Licensed to Metropolitan Swimming - Organization License
                                      HY-TEK's Meet Manager 12/14/2009 01:29 PM
                   2009 MR Makos Imagine Invite - 12/12/2009                   
                              Sanction #: 091204                               
                                    Results                                    
 
Girls 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Schnupp, Samantha   10 NYCC-MR                32.03      32.38         20  
  2 Batista, Marletty   10 RedTails-MR            37.54      38.05         17  
  3 Fergus, Shea S       9 Manhattan Makos-MR     41.21      39.43         16  
  4 Hillis, Gabrielle   10 Manhattan Makos-MR        NT      42.20         15  
  5 Mironoff, Claudia    8 Manhattan Makos-MR        NT      42.31         14  
  6 Grassi, Alessandra   9 Manhattan Makos-MR        NT      42.38         13  
  7 Lin, Anne           10 Twisters-MR               NT      42.88         12  
  8 Kearns, Isabella R   9 Manhattan Makos-MR        NT      43.34         11  
  9 Lucero, Kimberly    10 RedTails-MR            55.09      44.23          9  
 10 Ambrosio, Monserra   8 RedTails-MR            51.67      48.19          7  
 11 Hill, Eleanor J     10 RedTails-MR            45.13      50.25          6  
 12 Gutierrez, Stephan   7 RedTails-MR            48.66      50.82          5  
 13 Ashton, Sydney A     7 Seals-MR                  NT      53.94          4  
                  58.41           53.94 ( )                                        
 14 DuFord, Olivia       7 RedTails-MR            54.10      54.75          3  
 15 Amalvert, Evelyn     6 Seals-MR                  NT    1:00.59          2  
 16 Amalvert, Emily      7 Seals-MR                  NT    1:19.41          1  
 
Girls 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Schnupp, Samantha   10 NYCC-MR              1:14.88    1:11.74         20  
                  33.69     1:11.74 (38.05)                                        
  2 Kreider, Catherine  10 NYCC-MR              1:22.00    1:19.01         17  
                  37.26     1:19.01 (41.75)                                        
  3 Batista, Marletty   10 RedTails-MR          1:25.37    1:29.86         16  
                  41.97     1:29.86 (47.89)                                        
  4 Song, Hana J         9 Manhattan Makos-MR   1:29.22    1:30.64         15  
                  42.49     1:30.64 (48.15)                                        
  5 Cespedes, Nabel      9 Seals-MR             1:31.96    1:34.81         14  
                  43.42     1:34.81 (51.39)                                        
  6 Encarnacion, Nicol  10 RedTails-MR          1:36.60    1:40.28         13  
                  44.97     1:40.28 (55.31)                                        
  7 Lucero, Kimberly    10 RedTails-MR          2:00.09    1:46.43         12  
                  50.08     1:46.43 (56.35)                                        
  8 Gutierrez, Stephan   7 RedTails-MR          1:46.64    1:51.98         11  
                  51.04   1:51.98 (1:00.94)                                        
  9 Hill, Eleanor J     10 RedTails-MR          1:53.53    1:54.61          9  
                  53.36   1:54.61 (1:01.25)                                        
 10 Ambrosio, Monserra   8 RedTails-MR          2:07.48    2:00.46          7  
                  56.07   2:00.46 (1:04.39)                                        
 11 DuFord, Olivia       7 RedTails-MR          2:06.38    2:18.90          6  
                1:01.06   2:18.90 (1:17.84)                                        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Schnupp, Samantha   10 NYCC-MR              1:23.92    1:22.33         20  
                  39.38     1:22.33 (42.95)                                        
  2 Hill, Eleanor J     10 RedTails-MR          1:49.82    1:46.05         17  
                  49.64     1:46.05 (56.41)                                        
  3 Wang, Kathryn        7 Boys Club-MR              NT    1:52.10         16  
                  53.74     1:52.10 (58.36)                                        
  4 Hillis, Gabrielle   10 Manhattan Makos-MR        NT    1:54.72         15  
  5 Lin, Anne           10 Twisters-MR               NT    1:57.70         14  
                  55.88   1:57.70 (1:01.82)                                        
  6 Gutierrez, Stephan   7 RedTails-MR          2:10.09    1:59.62         13  
                  57.74   1:59.62 (1:01.88)                                        
  7 DuFord, Olivia       7 RedTails-MR          2:05.41    2:02.30         12  
                  56.32   2:02.30 (1:05.98)                                        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Miou, Grace         10 Boys Club-MR              NT    1:26.83         20  
                  40.23     1:26.83 (46.60)                                        
  2 Lee, Madison        10 NYCC-MR              1:30.38    1:30.03         17  
                  42.21     1:30.03 (47.82)                                        
  3 Kreider, Catherine  10 NYCC-MR              1:40.93    1:37.69         16  
                  46.59     1:37.69 (51.10)                                        
  4 Solano, Lisnette A  10 RedTails-MR          1:39.72    1:40.38         15  
                  46.65     1:40.38 (53.73)                                        
  5 Brewer, Tatyana     10 Seals-MR             1:46.29    1:45.24         14  
                  49.54     1:45.24 (55.70)                                        
  6 Fergus, Shea S       9 Manhattan Makos-MR   1:46.04    1:46.06         13  
                  49.04     1:46.06 (57.02)                                        
  7 Lin, Anne           10 Twisters-MR               NT    1:47.00         12  
                  51.23     1:47.00 (55.77)                                        
  8 Encarnacion, Nicol  10 RedTails-MR          1:50.09    1:48.15         11  
                  52.53     1:48.15 (55.62)                                        
  9 Wang, Kathryn        7 Boys Club-MR              NT    1:52.16          9  
                  52.31     1:52.16 (59.85)                                        
 10 Mironoff, Claudia    8 Manhattan Makos-MR        NT    1:58.11          7  
                  55.13   1:58.11 (1:02.98)                                        
 11 Grassi, Alessandra   9 Manhattan Makos-MR        NT    1:59.45          6  
                  57.66   1:59.45 (1:01.79)                                        
 12 Hillis, Gabrielle   10 Manhattan Makos-MR        NT    2:06.51          5  
                  57.83   2:06.51 (1:08.68)                                        
 13 Contreras, Sasha    10 Seals-MR                  NT    2:12.95          4  
 -- Kearns, Isabella R   9 Manhattan Makos-MR        NT         DQ        
      Scissors kick
                  54.61          DQ (59.23)                                        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Miou, Grace         10 Boys Club-MR              NT      38.38         20  
  2 Brewer, Tatyana     10 Seals-MR               50.42      42.28         17  
  3 Solano, Lisnette A  10 RedTails-MR            52.38      45.50         16  
  4 Lee, Madison        10 NYCC-MR                50.23      45.73         15  
  5 Encarnacion, Nicol  10 RedTails-MR            52.17      45.75         14  
  6 Song, Hana J         9 Manhattan Makos-MR     45.22      46.93         13  
  7 Cespedes, Nabel      9 Seals-MR               46.74      47.55         12  
 
