Licensed to Mt. Kisco Marlins     HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 12/16/2009 01:09 PM
        2009 MR Marist Holiday Invitational - 12/11/2009 to 12/13/2009         
                                    Results                                    
 
Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LaRue, Jessie              8 MSC-MR                 36.02      37.22        
  2 Daly, Roisin               8 VAC-MR                 42.01      39.69        
  3 Bonner, Mikayla            8 Devil Fish-MR          43.47      41.53        
  4 Colon, Samantha            8 TRS-MR                 45.95      43.04        
  5 Frenkel, Lea               8 Wahoos-MR              47.36      43.92        
  6 Galvin, Kate               8 SSL-MR                 52.33      44.81        
  7 Dancygier, Emily           8 Wahoos-MR              55.57      48.07        
  8 Cohen, Emily               7 MSC-MR                 50.64      49.03        
  9 Jocelyn, Laura             7 Wahoos-MR            1:00.00      49.73        
 10 Rattazzi, Elizabeth        8 SSL-MR                 54.62      51.07        
 11 Ball, Parker               6 MSC-MR                 50.51      52.43        
 12 Boucher, Maddie            8 NDAC-MR                42.11      53.43        
 13 Davis, Maggie              7 SSL-MR                 58.48      56.53        
 14 Simon, Sarah Rose          8 SSL-MR               1:00.57      57.66        
 15 Jackson, EllaBlue          7 MSC-MR               1:04.39      57.91        
 16 Quezada, Julia             5 MSC-MR               1:38.05      59.98        
 17 Marchany, Lauren           8 SSL-MR               1:11.42    1:02.57        
 18 Nunez, Gabby               7 MSC-MR                    NT    1:03.15        
 19 Lyons, Lizzie              6 MSC-MR                    NT    1:03.22        
 20 Park, Kylie                7 Wahoos-MR            1:30.00    1:04.34        
 21 Indimine, Lauren           7 North Shore-MR         50.00    1:10.11        
 22 Khordoc, Emma              7 North Shore-MR         50.00    1:12.89        
 
Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LaRue, Jessie              8 MSC-MR               1:22.04    1:28.46        
                  40.30     1:28.46 (48.16)                                        
  2 Campagna, Hannah           8 NDAC-MR              1:42.78    1:31.74        
                  42.66     1:31.74 (49.08)                                        
  3 Galvin, Kate               8 SSL-MR               2:06.67    1:42.13        
                  46.96     1:42.13 (55.17)                                        
  4 Frenkel, Lea               8 Wahoos-MR            2:09.00    1:45.73        
                  48.97     1:45.73 (56.76)                                        
  5 Cohen, Emily               7 MSC-MR               1:49.95    1:48.88        
                  50.86     1:48.88 (58.02)                                        
  6 Ball, Parker               6 MSC-MR                    NT    1:58.69        
                  56.02   1:58.69 (1:02.67)                                        
  7 Rattazzi, Elizabeth        8 SSL-MR               2:08.52    2:01.92        
                  55.68   2:01.92 (1:06.24)                                        
  8 Redpath, Franny            8 Wahoos-MR            3:05.19    2:04.35        
                  53.02   2:04.35 (1:11.33)                                        
  9 Simon, Sarah Rose          8 SSL-MR               2:16.86    2:11.27        
                  59.37   2:11.27 (1:11.90)                                        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LaRue, Jessie              8 MSC-MR                 43.28      43.78        
  2 Campagna, Hannah           8 NDAC-MR                48.38      44.98        
  3 Frenkel, Lea               8 Wahoos-MR              51.80      49.93        
  4 Galvin, Kate               8 SSL-MR               1:02.77      53.00        
  5 Redpath, Franny            8 Wahoos-MR            1:14.15      53.66        
  6 Cohen, Emily               7 MSC-MR                 54.65      56.69        
  7 Jackson, EllaBlue          7 MSC-MR               1:02.06      59.28        
  8 Rattazzi, Elizabeth        8 SSL-MR                 58.08    1:00.25        
  9 Khordoc, Emma              7 North Shore-MR         55.00    1:01.06        
 10 Ball, Parker               6 MSC-MR                 59.87    1:01.84        
 11 Nunez, Gabby               7 MSC-MR                    NT    1:06.56        
 12 Quezada, Julia             5 MSC-MR               1:15.23    1:06.98        
 13 Simon, Sarah Rose          8 SSL-MR               1:10.53    1:09.71        
 14 Indimine, Lauren           7 North Shore-MR         55.00    1:12.24        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LaRue, Jessie              8 MSC-MR                 47.50      47.81        
  2 Bonner, Mikayla            8 Devil Fish-MR          55.81      53.67        
  3 Frenkel, Lea               8 Wahoos-MR              58.00      56.88        
  4 Dancygier, Emily           8 Wahoos-MR            1:20.00    1:01.92        
  5 Galvin, Kate               8 SSL-MR               1:15.40    1:03.41        
  6 Colon, Samantha            8 TRS-MR               1:04.25    1:06.62        
  7 Ball, Parker               6 MSC-MR               1:11.02    1:08.58        
  8 Park, Kylie                7 Wahoos-MR            1:18.00    1:09.14        
  9 Jocelyn, Laura             7 Wahoos-MR            1:20.00    1:16.18        
 10 Simon, Sarah Rose          8 SSL-MR               1:06.10    1:20.75        
 -- Jackson, EllaBlue          7 MSC-MR                    NT         DQ        
 -- Cohen, Emily               7 MSC-MR               1:10.99         DQ        
 -- Daly, Roisin               8 VAC-MR               1:01.66         DQ        
 -- Davis, Maggie              7 SSL-MR               1:04.10         DQ        
 -- Marchany, Lauren           8 SSL-MR               1:04.10         DQ        
 -- Rattazzi, Elizabeth        8 SSL-MR               1:13.15         DQ        
 -- Indimine, Lauren           7 North Shore-MR       1:05.00         DQ        
 -- Boucher, Maddie            8 NDAC-MR              1:08.11         DQ        
 -- Khordoc, Emma              7 North Shore-MR       1:05.00         DQ        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LaRue, Jessie              8 MSC-MR                 43.54      45.84        
  2 Daly, Roisin               8 VAC-MR                 59.05      47.04        
  3 Bonner, Mikayla            8 Devil Fish-MR          57.19      55.02        
  4 Dancygier, Emily           8 Wahoos-MR            1:23.00      59.51        
  5 Cohen, Emily               7 MSC-MR                 59.97    1:00.00        
  6 Colon, Samantha            8 TRS-MR               1:02.59    1:03.00        
  7 Galvin, Kate               8 SSL-MR               1:02.10    1:05.19        
  8 Rattazzi, Elizabeth        8 SSL-MR               1:22.58    1:13.00        
  9 Ball, Parker               6 MSC-MR                    NT    1:13.49        
 -- Boucher, Maddie            8 NDAC-MR                59.11         DQ        
 -- Davis, Maggie              7 SSL-MR               1:15.10         DQ        
 -- Marchany, Lauren           8 SSL-MR               1:02.10         DQ        
 -- Simon, Sarah Rose          8 SSL-MR               1:06.10         DQ        
 -- Jocelyn, Laura             7 Wahoos-MR            1:10.00         DQ        
 -- Frenkel, Lea               8 Wahoos-MR            1:07.00         DQ        
 
Girls 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LaRue, Jessie              8 MSC-MR               1:30.78    1:34.58        
                  44.21     1:34.58 (50.37)                                        
  2 Campagna, Hannah           8 NDAC-MR              1:44.44    1:35.78        
                  44.54     1:35.78 (51.24)                                        
  3 Frenkel, Lea               8 Wahoos-MR            2:12.00    1:49.88        
                  52.85     1:49.88 (57.03)                                        
  4 Cohen, Emily               7 MSC-MR               2:04.48    2:00.13        
                  58.14   2:00.13 (1:01.99)                                        
  5 Redpath, Franny            8 Wahoos-MR            2:51.00    2:01.24        
                  56.69   2:01.24 (1:04.55)                                        
  6 Galvin, Kate               8 SSL-MR               2:26.10    2:04.78        
                  55.48   2:04.78 (1:09.30)                                        
  7 Ball, Parker               6 MSC-MR                    NT    2:12.43        
                1:03.42   2:12.43 (1:09.01)                                        
  8 Rattazzi, Elizabeth        8 SSL-MR               2:24.31    2:22.08        
                1:06.56   2:22.08 (1:15.52)                                        
 -- Simon, Sarah Rose          8 SSL-MR               2:10.10         DQ        
                1:22.97                                                            
 
Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marist Swim Club-MR  'A'                          1:33.51    1:29.69        
     1) Nunez, Gabby 7                  2) Ball, Parker 6                 
     3) Jackson, EllaBlue 7             4) LaRue, Jessie 8                
                  52.07     1:29.69 (37.62)                                        
 
Girls 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marist Swim Club-MR  'A'                          1:31.54    1:39.43        
     1) Ball, Parker 6                  2) Jackson, EllaBlue 7            
     3) LaRue, Jessie 8                 4) Cohen, Emily 7                 
                  59.80     1:39.43 (39.63)                                        
  2 Club Fit Jefferson Valley-MR  'A'                 2:15.00    1:43.18        
     1) Frenkel, Lea 8                  2) Park, Kylie 7                  
     3) Dancygier, Emily 8              4) Jocelyn, Laura 7               
                  59.69     1:43.18 (43.49)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Koehler, Sierra           10 WISC-MR                29.52      29.92        
  2 Krug, Olivia              10 MSC-MR                 33.09      33.94        
  3 Ruzzi, Kathryn            10 TRS-MR                 35.12      34.29        
  4 Graham, Kendra            10 Devil Fish-MR          36.08      34.67        
  5 Cohen, Jessica             9 MSC-MR                 35.26      35.23        
  6 Lerner, Katelyn           10 VAC-MR                 37.04      35.94        
  7 Liddy, Samantha           10 SSL-MR                 37.91      36.17        
  8 Smith, Sabine             10 Devil Fish-MR          34.98      36.71        
  9 Krzeminski, Gabriella     10 VAC-MR                 44.13      36.91        
 10 Makebish, Ani              9 NDAC-MR                36.12      37.17        
 11 Kelsey, Kaylee            10 NDAC-MR                37.26      37.71        
 12 Tang, Emily                9 MSC-MR                 38.72      37.81        
 13 Garcia, Samantha           9 SSL-MR                 39.53      38.49        
 14 Rattazzi, Kathleen        10 SSL-MR                 38.38      38.73        
 15 Cummings, Jordyn          10 WISC-MR                40.21      39.13        
 16 Brett, Erin               10 SSL-MR                 40.47      39.64        
 16 Mialma, Itzel             10 NDAC-MR                40.29      39.64        
 18 Feliciano, Jasmine        10 SSL-MR                 48.14      40.72        
 19 Pine, Madelena            10 VAC-MR                 52.08      41.19        
 20 Ramos, Rebecca             9 SSL-MR                 41.55      41.67        
 21 Shedler, Natalie          10 SSL-MR                 42.33      41.68        
 22 Zararis, Alexandra         9 TRS-MR                 41.17      41.76        
 23 Sciacca, Julia            10 Wahoos-MR              41.74      41.85        
 24 Dunn, Josephine            9 WISC-MR                39.58      41.92        
 25 Zichittella, Katelin       9 NDAC-MR                39.85      42.14        
 26 Adderley, Erikah          10 SSL-MR                 45.85      42.15        
 27 Myers, Claire             10 SSL-MR                 41.75      43.36        
 28 Schnell, Ally              9 SSL-MR                 42.78      43.37        
 29 McKevitt, Katelyn          9 WISC-MR                42.50      43.77        
 30 Tadbiri, Dina              9 Wahoos-MR              47.28      44.33        
 31 Appenzeller, Emily        10 NDAC-MR                43.91      44.71        
 32 Hyland, Michele           10 Devil Fish-MR          42.38      45.26        
 33 Garcia, Alexandra         10 SSL-MR                 47.40      45.42        
 34 Long, Lucy                10 MSC-MR                 45.65      45.95        
 35 Sargios, Justina           9 MSC-MR                 44.46      47.13        
 36 Morgante, Megan           10 Wahoos-MR              44.26      47.30        
 37 Marte-Aqeel, Alex         10 MSC-MR                 48.91      48.27        
 38 Weinger, Mikalah           9 SSL-MR               1:03.58      48.74        
 39 Ng, Veronica               9 SSL-MR                 53.67      49.28        
 40 Sullivan, Stephy           9 SSL-MR               1:04.02      50.89        
 41 Simas, Laura              10 WISC-MR                55.00      52.29        
 42 Kaiser, Holley             9 NDAC-MR                48.10      52.81        
 43 Bryan, Marina              9 Devil Fish-MR          57.07      53.02        
 44 Ma, Cynthia                9 Devil Fish-MR          50.90      56.81        
 45 Su, Shinyee                9 Devil Fish-MR          51.87      57.89        
 46 Bailie, Emma               9 Devil Fish-MR        1:04.18    1:02.95        
 
Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Koehler, Sierra           10 WISC-MR              1:05.91    1:07.49        
                  31.43     1:07.49 (36.06)                                        
  2 Johnson, Camryn           10 VAC-MR               1:18.51    1:12.63        
                  34.68     1:12.63 (37.95)                                        
  3 Krug, Olivia              10 MSC-MR               1:12.74    1:13.25        
                  34.78     1:13.25 (38.47)                                        
  4 Johnson, Sydney           10 VAC-MR               1:17.55    1:13.35        
                  34.61     1:13.35 (38.74)                                        
  5 Cohen, Jessica             9 MSC-MR               1:21.01    1:13.53        
                  35.63     1:13.53 (37.90)                                        
  6 Ruzzi, Kathryn            10 TRS-MR               1:15.51    1:14.32        
                  36.03     1:14.32 (38.29)                                        
  7 Makebish, Ani              9 NDAC-MR              1:19.33    1:18.77        
                  36.16     1:18.77 (42.61)                                        
  8 Liddy, Samantha           10 SSL-MR               1:22.92    1:18.92        
                  37.49     1:18.92 (41.43)                                        
  9 Lerner, Katelyn           10 VAC-MR               1:25.43    1:19.12        
                  38.46     1:19.12 (40.66)                                        
 10 Tamburro, Morgan           9 SSL-MR               1:25.95    1:20.38        
                  38.15     1:20.38 (42.23)                                        
 11 Scott, Paige              10 NDAC-MR              1:14.11    1:21.79        
                  36.47     1:21.79 (45.32)                                        
 12 Kelsey, Kaylee            10 NDAC-MR              1:21.11    1:23.69        
                  39.00     1:23.69 (44.69)                                        
 13 Graham, Kendra            10 Devil Fish-MR        1:20.83    1:24.79        
                  38.78     1:24.79 (46.01)                                        
 14 Krzeminski, Gabriella     10 VAC-MR               1:44.68    1:27.11        
                  39.67     1:27.11 (47.44)                                        
 15 Smith, Sabine             10 Devil Fish-MR        1:23.43    1:27.23        
                  39.58     1:27.23 (47.65)                                        
 16 Cummings, Jordyn          10 WISC-MR              1:34.13    1:28.36        
                  41.81     1:28.36 (46.55)                                        
 17 Brett, Erin               10 SSL-MR               1:32.45    1:28.57        
                  41.13     1:28.57 (47.44)                                        
 18 Rattazzi, Kathleen        10 SSL-MR               1:30.45    1:29.75        
                  41.23     1:29.75 (48.52)                                        
 19 Zararis, Alexandra         9 TRS-MR               1:37.63    1:32.66        
                  43.57     1:32.66 (49.09)                                        
 20 Hyland, Michele           10 Devil Fish-MR        1:34.99    1:33.01        
                  44.82     1:33.01 (48.19)                                        
 21 Adderley, Erikah          10 SSL-MR               1:40.69    1:33.54        
                  15.88   1:33.54 (1:17.66)                                        
 22 Way, Lindsay               9 VAC-MR               1:31.92    1:33.62        
                  44.76     1:33.62 (48.86)                                        
 23 Sciacca, Julia            10 Wahoos-MR            1:35.89    1:34.01        
                  43.94     1:34.01 (50.07)                                        
 24 Tang, Emily                9 MSC-MR               1:25.99    1:34.02        
                  44.29     1:34.02 (49.73)                                        
 25 Myers, Claire             10 SSL-MR               1:40.82    1:34.71        
                  42.95     1:34.71 (51.76)                                        
 26 Ramos, Rebecca             9 SSL-MR               1:45.55    1:35.93        
                  44.18     1:35.93 (51.75)                                        
 27 Behrens, Erin              9 NDAC-MR              1:26.11    1:35.98        
                  45.25     1:35.98 (50.73)                                        
 28 Madden, Mikayla           10 SSL-MR               1:34.13    1:36.31        
                  44.17     1:36.31 (52.14)                                        
 29 Long, Lucy                10 MSC-MR               1:40.66    1:36.92        
                  45.44     1:36.92 (51.48)                                        
 30 Schnell, Ally              9 SSL-MR               1:38.61    1:37.78        
                  44.85     1:37.78 (52.93)                                        
 31 Dunn, Josephine            9 WISC-MR              1:29.52    1:38.03        
                  46.86     1:38.03 (51.17)                                        
 32 Garcia, Alexandra         10 SSL-MR               1:55.91    1:41.29        
                  46.22     1:41.29 (55.07)                                        
 33 Tadbiri, Dina              9 Wahoos-MR            1:51.46    1:42.35        
                  47.85     1:42.35 (54.50)                                        
 34 Marte-Aqeel, Alex         10 MSC-MR               1:53.12    1:47.75        
                  51.52     1:47.75 (56.23)                                        
 35 McKevitt, Katelyn          9 WISC-MR              1:43.30    1:48.31        
                  48.35     1:48.31 (59.96)                                        
 36 Ng, Veronica               9 SSL-MR               1:56.47    1:48.98        
                  51.46     1:48.98 (57.52)                                        
 37 Bryan, Marina              9 Devil Fish-MR        2:14.99    1:51.20        
                  52.14     1:51.20 (59.06)                                        
 38 Sullivan, Stephy           9 SSL-MR               2:16.60    1:51.74        
                  52.24     1:51.74 (59.50)                                        
 39 Weinger, Mikalah           9 SSL-MR               2:23.32    1:55.35        
                  51.72   1:55.35 (1:03.63)                                        
 40 Simas, Laura              10 WISC-MR              2:10.00    1:55.79        
                  50.20   1:55.79 (1:05.59)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Koehler, Sierra           10 WISC-MR                37.06      37.63        
  2 Johnson, Sydney           10 VAC-MR                 40.63      38.08        
  3 Johnson, Camryn           10 VAC-MR                 39.55      38.16        
  4 Krug, Olivia              10 MSC-MR                 42.19      39.94        
  5 Smith, Sabine             10 Devil Fish-MR          42.56      40.77        
  6 Lerner, Katelyn           10 VAC-MR                 45.14      41.94        
  7 Cohen, Jessica             9 MSC-MR                 43.88      42.32        
  8 Ruzzi, Kathryn            10 TRS-MR                 40.90      42.45        
  9 Sciacca, Julia            10 Wahoos-MR              43.02      43.05        
 10 Kelsey, Kaylee            10 NDAC-MR                41.11      43.58        
 11 Krzeminski, Gabriella     10 VAC-MR                 52.05      44.19        
 12 Scott, Paige              10 NDAC-MR                39.11      44.61        
 13 Makebish, Ani              9 NDAC-MR                43.49      45.13        
 14 Cummings, Jordyn          10 WISC-MR                46.48      45.27        
 15 Myers, Claire             10 SSL-MR                 43.68      45.36        
 16 Zichittella, Katelin       9 NDAC-MR                47.02      45.80        
 17 Tamburro, Morgan           9 SSL-MR                 46.12      46.23        
 18 Long, Lucy                10 MSC-MR                 46.73      46.27        
 19 Madden, Mikayla           10 SSL-MR                 50.17      46.76        
 20 Tang, Emily                9 MSC-MR                 47.13      47.23        
 21 Pine, Madelena            10 VAC-MR               1:00.34      47.37        
 22 Rattazzi, Kathleen        10 SSL-MR                 44.57      47.84        
 23 Zararis, Alexandra         9 TRS-MR                 46.51      48.02        
 24 Garcia, Samantha           9 SSL-MR                 50.66      49.20        
 25 Behrens, Erin              9 NDAC-MR                50.17      50.26        
 26 Schnell, Ally              9 SSL-MR                 48.52      51.27        
 27 Ramos, Rebecca             9 SSL-MR                 54.45      51.29        
 28 Garcia, Alexandra         10 SSL-MR                 51.93      51.31        
 29 Hyland, Michele           10 Devil Fish-MR          58.69      51.78        
 30 Brett, Erin               10 SSL-MR                 51.00      52.15        
 31 Ng, Veronica               9 SSL-MR                 57.08      53.44        
 32 Way, Lindsay               9 VAC-MR                 54.65      53.67        
 33 McKevitt, Katelyn          9 WISC-MR                52.42      55.30        
 34 Weinger, Mikalah           9 SSL-MR               1:08.44      57.27        
 35 Simas, Laura              10 WISC-MR              1:05.00      57.38        
 36 Sullivan, Stephy           9 SSL-MR               1:00.73      57.69        
 37 Bryan, Marina              9 Devil Fish-MR        1:09.99      58.85        
 38 Marte-Aqeel, Alex         10 MSC-MR               1:06.34      59.14        
 39 Ma, Cynthia                9 Devil Fish-MR        1:05.63    1:00.91        
 40 Su, Shinyee                9 Devil Fish-MR          58.25    1:02.84        
 -- Adderley, Erikah          10 SSL-MR                 46.65         DQ        
 -- Tadbiri, Dina              9 Wahoos-MR              54.48         DQ        
 
Girls 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Koehler, Sierra           10 WISC-MR              1:22.63    1:22.12        
                  39.79     1:22.12 (42.33)                                        
  2 Krug, Olivia              10 MSC-MR               1:26.38    1:25.78        
                  41.82     1:25.78 (43.96)                                        
  3 Ruzzi, Kathryn            10 TRS-MR               1:31.65    1:28.76        
  4 Lerner, Katelyn           10 VAC-MR               1:31.32    1:31.69        
                  45.16     1:31.69 (46.53)                                        
  5 Cohen, Jessica             9 MSC-MR               1:32.80    1:32.93        
                  45.22     1:32.93 (47.71)                                        
  6 Kelsey, Kaylee            10 NDAC-MR              1:36.11    1:33.40        
  7 Smith, Sabine             10 Devil Fish-MR        1:43.09    1:34.07        
                  43.53     1:34.07 (50.54)                                        
  8 Feliciano, Jasmine        10 SSL-MR               1:42.31    1:34.68        
                  46.43     1:34.68 (48.25)                                        
  9 Liddy, Samantha           10 SSL-MR               1:38.40    1:35.34        
                  46.14     1:35.34 (49.20)                                        
 10 Graham, Kendra            10 Devil Fish-MR        1:36.98    1:36.58        
                  46.94     1:36.58 (49.64)                                        
 11 Dunn, Josephine            9 WISC-MR              1:46.00    1:40.65        
                  48.93     1:40.65 (51.72)                                        
 12 Zararis, Alexandra         9 TRS-MR               1:38.00    1:41.26        
                1:41.90         1:41.26 ( )                                        
 13 Krzeminski, Gabriella     10 VAC-MR               1:55.33    1:41.38        
                1:41.29      1:41.38 (0.09)                                        
 14 Cummings, Jordyn          10 WISC-MR              1:38.99    1:41.66        
                  48.29     1:41.66 (53.37)                                        
 15 Tang, Emily                9 MSC-MR               1:44.06    1:41.67        
                  48.55     1:41.67 (53.12)                                        
 16 Shedler, Natalie          10 SSL-MR               1:50.10    1:43.51        
                  46.72     1:43.51 (56.79)                                        
 17 Myers, Claire             10 SSL-MR               1:39.99    1:44.39        
                  48.84     1:44.39 (55.55)                                        
 18 Pine, Madelena            10 VAC-MR               2:05.56    1:45.43        
                  50.20     1:45.43 (55.23)                                        
 19 Garcia, Samantha           9 SSL-MR               1:42.27    1:45.73        
                  53.32     1:45.73 (52.41)                                        
 20 Sargios, Justina           9 MSC-MR               1:43.15    1:47.56        
                1:47.57         1:47.56 ( )                                        
 21 Ramos, Rebecca             9 SSL-MR               1:55.52    1:51.55        
                  54.90     1:51.55 (56.65)                                        
 22 Ng, Veronica               9 SSL-MR               2:07.10    1:54.39        
                  54.44     1:54.39 (59.95)                                        
 23 Tadbiri, Dina              9 Wahoos-MR            2:00.03    1:55.38        
 24 Garcia, Alexandra         10 SSL-MR               2:05.64    1:57.62        
                1:58.72         1:57.62 ( )                                        
 25 Morgante, Megan           10 Wahoos-MR            1:56.57    1:58.15        
                  57.86   1:58.15 (1:00.29)                                        
 26 Weinger, Mikalah           9 SSL-MR               2:45.88    2:14.46        
                1:05.11   2:14.46 (1:09.35)                                        
 -- Marte-Aqeel, Alex         10 MSC-MR               2:07.10         DQ        
                2:12.10           DQ (0.15)                                        
 -- Appenzeller, Emily        10 NDAC-MR              1:56.40         DQ        
                  56.66          DQ (59.62)                                        
 -- McKevitt, Katelyn          9 WISC-MR              1:53.82         DQ        
                1:00.34        DQ (1:01.62)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Makebish, Ani              9 NDAC-MR                48.29      44.93        
  2 Krug, Olivia              10 MSC-MR                 42.84      45.55        
  3 Cohen, Jessica             9 MSC-MR                 49.62      45.99        
  4 Brett, Erin               10 SSL-MR                 46.09      46.43        
  5 Lerner, Katelyn           10 VAC-MR                 57.68      48.04        
  6 Graham, Kendra            10 Devil Fish-MR          46.89      49.62        
  7 Cummings, Jordyn          10 WISC-MR                52.17      50.63        
  8 Liddy, Samantha           10 SSL-MR                 53.13      51.28        
  9 Dunn, Josephine            9 WISC-MR                55.94      51.62        
 10 Sciacca, Julia            10 Wahoos-MR              53.95      52.40        
 11 Hyland, Michele           10 Devil Fish-MR        1:00.77      52.57        
 12 Pine, Madelena            10 VAC-MR                 52.71      53.48        
 13 Tang, Emily                9 MSC-MR                 52.71      53.64        
 14 Mialma, Itzel             10 NDAC-MR                56.59      53.69        
 15 Rattazzi, Kathleen        10 SSL-MR                 59.42      53.73        
 16 Schnell, Ally              9 SSL-MR                 55.17      55.18        
 17 Kelsey, Kaylee            10 NDAC-MR                54.38      55.42        
 18 Sargios, Justina           9 MSC-MR                 49.61      55.67        
 19 Appenzeller, Emily        10 NDAC-MR                51.52      56.20        
 20 Kaiser, Holley             9 NDAC-MR              1:02.64      57.45        
 21 Adderley, Erikah          10 SSL-MR                 56.69      58.39        
 22 Long, Lucy                10 MSC-MR               1:02.85      58.52        
 23 Smith, Sabine             10 Devil Fish-MR          53.40      58.93        
 24 Myers, Claire             10 SSL-MR                 58.40      59.25        
 25 Krzeminski, Gabriella     10 VAC-MR               1:03.27    1:00.38        
 26 McKevitt, Katelyn          9 WISC-MR              1:03.81    1:01.92        
 27 Ma, Cynthia                9 Devil Fish-MR        1:00.85    1:02.62        
 28 Garcia, Alexandra         10 SSL-MR               1:03.83    1:03.58        
 29 Bailie, Emma               9 Devil Fish-MR        1:10.04    1:06.03        
 -- Su, Shinyee                9 Devil Fish-MR        1:40.09         DQ        
 -- Marte-Aqeel, Alex         10 MSC-MR                 55.12         DQ        
 -- Zichittella, Katelin       9 NDAC-MR                49.51         DQ        
 -- Simas, Laura              10 WISC-MR              1:00.00         DQ        
 -- Bryan, Marina              9 Devil Fish-MR        1:24.95         DQ        
 -- Ng, Veronica               9 SSL-MR                 55.10         DQ        
 -- Sullivan, Stephy           9 SSL-MR               1:04.10         DQ        
 
Girls 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cohen, Jessica             9 MSC-MR               1:41.63    1:36.97        
                  47.37     1:36.97 (49.60)                                        
  2 Krug, Olivia              10 MSC-MR               1:34.89    1:37.09        
                  44.39     1:37.09 (52.70)                                        
  3 Lerner, Katelyn           10 VAC-MR               1:48.86    1:38.76        
                  47.28     1:38.76 (51.48)                                        
  4 Brett, Erin               10 SSL-MR               1:47.69    1:39.60        
                  47.34     1:39.60 (52.26)                                        
  5 Graham, Kendra            10 Devil Fish-MR        1:59.16    1:47.88        
                  53.08     1:47.88 (54.80)                                        
  6 Zichittella, Katelin       9 NDAC-MR              1:49.04    1:49.44        
                  51.60     1:49.44 (57.84)                                        
  7 Dunn, Josephine            9 WISC-MR              1:52.21    1:53.40        
                  52.21   1:53.40 (1:01.19)                                        
  8 Sciacca, Julia            10 Wahoos-MR            1:58.89    1:53.58        
                  53.43   1:53.58 (1:00.15)                                        
  9 Tang, Emily                9 MSC-MR                    NT    1:56.54        
                  55.65   1:56.54 (1:00.89)                                        
 10 Hyland, Michele           10 Devil Fish-MR        2:04.99    1:58.25        
                  54.46   1:58.25 (1:03.79)                                        
 11 Marte-Aqeel, Alex         10 MSC-MR               2:11.06    2:08.80        
                1:01.51   2:08.80 (1:07.29)                                        
 12 McKevitt, Katelyn          9 WISC-MR              1:58.00    2:10.74        
                1:00.88   2:10.74 (1:09.86)                                        
 -- Garcia, Samantha           9 SSL-MR               1:52.73         DQ        
                  52.58          DQ (54.47)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Koehler, Sierra           10 WISC-MR                34.47      34.37        
  2 Cohen, Jessica             9 MSC-MR                 39.67      40.21        
  3 Krug, Olivia              10 MSC-MR                 41.36      41.09        
  4 Ruzzi, Kathryn            10 TRS-MR                 42.47      41.15        
  5 Graham, Kendra            10 Devil Fish-MR          42.80      45.01        
  6 Makebish, Ani              9 NDAC-MR                43.80      45.92        
  7 Rattazzi, Kathleen        10 SSL-MR                 46.40      46.09        
  8 Tang, Emily                9 MSC-MR                 45.15      46.34        
  9 Sciacca, Julia            10 Wahoos-MR              53.29      46.70        
 10 Mialma, Itzel             10 NDAC-MR                47.44      46.92        
 11 Zichittella, Katelin       9 NDAC-MR                48.08      47.13        
 12 Garcia, Samantha           9 SSL-MR                 50.78      49.10        
 13 Smith, Sabine             10 Devil Fish-MR          52.84      49.79        
 14 Shedler, Natalie          10 SSL-MR                 54.85      50.16        
 15 Zararis, Alexandra         9 TRS-MR                 57.92      51.26        
 16 Brett, Erin               10 SSL-MR                 52.34      51.40        
 17 Adderley, Erikah          10 SSL-MR                 55.12      52.09        
 18 Schnell, Ally              9 SSL-MR               1:02.82      52.88        
 19 Tadbiri, Dina              9 Wahoos-MR              57.91      55.09        
 20 Krzeminski, Gabriella     10 VAC-MR                 59.72      55.12        
 21 Sargios, Justina           9 MSC-MR               1:05.12      56.22        
 22 Feliciano, Jasmine        10 SSL-MR               1:00.10      57.38        
 23 Hyland, Michele           10 Devil Fish-MR          59.99    1:02.86        
 24 Long, Lucy                10 MSC-MR                    NT    1:11.25        
 25 Kaiser, Holley             9 NDAC-MR                58.11    1:14.84        
 -- Simas, Laura              10 WISC-MR              1:05.00         DQ        
 -- Weinger, Mikalah           9 SSL-MR                 59.10         DQ        
 -- Sullivan, Stephy           9 SSL-MR               1:03.10         DQ        
 -- Marte-Aqeel, Alex         10 MSC-MR               1:04.79         DQ        
 -- Ramos, Rebecca             9 SSL-MR                 57.08         DQ        
 -- Morgante, Megan           10 Wahoos-MR            1:00.00         DQ        
 -- Garcia, Alexandra         10 SSL-MR                 58.10         DQ        
 
Girls 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Krug, Olivia              10 MSC-MR               1:29.40    1:28.31        
                  41.50     1:28.31 (46.81)                                        
  2 Rattazzi, Kathleen        10 SSL-MR               1:56.14    1:29.09        
                  51.07     1:29.09 (38.02)                                        
  3 Ruzzi, Kathryn            10 TRS-MR               1:35.73    1:29.25        
                  40.49     1:29.25 (48.76)                                        
  4 Cohen, Jessica             9 MSC-MR               1:37.40    1:32.84        
                  42.69     1:32.84 (50.15)                                        
  5 Liddy, Samantha           10 SSL-MR               1:54.15    1:48.58        
                  49.17     1:48.58 (59.41)                                        
  6 Graham, Kendra            10 Devil Fish-MR        1:39.99    1:51.08        
                  49.02   1:51.08 (1:02.06)                                        
  7 Tamburro, Morgan           9 SSL-MR               2:05.31    1:53.35        
                  50.93   1:53.35 (1:02.42)                                        
  8 Zichittella, Katelin       9 NDAC-MR              1:40.11    1:57.62        
                  51.57   1:57.62 (1:06.05)                                        
 
Girls 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Koehler, Sierra           10 WISC-MR              1:17.31    1:18.84        
                  36.67     1:18.84 (42.17)                                        
  2 Krug, Olivia              10 MSC-MR               1:24.31    1:24.98        
                  40.18     1:24.98 (44.80)                                        
  3 Johnson, Sydney           10 VAC-MR               1:17.26    1:25.68        
                  40.87     1:25.68 (44.81)                                        
  4 Cohen, Jessica             9 MSC-MR               1:34.86    1:26.39        
                  41.06     1:26.39 (45.33)                                        
  5 Johnson, Camryn           10 VAC-MR               1:18.26    1:26.42        
                  40.91     1:26.42 (45.51)                                        
  6 Lerner, Katelyn           10 VAC-MR               1:42.22    1:28.69        
                  42.44     1:28.69 (46.25)                                        
  7 Makebish, Ani              9 NDAC-MR              1:37.29    1:31.74        
                  45.88     1:31.74 (45.86)                                        
  8 Graham, Kendra            10 Devil Fish-MR        1:38.54    1:33.72        
                  46.57     1:33.72 (47.15)                                        
  9 Scott, Paige              10 NDAC-MR              1:28.11    1:34.91        
                  43.94     1:34.91 (50.97)                                        
 10 Kelsey, Kaylee            10 NDAC-MR              1:35.11    1:35.03        
                  43.68     1:35.03 (51.35)                                        
 11 Garcia, Samantha           9 SSL-MR               1:37.15    1:38.83        
                  49.68     1:38.83 (49.15)                                        
 12 Cummings, Jordyn          10 WISC-MR              1:40.39    1:39.90        
                  45.85     1:39.90 (54.05)                                        
 13 Adderley, Erikah          10 SSL-MR               1:36.11    1:42.49        
                  48.75     1:42.49 (53.74)                                        
 14 Dunn, Josephine            9 WISC-MR              1:49.00    1:42.55        
                  50.55     1:42.55 (52.00)                                        
 15 Smith, Sabine             10 Devil Fish-MR        1:45.49    1:42.69        
                  47.18     1:42.69 (55.51)                                        
 16 Tang, Emily                9 MSC-MR               1:36.75    1:42.90        
                  48.48     1:42.90 (54.42)                                        
 17 Liddy, Samantha           10 SSL-MR               1:34.85    1:43.21        
                  51.71     1:43.21 (51.50)                                        
 18 Madden, Mikayla           10 SSL-MR               1:47.92    1:44.37        
                  46.51     1:44.37 (57.86)                                        
 19 Zararis, Alexandra         9 TRS-MR               1:47.00    1:45.49        
                  50.34     1:45.49 (55.15)                                        
 20 Schnell, Ally              9 SSL-MR               2:09.20    1:47.16        
                  52.16     1:47.16 (55.00)                                        
 21 Behrens, Erin              9 NDAC-MR              1:43.85    1:47.65        
                  50.94     1:47.65 (56.71)                                        
 22 Pine, Madelena            10 VAC-MR               2:11.12    1:49.12        
                  53.36     1:49.12 (55.76)                                        
 23 Myers, Claire             10 SSL-MR               1:49.42    1:49.84        
                  50.45     1:49.84 (59.39)                                        
 24 Ramos, Rebecca             9 SSL-MR               1:54.26    1:50.26        
                  50.04   1:50.26 (1:00.22)                                        
 25 Hyland, Michele           10 Devil Fish-MR        2:00.06    1:51.60        
                  56.57     1:51.60 (55.03)                                        
 26 Garcia, Alexandra         10 SSL-MR               1:55.70    2:00.18        
                  17.21   2:00.18 (1:42.97)                                        
 27 Krzeminski, Gabriella     10 VAC-MR               1:45.16    2:01.87        
                  54.76   2:01.87 (1:07.11)                                        
 28 Weinger, Mikalah           9 SSL-MR               2:07.10    2:28.03        
                1:09.78   2:28.03 (1:18.25)                                        
 -- Tadbiri, Dina              9 Wahoos-MR            2:21.00         DQ        
                2:02.40           DQ (2.72)                                        
 -- Ng, Veronica               9 SSL-MR               2:09.10         DQ        
                  59.69        DQ (1:04.76)                                        
 -- Sullivan, Stephy           9 SSL-MR               2:10.10         DQ        
                1:03.56        DQ (1:10.52)                                        
 -- Way, Lindsay               9 VAC-MR               1:41.21         DQ        
 
Girls 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Viking Aquatic Club-MR  'A'                       2:32.50    2:19.52        
     1) Johnson, Sydney 10              2) Johnson, Camryn 10             
     3) Lerner, Katelyn 10              4) Krzeminski, Gabriella 10       
                  38.30     1:13.47 (35.17)     1:46.17 (32.70)     2:19.52 (33.35)
  2 Marist Swim Club-MR  'A'                          2:31.53    2:29.24        
     1) Krug, Olivia 10                 2) Cohen, Jessica 9               
     3) Long, Lucy 10                   4) Tang, Emily 9                  
                  33.03     1:06.83 (33.80)     1:50.96 (44.13)     2:29.24 (38.28)
  3 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:25.11    2:32.70        
     1) Makebish, Ani 9                 2) Zichittella, Katelin 9         
     3) Kelsey, Kaylee 10               4) Scott, Paige 10                
                  35.96       50.20 (14.24)     1:18.82 (28.62)   2:32.70 (1:13.88)
  4 West Islip Swim Club-MR  'A'                      2:45.64    2:34.38        
     1) McKevitt, Katelyn 9             2) Cummings, Jordyn 10            
     3) Koehler, Sierra 10              4) Dunn, Josephine 9              
                  41.80     1:23.27 (41.47)     2:04.94 (41.67)     2:34.38 (29.44)
  5 Devilfish Aquatics Inc.-MR  'A'                   3:04.96    2:46.68        
     1) Graham, Kendra 10               2) Bryan, Marina 9                
     3) Hyland, Michele 10              4) Smith, Sabine 10               
                  35.77       50.18 (14.41)     1:27.65 (37.47)   2:46.68 (1:19.03)
 
Girls 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 West Islip Swim Club-MR  'A'                      3:00.00    2:55.75        
     1) Smerechniak, Jillian 10         2) Dunn, Josephine 9              
     3) Koehler, Sierra 10              4) Cummings, Jordyn 10            
                  47.63     1:39.41 (51.78)     2:13.47 (34.06)     2:55.75 (42.28)
  2 Marist Swim Club-MR  'A'                          2:47.43    2:57.82        
     1) Krug, Olivia 10                 2) Long, Lucy 10                  
     3) Cohen, Jessica 9                4) Tang, Emily 9                  
                  39.84   1:40.52 (1:00.68)     2:18.77 (38.25)     2:57.82 (39.05)
  3 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:58.74    2:58.88        
     1) Mialma, Itzel 10                2) Zichittella, Katelin 9         
     3) Kelsey, Kaylee 10               4) Makebish, Ani 9                
                  47.25     1:02.06 (14.81)     1:38.35 (36.29)   2:58.88 (1:20.53)
 -- Devilfish Aquatics Inc.-MR  'A'                   2:38.10         DQ        
     1) Smith, Sabine 10                2) Yang, Pamela 9                 
     3) Graham, Kendra 10               4) Bryan, Marina 9                
                  43.38     1:39.52 (56.14)     2:22.12 (42.60)          DQ (54.67)
 
Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:28.99  ZQ
              2:35.99  JO
              2:55.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Koehler, Sierra           10 WISC-MR              2:28.89    2:28.19 ZQ     
                  33.54     1:12.12 (38.58)     1:51.06 (38.94)     2:28.19 (37.13)
  2 Krug, Olivia              10 MSC-MR               2:41.30    2:40.42 SILV   
                  35.09     1:16.20 (41.11)     1:59.88 (43.68)     2:40.42 (40.54)
  3 Ruzzi, Kathryn            10 TRS-MR               2:48.17    2:40.53 SILV   
                  37.26     1:18.05 (40.79)     2:00.37 (42.32)     2:40.53 (40.16)
  4 Cohen, Jessica             9 MSC-MR               2:45.32    2:44.87 SILV   
                  37.39     1:21.19 (43.80)     2:02.59 (41.40)     2:44.87 (42.28)
  5 Kelsey, Kaylee            10 NDAC-MR              2:41.04    2:56.82        
                  40.92     1:26.97 (46.05)   2:56.82 (1:29.85)                    
  6 Graham, Kendra            10 Devil Fish-MR        3:01.27    2:57.03        
                  36.66     1:22.16 (45.50)     2:10.38 (48.22)     2:57.03 (46.65)
  7 Liddy, Samantha           10 SSL-MR               3:16.91    3:01.50        
                  40.17     1:26.51 (46.34)     2:15.64 (49.13)     3:01.50 (45.86)
  8 Smith, Sabine             10 Devil Fish-MR        3:14.99    3:06.82        
                  36.73     1:23.87 (47.14)     2:15.14 (51.27)     3:06.82 (51.68)
  9 Garcia, Samantha           9 SSL-MR               3:16.98    3:12.90        
                  43.61     1:35.56 (51.95)     2:26.00 (50.44)     3:12.90 (46.90)
 10 Tang, Emily                9 MSC-MR               3:27.15    3:16.11        
                  40.12     1:32.56 (52.44)     2:26.61 (54.05)     3:16.11 (49.50)
 11 Krzeminski, Gabriella     10 VAC-MR               3:01.97    3:26.80        
                  40.60     1:33.55 (52.95)     2:29.97 (56.42)     3:26.80 (56.83)
 12 Zararis, Alexandra         9 TRS-MR               2:59.00    3:29.59        
                  43.40     1:39.18 (55.78)   3:33.17 (1:53.99)         3:29.59 ( )
 13 Zichittella, Katelin       9 NDAC-MR              2:57.11    3:32.61        
                  44.91     1:40.45 (55.54)     2:37.53 (57.08)     3:32.61 (55.08)
 14 Colon, Samantha            8 TRS-MR               3:17.00    3:33.58        
                  46.14     1:42.34 (56.20)     2:39.68 (57.34)     3:33.58 (53.90)
 15 Sargios, Justina           9 MSC-MR               3:37.02    3:46.21        
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                27.99  ZQ
                28.59  JO
                32.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Danin, Kylie              12 WISC-MR                27.39      26.62 ZQ     
  2 Troy, Kaitlyn             12 VAC-MR                 27.51      28.24 JO     
  3 Hutton, Theresa           11 TRS-MR                 29.32      28.61 SILV   
  4 Oyen-Ustad, Lillian       12 NDAC-MR                28.54      28.65 SILV   
  5 Arcomano, Becca           12 NDAC-MR                28.42      28.68 SILV   
  6 Zukowski, Carli           12 WISC-MR                28.92      28.75 SILV   
  7 Jackson, Chloe            11 MSC-MR                 29.31      29.29 SILV   
  8 Elcott, Ina               11 MSC-MR                 29.97      29.41 SILV   
  9 Aufort, Kate              11 WISC-MR                30.08      29.42 SILV   
 10 Fergus, Danielle          12 Devil Fish-MR          29.23      29.66 SILV   
 11 Rogers, Kourtnie          12 VAC-MR                 32.44      30.15 SILV   
 12 Mackrel, Naima            11 NDAC-MR                29.78      30.27 SILV   
 13 Leary, Caitlin            12 SSL-MR                 31.08      30.34 SILV   
 14 Rendon, Jazmin            11 NDAC-MR                30.29      30.36 SILV   
 15 Rubino, Cassie            12 TRS-MR                 31.19      30.54 SILV   
 16 Schoenfeld, Sarah         12 North Shore-MR         30.05      30.69 SILV   
 17 Baldassare, Brooke        11 WISC-MR                31.60      30.71 SILV   
 18 Caldwell, Julia           11 MSC-MR                 31.12      30.92 SILV   
 19 Anderson, Grace           11 NDAC-MR                31.45      30.98 SILV   
 20 Ostrofsky, Miki           12 Wahoos-MR              30.58      31.14 SILV   
 21 Lewis, Emily              12 MSC-MR                 30.39      31.29 SILV   
 22 Flugman, Danielle         11 North Shore-MR         32.52      31.65 SILV   
 23 Seagraves, Bethany        11 North Shore-MR         34.03      31.77 SILV   
 24 Reining, Emma             11 MSC-MR                 34.72      31.82 SILV   
 25 Schroeder, Siera          12 Devil Fish-MR          33.67      32.38 SILV   
 26 Rutigliano, Sara          12 NDAC-MR                32.19      32.56        
 27 Parbst, Hannah            12 North Shore-MR         32.94      32.83        
 28 Logan, Danielle           12 TRS-MR                 34.08      32.95        
 29 Heilig, Ali               11 VAC-MR                 33.43      32.96        
 30 Williams, Shannon         11 WISC-MR                32.96      33.60        
 31 Sistare, Kate             11 NDAC-MR                33.26      34.27        
 32 Leslie, Heather           12 MSC-MR                 34.27      34.39        
 33 Rhodes, Maggie            12 SSL-MR                 35.39      34.46        
 34 Samovici, Erika           12 SSL-MR                 38.26      34.58        
 35 Conde, Lauren             12 Devil Fish-MR          34.88      34.64        
 36 Cho, Eunice               12 SSL-MR                 34.15      34.65        
 37 Makebish, Lucy            12 NDAC-MR                34.25      35.40        
 38 Capalbo, Nicolette        11 SSL-MR                 37.59      35.75        
 39 McNamara, Kristen         12 Devil Fish-MR          34.78      35.76        
 40 Armetta, Kelly            12 WISC-MR                34.49      35.93        
 41 Abatecola, Emily          11 Wahoos-MR              40.67      36.14        
 42 Tadbiri, Mana             12 Wahoos-MR              38.65      36.71        
 43 Mandracchia, Carolyn      12 North Shore-MR         42.00      36.82        
 44 Adamow, Liza              11 TRS-MR                 37.75      36.84        
 45 Schneider, Gabi           12 SSL-MR                 34.01      36.94        
 46 Rodriguez, Christina      12 MSC-MR                 34.68      37.04        
 47 Morgante, Brianna         12 Wahoos-MR              40.00      37.12        
 48 Simas, Maria              12 WISC-MR                40.54      37.21        
 49 Connolly, Danielle        11 MSC-MR                 35.38      37.24        
 50 Urabe, Madelyn            12 Devil Fish-MR          40.64      37.90        
 51 Wroblewski, Anna          12 Wahoos-MR              39.99      38.11        
 52 Niggl, Haley              11 Wahoos-MR              37.90      38.57        
 53 Sargios, Mariette         11 MSC-MR                 38.72      38.98        
 54 Bradley, Katie            11 WISC-MR                43.54      39.10        
 55 Esteves, Arielle          11 Wahoos-MR              39.02      39.21        
 56 Bailie, Aislinn           12 Devil Fish-MR          40.07      39.64        
 57 Hamilton, Sophie          11 SSL-MR                 49.56      43.15        
 58 Long, Emily               11 MSC-MR                 40.28      43.18        
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:00.29  ZQ
              1:01.79  JO
              1:11.39  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Danin, Kylie              12 WISC-MR                58.01      56.99 ZQ     
                  27.46       56.99 (29.53)                                        
  2 Oyen-Ustad, Lillian       12 NDAC-MR              1:01.53    1:01.73 JO     
                  29.51     1:01.73 (32.22)                                        
  3 Santore, Lee Ann          12 WISC-MR              1:01.27    1:02.02 SILV   
                  30.12     1:02.02 (31.90)                                        
  4 Zukowski, Carli           12 WISC-MR              1:02.04    1:02.03 SILV   
                  30.10     1:02.03 (31.93)                                        
  5 Hutton, Theresa           11 TRS-MR               1:03.51    1:02.65 SILV   
                  29.80     1:02.65 (32.85)                                        
  6 Rogers, Kourtnie          12 VAC-MR               1:08.16    1:04.84 SILV   
                  31.10     1:04.84 (33.74)                                        
  7 Aufort, Kate              11 WISC-MR              1:04.14    1:05.32 SILV   
                  31.28     1:05.32 (34.04)                                        
  8 Rubino, Cassie            12 TRS-MR               1:09.62    1:05.65 SILV   
                  31.31     1:05.65 (34.34)                                        
  9 Lewis, Emily              12 MSC-MR               1:05.64    1:05.71 SILV   
                  31.86     1:05.71 (33.85)                                        
 10 Rendon, Jazmin            11 NDAC-MR              1:07.04    1:05.72 SILV   
                  31.76     1:05.72 (33.96)                                        
 11 Arcomano, Becca           12 NDAC-MR              1:02.29    1:05.83 SILV   
                  30.81     1:05.83 (35.02)                                        
 12 Jackson, Chloe            11 MSC-MR               1:07.03    1:06.05 SILV   
                  31.21     1:06.05 (34.84)                                        
 13 Caldwell, Julia           11 MSC-MR               1:05.21    1:06.07 SILV   
                  32.22     1:06.07 (33.85)                                        
 14 Fergus, Danielle          12 Devil Fish-MR        1:05.46    1:06.16 SILV   
                  31.92     1:06.16 (34.24)                                        
 15 Schoenfeld, Sarah         12 North Shore-MR       1:06.27    1:06.31 SILV   
                  31.88     1:06.31 (34.43)                                        
 16 Elcott, Ina               11 MSC-MR               1:05.90    1:06.47 SILV   
                  32.06     1:06.47 (34.41)                                        
 17 Leary, Caitlin            12 SSL-MR               1:06.02    1:06.75 SILV   
                  31.66     1:06.75 (35.09)                                        
 18 Mackrel, Naima            11 NDAC-MR              1:05.84    1:07.72 SILV   
                  31.63     1:07.72 (36.09)                                        
 19 Baldassare, Brooke        11 WISC-MR              1:07.90    1:08.46 SILV   
                  32.62     1:08.46 (35.84)                                        
 20 Ostrofsky, Miki           12 Wahoos-MR            1:22.00    1:09.03 SILV   
                  31.08     1:09.03 (37.95)                                        
 21 Seagraves, Bethany        11 North Shore-MR       1:15.23    1:09.89 SILV   
                  33.98     1:09.89 (35.91)                                        
 22 Hartigan, Meghan          12 SSL-MR               1:09.66    1:10.18 SILV   
                  33.87     1:10.18 (36.31)                                        
 23 Heilig, Ali               11 VAC-MR               1:13.74    1:11.17 SILV   
                  34.15     1:11.17 (37.02)                                        
 24 Anderson, Grace           11 NDAC-MR              1:08.98    1:11.62        
                  33.25     1:11.62 (38.37)                                        
 25 Rutigliano, Sara          12 NDAC-MR              1:18.02    1:11.71        
                  34.84     1:11.71 (36.87)                                        
 26 Sabbagh, Krista           11 Devil Fish-MR        1:13.15    1:12.59        
                  35.91     1:12.59 (36.68)                                        
 27 Flugman, Danielle         11 North Shore-MR       1:12.52    1:13.54        
                  34.94     1:13.54 (38.60)                                        
 28 Burke, Alyssa             12 SSL-MR               1:15.92    1:13.78        
                  35.87     1:13.78 (37.91)                                        
 29 Schroeder, Siera          12 Devil Fish-MR        1:13.37    1:14.12        
                  34.50     1:14.12 (39.62)                                        
 30 Cerulli, Sophie           12 NDAC-MR              1:15.99    1:14.16        
                  35.80     1:14.16 (38.36)                                        
 31 Reining, Emma             11 MSC-MR               1:15.44    1:14.98        
                  36.29     1:14.98 (38.69)                                        
 32 Logan, Danielle           12 TRS-MR               1:14.75    1:16.16        
                  35.90     1:16.16 (40.26)                                        
 33 Williams, Shannon         11 WISC-MR              1:13.13    1:16.17        
                  35.25     1:16.17 (40.92)                                        
 34 Rhodes, Maggie            12 SSL-MR               1:18.54    1:16.53        
                  36.48     1:16.53 (40.05)                                        
 35 Sacharoff, Cali           11 SSL-MR               1:15.19    1:16.65        
                  36.77     1:16.65 (39.88)                                        
 36 DeSimone, Rachel          11 NDAC-MR              1:15.44    1:16.80        
                  37.33     1:16.80 (39.47)                                        
 37 Armetta, Kelly            12 WISC-MR              1:17.23    1:18.12        
                  36.76     1:18.12 (41.36)                                        
 38 Leslie, Heather           12 MSC-MR               1:17.10    1:18.40        
                  37.36     1:18.40 (41.04)                                        
 39 Conde, Lauren             12 Devil Fish-MR        1:17.47    1:18.42        
                  37.46     1:18.42 (40.96)                                        
 40 Connolly, Danielle        11 MSC-MR               1:22.11    1:20.99        
                  38.58     1:20.99 (42.41)                                        
 41 McNamara, Kristen         12 Devil Fish-MR        1:21.09    1:21.13        
                  37.98     1:21.13 (43.15)                                        
 42 Makebish, Lucy            12 NDAC-MR              1:16.34    1:21.34        
                  38.09     1:21.34 (43.25)                                        
 43 Citrin, Dana              12 SSL-MR               1:23.25    1:21.63        
                  39.88     1:21.63 (41.75)                                        
 44 Tadbiri, Mana             12 Wahoos-MR            1:33.19    1:23.05        
                  38.22     1:23.05 (44.83)                                        
 45 Bradley, Katie            11 WISC-MR              1:23.71    1:23.43        
                  40.50     1:23.43 (42.93)                                        
 46 Wroblewski, Anna          12 Wahoos-MR            1:51.00    1:23.63        
                  40.56     1:23.63 (43.07)                                        
 47 Adams, Skylar             11 Wahoos-MR            1:24.52    1:23.71        
                  40.17     1:23.71 (43.54)                                        
 48 Adamow, Liza              11 TRS-MR               1:29.08    1:24.44        
                  37.03     1:24.44 (47.41)                                        
 49 Schneider, Gabi           12 SSL-MR               1:16.01    1:25.05        
                  40.40     1:25.05 (44.65)                                        
 50 Rodriguez, Christina      12 MSC-MR               1:22.88    1:25.27        
                  40.47     1:25.27 (44.80)                                        
 51 Simas, Maria              12 WISC-MR              1:27.51    1:25.35        
                  39.77     1:25.35 (45.58)                                        
 52 Niggl, Haley              11 Wahoos-MR            1:28.74    1:26.46        
                  40.13     1:26.46 (46.33)                                        
 53 Urabe, Madelyn            12 Devil Fish-MR        1:34.47    1:26.53        
                  40.63     1:26.53 (45.90)                                        
 54 Ebinger, Nicole           11 Wahoos-MR            1:43.00    1:27.36        
                  41.41     1:27.36 (45.95)                                        
 55 Mandracchia, Carolyn      12 North Shore-MR       1:40.00    1:27.78        
                1:27.70      1:27.78 (0.08)                                        
 56 Esteves, Arielle          11 Wahoos-MR            1:36.86    1:32.20        
                1:32.17      1:32.20 (0.03)                                        
 57 Long, Emily               11 MSC-MR               1:43.98    1:36.16        
                  45.61     1:36.16 (50.55)                                        
 58 Lahiri, Shimona           11 Devil Fish-MR        1:34.52    1:36.24        
                1:38.08         1:36.24 ( )                                        
 59 Szurnicki, Julia          11 SSL-MR               1:37.48    1:36.25        
                  45.03     1:36.25 (51.22)                                        
 -- Hamilton, Sophie          11 SSL-MR               1:59.69         DQ        
                  46.64          DQ (59.00)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:11.99  ZQ
              2:13.99  JO
              2:31.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Danin, Kylie              12 WISC-MR              2:03.64    2:02.98 ZQ     
                  27.65       58.17 (30.52)     1:30.61 (32.44)     2:02.98 (32.37)
  2 Hutton, Theresa           11 TRS-MR               2:17.97    2:14.70 SILV   
                  31.30     1:06.80 (35.50)     1:41.68 (34.88)     2:14.70 (33.02)
  3 Santore, Lee Ann          12 WISC-MR              2:14.33    2:14.72 SILV   
                  30.48     1:04.95 (34.47)     1:40.89 (35.94)     2:14.72 (33.83)
  4 Zukowski, Carli           12 WISC-MR              2:13.13    2:14.76 SILV   
                  30.40     1:04.15 (33.75)     1:40.16 (36.01)     2:14.76 (34.60)
  5 Troy, Kaitlyn             12 VAC-MR               2:13.97    2:15.53 SILV   
                  30.22     1:05.26 (35.04)     1:41.29 (36.03)     2:15.53 (34.24)
  6 Oyen-Ustad, Lillian       12 NDAC-MR              2:18.21    2:18.83 SILV   
                  31.07     1:06.21 (35.14)     1:43.14 (36.93)     2:18.83 (35.69)
  7 Arcomano, Becca           12 NDAC-MR              2:20.70    2:19.96 SILV   
                  31.52     1:07.63 (36.11)     1:44.63 (37.00)     2:19.96 (35.33)
  8 Lewis, Emily              12 MSC-MR               2:23.09    2:20.02 SILV   
                  32.20     1:07.69 (35.49)     1:44.50 (36.81)     2:20.02 (35.52)
  9 Caldwell, Julia           11 MSC-MR               2:24.07    2:20.53 SILV   
                  32.95     1:09.14 (36.19)     1:45.64 (36.50)     2:20.53 (34.89)
 10 Rubino, Cassie            12 TRS-MR               2:30.27    2:21.24 SILV   
                  32.76     1:09.30 (36.54)     1:46.08 (36.78)     2:21.24 (35.16)
 11 Jackson, Chloe            11 MSC-MR               2:27.07    2:24.75 SILV   
                  32.19     1:09.86 (37.67)     1:47.95 (38.09)     2:24.75 (36.80)
 12 Elcott, Ina               11 MSC-MR               2:26.88    2:25.03 SILV   
                  32.18     1:08.70 (36.52)     1:47.22 (38.52)     2:25.03 (37.81)
 13 Rendon, Jazmin            11 NDAC-MR              2:36.65    2:25.44 SILV   
                  32.25     1:09.12 (36.87)     1:47.01 (37.89)     2:25.44 (38.43)
 14 Baldassare, Brooke        11 WISC-MR              2:24.57    2:25.53 SILV   
                  32.29     1:09.37 (37.08)     1:47.65 (38.28)     2:25.53 (37.88)
 15 Hartigan, Meghan          12 SSL-MR               2:38.15    2:25.87 SILV   
                  33.53     1:09.84 (36.31)     1:47.66 (37.82)     2:25.87 (38.21)
 16 Logan, Danielle           12 TRS-MR               2:45.00    2:35.63        
 17 Sacharoff, Cali           11 SSL-MR               2:44.66    2:39.29        
 18 Reining, Emma             11 MSC-MR               2:41.53    2:41.83        
                  36.97     1:18.38 (41.41)     2:00.91 (42.53)     2:41.83 (40.92)
 19 Anderson, Grace           11 NDAC-MR              2:42.66    2:42.50        
                  33.85     1:14.28 (40.43)     1:58.61 (44.33)     2:42.50 (43.89)
 20 Samovici, Erika           12 SSL-MR               3:22.49    2:43.21        
                  37.00     1:18.35 (41.35)     2:00.77 (42.42)     2:43.21 (42.44)
 21 Burke, Alyssa             12 SSL-MR               3:07.10    2:43.86        
                  36.42     1:17.91 (41.49)     2:00.85 (42.94)     2:43.86 (43.01)
 22 Williams, Shannon         11 WISC-MR              2:41.30    2:45.17        
                  35.65     1:17.45 (41.80)     2:01.27 (43.82)     2:45.17 (43.90)
 23 Rhodes, Maggie            12 SSL-MR               3:06.43    2:46.77        
                  37.87     1:19.38 (41.51)     2:03.53 (44.15)     2:46.77 (43.24)
 24 Cho, Eunice               12 SSL-MR               3:01.69    2:47.66        
                  37.95     1:20.50 (42.55)     2:04.34 (43.84)     2:47.66 (43.32)
 25 Leslie, Heather           12 MSC-MR               2:51.00    2:51.48        
 26 Citrin, Dana              12 SSL-MR               3:15.10    2:59.06        
                  42.21     1:27.84 (45.63)     2:14.60 (46.76)     2:59.06 (44.46)
 27 Connolly, Danielle        11 MSC-MR               2:59.71    3:04.26        
 28 Rodriguez, Christina      12 MSC-MR               3:00.98    3:05.78        
                                1:28.65 ( )     2:18.97 (50.32)     3:05.78 (46.81)
 29 Adamow, Liza              11 TRS-MR               2:55.00    3:10.71        
 30 Mandracchia, Carolyn      12 North Shore-MR       3:30.00    3:10.76        
 31 Sargios, Mariette         11 MSC-MR               3:13.78    3:14.87        
 -- Simas, Maria              12 WISC-MR              3:00.00         DQ        
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                32.69  ZQ
                33.29  JO
                39.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Troy, Kaitlyn             12 VAC-MR                 33.29      32.59 ZQ     
  2 Hutton, Theresa           11 TRS-MR                 33.15      32.87 JO     
  3 Rogers, Kourtnie          12 VAC-MR                 36.96      32.94 JO     
  4 Santore, Lee Ann          12 WISC-MR                32.19      33.12 JO     
  5 Elcott, Ina               11 MSC-MR                 34.20      33.59 SILV   
  6 Fergus, Danielle          12 Devil Fish-MR          33.65      33.64 SILV   
  7 Rendon, Jazmin            11 NDAC-MR                33.30      33.66 SILV   
  8 Zukowski, Carli           12 WISC-MR                34.96      33.76 SILV   
  9 Mackrel, Naima            11 NDAC-MR                34.37      34.07 SILV   
 10 Hartigan, Meghan          12 SSL-MR                 34.47      34.55 SILV   
 11 Jackson, Chloe            11 MSC-MR                 37.17      35.62 SILV   
 12 Seagraves, Bethany        11 North Shore-MR         39.95      36.37 SILV   
 13 Ostrofsky, Miki           12 Wahoos-MR              34.10      36.50 SILV   
 14 Cho, Eunice               12 SSL-MR                 35.75      36.60 SILV   
 15 Reining, Emma             11 MSC-MR                 39.39      36.74 SILV   
 16 Rutigliano, Sara          12 NDAC-MR                38.58      37.03 SILV   
 17 Lewis, Emily              12 MSC-MR                 37.45      37.47 SILV   
 18 Caldwell, Julia           11 MSC-MR                 38.61      37.66 SILV   
 19 Sistare, Kate             11 NDAC-MR                38.80      37.82 SILV   
 20 Nieves, Daniella          11 WISC-MR                38.18      38.93 SILV   
 21 Burke, Alyssa             12 SSL-MR                 41.77      39.34        
 22 Williams, Shannon         11 WISC-MR                43.00      39.43        
 23 Schroeder, Siera          12 Devil Fish-MR          37.70      39.67        
 24 Armetta, Kelly            12 WISC-MR                40.99      40.06        
 25 Conde, Lauren             12 Devil Fish-MR          41.68      41.19        
 26 Connolly, Danielle        11 MSC-MR                 39.36      41.43        
 27 Leslie, Heather           12 MSC-MR                 39.65      41.51        
 28 Heilig, Ali               11 VAC-MR                 42.57      41.67        
 29 Abatecola, Emily          11 Wahoos-MR              46.70      42.71        
 30 Schneider, Gabi           12 SSL-MR                 39.01      43.15        
 31 Esteves, Arielle          11 Wahoos-MR              44.64      43.16        
 32 Rodriguez, Christina      12 MSC-MR                 43.45      43.59        
 33 Wroblewski, Anna          12 Wahoos-MR              45.66      43.66        
 34 Logan, Danielle           12 TRS-MR                 44.96      43.70        
 35 Capalbo, Nicolette        11 SSL-MR                 43.37      44.39        
 36 Tadbiri, Mana             12 Wahoos-MR              47.85      44.45        
 37 Citrin, Dana              12 SSL-MR                 45.95      44.55        
 37 Morgante, Brianna         12 Wahoos-MR              43.00      44.55        
 39 Samovici, Erika           12 SSL-MR                 46.64      44.76        
 40 Adamow, Liza              11 TRS-MR                 48.20      44.91        
 41 Sacharoff, Cali           11 SSL-MR                 42.45      45.41        
 42 Kubsch, Hannah            11 NDAC-MR                48.32      45.51        
 43 Urabe, Madelyn            12 Devil Fish-MR          46.99      45.73        
 44 Sargios, Mariette         11 MSC-MR                 48.99      46.09        
 45 Simas, Maria              12 WISC-MR                49.28      46.79        
 46 McNamara, Kristen         12 Devil Fish-MR          47.84      47.16        
 47 Niggl, Haley              11 Wahoos-MR              47.94      49.00        
 48 Bailie, Aislinn           12 Devil Fish-MR          43.70      50.54        
 49 Mandracchia, Carolyn      12 North Shore-MR         53.00      51.12        
 50 Hamilton, Sophie          11 SSL-MR                 50.49      51.80        
 -- Long, Emily               11 MSC-MR                 55.00         DQ        
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:09.49  ZQ
              1:11.09  JO
              1:24.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Danin, Kylie              12 WISC-MR              1:04.50    1:03.98 ZQ     
                  31.13     1:03.98 (32.85)                                        
  2 Oyen-Ustad, Lillian       12 NDAC-MR              1:08.53    1:08.78 ZQ     
                  33.35     1:08.78 (35.43)                                        
  3 Hutton, Theresa           11 TRS-MR               1:11.12    1:11.71 SILV   
                  34.68     1:11.71 (37.03)                                        
  4 Santore, Lee Ann          12 WISC-MR              1:10.13    1:11.96 SILV   
                  35.76     1:11.96 (36.20)                                        
  5 Rendon, Jazmin            11 NDAC-MR              1:11.47    1:12.42 SILV   
                  35.54     1:12.42 (36.88)                                        
  6 Elcott, Ina               11 MSC-MR               1:13.90    1:12.51 SILV   
                  34.85     1:12.51 (37.66)                                        
  7 Rogers, Kourtnie          12 VAC-MR               1:10.12    1:13.75 SILV   
                  35.75     1:13.75 (38.00)                                        
  8 Hartigan, Meghan          12 SSL-MR               1:12.81    1:14.13 SILV   
                  36.03     1:14.13 (38.10)                                        
  9 Fergus, Danielle          12 Devil Fish-MR        1:12.18    1:14.31 SILV   
                1:14.32         1:14.31 ( )                                        
 10 Mackrel, Naima            11 NDAC-MR              1:15.79    1:16.33 SILV   
                  36.57     1:16.33 (39.76)                                        
 11 Jackson, Chloe            11 MSC-MR               1:18.87    1:17.46 SILV   
                  38.41     1:17.46 (39.05)                                        
 12 Lewis, Emily              12 MSC-MR               1:17.97    1:17.86 SILV   
                  38.56     1:17.86 (39.30)                                        
 13 Cho, Eunice               12 SSL-MR               1:17.62    1:17.93 SILV   
                  37.99     1:17.93 (39.94)                                        
 14 Aufort, Kate              11 WISC-MR              1:18.48    1:18.45 SILV   
                  38.44     1:18.45 (40.01)                                        
 15 Caldwell, Julia           11 MSC-MR               1:20.26    1:19.00 SILV   
                  39.23     1:19.00 (39.77)                                        
 16 Sabbagh, Krista           11 Devil Fish-MR        1:24.30    1:20.44 SILV   
                  39.75     1:20.44 (40.69)                                        
 17 Seagraves, Bethany        11 North Shore-MR       1:30.00    1:20.93 SILV   
                  38.61     1:20.93 (42.32)                                        
 18 Reining, Emma             11 MSC-MR               1:25.02    1:21.78 SILV   
                  40.31     1:21.78 (41.47)                                        
 19 Rutigliano, Sara          12 NDAC-MR              1:23.14    1:22.18 SILV   
                  40.07     1:22.18 (42.11)                                        
 20 Burke, Alyssa             12 SSL-MR               1:26.11    1:22.93 SILV   
                  40.97     1:22.93 (41.96)                                        
 21 Leslie, Heather           12 MSC-MR               1:20.98    1:24.29 SILV   
                  41.52     1:24.29 (42.77)                                        
 22 Flugman, Danielle         11 North Shore-MR       1:25.63    1:24.66 SILV   
                  41.93     1:24.66 (42.73)                                        
 23 Rhodes, Maggie            12 SSL-MR               1:29.37    1:25.27        
                  42.13     1:25.27 (43.14)                                        
 24 Conde, Lauren             12 Devil Fish-MR        1:29.99    1:26.73        
                  42.91     1:26.73 (43.82)                                        
 25 Adams, Skylar             11 Wahoos-MR            1:43.00    1:27.17        
                  41.54     1:27.17 (45.63)                                        
 26 Cerulli, Sophie           12 NDAC-MR              1:27.43    1:28.03        
                  42.41     1:28.03 (45.62)                                        
 27 Williams, Shannon         11 WISC-MR              1:27.90    1:28.50        
                  42.53     1:28.50 (45.97)                                        
 28 Armetta, Kelly            12 WISC-MR              1:30.57    1:28.58        
                  43.80     1:28.58 (44.78)                                        
 29 DeSimone, Rachel          11 NDAC-MR              1:31.47    1:29.11        
                  44.13     1:29.11 (44.98)                                        
 30 Connolly, Danielle        11 MSC-MR               1:25.50    1:30.27        
                  42.91     1:30.27 (47.36)                                        
 31 Samovici, Erika           12 SSL-MR               1:41.79    1:31.74        
                  44.66     1:31.74 (47.08)                                        
 32 Citrin, Dana              12 SSL-MR               1:40.03    1:34.14        
                  46.66     1:34.14 (47.48)                                        
 33 Rodriguez, Christina      12 MSC-MR               1:33.15    1:34.73        
                  46.03     1:34.73 (48.70)                                        
 34 Wroblewski, Anna          12 Wahoos-MR            1:56.00    1:36.58        
                  46.36     1:36.58 (50.22)                                        
 35 McNamara, Kristen         12 Devil Fish-MR        1:45.99    1:36.72        
                  48.62     1:36.72 (48.10)                                        
 36 Logan, Danielle           12 TRS-MR               1:34.58    1:37.45        
                  49.11     1:37.45 (48.34)                                        
 37 Urabe, Madelyn            12 Devil Fish-MR        1:34.99    1:38.78        
                1:44.51         1:38.78 ( )                                        
 38 Mandracchia, Carolyn      12 North Shore-MR       2:00.00    1:48.93        
                1:48.90      1:48.93 (0.03)                                        
 39 Szurnicki, Julia          11 SSL-MR               2:08.10    1:54.80        
                  53.43   1:54.80 (1:01.37)                                        
 40 Long, Emily               11 MSC-MR               1:57.14    1:54.98        
                  55.52     1:54.98 (59.46)                                        
 -- Lahiri, Shimona           11 Devil Fish-MR        1:44.99         DQ        
                  56.92        DQ (1:08.77)                                        
 -- Schroeder, Siera          12 Devil Fish-MR        1:25.26         DQ        
                1:27.69                                                            
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                36.59  ZQ
                37.19  JO
                44.29  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Leary, Caitlin            12 SSL-MR                 36.33      35.90 ZQ     
  2 Schoenfeld, Sarah         12 North Shore-MR         36.30      36.72 JO     
  3 Rutigliano, Sara          12 NDAC-MR                37.41      38.14 SILV   
  4 Caldwell, Julia           11 MSC-MR                 41.49      38.95 SILV   
  5 Arcomano, Becca           12 NDAC-MR                38.16      39.22 SILV   
  6 Jackson, Chloe            11 MSC-MR                 36.76      39.42 SILV   
  7 Elcott, Ina               11 MSC-MR                 37.81      39.62 SILV   
  8 Baldassare, Brooke        11 WISC-MR                39.97      39.70 SILV   
  9 Hartigan, Meghan          12 SSL-MR                 40.24      40.43 SILV   
 10 Cho, Eunice               12 SSL-MR                 43.38      40.79 SILV   
 11 Armetta, Kelly            12 WISC-MR                39.97      40.83 SILV   
 12 Ostrofsky, Miki           12 Wahoos-MR              39.39      41.09 SILV   
 13 Lewis, Emily              12 MSC-MR                 41.54      41.13 SILV   
 14 Urabe, Madelyn            12 Devil Fish-MR          41.51      42.04 SILV   
 15 Leslie, Heather           12 MSC-MR                 42.26      42.49 SILV   
 16 Rogers, Kourtnie          12 VAC-MR                 45.28      42.64 SILV   
 17 Williams, Shannon         11 WISC-MR                42.16      43.03 SILV   
 18 Anderson, Grace           11 NDAC-MR                41.06      43.40 SILV   
 19 Rubino, Cassie            12 TRS-MR                 42.98      43.54 SILV   
 20 Mackrel, Naima            11 NDAC-MR                43.69      43.64 SILV   
 21 Seagraves, Bethany        11 North Shore-MR         42.00      44.05 SILV   
 22 Flugman, Danielle         11 North Shore-MR         43.65      44.16 SILV   
 23 Fergus, Danielle          12 Devil Fish-MR          43.04      44.24 SILV   
 24 Samovici, Erika           12 SSL-MR                 49.88      45.23        
 25 McNamara, Kristen         12 Devil Fish-MR          47.10      45.40        
 26 Citrin, Dana              12 SSL-MR                 48.30      45.55        
 27 Reining, Emma             11 MSC-MR                 46.57      45.94        
 28 Makebish, Lucy            12 NDAC-MR                44.11      45.95        
 29 Cerulli, Sophie           12 NDAC-MR                44.53      46.12        
 30 Bradley, Katie            11 WISC-MR                47.86      46.29        
 30 Rodriguez, Christina      12 MSC-MR                 44.62      46.29        
 32 Mandracchia, Carolyn      12 North Shore-MR         46.00      46.57        
 33 Conde, Lauren             12 Devil Fish-MR          43.38      47.96        
 34 Esteves, Arielle          11 Wahoos-MR              47.71      48.07        
 35 Sacharoff, Cali           11 SSL-MR                 47.91      48.45        
 36 Adamow, Liza              11 TRS-MR                 50.58      48.69        
 37 Simas, Maria              12 WISC-MR                51.07      48.97        
 38 Connolly, Danielle        11 MSC-MR                 51.41      48.98        
 39 Adams, Skylar             11 Wahoos-MR              49.74      49.13        
 40 Wroblewski, Anna          12 Wahoos-MR            1:05.00      53.56        
 41 Long, Emily               11 MSC-MR                 54.28      54.08        
 42 Ebinger, Nicole           11 Wahoos-MR            1:10.00      54.66        
 43 Tadbiri, Mana             12 Wahoos-MR            1:00.04      57.72        
 44 Niggl, Haley              11 Wahoos-MR              58.38      58.19        
 45 Szurnicki, Julia          11 SSL-MR                 56.10      58.83        
 46 Hamilton, Sophie          11 SSL-MR               1:11.00    1:07.56        
 -- Lahiri, Shimona           11 Devil Fish-MR          59.99         DQ        
 -- Zukowski, Carli           12 WISC-MR                34.78         DQ        
 -- Schneider, Gabi           12 SSL-MR                 42.01         DQ        
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:19.99  ZQ
              1:20.49  JO
              1:34.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Leary, Caitlin            12 SSL-MR               1:16.92    1:18.36 ZQ     
                  36.98     1:18.36 (41.38)                                        
  2 Schoenfeld, Sarah         12 North Shore-MR       1:19.98    1:18.63 ZQ     
                  37.71     1:18.63 (40.92)                                        
  3 Jackson, Chloe            11 MSC-MR               1:21.84    1:20.33 JO     
                  38.09     1:20.33 (42.24)                                        
  4 Rutigliano, Sara          12 NDAC-MR              1:26.56    1:23.07 SILV   
                  39.08     1:23.07 (43.99)                                        
  5 Caldwell, Julia           11 MSC-MR               1:24.79    1:23.33 SILV   
                  40.72     1:23.33 (42.61)                                        
  6 Elcott, Ina               11 MSC-MR               1:24.48    1:24.40 SILV   
                  39.70     1:24.40 (44.70)                                        
  7 Parbst, Hannah            12 North Shore-MR       1:26.01    1:25.14 SILV   
                  39.88     1:25.14 (45.26)                                        
  8 Hartigan, Meghan          12 SSL-MR               1:24.99    1:26.21 SILV   
                  41.05     1:26.21 (45.16)                                        
  9 Rogers, Kourtnie          12 VAC-MR               1:33.31    1:27.13 SILV   
                  41.32     1:27.13 (45.81)                                        
 10 Armetta, Kelly            12 WISC-MR              1:28.18    1:27.52 SILV   
                  41.18     1:27.52 (46.34)                                        
 11 Lewis, Emily              12 MSC-MR               1:25.08    1:27.53 SILV   
                  41.76     1:27.53 (45.77)                                        
 12 Cho, Eunice               12 SSL-MR               1:25.78    1:29.00 SILV   
                  41.29     1:29.00 (47.71)                                        
 13 Baldassare, Brooke        11 WISC-MR              1:28.84    1:29.55 SILV   
                  41.05     1:29.55 (48.50)                                        
 14 Leslie, Heather           12 MSC-MR               1:33.05    1:30.13 SILV   
                  42.29     1:30.13 (47.84)                                        
 15 Anderson, Grace           11 NDAC-MR              1:34.65    1:30.64 SILV   
                  42.16     1:30.64 (48.48)                                        
 16 Urabe, Madelyn            12 Devil Fish-MR        1:39.99    1:31.38 SILV   
                  43.99     1:31.38 (47.39)                                        
 17 Carey, Kelly              11 SSL-MR               1:35.78    1:31.42 SILV   
                  43.36     1:31.42 (48.06)                                        
 18 Sistare, Kate             11 NDAC-MR              1:35.11    1:31.88 SILV   
                  43.86     1:31.88 (48.02)                                        
 19 Williams, Shannon         11 WISC-MR              1:35.68    1:32.30 SILV   
                  44.19     1:32.30 (48.11)                                        
 20 Flugman, Danielle         11 North Shore-MR       1:44.16    1:33.67 SILV   
                  43.48     1:33.67 (50.19)                                        
 21 Ostrofsky, Miki           12 Wahoos-MR            1:26.74    1:34.18 SILV   
                  43.41     1:34.18 (50.77)                                        
 22 Citrin, Dana              12 SSL-MR               1:45.74    1:35.15        
                  46.09     1:35.15 (49.06)                                        
 23 Seagraves, Bethany        11 North Shore-MR       1:35.00    1:36.97        
                  45.23     1:36.97 (51.74)                                        
 24 Mackrel, Naima            11 NDAC-MR              1:33.11    1:37.14        
                  44.27     1:37.14 (52.87)                                        
 25 Burke, Alyssa             12 SSL-MR               1:37.92    1:37.92        
                  46.65     1:37.92 (51.27)                                        
 26 Makebish, Lucy            12 NDAC-MR              1:38.09    1:38.64        
                  47.27     1:38.64 (51.37)                                        
 27 Mandracchia, Carolyn      12 North Shore-MR       1:45.00    1:39.75        
                  48.05     1:39.75 (51.70)                                        
 28 Samovici, Erika           12 SSL-MR               1:42.57    1:40.11        
                  47.01     1:40.11 (53.10)                                        
 29 Rodriguez, Christina      12 MSC-MR               1:42.56    1:40.16        
                  46.62     1:40.16 (53.54)                                        
 30 Reining, Emma             11 MSC-MR               1:44.03    1:40.76        
                  47.65     1:40.76 (53.11)                                        
 31 Bradley, Katie            11 WISC-MR              1:41.79    1:41.03        
                  49.06     1:41.03 (51.97)                                        
 32 Conde, Lauren             12 Devil Fish-MR        1:39.99    1:42.50        
                  48.14     1:42.50 (54.36)                                        
 33 Sacharoff, Cali           11 SSL-MR               1:42.67    1:44.28        
                  49.86     1:44.28 (54.42)                                        
 34 Connolly, Danielle        11 MSC-MR               1:51.54    1:44.85        
                  49.43     1:44.85 (55.42)                                        
 35 McNamara, Kristen         12 Devil Fish-MR        1:43.55    1:47.83        
                  50.30     1:47.83 (57.53)                                        
 36 Kubsch, Hannah            11 NDAC-MR              1:49.86    1:50.26        
                  52.55     1:50.26 (57.71)                                        
 37 Simas, Maria              12 WISC-MR              1:53.83    1:51.11        
                  49.92   1:51.11 (1:01.19)                                        
 38 Sargios, Mariette         11 MSC-MR               1:54.89    1:51.73        
                  50.95   1:51.73 (1:00.78)                                        
 39 Rhodes, Maggie            12 SSL-MR               1:51.08    1:53.68        
                  55.48     1:53.68 (58.20)                                        
 40 Bailie, Aislinn           12 Devil Fish-MR        1:59.99    1:59.05        
                  54.92   1:59.05 (1:04.13)                                        
 41 Long, Emily               11 MSC-MR               2:12.02    2:04.17        
                  56.32   2:04.17 (1:07.85)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                31.09  ZQ
                31.59  JO
                37.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Danin, Kylie              12 WISC-MR                28.70      28.80 ZQ     
  2 Santore, Lee Ann          12 WISC-MR                29.62      31.07 ZQ     
  3 Leary, Caitlin            12 SSL-MR                 33.71      32.24 SILV   
  4 Elcott, Ina               11 MSC-MR                 32.86      32.41 SILV   
  5 Hutton, Theresa           11 TRS-MR                 32.80      32.45 SILV   
  6 Zukowski, Carli           12 WISC-MR                32.20      32.50 SILV   
  7 Schoenfeld, Sarah         12 North Shore-MR         32.47      32.64 SILV   
  8 Rubino, Cassie            12 TRS-MR                 34.24      33.66 SILV   
  9 Fergus, Danielle          12 Devil Fish-MR          33.31      33.67 SILV   
 10 Aufort, Kate              11 WISC-MR                32.85      33.77 SILV   
 11 Rogers, Kourtnie          12 VAC-MR                 34.88      34.47 SILV   
 12 Lewis, Emily              12 MSC-MR                 34.71      34.83 SILV   
 13 Rendon, Jazmin            11 NDAC-MR                36.12      35.15 SILV   
 14 Oyen-Ustad, Lillian       12 NDAC-MR                35.16      35.91 SILV   
 15 Caldwell, Julia           11 MSC-MR                 36.13      36.00 SILV   
 16 Anderson, Grace           11 NDAC-MR                38.32      36.10 SILV   
 17 Seagraves, Bethany        11 North Shore-MR         36.34      36.56 SILV   
 18 Jackson, Chloe            11 MSC-MR                 39.04      36.62 SILV   
 19 Logan, Danielle           12 TRS-MR                 39.33      38.50        
 20 Heilig, Ali               11 VAC-MR                 36.37      38.95        
 21 Cho, Eunice               12 SSL-MR                 40.10      39.94        
 22 Reining, Emma             11 MSC-MR                 41.48      40.26        
 23 Flugman, Danielle         11 North Shore-MR         36.83      40.74        
 24 Baldassare, Brooke        11 WISC-MR                41.70      40.89        
 25 Schneider, Gabi           12 SSL-MR                 44.01      40.91        
 26 Schroeder, Siera          12 Devil Fish-MR          38.03      41.27        
 27 Leslie, Heather           12 MSC-MR                 39.61      41.29        
 28 Niggl, Haley              11 Wahoos-MR              45.20      41.55        
 29 Burke, Alyssa             12 SSL-MR                 43.10      42.46        
 30 Conde, Lauren             12 Devil Fish-MR          42.74      43.45        
 31 McNamara, Kristen         12 Devil Fish-MR          43.84      43.87        
 32 DeSimone, Rachel          11 NDAC-MR                44.11      44.09        
 33 Samovici, Erika           12 SSL-MR                 49.60      44.30        
 34 Rodriguez, Christina      12 MSC-MR                 46.37      44.35        
 35 Rhodes, Maggie            12 SSL-MR                 47.42      44.44        
 36 Esteves, Arielle          11 Wahoos-MR              47.88      44.87        
 37 Tadbiri, Mana             12 Wahoos-MR              55.91      45.22        
 38 Sacharoff, Cali           11 SSL-MR                 44.56      45.63        
 39 Urabe, Madelyn            12 Devil Fish-MR          46.50      45.79        
 40 Connolly, Danielle        11 MSC-MR                 44.58      49.65        
 41 Adamow, Liza              11 TRS-MR                 57.41      50.61        
 42 Mandracchia, Carolyn      12 North Shore-MR         48.00      51.85        
 43 Lahiri, Shimona           11 Devil Fish-MR          59.99    1:02.17        
 -- Ebinger, Nicole           11 Wahoos-MR            1:00.00         DQ        
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:10.99  ZQ
              1:12.09  JO
              1:29.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Danin, Kylie              12 WISC-MR              1:02.22    1:02.51 ZQ     
                  28.94     1:02.51 (33.57)                                        
  2 Santore, Lee Ann          12 WISC-MR              1:08.20    1:08.39 ZQ     
                  32.19     1:08.39 (36.20)                                        
  3 Arcomano, Becca           12 NDAC-MR              1:10.68    1:13.54 SILV   
                  33.23     1:13.54 (40.31)                                        
  4 Hutton, Theresa           11 TRS-MR               1:13.73    1:13.99 SILV   
                  34.54     1:13.99 (39.45)                                        
  5 Elcott, Ina               11 MSC-MR               1:14.50    1:15.19 SILV   
                  34.81     1:15.19 (40.38)                                        
  6 Lewis, Emily              12 MSC-MR               1:16.59    1:15.40 SILV   
                  35.32     1:15.40 (40.08)                                        
  7 Aufort, Kate              11 WISC-MR              1:16.89    1:17.74 SILV   
                  34.90     1:17.74 (42.84)                                        
  8 Schoenfeld, Sarah         12 North Shore-MR       1:17.07    1:18.29 SILV   
                  35.53     1:18.29 (42.76)                                        
  9 Rubino, Cassie            12 TRS-MR               1:18.86    1:19.27 SILV   
                  35.98     1:19.27 (43.29)                                        
 10 Caldwell, Julia           11 MSC-MR               1:19.78    1:19.68 SILV   
                  37.45     1:19.68 (42.23)                                        
 11 Hartigan, Meghan          12 SSL-MR               1:27.38    1:23.17 SILV   
                  37.85     1:23.17 (45.32)                                        
 12 Rendon, Jazmin            11 NDAC-MR              1:29.67    1:24.52 SILV   
                  39.58     1:24.52 (44.94)                                        
 13 Jackson, Chloe            11 MSC-MR               1:23.71    1:27.01 SILV   
                  38.63     1:27.01 (48.38)                                        
 14 Nieves, Daniella          11 WISC-MR              1:33.21    1:27.49 SILV   
                  38.52     1:27.49 (48.97)                                        
 15 Parbst, Hannah            12 North Shore-MR       1:45.40    1:30.62        
                  41.09     1:30.62 (49.53)                                        
 16 Flugman, Danielle         11 North Shore-MR       1:33.82    1:34.27        
                  40.81     1:34.27 (53.46)                                        
 17 Carey, Kelly              11 SSL-MR               1:39.22    1:36.06        
                  44.11     1:36.06 (51.95)                                        
 18 Leslie, Heather           12 MSC-MR               1:33.40    1:36.85        
                  43.61     1:36.85 (53.24)                                        
 19 Citrin, Dana              12 SSL-MR               1:52.04    1:38.12        
                  45.66     1:38.12 (52.46)                                        
 20 Rodriguez, Christina      12 MSC-MR               1:45.13    1:40.54        
                  45.97     1:40.54 (54.57)                                        
 21 Sacharoff, Cali           11 SSL-MR               1:52.10    1:41.51        
                  48.31     1:41.51 (53.20)                                        
 22 Capalbo, Nicolette        11 SSL-MR               1:51.10    1:41.67        
                  46.79     1:41.67 (54.88)                                        
 23 Reining, Emma             11 MSC-MR               1:42.72    1:43.25        
                  48.09     1:43.25 (55.16)                                        
 24 Niggl, Haley              11 Wahoos-MR            1:40.00    1:50.07        
                  44.34   1:50.07 (1:05.73)                                        
 25 Connolly, Danielle        11 MSC-MR               1:47.38    1:52.15        
                  50.99   1:52.15 (1:01.16)                                        
 26 Mandracchia, Carolyn      12 North Shore-MR       1:50.00    1:56.42        
                  52.42   1:56.42 (1:04.00)                                        
 27 Sargios, Mariette         11 MSC-MR               2:09.27    1:57.08        
                  54.04   1:57.08 (1:03.04)                                        
 -- Fergus, Danielle          12 Devil Fish-MR        1:19.99         DQ        
                  36.34          DQ (43.17)                                        
 
Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
              1:10.69  ZQ
              1:11.29  JO
              1:21.69  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Danin, Kylie              12 WISC-MR              1:04.94    1:04.55 ZQ     
                  30.01     1:04.55 (34.54)                                        
  2 Zukowski, Carli           12 WISC-MR              1:12.33    1:11.09 JO     
                  33.94     1:11.09 (37.15)                                        
  3 Santore, Lee Ann          12 WISC-MR              1:07.94    1:11.36 SILV   
                  33.43     1:11.36 (37.93)                                        
  4 Leary, Caitlin            12 SSL-MR               1:13.71    1:12.37 SILV   
                  35.75     1:12.37 (36.62)                                        
  5 Elcott, Ina               11 MSC-MR               1:14.31    1:13.63 SILV   
                  33.74     1:13.63 (39.89)                                        
  6 Oyen-Ustad, Lillian       12 NDAC-MR              1:11.72    1:14.00 SILV   
                  33.74     1:14.00 (40.26)                                        
  7 Arcomano, Becca           12 NDAC-MR              1:12.32    1:14.54 SILV   
                  34.17     1:14.54 (40.37)                                        
  8 Troy, Kaitlyn             12 VAC-MR               1:13.89    1:14.61 SILV   
                  33.71     1:14.61 (40.90)                                        
  9 Rogers, Kourtnie          12 VAC-MR               1:12.89    1:14.75 SILV   
                  33.87     1:14.75 (40.88)                                        
 10 Schoenfeld, Sarah         12 North Shore-MR       1:17.51    1:15.75 SILV   
                  36.20     1:15.75 (39.55)                                        
 11 Aufort, Kate              11 WISC-MR              1:15.33    1:16.52 SILV   
                  35.72     1:16.52 (40.80)                                        
 12 Caldwell, Julia           11 MSC-MR               1:18.54    1:16.72 SILV   
                  37.09     1:16.72 (39.63)                                        
 13 Fergus, Danielle          12 Devil Fish-MR        1:17.19    1:17.22 SILV   
                  35.34     1:17.22 (41.88)                                        
 14 Jackson, Chloe            11 MSC-MR               1:17.45    1:17.23 SILV   
                  36.76     1:17.23 (40.47)                                        
 15 Rubino, Cassie            12 TRS-MR               1:19.97    1:18.16 SILV   
                  36.53     1:18.16 (41.63)                                        
 16 Lewis, Emily              12 MSC-MR               1:15.95    1:18.49 SILV   
                  36.60     1:18.49 (41.89)                                        
 17 Parbst, Hannah            12 North Shore-MR       1:27.72    1:19.84 SILV   
                  38.49     1:19.84 (41.35)                                        
 18 Anderson, Grace           11 NDAC-MR              1:22.42    1:20.09 SILV   
                  38.31     1:20.09 (41.78)                                        
 19 Flugman, Danielle         11 North Shore-MR       1:22.48    1:20.48 SILV   
                  37.36     1:20.48 (43.12)                                        
 20 Carey, Kelly              11 SSL-MR               1:23.45    1:21.60 SILV   
                  39.71     1:21.60 (41.89)                                        
 21 Seagraves, Bethany        11 North Shore-MR       1:28.00    1:21.83        
                  37.47     1:21.83 (44.36)                                        
 22 Baldassare, Brooke        11 WISC-MR              1:22.34    1:22.70        
                  41.05     1:22.70 (41.65)                                        
 23 Nieves, Daniella          11 WISC-MR              1:27.42    1:24.56        
                  37.79     1:24.56 (46.77)                                        
 24 Reining, Emma             11 MSC-MR               1:23.39    1:25.18        
                  39.53     1:25.18 (45.65)                                        
 25 Schroeder, Siera          12 Devil Fish-MR        1:44.99    1:25.67        
                  38.98     1:25.67 (46.69)                                        
 26 Burke, Alyssa             12 SSL-MR               1:25.69    1:25.94        
                  40.61     1:25.94 (45.33)                                        
 27 Heilig, Ali               11 VAC-MR               1:30.90    1:26.95        
                  16.42   1:26.95 (1:10.53)                                        
 28 Makebish, Lucy            12 NDAC-MR              1:27.87    1:27.04        
                  39.70     1:27.04 (47.34)                                        
 29 Leslie, Heather           12 MSC-MR               1:22.13    1:28.35        
                  41.60     1:28.35 (46.75)                                        
 30 Conde, Lauren             12 Devil Fish-MR        1:34.99    1:29.74        
                  42.92     1:29.74 (46.82)                                        
 31 Bradley, Katie            11 WISC-MR              1:35.60    1:30.83        
                  45.40     1:30.83 (45.43)                                        
 32 Logan, Danielle           12 TRS-MR               1:31.64    1:32.39        
                  42.54     1:32.39 (49.85)                                        
 33 Urabe, Madelyn            12 Devil Fish-MR        1:32.64    1:32.71        
                  43.64     1:32.71 (49.07)                                        
 34 Rodriguez, Christina      12 MSC-MR               1:28.37    1:33.39        
                  43.37     1:33.39 (50.02)                                        
 35 McNamara, Kristen         12 Devil Fish-MR        1:35.54    1:35.71        
                  16.25   1:35.71 (1:19.46)                                        
 36 Adamow, Liza              11 TRS-MR               1:46.41    1:38.09        
                  48.60     1:38.09 (49.49)                                        
 37 Connolly, Danielle        11 MSC-MR               1:30.67    1:39.30        
                  45.32     1:39.30 (53.98)                                        
 38 Wroblewski, Anna          12 Wahoos-MR            2:00.00    1:39.55        
                  47.05     1:39.55 (52.50)                                        
 39 Sargios, Mariette         11 MSC-MR               1:40.90    1:40.84        
                  48.64     1:40.84 (52.20)                                        
 40 Mandracchia, Carolyn      12 North Shore-MR       1:55.00    1:41.56        
                  52.71     1:41.56 (48.85)                                        
 41 Tadbiri, Mana             12 Wahoos-MR            2:43.33    1:42.18        
                  45.34     1:42.18 (56.84)                                        
 -- Rhodes, Maggie            12 SSL-MR               1:30.63         DQ        
                  43.15          DQ (49.51)                                        
 -- Abatecola, Emily          11 Wahoos-MR            2:10.00         DQ        
                  42.11          DQ (55.19)                                        
 -- Schneider, Gabi           12 SSL-MR               1:50.01         DQ        
                  43.33          DQ (54.06)                                        
 -- Esteves, Arielle          11 Wahoos-MR            1:34.50         DQ        
                  44.71          DQ (53.63)                                        
 -- Hamilton, Sophie          11 SSL-MR               2:16.90         DQ        
                  54.79        DQ (1:07.10)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
              2:29.69  ZQ
              2:31.49  JO
              2:54.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Danin, Kylie              12 WISC-MR              2:21.79    2:18.08 ZQ     
                  29.23     1:03.58 (34.35)     1:45.69 (42.11)     2:18.08 (32.39)
  2 Santore, Lee Ann          12 WISC-MR              2:29.39    2:29.89 JO     
                  30.79     1:11.35 (40.56)     1:55.24 (43.89)     2:29.89 (34.65)
  3 Hutton, Theresa           11 TRS-MR               2:41.26    2:36.38 SILV   
                  33.65     1:12.17 (38.52)     2:01.45 (49.28)     2:36.38 (34.93)
  4 Elcott, Ina               11 MSC-MR               2:39.27    2:37.61 SILV   
                  33.55     1:13.56 (40.01)     2:00.94 (47.38)     2:37.61 (36.67)
  5 Oyen-Ustad, Lillian       12 NDAC-MR              2:41.65    2:41.37 SILV   
                  36.87     1:14.64 (37.77)     2:05.57 (50.93)     2:41.37 (35.80)
  6 Lewis, Emily              12 MSC-MR               2:41.18    2:42.43 SILV   
                  35.45     1:17.16 (41.71)     2:06.56 (49.40)     2:42.43 (35.87)
  7 Hartigan, Meghan          12 SSL-MR               2:50.48    2:42.76 SILV   
                  38.42     1:17.56 (39.14)     2:04.84 (47.28)     2:42.76 (37.92)
  8 Caldwell, Julia           11 MSC-MR               2:40.74    2:43.22 SILV   
                  37.00     1:19.43 (42.43)     2:06.87 (47.44)     2:43.22 (36.35)
  9 Rubino, Cassie            12 TRS-MR               2:56.13    2:44.45 SILV   
                  35.91     1:17.94 (42.03)     2:07.90 (49.96)     2:44.45 (36.55)
 10 Jackson, Chloe            11 MSC-MR               2:44.20    2:47.05 SILV   
                  36.65     1:21.74 (45.09)     2:09.75 (48.01)     2:47.05 (37.30)
 11 Rendon, Jazmin            11 NDAC-MR              2:55.57    2:47.30 SILV   
                  37.47     1:17.99 (40.52)     2:10.49 (52.50)     2:47.30 (36.81)
 12 Fergus, Danielle          12 Devil Fish-MR        3:08.68    2:48.86 SILV   
                  35.89     1:17.53 (41.64)     2:10.52 (52.99)     2:48.86 (38.34)
 13 Baldassare, Brooke        11 WISC-MR              2:57.49    2:54.26        
                  41.31     1:28.06 (46.75)     2:15.83 (47.77)     2:54.26 (38.43)
 14 Cho, Eunice               12 SSL-MR               3:08.41    2:54.73        
                  40.16     1:23.30 (43.14)     2:11.15 (47.85)     2:54.73 (43.58)
 15 Sabbagh, Krista           11 Devil Fish-MR        3:09.99    2:55.48        
                  40.31     1:23.68 (43.37)     2:10.74 (47.06)     2:55.48 (44.74)
 16 Leslie, Heather           12 MSC-MR               3:02.25    2:58.70        
                  42.17     1:25.63 (43.46)     2:16.11 (50.48)     2:58.70 (42.59)
 17 Reining, Emma             11 MSC-MR               3:06.26    3:01.10        
                  43.69     1:27.17 (43.48)     2:23.62 (56.45)     3:01.10 (37.48)
 18 Anderson, Grace           11 NDAC-MR              3:02.97    3:02.70        
                  41.23     1:28.79 (47.56)     2:20.78 (51.99)     3:02.70 (41.92)
 19 Burke, Alyssa             12 SSL-MR               3:21.88    3:07.40        
                  45.80     1:31.68 (45.88)     2:24.52 (52.84)     3:07.40 (42.88)
 20 Williams, Shannon         11 WISC-MR              3:07.57    3:11.29        
                  44.69     1:34.24 (49.55)     2:28.19 (53.95)     3:11.29 (43.10)
 21 Sacharoff, Cali           11 SSL-MR               3:13.33    3:13.78        
                  49.50     1:39.10 (49.60)     2:33.13 (54.03)     3:13.78 (40.65)
 22 Citrin, Dana              12 SSL-MR               3:35.10    3:15.21        
                  45.99     1:37.28 (51.29)     2:31.10 (53.82)     3:15.21 (44.11)
 23 Samovici, Erika           12 SSL-MR               3:43.41    3:17.41        
                  48.35     1:39.67 (51.32)     2:35.31 (55.64)     3:17.41 (42.10)
 24 Rhodes, Maggie            12 SSL-MR               3:37.59    3:18.12        
                  49.03     1:35.33 (46.30)   2:36.48 (1:01.15)     3:18.12 (41.64)
 25 Logan, Danielle           12 TRS-MR               3:10.00    3:19.09        
                  40.36     1:29.74 (49.38)   2:36.03 (1:06.29)     3:19.09 (43.06)
 26 Connolly, Danielle        11 MSC-MR               3:15.57    3:24.53        
                  48.39     1:35.04 (46.65)   2:35.75 (1:00.71)     3:24.53 (48.78)
 27 Mandracchia, Carolyn      12 North Shore-MR       4:00.00    3:32.88        
                  50.33     1:46.90 (56.57)     2:45.43 (58.53)     3:32.88 (47.45)
 28 Sargios, Mariette         11 MSC-MR               3:42.12    3:34.69        
                  54.20     1:46.18 (51.98)   2:47.64 (1:01.46)     3:34.69 (47.05)
 29 Adamow, Liza              11 TRS-MR               3:15.00    3:40.02        
                  54.38     1:50.47 (56.09)   2:51.49 (1:01.02)     3:40.02 (48.53)
 -- Rodriguez, Christina      12 MSC-MR               3:17.63         DQ        
                  42.19     1:33.07 (50.88)     2:27.15 (54.08)          DQ (47.59)
 -- Zukowski, Carli           12 WISC-MR              2:34.00         DQ        
                  33.82     1:13.22 (39.40)     1:57.41 (44.19)          DQ (36.05)
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 West Islip Swim Club-MR  'A'                      1:57.08    1:53.04        
     1) Zukowski, Carli 12              2) Aufort, Kate 11                
     3) Santore, Lee Ann 12             4) Danin, Kylie 12                
                  27.15       56.20 (29.05)     1:24.50 (28.30)     1:53.04 (28.54)
  2 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:55.11    1:55.76        
     1) Arcomano, Becca 12              2) Rendon, Jazmin 11              
     3) Mackrel, Naima 11               4) Oyen-Ustad, Lillian 12         
                  28.98       58.81 (29.83)     1:27.94 (29.13)     1:55.76 (27.82)
  3 Marist Swim Club-MR  'A'                          1:57.50    1:58.28        
     1) Elcott, Ina 11                  2) Caldwell, Julia 11             
     3) Lewis, Emily 12                 4) Jackson, Chloe 11              
                  29.44       58.66 (29.22)     1:29.47 (30.81)     1:58.28 (28.81)
  4 Team Rockland Swimming-MR  'A'                    1:43.69    2:12.38        
     1) Hutton, Theresa 11              2) Rubino, Cassie 12              
     3) Adamow, Liza 11                 4) Logan, Danielle 12             
                  28.91       59.00 (30.09)     1:37.80 (38.80)     2:12.38 (34.58)
  5 West Islip Swim Club-MR  'B'                      2:19.62    2:14.37        
     1) Bradley, Katie 11               2) Armetta, Kelly 12              
     3) Williams, Shannon 11            4) Baldassare, Brooke 11          
                  35.04       51.17 (16.13)     1:11.85 (20.68)   2:14.37 (1:02.52)
  6 Devilfish Aquatics Inc.-MR  'A'                   2:13.36    2:15.96        
     1) Schroeder, Siera 12             2) McNamara, Kristen 12           
     3) Sabbagh, Krista 11              4) Fergus, Danielle 12            
                  33.93     1:10.11 (36.18)     1:42.58 (32.47)     2:15.96 (33.38)
  7 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'B'            2:07.11    2:17.39        
     1) Rutigliano, Sara 12             2) DeSimone, Rachel 11            
     3) Cerulli, Sophie 12              4) Anderson, Grace 11             
                  34.42     1:09.47 (35.05)     1:44.13 (34.66)     2:17.39 (33.26)
  8 Marist Swim Club-MR  'B'                          2:14.79    2:26.91        
     1) Reining, Emma 11                2) Leslie, Heather 12             
     3) Connolly, Danielle 11           4) Long, Emily 11                 
                  35.00     1:09.98 (34.98)     1:47.49 (37.51)     2:26.91 (39.42)
  9 Club Fit Jefferson Valley-MR  'A'                 2:22.89    2:28.04        
     1) Adams, Skylar 11                2) Tadbiri, Mana 12               
     3) Wroblewski, Anna 12             4) Niggl, Haley 11                
                  37.03     1:15.41 (38.38)     1:50.34 (34.93)     2:28.04 (37.70)
 -- North Shore Swimming-MR  'A'                      2:08.00         DQ        
     1) Schoenfeld, Sarah 12            2) Mandracchia, Carolyn 12        
     3) Seagraves, Bethany 11           4) Flugman, Danielle 11           
                  30.63     1:06.79 (36.16)     1:39.65 (32.86)          DQ (32.56)
 
Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 West Islip Swim Club-MR  'A'                      2:09.55    2:04.85        
     1) Danin, Kylie 12                 2) Zukowski, Carli 12             
     3) Santore, Lee Ann 12             4) Aufort, Kate 11                
                  30.49     1:05.89 (35.40)     2:04.85 (58.96)                    
  2 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:07.11    2:15.48        
     1) Oyen-Ustad, Lillian 12          2) Rutigliano, Sara 12            
     3) Arcomano, Becca 12              4) Mackrel, Naima 11              
                  32.51     1:10.53 (38.02)   2:15.48 (1:04.95)                    
  3 Marist Swim Club-MR  'A'                          2:10.51    2:16.22        
     1) Elcott, Ina 11                  2) Caldwell, Julia 11             
     3) Lewis, Emily 12                 4) Jackson, Chloe 11              
                  33.97     1:11.93 (37.96)     1:47.39 (35.46)     2:16.22 (28.83)
  4 West Islip Swim Club-MR  'B'                      2:20.00    2:27.07        
     1) Williams, Shannon 11            2) Armetta, Kelly 12              
     3) Nieves, Daniella 11             4) Bradley, Katie 11              
                  38.63     1:19.08 (40.45)     1:33.76 (14.68)     2:27.07 (53.31)
  5 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'B'            2:25.11    2:30.81        
     1) Sistare, Kate 11                2) Anderson, Grace 11             
     3) Rendon, Jazmin 11               4) Makebish, Lucy 12              
                  37.84     1:19.01 (41.17)     1:54.90 (35.89)     2:30.81 (35.91)
  6 Team Rockland Swimming-MR  'A'                    1:54.86    2:30.89        
     1) Logan, Danielle 12              2) Adamow, Liza 11                
     3) Rubino, Cassie 12               4) Hutton, Theresa 11             
                  33.04     1:23.60 (50.56)     1:57.96 (34.36)     2:30.89 (32.93)
  7 North Shore Swimming-MR  'A'                      2:24.00    2:31.80        
     1) Mandracchia, Carolyn 12         2) Parbst, Hannah 12              
     3) Schoenfeld, Sarah 12            4) Flugman, Danielle 11           
                  49.29     1:27.96 (38.67)     2:00.58 (32.62)     2:31.80 (31.22)
  8 Devilfish Aquatics Inc.-MR  'A'                   2:57.35    2:34.14        
     1) Schroeder, Siera 12             2) Urabe, Madelyn 12              
     3) Fergus, Danielle 12             4) Conde, Lauren 12               
                  40.03     1:25.85 (45.82)     1:58.76 (32.91)     2:34.14 (35.38)
  9 Marist Swim Club-MR  'B'                          2:32.43    2:50.34        
     1) Reining, Emma 11                2) Long, Emily 11                 
     3) Leslie, Heather 12              4) Sargios, Mariette 11           
                  38.40     1:30.73 (52.33)     2:11.74 (41.01)     2:50.34 (38.60)
 10 Club Fit Jefferson Valley-MR  'A'                 2:31.00    2:50.38        
     1) Abatecola, Emily 11             2) Esteves, Arielle 11            
     3) Niggl, Haley 11                 4) Tadbiri, Mana 12               
                  42.18     1:31.05 (48.87)     2:13.62 (42.57)     2:50.38 (36.76)
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                26.79  ZQ
                26.99  JO
                30.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Whalen, Bridget           14 WISC-MR                26.57      26.21 ZQ     
  2 Stein, Kimmy              13 SSL-MR                 27.73      27.89 SILV   
  3 Bhanji, Ameera            13 MSC-MR                 26.21      28.15 SILV   
  4 Quezada, Betsy            13 UNDA-MR                28.27      28.43 SILV   
  5 Hodder, Chandler          14 Wahoos-MR              28.23      28.52 SILV   
  6 McTigue, Ellen            14 Devil Fish-MR          28.42      28.63 SILV   
  7 Gay, Ali                  14 NDAC-MR                27.67      28.70 SILV   
  8 Zehner, Lauren            14 North Shore-MR         28.79      28.81 SILV   
  9 Crisci, Angelia           14 WISC-MR                28.16      28.93 SILV   
 10 Seelbach, Leeza           14 NDAC-MR                28.82      29.04 SILV   
 11 Timpanaro, Ilysa          14 NDAC-MR                28.36      29.29 SILV   
 12 Vizcaino, Kristine        14 North Shore-MR         28.91      29.36 SILV   
 13 Scanlon, Madison          13 SSL-MR                 29.42      29.38 SILV   
 14 Pfaffe, Alyssa            14 WISC-MR                28.75      29.43 SILV   
 15 Nunez, Naomi              14 MSC-MR                 28.42      29.46 SILV   
 16 Meringolo, Phoebe         13 WISC-MR                28.74      29.52 SILV   
 17 Stratica, Heather         14 MSC-MR                 29.30      29.74 SILV   
 18 Weckesser, Kayla          13 NDAC-MR                30.20      29.91 SILV   
 19 Sussman, Heather          14 TRS-MR                 29.46      30.01 SILV   
 20 Burton, Emily             13 WISC-MR                30.08      30.19 SILV   
 21 Pagano, Megan             13 Devil Fish-MR          29.83      30.22        
 22 Mullaney, Madeline        13 Devil Fish-MR          30.02      30.72        
 23 Alderson, Krisztina       13 MSC-MR                 30.59      30.89        
 24 Feighery, Aisling         13 Wahoos-MR              31.45      30.99        
 25 Gilhooly, Caroline        13 SSL-MR                 32.28      31.32        
 26 Silvera, Kai              13 WISC-MR                37.38      31.71        
 27 Colon, Yalisha            13 SSL-MR                 32.01      32.05        
 28 Izzo, Sarah               14 NDAC-MR                30.46      32.25        
 29 Simas, Nicole             13 WISC-MR                35.88      32.26        
 30 LaPerche, Erin            13 MSC-MR                 31.76      32.65        
 31 Schroeder, Daphne         13 NDAC-MR                32.02      32.70        
 -- Micossi-Zises, Sofia      14 NDAC-MR                31.53         DQ        
 
Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                58.19  ZQ
                58.49  JO
              1:06.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Whalen, Bridget           14 WISC-MR                57.05      56.74 ZQ     
                  27.05       56.74 (29.69)                                        
  2 McTigue, Ellen            14 Devil Fish-MR        1:03.23      59.69 SILV   
                  28.32       59.69 (31.37)                                        
  3 Bhanji, Ameera            13 MSC-MR                 59.95    1:00.65 SILV   
                  29.05     1:00.65 (31.60)                                        
  4 Vizcaino, Kristine        14 North Shore-MR       1:02.09    1:01.05 SILV   
                  29.54     1:01.05 (31.51)                                        
  5 Hartigan, Colleen         14 SSL-MR               1:01.18    1:01.19 SILV   
                  29.47     1:01.19 (31.72)                                        
  6 Zehner, Lauren            14 North Shore-MR       1:02.87    1:01.46 SILV   
                  29.60     1:01.46 (31.86)                                        
  7 Quezada, Betsy            13 UNDA-MR              1:02.19    1:01.55 SILV   
                  29.33     1:01.55 (32.22)                                        
  8 Hodder, Chandler          14 Wahoos-MR            1:01.89    1:02.08 SILV   
                  29.59     1:02.08 (32.49)                                        
  9 Gay, Ali                  14 NDAC-MR              1:01.20    1:02.22 SILV   
                  29.52     1:02.22 (32.70)                                        
 10 Mance, Emily              14 Devil Fish-MR        1:02.12    1:02.42 SILV   
                  30.39     1:02.42 (32.03)                                        
 11 Crisci, Angelia           14 WISC-MR              1:02.54    1:02.75 SILV   
                  29.44     1:02.75 (33.31)                                        
 12 Stratica, Heather         14 MSC-MR               1:03.75    1:03.77 SILV   
                  30.77     1:03.77 (33.00)                                        
 13 Pfaffe, Alyssa            14 WISC-MR              1:03.49    1:03.83 SILV   
                  30.75     1:03.83 (33.08)                                        
 14 Nunez, Naomi              14 MSC-MR               1:02.43    1:04.48 SILV   
                  30.00     1:04.48 (34.48)                                        
 15 Timpanaro, Ilysa          14 NDAC-MR              1:01.98    1:04.61 SILV   
                  30.57     1:04.61 (34.04)                                        
 16 Sussman, Heather          14 TRS-MR               1:06.54    1:05.06 SILV   
                  31.05     1:05.06 (34.01)                                        
 17 Burton, Emily             13 WISC-MR              1:06.30    1:05.10 SILV   
                  31.58     1:05.10 (33.52)                                        
 18 Pagano, Megan             13 Devil Fish-MR        1:04.79    1:05.41 SILV   
                  31.23     1:05.41 (34.18)                                        
 19 Meringolo, Phoebe         13 WISC-MR              1:04.15    1:05.59 SILV   
                  31.87     1:05.59 (33.72)                                        
 20 Alderson, Krisztina       13 MSC-MR               1:08.27    1:07.57        
                  32.54     1:07.57 (35.03)                                        
 21 Weckesser, Kayla          13 NDAC-MR              1:09.58    1:08.13        
                  31.33     1:08.13 (36.80)                                        
 22 LaPerche, Erin            13 MSC-MR               1:09.03    1:08.81        
                  32.76     1:08.81 (36.05)                                        
 23 Izzo, Sarah               14 NDAC-MR              1:08.18    1:10.39        
                  33.09     1:10.39 (37.30)                                        
 24 Silvera, Kai              13 WISC-MR              1:23.72    1:10.40        
                  33.24     1:10.40 (37.16)                                        
 25 Simas, Nicole             13 WISC-MR              1:21.02    1:14.24        
                  33.57     1:14.24 (40.67)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:06.49  ZQ
              2:07.99  JO
              2:22.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Whalen, Bridget           14 WISC-MR              2:04.05    2:03.66 ZQ     
                  27.50       57.94 (30.44)     1:30.70 (32.76)     2:03.66 (32.96)
  2 Hartigan, Colleen         14 SSL-MR               2:06.37    2:08.11 SILV   
                  29.63     1:01.69 (32.06)     1:35.17 (33.48)     2:08.11 (32.94)
  3 Bhanji, Ameera            13 MSC-MR               2:12.88    2:13.04 SILV   
                  30.32     1:04.34 (34.02)     1:39.54 (35.20)     2:13.04 (33.50)
  4 Scanlon, Madison          13 SSL-MR               2:22.52    2:15.37 SILV   
                  31.81     1:05.69 (33.88)     1:40.74 (35.05)     2:15.37 (34.63)
  5 Stein, Kimmy              13 SSL-MR               2:13.63    2:16.04 SILV   
                  30.19     1:04.55 (34.36)     1:40.81 (36.26)     2:16.04 (35.23)
  6 Burton, Emily             13 WISC-MR              2:24.21    2:16.07 SILV   
                  31.65     1:05.57 (33.92)     1:41.02 (35.45)     2:16.07 (35.05)
  7 Vizcaino, Kristine        14 North Shore-MR       2:16.10    2:16.63 SILV   
                  30.26     1:04.17 (33.91)     1:40.57 (36.40)     2:16.63 (36.06)
  8 Nunez, Naomi              14 MSC-MR               2:20.22    2:16.66 SILV   
                  31.36     1:06.17 (34.81)     1:41.72 (35.55)     2:16.66 (34.94)
  9 Seelbach, Leeza           14 NDAC-MR              2:17.03    2:18.11 SILV   
                  30.80     1:05.32 (34.52)     1:42.01 (36.69)     2:18.11 (36.10)
 10 Gay, Ali                  14 NDAC-MR              2:16.04    2:18.16 SILV   
                  29.57     1:04.45 (34.88)     1:41.48 (37.03)     2:18.16 (36.68)
 11 Stratica, Heather         14 MSC-MR               2:20.88    2:19.29 SILV   
                  31.52     1:07.19 (35.67)     1:44.05 (36.86)     2:19.29 (35.24)
 12 Meringolo, Phoebe         13 WISC-MR              2:23.23    2:25.85        
                  31.47     1:07.69 (36.22)     1:46.38 (38.69)     2:25.85 (39.47)
 13 Weckesser, Kayla          13 NDAC-MR              2:29.48    2:27.70        
                  32.22     1:09.49 (37.27)     1:48.62 (39.13)     2:27.70 (39.08)
 14 Alderson, Krisztina       13 MSC-MR               2:26.71    2:28.18        
                  33.81     1:12.16 (38.35)     1:50.88 (38.72)     2:28.18 (37.30)
 15 Gilhooly, Caroline        13 SSL-MR               2:38.55    2:28.76        
                  33.55     1:11.41 (37.86)     1:50.88 (39.47)     2:28.76 (37.88)
 16 LaPerche, Erin            13 MSC-MR               2:26.19    2:28.97        
                  33.38     1:11.04 (37.66)     1:49.93 (38.89)     2:28.97 (39.04)
 17 Colon, Yalisha            13 SSL-MR               2:41.01    2:52.53        
                  37.25     1:20.70 (43.45)     2:08.62 (47.92)     2:52.53 (43.91)
 18 Simas, Nicole             13 WISC-MR              2:45.00    2:56.25        
                  35.14     1:20.02 (44.88)     2:09.48 (49.46)     2:56.25 (46.77)
 
Girls 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:31.99  ZQ
              5:35.99  JO
              6:05.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hartigan, Colleen         14 SSL-MR               5:23.80    5:34.86 JO     
                  30.58     1:03.78 (33.20)     1:37.82 (34.04)     2:11.96 (34.14)
        2:45.96 (34.00)     3:19.66 (33.70)     3:53.87 (34.21)     4:28.07 (34.20)
        5:02.05 (33.98)     5:34.86 (32.81)                                        
  2 Mance, Emily              14 Devil Fish-MR        5:44.83    5:39.20 SILV   
                  30.88     1:03.77 (32.89)     1:37.98 (34.21)     2:12.28 (34.30)
        2:46.67 (34.39)     3:20.97 (34.30)     3:56.02 (35.05)     4:30.73 (34.71)
        5:05.43 (34.70)     5:39.20 (33.77)                                        
  3 Scanlon, Madison          13 SSL-MR               6:24.51    6:01.04 SILV   
                  32.63     1:07.85 (35.22)     1:44.20 (36.35)     2:21.33 (37.13)
        2:57.40 (36.07)     3:34.48 (37.08)     4:12.68 (38.20)     4:49.83 (37.15)
        5:26.35 (36.52)     6:01.04 (34.69)                                        
  4 Bhanji, Ameera            13 MSC-MR               6:01.22    6:02.20 SILV   
                  32.10     1:07.62 (35.52)     1:43.54 (35.92)     2:20.55 (37.01)
        2:57.96 (37.41)     3:35.85 (37.89)     4:12.79 (36.94)     4:50.45 (37.66)
        5:27.70 (37.25)     6:02.20 (34.50)                                        
  5 Pagano, Megan             13 Devil Fish-MR        6:01.65    6:03.80 SILV   
                  32.21     1:07.29 (35.08)     1:43.64 (36.35)     2:20.68 (37.04)
        2:57.50 (36.82)     3:35.23 (37.73)     4:12.56 (37.33)     4:49.89 (37.33)
        5:27.58 (37.69)     6:03.80 (36.22)                                        
  6 Quezada, Betsy            13 UNDA-MR              6:06.62    6:04.01 SILV   
                  31.77     1:06.51 (34.74)     1:42.17 (35.66)     2:18.22 (36.05)
        2:55.46 (37.24)     3:33.22 (37.76)     4:11.72 (38.50)     4:51.13 (39.41)
        5:27.99 (36.86)     6:04.01 (36.02)                                        
  7 Stratica, Heather         14 MSC-MR               6:23.41    6:12.73        
                  32.93     1:10.03 (37.10)     1:47.56 (37.53)     2:25.34 (37.78)
        3:03.37 (38.03)     3:40.95 (37.58)     4:19.86 (38.91)     4:58.30 (38.44)
        5:36.79 (38.49)     6:12.73 (35.94)                                        
  8 Nunez, Naomi              14 MSC-MR               6:07.20    6:13.78        
                  32.98     1:08.68 (35.70)     1:45.36 (36.68)     2:22.72 (37.36)
        3:00.47 (37.75)     3:38.70 (38.23)     4:17.77 (39.07)     4:56.89 (39.12)
        5:35.64 (38.75)     6:13.78 (38.14)                                        
  9 Seelbach, Leeza           14 NDAC-MR              6:17.32    6:17.07        
                  32.13     1:08.00 (35.87)     1:45.78 (37.78)     2:24.73 (38.95)
        3:03.74 (39.01)     3:42.03 (38.29)     4:20.92 (38.89)     5:00.08 (39.16)
        5:39.41 (39.33)     6:17.07 (37.66)                                        
 10 Stein, Kimmy              13 SSL-MR               6:13.86    6:22.02        
                  33.44     1:10.02 (36.58)     1:47.54 (37.52)     2:25.95 (38.41)
        3:04.40 (38.45)     3:43.56 (39.16)     4:23.44 (39.88)     5:01.84 (38.40)
        5:41.67 (39.83)     6:22.02 (40.35)                                        
 11 Gilhooly, Caroline        13 SSL-MR               6:46.35    6:34.27        
                  35.56     1:14.95 (39.39)     1:54.98 (40.03)     2:35.09 (40.11)
        3:15.89 (40.80)     3:56.16 (40.27)     4:37.31 (41.15)     5:17.05 (39.74)
        5:56.50 (39.45)     6:34.27 (37.77)                                        
 12 LaPerche, Erin            13 MSC-MR               6:37.18    6:34.41        
                  35.22     1:14.53 (39.31)     1:54.72 (40.19)     2:35.25 (40.53)
        3:15.36 (40.11)     3:56.42 (41.06)     4:36.90 (40.48)     5:17.57 (40.67)
        5:57.32 (39.75)     6:34.41 (37.09)                                        
 13 Alderson, Krisztina       13 MSC-MR               6:33.90    6:38.33        
                  34.77     1:14.27 (39.50)     1:54.96 (40.69)     2:35.76 (40.80)
        3:16.46 (40.70)     3:57.39 (40.93)     4:38.38 (40.99)     5:19.47 (41.09)
        5:59.87 (40.40)     6:38.33 (38.46)                                        
 14 Weckesser, Kayla          13 NDAC-MR              6:55.52    6:40.64        
                  34.41     1:13.77 (39.36)     1:55.24 (41.47)     2:36.43 (41.19)
        3:17.78 (41.35)     3:59.27 (41.49)     4:40.98 (41.71)     5:21.68 (40.70)
        6:02.18 (40.50)     6:40.64 (38.46)                                        
 15 Colon, Yalisha            13 SSL-MR               6:41.01    7:49.64        
                  39.33     1:25.08 (45.75)     2:13.15 (48.07)     3:02.53 (49.38)
        3:51.70 (49.17)     4:40.75 (49.05)     5:30.79 (50.04)     6:20.35 (49.56)
        7:09.49 (49.14)     7:49.64 (40.15)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:05.99  ZQ
              1:06.59  JO
              1:18.29  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Whalen, Bridget           14 WISC-MR              1:03.99    1:04.13 ZQ     
                  31.38     1:04.13 (32.75)                                        
  2 Vizcaino, Kristine        14 North Shore-MR       1:07.76    1:09.01 SILV   
                  34.10     1:09.01 (34.91)                                        
  3 Hartigan, Colleen         14 SSL-MR               1:09.11    1:09.58 SILV   
                  34.40     1:09.58 (35.18)                                        
  4 Nunez, Naomi              14 MSC-MR               1:11.32    1:09.67 SILV   
                  33.97     1:09.67 (35.70)                                        
  5 McTigue, Ellen            14 Devil Fish-MR        1:13.26    1:10.16 SILV   
                  34.40     1:10.16 (35.76)                                        
  6 Timpanaro, Ilysa          14 NDAC-MR              1:08.42    1:10.69 SILV   
                  34.03     1:10.69 (36.66)                                        
  7 Quezada, Betsy            13 UNDA-MR              1:12.51    1:11.00 SILV   
                  34.22     1:11.00 (36.78)                                        
  8 Hodder, Chandler          14 Wahoos-MR            1:11.13    1:11.24 SILV   
                  34.98     1:11.24 (36.26)                                        
  9 Bhanji, Ameera            13 MSC-MR               1:09.76    1:11.81 SILV   
                  35.66     1:11.81 (36.15)                                        
 10 Mance, Emily              14 Devil Fish-MR        1:11.83    1:12.21 SILV   
                  35.51     1:12.21 (36.70)                                        
 11 Pagano, Megan             13 Devil Fish-MR        1:12.05    1:12.36 SILV   
                  34.85     1:12.36 (37.51)                                        
 12 Zehner, Lauren            14 North Shore-MR       1:13.22    1:12.75 SILV   
                  36.04     1:12.75 (36.71)                                        
 13 Gay, Ali                  14 NDAC-MR              1:09.85    1:12.91 SILV   
                  34.81     1:12.91 (38.10)                                        
 14 Pfaffe, Alyssa            14 WISC-MR              1:12.89    1:14.62 SILV   
                  36.33     1:14.62 (38.29)                                        
 15 Stratica, Heather         14 MSC-MR               1:16.69    1:15.88 SILV   
                  36.20     1:15.88 (39.68)                                        
 16 Crisci, Angelia           14 WISC-MR              1:13.40    1:16.51 SILV   
                  37.27     1:16.51 (39.24)                                        
 17 LaPerche, Erin            13 MSC-MR               1:18.47    1:16.77 SILV   
                  37.93     1:16.77 (38.84)                                        
 18 Alderson, Krisztina       13 MSC-MR               1:18.28    1:16.80 SILV   
                  37.70     1:16.80 (39.10)                                        
 19 Burton, Emily             13 WISC-MR              1:16.71    1:17.87 SILV   
                  38.67     1:17.87 (39.20)                                        
 20 Weckesser, Kayla          13 NDAC-MR              1:16.13    1:18.25 SILV   
                  38.17     1:18.25 (40.08)                                        
 21 Sussman, Heather          14 TRS-MR               1:20.16    1:20.06        
                  38.96     1:20.06 (41.10)                                        
 22 Meringolo, Phoebe         13 WISC-MR              1:17.52    1:21.24        
                  40.12     1:21.24 (41.12)                                        
 23 Silvera, Kai              13 WISC-MR              1:46.00    1:27.32        
 24 Simas, Nicole             13 WISC-MR              1:37.50    1:40.76        
 
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:15.49  ZQ
              1:16.49  JO
              1:26.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Whalen, Bridget           14 WISC-MR              1:25.00    1:15.21 ZQ     
                  35.43     1:15.21 (39.78)                                        
  2 Vizcaino, Kristine        14 North Shore-MR       1:14.84    1:16.04 JO     
                  35.26     1:16.04 (40.78)                                        
  3 Gay, Ali                  14 NDAC-MR              1:15.20    1:18.26 SILV   
                  36.68     1:18.26 (41.58)                                        
  4 Crisci, Angelia           14 WISC-MR              1:18.40    1:18.98 SILV   
                  36.58     1:18.98 (42.40)                                        
  5 Timpanaro, Ilysa          14 NDAC-MR              1:15.40    1:19.37 SILV   
                  37.05     1:19.37 (42.32)                                        
  6 Stein, Kimmy              13 SSL-MR               1:23.19    1:22.96 SILV   
                  39.37     1:22.96 (43.59)                                        
  7 Weckesser, Kayla          13 NDAC-MR              1:21.13    1:23.29 SILV   
                  39.06     1:23.29 (44.23)                                        
  8 Mullaney, Madeline        13 Devil Fish-MR        1:22.25    1:24.59 SILV   
                  39.44     1:24.59 (45.15)                                        
  9 Gilhooly, Caroline        13 SSL-MR               1:27.07    1:24.63 SILV   
                  40.44     1:24.63 (44.19)                                        
 10 Pfaffe, Alyssa            14 WISC-MR              1:27.44    1:24.70 SILV   
                  40.19     1:24.70 (44.51)                                        
 10 Quezada, Betsy            13 UNDA-MR              1:26.55    1:24.70 SILV   
                  40.04     1:24.70 (44.66)                                        
 12 Scanlon, Madison          13 SSL-MR               1:29.77    1:24.98 SILV   
                  40.49     1:24.98 (44.49)                                        
 13 Bhanji, Ameera            13 MSC-MR               1:27.23    1:25.20 SILV   
                  40.59     1:25.20 (44.61)                                        
 14 Meringolo, Phoebe         13 WISC-MR              1:23.23    1:25.23 SILV   
                  39.64     1:25.23 (45.59)                                        
 15 Izzo, Sarah               14 NDAC-MR              1:21.57    1:25.25 SILV   
                  40.09     1:25.25 (45.16)                                        
 16 Hodder, Chandler          14 Wahoos-MR            1:38.00    1:25.81 SILV   
                  40.58     1:25.81 (45.23)                                        
 17 Seelbach, Leeza           14 NDAC-MR              1:23.77    1:26.22 SILV   
                  40.59     1:26.22 (45.63)                                        
 18 Nunez, Naomi              14 MSC-MR               1:24.10    1:26.35 SILV   
                  40.60     1:26.35 (45.75)                                        
 19 McTigue, Ellen            14 Devil Fish-MR        1:28.14    1:26.38 SILV   
                  40.23     1:26.38 (46.15)                                        
 20 LaPerche, Erin            13 MSC-MR               1:27.70    1:27.30        
                  40.11     1:27.30 (47.19)                                        
 21 Pagano, Megan             13 Devil Fish-MR        1:27.55    1:27.83        
                  42.59     1:27.83 (45.24)                                        
 22 Sussman, Heather          14 TRS-MR               1:34.79    1:28.55        
                  42.11     1:28.55 (46.44)                                        
 23 Feighery, Aisling         13 Wahoos-MR            1:30.26    1:29.45        
                  42.75     1:29.45 (46.70)                                        
 24 Simas, Nicole             13 WISC-MR              1:36.28    1:29.55        
                  40.73     1:29.55 (48.82)                                        
 25 Stratica, Heather         14 MSC-MR               1:28.65    1:30.40        
                  42.49     1:30.40 (47.91)                                        
 26 Micossi-Zises, Sofia      14 NDAC-MR              1:27.76    1:30.90        
                  43.39     1:30.90 (47.51)                                        
 27 Schroeder, Daphne         13 NDAC-MR              1:30.40    1:32.05        
                  43.81     1:32.05 (48.24)                                        
 28 Silvera, Kai              13 WISC-MR              1:45.00    1:34.04        
                  42.50     1:34.04 (51.54)                                        
 29 Alderson, Krisztina       13 MSC-MR               1:33.93    1:34.26        
                  44.24     1:34.26 (50.02)                                        
 30 Colon, Yalisha            13 SSL-MR               1:32.01    1:36.33        
                  44.00     1:36.33 (52.33)                                        
 31 Zehner, Lauren            14 North Shore-MR       1:40.91    1:39.35        
                  46.15     1:39.35 (53.20)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:05.29  ZQ
              1:05.69  JO
              1:14.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Whalen, Bridget           14 WISC-MR              1:05.08    1:04.89 ZQ     
                  29.66     1:04.89 (35.23)                                        
  2 Bhanji, Ameera            13 MSC-MR               1:05.90    1:06.40 SILV   
                  31.39     1:06.40 (35.01)                                        
  3 Gay, Ali                  14 NDAC-MR              1:09.16    1:10.46 SILV   
                  31.85     1:10.46 (38.61)                                        
  4 Quezada, Betsy            13 UNDA-MR              1:13.80    1:10.74 SILV   
                  33.32     1:10.74 (37.42)                                        
  5 Hartigan, Colleen         14 SSL-MR               1:14.91    1:11.53 SILV   
                  33.59     1:11.53 (37.94)                                        
  6 Timpanaro, Ilysa          14 NDAC-MR              1:11.28    1:13.10 SILV   
                  33.10     1:13.10 (40.00)                                        
  7 Nunez, Naomi              14 MSC-MR               1:11.07    1:14.29 SILV   
                  33.61     1:14.29 (40.68)                                        
  8 Crisci, Angelia           14 WISC-MR              1:20.21    1:15.41        
                  34.44     1:15.41 (40.97)                                        
  9 Zehner, Lauren            14 North Shore-MR       1:14.35    1:15.96        
                  35.45     1:15.96 (40.51)                                        
 10 Hodder, Chandler          14 Wahoos-MR            1:17.00    1:17.10        
                  34.60     1:17.10 (42.50)                                        
 11 Vizcaino, Kristine        14 North Shore-MR       1:15.75    1:17.21        
                  35.69     1:17.21 (41.52)                                        
 12 Mance, Emily              14 Devil Fish-MR        1:16.13    1:17.96        
                  36.22     1:17.96 (41.74)                                        
 13 Alderson, Krisztina       13 MSC-MR               1:11.46    1:18.45        
                  36.42     1:18.45 (42.03)                                        
 14 Sussman, Heather          14 TRS-MR               1:23.17    1:18.72        
                  36.11     1:18.72 (42.61)                                        
 15 Stratica, Heather         14 MSC-MR               1:20.39    1:19.11        
                  35.83     1:19.11 (43.28)                                        
 16 LaPerche, Erin            13 MSC-MR               1:18.81    1:20.04        
                  36.71     1:20.04 (43.33)                                        
 17 Pagano, Megan             13 Devil Fish-MR        1:18.49    1:20.48        
                  36.06     1:20.48 (44.42)                                        
 18 Burton, Emily             13 WISC-MR              1:30.00    1:20.69        
                  36.36     1:20.69 (44.33)                                        
 19 Meringolo, Phoebe         13 WISC-MR              1:23.71    1:22.98        
                  37.44     1:22.98 (45.54)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
              2:21.99  ZQ
              2:23.49  JO
              2:47.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Whalen, Bridget           14 WISC-MR              2:21.76    2:18.68 ZQ     
                  29.39     1:04.10 (34.71)     1:46.27 (42.17)     2:18.68 (32.41)
  2 Gay, Ali                  14 NDAC-MR              2:29.84    2:30.33 SILV   
                  31.56     1:11.03 (39.47)     1:54.47 (43.44)     2:30.33 (35.86)
  3 Bhanji, Ameera            13 MSC-MR               2:32.18    2:32.52 SILV   
                  30.89     1:11.04 (40.15)     1:58.68 (47.64)     2:32.52 (33.84)
  4 Timpanaro, Ilysa          14 NDAC-MR              2:30.76    2:34.53 SILV   
                  32.40     1:11.31 (38.91)     1:55.72 (44.41)     2:34.53 (38.81)
  5 Nunez, Naomi              14 MSC-MR               2:37.84    2:34.76 SILV   
                  32.31     1:11.34 (39.03)     1:59.21 (47.87)     2:34.76 (35.55)
  6 Seelbach, Leeza           14 NDAC-MR              2:35.68    2:35.34 SILV   
                  33.73     1:14.23 (40.50)     2:01.32 (47.09)     2:35.34 (34.02)
  7 Vizcaino, Kristine        14 North Shore-MR       2:30.56    2:35.51 SILV   
                  36.88     1:15.29 (38.41)     1:59.46 (44.17)     2:35.51 (36.05)
  8 Quezada, Betsy            13 UNDA-MR              2:42.13    2:35.84 SILV   
                  31.70     1:11.39 (39.69)     2:00.39 (49.00)     2:35.84 (35.45)
  9 Crisci, Angelia           14 WISC-MR              2:34.04    2:36.63 SILV   
                  32.90     1:14.48 (41.58)     2:00.05 (45.57)     2:36.63 (36.58)
 10 Hodder, Chandler          14 Wahoos-MR            2:46.32    2:37.55 SILV   
                  34.24     1:13.52 (39.28)     2:01.72 (48.20)     2:37.55 (35.83)
 11 Pagano, Megan             13 Devil Fish-MR        2:37.06    2:39.67 SILV   
                  36.86     1:16.57 (39.71)     2:04.38 (47.81)     2:39.67 (35.29)
 12 Weckesser, Kayla          13 NDAC-MR              2:41.26    2:40.48 SILV   
                  35.78     1:17.24 (41.46)     2:01.87 (44.63)     2:40.48 (38.61)
 13 Stratica, Heather         14 MSC-MR               2:42.07    2:42.04 SILV   
                  35.65     1:17.48 (41.83)     2:07.17 (49.69)     2:42.04 (34.87)
 14 Burton, Emily             13 WISC-MR              2:44.72    2:43.17 SILV   
                  36.37     1:18.18 (41.81)     2:07.09 (48.91)     2:43.17 (36.08)
 15 McTigue, Ellen            14 Devil Fish-MR        2:46.91    2:43.57 SILV   
                  34.66     1:15.38 (40.72)     2:07.95 (52.57)     2:43.57 (35.62)
 16 Gilhooly, Caroline        13 SSL-MR               2:49.44    2:44.59 SILV   
                  39.06     1:19.45 (40.39)     2:05.81 (46.36)     2:44.59 (38.78)
 17 Zehner, Lauren            14 North Shore-MR       2:45.10    2:45.61 SILV   
                  35.38     1:15.81 (40.43)     2:10.72 (54.91)     2:45.61 (34.89)
 18 Alderson, Krisztina       13 MSC-MR               2:48.32    2:46.46 SILV   
                  36.58     1:18.90 (42.32)     2:10.68 (51.78)     2:46.46 (35.78)
 19 Sussman, Heather          14 TRS-MR               2:46.76    2:48.52        
                  36.42     1:21.43 (45.01)     2:12.48 (51.05)     2:48.52 (36.04)
 20 Meringolo, Phoebe         13 WISC-MR              2:47.48    2:49.33        
                  37.43     1:21.15 (43.72)     2:11.05 (49.90)     2:49.33 (38.28)
 21 Feighery, Aisling         13 Wahoos-MR            2:55.00    2:50.70        
                  38.78     1:22.13 (43.35)     2:11.53 (49.40)     2:50.70 (39.17)
 22 Mullaney, Madeline        13 Devil Fish-MR        2:39.95    2:50.82        
                  36.76     1:20.36 (43.60)     2:10.47 (50.11)     2:50.82 (40.35)
 23 Schroeder, Daphne         13 NDAC-MR              2:39.72    2:51.00        
                  37.14     1:19.59 (42.45)     2:10.11 (50.52)     2:51.00 (40.89)
 24 Silvera, Kai              13 WISC-MR              3:30.00    3:02.75        
                  37.29     1:22.61 (45.32)     2:17.59 (54.98)     3:02.75 (45.16)
 25 Colon, Yalisha            13 SSL-MR               3:11.01    3:07.29        
                  42.39     1:29.33 (46.94)     2:25.97 (56.64)     3:07.29 (41.32)
 26 Simas, Nicole             13 WISC-MR              3:20.00    3:16.62        
                  44.43     1:39.06 (54.63)     2:29.70 (50.64)     3:16.62 (46.92)
 -- LaPerche, Erin            13 MSC-MR               2:46.97         DQ        
                  36.61     1:19.38 (42.77)     2:08.53 (49.15)          DQ (39.02)
 
