:09.08 (35.60)                                        
  6 O'Neil, Hana              11 Farmingdale-MR                 1:09.68        
                  32.91     1:09.68 (36.77)                                        
  7 Schoenfeld, Sarah L       11 North Shore-MR                 1:09.77        
                  33.17     1:09.77 (36.60)                                        
  8 Siegal, Gabi J            11 Flying Dolphins-MR             1:11.35        
                  34.13     1:11.35 (37.22)                                        
  9 Berman, Evonne S          11 North Shore-MR                 1:16.48        
                  35.36     1:16.48 (41.12)                                        
 10 Chabowski, Maria M        11 OWA-MR                         1:16.57        
                  36.73     1:16.57 (39.84)                                        
 11 Gruber, Alissa N          11 North Shore-MR                 1:17.49        
                  37.06     1:17.49 (40.43)                                        
 12 Lavars, Catherine E       11 North Shore-MR                 1:19.95        
                  38.32     1:19.95 (41.63)                                        
 13 Vassilieva, Valerie       11 Shy/Seals-MR                   1:29.75        
                  41.73     1:29.75 (48.02)                                        
 14 Butkos, Elizabeth R       12 North Shore-MR                 1:52.58        
                  48.96   1:52.58 (1:03.62)                                        
 15 Mandracchia, Carolyn G    11 North Shore-MR                 2:10.81        
                1:00.13   2:10.81 (1:10.68)                                        
 -- Mackey, Shannon A         11 OWA-MR                              DQ        
                  40.86          DQ (45.46)                                        
 
Girls 12 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Fitzpatrick, Aileen P     11 OWA-MR                         2:23.69        
                  33.09     1:09.78 (36.69)     1:47.65 (37.87)     2:23.69 (36.04)
  2 Farrell, Greta M          12 OWA-MR                         2:33.75        
                  34.49     1:14.41 (39.92)     1:55.15 (40.74)     2:33.75 (38.60)
  3 Reumann, Elise K          12 North Shore-MR                 2:39.72        
                  35.52     1:16.57 (41.05)     1:59.20 (42.63)     2:39.72 (40.52)
  4 O'Neil, Hana              11 Farmingdale-MR                 2:44.26        
                  35.11     1:18.09 (42.98)     2:02.90 (44.81)     2:44.26 (41.36)
  5 Lee, Nicole               11 Farmingdale-MR                 2:44.48        
                  36.29     1:19.47 (43.18)     2:02.63 (43.16)     2:44.48 (41.85)
  6 Balling, Kayla M          11 Farmingdale-MR                 2:52.16        
                  16.11   1:20.79 (1:04.68)     2:06.76 (45.97)     2:52.16 (45.40)
  7 Maggio, Caroline E        10 OWA-MR                         3:06.13        
                  40.07     1:27.68 (47.61)     2:17.73 (50.05)     3:06.13 (48.40)
  8 Kiernan, Emily             9 Farmingdale-MR                 3:11.81        
                  42.67     1:35.24 (52.57)     2:25.84 (50.60)     3:11.81 (45.97)
  9 Klicpera, Samantha K      10 Farmingdale-MR                 3:34.78        
                  42.72     1:38.23 (55.51)     2:37.43 (59.20)     3:34.78 (57.35)
 10 Brunning, Hannah           9 Farmingdale-MR                 4:25.52        
                  57.20   2:07.50 (1:10.30)   3:19.84 (1:12.34)   4:25.52 (1:05.68)
 
Girls 12 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Maggio, Emily C           12 OWA-MR                         1:13.28        
                  36.15     1:13.28 (37.13)                                        
  2 Barclay, Skye M           11 Flying Dolphins-MR             1:13.78        
                  36.07     1:13.78 (37.71)                                        
  3 Fitzpatrick, Aileen P     11 OWA-MR                         1:14.85        
                  37.30     1:14.85 (37.55)                                        
  4 Farrell, Greta M          12 OWA-MR                         1:20.15        
                  39.44     1:20.15 (40.71)                                        
  5 Lynch, Ciaran E           12 North Shore-MR                 1:21.82        
                  39.64     1:21.82 (42.18)                                        
  6 Schoenfeld, Sarah L       11 North Shore-MR                 1:21.97        
                  40.20     1:21.97 (41.77)                                        
  7 Reumann, Kaylee E         10 North Shore-MR                 1:22.24        
                  40.36     1:22.24 (41.88)                                        
  8 Lipton, Jessica R         11 Flying Dolphins-MR             1:26.55        
                  41.68     1:26.55 (44.87)                                        
  9 Lee, Nicole               11 Farmingdale-MR                 1:27.94        
                  42.00     1:27.94 (45.94)                                        
 10 Siegal, Gabi J            11 Flying Dolphins-MR             1:28.06        
 11 Lavars, Catherine E       11 North Shore-MR                 1:29.36        
                  43.64     1:29.36 (45.72)                                        
 12 Balling, Kayla M          11 Farmingdale-MR                 1:29.72        
                  43.19     1:29.72 (46.53)                                        
 13 Omeara, Sappha E          11 Flying Dolphins-MR             1:30.13        
                  43.81     1:30.13 (46.32)                                        
 14 O'Neil, Hana              11 Farmingdale-MR                 1:34.38        
                  46.00     1:34.38 (48.38)                                        
 15 Mackey, Shannon A         11 OWA-MR                         1:37.14        
                  48.36     1:37.14 (48.78)                                        
 16 Haynos, Mary Ann          10 Farmingdale-MR                 1:39.61        
                  49.21     1:39.61 (50.40)                                        
 17 Vassilieva, Valerie       11 Shy/Seals-MR                   1:42.58        
                  46.17     1:42.58 (56.41)                                        
 18 Klicpera, Samantha K      10 Farmingdale-MR                 1:44.19        
                  49.70     1:44.19 (54.49)                                        
 19 Toala, Giselle J           9 Farmingdale-MR                 1:59.83        
                  57.97   1:59.83 (1:01.86)                                        
 20 Napoli, Nicolette          9 Farmingdale-MR                 2:00.33        
                  56.28   2:00.33 (1:04.05)                                        
 21 Palmer, Torre              9 Farmingdale-MR                 2:03.15        
                1:00.28   2:03.15 (1:02.87)                                        
 22 Giordano, Amanda          10 Farmingdale-MR                 2:17.66        
 23 Mandracchia, Carolyn G    11 North Shore-MR                 2:23.70        
 -- Butkos, Elizabeth R       12 North Shore-MR                      DQ        
                1:01.89        DQ (1:13.24)                                        
 -- Kiernan, Emily             9 Farmingdale-MR                      DQ        
                  48.14          DQ (51.18)                                        
 
