2009 MR Condors May Meters Matter - 5/1/2009 to 5/3/2009            

                                    Results                                    
 
Girls 10 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          33.89  ZONE
          38.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hutton, Theresa           10 TRS-MR                 33.35      32.61 ZONE   
  2 Elting, Imani T           10 COND-MR                34.24      32.97 ZONE   
  3 Elcott, Ina M             10 MSC-MR                 34.56      33.86 ZONE   
  4 Gers, Emmanuelle S        10 Flying Dolphins-MR     35.21      34.21 JO     
  5 Jackson, Chloe M          10 MSC-MR                 34.37      34.40 JO     
  6 Pawlik, Veronica          10 NJW-U-NJ                  NT      35.10 JO     
  7 Cummings, Carly           10 COND-MR                36.55      35.26 JO     
  8 Maronilla, Giselle P      10 COND-MR                   NT      35.78 JO     
  9 Berenshtein, Valery       10 NJW-NJ                 37.37      35.82 JO     
 10 Malyszka, Kelly            9 COND-MR                36.59      36.20 JO     
 11 Weiss, Jessica M          10 Flying Dolphins-MR     34.78      36.44 JO     
 12 Shin, Clair               10 NJW-U-NJ                  NT      36.45 JO     
 13 Litvinsky, Sarah          10 NJW-NJ                 37.07      36.72 JO     
 14 Doyle, Jordyn L           10 Flying Dolphins-MR     38.07      37.40 JO     
 15 Demirel, Alina D          10 MCSC-NJ                36.33      37.80 JO     
 16 Brewer, Rebecca T         10 CDOG-CT                45.45      38.00 JO     
 17 Paul, Jennifer             9 Marlins-MR             39.42      38.19 JO     
 18 Belovsky, Mia P           10 COND-MR                38.91      39.03        
 19 Tsuei, Angela              9 COND-MR                39.76      39.35        
 20 Krug, Olivia A             9 MSC-MR                 39.24      39.95        
 21 Andlauer, Kristin G        9 MCSC-NJ                39.37      40.14        
 22 Walsh, Katelyn K           9 Big Blue-MR            42.40      40.28        
 23 Drew, Sami B               9 Middies-MR             40.49      40.58        
 24 Stiles, Juliann A          8 MCSC-NJ                43.81      40.81        
 25 Evangelista, Madeline      9 TRS-MR                 47.13      42.37        
 26 Hodzic, Larissa            9 COND-MR                46.94      42.57        
 27 Donabie, Alana R          10 Patriot-MR             42.94      43.07        
 28 Melnyck, Mary Kate K       8 Middies-MR             43.72      43.61        
 29 Cole, Samantha T          10 Marlins-MR             42.18      44.02        
 30 Connolly, Danielle M      10 MSC-MR                 44.13      44.35        
 31 Adorable, Katherine R      9 COND-MR                45.71      44.70        
 32 Brie, Cayla               10 COND-MR                44.94      44.79        
 33 Tang, Sharon S             9 COND-MR                44.23      45.20        
 34 May, Mackenzie A           9 MCSC-NJ                46.48      45.62        
 35 Conforti, Nicole M         9 Patriot-MR             46.99      45.80        
 36 Park, Naomi L              9 CDOG-CT                59.17      45.91        
 37 Zuks, Adelaine            10 COND-MR                46.74      47.12        
 38 Sweet, Erin M              9 COND-MR                47.90      47.84        
 39 Fialkow, Lauren D          9 Middies-MR             50.42      47.86        
 40 Simpson, Kimberly         10 Middies-MR             49.34      48.17        
 41 Pollack, Sage M            9 COND-MR                50.91      48.53        
 42 LaRue, Jessie A            8 MSC-MR                 42.51      48.74        
 43 Blumenfeld, Caroline M     9 COND-MR                49.13      48.92        
 44 Schatz, Brooke J           7 COND-MR                53.13      48.99        
 45 Fried, Lexi N              8 Flying Dolphins-MR     51.40      49.14        
 46 Cahaly, Emma E             8 Middies-MR             52.27      49.94        
 47 Milrod, Maya L             7 Flying Dolphins-MR     49.46      50.77        
 48 Zararis, Alexandra         8 TRS-MR                 57.35      50.87        
 49 Povemba, Madison L         8 Middies-MR             54.04      51.46        
 50 Medina, Priscilla          8 COND-MR                52.83      51.83        
 51 Simpson, Gillian           7 Middies-MR             49.35      53.18        
 52 Linko, Samantha K          8 BDA-MA               1:08.41      53.24        
 53 Thier, Haley A             7 BDA-MA               1:08.98      53.71        
 54 Policastro, Gianna N       9 COND-MR                53.45      54.09        
 55 Weiss, Emily N             7 Flying Dolphins-MR     51.45      54.46        
 56 Chen, Edenna H             7 COND-MR                50.72      54.59        
 57 Hazzouri, Natasha          8 BDA-MA               1:15.47      54.75        
 58 Rutherford, Kelly A        8 Middies-MR             50.97      55.89        
 59 Jaeger, Caroline O         8 Patriot-MR             58.72      55.99        
 60 Randall, Nonii M           7 Middies-MR             48.10      56.07        
 61 Grant, Kymberlee D        10 COND-MR                56.28      56.30        
 62 Staab, Maeve E             8 Middies-MR           1:01.42      58.87        
 63 Schwartz, Hailey           9 COND-MR                58.55      59.40        
 64 Wang, Kathryn              6 Abbe Swim Team-MR    1:10.00    1:01.18        
 65 Liu, Allison               8 Middies-MR             58.16    1:01.39        
 66 Shapira, Talia F           8 COND-MR                59.73    1:02.57        
 67 Cohen, Emily Z             6 MSC-MR               1:03.07    1:03.46        
 68 Xu, Jessica                6 Middies-MR           1:13.35    1:05.39        
 69 Guillen, Salma             7 COND-MR                   NT    1:09.97        
 70 Du, Katherine              7 MSC-MR               1:19.05    1:11.90        
 71 Lopez, Ariana M            7 Patriot-MR                NT    1:13.09        
 72 Jackson, Ella Blue B       6 MSC-MR               1:12.27    1:25.83        
 -- Keaveney, Megan C          8 COND-MR                45.83         DQ        
      False start
 -- O'Shea, Kelli A            9 COND-MR                40.29         DQ        
      False start
 -- Wienberg, Julia M          9 Marlins-MR             47.41         DQ        
      False start
 -- Guardino, Mya e            7 Patriot-MR                NT         DQ        
      False start
 
Girls 10 & Under 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        1:15.29  ZONE
        1:25.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hutton, Theresa           10 TRS-MR               1:12.51    1:11.87 ZONE   
  2 Elting, Imani T           10 COND-MR              1:14.75    1:13.70 ZONE   
  3 Avezzano, Katie G         10 Middies-MR           1:17.71    1:16.97 JO     
  4 Pawlik, Veronica          10 NJW-U-NJ                  NT    1:18.69 JO     
  5 Jackson, Chloe M          10 MSC-MR               1:16.48    1:18.76 JO     
  6 Maronilla, Giselle P      10 COND-MR                   NT    1:18.85 JO     
  7 Elmassry, Jasmine         10 Abbe Swim Team-MR    1:19.00    1:19.12 JO     
  8 Fazio, Catherine A         9 NJW-NJ               1:29.34    1:20.07 JO     
  9 Shin, Clair               10 NJW-U-NJ                  NT    1:22.05 JO     
 10 Berenshtein, Valery       10 NJW-NJ               1:20.57    1:22.32 JO     
 11 Litvinsky, Sarah          10 NJW-NJ               1:25.66    1:23.22 JO     
 12 Demirel, Alina D          10 MCSC-NJ              1:23.78    1:24.95 JO     
 13 Belovsky, Mia P           10 COND-MR              1:27.46    1:27.02        
 14 Brewer, Rebecca T         10 CDOG-CT              1:46.76    1:27.11        
 15 Paul, Jennifer             9 Marlins-MR           1:29.68    1:27.16        
 16 Iwatsuki, Yui              9 Middies-MR           1:28.65    1:29.77        
 17 Tsuruo, Sarah              9 Middies-MR           1:30.24    1:29.86        
 18 Urreta, Remi C            10 Patriot-MR           1:27.06    1:30.26        
 19 Pace, Theresa M           10 Middies-MR           1:26.68    1:30.53        
 20 Campanile, Angelina        9 Middies-MR           1:34.71    1:32.36        
 21 Six-Osher, Skye R          9 Middies-MR           1:30.90    1:33.90        
 22 McCarthy, Daneila         10 Middies-MR           1:30.86    1:33.92        
 23 Walsh, Katelyn K           9 Big Blue-MR          1:35.20    1:34.45        
 24 O'Shea, Kelli A            9 COND-MR              1:29.56    1:34.49        
 25 Salimi, Sana W             9 Middies-MR           1:36.52    1:36.47        
 26 Wisell, Caroline G        10 Middies-MR           1:36.74    1:36.59        
 27 Hodzic, Larissa            9 COND-MR              1:38.44    1:36.91        
 28 Bromley, Savannah R        8 Sailfish-MR          1:36.12    1:37.90        
 29 Connolly, Danielle M      10 MSC-MR               1:38.27    1:38.08        
 30 Yao, Linna                 8 Middies-MR           1:39.97    1:38.72        
 31 Colucci, Christina L       9 Middies-MR           1:37.80    1:39.85        
 32 Steinbrinker, Tabea F     10 Middies-MR           1:36.25    1:40.71        
 33 Brie, Cayla               10 COND-MR              1:47.85    1:42.25        
 34 Tang, Sharon S             9 COND-MR              1:43.58    1:43.34        
 35 Evangelista, Madeline      9 TRS-MR               1:50.68    1:44.17        
 36 Conforti, Nicole M         9 Patriot-MR           1:42.31    1:45.09        
 37 Park, Naomi L              9 CDOG-CT              2:05.51    1:45.33        
 38 Parkus, Clara L           10 Patriot-MR           1:52.96    1:45.41        
 39 Stiles, Juliann A          8 MCSC-NJ              1:52.14    1:45.49        
 40 Du, Katelin                7 Middies-MR           1:46.88    1:46.07        
 41 Sweet, Erin M              9 COND-MR              1:41.90    1:46.33        
 42 Centis, Romane             9 Middies-MR           1:48.53    1:47.12        
 43 Simotas, Samantha C        9 NJW-NJ               1:49.06    1:47.32        
 44 May, Mackenzie A           9 MCSC-NJ              1:45.78    1:47.40        
 45 Adamow, Liza              10 TRS-MR               1:44.05    1:48.89        
 46 Khan, Sabeen A            10 Middies-MR           1:44.82    1:49.60        
 47 Zuks, Adelaine            10 COND-MR              1:43.90    1:50.28        
 48 Keaveney, Megan C          8 COND-MR              1:46.89    1:51.82        
 49 Kass, Gabrielle            9 Middies-MR           1:48.58    1:52.34        
 50 Bayer, Cally               9 Middies-MR           1:48.47    1:52.93        
 51 Chen, Edenna H             7 COND-MR              1:54.49    1:55.85        
 52 Schatz, Brooke J           7 COND-MR              2:08.98    1:56.21        
 53 Zararis, Alexandra         8 TRS-MR               1:42.00    1:58.35        
 54 Hazzouri, Natasha          8 BDA-MA               2:38.12    2:00.13        
 55 Taveras, Angely            8 COND-MR                   NT    2:02.54        
 56 Parkus, Sylvie M           9 Patriot-MR           2:02.51    2:03.50        
 57 Linko, Samantha K          8 BDA-MA               2:22.31    2:08.78        
 58 Garbin, Katrina R         10 Middies-MR           2:06.74    2:12.68        
 59 Thier, Haley A             7 BDA-MA               2:23.62    2:21.86        
 60 Hall, Emma M              10 Middies-MR           2:52.41    3:02.50        
 61 Guardino, Mya e            7 Patriot-MR                NT    3:10.73        
 