Girls 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
              4:59.99  ZQ
              5:06.99  JO
              5:38.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hartigan, Colleen         14 SSL-MR               5:05.55    5:02.41 JO     
                  32.69     1:12.14 (39.45)     1:49.61 (37.47)     2:26.61 (37.00)
        3:09.54 (42.93)     3:54.23 (44.69)     4:29.03 (34.80)     5:02.41 (33.38)
  2 Bhanji, Ameera            13 MSC-MR               5:24.00    5:26.71 SILV   
                  32.82     1:10.13 (37.31)     1:52.04 (41.91)     2:34.30 (42.26)
        3:21.81 (47.51)     4:11.11 (49.30)     4:50.22 (39.11)     5:26.71 (36.49)
  3 Vizcaino, Kristine        14 North Shore-MR       5:26.74    5:33.95 SILV   
                  38.67     1:25.97 (47.30)     2:07.18 (41.21)     2:48.44 (41.26)
        3:32.05 (43.61)     4:20.32 (48.27)     4:59.30 (38.98)     5:33.95 (34.65)
  4 Nunez, Naomi              14 MSC-MR               5:28.75    5:34.91 SILV   
                  34.66     1:15.31 (40.65)     1:57.90 (42.59)     2:39.04 (41.14)
        3:27.47 (48.43)     4:17.50 (50.03)     4:56.64 (39.14)     5:34.91 (38.27)
  5 Burton, Emily             13 WISC-MR              6:30.00    5:45.86        
                  38.16     1:23.19 (45.03)     2:05.90 (42.71)     2:48.75 (42.85)
        3:38.42 (49.67)     4:29.34 (50.92)     5:08.02 (38.68)     5:45.86 (37.84)
  6 Stratica, Heather         14 MSC-MR               5:52.43    5:47.47        
                  37.86     1:24.10 (46.24)     2:07.88 (43.78)     2:51.03 (43.15)
        3:41.09 (50.06)     4:31.33 (50.24)     5:09.82 (38.49)     5:47.47 (37.65)
  7 LaPerche, Erin            13 MSC-MR               5:54.05    5:48.70        
                  36.71     1:20.86 (44.15)     2:05.16 (44.30)     2:47.89 (42.73)
        3:37.76 (49.87)     4:28.92 (51.16)     5:09.18 (40.26)     5:48.70 (39.52)
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 West Islip Swim Club-MR  'A'                      1:57.70    1:56.13        
     1) Pfaffe, Alyssa 14               2) Burton, Emily 13               
     3) Crosby, Amanda 13               4) Crisci, Angelia 14             
                  29.10       58.73 (29.63)     1:28.26 (29.53)     1:56.13 (27.87)
  2 Marist Swim Club-MR  'A'                          1:55.98    1:56.43        
     1) Nunez, Naomi 14                 2) LaPerche, Erin 13              
     3) Stratica, Heather 14            4) Bhanji, Ameera 13              
                  29.42       59.49 (30.07)     1:28.74 (29.25)     1:56.43 (27.69)
 
Girls 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marist Swim Club-MR  'A'                          2:13.16    2:10.44        
     1) Nunez, Naomi 14                 2) LaPerche, Erin 13              
     3) Bhanji, Ameera 13               4) Stratica, Heather 14           
                  32.42     1:12.42 (40.00)     1:42.00 (29.58)     2:10.44 (28.44)
  2 West Islip Swim Club-MR  'A'                      2:20.58    2:15.05        
     1) Pfaffe, Alyssa 14               2) Meringolo, Phoebe 13           
     3) Crisci, Angelia 14              4) Burton, Emily 13               
                  33.86     1:12.24 (38.38)     1:44.94 (32.70)     2:15.05 (30.11)
 
Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                26.09  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Culmo, Sarah              17 WISC-MR                25.46      25.67 METS   
  2 Cassano, Maddy            15 MSC-MR                 26.55      26.49        
  3 Hoffman, Shekinah         16 MSC-MR                 25.72      26.60        
  4 Carlino, Emelia           16 MSC-MR                 25.64      26.87        
  5 Acompora, Alyssa          16 WISC-MR                26.35      26.99        
  6 Granan, Samantha          16 MSC-MR                 26.90      27.08        
  7 Klein, Morganne           17 VAC-MR                 26.81      27.11        
  7 Fabrizio, Jessica         15 North Shore-MR         26.88      27.11        
  9 Rutigliano, Imma          16 NDAC-MR                25.99      27.19        
 10 Watson, Carly             15 NDAC-MR                26.32      27.25        
 11 Danner, Sage              15 NDAC-MR                26.91      27.29        
 12 Donnelly, Alex            15 North Shore-MR         27.22      27.75        
 13 Stanton, Caitlin          16 NDAC-MR                27.49      28.24        
 14 Pfaffe, Kristen           16 WISC-MR                27.63      28.46        
 15 Watson, Katie             17 NDAC-MR                28.19      28.54        
 15 Bacigal, Corrine          15 VAC-MR                 27.85      28.54        
 17 Munz, Brenna              17 MSC-MR                 26.61      28.79        
 18 Sigaty, Christine         17 North Shore-MR         28.52      28.87        
 19 Aiello, Jennifer          16 MSC-MR                 27.64      28.88        
 20 Wells, Laura              18 Devil Fish-MR          29.99      29.05        
 21 Mullaney, Kathleen        15 Devil Fish-MR          29.02      29.12        
 22 Ryan, Allison             15 NDAC-MR                27.50      29.18        
 22 Levine, Kelly             16 MSC-MR                 27.47      29.18        
 24 Burke, Katja              15 SSL-MR                 28.50      29.22        
 25 Boyko, Emily              15 MSC-MR                 28.49      29.25        
 26 Ball, Madison             16 MSC-MR                 27.47      29.27        
 27 Frederickson, Malia       16 MSC-MR                    NT      29.64        
 28 Lynch, Amanda             16 SSL-MR                 29.33      29.68        
 29 Slack, Annelise           15 WISC-MR                29.19      29.69        
 30 Burton, Taylor            15 WISC-MR                30.67      30.13        
 31 Johnson, Kirsten          16 Devil Fish-MR          30.44      30.26        
 32 Liebergall, Julia         16 SSL-MR                 29.89      31.03        
 33 Farrell, Laura            16 NDAC-MR                29.15      31.21        
 34 Seagren, Erika            16 MSC-MR                 29.54      31.37        
 35 Pagano, Christine         16 Devil Fish-MR          29.91      31.99        
 36 Sibilia, Sara             15 Wahoos-MR              36.00      32.31        
 37 Cherwin, Sylvie-Rose      15 NDAC-MR                32.95      33.19        
 38 Boucher, Alexis           16 NDAC-MR                35.12      33.98        
 39 Sidow, Sabrina            15 SSL-MR                 33.01      37.80        
 
Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                56.69  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cassano, Maddy            15 MSC-MR                 55.01      56.45 METS   
                  27.48       56.45 (28.97)                                        
  2 Culmo, Sarah              17 WISC-MR                55.24      56.73        
                  27.55       56.73 (29.18)                                        
  3 Hoffman, Shekinah         16 MSC-MR                 56.17      56.77        
                  27.99       56.77 (28.78)                                        
  4 Watson, Carly             15 NDAC-MR                56.15      57.17        
                  28.03       57.17 (29.14)                                        
  5 Klein, Morganne           17 VAC-MR                 54.43      57.24        
                  27.86       57.24 (29.38)                                        
  6 Fabrizio, Jessica         15 North Shore-MR         56.80      57.55        
                  27.99       57.55 (29.56)                                        
  7 Gorgen, Natia             16 Devil Fish-MR          58.33      57.87        
                  28.29       57.87 (29.58)                                        
  8 Granan, Samantha          16 MSC-MR                 57.83      58.20        
                  28.47       58.20 (29.73)                                        
  9 Rutigliano, Imma          16 NDAC-MR                55.69      58.32        
                  28.21       58.32 (30.11)                                        
 10 Acompora, Alyssa          16 WISC-MR                56.09      58.38        
                  28.08       58.38 (30.30)                                        
 11 Danner, Sage              15 NDAC-MR                59.38      58.90        
                  28.28       58.90 (30.62)                                        
 12 Carlino, Emelia           16 MSC-MR                 55.58      58.95        
                  28.45       58.95 (30.50)                                        
 13 Aiello, Jennifer          16 MSC-MR                 58.32      59.65        
                  28.88       59.65 (30.77)                                        
 14 Pope, Sarah               16 NDAC-MR                58.97    1:00.95        
                  29.25     1:00.95 (31.70)                                        
 15 Watson, Katie             17 NDAC-MR              1:02.47    1:01.04        
                  29.72     1:01.04 (31.32)                                        
 16 Wells, Laura              18 Devil Fish-MR        1:04.99    1:01.22        
                  29.96     1:01.22 (31.26)                                        
 17 Stanton, Caitlin          16 NDAC-MR              1:00.27    1:01.27        
                  29.63     1:01.27 (31.64)                                        
 18 Levine, Kelly             16 MSC-MR                 58.14    1:01.93        
                  30.21     1:01.93 (31.72)                                        
 19 Ryan, Allison             15 NDAC-MR              1:01.11    1:02.44        
                  30.18     1:02.44 (32.26)                                        
 20 Pfaffe, Kristen           16 WISC-MR              1:00.92    1:02.69        
                  29.81     1:02.69 (32.88)                                        
 21 Boyko, Emily              15 MSC-MR               1:01.31    1:03.16        
                  30.64     1:03.16 (32.52)                                        
 22 Frederickson, Malia       16 MSC-MR                    NT    1:03.53        
                  30.71     1:03.53 (32.82)                                        
 23 Ball, Madison             16 MSC-MR                 58.70    1:03.72        
                  30.71     1:03.72 (33.01)                                        
 24 Munz, Brenna              17 MSC-MR                 56.81    1:04.09        
                  30.62     1:04.09 (33.47)                                        
 25 Mullaney, Kathleen        15 Devil Fish-MR        1:03.69    1:04.24        
                  30.83     1:04.24 (33.41)                                        
 26 Holmes, Lindsie           16 TRS-MR               1:01.00    1:04.48        
                  30.88     1:04.48 (33.60)                                        
 27 Mance, Kara               16 Devil Fish-MR        1:04.77    1:04.65        
                  31.16     1:04.65 (33.49)                                        
 28 Slack, Annelise           15 WISC-MR              1:05.86    1:06.29        
                  31.14     1:06.29 (35.15)                                        
 29 Burton, Taylor            15 WISC-MR              1:09.67    1:06.73        
                  31.59     1:06.73 (35.14)                                        
 30 Farrell, Laura            16 NDAC-MR              1:03.80    1:06.79        
                  31.47     1:06.79 (35.32)                                        
 31 Seagren, Erika            16 MSC-MR               1:05.15    1:10.79        
                  33.19     1:10.79 (37.60)                                        
 
Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:01.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Raccioppi, Paige          15 TRS-MR               1:58.79    1:59.64 METS   
                  27.71       57.44 (29.73)     1:28.36 (30.92)     1:59.64 (31.28)
  2 Watson, Carly             15 NDAC-MR              2:00.11    2:03.04        
                  28.18       59.49 (31.31)     1:31.58 (32.09)     2:03.04 (31.46)
  3 Rutigliano, Imma          16 NDAC-MR              2:03.70    2:03.34        
                  27.98       59.36 (31.38)     1:31.20 (31.84)     2:03.34 (32.14)
  4 Granan, Samantha          16 MSC-MR               2:02.76    2:04.25        
                  28.73       59.92 (31.19)     1:32.33 (32.41)     2:04.25 (31.92)
  5 Cassano, Maddy            15 MSC-MR               2:01.27    2:04.63        
                  28.48       59.49 (31.01)     1:32.17 (32.68)     2:04.63 (32.46)
  6 Hoffman, Shekinah         16 MSC-MR               2:02.25    2:04.68        
                  29.03     1:00.59 (31.56)     1:32.73 (32.14)     2:04.68 (31.95)
  7 Acompora, Alyssa          16 WISC-MR              2:05.75    2:05.25        
                  28.06       59.23 (31.17)     1:31.86 (32.63)     2:05.25 (33.39)
  8 Boyko, Emily              15 MSC-MR               2:09.09    2:09.73        
                  30.26     1:03.89 (33.63)     1:37.61 (33.72)     2:09.73 (32.12)
  9 Watson, Katie             17 NDAC-MR              2:13.04    2:10.17        
                  30.68     1:04.52 (33.84)     1:37.45 (32.93)     2:10.17 (32.72)
 10 Carlino, Emelia           16 MSC-MR               2:07.81    2:10.24        
                  29.83     1:02.72 (32.89)     1:36.79 (34.07)     2:10.24 (33.45)
 11 Munz, Brenna              17 MSC-MR               2:01.19    2:11.22        
                  29.66     1:03.43 (33.77)     1:37.64 (34.21)     2:11.22 (33.58)
 12 Levine, Kelly             16 MSC-MR               2:04.79    2:11.26        
                  30.37     1:03.37 (33.00)     1:37.31 (33.94)     2:11.26 (33.95)
 13 Aiello, Jennifer          16 MSC-MR               2:08.10    2:11.28        
                  30.06     1:02.88 (32.82)     1:37.04 (34.16)     2:11.28 (34.24)
 14 Holmes, Lindsie           16 TRS-MR               2:07.56    2:11.78        
                  30.14     1:03.41 (33.27)     1:37.59 (34.18)     2:11.78 (34.19)
 15 Danner, Sage              15 NDAC-MR              2:08.82    2:12.42        
                  29.43     1:03.23 (33.80)     1:38.24 (35.01)     2:12.42 (34.18)
 16 Ball, Madison             16 MSC-MR               2:09.89    2:12.66        
                  30.63     1:04.10 (33.47)     1:38.32 (34.22)     2:12.66 (34.34)
 17 Stanton, Caitlin          16 NDAC-MR              2:08.11    2:12.79        
                  29.96     1:03.30 (33.34)     1:37.94 (34.64)     2:12.79 (34.85)
 18 Stein, Jamie Ann          16 SSL-MR               2:14.69    2:13.90        
                  31.16     1:05.16 (34.00)     1:39.74 (34.58)     2:13.90 (34.16)
 19 Burke, Katja              15 SSL-MR               2:11.54    2:16.36        
                  31.16     1:04.91 (33.75)     1:40.25 (35.34)     2:16.36 (36.11)
 20 Frederickson, Malia       16 MSC-MR                    NT    2:17.67        
                  31.15     1:05.69 (34.54)     1:41.98 (36.29)     2:17.67 (35.69)
 21 Lynch, Amanda             16 SSL-MR               2:21.14    2:20.12        
                  31.59     1:06.95 (35.36)     1:43.57 (36.62)     2:20.12 (36.55)
 22 Seagren, Erika            16 MSC-MR               2:22.88    2:30.79        
                  33.11     1:11.67 (38.56)     1:51.69 (40.02)     2:30.79 (39.10)
 23 Burton, Taylor            15 WISC-MR              2:40.00    2:36.97        
                  32.29     1:11.37 (39.08)     1:54.47 (43.10)     2:36.97 (42.50)
 
Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:19.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Raccioppi, Paige          15 TRS-MR               5:10.90    5:21.19        
                  28.91     1:00.59 (31.68)     1:33.03 (32.44)     2:05.60 (32.57)
        2:38.60 (33.00)     3:11.27 (32.67)     3:44.27 (33.00)     4:16.82 (32.55)
        4:49.68 (32.86)     5:21.19 (31.51)                                        
  2 Hoffman, Shekinah         16 MSC-MR               5:31.45    5:29.86        
                  29.81     1:02.19 (32.38)     1:35.95 (33.76)     2:09.35 (33.40)
        2:43.19 (33.84)     3:16.77 (33.58)     3:50.56 (33.79)     4:23.65 (33.09)
        4:57.15 (33.50)     5:29.86 (32.71)                                        
  3 Granan, Samantha          16 MSC-MR               5:31.61    5:29.99        
                  30.01     1:02.91 (32.90)     1:36.26 (33.35)     2:10.07 (33.81)
        2:43.54 (33.47)     3:17.45 (33.91)     3:50.82 (33.37)     4:24.34 (33.52)
        4:57.75 (33.41)     5:29.99 (32.24)                                        
  4 Gorgen, Natia             16 Devil Fish-MR        5:27.82    5:30.24        
                  29.45     1:01.46 (32.01)     1:34.45 (32.99)     2:08.61 (34.16)
        2:43.02 (34.41)     3:17.01 (33.99)     3:50.65 (33.64)     4:24.76 (34.11)
        4:58.77 (34.01)     5:30.24 (31.47)                                        
  5 Donnelly, Alex            15 North Shore-MR       5:30.34    5:31.76        
                  29.54     1:01.91 (32.37)     1:34.90 (32.99)     2:08.39 (33.49)
        2:41.97 (33.58)     3:16.02 (34.05)     3:50.09 (34.07)     4:24.84 (34.75)
        4:59.09 (34.25)     5:31.76 (32.67)                                        
  6 Rutigliano, Imma          16 NDAC-MR              5:35.00    5:39.84        
                  29.89     1:03.26 (33.37)     1:37.51 (34.25)     2:12.17 (34.66)
        2:47.15 (34.98)     3:22.06 (34.91)     3:56.60 (34.54)     4:31.29 (34.69)
        5:06.18 (34.89)     5:39.84 (33.66)                                        
  7 Cassano, Maddy            15 MSC-MR               5:31.60    5:39.89        
                  30.37     1:03.73 (33.36)     1:38.62 (34.89)     2:13.21 (34.59)
        2:47.79 (34.58)     3:22.27 (34.48)     3:56.97 (34.70)     4:31.87 (34.90)
        5:06.13 (34.26)     5:39.89 (33.76)                                        
  8 Carlino, Emelia           16 MSC-MR               5:41.11    5:44.98        
                  31.07     1:04.90 (33.83)     1:39.25 (34.35)     2:13.91 (34.66)
        2:48.72 (34.81)     3:23.78 (35.06)     3:59.41 (35.63)     4:35.53 (36.12)
        5:11.27 (35.74)     5:44.98 (33.71)                                        
  9 Munz, Brenna              17 MSC-MR               5:20.19    5:47.26        
                  29.96     1:04.32 (34.36)     1:39.85 (35.53)     2:15.70 (35.85)
        2:51.36 (35.66)     3:26.92 (35.56)     4:01.96 (35.04)     4:37.70 (35.74)
        5:13.03 (35.33)     5:47.26 (34.23)                                        
 10 Ball, Madison             16 MSC-MR               5:49.56    5:47.80        
                  30.91     1:04.91 (34.00)     1:39.34 (34.43)     2:14.61 (35.27)
        2:49.99 (35.38)     3:25.77 (35.78)     4:01.72 (35.95)     4:37.89 (36.17)
        5:13.37 (35.48)     5:47.80 (34.43)                                        
 11 Holmes, Lindsie           16 TRS-MR               5:38.64    5:48.16        
                  30.76     1:04.75 (33.99)     1:39.37 (34.62)     2:15.04 (35.67)
        2:50.96 (35.92)     3:26.78 (35.82)     4:02.42 (35.64)     4:38.01 (35.59)
        5:13.41 (35.40)     5:48.16 (34.75)                                        
 12 Boyko, Emily              15 MSC-MR               5:41.35    5:50.22        
                  31.19     1:05.61 (34.42)     1:40.96 (35.35)     2:16.61 (35.65)
        2:51.96 (35.35)     3:27.65 (35.69)     4:03.95 (36.30)     4:39.20 (35.25)
        5:15.08 (35.88)     5:50.22 (35.14)                                        
 13 Mullaney, Kathleen        15 Devil Fish-MR        5:57.87    5:51.17        
                  30.76     1:05.29 (34.53)     1:41.08 (35.79)     2:16.39 (35.31)
        2:52.61 (36.22)     3:28.63 (36.02)     4:04.63 (36.00)     4:40.98 (36.35)
        5:16.82 (35.84)     5:51.17 (34.35)                                        
 14 Watson, Katie             17 NDAC-MR              6:18.11    5:52.42        
                  31.14     1:06.05 (34.91)     1:41.69 (35.64)     2:17.30 (35.61)
        2:53.43 (36.13)     3:29.18 (35.75)     4:05.81 (36.63)     4:41.87 (36.06)
        5:17.43 (35.56)     5:52.42 (34.99)                                        
 15 Aiello, Jennifer          16 MSC-MR               5:41.85    5:56.47        
                  32.17     1:06.50 (34.33)     1:41.79 (35.29)     2:17.94 (36.15)
        2:54.47 (36.53)     3:31.11 (36.64)     4:07.46 (36.35)     4:43.89 (36.43)
        5:20.46 (36.57)     5:56.47 (36.01)                                        
 16 Burke, Katja              15 SSL-MR               5:52.44    5:57.53        
                  31.90     1:06.62 (34.72)     1:42.31 (35.69)     2:18.92 (36.61)
        2:55.82 (36.90)     3:32.45 (36.63)     4:09.42 (36.97)     4:46.12 (36.70)
        5:22.69 (36.57)     5:57.53 (34.84)                                        
 17 Mance, Kara               16 Devil Fish-MR        6:02.28    6:01.29        
                  31.57     1:06.45 (34.88)     1:42.85 (36.40)     2:19.88 (37.03)
        2:56.64 (36.76)     3:33.65 (37.01)     4:10.43 (36.78)     4:47.87 (37.44)
        5:25.50 (37.63)     6:01.29 (35.79)                                        
 18 Stanton, Caitlin          16 NDAC-MR              6:11.11    6:01.42        
                  31.42     1:06.34 (34.92)     1:42.14 (35.80)     2:19.34 (37.20)
        2:56.58 (37.24)     3:33.78 (37.20)     4:11.31 (37.53)     4:49.15 (37.84)
        5:26.05 (36.90)     6:01.42 (35.37)                                        
 19 Wells, Laura              18 Devil Fish-MR        5:59.99    6:02.45        
                  31.60     1:06.16 (34.56)     1:42.60 (36.44)     2:19.18 (36.58)
        2:56.17 (36.99)     3:33.52 (37.35)     4:11.51 (37.99)     4:49.12 (37.61)
        5:26.54 (37.42)     6:02.45 (35.91)                                        
 20 Stein, Jamie Ann          16 SSL-MR               5:54.95    6:02.52        
                  32.21     1:07.42 (35.21)     1:43.41 (35.99)     2:20.30 (36.89)
        2:57.20 (36.90)     3:34.49 (37.29)     4:12.17 (37.68)     4:49.73 (37.56)
        5:26.98 (37.25)     6:02.52 (35.54)                                        
 21 Danner, Sage              15 NDAC-MR              5:52.45    6:04.55        
                  29.83     1:04.41 (34.58)     1:40.46 (36.05)     2:17.66 (37.20)
        2:56.19 (38.53)     3:34.79 (38.60)     4:13.22 (38.43)     4:52.04 (38.82)
        5:29.06 (37.02)     6:04.55 (35.49)                                        
 22 Lynch, Amanda             16 SSL-MR               6:23.52    6:08.55        
                  32.21     1:07.52 (35.31)     1:45.16 (37.64)     2:22.34 (37.18)
        3:00.42 (38.08)     3:37.96 (37.54)     4:15.86 (37.90)     4:53.56 (37.70)
        5:30.98 (37.42)     6:08.55 (37.57)                                        
 23 Frederickson, Malia       16 MSC-MR                    NT    6:10.55        
                  31.76     1:07.28 (35.52)     1:44.69 (37.41)     2:23.25 (38.56)
        3:01.55 (38.30)     3:40.21 (38.66)     4:19.44 (39.23)     4:57.69 (38.25)
        5:35.52 (37.83)     6:10.55 (35.03)                                        
 24 Caldwell, Julia           11 MSC-MR               6:30.31    6:31.47        
                  35.10     1:14.36 (39.26)     1:54.02 (39.66)     2:34.30 (40.28)
        3:14.67 (40.37)     3:54.08 (39.41)     4:34.14 (40.06)     5:13.89 (39.75)
        5:53.60 (39.71)     6:31.47 (37.87)                                        
 25 Mackrel, Naima            11 NDAC-MR              6:49.61    6:32.44        
                  35.17     1:12.79 (37.62)     1:52.72 (39.93)     2:33.61 (40.89)
        3:14.06 (40.45)     3:54.00 (39.94)     4:35.10 (41.10)     5:17.31 (42.21)
        5:58.06 (40.75)     6:32.44 (34.38)                                        
 26 Johnson, Kirsten          16 Devil Fish-MR        6:29.99    6:36.50        
                  34.19     1:12.80 (38.61)     1:53.02 (40.22)     2:32.39 (39.37)
        3:13.58 (41.19)     3:53.46 (39.88)     4:34.42 (40.96)     5:15.97 (41.55)
        5:56.93 (40.96)     6:36.50 (39.57)                                        
 27 Arcomano, Becca           12 NDAC-MR              6:30.11    6:41.49        
                  32.57     1:10.23 (37.66)     1:49.92 (39.69)     2:30.22 (40.30)
        3:11.73 (41.51)     3:54.53 (42.80)     4:37.54 (43.01)     5:20.37 (42.83)
        6:02.35 (41.98)     6:41.49 (39.14)                                        
 28 Seagren, Erika            16 MSC-MR               6:32.81    6:44.46        
                  34.35     1:14.64 (40.29)     1:55.34 (40.70)     2:36.33 (40.99)
        3:17.67 (41.34)     3:58.79 (41.12)     4:41.15 (42.36)     5:22.94 (41.79)
        6:04.42 (41.48)     6:44.46 (40.04)                                        
 29 Jackson, Chloe            11 MSC-MR                    NT    6:48.41        
                  34.22     1:15.15 (40.93)     1:56.70 (41.55)     2:39.00 (42.30)
        3:21.13 (42.13)     4:03.44 (42.31)     4:45.77 (42.33)     5:27.51 (41.74)
        6:08.59 (41.08)     6:48.41 (39.82)                                        
 30 Heilig, Ali               11 VAC-MR               7:05.55    7:02.12        
                  37.11     1:18.77 (41.66)     2:01.65 (42.88)     2:44.67 (43.02)
        3:27.62 (42.95)     4:11.13 (43.51)     4:54.81 (43.68)     5:38.35 (43.54)
        6:20.69 (42.34)     7:02.12 (41.43)                                        
 31 Leslie, Heather           12 MSC-MR                    NT    7:25.72        
                  37.85     1:21.42 (43.57)     2:07.46 (46.04)   3:39.73 (1:32.27)
        4:26.05 (46.32)                             5:12.78 ( )     5:58.48 (45.70)
        6:43.31 (44.83)     7:25.72 (42.41)                                        
 
Girls 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
             10:59.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fabrizio, Jessica         15 North Shore-MR      10:59.17   10:49.70 METS   
                  28.67     1:00.01 (31.34)     1:31.89 (31.88)     2:04.22 (32.33)
        2:36.82 (32.60)     3:09.72 (32.90)     3:42.85 (33.13)     4:16.01 (33.16)
        4:48.95 (32.94)     5:21.84 (32.89)     5:54.48 (32.64)     6:27.86 (33.38)
        7:00.71 (32.85)     7:33.92 (33.21)     8:06.83 (32.91)     8:39.34 (32.51)
        9:12.32 (32.98)     9:45.28 (32.96)    10:18.37 (33.09)    10:49.70 (31.33)
  2 Watson, Carly             15 NDAC-MR             12:54.11   11:26.55        
                  30.99     1:05.87 (34.88)     1:41.29 (35.42)     2:16.71 (35.42)
        2:52.61 (35.90)     3:28.76 (36.15)     4:04.79 (36.03)     4:40.65 (35.86)
        5:16.17 (35.52)     5:51.72 (35.55)     6:26.26 (34.54)     7:00.85 (34.59)
        7:35.08 (34.23)     8:09.15 (34.07)     8:43.03 (33.88)     9:17.13 (34.10)
        9:50.69 (33.56)    10:24.04 (33.35)    10:56.31 (32.27)    11:26.55 (30.24)
  3 Hoffman, Shekinah         16 MSC-MR              11:55.60   11:30.49        
                  31.42     1:05.11 (33.69)     1:39.98 (34.87)     2:15.03 (35.05)
        2:50.37 (35.34)     3:25.63 (35.26)     4:00.99 (35.36)     4:35.74 (34.75)
        5:10.49 (34.75)     5:45.36 (34.87)     6:19.45 (34.09)     6:53.94 (34.49)
        7:29.03 (35.09)     8:03.91 (34.88)     8:38.86 (34.95)     9:13.50 (34.64)
        9:48.44 (34.94)    10:23.34 (34.90)    10:57.31 (33.97)    11:30.49 (33.18)
  4 Boyko, Emily              15 MSC-MR              11:43.67   11:35.65        
                  31.38     1:05.63 (34.25)     1:40.60 (34.97)     2:16.05 (35.45)
        2:51.35 (35.30)     3:26.45 (35.10)     4:01.75 (35.30)     4:37.23 (35.48)
        5:12.45 (35.22)     5:47.55 (35.10)     6:22.53 (34.98)     6:57.97 (35.44)
        7:33.50 (35.53)     8:08.46 (34.96)     8:43.57 (35.11)     9:18.33 (34.76)
        9:53.19 (34.86)    10:27.71 (34.52)    11:02.58 (34.87)    11:35.65 (33.07)
  5 Mance, Emily              14 Devil Fish-MR       11:37.60   11:36.92        
                  31.93     1:06.40 (34.47)     1:41.27 (34.87)     2:16.24 (34.97)
        2:51.11 (34.87)     3:25.89 (34.78)     4:00.80 (34.91)     4:35.72 (34.92)
        5:10.64 (34.92)     5:45.81 (35.17)     6:21.50 (35.69)     6:56.69 (35.19)
        7:32.02 (35.33)     8:07.19 (35.17)     8:42.27 (35.08)     9:17.88 (35.61)
        9:53.07 (35.19)    10:28.44 (35.37)    11:03.04 (34.60)    11:36.92 (33.88)
  6 Sigaty, Christine         17 North Shore-MR      13:13.78   11:40.06        
                  31.20     1:05.35 (34.15)     1:40.17 (34.82)     2:15.34 (35.17)
        2:51.00 (35.66)     3:26.37 (35.37)     4:01.57 (35.20)     4:36.92 (35.35)
        5:12.27 (35.35)     5:47.45 (35.18)     6:22.69 (35.24)     6:58.16 (35.47)
        7:33.38 (35.22)     8:08.89 (35.51)     8:44.30 (35.41)     9:19.79 (35.49)
        9:55.21 (35.42)    10:30.79 (35.58)    11:06.23 (35.44)    11:40.06 (33.83)
  7 Aiello, Jennifer          16 MSC-MR              12:06.31   11:51.90        
                  32.13     1:06.66 (34.53)     1:42.09 (35.43)     2:17.69 (35.60)
        2:53.08 (35.39)     3:28.79 (35.71)     4:04.52 (35.73)     4:40.31 (35.79)
        5:16.04 (35.73)     5:51.93 (35.89)     6:27.16 (35.23)     7:02.51 (35.35)
        7:38.82 (36.31)     8:15.35 (36.53)     8:51.88 (36.53)     9:28.50 (36.62)
       10:05.26 (36.76)    10:41.41 (36.15)    11:17.45 (36.04)    11:51.90 (34.45)
  8 Munz, Brenna              17 MSC-MR              11:15.69   11:54.23        
                  30.46     1:04.80 (34.34)     1:40.57 (35.77)     2:15.69 (35.12)
        2:50.62 (34.93)     3:25.79 (35.17)     4:01.90 (36.11)     4:37.88 (35.98)
        5:14.14 (36.26)     5:50.14 (36.00)     6:26.90 (36.76)     7:03.80 (36.90)
        7:40.25 (36.45)     8:16.59 (36.34)     8:53.68 (37.09)     9:30.36 (36.68)
       10:07.09 (36.73)    10:43.31 (36.22)    11:19.22 (35.91)    11:54.23 (35.01)
  9 Carlino, Emelia           16 MSC-MR              11:57.36   12:07.58        
                  32.12     1:06.81 (34.69)     1:42.49 (35.68)     2:18.22 (35.73)
        2:54.30 (36.08)     3:30.59 (36.29)     4:06.85 (36.26)     4:43.20 (36.35)
        5:19.96 (36.76)     5:56.54 (36.58)     6:33.11 (36.57)     7:09.84 (36.73)
        7:47.01 (37.17)     8:24.23 (37.22)     9:01.94 (37.71)     9:39.12 (37.18)
       10:16.42 (37.30)    10:54.24 (37.82)    11:31.11 (36.87)    12:07.58 (36.47)
 10 Levine, Kelly             16 MSC-MR              11:44.87   12:09.41        
                  33.35     1:08.31 (34.96)     1:43.95 (35.64)     2:19.54 (35.59)
        2:55.80 (36.26)     3:32.24 (36.44)     4:08.94 (36.70)     4:45.78 (36.84)
        5:22.56 (36.78)     5:59.48 (36.92)     6:36.24 (36.76)     7:12.91 (36.67)
        7:49.55 (36.64)     8:26.04 (36.49)     9:02.82 (36.78)     9:39.59 (36.77)
       10:17.20 (37.61)    10:55.03 (37.83)    11:32.53 (37.50)    12:09.41 (36.88)
 11 Gay, Ali                  14 NDAC-MR             13:18.11   12:25.98        
                  30.24     1:05.73 (35.49)     1:42.25 (36.52)     2:19.58 (37.33)
        2:56.86 (37.28)     3:34.35 (37.49)     4:12.44 (38.09)     4:50.26 (37.82)
        5:28.27 (38.01)     6:06.62 (38.35)     6:44.84 (38.22)     7:22.72 (37.88)
        8:00.53 (37.81)     8:38.44 (37.91)     9:16.91 (38.47)     9:55.13 (38.22)
       10:33.34 (38.21)    11:12.12 (38.78)    11:49.61 (37.49)    12:25.98 (36.37)
 12 Nunez, Naomi              14 MSC-MR              13:15.54   12:37.83        
                  32.28     1:07.20 (34.92)     1:43.56 (36.36)     2:20.03 (36.47)
        2:56.39 (36.36)     3:33.07 (36.68)     4:10.57 (37.50)     4:47.87 (37.30)
        5:25.96 (38.09)     6:03.95 (37.99)     6:42.26 (38.31)     7:21.46 (39.20)
        8:00.74 (39.28)     8:40.52 (39.78)     9:19.65 (39.13)     9:59.85 (40.20)
       10:40.20 (40.35)    11:20.01 (39.81)    12:00.02 (40.01)    12:37.83 (37.81)
 13 Lewis, Emily              12 MSC-MR              12:51.33   12:43.55        
                  33.30     1:09.14 (35.84)     1:47.17 (38.03)     2:25.39 (38.22)
        3:03.71 (38.32)     3:42.18 (38.47)     4:21.08 (38.90)     4:59.90 (38.82)
        5:38.68 (38.78)     6:17.82 (39.14)     6:55.95 (38.13)     7:34.16 (38.21)
        8:13.20 (39.04)     8:52.73 (39.53)     9:31.93 (39.20)    10:11.21 (39.28)
       10:50.13 (38.92)    11:28.79 (38.66)    12:06.42 (37.63)    12:43.55 (37.13)
 14 Vizcaino, Kristine        14 North Shore-MR      13:18.60   12:59.52        
                  32.46     1:07.75 (35.29)     1:44.91 (37.16)     2:22.50 (37.59)
        3:00.74 (38.24)     3:39.27 (38.53)     4:18.70 (39.43)     4:58.68 (39.98)
        5:38.78 (40.10)     6:18.52 (39.74)     6:59.43 (40.91)     7:39.59 (40.16)
        8:20.88 (41.29)     9:01.62 (40.74)     9:41.59 (39.97)    10:22.16 (40.57)
       11:02.78 (40.62)    11:42.62 (39.84)    12:22.01 (39.39)    12:59.52 (37.51)
 
Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:03.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Aiello, Jennifer          16 MSC-MR               1:01.06    1:04.94        
                  31.93     1:04.94 (33.01)                                        
  2 Stanton, Caitlin          16 NDAC-MR              1:06.11    1:06.37        
                  32.86     1:06.37 (33.51)                                        
  3 Fabrizio, Jessica         15 North Shore-MR       1:03.45    1:06.96        
                  33.02     1:06.96 (33.94)                                        
  4 Gorgen, Natia             16 Devil Fish-MR        1:07.43    1:07.31        
                  33.15     1:07.31 (34.16)                                        
  5 Culmo, Sarah              17 WISC-MR              1:03.61    1:07.93        
                  33.47     1:07.93 (34.46)                                        
  6 Watson, Carly             15 NDAC-MR              1:06.64    1:07.98        
                  33.96     1:07.98 (34.02)                                        
  7 Danner, Sage              15 NDAC-MR              1:07.66    1:08.15        
                  33.70     1:08.15 (34.45)                                        
  8 Cassano, Maddy            15 MSC-MR               1:09.26    1:09.04        
                  34.24     1:09.04 (34.80)                                        
  9 Granan, Samantha          16 MSC-MR               1:06.99    1:09.64        
                  34.49     1:09.64 (35.15)                                        
 10 Watson, Katie             17 NDAC-MR              1:08.12    1:10.06        
                  34.45     1:10.06 (35.61)                                        
 11 Carlino, Emelia           16 MSC-MR               1:06.40    1:10.36        
                  34.92     1:10.36 (35.44)                                        
 12 Hoffman, Shekinah         16 MSC-MR               1:10.37    1:10.92        
                  34.94     1:10.92 (35.98)                                        
 13 Levine, Kelly             16 MSC-MR               1:06.55    1:11.29        
                  35.47     1:11.29 (35.82)                                        
 14 Boyko, Emily              15 MSC-MR               1:10.23    1:11.36        
                  35.49     1:11.36 (35.87)                                        
 15 Munz, Brenna              17 MSC-MR               1:05.76    1:12.02        
                  34.54     1:12.02 (37.48)                                        
 16 Ball, Madison             16 MSC-MR               1:09.30    1:13.13        
                  35.98     1:13.13 (37.15)                                        
 17 Mullaney, Kathleen        15 Devil Fish-MR        1:11.01    1:13.32        
                  35.84     1:13.32 (37.48)                                        
 18 Holmes, Lindsie           16 TRS-MR               1:05.00    1:13.59        
                  35.71     1:13.59 (37.88)                                        
 19 Pope, Sarah               16 NDAC-MR              1:08.29    1:13.92        
                  36.06     1:13.92 (37.86)                                        
 20 Mance, Kara               16 Devil Fish-MR        1:14.32    1:15.06        
                  36.14     1:15.06 (38.92)                                        
 21 Slack, Annelise           15 WISC-MR              1:17.30    1:16.54        
                  37.59     1:16.54 (38.95)                                        
 22 Farrell, Laura            16 NDAC-MR              1:13.94    1:16.77        
                  37.56     1:16.77 (39.21)                                        
 23 Wells, Laura              18 Devil Fish-MR        1:23.99    1:17.32        
                  37.54     1:17.32 (39.78)                                        
 24 Frederickson, Malia       16 MSC-MR                    NT    1:18.00        
                  39.00     1:18.00 (39.00)                                        
 25 Burton, Taylor            15 WISC-MR              1:21.26    1:19.75        
                1:19.80         1:19.75 ( )                                        
 26 Seagren, Erika            16 MSC-MR               1:10.55    1:20.17        
                  38.19     1:20.17 (41.98)                                        
 
Girls 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:16.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Aiello, Jennifer          16 MSC-MR               2:13.81    2:20.27        
                  33.21     1:07.96 (34.75)     1:43.82 (35.86)     2:20.27 (36.45)
  2 Gorgen, Natia             16 Devil Fish-MR        2:21.22    2:21.70        
                  33.20     1:08.57 (35.37)     1:44.95 (36.38)     2:21.70 (36.75)
  3 Culmo, Sarah              17 WISC-MR              2:23.53    2:22.95        
                  33.54     1:08.98 (35.44)     1:45.75 (36.77)     2:22.95 (37.20)
  4 Granan, Samantha          16 MSC-MR               2:25.55    2:23.99        
                  34.70     1:11.23 (36.53)     1:47.88 (36.65)     2:23.99 (36.11)
  5 Hartigan, Colleen         14 SSL-MR               2:22.06    2:24.26        
                  34.40     1:10.17 (35.77)     1:47.16 (36.99)     2:24.26 (37.10)
  6 Watson, Katie             17 NDAC-MR              2:23.53    2:24.33        
                  34.63     1:11.22 (36.59)     1:47.91 (36.69)     2:24.33 (36.42)
  7 Cassano, Maddy            15 MSC-MR               2:27.60    2:25.31        
                  35.17     1:12.01 (36.84)     1:48.95 (36.94)     2:25.31 (36.36)
  8 Boyko, Emily              15 MSC-MR               2:22.06    2:25.47        
                  34.26     1:11.15 (36.89)     1:48.62 (37.47)     2:25.47 (36.85)
  9 Munz, Brenna              17 MSC-MR               2:17.85    2:27.21        
                  34.88     1:12.57 (37.69)     1:50.25 (37.68)     2:27.21 (36.96)
 10 Oyen-Ustad, Lillian       12 NDAC-MR              2:29.04    2:28.11        
                  35.05     1:12.72 (37.67)     1:50.59 (37.87)     2:28.11 (37.52)
 11 Levine, Kelly             16 MSC-MR               2:21.65    2:28.12        
                  35.38     1:12.73 (37.35)     1:50.71 (37.98)     2:28.12 (37.41)
 12 Stein, Jamie Ann          16 SSL-MR               2:24.35    2:28.18        
                  35.02     1:12.35 (37.33)     1:50.61 (38.26)     2:28.18 (37.57)
 13 Hoffman, Shekinah         16 MSC-MR               2:30.52    2:28.69        
                  35.89     1:14.40 (38.51)     1:51.84 (37.44)     2:28.69 (36.85)
 14 Raccioppi, Paige          15 TRS-MR               2:23.37    2:29.27        
                  34.78     1:11.96 (37.18)     1:50.78 (38.82)     2:29.27 (38.49)
 15 Ball, Madison             16 MSC-MR               2:29.28    2:30.81        
                  35.98     1:14.02 (38.04)     1:52.74 (38.72)     2:30.81 (38.07)
 16 Gay, Ali                  14 NDAC-MR              2:30.09    2:31.58        
                  34.53     1:12.80 (38.27)     1:52.67 (39.87)     2:31.58 (38.91)
 17 McTigue, Ellen            14 Devil Fish-MR        2:34.74    2:32.23        
                  35.32     1:13.91 (38.59)     1:53.37 (39.46)     2:32.23 (38.86)
 18 Carlino, Emelia           16 MSC-MR               2:24.27    2:32.28        
                  36.69     1:14.66 (37.97)     1:53.92 (39.26)     2:32.28 (38.36)
 19 Holmes, Lindsie           16 TRS-MR               2:23.87    2:33.56        
                  36.80     1:15.30 (38.50)     1:54.51 (39.21)     2:33.56 (39.05)
 20 Seelbach, Leeza           14 NDAC-MR              2:34.61    2:34.55        
                  35.78     1:14.77 (38.99)     1:54.78 (40.01)     2:34.55 (39.77)
 21 Seagren, Erika            16 MSC-MR               2:35.01    2:48.57        
                  38.32     1:20.68 (42.36)     2:04.82 (44.14)     2:48.57 (43.75)
 
Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:12.59  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fabrizio, Jessica         15 North Shore-MR       1:08.80    1:10.42 METS   
                  33.48     1:10.42 (36.94)                                        
  2 Klein, Morganne           17 VAC-MR               1:06.98    1:10.70 METS   
                  34.09     1:10.70 (36.61)                                        
  3 Granan, Samantha          16 MSC-MR               1:08.20    1:11.38 METS   
                  33.82     1:11.38 (37.56)                                        
  4 Gorgen, Natia             16 Devil Fish-MR        1:13.64    1:13.98        
                  34.78     1:13.98 (39.20)                                        
  5 Conklin, Ciara            17 VAC-MR               1:12.89    1:14.01        
                  35.26     1:14.01 (38.75)                                        
  6 Lynch, Amanda             16 SSL-MR               1:11.86    1:15.28        
                  35.11     1:15.28 (40.17)                                        
  7 Danner, Sage              15 NDAC-MR              1:14.45    1:15.38        
                  34.92     1:15.38 (40.46)                                        
  8 Cassano, Maddy            15 MSC-MR               1:11.80    1:15.63        
                  35.59     1:15.63 (40.04)                                        
  9 Bacigal, Corrine          15 VAC-MR               1:13.70    1:15.70        
                  36.28     1:15.70 (39.42)                                        
 10 Acompora, Alyssa          16 WISC-MR              1:17.01    1:15.93        
                  35.47     1:15.93 (40.46)                                        
 11 Carlino, Emelia           16 MSC-MR               1:11.96    1:17.24        
                  36.36     1:17.24 (40.88)                                        
 12 Rutigliano, Imma          16 NDAC-MR              1:12.03    1:17.45        
                  36.71     1:17.45 (40.74)                                        
 13 Hoffman, Shekinah         16 MSC-MR               1:14.64    1:17.75        
                  37.03     1:17.75 (40.72)                                        
 14 Boyko, Emily              15 MSC-MR               1:13.49    1:17.97        
                  37.38     1:17.97 (40.59)                                        
 15 Wells, Laura              18 Devil Fish-MR        1:22.09    1:19.81        
                  37.65     1:19.81 (42.16)                                        
 16 Munz, Brenna              17 MSC-MR               1:18.46    1:20.55        
                  38.47     1:20.55 (42.08)                                        
 17 Donnelly, Alex            15 North Shore-MR       1:18.68    1:20.70        
                  37.88     1:20.70 (42.82)                                        
 18 Ryan, Allison             15 NDAC-MR              1:24.11    1:20.80        
                  19.66   1:20.80 (1:01.14)                                        
 19 Pfaffe, Kristen           16 WISC-MR              1:21.14    1:20.85        
                  37.39     1:20.85 (43.46)                                        
 20 Aiello, Jennifer          16 MSC-MR               1:19.66    1:20.90        
                  38.95     1:20.90 (41.95)                                        
 21 Ball, Madison             16 MSC-MR               1:16.50    1:21.25        
                  38.69     1:21.25 (42.56)                                        
 22 Slack, Annelise           15 WISC-MR              1:24.41    1:22.11        
                  38.86     1:22.11 (43.25)                                        
 23 Burke, Katja              15 SSL-MR               1:19.33    1:23.07        
                  39.71     1:23.07 (43.36)                                        
 24 Farrell, Laura            16 NDAC-MR              1:18.28    1:23.47        
                  38.85     1:23.47 (44.62)                                        
 25 Stanton, Caitlin          16 NDAC-MR              1:17.11    1:24.15        
                  39.65     1:24.15 (44.50)                                        
 26 Levine, Kelly             16 MSC-MR               1:22.19    1:24.17        
                  39.89     1:24.17 (44.28)                                        
 27 Mullaney, Kathleen        15 Devil Fish-MR        1:27.45    1:24.35        
                  39.65     1:24.35 (44.70)                                        
 28 Johnson, Kirsten          16 Devil Fish-MR        1:23.60    1:24.57        
                  39.77     1:24.57 (44.80)                                        
 29 Pagano, Christine         16 Devil Fish-MR        1:23.66    1:24.99        
                  39.82     1:24.99 (45.17)                                        
 30 Frederickson, Malia       16 MSC-MR                    NT    1:25.75        
                  40.36     1:25.75 (45.39)                                        
 31 Liebergall, Julia         16 SSL-MR               1:27.28    1:25.98        
                  40.99     1:25.98 (44.99)                                        
 32 Seagren, Erika            16 MSC-MR               1:28.09    1:28.86        
                  42.64     1:28.86 (46.22)                                        
 33 Cherwin, Sylvie-Rose      15 NDAC-MR              1:33.31    1:33.28        
                  43.98     1:33.28 (49.30)                                        
 34 Sibilia, Sara             15 Wahoos-MR            1:50.00    1:41.39        
                  46.44     1:41.39 (54.95)                                        
 35 Sidow, Sabrina            15 SSL-MR               1:36.01    1:45.15        
                  49.63     1:45.15 (55.52)                                        
 -- Boucher, Alexis           16 NDAC-MR              1:55.11         DQ        
                  43.24          DQ (50.51)                                        
 
Girls 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:36.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Granan, Samantha          16 MSC-MR               2:35.32    2:37.86        
                  35.08     1:15.03 (39.95)     1:56.44 (41.41)     2:37.86 (41.42)
  2 Conklin, Ciara            17 VAC-MR               2:50.60    2:39.90        
                  35.83     1:15.95 (40.12)     1:57.89 (41.94)     2:39.90 (42.01)
  3 Boyko, Emily              15 MSC-MR               2:34.79    2:41.30        
                  37.91     1:19.19 (41.28)     2:00.28 (41.09)     2:41.30 (41.02)
  4 Lynch, Amanda             16 SSL-MR               2:43.92    2:44.42        
                  36.33     1:17.55 (41.22)     2:00.57 (43.02)     2:44.42 (43.85)
  5 Cassano, Maddy            15 MSC-MR               2:41.71    2:46.38        
                  37.58     1:19.94 (42.36)     2:03.00 (43.06)     2:46.38 (43.38)
  6 Carlino, Emelia           16 MSC-MR               2:40.63    2:48.39        
                  38.14     1:20.17 (42.03)     2:03.83 (43.66)     2:48.39 (44.56)
  7 Ball, Madison             16 MSC-MR               2:44.12    2:49.77        
                  38.93     1:21.33 (42.40)     2:05.39 (44.06)     2:49.77 (44.38)
  8 Munz, Brenna              17 MSC-MR               2:46.89    2:51.45        
                  38.20     1:22.49 (44.29)     2:07.24 (44.75)     2:51.45 (44.21)
  9 Schoenfeld, Sarah         12 North Shore-MR       2:58.02    2:51.49        
                  38.06     1:21.54 (43.48)     2:06.26 (44.72)     2:51.49 (45.23)
 10 Aiello, Jennifer          16 MSC-MR               2:50.13    2:55.84        
                  40.53     1:25.14 (44.61)     2:10.44 (45.30)     2:55.84 (45.40)
 11 Jackson, Chloe            11 MSC-MR                    NT    2:56.78        
                  39.98     1:25.65 (45.67)     2:11.62 (45.97)     2:56.78 (45.16)
 12 Caldwell, Julia           11 MSC-MR                    NT    2:58.13        
                  40.36     1:26.64 (46.28)     2:12.68 (46.04)     2:58.13 (45.45)
 13 Weckesser, Kayla          13 NDAC-MR              2:52.83    2:59.23        
                  40.26     1:25.93 (45.67)     2:13.28 (47.35)     2:59.23 (45.95)
 14 Levine, Kelly             16 MSC-MR               2:58.93    3:01.66        
                  40.84     1:26.27 (45.43)     2:13.69 (47.42)     3:01.66 (47.97)
 15 Elcott, Ina               11 MSC-MR                    NT    3:02.65        
                  41.24     1:27.47 (46.23)     2:14.63 (47.16)     3:02.65 (48.02)
 16 Frederickson, Malia       16 MSC-MR                    NT    3:02.74        
                  41.72     1:28.20 (46.48)     2:15.89 (47.69)     3:02.74 (46.85)
 17 Sabbagh, Krista           11 Devil Fish-MR        3:12.19    3:09.44        
                  42.59     1:29.99 (47.40)     2:19.53 (49.54)     3:09.44 (49.91)
 18 Leslie, Heather           12 MSC-MR                    NT    3:13.86        
                  43.01     1:31.67 (48.66)     2:23.11 (51.44)     3:13.86 (50.75)
 19 Burton, Taylor            15 WISC-MR              3:15.00    3:15.98        
                  43.58     1:33.92 (50.34)     2:25.30 (51.38)     3:15.98 (50.68)
 20 Seagren, Erika            16 MSC-MR               3:06.84    3:16.27        
                  44.32     1:34.27 (49.95)     2:24.84 (50.57)     3:16.27 (51.43)
 
Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:02.49  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hoffman, Shekinah         16 MSC-MR                 59.89    1:01.36 METS   
                  29.02     1:01.36 (32.34)                                        
  2 Acompora, Alyssa          16 WISC-MR              1:05.34    1:05.09        
                  30.44     1:05.09 (34.65)                                        
  3 Klein, Morganne           17 VAC-MR               1:03.13    1:05.82        
                  30.50     1:05.82 (35.32)                                        
  4 Watson, Katie             17 NDAC-MR              1:05.99    1:05.89        
                  30.62     1:05.89 (35.27)                                        
  5 Granan, Samantha          16 MSC-MR               1:03.82    1:06.33        
                  30.74     1:06.33 (35.59)                                        
  6 Aiello, Jennifer          16 MSC-MR               1:02.70    1:07.55        
                  32.18     1:07.55 (35.37)                                        
  7 Stanton, Caitlin          16 NDAC-MR              1:06.75    1:08.50        
                  32.03     1:08.50 (36.47)                                        
  8 Boyko, Emily              15 MSC-MR               1:03.29    1:08.53        
                  32.19     1:08.53 (36.34)                                        
  9 Gorgen, Natia             16 Devil Fish-MR        1:08.15    1:09.19        
                  32.71     1:09.19 (36.48)                                        
 10 Holmes, Lindsie           16 TRS-MR               1:08.00    1:09.52        
                  32.70     1:09.52 (36.82)                                        
 11 Levine, Kelly             16 MSC-MR               1:06.30    1:09.56        
                  32.94     1:09.56 (36.62)                                        
 12 Culmo, Sarah              17 WISC-MR              1:07.06    1:10.83        
                  33.27     1:10.83 (37.56)                                        
 13 Wells, Laura              18 Devil Fish-MR        1:17.69    1:10.92        
                  32.64     1:10.92 (38.28)                                        
 14 Ball, Madison             16 MSC-MR               1:07.50    1:11.32        
                  33.09     1:11.32 (38.23)                                        
 15 Pfaffe, Kristen           16 WISC-MR              1:09.96    1:11.41        
                  33.40     1:11.41 (38.01)                                        
 16 Fabrizio, Jessica         15 North Shore-MR       1:08.07    1:11.92        
                  33.94     1:11.92 (37.98)                                        
 17 Pope, Sarah               16 NDAC-MR              1:11.71    1:12.51        
                  31.99     1:12.51 (40.52)                                        
 18 Cassano, Maddy            15 MSC-MR               1:07.80    1:13.59        
                  33.16     1:13.59 (40.43)                                        
 19 Frederickson, Malia       16 MSC-MR                    NT    1:14.92        
                  16.99     1:14.92 (57.93)                                        
 20 Mullaney, Kathleen        15 Devil Fish-MR        1:13.19    1:15.41        
                  34.46     1:15.41 (40.95)                                        
 21 Slack, Annelise           15 WISC-MR              1:13.81    1:15.82        
                  34.42     1:15.82 (41.40)                                        
 22 Carlino, Emelia           16 MSC-MR               1:10.64    1:16.42        
                  34.53     1:16.42 (41.89)                                        
 23 Mance, Kara               16 Devil Fish-MR        1:15.80    1:16.78        
                  34.55     1:16.78 (42.23)                                        
 24 Seagren, Erika            16 MSC-MR               1:23.15    1:29.58        
                  39.96     1:29.58 (49.62)                                        
 -- Munz, Brenna              17 MSC-MR               1:09.99         DQ        
                  35.04          DQ (43.12)                                        
 
Girls 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:19.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boyko, Emily              15 MSC-MR               2:12.00    2:16.34 METS   
                  31.26     1:05.90 (34.64)     1:41.25 (35.35)     2:16.34 (35.09)
  2 Hoffman, Shekinah         16 MSC-MR               2:16.91    2:17.14 METS   
                  33.10     1:08.60 (35.50)     1:42.02 (33.42)     2:17.14 (35.12)
  3 Acompora, Alyssa          16 WISC-MR              2:31.84    2:23.43        
                  30.77     1:07.23 (36.46)     1:45.69 (38.46)     2:23.43 (37.74)
  4 Aiello, Jennifer          16 MSC-MR               2:24.58    2:26.74        
                  33.23     1:10.33 (37.10)     1:48.68 (38.35)     2:26.74 (38.06)
  5 Rutigliano, Imma          16 NDAC-MR              2:16.11    2:27.21        
                  31.96     1:09.22 (37.26)     1:47.76 (38.54)     2:27.21 (39.45)
  6 Watson, Carly             15 NDAC-MR              2:12.11    2:28.42        
                  32.49     1:10.56 (38.07)     1:50.40 (39.84)     2:28.42 (38.02)
  7 Granan, Samantha          16 MSC-MR               2:25.60    2:28.81        
                  31.78     1:08.59 (36.81)     1:47.37 (38.78)     2:28.81 (41.44)
  8 Levine, Kelly             16 MSC-MR               2:35.51    2:36.28        
                  32.81     1:10.47 (37.66)     1:51.61 (41.14)     2:36.28 (44.67)
  9 Ball, Madison             16 MSC-MR               2:29.09    2:38.07        
                  33.33     1:13.36 (40.03)     1:54.83 (41.47)     2:38.07 (43.24)
 10 Pfaffe, Kristen           16 WISC-MR              2:39.46    2:40.37        
                  34.54     1:14.70 (40.16)     1:56.96 (42.26)     2:40.37 (43.41)
 11 Munz, Brenna              17 MSC-MR               2:40.80    2:43.80        
                  35.08     1:18.79 (43.71)     2:02.24 (43.45)     2:43.80 (41.56)
 12 Lynch, Amanda             16 SSL-MR               3:11.45    2:45.62        
                  35.17     1:17.46 (42.29)     2:02.18 (44.72)     2:45.62 (43.44)
 13 Lewis, Emily              12 MSC-MR                    NT    2:47.27        
                  36.25     1:17.63 (41.38)     2:02.10 (44.47)     2:47.27 (45.17)
 14 Arcomano, Becca           12 NDAC-MR              2:49.11    2:49.54        
                  34.63     1:16.71 (42.08)     2:04.23 (47.52)     2:49.54 (45.31)
 15 Carlino, Emelia           16 MSC-MR               2:50.95    2:51.13        
                  35.22     1:18.29 (43.07)     2:04.74 (46.45)     2:51.13 (46.39)
 16 Frederickson, Malia       16 MSC-MR                    NT    2:53.97        
                  35.72     1:19.12 (43.40)     2:06.21 (47.09)     2:53.97 (47.76)
 17 Seagren, Erika            16 MSC-MR               3:13.33    3:16.01        
                  40.68     1:30.82 (50.14)     2:23.78 (52.96)     3:16.01 (52.23)
 
Girls 200 Yard IM
===============================================================================
              2:17.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Granan, Samantha          16 MSC-MR               2:13.26    2:17.94 METS   
                  30.17     1:06.48 (36.31)     1:46.32 (39.84)     2:17.94 (31.62)
  2 Fabrizio, Jessica         15 North Shore-MR       2:17.63    2:18.60        
                  32.70     1:08.16 (35.46)     1:48.11 (39.95)     2:18.60 (30.49)
  3 Hoffman, Shekinah         16 MSC-MR               2:16.72    2:19.00        
                  29.49     1:06.41 (36.92)     1:47.48 (41.07)     2:19.00 (31.52)
  4 Rutigliano, Imma          16 NDAC-MR              2:11.75    2:19.74        
                  30.78     1:06.29 (35.51)     1:47.24 (40.95)     2:19.74 (32.50)
  5 Watson, Carly             15 NDAC-MR              2:17.38    2:20.39        
                  29.70     1:05.50 (35.80)     1:48.57 (43.07)     2:20.39 (31.82)
  6 Klein, Morganne           17 VAC-MR               2:16.85    2:21.78        
                  31.86     1:10.66 (38.80)     1:50.85 (40.19)     2:21.78 (30.93)
  7 Bacigal, Corrine          15 VAC-MR               2:15.46    2:21.88        
                  32.25     1:06.97 (34.72)     1:49.60 (42.63)     2:21.88 (32.28)
  8 Gorgen, Natia             16 Devil Fish-MR        2:22.53    2:22.84        
                  31.20     1:09.10 (37.90)     1:50.07 (40.97)     2:22.84 (32.77)
  9 Cassano, Maddy            15 MSC-MR               2:17.80    2:23.87        
                  32.57     1:10.52 (37.95)     1:51.97 (41.45)     2:23.87 (31.90)
 10 Acompora, Alyssa          16 WISC-MR              2:24.74    2:24.24        
                  30.62     1:07.62 (37.00)     1:52.30 (44.68)     2:24.24 (31.94)
 11 Watson, Katie             17 NDAC-MR              2:24.62    2:24.36        
                  30.62     1:07.46 (36.84)     1:50.94 (43.48)     2:24.36 (33.42)
 12 Aiello, Jennifer          16 MSC-MR               2:21.25    2:25.85        
                  31.61     1:07.81 (36.20)     1:51.65 (43.84)     2:25.85 (34.20)
 13 Boyko, Emily              15 MSC-MR               2:14.87    2:27.10        
                  31.55     1:09.50 (37.95)     1:52.27 (42.77)     2:27.10 (34.83)
 14 Carlino, Emelia           16 MSC-MR               2:24.29    2:27.15        
                  32.46     1:12.40 (39.94)     1:54.59 (42.19)     2:27.15 (32.56)
 15 Conklin, Ciara            17 VAC-MR               2:24.07    2:28.35        
                  32.47     1:10.30 (37.83)     1:52.80 (42.50)     2:28.35 (35.55)
 16 Danner, Sage              15 NDAC-MR              2:27.83    2:28.43        
                  33.56     1:12.11 (38.55)     1:54.65 (42.54)     2:28.43 (33.78)
 17 Lynch, Amanda             16 SSL-MR               2:26.56    2:28.92        
                  32.32     1:11.61 (39.29)     1:52.98 (41.37)     2:28.92 (35.94)
 18 Ball, Madison             16 MSC-MR               2:25.93    2:29.27        
                  32.80     1:11.61 (38.81)     1:55.35 (43.74)     2:29.27 (33.92)
 19 Stanton, Caitlin          16 NDAC-MR              2:30.51    2:29.43        
                  30.21     1:07.40 (37.19)     1:53.90 (46.50)     2:29.43 (35.53)
 20 Donnelly, Alex            15 North Shore-MR       2:24.77    2:29.82        
                  32.51     1:10.56 (38.05)     1:56.77 (46.21)     2:29.82 (33.05)
 21 Levine, Kelly             16 MSC-MR               2:20.17    2:31.50        
                  32.00     1:10.27 (38.27)     1:56.96 (46.69)     2:31.50 (34.54)
 22 Munz, Brenna              17 MSC-MR               2:20.07    2:32.24        
                  32.74     1:12.89 (40.15)     1:57.10 (44.21)     2:32.24 (35.14)
 23 Sigaty, Christine         17 North Shore-MR       2:29.19    2:32.27        
                  31.68     1:09.41 (37.73)     1:58.44 (49.03)     2:32.27 (33.83)
 24 Burke, Katja              15 SSL-MR               2:26.88    2:32.96        
                  34.42     1:11.85 (37.43)     1:57.65 (45.80)     2:32.96 (35.31)
 25 Wells, Laura              18 Devil Fish-MR        2:39.99    2:34.49        
                  33.12     1:14.93 (41.81)     1:59.60 (44.67)     2:34.49 (34.89)
 26 Pfaffe, Kristen           16 WISC-MR              2:36.14    2:35.75        
                  33.65     1:14.83 (41.18)     2:01.86 (47.03)     2:35.75 (33.89)
 27 Mullaney, Kathleen        15 Devil Fish-MR        2:37.39    2:35.78        
                  34.25     1:13.95 (39.70)     2:01.22 (47.27)     2:35.78 (34.56)
 28 Liebergall, Julia         16 SSL-MR               2:36.68    2:37.41        
                  34.56     1:15.33 (40.77)     2:01.24 (45.91)     2:37.41 (36.17)
 29 Frederickson, Malia       16 MSC-MR                    NT    2:39.62        
                  34.00     1:15.39 (41.39)     2:02.74 (47.35)     2:39.62 (36.88)
 30 Slack, Annelise           15 WISC-MR              2:40.65    2:39.91        
                  35.25     1:15.79 (40.54)     2:01.90 (46.11)     2:39.91 (38.01)
 31 Ryan, Allison             15 NDAC-MR              2:45.11    2:42.29        
                  36.06     1:18.02 (41.96)     2:04.07 (46.05)     2:42.29 (38.22)
 32 Johnson, Kirsten          16 Devil Fish-MR        2:51.43    2:47.96        
                  38.59     1:22.36 (43.77)     2:10.55 (48.19)     2:47.96 (37.41)
 33 Farrell, Laura            16 NDAC-MR              2:38.49    2:49.42        
                  35.93     1:18.99 (43.06)     2:09.65 (50.66)     2:49.42 (39.77)
 34 Pagano, Christine         16 Devil Fish-MR        2:44.99    2:51.35        
                  35.19     1:21.71 (46.52)     2:10.05 (48.34)     2:51.35 (41.30)
 35 Seagren, Erika            16 MSC-MR               2:40.93    2:54.06        
                  40.19     1:23.98 (43.79)     2:15.78 (51.80)     2:54.06 (38.28)
 36 Cherwin, Sylvie-Rose      15 NDAC-MR              3:08.60    3:02.43        
                  40.99     1:26.70 (45.71)     2:19.94 (53.24)     3:02.43 (42.49)
 37 Sibilia, Sara             15 Wahoos-MR            3:41.00    3:05.75        
                  41.24     1:28.11 (46.87)     2:23.28 (55.17)     3:05.75 (42.47)
 38 Burton, Taylor            15 WISC-MR              3:10.00    3:07.88        
                  41.08     1:27.83 (46.75)     2:24.14 (56.31)     3:07.88 (43.74)
 -- Sidow, Sabrina            15 SSL-MR               3:19.01         DQ        
                  45.22     1:38.52 (53.30)     2:37.09 (58.57)          DQ (49.42)
 
Girls 400 Yard IM
===============================================================================
              4:50.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Raccioppi, Paige          15 TRS-MR               4:39.03    4:49.48 METS   
                  30.85     1:05.37 (34.52)     1:42.98 (37.61)     2:20.08 (37.10)
        3:02.13 (42.05)     3:44.34 (42.21)     4:17.40 (33.06)     4:49.48 (32.08)
  2 Boyko, Emily              15 MSC-MR               4:46.60    4:51.58        
                  31.37     1:06.12 (34.75)     1:44.63 (38.51)     2:21.83 (37.20)
        3:03.09 (41.26)     3:44.84 (41.75)     4:18.43 (33.59)     4:51.58 (33.15)
  3 Granan, Samantha          16 MSC-MR               5:02.27    4:56.80        
                  31.07     1:07.79 (36.72)     1:47.47 (39.68)     2:25.61 (38.14)
        3:06.91 (41.30)     3:49.59 (42.68)     4:23.85 (34.26)     4:56.80 (32.95)
  4 Hoffman, Shekinah         16 MSC-MR               4:51.91    4:58.94        
                  30.45     1:05.14 (34.69)     1:45.45 (40.31)     2:24.31 (38.86)
        3:06.49 (42.18)     3:49.75 (43.26)     4:24.73 (34.98)     4:58.94 (34.21)
  5 Gorgen, Natia             16 Devil Fish-MR        5:04.50    5:03.96        
                  32.58     1:10.63 (38.05)     1:49.96 (39.33)     2:29.11 (39.15)
        3:12.07 (42.96)     3:56.95 (44.88)     4:31.87 (34.92)     5:03.96 (32.09)
  6 Cassano, Maddy            15 MSC-MR               5:06.80    5:07.16        
                  33.37     1:13.49 (40.12)     1:54.09 (40.60)     2:33.76 (39.67)
        3:16.66 (42.90)     4:00.07 (43.41)     4:34.38 (34.31)     5:07.16 (32.78)
  7 Aiello, Jennifer          16 MSC-MR               4:57.44    5:10.61        
                  32.85     1:09.08 (36.23)     1:49.18 (40.10)     2:27.57 (38.39)
        3:12.89 (45.32)     3:58.62 (45.73)     4:34.84 (36.22)     5:10.61 (35.77)
  8 Holmes, Lindsie           16 TRS-MR               5:00.27    5:13.55        
                  33.18     1:10.69 (37.51)     1:52.24 (41.55)     2:32.27 (40.03)
        3:16.48 (44.21)     4:01.91 (45.43)     4:38.10 (36.19)     5:13.55 (35.45)
  9 Ball, Madison             16 MSC-MR               5:10.76    5:13.58        
                  33.19     1:12.50 (39.31)     1:53.57 (41.07)     2:33.89 (40.32)
        3:17.44 (43.55)     4:02.22 (44.78)     4:38.94 (36.72)     5:13.58 (34.64)
 10 Munz, Brenna              17 MSC-MR               4:53.89    5:16.16        
                  34.51     1:16.73 (42.22)     1:55.91 (39.18)     2:35.06 (39.15)
        3:20.31 (45.25)     4:06.30 (45.99)     4:41.23 (34.93)     5:16.16 (34.93)
 10 Levine, Kelly             16 MSC-MR               5:07.69    5:16.16        
                  32.49     1:10.01 (37.52)     1:51.18 (41.17)     2:31.09 (39.91)
        3:17.91 (46.82)     4:05.54 (47.63)     4:41.82 (36.28)     5:16.16 (34.34)
 12 Wells, Laura              18 Devil Fish-MR        5:33.66    5:19.86        
                  34.10     1:15.94 (41.84)     1:58.10 (42.16)     2:40.11 (42.01)
        3:24.98 (44.87)     4:10.18 (45.20)     4:45.67 (35.49)     5:19.86 (34.19)
 13 Stein, Jamie Ann          16 SSL-MR               5:23.43    5:20.16        
                  33.37     1:13.92 (40.55)     1:54.05 (40.13)     2:34.02 (39.97)
        3:20.60 (46.58)     4:09.15 (48.55)     4:45.74 (36.59)     5:20.16 (34.42)
 14 Carlino, Emelia           16 MSC-MR               5:12.40    5:21.50        
                  34.15     1:15.24 (41.09)     1:57.17 (41.93)     2:37.88 (40.71)
        3:23.11 (45.23)     4:09.24 (46.13)     4:46.03 (36.79)     5:21.50 (35.47)
 15 Frederickson, Malia       16 MSC-MR                    NT    5:39.95        
                  35.72     1:19.53 (43.81)     2:04.01 (44.48)     2:47.39 (43.38)
        3:34.41 (47.02)     4:23.57 (49.16)     5:02.85 (39.28)     5:39.95 (37.10)
 16 Seagren, Erika            16 MSC-MR               6:05.51    6:07.53        
                  40.54     1:29.89 (49.35)     2:15.22 (45.33)     2:59.88 (44.66)
        3:52.50 (52.62)     4:45.96 (53.46)     5:27.84 (41.88)     6:07.53 (39.69)
 
Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marist Swim Club-MR  'A'                          1:44.87    1:46.30        
     1) Cassano, Maddy 15               2) Carlino, Emelia 16             
     3) Granan, Samantha 16             4) Hoffman, Shekinah 16           
                  26.87       53.51 (26.64)     1:20.21 (26.70)     1:46.30 (26.09)
  2 West Islip Swim Club-MR  'A'                      1:46.01    1:47.37        
     1) Acompora, Alyssa 16             2) Pfaffe, Kristen 16             
     3) Whalen, Bridget 14              4) Culmo, Sarah 17                
                  27.30       41.85 (14.55)       56.57 (14.72)     1:47.37 (50.80)
  3 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:48.11    1:48.82        
     1) Stanton, Caitlin 16             2) Pope, Sarah 16                 
     3) Danner, Sage 15                 4) Watson, Carly 15               
                  28.23       56.16 (27.93)     1:22.64 (26.48)     1:48.82 (26.18)
  4 Devilfish Aquatics Inc.-MR  'A'                   1:55.29    1:54.33        
     1) McTigue, Ellen 14               2) Mance, Kara 16                 
     3) Mullaney, Kathleen 15           4) Gorgen, Natia 16               
                  28.53       58.57 (30.04)     1:27.43 (28.86)     1:54.33 (26.90)
  5 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'B'            1:52.11    1:56.78        
     1) Gay, Ali 14                     2) Farrell, Laura 16              
     3) Timpanaro, Ilysa 14             4) Watson, Katie 17               
                  28.88       58.95 (30.07)     1:28.46 (29.51)     1:56.78 (28.32)
 
Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marist Swim Club-MR  'A'                          2:01.14    1:56.13        
     1) Aiello, Jennifer 16             2) Granan, Samantha 16            
     3) Hoffman, Shekinah 16            4) Carlino, Emelia 16             
                  30.38     1:02.40 (32.02)     1:30.17 (27.77)     1:56.13 (25.96)
  2 West Islip Swim Club-MR  'A'                      2:05.00    2:01.62        
     1) Culmo, Sarah 17                 2) Acompora, Alyssa 16            
     3) Pfaffe, Kristen 16              4) Whalen, Bridget 14             
                  30.76     1:05.54 (34.78)     1:35.96 (30.42)     2:01.62 (25.66)
  3 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:57.11    2:02.38        
     1) Stanton, Caitlin 16             2) Rutigliano, Imma 16            
     3) Watson, Katie 17                4) Watson, Carly 15               
                  31.41     1:07.06 (35.65)     1:36.36 (29.30)     2:02.38 (26.02)
  4 North Shore Swimming-MR  'A'                      2:05.00    2:07.13        
     1) Sigaty, Christine 17            2) Vizcaino, Kristine 14          
     3) Zehner, Lauren 14               4) Donnelly, Alex 15              
                  34.21     1:07.95 (33.74)     1:38.24 (30.29)     2:07.13 (28.89)
  5 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'B'            2:03.11    2:09.34        
     1) Seelbach, Leeza 14              2) Timpanaro, Ilysa 14            
     3) Gay, Ali 14                     4) Danner, Sage 15                
                  34.76     1:11.04 (36.28)     1:42.04 (31.00)     2:09.34 (27.30)
  6 Devilfish Aquatics Inc.-MR  'B'                   2:21.22    2:17.35        
     1) Mullaney, Kathleen 15           2) Mullaney, Madeline 13          
     3) Pagano, Christine 16            4) Johnson, Kirsten 16            
                  34.21     1:13.96 (39.75)     1:28.63 (14.67)     2:17.35 (48.72)
 -- Devilfish Aquatics Inc.-MR  'A'                   2:09.82         DQ        
     1) Pagano, Megan 13                2) Wells, Laura 18                
     3) Gorgen, Natia 16                4) McTigue, Ellen 14              
                  34.35     1:11.21 (36.86)     1:41.19 (29.98)          DQ (28.59)
 
Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Daly, Nik                  8 North Shore-MR         37.62      35.46        
  2 Cabassa, Noah              8 TRS-MR                 42.21      38.03        
  3 Baldassare, Zachary        7 WISC-MR                40.35      39.11        
  4 Liu, Alex                  7 NDAC-MR                38.88      40.49        
  5 Scanlon, Jack              8 SSL-MR                 41.75      40.71        
  6 Staubi, Kyle               8 NDAC-MR                44.57      40.78        
  7 Meringolo, Eric            7 WISC-MR                44.36      41.82        
  8 Mialma, Michelle           8 NDAC-MR                53.11      43.88        
  9 Williams, Erik             8 WISC-MR                56.00      43.93        
 10 DiDomenico, Kenneth        8 WISC-MR                50.00      44.33        
 11 Heilig, Mathew             8 VAC-MR                 53.73      47.03        
 12 Liew, Sam                  8 Devil Fish-MR          59.99      48.74        
 13 Reining, Robert            8 MSC-MR                 48.00      49.07        
 14 LaRue, Carl                6 MSC-MR                 53.67      49.85        
 15 Caamano, A.J.              8 SSL-MR                 49.10      55.20        
 16 Repke, Jacob               8 Devil Fish-MR          59.26      57.33        
 17 Clark, Noah                8 Devil Fish-MR          59.99      57.94        
 18 Staubi, Eli                7 NDAC-MR                53.11      58.05        
 19 Lillis, Sean               8 Devil Fish-MR          59.99      58.66        
 20 Ruan, Andrew               8 MSC-MR                    NT    1:07.29        
 21 Anderson, Caleb            7 NDAC-MR              1:00.27    1:07.97        
 -- Cruz, Jason                8 MSC-MR                 35.54         DQ        
 
Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Daly, Nik                  8 North Shore-MR       1:21.99    1:19.53        
                  36.98     1:19.53 (42.55)                                        
  2 Baldassare, Zachary        7 WISC-MR              1:50.00    1:27.26        
                  40.23     1:27.26 (47.03)                                        
  3 Cruz, Jason                8 MSC-MR               1:29.25    1:27.44        
                  39.34     1:27.44 (48.10)                                        
  4 DiDomenico, Kenneth        8 WISC-MR              2:30.00    1:33.10        
                  42.63     1:33.10 (50.47)                                        
  5 Meringolo, Eric            7 WISC-MR              1:45.00    1:36.09        
                  45.74     1:36.09 (50.35)                                        
  6 Reining, Robert            8 MSC-MR               1:41.25    1:40.00        
                  45.50     1:40.00 (54.50)                                        
  7 Williams, Erik             8 WISC-MR              2:00.00    1:42.94        
                  46.05     1:42.94 (56.89)                                        
  8 Caamano, A.J.              8 SSL-MR               2:10.45    1:53.32        
                  51.67   1:53.32 (1:01.65)                                        
  9 LaRue, Carl                6 MSC-MR               2:00.66    1:55.80        
                  53.66   1:55.80 (1:02.14)                                        
 10 Ruan, Andrew               8 MSC-MR                    NT    2:41.73        
                1:14.47   2:41.73 (1:27.26)                                        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Daly, Nik                  8 North Shore-MR         46.38      43.20        
  2 Cruz, Jason                8 MSC-MR                 45.52      44.99        
  3 Staubi, Kyle               8 NDAC-MR                56.11      48.88        
  4 Williams, Erik             8 WISC-MR              1:00.00      49.50        
  5 Baldassare, Zachary        7 WISC-MR                50.57      51.39        
  6 Reining, Robert            8 MSC-MR                 56.78      52.61        
  7 Meringolo, Eric            7 WISC-MR                59.98      52.78        
  8 DiDomenico, Kenneth        8 WISC-MR              1:20.00      55.83        
  9 Repke, Jacob               8 Devil Fish-MR        1:04.99      59.40        
 10 LaRue, Carl                6 MSC-MR               1:00.88      59.54        
 11 Caamano, A.J.              8 SSL-MR               1:08.69    1:03.49        
 12 Staubi, Eli                7 NDAC-MR              1:03.11    1:05.58        
 13 Clark, Noah                8 Devil Fish-MR        1:04.99    1:06.09        
 14 Ruan, Andrew               8 MSC-MR                    NT    1:06.40        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Daly, Nik                  8 North Shore-MR         48.28      43.52        
  2 Cruz, Jason                8 MSC-MR                 44.16      44.09        
  3 Cabassa, Noah              8 TRS-MR                 56.38      49.99        
  4 Scanlon, Jack              8 SSL-MR                 56.10      52.92        
  5 Meringolo, Eric            7 WISC-MR              1:02.22      54.99        
  6 DiDomenico, Kenneth        8 WISC-MR              1:10.00      57.27        
  7 LaRue, Carl                6 MSC-MR                 59.37      59.12        
  8 Liu, Alex                  7 NDAC-MR                59.77      59.90        
  9 Staubi, Kyle               8 NDAC-MR              1:02.11    1:00.12        
 10 Lillis, Sean               8 Devil Fish-MR        1:09.99    1:01.26        
 11 Mialma, Michelle           8 NDAC-MR              1:12.11    1:01.43        
 12 Caamano, A.J.              8 SSL-MR                 50.10    1:02.62        
 13 Heilig, Mathew             8 VAC-MR               1:02.16    1:06.83        
 14 Williams, Erik             8 WISC-MR              1:20.00    1:08.84        
 15 Clark, Noah                8 Devil Fish-MR        1:09.99    1:18.69        
 -- Ruan, Andrew               8 MSC-MR                    NT         DQ        
 -- Reining, Robert            8 MSC-MR                    NT         DQ        
 -- Repke, Jacob               8 Devil Fish-MR        1:09.99         DQ        
 -- Baldassare, Zachary        7 WISC-MR                55.98         DQ        
 -- Liew, Sam                  8 Devil Fish-MR        1:09.99         DQ        
 -- Staubi, Eli                7 NDAC-MR              1:32.11         DQ        
 -- Anderson, Caleb            7 NDAC-MR              1:23.11         DQ        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Daly, Nik                  8 North Shore-MR         44.99      44.41        
  2 Cruz, Jason                8 MSC-MR                 41.64      45.08        
  3 Scanlon, Jack              8 SSL-MR                 50.09      46.72        
  4 Cabassa, Noah              8 TRS-MR                 47.00      49.23        
  5 Staubi, Kyle               8 NDAC-MR              1:03.11      51.48        
  6 Liu, Alex                  7 NDAC-MR                59.11      52.77        
  7 Meringolo, Eric            7 WISC-MR              1:01.85      55.65        
  8 Reining, Robert            8 MSC-MR               1:04.38      57.97        
  9 LaRue, Carl                6 MSC-MR               1:19.01    1:02.01        
 10 DiDomenico, Kenneth        8 WISC-MR              1:15.00    1:03.52        
 11 Caamano, A.J.              8 SSL-MR                 53.10    1:08.23        
 12 Mialma, Michelle           8 NDAC-MR              1:07.20    1:20.76        
 -- Williams, Erik             8 WISC-MR              1:00.00         DQ        
 -- Baldassare, Zachary        7 WISC-MR                55.42         DQ        
 -- Anderson, Caleb            7 NDAC-MR              1:18.94         DQ        
 
Boys 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Daly, Nik                  8 North Shore-MR       1:34.21    1:31.34        
                  43.50     1:31.34 (47.84)                                        
  2 Cruz, Jason                8 MSC-MR               1:32.99    1:33.23        
                  45.21     1:33.23 (48.02)                                        
  3 Reining, Robert            8 MSC-MR               2:01.88    1:50.96        
                  49.43   1:50.96 (1:01.53)                                        
  4 Meringolo, Eric            7 WISC-MR              1:50.00    1:57.14        
                  56.95   1:57.14 (1:00.19)                                        
  5 LaRue, Carl                6 MSC-MR               2:09.70    2:01.58        
                  56.42   2:01.58 (1:05.16)                                        
 -- Caamano, A.J.              8 SSL-MR               2:10.10         DQ        
                1:09.14        DQ (1:08.46)                                        
 -- Baldassare, Zachary        7 WISC-MR              2:30.00         DQ        
                  51.27          DQ (53.44)                                        
 
Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marist Swim Club-MR  'A'                          1:27.59    1:08.26        
     1) Reining, Robert 8               2) Ruan, Andrew 8                 
     3) LaRue, Carl 6                   4) Cruz, Jason 8                  
  2 West Islip Swim Club-MR  'A'                      1:30.00    1:18.01        
     1) Meringolo, Eric 7               2) DiDomenico, Kenneth 8          
     3) Williams, Erik 8                4) Baldassare, Zachary 7          
 
Boys 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 West Islip Swim Club-MR  'A'                      1:50.86    1:37.44        
     1) DiDomenico, Kenneth 8           2) Baldassare, Zachary 7          
     3) Meringolo, Eric 7               4) Williams, Erik 8               
                  55.29     1:37.44 (42.15)                                        
  2 Marist Swim Club-MR  'A'                          1:43.86    2:01.11        
     1) Reining, Robert 8               2) Ruan, Andrew 8                 
     3) LaRue, Carl 6                   4) Cruz, Jason 8                  
                1:20.70     2:01.11 (40.41)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boyko, Jason              10 MSC-MR                 29.87      30.53        
  2 Prokopiou, Nicos          10 WISC-MR                31.86      31.43        
  3 Lupinski, Nick            10 SSL-MR                 33.68      32.14        
  4 Meringolo, Loudon         10 WISC-MR                32.70      33.32        
  5 Daly, Tommy                9 North Shore-MR         39.03      34.04        
  6 Davila, Joshua             9 VAC-MR                 37.04      34.07        
  7 Smith, Adrian              9 Devil Fish-MR          34.90      34.82        
  8 Karen, Jason              10 SSL-MR                 38.70      37.82        
  9 Ball, Connor              10 MSC-MR                 33.77      38.01        
 10 Econopouly, Elias         10 NDAC-MR                35.26      38.82        
 11 Luscher, Alex              9 SSL-MR                 38.50      38.97        
 12 Alpay, Zachery             9 MSC-MR                 37.64      39.02        
 13 Vasquez, Brandon           9 MSC-MR                 36.95      39.81        
 14 Caamano, Ray               9 SSL-MR                 43.62      40.95        
 15 Kosinski, Isaac            9 NDAC-MR                41.47      41.23        
 16 Kunow, Zachary            10 SSL-MR                 41.67      41.54        
 17 Cicalese, Vincent         10 SSL-MR                 43.75      42.28        
 18 Simon, Jack               10 SSL-MR                 42.46      42.79        
 19 Hues, Reid                 9 NDAC-MR                41.97      44.92        
 20 Costa, Chris               9 SSL-MR                 49.73      48.94        
 21 Marvin, Thomas             9 NDAC-MR                46.63      54.96        
 -- Arranz, William            9 North Shore-MR         33.81         DQ        
 
Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boyko, Jason              10 MSC-MR               1:09.96    1:07.91        
                  33.91     1:07.91 (34.00)                                        
  2 Prokopiou, Nicos          10 WISC-MR              1:09.42    1:08.63        
                  34.31     1:08.63 (34.32)                                        
  3 Arranz, William            9 North Shore-MR       1:16.44    1:11.41        
                  33.91     1:11.41 (37.50)                                        
  4 Lupinski, Nick            10 SSL-MR               1:16.08    1:12.53        
                  35.09     1:12.53 (37.44)                                        
  5 Meringolo, Loudon         10 WISC-MR              1:10.33    1:13.90        
                  35.41     1:13.90 (38.49)                                        
  6 Daly, Tommy                9 North Shore-MR       1:17.40    1:17.90        
                  36.00     1:17.90 (41.90)                                        
  7 Smith, Adrian              9 Devil Fish-MR        1:24.54    1:18.30        
                1:19.26         1:18.30 ( )                                        
  8 Ball, Connor              10 MSC-MR               1:18.37    1:21.44        
                1:21.66         1:21.44 ( )                                        
  9 Econopouly, Elias         10 NDAC-MR              1:26.08    1:23.40        
                  39.43     1:23.40 (43.97)                                        
 10 Tiso, Christopher          9 TRS-MR               1:29.59    1:23.48        
                  39.00     1:23.48 (44.48)                                        
 11 Karen, Jason              10 SSL-MR               1:30.16    1:25.67        
                  38.62     1:25.67 (47.05)                                        
 12 Vasquez, Brandon           9 MSC-MR               1:21.86    1:26.21        
                  40.85     1:26.21 (45.36)                                        
 13 Flynn, Sean                9 SSL-MR               1:28.36    1:26.23        
                  41.14     1:26.23 (45.09)                                        
 14 Alpay, Zachery             9 MSC-MR               1:25.69    1:26.35        
                  41.19     1:26.35 (45.16)                                        
 15 Simon, Jack               10 SSL-MR               1:35.43    1:31.38        
                  41.88     1:31.38 (49.50)                                        
 16 Kosinski, Isaac            9 NDAC-MR              1:34.25    1:33.32        
                1:32.37      1:33.32 (0.95)                                        
 17 Caamano, Ray               9 SSL-MR               1:33.19    1:33.34        
                  42.51     1:33.34 (50.83)                                        
 18 Cicalese, Vincent         10 SSL-MR               1:43.07    1:35.31        
                  45.44     1:35.31 (49.87)                                        
 19 Simas, Michael            10 WISC-MR              1:50.00    1:41.88        
                  43.34     1:41.88 (58.54)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boyko, Jason              10 MSC-MR                 37.09      37.16        
  2 Smith, Adrian              9 Devil Fish-MR          43.51      41.49        
  3 Lupinski, Nick            10 SSL-MR                 42.59      42.22        
  4 Ball, Connor              10 MSC-MR                 41.81      42.34        
  5 Karen, Jason              10 SSL-MR                 46.64      42.52        
  6 Luscher, Alex              9 SSL-MR                 42.28      43.00        
  7 Alpay, Zachery             9 MSC-MR                 46.80      44.03        
  8 Vasquez, Brandon           9 MSC-MR                 42.78      44.77        
  9 Econopouly, Elias         10 NDAC-MR                49.88      45.12        
 10 Flynn, Sean                9 SSL-MR                 50.73      48.42        
 11 Kunow, Zachary            10 SSL-MR                 50.97      48.89        
 12 Cicalese, Vincent         10 SSL-MR                 53.19      49.82        
 13 Tiso, Christopher          9 TRS-MR                 48.00      50.18        
 14 Caamano, Ray               9 SSL-MR                 49.74      53.69        
 15 Simas, Michael            10 WISC-MR                59.00      53.81        
 16 Simon, Jack               10 SSL-MR                 50.50      56.65        
 
