Long Island Express May Extravaganza - 5/23/2009 to 5/24/2009         

                                    Results                                    
 
Girls 10 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Jamie T              10 Bgnw Marlins-MR        33.74      32.99        
  2 Zawatson, Cassidy         10 Express Swimming-MR    35.19      34.63        
  3 LI, Sandra                 9 Express Swimming-MR    37.01      35.61        
  4 Haddow, Shanna            10 Bluefish-MR            35.33      35.69        
  5 Elmassry, Jasmine         10 Abbe Swim Team-MR      36.00      36.15        
  6 Corcoran, Annabelle        9 Express Swimming-MR    38.08      37.33        
  7 Freund, Jessica N          8 Sachem-MR              38.61      37.48        
  8 Brady, Claudia F          10 Express Swimming-MR    42.41      38.17        
  9 Guo, Jenna J               9 Express Swimming-MR    38.22      38.20        
 10 Giordano, Julia L          9 Express Swimming-MR    40.48      38.40        
 11 Pompay, Melody R           9 Express Swimming-MR    38.67      38.49        
 12 Elms, Gaige L              9 Bgnw Marlins-MR        39.24      38.70        
 12 Reindl, Annie R           10 Express Swimming-MR    39.96      38.70        
 14 Meyers, Katherine          9 Bluefish-MR            40.15      39.11        
 15 Moratos, Angelica M       10 FLY-MR                 45.00      39.34        
 16 Schiffman, Amara R         9 Bgnw Marlins-MR        46.00      39.47        
 17 Biviano, Julia P          10 Sachem-MR              41.06      39.62        
 18 Tetuan, Kimberly N        10 Express Swimming-MR    40.90      39.94        
 19 Zhao, Alice X             10 North Shore-MR         48.00      40.21        
 20 Lee, Annabel D            10 Express Swimming-MR    40.69      40.35        
 21 Miller, Angelina          10 Sachem-MR              40.91      40.59        
 22 Savino, Chloe M           10 Express Swimming-MR    40.25      40.96        
 23 Damm, Jesse K             10 HAA-MR                 42.51      41.07        
 24 Digiovanni, Sara N        10 FLY-MR                 42.84      41.15        
 25 Llewellyn, Christine L     9 CSC-MR                    NT      42.73        
 26 Katz, Ryann T             10 HAA-MR                 43.50      43.23        
 27 Ripp, Isabelle A          10 Sachem-MR            1:15.00      43.70        
 28 Wilkins, Hazel S           7 Express Swimming-MR    54.79      44.76        
 29 Ortof, Natalie R           8 Express Swimming-MR    49.56      44.82        
 30 Reddy, Neena              10 Express Swimming-MR    49.81      45.75        
 31 Weinhofer, Nicole A       10 Sachem-MR              45.61      46.24        
 32 Lee, Lauren D              9 Express Swimming-MR    43.57      46.38        
 33 Kraff, Allyson R           8 Express Swimming-MR    49.66      47.53        
 34 McCabe, Katie              9 IA-MR                  56.34      49.37        
 35 Harrison, Olivia           8 IA-MR                  50.75      49.85        
 36 Schuppert, Christina M     9 CSC-MR                 56.72      51.02        
 37 Pelcher, Isabelle L        9 Express Swimming-MR    53.03      52.51        
 38 Schaefer, Madeline A       9 IA-MR                  55.68      53.74        
 39 Hughes, Nicole G           8 Express Swimming-MR    52.10      54.78        
 40 Fitzgerald, Erin G         8 HAA-MR                 57.32      56.40        
 
Girls 10 & Under 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sawkins, Cate J            9 Bgnw Marlins-MR      1:15.03    1:14.62        
  2 Zawatson, Cassidy         10 Express Swimming-MR  1:15.43    1:14.74        
  3 Bogetti, Georgie J        10 Hurricanes-MR        1:19.59    1:17.53        
  4 Haddow, Shanna            10 Bluefish-MR          1:19.47    1:18.86        
  5 Elmassry, Jasmine         10 Abbe Swim Team-MR    1:20.00    1:19.75        
  6 LI, Sandra                 9 Express Swimming-MR  1:24.28    1:20.86        
  7 Gensch, Leighann L        10 IA-MR                1:32.32    1:22.88        
  8 Hummel, Christina D       10 HAA-MR               1:21.67    1:23.05        
  9 Guo, Jenna J               9 Express Swimming-MR  1:22.22    1:23.47        
 10 Rice, Natasha L           10 CSC-MR               1:36.90    1:23.60        
 11 Corcoran, Annabelle        9 Express Swimming-MR  1:28.27    1:24.11        
 12 Harvey, Noelle P          10 Bluefish-MR          1:25.85    1:25.57        
 13 Pompay, Melody R           9 Express Swimming-MR  1:28.89    1:25.87        
 14 Brady, Claudia F          10 Express Swimming-MR  1:32.20    1:26.69        
 15 Ryan, MariKate            10 Hurricanes-MR        1:30.13    1:27.21        
 16 Digiovanni, Sara N        10 FLY-MR               1:28.00    1:27.28        
 17 Elms, Gaige L              9 Bgnw Marlins-MR      1:30.02    1:27.76        
 18 Lee, Annabel D            10 Express Swimming-MR  1:28.59    1:27.95        
 19 Tetuan, Kimberly N        10 Express Swimming-MR  1:32.51    1:29.20        
 19 Meyers, Katherine          9 Bluefish-MR          1:34.65    1:29.20        
 21 Freund, Jessica N          8 Sachem-MR            1:24.73    1:29.83        
 22 Edwards, Bridget B        10 Hurricanes-MR        1:40.77    1:29.98        
 23 Piacentine, Nina H        10 Hurricanes-MR        1:27.59    1:30.47        
 24 Moratos, Angelica M       10 FLY-MR               1:33.00    1:32.37        
 25 Biviano, Julia P          10 Sachem-MR            1:34.98    1:32.51        
 26 Pierce, Taylor F           9 IA-MR                1:33.08    1:33.41        
 27 Tucci, Camilla             9 Hurricanes-MR        1:38.65    1:33.68        
 28 Giordano, Julia L          9 Express Swimming-MR  1:33.04    1:34.54        
 29 Damm, Jesse K             10 HAA-MR               1:33.28    1:35.02        
 30 Bella, Angela R           10 CSC-MR               1:57.46    1:35.20        
 31 Grunewald, Caelyn         10 Hurricanes-MR        1:39.08    1:35.44        
 32 Miller, Angelina          10 Sachem-MR            1:35.61    1:35.61        
 33 Zhao, Alice X             10 North Shore-MR       1:50.00    1:36.04        
 34 Howard, Grace J            8 Hurricanes-MR        1:33.14    1:36.75        
 35 Llewellyn, Christine L     9 CSC-MR                    NT    1:37.28        
 36 Jannetti, Sarah L         10 Hurricanes-MR        2:00.00    1:37.70        
 37 Savino, Chloe M           10 Express Swimming-MR  1:33.30    1:38.27        
 38 Kudla, Brittney T          9 IA-UN-MR             1:45.22    1:38.46        
 39 Ripp, Isabelle A          10 Sachem-MR            2:00.00    1:38.53        
 40 Kuester, Garrity A         8 Express Swimming-MR  1:51.80    1:40.57        
 41 Shea, Jaclyn M            10 CSC-MR                    NT    1:41.64        
 42 Katz, Ryann T             10 HAA-MR               1:37.99    1:41.86        
 43 Lee, Lauren D              9 Express Swimming-MR  1:37.32    1:42.67        
 44 Fisher, Jocelyn            8 Sachem-MR            2:00.00    1:43.01        
 45 Ortof, Natalie R           8 Express Swimming-MR  1:52.33    1:45.29        
 46 Hicks, Alexandra N        10 HAA-MR               1:57.43    1:46.12        
 47 Kraff, Allyson R           8 Express Swimming-MR  1:47.28    1:47.69        
 48 Mueller, Katarina L       10 Express Swimming-MR  2:15.62    1:47.91        
 49 Hummel, Danielle F         8 HAA-MR               1:50.51    1:48.67        
 50 Wetherbee, Hailey M        8 IA-MR                1:51.02    1:49.78        
 51 McAvoy, Erin J             9 Express Swimming-MR       NT    1:49.98        
 52 Harrison, Olivia           8 IA-MR                1:51.93    1:51.42        
 53 Wilkins, Hazel S           7 Express Swimming-MR  1:59.91    1:51.60        
 54 Price, Kacie A             9 Express Swimming-MR  2:01.77    1:58.96        
 55 Schaefer, Madeline A       9 IA-MR                2:01.85    2:03.35        
 56 McCabe, Katie              9 IA-MR                2:10.63    2:06.23        
 57 Fitzgerald, Erin G         8 HAA-MR               2:17.59    2:13.44        
 58 Harrigan, Miranda J        8 CSC-MR                    NT    2:17.08        
 -- Scanlon, Kathleen          7 Bluefish-MR          2:03.54         DQ        
 
Girls 10 & Under 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sawkins, Cate J            9 Bgnw Marlins-MR        39.39      39.84        
  2 Zawatson, Cassidy         10 Express Swimming-MR    40.53      42.04        
  3 Rice, Natasha L           10 CSC-MR                 43.83      42.12        
  4 LI, Sandra                 9 Express Swimming-MR    43.89      42.61        
  5 Haddow, Shanna            10 Bluefish-MR            42.00      43.32        
  6 Harvey, Noelle P          10 Bluefish-MR            43.07      43.38        
  7 Corcoran, Annabelle        9 Express Swimming-MR    43.67      44.28        
  8 Gensch, Leighann L        10 IA-MR                  46.94      45.19        
  9 Pompay, Melody R           9 Express Swimming-MR    45.70      45.34        
 10 Hummel, Christina D       10 HAA-MR                 44.41      45.50        
 11 Damm, Jesse K             10 HAA-MR                 46.94      45.71        
 12 Guo, Jenna J               9 Express Swimming-MR    45.98      45.74        
 13 Moratos, Angelica M       10 FLY-MR                 55.00      45.75        
 14 Bogetti, Georgie J        10 Hurricanes-MR          43.45      46.73        
 15 Brady, Claudia F          10 Express Swimming-MR    53.26      47.09        
 16 Lee, Annabel D            10 Express Swimming-MR    46.38      47.46        
 17 Elms, Gaige L              9 Bgnw Marlins-MR        47.59      47.63        
 18 Tetuan, Kimberly N        10 Express Swimming-MR    50.99      48.20        
 19 Miller, Angelina          10 Sachem-MR              48.13      48.38        
 20 Meyers, Katherine          9 Bluefish-MR            57.75      48.80        
 21 Ryan, MariKate            10 Hurricanes-MR          44.32      48.92        
 22 Piacentine, Nina H        10 Hurricanes-MR          45.44      49.70        
 23 Llewellyn, Christine L     9 CSC-MR                    NT      49.97        
 24 Zhao, Alice X             10 North Shore-MR         58.00      50.32        
 25 Pierce, Taylor F           9 IA-MR                  48.82      50.57        
 26 Lee, Lauren D              9 Express Swimming-MR    49.24      50.82        
 27 Savino, Chloe M           10 Express Swimming-MR    51.73      51.32        
 28 Shea, Jaclyn M            10 CSC-MR                    NT      51.35        
 29 Mueller, Katarina L       10 Express Swimming-MR    55.31      51.63        
 30 Biviano, Julia P          10 Sachem-MR              48.57      51.81        
 31 Bella, Angela R           10 CSC-MR                    NT      53.31        
 32 Giordano, Julia L          9 Express Swimming-MR    58.60      53.55        
 33 Ortof, Natalie R           8 Express Swimming-MR    53.47      53.67        
 34 Kudla, Brittney T          9 IA-UN-MR               56.11      53.92        
 35 Digiovanni, Sara N        10 FLY-MR                 56.95      54.88        
 36 Katz, Ryann T             10 HAA-MR                 52.98      55.00        
 37 McAvoy, Erin J             9 Express Swimming-MR       NT      55.79        
 38 Wetherbee, Hailey M        8 IA-MR                  55.78      56.12        
 38 Freund, Jessica N          8 Sachem-MR              45.84      56.12        
 40 Tucci, Camilla             9 Hurricanes-MR          52.81      56.71        
 41 Howard, Grace J            8 Hurricanes-MR          55.38      57.14        
 42 Hummel, Danielle F         8 HAA-MR                 54.06      57.33        
 43 Grunewald, Caelyn         10 Hurricanes-MR          58.71      58.31        
 44 Ripp, Isabelle A          10 Sachem-MR            1:15.00      58.54        
 45 Harrison, Olivia           8 IA-MR                  52.35      59.06        
 46 Wilkins, Hazel S           7 Express Swimming-MR  1:01.83      59.67        
 47 Kraff, Allyson R           8 Express Swimming-MR  1:02.38      59.77        
 48 Fisher, Jocelyn            8 Sachem-MR              55.28    1:00.28        
 49 Price, Kacie A             9 Express Swimming-MR    59.90    1:00.36        
 50 McCabe, Katie              9 IA-MR                  58.32    1:02.00        
 51 Harrigan, Miranda J        8 CSC-MR                    NT    1:02.49        
 52 Fitzgerald, Erin G         8 HAA-MR               1:10.54    1:03.44        
 53 Schaefer, Madeline A       9 IA-MR                1:02.20    1:04.42        
 -- Hicks, Alexandra N        10 HAA-MR                 58.19         DQ        
 
Girls 10 & Under 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zawatson, Cassidy         10 Express Swimming-MR  1:26.60    1:29.64        
  2 LI, Sandra                 9 Express Swimming-MR  1:32.40    1:31.72        
  3 Rice, Natasha L           10 CSC-MR               1:42.19    1:31.81        
  4 Guo, Jenna J               9 Express Swimming-MR  1:37.27    1:34.19        
  5 Reindl, Annie R           10 Express Swimming-MR  1:33.56    1:37.96        
  6 Pompay, Melody R           9 Express Swimming-MR  1:48.67    1:38.55        
  7 Corcoran, Annabelle        9 Express Swimming-MR  1:36.54    1:38.78        
  8 Schiffman, Amara R         9 Bgnw Marlins-MR      1:50.00    1:40.47        
  9 Elms, Gaige L              9 Bgnw Marlins-MR      1:40.86    1:40.53        
 10 Lee, Annabel D            10 Express Swimming-MR  1:42.71    1:40.70        
 11 Tetuan, Kimberly N        10 Express Swimming-MR  1:45.15    1:41.90        
 12 Brady, Claudia F          10 Express Swimming-MR  1:47.36    1:44.33        
 13 Llewellyn, Christine L     9 CSC-MR                    NT    1:47.16        
 14 Zhao, Alice X             10 North Shore-MR       2:10.00    1:47.67        
 15 Biviano, Julia P          10 Sachem-MR            1:55.78    1:51.90        
 16 Lee, Lauren D              9 Express Swimming-MR  1:49.13    1:54.15        
 17 Savino, Chloe M           10 Express Swimming-MR  2:03.08    1:54.69        
 18 Ortof, Natalie R           8 Express Swimming-MR  2:03.79    1:55.47        
 19 Katz, Ryann T             10 HAA-MR               1:52.82    1:57.57        
 20 Ripp, Isabelle A          10 Sachem-MR            2:15.00    2:01.36        
 21 Schuppert, Christina M     9 CSC-MR               2:36.84    2:02.14        
 22 Giordano, Julia L          9 Express Swimming-MR  2:03.70    2:02.19        
 23 Harrison, Olivia           8 IA-MR                2:00.33    2:04.93        
 24 Kraff, Allyson R           8 Express Swimming-MR  2:20.22    2:10.07        
 25 Schaefer, Madeline A       9 IA-MR                2:06.91    2:18.33        
 26 Wilkins, Hazel S           7 Express Swimming-MR  2:12.78    2:20.76        
 27 McCabe, Katie              9 IA-MR                2:28.21    2:23.19        
 28 Fitzgerald, Erin G         8 HAA-MR               2:38.72    2:28.50        
 29 Reddy, Neena              10 Express Swimming-MR  2:24.36    2:28.58        
 
Girls 10 & Under 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Digiovanni, Sara N        10 FLY-MR                 49.96      45.00        
  2 Elmassry, Jasmine         10 Abbe Swim Team-MR      44.90      46.00        
  3 Harvey, Noelle P          10 Bluefish-MR            45.76      46.71        
  4 Brady, Claudia F          10 Express Swimming-MR    50.35      48.27        
  5 Sawkins, Cate J            9 Bgnw Marlins-MR        48.46      48.92        
  6 Zawatson, Cassidy         10 Express Swimming-MR    52.65      49.56        
  7 Meyers, Katherine          9 Bluefish-MR            48.69      50.27        
  8 Lee, Annabel D            10 Express Swimming-MR    48.43      50.49        
  9 Rice, Natasha L           10 CSC-MR                 59.61      51.27        
 10 Miller, Angelina          10 Sachem-MR              52.15      51.57        
 11 Freund, Jessica N          8 Sachem-MR              50.68      52.03        
 12 LI, Sandra                 9 Express Swimming-MR    50.59      52.38        
 13 Zhao, Alice X             10 North Shore-MR       1:01.00      52.47        
 14 Tetuan, Kimberly N        10 Express Swimming-MR    53.94      52.69        
 15 Howard, Grace J            8 Hurricanes-MR          51.22      52.73        
 16 Haddow, Shanna            10 Bluefish-MR            51.21      52.97        
 17 Giordano, Julia L          9 Express Swimming-MR    50.12      53.01        
 18 Gensch, Leighann L        10 IA-MR                  55.04      53.23        
 19 Elms, Gaige L              9 Bgnw Marlins-MR        53.52      53.37        
 20 Guo, Jenna J               9 Express Swimming-MR    51.33      53.85        
 21 Piacentine, Nina H        10 Hurricanes-MR          53.01      54.49        
 22 Ortof, Natalie R           8 Express Swimming-MR    53.37      55.25        
 23 Damm, Jesse K             10 HAA-MR                 54.16      55.88        
 24 Moratos, Angelica M       10 FLY-MR               1:00.00      56.33        
 25 Hummel, Christina D       10 HAA-MR                 52.53      56.97        
 26 Ripp, Isabelle A          10 Sachem-MR            1:15.00      57.13        
 27 Pompay, Melody R           9 Express Swimming-MR    55.85      57.23        
 28 Kuester, Garrity A         8 Express Swimming-MR    58.75      57.39        
 29 Biviano, Julia P          10 Sachem-MR              56.91      57.43        
 30 Katz, Ryann T             10 HAA-MR                 59.55      57.63        
 31 Mueller, Katarina L       10 Express Swimming-MR    58.31      57.87        
 32 Savino, Chloe M           10 Express Swimming-MR    54.28      58.45        
 33 Corcoran, Annabelle        9 Express Swimming-MR    54.02      58.66        
 34 Bella, Angela R           10 CSC-MR               1:10.79      58.95        
 35 Lee, Lauren D              9 Express Swimming-MR    59.81    1:00.53        
 36 Pierce, Taylor F           9 IA-MR                  59.14    1:00.77        
 37 Llewellyn, Christine L     9 CSC-MR                    NT    1:02.72        
 38 Wetherbee, Hailey M        8 IA-MR                1:00.52    1:02.86        
 39 Fisher, Jocelyn            8 Sachem-MR            1:15.00    1:02.91        
 40 Jannetti, Sarah L         10 Hurricanes-MR        1:00.00    1:03.35        
 41 Harrison, Olivia           8 IA-MR                1:05.93    1:03.56        
 42 McAvoy, Erin J             9 Express Swimming-MR       NT    1:04.06        
 43 Wilkins, Hazel S           7 Express Swimming-MR  1:06.88    1:04.15        
 44 Hummel, Danielle F         8 HAA-MR               1:12.49    1:04.51        
 45 Kudla, Brittney T          9 IA-UN-MR             1:03.98    1:04.83        
 46 Schaefer, Madeline A       9 IA-MR                1:20.90    1:05.65        
 47 Shea, Jaclyn M            10 CSC-MR                    NT    1:09.33        
 48 Kraff, Allyson R           8 Express Swimming-MR  1:14.67    1:13.29        
 49 Price, Kacie A             9 Express Swimming-MR  1:11.39    1:14.00        
 50 Scanlon, Kathleen          7 Bluefish-MR          1:25.26    1:19.81        
 51 McCabe, Katie              9 IA-MR                1:39.34    1:28.61        
 52 Fitzgerald, Erin G         8 HAA-MR               1:10.25    1:32.89        
 -- Harrigan, Miranda J        8 CSC-MR                    NT         DQ        
 -- Grunewald, Caelyn         10 Hurricanes-MR        1:06.29         DQ        
 
Girls 10 & Under 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Elmassry, Jasmine         10 Abbe Swim Team-MR    1:34.00    1:35.21        
  2 Lee, Jamie T              10 Bgnw Marlins-MR      1:36.87    1:37.14        
  3 Brady, Claudia F          10 Express Swimming-MR  1:50.29    1:45.27        
  4 Meyers, Katherine          9 Bluefish-MR          1:45.86    1:46.15        
  5 Freund, Jessica N          8 Sachem-MR            2:05.19    1:47.12        
  6 Rice, Natasha L           10 CSC-MR               2:06.70    1:47.78        
  7 Lee, Annabel D            10 Express Swimming-MR  1:50.47    1:48.25        
  8 LI, Sandra                 9 Express Swimming-MR  1:52.27    1:48.66        
  9 Miller, Angelina          10 Sachem-MR            1:53.96    1:49.07        
 10 Guo, Jenna J               9 Express Swimming-MR  1:50.66    1:50.63        
 11 Zawatson, Cassidy         10 Express Swimming-MR  1:51.11    1:50.74        
 12 Zhao, Alice X             10 North Shore-MR       2:15.00    1:52.40        
 13 Reindl, Annie R           10 Express Swimming-MR  1:57.83    1:53.30        
 14 Giordano, Julia L          9 Express Swimming-MR  1:57.15    1:53.59        
 15 Tetuan, Kimberly N        10 Express Swimming-MR  1:52.11    1:56.49        
 16 Savino, Chloe M           10 Express Swimming-MR  2:29.69    1:57.38        
 17 Ripp, Isabelle A          10 Sachem-MR            2:15.00    1:58.21        
 18 Pompay, Melody R           9 Express Swimming-MR  2:10.90    2:01.13        
 19 Damm, Jesse K             10 HAA-MR               2:01.69    2:01.60        
 20 Corcoran, Annabelle        9 Express Swimming-MR  2:00.05    2:03.20        
 21 Ortof, Natalie R           8 Express Swimming-MR  2:02.59    2:04.06        
 22 Weinhofer, Nicole A       10 Sachem-MR            2:26.60    2:04.71        
 23 Harrison, Olivia           8 IA-MR                2:22.40    2:16.61        
 24 Schaefer, Madeline A       9 IA-MR                2:55.21    2:20.60        
 25 McCabe, Katie              9 IA-MR                3:00.90    3:07.32        
 -- Wilkins, Hazel S           7 Express Swimming-MR  2:31.21         DQ        
 -- Fitzgerald, Erin G         8 HAA-MR               3:00.25         DQ        
 -- Reddy, Neena              10 Express Swimming-MR  2:17.96         DQ        
 -- Lee, Lauren D              9 Express Swimming-MR  2:03.57         DQ        
 
Girls 10 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Jamie T              10 Bgnw Marlins-MR        36.14      35.61        
  2 Zawatson, Cassidy         10 Express Swimming-MR    41.60      39.69        
  3 Haddow, Shanna            10 Bluefish-MR            39.19      40.56        
  4 Elmassry, Jasmine         10 Abbe Swim Team-MR      39.00      41.57        
  5 LI, Sandra                 9 Express Swimming-MR    43.08      41.69        
  6 Reindl, Annie R           10 Express Swimming-MR    42.70      43.17        
  7 Freund, Jessica N          8 Sachem-MR              49.30      45.12        
  8 Corcoran, Annabelle        9 Express Swimming-MR    44.83      45.59        
  9 Guo, Jenna J               9 Express Swimming-MR    43.95      45.79        
 10 Rice, Natasha L           10 CSC-MR                 52.23      46.45        
 11 Meyers, Katherine          9 Bluefish-MR            56.31      46.56        
 12 Elms, Gaige L              9 Bgnw Marlins-MR        51.27      47.14        
 13 Lee, Annabel D            10 Express Swimming-MR    45.52      48.47        
 14 Schiffman, Amara R         9 Bgnw Marlins-MR        52.00      49.28        
 15 Brady, Claudia F          10 Express Swimming-MR    51.23      49.34        
 16 Savino, Chloe M           10 Express Swimming-MR    52.17      50.00        
 17 Damm, Jesse K             10 HAA-MR                 55.40      50.26        
 18 Pompay, Melody R           9 Express Swimming-MR    54.32      50.99        
 19 Digiovanni, Sara N        10 FLY-MR               1:03.06      51.26        
 20 Miller, Angelina          10 Sachem-MR              52.49      52.32        
 21 Biviano, Julia P          10 Sachem-MR            1:02.82      52.94        
 22 Tetuan, Kimberly N        10 Express Swimming-MR    49.71      53.40        
 23 Giordano, Julia L          9 Express Swimming-MR    58.78      53.41        
 24 Llewellyn, Christine L     9 CSC-MR                    NT      53.95        
 25 Lee, Lauren D              9 Express Swimming-MR    52.16      55.66        
 26 Kraff, Allyson R           8 Express Swimming-MR  1:00.41      56.39        
 27 Katz, Ryann T             10 HAA-MR                 56.27      59.50        
 28 Wilkins, Hazel S           7 Express Swimming-MR  1:21.14    1:00.01        
 29 Pelcher, Isabelle L        9 Express Swimming-MR  1:02.34    1:00.28        
 30 Weinhofer, Nicole A       10 Sachem-MR            1:03.79    1:00.93        
 31 Ortof, Natalie R           8 Express Swimming-MR    57.89    1:01.08        
 32 Schuppert, Christina M     9 CSC-MR                    NT    1:08.85        
 33 Harrison, Olivia           8 IA-MR                1:05.55    1:11.49        
 -- McCabe, Katie              9 IA-MR                1:08.17         DQ        
 -- Moratos, Angelica M       10 FLY-MR                 59.00         DQ        
 -- Reddy, Neena              10 Express Swimming-MR  1:11.07         DQ        
 
Girls 10 & Under 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Elmassry, Jasmine         10 Abbe Swim Team-MR    1:30.00    1:31.91        
  2 Zawatson, Cassidy         10 Express Swimming-MR  1:31.65    1:32.73        
  3 Bogetti, Georgie J        10 Hurricanes-MR        1:45.63    1:42.97        
  4 LI, Sandra                 9 Express Swimming-MR  1:30.09    1:44.64        
  5 Ryan, MariKate            10 Hurricanes-MR        1:45.71    1:44.91        
  6 Guo, Jenna J               9 Express Swimming-MR  1:36.03    1:45.45        
  7 Lee, Annabel D            10 Express Swimming-MR  1:49.40    1:52.39        
  8 Pompay, Melody R           9 Express Swimming-MR  1:54.21    1:54.46        
  9 Savino, Chloe M           10 Express Swimming-MR  2:05.99    2:00.79        
 10 Tucci, Camilla             9 Hurricanes-MR        2:02.62    2:04.31        
 11 Edwards, Bridget B        10 Hurricanes-MR        2:00.00    2:10.25        
 