Girls 10 & Under 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
          40.29  ZONE
          47.09  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hutton, Theresa           10 TRS-MR                 37.40      38.21 ZONE   
  2 Gers, Emmanuelle S        10 Flying Dolphins-MR     38.52      38.34 ZONE   
  3 Elcott, Ina M             10 MSC-MR                 39.27      39.39 ZONE   
  4 Elting, Imani T           10 COND-MR                40.62      40.35 JO     
  5 Cummings, Carly           10 COND-MR                43.55      41.25 JO     
  6 Litvinsky, Sarah          10 NJW-NJ                 42.50      42.87 JO     
  7 Weiss, Jessica M          10 Flying Dolphins-MR     41.39      43.14 JO     
  8 Pawlik, Veronica          10 NJW-U-NJ                  NT      43.16 JO     
  9 Tsuei, Angela              9 COND-MR                42.69      43.30 JO     
 10 Doyle, Jordyn L           10 Flying Dolphins-MR     45.42      43.83 JO     
 11 Belovsky, Mia P           10 COND-MR                45.07      44.09 JO     
 12 Malyszka, Kelly            9 COND-MR                46.34      44.73 JO     
 13 Shin, Clair               10 NJW-U-NJ                  NT      44.74 JO     
 14 Berenshtein, Valery       10 NJW-NJ                 46.42      45.69 JO     
 14 Andlauer, Kristin G        9 MCSC-NJ                47.81      45.69 JO     
 16 Drew, Sami B               9 Middies-MR             44.79      46.02 JO     
 16 Ho, Rebecca A              9 NJW-NJ                 46.40      46.02 JO     
 18 Demirel, Alina D          10 MCSC-NJ                46.48      46.97 JO     
 19 Paul, Jennifer             9 Marlins-MR             47.38      47.46        
 20 Connolly, Danielle M      10 MSC-MR                 50.71      47.58        
 21 Simotas, Samantha C        9 NJW-NJ                 53.82      47.85        
 22 Tang, Sharon S             9 COND-MR                54.81      48.11        
 23 Brewer, Rebecca T         10 CDOG-CT              1:00.57      48.15        
 24 O'Shea, Kelli A            9 COND-MR                47.33      49.40        
 25 Sweet, Erin M              9 COND-MR                52.08      50.13        
 26 Cole, Samantha T          10 Marlins-MR             50.25      50.14        
 27 Evangelista, Madeline      9 TRS-MR                 53.70      50.54        
 28 May, Mackenzie A           9 MCSC-NJ                53.28      50.55        
 29 Krug, Olivia A             9 MSC-MR                 47.43      50.63        
 30 Park, Naomi L              9 CDOG-CT              1:01.38      50.87        
 31 Zuks, Adelaine            10 COND-MR                52.08      51.71        
 32 Keaveney, Megan C          8 COND-MR                51.32      51.77        
 33 LaRue, Jessie A            8 MSC-MR                 50.66      52.09        
 34 Donabie, Alana R          10 Patriot-MR             50.16      52.37        
 35 Hodzic, Larissa            9 COND-MR                53.74      53.09        
 36 Adorable, Katherine R      9 COND-MR                53.13      54.07        
 37 Stiles, Juliann A          8 MCSC-NJ                54.99      54.20        
 38 Fialkow, Lauren D          9 Middies-MR             54.45      54.81        
 39 Rutherford, Kelly A        8 Middies-MR             56.09      55.26        
 40 Pollack, Sage M            9 COND-MR                56.57      55.28        
 41 Simpson, Kimberly         10 Middies-MR             56.57      55.45        
 42 Melnyck, Mary Kate K       8 Middies-MR           1:10.69      56.18        
 43 Cohen, Jessica Z           9 MSC-MR                 49.31      56.31        
 44 Simpson, Gillian           7 Middies-MR             55.38      56.35        
 45 Zararis, Alexandra         8 TRS-MR                 58.23      56.37        
 46 Cahaly, Emma E             8 Middies-MR             56.36      56.43        
 47 Conforti, Nicole M         9 Patriot-MR             55.50      56.56        
 48 Blumenfeld, Caroline M     9 COND-MR                58.09      56.67        
 49 Fried, Lexi N              8 Flying Dolphins-MR     59.11      56.89        
 50 Weiss, Emily N             7 Flying Dolphins-MR     58.60      57.13        
 51 Brie, Cayla               10 COND-MR                58.13      57.40        
 52 Chen, Edenna H             7 COND-MR                58.26      58.20        
 53 Milrod, Maya L             7 Flying Dolphins-MR   1:03.13      59.77        
 54 Medina, Priscilla          8 COND-MR              1:01.39    1:00.20        
 55 Povemba, Madison L         8 Middies-MR           1:00.05    1:01.13        
 56 Policastro, Gianna N       9 COND-MR              1:02.64    1:01.71        
 57 Jackson, Ella Blue B       6 MSC-MR               1:12.69    1:02.34        
 58 Hazzouri, Natasha          8 BDA-MA               1:13.67    1:02.59        
 59 Grant, Kymberlee D        10 COND-MR                59.54    1:03.10        
 60 Jaeger, Caroline O         8 Patriot-MR           1:01.28    1:04.05        
 61 Liu, Allison               8 Middies-MR           1:01.86    1:04.38        
 62 Randall, Nonii M           7 Middies-MR           1:06.95    1:04.82        
 63 Linko, Samantha K          8 BDA-MA               1:07.90    1:05.15        
 64 Du, Katherine              7 MSC-MR               1:15.19    1:05.83        
 65 Schwartz, Hailey           9 COND-MR              1:01.65    1:06.43        
 66 Wang, Kathryn              6 Abbe Swim Team-MR    1:15.00    1:06.47        
 67 Lopez, Ariana M            7 Patriot-MR                NT    1:08.33        
 68 Shapira, Talia F           8 COND-MR              1:10.70    1:08.94        
 69 Guillen, Salma             7 COND-MR                   NT    1:09.70        
 70 Xu, Jessica                6 Middies-MR           1:21.05    1:11.78        
 71 Cohen, Emily Z             6 MSC-MR               1:14.42    1:12.29        
 72 Staab, Maeve E             8 Middies-MR                NT    1:13.15        
 -- Guardino, Mya e            7 Patriot-MR                NT         DQ        
      Did not finish on back
 -- Schatz, Brooke J           7 COND-MR                56.13         DQ        
      Toes curled over gutter after the start
 
