Licensed to Metropolitan Swimming - Organization License
                                      HY-TEK's Meet Manager 12/16/2009 01:17 PM
                          Newburgh Sharks 25th Annual                          
                            Blue and Gold Swim Meet                            
                                    Results                                    
 
Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 31.36  12/12/2004 Jinan Andrews, Aqua Gems                     
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Emily Pence          8 Silver Streaks-MR      39.54      36.51         16  
  2 Emily Weiss          7 Flying Dolphins-MR     37.77      36.92         13  
  3 Maya Milrod          7 Flying Dolphins-MR     38.62      38.66         12  
  4 Amber Fischer        8 Dolphins-MR            43.18      41.69         11  
  5 Clare Bosse          8 NBS-MR                    NT      42.11         10  
  6 Alexandra Feigin     8 Flying Dolphins-MR     49.31      42.19          9  
  7 Kathryn Wang         7 Boys Club-MR           44.00      43.78          7  
  8 Haley Thier          8 BDA-MA                 42.60      44.21          5  
  9 Samantha Linko       8 BDA-MA                 46.88      45.07          4  
 10 Christina Galiatsa   7 BBSC-MR                50.64      49.98          3  
 11 Jamie Forbes         8 NBS-MR                 48.23      51.33          2  
 12 Emily MacHugh        8 NBS-MR               1:05.89      57.50          1  
 13 Grace Williams       6 NBS-MR                    NT    1:26.17        
 
Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 1:09.29    1/1/1990 MARY KATE HAGGERTY - YMID                  
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Christiana Regenau   8 WSSC-MR                   NT    1:18.85         16  
                  37.01     1:18.85 (41.84)                                        
  2 Emily Weiss          7 Flying Dolphins-MR   1:25.20    1:22.39         13  
                  38.68     1:22.39 (43.71)                                        
  3 Emily Pence          8 Silver Streaks-MR    1:30.11    1:25.23         12  
                  40.76     1:25.23 (44.47)                                        
  4 Abigail Gibbons      8 Aqua Gems-MR         1:23.31    1:25.54         11  
                  38.59     1:25.54 (46.95)                                        
  5 Maya Milrod          7 Flying Dolphins-MR   1:24.90    1:28.81         10  
                  40.87     1:28.81 (47.94)                                        
  6 Zoe Ziemba           7 Aqua Gems-MR         1:37.09    1:31.95          9  
                  43.46     1:31.95 (48.49)                                        
  7 Clare Bosse          8 NBS-MR                    NT    1:33.93          7  
                  43.76     1:33.93 (50.17)                                        
  8 MACKENZIE Thompson   8 WSSC-MR              1:33.32    1:39.45          5  
                  45.61     1:39.45 (53.84)                                        
  9 Amber Fischer        8 Dolphins-MR          1:29.72    1:41.56          4  
                  44.68     1:41.56 (56.88)                                        
 10 Haley Thier          8 BDA-MA               1:47.33    1:42.43          3  
                  47.96     1:42.43 (54.47)                                        
 11 Alexandra Feigin     8 Flying Dolphins-MR   2:05.00    1:43.76          2  
                  48.06     1:43.76 (55.70)                                        
 12 Elizabeth van Dyke   8 Flying Dolphins-MR   2:00.00    1:44.70          1  
                  46.95     1:44.70 (57.75)                                        
 13 Christina Galiatsa   7 BBSC-MR              1:46.65    1:48.96        
                  50.29     1:48.96 (58.67)                                        
 14 Samantha Linko       8 BDA-MA               1:49.64    1:49.18        
                  47.14   1:49.18 (1:02.04)                                        
 15 Jamie Forbes         8 NBS-MR               1:57.03    1:59.32        
                  56.34   1:59.32 (1:02.98)                                        
 16 Shayla Yozzo         6 NBS-MR                    NT    2:12.66        
                  58.94   2:12.66 (1:13.72)                                        
 17 Emily MacHugh        8 NBS-MR               2:27.42    2:18.60        
                1:04.08   2:18.60 (1:14.52)                                        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 37.05  12/12/2004 Jinan Andrews, Aqua Gems                     
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Emily Pence          8 Silver Streaks-MR      50.09      43.57         16  
  2 Emily Weiss          7 Flying Dolphins-MR     44.52      43.79         13  
  3 Maya Milrod          7 Flying Dolphins-MR   1:08.50      48.85         12  
  4 Clare Bosse          8 NBS-MR                    NT      51.29         11  
  5 Kathryn Wang         7 Boys Club-MR           54.00      51.66         10  
  6 Amber Fischer        8 Dolphins-MR            53.24      52.75          9  
  7 Alexandra Feigin     8 Flying Dolphins-MR     59.24      52.83          7  
  8 Samantha Linko       8 BDA-MA                 58.87      54.44          5  
  9 Jamie Forbes         8 NBS-MR                 58.47      55.73          4  
 10 Haley Thier          8 BDA-MA               1:00.66      59.05          3  
 11 Emily MacHugh        8 NBS-MR               1:05.94    1:04.98          2  
 -- Christina Galiatsa   7 BBSC-MR                59.46         DQ        
 -- Grace Williams       6 NBS-MR                    NT         DQ        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 40.84    1/1/1988 LAUREN JAEGER - LBA                          
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Emily Weiss          7 Flying Dolphins-MR     46.33      47.82         16  
  2 Abigail Gibbons      8 Aqua Gems-MR           50.27      49.56         13  
  3 Christiana Regenau   8 WSSC-MR                52.82      50.02         12  
  4 Emily Pence          8 Silver Streaks-MR      52.62      51.20         11  
  5 Zoe Ziemba           7 Aqua Gems-MR           53.21      54.09         10  
  6 Maya Milrod          7 Flying Dolphins-MR     50.00      54.64          9  
  7 MACKENZIE Thompson   8 WSSC-MR                52.38      54.66          7  
  8 Samantha Linko       8 BDA-MA               1:16.16      58.60          5  
  9 Amber Fischer        8 Dolphins-MR            59.69    1:00.09          4  
 10 Elizabeth van Dyke   8 Flying Dolphins-MR        NT    1:01.28          3  
 11 Haley Thier          8 BDA-MA               1:16.45    1:01.30          2  
 12 Jamie Forbes         8 NBS-MR               1:05.54    1:02.37          1  
 13 Alexandra Feigin     8 Flying Dolphins-MR   1:08.92    1:03.75        
 14 Clare Bosse          8 NBS-MR               1:27.81    1:10.03        
 15 Christina Galiatsa   7 BBSC-MR              1:36.26    1:15.28        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 36.24    1/6/2001 Ali C Polhill, BGNW Marlins                  
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Christiana Regenau   8 WSSC-MR                38.34      41.37         16  
  2 Abigail Gibbons      8 Aqua Gems-MR           42.53      41.44         13  
  3 Emily Pence          8 Silver Streaks-MR      46.38      45.59         12  
  4 Emily Weiss          7 Flying Dolphins-MR     45.33      45.81         11  
  5 Maya Milrod          7 Flying Dolphins-MR     43.00      47.39         10  
  6 Zoe Ziemba           7 Aqua Gems-MR           54.44      52.62          9  
  7 Samantha Linko       8 BDA-MA               1:03.35      54.16          7  
  8 Haley Thier          8 BDA-MA                 53.62      56.34          5  
  9 Elizabeth van Dyke   8 Flying Dolphins-MR        NT      56.69          4  
 10 MACKENZIE Thompson   8 WSSC-MR                58.90      59.39          3  
 11 Amber Fischer        8 Dolphins-MR            58.83      59.69          2  
 12 Alexandra Feigin     8 Flying Dolphins-MR   1:10.00      59.81          1  
 13 Clare Bosse          8 NBS-MR                    NT    1:11.42        
 14 Christina Galiatsa   7 BBSC-MR              1:05.40    1:13.62        
 -- Jamie Forbes         8 NBS-MR                    NT         DQ        
 
Girls 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: * 1:20.94    1/1/1988 YVETTE SMETANA - MSC                       
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Emily Weiss          7 Flying Dolphins-MR   1:32.92    1:35.74         16  
                  45.83     1:35.74 (49.91)                                        
  2 Emily Pence          8 Silver Streaks-MR    1:45.11    1:36.04         13  
                  46.72     1:36.04 (49.32)                                        
  3 Maya Milrod          7 Flying Dolphins-MR   1:41.82    1:39.40         12  
                  47.44     1:39.40 (51.96)                                        
  4 Kathryn Wang         7 Boys Club-MR         1:55.00    1:48.11         11  
                  54.30     1:48.11 (53.81)                                        
  5 Samantha Linko       8 BDA-MA               2:19.32    1:53.81         10  
                  52.64   1:53.81 (1:01.17)                                        
  6 Haley Thier          8 BDA-MA               2:08.92    1:53.83          9  
                  55.93     1:53.83 (57.90)                                        
  7 Amber Fischer        8 Dolphins-MR          1:54.32    1:58.16          7  
                  55.05   1:58.16 (1:03.11)                                        
  8 Alexandra Feigin     8 Flying Dolphins-MR   2:10.00    2:01.95          5  
                  55.83   2:01.95 (1:06.12)                                        
  9 Clare Bosse          8 NBS-MR                    NT    2:13.32          4  
                  59.17   2:13.32 (1:14.15)                                        
 -- Christina Galiatsa   7 BBSC-MR              2:36.96         DQ        
                1:03.94                                                            
 -- Jamie Forbes         8 NBS-MR                    NT         DQ        
                1:00.48        DQ (1:03.35)                                        
 
Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 1:04.70    1/1/1990 YMID                                       
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 92nd St. Y Flying Dolphins-MR  'A'          1:10.00    1:18.45         32  
     1) Alexandra Feigin 8              2) Hannah Doft 7                  
     3) Maya Milrod 7                   4) Emily Weiss 7                  
                  42.77     1:18.45 (35.68)                                        
 
Girls 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 1:11.50  12/13/2009 Newburgh Sharks, NBS  -MR                  
                         G Williams, J Forbes, C Bosse, E MacHugh          
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Newburgh Sharks-MR  'A'                          NT    1:11.50*        32  
     1) Grace Williams 6                2) Jamie Forbes 8                 
     3) Clare Bosse 8                   4) Emily MacHugh 8                
                  45.72     1:11.50 (25.78)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 26.27  12/11/2005 Brittany M Friese, NBS  -MR                  
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brianna Parkinson   10 Silver Streaks-MR      31.30      30.51         16  
  2 Gabriella Salvati    9 Wave-MA                32.56      32.47         13  
  3 Sophia Macaluso     10 Silver Streaks-MR      34.64      33.95         12  
  4 Lucy Elliott         9 Flying Dolphins-MR     34.62      34.78         11  
  5 Natalie Brickman    10 Flying Dolphins-MR     36.19      35.01         10  
  6 Allison Lemischak    9 Silver Streaks-MR      37.11      35.99          9  
  7 Gabi Sheybani       10 Flying Dolphins-MR     37.92      37.41          7  
  8 Christine Llewelly  10 CSC-MR                 37.95      37.43          5  
  9 Kristen Seward      10 Dolphins-MR            38.76      37.46          4  
 10 Mary T Nikolski      9 Dolphins-MR            39.30      38.87          3  
 11 Lexi Fried           9 Flying Dolphins-MR     37.00      39.24          2  
 12 Alexa Peruffo        9 Dolphins-MR            40.22      39.28          1  
 13 Monique Souza        9 BBSC-MR                40.33      40.05        
 14 Marayam Pacheco      9 NBS-MR                 42.91      42.84        
 15 Belle Leishman       9 NBS-MR                 44.94      42.98        
 16 Nia Jonas           10 Silver Streaks-MR      49.64      45.02        
 17 Daniella Derby      10 BBSC-MR                48.22      45.42        
 18 Sharon Ortiz         9 NBS-MR               1:13.59    1:06.51        
 
Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 57.30  12/10/2005 Brittany M Friese, NBS  -MR                  
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Denali Hutzelmann   10 Aqua Gems-MR         1:04.04    1:03.63         16  
                  29.44     1:03.63 (34.19)                                        
  2 Alyssa Hendricks    10 WSSC-MR              1:04.36    1:04.11         13  
                  29.86     1:04.11 (34.25)                                        
  3 Gabriella Salvati    9 Wave-MA              1:12.80    1:11.95         12  
                  33.70     1:11.95 (38.25)                                        
  4 Campbell Ziemba     10 Aqua Gems-MR         1:14.29    1:12.06         11  
                  33.96     1:12.06 (38.10)                                        
  5 Emily Guida         10 BBSC-MR              1:17.28    1:14.59         10  
                  34.70     1:14.59 (39.89)                                        
  6 Natalie Brickman    10 Flying Dolphins-MR   1:18.16    1:18.32          9  
                  36.46     1:18.32 (41.86)                                        
  7 Claudia Beuchert    10 WSSC-MR              1:16.01    1:20.14          7  
                  36.99     1:20.14 (43.15)                                        
  8 Allison Lemischak    9 Silver Streaks-MR    1:30.11    1:20.84          5  
                  38.20     1:20.84 (42.64)                                        
  9 Christine Llewelly  10 CSC-MR               1:31.75    1:22.28          4  
                  37.94     1:22.28 (44.34)                                        
 10 Rebecca Baione      10 Big Blue-MR          1:25.80    1:23.89          3  
                  37.18     1:23.89 (46.71)                                        
 11 Mary T Nikolski      9 Dolphins-MR          1:26.52    1:24.60          2  
                  39.56     1:24.60 (45.04)                                        
 12 Alexa Peruffo        9 Dolphins-MR          1:32.23    1:25.08          1  
                  40.26     1:25.08 (44.82)                                        
 13 Heidi Simpfenderfe  10 Big Blue-MR               NT    1:25.36        
                  40.17     1:25.36 (45.19)                                        
 14 Kelsey Levite        9 Cudas-MR                  NT    1:25.58        
                  39.93     1:25.58 (45.65)                                        
 15 Kristen Seward      10 Dolphins-MR          1:36.95    1:25.88        
                  39.54     1:25.88 (46.34)                                        
 16 Madeline Eckhardt    9 Dolphins-MR          1:34.33    1:26.13        
                  39.50     1:26.13 (46.63)                                        
 17 Gabi Sheybani       10 Flying Dolphins-MR   1:30.61    1:28.67        
                  40.48     1:28.67 (48.19)                                        
 18 Monique Souza        9 BBSC-MR              1:35.21    1:33.55        
                  41.07     1:33.55 (52.48)                                        
 19 Ashley Battiato      9 WSSC-MR              1:32.01    1:33.81        
                  42.92     1:33.81 (50.89)                                        
 20 Ariana Peterson      9 Big Blue-MR          1:36.48    1:34.24        
                  43.90     1:34.24 (50.34)                                        
 21 Marayam Pacheco      9 NBS-MR               1:43.51    1:34.71        
                  46.43     1:34.71 (48.28)                                        
 22 Justine Sanchez      9 WSSC-MR              1:42.49    1:35.82        
                  45.72     1:35.82 (50.10)                                        
 23 Daniella Derby      10 BBSC-MR              1:42.51    1:36.36        
                  45.66     1:36.36 (50.70)                                        
 24 Eva Finkelstein     10 Silver Streaks-MR    1:40.11    1:36.48        
                  44.29     1:36.48 (52.19)                                        
 25 Belle Leishman       9 NBS-MR               1:44.35    1:41.57        
                  44.99     1:41.57 (56.58)                                        
 26 Sarah Fitzsimmons   10 Big Blue-MR          1:49.00    1:42.94        
                  46.06     1:42.94 (56.88)                                        
 27 Ananya Parlapalli   10 Big Blue-MR          2:21.16    1:43.33        
                  44.31     1:43.33 (59.02)                                        
 28 Devin Yadav          9 Flying Dolphins-MR        NT    1:44.09        
                  48.15     1:44.09 (55.94)                                        
 29 Ally Fitzsimmons    10 Big Blue-MR          1:49.00    1:55.27        
                  53.83   1:55.27 (1:01.44)                                        
 30 Neha Nair           10 Big Blue-MR          2:00.00    2:04.17        
                  55.84   2:04.17 (1:08.33)                                        
 31 Trisha Mukherjee     9 Big Blue-MR               NT    2:09.18        
                  57.96   2:09.18 (1:11.22)                                        
 32 Sharon Ortiz         9 NBS-MR               2:44.81    2:16.60        
                1:00.53   2:16.60 (1:16.07)                                        
 
Girls 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:07.61  12/11/2005 Brittany M Friese, NBS  -MR                
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brianna Parkinson   10 Silver Streaks-MR    1:24.31    1:20.43         16  
                  39.13     1:20.43 (41.30)                                        
  2 Gabriella Salvati    9 Wave-MA              1:24.94    1:24.19         13  
                  40.30     1:24.19 (43.89)                                        
  3 Lucy Elliott         9 Flying Dolphins-MR   1:28.41    1:27.27         12  
                  42.36     1:27.27 (44.91)                                        
  4 Sophia Macaluso     10 Silver Streaks-MR    1:32.13    1:28.78         11  
                  42.59     1:28.78 (46.19)                                        
  5 Natalie Brickman    10 Flying Dolphins-MR   1:37.86    1:29.57         10  
                  43.61     1:29.57 (45.96)                                        
  6 Alexa Peruffo        9 Dolphins-MR          1:38.34    1:30.20          9  
                1:03.00     1:30.20 (27.20)                                        
  7 Christine Llewelly  10 CSC-MR               1:36.36    1:31.30          7  
                  44.29     1:31.30 (47.01)                                        
  8 Allison Lemischak    9 Silver Streaks-MR    1:37.11    1:31.74          5  
                  44.76     1:31.74 (46.98)                                        
  9 Gabi Sheybani       10 Flying Dolphins-MR   1:44.25    1:36.13          4  
                  45.68     1:36.13 (50.45)                                        
 10 Kristen Seward      10 Dolphins-MR          1:40.62    1:36.30          3  
                1:01.00     1:36.30 (35.30)                                        
 11 Mary T Nikolski      9 Dolphins-MR          1:29.72    1:38.31          2  
                  47.06     1:38.31 (51.25)                                        
 12 Lexi Fried           9 Flying Dolphins-MR   1:55.00    1:44.78          1  
                  51.76     1:44.78 (53.02)                                        
 13 Monique Souza        9 BBSC-MR              2:10.12    1:49.33        
                  53.05     1:49.33 (56.28)                                        
 14 Marayam Pacheco      9 NBS-MR               1:52.06    1:51.74        
                  54.69     1:51.74 (57.05)                                        
 15 Daniella Derby      10 BBSC-MR              2:01.21    1:55.09        
                  55.67     1:55.09 (59.42)                                        
 16 Belle Leishman       9 NBS-MR               2:04.56    2:03.16        
                  54.67   2:03.16 (1:08.49)                                        
 17 Sharon Ortiz         9 NBS-MR               2:26.91    2:11.02        
                1:01.82   2:11.02 (1:09.20)                                        
 -- Nia Jonas           10 Silver Streaks-MR    2:20.78         DQ        
                1:04.46        DQ (1:17.60)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 34.11    1/1/1990 MELISSA LEVERY - YMID                        
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Alyssa Hendricks    10 WSSC-MR                42.56      42.24         16  
  2 Gabriella Salvati    9 Wave-MA                42.73      42.91         13  
  3 Natalie Brickman    10 Flying Dolphins-MR     42.63      43.29         12  
  4 Sarah Pinzon         9 Flying Dolphins-MR     48.88      43.70         11  
  5 Gabi Sheybani       10 Flying Dolphins-MR     46.00      47.31         10  
  6 Campbell Ziemba     10 Aqua Gems-MR           46.78      47.39          9  
  7 Kelsey Levite        9 Cudas-MR               49.22      47.56          7  
  8 Claudia Beuchert    10 WSSC-MR                46.76      49.67          5  
  9 Allison Lemischak    9 Silver Streaks-MR      48.26      50.70          4  
 10 Mary T Nikolski      9 Dolphins-MR            51.10      50.97          3  
 11 Heidi Simpfenderfe  10 Big Blue-MR          1:00.61      51.80          2  
 12 Eva Finkelstein     10 Silver Streaks-MR      56.43      53.40          1  
 13 Ananya Parlapalli   10 Big Blue-MR            56.75      53.56        
 14 Alexa Peruffo        9 Dolphins-MR            51.82      54.02        
 15 Emily Guida         10 BBSC-MR              1:05.86      55.17        
 16 Ashley Battiato      9 WSSC-MR                55.20      55.65        
 17 Christine Llewelly  10 CSC-MR                 56.27      56.02        
 18 Ariana Peterson      9 Big Blue-MR          1:00.00      56.77        
 19 Sarah Fitzsimmons   10 Big Blue-MR            55.00      57.18        
 20 Daniella Derby      10 BBSC-MR                55.61      57.69        
 21 Marayam Pacheco      9 NBS-MR               1:05.67      58.96        
 22 Devin Yadav          9 Flying Dolphins-MR     53.00      59.51        
 23 Kristen Seward      10 Dolphins-MR          1:08.21      59.78        
 24 Trisha Mukherjee     9 Big Blue-MR               NT    1:00.63        
 25 Ally Fitzsimmons    10 Big Blue-MR            52.00    1:02.04        
 26 Sharon Ortiz         9 NBS-MR                    NT    1:03.22        
 27 Neha Nair           10 Big Blue-MR          1:10.00    1:14.92        
 28 Belle Leishman       9 NBS-MR                    NT    1:15.00        
 -- Justine Sanchez      9 WSSC-MR                   NT         DQ        
 -- Madeline Eckhardt    9 Dolphins-MR            56.91         DQ        
 -- Monique Souza        9 BBSC-MR              1:23.21         DQ        
 
Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 29.78    1/1/1990 MELISSA LAVERY - YMID                        
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Alyssa Hendricks    10 WSSC-MR                34.81      32.50         16  
  2 Denali Hutzelmann   10 Aqua Gems-MR           33.17      33.15         13  
  3 Gabriella Salvati    9 Wave-MA                35.42      34.58         12  
  4 Emily Guida         10 BBSC-MR                39.97      39.94         11  
  5 Allison Lemischak    9 Silver Streaks-MR      54.11      41.06         10  
  6 Campbell Ziemba     10 Aqua Gems-MR           45.43      41.60          9  
  7 Claudia Beuchert    10 WSSC-MR                40.47      41.87          7  
  8 Rebecca Baione      10 Big Blue-MR            43.27      42.85          5  
  9 Heidi Simpfenderfe  10 Big Blue-MR            51.82      44.08          4  
 10 Natalie Brickman    10 Flying Dolphins-MR     48.35      44.26          3  
 11 Gabi Sheybani       10 Flying Dolphins-MR     48.54      45.37          2  
 12 Christine Llewelly  10 CSC-MR                 47.47      48.36          1  
 13 Madeline Eckhardt    9 Dolphins-MR            50.06      48.43        
 14 Alexa Peruffo        9 Dolphins-MR            51.55      48.46        
 15 Kristen Seward      10 Dolphins-MR            48.12      49.35        
 16 Ariana Peterson      9 Big Blue-MR            53.83      50.13        
 17 Monique Souza        9 BBSC-MR              1:12.10      50.53        
 18 Kelsey Levite        9 Cudas-MR                  NT      50.57        
 19 Ashley Battiato      9 WSSC-MR                53.79      51.30        
 20 Ananya Parlapalli   10 Big Blue-MR          1:01.57      53.70        
 21 Eva Finkelstein     10 Silver Streaks-MR    1:01.11      55.06        
 22 Marayam Pacheco      9 NBS-MR                 54.95      57.19        
 23 Sarah Fitzsimmons   10 Big Blue-MR            55.00      57.70        
 24 Justine Sanchez      9 WSSC-MR              1:07.43    1:00.18        
 25 Daniella Derby      10 BBSC-MR                56.45    1:00.33        
 26 Belle Leishman       9 NBS-MR                    NT    1:06.10        
 -- Sharon Ortiz         9 NBS-MR                    NT         DQ        
 -- Neha Nair           10 Big Blue-MR          1:10.00         DQ        
 -- Ally Fitzsimmons    10 Big Blue-MR            55.00         DQ        
 -- Trisha Mukherjee     9 Big Blue-MR               NT         DQ        
 
Girls 9-10 200 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: * 2:28.67  12/11/2005 Brittany M Friese, NBS  -MR                
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gabriella Salvati    9 Wave-MA              2:56.59    2:59.44         16  
                  36.63     1:23.30 (46.67)     2:18.24 (54.94)     2:59.44 (41.20)
  2 Brianna Parkinson   10 Silver Streaks-MR    3:23.36    3:00.70         13  
                  39.35     1:25.88 (46.53)     2:22.84 (56.96)     3:00.70 (37.86)
  3 Sophia Macaluso     10 Silver Streaks-MR    3:14.39    3:04.68         12  
                  39.39     1:28.03 (48.64)     2:22.57 (54.54)     3:04.68 (42.11)
  4 Natalie Brickman    10 Flying Dolphins-MR   3:26.63    3:07.96         11  
                  45.29     1:35.49 (50.20)     2:24.96 (49.47)     3:07.96 (43.00)
  5 Christine Llewelly  10 CSC-MR                    NT    3:26.09         10  
                  47.60     1:36.73 (49.13)   2:42.85 (1:06.12)     3:26.09 (43.24)
  6 Gabi Sheybani       10 Flying Dolphins-MR   3:32.77    3:29.19          9  
                  49.14     1:43.29 (54.15)     2:41.09 (57.80)     3:29.19 (48.10)
  7 Lucy Elliott         9 Flying Dolphins-MR   3:24.85    3:29.62          7  
                1:38.53   2:43.01 (1:04.48)     3:29.62 (46.61)         3:29.62 ( )
  8 Lexi Fried           9 Flying Dolphins-MR   3:50.00    3:34.87          5  
                  52.76     1:48.69 (55.93)     2:43.40 (54.71)     3:34.87 (51.47)
  9 Kristen Seward      10 Dolphins-MR          3:10.42    3:35.63          4  
                  48.19     1:41.37 (53.18)   2:48.93 (1:07.56)     3:35.63 (46.70)
 
Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 2:00.28    1/1/1987 YMID                                       
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Washingtonville Seahawks-MR  'A'            2:17.97    2:29.90         32  
     1) Claudia Beuchert 10             2) Justine Sanchez 9              
     3) Ashley Battiato 9               4) Alyssa Hendricks 10            
                  36.92     1:23.67 (46.75)     2:06.43 (42.76)     2:29.90 (23.47)
  2 Big Blue Swimming - Beacon-MR  'B'               NT    3:35.67         26  
     1) Sarah Fitzsimmons 10            2) Neha Nair 10                   
     3) Ally Fitzsimmons 10             4) Trisha Mukherjee 9             
                  50.00     1:41.15 (51.15)   3:35.67 (1:54.52)         3:35.67 ( )
 -- Big Blue Swimming - Beacon-MR  'A'          3:00.62         DQ        
     1) Heidi Simpfenderfer 10          2) Ariana Peterson 9              
     3) Ananya Parlapalli 10            4) Rebecca Baione 10              
                  39.55     1:19.30 (39.75)     2:04.70 (45.40)                    
 
Girls 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 2:04.91    1/1/1992 YMID                                       
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 92nd St. Y Flying Dolphins-MR  'A'          2:35.00    2:54.56         32  
     1) Gabi Sheybani 10                2) Natalie Brickman 10            
     3) Lucy Elliott 9                  4) Lexi Fried 9                   
                  45.52     1:29.90 (44.38)     2:14.03 (44.13)     2:54.56 (40.53)
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 25.20   12/8/2007 Brittany Friese, NBS  -MR                    
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Molly Brickman      12 Flying Dolphins-MR     26.85      27.12         16  
  2 Jessica Crumm       12 Aqua Gems-MR           27.67      27.80         13  
  3 Sophie Siegel       12 Flying Dolphins-MR     28.57      28.51         12  
  4 Hannah Muller       12 PBAC-MR                29.26      28.61         11  
  5 Sabina Lowitt       11 Flying Dolphins-MR     29.71      29.05         10  
  6 Carly Fried         11 Flying Dolphins-MR     29.41      29.29          9  
  7 Skye Barclay        12 Flying Dolphins-MR     29.53      29.42          7  
  8 Nicole Mitchell     12 Aqua Gems-MR           29.62      29.61          5  
  9 Katie Ruf           12 Dolphins-MR            29.76      29.69          4  
 10 Alexandria Wendlin  12 Dolphins-MR            31.74      30.00          3  
 11 Grace Nikolski      11 Dolphins-MR            31.82      30.08          2  
 12 Alice Morgan        11 NBS-MR                 30.54      30.12          1  
 13 Tara McCoy          11 CSC-MR                 30.20      30.21        
 14 Addy Rutkoske       12 Big Blue-MR            30.80      30.25        
 15 Monica Hagn         11 Aqua Gems-MR           31.31      30.30        
 16 Vanessa Lam-Tran    12 Dolphins-MR            30.87      30.43        
 17 Jessica Weiss       11 Flying Dolphins-MR     30.44      31.10        
 18 Carly Feinblatt     12 Flying Dolphins-MR     32.50      31.17        
 19 Julia Llewellyn     12 CSC-MR                 32.08      31.18        
 20 Amy Hosking         11 Flying Dolphins-MR     33.50      31.43        
 21 Leta Giordano       11 Flying Dolphins-MR     32.03      31.53        
 22 Emma Hoarty         12 NBS-MR                 32.93      31.56        
 23 Mikayla Miller      12 Dolphins-MR            32.40      31.65        
 24 Alexandra Nakutavi  11 Dolphins-MR            31.99      31.78        
 25 Alexia Brandt       12 Aqua Gems-MR           32.71      32.47        
 26 Sappha O'Meara      12 Flying Dolphins-MR     34.69      32.72        
 27 Jessica Bauer       12 Aqua Gems-MR           34.34      33.34        
 28 Allison Noble       11 Dolphins-MR            34.29      33.58        
 29 Natalie Wasilchak   11 BDA-MA                 35.07      33.67        
 30 Alexa Sager         12 NBS-MR                 33.87      33.80        
 31 Aditi Athavale      12 Big Blue-MR            32.65      33.94        
 32 Elizabeth Gagliard  12 Dolphins-MR            34.27      34.48        
 33 Quinn Garvey        11 NBS-MR                 35.41      35.37        
 34 AnnaRae Lutz        12 Big Blue-MR            35.29      35.91        
 35 Pramoda Bapatla     11 Big Blue-MR            37.65      36.98        
 36 Jennifer Forman     11 Dolphins-MR            39.46      39.10        
 37 Maiya Leishman      11 NBS-MR                 38.97      39.84        
 38 Yarrow Starbeck     12 NBS-MR                 46.52      40.87        
 39 Jenna Gudmunson     11 Dolphins-MR            42.40      40.94        
 40 Elizabeth Frost     11 Big Blue-MR            35.00      43.23        
 41 Rachel Miller       11 NBS-MR                 45.11      46.00        
 42 Bridget Ruggiero    11 NBS-MR                 48.94      46.02        
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 55.40    1/1/1992 MELISSA LAVERY - YMID                        
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Molly Brickman      12 Flying Dolphins-MR     58.98      58.99         16  
                  28.33       58.99 (30.66)                                        
  2 Yee Chung Phang     12 Boys Club-MR         1:01.00    1:00.42         13  
                  28.59     1:00.42 (31.83)                                        
  3 Bailey Babarsky     11 BDA-MA               1:05.54    1:02.32         12  
                  29.34     1:02.32 (32.98)                                        
  4 Skye Barclay        12 Flying Dolphins-MR   1:06.76    1:03.08         11  
                  30.25     1:03.08 (32.83)                                        
  5 Sophie Siegel       12 Flying Dolphins-MR   1:03.59    1:03.33         10  
                  29.91     1:03.33 (33.42)                                        
  6 Katie Ruf           12 Dolphins-MR          1:04.00    1:03.62          9  
                  30.53     1:03.62 (33.09)                                        
  7 Carly Fried         11 Flying Dolphins-MR   1:04.08    1:03.81          7  
                  30.45     1:03.81 (33.36)                                        
  8 Emmanuelle Gers     11 Flying Dolphins-MR   1:03.50    1:04.30          5  
                  30.51     1:04.30 (33.79)                                        
  9 Jamie Alexander     11 PBAC-MR              1:06.41    1:05.91          4  
                  31.90     1:05.91 (34.01)                                        
 10 Grace Nikolski      11 Dolphins-MR          1:09.31    1:06.16          3  
                  31.78     1:06.16 (34.38)                                        
 11 Alexandria Wendlin  12 Dolphins-MR          1:09.49    1:06.25          2  
                  31.74     1:06.25 (34.51)                                        
 12 Alice Morgan        11 NBS-MR               1:10.66    1:06.60          1  
                  31.86     1:06.60 (34.74)                                        
 13 Tara McCoy          11 CSC-MR               1:05.24    1:06.88        
                  32.53     1:06.88 (34.35)                                        
 14 Sabina Lowitt       11 Flying Dolphins-MR   1:04.79    1:07.15        
                  31.21     1:07.15 (35.94)                                        
 15 Amy Hosking         11 Flying Dolphins-MR   1:13.85    1:08.60        
                  32.62     1:08.60 (35.98)                                        
 16 Julia Llewellyn     12 CSC-MR               1:09.74    1:08.80        
                  32.95     1:08.80 (35.85)                                        
 17 Leta Giordano       11 Flying Dolphins-MR   1:12.53    1:09.59        
                  33.41     1:09.59 (36.18)                                        
 18 Vanessa Lam-Tran    12 Dolphins-MR          1:15.99    1:10.48        
                  33.29     1:10.48 (37.19)                                        
 19 Emma Hoarty         12 NBS-MR               1:12.48    1:10.88        
                  34.01     1:10.88 (36.87)                                        
 20 Alexandra Nakutavi  11 Dolphins-MR          1:14.43    1:11.29        
                  33.80     1:11.29 (37.49)                                        
 21 Sappha O'Meara      12 Flying Dolphins-MR   1:15.52    1:13.06        
                  34.60     1:13.06 (38.46)                                        
 22 Mikayla Miller      12 Dolphins-MR          1:14.55    1:13.22        
                  33.33     1:13.22 (39.89)                                        
 23 Natalie Wasilchak   11 BDA-MA               1:22.10    1:14.55        
                  35.44     1:14.55 (39.11)                                        
 24 Elizabeth Gagliard  12 Dolphins-MR          1:13.39    1:14.94        
                  36.02     1:14.94 (38.92)                                        
 25 Morgan Nalesnik     12 Dolphins-MR          1:09.72    1:15.00        
                  34.36     1:15.00 (40.64)                                        
 26 Aditi Athavale      12 Big Blue-MR          1:20.71    1:16.31        
                  35.88     1:16.31 (40.43)                                        
 27 Alexa Sager         12 NBS-MR               1:22.43    1:16.92        
                  36.07     1:16.92 (40.85)                                        
 28 Allison Noble       11 Dolphins-MR          1:24.82    1:19.08        
                  35.77     1:19.08 (43.31)                                        
 29 Alexandra Rimac     11 NBS-MR               1:25.91    1:21.79        
                  38.14     1:21.79 (43.65)                                        
 30 Yarrow Starbeck     12 NBS-MR               1:41.50    1:30.59        
                  41.68     1:30.59 (48.91)                                        
 31 Maiya Leishman      11 NBS-MR               1:36.16    1:38.04        
                  41.31     1:38.04 (56.73)                                        
 32 Bridget Ruggiero    11 NBS-MR               1:49.67    1:41.35        
                  47.84     1:41.35 (53.51)                                        
 33 Rachel Miller       11 NBS-MR               1:45.50    1:41.58        
                1:28.00     1:41.58 (13.58)                                        
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:01.27    1/1/1997 COREY BERG - MSC                           
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Molly Brickman      12 Flying Dolphins-MR   1:07.22    1:07.13         16  
                  32.62     1:07.13 (34.51)                                        
  2 Sophie Siegel       12 Flying Dolphins-MR   1:09.58    1:10.39         13  
                  34.50     1:10.39 (35.89)                                        
  3 Emmanuelle Gers     11 Flying Dolphins-MR   1:10.90    1:11.35         12  
                  34.46     1:11.35 (36.89)                                        
  4 Skye Barclay        12 Flying Dolphins-MR   1:10.39    1:11.67         11  
                  34.44     1:11.67 (37.23)                                        
  5 Carly Fried         11 Flying Dolphins-MR   1:11.14    1:13.79         10  
                  35.86     1:13.79 (37.93)                                        
  6 Katie Ruf           12 Dolphins-MR          1:24.32    1:14.37          9  
                  36.43     1:14.37 (37.94)                                        
  7 Sabina Lowitt       11 Flying Dolphins-MR   1:12.64    1:14.74          7  
                  36.49     1:14.74 (38.25)                                        
  8 Grace Nikolski      11 Dolphins-MR          1:31.05    1:16.75          5  
                  38.01     1:16.75 (38.74)                                        
  9 Alexandria Wendlin  12 Dolphins-MR          1:20.89    1:17.23          4  
                  37.91     1:17.23 (39.32)                                        
 10 Julia Llewellyn     12 CSC-MR               1:17.29    1:17.31          3  
                  37.23     1:17.31 (40.08)                                        
 11 Tara McCoy          11 CSC-MR               1:15.39    1:17.38          2  
                  38.47     1:17.38 (38.91)                                        
 12 Jessica Weiss       11 Flying Dolphins-MR   1:16.99    1:17.86          1  
                  37.78     1:17.86 (40.08)                                        
 13 Vanessa Lam-Tran    12 Dolphins-MR          1:39.99    1:18.08        
                  36.99     1:18.08 (41.09)                                        
 14 Jamie Alexander     11 PBAC-MR              1:13.71    1:18.68        
                  37.94     1:18.68 (40.74)                                        
 15 Alice Morgan        11 NBS-MR               1:20.50    1:19.93        
                  38.97     1:19.93 (40.96)                                        
 16 Emma Hoarty         12 NBS-MR               1:27.01    1:22.54        
                  40.99     1:22.54 (41.55)                                        
 17 Amy Hosking         11 Flying Dolphins-MR   1:19.50    1:23.34        
                  40.01     1:23.34 (43.33)                                        
 18 Aditi Athavale      12 Big Blue-MR          1:25.19    1:25.38        
                  41.21     1:25.38 (44.17)                                        
 19 Morgan Nalesnik     12 Dolphins-MR          1:32.64    1:25.46        
                1:25.45      1:25.46 (0.01)                                        
 20 Allison Noble       11 Dolphins-MR          1:26.07    1:26.62        
                  40.95     1:26.62 (45.67)                                        
 21 Alexandra Nakutavi  11 Dolphins-MR          1:28.56    1:26.89        
                  42.44     1:26.89 (44.45)                                        
 22 Alexa Sager         12 NBS-MR               1:28.12    1:30.31        
                1:30.50         1:30.31 ( )                                        
 23 Elizabeth Gagliard  12 Dolphins-MR          1:32.46    1:31.18        
                  45.40     1:31.18 (45.78)                                        
 24 Alexandra Rimac     11 NBS-MR               1:34.85    1:33.62        
                1:34.07         1:33.62 ( )                                        
 25 Natalie Wasilchak   11 BDA-MA                    NT    1:38.50        
                  48.71     1:38.50 (49.79)                                        
 26 Yarrow Starbeck     12 NBS-MR               1:55.35    1:40.96        
                  48.44     1:40.96 (52.52)                                        
 27 Maiya Leishman      11 NBS-MR               1:42.22    1:42.29        
                  49.05     1:42.29 (53.24)                                        
 28 Rachel Miller       11 NBS-MR               1:56.27    1:51.57        
                  55.08     1:51.57 (56.49)                                        
 29 Bridget Ruggiero    11 NBS-MR               1:52.94    1:53.42        
                  55.71     1:53.42 (57.71)                                        
 -- Mikayla Miller      12 Dolphins-MR          1:26.62         DQ        
                  40.15          DQ (43.31)                                        
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:12.41    1/3/2004 Becky L Malone, NBS  -MR                   
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jessica Crumm       12 Aqua Gems-MR         1:12.78    1:14.08         16  
                  35.72     1:14.08 (38.36)                                        
  2 Carly Fried         11 Flying Dolphins-MR   1:17.31    1:17.29         13  
                  36.29     1:17.29 (41.00)                                        
  3 Molly Brickman      12 Flying Dolphins-MR   1:20.73    1:17.66         12  
                  36.56     1:17.66 (41.10)                                        
  4 Bailey Babarsky     11 BDA-MA               1:22.39    1:21.53         11  
                  38.42     1:21.53 (43.11)                                        
  5 Sappha O'Meara      12 Flying Dolphins-MR   1:20.50    1:21.79         10  
                  38.46     1:21.79 (43.33)                                        
  6 Skye Barclay        12 Flying Dolphins-MR   1:21.63    1:22.45          9  
                  39.80     1:22.45 (42.65)                                        
  7 Jessica Weiss       11 Flying Dolphins-MR   1:23.11    1:23.96          7  
                  39.26     1:23.96 (44.70)                                        
  8 Hannah Muller       12 PBAC-MR              1:20.12    1:24.97          5  
                  38.55     1:24.97 (46.42)                                        
  9 Vanessa Lam-Tran    12 Dolphins-MR          1:26.52    1:25.03          4  
                  39.72     1:25.03 (45.31)                                        
 10 Emma Hoarty         12 NBS-MR               1:28.73    1:25.59          3  
                  40.65     1:25.59 (44.94)                                        
 11 Toni Ann Battaglia  12 WSSC-MR              1:23.43    1:25.87          2  
                  40.00     1:25.87 (45.87)                                        
 12 Alexandria Wendlin  12 Dolphins-MR          1:33.84    1:26.42          1  
                  42.16     1:26.42 (44.26)                                        
 13 Amy Hosking         11 Flying Dolphins-MR   1:29.57    1:27.49        
                  40.72     1:27.49 (46.77)                                        
 14 Leta Giordano       11 Flying Dolphins-MR   1:26.48    1:28.51        
                  41.83     1:28.51 (46.68)                                        
 15 Addy Rutkoske       12 Big Blue-MR          1:51.70    1:29.47        
                  43.32     1:29.47 (46.15)                                        
 16 Sophie Siegel       12 Flying Dolphins-MR   1:31.48    1:29.67        
                  41.93     1:29.67 (47.74)                                        
 17 Grace Nikolski      11 Dolphins-MR          1:35.85    1:29.82        
                  43.31     1:29.82 (46.51)                                        
 18 Tara McCoy          11 CSC-MR               1:31.50    1:30.57        
                  43.01     1:30.57 (47.56)                                        
 19 Alice Morgan        11 NBS-MR               1:33.03    1:30.76        
                  43.66     1:30.76 (47.10)                                        
 20 Aditi Athavale      12 Big Blue-MR          1:33.96    1:30.95        
                  43.81     1:30.95 (47.14)                                        
 21 Sabina Lowitt       11 Flying Dolphins-MR   1:34.86    1:31.27        
                  43.01     1:31.27 (48.26)                                        
 22 Carly Feinblatt     12 Flying Dolphins-MR   2:00.00    1:32.08        
                  42.56     1:32.08 (49.52)                                        
 23 Monica Hagn         11 Aqua Gems-MR         1:31.43    1:33.20        
                  43.85     1:33.20 (49.35)                                        
 24 Nicole Mitchell     12 Aqua Gems-MR         1:37.14    1:36.01        
                  46.05     1:36.01 (49.96)                                        
 25 Quinn Garvey        11 NBS-MR               1:39.89    1:37.73        
                  47.93     1:37.73 (49.80)                                        
 26 Julia Llewellyn     12 CSC-MR               1:39.59    1:38.00        
                  46.41     1:38.00 (51.59)                                        
 27 Alexa Sager         12 NBS-MR               1:47.49    1:38.20        
                  45.71     1:38.20 (52.49)                                        
 28 Natalie Wasilchak   11 BDA-MA               1:50.40    1:38.32        
                  48.72     1:38.32 (49.60)                                        
 29 Allison Noble       11 Dolphins-MR          1:37.72    1:38.72        
                  46.07     1:38.72 (52.65)                                        
 30 Alexia Brandt       12 Aqua Gems-MR         1:31.43    1:39.40        
                  46.32     1:39.40 (53.08)                                        
 31 Mikayla Miller      12 Dolphins-MR          1:38.72    1:39.49        
                  46.64     1:39.49 (52.85)                                        
 32 AnnaRae Lutz        12 Big Blue-MR          1:41.80    1:40.01        
                  46.82     1:40.01 (53.19)                                        
 33 Pramoda Bapatla     11 Big Blue-MR          1:55.00    1:40.40        
                  46.73     1:40.40 (53.67)                                        
 34 Elizabeth Gagliard  12 Dolphins-MR          1:42.36    1:41.05        
                  49.86     1:41.05 (51.19)                                        
 35 Alexandra Nakutavi  11 Dolphins-MR          1:38.72    1:43.23        
                  47.50     1:43.23 (55.73)                                        
 36 Jessica Bauer       12 Aqua Gems-MR              NT    1:43.79        
                  49.52     1:43.79 (54.27)                                        
 37 Jenna Gudmunson     11 Dolphins-MR          1:38.72    1:51.53        
                  50.87   1:51.53 (1:00.66)                                        
 38 Yarrow Starbeck     12 NBS-MR                    NT    1:53.41        
                  55.55     1:53.41 (57.86)                                        
 39 Jennifer Forman     11 Dolphins-MR          1:42.89    1:54.88        
                  54.65   1:54.88 (1:00.23)                                        
 40 Elizabeth Frost     11 Big Blue-MR          1:35.00    1:59.53        
                  54.37   1:59.53 (1:05.16)                                        
 41 Maiya Leishman      11 NBS-MR                    NT    2:07.64        
                  57.06   2:07.64 (1:10.58)                                        
 42 Bridget Ruggiero    11 NBS-MR                    NT    2:20.61        
                1:04.73   2:20.61 (1:15.88)                                        
 -- Rachel Miller       11 NBS-MR                    NT         DQ        
                1:04.90        DQ (1:17.14)                                        
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 1:01.14   12/8/2007 Brittany Friese, NBS  -MR                  
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Toni Ann Battaglia  12 WSSC-MR              1:05.93    1:06.26         16  
                  31.33     1:06.26 (34.93)                                        
  2 Molly Brickman      12 Flying Dolphins-MR   1:07.52    1:07.44         13  
                  32.21     1:07.44 (35.23)                                        
  3 Nicole Mitchell     12 Aqua Gems-MR         1:17.26    1:11.51         12  
                  33.33     1:11.51 (38.18)                                        
  4 Sophie Siegel       12 Flying Dolphins-MR   1:13.47    1:12.02         11  
                  32.82     1:12.02 (39.20)                                        
  5 Skye Barclay        12 Flying Dolphins-MR   1:10.90    1:13.05         10  
                  33.14     1:13.05 (39.91)                                        
  6 Carly Fried         11 Flying Dolphins-MR   1:15.79    1:15.65          9  
                  34.76     1:15.65 (40.89)                                        
  7 Alice Morgan        11 NBS-MR               1:18.62    1:16.58          7  
                  34.52     1:16.58 (42.06)                                        
  8 Leta Giordano       11 Flying Dolphins-MR   1:18.31    1:16.81          5  
                  36.42     1:16.81 (40.39)                                        
  9 Katie Ruf           12 Dolphins-MR          1:12.38    1:19.11          4  
                  35.89     1:19.11 (43.22)                                        
 10 Julia Llewellyn     12 CSC-MR                    NT    1:19.85          3  
                  38.78     1:19.85 (41.07)                                        
 11 Sabina Lowitt       11 Flying Dolphins-MR   1:32.93    1:21.65          2  
                  37.49     1:21.65 (44.16)                                        
 12 Monica Hagn         11 Aqua Gems-MR         1:19.43    1:22.28          1  
                  38.02     1:22.28 (44.26)                                        
 13 Jessica Weiss       11 Flying Dolphins-MR   1:24.56    1:24.02        
                  37.67     1:24.02 (46.35)                                        
 14 Emma Hoarty         12 NBS-MR               1:24.12    1:24.75        
                  39.18     1:24.75 (45.57)                                        
 15 Alexandria Wendlin  12 Dolphins-MR          1:26.52    1:25.91        
                  39.27     1:25.91 (46.64)                                        
 16 Sappha O'Meara      12 Flying Dolphins-MR   1:44.42    1:26.31        
                  40.80     1:26.31 (45.51)                                        
 17 Amy Hosking         11 Flying Dolphins-MR   1:26.50    1:28.50        
                  40.32     1:28.50 (48.18)                                        
 18 Addy Rutkoske       12 Big Blue-MR          1:23.31    1:29.45        
                  40.67     1:29.45 (48.78)                                        
 19 AnnaRae Lutz        12 Big Blue-MR          1:28.00    1:29.92        
                  39.57     1:29.92 (50.35)                                        
 20 Aditi Athavale      12 Big Blue-MR          2:03.45    1:33.26        
                  43.19     1:33.26 (50.07)                                        
 21 Alexa Sager         12 NBS-MR               1:52.10    1:36.88        
                  45.35     1:36.88 (51.53)                                        
 22 Quinn Garvey        11 NBS-MR                    NT    1:38.55        
                  44.86     1:38.55 (53.69)                                        
 23 Jessica Bauer       12 Aqua Gems-MR              NT    1:44.91        
                  48.92     1:44.91 (55.99)                                        
 24 Natalie Wasilchak   11 BDA-MA                    NT    1:51.71        
                  52.33     1:51.71 (59.38)                                        
 -- Pramoda Bapatla     11 Big Blue-MR          2:03.57         DQ        
                  50.86        DQ (1:01.46)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: * 2:16.51    1/1/1997 COREY BERG - MSC                           
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Molly Brickman      12 Flying Dolphins-MR   2:27.71    2:26.15         16  
                  40.00     1:08.00 (28.00)     1:51.81 (43.81)     2:26.15 (34.34)
  2 Carly Fried         11 Flying Dolphins-MR   2:32.88    2:33.88         13  
                  34.21     1:14.46 (40.25)     1:57.66 (43.20)     2:33.88 (36.22)
  3 Skye Barclay        12 Flying Dolphins-MR   2:34.86    2:38.84         12  
                  33.78     1:13.19 (39.41)     1:48.09 (34.90)     2:38.84 (50.75)
  4 Sophie Siegel       12 Flying Dolphins-MR   2:41.02    2:40.87         11  
                  33.89     1:14.86 (40.97)     2:04.64 (49.78)     2:40.87 (36.23)
  5 Bailey Babarsky     11 BDA-MA               2:45.64    2:41.56         10  
                  34.98     1:16.55 (41.57)     2:05.90 (49.35)     2:41.56 (35.66)
  6 Jessica Weiss       11 Flying Dolphins-MR   2:47.38    2:43.69          9  
                  36.45     1:18.15 (41.70)     2:05.51 (47.36)     2:43.69 (38.18)
  7 Alexandria Wendlin  12 Dolphins-MR          2:55.65    2:44.35          7  
                  38.09     1:21.97 (43.88)     2:07.90 (45.93)     2:44.35 (36.45)
  8 Katie Ruf           12 Dolphins-MR          2:48.72    2:44.74          5  
                  35.53     1:15.87 (40.34)     2:07.83 (51.96)     2:44.74 (36.91)
  9 Grace Nikolski      11 Dolphins-MR          2:52.36    2:45.42          4  
                  37.55     1:20.41 (42.86)     2:10.34 (49.93)     2:45.42 (35.08)
 10 Tara McCoy          11 CSC-MR                    NT    2:46.76          3  
                  36.75     1:18.38 (41.63)     2:09.23 (50.85)     2:46.76 (37.53)
 11 Alice Morgan        11 NBS-MR               2:53.68    2:48.11          2  
                  35.08     1:18.46 (43.38)     2:10.75 (52.29)     2:48.11 (37.36)
 12 Julia Llewellyn     12 CSC-MR               3:00.29    2:51.56          1  
                  36.70     1:19.56 (42.86)     2:13.81 (54.25)     2:51.56 (37.75)
 13 Sappha O'Meara      12 Flying Dolphins-MR   2:51.91    2:52.28        
                  39.73     1:26.39 (46.66)     2:11.97 (45.58)     2:52.28 (40.31)
 14 Sabina Lowitt       11 Flying Dolphins-MR   2:49.50    2:53.55        
                  40.34     1:23.08 (42.74)     2:16.14 (53.06)     2:53.55 (37.41)
 15 Emma Hoarty         12 NBS-MR               2:54.86    2:53.70        
                  39.22     1:25.34 (46.12)     2:14.54 (49.20)     2:53.70 (39.16)
 16 Leta Giordano       11 Flying Dolphins-MR   2:52.17    2:54.74        
                  40.05     1:27.35 (47.30)     2:16.77 (49.42)     2:54.74 (37.97)
 17 Aditi Athavale      12 Big Blue-MR          3:18.08    3:03.07        
                  42.72     1:29.12 (46.40)     2:19.85 (50.73)     3:03.07 (43.22)
 18 Alexandra Nakutavi  11 Dolphins-MR          3:04.26    3:10.42        
                  42.31     1:30.71 (48.40)     2:27.63 (56.92)     3:10.42 (42.79)
 19 Alexa Sager         12 NBS-MR               3:36.36    3:11.83        
                  46.13     1:33.12 (46.99)     2:28.96 (55.84)     3:11.83 (42.87)
 20 Natalie Wasilchak   11 BDA-MA               3:26.09    3:15.32        
                  48.01     1:41.83 (53.82)     2:34.56 (52.73)     3:15.32 (40.76)
 21 Alexandra Rimac     11 NBS-MR               3:41.73    3:28.23        
                  44.21     1:34.18 (49.97)   2:40.43 (1:06.25)     3:28.23 (47.80)
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 1:48.03    1/1/1992 YMID                                       
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 92nd St. Y Flying Dolphins-MR  'A'          1:54.30    1:55.56         32  
     1) Carly Fried 11                  2) Sophie Siegel 12               
     3) Sabina Lowitt 11                4) Molly Brickman 12              
                  29.25       57.92 (28.67)     1:27.53 (29.61)     1:55.56 (28.03)
  2 Dolphin Swim Club of the H. V.-MR  'A'      2:00.00    1:58.46         26  
     1) Alexandria Wendling 12          2) Vanessa Lam-Tran 12            
     3) Grace Nikolski 11               4) Katie Ruf 12                   
                  29.97     1:00.18 (30.21)     1:29.78 (29.60)     1:58.46 (28.68)
  3 Aqua Gems Swimming-MR  'A'                  1:59.43    2:02.41         24  
     1) Nicole Mitchell 12              2) Monica Hagn 11                 
     3) Alexia Brandt 12                4) Jessica Crumm 12               
                  30.50     1:02.05 (31.55)     1:34.60 (32.55)     2:02.41 (27.81)
  4 92nd St. Y Flying Dolphins-MR  'B'          2:02.50    2:02.84         22  
     1) Jessica Weiss 11                2) Amy Hosking 11                 
     3) Leta Giordano 11                4) Skye Barclay 12                
                  31.41     1:02.76 (31.35)     1:34.03 (31.27)     2:02.84 (28.81)
  5 Dolphin Swim Club of the H. V.-MR  'B'      2:10.00    2:12.17         20  
     1) Elizabeth Gagliardi 12          2) Allison Noble 11               
     3) Mikayla Miller 12               4) Alexandra Nakutavicius 11      
                  33.97     1:07.63 (33.66)     1:40.04 (32.41)     2:12.17 (32.13)
  6 Newburgh Sharks-MR  'A'                     2:05.50    2:12.71         18  
     1) Emma Hoarty 12                  2) Alexa Sager 12                 
     3) Quinn Garvey 11                 4) Alice Morgan 11                
                  32.47     1:07.34 (34.87)     1:43.39 (36.05)     2:12.71 (29.32)
  7 Big Blue Swimming - Beacon-MR  'A'          2:16.39    2:25.96         14  
     1) Aditi Athavale 12               2) Pramoda Bapatla 11             
     3) AnnaRae Lutz 12                 4) Addy Rutkoske 12               
                  34.96     1:19.05 (44.09)     1:53.97 (34.92)     2:25.96 (31.99)
 
Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 2:03.63    1/1/1988 SMW                                        
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 92nd St. Y Flying Dolphins-MR  'A'          2:04.00    2:08.56         32  
     1) Emmanuelle Gers 11              2) Carly Fried 11                 
     3) Skye Barclay 12                 4) Molly Brickman 12              
                  31.99     1:07.90 (35.91)     1:40.55 (32.65)     2:08.56 (28.01)
  2 92nd St. Y Flying Dolphins-MR  'B'          2:12.00    2:11.07         26  
     1) Sabina Lowitt 11                2) Jessica Weiss 11               
     3) Leta Giordano 11                4) Sophie Siegel 12               
                  31.95     1:09.61 (37.66)     1:42.67 (33.06)     2:11.07 (28.40)
  3 Dolphin Swim Club of the H. V.-MR  'A'      2:18.50    2:18.57         24  
     1) Grace Nikolski 11               2) Vanessa Lam-Tran 12            
     3) Katie Ruf 12                    4) Alexandria Wendling 12         
                  36.88     1:14.95 (38.07)     1:48.69 (33.74)     2:18.57 (29.88)
  4 Newburgh Sharks-MR  'A'                     2:10.50    2:33.30         22  
     1) Yarrow Starbeck 12              2) Emma Hoarty 12                 
     3) Alice Morgan 11                 4) Alexa Sager 12                 
                  45.14     1:24.63 (39.49)     2:17.00 (52.37)     2:33.30 (16.30)
  5 Dolphin Swim Club of the H. V.-MR  'B'      2:35.50    2:39.17         20  
     1) Allison Noble 11                2) Mikayla Miller 12              
     3) Elizabeth Gagliardi 12          4) Alexandra Nakutavicius 11      
                  38.98     1:25.01 (46.03)     2:06.49 (41.48)     2:39.17 (32.68)
  6 Newburgh Sharks-MR  'B'                     2:33.50    3:14.45         18  
     1) Rachel Miller 11                2) Maiya Leishman 11              
     3) Alexandra Rimac 11              4) Bridget Ruggiero 11            
                  52.53     1:47.56 (55.03)     2:29.27 (41.71)     3:14.45 (45.18)
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 23.98    1/1/1989 RICHELLE DE POLD - COLO                      
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nicole Regenauer    14 WSSC-MR                25.58      26.86         16  
  2 Katie Ullinger      14 Dolphins-MR            27.47      26.87         13  
  3 Bana Hadid          13 NBS-MR                 27.04      26.93         12  
  4 Halle Whyte         13 BDA-MA                 25.90      27.34         11  
  5 Mia Nonnenberg      13 BDA-MA                 27.55      27.97         10  
  6 Abbie Adams         14 Dolphins-MR            28.96      28.13          9  
  7 Samantha Dexter     14 WSSC-MR                28.14      28.45          7  
  8 Emily Hovey         14 NBS-MR                 28.39      28.54          5  
  9 Katelyn Bauersachs  14 PBAC-MR                28.10      28.76          4  
 10 Jessica Napolitano  14 CSC-MR                 29.62      29.03          2.5
 10 Brianna McCoy       13 CSC-MR                 29.06      29.03          2.5
 12 Lindsay Koenig      14 Dolphins-MR            29.62      29.14          1  
 13 Diana Galiatsatos   14 BBSC-MR                29.17      29.15        
 14 Katie O'Rourke      14 Dolphins-MR            29.19      29.33        
 15 Bridget Nikolski    13 Dolphins-MR            29.43      29.36        
 16 Cheyanne Clouse     13 PBAC-MR                30.03      29.52        
 17 Hollie David        13 WSSC-MR                29.45      29.57        
 18 Lindsay White       14 Cudas-MR               29.39      29.75        
 19 Kira Wood           14 Dolphins-MR            30.39      29.79        
 20 Alaina Frango       13 CSC-MR                 31.31      30.10        
 21 Emily Kessler       14 NBS-MR                 29.99      30.20        
 21 Elly Wagner         13 NBS-MR                    NT      30.20        
 23 Lauren Gorgano      13 CSC-MR                 31.12      30.37        
 24 Claire Williams     13 NBS-MR                 30.29      30.73        
 25 Hannah Coffin       13 Dolphins-MR            31.03      31.06        
 26 Makayla Stepp-Davi  13 NBS-MR                 32.82      31.10        
 27 Briana Gualtieri    14 WSSC-MR                31.30      31.32        
 28 Rachel Baione       13 Big Blue-MR            33.35      32.46        
 29 Emily Beuchert      13 WSSC-MR                32.39      32.90        
 30 Elizabeth O'Connor  13 BDA-MA                 32.55      33.41        
 31 Courteney Forman    14 Dolphins-MR            32.57      33.67        
 32 Jane Donovan        13 BBSC-MR                35.31      34.90        
 33 Emily Woodruff      13 NBS-MR                 35.08      35.00        
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 1:55.80  12/14/2008 Brittany Friese, NBS  -MR                  
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bana Hadid          13 NBS-MR               2:08.23    2:06.57         16  
                  28.60     1:00.98 (32.38)     1:34.75 (33.77)     2:06.57 (31.82)
  2 Katie Ullinger      14 Dolphins-MR          2:11.50    2:08.51         13  
                  29.28     1:01.43 (32.15)     1:35.60 (34.17)     2:08.51 (32.91)
  3 Emily Hovey         14 NBS-MR               2:07.48    2:16.96         12  
                  30.66     1:05.40 (34.74)     1:41.34 (35.94)     2:16.96 (35.62)
  4 Diana Galiatsatos   14 BBSC-MR              2:16.66    2:17.26         11  
                  30.70     1:05.53 (34.83)     1:41.42 (35.89)     2:17.26 (35.84)
  5 Jessica Napolitano  14 CSC-MR               2:27.34    2:19.46         10  
                  30.70     1:06.83 (36.13)     1:44.62 (37.79)     2:19.46 (34.84)
  6 Halle Whyte         13 BDA-MA               2:25.56    2:19.56          9  
                  31.96     1:08.28 (36.32)     1:45.00 (36.72)     2:19.56 (34.56)
  7 Bridget Nikolski    13 Dolphins-MR          2:29.43    2:20.08          7  
                  31.76     1:07.72 (35.96)     1:44.95 (37.23)     2:20.08 (35.13)
  8 Cheyanne Clouse     13 PBAC-MR              2:18.01    2:20.88          5  
                  30.67     1:06.30 (35.63)     1:43.70 (37.40)     2:20.88 (37.18)
  9 Brianna McCoy       13 CSC-MR               2:19.85    2:21.01          4  
                  31.96     1:08.09 (36.13)     1:45.69 (37.60)     2:21.01 (35.32)
 10 Claire Williams     13 NBS-MR               2:32.14    2:22.30          3  
                  33.53     1:09.23 (35.70)     1:46.73 (37.50)     2:22.30 (35.57)
 11 Kira Wood           14 Dolphins-MR          2:28.08    2:24.09          2  
                  31.83     1:08.44 (36.61)     1:47.03 (38.59)     2:24.09 (37.06)
 12 Lindsay Koenig      14 Dolphins-MR          2:34.99    2:24.92          1  
                  31.44     1:08.61 (37.17)     1:47.44 (38.83)     2:24.92 (37.48)
 13 Carly Ferguson      13 Silver Streaks-MR    2:22.71    2:26.39        
                  32.28     1:08.61 (36.33)     1:47.31 (38.70)     2:26.39 (39.08)
 14 Lauren Gorgano      13 CSC-MR               2:29.85    2:27.29        
                  33.44     1:11.13 (37.69)     1:49.56 (38.43)     2:27.29 (37.73)
 15 Alaina Frango       13 CSC-MR               2:30.86    2:27.66        
                  33.76     1:11.58 (37.82)     1:50.93 (39.35)     2:27.66 (36.73)
 16 Katie O'Rourke      14 Dolphins-MR          2:20.00    2:28.69        
                  32.46     1:09.81 (37.35)     1:50.26 (40.45)     2:28.69 (38.43)
 17 Elly Wagner         13 NBS-MR                    NT    2:32.01        
                  33.28     1:12.27 (38.99)     1:53.61 (41.34)     2:32.01 (38.40)
 18 Emily Woodruff      13 NBS-MR               2:54.50    2:41.59        
                  36.88     1:16.62 (39.74)     2:00.16 (43.54)     2:41.59 (41.43)
 19 Elizabeth O'Connor  13 BDA-MA               3:05.43    2:45.13        
                  36.60     1:19.13 (42.53)     2:03.94 (44.81)     2:45.13 (41.19)
 20 Jane Donovan        13 BBSC-MR              3:45.54    2:54.73        
                  36.55     1:21.20 (44.65)     2:08.92 (47.72)     2:54.73 (45.81)
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:00.92    1/1/1998 COREY BERG - MSC                           
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bana Hadid          13 NBS-MR               1:05.27    1:03.51         16  
                  31.22     1:03.51 (32.29)                                        
  2 Emily Hovey         14 NBS-MR               1:00.27    1:04.21         13  
                  31.58     1:04.21 (32.63)                                        
  3 Diana Galiatsatos   14 BBSC-MR              1:08.41    1:09.18         12  
                  33.72     1:09.18 (35.46)                                        
  4 Katie Ullinger      14 Dolphins-MR          1:13.28    1:10.54         11  
                  34.00     1:10.54 (36.54)                                        
  5 Katelyn Bauersachs  14 PBAC-MR              1:07.13    1:10.77         10  
                  35.14     1:10.77 (35.63)                                        
  6 Abbie Adams         14 Dolphins-MR          1:20.68    1:12.33          9  
                  35.73     1:12.33 (36.60)                                        
  7 Halle Whyte         13 BDA-MA               1:15.33    1:12.85          7  
                  34.64     1:12.85 (38.21)                                        
  8 Lindsay Koenig      14 Dolphins-MR          1:13.64    1:13.44          5  
                  35.65     1:13.44 (37.79)                                        
  9 Bridget Nikolski    13 Dolphins-MR          1:16.29    1:13.74          4  
                  36.03     1:13.74 (37.71)                                        
 10 Jessica Napolitano  14 CSC-MR               1:17.95    1:13.89          3  
                  36.16     1:13.89 (37.73)                                        
 11 Lindsey Blackman    14 Big Blue-MR          1:12.69    1:13.92          2  
                  35.48     1:13.92 (38.44)                                        
 12 Claire Williams     13 NBS-MR               1:15.55    1:14.64          1  
                  36.56     1:14.64 (38.08)                                        
 13 Makayla Stepp-Davi  13 NBS-MR               1:23.25    1:17.31        
                  38.21     1:17.31 (39.10)                                        
 14 Brianna McCoy       13 CSC-MR               1:14.92    1:17.92        
                  37.61     1:17.92 (40.31)                                        
 15 Kira Wood           14 Dolphins-MR          1:17.59    1:18.22        
                  36.98     1:18.22 (41.24)                                        
 16 Hannah Coffin       13 Dolphins-MR          1:24.32    1:18.49        
                  38.80     1:18.49 (39.69)                                        
 17 Elly Wagner         13 NBS-MR                    NT    1:20.01        
                  39.17     1:20.01 (40.84)                                        
 18 Emily Kessler       14 NBS-MR               1:16.61    1:20.42        
                  38.97     1:20.42 (41.45)                                        
 19 Katie O'Rourke      14 Dolphins-MR          1:21.20    1:20.77        
                  39.14     1:20.77 (41.63)                                        
 20 Carly Ferguson      13 Silver Streaks-MR    1:17.79    1:21.44        
                  39.82     1:21.44 (41.62)                                        
 21 Lauren Gorgano      13 CSC-MR               1:23.15    1:21.53        
                  40.18     1:21.53 (41.35)                                        
 22 Alaina Frango       13 CSC-MR               1:24.08    1:21.91        
                  40.06     1:21.91 (41.85)                                        
 23 Courteney Forman    14 Dolphins-MR          1:22.35    1:24.72        
                  40.42     1:24.72 (44.30)                                        
 24 Elizabeth O'Connor  13 BDA-MA               1:31.07    1:27.42        
                  42.43     1:27.42 (44.99)                                        
 25 Emily Woodruff      13 NBS-MR               1:36.13    1:32.18        
                  45.15     1:32.18 (47.03)                                        
 26 Jane Donovan        13 BBSC-MR              1:36.60    1:35.86        
                1:35.86         1:35.86 ( )                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 2:31.44    1/1/1992 JENNIFER HUTTON - YMID                     
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Emily Hovey         14 NBS-MR               2:29.40    2:40.19         16  
                  36.72     1:17.96 (41.24)     1:59.12 (41.16)     2:40.19 (41.07)
  2 Mia Nonnenberg      13 BDA-MA               2:47.77    2:47.56         13  
                  39.17     1:22.07 (42.90)     2:05.35 (43.28)     2:47.56 (42.21)
  3 Nicole Regenauer    14 WSSC-MR                   NT    2:58.62         12  
                  42.49     1:28.45 (45.96)     2:14.79 (46.34)     2:58.62 (43.83)
  4 Jessica Napolitano  14 CSC-MR               3:08.85    2:59.71         11  
                  40.14     1:26.06 (45.92)     2:13.55 (47.49)     2:59.71 (46.16)
  5 Bridget Nikolski    13 Dolphins-MR          3:04.72    3:01.64         10  
                  42.50     1:28.02 (45.52)     2:15.22 (47.20)     3:01.64 (46.42)
  6 Hannah Coffin       13 Dolphins-MR          3:01.04    3:01.81          9  
                  40.08     1:27.41 (47.33)     2:15.45 (48.04)     3:01.81 (46.36)
  7 Alaina Frango       13 CSC-MR               3:06.32    3:05.78          7  
                  42.75     1:30.35 (47.60)     2:18.84 (48.49)     3:05.78 (46.94)
  8 Halle Whyte         13 BDA-MA                    NT    3:08.29          5  
                  40.30     1:29.34 (49.04)     2:19.35 (50.01)     3:08.29 (48.94)
  9 Rachel Baione       13 Big Blue-MR          3:15.00    3:11.00          4  
                  43.20     1:32.08 (48.88)     2:21.84 (49.76)     3:11.00 (49.16)
 10 Emily Kessler       14 NBS-MR               3:20.40    3:14.08          3  
                  43.57     1:33.13 (49.56)     2:24.01 (50.88)     3:14.08 (50.07)
 11 Lauren Gorgano      13 CSC-MR               3:18.38    3:15.20          2  
                  44.77     1:34.33 (49.56)     2:25.50 (51.17)     3:15.20 (49.70)
 12 Brianna McCoy       13 CSC-MR                    NT    3:19.14          1  
                  43.18     1:35.32 (52.14)     2:27.72 (52.40)     3:19.14 (51.42)
 13 Elizabeth O'Connor  13 BDA-MA               3:54.56    3:29.90        
                  47.31     1:40.71 (53.40)     2:37.19 (56.48)     3:29.90 (52.71)
 14 Emily Woodruff      13 NBS-MR               3:25.50    3:44.05        
                  51.84     1:49.06 (57.22)     2:46.61 (57.55)     3:44.05 (57.44)
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 59.07    1/1/1999 ANNIE MANTEY - MSC                           
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nicole Regenauer    14 WSSC-MR              1:03.49    1:07.13         16  
                  31.42     1:07.13 (35.71)                                        
  2 Bana Hadid          13 NBS-MR               1:06.02    1:07.35         13  
                  31.14     1:07.35 (36.21)                                        
  3 Mia Nonnenberg      13 BDA-MA               1:05.64    1:07.63         12  
                  32.35     1:07.63 (35.28)                                        
  4 Halle Whyte         13 BDA-MA               1:02.45    1:09.01         11  
                  30.85     1:09.01 (38.16)                                        
  5 Abbie Adams         14 Dolphins-MR          1:27.80    1:10.65         10  
                  32.75     1:10.65 (37.90)                                        
  6 Colleen Carroll     14 WSSC-MR              1:15.00    1:11.51          9  
                  33.19     1:11.51 (38.32)                                        
  7 Samantha Dexter     14 WSSC-MR              1:07.56    1:13.43          7  
                  33.63     1:13.43 (39.80)                                        
  8 Emily Kessler       14 NBS-MR               1:13.24    1:13.56          5  
                  34.40     1:13.56 (39.16)                                        
  9 Brianna McCoy       13 CSC-MR               1:10.62    1:14.04          4  
                  33.85     1:14.04 (40.19)                                        
 10 Cheyanne Clouse     13 PBAC-MR              1:29.24    1:14.73          3  
                  34.50     1:14.73 (40.23)                                        
 11 Katelyn Bauersachs  14 PBAC-MR              1:08.12    1:14.84          2  
                  34.74     1:14.84 (40.10)                                        
 12 Lindsay Koenig      14 Dolphins-MR          1:20.72    1:14.96          1  
                  33.82     1:14.96 (41.14)                                        
 13 Jessica Napolitano  14 CSC-MR                    NT    1:15.03        
                  34.14     1:15.03 (40.89)                                        
 14 Diana Galiatsatos   14 BBSC-MR              1:24.24    1:17.82        
                  35.35     1:17.82 (42.47)                                        
 15 Elly Wagner         13 NBS-MR                    NT    1:18.40        
                  36.69     1:18.40 (41.71)                                        
 16 Katie O'Rourke      14 Dolphins-MR          1:16.52    1:19.53        
                  37.52     1:19.53 (42.01)                                        
 17 Makayla Stepp-Davi  13 NBS-MR               1:20.86    1:19.58        
                  36.17     1:19.58 (43.41)                                        
 18 Kira Wood           14 Dolphins-MR          1:17.00    1:20.44        
                  36.61     1:20.44 (43.83)                                        
 19 Bridget Nikolski    13 Dolphins-MR          1:16.52    1:22.08        
                  37.61     1:22.08 (44.47)                                        
 20 Rachel Baione       13 Big Blue-MR          1:39.71    1:22.92        
                  37.80     1:22.92 (45.12)                                        
 21 Lauren Gorgano      13 CSC-MR               1:25.15    1:24.00        
                  38.16     1:24.00 (45.84)                                        
 22 Hannah Coffin       13 Dolphins-MR          1:23.46    1:24.06        
                  37.04     1:24.06 (47.02)                                        
 23 Emily Beuchert      13 WSSC-MR              1:30.84    1:32.37        
                  41.52     1:32.37 (50.85)                                        
 24 Alaina Frango       13 CSC-MR               1:29.62    1:33.59        
                  41.92     1:33.59 (51.67)                                        
 25 Elizabeth O'Connor  13 BDA-MA               2:05.18    1:44.33        
                  47.43     1:44.33 (56.90)                                        
 -- Jane Donovan        13 BBSC-MR              1:54.31         DQ        
                  44.92          DQ (55.18)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: * 2:11.69    1/1/1989 RICHELLE DE POLD - COLO                    
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Emily Hovey         14 NBS-MR               2:17.84    2:22.95         16  
                  32.90     1:09.45 (36.55)     1:50.76 (41.31)     2:22.95 (32.19)
  2 Bana Hadid          13 NBS-MR               2:29.50    2:23.24         13  
                  31.06     1:07.16 (36.10)     1:51.86 (44.70)     2:23.24 (31.38)
  3 Mia Nonnenberg      13 BDA-MA               2:24.75    2:24.65         12  
                  32.93     1:10.49 (37.56)     1:52.95 (42.46)     2:24.65 (31.70)
  4 Abbie Adams         14 Dolphins-MR          2:42.40    2:36.88         11  
                  32.61     1:11.21 (38.60)     1:58.90 (47.69)     2:36.88 (37.98)
  5 Jessica Napolitano  14 CSC-MR               2:41.05    2:37.67         10  
                  33.94     1:14.41 (40.47)     2:00.14 (45.73)     2:37.67 (37.53)
  6 Katelyn Bauersachs  14 PBAC-MR              2:34.91    2:39.58          9  
                  34.83     1:14.78 (39.95)     2:04.24 (49.46)     2:39.58 (35.34)
  7 Diana Galiatsatos   14 BBSC-MR              2:38.46    2:40.05          7  
                  35.16     1:12.96 (37.80)     2:05.20 (52.24)     2:40.05 (34.85)
  8 Bridget Nikolski    13 Dolphins-MR          2:45.34    2:40.68          5  
                  38.34     1:18.19 (39.85)     2:05.46 (47.27)     2:40.68 (35.22)
  9 Halle Whyte         13 BDA-MA               2:35.84    2:40.69          4  
                  32.13     1:12.43 (40.30)     2:04.49 (52.06)     2:40.69 (36.20)
 10 Brianna McCoy       13 CSC-MR               2:37.35    2:41.84          3  
                  34.03     1:15.10 (41.07)     2:05.96 (50.86)     2:41.84 (35.88)
 11 Cheyanne Clouse     13 PBAC-MR              2:40.19    2:42.39          2  
                  34.91     1:17.76 (42.85)     2:08.17 (50.41)     2:42.39 (34.22)
 12 Lindsay Koenig      14 Dolphins-MR          2:46.30    2:45.53          1  
                  35.14     1:15.71 (40.57)     2:07.72 (52.01)     2:45.53 (37.81)
 13 Claire Williams     13 NBS-MR               2:52.61    2:45.98        
                  36.10     1:17.08 (40.98)     2:06.86 (49.78)     2:45.98 (39.12)
 14 Elly Wagner         13 NBS-MR                    NT    2:47.49        
                  36.97     1:19.06 (42.09)     2:09.60 (50.54)     2:47.49 (37.89)
 15 Hannah Coffin       13 Dolphins-MR          2:36.52    2:48.78        
                  36.18     1:18.37 (42.19)     2:08.80 (50.43)     2:48.78 (39.98)
 16 Carly Ferguson      13 Silver Streaks-MR    2:45.69    2:49.05        
                  37.42     1:20.53 (43.11)     2:10.50 (49.97)     2:49.05 (38.55)
 17 Emily Kessler       14 NBS-MR               2:44.14    2:49.07        
                  35.89     1:21.33 (45.44)     2:12.78 (51.45)     2:49.07 (36.29)
 18 Kira Wood           14 Dolphins-MR          3:06.32    2:49.46        
                  36.21     1:18.18 (41.97)     2:11.94 (53.76)     2:49.46 (37.52)
 19 Lauren Gorgano      13 CSC-MR               2:50.47    2:50.03        
                  38.15     1:23.39 (45.24)     2:15.09 (51.70)     2:50.03 (34.94)
 20 Alaina Frango       13 CSC-MR               2:51.10    2:55.78        
                  42.83     1:27.24 (44.41)     2:15.27 (48.03)     2:55.78 (40.51)
 21 Emily Woodruff      13 NBS-MR               3:24.50    3:08.67        
                  44.06     1:31.84 (47.78)     2:29.34 (57.50)     3:08.67 (39.33)
 22 Elizabeth O'Connor  13 BDA-MA               3:18.25    3:12.14        
                  46.64     1:36.22 (49.58)     2:30.69 (54.47)     3:12.14 (41.45)
 23 Courteney Forman    14 Dolphins-MR          3:11.20    3:12.61        
                  41.80     1:29.53 (47.73)     2:24.91 (55.38)     3:12.61 (47.70)
 -- Makayla Stepp-Davi  13 NBS-MR               2:42.64         DQ        
                  35.71     1:18.69 (42.98)     2:01.81 (43.12)          DQ (37.71)
 -- Jane Donovan        13 BBSC-MR              3:16.83         DQ        
                  44.90     1:36.08 (51.18)     2:32.09 (56.01)          DQ (44.82)
 