Girls 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Preiss, Marina C          12 Hurricanes-MR          29.12      29.28        
  2 Arana, Jennifer           12 FLY-MR                 30.77      29.46        
  3 McLaughlin, Genna M       12 Bgnw Marlins-MR        29.87      29.92        
  4 Connor, Deirdre A         12 HAA-MR                 30.44      30.25        
  5 Kelly, Simone             12 Bgnw Marlins-MR        31.66      30.90        
  6 Dubin, Maria V            12 Bgnw Marlins-MR        33.92      31.30        
  7 Papsco, Nicole J          12 UN-HA-MR               33.25      31.40        
  8 Trivino, Maria A          12 FLY-MR                 31.33      31.46        
  9 Dominger, Jacqueline      11 HAA-MR                 31.94      31.75        
 10 Santos, Olivia J          11 FLY-MR                 33.24      31.83        
 11 Yu, Dana H                12 Express Swimming-MR    33.55      32.62        
 12 Overeem, Alexa J          11 Bluefish-MR            34.44      32.79        
 13 Phang, yee Chung          12 Abbe Swim Team-MR      32.00      33.21        
 14 Coleman, Mackenzie        11 IA-MR                  34.93      33.24        
 14 Silverman, Erica A        11 Bgnw Marlins-MR        33.27      33.24        
 16 Chen, Julia Y             12 FLY-MR                 35.83      33.52        
 17 Schmidt, Kelli L          11 Express Swimming-MR    33.76      33.62        
 18 Kuhn, Abby C              12 Bgnw Marlins-MR        35.87      33.67        
 19 Chou, Tiffany             12 FLY-MR                 35.64      33.87        
 20 Schoenfeld, Sarah L       11 North Shore-MR         35.00      34.12        
 21 Clarkson, Gabrielle L     11 Express Swimming-MR       NT      34.29        
 22 Lou, Jessica              12 FLY-MR                 40.74      34.33        
 23 Job, Zakiyyah             12 Express Swimming-MR       NT      34.44        
 24 Rota, Kimberly A          12 Bgnw Marlins-MR        37.20      34.62        
 25 Yan, Clara                12 Express Swimming-MR    35.60      34.63        
 26 Nembach, Kali T           11 Express Swimming-MR    36.53      34.86        
 27 Kiendle, Jennifer A       12 CSC-MR                 35.56      35.08        
 28 Lepera, Alyssa R          12 Bluefish-MR            35.50      35.14        
 29 LI, Ien                   12 Express Swimming-MR    36.08      35.44        
 30 Llewellyn, Julia I        11 CSC-MR                    NT      35.49        
 31 Provenzano, Jessica M     11 Express Swimming-MR    38.01      35.52        
 32 Lotito, Taylor P          12 Express Swimming-MR    37.47      35.66        
 33 Du, Irene                 11 FLY-MR                 40.33      35.70        
 34 Lawler, Caitlin           12 Express Swimming-MR    34.93      35.84        
 35 Palmer, Fiona E           11 Express Swimming-MR    36.60      35.95        
 36 Marasco, Rachel J         12 Express Swimming-MR    34.73      35.97        
 37 Boddie, Erin E            11 Bgnw Marlins-MR        35.25      36.20        
 38 Wan, Sarah S              11 FLY-MR                 34.50      36.31        
 39 Reumann, Kaylee E         11 North Shore-MR         34.00      36.53        
 40 Chang, Katie              12 Express Swimming-MR    38.35      36.58        
 41 Duval, Rachelle R         12 Unattached             36.25      36.63        
 42 Berman, Evonne S          11 North Shore-MR         35.00      36.84        
 43 Collins, Irene M          11 FLY-MR                 39.43      37.07        
 44 Joo, Rebecca              11 FLY-MR                 40.00      37.29        
 45 Desio, Claire M           12 HAA-MR                 37.67      37.69        
 45 Schillinger, Ally G       11 Express Swimming-MR    39.79      37.69        
 47 LeClaire, Milly L         11 Bluefish-MR            39.88      39.24        
 48 King, Sheclya S           12 Unattached             40.05      39.74        
 49 Potenza, Giovanna A       11 Bgnw Marlins-MR        42.28      39.77        
 50 Johnsen, Annika L         11 IA-MR                  43.29      40.09        
 51 Crilly, Nicole M          11 Express Swimming-MR    40.87      40.15        
 52 Straub, Jessica           11 Bluefish-MR            41.27      40.95        
 53 Hong, Donna D             11 HAA-MR                 44.06      40.97        
 54 Beganskas, Andrea M       11 Express Swimming-MR    45.00      41.87        
 55 Guarnieri, Olivia T       11 Express Swimming-MR    46.00      42.58        
 56 Carmichael-Lopes, Sydni   11 Express Swimming-MR    44.56      42.94        
 57 WU, Susan J               11 Abbe Swim Team-MR      39.00      43.17        
 58 Brunquell, Mackenzie      11 Sachem-MR              41.84      43.45        
 59 Zaffiro, Sabrina A        11 Express Swimming-MR       NT      45.31        
 60 Russo, Deana              11 Sachem-MR              43.37      46.85        
 61 Arias, Victoria L         11 FLY-MR                 48.00      48.33        
 
Girls 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Arana, Jennifer           12 FLY-MR               1:06.06    1:04.55        
  2 Preiss, Marina C          12 Hurricanes-MR        1:05.67    1:04.80        
  3 McLaughlin, Genna M       12 Bgnw Marlins-MR      1:05.07    1:06.11        
  4 Connor, Deirdre A         12 HAA-MR               1:05.31    1:06.27        
  5 Dominger, Jacqueline      11 HAA-MR               1:08.91    1:07.94        
  6 Dubin, Maria V            12 Bgnw Marlins-MR      1:13.71    1:09.99        
  7 Santos, Olivia J          11 FLY-MR               1:15.11    1:10.04        
  8 Silverman, Erica A        11 Bgnw Marlins-MR      1:13.48    1:11.90        
  9 Kuhn, Abby C              12 Bgnw Marlins-MR      1:24.33    1:11.95        
 10 Phang, yee Chung          12 Abbe Swim Team-MR    1:12.00    1:12.74        
 11 Schmidt, Kelli L          11 Express Swimming-MR  1:12.02    1:12.99        
 12 O'Halloran, Kaleigh E     12 IA-MR                1:13.77    1:13.45        
 13 Lou, Jessica              12 FLY-MR               1:32.89    1:13.67        
 14 Lynch, Ciaran E           12 North Shore-MR       1:14.00    1:14.08        
 14 Chou, Tiffany             12 FLY-MR               1:20.34    1:14.08        
 16 Coleman, Mackenzie        11 IA-MR                1:14.89    1:14.23        
 16 Rota, Amanda P            12 Bgnw Marlins-MR      1:15.79    1:14.23        
 18 Chen, Julia Y             12 FLY-MR               1:18.58    1:14.44        
 19 Yu, Dana H                12 Express Swimming-MR  1:14.06    1:14.74        
 20 Kiendle, Jennifer A       12 CSC-MR               1:17.98    1:15.33        
 21 Rota, Kimberly A          12 Bgnw Marlins-MR      1:23.00    1:15.36        
 22 Job, Zakiyyah             12 Express Swimming-MR  1:18.23    1:15.86        
 23 McGrath, Deirdre R        12 Express Swimming-MR  1:18.65    1:16.25        
 24 Lotito, Taylor P          12 Express Swimming-MR  1:17.69    1:16.45        
 25 Baudinet, Mary Helen H    12 Bgnw Marlins-MR      1:15.37    1:16.47        
 26 Lepera, Alyssa R          12 Bluefish-MR          1:18.22    1:16.62        
 27 Llewellyn, Julia I        11 CSC-MR                    NT    1:16.67        
 28 Nembach, Kali T           11 Express Swimming-MR  1:21.34    1:17.21        
 29 Boddie, Erin E            11 Bgnw Marlins-MR      1:18.27    1:17.34        
 30 Marasco, Rachel J         12 Express Swimming-MR  1:15.94    1:18.62        
 31 Provenzano, Jessica M     11 Express Swimming-MR  1:25.65    1:18.65        
 32 Vani, Jacqueline J        12 Express Swimming-MR  1:19.20    1:18.69        
 33 Lawler, Caitlin           12 Express Swimming-MR  1:16.67    1:19.00        
 34 Clarkson, Gabrielle L     11 Express Swimming-MR       NT    1:19.80        
 35 LI, Ien                   12 Express Swimming-MR  1:25.17    1:20.07        
 36 Du, Irene                 11 FLY-MR               1:29.37    1:20.14        
 37 Collins, Irene M          11 FLY-MR               1:30.98    1:20.36        
 38 Yan, Clara                12 Express Swimming-MR  1:20.30    1:20.64        
 39 Berman, Evonne S          11 North Shore-MR       1:18.00    1:20.65        
 40 Hartigan, Meghan C        12 SSL-MR               1:20.94    1:20.96        
 41 Duval, Rachelle R         12 Unattached           1:18.30    1:22.68        
 42 Wan, Sarah S              11 FLY-MR               1:24.00    1:24.29        
 43 Dunn, Caitlin A           11 Express Swimming-MR  1:32.31    1:24.82        
 44 Schillinger, Ally G       11 Express Swimming-MR  1:30.67    1:25.65        
 45 Joo, Rebecca              11 FLY-MR               1:27.00    1:26.52        
 46 Chang, Katie              12 Express Swimming-MR  1:24.24    1:26.74        
 47 Minetree, Lilah R         11 Hurricanes-MR        1:27.31    1:27.70        
 48 Crilly, Nicole M          11 Express Swimming-MR  1:28.79    1:27.75        
 49 Calabrese, Amanda P       11 Hurricanes-MR        1:32.74    1:28.02        
 50 Potenza, Giovanna A       11 Bgnw Marlins-MR      1:35.79    1:29.31        
 51 Moy, Taylor M             12 Express Swimming-MR  1:27.19    1:30.09        
 52 Straub, Jessica           11 Bluefish-MR          1:34.00    1:30.82        
 53 WU, Susan J               11 Abbe Swim Team-MR    1:24.00    1:32.42        
 54 Karlin-Cappello, Mia B    11 Hurricanes-MR        1:42.65    1:32.47        
 55 Guarnieri, Olivia T       11 Express Swimming-MR  1:37.50    1:35.58        
 56 King, Sheclya S           12 Unattached           1:24.35    1:36.40        
 57 Zaffiro, Sabrina A        11 Express Swimming-MR       NT    1:37.59        
 58 Beganskas, Andrea M       11 Express Swimming-MR  1:55.43    1:38.55        
 59 Carmichael-Lopes, Sydni   11 Express Swimming-MR  1:42.09    1:39.84        
 60 Russo, Deana              11 Sachem-MR            1:39.02    1:43.77        
 61 Arias, Victoria L         11 FLY-MR               1:35.00    1:45.18        
 62 Bangug, Camille K         11 Express Swimming-MR  1:45.43    1:46.55        
 63 Ballon, Carmen M          11 Express Swimming-MR  1:41.80    1:55.68        
 
Girls 11-12 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Arana, Jennifer           12 FLY-MR                 38.60      35.48        
  2 Preiss, Marina C          12 Hurricanes-MR          33.73      35.64        
  3 McLaughlin, Genna M       12 Bgnw Marlins-MR        35.86      35.80        
  4 Papsco, Nicole J          12 UN-HA-MR               35.25      36.58        
  5 O'Halloran, Kaleigh E     12 IA-MR                  36.20      36.67        
  6 Job, Zakiyyah             12 Express Swimming-MR       NT      37.33        
  6 Santos, Olivia J          11 FLY-MR                 42.97      37.33        
  8 Connor, Deirdre A         12 HAA-MR                 37.14      37.64        
  9 Lynch, Ciaran E           12 North Shore-MR         39.00      38.90        
 10 Lepera, Alyssa R          12 Bluefish-MR            39.17      39.13        
 11 Dubin, Maria V            12 Bgnw Marlins-MR        42.15      39.28        
 12 Hartigan, Meghan C        12 SSL-MR                 38.86      40.30        
 13 Llewellyn, Julia I        11 CSC-MR                    NT      40.55        
 14 Baudinet, Mary Helen H    12 Bgnw Marlins-MR        41.26      40.63        
 15 Overeem, Alexa J          11 Bluefish-MR            40.01      40.74        
 16 Yu, Dana H                12 Express Swimming-MR    40.12      40.76        
 17 Chen, Julia Y             12 FLY-MR                 45.83      40.84        
 18 Rota, Amanda P            12 Bgnw Marlins-MR        40.99      40.94        
 19 Kiendle, Jennifer A       12 CSC-MR                 44.06      41.14        
 20 Lou, Jessica              12 FLY-MR                 40.00      41.51        
 21 Du, Irene                 11 FLY-MR                 44.93      41.79        
 22 Clarkson, Gabrielle L     11 Express Swimming-MR       NT      42.28        
 23 Schmidt, Kelli L          11 Express Swimming-MR    41.91      42.38        
 24 Rota, Kimberly A          12 Bgnw Marlins-MR        44.43      42.39        
 24 Potenza, Giovanna A       11 Bgnw Marlins-MR        45.51      42.39        
 24 Marasco, Rachel J         12 Express Swimming-MR    39.52      42.39        
 27 Coleman, Mackenzie        11 IA-MR                  40.96      42.46        
 28 McGrath, Deirdre R        12 Express Swimming-MR    43.17      42.79        
 29 LI, Ien                   12 Express Swimming-MR    41.54      42.82        
 30 Yan, Clara                12 Express Swimming-MR    40.66      43.09        
 31 Vani, Jacqueline J        12 Express Swimming-MR    46.07      43.13        
 32 Boddie, Erin E            11 Bgnw Marlins-MR        42.40      43.97        
 33 Provenzano, Jessica M     11 Express Swimming-MR    42.71      44.20        
 34 Nembach, Kali T           11 Express Swimming-MR    43.95      44.68        
 35 Chang, Katie              12 Express Swimming-MR    42.96      44.70        
 36 Collins, Irene M          11 FLY-MR                 49.75      45.02        
 37 Lawler, Caitlin           12 Express Swimming-MR    42.58      45.08        
 38 Dunn, Caitlin A           11 Express Swimming-MR    46.76      45.27        
 39 WU, Susan J               11 Abbe Swim Team-MR      45.00      46.26        
 40 Desio, Claire M           12 HAA-MR                 45.31      46.60        
 41 Joo, Rebecca              11 FLY-MR                 50.00      46.83        
 42 Minetree, Lilah R         11 Hurricanes-MR          44.35      47.53        
 43 Palmeri, Marissa A        12 IA-MR                  53.18      47.90        
 44 Straub, Jessica           11 Bluefish-MR            51.23      48.11        
 45 Crilly, Nicole M          11 Express Swimming-MR    49.03      48.53        
 46 Guarnieri, Olivia T       11 Express Swimming-MR    47.87      48.70        
 47 Bangug, Camille K         11 Express Swimming-MR    55.43      49.49        
 48 Calabrese, Amanda P       11 Hurricanes-MR          47.56      50.52        
 49 Zaffiro, Sabrina A        11 Express Swimming-MR       NT      51.12        
 50 Moy, Taylor M             12 Express Swimming-MR    49.54      51.92        
 51 Carmichael-Lopes, Sydni   11 Express Swimming-MR    48.96      52.50        
 52 Beganskas, Andrea M       11 Express Swimming-MR  1:07.89      53.64        
 53 Arias, Victoria L         11 FLY-MR                 55.00      56.00        
 54 King, Sheclya S           12 Unattached             48.33      56.38        
 55 Ballon, Carmen M          11 Express Swimming-MR    57.75      57.32        
 56 Russo, Deana              11 Sachem-MR              54.48      59.71        
 
Girls 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McLaughlin, Genna M       12 Bgnw Marlins-MR      1:15.67    1:15.73        
  2 Connor, Deirdre A         12 HAA-MR               1:19.09    1:19.20        
  3 Dominger, Jacqueline      11 HAA-MR               1:22.59    1:20.69        
  4 Kuhn, Abby C              12 Bgnw Marlins-MR      1:26.61    1:20.95        
  5 Santos, Olivia J          11 FLY-MR               1:29.17    1:22.20        
  6 Lepera, Alyssa R          12 Bluefish-MR          1:27.49    1:23.82        
  7 Job, Zakiyyah             12 Express Swimming-MR  1:25.54    1:24.45        
  8 Kelly, Simone             12 Bgnw Marlins-MR      1:21.55    1:24.57        
  9 Hartigan, Meghan C        12 SSL-MR               1:24.14    1:24.74        
 10 Silverman, Erica A        11 Bgnw Marlins-MR      1:23.54    1:25.72        
 11 Coleman, Mackenzie        11 IA-MR                1:26.19    1:26.68        
 12 Boddie, Erin E            11 Bgnw Marlins-MR      1:31.99    1:28.96        
 13 Potenza, Giovanna A       11 Bgnw Marlins-MR      1:34.87    1:28.97        
 14 Marasco, Rachel J         12 Express Swimming-MR  1:26.61    1:28.99        
 15 Yu, Dana H                12 Express Swimming-MR  1:42.73    1:31.39        
 16 Schmidt, Kelli L          11 Express Swimming-MR  1:30.92    1:31.68        
 17 Yan, Clara                12 Express Swimming-MR  1:30.40    1:33.50        
 18 Collins, Irene M          11 FLY-MR               1:48.57    1:33.68        
 19 LI, Ien                   12 Express Swimming-MR  1:29.28    1:33.81        
 20 Rota, Kimberly A          12 Bgnw Marlins-MR      1:35.24    1:34.50        
 21 Palmer, Fiona E           11 Express Swimming-MR  1:30.40    1:34.63        
 22 Desio, Claire M           12 HAA-MR               1:34.08    1:34.92        
 23 Chang, Katie              12 Express Swimming-MR  1:32.33    1:36.35        
 24 Lawler, Caitlin           12 Express Swimming-MR  1:31.86    1:37.82        
 25 Provenzano, Jessica M     11 Express Swimming-MR  1:37.87    1:37.86        
 26 Nembach, Kali T           11 Express Swimming-MR  1:35.91    1:38.42        
 27 Crilly, Nicole M          11 Express Swimming-MR  1:38.76    1:39.95        
 28 Guarnieri, Olivia T       11 Express Swimming-MR  1:52.62    1:45.33        
 29 Schillinger, Ally G       11 Express Swimming-MR  1:44.60    1:46.89        
 30 Zaffiro, Sabrina A        11 Express Swimming-MR       NT    1:53.48        
 31 Carmichael-Lopes, Sydni   11 Express Swimming-MR  1:57.46    1:56.54        
 32 Beganskas, Andrea M       11 Express Swimming-MR  1:57.00    2:03.43        
 33 Russo, Deana              11 Sachem-MR            2:07.85    2:09.32        
 -- Johnsen, Annika L         11 IA-MR                1:38.11         DQ        
      Non-continuous turning action
 -- Clarkson, Gabrielle L     11 Express Swimming-MR       NT         DQ        
 
Girls 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Papsco, Nicole J          12 UN-HA-MR               37.25      37.13        
  2 McLaughlin, Genna M       12 Bgnw Marlins-MR        40.77      40.84        
  3 McGrath, Deirdre R        12 Express Swimming-MR    41.53      40.94        
  4 Vani, Jacqueline J        12 Express Swimming-MR    42.01      41.66        
  5 Chou, Tiffany             12 FLY-MR                 44.91      42.37        
  6 Yan, Clara                12 Express Swimming-MR    44.00      42.56        
  7 Dominger, Jacqueline      11 HAA-MR                 42.41      43.43        
  8 Phang, yee Chung          12 Abbe Swim Team-MR      42.00      43.52        
  9 Silverman, Erica A        11 Bgnw Marlins-MR        43.30      43.55        
 10 Overeem, Alexa J          11 Bluefish-MR            41.27      44.00        
 10 Yu, Dana H                12 Express Swimming-MR    44.91      44.00        
 10 Du, Irene                 11 FLY-MR                 49.00      44.00        
 13 Kuhn, Abby C              12 Bgnw Marlins-MR        45.78      44.01        
 14 Lotito, Taylor P          12 Express Swimming-MR    44.51      44.02        
 15 Lou, Jessica              12 FLY-MR                 50.49      44.26        
 16 LI, Ien                   12 Express Swimming-MR    45.33      44.60        
 17 Santos, Olivia J          11 FLY-MR                 48.36      44.61        
 18 Rota, Kimberly A          12 Bgnw Marlins-MR        45.67      44.94        
 19 O'Halloran, Kaleigh E     12 IA-MR                  47.36      45.35        
 20 Preiss, Marina C          12 Hurricanes-MR          43.02      45.37        
 21 Provenzano, Jessica M     11 Express Swimming-MR    50.91      45.80        
 22 Lepera, Alyssa R          12 Bluefish-MR            48.45      46.49        
 23 Coleman, Mackenzie        11 IA-MR                  47.99      46.60        
 24 Hartigan, Meghan C        12 SSL-MR                 46.15      46.79        
 25 WU, Susan J               11 Abbe Swim Team-MR      47.00      47.12        
 26 King, Sheclya S           12 Unattached             52.45      47.25        
 27 Nembach, Kali T           11 Express Swimming-MR    47.04      48.30        
 28 Desio, Claire M           12 HAA-MR                 48.92      48.35        
 29 Chang, Katie              12 Express Swimming-MR    49.38      48.69        
 30 Clarkson, Gabrielle L     11 Express Swimming-MR       NT      48.97        
 31 Marasco, Rachel J         12 Express Swimming-MR    51.64      49.01        
 32 Kiendle, Jennifer A       12 CSC-MR                 50.25      49.19        
 33 Berman, Evonne S          11 North Shore-MR         45.00      49.56        
 34 Dunn, Caitlin A           11 Express Swimming-MR    50.92      50.13        
 35 Llewellyn, Julia I        11 CSC-MR                    NT      50.75        
 36 Crilly, Nicole M          11 Express Swimming-MR    53.27      51.30        
 37 Joo, Rebecca              11 FLY-MR                 55.00      51.39        
 38 Collins, Irene M          11 FLY-MR                 45.00      51.56        
 39 Schmidt, Kelli L          11 Express Swimming-MR    59.65      51.63        
 40 Wan, Sarah S              11 FLY-MR                 50.00      52.49        
 41 Potenza, Giovanna A       11 Bgnw Marlins-MR        56.00      53.23        
 42 Schillinger, Ally G       11 Express Swimming-MR       NT      54.19        
 43 Bangug, Camille K         11 Express Swimming-MR  1:06.76      54.34        
 44 Calabrese, Amanda P       11 Hurricanes-MR          53.44      55.18        
 45 Moy, Taylor M             12 Express Swimming-MR    54.78      55.32        
 46 Carmichael-Lopes, Sydni   11 Express Swimming-MR    55.19      55.34        
 47 Duval, Rachelle R         12 Unattached             55.70      55.48        
 48 Ballon, Carmen M          11 Express Swimming-MR    56.03      56.09        
 49 Minetree, Lilah R         11 Hurricanes-MR          57.18      56.50        
 50 Guarnieri, Olivia T       11 Express Swimming-MR    58.20      57.45        
 51 Straub, Jessica           11 Bluefish-MR          1:01.91      58.42        
 52 Karlin-Cappello, Mia B    11 Hurricanes-MR        1:12.79    1:00.27        
 53 Russo, Deana              11 Sachem-MR            1:00.33    1:03.50        
 54 Arias, Victoria L         11 FLY-MR                 59.00    1:08.38        
 55 Beganskas, Andrea M       11 Express Swimming-MR  1:16.54    1:12.36        
 -- Zaffiro, Sabrina A        11 Express Swimming-MR       NT         DQ        
      Downward butterfly kick
 
Girls 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Papsco, Nicole J          12 UN-HA-MR             1:20.25    1:22.99        
  2 Arana, Jennifer           12 FLY-MR               1:29.31    1:26.80        
  3 Trivino, Maria A          12 FLY-MR               1:28.75    1:27.42        
  4 McLaughlin, Genna M       12 Bgnw Marlins-MR      1:30.22    1:31.29        
  5 Phang, yee Chung          12 Abbe Swim Team-MR    1:27.00    1:33.30        
  6 Lotito, Taylor P          12 Express Swimming-MR  1:34.74    1:34.10        
  7 Dominger, Jacqueline      11 HAA-MR               1:31.22    1:34.21        
  7 Yan, Clara                12 Express Swimming-MR  1:34.12    1:34.21        
  7 Overeem, Alexa J          11 Bluefish-MR          1:33.70    1:34.21        
 10 Yu, Dana H                12 Express Swimming-MR  1:33.59    1:34.74        
 11 Chou, Tiffany             12 FLY-MR               1:40.01    1:34.88        
 12 Lou, Jessica              12 FLY-MR               1:53.52    1:35.21        
 13 Schoenfeld, Sarah L       11 North Shore-MR       1:28.00    1:35.90        
 14 Dubin, Maria V            12 Bgnw Marlins-MR      1:40.73    1:36.08        
 15 Chen, Julia Y             12 FLY-MR               1:41.07    1:37.90        
 16 LI, Ien                   12 Express Swimming-MR  1:37.86    1:37.91        
 17 Hartigan, Meghan C        12 SSL-MR               1:37.97    1:39.11        
 18 Rota, Kimberly A          12 Bgnw Marlins-MR      1:38.68    1:39.16        
 19 Du, Irene                 11 FLY-MR               1:45.36    1:39.27        
 20 Boddie, Erin E            11 Bgnw Marlins-MR      1:42.90    1:41.40        
 21 Provenzano, Jessica M     11 Express Swimming-MR       NT    1:41.82        
 22 Nembach, Kali T           11 Express Swimming-MR  1:43.10    1:42.63        
 23 WU, Susan J               11 Abbe Swim Team-MR    1:40.00    1:45.00        
 24 Marasco, Rachel J         12 Express Swimming-MR  1:38.23    1:45.12        
 25 Chang, Katie              12 Express Swimming-MR  1:47.93    1:45.86        
 26 Berman, Evonne S          11 North Shore-MR       1:43.00    1:47.90        
 27 Kiendle, Jennifer A       12 CSC-MR               2:17.79    1:49.05        
 28 Crilly, Nicole M          11 Express Swimming-MR  1:45.14    1:49.18        
 29 Schmidt, Kelli L          11 Express Swimming-MR       NT    1:49.39        
 30 Reumann, Kaylee E         11 North Shore-MR       1:39.00    1:49.42        
 31 Llewellyn, Julia I        11 CSC-MR                    NT    1:50.68        
 32 Wan, Sarah S              11 FLY-MR               1:50.00    1:52.37        
 33 Hong, Donna D             11 HAA-MR               1:57.09    1:52.81        
 34 Clarkson, Gabrielle L     11 Express Swimming-MR       NT    1:53.35        
 35 King, Sheclya S           12 Unattached           1:54.20    1:54.34        
 36 Johnsen, Annika L         11 IA-MR                2:00.00    1:55.71        
 37 Potenza, Giovanna A       11 Bgnw Marlins-MR      2:01.63    1:56.46        
 38 Carmichael-Lopes, Sydni   11 Express Swimming-MR  1:56.66    1:59.33        
 39 Straub, Jessica           11 Bluefish-MR          2:08.52    2:05.38        
 40 Brunquell, Mackenzie      11 Sachem-MR            2:11.75    2:08.27        
 41 Guarnieri, Olivia T       11 Express Swimming-MR  2:17.95    2:08.70        
 42 Zaffiro, Sabrina A        11 Express Swimming-MR       NT    2:15.10        
 43 Russo, Deana              11 Sachem-MR            2:25.37    2:21.89        
 44 Beganskas, Andrea M       11 Express Swimming-MR  2:05.00    2:40.06        
 
Girls 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Arana, Jennifer           12 FLY-MR                 32.02      31.97        
  2 Kelly, Simone             12 Bgnw Marlins-MR        33.84      33.32        
  3 Connor, Deirdre A         12 HAA-MR                 33.48      33.82        
  4 Dubin, Maria V            12 Bgnw Marlins-MR        35.06      34.02        
  5 Overeem, Alexa J          11 Bluefish-MR            34.74      34.05        
  6 Trivino, Maria A          12 FLY-MR                 38.00      34.12        
  6 Kuhn, Abby C              12 Bgnw Marlins-MR        38.66      34.12        
  8 Papsco, Nicole J          12 UN-HA-MR               40.25      34.34        
  9 Santos, Olivia J          11 FLY-MR                 40.75      35.13        
 10 Silverman, Erica A        11 Bgnw Marlins-MR        35.57      35.16        
 11 Lotito, Taylor P          12 Express Swimming-MR    38.08      36.16        
 12 Yu, Dana H                12 Express Swimming-MR    37.91      36.98        
 13 Phang, yee Chung          12 Abbe Swim Team-MR      35.87      37.53        
 14 Lawler, Caitlin           12 Express Swimming-MR    39.58      38.66        
 15 Chen, Julia Y             12 FLY-MR                 48.20      39.40        
 16 Llewellyn, Julia I        11 CSC-MR                    NT      39.93        
 17 Reumann, Kaylee E         11 North Shore-MR         39.00      40.36        
 18 Job, Zakiyyah             12 Express Swimming-MR       NT      40.39        
 19 Berman, Evonne S          11 North Shore-MR         40.00      40.43        
 20 Coleman, Mackenzie        11 IA-MR                  41.72      40.55        
 21 Schoenfeld, Sarah L       11 North Shore-MR         41.00      40.59        
 22 Palmer, Fiona E           11 Express Swimming-MR    40.27      40.64        
 23 Marasco, Rachel J         12 Express Swimming-MR    38.04      40.97        
 24 Lou, Jessica              12 FLY-MR                 50.76      41.14        
 25 Kiendle, Jennifer A       12 CSC-MR                 41.27      41.27        
 26 Chou, Tiffany             12 FLY-MR                 44.75      41.58        
 27 Lepera, Alyssa R          12 Bluefish-MR            41.29      41.63        
 28 Collins, Irene M          11 FLY-MR                 45.00      41.85        
 29 Du, Irene                 11 FLY-MR                 49.06      42.44        
 30 Hartigan, Meghan C        12 SSL-MR                 49.27      43.21        
 31 LI, Ien                   12 Express Swimming-MR    45.21      43.94        
 32 Duval, Rachelle R         12 Unattached             43.44      44.18        
 33 Desio, Claire M           12 HAA-MR                 42.59      44.65        
 34 Wan, Sarah S              11 FLY-MR                 42.00      45.18        
 35 Yan, Clara                12 Express Swimming-MR    44.71      45.24        
 36 LeClaire, Milly L         11 Bluefish-MR            46.90      45.89        
 37 Crilly, Nicole M          11 Express Swimming-MR    46.96      45.95        
 38 Joo, Rebecca              11 FLY-MR                 50.00      45.99        
 39 Clarkson, Gabrielle L     11 Express Swimming-MR       NT      47.70        
 40 Nembach, Kali T           11 Express Swimming-MR    43.41      48.18        
 41 Schillinger, Ally G       11 Express Swimming-MR    45.19      48.72        
 42 WU, Susan J               11 Abbe Swim Team-MR      44.00      48.73        
 43 King, Sheclya S           12 Unattached             47.40      49.97        
 44 Brunquell, Mackenzie      11 Sachem-MR              52.24      52.10        
 45 Hong, Donna D             11 HAA-MR                 52.27      52.79        
 46 Guarnieri, Olivia T       11 Express Swimming-MR    56.67      55.75        
 47 Straub, Jessica           11 Bluefish-MR            54.60      55.82        
 48 Arias, Victoria L         11 FLY-MR                 58.00      59.92        
 