Girls 10 & Under 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        1:27.19  ZONE
        1:40.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hutton, Theresa           10 TRS-MR               1:20.14    1:20.96 ZONE   
  2 Elcott, Ina M             10 MSC-MR               1:23.23    1:25.60 ZONE   
  3 Elting, Imani T           10 COND-MR              1:30.69    1:26.81 ZONE   
  4 Kase, Yuha                 9 Middies-MR           1:29.31    1:28.84 JO     
  5 Fazio, Catherine A         9 NJW-NJ               1:40.74    1:29.78 JO     
  6 Maronilla, Giselle P      10 COND-MR                   NT    1:29.89 JO     
  7 Litvinsky, Sarah          10 NJW-NJ               1:32.42    1:30.97 JO     
  8 Nagaishi, Ayano           10 Middies-MR           1:30.37    1:31.48 JO     
  9 Pawlik, Veronica          10 NJW-U-NJ                  NT    1:31.50 JO     
 10 Liu, Frances              10 NJW-NJ               1:32.39    1:33.28 JO     
 11 Tsuei, Angela              9 COND-MR              1:32.85    1:33.36 JO     
 12 Grenon, Danielle E        10 CDOG-CT              1:50.70    1:34.14 JO     
 13 Shin, Clair               10 NJW-U-NJ                  NT    1:35.67 JO     
 14 Ho, Rebecca A              9 NJW-NJ               1:43.59    1:35.72 JO     
 15 Belovsky, Mia P           10 COND-MR              1:38.13    1:37.55 JO     
 16 Connolly, Danielle M      10 MSC-MR               1:44.19    1:38.46 JO     
 17 Iwatsuki, Yui              9 Middies-MR           1:37.43    1:38.74 JO     
 18 Tsuruo, Sarah              9 Middies-MR           1:41.24    1:39.06 JO     
 19 Mitzian, Lian F           10 Middies-MR           1:37.60    1:39.52 JO     
 20 O'Shea, Kelli A            9 COND-MR              1:41.22    1:40.08 JO     
 21 Simotas, Samantha C        9 NJW-NJ               1:54.07    1:40.94 JO     
 22 Six-Osher, Skye R          9 Middies-MR           1:38.59    1:41.47        
 23 Brewer, Rebecca T         10 CDOG-CT              2:01.94    1:41.68        
 24 Salimi, Sana W             9 Middies-MR           1:44.07    1:43.25        
 25 Wisell, Caroline G        10 Middies-MR           1:42.84    1:43.82        
 26 Tang, Sharon S             9 COND-MR              1:46.71    1:44.67        
 27 McCarthy, Daneila         10 Middies-MR           1:44.93    1:46.50        
 28 Urreta, Remi C            10 Patriot-MR           1:44.72    1:47.04        
 29 Krug, Olivia A             9 MSC-MR               1:40.99    1:47.20        
 30 Steinbrinker, Tabea F     10 Middies-MR           1:44.65    1:48.39        
 31 Evangelista, Madeline      9 TRS-MR               2:07.00    1:49.73        
 32 Sweet, Erin M              9 COND-MR              1:51.12    1:49.86        
 33 Colucci, Christina L       9 Middies-MR           1:46.67    1:49.91        
 34 Hodzic, Larissa            9 COND-MR                   NT    1:50.07        
 35 Du, Katelin                7 Middies-MR           1:53.43    1:50.35        
 36 Cohen, Jessica Z           9 MSC-MR               2:01.80    1:50.77        
 37 Park, Naomi L              9 CDOG-CT              2:14.51    1:51.90        
 38 May, Mackenzie A           9 MCSC-NJ              1:51.77    1:52.40        
 39 Zuks, Adelaine            10 COND-MR              1:50.14    1:52.44        
 40 Centis, Romane             9 Middies-MR           1:50.64    1:52.52        
 41 Walsh, Katelyn K           9 Big Blue-MR          2:17.60    1:52.94        
 42 Molnar, Jenna N            8 CDOG-CT              2:01.05    1:55.41        
 43 Bayer, Cally               9 Middies-MR           1:53.93    1:55.69        
 44 Bromley, Savannah R        8 Sailfish-MR               NT    1:57.97        
 45 Keaveney, Megan C          8 COND-MR              1:57.83    1:58.61        
 46 Brie, Cayla               10 COND-MR              2:12.57    2:00.31        
 47 Kass, Gabrielle            9 Middies-MR           2:01.14    2:01.07        
 48 Stiles, Juliann A          8 MCSC-NJ              1:59.48    2:01.12        
 49 Khan, Sabeen A            10 Middies-MR                NT    2:01.47        
 50 Garbin, Katrina R         10 Middies-MR           2:06.54    2:07.39        
 51 Schatz, Brooke J           7 COND-MR              2:10.13    2:08.95        
 52 Taveras, Angely            8 COND-MR                   NT    2:15.17        
 53 Linko, Samantha K          8 BDA-MA                    NT    2:42.81        
 -- Pace, Theresa M           10 Middies-MR           1:39.77         DQ        
      Non-continuous turning action
 -- Zararis, Alexandra         8 TRS-MR               1:51.00         DQ        
      No touch at turn
 -- Guardino, Mya e            7 Patriot-MR                NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Girls 10 & Under 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
          45.59  ZONE
          52.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grenon, Danielle E        10 CDOG-CT                45.73      43.97 ZONE   
  2 Jackson, Chloe M          10 MSC-MR                 41.80      44.27 ZONE   
  3 Pawlik, Veronica          10 NJW-U-NJ                  NT      45.54 ZONE   
  4 Weiss, Jessica M          10 Flying Dolphins-MR     46.54      47.27 JO     
  5 Cummings, Carly           10 COND-MR                45.37      47.41 JO     
  6 Walsh, Katelyn K           9 Big Blue-MR            46.60      49.15 JO     
  7 Elting, Imani T           10 COND-MR                46.88      49.19 JO     
  8 Doyle, Jordyn L           10 Flying Dolphins-MR     47.26      49.27 JO     
  9 Shin, Clair               10 NJW-U-NJ                  NT      49.50 JO     
 10 Gers, Emmanuelle S        10 Flying Dolphins-MR     49.86      49.67 JO     
 11 Ho, Rebecca A              9 NJW-NJ                 49.39      49.74 JO     
 12 Liu, Frances              10 NJW-NJ                 50.48      50.07 JO     
 13 Fazio, Catherine A         9 NJW-NJ                    NT      50.35 JO     
 14 Tsuei, Angela              9 COND-MR                52.42      53.18        
 15 Malyszka, Kelly            9 COND-MR                50.81      53.37        
 16 O'Shea, Kelli A            9 COND-MR                50.87      53.39        
 17 Belovsky, Mia P           10 COND-MR                54.29      53.86        
 18 Brewer, Rebecca T         10 CDOG-CT              1:11.75      54.44        
 19 Demirel, Alina D          10 MCSC-NJ                51.30      54.71        
 20 Simotas, Samantha C        9 NJW-NJ                 55.89      55.77        
 21 Tang, Sharon S             9 COND-MR                55.45      55.94        
 22 Conforti, Nicole M         9 Patriot-MR             55.35      58.05        
 23 Donabie, Alana R          10 Patriot-MR             56.07      59.09        
 24 Sweet, Erin M              9 COND-MR                57.09      59.96        
 25 Brie, Cayla               10 COND-MR              1:00.80    1:00.08        
 26 Cole, Samantha T          10 Marlins-MR             58.49    1:00.37        
 27 Fried, Lexi N              8 Flying Dolphins-MR   1:02.97    1:00.82        
 28 Rutherford, Kelly A        8 Middies-MR           1:03.46    1:01.16        
 29 Hodzic, Larissa            9 COND-MR              1:02.33    1:01.17        
 30 Chen, Edenna H             7 COND-MR              1:00.32    1:02.25        
 31 Simpson, Kimberly         10 Middies-MR           1:03.75    1:02.38        
 32 Melnyck, Mary Kate K       8 Middies-MR             58.62    1:03.53        
 33 Adorable, Katherine R      9 COND-MR              1:08.00    1:03.74        
 34 Weiss, Emily N             7 Flying Dolphins-MR   1:11.12    1:04.38        
 35 May, Mackenzie A           9 MCSC-NJ              1:05.37    1:06.00        
 36 Milrod, Maya L             7 Flying Dolphins-MR   1:08.77    1:06.14        
 37 Park, Naomi L              9 CDOG-CT              1:24.52    1:07.20        
 38 Cahaly, Emma E             8 Middies-MR           1:21.53    1:07.74        
 39 Paul, Jennifer             9 Marlins-MR           1:03.66    1:07.78        
 40 Policastro, Gianna N       9 COND-MR              1:05.65    1:07.90        
 41 Stiles, Juliann A          8 MCSC-NJ              1:06.71    1:08.89        
 42 Wang, Kathryn              6 Abbe Swim Team-MR    1:12.00    1:09.31        
 43 Evangelista, Madeline      9 TRS-MR               1:19.08    1:10.29        
 44 Zuks, Adelaine            10 COND-MR              1:05.81    1:10.37        
 45 Fialkow, Lauren D          9 Middies-MR           1:15.95    1:10.75        
 46 Schatz, Brooke J           7 COND-MR              1:10.51    1:10.87        
 47 Shapira, Talia F           8 COND-MR              1:09.70    1:11.55        
 48 Zararis, Alexandra         8 TRS-MR               1:14.98    1:11.82        
 49 Grant, Kymberlee D        10 COND-MR              1:13.66    1:12.95        
 50 Pollack, Sage M            9 COND-MR              1:10.00    1:13.84        
 51 Cohen, Emily Z             6 MSC-MR               1:19.80    1:14.52        
 52 Keaveney, Megan C          8 COND-MR              1:09.18    1:15.24        
 53 Simpson, Gillian           7 Middies-MR           1:24.94    1:15.91        
 54 Liu, Allison               8 Middies-MR                NT    1:16.29        
 55 Povemba, Madison L         8 Middies-MR                NT    1:16.67        
 56 Randall, Nonii M           7 Middies-MR           1:13.98    1:16.88        
 57 Wienberg, Julia M          9 Marlins-MR           1:22.43    1:16.92        
 58 Blumenfeld, Caroline M     9 COND-MR              1:09.00    1:17.09        
 59 Linko, Samantha K          8 BDA-MA                    NT    1:18.14        
 60 Du, Katherine              7 MSC-MR               1:20.10    1:22.83        
 61 Staab, Maeve E             8 Middies-MR                NT    1:24.17        
 62 Jaeger, Caroline O         8 Patriot-MR           1:23.97    1:25.26        
 63 Jackson, Ella Blue B       6 MSC-MR               1:25.06    1:28.64        
 64 Guardino, Mya e            7 Patriot-MR                NT    1:30.51        
 65 Xu, Jessica                6 Middies-MR                NT    1:32.89        
 66 Guillen, Salma             7 COND-MR                   NT    1:58.08        
 
Girls 10 & Under 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        1:38.79  ZONE
        1:56.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kase, Yuha                 9 Middies-MR           1:41.10    1:35.66 ZONE   
  2 Grenon, Danielle E        10 CDOG-CT              1:41.38    1:35.93 ZONE   
  3 Elmassry, Jasmine         10 Abbe Swim Team-MR    1:34.00    1:37.41 ZONE   
  4 Avezzano, Katie G         10 Middies-MR           1:38.55    1:38.86 JO     
  5 Pawlik, Veronica          10 NJW-U-NJ                  NT    1:41.10 JO     
  6 Walsh, Katelyn K           9 Big Blue-MR          1:40.20    1:45.08 JO     
  7 Nagaishi, Ayano           10 Middies-MR           1:45.71    1:45.77 JO     
  8 Ho, Rebecca A              9 NJW-NJ               1:49.54    1:46.31 JO     
  9 Liu, Frances              10 NJW-NJ               1:43.09    1:46.49 JO     
 10 Iwatsuki, Yui              9 Middies-MR           1:48.16    1:46.64 JO     
 11 Shin, Clair               10 NJW-U-NJ                  NT    1:46.86 JO     
 12 Maronilla, Giselle P      10 COND-MR                   NT    1:47.27 JO     
 13 Pace, Theresa M           10 Middies-MR           1:42.30    1:48.41 JO     
 14 Mitzian, Lian F           10 Middies-MR           1:44.04    1:51.00 JO     
 15 Tsuei, Angela              9 COND-MR              1:52.37    1:52.47 JO     
 16 McCarthy, Daneila         10 Middies-MR           1:52.58    1:56.07 JO     
 17 Campanile, Angelina        9 Middies-MR           1:58.26    1:56.44 JO     
 18 Brewer, Rebecca T         10 CDOG-CT              2:22.51    1:56.68 JO     
 19 Simotas, Samantha C        9 NJW-NJ               2:02.74    1:57.58        
 20 Belovsky, Mia P           10 COND-MR              1:57.80    1:57.61        
 21 Krug, Olivia A             9 MSC-MR               1:55.78    1:57.68        
 22 Demirel, Alina D          10 MCSC-NJ              1:50.03    1:57.85        
 23 Colucci, Christina L       9 Middies-MR           1:53.80    1:59.40        
 24 Conforti, Nicole M         9 Patriot-MR           1:58.62    1:59.86        
 25 Tang, Sharon S             9 COND-MR              2:02.41    2:00.95        
 26 Steinbrinker, Tabea F     10 Middies-MR           1:59.80    2:02.42        
 27 Adamow, Liza              10 TRS-MR               2:00.04    2:02.45        
 28 Yao, Linna                 8 Middies-MR           2:24.68    2:04.69        
 29 Parkus, Clara L           10 Patriot-MR           2:03.78    2:05.30        
 30 Cohen, Jessica Z           9 MSC-MR               2:01.85    2:09.03        
 31 Sweet, Erin M              9 COND-MR              2:02.77    2:10.96        
 32 Chen, Edenna H             7 COND-MR              2:08.92    2:11.06        
 33 Khan, Sabeen A            10 Middies-MR           2:17.55    2:13.74        
 34 Park, Naomi L              9 CDOG-CT              2:29.51    2:19.18        
 35 Garbin, Katrina R         10 Middies-MR           2:20.62    2:25.33        
 36 Kass, Gabrielle            9 Middies-MR           2:45.57    2:31.05        
 -- Jackson, Chloe M          10 MSC-MR               1:32.84         DQ        
      False start
 -- Parkus, Sylvie M           9 Patriot-MR           3:08.27         DQ        
      Scissors kick
 -- Hall, Emma M              10 Middies-MR           3:02.40         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 
Girls 10 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
          38.19  ZONE
          45.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Elcott, Ina M             10 MSC-MR                 37.17      37.66 ZONE   
  2 Elting, Imani T           10 COND-MR                38.57      37.67 ZONE   
  3 Kase, Yuha                 9 Middies-MR             38.60      38.07 ZONE   
  4 Avezzano, Katie G         10 Middies-MR             38.30      38.35 JO     
  5 Berenshtein, Valery       10 NJW-NJ                 39.78      40.99 JO     
  6 Elmassry, Jasmine         10 Abbe Swim Team-MR      40.00      41.18 JO     
  7 Ho, Rebecca A              9 NJW-NJ                 49.14      43.15 JO     
  8 Tsuruo, Sarah              9 Middies-MR             45.30      43.57 JO     
  9 Nagaishi, Ayano           10 Middies-MR             42.96      43.85 JO     
 10 Tsuei, Angela              9 COND-MR                42.95      43.95 JO     
 11 Demirel, Alina D          10 MCSC-NJ                43.28      44.11 JO     
 12 Salimi, Sana W             9 Middies-MR             51.13      44.39 JO     
 13 Liu, Frances              10 NJW-NJ                 43.76      44.65 JO     
 14 Paul, Jennifer             9 Marlins-MR             46.89      46.62        
 15 Campanile, Angelina        9 Middies-MR             50.47      48.76        
 16 Six-Osher, Skye R          9 Middies-MR             46.69      49.21        
 17 Wisell, Caroline G        10 Middies-MR             48.00      51.34        
 18 O'Shea, Kelli A            9 COND-MR                51.54      51.84        
 19 Connolly, Danielle M      10 MSC-MR                 56.34      52.51        
 20 Du, Katelin                7 Middies-MR             49.74      52.61        
 21 Zuks, Adelaine            10 COND-MR                59.38      53.89        
 22 Yao, Linna                 8 Middies-MR             52.65      54.26        
 23 Mitzian, Lian F           10 Middies-MR             51.47      54.70        
 24 Conforti, Nicole M         9 Patriot-MR             52.98      55.33        
 25 Litvinsky, Sarah          10 NJW-NJ                 57.08      56.30        
 25 Hodzic, Larissa            9 COND-MR              1:02.89      56.30        
 27 Centis, Romane             9 Middies-MR             56.61      58.82        
 28 Bromley, Savannah R        8 Sailfish-MR          1:01.23    1:00.01        
 28 Evangelista, Madeline      9 TRS-MR               1:10.05    1:00.01        
 30 Urreta, Remi C            10 Patriot-MR             54.50    1:01.14        
 31 Parkus, Clara L           10 Patriot-MR           1:02.18    1:02.81        
 32 Keaveney, Megan C          8 COND-MR              1:01.88    1:03.92        
 32 Brie, Cayla               10 COND-MR              1:16.04    1:03.92        
 34 Chen, Edenna H             7 COND-MR              1:03.64    1:09.94        
 34 Adamow, Liza              10 TRS-MR                 58.00    1:09.94        
 36 Bayer, Cally               9 Middies-MR           1:03.90    1:13.39        
 36 May, Mackenzie A           9 MCSC-NJ              1:00.15    1:13.39        
 38 Thier, Haley A             7 BDA-MA                    NT    1:15.63        
 39 Hazzouri, Natasha          8 BDA-MA                    NT    1:16.17        
 40 Linko, Samantha K          8 BDA-MA               1:29.91    1:16.97        
 41 Schatz, Brooke J           7 COND-MR              1:19.00    1:22.21        
 41 Zararis, Alexandra         8 TRS-MR               1:02.00    1:22.21        
 -- Stiles, Juliann A          8 MCSC-NJ              1:03.81         DQ        
 