Girls 12 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Barclay, Skye M           11 Flying Dolphins-MR             1:25.43        
                  39.55     1:25.43 (45.88)                                        
  2 Schoenfeld, Sarah L       11 North Shore-MR                 1:26.68        
                  41.74     1:26.68 (44.94)                                        
  3 Omeara, Sappha E          11 Flying Dolphins-MR             1:30.97        
                  44.51     1:30.97 (46.46)                                        
  4 Siegal, Gabi J            11 Flying Dolphins-MR             1:31.99        
                  43.55     1:31.99 (48.44)                                        
  5 Farrell, Greta M          12 OWA-MR                         1:35.53        
                  46.02     1:35.53 (49.51)                                        
  6 Gruber, Alissa N          11 North Shore-MR                 1:38.10        
                  44.91     1:38.10 (53.19)                                        
  7 Lipton, Jessica R         11 Flying Dolphins-MR             1:38.12        
                  47.28     1:38.12 (50.84)                                        
  8 Berman, Evonne S          11 North Shore-MR                 1:41.94        
                  46.84     1:41.94 (55.10)                                        
  9 Chabowski, Maria M        11 OWA-MR                         1:42.08        
                  48.91     1:42.08 (53.17)                                        
 10 Reumann, Elise K          12 North Shore-MR                 1:42.60        
                  47.78     1:42.60 (54.82)                                        
 11 Lavars, Catherine E       11 North Shore-MR                 1:44.34        
                  48.14     1:44.34 (56.20)                                        
 12 Mandracchia, Carolyn G    11 North Shore-MR                 2:03.60        
                  57.66   2:03.60 (1:05.94)                                        
 -- Butkos, Elizabeth R       12 North Shore-MR                      DQ        
                  56.73        DQ (1:07.39)                                        
 
Girls 12 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Barclay, Skye M           11 Flying Dolphins-MR             1:14.40        
                  34.48     1:14.40 (39.92)                                        
  2 Reumann, Kaylee E         10 North Shore-MR                 1:23.79        
                  37.47     1:23.79 (46.32)                                        
  3 Schoenfeld, Sarah L       11 North Shore-MR                 1:28.60        
                  40.63     1:28.60 (47.97)                                        
  4 Chabowski, Maria M        11 OWA-MR                         1:42.20        
                  45.65     1:42.20 (56.55)                                        
  5 Lavars, Catherine E       11 North Shore-MR                 1:50.20        
                  52.07     1:50.20 (58.13)                                        
  6 Sorokko, Michelle          7 OWA-MR                         1:58.33        
                  54.28   1:58.33 (1:04.05)                                        
 
Girls 12 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Maggio, Emily C           12 OWA-MR                         2:46.01        
                  33.35     1:10.81 (37.46)     2:07.58 (56.77)     2:46.01 (38.43)
  2 Lynch, Ciaran E           12 North Shore-MR                 2:48.99        
                  35.08     1:19.60 (44.52)     2:09.98 (50.38)     2:48.99 (39.01)
  3 Weiss, Jessica M          10 Flying Dolphins-MR             2:56.80        
                  39.94     1:26.08 (46.14)     2:14.91 (48.83)     2:56.80 (41.89)
  4 Reumann, Elise K          12 North Shore-MR                 3:02.24        
                  40.82     1:27.95 (47.13)     2:23.47 (55.52)     3:02.24 (38.77)
  5 Balling, Kayla M          11 Farmingdale-MR                 3:03.51        
                  39.37     1:26.45 (47.08)     2:20.68 (54.23)     3:03.51 (42.83)
  6 Lee, Nicole               11 Farmingdale-MR                 3:07.31        
                  40.46     1:26.63 (46.17)   2:27.60 (1:00.97)     3:07.31 (39.71)
  7 Lipton, Jessica R         11 Flying Dolphins-MR             3:07.39        
                  44.73     1:31.54 (46.81)     2:23.61 (52.07)     3:07.39 (43.78)
  8 Berman, Evonne S          11 North Shore-MR                 3:10.12        
                  39.85     1:30.70 (50.85)     2:27.73 (57.03)     3:10.12 (42.39)
  9 Omeara, Sappha E          11 Flying Dolphins-MR             3:10.43        
                  47.56     1:34.82 (47.26)     2:25.21 (50.39)     3:10.43 (45.22)
 
Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Towers, Connor D           8 OWA-MR                           34.46        
  2 Hsieh, Dylan               8 OWA-MR                           37.73        
  3 Fitzpatrick, Ian C         7 OWA-MR                           37.94        
  4 Arranz, William G          8 North Shore-MR                   38.65        
  5 Daly, Tommy A              8 North Shore-MR                   39.60        
  6 Sokolenko, Robert          8 Shy/Seals-MR                     40.73        
  7 Lipton, Evan N             8 Flying Dolphins-MR               40.76        
  8 Winkeler, Ian T            7 North Shore-MR                   41.39        
  9 French, Devon J            8 Flying Dolphins-MR               41.43        
 10 Chang, Michael             8 Farmingdale-MR                   41.75        
 11 Dochnal, Matt              8 OWA-MR                           41.81        
 12 Chabowski, Tad M           8 OWA-MR                           44.76        
 13 Gamboa, Nat J              8 OWA-MR                           44.97        
 14 Jordan, Lorenzo A          8 North Shore-MR                   45.86        
 15 Sohn, Tyler                7 Farmingdale-MR                   49.24        
 16 Ambrosino, Marc J          8 OWA-MR                           50.03        
 17 Daly, Nik A                7 North Shore-MR                   50.86        
 18 Farrell, Jack T            8 OWA-MR                           54.61        
 19 Farrell, Luke P            8 OWA-MR                         1:03.61        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Fitzpatrick, Ian C         7 OWA-MR                           45.72        
  2 Hsieh, Dylan               8 OWA-MR                           46.27        
  3 Arranz, William G          8 North Shore-MR                   46.39        
  4 Sokolenko, Robert          8 Shy/Seals-MR                     46.71        
  5 Dochnal, Matt              8 OWA-MR                           49.20        
  6 Daly, Tommy A              8 North Shore-MR                   49.84        
  7 Winkeler, Ian T            7 North Shore-MR                   51.53        
  8 Jordan, Lorenzo A          8 North Shore-MR                   52.97        
  9 Lipton, Evan N             8 Flying Dolphins-MR               55.12        
 10 Ambrosino, Marc J          8 OWA-MR                           57.89        
 11 Daly, Nik A                7 North Shore-MR                   58.70        
 12 Farrell, Luke P            8 OWA-MR                         1:01.91        
 13 Farrell, Jack T            8 OWA-MR                         1:05.77        
 -- Gamboa, Nat J              8 OWA-MR                              DQ        
 -- Chabowski, Tad M           8 OWA-MR                              DQ        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Towers, Connor D           8 OWA-MR                           47.74        
  2 Hsieh, Dylan               8 OWA-MR                           47.78        
  3 Lipton, Evan N             8 Flying Dolphins-MR               51.92        
  4 Winkeler, Ian T            7 North Shore-MR                   52.38        
  5 Chang, Michael             8 Farmingdale-MR                   54.11        
  6 Arranz, William G          8 North Shore-MR                   55.16        
  7 French, Devon J            8 Flying Dolphins-MR               55.50        
  8 Jordan, Lorenzo A          8 North Shore-MR                   56.22        
  9 Sokolenko, Robert          8 Shy/Seals-MR                     56.60        
 10 Daly, Tommy A              8 North Shore-MR                   57.13        
 11 Daly, Nik A                7 North Shore-MR                 1:00.41        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Arranz, William G          8 North Shore-MR                   46.16        
  2 Towers, Connor D           8 OWA-MR                           46.29        
  3 French, Devon J            8 Flying Dolphins-MR               49.80        
  4 Hsieh, Dylan               8 OWA-MR                           52.68        
  5 Fitzpatrick, Ian C         7 OWA-MR                           54.13        
  6 Daly, Tommy A              8 North Shore-MR                   54.22        
  7 Jordan, Lorenzo A          8 North Shore-MR                   54.33        
  8 Gamboa, Nat J              8 OWA-MR                           57.08        
  9 Winkeler, Ian T            7 North Shore-MR                   58.91        
 10 Sokolenko, Robert          8 Shy/Seals-MR                     59.86        
 11 Daly, Nik A                7 North Shore-MR                 1:08.66        
 12 Chabowski, Tad M           8 OWA-MR                         1:13.00        
 
Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Chernukha, Leonid         10 OWA-MR                           27.16        
  2 Lomeyko, Konstantine V    10 OWA-MR                           30.24        
  3 McAlpine, Michael A        9 Unattached                       30.63        
  4 Senken, Pierce            10 OWA-MR                           31.44        
  5 Fitzpatrick, Connor J      9 OWA-MR                           34.49        
  6 Murphy, Andrew J          10 North Shore-MR                   34.82        
  7 Parrinello, Anthony        9 Farmingdale-MR                   35.03        
  8 Martinez, Andres P        10 Farmingdale-MR                   35.04        
  9 Shaninian, Michael        10 Farmingdale-MR                   41.63        
 10 McNicholas, Eamonn         9 OWA-MR                           41.73        
 11 Ehrlich, Drew A           10 North Shore-MR                   42.50        
 12 Dika, James               10 Shy/Seals-MR                     42.96        
 13 Dennis, Quinn P            9 OWA-MR                           43.01        
 14 Lanzman, Jason             9 Shy/Seals-MR                     43.13        
 15 Yaeger, Thomas             9 Farmingdale-MR                   46.31        
 16 Oruci, Alex E             10 OWA-MR                           46.55        
 17 D'Aguanno, Sebastion      10 Farmingdale-MR                   52.64        
 -- Khrystenko, Anton         10 OWA-MR                              DQ        
 
Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Chernukha, Leonid         10 OWA-MR                           31.51        
  2 Murphy, Andrew J          10 North Shore-MR                   38.52        
  3 Fitzpatrick, Connor J      9 OWA-MR                           40.82        
  4 McNicholas, Eamonn         9 OWA-MR                           46.88        
  5 Dika, James               10 Shy/Seals-MR                     46.94        
  6 Lanzman, Jason             9 Shy/Seals-MR                     49.44        
  7 Dennis, Quinn P            9 OWA-MR                           53.30        
  8 Oruci, Alex E             10 OWA-MR                           55.46        
  9 Ehrlich, Drew A           10 North Shore-MR                   57.19        
 10 D'Aguanno, Sebastion      10 Farmingdale-MR                 1:09.42        
 -- Yaeger, Thomas             9 Farmingdale-MR                      DQ        
 
Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Chernukha, Leonid         10 OWA-MR                           37.36        
  2 Lomeyko, Konstantine V    10 OWA-MR                           39.41        
  3 Senken, Pierce            10 OWA-MR                           41.12        
  4 McAlpine, Michael A        9 Unattached                       41.22        
  5 Wolfe, Morgan S            9 Flying Dolphins-MR               42.25        
  6 Konovalov, Veniamin       10 Shy/Seals-MR                     46.43        
  7 Murphy, Andrew J          10 North Shore-MR                   48.34        
  8 Lanzman, Jason             9 Shy/Seals-MR                     49.46        
  9 Parrinello, Anthony        9 Farmingdale-MR                   52.86        
 10 McNicholas, Eamonn         9 OWA-MR                           55.80        
 11 Ehrlich, Drew A           10 North Shore-MR                   59.53        
 12 Oruci, Alex E             10 OWA-MR                           59.95        
 
Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Khrystenko, Anton         10 OWA-MR                           31.42        
  2 Lomeyko, Konstantine V    10 OWA-MR                           34.06        
  3 McAlpine, Michael A        9 Unattached                       37.35        
  4 Konovalov, Veniamin       10 Shy/Seals-MR                     40.59        
  5 Murphy, Andrew J          10 North Shore-MR                   45.99        
  6 Dika, James               10 Shy/Seals-MR                     50.59        
  7 Lanzman, Jason             9 Shy/Seals-MR                     54.30        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Khrystenko, Anton         10 OWA-MR                         1:01.15        
                  29.44     1:01.15 (31.71)                                        
  2 Senken, Pierce            10 OWA-MR                         1:09.27        
                  33.20     1:09.27 (36.07)                                        
  3 Konovalov, Veniamin       10 Shy/Seals-MR                   1:12.40        
                  33.67     1:12.40 (38.73)                                        
  4 Fitzpatrick, Connor J      9 OWA-MR                         1:14.32        
                  35.82     1:14.32 (38.50)                                        
  5 Wolfe, Morgan S            9 Flying Dolphins-MR             1:15.84        
                  36.60     1:15.84 (39.24)                                        
  6 Towers, Connor D           8 OWA-MR                         1:20.17        
                  37.70     1:20.17 (42.47)                                        
  7 Martinez, Andres P        10 Farmingdale-MR                 1:24.19        
                  37.88     1:24.19 (46.31)                                        
  8 Parrinello, Anthony        9 Farmingdale-MR                 1:24.87        
                  38.08     1:24.87 (46.79)                                        
  9 DiStasio, James C         10 North Shore-MR                 1:31.98        
                  43.03     1:31.98 (48.95)                                        
 10 Dochnal, Matt              8 OWA-MR                         1:33.56        
                  43.88     1:33.56 (49.68)                                        
 11 Dennis, Quinn P            9 OWA-MR                         1:34.76        
                  43.78     1:34.76 (50.98)                                        
 12 Chabowski, Tad M           8 OWA-MR                         1:47.77        
                  50.88     1:47.77 (56.89)                                        
 13 Ambrosino, Marc J          8 OWA-MR                         1:55.02        
                  52.30   1:55.02 (1:02.72)                                        
 14 Farrell, Jack T            8 OWA-MR                         2:06.83        
                  59.02   2:06.83 (1:07.81)                                        
 