Girls 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Miou, Grace         10 Boys Club-MR              NT    1:24.13         20  
                  40.10     1:24.13 (44.03)                                        
  2 Lee, Madison        10 NYCC-MR              1:26.85    1:27.33         17  
                  45.32     1:27.33 (42.01)                                        
  3 Kreider, Catherine  10 NYCC-MR              1:30.03    1:29.72         16  
                  42.51     1:29.72 (47.21)                                        
  4 Solano, Lisnette A  10 RedTails-MR          1:34.64    1:31.97         15  
                  44.81     1:31.97 (47.16)                                        
  5 Fergus, Shea S       9 Manhattan Makos-MR   1:40.83    1:36.82         14  
                  47.23     1:36.82 (49.59)                                        
  6 Cespedes, Nabel      9 Seals-MR             1:41.53    1:41.23         13  
                  47.73     1:41.23 (53.50)                                        
  7 Song, Hana J         9 Manhattan Makos-MR   1:40.90    1:42.97         12  
                  48.99     1:42.97 (53.98)                                        
  8 Grassi, Alessandra   9 Manhattan Makos-MR        NT    1:45.42         11  
  9 Wang, Kathryn        7 Boys Club-MR              NT    1:45.99          9  
                  52.77     1:45.99 (53.22)                                        
 10 Kearns, Isabella R   9 Manhattan Makos-MR        NT    1:47.40          7  
                  55.51     1:47.40 (51.89)                                        
 11 Batista, Marletty   10 RedTails-MR          1:51.88    1:47.63          6  
                  54.54     1:47.63 (53.09)                                        
 12 Mironoff, Claudia    8 Manhattan Makos-MR        NT    1:49.72          5  
 
Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Riverbank RedTails Swim Team-MR  'B'        2:55.09    2:34.36        
     1) Hill, Eleanor J 10              2) Gutierrez, Stephanie 7         
     3) DuFord, Olivia 7                4) Ambrosio, Monserrat 8          
                  48.54     1:37.40 (48.86)     1:53.05 (15.65)     2:34.36 (41.31)
  2 Riverbank RedTails Swim Team-MR  'A'        2:35.09    2:45.42        
     1) Batista, Marletty L 10          2) Encarnacion, Nicole 10         
     3) Lucero, Kimberly 10             4) Solano, Lisnette A 10          
                  39.59     1:21.23 (41.64)     2:13.77 (52.54)     2:45.42 (31.65)
  3 Manhattan Makos-MR  'A'                          NT    2:49.67        
     1) Song, Hana J 9                  2) Grassi, Alessandra N 9         
     3) Mironoff, Claudia 8             4) Fergus, Shea S 9               
                  45.09     1:22.48 (37.39)     2:08.19 (45.71)     2:49.67 (41.48)
 
Girls 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Riverbank RedTails Swim Team-MR  'A'        2:50.09    3:04.04        
     1) Hill, Eleanor J 10              2) Solano, Lisnette A 10          
     3) Batista, Marletty L 10          4) Encarnacion, Nicole 10         
                  48.80     1:05.23 (16.43)   2:28.21 (1:22.98)     3:04.04 (35.83)
 -- Manhattan Makos-MR  'A'                          NT         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #2
     1) Fergus, Shea S 9                2) Grassi, Alessandra N 9         
     3) Song, Hana J 9                  4) Kearns, Isabella R 9           
                  44.13     1:43.39 (59.26)     2:35.16 (51.77)          DQ (35.28)
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hare, Maia          12 Manhattan Makos-MR     28.76      28.25         20  
  2 Ambrosio, Wendy J   12 RedTails-MR            28.98      29.51         17  
  3 Sun, Wanlin         12 NYCC-MR                29.12      29.80         16  
  4 Code, Alexa L       11 Manhattan Makos-MR     29.84      30.63         15  
  5 Taylor, Sophia G    11 Manhattan Makos-MR     31.94      31.58         14  
  6 Soriano, Thalia G   11 NYCC-MR                31.20      32.58         13  
  7 Torres, Juli        12 Seals-MR               36.04      35.11         12  
  8 Herring, Sophia M   12 Manhattan Makos-MR     34.66      36.04         11  
  9 Kearns, Clare E     11 Manhattan Makos-MR        NT      38.63          9  
 10 Folger, Olivia W    11 Manhattan Makos-MR     39.71      39.31          7  
 11 Montes, Gabriella   11 RedTails-MR            39.67      42.38          6  
 12 Clemente, Elena J   11 RedTails-MR            43.02      43.95          5  
 13 Scaggiante, Agatha  11 Manhattan Makos-MR        NT      57.37          4  
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Phang, Yee Chung    12 Boys Club-MR              NT    1:00.03         20  
                1:00.27         1:00.03 ( )                                        
  2 Sun, Wanlin         12 NYCC-MR              1:03.25    1:02.99         17  
                  30.20     1:02.99 (32.79)                                        
  3 Code, Alexa L       11 Manhattan Makos-MR   1:05.44    1:08.16         16  
                  32.96     1:08.16 (35.20)                                        
  4 Low, Kelly          11 NYCC-MR              1:10.09    1:08.25         15  
                  32.66     1:08.25 (35.59)                                        
  5 Elmassry, Jasmine   11 Boys Club-MR              NT    1:09.03         14  
                  33.24     1:09.03 (35.79)                                        
  6 Song, Marissa D     12 Manhattan Makos-MR   1:08.29    1:09.76         13  
                  33.24     1:09.76 (36.52)                                        
  7 Dilone, Idalexa     12 Seals-MR             1:21.47    1:22.01         12  
                  37.53     1:22.01 (44.48)                                        
  8 Herring, Sophia M   12 Manhattan Makos-MR   1:20.50    1:22.31         11  
                  38.04     1:22.31 (44.27)                                        
  9 Arias, Ashley R     12 RedTails-MR          1:45.09    1:24.65          9  
                  40.75     1:24.65 (43.90)                                        
 10 Rivera, Tatiana     11 Seals-MR             1:37.97    1:24.85          7  
                  38.73     1:24.85 (46.12)                                        
 11 Montes, Gabriella   11 RedTails-MR          1:36.29    1:34.49          6  
                  45.07     1:34.49 (49.42)                                        
 12 Scaggiante, Agatha  11 Manhattan Makos-MR   1:58.57    2:03.51          5  
                  57.61   2:03.51 (1:05.90)                                        
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Code, Alexa L       11 Manhattan Makos-MR   1:13.46    1:13.79         20  
                  35.96     1:13.79 (37.83)                                        
  2 Soriano, Thalia G   11 NYCC-MR              1:16.57    1:15.10         17  
                  36.48     1:15.10 (38.62)                                        
  3 Taylor, Sophia G    11 Manhattan Makos-MR   1:24.32    1:22.15         16  
                  41.06     1:22.15 (41.09)                                        
  4 Montes, Gabriella   11 RedTails-MR          1:38.96    1:38.25         15  
                  46.64     1:38.25 (51.61)                                        
  5 Cox, Tyler          12 Seals-MR             2:01.38    1:38.44         14  
  6 Corona, Lilianett   11 Seals-MR                  NT    1:42.48         13  
                  48.52     1:42.48 (53.96)                                        
  7 Scaggiante, Agatha  11 Manhattan Makos-MR        NT    2:03.04         12  
                1:01.30   2:03.04 (1:01.74)                                        
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Phang, Yee Chung    12 Boys Club-MR              NT    1:14.26         20  
                  35.31     1:14.26 (38.95)                                        
  2 Sun, Wanlin         12 NYCC-MR              1:25.50    1:21.13         17  
                  38.30     1:21.13 (42.83)                                        
  3 Elmassry, Jasmine   11 Boys Club-MR              NT    1:21.95         16  
                  38.88     1:21.95 (43.07)                                        
  4 Low, Kelly          11 NYCC-MR              1:26.50    1:22.98         15  
                  39.35     1:22.98 (43.63)                                        
  5 Ambrosio, Wendy J   12 RedTails-MR          1:21.85    1:25.21         14  
                  41.08     1:25.21 (44.13)                                        
  6 Xu, Emily           12 NYCC-MR              1:26.08    1:26.41         13  
                  41.02     1:26.41 (45.39)                                        
  7 Song, Marissa D     12 Manhattan Makos-MR   1:30.86    1:28.51         12  
                  42.44     1:28.51 (46.07)                                        
  8 Dilone, Idalexa     12 Seals-MR             1:45.49    1:37.76         11  
                  44.69     1:37.76 (53.07)                                        
  9 Torres, Juli        12 Seals-MR             1:38.05    1:42.29          9  
                  46.41     1:42.29 (55.88)                                        
 10 Kearns, Clare E     11 Manhattan Makos-MR   1:44.53    1:43.20          7  
                  47.24     1:43.20 (55.96)                                        
 11 Arias, Ashley R     12 RedTails-MR               NT    1:45.08          6  
                  47.98     1:45.08 (57.10)                                        
 12 Clemente, Elena J   11 RedTails-MR          1:54.73    1:53.23          5  
                  53.49     1:53.23 (59.74)                                        
 -- Herring, Sophia M   12 Manhattan Makos-MR   1:35.78         DQ        
      Shoulders not at or past vertical towards breast off the wall
                  45.41          DQ (51.82)                                        
 -- Taylor, Sophia G    11 Manhattan Makos-MR   1:39.12         DQ        
      False start
                  46.19          DQ (51.91)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hare, Maia          12 Manhattan Makos-MR        NT      31.72         20  
  2 Xu, Emily           12 NYCC-MR                34.95      35.08         17  
  3 Folger, Olivia W    11 Manhattan Makos-MR     45.13      42.58         16  
  4 Cox, Tyler          12 Seals-MR               53.69      44.38         15  
  5 Rivera, Tatiana     11 Seals-MR               42.89      44.54         14  
  6 Corona, Lilianett   11 Seals-MR               47.47      56.02         13  
 
Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Phang, Yee Chung    12 Boys Club-MR              NT    1:06.47         20  
                  31.21     1:06.47 (35.26)                                        
  2 Ambrosio, Wendy J   12 RedTails-MR          1:16.35    1:13.93         17  
                  35.56     1:13.93 (38.37)                                        
  3 Hare, Maia          12 Manhattan Makos-MR        NT    1:14.54         16  
                  34.18     1:14.54 (40.36)                                        
  4 Elmassry, Jasmine   11 Boys Club-MR              NT    1:15.37         15  
                  36.50     1:15.37 (38.87)                                        
  5 Xu, Emily           12 NYCC-MR              1:26.47    1:15.39         14  
  6 Low, Kelly          11 NYCC-MR              1:20.22    1:18.65         13  
                  37.75     1:18.65 (40.90)                                        
  7 Song, Marissa D     12 Manhattan Makos-MR        NT    1:19.01         12  
                  36.75     1:19.01 (42.26)                                        
  8 Soriano, Thalia G   11 NYCC-MR              1:24.85    1:21.26         11  
                  37.20     1:21.26 (44.06)                                        
  9 Dilone, Idalexa     12 Seals-MR             1:35.60    1:27.85          9  
                  43.74     1:27.85 (44.11)                                        
 10 Rivera, Tatiana     11 Seals-MR                  NT    1:30.50          7  
                  39.90     1:30.50 (50.60)                                        
 11 Folger, Olivia W    11 Manhattan Makos-MR        NT    1:31.39          6  
                  44.02     1:31.39 (47.37)                                        
 12 Clemente, Elena J   11 RedTails-MR          1:54.28    1:47.68          5  
                  54.92     1:47.68 (52.76)                                        
 -- Kearns, Clare E     11 Manhattan Makos-MR        NT         DQ        
      One hand touch - breast
                  53.59          DQ (47.97)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Manhattan Makos-MR  'A'                          NT    2:03.16        
     1) Code, Alexa L 11                2) Taylor, Sophia G 11            
     3) Song, Marissa D 12              4) Hare, Maia 12                  
                  31.15     1:02.77 (31.62)     1:34.38 (31.61)     2:03.16 (28.78)
  2 Boys & Girls Harbor Aquatic Cl-MR  'A'      2:26.16    2:23.72        
     1) Corona, Lilianett 11            2) Rivera, Tatiana 11             
     3) Torres, Juli 12                 4) Dilone, Idalexa 12             
                  36.39     1:13.39 (37.00)     1:49.67 (36.28)     2:23.72 (34.05)
  3 Manhattan Makos-MR  'B'                          NT    2:33.30        
     1) Herring, Sophia M 12            2) Kearns, Clare E 11             
     3) Folger, Olivia W 11             4) Scaggiante, Agatha 11          
                  40.80     1:39.24 (58.44)     2:15.26 (36.02)     2:33.30 (18.04)
  4 Riverbank RedTails Swim Team-MR  'A'        2:25.09    2:36.17        
     1) Arias, Ashley R 12              2) Montes, Gabriella S 11         
     3) Clemente, Elena J 11            4) Ambrosio, Wendy J 12           
                  38.31     1:21.29 (42.98)     2:05.74 (44.45)     2:36.17 (30.43)
 
Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 New York City Aquatic Club-MR  'A'          2:25.00    2:17.73        
     1) Low, Kelly 11                   2) Soriano, Thalia G 11           
     3) Sun, Wanlin 12                  4) Xu, Emily 12                   
                  34.15     1:12.96 (38.81)     1:47.21 (34.25)     2:17.73 (30.52)
  2 Manhattan Makos-MR  'A'                          NT    2:21.81        
     1) Taylor, Sophia G 11             2) Hare, Maia 12                  
     3) Song, Marissa D 12              4) Code, Alexa L 11               
                  38.29     1:16.89 (38.60)     2:01.16 (44.27)     2:21.81 (20.65)
  3 Riverbank RedTails Swim Team-MR  'A'        2:40.09    2:52.49        
     1) Montes, Gabriella S 11          2) Arias, Ashley R 12             
     3) Ambrosio, Wendy J 12            4) Clemente, Elena J 11           
                  43.92     1:32.01 (48.09)     2:08.82 (36.81)     2:52.49 (43.67)
 -- Manhattan Makos-MR  'B'                          NT         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #4: No touch on turn - free
     1) Herring, Sophia M 12            2) Kearns, Clare E 11             
     3) Folger, Olivia W 11             4) Scaggiante, Agatha 11          
                  42.23     1:30.53 (48.30)     2:08.79 (38.26)          DQ (19.07)
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kim, Elizabeth G    14 Boys Club-MR              NT      28.07         20  
  2 Duran, Zoe Z        13 NYCC-MR                29.12      28.25         17  
  3 Zielonka, Magdalen  14 NYCC-MR                28.58      28.44         16  
  4 Lin, Erica S        13 NYCC-MR                29.50      29.89         15  
  5 Dwarica, Tyla K     13 NYCC-MR                32.52      32.33         14  
  6 Rhodd, Holland M    13 Manhattan Makos-MR     34.23      33.09         13  
  7 Kyle, Jordan        13 RedTails-MR            35.75      34.26         12  
  8 Sanchez, Keyko      14 RedTails-MR            36.97      34.85         11  
  9 Stokes, Mariah      13 RedTails-MR            38.35      37.25          9  
 
Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kim, Elizabeth G    14 Boys Club-MR              NT    1:01.19         20  
                  29.43     1:01.19 (31.76)                                        
  2 Duran, Zoe Z        13 NYCC-MR              1:04.37    1:04.62         17  
                  31.20     1:04.62 (33.42)                                        
  3 Kyle, Jordan        13 RedTails-MR          1:23.37    1:14.27         16  
                  35.37     1:14.27 (38.90)                                        
  4 Dwarica, Tyla K     13 NYCC-MR              1:15.78    1:14.68         15  
                  34.60     1:14.68 (40.08)                                        
  5 Rhodd, Holland M    13 Manhattan Makos-MR   1:23.34    1:15.78         14  
                  35.69     1:15.78 (40.09)                                        
  6 Sanchez, Keyko      14 RedTails-MR          1:23.21    1:18.72         13  
                  36.62     1:18.72 (42.10)                                        
  7 Key, Harmony        14 Seals-MR             1:19.28    1:19.90         12  
  8 Stokes, Mariah      13 RedTails-MR          1:27.61    1:28.37         11  
                  41.41     1:28.37 (46.96)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Duran, Zoe Z        13 NYCC-MR              2:37.51    2:32.40         20  
  2 Balderes, Olivia A  14 NYCC-MR              2:31.83    2:36.24         17  
                  36.82     1:15.76 (38.94)     1:56.57 (40.81)     2:36.24 (39.67)
  3 Lin, Erica S        13 NYCC-MR              2:40.99    2:41.50         16  
                  37.30     1:17.58 (40.28)     1:59.83 (42.25)     2:41.50 (41.67)
  4 Dwarica, Tyla K     13 NYCC-MR              2:50.00    2:52.39         15  
                  39.29   2:52.39 (2:13.10)                                        
  5 Key, Harmony        14 Seals-MR             3:36.96    3:18.21         14  
                  45.00     1:34.51 (49.51)     2:27.89 (53.38)     3:18.21 (50.32)
 
Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zielonka, Magdalen  14 NYCC-MR              2:49.11    2:44.13         20  
                  36.52     1:17.65 (41.13)     2:00.55 (42.90)     2:44.13 (43.58)
  2 Lin, Erica S        13 NYCC-MR              3:05.00    3:05.82         17  
                  42.49     1:30.05 (47.56)     2:18.07 (48.02)     3:05.82 (47.75)
  3 Cespedas, Isabel    13 Seals-MR                  NT    3:29.82         16  
                  44.47     1:38.43 (53.96)     2:35.05 (56.62)     3:29.82 (54.77)
  4 Rhodd, Holland M    13 Manhattan Makos-MR        NT    3:43.23         15  
                  48.99     1:43.78 (54.79)   2:43.87 (1:00.09)     3:43.23 (59.36)
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Balderes, Olivia A  14 NYCC-MR              1:09.34    1:10.48         20  
                  32.79     1:10.48 (37.69)                                        
  2 Sanchez, Keyko      14 RedTails-MR          1:45.09    1:35.67         17  
                  43.24     1:35.67 (52.43)                                        
  3 Key, Harmony        14 Seals-MR             1:31.48    1:36.09         16  
  4 Stokes, Mariah      13 RedTails-MR          1:50.09    1:38.65         15  
                  44.29     1:38.65 (54.36)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kim, Elizabeth G    14 Boys Club-MR              NT    2:33.40         20  
                  35.63     1:14.50 (38.87)     1:59.54 (45.04)     2:33.40 (33.86)
  2 Zielonka, Magdalen  14 NYCC-MR              2:40.25    2:35.14         17  
                  35.63     1:16.45 (40.82)     1:58.82 (42.37)     2:35.14 (36.32)
  3 Balderes, Olivia A  14 NYCC-MR              2:34.98    2:36.93         16  
                  32.75     1:12.71 (39.96)     2:00.47 (47.76)     2:36.93 (36.46)
  4 Cespedas, Isabel    13 Seals-MR             3:24.34    3:23.02         15  
                  43.16     1:38.40 (55.24)     2:32.43 (54.03)     3:23.02 (50.59)
 
Girls 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 New York City Aquatic Club-MR  'A'          2:18.00    2:08.51        
     1) Lin, Erica S 13                 2) Balderes, Olivia A 14          
     3) Zielonka, Magdalena 14          4) Duran, Zoe Z 13                
                  35.01     1:09.92 (34.91)     1:40.58 (30.66)     2:08.51 (27.93)
 
Boys 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 HO, Timothy         10 Boys Club-MR              NT      30.24         20  
  2 Phang, Yik Fung      9 Boys Club-MR              NT      32.40         17  
  3 Ng, Nicholas P      10 NYCC-MR                35.85      33.06         16  
  4 Liu, Eric Z         10 Boys Club-MR              NT      33.15         15  
  5 Fernandez, Che      10 Manhattan Makos-MR     35.31      33.47         14  
  6 Zhang, Benjamin G    9 Boys Club-MR              NT      33.75         13  
  7 Steininger, A J      9 Manhattan Makos-MR     39.09      37.34         12  
  8 Gaston, Justin       9 Seals-MR               37.68      38.44         11  
  9 Claiborne, Kevin,    8 Boys Club-MR              NT      40.02          9  
 10 Lin, Jake            8 Twisters-MR               NT      47.51          7  
 11 Langendorfer, Matt   8 Manhattan Makos-MR        NT      47.57          6  
 