Girls 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          30.59  ZONE
          32.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Samuels, Rachel A         12 COND-MR                30.48      30.43 ZONE   
  2 Keaveney, Briana N        11 COND-MR                31.92      31.53 JO     
  3 Hoth, Jacqueline M        12 NJW-NJ                 34.18      32.01 JO     
  4 Barrise, Lienne           12 NJW-NJ                 33.64      32.14 JO     
  5 Brown, Nikki G            12 COND-MR                32.00      32.35 JO     
  6 Ruiz, Vanessa D           11 Sailfish-MR            32.98      32.41 JO     
  7 Dottinger, Julia R        12 MCSC-NJ                33.03      33.10        
  8 Marinello, Ashley         12 COND-MR                32.96      33.25        
  9 Phang, yee Chung          12 Abbe Swim Team-MR      33.00      33.26        
 10 Farrell, Brenna K         11 COND-MR                33.42      33.50        
 11 Miller, Skyler E          12 COND-MR                34.12      33.55        
 12 Faust, Christina E        11 Sailfish-MR            34.73      34.04        
 13 Arnold, Samantha M        12 NJW-NJ                 34.31      34.35        
 14 Farrell, Shannon P        11 COND-MR                35.01      34.60        
 15 Weisstuch, Caroline F     11 Middies-MR             34.98      34.69        
 16 Ruatos, Denise            12 NJW-NJ                 44.79      34.70        
 17 Palikuca, Emmanuelle      12 Big Blue-MR            34.00      34.93        
 18 Melamed, Gabrielle S      12 Patriot-MR             34.64      35.14        
 19 Chung, Stacey             11 NJW-U-NJ                  NT      35.18        
 20 Sawyers, Amelia E         12 Flying Dolphins-MR     36.15      35.28        
 21 Chen, Jessica J           11 COND-MR                38.51      35.95        
 22 Maronilla, Juliana        11 COND-MR                   NT      35.99        
 23 Spiropoulos, Christinia   11 NJW-NJ                 38.68      36.07        
 24 Conforti, Samantha M      11 Patriot-MR             37.52      36.10        
 25 Bronfeld, Rebecca M       12 NJW-NJ                 38.27      36.22        
 26 Rubino, Cassie            11 TRS-MR                 35.62      36.30        
 27 Broderick, Amanda K       11 Middies-MR             34.66      36.34        
 28 Betts, Sarah              11 Sailfish-MR            37.12      36.35        
 29 Fung, Amanda M            11 Big Blue-MR            35.60      36.45        
 30 Lipton, Jessica R         11 Flying Dolphins-MR     38.20      36.70        
 31 Vasudevan, Arya V         11 Middies-MR             36.11      36.75        
 32 Yehia, Myrna H            11 NJW-NJ                    NT      36.87        
 33 Sandoval, Lizbeth         11 Sailfish-MR            37.24      36.91        
 34 Zhu, Katie H              12 COND-MR                39.56      37.12        
 35 Rosenblum, Danielle M     12 Middies-MR             35.83      37.17        
 36 Levy, Hillary A           12 COND-MR                36.38      37.59        
 37 Faytelson, Anna           12 NJW-NJ                 36.63      37.86        
 38 Trinco, Charlie J         11 MCSC-NJ                37.76      37.93        
 39 Bilodeau, Allison M       12 NJW-NJ                 41.21      37.96        
 40 Mah, Erin J               12 Patriot-MR             39.77      38.13        
 41 Farrell, Teresa M         11 COND-MR                39.24      38.60        
 42 Salimi, Sarah W           11 Middies-MR             36.76      38.69        
 43 Athavale, Aditi S         11 Big Blue-MR            36.50      38.83        
 44 Cope, Emily               11 COND-MR                44.00      38.98        
 45 Conway, Megan F           11 COND-MR                41.08      39.46        
 46 Conway, Brianna R         11 COND-MR                40.25      39.49        
 47 Kelly, Claire E           11 COND-MR                50.97      39.63        
 48 Paz, Antonella V          12 COND-MR                42.37      39.96        
 49 Arendt, Kristen S         12 COND-MR                41.69      40.11        
 50 Sosa, Sabrina             12 COND-MR                   NT      40.27        
 51 Xu, Vivian                11 NJW-NJ                 40.36      40.34        
 52 Sollitto, Caroline A      12 COND-MR                40.03      41.20        
 53 Houghton, Sophia K        11 COND-MR                41.46      41.55        
 54 WU, Susan J               11 Abbe Swim Team-MR      39.00      41.74        
 55 Keane, MaryKate           11 Patriot-MR             38.86      41.83        
 56 Logan, Danielle           11 TRS-MR                 45.54      42.22        
 57 Sammon, Kristen E         11 COND-MR                43.86      42.57        
 58 Del Principe, Emma F      12 COND-MR                41.74      42.92        
 59 Holandez, Allison T       11 COND-MR                43.87      43.59        
 60 Ashburn, Ally Y           11 Patriot-MR             46.53      43.63        
 61 Medina, Melissa           11 COND-MR                43.54      44.25        
 62 Tobori, Kanae             11 Middies-MR                NT      44.29        
 63 Calcutti, Marissa A       11 Patriot-MR             47.14      45.17        
 64 Bloom, Nicole L           12 COND-MR                46.73      48.68        
 65 Doyle, Aine               11 COND-MR                52.32      50.15        
 66 Zarember, Pearl F         11 COND-MR                55.58      54.84        
 -- Laura, Sydney R           11 COND-MR                44.77         DQ        
      False start
 -- Diaz, Alexis R            12 NJW-NJ                 44.09         DQ        
      False start
 
Girls 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        1:06.59  ZONE
        1:12.49  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stalnaker, Taylor         12 Marlins-MR           1:07.97    1:07.07 JO     
  2 Nonnenberg, Mia           12 BDA-MA               1:13.45    1:07.96 JO     
  3 Dari, Hannah E            12 COND-MR              1:05.28    1:08.54 JO     
  4 Brickman, Molly E         12 Flying Dolphins-MR   1:09.28    1:08.95 JO     
  5 Whyte, Halle              12 BDA-MA               1:18.37    1:10.49 JO     
  6 Hoth, Jacqueline M        12 NJW-NJ               1:15.10    1:11.43 JO     
  7 Phang, yee Chung          12 Abbe Swim Team-MR    1:11.00    1:11.95 JO     
  8 Dottinger, Julia R        12 MCSC-NJ              1:12.45    1:13.00        
  9 Farrell, Brenna K         11 COND-MR              1:12.70    1:13.12        
 10 Cervone, Sarah M          12 NJW-NJ               1:18.69    1:13.18        
 10 Brown, Nikki G            12 COND-MR              1:11.47    1:13.18        
 12 Marinello, Ashley         12 COND-MR              1:12.04    1:13.19        
 13 Siegel, Sophie H          11 Flying Dolphins-MR   1:12.18    1:13.24        
 14 Siegal, Gabi J            11 Flying Dolphins-MR   1:12.95    1:13.62        
 15 Simotas, Nicole F         12 NJW-NJ               1:17.46    1:14.47        
 16 Melamed, Gabrielle S      12 Patriot-MR           1:13.76    1:15.19        
 17 Babarsky, Bailey A        11 BDA-MA               1:14.97    1:15.35        
 18 McGovern, Meaghan O       11 COND-MR              1:16.57    1:17.27        
 19 Hopf, Hollie L            11 MCSC-NJ              1:14.04    1:17.56        
 20 Ruatos, Denise            12 NJW-NJ               1:26.12    1:18.07        
 21 Farrell, Shannon P        11 COND-MR              1:15.50    1:18.14        
 22 Palikuca, Emmanuelle      12 Big Blue-MR          1:15.80    1:18.43        
 23 Chung, Stacey             11 NJW-U-NJ                  NT    1:18.48        
 24 Maronilla, Juliana        11 COND-MR                   NT    1:19.36        
 25 Walsh, Colleen M          11 Marlins-MR           1:20.70    1:19.60        
 26 Badick, Mackenzie L       11 COND-MR              1:19.38    1:19.94        
 27 Lipton, Jessica R         11 Flying Dolphins-MR   1:22.89    1:20.18        
 28 Conforti, Samantha M      11 Patriot-MR           1:21.26    1:20.93        
 29 Chen, Jessica J           11 COND-MR              1:28.19    1:21.68        
 30 Fung, Amanda M            11 Big Blue-MR          1:19.10    1:22.81        
 31 Rubino, Cassie            11 TRS-MR               1:19.45    1:23.07        
 32 Levy, Hillary A           12 COND-MR              1:19.60    1:23.37        
 33 Ciavarella, Nicole T      12 COND-MR              1:20.98    1:23.59        
 34 Trinco, Charlie J         11 MCSC-NJ              1:22.72    1:25.27        
 35 Faytelson, Anna           12 NJW-NJ               1:33.36    1:26.22        
 36 O'Connor, Elizabeth C     12 BDA-MA               1:44.90    1:26.63        
 37 Conway, Brianna R         11 COND-MR              1:30.43    1:28.00        
 38 Farrell, Teresa M         11 COND-MR              1:37.15    1:29.88        
 39 O'Meara, Sappha E         11 Flying Dolphins-MR   1:26.90    1:30.11        
 40 Keane, MaryKate           11 Patriot-MR           1:30.36    1:30.26        
 41 WU, Susan J               11 Abbe Swim Team-MR    1:28.00    1:30.86        
 42 Zhu, Katie H              12 COND-MR              1:30.43    1:30.91        
 43 Paz, Antonella V          12 COND-MR              1:35.58    1:30.98        
 44 Houghton, Sophia K        11 COND-MR              1:34.21    1:32.84        
 45 Conway, Megan F           11 COND-MR              1:30.02    1:33.02        
 46 Rachlin, Amanda M         11 Middies-MR           1:28.42    1:33.06        
 47 Larkin, Catherine D       11 Middies-MR           1:32.41    1:34.07        
 48 Xu, Vivian                11 NJW-NJ               1:33.00    1:34.85        
 49 Mackay, Hannah R          12 Patriot-MR           1:31.93    1:35.88        
 50 Dunnigan, Kelly C         11 NJW-NJ               1:32.20    1:37.98        
 51 Calcutti, Marissa A       11 Patriot-MR           1:43.74    1:38.89        
 52 Medina, Melissa           11 COND-MR              1:36.82    1:39.14        
 53 Sammon, Kristen E         11 COND-MR              1:37.70    1:41.86        
 54 Logan, Danielle           11 TRS-MR               1:42.97    1:47.12        
 55 Doyle, Aine               11 COND-MR              1:49.06    1:51.27        
 56 Zarember, Pearl F         11 COND-MR              1:40.00    2:08.12        
 
