Licensed to Metropolitan Swimming - Organization License
                                      HY-TEK's Meet Manager 10/19/2009 08:59 PM
                                Newburgh Sharks                                
                      2009 Annual Red, White, & Blue Meet                      
                                    Results                                    
 
Girls 7 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 15.72  10/26/2003 Jinan Andrews, Aqua Gems                     
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Emily H MacHugh      7 NBS-MR                    NT      24.85         20  
  2 Shayla K Yozzo       6 NBS-MR                    NT      32.97         17  
  3 Grace K Williams     6 NBS-MR                    NT      47.29         16  
 -- Abigail L DeBenedi   6 NBS-MR                    NT        SCR        
 -- Grace A MacHugh      6 NBS-MR                    NT        SCR        
 
Girls 7 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 19.67  10/21/2006 Naima J Mackrel, NDAC                        
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Emily H MacHugh      7 NBS-MR                    NT      33.43         20  
  2 Shayla K Yozzo       6 NBS-MR                    NT      34.22         17  
  3 Grace K Williams     6 NBS-MR                    NT      46.75         16  
 -- Abigail L DeBenedi   6 NBS-MR                    NT        SCR        
 -- Grace A MacHugh      6 NBS-MR                    NT        SCR        
 
Girls 8 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 31.50  10/24/2004 Jinan Andrews, Aqua Gems                     
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Paige M Bacigal      8 VAC-MR                 36.89      33.59         20  
  2 Christiana Regenau   8 WSSC-MR                35.43      34.24         17  
  3 Emily N Boldrin      8 VAC-MR                    NT      35.55         16  
  4 Roisin Daly          8 VAC-MR                    NT      42.00         15  
  5 Jamie E Forbes       8 NBS-MR                 51.85      48.23         14  
 
Girls 8 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 38.11  10/24/2004 Jinan Andrews, Aqua Gems                     
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Paige M Bacigal      8 VAC-MR                 43.80      41.41         20  
  2 Christiana Regenau   8 WSSC-MR                43.10      44.29         17  
  3 Roisin Daly          8 VAC-MR                 54.65      49.44         16  
  4 Jamie E Forbes       8 NBS-MR                 58.47    1:00.57         15  
 
Girls 8 Year Olds 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 42.90     10/1998 Becky Burke, MSC                             
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Paige M Bacigal      8 VAC-MR                 57.40      50.48         20  
  2 Roisin Daly          8 VAC-MR                    NT    1:00.41         17  
  3 Jamie E Forbes       8 NBS-MR                    NT    1:05.54         16  
 -- Christiana Regenau   8 WSSC-MR                52.82         NS        
 
Girls 8 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 16.63  10/24/2004 Jinan Andrews, Aqua Gems                     
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Christiana Regenau   8 WSSC-MR                17.35      17.60         20  
  2 Paige M Bacigal      8 VAC-MR                 21.23      17.94         17  
  3 Roisin Daly          8 VAC-MR                    NT      21.73         16  
  4 Jamie E Forbes       8 NBS-MR                    NT      32.87         15  
 
Girls 9 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 29.63  10/22/2005 Jinan M Andrews, Aqua Gems                   
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Katelyn K Walsh      9 Big Blue-MR            38.17      34.93         20  
  2 Gabbriella Krzemin   9 VAC-MR                 44.13      38.26         17  
  3 Mary E MACRE         9 WSSC-MR                39.60      38.41         16  
  4 Kaitlyn Smolar       9 WSSC-MR                44.68      40.02         15  
  5 Sara C Rosales       9 VAC-MR                    NT      40.20         14  
  6 Lindsay A Way        9 VAC-MR                 47.53      42.55         13  
  7 Ariana E Peterson    9 Big Blue-MR            55.00      43.14         12  
  8 Justine Sanchez      9 WSSC-MR                42.88      43.65         11  
  9 Marayam P Pacheco    9 NBS-MR                 51.12      44.30          9  
 10 Belle E Leishman     9 NBS-MR                    NT      47.27          7  
 11 Caitlin Foley        9 WSSC-MR                   NT      50.92          6  
 
Girls 9 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 35.48  10/24/2004 Brittany M Friese, NBS  -MR                  
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Katelyn K Walsh      9 Big Blue-MR            45.33      46.03         20  
  2 Gabbriella Krzemin   9 VAC-MR                 52.05      48.60         17  
  3 Ariana E Peterson    9 Big Blue-MR            55.00      50.32         16  
  4 Mary E MACRE         9 WSSC-MR                50.85      51.36         15  
  5 Sara C Rosales       9 VAC-MR                    NT      52.15         14  
  6 Kaitlyn Smolar       9 WSSC-MR                   NT      52.33         13  
  7 Lindsay A Way        9 VAC-MR                 54.65      52.81         12  
  8 Belle E Leishman     9 NBS-MR                    NT      56.97         11  
  9 Caitlin Foley        9 WSSC-MR                   NT    1:09.95          9  
 -- Justine Sanchez      9 WSSC-MR                   NT         DQ        
 -- Marayam P Pacheco    9 NBS-MR                 55.69         DQ        
 
Girls 9 Year Olds 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 39.78     10/1997 Tokina Yamamoto, BSC                         
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Katelyn K Walsh      9 Big Blue-MR            41.75      41.32         20  
  2 Kaitlyn Smolar       9 WSSC-MR                   NT      52.53         17  
  3 Sara C Rosales       9 VAC-MR                    NT      54.77         16  
  4 Mary E MACRE         9 WSSC-MR                57.06      55.26         15  
  5 Gabbriella Krzemin   9 VAC-MR                    NT    1:04.44         14  
  6 Marayam P Pacheco    9 NBS-MR                    NT    1:05.67         13  
 -- Lindsay A Way        9 VAC-MR                    NT         DQ        
 -- Caitlin Foley        9 WSSC-MR                   NT         DQ        
 
Girls 9 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 33.39     10/1995 Courtney Lyon, UN                            
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Katelyn K Walsh      9 Big Blue-MR            48.10      42.35         20  
  2 Mary E MACRE         9 WSSC-MR                49.73      50.99         17  
  3 Gabbriella Krzemin   9 VAC-MR                    NT    1:00.52         16  
  4 Marayam P Pacheco    9 NBS-MR                    NT    1:01.97         15  
 -- Lindsay A Way        9 VAC-MR                    NT         DQ        
 -- Ariana E Peterson    9 Big Blue-MR            55.00         DQ        
 
Girls 10 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 26.62  10/22/2005 Brittany M Friese, NBS  -MR                  
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Alyssa Hendricks    10 WSSC-MR                30.11      29.75         20  
  2 Sydney M Johnson    10 VAC-MR                 35.06      33.10         17  
  3 Camryn A Johnson    10 VAC-MR                 36.27      33.92         16  
  4 Claudia Beuchert    10 WSSC-MR                38.07      34.26         15  
  5 Katelyn A Lerner    10 VAC-MR                 37.04      35.52         14  
  6 Aine Daly           10 VAC-MR                 39.46      36.29         13  
  7 Jillian Donlon      10 WSSC-MR                37.57      36.43         12  
  8 Heather Raleigh     10 WSSC-MR                35.87      38.47         11  
 
Girls 10 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 30.87     10/1995 Corey Berg, UN                               
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Alyssa Hendricks    10 WSSC-MR                36.21      38.74         20  
  2 Sydney M Johnson    10 VAC-MR                 40.63      38.93         17  
  3 Camryn A Johnson    10 VAC-MR                 39.55      39.43         16  
  4 Katelyn A Lerner    10 VAC-MR                 45.14      41.47         15  
  5 Jillian Donlon      10 WSSC-MR                44.33      43.84         14  
  6 Claudia Beuchert    10 WSSC-MR                52.20      49.75         13  
  7 Aine Daly           10 VAC-MR                    NT      50.68         12  
 -- Heather Raleigh     10 WSSC-MR                46.21         DQ        
 
Girls 10 Year Olds 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 35.30  10/28/2001 Becky Malone, NBS  -MR                       
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Alyssa Hendricks    10 WSSC-MR                44.41      45.64         20  
  2 Camryn A Johnson    10 VAC-MR                 50.73      46.70         17  
  3 Katelyn A Lerner    10 VAC-MR                 57.68      47.34         16  
  4 Aine Daly           10 VAC-MR                 51.71      47.43         15  
  5 Jillian Donlon      10 WSSC-MR                48.51      47.79         14  
  6 Claudia Beuchert    10 WSSC-MR              1:04.05      48.67         13  
  7 Heather Raleigh     10 WSSC-MR                49.65      49.93         12  
 -- Sydney M Johnson    10 VAC-MR                 49.50        SCR        
 
