2009 MR Condors July Jubilee - 7/10/2009 to 7/11/2009             

                                    Results                                    
 
Girls 10 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          33.69  ZONE
          37.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Jamie T              10 Bgnw Marlins-MR        32.99      32.32 ZONE   
  2 McGowan, Alessia M        10 Agua Swim Team-MR      33.07      33.27 ZONE   
  3 Globus, Adi L             10 COND-MR                32.37      33.51 ZONE   
  4 Sawkins, Cate J            9 Bgnw Marlins-MR        34.15      34.24 JO     
  5 McClung, Demi R           10 Pace-MR                35.61      34.66 JO     
  6 Maronilla, Giselle P      10 COND-MR                35.78      34.96 JO     
  7 Wu-Silvera, Caroline      10 FLY-MR                 35.36      34.99 JO     
  8 Cummings, Carly           10 COND-MR                35.26      35.12 JO     
  9 Longo, Caroline            9 LBA-MR                 35.54      35.31 JO     
 10 Aroesty, Margaret         10 LBA-MR                 35.72      35.48 JO     
 10 Markunas, Rebecca R       10 FLY-MR                 35.63      35.48 JO     
 12 Elmassry, Jasmine         10 Abbe Swim Team-MR      36.00      35.99 JO     
 13 Farrell, Caroline         10 LBA-MR                 34.20      36.43 JO     
 14 Restrepo, Mia             10 LBA-MR                 37.79      36.44 JO     
 15 Ackerman, Hadley Chang     9 Agua Swim Team-MR      38.40      36.51 JO     
 16 Pena, Sarahe              10 Agua Swim Team-MR      38.63      36.52 JO     
 17 Malyszka, Kelly           10 COND-MR                36.20      37.88 JO     
 18 Elms, Gaige L              9 Bgnw Marlins-MR        38.70      39.12        
 19 Ruotolo, Susannah J       10 Bgnw Marlins-MR        46.09      39.25        
 20 Zloklikovits, Kristina     9 Agua Swim Team-MR      39.15      39.92        
 21 Digiovanni, Sara N        10 FLY-MR                 39.47      40.08        
 22 O'Shea, Kelli A            9 COND-MR                38.02      40.22        
 23 Tsuei, Angela              9 COND-MR                39.35      40.52        
 24 Zerouali, Saida T          9 Agua Swim Team-MR      41.95      40.54        
 25 Abdelrahman, Rawan         9 Agua Swim Team-MR      42.38      41.01        
 26 Sullivan, Emily R          9 Pace-MR                40.08      41.59        
 27 Pena, Desiree              9 Agua Swim Team-MR      41.26      41.64        
 28 Chase, Samantha            9 LBA-MR                 40.26      41.80        
 29 Levin, Emma                9 LBA-MR                 42.05      43.06        
 30 Tamburro, Morgan R         9 SSL-MR                 44.74      43.17        
 31 Adorable, Katherine R     10 COND-MR                44.39      43.39        
 32 Rattazzi, Kathleen M      10 SSL-MR                 45.17      43.40        
 33 Liddy, Samantha H          9 SSL-MR                 44.62      43.57        
 34 Hodzic, Larissa            9 COND-MR                42.57      43.61        
 35 Zuks, Adelaine            10 COND-MR                41.91      44.33        
 36 Garcia, Samantha M         8 SSL-MR                 45.44      44.90        
 37 Petersson, Kirsten A       8 Bgnw Marlins-MR        50.14      45.21        
 38 Keaveney, Megan C          8 COND-MR                44.44      45.92        
 39 Conway, Caroline E         9 COND-MR                52.85      47.88        
 40 Sweet, Erin M              9 COND-MR                47.84      48.70        
 41 Pollack, Sage M           10 COND-MR                48.53      48.80        
 42 Medina, Priscilla          8 COND-MR                51.83      48.88        
 43 Mungroo, Andrea R         10 COND-MR                48.51      50.98        
 44 Chen, Edenna H             7 COND-MR                50.72      51.16        
 45 Myers, Claire J            9 SSL-MR                 48.44      52.20        
 46 Schatz, Brooke J           8 COND-MR                48.99      52.30        
 47 Mungroo, Melissa R         8 COND-MR              1:05.01      56.36        
 48 Wang, Kathryn              7 Abbe Swim Team-MR      53.00      59.39        
 49 Shapira, Talia F           8 COND-MR                59.73    1:00.73        
 50 Guillen, Salma             8 COND-MR              1:09.97    1:02.65        
 51 Rattazzi, Elizabeth G      7 SSL-MR               1:01.43    1:02.82        
 52 Behbehani, Iman            8 COND-MR                59.78    1:03.65        
 53 Hanson, Sofia M            8 COND-MR              1:03.18    1:05.84        
 
Girls 10 & Under 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        1:14.39  ZONE
        1:24.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sawkins, Cate J            9 Bgnw Marlins-MR      1:14.12    1:13.42 ZONE   
                  35.10     1:13.42 (38.32)                                        
  2 McGowan, Alessia M        10 Agua Swim Team-MR    1:16.02    1:14.19 ZONE   
                  35.23     1:14.19 (38.96)                                        
  3 McClung, Demi R           10 Pace-MR              1:18.92    1:15.16 JO     
                  36.06     1:15.16 (39.10)                                        
  4 Globus, Adi L             10 COND-MR              1:16.15    1:15.56 JO     
  5 Elmassry, Jasmine         10 Abbe Swim Team-MR    1:20.00    1:16.85 JO     
                  37.15     1:16.85 (39.70)                                        
  6 Aroesty, Margaret         10 LBA-MR               1:19.33    1:17.83 JO     
                  37.46     1:17.83 (40.37)                                        
  7 Wu-Silvera, Caroline      10 FLY-MR               1:19.71    1:20.76 JO     
  8 Markunas, Rebecca R       10 FLY-MR               1:19.20    1:21.75 JO     
  9 Pena, Sarahe              10 Agua Swim Team-MR    1:24.12    1:21.77 JO     
 10 Malyszka, Kelly           10 COND-MR              1:21.17    1:21.83 JO     
 11 Longo, Caroline            9 LBA-MR               1:19.95    1:22.19 JO     
                  39.45     1:22.19 (42.74)                                        
 12 Ackerman, Hadley Chang     9 Agua Swim Team-MR    1:24.99    1:24.18 JO     
 13 Tramontano, Diana L       10 Marlins-CT           1:25.97    1:25.16        
 14 Nixon, Mia D              10 Marlins-CT           1:23.05    1:25.22        
                  41.03     1:25.22 (44.19)                                        
 15 O'Shea, Kelli A            9 COND-MR              1:29.56    1:25.67        
 16 Zdesar, Samantha M        10 FLY-MR               1:32.18    1:27.14        
                  41.22     1:27.14 (45.92)                                        
 17 Carey, Kelly A            10 SSL-MR               1:27.61    1:28.65        
                  42.51     1:28.65 (46.14)                                        
 18 Tsuei, Angela              9 COND-MR              1:28.54    1:31.07        
                  42.20     1:31.07 (48.87)                                        
 19 Pena, Desiree              9 Agua Swim Team-MR    1:33.47    1:34.85        
 20 Abdelrahman, Rawan         9 Agua Swim Team-MR    1:34.50    1:36.51        
                  46.69     1:36.51 (49.82)                                        
 21 Sullivan, Emily R          9 Pace-MR              1:29.41    1:37.56        
 22 Bennett, Martha S          9 Bscat-MR             1:34.89    1:37.87        
 23 Tamburro, Morgan R         9 SSL-MR               1:49.14    1:38.71        
 24 Zuks, Adelaine            10 COND-MR              1:36.94    1:40.46        
 25 Auteri, Alexandra M       10 Bscat-MR             1:45.80    1:41.67        
                  47.32     1:41.67 (54.35)                                        
 26 Adorable, Katherine R     10 COND-MR              1:41.00    1:43.15        
                  46.65     1:43.15 (56.50)                                        
 27 Rattazzi, Kathleen M      10 SSL-MR               1:43.75    1:43.84        
 28 Pollack, Sage M           10 COND-MR              1:54.73    1:45.16        
                  49.22     1:45.16 (55.94)                                        
 29 Ambery, Alana D            9 FLY-MR               1:35.00    1:45.79        
                  48.02     1:45.79 (57.77)                                        
 30 Sweet, Erin M              9 COND-MR              1:41.90    1:47.67        
 31 Keaveney, Megan C          8 COND-MR              1:46.89    1:49.94        
 32 Skae, Anya B               9 COND-MR              1:53.73    1:50.05        
 33 Brett, Erin S             10 SSL-MR               1:55.40    1:51.21        
 34 Conway, Caroline E         9 COND-MR              1:55.50    1:52.51        
                  51.30   1:52.51 (1:01.21)                                        
 35 Grzywna, Gabriela M        9 FLY-MR               1:46.58    1:54.92        
 36 Medina, Priscilla          8 COND-MR              1:50.00    1:56.18        
                  56.66     1:56.18 (59.52)                                        
 37 Policastro, Gianna N      10 COND-MR              1:59.45    1:56.61        
 38 Chen, Edenna H             7 COND-MR              1:54.49    1:58.23        
 39 Mungroo, Andrea R         10 COND-MR              1:55.50    2:02.45        
 40 Matossian, Caroline K      7 Agua Swim Team-MR    1:45.00    2:03.52        
 41 Schatz, Brooke J           8 COND-MR              1:56.21    2:04.37        
                  57.60   2:04.37 (1:06.77)                                        
 42 Ramos, Rebecca             9 SSL-MR               2:10.74    2:06.14        
                1:00.89   2:06.14 (1:05.25)                                        
 43 Wang, Kathryn              7 Abbe Swim Team-MR    1:53.00    2:06.42        
                1:00.29   2:06.42 (1:06.13)                                        
 44 Shapira, Talia F           8 COND-MR              2:24.85    2:11.69        
 45 Skoglund, Emma G           7 SSL-MR               2:06.22    2:13.81        
                1:00.16   2:13.81 (1:13.65)                                        
 46 Behbehani, Iman            8 COND-MR              2:10.00    2:16.67        
 47 Rattazzi, Elizabeth G      7 SSL-MR               2:51.26    2:24.51        
 -- Hodzic, Larissa            9 COND-MR              1:36.91         DQ        
      False start
 
Girls 10 & Under 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        2:41.79  ZONE
        3:09.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sawkins, Cate J            9 Bgnw Marlins-MR      2:36.24    2:35.61 ZONE   
                  34.73     1:15.04 (40.31)     1:56.58 (41.54)     2:35.61 (39.03)
  2 Lee, Jamie T              10 Bgnw Marlins-MR      2:40.85    2:40.41 ZONE   
                                  10.81 ( )       36.27 (25.46)   2:40.41 (2:04.14)
  3 McClung, Demi R           10 Pace-MR              2:49.49    2:43.07 JO     
                  37.24     1:19.88 (42.64)     2:02.78 (42.90)     2:43.07 (40.29)
  4 Elmassry, Jasmine         10 Abbe Swim Team-MR    2:48.00    2:43.55 JO     
                  38.57     1:20.55 (41.98)     2:02.77 (42.22)     2:43.55 (40.78)
  5 Aroesty, Margaret         10 LBA-MR               2:50.00    2:46.34 JO     
                  37.78     1:20.68 (42.90)     2:04.81 (44.13)     2:46.34 (41.53)
  6 Farrell, Caroline         10 LBA-MR               2:45.75    2:46.56 JO     
                  38.22     1:21.40 (43.18)     2:05.36 (43.96)     2:46.56 (41.20)
  7 Cummings, Carly           10 COND-MR              3:02.34    2:46.67 JO     
                  38.06     1:20.38 (42.32)     2:05.00 (44.62)     2:46.67 (41.67)
  8 Marsella, Jenna           10 Marlins-CT           2:49.29    2:47.14 JO     
                  37.62     1:20.52 (42.90)     2:05.09 (44.57)     2:47.14 (42.05)
  9 McGowan, Alessia M        10 Agua Swim Team-MR    3:06.81    2:49.01 JO     
                  38.40     1:23.01 (44.61)     2:07.09 (44.08)     2:49.01 (41.92)
 10 Longo, Caroline            9 LBA-MR               2:51.28    2:53.03 JO     
                  39.14     1:24.52 (45.38)     2:09.42 (44.90)     2:53.03 (43.61)
 11 Restrepo, Mia             10 LBA-MR               3:00.00    2:54.49 JO     
                  39.17     1:24.26 (45.09)     2:10.87 (46.61)     2:54.49 (43.62)
 12 Wu-Silvera, Caroline      10 FLY-MR               2:55.47    2:57.80 JO     
                  39.57     1:26.62 (47.05)     2:15.85 (49.23)     2:57.80 (41.95)
 13 Maronilla, Giselle P      10 COND-MR              3:04.18    2:58.79 JO     
                  41.14     1:27.54 (46.40)     2:14.07 (46.53)     2:58.79 (44.72)
 14 Markunas, Rebecca R       10 FLY-MR               3:00.83    3:01.57 JO     
                  39.09     1:26.49 (47.40)     2:15.79 (49.30)     3:01.57 (45.78)
 15 Elms, Gaige L              9 Bgnw Marlins-MR      3:08.31    3:03.86 JO     
                  42.14     1:30.53 (48.39)     2:19.74 (49.21)     3:03.86 (44.12)
 16 Zerouali, Saida T          9 Agua Swim Team-MR    3:10.00    3:06.19 JO     
                  42.79     1:30.22 (47.43)     2:19.72 (49.50)     3:06.19 (46.47)
 17 Chase, Samantha            9 LBA-MR               3:08.26    3:07.43 JO     
                  41.44     1:29.73 (48.29)     2:19.39 (49.66)     3:07.43 (48.04)
 18 Nixon, Mia D              10 Marlins-CT           3:08.91    3:10.74        
                  42.55     1:32.48 (49.93)     2:22.98 (50.50)     3:10.74 (47.76)
 19 Zdesar, Samantha M        10 FLY-MR               3:22.00    3:10.96        
                2:23.24     3:11.20 (47.96)         3:10.96 ( )                    
 20 Digiovanni, Sara N        10 FLY-MR               3:09.94    3:12.76        
                  42.39     1:30.62 (48.23)     2:22.33 (51.71)     3:12.76 (50.43)
 21 Tsuei, Angela              9 COND-MR              3:08.18    3:14.43        
                  42.81     1:31.52 (48.71)     2:23.99 (52.47)     3:14.43 (50.44)
 22 Moratos, Angelica M       10 FLY-MR               3:46.02    3:23.88        
                  46.72     1:41.96 (55.24)     2:34.65 (52.69)     3:23.88 (49.23)
 23 Hodzic, Larissa            9 COND-MR              3:22.00    3:27.02        
                  43.56     1:36.66 (53.10)     2:33.29 (56.63)     3:27.02 (53.73)
 24 Levin, Emma                9 LBA-MR               3:30.00    3:33.85        
                  48.76     1:45.54 (56.78)     2:39.41 (53.87)     3:33.85 (54.44)
 25 Bennett, Martha S          9 Bscat-MR             3:30.65    3:34.21        
                  47.75     1:42.80 (55.05)     2:40.11 (57.31)     3:34.21 (54.10)
 26 Auteri, Alexandra M       10 Bscat-MR             3:58.42    3:41.59        
                  48.94     1:47.02 (58.08)     2:45.03 (58.01)     3:41.59 (56.56)
 27 Liddy, Samantha H          9 SSL-MR               3:51.55    3:41.77        
                  47.44     1:44.92 (57.48)     2:44.03 (59.11)     3:41.77 (57.74)
 28 Adorable, Katherine R     10 COND-MR              3:30.00    3:44.00        
                  48.38     1:47.94 (59.56)     2:47.17 (59.23)     3:44.00 (56.83)
 29 Ambery, Alana D            9 FLY-MR               3:20.00    3:47.67        
                  49.47     1:48.33 (58.86)   2:49.34 (1:01.01)     3:47.67 (58.33)
 30 Chen, Edenna H             7 COND-MR              4:00.00    4:12.87        
                  56.96   2:02.94 (1:05.98)   3:09.06 (1:06.12)   4:12.87 (1:03.81)
 
Girls 10 & Under 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        5:40.89  ZONE
        6:14.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sawkins, Cate J            9 Bgnw Marlins-MR      5:28.41    5:23.00 ZONE   
                  35.93     1:17.62 (41.69)     1:59.37 (41.75)     2:41.91 (42.54)
        3:23.27 (41.36)     4:05.59 (42.32)     4:45.43 (39.84)     5:23.00 (37.57)
  2 Elmassry, Jasmine         10 Abbe Swim Team-MR    6:00.00    5:40.76 ZONE   
                  39.44     1:22.63 (43.19)     2:05.10 (42.47)     2:49.55 (44.45)
        3:32.86 (43.31)     4:16.56 (43.70)     4:59.11 (42.55)     5:40.76 (41.65)
  3 McClung, Demi R           10 Pace-MR              5:56.17    5:41.77 JO     
                  37.59     1:20.23 (42.64)     2:04.49 (44.26)     2:48.56 (44.07)
        3:33.56 (45.00)     4:16.96 (43.40)     5:00.56 (43.60)     5:41.77 (41.21)
  4 Lee, Jamie T              10 Bgnw Marlins-MR      5:55.00    5:45.01 JO     
                                1:21.31 ( )                             2:50.32 ( )
                                4:20.11 ( )   5:45.01 (1:24.90)                    
  5 Aroesty, Margaret         10 LBA-MR               6:30.00    5:49.85 JO     
                  39.52     1:23.78 (44.26)     2:08.89 (45.11)     2:54.05 (45.16)
        3:38.76 (44.71)     4:24.20 (45.44)     5:07.63 (43.43)     5:49.85 (42.22)
  6 Longo, Caroline            9 LBA-MR               6:00.00    6:07.08 JO     
                  38.72     1:25.28 (46.56)     2:10.42 (45.14)     2:59.79 (49.37)
        3:46.46 (46.67)     4:35.36 (48.90)     5:21.28 (45.92)     6:07.08 (45.80)
  7 Wu-Silvera, Caroline      10 FLY-MR               6:00.00    6:15.49        
                  39.67     1:27.68 (48.01)     2:15.29 (47.61)     3:04.86 (49.57)
        3:55.43 (50.57)     4:41.96 (46.53)     5:31.61 (49.65)     6:15.49 (43.88)
  8 Malyszka, Kelly           10 COND-MR                   NT    6:16.42        
                  41.87     1:29.02 (47.15)     2:19.00 (49.98)     3:08.08 (49.08)
        3:57.38 (49.30)     4:45.06 (47.68)     5:32.53 (47.47)     6:16.42 (43.89)
  9 Maronilla, Giselle P      10 COND-MR              5:55.00    6:26.42        
                  42.26     1:31.08 (48.82)     2:21.72 (50.64)     3:10.77 (49.05)
        4:00.30 (49.53)     4:49.57 (49.27)     5:38.80 (49.23)     6:26.42 (47.62)
 10 Markunas, Rebecca R       10 FLY-MR               7:05.25    6:29.40        
                                1:27.37 ( )                             3:09.01 ( )
                                4:50.10 ( )   6:29.40 (1:39.30)                    
 11 Tsuei, Angela              9 COND-MR                   NT    6:55.47        
                  44.39     1:36.17 (51.78)     2:30.43 (54.26)     3:24.52 (54.09)
        4:17.74 (53.22)     5:11.86 (54.12)     6:04.82 (52.96)     6:55.47 (50.65)
 12 Sullivan, Emily R          9 Pace-MR              6:57.40    6:58.90        
                  43.04     1:35.81 (52.77)     2:29.05 (53.24)     3:25.04 (55.99)
        4:19.29 (54.25)     5:14.57 (55.28)     6:08.21 (53.64)     6:58.90 (50.69)
 
Girls 10 & Under 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
          40.09  ZONE
          45.59  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Jamie T              10 Bgnw Marlins-MR        38.44      37.33 ZONE   
  2 Sawkins, Cate J            9 Bgnw Marlins-MR        38.53      38.98 ZONE   
  3 Wu-Silvera, Caroline      10 FLY-MR                 39.80      40.39 JO     
  4 McGowan, Alessia M        10 Agua Swim Team-MR      40.10      41.07 JO     
  5 McClung, Demi R           10 Pace-MR                41.12      42.09 JO     
  6 Longo, Caroline            9 LBA-MR                 41.96      42.50 JO     
  7 Maronilla, Giselle P      10 COND-MR                41.00      42.59 JO     
  8 Ackerman, Hadley Chang     9 Agua Swim Team-MR      41.64      42.82 JO     
  9 Globus, Adi L             10 COND-MR                40.62      43.27 JO     
 10 Markunas, Rebecca R       10 FLY-MR                 46.50      45.33 JO     
 11 Pena, Sarahe              10 Agua Swim Team-MR      47.64      45.75        
 12 Nixon, Mia D              10 Marlins-CT             44.06      45.94        
 13 Zdesar, Samantha M        10 FLY-MR                 47.68      45.96        
 14 Carey, Kelly A            10 SSL-MR                 47.31      46.44        
 15 Sullivan, Emily R          9 Pace-MR                45.10      46.90        
 16 Tramontano, Diana L       10 Marlins-CT             52.91      47.85        
 17 O'Shea, Kelli A            9 COND-MR                47.33      48.23        
 18 Sweet, Erin M              9 COND-MR                49.26      51.06        
 19 Rattazzi, Kathleen M      10 SSL-MR                 50.65      51.19        
 20 Bennett, Martha S          9 Bscat-MR               48.92      51.34        
 21 Hodzic, Larissa            9 COND-MR                53.09      51.56        
 22 Adorable, Katherine R     10 COND-MR                52.84      51.85        
 23 Abdelrahman, Rawan         9 Agua Swim Team-MR      53.45      51.97        
 24 Auteri, Alexandra M       10 Bscat-MR               54.07      52.79        
 25 Keaveney, Megan C          8 COND-MR                51.32      52.96        
 26 Zuks, Adelaine            10 COND-MR                51.71      54.17        
 27 Ambery, Alana D            9 FLY-MR                 53.87      54.47        
 28 Tamburro, Morgan R         9 SSL-MR                 56.80      54.87        
 29 Medina, Priscilla          8 COND-MR              1:00.20      56.69        
 30 Pena, Desiree              9 Agua Swim Team-MR      52.17      57.22        
 31 Conway, Caroline E         9 COND-MR                59.45      57.32        
 32 Grzywna, Gabriela M        9 FLY-MR                 53.05      58.11        
 33 Pollack, Sage M           10 COND-MR                55.28      58.62        
 34 Matossian, Caroline K      7 Agua Swim Team-MR      59.41      59.58        
 35 Mungroo, Andrea R         10 COND-MR                58.13    1:00.46        
 36 Behbehani, Iman            8 COND-MR              1:12.00    1:00.86        
 37 Skae, Anya B               9 COND-MR                58.73    1:01.06        
 38 Chen, Edenna H             7 COND-MR                58.20    1:02.80        
 39 Schatz, Brooke J           8 COND-MR                53.64    1:03.37        
 40 Mungroo, Melissa R         8 COND-MR              1:02.80    1:03.59        
 41 Brett, Erin S             10 SSL-MR                 59.00    1:03.90        
 42 Skoglund, Emma G           7 SSL-MR                 57.88    1:05.49        
 43 Policastro, Gianna N      10 COND-MR              1:01.71    1:05.59        
 44 Ramos, Rebecca             9 SSL-MR               1:09.60    1:06.96        
 45 Shapira, Talia F           8 COND-MR              1:08.94    1:12.24        
 46 Rattazzi, Elizabeth G      7 SSL-MR               1:08.23    1:13.43        
 47 Hanson, Sofia M            8 COND-MR              1:10.45    1:13.89        
 48 Wang, Kathryn              7 Abbe Swim Team-MR      56.00    1:14.49        
 -- Malyszka, Kelly           10 COND-MR                44.73         DQ        
 
Girls 10 & Under 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        1:26.69  ZONE
        1:40.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Jamie T              10 Bgnw Marlins-MR      1:23.91    1:19.54 ZONE   
                  38.61     1:19.54 (40.93)                                        
  2 Sawkins, Cate J            9 Bgnw Marlins-MR      1:21.97    1:21.57 ZONE   
                  40.11     1:21.57 (41.46)                                        
  3 Farrell, Caroline         10 LBA-MR               1:25.54    1:24.81 ZONE   
                  41.63     1:24.81 (43.18)                                        
  4 McClung, Demi R           10 Pace-MR              1:25.76    1:27.37 JO     
                  42.69     1:27.37 (44.68)                                        
  5 Wu-Silvera, Caroline      10 FLY-MR               1:25.70    1:29.39 JO     
                  43.01     1:29.39 (46.38)                                        
  6 Globus, Adi L             10 COND-MR              1:28.96    1:29.70 JO     
                  43.31     1:29.70 (46.39)                                        
  7 Maronilla, Giselle P      10 COND-MR              1:29.89    1:30.30 JO     
                  45.51     1:30.30 (44.79)                                        
  8 Ackerman, Hadley Chang     9 Agua Swim Team-MR    1:31.01    1:31.02 JO     
  9 Cummings, Carly           10 COND-MR              1:27.42    1:31.66 JO     
 10 McGowan, Alessia M        10 Agua Swim Team-MR    1:30.66    1:33.00 JO     
                  45.19     1:33.00 (47.81)                                        
 11 Longo, Caroline            9 LBA-MR               1:29.41    1:33.18 JO     
                  45.66     1:33.18 (47.52)                                        
 12 Aroesty, Margaret         10 LBA-MR               1:36.98    1:33.95 JO     
                  46.21     1:33.95 (47.74)                                        
 13 Pena, Sarahe              10 Agua Swim Team-MR    1:39.07    1:36.78 JO     
                  47.81     1:36.78 (48.97)                                        
 14 Malyszka, Kelly           10 COND-MR              1:33.79    1:37.37 JO     
                  49.07     1:37.37 (48.30)                                        
 15 Elms, Gaige L              9 Bgnw Marlins-MR      1:38.38    1:37.81 JO     
                  48.57     1:37.81 (49.24)                                        
 16 Markunas, Rebecca R       10 FLY-MR               1:42.92    1:37.89 JO     
                  47.35     1:37.89 (50.54)                                        
 17 Tsuei, Angela              9 COND-MR              1:32.85    1:38.38 JO     
                  48.13     1:38.38 (50.25)                                        
 18 Belovsky, Mia P           10 COND-MR              1:37.54    1:38.64 JO     
                  48.74     1:38.64 (49.90)                                        
 19 Carey, Kelly A            10 SSL-MR               1:41.95    1:38.83 JO     
                  49.61     1:38.83 (49.22)                                        
 20 Zerouali, Saida T          9 Agua Swim Team-MR    1:42.50    1:39.30 JO     
                  48.02     1:39.30 (51.28)                                        
 21 Zdesar, Samantha M        10 FLY-MR               1:40.00    1:39.55 JO     
 22 Moratos, Angelica M       10 FLY-MR               1:44.75    1:40.16 JO     
                  49.50     1:40.16 (50.66)                                        
 23 Nixon, Mia D              10 Marlins-CT           1:37.49    1:40.72 JO     
                  50.12     1:40.72 (50.60)                                        
 24 Zloklikovits, Kristina     9 Agua Swim Team-MR    1:38.80    1:41.88        
                  49.51     1:41.88 (52.37)                                        
 25 O'Shea, Kelli A            9 COND-MR              1:40.08    1:42.21        
                  52.54     1:42.21 (49.67)                                        
 26 Ruotolo, Susannah J       10 Bgnw Marlins-MR      1:45.99    1:45.60        
 27 Tramontano, Diana L       10 Marlins-CT           1:54.37    1:47.41        
                  52.91     1:47.41 (54.50)                                        
 28 Abdelrahman, Rawan         9 Agua Swim Team-MR    1:51.36    1:47.86        
                  54.49     1:47.86 (53.37)                                        
 29 Tang, Sharon S             9 COND-MR              1:42.77    1:48.02        
                  51.74     1:48.02 (56.28)                                        
 30 Bennett, Martha S          9 Bscat-MR             1:42.06    1:48.73        
                  54.42     1:48.73 (54.31)                                        
 31 Zuks, Adelaine            10 COND-MR              1:50.14    1:49.16        
                  54.74     1:49.16 (54.42)                                        
 32 Levin, Emma                9 LBA-MR               1:55.67    1:51.40        
                  54.59     1:51.40 (56.81)                                        
 33 Adorable, Katherine R     10 COND-MR              1:55.38    1:54.57        
                  55.32     1:54.57 (59.25)                                        
 34 Digiovanni, Sara N        10 FLY-MR               2:00.24    1:55.15        
                  58.22     1:55.15 (56.93)                                        
 35 Rattazzi, Kathleen M      10 SSL-MR               1:48.47    1:55.25        
                  57.17     1:55.25 (58.08)                                        
 36 Sweet, Erin M              9 COND-MR              1:49.79    1:55.32        
                  55.67     1:55.32 (59.65)                                        
 37 Liddy, Samantha H          9 SSL-MR               1:59.03    1:55.53        
                  58.76     1:55.53 (56.77)                                        
 38 Hodzic, Larissa            9 COND-MR              1:50.07    1:56.90        
                  57.21     1:56.90 (59.69)                                        
 39 Pena, Desiree              9 Agua Swim Team-MR    1:55.84    1:59.03        
                  58.68   1:59.03 (1:00.35)                                        
 40 Keaveney, Megan C          8 COND-MR              1:54.32    2:00.25        
                  58.00   2:00.25 (1:02.25)                                        
 41 Garcia, Samantha M         8 SSL-MR               2:04.95    2:01.62        
 42 Ambery, Alana D            9 FLY-MR               1:53.00    2:03.82        
                1:00.42   2:03.82 (1:03.40)                                        
 43 Myers, Claire J            9 SSL-MR               1:52.19    2:04.18        
 44 Grzywna, Gabriela M        9 FLY-MR               1:58.57    2:04.27        
                  59.12   2:04.27 (1:05.15)                                        
 45 Medina, Priscilla          8 COND-MR              2:10.00    2:07.76        
                1:02.93   2:07.76 (1:04.83)                                        
 46 Rubenzahl, Rachel G        7 Agua Swim Team-MR    2:15.00    2:07.84        
 47 Skae, Anya B               9 COND-MR              2:22.69    2:13.24        
                1:07.46   2:13.24 (1:05.78)                                        
 48 Mungroo, Andrea R         10 COND-MR              2:30.00    2:14.42        
 49 Schatz, Brooke J           8 COND-MR              2:08.95    2:16.22        
                1:08.75   2:16.22 (1:07.47)                                        
 50 Policastro, Gianna N      10 COND-MR              1:57.00    2:17.12        
                1:07.74   2:17.12 (1:09.38)                                        
 51 Skoglund, Emma G           7 SSL-MR               1:58.71    2:19.65        
                1:05.52   2:19.65 (1:14.13)                                        
 52 Rattazzi, Elizabeth G      7 SSL-MR               2:31.02    2:33.53        
                1:14.53   2:33.53 (1:19.00)                                        
 53 Shapira, Talia F           8 COND-MR              2:08.00    2:33.59        
                1:15.98   2:33.59 (1:17.61)                                        
 -- Brett, Erin S             10 SSL-MR               2:19.31         DQ        
      No touch at turn
                1:04.47        DQ (1:09.62)                                        
 -- Ramos, Rebecca             9 SSL-MR               2:34.75         DQ        
      Non-continuous turning action
 
Girls 10 & Under 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
          45.59  ZONE
          51.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Elmassry, Jasmine         10 Abbe Swim Team-MR      45.00      43.68 ZONE   
  2 Lee, Jamie T              10 Bgnw Marlins-MR        43.43      44.64 ZONE   
  3 Aroesty, Margaret         10 LBA-MR                 47.62      46.51 JO     
  4 Maronilla, Giselle P      10 COND-MR                50.31      47.19 JO     
  5 Ackerman, Hadley Chang     9 Agua Swim Team-MR      47.96      47.31 JO     
  6 Globus, Adi L             10 COND-MR                48.35      49.86 JO     
  7 Pena, Sarahe              10 Agua Swim Team-MR      49.44      50.29 JO     
  8 O'Shea, Kelli A            9 COND-MR                50.87      50.39 JO     
  9 Malyszka, Kelly           10 COND-MR                50.81      50.62 JO     
 10 Abdelrahman, Rawan         9 Agua Swim Team-MR      52.29      51.62 JO     
 11 Carey, Kelly A            10 SSL-MR                 51.98      52.23        
 12 Tsuei, Angela              9 COND-MR                52.42      53.69        
 13 Brett, Erin S             10 SSL-MR                 56.40      53.81        
 14 Zdesar, Samantha M        10 FLY-MR                 54.85      55.17        
 15 Nixon, Mia D              10 Marlins-CT             52.86      55.40        
 16 Sweet, Erin M              9 COND-MR                57.09      58.28        
 17 Mungroo, Andrea R         10 COND-MR                57.54      58.67        
 18 Hodzic, Larissa            9 COND-MR              1:01.17    1:00.05        
 19 Chen, Edenna H             7 COND-MR              1:00.32    1:00.35        
 20 Pena, Desiree              9 Agua Swim Team-MR      55.80    1:01.79        
 21 Zuks, Adelaine            10 COND-MR              1:05.81    1:02.51        
 22 Adorable, Katherine R     10 COND-MR              1:03.74    1:03.04        
 23 Auteri, Alexandra M       10 Bscat-MR             1:05.09    1:03.87        
 24 Tamburro, Morgan R         9 SSL-MR               1:02.36    1:03.90        
 25 Conway, Caroline E         9 COND-MR              1:26.00    1:04.50        
 26 Policastro, Gianna N      10 COND-MR              1:05.65    1:05.88        
 27 Skae, Anya B               9 COND-MR              1:05.87    1:06.28        
 28 Pollack, Sage M           10 COND-MR              1:13.84    1:07.49        
 29 Shapira, Talia F           8 COND-MR              1:09.70    1:07.60        
 30 Rattazzi, Kathleen M      10 SSL-MR               1:09.53    1:08.00        
 31 Keaveney, Megan C          8 COND-MR              1:07.05    1:10.27        
 32 Wang, Kathryn              7 Abbe Swim Team-MR    1:03.00    1:10.30        
 33 Mungroo, Melissa R         8 COND-MR              1:28.00    1:10.50        
 34 Schatz, Brooke J           8 COND-MR              1:10.51    1:12.52        
 35 Medina, Priscilla          8 COND-MR              1:20.16    1:14.96        
 36 Grzywna, Gabriela M        9 FLY-MR               1:05.49    1:15.43        
 37 Matossian, Caroline K      7 Agua Swim Team-MR    1:20.89    1:17.93        
 38 Ramos, Rebecca             9 SSL-MR               1:18.68    1:19.89        
 39 Skoglund, Emma G           7 SSL-MR               1:20.25    1:27.37        
 40 Rattazzi, Elizabeth G      7 SSL-MR               1:22.20    1:39.31        
 41 Hanson, Sofia M            8 COND-MR              1:30.00    1:41.24        
 -- McGowan, Alessia M        10 Agua Swim Team-MR      45.18         DQ        
      Finish in wrong lane
 
Girls 10 & Under 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        1:38.79  ZONE
        1:51.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cummings, Carly           10 COND-MR              1:38.00    1:35.69 ZONE   
                  45.74     1:35.69 (49.95)                                        
  2 Elmassry, Jasmine         10 Abbe Swim Team-MR    1:36.00    1:35.80 ZONE   
                  46.00     1:35.80 (49.80)                                        
  3 Aroesty, Margaret         10 LBA-MR               1:45.91    1:39.42 JO     
                  49.23     1:39.42 (50.19)                                        
  4 Ackerman, Hadley Chang     9 Agua Swim Team-MR    1:41.18    1:39.85 JO     
                  48.49     1:39.85 (51.36)                                        
  5 Digiovanni, Sara N        10 FLY-MR               1:40.43    1:40.29 JO     
                  48.63     1:40.29 (51.66)                                        
  6 Globus, Adi L             10 COND-MR              1:44.49    1:40.35 JO     
                  48.39     1:40.35 (51.96)                                        
  7 Pena, Sarahe              10 Agua Swim Team-MR    1:49.24    1:46.87 JO     
                  51.21     1:46.87 (55.66)                                        
  8 O'Shea, Kelli A            9 COND-MR              1:52.03    1:47.07 JO     
                  51.62     1:47.07 (55.45)                                        
  9 Restrepo, Mia             10 LBA-MR               1:45.57    1:47.72 JO     
                  52.07     1:47.72 (55.65)                                        
 10 Carey, Kelly A            10 SSL-MR               1:52.32    1:48.32 JO     
                  53.23     1:48.32 (55.09)                                        
 11 Abdelrahman, Rawan         9 Agua Swim Team-MR    1:52.30    1:49.94 JO     
                  53.59     1:49.94 (56.35)                                        
 12 Malyszka, Kelly           10 COND-MR              1:48.26    1:50.55 JO     
                  52.55     1:50.55 (58.00)                                        
 13 Tramontano, Diana L       10 Marlins-CT           1:45.67    1:52.78        
                  53.15     1:52.78 (59.63)                                        
 14 Tsuei, Angela              9 COND-MR              1:52.37    1:52.89        
                  55.68     1:52.89 (57.21)                                        
 15 Belovsky, Mia P           10 COND-MR              1:52.41    1:56.14        
                  56.27     1:56.14 (59.87)                                        
 16 Chase, Samantha            9 LBA-MR               1:57.92    1:56.76        
 17 Tang, Sharon S             9 COND-MR              2:00.95    1:56.82        
                  54.76   1:56.82 (1:02.06)                                        
 18 Ruotolo, Susannah J       10 Bgnw Marlins-MR      2:01.00    1:57.56        
                  55.62   1:57.56 (1:01.94)                                        
 19 Zloklikovits, Kristina     9 Agua Swim Team-MR    2:10.00    2:03.54        
                  59.90   2:03.54 (1:03.64)                                        
 20 Pena, Desiree              9 Agua Swim Team-MR    2:01.86    2:05.39        
                1:00.58   2:05.39 (1:04.81)                                        
 21 Sweet, Erin M              9 COND-MR              2:02.77    2:05.55        
                  59.05   2:05.55 (1:06.50)                                        
 22 Chen, Edenna H             7 COND-MR              2:06.03    2:05.86        
 23 Garcia, Samantha M         8 SSL-MR               2:31.93    2:07.13        
                1:02.75   2:07.13 (1:04.38)                                        
 24 Hodzic, Larissa            9 COND-MR              2:09.32    2:11.35        
                1:02.75   2:11.35 (1:08.60)                                        
 25 Mungroo, Andrea R         10 COND-MR              2:10.15    2:12.28        
                1:01.12   2:12.28 (1:11.16)                                        
 26 Auteri, Alexandra M       10 Bscat-MR             2:21.50    2:13.80        
                1:04.08   2:13.80 (1:09.72)                                        
 27 Rattazzi, Kathleen M      10 SSL-MR               2:26.37    2:18.02        
                1:05.63   2:18.02 (1:12.39)                                        
 28 Myers, Claire J            9 SSL-MR               2:37.86    2:22.77        
                1:10.51   2:22.77 (1:12.26)                                        
 29 Shapira, Talia F           8 COND-MR              2:33.99    2:22.82        
                1:09.42   2:22.82 (1:13.40)                                        
 30 Skae, Anya B               9 COND-MR              2:19.24    2:23.16        
                1:08.85   2:23.16 (1:14.31)                                        
 31 Wang, Kathryn              7 Abbe Swim Team-MR    2:15.00    2:28.08        
                1:11.84   2:28.08 (1:16.24)                                        
 32 Policastro, Gianna N      10 COND-MR              2:32.57    2:32.17        
                1:13.43   2:32.17 (1:18.74)                                        
 33 McGowan, Sofia M           7 Agua Swim Team-MR    2:20.00    2:37.76        
                1:16.38   2:37.76 (1:21.38)                                        
 34 Keaveney, Megan C          8 COND-MR              2:37.71    2:38.24        
                1:13.72   2:38.24 (1:24.52)                                        
 35 Schatz, Brooke J           8 COND-MR              2:54.02    2:45.40        
                1:19.11   2:45.40 (1:26.29)                                        
 36 Skoglund, Emma G           7 SSL-MR               2:26.11    3:06.44        
 -- Rattazzi, Elizabeth G      7 SSL-MR               2:31.01         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Brett, Erin S             10 SSL-MR               2:07.07         DQ        
      Scissors kick
                  59.26        DQ (1:02.80)                                        
 
Girls 10 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
          37.49  ZONE
          45.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Jamie T              10 Bgnw Marlins-MR        34.79      35.10 ZONE   
  2 Globus, Adi L             10 COND-MR                38.72      36.52 ZONE   
  3 McGowan, Alessia M        10 Agua Swim Team-MR      38.86      37.41 ZONE   
  4 Sawkins, Cate J            9 Bgnw Marlins-MR        39.61      39.76 JO     
  5 Ackerman, Hadley Chang     9 Agua Swim Team-MR      40.03      40.24 JO     
  6 Maronilla, Giselle P      10 COND-MR                42.14      40.75 JO     
  7 Elmassry, Jasmine         10 Abbe Swim Team-MR      40.00      41.32 JO     
  8 Farrell, Caroline         10 LBA-MR                 44.79      41.60 JO     
  9 McClung, Demi R           10 Pace-MR                43.20      41.99 JO     
 10 Restrepo, Mia             10 LBA-MR                 42.41      42.06 JO     
 11 Marsella, Jenna           10 Marlins-CT             41.64      42.12 JO     
 12 Malyszka, Kelly           10 COND-MR                43.19      42.14 JO     
 13 Longo, Caroline            9 LBA-MR                 41.07      42.70 JO     
 14 Wu-Silvera, Caroline      10 FLY-MR                 40.35      42.85 JO     
 15 Tramontano, Diana L       10 Marlins-CT             44.47      43.54 JO     
 16 Chase, Samantha            9 LBA-MR                 49.93      44.32 JO     
 17 Pena, Sarahe              10 Agua Swim Team-MR      45.74      44.64 JO     
 18 Zloklikovits, Kristina     9 Agua Swim Team-MR      45.57      45.64 JO     
 19 Markunas, Rebecca R       10 FLY-MR                 44.11      45.66 JO     
 20 Ruotolo, Susannah J       10 Bgnw Marlins-MR        45.10      46.28        
 21 Carey, Kelly A            10 SSL-MR                 48.90      46.86        
 22 Zdesar, Samantha M        10 FLY-MR                 44.67      47.69        
 23 Elms, Gaige L              9 Bgnw Marlins-MR        46.02      47.89        
 24 Zerouali, Saida T          9 Agua Swim Team-MR      53.79      48.36        
 25 Nixon, Mia D              10 Marlins-CT             45.82      48.95        
 26 Belovsky, Mia P           10 COND-MR                45.73      50.04        
 27 Abdelrahman, Rawan         9 Agua Swim Team-MR      51.16      50.30        
 28 Liddy, Samantha H          9 SSL-MR                 59.59      51.18        
 29 O'Shea, Kelli A            9 COND-MR                51.54      51.31        
 30 Tang, Sharon S             9 COND-MR                50.25      52.01        
 31 Rattazzi, Kathleen M      10 SSL-MR                 53.78      52.20        
 32 Adorable, Katherine R     10 COND-MR                51.19      53.18        
 33 Zuks, Adelaine            10 COND-MR                53.89      54.63        
 34 Levin, Emma                9 LBA-MR                 59.32      55.59        
 35 Auteri, Alexandra M       10 Bscat-MR             1:04.00      56.74        
 36 Bennett, Martha S          9 Bscat-MR               51.58      56.83        
 37 Ambery, Alana D            9 FLY-MR                 59.52      57.92        
 38 Sweet, Erin M              9 COND-MR                55.48      58.82        
 39 Garcia, Samantha M         8 SSL-MR                 57.07      58.90        
 40 Medina, Priscilla          8 COND-MR              1:00.50      59.59        
 41 Pena, Desiree              9 Agua Swim Team-MR      54.05    1:01.02        
 42 Brett, Erin S             10 SSL-MR               1:17.12    1:02.21        
 43 Skae, Anya B               9 COND-MR              1:03.63    1:02.74        
 44 Grzywna, Gabriela M        9 FLY-MR               1:00.21    1:03.84        
 45 Chen, Edenna H             7 COND-MR              1:03.40    1:05.27        
 46 Rubenzahl, Rachel G        7 Agua Swim Team-MR    1:01.45    1:05.98        
 47 Policastro, Gianna N      10 COND-MR              1:15.63    1:06.09        
 48 Keaveney, Megan C          8 COND-MR              1:01.88    1:06.67        
 49 Myers, Claire J            9 SSL-MR               1:15.03    1:09.45        
 50 Schatz, Brooke J           8 COND-MR              1:05.76    1:12.95        
 51 Wang, Kathryn              7 Abbe Swim Team-MR      59.00    1:17.08        
 52 McGowan, Sofia M           7 Agua Swim Team-MR    1:05.00    1:19.19        
 53 Ramos, Rebecca             9 SSL-MR               1:10.01    1:19.57        
 54 Skoglund, Emma G           7 SSL-MR               1:24.79    1:20.62        
 55 Rattazzi, Elizabeth G      7 SSL-MR               1:10.02    1:32.36        
 -- Moratos, Angelica M       10 FLY-MR                 48.69         DQ        
      Alternating Kick
 
Girls 10 & Under 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        1:28.89  ZONE
        1:53.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Jamie T              10 Bgnw Marlins-MR      1:18.96    1:21.24 ZONE   
                  36.56     1:21.24 (44.68)                                        
  2 Ackerman, Hadley Chang     9 Agua Swim Team-MR    1:34.11    1:30.92 JO     
                  41.85     1:30.92 (49.07)                                        
  3 Sawkins, Cate J            9 Bgnw Marlins-MR      1:27.87    1:31.79 JO     
                  42.27     1:31.79 (49.52)                                        
  4 McClung, Demi R           10 Pace-MR              1:36.57    1:31.82 JO     
                  42.29     1:31.82 (49.53)                                        
  5 McGowan, Alessia M        10 Agua Swim Team-MR    1:33.43    1:31.94 JO     
                  41.30     1:31.94 (50.64)                                        
  6 Elmassry, Jasmine         10 Abbe Swim Team-MR    1:32.00    1:32.35 JO     
                  45.13     1:32.35 (47.22)                                        
  7 Maronilla, Giselle P      10 COND-MR              1:30.67    1:33.19 JO     
                  42.82     1:33.19 (50.37)                                        
  8 Cummings, Carly           10 COND-MR              1:31.80    1:34.45 JO     
                  45.63     1:34.45 (48.82)                                        
  9 Aroesty, Margaret         10 LBA-MR               1:57.21    1:38.11 JO     
                  45.37     1:38.11 (52.74)                                        
 10 Longo, Caroline            9 LBA-MR               1:33.87    1:39.94 JO     
                  47.11     1:39.94 (52.83)                                        
 11 Restrepo, Mia             10 LBA-MR               1:36.04    1:40.52 JO     
                  46.07     1:40.52 (54.45)                                        
 12 Zloklikovits, Kristina     9 Agua Swim Team-MR    1:59.00    1:41.84 JO     
                  45.99     1:41.84 (55.85)                                        
 13 Farrell, Caroline         10 LBA-MR               2:05.54    1:43.55 JO     
                  49.21     1:43.55 (54.34)                                        
 14 Chase, Samantha            9 LBA-MR               1:20.00    1:44.85 JO     
                  45.93     1:44.85 (58.92)                                        
 15 Markunas, Rebecca R       10 FLY-MR               1:51.91    1:48.01 JO     
                  49.10     1:48.01 (58.91)                                        
 16 Wu-Silvera, Caroline      10 FLY-MR               1:40.35    1:48.29 JO     
                  48.96     1:48.29 (59.33)                                        
 17 Elms, Gaige L              9 Bgnw Marlins-MR      1:45.57    1:50.68 JO     
                  51.30     1:50.68 (59.38)                                        
 18 Malyszka, Kelly           10 COND-MR              1:47.54    1:53.68 JO     
                  55.96     1:53.68 (57.72)                                        
 19 Ruotolo, Susannah J       10 Bgnw Marlins-MR      1:52.32    1:54.40        
                  51.12   1:54.40 (1:03.28)                                        
 20 Globus, Adi L             10 COND-MR              1:44.76    1:55.65        
                  54.11   1:55.65 (1:01.54)                                        
 21 Zerouali, Saida T          9 Agua Swim Team-MR    1:59.00    1:55.89        
                  54.01   1:55.89 (1:01.88)                                        
 22 O'Shea, Kelli A            9 COND-MR              2:00.79    1:57.61        
                  54.15   1:57.61 (1:03.46)                                        
 23 Pena, Sarahe              10 Agua Swim Team-MR    1:44.91    1:57.98        
                  50.84   1:57.98 (1:07.14)                                        
 24 Abdelrahman, Rawan         9 Agua Swim Team-MR    1:59.48    1:58.35        
                  57.46   1:58.35 (1:00.89)                                        
 25 Zuks, Adelaine            10 COND-MR              2:08.10    2:06.67        
                  59.88   2:06.67 (1:06.79)                                        
 26 Liddy, Samantha H          9 SSL-MR               2:01.07    2:08.11        
                  57.81   2:08.11 (1:10.30)                                        
 27 Rattazzi, Kathleen M      10 SSL-MR               2:01.04    2:10.32        
                1:01.60   2:10.32 (1:08.72)                                        
 28 Hodzic, Larissa            9 COND-MR              2:23.16    2:15.94        
                1:00.68   2:15.94 (1:15.26)                                        
 29 Adorable, Katherine R     10 COND-MR              2:10.00    2:17.71        
                  57.64   2:17.71 (1:20.07)                                        
 30 Petersson, Kirsten A       8 Bgnw Marlins-MR      2:45.00    2:18.17        
                1:05.79   2:18.17 (1:12.38)                                        
 31 Levin, Emma                9 LBA-MR               2:10.00    2:18.97        
                1:02.71   2:18.97 (1:16.26)                                        
 32 Tamburro, Morgan R         9 SSL-MR               2:01.05    2:20.49        
                1:01.23   2:20.49 (1:19.26)                                        
 33 Garcia, Samantha M         8 SSL-MR               2:05.02    2:20.69        
                1:04.66   2:20.69 (1:16.03)                                        
 34 Pena, Desiree              9 Agua Swim Team-MR    2:05.00    2:28.04        
                1:04.39   2:28.04 (1:23.65)                                        
 -- Sweet, Erin M              9 COND-MR              2:13.86         DQ        
      Non-simultaneous arms
                  56.98        DQ (1:10.31)                                        
 
Girls 10 & Under 200 LC Meter IM
===============================================================================
        3:03.59  ZONE
        3:30.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Jamie T              10 Bgnw Marlins-MR      2:56.07    2:50.77 ZONE   
                  36.27     1:19.73 (43.46)     2:10.13 (50.40)     2:50.77 (40.64)
  2 Sawkins, Cate J            9 Bgnw Marlins-MR      3:01.80    2:59.13 ZONE   
                  40.74     1:26.01 (45.27)     2:20.41 (54.40)     2:59.13 (38.72)
  3 Cummings, Carly           10 COND-MR              3:10.50    2:59.98 ZONE   
                  42.74     1:30.43 (47.69)     2:19.93 (49.50)     2:59.98 (40.05)
  4 Elmassry, Jasmine         10 Abbe Swim Team-MR    3:05.00    3:02.63 ZONE   
                  41.53     1:32.45 (50.92)     2:21.50 (49.05)     3:02.63 (41.13)
  5 McClung, Demi R           10 Pace-MR              3:08.74    3:04.38 JO     
                  41.30     1:28.84 (47.54)     2:24.66 (55.82)     3:04.38 (39.72)
  6 McGowan, Alessia M        10 Agua Swim Team-MR    3:14.79    3:06.25 JO     
                  42.22     1:31.63 (49.41)     2:27.53 (55.90)     3:06.25 (38.72)
  7 Ackerman, Hadley Chang     9 Agua Swim Team-MR    3:15.25    3:07.55 JO     
                  42.65     1:31.55 (48.90)     2:26.45 (54.90)     3:07.55 (41.10)
  8 Globus, Adi L             10 COND-MR              3:17.44    3:09.15 JO     
                  38.41     1:28.55 (50.14)     2:25.90 (57.35)     3:09.15 (43.25)
  9 Aroesty, Margaret         10 LBA-MR               3:24.70    3:09.64 JO     
                  43.83     1:33.27 (49.44)     2:29.11 (55.84)     3:09.64 (40.53)
 10 Longo, Caroline            9 LBA-MR               3:18.06    3:12.42 JO     
                  43.81     1:32.94 (49.13)     2:29.84 (56.90)     3:12.42 (42.58)
 11 Maronilla, Giselle P      10 COND-MR              3:10.41    3:14.00 JO     
                  43.81     1:32.62 (48.81)     2:29.43 (56.81)     3:14.00 (44.57)
 12 Restrepo, Mia             10 LBA-MR               3:25.34    3:17.91 JO     
                                1:36.97 ( )   3:17.91 (1:40.94)                    
 13 Elms, Gaige L              9 Bgnw Marlins-MR      3:27.31    3:23.16 JO     
                  48.78     1:37.97 (49.19)   2:38.09 (1:00.12)     3:23.16 (45.07)
 14 Malyszka, Kelly           10 COND-MR              3:23.81    3:25.13 JO     
                  49.47     1:42.08 (52.61)     2:40.80 (58.72)     3:25.13 (44.33)
 15 Pena, Sarahe              10 Agua Swim Team-MR    3:41.17    3:25.36 JO     
                                1:39.00 ( )   2:42.52 (1:03.52)     3:25.36 (42.84)
 16 O'Shea, Kelli A            9 COND-MR              3:38.89    3:25.97 JO     
                  52.59     1:44.29 (51.70)     2:42.87 (58.58)     3:25.97 (43.10)
 17 Zloklikovits, Kristina     9 Agua Swim Team-MR    3:35.00    3:27.39 JO     
                  45.99     1:38.05 (52.06)   2:42.13 (1:04.08)     3:27.39 (45.26)
 18 Zerouali, Saida T          9 Agua Swim Team-MR    3:30.00    3:29.39 JO     
                  49.16     1:40.40 (51.24)   2:44.02 (1:03.62)     3:29.39 (45.37)
 19 Markunas, Rebecca R       10 FLY-MR               3:29.58    3:29.80 JO     
                  46.10     1:39.32 (53.22)   2:43.79 (1:04.47)     3:29.80 (46.01)
 20 Tsuei, Angela              9 COND-MR              3:31.51    3:30.72 JO     
                  48.39     1:41.55 (53.16)   2:41.73 (1:00.18)     3:30.72 (48.99)
 21 Chase, Samantha            9 LBA-MR               3:42.31    3:33.33        
                  46.97     1:44.72 (57.75)   2:47.31 (1:02.59)     3:33.33 (46.02)
 22 Wu-Silvera, Caroline      10 FLY-MR               3:12.00    3:33.71        
                  43.70     1:35.06 (51.36)   2:46.24 (1:11.18)     3:33.71 (47.47)
 23 Abdelrahman, Rawan         9 Agua Swim Team-MR    3:44.29    3:36.63        
                  53.00     1:50.10 (57.10)     2:47.73 (57.63)     3:36.63 (48.90)
 24 Ruotolo, Susannah J       10 Bgnw Marlins-MR      3:33.93    3:38.38        
                  50.55     1:47.11 (56.56)   2:50.49 (1:03.38)     3:38.38 (47.89)
 25 Sullivan, Emily R          9 Pace-MR              3:35.59    3:39.15        
                  51.14     1:44.67 (53.53)   2:50.89 (1:06.22)     3:39.15 (48.26)
 26 Digiovanni, Sara N        10 FLY-MR               4:01.46    3:44.89        
                  59.20   2:01.63 (1:02.43)     2:57.25 (55.62)     3:44.89 (47.64)
 27 Zuks, Adelaine            10 COND-MR              4:05.57    3:58.15        
                  55.89     1:54.61 (58.72)   3:05.79 (1:11.18)     3:58.15 (52.36)
 28 Sweet, Erin M              9 COND-MR                   NT    4:02.26        
                1:01.08     1:56.92 (55.84)   3:05.54 (1:08.62)     4:02.26 (56.72)
 29 Levin, Emma                9 LBA-MR               4:00.00    4:03.49        
                1:02.87   2:03.46 (1:00.59)   3:14.30 (1:10.84)     4:03.49 (49.19)
 30 Garcia, Samantha M         8 SSL-MR               4:28.59    4:04.80        
                1:03.60   2:07.27 (1:03.67)   3:13.69 (1:06.42)     4:04.80 (51.11)
 31 Hodzic, Larissa            9 COND-MR              3:58.20    4:05.33        
                1:04.25     2:02.90 (58.65)   3:12.66 (1:09.76)     4:05.33 (52.67)
 32 Pena, Desiree              9 Agua Swim Team-MR    3:45.00    4:05.98        
                1:02.25   2:04.99 (1:02.74)   3:13.70 (1:08.71)     4:05.98 (52.28)
 33 Rattazzi, Kathleen M      10 SSL-MR               3:54.01    4:09.06        
                1:00.96   2:01.79 (1:00.83)   3:13.78 (1:11.99)     4:09.06 (55.28)
 34 Liddy, Samantha H          9 SSL-MR               4:15.66    4:12.68        
                  59.37   2:05.57 (1:06.20)   3:20.38 (1:14.81)     4:12.68 (52.30)
 35 Petersson, Kirsten A       8 Bgnw Marlins-MR           NT    4:15.25        
                1:05.45   2:06.88 (1:01.43)   3:19.92 (1:13.04)     4:15.25 (55.33)
 36 Tamburro, Morgan R         9 SSL-MR               3:50.02    4:15.69        
                1:00.30   2:02.72 (1:02.42)   3:19.18 (1:16.46)     4:15.69 (56.51)
 37 Chen, Edenna H             7 COND-MR              4:45.00    4:34.49        
                1:09.94   2:18.95 (1:09.01)   3:29.52 (1:10.57)   4:34.49 (1:04.97)
 38 Schatz, Brooke J           8 COND-MR              4:40.00    4:55.06        
                1:15.61   2:23.19 (1:07.58)   3:53.12 (1:29.93)   4:55.06 (1:01.94)
 -- Myers, Claire J            9 SSL-MR               3:53.01         DQ        
      Did not finish on back - back
                1:11.87   2:17.94 (1:06.07)   3:38.47 (1:20.53)                    
 
Girls 10 & Under 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Condors-MR  'A'                                   2:19.61    2:19.83        
                  48.77     1:12.49 (23.72)     1:45.07 (32.58)     2:19.83 (34.76)
  2 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       2:23.25    2:27.91        
                                1:14.18 ( )     2:05.74 (51.56)     2:27.91 (22.17)
  3 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'            2:44.74    2:29.09        
                                1:10.53 ( )     1:43.12 (32.59)     2:29.09 (45.97)
  4 Flushing YMCA-MR  'A'                             2:24.00    2:30.49        
                  41.67     1:16.19 (34.52)     2:04.40 (48.21)     2:30.49 (26.09)
  5 Condors-MR  'B'                                   2:37.81    2:45.86        
                  39.60     1:25.45 (45.85)   2:31.37 (1:05.92)     2:45.86 (14.49)
  6 Suffern Sea Lions-MR  'C'                         3:22.53    2:52.40        
                  53.07     1:29.64 (36.57)     2:22.78 (53.14)     2:52.40 (29.62)
  7 Condors-MR  'C'                                   2:53.37    3:02.90        
                  51.39     1:27.51 (36.12)   2:58.86 (1:31.35)      3:02.90 (4.04)
  8 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'            2:27.26    3:06.12        
                  43.61     1:25.56 (41.95)     2:08.43 (42.87)     3:06.12 (57.69)
  9 Condors-MR  'D'                                   3:04.64    3:23.24        
                  50.37     1:44.06 (53.69)     2:34.53 (50.47)     3:23.24 (48.71)
 10 Suffern Sea Lions-MR  'B'                         2:59.97    3:26.97        
                  55.60     1:44.69 (49.09)   3:21.51 (1:36.82)      3:26.97 (5.46)
 11 Condors-MR  'E'                                   3:13.69    3:42.02        
                                1:58.60 ( )     2:45.94 (47.34)     3:42.02 (56.08)
 
Girls 10 & Under 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       5:19.64    5:10.60        
                  38.53   1:18.11 (1:18.11)     1:56.37 (38.26)   2:38.12 (1:20.01)
        3:16.14 (38.02)   3:56.45 (1:18.33)     4:31.47 (35.02)   5:10.60 (1:14.15)
  2 Condors-MR  'A'                                   5:13.92    5:12.58        
                  37.54   1:17.92 (1:17.92)                         1:33.66 (15.74)
        1:57.70 (24.04)   2:41.17 (1:07.51)     3:17.64 (36.47)   5:12.58 (2:31.41)
  3 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'            5:25.48    5:33.23        
                  42.50   1:30.31 (1:30.31)                         1:53.22 (22.91)
        2:07.87 (14.65)     2:49.52 (56.30)     3:28.13 (38.61)   5:33.23 (2:43.71)
  4 Condors-MR  'B'                                   5:57.87    6:20.87        
                  42.63   1:31.53 (1:31.53)                         1:46.93 (15.40)
        2:15.43 (28.50)   3:08.35 (1:21.42)   6:20.87 (3:12.52)                    
  5 Condors-MR  'C'                                   6:39.23    7:13.77        
                  52.16   1:53.11 (1:53.11)                         2:12.47 (19.36)
        2:43.12 (30.65)   3:39.88 (1:27.41)   6:13.53 (2:33.65)   7:13.77 (3:33.89)
  6 Condors-MR  'E'                                   7:38.45    7:51.45        
                          2:04.84 (2:04.84)     3:00.55 (55.71)   4:04.26 (1:59.42)
        4:55.89 (51.63)   5:56.80 (1:52.54)     6:55.38 (58.58)   7:51.45 (1:54.65)
 
Girls 10 & Under 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Condors-MR  'A'                                   2:41.62    2:42.08        
                                1:31.74 ( )     2:24.25 (52.51)     2:42.08 (17.83)
  2 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       2:45.04    2:47.27        
                  40.42     1:28.47 (48.05)   2:39.33 (1:10.86)      2:47.27 (7.94)
  3 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'            2:46.83    2:50.86        
                  43.44     1:33.92 (50.48)     2:26.73 (52.81)     2:50.86 (24.13)
  4 Condors-MR  'B'                                   3:00.06    3:12.47        
                  48.89     1:46.57 (57.68)     2:37.89 (51.32)     3:12.47 (34.58)
  5 Condors-MR  'C'                                   3:20.41    3:33.81        
                                1:56.99 ( )     2:53.55 (56.56)     3:33.81 (40.26)
  6 Condors-MR  'E'                                   3:40.54    3:52.57        
                                2:02.20 ( )   3:03.73 (1:01.53)     3:52.57 (48.84)
  7 Suffern Sea Lions-MR  'A'                         3:01.01    3:55.67        
                                2:01.75 ( )     2:56.26 (54.51)     3:55.67 (59.41)
 