Girls 11-12 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
          35.89  ZONE
          38.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stalnaker, Taylor         12 Marlins-MR             34.08      34.81 ZONE   
  2 Ho, Lauren W              12 NJW-NJ                 39.89      37.65 JO     
  3 Kase, Yuma                11 Middies-MR             37.02      37.73 JO     
  4 Hoth, Jacqueline M        12 NJW-NJ                 43.47      38.24 JO     
  5 Farrell, Brenna K         11 COND-MR                37.34      38.41 JO     
  6 Sweet, Lauren A           12 COND-MR                37.92      38.93 JO     
  6 Samuels, Rachel A         12 COND-MR                37.75      38.93 JO     
  8 Keaveney, Briana N        11 COND-MR                39.72      39.54        
  9 McGovern, Meaghan O       11 COND-MR                40.37      40.26        
 10 Rubino, Cassie            11 TRS-MR                 40.33      40.27        
 11 Phang, yee Chung          12 Abbe Swim Team-MR      39.00      40.50        
 12 Faust, Christina E        11 Sailfish-MR            39.49      40.74        
 13 Simotas, Nicole F         12 NJW-NJ                 45.67      41.47        
 14 Miller, Skyler E          12 COND-MR                42.32      41.58        
 15 Lipton, Jessica R         11 Flying Dolphins-MR     41.50      42.02        
 16 Chung, Stacey             11 NJW-U-NJ                  NT      42.05        
 17 Weisstuch, Caroline F     11 Middies-MR             41.67      42.21        
 18 Farrell, Shannon P        11 COND-MR                42.29      42.40        
 19 Trinco, Charlie J         11 MCSC-NJ                45.18      42.92        
 20 Sollitto, Caroline A      12 COND-MR                42.00      42.93        
 21 Spiropoulos, Christinia   11 NJW-NJ                 42.62      42.94        
 22 Sandoval, Lizbeth         11 Sailfish-MR            41.58      43.20        
 23 Salimi, Sarah W           11 Middies-MR             41.60      43.61        
 24 Haye, Adia                11 Sailfish-MR            43.11      43.95        
 25 Fung, Amanda M            11 Big Blue-MR            42.30      43.97        
 26 Go, Francesca M           11 CDOG-CT                42.98      43.98        
 27 Rosenblum, Danielle M     12 Middies-MR             40.90      44.08        
 28 Maronilla, Juliana        11 COND-MR                   NT      44.18        
 29 Conway, Brianna R         11 COND-MR                46.41      44.19        
 30 Palikuca, Emmanuelle      12 Big Blue-MR            42.80      44.50        
 31 Schoenherr, Jena E        12 Middies-MR             45.42      44.78        
 32 Farrell, Teresa M         11 COND-MR                45.56      44.82        
 33 Bilodeau, Allison M       12 NJW-NJ                 51.15      44.86        
 34 Melamed, Gabrielle S      12 Patriot-MR             41.10      44.98        
 35 Gidicsin, Stephanie R     11 CDOG-CT                45.34      45.06        
 36 Ciavarella, Nicole T      12 COND-MR                40.72      45.25        
 37 Mah, Erin J               12 Patriot-MR             43.47      45.42        
 38 Chen, Jessica J           11 COND-MR                45.30      46.45        
 39 Conforti, Samantha M      11 Patriot-MR             44.26      46.50        
 40 O'Meara, Sappha E         11 Flying Dolphins-MR     46.69      47.11        
 41 Athavale, Aditi S         11 Big Blue-MR            44.40      47.17        
 42 WU, Susan J               11 Abbe Swim Team-MR      46.00      47.39        
 43 Del Principe, Emma F      12 COND-MR                47.46      47.58        
 44 Arendt, Kristen S         12 COND-MR                50.97      47.63        
 45 Faytelson, Anna           12 NJW-NJ                 44.93      47.86        
 46 Houghton, Sophia K        11 COND-MR                49.30      48.06        
 47 Kelly, Claire E           11 COND-MR                49.52      48.46        
 48 Xu, Vivian                11 NJW-NJ                 47.02      48.58        
 49 Zhu, Katie H              12 COND-MR                47.28      48.91        
 50 Sammon, Kristen E         11 COND-MR                50.07      49.13        
 51 Keane, MaryKate           11 Patriot-MR             46.73      49.39        
 52 Medina, Melissa           11 COND-MR                49.84      49.85        
 53 Sosa, Sabrina             12 COND-MR                   NT      52.22        
 54 Cope, Emily               11 COND-MR                53.46      52.58        
 55 Tobori, Kanae             11 Middies-MR                NT      52.98        
 56 Laura, Sydney R           11 COND-MR                56.34      54.26        
 57 Ashburn, Ally Y           11 Patriot-MR             52.73      55.13        
 58 Zarember, Pearl F         11 COND-MR                55.69      55.45        
 59 Doyle, Aine               11 COND-MR              1:02.65      56.57        
 60 Bloom, Nicole L           12 COND-MR                56.69      58.31        
 61 Calcutti, Marissa A       11 Patriot-MR             57.73    1:00.21        
 62 Logan, Danielle           11 TRS-MR                 56.01    1:02.21        
 
Girls 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        1:17.09  ZONE
        1:24.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stalnaker, Taylor         12 Marlins-MR           1:12.89    1:13.43 ZONE   
  2 Dari, Hannah E            12 COND-MR              1:10.22    1:16.53 ZONE   
  3 Brickman, Molly E         12 Flying Dolphins-MR   1:17.83    1:18.81 JO     
  4 Ho, Lauren W              12 NJW-NJ               1:30.35    1:20.73 JO     
  5 Farrell, Brenna K         11 COND-MR              1:20.13    1:21.39 JO     
  6 Siegel, Sophie H          11 Flying Dolphins-MR   1:18.43    1:21.49 JO     
  7 Sweet, Lauren A           12 COND-MR              1:20.13    1:22.06 JO     
  8 Hoth, Jacqueline M        12 NJW-NJ               1:32.43    1:23.87 JO     
  9 Arnold, Samantha M        12 NJW-NJ               1:34.50    1:23.91 JO     
 10 Phang, yee Chung          12 Abbe Swim Team-MR    1:21.00    1:24.67 JO     
 11 McGovern, Meaghan O       11 COND-MR              1:25.04    1:24.82 JO     
 12 Fried, Carly T            11 Flying Dolphins-MR   1:26.47    1:25.37        
 13 Dottinger, Julia R        12 MCSC-NJ              1:28.25    1:27.36        
 14 Cole, Caroline M          12 Marlins-MR           1:25.55    1:28.65        
 15 Simotas, Nicole F         12 NJW-NJ               1:43.82    1:29.27        
 16 Chung, Stacey             11 NJW-U-NJ                  NT    1:29.53        
 17 Lipton, Jessica R         11 Flying Dolphins-MR   1:29.21    1:29.76        
 18 Melamed, Gabrielle S      12 Patriot-MR           1:26.58    1:29.82        
 19 Rubino, Cassie            11 TRS-MR               1:30.90    1:30.67        
 20 Diaz, Alexis R            12 NJW-NJ               1:46.69    1:31.22        
 21 Farrell, Shannon P        11 COND-MR              1:27.52    1:31.55        
 22 Ciavarella, Nicole T      12 COND-MR              1:30.53    1:32.05        
 23 Bronfeld, Rebecca M       12 NJW-NJ               1:33.66    1:34.14        
 24 Badick, Mackenzie L       11 COND-MR              1:34.30    1:34.63        
 25 Conforti, Samantha M      11 Patriot-MR           1:32.74    1:34.67        
 26 Fung, Amanda M            11 Big Blue-MR          1:29.80    1:34.78        
 27 Farrell, Teresa M         11 COND-MR              1:39.56    1:35.37        
 28 Maronilla, Juliana        11 COND-MR                   NT    1:35.39        
 29 Acquavita, Emily A        12 CDOG-CT              1:55.66    1:36.43        
 30 Trinco, Charlie J         11 MCSC-NJ              1:44.86    1:36.80        
 31 Conway, Brianna R         11 COND-MR              1:41.98    1:37.27        
 32 Yehia, Myrna H            11 NJW-NJ               1:45.27    1:37.70        
 33 Go, Francesca M           11 CDOG-CT              1:35.99    1:38.04        
 34 Gidicsin, Stephanie R     11 CDOG-CT              1:42.27    1:38.83        
 35 Chen, Jessica J           11 COND-MR              1:36.48    1:39.37        
 36 Bilodeau, Allison M       12 NJW-NJ               1:49.65    1:40.98        
 37 Larkin, Catherine D       11 Middies-MR           1:46.29    1:41.18        
 38 O'Connor, Elizabeth C     12 BDA-MA               2:12.39    1:42.68        
 39 Keane, MaryKate           11 Patriot-MR           1:40.50    1:43.33        
 40 Conway, Megan F           11 COND-MR              1:54.71    1:44.75        
 41 Robinson, Jaime M         11 CDOG-CT              2:07.98    1:45.13        
 42 Houghton, Sophia K        11 COND-MR              1:56.00    1:46.75        
 43 Zhu, Katie H              12 COND-MR              1:44.19    1:48.74        
 44 Medina, Melissa           11 COND-MR              1:53.67    1:48.75        
 45 Sammon, Kristen E         11 COND-MR              1:46.55    1:49.78        
 46 Mackay, Hannah R          12 Patriot-MR           1:45.51    1:50.11        
 47 Straub, Colleen H         11 CDOG-CT              2:04.71    1:52.82        
 48 Dunnigan, Kelly C         11 NJW-NJ               1:48.45    1:53.29        
 49 Zarember, Pearl F         11 COND-MR              1:59.83    2:00.27        
 50 Doyle, Aine               11 COND-MR              1:15.00    2:04.70        
 51 Logan, Danielle           11 TRS-MR               2:31.59    2:05.66        
 52 Calcutti, Marissa A       11 Patriot-MR           2:09.85    2:12.47        
 -- Siegal, Gabi J            11 Flying Dolphins-MR   1:36.74         DQ        
      Non-continuous turning action
 