Girls 13-14 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 3:48.13    1/1/1990 YMID                                       
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dolphin Swim Club of the H. V.-MR  'A'      4:15.00    4:13.90         32  
     1) Katie Ullinger 14               2) Lindsay Koenig 14              
     3) Katie O'Rourke 14               4) Bridget Nikolski 13            
                  28.16       58.61 (58.61)     1:28.92 (30.31)   2:03.92 (1:05.31)
        2:35.04 (31.12)   3:09.88 (1:05.96)     3:40.78 (30.90)   4:13.90 (1:04.02)
  2 Connetquot Swim Club-MR  'A'                4:50.00    4:21.39         26  
     1) Alaina Frango 13                2) Brianna McCoy 13               
     3) Lauren Gorgano 13               4) Jessica Napolitano 14          
                  30.77   1:06.45 (1:06.45)     1:36.79 (30.34)   2:10.62 (1:04.17)
        2:41.89 (31.27)   3:16.39 (1:05.77)     3:46.18 (29.79)   4:21.39 (1:05.00)
  3 Dolphin Swim Club of the H. V.-MR  'B'      4:50.00    4:36.27         24  
     1) Kira Wood 14                    2) Courteney Forman 14            
     3) Hannah Coffin 13                4) Abbie Adams 14                 
                  31.75   1:08.09 (1:08.09)     1:43.38 (35.29)   2:23.20 (1:15.11)
        2:55.78 (32.58)   3:32.87 (1:09.67)     4:02.89 (30.02)   4:36.27 (1:03.40)
 
Girls 13-14 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 4:15.11    1/1/2000 NBS   A                                    
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dolphin Swim Club of the H. V.-MR  'A'      4:43.00    4:45.24         32  
     1) Lindsay Koenig 14               2) Bridget Nikolski 13            
     3) Abbie Adams 14                  4) Katie Ullinger 14              
                  35.37   1:13.70 (1:13.70)     1:53.25 (39.55)   2:36.45 (1:22.75)
        3:08.91 (32.46)   3:46.29 (1:09.84)     4:14.13 (27.84)     4:45.24 (58.95)
  2 Connetquot Swim Club-MR  'A'                5:00.00    4:57.02         26  
     1) Jessica Napolitano 14           2) Alaina Frango 13               
     3) Brianna McCoy 13                4) Lauren Gorgano 13              
                  36.24   1:22.51 (1:22.51)     1:52.62 (30.11)   2:36.34 (1:13.83)
        3:08.67 (32.33)   3:48.89 (1:12.55)     4:20.78 (31.89)   4:57.02 (1:08.13)
  3 Newburgh Sharks-MR  'A'                     5:00.50    5:09.70         24  
     1) Elly Wagner 13                  2) Makayla Stepp-Davis 13         
     3) Emily Kessler 14                4) Emily Woodruff 13              
                  38.61   1:19.89 (1:19.89)     1:57.63 (37.74)   2:40.87 (1:20.98)
        3:15.91 (35.04)   3:56.72 (1:15.85)     4:31.88 (35.16)   5:09.70 (1:12.98)
  4 Dolphin Swim Club of the H. V.-MR  'B'      5:00.00    5:13.40         22  
     1) Courteney Forman 14             2) Hannah Coffin 13               
     3) Kira Wood 14                    4) Katie O'Rourke 14              
                  41.04   1:25.54 (1:25.54)     2:04.18 (38.64)   2:49.55 (1:24.01)
        3:24.12 (34.57)   4:07.44 (1:17.89)     4:38.40 (30.96)   5:13.40 (1:05.96)
 
Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 24.17    1/1/1998 BROOKE DAVEY - NBS                           
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Katie Flood         17 Silver Streaks-MR      25.87      26.24         16  
  2 Nikki Miller        16 Silver Streaks-MR      26.07      26.52         13  
  3 Amanda York         16 NBS-MR                 27.04      26.94         12  
  4 Madeline Armater    16 Dolphins-MR            27.04      27.48         11  
  5 Colleen Carroll     14 WSSC-MR                26.73      27.56         10  
  6 Mara Ferguson       16 Silver Streaks-MR      28.07      27.62          9  
  7 Allison Wyatt       17 NBS-MR                 26.95      27.65          7  
  8 Emily Olsen         17 Aqua Gems-MR           26.71      27.68          5  
  9 Alexa Baione        15 Big Blue-MR            30.66      27.89          4  
 10 Kelly Ruf           16 Dolphins-MR            27.99      27.96          3  
 11 Cassandra Vondrak   16 NBS-MR                 26.90      27.97          2  
 12 Lauren Daly         15 PBAC-MR                27.82      28.30          1  
 13 Danielle Thone      15 Dolphins-MR            28.98      28.31        
 14 Alexa Price         16 PBAC-MR                29.15      28.58        
 15 Haley Ullinger      16 Dolphins-MR            28.72      28.86        
 16 Katie Coffin        16 Dolphins-MR            28.51      28.87        
 17 Jayme Batcher       16 UNN-MR                 31.99      29.25        
 18 Jennifer Cronley    16 BBSC-MR                29.59      29.33        
 19 Blaire Deziel       17 Silver Streaks-MR      30.01      29.39        
 20 Bailey Babarsky     11 BDA-MA                 29.91      29.48        
 21 Sophia Warnon       16 WSSC-MR                   NT      29.85        
 22 Jackie McKenly      15 Silver Streaks-MR      29.84      29.98        
 23 Stephanie Noble     15 Dolphins-MR            31.14      29.99        
 24 Kelsey Longley      15 CSC-MR                 30.75      30.12        
 25 Christina Zoll      15 BBSC-MR                30.32      30.52        
 26 Ashley Rosenbaum    16 BBSC-MR                30.94      30.81        
 27 Danielle Kessler    15 BBSC-MR                32.00      31.16        
 28 Jessica Weiss       11 Flying Dolphins-MR     30.44      31.21        
 29 Emma Regenauer      12 WSSC-MR                30.76      31.43        
 30 Ellen Weeks         28 Flying Dolphins-MR     30.50      31.50        
 31 Roneyce Jonas       15 Silver Streaks-MR      32.76      32.34        
 32 Marisa Dexter       12 WSSC-MR                32.15      32.64        
 33 Valerie Batcher     16 UNN-MR                 32.01      32.77        
 34 Natalie Wasilchak   11 BDA-MA                 35.07      34.03        
 35 Claudia Beuchert    10 WSSC-MR                34.26      35.38        
 36 Rachel Williams     15 NBS-MR                 57.04      51.83        
 
Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 53.12    1/5/2003 Kierstin Koronowicz, NBS -MR                 
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lauren NG           16 Boys Club-MR           57.00      57.39         16  
                  28.18       57.39 (29.21)                                        
  2 Kaitlin Mc Kee      17 BBSC-MR                58.23      57.73         13  
                  27.83       57.73 (29.90)                                        
  3 Katie Flood         17 Silver Streaks-MR      57.56      57.79         12  
                  27.61       57.79 (30.18)                                        
  4 Katie Ullinger      14 Dolphins-MR          1:00.64      58.14         11  
                  28.01       58.14 (30.13)                                        
  5 Mia Nonnenberg      13 BDA-MA                 58.37      59.06         10  
                  28.47       59.06 (30.59)                                        
  6 Kelly Ruf           16 Dolphins-MR          1:00.66      59.38          9  
                  28.75       59.38 (30.63)                                        
  7 Nikki Miller        16 Silver Streaks-MR      57.98      59.89          7  
                  28.12       59.89 (31.77)                                        
  8 Allison Wyatt       17 NBS-MR                 58.80    1:00.05          5  
                  28.41     1:00.05 (31.64)                                        
  9 Madeline Armater    16 Dolphins-MR            59.04    1:00.50          4  
                  28.38     1:00.50 (32.12)                                        
 10 Katelyn Bauersachs  14 PBAC-MR              1:00.23    1:01.63          3  
                  29.91     1:01.63 (31.72)                                        
 11 Mara Ferguson       16 Silver Streaks-MR    1:04.03    1:01.86          2  
                  29.02     1:01.86 (32.84)                                        
 12 Bailey Babarsky     11 BDA-MA                    NT    1:01.90          1  
                  29.44     1:01.90 (32.46)                                        
 13 Danielle Thone      15 Dolphins-MR          1:02.22    1:02.17        
                  30.01     1:02.17 (32.16)                                        
 14 Haley Ullinger      16 Dolphins-MR          1:03.11    1:02.46        
                  30.31     1:02.46 (32.15)                                        
 15 Lindsey Blackman    14 Big Blue-MR          1:01.42    1:03.27        
                  29.83     1:03.27 (33.44)                                        
 16 Kelsey Longley      15 CSC-MR               1:07.11    1:03.80        
                  31.04     1:03.80 (32.76)                                        
 17 Abbie Adams         14 Dolphins-MR          1:04.00    1:03.83        
                  30.08     1:03.83 (33.75)                                        
 18 Blaire Deziel       17 Silver Streaks-MR    1:04.69    1:04.90        
                  30.74     1:04.90 (34.16)                                        
 19 Jayme Batcher       16 UNN-MR               1:20.12    1:05.01        
                  29.97     1:05.01 (35.04)                                        
 20 Christina Zoll      15 BBSC-MR              1:05.10    1:05.34        
                  31.69     1:05.34 (33.65)                                        
 21 Emily Kessler       14 NBS-MR               1:04.50    1:05.69        
                  31.97     1:05.69 (33.72)                                        
 22 Stephanie Noble     15 Dolphins-MR          1:06.51    1:06.05        
                  31.36     1:06.05 (34.69)                                        
 23 Katie O'Rourke      14 Dolphins-MR          1:06.52    1:06.07        
                  31.54     1:06.07 (34.53)                                        
 24 Makayla Stepp-Davi  13 NBS-MR               1:08.50    1:06.99        
                  32.17     1:06.99 (34.82)                                        
 25 Danielle Kessler    15 BBSC-MR              1:08.54    1:07.22        
                  32.33     1:07.22 (34.89)                                        
 26 Jackie McKenly      15 Silver Streaks-MR    1:09.17    1:08.04        
                  32.14     1:08.04 (35.90)                                        
 27 Emily Wells         27 Flying Dolphins-MR   1:02.00    1:08.43        
                  33.03     1:08.43 (35.40)                                        
 28 Kate Nienaltow      16 Silver Streaks-MR    1:09.20    1:09.98        
                  33.19     1:09.98 (36.79)                                        
 29 Ashley Rosenbaum    16 BBSC-MR              1:07.75    1:10.47        
                  33.19     1:10.47 (37.28)                                        
 30 Hannah Coffin       13 Dolphins-MR          1:07.00    1:10.63        
                  33.31     1:10.63 (37.32)                                        
 31 Valerie Batcher     16 UNN-MR               1:25.63    1:11.56        
                1:11.36      1:11.56 (0.20)                                        
 32 Jessica Weiss       11 Flying Dolphins-MR   1:15.10    1:12.16        
                  33.49     1:12.16 (38.67)                                        
 33 Natalie Wasilchak   11 BDA-MA               1:22.10    1:13.59        
                  34.75     1:13.59 (38.84)                                        
 34 Roneyce Jonas       15 Silver Streaks-MR    1:17.90    1:14.77        
                  34.00     1:14.77 (40.77)                                        
 35 Grace Miou          10 Boys Club-MR         1:12.00    1:14.90        
                  34.83     1:14.90 (40.07)                                        
 36 Courteney Forman    14 Dolphins-MR          1:14.36    1:15.42        
                  35.45     1:15.42 (39.97)                                        
 37 Rachel Williams     15 NBS-MR               2:05.70    2:09.09        
                  58.97   2:09.09 (1:10.12)                                        
 
Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 59.42    1/1/2000 COREY BERG - MSC                             
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kaitlin Mc Kee      17 BBSC-MR              1:02.37    1:05.13         16  
                  31.54     1:05.13 (33.59)                                        
  2 Lauren NG           16 Boys Club-MR         1:03.00    1:06.36         13  
                  33.06     1:06.36 (33.30)                                        
  3 Nikki Miller        16 Silver Streaks-MR    1:05.67    1:07.08         12  
                  32.24     1:07.08 (34.84)                                        
  4 Mia Nonnenberg      13 BDA-MA               1:06.32    1:08.75         11  
                  33.65     1:08.75 (35.10)                                        
  5 Haley Ullinger      16 Dolphins-MR          1:09.14    1:09.33         10  
                  33.50     1:09.33 (35.83)                                        
  6 Yee Chung Phang     12 Boys Club-MR         1:10.00    1:09.43          9  
                  33.84     1:09.43 (35.59)                                        
  7 Kelly Ruf           16 Dolphins-MR          1:11.00    1:09.51          7  
                  33.95     1:09.51 (35.56)                                        
  8 Katie Flood         17 Silver Streaks-MR    1:09.06    1:09.67          5  
                  33.41     1:09.67 (36.26)                                        
  9 Mara Ferguson       16 Silver Streaks-MR    1:12.11    1:11.60          4  
                  34.28     1:11.60 (37.32)                                        
 10 Christina Zoll      15 BBSC-MR              1:12.20    1:12.60          3  
                  35.73     1:12.60 (36.87)                                        
 11 Madeline Armater    16 Dolphins-MR          1:15.18    1:14.46          2  
                  36.17     1:14.46 (38.29)                                        
 12 Kelsey Longley      15 CSC-MR               1:15.70    1:14.52          1  
                  36.32     1:14.52 (38.20)                                        
 13 Blaire Deziel       17 Silver Streaks-MR    1:13.14    1:14.78        
                  36.22     1:14.78 (38.56)                                        
 14 Allison Wyatt       17 NBS-MR               1:11.08    1:15.10        
                  36.17     1:15.10 (38.93)                                        
 15 Danielle Thone      15 Dolphins-MR          1:14.44    1:15.85        
                  37.38     1:15.85 (38.47)                                        
 16 Stephanie Noble     15 Dolphins-MR          1:15.40    1:16.29        
                  36.91     1:16.29 (39.38)                                        
 17 Bailey Babarsky     11 BDA-MA                    NT    1:17.21        
                  36.80     1:17.21 (40.41)                                        
 18 Jessica Weiss       11 Flying Dolphins-MR   1:16.99    1:18.76        
                  38.34     1:18.76 (40.42)                                        
 19 Jayme Batcher       16 UNN-MR               1:36.36    1:19.17        
                  38.20     1:19.17 (40.97)                                        
 20 Danielle Kessler    15 BBSC-MR              1:22.24    1:20.72        
                  40.01     1:20.72 (40.71)                                        
 21 Jackie McKenly      15 Silver Streaks-MR    1:20.85    1:22.69        
                1:22.69         1:22.69 ( )                                        
 22 Grace Miou          10 Boys Club-MR         1:30.00    1:24.41        
                  40.42     1:24.41 (43.99)                                        
 23 Kate Nienaltow      16 Silver Streaks-MR    1:25.84    1:25.49        
                  41.62     1:25.49 (43.87)                                        
 24 Valerie Batcher     16 UNN-MR               1:30.21    1:26.14        
                1:22.00      1:26.14 (4.14)                                        
 25 Ashley Rosenbaum    16 BBSC-MR              1:28.53    1:32.45        
                  44.65     1:32.45 (47.80)                                        
 26 Natalie Wasilchak   11 BDA-MA                    NT    1:38.09        
                  48.92     1:38.09 (49.17)                                        
 27 Rachel Williams     15 NBS-MR               2:40.80    2:39.12        
                1:14.33   2:39.12 (1:24.79)                                        
 -- Roneyce Jonas       15 Silver Streaks-MR    1:33.98         DQ        
                  43.68          DQ (48.36)                                        
 
Girls 200 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 2:03.91    1/1/2000 COREY BERG - MSC                           
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bana Hadid          13 NBS-MR               2:18.50    2:16.12         16  
                  32.21     1:07.02 (34.81)     1:42.19 (35.17)     2:16.12 (33.93)
  2 Emily Hovey         14 NBS-MR               2:08.01    2:17.12         13  
                  33.03     1:08.09 (35.06)     1:42.75 (34.66)     2:17.12 (34.37)
  3 Mia Nonnenberg      13 BDA-MA               2:21.10    2:23.56         12  
                  34.18     1:10.63 (36.45)     1:47.09 (36.46)     2:23.56 (36.47)
  4 Lindsay White       14 Cudas-MR                  NT    2:30.03         11  
                  34.48     1:11.71 (37.23)     1:50.48 (38.77)     2:30.03 (39.55)
  5 Haley Ullinger      16 Dolphins-MR          2:27.77    2:30.99         10  
                  34.97     1:12.52 (37.55)     1:51.89 (39.37)     2:30.99 (39.10)
  6 Toni Ann Battaglia  12 WSSC-MR                   NT    2:32.75          9  
                  34.72     1:13.75 (39.03)     1:54.20 (40.45)     2:32.75 (38.55)
  7 Katie Coffin        16 Dolphins-MR          2:42.61    2:35.00          7  
                  35.23     1:13.81 (38.58)     1:54.78 (40.97)     2:35.00 (40.22)
  8 Claire Williams     13 NBS-MR               2:42.52    2:37.96          5  
                  37.13     1:17.39 (40.26)     1:58.01 (40.62)     2:37.96 (39.95)
  9 Halle Whyte         13 BDA-MA                    NT    2:39.13          4  
                  35.35     1:16.23 (40.88)     1:57.78 (41.55)     2:39.13 (41.35)
 10 Denali Hutzelmann   10 Aqua Gems-MR              NT    2:40.72          3  
                  37.58     1:18.51 (40.93)     2:00.56 (42.05)     2:40.72 (40.16)
 11 Stephanie Noble     15 Dolphins-MR          2:46.52    2:45.28          2  
                  39.00     1:20.22 (41.22)     2:03.00 (42.78)     2:45.28 (42.28)
 12 Kira Wood           14 Dolphins-MR          2:43.94    2:48.00          1  
                  37.64     1:19.90 (42.26)     2:04.31 (44.41)     2:48.00 (43.69)
 13 Bailey Babarsky     11 BDA-MA               2:56.59    2:48.73        
                  38.43     1:21.27 (42.84)     2:05.94 (44.67)     2:48.73 (42.79)
 14 Emily Beuchert      13 WSSC-MR              2:58.87    2:51.18        
                  40.42     1:24.37 (43.95)     2:08.62 (44.25)     2:51.18 (42.56)
 15 Elizabeth O'Connor  13 BDA-MA               3:07.51    3:05.61        
                  42.98     1:30.87 (47.89)     2:19.66 (48.79)     3:05.61 (45.95)
 16 Haley Thier          8 BDA-MA                    NT    4:21.70        
                2:07.97     3:00.00 (52.03)     3:18.22 (18.22)   4:21.70 (1:03.48)
 
Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:07.06    1/1/1998 ANNIE MANTEY - MSC                         
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nikki Miller        16 Silver Streaks-MR    1:09.69    1:12.38         16  
                  33.94     1:12.38 (38.44)                                        
  2 Katie Flood         17 Silver Streaks-MR    1:11.89    1:12.89         13  
                  34.18     1:12.89 (38.71)                                        
  3 Emily Olsen         17 Aqua Gems-MR         1:08.56    1:13.90         12  
                  34.85     1:13.90 (39.05)                                        
  4 Colleen Carroll     14 WSSC-MR              1:13.03    1:15.16         11  
                  35.54     1:15.16 (39.62)                                        
  5 Allison Wyatt       17 NBS-MR               1:10.58    1:16.16         10  
                  35.09     1:16.16 (41.07)                                        
  6 Mara Ferguson       16 Silver Streaks-MR    1:14.47    1:16.60          9  
                  35.49     1:16.60 (41.11)                                        
  7 Alexa Baione        15 Big Blue-MR          1:16.65    1:16.94          7  
                  35.69     1:16.94 (41.25)                                        
  8 Lauren Daly         15 PBAC-MR              1:15.53    1:17.24          5  
                  36.14     1:17.24 (41.10)                                        
  9 Cassandra Vondrak   16 NBS-MR               1:15.88    1:17.30          4  
                  36.61     1:17.30 (40.69)                                        
 10 Madeline Armater    16 Dolphins-MR          1:15.67    1:19.25          3  
                  37.97     1:19.25 (41.28)                                        
 11 Jennifer Cronley    16 BBSC-MR              1:21.22    1:20.17          2  
                  38.04     1:20.17 (42.13)                                        
 12 Makayla Stepp-Davi  13 NBS-MR               1:16.50    1:20.50          1  
                  38.14     1:20.50 (42.36)                                        
 13 Danielle Thone      15 Dolphins-MR          1:21.14    1:21.00        
                  37.74     1:21.00 (43.26)                                        
 14 Abbie Adams         14 Dolphins-MR          1:22.59    1:21.23        
                  38.80     1:21.23 (42.43)                                        
 15 Bailey Babarsky     11 BDA-MA               1:22.39    1:23.05        
                  39.36     1:23.05 (43.69)                                        
 16 Jessica Weiss       11 Flying Dolphins-MR   1:23.11    1:25.17        
                  39.98     1:25.17 (45.19)                                        
 17 Jayme Batcher       16 UNN-MR               1:35.42    1:26.89        
                  39.91     1:26.89 (46.98)                                        
 18 Ellen Weeks         28 Flying Dolphins-MR   1:30.60    1:27.50        
                  41.30     1:27.50 (46.20)                                        
 19 Christina Zoll      15 BBSC-MR              1:45.21    1:27.82        
                  41.58     1:27.82 (46.24)                                        
 20 Kelsey Longley      15 CSC-MR               1:30.49    1:28.94        
                  42.16     1:28.94 (46.78)                                        
 21 Blaire Deziel       17 Silver Streaks-MR    1:31.41    1:29.60        
                  41.98     1:29.60 (47.62)                                        
 22 Samantha Dexter     14 WSSC-MR              1:25.71    1:29.80        
                  41.68     1:29.80 (48.12)                                        
 23 Stephanie Noble     15 Dolphins-MR          1:30.34    1:30.64        
                  43.38     1:30.64 (47.26)                                        
 24 Briana Gualtieri    14 WSSC-MR              1:29.13    1:31.07        
                  43.65     1:31.07 (47.42)                                        
 25 Jackie McKenly      15 Silver Streaks-MR    1:29.56    1:31.08        
                  42.02     1:31.08 (49.06)                                        
 26 Valerie Batcher     16 UNN-MR               1:45.21    1:32.25        
                  42.62     1:32.25 (49.63)                                        
 27 Jordan Thompson     10 WSSC-MR              1:32.13    1:33.19        
                  44.28     1:33.19 (48.91)                                        
 28 Danielle Kessler    15 BBSC-MR              1:39.65    1:35.29        
                  45.86     1:35.29 (49.43)                                        
 29 Rebecca Baione      10 Big Blue-MR          1:32.99    1:36.14        
                  44.70     1:36.14 (51.44)                                        
 30 Hollie David        13 WSSC-MR              1:34.46    1:36.54        
                  44.59     1:36.54 (51.95)                                        
 31 Roneyce Jonas       15 Silver Streaks-MR    1:40.07    1:36.66        
                  44.55     1:36.66 (52.11)                                        
 32 Natalie Wasilchak   11 BDA-MA               1:50.40    1:37.89        
                  46.99     1:37.89 (50.90)                                        
 33 Courteney Forman    14 Dolphins-MR          1:38.77    1:41.47        
                  47.01     1:41.47 (54.46)                                        
 34 Ashley Rosenbaum    16 BBSC-MR              1:44.57    1:47.10        
                  50.33     1:47.10 (56.77)                                        
 35 Claudia Beuchert    10 WSSC-MR                   NT    1:47.17        
                  50.80     1:47.17 (56.37)                                        
 36 Marisa Dexter       12 WSSC-MR                   NT    1:47.49        
                  51.19     1:47.49 (56.30)                                        
 
Girls 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 2:27.61    1/1/1999 ANNIE MANTEY - MSC                         
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mia Nonnenberg      13 BDA-MA               2:47.77    2:45.20         16  
                  38.06     1:20.25 (42.19)     2:02.51 (42.26)     2:45.20 (42.69)
  2 Yee Chung Phang     12 Boys Club-MR         2:42.00    2:45.77         13  
                  37.26     1:19.14 (41.88)     2:02.75 (43.61)     2:45.77 (43.02)
  3 Cassandra Vondrak   16 NBS-MR               2:40.04    2:49.14         12  
                  37.55     1:19.59 (42.04)     2:03.77 (44.18)     2:49.14 (45.37)
  4 Allison Wyatt       17 NBS-MR               2:44.65    2:51.09         11  
                  38.46     1:22.61 (44.15)     2:06.99 (44.38)     2:51.09 (44.10)
  5 Makayla Stepp-Davi  13 NBS-MR               2:59.83    2:51.72         10  
                  38.28     1:21.40 (43.12)     2:06.94 (45.54)     2:51.72 (44.78)
  6 Bailey Babarsky     11 BDA-MA               2:58.56    2:54.55          9  
                  39.57     1:24.87 (45.30)     2:10.53 (45.66)     2:54.55 (44.02)
  7 Jennifer Cronley    16 BBSC-MR              2:53.20    2:56.60          7  
                  39.06     1:23.82 (44.76)     2:09.78 (45.96)     2:56.60 (46.82)
  8 Jessica Weiss       11 Flying Dolphins-MR   2:59.00    2:57.85          5  
                  40.51     1:26.02 (45.51)     2:12.42 (46.40)     2:57.85 (45.43)
  9 Sappha O'Meara      12 Flying Dolphins-MR   2:50.00    3:03.07          4  
                  40.93     1:27.20 (46.27)     2:15.43 (48.23)     3:03.07 (47.64)
 10 Amy Hosking         11 Flying Dolphins-MR   3:00.00    3:09.72          3  
                  42.91     1:31.01 (48.10)     2:20.22 (49.21)     3:09.72 (49.50)
 11 Halle Whyte         13 BDA-MA                    NT    3:10.82          2  
                  42.11     1:32.24 (50.13)     2:23.00 (50.76)     3:10.82 (47.82)
 12 Elizabeth O'Connor  13 BDA-MA               3:54.56    3:27.84          1  
                  46.25     1:38.43 (52.18)     2:33.26 (54.83)     3:27.84 (54.58)
 13 Haley Thier          8 BDA-MA                    NT    4:12.86        
                  58.93   2:03.33 (1:04.40)   3:10.11 (1:06.78)   4:12.86 (1:02.75)
 
Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 33.95  12/13/2008 Jordana Paul, Silver Streaks                 
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Amanda York         16 NBS-MR               1:00.24    1:04.18         16  
                  30.34     1:04.18 (33.84)                                        
  2 Kelly Ruf           16 Dolphins-MR          1:07.23    1:05.57         13  
                  30.58     1:05.57 (34.99)                                        
  3 Danielle Thone      15 Dolphins-MR          1:07.92    1:06.17         12  
                  31.04     1:06.17 (35.13)                                        
  4 Alexa Price         16 PBAC-MR              1:09.22    1:10.01         11  
                  32.12     1:10.01 (37.89)                                        
  5 Nikki Miller        16 Silver Streaks-MR    1:06.52    1:12.33         10  
                  31.77     1:12.33 (40.56)                                        
  6 Katie Flood         17 Silver Streaks-MR    1:16.97    1:12.59          9  
                  32.65     1:12.59 (39.94)                                        
  7 Emily Olsen         17 Aqua Gems-MR         1:11.61    1:13.72          7  
                  34.22     1:13.72 (39.50)                                        
  8 Blaire Deziel       17 Silver Streaks-MR    1:15.90    1:13.78          5  
                  33.36     1:13.78 (40.42)                                        
  9 Madeline Armater    16 Dolphins-MR          1:12.24    1:13.90          4  
                  33.95     1:13.90 (39.95)                                        
 10 Katie Coffin        16 Dolphins-MR          1:14.92    1:13.95          3  
                  33.91     1:13.95 (40.04)                                        
 11 Jennifer Cronley    16 BBSC-MR              1:15.16    1:14.00          2  
                  34.81     1:14.00 (39.19)                                        
 12 Lindsay White       14 Cudas-MR             1:18.49    1:14.15          1  
                  34.02     1:14.15 (40.13)                                        
 13 Cassandra Vondrak   16 NBS-MR               1:17.50    1:15.00        
                  33.83     1:15.00 (41.17)                                        
 14 Allison Wyatt       17 NBS-MR               1:11.96    1:15.02        
                  33.64     1:15.02 (41.38)                                        
 15 Sophia Warnon       16 WSSC-MR                   NT    1:18.19        
                  34.89     1:18.19 (43.30)                                        
 16 Mara Ferguson       16 Silver Streaks-MR    1:19.11    1:19.77        
                  34.72     1:19.77 (45.05)                                        
 17 Emma Regenauer      12 WSSC-MR              1:18.18    1:20.53        
                  37.45     1:20.53 (43.08)                                        
 18 Danielle Kessler    15 BBSC-MR              1:36.52    1:20.65        
                  38.58     1:20.65 (42.07)                                        
 19 Alexa Baione        15 Big Blue-MR          1:21.97    1:20.75        
                  36.61     1:20.75 (44.14)                                        
 20 Christina Zoll      15 BBSC-MR              1:36.21    1:21.87        
                  38.69     1:21.87 (43.18)                                        
 21 Bailey Babarsky     11 BDA-MA               1:30.41    1:23.56        
                  35.26     1:23.56 (48.30)                                        
 22 Jackie McKenly      15 Silver Streaks-MR    1:27.11    1:24.95        
                  37.41     1:24.95 (47.54)                                        
 23 Jayme Batcher       16 UNN-MR               1:25.63    1:25.19        
                  37.66     1:25.19 (47.53)                                        
 24 Jessica Weiss       11 Flying Dolphins-MR   1:24.56    1:26.24        
                  38.44     1:26.24 (47.80)                                        
 25 Kelsey Longley      15 CSC-MR               1:32.02    1:27.36        
                  39.96     1:27.36 (47.40)                                        
 26 Jordan Thompson     10 WSSC-MR                   NT    1:34.80        
                  45.84     1:34.80 (48.96)                                        
 27 Roneyce Jonas       15 Silver Streaks-MR    1:30.11    1:35.28        
                  40.56     1:35.28 (54.72)                                        
 28 Ashley Rosenbaum    16 BBSC-MR              1:39.76    1:39.49        
                  44.77     1:39.49 (54.72)                                        
 29 Claudia Beuchert    10 WSSC-MR                   NT    1:45.30        
                  47.25     1:45.30 (58.05)                                        
 30 Natalie Wasilchak   11 BDA-MA                    NT    1:46.55        
                  49.00     1:46.55 (57.55)                                        
 
Girls 200 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 2:09.34    1/4/2004 Jacquelyn C Klein, VAC  -MR                
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Amanda York         16 NBS-MR               2:09.74    2:19.21         16  
                  31.35     1:06.29 (34.94)     1:42.73 (36.44)     2:19.21 (36.48)
  2 Kelly Ruf           16 Dolphins-MR          2:28.62    2:28.79         13  
                  32.16     1:09.75 (37.59)     1:49.04 (39.29)     2:28.79 (39.75)
  3 Mia Nonnenberg      13 BDA-MA               2:26.62    2:31.35         12  
                  33.24     1:11.33 (38.09)     1:51.45 (40.12)     2:31.35 (39.90)
  4 Danielle Thone      15 Dolphins-MR          2:39.62    2:35.46         11  
                  33.32     1:12.24 (38.92)     1:53.82 (41.58)     2:35.46 (41.64)
  5 Jennifer Cronley    16 BBSC-MR              2:41.37    2:43.73         10  
                  35.85     1:17.64 (41.79)     2:01.15 (43.51)     2:43.73 (42.58)
  6 Emily Kessler       14 NBS-MR                    NT    2:47.52          9  
                  36.30     1:18.43 (42.13)     2:03.72 (45.29)     2:47.52 (43.80)
  7 Halle Whyte         13 BDA-MA               3:02.14    2:52.48          7  
                  33.57     1:17.00 (43.43)     2:03.03 (46.03)     2:52.48 (49.45)
  8 Leta Giordano       11 Flying Dolphins-MR   3:10.00    3:01.35          5  
                  38.27     1:25.14 (46.87)     2:14.72 (49.58)     3:01.35 (46.63)
  9 Elizabeth O'Connor  13 BDA-MA                    NT    4:07.63          4  
                  48.64   1:52.08 (1:03.44)   3:01.94 (1:09.86)   4:07.63 (1:05.69)
 10 Haley Thier          8 BDA-MA                    NT    5:01.16          3  
                1:01.31   2:22.77 (1:21.46)   3:43.15 (1:20.38)   5:01.16 (1:18.01)
 
Girls 400 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: * 4:30.40    1/6/2001 Corey C Berg, MSC  -MR                     
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Amanda York         16 NBS-MR               5:01.83    5:00.31         16  
                  30.64     1:05.09 (34.45)     1:44.41 (39.32)   3:08.70 (1:24.29)
        3:53.31 (44.61)     4:27.42 (34.11)     5:00.30 (32.88)      5:00.31 (0.01)
  2 Mia Nonnenberg      13 BDA-MA               5:01.72    5:01.66         13  
                  33.83     1:12.32 (38.49)     1:49.86 (37.54)     2:28.23 (38.37)
      3:54.62 (1:26.39)     4:28.82 (34.20)     5:01.70 (32.88)         5:01.66 ( )
  3 Halle Whyte         13 BDA-MA               5:44.30    5:39.61         12  
                  32.77     1:12.49 (39.72)     1:55.49 (43.00)     2:37.76 (42.27)
        3:28.98 (51.22)     4:21.21 (52.23)   5:38.00 (1:16.79)      5:39.61 (1.61)
  4 Bailey Babarsky     11 BDA-MA               6:04.79    5:46.97         11  
                  35.28     1:24.16 (48.88)     2:07.35 (43.19)     2:24.35 (17.00)
        2:51.81 (27.46)   4:29.05 (1:37.24)     5:09.14 (40.09)     5:46.97 (37.83)
  5 Elizabeth O'Connor  13 BDA-MA                    NT    6:50.61         10  
                  46.07     1:45.35 (59.28)     2:36.54 (51.19)     3:27.62 (51.08)
        4:24.80 (57.18)     5:20.08 (55.28)     6:05.87 (45.79)     6:50.61 (44.74)
  6 Haley Thier          8 BDA-MA                    NT    8:40.37          9  
                1:02.80   3:24.87 (2:22.07)   4:29.05 (1:04.18)   5:36.84 (1:07.79)
      6:44.07 (1:07.23)     7:41.60 (57.53)      7:44.00 (2.40)     8:40.37 (56.37)
 
Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 3:37.57    1/1/1994 NBS                                        
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Newburgh Sharks-MR  'A'                     3:50.50    4:02.08         32  
     1) Amanda York 16                  2) Emily Hovey 14                 
     3) Cassandra Vondrak 16            4) Bana Hadid 13                  
                  28.68       59.77 (59.77)     1:29.08 (29.31)   2:02.24 (1:02.47)
        2:31.25 (29.01)   3:03.88 (1:01.64)     3:31.40 (27.52)     4:02.08 (58.20)
  2 Dolphin Swim Club of the H. V.-MR  'A'      3:57.00    4:08.78         26  
     1) Madeline Armater 16             2) Haley Ullinger 16              
     3) Danielle Thone 15               4) Kelly Ruf 16                   
                  29.68   1:02.64 (1:02.64)     1:32.28 (29.64)   2:05.78 (1:03.14)
        2:35.90 (30.12)   3:09.13 (1:03.35)     3:36.93 (27.80)     4:08.78 (59.65)
  3 Blue Dolphin Aquatics-MA  'A'                    NT    4:26.33         24  
     1) Halle Whyte 13                  2) Mia Nonnenberg 13              
     3) Elizabeth O'Connor 13           4) Bailey Babarsky 11             
                  30.24   1:04.39 (1:04.39)     1:33.50 (29.11)   2:05.53 (1:01.14)
        2:36.11 (30.58)   3:10.30 (1:04.77)     3:45.92 (35.62)   4:26.33 (1:16.03)
  4 Newburgh Sharks-MR  'B'                     4:09.50    4:27.62         22  
     1) Emily Kessler 14                2) Claire Williams 13             
     3) Elly Wagner 13                  4) Allison Wyatt 17               
                  32.36   1:07.35 (1:07.35)     1:39.69 (32.34)   2:16.08 (1:08.73)
        2:48.59 (32.51)   3:25.22 (1:09.14)     3:54.14 (28.92)   4:27.62 (1:02.40)
 
Girls 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 4:07.91    1/6/2002 NEWBURGH SHARKS                            
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Silver Streaks Swim Club-MR  'A'                 NT    4:35.54         32  
     1) Mara Ferguson 16                2) Nikki Miller 16                
     3) Blaire Deziel 17                4) Katie Flood 17                 
                  32.37   1:07.83 (1:07.83)     1:43.29 (35.46)   2:24.09 (1:16.26)
        2:56.51 (32.42)   3:38.57 (1:14.48)     4:05.38 (26.81)     4:35.54 (56.97)
  2 Dolphin Swim Club of the H. V.-MR  'A'      4:32.00    4:35.61         26  
     1) Haley Ullinger 16               2) Madeline Armater 16            
     3) Danielle Thone 15               4) Kelly Ruf 16                   
                  34.01   1:10.46 (1:10.46)     1:47.92 (37.46)   2:29.51 (1:19.05)
        3:00.17 (30.66)   3:35.93 (1:06.42)     4:04.24 (28.31)     4:35.61 (59.68)
  3 Newburgh Sharks-MR  'A'                     4:30.50    4:36.04         24  
     1) Emily Hovey 14                  2) Allison Wyatt 17               
     3) Bana Hadid 13                   4) Claire Williams 13             
                  32.38   1:06.16 (1:06.16)     1:41.87 (35.71)   2:33.33 (1:27.17)
        3:30.08 (56.75)   3:55.00 (1:21.67)      4:02.40 (7.40)     4:36.04 (41.04)
  4 Blue Dolphin Aquatics-MA  'A'                    NT    5:00.51         22  
     1) Mia Nonnenberg 13               2) Bailey Babarsky 11             
     3) Halle Whyte 13                  4) Elizabeth O'Connor 13          
                  34.31   1:10.33 (1:10.33)     1:49.34 (39.01)   2:34.19 (1:23.86)
        3:05.62 (31.43)   3:46.17 (1:11.98)     4:20.94 (34.77)   5:00.51 (1:14.34)
  5 Silver Streaks Swim Club-MR  'B'                 NT    5:35.81         20  
     1) Jackie McKenly 15               2) Kate Nienaltow 16              
     3) Carly Ferguson 13               4) Roneyce Jonas 15               
                  41.85   1:32.40 (1:32.40)     2:08.46 (36.06)   2:56.80 (1:24.40)
        3:35.31 (38.51)   4:23.08 (1:26.28)     4:42.42 (19.34)   5:35.81 (1:12.73)
  6 92nd St. Y Flying Dolphins-MR  'A'          6:11.50    6:57.50         18  
     1) Jessica Weiss 11                2) Emily Weiss 7                  
     3) Maya Milrod 7                   4) Lexi Fried 9                   
                  38.94   1:20.58 (1:20.58)     2:13.19 (52.61)   3:14.00 (1:53.42)
        4:04.24 (50.24)   5:13.30 (1:59.30)     5:58.38 (45.08)   6:57.50 (1:44.20)
 
Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 31.36    1/1/1996 SIMON HAMMER - MKBC                          
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Thomas Lin           8 Boys Club-MR           31.90      32.30         16  
  2 Daniel Wilson        8 BBSC-MR                37.73      37.60         13  
  3 Matteo Rizzi         8 Dolphins-MR            47.73      45.35         12  
  4 Amer Hadid           8 NBS-MR                 57.85      50.47         11  
  5 Max Zoll             7 BBSC-MR              1:00.21      55.22         10  
  6 Alexander Khusanov   8 Flying Dolphins-MR     56.60      58.31          9  
  7 Gabriel Yozzo        7 NBS-MR               1:29.17    1:00.44          7  
 
Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 1:08.92    1/1/1996 SIMON HAMMER - MKBC                        
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Daniel Wilson        8 BBSC-MR              1:25.64    1:21.72         16  
                  37.74     1:21.72 (43.98)                                        
  2 Kyle Thompson        8 WSSC-MR              1:34.96    1:36.23         13  
                  45.99     1:36.23 (50.24)                                        
  3 Matthew Lastauskas   8 BDA-MA               1:45.40    1:39.67         12  
                  45.78     1:39.67 (53.89)                                        
  4 Matteo Rizzi         8 Dolphins-MR          1:55.31    1:45.31         11  
                  48.73     1:45.31 (56.58)                                        
  5 Isaiah Brandt        8 Aqua Gems-MR         1:55.43    1:51.41         10  
                  50.14   1:51.41 (1:01.27)                                        
  6 Rishithrohan Bapat   8 Big Blue-MR               NT    1:54.35          9  
                  53.89   1:54.35 (1:00.46)                                        
  7 Max Zoll             7 BBSC-MR              2:41.41    1:54.85          7  
                  54.56   1:54.85 (1:00.29)                                        
  8 Logan Morales        7 Big Blue-MR          1:49.18    1:57.48          5  
                  53.93   1:57.48 (1:03.55)                                        
  9 Donovan Kenan        8 NBS-MR                    NT    2:03.71          4  
                  56.87   2:03.71 (1:06.84)                                        
 10 Amer Hadid           8 NBS-MR                    NT    2:05.53          3  
                  56.42   2:05.53 (1:09.11)                                        
 11 Gabriel Yozzo        7 NBS-MR                    NT    2:22.99          2  
                1:06.17   2:22.99 (1:16.82)                                        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 35.18  12/13/2009 Thomas Lin, boys club                        
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Thomas Lin           8 Boys Club-MR           36.00      35.07*        16  
  2 Daniel Wilson        8 BBSC-MR                46.84      46.51         13  
  3 Matteo Rizzi         8 Dolphins-MR          1:00.76      51.63         12  
  4 Amer Hadid           8 NBS-MR                    NT      57.05         11  
  5 Alexander Khusanov   8 Flying Dolphins-MR   1:07.20    1:00.95         10  
  6 Max Zoll             7 BBSC-MR              1:15.23    1:06.16          9  
 -- Gabriel Yozzo        7 NBS-MR                    NT         DQ        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 40.56    1/1/1996 SIMON HAMMER - MKBC                          
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kyle Thompson        8 WSSC-MR                50.25      51.07         16  
  2 Daniel Wilson        8 BBSC-MR                59.63      55.93         13  
  3 Matthew Lastauskas   8 BDA-MA               1:06.09      56.69         12  
  4 Logan Morales        7 Big Blue-MR            55.62      56.86         11  
  5 Matteo Rizzi         8 Dolphins-MR          1:02.01      59.12         10  
  6 Isaiah Brandt        8 Aqua Gems-MR           50.43    1:01.65          9  
 -- Rishithrohan Bapat   8 Big Blue-MR               NT         DQ        
 -- Max Zoll             7 BBSC-MR              1:39.65         DQ        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 33.84    1/1/1998 DANIEL SIMCO - MKBC                          
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Daniel Wilson        8 BBSC-MR                51.06      52.17         16  
  2 Matthew Lastauskas   8 BDA-MA               1:05.42      53.54         13  
  3 Kyle Thompson        8 WSSC-MR                56.96      56.04         12  
  4 Matteo Rizzi         8 Dolphins-MR          1:08.24    1:01.00         11  
  5 Logan Morales        7 Big Blue-MR          1:14.96    1:14.83         10  
 -- Rishithrohan Bapat   8 Big Blue-MR               NT         DQ        
 -- Max Zoll             7 BBSC-MR              1:19.63         DQ        
 
Boys 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: * 1:16.68    1/1/1998 DANIEL SIMCO - MKBC                        
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Thomas Lin           8 Boys Club-MR         1:18.00    1:18.53         16  
                  35.87     1:18.53 (42.66)                                        
  2 Daniel Wilson        8 BBSC-MR              2:04.52    1:42.09         13  
                  48.08     1:42.09 (54.01)                                        
  3 Matteo Rizzi         8 Dolphins-MR          1:57.90    1:52.66         12  
                  52.97     1:52.66 (59.69)                                        
 -- Max Zoll             7 BBSC-MR              2:36.51         DQ        
                1:11.38                                                            
 
Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 27.79    1/1/1985 DARIN VANTASSELL - NBS                       
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Timothy HO          10 Boys Club-MR           29.00      29.37         16  
  2 Christian Thomas    10 Big Blue-MR            31.33      30.54         13  
  3 Robert Mangan       10 Dolphins-MR            31.61      30.80         12  
  4 Jarrod Rizzi        10 Dolphins-MR            33.94      31.88         11  
  5 Nicholas Macaluso   10 Silver Streaks-MR      32.44      32.34         10  
  6 Morgan Wolfe        10 Flying Dolphins-MR     32.45      32.47          9  
  7 Patrick Wilson      10 BBSC-MR                32.81      32.53          7  
  8 Robert Scott        10 Silver Streaks-MR      32.42      32.96          5  
  9 Devon French         9 Flying Dolphins-MR     35.62      34.46          4  
 10 Rhett Burns          9 Dolphins-MR            35.87      34.70          3  
 11 Ting Chen            9 NBS-MR                 36.92      35.36          2  
 12 Bryce Babarsky      10 BDA-MA                 40.30      35.65          1  
 13 Shaun Nuzzo         10 Dolphins-MR            34.99      36.32        
 14 Matthew Johnson     10 NBS-MR                 37.11      39.31        
 15 Ian Koenig          10 Dolphins-MR            41.13      39.55        
 16 Juan Peticco        10 NBS-MR                 45.06      43.60        
 17 Joshua Bryant        9 NBS-MR                 49.50      44.35        
 18 Kyle Mangan          9 Dolphins-MR            52.77      53.44        
 19 Matthew Forbes      10 NBS-MR               1:06.06    1:05.89        
 -- Ryan Green           9 Flying Dolphins-MR     46.00         DQ        
 
Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 59.75    1/1/1993 TRAVIS FRENCH - MKBC                         
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Morgan Wolfe        10 Flying Dolphins-MR   1:08.86    1:06.79         16  
                  32.65     1:06.79 (34.14)                                        
  2 Christian Thomas    10 Big Blue-MR          1:07.45    1:07.73         13  
                  33.18     1:07.73 (34.55)                                        
  3 Robert Mangan       10 Dolphins-MR          1:16.00    1:09.07         12  
                  32.47     1:09.07 (36.60)                                        
  4 Patrick Wilson      10 BBSC-MR              1:10.18    1:09.85         11  
                  33.56     1:09.85 (36.29)                                        
  5 Jarrod Rizzi        10 Dolphins-MR          1:27.93    1:13.28         10  
                  34.09     1:13.28 (39.19)                                        
  6 Michael Mondelli    10 PBAC-MR              1:16.70    1:13.71          9  
                  35.56     1:13.71 (38.15)                                        
  7 Devon French         9 Flying Dolphins-MR   1:17.59    1:14.68          7  
                  34.70     1:14.68 (39.98)                                        
  8 Rhett Burns          9 Dolphins-MR          1:26.54    1:14.72          5  
                  34.87     1:14.72 (39.85)                                        
  9 Eric Kovel          10 BBSC-MR              1:18.67    1:15.96          4  
                  35.61     1:15.96 (40.35)                                        
 10 Alec Kahn           10 Flying Dolphins-MR   1:15.33    1:16.71          3  
                  36.36     1:16.71 (40.35)                                        
 11 Anthony Galante     10 BBSC-MR              1:32.12    1:17.42          2  
                  35.29     1:17.42 (42.13)                                        
 12 Ting Chen            9 NBS-MR               1:33.74    1:18.97          1  
                1:21.25         1:18.97 ( )                                        
 13 Steven Coyle        10 BBSC-MR              1:32.19    1:19.02        
                  36.41     1:19.02 (42.61)                                        
 14 Robert Scott        10 Silver Streaks-MR    1:25.43    1:22.06        
                  38.11     1:22.06 (43.95)                                        
 15 Shaun Nuzzo         10 Dolphins-MR          1:29.82    1:22.77        
                  37.16     1:22.77 (45.61)                                        
 16 Matthew Johnson     10 NBS-MR               1:27.87    1:23.21        
                  37.72     1:23.21 (45.49)                                        
 17 Bryce Babarsky      10 BDA-MA               1:35.28    1:26.53        
                  40.66     1:26.53 (45.87)                                        
 18 Nicholas Catania     9 WSSC-MR              1:40.18    1:27.85        
                  40.78     1:27.85 (47.07)                                        
 19 D. J. Quinones       9 WSSC-MR              1:21.96    1:28.43        
                1:02.00     1:28.43 (26.43)                                        
 20 Michael Baione       9 Big Blue-MR          1:31.87    1:30.50        
                  47.00     1:30.50 (43.50)                                        
 21 Bud Rutkoske        10 Big Blue-MR          1:41.95    1:32.29        
                  41.52     1:32.29 (50.77)                                        
 22 Ian Koenig          10 Dolphins-MR          1:29.64    1:32.50        
                  44.17     1:32.50 (48.33)                                        
 23 Christopher Sommer   9 Aqua Gems-MR         1:30.64    1:32.56        
                  44.22     1:32.56 (48.34)                                        
 24 Ryan Green           9 Flying Dolphins-MR   2:04.00    1:35.03        
                  42.57     1:35.03 (52.46)                                        
 25 Alexander Hagan     10 Big Blue-MR          1:40.00    1:37.79        
                  43.23     1:37.79 (54.56)                                        
 26 Sam Collins-Zaluda  10 Silver Streaks-MR    1:40.11    1:37.82        
                  44.65     1:37.82 (53.17)                                        
 27 Juan Peticco        10 NBS-MR               1:40.23    1:40.16        
                  45.96     1:40.16 (54.20)                                        
 28 Joshua Bryant        9 NBS-MR               1:51.50    1:45.05        
                  47.54     1:45.05 (57.51)                                        
 29 Derrick Kenan        9 NBS-MR               2:03.34    2:00.16        
                  51.48   2:00.16 (1:08.68)                                        
 30 Kyle Mangan          9 Dolphins-MR          1:46.52    2:12.85        
                  57.18   2:12.85 (1:15.67)                                        
 31 Matthew Forbes      10 NBS-MR               2:33.11    2:29.39        
                1:05.49   2:29.39 (1:23.90)                                        
 