Girls 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          30.29  METS
          30.49  ZONE
          32.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Samuels, Rachel A         12 COND-MR                30.23      29.52 METS   
  2 Arana, Jennifer           12 FLY-MR                 29.46      29.75 METS   
  3 McLaughlin, Genna M       12 Bgnw Marlins-MR        29.87      30.54 JO     
  4 Wasserman, Raquel M       12 Bgnw Marlins-MR        30.86      31.18 JO     
  5 Evans, Katie B            12 Marlins-CT             31.25      31.24 JO     
  6 Kelly, Simone             12 Bgnw Marlins-MR        30.90      31.73 JO     
  7 Conway, Jessica M         11 Marlins-CT             31.44      31.83 JO     
  8 Santos, Olivia J          11 FLY-MR                 31.83      31.93 JO     
  9 Silverman, Erica A        11 Bgnw Marlins-MR        32.65      32.50 JO     
 10 Phang, yee Chung          12 Abbe Swim Team-MR      32.00      32.57 JO     
 11 Safovich, Polina          11 Bscat-MR               32.85      32.77 JO     
 12 Boland, Jill A            12 Marlins-CT             32.52      32.82 JO     
 13 Sweet, Lauren A           12 COND-MR                32.95      32.91 JO     
 14 McClung, Taylor R         12 Pace-MR                33.42      32.97 JO     
 15 McManus, Samantha A       12 Pace-MR                32.87      33.00        
 16 Farrell, Brenna K         11 COND-MR                32.93      33.28        
 17 Scanlon, Madison A        12 SSL-MR                 34.93      33.46        
 18 Fitzsimmons, Mary K       11 Bgnw Marlins-MR        34.03      33.68        
 19 Suarez-Rebling, Mariana   11 Agua Swim Team-MR      33.55      33.76        
 20 McGovern, Meaghan O       12 COND-MR                34.40      34.00        
 21 Elting, Imani T           11 COND-MR                32.97      34.24        
 22 Rota, Amanda P            12 Bgnw Marlins-MR        34.03      34.61        
 23 Cammarosano, Danielle     12 LBA-MR                 35.00      34.86        
 24 Schwartz, Isabella S      11 Pace-MR                35.07      34.98        
 25 Farrell, Shannon P        11 COND-MR                34.60      35.00        
 26 Badick, Mackenzie L       12 COND-MR                35.55      35.09        
 27 Lu, Sifan                 11 Agua Swim Team-MR      35.20      35.25        
 28 Reyes, Kelly              12 FLY-MR                 34.10      35.30        
 29 Maronilla, Julie          12 COND-MR                35.99      35.33        
 30 Rota, Kimberly A          12 Bgnw Marlins-MR        34.62      35.61        
 31 Chen, Jessica J           11 COND-MR                35.95      35.69        
 32 Dorsey, Kai V             11 Agua Swim Team-MR      35.96      35.95        
 33 Katz, Sydney J            12 Marlins-CT             36.06      36.34        
 34 Chase, Christina          12 LBA-MR                 36.92      36.43        
 35 Du, Irene                 11 FLY-MR                 35.70      36.73        
 36 Ciavarella, Nicole T      12 COND-MR                37.54      37.72        
 37 Bay, Alexandria M         11 Agua Swim Team-MR      36.88      37.91        
 38 Hartigan, Meghan C        12 SSL-MR                 38.06      37.96        
 39 Joo, Rebecca              11 FLY-MR                 37.24      38.42        
 40 Lou, Erica                11 FLY-MR                 39.24      38.67        
 41 Gagion, Anna E            12 Pace-MR                40.60      39.15        
 42 Potenza, Giovanna A       11 Bgnw Marlins-MR        39.65      39.22        
 43 Clinton, Anna G           11 FLY-MR                 44.73      39.53        
 44 Cho, Eunice               11 SSL-MR                 38.71      40.03        
 45 Conway, Megan F           11 COND-MR                39.46      40.30        
 46 WU, Susan J               11 Abbe Swim Team-MR      40.00      40.54        
 47 Medina, Melissa           11 COND-MR                40.89      40.64        
 48 Gruber, Jacqueline R      12 LBA-MR                 41.41      41.57        
 49 Burke, Alyssa             12 SSL-MR                 42.92      41.66        
 50 Shea, Kayla               11 SSL-MR                 42.92      44.43        
 
Girls 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        1:05.49  METS
        1:06.29  ZONE
        1:11.49  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McLaughlin, Genna M       12 Bgnw Marlins-MR      1:05.07    1:05.81 ZONE   
                  31.55     1:05.81 (34.26)                                        
  2 Bergin, Kate C            12 MSC-MR               1:09.56    1:07.35 JO     
  3 Conway, Jessica M         11 Marlins-CT           1:07.96    1:08.43 JO     
                  32.42     1:08.43 (36.01)                                        
  4 Samuels, Rachel A         12 COND-MR              1:09.37    1:08.67 JO     
                  32.61     1:08.67 (36.06)                                        
  5 Wasserman, Raquel M       12 Bgnw Marlins-MR      1:08.94    1:09.19 JO     
  6 Kelly, Simone             12 Bgnw Marlins-MR      1:08.74    1:09.53 JO     
  7 Silverman, Erica A        11 Bgnw Marlins-MR      1:10.62    1:09.85 JO     
                  33.07     1:09.85 (36.78)                                        
  8 Sweet, Lauren A           12 COND-MR              1:10.89    1:11.41 JO     
                  34.28     1:11.41 (37.13)                                        
  9 Keaveney, Briana N        11 COND-MR              1:11.93    1:11.71        
                  33.90     1:11.71 (37.81)                                        
 10 Farrell, Brenna K         11 COND-MR              1:12.70    1:11.79        
                  34.09     1:11.79 (37.70)                                        
 11 Kuhn, Abby C              12 Bgnw Marlins-MR      1:09.06    1:12.61        
                  33.66     1:12.61 (38.95)                                        
 12 Phang, yee Chung          12 Abbe Swim Team-MR    1:12.00    1:12.66        
 13 Suarez-Rebling, Mariana   11 Agua Swim Team-MR    1:17.41    1:12.82        
                  34.75     1:12.82 (38.07)                                        
 14 McClung, Taylor R         12 Pace-MR              1:10.11    1:13.65        
                  34.50     1:13.65 (39.15)                                        
 15 Scanlon, Madison A        12 SSL-MR               1:15.87    1:13.98        
                  36.57     1:13.98 (37.41)                                        
 16 Safovich, Polina          11 Bscat-MR             1:14.49    1:14.28        
                  36.29     1:14.28 (37.99)                                        
 17 Rota, Amanda P            12 Bgnw Marlins-MR      1:14.23    1:14.68        
                  35.30     1:14.68 (39.38)                                        
 18 Farrell, Shannon P        11 COND-MR              1:15.15    1:16.25        
                  36.14     1:16.25 (40.11)                                        
 19 McManus, Samantha A       12 Pace-MR              1:12.23    1:16.26        
                  35.68     1:16.26 (40.58)                                        
 20 Fuchs, Lindsey            11 Agua Swim Team-MR    1:18.59    1:16.58        
                  36.32     1:16.58 (40.26)                                        
 21 Cammarosano, Danielle     12 LBA-MR               1:16.01    1:17.62        
 22 Lu, Sifan                 11 Agua Swim Team-MR    1:16.90    1:19.32        
                  37.73     1:19.32 (41.59)                                        
 23 Rota, Kimberly A          12 Bgnw Marlins-MR      1:15.36    1:19.94        
                  37.46     1:19.94 (42.48)                                        
 24 Katz, Sydney J            12 Marlins-CT           1:19.36    1:20.48        
                  37.88     1:20.48 (42.60)                                        
 25 Badick, Mackenzie L       12 COND-MR              1:18.87    1:21.00        
                  39.82     1:21.00 (41.18)                                        
 26 Hartigan, Meghan C        12 SSL-MR               1:20.94    1:21.06        
 27 Maronilla, Julie          12 COND-MR              1:19.36    1:21.33        
                  38.42     1:21.33 (42.91)                                        
 28 Haiken, Charlotte E       11 Agua Swim Team-MR    1:21.86    1:21.82        
                  37.98     1:21.82 (43.84)                                        
 29 Ciavarella, Nicole T      12 COND-MR              1:20.98    1:21.87        
                  38.93     1:21.87 (42.94)                                        
 30 Dorsey, Kai V             11 Agua Swim Team-MR    1:21.27    1:22.96        
 31 Bay, Alexandria M         11 Agua Swim Team-MR    1:21.79    1:23.45        
                  39.97     1:23.45 (43.48)                                        
 32 Chen, Jessica J           11 COND-MR              1:21.68    1:25.22        
                  39.52     1:25.22 (45.70)                                        
 33 Gagion, Anna E            12 Pace-MR              1:26.76    1:26.77        
                  40.02     1:26.77 (46.75)                                        
 34 Crocker, Carolyn A        11 Bscat-MR             1:26.94    1:28.54        
                  41.91     1:28.54 (46.63)                                        
 35 Gruber, Jacqueline R      12 LBA-MR               1:28.77    1:31.59        
 36 Rendina, Alexandra J      11 COND-MR              1:38.34    1:32.07        
                  43.19     1:32.07 (48.88)                                        
 37 Mansfield, Teresa E       11 FLY-MR               1:27.00    1:32.68        
 38 Medina, Melissa           11 COND-MR              1:34.26    1:34.67        
                  45.13     1:34.67 (49.54)                                        
 39 Burke, Alyssa             12 SSL-MR               1:37.95    1:34.91        
                  44.82     1:34.91 (50.09)                                        
 40 Capalbo, Nicolette E      11 SSL-MR               1:42.41    1:36.44        
                  45.39     1:36.44 (51.05)                                        
 41 Cho, Eunice               11 SSL-MR               1:28.77    1:37.29        
                  46.44     1:37.29 (50.85)                                        
 42 LaRusso, Samantha M       11 SSL-MR               1:44.69    1:38.07        
 43 Arias, Victoria L         11 FLY-MR               1:45.18    1:41.91        
 44 Skulsky, Rebecca          11 SSL-MR               1:50.06    1:43.51        
                  47.91     1:43.51 (55.60)                                        
 44 Maroney, Shannon          11 Bscat-MR             1:33.30    1:43.51        
                  46.13     1:43.51 (57.38)                                        
 46 Doyle, Aine               11 COND-MR              1:48.31    1:48.75        
                  52.17     1:48.75 (56.58)                                        
 
Girls 11-12 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        2:19.99  METS
        2:23.89  ZONE
        2:37.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Arana, Jennifer           12 FLY-MR               2:19.55    2:20.88 ZONE   
                  31.99     1:07.30 (35.31)     1:43.75 (36.45)     2:20.88 (37.13)
  2 Bergin, Kate C            12 MSC-MR               2:24.75    2:23.30 ZONE   
                  32.51     1:08.31 (35.80)     1:45.91 (37.60)     2:23.30 (37.39)
  3 McLaughlin, Genna M       12 Bgnw Marlins-MR      2:22.48    2:24.91 JO     
                  31.97     1:07.97 (36.00)     1:46.15 (38.18)     2:24.91 (38.76)
  4 Silverman, Erica A        11 Bgnw Marlins-MR      2:35.08    2:30.33 JO     
                  34.10     1:12.06 (37.96)     1:51.10 (39.04)     2:30.33 (39.23)
  5 McClung, Taylor R         12 Pace-MR              2:34.38    2:30.92 JO     
                  33.95     1:11.78 (37.83)     1:51.77 (39.99)     2:30.92 (39.15)
  6 Olazabal, Gabriella       12 LBA-MR               2:30.52    2:31.56 JO     
                  34.62     1:12.94 (38.32)     1:52.20 (39.26)     2:31.56 (39.36)
  7 Samuels, Rachel A         12 COND-MR              2:37.16    2:34.04 JO     
                  34.84     1:14.45 (39.61)     1:54.76 (40.31)     2:34.04 (39.28)
  8 Farrell, Brenna K         11 COND-MR              2:35.01    2:34.52 JO     
                  35.33     1:14.89 (39.56)     1:54.63 (39.74)     2:34.52 (39.89)
  9 Kelly, Simone             12 Bgnw Marlins-MR      2:34.73    2:34.53 JO     
                                  12.34 ( )   1:54.57 (1:42.23)     2:34.53 (39.96)
 10 Suarez-Rebling, Mariana   11 Agua Swim Team-MR    2:54.52    2:34.93 JO     
                                  14.04 ( )       35.56 (21.52)   2:34.93 (1:59.37)
 11 Kuhn, Abby C              12 Bgnw Marlins-MR      3:04.25    2:37.33 JO     
                  36.96     1:17.30 (40.34)     1:59.21 (41.91)     2:37.33 (38.12)
 12 Rota, Amanda P            12 Bgnw Marlins-MR      2:43.11    2:38.68        
                  36.63     1:17.69 (41.06)     1:59.40 (41.71)     2:38.68 (39.28)
 13 Santos, Olivia J          11 FLY-MR               2:35.91    2:39.66        
                  36.83     1:18.18 (41.35)     1:58.98 (40.80)     2:39.66 (40.68)
 14 Elting, Imani T           11 COND-MR              2:44.14    2:40.54        
                  36.64     1:17.46 (40.82)     1:59.70 (42.24)     2:40.54 (40.84)
 15 Boland, Jill A            12 Marlins-CT           2:36.52    2:40.55        
                  36.07     1:18.48 (42.41)     2:00.40 (41.92)     2:40.55 (40.15)
 16 Sweet, Lauren A           12 COND-MR              2:32.35    2:41.30        
                  35.25     1:15.99 (40.74)     1:59.57 (43.58)     2:41.30 (41.73)
 17 Scanlon, Madison A        12 SSL-MR               2:43.48    2:41.40        
                                  12.39 ( )   2:02.06 (1:49.67)     2:41.40 (39.34)
 18 Wasserman, Raquel M       12 Bgnw Marlins-MR      2:43.70    2:42.87        
                  36.47     1:18.44 (41.97)     2:02.01 (43.57)     2:42.87 (40.86)
 19 McGovern, Meaghan O       12 COND-MR              2:43.08    2:42.98        
                                  12.06 ( )   2:03.65 (1:51.59)     2:42.98 (39.33)
 20 Farrell, Shannon P        11 COND-MR              2:42.72    2:43.18        
                  37.44     1:18.46 (41.02)     2:01.26 (42.80)     2:43.18 (41.92)
 21 Fuchs, Lindsey            11 Agua Swim Team-MR    2:47.80    2:43.69        
                  38.56     1:19.76 (41.20)     2:02.73 (42.97)     2:43.69 (40.96)
 22 Rota, Kimberly A          12 Bgnw Marlins-MR      3:00.58    2:47.60        
                  39.27     1:23.08 (43.81)     2:07.68 (44.60)     2:47.60 (39.92)
 23 Cammarosano, Danielle     12 LBA-MR               2:47.77    2:48.68        
                  38.48     1:21.75 (43.27)     2:06.02 (44.27)     2:48.68 (42.66)
 24 Chase, Christina          12 LBA-MR               2:53.33    2:48.72        
                  38.86     1:21.97 (43.11)     2:05.84 (43.87)     2:48.72 (42.88)
 25 Maronilla, Julie          12 COND-MR              2:52.82    2:50.08        
                  38.47     1:23.25 (44.78)     2:08.12 (44.87)     2:50.08 (41.96)
 26 Kelly, Jordan A           11 Agua Swim Team-MR    2:48.35    2:50.52        
                  38.36     1:20.48 (42.12)     2:05.23 (44.75)     2:50.52 (45.29)
 27 Levy, Hillary A           12 COND-MR              2:47.87    2:51.68        
                  38.34     1:21.83 (43.49)     2:08.40 (46.57)     2:51.68 (43.28)
 28 Reyes, Kelly              12 FLY-MR               2:45.97    2:52.20        
                  38.26     1:21.93 (43.67)     2:08.97 (47.04)     2:52.20 (43.23)
 29 Ciavarella, Nicole T      12 COND-MR              2:56.39    2:53.32        
                  39.64     1:25.04 (45.40)     2:10.92 (45.88)     2:53.32 (42.40)
 30 McManus, Samantha A       12 Pace-MR              2:45.20    2:53.63        
                  37.82     1:22.36 (44.54)     2:10.63 (48.27)     2:53.63 (43.00)
 31 Dorsey, Kai V             11 Agua Swim Team-MR    3:08.38    2:54.97        
                  37.30     1:24.77 (47.47)     2:10.42 (45.65)     2:54.97 (44.55)
 32 Badick, Mackenzie L       12 COND-MR              2:55.98    2:55.07        
                  41.59     1:26.31 (44.72)     2:12.98 (46.67)     2:55.07 (42.09)
 33 Haiken, Charlotte E       11 Agua Swim Team-MR    2:53.31    2:56.58        
                  39.19     1:24.18 (44.99)     2:11.48 (47.30)     2:56.58 (45.10)
 34 Schwartz, Isabella S      11 Pace-MR              3:33.00    2:56.86        
                  38.76     1:25.40 (46.64)     2:12.89 (47.49)     2:56.86 (43.97)
 35 Bay, Alexandria M         11 Agua Swim Team-MR    3:11.05    3:00.35        
                  39.73     1:25.65 (45.92)     2:13.16 (47.51)     3:00.35 (47.19)
 36 Gagion, Anna E            12 Pace-MR              3:20.39    3:06.22        
                  40.55     1:28.52 (47.97)     2:18.42 (49.90)     3:06.22 (47.80)
 37 Crocker, Carolyn A        11 Bscat-MR             4:11.75    3:06.84        
                  42.54     1:29.14 (46.60)     2:20.08 (50.94)     3:06.84 (46.76)
 38 Gruber, Jacqueline R      12 LBA-MR               3:19.07    3:15.18        
                  42.53     1:33.49 (50.96)   3:15.18 (1:41.69)                    
 39 Mansfield, Teresa E       11 FLY-MR               3:12.00    3:18.12        
                  44.63     1:36.14 (51.51)     2:29.24 (53.10)     3:18.12 (48.88)
 
Girls 11-12 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        4:55.99  METS
        5:02.39  ZONE
        5:29.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bergin, Kate C            12 MSC-MR               4:56.72    4:56.51 ZONE   
                  33.13     1:09.59 (36.46)     1:46.82 (37.23)     2:24.68 (37.86)
        3:02.50 (37.82)     3:41.18 (38.68)     4:18.77 (37.59)     4:56.51 (37.74)
  2 McLaughlin, Genna M       12 Bgnw Marlins-MR      5:01.26    5:03.61 JO     
                  33.01     1:10.22 (37.21)     1:48.28 (38.06)     2:27.58 (39.30)
        3:06.92 (39.34)     3:46.96 (40.04)     4:26.16 (39.20)     5:03.61 (37.45)
  3 Evans, Katie B            12 Marlins-CT           5:11.49    5:03.73 JO     
                  34.01     1:11.25 (37.24)     1:49.73 (38.48)     2:29.11 (39.38)
        3:08.27 (39.16)     3:48.35 (40.08)     4:26.86 (38.51)     5:03.73 (36.87)
  4 McClung, Taylor R         12 Pace-MR              5:24.64    5:18.86 JO     
                                1:15.96 ( )     1:57.24 (41.28)     2:38.16 (40.92)
        3:19.52 (41.36)     4:00.06 (40.54)     4:40.11 (40.05)     5:18.86 (38.75)
  5 Farrell, Brenna K         11 COND-MR              5:25.18    5:23.52 JO     
                  35.15     1:15.52 (40.37)     1:58.50 (42.98)     2:40.27 (41.77)
        3:22.60 (42.33)     4:03.79 (41.19)     4:43.55 (39.76)     5:23.52 (39.97)
  6 Kelly, Simone             12 Bgnw Marlins-MR      5:16.92    5:25.81 JO     
                                1:15.65 ( )                             2:40.07 ( )
                                4:04.03 ( )   5:25.81 (1:21.78)                    
  7 Phang, yee Chung          12 Abbe Swim Team-MR    5:40.00    5:28.62 JO     
                                1:17.63 ( )     1:59.78 (42.15)     2:42.01 (42.23)
        3:24.33 (42.32)     4:07.45 (43.12)     4:47.98 (40.53)     5:28.62 (40.64)
  8 Rota, Amanda P            12 Bgnw Marlins-MR      5:43.29    5:33.05        
                  35.84     1:17.31 (41.47)     1:59.51 (42.20)     2:43.17 (43.66)
        3:25.68 (42.51)     4:08.60 (42.92)     4:50.97 (42.37)     5:33.05 (42.08)
  9 Samuels, Rachel A         12 COND-MR              5:54.44    5:37.27        
                                1:16.83 ( )                             2:44.28 ( )
                                4:10.28 ( )   5:37.27 (1:26.99)                    
 10 McGovern, Meaghan O       12 COND-MR              5:34.10    5:37.88        
                  37.33     1:19.66 (42.33)     2:03.37 (43.71)     2:46.51 (43.14)
      4:58.17 (2:11.66)     5:37.88 (39.71)                                        
 11 Safovich, Polina          11 Bscat-MR             5:48.26    5:39.19        
                  38.41     1:21.98 (43.57)     2:05.74 (43.76)     2:49.78 (44.04)
        3:33.41 (43.63)     4:17.92 (44.51)     5:00.20 (42.28)     5:39.19 (38.99)
 12 Keaveney, Briana N        11 COND-MR              5:37.86    5:48.02        
                  37.02     1:19.88 (42.86)     2:04.75 (44.87)     2:50.43 (45.68)
        3:37.15 (46.72)     4:22.27 (45.12)     5:06.92 (44.65)     5:48.02 (41.10)
 13 Cammarosano, Danielle     12 LBA-MR               6:06.83    5:58.42        
                  39.21     1:23.66 (44.45)     2:09.54 (45.88)     2:55.91 (46.37)
        3:42.33 (46.42)     4:28.01 (45.68)     5:14.85 (46.84)     5:58.42 (43.57)
 14 Levy, Hillary A           12 COND-MR              6:11.57    6:14.64        
                  41.20     1:28.08 (46.88)     2:17.01 (48.93)     3:04.74 (47.73)
        3:54.95 (50.21)     4:42.91 (47.96)     5:31.07 (48.16)     6:14.64 (43.57)
 15 Badick, Mackenzie L       12 COND-MR              6:14.38    6:19.39        
                  42.61                             2:17.25 ( )                    
            3:57.55 ( )                             5:34.64 ( )     6:19.39 (44.75)
 16 Crocker, Carolyn A        11 Bscat-MR             7:25.98    6:38.96        
                  44.80     1:34.43 (49.63)     2:24.42 (49.99)     3:15.67 (51.25)
        4:07.49 (51.82)     4:58.83 (51.34)     5:49.24 (50.41)     6:38.96 (49.72)
 
Girls 11-12 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
          35.89  ZONE
          38.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kuhn, Abby C              12 Bgnw Marlins-MR        36.23      35.34 ZONE   
  2 Bergin, Kate C            12 MSC-MR                 37.98      35.53 ZONE   
  3 Wasserman, Raquel M       12 Bgnw Marlins-MR        34.66      35.56 ZONE   
  4 McLaughlin, Genna M       12 Bgnw Marlins-MR        35.80      35.60 ZONE   
  5 Evans, Katie B            12 Marlins-CT             35.62      35.93 JO     
  6 Safovich, Polina          11 Bscat-MR               37.01      37.78 JO     
  7 Farrell, Brenna K         11 COND-MR                37.34      38.65 JO     
  8 Samuels, Rachel A         12 COND-MR                37.75      38.74 JO     
  9 Sweet, Lauren A           12 COND-MR                37.92      38.93 JO     
 10 McClung, Taylor R         12 Pace-MR                37.98      39.51        
 11 Kelly, Simone             12 Bgnw Marlins-MR        38.30      39.56        
 12 Hartigan, Meghan C        12 SSL-MR                 38.86      39.68        
 13 Suarez-Rebling, Mariana   11 Agua Swim Team-MR      41.09      40.63        
 14 Ciavarella, Nicole T      12 COND-MR                40.72      40.88        
 15 McGovern, Meaghan O       12 COND-MR                39.57      41.02        
 16 Fuchs, Lindsey            11 Agua Swim Team-MR      40.43      41.06        
 17 Farrell, Shannon P        11 COND-MR                42.29      42.24        
 18 Scanlon, Madison A        12 SSL-MR                 41.63      42.40        
 19 Cho, Eunice               11 SSL-MR                 41.23      42.67        
 20 Rota, Kimberly A          12 Bgnw Marlins-MR        42.39      42.89        
 21 Haiken, Charlotte E       11 Agua Swim Team-MR      41.49      43.20        
 22 Badick, Mackenzie L       12 COND-MR                41.84      43.76        
 23 Katz, Sydney J            12 Marlins-CT             41.53      43.97        
 24 Maronilla, Julie          12 COND-MR                44.18      44.47        
 25 Lu, Sifan                 11 Agua Swim Team-MR      41.89      45.86        
 26 Gruber, Jacqueline R      12 LBA-MR                 44.49      46.95        
 27 Chen, Jessica J           11 COND-MR                45.30      47.31        
 28 Gagion, Anna E            12 Pace-MR                47.83      47.46        
 29 Dorsey, Kai V             11 Agua Swim Team-MR      45.27      47.95        
 30 Crocker, Carolyn A        11 Bscat-MR               46.16      48.68        
 31 Bay, Alexandria M         11 Agua Swim Team-MR      47.44      49.51        
 32 Medina, Melissa           11 COND-MR                48.98      49.70        
 33 Levy, Hillary A           12 COND-MR                47.02      49.78        
 34 Burke, Alyssa             12 SSL-MR               1:03.55      50.78        
 35 Skulsky, Rebecca          11 SSL-MR                 58.01      50.85        
 36 LaRusso, Samantha M       11 SSL-MR                 47.86      50.92        
 37 Capalbo, Nicolette E      11 SSL-MR                 49.16      52.71        
 38 Maroney, Shannon          11 Bscat-MR               53.28      54.23        
 39 Rendina, Alexandra J      11 COND-MR                54.53      54.37        
 40 Mansfield, Teresa E       11 FLY-MR                 50.00      54.58        
 41 Doyle, Aine               11 COND-MR                56.57      55.49        
 42 Arias, Victoria L         11 FLY-MR                 56.00      57.23        
 
Girls 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        1:15.99  METS
        1:16.59  ZONE
        1:24.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McLaughlin, Genna M       12 Bgnw Marlins-MR      1:15.67    1:15.34 METS   
                  36.57     1:15.34 (38.77)                                        
  2 Bergin, Kate C            12 MSC-MR               1:15.70    1:15.39 METS   
                  36.56     1:15.39 (38.83)                                        
  3 Evans, Katie B            12 Marlins-CT           1:13.20    1:16.53 ZONE   
                  36.60     1:16.53 (39.93)                                        
  4 Conway, Jessica M         11 Marlins-CT           1:21.30    1:19.34 JO     
                  38.04     1:19.34 (41.30)                                        
  5 Olazabal, Gabriella       12 LBA-MR               1:18.08    1:19.75 JO     
  6 Wasserman, Raquel M       12 Bgnw Marlins-MR      1:23.06    1:20.51 JO     
                  38.24     1:20.51 (42.27)                                        
  7 Santos, Olivia J          11 FLY-MR               1:22.16    1:21.25 JO     
                  40.02     1:21.25 (41.23)                                        
  8 McClung, Taylor R         12 Pace-MR              1:22.35    1:21.91 JO     
                  39.89     1:21.91 (42.02)                                        
  9 Hartigan, Meghan C        12 SSL-MR               1:24.14    1:23.52 JO     
                  40.30     1:23.52 (43.22)                                        
 10 Suarez-Rebling, Mariana   11 Agua Swim Team-MR    1:27.96    1:25.16        
                  41.09     1:25.16 (44.07)                                        
 11 Samuels, Rachel A         12 COND-MR              1:22.19    1:25.98        
                  40.28     1:25.98 (45.70)                                        
 12 Farrell, Shannon P        11 COND-MR              1:27.52    1:26.61        
                  42.67     1:26.61 (43.94)                                        
 13 Scanlon, Madison A        12 SSL-MR               1:27.61    1:27.23        
                  43.44     1:27.23 (43.79)                                        
 14 Haiken, Charlotte E       11 Agua Swim Team-MR    1:26.81    1:28.59        
                  42.95     1:28.59 (45.64)                                        
 15 Cammarosano, Danielle     12 LBA-MR               1:35.65    1:30.90        
                  44.01     1:30.90 (46.89)                                        
 16 Katz, Sydney J            12 Marlins-CT           1:29.67    1:31.16        
                  45.15     1:31.16 (46.01)                                        
 17 Lu, Sifan                 11 Agua Swim Team-MR    1:29.10    1:31.36        
                  44.91     1:31.36 (46.45)                                        
 18 Cho, Eunice               11 SSL-MR               1:28.95    1:32.90        
                  43.81     1:32.90 (49.09)                                        
 19 Reyes, Kelly              12 FLY-MR               1:26.85    1:33.22        
                  46.47     1:33.22 (46.75)                                        
 20 Badick, Mackenzie L       12 COND-MR              1:33.32    1:34.90        
                  46.43     1:34.90 (48.47)                                        
 21 Chen, Jessica J           11 COND-MR              1:36.48    1:35.42        
                  46.73     1:35.42 (48.69)                                        
 22 Bay, Alexandria M         11 Agua Swim Team-MR    1:41.80    1:39.53        
                  48.92     1:39.53 (50.61)                                        
 23 McManus, Samantha A       12 Pace-MR              1:35.02    1:41.06        
                  49.77     1:41.06 (51.29)                                        
 24 Gagion, Anna E            12 Pace-MR              1:47.04    1:41.61        
                  50.88     1:41.61 (50.73)                                        
 25 Crocker, Carolyn A        11 Bscat-MR             1:35.26    1:41.96        
                  51.46     1:41.96 (50.50)                                        
 26 Gruber, Jacqueline R      12 LBA-MR               1:41.38    1:42.95        
                  49.74     1:42.95 (53.21)                                        
 27 Medina, Melissa           11 COND-MR              1:43.45    1:45.11        
                  51.59     1:45.11 (53.52)                                        
 28 Capalbo, Nicolette E      11 SSL-MR               1:58.42    1:46.50        
 29 Burke, Alyssa             12 SSL-MR               1:55.27    1:47.34        
                  54.15     1:47.34 (53.19)                                        
 30 Rendina, Alexandra J      11 COND-MR              1:58.68    1:47.61        
                  53.09     1:47.61 (54.52)                                        
 31 Skulsky, Rebecca          11 SSL-MR               2:04.05    1:51.61        
                  54.41     1:51.61 (57.20)                                        
 32 Maroney, Shannon          11 Bscat-MR             1:51.90    1:52.78        
 33 LaRusso, Samantha M       11 SSL-MR               1:43.11    1:53.27        
 34 Mansfield, Teresa E       11 FLY-MR               1:45.00    1:56.16        
                  55.64   1:56.16 (1:00.52)                                        
 35 Doyle, Aine               11 COND-MR              2:00.56    1:56.33        
                  57.62     1:56.33 (58.71)                                        
 36 Li, Cindy                 11 COND-MR              1:51.27    2:00.05        
                1:01.46     2:00.05 (58.59)                                        
 -- Shea, Kayla               11 SSL-MR               1:59.84         DQ        
      Non-continuous turning action
                  55.39          DQ (56.45)                                        
 
Girls 11-12 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        2:44.09  ZONE
        2:44.99  METS
        3:03.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McLaughlin, Genna M       12 Bgnw Marlins-MR      2:44.03    2:39.71 ZONE   
                  36.97     1:17.54 (40.57)     1:58.62 (41.08)     2:39.71 (41.09)
  2 Fitzsimmons, Mary K       11 Bgnw Marlins-MR      2:45.00    2:45.15 JO     
                  37.70     1:19.38 (41.68)     2:02.29 (42.91)     2:45.15 (42.86)
  3 McClung, Taylor R         12 Pace-MR              2:52.07    2:49.39 JO     
                  40.43     1:23.91 (43.48)     2:07.32 (43.41)     2:49.39 (42.07)
  4 Olazabal, Gabriella       12 LBA-MR               2:46.11    2:50.14 JO     
                  39.02     1:22.60 (43.58)     2:06.66 (44.06)     2:50.14 (43.48)
  5 Farrell, Brenna K         11 COND-MR              2:53.36    2:52.06 JO     
                  40.74     1:25.39 (44.65)     2:10.59 (45.20)     2:52.06 (41.47)
  6 Kelly, Simone             12 Bgnw Marlins-MR      2:54.54    2:53.45 JO     
                  41.49     1:24.65 (43.16)     2:09.47 (44.82)     2:53.45 (43.98)
  7 Wasserman, Raquel M       12 Bgnw Marlins-MR      3:05.00    2:56.24 JO     
                  40.06     1:24.45 (44.39)     2:11.71 (47.26)     2:56.24 (44.53)
  8 Safovich, Polina          11 Bscat-MR             3:35.15    2:58.22 JO     
                  43.30     1:28.46 (45.16)     2:14.92 (46.46)     2:58.22 (43.30)
  9 Hartigan, Meghan C        12 SSL-MR               3:05.21    2:58.55 JO     
                  42.25     1:26.58 (44.33)     2:12.62 (46.04)     2:58.55 (45.93)
 10 McGovern, Meaghan O       12 COND-MR              3:10.00    3:00.15 JO     
                  43.53     1:30.25 (46.72)     2:17.14 (46.89)     3:00.15 (43.01)
 11 Ciavarella, Nicole T      12 COND-MR              3:10.00    3:01.55 JO     
                  44.04     1:30.61 (46.57)     2:17.57 (46.96)     3:01.55 (43.98)
 12 Scanlon, Madison A        12 SSL-MR               3:05.73    3:04.15        
                  44.25     1:31.44 (47.19)     2:18.41 (46.97)     3:04.15 (45.74)
 13 Fuchs, Lindsey            11 Agua Swim Team-MR    3:07.02    3:06.99        
                  44.13     1:31.75 (47.62)     2:19.30 (47.55)     3:06.99 (47.69)
 14 Rota, Kimberly A          12 Bgnw Marlins-MR      3:23.46    3:07.91        
                  46.50     1:34.76 (48.26)     2:22.64 (47.88)     3:07.91 (45.27)
 15 Potenza, Giovanna A       11 Bgnw Marlins-MR      3:25.00    3:10.13        
                  45.10     1:34.15 (49.05)     2:23.68 (49.53)     3:10.13 (46.45)
 16 Samuels, Rachel A         12 COND-MR              3:13.88    3:13.35        
                  43.95     1:33.05 (49.10)     2:23.96 (50.91)     3:13.35 (49.39)
 17 Katz, Sydney J            12 Marlins-CT           3:24.28    3:17.21        
                  45.80     1:36.96 (51.16)     2:27.92 (50.96)     3:17.21 (49.29)
 18 Cammarosano, Danielle     12 LBA-MR               3:20.63    3:17.44        
                  47.61     1:38.44 (50.83)     2:30.18 (51.74)     3:17.44 (47.26)
 19 Schwartz, Isabella S      11 Pace-MR              3:26.57    3:26.29        
                  48.03     1:40.95 (52.92)     2:35.19 (54.24)     3:26.29 (51.10)
 20 Gagion, Anna E            12 Pace-MR              3:44.90    3:28.88        
                  49.95     1:42.14 (52.19)     2:36.62 (54.48)     3:28.88 (52.26)
 21 Gruber, Jacqueline R      12 LBA-MR               3:43.42    3:31.78        
                  50.69   3:31.78 (2:41.09)                                        
 22 Chase, Christina          12 LBA-MR               3:20.00    3:35.80        
 
Girls 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
          39.49  ZONE
          43.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ciavarella, Nicole T      12 COND-MR                38.54      38.63 ZONE   
  2 Phang, yee Chung          12 Abbe Swim Team-MR      41.00      41.18 JO     
  3 Kuhn, Abby C              12 Bgnw Marlins-MR        44.01      42.97 JO     
  4 Lu, Sifan                 11 Agua Swim Team-MR      44.63      43.06 JO     
  5 Rota, Amanda P            12 Bgnw Marlins-MR        44.00      43.32 JO     
  6 Schwartz, Isabella S      11 Pace-MR                42.65      44.15        
  7 Boland, Jill A            12 Marlins-CT             41.43      44.48        
  8 Levy, Hillary A           12 COND-MR                45.00      44.63        
  9 Rota, Kimberly A          12 Bgnw Marlins-MR        44.94      44.66        
 10 Kelly, Simone             12 Bgnw Marlins-MR        46.79      45.15        
 11 McManus, Samantha A       12 Pace-MR                47.26      45.45        
 12 Sweet, Lauren A           12 COND-MR                44.61      45.53        
 13 Kelly, Jordan A           11 Agua Swim Team-MR      43.09      45.55        
 14 Du, Irene                 11 FLY-MR                 44.00      45.85        
 15 McGovern, Meaghan O       12 COND-MR                46.84      45.93        
 16 Hartigan, Meghan C        12 SSL-MR                 46.15      45.97        
 17 Maronilla, Julie          12 COND-MR                48.52      46.26        
 18 Suarez-Rebling, Mariana   11 Agua Swim Team-MR      48.78      46.36        
 19 Lou, Erica                11 FLY-MR                 45.07      46.90        
 20 Katz, Sydney J            12 Marlins-CT             48.03      47.92        
 21 Chase, Christina          12 LBA-MR                 46.37      48.38        
 22 Chen, Jessica J           11 COND-MR                50.66      50.08        
 23 Dorsey, Kai V             11 Agua Swim Team-MR      48.83      50.22        
 24 Gagion, Anna E            12 Pace-MR                50.28      50.98        
 25 Cho, Eunice               11 SSL-MR                 49.37      51.26        
 26 Farrell, Shannon P        11 COND-MR                52.98      52.72        
 27 Mansfield, Teresa E       11 FLY-MR               1:00.00      52.82        
 28 Medina, Melissa           11 COND-MR                54.44      53.03        
 29 Shea, Kayla               11 SSL-MR                 53.46      53.89        
 30 Skulsky, Rebecca          11 SSL-MR                 57.35      56.58        
 31 Burke, Alyssa             12 SSL-MR                 59.79      59.16        
 32 Capalbo, Nicolette E      11 SSL-MR                 56.96      59.53        
 33 Rendina, Alexandra J      11 COND-MR              1:04.45    1:00.27        
 34 Maroney, Shannon          11 Bscat-MR             1:02.31    1:00.30        
 35 Doyle, Aine               11 COND-MR              1:04.17    1:01.50        
 36 LaRusso, Samantha M       11 SSL-MR               1:03.77    1:03.94        
 37 Gruber, Jacqueline R      12 LBA-MR                 59.55    1:07.04        
 
Girls 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        1:24.99  METS
        1:26.69  ZONE
        1:35.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ciavarella, Nicole T      12 COND-MR              1:26.54    1:27.02 JO     
  2 Evans, Katie B            12 Marlins-CT           1:28.25    1:27.35 JO     
                  41.24     1:27.35 (46.11)                                        
  3 Phang, yee Chung          12 Abbe Swim Team-MR    1:28.00    1:29.80 JO     
                  42.63     1:29.80 (47.17)                                        
  4 Silverman, Erica A        11 Bgnw Marlins-MR      1:31.07    1:30.40 JO     
  5 Conway, Jessica M         11 Marlins-CT           1:33.76    1:33.05 JO     
                  43.75     1:33.05 (49.30)                                        
  6 Lu, Sifan                 11 Agua Swim Team-MR    1:34.82    1:33.64 JO     
                  46.14     1:33.64 (47.50)                                        
  7 Kuhn, Abby C              12 Bgnw Marlins-MR      1:32.34    1:34.02 JO     
                  45.38     1:34.02 (48.64)                                        
  8 Rota, Amanda P            12 Bgnw Marlins-MR      1:35.04    1:35.04 JO     
                  45.07     1:35.04 (49.97)                                        
  9 Rota, Kimberly A          12 Bgnw Marlins-MR      1:38.29    1:36.23        
 10 Sweet, Lauren A           12 COND-MR              1:38.61    1:37.17        
                  47.10     1:37.17 (50.07)                                        
 11 McGovern, Meaghan O       12 COND-MR              1:37.70    1:37.84        
                  47.51     1:37.84 (50.33)                                        
 12 Suarez-Rebling, Mariana   11 Agua Swim Team-MR    1:39.18    1:38.13        
                  47.33     1:38.13 (50.80)                                        
 13 Levy, Hillary A           12 COND-MR              1:42.79    1:38.56        
                  48.41     1:38.56 (50.15)                                        
 14 Hartigan, Meghan C        12 SSL-MR               1:37.97    1:39.77        
                  47.83     1:39.77 (51.94)                                        
 15 Maronilla, Julie          12 COND-MR              1:41.25    1:41.07        
                  49.21     1:41.07 (51.86)                                        
 16 Scanlon, Madison A        12 SSL-MR               1:52.54    1:41.64        
 17 Haiken, Charlotte E       11 Agua Swim Team-MR    1:43.67    1:42.12        
                  49.37     1:42.12 (52.75)                                        
 18 Keaveney, Briana N        11 COND-MR              1:37.50    1:43.77        
                  48.01     1:43.77 (55.76)                                        
 19 Wasserman, Raquel M       12 Bgnw Marlins-MR      1:46.92    1:44.27        
                  49.00     1:44.27 (55.27)                                        
 20 McManus, Samantha A       12 Pace-MR              1:43.63    1:46.24        
                  49.48     1:46.24 (56.76)                                        
 21 Cammarosano, Danielle     12 LBA-MR               1:46.00    1:47.36        
 22 Gagion, Anna E            12 Pace-MR              1:50.49    1:50.13        
                  52.56     1:50.13 (57.57)                                        
 23 Dorsey, Kai V             11 Agua Swim Team-MR    1:48.57    1:50.33        
                  51.87     1:50.33 (58.46)                                        
 24 Cho, Eunice               11 SSL-MR               1:45.24    1:51.31        
                  52.33     1:51.31 (58.98)                                        
 25 Chen, Jessica J           11 COND-MR              1:48.87    1:51.40        
                  52.21     1:51.40 (59.19)                                        
 26 Farrell, Shannon P        11 COND-MR              1:55.41    1:53.86        
                  55.03     1:53.86 (58.83)                                        
 27 Mansfield, Teresa E       11 FLY-MR               1:50.00    2:00.05        
                  54.94   2:00.05 (1:05.11)                                        
 28 Skulsky, Rebecca          11 SSL-MR               2:09.81    2:00.96        
                  57.62   2:00.96 (1:03.34)                                        
 29 Medina, Melissa           11 COND-MR              2:02.69    2:03.26        
                  58.68   2:03.26 (1:04.58)                                        
 30 Bay, Alexandria M         11 Agua Swim Team-MR    1:57.70    2:03.54        
 31 Burke, Alyssa             12 SSL-MR               2:05.38    2:04.22        
                1:00.52   2:04.22 (1:03.70)                                        
 32 Capalbo, Nicolette E      11 SSL-MR               2:02.61    2:05.68        
                1:02.54   2:05.68 (1:03.14)                                        
 33 Rendina, Alexandra J      11 COND-MR              2:16.73    2:11.18        
                1:02.28   2:11.18 (1:08.90)                                        
 34 Doyle, Aine               11 COND-MR              2:25.00    2:14.27        
 35 Gruber, Jacqueline R      12 LBA-MR               2:37.76    2:18.45        
                1:05.53   2:18.45 (1:12.92)                                        
 36 LaRusso, Samantha M       11 SSL-MR               2:25.13    2:19.79        
                1:07.14   2:19.79 (1:12.65)                                        
 -- Katz, Sydney J            12 Marlins-CT           1:46.89         DQ        
      Alternating Kick
                  49.01          DQ (55.27)                                        
 
Girls 11-12 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        3:05.99  METS
        3:06.99  ZONE
        3:27.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Evans, Katie B            12 Marlins-CT           3:04.87    3:05.54 METS   
                  42.25     1:29.21 (46.96)     2:16.89 (47.68)     3:05.54 (48.65)
  2 Ciavarella, Nicole T      12 COND-MR              3:23.37    3:09.15 JO     
                  42.82     1:32.95 (50.13)     2:22.76 (49.81)     3:09.15 (46.39)
  3 Silverman, Erica A        11 Bgnw Marlins-MR      3:10.38    3:10.55 JO     
                  42.98     1:31.06 (48.08)     2:20.59 (49.53)     3:10.55 (49.96)
  4 Phang, yee Chung          12 Abbe Swim Team-MR    3:09.00    3:14.05 JO     
                  43.88     1:33.19 (49.31)     2:23.45 (50.26)     3:14.05 (50.60)
  5 Rota, Kimberly A          12 Bgnw Marlins-MR      3:28.36    3:19.24 JO     
                  45.70     1:36.17 (50.47)     2:28.06 (51.89)     3:19.24 (51.18)
  6 Boland, Jill A            12 Marlins-CT           3:32.45    3:20.81 JO     
                  47.62     1:40.81 (53.19)     2:32.16 (51.35)     3:20.81 (48.65)
  7 Kelly, Jordan A           11 Agua Swim Team-MR    3:16.72    3:23.32 JO     
                  45.98     1:36.79 (50.81)     2:30.40 (53.61)     3:23.32 (52.92)
  8 Fuchs, Lindsey            11 Agua Swim Team-MR    3:28.00    3:24.17 JO     
                  46.19     1:37.73 (51.54)     2:31.06 (53.33)     3:24.17 (53.11)
  9 Farrell, Brenna K         11 COND-MR              3:30.85    3:25.40 JO     
                  46.65     1:39.23 (52.58)     2:31.84 (52.61)     3:25.40 (53.56)
 10 McGovern, Meaghan O       12 COND-MR              3:23.27    3:27.41 JO     
                  47.80     1:40.13 (52.33)     2:35.44 (55.31)     3:27.41 (51.97)
 11 Schwartz, Isabella S      11 Pace-MR              3:26.86    3:28.79        
                  47.00     1:39.16 (52.16)     2:34.21 (55.05)     3:28.79 (54.58)
 12 Du, Irene                 11 FLY-MR               4:11.53    3:33.63        
                  50.17     1:45.60 (55.43)     2:41.35 (55.75)     3:33.63 (52.28)
 13 Lou, Erica                11 FLY-MR               3:25.00    3:34.38        
                  48.26     1:42.54 (54.28)     2:37.01 (54.47)     3:34.38 (57.37)
 14 Chase, Christina          12 LBA-MR               4:05.50    3:40.77        
                  49.61     1:45.92 (56.31)     2:42.93 (57.01)     3:40.77 (57.84)
 
Girls 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
          33.19  ZONE
          36.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Arana, Jennifer           12 FLY-MR                 31.23      31.33 ZONE   
  2 Conway, Jessica M         11 Marlins-CT             32.86      33.08 ZONE   
  3 Evans, Katie B            12 Marlins-CT             34.59      33.18 ZONE   
  4 Wasserman, Raquel M       12 Bgnw Marlins-MR        33.22      33.30 JO     
  5 Kelly, Simone             12 Bgnw Marlins-MR        32.44      33.35 JO     
  6 Kuhn, Abby C              12 Bgnw Marlins-MR        34.12      34.03 JO     
  6 Silverman, Erica A        11 Bgnw Marlins-MR        35.16      34.03 JO     
  8 Olazabal, Gabriella       12 LBA-MR                 33.40      34.48 JO     
  9 McLaughlin, Genna M       12 Bgnw Marlins-MR        35.58      34.72 JO     
 10 Fuchs, Lindsey            11 Agua Swim Team-MR      38.30      35.77 JO     
 11 Walker, Isobel T          12 Marlins-CT             36.01      35.97 JO     
 12 Scanlon, Madison A        12 SSL-MR                 39.31      37.12        
 13 Santos, Olivia J          11 FLY-MR                 35.13      37.18        
 14 Phang, yee Chung          12 Abbe Swim Team-MR      36.00      37.29        
 15 Rota, Amanda P            12 Bgnw Marlins-MR        37.28      37.46        
 16 Sweet, Lauren A           12 COND-MR                36.03      37.70        
 17 Elting, Imani T           11 COND-MR                37.67      38.17        
 18 Farrell, Brenna K         11 COND-MR                38.27      38.77        
 19 Maronilla, Julie          12 COND-MR                43.23      39.43        
 20 Samuels, Rachel A         12 COND-MR                42.66      40.00        
 21 Bay, Alexandria M         11 Agua Swim Team-MR      39.60      40.58        
 22 Cammarosano, Danielle     12 LBA-MR                 40.98      40.80        
 23 Reyes, Kelly              12 FLY-MR                 41.05      41.41        
 24 Lu, Sifan                 11 Agua Swim Team-MR      41.99      42.39        
 25 Haiken, Charlotte E       11 Agua Swim Team-MR      40.56      43.47        
 26 Du, Irene                 11 FLY-MR                 42.01      43.55        
 27 Dorsey, Kai V             11 Agua Swim Team-MR      47.14      45.06        
 28 Chen, Jessica J           11 COND-MR                44.28      45.27        
 29 Lou, Erica                11 FLY-MR                 43.66      45.31        
 30 Hartigan, Meghan C        12 SSL-MR                 43.21      45.44        
 31 Katz, Sydney J            12 Marlins-CT             44.71      46.10        
 32 Badick, Mackenzie L       12 COND-MR                43.37      47.80        
 33 Medina, Melissa           11 COND-MR                51.82      48.53        
 34 Capalbo, Nicolette E      11 SSL-MR                 54.36      52.20        
 35 Levy, Hillary A           12 COND-MR                48.68      52.56        
 36 Maroney, Shannon          11 Bscat-MR               52.83      53.68        
 36 Shea, Kayla               11 SSL-MR                 49.80      53.68        
 38 Burke, Alyssa             12 SSL-MR                 57.69      54.37        
 39 Crocker, Carolyn A        11 Bscat-MR               52.17      54.62        
 40 Rendina, Alexandra J      11 COND-MR                53.57      55.20        
 41 Li, Cindy                 11 COND-MR                56.81      57.23        
 42 Skulsky, Rebecca          11 SSL-MR                 53.99      58.32        
 43 LaRusso, Samantha M       11 SSL-MR               1:01.77    1:00.15        
 44 Doyle, Aine               11 COND-MR              1:03.26    1:03.69        
 -- Cho, Eunice               11 SSL-MR                 45.28         DQ        
      Alternating Kick
 
Girls 11-12 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        1:12.49  METS
        1:13.79  ZONE
        1:25.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Arana, Jennifer           12 FLY-MR               1:08.01    1:11.17 METS   
                  33.39     1:11.17 (37.78)                                        
  2 Conway, Jessica M         11 Marlins-CT           1:14.52    1:16.04 JO     
                  33.79     1:16.04 (42.25)                                        
  3 Silverman, Erica A        11 Bgnw Marlins-MR      1:17.96    1:16.34 JO     
                  35.53     1:16.34 (40.81)                                        
  4 Kelly, Simone             12 Bgnw Marlins-MR      1:14.38    1:17.50 JO     
                  35.35     1:17.50 (42.15)                                        
  5 Evans, Katie B            12 Marlins-CT           1:13.83    1:17.57 JO     
                  34.76     1:17.57 (42.81)                                        
  6 Olazabal, Gabriella       12 LBA-MR               1:14.97    1:18.26 JO     
                  35.66     1:18.26 (42.60)                                        
  7 Wasserman, Raquel M       12 Bgnw Marlins-MR      1:18.65    1:20.16 JO     
                  36.51     1:20.16 (43.65)                                        
  8 Fuchs, Lindsey            11 Agua Swim Team-MR    1:24.89    1:22.13 JO     
                  38.49     1:22.13 (43.64)                                        
  9 McLaughlin, Genna M       12 Bgnw Marlins-MR      1:27.97    1:22.16 JO     
                  38.29     1:22.16 (43.87)                                        
 10 Safovich, Polina          11 Bscat-MR             1:25.40    1:22.83 JO     
                  39.15     1:22.83 (43.68)                                        
 11 Sweet, Lauren A           12 COND-MR              1:20.50    1:23.62 JO     
                  39.38     1:23.62 (44.24)                                        
 12 McClung, Taylor R         12 Pace-MR              1:31.69    1:25.24 JO     
                  39.73     1:25.24 (45.51)                                        
 13 Scanlon, Madison A        12 SSL-MR               1:27.34    1:25.72 JO     
                  39.58     1:25.72 (46.14)                                        
 14 Fitzsimmons, Mary K       11 Bgnw Marlins-MR      1:33.93    1:26.23        
                  39.03     1:26.23 (47.20)                                        
 15 Phang, yee Chung          12 Abbe Swim Team-MR    1:22.00    1:26.31        
                  40.10     1:26.31 (46.21)                                        
 16 Elting, Imani T           11 COND-MR              1:30.99    1:28.52        
                  41.02     1:28.52 (47.50)                                        
 17 Rota, Amanda P            12 Bgnw Marlins-MR      1:27.00    1:28.91        
                  38.98     1:28.91 (49.93)                                        
 18 Maronilla, Julie          12 COND-MR              1:30.78    1:29.06        
                  40.68     1:29.06 (48.38)                                        
 19 Boland, Jill A            12 Marlins-CT           1:29.86    1:29.88        
                  42.30     1:29.88 (47.58)                                        
 20 Suarez-Rebling, Mariana   11 Agua Swim Team-MR    1:40.40    1:31.99        
                  42.30     1:31.99 (49.69)                                        
 21 Lu, Sifan                 11 Agua Swim Team-MR    1:31.07    1:34.50        
                  44.19     1:34.50 (50.31)                                        
 22 Rota, Kimberly A          12 Bgnw Marlins-MR      1:28.53    1:35.99        
                  43.59     1:35.99 (52.40)                                        
 23 Bay, Alexandria M         11 Agua Swim Team-MR    1:34.45    1:36.39        
                  44.61     1:36.39 (51.78)                                        
 24 Hartigan, Meghan C        12 SSL-MR               1:41.00    1:38.39        
                  45.41     1:38.39 (52.98)                                        
 25 McManus, Samantha A       12 Pace-MR              1:36.80    1:38.83        
                  43.68     1:38.83 (55.15)                                        
 26 Farrell, Shannon P        11 COND-MR              1:35.51    1:40.16        
                  46.56     1:40.16 (53.60)                                        
 27 Chen, Jessica J           11 COND-MR              1:50.17    1:44.38        
                  47.52     1:44.38 (56.86)                                        
 28 Medina, Melissa           11 COND-MR              1:56.32    1:48.09        
                  49.49     1:48.09 (58.60)                                        
 29 Potenza, Giovanna A       11 Bgnw Marlins-MR      1:43.75    1:48.58        
                  49.90     1:48.58 (58.68)                                        
 30 Dorsey, Kai V             11 Agua Swim Team-MR    1:51.79    1:50.80        
                  51.43     1:50.80 (59.37)                                        
 31 Badick, Mackenzie L       12 COND-MR              1:43.79    1:51.20        
                  52.10     1:51.20 (59.10)                                        
 32 Joo, Rebecca              11 FLY-MR               1:45.00    1:51.68        
                  50.36   1:51.68 (1:01.32)                                        
 33 Cho, Eunice               11 SSL-MR               1:45.45    1:54.53        
                  53.52   1:54.53 (1:01.01)                                        
 34 Burke, Alyssa             12 SSL-MR               1:58.77    2:04.91        
                  58.20   2:04.91 (1:06.71)                                        
 35 Shea, Kayla               11 SSL-MR               2:11.01    2:06.64        
                  57.12   2:06.64 (1:09.52)                                        
 
Girls 11-12 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        2:44.39  ZONE
        2:45.99  METS
        3:03.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Silverman, Erica A        11 Bgnw Marlins-MR      2:52.00    2:47.62 JO     
                                  17.49 ( )       36.75 (19.26)   2:47.62 (2:10.87)
  2 Conway, Jessica M         11 Marlins-CT           2:45.67    2:51.75 JO     
                  37.28     1:19.94 (42.66)     2:04.98 (45.04)     2:51.75 (46.77)
  3 Fuchs, Lindsey            11 Agua Swim Team-MR    3:13.35    3:04.81        
                  39.36     1:25.14 (45.78)     2:13.91 (48.77)     3:04.81 (50.90)
 
Girls 11-12 200 LC Meter IM
===============================================================================
        2:38.99  METS
        2:43.29  ZONE
        2:59.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Arana, Jennifer           12 FLY-MR               2:31.22    2:37.20 METS   
                  32.87     1:12.90 (40.03)     2:00.86 (47.96)     2:37.20 (36.34)
  2 Evans, Katie B            12 Marlins-CT           2:43.68    2:43.69 JO     
                  34.47     1:16.71 (42.24)     2:05.71 (49.00)     2:43.69 (37.98)
  3 Silverman, Erica A        11 Bgnw Marlins-MR      2:49.99    2:46.66 JO     
                  35.37     1:19.94 (44.57)     2:08.38 (48.44)     2:46.66 (38.28)
  4 Conway, Jessica M         11 Marlins-CT           2:52.69    2:49.28 JO     
                  34.17     1:18.29 (44.12)     2:10.19 (51.90)     2:49.28 (39.09)
  5 Olazabal, Gabriella       12 LBA-MR               2:48.36    2:51.61 JO     
                  35.15     1:18.95 (43.80)     2:12.52 (53.57)     2:51.61 (39.09)
  6 Phang, yee Chung          12 Abbe Swim Team-MR    2:57.00    2:53.87 JO     
                  38.46     1:24.13 (45.67)     2:13.23 (49.10)     2:53.87 (40.64)
  7 Sweet, Lauren A           12 COND-MR              2:54.76    2:57.32 JO     
                  40.07     1:25.57 (45.50)     2:18.64 (53.07)     2:57.32 (38.68)
  8 Fuchs, Lindsey            11 Agua Swim Team-MR    3:00.66    2:58.62 JO     
                  37.80     1:25.36 (47.56)     2:18.92 (53.56)     2:58.62 (39.70)
  9 Rota, Amanda P            12 Bgnw Marlins-MR      3:02.16    2:58.93 JO     
                  38.73     1:25.47 (46.74)     2:17.08 (51.61)     2:58.93 (41.85)
 10 Santos, Olivia J          11 FLY-MR               2:56.78    2:59.86 JO     
                  39.30     1:26.78 (47.48)     2:21.66 (54.88)     2:59.86 (38.20)
 11 Farrell, Brenna K         11 COND-MR              2:54.38    2:59.94 JO     
                  42.09     1:26.05 (43.96)     2:20.47 (54.42)     2:59.94 (39.47)
 12 Suarez-Rebling, Mariana   11 Agua Swim Team-MR    3:16.51    3:00.17        
                  40.19     1:24.43 (44.24)     2:19.30 (54.87)     3:00.17 (40.87)
 13 Elting, Imani T           11 COND-MR              3:04.66    3:03.28        
                  39.86     1:28.19 (48.33)     2:24.57 (56.38)     3:03.28 (38.71)
 13 McGovern, Meaghan O       12 COND-MR              3:10.00    3:03.28        
                  44.84     1:31.10 (46.26)     2:24.31 (53.21)     3:03.28 (38.97)
 15 Boland, Jill A            12 Marlins-CT           3:01.11    3:03.38        
                  41.88     1:32.38 (50.50)     2:23.37 (50.99)     3:03.38 (40.01)
 16 Maronilla, Julie          12 COND-MR              3:09.54    3:04.27        
                  39.38     1:29.75 (50.37)     2:22.27 (52.52)     3:04.27 (42.00)
 17 Ciavarella, Nicole T      12 COND-MR              3:03.49    3:06.13        
                  47.73     1:34.21 (46.48)     2:23.67 (49.46)     3:06.13 (42.46)
 18 Lu, Sifan                 11 Agua Swim Team-MR    3:07.59    3:08.87        
                  43.27     1:31.92 (48.65)     2:24.52 (52.60)     3:08.87 (44.35)
 19 Samuels, Rachel A         12 COND-MR              3:09.32    3:09.53        
                  40.28     1:30.01 (49.73)     2:27.56 (57.55)     3:09.53 (41.97)
 20 McManus, Samantha A       12 Pace-MR              3:22.96    3:12.24        
                  39.35     1:35.17 (55.82)     2:30.50 (55.33)     3:12.24 (41.74)
 21 Farrell, Shannon P        11 COND-MR              3:10.63    3:12.96        
                  43.11     1:30.68 (47.57)     2:30.40 (59.72)     3:12.96 (42.56)
 22 Reyes, Kelly              12 FLY-MR               3:18.53    3:16.91        
                  42.86     1:31.68 (48.82)   2:33.24 (1:01.56)     3:16.91 (43.67)
 23 Cammarosano, Danielle     12 LBA-MR               3:11.81    3:17.32        
                  46.62     1:38.45 (51.83)     2:36.80 (58.35)     3:17.32 (40.52)
 24 Du, Irene                 11 FLY-MR               3:28.86    3:17.70        
                  48.68     1:38.86 (50.18)     2:33.30 (54.44)     3:17.70 (44.40)
 25 Schwartz, Isabella S      11 Pace-MR              3:18.19    3:20.83        
                2:38.87     3:25.42 (46.55)         3:20.83 ( )                    
 26 Dorsey, Kai V             11 Agua Swim Team-MR    3:30.27    3:21.20        
                  46.94     1:42.92 (55.98)     2:39.12 (56.20)     3:21.20 (42.08)
 27 Bay, Alexandria M         11 Agua Swim Team-MR    3:36.16    3:22.18        
                  42.76                             2:39.02 ( )     3:22.18 (43.16)
 28 Chase, Christina          12 LBA-MR               3:30.77    3:22.79        
                  47.89     1:44.69 (56.80)     2:39.28 (54.59)     3:22.79 (43.51)
 29 Katz, Sydney J            12 Marlins-CT           3:25.91    3:24.58        
                  50.00     1:41.42 (51.42)     2:39.64 (58.22)     3:24.58 (44.94)
 30 Chen, Jessica J           11 COND-MR              3:29.94    3:25.68        
                  45.09     1:38.52 (53.43)   2:40.47 (1:01.95)     3:25.68 (45.21)
 31 Badick, Mackenzie L       12 COND-MR              3:27.31    3:32.27        
                  51.63     1:45.86 (54.23)   2:51.80 (1:05.94)     3:32.27 (40.47)
 32 Cho, Eunice               11 SSL-MR               3:33.16    3:32.33        
                  49.77     1:42.88 (53.11)     2:41.38 (58.50)     3:32.33 (50.95)
 33 Joo, Rebecca              11 FLY-MR               3:35.00    3:32.38        
                  47.01     1:43.40 (56.39)   2:44.60 (1:01.20)     3:32.38 (47.78)
 34 Gagion, Anna E            12 Pace-MR              3:49.23    3:33.55        
                  51.36     1:48.49 (57.13)     2:46.97 (58.48)     3:33.55 (46.58)
 35 WU, Susan J               11 Abbe Swim Team-MR    3:22.00    3:36.70        
                  47.56     1:44.28 (56.72)   2:44.79 (1:00.51)     3:36.70 (51.91)
 36 Conway, Megan F           11 COND-MR              3:35.00    3:38.62        
                  47.75     1:45.45 (57.70)   2:47.59 (1:02.14)     3:38.62 (51.03)
 37 Burke, Alyssa             12 SSL-MR               3:57.42    3:47.29        
                  55.39     1:51.92 (56.53)   2:57.45 (1:05.53)     3:47.29 (49.84)
 38 Gruber, Jacqueline R      12 LBA-MR               4:30.12    3:52.77        
                  53.79     1:51.24 (57.45)   3:03.30 (1:12.06)     3:52.77 (49.47)
 39 Shea, Kayla               11 SSL-MR               3:28.04    4:01.31        
                  58.19   2:01.32 (1:03.13)   3:07.90 (1:06.58)     4:01.31 (53.41)
 40 Clinton, Anna G           11 FLY-MR               3:27.00    4:09.83        
                  57.97   2:06.18 (1:08.21)   3:16.49 (1:10.31)     4:09.83 (53.34)
 -- Lou, Erica                11 FLY-MR               3:10.00         DQ        
      Did not finish on back - back
                  50.00     1:43.43 (53.43)     2:36.56 (53.13)          DQ (48.73)
 
Girls 11-12 400 LC Meter IM
===============================================================================
        5:38.99  METS
        6:25.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bergin, Kate C            12 MSC-MR               5:53.05    5:38.88 METS   
                  35.15     1:15.54 (40.39)     1:58.51 (42.97)     2:41.73 (43.22)
        3:32.11 (50.38)     4:23.35 (51.24)     5:01.65 (38.30)     5:38.88 (37.23)
  2 McClung, Taylor R         12 Pace-MR              8:00.00    6:14.41 JO     
                  39.56     1:27.48 (47.92)     2:17.16 (49.68)     3:04.27 (47.11)
        4:00.85 (56.58)     4:56.59 (55.74)     5:36.49 (39.90)     6:14.41 (37.92)
  3 Conway, Jessica M         11 Marlins-CT                NT    6:19.17 JO     
                  36.47     1:22.14 (45.67)     2:12.45 (50.31)     3:01.42 (48.97)
        3:55.60 (54.18)     4:49.46 (53.86)     5:35.50 (46.04)     6:19.17 (43.67)
  4 Elting, Imani T           11 COND-MR              6:50.00    6:44.69        
                  39.92     1:29.26 (49.34)     2:21.53 (52.27)     3:13.62 (52.09)
        4:13.05 (59.43)   5:14.07 (1:01.02)     6:00.54 (46.47)     6:44.69 (44.15)
 