Girls 11-12 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Arana, Jennifer           12 FLY-MR               1:12.02    1:11.10        
  2 Dubin, Maria V            12 Bgnw Marlins-MR      1:17.79    1:15.21        
  3 Dominger, Jacqueline      11 HAA-MR               1:16.34    1:16.00        
  4 Connor, Deirdre A         12 HAA-MR               1:16.32    1:16.21        
  5 Lynch, Ciaran E           12 North Shore-MR       1:19.00    1:19.46        
  6 Lotito, Taylor P          12 Express Swimming-MR  1:21.32    1:20.11        
  7 Overeem, Alexa J          11 Bluefish-MR          1:20.79    1:20.49        
  8 Silverman, Erica A        11 Bgnw Marlins-MR      1:18.74    1:20.61        
  9 Papsco, Nicole J          12 UN-HA-MR             1:20.25    1:21.11        
 10 Kuhn, Abby C              12 Bgnw Marlins-MR      1:30.86    1:25.38        
 11 Phang, yee Chung          12 Abbe Swim Team-MR    1:21.00    1:25.84        
 12 Boddie, Erin E            11 Bgnw Marlins-MR      1:34.85    1:26.34        
 13 Rota, Amanda P            12 Bgnw Marlins-MR      1:27.65    1:27.00        
 14 Baudinet, Mary Helen H    12 Bgnw Marlins-MR      1:31.53    1:29.26        
 15 Yu, Dana H                12 Express Swimming-MR  1:26.81    1:31.14        
 16 Chen, Julia Y             12 FLY-MR               1:39.46    1:31.31        
 17 Job, Zakiyyah             12 Express Swimming-MR  1:43.15    1:31.85        
 18 Berman, Evonne S          11 North Shore-MR       1:31.00    1:31.86        
 19 Lawler, Caitlin           12 Express Swimming-MR  1:29.39    1:33.37        
 20 Chou, Tiffany             12 FLY-MR               1:35.00    1:36.07        
 21 Marasco, Rachel J         12 Express Swimming-MR  1:27.38    1:39.33        
 22 Desio, Claire M           12 HAA-MR               1:34.95    1:40.12        
 23 LI, Ien                   12 Express Swimming-MR  1:51.17    1:42.24        
 24 Schillinger, Ally G       11 Express Swimming-MR       NT    1:44.90        
 25 Karlin-Cappello, Mia B    11 Hurricanes-MR        1:40.00    2:03.95        
 -- Duval, Rachelle R         12 Unattached           1:36.60         DQ        
 
Girls 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Francis, Casey L          14 Express Swimming-MR    29.98      29.92        
  2 Lucas, Marie E            13 Express Swimming-MR    29.99      30.34        
  3 Fitzgerald, Kaitlyn       13 HAA-MR                 30.31      30.51        
  3 Donnelly, Alex H          14 North Shore-MR         30.22      30.51        
  5 Buckley, Taylor A         14 Sachem-MR              30.08      30.82        
  6 Connor, Megan M           14 HAA-MR                 30.52      30.96        
  7 Sawkins, Emma E           13 Bgnw Marlins-MR        30.63      30.98        
  8 Giraldo, Daniela          14 FLY-MR                 31.78      31.31        
  9 Young, Kayla M            14 Express Swimming-MR    32.62      31.35        
 10 Richards, Miranda L       13 IA-MR                  31.92      31.39        
 11 Hemp, Alexandra A         13 CSC-MR                 32.30      31.58        
 12 Marquez, Daniela          13 FLY-MR                 33.00      31.68        
 13 Sanacore, Kathryn I       14 Express Swimming-MR    32.61      31.80        
 14 Quinn, Kelly A            13 Express Swimming-MR    32.67      31.82        
 15 Clarkson, Marie E         14 Express Swimming-MR    31.11      31.87        
 16 Buckley, Sara E           13 North Shore-MR         34.00      32.62        
 17 WU, Gloria C              13 Abbe Swim Team-MR      32.89      32.63        
 18 Vizcaino, Kristine J      13 North Shore-MR         33.00      32.89        
 19 Scheck, Meaghan E         13 IA-MR                  33.33      33.14        
 20 Stanton, Grace S          13 IA-MR                  33.85      33.32        
 21 Dreiss, Danielle M        14 Express Swimming-MR    33.00      33.68        
 22 Levine, Corie T           13 Bgnw Marlins-MR        34.28      34.03        
 23 Trivino, Ana              13 FLY-MR                 35.17      34.33        
 24 Miller, Corley A          13 Sachem-MR              33.08      34.45        
 25 Greff, Christie R         13 Express Swimming-MR    33.90      34.49        
 26 Tusa, Kayla M             14 Express Swimming-MR    33.38      34.62        
 27 Roche, Bridget M          13 IA-MR                  34.32      34.91        
 28 Kearns, Bridget M         13 Express Swimming-MR    34.88      35.14        
 29 Gorgano, Lauren M         13 CSC-MR                 36.89      35.91        
 30 Rivera, Alexis            13 Express Swimming-MR    40.18      38.92        
 31 Waithe, Danielle          13 Express Swimming-MR    40.80      38.94        
 32 White, Amanda A           13 Bluefish-MR            36.12      39.87        
 
Girls 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Francis, Casey L          14 Express Swimming-MR       NT    1:03.47        
  2 Hetzer, Nicole M          14 CSC-MR               1:04.92    1:04.90        
  3 Dieterich, Sara D         14 CSC-MR               1:05.64    1:05.09        
  4 Lucas, Marie E            13 Express Swimming-MR  1:05.00    1:06.03        
  5 Marigold, Skye QI         14 Hurricanes-MR        1:04.84    1:06.82        
  6 Fitzgerald, Kaitlyn       13 HAA-MR               1:04.60    1:07.02        
  7 Sawkins, Emma E           13 Bgnw Marlins-MR      1:06.63    1:07.68        
  8 Young, Kayla M            14 Express Swimming-MR  1:07.96    1:08.80        
  9 Kuzniewski, Kayla J       14 Express Swimming-MR  1:05.09    1:09.09        
 10 Barcklow, Gabrielle       14 Express Swimming-MR  1:06.60    1:09.38        
 11 Richards, Miranda L       13 IA-MR                1:10.22    1:09.66        
 12 Connor, Megan M           14 HAA-MR               1:07.46    1:09.72        
 13 Hemp, Alexandra A         13 CSC-MR               1:14.12    1:10.74        
 14 Buckley, Taylor A         14 Sachem-MR            1:05.28    1:10.79        
 15 Hao, Amy P                13 FLY-MR               1:08.68    1:11.34        
 16 Hartigan, Colleen G       14 SSL-MR               1:09.80    1:11.77        
 17 Vizcaino, Kristine J      13 North Shore-MR       1:13.00    1:12.10        
 18 Lotito, Samantha M        14 Express Swimming-MR  1:12.33    1:12.17        
 19 Fridrich, Tiare J         13 IA-MR                1:13.97    1:12.35        
 20 Hodosky, Jessica L        13 CSC-MR               1:12.83    1:12.68        
 21 Giraldo, Daniela          14 FLY-MR               1:07.51    1:12.72        
 22 Miller, Corley A          13 Sachem-MR            1:09.98    1:12.97        
 23 Scheck, Meaghan E         13 IA-MR                1:13.42    1:13.21        
 24 Sanacore, Kathryn I       14 Express Swimming-MR  1:09.17    1:13.82        
 25 Santos, Samantha P        13 FLY-MR               1:08.79    1:13.89        
 26 Glenday, Kerry J          13 IA-MR                1:11.95    1:13.94        
 27 Clarkson, Marie E         14 Express Swimming-MR  1:09.09    1:14.65        
 28 Gundersen, Laura C        14 Hurricanes-MR        1:15.00    1:15.12        
 29 Poat, Danielle M          13 North Shore-MR       1:19.00    1:15.16        
 30 WU, Gloria C              13 Abbe Swim Team-MR    1:14.00    1:15.31        
 31 Buckley, Sara E           13 North Shore-MR       1:17.00    1:15.46        
 32 Roche, Bridget M          13 IA-MR                1:14.20    1:15.91        
 33 Tusa, Kayla M             14 Express Swimming-MR  1:14.64    1:16.09        
 34 Li, Justine               14 Express Swimming-MR  1:19.87    1:16.10        
 35 Parish, Emily R           13 Bgnw Marlins-MR      1:16.75    1:17.29        
 36 Noonan, Kristen N         13 Express Swimming-MR  1:18.23    1:17.78        
 37 Gorgano, Lauren M         13 CSC-MR               1:24.51    1:20.03        
 38 Kearns, Bridget M         13 Express Swimming-MR  1:17.15    1:21.39        
 39 Brosnan, Lindsey A        13 Bgnw Marlins-MR      1:25.21    1:21.71        
 40 O'Brien, Ashley           13 FLY-MR               1:25.00    1:22.76        
 41 Pan, Karen                13 Express Swimming-MR  1:19.87    1:23.46        
 42 White, Amanda A           13 Bluefish-MR          1:21.09    1:23.85        
 43 Graham, Katie M           13 Express Swimming-MR  1:23.40    1:24.09        
 44 Neber, Jacqueline         13 Bluefish-MR          1:22.75    1:25.06        
 45 Waithe, Danielle          13 Express Swimming-MR  1:28.22    1:28.96        
 46 Rivera, Alexis            13 Express Swimming-MR  1:29.73    1:35.31        
 
Girls 13-14 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Francis, Casey L          14 Express Swimming-MR  2:13.85    2:16.41        
                1:06.54   2:16.41 (1:09.87)                                        
  2 Lucas, Marie E            13 Express Swimming-MR  2:18.05    2:20.40        
                1:07.76   2:20.40 (1:12.64)                                        
  3 Dieterich, Sara D         14 CSC-MR               2:23.87    2:23.76        
                1:09.77   2:23.76 (1:13.99)                                        
  4 Sawkins, Emma E           13 Bgnw Marlins-MR      2:25.56    2:24.18        
                1:09.63   2:24.18 (1:14.55)                                        
  5 Donnelly, Alex H          14 North Shore-MR       2:20.00    2:26.46        
                1:10.55   2:26.46 (1:15.91)                                        
  6 Connor, Megan M           14 HAA-MR               2:28.40    2:27.91        
                1:12.25   2:27.91 (1:15.66)                                        
  7 Young, Kayla M            14 Express Swimming-MR  2:23.03    2:28.48        
                1:11.20   2:28.48 (1:17.28)                                        
  8 Lotito, Samantha M        14 Express Swimming-MR  2:32.81    2:31.75        
                1:13.55   2:31.75 (1:18.20)                                        
  9 Hartigan, Colleen G       14 SSL-MR               2:27.21    2:32.11        
                1:13.57   2:32.11 (1:18.54)                                        
 10 Richards, Miranda L       13 IA-MR                2:30.96    2:33.44        
                1:14.92   2:33.44 (1:18.52)                                        
 11 Hao, Amy P                13 FLY-MR               2:36.08    2:33.84        
                1:15.24   2:33.84 (1:18.60)                                        
 12 Sanacore, Kathryn I       14 Express Swimming-MR  2:32.47    2:35.54        
                1:14.01   2:35.54 (1:21.53)                                        
 13 Hemp, Alexandra A         13 CSC-MR               2:45.90    2:36.66        
                1:18.19   2:36.66 (1:18.47)                                        
 14 Stanton, Grace S          13 IA-MR                2:40.22    2:37.46        
                1:17.97   2:37.46 (1:19.49)                                        
 15 Miller, Corley A          13 Sachem-MR            2:30.89    2:37.98        
                1:16.17   2:37.98 (1:21.81)                                        
 16 Clarkson, Marie E         14 Express Swimming-MR  2:32.98    2:39.55        
                1:17.88   2:39.55 (1:21.67)                                        
 17 Dreiss, Danielle M        14 Express Swimming-MR  2:39.92    2:40.53        
                1:19.80   2:40.53 (1:20.73)                                        
 18 Scheck, Meaghan E         13 IA-MR                2:41.50    2:40.78        
                1:20.06   2:40.78 (1:20.72)                                        
 19 Greff, Christie R         13 Express Swimming-MR  2:42.88    2:44.12        
                1:21.39   2:44.12 (1:22.73)                                        
 20 Roche, Bridget M          13 IA-MR                2:38.35    2:44.92        
                1:19.12   2:44.92 (1:25.80)                                        
 21 Hodosky, Jessica L        13 CSC-MR               2:47.90    2:47.98        
                1:20.15   2:47.98 (1:27.83)                                        
 22 Tusa, Kayla M             14 Express Swimming-MR  2:42.46    2:49.37        
                1:20.48   2:49.37 (1:28.89)                                        
 23 Buckley, Sara E           13 North Shore-MR       2:55.00    2:51.52        
                1:25.45   2:51.52 (1:26.07)                                        
 24 Levine, Corie T           13 Bgnw Marlins-MR      2:49.37    2:56.35        
                1:24.70   2:56.35 (1:31.65)                                        
 25 Kearns, Bridget M         13 Express Swimming-MR  2:47.22    2:57.52        
                1:24.73   2:57.52 (1:32.79)                                        
 26 Gorgano, Lauren M         13 CSC-MR               3:09.39    2:58.38        
                1:25.89   2:58.38 (1:32.49)                                        
 27 Waithe, Danielle          13 Express Swimming-MR  3:15.23    3:27.78        
                3:13.73     3:27.78 (14.05)                                        
 28 Rivera, Alexis            13 Express Swimming-MR  3:11.21    3:31.57        
                1:40.05   3:31.57 (1:51.52)                                        
 -- Giraldo, Daniela          14 FLY-MR               2:27.44         DQ        
      False start
                1:13.93        DQ (1:21.90)                                        
 
Girls 13-14 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dieterich, Sara D         14 CSC-MR               1:14.30    1:12.43        
  2 Clarkson, Marie E         14 Express Swimming-MR  1:14.94    1:16.33        
  3 Sawkins, Emma E           13 Bgnw Marlins-MR      1:20.69    1:17.93        
  4 Fitzgerald, Kaitlyn       13 HAA-MR               1:16.57    1:19.39        
  5 Vizcaino, Kristine J      13 North Shore-MR       1:24.00    1:19.49        
  6 Richards, Miranda L       13 IA-MR                1:20.64    1:21.20        
  7 Quinn, Kelly A            13 Express Swimming-MR  1:20.50    1:21.73        
  8 Hartigan, Colleen G       14 SSL-MR               1:17.91    1:21.74        
  9 Greff, Christie R         13 Express Swimming-MR  1:24.54    1:24.63        
 10 Trivino, Ana              13 FLY-MR               1:25.06    1:24.93        
 11 Lotito, Samantha M        14 Express Swimming-MR  1:23.06    1:25.75        
 12 Hodosky, Jessica L        13 CSC-MR               1:23.91    1:26.20        
 13 Marquez, Daniela          13 FLY-MR               1:25.00    1:27.76        
 14 Roche, Bridget M          13 IA-MR                1:25.05    1:28.62        
 15 Buckley, Sara E           13 North Shore-MR       1:28.00    1:30.13        
 16 WU, Gloria C              13 Abbe Swim Team-MR    1:26.00    1:30.79        
 17 Dreiss, Danielle M        14 Express Swimming-MR  1:32.94    1:33.30        
 18 White, Amanda A           13 Bluefish-MR          1:27.62    1:33.65        
 19 Tusa, Kayla M             14 Express Swimming-MR  1:26.15    1:33.85        
 20 Gorgano, Lauren M         13 CSC-MR               1:40.55    1:36.67        
 21 Kearns, Bridget M         13 Express Swimming-MR  1:34.92    1:39.75        
 22 Rivera, Alexis            13 Express Swimming-MR  1:43.23    1:56.35        
 23 Waithe, Danielle          13 Express Swimming-MR  1:54.92    1:57.75        
 
Girls 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Francis, Casey L          14 Express Swimming-MR  2:28.02    2:33.35        
                1:15.43   2:33.35 (1:17.92)                                        
  2 Duncalf, Katie S          14 Bgnw Marlins-MR      2:36.71    2:34.67        
                1:16.91   2:34.67 (1:17.76)                                        
  3 Dieterich, Sara D         14 CSC-MR               2:39.98    2:37.37        
                1:16.24   2:37.37 (1:21.13)                                        
  4 Kuzniewski, Kayla J       14 Express Swimming-MR  2:29.51    2:41.81        
                1:19.38   2:41.81 (1:22.43)                                        
  5 Hetzer, Nicole M          14 CSC-MR               2:35.90    2:43.97        
                1:20.49   2:43.97 (1:23.48)                                        
  6 Sawkins, Emma E           13 Bgnw Marlins-MR      2:45.96    2:44.95        
                1:20.71   2:44.95 (1:24.24)                                        
  7 Clarkson, Marie E         14 Express Swimming-MR  2:37.31    2:45.78        
                1:22.06   2:45.78 (1:23.72)                                        
  8 Fitzgerald, Kaitlyn       13 HAA-MR               2:40.62    2:47.86        
                1:22.91   2:47.86 (1:24.95)                                        
  9 Hartigan, Colleen G       14 SSL-MR               2:40.73    2:48.34        
                1:22.39   2:48.34 (1:25.95)                                        
 10 Richards, Miranda L       13 IA-MR                2:50.78    2:51.67        
                1:26.03   2:51.67 (1:25.64)                                        
 11 Fridrich, Tiare J         13 IA-MR                2:51.51    2:52.32        
                1:24.69   2:52.32 (1:27.63)                                        
 12 Lotito, Samantha M        14 Express Swimming-MR  2:51.42    2:53.66        
                1:25.95   2:53.66 (1:27.71)                                        
 13 Marigold, Skye QI         14 Hurricanes-MR        2:52.52    2:55.53        
                1:23.66   2:55.53 (1:31.87)                                        
 14 Connor, Megan M           14 HAA-MR               2:55.03    3:00.91        
                1:29.54   3:00.91 (1:31.37)                                        
 15 Noonan, Kristen N         13 Express Swimming-MR  2:59.01    3:02.14        
                1:31.52   3:02.14 (1:30.62)                                        
 16 Trivino, Ana              13 FLY-MR               3:00.00    3:03.79        
                1:32.18   3:03.79 (1:31.61)                                        
 17 Roche, Bridget M          13 IA-MR                3:04.77    3:04.73        
                1:31.63   3:04.73 (1:33.10)                                        
 18 Sanacore, Kathryn I       14 Express Swimming-MR  2:57.96    3:07.71        
                1:30.48   3:07.71 (1:37.23)                                        
 19 Scheck, Meaghan E         13 IA-MR                3:09.08    3:08.06        
 20 Tusa, Kayla M             14 Express Swimming-MR  3:04.93    3:17.40        
                1:34.78   3:17.40 (1:42.62)                                        
 21 Pan, Karen                13 Express Swimming-MR  3:21.11    3:24.76        
                1:38.56   3:24.76 (1:46.20)                                        
 22 Gundersen, Laura C        14 Hurricanes-MR        2:50.00    3:38.86        
 23 Rivera, Alexis            13 Express Swimming-MR  3:45.45    4:08.72        
                2:02.23   4:08.72 (2:06.49)                                        
 
Girls 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lucas, Marie E            13 Express Swimming-MR  1:20.85    1:24.29        
  2 Francis, Casey L          14 Express Swimming-MR  1:26.54    1:24.84        
  3 Vizcaino, Kristine J      13 North Shore-MR       1:24.00    1:27.91        
  4 Hao, Amy P                13 FLY-MR               1:26.27    1:28.13        
  5 Hemp, Alexandra A         13 CSC-MR               1:32.08    1:31.94        
  6 Buckley, Taylor A         14 Sachem-MR            1:25.50    1:33.28        
  7 Glenday, Kerry J          13 IA-MR                1:28.98    1:34.30        
  8 Parish, Emily R           13 Bgnw Marlins-MR      1:35.81    1:35.35        
  9 WU, Gloria C              13 Abbe Swim Team-MR    1:30.00    1:37.62        
 10 Neber, Jacqueline         13 Bluefish-MR          1:40.25    1:39.54        
 11 Barcklow, Gabrielle       14 Express Swimming-MR  1:30.09    1:39.66        
 12 Brosnan, Lindsey A        13 Bgnw Marlins-MR      1:43.86    1:39.99        
 13 Hodosky, Jessica L        13 CSC-MR               1:45.45    1:45.09        
 14 Trivino, Ana              13 FLY-MR               1:40.00    1:45.80        
 15 Buckley, Sara E           13 North Shore-MR       1:44.00    1:46.12        
 16 Poat, Danielle M          13 North Shore-MR       1:41.00    1:47.62        
 17 Graham, Katie M           13 Express Swimming-MR  1:44.87    1:50.79        
 18 Gundersen, Laura C        14 Hurricanes-MR        1:53.65    1:51.54        
 19 Gorgano, Lauren M         13 CSC-MR               1:52.98    1:53.59        
 20 O'Brien, Ashley           13 FLY-MR               1:45.00    1:53.67        
 21 Waithe, Danielle          13 Express Swimming-MR  1:55.10    1:54.80        
 22 Kearns, Bridget M         13 Express Swimming-MR  1:58.17    2:04.15        
 23 Rivera, Alexis            13 Express Swimming-MR  2:00.09    2:09.52        
 -- Pan, Karen                13 Express Swimming-MR  1:43.12         DQ        
 
Girls 13-14 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Francis, Casey L          14 Express Swimming-MR  2:57.67    2:58.99        
                1:25.80   2:58.99 (1:33.19)                                        
  2 Lucas, Marie E            13 Express Swimming-MR  2:55.62    2:59.72        
                1:26.04   2:59.72 (1:33.68)                                        
  3 Hao, Amy P                13 FLY-MR               3:06.28    3:10.34        
                1:30.89   3:10.34 (1:39.45)                                        
  4 Buckley, Taylor A         14 Sachem-MR            3:09.03    3:10.79        
                1:33.51   3:10.79 (1:37.28)                                        
  5 Quinn, Kelly A            13 Express Swimming-MR  3:09.27    3:16.31        
                1:34.32   3:16.31 (1:41.99)                                        
  6 Vizcaino, Kristine J      13 North Shore-MR       3:08.00    3:16.44        
                1:34.31   3:16.44 (1:42.13)                                        
  7 Lotito, Samantha M        14 Express Swimming-MR  3:31.21    3:17.90        
  8 Greff, Christie R         13 Express Swimming-MR  3:21.02    3:19.55        
                1:35.53   3:19.55 (1:44.02)                                        
  9 Hemp, Alexandra A         13 CSC-MR               3:23.38    3:27.60        
 10 Dreiss, Danielle M        14 Express Swimming-MR  3:27.72    3:29.15        
 11 Stanton, Grace S          13 IA-MR                3:21.22    3:31.19        
 12 Neber, Jacqueline         13 Bluefish-MR          3:21.12    3:37.63        
 
Girls 13-14 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Francis, Casey L          14 Express Swimming-MR  1:09.85    1:10.21        
  2 Young, Kayla M            14 Express Swimming-MR  1:14.35    1:13.80        
  3 Giraldo, Daniela          14 FLY-MR               1:14.52    1:13.89        
  4 Lucas, Marie E            13 Express Swimming-MR  1:13.46    1:16.94        
  5 Quinn, Kelly A            13 Express Swimming-MR  1:15.36    1:18.25        
  6 Fitzgerald, Kaitlyn       13 HAA-MR               1:17.48    1:18.43        
  7 Dieterich, Sara D         14 CSC-MR               1:22.77    1:19.18        
  8 Hao, Amy P                13 FLY-MR               1:16.83    1:20.46        
  9 Buckley, Taylor A         14 Sachem-MR            1:13.37    1:21.21        
 10 Donnelly, Alex H          14 North Shore-MR       1:17.00    1:21.46        
 11 Miller, Corley A          13 Sachem-MR            1:20.96    1:22.91        
 12 Sanacore, Kathryn I       14 Express Swimming-MR  1:22.64    1:26.21        
 13 Hodosky, Jessica L        13 CSC-MR               1:23.46    1:26.80        
 14 Marquez, Daniela          13 FLY-MR               1:26.00    1:27.27        
 15 Connor, Megan M           14 HAA-MR               1:22.91    1:27.32        
 16 Scheck, Meaghan E         13 IA-MR                1:29.43    1:27.78        
 17 Hartigan, Colleen G       14 SSL-MR               1:24.55    1:28.34        
 18 Trivino, Ana              13 FLY-MR               1:26.79    1:28.50        
 19 Levine, Corie T           13 Bgnw Marlins-MR      1:27.27    1:31.27        
 20 White, Amanda A           13 Bluefish-MR          1:27.71    1:34.73        
 21 Tusa, Kayla M             14 Express Swimming-MR  1:38.94    1:38.46        
 
Girls 13-14 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Francis, Casey L          14 Express Swimming-MR  2:31.98    2:30.20        
                1:11.07   2:30.20 (1:19.13)                                        
  2 Duncalf, Katie S          14 Bgnw Marlins-MR      2:36.57    2:38.43        
                1:15.92   2:38.43 (1:22.51)                                        
  3 Young, Kayla M            14 Express Swimming-MR  2:44.38    2:41.85        
                1:15.39   2:41.85 (1:26.46)                                        
  4 Hetzer, Nicole M          14 CSC-MR               2:50.05    2:42.32        
                1:17.72   2:42.32 (1:24.60)                                        
  5 Giraldo, Daniela          14 FLY-MR               2:47.15    2:46.02        
                1:16.32   2:46.02 (1:29.70)                                        
  6 Kuzniewski, Kayla J       14 Express Swimming-MR  2:39.31    2:46.07        
                1:18.30   2:46.07 (1:27.77)                                        
  7 Miller, Corley A          13 Sachem-MR            3:06.28    3:06.83        
                1:27.43   3:06.83 (1:39.40)                                        
  8 Li, Justine               14 Express Swimming-MR  3:21.11    3:12.28        
                1:25.78   3:12.28 (1:46.50)                                        
  9 Trivino, Ana              13 FLY-MR               3:05.00    3:16.46        
                1:29.72   3:16.46 (1:46.74)                                        
 