Boys 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lomeyko, Konstantine V    10 OWA-MR                         1:16.53        
                  35.81     1:16.53 (40.72)                                        
  2 Senken, Pierce            10 OWA-MR                         1:17.89        
                  36.32     1:17.89 (41.57)                                        
  3 Konovalov, Veniamin       10 Shy/Seals-MR                   1:23.49        
                  38.58     1:23.49 (44.91)                                        
  4 Wolfe, Morgan S            9 Flying Dolphins-MR             1:23.75        
                  40.64     1:23.75 (43.11)                                        
  5 Fitzpatrick, Connor J      9 OWA-MR                         1:29.64        
                  41.98     1:29.64 (47.66)                                        
  6 Parrinello, Anthony        9 Farmingdale-MR                 1:34.55        
                  41.78     1:34.55 (52.77)                                        
  7 Martinez, Andres P        10 Farmingdale-MR                 1:38.74        
                  42.80     1:38.74 (55.94)                                        
  8 Fitzpatrick, Ian C         7 OWA-MR                         1:42.20        
                  47.15     1:42.20 (55.05)                                        
  9 French, Devon J            8 Flying Dolphins-MR             1:42.38        
                  49.09     1:42.38 (53.29)                                        
 10 McNicholas, Eamonn         9 OWA-MR                         1:42.92        
                  49.87     1:42.92 (53.05)                                        
 11 Casement, Justin           9 Farmingdale-MR                 1:43.95        
                  47.12     1:43.95 (56.83)                                        
 12 Lipton, Evan N             8 Flying Dolphins-MR             1:44.26        
                  51.26     1:44.26 (53.00)                                        
 13 DiStasio, James C         10 North Shore-MR                 1:45.90        
                  53.15     1:45.90 (52.75)                                        
 14 Dochnal, Matt              8 OWA-MR                         1:48.52        
                  53.41     1:48.52 (55.11)                                        
 15 Gamboa, Nat J              8 OWA-MR                         1:51.83        
                  49.54   1:51.83 (1:02.29)                                        
 -- Sohn, Tyler                7 Farmingdale-MR                      DQ        
                  57.51        DQ (1:06.48)                                        
 -- Ehrlich, Drew A           10 North Shore-MR                      DQ        
                  50.67          DQ (57.32)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mattei, Vincent P         12 Farmingdale-MR                   27.54        
  2 Beganskas, Matt P         12 OWA-MR                           27.85        
  3 Pinzon, Tyler             12 Flying Dolphins-MR               28.20        
  4 Pertsovsky, Kevin         11 Shy/Seals-MR                     28.33        
  5 Khanas, Yaroslav O        12 OWA-MR                           28.74        
  6 Gamboa, Matthew G         12 OWA-MR                           29.94        
  7 Kipnes, Alec S            12 North Shore-MR                   31.16        
  8 Gupta, Shashank           12 Farmingdale-MR                   32.22        
  9 Gekhtin, Brendan          12 Shy/Seals-MR                     33.91        
 10 Feltman, Gregory          12 Farmingdale-MR                   34.11        
 11 Ellis, Johnny             11 OWA-MR                           34.45        
 12 MacKenzie, Matthew B      11 Farmingdale-MR                   34.55        
 13 Silibovsky, Daniel        12 Farmingdale-MR                   35.02        
 14 Petkanas, Panos           11 Farmingdale-MR                   35.55        
 15 Bronshteyn, Daniel        11 Shy/Seals-MR                     35.86        
 16 Balyuk, Vlad W            11 OWA-MR                           37.63        
 17 Monahan, Brian J          11 North Shore-MR                   38.45        
 18 Gallagher, Conor C        12 OWA-MR                           38.84        
 19 Toala, Steven C           12 Farmingdale-MR                   38.95        
 20 Dennis, Garrett T         11 OWA-MR                           40.55        
 21 Wood, Kenneth D           11 OWA-MR                           41.71        
 22 Barresi, Philp            11 Farmingdale-MR                   45.13        
 23 Kang, Jason               11 Farmingdale-MR                   51.91        
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Portnoy, Martin           12 Shy/Seals-MR                     59.87        
                  28.97       59.87 (30.90)                                        
  2 Brown, Nate M             12 OWA-MR                         1:00.92        
                  28.85     1:00.92 (32.07)                                        
  3 Mattei, Vincent P         12 Farmingdale-MR                 1:02.22        
                  29.58     1:02.22 (32.64)                                        
  4 Beganskas, Matt P         12 OWA-MR                         1:02.24        
                  30.65     1:02.24 (31.59)                                        
  5 Khanas, Yaroslav O        12 OWA-MR                         1:03.06        
                  30.33     1:03.06 (32.73)                                        
  6 Pertsovsky, Kevin         11 Shy/Seals-MR                   1:03.75        
                  30.72     1:03.75 (33.03)                                        
  7 Konovalov, Nicholas       11 Shy/Seals-MR                   1:04.42        
                  30.81     1:04.42 (33.61)                                        
  8 Pinzon, Tyler             12 Flying Dolphins-MR             1:05.21        
                  30.71     1:05.21 (34.50)                                        
  9 Verba, Vlad Y             11 Shy/Seals-MR                   1:07.73        
                  32.41     1:07.73 (35.32)                                        
 10 Indimine, Matthew L       12 North Shore-MR                 1:07.79        
                  32.36     1:07.79 (35.43)                                        
 11 Murphy, Shawn D           12 North Shore-MR                 1:07.98        
                  33.09     1:07.98 (34.89)                                        
 12 Kipnes, Alec S            12 North Shore-MR                 1:13.58        
                  15.19     1:13.58 (58.39)                                        
 13 Ellis, Johnny             11 OWA-MR                         1:15.89        
                  35.52     1:15.89 (40.37)                                        
 14 Feltman, Gregory          12 Farmingdale-MR                 1:19.62        
                  38.02     1:19.62 (41.60)                                        
 15 MacKenzie, Matthew B      11 Farmingdale-MR                 1:19.74        
                  38.09     1:19.74 (41.65)                                        
 16 Petkanas, Panos           11 Farmingdale-MR                 1:20.60        
                  38.41     1:20.60 (42.19)                                        
 17 Dolidov, Andrei           11 Shy/Seals-MR                   1:24.76        
                  39.67     1:24.76 (45.09)                                        
 18 Gallagher, Conor C        12 OWA-MR                         1:26.33        
                  39.68     1:26.33 (46.65)                                        
 19 Silibovsky, Daniel        12 Farmingdale-MR                 1:26.77        
                  40.35     1:26.77 (46.42)                                        
 20 Bronshteyn, Daniel        11 Shy/Seals-MR                   1:26.86        
                  39.85     1:26.86 (47.01)                                        
 21 Yuen, Conor W             11 Flying Dolphins-MR             1:31.26        
                  40.21     1:31.26 (51.05)                                        
 22 Toala, Steven C           12 Farmingdale-MR                 1:33.62        
                  42.62     1:33.62 (51.00)                                        
 23 Monahan, Brian J          11 North Shore-MR                 1:34.01        
                  42.10     1:34.01 (51.91)                                        
 24 Dennis, Garrett T         11 OWA-MR                         1:35.25        
                  42.86     1:35.25 (52.39)                                        
 25 Wood, Kenneth D           11 OWA-MR                         1:40.50        
                  46.19     1:40.50 (54.31)                                        
 26 Gilmore, Brandon J        11 North Shore-MR                 1:45.62        
                  48.59     1:45.62 (57.03)                                        
 27 Barresi, Philp            11 Farmingdale-MR                 1:47.99        
                  48.53     1:47.99 (59.46)                                        
 28 Kang, Jason               11 Farmingdale-MR                 1:53.65        
                  51.25   1:53.65 (1:02.40)                                        
 