Boys 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rodriguez, Ian R    10 NYCC-MR              1:12.05    1:12.95         20  
                  34.19     1:12.95 (38.76)                                        
  2 Liu, Eric Z         10 Boys Club-MR              NT    1:13.72         17  
                  33.98     1:13.72 (39.74)                                        
  3 Fernandez, Che      10 Manhattan Makos-MR        NT    1:19.26         16  
                  35.84     1:19.26 (43.42)                                        
  4 Clark, Kevin         9 Seals-MR                  NT    1:24.49         15  
                  37.41     1:24.49 (47.08)                                        
  5 Claiborne, Kevin,    8 Boys Club-MR              NT    1:31.68         14  
                  41.73     1:31.68 (49.95)                                        
  6 Djunic, Dennis       9 Manhattan Makos-MR        NT    1:33.05         13  
                  42.42     1:33.05 (50.63)                                        
  7 Sakoff, Nicholas T  10 Manhattan Makos-MR   1:31.60    1:34.25         12  
                  44.31     1:34.25 (49.94)                                        
  8 Sanchez, Andersson  10 RedTails-MR          1:31.45    1:38.03         11  
                  44.81     1:38.03 (53.22)                                        
  9 Sanchez, Wanderlei   9 RedTails-MR          1:54.63    1:40.55          9  
                  45.55     1:40.55 (55.00)                                        
 10 Gutierrez, Christi   9 RedTails-MR          1:55.56    1:54.64          7  
                  49.97   1:54.64 (1:04.67)                                        
 11 Batista, Jordy E     9 RedTails-MR          2:07.87    2:18.73          6  
                1:03.00   2:18.73 (1:15.73)                                        
 -- Ukejianja, Michael   9 RedTails-MR          1:44.12        DNF        
      Did not finish
 
Boys 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 HO, Timothy         10 Boys Club-MR              NT    1:09.76         20  
                  33.61     1:09.76 (36.15)                                        
  2 Lin, Thomas          8 Boys Club-MR              NT    1:15.78         17  
                  36.25     1:15.78 (39.53)                                        
  3 Clark, Kevin         9 Seals-MR                  NT    1:32.36         16  
                  43.14     1:32.36 (49.22)                                        
  4 Sanchez, Andersson  10 RedTails-MR          1:34.58    1:35.65         15  
                  45.67     1:35.65 (49.98)                                        
  5 Claiborne, Kevin,    8 Boys Club-MR              NT    1:37.83         14  
                  45.40     1:37.83 (52.43)                                        
  6 Sakoff, Nicholas T  10 Manhattan Makos-MR   1:46.02    1:51.61         13  
                  55.04     1:51.61 (56.57)                                        
  7 Sanchez, Wanderlei   9 RedTails-MR          1:56.43    1:54.13         12  
                  53.95   1:54.13 (1:00.18)                                        
  8 Gutierrez, Christi   9 RedTails-MR          2:18.96    1:59.07         11  
                  54.17   1:59.07 (1:04.90)                                        
  9 Lin, Jake            8 Twisters-MR               NT    2:22.23          9  
 -- Fernandez, Che      10 Manhattan Makos-MR        NT         DQ        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Phang, Yik Fung      9 Boys Club-MR              NT    1:22.01         20  
                  38.44     1:22.01 (43.57)                                        
  2 Zhang, Benjamin G    9 Boys Club-MR              NT    1:35.41         17  
                  45.60     1:35.41 (49.81)                                        
  3 Rodriguez, Ian R    10 NYCC-MR              1:37.76    1:36.76         16  
                  44.77     1:36.76 (51.99)                                        
  4 Ng, Nicholas P      10 NYCC-MR              1:41.64    1:38.14         15  
                  46.77     1:38.14 (51.37)                                        
  5 Steininger, A J      9 Manhattan Makos-MR   1:57.08    1:47.68         14  
                  50.38     1:47.68 (57.30)                                        
  6 Djunic, Dennis       9 Manhattan Makos-MR   1:51.66    1:53.11         13  
                  54.68     1:53.11 (58.43)                                        
  7 Hillis, Dillon W     9 Manhattan Makos-MR        NT    1:58.66         12  
                  53.61   1:58.66 (1:05.05)                                        
  8 Clark, Kevin         9 Seals-MR                  NT    2:01.05         11  
                  57.17   2:01.05 (1:03.88)                                        
  9 Langendorfer, Matt   8 Manhattan Makos-MR        NT    2:08.32          9  
                  59.58   2:08.32 (1:08.74)                                        
 10 Angles, Lucas J      8 Manhattan Makos-MR        NT    2:16.25          7  
                1:06.48   2:16.25 (1:09.77)                                        
 11 Lin, Jake            8 Twisters-MR               NT    2:37.21          6  
                1:11.97   2:37.21 (1:25.24)                                        
 -- Chavers, Latrell G  10 Seals-MR             2:12.99         DQ        
      Elbows recovered over water
                  51.69          DQ (55.49)                                        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lin, Thomas          8 Boys Club-MR              NT      34.82         20  
  2 Liu, Eric Z         10 Boys Club-MR              NT      36.11         17  
  3 Phang, Yik Fung      9 Boys Club-MR              NT      36.62         16  
  4 Zhang, Benjamin G    9 Boys Club-MR              NT      38.75         15  
  5 Ng, Nicholas P      10 NYCC-MR                43.38      39.87         14  
  6 Hillis, Dillon W     9 Manhattan Makos-MR        NT      42.94         13  
  7 Chavers, Latrell G  10 Seals-MR               48.64      45.29         12  
  8 Gaston, Justin       9 Seals-MR               58.64      48.42         11  
  9 Wang, Calvin        10 RedTails-MR            50.09      50.80          9  
 10 Langendorfer, Matt   8 Manhattan Makos-MR        NT      53.60          7  
 11 Angles, Lucas J      8 Manhattan Makos-MR   1:03.88    1:02.25          6  
 
Boys 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 HO, Timothy         10 Boys Club-MR              NT    1:14.98         20  
                  32.48     1:14.98 (42.50)                                        
  2 Lin, Thomas          8 Boys Club-MR              NT    1:21.33         17  
                  36.17     1:21.33 (45.16)                                        
  3 Rodriguez, Ian R    10 NYCC-MR              1:25.29    1:25.39         16  
                  41.54     1:25.39 (43.85)                                        
  4 Chavers, Latrell G  10 Seals-MR             1:29.42    1:26.48         15  
                  42.32     1:26.48 (44.16)                                        
  5 Steininger, A J      9 Manhattan Makos-MR        NT    1:40.27         14  
                  49.07     1:40.27 (51.20)                                        
  6 Gaston, Justin       9 Seals-MR             1:48.85    1:40.43         13  
                  48.22     1:40.43 (52.21)                                        
  7 Djunic, Dennis       9 Manhattan Makos-MR        NT    1:40.96         12  
                  50.47     1:40.96 (50.49)                                        
  8 Sakoff, Nicholas T  10 Manhattan Makos-MR   1:43.45    1:42.19         11  
                  49.73     1:42.19 (52.46)                                        
  9 Wang, Calvin        10 RedTails-MR          1:44.11    1:46.47          9  
                  49.95     1:46.47 (56.52)                                        
 10 Angles, Lucas J      8 Manhattan Makos-MR   1:59.96    1:51.84          7  
                  51.42   1:51.84 (1:00.42)                                        
 -- Ukejianja, Michael   9 RedTails-MR          2:10.09         DQ        
      Scissors kick - fly
 