Boys 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gu, Kevin                 10 SSL-MR               1:27.14    1:17.24        
                  37.85     1:17.24 (39.39)                                        
  2 Boyko, Jason              10 MSC-MR               1:19.07    1:18.04        
                  38.47     1:18.04 (39.57)                                        
  3 Arranz, William            9 North Shore-MR       1:28.38    1:22.26        
                  40.42     1:22.26 (41.84)                                        
  4 Daly, Tommy                9 North Shore-MR       1:31.16    1:29.79        
                  43.02     1:29.79 (46.77)                                        
  5 Davila, Joshua             9 VAC-MR               1:31.96    1:30.25        
                  44.21     1:30.25 (46.04)                                        
  6 Smith, Adrian              9 Devil Fish-MR        1:39.99    1:31.08        
                1:31.29         1:31.08 ( )                                        
  7 Ball, Connor              10 MSC-MR               1:29.93    1:31.26        
                  44.94     1:31.26 (46.32)                                        
  8 Lupinski, Nick            10 SSL-MR               1:37.49    1:32.19        
                  44.77     1:32.19 (47.42)                                        
  9 Luscher, Alex              9 SSL-MR               1:34.89    1:34.14        
                  46.15     1:34.14 (47.99)                                        
 10 Karen, Jason              10 SSL-MR               1:43.47    1:34.92        
                  45.62     1:34.92 (49.30)                                        
 11 Meringolo, Loudon         10 WISC-MR              1:32.70    1:35.46        
                  47.17     1:35.46 (48.29)                                        
 12 Alpay, Zachery             9 MSC-MR               1:37.09    1:36.39        
 13 Vasquez, Brandon           9 MSC-MR               1:32.70    1:36.81        
                  47.32     1:36.81 (49.49)                                        
 14 Kunow, Zachary            10 SSL-MR               1:44.44    1:41.82        
                  50.16     1:41.82 (51.66)                                        
 15 Costa, Chris               9 SSL-MR               2:07.87    2:03.22        
                  55.79   2:03.22 (1:07.43)                                        
 -- Prokopiou, Nicos          10 WISC-MR              1:21.19         DQ        
                  39.46          DQ (39.25)                                        
 -- Kosinski, Isaac            9 NDAC-MR              1:43.11         DQ        
                1:45.77              DQ ( )                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Prokopiou, Nicos          10 WISC-MR                41.23      39.79        
  2 Boyko, Jason              10 MSC-MR                 42.74      41.59        
  3 Daly, Tommy                9 North Shore-MR         46.85      43.50        
  4 Smith, Adrian              9 Devil Fish-MR          45.88      45.95        
  5 Davila, Joshua             9 VAC-MR                 50.92      46.41        
  6 Alpay, Zachery             9 MSC-MR                 47.49      47.56        
  7 Arranz, William            9 North Shore-MR         48.14      48.07        
  8 Caamano, Ray               9 SSL-MR                 49.68      49.36        
  9 Econopouly, Elias         10 NDAC-MR                48.06      50.23        
 10 Simon, Jack               10 SSL-MR                 50.06      50.74        
 11 Kunow, Zachary            10 SSL-MR                 49.34      51.53        
 12 Vasquez, Brandon           9 MSC-MR                 51.29      51.66        
 13 Kosinski, Isaac            9 NDAC-MR                52.12      52.02        
 14 Luscher, Alex              9 SSL-MR                 55.06      53.39        
 15 Costa, Chris               9 SSL-MR                 56.10    1:01.84        
 16 Ball, Connor              10 MSC-MR                 53.74    1:03.24        
 17 Cicalese, Vincent         10 SSL-MR               1:15.28    1:04.42        
 -- Karen, Jason              10 SSL-MR                 50.40         DQ        
 -- Marvin, Thomas             9 NDAC-MR              1:06.11         DQ        
 -- Hues, Reid                 9 NDAC-MR              1:03.11         DQ        
 -- Simas, Michael            10 WISC-MR              1:00.00         DQ        
 
Boys 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Prokopiou, Nicos          10 WISC-MR              1:28.22    1:27.98        
                  42.27     1:27.98 (45.71)                                        
  2 Boyko, Jason              10 MSC-MR               1:34.64    1:32.01        
                  43.74     1:32.01 (48.27)                                        
  3 Daly, Tommy                9 North Shore-MR       1:43.13    1:32.33        
                  43.76     1:32.33 (48.57)                                        
  4 Smith, Adrian              9 Devil Fish-MR        1:40.90    1:39.45        
                  47.29     1:39.45 (52.16)                                        
  5 Arranz, William            9 North Shore-MR       2:02.22    1:40.78        
                  47.79     1:40.78 (52.99)                                        
  6 Caamano, Ray               9 SSL-MR               1:53.30    1:47.11        
                  50.44     1:47.11 (56.67)                                        
  7 Alpay, Zachery             9 MSC-MR               1:42.58    1:47.28        
                  49.74     1:47.28 (57.54)                                        
  8 Kunow, Zachary            10 SSL-MR               1:53.05    1:47.83        
                  51.59     1:47.83 (56.24)                                        
  9 Luscher, Alex              9 SSL-MR               2:03.21    1:54.02        
                  53.61   1:54.02 (1:00.41)                                        
 10 Vasquez, Brandon           9 MSC-MR               1:49.87    1:56.12        
                  55.06   1:56.12 (1:01.06)                                        
 -- Ball, Connor              10 MSC-MR               2:04.78         DQ        
                1:01.39        DQ (1:05.79)                                        
 -- Kosinski, Isaac            9 NDAC-MR              2:04.58         DQ        
                  54.02        DQ (1:01.72)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boyko, Jason              10 MSC-MR                 32.83      33.07        
  2 Gu, Kevin                 10 SSL-MR                 36.12      36.45        
  3 Davila, Joshua             9 VAC-MR                 38.79      36.89        
  4 Daly, Tommy                9 North Shore-MR         39.91      38.95        
  5 Arranz, William            9 North Shore-MR         40.20      39.01        
  6 Meringolo, Loudon         10 WISC-MR                38.89      39.43        
  7 Smith, Adrian              9 Devil Fish-MR          46.59      42.28        
  8 Lupinski, Nick            10 SSL-MR                 48.69      42.53        
  9 Alpay, Zachery             9 MSC-MR                 44.58      44.65        
 10 Ball, Connor              10 MSC-MR                 51.68      46.35        
 11 Vasquez, Brandon           9 MSC-MR                 43.93      49.98        
 12 Econopouly, Elias         10 NDAC-MR                51.94      51.47        
 13 Simon, Jack               10 SSL-MR                 51.96      52.84        
 14 Cicalese, Vincent         10 SSL-MR                 55.40      56.73        
 15 Hues, Reid                 9 NDAC-MR              1:01.11      59.67        
 -- Caamano, Ray               9 SSL-MR                 52.75         DQ        
 -- Marvin, Thomas             9 NDAC-MR              1:04.11         DQ        
 -- Simas, Michael            10 WISC-MR              1:05.00         DQ        
 
Boys 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boyko, Jason              10 MSC-MR               1:14.91    1:17.08        
                  35.85     1:17.08 (41.23)                                        
  2 Daly, Tommy                9 North Shore-MR       1:27.24    1:28.88        
                  40.28     1:28.88 (48.60)                                        
  3 Arranz, William            9 North Shore-MR       1:33.66    1:29.39        
                  41.66     1:29.39 (47.73)                                        
  4 Meringolo, Loudon         10 WISC-MR              1:31.84    1:33.05        
                  41.60     1:33.05 (51.45)                                        
  5 Lupinski, Nick            10 SSL-MR               1:29.20    1:40.09        
                  46.30     1:40.09 (53.79)                                        
  6 Kunow, Zachary            10 SSL-MR               2:22.64    2:04.75        
                  55.04   2:04.75 (1:09.71)                                        
 -- Ball, Connor              10 MSC-MR                    NT         DQ        
                  52.53          DQ (57.10)                                        
 
Boys 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boyko, Jason              10 MSC-MR               1:16.86    1:18.12        
                  36.24     1:18.12 (41.88)                                        
  2 Prokopiou, Nicos          10 WISC-MR              1:17.10    1:19.75        
                  38.19     1:19.75 (41.56)                                        
  3 Daly, Tommy                9 North Shore-MR       1:27.91    1:26.30        
                  40.17     1:26.30 (46.13)                                        
  4 Meringolo, Loudon         10 WISC-MR              1:25.33    1:28.16        
                  42.14     1:28.16 (46.02)                                        
  5 Smith, Adrian              9 Devil Fish-MR        1:32.04    1:30.84        
                  42.04     1:30.84 (48.80)                                        
  6 Alpay, Zachery             9 MSC-MR               1:36.58    1:31.71        
                  44.43     1:31.71 (47.28)                                        
  7 Flynn, Sean                9 SSL-MR               1:39.12    1:31.74        
                  44.72     1:31.74 (47.02)                                        
  8 Vasquez, Brandon           9 MSC-MR               1:34.41    1:32.89        
                  42.69     1:32.89 (50.20)                                        
  9 Karen, Jason              10 SSL-MR               1:49.80    1:34.68        
                  43.60     1:34.68 (51.08)                                        
 10 Luscher, Alex              9 SSL-MR               1:49.91    1:35.96        
                  43.79     1:35.96 (52.17)                                        
 11 Ball, Connor              10 MSC-MR                    NT    1:38.67        
                  47.28     1:38.67 (51.39)                                        
 12 Econopouly, Elias         10 NDAC-MR              1:48.11    1:38.71        
                  48.16     1:38.71 (50.55)                                        
 13 Kosinski, Isaac            9 NDAC-MR              1:44.87    1:40.02        
                  48.70     1:40.02 (51.32)                                        
 14 Simon, Jack               10 SSL-MR               1:45.25    1:46.84        
                  52.87     1:46.84 (53.97)                                        
 15 Cicalese, Vincent         10 SSL-MR               2:03.28    1:50.07        
                  51.43     1:50.07 (58.64)                                        
 16 Tiso, Christopher          9 TRS-MR               1:50.78    1:50.65        
                  50.33   1:50.65 (1:00.32)                                        
 -- Arranz, William            9 North Shore-MR       1:26.97         DQ        
                  38.70          DQ (45.39)                                        
 
Boys 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marist Swim Club-MR  'A'                          2:19.47    2:32.54        
     1) Boyko, Jason 10                 2) Alpay, Zachery 9               
     3) Ball, Connor 10                 4) Vasquez, Brandon 9             
                  31.60     1:12.12 (40.52)     1:51.21 (39.09)     2:32.54 (41.33)
 
Boys 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marist Swim Club-MR  'A'                          2:37.05    2:46.81        
     1) Vasquez, Brandon 9              2) Alpay, Zachery 9               
     3) Boyko, Jason 10                 4) Ball, Connor 10                
                  46.12     1:33.88 (47.76)     2:07.04 (33.16)     2:46.81 (39.77)
 -- Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            3:37.79         DQ        
     1) Marvin, Thomas 9                2) Econopouly, Elias 10           
     3) Kosinski, Isaac 9               4) Hues, Reid 9                   
                  54.48     1:12.51 (18.03)     1:44.01 (31.50)        DQ (1:29.65)
 
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:27.99  ZQ
              2:39.99  JO
              2:55.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boyko, Jason              10 MSC-MR               2:29.40    2:25.74 ZQ     
                  33.79     1:11.62 (37.83)     1:49.05 (37.43)     2:25.74 (36.69)
  2 Prokopiou, Nicos          10 WISC-MR              2:30.37    2:27.89 ZQ     
                  34.01     1:11.68 (37.67)     1:50.29 (38.61)     2:27.89 (37.60)
  3 Meringolo, Loudon         10 WISC-MR              2:42.81    2:38.32 JO     
                  34.32     1:13.53 (39.21)     1:55.76 (42.23)     2:38.32 (42.56)
  4 Arranz, William            9 North Shore-MR       2:45.00    2:40.88 SILV   
                  35.80                             2:01.00 ( )     2:40.88 (39.88)
  5 Lupinski, Nick            10 SSL-MR               3:15.01    2:44.42 SILV   
                  35.97     1:17.68 (41.71)     2:00.47 (42.79)     2:44.42 (43.95)
  6 Daly, Tommy                9 North Shore-MR       2:48.03    2:45.29 SILV   
                  36.24     1:18.47 (42.23)     2:02.30 (43.83)     2:45.29 (42.99)
  7 Daly, Nik                  8 North Shore-MR       3:02.95    2:52.02 SILV   
                  38.70     1:22.30 (43.60)     2:07.70 (45.40)     2:52.02 (44.32)
  8 Cabassa, Noah              8 TRS-MR               3:10.00    2:58.22        
                  40.17     1:25.82 (45.65)     2:12.97 (47.15)     2:58.22 (45.25)
  9 Smith, Adrian              9 Devil Fish-MR        3:14.99    2:58.77        
                1:25.66     2:13.74 (48.08)     3:05.64 (51.90)         2:58.77 ( )
 10 Cruz, Jason                8 MSC-MR               3:32.69    3:08.03        
                  37.51     1:27.46 (49.95)     2:18.71 (51.25)     3:08.03 (49.32)
 11 Alpay, Zachery             9 MSC-MR               3:01.89    3:09.19        
                  40.11     1:29.90 (49.79)   3:09.46 (1:39.56)         3:09.19 ( )
 12 Vasquez, Brandon           9 MSC-MR               2:59.36    3:09.24        
                  41.59     1:32.37 (50.78)     2:22.01 (49.64)     3:09.24 (47.23)
 13 Tiso, Christopher          9 TRS-MR               3:11.00    3:13.89        
                  41.53     1:32.31 (50.78)     2:24.40 (52.09)     3:13.89 (49.49)
 14 Tiso, Alexander            7 TRS-MR               3:22.00    3:48.04        
                                1:51.59 ( )     2:50.42 (58.83)     3:48.04 (57.62)
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                27.69  ZQ
                28.29  JO
                32.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Seagraves, Nick           12 North Shore-MR         25.39      25.18 ZQ     
  2 Boldrin, Evan             12 VAC-MR                 26.02      25.28 ZQ     
  3 LaRue, Paul               12 MSC-MR                 27.45      26.85 ZQ     
  4 Boyle, Dylan              12 WISC-MR                29.19      28.17 JO     
  5 Raccioppi, Jake           12 TRS-MR                 30.21      28.66 SILV   
  6 DeVito, TJ                12 TRS-MR                 29.19      28.96 SILV   
  7 Canino, Michael           12 MSC-MR                 29.64      30.22 SILV   
  8 McShane, Sean             12 WISC-MR                35.04      30.92 SILV   
  9 Mialma, Jonathan          12 NDAC-MR                31.01      31.16 SILV   
 10 Tartakovsky, Michael      11 TRS-MR                 32.60      31.44 SILV   
 11 Cavotti, Parker           12 NDAC-MR                32.75      31.66 SILV   
 12 Michel, Jeff              11 North Shore-MR         31.60      31.74 SILV   
 13 DuBois, Rowan             11 NDAC-MR                34.11      32.14 SILV   
 14 Gorman, Jack              12 NDAC-MR                31.41      32.20 SILV   
 15 Vallamattam, Ashok        12 Devil Fish-MR          32.00      32.60        
 16 Assad, Thomas             11 SSL-MR                 32.89      33.45        
 17 Murphy, Andrew            11 North Shore-MR         33.31      33.77        
 18 Gu, Kenneth               12 SSL-MR                 36.60      33.94        
 19 Lewis, William            11 MSC-MR                 35.70      34.48        
 20 Linarello, Michael        11 MSC-MR                 35.21      34.71        
 21 Khan, Athar               11 MSC-MR                 34.31      35.00        
 22 Riskin, Johny             11 SSL-MR                 35.24      35.14        
 23 Cruz, Fredrick            12 MSC-MR                 34.78      35.18        
 24 Tandol, Lawrence          12 Wahoos-MR              39.69      35.92        
 25 Leslie, Craig             11 MSC-MR                 37.11      36.04        
 26 Dogra, Ajay               12 MSC-MR                    NT      37.60        
 27 Liu, David                12 NDAC-MR                37.05      39.25        
 28 Kidwai, Ali               12 Wahoos-MR              42.77      42.63        
 29 Araujo, Peter             12 SSL-MR                 40.92      46.03        
 30 Fernandez, Mikey          11 SSL-MR                 52.45      46.15        
 31 Green, Tommy              11 SSL-MR                 48.57      47.78        
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                59.59  ZQ
              1:02.19  JO
              1:11.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Seagraves, Nick           12 North Shore-MR         56.25      55.11 ZQ     
                  26.92       55.11 (28.19)                                        
  2 LaRue, Paul               12 MSC-MR                 59.05      58.46 ZQ     
                  28.48       58.46 (29.98)                                        
  3 Whalen, Chris             12 WISC-MR              1:03.19    1:01.40 JO     
                  29.21     1:01.40 (32.19)                                        
  4 Boyle, Dylan              12 WISC-MR              1:04.08    1:03.81 SILV   
                  30.47     1:03.81 (33.34)                                        
  5 Sigaty, Thomas            11 North Shore-MR       1:04.82    1:05.51 SILV   
                  30.97     1:05.51 (34.54)                                        
  6 Canino, Michael           12 MSC-MR               1:07.34    1:06.86 SILV   
                  32.68     1:06.86 (34.18)                                        
  7 Michel, Jeff              11 North Shore-MR       1:08.93    1:07.48 SILV   
                  32.61     1:07.48 (34.87)                                        
  8 Mialma, Jonathan          12 NDAC-MR              1:12.39    1:08.71 SILV   
                  31.24     1:08.71 (37.47)                                        
  9 Tartakovsky, Michael      11 TRS-MR               1:15.96    1:09.60 SILV   
                  32.31     1:09.60 (37.29)                                        
 10 McShane, Sean             12 WISC-MR              1:13.46    1:10.27 SILV   
                  32.70     1:10.27 (37.57)                                        
 11 Gorman, Jack              12 NDAC-MR              1:10.02    1:11.54 SILV   
                  33.60     1:11.54 (37.94)                                        
 12 Vallamattam, Ashok        12 Devil Fish-MR        1:10.80    1:11.88        
                  33.41     1:11.88 (38.47)                                        
 13 DuBois, Rowan             11 NDAC-MR              1:10.64    1:12.27        
                  33.98     1:12.27 (38.29)                                        
 14 Murphy, Andrew            11 North Shore-MR       1:12.02    1:12.35        
                  34.62     1:12.35 (37.73)                                        
 15 Cavotti, Parker           12 NDAC-MR              1:15.65    1:12.50        
                  33.41     1:12.50 (39.09)                                        
 16 Campbell, Douglas         11 VAC-MR               1:33.93    1:14.45        
                  35.21     1:14.45 (39.24)                                        
 17 Assad, Thomas             11 SSL-MR               1:19.10    1:15.04        
                  36.57     1:15.04 (38.47)                                        
 18 Lewis, William            11 MSC-MR               1:16.90    1:15.48        
                  36.75     1:15.48 (38.73)                                        
 19 Khan, Athar               11 MSC-MR               1:15.03    1:15.49        
                  36.05     1:15.49 (39.44)                                        
 20 Cruz, Fredrick            12 MSC-MR               1:16.88    1:16.30        
                  36.03     1:16.30 (40.27)                                        
 21 Bryan, Tyler              11 SSL-MR               1:22.87    1:18.85        
                  36.23     1:18.85 (42.62)                                        
 22 Leslie, Craig             11 MSC-MR               1:27.74    1:20.15        
                  38.10     1:20.15 (42.05)                                        
 23 Linarello, Michael        11 MSC-MR                    NT    1:22.13        
                  38.53     1:22.13 (43.60)                                        
 24 Dogra, Ajay               12 MSC-MR               1:20.86    1:22.37        
                  38.48     1:22.37 (43.89)                                        
 25 Riskin, Johny             11 SSL-MR               1:21.09    1:23.29        
                  38.70     1:23.29 (44.59)                                        
 26 Tandol, Lawrence          12 Wahoos-MR            1:24.49    1:31.14        
                  40.21     1:31.14 (50.93)                                        
 27 Kidwai, Ali               12 Wahoos-MR            1:49.00    1:33.57        
                  44.59     1:33.57 (48.98)                                        
 28 Araujo, Peter             12 SSL-MR               1:41.34    1:34.30        
                  43.38     1:34.30 (50.92)                                        
 29 Girard, Joseph            12 SSL-MR               1:50.68    1:41.74        
                  47.58     1:41.74 (54.16)                                        
 30 Green, Tommy              11 SSL-MR               1:48.60    1:49.49        
                  51.82     1:49.49 (57.67)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:11.69  ZQ
              2:15.49  JO
              2:32.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sigaty, Thomas            11 North Shore-MR       2:15.24    2:13.38 JO     
                  30.51     1:04.82 (34.31)     1:40.49 (35.67)     2:13.38 (32.89)
  2 Whalen, Chris             12 WISC-MR              2:20.01    2:14.69 JO     
                  28.96     1:03.13 (34.17)     1:38.97 (35.84)     2:14.69 (35.72)
  3 DeVito, TJ                12 TRS-MR               2:22.80    2:15.55 SILV   
                  31.01     1:05.27 (34.26)     1:41.12 (35.85)     2:15.55 (34.43)
  4 Boyle, Dylan              12 WISC-MR              2:20.00    2:17.94 SILV   
                  30.75     1:05.56 (34.81)     1:41.72 (36.16)     2:17.94 (36.22)
  5 Raccioppi, Jake           12 TRS-MR               2:19.09    2:20.48 SILV   
                  31.55     1:07.46 (35.91)     1:44.38 (36.92)     2:20.48 (36.10)
  6 Canino, Michael           12 MSC-MR               2:30.18    2:24.04 SILV   
                  32.77     1:09.98 (37.21)     1:47.94 (37.96)     2:24.04 (36.10)
  7 Assad, Thomas             11 SSL-MR               2:52.59    2:36.79        
                  36.42     1:18.06 (41.64)     2:00.31 (42.25)     2:36.79 (36.48)
  8 Cruz, Fredrick            12 MSC-MR               2:39.62    2:37.17        
                  35.42     1:15.67 (40.25)     1:57.32 (41.65)     2:37.17 (39.85)
  9 Lewis, William            11 MSC-MR               2:47.14    2:40.15        
                  36.03     1:15.61 (39.58)     1:57.47 (41.86)     2:40.15 (42.68)
 10 Khan, Athar               11 MSC-MR               2:50.78    2:44.10        
                  35.66     1:16.75 (41.09)     2:00.86 (44.11)     2:44.10 (43.24)
 11 Cavotti, Parker           12 NDAC-MR              3:04.43    2:46.59        
                  35.38     1:18.33 (42.95)     2:03.49 (45.16)     2:46.59 (43.10)
 12 Dogra, Ajay               12 MSC-MR               2:53.93    2:55.87        
                  40.28     1:25.58 (45.30)     2:11.71 (46.13)     2:55.87 (44.16)
 13 Leslie, Craig             11 MSC-MR               3:02.04    2:56.14        
                  39.12     1:25.12 (46.00)     2:11.86 (46.74)     2:56.14 (44.28)
 14 Linarello, Michael        11 MSC-MR               3:08.35    3:03.53        
                  37.73     1:24.36 (46.63)     2:12.03 (47.67)     3:03.53 (51.50)
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                32.49  ZQ
                33.29  JO
                42.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Seagraves, Nick           12 North Shore-MR         29.58      29.59 ZQ     
  2 Boldrin, Evan             12 VAC-MR                 42.17      31.21 ZQ     
  3 LaRue, Paul               12 MSC-MR                 31.58      31.24 ZQ     
  4 Boyle, Dylan              12 WISC-MR                34.39      34.57 SILV   
  5 Michel, Jeff              11 North Shore-MR         36.06      36.36 SILV   
  6 Tartakovsky, Michael      11 TRS-MR                 37.11      36.51 SILV   
  7 Canino, Michael           12 MSC-MR                 33.80      37.72 SILV   
  8 Murphy, Andrew            11 North Shore-MR         37.99      37.89 SILV   
  9 Mialma, Jonathan          12 NDAC-MR                39.52      39.22 SILV   
 10 Assad, Thomas             11 SSL-MR                 37.72      39.23 SILV   
 11 Cavotti, Parker           12 NDAC-MR                36.80      39.72 SILV   
 11 Lewis, William            11 MSC-MR                 42.14      39.72 SILV   
 13 Vallamattam, Ashok        12 Devil Fish-MR          39.70      41.19 SILV   
 14 Gu, Kenneth               12 SSL-MR                 44.71      41.63 SILV   
 15 Gorman, Jack              12 NDAC-MR                40.70      41.94 SILV   
 16 Leslie, Craig             11 MSC-MR                 42.53      42.48        
 17 Khan, Athar               11 MSC-MR                 44.41      43.10        
 18 Cruz, Fredrick            12 MSC-MR                 43.40      43.35        
 19 Riskin, Johny             11 SSL-MR                 42.69      43.83        
 20 Dogra, Ajay               12 MSC-MR                 45.33      46.17        
 21 Tandol, Lawrence          12 Wahoos-MR              46.35      46.55        
 22 Kidwai, Ali               12 Wahoos-MR              49.70      48.10        
 23 Araujo, Peter             12 SSL-MR                 49.34      50.77        
 -- Linarello, Michael        11 MSC-MR                    NT         DQ        
 -- Fernandez, Mikey          11 SSL-MR               1:00.25         DQ        
 -- Green, Tommy              11 SSL-MR                 54.10         DQ        
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:08.79  ZQ
              1:11.59  JO
              1:25.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Seagraves, Nick           12 North Shore-MR       1:03.55    1:03.68 ZQ     
                  30.97     1:03.68 (32.71)                                        
  2 LaRue, Paul               12 MSC-MR               1:05.96    1:06.57 ZQ     
                  32.99     1:06.57 (33.58)                                        
  3 Michel, Jeff              11 North Shore-MR       1:16.16    1:17.93 SILV   
                  38.75     1:17.93 (39.18)                                        
  4 Tartakovsky, Michael      11 TRS-MR               1:22.39    1:19.21 SILV   
                  37.85     1:19.21 (41.36)                                        
  5 Canino, Michael           12 MSC-MR               1:19.90    1:21.01 SILV   
                  40.11     1:21.01 (40.90)                                        
  5 Campbell, Douglas         11 VAC-MR               1:22.75    1:21.01 SILV   
                  39.26     1:21.01 (41.75)                                        
  7 Murphy, Andrew            11 North Shore-MR       1:20.93    1:22.77 SILV   
                  41.03     1:22.77 (41.74)                                        
  8 Cavotti, Parker           12 NDAC-MR              1:29.37    1:23.27 SILV   
                  41.08     1:23.27 (42.19)                                        
  9 Assad, Thomas             11 SSL-MR               1:22.45    1:23.41 SILV   
                  41.36     1:23.41 (42.05)                                        
 10 Mialma, Jonathan          12 NDAC-MR              1:33.80    1:23.98 SILV   
                1:24.02         1:23.98 ( )                                        
 11 Lewis, William            11 MSC-MR               1:29.58    1:24.33 SILV   
                  41.57     1:24.33 (42.76)                                        
 12 Cruz, Fredrick            12 MSC-MR               1:28.54    1:28.95        
                  43.21     1:28.95 (45.74)                                        
 13 Leslie, Craig             11 MSC-MR               1:32.55    1:29.04        
                  44.03     1:29.04 (45.01)                                        
 14 Vallamattam, Ashok        12 Devil Fish-MR        1:25.40    1:30.68        
                  43.65     1:30.68 (47.03)                                        
 15 Gorman, Jack              12 NDAC-MR              1:28.74    1:31.96        
                  44.87     1:31.96 (47.09)                                        
 16 Khan, Athar               11 MSC-MR               1:30.39    1:32.27        
                  45.28     1:32.27 (46.99)                                        
 17 DuBois, Rowan             11 NDAC-MR              1:32.11    1:32.96        
                1:33.53         1:32.96 ( )                                        
 18 Bryan, Tyler              11 SSL-MR               1:44.37    1:34.52        
                  46.04     1:34.52 (48.48)                                        
 19 Dogra, Ajay               12 MSC-MR               1:48.13    1:40.09        
                1:40.16         1:40.09 ( )                                        
 20 Tandol, Lawrence          12 Wahoos-MR            1:42.42    1:42.15        
                  48.32     1:42.15 (53.83)                                        
 21 Green, Tommy              11 SSL-MR               1:49.10    2:05.01        
                1:00.69   2:05.01 (1:04.32)                                        
 -- Riskin, Johny             11 SSL-MR               1:30.15         DQ        
                  43.14          DQ (45.09)                                        
 -- Linarello, Michael        11 MSC-MR                    NT         DQ        
                  53.05          DQ (57.34)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                37.09  ZQ
                37.59  JO
                43.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LaRue, Paul               12 MSC-MR                 34.45      34.45 ZQ     
  2 Seagraves, Nick           12 North Shore-MR         35.33      35.57 ZQ     
  3 Whalen, Chris             12 WISC-MR                38.58      37.54 JO     
  4 Boyle, Dylan              12 WISC-MR                39.90      38.43 SILV   
  5 Gorman, Jack              12 NDAC-MR                40.11      41.14 SILV   
  6 Vallamattam, Ashok        12 Devil Fish-MR          40.96      41.43 SILV   
  7 DuBois, Rowan             11 NDAC-MR                42.50      41.45 SILV   
  8 Cruz, Fredrick            12 MSC-MR                 43.68      43.07 SILV   
  9 Murphy, Andrew            11 North Shore-MR         47.09      43.19 SILV   
 10 Canino, Michael           12 MSC-MR                 43.78      43.22 SILV   
 11 Khan, Athar               11 MSC-MR                 46.04      44.52        
 12 McShane, Sean             12 WISC-MR                56.47      46.10        
 13 Lewis, William            11 MSC-MR                 46.31      47.18        
 14 Kidwai, Ali               12 Wahoos-MR              58.00      48.38        
 15 Linarello, Michael        11 MSC-MR                 49.26      48.95        
 16 Bryan, Tyler              11 SSL-MR                 48.46      49.22        
 17 Leslie, Craig             11 MSC-MR                 49.32      49.38        
 18 Dogra, Ajay               12 MSC-MR                 55.92      53.15        
 19 Tandol, Lawrence          12 Wahoos-MR              59.00      53.20        
 20 Girard, Joseph            12 SSL-MR                 51.55      53.25        
 21 Green, Tommy              11 SSL-MR                 54.20    1:12.62        
 -- Araujo, Peter             12 SSL-MR                 52.72         DQ        
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:20.99  ZQ
              1:21.59  JO
              1:31.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LaRue, Paul               12 MSC-MR               1:12.97    1:12.17 ZQ     
                  34.51     1:12.17 (37.66)                                        
  2 Boldrin, Evan             12 VAC-MR               1:22.06    1:18.66 ZQ     
                  37.23     1:18.66 (41.43)                                        
  3 Whalen, Chris             12 WISC-MR              1:25.63    1:24.65 SILV   
                  39.02     1:24.65 (45.63)                                        
  4 DeVito, TJ                12 TRS-MR               1:26.47    1:26.96 SILV   
                  42.23     1:26.96 (44.73)                                        
  5 Michel, Jeff              11 North Shore-MR       1:29.33    1:28.14 SILV   
                  40.76     1:28.14 (47.38)                                        
  6 Gorman, Jack              12 NDAC-MR              1:34.11    1:30.54 SILV   
                  42.07     1:30.54 (48.47)                                        
  7 Cruz, Fredrick            12 MSC-MR               1:29.71    1:32.24        
                  35.53     1:32.24 (56.71)                                        
  8 DuBois, Rowan             11 NDAC-MR              1:30.90    1:33.67        
                  43.61     1:33.67 (50.06)                                        
  9 Canino, Michael           12 MSC-MR               1:35.83    1:33.90        
                  45.04     1:33.90 (48.86)                                        
 10 Vallamattam, Ashok        12 Devil Fish-MR        1:35.87    1:34.88        
                  43.51     1:34.88 (51.37)                                        
 11 Gu, Kenneth               12 SSL-MR               1:42.54    1:36.11        
                  43.63     1:36.11 (52.48)                                        
 12 Lewis, William            11 MSC-MR               1:45.00    1:37.22        
                  48.09     1:37.22 (49.13)                                        
 13 Murphy, Andrew            11 North Shore-MR       1:43.06    1:38.14        
                  45.65     1:38.14 (52.49)                                        
 14 Assad, Thomas             11 SSL-MR               1:46.36    1:40.96        
                  48.50     1:40.96 (52.46)                                        
 15 Khan, Athar               11 MSC-MR               1:40.43    1:43.29        
                  47.68     1:43.29 (55.61)                                        
 16 Leslie, Craig             11 MSC-MR               1:47.71    1:43.79        
                  48.55     1:43.79 (55.24)                                        
 17 Kidwai, Ali               12 Wahoos-MR            1:49.84    1:45.57        
                  50.37     1:45.57 (55.20)                                        
 18 Araujo, Peter             12 SSL-MR               1:59.73    1:54.56        
                  52.21   1:54.56 (1:02.35)                                        
 19 Dogra, Ajay               12 MSC-MR                    NT    1:54.96        
                  54.28   1:54.96 (1:00.68)                                        
 20 Liu, David                12 NDAC-MR              1:48.75    1:57.71        
                  52.77   1:57.71 (1:04.94)                                        
 21 Fernandez, Mikey          11 SSL-MR               1:59.90    2:14.01        
                1:01.75   2:14.01 (1:12.26)                                        
 -- Green, Tommy              11 SSL-MR              21:10.10         DQ        
                1:08.79        DQ (1:15.49)                                        
 -- Linarello, Michael        11 MSC-MR                    NT         DQ        
                  50.97          DQ (58.08)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                30.59  ZQ
                32.09  JO
                39.69  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Seagraves, Nick           12 North Shore-MR         27.79      28.64 ZQ     
  2 LaRue, Paul               12 MSC-MR                 30.43      29.91 ZQ     
  3 Whalen, Chris             12 WISC-MR                31.10      30.92 JO     
  4 Boyle, Dylan              12 WISC-MR                31.78      31.27 JO     
  5 Murphy, Andrew            11 North Shore-MR         36.31      36.16 SILV   
  6 Michel, Jeff              11 North Shore-MR         36.07      36.26 SILV   
  7 McShane, Sean             12 WISC-MR                36.48      37.33 SILV   
  8 Khan, Athar               11 MSC-MR                 37.35      37.77 SILV   
  8 Canino, Michael           12 MSC-MR                 37.01      37.77 SILV   
 10 Cavotti, Parker           12 NDAC-MR                36.63      38.57 SILV   
 11 Vallamattam, Ashok        12 Devil Fish-MR          41.22      39.47 SILV   
 12 Cruz, Fredrick            12 MSC-MR                 42.50      39.49 SILV   
 13 Mialma, Jonathan          12 NDAC-MR                41.19      39.81        
 14 Campbell, Douglas         11 VAC-MR                 44.36      40.23        
 15 Riskin, Johny             11 SSL-MR                 41.77      40.84        
 16 Tartakovsky, Michael      11 TRS-MR                 40.26      42.79        
 17 Dogra, Ajay               12 MSC-MR                 49.20      45.83        
 18 Lewis, William            11 MSC-MR                 48.83      46.29        
 19 Leslie, Craig             11 MSC-MR                 46.39      47.31        
 20 Assad, Thomas             11 SSL-MR                 46.27      49.59        
 21 Araujo, Peter             12 SSL-MR                 59.67      51.27        
 22 Linarello, Michael        11 MSC-MR                 55.66      54.16        
 -- Girard, Joseph            12 SSL-MR               1:22.14         DQ        
 -- Kidwai, Ali               12 Wahoos-MR            1:04.00         DQ        
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:09.49  ZQ
              1:13.49  JO
              1:28.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Seagraves, Nick           12 North Shore-MR       1:05.15    1:05.89 ZQ     
                  30.28     1:05.89 (35.61)                                        
  2 LaRue, Paul               12 MSC-MR               1:07.75    1:08.01 ZQ     
                  31.93     1:08.01 (36.08)                                        
  3 Raccioppi, Jake           12 TRS-MR               1:12.91    1:09.49 ZQ     
                  32.31     1:09.49 (37.18)                                        
  4 Whalen, Chris             12 WISC-MR              1:11.18    1:12.10 JO     
                  32.52     1:12.10 (39.58)                                        
  5 Murphy, Andrew            11 North Shore-MR       1:48.53    1:22.18 SILV   
                  37.64     1:22.18 (44.54)                                        
  6 McShane, Sean             12 WISC-MR              1:25.46    1:24.19 SILV   
                  38.58     1:24.19 (45.61)                                        
  7 Canino, Michael           12 MSC-MR               1:25.50    1:28.56 SILV   
                  40.20     1:28.56 (48.36)                                        
  8 Khan, Athar               11 MSC-MR               1:25.11    1:30.10        
                  39.10     1:30.10 (51.00)                                        
  9 Tartakovsky, Michael      11 TRS-MR               1:24.00    1:34.81        
                  42.65     1:34.81 (52.16)                                        
 10 Riskin, Johny             11 SSL-MR               1:57.14    1:40.27        
 11 Vallamattam, Ashok        12 Devil Fish-MR        1:39.99    1:43.39        
                  43.07   1:43.39 (1:00.32)                                        
 12 Leslie, Craig             11 MSC-MR               1:59.52    1:47.54        
                  49.13     1:47.54 (58.41)                                        
 13 Dogra, Ajay               12 MSC-MR               1:51.40    1:48.82        
                  48.05   1:48.82 (1:00.77)                                        
 -- Linarello, Michael        11 MSC-MR                    NT         DQ        
                  55.31        DQ (1:12.38)                                        
 -- Cruz, Fredrick            12 MSC-MR               1:38.15         DQ        
                  45.27          DQ (54.99)                                        
 -- Lewis, William            11 MSC-MR                    NT         DQ        
                  47.38          DQ (56.71)                                        
 
Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
              1:09.99  ZQ
              1:12.29  JO
              1:22.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Seagraves, Nick           12 North Shore-MR       1:04.70    1:04.73 ZQ     
                  29.35     1:04.73 (35.38)                                        
  2 LaRue, Paul               12 MSC-MR               1:05.99    1:05.09 ZQ     
                  30.49     1:05.09 (34.60)                                        
  3 Whalen, Chris             12 WISC-MR              1:15.06    1:12.74 SILV   
                  34.24     1:12.74 (38.50)                                        
  4 Sigaty, Thomas            11 North Shore-MR       1:11.43    1:13.31 SILV   
                  34.48     1:13.31 (38.83)                                        
  5 Boyle, Dylan              12 WISC-MR              1:12.31    1:13.49 SILV   
                  33.34     1:13.49 (40.15)                                        
  6 DeVito, TJ                12 TRS-MR               1:16.79    1:14.73 SILV   
                  35.92     1:14.73 (38.81)                                        
  7 Raccioppi, Jake           12 TRS-MR               1:17.76    1:15.63 SILV   
                  35.96     1:15.63 (39.67)                                        
  8 Michel, Jeff              11 North Shore-MR       1:17.71    1:17.16 SILV   
                  36.29     1:17.16 (40.87)                                        
  9 Canino, Michael           12 MSC-MR               1:19.00    1:20.56 SILV   
                  38.57     1:20.56 (41.99)                                        
 10 DuBois, Rowan             11 NDAC-MR              1:27.86    1:22.77        
                  41.25     1:22.77 (41.52)                                        
 11 Vallamattam, Ashok        12 Devil Fish-MR        1:22.92    1:24.82        
                  40.78     1:24.82 (44.04)                                        
 12 Cruz, Fredrick            12 MSC-MR               1:26.08    1:25.28        
                  42.02     1:25.28 (43.26)                                        
 13 McShane, Sean             12 WISC-MR              1:23.46    1:25.29        
                  39.64     1:25.29 (45.65)                                        
 14 Khan, Athar               11 MSC-MR               1:26.21    1:27.32        
                  40.78     1:27.32 (46.54)                                        
 15 Lewis, William            11 MSC-MR               1:31.30    1:28.60        
                  44.10     1:28.60 (44.50)                                        
 16 Tandol, Lawrence          12 Wahoos-MR            2:13.00    1:33.17        
                  43.70     1:33.17 (49.47)                                        
 17 Linarello, Michael        11 MSC-MR                    NT    1:35.47        
                  45.06     1:35.47 (50.41)                                        
 18 Leslie, Craig             11 MSC-MR               1:33.16    1:35.72        
                  46.81     1:35.72 (48.91)                                        
 19 Dogra, Ajay               12 MSC-MR               1:41.44    1:38.81        
                  46.42     1:38.81 (52.39)                                        
 20 Liu, David                12 NDAC-MR              1:56.87    1:41.61        
                  51.12     1:41.61 (50.49)                                        
 -- Mialma, Jonathan          12 NDAC-MR              1:23.11         DQ        
                  39.00          DQ (45.59)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
              2:28.59  ZQ
              2:32.59  JO
              2:59.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sigaty, Thomas            11 North Shore-MR       2:30.96    2:31.43 JO     
                  34.49     1:13.39 (38.90)     1:58.33 (44.94)     2:31.43 (33.10)
  2 Whalen, Chris             12 WISC-MR              2:40.79    2:36.31 SILV   
                  32.94     1:12.76 (39.82)     2:00.58 (47.82)     2:36.31 (35.73)
  3 Raccioppi, Jake           12 TRS-MR               2:37.95    2:37.69 SILV   
                  34.05     1:14.63 (40.58)     2:03.99 (49.36)     2:37.69 (33.70)
  4 DeVito, TJ                12 TRS-MR               2:43.75    2:39.32 SILV   
                  37.85     1:19.04 (41.19)     2:05.19 (46.15)     2:39.32 (34.13)
  5 Boyle, Dylan              12 WISC-MR              2:58.45    2:44.78 SILV   
                  35.42     1:16.37 (40.95)     2:07.28 (50.91)     2:44.78 (37.50)
  6 Canino, Michael           12 MSC-MR               2:49.20    2:49.33 SILV   
                  39.86     1:22.79 (42.93)     2:13.47 (50.68)     2:49.33 (35.86)
  7 Cruz, Fredrick            12 MSC-MR               3:01.29    3:00.60        
                  42.73     1:30.89 (48.16)     2:20.22 (49.33)     3:00.60 (40.38)
  8 McShane, Sean             12 WISC-MR              2:57.90    3:02.40        
                  38.59     1:24.83 (46.24)     2:23.11 (58.28)     3:02.40 (39.29)
  9 Khan, Athar               11 MSC-MR               3:02.12    3:07.23        
                1:27.81                             2:25.40 ( )     3:07.23 (41.83)
 10 Assad, Thomas             11 SSL-MR               3:18.62    3:11.53        
                  49.87     1:34.59 (44.72)     2:32.06 (57.47)     3:11.53 (39.47)
 11 Leslie, Craig             11 MSC-MR               3:17.63    3:17.92        
                  50.38     1:38.31 (47.93)     2:34.79 (56.48)     3:17.92 (43.13)
 12 Dogra, Ajay               12 MSC-MR                    NT    3:24.09        
                  46.98     1:38.96 (51.98)   2:39.74 (1:00.78)     3:24.09 (44.35)
 13 Linarello, Michael        11 MSC-MR                    NT    3:40.54        
                  53.85     1:51.59 (57.74)   2:55.46 (1:03.87)     3:40.54 (45.08)
 -- Lewis, William            11 MSC-MR               3:13.89         DQ        
                  48.46     1:33.03 (44.57)     2:27.62 (54.59)          DQ (40.62)
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 North Shore Swimming-MR  'A'                      1:59.00    1:58.46        
     1) Sigaty, Thomas 11               2) Michel, Jeff 11                
     3) Murphy, Andrew 11               4) Seagraves, Nick 12             
                  30.03       44.15 (14.12)     1:00.58 (16.43)     1:58.46 (57.88)
  2 West Islip Swim Club-MR  'A'                      2:09.78    1:59.72        
     1) Boyle, Dylan 12                 2) McShane, Colin 12              
     3) McShane, Sean 12                4) Whalen, Chris 12               
                  28.70     1:00.09 (31.39)     1:32.37 (32.28)     1:59.72 (27.35)
  3 Marist Swim Club-MR  'A'                          2:06.18    2:07.05        
     1) Lewis, William 11               2) Khan, Athar 11                 
     3) Canino, Michael 12              4) LaRue, Paul 12                 
                  35.80       50.18 (14.38)     1:10.36 (20.18)     2:07.05 (56.69)
 
Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 West Islip Swim Club-MR  'A'                      2:27.94    2:18.63        
     1) Whalen, Chris 12                2) McShane, Colin 12              
     3) Boyle, Dylan 12                 4) McShane, Sean 12               
                  33.81       48.25 (14.44)     1:14.93 (26.68)   2:18.63 (1:03.70)
  2 Marist Swim Club-MR  'A'                          2:22.19    2:28.99        
     1) Canino, Michael 12              2) LaRue, Paul 12                 
     3) Cruz, Fredrick 12               4) Lewis, William 11              
                  37.51     1:11.18 (33.67)     1:52.95 (41.77)     2:28.99 (36.04)
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                24.69  ZQ
                25.29  JO
                28.29  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Campagna, Steven          14 NDAC-MR                23.96      24.53 ZQ     
  2 Alderson, Ryan            14 MSC-MR                 23.89      24.54 ZQ     
  3 Carlino, Keith            14 MSC-MR                 24.14      24.62 ZQ     
  4 Rosenkranz, Erik          14 Devil Fish-MR          25.11      24.78 JO     
  5 Cavotti, Spencer          14 NDAC-MR                25.17      25.11 JO     
  6 DiDomenico, Tyler         14 WISC-MR                24.80      25.37 SILV   
  7 Alpay, Christopher        13 MSC-MR                 24.94      25.38 SILV   
  8 Melendez, Samuel          13 TRS-MR                 26.81      26.48 SILV   
  9 Carter, Shane             13 TRS-MR                 27.69      27.35 SILV   
 10 Broderick, Joseph         14 WISC-MR                26.50      27.38 SILV   
 11 Arcidiacono, Stephen      13 North Shore-MR         29.32      27.41 SILV   
 12 Perez, Louis              14 SSL-MR                 28.73      27.67 SILV   
 13 Murphy, Shawn             13 North Shore-MR         28.61      28.32        
 14 Rodriguez, Matthew        13 MSC-MR                 28.30      28.59        
 15 Kosinski, Alek            14 NDAC-MR                28.62      28.73        
 16 Kipnes, Alec              13 North Shore-MR         30.21      29.06        
 17 Martin, Ryan              13 SSL-MR                 33.42      29.83        
 18 Newmeyer, Daniel          13 SSL-MR                 30.24      30.26        
 19 Strand, Jonah             13 NDAC-MR                29.45      31.05        
 20 Vecchione, Anthony        13 SSL-MR                 32.94      32.16        
 21 Nelson, Jacob             14 SSL-MR                 33.27      32.20        
 22 Blake, Teddy              13 NDAC-MR                31.83      32.60        
 23 Green, Danny              13 SSL-MR                 37.37      33.78        
 -- Heitmann, Tyler           14 MSC-MR                 27.92         DQ        
 -- Linder, Daniel            13 WISC-MR                30.78         DQ        
 
Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                54.59  ZQ
                54.99  JO
              1:02.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alderson, Ryan            14 MSC-MR                 50.72      52.29 ZQ     
                  25.44       52.29 (26.85)                                        
  2 Carlino, Keith            14 MSC-MR                 52.90      53.00 ZQ     
                  25.16       53.00 (27.84)                                        
  3 Rosenkranz, Erik          14 Devil Fish-MR          55.36      53.09 ZQ     
                  25.29       53.09 (27.80)                                        
  4 Alpay, Christopher        13 MSC-MR                 53.72      53.16 ZQ     
                  25.44       53.16 (27.72)                                        
  5 Campagna, Steven          14 NDAC-MR                52.73      53.77 ZQ     
                  26.23       53.77 (27.54)                                        
  6 Cavotti, Spencer          14 NDAC-MR                55.61      55.92 SILV   
                  26.81       55.92 (29.11)                                        
  7 Hoang, Brandon            14 Devil Fish-MR          57.80      56.10 SILV   
                  27.35       56.10 (28.75)                                        
  8 DiDomenico, Tyler         14 WISC-MR                54.83      56.52 SILV   
                  26.49       56.52 (30.03)                                        
  9 Heitmann, Tyler           14 MSC-MR               1:00.08    1:00.19 SILV   
                  29.12     1:00.19 (31.07)                                        
 10 Arcidiacono, Stephen      13 North Shore-MR       1:01.98    1:00.25 SILV   
                  28.50     1:00.25 (31.75)                                        
 11 Perez, Louis              14 SSL-MR               1:05.68    1:00.68 SILV   
                  29.33     1:00.68 (31.35)                                        
 12 Murphy, Shawn             13 North Shore-MR       1:01.90    1:00.80 SILV   
                  29.76     1:00.80 (31.04)                                        
 13 Broderick, Joseph         14 WISC-MR              1:00.70    1:01.01 SILV   
                  28.56     1:01.01 (32.45)                                        
 14 Kosinski, Alek            14 NDAC-MR              1:03.14    1:02.52 SILV   
                  29.66     1:02.52 (32.86)                                        
 15 Rodriguez, Matthew        13 MSC-MR               1:03.24    1:03.83        
                  30.13     1:03.83 (33.70)                                        
 16 Kipnes, Alec              13 North Shore-MR       1:06.47    1:04.59        
                  29.89     1:04.59 (34.70)                                        
 17 Newmeyer, Daniel          13 SSL-MR               1:10.82    1:06.10        
                  31.31     1:06.10 (34.79)                                        
 18 Linder, Daniel            13 WISC-MR              1:10.14    1:09.35        
                  32.70     1:09.35 (36.65)                                        
 19 Blake, Teddy              13 NDAC-MR              1:10.62    1:11.74        
                  34.54     1:11.74 (37.20)                                        
 20 Green, Danny              13 SSL-MR               1:18.70    1:14.31        
                  35.79     1:14.31 (38.52)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:59.99  ZQ
              2:00.99  JO
              2:24.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alderson, Ryan            14 MSC-MR               1:52.04    1:53.00 ZQ     
                  27.14       55.82 (28.68)     1:24.17 (28.35)     1:53.00 (28.83)
  2 Campagna, Steven          14 NDAC-MR              2:04.16    1:57.93 ZQ     
                  27.39       58.47 (31.08)     1:28.03 (29.56)     1:57.93 (29.90)
  3 Alpay, Christopher        13 MSC-MR               1:58.19    1:58.57 ZQ     
                  27.00       57.06 (30.06)     1:28.15 (31.09)     1:58.57 (30.42)
  4 Carlino, Keith            14 MSC-MR               1:58.44    2:02.16 SILV   
                  27.49       58.59 (31.10)     1:30.75 (32.16)     2:02.16 (31.41)
  5 Carter, Shane             13 TRS-MR               2:10.45    2:05.18 SILV   
                  28.39       59.57 (31.18)     1:32.91 (33.34)     2:05.18 (32.27)
  6 Blank, Travis             13 NDAC-MR              2:12.40    2:08.11 SILV   
                  28.99     1:01.73 (32.74)     1:35.19 (33.46)     2:08.11 (32.92)
  7 Melendez, Samuel          13 TRS-MR               2:10.29    2:09.25 SILV   
                  28.83     1:01.15 (32.32)     1:35.78 (34.63)     2:09.25 (33.47)
  8 Cavotti, Spencer          14 NDAC-MR              2:02.44    2:09.71 SILV   
                  27.93     1:00.35 (32.42)     1:35.68 (35.33)     2:09.71 (34.03)
  9 Rodriguez, Matthew        13 MSC-MR               2:14.96    2:19.16 SILV   
                  30.72     1:05.93 (35.21)     1:43.14 (37.21)     2:19.16 (36.02)
 10 Kosinski, Alek            14 NDAC-MR              2:25.12    2:19.57 SILV   
                  30.39     1:05.68 (35.29)   2:19.57 (1:13.89)                    
 11 Broderick, Joseph         14 WISC-MR              2:17.18    2:20.62 SILV   
                  29.80     1:04.10 (34.30)     1:42.45 (38.35)     2:20.62 (38.17)
 
Boys 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:22.99  ZQ
              5:24.99  JO
              6:05.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alderson, Ryan            14 MSC-MR               5:04.86    5:11.58 ZQ     
                  27.50       57.18 (29.68)     1:28.57 (31.39)     2:01.08 (32.51)
        2:32.44 (31.36)     3:04.59 (32.15)     3:38.38 (33.79)     4:09.08 (30.70)
        4:41.10 (32.02)     5:11.58 (30.48)                                        
  2 Alpay, Christopher        13 MSC-MR               5:29.56    5:19.07 ZQ     
                  28.47     1:00.12 (31.65)     1:32.36 (32.24)     2:04.86 (32.50)
        2:37.91 (33.05)     3:10.71 (32.80)     3:43.49 (32.78)     4:16.47 (32.98)
        4:48.78 (32.31)     5:19.07 (30.29)                                        
  3 Campagna, Steven          14 NDAC-MR              5:20.11    5:24.26 JO     
                  28.50     1:00.01 (31.51)     1:32.93 (32.92)     2:06.51 (33.58)
        2:40.57 (34.06)     3:14.41 (33.84)     3:48.16 (33.75)     4:22.42 (34.26)
        4:54.70 (32.28)     5:24.26 (29.56)                                        
  4 Rosenkranz, Erik          14 Devil Fish-MR        5:41.54    5:25.12 SILV   
                  26.71       56.66 (29.95)     1:28.53 (31.87)     2:00.86 (32.33)
        2:34.80 (33.94)     3:09.44 (34.64)     3:43.69 (34.25)     4:18.37 (34.68)
        4:53.21 (34.84)     5:25.12 (31.91)                                        
  5 Carlino, Keith            14 MSC-MR               5:18.62    5:26.70 SILV   
                  27.79       59.47 (31.68)     1:33.45 (33.98)     2:06.64 (33.19)
        2:40.71 (34.07)     3:14.08 (33.37)     3:48.16 (34.08)     4:21.46 (33.30)
        4:54.80 (33.34)     5:26.70 (31.90)                                        
  6 Carter, Shane             13 TRS-MR               5:43.44    5:31.26 SILV   
                  29.13     1:00.97 (31.84)     1:34.05 (33.08)     2:08.10 (34.05)
        2:41.90 (33.80)     3:15.88 (33.98)     3:50.32 (34.44)     4:24.46 (34.14)
        4:58.17 (33.71)     5:31.26 (33.09)                                        
  7 Melendez, Samuel          13 TRS-MR               5:56.17    5:45.08 SILV   
                  29.83     1:03.80 (33.97)     1:38.86 (35.06)     2:14.43 (35.57)
        2:49.86 (35.43)     3:25.43 (35.57)     4:01.26 (35.83)     4:36.89 (35.63)
        5:12.17 (35.28)     5:45.08 (32.91)                                        
  8 Blank, Travis             13 NDAC-MR              5:45.11    5:47.22 SILV   
                  29.10     1:03.17 (34.07)     1:38.12 (34.95)     2:13.65 (35.53)
        2:49.35 (35.70)     3:25.51 (36.16)     4:01.45 (35.94)     4:37.53 (36.08)
        5:13.19 (35.66)     5:47.22 (34.03)                                        
  9 Rodriguez, Matthew        13 MSC-MR               6:03.38    6:05.41 SILV   
                  30.20     1:05.54 (35.34)     1:43.97 (38.43)     2:22.29 (38.32)
        2:59.84 (37.55)     3:38.18 (38.34)     4:17.57 (39.39)     4:51.93 (34.36)
        5:30.10 (38.17)     6:05.41 (35.31)                                        
 10 Arcidiacono, Stephen      13 North Shore-MR       6:30.00    6:09.69        
                  30.73     1:06.77 (36.04)     1:44.66 (37.89)     2:23.32 (38.66)
        3:01.12 (37.80)     3:40.04 (38.92)     4:17.90 (37.86)     4:55.94 (38.04)
        5:33.19 (37.25)     6:09.69 (36.50)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:02.49  ZQ
              1:02.99  JO
              1:19.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carlino, Keith            14 MSC-MR                 56.49      57.87 ZQ     
                  28.31       57.87 (29.56)                                        
  2 Alderson, Ryan            14 MSC-MR                 57.99      59.54 ZQ     
                  29.34       59.54 (30.20)                                        
  3 Rosenkranz, Erik          14 Devil Fish-MR        1:04.53    1:01.28 ZQ     
                  29.21     1:01.28 (32.07)                                        
  4 Hoang, Brandon            14 Devil Fish-MR        1:04.78    1:03.05 SILV   
                  31.71     1:03.05 (31.34)                                        
  5 Alpay, Christopher        13 MSC-MR               1:06.09    1:05.25 SILV   
                  31.89     1:05.25 (33.36)                                        
  6 Broderick, Joseph         14 WISC-MR              1:06.41    1:07.15 SILV   
                  32.95     1:07.15 (34.20)                                        
  7 Arcidiacono, Stephen      13 North Shore-MR       1:08.46    1:07.19 SILV   
                  32.75     1:07.19 (34.44)                                        
  8 Heitmann, Tyler           14 MSC-MR               1:10.89    1:08.37 SILV   
                  33.97     1:08.37 (34.40)                                        
  9 Kipnes, Alec              13 North Shore-MR       1:10.70    1:12.40 SILV   
                  34.37     1:12.40 (38.03)                                        
 10 Rodriguez, Matthew        13 MSC-MR               1:13.34    1:12.85 SILV   
                  34.47     1:12.85 (38.38)                                        
 11 Kosinski, Alek            14 NDAC-MR              1:14.19    1:14.69 SILV   
                  36.07     1:14.69 (38.62)                                        
 12 Murphy, Shawn             13 North Shore-MR       1:16.14    1:16.00 SILV   
                  37.56     1:16.00 (38.44)                                        
 13 Blake, Teddy              13 NDAC-MR              1:28.59    1:17.49 SILV   
                  38.07     1:17.49 (39.42)                                        
 14 Perez, Louis              14 SSL-MR               1:14.43    1:21.52        
                  39.81     1:21.52 (41.71)                                        
 15 Newmeyer, Daniel          13 SSL-MR               1:24.34    1:23.49        
                  39.51     1:23.49 (43.98)                                        
 16 Vecchione, Anthony        13 SSL-MR               1:28.83    1:25.01        
                  41.74     1:25.01 (43.27)                                        
 17 Linder, Daniel            13 WISC-MR              1:21.54    1:25.39        
                  41.42     1:25.39 (43.97)                                        
 18 Green, Danny              13 SSL-MR               1:36.29    1:31.46        
                  45.02     1:31.46 (46.44)                                        
 -- Oswald, Jared             13 Devil Fish-MR        1:34.99         DQ        
                  42.33          DQ (51.09)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:11.59  ZQ
              1:12.99  JO
              1:24.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Campagna, Steven          14 NDAC-MR              1:08.64    1:08.82 ZQ     
                  32.38     1:08.82 (36.44)                                        
  2 Rosenkranz, Erik          14 Devil Fish-MR        1:14.29    1:10.10 ZQ     
                  32.78     1:10.10 (37.32)                                        
  3 Cavotti, Spencer          14 NDAC-MR              1:10.05    1:10.18 ZQ     
                  32.06     1:10.18 (38.12)                                        
  4 Loeffel, Austin           14 NDAC-MR              1:14.78    1:12.45 JO     
                  34.77     1:12.45 (37.68)                                        
  5 Carlino, Keith            14 MSC-MR               1:13.72    1:13.75 SILV   
                  33.53     1:13.75 (40.22)                                        
  6 Alpay, Christopher        13 MSC-MR               1:15.76    1:14.05 SILV   
                  34.94     1:14.05 (39.11)                                        
  7 Broderick, Joseph         14 WISC-MR              1:14.47    1:14.79 SILV   
                  34.60     1:14.79 (40.19)                                        
  8 Alderson, Ryan            14 MSC-MR               1:14.61    1:16.23 SILV   
                  35.52     1:16.23 (40.71)                                        
  9 Rodriguez, Matthew        13 MSC-MR               1:18.22    1:17.19 SILV   
                  36.33     1:17.19 (40.86)                                        
 10 Kosinski, Alek            14 NDAC-MR              1:19.91    1:17.84 SILV   
                  35.09     1:17.84 (42.75)                                        
 11 Carter, Shane             13 TRS-MR               1:29.55    1:18.16 SILV   
                  37.12     1:18.16 (41.04)                                        
 12 Martin, Ryan              13 SSL-MR               1:28.34    1:19.90 SILV   
                  38.35     1:19.90 (41.55)                                        
 13 Kipnes, Alec              13 North Shore-MR       1:42.64    1:20.04 SILV   
                  37.18     1:20.04 (42.86)                                        
 14 Melendez, Samuel          13 TRS-MR               1:21.98    1:20.60 SILV   
                  37.99     1:20.60 (42.61)                                        
 15 Strand, Jonah             13 NDAC-MR              1:20.59    1:20.72 SILV   
                  37.18     1:20.72 (43.54)                                        
 16 Heitmann, Tyler           14 MSC-MR               1:20.20    1:22.99 SILV   
                  39.50     1:22.99 (43.49)                                        
 17 Linder, Daniel            13 WISC-MR              1:22.49    1:23.38 SILV   
                  39.59     1:23.38 (43.79)                                        
 18 Murphy, Shawn             13 North Shore-MR       1:25.92    1:24.45 SILV   
                  40.20     1:24.45 (44.25)                                        
 19 Arcidiacono, Stephen      13 North Shore-MR       1:31.24    1:26.59        
                  39.39     1:26.59 (47.20)                                        
 20 Blake, Teddy              13 NDAC-MR              1:29.86    1:31.15        
                  42.14     1:31.15 (49.01)                                        
 21 Vecchione, Anthony        13 SSL-MR               1:35.90    1:32.03        
                  43.92     1:32.03 (48.11)                                        
 22 Nelson, Jacob             14 SSL-MR               1:43.33    1:39.59        
                  45.89     1:39.59 (53.70)                                        
 23 Green, Danny              13 SSL-MR               2:01.10    2:01.82        
                  57.83   2:01.82 (1:03.99)                                        
 -- Perez, Louis              14 SSL-MR               1:38.93         DQ        
                  43.15          DQ (50.02)                                        
 -- Newmeyer, Daniel          13 SSL-MR               1:40.10         DQ        
                  50.20        DQ (1:01.95)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:01.19  ZQ
              1:01.59  JO
              1:14.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carlino, Keith            14 MSC-MR                 58.07      57.77 ZQ     
                  26.53       57.77 (31.24)                                        
  2 Campagna, Steven          14 NDAC-MR                57.05      58.09 ZQ     
                  27.31       58.09 (30.78)                                        
  3 Rosenkranz, Erik          14 Devil Fish-MR        1:03.68    1:01.10 ZQ     
                  27.83     1:01.10 (33.27)                                        
  4 Alderson, Ryan            14 MSC-MR               1:01.61    1:01.56 JO     
                  28.62     1:01.56 (32.94)                                        
  5 Hoang, Brandon            14 Devil Fish-MR        1:03.58    1:03.68 SILV   
                  30.07     1:03.68 (33.61)                                        
  6 Alpay, Christopher        13 MSC-MR               1:02.60    1:03.83 SILV   
                  29.29     1:03.83 (34.54)                                        
  7 DiDomenico, Tyler         14 WISC-MR              1:02.80    1:05.98 SILV   
                  29.51     1:05.98 (36.47)                                        
  8 Arcidiacono, Stephen      13 North Shore-MR       1:15.85    1:09.16 SILV   
                  31.46     1:09.16 (37.70)                                        
  9 Perez, Louis              14 SSL-MR               1:15.66    1:10.49 SILV   
                  32.76     1:10.49 (37.73)                                        
 10 Cavotti, Spencer          14 NDAC-MR              1:12.11    1:11.46 SILV   
                  31.93     1:11.46 (39.53)                                        
 11 Kipnes, Alec              13 North Shore-MR       1:14.37    1:12.92 SILV   
                  32.66     1:12.92 (40.26)                                        
 12 Heitmann, Tyler           14 MSC-MR               1:10.61    1:14.20 SILV   
                  33.93     1:14.20 (40.27)                                        
 13 Broderick, Joseph         14 WISC-MR              1:25.55    1:14.22 SILV   
                  31.95     1:14.22 (42.27)                                        
 14 Murphy, Shawn             13 North Shore-MR       1:12.77    1:14.68 SILV   
                  35.09     1:14.68 (39.59)                                        
 15 Rodriguez, Matthew        13 MSC-MR               1:12.28    1:15.59        
                  34.06     1:15.59 (41.53)                                        
 16 Newmeyer, Daniel          13 SSL-MR               1:36.59    1:29.09        
                  41.50     1:29.09 (47.59)                                        
 17 Vecchione, Anthony        13 SSL-MR               1:32.65    1:29.82        
                  42.06     1:29.82 (47.76)                                        
 -- Linder, Daniel            13 WISC-MR              1:25.00         DQ        
                  41.49          DQ (51.42)                                        
 -- Green, Danny              13 SSL-MR               1:51.74         DQ        
                  49.26        DQ (1:04.58)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
              2:13.99  ZQ
              2:14.99  JO
              2:38.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alderson, Ryan            14 MSC-MR               2:10.21    2:10.65 ZQ     
                  28.14     1:00.91 (32.77)     1:41.62 (40.71)     2:10.65 (29.03)
  2 Carlino, Keith            14 MSC-MR               2:12.19    2:12.26 ZQ     
                  26.54       58.65 (32.11)     1:40.84 (42.19)     2:12.26 (31.42)
  3 Campagna, Steven          14 NDAC-MR              2:12.18    2:15.13 SILV   
                  28.19     1:03.56 (35.37)     1:43.56 (40.00)     2:15.13 (31.57)
  4 Rosenkranz, Erik          14 Devil Fish-MR        2:20.54    2:16.20 SILV   
                  28.53     1:04.15 (35.62)     1:44.96 (40.81)     2:16.20 (31.24)
  5 Alpay, Christopher        13 MSC-MR               2:17.37    2:18.50 SILV   
                  29.20     1:05.67 (36.47)     1:47.64 (41.97)     2:18.50 (30.86)
  6 Carter, Shane             13 TRS-MR               2:27.43    2:26.35 SILV   
                  30.57     1:08.58 (38.01)     1:53.55 (44.97)     2:26.35 (32.80)
  7 Cavotti, Spencer          14 NDAC-MR              2:18.74    2:29.50 SILV   
                  30.75     1:09.17 (38.42)     1:53.11 (43.94)     2:29.50 (36.39)
  8 Broderick, Joseph         14 WISC-MR              2:40.48    2:30.08 SILV   
                  32.23     1:08.53 (36.30)     1:54.07 (45.54)     2:30.08 (36.01)
  9 Heitmann, Tyler           14 MSC-MR               2:34.70    2:30.92 SILV   
                  33.22     1:10.41 (37.19)     1:56.47 (46.06)     2:30.92 (34.45)
 10 Melendez, Samuel          13 TRS-MR               2:31.61    2:31.09 SILV   
                  32.02     1:10.80 (38.78)     1:56.60 (45.80)     2:31.09 (34.49)
 11 Rodriguez, Matthew        13 MSC-MR               2:34.79    2:31.62 SILV   
                  33.67     1:14.12 (40.45)     1:58.00 (43.88)     2:31.62 (33.62)
 12 Kipnes, Alec              13 North Shore-MR       2:52.34    2:33.90 SILV   
                  32.59     1:14.26 (41.67)     1:59.15 (44.89)     2:33.90 (34.75)
 13 Murphy, Shawn             13 North Shore-MR       2:35.81    2:34.42 SILV   
                  33.64     1:15.10 (41.46)     2:01.70 (46.60)     2:34.42 (32.72)
 14 Arcidiacono, Stephen      13 North Shore-MR       2:35.00    2:34.74 SILV   
                  33.64     1:11.09 (37.45)     2:01.70 (50.61)     2:34.74 (33.04)
 15 Kosinski, Alek            14 NDAC-MR              2:53.11    2:42.69        
                  35.05     1:16.84 (41.79)     2:03.57 (46.73)     2:42.69 (39.12)
 16 Strand, Jonah             13 NDAC-MR              2:42.47    2:43.91        
                  34.52     1:19.41 (44.89)     2:05.06 (45.65)     2:43.91 (38.85)
 17 Blake, Teddy              13 NDAC-MR              3:08.11    2:54.31        
                  42.56     1:25.97 (43.41)     2:14.64 (48.67)     2:54.31 (39.67)
 18 Linder, Daniel            13 WISC-MR              2:59.30    2:59.77        
                  41.72     1:26.89 (45.17)     2:16.85 (49.96)     2:59.77 (42.92)
 19 Vecchione, Anthony        13 SSL-MR               3:05.53    3:00.82        
                  39.98     1:27.64 (47.66)     2:21.11 (53.47)     3:00.82 (39.71)
 20 Martin, Ryan              13 SSL-MR               3:08.78    3:07.29        
                  42.39     1:29.33 (46.94)     2:25.97 (56.64)     3:07.29 (41.32)
 21 Nelson, Jacob             14 SSL-MR               3:35.50    3:08.69        
                  37.29     1:22.61 (45.32)     2:17.59 (54.98)     3:08.69 (51.10)
 -- Green, Danny              13 SSL-MR               3:12.10         DQ        
                  44.43     1:39.06 (54.63)     2:29.70 (50.64)          DQ (46.92)
 -- Perez, Louis              14 SSL-MR               2:53.50         DQ        
                  32.86     1:17.34 (44.48)     2:08.80 (51.46)          DQ (37.18)
 -- Newmeyer, Daniel          13 SSL-MR               3:07.26         DQ        
                  40.00     1:25.32 (45.32)   2:26.27 (1:00.95)          DQ (36.33)
 
Boys 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
              4:50.99  ZQ
              4:54.99  JO
              5:22.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carlino, Keith            14 MSC-MR               4:44.97    4:44.45 ZQ     
                  27.98     1:01.89 (33.91)     1:37.44 (35.55)     2:11.11 (33.67)
        2:55.14 (44.03)     3:38.87 (43.73)     4:12.84 (33.97)     4:44.45 (31.61)
  2 Campagna, Steven          14 NDAC-MR              4:48.08    4:45.71 ZQ     
                  28.59     1:02.71 (34.12)     1:41.36 (38.65)     2:18.97 (37.61)
        3:00.11 (41.14)     3:41.82 (41.71)     4:14.89 (33.07)     4:45.71 (30.82)
  3 Rosenkranz, Erik          14 Devil Fish-MR        4:58.07    4:49.26 ZQ     
                  28.01     1:01.75 (33.74)     1:38.93 (37.18)     2:15.90 (36.97)
        2:57.68 (41.78)     3:42.01 (44.33)     4:16.21 (34.20)     4:49.26 (33.05)
  4 Alpay, Christopher        13 MSC-MR               5:00.00    4:57.13 SILV   
                  30.39     1:05.82 (35.43)     1:44.33 (38.51)     2:23.09 (38.76)
        3:06.24 (43.15)     3:50.68 (44.44)     4:24.76 (34.08)     4:57.13 (32.37)
  5 Rodriguez, Matthew        13 MSC-MR               5:22.27    5:19.47 SILV   
                  32.98     1:14.40 (41.42)     1:56.29 (41.89)     2:36.72 (40.43)
        3:20.67 (43.95)     4:03.38 (42.71)     4:42.17 (38.79)     5:19.47 (37.30)
  6 Murphy, Shawn             13 North Shore-MR       5:30.00    5:20.14 SILV   
                  34.45     1:14.91 (40.46)     1:58.05 (43.14)     2:40.26 (42.21)
        3:27.57 (47.31)     4:13.30 (45.73)     4:47.15 (33.85)     5:20.14 (32.99)
  7 Heitmann, Tyler           14 MSC-MR               5:22.98    5:21.98 SILV   
                  33.53     1:14.70 (41.17)     1:54.18 (39.48)     2:34.70 (40.52)
        3:22.70 (48.00)     4:11.87 (49.17)     4:47.12 (35.25)     5:21.98 (34.86)
  8 Kipnes, Alec              13 North Shore-MR       6:00.00    5:32.14        
                  34.03     1:16.42 (42.39)     1:59.72 (43.30)     2:42.25 (42.53)
        3:28.94 (46.69)     4:16.73 (47.79)     4:54.77 (38.04)     5:32.14 (37.37)
  9 Michel, Brad              13 North Shore-MR       6:15.00    5:55.97        
                                                                        2:57.60 ( )
        3:49.90 (52.30)     4:39.55 (49.65)     5:19.35 (39.80)     5:55.97 (36.62)
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marist Swim Club-MR  'A'                          1:41.20    1:41.66        
     1) Carlino, Keith 14               2) Heitmann, Tyler 14             
     3) Alpay, Christopher 13           4) Alderson, Ryan 14              
 
Boys 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marist Swim Club-MR  'A'                          2:00.13    1:56.37        
     1) Carlino, Keith 14               2) Heitmann, Tyler 14             
     3) Alpay, Christopher 13           4) Alderson, Ryan 14              
 
Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                23.29  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Danner, Ripley            17 NDAC-MR                22.77      22.76 METS   
  2 Roberts, Alan             21 UNMSC-MR               22.80      22.77 METS   
  3 Mackrel, Julian           14 NDAC-MR                22.27      22.81 METS   
  4 Ruddy, Jason              16 MSC-MR                 23.30      23.45        
  5 Rosenkranz, Russell       17 Devil Fish-MR          22.93      23.56        
  6 McShane, Aidan            15 WISC-MR                23.92      23.75        
  7 Isaacs, Scott             16 TRS-MR                 23.77      23.88        
  8 Meck, Mike                17 MSC-MR                 23.33      23.89        
  9 Sokoloff, Philip          16 SSL-MR                 23.35      24.00        
 10 McIlhargy, Sean           17 TRS-MR                 23.77      24.42        
 11 Dahlem, Branden           16 NDAC-MR                23.80      24.43        
 12 Buschman, David           16 WISC-MR                24.50      24.47        
 13 Dempsey, Lukas            16 MSC-MR                 24.27      24.53        
 14 DeLisio, Ian              17 MSC-MR                 24.31      24.58        
 15 Pope, Jimmy               17 NDAC-MR                24.24      24.76        
 16 Meany, RJ                 17 TRS-MR                 24.57      24.82        
 17 Mullen, Matthew           16 WISC-MR                27.00      24.88        
 18 Anderson, Carl            15 NDAC-MR                25.18      24.92        
 19 Tialios, Kristian         15 NDAC-MR                24.80      25.07        
 20 Madar, David              21 SSL-MR                 24.80      25.17        
 21 Sonera, Jacob             17 WISC-MR                26.16      25.21        
 22 Chiang, Winston           17 North Shore-MR         24.65      25.22        
 23 Danin, Marc               15 WISC-MR                25.23      25.66        
 24 Roemer, Mike              15 WISC-MR                27.00      25.71        
 25 Henry, Chase              16 WISC-MR                24.00      25.73        
 26 Santiago, Andrew          16 TRS-MR                 25.65      25.91        
 27 Coutts, Peter             17 NDAC-MR                25.77      26.26        
 28 Yankovskiy, Yevgeniy      17 SSL-MR                 27.12      26.36        
 29 Newell, Michael           15 North Shore-MR         26.26      26.55        
 30 Broderick, Paul           17 WISC-MR                26.68      26.61        
 31 Arcidiacono, James        15 North Shore-MR         26.70      27.06        
 32 Finn, Brandon             15 TRS-MR                 26.77      27.11        
 33 Williams, Matt            21 SSL-MR                 26.93      27.16        
 34 Yu, Justin                16 TRS-MR                 26.50      27.25        
 35 Frohman, Evan             15 North Shore-MR         27.80      27.32        
 36 Costabile, Guiseppe       15 TRS-MR                 27.08      27.43        
 37 Heitmann, Brandon         16 MSC-MR                 28.08      27.56        
 38 Lau, Michael              16 North Shore-MR         27.89      28.14        
 39 Ruzzi, Anthony            17 TRS-MR                 27.61      28.62        
 40 Sigaty, Thomas            11 North Shore-MR         30.42      29.93        
 41 Quackenbush, Brad         15 NDAC-MR                30.38      31.10        
 
Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                51.29  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mackrel, Julian           14 NDAC-MR                48.32      48.84 METS   
                  23.73       48.84 (25.11)                                        
  2 Danner, Ripley            17 NDAC-MR                48.50      49.33 METS   
                  23.98       49.33 (25.35)                                        
  3 Ruddy, Jason              16 MSC-MR                 48.90      49.39 METS   
                  24.01       49.39 (25.38)                                        
  4 Roberts, Alan             21 UNMSC-MR               50.00      51.06 METS   
                  24.41       51.06 (26.65)                                        
  5 Amodio, Lucas             17 Devil Fish-MR          49.92      51.13 METS   
                  24.11       51.13 (27.02)                                        
  6 Meck, Mike                17 MSC-MR                 50.41      51.18 METS   
                  24.86       51.18 (26.32)                                        
  7 Dempsey, Lukas            16 MSC-MR                 51.33      51.53        
                  24.99       51.53 (26.54)                                        
  8 Rosenkranz, Russell       17 Devil Fish-MR          51.12      51.60        
                  24.28       51.60 (27.32)                                        
  9 Isaacs, Scott             16 TRS-MR                 52.79      52.24        
                  24.50       52.24 (27.74)                                        
 10 DeLisio, Ian              17 MSC-MR                 51.71      52.38        
                  25.57       52.38 (26.81)                                        
 11 Bartlett, Hunter          16 VAC-MR                 52.06      53.11        
                  25.31       53.11 (27.80)                                        
 12 McShane, Aidan            15 WISC-MR                53.61      53.73        
                  25.61       53.73 (28.12)                                        
 13 Mullen, Matthew           16 WISC-MR                55.58      54.22        
                  26.50       54.22 (27.72)                                        
 14 Henry, Chase              16 WISC-MR                55.48      54.29        
                  26.24       54.29 (28.05)                                        
 15 Tialios, Kristian         15 NDAC-MR                53.60      54.30        
                  26.27       54.30 (28.03)                                        
 16 Danin, Marc               15 WISC-MR                55.46      54.51        
                  26.51       54.51 (28.00)                                        
 17 McIlhargy, Sean           17 TRS-MR                 52.47      54.62        
                  25.97       54.62 (28.65)                                        
 18 Pope, Jimmy               17 NDAC-MR                52.83      54.77        
                  25.90       54.77 (28.87)                                        
 19 Buschman, David           16 WISC-MR                57.03      54.99        
                  26.56       54.99 (28.43)                                        
 20 Anderson, Carl            15 NDAC-MR                54.77      55.20        
                  26.45       55.20 (28.75)                                        
 21 Sonera, Jacob             17 WISC-MR                57.51      56.14        
                  26.90       56.14 (29.24)                                        
 22 Noller, Thomas            16 MSC-MR                 53.95      56.49        
                  27.60       56.49 (28.89)                                        
 23 Hoang, Ryan               17 Devil Fish-MR          55.98      56.50        
                  27.27       56.50 (29.23)                                        
 24 Newell, Michael           15 North Shore-MR         55.96      57.08        
                  27.46       57.08 (29.62)                                        
 25 Broderick, Paul           17 WISC-MR                58.89      57.37        
                  27.34       57.37 (30.03)                                        
 26 Coutts, Peter             17 NDAC-MR                57.51      57.63        
                  27.47       57.63 (30.16)                                        
 27 Roemer, Mike              15 WISC-MR              1:02.00      57.74        
                  27.31       57.74 (30.43)                                        
 28 Arcidiacono, James        15 North Shore-MR         58.12      57.81        
                  27.67       57.81 (30.14)                                        
 29 Costabile, Guiseppe       15 TRS-MR               1:00.73      59.27        
                  28.45       59.27 (30.82)                                        
 30 Williams, Matt            21 SSL-MR               1:00.81    1:00.24        
                  28.71     1:00.24 (31.53)                                        
 31 Frohman, Evan             15 North Shore-MR       1:01.29    1:00.31        
                  28.19     1:00.31 (32.12)                                        
 32 Lau, Michael              16 North Shore-MR       1:06.36    1:00.68        
                  28.63     1:00.68 (32.05)                                        
 33 Ruzzi, Anthony            17 TRS-MR                 59.24    1:00.91        
                  28.75     1:00.91 (32.16)                                        
 34 Heitmann, Brandon         16 MSC-MR               1:00.73    1:01.28        
                  29.96     1:01.28 (31.32)                                        
 
Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:51.49  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ruddy, Jason              16 MSC-MR               1:46.28    1:47.06 METS   
                  25.17       52.48 (27.31)     1:20.50 (28.02)     1:47.06 (26.56)
  2 Mackrel, Julian           14 NDAC-MR              1:46.92    1:47.12 METS   
                  24.68       52.18 (27.50)     1:20.30 (28.12)     1:47.12 (26.82)
  3 Danner, Ripley            17 NDAC-MR              1:47.52    1:48.66 METS   
                  25.01       52.50 (27.49)     1:21.19 (28.69)     1:48.66 (27.47)
  4 Meck, Mike                17 MSC-MR               1:52.21    1:51.72        
                  25.93       54.28 (28.35)     1:23.28 (29.00)     1:51.72 (28.44)
  5 Meany, RJ                 17 TRS-MR               1:53.92    1:52.10        
                  26.21       54.10 (27.89)     1:23.33 (29.23)     1:52.10 (28.77)
  6 DeLisio, Ian              17 MSC-MR               1:52.75    1:52.37        
                  26.37       54.65 (28.28)     1:23.45 (28.80)     1:52.37 (28.92)
  7 Dempsey, Lukas            16 MSC-MR               1:51.76    1:53.15        
                  26.00       54.70 (28.70)     1:24.24 (29.54)     1:53.15 (28.91)
  8 Rosenkranz, Russell       17 Devil Fish-MR        2:02.00    1:53.70        
                  25.48       53.46 (27.98)     1:23.03 (29.57)     1:53.70 (30.67)
  9 Chiang, Winston           17 North Shore-MR       1:55.11    1:53.82        
                  25.64       54.34 (28.70)     1:23.90 (29.56)     1:53.82 (29.92)
 10 Dahlem, Branden           16 NDAC-MR              1:58.33    1:55.18        
                  26.79       55.86 (29.07)     1:25.65 (29.79)     1:55.18 (29.53)
 11 McShane, Aidan            15 WISC-MR              2:03.73    1:58.00        
                  25.58       55.36 (29.78)     1:26.64 (31.28)     1:58.00 (31.36)
 12 Isaacs, Scott             16 TRS-MR               1:55.52    1:58.43        
                  26.04       56.01 (29.97)     1:27.22 (31.21)     1:58.43 (31.21)
 13 Tialios, Kristian         15 NDAC-MR              1:56.11    1:58.99        
                  26.34       55.84 (29.50)     1:27.78 (31.94)     1:58.99 (31.21)
 14 Noller, Thomas            16 MSC-MR               1:54.77    1:59.00        
                  27.14       56.64 (29.50)     1:27.77 (31.13)     1:59.00 (31.23)
 15 Mullen, Matthew           16 WISC-MR              2:11.00    1:59.28        
                  26.35       55.79 (29.44)     1:27.45 (31.66)     1:59.28 (31.83)
 16 Danin, Marc               15 WISC-MR              2:05.66    1:59.29        
                  27.02       56.89 (29.87)     1:28.20 (31.31)     1:59.29 (31.09)
 17 Henry, Chase              16 WISC-MR              1:59.18    1:59.38        
                  27.09       57.80 (30.71)     1:29.42 (31.62)     1:59.38 (29.96)
 18 Anderson, Carl            15 NDAC-MR              2:01.40    2:03.36        
                  26.58       57.25 (30.67)     1:28.78 (31.53)     2:03.36 (34.58)
 19 Buschman, David           16 WISC-MR              2:12.00    2:03.53        
                  26.47       56.22 (29.75)   2:03.11 (1:06.89)      2:03.53 (0.42)
 20 Santiago, Andrew          16 TRS-MR               2:00.97    2:04.67        
                  26.79       58.01 (31.22)     1:31.15 (33.14)     2:04.67 (33.52)
 21 Roemer, Mike              15 WISC-MR              2:20.00    2:07.13        
                  27.41       58.10 (30.69)     1:32.02 (33.92)     2:07.13 (35.11)
 
Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:01.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ruddy, Jason              16 MSC-MR               4:56.08    4:53.90 METS   
                  26.17       55.06 (28.89)     1:24.89 (29.83)     1:54.82 (29.93)
        2:24.73 (29.91)     2:54.78 (30.05)     3:24.73 (29.95)     3:54.85 (30.12)
        4:24.90 (30.05)     4:53.90 (29.00)                                        
  2 Danner, Ripley            17 NDAC-MR              5:01.00    5:00.49 METS   
                  16.85       56.88 (40.03)     1:27.40 (30.52)     1:58.65 (31.25)
        2:29.88 (31.23)     3:00.99 (31.11)     3:31.61 (30.62)     4:02.29 (30.68)
        4:32.79 (30.50)     5:00.49 (27.70)                                        
  3 Dempsey, Lukas            16 MSC-MR               4:58.01    5:00.71 METS   
                  26.74       56.64 (29.90)     1:27.27 (30.63)     1:58.40 (31.13)
        2:29.66 (31.26)     3:00.65 (30.99)     3:31.21 (30.56)     4:02.02 (30.81)
        4:32.61 (30.59)     5:00.71 (28.10)                                        
  4 Meany, RJ                 17 TRS-MR               5:00.70    5:01.62 METS   
                  26.84       55.93 (29.09)     1:26.24 (30.31)     1:56.77 (30.53)
        2:27.78 (31.01)     2:58.83 (31.05)     3:30.03 (31.20)     4:01.11 (31.08)
        4:32.02 (30.91)     5:01.62 (29.60)                                        
  5 Mackrel, Julian           14 NDAC-MR              5:10.74    5:01.64 METS   
                  26.18       55.56 (29.38)     1:26.13 (30.57)     1:57.44 (31.31)
        2:28.66 (31.22)     2:59.61 (30.95)     3:30.54 (30.93)     4:01.02 (30.48)
        4:32.01 (30.99)     5:01.64 (29.63)                                        
  6 DeLisio, Ian              17 MSC-MR               5:05.46    5:04.89        
                  27.56       57.06 (29.50)     1:27.34 (30.28)     1:58.08 (30.74)
        2:29.17 (31.09)     3:00.27 (31.10)     3:31.58 (31.31)     4:03.18 (31.60)
        4:34.51 (31.33)     5:04.89 (30.38)                                        
  7 Meck, Mike                17 MSC-MR               5:08.73    5:15.68        
                  28.33       58.91 (30.58)     1:30.26 (31.35)     2:01.75 (31.49)
        2:33.57 (31.82)     3:05.46 (31.89)     3:37.85 (32.39)     4:10.73 (32.88)
        4:43.51 (32.78)     5:15.68 (32.17)                                        
  8 Amodio, Lucas             17 Devil Fish-MR        5:15.52    5:16.08        
                  26.31       55.45 (29.14)     1:26.04 (30.59)     1:58.04 (32.00)
        2:30.95 (32.91)     3:03.72 (32.77)     3:36.87 (33.15)     4:10.37 (33.50)
        4:43.91 (33.54)     5:16.08 (32.17)                                        
  9 Noller, Thomas            16 MSC-MR               5:15.84    5:17.85        
                  27.47       57.95 (30.48)     1:29.72 (31.77)     2:02.19 (32.47)
        2:34.62 (32.43)     3:06.92 (32.30)     3:39.93 (33.01)     4:12.66 (32.73)
        4:45.45 (32.79)     5:17.85 (32.40)                                        
 10 Isaacs, Scott             16 TRS-MR               5:13.67    5:20.21        
                  26.33       57.07 (30.74)     1:29.07 (32.00)     2:01.38 (32.31)
        2:34.79 (33.41)     3:07.86 (33.07)     3:40.86 (33.00)     4:14.34 (33.48)
        4:47.65 (33.31)     5:20.21 (32.56)                                        
 11 Dahlem, Branden           16 NDAC-MR              5:27.88    5:22.03        
                  27.50       57.28 (29.78)     1:29.18 (31.90)     2:01.97 (32.79)
        2:35.42 (33.45)     3:09.07 (33.65)     3:42.50 (33.43)     4:16.32 (33.82)
        4:50.04 (33.72)     5:22.03 (31.99)                                        
 12 Chiang, Winston           17 North Shore-MR       5:32.39    5:26.85        
                  28.16     1:00.25 (32.09)     1:32.96 (32.71)     2:06.40 (33.44)
        2:39.65 (33.25)     3:13.68 (34.03)     3:46.84 (33.16)     4:20.13 (33.29)
        4:53.63 (33.50)     5:26.85 (33.22)                                        
 13 Santiago, Andrew          16 TRS-MR               5:41.06    5:34.71        
                  28.32     1:00.42 (32.10)     1:33.19 (32.77)     2:06.51 (33.32)
        2:40.19 (33.68)     3:14.12 (33.93)     3:48.79 (34.67)     4:24.09 (35.30)
        4:59.60 (35.51)     5:34.71 (35.11)                                        
 14 Anderson, Carl            15 NDAC-MR              5:28.86    5:37.19        
                  27.62     1:00.18 (32.56)     1:34.16 (33.98)     2:09.69 (35.53)
        2:44.47 (34.78)     3:19.73 (35.26)     3:54.38 (34.65)     4:29.53 (35.15)
        5:04.23 (34.70)     5:37.19 (32.96)                                        
 15 Broderick, Paul           17 WISC-MR              5:55.55    5:44.04        
                  28.40     1:00.29 (31.89)     1:33.65 (33.36)     2:07.65 (34.00)
        2:42.68 (35.03)     3:18.85 (36.17)     3:55.42 (36.57)     4:32.08 (36.66)
        5:08.07 (35.99)     5:44.04 (35.97)                                        
 16 Boyko, Jason              10 MSC-MR               6:29.89    6:44.60        
                  36.33     1:17.54 (41.21)     1:59.32 (41.78)     2:40.89 (41.57)
        3:22.29 (41.40)     4:03.91 (41.62)     4:44.95 (41.04)     5:25.77 (40.82)
        6:06.07 (40.30)     6:44.60 (38.53)                                        
 17 Cruz, Fredrick            12 MSC-MR                    NT    7:07.81        
                  36.48     1:18.17 (41.69)     2:00.91 (42.74)     2:43.32 (42.41)
        3:26.89 (43.57)     4:10.59 (43.70)     4:54.91 (44.32)     5:39.16 (44.25)
        6:23.37 (44.21)     7:07.81 (44.44)                                        
 