Boys 12 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Towers, Zach D            11 OWA-MR                         2:12.96        
                  30.22     1:04.72 (34.50)     1:40.73 (36.01)     2:12.96 (32.23)
  2 Portnoy, Martin           12 Shy/Seals-MR                   2:13.26        
                  30.44     1:05.60 (35.16)     1:41.47 (35.87)     2:13.26 (31.79)
  3 Beganskas, Matt P         12 OWA-MR                         2:21.05        
                  32.86     1:10.39 (37.53)     1:47.65 (37.26)     2:21.05 (33.40)
  4 Pertsovsky, Kevin         11 Shy/Seals-MR                   2:21.38        
                  32.93     1:09.51 (36.58)     1:46.90 (37.39)     2:21.38 (34.48)
  5 Khanas, Yaroslav O        12 OWA-MR                         2:22.90        
                  32.23     1:09.87 (37.64)     1:47.96 (38.09)     2:22.90 (34.94)
  6 Gamboa, Matthew G         12 OWA-MR                         2:26.96        
                  34.03     1:12.71 (38.68)     1:50.98 (38.27)     2:26.96 (35.98)
  7 Konovalov, Nicholas       11 Shy/Seals-MR                   2:27.53        
                  33.87     1:13.10 (39.23)   2:27.53 (1:14.43)                    
  8 Indimine, Matthew L       12 North Shore-MR                 2:32.24        
                  34.07     1:12.24 (38.17)     1:52.44 (40.20)     2:32.24 (39.80)
  9 Gupta, Shashank           12 Farmingdale-MR                 2:35.38        
                  34.23     1:14.67 (40.44)     1:57.01 (42.34)     2:35.38 (38.37)
 10 Deluca, Steve J           12 Farmingdale-MR                 2:41.77        
                  35.96     1:18.77 (42.81)     2:02.60 (43.83)     2:41.77 (39.17)
 11 Ellis, Johnny             11 OWA-MR                         2:55.51        
                  39.36     1:23.61 (44.25)     2:09.81 (46.20)     2:55.51 (45.70)
 12 Petkanas, Panos           11 Farmingdale-MR                 2:57.50        
                  39.34     1:26.32 (46.98)     2:15.37 (49.05)     2:57.50 (42.13)
 13 Balyuk, Vlad W            11 OWA-MR                         3:02.75        
                  43.46     1:29.90 (46.44)     2:18.60 (48.70)     3:02.75 (44.15)
 14 Martinez, Andres P        10 Farmingdale-MR                 3:02.86        
                  39.71     1:27.77 (48.06)     2:16.48 (48.71)     3:02.86 (46.38)
 15 Feltman, Gregory          12 Farmingdale-MR                 3:03.25        
                  39.95                             2:16.71 ( )     3:03.25 (46.54)
 16 Dolidov, Andrei           11 Shy/Seals-MR                   3:07.91        
                  40.62     1:28.07 (47.45)     2:18.46 (50.39)     3:07.91 (49.45)
 17 Gallagher, Conor C        12 OWA-MR                         3:15.83        
                  42.00     1:34.56 (52.56)   3:15.83 (1:41.27)                    
 18 Silibovsky, Daniel        12 Farmingdale-MR                 3:22.14        
                  41.95                             2:32.50 ( )     3:22.14 (49.64)
 19 Dennis, Garrett T         11 OWA-MR                         3:23.91        
                  44.03     1:37.25 (53.22)     2:33.14 (55.89)     3:23.91 (50.77)
 20 Casement, Justin           9 Farmingdale-MR                 3:24.21        
                  43.47     1:37.20 (53.73)     2:32.96 (55.76)     3:24.21 (51.25)
 21 Toala, Steven C           12 Farmingdale-MR                 3:32.82        
                  45.98     1:39.73 (53.75)     2:37.51 (57.78)     3:32.82 (55.31)
 