Girls 10 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 30.40     10/1995 Corey Berg, UN                               
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Alyssa Hendricks    10 WSSC-MR                35.83      35.90         20  
  2 Claudia Beuchert    10 WSSC-MR                41.22      42.09         17  
  3 Sydney M Johnson    10 VAC-MR                 43.21      44.32         16  
  4 Camryn A Johnson    10 VAC-MR               1:00.81      45.61         15  
  5 Heather Raleigh     10 WSSC-MR                43.01      52.25         14  
 -- Jillian Donlon      10 WSSC-MR                53.09        SCR        
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 25.78     10/1995 Joanne Paleo, MKBC                           
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kaitlyn E Troy      12 VAC-MR                 30.44      27.51         20  
  2 Toni Ann Battaglia  11 WSSC-MR                27.78      28.44         17  
  3 Emmanuelle Palikuc  12 Big Blue-MR            30.37      29.11         16  
  4 Claire I Williams   12 NBS-MR                 30.29      30.35         15  
  5 Alice T Morgan      11 NBS-MR                 32.01      30.54         14  
  6 Rylee Cella         12 WSSC-MR                30.87      31.19         13  
  7 Kourtnie A Rogers   12 VAC-MR                 32.44      31.38         12  
  8 Emma Regenauer      12 WSSC-MR                33.38      31.87         11  
  9 Ali T Heilig        11 VAC-MR                 33.43      31.96          9  
 10 Marisa Dexter       11 WSSC-MR                32.24      32.15          7  
 11 Alexa M Sager       11 NBS-MR                 35.88      33.87          6  
 12 Aditi S Athavale    11 Big Blue-MR            32.65      34.59          5  
 13 Emily J Woodruff    12 NBS-MR                 37.60      35.08          4  
 14 Quinn T Garvey      11 NBS-MR                 36.93      35.41          3  
 15 Nayara Sullivan     12 Big Blue-MR            35.47      37.32          2  
 16 Alexandra Rimac     11 NBS-MR                 37.40      37.55          1  
 17 Rachel M Webb       11 Big Blue-MR            40.13      38.88        
 18 Jessica S Berger    11 WSSC-MR                   NT      39.79        
 19 Kaylee R DeBenedic  11 NBS-MR                    NT      42.97        
 20 Kathleen Krinke     11 WSSC-MR                44.71      44.01        
 21 Yarrow E Starbeck   11 NBS-MR                    NT      46.52        
 22 Rachel A Miller     11 NBS-MR                    NT      51.85        
 23 Bridget E Ruggiero  11 NBS-MR                 49.96      52.55        
 -- Maiya J Leishman    11 NBS-MR                    NT         NS        
 -- Emilia Friedman     11 VAC-MR                 41.21        SCR        
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:04.16     10/1998 Courtney Lyon, NBS                         
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Toni Ann Battaglia  11 WSSC-MR              1:11.40    1:10.38         20  
                  34.11     1:10.38 (36.27)                                        
  2 Kaitlyn E Troy      12 VAC-MR               1:17.00    1:11.28         17  
                  34.27     1:11.28 (37.01)                                        
  3 Kourtnie A Rogers   12 VAC-MR               1:21.05    1:12.92         16  
                  35.63     1:12.92 (37.29)                                        
  4 Claire I Williams   12 NBS-MR               1:15.55    1:15.89         15  
                  36.93     1:15.89 (38.96)                                        
  5 Emmanuelle Palikuc  12 Big Blue-MR          1:30.66    1:19.97         14
                  39.97     1:19.97 (40.00)                                        
  6 Alice T Morgan      11 NBS-MR               1:24.75    1:20.50         13  
                  39.63     1:20.50 (40.87)                                        
  7 Emma Regenauer      12 WSSC-MR              1:21.91    1:20.68         12  
                  39.11     1:20.68 (41.57)                                        
  8 Rylee Cella         12 WSSC-MR                   NT    1:22.99         11  
                  39.68     1:22.99 (43.31)                                        
  9 Aditi S Athavale    11 Big Blue-MR          1:25.19    1:27.59          9  
                  42.49     1:27.59 (45.10)                                        
 10 Alexa M Sager       11 NBS-MR               1:38.58    1:28.12          7  
                  43.20     1:28.12 (44.92)                                        
 11 Ali T Heilig        11 VAC-MR               1:31.88    1:28.88          6  
                  44.26     1:28.88 (44.62)                                        
 12 Nayara Sullivan     12 Big Blue-MR          1:30.94    1:32.12          5  
                  45.59     1:32.12 (46.53)                                        
 13 Alexandra Rimac     11 NBS-MR               1:37.60    1:34.85          4  
                1:34.85         1:34.85 ( )                                        
 14 Emily J Woodruff    12 NBS-MR               1:49.04    1:36.13          3  
                  47.93     1:36.13 (48.20)                                        
 15 Quinn T Garvey      11 NBS-MR               1:45.20    1:42.71          2  
                  49.34     1:42.71 (53.37)                                        
 16 Rachel M Webb       11 Big Blue-MR          1:47.43    1:46.74          1  
                  50.28     1:46.74 (56.46)                                        
 17 Maiya J Leishman    11 NBS-MR                    NT    1:49.58        
                  49.92     1:49.58 (59.66)                                        
 18 Kaylee R DeBenedic  11 NBS-MR                    NT    1:51.01        
                  53.49     1:51.01 (57.52)                                        
 19 Jessica S Berger    11 WSSC-MR                   NT    1:52.47        
                  51.48   1:52.47 (1:00.99)                                        
 20 Yarrow E Starbeck   11 NBS-MR                    NT    1:55.35        
                  53.23   1:55.35 (1:02.12)                                        
 21 Kathleen Krinke     11 WSSC-MR                   NT    1:58.34        
                1:57.00      1:58.34 (1.34)                                        
 22 Rachel A Miller     11 NBS-MR                    NT    2:02.80        
                  48.46   2:02.80 (1:14.34)                                        
 23 Bridget E Ruggiero  11 NBS-MR               2:11.11    2:05.64        
                1:02.75   2:05.64 (1:02.89)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 32.68  10/26/2003 Becky L Malone, NBS  -MR                     
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Emmanuelle Palikuc  12 Big Blue-MR            36.62      37.00         20  
  2 Toni Ann Battaglia  11 WSSC-MR                38.41      39.10         17  
  3 Kourtnie A Rogers   12 VAC-MR                 45.28      42.02         16  
  4 Alice T Morgan      11 NBS-MR                 43.44      42.15         15  
  5 Claire I Williams   12 NBS-MR                 46.30      42.51         14  
  6 Aditi S Athavale    11 Big Blue-MR            44.72      43.58         13  
  7 Rylee Cella         12 WSSC-MR                55.15      43.81         12  
  8 Emma Regenauer      12 WSSC-MR                47.79      44.34         11  
  9 Alexa M Sager       11 NBS-MR                 51.34      45.73          9  
 10 Jessica S Berger    11 WSSC-MR                   NT      47.28          7  
 11 Nayara Sullivan     12 Big Blue-MR            50.92      47.37          6  
 12 Quinn T Garvey      11 NBS-MR                 47.51      48.52          5  
 13 Marisa Dexter       11 WSSC-MR                54.24      50.62          4  
 14 Emily J Woodruff    12 NBS-MR                 47.50      51.28          3  
 15 Alexandra Rimac     11 NBS-MR               1:00.26      56.61          2  
 16 Kathleen Krinke     11 WSSC-MR              1:04.63    1:05.19          1  
 -- Yarrow E Starbeck   11 NBS-MR                    NT         DQ        
 -- Rachel M Webb       11 Big Blue-MR          1:02.35         DQ        
 -- Bridget E Ruggiero  11 NBS-MR                    NT         DQ        
 -- Emilia Friedman     11 VAC-MR                 52.12        SCR        
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 28.39  10/26/2003 Becky L Malone, NBS  -MR                     
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Toni Ann Battaglia  11 WSSC-MR                29.74      30.21         20  
  2 Alice T Morgan      11 NBS-MR                 35.06      32.69         17  
  3 Kaitlyn E Troy      12 VAC-MR                 36.33      32.89         16  
  4 Emmanuelle Palikuc  12 Big Blue-MR            34.11      33.94         15  
  5 Emma Regenauer      12 WSSC-MR                36.58      35.01         14  
  6 Claire I Williams   12 NBS-MR                 38.71      35.19         13  
  7 Rylee Cella         12 WSSC-MR                37.32      35.83         12  
  8 Marisa Dexter       11 WSSC-MR                35.18      37.06         11  
  9 Kourtnie A Rogers   12 VAC-MR                 47.56      37.88          9  
 10 Ali T Heilig        11 VAC-MR                 42.42      38.66          7  
 11 Aditi S Athavale    11 Big Blue-MR            41.12      41.29          6  
 12 Alexa M Sager       11 NBS-MR                 50.06      42.07          5  
 13 Alexandra Rimac     11 NBS-MR                 48.85      43.55          4  
 14 Emily J Woodruff    12 NBS-MR                 42.50      43.65          3  
 15 Nayara Sullivan     12 Big Blue-MR            45.71      44.37          2  
 16 Rachel M Webb       11 Big Blue-MR            55.00      44.99          1  
 17 Quinn T Garvey      11 NBS-MR                 49.06      46.48        
 18 Kathleen Krinke     11 WSSC-MR                59.33      59.48        
 19 Bridget E Ruggiero  11 NBS-MR                    NT    1:00.19        
 -- Yarrow E Starbeck   11 NBS-MR                    NT        SCR        
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 24.97  10/22/2005 Brienne Ryan, WSSC -MR                       
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bana Hadid          13 NBS-MR                 26.80      27.04         20  
  2 Emily K Hovey       14 NBS-MR                 27.50      28.49         17  
  3 Samantha Dexter     13 WSSC-MR                28.07      28.81         16  
  4 Bernadette Ryan     13 WSSC-MR                27.41      28.82         15  
  5 Colleen E Carroll   14 WSSC-MR                26.73      29.11         14  
  6 Jacqueline P Kinsl  13 WSSC-MR                30.58      30.41         13  
  7 Hollie David        13 WSSC-MR                30.40      30.83         12  
 -- Charissa L Venice   14 NY Sharks-MR           25.06         NS        
 -- Tiana Poindexter    13 NY Sharks-MR           25.12         NS        
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 1:54.36  10/18/2008 Brittany M Friese, NBS  -MR                
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brittany M Friese   14 NBS-MR               1:51.41    1:53.31*        20  
                  26.96       56.31 (29.35)     1:25.15 (28.84)     1:53.31 (28.16)
  2 Tiana Poindexter    13 NY Sharks-MR         2:04.41    2:07.49         17  
                  28.59     1:01.25 (32.66)     1:34.83 (33.58)     2:07.49 (32.66)
  3 Bana Hadid          13 NBS-MR               2:12.50    2:08.23         16  
                  29.17     1:02.72 (33.55)     1:35.99 (33.27)     2:08.23 (32.24)
  4 Emily K Hovey       14 NBS-MR               2:07.48    2:08.63         15  
                  30.05     1:03.17 (33.12)     1:36.19 (33.02)     2:08.63 (32.44)
  5 Valerie Lauer       14 NY Sharks-MR         2:11.97    2:10.47         14  
                  30.49     1:03.70 (33.21)     1:37.84 (34.14)     2:10.47 (32.63)
  6 Kaitlin Jacob       14 NY Sharks-MR         2:12.10    2:13.34         13  
                  30.07     1:03.62 (33.55)     1:38.62 (35.00)     2:13.34 (34.72)
  7 Ashley H Goreshnik  13 NY Sharks-MR         2:14.99    2:19.07         12  
                  30.83     1:06.09 (35.26)     1:42.81 (36.72)     2:19.07 (36.26)
  8 Kiera C Miesner     14 NY Sharks-MR         2:10.61    2:21.44         11  
                  31.30     1:07.23 (35.93)     1:44.33 (37.10)     2:21.44 (37.11)
  9 Christina Boyadjia  14 NY Sharks-MR         2:23.80    2:24.00          9  
                  31.66     1:07.95 (36.29)     1:46.34 (38.39)     2:24.00 (37.66)
 10 Emily S Kessler     14 NBS-MR               2:28.50    2:25.39          7  
                  32.55     1:09.51 (36.96)     1:47.89 (38.38)     2:25.39 (37.50)
 -- Charissa L Venice   14 NY Sharks-MR         2:01.02        SCR        
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:01.68     10/1998 Annie Mantey, MSC                          
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brittany M Friese   14 NBS-MR               1:02.56    1:02.78         20  
                  31.06     1:02.78 (31.72)                                        
  2 Bana Hadid          13 NBS-MR               1:04.98    1:05.27         17  
                  31.84     1:05.27 (33.43)                                        
  3 Elizabeth R Barry   14 NY Sharks-MR         1:05.58    1:06.41         16  
                  32.27     1:06.41 (34.14)                                        
  4 Bernadette Ryan     13 WSSC-MR              1:10.95    1:08.89         15  
                  33.93     1:08.89 (34.96)                                        
  5 Valerie Lauer       14 NY Sharks-MR         1:09.11    1:10.09         14  
                  34.40     1:10.09 (35.69)                                        
  6 Nicole Regenauer    13 WSSC-MR              1:11.38    1:10.24         13  
                  34.21     1:10.24 (36.03)                                        
  7 Emily S Kessler     14 NBS-MR               1:23.24    1:16.61         12  
                  37.74     1:16.61 (38.87)                                        
  8 Colleen E Carroll   14 WSSC-MR              1:15.89    1:18.28         11  
                  38.36     1:18.28 (39.92)                                        
  9 Jacqueline P Kinsl  13 WSSC-MR              1:19.58    1:18.95          9  
                  38.66     1:18.95 (40.29)                                        
 10 Emily A Beuchert    13 WSSC-MR              1:23.49    1:23.44          7  
                  41.64     1:23.44 (41.80)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:06.70     10/1998 Annie Mantey, MSC                          
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kiera C Miesner     14 NY Sharks-MR         1:15.15    1:17.06         20  
                  35.89     1:17.06 (41.17)                                        
  2 Colleen E Carroll   14 WSSC-MR              1:15.96    1:17.93         17  
                  37.16     1:17.93 (40.77)                                        
  3 Jacqueline P Kinsl  13 WSSC-MR              1:20.99    1:20.21         16  
                  38.24     1:20.21 (41.97)                                        
  4 Bernadette Ryan     13 WSSC-MR                   NT    1:23.41         15  
                  39.54     1:23.41 (43.87)                                        
  5 Christina Boyadjia  14 NY Sharks-MR         1:19.78    1:24.21         14  
                  40.01     1:24.21 (44.20)                                        
  6 Samantha Dexter     13 WSSC-MR              1:32.27    1:25.71         13  
                  40.23     1:25.71 (45.48)                                        
  7 Taylor P Elgarten   13 VAC-MR               1:30.97    1:27.99         12  
                  41.54     1:27.99 (46.45)                                        
  8 Hollie David        13 WSSC-MR                   NT    1:35.46         11  
                  44.01     1:35.46 (51.45)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 58.84     10/1998 Annie Mantey, MSC                            
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nicole Regenauer    13 WSSC-MR              1:05.25    1:05.73         20  
                  31.04     1:05.73 (34.69)                                        
  2 Bana Hadid          13 NBS-MR               1:03.73    1:06.02         17  
                  30.78     1:06.02 (35.24)                                        
  3 Samantha Dexter     13 WSSC-MR              1:08.96    1:09.08         16  
                  32.87     1:09.08 (36.21)                                        
  4 Bernadette Ryan     13 WSSC-MR              1:10.51    1:14.97         15  
                  33.57     1:14.97 (41.40)                                        
  5 Emily S Kessler     14 NBS-MR               1:22.06    1:16.18         14  
                  35.81     1:16.18 (40.37)                                        
  6 Emily A Beuchert    13 WSSC-MR              1:38.58    1:30.84         13  
                  42.00     1:30.84 (48.84)                                        
 
Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 24.06     10/1997 Brooke Davey, NBS                            
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nicole Regenauer    13 WSSC-MR                26.31      26.74         20  
  2 Amanda S York       16 NBS-MR                 27.04      27.31         17  
  3 Claire Webber       15 NY Sharks-MR           27.18      27.51         16  
  4 Kristina F Barry    12 NY Sharks-MR           27.61      27.53         15  
  5 Cassandra J Vondra  16 NBS-MR                 26.90      27.61         14  
  6 Allison B Wyatt     17 NBS-MR                 26.68      27.65         13  
  7 Shannon Armstrong   16 NY Sharks-MR           26.98      27.83         12  
  8 Corrine Bacigal     15 VAC-MR                 27.85      28.14         11  
  9 yee Chung Phang     12 Abbe Swim Team-MR      28.55      28.62          9  
 10 Julia A Getsos      15 NY Sharks-MR           28.02      28.79          7  
 11 Taylor P Elgarten   13 VAC-MR                 31.47      29.03          6  
 12 Hanna Mathers       15 NY Sharks-MR           29.81      30.36          5  
 13 Emily A Beuchert    13 WSSC-MR                32.60      32.39          4  
 14 Jennifer Kinsley    10 WSSC-MR                40.50      36.81          3  
 -- Meaghan Burke       16 NY Sharks-MR           27.23        SCR        
 
Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 5:06.58  10/18/2008 Brittany M Friese, NBS  -MR                
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brittany M Friese   14 NBS-MR               4:57.95    5:04.84*        20  
                  28.59       59.37 (30.78)     1:30.62 (31.25)     2:01.54 (30.92)
        2:32.48 (30.94)     3:03.13 (30.65)     3:34.03 (30.90)     4:04.94 (30.91)
        4:35.65 (30.71)     5:04.84 (29.19)                                        
  2 Brittany M Bailey   13 NY Sharks-MR         5:19.19    5:16.83         17  
                  28.55       59.66 (31.11)     1:31.81 (32.15)     2:04.56 (32.75)
        2:37.09 (32.53)     3:09.39 (32.30)     3:41.94 (32.55)     4:14.35 (32.41)
        4:46.66 (32.31)     5:16.83 (30.17)                                        
  3 Charissa L Venice   14 NY Sharks-MR         5:32.02    5:26.36         16  
                  28.96     1:00.78 (31.82)     1:33.99 (33.21)     2:07.93 (33.94)
        2:40.61 (32.68)     3:13.85 (33.24)     3:47.31 (33.46)     4:21.21 (33.90)
        4:54.19 (32.98)     5:26.36 (32.17)                                        
  4 Katie Arnott        16 NY Sharks-MR         5:17.47    5:28.02         15  
                  28.56       59.89 (31.33)     1:32.62 (32.73)     2:06.02 (33.40)
        2:39.49 (33.47)     3:12.59 (33.10)     3:46.31 (33.72)     4:20.57 (34.26)
        4:54.53 (33.96)     5:28.02 (33.49)                                        
  5 Amanda S York       16 NBS-MR               5:32.81    5:38.91         14  
                  30.74     1:03.49 (32.75)     1:36.97 (33.48)     2:10.55 (33.58)
        2:44.40 (33.85)     3:18.33 (33.93)     3:53.87 (35.54)     4:29.58 (35.71)
        5:04.25 (34.67)     5:38.91 (34.66)                                        
  6 Kristina F Barry    12 NY Sharks-MR         5:42.08    5:39.15         13  
                  31.55     1:05.03 (33.48)     1:39.42 (34.39)     2:13.90 (34.48)
        2:48.86 (34.96)     3:23.75 (34.89)     3:57.73 (33.98)     4:32.09 (34.36)
        5:06.12 (34.03)     5:39.15 (33.03)                                        
  7 Elizabeth R Barry   14 NY Sharks-MR         5:34.24    5:41.03         12  
                  29.70     1:03.56 (33.86)     1:38.91 (35.35)     2:13.88 (34.97)
        2:49.14 (35.26)     3:24.36 (35.22)     3:59.31 (34.95)     4:33.51 (34.20)
        5:07.47 (33.96)     5:41.03 (33.56)                                        
  8 Kaitlin Jacob       14 NY Sharks-MR         5:51.55    5:45.38         11  
                  31.04     1:05.30 (34.26)     1:39.47 (34.17)     2:14.36 (34.89)
        2:49.73 (35.37)     3:25.08 (35.35)     4:00.80 (35.72)     4:36.53 (35.73)
        5:11.84 (35.31)     5:45.38 (33.54)                                        
  9 Tiana Poindexter    13 NY Sharks-MR         5:28.49    5:45.66          9  
                  29.60     1:03.41 (33.81)     1:37.99 (34.58)     2:13.16 (35.17)
        2:48.75 (35.59)     3:23.88 (35.13)     3:59.00 (35.12)     4:35.01 (36.01)
        5:10.60 (35.59)     5:45.66 (35.06)                                        
 10 Corrine Bacigal     15 VAC-MR               5:34.85    5:45.91          7  
                  30.96     1:04.79 (33.83)     1:39.62 (34.83)     2:14.68 (35.06)
        2:50.27 (35.59)     3:25.30 (35.03)     4:00.75 (35.45)     4:36.22 (35.47)
        5:11.86 (35.64)     5:45.91 (34.05)                                        
 11 Shannon Armstrong   16 NY Sharks-MR         5:26.96    5:48.17          6  
                  30.14     1:03.91 (33.77)     1:38.63 (34.72)     2:13.90 (35.27)
        2:49.18 (35.28)     3:25.05 (35.87)     4:01.08 (36.03)     4:36.81 (35.73)
        5:12.86 (36.05)     5:48.17 (35.31)                                        
 12 Claire Webber       15 NY Sharks-MR         5:41.39    5:49.96          5  
                  30.74     1:05.80 (35.06)     1:42.23 (36.43)     2:17.54 (35.31)
        2:52.40 (34.86)     3:27.95 (35.55)     4:04.15 (36.20)     4:40.23 (36.08)
        5:15.55 (35.32)     5:49.96 (34.41)                                        
 13 Valerie Lauer       14 NY Sharks-MR         5:53.23    5:50.05          4  
                  31.91     1:06.80 (34.89)     1:42.21 (35.41)     2:17.59 (35.38)
        2:53.60 (36.01)     3:29.10 (35.50)     4:05.55 (36.45)     4:42.28 (36.73)
        5:16.90 (34.62)     5:50.05 (33.15)                                        
 14 Nicole Regenauer    13 WSSC-MR              5:58.44    5:50.39          3  
                  32.09     1:07.38 (35.29)     1:42.77 (35.39)     2:18.63 (35.86)
        2:54.57 (35.94)     3:30.58 (36.01)     4:06.55 (35.97)     4:42.25 (35.70)
        5:17.76 (35.51)     5:50.39 (32.63)                                        
 15 Sarah Basmadjian    15 NY Sharks-MR         5:31.12    5:54.62          2  
                  31.68     1:06.15 (34.47)     1:41.37 (35.22)     2:17.49 (36.12)
        2:53.38 (35.89)     3:29.65 (36.27)     4:05.99 (36.34)     4:42.60 (36.61)
        5:19.05 (36.45)     5:54.62 (35.57)                                        
 16 Allison B Wyatt     17 NBS-MR               5:45.55    5:57.47          1  
                  31.60     1:07.10 (35.50)     1:42.94 (35.84)     2:19.82 (36.88)
        2:56.98 (37.16)     3:34.63 (37.65)     4:11.62 (36.99)     4:48.96 (37.34)
        5:24.56 (35.60)     5:57.47 (32.91)                                        
 17 Caitlin M Grady     14 NY Sharks-MR         6:24.62    6:01.27        
                  31.48     1:06.99 (35.51)     1:43.84 (36.85)     2:20.42 (36.58)
        2:57.11 (36.69)     3:34.03 (36.92)     4:11.08 (37.05)     4:48.62 (37.54)
        5:25.38 (36.76)     6:01.27 (35.89)                                        
 18 Julia A Getsos      15 NY Sharks-MR         5:50.74    6:12.20        
                  31.49     1:06.48 (34.99)     1:42.87 (36.39)     2:20.64 (37.77)
        2:59.00 (38.36)     3:37.74 (38.74)     4:16.88 (39.14)     4:55.59 (38.71)
        5:34.49 (38.90)     6:12.20 (37.71)                                        
 19 Ashley H Goreshnik  13 NY Sharks-MR         6:34.29    6:23.61        
                  33.79     1:11.82 (38.03)     1:49.61 (37.79)     2:28.26 (38.65)
        3:07.44 (39.18)     3:46.90 (39.46)     4:26.46 (39.56)     5:05.73 (39.27)
        5:45.01 (39.28)     6:23.61 (38.60)                                        
 20 Emily S Kessler     14 NBS-MR               6:45.19    6:29.62        
                  35.00     1:13.58 (38.58)     1:52.77 (39.19)     2:32.73 (39.96)
        3:12.18 (39.45)     3:51.09 (38.91)     4:30.68 (39.59)     5:10.88 (40.20)
        5:50.32 (39.44)     6:29.62 (39.30)                                        
 21 Christina Boyadjia  14 NY Sharks-MR         6:32.09    6:34.65        
                  33.83     1:12.07 (38.24)     1:51.70 (39.63)     2:31.62 (39.92)
        3:11.24 (39.62)     3:51.38 (40.14)     4:32.11 (40.73)     5:13.81 (41.70)
        5:55.15 (41.34)     6:34.65 (39.50)                                        
 -- Kiera C Miesner     14 NY Sharks-MR         5:56.36         NS        
 -- Hanna Mathers       15 NY Sharks-MR         6:29.72        SCR        
 -- Meaghan Burke       16 NY Sharks-MR         5:15.65        SCR        
 -- Theresa McKallen    14 NY Sharks-MR         5:56.07        SCR        
 -- Keri N Gawlik       14 NY Sharks-MR         5:33.80        SCR        
 
Girls 200 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 2:04.86  10/27/2002 Michelle A Coombs, NBS  -MR                
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brittany M Bailey   13 NY Sharks-MR         2:13.00    2:09.65         20  
                  31.07     1:03.22 (32.15)     1:36.55 (33.33)     2:09.65 (33.10)
  2 Emily K Hovey       14 NBS-MR               2:08.01    2:20.07         17  
                  32.77     1:08.22 (35.45)     1:44.20 (35.98)     2:20.07 (35.87)
  3 Corrine Bacigal     15 VAC-MR               2:20.76    2:22.85         16  
                  33.53     1:09.24 (35.71)     1:46.38 (37.14)     2:22.85 (36.47)
  4 Kaitlin Jacob       14 NY Sharks-MR         2:24.01    2:23.48         15  
                  33.34     1:09.77 (36.43)     1:47.04 (37.27)     2:23.48 (36.44)
  5 Claire I Williams   12 NBS-MR               2:39.50    2:42.52         14  
                  38.74     1:19.98 (41.24)     2:01.81 (41.83)     2:42.52 (40.71)
 -- Meaghan Burke       16 NY Sharks-MR         2:16.40        SCR        
 
Girls 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 2:27.79  10/26/2003 Kierstin A Koronowicz, NBS  -MR            
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Katie Arnott        16 NY Sharks-MR         2:23.35    2:31.67         20  
                  34.02     1:12.70 (38.68)     1:52.31 (39.61)     2:31.67 (39.36)
  2 Emily K Hovey       14 NBS-MR               2:29.40    2:38.67         17  
                  36.74     1:17.08 (40.34)     1:57.77 (40.69)     2:38.67 (40.90)
  3 yee Chung Phang     12 Abbe Swim Team-MR    2:44.00    2:43.96         16  
                  37.49     1:19.67 (42.18)     2:02.05 (42.38)     2:43.96 (41.91)
  4 Claire Webber       15 NY Sharks-MR         2:45.02    2:46.55         15  
                  37.97     1:21.98 (44.01)     2:05.30 (43.32)     2:46.55 (41.25)
  5 Cassandra J Vondra  16 NBS-MR               2:40.04    2:48.81         14  
                  38.17     1:20.01 (41.84)     2:04.31 (44.30)     2:48.81 (44.50)
  6 Allison B Wyatt     17 NBS-MR               2:39.88    2:50.26         13  
                  37.28     1:20.72 (43.44)     2:06.07 (45.35)     2:50.26 (44.19)
  7 Sarah Basmadjian    15 NY Sharks-MR         2:42.31    2:51.48         12  
                  39.19     1:22.77 (43.58)     2:07.22 (44.45)     2:51.48 (44.26)
  8 Hanna Mathers       15 NY Sharks-MR         2:51.72    2:53.55         11  
                  40.31     1:13.88 (33.57)     2:09.75 (55.87)     2:53.55 (43.80)
  9 Julia A Getsos      15 NY Sharks-MR         2:49.15    2:56.45          9  
                  39.97     1:24.76 (44.79)     2:10.45 (45.69)     2:56.45 (46.00)
 10 Jennifer Kinsley    10 WSSC-MR              3:46.69    3:30.00          7  
                  46.94     1:41.05 (54.11)     2:37.68 (56.63)     3:30.00 (52.32)
 -- Theresa McKallen    14 NY Sharks-MR         2:25.36        SCR        
 
Girls 200 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 2:10.81  10/27/2002 Kierstin A Koronowicz, NBS  -MR            
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brittany M Friese   14 NBS-MR               2:04.28    2:12.10         20  
                  30.41     1:03.86 (33.45)     1:38.11 (34.25)     2:12.10 (33.99)
  2 Amanda S York       16 NBS-MR               2:09.74    2:16.49         17  
                  30.70     1:04.30 (33.60)     1:40.31 (36.01)     2:16.49 (36.18)
  3 Charissa L Venice   14 NY Sharks-MR         2:25.50    2:19.92         16  
                  29.91     1:04.70 (34.79)     1:41.89 (37.19)     2:19.92 (38.03)
  4 Katie Arnott        16 NY Sharks-MR         2:16.30    2:20.92         15  
                  31.38     1:06.61 (35.23)     1:43.96 (37.35)     2:20.92 (36.96)
  5 Kristina F Barry    12 NY Sharks-MR         2:26.20    2:27.94         14  
                  33.03     1:09.98 (36.95)     1:48.92 (38.94)     2:27.94 (39.02)
  6 Ashley H Goreshnik  13 NY Sharks-MR         2:26.36    2:31.11         13  
                  32.93     1:11.28 (38.35)     1:51.62 (40.34)     2:31.11 (39.49)
  7 Caitlin M Grady     14 NY Sharks-MR         2:26.23    2:32.97         12  
                  31.79     1:10.26 (38.47)     1:51.84 (41.58)     2:32.97 (41.13)
  8 Elizabeth R Barry   14 NY Sharks-MR         2:31.21    2:33.70         11  
                  32.68     1:12.09 (39.41)     1:52.81 (40.72)     2:33.70 (40.89)
  9 Shannon Armstrong   16 NY Sharks-MR         2:33.09    2:36.79          9  
                  31.67     1:09.80 (38.13)     1:53.26 (43.46)     2:36.79 (43.53)
 -- Theresa McKallen    14 NY Sharks-MR         2:34.24        SCR        
 -- Keri N Gawlik       14 NY Sharks-MR         2:20.62        SCR        
 