Girls 11-12 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Condors-MR  'A'                                   2:07.46    2:10.87        
                  29.86     1:03.94 (34.08)     1:26.84 (22.90)     2:10.87 (44.03)
  2 Flushing YMCA-MR  'A'                             2:11.53    2:14.35        
                  30.01     1:03.78 (33.77)     1:37.10 (33.32)     2:14.35 (37.25)
  3 Greenwich Marlins Swim Team-CT  'A'               2:06.70    2:15.19        
                                1:06.48 ( )     1:31.47 (24.99)     2:15.19 (43.72)
  4 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'            2:22.40    2:22.04        
                  41.85     1:11.44 (29.59)     1:46.83 (35.39)     2:22.04 (35.21)
  5 Condors-MR  'B'                                   2:17.52    2:27.48        
                                1:10.56 ( )     2:03.56 (53.00)     2:27.48 (23.92)
  6 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       2:14.20    2:29.07        
                                1:11.05 ( )     1:46.98 (35.93)     2:29.07 (42.09)
  7 Condors-MR  'C'                                   2:25.39    2:32.85        
                                1:18.98 ( )     1:53.27 (34.29)     2:32.85 (39.58)
 
Girls 11-12 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Greenwich Marlins Swim Team-CT  'A'               4:40.89    4:43.99        
                  32.18   1:07.99 (1:07.99)                         1:23.84 (15.85)
        1:43.14 (19.30)     2:23.15 (59.31)   4:07.71 (1:44.56)   4:43.99 (2:20.84)
  2 Flushing YMCA-MR  'A'                             4:51.06    4:58.58        
                  34.81   1:11.80 (1:11.80)                         1:29.37 (17.57)
        1:49.82 (20.45)   2:31.98 (1:02.61)   4:24.52 (1:52.54)   4:58.58 (2:26.60)
  3 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'            5:12.36    5:02.98        
                  36.33   1:20.05 (1:20.05)     1:51.15 (31.10)   2:28.44 (1:08.39)
        3:04.81 (36.37)   3:45.46 (1:17.02)     4:22.54 (37.08)   5:02.98 (1:17.52)
  4 Condors-MR  'B'                                   5:02.19    5:11.40        
                  35.30   1:15.76 (1:15.76)                         1:33.83 (18.07)
        1:53.52 (19.69)   2:37.19 (1:03.36)   4:29.65 (1:52.46)   5:11.40 (2:34.21)
  5 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       4:53.28    5:18.92        
                  33.93   1:10.56 (1:10.56)     1:48.31 (37.75)   2:29.68 (1:19.12)
        3:07.05 (37.37)   3:48.26 (1:18.58)     4:30.39 (42.13)   5:18.92 (1:30.66)
  6 Condors-MR  'C'                                   5:21.62    5:31.62        
                  38.18   1:22.58 (1:22.58)     2:00.56 (37.98)   2:44.13 (1:21.55)
        3:20.41 (36.28)   4:02.26 (1:18.13)     4:44.55 (42.29)   5:31.62 (1:29.36)
  7 Suffern Sea Lions-MR  'A'                         5:20.46    5:52.95        
                  35.99   1:16.97 (1:16.97)     2:00.94 (43.97)   2:52.62 (1:35.65)
        3:37.54 (44.92)   4:32.47 (1:39.85)     5:09.56 (37.09)   5:52.95 (1:20.48)
  8 Suffern Sea Lions-MR  'B'                         6:25.79    6:28.30        
                  43.81   1:34.01 (1:34.01)     2:18.18 (44.17)   3:07.76 (1:33.75)
        3:53.54 (45.78)   4:47.59 (1:39.83)     5:32.57 (44.98)   6:28.30 (1:40.71)
 -- Condors-MR  'A'                                   4:44.54         DQ        
      False start
                  34.18   1:11.83 (1:11.83)     1:46.78 (34.95)   2:24.71 (1:12.88)
        2:58.33 (33.62)   3:37.30 (1:12.59)     4:09.50 (32.20)        DQ (1:09.06)
 
Girls 11-12 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Condors-MR  'B'                                   2:40.15    2:42.29        
                                1:27.63 ( )   2:42.29 (1:14.66)                    
  2 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'            2:41.25    2:44.79        
                  40.56     1:27.03 (46.47)     2:05.54 (38.51)     2:44.79 (39.25)
  3 Condors-MR  'C'                                   2:51.01    2:59.06        
                  44.71     1:34.81 (50.10)     2:18.02 (43.21)     2:59.06 (41.04)
 -- Suffern Sea Lions-MR  'A'                         2:38.21         DQ        
      Early take-off swimmer #3
                  40.08     1:35.76 (55.68)     2:26.63 (50.87)          DQ (26.47)
 -- Condors-MR  'A'                                   2:22.14         DQ        
      Early take-off swimmer #3
                  38.60     1:19.69 (41.09)     2:03.75 (44.06)          DQ (23.43)
 
Girls 11-12 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Condors-MR  'A'                                   5:16.54    5:19.65        
                  39.07   1:21.19 (1:21.19)     2:01.96 (40.77)   2:49.16 (1:27.97)
        3:28.45 (39.29)   4:12.04 (1:22.88)     4:43.26 (31.22)   5:19.65 (1:07.61)
  2 Flushing YMCA-MR  'A'                             5:24.17    5:36.72        
                  40.27   1:25.08 (1:25.08)                         1:41.13 (16.05)
        2:10.39 (29.26)   3:03.35 (1:22.22)     3:36.41 (33.06)   5:36.72 (2:33.37)
  3 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'            5:46.15    5:50.61        
                  48.75   1:38.88 (1:38.88)     2:24.28 (45.40)   3:13.58 (1:34.70)
        3:51.86 (38.28)   4:36.03 (1:22.45)   5:50.61 (1:14.58)                    
  4 Condors-MR  'B'                                   5:44.72    6:00.15        
                  43.50   1:32.75 (1:32.75)     2:18.65 (45.90)   3:12.72 (1:39.97)
                            3:31.26 (18.54)     3:52.77 (21.51)   6:00.15 (2:28.89)
  5 Condors-MR  'C'                                   6:04.24    6:57.03        
                  50.98   1:45.76 (1:45.76)     2:43.64 (57.88)   3:45.69 (1:59.93)
        4:36.02 (50.33)   5:35.56 (1:49.87)     6:12.93 (37.37)   6:57.03 (1:21.47)
 
Girls 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          28.49  SECT
          29.49  ZONE
          30.29  METS
          31.39  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kim, Rachel S             13 COND-MR                27.90      28.75 ZONE   
  2 Karetnick, Morgan R       14 Bgnw Marlins-MR        27.89      28.83 ZONE   
  3 Brady, Megan              14 LBA-MR                 28.88      29.11 ZONE   
  4 Hill, Kimberly B          13 Marlins-CT             27.87      29.19 ZONE   
  5 Sun, Angela               14 UNAGU-MR               28.63      29.45 ZONE   
  6 Rodriguez, Keannie M      13 Agua Swim Team-MR      30.02      30.16 METS   
  7 Chan, Shirley             14 Agua Swim Team-MR      30.18      30.58 JO     
  8 Suarez, Daniela I         14 Agua Swim Team-MR      30.20      30.68 JO     
  9 Dari, Hannah E            13 COND-MR                29.78      30.70 JO     
 10 Reynoso, Jessica M        14 Agua Swim Team-MR      29.50      30.71 JO     
 11 Rodriguez, Nicole         13 Agua Swim Team-MR      31.49      31.12 JO     
 11 Hodges, Taylor M          14 COND-MR                31.65      31.12 JO     
 13 Frias, Cristi C           13 Marlins-CT             31.50      31.13 JO     
 14 Cannon, Kellie A          13 LBA-MR                 30.91      31.27 JO     
 15 Malyszka, Stephanie M     14 COND-MR                30.52      31.30 JO     
 16 Klein, Emma C             14 Pace-MR                29.93      31.47        
 17 Huang, Eileen S           14 Bgnw Marlins-MR        31.56      31.62        
 18 Brown, Nikki G            13 COND-MR                32.00      31.70        
 19 Stein, Kimmy A            13 SSL-MR                 32.30      31.71        
 20 Rogers, Sara E            13 Marlins-CT             31.58      31.76        
 21 Nash, Jennifer            13 LBA-MR                 31.11      31.81        
 22 Ogisu, Emilie             13 Agua Swim Team-MR      31.44      31.91        
 23 Hao, Amy P                13 FLY-MR                 31.86      31.97        
 24 Miller, Emma L            14 FLY-MR                 31.49      31.99        
 25 Marquez, Daniela          13 FLY-MR                 31.68      32.10        
 26 Kuo, Jacqueline           14 Agua Swim Team-MR      30.52      32.11        
 27 Quezada, Betsy D          13 MSC-MR                 32.35      32.15        
 28 Bhanji, Ameera            13 MSC-MR                 31.08      32.22        
 29 Chudy, Charlotte L        14 Agua Swim Team-MR      31.60      32.23        
 30 Chiang, Brittany          13 Bgnw Marlins-MR        31.64      32.27        
 31 Pena, Jarleen B           14 Agua Swim Team-MR      30.84      32.42        
 32 WU, Gloria G              13 Abbe Swim Team-MR      32.00      32.49        
 33 Escobedo, Emily R         13 COND-MR                32.98      32.74        
 34 Brooks, Alexandra T       13 UNCON-MR               33.16      32.93        
 35 Fuchs, Amanda B           14 Agua Swim Team-MR      31.50      32.94        
 36 Duncalf, Katie S          14 Bgnw Marlins-MR        32.89      33.13        
 37 Gruber, Alexandra JO J    13 LBA-MR                 31.35      33.26        
 38 Nunez, Naomi              13 MSC-MR                 33.87      33.37        
 39 Santos, Samantha P        14 FLY-MR                 31.28      33.42        
 40 Simunovich, Rachel T      13 Agua Swim Team-MR      33.56      33.43        
 40 Hartigan, Colleen G       14 SSL-MR                 32.89      33.43        
 42 Levine, Corie T           13 Bgnw Marlins-MR        33.54      33.63        
 43 DeSimone, Jackie M        14 COND-MR                34.46      33.67        
 44 Lou, Jessica              13 FLY-MR                 33.36      33.83        
 45 Leigh, Jillian W          14 Marlins-CT             33.58      34.15        
 46 Ruotolo, Hope E           14 Bgnw Marlins-MR        35.00      34.30        
 47 Choi, Hannah J            13 COND-MR                34.91      34.62        
 48 Stratica, Heather         13 MSC-MR                 38.40      34.68        
 49 Byrne, Theresa A          13 Agua Swim Team-MR      35.49      34.87        
 50 La Perche, Erin           13 MSC-MR                 40.69      35.26        
 51 Dubbs, Melanie A          13 SSL-MR                 34.50      35.86        
 52 Bernstein, Olive E        14 COND-MR                34.04      36.42        
 53 Stern, Elizabeth          14 COND-MR                36.42      37.39        
 54 Donis, Alexia M           13 FLY-MR                 38.58      38.71        
 55 Mungroo, Steph R          13 COND-MR                38.74      38.88        
 56 Zhu, Katie H              13 COND-MR                37.12      41.20        
 
Girls 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        1:01.39  SECT
        1:04.09  ZONE
        1:05.49  METS
        1:08.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Karetnick, Morgan R       14 Bgnw Marlins-MR      1:02.43    1:02.61 ZONE   
  2 Kim, Rachel S             13 COND-MR              1:00.94    1:02.71 ZONE   
                  30.53     1:02.71 (32.18)                                        
  3 Brady, Megan              14 LBA-MR               1:02.84    1:04.24 METS   
  4 Sun, Angela               14 UNAGU-MR             1:01.73    1:05.31 METS   
                  31.27     1:05.31 (34.04)                                        
  5 Suarez, Daniela I         14 Agua Swim Team-MR    1:04.50    1:05.44 METS   
  6 Rodriguez, Nicole         13 Agua Swim Team-MR    1:04.42    1:05.84 JO     
  7 Rodriguez, Keannie M      13 Agua Swim Team-MR    1:05.79    1:05.93 JO     
  8 Reynoso, Jessica M        14 Agua Swim Team-MR    1:04.28    1:06.00 JO     
  9 Sawkins, Emma E           13 Bgnw Marlins-MR      1:05.71    1:06.20 JO     
 10 Malyszka, Stephanie M     14 COND-MR              1:03.65    1:06.61 JO     
 11 Cannon, Kellie A          13 LBA-MR               1:06.48    1:06.84 JO     
 12 Chudy, Charlotte L        14 Agua Swim Team-MR    1:06.76    1:07.23 JO     
                  32.95     1:07.23 (34.28)                                        
 13 Chan, Shirley             14 Agua Swim Team-MR    1:04.67    1:07.77 JO     
                  32.13     1:07.77 (35.64)                                        
 14 Chung, Katie J            14 COND-MR              1:07.86    1:07.96 JO     
                  33.24     1:07.96 (34.72)                                        
 15 Dari, Hannah E            13 COND-MR              1:05.28    1:08.34 JO     
                  32.19     1:08.34 (36.15)                                        
 16 Frias, Cristi C           13 Marlins-CT           1:06.00    1:08.55 JO     
                  33.09     1:08.55 (35.46)                                        
 17 Ogisu, Emilie             13 Agua Swim Team-MR    1:07.10    1:08.60 JO     
 18 Hartigan, Colleen G       14 SSL-MR               1:09.80    1:09.52        
 19 Nash, Jennifer            13 LBA-MR               1:10.62    1:09.53        
                  33.58     1:09.53 (35.95)                                        
 20 Pena, Jarleen B           14 Agua Swim Team-MR    1:08.88    1:09.71        
                  33.11     1:09.71 (36.60)                                        
 21 Bhanji, Ameera            13 MSC-MR               1:08.95    1:09.99        
 22 Cirone, Alexandra         14 Agua Swim Team-MR    1:07.61    1:10.03        
                  33.73     1:10.03 (36.30)                                        
 23 Duncalf, Katie S          14 Bgnw Marlins-MR      1:10.49    1:10.35        
 24 Rogers, Sara E            13 Marlins-CT           1:09.65    1:10.38        
 25 Klein, Emma C             14 Pace-MR              1:07.99    1:10.83        
 26 Brooks, Alexandra T       13 UNCON-MR             1:11.40    1:11.04        
                  33.98     1:11.04 (37.06)                                        
 27 Hodges, Taylor M          14 COND-MR              1:09.49    1:11.09        
                  34.49     1:11.09 (36.60)                                        
 28 Quezada, Betsy D          13 MSC-MR               1:41.68    1:11.56        
                  33.56     1:11.56 (38.00)                                        
 29 Fuchs, Amanda B           14 Agua Swim Team-MR    1:09.57    1:11.63        
                  34.22     1:11.63 (37.41)                                        
 30 Stein, Kimmy A            13 SSL-MR               1:10.33    1:12.53        
                  35.92     1:12.53 (36.61)                                        
 31 Nuszer, Erin R            14 Bscat-MR             1:08.00    1:13.38        
 32 Lou, Jessica              13 FLY-MR               1:13.51    1:13.41        
 33 Escobedo, Emily R         13 COND-MR              1:13.79    1:13.43        
                  34.53     1:13.43 (38.90)                                        
 34 Gruber, Alexandra JO J    13 LBA-MR               1:12.33    1:13.78        
 35 Simunovich, Rachel T      13 Agua Swim Team-MR    1:14.32    1:13.87        
                  35.56     1:13.87 (38.31)                                        
 36 Lee, Lauren H             14 COND-MR                   NT    1:13.92        
 37 Im, Gabi V                14 COND-MR              1:09.00    1:14.52        
 38 Levine, Corie T           13 Bgnw Marlins-MR      1:16.56    1:14.56        
 39 Nunez, Naomi              13 MSC-MR               1:22.76    1:14.67        
                  33.53     1:14.67 (41.14)                                        
 40 Bernstein, Olive E        14 COND-MR              1:12.22    1:14.98        
                  36.01     1:14.98 (38.97)                                        
 41 DeSimone, Jackie M        14 COND-MR              1:16.49    1:15.53        
 42 Snyder, Wendy E           14 Pace-MR              1:14.25    1:16.52        
 43 DeSimone, Julie N         14 COND-MR              1:16.63    1:16.73        
 44 Dubbs, Melanie A          13 SSL-MR               1:18.20    1:17.08        
 45 Stokes, Sarah E           14 Bscat-MR             1:15.35    1:17.13        
 46 Stratica, Heather         13 MSC-MR               1:26.50    1:17.90        
                  35.81     1:17.90 (42.09)                                        
 47 Byrne, Theresa A          13 Agua Swim Team-MR    1:17.04    1:18.09        
                  37.02     1:18.09 (41.07)                                        
 48 La Perche, Erin           13 MSC-MR               1:29.66    1:19.26        
 49 Stern, Elizabeth          14 COND-MR              1:20.39    1:22.91        
                  40.28     1:22.91 (42.63)                                        
 50 Mahatcek, Samantha R      13 COND-MR              1:27.12    1:25.67        
                  38.16     1:25.67 (47.51)                                        
 51 Zhu, Katie H              13 COND-MR              1:30.43    1:33.49        
                  42.05     1:33.49 (51.44)                                        
 52 Mungroo, Steph R          13 COND-MR              1:36.10    1:35.55        
 
Girls 13-14 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        2:11.29  SECT
        2:18.69  ZONE
        2:19.99  METS
        2:30.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Suarez, Daniela I         14 Agua Swim Team-MR    2:15.53    2:16.22 ZONE   
                  32.22     1:06.69 (34.47)     1:41.84 (35.15)     2:16.22 (34.38)
  2 Kim, Rachel S             13 COND-MR              2:14.68    2:16.30 ZONE   
                  31.41     1:06.27 (34.86)     1:41.77 (35.50)     2:16.30 (34.53)
  3 Rodriguez, Nicole         13 Agua Swim Team-MR    2:15.55    2:17.43 ZONE   
                  32.34     1:06.76 (34.42)     1:42.00 (35.24)     2:17.43 (35.43)
  4 Brady, Megan              14 LBA-MR               2:13.61    2:18.11 ZONE   
                  31.92     1:07.54 (35.62)     1:42.78 (35.24)     2:18.11 (35.33)
  5 Malyszka, Stephanie M     14 COND-MR              2:15.19    2:20.45 JO     
                  32.41     1:07.95 (35.54)     1:44.45 (36.50)     2:20.45 (36.00)
  6 Rodriguez, Keannie M      13 Agua Swim Team-MR    2:20.20    2:20.62 JO     
                  32.95     1:07.79 (34.84)     1:44.40 (36.61)     2:20.62 (36.22)
  7 Chung, Katie J            14 COND-MR              2:23.39    2:21.35 JO     
                  33.57     1:10.01 (36.44)     1:46.07 (36.06)     2:21.35 (35.28)
  8 Cannon, Kellie A          13 LBA-MR               2:23.96    2:21.92 JO     
                  33.87     1:10.58 (36.71)     1:47.16 (36.58)     2:21.92 (34.76)
  9 Ogisu, Emilie             13 Agua Swim Team-MR    2:21.30    2:22.45 JO     
                  33.13     1:09.42 (36.29)     1:46.52 (37.10)     2:22.45 (35.93)
 10 Sawkins, Emma E           13 Bgnw Marlins-MR      2:22.32    2:22.68 JO     
                  32.49     1:08.33 (35.84)     1:45.92 (37.59)     2:22.68 (36.76)
 11 Reynoso, Jessica M        14 Agua Swim Team-MR    2:20.16    2:24.92 JO     
                  33.15     1:08.83 (35.68)     1:46.74 (37.91)     2:24.92 (38.18)
 12 Cirone, Alexandra         14 Agua Swim Team-MR    2:24.43    2:27.08 JO     
                  34.36     1:11.49 (37.13)     1:49.95 (38.46)     2:27.08 (37.13)
 13 Kuo, Jacqueline           14 Agua Swim Team-MR    2:24.16    2:27.47 JO     
                  34.04     1:10.95 (36.91)     1:49.10 (38.15)     2:27.47 (38.37)
 14 Hodges, Taylor M          14 COND-MR              2:29.95    2:27.87 JO     
                  33.66     1:11.91 (38.25)     1:50.20 (38.29)     2:27.87 (37.67)
 15 Frias, Cristi C           13 Marlins-CT           2:20.30    2:28.07 JO     
                  33.91     1:10.70 (36.79)   2:28.07 (1:17.37)                    
 16 Hartigan, Colleen G       14 SSL-MR               2:27.21    2:28.38 JO     
                  34.80     1:11.87 (37.07)     1:50.70 (38.83)     2:28.38 (37.68)
 17 Brooks, Alexandra T       13 UNCON-MR             2:34.01    2:30.49 JO     
                  33.78     1:11.96 (38.18)     1:51.35 (39.39)     2:30.49 (39.14)
 18 Hill, Kimberly B          13 Marlins-CT           2:26.86    2:31.47        
                  34.11     1:12.91 (38.80)     1:53.26 (40.35)     2:31.47 (38.21)
 19 Boyko, Emily F            14 MSC-MR               2:30.50    2:32.00        
                  35.02     1:13.46 (38.44)     1:53.55 (40.09)     2:32.00 (38.45)
 20 Hao, Amy P                13 FLY-MR               2:30.25    2:32.16        
                  36.00     1:14.88 (38.88)     1:53.40 (38.52)     2:32.16 (38.76)
 21 Nash, Jennifer            13 LBA-MR               2:43.68    2:32.27        
                  35.77     1:15.87 (40.10)     1:54.63 (38.76)     2:32.27 (37.64)
 22 Fuchs, Amanda B           14 Agua Swim Team-MR    2:30.00    2:34.30        
                  35.39     1:15.38 (39.99)     1:55.08 (39.70)     2:34.30 (39.22)
 23 Pena, Jarleen B           14 Agua Swim Team-MR    2:30.25    2:34.91        
                  33.24     1:12.07 (38.83)     1:54.13 (42.06)     2:34.91 (40.78)
 24 Rogers, Sara E            13 Marlins-CT           2:39.39    2:34.96        
                  35.75     1:14.76 (39.01)     1:55.59 (40.83)     2:34.96 (39.37)
 25 Miller, Emma L            14 FLY-MR               2:34.49    2:35.32        
                                  11.58 ( )       36.07 (24.49)   2:35.32 (1:59.25)
 26 Chiang, Brittany          13 Bgnw Marlins-MR      2:36.64    2:35.53        
                  35.45     1:15.25 (39.80)     1:56.30 (41.05)     2:35.53 (39.23)
 27 Quezada, Betsy D          13 MSC-MR               2:39.14    2:36.26        
                  34.98     1:14.46 (39.48)     1:56.23 (41.77)     2:36.26 (40.03)
 28 Brown, Nikki G            13 COND-MR              2:44.67    2:36.92        
                  35.96     1:16.86 (40.90)     1:59.26 (42.40)     2:36.92 (37.66)
 29 Chen, Julia Y             13 FLY-MR               2:36.68    2:38.81        
                  37.92     1:17.78 (39.86)     1:58.77 (40.99)     2:38.81 (40.04)
 30 Nunez, Naomi              13 MSC-MR               2:41.55    2:39.81        
                  36.12     1:16.33 (40.21)     1:58.08 (41.75)     2:39.81 (41.73)
 31 Escobedo, Emily R         13 COND-MR              2:35.00    2:41.78        
                  37.10     1:18.25 (41.15)     2:01.52 (43.27)     2:41.78 (40.26)
 32 Santos, Samantha P        14 FLY-MR               2:27.80    2:42.24        
                                  14.29 ( )       35.44 (21.15)   2:42.24 (2:06.80)
 33 Stein, Kimmy A            13 SSL-MR               2:31.53    2:42.88        
                  37.82     1:19.16 (41.34)     2:01.61 (42.45)     2:42.88 (41.27)
 34 Huang, Eileen S           14 Bgnw Marlins-MR      2:38.50    2:42.90        
                  34.83     1:15.35 (40.52)     1:58.76 (43.41)     2:42.90 (44.14)
 35 Klein, Emma C             14 Pace-MR              2:32.31    2:43.08        
                                  14.90 ( )       35.91 (21.01)   2:43.08 (2:07.17)
 36 Ruotolo, Hope E           14 Bgnw Marlins-MR      2:45.00    2:43.38        
                  36.51     1:17.53 (41.02)     2:00.78 (43.25)     2:43.38 (42.60)
 37 DeSimone, Jackie M        14 COND-MR              2:49.61    2:43.92        
                  38.65     1:20.80 (42.15)     2:03.36 (42.56)     2:43.92 (40.56)
 38 Levine, Corie T           13 Bgnw Marlins-MR      2:49.37    2:44.00        
                  36.88     1:18.19 (41.31)     2:02.09 (43.90)     2:44.00 (41.91)
 39 Lou, Jessica              13 FLY-MR               2:42.16    2:44.22        
                  37.59     1:18.56 (40.97)     2:01.27 (42.71)     2:44.22 (42.95)
 40 Lee, Lauren H             14 COND-MR              2:40.00    2:44.24        
                  35.72     1:16.64 (40.92)     2:00.64 (44.00)     2:44.24 (43.60)
 41 Snyder, Wendy E           14 Pace-MR              2:40.32    2:44.42        
                  36.89     1:18.83 (41.94)     2:03.00 (44.17)     2:44.42 (41.42)
 42 Gruber, Alexandra JO J    13 LBA-MR               2:41.05    2:44.71        
                  37.25     1:19.01 (41.76)     2:02.30 (43.29)     2:44.71 (42.41)
 43 Simunovich, Rachel T      13 Agua Swim Team-MR    2:44.95    2:45.22        
                  38.17     1:21.81 (43.64)     2:05.18 (43.37)     2:45.22 (40.04)
 44 Marquez, Daniela          13 FLY-MR               2:54.07    2:45.38        
                  37.19     1:19.55 (42.36)     2:03.41 (43.86)     2:45.38 (41.97)
 45 Bernstein, Olive E        14 COND-MR              2:34.23    2:45.43        
                  37.68     1:19.18 (41.50)     2:02.54 (43.36)     2:45.43 (42.89)
 46 Stratica, Heather         13 MSC-MR               2:57.73    2:45.46        
                  37.05     1:20.28 (43.23)     2:04.46 (44.18)     2:45.46 (41.00)
 47 Im, Gabi V                14 COND-MR              2:36.00    2:46.11        
                                  10.92 ( )       37.45 (26.53)   2:46.11 (2:08.66)
 48 Leung, Iris               14 FLY-MR               2:40.74    2:47.79        
                  37.53     1:19.26 (41.73)     2:03.90 (44.64)     2:47.79 (43.89)
 49 Byrne, Theresa A          13 Agua Swim Team-MR    2:50.37    2:48.36        
                  37.47     1:19.78 (42.31)     2:04.76 (44.98)     2:48.36 (43.60)
 50 Dubbs, Melanie A          13 SSL-MR               2:53.54    2:49.13        
                  39.73     1:23.50 (43.77)     2:07.22 (43.72)     2:49.13 (41.91)
 51 Choi, Hannah J            13 COND-MR              2:54.52    2:52.23        
                  37.12     1:19.13 (42.01)     2:05.92 (46.79)     2:52.23 (46.31)
 52 La Perche, Erin           13 MSC-MR               3:01.89    2:52.96        
                2:09.09   3:11.41 (1:02.32)         2:52.96 ( )                    
 53 DiGiovanni, Jeni M        14 FLY-MR               2:48.47    2:58.05        
                  40.48     1:25.19 (44.71)     2:11.35 (46.16)     2:58.05 (46.70)
 54 Stern, Elizabeth          14 COND-MR              2:54.73    2:59.97        
                  41.20     1:26.23 (45.03)     2:14.14 (47.91)     2:59.97 (45.83)
 55 Donis, Alexia M           13 FLY-MR               3:15.13    3:12.05        
                  41.71     1:31.10 (49.39)     2:21.63 (50.53)     3:12.05 (50.42)
 56 Mahatcek, Samantha R      13 COND-MR              3:08.00    3:14.52        
                  42.22     1:31.32 (49.10)     2:23.45 (52.13)     3:14.52 (51.07)
 57 Mungroo, Steph R          13 COND-MR              4:00.00    3:35.36        
                  48.87     1:45.51 (56.64)     2:43.51 (58.00)     3:35.36 (51.85)
 58 Zhu, Katie H              13 COND-MR              3:20.90    3:37.89        
                                1:44.64 ( )     2:42.66 (58.02)     3:37.89 (55.23)
 
Girls 13-14 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        4:34.89  SECT
        4:50.49  ZONE
        4:55.99  METS
        5:14.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Suarez, Daniela I         14 Agua Swim Team-MR    4:44.53    4:42.66 ZONE   
                  32.74     1:08.39 (35.65)     1:44.22 (35.83)     2:20.03 (35.81)
        2:56.19 (36.16)     3:32.69 (36.50)     4:08.24 (35.55)     4:42.66 (34.42)
  2 Rodriguez, Nicole         13 Agua Swim Team-MR    4:44.15    4:45.22 ZONE   
                  32.78     1:08.30 (35.52)     1:44.21 (35.91)     2:20.70 (36.49)
        2:56.54 (35.84)     3:33.09 (36.55)     4:09.23 (36.14)     4:45.22 (35.99)
  3 Karetnick, Morgan R       14 Bgnw Marlins-MR      5:15.00    4:46.85 ZONE   
                  32.48     1:09.81 (37.33)     1:46.85 (37.04)     2:24.13 (37.28)
        3:00.10 (35.97)     3:37.01 (36.91)     4:12.01 (35.00)     4:46.85 (34.84)
  4 Chung, Katie J            14 COND-MR              4:55.20    4:47.60 ZONE   
                  33.32     1:10.02 (36.70)     1:46.65 (36.63)     2:23.61 (36.96)
        2:59.77 (36.16)     3:36.31 (36.54)     4:12.24 (35.93)     4:47.60 (35.36)
  5 Chudy, Charlotte L        14 Agua Swim Team-MR    4:47.30    4:48.49 ZONE   
                                1:09.36 ( )                             2:21.83 ( )
                                3:35.34 ( )   4:48.49 (1:13.15)                    
  6 Malyszka, Stephanie M     14 COND-MR              4:45.90    4:48.89 ZONE   
                  33.08     1:08.60 (35.52)     1:44.54 (35.94)     2:20.93 (36.39)
        2:57.62 (36.69)     3:35.21 (37.59)     4:12.44 (37.23)     4:48.89 (36.45)
  7 Rodriguez, Keannie M      13 Agua Swim Team-MR    4:51.30    4:49.41 ZONE   
                  35.06     1:10.68 (35.62)     1:46.89 (36.21)     2:23.14 (36.25)
        2:59.78 (36.64)     3:36.42 (36.64)     4:13.62 (37.20)     4:49.41 (35.79)
  8 Sawkins, Emma E           13 Bgnw Marlins-MR      4:58.22    4:49.62 ZONE   
                  32.61     1:08.15 (35.54)     1:44.65 (36.50)     2:21.77 (37.12)
        2:58.76 (36.99)     3:36.38 (37.62)     4:13.30 (36.92)     4:49.62 (36.32)
  9 Brady, Megan              14 LBA-MR               4:49.84    4:51.78 METS   
                  33.11     1:09.32 (36.21)     1:45.98 (36.66)     2:22.96 (36.98)
        2:59.69 (36.73)     3:37.59 (37.90)     4:15.48 (37.89)     4:51.78 (36.30)
 10 Cannon, Kellie A          13 LBA-MR               5:02.36    4:53.79 METS   
                                1:10.29 ( )                             2:25.89 ( )
                                3:40.98 ( )   4:53.79 (1:12.81)                    
 11 Cirone, Alexandra         14 Agua Swim Team-MR    4:50.89    4:58.34 JO     
                  34.84     1:11.40 (36.56)     1:49.35 (37.95)     2:27.20 (37.85)
        3:05.66 (38.46)     3:43.67 (38.01)     4:22.10 (38.43)     4:58.34 (36.24)
 12 Ogisu, Emilie             13 Agua Swim Team-MR    4:51.14    5:00.32 JO     
                  34.76     1:11.44 (36.68)     1:49.58 (38.14)     2:27.19 (37.61)
        3:05.86 (38.67)     3:44.36 (38.50)     4:22.92 (38.56)     5:00.32 (37.40)
 13 Chan, Shirley             14 Agua Swim Team-MR    4:59.33    5:00.40 JO     
                  34.18     1:11.42 (37.24)     1:48.83 (37.41)     2:27.13 (38.30)
        3:05.82 (38.69)     3:44.60 (38.78)     4:22.65 (38.05)     5:00.40 (37.75)
 14 Reynoso, Jessica M        14 Agua Swim Team-MR    5:08.44    5:01.91 JO     
                  34.76     1:12.36 (37.60)     1:50.86 (38.50)     2:29.09 (38.23)
        3:07.81 (38.72)     3:45.94 (38.13)     4:24.19 (38.25)     5:01.91 (37.72)
 15 Kuo, Jacqueline           14 Agua Swim Team-MR    5:06.50    5:02.00 JO     
                  34.82     1:12.40 (37.58)     1:51.03 (38.63)     2:29.58 (38.55)
        3:08.20 (38.62)     3:46.94 (38.74)     4:25.17 (38.23)     5:02.00 (36.83)
 16 Hartigan, Colleen G       14 SSL-MR               5:04.96    5:04.04 JO     
                  35.60     1:12.95 (37.35)     1:51.79 (38.84)     2:30.43 (38.64)
        3:09.41 (38.98)     3:48.47 (39.06)     4:27.30 (38.83)     5:04.04 (36.74)
 17 Gruber, Alexandra JO J    13 LBA-MR               5:43.74    5:43.57        
                  38.12     1:20.55 (42.43)     2:04.38 (43.83)     2:48.48 (44.10)
        3:33.17 (44.69)     4:17.12 (43.95)     5:00.70 (43.58)     5:43.57 (42.87)
 
Girls 13-14 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        1:09.19  SECT
        1:13.59  ZONE
        1:15.99  METS
        1:20.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Karetnick, Morgan R       14 Bgnw Marlins-MR      1:12.31    1:14.29 METS   
                  36.68     1:14.29 (37.61)                                        
  2 Dari, Hannah E            13 COND-MR              1:10.22    1:14.77 METS   
                  35.81     1:14.77 (38.96)                                        
  3 Malyszka, Stephanie M     14 COND-MR              1:14.99    1:16.18 JO     
                  37.49     1:16.18 (38.69)                                        
  4 Chan, Shirley             14 Agua Swim Team-MR    1:14.00    1:16.42 JO     
                  37.13     1:16.42 (39.29)                                        
  5 Chudy, Charlotte L        14 Agua Swim Team-MR    1:18.28    1:16.43 JO     
                  37.87     1:16.43 (38.56)                                        
  6 Reynoso, Jessica M        14 Agua Swim Team-MR    1:14.25    1:16.45 JO     
                  37.88     1:16.45 (38.57)                                        
  7 Hodges, Taylor M          14 COND-MR              1:16.78    1:17.05 JO     
                  38.00     1:17.05 (39.05)                                        
  8 Kuo, Jacqueline           14 Agua Swim Team-MR    1:14.75    1:17.33 JO     
                  37.92     1:17.33 (39.41)                                        
  9 Miller, Emma L            14 FLY-MR               1:16.47    1:17.63 JO     
                  38.06     1:17.63 (39.57)                                        
 10 Cannon, Kellie A          13 LBA-MR               1:15.63    1:18.28 JO     
                  39.33     1:18.28 (38.95)                                        
 11 Fuchs, Amanda B           14 Agua Swim Team-MR    1:14.98    1:18.39 JO     
                  38.16     1:18.39 (40.23)                                        
 12 Brady, Megan              14 LBA-MR               1:12.80    1:18.74 JO     
                  37.53     1:18.74 (41.21)                                        
 13 Ogisu, Emilie             13 Agua Swim Team-MR    1:16.00    1:18.92 JO     
                  38.13     1:18.92 (40.79)                                        
 14 Sawkins, Emma E           13 Bgnw Marlins-MR      1:17.93    1:20.43 JO     
                  38.51     1:20.43 (41.92)                                        
 15 Hill, Kimberly B          13 Marlins-CT           1:19.41    1:20.99 JO     
                  39.72     1:20.99 (41.27)                                        
 16 Escobedo, Emily R         13 COND-MR              1:21.66    1:21.16        
                  40.12     1:21.16 (41.04)                                        
 17 Hartigan, Colleen G       14 SSL-MR               1:17.91    1:21.18        
                  40.53     1:21.18 (40.65)                                        
 18 Nunez, Naomi              13 MSC-MR               1:24.22    1:21.69        
                  37.88     1:21.69 (43.81)                                        
 19 Nash, Jennifer            13 LBA-MR               1:18.19    1:21.78        
                  40.74     1:21.78 (41.04)                                        
 20 Cirone, Alexandra         14 Agua Swim Team-MR    1:16.60    1:21.90        
                  40.26     1:21.90 (41.64)                                        
 21 Quezada, Betsy D          13 MSC-MR               1:50.72    1:22.02        
                  38.85     1:22.02 (43.17)                                        
 22 Chiang, Brittany          13 Bgnw Marlins-MR      1:22.27    1:22.26        
                  40.50     1:22.26 (41.76)                                        
 23 Frias, Cristi C           13 Marlins-CT           1:13.59    1:22.28        
                  39.89     1:22.28 (42.39)                                        
 24 Bhanji, Ameera            13 MSC-MR               1:22.17    1:22.58        
                  41.34     1:22.58 (41.24)                                        
 25 Stein, Kimmy A            13 SSL-MR               1:19.37    1:22.72        
                  41.01     1:22.72 (41.71)                                        
 26 Marquez, Daniela          13 FLY-MR               1:18.50    1:23.04        
                  41.14     1:23.04 (41.90)                                        
 27 Santos, Samantha P        14 FLY-MR               1:18.44    1:23.77        
                  40.76     1:23.77 (43.01)                                        
 28 Gruber, Alexandra JO J    13 LBA-MR               1:21.97    1:24.57        
                  41.32     1:24.57 (43.25)                                        
 29 Rogers, Sara E            13 Marlins-CT           1:21.76    1:24.59        
                  41.47     1:24.59 (43.12)                                        
 30 Pena, Jarleen B           14 Agua Swim Team-MR    1:20.09    1:24.88        
                  41.24     1:24.88 (43.64)                                        
 31 Chen, Julia Y             13 FLY-MR               1:30.00    1:26.20        
                  42.60     1:26.20 (43.60)                                        
 32 Lee, Lauren H             14 COND-MR              1:26.00    1:26.44        
                  41.72     1:26.44 (44.72)                                        
 33 Klein, Emma C             14 Pace-MR              1:21.20    1:27.31        
                  41.05     1:27.31 (46.26)                                        
 33 Ruotolo, Hope E           14 Bgnw Marlins-MR      1:27.48    1:27.31        
                  42.21     1:27.31 (45.10)                                        
 35 Brown, Nikki G            13 COND-MR              1:24.91    1:27.61        
                  42.87     1:27.61 (44.74)                                        
 36 Levine, Corie T           13 Bgnw Marlins-MR      1:28.57    1:27.94        
                  43.24     1:27.94 (44.70)                                        
 37 DeSimone, Jackie M        14 COND-MR              1:25.55    1:28.05        
                  43.91     1:28.05 (44.14)                                        
 38 Rodriguez, Keannie M      13 Agua Swim Team-MR    1:19.74    1:28.20        
                  43.05     1:28.20 (45.15)                                        
 39 Brooks, Alexandra T       13 UNCON-MR             1:30.00    1:28.31        
                  43.14     1:28.31 (45.17)                                        
 40 Huang, Eileen S           14 Bgnw Marlins-MR      1:25.03    1:28.85        
                  43.21     1:28.85 (45.64)                                        
 41 Im, Gabi V                14 COND-MR              1:22.00    1:29.75        
                  43.08     1:29.75 (46.67)                                        
 42 La Perche, Erin           13 MSC-MR               1:29.93    1:29.91        
                  44.52     1:29.91 (45.39)                                        
 43 Leung, Iris               14 FLY-MR               1:23.17    1:29.92        
                  43.90     1:29.92 (46.02)                                        
 44 Lou, Jessica              13 FLY-MR               1:28.01    1:30.64        
                  44.51     1:30.64 (46.13)                                        
 45 Bernstein, Olive E        14 COND-MR              1:23.33    1:31.17        
                  44.27     1:31.17 (46.90)                                        
 46 Stern, Elizabeth          14 COND-MR              1:28.27    1:31.68        
                  46.52     1:31.68 (45.16)                                        
 47 Byrne, Theresa A          13 Agua Swim Team-MR    1:32.25    1:31.81        
                  44.85     1:31.81 (46.96)                                        
 48 Stratica, Heather         13 MSC-MR               1:33.20    1:32.00        
                  44.90     1:32.00 (47.10)                                        
 49 Snyder, Wendy E           14 Pace-MR              1:27.00    1:33.09        
                  45.47     1:33.09 (47.62)                                        
 50 Dubbs, Melanie A          13 SSL-MR               1:27.78    1:33.36        
                  45.12     1:33.36 (48.24)                                        
 51 Simunovich, Rachel T      13 Agua Swim Team-MR    1:30.19    1:33.60        
                  45.52     1:33.60 (48.08)                                        
 52 DiGiovanni, Jeni M        14 FLY-MR               1:26.64    1:33.61        
                  45.72     1:33.61 (47.89)                                        
 53 Choi, Hannah J            13 COND-MR              1:33.74    1:34.02        
                  46.17     1:34.02 (47.85)                                        
 54 Mungroo, Steph R          13 COND-MR              1:38.91    1:41.03        
                  50.18     1:41.03 (50.85)                                        
 55 Donis, Alexia M           13 FLY-MR               1:50.00    1:42.47        
                  49.64     1:42.47 (52.83)                                        
 56 Mahatcek, Samantha R      13 COND-MR              1:44.16    1:44.55        
                  51.26     1:44.55 (53.29)                                        
 57 Zhu, Katie H              13 COND-MR              1:44.19    1:51.39        
 
Girls 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        2:28.29  SECT
        2:37.09  ZONE
        2:44.99  METS
        2:54.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rodriguez, Nicole         13 Agua Swim Team-MR    2:26.68    2:27.00 SECT   
                  35.10     1:12.31 (37.21)     1:49.55 (37.24)     2:27.00 (37.45)
  2 Chung, Katie J            14 COND-MR              2:31.00    2:31.73 ZONE   
                  35.50     1:13.46 (37.96)     1:52.70 (39.24)     2:31.73 (39.03)
  3 Duncalf, Katie S          14 Bgnw Marlins-MR      2:34.67    2:34.99 ZONE   
                  36.82     1:16.54 (39.72)     1:56.53 (39.99)     2:34.99 (38.46)
  4 Sun, Angela               14 UNAGU-MR             2:26.39    2:39.07 METS   
                  37.31     1:17.36 (40.05)     1:58.89 (41.53)     2:39.07 (40.18)
  5 Malyszka, Stephanie M     14 COND-MR              2:36.38    2:39.86 METS   
                  38.47     1:18.96 (40.49)     2:00.31 (41.35)     2:39.86 (39.55)
  6 Ogisu, Emilie             13 Agua Swim Team-MR    2:40.10    2:40.21 METS   
                  38.57     1:18.95 (40.38)     2:00.03 (41.08)     2:40.21 (40.18)
  7 Chudy, Charlotte L        14 Agua Swim Team-MR    2:41.35    2:41.57 METS   
                  38.30     1:18.63 (40.33)     2:00.95 (42.32)     2:41.57 (40.62)
  8 Dari, Hannah E            13 COND-MR              2:31.24    2:42.39 METS   
                  37.26     1:18.64 (41.38)     2:01.40 (42.76)     2:42.39 (40.99)
  9 Chan, Shirley             14 Agua Swim Team-MR    2:32.95    2:42.46 METS   
                  37.90     1:18.17 (40.27)     2:00.62 (42.45)     2:42.46 (41.84)
 10 Kuo, Jacqueline           14 Agua Swim Team-MR    2:38.54    2:42.86 METS   
                  38.66     1:19.80 (41.14)     2:01.35 (41.55)     2:42.86 (41.51)
 11 Karetnick, Morgan R       14 Bgnw Marlins-MR      2:40.47    2:42.96 METS   
                  38.44     1:19.86 (41.42)     2:02.23 (42.37)     2:42.96 (40.73)
 12 Cannon, Kellie A          13 LBA-MR               2:40.55    2:43.39 METS   
                  40.51     1:21.72 (41.21)     2:03.04 (41.32)     2:43.39 (40.35)
 13 Cirone, Alexandra         14 Agua Swim Team-MR    2:39.37    2:46.12 JO     
                  39.99     1:22.52 (42.53)     2:04.63 (42.11)     2:46.12 (41.49)
 14 Hodges, Taylor M          14 COND-MR              2:47.48    2:46.77 JO     
                  38.98     1:21.74 (42.76)     2:04.90 (43.16)     2:46.77 (41.87)
 15 Miller, Emma L            14 FLY-MR               2:40.87    2:48.66 JO     
                  40.52     1:23.21 (42.69)     2:06.41 (43.20)     2:48.66 (42.25)
 16 Brady, Megan              14 LBA-MR               2:35.60    2:50.95 JO     
                  40.99     1:24.23 (43.24)     2:07.33 (43.10)     2:50.95 (43.62)
 17 Boyko, Emily F            14 MSC-MR               2:46.70    2:52.60 JO     
                  41.39     1:24.76 (43.37)     2:09.36 (44.60)     2:52.60 (43.24)
 18 Chen, Julia Y             13 FLY-MR               3:15.00    2:56.72        
                  41.06     1:27.02 (45.96)     2:12.41 (45.39)     2:56.72 (44.31)
 19 Chiang, Brittany          13 Bgnw Marlins-MR      2:48.00    2:56.80        
                  39.96     1:24.59 (44.63)     2:11.47 (46.88)     2:56.80 (45.33)
 20 Santos, Samantha P        14 FLY-MR               2:53.44    2:57.77        
                  42.91     1:28.17 (45.26)     2:13.44 (45.27)     2:57.77 (44.33)
 21 Quezada, Betsy D          13 MSC-MR               4:06.10    2:58.41        
                  39.22     1:24.06 (44.84)     2:11.03 (46.97)     2:58.41 (47.38)
 22 Marquez, Daniela          13 FLY-MR               2:54.05    2:59.88        
                  42.87     1:27.59 (44.72)   2:59.88 (1:32.29)                    
 23 Gruber, Alexandra JO J    13 LBA-MR               2:56.30    3:02.77        
                  43.77     1:30.54 (46.77)     2:17.89 (47.35)     3:02.77 (44.88)
 24 Ruotolo, Hope E           14 Bgnw Marlins-MR      3:06.82    3:04.65        
                  42.79     1:29.77 (46.98)     2:17.68 (47.91)     3:04.65 (46.97)
 25 Huang, Eileen S           14 Bgnw Marlins-MR      3:07.72    3:05.91        
                  42.95     1:29.21 (46.26)     2:17.44 (48.23)     3:05.91 (48.47)
 26 Bernstein, Olive E        14 COND-MR              2:57.75    3:07.45        
                  44.96     1:31.39 (46.43)     2:19.57 (48.18)     3:07.45 (47.88)
 27 Levine, Corie T           13 Bgnw Marlins-MR      3:05.72    3:08.31        
                  44.03     1:32.36 (48.33)     2:21.73 (49.37)     3:08.31 (46.58)
 28 Klein, Emma C             14 Pace-MR              3:10.00    3:10.59        
                  43.33     1:31.69 (48.36)     2:23.16 (51.47)     3:10.59 (47.43)
 29 Brown, Nikki G            13 COND-MR              3:09.98    3:11.17        
                  43.76     1:32.73 (48.97)     2:22.74 (50.01)     3:11.17 (48.43)
 30 Stratica, Heather         13 MSC-MR               3:10.69    3:13.26        
                  44.83     1:33.67 (48.84)   3:13.26 (1:39.59)                    
 31 Gilhooly, Caroline M      13 SSL-MR               3:03.05    3:13.37        
                  44.96     1:34.57 (49.61)     2:24.67 (50.10)     3:13.37 (48.70)
 32 WU, Gloria G              13 Abbe Swim Team-MR    2:59.00    3:16.94        
 33 Byrne, Theresa A          13 Agua Swim Team-MR    4:11.54    3:17.98        
                  45.84     1:35.51 (49.67)     2:26.24 (50.73)     3:17.98 (51.74)
 34 Simunovich, Rachel T      13 Agua Swim Team-MR    3:10.00    3:23.26        
                  46.51     1:39.00 (52.49)     2:32.63 (53.63)     3:23.26 (50.63)
 35 Mungroo, Steph R          13 COND-MR              3:47.33    3:46.93        
                  52.70     1:50.98 (58.28)   2:52.06 (1:01.08)     3:46.93 (54.87)
 -- Nunez, Naomi              13 MSC-MR               2:57.90         DQ        
      Non-continuous turning action
                  40.22     1:23.43 (43.21)     2:09.20 (45.77)          DQ (45.93)
 
Girls 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        1:18.69  SECT
        1:24.19  ZONE
        1:24.99  METS
        1:31.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reynoso, Jessica M        14 Agua Swim Team-MR    1:19.78    1:21.17 ZONE   
  2 Suarez, Daniela I         14 Agua Swim Team-MR    1:23.04    1:24.53 METS   
  3 Escobedo, Emily R         13 COND-MR              1:23.30    1:24.75 METS   
  4 Boyko, Emily F            14 MSC-MR               1:29.77    1:28.31 JO     
  5 Brady, Megan              14 LBA-MR               1:27.40    1:29.40 JO     
  6 Rodriguez, Keannie M      13 Agua Swim Team-MR    1:27.71    1:30.21 JO     
                  42.89     1:30.21 (47.32)                                        
  7 Leigh, Jillian W          14 Marlins-CT           1:27.38    1:30.86 JO     
  8 Nash, Jennifer            13 LBA-MR               1:28.05    1:31.07 JO     
                  43.38     1:31.07 (47.69)                                        
  9 Kuo, Jacqueline           14 Agua Swim Team-MR    1:26.86    1:32.14        
 10 Sun, Angela               14 UNAGU-MR             1:27.47    1:32.46        
 11 Hartigan, Colleen G       14 SSL-MR               1:32.46    1:33.18        
 12 Sawkins, Emma E           13 Bgnw Marlins-MR      1:30.09    1:33.43        
                  43.78     1:33.43 (49.65)                                        
 13 Rogers, Sara E            13 Marlins-CT           1:29.01    1:33.98        
 14 Fuchs, Amanda B           14 Agua Swim Team-MR    1:30.00    1:34.16        
 15 Cannon, Kellie A          13 LBA-MR               1:34.59    1:34.67        
                  45.73     1:34.67 (48.94)                                        
 16 Sollitto, Christina H     14 COND-MR              1:38.18    1:36.94        
 17 Simunovich, Rachel T      13 Agua Swim Team-MR    1:34.35    1:37.06        
                  47.75     1:37.06 (49.31)                                        
 18 Lou, Jessica              13 FLY-MR               1:35.21    1:37.18        
                1:22.28     1:37.18 (14.90)                                        
 19 Stein, Kimmy A            13 SSL-MR               1:34.34    1:38.19        
                  46.48     1:38.19 (51.71)                                        
 20 Lee, Lauren H             14 COND-MR                   NT    1:38.38        
 21 Pena, Jarleen B           14 Agua Swim Team-MR    1:28.22    1:38.43        
 22 Snyder, Wendy E           14 Pace-MR              1:37.00    1:39.56        
 23 Quezada, Betsy D          13 MSC-MR               2:10.29    1:39.72        
 24 DeSimone, Jackie M        14 COND-MR              1:41.58    1:40.83        
                  48.93     1:40.83 (51.90)                                        
 25 Brooks, Alexandra T       13 UNCON-MR             1:41.25    1:41.81        
 26 Levine, Corie T           13 Bgnw Marlins-MR      1:42.77    1:42.09        
                  48.49     1:42.09 (53.60)                                        
 27 Nunez, Naomi              13 MSC-MR               1:46.47    1:42.39        
                  48.57     1:42.39 (53.82)                                        
 28 La Perche, Erin           13 MSC-MR               1:58.86    1:43.02        
                  48.75     1:43.02 (54.27)                                        
 29 Byrne, Theresa A          13 Agua Swim Team-MR    1:43.50    1:43.89        
 30 Gruber, Alexandra JO J    13 LBA-MR               1:45.15    1:44.79        
 31 Dubbs, Melanie A          13 SSL-MR               1:39.41    1:46.77        
 32 Zhu, Katie H              13 COND-MR              1:44.06    1:46.82        
                1:36.71     1:46.82 (10.11)                                        
 33 Bhanji, Ameera            13 MSC-MR               1:45.05    1:49.03        
 34 Stern, Elizabeth          14 COND-MR              1:46.67    1:49.04        
 35 Im, Gabi V                14 COND-MR              1:52.00    1:50.66        
                  51.94     1:50.66 (58.72)                                        
 36 Stratica, Heather         13 MSC-MR               1:59.55    1:51.92        
 37 Hodges, Taylor M          14 COND-MR              1:52.57    1:52.08        
                  52.98     1:52.08 (59.10)                                        
 38 DeSimone, Julie N         14 COND-MR              1:52.64    1:59.32        
 39 Mungroo, Steph R          13 COND-MR              1:57.30    2:00.97        
 40 Mahatcek, Samantha R      13 COND-MR                   NT    2:03.88        
 
Girls 13-14 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        2:48.99  SECT
        3:00.79  ZONE
        3:05.99  METS
        3:16.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reynoso, Jessica M        14 Agua Swim Team-MR    2:52.92    2:56.01 ZONE   
                  39.35     1:24.51 (45.16)     2:10.04 (45.53)     2:56.01 (45.97)
  2 Escobedo, Emily R         13 COND-MR              3:12.34    2:58.51 ZONE   
                  41.90     1:28.89 (46.99)     2:14.52 (45.63)     2:58.51 (43.99)
  3 Suarez, Daniela I         14 Agua Swim Team-MR    2:54.55    2:58.64 ZONE   
                  41.34     1:26.81 (45.47)     2:12.55 (45.74)     2:58.64 (46.09)
  4 Hao, Amy P                13 FLY-MR               3:03.24    3:06.11 JO     
                  42.76     1:30.43 (47.67)     2:17.88 (47.45)     3:06.11 (48.23)
  5 Boyko, Emily F            14 MSC-MR               2:57.57    3:08.45 JO     
                  43.06     1:31.89 (48.83)     2:20.55 (48.66)     3:08.45 (47.90)
  6 Rodriguez, Keannie M      13 Agua Swim Team-MR    3:06.17    3:08.82 JO     
                  45.18     1:32.57 (47.39)     2:20.94 (48.37)     3:08.82 (47.88)
  7 Cirone, Alexandra         14 Agua Swim Team-MR    3:03.01    3:09.47 JO     
                  43.40     1:31.26 (47.86)     2:20.79 (49.53)     3:09.47 (48.68)
  8 Nash, Jennifer            13 LBA-MR               3:09.50    3:12.57 JO     
                  45.06     1:34.56 (49.50)     2:24.27 (49.71)     3:12.57 (48.30)
  9 Hartigan, Colleen G       14 SSL-MR               3:07.01    3:14.69 JO     
                  44.90     1:34.30 (49.40)     2:25.23 (50.93)     3:14.69 (49.46)
 10 Hill, Kimberly B          13 Marlins-CT           3:05.67    3:17.65        
                  45.61     1:36.80 (51.19)     2:29.53 (52.73)     3:17.65 (48.12)
 11 Leigh, Jillian W          14 Marlins-CT           3:21.75    3:18.60        
                  45.73     1:37.01 (51.28)     2:27.11 (50.10)     3:18.60 (51.49)
 12 Cannon, Kellie A          13 LBA-MR               3:16.56    3:21.54        
                  48.15     1:39.78 (51.63)     2:31.65 (51.87)     3:21.54 (49.89)
 13 Rogers, Sara E            13 Marlins-CT           3:15.20    3:23.15        
                  46.62     1:38.48 (51.86)     2:31.89 (53.41)     3:23.15 (51.26)
 13 Fuchs, Amanda B           14 Agua Swim Team-MR    3:15.80    3:23.15        
                  46.38     1:38.72 (52.34)     2:31.27 (52.55)     3:23.15 (51.88)
 15 Lou, Jessica              13 FLY-MR               3:25.00    3:23.30        
                  45.95     1:37.23 (51.28)     2:29.29 (52.06)     3:23.30 (54.01)
 16 Pena, Jarleen B           14 Agua Swim Team-MR    3:08.89    3:25.24        
                  43.58     1:36.85 (53.27)     2:31.19 (54.34)     3:25.24 (54.05)
 17 DeSimone, Jackie M        14 COND-MR              3:30.72    3:26.93        
                  48.31     1:40.50 (52.19)     2:35.11 (54.61)     3:26.93 (51.82)
 18 Chen, Julia Y             13 FLY-MR               3:34.69    3:27.61        
                  49.52     1:43.23 (53.71)     2:37.12 (53.89)     3:27.61 (50.49)
 19 Stein, Kimmy A            13 SSL-MR               3:17.01    3:28.59        
                  48.75     1:41.29 (52.54)     2:35.51 (54.22)     3:28.59 (53.08)
 20 Brooks, Alexandra T       13 UNCON-MR             3:33.44    3:30.45        
                  47.93     1:41.48 (53.55)     2:37.53 (56.05)     3:30.45 (52.92)
 21 Choi, Hannah J            13 COND-MR              3:29.41    3:31.36        
                  48.59     1:42.09 (53.50)     2:37.43 (55.34)     3:31.36 (53.93)
 22 La Perche, Erin           13 MSC-MR               4:00.50    3:38.89        
                  49.53     1:44.59 (55.06)     2:42.49 (57.90)     3:38.89 (56.40)
 23 Dubbs, Melanie A          13 SSL-MR               3:26.01    3:39.54        
                  49.97     1:47.05 (57.08)     2:43.32 (56.27)     3:39.54 (56.22)
 24 Gruber, Alexandra JO J    13 LBA-MR               3:40.08    3:40.12        
                  51.94     1:48.07 (56.13)     2:44.47 (56.40)     3:40.12 (55.65)
 25 Ruotolo, Hope E           14 Bgnw Marlins-MR      3:26.00    3:40.92        
                  49.76     1:46.10 (56.34)     2:44.92 (58.82)     3:40.92 (56.00)
 26 Hodges, Taylor M          14 COND-MR              3:17.00    3:42.48        
                  51.32     1:48.07 (56.75)     2:46.61 (58.54)     3:42.48 (55.87)
 27 Frias, Cristi C           13 Marlins-CT                NT    3:43.10        
                  50.17     1:48.43 (58.26)     2:47.08 (58.65)     3:43.10 (56.02)
 28 Stern, Elizabeth          14 COND-MR              3:39.66    3:45.46        
                  51.62     1:50.36 (58.74)     2:48.78 (58.42)     3:45.46 (56.68)
 29 Gilhooly, Caroline M      13 SSL-MR               3:33.85    3:46.13        
                  51.58     1:49.83 (58.25)     2:48.17 (58.34)     3:46.13 (57.96)
 30 Zhu, Katie H              13 COND-MR              4:02.65    3:47.67        
                  53.23     1:50.18 (56.95)     2:50.07 (59.89)     3:47.67 (57.60)
 
Girls 13-14 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        1:07.79  SECT
        1:11.49  ZONE
        1:12.49  METS
        1:19.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Karetnick, Morgan R       14 Bgnw Marlins-MR      1:03.86    1:06.74 SECT   
                  31.41     1:06.74 (35.33)                                        
  2 Sun, Angela               14 UNAGU-MR             1:05.85    1:08.75 ZONE   
                  32.19     1:08.75 (36.56)                                        
  3 Rodriguez, Nicole         13 Agua Swim Team-MR    1:09.05    1:09.88 ZONE   
  4 Kim, Rachel S             13 COND-MR              1:08.72    1:10.59 ZONE   
                  32.41     1:10.59 (38.18)                                        
  5 Chudy, Charlotte L        14 Agua Swim Team-MR    1:11.79    1:12.22 METS   
                  34.51     1:12.22 (37.71)                                        
  6 Ogisu, Emilie             13 Agua Swim Team-MR    1:13.71    1:12.78 JO     
                  34.25     1:12.78 (38.53)                                        
  7 Chan, Shirley             14 Agua Swim Team-MR    1:09.65    1:12.97 JO     
                  34.02     1:12.97 (38.95)                                        
  8 Boyko, Emily F            14 MSC-MR               1:14.22    1:13.42 JO     
                  39.77     1:13.42 (33.65)                                        
  9 Duncalf, Katie S          14 Bgnw Marlins-MR      1:10.91    1:14.59 JO     
                  35.56     1:14.59 (39.03)                                        
 10 Kuo, Jacqueline           14 Agua Swim Team-MR    1:13.84    1:15.32 JO     
                  35.41     1:15.32 (39.91)                                        
 11 Frias, Cristi C           13 Marlins-CT           1:13.07    1:15.47 JO     
                  35.89     1:15.47 (39.58)                                        
 12 Fuchs, Amanda B           14 Agua Swim Team-MR    1:13.43    1:16.30 JO     
                  34.93     1:16.30 (41.37)                                        
 13 Cirone, Alexandra         14 Agua Swim Team-MR    1:15.20    1:17.69 JO     
                  37.06     1:17.69 (40.63)                                        
 14 Bhanji, Ameera            13 MSC-MR               1:15.38    1:19.20 JO     
                  35.81     1:19.20 (43.39)                                        
 15 Pena, Jarleen B           14 Agua Swim Team-MR    1:19.39    1:20.65        
                  36.77     1:20.65 (43.88)                                        
 16 Nash, Jennifer            13 LBA-MR               1:17.69    1:20.86        
                  37.36     1:20.86 (43.50)                                        
 17 Quezada, Betsy D          13 MSC-MR               1:28.76    1:21.85        
 18 Hodges, Taylor M          14 COND-MR              1:20.18    1:21.91        
 19 Malyszka, Stephanie M     14 COND-MR              1:21.82    1:22.54        
 20 Nuszer, Erin R            14 Bscat-MR             1:19.99    1:23.46        
 21 Lee, Lauren H             14 COND-MR                   NT    1:23.73        
 22 Stein, Kimmy A            13 SSL-MR               1:20.84    1:24.55        
                  39.14     1:24.55 (45.41)                                        
 23 Levine, Corie T           13 Bgnw Marlins-MR      1:23.36    1:25.29        
                  37.38     1:25.29 (47.91)                                        
 24 Leigh, Jillian W          14 Marlins-CT           1:24.17    1:25.49        
 25 Dubbs, Melanie A          13 SSL-MR               1:23.07    1:25.67        
                  40.84     1:25.67 (44.83)                                        
 26 Klein, Emma C             14 Pace-MR              1:17.32    1:26.63        
                  37.61     1:26.63 (49.02)                                        
 27 Nunez, Naomi              13 MSC-MR               1:44.57    1:26.76        
                  37.40     1:26.76 (49.36)                                        
 28 Bernstein, Olive E        14 COND-MR              1:26.16    1:27.85        
                  40.09     1:27.85 (47.76)                                        
 29 Escobedo, Emily R         13 COND-MR              1:30.00    1:28.76        
 30 Stokes, Sarah E           14 Bscat-MR             1:31.28    1:31.65        
                  42.19     1:31.65 (49.46)                                        
 31 Stratica, Heather         13 MSC-MR               1:58.99    1:32.76        
                  40.54     1:32.76 (52.22)                                        
 32 Brooks, Alexandra T       13 UNCON-MR             1:37.78    1:34.65        
 33 La Perche, Erin           13 MSC-MR               1:31.32    1:34.95        
 34 DeSimone, Julie N         14 COND-MR              1:36.22    1:35.45        
                  44.22     1:35.45 (51.23)                                        
 35 DeSimone, Jackie M        14 COND-MR              1:42.18    1:38.53        
 36 Byrne, Theresa A          13 Agua Swim Team-MR    2:03.62    1:38.95        
                  45.05     1:38.95 (53.90)                                        
 37 Im, Gabi V                14 COND-MR              1:19.00    1:39.91        
                  43.31     1:39.91 (56.60)                                        
 38 Stern, Elizabeth          14 COND-MR              1:41.79    1:45.46        
                  46.87     1:45.46 (58.59)                                        
 39 Simunovich, Rachel T      13 Agua Swim Team-MR    1:44.23    1:47.01        
                  49.85     1:47.01 (57.16)                                        
 40 Zhu, Katie H              13 COND-MR              2:07.73    1:58.96        
                  53.00   1:58.96 (1:05.96)                                        
 