Girls 13-14 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Francis, Casey L          14 Express Swimming-MR  2:29.42    2:30.25        
                1:10.40   2:30.25 (1:19.85)                                        
  2 Lucas, Marie E            13 Express Swimming-MR  2:34.96    2:38.70        
                1:16.76   2:38.70 (1:21.94)                                        
  3 Duncalf, Katie S          14 Bgnw Marlins-MR      2:39.76    2:41.74        
                1:13.60   2:41.74 (1:28.14)                                        
  4 Dieterich, Sara D         14 CSC-MR               2:48.57    2:44.38        
                1:17.21   2:44.38 (1:27.17)                                        
  5 Sawkins, Emma E           13 Bgnw Marlins-MR      2:49.14    2:48.55        
                1:20.20   2:48.55 (1:28.35)                                        
  6 Buckley, Taylor A         14 Sachem-MR            2:42.77    2:48.78        
                1:20.26   2:48.78 (1:28.52)                                        
  7 Young, Kayla M            14 Express Swimming-MR  2:53.64    2:50.52        
                1:21.24   2:50.52 (1:29.28)                                        
  8 Hao, Amy P                13 FLY-MR               2:45.74    2:50.57        
                1:22.93   2:50.57 (1:27.64)                                        
  9 Hartigan, Colleen G       14 SSL-MR               2:47.47    2:51.13        
                1:23.01   2:51.13 (1:28.12)                                        
 10 Lotito, Samantha M        14 Express Swimming-MR  2:55.43    2:52.89        
                1:23.66   2:52.89 (1:29.23)                                        
 11 Richards, Miranda L       13 IA-MR                2:54.38    2:53.61        
                1:22.91   2:53.61 (1:30.70)                                        
 12 Marigold, Skye QI         14 Hurricanes-MR        2:45.34    2:55.18        
                1:22.79   2:55.18 (1:32.39)                                        
 13 Hemp, Alexandra A         13 CSC-MR               3:00.67    2:55.46        
                1:24.59   2:55.46 (1:30.87)                                        
 14 Barcklow, Gabrielle       14 Express Swimming-MR  2:47.26    2:56.95        
                1:21.52   2:56.95 (1:35.43)                                        
 15 Connor, Megan M           14 HAA-MR               2:51.66    2:58.35        
                1:25.27   2:58.35 (1:33.08)                                        
 16 Vizcaino, Kristine J      13 North Shore-MR       2:51.00    2:59.58        
                1:28.31   2:59.58 (1:31.27)                                        
 17 Glenday, Kerry J          13 IA-MR                2:57.38    3:00.21        
                1:28.64   3:00.21 (1:31.57)                                        
 18 Scheck, Meaghan E         13 IA-MR                3:00.07    3:00.31        
                1:30.08   3:00.31 (1:30.23)                                        
 19 Fridrich, Tiare J         13 IA-MR                3:04.98    3:00.53        
                1:23.46   3:00.53 (1:37.07)                                        
 20 Miller, Corley A          13 Sachem-MR            2:55.54    3:00.63        
                1:29.31   3:00.63 (1:31.32)                                        
 21 Parish, Emily R           13 Bgnw Marlins-MR      3:02.85    3:01.18        
                1:26.33   3:01.18 (1:34.85)                                        
 22 Clarkson, Marie E         14 Express Swimming-MR  2:49.81    3:01.22        
                1:24.95   3:01.22 (1:36.27)                                        
 23 Sanacore, Kathryn I       14 Express Swimming-MR  2:58.15    3:01.58        
                1:24.19   3:01.58 (1:37.39)                                        
 24 Li, Justine               14 Express Swimming-MR  3:21.22    3:04.84        
                1:24.87   3:04.84 (1:39.97)                                        
 25 Noonan, Kristen N         13 Express Swimming-MR  3:03.82    3:06.79        
                1:26.87   3:06.79 (1:39.92)                                        
 26 Roche, Bridget M          13 IA-MR                3:07.55    3:08.66        
                1:32.82   3:08.66 (1:35.84)                                        
 27 Poat, Danielle M          13 North Shore-MR       3:17.00    3:09.17        
                1:32.37   3:09.17 (1:36.80)                                        
 28 Brosnan, Lindsey A        13 Bgnw Marlins-MR      3:30.00    3:11.40        
                1:31.02   3:11.40 (1:40.38)                                        
 29 Hodosky, Jessica L        13 CSC-MR               3:04.69    3:11.45        
                1:27.43   3:11.45 (1:44.02)                                        
 30 WU, Gloria C              13 Abbe Swim Team-MR    3:00.00    3:13.56        
                1:32.25   3:13.56 (1:41.31)                                        
 31 Buckley, Sara E           13 North Shore-MR       3:20.00    3:17.40        
                1:35.59   3:17.40 (1:41.81)                                        
 32 Tusa, Kayla M             14 Express Swimming-MR  3:08.79    3:17.41        
                1:33.41   3:17.41 (1:44.00)                                        
 33 White, Amanda A           13 Bluefish-MR          3:18.29    3:20.71        
                1:34.72   3:20.71 (1:45.99)                                        
 34 Gorgano, Lauren M         13 CSC-MR                    NT    3:27.77        
                1:37.69   3:27.77 (1:50.08)                                        
 35 Kearns, Bridget M         13 Express Swimming-MR  3:25.02    3:29.55        
                1:37.73   3:29.55 (1:51.82)                                        
 36 Graham, Katie M           13 Express Swimming-MR  3:29.99    3:38.47        
                1:50.60   3:38.47 (1:47.87)                                        
 
Girls 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Trail, Melissa L          16 Bgnw Marlins-MR        28.61      28.87        
  2 Leong, Keara M            16 FLY-MR                 28.56      29.40        
  3 Mazzetti, Eleonora        15 FLY-MR                 29.99      29.58        
  4 Glenday, Heather M        17 IA-MR                  28.70      29.84        
  5 Dieterich, Sara D         14 CSC-MR                 31.12      29.94        
  6 NG, Lauren                15 Abbe Swim Team-MR      29.00      30.17        
  7 Sung, Julia               17 FLY-MR                 31.00      30.41        
  8 Kraus, Katherine A        16 FLY-MR                 30.28      30.68        
  9 Berkman, Maddy R          15 Bgnw Marlins-MR        30.37      30.85        
 10 Miller, Heather R         15 Sachem-MR              30.75      30.90        
 11 Sabatini, Nina B          16 Express Swimming-MR    30.07      30.97        
 12 Kenny, Erin T             15 Express Swimming-MR    30.95      31.00        
 13 Fabrizio, Jessica M       14 North Shore-MR         30.00      31.09        
 14 Kuzniewski, Kayla J       14 Express Swimming-MR    29.98      31.15        
 15 Kim, Jane                 18 FLY-MR                 30.68      31.20        
 16 Leung, Alissa             15 Express Swimming-MR    31.00      31.38        
 17 Lai, Diana Y              15 Express Swimming-MR    32.59      31.97        
 18 Kuzniewski, Megan A       17 Express Swimming-MR    31.86      32.47        
 19 Vasquez, Ani R            17 North Shore-MR         31.00      32.53        
 20 Mazza, Kelly A            17 Express Swimming-MR    31.66      32.64        
 21 Pablo, Aileen             17 FLY-MR                 32.87      32.81        
 22 Rudolph, Holly E          17 Express Swimming-MR    32.14      32.82        
 23 Destefano, Tori L         15 Express Swimming-MR    32.00      32.99        
 24 Tusa, Joana F             16 Express Swimming-MR    32.00      33.13        
 25 Quinn, Shannon C          15 Express Swimming-MR    33.03      33.23        
 26 Modelewski, Hailey        15 Bluefish-MR            31.95      33.34        
 27 wU, Marian                19 Abbe Swim Team-MR      30.00      33.60        
 28 Baudinet, Anne T          15 Bgnw Marlins-MR        32.88      34.04        
 29 Palladino, Erica L        15 Express Swimming-MR    34.66      34.11        
 30 Rappaport, Roxy S         16 Bgnw Marlins-MR        34.38      34.58        
 31 Davis, Lauren A           18 CSC-MR                 36.28      34.76        
 32 Rebholz, Pamela K         16 Bluefish-MR            33.21      34.84        
 32 Kearns, Emily R           15 Express Swimming-MR    34.46      34.84        
 34 Mirabal, Blair V          16 FLY-MR                 33.66      34.92        
 35 Ragnanen, Karen E         15 Unattached             34.20      35.61        
 36 Rozakis, Alexandra E      15 Express Swimming-MR    38.67      37.18        
 37 Miao, Kelly               15 Express Swimming-MR    37.67      39.64        
 
Girls 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Trail, Melissa L          16 Bgnw Marlins-MR      1:03.13    1:04.26        
  2 Leong, Keara M            16 FLY-MR               1:02.25    1:04.75        
  3 Warren, Frances V         16 Express Swimming-MR  1:03.04    1:04.78        
  4 Sung, Julia               17 FLY-MR               1:09.00    1:06.48        
  5 Mazzetti, Eleonora        15 FLY-MR               1:06.70    1:06.71        
  5 Sabatini, Nina B          16 Express Swimming-MR  1:04.50    1:06.71        
  7 Kraus, Katherine A        16 FLY-MR               1:06.92    1:06.78        
  8 Miller, Heather R         15 Sachem-MR            1:06.03    1:06.79        
  9 Krebs, Kristen E          16 Express Swimming-MR  1:05.64    1:07.19        
 10 Kenny, Erin T             15 Express Swimming-MR  1:06.73    1:07.33        
 11 Donnelly, Alex H          14 North Shore-MR       1:05.00    1:07.97        
 12 Rota, Alexandra P         15 Bgnw Marlins-MR      1:06.93    1:08.65        
 13 Kim, Jane                 18 FLY-MR               1:06.94    1:09.91        
 14 Minetree, Maddie L        15 Hurricanes-MR        1:07.17    1:09.96        
 15 Mazza, Kelly A            17 Express Swimming-MR  1:07.46    1:10.34        
 16 Madalena, Kathryn M       16 Express Swimming-MR       NT    1:11.44        
 17 DuPre, Pamela J           15 IA-MR                1:08.86    1:11.46        
 18 Dans, Miesha K            15 Express Swimming-MR  1:08.60    1:11.51        
 19 Vasquez, Ani R            17 North Shore-MR       1:08.00    1:11.72        
 20 Forman, Maud M            15 IA-MR                1:11.23    1:11.76        
 21 Lai, Diana Y              15 Express Swimming-MR  1:11.80    1:12.06        
 22 Pierce, Sara N            15 IA-MR                1:11.08    1:12.13        
 23 Littlefield, Danica M     15 Sachem-MR            1:09.91    1:13.37        
 24 Baudinet, Anne T          15 Bgnw Marlins-MR      1:13.60    1:13.38        
 25 Alessi, Jessica L         16 Sachem-MR            1:11.04    1:13.75        
 26 McCarthy, Kellyn M        16 FLY-MR               1:10.00    1:14.21        
 27 Rappaport, Roxy S         16 Bgnw Marlins-MR      1:15.13    1:15.28        
 28 Palladino, Erica L        15 Express Swimming-MR  1:14.93    1:15.54        
 29 Modelewski, Hailey        15 Bluefish-MR          1:12.63    1:15.67        
 30 Davis, Lauren A           18 CSC-MR               1:15.89    1:16.48        
 31 Katz, Megan A             13 HAA-MR               1:14.03    1:18.21        
 32 Ko, Jennifer E            16 FLY-MR               1:19.45    1:18.44        
 33 Schneider, Amanda         15 Sachem-MR            1:13.07    1:19.61        
 34 Mirabal, Blair V          16 FLY-MR               1:16.50    1:19.92        
 35 Ragnanen, Karen E         15 Unattached           1:16.75    1:20.66        
 36 Kearns, Emily R           15 Express Swimming-MR  1:14.14    1:21.48        
 37 Rebholz, Pamela K         16 Bluefish-MR          1:14.05    1:24.22        
 
Girls 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chan, Olivia              14 Express Swimming-MR  2:11.85    2:12.57        
                1:03.83   2:12.57 (1:08.74)                                        
  2 Warren, Frances V         16 Express Swimming-MR  2:11.11    2:18.14        
                1:07.50   2:18.14 (1:10.64)                                        
  3 Brooke, Taylor W          17 Express Swimming-MR  2:24.34    2:19.54        
                1:08.37   2:19.54 (1:11.17)                                        
  3 Glenday, Heather M        17 IA-MR                2:12.26    2:19.54        
                1:08.69   2:19.54 (1:10.85)                                        
  5 Fabrizio, Jessica M       14 North Shore-MR       2:18.00    2:19.96        
                1:07.49   2:19.96 (1:12.47)                                        
  6 Krebs, Kristen E          16 Express Swimming-MR  2:15.68    2:24.28        
                1:09.40   2:24.28 (1:14.88)                                        
  7 Kraus, Katherine A        16 FLY-MR               2:25.87    2:24.82        
                1:10.83   2:24.82 (1:13.99)                                        
  8 Sabatini, Nina B          16 Express Swimming-MR  2:19.90    2:26.85        
                1:10.36   2:26.85 (1:16.49)                                        
  9 Leong, Keara M            16 FLY-MR                    NT    2:27.54        
                1:09.76   2:27.54 (1:17.78)                                        
 10 Kenny, Erin T             15 Express Swimming-MR       NT    2:28.71        
                1:12.25   2:28.71 (1:16.46)                                        
 11 Kuzniewski, Megan A       17 Express Swimming-MR  2:24.94    2:29.06        
                1:13.11   2:29.06 (1:15.95)                                        
 12 Miller, Heather R         15 Sachem-MR            2:25.05    2:29.91        
                1:13.00   2:29.91 (1:16.91)                                        
 13 Kuzniewski, Kayla J       14 Express Swimming-MR  2:22.38    2:31.80        
                1:13.92   2:31.80 (1:17.88)                                        
 14 Quinn, Shannon C          15 Express Swimming-MR  2:28.17    2:33.80        
                1:15.31   2:33.80 (1:18.49)                                        
 15 Graham, Caitlin J         16 FLY-MR               2:30.00    2:41.06        
                1:17.07   2:41.06 (1:23.99)                                        
 16 Davis, Lauren A           18 CSC-MR               2:41.23    2:42.08        
                1:19.31   2:42.08 (1:22.77)                                        
 17 Katz, Megan A             13 HAA-MR               2:41.17    2:42.14        
                1:19.74   2:42.14 (1:22.40)                                        
 18 Lai, Diana Y              15 Express Swimming-MR  2:43.35    2:43.35        
                1:19.09   2:43.35 (1:24.26)                                        
 19 Destefano, Tori L         15 Express Swimming-MR  2:41.91    2:44.42        
                1:20.29   2:44.42 (1:24.13)                                        
 20 Palladino, Erica L        15 Express Swimming-MR  2:41.56    2:44.66        
                1:19.94   2:44.66 (1:24.72)                                        
 21 Modelewski, Hailey        15 Bluefish-MR          2:47.71    2:46.68        
                1:20.57   2:46.68 (1:26.11)                                        
 22 Rudolph, Holly E          17 Express Swimming-MR  2:35.96    2:49.17        
                1:20.50   2:49.17 (1:28.67)                                        
 23 Kearns, Emily R           15 Express Swimming-MR  2:38.23    2:52.37        
                1:22.65   2:52.37 (1:29.72)                                        
 24 Rozakis, Alexandra E      15 Express Swimming-MR  3:10.34    2:59.33        
                1:25.59   2:59.33 (1:33.74)                                        
 25 Haddow, Shanna            10 Bluefish-MR          2:57.48    3:03.22        
                1:25.52   3:03.22 (1:37.70)                                        
 
Girls 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Leung, Alissa             15 Express Swimming-MR  1:05.86    1:09.93        
  2 Glenday, Heather M        17 IA-MR                1:12.74    1:14.91        
  3 Warren, Frances V         16 Express Swimming-MR  1:13.75    1:15.25        
  4 Trail, Melissa L          16 Bgnw Marlins-MR      1:10.42    1:16.33        
  5 Berkman, Maddy R          15 Bgnw Marlins-MR      1:14.62    1:16.51        
  6 Rota, Alexandra P         15 Bgnw Marlins-MR      1:16.85    1:16.80        
  7 Miller, Heather R         15 Sachem-MR            1:16.83    1:17.44        
  8 Kuzniewski, Kayla J       14 Express Swimming-MR  1:12.30    1:17.53        
  9 Kraus, Katherine A        16 FLY-MR               1:18.36    1:17.87        
  9 Madalena, Kathryn M       16 Express Swimming-MR  1:14.30    1:17.87        
 11 Sung, Julia               17 FLY-MR               1:19.00    1:17.91        
 12 Baudinet, Anne T          15 Bgnw Marlins-MR      1:17.49    1:17.96        
 13 NG, Lauren                15 Abbe Swim Team-MR    1:14.00    1:18.22        
 14 Vasquez, Ani R            17 North Shore-MR       1:14.00    1:20.12        
 15 Sabatini, Nina B          16 Express Swimming-MR  1:17.76    1:21.42        
 16 Mazza, Kelly A            17 Express Swimming-MR  1:24.32    1:23.05        
 17 Kenny, Erin T             15 Express Swimming-MR  1:20.93    1:24.36        
 18 Quinn, Shannon C          15 Express Swimming-MR  1:22.57    1:25.28        
 19 wU, Marian                19 Abbe Swim Team-MR    1:18.00    1:25.89        
 20 Rudolph, Holly E          17 Express Swimming-MR  1:20.49    1:26.57        
 21 Davis, Lauren A           18 CSC-MR               1:27.78    1:26.66        
 22 Lai, Diana Y              15 Express Swimming-MR  1:34.48    1:28.57        
 23 Palladino, Erica L        15 Express Swimming-MR  1:23.93    1:28.90        
 24 Katz, Megan A             13 HAA-MR               1:28.89    1:29.23        
 25 Mirabal, Blair V          16 FLY-MR               1:27.70    1:30.55        
 26 Kearns, Emily R           15 Express Swimming-MR  1:23.38    1:32.76        
 27 Ragnanen, Karen E         15 Unattached           1:27.24    1:33.11        
 28 Rozakis, Alexandra E      15 Express Swimming-MR  1:31.21    1:38.18        
 
Girls 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Leung, Alissa             15 Express Swimming-MR  2:20.51    2:30.98        
                1:12.71   2:30.98 (1:18.27)                                        
  2 Warren, Frances V         16 Express Swimming-MR  2:30.41    2:39.18        
                1:18.35   2:39.18 (1:20.83)                                        
  3 Trail, Melissa L          16 Bgnw Marlins-MR      2:35.91    2:43.26        
                1:19.04   2:43.26 (1:24.22)                                        
  4 Mu, Isabella              15 Express Swimming-MR  2:35.88    2:44.40        
                1:20.16   2:44.40 (1:24.24)                                        
  5 Madalena, Kathryn M       16 Express Swimming-MR  2:37.34    2:45.33        
                1:22.35   2:45.33 (1:22.98)                                        
  6 Jacobsen, Ginger M        16 Express Swimming-MR  2:39.90    2:45.49        
                2:45.83         2:45.49 ( )                                        
  7 Fabrizio, Jessica M       14 North Shore-MR       2:40.00    2:46.66        
                1:21.40   2:46.66 (1:25.26)                                        
  8 Kraus, Katherine A        16 FLY-MR               2:52.46    2:47.23        
                1:20.77   2:47.23 (1:26.46)                                        
  9 Krebs, Kristen E          16 Express Swimming-MR  2:46.54    2:47.24        
                1:22.60   2:47.24 (1:24.64)                                        
 10 Baudinet, Anne T          15 Bgnw Marlins-MR      2:48.12    2:47.66        
                1:21.66   2:47.66 (1:26.00)                                        
 11 DuPre, Pamela J           15 IA-MR                2:52.24    2:50.26        
                1:24.97   2:50.26 (1:25.29)                                        
 12 Donnelly, Alex H          14 North Shore-MR       2:43.00    2:51.53        
                1:23.36   2:51.53 (1:28.17)                                        
 13 Alessi, Jessica L         16 Sachem-MR            2:50.91    2:52.46        
                1:23.85   2:52.46 (1:28.61)                                        
 14 Minetree, Maddie L        15 Hurricanes-MR        2:48.00    2:53.92        
                1:24.73   2:53.92 (1:29.19)                                        
 15 Kenny, Erin T             15 Express Swimming-MR  2:48.42    2:53.98        
                1:26.66   2:53.98 (1:27.32)                                        
 16 Kuzniewski, Megan A       17 Express Swimming-MR  2:40.62    2:56.30        
                1:26.33   2:56.30 (1:29.97)                                        
 17 Sabatini, Nina B          16 Express Swimming-MR  2:47.79    2:56.67        
                1:26.77   2:56.67 (1:29.90)                                        
 18 Forman, Maud M            15 IA-MR                2:53.74    2:58.67        
                1:26.34   2:58.67 (1:32.33)                                        
 19 Lawler, Rachel            15 Express Swimming-MR  2:59.25    3:04.31        
                1:29.46   3:04.31 (1:34.85)                                        
 20 Palladino, Erica L        15 Express Swimming-MR  3:10.50    3:09.54        
                1:33.51   3:09.54 (1:36.03)                                        
 21 Mirabal, Blair V          16 FLY-MR               3:08.59    3:11.12        
                1:30.53   3:11.12 (1:40.59)                                        
 22 Schneider, Amanda         15 Sachem-MR            3:03.17    3:13.66        
                1:35.55   3:13.66 (1:38.11)                                        
 23 Pierce, Sara N            15 IA-MR                3:05.39    3:13.96        
                1:34.04   3:13.96 (1:39.92)                                        
 24 Katz, Megan A             13 HAA-MR               3:09.69    3:16.11        
                1:34.88   3:16.11 (1:41.23)                                        
 25 Rozakis, Alexandra E      15 Express Swimming-MR       NT    3:30.56        
                1:42.10   3:30.56 (1:48.46)                                        
 -- Vasquez, Ani R            17 North Shore-MR       2:46.00         DQ        
      Declared false start
 
Girls 50 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Sung, Julia               17 FLY-MR                    NT      38.41        
  2 Trivino, Maria A          12 FLY-MR                    NT      39.79        
 
Girls 50 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sung, Julia               17 FLY-MR                    NT      37.77        
 
Girls 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chan, Olivia              14 Express Swimming-MR  1:12.83    1:16.49        
  2 Kim, Jane                 18 FLY-MR               1:20.05    1:22.04        
  3 Leung, Alissa             15 Express Swimming-MR  1:19.09    1:23.32        
  4 Fabrizio, Jessica M       14 North Shore-MR       1:17.00    1:24.19        
  5 Sung, Julia               17 FLY-MR               1:26.00    1:25.06        
  6 Madalena, Kathryn M       16 Express Swimming-MR  1:20.03    1:25.12        
  7 McCarthy, Kellyn M        16 FLY-MR               1:23.00    1:27.76        
  8 Rota, Alexandra P         15 Bgnw Marlins-MR      1:25.26    1:27.79        
  9 Rebholz, Pamela K         16 Bluefish-MR          1:22.14    1:28.15        
 10 Graham, Caitlin J         16 FLY-MR               1:27.17    1:30.61        
 11 Vasquez, Ani R            17 North Shore-MR       1:23.00    1:32.15        
 12 Mazzetti, Eleonora        15 FLY-MR               1:35.01    1:32.50        
 13 Destefano, Tori L         15 Express Swimming-MR  1:25.62    1:32.98        
 14 Palladino, Erica L        15 Express Swimming-MR  1:36.61    1:33.77        
 15 Modelewski, Hailey        15 Bluefish-MR          1:30.41    1:34.75        
 16 Lawler, Rachel            15 Express Swimming-MR  1:34.26    1:35.75        
 17 Rappaport, Roxy S         16 Bgnw Marlins-MR      1:32.65    1:36.41        
 18 Leong, Keara M            16 FLY-MR               1:40.00    1:36.43        
 19 Jacobsen, Ginger M        16 Express Swimming-MR  1:31.14    1:36.66        
 20 Lai, Diana Y              15 Express Swimming-MR  1:32.92    1:37.88        
 21 Littlefield, Danica M     15 Sachem-MR            1:29.17    1:38.08        
 22 Davis, Lauren A           18 CSC-MR               1:38.52    1:38.24        
 23 Miller, Heather R         15 Sachem-MR            1:29.83    1:38.63        
 24 Mazza, Kelly A            17 Express Swimming-MR  1:37.65    1:38.92        
 25 Ko, Jennifer E            16 FLY-MR               1:33.76    1:39.09        
 26 Ragnanen, Karen E         15 Unattached           1:47.75    1:44.50        
 27 Kearns, Emily R           15 Express Swimming-MR  1:36.46    1:44.86        
 28 Katz, Megan A             13 HAA-MR               1:45.85    1:52.15        
 29 Kuester, Garrity A         8 Express Swimming-MR  2:16.45    2:11.99        
 
Girls 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chan, Olivia              14 Express Swimming-MR  2:36.92    2:41.98        
                1:16.75   2:41.98 (1:25.23)                                        
  2 Brooke, Taylor W          17 Express Swimming-MR  2:48.04    2:54.44        
                1:23.20   2:54.44 (1:31.24)                                        
  3 Leung, Alissa             15 Express Swimming-MR  2:46.66    2:55.88        
                1:24.38   2:55.88 (1:31.50)                                        
  4 Kim, Jane                 18 FLY-MR               2:55.63    2:56.56        
                1:24.68   2:56.56 (1:31.88)                                        
  5 Madalena, Kathryn M       16 Express Swimming-MR  2:51.78    2:57.47        
                1:25.11   2:57.47 (1:32.36)                                        
  6 Fabrizio, Jessica M       14 North Shore-MR       2:50.00    2:58.54        
                1:25.13   2:58.54 (1:33.41)                                        
  7 Sung, Julia               17 FLY-MR               3:02.00    3:03.05        
                1:27.98   3:03.05 (1:35.07)                                        
  8 Krebs, Kristen E          16 Express Swimming-MR  3:02.74    3:05.46        
                1:29.36   3:05.46 (1:36.10)                                        
  9 Rota, Alexandra P         15 Bgnw Marlins-MR      3:06.41    3:06.11        
                1:29.35   3:06.11 (1:36.76)                                        
 10 Rebholz, Pamela K         16 Bluefish-MR          2:57.88    3:11.24        
                1:31.53   3:11.24 (1:39.71)                                        
 11 Graham, Caitlin J         16 FLY-MR               3:08.04    3:13.45        
                1:32.89   3:13.45 (1:40.56)                                        
 12 Lotito, Taylor P          12 Express Swimming-MR       NT    3:20.58        
                1:40.08   3:20.58 (1:40.50)                                        
 13 Destefano, Tori L         15 Express Swimming-MR  3:18.67    3:21.19        
                1:34.64   3:21.19 (1:46.55)                                        
 14 Baudinet, Anne T          15 Bgnw Marlins-MR      3:25.22    3:21.23        
                1:37.36   3:21.23 (1:43.87)                                        
 15 Palladino, Erica L        15 Express Swimming-MR  3:29.49    3:25.92        
                1:40.39   3:25.92 (1:45.53)                                        
 16 Lai, Diana Y              15 Express Swimming-MR  3:23.06    3:27.78        
                1:39.16   3:27.78 (1:48.62)                                        
 
Girls 50 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Graham, Caitlin J         16 FLY-MR                    NT      33.29        
 
Girls 50 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Graham, Caitlin J         16 FLY-MR                    NT      33.16        
 
Girls 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chan, Olivia              14 Express Swimming-MR  1:05.05    1:05.74        
  2 Trail, Melissa L          16 Bgnw Marlins-MR      1:06.38    1:08.84        
  3 Warren, Frances V         16 Express Swimming-MR  1:07.41    1:08.90        
  4 Berkman, Maddy R          15 Bgnw Marlins-MR      1:08.75    1:10.69        
  5 Brooke, Taylor W          17 Express Swimming-MR  1:09.10    1:11.58        
  6 Rota, Alexandra P         15 Bgnw Marlins-MR      1:18.60    1:16.91        
  7 Kuzniewski, Kayla J       14 Express Swimming-MR  1:12.75    1:17.34        
  8 Krebs, Kristen E          16 Express Swimming-MR  1:16.07    1:17.62        
  9 Graham, Caitlin J         16 FLY-MR               1:17.00    1:19.02        
 10 Mazzetti, Eleonora        15 FLY-MR               1:23.30    1:21.89        
 11 Kuzniewski, Megan A       17 Express Swimming-MR  1:13.83    1:21.99        
 12 Modelewski, Hailey        15 Bluefish-MR          1:18.49    1:22.88        
 13 Mazza, Kelly A            17 Express Swimming-MR  1:18.41    1:23.09        
 14 Rappaport, Roxy S         16 Bgnw Marlins-MR      1:22.51    1:23.16        
 15 Pablo, Aileen             17 FLY-MR               1:21.76    1:23.45        
 16 Tusa, Joana F             16 Express Swimming-MR  1:17.77    1:28.52        
 17 Katz, Megan A             13 HAA-MR               1:34.93    1:33.56        
 18 Ragnanen, Karen E         15 Unattached           1:33.03    1:36.53        
 
Girls 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Warren, Frances V         16 Express Swimming-MR  2:22.45    2:27.81        
                1:10.04   2:27.81 (1:17.77)                                        
  2 Chan, Olivia              14 Express Swimming-MR  2:23.83    2:28.26        
                1:09.43   2:28.26 (1:18.83)                                        
  3 Mu, Isabella              15 Express Swimming-MR  2:32.10    2:39.01        
                1:15.68   2:39.01 (1:23.33)                                        
  4 Kuzniewski, Megan A       17 Express Swimming-MR  2:35.10    2:52.43        
                1:18.99   2:52.43 (1:33.44)                                        
  5 Rappaport, Roxy S         16 Bgnw Marlins-MR      2:57.79    3:02.54        
                1:21.97   3:02.54 (1:40.57)                                        
 