Girls 200 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: * 2:10.22  10/28/2001 Kierstin A Koronowicz, NBS  -MR            
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Corrine Bacigal     15 VAC-MR               2:24.53    2:22.55         20  
                  32.39     1:08.24 (35.85)     1:50.59 (42.35)     2:22.55 (31.96)
  2 Caitlin M Grady     14 NY Sharks-MR         2:23.69    2:23.26         17  
                  29.91     1:06.51 (36.60)     1:48.06 (41.55)     2:23.26 (35.20)
  3 Amanda S York       16 NBS-MR               2:23.43    2:25.84         16  
                  29.00     1:05.98 (36.98)     1:51.46 (45.48)     2:25.84 (34.38)
  4 Sarah Basmadjian    15 NY Sharks-MR         2:26.27    2:31.44         15  
                  33.80     1:12.48 (38.68)     1:56.27 (43.79)     2:31.44 (35.17)
  5 Allison B Wyatt     17 NBS-MR               2:25.13    2:31.63         14  
                  33.40     1:14.25 (40.85)     1:56.14 (41.89)     2:31.63 (35.49)
  6 Colleen E Carroll   14 WSSC-MR              2:27.47    2:34.46         13  
                  33.00     1:14.92 (41.92)     1:58.72 (43.80)     2:34.46 (35.74)
  7 Taylor P Elgarten   13 VAC-MR               2:56.04    2:39.04         12  
                  36.10     1:17.66 (41.56)     2:03.28 (45.62)     2:39.04 (35.76)
  8 Emily A Beuchert    13 WSSC-MR              3:06.22    2:53.78         11  
                1:23.31     2:16.70 (53.39)     2:53.78 (37.08)         2:53.78 ( )
 -- Brittany M Bailey   13 NY Sharks-MR         2:15.61        SCR        
 -- Keri N Gawlik       14 NY Sharks-MR         2:19.67        SCR        
 
Boys 7 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 16.26     10/1996 Anthony Simco, MKBC                          
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 William Donlon       7 WSSC-MR                   NT      19.43         20  
  2 Logan J Morales      7 Big Blue-MR            21.02      22.48         17  
  3 Ryan Hendricks       7 WSSC-MR                   NT      22.90         16  
  4 Matthew K Huang      7 Big Blue-MR            27.39      23.43         15  
  5 Nick Quinones        6 WSSC-MR                30.57      25.12         14  
  6 Adam Kellman         5 WSSC-MR                37.68      33.41         13  
  7 Gabriel T Yozzo      7 NBS-MR                    NT      35.79         12  
 
Boys 7 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 19.98     10/1996 Daniel Simco, MKBC                           
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Logan J Morales      7 Big Blue-MR            26.99      27.15         20  
  2 Ryan Hendricks       7 WSSC-MR                   NT      28.37         17  
  3 William Donlon       7 WSSC-MR                   NT      28.57         16  
  4 Nick Quinones        6 WSSC-MR                35.30      30.18         15  
  5 Adam Kellman         5 WSSC-MR                45.14      31.83         14  
  6 Gabriel T Yozzo      7 NBS-MR                    NT      36.97         13  
 -- Matthew K Huang      7 Big Blue-MR            29.78         DQ        
 
Boys 7 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 23.25     10/1997 Collin Casciano, AG                          
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Logan J Morales      7 Big Blue-MR            26.26      24.21         20  
  2 William Donlon       7 WSSC-MR                   NT      28.94         17  
  3 Matthew K Huang      7 Big Blue-MR            42.54      34.01         16  
 -- Adam Kellman         5 WSSC-MR                   NT         NS        
 
Boys 7 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 20.80     10/1997 Thomas Brisson, RAC                          
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Logan J Morales      7 Big Blue-MR            32.01      30.87         20  
 -- Nick Quinones        6 WSSC-MR                   NT        XDQ        
 -- Adam Kellman         5 WSSC-MR                   NT         DQ        
 
Boys 8 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 31.09     10/1995 Simon Hammer, MKBC                           
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 DJ Quinones          8 WSSC-MR                41.80      37.36         20  
  2 Aleksey Makarov      8 NBS-MR                 43.17      38.60         17  
  3 Phillip J Volaski    8 Big Blue-MR          1:05.24      48.29         16  
  4 Mathew Heilig        8 VAC-MR                 53.73      48.42         15  
  5 Jonathan Huang       8 Big Blue-MR          1:02.59      53.50         14  
  6 Amer Hadid           8 NBS-MR                    NT      57.85         13  
  7 Donovan D Kenan      8 NBS-MR                    NT    1:05.20         12  
 
Boys 8 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 39.35  10/28/2001 Alex P Stuart, Aqua Gems                     
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 DJ Quinones          8 WSSC-MR                50.81      48.21         20  
  2 Aleksey Makarov      8 NBS-MR                 54.24      50.43         17  
  3 Phillip J Volaski    8 Big Blue-MR          1:33.94      54.22         16  
  4 Mathew Heilig        8 VAC-MR               1:03.23      55.96         15  
  5 Jonathan Huang       8 Big Blue-MR          1:00.42    1:04.06         14  
 -- Donovan D Kenan      8 NBS-MR                    NT         DQ        
 -- Amer Hadid           8 NBS-MR                    NT         DQ        
 
Boys 8 Year Olds 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 42.38     10/1995 Simon Hammer, MKBC                           
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Phillip J Volaski    8 Big Blue-MR            44.00      50.61         20  
  2 Aleksey Makarov      8 NBS-MR                    NT      59.15         17  
 -- Jonathan Huang       8 Big Blue-MR          1:09.87         DQ        
 
Boys 8 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 15.40  10/28/2001 Alex P Stuart, Aqua Gems                     
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 DJ Quinones          8 WSSC-MR                22.36      21.72         20  
  2 Phillip J Volaski    8 Big Blue-MR            27.14      23.35         17  
  3 Aleksey Makarov      8 NBS-MR                 29.39      23.56         16  
 
Boys 9 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 29.84  10/27/2002 Alex P Stuart, Aqua Gems                     
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Joshua Davila        9 VAC-MR                 37.04      34.73         20  
  2 Ting Chen            9 NBS-MR                 42.09      36.92         17  
  3 Jack Palmer          9 WSSC-MR                43.28      39.16         16  
  4 TC C McCaffrey       9 Big Blue-MR            47.86      42.59         15  
  5 Alex Kellman         9 WSSC-MR                54.82      47.18         14  
  6 Thomas J DeBenedic   9 NBS-MR                    NT      49.21         13  
  7 Derrick L Kenan      9 NBS-MR                    NT      53.18         12  
 
Boys 9 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 35.78  10/27/2002 Alex P Stuart, Aqua Gems                     
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Joshua Davila        9 VAC-MR                 45.07      42.61         20  
  2 Ting Chen            9 NBS-MR                 50.96      46.51         17  
  3 TC C McCaffrey       9 Big Blue-MR            54.78      49.99         16  
  4 Jack Palmer          9 WSSC-MR                50.35      51.12         15  
  5 Alex Kellman         9 WSSC-MR                   NT      54.97         14  
  6 Derrick L Kenan      9 NBS-MR                    NT    1:05.79         13  
 -- Thomas J DeBenedic   9 NBS-MR                    NT         DQ        
 
Boys 9 Year Olds 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 39.72  10/24/2004 Ruan J Zorgman, Pace                         
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Joshua Davila        9 VAC-MR                    NT      50.92         20  
  2 Ting Chen            9 NBS-MR                 58.63      57.11         17  
  3 TC C McCaffrey       9 Big Blue-MR            58.95      57.14         16  
  4 Alex Kellman         9 WSSC-MR                   NT      57.29         15  
 
Boys 9 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 31.76  10/27/2002 Alex P Stuart, Aqua Gems                     
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Joshua Davila        9 VAC-MR                 52.47      43.29         20  
  2 Ting Chen            9 NBS-MR                 57.76      49.42         17  
  3 Jack Palmer          9 WSSC-MR                54.90      54.40         16  
  4 TC C McCaffrey       9 Big Blue-MR            49.00    1:02.21         15  
 -- Alex Kellman         9 WSSC-MR                   NT         DQ        
 
Boys 10 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 28.33     10/1999 Daniel Simco, BGNW                           
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Christian A Thomas  10 Big Blue-MR            31.33      31.00         20  
  2 Matthew G Johnson   10 NBS-MR                 44.74      37.11         17  
  3 Victor T Elera      10 NBS-MR                    NT      43.21         16  
  4 Matthew B Forbes    10 NBS-MR               1:06.45    1:06.06         15  
 -- Juan P Peticco      10 NBS-MR                 56.47        SCR        
 
Boys 10 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 32.03     10/1999 Daniel Simco, BGNW                           
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Christian A Thomas  10 Big Blue-MR            35.37      36.54         20  
  2 Matthew G Johnson   10 NBS-MR                 48.93      46.08         17  
  3 Victor T Elera      10 NBS-MR                    NT      58.19         16  
  4 Matthew B Forbes    10 NBS-MR               1:15.08    1:08.96         15  
 -- Juan P Peticco      10 NBS-MR                 59.33        SCR        
 
Boys 10 Year Olds 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 35.47     10/1999 Daniel Simco, BGNW                           
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Christian A Thomas  10 Big Blue-MR            46.51      44.76         20  
 -- Matthew G Johnson   10 NBS-MR                    NT         DQ        
 