Girls 13-14 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        2:27.89  SECT
        2:37.39  ZONE
        2:45.99  METS
        2:55.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rodriguez, Nicole         13 Agua Swim Team-MR    2:28.72    2:30.32 ZONE   
                  33.89     1:11.44 (37.55)     1:51.02 (39.58)     2:30.32 (39.30)
  2 Karetnick, Morgan R       14 Bgnw Marlins-MR      2:33.16    2:34.09 ZONE   
                  34.56     1:13.22 (38.66)     1:53.21 (39.99)     2:34.09 (40.88)
  3 Suarez, Daniela I         14 Agua Swim Team-MR    2:39.45    2:34.30 ZONE   
                  34.87     1:14.08 (39.21)     1:54.45 (40.37)     2:34.30 (39.85)
  4 Chudy, Charlotte L        14 Agua Swim Team-MR    2:33.78    2:34.72 ZONE   
                  35.70     1:14.20 (38.50)     1:54.51 (40.31)     2:34.72 (40.21)
  5 Boyko, Emily F            14 MSC-MR               2:32.65    2:35.52 ZONE   
                  34.69     1:14.05 (39.36)     1:54.89 (40.84)     2:35.52 (40.63)
  6 Chan, Shirley             14 Agua Swim Team-MR    2:36.19    2:43.56 METS   
                  36.17     1:16.12 (39.95)     2:00.20 (44.08)     2:43.56 (43.36)
  7 Frias, Cristi C           13 Marlins-CT           2:50.88    2:52.75 JO     
                  35.55     1:17.38 (41.83)     2:05.11 (47.73)     2:52.75 (47.64)
  8 Hao, Amy P                13 FLY-MR               2:55.00    2:57.77        
                                  11.30 ( )   2:12.19 (2:00.89)     2:57.77 (45.58)
  9 Bhanji, Ameera            13 MSC-MR               3:27.63    3:02.23        
                                  11.34 ( )       38.29 (26.95)   3:02.23 (2:23.94)
 10 Hodges, Taylor M          14 COND-MR              2:56.00    3:07.38        
                  42.22     1:31.28 (49.06)     2:22.09 (50.81)     3:07.38 (45.29)
 11 Stein, Kimmy A            13 SSL-MR               3:05.01    3:07.50        
                  41.19     1:29.94 (48.75)     2:20.33 (50.39)     3:07.50 (47.17)
 12 Dubbs, Melanie A          13 SSL-MR               3:15.01    3:12.32        
                  43.25     1:33.18 (49.93)     2:24.73 (51.55)     3:12.32 (47.59)
 13 Quezada, Betsy D          13 MSC-MR               3:19.05    3:17.61        
                  40.05     1:28.21 (48.16)     2:21.87 (53.66)     3:17.61 (55.74)
 14 Brown, Nikki G            13 COND-MR              3:22.00    3:26.91        
                                  11.10 ( )       42.52 (31.42)   3:26.91 (2:44.39)
 15 La Perche, Erin           13 MSC-MR               3:50.20    3:36.09        
                  44.67     1:38.51 (53.84)     2:37.81 (59.30)     3:36.09 (58.28)
 16 Stratica, Heather         13 MSC-MR                    NT    3:36.96        
                  45.33     1:41.10 (55.77)     2:40.79 (59.69)     3:36.96 (56.17)
 
Girls 13-14 200 LC Meter IM
===============================================================================
        2:28.89  SECT
        2:37.89  ZONE
        2:38.99  METS
        2:50.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Suarez, Daniela I         14 Agua Swim Team-MR    2:29.84    2:32.21 ZONE   
                  32.68     1:13.60 (40.92)     1:58.00 (44.40)     2:32.21 (34.21)
  2 Karetnick, Morgan R       14 Bgnw Marlins-MR      2:34.91    2:37.35 ZONE   
                  32.71     1:15.07 (42.36)     2:02.60 (47.53)     2:37.35 (34.75)
  3 Chung, Katie J            14 COND-MR              2:38.74    2:37.68 ZONE   
                  34.61     1:13.41 (38.80)     2:02.28 (48.87)     2:37.68 (35.40)
  4 Rodriguez, Nicole         13 Agua Swim Team-MR    2:34.57    2:37.91 METS   
                  34.14     1:12.72 (38.58)     2:03.07 (50.35)     2:37.91 (34.84)
  5 Chudy, Charlotte L        14 Agua Swim Team-MR    2:40.04    2:39.91 JO     
                  34.45     1:15.57 (41.12)     2:03.65 (48.08)     2:39.91 (36.26)
  6 Reynoso, Jessica M        14 Agua Swim Team-MR    2:35.32    2:39.96 JO     
                  34.38     1:16.92 (42.54)     2:02.72 (45.80)     2:39.96 (37.24)
  7 Sun, Angela               14 UNAGU-MR             2:34.09    2:41.37 JO     
                  33.43     1:15.03 (41.60)     2:05.35 (50.32)     2:41.37 (36.02)
  8 Malyszka, Stephanie M     14 COND-MR              2:40.04    2:42.00 JO     
                  37.11     1:18.39 (41.28)     2:05.39 (47.00)     2:42.00 (36.61)
  9 Chan, Shirley             14 Agua Swim Team-MR    2:37.96    2:42.13 JO     
                  34.71     1:16.14 (41.43)     2:06.60 (50.46)     2:42.13 (35.53)
 10 Ogisu, Emilie             13 Agua Swim Team-MR    2:44.95    2:43.13 JO     
                  35.72     1:16.97 (41.25)     2:06.82 (49.85)     2:43.13 (36.31)
 11 Duncalf, Katie S          14 Bgnw Marlins-MR      2:39.76    2:43.75 JO     
                  35.19     1:15.49 (40.30)     2:05.36 (49.87)     2:43.75 (38.39)
 12 Cirone, Alexandra         14 Agua Swim Team-MR    2:41.14    2:45.46 JO     
                  36.24     1:19.48 (43.24)     2:08.18 (48.70)     2:45.46 (37.28)
 13 Rodriguez, Keannie M      13 Agua Swim Team-MR    2:44.58    2:45.63 JO     
                  37.69     1:22.31 (44.62)     2:09.34 (47.03)     2:45.63 (36.29)
 14 Brady, Megan              14 LBA-MR               2:39.02    2:45.96 JO     
                  37.66     1:21.16 (43.50)     2:09.64 (48.48)     2:45.96 (36.32)
 15 Hao, Amy P                13 FLY-MR               2:44.14    2:46.11 JO     
                  36.89     1:20.70 (43.81)     2:08.33 (47.63)     2:46.11 (37.78)
 16 Kuo, Jacqueline           14 Agua Swim Team-MR    2:41.53    2:46.15 JO     
                  35.47     1:17.17 (41.70)     2:08.40 (51.23)     2:46.15 (37.75)
 17 Boyko, Emily F            14 MSC-MR               2:45.21    2:46.94 JO     
                  34.88     1:18.92 (44.04)     2:08.16 (49.24)     2:46.94 (38.78)
 18 Hill, Kimberly B          13 Marlins-CT           2:45.97    2:48.17 JO     
                  35.75     1:21.70 (45.95)     2:13.60 (51.90)     2:48.17 (34.57)
 19 Nash, Jennifer            13 LBA-MR               2:45.47    2:48.53 JO     
                  37.63     1:22.60 (44.97)     2:10.96 (48.36)     2:48.53 (37.57)
 20 Escobedo, Emily R         13 COND-MR              2:51.01    2:49.66 JO     
                  38.59     1:22.90 (44.31)     2:10.33 (47.43)     2:49.66 (39.33)
 21 Hartigan, Colleen G       14 SSL-MR               2:47.47    2:50.59 JO     
                  40.68     1:23.69 (43.01)     2:12.44 (48.75)     2:50.59 (38.15)
 22 Pena, Jarleen B           14 Agua Swim Team-MR    2:49.72    2:51.44        
                  37.16     1:21.66 (44.50)     2:13.93 (52.27)     2:51.44 (37.51)
 23 Fuchs, Amanda B           14 Agua Swim Team-MR    2:46.74    2:51.54        
                  37.33     1:21.10 (43.77)     2:12.92 (51.82)     2:51.54 (38.62)
 24 Chiang, Brittany          13 Bgnw Marlins-MR      2:55.71    2:54.29        
                  37.33     1:21.62 (44.29)     2:15.62 (54.00)     2:54.29 (38.67)
 25 Rogers, Sara E            13 Marlins-CT           2:55.64    2:55.37        
                  39.47     1:24.87 (45.40)     2:15.44 (50.57)     2:55.37 (39.93)
 26 Chen, Julia Y             13 FLY-MR               2:54.27    2:58.12        
                  39.83     1:26.46 (46.63)     2:17.96 (51.50)     2:58.12 (40.16)
 27 Stein, Kimmy A            13 SSL-MR               2:54.05    2:59.40        
                  39.17     1:24.40 (45.23)     2:18.47 (54.07)     2:59.40 (40.93)
 28 Nunez, Naomi              13 MSC-MR               3:04.71    3:00.76        
                  36.88     1:22.45 (45.57)     2:20.19 (57.74)     3:00.76 (40.57)
 29 Klein, Emma C             14 Pace-MR              2:55.22    3:01.05        
                  38.01     1:25.82 (47.81)     2:21.52 (55.70)     3:01.05 (39.53)
 30 Leigh, Jillian W          14 Marlins-CT           2:54.51    3:01.49        
                  39.60     1:29.13 (49.53)     2:19.76 (50.63)     3:01.49 (41.73)
 31 Quezada, Betsy D          13 MSC-MR               4:04.89    3:01.53        
                  36.13     1:22.04 (45.91)     2:20.35 (58.31)     3:01.53 (41.18)
 32 Lou, Jessica              13 FLY-MR               3:03.13    3:01.63        
                  40.62     1:27.17 (46.55)     2:20.52 (53.35)     3:01.63 (41.11)
 33 Brown, Nikki G            13 COND-MR              3:01.13    3:01.68        
                  37.73     1:25.74 (48.01)     2:21.05 (55.31)     3:01.68 (40.63)
 34 DeSimone, Jackie M        14 COND-MR              3:07.66    3:03.43        
                  44.34     1:31.25 (46.91)     2:23.53 (52.28)     3:03.43 (39.90)
 35 Brooks, Alexandra T       13 UNCON-MR             3:05.76    3:04.89        
                  42.71     1:29.64 (46.93)     2:24.79 (55.15)     3:04.89 (40.10)
 36 Miller, Emma L            14 FLY-MR               3:00.64    3:05.13        
                  41.35     1:25.20 (43.85)   2:25.80 (1:00.60)     3:05.13 (39.33)
 37 Huang, Eileen S           14 Bgnw Marlins-MR      3:00.30    3:05.42        
                  42.30     1:30.13 (47.83)     2:24.16 (54.03)     3:05.42 (41.26)
 38 Levine, Corie T           13 Bgnw Marlins-MR      3:01.54    3:05.66        
                  36.97     1:27.38 (50.41)     2:24.21 (56.83)     3:05.66 (41.45)
 39 Dubbs, Melanie A          13 SSL-MR               3:07.08    3:08.96        
                  40.42     1:29.86 (49.44)     2:27.15 (57.29)     3:08.96 (41.81)
 40 Byrne, Theresa A          13 Agua Swim Team-MR    3:15.75    3:11.13        
                  46.33     1:34.33 (48.00)     2:31.74 (57.41)     3:11.13 (39.39)
 41 Simunovich, Rachel T      13 Agua Swim Team-MR    3:12.26    3:11.72        
                  44.02     1:37.51 (53.49)     2:32.13 (54.62)     3:11.72 (39.59)
 42 Stratica, Heather         13 MSC-MR               3:18.27    3:11.82        
                  42.58     1:32.67 (50.09)     2:31.86 (59.19)     3:11.82 (39.96)
 43 Bernstein, Olive E        14 COND-MR              3:04.96    3:11.89        
                  41.85     1:30.45 (48.60)     2:28.73 (58.28)     3:11.89 (43.16)
 44 La Perche, Erin           13 MSC-MR               3:18.45    3:13.54        
                  43.71     1:32.90 (49.19)     2:29.55 (56.65)     3:13.54 (43.99)
 45 Stern, Elizabeth          14 COND-MR              3:47.80    3:22.94        
                  45.77     1:36.71 (50.94)     2:35.80 (59.09)     3:22.94 (47.14)
 46 Gilhooly, Caroline M      13 SSL-MR               3:18.74    3:25.91        
                2:38.11     3:25.91 (47.80)                                        
 47 Donis, Alexia M           13 FLY-MR               3:38.78    3:35.07        
                  46.51     1:44.71 (58.20)   2:46.71 (1:02.00)     3:35.07 (48.36)
 48 Zhu, Katie H              13 COND-MR              3:48.00    3:51.78        
                  56.48   1:57.45 (1:00.97)     2:56.96 (59.51)     3:51.78 (54.82)
 -- Bhanji, Ameera            13 MSC-MR               2:58.64         DQ        
      Downward butterfly kick - breast
                  35.84     1:21.11 (45.27)   2:21.52 (1:00.41)          DQ (39.87)
 -- Choi, Hannah J            13 COND-MR              3:15.46         DQ        
      One hand touch - fly
                  43.03     1:34.31 (51.28)     2:29.10 (54.79)          DQ (43.32)
 
Girls 13-14 400 LC Meter IM
===============================================================================
        5:14.89  SECT
        5:33.69  ZONE
        5:38.99  METS
        5:59.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Suarez, Daniela I         14 Agua Swim Team-MR    5:15.10    5:19.03 ZONE   
                  34.58     1:13.32 (38.74)     1:56.10 (42.78)     2:38.31 (42.21)
        3:23.35 (45.04)     4:08.90 (45.55)     4:44.70 (35.80)     5:19.03 (34.33)
  2 Chung, Katie J            14 COND-MR              5:30.49    5:24.09 ZONE   
                                  10.80 ( )       35.55 (24.75)     1:16.55 (41.00)
        1:57.35 (40.80)     2:36.46 (39.11)     3:24.59 (48.13)   5:24.09 (1:59.50)
  3 Rodriguez, Nicole         13 Agua Swim Team-MR    5:23.40    5:29.90 ZONE   
                  34.07     1:11.89 (37.82)     1:53.29 (41.40)     2:34.08 (40.79)
        3:24.35 (50.27)     4:16.47 (52.12)     4:53.51 (37.04)     5:29.90 (36.39)
  4 Chudy, Charlotte L        14 Agua Swim Team-MR    5:29.08    5:30.98 ZONE   
                  35.12     1:13.98 (38.86)     1:57.30 (43.32)     2:39.85 (42.55)
        3:28.72 (48.87)     4:18.15 (49.43)     4:55.51 (37.36)     5:30.98 (35.47)
  5 Karetnick, Morgan R       14 Bgnw Marlins-MR      5:37.62    5:31.65 ZONE   
                  35.03     1:15.89 (40.86)     2:00.01 (44.12)     2:43.07 (43.06)
        3:29.92 (46.85)     4:17.10 (47.18)     4:54.64 (37.54)     5:31.65 (37.01)
  6 Reynoso, Jessica M        14 Agua Swim Team-MR    5:29.51    5:35.28 METS   
                                  15.68 ( )       35.72 (20.04)     1:17.83 (42.11)
        2:03.12 (45.29)     2:46.99 (43.87)     3:33.05 (46.06)   5:35.28 (2:02.23)
  7 Ogisu, Emilie             13 Agua Swim Team-MR    5:38.25    5:35.73 METS   
                  35.69     1:16.36 (40.67)     1:59.96 (43.60)     2:41.90 (41.94)
        3:31.31 (49.41)     4:21.02 (49.71)     4:58.59 (37.57)     5:35.73 (37.14)
  8 Malyszka, Stephanie M     14 COND-MR              5:33.57    5:37.77 METS   
                  38.92     1:25.74 (46.82)     2:07.86 (42.12)     2:49.71 (41.85)
        3:37.09 (47.38)     4:25.95 (48.86)     5:02.37 (36.42)     5:37.77 (35.40)
  9 Cirone, Alexandra         14 Agua Swim Team-MR    5:30.32    5:38.71 METS   
                                  11.71 ( )       37.45 (25.74)     1:20.32 (42.87)
        2:05.47 (45.15)     2:48.11 (42.64)     3:39.19 (51.08)   5:38.71 (1:59.52)
 10 Chan, Shirley             14 Agua Swim Team-MR    5:27.38    5:40.73 JO     
                  35.52     1:14.84 (39.32)     1:58.28 (43.44)     2:41.50 (43.22)
        3:33.47 (51.97)     4:23.97 (50.50)     5:02.67 (38.70)     5:40.73 (38.06)
 11 Kim, Rachel S             13 COND-MR              5:35.48    5:42.00 JO     
                  35.07     1:16.27 (41.20)     2:03.17 (46.90)     2:47.89 (44.72)
        3:40.64 (52.75)     4:31.68 (51.04)     5:07.44 (35.76)     5:42.00 (34.56)
 12 Boyko, Emily F            14 MSC-MR               5:47.79    5:45.28 JO     
                  35.77     1:16.14 (40.37)     2:03.11 (46.97)     2:47.51 (44.40)
        3:37.26 (49.75)     4:26.76 (49.50)     5:07.46 (40.70)     5:45.28 (37.82)
 13 Kuo, Jacqueline           14 Agua Swim Team-MR    5:33.47    5:46.19 JO     
                  36.81     1:20.17 (43.36)     2:04.80 (44.63)     2:47.85 (43.05)
        3:38.75 (50.90)     4:30.80 (52.05)     5:08.90 (38.10)     5:46.19 (37.29)
 14 Rodriguez, Keannie M      13 Agua Swim Team-MR    5:48.66    5:48.21 JO     
                  37.47     1:25.30 (47.83)                             2:56.22 ( )
        3:45.12 (48.90)     4:35.94 (50.82)     5:13.17 (37.23)     5:48.21 (35.04)
 15 Cannon, Kellie A          13 LBA-MR               5:52.11    5:49.20 JO     
                  39.52     1:23.76 (44.24)     2:08.42 (44.66)     2:52.07 (43.65)
        3:43.81 (51.74)     4:36.44 (52.63)     5:13.89 (37.45)     5:49.20 (35.31)
 16 Nash, Jennifer            13 LBA-MR               5:49.71    5:49.66 JO     
                  38.15     1:23.30 (45.15)     2:09.54 (46.24)     2:54.71 (45.17)
        3:43.79 (49.08)     4:33.82 (50.03)     5:12.53 (38.71)     5:49.66 (37.13)
 17 Brady, Megan              14 LBA-MR               5:41.60    5:50.47 JO     
                  38.28     1:25.86 (47.58)     2:10.65 (44.79)     2:55.15 (44.50)
        3:43.38 (48.23)     4:33.56 (50.18)     5:11.56 (38.00)     5:50.47 (38.91)
 18 Hartigan, Colleen G       14 SSL-MR               5:45.56    5:54.55 JO     
                  40.41     1:27.21 (46.80)     2:11.32 (44.11)     2:54.49 (43.17)
        3:44.76 (50.27)     4:36.08 (51.32)     5:16.00 (39.92)     5:54.55 (38.55)
 19 Hao, Amy P                13 FLY-MR               5:59.64    5:56.38 JO     
                  38.41     1:22.69 (44.28)     2:09.03 (46.34)     2:54.53 (45.50)
        3:43.07 (48.54)     4:34.05 (50.98)     5:15.65 (41.60)     5:56.38 (40.73)
 20 Fuchs, Amanda B           14 Agua Swim Team-MR    5:51.64    6:03.74        
                  39.15     1:25.02 (45.87)     2:11.86 (46.84)     2:55.89 (44.03)
        3:48.34 (52.45)     4:41.52 (53.18)     5:22.72 (41.20)     6:03.74 (41.02)
 21 Hill, Kimberly B          13 Marlins-CT           5:25.67    6:08.96        
                  37.36     1:24.84 (47.48)     2:14.45 (49.61)     3:01.37 (46.92)
        3:55.84 (54.47)     4:50.98 (55.14)     5:31.92 (40.94)     6:08.96 (37.04)
 22 Chiang, Brittany          13 Bgnw Marlins-MR      6:17.79    6:12.38        
                  38.24     1:23.17 (44.93)     2:11.58 (48.41)     3:01.42 (49.84)
        3:55.71 (54.29)     4:51.12 (55.41)     5:32.80 (41.68)     6:12.38 (39.58)
 23 Pena, Jarleen B           14 Agua Swim Team-MR    6:11.36    6:15.29        
                  37.19     1:23.06 (45.87)     2:11.27 (48.21)     2:57.24 (45.97)
        3:54.51 (57.27)     4:52.18 (57.67)     5:35.59 (43.41)     6:15.29 (39.70)
 24 Rogers, Sara E            13 Marlins-CT                NT    6:16.85        
                  40.92     1:30.89 (49.97)     2:20.58 (49.69)     3:09.98 (49.40)
        4:02.24 (52.26)     4:55.72 (53.48)     5:37.13 (41.41)     6:16.85 (39.72)
 25 Chen, Julia Y             13 FLY-MR               6:00.00    6:17.39        
                  42.66     1:35.13 (52.47)     2:23.48 (48.35)     3:10.23 (46.75)
        4:03.64 (53.41)     4:56.48 (52.84)     5:37.32 (40.84)     6:17.39 (40.07)
 26 Bhanji, Ameera            13 MSC-MR               6:58.01    6:25.41        
                  37.74     1:21.32 (43.58)     2:08.86 (47.54)     2:57.61 (48.75)
        3:56.27 (58.66)   4:58.85 (1:02.58)     5:42.07 (43.22)     6:25.41 (43.34)
 27 Ruotolo, Hope E           14 Bgnw Marlins-MR      6:10.00    6:33.78        
                  39.46     1:28.54 (49.08)     2:21.30 (52.76)     3:11.15 (49.85)
        4:09.62 (58.47)     5:09.11 (59.49)     5:51.97 (42.86)     6:33.78 (41.81)
 28 Lou, Jessica              13 FLY-MR               6:40.00    6:35.54        
                  44.33     1:37.97 (53.64)     2:28.50 (50.53)     3:16.72 (48.22)
        4:10.49 (53.77)     5:05.44 (54.95)     5:50.97 (45.53)     6:35.54 (44.57)
 29 Levine, Corie T           13 Bgnw Marlins-MR      6:29.84    6:37.35        
                  38.67     1:28.53 (49.86)     2:20.35 (51.82)     3:10.59 (50.24)
        4:08.57 (57.98)     5:06.15 (57.58)     5:52.50 (46.35)     6:37.35 (44.85)
 30 Bernstein, Olive E        14 COND-MR              6:43.84    6:40.26        
                  41.40     1:32.25 (50.85)     2:24.06 (51.81)     3:14.35 (50.29)
        4:10.91 (56.56)     5:09.63 (58.72)     5:55.81 (46.18)     6:40.26 (44.45)
 31 Klein, Emma C             14 Pace-MR              7:00.00    6:43.81        
                  39.48     1:31.93 (52.45)     2:26.06 (54.13)     3:19.68 (53.62)
        4:18.64 (58.96)   5:19.69 (1:01.05)     6:01.31 (41.62)     6:43.81 (42.50)
 32 Gruber, Alexandra JO J    13 LBA-MR               6:30.00    6:48.39        
                  45.63     1:43.59 (57.96)     2:34.84 (51.25)     3:23.69 (48.85)
        4:21.45 (57.76)     5:19.13 (57.68)     6:04.59 (45.46)     6:48.39 (43.80)
 33 Snyder, Wendy E           14 Pace-MR              6:37.84    6:51.27        
                  44.70     1:37.68 (52.98)     2:33.37 (55.69)     3:26.53 (53.16)
        4:24.20 (57.67)     5:23.27 (59.07)     6:07.79 (44.52)     6:51.27 (43.48)
 34 Byrne, Theresa A          13 Agua Swim Team-MR    7:34.87    6:52.29        
                                  11.11 ( )       45.75 (34.64)     1:41.05 (55.30)
        2:32.98 (51.93)     3:25.10 (52.12)   6:08.01 (2:42.91)     6:52.29 (44.28)
 35 Huang, Eileen S           14 Bgnw Marlins-MR      6:22.00    6:52.73        
                  47.02     1:44.19 (57.17)     2:36.79 (52.60)     3:30.00 (53.21)
        4:26.75 (56.75)     5:23.02 (56.27)     6:07.88 (44.86)     6:52.73 (44.85)
 36 Simunovich, Rachel T      13 Agua Swim Team-MR    6:41.88    7:08.66        
                  49.44     1:49.10 (59.66)     2:46.01 (56.91)     3:38.61 (52.60)
      4:39.46 (1:00.85)     5:37.48 (58.02)     6:24.79 (47.31)     7:08.66 (43.87)
 
Girls 13-14 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'            1:59.90    2:02.98        
                  32.10     1:03.71 (31.61)     1:33.70 (29.99)     2:02.98 (29.28)
  2 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       2:02.25    2:07.01        
                  27.45     1:03.49 (36.04)     1:32.83 (29.34)     2:07.01 (34.18)
  3 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'            2:03.98    2:08.85        
                  33.37     1:04.84 (31.47)     1:42.98 (38.14)     2:08.85 (25.87)
  4 Greenwich Marlins Swim Team-CT  'A'               2:01.18    2:08.88        
                  48.01     1:07.87 (19.86)     1:39.33 (31.46)     2:08.88 (29.55)
  5 Flushing YMCA-MR  'A'                             2:08.00    2:12.40        
                  35.75     1:09.68 (33.93)   2:12.95 (1:03.27)         2:12.40 ( )
  6 Suffern Sea Lions-MR  'A'                         2:09.01    2:20.51        
                  34.81     1:10.77 (35.96)     1:43.67 (32.90)     2:20.51 (36.84)
 -- Condors-MR  'D'                                   2:27.19         DQ        
                                1:18.15 ( )     2:01.36 (43.21)                    
 
Girls 13-14 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        4:15.39  SECT
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'            4:18.14    4:19.46        
                  31.89   1:05.75 (1:05.75)     1:36.56 (30.81)   2:10.24 (1:04.49)
        2:41.59 (31.35)   3:15.18 (1:04.94)     3:46.00 (30.82)   4:19.46 (1:04.28)
  2 Condors-MR  'A'                                   4:17.73    4:19.49        
                  32.03   1:06.12 (1:06.12)     1:37.74 (31.62)   2:11.91 (1:05.79)
        2:43.56 (31.65)   3:19.16 (1:07.25)     3:48.33 (29.17)   4:19.49 (1:00.33)
  3 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'            4:26.15    4:28.25        
                  31.96   1:05.84 (1:05.84)     1:37.49 (31.65)   2:11.96 (1:06.12)
        2:43.80 (31.84)   3:18.95 (1:06.99)     3:51.78 (32.83)   4:28.25 (1:09.30)
  4 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       4:32.27    4:39.47        
                  31.73   1:05.74 (1:05.74)                         1:26.23 (20.49)
        1:38.51 (12.28)     2:13.48 (47.25)     2:47.94 (34.46)   4:39.47 (2:25.99)
  5 Flushing YMCA-MR  'A'                             4:32.48    4:49.16        
                  34.10   1:10.57 (1:10.57)     1:46.45 (35.88)   2:24.35 (1:13.78)
        2:57.67 (33.32)   3:34.50 (1:10.15)     4:09.56 (35.06)   4:49.16 (1:14.66)
  6 Condors-MR  'B'                                   4:46.97    4:51.99        
  7 Condors-MR  'C'                                   5:06.23    5:17.36        
                  36.13   1:14.73 (1:14.73)                         1:30.82 (16.09)
        1:51.04 (20.22)   2:31.95 (1:01.13)     3:08.74 (36.79)   5:17.36 (2:45.41)
 
Girls 13-14 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'            2:12.43    2:18.74        
                  30.86     1:14.14 (43.28)     1:46.15 (32.01)     2:18.74 (32.59)
  2 Condors-MR  'A'                                        NT    2:20.23        
                                1:16.08 ( )   2:20.23 (1:04.15)                    
  3 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'            2:19.14    2:26.30        
                  32.75     1:18.22 (45.47)     2:10.11 (51.89)     2:26.30 (16.19)
  4 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       2:26.28    2:31.06        
                  39.23     1:23.31 (44.08)     1:58.96 (35.65)     2:31.06 (32.10)
  5 Condors-MR  'B'                                        NT    2:44.68        
                                1:29.06 ( )     2:08.90 (39.84)     2:44.68 (35.78)
 
Girls 13-14 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
        4:47.99  SECT
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'            4:43.35    4:48.75        
                  34.15   1:09.97 (1:09.97)                         1:31.88 (21.91)
        1:48.44 (16.56)   2:32.35 (1:00.47)   4:14.61 (1:42.26)   4:48.75 (2:16.40)
  2 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'            4:59.32    5:05.12        
                  37.07   1:16.00 (1:16.00)     1:58.39 (42.39)   2:45.51 (1:29.51)
        3:18.76 (33.25)   3:57.34 (1:11.83)     4:29.35 (32.01)   5:05.12 (1:07.78)
  3 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       5:13.05    5:23.02        
                  40.17   1:19.78 (1:19.78)     2:01.04 (41.26)   2:48.01 (1:28.23)
                            3:03.49 (15.48)   4:43.96 (1:40.47)   5:23.02 (2:19.53)
  4 Condors-MR  'B'                                   5:16.89    5:25.19        
                  39.38   1:20.98 (1:20.98)                         1:39.46 (18.48)
        1:59.97 (20.51)   2:45.12 (1:05.66)   4:46.20 (2:01.08)   5:25.19 (2:40.07)
  5 Flushing YMCA-MR  'A'                             5:01.07    5:27.55        
                  38.10   1:17.48 (1:17.48)     1:58.89 (41.41)   2:45.99 (1:28.51)
        3:26.83 (40.84)   4:15.28 (1:29.29)     4:49.27 (33.99)   5:27.55 (1:12.27)
 
Girls 15 & Over 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          28.49  SECT
          28.89  ZONE
          30.29  METS
          31.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Levine, Kimberly A        20 MSC-MR                 28.45      28.65 ZONE   
  2 Leong, Keara M            16 FLY-MR                 28.56      29.33 METS   
  3 Tegeler, Kayla R          19 MSC-MR                 29.00      29.74 METS   
  4 Hill, Sam M               15 Marlins-CT             28.85      29.82 METS   
  5 Hoffman, Shekinah L       15 MSC-MR                 29.43      29.88 METS   
  6 Morris, Cara K            15 COND-MR                29.32      30.02 METS   
  7 Bodnar, Katharine D       19 Agua Swim Team-MR      28.55      30.10 METS   
  8 NG, Lauren                15 Abbe Swim Team-MR      29.00      30.40 JO     
  9 Mazzetti, Eleonora        15 FLY-MR                 29.35      30.42 JO     
 10 Rota, Alexandra P         15 Bgnw Marlins-MR        32.22      30.49 JO     
 11 Piggott, Liz M            20 MSC-MR                 29.81      30.59 JO     
 12 Krestyaninova, Olga       16 UNCON-MR               28.99      30.67 JO     
 13 Kunow, Ashley M           15 SSL-MR                 29.90      30.68 JO     
 14 Carlino, Emelia A         16 MSC-MR                 30.97      30.77 JO     
 15 Sung, Julia               17 FLY-MR                 30.41      30.81 JO     
 16 Prokopowicz, Victoria     15 Marlins-CT             30.04      30.83 JO     
 17 Kraus, Katherine A        16 FLY-MR                 29.78      31.06 JO     
 17 Carlucci, Brannan A       15 COND-MR                30.72      31.06 JO     
 19 Aiello, Jennifer M        16 MSC-MR                 31.38      31.11 JO     
 20 McGuire, Christine C      16 Marlins-CT             30.40      31.42 JO     
 21 McCarthy, Kellyn M        17 FLY-MR                 31.30      31.43 JO     
 22 Levine, Kelly T           15 MSC-MR                 31.60      31.73 JO     
 23 Rogers, Nicole E          15 Marlins-CT             30.62      31.74 JO     
 24 Nunez, Ana                15 Agua Swim Team-MR      30.55      31.97 JO     
 25 Michalak, Agata           16 UNAGU-MR               29.82      32.14        
 26 Ball, Madison A           15 MSC-MR                 32.05      32.15        
 27 Maruo, Haruka             15 COND-MR                31.46      32.44        
 28 Munz, Brenna A            17 MSC-MR                 30.36      32.45        
 29 Stein, Jamie Ann          16 SSL-MR                 32.75      32.47        
 30 Aiello, Christina E       20 MSC-MR                 31.76      32.55        
 31 Omary, Natalie M          16 Agua Swim Team-MR      31.84      32.68        
 32 Burke, Katja              15 SSL-MR                 32.44      32.80        
 33 Wagner, Savannah C        15 COND-MR                34.33      33.60        
 34 Bonifacio, Stephanie M    16 COND-MR                33.62      33.82        
 35 Ning, Bianca              17 Bscat-MR               33.35      34.24        
 36 Baudinet, Anne T          15 Bgnw Marlins-MR        32.88      34.48        
 37 Leffler, Magna S          15 COND-MR                33.91      34.50        
 38 Lynch, Amanda B           16 SSL-MR                 33.36      35.02        
 39 Seagren, Erika L          16 MSC-MR                 35.49      35.14        
 40 Zhang, Kristi             17 Bscat-MR               35.32      35.93        
 
Girls 15 & Over 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        1:01.39  SECT
        1:04.09  ZONE
        1:05.49  METS
        1:08.49  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Skjong-Nilsen, Caroline   19 MSC-MR               1:02.82    1:01.99 ZONE   
                  30.52     1:01.99 (31.47)                                        
  2 Klein, Jackie C           21 MSC-MR               1:00.05    1:02.32 ZONE   
                  30.31     1:02.32 (32.01)                                        
  3 Evans, Jesse E            16 Marlins-CT           1:01.49    1:02.42 ZONE   
                  30.19     1:02.42 (32.23)                                        
  4 Rueda, Daniela            15 Agua Swim Team-MR    1:00.25    1:03.48 ZONE   
                  30.69     1:03.48 (32.79)                                        
  5 Pavlin, Mekala            17 Agua Swim Team-MR    1:03.25    1:03.91 ZONE   
                  31.14     1:03.91 (32.77)                                        
  6 Tegeler, Kayla R          19 MSC-MR               1:03.79    1:04.20 METS   
                  30.83     1:04.20 (33.37)                                        
  7 Hoffman, Shekinah L       15 MSC-MR               1:04.16    1:04.32 METS   
                  31.69     1:04.32 (32.63)                                        
  8 Hewitt, Alyssa M          21 MSC-MR               1:04.39    1:04.78 METS   
  9 Hill, Sam M               15 Marlins-CT           1:02.87    1:05.35 METS   
                  31.59     1:05.35 (33.76)                                        
 10 Klein, Morganne C         16 UNMSC-MR             1:03.42    1:05.50 JO     
                  32.10     1:05.50 (33.40)                                        
 11 Morris, Cara K            15 COND-MR              1:04.64    1:05.79 JO     
                  31.83     1:05.79 (33.96)                                        
 12 Granan, Samantha L        16 MSC-MR               1:12.22    1:05.81 JO     
                  31.59     1:05.81 (34.22)                                        
 13 Latino, Bridget L         19 MSC-MR               1:06.18    1:06.08 JO     
                  32.60     1:06.08 (33.48)                                        
 14 Kemp, Victoria L          21 MSC-MR               1:06.03    1:06.25 JO     
                  32.26     1:06.25 (33.99)                                        
 15 Kunow, Ashley M           15 SSL-MR               1:05.26    1:06.43 JO     
                  31.81     1:06.43 (34.62)                                        
 16 McGuire, Christine C      16 Marlins-CT           1:04.13    1:06.60 JO     
 17 Gorki, Alexandra G        17 Bgnw Marlins-MR      1:04.14    1:06.66 JO     
                  32.16     1:06.66 (34.50)                                        
 18 Levine, Kelly T           15 MSC-MR               1:06.70    1:06.74 JO     
                  32.16     1:06.74 (34.58)                                        
 19 Weir, Emily C             17 Marlins-CT           1:05.28    1:06.85 JO     
                  31.95     1:06.85 (34.90)                                        
 20 NG, Lauren                15 Abbe Swim Team-MR    1:04.00    1:07.18 JO     
                  32.52     1:07.18 (34.66)                                        
 21 Rota, Alexandra P         15 Bgnw Marlins-MR      1:06.93    1:07.43 JO     
                  32.24     1:07.43 (35.19)                                        
 22 Aiello, Jennifer M        16 MSC-MR               1:08.17    1:07.61 JO     
                  32.56     1:07.61 (35.05)                                        
 23 Nunez, Ana                15 Agua Swim Team-MR    1:05.62    1:07.64 JO     
 24 Piggott, Liz M            20 MSC-MR               1:02.04    1:07.82 JO     
 25 Crossman, Kristen J       15 Marlins-CT           1:07.40    1:08.00 JO     
 26 Carlucci, Brannan A       15 COND-MR              1:06.46    1:08.61        
                  32.16     1:08.61 (36.45)                                        
 27 Rogers, Nicole E          15 Marlins-CT           1:07.09    1:09.37        
                  33.22     1:09.37 (36.15)                                        
 28 Aiello, Christina E       20 MSC-MR               1:11.40    1:09.39        
                  33.56     1:09.39 (35.83)                                        
 29 Ball, Madison A           15 MSC-MR               1:09.00    1:09.55        
                  32.72     1:09.55 (36.83)                                        
 30 Krestyaninova, Olga       16 UNCON-MR             1:03.47    1:09.73        
                  32.33     1:09.73 (37.40)                                        
 31 Munz, Brenna A            17 MSC-MR               1:04.52    1:09.77        
                  33.20     1:09.77 (36.57)                                        
 32 Maruo, Haruka             15 COND-MR              1:08.68    1:10.28        
                  33.79     1:10.28 (36.49)                                        
 33 Arana, Priscilla          18 FLY-MR               1:07.47    1:10.39        
                  33.09     1:10.39 (37.30)                                        
 34 Martinez, Adrianna        15 Agua Swim Team-MR    1:09.67    1:10.55        
                  32.92     1:10.55 (37.63)                                        
 35 Frias, Mariana            16 Marlins-CT           1:06.58    1:10.59        
                  32.95     1:10.59 (37.64)                                        
 36 Stein, Jamie Ann          16 SSL-MR               1:10.82    1:11.28        
 37 Dari, Kelli A             16 COND-MR              1:11.03    1:12.57        
                  34.05     1:12.57 (38.52)                                        
 38 Burke, Katja              15 SSL-MR               1:11.09    1:14.07        
                  35.28     1:14.07 (38.79)                                        
 39 Leffler, Magna S          15 COND-MR              1:14.07    1:14.43        
                  35.17     1:14.43 (39.26)                                        
 40 Seagren, Erika L          16 MSC-MR               1:20.02    1:15.12        
 41 Golden, Christi R         16 Marlins-CT           1:07.49    1:15.77        
                  35.95     1:15.77 (39.82)                                        
 42 Lynch, Amanda B           16 SSL-MR               1:11.66    1:17.12        
                  36.83     1:17.12 (40.29)                                        
 43 Wagner, Savannah C        15 COND-MR              1:10.00    1:18.39        
                  35.27     1:18.39 (43.12)                                        
 44 Solari, Natalie           15 FLY-MR               1:20.00    1:23.24        
 
Girls 15 & Over 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        2:11.29  SECT
        2:16.99  ZONE
        2:19.99  METS
        2:29.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rueda, Daniela            15 Agua Swim Team-MR    2:10.16    2:11.44 ZONE   
                  31.34     1:04.49 (33.15)     1:37.89 (33.40)     2:11.44 (33.55)
  2 Skjong-Nilsen, Caroline   19 MSC-MR               2:23.11    2:14.28 ZONE   
                  32.26     1:07.02 (34.76)     1:40.65 (33.63)     2:14.28 (33.63)
  3 Evans, Jesse E            16 Marlins-CT           2:11.07    2:14.69 ZONE   
                  32.09     1:06.02 (33.93)     1:40.51 (34.49)     2:14.69 (34.18)
  4 Tegeler, Kayla R          19 MSC-MR               2:17.92    2:16.90 ZONE   
                  32.20     1:06.66 (34.46)     1:41.97 (35.31)     2:16.90 (34.93)
  5 Hoffman, Shekinah L       15 MSC-MR               2:22.27    2:19.09 METS   
                  32.22     1:07.67 (35.45)     1:43.54 (35.87)     2:19.09 (35.55)
  6 Roberts, Hilary           18 Agua Swim Team-MR    2:09.03    2:19.27 METS   
                                  13.11 ( )   1:44.15 (1:31.04)     2:19.27 (35.12)
  7 Hill, Sam M               15 Marlins-CT           2:17.65    2:19.76 METS   
                  32.84     1:07.62 (34.78)     1:44.07 (36.45)     2:19.76 (35.69)
  8 Hewitt, Alyssa M          21 MSC-MR               2:22.00    2:19.88 METS   
                  32.22     1:07.34 (35.12)     1:43.85 (36.51)     2:19.88 (36.03)
  9 Levine, Kimberly A        20 MSC-MR               2:13.21    2:19.96 METS   
                  31.29     1:06.09 (34.80)     1:42.75 (36.66)     2:19.96 (37.21)
 10 McGuire, Christine C      16 Marlins-CT           2:13.81    2:21.37 JO     
                  32.50     1:07.48 (34.98)     1:45.02 (37.54)     2:21.37 (36.35)
 11 Nunez, Ana                15 Agua Swim Team-MR    2:20.41    2:21.55 JO     
                  33.28     1:08.45 (35.17)     1:45.24 (36.79)     2:21.55 (36.31)
 12 Latino, Bridget L         19 MSC-MR               2:22.08    2:21.86 JO     
                  33.12     1:09.03 (35.91)     1:45.17 (36.14)     2:21.86 (36.69)
 13 Klein, Morganne C         16 UNMSC-MR             2:22.43    2:21.95 JO     
                  32.57     1:08.59 (36.02)     1:45.59 (37.00)     2:21.95 (36.36)
 14 Morris, Cara K            15 COND-MR              2:21.66    2:22.14 JO     
                  32.80     1:08.37 (35.57)     1:45.51 (37.14)     2:22.14 (36.63)
 15 Granan, Samantha L        16 MSC-MR               2:25.43    2:23.31 JO     
                  33.21     1:09.18 (35.97)     1:46.76 (37.58)     2:23.31 (36.55)
 16 Kemp, Victoria L          21 MSC-MR               2:23.13    2:23.68 JO     
                  33.38     1:09.46 (36.08)     1:46.94 (37.48)     2:23.68 (36.74)
 17 Michalak, Agata           16 UNAGU-MR             2:19.09    2:23.87 JO     
                  33.31     1:09.13 (35.82)     1:46.32 (37.19)     2:23.87 (37.55)
 18 Munz, Brenna A            17 MSC-MR               2:17.42    2:25.24 JO     
                  33.19     1:10.29 (37.10)     1:48.11 (37.82)     2:25.24 (37.13)
 19 Aiello, Jennifer M        16 MSC-MR               2:37.07    2:25.64 JO     
                  33.69     1:10.08 (36.39)     1:48.38 (38.30)     2:25.64 (37.26)
 20 Levine, Kelly T           15 MSC-MR               2:25.49    2:25.68 JO     
                  33.63     1:10.11 (36.48)     1:47.90 (37.79)     2:25.68 (37.78)
 21 Kunow, Ashley M           15 SSL-MR               2:19.61    2:25.90 JO     
                  33.64     1:11.20 (37.56)     1:48.70 (37.50)     2:25.90 (37.20)
 22 Sung, Julia               17 FLY-MR               2:30.00    2:26.10 JO     
                  32.64     1:08.60 (35.96)     1:46.90 (38.30)     2:26.10 (39.20)
 23 Maruo, Haruka             15 COND-MR              2:30.37    2:28.83 JO     
                  34.45     1:12.40 (37.95)     1:51.17 (38.77)     2:28.83 (37.66)
 24 Piggott, Liz M            20 MSC-MR               2:25.06    2:29.23 JO     
                  33.26     1:10.63 (37.37)     1:50.02 (39.39)     2:29.23 (39.21)
 25 Rogers, Nicole E          15 Marlins-CT           2:21.73    2:29.45 JO     
                  34.29     1:12.29 (38.00)     1:51.66 (39.37)     2:29.45 (37.79)
 26 Ball, Madison A           15 MSC-MR               2:27.38    2:29.63 JO     
                  33.60     1:11.58 (37.98)     1:50.78 (39.20)     2:29.63 (38.85)
 27 Leong, Keara M            16 FLY-MR               2:18.19    2:31.88        
                  32.10     1:09.43 (37.33)     1:51.71 (42.28)     2:31.88 (40.17)
 28 Stein, Jamie Ann          16 SSL-MR               2:32.71    2:32.98        
                  35.28     1:14.57 (39.29)     1:54.27 (39.70)     2:32.98 (38.71)
 29 Frias, Mariana            16 Marlins-CT           2:20.30    2:33.04        
                  34.20     1:12.70 (38.50)     1:53.27 (40.57)     2:33.04 (39.77)
 30 McCarthy, Kellyn M        17 FLY-MR               2:34.40    2:34.30        
                  35.33     1:14.03 (38.70)     1:54.36 (40.33)     2:34.30 (39.94)
 31 NG, Lauren                15 Abbe Swim Team-MR    2:28.00    2:34.52        
                  33.88     1:12.74 (38.86)     1:53.89 (41.15)     2:34.52 (40.63)
 32 Krestyaninova, Olga       16 UNCON-MR             2:36.33    2:38.29        
                  35.25     1:15.00 (39.75)     1:57.81 (42.81)     2:38.29 (40.48)
 33 Dari, Kelli A             16 COND-MR              2:41.28    2:38.52        
                  36.23     1:16.70 (40.47)     1:59.07 (42.37)     2:38.52 (39.45)
 34 Baudinet, Anne T          15 Bgnw Marlins-MR      2:38.89    2:41.31        
                  36.02     1:17.07 (41.05)     1:59.33 (42.26)     2:41.31 (41.98)
 35 Bonifacio, Stephanie M    16 COND-MR              2:47.68    2:44.90        
                  36.37     1:18.70 (42.33)     2:03.50 (44.80)     2:44.90 (41.40)
 36 Seagren, Erika L          16 MSC-MR               2:50.57    2:49.82        
                                  10.96 ( )       37.60 (26.64)   2:49.82 (2:12.22)
 
Girls 15 & Over 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        4:34.89  SECT
        4:46.99  ZONE
        4:55.99  METS
        5:11.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rueda, Daniela            15 Agua Swim Team-MR    4:26.57    4:39.88 ZONE   
                  32.98     1:08.05 (35.07)     1:43.36 (35.31)     2:18.83 (35.47)
        2:53.98 (35.15)     3:29.32 (35.34)     4:04.76 (35.44)     4:39.88 (35.12)
  2 Pavlin, Mekala            17 Agua Swim Team-MR    4:36.43    4:41.35 ZONE   
                  33.07     1:08.75 (35.68)     1:44.02 (35.27)     2:19.99 (35.97)
        2:55.36 (35.37)     3:31.31 (35.95)     4:06.62 (35.31)     4:41.35 (34.73)
  3 Evans, Jesse E            16 Marlins-CT           4:37.01    4:41.37 ZONE   
                  32.76     1:08.23 (35.47)     1:43.99 (35.76)     2:19.94 (35.95)
        2:55.08 (35.14)     3:30.97 (35.89)     4:06.65 (35.68)     4:41.37 (34.72)
  4 Klein, Jackie C           21 MSC-MR               4:39.93    4:44.60 ZONE   
                  32.88     1:08.45 (35.57)     1:44.61 (36.16)     2:21.16 (36.55)
        2:57.25 (36.09)     3:33.25 (36.00)     4:09.24 (35.99)     4:44.60 (35.36)
  5 Tegeler, Kayla R          19 MSC-MR               4:47.41    4:45.61 ZONE   
                  33.44     1:09.41 (35.97)     1:45.69 (36.28)     2:22.25 (36.56)
        2:58.89 (36.64)     3:35.58 (36.69)     4:11.51 (35.93)     4:45.61 (34.10)
  6 Nunez, Ana                15 Agua Swim Team-MR    4:57.04    4:52.24 METS   
                  33.70     1:10.18 (36.48)     1:47.12 (36.94)     2:24.58 (37.46)
        3:01.71 (37.13)     3:38.84 (37.13)     4:15.95 (37.11)     4:52.24 (36.29)
  7 McGuire, Christine C      16 Marlins-CT           4:37.75    4:53.25 METS   
                                1:09.04 ( )                             2:22.95 ( )
                                3:38.26 ( )   4:53.25 (1:14.99)                    
  8 Latino, Bridget L         19 MSC-MR               4:57.18    4:59.06 JO     
                  34.50     1:11.93 (37.43)     1:49.94 (38.01)     2:28.43 (38.49)
        3:05.09 (36.66)     3:42.91 (37.82)     4:20.71 (37.80)     4:59.06 (38.35)
  9 Kemp, Victoria L          21 MSC-MR               5:11.39    5:00.06 JO     
                  34.44     1:12.57 (38.13)     1:50.60 (38.03)     2:29.43 (38.83)
        3:07.68 (38.25)     3:45.83 (38.15)     4:23.37 (37.54)     5:00.06 (36.69)
 10 Hewitt, Alyssa M          21 MSC-MR               4:54.87    5:01.01 JO     
                  33.81     1:11.10 (37.29)     1:49.41 (38.31)     2:27.79 (38.38)
        3:06.52 (38.73)     3:45.35 (38.83)     4:23.63 (38.28)     5:01.01 (37.38)
 11 Granan, Samantha L        16 MSC-MR               5:12.49    5:01.56 JO     
                  34.84     1:12.85 (38.01)     1:51.30 (38.45)     2:30.21 (38.91)
        3:08.67 (38.46)     3:47.30 (38.63)     4:24.99 (37.69)     5:01.56 (36.57)
 12 Omary, Natalie M          16 Agua Swim Team-MR    4:58.94    5:01.75 JO     
                  34.78     1:12.39 (37.61)     1:50.22 (37.83)     2:28.07 (37.85)
        3:06.50 (38.43)     3:44.73 (38.23)     4:23.80 (39.07)     5:01.75 (37.95)
 13 Hoffman, Shekinah L       15 MSC-MR               5:21.62    5:01.83 JO     
                                  12.47 ( )       34.11 (21.64)     1:11.78 (37.67)
        1:50.22 (38.44)     2:29.55 (39.33)     3:08.12 (38.57)   5:01.83 (1:53.71)
 14 Hill, Sam M               15 Marlins-CT           4:57.35    5:03.10 JO     
                  33.85     1:11.83 (37.98)     1:50.07 (38.24)     2:28.83 (38.76)
        3:07.77 (38.94)     3:46.92 (39.15)     4:25.79 (38.87)     5:03.10 (37.31)
 15 Levine, Kelly T           15 MSC-MR               5:06.26    5:04.46 JO     
                  34.91     1:12.42 (37.51)   4:26.17 (3:13.75)     5:04.46 (38.29)
 16 Munz, Brenna A            17 MSC-MR               4:52.64    5:06.19 JO     
                  34.36     1:12.84 (38.48)   3:11.03 (1:58.19)     3:49.56 (38.53)
                                                    4:28.27 ( )     5:06.19 (37.92)
 17 Sung, Julia               17 FLY-MR               5:34.67    5:11.20 JO     
                  34.24     1:13.05 (38.81)     1:52.55 (39.50)     2:32.95 (40.40)
        3:12.07 (39.12)     3:52.59 (40.52)     4:32.65 (40.06)     5:11.20 (38.55)
 18 Kunow, Ashley M           15 SSL-MR               4:58.22    5:11.69 JO     
                                1:14.05 ( )                             2:33.29 ( )
                                3:53.79 ( )   5:11.69 (1:17.90)                    
 19 Aiello, Christina E       20 MSC-MR               5:19.08    5:15.36        
                  37.34     1:17.42 (40.08)     1:57.48 (40.06)     2:37.59 (40.11)
        3:17.53 (39.94)     3:56.88 (39.35)     4:36.67 (39.79)     5:15.36 (38.69)
 20 Ball, Madison A           15 MSC-MR               5:15.46    5:20.61        
                  34.82     1:13.53 (38.71)     1:53.03 (39.50)     2:34.71 (41.68)
        3:16.84 (42.13)     3:58.51 (41.67)     4:39.84 (41.33)     5:20.61 (40.77)
 21 Aiello, Jennifer M        16 MSC-MR               5:17.05    5:23.13        
                                1:16.60 ( )                             2:39.85 ( )
                                4:00.99 ( )   5:23.13 (1:22.14)                    
 22 Piggott, Liz M            20 MSC-MR               4:59.87    5:26.14        
                  36.54     1:17.26 (40.72)     1:59.19 (41.93)     2:40.32 (41.13)
        3:22.28 (41.96)     4:03.87 (41.59)     4:45.36 (41.49)     5:26.14 (40.78)
 23 Stein, Jamie Ann          16 SSL-MR               5:21.62    5:27.09        
                  37.21     1:17.76 (40.55)     1:59.25 (41.49)     2:41.44 (42.19)
        3:22.48 (41.04)     4:05.00 (42.52)     4:46.34 (41.34)     5:27.09 (40.75)
 24 Leffler, Magna S          15 COND-MR              5:23.98    5:35.73        
                  37.83     1:19.94 (42.11)     2:03.15 (43.21)     2:46.17 (43.02)
        3:28.39 (42.22)     4:11.46 (43.07)     4:53.93 (42.47)     5:35.73 (41.80)
 25 Burke, Katja              15 SSL-MR               5:17.98    5:36.24        
                  36.46     1:16.99 (40.53)     1:59.05 (42.06)     2:42.89 (43.84)
        3:26.63 (43.74)     4:10.33 (43.70)     4:54.45 (44.12)     5:36.24 (41.79)
 26 Lim, Sally                15 FLY-MR               5:18.42    5:43.61        
                  38.32     1:20.41 (42.09)     2:04.34 (43.93)     2:48.14 (43.80)
        3:31.80 (43.66)     4:16.18 (44.38)     5:01.03 (44.85)     5:43.61 (42.58)
 -- Frias, Mariana            16 Marlins-CT           5:07.07        DFS        
      Declared false start
 
Girls 15 & Over 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        1:09.19  SECT
        1:12.69  ZONE
        1:15.99  METS
        1:19.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rueda, Daniela            15 Agua Swim Team-MR    1:06.84    1:11.82 ZONE   
                  35.34     1:11.82 (36.48)                                        
  2 Hewitt, Alyssa M          21 MSC-MR               1:13.94    1:11.99 ZONE   
                  34.92     1:11.99 (37.07)                                        
  3 Aiello, Jennifer M        16 MSC-MR               1:12.10    1:12.99 METS   
                  35.78     1:12.99 (37.21)                                        
  4 Michalak, Agata           16 UNAGU-MR             1:08.10    1:13.95 METS   
                  35.73     1:13.95 (38.22)                                        
  5 Evans, Jesse E            16 Marlins-CT           1:11.17    1:15.54 METS   
                  36.72     1:15.54 (38.82)                                        
  6 Roberts, Hilary           18 Agua Swim Team-MR    1:09.52    1:15.62 METS   
                  37.16     1:15.62 (38.46)                                        
  7 NG, Lauren                15 Abbe Swim Team-MR    1:15.00    1:16.61 JO     
                  37.01     1:16.61 (39.60)                                        
  8 Munz, Brenna A            17 MSC-MR               1:15.44    1:17.24 JO     
                  37.51     1:17.24 (39.73)                                        
  9 Tegeler, Kayla R          19 MSC-MR               1:17.33    1:17.59 JO     
                  37.76     1:17.59 (39.83)                                        
 10 Leong, Keara M            16 FLY-MR               1:13.04    1:17.71 JO     
                  37.47     1:17.71 (40.24)                                        
 11 Stein, Jamie Ann          16 SSL-MR               1:15.69    1:17.91 JO     
                  37.88     1:17.91 (40.03)                                        
 12 Levine, Kelly T           15 MSC-MR               1:17.18    1:18.25 JO     
                  38.04     1:18.25 (40.21)                                        
 12 Rota, Alexandra P         15 Bgnw Marlins-MR      1:16.80    1:18.25 JO     
                  38.25     1:18.25 (40.00)                                        
 14 Hill, Sam M               15 Marlins-CT           1:16.86    1:18.69 JO     
                  38.29     1:18.69 (40.40)                                        
 15 McGuire, Christine C      16 Marlins-CT           1:13.37    1:19.54 JO     
                  39.12     1:19.54 (40.42)                                        
 16 Latino, Bridget L         19 MSC-MR                    NT    1:19.81 JO     
                  38.66     1:19.81 (41.15)                                        
 17 Kunow, Ashley M           15 SSL-MR               1:15.13    1:20.13        
                  39.23     1:20.13 (40.90)                                        
 18 Morris, Cara K            15 COND-MR              1:15.58    1:20.55        
                  39.34     1:20.55 (41.21)                                        
 19 Kemp, Victoria L          21 MSC-MR               1:16.97    1:20.92        
                  39.76     1:20.92 (41.16)                                        
 20 Carlino, Emelia A         16 MSC-MR               1:22.10    1:21.98        
                  40.66     1:21.98 (41.32)                                        
 21 Levine, Kimberly A        20 MSC-MR               1:22.74    1:22.76        
                  40.56     1:22.76 (42.20)                                        
 22 Omary, Natalie M          16 Agua Swim Team-MR    1:17.91    1:22.95        
                  41.23     1:22.95 (41.72)                                        
 23 Nunez, Ana                15 Agua Swim Team-MR    1:17.49    1:23.37        
                  40.90     1:23.37 (42.47)                                        
 24 Maruo, Haruka             15 COND-MR              1:20.11    1:23.39        
                  41.16     1:23.39 (42.23)                                        
 25 Burke, Katja              15 SSL-MR               1:17.63    1:25.01        
                  41.08     1:25.01 (43.93)                                        
 26 Klein, Morganne C         16 UNMSC-MR             1:25.08    1:25.50        
                  41.93     1:25.50 (43.57)                                        
 27 Carlucci, Brannan A       15 COND-MR              1:21.46    1:26.50        
                  42.22     1:26.50 (44.28)                                        
 28 McNichol, Taylor R        16 COND-MR              1:23.00    1:26.88        
                  42.06     1:26.88 (44.82)                                        
 29 Seagren, Erika L          16 MSC-MR               1:26.81    1:31.27        
                  44.45     1:31.27 (46.82)                                        
 30 Lynch, Amanda B           16 SSL-MR               1:24.83    1:32.88        
                  44.93     1:32.88 (47.95)                                        
 
Girls 15 & Over 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        2:28.29  SECT
        2:35.49  ZONE
        2:44.99  METS
        2:49.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rueda, Daniela            15 Agua Swim Team-MR    2:19.26    2:31.68 ZONE   
                  36.27     1:14.50 (38.23)     1:53.00 (38.50)     2:31.68 (38.68)
  2 Bodnar, Katharine D       19 Agua Swim Team-MR    2:19.22    2:32.50 ZONE   
                  36.40     1:15.29 (38.89)     1:54.07 (38.78)     2:32.50 (38.43)
  3 Klein, Jackie C           21 MSC-MR               2:29.15    2:33.90 ZONE   
                  37.00     1:15.60 (38.60)     1:54.86 (39.26)     2:33.90 (39.04)
  4 Aiello, Jennifer M        16 MSC-MR               2:34.93    2:39.42 METS   
                  37.56     1:16.95 (39.39)     1:58.42 (41.47)     2:39.42 (41.00)
  5 Munz, Brenna A            17 MSC-MR               2:37.00    2:39.46 METS   
                  38.10     1:18.71 (40.61)   2:39.46 (1:20.75)                    
  6 Michalak, Agata           16 UNAGU-MR             2:26.08    2:42.70 METS   
                  37.96     1:19.60 (41.64)     2:01.30 (41.70)     2:42.70 (41.40)
  7 Rota, Alexandra P         15 Bgnw Marlins-MR      2:41.29    2:43.51 METS   
                  38.06     1:19.03 (40.97)     2:01.34 (42.31)     2:43.51 (42.17)
  8 Roberts, Hilary           18 Agua Swim Team-MR    2:27.83    2:43.76 METS   
                  39.16     1:20.46 (41.30)     2:02.86 (42.40)     2:43.76 (40.90)
  9 Aiello, Christina E       20 MSC-MR               2:38.43    2:44.02 METS   
                  39.09     1:20.94 (41.85)     2:02.38 (41.44)     2:44.02 (41.64)
 10 Stein, Jamie Ann          16 SSL-MR               2:43.46    2:44.40 METS   
                  39.07     1:20.19 (41.12)     2:02.69 (42.50)     2:44.40 (41.71)
 11 Kunow, Ashley M           15 SSL-MR               2:40.13    2:44.80 METS   
                  39.26     1:20.60 (41.34)     2:02.85 (42.25)     2:44.80 (41.95)
 12 Baudinet, Anne T          15 Bgnw Marlins-MR      2:47.66    2:45.38 JO     
                  38.79     1:20.27 (41.48)     2:02.94 (42.67)     2:45.38 (42.44)
 13 McGuire, Christine C      16 Marlins-CT           2:31.62    2:47.36 JO     
                  39.85     1:22.25 (42.40)     2:05.68 (43.43)     2:47.36 (41.68)
 14 Hill, Sam M               15 Marlins-CT           2:43.06    2:47.77 JO     
                  39.88     1:22.10 (42.22)     2:05.54 (43.44)     2:47.77 (42.23)
 15 Morris, Cara K            15 COND-MR              2:42.56    2:47.89 JO     
                  40.10     1:22.56 (42.46)     2:05.75 (43.19)     2:47.89 (42.14)
 16 Kraus, Katherine A        16 FLY-MR               2:40.25    2:48.27 JO     
                  39.47     1:22.14 (42.67)     2:04.78 (42.64)     2:48.27 (43.49)
 17 NG, Lauren                15 Abbe Swim Team-MR    2:50.00    2:49.35 JO     
                  38.95     1:22.05 (43.10)     2:07.13 (45.08)     2:49.35 (42.22)
 18 Carlino, Emelia A         16 MSC-MR               2:53.90    2:51.73        
                  40.85     1:24.46 (43.61)     2:08.50 (44.04)     2:51.73 (43.23)
 19 Maruo, Haruka             15 COND-MR              3:10.00    2:54.08        
                  41.39     1:25.77 (44.38)     2:11.29 (45.52)     2:54.08 (42.79)
 20 Piggott, Liz M            20 MSC-MR               2:48.89    2:56.87        
                  40.43     1:25.39 (44.96)     2:11.45 (46.06)     2:56.87 (45.42)
 21 Burke, Katja              15 SSL-MR               2:44.15    3:01.65        
                  42.79     1:28.07 (45.28)     2:15.44 (47.37)     3:01.65 (46.21)
 22 Carlucci, Brannan A       15 COND-MR              3:04.24    3:08.78        
                  43.44     1:31.23 (47.79)     2:20.88 (49.65)     3:08.78 (47.90)
 23 Seagren, Erika L          16 MSC-MR               3:10.66    3:10.01        
                  44.12     1:33.28 (49.16)     2:21.98 (48.70)     3:10.01 (48.03)
 24 Lynch, Amanda B           16 SSL-MR               2:58.72    3:10.41        
                  45.53     1:32.57 (47.04)     2:21.62 (49.05)     3:10.41 (48.79)
 25 Zhang, Kristi             17 Bscat-MR             3:40.00    3:34.03        
                2:36.96     3:34.26 (57.30)         3:34.03 ( )                    
 -- Ning, Bianca              17 Bscat-MR             4:05.86         DQ        
      Non-continuous turning action
                                3:31.34 ( )                                        
 -- Levine, Kelly T           15 MSC-MR               2:46.13         DQ        
      Non-continuous turning action
                  40.57     1:24.55 (43.98)     2:08.24 (43.69)          DQ (42.94)
 