Girls 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chan, Olivia              14 Express Swimming-MR  2:22.36    2:26.79        
                1:10.19   2:26.79 (1:16.60)                                        
  2 Trail, Melissa L          16 Bgnw Marlins-MR      2:33.08    2:36.06        
                1:12.98   2:36.06 (1:23.08)                                        
  3 Leung, Alissa             15 Express Swimming-MR  2:28.64    2:37.93        
                1:12.11   2:37.93 (1:25.82)                                        
  4 Mu, Isabella              15 Express Swimming-MR  2:34.69    2:39.16        
                1:15.31   2:39.16 (1:23.85)                                        
  5 Fabrizio, Jessica M       14 North Shore-MR       2:37.00    2:41.04        
                1:19.42   2:41.04 (1:21.62)                                        
  6 Krebs, Kristen E          16 Express Swimming-MR  2:35.81    2:41.07        
                1:18.32   2:41.07 (1:22.75)                                        
  7 Kim, Jane                 18 FLY-MR               2:40.96    2:41.23        
                1:19.10   2:41.23 (1:22.13)                                        
  8 Madalena, Kathryn M       16 Express Swimming-MR  2:35.90    2:41.55        
                1:18.69   2:41.55 (1:22.86)                                        
  9 Rota, Alexandra P         15 Bgnw Marlins-MR      2:44.94    2:42.85        
                1:17.66   2:42.85 (1:25.19)                                        
 10 Sung, Julia               17 FLY-MR               2:48.00    2:43.91        
                1:19.87   2:43.91 (1:24.04)                                        
 11 Kraus, Katherine A        16 FLY-MR               2:49.07    2:46.02        
                1:16.59   2:46.02 (1:29.43)                                        
 12 Miller, Heather R         15 Sachem-MR            2:50.21    2:46.18        
                1:20.40   2:46.18 (1:25.78)                                        
 13 Kenny, Erin T             15 Express Swimming-MR  2:49.02    2:49.97        
                1:22.04   2:49.97 (1:27.93)                                        
 14 Jacobsen, Ginger M        16 Express Swimming-MR  2:47.50    2:50.32        
                1:20.29   2:50.32 (1:30.03)                                        
 15 Mazzetti, Eleonora        15 FLY-MR               2:54.11    2:51.12        
                1:20.59   2:51.12 (1:30.53)                                        
 16 Donnelly, Alex H          14 North Shore-MR       2:44.00    2:51.51        
                1:21.09   2:51.51 (1:30.42)                                        
 17 Minetree, Maddie L        15 Hurricanes-MR        2:50.58    2:51.67        
                1:19.43   2:51.67 (1:32.24)                                        
 18 Baudinet, Anne T          15 Bgnw Marlins-MR      2:54.72    2:51.68        
                1:19.84   2:51.68 (1:31.84)                                        
 19 Graham, Caitlin J         16 FLY-MR               2:47.80    2:52.74        
                1:20.86   2:52.74 (1:31.88)                                        
 20 Sabatini, Nina B          16 Express Swimming-MR  2:48.29    2:53.28        
                1:22.20   2:53.28 (1:31.08)                                        
 21 Mazza, Kelly A            17 Express Swimming-MR  2:52.12    2:54.95        
                1:21.82   2:54.95 (1:33.13)                                        
 22 Lawler, Rachel            15 Express Swimming-MR  2:55.32    2:57.68        
                1:24.00   2:57.68 (1:33.68)                                        
 23 Forman, Maud M            15 IA-MR                2:58.98    2:59.04        
                1:24.99   2:59.04 (1:34.05)                                        
 24 Littlefield, Danica M     15 Sachem-MR            2:48.08    3:00.16        
                1:24.73   3:00.16 (1:35.43)                                        
 25 Alessi, Jessica L         16 Sachem-MR            2:54.13    3:00.43        
                1:22.54   3:00.43 (1:37.89)                                        
 26 Modelewski, Hailey        15 Bluefish-MR          2:56.23    3:01.60        
                1:25.78   3:01.60 (1:35.82)                                        
 27 Lai, Diana Y              15 Express Swimming-MR  3:06.53    3:02.04        
                1:26.00   3:02.04 (1:36.04)                                        
 28 Destefano, Tori L         15 Express Swimming-MR  3:01.37    3:05.16        
                1:28.81   3:05.16 (1:36.35)                                        
 29 Dans, Miesha K            15 Express Swimming-MR  2:53.83    3:06.38        
                1:26.83   3:06.38 (1:39.55)                                        
 30 Ko, Jennifer E            16 FLY-MR               3:10.29    3:06.50        
                1:29.96   3:06.50 (1:36.54)                                        
 31 Davis, Lauren A           18 CSC-MR               3:20.91    3:06.64        
                1:31.14   3:06.64 (1:35.50)                                        
 32 Schneider, Amanda         15 Sachem-MR            3:02.78    3:07.57        
                1:32.81   3:07.57 (1:34.76)                                        
 33 Kearns, Emily R           15 Express Swimming-MR  2:59.81    3:10.45        
                1:32.69   3:10.45 (1:37.76)                                        
 34 Pierce, Sara N            15 IA-MR                3:00.98    3:13.72        
                1:29.21   3:13.72 (1:44.51)                                        
 35 Ragnanen, Karen E         15 Unattached           3:05.12    3:19.55        
                1:34.20   3:19.55 (1:45.35)                                        
 -- Rozakis, Alexandra E      15 Express Swimming-MR       NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
 
Girls 400 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Leung, Alissa             15 Express Swimming-MR       NT    5:25.76        
                1:14.31   2:34.68 (1:20.37)   4:08.25 (1:33.57)   5:25.76 (1:17.51)
  2 Madalena, Kathryn M       16 Express Swimming-MR       NT    5:37.23        
                1:21.32   2:46.88 (1:25.56)   4:20.14 (1:33.26)   5:37.23 (1:17.09)
 
Boys 10 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meyers, Tyler J           10 Bluefish-MR            33.06      31.30        
  2 Mcalpine, Michael A       10 Unattached             33.16      32.96        
  3 Chen, Geoffrey            10 Express Swimming-MR    33.08      33.11        
  4 McCormack, Cade J         10 Bluefish-MR            35.33      34.09        
  5 Zhao, Steven D            10 FLY-MR                 35.24      34.14        
  6 McLaughlin, Mark W        10 Bgnw Marlins-MR        35.38      35.06        
  7 Ortof, Harry C            10 Express Swimming-MR    37.16      35.44        
  8 Hawkins, Michael J         8 HAA-MR                 35.45      35.46        
  9 McCormack, Aidan N        10 Bluefish-MR            37.56      35.97        
 10 Ho, Timothy                9 Abbe Swim Team-MR      35.00      36.88        
 11 Graham, Joseph P           9 Express Swimming-MR    38.75      37.35        
 12 Mirabal, Isaiah D          9 FLY-MR                 44.01      38.16        
 13 Barker, Evan W             9 Bgnw Marlins-MR        45.00      38.20        
 14 Fitzgerald, Aidan          9 HAA-MR                 41.18      38.42        
 15 Mattone, Robert J         10 Express Swimming-MR    39.24      38.87        
 16 Duval, Justin S           10 Unattached             39.34      39.02        
 17 Sweeney, Sam M             9 Bgnw Marlins-MR        44.00      39.15        
 18 Wissemann, Eric           10 CSC-MR                    NT      39.58        
 19 Weinhofer, Joseph M        9 Sachem-MR              42.49      39.60        
 20 Reindl, James P            9 Express Swimming-MR    39.49      39.62        
 21 Papsco, Zachary T          9 UN-HA-MR               38.25      39.99        
 22 Trail, Trevor J           10 Bgnw Marlins-MR        43.40      40.02        
 23 Phang, yik Fung            9 Abbe Swim Team-MR      36.00      40.07        
 24 Kiendle, Kyle R            9 CSC-MR                 48.01      40.27        
 25 Petrini, Alex D            9 Bgnw Marlins-MR        51.00      40.79        
 26 Hawkins, Raymond P         9 HAA-MR                 38.76      41.27        
 27 Meyers, Matthew            9 Bluefish-MR            46.02      41.99        
 28 Yarbro, Hunter S          10 Express Swimming-MR    48.76      42.17        
 29 DiStasio, James C         10 North Shore-MR         41.00      42.35        
 30 Kreuscher, Kyle J          9 CSC-MR                 51.71      45.26        
 31 Daly, Tommy A              9 North Shore-MR         42.00      45.60        
 32 O'Malley, Connor M         8 HAA-MR                 47.49      45.77        
 33 Broderick, Thomas G        7 Express Swimming-MR    51.08      46.46        
 34 Daly, Nik A                7 North Shore-MR         49.00      49.06        
 35 Sarbanes, Alexander C     10 Express Swimming-MR    49.50      49.12        
 36 Lazar, Spencer R           8 Express Swimming-MR    52.26      51.65        
 37 Subtirely, Robert C       10 CSC-MR                    NT      53.21        
 38 Prevosto, Salvatore A     10 CSC-MR                    NT      55.77        
 39 Mack-Jackson, Benjamin     6 HAA-MR                 58.09      58.23        
 40 Chen, Austin               7 Express Swimming-MR       NT    1:01.92        
 
Boys 10 & Under 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mcalpine, Michael A       10 Unattached           1:14.62    1:14.03        
  2 Chen, Geoffrey            10 Express Swimming-MR  1:14.67    1:14.29        
  3 Zhao, Steven D            10 FLY-MR               1:18.66    1:15.83        
  4 Ho, Timothy                9 Abbe Swim Team-MR    1:18.00    1:18.51        
  5 McLaughlin, Mark W        10 Bgnw Marlins-MR      1:18.61    1:18.54        
  6 McCormack, Aidan N        10 Bluefish-MR          1:19.68    1:18.82        
  7 Ortof, Harry C            10 Express Swimming-MR  1:19.78    1:19.87        
  8 McCormack, Cade J         10 Bluefish-MR          1:20.03    1:20.09        
  9 Hawkins, Michael J         8 HAA-MR               1:18.83    1:20.41        
 10 Romero, Leonardo A        10 FLY-MR               1:28.00    1:24.40        
 11 Graham, Joseph P           9 Express Swimming-MR  1:24.42    1:24.62        
 12 Mirabal, Isaiah D          9 FLY-MR               1:26.00    1:26.35        
 13 Pedisich, Joseph M        10 Sachem-MR            1:27.69    1:26.60        
 14 Duval, Justin S           10 Unattached           1:22.50    1:27.50        
 15 Papsco, Zachary T          9 UN-HA-MR             1:40.25    1:27.76        
 16 Fitzgerald, Aidan          9 HAA-MR               1:33.56    1:28.32        
 17 Kiendle, Kyle R            9 CSC-MR               1:48.41    1:29.27        
 18 Dubs, Chasen E             7 Hurricanes-MR        1:30.00    1:29.82        
 19 Hawkins, Raymond P         9 HAA-MR               1:25.51    1:30.35        
 20 Trail, Trevor J           10 Bgnw Marlins-MR      1:52.81    1:30.52        
 21 Wissemann, Eric           10 CSC-MR                    NT    1:31.12        
 22 Barker, Evan W             9 Bgnw Marlins-MR      1:43.00    1:32.26        
 23 Ryder, Ethan R            10 North Shore-MR       1:30.00    1:34.18        
 24 Penrose, Ryan              9 Bluefish-MR          1:40.90    1:34.69        
 25 Petrini, Alex D            9 Bgnw Marlins-MR      2:02.00    1:34.91        
 26 Wetherbee, Donald B       10 IA-MR                1:55.22    1:35.16        
 27 DiStasio, James C         10 North Shore-MR       1:38.00    1:37.23        
 28 Bourie, Louis              9 Hurricanes-MR        1:32.82    1:39.54        
 29 Meyers, Matthew            9 Bluefish-MR          1:55.20    1:39.59        
 30 Cheng, Timothy A           9 Sachem-MR            1:40.84    1:40.15        
 31 Wendland, Christopher      8 HAA-MR               1:41.58    1:41.15        
 32 Daly, Tommy A              9 North Shore-MR       1:37.00    1:42.41        
 33 Beutel, Brendan M          9 Sachem-MR            1:45.00    1:43.41        
 34 German, Alexander N       10 Express Swimming-MR  1:48.27    1:44.61        
 35 Yarbro, Hunter S          10 Express Swimming-MR  1:55.65    1:46.86        
 36 Duryea, Ryan M             8 Hurricanes-MR        1:58.97    1:47.00        
 37 O'Malley, Connor M         8 HAA-MR               1:46.33    1:47.45        
 38 Daly, Nik A                7 North Shore-MR       1:47.00    1:47.52        
 39 Sarbanes, Alexander C     10 Express Swimming-MR  1:52.73    1:49.90        
 40 Sansiviero, Burke          8 Bluefish-MR          1:55.64    1:51.98        
 41 Lazar, Spencer R           8 Express Swimming-MR  1:56.50    1:53.41        
 42 Bourie, Pierre             7 Hurricanes-MR        2:00.00    2:01.84        
 43 Mack-Jackson, Benjamin     6 HAA-MR               2:30.25    2:02.35        
 44 Subtirely, Robert C       10 CSC-MR                    NT    2:05.50        
 45 Penrose, Kevin             7 Bluefish-MR          2:01.22    2:14.32        
 -- Sweeney, Sam M             9 Bgnw Marlins-MR      1:40.00         DQ        
 -- Broderick, Thomas G        7 Express Swimming-MR  1:46.40         DQ        
 
Boys 10 & Under 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meyers, Tyler J           10 Bluefish-MR            35.62      37.38        
  2 Ho, Timothy                9 Abbe Swim Team-MR      37.00      38.51        
  3 McLaughlin, Mark W        10 Bgnw Marlins-MR        40.77      40.06        
  4 Chen, Geoffrey            10 Express Swimming-MR    40.01      41.02        
  5 Zhao, Steven D            10 FLY-MR                 45.22      41.50        
  6 Michel, Jeff R            10 North Shore-MR         39.00      41.64        
  7 Mcalpine, Michael A       10 Unattached             42.91      43.74        
  8 McCormack, Cade J         10 Bluefish-MR            42.61      43.83        
  9 Ortof, Harry C            10 Express Swimming-MR    44.84      44.21        
 10 Pedisich, Joseph M        10 Sachem-MR              47.34      46.31        
 11 Fitzgerald, Aidan          9 HAA-MR                 47.16      46.57        
 12 McCormack, Aidan N        10 Bluefish-MR            45.21      46.81        
 13 Trail, Trevor J           10 Bgnw Marlins-MR        54.26      46.88        
 14 Barker, Evan W             9 Bgnw Marlins-MR        55.00      47.10        
 15 Sweeney, Sam M             9 Bgnw Marlins-MR        51.00      47.25        
 16 Wissemann, Eric           10 CSC-MR                    NT      47.60        
 17 Romero, Leonardo A        10 FLY-MR                 55.00      48.11        
 18 Hawkins, Raymond P         9 HAA-MR                 46.29      48.42        
 19 Graham, Joseph P           9 Express Swimming-MR    49.55      48.75        
 20 Mirabal, Isaiah D          9 FLY-MR                 57.62      49.23        
 21 Beutel, Brendan M          9 Sachem-MR            1:15.00      49.56        
 22 DiStasio, James C         10 North Shore-MR         48.00      49.75        
 23 Meyers, Matthew            9 Bluefish-MR          1:03.88      50.08        
 24 Ryder, Ethan R            10 North Shore-MR         55.00      50.26        
 25 Petrini, Alex D            9 Bgnw Marlins-MR        55.00      50.41        
 26 Cheng, Timothy A           9 Sachem-MR              51.44      50.81        
 27 Duval, Justin S           10 Unattached             49.66      51.53        
 28 Daly, Tommy A              9 North Shore-MR         50.00      51.83        
 29 Penrose, Ryan              9 Bluefish-MR            53.15      52.81        
 30 Dubs, Chasen E             7 Hurricanes-MR          55.23      53.68        
 31 Wendland, Christopher      8 HAA-MR                 52.74      54.38        
 32 Kiendle, Kyle R            9 CSC-MR               1:00.12      54.48        
 33 Lazar, Spencer R           8 Express Swimming-MR    54.62      54.55        
 34 Yarbro, Hunter S          10 Express Swimming-MR  1:05.45      54.72        
 35 Wetherbee, Donald B       10 IA-MR                  54.61      56.35        
 36 German, Alexander N       10 Express Swimming-MR    57.15      58.12        
 37 Sansiviero, Burke          8 Bluefish-MR            58.86    1:00.01        
 38 Prevosto, Salvatore A     10 CSC-MR                    NT    1:02.16        
 39 O'Malley, Connor M         8 HAA-MR               1:07.07    1:02.89        
 40 Broderick, Thomas G        7 Express Swimming-MR  1:01.46    1:06.37        
 41 Daly, Nik A                7 North Shore-MR         56.00    1:07.21        
 42 Penrose, Kevin             7 Bluefish-MR          1:14.93    1:10.95        
 43 Mack-Jackson, Benjamin     6 HAA-MR               1:09.39    1:13.88        
 
Boys 10 & Under 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meyers, Tyler J           10 Bluefish-MR          1:17.07    1:19.81        
  2 Sigaty, Thomas R          10 North Shore-MR       1:21.00    1:23.20        
  3 Ho, Timothy                9 Abbe Swim Team-MR    1:19.00    1:24.27        
  4 McLaughlin, Mark W        10 Bgnw Marlins-MR      1:27.70    1:25.06        
  5 Chen, Geoffrey            10 Express Swimming-MR  1:28.65    1:29.21        
  6 Michel, Jeff R            10 North Shore-MR       1:25.00    1:29.39        
  7 Hawkins, Michael J         8 HAA-MR               1:35.80    1:32.35        
  8 Mcalpine, Michael A       10 Unattached           1:36.75    1:34.41        
  9 McCormack, Aidan N        10 Bluefish-MR          1:37.87    1:39.17        
 10 Barker, Evan W             9 Bgnw Marlins-MR      1:55.00    1:43.33        
 11 Trail, Trevor J           10 Bgnw Marlins-MR      1:59.74    1:43.48        
 12 Reindl, James P            9 Express Swimming-MR  1:43.28    1:44.24        
 13 DiStasio, James C         10 North Shore-MR       1:44.00    1:49.81        
 14 Wissemann, Eric           10 CSC-MR                    NT    1:50.62        
 15 Meyers, Matthew            9 Bluefish-MR          2:24.13    1:51.13        
 16 Duval, Justin S           10 Unattached           1:52.33    1:51.29        
 17 Daly, Tommy A              9 North Shore-MR       1:56.00    1:52.34        
 18 Mattone, Robert J         10 Express Swimming-MR  1:46.97    1:53.29        
 19 Prevosto, Salvatore A     10 CSC-MR                    NT    2:14.21        
 20 Mack-Jackson, Benjamin     6 HAA-MR               2:14.58    2:15.16        
 21 Daly, Nik A                7 North Shore-MR       2:02.00    2:17.67        
 22 O'Malley, Connor M         8 HAA-MR               2:32.73    2:20.63        
 23 Subtirely, Robert C       10 CSC-MR                    NT    2:36.48        
 -- Lazar, Spencer R           8 Express Swimming-MR  2:01.89         DQ        
 -- Broderick, Thomas G        7 Express Swimming-MR  2:23.31         DQ        
 
Boys 10 & Under 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meyers, Tyler J           10 Bluefish-MR            45.41      44.45        
  2 Mcalpine, Michael A       10 Unattached             47.50      45.65        
  3 Michel, Jeff R            10 North Shore-MR         43.00      46.03        
  4 Chen, Geoffrey            10 Express Swimming-MR    45.39      46.37        
  5 McLaughlin, Mark W        10 Bgnw Marlins-MR        44.67      46.70        
  6 Phang, yik Fung            9 Abbe Swim Team-MR      44.50      47.50        
  7 Ho, Timothy                9 Abbe Swim Team-MR      46.00      50.02        
  8 Duval, Justin S           10 Unattached             52.40      50.45        
  9 Zhao, Steven D            10 FLY-MR                 52.51      50.47        
 10 Graham, Joseph P           9 Express Swimming-MR    50.00      51.49        
 11 Ortof, Harry C            10 Express Swimming-MR    51.82      52.29        
 12 Hawkins, Michael J         8 HAA-MR                 48.70      52.41        
 13 Papsco, Zachary T          9 UN-HA-MR               45.25      53.07        
 14 Mirabal, Isaiah D          9 FLY-MR               1:04.70      54.19        
 15 McCormack, Aidan N        10 Bluefish-MR            54.05      54.25        
 16 Romero, Leonardo A        10 FLY-MR               1:02.00      54.53        
 17 Hawkins, Raymond P         9 HAA-MR                 52.36      54.72        
 18 Wissemann, Eric           10 CSC-MR                    NT      55.27        
 19 Fitzgerald, Aidan          9 HAA-MR                 53.26      55.63        
 20 Sweeney, Sam M             9 Bgnw Marlins-MR      1:00.00      56.45        
 21 Petrini, Alex D            9 Bgnw Marlins-MR      1:03.00      56.56        
 22 Kiendle, Kyle R            9 CSC-MR               1:17.86      57.07        
 23 Daly, Tommy A              9 North Shore-MR         54.00      58.40        
 24 Barker, Evan W             9 Bgnw Marlins-MR      1:05.00      58.90        
 25 Trail, Trevor J           10 Bgnw Marlins-MR      1:21.49      59.72        
 26 Bourie, Louis              9 Hurricanes-MR          50.00    1:00.02        
 27 DiStasio, James C         10 North Shore-MR         51.00    1:00.24        
 28 Yarbro, Hunter S          10 Express Swimming-MR  1:15.43    1:00.40        
 29 Penrose, Ryan              9 Bluefish-MR            57.09    1:00.51        
 30 Cheng, Timothy A           9 Sachem-MR            1:04.87    1:01.05        
 31 Ryder, Ethan R            10 North Shore-MR       1:05.00    1:01.45        
 32 Lazar, Spencer R           8 Express Swimming-MR  1:01.75    1:01.65        
 33 Sarbanes, Alexander C     10 Express Swimming-MR       NT    1:01.98        
 34 Sansiviero, Burke          8 Bluefish-MR          1:04.53    1:01.99        
 35 Pedisich, Joseph M        10 Sachem-MR            1:01.22    1:02.42        
 36 Meyers, Matthew            9 Bluefish-MR          1:06.53    1:02.55        
 37 Daly, Nik A                7 North Shore-MR         55.00    1:03.27        
 38 Beutel, Brendan M          9 Sachem-MR            1:15.00    1:05.28        
 39 O'Malley, Connor M         8 HAA-MR               1:04.41    1:05.31        
 40 German, Alexander N       10 Express Swimming-MR  1:03.32    1:05.42        
 41 Duryea, Ryan M             8 Hurricanes-MR        1:03.47    1:05.63        
 42 Dubs, Chasen E             7 Hurricanes-MR        1:10.00    1:06.88        
 43 Broderick, Thomas G        7 Express Swimming-MR  1:10.01    1:07.63        
 44 Chen, Austin               7 Express Swimming-MR       NT    1:16.09        
 45 Wendland, Christopher      8 HAA-MR               1:07.27    1:16.79        
 46 Penrose, Kevin             7 Bluefish-MR          1:19.89    1:19.29        
 47 Mack-Jackson, Benjamin     6 HAA-MR               1:30.25    1:23.45        
 48 Wetherbee, Donald B       10 IA-MR                1:01.77    1:24.20        
 -- Prevosto, Salvatore A     10 CSC-MR                    NT         DQ        
 -- Subtirely, Robert C       10 CSC-MR                    NT         DQ        
      Non-simultaneous kick
 -- Donatelli, Nicholas        7 Bluefish-MR          1:45.31         DQ        
 
Boys 10 & Under 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sigaty, Thomas R          10 North Shore-MR       1:31.00    1:33.02        
  2 Chen, Geoffrey            10 Express Swimming-MR  1:37.82    1:36.01        
  3 McLaughlin, Mark W        10 Bgnw Marlins-MR      1:38.20    1:39.20        
  4 Michel, Jeff R            10 North Shore-MR       1:38.00    1:44.08        
  5 Phang, yik Fung            9 Abbe Swim Team-MR    1:40.00    1:46.86        
  6 Hawkins, Michael J         8 HAA-MR               2:04.77    1:50.55        
  7 Reindl, James P            9 Express Swimming-MR  1:49.34    1:52.06        
  8 Ortof, Harry C            10 Express Swimming-MR  1:53.97    1:52.47        
  9 Graham, Joseph P           9 Express Swimming-MR  1:45.93    1:52.93        
 10 Hawkins, Raymond P         9 HAA-MR               1:49.98    1:54.91        
 11 Fitzgerald, Aidan          9 HAA-MR               1:58.63    1:58.00        
 12 Papsco, Zachary T          9 UN-HA-MR             1:40.25    2:00.98        
 13 Daly, Tommy A              9 North Shore-MR       1:59.00    2:01.37        
 14 DiStasio, James C         10 North Shore-MR       2:02.00    2:04.57        
 15 Petrini, Alex D            9 Bgnw Marlins-MR      2:20.00    2:05.01        
 16 Weinhofer, Joseph M        9 Sachem-MR            2:09.27    2:08.49        
 17 Sweeney, Sam M             9 Bgnw Marlins-MR      2:17.00    2:08.72        
 18 Kiendle, Kyle R            9 CSC-MR                    NT    2:09.10        
 19 Mattone, Robert J         10 Express Swimming-MR  2:03.83    2:11.84        
 20 Yarbro, Hunter S          10 Express Swimming-MR  2:00.98    2:16.08        
 21 Kreuscher, Kyle J          9 CSC-MR               2:23.06    2:17.44        
 22 O'Malley, Connor M         8 HAA-MR               3:00.25    2:19.57        
 23 Daly, Nik A                7 North Shore-MR       2:02.00    2:20.12        
 24 Broderick, Thomas G        7 Express Swimming-MR       NT    2:24.61        
 -- Lazar, Spencer R           8 Express Swimming-MR  2:20.67         DQ        
 -- Sarbanes, Alexander C     10 Express Swimming-MR       NT         DQ        
 -- Chen, Austin               7 Express Swimming-MR       NT         DQ        
 
Boys 10 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meyers, Tyler J           10 Bluefish-MR            33.17      34.75        
  2 Ho, Timothy                9 Abbe Swim Team-MR      38.00      39.36        
  3 Chen, Geoffrey            10 Express Swimming-MR    38.57      40.02        
  4 Zhao, Steven D            10 FLY-MR                 49.24      41.02        
  5 Mcalpine, Michael A       10 Unattached             40.08      41.42        
  6 Michel, Jeff R            10 North Shore-MR         40.00      42.01        
  7 McCormack, Cade J         10 Bluefish-MR            43.58      42.15        
  8 Duval, Justin S           10 Unattached             45.09      42.30        
  9 Reindl, James P            9 Express Swimming-MR    41.85      42.98        
 10 Ortof, Harry C            10 Express Swimming-MR    40.49      43.34        
 11 Papsco, Zachary T          9 UN-HA-MR               40.25      43.72        
 12 Phang, yik Fung            9 Abbe Swim Team-MR      41.30      43.98        
 13 Trail, Trevor J           10 Bgnw Marlins-MR        54.08      44.26        
 14 Sweeney, Sam M             9 Bgnw Marlins-MR        50.00      45.37        
 15 Barker, Evan W             9 Bgnw Marlins-MR        50.00      46.43        
 16 Weinhofer, Joseph M        9 Sachem-MR              51.00      47.74        
 17 Graham, Joseph P           9 Express Swimming-MR    48.46      49.10        
 18 Mirabal, Isaiah D          9 FLY-MR               1:01.44      55.04        
 19 Kreuscher, Kyle J          9 CSC-MR               1:11.09      55.42        
 20 Kiendle, Kyle R            9 CSC-MR               1:07.89      56.39        
 21 Wissemann, Eric           10 CSC-MR                    NT      59.34        
 22 Lazar, Spencer R           8 Express Swimming-MR  1:01.66    1:00.35        
 23 Yarbro, Hunter S          10 Express Swimming-MR  1:00.90    1:01.02        
 24 Petrini, Alex D            9 Bgnw Marlins-MR      1:13.00    1:01.10        
 25 Hawkins, Raymond P         9 HAA-MR               1:01.57    1:01.65        
 -- Fitzgerald, Aidan          9 HAA-MR               1:02.66         DQ        
 -- Mack-Jackson, Benjamin     6 HAA-MR               1:30.25         DQ        
 