Boys 10 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 29.76     10/1999 Anthony Simco, BGNW                          
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Christian A Thomas  10 Big Blue-MR            34.97      37.61         20  
  2 Matthew G Johnson   10 NBS-MR                    NT      51.55         17  
 -- Victor T Elera      10 NBS-MR                    NT         DQ        
 -- Juan P Peticco      10 NBS-MR                    NT        SCR        
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 25.09  10/28/2001 Vinson Wang, MSC  -MR                        
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Evan M Boldrin      12 VAC-MR                    NT      26.02         20  
  2 Elie Kurzum         12 WSSC-MR                26.70      26.84         17  
  3 Trevor A Attile     12 Big Blue-MR            27.80      27.20         16  
  4 Matthew N Kessler   12 NBS-MR                 29.33      28.61         15  
  5 Charlie H Broe      11 NBS-MR                 30.94      30.08         14  
  6 Joseph M Galante    12 NBS-MR                 31.93      30.51         13  
  7 Benjamin S Vondrak  11 NBS-MR                 31.84      31.63         12  
  8 Nicholas J Yozzo    12 UN-NB-MR               35.24      31.77         11  
  9 Stephen P Kelleher  11 Big Blue-MR            33.20      32.33          9  
 10 Julian C Morgan     12 Big Blue-MR            32.28      32.60          7  
 11 Bryan M Feigel      12 NBS-MR                 35.01      32.96          6  
 12 Thomas M Johnson    12 NBS-MR                 36.13      33.05          5  
 13 Connor Frisbee      11 WSSC-MR                38.67      38.11          4  
 14 Edmond Ma           11 Big Blue-MR            43.62      42.46          3  
 -- Jonathan Warnon     12 WSSC-MR                33.06         NS        
 -- David Korgahashviv  11 NBS-MR                 38.77         NS        
 -- Christian A Fuente  11 NBS-MR                    NT         NS        
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:00.83     10/1995 Nicholas Pai, MSC                          
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Elie Kurzum         12 WSSC-MR              1:08.70    1:13.58         20  
                  34.82     1:13.58 (38.76)                                        
  2 Charlie H Broe      11 NBS-MR               1:16.86    1:16.09         17  
                  37.50     1:16.09 (38.59)                                        
  3 Matthew N Kessler   12 NBS-MR               1:21.19    1:16.86         16  
                  38.11     1:16.86 (38.75)                                        
  4 Stephen P Kelleher  11 Big Blue-MR          1:21.26    1:21.96         15  
                  41.01     1:21.96 (40.95)                                        
  5 Joseph M Galante    12 NBS-MR               1:24.31    1:23.25         14  
                  41.37     1:23.25 (41.88)                                        
  6 Benjamin S Vondrak  11 NBS-MR               1:21.13    1:23.57         13  
                  41.28     1:23.57 (42.29)                                        
  7 Julian C Morgan     12 Big Blue-MR          1:21.96    1:26.07         12  
                  44.77     1:26.07 (41.30)                                        
  8 Nicholas J Yozzo    12 UN-NB-MR                  NT    1:26.26         11  
                  41.45     1:26.26 (44.81)                                        
  9 Bryan M Feigel      12 NBS-MR               1:34.90    1:27.63          9  
                  43.14     1:27.63 (44.49)                                        
 10 David Korgahashviv  11 NBS-MR               1:44.82    1:36.92          7  
                  49.02     1:36.92 (47.90)                                        
 11 Thomas M Johnson    12 NBS-MR               1:37.61    1:42.87          6  
                1:23.57     1:42.87 (19.30)                                        
 -- Edmond Ma           11 Big Blue-MR          1:54.97         DQ        
                  49.38          DQ (55.39)                                        
 -- Jonathan Warnon     12 WSSC-MR              1:19.33         NS        
 -- Christian A Fuente  11 NBS-MR                    NT         NS        
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 32.40     10/1999 Simon Hammer, BGNW                           
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Trevor A Attile     12 Big Blue-MR            38.26      37.83         20  
  2 Matthew N Kessler   12 NBS-MR                 44.69      39.77         17  
  3 Benjamin S Vondrak  11 NBS-MR                 45.29      41.81         16  
  4 Bryan M Feigel      12 NBS-MR                 46.60      42.80         15  
  5 Joseph M Galante    12 NBS-MR                 44.07      42.97         14  
  6 Charlie H Broe      11 NBS-MR                 43.43      43.76         13  
  7 Stephen P Kelleher  11 Big Blue-MR            45.13      44.41         12  
  8 Julian C Morgan     12 Big Blue-MR            47.14      45.47         11  
  9 Thomas M Johnson    12 NBS-MR                 45.50      46.95          9  
 10 Connor Frisbee      11 WSSC-MR                51.29      49.24          7  
 11 Edmond Ma           11 Big Blue-MR            54.28      53.02          6  
 -- Nicholas J Yozzo    12 UN-NB-MR                  NT         DQ        
 -- Evan M Boldrin      12 VAC-MR                    NT         DQ        
 -- David Korgahashviv  11 NBS-MR                    NT         DQ        
 -- Jonathan Warnon     12 WSSC-MR                45.96         NS        
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 28.33  10/28/2001 Vinson Wang, MSC  -MR                        
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Trevor A Attile     12 Big Blue-MR            28.96      29.09         20  
  2 Elie Kurzum         12 WSSC-MR                29.23      29.79         17  
  3 Matthew N Kessler   12 NBS-MR                 32.09      30.53         16  
  4 Charlie H Broe      11 NBS-MR                 34.41      33.62         15  
  5 Bryan M Feigel      12 NBS-MR                 40.69      38.25         14  
  6 Joseph M Galante    12 NBS-MR                 38.20      38.29         13  
  7 Julian C Morgan     12 Big Blue-MR            38.81      38.76         12  
  8 Stephen P Kelleher  11 Big Blue-MR            41.62      41.65         11  
  9 Thomas M Johnson    12 NBS-MR                 41.50      41.90          9  
 10 Nicholas J Yozzo    12 UN-NB-MR                  NT      48.70          7  
 11 David Korgahashviv  11 NBS-MR                 48.98      48.82          6  
 12 Edmond Ma           11 Big Blue-MR          1:13.81    1:01.81          5  
 -- Benjamin S Vondrak  11 NBS-MR                 39.81         DQ        
 -- Connor Frisbee      11 WSSC-MR                49.85         DQ        
 -- Jonathan Warnon     12 WSSC-MR                42.14         NS        
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 23.72  10/24/2004 Joe F Perez-Rogers, NDAC                     
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Michael D Edwards   14 NBS-MR                 27.37      26.80         20  
  2 Zane W Grunewald    14 VAC-MR                 27.70      27.20         17  
  3 Matthew MACKAY      13 WSSC-MR                28.92      29.22         16  
  4 Noah J Wagner       13 UN-NB-MR                  NT      32.79         15  
  5 Alexander W Schuyl  14 NBS-MR                    NT      36.68         14  
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 1:49.43     10/1998 Robert Tiernan, MSC                        
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lance Neuendorf     14 NY Sharks-MR         1:49.95    1:53.12         20  
                  25.71       54.88 (29.17)     1:24.08 (29.20)     1:53.12 (29.04)
  2 Jack T Carey        14 NY Sharks-MR         1:51.95    1:57.34         17  
                  26.62       55.97 (29.35)     1:26.21 (30.24)     1:57.34 (31.13)
  3 Matthew Perez       13 NY Sharks-MR         2:00.38    2:01.56         16  
                  26.75       57.35 (30.60)     1:29.65 (32.30)     2:01.56 (31.91)
  4 Joseph I Morgan     14 NBS-MR               2:02.90    2:02.74         15  
                  28.35       59.74 (31.39)     1:31.74 (32.00)     2:02.74 (31.00)
  5 Conner W Arnott     14 NY Sharks-MR         2:13.99    2:11.76         14  
                  29.52     1:02.60 (33.08)     1:37.03 (34.43)     2:11.76 (34.73)
  6 Michael D Edwards   14 NBS-MR               2:11.68    2:15.56         13  
                  30.81     1:04.91 (34.10)     1:40.93 (36.02)     2:15.56 (34.63)
  7 Dylan P Magee       13 NY Sharks-MR         2:24.14    2:16.71         12  
                  30.28     1:05.37 (35.09)     1:41.48 (36.11)     2:16.71 (35.23)
  8 Noah J Wagner       13 UN-NB-MR                  NT    2:39.52         11  
                  35.27     1:16.42 (41.15)     1:59.33 (42.91)     2:39.52 (40.19)
  9 Alexander W Schuyl  14 NBS-MR                    NT    3:20.11          9  
                  40.34     1:31.84 (51.50)     2:27.96 (56.12)     3:20.11 (52.15)
 -- Terry Li            14 NY Sharks-MR         2:12.12         DQ        
                  27.45       57.65 (30.20)     1:29.44 (31.79)          DQ (32.09)
 -- Zach H Walsh        13 NY Sharks-MR         2:11.55        SCR        
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 57.21     10/1997 Nicholas Pai, MSC                            
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lance Neuendorf     14 NY Sharks-MR           55.65      57.72         20  
                  28.03       57.72 (29.69)                                        
  2 Joseph I Morgan     14 NBS-MR               1:01.21    1:02.20         17  
                  30.54     1:02.20 (31.66)                                        
  3 Zane W Grunewald    14 VAC-MR               1:09.44    1:10.10         16  
                  33.96     1:10.10 (36.14)                                        
  4 Michael D Edwards   14 NBS-MR               1:09.95    1:14.39         15  
                  36.61     1:14.39 (37.78)                                        
  5 Noah J Wagner       13 UN-NB-MR                  NT    1:21.71         14  
                  40.34     1:21.71 (41.37)                                        
 -- Alexander W Schuyl  14 NBS-MR                    NT         DQ        
                  46.72          DQ (52.90)                                        
 -- Zach H Walsh        13 NY Sharks-MR         1:05.39        SCR        
 
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:06.08  10/22/2005 Vadim Yafayev, Dolfins                     
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Joseph I Morgan     14 NBS-MR               1:34.22    1:11.83         20  
                  33.51     1:11.83 (38.32)                                        
  2 Zane W Grunewald    14 VAC-MR               1:18.14    1:14.33         17  
                  34.13     1:14.33 (40.20)                                        
  3 Dylan P Magee       13 NY Sharks-MR         1:12.11    1:14.74         16  
                  35.34     1:14.74 (39.40)                                        
  4 Michael D Edwards   14 NBS-MR               1:16.46    1:17.60         15  
                  37.28     1:17.60 (40.32)                                        
  5 Matthew MACKAY      13 WSSC-MR              1:14.94    1:18.25         14  
                  35.82     1:18.25 (42.43)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 58.68  10/24/2004 Alex Z Kral, MWSC -MR                        
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jack T Carey        14 NY Sharks-MR           57.42      58.79         20  
                  26.39       58.79 (32.40)                                        
  2 Lance Neuendorf     14 NY Sharks-MR         1:04.21    1:04.39         17  
                  30.09     1:04.39 (34.30)                                        
  3 Matthew Perez       13 NY Sharks-MR         1:03.24    1:06.51         16  
                  30.55     1:06.51 (35.96)                                        
  4 Conner W Arnott     14 NY Sharks-MR         1:08.20    1:11.60         15  
                  34.11     1:11.60 (37.49)                                        
  5 Terry Li            14 NY Sharks-MR         1:10.81    1:17.02         14  
                  31.43     1:17.02 (45.59)                                        
 
Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 22.11  10/27/2002 Ryan M Olsen, Aqua Gems                      
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stanley Wong        15 NY Sharks-MR           21.54      21.94*        20  
  2 Timothy J Bosse     15 NBS-MR                 23.50      23.77         17  
  3 James N Pacella     17 NY Sharks-MR           23.10      23.90         16  
  4 Nikolas J Bucero    14 Abbe Swim Team-MR      24.50      24.69         15  
  5 Alex Lin            12 Abbe Swim Team-MR      25.00      24.81         14  
  6 Eric Miou           13 Abbe Swim Team-MR      24.90      25.05         13  
  7 Patrick J Garvey    16 NBS-MR                 25.55      25.16         12  
  8 Samuel Tse          16 NY Sharks-MR           25.17      25.37         11  
  9 Bryan J Lubarsky    17 NBS-MR                 25.87      25.39          9  
 10 Joseph Galan        15 NBS-MR                 26.50      25.68          7  
 11 Raphael Warnon      15 UN-MR                  24.88      26.12          6  
 12 Stefano G Gagliard  17 NBS-MR                 26.17      26.34          5  
 13 Morgan R Elgarten   15 VAC-MR                 26.41      27.30          4  
 14 Taylor Largmann     17 NY Sharks-MR           26.26      27.61          3  
 15 William R Fullerto  12 NY Sharks-MR           26.10      29.07          2  
 16 Matthew J Nicholas  12 NY Sharks-MR           29.65      29.42          1  
 17 Jonathan Warnon     12 WSSC-MR                   NT      33.95        
 -- Mikael P Villegas   16 NY Sharks-MR           23.59        SCR        
 
Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 4:47.65  10/22/2005 Justin Coombs, NBS  -MR                    
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Reed Neuendorf      17 NY Sharks-MR         4:49.95    4:59.93         20  
                  27.09       57.06 (29.97)     1:27.51 (30.45)     1:58.47 (30.96)
        2:29.42 (30.95)     2:59.96 (30.54)     3:30.86 (30.90)     4:01.40 (30.54)
        4:30.95 (29.55)     4:59.93 (28.98)                                        
  2 Greg J Byrne        15 UNNYS-MR             4:56.58    5:01.81         17  
                  27.49       57.38 (29.89)     1:27.86 (30.48)     1:58.96 (31.10)
        2:29.71 (30.75)     3:00.56 (30.85)     3:31.59 (31.03)     4:02.51 (30.92)
        4:32.76 (30.25)     5:01.81 (29.05)                                        
  3 Thomas Zhang        16 NY Sharks-MR         5:16.07    5:06.69         16  
                  27.04       56.21 (29.17)     1:27.12 (30.91)     1:58.02 (30.90)
        2:29.88 (31.86)     3:00.96 (31.08)     3:32.80 (31.84)     4:05.00 (32.20)
        4:37.06 (32.06)     5:06.69 (29.63)                                        
  4 Alexi Corey         16 NY Sharks-MR         5:01.86    5:10.51         15  
                  27.95       58.51 (30.56)     1:29.96 (31.45)     2:01.19 (31.23)
        2:32.58 (31.39)     3:04.18 (31.60)     3:35.09 (30.91)     4:07.04 (31.95)
        4:39.29 (32.25)     5:10.51 (31.22)                                        
  5 Christopher Fusco   17 NY Sharks-MR         5:17.07    5:14.35         14  
                  27.90       58.41 (30.51)     1:29.62 (31.21)     2:01.50 (31.88)
        2:33.14 (31.64)     3:05.05 (31.91)     3:38.18 (33.13)     4:09.67 (31.49)
        4:42.18 (32.51)     5:14.35 (32.17)                                        
  6 Timothy J Bosse     15 NBS-MR               5:10.50    5:16.44         13  
                  28.38       59.13 (30.75)     1:30.74 (31.61)     2:03.07 (32.33)
        2:35.11 (32.04)     3:07.64 (32.53)     3:40.39 (32.75)     4:12.91 (32.52)
        4:45.68 (32.77)     5:16.44 (30.76)                                        
  7 Ryan T Magee        16 NY Sharks-MR         4:52.41    5:18.91         12  
                  28.47       59.60 (31.13)     1:31.89 (32.29)     2:04.12 (32.23)
        2:36.00 (31.88)     3:08.39 (32.39)     3:40.57 (32.18)     4:13.43 (32.86)
        4:46.78 (33.35)     5:18.91 (32.13)                                        
  8 Lance Neuendorf     14 NY Sharks-MR         5:12.60    5:19.17         11  
                  27.27       57.75 (30.48)     1:29.25 (31.50)     2:01.04 (31.79)
        2:33.62 (32.58)     3:05.92 (32.30)     3:39.09 (33.17)     4:11.76 (32.67)
        4:45.14 (33.38)     5:19.17 (34.03)                                        
  9 James N Pacella     17 NY Sharks-MR         5:09.50    5:21.27          9  
                  28.22       59.33 (31.11)     1:31.11 (31.78)     2:03.10 (31.99)
        2:35.57 (32.47)     3:08.59 (33.02)     3:42.12 (33.53)     4:16.06 (33.94)
        4:49.08 (33.02)     5:21.27 (32.19)                                        
 10 Matthew Perez       13 NY Sharks-MR         5:23.30    5:26.65          7  
                  28.55     1:00.56 (32.01)     1:33.37 (32.81)     2:07.30 (33.93)
        2:41.25 (33.95)     3:15.38 (34.13)     3:49.39 (34.01)     4:22.95 (33.56)
        4:56.22 (33.27)     5:26.65 (30.43)                                        
 11 Bryan J Lubarsky    17 NBS-MR               5:29.12    5:28.80          6  
                  29.47     1:01.63 (32.16)     1:34.33 (32.70)     2:07.82 (33.49)
        2:41.44 (33.62)     3:15.26 (33.82)     3:49.22 (33.96)     4:22.70 (33.48)
        4:56.37 (33.67)     5:28.80 (32.43)                                        
 12 Joseph Galan        15 NBS-MR               5:15.50    5:29.80          5  
                  28.00       59.06 (31.06)     1:31.86 (32.80)     2:05.19 (33.33)
        2:39.05 (33.86)     3:14.11 (35.06)     3:48.76 (34.65)     4:23.24 (34.48)
        4:57.61 (34.37)     5:29.80 (32.19)                                        
 13 Jack T Carey        14 NY Sharks-MR         5:23.05    5:29.83          4  
                  28.50       59.86 (31.36)     1:33.30 (33.44)     2:07.69 (34.39)
        2:40.69 (33.00)     3:13.75 (33.06)     3:47.37 (33.62)     4:22.03 (34.66)
        4:56.46 (34.43)     5:29.83 (33.37)                                        
 14 Brendan Lavery      16 NY Sharks-MR         5:14.69    5:31.05          3  
                  27.96       59.21 (31.25)     1:31.68 (32.47)     2:05.47 (33.79)
        2:39.89 (34.42)     3:14.35 (34.46)     3:49.02 (34.67)     4:23.69 (34.67)
        4:57.91 (34.22)     5:31.05 (33.14)                                        
 15 Terry Li            14 NY Sharks-MR         5:56.98    5:32.16          2  
                  28.53     1:00.54 (32.01)     1:33.88 (33.34)     2:07.53 (33.65)
        2:41.70 (34.17)     3:15.64 (33.94)     3:50.02 (34.38)     4:25.77 (35.75)
        4:59.88 (34.11)     5:32.16 (32.28)                                        
 16 Nathan Q Singer     14 NY Sharks-MR         5:26.02    5:32.40          1  
                  29.03     1:00.45 (31.42)     1:33.23 (32.78)     2:06.93 (33.70)
        2:41.05 (34.12)     3:15.44 (34.39)     3:50.06 (34.62)     4:24.11 (34.05)
        4:58.55 (34.44)     5:32.40 (33.85)                                        
 17 Patrick J Garvey    16 NBS-MR               5:28.12    5:32.91        
                  30.55     1:04.78 (34.23)     1:39.17 (34.39)     2:12.67 (33.50)
        2:45.84 (33.17)     3:20.27 (34.43)     3:54.50 (34.23)     4:29.02 (34.52)
        5:01.89 (32.87)     5:32.91 (31.02)                                        
 18 Sean S Sullivan     15 Big Blue-MR          5:38.00    5:46.54        
                  29.99     1:02.95 (32.96)     1:37.50 (34.55)     2:12.82 (35.32)
        2:48.35 (35.53)     3:24.27 (35.92)     4:00.22 (35.95)     4:37.27 (37.05)
        5:12.41 (35.14)     5:46.54 (34.13)                                        
 19 Taylor Largmann     17 NY Sharks-MR         5:35.08    5:49.38        
                  29.95     1:02.91 (32.96)     1:38.06 (35.15)     2:13.82 (35.76)
        2:49.76 (35.94)     3:26.36 (36.60)     4:02.62 (36.26)     4:38.69 (36.07)
        5:14.82 (36.13)     5:49.38 (34.56)                                        
 20 Conner W Arnott     14 NY Sharks-MR         5:47.03    5:49.43        
                  31.26     1:05.57 (34.31)     1:40.82 (35.25)     2:16.56 (35.74)
        2:52.23 (35.67)     3:27.98 (35.75)     4:04.57 (36.59)     4:40.53 (35.96)
        5:15.52 (34.99)     5:49.43 (33.91)                                        
 21 Samuel Tse          16 NY Sharks-MR         6:15.84    5:52.45        
                  29.35     1:02.80 (33.45)     1:38.65 (35.85)     2:14.03 (35.38)
        2:50.72 (36.69)     3:27.24 (36.52)     4:05.23 (37.99)     4:42.53 (37.30)
        5:19.94 (37.41)     5:52.45 (32.51)                                        
 22 William R Fullerto  12 NY Sharks-MR         5:40.50    6:00.88        
                  32.17     1:07.85 (35.68)     1:44.73 (36.88)     2:21.87 (37.14)
        2:58.71 (36.84)     3:35.74 (37.03)     4:13.08 (37.34)     4:49.55 (36.47)
        5:25.82 (36.27)     6:00.88 (35.06)                                        
 23 Dylan P Magee       13 NY Sharks-MR         6:21.30    6:03.92        
                  32.31     1:08.40 (36.09)     1:45.61 (37.21)     2:22.91 (37.30)
        2:59.96 (37.05)     3:37.56 (37.60)     4:15.03 (37.47)     4:52.23 (37.20)
        5:28.84 (36.61)     6:03.92 (35.08)                                        
 -- Matthew J Nicholas  12 NY Sharks-MR         6:01.84         NS        
 -- Stefano G Gagliard  17 NBS-MR               5:23.96         NS        
 -- Jesse Miara         16 NY Sharks-MR         4:52.88        SCR        
 -- Zach H Walsh        13 NY Sharks-MR         5:45.87        SCR        
 -- Mikael P Villegas   16 NY Sharks-MR         5:43.94        SCR        
 