Girls 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
          39.69  ZONE
          43.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ho, Lauren W              12 NJW-NJ                 40.68      38.61 ZONE   
  2 Ciavarella, Nicole T      12 COND-MR                40.60      39.08 ZONE   
  3 Phang, yee Chung          12 Abbe Swim Team-MR      42.00      42.67 JO     
  4 Simotas, Nicole F         12 NJW-NJ                 44.16      42.79 JO     
  5 Cervone, Sarah M          12 NJW-NJ                 46.63      42.97 JO     
  6 Palikuca, Emmanuelle      12 Big Blue-MR            41.00      44.01        
  7 Fung, Amanda M            11 Big Blue-MR            44.40      44.89        
  8 Kase, Yuma                11 Middies-MR             44.83      45.10        
  9 Broderick, Amanda K       11 Middies-MR             44.53      45.26        
 10 O'Meara, Sappha E         11 Flying Dolphins-MR     44.79      45.28        
 11 Ruiz, Vanessa D           11 Sailfish-MR            44.67      45.40        
 12 Marinello, Ashley         12 COND-MR                42.81      45.61        
 13 Haye, Adia                11 Sailfish-MR            44.50      45.63        
 14 Yehia, Myrna H            11 NJW-NJ                 45.77      45.88        
 14 Chung, Stacey             11 NJW-U-NJ                  NT      45.88        
 16 Miller, Skyler E          12 COND-MR                45.68      46.13        
 17 Trinco, Charlie J         11 MCSC-NJ                43.25      46.31        
 18 Vasudevan, Arya V         11 Middies-MR             45.89      46.48        
 19 Keaveney, Briana N        11 COND-MR                44.29      47.02        
 20 WU, Susan J               11 Abbe Swim Team-MR      46.00      47.30        
 21 Samuels, Rachel A         12 COND-MR                47.11      47.41        
 22 Zhu, Katie H              12 COND-MR                48.00      47.54        
 23 Diaz, Alexis R            12 NJW-NJ                 55.13      47.61        
 24 Bronfeld, Rebecca M       12 NJW-NJ                 48.02      47.63        
 25 Barrise, Lienne           12 NJW-NJ                    NT      47.83        
 26 Sawyers, Amelia E         12 Flying Dolphins-MR     45.51      47.93        
 27 Maronilla, Juliana        11 COND-MR                   NT      48.52        
 28 Bilodeau, Allison M       12 NJW-NJ                 50.60      48.76        
 29 Levy, Hillary A           12 COND-MR                48.03      49.20        
 30 Keane, MaryKate           11 Patriot-MR             46.37      49.75        
 31 Faytelson, Anna           12 NJW-NJ                 47.70      50.13        
 32 Paz, Antonella V          12 COND-MR                52.88      50.47        
 33 Robinson, Jaime M         11 CDOG-CT                58.50      50.76        
 34 Athavale, Aditi S         11 Big Blue-MR            49.80      51.04        
 35 Schoenherr, Jena E        12 Middies-MR             50.33      51.22        
 36 Chen, Jessica J           11 COND-MR                50.66      51.97        
 37 Sandoval, Lizbeth         11 Sailfish-MR            49.90      51.99        
 38 Conway, Megan F           11 COND-MR                53.03      53.86        
 39 Houghton, Sophia K        11 COND-MR                55.93      54.82        
 40 Sammon, Kristen E         11 COND-MR                54.80      56.35        
 41 Conway, Brianna R         11 COND-MR                55.86      57.11        
 42 Medina, Melissa           11 COND-MR                54.44      57.42        
 43 Kelly, Claire E           11 COND-MR                59.00      57.46        
 44 Holandez, Allison T       11 COND-MR                54.74      57.47        
 45 Ashburn, Ally Y           11 Patriot-MR           1:02.06    1:00.04        
 46 Tobori, Kanae             11 Middies-MR                NT    1:00.18        
 47 Bloom, Nicole L           12 COND-MR                59.22    1:00.46        
 48 Laura, Sydney R           11 COND-MR              1:02.67    1:02.50        
 49 Zarember, Pearl F         11 COND-MR                59.83    1:02.82        
 50 Calcutti, Marissa A       11 Patriot-MR             59.39    1:03.18        
 51 Doyle, Aine               11 COND-MR              1:08.81    1:04.17        
 
Girls 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        1:26.69  ZONE
        1:35.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ho, Lauren W              12 NJW-NJ               1:29.77    1:23.96 ZONE   
  2 Ciavarella, Nicole T      12 COND-MR              1:29.04    1:27.69 JO     
  3 Fried, Carly T            11 Flying Dolphins-MR   1:30.11    1:31.08 JO     
  4 Phang, yee Chung          12 Abbe Swim Team-MR    1:26.00    1:33.58 JO     
  5 Simotas, Nicole F         12 NJW-NJ               1:44.56    1:33.79 JO     
  6 Cervone, Sarah M          12 NJW-NJ               1:42.57    1:34.28 JO     
  7 Nonnenberg, Mia           12 BDA-MA               1:39.85    1:34.41 JO     
  8 Palikuca, Emmanuelle      12 Big Blue-MR          1:28.60    1:35.06 JO     
  9 Arnold, Samantha M        12 NJW-NJ               1:40.74    1:35.60 JO     
 10 Babarsky, Bailey A        11 BDA-MA               1:46.70    1:36.32        
 11 Marinello, Ashley         12 COND-MR              1:32.78    1:37.82        
 12 Chung, Stacey             11 NJW-U-NJ                  NT    1:37.95        
 13 Ruatos, Denise            12 NJW-NJ                    NT    1:38.18        
 14 Cole, Caroline M          12 Marlins-MR           1:42.58    1:38.53        
 15 Trinco, Charlie J         11 MCSC-NJ              1:35.45    1:39.26        
 16 O'Meara, Sappha E         11 Flying Dolphins-MR   1:37.78    1:39.40        
 17 Whyte, Halle              12 BDA-MA               1:44.66    1:40.40        
 18 Spiropoulos, Christinia   11 NJW-NJ               1:42.72    1:41.51        
 19 Yehia, Myrna H            11 NJW-NJ               1:42.99    1:43.42        
 20 Siegal, Gabi J            11 Flying Dolphins-MR   1:41.84    1:43.46        
 21 Levy, Hillary A           12 COND-MR              1:44.42    1:43.70        
 22 Bilodeau, Allison M       12 NJW-NJ               1:51.37    1:45.65        
 22 Bronfeld, Rebecca M       12 NJW-NJ               1:42.13    1:45.65        
 24 Zhu, Katie H              12 COND-MR              1:44.06    1:46.53        
 25 WU, Susan J               11 Abbe Swim Team-MR    1:40.00    1:46.58        
 26 Barrise, Lienne           12 NJW-NJ                    NT    1:46.93        
 27 Keane, MaryKate           11 Patriot-MR           1:42.41    1:47.05        
 28 Go, Francesca M           11 CDOG-CT              1:48.51    1:49.40        
 29 Faytelson, Anna           12 NJW-NJ               1:42.65    1:49.46        
 30 Gidicsin, Stephanie R     11 CDOG-CT              1:47.22    1:50.33        
 31 Farrell, Teresa M         11 COND-MR              2:10.00    1:50.58        
 32 Dunnigan, Kelly C         11 NJW-NJ                    NT    1:50.98        
 33 Paz, Antonella V          12 COND-MR              1:51.61    1:51.67        
 34 Straub, Colleen H         11 CDOG-CT              2:00.16    1:52.19        
 35 Chen, Jessica J           11 COND-MR              1:48.87    1:52.81        
 36 Conway, Megan F           11 COND-MR              1:51.04    1:53.95        
 37 Robinson, Jaime M         11 CDOG-CT              2:14.20    1:54.19        
 38 Xu, Vivian                11 NJW-NJ               1:53.77    1:55.08        
 39 Larkin, Catherine D       11 Middies-MR           1:56.43    1:57.03        
 40 Acquavita, Emily A        12 CDOG-CT              2:07.97    1:57.67        
 41 Rachlin, Amanda M         11 Middies-MR           1:52.71    2:01.00        
 42 O'Connor, Elizabeth C     12 BDA-MA               2:23.59    2:01.15        
 43 Mackay, Hannah R          12 Patriot-MR           1:52.80    2:02.59        
 44 Conway, Brianna R         11 COND-MR              2:05.53    2:02.68        
 45 Sammon, Kristen E         11 COND-MR              2:06.22    2:03.13        
 46 Badick, Mackenzie L       11 COND-MR              2:02.59    2:09.82        
 47 Medina, Melissa           11 COND-MR              2:02.69    2:12.12        
 48 Calcutti, Marissa A       11 Patriot-MR           2:12.10    2:13.49        
 49 Zarember, Pearl F         11 COND-MR              2:19.03    2:15.91        
 50 Logan, Danielle           11 TRS-MR               2:05.00    2:37.34        
 -- Houghton, Sophia K        11 COND-MR              2:03.94         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Girls 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
          32.09  JO
          42.69  ZONE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stalnaker, Taylor         12 Marlins-MR             34.64      33.93 ZONE   
  2 Brown, Nikki G            12 COND-MR                34.08      33.94 ZONE   
  3 Dottinger, Julia R        12 MCSC-NJ                35.60      34.03 ZONE   
  4 Barrise, Lienne           12 NJW-NJ                    NT      35.40 ZONE   
  5 Marinello, Ashley         12 COND-MR                35.38      35.51 ZONE   
  6 Sweet, Lauren A           12 COND-MR                37.46      36.03 ZONE   
  7 Arnold, Samantha M        12 NJW-NJ                 41.47      36.34 ZONE   
  8 Kase, Yuma                11 Middies-MR             36.97      36.60 ZONE   
  9 Phang, yee Chung          12 Abbe Swim Team-MR      37.32      36.70 ZONE   
 10 Ruiz, Vanessa D           11 Sailfish-MR               NT      37.10 ZONE   
 11 Broderick, Amanda K       11 Middies-MR             37.67      37.37 ZONE   
 12 Weisstuch, Caroline F     11 Middies-MR             38.50      37.87 ZONE   
 13 Cervone, Sarah M          12 NJW-NJ                 41.83      38.22 ZONE   
 14 Sawyers, Amelia E         12 Flying Dolphins-MR     40.14      38.98 ZONE   
 14 Rosenblum, Danielle M     12 Middies-MR             40.18      38.98 ZONE   
 16 Conforti, Samantha M      11 Patriot-MR             41.18      39.71 ZONE   
 17 Ruatos, Denise            12 NJW-NJ                 42.58      40.16 ZONE   
 18 Betts, Sarah              11 Sailfish-MR            39.64      40.67 ZONE   
 19 Melamed, Gabrielle S      12 Patriot-MR             39.99      40.85 ZONE   
 20 McGovern, Meaghan O       11 COND-MR                41.84      41.44 ZONE   
 21 Mah, Erin J               12 Patriot-MR             41.64      41.81 ZONE   
 22 Schoenherr, Jena E        12 Middies-MR             43.93      43.21        
 23 Farrell, Shannon P        11 COND-MR                47.90      43.24        
 24 Ciavarella, Nicole T      12 COND-MR                44.66      43.48        
 25 Gidicsin, Stephanie R     11 CDOG-CT                43.06      44.25        
 26 Go, Francesca M           11 CDOG-CT                44.85      45.47        
 27 Haye, Adia                11 Sailfish-MR            41.88      45.56        
 28 Conway, Megan F           11 COND-MR                45.82      46.14        
 29 Sollitto, Caroline A      12 COND-MR                44.46      46.63        
 30 Salimi, Sarah W           11 Middies-MR             41.10      46.65        
 31 Del Principe, Emma F      12 COND-MR                47.02      47.53        
 32 Farrell, Teresa M         11 COND-MR                44.99      48.28        
 33 Cope, Emily               11 COND-MR                55.00      48.39        
 34 Robinson, Jaime M         11 CDOG-CT                58.41      48.43        
 35 Levy, Hillary A           12 COND-MR                49.00      48.68        
 36 Paz, Antonella V          12 COND-MR                52.45      48.82        
 37 Arendt, Kristen S         12 COND-MR                52.00      49.48        
 38 Sosa, Sabrina             12 COND-MR                   NT      50.55        
 39 Logan, Danielle           11 TRS-MR                 56.36      51.14        
 40 Yehia, Myrna H            11 NJW-NJ                 55.24      53.48        
 -- Holandez, Allison T       11 COND-MR                46.90         DQ        
      Kick breaststroke type
 