Boys 12 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Konovalov, Nicholas       11 Shy/Seals-MR                   1:09.67        
                  33.58     1:09.67 (36.09)                                        
  2 Mattei, Vincent P         12 Farmingdale-MR                 1:11.41        
                  34.18     1:11.41 (37.23)                                        
  3 Towers, Zach D            11 OWA-MR                         1:13.31        
                  35.71     1:13.31 (37.60)                                        
  4 Beganskas, Matt P         12 OWA-MR                         1:15.56        
                  37.13     1:15.56 (38.43)                                        
  5 Deluca, Steve J           12 Farmingdale-MR                 1:17.46        
                  38.23     1:17.46 (39.23)                                        
  6 Verba, Vlad Y             11 Shy/Seals-MR                   1:17.66        
                  37.53     1:17.66 (40.13)                                        
  7 Gamboa, Matthew G         12 OWA-MR                         1:18.38        
                  37.63     1:18.38 (40.75)                                        
  8 Indimine, Matthew L       12 North Shore-MR                 1:19.44        
                  37.62     1:19.44 (41.82)                                        
  9 Pinzon, Tyler             12 Flying Dolphins-MR             1:21.91        
                  40.12     1:21.91 (41.79)                                        
 10 Murphy, Shawn D           12 North Shore-MR                 1:22.98        
                  42.22     1:22.98 (40.76)                                        
 11 Wolfe, Morgan S            9 Flying Dolphins-MR             1:23.57        
                  41.14     1:23.57 (42.43)                                        
 12 Gupta, Shashank           12 Farmingdale-MR                 1:24.44        
                  41.16     1:24.44 (43.28)                                        
 13 Gekhtin, Brendan          12 Shy/Seals-MR                   1:30.51        
                  42.81     1:30.51 (47.70)                                        
 14 Kipnes, Alec S            12 North Shore-MR                 1:32.14        
                  45.88     1:32.14 (46.26)                                        
 15 Dolidov, Andrei           11 Shy/Seals-MR                   1:33.77        
                  46.65     1:33.77 (47.12)                                        
 16 MacKenzie, Matthew B      11 Farmingdale-MR                 1:34.19        
                  46.31     1:34.19 (47.88)                                        
 17 Balyuk, Vlad W            11 OWA-MR                         1:37.77        
                  47.23     1:37.77 (50.54)                                        
 18 Dennis, Garrett T         11 OWA-MR                         1:40.47        
                  49.03     1:40.47 (51.44)                                        
 19 DiStasio, James C         10 North Shore-MR                 1:44.45        
                  49.15     1:44.45 (55.30)                                        
 20 Ellis, Johnny             11 OWA-MR                         1:45.53        
 21 Feltman, Gregory          12 Farmingdale-MR                 1:46.09        
                  51.38     1:46.09 (54.71)                                        
 22 Gallagher, Conor C        12 OWA-MR                         1:48.33        
                  50.23     1:48.33 (58.10)                                        
 23 Monahan, Brian J          11 North Shore-MR                 1:50.17        
                  51.48     1:50.17 (58.69)                                        
 24 Casement, Justin           9 Farmingdale-MR                 1:51.68        
                  52.48     1:51.68 (59.20)                                        
 25 Wood, Kenneth D           11 OWA-MR                         1:52.65        
                  55.79     1:52.65 (56.86)                                        
 26 Chang, Michael             8 Farmingdale-MR                 1:54.81        
                  54.23   1:54.81 (1:00.58)                                        
 27 Toala, Steven C           12 Farmingdale-MR                 1:56.14        
                  57.30     1:56.14 (58.84)                                        
 28 Dennis, Quinn P            9 OWA-MR                         2:04.33        
                  58.85   2:04.33 (1:05.48)                                        
 29 Kang, Jason               11 Farmingdale-MR                 2:05.89        
                  59.17   2:05.89 (1:06.72)                                        
 30 Gilmore, Brandon J        11 North Shore-MR                 2:19.34        
                1:07.59   2:19.34 (1:11.75)                                        
 -- Shaninian, Michael        10 Farmingdale-MR                      DQ        
 