Girls 15 & Over 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        1:18.69  SECT
        1:22.59  ZONE
        1:24.99  METS
        1:29.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Weir, Emily C             17 Marlins-CT           1:11.42    1:19.37 ZONE   
                  36.61     1:19.37 (42.76)                                        
  2 Klein, Morganne C         16 UNMSC-MR             1:18.02    1:20.54 ZONE   
                  38.06     1:20.54 (42.48)                                        
  3 Omary, Natalie M          16 Agua Swim Team-MR    1:20.20    1:23.45 METS   
                  39.61     1:23.45 (43.84)                                        
  4 Skjong-Nilsen, Caroline   19 MSC-MR               1:29.01    1:23.79 METS   
                  40.46     1:23.79 (43.33)                                        
  5 Granan, Samantha L        16 MSC-MR               1:21.14    1:24.51 METS   
                  40.41     1:24.51 (44.10)                                        
  6 Arana, Priscilla          18 FLY-MR               1:20.43    1:24.56 METS   
                  40.01     1:24.56 (44.55)                                        
  7 Gorki, Alexandra G        17 Bgnw Marlins-MR      1:14.74    1:24.64 METS   
                  40.00     1:24.64 (44.64)                                        
  8 Sung, Julia               17 FLY-MR               1:21.39    1:24.87 METS   
                  39.54     1:24.87 (45.33)                                        
  9 Rogers, Nicole E          15 Marlins-CT           1:22.34    1:25.17 JO     
 10 McCarthy, Kellyn M        17 FLY-MR               1:19.66    1:25.79 JO     
 11 Maruo, Haruka             15 COND-MR              1:25.25    1:26.98 JO     
                  41.52     1:26.98 (45.46)                                        
 12 Rota, Alexandra P         15 Bgnw Marlins-MR      1:25.26    1:27.08 JO     
                  41.48     1:27.08 (45.60)                                        
 13 Golden, Christi R         16 Marlins-CT           1:20.53    1:27.60 JO     
 14 Evans, Jesse E            16 Marlins-CT           1:27.70    1:28.00 JO     
 15 Lim, Sally                15 FLY-MR               1:22.02    1:29.35 JO     
                  42.29     1:29.35 (47.06)                                        
 16 Graham, Caitlin J         16 FLY-MR               1:25.73    1:30.37        
                  42.97     1:30.37 (47.40)                                        
 17 Kunow, Ashley M           15 SSL-MR               1:25.84    1:30.40        
                  43.56     1:30.40 (46.84)                                        
 18 Crossman, Kristen J       15 Marlins-CT           1:21.90    1:30.80        
                  42.24     1:30.80 (48.56)                                        
 19 Hill, Sam M               15 Marlins-CT           1:34.56    1:31.07        
                  43.11     1:31.07 (47.96)                                        
 20 Martinez, Adrianna        15 Agua Swim Team-MR    1:29.66    1:31.53        
                  43.93     1:31.53 (47.60)                                        
 21 Lynch, Amanda B           16 SSL-MR               1:25.96    1:31.61        
                  43.44     1:31.61 (48.17)                                        
 22 Wagner, Savannah C        15 COND-MR              1:34.41    1:32.90        
                  44.85     1:32.90 (48.05)                                        
 23 Krestyaninova, Olga       16 UNCON-MR             1:27.08    1:32.97        
                  44.92     1:32.97 (48.05)                                        
 24 Carlucci, Brannan A       15 COND-MR              1:27.57    1:33.35        
                  44.12     1:33.35 (49.23)                                        
 25 Morris, Cara K            15 COND-MR              1:29.79    1:34.46        
                  45.41     1:34.46 (49.05)                                        
 26 NG, Lauren                15 Abbe Swim Team-MR    1:30.00    1:34.61        
                  45.38     1:34.61 (49.23)                                        
 27 Dari, Kelli A             16 COND-MR              1:30.39    1:34.84        
                  43.59     1:34.84 (51.25)                                        
 28 Burke, Katja              15 SSL-MR               1:30.06    1:36.39        
                  45.05     1:36.39 (51.34)                                        
 29 Nunez, Ana                15 Agua Swim Team-MR    1:33.96    1:36.71        
 30 Whitaker, Mary Y          15 Marlins-CT           1:28.59    1:37.00        
                  45.90     1:37.00 (51.10)                                        
 31 Leffler, Magna S          15 COND-MR              1:38.79    1:37.12        
                  46.08     1:37.12 (51.04)                                        
 32 Seagren, Erika L          16 MSC-MR               1:44.57    1:41.67        
                  48.50     1:41.67 (53.17)                                        
 -- Solari, Natalie           15 FLY-MR               1:45.00         DQ        
      One hand touch
                  49.71          DQ (55.74)                                        
 
Girls 15 & Over 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        2:48.99  SECT
        2:56.29  ZONE
        3:05.99  METS
        3:14.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Omary, Natalie M          16 Agua Swim Team-MR    2:50.20    2:54.62 ZONE   
                  40.28     1:24.54 (44.26)     2:09.66 (45.12)     2:54.62 (44.96)
  2 Klein, Morganne C         16 UNMSC-MR             2:44.90    2:55.94 ZONE   
                  38.88     1:24.62 (45.74)     2:10.30 (45.68)     2:55.94 (45.64)
  3 Arana, Priscilla          18 FLY-MR               2:52.70    2:59.40 METS   
                  40.90     1:26.53 (45.63)     2:13.15 (46.62)     2:59.40 (46.25)
  4 Skjong-Nilsen, Caroline   19 MSC-MR               3:09.08    3:01.67 METS   
                  41.15     1:28.31 (47.16)     2:14.99 (46.68)     3:01.67 (46.68)
  5 Granan, Samantha L        16 MSC-MR               2:54.58    3:01.99 METS   
                  41.46     1:27.27 (45.81)     2:14.84 (47.57)     3:01.99 (47.15)
  6 Lim, Sally                15 FLY-MR               2:54.29    3:04.20 METS   
                  42.43     1:28.96 (46.53)     2:16.32 (47.36)     3:04.20 (47.88)
  7 Maruo, Haruka             15 COND-MR              3:03.89    3:04.30 METS   
                  42.26     1:29.14 (46.88)     2:16.74 (47.60)     3:04.30 (47.56)
  8 Sung, Julia               17 FLY-MR               2:55.51    3:04.49 METS   
                  42.23     1:28.33 (46.10)     2:18.03 (49.70)     3:04.49 (46.46)
  9 Rogers, Nicole E          15 Marlins-CT           2:57.01    3:05.42 METS   
                  42.64     1:30.80 (48.16)     2:18.87 (48.07)     3:05.42 (46.55)
 10 McCarthy, Kellyn M        17 FLY-MR               2:56.22    3:07.04 JO     
                                  10.91 ( )       42.71 (31.80)   3:07.04 (2:24.33)
 11 Carlino, Emelia A         16 MSC-MR               3:05.96    3:07.64 JO     
                  42.47     1:29.50 (47.03)     2:18.71 (49.21)     3:07.64 (48.93)
 12 Rota, Alexandra P         15 Bgnw Marlins-MR      3:06.11    3:09.96 JO     
                  41.41     1:28.80 (47.39)     2:19.60 (50.80)     3:09.96 (50.36)
 13 Kunow, Ashley M           15 SSL-MR               3:01.40    3:12.60 JO     
                  43.72     1:33.23 (49.51)     2:22.83 (49.60)     3:12.60 (49.77)
 14 Morris, Cara K            15 COND-MR              3:13.58    3:12.79 JO     
                  44.22     1:33.44 (49.22)     2:23.25 (49.81)     3:12.79 (49.54)
 15 Carlucci, Brannan A       15 COND-MR              3:14.26    3:13.74 JO     
                  44.76     1:34.36 (49.60)     2:24.83 (50.47)     3:13.74 (48.91)
 16 Ball, Madison A           15 MSC-MR               3:05.20    3:14.01 JO     
                  44.02     1:33.35 (49.33)     2:24.12 (50.77)     3:14.01 (49.89)
 17 Lynch, Amanda B           16 SSL-MR               3:08.91    3:16.45        
                  44.65     1:33.61 (48.96)     2:25.25 (51.64)     3:16.45 (51.20)
 18 Hill, Sam M               15 Marlins-CT           3:29.16    3:19.70        
                  44.61     1:35.17 (50.56)     2:27.67 (52.50)     3:19.70 (52.03)
 19 Piggott, Liz M            20 MSC-MR               3:20.29    3:19.72        
                  46.40     1:36.98 (50.58)     2:28.22 (51.24)     3:19.72 (51.50)
 20 Wagner, Savannah C        15 COND-MR              3:21.14    3:21.35        
                  46.62     1:37.76 (51.14)     2:30.20 (52.44)     3:21.35 (51.15)
 21 Dari, Kelli A             16 COND-MR              3:18.19    3:26.02        
                  46.25     1:36.95 (50.70)     2:32.11 (55.16)     3:26.02 (53.91)
 22 Burke, Katja              15 SSL-MR               3:12.56    3:26.09        
                  46.39     1:38.60 (52.21)     2:32.39 (53.79)     3:26.09 (53.70)
 23 Krestyaninova, Olga       16 UNCON-MR             3:16.43    3:26.43        
                  44.60     1:38.07 (53.47)     2:32.45 (54.38)     3:26.43 (53.98)
 24 Baudinet, Anne T          15 Bgnw Marlins-MR      3:21.23    3:28.07        
                  46.37     1:38.57 (52.20)     2:33.11 (54.54)     3:28.07 (54.96)
 25 Bonifacio, Stephanie M    16 COND-MR              3:27.36    3:30.17        
                  48.51     1:42.10 (53.59)     2:37.37 (55.27)     3:30.17 (52.80)
 26 Seagren, Erika L          16 MSC-MR               3:49.46    3:40.24        
                  51.11     1:47.29 (56.18)     2:44.31 (57.02)     3:40.24 (55.93)
 -- McNichol, Taylor R        16 COND-MR              3:25.00        DFS        
      Declared false start
 
Girls 15 & Over 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        1:07.79  SECT
        1:09.89  ZONE
        1:12.49  METS
        1:18.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Klein, Jackie C           21 MSC-MR               1:03.75    1:05.83 SECT   
                  30.78     1:05.83 (35.05)                                        
  2 Hoffman, Shekinah L       15 MSC-MR               1:07.69    1:08.54 ZONE   
                  32.45     1:08.54 (36.09)                                        
  3 Tegeler, Kayla R          19 MSC-MR               1:09.77    1:09.08 ZONE   
                  31.94     1:09.08 (37.14)                                        
  4 Kemp, Victoria L          21 MSC-MR               1:11.29    1:10.89 METS   
                  33.40     1:10.89 (37.49)                                        
  5 Rueda, Daniela            15 Agua Swim Team-MR    1:06.35    1:11.51 METS   
                  33.18     1:11.51 (38.33)                                        
  6 Omary, Natalie M          16 Agua Swim Team-MR    1:10.58    1:12.75 JO     
                  33.83     1:12.75 (38.92)                                        
  7 Pavlin, Mekala            17 Agua Swim Team-MR    1:12.24    1:13.53 JO     
                  33.82     1:13.53 (39.71)                                        
  8 Morris, Cara K            15 COND-MR              1:09.76    1:13.95 JO     
  9 Weir, Emily C             17 Marlins-CT           1:12.35    1:14.74 JO     
 10 Aiello, Jennifer M        16 MSC-MR               1:11.09    1:15.00 JO     
 11 Klein, Morganne C         16 UNMSC-MR             1:13.91    1:15.40 JO     
                  35.31     1:15.40 (40.09)                                        
 12 Rota, Alexandra P         15 Bgnw Marlins-MR      1:16.91    1:15.77 JO     
                  34.87     1:15.77 (40.90)                                        
 13 Aiello, Christina E       20 MSC-MR               1:18.49    1:16.42 JO     
                  36.60     1:16.42 (39.82)                                        
 14 Levine, Kelly T           15 MSC-MR               1:22.07    1:16.82 JO     
                  34.72     1:16.82 (42.10)                                        
 15 Hewitt, Alyssa M          21 MSC-MR               1:21.70    1:17.67 JO     
                  34.94     1:17.67 (42.73)                                        
 16 Graham, Caitlin J         16 FLY-MR               1:11.44    1:18.10 JO     
                  35.67     1:18.10 (42.43)                                        
 17 Stein, Jamie Ann          16 SSL-MR               1:16.55    1:18.52 JO     
                  36.27     1:18.52 (42.25)                                        
 18 NG, Lauren                15 Abbe Swim Team-MR    1:15.00    1:20.18        
                  35.18     1:20.18 (45.00)                                        
 19 Ball, Madison A           15 MSC-MR               1:17.21    1:20.36        
                  36.37     1:20.36 (43.99)                                        
 20 McCarthy, Kellyn M        17 FLY-MR               1:16.77    1:22.17        
 21 Maruo, Haruka             15 COND-MR              1:14.63    1:22.81        
                  37.54     1:22.81 (45.27)                                        
 22 Piggott, Liz M            20 MSC-MR               1:22.55    1:22.94        
                  37.36     1:22.94 (45.58)                                        
 23 Lim, Sally                15 FLY-MR               1:15.80    1:23.28        
                  37.70     1:23.28 (45.58)                                        
 24 Martinez, Adrianna        15 Agua Swim Team-MR    1:18.22    1:23.62        
                  38.17     1:23.62 (45.45)                                        
 25 Munz, Brenna A            17 MSC-MR               1:45.39    1:23.76        
                  37.56     1:23.76 (46.20)                                        
 26 Frias, Mariana            16 Marlins-CT           1:12.73    1:24.29        
                  37.12     1:24.29 (47.17)                                        
 27 Lynch, Amanda B           16 SSL-MR               1:22.94    1:27.96        
 28 Dari, Kelli A             16 COND-MR              1:24.28    1:29.87        
                  40.92     1:29.87 (48.95)                                        
 29 Seagren, Erika L          16 MSC-MR               1:33.70    1:39.10        
                  44.06     1:39.10 (55.04)                                        
 
Girls 15 & Over 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        2:27.89  SECT
        2:31.59  ZONE
        2:45.99  METS
        2:50.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Klein, Jackie C           21 MSC-MR               2:18.88    2:23.72 SECT   
                  32.15     1:08.52 (36.37)     1:45.54 (37.02)     2:23.72 (38.18)
  2 Roberts, Hilary           18 Agua Swim Team-MR    2:14.66    2:27.34 SECT   
                  33.64     1:11.85 (38.21)     1:49.61 (37.76)     2:27.34 (37.73)
  3 Tegeler, Kayla R          19 MSC-MR               2:29.39    2:31.69 METS   
                  32.33     1:09.82 (37.49)     1:50.00 (40.18)     2:31.69 (41.69)
  4 Rueda, Daniela            15 Agua Swim Team-MR    2:23.46    2:33.34 METS   
                  33.82     1:12.18 (38.36)     1:51.76 (39.58)     2:33.34 (41.58)
  5 Hoffman, Shekinah L       15 MSC-MR               2:37.65    2:39.58 METS   
                  35.45     1:14.21 (38.76)     1:56.43 (42.22)     2:39.58 (43.15)
  6 Omary, Natalie M          16 Agua Swim Team-MR    2:30.49    2:42.16 METS   
                  34.39     1:14.06 (39.67)     1:58.03 (43.97)     2:42.16 (44.13)
  7 Prokopowicz, Victoria     15 Marlins-CT           2:30.56    2:46.37 JO     
                  35.52     1:17.70 (42.18)     2:03.02 (45.32)     2:46.37 (43.35)
  8 Nunez, Ana                15 Agua Swim Team-MR    3:06.77    2:56.75        
                  37.60     1:22.48 (44.88)     2:08.90 (46.42)     2:56.75 (47.85)
  9 Ball, Madison A           15 MSC-MR               2:48.29    3:01.65        
                  36.70     1:21.59 (44.89)     2:10.28 (48.69)     3:01.65 (51.37)
 10 Leffler, Magna S          15 COND-MR              3:08.87    3:24.38        
                  43.49     1:36.13 (52.64)     2:30.64 (54.51)     3:24.38 (53.74)
 
Girls 15 & Over 200 LC Meter IM
===============================================================================
        2:28.89  SECT
        2:35.89  ZONE
        2:38.99  METS
        2:49.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Klein, Jackie C           21 MSC-MR               2:24.51    2:29.03 ZONE   
                  31.79     1:10.07 (38.28)     1:54.11 (44.04)     2:29.03 (34.92)
  2 Roberts, Hilary           18 Agua Swim Team-MR    2:23.54    2:35.28 ZONE   
                  33.37     1:13.78 (40.41)     1:59.64 (45.86)     2:35.28 (35.64)
  3 Bodnar, Katharine D       19 Agua Swim Team-MR    2:27.99    2:35.92 METS   
                  34.70     1:14.55 (39.85)     2:01.30 (46.75)     2:35.92 (34.62)
  4 Tegeler, Kayla R          19 MSC-MR               2:36.70    2:36.15 METS   
                  32.15     1:13.23 (41.08)     2:00.17 (46.94)     2:36.15 (35.98)
  5 Rueda, Daniela            15 Agua Swim Team-MR    2:28.11    2:38.60 METS   
                  33.05     1:11.65 (38.60)     2:03.18 (51.53)     2:38.60 (35.42)
  6 Rogers, Nicole E          15 Marlins-CT           2:35.52    2:40.98 JO     
                  35.93     1:20.46 (44.53)     2:05.57 (45.11)     2:40.98 (35.41)
  7 Hoffman, Shekinah L       15 MSC-MR               2:39.60    2:41.19 JO     
                  32.79     1:18.14 (45.35)     2:05.87 (47.73)     2:41.19 (35.32)
  8 Omary, Natalie M          16 Agua Swim Team-MR    2:37.59    2:41.42 JO     
                  34.01     1:19.00 (44.99)     2:04.40 (45.40)     2:41.42 (37.02)
  9 Aiello, Jennifer M        16 MSC-MR               2:42.66    2:41.72 JO     
                  33.79     1:14.73 (40.94)     2:04.79 (50.06)     2:41.72 (36.93)
 10 Munz, Brenna A            17 MSC-MR               2:44.04    2:42.83 JO     
                  36.67     1:18.09 (41.42)     2:06.42 (48.33)     2:42.83 (36.41)
 11 Rota, Alexandra P         15 Bgnw Marlins-MR      2:42.85    2:43.26 JO     
                  34.54     1:17.11 (42.57)     2:06.14 (49.03)     2:43.26 (37.12)
 11 Kunow, Ashley M           15 SSL-MR               2:40.23    2:43.26 JO     
                  35.53     1:18.36 (42.83)     2:06.85 (48.49)     2:43.26 (36.41)
 13 Sung, Julia               17 FLY-MR               2:37.89    2:44.35 JO     
                  34.38     1:19.16 (44.78)     2:05.69 (46.53)     2:44.35 (38.66)
 14 Michalak, Agata           16 UNAGU-MR             2:33.38    2:44.91 JO     
                  34.86     1:17.31 (42.45)     2:06.31 (49.00)     2:44.91 (38.60)
 15 Aiello, Christina E       20 MSC-MR               2:41.10    2:45.39 JO     
                  36.73     1:20.88 (44.15)     2:07.74 (46.86)     2:45.39 (37.65)
 16 Morris, Cara K            15 COND-MR              2:40.03    2:45.41 JO     
                  34.49     1:18.34 (43.85)     2:09.92 (51.58)     2:45.41 (35.49)
 17 Carlino, Emelia A         16 MSC-MR               2:52.92    2:46.16 JO     
                  35.74     1:21.40 (45.66)     2:08.72 (47.32)     2:46.16 (37.44)
 18 Maruo, Haruka             15 COND-MR              2:43.97    2:47.34 JO     
                  37.21     1:21.87 (44.66)     2:09.91 (48.04)     2:47.34 (37.43)
 19 Nunez, Ana                15 Agua Swim Team-MR    2:43.94    2:47.44 JO     
                  36.60     1:19.94 (43.34)     2:11.14 (51.20)     2:47.44 (36.30)
 20 Levine, Kimberly A        20 MSC-MR               2:39.31    2:47.59 JO     
                  33.51     1:18.27 (44.76)     2:09.53 (51.26)     2:47.59 (38.06)
 21 Hill, Sam M               15 Marlins-CT           2:47.03    2:49.06 JO     
                  36.41     1:20.79 (44.38)     2:12.92 (52.13)     2:49.06 (36.14)
 22 Ball, Madison A           15 MSC-MR               2:45.18    2:49.40 JO     
                  37.92     1:21.17 (43.25)     2:11.21 (50.04)     2:49.40 (38.19)
 23 Mazzetti, Eleonora        15 FLY-MR               2:48.18    2:49.49 JO     
                  35.74     1:21.17 (45.43)     2:12.08 (50.91)     2:49.49 (37.41)
 24 Stein, Jamie Ann          16 SSL-MR               2:48.29    2:50.88        
                  37.63     1:19.36 (41.73)     2:12.71 (53.35)     2:50.88 (38.17)
 25 Levine, Kelly T           15 MSC-MR               2:56.90    2:51.27        
                  34.56     1:19.22 (44.66)     2:11.80 (52.58)     2:51.27 (39.47)
 26 McCarthy, Kellyn M        17 FLY-MR               2:46.74    2:52.83        
                  37.91     1:26.29 (48.38)     2:13.66 (47.37)     2:52.83 (39.17)
 27 McGuire, Christine C      16 Marlins-CT           2:42.94    2:53.00        
                  37.20     1:22.03 (44.83)     2:16.15 (54.12)     2:53.00 (36.85)
 28 Baudinet, Anne T          15 Bgnw Marlins-MR      2:51.68    2:53.91        
                  37.89     1:21.15 (43.26)     2:12.35 (51.20)     2:53.91 (41.56)
 29 NG, Lauren                15 Abbe Swim Team-MR    2:50.00    2:53.95        
                  34.88     1:19.41 (44.53)     2:15.61 (56.20)     2:53.95 (38.34)
 30 Leffler, Magna S          15 COND-MR              2:58.12    2:59.30        
                  40.32     1:28.11 (47.79)     2:20.93 (52.82)     2:59.30 (38.37)
 31 Dari, Kelli A             16 COND-MR              2:57.60    2:59.65        
                  38.97     1:27.08 (48.11)     2:19.84 (52.76)     2:59.65 (39.81)
 32 Burke, Katja              15 SSL-MR               2:46.24    3:00.26        
                  42.05     1:27.04 (44.99)     2:18.69 (51.65)     3:00.26 (41.57)
 33 Lynch, Amanda B           16 SSL-MR               2:50.24    3:00.85        
                  40.44     1:28.79 (48.35)     2:18.82 (50.03)     3:00.85 (42.03)
 34 Krestyaninova, Olga       16 UNCON-MR             2:47.66    3:01.73        
                  39.63     1:30.43 (50.80)     2:20.91 (50.48)     3:01.73 (40.82)
 35 Bonifacio, Stephanie M    16 COND-MR              3:11.86    3:09.64        
                  40.38     1:31.31 (50.93)     2:24.35 (53.04)     3:09.64 (45.29)
 36 Seagren, Erika L          16 MSC-MR               3:17.93    3:16.75        
                  44.31     1:34.95 (50.64)     2:33.77 (58.82)     3:16.75 (42.98)
 37 Ning, Bianca              17 Bscat-MR             3:09.15    3:24.90        
                  40.89     1:33.26 (52.37)   2:36.18 (1:02.92)     3:24.90 (48.72)
 38 Zhang, Kristi             17 Bscat-MR             3:21.85    3:33.43        
                  42.26     1:36.54 (54.28)   2:37.31 (1:00.77)     3:33.43 (56.12)
 -- Leong, Keara M            16 FLY-MR               2:41.60        DFS        
      Declared false start - Misc
 
Girls 15 & Over 400 LC Meter IM
===============================================================================
        5:14.89  SECT
        5:30.49  ZONE
        5:38.99  METS
        5:55.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roberts, Hilary           18 Agua Swim Team-MR    4:54.18    5:19.05 ZONE   
                  33.16     1:10.42 (37.26)     1:53.31 (42.89)     2:35.11 (41.80)
        3:21.87 (46.76)     4:08.06 (46.19)     4:44.36 (36.30)     5:19.05 (34.69)
  2 Rueda, Daniela            15 Agua Swim Team-MR    5:08.63    5:19.49 ZONE   
                  33.66     1:11.33 (37.67)     1:51.78 (40.45)     2:31.54 (39.76)
        3:21.42 (49.88)     4:11.31 (49.89)     4:46.48 (35.17)     5:19.49 (33.01)
  3 Tegeler, Kayla R          19 MSC-MR               5:22.89    5:25.83 ZONE   
                  32.05     1:09.29 (37.24)     1:52.13 (42.84)     2:34.68 (42.55)
        3:22.72 (48.04)     4:12.83 (50.11)     4:50.27 (37.44)     5:25.83 (35.56)
  4 Omary, Natalie M          16 Agua Swim Team-MR    5:21.25    5:36.34 METS   
                  34.13     1:13.13 (39.00)     2:02.95 (49.82)     2:49.48 (46.53)
        3:33.76 (44.28)     4:19.49 (45.73)     4:58.50 (39.01)     5:36.34 (37.84)
  5 Hoffman, Shekinah L       15 MSC-MR               5:42.63    5:39.89 JO     
                  33.87     1:12.30 (38.43)     1:59.68 (47.38)     2:45.81 (46.13)
        3:36.08 (50.27)     4:27.50 (51.42)     5:04.30 (36.80)     5:39.89 (35.59)
  6 Granan, Samantha L        16 MSC-MR               5:44.03    5:42.72 JO     
                  35.61                                                            
            5:04.88 ( )                             2:03.20 ( )   5:42.72 (3:39.52)
  7 Kemp, Victoria L          21 MSC-MR               5:37.91    5:42.74 JO     
                  35.59     1:15.61 (40.02)     2:00.36 (44.75)     2:44.44 (44.08)
        3:35.31 (50.87)     4:27.24 (51.93)     5:05.97 (38.73)     5:42.74 (36.77)
  8 Aiello, Jennifer M        16 MSC-MR               5:49.37    5:45.53 JO     
                  35.94     1:17.25 (41.31)     2:00.54 (43.29)     2:44.13 (43.59)
        3:34.89 (50.76)     4:26.68 (51.79)     5:05.62 (38.94)     5:45.53 (39.91)
  9 Munz, Brenna A            17 MSC-MR               6:00.10    5:47.31 JO     
                  38.18     1:25.10 (46.92)                             2:51.13 ( )
        3:41.23 (50.10)     4:32.08 (50.85)     5:10.63 (38.55)     5:47.31 (36.68)
 10 Michalak, Agata           16 UNAGU-MR             5:31.01    5:50.70 JO     
                2:02.71                                                 2:46.08 ( )
        3:37.13 (51.05)     4:28.74 (51.61)     5:10.38 (41.64)     5:50.70 (40.32)
 11 Rota, Alexandra P         15 Bgnw Marlins-MR      5:41.83    5:51.15 JO     
                  36.52     1:20.73 (44.21)     2:05.96 (45.23)     2:51.41 (45.45)
        3:41.06 (49.65)     4:31.92 (50.86)     5:11.74 (39.82)     5:51.15 (39.41)
 12 Nunez, Ana                15 Agua Swim Team-MR    5:40.53    5:55.75 JO     
                  38.92     1:22.00 (43.08)     2:08.14 (46.14)     2:53.43 (45.29)
        3:45.41 (51.98)     4:38.05 (52.64)     5:17.36 (39.31)     5:55.75 (38.39)
 13 Ball, Madison A           15 MSC-MR               5:51.34    6:02.42        
                  36.82     1:21.23 (44.41)     2:09.78 (48.55)     2:56.03 (46.25)
        3:45.81 (49.78)     4:37.85 (52.04)     5:19.85 (42.00)     6:02.42 (42.57)
 14 Arana, Priscilla          18 FLY-MR               5:39.49    6:05.13        
                  37.29     1:23.92 (46.63)     2:17.58 (53.66)     3:07.59 (50.01)
        3:54.77 (47.18)     4:43.84 (49.07)     5:24.59 (40.75)     6:05.13 (40.54)
 15 Sung, Julia               17 FLY-MR               5:57.56    6:07.15        
                  36.50     1:24.93 (48.43)     2:15.29 (50.36)     3:04.99 (49.70)
        3:52.65 (47.66)     4:42.34 (49.69)     5:25.29 (42.95)     6:07.15 (41.86)
 16 Stein, Jamie Ann          16 SSL-MR               6:05.41    6:10.12        
                5:31.05     6:10.12 (39.07)                                        
 17 Lim, Sally                15 FLY-MR               5:44.88    6:12.95        
                  39.69     1:27.07 (47.38)     2:17.05 (49.98)     3:05.42 (48.37)
        3:55.54 (50.12)     4:46.40 (50.86)     5:30.92 (44.52)     6:12.95 (42.03)
 18 Burke, Katja              15 SSL-MR               5:56.37    6:33.80        
                  44.36     1:40.86 (56.50)     2:28.23 (47.37)     3:15.48 (47.25)
        4:11.42 (55.94)     5:07.53 (56.11)     5:51.10 (43.57)     6:33.80 (42.70)
 -- McNichol, Taylor R        16 COND-MR              6:25.00        DFS        
      Declared false start - Misc
 
Girls 15 & Over 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marist Swim Club-MR  'A'                          1:56.15    1:59.73        
                  27.48     1:00.29 (32.81)     1:25.07 (24.78)     1:59.73 (34.66)
  2 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'            1:59.03    2:02.88        
                  29.82     1:00.83 (31.01)     1:31.70 (30.87)     2:02.88 (31.18)
  3 Flushing YMCA-MR  'A'                             2:02.00    2:03.15        
                  42.61     1:02.68 (20.07)     1:32.29 (29.61)     2:03.15 (30.86)
  4 Greenwich Marlins Swim Team-CT  'A'               1:55.56    2:05.16        
                  29.61     1:02.28 (32.67)     1:32.71 (30.43)     2:05.16 (32.45)
  5 Condors-MR  'A'                                   2:00.49    2:07.48        
                  29.42     1:02.22 (32.80)     1:41.57 (39.35)     2:07.48 (25.91)
  6 Marist Swim Club-MR  'B'                          2:04.69    2:08.23        
                  31.46     1:05.11 (33.65)     1:29.86 (24.75)     2:08.23 (38.37)
 
Girls 15 & Over 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        4:15.39  SECT
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Condors-MR  'A'                                   4:57.13    4:32.16        
                  32.38   1:07.59 (1:07.59)     1:40.43 (32.84)   2:19.39 (1:11.80)
        2:51.89 (32.50)   3:28.19 (1:08.80)     3:58.65 (30.46)   4:32.16 (1:03.97)
  2 Flushing YMCA-MR  'A'                             4:35.00    4:35.28        
                  32.14   1:07.10 (1:07.10)     1:40.88 (33.78)   2:17.87 (1:10.77)
        2:51.50 (33.63)   3:28.13 (1:10.26)     3:58.89 (30.76)   4:35.28 (1:07.15)
  3 Suffern Sea Lions-MR  'A'                         4:39.23    4:47.77        
                  32.21   1:07.29 (1:07.29)     1:42.66 (35.37)   2:22.48 (1:15.19)
        2:56.56 (34.08)   3:35.88 (1:13.40)     4:09.71 (33.83)   4:47.77 (1:11.89)
 
Girls 15 & Over 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marist Swim Club-MR  'A'                          2:12.69    2:15.23        
                  26.32     1:14.41 (48.09)     1:45.77 (31.36)     2:15.23 (29.46)
  2 Marist Swim Club-MR  'C'                          2:25.00    2:16.31        
                  33.61     1:13.78 (40.17)     1:35.17 (21.39)     2:16.31 (41.14)
  3 Greenwich Marlins Swim Team-CT  'A'               2:09.92    2:18.76        
                  36.41     1:18.33 (41.92)     1:48.77 (30.44)     2:18.76 (29.99)
  4 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'            2:15.70    2:20.89        
                                1:14.88 ( )   2:20.89 (1:06.01)                    
  5 Flushing YMCA-MR  'A'                             2:15.00    2:21.08        
                  34.52     1:15.30 (40.78)     1:44.41 (29.11)     2:21.08 (36.67)
  6 Marist Swim Club-MR  'B'                          2:23.71    2:25.12        
                  36.32     1:21.38 (45.06)     1:52.23 (30.85)     2:25.12 (32.89)
  7 Greenwich Marlins Swim Team-CT  'B'               2:19.99    2:27.86        
                  30.25     1:19.93 (49.68)   2:26.90 (1:06.97)      2:27.86 (0.96)
  8 Condors-MR  'A'                                        NT    2:29.02        
                  37.59     1:21.18 (43.59)   2:29.02 (1:07.84)                    
  9 Suffern Sea Lions-MR  'A'                         2:25.32    2:30.10        
                  38.83     1:22.50 (43.67)     1:57.22 (34.72)     2:30.10 (32.88)
 
Girls 15 & Over 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
        4:47.99  SECT
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Condors-MR  'A'                                   4:59.94    5:23.81        
                  39.71   1:23.23 (1:23.23)     2:07.04 (43.81)   2:55.92 (1:32.69)
                            3:13.10 (17.18)   4:45.28 (1:32.18)   5:23.81 (2:10.71)
  2 Flushing YMCA-MR  'A'                             5:00.00    5:43.37        
                  45.95   1:35.07 (1:35.07)     2:22.71 (47.64)   3:16.36 (1:41.29)
        3:51.88 (35.52)   4:36.64 (1:20.28)     5:08.21 (31.57)   5:43.37 (1:06.73)
 
Girls 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          28.49  SECT
          30.29  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brown, Nikki G            13 COND-MR                   NT      31.30        
 
Girls 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
        1:01.39  SECT
        1:05.49  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Mazzetti, Eleonora        15 FLY-MR                    NT    1:04.97 METS   
                                                      31.42 ( )     1:04.97 (33.55)
 
Girls 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Farrell, Caroline         10 LBA-MR                    NT      38.96        
 
Girls 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
        1:09.19  SECT
        1:15.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Farrell, Shannon P        11 COND-MR                   NT    1:25.97        
                                                      41.75 ( )     1:25.97 (44.22)
 
Girls 50 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McCarthy, Kellyn M        17 FLY-MR                    NT      38.37        
 
Girls 50 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Graham, Caitlin J         16 FLY-MR                    NT      31.86        
 
Boys 10 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          33.89  ZONE
          38.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zhao, Steven D            10 FLY-MR                 33.28      33.08 ZONE   
  2 McLaughlin, Mark W        10 Bgnw Marlins-MR        34.54      33.26 ZONE   
  3 Gagion, Michael V         10 Pace-MR                36.20      34.69 JO     
  4 Cannon, Matthew            9 LBA-MR                 37.52      36.21 JO     
  5 Liu, Eric Z                9 Abbe Swim Team-MR      37.00      36.28 JO     
  6 Ho, Timothy               10 Abbe Swim Team-MR      35.00      36.29 JO     
  7 Elms, Hayden A            10 Agua Swim Team-MR      36.12      37.47 JO     
  8 Draper, Christoher F       9 Pace-MR                36.90      37.91 JO     
  9 Lent, Connor              10 LBA-MR                 41.27      38.17 JO     
 10 Lin, Thomas                7 Abbe Swim Team-MR      36.00      38.26 JO     
 11 Ridge, Liam M             10 COND-MR                41.25      38.81 JO     
 11 Huang, James J            10 Agua Swim Team-MR      38.01      38.81 JO     
 13 Santos, Douglas J          9 FLY-MR                 38.24      38.86 JO     
 14 Assad, Thomas A           10 SSL-MR                 39.94      38.91 JO     
 15 Andjelic, Lazar            9 COND-MR                38.00      39.45        
 16 Mirabal, Isaiah D          9 FLY-MR                 38.16      39.87        
 17 Lister, Davis M            9 Agua Swim Team-MR      38.35      39.94        
 18 Behbehani, Tirdod          9 COND-MR                42.62      40.21        
 19 Zhang, Benjamin G          9 Abbe Swim Team-MR      36.00      40.49        
 20 Kim, Clayton J             9 Marlins-CT             44.06      41.41        
 21 Barker, Evan W             9 Bgnw Marlins-MR        38.20      41.70        
 22 Chang, Alan                8 Pace-MR                42.92      42.55        
 23 Paruvangada, Bopu          8 COND-MR                46.48      42.73        
 24 Weiss, Jordan A           10 Agua Swim Team-MR      52.00      45.54        
 25 Blair, Seamus C           10 Bgnw Marlins-MR        43.82      45.95        
 26 Ramirez, Alister S        10 Agua Swim Team-MR      51.14      46.41        
 27 Kirsis, Janis V            8 COND-MR                48.40      47.19        
 28 Doherty, Sean P            8 COND-MR                50.72      47.54        
 29 Coogan, Matt C             7 COND-MR                46.01      47.83        
 30 Duthie, Zachary J          8 Agua Swim Team-MR      47.13      48.96        
 31 Lent, Kieran               9 LBA-MR                 49.04      49.44        
 32 Ludwig, Ben E             10 COND-MR                44.00      49.50        
 33 Kunow, Zachary             9 SSL-MR                 50.85      50.86        
 34 Cicalese, Vincent J        9 SSL-MR                 49.36      51.51        
 35 Stolarski, Andrew K        7 COND-MR                51.29      52.20        
 36 Caamano, Ray J             9 SSL-MR                 44.01      52.32        
 37 Bialik, Richie G           9 COND-MR                52.64      53.22        
 38 Qiu, Jeffrey               9 COND-MR                58.54      54.21        
 39 Duthie, Luke D             7 Agua Swim Team-MR      59.00      57.21        
 40 Tsuei, Micah               7 COND-MR                58.51      57.50        
 41 Dwyer, Jimmy C             8 COND-MR                50.69    1:02.07        
 
Boys 10 & Under 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        1:15.29  ZONE
        1:27.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zhao, Steven D            10 FLY-MR               1:13.86    1:13.98 ZONE   
                  34.19     1:13.98 (39.79)                                        
  2 Gagion, Michael V         10 Pace-MR              1:19.38    1:17.58 JO     
  3 Ho, Timothy               10 Abbe Swim Team-MR    1:18.00    1:19.78 JO     
                  37.23     1:19.78 (42.55)                                        
  4 Liu, Eric Z                9 Abbe Swim Team-MR    1:23.00    1:21.51 JO     
  5 Lin, Thomas                7 Abbe Swim Team-MR    1:21.00    1:22.47 JO     
  6 Cannon, Matthew            9 LBA-MR               1:25.56    1:22.66 JO     
  7 Lister, Davis M            9 Agua Swim Team-MR    1:23.67    1:23.89 JO     
                  39.80     1:23.89 (44.09)                                        
  8 Huang, James J            10 Agua Swim Team-MR    1:23.03    1:23.98 JO     
                  41.05     1:23.98 (42.93)                                        
  9 Draper, Christoher F       9 Pace-MR              1:22.84    1:24.45 JO     
                  38.81     1:24.45 (45.64)                                        
 10 Elms, Hayden A            10 Agua Swim Team-MR    1:20.61    1:25.99 JO     
 11 Zhang, Benjamin G          9 Abbe Swim Team-MR    1:32.00    1:29.01        
                  41.30     1:29.01 (47.71)                                        
 12 Sweeney, Sam M             9 Bgnw Marlins-MR      1:30.32    1:30.50        
 13 Phang, yik Fung            9 Abbe Swim Team-MR    1:21.00    1:30.56        
                  42.49     1:30.56 (48.07)                                        
 14 Mirabal, Isaiah D          9 FLY-MR               1:24.72    1:30.60        
 15 Assad, Thomas A           10 SSL-MR               1:31.52    1:30.90        
 16 Andjelic, Lazar            9 COND-MR              1:26.84    1:33.04        
 17 Schwartz, Paul B           9 Agua Swim Team-MR    1:55.00    1:34.61        
 18 Ridge, Liam M             10 COND-MR              1:31.46    1:35.09        
                  44.13     1:35.09 (50.96)                                        
 19 Aroesty, Ryan              8 LBA-MR               1:40.00    1:37.09        
                  43.89     1:37.09 (53.20)                                        
 20 Chang, Alan                8 Pace-MR              1:37.77    1:37.12        
 21 Ramirez, Alister S        10 Agua Swim Team-MR    1:45.57    1:38.19        
 22 Kim, Clayton J             9 Marlins-CT           1:37.21    1:40.60        
                  44.44     1:40.60 (56.16)                                        
 23 Fairbanks, Matthew         9 Agua Swim Team-MR    1:50.57    1:43.59        
 24 Burke, Matthew             9 FLY-MR               1:40.00    1:44.22        
 25 Matossian, Cameron T       7 Agua Swim Team-MR    1:39.63    1:44.70        
 26 Coogan, Matt C             7 COND-MR              1:43.93    1:46.34        
 27 Kirsis, Janis V            8 COND-MR              2:08.00    1:47.90        
                  49.60     1:47.90 (58.30)                                        
 28 Barefield, William D       8 FLY-MR               2:01.20    1:49.59        
 29 Caamano, Ray J             9 SSL-MR               1:59.65    1:49.93        
                  52.19     1:49.93 (57.74)                                        
 30 Kunow, Zachary             9 SSL-MR               1:51.53    1:51.15        
 31 O'Sullivan, Michael D      9 FLY-MR               1:53.00    1:55.15        
                  53.79   1:55.15 (1:01.36)                                        
 32 Cicalese, Vincent J        9 SSL-MR               1:57.48    2:00.59        
 33 Foti, Trevor M             9 Bscat-MR             2:01.00    2:01.77        
 34 Stolarski, Andrew K        7 COND-MR              2:10.00    2:05.40        
 35 Maronilla, JP P            7 COND-MR              2:05.00    2:08.63        
 36 Tsuei, Micah               7 COND-MR              2:12.00    2:09.76        
 37 Qiu, Jeffrey               9 COND-MR              2:10.00    2:09.96        
 38 Velasquez, Daniel N        7 COND-MR              2:50.00    2:13.97        
                1:02.82   2:13.97 (1:11.15)                                        
 
Boys 10 & Under 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        2:41.39  ZONE
        3:09.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McLaughlin, Mark W        10 Bgnw Marlins-MR      2:44.64    2:39.85 ZONE   
                  35.53     1:16.00 (40.47)     1:58.57 (42.57)     2:39.85 (41.28)
  2 Zhao, Steven D            10 FLY-MR               2:47.61    2:47.93 JO     
                  38.28     1:21.72 (43.44)     2:05.16 (43.44)     2:47.93 (42.77)
  3 Gagion, Michael V         10 Pace-MR              2:54.24    2:49.05 JO     
                  38.22     1:21.25 (43.03)     2:06.40 (45.15)     2:49.05 (42.65)
  4 Liu, Eric Z                9 Abbe Swim Team-MR    2:55.00    2:56.06 JO     
                  40.62     1:25.42 (44.80)     2:11.82 (46.40)     2:56.06 (44.24)
  5 Lin, Thomas                7 Abbe Swim Team-MR    3:00.00    2:56.17 JO     
                  41.05     1:26.16 (45.11)     2:12.13 (45.97)     2:56.17 (44.04)
  6 Cannon, Matthew            9 LBA-MR               3:01.49    3:01.07 JO     
                                1:26.57 ( )     2:14.71 (48.14)     3:01.07 (46.36)
  7 McKenna, Devlin H         10 Agua Swim Team-MR    3:10.00    3:04.65 JO     
                  43.00     1:32.53 (49.53)     2:23.17 (50.64)     3:04.65 (41.48)
  8 Elms, Hayden A            10 Agua Swim Team-MR    3:11.31    3:05.83 JO     
                  39.92     1:28.32 (48.40)     2:17.62 (49.30)     3:05.83 (48.21)
  9 Lister, Davis M            9 Agua Swim Team-MR    3:10.00    3:07.17 JO     
                  43.97     1:33.46 (49.49)     2:22.69 (49.23)     3:07.17 (44.48)
 10 Draper, Christoher F       9 Pace-MR              3:01.71    3:07.22 JO     
                  41.65     1:30.81 (49.16)     2:18.95 (48.14)     3:07.22 (48.27)
 11 Mirabal, Isaiah D          9 FLY-MR               3:06.13    3:09.92 JO     
                                  11.06 ( )   3:09.92 (2:58.86)                    
 12 Santos, Douglas J          9 FLY-MR               3:00.00    3:12.26        
                  42.51     1:30.94 (48.43)     2:22.10 (51.16)     3:12.26 (50.16)
 13 Assad, Thomas A           10 SSL-MR               3:36.83    3:14.77        
                  45.95     1:36.85 (50.90)     2:28.86 (52.01)     3:14.77 (45.91)
 14 Andjelic, Lazar            9 COND-MR              3:11.46    3:15.65        
                                  11.34 ( )       45.59 (34.25)   3:15.65 (2:30.06)
 
Boys 10 & Under 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        5:40.89  ZONE
        6:14.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McLaughlin, Mark W        10 Bgnw Marlins-MR      5:37.78    5:31.76 ZONE   
                  35.75     1:16.67 (40.92)     1:59.21 (42.54)     2:41.68 (42.47)
        3:24.33 (42.65)     4:07.63 (43.30)     4:49.98 (42.35)     5:31.76 (41.78)
  2 Zhao, Steven D            10 FLY-MR               6:25.71    5:54.06 JO     
                  39.53     1:26.38 (46.85)     2:11.45 (45.07)     2:57.84 (46.39)
        3:41.72 (43.88)     4:28.04 (46.32)     5:12.15 (44.11)     5:54.06 (41.91)
  3 Gagion, Michael V         10 Pace-MR              6:35.00    5:55.78 JO     
                  39.45     1:25.20 (45.75)     2:11.18 (45.98)     2:58.64 (47.46)
        3:44.54 (45.90)     4:29.50 (44.96)     5:12.79 (43.29)     5:55.78 (42.99)
  4 Draper, Christoher F       9 Pace-MR              6:34.36    6:16.28        
                                  10.43 ( )       40.30 (29.87)     1:28.22 (47.92)
        2:16.80 (48.58)     3:03.39 (46.59)     3:54.48 (51.09)   6:16.28 (2:21.80)
  5 Cannon, Matthew            9 LBA-MR               6:24.00    6:35.66        
                  42.53     1:31.74 (49.21)     2:21.96 (50.22)     3:13.42 (51.46)
        4:04.20 (50.78)     4:56.49 (52.29)     5:46.39 (49.90)     6:35.66 (49.27)
  6 Behbehani, Tirdod          9 COND-MR              6:50.00    7:03.50        
                                  10.39 ( )       48.07 (37.68)     1:41.62 (53.55)
        2:37.84 (56.22)     3:32.17 (54.33)   6:17.54 (2:45.37)     7:03.50 (45.96)
  7 Mirabal, Isaiah D          9 FLY-MR               6:30.00    7:03.61        
                1:35.52      1:43.21 (7.69)                             3:31.60 ( )
                                7:03.86 ( )         7:03.61 ( )                    
 
Boys 10 & Under 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
          40.29  ZONE
          47.59  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ho, Timothy               10 Abbe Swim Team-MR      38.00      38.60 ZONE   
  2 McLaughlin, Mark W        10 Bgnw Marlins-MR        40.06      39.28 ZONE   
  3 Zhao, Steven D            10 FLY-MR                 41.39      40.06 ZONE   
  4 Lin, Thomas                7 Abbe Swim Team-MR      39.00      42.98 JO     
  5 Liu, Eric Z                9 Abbe Swim Team-MR      44.00      43.24 JO     
  6 Cannon, Matthew            9 LBA-MR                 45.22      43.26 JO     
  7 Gagion, Michael V         10 Pace-MR                42.30      43.89 JO     
  8 Assad, Thomas A           10 SSL-MR                 44.86      44.30 JO     
  9 Lister, Davis M            9 Agua Swim Team-MR      45.82      44.35 JO     
 10 Huang, James J            10 Agua Swim Team-MR      43.39      44.91 JO     
 11 Elms, Hayden A            10 Agua Swim Team-MR      44.87      45.67 JO     
 12 Andjelic, Lazar            9 COND-MR                43.45      46.18 JO     
 13 Sweeney, Sam M             9 Bgnw Marlins-MR        47.25      47.36 JO     
 14 Schwartz, Paul B           9 Agua Swim Team-MR      56.26      48.23        
 15 Ramirez, Alister S        10 Agua Swim Team-MR      49.35      48.78        
 16 Kim, Clayton J             9 Marlins-CT             52.95      49.07        
 17 Ridge, Liam M             10 COND-MR                49.58      50.19        
 18 Behbehani, Tirdod          9 COND-MR                54.09      50.29        
 19 Chang, Alan                8 Pace-MR                53.07      50.41        
 20 Mirabal, Isaiah D          9 FLY-MR                 49.23      50.83        
 21 Fairbanks, Matthew         9 Agua Swim Team-MR      54.29      52.26        
 22 Barefield, William D       8 FLY-MR                 52.54      52.38        
 23 Matossian, Cameron T       7 Agua Swim Team-MR      51.02      54.29        
 24 Caamano, Ray J             9 SSL-MR               1:01.00      55.81        
 25 Coogan, Matt C             7 COND-MR                53.15      56.92        
 26 Kirsis, Janis V            8 COND-MR                57.93      57.99        
 27 Burke, Matthew             9 FLY-MR                 53.77      59.59        
 28 Foti, Trevor M             9 Bscat-MR               56.00      59.84        
 29 Aroesty, Ryan              8 LBA-MR                 50.00    1:00.88        
 30 O'Sullivan, Michael D      9 FLY-MR               1:04.70    1:03.30        
 31 Kunow, Zachary             9 SSL-MR                 59.82    1:03.38        
 32 Tsuei, Micah               7 COND-MR              1:03.31    1:05.82        
 33 Stolarski, Andrew K        7 COND-MR              1:04.18    1:05.84        
 34 Qiu, Jeffrey               9 COND-MR              1:07.36    1:07.00        
 35 Cicalese, Vincent J        9 SSL-MR               1:00.84    1:08.05        
 36 Velasquez, Daniel N        7 COND-MR              1:04.21    1:11.00        
 37 Maronilla, JP P            7 COND-MR              1:04.23    1:12.21        
 
Boys 10 & Under 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        1:26.39  ZONE
        1:42.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ho, Timothy               10 Abbe Swim Team-MR    1:21.00    1:20.52 ZONE   
                  40.01     1:20.52 (40.51)                                        
  2 McLaughlin, Mark W        10 Bgnw Marlins-MR      1:25.06    1:22.65 ZONE   
                  40.39     1:22.65 (42.26)                                        
  3 Lin, Thomas                7 Abbe Swim Team-MR    1:28.00    1:29.42 JO     
                  43.85     1:29.42 (45.57)                                        
  4 Zhao, Steven D            10 FLY-MR               1:29.59    1:30.91 JO     
                  43.55     1:30.91 (47.36)                                        
  5 Liu, Eric Z                9 Abbe Swim Team-MR    1:30.00    1:32.11 JO     
                  44.89     1:32.11 (47.22)                                        
  6 Cannon, Matthew            9 LBA-MR               1:35.35    1:34.90 JO     
                  46.60     1:34.90 (48.30)                                        
  7 Huang, James J            10 Agua Swim Team-MR    1:33.97    1:35.19 JO     
                  46.61     1:35.19 (48.58)                                        
  8 Assad, Thomas A           10 SSL-MR               1:38.72    1:36.45 JO     
                  47.76     1:36.45 (48.69)                                        
  9 Elms, Hayden A            10 Agua Swim Team-MR    1:38.28    1:37.60 JO     
 10 Draper, Christoher F       9 Pace-MR              1:43.41    1:41.50 JO     
                  47.52     1:41.50 (53.98)                                        
 11 Ridge, Liam M             10 COND-MR              1:46.79    1:43.28        
 12 Schwartz, Paul B           9 Agua Swim Team-MR    1:57.00    1:44.40        
                  49.52     1:44.40 (54.88)                                        
 13 Kim, Clayton J             9 Marlins-CT           1:57.82    1:48.12        
                  52.50     1:48.12 (55.62)                                        
 14 McKenna, Devlin H         10 Agua Swim Team-MR    1:40.86    1:48.28        
                  52.98     1:48.28 (55.30)                                        
 15 Chang, Alan                8 Pace-MR              2:33.10    1:49.73        
                  52.10     1:49.73 (57.63)                                        
 16 Coogan, Matt C             7 COND-MR              1:52.81    1:50.60        
                  54.06     1:50.60 (56.54)                                        
 17 Santos, Douglas J          9 FLY-MR               1:53.14    1:51.54        
                  55.51     1:51.54 (56.03)                                        
 18 Paruvangada, Bopu          8 COND-MR              2:01.81    1:51.77        
 19 Ramirez, Alister S        10 Agua Swim Team-MR    1:53.07    1:55.96        
                  56.01     1:55.96 (59.95)                                        
 20 Barefield, William D       8 FLY-MR               1:52.00    1:56.67        
                  53.87   1:56.67 (1:02.80)                                        
 21 Mirabal, Isaiah D          9 FLY-MR               1:51.56    1:57.40        
 22 Duthie, Zachary J          8 Agua Swim Team-MR    2:11.94    1:58.11        
                  58.18     1:58.11 (59.93)                                        
 23 Foti, Trevor M             9 Bscat-MR             2:10.00    2:02.55        
 24 Kunow, Zachary             9 SSL-MR               1:57.23    2:04.14        
 25 Doherty, Sean P            8 COND-MR              2:03.48    2:05.03        
                1:01.24   2:05.03 (1:03.79)                                        
 26 Caamano, Ray J             9 SSL-MR               2:21.85    2:05.84        
                1:02.40   2:05.84 (1:03.44)                                        
 27 Cicalese, Vincent J        9 SSL-MR               2:17.26    2:13.97        
 28 Duthie, Luke D             7 Agua Swim Team-MR    1:05.00    2:21.55        
                1:06.41   2:21.55 (1:15.14)                                        
 29 Maronilla, JP P            7 COND-MR              2:25.00    2:23.70        
                1:09.41   2:23.70 (1:14.29)                                        
 30 Velasquez, Daniel N        7 COND-MR              2:20.00    2:24.68        
                1:12.67   2:24.68 (1:12.01)                                        
 31 O'Sullivan, Michael D      9 FLY-MR               2:04.00    2:25.07        
                1:12.64   2:25.07 (1:12.43)                                        
 32 Dwyer, Jimmy C             8 COND-MR              2:26.00    2:39.22        
                1:16.99   2:39.22 (1:22.23)                                        
 -- Aroesty, Ryan              8 LBA-MR               1:40.00         DQ        
      Did not finish on back
                1:00.67        DQ (1:05.60)                                        
 -- Weiss, Jordan A           10 Agua Swim Team-MR    2:04.00         DQ        
      Non-continuous turning action
                  58.26        DQ (1:04.13)                                        
 
Boys 10 & Under 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
          45.59  ZONE
          53.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McLaughlin, Mark W        10 Bgnw Marlins-MR        44.06      43.31 ZONE   
  2 Phang, yik Fung            9 Abbe Swim Team-MR      44.00      45.58 ZONE   
  3 Huang, James J            10 Agua Swim Team-MR      49.25      49.36 JO     
  4 Elms, Hayden A            10 Agua Swim Team-MR      49.26      51.00 JO     
  5 Assad, Thomas A           10 SSL-MR                 57.25      54.94        
  6 Zhang, Benjamin G          9 Abbe Swim Team-MR      49.00      55.01        
  7 Schwartz, Paul B           9 Agua Swim Team-MR      57.57      55.71        
  8 Draper, Christoher F       9 Pace-MR                54.30      56.21        
  9 Andjelic, Lazar            9 COND-MR                53.60      56.48        
 10 Sweeney, Sam M             9 Bgnw Marlins-MR        56.45      56.60        
 11 Lister, Davis M            9 Agua Swim Team-MR      56.92      57.24        
 12 Kim, Clayton J             9 Marlins-CT             58.98      58.28        
 13 Chang, Alan                8 Pace-MR                56.22      59.40        
 14 Caamano, Ray J             9 SSL-MR               1:04.50    1:00.28        
 15 Ridge, Liam M             10 COND-MR              1:00.72    1:00.61        
 16 Ramirez, Alister S        10 Agua Swim Team-MR    1:06.09    1:00.77        
 17 Kunow, Zachary             9 SSL-MR                 58.72    1:00.78        
 18 Matossian, Cameron T       7 Agua Swim Team-MR    1:00.46    1:01.27        
 19 Aroesty, Ryan              8 LBA-MR               1:03.23    1:03.53        
 20 Barefield, William D       8 FLY-MR               1:00.58    1:03.80        
 21 Behbehani, Tirdod          9 COND-MR              1:04.72    1:07.06        
 22 Kirsis, Janis V            8 COND-MR              1:19.84    1:08.96        
 23 Burke, Matthew             9 FLY-MR               1:06.00    1:09.44        
 24 Coogan, Matt C             7 COND-MR              1:11.25    1:16.86        
 25 O'Sullivan, Michael D      9 FLY-MR               1:12.00    1:24.34        
 26 Tsuei, Micah               7 COND-MR              1:38.17    1:28.03        
 27 Qiu, Jeffrey               9 COND-MR              1:35.00    1:28.43        
 -- Cicalese, Vincent J        9 SSL-MR               1:31.44         DQ        
      Arms not in same horizontal plane
 -- Stolarski, Andrew K        7 COND-MR              1:40.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Velasquez, Daniel N        7 COND-MR              1:27.68         DQ        
      Alternating Kick
 -- Fairbanks, Matthew         9 Agua Swim Team-MR    1:05.98         DQ        
      Scissors kick
 -- Maronilla, JP P            7 COND-MR              1:40.00         DQ        
      Incomplete stroke cycle other than one pull followed by one kick
 
Boys 10 & Under 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        1:38.79  ZONE
        1:56.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Phang, yik Fung            9 Abbe Swim Team-MR    1:38.00    1:39.22 JO     
                  45.76     1:39.22 (53.46)                                        
  2 Huang, James J            10 Agua Swim Team-MR    1:46.53    1:47.99 JO     
                  51.41     1:47.99 (56.58)                                        
  3 Elms, Hayden A            10 Agua Swim Team-MR    1:43.08    1:52.64 JO     
                  52.94     1:52.64 (59.70)                                        
  4 Cannon, Matthew            9 LBA-MR               2:02.06    1:57.26        
                  54.67   1:57.26 (1:02.59)                                        
  5 Andjelic, Lazar            9 COND-MR              1:55.48    1:58.35        
                  57.89   1:58.35 (1:00.46)                                        
  6 Gagion, Michael V         10 Pace-MR              1:53.46    2:00.08        
                  58.21   2:00.08 (1:01.87)                                        
  7 Schwartz, Paul B           9 Agua Swim Team-MR    2:10.00    2:03.82        
                1:00.38   2:03.82 (1:03.44)                                        
  8 Chang, Alan                8 Pace-MR              2:13.81    2:04.23        
                  59.83   2:04.23 (1:04.40)                                        
  9 Kim, Clayton J             9 Marlins-CT           2:06.59    2:05.63        
                  58.78   2:05.63 (1:06.85)                                        
 10 Kunow, Zachary             9 SSL-MR               2:09.44    2:07.49        
                1:02.18   2:07.49 (1:05.31)                                        
 11 Caamano, Ray J             9 SSL-MR               2:10.28    2:07.76        
                1:01.28   2:07.76 (1:06.48)                                        
 12 Weiss, Jordan A           10 Agua Swim Team-MR    2:12.00    2:08.44        
                1:02.77   2:08.44 (1:05.67)                                        
 13 Ridge, Liam M             10 COND-MR              2:13.15    2:08.61        
                1:02.77   2:08.61 (1:05.84)                                        
 14 McKenna, Devlin H         10 Agua Swim Team-MR    2:11.22    2:09.36        
                1:04.25   2:09.36 (1:05.11)                                        
 15 Duthie, Zachary J          8 Agua Swim Team-MR         NT    2:09.83        
                1:04.72   2:09.83 (1:05.11)                                        
 16 Lister, Davis M            9 Agua Swim Team-MR    2:03.16    2:09.92        
                1:05.43   2:09.92 (1:04.49)                                        
 17 Paruvangada, Bopu          8 COND-MR              2:16.99    2:13.99        
                1:04.83   2:13.99 (1:09.16)                                        
 18 Dwyer, Jimmy C             8 COND-MR              2:16.32    2:20.72        
 19 Doherty, Sean P            8 COND-MR              2:15.00    2:25.43        
                1:10.85   2:25.43 (1:14.58)                                        
 20 Coogan, Matt C             7 COND-MR              2:31.44    2:36.45        
                1:15.85   2:36.45 (1:20.60)                                        
 21 Cicalese, Vincent J        9 SSL-MR               2:06.01    2:40.09        
                1:19.16   2:40.09 (1:20.93)                                        
 22 O'Sullivan, Michael D      9 FLY-MR               2:12.00    3:12.82        
                1:34.76   3:12.82 (1:38.06)                                        
 -- Duthie, Luke D             7 Agua Swim Team-MR    2:15.00         DQ        
      Non-simultaneous kick
 -- Aroesty, Ryan              8 LBA-MR               2:18.00         DQ        
      Non-simultaneous kick
                1:07.77        DQ (1:14.56)                                        
 -- Ramirez, Alister S        10 Agua Swim Team-MR    2:22.64         DQ        
      Non-simultaneous touch
                1:06.84        DQ (1:08.36)                                        
 -- Maronilla, JP P            7 COND-MR              2:45.00         DQ        
      Arms not in same horizontal plane
                1:21.55        DQ (1:27.94)                                        
 