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 The Boys' Club of New York-MR  'A'               NT    2:07.76        
     1) HO, Timothy 10                  2) Lin, Thomas 8                  
     3) Liu, Eric Z 10                  4) Phang, Yik Fung 9              
                  32.87     1:05.61 (32.74)     1:38.18 (32.57)     2:07.76 (29.58)
  2 Manhattan Makos-MR  'A'                          NT    2:38.58        
     1) Fernandez, Che 10               2) Sakoff, Nicholas T 10          
     3) Hillis, Dillon W 9              4) Djunic, Dennis 9               
                  34.40     1:15.98 (41.58)     1:56.87 (40.89)     2:38.58 (41.71)
  3 Riverbank RedTails Swim Team-MR  'A'        2:42.09    2:59.65        
     1) Wang, Calvin 10                 2) Sanchez, Wanderlei 9           
     3) Gutierrez, Christian 9          4) Sanchez, Andersson 10          
                  42.66     1:36.60 (53.94)     2:09.56 (32.96)     2:59.65 (50.09)
 
Boys 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 The Boys' Club of New York-MR  'A'               NT    2:18.18        
     1) HO, Timothy 10                  2) Phang, Yik Fung 9              
     3) Lin, Thomas 8                   4) Liu, Eric Z 10                 
                  32.43     1:09.90 (37.47)     1:44.91 (35.01)     2:18.18 (33.27)
  2 Manhattan Makos-MR  'A'                          NT    2:55.52        
     1) Sakoff, Nicholas T 10           2) Djunic, Dennis 9               
     3) Hillis, Dillon W 9              4) Fernandez, Che 10              
                  49.12     1:43.87 (54.75)     2:22.59 (38.72)     2:55.52 (32.93)
  3 Riverbank RedTails Swim Team-MR  'A'        3:00.09    3:15.70        
     1) Sanchez, Wanderlei 9            2) Wang, Calvin 10                
     3) Sanchez, Andersson 10           4) Ukejianja, Michael M 9         
                  58.23     1:40.85 (42.62)     2:31.28 (50.43)     3:15.70 (44.42)
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hamilton, Tyshaun   11 Boys Club-MR              NT      28.81         20  
  2 Lama, Tiger T       12 Manhattan Makos-MR     29.98      29.15         17  
  3 Kan, Kevin          12 Boys Club-MR              NT      29.70         16  
  4 Haddad, Gabriel O   12 NYCC-MR                29.90      30.05         15  
  5 Salazar, Matthew A  11 Boys Club-MR              NT      30.93         14  
  6 Taylor, Griffin H   11 Manhattan Makos-MR     34.07      31.74         13  
  7 Gural, Ethan J      11 Manhattan Makos-MR     33.14      32.17         12  
  8 Weng, Denis S       11 Boys Club-MR              NT      33.01         11  
  9 Melendez, Raul A    11 RedTails-MR            32.42      33.12          9  
 10 Lumsden, Xavier     12 Seals-MR               33.39      33.13          7  
 11 Encarnacion, Bryan  12 RedTails-MR            32.61      33.21          6  
 12 Ortega, Xavier      12 RedTails-MR            37.94      33.74          5  
 13 Thorman, Isaac B    12 NYCC-MR                   NT      34.11          4  
 14 Ansorge, Ethan S    11 Manhattan Makos-MR     32.09      35.37          3  
 15 Fergus, Jack B      11 Manhattan Makos-MR     36.21      35.48          2  
 16 Nieves, Matthew     12 Seals-MR               35.38      35.69          1  
 17 Rios, Luis A        12 RedTails-MR            36.20      36.17        
 18 Wu, Eric            11 Twisters-MR               NT      36.27        
 19 Whitford, Toby      12 RedTails-MR            50.09      37.08        
 20 Aponte, Jeremy      12 Seals-MR               36.99      37.92        
 21 Huibregtse, Clyde   11 Manhattan Makos-MR     39.97      39.07        
 22 Nudell, Isaack      12 RedTails-MR            40.98      40.15        
 23 Carvey, Austin C    11 RedTails-MR            43.44      44.69        
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hamilton, Tyshaun   11 Boys Club-MR              NT    1:04.24         20  
                  30.65     1:04.24 (33.59)                                        
  2 Haddad, Gabriel O   12 NYCC-MR              1:07.50    1:07.96         17  
                  32.24     1:07.96 (35.72)                                        
  3 Kan, Kevin          12 Boys Club-MR              NT    1:08.17         16  
                  32.54     1:08.17 (35.63)                                        
  4 Salazar, Matthew A  11 Boys Club-MR              NT    1:08.45         15  
                  32.95     1:08.45 (35.50)                                        
  5 Taylor, Griffin H   11 Manhattan Makos-MR   1:12.80    1:11.16         14  
                  33.64     1:11.16 (37.52)                                        
  6 Gural, Ethan J      11 Manhattan Makos-MR   1:13.53    1:13.19         13  
                  34.49     1:13.19 (38.70)                                        
  7 Ortega, Xavier      12 RedTails-MR          1:23.84    1:14.04         12  
                  34.25     1:14.04 (39.79)                                        
  8 Melendez, Raul A    11 RedTails-MR          1:20.58    1:15.98         11  
                  36.22     1:15.98 (39.76)                                        
  9 Thorman, Isaac B    12 NYCC-MR                   NT    1:17.69          9  
                  36.29     1:17.69 (41.40)                                        
 10 Weng, Denis S       11 Boys Club-MR              NT    1:17.94          7  
                  35.83     1:17.94 (42.11)                                        
 11 Huibregtse, Clyde   11 Manhattan Makos-MR   1:22.37    1:23.48          6  
 12 Rios, Luis A        12 RedTails-MR          1:23.42    1:24.34          5  
                  39.68     1:24.34 (44.66)                                        
 13 Miranda, Jax N      11 Manhattan Makos-MR   1:16.55    1:26.26          4  
 14 Whitford, Toby      12 RedTails-MR          1:50.09    1:27.81          3  
                  39.11     1:27.81 (48.70)                                        
 15 Carvey, Austin C    11 RedTails-MR          1:47.59    1:49.09          2  
                  49.50     1:49.09 (59.59)                                        
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gural, Ethan J      11 Manhattan Makos-MR   1:27.53    1:25.04         20  
                  40.35     1:25.04 (44.69)                                        
  2 Thorman, Isaac B    12 NYCC-MR                   NT    1:26.12         17  
                  41.36     1:26.12 (44.76)                                        
  3 Ortega, Xavier      12 RedTails-MR          1:40.62    1:26.19         16  
  4 Ansorge, Ethan S    11 Manhattan Makos-MR   1:28.12    1:28.50         15  
                  41.98     1:28.50 (46.52)                                        
  5 Rios, Luis A        12 RedTails-MR          1:46.34    1:31.10         14  
                  43.60     1:31.10 (47.50)                                        
  6 Fergus, Jack B      11 Manhattan Makos-MR   1:34.22    1:32.30         13  
                  44.39     1:32.30 (47.91)                                        
  7 Wu, Eric            11 Twisters-MR               NT    1:35.27         12  
                  45.59     1:35.27 (49.68)                                        
  8 Huibregtse, Clyde   11 Manhattan Makos-MR        NT    1:46.33         11  
                  52.08     1:46.33 (54.25)                                        
  9 Aponte, Jeremy      12 Seals-MR                  NT    1:54.55          9  
                  51.35   1:54.55 (1:03.20)                                        
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kan, Kevin          12 Boys Club-MR              NT    1:19.13         20  
                  37.59     1:19.13 (41.54)                                        
  2 Lama, Tiger T       12 Manhattan Makos-MR   1:24.32    1:23.45         17  
                  39.37     1:23.45 (44.08)                                        
  3 Weng, Denis S       11 Boys Club-MR              NT    1:24.13         16  
                  39.34     1:24.13 (44.79)                                        
  4 Tlatelpa, Ethan     12 NYCC-MR              1:31.58    1:27.70         15  
                  41.69     1:27.70 (46.01)                                        
  5 Glick, Kai Y        11 Manhattan Makos-MR   1:30.90    1:29.07         14  
                  42.81     1:29.07 (46.26)                                        
  6 Ansorge, Ethan S    11 Manhattan Makos-MR   1:42.79    1:39.81         13  
                  45.43     1:39.81 (54.38)                                        
  7 Miranda, Jax N      11 Manhattan Makos-MR   1:42.77    1:40.93         12  
                  50.00     1:40.93 (50.93)                                        
  8 Fergus, Jack B      11 Manhattan Makos-MR   1:47.80    1:44.33         11  
                  48.16     1:44.33 (56.17)                                        
  9 Nieves, Matthew     12 Seals-MR             1:44.83    1:48.62          9  
                  50.48     1:48.62 (58.14)                                        
 10 Wu, Eric            11 Twisters-MR               NT    1:51.12          7  
                  50.76   1:51.12 (1:00.36)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tlatelpa, Ethan     12 NYCC-MR                35.30      33.35         20  
  2 Haddad, Gabriel O   12 NYCC-MR                33.87      33.36         17  
  3 Miranda, Jax N      11 Manhattan Makos-MR     42.28      40.72         16  
  4 Glick, Kai Y        11 Manhattan Makos-MR        NT      41.36         14.5
  4 Lumsden, Xavier     12 Seals-MR               42.42      41.36         14.5
  6 Nieves, Matthew     12 Seals-MR               42.71      42.54         13  
  7 Melendez, Raul A    11 RedTails-MR            43.24      42.71         12  
  8 Nudell, Isaack      12 RedTails-MR            49.38      48.51         11  
 
Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hamilton, Tyshaun   11 Boys Club-MR              NT    1:12.88         20  
                  33.47     1:12.88 (39.41)                                        
  2 Tlatelpa, Ethan     12 NYCC-MR              1:17.91    1:13.26         17  
                  34.19     1:13.26 (39.07)                                        
  3 Lama, Tiger T       12 Manhattan Makos-MR        NT    1:14.74         16  
                  38.57     1:14.74 (36.17)                                        
  4 Glick, Kai Y        11 Manhattan Makos-MR        NT    1:23.64         15  
                  42.38     1:23.64 (41.26)                                        
  5 Encarnacion, Bryan  12 RedTails-MR          1:32.06    1:25.14         14  
                  40.34     1:25.14 (44.80)                                        
  6 Lumsden, Xavier     12 Seals-MR             1:36.02    1:25.50         13  
                  40.46     1:25.50 (45.04)                                        
  7 Nudell, Isaack      12 RedTails-MR          1:43.51    1:41.18         12  
                  44.36     1:41.18 (56.82)                                        
  8 Aponte, Jeremy      12 Seals-MR                  NT    1:48.20         11  
                  48.82     1:48.20 (59.38)                                        
 -- Taylor, Griffin H   11 Manhattan Makos-MR        NT         DQ        
                  41.88          DQ (46.00)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 The Boys' Club of New York-MR  'A'               NT    2:03.11        
     1) Hamilton, Tyshaun D 11          2) Weng, Denis S 11               
     3) Salazar, Matthew A 11           4) Kan, Kevin 12                  
                  29.19                             1:33.67 ( )     2:03.11 (29.44)
  2 Manhattan Makos-MR  'A'                          NT    2:09.29        
     1) Gural, Ethan J 11               2) Taylor, Griffin H 11           
     3) Ansorge, Ethan S 11             4) Lama, Tiger T 12               
                  34.97     1:07.62 (32.65)     1:40.52 (32.90)     2:09.29 (28.77)
  3 Riverbank RedTails Swim Team-MR  'A'        1:56.09    2:16.18        
     1) Encarnacion, Bryan 12           2) Melendez, Raul A 11            
     3) Rios, Luis A 12                 4) Ortega, Xavier 12              
                  41.49     1:15.79 (34.30)     1:42.51 (26.72)     2:16.18 (33.67)
  4 Manhattan Makos-MR  'B'                          NT    2:24.06        
     1) Fergus, Jack B 11               2) Glick, Kai Y 11                
     3) Miranda, Jax N 11               4) Huibregtse, Clyde E 11         
                  36.24     1:10.57 (34.33)     1:46.47 (35.90)     2:24.06 (37.59)
 
Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Manhattan Makos-MR  'A'                          NT    2:26.58        
     1) Ansorge, Ethan S 11             2) Glick, Kai Y 11                
     3) Lama, Tiger T 12                4) Gural, Ethan J 11              
                  39.73     1:20.01 (40.28)     1:54.54 (34.53)     2:26.58 (32.04)
  2 Riverbank RedTails Swim Team-MR  'A'        2:13.09    2:40.04        
     1) Ortega, Xavier 12               2) Encarnacion, Bryan 12          
     3) Melendez, Raul A 11             4) Rios, Luis A 12                
                  38.89     1:22.42 (43.53)   2:40.04 (1:17.62)                    
 -- Manhattan Makos-MR  'B'                          NT         DQ        
     1) Taylor, Griffin H 11            2) Fergus, Jack B 11              
     3) Miranda, Jax N 11               4) Huibregtse, Clyde E 11         
                  40.45     1:27.23 (46.78)     2:11.65 (44.42)          DQ (32.54)
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bucero, Nikolas J   14 Boys Club-MR              NT      24.20         20  
  2 Miou, Eric          13 Boys Club-MR              NT      24.53         17  
  3 Gonzalez, Adriel A  14 Boys Club-MR              NT      24.84         16  
  4 LI, Kytoh           14 Boys Club-MR              NT      25.94         15  
  5 Jiang, David        14 Boys Club-MR              NT      25.97         14  
  6 Nelson, Elliot A    14 NYCC-MR                25.87      26.67         13  
  7 Cocuy, Bryan        14 Boys Club-MR              NT      27.19         12  
  8 Weng, Daniel S      14 Boys Club-MR              NT      27.71         11  
  9 Luk, Arnold B       13 Boys Club-MR              NT      28.74          9  
 10 Felipe, Eddie J     13 Seals-MR               36.04      30.06          7  
 11 Smith, William      13 RedTails-MR            31.61      30.91          6  
 12 Yu, Xuedong         13 RedTails-MR            33.00      31.35          5  
 13 Sanchez, Ryan       13 RedTails-MR            37.40      32.68          4  
 14 Rong, Allen         13 Boys Club-MR              NT      34.41          3  
 15 Zilberg, Jonah      13 Manhattan Makos-MR        NT      34.78          2  
 16 Valerio, Emmanuel   14 RedTails-MR            35.09      35.15          1  
 
Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bucero, Nikolas J   14 Boys Club-MR              NT      54.31         20  
                  26.83       54.31 (27.48)                                        
  2 LI, Kytoh           14 Boys Club-MR              NT      56.72         17  
                  26.83       56.72 (29.89)                                        
  3 Nelson, Elliot A    14 NYCC-MR                56.84      57.16         16  
                  27.75       57.16 (29.41)                                        
  4 Gonzalez, Adriel A  14 Boys Club-MR              NT      57.98         15  
                  27.07       57.98 (30.91)                                        
  5 Amalvert, George    13 Seals-MR               59.06      59.19         14  
                  28.60       59.19 (30.59)                                        
  6 Cocuy, Bryan        14 Boys Club-MR              NT    1:00.94         13  
                  29.38     1:00.94 (31.56)                                        
  7 Rodriguez, Miguel   14 Seals-MR             1:01.95    1:05.01         12  
  8 Weng, Daniel S      14 Boys Club-MR              NT    1:05.94         11  
                  31.06     1:05.94 (34.88)                                        
  9 Smith, William      13 RedTails-MR          1:11.75    1:12.71          9  
                  34.02     1:12.71 (38.69)                                        
 10 Yu, Xuedong         13 RedTails-MR          1:19.50    1:13.00          7  
                  32.46     1:13.00 (40.54)                                        
 11 Sanchez, Ryan       13 RedTails-MR          1:26.23    1:13.02          6  
                  34.29     1:13.02 (38.73)                                        
 12 Rong, Allen         13 Boys Club-MR              NT    1:20.77          5  
                  37.23     1:20.77 (43.54)                                        
 13 Zilberg, Jonah      13 Manhattan Makos-MR        NT    1:21.42          4  
                  35.24     1:21.42 (46.18)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Miou, Eric          13 Boys Club-MR              NT    2:18.72         20  
                  31.10     1:06.28 (35.18)     1:43.22 (36.94)     2:18.72 (35.50)
  2 Amalvert, George    13 Seals-MR             2:55.35    2:32.49         17  
                  33.97     1:12.47 (38.50)     1:53.33 (40.86)     2:32.49 (39.16)
  3 Rodriguez, Miguel   14 Seals-MR                  NT    3:06.63         16  
                  43.21     1:29.05 (45.84)     2:17.52 (48.47)     3:06.63 (49.11)
 
Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lin, Alex           13 Boys Club-MR              NT    2:27.02         20  
                  33.27     1:10.70 (37.43)     1:49.67 (38.97)     2:27.02 (37.35)
  2 LI, Kytoh           14 Boys Club-MR              NT    2:32.24         17  
                  33.75     1:12.46 (38.71)     1:52.65 (40.19)     2:32.24 (39.59)
  3 Jiang, David        14 Boys Club-MR              NT    2:39.62         16  
                  35.99     1:19.05 (43.06)     2:00.97 (41.92)     2:39.62 (38.65)
  4 Luk, Arnold B       13 Boys Club-MR              NT    2:54.76         15  
                  36.04     1:21.15 (45.11)     2:07.92 (46.77)     2:54.76 (46.84)
  5 Felipe, Eddie J     13 Seals-MR             3:15.06    2:57.91         14  
                  37.53     1:25.15 (47.62)     2:13.68 (48.53)     2:57.91 (44.23)
  6 Weng, Daniel S      14 Boys Club-MR              NT    3:02.61         13  
                  38.64     1:24.51 (45.87)     2:13.05 (48.54)     3:02.61 (49.56)
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nelson, Elliot A    14 NYCC-MR              1:07.20    1:07.75         20  
                  29.75     1:07.75 (38.00)                                        
  2 Yu, Xuedong         13 RedTails-MR          1:35.09    1:20.03         17  
                  36.40     1:20.03 (43.63)                                        
  3 Rodriguez, Miguel   14 Seals-MR             1:08.07    1:30.42         16  
                  37.91     1:30.42 (52.51)                                        
 -- Zilberg, Jonah      13 Manhattan Makos-MR        NT         DQ        
      One hand touch
                  41.92        DQ (1:34.18)                                        
 -- Amalvert, George    13 Seals-MR             1:11.69         DQ        
      One hand touch
                  33.64          DQ (39.72)                                        
 -- Valerio, Emmanuel   14 RedTails-MR          1:50.09         DQ        
      No touch
 
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lin, Alex           13 Boys Club-MR              NT    2:11.56         20  
                  29.34     1:02.58 (33.24)     1:40.79 (38.21)     2:11.56 (30.77)
  2 Miou, Eric          13 Boys Club-MR              NT    2:24.21         17  
                  30.76     1:04.89 (34.13)     1:50.26 (45.37)     2:24.21 (33.95)
 -- Felipe, Eddie J     13 Seals-MR             3:06.90         DQ        
      Non-continuous turning action - back
                  36.24     1:22.96 (46.72)     2:13.23 (50.27)          DQ (38.82)
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 The Boys' Club of New York-MR  'B'               NT    1:39.72        
     1) Bucero, Nikolas J 14            2) Miou, Eric 13                  
     3) LI, Kytoh 14                    4) Lin, Alex 13                   
                  24.59       50.38 (25.79)     1:15.75 (25.37)     1:39.72 (23.97)
  2 Riverbank RedTails Swim Team-MR  'A'        2:06.09    2:11.80        
     1) Yu, Xuedong 13                  2) Sanchez, Ryan 13               
     3) Valerio, Emmanuel 14            4) Smith, William 13              
                  31.40     1:04.32 (32.92)     1:40.64 (36.32)     2:11.80 (31.16)
 
Boys 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 The Boys' Club of New York-MR  'A'               NT    1:48.68        
     1) Miou, Eric 13                   2) LI, Kytoh 14                   
     3) Lin, Alex 13                    4) Bucero, Nikolas J 14           
                  27.85       58.01 (30.16)     1:25.50 (27.49)     1:48.68 (23.18)
  2 Boys & Girls Harbor Aquatic Cl-MR  'B'           NT    2:22.45        
     1) Amalvert, George 13             2) Lumsden, Xavier 12             
     3) Rodriguez, Miguel 14            4) Felipe, Eddie J 13             
                  38.27     1:19.83 (41.56)     1:51.07 (31.24)     2:22.45 (31.38)
  3 Riverbank RedTails Swim Team-MR  'A'        2:30.09    2:26.15        
     1) Sanchez, Ryan 13                2) Smith, William 13              
     3) Yu, Xuedong 13                  4) Valerio, Emmanuel 14           
                  35.78     1:18.62 (42.84)     1:52.05 (33.43)     2:26.15 (34.10)