Boys 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
             10:35.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dempsey, Lukas            16 MSC-MR              10:09.27   10:14.75 METS   
                  27.11       57.26 (30.15)     1:27.72 (30.46)     1:58.34 (30.62)
        2:29.04 (30.70)     2:59.95 (30.91)     3:30.44 (30.49)     4:01.52 (31.08)
        4:32.85 (31.33)     5:03.70 (30.85)     5:34.54 (30.84)     6:05.36 (30.82)
        6:36.58 (31.22)     7:08.15 (31.57)     7:39.59 (31.44)     8:10.93 (31.34)
        8:42.29 (31.36)     9:13.59 (31.30)     9:45.04 (31.45)    10:14.75 (29.71)
  2 Ruddy, Jason              16 MSC-MR              10:43.39   10:28.01 METS   
                  28.04       58.93 (30.89)     1:30.91 (31.98)     2:03.22 (32.31)
        2:35.79 (32.57)     3:07.93 (32.14)     3:39.94 (32.01)     4:12.51 (32.57)
        4:45.61 (33.10)     5:18.89 (33.28)     5:49.80 (30.91)     6:20.80 (31.00)
        6:52.00 (31.20)     7:22.99 (30.99)     7:54.15 (31.16)     8:25.05 (30.90)
        8:56.27 (31.22)     9:27.23 (30.96)     9:57.95 (30.72)    10:28.01 (30.06)
  3 Alderson, Ryan            14 MSC-MR              10:28.85   10:32.24 METS   
                  27.37       57.96 (30.59)     1:29.25 (31.29)     2:00.86 (31.61)
        2:32.42 (31.56)     3:04.12 (31.70)     3:36.11 (31.99)     4:08.27 (32.16)
        4:40.89 (32.62)     5:13.20 (32.31)     5:45.37 (32.17)     6:17.43 (32.06)
        6:50.14 (32.71)     7:22.29 (32.15)     7:54.73 (32.44)     8:27.66 (32.93)
        8:59.29 (31.63)     9:31.13 (31.84)    10:02.63 (31.50)    10:32.24 (29.61)
  4 Byrnes, Thomas            20 UNMSC-MR            10:21.99   10:49.26        
                  27.68       58.61 (30.93)     1:30.23 (31.62)     2:02.17 (31.94)
        2:34.48 (32.31)     3:06.18 (31.70)     3:38.40 (32.22)     4:10.68 (32.28)
        4:43.39 (32.71)     5:16.21 (32.82)     5:47.90 (31.69)     6:20.44 (32.54)
        6:53.52 (33.08)     7:27.09 (33.57)     8:00.81 (33.72)     8:34.66 (33.85)
        9:08.39 (33.73)     9:42.48 (34.09)    10:16.32 (33.84)    10:49.26 (32.94)
  5 DeLisio, Ian              17 MSC-MR              10:45.83   10:53.52        
                  27.93       57.85 (29.92)     1:29.06 (31.21)     2:00.71 (31.65)
        2:32.64 (31.93)     3:04.53 (31.89)     3:36.71 (32.18)     4:09.28 (32.57)
        4:42.35 (33.07)     5:15.16 (32.81)     5:48.60 (33.44)     6:21.54 (32.94)
        6:54.86 (33.32)     7:28.61 (33.75)     8:02.31 (33.70)     8:36.19 (33.88)
        9:10.70 (34.51)     9:45.43 (34.73)    10:19.60 (34.17)    10:53.52 (33.92)
  6 Noller, Thomas            16 MSC-MR              11:04.98   10:54.14        
                  27.92       58.98 (31.06)     1:30.78 (31.80)     2:03.84 (33.06)
        2:36.93 (33.09)     3:10.24 (33.31)     3:43.35 (33.11)     4:16.65 (33.30)
        4:50.42 (33.77)     5:23.39 (32.97)     5:57.02 (33.63)     6:30.24 (33.22)
        7:03.69 (33.45)     7:36.83 (33.14)     8:10.24 (33.41)     8:43.58 (33.34)
        9:16.89 (33.31)     9:50.22 (33.33)    10:22.33 (32.11)    10:54.14 (31.81)
  7 Meck, Mike                17 MSC-MR              10:52.52   10:57.32        
                  29.38     1:01.31 (31.93)     1:33.98 (32.67)     2:06.84 (32.86)
        2:39.57 (32.73)     3:12.65 (33.08)     3:45.69 (33.04)     4:18.73 (33.04)
        4:51.94 (33.21)     5:25.96 (34.02)     6:00.05 (34.09)     6:33.91 (33.86)
        7:07.67 (33.76)     7:40.96 (33.29)     8:14.02 (33.06)     8:47.07 (33.05)
        9:19.93 (32.86)     9:52.80 (32.87)    10:25.51 (32.71)    10:57.32 (31.81)
  8 Tialios, Kristian         15 NDAC-MR             11:04.96   11:00.74        
                  27.86       59.51 (31.65)     1:32.68 (33.17)     2:05.76 (33.08)
        2:39.27 (33.51)     3:12.46 (33.19)     3:45.96 (33.50)     4:20.18 (34.22)
        4:54.53 (34.35)     5:28.63 (34.10)     6:01.19 (32.56)     6:35.30 (34.11)
        7:09.54 (34.24)     7:43.71 (34.17)     8:18.45 (34.74)     8:53.13 (34.68)
        9:23.91 (30.78)     9:56.51 (32.60)    10:29.58 (33.07)    11:00.74 (31.16)
  9 Newell, Michael           15 North Shore-MR      11:00.00   11:07.56        
                  28.40     1:00.30 (31.90)     1:33.90 (33.60)     2:07.98 (34.08)
        2:42.09 (34.11)     3:15.86 (33.77)     3:49.99 (34.13)     4:24.06 (34.07)
        4:57.60 (33.54)     5:31.12 (33.52)     6:05.90 (34.78)     6:40.86 (34.96)
        7:15.02 (34.16)     7:48.51 (33.49)     8:22.91 (34.40)     8:57.03 (34.12)
        9:30.69 (33.66)    10:03.63 (32.94)    10:36.57 (32.94)    11:07.56 (30.99)
 10 Carlino, Keith            14 MSC-MR              11:26.20   11:18.68        
                  27.90       59.74 (31.84)     1:33.89 (34.15)     2:08.16 (34.27)
        2:42.43 (34.27)     3:16.83 (34.40)     3:51.04 (34.21)     4:26.18 (35.14)
        5:00.72 (34.54)     5:35.84 (35.12)     6:10.61 (34.77)     6:44.89 (34.28)
        7:19.36 (34.47)     7:53.69 (34.33)     8:27.84 (34.15)     9:02.56 (34.72)
        9:37.11 (34.55)    10:12.27 (35.16)    10:45.55 (33.28)    11:18.68 (33.13)
 11 Chiang, Winston           17 North Shore-MR      11:30.00   11:39.41        
                  29.48     1:01.64 (32.16)     1:35.17 (33.53)     2:09.61 (34.44)
        2:44.86 (35.25)     3:20.65 (35.79)     3:56.51 (35.86)     4:32.17 (35.66)
        5:07.86 (35.69)     5:43.27 (35.41)     6:18.91 (35.64)     6:54.75 (35.84)
        7:30.95 (36.20)     8:06.80 (35.85)     8:43.38 (36.58)     9:18.13 (34.75)
        9:53.06 (34.93)    10:28.59 (35.53)    11:04.09 (35.50)    11:39.41 (35.32)
 12 Arcidiacono, James        15 North Shore-MR      12:30.00   11:41.17        
                  30.74     1:05.40 (34.66)     1:41.07 (35.67)     2:16.43 (35.36)
        2:52.04 (35.61)     3:27.68 (35.64)     4:03.47 (35.79)     4:39.34 (35.87)
        5:16.15 (36.81)     5:51.93 (35.78)     6:27.52 (35.59)     7:03.40 (35.88)
        7:39.51 (36.11)     8:15.13 (35.62)     8:50.80 (35.67)     9:24.59 (33.79)
        9:59.74 (35.15)    10:34.42 (34.68)    11:07.92 (33.50)    11:41.17 (33.25)
 13 LaRue, Paul               12 MSC-MR                    NT   11:44.78        
                  30.98     1:05.85 (34.87)     1:41.37 (35.52)     2:16.94 (35.57)
        2:52.88 (35.94)     3:28.54 (35.66)     4:04.41 (35.87)     4:40.23 (35.82)
        5:16.62 (36.39)     5:52.30 (35.68)     6:28.28 (35.98)     7:03.73 (35.45)
        7:39.77 (36.04)     8:15.88 (36.11)     8:50.87 (34.99)     9:25.34 (34.47)
       10:01.24 (35.90)    10:36.12 (34.88)    11:12.02 (35.90)    11:44.78 (32.76)
 14 Sigaty, Thomas            11 North Shore-MR      12:54.15   12:09.16        
                  31.44     1:06.92 (35.48)     1:43.19 (36.27)     2:20.23 (37.04)
        2:57.22 (36.99)     3:34.24 (37.02)     4:11.62 (37.38)     4:49.17 (37.55)
        5:26.04 (36.87)     6:02.43 (36.39)     6:39.50 (37.07)     7:17.27 (37.77)
        7:54.74 (37.47)     8:31.56 (36.82)     9:08.45 (36.89)     9:45.93 (37.48)
       10:21.13 (35.20)    10:58.75 (37.62)    11:34.44 (35.69)    12:09.16 (34.72)
 
Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
                58.49  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Danner, Ripley            17 NDAC-MR                53.89      54.50 METS   
                  27.03       54.50 (27.47)                                        
  2 Amodio, Lucas             17 Devil Fish-MR          54.58      55.93 METS   
                  26.81       55.93 (29.12)                                        
  3 Ruddy, Jason              16 MSC-MR                 55.92      56.45 METS   
                  27.63       56.45 (28.82)                                        
  4 Dempsey, Lukas            16 MSC-MR                 54.29      56.53 METS   
                  27.86       56.53 (28.67)                                        
  5 Mackrel, Julian           14 NDAC-MR                57.54      56.82 METS   
                  28.15       56.82 (28.67)                                        
  6 Chiang, Winston           17 North Shore-MR         57.99      57.74 METS   
                  28.56       57.74 (29.18)                                        
  7 Rosenkranz, Russell       17 Devil Fish-MR          56.64      58.16 METS   
                  28.36       58.16 (29.80)                                        
  8 Isaacs, Scott             16 TRS-MR                 56.36      58.20 METS   
                  28.20       58.20 (30.00)                                        
  9 Meck, Mike                17 MSC-MR                 59.39      58.80        
                  29.17       58.80 (29.63)                                        
 10 Tialios, Kristian         15 NDAC-MR              1:00.92    1:01.45        
                  30.29     1:01.45 (31.16)                                        
 11 DeLisio, Ian              17 MSC-MR                 58.68    1:01.75        
                  30.32     1:01.75 (31.43)                                        
 12 Bartlett, Hunter          16 VAC-MR                 59.99    1:02.33        
                  30.29     1:02.33 (32.04)                                        
 13 Danin, Marc               15 WISC-MR              1:04.20    1:03.65        
                  31.09     1:03.65 (32.56)                                        
 14 McIlhargy, Sean           17 TRS-MR               1:03.25    1:04.64        
                  31.60     1:04.64 (33.04)                                        
 15 Hoang, Ryan               17 Devil Fish-MR        1:04.27    1:04.81        
                  31.64     1:04.81 (33.17)                                        
 16 Broderick, Paul           17 WISC-MR              1:07.56    1:05.16        
                  31.76     1:05.16 (33.40)                                        
 17 Sonera, Jacob             17 WISC-MR              1:06.92    1:05.36        
                  32.14     1:05.36 (33.22)                                        
 18 Roemer, Mike              15 WISC-MR              1:10.00    1:05.47        
                  32.35     1:05.47 (33.12)                                        
 19 Anderson, Carl            15 NDAC-MR              1:07.70    1:05.71        
                  32.26     1:05.71 (33.45)                                        
 20 Newell, Michael           15 North Shore-MR       1:03.84    1:05.97        
                  32.01     1:05.97 (33.96)                                        
 21 Buschman, David           16 WISC-MR              1:06.00    1:07.30        
                  33.61     1:07.30 (33.69)                                        
 22 Noller, Thomas            16 MSC-MR               1:08.41    1:09.62        
                  34.26     1:09.62 (35.36)                                        
 23 Coutts, Peter             17 NDAC-MR              1:08.11    1:09.66        
                  33.96     1:09.66 (35.70)                                        
 24 Arcidiacono, James        15 North Shore-MR       1:10.82    1:11.09        
                  34.31     1:11.09 (36.78)                                        
 25 Costabile, Guiseppe       15 TRS-MR               1:14.84    1:11.89        
                  34.99     1:11.89 (36.90)                                        
 26 Ruzzi, Anthony            17 TRS-MR               1:09.74    1:11.92        
                  35.41     1:11.92 (36.51)                                        
 27 Lau, Michael              16 North Shore-MR       1:14.92    1:13.07        
                  36.08     1:13.07 (36.99)                                        
 28 Frohman, Evan             15 North Shore-MR       1:13.83    1:13.58        
                  35.49     1:13.58 (38.09)                                        
 29 Heitmann, Brandon         16 MSC-MR               1:12.52    1:14.24        
                  37.54     1:14.24 (36.70)                                        
 30 Williams, Matt            21 SSL-MR               1:22.33    1:22.30        
                  39.57     1:22.30 (42.73)                                        
 
Boys 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:07.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ruddy, Jason              16 MSC-MR               2:00.61    2:00.79 METS   
                  28.87       59.41 (30.54)     1:30.42 (31.01)     2:00.79 (30.37)
  2 Dempsey, Lukas            16 MSC-MR               1:56.76    2:01.49 METS   
                  28.82       59.46 (30.64)     1:30.91 (31.45)     2:01.49 (30.58)
  3 Chiang, Winston           17 North Shore-MR       2:07.16    2:04.48 METS   
                  29.16       59.82 (30.66)     1:32.18 (32.36)     2:04.48 (32.30)
  4 Mackrel, Julian           14 NDAC-MR              2:06.38    2:04.51 METS   
                  29.92     1:01.26 (31.34)     1:33.49 (32.23)     2:04.51 (31.02)
  5 Meck, Mike                17 MSC-MR               2:06.04    2:06.11 METS   
                  30.47     1:02.35 (31.88)     1:34.33 (31.98)     2:06.11 (31.78)
  6 Rosenkranz, Russell       17 Devil Fish-MR        2:15.98    2:06.69 METS   
                  28.52     1:00.92 (32.40)     1:33.45 (32.53)     2:06.69 (33.24)
  7 Dahlem, Branden           16 NDAC-MR              2:04.66    2:06.96 METS   
                  29.05     1:00.39 (31.34)     1:33.42 (33.03)     2:06.96 (33.54)
  8 Tialios, Kristian         15 NDAC-MR              2:09.56    2:09.91        
                  30.13     1:02.64 (32.51)     1:36.49 (33.85)     2:09.91 (33.42)
  9 DeLisio, Ian              17 MSC-MR               2:10.10    2:12.21        
                  31.00     1:03.56 (32.56)     1:37.79 (34.23)     2:12.21 (34.42)
 10 Henry, Chase              16 WISC-MR              2:21.27    2:16.00        
                  31.42     1:05.56 (34.14)     1:41.48 (35.92)     2:16.00 (34.52)
 11 Rosenkranz, Erik          14 Devil Fish-MR        2:23.10    2:16.79        
                  30.69     1:05.93 (35.24)     1:41.13 (35.20)     2:16.79 (35.66)
 12 Roemer, Mike              15 WISC-MR              2:50.00    2:21.74        
                  32.10     1:06.86 (34.76)   2:21.79 (1:14.93)         2:21.74 ( )
 13 Broderick, Paul           17 WISC-MR              2:32.52    2:24.51        
                  31.47     1:07.38 (35.91)     1:46.24 (38.86)     2:24.51 (38.27)
 14 Buschman, David           16 WISC-MR              2:30.00    2:25.89        
                  32.77     1:08.92 (36.15)   2:25.89 (1:16.97)                    
 15 Sigaty, Thomas            11 North Shore-MR       2:40.94    2:30.78        
                  35.10     1:13.28 (38.18)     1:52.70 (39.42)     2:30.78 (38.08)
 16 Heitmann, Brandon         16 MSC-MR               2:38.20    2:36.63        
                  38.46     1:17.01 (38.55)     1:57.29 (40.28)     2:36.63 (39.34)
 17 Michel, Brad              13 North Shore-MR       3:10.00    2:54.30        
                  40.79   2:54.37 (2:13.58)         2:54.30 ( )                    
 
Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:06.49  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roberts, Alan             21 UNMSC-MR               58.90      59.45 METS   
                  27.89       59.45 (31.56)                                        
  2 Danner, Ripley            17 NDAC-MR              1:01.08    1:02.26 METS   
                  29.69     1:02.26 (32.57)                                        
  3 McShane, Aidan            15 WISC-MR              1:01.62    1:02.63 METS   
                  28.90     1:02.63 (33.73)                                        
  4 Meck, Mike                17 MSC-MR                 59.17    1:02.83 METS   
                  30.01     1:02.83 (32.82)                                        
  5 Mackrel, Julian           14 NDAC-MR              1:04.04    1:04.61 METS   
                  30.21     1:04.61 (34.40)                                        
  6 Rosenkranz, Russell       17 Devil Fish-MR        1:09.51    1:05.11 METS   
                  30.34     1:05.11 (34.77)                                        
  7 DeLisio, Ian              17 MSC-MR               1:05.45    1:05.80 METS   
                  31.24     1:05.80 (34.56)                                        
  8 Ruddy, Jason              16 MSC-MR               1:06.66    1:06.48 METS   
                  31.28     1:06.48 (35.20)                                        
  9 McIlhargy, Sean           17 TRS-MR               1:03.95    1:07.03        
                  30.86     1:07.03 (36.17)                                        
 10 Coutts, Peter             17 NDAC-MR              1:08.07    1:07.24        
                  31.26     1:07.24 (35.98)                                        
 11 Danin, Marc               15 WISC-MR              1:09.76    1:08.46        
                  31.86     1:08.46 (36.60)                                        
 12 Meany, RJ                 17 TRS-MR               1:15.62    1:09.23        
                  32.97     1:09.23 (36.26)                                        
 13 Dahlem, Branden           16 NDAC-MR              1:09.20    1:10.04        
                  32.96     1:10.04 (37.08)                                        
 14 Henry, Chase              16 WISC-MR              1:10.73    1:10.32        
                  32.82     1:10.32 (37.50)                                        
 15 Sokoloff, Philip          16 SSL-MR               1:09.87    1:10.67        
                  33.58     1:10.67 (37.09)                                        
 16 Dempsey, Lukas            16 MSC-MR               1:13.67    1:11.21        
                  33.97     1:11.21 (37.24)                                        
 17 Madar, David              21 SSL-MR               1:08.01    1:12.85        
                  34.47     1:12.85 (38.38)                                        
 18 Chiang, Winston           17 North Shore-MR       1:13.38    1:13.06        
                  34.67     1:13.06 (38.39)                                        
 19 Yu, Justin                16 TRS-MR               1:09.00    1:14.94        
                  35.49     1:14.94 (39.45)                                        
 20 Heitmann, Brandon         16 MSC-MR               1:16.47    1:15.34        
                  36.08     1:15.34 (39.26)                                        
 21 Newell, Michael           15 North Shore-MR       1:16.29    1:16.48        
                  36.59     1:16.48 (39.89)                                        
 22 Costabile, Guiseppe       15 TRS-MR               1:28.00    1:17.38        
                  36.21     1:17.38 (41.17)                                        
 23 Lau, Michael              16 North Shore-MR       1:21.04    1:18.48        
                  36.83     1:18.48 (41.65)                                        
 24 Santiago, Andrew          16 TRS-MR               1:20.88    1:19.16        
                  37.74     1:19.16 (41.42)                                        
 25 Pope, Jimmy               17 NDAC-MR              1:17.02    1:19.20        
                  36.53     1:19.20 (42.67)                                        
 26 Finn, Brandon             15 TRS-MR               1:29.00    1:21.28        
                  37.70     1:21.28 (43.58)                                        
 27 Broderick, Paul           17 WISC-MR              1:22.59    1:21.46        
                  38.16     1:21.46 (43.30)                                        
 28 Frohman, Evan             15 North Shore-MR       1:23.00    1:22.15        
                  38.42     1:22.15 (43.73)                                        
 29 Ruzzi, Anthony            17 TRS-MR               1:20.41    1:23.79        
                  39.63     1:23.79 (44.16)                                        
 30 Williams, Matt            21 SSL-MR               1:34.45    1:25.32        
                  39.83     1:25.32 (45.49)                                        
 31 Sigaty, Thomas            11 North Shore-MR       1:22.98    1:26.05        
                  40.91     1:26.05 (45.14)                                        
 32 Arcidiacono, James        15 North Shore-MR       1:30.18    1:30.76        
                  42.61     1:30.76 (48.15)                                        
 33 Quackenbush, Brad         15 NDAC-MR              1:35.53    1:36.53        
                  44.65     1:36.53 (51.88)                                        
 -- Yankovskiy, Yevgeniy      17 SSL-MR               1:27.32         DQ        
                  40.96          DQ (44.10)                                        
 -- Isaacs, Scott             16 TRS-MR               1:09.64         DQ        
                  31.97          DQ (37.34)                                        
 
Boys 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:26.49  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meck, Mike                17 MSC-MR               2:08.65    2:16.04 METS   
                  31.50     1:06.51 (35.01)     1:41.40 (34.89)     2:16.04 (34.64)
  2 Bartlett, Hunter          16 VAC-MR               2:24.08    2:18.74 METS   
                  31.30     1:06.01 (34.71)     1:41.61 (35.60)     2:18.74 (37.13)
  3 Roberts, Alan             21 UNMSC-MR             2:14.00    2:18.80 METS   
                  30.89     1:05.69 (34.80)     1:42.15 (36.46)     2:18.80 (36.65)
  4 Mackrel, Julian           14 NDAC-MR              2:25.37    2:19.06 METS   
                  15.91       31.02 (15.11)     1:06.62 (35.60)   2:19.06 (1:12.44)
  5 McShane, Aidan            15 WISC-MR              2:23.96    2:19.97 METS   
                  29.65     1:04.97 (35.32)     1:42.02 (37.05)     2:19.97 (37.95)
  6 DeLisio, Ian              17 MSC-MR               2:19.36    2:23.19 METS   
                  32.40     1:07.81 (35.41)     1:44.92 (37.11)     2:23.19 (38.27)
  7 Noller, Thomas            16 MSC-MR               2:25.40    2:26.43 METS   
                  32.39     1:09.28 (36.89)     1:47.42 (38.14)     2:26.43 (39.01)
  8 Dempsey, Lukas            16 MSC-MR               2:36.70    2:34.66        
                  35.32     1:15.58 (40.26)     1:55.52 (39.94)     2:34.66 (39.14)
  9 Ruddy, Jason              16 MSC-MR               2:31.36    2:34.74        
                  30.02     1:09.26 (39.24)     1:54.05 (44.79)     2:34.74 (40.69)
 10 Danin, Marc               15 WISC-MR              2:38.78    2:34.91        
                  33.92     1:12.70 (38.78)     1:53.79 (41.09)     2:34.91 (41.12)
 11 Cicalese, Ed              17 SSL-MR               2:34.48    2:38.44        
                  35.45     1:15.74 (40.29)     1:57.01 (41.27)     2:38.44 (41.43)
 11 Loeffel, Austin           14 NDAC-MR              2:49.36    2:38.44        
                  35.78     1:15.64 (39.86)     1:58.37 (42.73)     2:38.44 (40.07)
 13 Cicalese, Anthony         15 SSL-MR               2:42.05    2:38.84        
                  37.40     1:17.86 (40.46)     1:58.57 (40.71)     2:38.84 (40.27)
 14 Cavotti, Spencer          14 NDAC-MR              2:39.75    2:39.42        
                  33.68     1:13.59 (39.91)     1:56.37 (42.78)     2:39.42 (43.05)
 15 Jason, Alex               15 SSL-MR               2:41.33    2:41.08        
                  37.76     1:19.56 (41.80)     2:00.39 (40.83)     2:41.08 (40.69)
 16 Heitmann, Brandon         16 MSC-MR               2:46.27    2:47.68        
                  38.50     1:21.03 (42.53)     2:04.53 (43.50)     2:47.68 (43.15)
 17 Robinson, William         16 SSL-MR               3:05.70    2:54.01        
                  39.13     1:22.47 (43.34)     2:08.00 (45.53)     2:54.01 (46.01)
 18 Sigaty, Thomas            11 North Shore-MR       3:05.27    3:00.87        
                  41.67     1:27.25 (45.58)     2:14.63 (47.38)     3:00.87 (46.24)
 19 Murphy, Shawn             13 North Shore-MR       3:10.00    3:02.75        
                  41.38     1:26.53 (45.15)     2:15.22 (48.69)     3:02.75 (47.53)
 20 Michel, Jeff              11 North Shore-MR       3:15.00    3:07.92        
                  41.64     1:30.89 (49.25)     2:20.71 (49.82)     3:07.92 (47.21)
 21 Michel, Brad              13 North Shore-MR       3:25.00    3:18.95        
                  44.12     1:34.90 (50.78)     2:28.20 (53.30)     3:18.95 (50.75)
 
Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
                57.09  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ruddy, Jason              16 MSC-MR                 51.93      53.22 METS   
                  25.19       53.22 (28.03)                                        
  2 Danner, Ripley            17 NDAC-MR                52.63      53.33 METS   
                  25.44       53.33 (27.89)                                        
  3 DeLisio, Ian              17 MSC-MR                 55.07      57.24        
                  26.92       57.24 (30.32)                                        
  4 Isaacs, Scott             16 TRS-MR                 58.88      57.39        
                  26.33       57.39 (31.06)                                        
  5 McShane, Aidan            15 WISC-MR                56.72      57.49        
                  26.37       57.49 (31.12)                                        
  6 Henry, Chase              16 WISC-MR                58.61      58.15        
                  26.75       58.15 (31.40)                                        
  7 Dempsey, Lukas            16 MSC-MR                 58.42      58.36        
                  27.76       58.36 (30.60)                                        
  8 Rosenkranz, Russell       17 Devil Fish-MR        1:02.14      58.81        
                  27.44       58.81 (31.37)                                        
  9 Bartlett, Hunter          16 VAC-MR                 57.19      59.73        
                  27.65       59.73 (32.08)                                        
 10 Mackrel, Julian           14 NDAC-MR                58.22      59.80        
                  27.81       59.80 (31.99)                                        
 11 Amodio, Lucas             17 Devil Fish-MR        1:00.47    1:00.19        
                  27.46     1:00.19 (32.73)                                        
 12 Roberts, Alan             21 UNMSC-MR               57.00    1:00.33        
                  27.04     1:00.33 (33.29)                                        
 13 Meck, Mike                17 MSC-MR                 58.64    1:00.41        
                  28.64     1:00.41 (31.77)                                        
 14 Mullen, Matthew           16 WISC-MR              1:02.92    1:00.49        
                  27.88     1:00.49 (32.61)                                        
 15 Chiang, Winston           17 North Shore-MR         59.11    1:00.57        
                  28.03     1:00.57 (32.54)                                        
 16 Sonera, Jacob             17 WISC-MR              1:03.70    1:01.53        
                  27.54     1:01.53 (33.99)                                        
 17 Hoang, Ryan               17 Devil Fish-MR        1:00.09    1:01.95        
                  29.43     1:01.95 (32.52)                                        
 18 Tialios, Kristian         15 NDAC-MR                59.75    1:02.11        
                  28.01     1:02.11 (34.10)                                        
 19 Noller, Thomas            16 MSC-MR               1:02.45    1:02.64        
                  29.43     1:02.64 (33.21)                                        
 20 Buschman, David           16 WISC-MR              1:05.00    1:03.79        
                  29.17     1:03.79 (34.62)                                        
 21 Anderson, Carl            15 NDAC-MR              1:02.39    1:04.07        
                  29.15     1:04.07 (34.92)                                        
 22 McIlhargy, Sean           17 TRS-MR               1:02.16    1:04.67        
                  28.99     1:04.67 (35.68)                                        
 23 Pope, Jimmy               17 NDAC-MR                59.15    1:04.85        
                  30.17     1:04.85 (34.68)                                        
 24 Lau, Michael              16 North Shore-MR       1:09.17    1:05.85        
                  30.28     1:05.85 (35.57)                                        
 25 Coutts, Peter             17 NDAC-MR              1:05.97    1:06.32        
                  30.07     1:06.32 (36.25)                                        
 26 Costabile, Guiseppe       15 TRS-MR               1:11.57    1:09.35        
                  32.16     1:09.35 (37.19)                                        
 27 Williams, Matt            21 SSL-MR               1:14.81    1:11.45        
                  31.77     1:11.45 (39.68)                                        
 28 Frohman, Evan             15 North Shore-MR       1:12.05    1:12.37        
                  32.85     1:12.37 (39.52)                                        
 29 Newell, Michael           15 North Shore-MR       1:11.87    1:12.74        
                  34.21     1:12.74 (38.53)                                        
 30 Broderick, Paul           17 WISC-MR              1:10.87    1:13.56        
                  32.53     1:13.56 (41.03)                                        
 31 Ruzzi, Anthony            17 TRS-MR               1:12.00    1:14.39        
                  34.48     1:14.39 (39.91)                                        
 32 Arcidiacono, James        15 North Shore-MR       1:09.64    1:14.57        
                  33.76     1:14.57 (40.81)                                        
 33 Heitmann, Brandon         16 MSC-MR               1:14.76    1:15.74        
                  33.73     1:15.74 (42.01)                                        
 
Boys 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:11.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ruddy, Jason              16 MSC-MR               1:57.97    1:57.42 METS   
                  25.74       55.37 (29.63)     1:26.12 (30.75)     1:57.42 (31.30)
  2 DeLisio, Ian              17 MSC-MR               2:02.97    2:06.28 METS   
                  27.95       59.21 (31.26)     1:32.24 (33.03)     2:06.28 (34.04)
  3 Dempsey, Lukas            16 MSC-MR               2:09.00    2:09.80 METS   
                  28.40     1:01.61 (33.21)     1:35.76 (34.15)     2:09.80 (34.04)
  4 Henry, Chase              16 WISC-MR              2:08.81    2:11.28 METS   
                  27.95     1:01.29 (33.34)     1:36.40 (35.11)     2:11.28 (34.88)
  5 Pope, Jimmy               17 NDAC-MR              2:14.71    2:17.50        
                  29.31     1:03.75 (34.44)     1:40.43 (36.68)     2:17.50 (37.07)
  6 Meck, Mike                17 MSC-MR               2:11.46    2:18.90        
                  29.26     1:03.77 (34.51)     1:41.02 (37.25)     2:18.90 (37.88)
  7 Campagna, Steven          14 NDAC-MR              2:14.70    2:19.46        
                  29.80     1:03.91 (34.11)     1:40.62 (36.71)     2:19.46 (38.84)
  8 Mullen, Matthew           16 WISC-MR              2:20.00    2:20.39        
                  28.19     1:02.55 (34.36)     1:40.87 (38.32)     2:20.39 (39.52)
  9 Noller, Thomas            16 MSC-MR               2:23.76    2:21.36        
                  29.63     1:05.27 (35.64)     1:43.59 (38.32)     2:21.36 (37.77)
 10 Cicalese, Ed              17 SSL-MR               2:20.10    2:24.14        
                  29.29     1:04.53 (35.24)     1:45.13 (40.60)     2:24.14 (39.01)
 11 Cicalese, Anthony         15 SSL-MR               2:25.33    2:29.04        
                  32.63     1:10.42 (37.79)     1:49.80 (39.38)     2:29.04 (39.24)
 12 Jason, Alex               15 SSL-MR               3:06.10    2:34.86        
                  33.51     1:12.94 (39.43)     1:53.40 (40.46)     2:34.86 (41.46)
 13 Robinson, William         16 SSL-MR               2:24.17    2:35.63        
                  33.68     1:11.79 (38.11)     1:53.27 (41.48)     2:35.63 (42.36)
 14 Sigaty, Thomas            11 North Shore-MR       2:44.32    2:39.64        
                  35.25     1:17.85 (42.60)     1:59.61 (41.76)     2:39.64 (40.03)
 15 Cicalese, Matthew         13 SSL-MR               2:58.02    2:53.67        
                  37.10     1:21.51 (44.41)     2:06.92 (45.41)     2:53.67 (46.75)
 16 Michel, Brad              13 North Shore-MR       3:29.67    2:54.77        
                  34.41     1:19.16 (44.75)     2:06.42 (47.26)     2:54.77 (48.35)
 17 Heitmann, Brandon         16 MSC-MR               3:00.12    2:58.15        
                  36.76     1:21.01 (44.25)     2:09.66 (48.65)     2:58.15 (48.49)
 -- Buschman, David           16 WISC-MR              2:50.00         DQ        
                  28.08     1:05.23 (37.15)     1:51.87 (46.64)          DQ (51.71)
 -- Murphy, Shawn             13 North Shore-MR       2:40.00         DQ        
                  34.02     1:16.49 (42.47)     2:01.88 (45.39)          DQ (45.80)
 
Boys 200 Yard IM
===============================================================================
              2:04.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Danner, Ripley            17 NDAC-MR              1:59.35    1:59.07 METS   
                  26.15       56.48 (30.33)     1:30.58 (34.10)     1:59.07 (28.49)
  2 Ruddy, Jason              16 MSC-MR               2:03.89    2:02.50 METS   
                  25.53       56.69 (31.16)     1:34.16 (37.47)     2:02.50 (28.34)
  3 Mackrel, Julian           14 NDAC-MR              2:03.61    2:05.11        
                  26.94       58.61 (31.67)     1:36.11 (37.50)     2:05.11 (29.00)
  4 Meck, Mike                17 MSC-MR               2:00.98    2:06.38        
                  28.59     1:01.82 (33.23)     1:37.61 (35.79)     2:06.38 (28.77)
  5 Sokoloff, Philip          16 SSL-MR               2:02.04    2:07.35        
                  26.98       58.14 (31.16)     1:37.71 (39.57)     2:07.35 (29.64)
  6 DeLisio, Ian              17 MSC-MR               2:02.49    2:07.46        
                  27.41     1:00.28 (32.87)     1:38.11 (37.83)     2:07.46 (29.35)
  7 Rosenkranz, Russell       17 Devil Fish-MR        2:14.59    2:08.45        
                  27.11       59.92 (32.81)     1:38.95 (39.03)     2:08.45 (29.50)
  8 Isaacs, Scott             16 TRS-MR               2:02.40    2:08.54        
                  26.81       58.55 (31.74)     1:37.63 (39.08)     2:08.54 (30.91)
  9 Dempsey, Lukas            16 MSC-MR               2:07.62    2:08.74        
                  27.65     1:00.20 (32.55)     1:39.90 (39.70)     2:08.74 (28.84)
 10 Meany, RJ                 17 TRS-MR               2:10.71    2:09.08        
                  27.75     1:00.47 (32.72)     1:39.50 (39.03)     2:09.08 (29.58)
 11 Chiang, Winston           17 North Shore-MR       2:08.08    2:11.96        
                  27.72     1:00.73 (33.01)     1:40.06 (39.33)     2:11.96 (31.90)
 12 McShane, Aidan            15 WISC-MR              2:10.81    2:12.52        
                  26.49     1:00.43 (33.94)     1:39.99 (39.56)     2:12.52 (32.53)
 13 Dahlem, Branden           16 NDAC-MR              2:09.21    2:13.55        
                  28.35     1:02.67 (34.32)     1:42.44 (39.77)     2:13.55 (31.11)
 14 Henry, Chase              16 WISC-MR              2:14.82    2:15.34        
                  26.90     1:03.34 (36.44)     1:45.67 (42.33)     2:15.34 (29.67)
 15 Tialios, Kristian         15 NDAC-MR              2:13.52    2:16.31        
                  28.30     1:02.10 (33.80)     1:45.18 (43.08)     2:16.31 (31.13)
 16 Danin, Marc               15 WISC-MR              2:20.58    2:16.32        
                  29.99     1:04.86 (34.87)     1:45.00 (40.14)     2:16.32 (31.32)
 17 McIlhargy, Sean           17 TRS-MR               2:08.84    2:16.34        
                  29.39     1:04.31 (34.92)     1:43.47 (39.16)     2:16.34 (32.87)
 18 Madar, David              21 SSL-MR               2:06.17    2:18.32        
                  28.90     1:03.23 (34.33)     1:44.95 (41.72)     2:18.32 (33.37)
 19 Anderson, Carl            15 NDAC-MR              2:20.33    2:19.07        
                  29.02     1:04.25 (35.23)     1:47.52 (43.27)     2:19.07 (31.55)
 20 Mullen, Matthew           16 WISC-MR              2:34.00    2:19.59        
                  27.64     1:04.21 (36.57)     1:49.04 (44.83)     2:19.59 (30.55)
 21 Newell, Michael           15 North Shore-MR       2:20.30    2:21.44        
                  31.97     1:07.27 (35.30)     1:50.38 (43.11)     2:21.44 (31.06)
 22 Coutts, Peter             17 NDAC-MR              2:21.59    2:22.78        
                  29.78     1:08.07 (38.29)     1:48.30 (40.23)     2:22.78 (34.48)
 23 Buschman, David           16 WISC-MR              2:36.00    2:23.81        
                  27.81     1:05.10 (37.29)     1:50.40 (45.30)     2:23.81 (33.41)
 24 Roemer, Mike              15 WISC-MR              2:50.00    2:24.18        
                  29.96     1:04.12 (34.16)     1:50.24 (46.12)     2:24.18 (33.94)
 25 Costabile, Guiseppe       15 TRS-MR               2:29.85    2:24.88        
                  32.35     1:08.66 (36.31)     1:51.87 (43.21)     2:24.88 (33.01)
 26 Sonera, Jacob             17 WISC-MR              2:28.51    2:24.95        
                  27.06     1:06.00 (38.94)     1:51.37 (45.37)     2:24.95 (33.58)
 27 Santiago, Andrew          16 TRS-MR               2:28.51    2:26.07        
                  30.82     1:08.10 (37.28)     1:53.59 (45.49)     2:26.07 (32.48)
 28 Finn, Brandon             15 TRS-MR               2:33.00    2:26.28        
                  30.89     1:09.25 (38.36)     1:53.58 (44.33)     2:26.28 (32.70)
 29 Yu, Justin                16 TRS-MR               2:26.00    2:27.74        
                  30.08     1:09.31 (39.23)     1:51.76 (42.45)     2:27.74 (35.98)
 30 Pope, Jimmy               17 NDAC-MR              2:25.80    2:30.60        
                  29.24     1:11.33 (42.09)     1:57.06 (45.73)     2:30.60 (33.54)
 31 Arcidiacono, James        15 North Shore-MR       2:31.41    2:30.67        
                  32.40     1:11.13 (38.73)     1:58.62 (47.49)     2:30.67 (32.05)
 32 Broderick, Paul           17 WISC-MR              2:53.67    2:31.36        
                  32.47     1:09.96 (37.49)     1:55.70 (45.74)     2:31.36 (35.66)
 33 Ruzzi, Anthony            17 TRS-MR               2:28.28    2:31.42        
                  33.12     1:11.07 (37.95)     1:56.44 (45.37)     2:31.42 (34.98)
 34 Lau, Michael              16 North Shore-MR       2:47.22    2:32.05        
                  30.25     1:08.72 (38.47)     1:55.45 (46.73)     2:32.05 (36.60)
 35 Heitmann, Brandon         16 MSC-MR               2:37.40    2:34.47        
                  33.03     1:12.76 (39.73)     1:57.12 (44.36)     2:34.47 (37.35)
 36 Frohman, Evan             15 North Shore-MR       2:32.44    2:36.38        
                  33.32     1:12.46 (39.14)     2:01.23 (48.77)     2:36.38 (35.15)
 37 Yankovskiy, Yevgeniy      17 SSL-MR               2:55.31    2:41.16        
                  34.52     1:15.34 (40.82)     2:03.40 (48.06)     2:41.16 (37.76)
 38 Williams, Matt            21 SSL-MR               2:40.11    2:42.06        
                  30.79     1:11.60 (40.81)     2:02.59 (50.99)     2:42.06 (39.47)
 
Boys 400 Yard IM
===============================================================================
              4:32.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ruddy, Jason              16 MSC-MR               4:25.07    4:23.14 METS   
                  26.82       57.52 (30.70)     1:31.28 (33.76)     2:04.81 (33.53)
        2:44.39 (39.58)     3:24.47 (40.08)     3:54.26 (29.79)     4:23.14 (28.88)
  2 DeLisio, Ian              17 MSC-MR               4:29.84    4:27.48 METS   
                  27.84       59.47 (31.63)     1:34.02 (34.55)     2:08.93 (34.91)
        2:48.15 (39.22)     3:27.28 (39.13)     3:57.82 (30.54)     4:27.48 (29.66)
  3 Dempsey, Lukas            16 MSC-MR               4:25.35    4:27.91 METS   
                  28.15     1:00.18 (32.03)     1:34.98 (34.80)     2:07.73 (32.75)
        2:48.32 (40.59)     3:29.31 (40.99)     3:59.61 (30.30)     4:27.91 (28.30)
  4 Meck, Mike                17 MSC-MR               4:20.18    4:32.33 METS   
                  28.86     1:04.05 (35.19)     1:40.53 (36.48)     2:16.01 (35.48)
        2:52.83 (36.82)     3:30.35 (37.52)     4:02.11 (31.76)     4:32.33 (30.22)
  5 Chiang, Winston           17 North Shore-MR       4:41.75    4:48.15        
                  28.63     1:01.85 (33.22)     1:38.85 (37.00)     2:14.90 (36.05)
        2:57.94 (43.04)     3:41.33 (43.39)     4:15.10 (33.77)     4:48.15 (33.05)
  6 Tialios, Kristian         15 NDAC-MR              4:43.60    4:52.75        
                  29.16     1:03.65 (34.49)     1:40.17 (36.52)     2:16.81 (36.64)
        3:01.22 (44.41)     3:46.69 (45.47)     4:20.43 (33.74)     4:52.75 (32.32)
  7 Mullen, Matthew           16 WISC-MR              5:25.00    4:58.41        
                  27.10     1:00.97 (33.87)     1:40.58 (39.61)     2:20.27 (39.69)
        3:06.33 (46.06)     3:50.59 (44.26)     4:24.67 (34.08)     4:58.41 (33.74)
  8 LaRue, Paul               12 MSC-MR                    NT    5:02.72        
                  32.70     1:11.80 (39.10)     1:50.78 (38.98)     2:28.90 (38.12)
        3:10.70 (41.80)     3:53.11 (42.41)     4:28.67 (35.56)     5:02.72 (34.05)
  9 Sigaty, Thomas            11 North Shore-MR       5:37.47    5:22.56        
                  35.67     1:18.93 (43.26)     1:58.16 (39.23)     2:38.42 (40.26)
        3:25.18 (46.76)     4:12.16 (46.98)     4:49.10 (36.94)     5:22.56 (33.46)
 10 Heitmann, Brandon         16 MSC-MR               5:31.98    5:37.53        
                  34.25     1:18.08 (43.83)     2:00.72 (42.64)     2:42.99 (42.27)
        3:29.30 (46.31)     4:17.14 (47.84)     4:58.26 (41.12)     5:37.53 (39.27)
 
Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marist Swim Club-MR  'A'                          1:34.95    1:33.25        
     1) Meck, Mike 17                   2) DeLisio, Ian 17                
     3) Dempsey, Lukas 16               4) Ruddy, Jason 16                
                  23.78       47.84 (24.06)     1:11.18 (23.34)     1:33.25 (22.07)
  2 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:31.11    1:33.58        
     1) Danner, Ripley 17               2) Pope, Jimmy 17                 
     3) Campagna, Steven 14             4) Mackrel, Julian 14             
                  23.44       47.75 (24.31)     1:12.08 (24.33)     1:33.58 (21.50)
  3 Devilfish Aquatics Inc.-MR  'A'                   1:35.47    1:36.30        
     1) Amodio, Lucas 17                2) Hoang, Brandon 14              
     3) Rosenkranz, Erik 14             4) Rosenkranz, Russell 17         
                  23.26       47.62 (24.36)     1:13.23 (25.61)     1:36.30 (23.07)
  4 West Islip Swim Club-MR  'A'                      1:45.00    1:38.74        
     1) Buschman, David 16              2) Danin, Marc 15                 
     3) Bilello, Andrew 17              4) McShane, Aidan 15              
                  24.95       49.66 (24.71)     1:14.56 (24.90)     1:38.74 (24.18)
 -- Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'B'            1:40.11         DQ        
     1) Anderson, Carl 15               2) Coutts, Peter 17               
     3) Cavotti, Spencer 14             4) Tialios, Kristian 15           
                  25.54       51.31 (25.77)     1:17.51 (26.20)          DQ (25.01)
 
Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:44.11    1:42.50        
     1) Dahlem, Branden 16              2) Danner, Ripley 17              
     3) Campagna, Steven 14             4) Mackrel, Julian 14             
                  27.34       55.72 (28.38)     1:20.71 (24.99)     1:42.50 (21.79)
  2 Marist Swim Club-MR  'A'                          1:46.89    1:43.88        
     1) Dempsey, Lukas 16               2) Meck, Mike 17                  
     3) DeLisio, Ian 17                 4) Ruddy, Jason 16                
                  27.01       56.16 (29.15)     1:21.62 (25.46)     1:43.88 (22.26)
  3 West Islip Swim Club-MR  'A'                      2:00.00    1:50.34        
     1) Buschman, David 16              2) Henry, Chase 16                
     3) McShane, Aidan 15               4) Danin, Marc 15                 
                  30.24       59.69 (29.45)     1:25.94 (26.25)     1:50.34 (24.40)
  4 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'B'            1:52.11    1:53.05        
     1) Tialios, Kristian 15            2) Coutts, Peter 17               
     3) Pope, Jimmy 17                  4) Anderson, Carl 15              
                  29.61     1:00.65 (31.04)     1:28.07 (27.42)     1:53.05 (24.98)
  5 North Shore Swimming-MR  'A'                      1:46.00    1:58.13        
     1) Chiang, Winston 17              2) Frohman, Evan 15               
     3) Arcidiacono, James 15           4) Newell, Michael 15             
                  27.95     1:02.91 (34.96)     1:31.49 (28.58)     1:58.13 (26.64)
  6 Team Rockland Swimming-MR  'B'                    1:59.00    2:02.72        
     1) Costabile, Guiseppe 15          2) Melendez, Samuel 13            
     3) Carter, Shane 13                4) Santiago, Andrew 16            
                  32.40     1:07.60 (35.20)     1:37.72 (30.12)     2:02.72 (25.00)
 -- Team Rockland Swimming-MR  'A'                    1:43.61         DQ        
     1) Meany, RJ 17                    2) McIlhargy, Sean 17             
     3) Isaacs, Scott 16                4) Finn, Brandon 15               
                  28.74       58.90 (30.16)     1:23.42 (24.52)          DQ (25.66)