Boys 12 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Chernukha, Leonid         10 OWA-MR                         1:19.37        
                  37.81     1:19.37 (41.56)                                        
  2 Towers, Zach D            11 OWA-MR                         1:20.68        
                  38.15     1:20.68 (42.53)                                        
  3 Indimine, Matthew L       12 North Shore-MR                 1:24.93        
                  40.90     1:24.93 (44.03)                                        
  4 Konovalov, Nicholas       11 Shy/Seals-MR                   1:27.13        
                  40.63     1:27.13 (46.50)                                        
  5 Verba, Vlad Y             11 Shy/Seals-MR                   1:28.10        
                  41.47     1:28.10 (46.63)                                        
  6 Gamboa, Matthew G         12 OWA-MR                         1:28.95        
                  42.52     1:28.95 (46.43)                                        
  7 Pinzon, Tyler             12 Flying Dolphins-MR             1:28.99        
                  41.23     1:28.99 (47.76)                                        
  8 Gekhtin, Brendan          12 Shy/Seals-MR                   1:35.61        
                  45.26     1:35.61 (50.35)                                        
  9 Deluca, Steve J           12 Farmingdale-MR                 1:37.49        
                  45.74     1:37.49 (51.75)                                        
 10 Murphy, Shawn D           12 North Shore-MR                 1:38.87        
                  47.01     1:38.87 (51.86)                                        
 11 Bronshteyn, Daniel        11 Shy/Seals-MR                   1:42.42        
                  48.10     1:42.42 (54.32)                                        
 12 Kipnes, Alec S            12 North Shore-MR                 1:42.64        
                  47.98     1:42.64 (54.66)                                        
 13 Dolidov, Andrei           11 Shy/Seals-MR                   1:43.75        
                  49.85     1:43.75 (53.90)                                        
 14 Yuen, Conor W             11 Flying Dolphins-MR             1:47.70        
                  51.40     1:47.70 (56.30)                                        
 15 Casement, Justin           9 Farmingdale-MR                 1:52.41        
                  51.62   1:52.41 (1:00.79)                                        
 16 DiStasio, James C         10 North Shore-MR                 1:57.33        
                  53.94   1:57.33 (1:03.39)                                        
 17 Silibovsky, Daniel        12 Farmingdale-MR                 2:10.14        
                1:00.96   2:10.14 (1:09.18)                                        
 18 MacKenzie, Matthew B      11 Farmingdale-MR                 2:11.13        
                1:00.87   2:11.13 (1:10.26)                                        
 19 Oruci, Alex E             10 OWA-MR                         2:12.40        
                1:02.57   2:12.40 (1:09.83)                                        
 20 Sohn, Tyler                7 Farmingdale-MR                 2:42.81        
                1:18.38   2:42.81 (1:24.43)                                        
 -- Gilmore, Brandon J        11 North Shore-MR                      DQ        
                1:19.71        DQ (1:32.34)                                        
 -- Monahan, Brian J          11 North Shore-MR                      DQ        
                  54.47        DQ (1:03.78)                                        
 -- Petkanas, Panos           11 Farmingdale-MR                      DQ        
                  56.32        DQ (1:07.03)                                        
 
Boys 12 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Portnoy, Martin           12 Shy/Seals-MR                   1:08.98        
                  31.15     1:08.98 (37.83)                                        
  2 Khrystenko, Anton         10 OWA-MR                         1:11.15        
                  34.15     1:11.15 (37.00)                                        
  3 Pertsovsky, Kevin         11 Shy/Seals-MR                   1:20.55        
                  37.97     1:20.55 (42.58)                                        
  4 Gupta, Shashank           12 Farmingdale-MR                 1:29.59        
                  38.25     1:29.59 (51.34)                                        
  5 Murphy, Shawn D           12 North Shore-MR                 1:36.30        
                  44.94     1:36.30 (51.36)                                        
  6 Yuen, Conor W             11 Flying Dolphins-MR             1:54.25        
                  48.81   1:54.25 (1:05.44)                                        
 -- Gilmore, Brandon J        11 North Shore-MR                      DQ        
                1:05.22        DQ (1:19.55)                                        
 
Boys 12 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Portnoy, Martin           12 Shy/Seals-MR                   2:30.52        
                  31.01     1:10.28 (39.27)     1:56.14 (45.86)     2:30.52 (34.38)
  2 Brown, Nate M             12 OWA-MR                         2:34.53        
                  33.81     1:14.52 (40.71)     2:00.86 (46.34)     2:34.53 (33.67)
  3 Mattei, Vincent P         12 Farmingdale-MR                 2:41.39        
                  35.04     1:12.70 (37.66)     2:06.46 (53.76)     2:41.39 (34.93)
  4 Verba, Vlad Y             11 Shy/Seals-MR                   2:46.08        
                  35.85     1:19.03 (43.18)     2:08.73 (49.70)     2:46.08 (37.35)
  5 Pinzon, Tyler             12 Flying Dolphins-MR             2:46.38        
                  33.28     1:16.52 (43.24)     2:06.55 (50.03)     2:46.38 (39.83)
  6 Khanas, Yaroslav O        12 OWA-MR                         2:46.93        
                  36.02     1:16.46 (40.44)     2:11.41 (54.95)     2:46.93 (35.52)
  7 McAlpine, Michael A        9 Unattached                     2:47.21        
                  37.20     1:18.52 (41.32)     2:12.20 (53.68)     2:47.21 (35.01)
  8 Deluca, Steve J           12 Farmingdale-MR                 2:54.03        
                  39.97     1:21.73 (41.76)     2:15.10 (53.37)     2:54.03 (38.93)
  9 Gekhtin, Brendan          12 Shy/Seals-MR                   3:11.25        
                  45.22     1:32.19 (46.97)     2:23.78 (51.59)     3:11.25 (47.47)
 10 Balyuk, Vlad W            11 OWA-MR                         3:26.29        
                  49.10     1:41.51 (52.41)     2:40.33 (58.82)     3:26.29 (45.96)
 11 Yuen, Conor W             11 Flying Dolphins-MR             3:41.94        
                  43.50     1:43.16 (59.66)   3:41.94 (1:58.78)                    
 -- Towers, Zach D            11 OWA-MR                              DQ        
                  32.18     1:12.19 (40.01)        DQ (1:00.23)