Girls 12 & Under 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        5:04.69  ZONE
        5:29.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stalnaker, Taylor         12 Marlins-MR           5:09.13    5:05.35 JO     
  2 Ho, Lauren W              12 NJW-NJ               5:26.33    5:13.19 JO     
  3 Arnold, Samantha M        12 NJW-NJ               5:40.06    5:24.65 JO     
  4 Hoth, Jacqueline M        12 NJW-NJ                    NT    5:25.71 JO     
  5 Sweet, Lauren A           12 COND-MR              5:23.27    5:28.64 JO     
  5 Cervone, Sarah M          12 NJW-NJ               5:41.40    5:28.64 JO     
  7 Farrell, Brenna K         11 COND-MR              5:27.76    5:28.93 JO     
  8 Hutton, Theresa           10 TRS-MR               5:31.79    5:34.79        
  9 McGovern, Meaghan O       11 COND-MR              5:36.24    5:35.61        
 10 Dottinger, Julia R        12 MCSC-NJ              5:59.80    5:37.86        
 11 Simotas, Nicole F         12 NJW-NJ               6:00.25    5:45.65        
 12 Grenon, Danielle E        10 CDOG-CT              5:50.51    5:46.79        
 13 Lipton, Jessica R         11 Flying Dolphins-MR   5:50.00    5:53.49        
 14 Faust, Christina E        11 Sailfish-MR               NT    5:56.26        
 15 Ruatos, Denise            12 NJW-NJ                    NT    5:56.80        
 16 Brown, Nikki G            12 COND-MR              6:18.77    6:00.99        
 17 Fazio, Catherine A         9 NJW-NJ                    NT    6:02.53        
 18 Vasudevan, Arya V         11 Middies-MR           5:51.78    6:04.85        
 19 Elcott, Ina M             10 MSC-MR               5:45.05    6:05.35        
 20 Spiropoulos, Christinia   11 NJW-NJ               6:08.76    6:05.52        
 21 Gidicsin, Stephanie R     11 CDOG-CT              6:20.59    6:05.65        
 22 Diaz, Alexis R            12 NJW-NJ                    NT    6:12.07        
 23 Bronfeld, Rebecca M       12 NJW-NJ                    NT    6:12.85        
 24 Rubino, Cassie            11 TRS-MR               5:45.00    6:15.22        
 25 Berenshtein, Valery       10 NJW-NJ               6:24.99    6:19.78        
 26 Jackson, Chloe M          10 MSC-MR               5:45.60    6:23.83        
 27 Robinson, Jaime M         11 CDOG-CT              7:29.51    6:28.65        
 28 Go, Francesca M           11 CDOG-CT              6:42.79    6:49.60        
 29 O'Meara, Sappha E         11 Flying Dolphins-MR   7:33.93    6:51.91        
 30 Krug, Olivia A             9 MSC-MR               5:50.07    6:53.48        
 31 Cohen, Jessica Z           9 MSC-MR               5:50.08    7:19.27        
 32 Hazzouri, Natasha          8 BDA-MA                    NT    8:59.93        
 33 Thier, Haley A             7 BDA-MA                    NT    9:26.60        
 
Girls 12 & Under 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        1:15.49  ZONE
        1:25.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stalnaker, Taylor         12 Marlins-MR           1:15.99    1:15.27 ZONE   
  2 Nonnenberg, Mia           12 BDA-MA               1:23.28    1:15.90 JO     
  3 Brickman, Molly E         12 Flying Dolphins-MR   1:18.89    1:18.10 JO     
  4 Whyte, Halle              12 BDA-MA               1:36.50    1:19.85 JO     
  5 Dottinger, Julia R        12 MCSC-NJ              1:25.40    1:20.94 JO     
  6 Barrise, Lienne           12 NJW-NJ                    NT    1:21.00 JO     
  7 Siegel, Sophie H          11 Flying Dolphins-MR   1:25.36    1:21.51 JO     
  8 Lipton, Jessica R         11 Flying Dolphins-MR   1:36.75    1:24.84 JO     
  9 Brown, Nikki G            12 COND-MR              1:19.44    1:25.84 JO     
 10 Hutton, Theresa           10 TRS-MR               1:24.93    1:26.12        
 11 Sweet, Lauren A           12 COND-MR              1:20.50    1:26.77        
 12 Elcott, Ina M             10 MSC-MR               1:24.10    1:28.58        
 13 Fazio, Catherine A         9 NJW-NJ               1:42.90    1:28.75        
 14 Spiropoulos, Christinia   11 NJW-NJ               1:41.51    1:29.22        
 15 Fried, Carly T            11 Flying Dolphins-MR   1:25.53    1:29.55        
 16 Maronilla, Giselle P      10 COND-MR                   NT    1:30.97        
 17 Conforti, Samantha M      11 Patriot-MR           1:29.10    1:31.96        
 18 Hopf, Hollie L            11 MCSC-NJ              1:27.95    1:32.81        
 19 McGovern, Meaghan O       11 COND-MR              1:31.40    1:36.53        
 20 Melamed, Gabrielle S      12 Patriot-MR           1:33.40    1:36.79        
 21 Palikuca, Emmanuelle      12 Big Blue-MR          1:31.99    1:37.40        
 22 Berenshtein, Valery       10 NJW-NJ               1:34.58    1:40.42        
 23 Grenon, Danielle E        10 CDOG-CT              1:41.02    1:40.77        
 24 Liu, Frances              10 NJW-NJ               1:35.55    1:41.07        
 25 Babarsky, Bailey A        11 BDA-MA               2:19.97    1:51.20        
 26 Cohen, Jessica Z           9 MSC-MR               1:50.74    1:54.81        
 27 Connolly, Danielle M      10 MSC-MR               1:49.08    1:57.37        
 28 Straub, Colleen H         11 CDOG-CT              2:33.16    2:04.09        
 29 Rachlin, Amanda M         11 Middies-MR           1:54.98    2:04.44        
 30 Thier, Haley A             7 BDA-MA                    NT    2:47.04        
 -- Robinson, Jaime M         11 CDOG-CT              1:55.51         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Diaz, Alexis R            12 NJW-NJ                    NT         DQ        
      Alternating Kick
 
Girls 12 & Under 200 LC Meter IM
===============================================================================
        2:44.19  ZONE
        2:59.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ho, Lauren W              12 NJW-NJ               3:00.80    2:46.46 JO     
  2 Dari, Hannah E            12 COND-MR              2:49.81    2:51.28 JO     
  3 Phang, yee Chung          12 Abbe Swim Team-MR    2:50.00    2:54.29 JO     
  4 Hoth, Jacqueline M        12 NJW-NJ               3:06.55    2:54.34 JO     
  5 Arnold, Samantha M        12 NJW-NJ               2:59.41    2:54.65 JO     
  6 Sweet, Lauren A           12 COND-MR              3:06.94    2:56.46 JO     
  7 Farrell, Brenna K         11 COND-MR              2:55.75    2:57.06 JO     
  8 Cervone, Sarah M          12 NJW-NJ               3:03.79    2:59.14 JO     
  9 Barrise, Lienne           12 NJW-NJ               3:10.20    2:59.30 JO     
 10 Marinello, Ashley         12 COND-MR              2:53.24    3:00.59        
 11 Spiropoulos, Christinia   11 NJW-NJ               3:12.32    3:07.97        
 12 Cole, Caroline M          12 Marlins-MR           3:13.76    3:08.54        
 13 Maronilla, Juliana        11 COND-MR                   NT    3:09.54        
 14 Ruatos, Denise            12 NJW-NJ                    NT    3:09.89        
 15 Fazio, Catherine A         9 NJW-NJ               3:35.35    3:10.75        
 16 Brown, Nikki G            12 COND-MR              3:01.13    3:10.89        
 17 Grenon, Danielle E        10 CDOG-CT              3:20.78    3:11.40        
 18 Maronilla, Giselle P      10 COND-MR                   NT    3:12.57        
 19 Diaz, Alexis R            12 NJW-NJ                    NT    3:12.74        
 20 Bronfeld, Rebecca M       12 NJW-NJ               3:25.00    3:14.04        
 21 Hopf, Hollie L            11 MCSC-NJ              3:10.00    3:14.29        
 22 Rubino, Cassie            11 TRS-MR               3:03.12    3:14.32        
 23 Liu, Frances              10 NJW-NJ               3:13.03    3:15.13        
 24 Farrell, Shannon P        11 COND-MR              3:10.63    3:15.94        
 25 Fung, Amanda M            11 Big Blue-MR          3:16.20    3:18.66        
 26 Jackson, Chloe M          10 MSC-MR               3:05.61    3:19.21        
 27 Gidicsin, Stephanie R     11 CDOG-CT              3:29.13    3:19.57        
 28 Litvinsky, Sarah          10 NJW-NJ                    NT    3:22.42        
 29 Ho, Rebecca A              9 NJW-NJ               3:35.73    3:22.47        
 30 Walsh, Colleen M          11 Marlins-MR           3:22.39    3:26.56        
 31 O'Meara, Sappha E         11 Flying Dolphins-MR   3:24.61    3:28.82        
 32 Faytelson, Anna           12 NJW-NJ               3:31.01    3:31.04        
 33 Bilodeau, Allison M       12 NJW-NJ               3:44.48    3:33.70        
 34 Acquavita, Emily A        12 CDOG-CT              3:57.68    3:34.85        
 35 Go, Francesca M           11 CDOG-CT              3:32.86    3:36.28        
 36 Krug, Olivia A             9 MSC-MR               3:36.12    3:39.92        
 37 Paz, Antonella V          12 COND-MR              3:50.96    3:42.35        
 38 Walsh, Katelyn K           9 Big Blue-MR               NT    3:46.64        
 39 Yehia, Myrna H            11 NJW-NJ               3:52.92    3:47.03        
 40 Xu, Vivian                11 NJW-NJ               3:50.10    3:48.35        
 41 Cohen, Jessica Z           9 MSC-MR               3:48.90    3:59.26        
 42 Simotas, Samantha C        9 NJW-NJ                    NT    4:04.75        
 43 Thier, Haley A             7 BDA-MA                    NT    5:24.57        
 -- Levy, Hillary A           12 COND-MR              3:18.33         DQ        
      False start - Misc
 -- Hazzouri, Natasha          8 BDA-MA                    NT         DQ        
      One hand touch - fly
 