Boys 10 & Under 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sigaty, Thomas R          10 North Shore-MR       1:22.00    1:21.70        
  2 Meyers, Tyler J           10 Bluefish-MR          1:19.61    1:22.67        
  3 Michel, Jeff R            10 North Shore-MR       1:36.00    1:40.08        
  4 Papsco, Zachary T          9 UN-HA-MR             1:40.25    1:44.21        
  5 Graham, Joseph P           9 Express Swimming-MR  2:01.62    1:45.76        
  6 Hawkins, Michael J         8 HAA-MR               1:42.62    1:49.73        
  7 McCormack, Cade J         10 Bluefish-MR          1:44.20    1:59.01        
 
Boys 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DiGiacomo, Daniel         12 Bgnw Marlins-MR        30.26      29.81        
  2 Searson, Jimmy            12 Express Swimming-MR    31.68      31.06        
  3 Cooper, Ian A             12 Bgnw Marlins-MR        33.09      31.34        
  4 Purvis, Robby J           11 Bgnw Marlins-MR        33.82      32.08        
  5 Pompay, John A            11 Express Swimming-MR    32.46      32.56        
  6 Chiang, Peter Q           12 North Shore-MR         32.00      33.08        
  7 Lyons, Michael G          12 Bgnw Marlins-MR        37.28      33.12        
  8 Murphy, Shawn D           12 North Shore-MR         33.00      33.20        
  9 Brittan, James            12 Bluefish-MR            35.62      33.37        
 10 Hildebrandt, Michael      12 Bluefish-MR            33.98      33.48        
 11 Chen, Christopher         11 Express Swimming-MR    35.31      33.51        
 12 Modelewski, Matthew       12 Bluefish-MR            33.96      33.53        
 13 Wachnik, Tony A           12 Bgnw Marlins-MR        38.00      33.92        
 14 Li, Alan                  11 FLY-MR                 35.91      34.27        
 15 Foo, Felix X              11 FLY-MR                 34.78      34.28        
 16 Harrison, Liam F          12 IA-MR                  35.98      34.54        
 17 Caulfield, Michael        12 Bluefish-MR            34.40      34.69        
 18 Earl, Sam                 12 Bluefish-MR            35.48      34.88        
 19 Pizzurro, Nicholas J      12 CSC-MR                 39.01      34.96        
 20 Mattone, Xavier M         11 Express Swimming-MR    36.64      34.97        
 21 Camberdella, Griffen J    11 North Shore-MR         37.00      35.10        
 22 Zinkiewicz, Zachary M     11 IA-MR                  37.11      35.39        
 23 Curd, Howie F             12 Express Swimming-MR    35.64      35.96        
 24 McBride, Justin J         12 FLY-MR                 38.22      36.05        
 25 McDougall, Robert J       11 CSC-MR                 36.93      36.19        
 26 Potenza, Bobby M          12 Bgnw Marlins-MR        38.13      36.34        
 27 Roche, Patrick D          11 IA-MR                  36.15      36.69        
 28 Desmornes, Georgio        11 Express Swimming-MR    36.52      37.38        
 29 Marquardt, Thomas W       12 CSC-MR                    NT      37.63        
 30 Chen, Andrew X            12 Express Swimming-MR    38.22      37.78        
 31 Cazzorla, Daniel          11 FLY-MR                 40.00      37.91        
 32 Murphy, Andrew J          11 North Shore-MR         37.00      38.93        
 33 Marin, Raysean J          11 Unattached             38.67      39.20        
 34 Chang, Kevin C            11 Express Swimming-MR    41.09      39.95        
 35 Guarnieri, Maxwell T      11 Express Swimming-MR    42.37      42.40        
 36 Li, Peter                 12 Express Swimming-MR       NT      43.52        
 37 McCloskey, James T        11 FLY-MR                 53.85      44.04        
 38 Bharat, Richard           11 FLY-MR                 45.00      44.95        
 39 Sanders, Dylan T          11 CSC-MR                 57.24      55.22        
 
Boys 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DiGiacomo, Daniel         12 Bgnw Marlins-MR      1:04.80    1:05.19        
  2 Sullivan, Michael J       12 Express Swimming-MR  1:07.83    1:09.14        
  3 Indimine, Matthew L       12 North Shore-MR       1:10.00    1:09.48        
  4 Purvis, Robby J           11 Bgnw Marlins-MR      1:14.69    1:09.99        
  5 Cooper, Ian A             12 Bgnw Marlins-MR      1:10.94    1:10.07        
  6 Chiang, Peter Q           12 North Shore-MR       1:11.00    1:11.01        
  7 Searson, Jimmy            12 Express Swimming-MR  1:12.15    1:11.20        
  8 Cassara, Conor V          12 Sachem-MR            1:09.22    1:11.41        
  9 Pompay, John A            11 Express Swimming-MR  1:10.62    1:11.43        
 10 Lyons, Michael G          12 Bgnw Marlins-MR      1:31.95    1:12.04        
 11 Hildebrandt, Michael      12 Bluefish-MR          1:13.87    1:13.64        
 12 Brittan, James            12 Bluefish-MR          1:22.00    1:14.56        
 13 Foo, Felix X              11 FLY-MR               1:17.04    1:15.31        
 13 Pizzurro, Nicholas J      12 CSC-MR               1:26.91    1:15.31        
 15 Modelewski, Matthew       12 Bluefish-MR          1:14.86    1:15.32        
 16 Sehri, Mert               12 CSC-MR                    NT    1:15.40        
 17 Battisti, Evan A          12 Express Swimming-MR  1:18.76    1:15.74        
 18 McKenna, Brendan          12 Abbe Swim Team-MR    1:18.00    1:15.75        
 19 Wachnik, Tony A           12 Bgnw Marlins-MR      1:24.00    1:16.49        
 20 Howard, Ben R             11 Hurricanes-MR        1:17.04    1:17.13        
 21 Serbi, Benjamin A         11 Abbe Swim Team-MR    1:20.00    1:18.05        
 22 Earl, Sam                 12 Bluefish-MR          1:15.44    1:18.37        
 23 Chen, Christopher         11 Express Swimming-MR  1:21.38    1:18.80        
 24 Harrison, Liam F          12 IA-MR                1:19.99    1:19.82        
 25 Astilean, Alex            11 Hurricanes-MR        1:25.23    1:20.83        
 26 Roche, Patrick D          11 IA-MR                1:18.93    1:21.37        
 27 Caulfield, Michael        12 Bluefish-MR          1:18.77    1:21.61        
 28 Curd, Howie F             12 Express Swimming-MR  1:18.81    1:21.71        
 29 Potenza, Bobby M          12 Bgnw Marlins-MR      1:33.77    1:22.56        
 30 Cazzorla, Daniel          11 FLY-MR               1:25.00    1:23.30        
 31 Desmornes, Georgio        11 Express Swimming-MR  1:21.71    1:24.28        
 32 McBride, Justin J         12 FLY-MR               1:26.38    1:24.29        
 33 Bourie, Charles T         11 Hurricanes-MR        1:31.95    1:25.40        
 34 Panzarino, Matthew A      12 Express Swimming-MR  1:24.87    1:25.77        
 35 Chen, Andrew X            12 Express Swimming-MR  1:23.81    1:25.90        
 36 Cheng, Daniel J           12 Sachem-MR            1:25.41    1:26.56        
 37 Marquardt, Thomas W       12 CSC-MR                    NT    1:26.90        
 38 Chang, Kevin C            11 Express Swimming-MR  1:32.25    1:29.64        
 39 Dorizas, Chris A          11 Express Swimming-MR  1:35.57    1:32.63        
 40 Marin, Raysean J          11 Unattached           1:27.66    1:32.80        
 41 Shea, Christopher M       12 CSC-MR                    NT    1:33.75        
 42 Penrose, Sean             11 Bluefish-MR          1:35.06    1:36.64        
 43 De los Santos, Sean A     11 FLY-MR               1:43.61    1:36.87        
 44 Harloff, Ryan             11 Express Swimming-MR  1:33.31    1:36.95        
 45 Guarnieri, Maxwell T      11 Express Swimming-MR  1:34.95    1:37.10        
 46 McCloskey, James T        11 FLY-MR               1:56.91    1:37.16        
 47 Fulgieri, Joseph M        11 Express Swimming-MR  1:38.29    1:37.71        
 48 Bharat, Richard           11 FLY-MR               1:40.00    1:41.71        
 49 Sanders, Dylan T          11 CSC-MR               2:20.30    2:05.00        
 -- Connors, Brian G          11 Express Swimming-MR  1:39.32         DQ        
 
Boys 11-12 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Purvis, Robby J           11 Bgnw Marlins-MR        36.05      35.03        
  2 Cooper, Ian A             12 Bgnw Marlins-MR        36.96      36.41        
  3 DiGiacomo, Daniel         12 Bgnw Marlins-MR        37.01      37.10        
  4 Chiang, Peter Q           12 North Shore-MR         38.00      38.37        
  5 McKenna, Brendan          12 Abbe Swim Team-MR      38.50      38.39        
  6 Modelewski, Matthew       12 Bluefish-MR            38.12      39.05        
  7 Lyons, Michael G          12 Bgnw Marlins-MR        43.36      39.33        
  8 Serbi, Benjamin A         11 Abbe Swim Team-MR      41.00      39.82        
  9 Chen, Christopher         11 Express Swimming-MR    38.91      40.23        
 10 Brittan, James            12 Bluefish-MR            40.62      40.87        
 11 Searson, Jimmy            12 Express Swimming-MR    39.68      40.94        
 12 Pompay, John A            11 Express Swimming-MR    38.55      40.96        
 13 Hildebrandt, Michael      12 Bluefish-MR            40.23      41.19        
 14 Harrison, Liam F          12 IA-MR                  42.46      41.46        
 15 Sehri, Mert               12 CSC-MR                    NT      41.96        
 16 Earl, Sam                 12 Bluefish-MR            39.91      42.12        
 17 Wachnik, Tony A           12 Bgnw Marlins-MR        46.00      42.69        
 18 McBride, Justin J         12 FLY-MR                 46.02      43.27        
 19 Chang, Kevin C            11 Express Swimming-MR    44.84      43.48        
 20 Sullivan, Michael J       12 Express Swimming-MR    41.55      43.54        
 21 Cheng, Daniel J           12 Sachem-MR              43.90      43.58        
 22 Roche, Patrick D          11 IA-MR                  40.96      44.40        
 23 Battisti, Evan A          12 Express Swimming-MR    43.06      45.25        
 24 Marquardt, Thomas W       12 CSC-MR                    NT      45.30        
 25 Chen, Andrew X            12 Express Swimming-MR    45.22      45.45        
 26 Caulfield, Michael        12 Bluefish-MR            42.71      45.63        
 27 Curd, Howie F             12 Express Swimming-MR    48.47      47.08        
 28 Astilean, Alex            11 Hurricanes-MR          43.78      47.15        
 29 Potenza, Bobby M          12 Bgnw Marlins-MR        48.69      47.28        
 30 Cazzorla, Daniel          11 FLY-MR                 48.00      47.46        
 31 Dorizas, Chris A          11 Express Swimming-MR    51.02      48.16        
 32 Fulgieri, Joseph M        11 Express Swimming-MR    54.68      48.73        
 33 Panzarino, Matthew A      12 Express Swimming-MR    44.93      49.60        
 34 Desmornes, Georgio        11 Express Swimming-MR    46.57      50.46        
 35 Marin, Raysean J          11 Unattached             47.33      50.77        
 36 Penrose, Sean             11 Bluefish-MR            51.38      51.29        
 37 Bharat, Richard           11 FLY-MR                 55.00      51.72        
 38 Bourie, Charles T         11 Hurricanes-MR          50.43      51.89        
 39 De los Santos, Sean A     11 FLY-MR                 54.53      52.10        
 40 Shea, Christopher M       12 CSC-MR                    NT      52.27        
 41 Connors, Brian G          11 Express Swimming-MR       NT      53.44        
 42 Harloff, Ryan             11 Express Swimming-MR    52.28      54.72        
 43 McCloskey, James T        11 FLY-MR                 59.85      57.30        
 44 Sanders, Dylan T          11 CSC-MR               1:17.12    1:12.22        
 
Boys 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Purvis, Robby J           11 Bgnw Marlins-MR      1:16.91    1:16.74        
  2 DiGiacomo, Daniel         12 Bgnw Marlins-MR      1:19.10    1:19.28        
  3 Zinkiewicz, Zachary M     11 IA-MR                1:24.60    1:23.34        
  4 Lyons, Michael G          12 Bgnw Marlins-MR      1:42.97    1:24.23        
  5 Chiang, Peter Q           12 North Shore-MR       1:22.00    1:24.91        
  6 Modelewski, Matthew       12 Bluefish-MR          1:21.31    1:25.14        
  7 Hildebrandt, Michael      12 Bluefish-MR          1:27.97    1:26.37        
  8 Pompay, John A            11 Express Swimming-MR  1:22.61    1:26.64        
  9 Murphy, Shawn D           12 North Shore-MR       1:27.00    1:28.54        
 10 Brittan, James            12 Bluefish-MR          1:38.17    1:29.26        
 11 Chen, Christopher         11 Express Swimming-MR  1:29.43    1:30.36        
 12 Harrison, Liam F          12 IA-MR                1:34.89    1:30.63        
 13 Sehri, Mert               12 CSC-MR                    NT    1:31.27        
 14 Earl, Sam                 12 Bluefish-MR          1:23.11    1:31.74        
 15 Searson, Jimmy            12 Express Swimming-MR  1:29.67    1:32.02        
 16 Wachnik, Tony A           12 Bgnw Marlins-MR      1:40.00    1:32.75        
 17 McBride, Justin J         12 FLY-MR               1:39.05    1:33.68        
 18 Roche, Patrick D          11 IA-MR                1:32.18    1:34.01        
 19 Murphy, Andrew J          11 North Shore-MR       1:29.00    1:35.09        
 20 Chang, Kevin C            11 Express Swimming-MR  1:41.63    1:35.99        
 21 Camberdella, Griffen J    11 North Shore-MR       1:36.00    1:37.69        
 22 Chen, Andrew X            12 Express Swimming-MR  1:35.64    1:38.08        
 23 Caulfield, Michael        12 Bluefish-MR          1:41.20    1:38.43        
 24 Potenza, Bobby M          12 Bgnw Marlins-MR      1:51.77    1:39.14        
 25 Marquardt, Thomas W       12 CSC-MR                    NT    1:40.32        
 26 Pizzurro, Nicholas J      12 CSC-MR               1:50.24    1:42.39        
 27 Desmornes, Georgio        11 Express Swimming-MR  1:38.51    1:43.55        
 28 Mattone, Xavier M         11 Express Swimming-MR  1:46.54    1:44.33        
 29 Curd, Howie F             12 Express Swimming-MR  1:43.40    1:45.04        
 30 Guarnieri, Maxwell T      11 Express Swimming-MR  1:58.16    1:54.17        
 31 Li, Peter                 12 Express Swimming-MR       NT    2:00.15        
 32 Sanders, Dylan T          11 CSC-MR               2:59.38    2:26.16        
 -- Bharat, Richard           11 FLY-MR               1:40.00         DQ        
 
Boys 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Howard, Ben R             11 Hurricanes-MR          40.88      39.58        
  2 Indimine, Matthew L       12 North Shore-MR         40.00      41.73        
  3 Lyons, Michael G          12 Bgnw Marlins-MR        51.06      42.72        
  4 Cassara, Conor V          12 Sachem-MR              40.85      42.98        
  5 Pompay, John A            11 Express Swimming-MR    42.37      43.46        
  6 Chen, Christopher         11 Express Swimming-MR    45.77      44.28        
  7 Foo, Felix X              11 FLY-MR                 44.94      44.58        
  8 Marin, Raysean J          11 Unattached             50.30      45.88        
  9 Hildebrandt, Michael      12 Bluefish-MR            49.05      47.92        
 10 Sullivan, Michael J       12 Express Swimming-MR    53.47      47.97        
 11 Searson, Jimmy            12 Express Swimming-MR    55.88      48.05        
 12 Chen, Andrew X            12 Express Swimming-MR    49.36      48.45        
 13 Harrison, Liam F          12 IA-MR                  50.41      48.68        
 14 Battisti, Evan A          12 Express Swimming-MR    50.62      49.13        
 15 Sehri, Mert               12 CSC-MR                    NT      49.39        
 16 Desmornes, Georgio        11 Express Swimming-MR    52.43      49.81        
 17 Caulfield, Michael        12 Bluefish-MR            50.99      50.15        
 18 Potenza, Bobby M          12 Bgnw Marlins-MR        52.69      50.58        
 19 Cazzorla, Daniel          11 FLY-MR                 50.00      50.64        
 20 Roche, Patrick D          11 IA-MR                  48.99      50.94        
 21 Earl, Sam                 12 Bluefish-MR            50.01      51.07        
 22 Modelewski, Matthew       12 Bluefish-MR            51.11      51.35        
 23 Pizzurro, Nicholas J      12 CSC-MR               1:04.24      52.95        
 24 McCloskey, James T        11 FLY-MR                 56.84      52.99        
 25 Guarnieri, Maxwell T      11 Express Swimming-MR    52.44      53.77        
 26 Cheng, Daniel J           12 Sachem-MR            1:00.00      54.94        
 27 Penrose, Sean             11 Bluefish-MR            55.72      55.68        
 28 Astilean, Alex            11 Hurricanes-MR          57.47      55.79        
 29 Bourie, Charles T         11 Hurricanes-MR          55.15      56.13        
 30 Panzarino, Matthew A      12 Express Swimming-MR    56.97      57.21        
 31 Chang, Kevin C            11 Express Swimming-MR    54.88      57.51        
 32 Marquardt, Thomas W       12 CSC-MR                    NT      58.79        
 33 Shea, Christopher M       12 CSC-MR                    NT      59.66        
 34 Bharat, Richard           11 FLY-MR                 59.00    1:00.77        
 35 Harloff, Ryan             11 Express Swimming-MR    57.17    1:02.73        
 36 Dorizas, Chris A          11 Express Swimming-MR       NT    1:08.71        
 37 Fulgieri, Joseph M        11 Express Swimming-MR       NT    1:11.71        
 38 Sanders, Dylan T          11 CSC-MR                    NT    1:21.01        
 
Boys 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Li, Alan                  11 FLY-MR               1:38.64    1:35.18        
  2 Lyons, Michael G          12 Bgnw Marlins-MR      1:45.00    1:35.66        
  3 Pompay, John A            11 Express Swimming-MR  1:31.29    1:35.80        
  4 Cooper, Ian A             12 Bgnw Marlins-MR      1:41.34    1:36.12        
  5 Foo, Felix X              11 FLY-MR               1:37.97    1:38.03        
  6 Chen, Christopher         11 Express Swimming-MR  1:40.30    1:39.18        
  7 Murphy, Shawn D           12 North Shore-MR       1:44.00    1:45.54        
  8 Marin, Raysean J          11 Unattached           1:49.70    1:47.18        
  9 Sehri, Mert               12 CSC-MR                    NT    1:48.04        
 10 Chen, Andrew X            12 Express Swimming-MR  1:44.23    1:48.38        
 11 Camberdella, Griffen J    11 North Shore-MR       1:47.00    1:49.63        
 12 Desmornes, Georgio        11 Express Swimming-MR  1:52.17    1:50.52        
 13 Potenza, Bobby M          12 Bgnw Marlins-MR      1:53.09    1:52.29        
 14 McDougall, Robert J       11 CSC-MR               1:51.23    1:52.56        
 15 Mattone, Xavier M         11 Express Swimming-MR  1:48.60    1:52.63        
 16 Guarnieri, Maxwell T      11 Express Swimming-MR  1:56.76    1:59.29        
 17 Chang, Kevin C            11 Express Swimming-MR  1:58.21    2:00.09        
 18 Curd, Howie F             12 Express Swimming-MR  2:01.90    2:03.66        
 19 Li, Peter                 12 Express Swimming-MR       NT    2:09.91        
 20 Searson, Jimmy            12 Express Swimming-MR  1:47.47    2:14.18        
 
Boys 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Purvis, Robby J           11 Bgnw Marlins-MR        37.85      33.91        
  2 DiGiacomo, Daniel         12 Bgnw Marlins-MR        34.12      34.41        
  3 Cooper, Ian A             12 Bgnw Marlins-MR        35.13      34.82        
  4 Chiang, Peter Q           12 North Shore-MR         36.00      36.53        
  5 Chen, Christopher         11 Express Swimming-MR    38.10      36.72        
  6 Searson, Jimmy            12 Express Swimming-MR    37.47      37.06        
  7 Brittan, James            12 Bluefish-MR            36.97      37.10        
  8 Modelewski, Matthew       12 Bluefish-MR            38.44      37.16        
  9 Pompay, John A            11 Express Swimming-MR    37.59      37.38        
 10 Li, Alan                  11 FLY-MR                 38.86      38.34        
 11 Foo, Felix X              11 FLY-MR                 42.84      40.04        
 12 Sehri, Mert               12 CSC-MR                    NT      40.84        
 13 McBride, Justin J         12 FLY-MR                 41.00      40.88        
 14 Hildebrandt, Michael      12 Bluefish-MR            41.38      41.05        
 15 Zinkiewicz, Zachary M     11 IA-MR                  42.88      41.28        
 16 McDougall, Robert J       11 CSC-MR                 45.01      42.37        
 17 Roche, Patrick D          11 IA-MR                  42.79      42.56        
 18 Cazzorla, Daniel          11 FLY-MR                 50.00      42.59        
 19 Wachnik, Tony A           12 Bgnw Marlins-MR        47.00      42.90        
 20 Harrison, Liam F          12 IA-MR                  46.37      43.10        
 21 Earl, Sam                 12 Bluefish-MR            44.78      45.06        
 22 Caulfield, Michael        12 Bluefish-MR            42.90      46.59        
 23 Chen, Andrew X            12 Express Swimming-MR    44.89      47.63        
 24 Marin, Raysean J          11 Unattached             48.67      48.01        
 25 Marquardt, Thomas W       12 CSC-MR                    NT      48.67        
 26 Chang, Kevin C            11 Express Swimming-MR    48.57      49.36        
 27 Pizzurro, Nicholas J      12 CSC-MR                    NT      49.51        
 28 McCloskey, James T        11 FLY-MR               1:03.32      50.19        
 29 Desmornes, Georgio        11 Express Swimming-MR    49.32      50.64        
 30 Curd, Howie F             12 Express Swimming-MR    47.06      50.71        
 31 Bharat, Richard           11 FLY-MR                 55.00      50.99        
 32 Murphy, Andrew J          11 North Shore-MR         49.00      52.80        
 33 Sanders, Dylan T          11 CSC-MR                    NT    1:24.39        
 
Boys 11-12 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cooper, Ian A             12 Bgnw Marlins-MR      1:18.61    1:16.29        
  2 DiGiacomo, Daniel         12 Bgnw Marlins-MR      1:20.52    1:16.96        
  3 Purvis, Robby J           11 Bgnw Marlins-MR      1:27.33    1:21.66        
  4 Brittan, James            12 Bluefish-MR          1:29.43    1:24.33        
  5 Chiang, Peter Q           12 North Shore-MR       1:21.00    1:24.88        
  6 Pompay, John A            11 Express Swimming-MR  1:21.58    1:25.48        
  7 Indimine, Matthew L       12 North Shore-MR       1:33.00    1:26.55        
  8 Foo, Felix X              11 FLY-MR               1:30.00    1:29.44        
  9 Sullivan, Michael J       12 Express Swimming-MR  1:38.97    1:31.87        
 10 Searson, Jimmy            12 Express Swimming-MR  1:27.85    1:32.02        
 11 Howard, Ben R             11 Hurricanes-MR        1:28.73    1:39.83        
 12 McBride, Justin J         12 FLY-MR               1:43.92    1:43.01        
 13 Wachnik, Tony A           12 Bgnw Marlins-MR      1:46.00    1:50.34        
 14 Curd, Howie F             12 Express Swimming-MR  1:46.21    1:57.91        
 15 Desmornes, Georgio        11 Express Swimming-MR  1:50.90    2:06.14        
 -- Chen, Christopher         11 Express Swimming-MR  1:45.26         DQ        
 -- Pizzurro, Nicholas J      12 CSC-MR                    NT         DQ        
 
Boys 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tesser, Josh D            14 Bgnw Marlins-MR        27.07      27.01        
  2 Konarski, Kevin R         14 IA-MR                  28.10      27.74        
  3 LeGuyader, Travis P       14 IA-MR                  27.75      27.86        
  4 Wan, Nicholas J           14 FLY-MR                 30.30      28.80        
  5 Llewellyn, Richard A      14 CSC-MR                    NT      28.85        
  6 Gonzalez, Adriel A        14 Abbe Swim Team-MR      29.90      28.89        
  7 Caulfield, Thomas J       14 Bluefish-MR            29.06      29.05        
  8 Olin, Evan D              14 Bgnw Marlins-MR        32.04      29.06        
  9 Coleman, Gregory M        14 IA-MR                  30.58      29.07        
 10 DU, Jasper L              13 Express Swimming-MR    30.65      29.11        
 11 Drury, Kevin C            14 Express Swimming-MR    30.35      29.13        
 12 Bucero, Nickolas J        13 Abbe Swim Team-MR      29.00      29.17        
 13 Grippo, Joseph            13 FLY-MR                 30.78      29.43        
 14 Caponegro, Frank          13 Express Swimming-MR    30.53      29.66        
 15 Garcia, Andrew N          13 SSL-MR                 29.77      29.75        
 15 Gallagher, Jasper H       14 SSL-MR                 30.02      29.75        
 17 Bharat, Ryan              14 FLY-MR                 33.00      29.87        
 18 Zhan, Edmund              13 FLY-MR                 30.58      29.89        
 19 Damm, Eric R              13 HAA-MR                 29.80      30.16        
 19 Harrison, Kieran T        14 IA-MR                  30.89      30.16        
 21 Newell, Michael J         14 North Shore-MR         30.00      30.20        
 22 Cho, Steven               13 SSL-MR                 29.07      30.22        
 23 Link, Bryan T             14 IA-MR                  31.59      30.34        
 24 Penteck, Christopher      13 IA-MR                  31.02      30.36        
 25 Li, Kytoh                 14 Abbe Swim Team-MR      29.00      30.46        
 26 Finnegan, Matt F          14 Express Swimming-MR    30.65      30.48        
 27 Lozano, Joseph            13 Express Swimming-MR    30.50      30.65        
 28 Knight, Jordan            14 FLY-MR                 32.46      30.74        
 29 Scandura, Anthony F       13 FLY-MR                 32.00      30.78        
 30 Finnegan, Dan P           14 Express Swimming-MR    31.44      31.06        
 31 Warren, Colin J           13 Express Swimming-MR    31.68      31.21        
 32 Enoksen, Gary             14 IA-MR                  34.30      31.41        
 33 Sciacca, Jerry F          13 Express Swimming-MR    31.81      31.87        
 34 McLaughlin, James J       14 Bgnw Marlins-MR        32.84      32.01        
 35 Williams, Tyler S         13 Express Swimming-MR    32.50      32.27        
 36 Keane, Kevin G            13 CSC-MR                 36.66      32.47        
 37 Driscoll, Liam C          13 IA-MR                  38.86      32.59        
 38 Arcidiacono, James M      14 North Shore-MR         31.00      32.65        
 39 Cascione, Anthony V       14 Express Swimming-MR    33.16      32.75        
 40 Chu, Francis              13 FLY-MR                 34.88      32.83        
 41 Cocuy, Bryan              13 Abbe Swim Team-MR      32.00      33.10        
 42 Avila, Derek R            13 IA-MR                  34.73      33.33        
 43 Burke, Chris M            14 Express Swimming-MR    34.76      34.12        
 44 Aizawa, Shun              13 Express Swimming-MR    34.68      34.26        
 45 Reddy, Sunil              14 Express Swimming-MR    36.35      34.87        
 46 Hoots, Gus                13 HAA-MR                 36.72      34.90        
 47 Mendez, Spencer D         13 Bluefish-MR            35.59      36.06        
 48 Saulle, Daniel J          13 Bluefish-MR            36.09      36.21        
 49 Palmer, James             13 Express Swimming-MR    46.78      43.59        
 