Boys 200 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:57.98  10/28/2000 Nat L Moore, NBS                           
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stanley Wong        15 NY Sharks-MR         2:01.43    2:04.28         20  
                  29.43     1:00.65 (31.22)     1:32.70 (32.05)     2:04.28 (31.58)
  2 Timothy J Bosse     15 NBS-MR               2:04.50    2:04.70         17  
                  29.92     1:01.48 (31.56)     1:33.64 (32.16)     2:04.70 (31.06)
  3 Brendan Lavery      16 NY Sharks-MR         1:58.95    2:05.95         16  
                  30.05     1:01.92 (31.87)     1:34.42 (32.50)     2:05.95 (31.53)
  4 Alexi Corey         16 NY Sharks-MR         1:58.30    2:06.35         15  
                  30.29     1:02.88 (32.59)     1:35.67 (32.79)     2:06.35 (30.68)
  5 Reed Neuendorf      17 NY Sharks-MR         1:59.82    2:06.66         14  
                  30.06     1:02.20 (32.14)     1:34.97 (32.77)     2:06.66 (31.69)
  6 Bryan J Lubarsky    17 NBS-MR               2:13.53    2:13.77         13  
                  31.48     1:05.04 (33.56)     1:39.88 (34.84)     2:13.77 (33.89)
  7 Raphael Warnon      15 UN-MR                2:07.50    2:16.45         12  
                  31.59     1:05.78 (34.19)     1:41.26 (35.48)     2:16.45 (35.19)
  8 Eric Miou           13 Abbe Swim Team-MR    2:21.00    2:16.67         11  
                  30.32     1:05.47 (35.15)     1:41.82 (36.35)     2:16.67 (34.85)
  9 Joseph I Morgan     14 NBS-MR               2:14.35    2:23.70          9  
                  32.91     1:08.79 (35.88)     1:46.17 (37.38)     2:23.70 (37.53)
 -- William R Fullerto  12 NY Sharks-MR         2:20.50         NS        
 -- Nikolas J Bucero    14 Abbe Swim Team-MR    2:25.00        SCR        
 
Boys 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 2:21.84  10/18/2008 Alexander I Lednev, DOLFINS                
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Alex Lin            12 Abbe Swim Team-MR    2:25.00    2:20.32*        20  
                  32.97     1:08.14 (35.17)     1:44.61 (36.47)     2:20.32 (35.71)
  2 Nathan Q Singer     14 NY Sharks-MR         2:23.68    2:29.51         17  
                  34.07     1:12.51 (38.44)     1:50.58 (38.07)     2:29.51 (38.93)
  3 Thomas Zhang        16 NY Sharks-MR         2:33.38    2:29.61         16  
                  33.84     1:11.21 (37.37)     1:50.34 (39.13)     2:29.61 (39.27)
  4 Michael MACKAY      16 WSSC-MR              2:24.12    2:31.80         15  
                  33.63     1:12.10 (38.47)     1:52.21 (40.11)     2:31.80 (39.59)
  5 Patrick J Garvey    16 NBS-MR               2:24.21    2:34.63         14  
                  34.17     1:12.98 (38.81)     1:53.72 (40.74)     2:34.63 (40.91)
  6 Raphael Warnon      15 UN-MR                2:34.53    2:38.78         13  
                  35.59     1:15.36 (39.77)     1:56.80 (41.44)     2:38.78 (41.98)
  7 Samuel Tse          16 NY Sharks-MR         2:57.84    2:46.24         12  
                  37.61     1:18.71 (41.10)     2:03.07 (44.36)     2:46.24 (43.17)
  8 Taylor Largmann     17 NY Sharks-MR         2:42.06    2:49.81         11  
                  36.35     1:18.29 (41.94)     2:03.33 (45.04)     2:49.81 (46.48)
 -- Mikael P Villegas   16 NY Sharks-MR              NT        SCR        
 
Boys 200 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 2:00.15  10/22/2005 Ryan Coombs, NBS  -MR                      
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Greg J Byrne        15 UNNYS-MR             2:04.72    2:04.60         20  
                  27.86       59.27 (31.41)     1:32.34 (33.07)     2:04.60 (32.26)
  2 Ryan T Magee        16 NY Sharks-MR         2:14.24    2:09.02         17  
                  27.52       59.15 (31.63)     1:33.44 (34.29)     2:09.02 (35.58)
  3 Christopher Fusco   17 NY Sharks-MR         2:14.32    2:13.15         16  
                  28.58     1:01.82 (33.24)     1:35.89 (34.07)     2:13.15 (37.26)
  4 Joseph Galan        15 NBS-MR               2:15.50    2:20.54         15  
                  29.59     1:03.80 (34.21)     1:41.11 (37.31)     2:20.54 (39.43)
  5 Stefano G Gagliard  17 NBS-MR               2:21.28    2:28.58         14  
                  30.28     1:06.97 (36.69)     1:47.34 (40.37)     2:28.58 (41.24)
  6 Matthew J Nicholas  12 NY Sharks-MR         2:34.94    2:39.46         13  
                  33.56     1:13.27 (39.71)     1:55.97 (42.70)     2:39.46 (43.49)
 -- Jesse Miara         16 NY Sharks-MR         2:07.78        SCR        
 
Boys 200 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: * 2:01.90     10/1997 James Ciliberto, NBS                       
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ryan T Magee        16 NY Sharks-MR         1:57.07    2:01.28*        20  
                  26.87       56.50 (29.63)     1:33.27 (36.77)     2:01.28 (28.01)
  2 Stanley Wong        15 NY Sharks-MR         1:59.75    2:02.48         17  
                  26.94       58.51 (31.57)     1:34.23 (35.72)     2:02.48 (28.25)
  3 Greg J Byrne        15 UNNYS-MR             2:04.15    2:06.04         16  
                  28.19     1:01.04 (32.85)     1:37.28 (36.24)     2:06.04 (28.76)
  4 Thomas Zhang        16 NY Sharks-MR         2:12.51    2:06.92         15  
                  28.16       59.99 (31.83)     1:38.06 (38.07)     2:06.92 (28.86)
  5 Alexi Corey         16 NY Sharks-MR         2:13.35    2:08.49         14  
                  28.06       59.65 (31.59)     1:37.90 (38.25)     2:08.49 (30.59)
  6 Timothy J Bosse     15 NBS-MR               2:10.50    2:08.57         13  
                  27.87       59.95 (32.08)     1:38.56 (38.61)     2:08.57 (30.01)
  7 Brendan Lavery      16 NY Sharks-MR         2:04.80    2:08.77         12  
                  27.72       59.56 (31.84)     1:38.58 (39.02)     2:08.77 (30.19)
  8 Reed Neuendorf      17 NY Sharks-MR         2:10.27    2:12.21         11  
                  29.68     1:02.16 (32.48)     1:41.60 (39.44)     2:12.21 (30.61)
  9 Christopher Fusco   17 NY Sharks-MR         2:14.01    2:12.78          9  
                  27.72     1:00.12 (32.40)     1:41.70 (41.58)     2:12.78 (31.08)
 10 Raphael Warnon      15 UN-MR                2:12.31    2:13.69          7  
                  29.91     1:02.88 (32.97)     1:42.81 (39.93)     2:13.69 (30.88)
 11 Joseph Galan        15 NBS-MR               2:10.50    2:14.10          6  
                  28.56     1:02.70 (34.14)     1:43.44 (40.74)     2:14.10 (30.66)
 12 Patrick J Garvey    16 NBS-MR               2:14.35    2:14.45          5  
                  28.86     1:06.61 (37.75)     1:43.96 (37.35)     2:14.45 (30.49)
 13 Nathan Q Singer     14 NY Sharks-MR         2:09.03    2:14.53          4  
                  28.72     1:04.72 (36.00)     1:42.22 (37.50)     2:14.53 (32.31)
 14 Stefano G Gagliard  17 NBS-MR               2:19.21    2:20.89          3  
                  28.05     1:01.20 (33.15)     1:45.29 (44.09)     2:20.89 (35.60)
 15 Michael MACKAY      16 WSSC-MR              2:17.52    2:21.60          2  
                  30.07     1:07.80 (37.73)     1:46.70 (38.90)     2:21.60 (34.90)
 16 Bryan J Lubarsky    17 NBS-MR               2:23.39    2:22.29          1  
                  32.16     1:08.39 (36.23)     1:50.16 (41.77)     2:22.29 (32.13)
 17 Morgan R Elgarten   15 VAC-MR               2:30.92    2:37.15        
                  32.87     1:13.68 (40.81)     1:59.67 (45.99)     2:37.15 (37.48)
 -- Zane W Grunewald    14 VAC-MR               2:31.00         DQ        
                  31.43     1:07.80 (36.37)     1:51.05 (43.25)          DQ (35.19)
 -- Jesse Miara         16 NY Sharks-MR         2:14.14        SCR