Boys 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:08.24    1/1/2000 DANIEL SIMCO - BGNW                        
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Timothy HO          10 Boys Club-MR         1:10.00    1:09.54         16  
                  32.96     1:09.54 (36.58)                                        
  2 Christian Thomas    10 Big Blue-MR          1:15.44    1:16.00         13  
                  37.12     1:16.00 (38.88)                                        
  3 Morgan Wolfe        10 Flying Dolphins-MR   1:21.72    1:19.56         12  
                  38.91     1:19.56 (40.65)                                        
  4 Jarrod Rizzi        10 Dolphins-MR          1:28.00    1:23.30         11  
                  39.87     1:23.30 (43.43)                                        
  5 Rhett Burns          9 Dolphins-MR          1:29.63    1:26.59         10  
                  42.00     1:26.59 (44.59)                                        
  6 Devon French         9 Flying Dolphins-MR   1:24.27    1:26.70          9  
                  42.23     1:26.70 (44.47)                                        
  7 Patrick Wilson      10 BBSC-MR              1:39.36    1:27.72          7  
                  42.95     1:27.72 (44.77)                                        
  8 Nicholas Macaluso   10 Silver Streaks-MR    1:27.75    1:27.73          5  
                  42.04     1:27.73 (45.69)                                        
  9 Shaun Nuzzo         10 Dolphins-MR          1:36.52    1:30.00          4  
                  42.41     1:30.00 (47.59)                                        
 10 Robert Mangan       10 Dolphins-MR          1:30.64    1:33.77          3  
                  44.65     1:33.77 (49.12)                                        
 11 Bryce Babarsky      10 BDA-MA               1:57.77    1:36.62          2  
                  44.69     1:36.62 (51.93)                                        
 12 Ting Chen            9 NBS-MR               1:35.62    1:37.88          1  
                  47.55     1:37.88 (50.33)                                        
 13 Juan Peticco        10 NBS-MR                    NT    1:40.92        
                  47.15     1:40.92 (53.77)                                        
 14 Matthew Johnson     10 NBS-MR               1:38.39    1:41.81        
                  49.57     1:41.81 (52.24)                                        
 15 Robert Scott        10 Silver Streaks-MR    1:35.11    1:44.54        
                1:13.00     1:44.54 (31.54)                                        
 16 Ryan Green           9 Flying Dolphins-MR   2:06.00    1:48.33        
                  51.48     1:48.33 (56.85)                                        
 17 Ian Koenig          10 Dolphins-MR          1:38.72    1:48.83        
                  52.56     1:48.83 (56.27)                                        
 18 Matthew Forbes      10 NBS-MR               1:55.11    2:39.81        
                1:13.52   2:39.81 (1:26.29)                                        
 -- Joshua Bryant        9 NBS-MR               2:03.50         DQ        
                  55.87        DQ (1:00.21)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 35.46    1/1/1986 STEVE HOFFMAN - AG                           
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Morgan Wolfe        10 Flying Dolphins-MR     36.57      39.23         16  
  2 Michael Mondelli    10 PBAC-MR                46.43      42.56         13  
  3 Patrick Wilson      10 BBSC-MR                42.94      43.69         12  
  4 Jarrod Rizzi        10 Dolphins-MR            44.48      44.08         11  
  5 Christian Thomas    10 Big Blue-MR            46.51      45.66         10  
  6 Robert Mangan       10 Dolphins-MR            47.61      46.90          9  
  7 Robert Scott        10 Silver Streaks-MR      50.69      47.89          7  
  8 Devon French         9 Flying Dolphins-MR     50.92      47.95          5  
  9 Bryce Babarsky      10 BDA-MA                 52.45      48.01          4  
 10 Alec Kahn           10 Flying Dolphins-MR     46.05      48.63          3  
 11 Anthony Galante     10 BBSC-MR              1:00.21      49.26          2  
 12 Michael Baione       9 Big Blue-MR            49.00      50.14          1  
 13 Eric Kovel          10 BBSC-MR                58.34      51.07        
 14 Steven Coyle        10 BBSC-MR              1:03.00      51.75        
 15 Sam Collins-Zaluda  10 Silver Streaks-MR      55.23      54.67        
 16 Alexander Hagan     10 Big Blue-MR          1:04.30      55.89        
 17 Ian Koenig          10 Dolphins-MR            52.76      56.33        
 18 Ryan Green           9 Flying Dolphins-MR     50.00      57.04        
 19 Christopher Sommer   9 Aqua Gems-MR           55.05      57.19        
 20 Ting Chen            9 NBS-MR                 57.11      57.80        
 21 Matthew Johnson     10 NBS-MR                    NT      59.47        
 22 D. J. Quinones       9 WSSC-MR              1:00.32    1:00.84        
 -- Rhett Burns          9 Dolphins-MR            58.04         DQ        
 -- Joshua Bryant        9 NBS-MR               1:18.50         DQ        
 -- Bud Rutkoske        10 Big Blue-MR            55.97         DQ        
 
Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 30.29    1/1/1996 LOWELL BYERS - MKBC                          
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Christian Thomas    10 Big Blue-MR            34.97      34.07         16  
  2 Jarrod Rizzi        10 Dolphins-MR            38.71      35.84         13  
  3 Morgan Wolfe        10 Flying Dolphins-MR     33.97      36.16         12  
  4 Patrick Wilson      10 BBSC-MR                41.32      38.35         11  
  5 Rhett Burns          9 Dolphins-MR            41.49      39.67         10  
  6 Michael Mondelli    10 PBAC-MR                39.03      42.17          9  
  7 Shaun Nuzzo         10 Dolphins-MR            43.81      42.60          7  
  8 Alec Kahn           10 Flying Dolphins-MR     41.34      42.96          5  
  9 Devon French         9 Flying Dolphins-MR     43.99      43.98          4  
 10 Nicholas Catania     9 WSSC-MR                45.90      44.43          3  
 11 Michael Baione       9 Big Blue-MR            45.82      44.80          2  
 12 Steven Coyle        10 BBSC-MR                58.75      45.99          1  
 13 Ting Chen            9 NBS-MR                 44.26      46.84        
 14 D. J. Quinones       9 WSSC-MR                46.38      47.69        
 15 Bryce Babarsky      10 BDA-MA                 57.85      47.87        
 16 Juan Peticco        10 NBS-MR                 50.77      47.99        
 17 Anthony Galante     10 BBSC-MR              1:00.32      48.94        
 18 Eric Kovel          10 BBSC-MR                44.21      48.96        
 19 Robert Scott        10 Silver Streaks-MR      52.89      49.91        
 20 Matthew Johnson     10 NBS-MR                 51.55      53.77        
 21 Alexander Hagan     10 Big Blue-MR            48.00      53.88        
 22 Christopher Sommer   9 Aqua Gems-MR           56.16      58.11        
 23 Sam Collins-Zaluda  10 Silver Streaks-MR      59.11      59.11        
 -- Ryan Green           9 Flying Dolphins-MR     55.00         DQ        
 -- Robert Mangan       10 Dolphins-MR            46.35         DQ        
 -- Bud Rutkoske        10 Big Blue-MR            45.00         DQ        
 
Boys 9-10 200 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: * 2:29.03    1/1/2000 DANIEL SIMCO - BGNW                        
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Morgan Wolfe        10 Flying Dolphins-MR   2:42.60    2:37.43         16  
                1:49.00      1:51.00 (2.00)     2:39.00 (48.00)         2:37.43 ( )
  2 Timothy HO          10 Boys Club-MR         2:45.00    2:42.39         13  
                  34.46     1:13.53 (39.07)     2:04.16 (50.63)     2:42.39 (38.23)
  3 Christian Thomas    10 Big Blue-MR          2:47.70    2:46.58         12  
                  36.30     1:17.09 (40.79)     2:10.13 (53.04)     2:46.58 (36.45)
  4 Patrick Wilson      10 BBSC-MR              3:07.73    3:00.10         11  
                  43.17     1:29.76 (46.59)     2:20.74 (50.98)     3:00.10 (39.36)
  5 Jarrod Rizzi        10 Dolphins-MR          3:14.76    3:02.06         10  
                  41.77     1:30.81 (49.04)     2:22.12 (51.31)     3:02.06 (39.94)
  6 Devon French         9 Flying Dolphins-MR   3:37.86    3:13.64          9  
                  45.63     1:33.31 (47.68)     2:28.77 (55.46)     3:13.64 (44.87)
  7 Nicholas Macaluso   10 Silver Streaks-MR    3:13.93    3:14.08          7  
                  44.02     1:34.89 (50.87)     2:28.68 (53.79)     3:14.08 (45.40)
  8 Bryce Babarsky      10 BDA-MA                    NT    3:14.61          5  
                1:38.89     2:33.45 (54.56)     3:14.73 (41.28)         3:14.61 ( )
  9 Rhett Burns          9 Dolphins-MR          3:14.26    3:19.35          4  
                  42.43     1:30.75 (48.32)   2:36.31 (1:05.56)     3:19.35 (43.04)
 10 Ting Chen            9 NBS-MR               3:24.22    3:35.76          3  
                  50.33   2:49.72 (1:59.39)     3:35.76 (46.04)         3:35.76 ( )
 11 Robert Scott        10 Silver Streaks-MR    3:40.11    3:49.06          2  
                  50.02   1:54.03 (1:04.01)   2:55.80 (1:01.77)     3:49.06 (53.26)
 
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 2:02.44    1/1/1999 BGNW  A                                    
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 92nd St. Y Flying Dolphins-MR  'A'          2:15.00    2:22.38         32  
     1) Devon French 9                  2) Ryan Green 9                   
     3) Alec Kahn 10                    4) Morgan Wolfe 10                
                  34.71     1:15.81 (41.10)     1:50.94 (35.13)     2:22.38 (31.44)
  2 Dolphin Swim Club of the H. V.-MR  'A'      2:16.00    2:40.45         26  
     1) Jarrod Rizzi 10                 2) Ian Koenig 10                  
     3) Rhett Burns 9                   4) Robert Mangan 10               
                  33.65     1:09.25 (35.60)     1:40.17 (30.92)   2:40.45 (1:00.28)
  3 Newburgh Sharks-MR  'A'                          NT    2:42.25         24  
     1) Joshua Bryant 9                 2) Matthew Johnson 10             
     3) Juan Peticco 10                 4) Ting Chen 9                    
                  43.83     1:19.98 (36.15)     2:06.63 (46.65)     2:42.25 (35.62)
 
Boys 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 2:10.87    1/1/2000 BGNW  A                                    
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dolphin Swim Club of the H. V.-MR  'A'      2:34.00    2:47.35         32  
     1) Rhett Burns 9                   2) Robert Mangan 10               
     3) Jarrod Rizzi 10                 4) Ian Koenig 10                  
                  43.54     1:28.34 (44.80)     2:06.31 (37.97)     2:47.35 (41.04)
 -- Newburgh Sharks-MR  'A'                     3:25.50         DQ        
     1) Matthew Forbes 10               2) Joshua Bryant 9                
     3) Ting Chen 9                     4) Juan Peticco 10                
                1:20.31     2:19.43 (59.12)     3:09.61 (50.18)          DQ (45.03)
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 24.47    1/1/1985 TODD KNAPP - SMW                             
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Trevor Attile       12 Big Blue-MR            27.80      26.69         16  
  2 Jahari White        11 Silver Streaks-MR      29.34      29.10         13  
  3 Charlie Broe        12 NBS-MR                 30.08      29.22         12  
  4 Nicholas Yozzo      12 NBS-MR                 32.79      30.13         11  
  5 Joseph Galante      12 NBS-MR                 30.51      30.19         10  
  6 Jack Olsen          12 Aqua Gems-MR           30.41      30.33          9  
  7 Robert McDougall    12 CSC-MR                 29.42      30.36          7  
  8 Thomas Johnson      12 NBS-MR                 32.54      30.96          5  
  9 Gaurav Uppal        11 Silver Streaks-MR      31.91      31.22          4  
 10 Aaron Wong          12 Silver Streaks-MR      32.73      31.26          3  
 11 Chris Zoll          12 BBSC-MR                31.25      31.43          2  
 12 Julian Morgan       12 Big Blue-MR            32.28      31.61          1  
 13 Benjamin Vondrak    11 NBS-MR                 31.63      31.72        
 14 Bryan Feigel        12 NBS-MR                 32.96      32.46        
 15 Kevin McCaffery     11 BBSC-MR                48.97      35.00        
 16 Dominic Rizzi       12 Dolphins-MR            33.86      36.21        
 17 David Korgahashviv  11 NBS-MR                 38.61      37.53        
 18 Christian Fuentes   11 NBS-MR               1:15.61    1:07.16        
 -- Somar Hadid         12 NBS-MR                 38.97         DQ        
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 52.33    1/1/1985 RODNEY VANTASSELL - NBS                      
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Trevor Attile       12 Big Blue-MR            58.55      58.30         16  
                  28.10       58.30 (30.20)                                        
  2 Charlie Broe        12 NBS-MR               1:06.13    1:02.99         13  
                  30.63     1:02.99 (32.36)                                        
  3 Tyshaun Hamilton    11 Boys Club-MR         1:01.00    1:03.03         12  
                  29.87     1:03.03 (33.16)                                        
  4 Nico Lastauskas     11 BDA-MA               1:02.61    1:04.06         11  
                  30.53     1:04.06 (33.53)                                        
  5 Joseph Galante      12 NBS-MR               1:12.81    1:04.18         10  
                  30.96     1:04.18 (33.22)                                        
  6 Zachary Woolley     12 Dolphins-MR          1:07.93    1:06.72          9  
                  31.92     1:06.72 (34.80)                                        
  7 Jahari White        11 Silver Streaks-MR    1:09.61    1:06.91          7  
                  31.86     1:06.91 (35.05)                                        
  8 Nicholas Yozzo      12 NBS-MR               1:08.73    1:07.95          5  
                  31.83     1:07.95 (36.12)                                        
  9 James Macaluso      12 Silver Streaks-MR    1:15.35    1:08.43          4  
                  32.48     1:08.43 (35.95)                                        
 10 Chris Zoll          12 BBSC-MR              1:11.35    1:09.41          3  
                  32.91     1:09.41 (36.50)                                        
 11 Aaron Wong          12 Silver Streaks-MR    1:10.38    1:10.00          2  
                  33.37     1:10.00 (36.63)                                        
 12 Thomas Johnson      12 NBS-MR               1:21.52    1:10.53          1  
                  33.93     1:10.53 (36.60)                                        
 13 Julian Morgan       12 Big Blue-MR          1:10.81    1:11.20        
                  34.54     1:11.20 (36.66)                                        
 14 Robert McDougall    12 CSC-MR               1:06.19    1:11.26        
                  32.59     1:11.26 (38.67)                                        
 15 Benjamin Vondrak    11 NBS-MR               1:10.40    1:11.52        
                  34.65     1:11.52 (36.87)                                        
 16 Gaurav Uppal        11 Silver Streaks-MR    1:15.46    1:13.33        
                  33.77     1:13.33 (39.56)                                        
 17 Dominic Rizzi       12 Dolphins-MR          1:21.17    1:21.37        
                1:00.00     1:21.37 (21.37)                                        
 18 Somar Hadid         12 NBS-MR               1:28.30    1:21.82        
                  38.50     1:21.82 (43.32)                                        
 19 David Korgahashviv  11 NBS-MR               1:25.00    1:24.01        
                  39.58     1:24.01 (44.43)                                        
 -- Christian Fuentes   11 NBS-MR                    NT         DQ        
                1:07.37        DQ (1:16.68)                                        
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 58.99    1/1/1985 TODD KNAPP - SMW                             
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Trevor Attile       12 Big Blue-MR          1:08.52    1:06.88         16  
                  32.94     1:06.88 (33.94)                                        
  2 Charlie Broe        12 NBS-MR               1:16.09    1:12.63         13  
                  35.60     1:12.63 (37.03)                                        
  3 Nicholas Yozzo      12 NBS-MR                    NT    1:16.40         12  
                  37.17     1:16.40 (39.23)                                        
  4 Joseph Galante      12 NBS-MR               1:23.25    1:17.09         11  
                  38.76     1:17.09 (38.33)                                        
  5 Zachary Woolley     12 Dolphins-MR          1:21.12    1:18.11         10  
                  38.49     1:18.11 (39.62)                                        
  6 Thomas Johnson      12 NBS-MR               1:21.11    1:18.65          9  
                  38.64     1:18.65 (40.01)                                        
  7 Chris Zoll          12 BBSC-MR              1:19.81    1:18.87          7  
                  38.51     1:18.87 (40.36)                                        
  8 Nico Lastauskas     11 BDA-MA               1:17.53    1:19.26          5  
                  38.14     1:19.26 (41.12)                                        
  9 Julian Morgan       12 Big Blue-MR          1:21.96    1:19.35          4  
                  39.37     1:19.35 (39.98)                                        
 10 Aaron Wong          12 Silver Streaks-MR    1:19.35    1:19.55          3  
                  39.03     1:19.55 (40.52)                                        
 11 Benjamin Vondrak    11 NBS-MR               1:20.01    1:19.80          2  
                  39.42     1:19.80 (40.38)                                        
 12 Gaurav Uppal        11 Silver Streaks-MR    1:20.04    1:19.90          1  
                  37.77     1:19.90 (42.13)                                        
 13 Jahari White        11 Silver Streaks-MR    1:25.18    1:24.18        
                1:24.18         1:24.18 ( )                                        
 14 James Macaluso      12 Silver Streaks-MR    1:32.38    1:24.28        
                  41.81     1:24.28 (42.47)                                        
 15 Robert McDougall    12 CSC-MR               1:19.68    1:25.59        
                  41.00     1:25.59 (44.59)                                        
 16 David Korgahashviv  11 NBS-MR               1:36.84    1:35.28        
                  47.09     1:35.28 (48.19)                                        
 17 Dominic Rizzi       12 Dolphins-MR          1:36.52    1:37.27        
                  45.27     1:37.27 (52.00)                                        
 18 Somar Hadid         12 NBS-MR               1:50.01    1:42.47        
                  46.16     1:42.47 (56.31)                                        
 -- Christian Fuentes   11 NBS-MR                    NT         DQ        
                  59.36        DQ (1:24.12)                                        
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:08.31    1/1/2000 JOHN GORSKI - TS-HH                        
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nico Lastauskas     11 BDA-MA               1:21.93    1:19.26         16  
                  38.20     1:19.26 (41.06)                                        
  2 Joseph Galante      12 NBS-MR               1:27.17    1:27.29         13  
                  40.77     1:27.29 (46.52)                                        
  3 Chris Zoll          12 BBSC-MR              1:28.99    1:30.01         12  
                  41.91     1:30.01 (48.10)                                        
  4 Charlie Broe        12 NBS-MR               1:33.82    1:30.37         11  
                  43.77     1:30.37 (46.60)                                        
  5 Gaurav Uppal        11 Silver Streaks-MR    1:39.52    1:30.48         10  
                  42.45     1:30.48 (48.03)                                        
  6 Thomas Johnson      12 NBS-MR               1:44.50    1:31.47          9  
                  43.26     1:31.47 (48.21)                                        
  7 Bryan Feigel        12 NBS-MR               1:32.93    1:31.93          7  
                  43.25     1:31.93 (48.68)                                        
  8 Benjamin Vondrak    11 NBS-MR               1:35.75    1:34.82          5  
                  45.54     1:34.82 (49.28)                                        
  9 Jack Olsen          12 Aqua Gems-MR         1:40.35    1:34.99          4  
                  44.34     1:34.99 (50.65)                                        
 10 Julian Morgan       12 Big Blue-MR          1:42.77    1:35.02          3  
                  45.98     1:35.02 (49.04)                                        
 11 Robert McDougall    12 CSC-MR               1:33.29    1:36.84          2  
                  45.19     1:36.84 (51.65)                                        
 12 Somar Hadid         12 NBS-MR               1:45.56    1:37.26          1  
                  46.81     1:37.26 (50.45)                                        
 13 Aaron Wong          12 Silver Streaks-MR    1:40.16    1:39.52        
                  46.54     1:39.52 (52.98)                                        
 14 Jahari White        11 Silver Streaks-MR    1:42.11    1:41.59        
                  48.83     1:41.59 (52.76)                                        
 15 Nicholas Yozzo      12 NBS-MR                    NT    1:43.17        
                  50.07     1:43.17 (53.10)                                        
 16 Kevin McCaffery     11 BBSC-MR              2:17.81    1:59.50        
                  54.47   1:59.50 (1:05.03)                                        
 17 Dominic Rizzi       12 Dolphins-MR          1:52.68    1:59.51        
                  54.46   1:59.51 (1:05.05)                                        
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 58.99    1/1/1985 RODNEY VANTASSELL - NBS                      
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Trevor Attile       12 Big Blue-MR          1:04.79    1:03.57         16  
                  30.75     1:03.57 (32.82)                                        
  2 Charlie Broe        12 NBS-MR               1:13.79    1:14.24         13  
                  35.13     1:14.24 (39.11)                                        
  3 Joseph Galante      12 NBS-MR               1:22.04    1:22.06         12  
                  37.64     1:22.06 (44.42)                                        
  4 Thomas Johnson      12 NBS-MR               1:31.50    1:26.31         11  
                  39.79     1:26.31 (46.52)                                        
  5 Bryan Feigel        12 NBS-MR               1:24.07    1:26.94         10  
                  40.63     1:26.94 (46.31)                                        
  6 Jahari White        11 Silver Streaks-MR    1:38.11    1:32.59          9  
                  40.29     1:32.59 (52.30)                                        
  7 Julian Morgan       12 Big Blue-MR          1:30.30    1:33.19          7  
                  41.37     1:33.19 (51.82)                                        
  8 Chris Zoll          12 BBSC-MR              1:59.63    1:33.20          5  
                  42.68     1:33.20 (50.52)                                        
  9 Aaron Wong          12 Silver Streaks-MR    1:33.11    1:35.51          4  
                  43.34     1:35.51 (52.17)                                        
 10 David Korgahashviv  11 NBS-MR                    NT    1:41.14          3  
                  46.30     1:41.14 (54.84)                                        
 11 Gaurav Uppal        11 Silver Streaks-MR    1:49.11    1:42.37          2  
                  44.78     1:42.37 (57.59)                                        
 12 Eric Wissemann      11 CSC-MR                    NT    2:06.22          1  
                2:06.22         2:06.22 ( )                                        
 -- Benjamin Vondrak    11 NBS-MR               1:36.12         DQ        
                  43.75          DQ (48.24)                                        
 -- Nicholas Yozzo      12 NBS-MR                    NT         DQ        
                  45.17          DQ (54.35)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: * 2:12.91    1/6/2002 Tristan L Hastings, BGNW Marlins           
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Charlie Broe        12 NBS-MR               2:43.85    2:37.26         16  
                  34.22     1:13.06 (38.84)     2:01.75 (48.69)     2:37.26 (35.51)
  2 Joseph Galante      12 NBS-MR               2:44.72    2:38.31         13  
                  36.46     1:17.93 (41.47)     2:04.10 (46.17)     2:38.31 (34.21)
  3 Tyshaun Hamilton    11 Boys Club-MR         2:39.00    2:40.44         12  
                  36.28     1:17.03 (40.75)     2:04.17 (47.14)     2:40.44 (36.27)
  4 Chris Zoll          12 BBSC-MR                   NT    2:53.59         11  
                  41.71     1:25.29 (43.58)     2:15.01 (49.72)     2:53.59 (38.58)
  5 Thomas Johnson      12 NBS-MR               3:01.50    2:53.73         10  
                  38.33     1:21.28 (42.95)     2:12.73 (51.45)     2:53.73 (41.00)
  6 Zachary Woolley     12 Dolphins-MR          3:00.44    2:55.42          9  
                  40.58     1:25.08 (44.50)     2:19.12 (54.04)     2:55.42 (36.30)
  7 Robert McDougall    12 CSC-MR               2:46.96    2:56.01          7  
                  40.50     1:27.48 (46.98)     2:19.58 (52.10)     2:56.01 (36.43)
  8 James Macaluso      12 Silver Streaks-MR    3:05.26    2:56.17          5  
                  38.69     1:25.56 (46.87)     2:17.99 (52.43)     2:56.17 (38.18)
  9 Aaron Wong          12 Silver Streaks-MR    3:02.06    2:56.23          4  
                  42.58     1:24.92 (42.34)     2:18.62 (53.70)     2:56.23 (37.61)
 10 Benjamin Vondrak    11 NBS-MR               2:56.24    2:57.26          3  
                  43.07     1:27.59 (44.52)     2:19.63 (52.04)     2:57.26 (37.63)
 11 Nicholas Yozzo      12 NBS-MR                    NT    3:00.01          2  
                  44.87     1:24.73 (39.86)     2:20.72 (55.99)     3:00.01 (39.29)
 12 Gaurav Uppal        11 Silver Streaks-MR    3:15.88    3:04.05          1  
                  43.87     1:26.88 (43.01)     2:22.61 (55.73)     3:04.05 (41.44)
 13 Jahari White        11 Silver Streaks-MR    3:18.11    3:05.47        
                  40.68     1:28.19 (47.51)     2:25.79 (57.60)     3:05.47 (39.68)
 14 Somar Hadid         12 NBS-MR               3:35.46    3:10.02        
                  40.05     1:31.86 (51.81)     2:26.24 (54.38)     3:10.02 (43.78)
 -- Julian Morgan       12 Big Blue-MR          3:35.22         DQ        
                  43.18     1:25.99 (42.81)     2:19.66 (53.67)          DQ (36.37)
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 1:45.85    1/6/2001 NEWBURGH SHARKS, NBS  -                    
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Newburgh Sharks-MR  'A'                          NT    2:05.79         32  
     1) Nicholas Yozzo 12               2) Joseph Galante 12              
     3) Thomas Johnson 12               4) Charlie Broe 12                
                  31.41     1:01.84 (30.43)     1:34.86 (33.02)     2:05.79 (30.93)
  2 Newburgh Sharks-MR  'B'                          NT    2:19.82         26  
     1) Somar Hadid 12                  2) Bryan Feigel 12                
     3) David Korgahashvivli 11         4) Benjamin Vondrak 11            
                  34.08     1:06.65 (32.57)     1:52.23 (45.58)     2:19.82 (27.59)
 
Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 1:56.86    1/6/2002 BGC-N. Westchester Marlins                 
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Silver Streaks Swim Club-MR  'A'                 NT    2:22.69         32  
     1) James Macaluso 12               2) Gaurav Uppal 11                
     3) Jahari White 11                 4) Aaron Wong 12                  
                  37.83     1:20.91 (43.08)     1:53.86 (32.95)     2:22.69 (28.83)
  2 Newburgh Sharks-MR  'B'                     3:00.50    3:05.22         26  
     1) Christian Fuentes 11            2) Somar Hadid 12                 
     3) Benjamin Vondrak 11             4) David Korgahashvivli 11        
                1:14.24     1:48.87 (34.63)     2:28.04 (39.17)     3:05.22 (37.18)
 -- Newburgh Sharks-MR  'A'                     2:07.50         DQ        
     1) Thomas Johnson 12               2) Joseph Galante 12              
     3) Charlie Broe 12                 4) Nicholas Yozzo 12              
                  38.09     1:18.06 (39.97)     1:51.59 (33.53)          DQ (29.46)
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 23.10    1/1/1998 PETER POLITI - NBS                           
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Christian Macaluso  14 Silver Streaks-MR      25.10      24.74         16  
  2 Osaze Perry-Porter  13 Silver Streaks-MR      25.59      26.15         13  
  3 Collin Deans-Brand  13 Aqua Gems-MR           26.43      26.44         12  
  4 Elie Kurzum         13 WSSC-MR                26.22      26.45         11  
  5 Douglas Russell     13 CSC-MR                 27.64      26.81         10  
  6 Grant Buckland      13 Silver Streaks-MR      26.89      26.94          9  
  7 Cooper Legg         14 BDA-MA                 26.47      27.17          7  
  8 Andrew Wilson       13 BBSC-MR                27.56      27.34          5  
  9 Kevin Keane         13 CSC-MR                 28.54      27.55          4  
 10 Joey Goldbloom      14 Silver Streaks-MR      28.16      27.79          3  
 11 Kristofer Muzzi     14 BDA-MA                 27.87      28.14          2  
 12 Erik Gudmunson      13 Dolphins-MR            29.76      28.15          1  
 13 Ricky Coffin        14 Dolphins-MR            28.60      28.23        
 14 Matthew MACKAY      13 WSSC-MR                28.75      28.44        
 15 Jonathan Derby      14 BBSC-MR                28.89      28.76        
 16 Peter Moore         13 Aqua Gems-MR           28.55      28.92        
 17 Nicholas Pizzurro   13 CSC-MR                 30.75      29.25        
 18 Eric Yurman         13 BBSC-MR                29.72      29.33        
 19 Joshua Beazer       14 Silver Streaks-MR      29.36      29.41        
 20 Christian Stagg     14 Silver Streaks-MR      30.55      29.51        
 21 Thomas Marquardt    13 CSC-MR                 34.43      29.53        
 22 Daniel Sidoti       13 Silver Streaks-MR      32.80      30.34        
 23 Noah Wagner         13 NBS-MR                 30.50      31.48        
 24 Samuel Morgan       13 Big Blue-MR            32.88      31.52        
 25 Alexander Schuyler  14 NBS-MR                 33.58      33.18        
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 1:51.77  12/10/2006 Michael Burud, NDAC                        
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Alex Lin            13 Boys Club-MR         1:52.00    1:54.66         16  
                  26.13       54.98 (28.85)     1:24.77 (29.79)     1:54.66 (29.89)
  2 Gerard Theophilidi  14 BBSC-MR              2:02.43    2:01.39         13  
                  27.42       57.80 (30.38)     1:29.70 (31.90)     2:01.39 (31.69)
  3 Kytoh LI            14 Boys Club-MR         2:04.00    2:05.30         12  
                  26.67       57.11 (30.44)     1:30.57 (33.46)     2:05.30 (34.73)
  4 Douglas Russell     13 CSC-MR               2:11.67    2:07.20         11  
                  29.07     1:01.28 (32.21)     1:35.28 (34.00)     2:07.20 (31.92)
  5 Christian Macaluso  14 Silver Streaks-MR    2:06.58    2:07.71         10  
                  28.00     1:00.78 (32.78)     1:34.68 (33.90)     2:07.71 (33.03)
  6 Jonathan Derby      14 BBSC-MR              2:11.24    2:10.65          9  
                  30.26     1:03.33 (33.07)     1:36.92 (33.59)     2:10.65 (33.73)
  7 Osaze Perry-Porter  13 Silver Streaks-MR    2:22.11    2:11.26          7  
                  30.86     1:04.70 (33.84)     1:38.61 (33.91)     2:11.26 (32.65)
  8 Andrew Wilson       13 BBSC-MR              2:10.90    2:11.68          5  
                  29.65     1:03.35 (33.70)     1:38.63 (35.28)     2:11.68 (33.05)
  9 Matthew Kessler     13 NBS-MR               2:15.39    2:14.58          4  
                  30.44     1:04.94 (34.50)     1:40.01 (35.07)     2:14.58 (34.57)
 10 Cooper Legg         14 BDA-MA               2:22.20    2:15.41          3  
                1:05.95     1:41.36 (35.41)     2:15.41 (34.05)         2:15.41 ( )
 11 Kevin Keane         13 CSC-MR               2:19.27    2:15.50          2  
                  30.66     1:05.23 (34.57)     1:40.88 (35.65)     2:15.50 (34.62)
 12 Ricky Coffin        14 Dolphins-MR          2:27.48    2:15.78          1  
                  30.48     1:05.60 (35.12)     1:41.23 (35.63)     2:15.78 (34.55)
 13 Joey Goldbloom      14 Silver Streaks-MR    2:32.80    2:18.96        
                  30.83     1:05.93 (35.10)     1:42.67 (36.74)     2:18.96 (36.29)
 14 Jeramy Rosado       13 PBAC-MR              2:06.77    2:18.98        
                  28.59     1:03.11 (34.52)     1:40.57 (37.46)     2:18.98 (38.41)
 15 Grant Buckland      13 Silver Streaks-MR    2:23.58    2:24.46        
                  30.48     1:07.45 (36.97)     1:47.10 (39.65)     2:24.46 (37.36)
 16 Nicholas Pizzurro   13 CSC-MR               2:26.26    2:25.02        
                  31.52     1:08.70 (37.18)     1:49.27 (40.57)     2:25.02 (35.75)
 17 Joshua Beazer       14 Silver Streaks-MR    2:33.11    2:25.35        
                  32.88     1:10.69 (37.81)     1:50.41 (39.72)     2:25.35 (34.94)
 18 Samuel Morgan       13 Big Blue-MR          2:39.66    2:26.26        
                  34.46     1:12.62 (38.16)     1:50.94 (38.32)     2:26.26 (35.32)
 19 Thomas Marquardt    13 CSC-MR               3:00.00    2:28.98        
                  33.20     1:12.19 (38.99)     1:52.35 (40.16)     2:28.98 (36.63)
 20 Christian Stagg     14 Silver Streaks-MR    2:30.18    2:29.55        
                  31.98     1:09.51 (37.53)     1:50.23 (40.72)     2:29.55 (39.32)
 21 Daniel Sidoti       13 Silver Streaks-MR    2:36.11    2:29.58        
                  33.52     1:12.67 (39.15)     1:52.81 (40.14)     2:29.58 (36.77)
 22 Eric Yurman         13 BBSC-MR              2:31.79    2:35.10        
                  33.64     1:12.59 (38.95)     1:54.29 (41.70)     2:35.10 (40.81)
 23 Noah Wagner         13 NBS-MR                    NT    2:38.35        
                  37.21     1:17.53 (40.32)     1:59.85 (42.32)     2:38.35 (38.50)
 24 Alexander Schuyler  14 NBS-MR               2:57.18    2:57.93        
                  38.68     1:23.95 (45.27)     2:12.43 (48.48)     2:57.93 (45.50)
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 55.26    1/1/1998 NICHOLAS PAI - MSC                           
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Alex Lin            13 Boys Club-MR         1:01.00      59.62         16  
                  28.36       59.62 (31.26)                                        
  2 Eric Miou           13 Boys Club-MR         1:02.00    1:00.31         13  
                  28.46     1:00.31 (31.85)                                        
  3 Osaze Perry-Porter  13 Silver Streaks-MR    1:07.47    1:07.64         12  
                  32.73     1:07.64 (34.91)                                        
  4 Jonathan Derby      14 BBSC-MR              1:08.40    1:08.09         11  
                  33.15     1:08.09 (34.94)                                        
  5 Christian Macaluso  14 Silver Streaks-MR    1:14.11    1:08.67         10  
                  32.74     1:08.67 (35.93)                                        
  6 Joey Goldbloom      14 Silver Streaks-MR    1:11.25    1:09.49          9  
                  34.30     1:09.49 (35.19)                                        
  7 Douglas Russell     13 CSC-MR               1:08.58    1:10.12          7  
                  34.68     1:10.12 (35.44)                                        
  8 Ricky Coffin        14 Dolphins-MR          1:12.98    1:10.56          5  
                  34.59     1:10.56 (35.97)                                        
  9 Gerard Theophilidi  14 BBSC-MR              1:11.03    1:10.91          4  
                  34.63     1:10.91 (36.28)                                        
 10 Erik Gudmunson      13 Dolphins-MR          1:16.52    1:11.15          3  
                  35.18     1:11.15 (35.97)                                        
 11 Cooper Legg         14 BDA-MA               1:20.67    1:12.34          2  
                  35.79     1:12.34 (36.55)                                        
 12 Eric Yurman         13 BBSC-MR              1:15.52    1:13.74          1  
                  36.00     1:13.74 (37.74)                                        
 13 Matthew Kessler     13 NBS-MR               1:14.82    1:14.28        
                  36.57     1:14.28 (37.71)                                        
 14 Grant Buckland      13 Silver Streaks-MR    1:11.98    1:14.69        
                  35.31     1:14.69 (39.38)                                        
 15 Andrew Wilson       13 BBSC-MR              1:17.54    1:15.20        
                  37.40     1:15.20 (37.80)                                        
 16 Christian Stagg     14 Silver Streaks-MR    1:15.11    1:15.37        
                  36.66     1:15.37 (38.71)                                        
 17 Kevin Keane         13 CSC-MR               1:19.01    1:16.12        
                1:16.12         1:16.12 ( )                                        
 18 Samuel Morgan       13 Big Blue-MR          1:18.03    1:17.17        
                  37.81     1:17.17 (39.36)                                        
 19 Thomas Marquardt    13 CSC-MR               1:19.44    1:19.37        
                  38.15     1:19.37 (41.22)                                        
 20 Noah Wagner         13 NBS-MR                    NT    1:19.72        
                  39.17     1:19.72 (40.55)                                        
 21 Joshua Beazer       14 Silver Streaks-MR    1:37.95    1:20.10        
                  38.65     1:20.10 (41.45)                                        
 22 Daniel Sidoti       13 Silver Streaks-MR    1:20.03    1:21.94        
                  39.79     1:21.94 (42.15)                                        
 23 Nicholas Pizzurro   13 CSC-MR               1:28.44    1:25.71        
                  41.38     1:25.71 (44.33)                                        
 24 Alexander Schuyler  14 NBS-MR               1:41.50    1:28.29        
                  42.43     1:28.29 (45.86)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 2:17.44    1/5/2002 Brad E Mitchell, BGNW Marlins              
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Christian Macaluso  14 Silver Streaks-MR    2:48.18    2:40.41         16  
                  33.96     1:14.77 (40.81)     1:57.77 (43.00)     2:40.41 (42.64)
  2 Collin Deans-Brand  13 Aqua Gems-MR         2:55.43    2:42.65         13  
                  37.79     1:19.78 (41.99)     2:01.42 (41.64)     2:42.65 (41.23)
  3 Matthew MACKAY      13 WSSC-MR              3:15.62    2:48.36         12  
                  35.42     1:17.43 (42.01)     2:02.66 (45.23)     2:48.36 (45.70)
  4 Osaze Perry-Porter  13 Silver Streaks-MR    2:49.88    2:51.11         11  
                  36.24     1:19.16 (42.92)     2:05.39 (46.23)     2:51.11 (45.72)
  5 Douglas Russell     13 CSC-MR               2:52.09    2:52.15         10  
                  38.49     1:22.08 (43.59)     2:07.65 (45.57)     2:52.15 (44.50)
  6 Erik Gudmunson      13 Dolphins-MR          3:31.43    2:52.20          9  
                  38.02     1:21.43 (43.41)     2:06.86 (45.43)     2:52.20 (45.34)
  7 Joey Goldbloom      14 Silver Streaks-MR    3:00.27    2:55.12          7  
                  39.32     1:24.44 (45.12)     2:10.15 (45.71)     2:55.12 (44.97)
  8 Jonathan Derby      14 BBSC-MR              3:04.24    2:56.55          5  
                  40.70     1:25.72 (45.02)     2:11.59 (45.87)     2:56.55 (44.96)
  9 Ricky Coffin        14 Dolphins-MR          3:01.26    2:57.03          4  
                  39.94     1:25.56 (45.62)     2:11.48 (45.92)     2:57.03 (45.55)
 10 Christian Stagg     14 Silver Streaks-MR    3:09.37    3:00.81          3  
                  40.14     1:26.27 (46.13)     2:13.48 (47.21)     3:00.81 (47.33)
 11 Grant Buckland      13 Silver Streaks-MR         NT    3:01.28          2  
                  39.07     1:24.77 (45.70)     2:14.13 (49.36)     3:01.28 (47.15)
 12 Joshua Beazer       14 Silver Streaks-MR    2:58.11    3:01.48          1  
                  38.51     1:25.14 (46.63)     2:13.75 (48.61)     3:01.48 (47.73)
 13 Daniel Sidoti       13 Silver Streaks-MR    3:22.11    3:04.66        
                  41.62     1:28.96 (47.34)     2:16.84 (47.88)     3:04.66 (47.82)
 14 Nicholas Pizzurro   13 CSC-MR                    NT    3:13.70        
                  43.76     1:33.48 (49.72)     2:25.07 (51.59)     3:13.70 (48.63)
 15 Kristofer Muzzi     14 BDA-MA               3:17.56    3:14.22        
                  43.44     1:33.66 (50.22)     2:24.96 (51.30)     3:14.22 (49.26)
 16 Eric Yurman         13 BBSC-MR              3:25.14    3:15.58        
                  43.16     1:35.46 (52.30)     2:27.94 (52.48)     3:15.58 (47.64)
 17 Kevin Keane         13 CSC-MR               3:00.00    3:17.29        
                  42.08   2:23.96 (1:41.88)     3:17.29 (53.33)         3:17.29 ( )
 18 Thomas Marquardt    13 CSC-MR                    NT    3:23.52        
                  44.84     1:37.51 (52.67)     2:31.28 (53.77)     3:23.52 (52.24)
 19 Alexander Schuyler  14 NBS-MR                    NT    3:28.62        
                  45.52     1:39.99 (54.47)     2:35.37 (55.38)     3:28.62 (53.25)
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 56.68    1/1/1996 RUSTY LANGAN - MSC                           
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Christian Macaluso  14 Silver Streaks-MR    1:01.25    1:01.45         16  
                  27.56     1:01.45 (33.89)                                        
  2 Ricky Coffin        14 Dolphins-MR          1:14.03    1:10.44         13  
                  32.32     1:10.44 (38.12)                                        
  3 Collin Deans-Brand  13 Aqua Gems-MR         1:13.07    1:11.67         12  
                  32.79     1:11.67 (38.88)                                        
  4 Osaze Perry-Porter  13 Silver Streaks-MR    1:24.11    1:11.99         11  
                  30.29     1:11.99 (41.70)                                        
  5 Cooper Legg         14 BDA-MA               1:12.12    1:12.51         10  
                  35.11     1:12.51 (37.40)                                        
  6 Elie Kurzum         13 WSSC-MR              1:13.76    1:15.72          9  
                  33.35     1:15.72 (42.37)                                        
  7 Grant Buckland      13 Silver Streaks-MR    1:21.32    1:16.55          7  
                  32.24     1:16.55 (44.31)                                        
  8 Douglas Russell     13 CSC-MR               1:13.37    1:16.70          5  
                  35.19     1:16.70 (41.51)                                        
  9 Joey Goldbloom      14 Silver Streaks-MR    1:27.59    1:18.33          4  
                  36.73     1:18.33 (41.60)                                        
 10 Kristofer Muzzi     14 BDA-MA               1:15.04    1:19.14          3  
                  35.47     1:19.14 (43.67)                                        
 11 Kevin Keane         13 CSC-MR               1:25.00    1:20.00          2  
                  35.57     1:20.00 (44.43)                                        
 12 Erik Gudmunson      13 Dolphins-MR          1:16.42    1:22.29          1  
                  35.83     1:22.29 (46.46)                                        
 13 Christian Stagg     14 Silver Streaks-MR    1:29.27    1:22.84        
                  37.50     1:22.84 (45.34)                                        
 14 Andrew Wilson       13 BBSC-MR              1:40.21    1:24.29        
                  38.01     1:24.29 (46.28)                                        
 15 Peter Moore         13 Aqua Gems-MR         1:15.43    1:25.39        
                  38.52     1:25.39 (46.87)                                        
 16 Nicholas Pizzurro   13 CSC-MR               1:32.71    1:29.11        
                  40.16     1:29.11 (48.95)                                        
 17 Eric Yurman         13 BBSC-MR              1:33.21    1:32.13        
                  41.17     1:32.13 (50.96)                                        
 18 Samuel Morgan       13 Big Blue-MR          1:34.35    1:32.50        
                  40.51     1:32.50 (51.99)                                        
 19 Joshua Beazer       14 Silver Streaks-MR    1:25.11    1:33.68        
                  40.00     1:33.68 (53.68)                                        
 20 Daniel Sidoti       13 Silver Streaks-MR    1:39.11    1:38.65        
                  45.36     1:38.65 (53.29)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: * 2:03.64    1/1/1995 ERIC MITCHELL - MKBC                       
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Eric Miou           13 Boys Club-MR         2:19.00    2:19.86         16  
                  29.55     1:04.82 (35.27)     1:48.02 (43.20)     2:19.86 (31.84)
  2 Alex Lin            13 Boys Club-MR         2:13.00    2:20.50         13  
                  30.42     1:05.18 (34.76)     1:46.61 (41.43)     2:20.50 (33.89)
  3 Christian Macaluso  14 Silver Streaks-MR    2:25.09    2:25.36         12  
                  29.27     1:09.34 (40.07)     1:51.98 (42.64)     2:25.36 (33.38)
  4 Gerard Theophilidi  14 BBSC-MR              2:24.72    2:26.35         11  
                  32.23     1:10.57 (38.34)     1:55.13 (44.56)     2:26.35 (31.22)
  5 Cooper Legg         14 BDA-MA               2:40.78    2:30.48         10  
                  30.93     1:11.57 (40.64)     1:55.07 (43.50)     2:30.48 (35.41)
  6 Douglas Russell     13 CSC-MR               2:28.12    2:30.65          9  
                  33.97     1:12.74 (38.77)     1:57.95 (45.21)     2:30.65 (32.70)
  7 Osaze Perry-Porter  13 Silver Streaks-MR    2:27.23    2:30.67          7  
                  30.36     1:07.87 (37.51)     1:53.63 (45.76)     2:30.67 (37.04)
  8 Erik Gudmunson      13 Dolphins-MR          2:38.87    2:34.00          5  
                  36.01     1:14.81 (38.80)     1:59.76 (44.95)     2:34.00 (34.24)
  9 Matthew Kessler     13 NBS-MR               2:47.32    2:34.55          4  
                  31.32     1:12.66 (41.34)     2:00.43 (47.77)     2:34.55 (34.12)
 10 Ricky Coffin        14 Dolphins-MR          2:49.82    2:34.78          3  
                  33.20     1:12.26 (39.06)     1:58.40 (46.14)     2:34.78 (36.38)
 11 Jeramy Rosado       13 PBAC-MR              2:30.17    2:35.68          2  
                  32.50     1:13.46 (40.96)     1:59.48 (46.02)     2:35.68 (36.20)
 12 Joey Goldbloom      14 Silver Streaks-MR    2:40.55    2:37.72          1  
                  34.64     1:14.17 (39.53)     2:01.13 (46.96)     2:37.72 (36.59)
 13 Grant Buckland      13 Silver Streaks-MR    2:40.03    2:37.81        
                  33.41     1:14.72 (41.31)     2:03.37 (48.65)     2:37.81 (34.44)
 14 Jonathan Derby      14 BBSC-MR              2:50.90    2:39.22        
                  41.81     1:18.79 (36.98)     2:05.67 (46.88)     2:39.22 (33.55)
 15 Kevin Keane         13 CSC-MR               2:40.69    2:41.21        
                  35.01     1:15.71 (40.70)     2:07.81 (52.10)     2:41.21 (33.40)
 16 Joshua Beazer       14 Silver Streaks-MR    3:01.11    2:43.78        
                  37.43     1:19.07 (41.64)     2:04.65 (45.58)     2:43.78 (39.13)
 17 Andrew Wilson       13 BBSC-MR              2:40.59    2:43.79        
                  37.93     1:21.81 (43.88)     2:12.25 (50.44)     2:43.79 (31.54)
 18 Nicholas Pizzurro   13 CSC-MR               3:01.46    2:49.17        
                  39.24     1:22.86 (43.62)     2:12.54 (49.68)     2:49.17 (36.63)
 19 Samuel Morgan       13 Big Blue-MR          2:57.17    2:51.48        
                  39.99     1:21.07 (41.08)     2:14.64 (53.57)     2:51.48 (36.84)
 20 Thomas Marquardt    13 CSC-MR               3:00.00    2:51.67        
                  38.47     1:21.20 (42.73)     2:13.89 (52.69)     2:51.67 (37.78)
 21 Daniel Sidoti       13 Silver Streaks-MR    3:30.27    2:54.31        
                  40.05     1:25.25 (45.20)     2:16.77 (51.52)     2:54.31 (37.54)
 22 Eric Yurman         13 BBSC-MR              2:46.97    2:55.82        
                  39.16     1:22.09 (42.93)     2:16.01 (53.92)     2:55.82 (39.81)
 23 Noah Wagner         13 NBS-MR                    NT    3:00.74        
                  41.35     1:25.71 (44.36)     2:22.90 (57.19)     3:00.74 (37.84)
 24 Alexander Schuyler  14 NBS-MR               3:11.50    3:15.65        
                  43.39     1:35.37 (51.98)     2:30.84 (55.47)     3:15.65 (44.81)
 -- Christian Stagg     14 Silver Streaks-MR    2:45.69         DQ        
                  36.76     1:18.15 (41.39)     2:05.02 (46.87)          DQ (38.53)
 
Boys 13-14 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 3:35.07    1/5/2002 BGC-N. Westchester Marlins                 
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Connetquot Swim Club-MR  'A'                4:40.00    4:13.46         32  
     1) Kevin Keane 13                  2) Nicholas Pizzurro 13           
     3) Thomas Marquardt 13             4) Douglas Russell 13             
 
Boys 13-14 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 4:00.96    1/1/2000 BGNW  A                                    
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 The Boys' Club of New York-MR  'A'          4:06.00    4:05.51         32  
     1) Alex Lin 13                     2) Kytoh LI 14                    
     3) Eric Miou 13                    4) Adriel Gonzalez 14             
                  28.94   1:00.77 (1:00.77)     1:31.83 (31.06)   2:08.23 (1:07.46)
        2:35.74 (27.51)     3:08.04 (59.81)     3:33.74 (25.70)     4:05.51 (57.47)
  2 Connetquot Swim Club-MR  'A'                5:00.00    5:07.82         26  
     1) Thomas Marquardt 13             2) Nicholas Pizzurro 13           
     3) Douglas Russell 13              4) Kevin Keane 13                 
                  35.71   1:15.96 (1:15.96)     1:57.44 (41.48)   2:46.81 (1:30.85)
        3:22.67 (35.86)   4:05.58 (1:18.77)     4:34.41 (28.83)   5:07.82 (1:02.24)
 
Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 21.44    1/1/1990 STEVE SHEEDY - MSC                           
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Steffen Alejandro   18 BBSC-MR                   NT      23.37         16  
  2 Timothy Bosse       15 NBS-MR                 23.77      23.63         13  
  3 Gavin Buckland      15 Silver Streaks-MR      23.95      24.23         12  
  4 Jesse Gourevitch    17 Silver Streaks-MR      24.05      24.57         11  
  5 Matt Ryan           16 Dolphins-MR            25.20      24.75         10  
  6 Bryan Lubarsky      17 NBS-MR                 25.39      24.87          9  
  7 Daniel MacElveen    16 Dolphins-MR            25.00      24.98          7  
  8 Brian Wu            15 Silver Streaks-MR      24.10      25.12          5  
  9 Reilly Cooper       15 Dolphins-MR            25.10      25.16          4  
 10 Joseph Galan        15 NBS-MR                 24.25      25.36          3  
 11 Andy Schunk         15 Silver Streaks-MR      25.01      25.45          2  
 12 Simon Klein         15 Silver Streaks-MR      25.97      26.08          1  
 13 Michael MACKAY      16 WSSC-MR                26.38      26.09        
 14 James Yaro          18 Flying Dolphins-MR     25.90      26.11        
 15 Stefano Gagliardo   17 NBS-MR                 25.95      26.38        
 16 Jon-Anthony Avila   15 Silver Streaks-MR      26.36      26.55        
 17 Michael Edwards     15 NBS-MR                 26.80      26.92        
 18 Timothy Rice        15 BBSC-MR                27.22      27.01        
 19 Matthew Natal       16 WSSC-MR                25.53      27.08        
 20 Matthew Zaino       17 Silver Streaks-MR      26.69      27.32        
 21 Nicholas Czesak     16 Dolphins-MR            28.50      27.91        
 22 Ryan Walpole        16 BBSC-MR                28.15      28.04        
 23 Connor Donovan      16 BBSC-MR                29.28      28.66        
 23 Kristopher Haag     15 Dolphins-MR            29.19      28.66        
 25 Andrew Derby        16 BBSC-MR                28.84      29.03        
 26 Josh Ficht          15 Dolphins-MR            29.34      29.14        
 27 Nico Lastauskas     11 BDA-MA                 28.94      29.73        
 28 Bryce Babarsky      10 BDA-MA                 40.30      39.02        
 -- Amine Boubsis       24 Flying Dolphins-MR     23.00         DQ        
 
Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 46.99    1/1/1991 ERIK MARCHITELL - NBS                        
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Steffen Alejandro   18 BBSC-MR                50.07      50.38         16  
                  24.35       50.38 (26.03)                                        
  2 Timothy Bosse       15 NBS-MR                 51.50      50.98         13  
                  24.65       50.98 (26.33)                                        
  3 Gavin Buckland      15 Silver Streaks-MR      52.86      52.91         12  
                  25.37       52.91 (27.54)                                        
  4 Joseph Galan        15 NBS-MR                 53.50      52.97         11  
                  25.58       52.97 (27.39)                                        
  5 Luis Galan          17 NBS-MR                 52.50      53.13         10  
                  25.44       53.13 (27.69)                                        
  6 Bryan Lubarsky      17 NBS-MR                 54.99      53.23          9  
                  25.60       53.23 (27.63)                                        
  7 Joseph Morgan       15 NBS-MR                 55.68      53.84          7  
                  25.43       53.84 (28.41)                                        
  8 Reilly Cooper       15 Dolphins-MR            54.74      54.46          5  
                  26.01       54.46 (28.45)                                        
  9 Eric Miou           13 Boys Club-MR              NT      54.85          4  
                  26.23       54.85 (28.62)                                        
 10 Matt Ryan           16 Dolphins-MR            57.28      54.92          3  
                  26.73       54.92 (28.19)                                        
 11 Daniel MacElveen    16 Dolphins-MR            54.89      55.00          2  
                  26.02       55.00 (28.98)                                        
 12 Dennis Kan          15 Boys Club-MR           54.00      55.43          1  
                  25.38       55.43 (30.05)                                        
 13 Kevin Chow          15 Boys Club-MR           55.00      55.47        
                  26.56       55.47 (28.91)                                        
 14 Andy Schunk         15 Silver Streaks-MR      56.09      55.48        
                  26.24       55.48 (29.24)                                        
 15 Alex Heilmann       15 Dolphins-MR            59.33      56.42        
                  27.04       56.42 (29.38)                                        
 16 Amine Boubsis       24 Flying Dolphins-MR     51.00      56.66        
                  25.82       56.66 (30.84)                                        
 17 Michael Graziano    15 BBSC-MR                58.12      56.79        
                  27.35       56.79 (29.44)                                        
 18 Jesse Gourevitch    17 Silver Streaks-MR      54.69      56.85        
                  26.47       56.85 (30.38)                                        
 19 Kariat Francis      18 Big Blue-MR            59.91      56.88        
                  26.73       56.88 (30.15)                                        
 20 David Jiang         14 Boys Club-MR           58.00      57.29        
                  27.57       57.29 (29.72)                                        
 21 Stefano Gagliardo   17 NBS-MR                 56.50      57.79        
                  27.54       57.79 (30.25)                                        
 22 Sean Sullivan       15 Big Blue-MR          1:00.31      58.05        
                  28.08       58.05 (29.97)                                        
 23 Timothy Rice        15 BBSC-MR                59.49      58.11        
                  27.98       58.11 (30.13)                                        
 24 Thomas Theophilidi  17 BBSC-MR                56.94      59.21        
                  27.64       59.21 (31.57)                                        
 25 Simon Klein         15 Silver Streaks-MR    1:00.04      59.51        
                  27.65       59.51 (31.86)                                        
 26 Michael Edwards     15 NBS-MR               1:00.79    1:00.04        
                  29.08     1:00.04 (30.96)                                        
 27 Ryan Walpole        16 BBSC-MR              1:01.30    1:00.86        
                  29.36     1:00.86 (31.50)                                        
 28 Nicholas Czesak     16 Dolphins-MR          1:04.75    1:00.95        
                  29.62     1:00.95 (31.33)                                        
 29 Erik Gudmunson      13 Dolphins-MR          1:00.00    1:01.40        
                  29.80     1:01.40 (31.60)                                        
 30 Connor Donovan      16 BBSC-MR              1:05.36    1:02.70        
                  30.72     1:02.70 (31.98)                                        
 31 Andrew Derby        16 BBSC-MR              1:05.53    1:04.01        
                  30.57     1:04.01 (33.44)                                        
 32 Nico Lastauskas     11 BDA-MA               1:02.61    1:04.37        
                  30.50     1:04.37 (33.87)                                        
 33 Bryce Babarsky      10 BDA-MA               1:35.28    1:25.57        
                  40.69     1:25.57 (44.88)                                        
 -- Matthew Zaino       17 Silver Streaks-MR    1:00.36         DQ        
                  28.75          DQ (32.74)                                        
 
Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 53.22    1/6/2002 Nat L Moore, NBS  -MR                        
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Timothy Bosse       15 NBS-MR                 56.50      57.05         16  
                  28.13       57.05 (28.92)                                        
  2 Steffen Alejandro   18 BBSC-MR                56.28      57.09         13  
                  28.61       57.09 (28.48)                                        
  3 Bryan Lubarsky      17 NBS-MR                 58.89      59.40         12  
                  28.68       59.40 (30.72)                                        
  4 Joseph Morgan       15 NBS-MR               1:01.21    1:00.65         11  
                  29.48     1:00.65 (31.17)                                        
  5 Daniel MacElveen    16 Dolphins-MR          1:01.71    1:01.98         10  
                  29.97     1:01.98 (32.01)                                        
  6 Luis Galan          17 NBS-MR                 59.50    1:02.57          9  
                  30.41     1:02.57 (32.16)                                        
  7 Matt Ryan           16 Dolphins-MR          1:03.46    1:03.28          7  
                  30.77     1:03.28 (32.51)                                        
  8 Stefano Gagliardo   17 NBS-MR               1:01.50    1:03.44          5  
                  31.21     1:03.44 (32.23)                                        
  9 Joseph Galan        15 NBS-MR               1:00.50    1:03.67          4  
                  31.10     1:03.67 (32.57)                                        
 10 Jesse Gourevitch    17 Silver Streaks-MR      58.30    1:04.01          3  
                  30.24     1:04.01 (33.77)                                        
 11 Kevin Chow          15 Boys Club-MR         1:03.00    1:04.09          2  
                  30.93     1:04.09 (33.16)                                        
 12 Andy Schunk         15 Silver Streaks-MR    1:04.42    1:05.51          1  
                  31.03     1:05.51 (34.48)                                        
 13 Dennis Kan          15 Boys Club-MR         1:03.00    1:05.57        
                  31.52     1:05.57 (34.05)                                        
 14 Gavin Buckland      15 Silver Streaks-MR    1:04.67    1:05.77        
                  32.52     1:05.77 (33.25)                                        
 15 Michael Graziano    15 BBSC-MR              1:07.97    1:08.40        
                  33.51     1:08.40 (34.89)                                        
 16 Matthew Zaino       17 Silver Streaks-MR    1:08.72    1:09.07        
                1:09.07         1:09.07 ( )                                        
 17 Sean Sullivan       15 Big Blue-MR          1:04.99    1:09.46        
                  34.11     1:09.46 (35.35)                                        
 18 Alex Heilmann       15 Dolphins-MR          1:12.98    1:09.63        
                  34.06     1:09.63 (35.57)                                        
 19 Reilly Cooper       15 Dolphins-MR          1:11.09    1:09.75        
                  33.60     1:09.75 (36.15)                                        
 20 Simon Klein         15 Silver Streaks-MR    1:09.25    1:10.15        
                  33.95     1:10.15 (36.20)                                        
 21 Timothy Rice        15 BBSC-MR              1:13.13    1:10.23        
                  34.02     1:10.23 (36.21)                                        
 22 Kariat Francis      18 Big Blue-MR          1:11.12    1:11.00        
                  34.00     1:11.00 (37.00)                                        
 23 Michael Edwards     15 NBS-MR               1:09.95    1:13.81        
                  36.22     1:13.81 (37.59)                                        
 24 Thomas Theophilidi  17 BBSC-MR              1:08.59    1:14.87        
                  35.74     1:14.87 (39.13)                                        
 25 Ryan Walpole        16 BBSC-MR              1:14.90    1:15.30        
                  36.49     1:15.30 (38.81)                                        
 26 Nicholas Czesak     16 Dolphins-MR          1:19.23    1:15.31        
                  37.00     1:15.31 (38.31)                                        
 27 Nico Lastauskas     11 BDA-MA               1:17.53    1:18.98        
                  38.03     1:18.98 (40.95)                                        
 28 Andrew Derby        16 BBSC-MR              1:22.20    1:21.78        
                  38.90     1:21.78 (42.88)                                        
 29 Connor Donovan      16 BBSC-MR              1:45.65    1:22.88        
                  41.40     1:22.88 (41.48)                                        
 30 Bryce Babarsky      10 BDA-MA               1:57.77    1:39.34        
                  47.57     1:39.34 (51.77)                                        
 
Boys 200 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:55.48    1/6/2001 Robert M Tiernan, MSC  -MR                 
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bryan Lubarsky      17 NBS-MR               2:11.89    2:12.70         16  
                  30.87     1:04.44 (33.57)     1:38.80 (34.36)     2:12.70 (33.90)
  2 Daniel MacElveen    16 Dolphins-MR          2:19.02    2:15.96         13  
                  31.47     1:06.73 (35.26)     1:41.66 (34.93)     2:15.96 (34.30)
  3 Aidan Meehan        16 BBSC-MR              2:13.82    2:16.83         12  
                  31.60     1:06.21 (34.61)     1:41.75 (35.54)     2:16.83 (35.08)
  4 Arthur King         24 Flying Dolphins-MR   2:30.30    2:37.30         11  
                  36.64     1:16.30 (39.66)     1:57.80 (41.50)     2:37.30 (39.50)
  5 Cooper Legg         14 BDA-MA               2:50.98    2:37.48         10  
                  37.60   2:37.48 (1:59.88)      2:47.00 (9.52)         2:37.48 ( )
  6 Kristofer Muzzi     14 BDA-MA               2:39.37    2:38.74          9  
                  35.97     1:16.12 (40.15)     1:58.74 (42.62)     2:38.74 (40.00)
  7 Nico Lastauskas     11 BDA-MA               2:58.70    2:46.69          7  
                  39.26     1:21.35 (42.09)     2:04.69 (43.34)     2:46.69 (42.00)
  8 Andrew Derby        16 BBSC-MR              2:56.70    2:52.16          5  
                  38.98     1:23.00 (44.02)     2:09.40 (46.40)     2:52.16 (42.76)
  9 Robert McDougall    12 CSC-MR                    NT    3:02.80          4  
                  45.38     1:33.73 (48.35)     2:20.74 (47.01)     3:02.80 (42.06)
 10 Matthew Lastauskas   8 BDA-MA                    NT    3:47.33          3  
                  52.98     1:51.77 (58.79)     2:51.40 (59.63)     3:47.33 (55.93)
 
Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 59.76    1/1/1991 ERIK MARCHITELL - NBS                        
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Steffen Alejandro   18 BBSC-MR              1:01.34    1:02.58         16  
                  29.16     1:02.58 (33.42)                                        
  2 Michael MACKAY      16 WSSC-MR              1:06.50    1:06.69         13  
                  31.51     1:06.69 (35.18)                                        
  3 Jesse Gourevitch    17 Silver Streaks-MR    1:02.71    1:07.51         12  
                  31.34     1:07.51 (36.17)                                        
  4 Amine Boubsis       24 Flying Dolphins-MR   1:12.00    1:07.81         11  
                  31.21     1:07.81 (36.60)                                        
  5 Reilly Cooper       15 Dolphins-MR          1:09.61    1:09.88         10  
                  33.34     1:09.88 (36.54)                                        
  6 Gavin Buckland      15 Silver Streaks-MR    1:07.57    1:10.47          9  
                  33.30     1:10.47 (37.17)                                        
  7 Simon Klein         15 Silver Streaks-MR    1:11.32    1:14.11          7  
                  34.13     1:14.11 (39.98)                                        
  8 Daniel MacElveen    16 Dolphins-MR          1:09.52    1:14.27          5  
                  35.02     1:14.27 (39.25)                                        
  9 Jon-Anthony Avila   15 Silver Streaks-MR    1:12.77    1:14.89          4  
                  35.74     1:14.89 (39.15)                                        
 10 Brian Wu            15 Silver Streaks-MR    1:21.13    1:15.69          3  
                  35.46     1:15.69 (40.23)                                        
 11 Bryan Lubarsky      17 NBS-MR               1:25.06    1:17.04          2  
                  35.89     1:17.04 (41.15)                                        
 12 Andy Schunk         15 Silver Streaks-MR    1:17.43    1:17.15          1  
                  35.92     1:17.15 (41.23)                                        
 13 Matthew MACKAY      13 WSSC-MR              1:14.94    1:17.63        
                  35.81     1:17.63 (41.82)                                        
 14 Michael Edwards     15 NBS-MR               1:16.46    1:18.03        
                  36.80     1:18.03 (41.23)                                        
 15 James Yaro          18 Flying Dolphins-MR   1:25.50    1:19.14        
                  37.95     1:19.14 (41.19)                                        
 16 Matthew Natal       16 WSSC-MR              1:13.88    1:19.63        
                  37.39     1:19.63 (42.24)                                        
 17 Nico Lastauskas     11 BDA-MA               1:21.93    1:21.04        
                  37.88     1:21.04 (43.16)                                        
 18 Timothy Rice        15 BBSC-MR              1:22.85    1:21.17        
                  39.62     1:21.17 (41.55)                                        
 19 Jonathan Derby      14 BBSC-MR              1:22.97    1:22.24        
                  39.49     1:22.24 (42.75)                                        
 20 Cooper Legg         14 BDA-MA               1:26.37    1:22.27        
                  38.61     1:22.27 (43.66)                                        
 21 Josh Ficht          15 Dolphins-MR          1:27.31    1:25.20        
                  39.20     1:25.20 (46.00)                                        
 22 Kristopher Haag     15 Dolphins-MR          1:26.60    1:27.35        
                  40.95     1:27.35 (46.40)                                        
 23 Ryan Walpole        16 BBSC-MR              1:39.85    1:29.32        
                  41.96     1:29.32 (47.36)                                        
 24 Andrew Derby        16 BBSC-MR              1:31.61    1:32.82        
                  43.95     1:32.82 (48.87)                                        
 25 Nicholas Czesak     16 Dolphins-MR          1:33.91    1:35.02        
                  43.96     1:35.02 (51.06)                                        
 26 Bryce Babarsky      10 BDA-MA               2:00.54    1:43.20        
                  49.26     1:43.20 (53.94)                                        
 -- Matthew Zaino       17 Silver Streaks-MR    1:14.24         DQ        
                  36.88          DQ (42.64)                                        
 
Boys 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 2:10.04    1/1/1991 ERIK MARCHITELL - NBS                      
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Steffen Alejandro   18 BBSC-MR              2:16.24    2:20.88         16  
                  30.33     1:06.06 (35.73)     1:43.13 (37.07)     2:20.88 (37.75)
  2 Reilly Cooper       15 Dolphins-MR          2:34.68    2:30.52         13  
                  33.23     1:11.18 (37.95)     1:51.09 (39.91)     2:30.52 (39.43)
  3 Amine Boubsis       24 Flying Dolphins-MR   2:30.00    2:38.79         12  
                  32.67     1:10.90 (38.23)     1:54.71 (43.81)     2:38.79 (44.08)
  4 Thomas Theophilidi  17 BBSC-MR              2:39.24    2:39.56         11  
                  35.09     1:15.58 (40.49)     1:57.80 (42.22)     2:39.56 (41.76)
  5 Michael Edwards     15 NBS-MR               2:54.50    2:48.93         10  
                  38.86     1:21.19 (42.33)     2:04.97 (43.78)     2:48.93 (43.96)
  6 Gerard Theophilidi  14 BBSC-MR              3:12.28    2:49.08          9  
                  36.13     1:18.81 (42.68)     2:04.65 (45.84)     2:49.08 (44.43)
  7 Josh Ficht          15 Dolphins-MR          3:04.26    3:05.44          7  
                  38.48     1:24.45 (45.97)     2:14.33 (49.88)     3:05.44 (51.11)
  8 Andrew Derby        16 BBSC-MR              3:30.12    3:13.46          5  
                  43.11     1:32.35 (49.24)     2:22.35 (50.00)     3:13.46 (51.11)
  9 Ryan Green           9 Flying Dolphins-MR        NT    4:20.06          4  
                  55.64   2:04.20 (1:08.56)   3:13.02 (1:08.82)   4:20.06 (1:07.04)
 
Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 52.34    1/1/1991 ERIK MARCHITELL - NBS                        
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Steffen Alejandro   18 BBSC-MR                57.64      57.13         16  
                  26.68       57.13 (30.45)                                        
  2 Andy Schunk         15 Silver Streaks-MR      57.62      59.07         13  
                  27.04       59.07 (32.03)                                        
  3 Timothy Bosse       15 NBS-MR                 57.25      59.28         12  
                  27.27       59.28 (32.01)                                        
  4 Matt Ryan           16 Dolphins-MR          1:00.35      59.44         11  
                  27.30       59.44 (32.14)                                        
  5 Joseph Galan        15 NBS-MR                 58.50    1:00.49         10  
                  28.40     1:00.49 (32.09)                                        
  6 Reilly Cooper       15 Dolphins-MR          1:02.11    1:01.67          9  
                  28.51     1:01.67 (33.16)                                        
  7 Stefano Gagliardo   17 NBS-MR                 59.93    1:01.73          7  
                  28.35     1:01.73 (33.38)                                        
  8 Jesse Gourevitch    17 Silver Streaks-MR    1:01.36    1:02.02          5  
                  27.82     1:02.02 (34.20)                                        
  9 Daniel MacElveen    16 Dolphins-MR          1:02.22    1:02.70          4  
                  28.80     1:02.70 (33.90)                                        
 10 Brian Wu            15 Silver Streaks-MR    1:07.18    1:03.05          3  
                  28.45     1:03.05 (34.60)                                        
 11 Gavin Buckland      15 Silver Streaks-MR      59.69    1:04.89          2  
                  29.49     1:04.89 (35.40)                                        
 12 Arthur King         24 Flying Dolphins-MR   1:05.50    1:05.64          1  
                  30.13     1:05.64 (35.51)                                        
 13 Timothy Rice        15 BBSC-MR              1:08.97    1:07.23        
                  31.45     1:07.23 (35.78)                                        
 14 Matthew Natal       16 WSSC-MR              1:01.70    1:08.44        
                  29.73     1:08.44 (38.71)                                        
 15 Jon-Anthony Avila   15 Silver Streaks-MR    1:09.48    1:08.91        
                  31.15     1:08.91 (37.76)                                        
 16 Matthew Zaino       17 Silver Streaks-MR    1:09.49    1:08.97        
                  29.37     1:08.97 (39.60)                                        
 17 Kristopher Haag     15 Dolphins-MR          1:25.08    1:09.46        
                  31.14     1:09.46 (38.32)                                        
 18 Michael Edwards     15 NBS-MR               1:09.68    1:10.06        
                  32.89     1:10.06 (37.17)                                        
 19 Nicholas Czesak     16 Dolphins-MR          1:15.12    1:11.49        
                  33.72     1:11.49 (37.77)                                        
 20 Simon Klein         15 Silver Streaks-MR    1:11.76    1:11.54        
                  32.47     1:11.54 (39.07)                                        
 21 Connor Donovan      16 BBSC-MR              1:23.21    1:12.95        
                  33.08     1:12.95 (39.87)                                        
 22 Ryan Walpole        16 BBSC-MR              1:16.43    1:18.53        
                  34.61     1:18.53 (43.92)                                        
 23 Nico Lastauskas     11 BDA-MA               1:15.48    1:20.68        
                  38.00     1:20.68 (42.68)                                        
 24 Andrew Derby        16 BBSC-MR              1:24.15    1:26.09        
                  38.97     1:26.09 (47.12)                                        
 -- James Yaro          18 Flying Dolphins-MR   1:15.50         DQ        
                  31.36          DQ (41.23)                                        
 
Boys 200 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 1:54.85    1/1/1990 ERIK MARCHITELL                            
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Steffen Alejandro   18 BBSC-MR              2:15.63    2:07.72         16  
                  27.54       59.16 (31.62)     1:33.09 (33.93)     2:07.72 (34.63)
  2 Joseph Galan        15 NBS-MR               2:12.50    2:11.20         13  
                  28.70     1:01.35 (32.65)     1:36.34 (34.99)     2:11.20 (34.86)
  3 Matt Ryan           16 Dolphins-MR          2:17.47    2:16.65         12  
                  31.26     1:06.28 (35.02)     1:40.89 (34.61)     2:16.65 (35.76)
  4 Luis Galan          17 NBS-MR               2:14.50    2:17.61         11  
                  29.00     1:02.16 (33.16)     1:38.96 (36.80)     2:17.61 (38.65)
  5 Reilly Cooper       15 Dolphins-MR          2:23.07    2:22.69         10  
                  30.35     1:05.97 (35.62)     1:43.73 (37.76)     2:22.69 (38.96)
  6 Trevor Attile       12 Big Blue-MR          2:33.99    2:24.40          9  
                  32.91     1:10.41 (37.50)     1:49.04 (38.63)     2:24.40 (35.36)
  7 Thomas Theophilidi  17 BBSC-MR              2:30.86    2:37.89          7  
                  30.99     1:10.28 (39.29)     1:53.05 (42.77)     2:37.89 (44.84)
  8 Matthew Kessler     13 NBS-MR                    NT    2:40.37          5  
                  32.13     1:12.39 (40.26)     1:57.34 (44.95)     2:40.37 (43.03)
  9 Nicholas Czesak     16 Dolphins-MR               NT    2:46.09          4  
                  35.64     1:17.29 (41.65)     2:00.99 (43.70)     2:46.09 (45.10)
 10 Nico Lastauskas     11 BDA-MA               3:18.52    3:00.57          3  
                  38.61     1:26.29 (47.68)     2:14.26 (47.97)     3:00.57 (46.31)
 11 Kariat Francis      18 Big Blue-MR          2:28.00    3:11.04          2  
                  33.57     1:19.31 (45.74)     2:18.54 (59.23)     3:11.04 (52.50)
 12 Andrew Derby        16 BBSC-MR              3:48.54    3:13.43          1  
                  39.03     1:29.32 (50.29)     2:23.84 (54.52)     3:13.43 (49.59)
 
Boys 400 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: * 4:05.80   10/1/1990 ERIK MARCHITELL - NBS                      
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Joseph Galan        15 NBS-MR               4:41.50    4:36.29         16  
                  27.55       59.78 (32.23)     1:36.68 (36.90)     2:12.42 (35.74)
        2:52.11 (39.69)     3:33.81 (41.70)     4:05.48 (31.67)     4:36.29 (30.81)
  2 Aidan Meehan        16 BBSC-MR              4:58.84    4:53.07         13  
                  29.39     1:04.95 (35.56)     1:41.71 (36.76)     2:18.53 (36.82)
        3:02.46 (43.93)     3:46.92 (44.46)     4:20.30 (33.38)     4:53.07 (32.77)
  3 Collin Deans-Brand  13 Aqua Gems-MR         5:17.43    5:18.45         12  
                  33.57     1:14.63 (41.06)     1:56.84 (42.21)     2:38.33 (41.49)
        3:22.90 (44.57)     4:08.25 (45.35)     4:43.85 (35.60)     5:18.45 (34.60)
  4 Cooper Legg         14 BDA-MA               5:55.84    5:33.89         11  
                  34.21     1:14.78 (40.57)   2:41.33 (1:26.55)     3:19.00 (37.67)
         3:26.01 (7.01)     4:14.51 (48.50)     4:58.00 (43.49)     5:33.89 (35.89)
  5 Nico Lastauskas     11 BDA-MA               5:50.11    5:38.95         10  
                  37.34     1:21.38 (44.04)     2:05.14 (43.76)     2:50.43 (45.29)
        3:37.84 (47.41)     4:24.71 (46.87)     5:03.22 (38.51)     5:38.95 (35.73)
  6 Arthur King         24 Flying Dolphins-MR   5:00.00    5:39.25          9  
                  30.50     1:06.97 (36.47)     1:50.84 (43.87)     2:34.21 (43.37)
        3:25.26 (51.05)     4:18.32 (53.06)     5:00.38 (42.06)     5:39.25 (38.87)
  7 Kristofer Muzzi     14 BDA-MA               5:57.87    5:45.55          7  
                  35.03     1:20.58 (45.55)     2:01.64 (41.06)     2:45.86 (44.22)
        3:36.23 (50.37)     4:27.73 (51.50)     5:07.13 (39.40)     5:45.55 (38.42)
 -- Matthew Lastauskas   8 BDA-MA                    NT         DQ        
                  53.42   1:58.79 (1:05.37)   2:59.27 (1:00.48)   4:01.65 (1:02.38)
      5:05.82 (1:04.17)     6:01.73 (55.91)      6:09.00 (7.27)          DQ (51.48)
 
Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 3:16.27  12/10/2005 Newburgh Sharks, NBS  -MR                  
                         R Coombs, M Yates, D Gartman, J Coombs            
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Newburgh Sharks-MR  'A'                     3:41.50    3:34.73         32  
     1) Bryan Lubarsky 17               2) Stefano Gagliardo 17           
     3) Joseph Galan 15                 4) Timothy Bosse 15               
                  27.13       56.56 (56.56)     1:22.20 (25.64)     1:50.26 (53.70)
        2:16.11 (25.85)     2:44.19 (53.93)      2:54.00 (9.81)     3:34.73 (50.54)
  2 Dolphin Swim Club of the H. V.-MR  'A'      3:36.00    3:49.12         26  
     1) Reilly Cooper 15                2) Nicholas Czesak 16             
     3) Matt Ryan 16                    4) Daniel MacElveen 16            
                  26.71       55.33 (55.33)     1:24.21 (28.88)   1:58.22 (1:02.89)
        2:24.53 (26.31)     2:54.26 (56.04)     3:19.52 (25.26)     3:49.12 (54.86)
  3 Washingtonville Seahawks-MR  'A'            3:57.89    4:07.39         24  
     1) Michael MACKAY 16               2) Elie Kurzum 13                 
     3) Matthew Natal 16                4)                                
                  27.16       56.67 (56.67)     1:12.82 (16.15)   2:01.58 (1:04.91)
        2:31.68 (30.10)   3:06.62 (1:05.04)     3:34.42 (27.80)   4:07.39 (1:00.77)
  4 Blue Dolphin Aquatics-MA  'A'                    NT    4:45.32         22  
     1) Cooper Legg 14                  2) Kristofer Muzzi 14             
     3) Nico Lastauskas 11              4) Bryce Babarsky 10              
                  30.93   1:04.84 (1:04.84)     1:35.66 (30.82)   2:11.00 (1:06.16)
        2:54.07 (43.07)   3:39.31 (1:28.31)     4:16.00 (36.69)   4:45.32 (1:06.01)
 
Boys 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 3:39.68    1/1/2000 BGNW  C                                    
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Newburgh Sharks-MR  'A'                     4:10.00    4:04.56         32  
     1) Bryan Lubarsky 17               2) Michael Edwards 15             
     3) Timothy Bosse 15                4) Joseph Morgan 15               
                  28.69       59.18 (59.18)     1:33.94 (34.76)   2:13.69 (1:14.51)
        2:40.10 (26.41)     3:11.76 (58.07)     3:36.54 (24.78)     4:04.56 (52.80)
  2 Dolphin Swim Club of the H. V.-MR  'A'      4:06.00    4:04.78         26  
     1) Daniel MacElveen 16             2) Alex Heilmann 15               
     3) Matt Ryan 16                    4) Reilly Cooper 15               
                  29.46   1:01.55 (1:01.55)     1:34.55 (33.00)   2:13.23 (1:11.68)
        2:40.36 (27.13)     3:12.70 (59.47)     3:37.42 (24.72)     4:04.78 (52.08)
  3 Silver Streaks Swim Club-MR  'A'                 NT    4:07.99         24  
     1) Jesse Gourevitch 17             2) Christian Macaluso 14          
     3) Andy Schunk 15                  4) Gavin Buckland 15              
                  30.11   1:03.54 (1:03.54)     1:36.39 (32.85)   2:16.56 (1:13.02)
        2:43.23 (26.67)     3:15.08 (58.52)     3:39.87 (24.79)     4:07.99 (52.91)
  4 Silver Streaks Swim Club-MR  'B'                 NT    4:35.64         22  
     1) Simon Klein 15                  2) Joey Goldbloom 14              
     3) Matthew Zaino 17                4) Osaze Perry-Porter 13          
                  33.86   1:08.44 (1:08.44)     1:45.94 (37.50)   2:29.75 (1:21.31)
        2:58.89 (29.14)   3:37.02 (1:07.27)     4:03.71 (26.69)     4:35.64 (58.62)
  5 Silver Streaks Swim Club-MR  'C'                 NT    5:05.62         20  
     1) Christian Stagg 14              2) Joshua Beazer 14               
     3) Grant Buckland 13               4) Daniel Sidoti 13               
                  37.25   1:17.77 (1:17.77)     1:55.85 (38.08)   2:44.20 (1:26.43)
        3:13.30 (29.10)   3:57.49 (1:13.29)     4:29.39 (31.90)   5:05.62 (1:08.13)