Boys 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tesser, Josh D            14 Bgnw Marlins-MR        59.28      59.52        
  2 Konarski, Kevin R         14 IA-MR                1:00.11      59.77        
  3 Wilson, Timothy W         14 IA-MR                1:05.70    1:02.98        
  4 Wan, Nicholas J           14 FLY-MR               1:08.62    1:03.66        
  5 Llewellyn, Richard A      14 CSC-MR                    NT    1:03.80        
  6 Coleman, Gregory M        14 IA-MR                1:06.02    1:04.14        
  7 Caulfield, Thomas J       14 Bluefish-MR          1:02.09    1:04.34        
  8 DU, Jasper L              13 Express Swimming-MR  1:04.07    1:04.44        
  9 Drury, Kevin C            14 Express Swimming-MR  1:04.98    1:04.77        
 10 Olin, Evan D              14 Bgnw Marlins-MR      1:03.79    1:05.29        
 11 Zhan, Edmund              13 FLY-MR               1:10.63    1:05.41        
 12 Newell, Michael J         14 North Shore-MR       1:04.00    1:05.62        
 13 Garcia, Andrew N          13 SSL-MR               1:06.17    1:06.06        
 14 Baudinet, Michael C       13 Bgnw Marlins-MR      1:13.29    1:07.04        
 15 Li, Kytoh                 14 Abbe Swim Team-MR    1:07.50    1:07.08        
 16 Knight, Jordan            14 FLY-MR               1:11.13    1:07.09        
 17 Penteck, Christopher      13 IA-MR                1:07.33    1:07.10        
 18 Lozano, Joseph            13 Express Swimming-MR  1:05.84    1:07.11        
 19 Folk, Neil P              14 Sachem-MR            1:06.81    1:07.84        
 20 Ganley, Peter G           13 Express Swimming-MR  1:07.27    1:08.04        
 21 Finnegan, Dan P           14 Express Swimming-MR  1:06.58    1:08.11        
 22 Cho, Steven               13 SSL-MR               1:08.03    1:08.24        
 23 Saccurato, Aaron F        13 Bgnw Marlins-MR      1:07.67    1:08.55        
 24 Finnegan, Matt F          14 Express Swimming-MR  1:05.33    1:08.65        
 25 Caponegro, Frank          13 Express Swimming-MR  1:08.30    1:09.00        
 26 Damm, Eric R              13 HAA-MR               1:04.48    1:09.03        
 27 Gonzalez, Adriel A        14 Abbe Swim Team-MR    1:06.00    1:09.16        
 28 Harrison, Kieran T        14 IA-MR                1:09.39    1:09.23        
 29 Bharat, Ryan              14 FLY-MR               1:10.00    1:09.32        
 30 Mignano, Dominick L       13 CSC-MR               1:18.35    1:09.65        
 30 Enoksen, Gary             14 IA-MR                1:14.54    1:09.65        
 32 Grippo, Joseph            13 FLY-MR               1:10.51    1:09.66        
 33 Warren, Colin J           13 Express Swimming-MR  1:08.02    1:09.95        
 34 Sciacca, Jerry F          13 Express Swimming-MR  1:07.89    1:10.02        
 35 De los Santos, Christian  13 FLY-MR               1:17.26    1:10.47        
 36 Brierley, Thomas K        13 Hurricanes-MR        1:09.21    1:10.57        
 37 McLaughlin, James J       14 Bgnw Marlins-MR      1:13.05    1:10.93        
 38 Arcidiacono, James M      14 North Shore-MR       1:08.00    1:11.41        
 39 Cascione, Anthony V       14 Express Swimming-MR  1:13.51    1:12.16        
 40 Williams, Tyler S         13 Express Swimming-MR  1:08.72    1:12.36        
 41 Scandura, Anthony F       13 FLY-MR               1:15.00    1:13.20        
 42 Chu, Francis              13 FLY-MR               1:15.16    1:13.80        
 43 Avila, Derek R            13 IA-MR                1:15.69    1:14.04        
 44 Keane, Kevin G            13 CSC-MR               1:25.31    1:14.15        
 45 Driscoll, Liam C          13 IA-MR                1:25.75    1:17.26        
 45 Wendt, Thomas J           13 Bluefish-MR          1:11.22    1:17.26        
 47 Mueller, Chris S          13 Express Swimming-MR  1:17.55    1:19.17        
 48 Burke, Chris M            14 Express Swimming-MR  1:14.45    1:19.34        
 49 Aizawa, Shun              13 Express Swimming-MR  1:19.57    1:19.51        
 50 Hoots, Gus                13 HAA-MR               1:17.45    1:20.25        
 51 Kaja, Brendan E           13 Express Swimming-MR  1:19.32    1:20.94        
 52 Mendez, Spencer D         13 Bluefish-MR          1:26.22    1:23.25        
 53 Ballon, Juan R            14 Express Swimming-MR  1:39.33    1:25.75        
 54 Lardas, Vasilios K        13 FLY-MR               1:20.00    1:26.18        
 55 Saulle, Daniel J          13 Bluefish-MR          1:21.89    1:26.32        
 56 Cheong, Kevin             13 Express Swimming-MR  1:28.37    1:30.49        
 
Boys 13-14 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Konarski, Kevin R         14 IA-MR                2:10.17    2:12.23        
                1:04.44   2:12.23 (1:07.79)                                        
  2 Tesser, Josh D            14 Bgnw Marlins-MR      2:12.89    2:15.12        
                1:05.22   2:15.12 (1:09.90)                                        
  3 Coleman, Gregory M        14 IA-MR                2:21.90    2:17.46        
                1:06.51   2:17.46 (1:10.95)                                        
  4 Newell, Michael J         14 North Shore-MR       2:23.00    2:18.20        
                1:07.24   2:18.20 (1:10.96)                                        
  5 LeGuyader, Travis P       14 IA-MR                2:12.75    2:20.71        
                1:07.95   2:20.71 (1:12.76)                                        
  6 Caulfield, Thomas J       14 Bluefish-MR          2:15.04    2:21.39        
                1:08.53   2:21.39 (1:12.86)                                        
  7 Lozano, Joseph            13 Express Swimming-MR  2:24.65    2:22.30        
                1:09.47   2:22.30 (1:12.83)                                        
  7 Finnegan, Dan P           14 Express Swimming-MR  2:23.14    2:22.30        
                1:09.86   2:22.30 (1:12.44)                                        
  9 Drury, Kevin C            14 Express Swimming-MR  2:22.96    2:22.33        
                1:08.94   2:22.33 (1:13.39)                                        
 10 Finnegan, Matt F          14 Express Swimming-MR  2:24.54    2:23.10        
                1:08.43   2:23.10 (1:14.67)                                        
 11 DU, Jasper L              13 Express Swimming-MR  2:25.65    2:23.54        
                1:09.82   2:23.54 (1:13.72)                                        
 12 Wan, Nicholas J           14 FLY-MR               2:33.24    2:23.63        
                1:08.78   2:23.63 (1:14.85)                                        
 13 Penteck, Christopher      13 IA-MR                2:29.41    2:28.35        
                1:10.41   2:28.35 (1:17.94)                                        
 14 Zhan, Edmund              13 FLY-MR               2:30.00    2:28.72        
                1:10.72   2:28.72 (1:18.00)                                        
 15 Knight, Jordan            14 FLY-MR               2:40.65    2:30.88        
                1:11.38   2:30.88 (1:19.50)                                        
 16 McLaughlin, James J       14 Bgnw Marlins-MR      2:33.49    2:31.21        
                1:12.44   2:31.21 (1:18.77)                                        
 17 Li, Kytoh                 14 Abbe Swim Team-MR    2:29.00    2:31.62        
                1:10.82   2:31.62 (1:20.80)                                        
 18 Enoksen, Gary             14 IA-MR                2:41.92    2:32.90        
                1:12.64   2:32.90 (1:20.26)                                        
 19 Link, Bryan T             14 IA-MR                2:35.14    2:33.50        
                1:13.45   2:33.50 (1:20.05)                                        
 20 Sciacca, Jerry F          13 Express Swimming-MR  2:31.90    2:35.86        
                1:13.62   2:35.86 (1:22.24)                                        
 21 Caponegro, Frank          13 Express Swimming-MR  2:38.61    2:35.97        
                1:14.79   2:35.97 (1:21.18)                                        
 22 Arcidiacono, James M      14 North Shore-MR       2:29.00    2:36.19        
                1:14.69   2:36.19 (1:21.50)                                        
 22 Harrison, Kieran T        14 IA-MR                2:35.00    2:36.19        
                1:14.56   2:36.19 (1:21.63)                                        
 24 Avila, Derek R            13 IA-MR                2:43.56    2:38.49        
                1:17.53   2:38.49 (1:20.96)                                        
 25 Grippo, Joseph            13 FLY-MR               2:41.88    2:41.36        
                1:18.54   2:41.36 (1:22.82)                                        
 26 Bharat, Ryan              14 FLY-MR               2:40.00    2:41.88        
                1:19.53   2:41.88 (1:22.35)                                        
 27 Scandura, Anthony F       13 FLY-MR               2:45.00    2:41.99        
                1:17.48   2:41.99 (1:24.51)                                        
 28 Keane, Kevin G            13 CSC-MR               3:13.12    2:43.09        
                1:17.97   2:43.09 (1:25.12)                                        
 29 Driscoll, Liam C          13 IA-MR                3:06.19    2:43.61        
                1:22.52   2:43.61 (1:21.09)                                        
 30 Williams, Tyler S         13 Express Swimming-MR  2:40.72    2:43.67        
                1:19.24   2:43.67 (1:24.43)                                        
 31 Cascione, Anthony V       14 Express Swimming-MR  2:41.10    2:43.85        
                1:18.98   2:43.85 (1:24.87)                                        
 32 Chu, Francis              13 FLY-MR               2:48.10    2:44.38        
                1:20.96   2:44.38 (1:23.42)                                        
 33 Burke, Chris M            14 Express Swimming-MR  2:38.76    2:54.91        
                1:21.54   2:54.91 (1:33.37)                                        
 34 Reddy, Sunil              14 Express Swimming-MR  2:52.32    2:55.99        
                1:28.20   2:55.99 (1:27.79)                                        
 35 Aizawa, Shun              13 Express Swimming-MR  2:59.96    2:57.36        
                1:26.35   2:57.36 (1:31.01)                                        
 36 Palmer, James             13 Express Swimming-MR  3:48.52    3:40.76        
                1:47.52   3:40.76 (1:53.24)                                        
 
Boys 13-14 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tesser, Josh D            14 Bgnw Marlins-MR      1:09.19    1:07.35        
  2 Olin, Evan D              14 Bgnw Marlins-MR      1:09.13    1:09.62        
  3 LeGuyader, Travis P       14 IA-MR                1:08.98    1:13.71        
  4 Gallagher, Jasper H       14 SSL-MR               1:10.30    1:14.46        
  5 Drury, Kevin C            14 Express Swimming-MR  1:10.70    1:14.63        
  6 McLaughlin, James J       14 Bgnw Marlins-MR      1:20.10    1:17.02        
  7 Bharat, Ryan              14 FLY-MR               1:26.00    1:18.37        
  8 Finnegan, Dan P           14 Express Swimming-MR  1:21.11    1:18.58        
  9 Damm, Eric R              13 HAA-MR               1:13.61    1:18.88        
 10 Llewellyn, Richard A      14 CSC-MR                    NT    1:19.13        
 11 Penteck, Christopher      13 IA-MR                1:15.73    1:19.67        
 12 Garcia, Andrew N          13 SSL-MR               1:16.11    1:20.07        
 13 Enoksen, Gary             14 IA-MR                1:21.52    1:20.83        
 14 Cascione, Anthony V       14 Express Swimming-MR  1:20.27    1:22.49        
 15 Warren, Colin J           13 Express Swimming-MR  1:21.11    1:23.68        
 16 Grippo, Joseph            13 FLY-MR               1:22.08    1:24.22        
 17 Finnegan, Matt F          14 Express Swimming-MR  1:21.23    1:24.80        
 18 Avila, Derek R            13 IA-MR                1:27.06    1:25.38        
 19 Cho, Steven               13 SSL-MR               1:22.31    1:25.80        
 20 Driscoll, Liam C          13 IA-MR                1:38.18    1:26.59        
 21 Keane, Kevin G            13 CSC-MR                    NT    1:27.64        
 22 Caponegro, Frank          13 Express Swimming-MR  1:33.60    1:28.00        
 23 Harrison, Kieran T        14 IA-MR                1:29.13    1:28.39        
 24 Arcidiacono, James M      14 North Shore-MR       1:19.00    1:28.45        
 25 Williams, Tyler S         13 Express Swimming-MR  1:26.54    1:28.81        
 26 Sciacca, Jerry F          13 Express Swimming-MR  1:25.05    1:28.82        
 27 Mendez, Spencer D         13 Bluefish-MR          1:27.29    1:30.30        
 28 Hoots, Gus                13 HAA-MR               1:31.85    1:31.21        
 29 Aizawa, Shun              13 Express Swimming-MR  1:29.62    1:31.35        
 30 Burke, Chris M            14 Express Swimming-MR  1:26.76    1:32.45        
 31 Reddy, Sunil              14 Express Swimming-MR  1:33.29    1:32.73        
 32 Saulle, Daniel J          13 Bluefish-MR          1:33.64    1:35.41        
 33 Palmer, James             13 Express Swimming-MR  1:51.97    1:52.76        
 
Boys 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Olin, Evan D              14 Bgnw Marlins-MR      2:26.30    2:27.53        
                1:12.88   2:27.53 (1:14.65)                                        
  2 Drury, Kevin C            14 Express Swimming-MR  2:33.94    2:36.49        
                1:18.04   2:36.49 (1:18.45)                                        
  3 Gallagher, Jasper H       14 SSL-MR               2:37.40    2:40.21        
                1:19.17   2:40.21 (1:21.04)                                        
  4 Konarski, Kevin R         14 IA-MR                2:39.08    2:40.67        
                1:19.95   2:40.67 (1:20.72)                                        
  5 Coleman, Gregory M        14 IA-MR                2:40.85    2:41.47        
                1:19.85   2:41.47 (1:21.62)                                        
  6 Penteck, Christopher      13 IA-MR                2:40.88    2:42.94        
                1:19.12   2:42.94 (1:23.82)                                        
  7 McLaughlin, James J       14 Bgnw Marlins-MR      2:48.07    2:43.76        
                1:19.64   2:43.76 (1:24.12)                                        
  8 Lozano, Joseph            13 Express Swimming-MR  2:51.73    2:46.27        
                1:20.06   2:46.27 (1:26.21)                                        
  9 Baudinet, Michael C       13 Bgnw Marlins-MR      2:56.51    2:48.35        
                1:23.79   2:48.35 (1:24.56)                                        
 10 Finnegan, Dan P           14 Express Swimming-MR  2:49.78    2:48.37        
                1:24.28   2:48.37 (1:24.09)                                        
 11 Garcia, Andrew N          13 SSL-MR               2:45.26    2:49.93        
                1:24.18   2:49.93 (1:25.75)                                        
 12 Wan, Nicholas J           14 FLY-MR               2:50.00    2:50.82        
                1:22.59   2:50.82 (1:28.23)                                        
 13 Brierley, Thomas K        13 Hurricanes-MR        2:40.94    2:53.01        
                1:25.46   2:53.01 (1:27.55)                                        
 14 Enoksen, Gary             14 IA-MR                2:56.83    2:53.10        
                1:23.95   2:53.10 (1:29.15)                                        
 15 Warren, Colin J           13 Express Swimming-MR  2:54.98    2:56.16        
                1:25.80   2:56.16 (1:30.36)                                        
 16 Ganley, Peter G           13 Express Swimming-MR  2:58.80    2:56.90        
 17 De los Santos, Christian  13 FLY-MR               3:14.88    2:58.41        
                1:27.38   2:58.41 (1:31.03)                                        
 18 Avila, Derek R            13 IA-MR                3:01.31    3:00.29        
                1:28.85   3:00.29 (1:31.44)                                        
 19 Cascione, Anthony V       14 Express Swimming-MR  2:56.10    3:01.25        
                1:27.60   3:01.25 (1:33.65)                                        
 20 Mueller, Chris S          13 Express Swimming-MR  3:22.12    3:07.25        
                1:31.43   3:07.25 (1:35.82)                                        
 21 Keane, Kevin G            13 CSC-MR                    NT    3:07.44        
 22 Arcidiacono, James M      14 North Shore-MR       2:41.00    3:07.59        
                1:32.46   3:07.59 (1:35.13)                                        
 23 Harrison, Kieran T        14 IA-MR                3:12.04    3:09.09        
                1:34.88   3:09.09 (1:34.21)                                        
 24 Sciacca, Jerry F          13 Express Swimming-MR  3:00.98    3:13.78        
                1:33.78   3:13.78 (1:40.00)                                        
 25 Burke, Chris M            14 Express Swimming-MR  3:21.11    3:19.06        
                1:37.01   3:19.06 (1:42.05)                                        
 26 Kaja, Brendan E           13 Express Swimming-MR       NT    3:50.86        
                1:50.17   3:50.86 (2:00.69)                                        
 -- Bharat, Ryan              14 FLY-MR               3:00.00         DQ        
      Non-continuous turning action
                1:24.47        DQ (1:26.09)                                        
 
Boys 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tesser, Josh D            14 Bgnw Marlins-MR      1:23.48    1:19.86        
  2 DU, Jasper L              13 Express Swimming-MR  1:19.11    1:20.12        
  3 Wilson, Timothy W         14 IA-MR                1:23.61    1:20.73        
  4 Lozano, Joseph            13 Express Swimming-MR  1:19.51    1:21.44        
  5 Li, Kytoh                 14 Abbe Swim Team-MR    1:26.00    1:25.40        
  6 Enoksen, Gary             14 IA-MR                1:31.07    1:25.98        
  7 Knight, Jordan            14 FLY-MR               1:30.86    1:26.16        
  8 Caponegro, Frank          13 Express Swimming-MR  1:26.61    1:28.73        
  9 Newell, Michael J         14 North Shore-MR       1:24.00    1:28.85        
 10 Damm, Eric R              13 HAA-MR               1:21.62    1:29.64        
 11 Finnegan, Matt F          14 Express Swimming-MR  1:27.65    1:31.31        
 12 Mignano, Dominick L       13 CSC-MR                    NT    1:31.65        
 13 Cho, Steven               13 SSL-MR               1:28.47    1:32.41        
 14 Chu, Francis              13 FLY-MR               1:39.39    1:32.43        
 15 Aizawa, Shun              13 Express Swimming-MR  1:31.40    1:34.87        
 16 Llewellyn, Richard A      14 CSC-MR                    NT    1:34.98        
 17 Gonzalez, Adriel A        14 Abbe Swim Team-MR    1:25.00    1:35.10        
 18 Grippo, Joseph            13 FLY-MR               1:37.63    1:36.53        
 19 Gallagher, Jasper H       14 SSL-MR               1:41.33    1:37.70        
 20 Mendez, Spencer D         13 Bluefish-MR          1:34.63    1:38.66        
 21 Wendt, Thomas J           13 Bluefish-MR          1:37.66    1:39.36        
 22 Folk, Neil P              14 Sachem-MR            1:35.71    1:39.43        
 23 Ganley, Peter G           13 Express Swimming-MR  1:35.43    1:39.87        
 24 Cheong, Kevin             13 Express Swimming-MR  1:40.93    1:40.79        
 25 Scandura, Anthony F       13 FLY-MR               1:40.00    1:40.84        
 26 Driscoll, Liam C          13 IA-MR                2:27.65    1:41.04        
 27 Mueller, Chris S          13 Express Swimming-MR       NT    1:45.09        
 28 Lardas, Vasilios K        13 FLY-MR               1:50.00    1:47.16        
 29 Saulle, Daniel J          13 Bluefish-MR          2:19.36    1:47.83        
 30 Ballon, Juan R            14 Express Swimming-MR  1:54.95    1:54.30        
 -- Cahn, Robert              13 Express Swimming-MR       NT         DQ        
 -- Williams, Tyler S         13 Express Swimming-MR  1:43.30         DQ        
 
Boys 13-14 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lozano, Joseph            13 Express Swimming-MR  2:49.73    2:56.73        
                1:24.75   2:56.73 (1:31.98)                                        
  2 DU, Jasper L              13 Express Swimming-MR  3:02.81    2:58.66        
                1:26.75   2:58.66 (1:31.91)                                        
  3 Newell, Michael J         14 North Shore-MR       3:05.00    3:05.25        
                1:30.09   3:05.25 (1:35.16)                                        
  4 Knight, Jordan            14 FLY-MR               3:17.09    3:05.93        
                1:30.54   3:05.93 (1:35.39)                                        
  5 Enoksen, Gary             14 IA-MR                3:08.12    3:07.08        
                1:28.98   3:07.08 (1:38.10)                                        
  6 Li, Kytoh                 14 Abbe Swim Team-MR    3:05.00    3:07.63        
                1:28.78   3:07.63 (1:38.85)                                        
  7 Caponegro, Frank          13 Express Swimming-MR  3:18.16    3:16.45        
                1:32.76   3:16.45 (1:43.69)                                        
  8 Chu, Francis              13 FLY-MR               3:25.00    3:20.21        
                1:34.74   3:20.21 (1:45.47)                                        
  9 Cho, Steven               13 SSL-MR               3:17.15    3:27.04        
                1:36.12   3:27.04 (1:50.92)                                        
 10 Aizawa, Shun              13 Express Swimming-MR  3:20.56    3:27.21        
                1:38.89   3:27.21 (1:48.32)                                        
 
Boys 13-14 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Olin, Evan D              14 Bgnw Marlins-MR      1:04.83    1:05.47        
  2 Caulfield, Thomas J       14 Bluefish-MR          1:13.14    1:10.14        
  3 Konarski, Kevin R         14 IA-MR                1:08.00    1:10.55        
  4 Zhan, Edmund              13 FLY-MR               1:17.64    1:12.07        
  5 Coleman, Gregory M        14 IA-MR                1:16.19    1:13.47        
  6 Wan, Nicholas J           14 FLY-MR               1:20.91    1:14.49        
  7 Llewellyn, Richard A      14 CSC-MR                    NT    1:15.18        
  8 Lozano, Joseph            13 Express Swimming-MR  1:14.39    1:15.26        
  9 Damm, Eric R              13 HAA-MR               1:13.17    1:16.51        
 10 Link, Bryan T             14 IA-MR                1:15.34    1:18.19        
 11 DU, Jasper L              13 Express Swimming-MR  1:18.69    1:19.40        
 12 Garcia, Andrew N          13 SSL-MR               1:17.16    1:20.03        
 13 Warren, Colin J           13 Express Swimming-MR  1:24.04    1:22.40        
 14 Gallagher, Jasper H       14 SSL-MR               1:26.19    1:22.42        
 15 Sciacca, Jerry F          13 Express Swimming-MR  1:18.07    1:25.03        
 16 Williams, Tyler S         13 Express Swimming-MR  1:22.85    1:28.11        
 17 Hoots, Gus                13 HAA-MR               1:34.72    1:35.20        
 18 Saulle, Daniel J          13 Bluefish-MR          1:34.00    1:35.71        
 
Boys 13-14 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Olin, Evan D              14 Bgnw Marlins-MR      2:20.00    2:22.91        
                1:07.71   2:22.91 (1:15.20)                                        
  2 Saccurato, Aaron F        13 Bgnw Marlins-MR      2:46.10    2:52.67        
                1:20.09   2:52.67 (1:32.58)                                        
  3 Zhan, Edmund              13 FLY-MR               2:45.00    3:05.89        
                1:24.94   3:05.89 (1:40.95)                                        
 
Boys 13-14 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tesser, Josh D            14 Bgnw Marlins-MR      2:27.81    2:29.32        
                1:08.66   2:29.32 (1:20.66)                                        
  2 Wilson, Timothy W         14 IA-MR                2:44.12    2:31.31        
                1:11.36   2:31.31 (1:19.95)                                        
  3 Lozano, Joseph            13 Express Swimming-MR  2:32.51    2:35.48        
                1:14.62   2:35.48 (1:20.86)                                        
  4 Coleman, Gregory M        14 IA-MR                2:39.56    2:35.69        
                1:15.13   2:35.69 (1:20.56)                                        
  5 Konarski, Kevin R         14 IA-MR                2:38.69    2:36.58        
                1:14.99   2:36.58 (1:21.59)                                        
  6 Drury, Kevin C            14 Express Swimming-MR  2:39.52    2:38.50        
                1:15.89   2:38.50 (1:22.61)                                        
  7 Newell, Michael J         14 North Shore-MR       2:40.00    2:38.75        
                1:17.56   2:38.75 (1:21.19)                                        
  8 Caulfield, Thomas J       14 Bluefish-MR          2:43.05    2:41.96        
                1:12.13   2:41.96 (1:29.83)                                        
  9 Damm, Eric R              13 HAA-MR               2:38.22    2:44.45        
                1:18.19   2:44.45 (1:26.26)                                        
 10 Wan, Nicholas J           14 FLY-MR               2:52.48    2:44.58        
                1:17.14   2:44.58 (1:27.44)                                        
 11 Knight, Jordan            14 FLY-MR               2:55.62    2:45.59        
                1:20.75   2:45.59 (1:24.84)                                        
 12 DU, Jasper L              13 Express Swimming-MR  2:45.36    2:45.67        
                1:21.67   2:45.67 (1:24.00)                                        
 13 Llewellyn, Richard A      14 CSC-MR                    NT    2:46.19        
                1:14.99   2:46.19 (1:31.20)                                        
 14 Zhan, Edmund              13 FLY-MR               2:55.00    2:46.42        
                1:17.87   2:46.42 (1:28.55)                                        
 15 Finnegan, Dan P           14 Express Swimming-MR  2:48.72    2:46.72        
                1:21.47   2:46.72 (1:25.25)                                        
 16 Gallagher, Jasper H       14 SSL-MR               2:40.23    2:46.93        
                1:17.48   2:46.93 (1:29.45)                                        
 17 Baudinet, Michael C       13 Bgnw Marlins-MR      2:50.59    2:47.10        
                1:20.37   2:47.10 (1:26.73)                                        
 18 Penteck, Christopher      13 IA-MR                2:48.23    2:47.13        
                1:16.87   2:47.13 (1:30.26)                                        
 19 Bharat, Ryan              14 FLY-MR               3:15.00    2:50.31        
                1:21.53   2:50.31 (1:28.78)                                        
 20 Garcia, Andrew N          13 SSL-MR               3:00.53    2:50.39        
                1:19.21   2:50.39 (1:31.18)                                        
 21 McLaughlin, James J       14 Bgnw Marlins-MR      2:54.24    2:50.73        
                1:20.20   2:50.73 (1:30.53)                                        
 22 Grippo, Joseph            13 FLY-MR               2:53.21    2:50.82        
                1:19.72   2:50.82 (1:31.10)                                        
 23 Saccurato, Aaron F        13 Bgnw Marlins-MR      2:47.76    2:50.92        
                1:20.77   2:50.92 (1:30.15)                                        
 24 Finnegan, Matt F          14 Express Swimming-MR  2:46.90    2:51.87        
                1:24.36   2:51.87 (1:27.51)                                        
 25 Brierley, Thomas K        13 Hurricanes-MR        2:47.16    2:53.63        
                1:24.26   2:53.63 (1:29.37)                                        
 26 De los Santos, Christian  13 FLY-MR               3:10.33    2:53.77        
                1:23.01   2:53.77 (1:30.76)                                        
 27 Li, Kytoh                 14 Abbe Swim Team-MR    2:48.00    2:53.93        
                1:25.96   2:53.93 (1:27.97)                                        
 28 Warren, Colin J           13 Express Swimming-MR  2:58.67    2:54.45        
                1:22.69   2:54.45 (1:31.76)                                        
 29 Folk, Neil P              14 Sachem-MR            2:51.31    2:54.97        
                1:23.73   2:54.97 (1:31.24)                                        
 30 Cho, Steven               13 SSL-MR               2:53.75    2:55.82        
                1:22.71   2:55.82 (1:33.11)                                        
 31 Chu, Francis              13 FLY-MR               3:13.66    2:57.28        
                1:28.01   2:57.28 (1:29.27)                                        
 32 Caponegro, Frank          13 Express Swimming-MR  3:00.31    2:59.74        
                1:26.95   2:59.74 (1:32.79)                                        
 33 Harrison, Kieran T        14 IA-MR                3:10.61    3:02.51        
                1:28.39   3:02.51 (1:34.12)                                        
 34 Avila, Derek R            13 IA-MR                3:11.57    3:03.21        
                1:28.02   3:03.21 (1:35.19)                                        
 35 Sciacca, Jerry F          13 Express Swimming-MR  2:55.04    3:04.69        
                1:26.04   3:04.69 (1:38.65)                                        
 36 Williams, Tyler S         13 Express Swimming-MR  3:06.51    3:05.58        
                1:26.44   3:05.58 (1:39.14)                                        
 37 Cascione, Anthony V       14 Express Swimming-MR  3:01.89    3:05.61        
                1:23.70   3:05.61 (1:41.91)                                        
 38 Mueller, Chris S          13 Express Swimming-MR  3:17.29    3:06.30        
                1:29.67   3:06.30 (1:36.63)                                        
 39 Mignano, Dominick L       13 CSC-MR                    NT    3:06.88        
                1:29.96   3:06.88 (1:36.92)                                        
 40 Driscoll, Liam C          13 IA-MR                3:44.23    3:08.34        
                1:32.12   3:08.34 (1:36.22)                                        
 41 Arcidiacono, James M      14 North Shore-MR       2:52.00    3:10.38        
                1:28.72   3:10.38 (1:41.66)                                        
 42 Aizawa, Shun              13 Express Swimming-MR  3:10.87    3:13.04        
                1:35.89   3:13.04 (1:37.15)                                        
 43 Keane, Kevin G            13 CSC-MR                    NT    3:15.34        
                1:30.50   3:15.34 (1:44.84)                                        
 44 Saulle, Daniel J          13 Bluefish-MR          3:06.36    3:15.52        
                1:30.77   3:15.52 (1:44.75)                                        
 45 Burke, Chris M            14 Express Swimming-MR  3:06.45    3:20.46        
                1:35.14   3:20.46 (1:45.32)                                        
 46 Hoots, Gus                13 HAA-MR               3:14.68    3:21.58        
                1:30.84   3:21.58 (1:50.74)                                        
 47 Cheong, Kevin             13 Express Swimming-MR  3:22.43    3:22.38        
                1:33.26   3:22.38 (1:49.12)                                        
 48 Ballon, Juan R            14 Express Swimming-MR  3:39.81    3:40.58        
                1:48.32   3:40.58 (1:52.26)                                        
 49 Kaja, Brendan E           13 Express Swimming-MR  3:30.22    3:44.61        
                1:42.70   3:44.61 (2:01.91)                                        
 -- Cahn, Robert              13 Express Swimming-MR  3:23.11         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
 