Boys 10 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
          38.19  ZONE
          46.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ho, Timothy               10 Abbe Swim Team-MR      38.00      37.95 ZONE   
  2 Zhao, Steven D            10 FLY-MR                 38.76      38.99 JO     
  3 Gagion, Michael V         10 Pace-MR                40.14      39.09 JO     
  4 McLaughlin, Mark W        10 Bgnw Marlins-MR        45.11      39.93 JO     
  5 Liu, Eric Z                9 Abbe Swim Team-MR      40.00      41.52 JO     
  6 Lin, Thomas                7 Abbe Swim Team-MR      40.00      41.61 JO     
  7 Huang, James J            10 Agua Swim Team-MR      40.34      41.94 JO     
  8 Phang, yik Fung            9 Abbe Swim Team-MR      38.00      43.75 JO     
  9 Draper, Christoher F       9 Pace-MR                43.66      47.03        
 10 Ramirez, Alister S        10 Agua Swim Team-MR      51.08      50.29        
 11 Ridge, Liam M             10 COND-MR                55.00      50.38        
 12 Andjelic, Lazar            9 COND-MR                48.42      50.47        
 13 Kim, Clayton J             9 Marlins-CT             47.95      50.54        
 14 Paruvangada, Bopu          8 COND-MR                54.11      51.47        
 15 Chang, Alan                8 Pace-MR                58.24      51.91        
 16 Assad, Thomas A           10 SSL-MR                 55.32      53.50        
 17 Lister, Davis M            9 Agua Swim Team-MR      52.63      53.55        
 18 Mirabal, Isaiah D          9 FLY-MR                 52.90      55.36        
 19 Barefield, William D       8 FLY-MR               1:01.66      56.80        
 20 Weiss, Jordan A           10 Agua Swim Team-MR    1:03.00      58.62        
 20 Duthie, Zachary J          8 Agua Swim Team-MR      53.25      58.62        
 22 Santos, Douglas J          9 FLY-MR                 55.03      59.14        
 23 Caamano, Ray J             9 SSL-MR               1:01.01      59.25        
 24 Coogan, Matt C             7 COND-MR                56.68    1:00.51        
 25 Schwartz, Paul B           9 Agua Swim Team-MR      59.00    1:01.14        
 26 Aroesty, Ryan              8 LBA-MR               1:09.50    1:05.13        
 27 Cicalese, Vincent J        9 SSL-MR               1:04.50    1:05.78        
 28 Kunow, Zachary             9 SSL-MR               1:06.93    1:09.22        
 29 Tsuei, Micah               7 COND-MR              1:12.00    1:11.25        
 30 Foti, Trevor M             9 Bscat-MR             1:07.00    1:11.81        
 31 Duthie, Luke D             7 Agua Swim Team-MR    1:03.00    1:15.73        
 32 O'Sullivan, Michael D      9 FLY-MR                 58.00    1:22.48        
 33 Doherty, Sean P            8 COND-MR              1:17.90    1:23.38        
 -- Dwyer, Jimmy C             8 COND-MR              1:07.20         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Velasquez, Daniel N        7 COND-MR              1:20.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Maronilla, JP P            7 COND-MR              1:40.76         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Boys 10 & Under 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        1:30.49  ZONE
        1:53.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ho, Timothy               10 Abbe Swim Team-MR    1:30.00    1:28.09 ZONE   
                  40.32     1:28.09 (47.77)                                        
  2 McLaughlin, Mark W        10 Bgnw Marlins-MR      1:36.12    1:31.36 JO     
                  41.13     1:31.36 (50.23)                                        
  3 Gagion, Michael V         10 Pace-MR              1:32.00    1:31.91 JO     
                  42.99     1:31.91 (48.92)                                        
  4 Liu, Eric Z                9 Abbe Swim Team-MR    1:33.00    1:33.90 JO     
                  42.96     1:33.90 (50.94)                                        
  5 Lin, Thomas                7 Abbe Swim Team-MR    1:32.00    1:35.27 JO     
                  41.85     1:35.27 (53.42)                                        
  6 Huang, James J            10 Agua Swim Team-MR    1:34.81    1:38.08 JO     
                  45.67     1:38.08 (52.41)                                        
  7 Zhao, Steven D            10 FLY-MR               1:53.78    1:40.40 JO     
                  45.70     1:40.40 (54.70)                                        
  8 Draper, Christoher F       9 Pace-MR              1:57.00    1:46.04 JO     
                  49.36     1:46.04 (56.68)                                        
  9 Cannon, Matthew            9 LBA-MR               2:04.86    1:52.41 JO     
                  51.95   1:52.41 (1:00.46)                                        
 10 Andjelic, Lazar            9 COND-MR              1:59.78    1:53.75 JO     
                  55.15     1:53.75 (58.60)                                        
 11 Ramirez, Alister S        10 Agua Swim Team-MR    1:59.00    1:57.13        
                  56.17   1:57.13 (1:00.96)                                        
 12 Lent, Connor              10 LBA-MR               1:40.00    1:57.21        
                  56.60   1:57.21 (1:00.61)                                        
 13 Elms, Hayden A            10 Agua Swim Team-MR    1:42.00    1:57.92        
                  53.58   1:57.92 (1:04.34)                                        
 14 Barker, Evan W             9 Bgnw Marlins-MR      1:54.80    1:58.14        
                  52.38   1:58.14 (1:05.76)                                        
 15 Behbehani, Tirdod          9 COND-MR              1:55.00    1:58.17        
                  56.66   1:58.17 (1:01.51)                                        
 16 Ridge, Liam M             10 COND-MR              2:15.90    2:00.90        
                  57.65   2:00.90 (1:03.25)                                        
 17 Paruvangada, Bopu          8 COND-MR              2:15.00    2:04.63        
                  56.44   2:04.63 (1:08.19)                                        
 18 Assad, Thomas A           10 SSL-MR               1:45.01    2:08.08        
                  59.50   2:08.08 (1:08.58)                                        
 19 Lister, Davis M            9 Agua Swim Team-MR    2:20.33    2:08.27        
                  58.71   2:08.27 (1:09.56)                                        
 20 Duthie, Zachary J          8 Agua Swim Team-MR    2:10.00    2:09.90        
                  58.40   2:09.90 (1:11.50)                                        
 21 Coogan, Matt C             7 COND-MR              2:20.00    2:14.23        
                1:04.56   2:14.23 (1:09.67)                                        
 22 Blair, Seamus C           10 Bgnw Marlins-MR      2:30.00    2:31.04        
                1:09.95   2:31.04 (1:21.09)                                        
 23 Cicalese, Vincent J        9 SSL-MR               2:01.02    2:38.95        
 24 Kunow, Zachary             9 SSL-MR               2:01.03    2:39.73        
                1:17.21   2:39.73 (1:22.52)                                        
 25 Ludwig, Ben E             10 COND-MR              2:48.30    2:41.03        
                1:15.64   2:41.03 (1:25.39)                                        
 -- Lent, Kieran               9 LBA-MR               2:00.00         DQ        
      Alternating Kick
                1:07.43        DQ (1:15.58)                                        
 
Boys 10 & Under 200 LC Meter IM
===============================================================================
        3:03.59  ZONE
        3:43.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McLaughlin, Mark W        10 Bgnw Marlins-MR      3:04.44    2:58.35 ZONE   
                  40.76     1:24.93 (44.17)     2:17.98 (53.05)     2:58.35 (40.37)
  2 Ho, Timothy               10 Abbe Swim Team-MR    2:58.00    3:08.64 JO     
                  40.40     1:25.77 (45.37)   2:25.82 (1:00.05)     3:08.64 (42.82)
  3 Zhao, Steven D            10 FLY-MR               3:22.93    3:09.77 JO     
                  41.31     1:29.53 (48.22)     2:28.75 (59.22)     3:09.77 (41.02)
  4 Gagion, Michael V         10 Pace-MR              3:16.86    3:15.10 JO     
                  40.76     1:30.01 (49.25)   2:33.05 (1:03.04)     3:15.10 (42.05)
  5 Huang, James J            10 Agua Swim Team-MR    3:20.09    3:16.71 JO     
                  45.81     1:35.06 (49.25)     2:34.49 (59.43)     3:16.71 (42.22)
  6 Lin, Thomas                7 Abbe Swim Team-MR    3:07.00    3:22.94 JO     
                  44.48     1:33.15 (48.67)   2:38.84 (1:05.69)     3:22.94 (44.10)
  7 Elms, Hayden A            10 Agua Swim Team-MR    3:26.34    3:27.50 JO     
                  48.59     1:40.01 (51.42)   2:41.87 (1:01.86)     3:27.50 (45.63)
  8 Cannon, Matthew            9 LBA-MR               2:00.00    3:29.53 JO     
                  50.99     1:43.47 (52.48)   2:46.83 (1:03.36)     3:29.53 (42.70)
  9 Lent, Connor              10 LBA-MR               2:30.00    3:30.34 JO     
                  55.45     1:46.89 (51.44)   2:47.30 (1:00.41)     3:30.34 (43.04)
 10 Draper, Christoher F       9 Pace-MR              3:35.61    3:31.09 JO     
                  50.14     1:43.65 (53.51)   2:45.24 (1:01.59)     3:31.09 (45.85)
 11 Lister, Davis M            9 Agua Swim Team-MR    4:08.07    3:33.24 JO     
                  55.15     1:45.66 (50.51)   2:49.18 (1:03.52)     3:33.24 (44.06)
 12 Andjelic, Lazar            9 COND-MR              3:29.09    3:38.36 JO     
                  53.03     1:45.53 (52.50)   2:49.23 (1:03.70)     3:38.36 (49.13)
 13 Assad, Thomas A           10 SSL-MR               4:05.85    3:43.67 JO     
                  56.71     1:51.36 (54.65)   2:57.05 (1:05.69)     3:43.67 (46.62)
 14 Behbehani, Tirdod          9 COND-MR              4:04.29    3:53.42        
                  56.59     1:51.26 (54.67)   3:05.76 (1:14.50)     3:53.42 (47.66)
 15 Mirabal, Isaiah D          9 FLY-MR               3:30.00    3:53.80        
                  58.47   2:01.10 (1:02.63)   3:08.65 (1:07.55)     3:53.80 (45.15)
 16 Santos, Douglas J          9 FLY-MR               3:30.00    3:54.06        
                1:01.55     2:00.38 (58.83)   3:06.41 (1:06.03)     3:54.06 (47.65)
 17 Kim, Clayton J             9 Marlins-CT                NT    3:54.97        
                  53.90     1:48.89 (54.99)   2:59.08 (1:10.19)     3:54.97 (55.89)
 18 Paruvangada, Bopu          8 COND-MR              4:20.00    3:55.24        
                  54.50     1:52.24 (57.74)   3:00.68 (1:08.44)     3:55.24 (54.56)
 19 Ramirez, Alister S        10 Agua Swim Team-MR    4:11.68    3:57.25        
                  55.83     1:54.91 (59.08)   3:06.01 (1:11.10)     3:57.25 (51.24)
 20 Duthie, Zachary J          8 Agua Swim Team-MR    4:15.00    3:57.75        
                  59.00     1:56.44 (57.44)   3:04.01 (1:07.57)     3:57.75 (53.74)
 21 Chang, Alan                8 Pace-MR              4:45.00    3:58.46        
                1:00.52     1:58.41 (57.89)   3:06.76 (1:08.35)     3:58.46 (51.70)
 22 Lent, Kieran               9 LBA-MR               4:00.00    4:09.46        
                1:04.16     2:03.01 (58.85)   3:10.51 (1:07.50)     4:09.46 (58.95)
 23 Weiss, Jordan A           10 Agua Swim Team-MR    4:20.00    4:13.83        
                1:03.95   2:09.40 (1:05.45)   3:21.19 (1:11.79)     4:13.83 (52.64)
 24 Kunow, Zachary             9 SSL-MR               3:31.03    4:20.72        
                                2:17.72 ( )   3:26.21 (1:08.49)     4:20.72 (54.51)
 25 Coogan, Matt C             7 COND-MR              4:28.00    4:21.60        
                1:04.80   2:06.65 (1:01.85)   3:29.29 (1:22.64)     4:21.60 (52.31)
 26 Caamano, Ray J             9 SSL-MR               4:01.01    4:22.20        
                1:05.72   2:10.85 (1:05.13)   3:20.31 (1:09.46)   4:22.20 (1:01.89)
 27 Ludwig, Ben E             10 COND-MR              4:36.44    4:28.33        
                1:12.92   2:17.28 (1:04.36)   3:33.32 (1:16.04)     4:28.33 (55.01)
 28 Cicalese, Vincent J        9 SSL-MR               4:12.01    4:36.73        
                1:09.76   2:15.58 (1:05.82)   3:41.76 (1:26.18)     4:36.73 (54.97)
 -- Barker, Evan W             9 Bgnw Marlins-MR      3:45.00         DQ        
      Downward butterfly kick - breast
                  51.06     1:47.46 (56.40)   2:58.85 (1:11.39)          DQ (48.32)
 -- Blair, Seamus C           10 Bgnw Marlins-MR      5:12.00         DQ        
      Kick breaststroke type - fly
                1:09.82   2:16.89 (1:07.07)   3:25.15 (1:08.26)          DQ (54.52)
 
Boys 10 & Under 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Abbe Clubhouse Swim Team-MR  'A'                  2:34.39    2:29.51        
                  53.61     1:15.17 (21.56)     2:06.48 (51.31)     2:29.51 (23.03)
  2 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'            2:30.04    2:31.42        
                  48.08     1:18.39 (30.31)   2:30.59 (1:12.20)      2:31.42 (0.83)
  3 Flushing YMCA-MR  'A'                             2:30.00    2:47.92        
                  58.38     1:21.03 (22.65)   2:46.17 (1:25.14)      2:47.92 (1.75)
  4 Condors-MR  'A'                                   2:49.26    2:52.39        
                  51.79     1:28.09 (36.30)     2:20.79 (52.70)     2:52.39 (31.60)
  5 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'            2:49.38    3:08.33        
                                1:37.42 ( )   3:04.10 (1:26.68)      3:08.33 (4.23)
  6 Suffern Sea Lions-MR  'A'                         2:46.52    3:14.81        
                  50.30     1:29.28 (38.98)   2:30.08 (1:00.80)     3:14.81 (44.73)
  7 Condors-MR  'B'                                   3:14.33    3:52.53        
                                2:03.35 ( )   3:04.45 (1:01.10)     3:52.53 (48.08)
 
Boys 10 & Under 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Abbe Clubhouse Swim Team-MR  'A'                  5:50.53    5:36.62        
                  38.70   1:21.53 (1:21.53)     2:00.04 (38.51)   2:44.29 (1:22.76)
        3:21.31 (37.02)   4:04.70 (1:20.41)     4:47.15 (42.45)   5:36.62 (1:31.92)
  2 Condors-MR  'A'                                   6:08.26    6:19.31        
                  43.51   1:30.71 (1:30.71)                         1:46.97 (16.26)
        2:22.85 (35.88)   3:18.63 (1:31.66)   5:32.24 (2:13.61)   6:19.31 (3:00.68)
  3 Condors-MR  'B'                                   7:06.37    7:27.26        
                  48.99   1:47.03 (1:47.03)     2:38.37 (51.34)   3:34.22 (1:47.19)
        4:20.67 (46.45)   5:15.43 (1:41.21)   6:15.72 (1:00.29)   7:27.26 (2:11.83)
  4 Condors-MR  'C'                                        NT    8:06.89        
                  56.26   2:10.17 (2:10.17)     3:06.35 (56.18)   4:12.77 (2:02.60)
                          6:14.87 (2:02.10)     7:06.43 (51.56)   8:06.89 (1:52.02)
 -- Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'            5:43.93         DQ        
      Early take-off swimmer #3
                  41.20   1:27.15 (1:27.15)                         1:44.89 (17.74)
                            2:05.77 (20.88)   3:54.99 (1:49.22)        DQ (4:02.33)
 
Boys 10 & Under 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Abbe Clubhouse Swim Team-MR  'A'                  3:02.15    2:55.14        
                  44.75     1:34.36 (49.61)     2:33.34 (58.98)     2:55.14 (21.80)
  2 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'            2:46.84    3:07.24        
                  45.72     1:36.14 (50.42)   2:50.22 (1:14.08)     3:07.24 (17.02)
  3 Condors-MR  'A'                                   3:16.80    3:22.74        
                                1:49.92 ( )   3:00.66 (1:10.74)     3:22.74 (22.08)
  4 Suffern Sea Lions-MR  'A'                         3:01.02    3:43.85        
                  47.55   1:52.11 (1:04.56)   2:56.89 (1:04.78)     3:43.85 (46.96)
  5 Condors-MR  'B'                                   3:36.71    3:47.73        
                  57.38   2:02.01 (1:04.63)     2:50.85 (48.84)     3:47.73 (56.88)
 -- Condors-MR  'C'                                   4:11.70         DQ        
                                2:18.95 ( )   3:51.75 (1:32.80)                    
 
Boys 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          27.49  METS
          29.99  ZONE
          32.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wagner, Ryan T            12 COND-MR                29.19      29.27 ZONE   
  2 Legros, Marcel D          12 Bgnw Marlins-MR        28.98      29.32 ZONE   
  3 Lin, Alex                 12 Abbe Swim Team-MR      28.00      29.37 ZONE   
  4 Nunez, John               12 Agua Swim Team-MR      29.73      29.66 ZONE   
  5 DiGiacomo, Daniel         12 Bgnw Marlins-MR        29.81      30.03 JO     
  6 Purvis, Robby J           12 Bgnw Marlins-MR        32.08      30.43 JO     
  7 Zhou, Luke K              12 Un-Marlins-MR          33.50      30.48 JO     
  8 Andjelic, Nikola          11 COND-MR                31.64      30.50 JO     
  9 Tsuei, Andrew             12 COND-MR                32.12      31.33 JO     
 10 Snyder, Andrew W          11 Pace-MR                32.83      31.53 JO     
 11 Lee, Tristen J            12 Bgnw Marlins-MR        34.78      32.85 JO     
 12 Delfico, Nicholas         12 Un-Marlins-MR          34.00      32.93 JO     
 13 Tillman, Maxim            12 Pace-MR                33.28      32.95 JO     
 13 Wachnik, Tony A           12 Bgnw Marlins-MR        33.92      32.95 JO     
 15 Hamilton, Tyshaun D       11 Abbe Swim Team-MR      31.00      33.09        
 16 Benjamin, Ernst C         12 Agua Swim Team-MR      33.00      33.16        
 17 Pallatta, E.R. R          11 COND-MR                31.78      33.95        
 18 Mejia, David              12 LBA-MR                 33.99      34.01        
 19 Stenger, Adam             12 LBA-MR                 31.75      34.19        
 20 Massand, Dilin S          11 Agua Swim Team-MR      34.16      34.65        
 21 Newmeyer, Daniel R        12 SSL-MR                 38.07      34.71        
 22 Foo, Felix X              11 FLY-MR                 34.19      34.72        
 23 Kishinevskiy, Matthew S   11 COND-MR                34.30      34.84        
 23 Li, Alan                  12 FLY-MR                 34.20      34.84        
 25 Zuppone, Michael L        11 Agua Swim Team-MR      33.23      34.94        
 26 Serbi, Benjamin A         11 Abbe Swim Team-MR      35.80      35.15        
 27 Kan, Kevin                12 Abbe Swim Team-MR      38.00      35.37        
 28 Takahashi, Shutaro        12 Marlins-CT             35.38      35.39        
 29 Salazar, Matthew A        11 Abbe Swim Team-MR      36.80      35.69        
 30 Cazzorla, Daniel          11 FLY-MR                 36.72      35.97        
 31 luk, Arnold B             12 Abbe Swim Team-MR      32.00      36.17        
 32 Gilligan, Joshua G        11 Agua Swim Team-MR      35.14      36.20        
 33 Blair, Graham R           11 Bgnw Marlins-MR        37.34      36.49        
 34 Jurman, Jasper N          11 Agua Swim Team-MR      37.87      36.51        
 35 McBride, Justin J         12 FLY-MR                 35.69      36.94        
 36 McCarthy, Michael         11 LBA-MR                 36.74      37.16        
 37 Potenza, Bobby M          12 Bgnw Marlins-MR        36.34      37.39        
 38 Chang, Kevin              11 Pace-MR                36.08      37.53        
 39 Kusakin, RC               11 Agua Swim Team-MR      36.43      37.71        
 40 Riskin, Johny             11 SSL-MR                 41.22      39.92        
 41 Eber, Phillip G           12 Bscat-MR               39.99      42.30        
 42 Ning, Nicholas            12 Bscat-MR               48.47      43.57        
 43 Araujo, Peter             11 SSL-MR                 49.88      46.22        
 
Boys 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          59.99  METS
        1:06.19  ZONE
        1:11.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lin, Alex                 12 Abbe Swim Team-MR    1:00.00    1:03.35 ZONE   
                  30.29     1:03.35 (33.06)                                        
  2 Nunez, John               12 Agua Swim Team-MR    1:03.80    1:03.62 ZONE   
                  30.28     1:03.62 (33.34)                                        
  3 DiGiacomo, Daniel         12 Bgnw Marlins-MR      1:04.80    1:04.83 ZONE   
                  31.09     1:04.83 (33.74)                                        
  4 Legros, Marcel D          12 Bgnw Marlins-MR      1:05.98    1:04.89 ZONE   
  5 Purvis, Robby J           12 Bgnw Marlins-MR      1:09.81    1:06.99 JO     
                  31.80     1:06.99 (35.19)                                        
  6 LaRue, Paul V             11 MSC-MR               1:11.77    1:07.62 JO     
                  32.63     1:07.62 (34.99)                                        
  7 Zhou, Luke K              12 Un-Marlins-MR        1:16.00    1:08.92 JO     
  8 Stenger, Adam             12 LBA-MR               1:08.06    1:09.22 JO     
                  33.30     1:09.22 (35.92)                                        
  9 Tsuei, Andrew             12 COND-MR              1:10.95    1:09.62 JO     
                  32.86     1:09.62 (36.76)                                        
 10 Snyder, Andrew W          11 Pace-MR              1:11.26    1:10.23 JO     
                  33.74     1:10.23 (36.49)                                        
 11 Benjamin, Ernst C         12 Agua Swim Team-MR    1:13.01    1:10.37 JO     
                  33.96     1:10.37 (36.41)                                        
 12 Andjelic, Nikola          11 COND-MR              1:08.57    1:11.10 JO     
                  33.92     1:11.10 (37.18)                                        
 13 Abdelrahman, Baraa        12 Agua Swim Team-MR    1:09.70    1:11.78 JO     
                  34.49     1:11.78 (37.29)                                        
 14 Elms, River J             11 Un-Marlins-MR        1:12.01    1:11.85 JO     
 15 Delfico, Nicholas         12 Un-Marlins-MR        1:14.00    1:13.59        
                  34.68     1:13.59 (38.91)                                        
 16 Li, Alan                  12 FLY-MR               1:15.12    1:14.34        
                  35.76     1:14.34 (38.58)                                        
 17 Foo, Felix X              11 FLY-MR               1:14.40    1:14.52        
                  36.86     1:14.52 (37.66)                                        
 18 Zuppone, Michael L        11 Agua Swim Team-MR    1:13.70    1:15.37        
                  36.96     1:15.37 (38.41)                                        
 19 Massand, Dilin S          11 Agua Swim Team-MR    1:18.44    1:15.51        
                  36.92     1:15.51 (38.59)                                        
 20 Takahashi, Shutaro        12 Marlins-CT           1:16.83    1:15.78        
                  36.38     1:15.78 (39.40)                                        
 21 Pallatta, E.R. R          11 COND-MR              1:14.58    1:15.92        
                  35.83     1:15.92 (40.09)                                        
 22 Gilligan, Joshua G        11 Agua Swim Team-MR    1:20.11    1:17.72        
                  37.04     1:17.72 (40.68)                                        
 23 Cazzorla, Daniel          11 FLY-MR               1:21.90    1:19.83        
                  37.81     1:19.83 (42.02)                                        
 24 Kan, Kevin                12 Abbe Swim Team-MR    1:26.00    1:20.21        
                  36.78     1:20.21 (43.43)                                        
 25 Lee, Tristen J            12 Bgnw Marlins-MR      1:19.06    1:20.32        
                  37.29     1:20.32 (43.03)                                        
 26 Jurman, Jasper N          11 Agua Swim Team-MR    1:18.65    1:20.36        
                  38.24     1:20.36 (42.12)                                        
 27 Newmeyer, Daniel R        12 SSL-MR               1:31.75    1:22.51        
                  40.98     1:22.51 (41.53)                                        
 28 Chang, Kevin              11 Pace-MR              1:21.76    1:23.40        
                  38.99     1:23.40 (44.41)                                        
 29 Fairbanks, Scott C        11 Agua Swim Team-MR    1:24.49    1:26.12        
 30 Riskin, Johny             11 SSL-MR               1:51.56    1:33.79        
                  42.56     1:33.79 (51.23)                                        
 31 Eber, Phillip G           12 Bscat-MR             1:35.23    1:34.62        
                  44.65     1:34.62 (49.97)                                        
 32 Bharat, Richard           12 FLY-MR               1:37.76    1:43.23        
                  50.41     1:43.23 (52.82)                                        
 33 Schatz, Harrison S        11 COND-MR              2:10.00    1:51.04        
 34 Araujo, Peter             11 SSL-MR               1:55.04    1:54.09        
                  50.21   1:54.09 (1:03.88)                                        
 35 Witko, Mason              11 COND-MR              1:55.00    1:59.30        
                  52.76   1:59.30 (1:06.54)                                        
 36 Qiu, Edward               11 COND-MR              2:07.75    2:05.12        
 
Boys 11-12 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        2:10.99  METS
        2:23.79  ZONE
        2:36.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lin, Alex                 12 Abbe Swim Team-MR    2:15.00    2:17.06 ZONE   
                  30.93     1:05.52 (34.59)     1:41.63 (36.11)     2:17.06 (35.43)
  2 Nunez, John               12 Agua Swim Team-MR    2:18.11    2:18.71 ZONE   
                  32.10     1:07.82 (35.72)     1:44.53 (36.71)     2:18.71 (34.18)
  3 DiGiacomo, Daniel         12 Bgnw Marlins-MR      2:17.56    2:18.98 ZONE   
                                  12.24 ( )       32.29 (20.05)   2:18.98 (1:46.69)
  4 Wagner, Ryan T            12 COND-MR              2:19.34    2:22.03 ZONE   
                  32.89     1:09.10 (36.21)     1:47.29 (38.19)     2:22.03 (34.74)
  5 Legros, Marcel D          12 Bgnw Marlins-MR      2:29.44    2:24.82 JO     
                  32.98     1:10.08 (37.10)     1:48.21 (38.13)     2:24.82 (36.61)
  6 Purvis, Robby J           12 Bgnw Marlins-MR      2:33.69    2:27.89 JO     
                  33.60     1:11.47 (37.87)     1:51.08 (39.61)     2:27.89 (36.81)
  7 Snyder, Andrew W          11 Pace-MR              2:33.90    2:31.36 JO     
                  35.09     1:14.80 (39.71)     1:55.06 (40.26)     2:31.36 (36.30)
  8 Tillman, Maxim            12 Pace-MR              2:42.36    2:31.92 JO     
                  35.31     1:15.83 (40.52)     1:55.22 (39.39)     2:31.92 (36.70)
  9 Elms, River J             11 Un-Marlins-MR        2:38.02    2:33.07 JO     
                  35.86     1:16.04 (40.18)     1:55.47 (39.43)     2:33.07 (37.60)
 10 Abdelrahman, Baraa        12 Agua Swim Team-MR    2:32.78    2:33.32 JO     
                  34.81     1:14.34 (39.53)     1:54.68 (40.34)     2:33.32 (38.64)
 11 Bradnock, Reginald        12 COND-MR              2:39.08    2:33.62 JO     
                  34.19     1:14.01 (39.82)     1:55.20 (41.19)     2:33.62 (38.42)
 12 Zuppone, Michael L        11 Agua Swim Team-MR    2:40.31    2:38.55        
                  36.78     1:17.57 (40.79)     1:58.92 (41.35)     2:38.55 (39.63)
 13 Wachnik, Tony A           12 Bgnw Marlins-MR      2:50.00    2:39.65        
                  35.81     1:16.36 (40.55)     1:59.20 (42.84)     2:39.65 (40.45)
 14 Foo, Felix X              11 FLY-MR               2:40.64    2:40.21        
                  37.67     1:19.14 (41.47)     1:59.72 (40.58)     2:40.21 (40.49)
 15 Li, Alan                  12 FLY-MR               2:41.44    2:43.16        
                  37.78     1:19.63 (41.85)     2:02.69 (43.06)     2:43.16 (40.47)
 16 Takahashi, Shutaro        12 Marlins-CT           2:46.11    2:44.87        
                  37.18     1:20.72 (43.54)     2:02.96 (42.24)     2:44.87 (41.91)
 17 Pallatta, E.R. R          11 COND-MR              2:47.07    2:46.85        
                  36.89     1:19.74 (42.85)     2:04.13 (44.39)     2:46.85 (42.72)
 18 Ramirez, Richard A        12 Agua Swim Team-MR    2:43.08    2:49.89        
                  36.95     1:20.90 (43.95)     2:06.35 (45.45)     2:49.89 (43.54)
 19 Gilligan, Joshua G        11 Agua Swim Team-MR    2:59.42    2:51.34        
                  38.80     1:22.78 (43.98)     2:07.79 (45.01)     2:51.34 (43.55)
 20 Mejia, David              12 LBA-MR               2:51.18    2:53.43        
                  38.69     1:24.14 (45.45)     2:09.99 (45.85)     2:53.43 (43.44)
 21 Cazzorla, Daniel          11 FLY-MR               3:02.56    2:56.19        
                  38.32     1:23.51 (45.19)     2:10.86 (47.35)     2:56.19 (45.33)
 22 Serbi, Benjamin A         11 Abbe Swim Team-MR    2:56.00    2:56.98        
                  38.11     1:21.47 (43.36)     2:09.44 (47.97)     2:56.98 (47.54)
 23 Lee, Tristen J            12 Bgnw Marlins-MR      3:14.14    2:57.78        
                  39.61     1:25.38 (45.77)     2:12.69 (47.31)     2:57.78 (45.09)
 24 Chang, Kevin              11 Pace-MR              2:59.57    3:03.19        
                  39.21     1:26.16 (46.95)     2:15.75 (49.59)     3:03.19 (47.44)
 25 McBride, Justin J         12 FLY-MR               2:48.76    3:03.27        
                  40.46     1:28.28 (47.82)     2:15.82 (47.54)     3:03.27 (47.45)
 26 Kusakin, RC               11 Agua Swim Team-MR    2:59.14    3:08.82        
                  41.91     1:30.90 (48.99)     2:20.98 (50.08)     3:08.82 (47.84)
 27 Eber, Phillip G           12 Bscat-MR             3:28.39    3:35.90        
                  46.08     1:40.34 (54.26)     2:38.28 (57.94)     3:35.90 (57.62)
 
Boys 11-12 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        4:34.99  METS
        5:04.69  ZONE
        5:29.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DiGiacomo, Daniel         12 Bgnw Marlins-MR      4:54.17    4:56.02 ZONE   
                  33.83     1:11.16 (37.33)     1:48.79 (37.63)     2:27.14 (38.35)
        3:05.32 (38.18)     3:43.48 (38.16)     4:20.83 (37.35)     4:56.02 (35.19)
  2 Lin, Alex                 12 Abbe Swim Team-MR    4:55.00    4:56.39 ZONE   
                  33.34     1:10.30 (36.96)     1:48.08 (37.78)     2:25.91 (37.83)
        3:04.44 (38.53)     3:42.55 (38.11)     4:20.33 (37.78)     4:56.39 (36.06)
  3 Purvis, Robby J           12 Bgnw Marlins-MR      5:19.92    5:06.34 JO     
                                1:10.22 ( )                             2:29.82 ( )
                                3:49.51 ( )   5:06.34 (1:16.83)                    
  4 Snyder, Andrew W          11 Pace-MR              5:22.30    5:15.34 JO     
                  36.36     1:17.11 (40.75)     1:58.37 (41.26)     2:39.50 (41.13)
        3:19.80 (40.30)     4:00.57 (40.77)     4:39.04 (38.47)     5:15.34 (36.30)
  5 Legros, Marcel D          12 Bgnw Marlins-MR      5:18.55    5:15.43 JO     
                  33.26     1:12.27 (39.01)     1:52.24 (39.97)     2:32.33 (40.09)
        3:13.18 (40.85)     3:54.74 (41.56)     4:35.21 (40.47)     5:15.43 (40.22)
  6 LaRue, Paul V             11 MSC-MR               5:30.86    5:16.28 JO     
                  35.00     1:14.24 (39.24)     1:54.57 (40.33)     2:36.33 (41.76)
        3:17.28 (40.95)     3:58.28 (41.00)     4:38.97 (40.69)     5:16.28 (37.31)
  7 Elms, River J             11 Un-Marlins-MR        5:30.88    5:25.76 JO     
                  38.19     1:19.39 (41.20)     2:00.98 (41.59)     2:42.56 (41.58)
        3:25.29 (42.73)     4:06.35 (41.06)     4:47.43 (41.08)     5:25.76 (38.33)
  8 Zuppone, Michael L        11 Agua Swim Team-MR    5:26.95    5:27.26 JO     
                  37.40     1:18.67 (41.27)     2:00.43 (41.76)     2:41.98 (41.55)
        3:24.51 (42.53)     4:06.30 (41.79)     4:48.38 (42.08)     5:27.26 (38.88)
  9 Delfico, Nicholas         12 Un-Marlins-MR        5:32.00    5:33.82        
                  37.60     1:19.32 (41.72)     2:01.03 (41.71)     2:44.15 (43.12)
        3:27.73 (43.58)     4:11.11 (43.38)     4:53.63 (42.52)     5:33.82 (40.19)
 10 Takahashi, Shutaro        12 Marlins-CT           5:44.15    5:38.29        
                  38.58     1:21.99 (43.41)     2:05.95 (43.96)     2:49.58 (43.63)
        3:33.00 (43.42)     4:16.10 (43.10)     4:57.15 (41.05)     5:38.29 (41.14)
 11 Li, Alan                  12 FLY-MR               5:37.51    5:41.47        
                  38.57     1:21.40 (42.83)     2:05.09 (43.69)     2:50.28 (45.19)
        3:33.62 (43.34)     4:17.41 (43.79)     5:00.01 (42.60)     5:41.47 (41.46)
 12 Foo, Felix X              11 FLY-MR               5:51.34    5:59.90        
                                1:24.86 ( )                             2:57.78 ( )
                                4:30.18 ( )   5:59.90 (1:29.72)                    
 13 Pallatta, E.R. R          11 COND-MR              6:06.72    6:05.78        
                  39.45     1:25.76 (46.31)     2:13.86 (48.10)     3:01.78 (47.92)
        3:49.87 (48.09)     4:36.43 (46.56)     5:22.88 (46.45)     6:05.78 (42.90)
 14 Cazzorla, Daniel          11 FLY-MR               6:30.00    6:19.35        
                  42.03     1:27.63 (45.60)     2:15.06 (47.43)     3:04.10 (49.04)
        3:54.15 (50.05)     4:43.99 (49.84)     5:34.11 (50.12)     6:19.35 (45.24)
 15 Chang, Kevin              11 Pace-MR              8:30.00    6:21.33        
                  40.31     1:27.32 (47.01)     2:16.40 (49.08)     3:05.43 (49.03)
        3:54.61 (49.18)                             5:33.93 ( )     6:21.33 (47.40)
 
Boys 11-12 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
          35.39  ZONE
          39.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wagner, Ryan T            12 COND-MR                34.77      34.89 ZONE   
  2 Purvis, Robby J           12 Bgnw Marlins-MR        35.03      34.91 ZONE   
  3 Andjelic, Nikola          11 COND-MR                33.42      35.44 JO     
  4 LaRue, Paul V             11 MSC-MR                 37.91      36.14 JO     
  5 Nunez, John               12 Agua Swim Team-MR      36.42      36.66 JO     
  6 Stenger, Adam             12 LBA-MR                 34.95      37.47 JO     
  7 Delfico, Nicholas         12 Un-Marlins-MR          38.00      37.58 JO     
  8 Legros, Marcel D          12 Bgnw Marlins-MR        37.59      37.90 JO     
  9 Abdelrahman, Baraa        12 Agua Swim Team-MR      37.46      38.44 JO     
 10 Zhou, Luke K              12 Un-Marlins-MR          40.00      39.78 JO     
 11 Takahashi, Shutaro        12 Marlins-CT             39.85      39.93 JO     
 12 Tsuei, Andrew             12 COND-MR                38.75      40.24        
 13 Zuppone, Michael L        11 Agua Swim Team-MR      40.32      40.67        
 14 Lee, Tristen J            12 Bgnw Marlins-MR        42.23      40.94        
 15 Chang, Kevin              11 Pace-MR                41.75      41.67        
 16 Newmeyer, Daniel R        12 SSL-MR                 41.90      42.77        
 17 Jurman, Jasper N          11 Agua Swim Team-MR      42.60      43.26        
 18 Fairbanks, Scott C        11 Agua Swim Team-MR      45.41      43.63        
 19 Gilligan, Joshua G        11 Agua Swim Team-MR      44.21      44.16        
 20 Cazzorla, Daniel          11 FLY-MR                 45.08      45.79        
 21 Eber, Phillip G           12 Bscat-MR               51.07      47.31        
 22 Riskin, Johny             11 SSL-MR                 50.15      49.98        
 23 Bharat, Richard           12 FLY-MR                 51.60      53.61        
 24 Araujo, Peter             11 SSL-MR                 55.37      56.50        
 25 Witko, Mason              11 COND-MR                55.99      59.39        
 26 Schatz, Harrison S        11 COND-MR              1:01.29      59.41        
 
Boys 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        1:09.99  METS
        1:16.29  ZONE
        1:25.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Purvis, Robby J           12 Bgnw Marlins-MR      1:16.61    1:14.80 ZONE   
                  36.99     1:14.80 (37.81)                                        
  2 Andjelic, Nikola          11 COND-MR              1:11.96    1:15.14 ZONE   
                  36.13     1:15.14 (39.01)                                        
  3 Wagner, Ryan T            12 COND-MR              1:15.53    1:15.22 ZONE   
                  37.86     1:15.22 (37.36)                                        
  4 Stenger, Adam             12 LBA-MR               1:15.20    1:17.58 JO     
                  38.04     1:17.58 (39.54)                                        
  5 Elms, River J             11 Un-Marlins-MR        1:21.91    1:22.75 JO     
                  40.48     1:22.75 (42.27)                                        
  6 McKenna, Brendan W        12 Abbe Swim Team-MR    1:19.00    1:22.94 JO     
                  39.98     1:22.94 (42.96)                                        
  7 Takahashi, Shutaro        12 Marlins-CT           1:23.32    1:23.57 JO     
                  40.67     1:23.57 (42.90)                                        
  8 Benjamin, Ernst C         12 Agua Swim Team-MR    1:30.01    1:24.39 JO     
                  40.98     1:24.39 (43.41)                                        
  9 Zuppone, Michael L        11 Agua Swim Team-MR    1:23.93    1:25.45 JO     
                  41.69     1:25.45 (43.76)                                        
 10 Bradnock, Reginald        12 COND-MR              1:20.43    1:25.47 JO     
 11 Tillman, Maxim            12 Pace-MR              1:25.74    1:27.58        
                  41.89     1:27.58 (45.69)                                        
 12 Serbi, Benjamin A         11 Abbe Swim Team-MR    1:22.00    1:29.25        
                  43.82     1:29.25 (45.43)                                        
 13 Lee, Tristen J            12 Bgnw Marlins-MR      1:30.00    1:29.95        
                  44.36     1:29.95 (45.59)                                        
 14 Ramirez, Richard A        12 Agua Swim Team-MR    1:27.19    1:30.11        
                  44.68     1:30.11 (45.43)                                        
 15 Chang, Kevin              11 Pace-MR              1:28.73    1:30.50        
                  42.86     1:30.50 (47.64)                                        
 16 McBride, Justin J         12 FLY-MR               1:30.76    1:31.31        
                  44.32     1:31.31 (46.99)                                        
 17 Jurman, Jasper N          11 Agua Swim Team-MR    1:33.77    1:31.46        
                  44.77     1:31.46 (46.69)                                        
 18 Kishinevskiy, Matthew S   11 COND-MR              1:29.68    1:31.67        
                  45.22     1:31.67 (46.45)                                        
 19 Gilligan, Joshua G        11 Agua Swim Team-MR    1:34.01    1:35.60        
                  46.42     1:35.60 (49.18)                                        
 20 Newmeyer, Daniel R        12 SSL-MR               1:40.83    1:36.38        
                  46.96     1:36.38 (49.42)                                        
 21 Potenza, Bobby M          12 Bgnw Marlins-MR      1:39.14    1:41.92        
                  51.20     1:41.92 (50.72)                                        
 22 Kusakin, RC               11 Agua Swim Team-MR    1:42.49    1:44.19        
                  50.87     1:44.19 (53.32)                                        
 23 Riskin, Johny             11 SSL-MR               1:41.27    1:44.88        
 24 Araujo, Peter             11 SSL-MR               2:05.43    2:08.58        
                1:01.69   2:08.58 (1:06.89)                                        
 25 Witko, Mason              11 COND-MR              2:15.00    2:10.67        
                1:05.85   2:10.67 (1:04.82)                                        
 26 Schatz, Harrison S        11 COND-MR              2:20.00    2:14.26        
 27 Qiu, Edward               11 COND-MR              2:15.73    2:20.68        
                1:11.43   2:20.68 (1:09.25)                                        
 -- Cazzorla, Daniel          11 FLY-MR               1:40.00         DQ        
      No touch at turn
                  45.82          DQ (49.52)                                        
 -- Salazar, Matthew A        11 Abbe Swim Team-MR    1:30.00         DQ        
      Non-continuous turning action
                  45.69          DQ (47.33)                                        
 -- Blair, Graham R           11 Bgnw Marlins-MR      1:38.30         DQ        
      Non-continuous turning action
                  43.10          DQ (45.47)                                        
 
Boys 11-12 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        2:33.99  METS
        2:44.29  ZONE
        3:03.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Purvis, Robby J           12 Bgnw Marlins-MR      2:42.00    2:38.00 ZONE   
                  36.43     1:16.51 (40.08)     1:58.11 (41.60)     2:38.00 (39.89)
  2 Stenger, Adam             12 LBA-MR               2:41.04    2:44.09 ZONE   
                  39.25     1:21.52 (42.27)     2:03.79 (42.27)     2:44.09 (40.30)
  3 Andjelic, Nikola          11 COND-MR              2:36.18    2:45.30 JO     
                  38.36     1:21.21 (42.85)     2:04.08 (42.87)     2:45.30 (41.22)
  4 LaRue, Paul V             11 MSC-MR               2:43.00    2:46.12 JO     
                  39.39     1:21.72 (42.33)     2:04.49 (42.77)     2:46.12 (41.63)
  5 Delfico, Nicholas         12 Un-Marlins-MR        2:52.00    2:48.14 JO     
                  39.64     1:22.21 (42.57)     2:06.23 (44.02)     2:48.14 (41.91)
  6 Nunez, John               12 Agua Swim Team-MR    3:00.50    2:48.42 JO     
                  40.57     1:24.31 (43.74)     2:07.17 (42.86)     2:48.42 (41.25)
  7 Legros, Marcel D          12 Bgnw Marlins-MR      2:52.00    2:48.82 JO     
                  40.01     1:22.62 (42.61)     2:06.90 (44.28)     2:48.82 (41.92)
  8 Snyder, Andrew W          11 Pace-MR              2:55.00    2:49.31 JO     
                  41.21     1:24.43 (43.22)     2:09.06 (44.63)     2:49.31 (40.25)
  9 Elms, River J             11 Un-Marlins-MR        2:55.00    2:51.39 JO     
                  41.02     1:24.02 (43.00)     2:09.12 (45.10)     2:51.39 (42.27)
 10 Tsuei, Andrew             12 COND-MR              2:56.28    2:53.41 JO     
                  40.79     1:24.88 (44.09)     2:09.47 (44.59)     2:53.41 (43.94)
 11 Takahashi, Shutaro        12 Marlins-CT           2:57.95    2:55.96 JO     
                  41.71     1:26.37 (44.66)     2:11.71 (45.34)     2:55.96 (44.25)
 12 Benjamin, Ernst C         12 Agua Swim Team-MR    3:05.00    3:01.12 JO     
                  43.69     1:29.93 (46.24)     2:16.06 (46.13)     3:01.12 (45.06)
 13 Lee, Tristen J            12 Bgnw Marlins-MR      3:10.00    3:04.28        
                  43.17     1:30.95 (47.78)     2:19.65 (48.70)     3:04.28 (44.63)
 14 Pallatta, E.R. R          11 COND-MR              3:06.00    3:04.89        
                  42.60     1:29.08 (46.48)     2:18.08 (49.00)     3:04.89 (46.81)
 15 Tillman, Maxim            12 Pace-MR              3:31.39    3:05.24        
                  42.20     1:30.61 (48.41)     2:19.03 (48.42)     3:05.24 (46.21)
 16 Blair, Graham R           11 Bgnw Marlins-MR      3:17.00    3:06.71        
                  43.33     1:30.28 (46.95)     2:19.22 (48.94)     3:06.71 (47.49)
 17 Jurman, Jasper N          11 Agua Swim Team-MR    3:10.00    3:08.91        
                  45.07     1:33.45 (48.38)     2:22.22 (48.77)     3:08.91 (46.69)
 18 Mejia, David              12 LBA-MR               3:40.00    3:16.44        
                  45.50     1:36.95 (51.45)     2:27.38 (50.43)     3:16.44 (49.06)
 19 McBride, Justin J         12 FLY-MR               3:32.31    3:17.22        
                  45.97     1:36.51 (50.54)     2:27.10 (50.59)     3:17.22 (50.12)
 20 Newmeyer, Daniel R        12 SSL-MR               3:17.01    3:21.42        
                  45.82     1:40.14 (54.32)     2:34.34 (54.20)     3:21.42 (47.08)
 -- Ning, Nicholas            12 Bscat-MR             4:15.00         DQ        
      Non-continuous turning action
                  51.90     1:50.42 (58.52)     2:49.29 (58.87)                    
 
Boys 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
          39.69  ZONE
          44.59  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lin, Alex                 12 Abbe Swim Team-MR      36.00      36.56 ZONE   
  2 Andjelic, Nikola          11 COND-MR                38.25      38.31 ZONE   
  3 LaRue, Paul V             11 MSC-MR                 40.75      40.22 JO     
  4 Mejia, David              12 LBA-MR                 44.53      41.70 JO     
  5 DiGiacomo, Daniel         12 Bgnw Marlins-MR        44.22      42.20 JO     
  6 Legros, Marcel D          12 Bgnw Marlins-MR        46.16      42.27 JO     
  7 Bradnock, Reginald        12 COND-MR                43.00      42.47 JO     
  8 Kan, Kevin                12 Abbe Swim Team-MR      44.00      42.61 JO     
  9 Tsuei, Andrew             12 COND-MR                42.59      43.40 JO     
 10 luk, Arnold B             12 Abbe Swim Team-MR      41.00      43.67 JO     
 11 Foo, Felix X              11 FLY-MR                 43.19      43.96 JO     
 12 Wagner, Ryan T            12 COND-MR                43.03      44.14 JO     
 13 Massand, Dilin S          11 Agua Swim Team-MR      44.30      44.61        
 14 Benjamin, Ernst C         12 Agua Swim Team-MR      45.30      45.69        
 15 Kishinevskiy, Matthew S   11 COND-MR                48.43      46.37        
 16 Pallatta, E.R. R          11 COND-MR                46.57      47.75        
 17 Wachnik, Tony A           12 Bgnw Marlins-MR        49.00      48.00        
 18 Potenza, Bobby M          12 Bgnw Marlins-MR        50.58      51.08        
 19 Blair, Graham R           11 Bgnw Marlins-MR        54.00      51.25        
 20 Kusakin, RC               11 Agua Swim Team-MR      50.15      51.82        
 21 Eber, Phillip G           12 Bscat-MR               52.35      51.88        
 22 Newmeyer, Daniel R        12 SSL-MR                 47.01      57.79        
 23 Riskin, Johny             11 SSL-MR               1:06.60      59.50        
 24 Qiu, Edward               11 COND-MR              1:04.66    1:05.46        
 -- Araujo, Peter             11 SSL-MR               1:06.37         DQ        
 
Boys 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        1:19.99  METS
        1:27.29  ZONE
        1:36.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lin, Alex                 12 Abbe Swim Team-MR    1:17.00    1:19.06 METS   
                  36.23     1:19.06 (42.83)                                        
  2 Andjelic, Nikola          11 COND-MR              1:22.88    1:25.60 ZONE   
                  40.49     1:25.60 (45.11)                                        
  3 LaRue, Paul V             11 MSC-MR               1:27.43    1:27.40 JO     
                  42.06     1:27.40 (45.34)                                        
  4 Zhou, Luke K              12 Un-Marlins-MR        1:33.00    1:28.86 JO     
                  41.88     1:28.86 (46.98)                                        
  5 Li, Alan                  12 FLY-MR               1:34.80    1:31.87 JO     
                  43.22     1:31.87 (48.65)                                        
  6 DiGiacomo, Daniel         12 Bgnw Marlins-MR      1:33.23    1:32.30 JO     
                  44.33     1:32.30 (47.97)                                        
  7 Wagner, Ryan T            12 COND-MR              1:30.56    1:33.02 JO     
  8 Tsuei, Andrew             12 COND-MR              1:31.59    1:34.49 JO     
                  44.93     1:34.49 (49.56)                                        
  9 Snyder, Andrew W          11 Pace-MR              1:34.75    1:35.02 JO     
 10 Massand, Dilin S          11 Agua Swim Team-MR    1:38.73    1:35.85 JO     
 11 Foo, Felix X              11 FLY-MR               1:36.09    1:36.44 JO     
                  46.40     1:36.44 (50.04)                                        
 12 Kan, Kevin                12 Abbe Swim Team-MR    1:38.00    1:38.11        
                  45.13     1:38.11 (52.98)                                        
 13 Pallatta, E.R. R          11 COND-MR              1:43.81    1:45.74        
                  50.94     1:45.74 (54.80)                                        
 14 Gilligan, Joshua G        11 Agua Swim Team-MR    1:46.45    1:52.98        
                  54.58     1:52.98 (58.40)                                        
 15 Fairbanks, Scott C        11 Agua Swim Team-MR    1:52.53    1:53.29        
                  56.27     1:53.29 (57.02)                                        
 16 Lee, Tristen J            12 Bgnw Marlins-MR      1:58.95    1:54.55        
                  54.60     1:54.55 (59.95)                                        
 17 Eber, Phillip G           12 Bscat-MR             1:57.09    1:57.43        
                  56.83   1:57.43 (1:00.60)                                        
 18 Bharat, Richard           12 FLY-MR               2:04.53    2:07.26        
 19 Riskin, Johny             11 SSL-MR               2:11.64    2:13.91        
                1:05.19   2:13.91 (1:08.72)                                        
 20 Araujo, Peter             11 SSL-MR               2:17.63    2:14.90        
                1:06.09   2:14.90 (1:08.81)                                        
 21 Qiu, Edward               11 COND-MR              2:21.68    2:21.21        
                1:11.07   2:21.21 (1:10.14)                                        
 -- Benjamin, Ernst C         12 Agua Swim Team-MR    1:39.18         DQ        
      Alternating Kick
                  48.11          DQ (51.42)                                        
 -- Jurman, Jasper N          11 Agua Swim Team-MR    1:50.08         DQ        
      Non-simultaneous arms
                  53.87        DQ (1:00.57)                                        
 
Boys 11-12 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        2:52.99  METS
        3:08.19  ZONE
        3:27.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lin, Alex                 12 Abbe Swim Team-MR    2:48.00    2:49.87 METS   
                  38.23     1:22.28 (44.05)     2:05.60 (43.32)     2:49.87 (44.27)
  2 LaRue, Paul V             11 MSC-MR               3:06.01    3:02.54 ZONE   
                  41.53     1:28.37 (46.84)     2:15.74 (47.37)     3:02.54 (46.80)
  3 Tsuei, Andrew             12 COND-MR              3:15.20    3:17.93 JO     
                  45.82     1:36.37 (50.55)     2:27.79 (51.42)     3:17.93 (50.14)
  4 Kan, Kevin                12 Abbe Swim Team-MR    3:12.00    3:20.62 JO     
                  46.74     1:38.07 (51.33)     2:31.01 (52.94)     3:20.62 (49.61)
  5 Li, Alan                  12 FLY-MR               3:20.07    3:21.75 JO     
                  46.51     1:36.86 (50.35)     2:29.59 (52.73)     3:21.75 (52.16)
  6 Mejia, David              12 LBA-MR               3:30.00    3:28.21        
                  46.11     1:38.74 (52.63)     2:32.72 (53.98)     3:28.21 (55.49)
  7 luk, Arnold B             12 Abbe Swim Team-MR    3:12.00    3:29.10        
                  46.93     1:40.55 (53.62)     2:34.25 (53.70)     3:29.10 (54.85)
  8 Benjamin, Ernst C         12 Agua Swim Team-MR    3:40.27    3:37.46        
                  49.42     1:43.33 (53.91)     2:41.14 (57.81)     3:37.46 (56.32)
 
Boys 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
          33.29  ZONE
          37.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nunez, John               12 Agua Swim Team-MR      32.97      32.78 ZONE   
  2 Purvis, Robby J           12 Bgnw Marlins-MR        33.91      32.92 ZONE   
  3 Andjelic, Nikola          11 COND-MR                34.22      32.95 ZONE   
  4 Stenger, Adam             12 LBA-MR                 32.71      33.01 ZONE   
  5 Legros, Marcel D          12 Bgnw Marlins-MR        35.06      33.95 JO     
  6 DiGiacomo, Daniel         12 Bgnw Marlins-MR        34.12      34.14 JO     
  7 Snyder, Andrew W          11 Pace-MR                36.51      34.64 JO     
  8 Elms, River J             11 Un-Marlins-MR          35.86      35.65 JO     
  9 Abdelrahman, Baraa        12 Agua Swim Team-MR      35.20      36.10 JO     
 10 Li, Alan                  12 FLY-MR                 36.93      36.13 JO     
 11 Hamilton, Tyshaun D       11 Abbe Swim Team-MR      35.00      37.08 JO     
 12 Massand, Dilin S          11 Agua Swim Team-MR      39.63      38.97        
 13 Takahashi, Shutaro        12 Marlins-CT             39.66      39.04        
 14 Foo, Felix X              11 FLY-MR                 38.05      39.07        
 15 Kishinevskiy, Matthew S   11 COND-MR                38.43      39.24        
 16 Blair, Graham R           11 Bgnw Marlins-MR        49.78      39.79        
 17 Tillman, Maxim            12 Pace-MR                39.52      39.95        
 18 Lee, Tristen J            12 Bgnw Marlins-MR        41.86      40.27        
 19 Potenza, Bobby M          12 Bgnw Marlins-MR        42.00      40.36        
 20 luk, Arnold B             12 Abbe Swim Team-MR      39.00      40.84        
 21 Jurman, Jasper N          11 Agua Swim Team-MR      41.91      41.12        
 22 McBride, Justin J         12 FLY-MR                 39.36      41.55        
 23 Cazzorla, Daniel          11 FLY-MR                 40.79      43.03        
 24 Gilligan, Joshua G        11 Agua Swim Team-MR      43.90      43.82        
 25 Wachnik, Tony A           12 Bgnw Marlins-MR        42.90      44.34        
 26 Ramirez, Richard A        12 Agua Swim Team-MR      42.51      44.71        
 27 Pallatta, E.R. R          11 COND-MR                41.27      44.84        
 28 Chang, Kevin              11 Pace-MR                45.67      46.04        
 29 Newmeyer, Daniel R        12 SSL-MR                 46.29      46.45        
 30 Riskin, Johny             11 SSL-MR                 58.63      54.68        
 31 Eber, Phillip G           12 Bscat-MR               50.00      59.16        
 32 Schatz, Harrison S        11 COND-MR              1:08.03    1:03.37        
 33 Witko, Mason              11 COND-MR              1:14.17    1:04.68        
 -- Araujo, Peter             11 SSL-MR               1:01.01         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Boys 11-12 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        1:05.99  METS
        1:14.89  ZONE
        1:25.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wagner, Ryan T            12 COND-MR              1:09.59    1:12.38 ZONE   
                  34.60     1:12.38 (37.78)                                        
  2 Stenger, Adam             12 LBA-MR               1:10.85    1:12.87 ZONE   
                  34.64     1:12.87 (38.23)                                        
  3 Purvis, Robby J           12 Bgnw Marlins-MR      1:17.74    1:15.42 JO     
                  35.43     1:15.42 (39.99)                                        
  4 DiGiacomo, Daniel         12 Bgnw Marlins-MR      1:16.96    1:16.50 JO     
                  36.50     1:16.50 (40.00)                                        
  5 Legros, Marcel D          12 Bgnw Marlins-MR      1:19.56    1:18.29 JO     
                  36.97     1:18.29 (41.32)                                        
  6 Snyder, Andrew W          11 Pace-MR              1:25.39    1:18.75 JO     
                  38.20     1:18.75 (40.55)                                        
  7 Elms, River J             11 Un-Marlins-MR        1:20.23    1:20.60 JO     
                  37.72     1:20.60 (42.88)                                        
  8 LaRue, Paul V             11 MSC-MR               1:40.31    1:22.70 JO     
                  38.56     1:22.70 (44.14)                                        
  9 Tsuei, Andrew             12 COND-MR              1:24.81    1:24.57 JO     
                  39.32     1:24.57 (45.25)                                        
  9 Delfico, Nicholas         12 Un-Marlins-MR        1:24.00    1:24.57 JO     
                  37.85     1:24.57 (46.72)                                        
 11 Massand, Dilin S          11 Agua Swim Team-MR    1:27.10    1:25.32 JO     
                  40.75     1:25.32 (44.57)                                        
 12 Zhou, Luke K              12 Un-Marlins-MR        1:30.00    1:27.05        
                  39.56     1:27.05 (47.49)                                        
 13 McCarthy, Michael         11 LBA-MR               1:32.36    1:27.46        
                  40.40     1:27.46 (47.06)                                        
 14 Li, Alan                  12 FLY-MR               1:29.58    1:28.38        
                  40.78     1:28.38 (47.60)                                        
 15 Tillman, Maxim            12 Pace-MR              1:32.04    1:28.49        
                  40.00     1:28.49 (48.49)                                        
 16 Foo, Felix X              11 FLY-MR               1:29.44    1:30.94        
                  43.60     1:30.94 (47.34)                                        
 17 Blair, Graham R           11 Bgnw Marlins-MR      1:34.67    1:31.48        
                  42.32     1:31.48 (49.16)                                        
 18 Potenza, Bobby M          12 Bgnw Marlins-MR      1:32.00    1:31.71        
                  43.50     1:31.71 (48.21)                                        
 19 Kishinevskiy, Matthew S   11 COND-MR              1:34.04    1:32.37        
                  44.07     1:32.37 (48.30)                                        
 20 Jurman, Jasper N          11 Agua Swim Team-MR    1:36.37    1:34.02        
                  45.46     1:34.02 (48.56)                                        
 21 Zuppone, Michael L        11 Agua Swim Team-MR    1:30.62    1:35.33        
                  45.75     1:35.33 (49.58)                                        
 22 Lee, Tristen J            12 Bgnw Marlins-MR      1:32.00    1:35.46        
                  43.07     1:35.46 (52.39)                                        
 23 Wachnik, Tony A           12 Bgnw Marlins-MR      1:50.34    1:40.16        
                  45.40     1:40.16 (54.76)                                        
 24 Gilligan, Joshua G        11 Agua Swim Team-MR    1:41.42    1:47.58        
 25 Newmeyer, Daniel R        12 SSL-MR               1:37.01    1:48.95        
                  47.03   1:48.95 (1:01.92)                                        
 26 Pallatta, E.R. R          11 COND-MR              1:42.49    1:51.59        
                  46.71   1:51.59 (1:04.88)                                        
 27 Kusakin, RC               11 Agua Swim Team-MR    1:45.00    1:55.58        
                  51.99   1:55.58 (1:03.59)                                        
 28 Riskin, Johny             11 SSL-MR               1:57.02    2:11.42        
                  56.88   2:11.42 (1:14.54)                                        
 29 Araujo, Peter             11 SSL-MR               2:01.01    2:18.85        
                1:02.72   2:18.85 (1:16.13)                                        
 -- Chang, Kevin              11 Pace-MR              1:45.26         DQ        
                  49.17        DQ (1:00.32)                                        
 
Boys 11-12 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        2:36.99  METS
        2:44.39  ZONE
        3:03.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wagner, Ryan T            12 COND-MR              2:32.51    2:42.16 ZONE   
                  36.21     1:19.01 (42.80)     2:02.79 (43.78)     2:42.16 (39.37)
  2 Stenger, Adam             12 LBA-MR               2:39.32    2:44.44 JO     
                                1:17.69 ( )   2:44.44 (1:26.75)                    
  3 Nunez, John               12 Agua Swim Team-MR    2:37.27    2:45.38 JO     
                  36.80     1:20.80 (44.00)     2:02.76 (41.96)     2:45.38 (42.62)
  4 Massand, Dilin S          11 Agua Swim Team-MR    3:15.47    3:08.34        
                  44.40     1:32.38 (47.98)     2:22.09 (49.71)     3:08.34 (46.25)
  5 Elms, River J             11 Un-Marlins-MR        2:58.00    3:08.35        
                  40.86     1:29.33 (48.47)     2:20.47 (51.14)     3:08.35 (47.88)
  6 Benjamin, Ernst C         12 Agua Swim Team-MR    3:13.92    3:18.17        
                  40.80     1:31.09 (50.29)     2:25.90 (54.81)     3:18.17 (52.27)
 -- Abdelrahman, Baraa        12 Agua Swim Team-MR    2:29.00         DQ        
      Alternating Kick
                  39.45     1:29.69 (50.24)     2:22.70 (53.01)          DQ (54.72)
 
Boys 11-12 200 LC Meter IM
===============================================================================
        2:29.99  METS
        2:43.49  ZONE
        3:02.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lin, Alex                 12 Abbe Swim Team-MR    2:30.00    2:38.32 ZONE   
                  33.19     1:14.76 (41.57)     2:00.24 (45.48)     2:38.32 (38.08)
  2 Nunez, John               12 Agua Swim Team-MR    2:42.93    2:41.10 ZONE   
                  35.10     1:18.74 (43.64)     2:07.94 (49.20)     2:41.10 (33.16)
  3 Andjelic, Nikola          11 COND-MR              2:37.90    2:42.11 ZONE   
                  35.41     1:17.85 (42.44)     2:03.83 (45.98)     2:42.11 (38.28)
  4 DiGiacomo, Daniel         12 Bgnw Marlins-MR      2:41.16    2:42.14 ZONE   
                  36.18     1:18.13 (41.95)     2:07.28 (49.15)     2:42.14 (34.86)
  5 Wagner, Ryan T            12 COND-MR              2:36.30    2:46.66 JO     
                  34.29     1:17.35 (43.06)     2:08.57 (51.22)     2:46.66 (38.09)
  6 LaRue, Paul V             11 MSC-MR               3:01.06    2:47.66 JO     
                  36.53     1:20.32 (43.79)     2:08.28 (47.96)     2:47.66 (39.38)
  7 Elms, River J             11 Un-Marlins-MR        2:57.45    2:52.79 JO     
                  38.15     1:21.57 (43.42)     2:13.63 (52.06)     2:52.79 (39.16)
  8 Zhou, Luke K              12 Un-Marlins-MR        3:24.00    2:56.64 JO     
                  38.87     1:26.95 (48.08)     2:16.21 (49.26)     2:56.64 (40.43)
  9 Benjamin, Ernst C         12 Agua Swim Team-MR    3:04.00    2:57.44 JO     
                  39.17     1:24.36 (45.19)     2:19.48 (55.12)     2:57.44 (37.96)
 10 Takahashi, Shutaro        12 Marlins-CT           3:02.46    2:58.28 JO     
                  39.83     1:23.76 (43.93)     2:18.78 (55.02)     2:58.28 (39.50)
 11 Li, Alan                  12 FLY-MR               2:59.96    2:59.79 JO     
                  40.85     1:28.03 (47.18)     2:19.74 (51.71)     2:59.79 (40.05)
 12 Wachnik, Tony A           12 Bgnw Marlins-MR      3:20.00    3:01.14 JO     
                  42.25     1:29.09 (46.84)     2:22.70 (53.61)     3:01.14 (38.44)
 13 Foo, Felix X              11 FLY-MR               3:01.95    3:03.29        
                  40.56     1:30.98 (50.42)     2:22.40 (51.42)     3:03.29 (40.89)
 14 luk, Arnold B             12 Abbe Swim Team-MR    3:00.00    3:04.46        
                  42.74     1:29.24 (46.50)     2:22.67 (53.43)     3:04.46 (41.79)
 15 Massand, Dilin S          11 Agua Swim Team-MR    3:14.56    3:04.51        
                  41.40     1:32.94 (51.54)     2:25.44 (52.50)     3:04.51 (39.07)
 16 Zuppone, Michael L        11 Agua Swim Team-MR    3:07.38    3:05.64        
                  44.01     1:29.68 (45.67)     2:27.86 (58.18)     3:05.64 (37.78)
 17 Kishinevskiy, Matthew S   11 COND-MR              3:10.00    3:13.21        
                  40.50     1:30.14 (49.64)     2:29.08 (58.94)     3:13.21 (44.13)
 18 Mejia, David              12 LBA-MR               3:13.11    3:14.20        
                  46.68     1:37.32 (50.64)     2:28.85 (51.53)     3:14.20 (45.35)
 19 Potenza, Bobby M          12 Bgnw Marlins-MR      3:31.65    3:19.33        
                  43.96     1:33.86 (49.90)   2:36.23 (1:02.37)     3:19.33 (43.10)
 20 Cazzorla, Daniel          11 FLY-MR               3:20.00    3:20.58        
                  46.26     1:38.19 (51.93)     2:36.53 (58.34)     3:20.58 (44.05)
 21 McCarthy, Michael         11 LBA-MR               3:45.00    3:20.85        
                  41.42     1:35.12 (53.70)   2:36.92 (1:01.80)     3:20.85 (43.93)
 22 Gilligan, Joshua G        11 Agua Swim Team-MR    3:19.74    3:20.86        
                  45.50     1:38.52 (53.02)   2:38.72 (1:00.20)     3:20.86 (42.14)
 23 Chang, Kevin              11 Pace-MR              3:26.17    3:26.18        
                  47.46     1:35.70 (48.24)   2:39.59 (1:03.89)     3:26.18 (46.59)
 24 Kusakin, RC               11 Agua Swim Team-MR    3:27.51    3:27.90        
                  47.87     1:42.10 (54.23)     2:42.03 (59.93)     3:27.90 (45.87)
 25 McBride, Justin J         12 FLY-MR               3:22.33    3:34.29        
                  46.76     1:38.85 (52.09)   2:47.23 (1:08.38)     3:34.29 (47.06)
 26 Eber, Phillip G           12 Bscat-MR             3:50.00    3:53.45        
                3:02.22     3:55.29 (53.07)         3:53.45 ( )                    
 27 Riskin, Johny             11 SSL-MR               4:08.03    3:56.32        
                  52.98     1:50.56 (57.58)   3:02.23 (1:11.67)     3:56.32 (54.09)
 