Boys 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vasquez, Everett W        16 North Shore-MR         25.21      25.65        
  2 McKenna, Brian W          15 Abbe Swim Team-MR      25.20      25.95        
  3 Carmichael-Lopes, Bernil  15 Express Swimming-MR    25.90      26.02        
  4 Bacci, Ryan D             16 FLY-MR                 26.50      26.56        
  5 Wheeler, Stephen M        16 FLY-MR                 28.00      26.92        
  6 Li, Matthew               15 FLY-MR                 27.85      27.05        
  7 Kuo, Theodore             16 Express Swimming-MR    27.25      27.17        
  8 Collins, Matthew J        16 FLY-MR                 28.18      27.21        
  9 Elliot, Dan R             15 Express Swimming-MR    28.32      27.25        
 10 Chipev, Liuben C          15 North Shore-MR         28.00      27.68        
 11 Mohrmann, John            16 Express Swimming-MR       NT      27.80        
 12 Pickel, Cody              16 FLY-MR                 26.81      27.87        
 13 Graham, Danny J           15 FLY-MR                 29.00      27.95        
 14 Wendt, William D          15 Bluefish-MR            27.84      28.04        
 15 Chu, Allen                17 FLY-MR                 29.60      28.38        
 16 Stewart, Thomas P         16 Express Swimming-MR       NT      28.39        
 17 Hourigan, Steven T        17 North Shore-MR         28.00      28.62        
 18 Kojes, Arthur J           16 Abbe Swim Team-MR      27.60      28.72        
 19 Chiang, Winston F         16 North Shore-MR         28.00      28.73        
 20 Murphy, Thomas P          16 Express Swimming-MR    27.98      29.00        
 21 Donis, Daniel F           16 FLY-MR                 31.09      29.01        
 22 Penteck, Stephen          15 IA-MR                  29.37      29.02        
 23 Kan, Dennis               15 Abbe Swim Team-MR      27.50      29.26        
 24 Romero, Andres            16 FLY-MR                 30.14      29.56        
 25 Chen, Oliver              15 FLY-MR                 32.18      30.14        
 26 Dieterich, Eric B         17 CSC-MR                 34.49      30.55        
 27 Tang, Perry               17 FLY-MR                 30.23      30.61        
 28 Indimine, Matthew L       12 North Shore-MR         31.00      31.45        
 29 Mattone, Carl J           16 Express Swimming-MR    31.54      31.58        
 30 Chang, Kevin              15 Express Swimming-MR    33.76      32.65        
 31 Murphy, Thomas M          15 North Shore-MR         32.00      33.72        
 
Boys 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vasquez, Everett W        16 North Shore-MR         56.00      55.27        
  2 Bacci, Ryan D             16 FLY-MR                 59.61      58.35        
  3 Conway, John P            15 SSL-MR                 56.20      58.67        
  4 Duva, Ben                 16 Express Swimming-MR    58.20      58.71        
  5 Carmichael-Lopes, Bernil  15 Express Swimming-MR    55.78      58.72        
  6 McKenna, Brian W          15 Abbe Swim Team-MR      57.00      58.77        
  7 Collins, Matthew J        16 FLY-MR                 58.74      58.97        
  8 Coleman, Zachary T        17 IA-MR                  59.22      59.68        
  9 Li, Matthew               15 FLY-MR               1:03.35    1:00.34        
 10 Mohrmann, John            16 Express Swimming-MR       NT    1:00.47        
 11 Khan, Rana Z              20 Abbe Swim Team-MR      58.00    1:00.51        
 12 Herzog, Adam H            17 Bluefish-MR            58.23    1:00.71        
 13 Chipev, Liuben C          15 North Shore-MR       1:00.00    1:00.96        
 14 Wheeler, Stephen M        16 FLY-MR               1:04.00    1:01.05        
 15 Kuo, Theodore             16 Express Swimming-MR    59.06    1:01.09        
 16 Murphy, Thomas P          16 Express Swimming-MR  1:01.23    1:01.94        
 17 Chiang, Winston F         16 North Shore-MR       1:00.00    1:02.31        
 18 Stewart, Thomas P         16 Express Swimming-MR  1:02.98    1:02.49        
 19 Ballon, Carlos G          17 Express Swimming-MR  1:02.22    1:02.93        
 20 Graham, Danny J           15 FLY-MR               1:04.59    1:02.98        
 21 Pickel, Cody              16 FLY-MR                 58.33    1:03.17        
 22 Chu, Allen                17 FLY-MR               1:07.52    1:03.57        
 23 Wendt, William D          15 Bluefish-MR          1:00.99    1:03.60        
 24 Penteck, Stephen          15 IA-MR                1:03.34    1:03.85        
 25 Hourigan, Steven T        17 North Shore-MR       1:01.00    1:03.97        
 26 Elliot, Dan R             15 Express Swimming-MR  1:02.41    1:04.36        
 27 Donis, Daniel F           16 FLY-MR               1:06.00    1:05.07        
 28 Todd, Craig A             15 Express Swimming-MR  1:07.57    1:07.41        
 29 Kojes, Arthur J           16 Abbe Swim Team-MR    1:01.00    1:07.52        
 30 Romero, Andres            16 FLY-MR               1:06.78    1:07.66        
 31 Tang, Perry               17 FLY-MR               1:08.78    1:07.86        
 32 Dieterich, Eric B         17 CSC-MR               1:11.89    1:08.05        
 33 Costa, Matt W             16 SSL-MR               1:09.28    1:10.02        
 34 Wendland, Brian C         12 HAA-MR               1:08.68    1:10.39        
 35 Seltenreich, Dane M       15 Express Swimming-MR  1:15.10    1:18.16        
 36 Michel, Brad J            12 North Shore-MR       1:17.00    1:20.78        
 
Boys 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vasquez, Everett W        16 North Shore-MR       2:07.00    2:07.00        
                1:00.69   2:07.00 (1:06.31)                                        
  2 Collins, Matthew J        16 FLY-MR               2:04.23    2:07.55        
                1:04.20   2:07.55 (1:03.35)                                        
  3 Bacci, Ryan D             16 FLY-MR               2:10.00    2:10.92        
                1:03.86   2:10.92 (1:07.06)                                        
  4 Kuo, Theodore             16 Express Swimming-MR  2:04.96    2:11.06        
                1:03.13   2:11.06 (1:07.93)                                        
  5 Pickel, Cody              16 FLY-MR               2:10.16    2:11.88        
                1:04.63   2:11.88 (1:07.25)                                        
  6 Chipev, Liuben C          15 North Shore-MR       2:14.00    2:14.97        
                1:04.92   2:14.97 (1:10.05)                                        
  7 Mohrmann, John            16 Express Swimming-MR       NT    2:15.42        
                1:05.31   2:15.42 (1:10.11)                                        
  8 Murphy, Thomas P          16 Express Swimming-MR  2:16.23    2:16.22        
                1:06.40   2:16.22 (1:09.82)                                        
  9 Chiang, Winston F         16 North Shore-MR       2:15.00    2:16.90        
                1:06.62   2:16.90 (1:10.28)                                        
 10 Penteck, Stephen          15 IA-MR                2:16.57    2:17.04        
                1:06.79   2:17.04 (1:10.25)                                        
 11 Garcia, Stefan            16 FLY-MR               2:14.56    2:19.23        
                1:06.73   2:19.23 (1:12.50)                                        
 12 Collins, Danny P          17 FLY-MR               2:10.52    2:19.59        
                1:08.84   2:19.59 (1:10.75)                                        
 13 Stewart, Thomas P         16 Express Swimming-MR       NT    2:21.01        
                1:07.29   2:21.01 (1:13.72)                                        
 14 Wheeler, Stephen M        16 FLY-MR               2:30.00    2:25.25        
                1:09.87   2:25.25 (1:15.38)                                        
 15 Hourigan, Steven T        17 North Shore-MR       2:20.00    2:25.80        
                1:09.49   2:25.80 (1:16.31)                                        
 16 Romero, Andres            16 FLY-MR               2:28.34    2:29.99        
                1:12.41   2:29.99 (1:17.58)                                        
 17 Dieterich, Eric B         17 CSC-MR               2:40.16    2:32.01        
                1:12.81   2:32.01 (1:19.20)                                        
 18 Wendland, Brian C         12 HAA-MR               2:26.58    2:32.16        
                1:14.20   2:32.16 (1:17.96)                                        
 19 Chu, Allen                17 FLY-MR               2:32.57    2:32.28        
                1:12.38   2:32.28 (1:19.90)                                        
 20 Tang, Perry               17 FLY-MR               2:39.85    2:33.43        
                1:13.25   2:33.43 (1:20.18)                                        
 21 Sigaty, Thomas R          10 North Shore-MR       2:35.00    2:36.27        
                1:16.18   2:36.27 (1:20.09)                                        
 22 Murphy, Thomas M          15 North Shore-MR       2:58.00    2:52.15        
                1:20.66   2:52.15 (1:31.49)                                        
 23 Ortof, Harry C            10 Express Swimming-MR  3:03.21    2:53.14        
                1:24.64   2:53.14 (1:28.50)                                        
 24 Michel, Brad J            12 North Shore-MR       2:57.00    2:54.28        
                1:24.12   2:54.28 (1:30.16)                                        
 25 Mattone, Carl J           16 Express Swimming-MR  2:41.65    2:55.46        
                1:23.53   2:55.46 (1:31.93)                                        
 26 McCormack, Cade J         10 Bluefish-MR          2:51.62    3:01.29        
                1:24.89   3:01.29 (1:36.40)                                        
 27 McCormack, Aidan N        10 Bluefish-MR          2:52.74    3:09.81        
                1:29.92   3:09.81 (1:39.89)                                        
 
Boys 50 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Graham, Danny J           15 FLY-MR                    NT      32.18        
 
Boys 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McKenna, Brian W          15 Abbe Swim Team-MR    1:02.00    1:03.75        
  2 Collins, Matthew J        16 FLY-MR               1:04.14    1:06.65        
  3 Collins, Danny P          17 FLY-MR               1:06.88    1:07.01        
  4 Duva, Ben                 16 Express Swimming-MR  1:04.66    1:07.67        
  5 Garcia, Stefan            16 FLY-MR               1:10.15    1:09.00        
  6 Chiang, Winston F         16 North Shore-MR       1:07.00    1:09.05        
  7 Graham, Danny J           15 FLY-MR               1:12.00    1:09.51        
  8 Carmichael-Lopes, Bernil  15 Express Swimming-MR  1:05.38    1:11.59        
  9 Penteck, Stephen          15 IA-MR                1:08.75    1:12.46        
 10 Kojes, Arthur J           16 Abbe Swim Team-MR    1:12.32    1:13.35        
 11 Donis, Daniel F           16 FLY-MR               1:19.23    1:14.52        
 12 Wheeler, Stephen M        16 FLY-MR               1:20.00    1:14.56        
 13 Stewart, Thomas P         16 Express Swimming-MR       NT    1:16.49        
 14 Kan, Dennis               15 Abbe Swim Team-MR    1:13.00    1:17.93        
 15 Wendland, Brian C         12 HAA-MR               1:17.98    1:22.13        
 16 Chang, Kevin              15 Express Swimming-MR  1:26.56    1:22.67        
 17 Dieterich, Eric B         17 CSC-MR               1:26.74    1:23.02        
 18 Michel, Brad J            12 North Shore-MR       1:31.00    1:32.34        
 
Boys 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Collins, Matthew J        16 FLY-MR               2:17.20    2:21.56        
                1:10.46   2:21.56 (1:11.10)                                        
  2 Collins, Danny P          17 FLY-MR               2:16.89    2:21.87        
                1:11.19   2:21.87 (1:10.68)                                        
  3 Duva, Ben                 16 Express Swimming-MR  2:18.35    2:23.84        
                1:10.68   2:23.84 (1:13.16)                                        
  4 Coleman, Zachary T        17 IA-MR                2:16.67    2:24.27        
                1:10.49   2:24.27 (1:13.78)                                        
  5 Garcia, Stefan            16 FLY-MR               2:26.11    2:27.41        
                1:11.45   2:27.41 (1:15.96)                                        
  6 McKenna, Brian W          15 Abbe Swim Team-MR    2:23.00    2:27.51        
                1:11.69   2:27.51 (1:15.82)                                        
  7 Chiang, Winston F         16 North Shore-MR       2:34.00    2:32.35        
                1:13.69   2:32.35 (1:18.66)                                        
  8 Penteck, Stephen          15 IA-MR                2:30.49    2:38.44        
                1:16.34   2:38.44 (1:22.10)                                        
  9 Herzog, Adam H            17 Bluefish-MR          2:48.30    2:39.04        
                1:16.28   2:39.04 (1:22.76)                                        
 10 Kuo, Theodore             16 Express Swimming-MR  2:30.93    2:39.12        
                1:17.88   2:39.12 (1:21.24)                                        
 11 Donis, Daniel F           16 FLY-MR               2:45.00    2:42.84        
                1:20.78   2:42.84 (1:22.06)                                        
 12 Stewart, Thomas P         16 Express Swimming-MR  2:46.54    2:47.47        
                1:21.84   2:47.47 (1:25.63)                                        
 13 Wendland, Brian C         12 HAA-MR               2:44.93    2:47.78        
                1:24.34   2:47.78 (1:23.44)                                        
 14 Ballon, Carlos G          17 Express Swimming-MR       NT    2:48.79        
                1:18.83   2:48.79 (1:29.96)                                        
 15 Chang, Kevin              15 Express Swimming-MR  2:56.54    2:58.77        
                1:27.14   2:58.77 (1:31.63)                                        
 
Boys 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carmichael-Lopes, Bernil  15 Express Swimming-MR  1:09.25    1:14.37        
  2 Vasquez, Everett W        16 North Shore-MR       1:12.00    1:16.36        
  3 Bacci, Ryan D             16 FLY-MR               1:14.00    1:18.62        
  4 Lam, Aaron                16 Abbe Swim Team-MR    1:17.00    1:19.26        
  5 Graham, Danny J           15 FLY-MR               1:23.00    1:21.02        
  6 Garcia, Stefan            16 FLY-MR               1:20.40    1:21.20        
  7 Li, Matthew               15 FLY-MR               1:24.15    1:21.21        
  8 Chipev, Liuben C          15 North Shore-MR       1:13.00    1:21.44        
  9 Chu, Allen                17 FLY-MR               1:26.40    1:21.50        
 10 Conway, John P            15 SSL-MR               1:22.32    1:23.02        
 11 Hourigan, Steven T        17 North Shore-MR       1:16.00    1:23.51        
 12 Crilly, Dennis J          15 Express Swimming-MR  1:23.95    1:23.57        
 13 Todd, Craig A             15 Express Swimming-MR  1:21.90    1:24.63        
 14 Elliot, Dan R             15 Express Swimming-MR  1:18.65    1:24.81        
 15 Tang, Perry               17 FLY-MR               1:33.45    1:29.20        
 16 Dieterich, Eric B         17 CSC-MR                    NT    1:36.07        
 17 Chang, Kevin              15 Express Swimming-MR  1:35.45    1:36.55        
 18 Seltenreich, Dane M       15 Express Swimming-MR  1:38.98    1:40.28        
 19 Michel, Brad J            12 North Shore-MR       1:45.00    1:47.54        
 
Boys 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Duva, Ben                 16 Express Swimming-MR  2:46.96    2:43.91        
                1:18.11   2:43.91 (1:25.80)                                        
  2 Garcia, Stefan            16 FLY-MR               2:51.87    2:50.69        
                1:22.32   2:50.69 (1:28.37)                                        
  3 Collins, Danny P          17 FLY-MR               2:40.00    2:50.75        
                1:23.82   2:50.75 (1:26.93)                                        
  4 Bacci, Ryan D             16 FLY-MR               2:40.00    2:51.31        
                1:21.69   2:51.31 (1:29.62)                                        
  5 Chu, Allen                17 FLY-MR               3:10.07    3:04.42        
                1:27.40   3:04.42 (1:37.02)                                        
  6 Chang, Kevin              15 Express Swimming-MR  3:24.32    3:18.68        
                1:36.53   3:18.68 (1:42.15)                                        
  7 Indimine, Matthew L       12 North Shore-MR       3:08.00    3:18.69        
                1:34.97   3:18.69 (1:43.72)                                        
  8 Wendland, Brian C         12 HAA-MR               3:05.25    3:30.97        
                1:44.10   3:30.97 (1:46.87)                                        
  9 Mattone, Carl J           16 Express Swimming-MR  3:28.08    3:33.42        
                1:37.78   3:33.42 (1:55.64)                                        
 
Boys 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vasquez, Everett W        16 North Shore-MR       1:00.00    1:01.40        
  2 Kuo, Theodore             16 Express Swimming-MR  1:01.14    1:03.86        
  3 Chipev, Liuben C          15 North Shore-MR       1:04.00    1:04.66        
  4 Murphy, Thomas P          16 Express Swimming-MR  1:06.56    1:06.16        
  5 Mohrmann, John            16 Express Swimming-MR  1:05.26    1:06.23        
  6 Duva, Ben                 16 Express Swimming-MR  1:08.09    1:07.12        
  7 Graham, Danny J           15 FLY-MR               1:10.00    1:07.73        
  8 Pickel, Cody              16 FLY-MR               1:07.84    1:08.97        
  9 Hourigan, Steven T        17 North Shore-MR       1:06.00    1:09.26        
 10 Wendt, William D          15 Bluefish-MR          1:05.94    1:09.83        
 11 Elliot, Dan R             15 Express Swimming-MR  1:09.87    1:10.80        
 12 Li, Matthew               15 FLY-MR               1:21.87    1:11.33        
 13 Donis, Daniel F           16 FLY-MR               1:15.00    1:11.74        
 14 Romero, Andres            16 FLY-MR               1:13.56    1:12.19        
 15 Tang, Perry               17 FLY-MR               1:14.00    1:16.01        
 16 Sigaty, Thomas R          10 North Shore-MR       1:21.60    1:23.74        
 17 Chen, Oliver              15 FLY-MR               1:18.00    1:24.88        
 18 Michel, Brad J            12 North Shore-MR       1:26.00    1:32.34        
 19 Murphy, Thomas M          15 North Shore-MR       1:30.00    1:41.17        
 
Boys 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kuo, Theodore             16 Express Swimming-MR  2:15.11    2:23.55        
                1:07.32   2:23.55 (1:16.23)                                        
  2 Collins, Danny P          17 FLY-MR               2:18.54    2:23.89        
                1:10.37   2:23.89 (1:13.52)                                        
  3 Chipev, Liuben C          15 North Shore-MR       2:23.00    2:25.43        
                1:07.99   2:25.43 (1:17.44)                                        
  4 Murphy, Thomas P          16 Express Swimming-MR  2:30.90    2:31.93        
                1:10.02   2:31.93 (1:21.91)                                        
  5 Wendt, William D          15 Bluefish-MR          2:32.00    2:39.54        
                1:16.15   2:39.54 (1:23.39)                                        
  6 Pickel, Cody              16 FLY-MR               2:35.09    2:40.37        
                1:11.99   2:40.37 (1:28.38)                                        
  7 Conway, John P            15 SSL-MR               2:38.56    2:40.77        
                1:16.76   2:40.77 (1:24.01)                                        
  8 Penteck, Stephen          15 IA-MR                2:36.64    2:40.98        
                1:13.63   2:40.98 (1:27.35)                                        
  9 Hourigan, Steven T        17 North Shore-MR       2:34.66    2:44.90        
                1:12.99   2:44.90 (1:31.91)                                        
 10 Romero, Andres            16 FLY-MR               2:52.35    2:55.25        
                1:18.46   2:55.25 (1:36.79)                                        
 11 Sigaty, Thomas R          10 North Shore-MR       3:05.00    3:02.30        
                1:27.25   3:02.30 (1:35.05)                                        
 12 Costa, Matt W             16 SSL-MR               2:55.01    3:22.14        
                1:29.53   3:22.14 (1:52.61)                                        
 
Boys 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vasquez, Everett W        16 North Shore-MR       2:20.00    2:22.56        
                1:05.88   2:22.56 (1:16.68)                                        
  2 Duva, Ben                 16 Express Swimming-MR  2:24.63    2:23.02        
                1:08.61   2:23.02 (1:14.41)                                        
  3 Bacci, Ryan D             16 FLY-MR               2:25.00    2:26.00        
                1:09.95   2:26.00 (1:16.05)                                        
  4 Coleman, Zachary T        17 IA-MR                2:17.18    2:26.29        
                1:08.31   2:26.29 (1:17.98)                                        
  5 Collins, Danny P          17 FLY-MR               2:23.45    2:26.55        
                1:09.07   2:26.55 (1:17.48)                                        
  6 Garcia, Stefan            16 FLY-MR               2:27.42    2:27.81        
                1:09.63   2:27.81 (1:18.18)                                        
  7 Collins, Matthew J        16 FLY-MR               2:26.78    2:28.13        
                1:08.57   2:28.13 (1:19.56)                                        
  8 Graham, Danny J           15 FLY-MR               2:30.00    2:30.20        
                1:11.26   2:30.20 (1:18.94)                                        
  9 Chiang, Winston F         16 North Shore-MR       2:30.00    2:30.70        
                1:09.50   2:30.70 (1:21.20)                                        
 10 McKenna, Brian W          15 Abbe Swim Team-MR    2:24.00    2:32.37        
                1:09.40   2:32.37 (1:22.97)                                        
 11 Pickel, Cody              16 FLY-MR               2:32.90    2:32.56        
                1:10.38   2:32.56 (1:22.18)                                        
 12 Murphy, Thomas P          16 Express Swimming-MR  2:33.21    2:34.63        
                1:12.45   2:34.63 (1:22.18)                                        
 13 Carmichael-Lopes, Bernil  15 Express Swimming-MR  2:19.35    2:36.44        
                1:09.29   2:36.44 (1:27.15)                                        
 14 Li, Matthew               15 FLY-MR               2:42.88    2:36.61        
                1:13.19   2:36.61 (1:23.42)                                        
 15 Wendt, William D          15 Bluefish-MR          2:27.89    2:36.98        
                1:12.63   2:36.98 (1:24.35)                                        
 16 Herzog, Adam H            17 Bluefish-MR          2:28.88    2:37.13        
                1:10.46   2:37.13 (1:26.67)                                        
 17 Donis, Daniel F           16 FLY-MR               2:40.00    2:38.35        
                1:14.22   2:38.35 (1:24.13)                                        
 18 Elliot, Dan R             15 Express Swimming-MR  2:45.21    2:39.16        
                1:15.13   2:39.16 (1:24.03)                                        
 19 Wheeler, Stephen M        16 FLY-MR               2:40.00    2:41.28        
                1:11.33   2:41.28 (1:29.95)                                        
 20 Stewart, Thomas P         16 Express Swimming-MR  2:47.65    2:44.67        
                1:16.30   2:44.67 (1:28.37)                                        
 21 Chu, Allen                17 FLY-MR               2:40.00    2:46.36        
                1:17.68   2:46.36 (1:28.68)                                        
 22 Todd, Craig A             15 Express Swimming-MR  2:46.48    2:49.01        
                1:20.00   2:49.01 (1:29.01)                                        
 23 Tang, Perry               17 FLY-MR               2:50.00    2:50.69        
                1:18.19   2:50.69 (1:32.50)                                        
 24 Sigaty, Thomas R          10 North Shore-MR       2:51.00    2:50.87        
                1:22.33   2:50.87 (1:28.54)                                        
 25 Vacchiano, Matt T         16 Bluefish-MR          2:44.44    2:51.32        
                1:21.87   2:51.32 (1:29.45)                                        
 26 Dieterich, Eric B         17 CSC-MR               3:05.67    2:52.71        
                1:20.72   2:52.71 (1:31.99)                                        
 27 Wendland, Brian C         12 HAA-MR               2:49.86    2:52.96        
                1:22.95   2:52.96 (1:30.01)                                        
 28 Chang, Kevin              15 Express Swimming-MR  2:59.87    2:54.48        
                1:24.11   2:54.48 (1:30.37)                                        
 29 Costa, Matt W             16 SSL-MR               2:58.58    3:02.87        
                1:23.39   3:02.87 (1:39.48)                                        
 30 Seltenreich, Dane M       15 Express Swimming-MR  3:07.46    3:05.63        
                1:23.74   3:05.63 (1:41.89)                                        
 31 Michel, Brad J            12 North Shore-MR       3:06.00    3:08.25        
                1:27.56   3:08.25 (1:40.69)                                        
 
Mixed 13-14 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Francis, Casey L          14 Express Swimming-MR       NT    4:40.09        
                1:06.56   2:18.23 (1:11.67)   3:30.10 (1:11.87)   4:40.09 (1:09.99)
  2 Olin, Evan D              14 Bgnw Marlins-MR           NT    4:44.29        
                1:07.99   2:20.16 (1:12.17)   3:32.62 (1:12.46)   4:44.29 (1:11.67)
  3 Lucas, Marie E            13 Express Swimming-MR       NT    4:46.23        
                1:08.29   2:21.36 (1:13.07)   3:34.17 (1:12.81)   4:46.23 (1:12.06)
  4 Sawkins, Emma E           13 Bgnw Marlins-MR           NT    4:58.22        
                1:10.28   2:26.57 (1:16.29)   3:43.46 (1:16.89)   4:58.22 (1:14.76)
  5 Young, Kayla M            14 Express Swimming-MR       NT    5:05.19        
                1:12.05   2:29.73 (1:17.68)   3:48.21 (1:18.48)   5:05.19 (1:16.98)
  6 Lotito, Samantha M        14 Express Swimming-MR       NT    5:14.27        
                1:15.02   2:34.80 (1:19.78)   3:55.05 (1:20.25)   5:14.27 (1:19.22)
 
Mixed 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Li, Matthew               15 FLY-MR                    NT      27.09        
  2 Mazzetti, Eleonora        15 FLY-MR                    NT      29.35        
 
Mixed 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pickel, Cody              16 FLY-MR                    NT    4:29.81        
                1:04.85   2:13.15 (1:08.30)   3:21.86 (1:08.71)   4:29.81 (1:07.95)
  2 Duva, Ben                 16 Express Swimming-MR       NT    4:31.72        
                1:04.68   2:14.02 (1:09.34)   3:23.68 (1:09.66)   4:31.72 (1:08.04)
  3 Kuo, Theodore             16 Express Swimming-MR       NT    4:39.06        
                1:06.68   2:17.84 (1:11.16)   3:29.58 (1:11.74)   4:39.06 (1:09.48)
  4 Collins, Matthew J        16 FLY-MR                    NT    4:41.75        
                1:06.29   2:18.25 (1:11.96)   3:30.25 (1:12.00)   4:41.75 (1:11.50)
  5 Warren, Frances V         16 Express Swimming-MR       NT    4:48.34        
                1:09.88   2:23.25 (1:13.37)   3:36.26 (1:13.01)   4:48.34 (1:12.08)
  6 Krebs, Kristen E          16 Express Swimming-MR       NT    4:50.59        
                1:09.75   2:23.54 (1:13.79)   3:37.32 (1:13.78)   4:50.59 (1:13.27)