Boys 11-12 400 LC Meter IM
===============================================================================
        5:21.99  METS
        6:25.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nunez, John               12 Agua Swim Team-MR    5:33.32    5:43.62 JO     
                  37.21     1:21.02 (43.81)     2:07.27 (46.25)     2:51.90 (44.63)
        3:43.24 (51.34)     4:35.32 (52.08)     5:10.70 (35.38)     5:43.62 (32.92)
  2 Stenger, Adam             12 LBA-MR               5:53.40    5:44.04 JO     
                  36.93     1:22.02 (45.09)     2:06.67 (44.65)     2:50.60 (43.93)
        3:40.33 (49.73)     4:30.57 (50.24)     5:08.91 (38.34)     5:44.04 (35.13)
  3 Wagner, Ryan T            12 COND-MR                   NT    5:54.12 JO     
                  36.18     1:17.46 (41.28)     2:04.72 (47.26)     2:50.01 (45.29)
        3:42.56 (52.55)     4:35.17 (52.61)     5:17.76 (42.59)     5:54.12 (36.36)
  4 Snyder, Andrew W          11 Pace-MR              6:03.35    5:54.38 JO     
                                  11.49 ( )       37.76 (26.27)     1:22.85 (45.09)
        2:10.68 (47.83)     2:56.06 (45.38)     3:47.80 (51.74)   5:54.38 (2:06.58)
  5 Abdelrahman, Baraa        12 Agua Swim Team-MR    6:03.65    6:14.71 JO     
                  39.92     1:30.07 (50.15)     2:17.47 (47.40)     3:06.79 (49.32)
        3:59.06 (52.27)     4:52.60 (53.54)     5:34.35 (41.75)     6:14.71 (40.36)
  6 Massand, Dilin S          11 Agua Swim Team-MR    6:31.34    6:24.34 JO     
                  42.05     1:31.10 (49.05)     2:24.69 (53.59)     3:16.46 (51.77)
                                5:03.39 ( )     5:45.75 (42.36)     6:24.34 (38.59)
  7 Zuppone, Michael L        11 Agua Swim Team-MR    6:44.78    6:30.80        
                  46.20     1:37.97 (51.77)     2:26.91 (48.94)     3:14.01 (47.10)
        4:12.04 (58.03)     5:08.67 (56.63)     5:51.31 (42.64)     6:30.80 (39.49)
 
Boys 11-12 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Condors-MR  'A'                                   2:04.61    2:06.59        
                  26.51     1:01.26 (34.75)     1:34.20 (32.94)     2:06.59 (32.39)
  2 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'            2:09.07    2:15.77        
                  28.89     1:08.81 (39.92)     1:55.71 (46.90)     2:15.77 (20.06)
  3 Flushing YMCA-MR  'A'                             2:20.80    2:24.61        
                  34.01     1:12.20 (38.19)     1:57.23 (45.03)     2:24.61 (27.38)
 
Boys 11-12 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Condors-MR  'A'                                   4:35.88    4:34.29        
                  30.92   1:04.88 (1:04.88)                         1:20.59 (15.71)
        1:37.76 (17.17)     1:42.67 (22.08)   4:34.29 (2:51.62)                    
  2 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'            4:40.03    4:38.14        
                  30.92   1:04.69 (1:04.69)     1:40.27 (35.58)   2:18.96 (1:14.27)
                            2:37.72 (18.76)     2:51.53 (13.81)   4:38.14 (2:00.42)
  3 Abbe Clubhouse Swim Team-MR  'A'                  4:50.00    4:53.20        
                  31.02   1:04.59 (1:04.59)                         1:20.55 (15.96)
        1:38.73 (18.18)     2:18.18 (57.63)   4:09.46 (1:51.28)   4:53.20 (2:35.02)
  4 Flushing YMCA-MR  'A'                             5:10.83    5:23.13        
                  37.81   1:18.61 (1:18.61)                         1:34.20 (15.59)
        1:56.79 (22.59)   2:41.38 (1:07.18)   4:41.93 (2:00.55)   5:23.13 (2:41.75)
  5 Condors-MR  'B'                                   5:40.58    6:30.38        
                  34.89   1:15.17 (1:15.17)     1:50.36 (35.19)   2:44.60 (1:29.43)
        3:25.81 (41.21)   4:28.29 (1:43.69)   6:30.38 (2:02.09)                    
 
Boys 11-12 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Condors-MR  'A'                                   2:16.98    2:22.89        
                  35.13     1:19.30 (44.17)     1:50.60 (31.30)     2:22.89 (32.29)
  2 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'            2:29.20    2:28.03        
                  37.18     1:22.57 (45.39)     1:42.43 (19.86)     2:28.03 (45.60)
  3 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'            2:35.63    2:47.65        
                  38.38     1:32.11 (53.73)   2:37.42 (1:05.31)     2:47.65 (10.23)
  4 Flushing YMCA-MR  'A'                             2:38.91    2:53.17        
                  51.27     1:30.22 (38.95)     2:07.63 (37.41)     2:53.17 (45.54)
 
Boys 11-12 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Condors-MR  'A'                                   5:03.85    5:20.10        
                  40.55   1:26.06 (1:26.06)     2:07.08 (41.02)   2:53.15 (1:27.09)
                            3:09.65 (16.50)     3:29.85 (20.20)   5:20.10 (2:10.45)
  2 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'            5:21.85    5:21.25        
                  42.92   1:25.90 (1:25.90)     2:11.24 (45.34)   3:00.02 (1:34.12)
        3:33.49 (33.47)   4:12.17 (1:12.15)     4:45.19 (33.02)   5:21.25 (1:09.08)
  3 Flushing YMCA-MR  'A'                             6:01.33    6:04.53        
                  44.46   1:33.04 (1:33.04)     2:17.53 (44.49)   3:08.34 (1:35.30)
        3:51.27 (42.93)   4:39.51 (1:31.17)     5:18.19 (38.68)   6:04.53 (1:25.02)
 
Boys 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          25.49  SECT
          27.49  METS
          27.69  ZONE
          30.19  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shields, Brandon          14 UNCON-MR               27.44      27.33 METS   
  2 Tesser, Josh D            14 Bgnw Marlins-MR        27.01      27.44 METS   
  3 Alderson, Ryan P          14 MSC-MR                 27.76      27.72 JO     
  4 Carlino, Keith A          14 MSC-MR                 27.98      28.10 JO     
  5 Zhan, Edmund              13 FLY-MR                 29.89      28.50 JO     
  6 Schaub, Kevin F           14 COND-MR                26.77      28.56 JO     
  7 Cho, Steven               13 SSL-MR                 29.07      28.68 JO     
  8 Lin, Kevin                14 Agua Swim Team-MR      28.81      28.72 JO     
  9 Gonzalez, Adriel A        14 Abbe Swim Team-MR      29.00      29.22 JO     
 10 Chow, Kevin               14 Abbe Swim Team-MR      28.90      29.33 JO     
 11 Sherman, Sammy I          14 Agua Swim Team-MR      30.15      29.37 JO     
 12 Garcia, Andrew N          13 SSL-MR                 29.75      29.60 JO     
 13 Li, Kytoh                 14 Abbe Swim Team-MR      29.00      29.62 JO     
 14 Giraldo, Mateo            13 FLY-MR                 30.56      29.91 JO     
 15 Yeo, Maxwell Z            14 Agua Swim Team-MR      29.29      30.04 JO     
 16 Miou, Eric                13 Abbe Swim Team-MR      29.00      30.21        
 17 Romero, Rodrigo           13 COND-MR                30.84      30.28        
 18 Baudinet, Michael C       13 Bgnw Marlins-MR        30.49      30.46        
 19 Gallagher, Jasper H       14 SSL-MR                 29.75      30.48        
 20 Hackett, Liam R           13 Bgnw Marlins-MR        30.93      30.62        
 21 Goldstein, Jonathan F     14 Agua Swim Team-MR      31.54      30.85        
 22 Scandura, Anthony F       13 FLY-MR                 30.48      31.00        
 23 Furey, James K            13 COND-MR                31.10      31.03        
 24 Hanson, Matthew E         14 COND-MR                31.66      31.10        
 25 Zagorodniy, Igor          13 Agua Swim Team-MR      31.05      31.14        
 26 Cocuy, Bryan              13 Abbe Swim Team-MR      31.00      31.17        
 27 Reece, Chen I             14 Agua Swim Team-MR      31.77      31.65        
 28 Reyes, Christopher        13 FLY-MR                 32.01      31.83        
 29 Farrell, Colin            13 COND-MR                32.15      32.12        
 30 McLaughlin, James J       14 Bgnw Marlins-MR        32.01      32.20        
 31 Shapira, Tomer L          13 COND-MR                33.79      32.33        
 32 Perez, Louis M            13 SSL-MR                 33.83      33.25        
 33 Chu, Steven               14 FLY-MR                 34.43      34.29        
 34 Zhang, Timmy              13 Bscat-MR               40.93      36.16        
 35 Lin, Michael K            13 Bscat-MR               39.42      37.27        
 36 Vecchione, Anthony J      13 SSL-MR                 37.74      37.74        
 
Boys 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          55.99  SECT
          59.99  METS
        1:00.09  ZONE
        1:05.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shields, Brandon          14 UNCON-MR               58.45      59.64 METS   
                  29.18       59.64 (30.46)                                        
  2 Alderson, Ryan P          14 MSC-MR               1:00.49      59.72 METS   
  3 Tesser, Josh D            14 Bgnw Marlins-MR        59.28    1:00.60 JO     
                  29.48     1:00.60 (31.12)                                        
  4 Lin, Kevin                14 Agua Swim Team-MR    1:00.83    1:00.66 JO     
  5 Farm, Eric R              14 COND-MR              1:01.07    1:00.83 JO     
                  29.41     1:00.83 (31.42)                                        
  6 Taskindoust, Rod          14 COND-MR              1:02.37    1:01.73 JO     
                  30.53     1:01.73 (31.20)                                        
  7 Carlino, Keith A          14 MSC-MR               1:04.08    1:02.13 JO     
                  29.16     1:02.13 (32.97)                                        
  8 Zhan, Edmund              13 FLY-MR               1:04.61    1:03.44 JO     
                  30.87     1:03.44 (32.57)                                        
  9 Koenigsberger, Stephan    14 Agua Swim Team-MR    1:05.36    1:04.39 JO     
                  31.24     1:04.39 (33.15)                                        
 10 Rueda, Diego C            14 Agua Swim Team-MR    1:04.36    1:04.56 JO     
 11 Li, Kytoh                 14 Abbe Swim Team-MR    1:04.00    1:05.25 JO     
 12 Chow, Kevin               14 Abbe Swim Team-MR    1:04.00    1:05.28 JO     
                  31.08     1:05.28 (34.20)                                        
 13 Fein, Sam B               14 COND-MR              1:06.05    1:06.66        
 14 Romero, Rodrigo           13 COND-MR              1:09.00    1:06.75        
 15 Cho, Steven               13 SSL-MR               1:08.03    1:06.90        
 16 Sherman, Sammy I          14 Agua Swim Team-MR    1:03.22    1:07.19        
 17 WU, George                14 FLY-MR               1:08.95    1:07.21        
 18 Gallagher, Jasper H       14 SSL-MR               1:06.20    1:07.82        
 19 Miou, Eric                13 Abbe Swim Team-MR    1:05.00    1:08.16        
                  32.25     1:08.16 (35.91)                                        
 20 Schaub, Kevin F           14 COND-MR              1:03.73    1:08.33        
                  31.72     1:08.33 (36.61)                                        
 21 Hackett, Liam R           13 Bgnw Marlins-MR      1:08.85    1:08.47        
                  31.91     1:08.47 (36.56)                                        
 22 Hanson, Matthew E         14 COND-MR              1:07.88    1:08.54        
                  33.38     1:08.54 (35.16)                                        
 23 Carey, C.J.               14 Bscat-MR             1:16.51    1:09.13        
                  31.71     1:09.13 (37.42)                                        
 24 Furey, James K            13 COND-MR              1:08.24    1:10.21        
                  33.24     1:10.21 (36.97)                                        
 25 Goldstein, Jonathan F     14 Agua Swim Team-MR    1:06.62    1:10.32        
 26 McLaughlin, James J       14 Bgnw Marlins-MR      1:10.84    1:10.47        
 27 Cooper, Ian A             13 Bgnw Marlins-MR      1:10.07    1:12.03        
                  33.96     1:12.03 (38.07)                                        
 28 Shapira, Tomer L          13 COND-MR              1:11.44    1:13.31        
                  35.07     1:13.31 (38.24)                                        
 29 Araujo, Kevin A           13 SSL-MR               1:12.87    1:15.34        
 30 Perez, Louis M            13 SSL-MR               1:17.36    1:15.62        
 31 Foti, Christian           13 Bscat-MR             1:15.96    1:18.02        
                  36.05     1:18.02 (41.97)                                        
 32 Chu, Steven               14 FLY-MR               1:23.25    1:23.59        
 33 Vecchione, Anthony J      13 SSL-MR               1:40.20    1:26.05        
                  38.29     1:26.05 (47.76)                                        
 -- Bharat, Ryan              14 FLY-MR               1:07.12         DQ        
 
Boys 13-14 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        2:01.69  SECT
        2:10.99  METS
        2:11.89  ZONE
        2:25.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shields, Brandon          14 UNCON-MR             2:04.62    2:09.21 METS   
                  29.67     1:02.49 (32.82)     1:36.22 (33.73)     2:09.21 (32.99)
  2 Farm, Eric R              14 COND-MR              2:07.29    2:09.65 METS   
                  29.91     1:02.85 (32.94)     1:36.14 (33.29)     2:09.65 (33.51)
  3 Alderson, Ryan P          14 MSC-MR               2:10.15    2:10.71 METS   
                                  11.03 ( )       29.95 (18.92)   2:10.71 (1:40.76)
  4 Taskindoust, Rod          14 COND-MR              2:15.12    2:12.93 JO     
                  31.45     1:04.42 (32.97)     1:39.20 (34.78)     2:12.93 (33.73)
  5 Rueda, Diego C            14 Agua Swim Team-MR    2:12.60    2:14.46 JO     
                  31.68     1:05.43 (33.75)     1:40.46 (35.03)     2:14.46 (34.00)
  6 Tesser, Josh D            14 Bgnw Marlins-MR      2:12.89    2:14.76 JO     
                                  11.71 ( )       30.96 (19.25)   2:14.76 (1:43.80)
  7 Lin, Kevin                14 Agua Swim Team-MR    2:11.30    2:14.86 JO     
                  31.17     1:05.55 (34.38)     1:41.75 (36.20)     2:14.86 (33.11)
  8 Sherman, Sammy I          14 Agua Swim Team-MR    2:16.33    2:16.20 JO     
                  32.22     1:07.19 (34.97)     1:42.58 (35.39)     2:16.20 (33.62)
  9 Carlino, Keith A          14 MSC-MR               2:23.06    2:17.03 JO     
                  30.54     1:05.65 (35.11)     1:41.91 (36.26)     2:17.03 (35.12)
 10 Koenigsberger, Stephan    14 Agua Swim Team-MR    2:21.51    2:18.73 JO     
                  31.34     1:07.10 (35.76)     1:43.36 (36.26)     2:18.73 (35.37)
 11 Zhan, Edmund              13 FLY-MR               2:22.77    2:20.89 JO     
                  32.49     1:07.85 (35.36)     1:44.70 (36.85)     2:20.89 (36.19)
 12 Yeo, Maxwell Z            14 Agua Swim Team-MR    2:17.71    2:20.94 JO     
                  32.29     1:07.87 (35.58)     1:45.41 (37.54)     2:20.94 (35.53)
 13 Schaub, Kevin F           14 COND-MR              2:15.31    2:21.56 JO     
                  31.21     1:06.57 (35.36)     1:43.88 (37.31)     2:21.56 (37.68)
 14 Li, Kytoh                 14 Abbe Swim Team-MR    2:25.00    2:24.71 JO     
                  32.94     1:10.43 (37.49)     1:48.84 (38.41)     2:24.71 (35.87)
 15 Chow, Kevin               14 Abbe Swim Team-MR    2:26.00    2:25.11 JO     
                  31.29     1:08.29 (37.00)     1:47.20 (38.91)     2:25.11 (37.91)
 16 Gallagher, Jasper H       14 SSL-MR               2:23.10    2:26.27        
                  34.05     1:10.81 (36.76)     1:49.70 (38.89)     2:26.27 (36.57)
 17 Zagorodniy, Igor          13 Agua Swim Team-MR    2:23.97    2:26.33        
                  33.39     1:10.67 (37.28)     1:48.96 (38.29)     2:26.33 (37.37)
 18 Hanson, Matthew E         14 COND-MR              2:28.19    2:26.49        
                  33.49     1:10.47 (36.98)     1:48.98 (38.51)     2:26.49 (37.51)
 19 Romero, Rodrigo           13 COND-MR              2:32.96    2:26.97        
                  32.01     1:08.83 (36.82)     1:48.31 (39.48)     2:26.97 (38.66)
 20 McLaughlin, James J       14 Bgnw Marlins-MR      2:30.18    2:27.15        
                                  10.17 ( )       33.49 (23.32)   2:27.15 (1:53.66)
 21 Reece, Chen I             14 Agua Swim Team-MR    2:27.84    2:27.99        
                  33.10     1:11.27 (38.17)     1:50.53 (39.26)     2:27.99 (37.46)
 22 Garcia, Andrew N          13 SSL-MR               2:27.11    2:28.52        
                  34.47     1:12.92 (38.45)     1:51.75 (38.83)     2:28.52 (36.77)
 23 Fein, Sam B               14 COND-MR              2:30.61    2:29.30        
                  33.18     1:09.92 (36.74)     1:49.47 (39.55)     2:29.30 (39.83)
 24 Carey, C.J.               14 Bscat-MR             2:36.49    2:30.73        
                  35.42     1:13.96 (38.54)     1:54.34 (40.38)     2:30.73 (36.39)
 25 Hackett, Liam R           13 Bgnw Marlins-MR      2:37.41    2:32.16        
                  33.35     1:12.40 (39.05)     1:52.48 (40.08)     2:32.16 (39.68)
 26 Shapira, Tomer L          13 COND-MR              2:38.05    2:33.21        
                  34.59     1:13.59 (39.00)     1:54.47 (40.88)     2:33.21 (38.74)
 27 Reyes, Christopher        13 FLY-MR               2:35.95    2:33.79        
                  34.95     1:13.71 (38.76)     1:53.78 (40.07)     2:33.79 (40.01)
 28 Goldstein, Jonathan F     14 Agua Swim Team-MR    2:26.03    2:34.90        
                                  10.15 ( )       36.02 (25.87)   2:34.90 (1:58.88)
 29 Araujo, Kevin A           13 SSL-MR               2:33.77    2:36.34        
                  35.36     1:16.40 (41.04)     1:58.94 (42.54)     2:36.34 (37.40)
 30 Cho, Steven               13 SSL-MR               2:50.21    2:37.02        
                  34.13     1:13.89 (39.76)     1:56.58 (42.69)     2:37.02 (40.44)
 31 Cooper, Ian A             13 Bgnw Marlins-MR      2:34.96    2:37.24        
                  35.18     1:15.77 (40.59)     1:57.72 (41.95)     2:37.24 (39.52)
 32 Scandura, Anthony F       13 FLY-MR               2:37.07    2:37.28        
                                1:16.62 ( )     1:56.62 (40.00)     2:37.28 (40.66)
 33 Farrell, Colin            13 COND-MR              2:57.95    2:42.82        
                  36.38     1:18.50 (42.12)     2:01.94 (43.44)     2:42.82 (40.88)
 34 Foti, Christian           13 Bscat-MR             2:44.77    2:44.76        
                  36.17     1:18.07 (41.90)     2:01.92 (43.85)     2:44.76 (42.84)
 35 Perez, Louis M            13 SSL-MR               2:51.72    2:50.20        
                  36.80     1:20.16 (43.36)     2:07.53 (47.37)     2:50.20 (42.67)
 36 Vecchione, Anthony J      13 SSL-MR               3:21.71    3:08.49        
                                  10.79 ( )       41.27 (30.48)   3:08.49 (2:27.22)
 37 Chu, Steven               14 FLY-MR               3:09.24    3:10.50        
                  40.42     1:29.47 (49.05)     2:21.51 (52.04)     3:10.50 (48.99)
 38 Najaroen, Chris           14 COND-MR              3:01.28    3:12.92        
                  40.03     1:29.01 (48.98)     2:22.94 (53.93)     3:12.92 (49.98)
 
Boys 13-14 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        4:18.59  SECT
        4:34.99  METS
        4:38.39  ZONE
        5:05.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shields, Brandon          14 UNCON-MR             4:24.96    4:30.97 METS   
                  30.77     1:05.06 (34.29)     1:39.17 (34.11)     2:13.97 (34.80)
        2:48.89 (34.92)     3:23.82 (34.93)     3:58.02 (34.20)     4:30.97 (32.95)
  2 Rueda, Diego C            14 Agua Swim Team-MR    4:34.91    4:31.77 METS   
                  31.82     1:06.20 (34.38)     1:40.26 (34.06)     2:15.23 (34.97)
        2:49.91 (34.68)     3:25.17 (35.26)     3:58.91 (33.74)     4:31.77 (32.86)
  3 Sherman, Sammy I          14 Agua Swim Team-MR    4:47.02    4:44.89 JO     
                                  15.54 ( )                             1:08.71 ( )
                                2:20.67 ( )   4:44.89 (2:24.22)                    
  4 Lin, Kevin                14 Agua Swim Team-MR    4:46.15    4:50.58 JO     
                  31.94     1:08.13 (36.19)     1:45.49 (37.36)     2:23.26 (37.77)
        2:59.73 (36.47)     3:36.84 (37.11)     4:14.24 (37.40)     4:50.58 (36.34)
  5 Goldstein, Jonathan F     14 Agua Swim Team-MR    5:22.22    5:27.65        
                                  14.14 ( )       37.36 (23.22)     1:19.21 (41.85)
        2:00.51 (41.30)     2:41.53 (41.02)     3:22.97 (41.44)   5:27.65 (2:04.68)
  6 Farrell, Colin            13 COND-MR              6:08.58    5:37.63        
                  37.03     1:17.57 (40.54)     2:01.04 (43.47)     2:44.84 (43.80)
        3:29.21 (44.37)     4:13.16 (43.95)     4:57.23 (44.07)     5:37.63 (40.40)
  7 Foti, Christian           13 Bscat-MR             5:47.64    5:43.96        
                  38.06     1:19.97 (41.91)     2:03.24 (43.27)     2:47.17 (43.93)
        3:32.06 (44.89)     4:15.85 (43.79)     5:01.50 (45.65)     5:43.96 (42.46)
 
Boys 13-14 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        1:03.79  SECT
        1:09.69  ZONE
        1:09.99  METS
        1:16.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Farm, Eric R              14 COND-MR              1:01.43    1:04.42 ZONE   
                  31.29     1:04.42 (33.13)                                        
  2 Carlino, Keith A          14 MSC-MR               1:06.64    1:05.49 ZONE   
                  31.98     1:05.49 (33.51)                                        
  3 Alderson, Ryan P          14 MSC-MR               1:09.56    1:08.64 ZONE   
                  33.85     1:08.64 (34.79)                                        
  4 Tesser, Josh D            14 Bgnw Marlins-MR      1:07.35    1:10.31 JO     
                  34.70     1:10.31 (35.61)                                        
  5 Taskindoust, Rod          14 COND-MR              1:16.39    1:13.17 JO     
                  35.76     1:13.17 (37.41)                                        
  6 Koenigsberger, Stephan    14 Agua Swim Team-MR    1:10.08    1:14.03 JO     
                  36.01     1:14.03 (38.02)                                        
  7 Schaub, Kevin F           14 COND-MR              1:10.33    1:14.29 JO     
                  36.84     1:14.29 (37.45)                                        
  8 Gallagher, Jasper H       14 SSL-MR               1:10.30    1:14.67 JO     
                  36.46     1:14.67 (38.21)                                        
  9 Yeo, Maxwell Z            14 Agua Swim Team-MR    1:13.81    1:15.38 JO     
                  37.64     1:15.38 (37.74)                                        
 10 Miou, Eric                13 Abbe Swim Team-MR    1:11.00    1:15.49 JO     
                  36.77     1:15.49 (38.72)                                        
 11 Lin, Kevin                14 Agua Swim Team-MR    1:13.28    1:15.72 JO     
                  37.17     1:15.72 (38.55)                                        
 12 Hackett, Liam R           13 Bgnw Marlins-MR      1:17.15    1:16.48 JO     
                  37.23     1:16.48 (39.25)                                        
 13 McLaughlin, James J       14 Bgnw Marlins-MR      1:17.02    1:16.68 JO     
                  37.16     1:16.68 (39.52)                                        
 14 Garcia, Andrew N          13 SSL-MR               1:16.11    1:17.88        
                  37.87     1:17.88 (40.01)                                        
 15 Zagorodniy, Igor          13 Agua Swim Team-MR    1:17.00    1:17.96        
                  38.20     1:17.96 (39.76)                                        
 16 Fein, Sam B               14 COND-MR              1:17.47    1:18.13        
                  38.33     1:18.13 (39.80)                                        
 17 Cooper, Ian A             13 Bgnw Marlins-MR      1:18.58    1:18.71        
                  38.25     1:18.71 (40.46)                                        
 18 Chow, Kevin               14 Abbe Swim Team-MR    1:14.00    1:19.80        
                  38.64     1:19.80 (41.16)                                        
 19 Reyes, Christopher        13 FLY-MR               1:21.30    1:22.46        
                  40.41     1:22.46 (42.05)                                        
 20 Romero, Rodrigo           13 COND-MR              1:24.80    1:22.55        
                  40.70     1:22.55 (41.85)                                        
 21 Hanson, Matthew E         14 COND-MR              1:20.64    1:23.26        
                  40.47     1:23.26 (42.79)                                        
 22 Cho, Steven               13 SSL-MR               1:22.31    1:23.86        
                  40.40     1:23.86 (43.46)                                        
 23 Araujo, Kevin A           13 SSL-MR               1:20.18    1:24.17        
                  40.59     1:24.17 (43.58)                                        
 24 Reece, Chen I             14 Agua Swim Team-MR    1:22.00    1:24.45        
                  40.50     1:24.45 (43.95)                                        
 25 Furey, James K            13 COND-MR              1:23.91    1:24.50        
                  41.39     1:24.50 (43.11)                                        
 26 Carey, C.J.               14 Bscat-MR             1:41.01    1:24.53        
                  40.76     1:24.53 (43.77)                                        
 27 Farrell, Colin            13 COND-MR              1:26.33    1:26.83        
                  43.15     1:26.83 (43.68)                                        
 28 Foti, Christian           13 Bscat-MR             1:26.96    1:28.70        
                  43.64     1:28.70 (45.06)                                        
 29 Chu, Steven               14 FLY-MR               1:25.00    1:28.74        
                  44.12     1:28.74 (44.62)                                        
 30 Shapira, Tomer L          13 COND-MR              1:32.04    1:31.24        
                  44.86     1:31.24 (46.38)                                        
 31 Goldstein, Jonathan F     14 Agua Swim Team-MR    1:25.49    1:32.44        
                  45.39     1:32.44 (47.05)                                        
 32 Scandura, Anthony F       13 FLY-MR               1:35.81    1:34.75        
                  48.59     1:34.75 (46.16)                                        
 33 Najaroen, Chris           14 COND-MR              1:42.15    1:39.19        
                  47.10     1:39.19 (52.09)                                        
 34 Perez, Louis M            13 SSL-MR               1:23.82    1:39.52        
                  47.37     1:39.52 (52.15)                                        
 35 Vecchione, Anthony J      13 SSL-MR               1:46.26    1:42.11        
                  49.84     1:42.11 (52.27)                                        
 
Boys 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        2:16.89  SECT
        2:30.79  ZONE
        2:33.99  METS
        2:45.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Farm, Eric R              14 COND-MR              2:11.04    2:18.43 ZONE   
                  31.70     1:06.71 (35.01)     1:42.43 (35.72)     2:18.43 (36.00)
  2 Carlino, Keith A          14 MSC-MR               2:29.70    2:26.34 ZONE   
                  31.72     1:07.56 (35.84)     1:48.07 (40.51)     2:26.34 (38.27)
  3 Alderson, Ryan P          14 MSC-MR               2:29.68    2:28.89 ZONE   
                  34.19     1:11.39 (37.20)     1:51.67 (40.28)     2:28.89 (37.22)
  4 Tesser, Josh D            14 Bgnw Marlins-MR      2:31.30    2:30.09 ZONE   
                  34.87     1:12.84 (37.97)     1:51.72 (38.88)     2:30.09 (38.37)
  5 Rueda, Diego C            14 Agua Swim Team-MR    2:31.16    2:33.16 METS   
                  36.90     1:15.53 (38.63)     1:54.98 (39.45)     2:33.16 (38.18)
  6 Yeo, Maxwell Z            14 Agua Swim Team-MR    2:36.15    2:38.17 JO     
                  38.22     1:18.25 (40.03)     1:58.85 (40.60)     2:38.17 (39.32)
  7 Schaub, Kevin F           14 COND-MR              2:31.65    2:40.34 JO     
                  37.57     1:17.62 (40.05)     1:59.80 (42.18)     2:40.34 (40.54)
  8 Taskindoust, Rod          14 COND-MR              2:43.69    2:40.64 JO     
                  38.35     1:19.37 (41.02)     2:00.95 (41.58)     2:40.64 (39.69)
  9 Gallagher, Jasper H       14 SSL-MR               2:37.40    2:41.05 JO     
                  38.04     1:19.01 (40.97)     2:00.79 (41.78)     2:41.05 (40.26)
 10 McLaughlin, James J       14 Bgnw Marlins-MR      2:42.34    2:41.92 JO     
                  37.48     1:18.88 (41.40)     2:00.93 (42.05)     2:41.92 (40.99)
 11 Koenigsberger, Stephan    14 Agua Swim Team-MR    2:36.93    2:42.91 JO     
                  38.96     1:20.67 (41.71)     2:02.18 (41.51)     2:42.91 (40.73)
 12 Hackett, Liam R           13 Bgnw Marlins-MR      2:43.24    2:43.47 JO     
                  37.78     1:20.23 (42.45)     2:02.79 (42.56)     2:43.47 (40.68)
 13 Lin, Kevin                14 Agua Swim Team-MR    2:30.00    2:44.63 JO     
                  38.00     1:20.51 (42.51)     2:03.37 (42.86)     2:44.63 (41.26)
 14 Zagorodniy, Igor          13 Agua Swim Team-MR    2:41.24    2:44.85 JO     
                  38.63     1:21.29 (42.66)     2:03.45 (42.16)     2:44.85 (41.40)
 15 Baudinet, Michael C       13 Bgnw Marlins-MR      2:44.81    2:46.99        
                  39.39     1:22.98 (43.59)     2:07.13 (44.15)     2:46.99 (39.86)
 16 Garcia, Andrew N          13 SSL-MR               2:45.26    2:51.22        
                  41.07     1:24.74 (43.67)   2:51.22 (1:26.48)                    
 17 Araujo, Kevin A           13 SSL-MR               2:50.42    2:53.65        
                  40.72     1:26.65 (45.93)     2:10.80 (44.15)     2:53.65 (42.85)
 18 Reyes, Christopher        13 FLY-MR               2:59.34    2:56.05        
                  41.59     1:26.86 (45.27)     2:11.46 (44.60)     2:56.05 (44.59)
 19 Cho, Steven               13 SSL-MR               3:07.13    3:01.12        
                  41.79     1:29.00 (47.21)     2:16.25 (47.25)     3:01.12 (44.87)
 20 Cocuy, Bryan              13 Abbe Swim Team-MR    2:50.00    3:03.63        
                  41.44     1:29.44 (48.00)     2:18.95 (49.51)     3:03.63 (44.68)
 21 Giraldo, Mateo            13 FLY-MR               2:50.00    3:06.30        
                  43.99     1:32.22 (48.23)     2:21.44 (49.22)     3:06.30 (44.86)
 22 Farrell, Colin            13 COND-MR              3:06.68    3:07.15        
                  44.16     1:32.03 (47.87)     2:20.53 (48.50)     3:07.15 (46.62)
 23 Shapira, Tomer L          13 COND-MR              3:19.79    3:10.92        
                  45.52     1:34.41 (48.89)     2:22.88 (48.47)     3:10.92 (48.04)
 24 Scandura, Anthony F       13 FLY-MR               3:05.00    3:12.53        
                  47.36     1:35.85 (48.49)     2:25.26 (49.41)     3:12.53 (47.27)
 25 Perez, Louis M            13 SSL-MR               2:53.01    3:17.72        
                  45.73     1:36.54 (50.81)     2:28.31 (51.77)     3:17.72 (49.41)
 26 Vecchione, Anthony J      13 SSL-MR               3:25.01    3:34.62        
                  49.90     1:46.25 (56.35)     2:42.33 (56.08)     3:34.62 (52.29)
 27 Lin, Michael K            13 Bscat-MR             3:40.00    3:38.22        
                                3:38.34 ( )         3:38.22 ( )                    
 -- Zhang, Timmy              13 Bscat-MR             4:00.00         DQ        
      False start
                  53.24     1:50.54 (57.30)   2:50.56 (1:00.02)          DQ (58.95)
 -- Romero, Rodrigo           13 COND-MR              3:02.70         DQ        
      Non-continuous turning action
                  39.94     1:24.09 (44.15)     2:08.34 (44.25)          DQ (43.66)
 
Boys 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        1:12.69  SECT
        1:18.59  ZONE
        1:19.99  METS
        1:26.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Koenigsberger, Stephan    14 Agua Swim Team-MR    1:17.25    1:17.11 ZONE   
                  36.50     1:17.11 (40.61)                                        
  2 Li, Kytoh                 14 Abbe Swim Team-MR    1:20.00    1:23.05 JO     
  3 Farm, Eric R              14 COND-MR              1:39.62    1:23.27 JO     
  4 Taskindoust, Rod          14 COND-MR              1:25.13    1:23.70 JO     
                  40.41     1:23.70 (43.29)                                        
  5 Shapira, Tomer L          13 COND-MR              1:24.66    1:25.08 JO     
  6 Tesser, Josh D            14 Bgnw Marlins-MR      1:19.86    1:26.26 JO     
                  40.94     1:26.26 (45.32)                                        
  7 Hackett, Liam R           13 Bgnw Marlins-MR      1:38.78    1:28.02        
                  11.23   1:28.02 (1:16.79)                                        
  8 Hanson, Matthew E         14 COND-MR              1:23.88    1:29.51        
  9 Araujo, Kevin A           13 SSL-MR               1:29.89    1:29.71        
 10 WU, George                14 FLY-MR               1:27.78    1:31.46        
                  43.44     1:31.46 (48.02)                                        
 11 Furey, James K            13 COND-MR              1:18.65    1:31.49        
                  42.82     1:31.49 (48.67)                                        
 12 Cho, Steven               13 SSL-MR               1:28.47    1:32.62        
                  43.60     1:32.62 (49.02)                                        
 13 McLaughlin, James J       14 Bgnw Marlins-MR      1:34.36    1:34.11        
 14 Fein, Sam B               14 COND-MR              1:35.05    1:35.69        
                  46.02     1:35.69 (49.67)                                        
 15 Goldstein, Jonathan F     14 Agua Swim Team-MR    1:27.98    1:37.90        
                  47.48     1:37.90 (50.42)                                        
 16 Cooper, Ian A             13 Bgnw Marlins-MR      1:36.12    1:38.36        
                  45.50     1:38.36 (52.86)                                        
 17 Chu, Steven               14 FLY-MR               1:34.49    1:39.13        
 18 Carey, C.J.               14 Bscat-MR             1:45.69    1:41.57        
 19 Gallagher, Jasper H       14 SSL-MR               1:37.70    1:41.58        
                  46.73     1:41.58 (54.85)                                        
 20 Romero, Rodrigo           13 COND-MR              1:26.00    1:41.79        
                  47.50     1:41.79 (54.29)                                        
 21 Vecchione, Anthony J      13 SSL-MR               1:59.90    1:54.82        
                  52.70   1:54.82 (1:02.12)                                        
 22 Foti, Christian           13 Bscat-MR             1:56.89    1:55.51        
                  55.62     1:55.51 (59.89)                                        
 -- Perez, Louis M            13 SSL-MR               2:01.01         DQ        
                  52.76          DQ (59.36)                                        
 
Boys 13-14 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        2:38.99  SECT
        2:51.49  ZONE
        2:52.99  METS
        3:09.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Koenigsberger, Stephan    14 Agua Swim Team-MR    2:51.49    2:50.35 ZONE   
                  40.06     1:24.14 (44.08)     2:07.84 (43.70)     2:50.35 (42.51)
  2 Farm, Eric R              14 COND-MR              3:00.03    2:51.15 ZONE   
                  39.51     1:23.11 (43.60)     2:07.11 (44.00)     2:51.15 (44.04)
  3 Furey, James K            13 COND-MR              2:47.89    2:51.64 METS   
                  39.24     1:23.54 (44.30)     2:07.79 (44.25)     2:51.64 (43.85)
  4 Rueda, Diego C            14 Agua Swim Team-MR    2:56.12    2:57.37 JO     
                  41.29     1:26.41 (45.12)     2:12.00 (45.59)     2:57.37 (45.37)
  5 Shapira, Tomer L          13 COND-MR              3:00.49    2:58.29 JO     
                  40.67     1:25.93 (45.26)     2:12.60 (46.67)     2:58.29 (45.69)
  6 Li, Kytoh                 14 Abbe Swim Team-MR    3:00.00    2:58.34 JO     
                  41.11     1:27.28 (46.17)     2:14.07 (46.79)     2:58.34 (44.27)
  7 Taskindoust, Rod          14 COND-MR              3:04.25    3:00.08 JO     
                  40.47     1:25.60 (45.13)     2:11.96 (46.36)     3:00.08 (48.12)
  8 Hanson, Matthew E         14 COND-MR              3:02.28    3:07.52 JO     
                  43.16     1:31.13 (47.97)     2:19.13 (48.00)     3:07.52 (48.39)
  9 Araujo, Kevin A           13 SSL-MR               3:09.39    3:08.90 JO     
                  42.63     1:32.05 (49.42)     2:20.40 (48.35)     3:08.90 (48.50)
 10 Sherman, Sammy I          14 Agua Swim Team-MR    3:03.71    3:10.87        
                  44.69     1:33.74 (49.05)     2:22.72 (48.98)     3:10.87 (48.15)
 11 Goldstein, Jonathan F     14 Agua Swim Team-MR    3:09.26    3:12.32        
                  45.24     1:34.25 (49.01)     2:23.04 (48.79)     3:12.32 (49.28)
 12 Cho, Steven               13 SSL-MR               3:17.15    3:16.51        
                  46.06     1:35.77 (49.71)     2:26.50 (50.73)     3:16.51 (50.01)
 13 Reece, Chen I             14 Agua Swim Team-MR    3:23.62    3:27.67        
                  48.45     1:41.47 (53.02)     2:34.86 (53.39)     3:27.67 (52.81)
 
Boys 13-14 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        1:00.99  SECT
        1:05.99  METS
        1:07.09  ZONE
        1:13.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schaub, Kevin F           14 COND-MR              1:04.20    1:05.80 METS   
                  30.61     1:05.80 (35.19)                                        
  2 Lin, Kevin                14 Agua Swim Team-MR    1:06.10    1:06.09 ZONE   
                  30.98     1:06.09 (35.11)                                        
  3 Carlino, Keith A          14 MSC-MR               1:08.48    1:06.57 ZONE   
  4 Rueda, Diego C            14 Agua Swim Team-MR    1:09.49    1:09.71 JO     
  5 Tesser, Josh D            14 Bgnw Marlins-MR      1:05.36    1:09.96 JO     
                  32.86     1:09.96 (37.10)                                        
  6 Alderson, Ryan P          14 MSC-MR               1:20.02    1:11.18 JO     
                  33.13     1:11.18 (38.05)                                        
  7 Sherman, Sammy I          14 Agua Swim Team-MR    1:10.15    1:11.52 JO     
                  35.04     1:11.52 (36.48)                                        
  8 Zhan, Edmund              13 FLY-MR               1:09.99    1:11.62 JO     
                  33.41     1:11.62 (38.21)                                        
  9 Koenigsberger, Stephan    14 Agua Swim Team-MR    1:20.62    1:14.42        
                  34.88     1:14.42 (39.54)                                        
 10 Miou, Eric                13 Abbe Swim Team-MR    1:11.00    1:15.49        
                  35.07     1:15.49 (40.42)                                        
 11 Chow, Kevin               14 Abbe Swim Team-MR    1:12.00    1:17.47        
                  35.00     1:17.47 (42.47)                                        
 12 Romero, Rodrigo           13 COND-MR              1:18.30    1:18.00        
                  34.06     1:18.00 (43.94)                                        
 13 Araujo, Kevin A           13 SSL-MR               1:14.53    1:18.21        
 14 Hanson, Matthew E         14 COND-MR              1:19.99    1:21.67        
                  38.61     1:21.67 (43.06)                                        
 15 Cho, Steven               13 SSL-MR               1:22.13    1:22.32        
                  35.59     1:22.32 (46.73)                                        
 16 WU, George                14 FLY-MR               1:20.10    1:22.50        
                  37.77     1:22.50 (44.73)                                        
 17 Gallagher, Jasper H       14 SSL-MR               1:22.42    1:23.43        
 18 Cooper, Ian A             13 Bgnw Marlins-MR      1:16.29    1:24.72        
                  37.82     1:24.72 (46.90)                                        
 19 Perez, Louis M            13 SSL-MR               1:31.01    1:29.30        
                  40.36     1:29.30 (48.94)                                        
 20 Bharat, Ryan              14 FLY-MR               1:23.44    1:32.03        
                  44.47     1:32.03 (47.56)                                        
 21 Shapira, Tomer L          13 COND-MR              1:27.04    1:34.02        
                  42.96     1:34.02 (51.06)                                        
 22 Furey, James K            13 COND-MR              1:27.00    1:37.93        
                  45.35     1:37.93 (52.58)                                        
 23 Vecchione, Anthony J      13 SSL-MR               1:50.39    1:54.99        
                  51.81   1:54.99 (1:03.18)                                        
 -- Farrell, Colin            13 COND-MR              1:45.64         DQ        
                  49.24          DQ (58.19)                                        
 -- Taskindoust, Rod          14 COND-MR              1:10.60         DQ        
                  35.90          DQ (39.13)                                        
 
Boys 13-14 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        2:16.89  SECT
        2:30.69  ZONE
        2:36.99  METS
        2:49.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rueda, Diego C            14 Agua Swim Team-MR    2:24.91    2:26.13 ZONE   
                  34.27     1:11.88 (37.61)     1:49.19 (37.31)     2:26.13 (36.94)
  2 Sherman, Sammy I          14 Agua Swim Team-MR    2:30.33    2:30.30 ZONE   
                  35.13     1:14.46 (39.33)     1:52.45 (37.99)     2:30.30 (37.85)
  3 Lin, Kevin                14 Agua Swim Team-MR    2:24.91    2:33.45 METS   
                  33.89     1:12.93 (39.04)     1:53.07 (40.14)     2:33.45 (40.38)
  4 Schaub, Kevin F           14 COND-MR              2:25.17    2:38.57 JO     
                  34.37     1:14.06 (39.69)     1:55.13 (41.07)     2:38.57 (43.44)
  5 Zhan, Edmund              13 FLY-MR               2:48.41    2:48.34 JO     
                  37.38     1:18.88 (41.50)     2:03.60 (44.72)     2:48.34 (44.74)
  6 Taskindoust, Rod          14 COND-MR              3:05.85    2:55.06        
                  39.03     1:23.87 (44.84)     2:10.15 (46.28)     2:55.06 (44.91)
  7 Araujo, Kevin A           13 SSL-MR               4:11.47    3:01.96        
                  38.19     1:27.39 (49.20)     2:16.31 (48.92)     3:01.96 (45.65)
  8 Hanson, Matthew E         14 COND-MR              3:06.41    3:03.37        
                  41.08     1:27.37 (46.29)     2:15.41 (48.04)     3:03.37 (47.96)
  9 Garcia, Andrew N          13 SSL-MR               3:02.95    3:03.79        
                  38.27     1:22.22 (43.95)     2:14.16 (51.94)     3:03.79 (49.63)
 10 Fein, Sam B               14 COND-MR              2:47.87    3:11.18        
                  41.57     1:30.37 (48.80)     2:20.98 (50.61)     3:11.18 (50.20)
 11 Shapira, Tomer L          13 COND-MR              3:30.00    3:18.24        
                  45.39     1:36.16 (50.77)     2:29.39 (53.23)     3:18.24 (48.85)
 -- Cooper, Ian A             13 Bgnw Marlins-MR      2:54.37         DQ        
      Kick breaststroke type
                  40.03     1:28.05 (48.02)     2:17.72 (49.67)          DQ (46.30)
 
Boys 13-14 200 LC Meter IM
===============================================================================
        2:17.19  SECT
        2:28.39  ZONE
        2:29.99  METS
        2:43.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Farm, Eric R              14 COND-MR              2:22.48    2:24.98 ZONE   
                  30.10     1:06.58 (36.48)     1:50.72 (44.14)     2:24.98 (34.26)
  2 Alderson, Ryan P          14 MSC-MR               2:33.52    2:28.95 METS   
                  31.62     1:09.37 (37.75)     1:56.37 (47.00)     2:28.95 (32.58)
  3 Carlino, Keith A          14 MSC-MR               3:12.61    2:31.87 JO     
                  30.48     1:08.46 (37.98)     1:56.09 (47.63)     2:31.87 (35.78)
  4 Rueda, Diego C            14 Agua Swim Team-MR    2:30.94    2:33.24 JO     
                  33.00     1:12.47 (39.47)     1:58.20 (45.73)     2:33.24 (35.04)
  5 Tesser, Josh D            14 Bgnw Marlins-MR      2:27.81    2:34.57 JO     
                  33.06     1:12.72 (39.66)     2:00.28 (47.56)     2:34.57 (34.29)
  6 Taskindoust, Rod          14 COND-MR              2:34.00    2:35.79 JO     
                  33.50     1:15.09 (41.59)     2:02.60 (47.51)     2:35.79 (33.19)
  7 Lin, Kevin                14 Agua Swim Team-MR    2:32.61    2:35.88 JO     
                  32.43     1:15.06 (42.63)     2:04.32 (49.26)     2:35.88 (31.56)
  8 Koenigsberger, Stephan    14 Agua Swim Team-MR    2:36.69    2:36.83 JO     
                  34.59     1:18.57 (43.98)     2:02.16 (43.59)     2:36.83 (34.67)
  9 Yeo, Maxwell Z            14 Agua Swim Team-MR    2:36.63    2:38.29 JO     
                  35.30     1:15.98 (40.68)     2:03.22 (47.24)     2:38.29 (35.07)
 10 Sherman, Sammy I          14 Agua Swim Team-MR    2:36.07    2:40.15 JO     
                  34.05     1:17.59 (43.54)     2:06.45 (48.86)     2:40.15 (33.70)
 11 Zhan, Edmund              13 FLY-MR               2:41.43    2:43.57 JO     
                  32.88     1:17.11 (44.23)     2:07.35 (50.24)     2:43.57 (36.22)
 12 Reyes, Christopher        13 FLY-MR               2:53.39    2:46.18        
                2:15.38     2:54.72 (39.34)         2:46.18 ( )                    
 13 Miou, Eric                13 Abbe Swim Team-MR    2:36.00    2:46.37        
                  34.86     1:16.84 (41.98)     2:08.99 (52.15)     2:46.37 (37.38)
 14 Hanson, Matthew E         14 COND-MR              2:45.77    2:46.53        
                  36.64     1:20.79 (44.15)     2:09.15 (48.36)     2:46.53 (37.38)
 15 Hackett, Liam R           13 Bgnw Marlins-MR      2:47.50    2:46.59        
                  37.71     1:21.77 (44.06)     2:09.27 (47.50)     2:46.59 (37.32)
 16 Baudinet, Michael C       13 Bgnw Marlins-MR      2:47.10    2:47.12        
                  37.25     1:21.70 (44.45)     2:12.83 (51.13)     2:47.12 (34.29)
 17 Zagorodniy, Igor          13 Agua Swim Team-MR    2:45.38    2:47.36        
                  36.70     1:18.96 (42.26)     2:10.88 (51.92)     2:47.36 (36.48)
 18 Garcia, Andrew N          13 SSL-MR               2:50.39    2:47.42        
                  33.49     1:17.43 (43.94)     2:11.44 (54.01)     2:47.42 (35.98)
 19 Romero, Rodrigo           13 COND-MR              2:43.00    2:48.21        
                  34.56     1:17.41 (42.85)     2:11.04 (53.63)     2:48.21 (37.17)
 20 McLaughlin, James J       14 Bgnw Marlins-MR      2:48.46    2:48.28        
                  37.24     1:20.55 (43.31)     2:10.69 (50.14)     2:48.28 (37.59)
 21 Reece, Chen I             14 Agua Swim Team-MR    2:49.10    2:50.67        
                  37.52     1:22.30 (44.78)     2:16.00 (53.70)     2:50.67 (34.67)
 22 Chow, Kevin               14 Abbe Swim Team-MR    2:35.00    2:50.72        
                  34.67     1:19.30 (44.63)     2:12.54 (53.24)     2:50.72 (38.18)
 23 Gallagher, Jasper H       14 SSL-MR               2:40.23    2:51.41        
                  37.65     1:20.23 (42.58)     2:13.18 (52.95)     2:51.41 (38.23)
 24 Araujo, Kevin A           13 SSL-MR               2:48.58    2:53.93        
                  36.09     1:23.18 (47.09)     2:14.44 (51.26)     2:53.93 (39.49)
 25 Goldstein, Jonathan F     14 Agua Swim Team-MR    2:55.21    2:55.58        
                  38.40     1:28.11 (49.71)     2:17.74 (49.63)     2:55.58 (37.84)
 26 Giraldo, Mateo            13 FLY-MR               2:50.54    2:56.08        
                  35.12     1:23.98 (48.86)     2:15.42 (51.44)     2:56.08 (40.66)
 27 Farrell, Colin            13 COND-MR              3:14.53    3:12.00        
                  48.97     1:39.67 (50.70)     2:33.13 (53.46)     3:12.00 (38.87)
 28 Chu, Steven               14 FLY-MR               3:17.30    3:15.05        
                  43.66     1:31.83 (48.17)     2:29.10 (57.27)     3:15.05 (45.95)
 29 Perez, Louis M            13 SSL-MR               2:59.01    3:19.84        
                  40.67     1:35.09 (54.42)   2:35.96 (1:00.87)     3:19.84 (43.88)
 30 Lin, Michael K            13 Bscat-MR             3:15.32    3:27.79        
                  45.54     1:42.41 (56.87)     2:39.57 (57.16)     3:27.79 (48.22)
 31 Vecchione, Anthony J      13 SSL-MR               3:21.01    3:35.72        
                  50.47     1:46.47 (56.00)   2:50.08 (1:03.61)     3:35.72 (45.64)
 32 Zhang, Timmy              13 Bscat-MR             3:44.51    3:37.90        
                  51.74     1:49.95 (58.21)   2:50.24 (1:00.29)     3:37.90 (47.66)
 
Boys 13-14 400 LC Meter IM
===============================================================================
        4:54.59  SECT
        5:16.69  ZONE
        5:21.99  METS
        5:48.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Farm, Eric R              14 COND-MR              5:04.89    5:00.46 ZONE   
                  30.57     1:07.40 (36.83)     1:46.21 (38.81)     2:23.99 (37.78)
        3:07.32 (43.33)     3:51.25 (43.93)     4:26.36 (35.11)     5:00.46 (34.10)
  2 Rueda, Diego C            14 Agua Swim Team-MR    5:09.36    5:12.77 ZONE   
                  33.20     1:10.37 (37.17)     1:50.30 (39.93)     2:29.58 (39.28)
        3:15.78 (46.20)     4:03.34 (47.56)     4:38.83 (35.49)     5:12.77 (33.94)
  3 Tesser, Josh D            14 Bgnw Marlins-MR      5:13.56    5:26.68 JO     
                  34.54     1:15.58 (41.04)     1:56.50 (40.92)     2:36.85 (40.35)
        3:25.62 (48.77)     4:14.38 (48.76)     4:50.26 (35.88)     5:26.68 (36.42)
  4 Alderson, Ryan P          14 MSC-MR               5:22.17    5:31.94 JO     
                  34.19     1:16.91 (42.72)     1:59.20 (42.29)     2:39.84 (40.64)
        3:31.07 (51.23)     4:22.68 (51.61)     4:58.36 (35.68)     5:31.94 (33.58)
  4 Carlino, Keith A          14 MSC-MR               5:22.72    5:31.94 JO     
                  31.53     1:10.38 (38.85)     1:52.41 (42.03)     2:32.83 (40.42)
        3:24.41 (51.58)     4:17.60 (53.19)     4:56.08 (38.48)     5:31.94 (35.86)
  6 Sherman, Sammy I          14 Agua Swim Team-MR    5:32.38    5:39.03 JO     
                  34.61     1:14.63 (40.02)     2:01.34 (46.71)     2:44.68 (43.34)
        3:34.57 (49.89)     4:24.42 (49.85)     5:03.40 (38.98)     5:39.03 (35.63)
  7 Yeo, Maxwell Z            14 Agua Swim Team-MR    5:31.37    5:48.02 JO     
                  37.49     1:22.78 (45.29)     2:05.86 (43.08)     2:49.04 (43.18)
        3:39.28 (50.24)     4:29.41 (50.13)     5:08.86 (39.45)     5:48.02 (39.16)
  8 Zagorodniy, Igor          13 Agua Swim Team-MR    5:55.11    5:49.11        
                  36.84     1:20.43 (43.59)     2:04.63 (44.20)     2:47.71 (43.08)
        3:38.74 (51.03)     4:31.03 (52.29)     5:10.82 (39.79)     5:49.11 (38.29)
  9 Miou, Eric                13 Abbe Swim Team-MR    5:40.00    5:51.09        
                  36.42     1:21.01 (44.59)     2:05.62 (44.61)     2:48.02 (42.40)
        3:40.46 (52.44)     4:33.60 (53.14)     5:13.77 (40.17)     5:51.09 (37.32)
 10 Gallagher, Jasper H       14 SSL-MR               5:44.38    5:51.93        
                  37.66     1:23.21 (45.55)     2:06.82 (43.61)     2:49.99 (43.17)
        3:42.67 (52.68)     4:36.57 (53.90)     5:16.04 (39.47)     5:51.93 (35.89)
 11 McLaughlin, James J       14 Bgnw Marlins-MR      5:59.46    5:51.98        
                  36.57     1:20.34 (43.77)     2:04.69 (44.35)     2:48.94 (44.25)
        3:40.57 (51.63)     4:33.37 (52.80)     5:13.70 (40.33)     5:51.98 (38.28)
 12 Reece, Chen I             14 Agua Swim Team-MR    6:14.82    5:57.24        
                  37.56     1:23.86 (46.30)     2:07.95 (44.09)     2:53.74 (45.79)
        3:45.82 (52.08)     4:39.50 (53.68)     5:18.30 (38.80)     5:57.24 (38.94)
 13 Zhan, Edmund              13 FLY-MR               6:00.00    5:59.90        
                  35.23     1:15.63 (40.40)     2:06.50 (50.87)     2:57.34 (50.84)
        3:50.10 (52.76)     4:42.91 (52.81)     5:22.59 (39.68)     5:59.90 (37.31)
 14 Hackett, Liam R           13 Bgnw Marlins-MR      6:08.00    6:01.58        
                  39.73     1:29.70 (49.97)     2:16.24 (46.54)     2:59.12 (42.88)
        3:50.24 (51.12)     4:41.05 (50.81)     5:24.56 (43.51)     6:01.58 (37.02)
 15 Furey, James K            13 COND-MR              5:58.68    6:12.08        
                  43.08     1:36.81 (53.73)     2:26.91 (50.10)     3:18.41 (51.50)
        4:07.14 (48.73)     4:54.36 (47.22)     5:35.01 (40.65)     6:12.08 (37.07)
 16 Cho, Steven               13 SSL-MR               6:42.40    6:13.75        
                  35.68     1:21.98 (46.30)     2:10.42 (48.44)     3:00.70 (50.28)
        3:53.00 (52.30)     4:46.99 (53.99)     5:30.72 (43.73)     6:13.75 (43.03)
 17 Goldstein, Jonathan F     14 Agua Swim Team-MR    6:05.92    6:30.79        
                  41.63     1:32.83 (51.20)     2:28.21 (55.38)     3:19.78 (51.57)
        4:12.86 (53.08)     5:06.19 (53.33)     5:49.74 (43.55)     6:30.79 (41.05)
 18 Farrell, Colin            13 COND-MR              7:14.22    6:57.85        
                  49.67   1:50.93 (1:01.26)     2:46.95 (56.02)     3:40.20 (53.25)
        4:35.04 (54.84)     5:32.60 (57.56)     6:15.39 (42.79)     6:57.85 (42.46)
 
Boys 13-14 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'            1:57.77    1:58.57        
                  30.06     1:00.76 (30.70)     1:54.21 (53.45)      1:58.57 (4.36)
  2 Suffern Sea Lions-MR  'A'                         2:02.01    2:01.58        
                  30.71     1:04.46 (33.75)     1:32.97 (28.51)     2:01.58 (28.61)
 -- Flushing YMCA-MR  'A'                             1:58.00         DQ        
                  29.41     1:00.91 (31.50)     1:27.06 (26.15)                    
 
Boys 13-14 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        3:52.99  SECT
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Condors-MR  'A'                                   4:13.22    4:12.57        
                  29.27   1:01.50 (1:01.50)     1:32.68 (31.18)   2:07.71 (1:06.21)
        2:37.07 (29.36)   3:11.42 (1:03.71)   4:12.57 (1:01.15)                    
  2 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'            4:13.73    4:15.74        
                  31.41   1:05.92 (1:05.92)     1:36.84 (30.92)   2:09.70 (1:03.78)
        2:40.81 (31.11)   3:14.98 (1:05.28)     3:44.07 (29.09)   4:15.74 (1:00.76)
  3 Suffern Sea Lions-MR  'A'                         4:22.63    4:25.22        
                  30.07   1:04.19 (1:04.19)     1:35.88 (31.69)   2:10.34 (1:06.15)
        2:42.97 (32.63)   3:21.44 (1:11.10)     3:51.50 (30.06)   4:25.22 (1:03.78)
  4 Condors-MR  'B'                                   4:39.22    4:34.69        
                  33.68   1:09.25 (1:09.25)     1:40.19 (30.94)   2:14.88 (1:05.63)
        2:48.88 (34.00)   3:25.76 (1:10.88)     3:58.36 (32.60)   4:34.69 (1:08.93)
  5 Flushing YMCA-MR  'A'                             4:50.00    4:44.22        
                  31.63   1:04.82 (1:04.82)                         1:22.33 (17.51)
        1:38.63 (16.30)     2:15.42 (53.09)     2:48.12 (32.70)   4:44.22 (2:28.80)
  6 Suffern Sea Lions-MR  'B'                         5:16.44    4:51.99        
                  33.85   1:13.63 (1:13.63)                         1:30.53 (16.90)
        1:46.74 (16.21)     2:25.02 (54.49)   4:15.68 (1:50.66)   4:51.99 (2:26.97)
 
Boys 13-14 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Condors-MR  'A'                                   2:03.93    2:09.83        
                                1:11.29 ( )     2:09.83 (58.54)                    
  2 Condors-MR  'B'                                   2:27.77    2:22.96        
                                1:16.53 ( )     1:49.79 (33.26)     2:22.96 (33.17)
  3 Suffern Sea Lions-MR  'A'                         2:20.70    2:24.22        
                                1:17.88 ( )   2:24.22 (1:06.34)                    
  4 Flushing YMCA-MR  'A'                             2:22.00    2:27.55        
                                1:20.46 ( )     2:08.23 (47.77)     2:27.55 (19.32)
 -- Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'            2:10.52         DQ        
                                1:13.75 ( )     1:45.35 (31.60)          DQ (29.66)
 
Boys 13-14 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
        4:23.59  SECT
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Condors-MR  'A'                                   4:21.95    4:37.19        
                  32.15   1:05.76 (1:05.76)                         1:23.12 (17.36)
        1:45.70 (22.58)   2:29.33 (1:06.21)   4:03.90 (1:34.57)   4:37.19 (2:07.86)
  2 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'            4:33.58    4:46.60        
                  37.39   1:15.11 (1:15.11)                         1:31.85 (16.74)
        1:52.60 (20.75)   2:34.05 (1:02.20)   4:14.93 (1:40.88)   4:46.60 (2:12.55)
  3 Abbe Clubhouse Swim Team-MR  'A'                  5:05.60    5:04.95        
                  36.25   1:14.79 (1:14.79)     1:53.85 (39.06)   2:38.22 (1:23.43)
        3:11.59 (33.37)   3:55.96 (1:17.74)     4:27.47 (31.51)   5:04.95 (1:08.99)
  4 Flushing YMCA-MR  'A'                             5:05.00    5:23.22        
                  39.54   1:23.28 (1:23.28)     2:09.26 (45.98)   3:01.35 (1:38.07)
        3:34.31 (32.96)   4:13.60 (1:12.25)     4:46.94 (33.34)   5:23.22 (1:09.62)
 -- Condors-MR  'B'                                   5:00.16         DQ        
                  40.62   1:23.93 (1:23.93)     2:05.41 (41.48)   2:50.53 (1:26.60)
        3:25.94 (35.41)   4:12.96 (1:22.43)     4:47.16 (34.20)        DQ (1:10.83)
 
Boys 15 & Over 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          25.49  SECT
          26.99  ZONE
          27.49  METS
          28.69  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schumacher, Griffin T     16 Agua Swim Team-MR      24.95      25.03 SECT   
  2 Eller, Zachary M          17 UNCON-MR               26.06      25.91 ZONE   
  3 Martin, Ricky L           17 Agua Swim Team-MR      24.88      26.25 ZONE   
  4 Walsh, Brendan T          16 UNAGU-MR               26.16      26.59 ZONE   
  5 Conway, John P            15 SSL-MR                 25.85      26.62 ZONE   
  6 Mazen, Andrew S           16 COND-MR                26.64      27.01 METS   
  7 Farm, Bryan W             17 COND-MR                26.74      27.23 METS   
  7 Gillenwater, Darin J      15 COND-MR                27.60      27.23 METS   
  9 Ruddy, Jason P            16 MSC-MR                 26.82      27.28 METS   
 10 Chu, Allen                17 FLY-MR                 27.00      27.48 METS   
 10 Anderson, Mark C          19 MSC-MR                 26.49      27.48 METS   
 12 Bernstein, Rex L          16 COND-MR                27.36      27.51 JO     
 12 Sokoloff, Philip          16 SSL-MR                 26.72      27.51 JO     
 14 Chansakul, JR J           15 Agua Swim Team-MR      27.91      27.61 JO     
 15 Eller, Joshua A           19 UNCON-MR               26.66      27.75 JO     
 16 Ng, Michael S             16 COND-MR                27.94      28.00 JO     
 17 Kan, Dennis               15 Abbe Swim Team-MR      28.00      28.35 JO     
 18 Graham, Danny J           15 FLY-MR                 27.95      28.42 JO     
 19 DeLisio, Ian A            17 UNMSC-MR               27.50      28.43 JO     
 20 Pickel, Cody              17 FLY-MR                 26.81      28.53 JO     
 21 Schaub, Bryan T           16 COND-MR                28.21      28.64 JO     
 22 Donenfeld, Thai           16 COND-MR                29.00      28.77        
 23 Delaflor, Edgar V         17 Marlins-CT             29.25      29.11        
 24 Wasserman, Kurt M         15 Bgnw Marlins-MR        30.34      29.12        
 25 Kusakin, Nick             15 Agua Swim Team-MR      28.84      29.14        
 26 Mejia, Carlos             15 LBA-MR                 28.86      29.34        
 27 Donis, Daniel F           16 FLY-MR                 29.01      29.41        
 28 Chen, Bobby               15 COND-MR                28.37      29.73        
 29 Lee, Joseph               16 Abbe Swim Team-MR      28.90      29.78        
 30 Hendershot, Billy G       17 FLY-MR                 31.03      30.09        
 31 Noller, Thomas G          16 UNMSC-MR               29.22      30.26        
 32 Cummings, Connor T        16 COND-MR                30.07      30.59        
 33 Ye, Evin                  16 Bscat-MR                  NT      31.28        
 34 Lopez, Christian C        15 Abbe Swim Team-MR      31.00      31.81        
 35 Robinson, William         16 SSL-MR                 31.07      32.42        
 36 Kishinevskiy, Nevill E    16 COND-MR                32.47      33.42        
 37 Kochiss, John A           15 COND-MR                36.15      35.61        
 
Boys 15 & Over 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          55.99  SECT
          58.29  ZONE
          59.99  METS
        1:02.69  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schumacher, Griffin T     16 Agua Swim Team-MR      54.85      56.00 ZONE   
                  27.50       56.00 (28.50)                                        
  2 Hudson, Henry D           23 MSC-MR                 54.15      56.15 ZONE   
                  27.74       56.15 (28.41)                                        
  3 Abrams, Michael           16 Agua Swim Team-MR      56.99      57.68 ZONE   
                  28.71       57.68 (28.97)                                        
  4 Collins, Matthew J        16 FLY-MR                 56.63      57.84 ZONE   
                  28.35       57.84 (29.49)                                        
  5 Sokoloff, Philip          16 SSL-MR                 57.28      57.94 ZONE   
                  28.19       57.94 (29.75)                                        
  6 Mazen, Andrew S           16 COND-MR                56.21      58.03 ZONE   
                  28.53       58.03 (29.50)                                        
  7 Martin, Ricky L           17 Agua Swim Team-MR      54.89      58.22 ZONE   
  8 Walsh, Brendan T          16 UNAGU-MR               58.13      58.50 METS   
                  27.96       58.50 (30.54)                                        
  9 Meck, Mike D              16 MSC-MR                 58.35      58.84 METS   
                  28.39       58.84 (30.45)                                        
 10 Byrnes, Thomas J          19 MSC-MR                 59.71      58.91 METS   
                  28.23       58.91 (30.68)                                        
 11 Conway, John P            15 SSL-MR                 56.20      58.95 METS   
 12 Eller, Zachary M          17 UNCON-MR               58.11      58.96 METS   
                  27.82       58.96 (31.14)                                        
 13 Bernstein, Rex L          16 COND-MR                58.02      59.12 METS   
 14 Collins, Danny P          18 FLY-MR               1:00.32      59.26 METS   
                  28.87       59.26 (30.39)                                        
 15 Dempsey, Lukas A          16 MSC-MR                 59.41      59.80 METS   
                  28.65       59.80 (31.15)                                        
 16 Chansakul, JR J           15 Agua Swim Team-MR      59.78    1:00.25 JO     
 17 Yamout, Nader             15 Agua Swim Team-MR    1:00.77    1:00.56 JO     
                  29.40     1:00.56 (31.16)                                        
 18 Roberts, Alan T           21 MSC-MR                 57.80    1:00.59 JO     
                  28.35     1:00.59 (32.24)                                        
 19 Pickel, Cody              17 FLY-MR                 58.27    1:00.93 JO     
                  28.66     1:00.93 (32.27)                                        
 20 Sanchez, Jude M           16 Agua Swim Team-MR    1:00.83    1:01.22 JO     
                  28.61     1:01.22 (32.61)                                        
 21 Spinosa, Adam G           16 Agua Swim Team-MR    1:00.70    1:01.30 JO     
                  29.72     1:01.30 (31.58)                                        
 22 McKenna, Brian W          15 Abbe Swim Team-MR      57.00    1:01.43 JO     
                  29.54     1:01.43 (31.89)                                        
 23 Delaflor, Edgar V         17 Marlins-CT           1:02.71    1:01.53 JO     
                  29.52     1:01.53 (32.01)                                        
 24 Schaub, Bryan T           16 COND-MR                59.46    1:01.79 JO     
                  29.58     1:01.79 (32.21)                                        
 25 Gillenwater, Darin J      15 COND-MR              1:02.07    1:02.32 JO     
                  29.18     1:02.32 (33.14)                                        
 26 Chen, Bobby               15 COND-MR              1:02.68    1:02.62 JO     
                  30.11     1:02.62 (32.51)                                        
 27 McVeigh, Sean             15 Bscat-MR             1:02.08    1:02.98        
                  30.30     1:02.98 (32.68)                                        
 28 Olin, Evan D              15 Bgnw Marlins-MR      1:03.74    1:03.27        
 29 Donenfeld, Thai           16 COND-MR              1:01.91    1:03.48        
                  31.08     1:03.48 (32.40)                                        
 30 Noller, Thomas G          16 UNMSC-MR             1:01.48    1:03.80        
                  30.89     1:03.80 (32.91)                                        
 31 Chu, Allen                17 FLY-MR               1:00.35    1:04.05        
                  30.38     1:04.05 (33.67)                                        
 32 Hendershot, Billy G       17 FLY-MR               1:03.92    1:04.11        
                  31.15     1:04.11 (32.96)                                        
 33 Wasserman, Kurt M         15 Bgnw Marlins-MR      1:08.89    1:05.56        
                  30.45     1:05.56 (35.11)                                        
 34 Kan, Dennis               15 Abbe Swim Team-MR    1:02.00    1:05.86        
                  32.18     1:05.86 (33.68)                                        
 35 Cummings, Connor T        16 COND-MR              1:05.91    1:06.11        
                  32.03     1:06.11 (34.08)                                        
 36 Silverman, Dean B         17 Bgnw Marlins-MR      1:07.09    1:07.98        
                  32.81     1:07.98 (35.17)                                        
 37 Lee, Joseph               16 Abbe Swim Team-MR    1:08.00    1:08.02        
                  31.86     1:08.02 (36.16)                                        
 38 Farm, Bryan W             17 COND-MR              1:00.69    1:08.41        
                  31.90     1:08.41 (36.51)                                        
 39 Cicalese, Anthony M       15 SSL-MR               1:06.98    1:09.11        
                  33.51     1:09.11 (35.60)                                        
 40 Kochiss, John A           15 COND-MR              1:25.73    1:23.88        
                  38.59     1:23.88 (45.29)                                        
 
Boys 15 & Over 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        2:01.69  SECT
        2:07.69  ZONE
        2:10.99  METS
        2:15.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Collins, Matthew J        16 FLY-MR               2:00.86    2:03.06 ZONE   
                  29.33     1:01.43 (32.10)     1:33.06 (31.63)     2:03.06 (30.00)
  2 Abrams, Michael           16 Agua Swim Team-MR    2:02.13    2:03.07 ZONE   
                  29.65     1:01.29 (31.64)     1:32.75 (31.46)     2:03.07 (30.32)
  3 Schumacher, Griffin T     16 Agua Swim Team-MR    2:02.58    2:05.67 ZONE   
                                  11.20 ( )   1:33.07 (1:21.87)     2:05.67 (32.60)
  4 Sokoloff, Philip          16 SSL-MR               2:07.88    2:06.14 ZONE   
                  29.63     1:01.06 (31.43)     1:33.94 (32.88)     2:06.14 (32.20)
  5 Ruddy, Jason P            16 MSC-MR               2:09.48    2:06.50 ZONE   
                  29.25     1:00.57 (31.32)     1:33.78 (33.21)     2:06.50 (32.72)
  6 Martin, Ricky L           17 Agua Swim Team-MR    2:00.96    2:07.07 ZONE   
                  29.23     1:01.76 (32.53)     1:34.38 (32.62)     2:07.07 (32.69)
  7 Mazen, Andrew S           16 COND-MR              2:00.44    2:08.55 METS   
                  29.53     1:01.98 (32.45)     1:35.45 (33.47)     2:08.55 (33.10)
  8 Walsh, Brendan T          16 UNAGU-MR             2:14.00    2:08.66 METS   
                                  11.43 ( )   1:36.46 (1:25.03)     2:08.66 (32.20)
  9 Yamout, Nader             15 Agua Swim Team-MR    2:07.88    2:09.97 METS   
                  30.22     1:03.18 (32.96)     1:36.96 (33.78)     2:09.97 (33.01)
 10 Dempsey, Lukas A          16 MSC-MR               2:10.01    2:10.56 METS   
                  29.73     1:02.26 (32.53)     1:37.00 (34.74)     2:10.56 (33.56)
 11 Meck, Mike D              16 MSC-MR               2:09.99    2:10.84 METS   
                  30.12     1:04.30 (34.18)     1:38.03 (33.73)     2:10.84 (32.81)
 12 Collins, Danny P          18 FLY-MR               2:04.07    2:11.34 JO     
                  30.61     1:03.84 (33.23)     1:38.04 (34.20)     2:11.34 (33.30)
 13 DeLisio, Ian A            17 UNMSC-MR             2:11.91    2:11.48 JO     
                  30.65     1:03.56 (32.91)     1:37.38 (33.82)     2:11.48 (34.10)
 14 Bernstein, Rex L          16 COND-MR              2:05.69    2:11.93 JO     
                  29.79     1:02.46 (32.67)     1:36.89 (34.43)     2:11.93 (35.04)
 15 Pickel, Cody              17 FLY-MR               2:05.68    2:12.33 JO     
                  30.27     1:03.18 (32.91)     1:37.77 (34.59)     2:12.33 (34.56)
 16 Delaflor, Edgar V         17 Marlins-CT           2:19.19    2:13.99 JO     
                  30.96     1:06.10 (35.14)     1:40.17 (34.07)     2:13.99 (33.82)
 17 Foley, Brian P            15 COND-MR              2:06.49    2:14.74 JO     
                  30.37     1:03.85 (33.48)     1:39.32 (35.47)     2:14.74 (35.42)
 18 Hendershot, Billy G       17 FLY-MR               2:11.47    2:15.22 JO     
                  31.65     1:05.17 (33.52)     1:40.30 (35.13)     2:15.22 (34.92)
 19 Ogisu, Kent               15 Agua Swim Team-MR    2:15.51    2:15.42 JO     
                                  10.83 ( )   1:40.99 (1:30.16)     2:15.42 (34.43)
 20 Chen, Bobby               15 COND-MR              2:14.37    2:15.48 JO     
                  33.06     1:07.50 (34.44)     1:42.44 (34.94)     2:15.48 (33.04)
 21 Olin, Evan D              15 Bgnw Marlins-MR      2:13.18    2:15.64 JO     
                  31.61     1:06.08 (34.47)     1:41.21 (35.13)     2:15.64 (34.43)
 22 Donenfeld, Thai           16 COND-MR              2:13.81    2:15.67 JO     
                  31.87     1:07.02 (35.15)     1:42.51 (35.49)     2:15.67 (33.16)
 23 Graham, Danny J           15 FLY-MR               2:13.21    2:16.42        
                  30.91     1:05.53 (34.62)     1:41.06 (35.53)     2:16.42 (35.36)
 24 Eller, Joshua A           19 UNCON-MR             2:17.94    2:16.97        
                  29.24     1:03.37 (34.13)     1:39.36 (35.99)     2:16.97 (37.61)
 25 Noller, Thomas G          16 UNMSC-MR             2:21.41    2:20.25        
                  33.29     1:08.73 (35.44)     1:45.48 (36.75)     2:20.25 (34.77)
 26 Kusakin, Nick             15 Agua Swim Team-MR    2:20.91    2:20.91        
                  32.26     1:08.25 (35.99)     1:45.23 (36.98)     2:20.91 (35.68)
 27 Cummings, Connor T        16 COND-MR              2:21.87    2:21.09        
                  32.69     1:09.36 (36.67)     1:46.13 (36.77)     2:21.09 (34.96)
 28 Donis, Daniel F           16 FLY-MR               2:24.03    2:23.54        
                                  10.24 ( )       32.98 (22.74)   2:23.54 (1:50.56)
 29 Mejia, Carlos             15 LBA-MR               2:17.12    2:25.82        
                  33.91     1:11.31 (37.40)     1:48.67 (37.36)     2:25.82 (37.15)
 30 Ng, Michael S             16 COND-MR              2:17.73    2:26.46        
                  31.04     1:08.39 (37.35)     1:49.16 (40.77)     2:26.46 (37.30)
 31 Wasserman, Kurt M         15 Bgnw Marlins-MR      2:29.81    2:27.18        
                  33.04     1:09.79 (36.75)     1:48.77 (38.98)     2:27.18 (38.41)
 32 Chu, Allen                17 FLY-MR               2:20.19    2:27.72        
                  31.59     1:08.06 (36.47)     1:47.37 (39.31)     2:27.72 (40.35)
 33 Cicalese, Anthony M       15 SSL-MR               2:35.77    2:32.37        
                                  10.23 ( )       35.23 (25.00)   2:32.37 (1:57.14)
 34 Robinson, William         16 SSL-MR               2:27.42    2:45.05        
                  36.61     1:18.68 (42.07)     2:01.40 (42.72)     2:45.05 (43.65)
 35 Kishinevskiy, Nevill E    16 COND-MR              2:44.96    2:49.64        
                  36.89     1:19.97 (43.08)     2:06.14 (46.17)     2:49.64 (43.50)
 36 Kochiss, John A           15 COND-MR              3:14.09    3:11.31        
                                  10.73 ( )   2:22.61 (2:11.88)     3:11.31 (48.70)
 
Boys 15 & Over 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        4:18.59  SECT
        4:28.89  ZONE
        4:34.99  METS
        4:49.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Collins, Matthew J        16 FLY-MR               4:11.75    4:18.52 SECT   
                  29.02     1:00.92 (31.90)     1:34.54 (33.62)     2:08.22 (33.68)
        2:41.53 (33.31)     3:15.17 (33.64)     3:47.59 (32.42)     4:18.52 (30.93)
  2 Abrams, Michael           16 Agua Swim Team-MR    4:15.73    4:18.63 ZONE   
                  30.35     1:03.14 (32.79)     1:36.25 (33.11)     2:09.57 (33.32)
        2:43.18 (33.61)     3:16.67 (33.49)     3:48.75 (32.08)     4:18.63 (29.88)
  3 Yamout, Nader             15 Agua Swim Team-MR    4:28.56    4:26.08 ZONE   
                                1:04.19 ( )                             2:11.44 ( )
                                3:19.57 ( )   4:26.08 (1:06.51)                    
  4 Foley, Brian P            15 COND-MR              4:35.56    4:33.33 METS   
                  30.97     1:04.75 (33.78)     1:39.90 (35.15)     2:15.21 (35.31)
        2:50.94 (35.73)     3:26.06 (35.12)     4:00.50 (34.44)     4:33.33 (32.83)
  5 Dempsey, Lukas A          16 MSC-MR               4:33.25    4:33.35 METS   
                  30.51     1:04.57 (34.06)     1:40.15 (35.58)     2:15.76 (35.61)
        2:51.10 (35.34)     3:26.00 (34.90)     4:00.49 (34.49)     4:33.35 (32.86)
  6 Collins, Danny P          18 FLY-MR               4:28.56    4:34.53 METS   
                  32.21     1:07.28 (35.07)     1:42.67 (35.39)     2:18.23 (35.56)
        2:52.41 (34.18)     3:27.02 (34.61)     4:00.89 (33.87)     4:34.53 (33.64)
  7 Sokoloff, Philip          16 SSL-MR               4:29.57    4:37.97 JO     
                  31.42     1:05.87 (34.45)     1:41.18 (35.31)     2:17.68 (36.50)
        2:53.10 (35.42)     3:28.83 (35.73)     4:04.04 (35.21)     4:37.97 (33.93)
  8 Hendershot, Billy G       17 FLY-MR               4:31.91    4:39.39 JO     
                1:41.84     2:16.33 (34.49)     2:51.66 (35.33)                    
                                3:27.23 ( )     4:03.78 (36.55)     4:39.39 (35.61)
  9 Schaub, Bryan T           16 COND-MR              4:34.04    4:40.79 JO     
                                1:05.82 ( )     1:41.03 (35.21)     2:16.41 (35.38)
        2:52.04 (35.63)     3:27.75 (35.71)     4:03.92 (36.17)     4:40.79 (36.87)
 10 Martin, Ricky L           17 Agua Swim Team-MR    4:37.53    4:41.42 JO     
                  31.15     1:06.63 (35.48)     1:43.10 (36.47)     2:19.31 (36.21)
        2:55.38 (36.07)     3:31.27 (35.89)     4:06.91 (35.64)     4:41.42 (34.51)
 11 Pickel, Cody              17 FLY-MR               4:26.94    4:42.51 JO     
                  30.29     1:04.78 (34.49)     1:40.35 (35.57)     2:16.69 (36.34)
        2:52.94 (36.25)     3:29.86 (36.92)     4:07.30 (37.44)     4:42.51 (35.21)
 12 Olin, Evan D              15 Bgnw Marlins-MR      4:36.71    4:44.27 JO     
                                1:07.71 ( )                             2:19.97 ( )
                                3:32.58 ( )   4:44.27 (1:11.69)                    
 13 Delaflor, Edgar V         17 Marlins-CT           4:54.73    4:49.17 JO     
                                  12.81 ( )       33.10 (20.29)     1:09.61 (36.51)
        1:46.57 (36.96)   3:38.75 (1:52.18)     4:14.72 (35.97)     4:49.17 (34.45)
 14 Noller, Thomas G          16 UNMSC-MR             5:09.94    4:50.53        
                                1:09.61 ( )                             2:25.15 ( )
                                3:40.72 ( )   4:50.53 (1:09.81)                    
 15 Ogisu, Kent               15 Agua Swim Team-MR    4:46.09    4:50.68        
                  33.25                             3:00.88 ( )                    
            4:15.05 ( )     4:50.68 (35.63)                                        
 16 Donenfeld, Thai           16 COND-MR              4:44.91    4:55.13        
                  33.66     1:10.82 (37.16)     1:48.69 (37.87)     2:27.30 (38.61)
        3:05.88 (38.58)     3:44.22 (38.34)     4:20.58 (36.36)     4:55.13 (34.55)
 17 Chen, Bobby               15 COND-MR              4:51.99    4:59.72        
                  35.10     1:13.98 (38.88)     1:53.33 (39.35)     2:31.48 (38.15)
        3:10.24 (38.76)     3:47.90 (37.66)     4:24.93 (37.03)     4:59.72 (34.79)
 18 Silverman, Dean B         17 Bgnw Marlins-MR      5:07.57    5:06.46        
                  33.55     1:10.56 (37.01)     1:48.93 (38.37)     2:28.68 (39.75)
        3:08.49 (39.81)     3:48.67 (40.18)     4:28.27 (39.60)     5:06.46 (38.19)
 19 Byrnes, Thomas J          19 MSC-MR               4:32.59    5:07.69        
                  33.89     1:10.93 (37.04)     1:50.14 (39.21)     2:30.04 (39.90)
        3:10.36 (40.32)     3:50.47 (40.11)     4:30.80 (40.33)     5:07.69 (36.89)
 20 Gillenwater, Darin J      15 COND-MR              5:03.00    5:21.64        
                  33.56     1:12.43 (38.87)     1:53.59 (41.16)     2:35.89 (42.30)
        3:18.07 (42.18)     4:00.50 (42.43)     4:42.66 (42.16)     5:21.64 (38.98)
 
Boys 15 & Over 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        1:03.79  SECT
        1:06.69  ZONE
        1:09.99  METS
        1:11.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walsh, Brendan T          16 UNAGU-MR             1:02.61    1:02.10 SECT   
                  30.20     1:02.10 (31.90)                                        
  2 Foley, Brian P            15 COND-MR              1:01.30    1:04.85 ZONE   
                  31.54     1:04.85 (33.31)                                        
  3 Dempsey, Lukas A          16 MSC-MR               1:05.25    1:05.25 ZONE   
                  31.85     1:05.25 (33.40)                                        
  4 Martin, Ricky L           17 Agua Swim Team-MR    1:01.91    1:05.84 ZONE   
                  32.27     1:05.84 (33.57)                                        
  5 Schumacher, Griffin T     16 Agua Swim Team-MR    1:03.57    1:06.09 ZONE   
                  32.55     1:06.09 (33.54)                                        
  6 Sokoloff, Philip          16 SSL-MR               1:01.94    1:06.14 ZONE   
                  32.22     1:06.14 (33.92)                                        
  7 Abrams, Michael           16 Agua Swim Team-MR    1:02.57    1:06.16 ZONE   
                  33.06     1:06.16 (33.10)                                        
  8 McKenna, Brian W          15 Abbe Swim Team-MR    1:01.00    1:06.78 METS   
                  32.60     1:06.78 (34.18)                                        
  9 Collins, Matthew J        16 FLY-MR               1:02.75    1:08.21 METS   
                  33.97     1:08.21 (34.24)                                        
 10 Ruddy, Jason P            16 MSC-MR               1:09.56    1:08.29 METS   
 11 Farm, Bryan W             17 COND-MR              1:03.94    1:08.85 METS   
                  33.35     1:08.85 (35.50)                                        
 12 Mazen, Andrew S           16 COND-MR              1:04.84    1:09.08 METS   
                  33.96     1:09.08 (35.12)                                        
 13 Anderson, Mark C          19 MSC-MR               1:05.77    1:09.09 METS   
                  33.86     1:09.09 (35.23)                                        
 14 Chansakul, JR J           15 Agua Swim Team-MR    1:06.43    1:09.43 METS   
                  33.67     1:09.43 (35.76)                                        
 15 Olin, Evan D              15 Bgnw Marlins-MR      1:09.13    1:09.50 METS   
                  33.80     1:09.50 (35.70)                                        
 16 Graham, Danny J           15 FLY-MR               1:06.55    1:10.24 JO     
                  33.71     1:10.24 (36.53)                                        
 17 Eller, Joshua A           19 UNCON-MR             1:09.20    1:10.80 JO     
                  33.23     1:10.80 (37.57)                                        
 18 Donenfeld, Thai           16 COND-MR              1:07.93    1:11.42 JO     
                  35.14     1:11.42 (36.28)                                        
 19 Chen, Bobby               15 COND-MR              1:07.62    1:11.83 JO     
                  35.34     1:11.83 (36.49)                                        
 20 Delaflor, Edgar V         17 Marlins-CT           1:10.49    1:11.85 JO     
                  34.28     1:11.85 (37.57)                                        
 21 DeLisio, Ian A            17 UNMSC-MR             1:06.33    1:12.15        
                  35.45     1:12.15 (36.70)                                        
 22 Kojes, Arthur J           16 Abbe Swim Team-MR    1:11.00    1:12.89        
                  34.43     1:12.89 (38.46)                                        
 23 Schaub, Bryan T           16 COND-MR              1:16.11    1:13.21        
                  35.81     1:13.21 (37.40)                                        
 24 Pickel, Cody              17 FLY-MR               1:09.91    1:13.30        
                  35.41     1:13.30 (37.89)                                        
 25 Kusakin, Nick             15 Agua Swim Team-MR    1:13.78    1:14.97        
                  36.11     1:14.97 (38.86)                                        
 26 Donis, Daniel F           16 FLY-MR               1:10.39    1:15.09        
                  37.67     1:15.09 (37.42)                                        
 27 Wasserman, Kurt M         15 Bgnw Marlins-MR      1:21.75    1:17.86        
                  37.56     1:17.86 (40.30)                                        
 28 Ng, Michael S             16 COND-MR              1:17.60    1:18.25        
                  37.34     1:18.25 (40.91)                                        
 29 Cicalese, Anthony M       15 SSL-MR               1:11.41    1:18.94        
 30 Mejia, Carlos             15 LBA-MR               1:18.00    1:19.63        
                  38.50     1:19.63 (41.13)                                        
 31 Noller, Thomas G          16 UNMSC-MR             1:21.36    1:22.72        
                  40.01     1:22.72 (42.71)                                        
 32 Robinson, William         16 SSL-MR               1:14.44    1:25.24        
                  41.20     1:25.24 (44.04)                                        
 33 Hendershot, Billy G       17 FLY-MR               1:17.29    1:26.87        
                  43.38     1:26.87 (43.49)                                        
 34 Kishinevskiy, Nevill E    16 COND-MR              1:28.91    1:35.69        
                  46.98     1:35.69 (48.71)                                        
 35 Kochiss, John A           15 COND-MR              1:50.69    1:51.47        
 
Boys 15 & Over 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        2:16.89  SECT
        2:21.99  ZONE
        2:33.99  METS
        2:34.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walsh, Brendan T          16 UNAGU-MR             2:15.10    2:16.23 SECT   
                  32.58     1:07.88 (35.30)     1:43.33 (35.45)     2:16.23 (32.90)
  2 Hudson, Henry D           23 MSC-MR               2:05.95    2:17.14 ZONE   
                  32.79     1:07.62 (34.83)     1:42.09 (34.47)     2:17.14 (35.05)
  3 Collins, Danny P          18 FLY-MR               2:13.82    2:19.76 ZONE   
                  33.15     1:08.49 (35.34)     1:44.71 (36.22)     2:19.76 (35.05)
  4 Foley, Brian P            15 COND-MR              2:08.87    2:20.39 ZONE   
                  32.46     1:07.84 (35.38)     1:44.15 (36.31)     2:20.39 (36.24)
  5 Martin, Ricky L           17 Agua Swim Team-MR    2:14.05    2:23.07 METS   
                  33.86     1:10.50 (36.64)     1:47.23 (36.73)     2:23.07 (35.84)
  6 Collins, Matthew J        16 FLY-MR               2:14.55    2:24.39 METS   
                  35.87     1:11.84 (35.97)     1:48.82 (36.98)     2:24.39 (35.57)
  7 Sokoloff, Philip          16 SSL-MR               2:13.82    2:24.44 METS   
                  34.48     1:11.38 (36.90)     1:48.75 (37.37)     2:24.44 (35.69)
  8 Olin, Evan D              15 Bgnw Marlins-MR      2:26.30    2:27.26 METS   
                  34.98     1:12.39 (37.41)     1:50.63 (38.24)     2:27.26 (36.63)
  9 Donenfeld, Thai           16 COND-MR              2:26.01    2:28.35 METS   
                  34.95     1:13.15 (38.20)     1:51.51 (38.36)     2:28.35 (36.84)
 10 Schumacher, Griffin T     16 Agua Swim Team-MR    2:26.24    2:29.65 METS   
                  35.45     1:13.40 (37.95)     1:52.55 (39.15)     2:29.65 (37.10)
 11 Anderson, Mark C          19 MSC-MR               2:23.89    2:29.88 METS   
                  34.33     1:12.11 (37.78)     1:50.73 (38.62)     2:29.88 (39.15)
 12 Ogisu, Kent               15 Agua Swim Team-MR    2:31.21    2:31.09 METS   
                  35.00     1:13.09 (38.09)     1:52.13 (39.04)     2:31.09 (38.96)
 13 Chansakul, JR J           15 Agua Swim Team-MR    2:29.14    2:31.32 METS   
                  35.48     1:14.66 (39.18)     1:53.42 (38.76)     2:31.32 (37.90)
 13 Delaflor, Edgar V         17 Marlins-CT           2:24.49    2:31.32 METS   
                  35.41     1:13.45 (38.04)     1:52.53 (39.08)     2:31.32 (38.79)
 15 Pickel, Cody              17 FLY-MR               2:27.74    2:32.05 METS   
                  35.02     1:12.93 (37.91)     1:52.46 (39.53)     2:32.05 (39.59)
 16 Chen, Bobby               15 COND-MR              2:29.32    2:34.32 JO     
                  36.55     1:15.88 (39.33)     1:55.59 (39.71)     2:34.32 (38.73)
 17 Ruddy, Jason P            16 MSC-MR               2:30.54    2:34.49 JO     
                  36.11     1:16.14 (40.03)     1:56.22 (40.08)     2:34.49 (38.27)
 18 Graham, Danny J           15 FLY-MR               2:29.18    2:35.30        
                  34.81     1:13.56 (38.75)     1:54.53 (40.97)     2:35.30 (40.77)
 19 Schaub, Bryan T           16 COND-MR              2:39.19    2:36.15        
                  36.82     1:17.65 (40.83)     1:57.25 (39.60)     2:36.15 (38.90)
 20 Kusakin, Nick             15 Agua Swim Team-MR    2:38.34    2:38.29        
                  37.72     1:18.22 (40.50)     1:59.75 (41.53)     2:38.29 (38.54)
 21 Donis, Daniel F           16 FLY-MR               2:41.61    2:39.48        
                  38.72     1:19.26 (40.54)     2:00.55 (41.29)     2:39.48 (38.93)
 22 Wasserman, Kurt M         15 Bgnw Marlins-MR      2:45.00    2:44.96        
                  37.50     1:18.98 (41.48)     2:02.42 (43.44)     2:44.96 (42.54)
 23 Mejia, Carlos             15 LBA-MR               2:42.24    2:47.12        
                  38.97     1:20.59 (41.62)     2:04.15 (43.56)     2:47.12 (42.97)
 24 Cicalese, Anthony M       15 SSL-MR               2:36.62    2:47.43        
                  40.26     1:22.36 (42.10)     2:05.00 (42.64)     2:47.43 (42.43)
 25 Gillenwater, Darin J      15 COND-MR              2:43.00    2:52.60        
                  40.17     1:25.48 (45.31)     2:10.22 (44.74)     2:52.60 (42.38)
 26 Ng, Michael S             16 COND-MR              2:44.43    2:52.81        
                  38.77     1:22.77 (44.00)     2:08.99 (46.22)     2:52.81 (43.82)
 27 Robinson, William         16 SSL-MR               2:44.53    2:55.09        
                  39.59     1:24.70 (45.11)     2:09.97 (45.27)     2:55.09 (45.12)
 28 Kishinevskiy, Nevill E    16 COND-MR              3:09.34    3:13.69        
                  46.52     1:34.91 (48.39)     2:25.28 (50.37)     3:13.69 (48.41)
 -- Cummings, Connor T        16 COND-MR              2:48.14         DQ        
      Toes curled over gutter after the start
                  41.45     1:25.56 (44.11)     2:10.31 (44.75)          DQ (39.58)
 
Boys 15 & Over 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        1:12.69  SECT
        1:14.09  ZONE
        1:19.99  METS
        1:21.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roberts, Alan T           21 MSC-MR               1:09.34    1:10.35 SECT   
                  32.21     1:10.35 (38.14)                                        
  2 Meck, Mike D              16 MSC-MR               1:10.29    1:12.65 SECT   
                  34.23     1:12.65 (38.42)                                        
  3 Schaub, CJ M              19 COND-MR              1:07.69    1:14.09 ZONE   
                  34.07     1:14.09 (40.02)                                        
  4 Chansakul, JR J           15 Agua Swim Team-MR    1:12.21    1:14.99 METS   
  5 Schumacher, Griffin T     16 Agua Swim Team-MR    1:18.90    1:16.33 METS   
                  36.18     1:16.33 (40.15)                                        
  6 Noller, Thomas G          16 UNMSC-MR             1:21.30    1:17.95 METS   
                  37.00     1:17.95 (40.95)                                        
  7 Lam, Aaron                16 Abbe Swim Team-MR    1:14.00    1:18.23 METS   
                  36.69     1:18.23 (41.54)                                        
  8 Chu, Allen                17 FLY-MR               1:13.26    1:18.38 METS   
                  36.38     1:18.38 (42.00)                                        
  9 Hendershot, Billy G       17 FLY-MR               1:18.00    1:21.76 JO     
                  39.51     1:21.76 (42.25)                                        
 10 Ogisu, Kent               15 Agua Swim Team-MR    1:20.21    1:21.95 JO     
                  39.07     1:21.95 (42.88)                                        
 11 Sanchez, Jude M           16 Agua Swim Team-MR    1:19.98    1:23.06        
                  38.91     1:23.06 (44.15)                                        
 12 Eller, Zachary M          17 UNCON-MR             1:18.95    1:23.50        
                  39.25     1:23.50 (44.25)                                        
 13 Farm, Bryan W             17 COND-MR              1:15.34    1:24.46        
                  38.97     1:24.46 (45.49)                                        
 14 Schaub, Bryan T           16 COND-MR              1:24.09    1:24.72        
                  39.11     1:24.72 (45.61)                                        
 15 McKenna, Brian W          15 Abbe Swim Team-MR    1:20.00    1:25.40        
 16 Conway, John P            15 SSL-MR               1:22.32    1:25.44        
                  40.34     1:25.44 (45.10)                                        
 17 Lee, Joseph               16 Abbe Swim Team-MR    1:21.00    1:26.40        
                  39.91     1:26.40 (46.49)                                        
 18 Wasserman, Kurt M         15 Bgnw Marlins-MR      1:27.47    1:26.89        
                  41.00     1:26.89 (45.89)                                        
 19 McVeigh, Sean             15 Bscat-MR             1:26.11    1:27.54        
                  41.13     1:27.54 (46.41)                                        
 20 Mazen, Andrew S           16 COND-MR              1:24.00    1:28.90        
                  42.37     1:28.90 (46.53)                                        
 21 Spinosa, Adam G           16 Agua Swim Team-MR    1:30.00    1:30.85        
                  42.37     1:30.85 (48.48)                                        
 22 Walsh, Brendan T          16 UNAGU-MR             1:25.00    1:31.38        
 23 Cicalese, Anthony M       15 SSL-MR               1:26.47    1:34.03        
                  45.04     1:34.03 (48.99)                                        
 24 Silverman, Dean B         17 Bgnw Marlins-MR      1:34.56    1:34.53        
                  44.23     1:34.53 (50.30)                                        
 25 Kochiss, John A           15 COND-MR              1:39.65    1:37.53        
                  45.96     1:37.53 (51.57)                                        
 
Boys 15 & Over 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        2:38.99  SECT
        2:40.79  ZONE
        2:52.99  METS
        2:59.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chansakul, JR J           15 Agua Swim Team-MR    2:35.02    2:37.07 SECT   
                  36.11     1:16.55 (40.44)     1:56.73 (40.18)     2:37.07 (40.34)
  2 Meck, Mike D              16 MSC-MR               2:34.11    2:40.06 ZONE   
                  36.16     1:17.34 (41.18)     1:58.82 (41.48)     2:40.06 (41.24)
  3 Collins, Danny P          18 FLY-MR               2:34.88    2:41.72 METS   
                  35.95     1:17.66 (41.71)     1:59.00 (41.34)     2:41.72 (42.72)
  4 Roberts, Alan T           21 MSC-MR               2:40.58    2:44.16 METS   
                  35.02     1:16.94 (41.92)     1:59.41 (42.47)     2:44.16 (44.75)
  5 Noller, Thomas G          16 UNMSC-MR             2:56.63    2:48.72 METS   
                  37.96     1:20.68 (42.72)     2:05.39 (44.71)     2:48.72 (43.33)
  6 Hendershot, Billy G       17 FLY-MR               2:41.81    2:49.37 METS   
                  38.54     1:20.83 (42.29)     2:05.22 (44.39)     2:49.37 (44.15)
  7 DeLisio, Ian A            17 UNMSC-MR             2:52.13    2:49.46 METS   
                  38.78     1:21.40 (42.62)     2:04.85 (43.45)     2:49.46 (44.61)
  8 Ogisu, Kent               15 Agua Swim Team-MR    2:49.25    2:50.75 METS   
                  38.50     1:22.22 (43.72)     2:06.44 (44.22)     2:50.75 (44.31)
  9 Yamout, Nader             15 Agua Swim Team-MR    2:43.43    2:51.40 METS   
                  39.35     1:22.93 (43.58)     2:07.18 (44.25)     2:51.40 (44.22)
 10 Cummings, Connor T        16 COND-MR              2:55.74    2:52.19 METS   
                  39.24     1:23.35 (44.11)     2:08.48 (45.13)     2:52.19 (43.71)
 11 Anderson, Mark C          19 MSC-MR               2:43.89    2:55.39 JO     
                  38.92     1:22.24 (43.32)     2:08.62 (46.38)     2:55.39 (46.77)
 12 Wasserman, Kurt M         15 Bgnw Marlins-MR      3:12.80    3:12.56        
                  43.31     1:31.19 (47.88)     2:22.53 (51.34)     3:12.56 (50.03)
 13 Donenfeld, Thai           16 COND-MR              3:11.21    3:15.28        
                  44.63     1:35.26 (50.63)     2:26.23 (50.97)     3:15.28 (49.05)
 14 Cicalese, Anthony M       15 SSL-MR               3:04.49    3:19.03        
                  46.17     1:36.09 (49.92)     2:28.97 (52.88)     3:19.03 (50.06)
 15 Kusakin, Nick             15 Agua Swim Team-MR    3:25.43    3:20.64        
                  46.51     1:37.39 (50.88)     2:29.70 (52.31)     3:20.64 (50.94)
 16 Kochiss, John A           15 COND-MR              3:29.62    3:31.44        
                  46.62     1:41.44 (54.82)     2:37.95 (56.51)     3:31.44 (53.49)
 17 Robinson, William         16 SSL-MR               3:30.13    3:40.31        
                  48.28     1:44.32 (56.04)     2:42.14 (57.82)     3:40.31 (58.17)
 18 Kishinevskiy, Nevill E    16 COND-MR              4:02.71    3:56.25        
                  51.24   1:51.95 (1:00.71)   2:54.37 (1:02.42)   3:56.25 (1:01.88)
 -- Chu, Allen                17 FLY-MR               2:48.67         DQ        
      Downward butterfly kick
                  40.29     1:26.42 (46.13)     2:12.35 (45.93)          DQ (46.15)
 
Boys 15 & Over 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        1:00.99  SECT
        1:03.69  ZONE
        1:05.99  METS
        1:09.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walsh, Brendan T          16 UNAGU-MR             1:03.24    1:01.85 ZONE   
                  28.60     1:01.85 (33.25)                                        
  2 Martin, Ricky L           17 Agua Swim Team-MR      59.87    1:03.00 ZONE   
                  29.21     1:03.00 (33.79)                                        
  3 Byrnes, Thomas J          19 MSC-MR               1:04.02    1:03.47 ZONE   
                  29.70     1:03.47 (33.77)                                        
  4 Khan, Rana Z              20 Abbe Swim Team-MR    1:00.00    1:04.07 METS   
                  29.07     1:04.07 (35.00)                                        
  5 Yamout, Nader             15 Agua Swim Team-MR    1:04.17    1:04.76 METS   
  6 Spinosa, Adam G           16 Agua Swim Team-MR    1:03.50    1:04.90 METS   
                  29.34     1:04.90 (35.56)                                        
  7 Mazen, Andrew S           16 COND-MR              1:01.45    1:05.09 METS   
  8 Collins, Danny P          18 FLY-MR               1:02.99    1:05.31 METS   
                  30.79     1:05.31 (34.52)                                        
  9 Olin, Evan D              15 Bgnw Marlins-MR      1:04.83    1:05.44 METS   
                  30.92     1:05.44 (34.52)                                        
 10 Conway, John P            15 SSL-MR               1:01.02    1:05.83 METS   
                  30.54     1:05.83 (35.29)                                        
 11 Abrams, Michael           16 Agua Swim Team-MR    1:03.25    1:05.98 METS   
                  31.38     1:05.98 (34.60)                                        
 12 Schumacher, Griffin T     16 Agua Swim Team-MR    1:10.00    1:06.03 JO     
                  30.39     1:06.03 (35.64)                                        
 13 Chansakul, JR J           15 Agua Swim Team-MR    1:03.20    1:06.14 JO     
                  32.43     1:06.14 (33.71)                                        
 14 Sokoloff, Philip          16 SSL-MR               1:03.32    1:06.26 JO     
                  31.27     1:06.26 (34.99)                                        
 15 Collins, Matthew J        16 FLY-MR               1:10.79    1:06.82 JO     
 16 Ogisu, Kent               15 Agua Swim Team-MR    1:07.36    1:07.96 JO     
                  32.51     1:07.96 (35.45)                                        
 17 Dempsey, Lukas A          16 MSC-MR               1:07.94    1:08.44 JO     
                  32.00     1:08.44 (36.44)                                        
 18 Pickel, Cody              17 FLY-MR               1:07.84    1:10.58        
                  32.09     1:10.58 (38.49)                                        
 19 Meck, Mike D              16 MSC-MR               1:09.75    1:10.82        
                  32.28     1:10.82 (38.54)                                        
 20 Donenfeld, Thai           16 COND-MR              1:10.41    1:13.55        
                  34.08     1:13.55 (39.47)                                        
 21 Gillenwater, Darin J      15 COND-MR              1:15.04    1:15.75        
                  34.28     1:15.75 (41.47)                                        
 22 Wasserman, Kurt M         15 Bgnw Marlins-MR      1:17.76    1:15.82        
                  35.26     1:15.82 (40.56)                                        
 23 Eller, Zachary M          17 UNCON-MR             1:14.01    1:17.47        
                  34.19     1:17.47 (43.28)                                        
 24 Sanchez, Jude M           16 Agua Swim Team-MR    1:19.45    1:18.35        
                  36.17     1:18.35 (42.18)                                        
 25 McVeigh, Sean             15 Bscat-MR             1:18.15    1:20.99        
                  36.37     1:20.99 (44.62)                                        
 26 Cicalese, Anthony M       15 SSL-MR               1:11.17    1:21.56        
                  38.06     1:21.56 (43.50)                                        
 27 Cummings, Connor T        16 COND-MR              1:23.62    1:26.90        
 -- Kochiss, John A           15 COND-MR              1:51.17         DQ        
      Kick breaststroke type
                  46.15          DQ (57.02)                                        
 
Boys 15 & Over 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        2:16.89  SECT
        2:21.29  ZONE
        2:36.99  JO
        2:36.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Olin, Evan D              15 Bgnw Marlins-MR      2:20.00    2:23.26 JO     
                  31.45     1:08.22 (36.77)     1:46.46 (38.24)     2:23.26 (36.80)
  2 Collins, Danny P          18 FLY-MR               2:16.78    2:23.80 JO     
                  31.92     1:09.55 (37.63)     1:47.93 (38.38)     2:23.80 (35.87)
  3 Schaub, Bryan T           16 COND-MR              2:19.09    2:24.97 JO     
                  31.50     1:09.12 (37.62)     1:46.68 (37.56)     2:24.97 (38.29)
  4 DeLisio, Ian A            17 UNMSC-MR             2:24.04    2:26.10 JO     
                  32.68     1:09.79 (37.11)     1:48.31 (38.52)     2:26.10 (37.79)
  5 Ogisu, Kent               15 Agua Swim Team-MR    2:27.74    2:26.59 JO     
                  33.32     1:10.81 (37.49)     1:49.15 (38.34)     2:26.59 (37.44)
  6 Collins, Matthew J        16 FLY-MR               2:28.00    2:29.35 JO     
                  33.02     1:11.40 (38.38)     1:50.97 (39.57)     2:29.35 (38.38)
  7 Schumacher, Griffin T     16 Agua Swim Team-MR    2:45.00    2:43.66        
                  33.17     1:14.20 (41.03)     2:00.10 (45.90)     2:43.66 (43.56)
  8 Conway, John P            15 SSL-MR               2:38.56    2:45.54        
                  34.41     1:17.71 (43.30)     2:04.30 (46.59)     2:45.54 (41.24)
  9 Noller, Thomas G          16 UNMSC-MR             3:06.35    2:59.75        
                  37.89     1:22.13 (44.24)     2:10.69 (48.56)     2:59.75 (49.06)
 10 Cicalese, Anthony M       15 SSL-MR               2:44.12    3:02.35        
                  40.05     1:26.50 (46.45)     2:15.44 (48.94)     3:02.35 (46.91)
 11 Robinson, William         16 SSL-MR               2:42.83    3:03.82        
                  39.43     1:26.10 (46.67)     2:14.36 (48.26)     3:03.82 (49.46)
 
Boys 15 & Over 200 LC Meter IM
===============================================================================
        2:17.19  SECT
        2:24.59  ZONE
        2:29.99  METS
        2:36.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chansakul, JR J           15 Agua Swim Team-MR    2:21.00    2:21.86 ZONE   
                  30.84     1:10.08 (39.24)     1:50.65 (40.57)     2:21.86 (31.21)
  2 Martin, Ricky L           17 Agua Swim Team-MR    2:16.61    2:23.25 ZONE   
                  29.09     1:06.78 (37.69)     1:51.84 (45.06)     2:23.25 (31.41)
  3 Collins, Danny P          18 FLY-MR               2:16.33    2:23.74 ZONE   
                  30.37     1:07.75 (37.38)     1:50.83 (43.08)     2:23.74 (32.91)
  4 Walsh, Brendan T          16 UNAGU-MR             2:26.94    2:24.10 ZONE   
                  29.26     1:04.64 (35.38)     1:51.96 (47.32)     2:24.10 (32.14)
  5 Collins, Matthew J        16 FLY-MR               2:25.40    2:25.07 METS   
                  30.56     1:08.07 (37.51)     1:53.87 (45.80)     2:25.07 (31.20)
  6 Conway, John P            15 SSL-MR               2:16.18    2:26.01 METS   
                  30.01     1:07.59 (37.58)     1:52.08 (44.49)     2:26.01 (33.93)
  7 Sokoloff, Philip          16 SSL-MR               2:18.66    2:26.64 METS   
                  31.40     1:09.07 (37.67)     1:53.98 (44.91)     2:26.64 (32.66)
  8 DeLisio, Ian A            17 UNMSC-MR             2:28.71    2:27.55 METS   
                  30.63     1:09.77 (39.14)     1:53.95 (44.18)     2:27.55 (33.60)
  9 Mazen, Andrew S           16 COND-MR              2:19.77    2:29.70 METS   
                  30.54     1:09.12 (38.58)     1:57.39 (48.27)     2:29.70 (32.31)
 10 Ogisu, Kent               15 Agua Swim Team-MR    2:29.35    2:29.78 METS   
                  32.56     1:10.70 (38.14)     1:55.96 (45.26)     2:29.78 (33.82)
 11 Olin, Evan D              15 Bgnw Marlins-MR      2:27.26    2:30.28 JO     
                  31.88     1:08.50 (36.62)     1:56.61 (48.11)     2:30.28 (33.67)
 12 Ruddy, Jason P            16 MSC-MR               2:30.43    2:30.59 JO     
                  29.95     1:10.20 (40.25)     1:56.80 (46.60)     2:30.59 (33.79)
 13 Hendershot, Billy G       17 FLY-MR               2:25.76    2:31.57 JO     
                  32.36     1:15.29 (42.93)     1:57.24 (41.95)     2:31.57 (34.33)
 14 Foley, Brian P            15 COND-MR              2:23.02    2:32.94 JO     
                  33.09     1:10.92 (37.83)     2:00.54 (49.62)     2:32.94 (32.40)
 15 Donenfeld, Thai           16 COND-MR              2:30.26    2:35.18 JO     
                  33.84     1:12.38 (38.54)     2:01.35 (48.97)     2:35.18 (33.83)
 16 Anderson, Mark C          19 MSC-MR               2:25.00    2:35.19 JO     
                  32.26     1:12.68 (40.42)     1:58.40 (45.72)     2:35.19 (36.79)
 17 Donis, Daniel F           16 FLY-MR               2:33.14    2:35.93 JO     
                  32.76     1:13.91 (41.15)     2:01.78 (47.87)     2:35.93 (34.15)
 18 Eller, Joshua A           19 UNCON-MR             2:40.24    2:37.42        
                  30.55     1:12.32 (41.77)     2:01.47 (49.15)     2:37.42 (35.95)
 19 Graham, Danny J           15 FLY-MR               2:24.54    2:38.53        
                  30.95     1:12.29 (41.34)     2:00.83 (48.54)     2:38.53 (37.70)
 20 Noller, Thomas G          16 UNMSC-MR             2:43.69    2:39.52        
                  34.21     1:19.21 (45.00)     2:02.44 (43.23)     2:39.52 (37.08)
 21 Wasserman, Kurt M         15 Bgnw Marlins-MR      2:47.77    2:44.83        
                  35.16     1:15.73 (40.57)     2:06.01 (50.28)     2:44.83 (38.82)
 22 Delaflor, Edgar V         17 Marlins-CT           2:39.76    2:46.96        
                  37.54     1:19.53 (41.99)     2:12.03 (52.50)     2:46.96 (34.93)
 23 Kusakin, Nick             15 Agua Swim Team-MR    2:45.52    2:47.69        
                  37.63     1:18.62 (40.99)     2:12.18 (53.56)     2:47.69 (35.51)
 24 Cicalese, Anthony M       15 SSL-MR               2:39.12    2:51.36        
                  37.63     1:19.67 (42.04)     2:12.38 (52.71)     2:51.36 (38.98)
 25 Mejia, Carlos             15 LBA-MR               2:38.80    2:51.47        
                  37.76     1:20.34 (42.58)     2:16.09 (55.75)     2:51.47 (35.38)
 26 Ye, Evin                  16 Bscat-MR             2:58.80    2:55.61        
                  36.11     1:21.36 (45.25)     2:13.70 (52.34)     2:55.61 (41.91)
 27 Kishinevskiy, Nevill E    16 COND-MR              3:29.83    3:20.08        
                  43.24     1:34.96 (51.72)     2:33.59 (58.63)     3:20.08 (46.49)
 28 Kochiss, John A           15 COND-MR              3:32.66    3:28.53        
                  46.15   1:46.79 (1:00.64)   3:28.53 (1:41.74)                    
 
Boys 15 & Over 400 LC Meter IM
===============================================================================
        4:54.59  SECT
        5:07.09  ZONE
        5:21.99  METS
        5:29.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Collins, Danny P          18 FLY-MR               4:51.15    5:01.11 ZONE   
                  31.55     1:08.35 (36.80)     1:47.12 (38.77)     2:24.89 (37.77)
        3:09.46 (44.57)     3:52.84 (43.38)     4:27.60 (34.76)     5:01.11 (33.51)
  2 Chansakul, JR J           15 Agua Swim Team-MR    5:01.28    5:03.21 ZONE   
                  32.17     1:09.89 (37.72)     1:51.77 (41.88)     2:33.69 (41.92)
        3:14.92 (41.23)     3:57.62 (42.70)     4:32.25 (34.63)     5:03.21 (30.96)
  3 Abrams, Michael           16 Agua Swim Team-MR    4:50.42    5:03.41 ZONE   
                  33.43     1:11.03 (37.60)     1:49.77 (38.74)     2:27.82 (38.05)
        3:13.24 (45.42)     3:59.53 (46.29)     4:33.23 (33.70)     5:03.41 (30.18)
  4 Collins, Matthew J        16 FLY-MR               5:00.39    5:07.95 METS   
                  31.91     1:08.91 (37.00)     1:47.46 (38.55)     2:24.59 (37.13)
        3:12.84 (48.25)     4:02.47 (49.63)     4:35.29 (32.82)     5:07.95 (32.66)
  5 Ogisu, Kent               15 Agua Swim Team-MR    5:13.02    5:08.74 METS   
                  32.82     1:10.14 (37.32)     1:50.19 (40.05)     2:30.12 (39.93)
        3:15.09 (44.97)     4:00.22 (45.13)     4:35.00 (34.78)     5:08.74 (33.74)
  6 Dempsey, Lukas A          16 MSC-MR               5:17.92    5:09.27 METS   
                  31.77     1:08.97 (37.20)     1:48.83 (39.86)     2:26.56 (37.73)
        3:13.23 (46.67)     4:01.28 (48.05)     4:35.96 (34.68)     5:09.27 (33.31)
  7 Olin, Evan D              15 Bgnw Marlins-MR      5:10.71    5:11.97 METS   
                  31.78     1:07.89 (36.11)     1:46.97 (39.08)     2:26.21 (39.24)
        3:13.93 (47.72)     4:01.46 (47.53)     4:37.03 (35.57)     5:11.97 (34.94)
  8 Yamout, Nader             15 Agua Swim Team-MR    5:00.50    5:13.94 METS   
                  31.92     1:08.20 (36.28)     1:50.57 (42.37)     2:31.15 (40.58)
        3:16.76 (45.61)     4:02.69 (45.93)     4:38.52 (35.83)     5:13.94 (35.42)
  9 Schaub, Bryan T           16 COND-MR              5:09.64    5:16.35 METS   
                  31.29     1:07.66 (36.37)     1:49.65 (41.99)     2:31.51 (41.86)
        3:17.50 (45.99)     4:05.40 (47.90)     4:40.95 (35.55)     5:16.35 (35.40)
 10 Meck, Mike D              16 MSC-MR               5:09.08    5:16.36 METS   
                  33.75     1:13.94 (40.19)     1:58.13 (44.19)     2:40.59 (42.46)
        3:23.74 (43.15)     4:06.54 (42.80)     4:42.31 (35.77)     5:16.36 (34.05)
 11 Ruddy, Jason P            16 MSC-MR               5:21.85    5:18.36 METS   
                  30.78     1:07.34 (36.56)     1:49.27 (41.93)     2:29.76 (40.49)
        3:18.54 (48.78)     4:07.26 (48.72)     4:43.43 (36.17)     5:18.36 (34.93)
 12 Pickel, Cody              17 FLY-MR               5:50.23    5:19.62 METS   
                  31.65     1:09.67 (38.02)     1:51.01 (41.34)     2:30.99 (39.98)
        3:19.60 (48.61)     4:09.51 (49.91)     4:44.22 (34.71)     5:19.62 (35.40)
 13 Walsh, Brendan T          16 UNAGU-MR             5:10.00    5:20.26 METS   
                  30.85     1:09.01 (38.16)     1:49.93 (40.92)     2:30.18 (40.25)
        3:20.24 (50.06)     4:10.80 (50.56)     4:45.19 (34.39)     5:20.26 (35.07)
 14 Sokoloff, Philip          16 SSL-MR               5:01.32    5:20.61 METS   
                                  10.83 ( )       33.61 (22.78)     1:12.03 (38.42)
        1:54.00 (41.97)     2:34.55 (40.55)     3:22.87 (48.32)   5:20.61 (1:57.74)
 15 Schumacher, Griffin T     16 Agua Swim Team-MR    5:25.08    5:25.10 JO     
                  33.45     1:12.09 (38.64)     1:53.72 (41.63)     2:34.01 (40.29)
        3:25.64 (51.63)     4:12.37 (46.73)     4:49.75 (37.38)     5:25.10 (35.35)
 16 Anderson, Mark C          19 MSC-MR               5:18.02    5:33.46        
                  33.85     1:15.28 (41.43)     1:58.78 (43.50)     2:41.48 (42.70)
        3:27.76 (46.28)     4:15.71 (47.95)     4:54.93 (39.22)     5:33.46 (38.53)
 17 Donis, Daniel F           16 FLY-MR               6:15.00    5:56.38        
                  37.23     1:21.09 (43.86)     2:08.38 (47.29)     2:55.65 (47.27)
        3:45.94 (50.29)     4:37.43 (51.49)     5:19.17 (41.74)     5:56.38 (37.21)
 18 Mejia, Carlos             15 LBA-MR               5:40.00    6:09.67        
                  38.48     1:28.34 (49.86)     2:15.49 (47.15)     3:01.40 (45.91)
        3:57.28 (55.88)     4:53.84 (56.56)     5:32.36 (38.52)     6:09.67 (37.31)
 
Boys 15 & Over 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'            1:46.94    1:48.30        
                  25.12       52.45 (27.33)     1:11.60 (19.15)     1:48.30 (36.70)
  2 Marist Swim Club-MR  'A'                          1:45.92    1:51.10        
                  22.03       53.42 (31.39)     1:34.09 (40.67)     1:51.10 (17.01)
  3 Flushing YMCA-MR  'A'                             1:48.00    1:51.70        
                                  57.02 ( )     1:21.66 (24.64)     1:51.70 (30.04)
  4 Condors-MR  'A'                                   1:51.11    2:00.72        
                  24.09     1:01.77 (37.68)     1:27.41 (25.64)     2:00.72 (33.31)
 
Boys 15 & Over 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        3:52.99  SECT
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'            3:51.67    3:51.09 SECT   
                  27.13       55.57 (55.57)     1:21.93 (26.36)     1:52.20 (56.63)
        2:20.98 (28.78)   2:52.53 (1:00.33)     3:51.09 (58.56)                    
  2 Marist Swim Club-MR  'A'                          3:50.68    3:56.66        
                  29.19   1:00.99 (1:00.99)     1:28.74 (27.75)     1:58.92 (57.93)
        2:26.84 (27.92)     2:57.71 (58.79)     3:25.67 (27.96)     3:56.66 (58.95)
  3 Condors-MR  'A'                                   3:50.37    4:00.31        
                  28.47   1:00.02 (1:00.02)     1:29.31 (29.29)   2:01.96 (1:01.94)
        2:29.76 (27.80)   3:02.02 (1:00.06)     3:29.99 (27.97)     4:00.31 (58.29)
  4 Flushing YMCA-MR  'A'                             3:52.00    4:01.68        
                  29.22   1:00.54 (1:00.54)     1:29.39 (28.85)   2:00.74 (1:00.20)
        2:29.26 (28.52)   3:00.84 (1:00.10)     3:29.56 (28.72)   4:01.68 (1:00.84)
  5 Condors-MR  'B'                                   4:03.06    4:26.98        
                  30.37   1:04.79 (1:04.79)     1:35.22 (30.43)   2:09.28 (1:04.49)
        2:41.24 (31.96)   3:15.68 (1:06.40)     3:49.24 (33.56)   4:26.98 (1:11.30)
 
Boys 15 & Over 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'            1:52.34    2:01.49        
                  30.56     1:07.22 (36.66)     1:34.32 (27.10)     2:01.49 (27.17)
  2 Condors-MR  'A'                                   2:03.15    2:02.37        
                                1:05.84 ( )     2:02.37 (56.53)                    
  3 Marist Swim Club-MR  'A'                          1:59.22    2:02.49        
                  29.73     1:02.78 (33.05)     1:32.81 (30.03)     2:02.49 (29.68)
  4 Flushing YMCA-MR  'A'                             2:02.00    2:02.83        
                                1:06.55 ( )     1:56.09 (49.54)      2:02.83 (6.74)
  5 Abbe Clubhouse Swim Team-MR  'A'                       NT    2:04.26        
                                1:08.03 ( )     1:57.78 (49.75)      2:04.26 (6.48)
  6 Condors-MR  'B'                                        NT    2:08.35        
                  28.84     1:08.64 (39.80)     1:39.06 (30.42)     2:08.35 (29.29)
 
Boys 15 & Over 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
        4:23.59  SECT
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'            4:13.13    4:24.04        
                  32.19   1:05.30 (1:05.30)     1:40.88 (35.58)   2:20.54 (1:15.24)
        2:51.98 (31.44)   3:27.15 (1:06.61)     4:24.04 (56.89)                    
  2 Condors-MR  'A'                                   4:08.45    4:31.84        
                  32.58   1:07.91 (1:07.91)     1:45.08 (37.17)   2:26.66 (1:18.75)
        2:56.43 (29.77)   3:31.73 (1:05.07)   4:31.84 (1:00.11)                    
  3 Condors-MR  'B'                                   4:27.88    4:57.27        
                  36.11   1:13.15 (1:13.15)     1:56.06 (42.91)   2:44.34 (1:31.19)
        3:15.34 (31.00)   3:52.00 (1:07.66)     4:21.61 (29.61)   4:57.27 (1:05.27)
  4 Flushing YMCA-MR  'A'                             4:25.00    5:02.90        
                  41.64   1:25.81 (1:25.81)     2:07.89 (42.08)   2:57.28 (1:31.47)
        3:27.55 (30.27)   4:02.66 (1:05.38)     4:30.87 (28.21)   5:02.90 (1:00.24)
  5 Condors-MR  'C'                                        NT    5:20.36        
                  34.80   1:11.40 (1:11.40)     1:56.25 (44.85)   2:49.69 (1:38.29)
        3:21.50 (31.81)   4:07.95 (1:18.26)     4:40.88 (32.93)   5:20.36 (1:12.41)
 
Boys 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          25.49  SECT
          27.49  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Romero, Rodrigo           13 COND-MR                   NT      29.04        
 
Boys 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          25.49  SECT
          27.49  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Chu, Allen                17 FLY-MR                    NT      27.30 METS   
 
Boys 800 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
        9:00.39  SECT
        9:49.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Collins, Matthew J        16 FLY-MR                    NT    9:26.72 METS   
                  31.51     1:06.47 (34.96)     1:40.50 (34.03)     2:15.55 (35.05)
        2:50.33 (34.78)     3:26.73 (36.40)     4:02.06 (35.33)     4:37.69 (35.63)
        5:14.08 (36.39)     5:51.59 (37.51)     6:28.78 (37.19)     7:06.07 (37.29)
        7:43.31 (37.24)     8:20.44 (37.13)     8:51.60 (31.16)     9:26.72 (35.12)
  2 Pickel, Cody              17 FLY-MR                    NT    9:28.40 METS   
                  25.20     1:04.72 (39.52)     1:30.29 (25.57)     2:15.41 (45.12)
        2:50.37 (34.96)     3:26.00 (35.63)     4:01.23 (35.23)     4:36.74 (35.51)
        5:07.15 (30.41)     5:48.65 (41.50)     6:19.87 (31.22)     7:01.10 (41.23)
        7:33.05 (31.95)     8:14.62 (41.57)     8:43.89 (29.27)     9:28.40 (44.51)
 
Boys 200 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        2:38.99  SECT
        2:52.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hendershot, Billy G       17 FLY-MR                    NT    2:45.91 METS   
                  37.98     1:19.62 (41.64)                                        
                                                    2:02.74 ( )     2:45.91 (43.17)
 
Boys 50 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Graham, Danny J           15 FLY-MR                    NT      29.37