Girls 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          29.69  ZONE
          31.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lyver, Kellie M           17 Badger-MR              27.10      29.44 ZONE   
  2 Doherty, Kaitlin A        13 Middies-MR             29.17      29.99 JO     
  3 Fritsch, Kristina M       18 NYCC-MR                29.35      30.29 JO     
  4 Groccia, Adrienne P       15 Badger-MR              29.13      30.38 JO     
  5 Bach, Danielle M          15 NJW-NJ                 29.52      30.39 JO     
  6 Hirsch, Jenna             15 TRS-MR                 29.65      30.64 JO     
  7 Marcus, Ellen F           14 Badger-MR              28.29      30.78 JO     
  8 O'Neill, Kelly M          15 Badger-MR              30.63      30.80 JO     
  9 Stiles, Jessica W         13 MCSC-NJ                30.04      30.91 JO     
 10 Cervone, Erin T           15 NJW-NJ                 31.37      31.19 JO     
 11 Kanim, Callie H           13 Middies-MR             30.76      31.29 JO     
 12 Morris, Cara K            15 COND-MR                29.32      31.35 JO     
 13 Johanson, Kelly A         15 Badger-MR              29.36      31.44 JO     
 14 Bradnock, Taylor A        13 COND-MR                31.75      31.50 JO     
 15 Baker, Meghan T           18 Badger-MR              30.50      31.80 JO     
 16 Tilneac, Stephanie J      11 NYCC-MR                33.26      32.09        
 17 Dans, Miesha K            15 Express Swimming-MR    32.07      32.34        
 18 Maruo, Haruka             15 COND-MR                31.46      32.40        
 19 Antonietti, Jennifer M    13 NJW-NJ                 33.28      32.47        
 20 Walsh, Georgina           14 NYCC-MR                34.51      32.53        
 21 Catarinacchio, Jessica R  12 Middies-MR             32.13      32.55        
 22 Lindahl, Melissa M        17 Express Swimming-MR    30.43      32.56        
 23 Carlucci, Brannan A       15 COND-MR                30.72      32.74        
 24 Lee, Kevyn                15 NYCC-MR                34.27      32.79        
 25 Aylward, Hannah E         13 CDOG-CT                31.05      32.84        
 26 Brooks, Alexandra         13 TRS-MR                 32.24      32.86        
 27 Hodges, Taylor M          13 COND-MR                31.65      33.03        
 28 McNab, Jhordane F         15 Sailfish-MR            31.88      33.13        
 29 Lindahl, Stephanie        16 Express Swimming-MR    32.08      33.16        
 30 Svensson, Polina          14 TRS-MR                 32.55      33.19        
 30 WU, Gloria C              13 Abbe Swim Team-MR      32.00      33.19        
 32 Sears, Nicole M           15 Badger-MR              30.50      33.50        
 33 McNichol, Taylor R        16 COND-MR                31.95      33.60        
 34 Finkelstein, Stacy B      15 MCSC-NJ                33.46      33.70        
 35 DeSimone, Julie N         14 COND-MR                35.28      33.80        
 36 DeSimone, Jackie M        14 COND-MR                35.69      34.46        
 37 Ouldibbat, Laila          14 Sailfish-MR            34.24      34.49        
 38 Nava, Kim                 13 Sailfish-MR            33.42      34.60        
 39 Mihail, Renee M           16 Badger-MR              31.34      34.73        
 40 Dwyer, Brooke E           13 TRS-MR                 34.00      34.94        
 41 Hamilton, Maddy S         13 MCSC-NJ                33.18      35.02        
 42 Nava, Steph               16 Sailfish-MR            32.99      35.03        
 42 Georgescu, Mary A         17 UNNYC-MR               33.00      35.03        
 44 Kelley, Gina M            16 CDOG-CT                34.51      35.05        
 45 Kearns, Emily R           15 Express Swimming-MR    34.46      35.06        
 46 Kaplan, Maya              13 NJW-NJ                 43.10      35.22        
 47 Egerton, Tory S           15 Patriot-MR             33.68      35.29        
 48 Badick, Mackenzie L       11 COND-MR                36.20      35.55        
 49 Sussman, Heather          14 TRS-MR                 33.50      35.56        
 50 Choi, Hannah J            13 COND-MR                35.99      36.01        
 51 Stern, Elizabeth          14 COND-MR                36.42      36.79        
 52 Ciliberti, Emily E        13 Patriot-MR             35.88      37.17        
 53 Castelluccio, Kimberly    13 TRS-MR                 41.48      37.23        
 54 Giannnini, Rebecca E      15 Patriot-MR                NT      37.44        
 55 Mahatcek, Samantha R      13 COND-MR                39.76      38.32        
 56 Handen, Bizzie A          13 MCSC-NJ                39.76      38.94        
 57 Magretti, Julia A         13 COND-MR                40.67      43.08        
 58 Lockey, Alexandra L       13 COND-MR                48.12      47.75        
 
Girls 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        1:04.39  ZONE
        1:08.49  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nugent, Susan A           17 Express Swimming-MR  1:03.24    1:03.90 ZONE   
  2 Marcus, Ellen F           14 Badger-MR            1:01.82    1:04.44 JO     
  3 Patafio, Giovanna J       16 Badger-MR            1:02.69    1:04.77 JO     
  4 Fazio, Casey M            14 NJW-NJ               1:04.55    1:05.45 JO     
  5 Groccia, Adrienne P       15 Badger-MR            1:02.94    1:06.23 JO     
  6 Cervone, Erin T           15 NJW-NJ               1:08.46    1:06.59 JO     
  7 Poleway, Monica J         14 COND-MR              1:04.75    1:07.34 JO     
  8 Schaefer, Kathryn R       16 Badger-MR            1:04.19    1:07.58 JO     
  9 Kang, Julie I             14 NJW-NJ               1:07.47    1:08.60        
 10 Stiles, Jessica W         13 MCSC-NJ              1:05.88    1:08.78        
 11 Bach, Danielle M          15 NJW-NJ               1:07.64    1:08.90        
 12 Kuzniewski, Megan A       17 Express Swimming-MR  1:07.33    1:09.30        
 13 Maruo, Haruka             15 COND-MR              1:08.68    1:09.31        
 14 Morris, Cara K            15 COND-MR              1:04.64    1:09.51        
 15 Chen, Lillian T           14 Express Swimming-MR  1:09.79    1:10.24        
 16 Samuels, Rachel A         12 COND-MR              1:09.67    1:10.52        
 17 Sears, Nicole M           15 Badger-MR            1:06.18    1:10.90        
 18 Vogt, Hailey L            13 NJW-NJ               1:10.98    1:10.91        
 19 Holmes, Lindsie           16 TRS-MR               1:08.27    1:11.69        
 20 Degnan, Hayley F          14 NJW-NJ               1:12.27    1:11.78        
 21 Hodges, Taylor M          13 COND-MR              1:09.49    1:12.06        
 22 Bach, Caitlyn P           13 NJW-NJ               1:09.76    1:12.08        
 23 McIlhargy, Amanda         14 TRS-MR               1:10.98    1:12.26        
 24 Brooks, Alexandra         13 TRS-MR               1:09.68    1:12.29        
 25 Keaveney, Briana N        11 COND-MR              1:11.93    1:12.78        
 26 Kim, Robin                16 NJW-NJ               1:11.91    1:13.10        
 27 Chapman, Erica            15 TRS-MR               1:09.31    1:13.73        
 28 Bernstein, Olive E        14 COND-MR              1:12.22    1:14.22        
 29 Carlucci, Brannan A       15 COND-MR              1:06.46    1:14.44        
 30 Svensson, Polina          14 TRS-MR               1:12.53    1:14.51        
 31 Bradnock, Taylor A        13 COND-MR              1:07.85    1:14.73        
 32 Dari, Kelli A             16 COND-MR              1:11.03    1:14.97        
 33 Bray, Kayla C             14 NJW-NJ               1:14.01    1:15.27        
 34 WU, Gloria C              13 Abbe Swim Team-MR    1:13.00    1:15.39        
 35 Finkelstein, Stacy B      15 MCSC-NJ              1:13.68    1:15.40        
 36 DeSimone, Jackie M        14 COND-MR              1:20.26    1:16.49        
 37 DeSimone, Julie N         14 COND-MR              1:20.44    1:16.63        
 38 Lee, Victoria             13 NJW-NJ               1:15.78    1:17.82        
 39 Bonifacio, Stephanie M    16 COND-MR              1:14.74    1:18.20        
 40 Kortes, Kelly M           13 NJW-NJ               1:20.58    1:18.28        
 41 Kearns, Emily R           15 Express Swimming-MR  1:14.14    1:18.69        
 42 Thamsen, Kathryn          13 TRS-MR               1:21.10    1:19.58        
 43 Kaplan, Maya              13 NJW-NJ                    NT    1:19.62        
 44 Castelluccio, Kimberly    13 TRS-MR               1:22.32    1:19.85        
 45 Choi, Hannah J            13 COND-MR              1:18.92    1:20.30        
 46 Sussman, Heather          14 TRS-MR               1:15.46    1:20.69        
 47 Cahill, Niamh             15 NJW-NJ                    NT    1:20.71        
 48 Omelanczuk, Carolina      14 TRS-MR               1:13.34    1:20.96        
 49 Stern, Elizabeth          14 COND-MR              1:20.39    1:22.35        
 50 Ciliberti, Emily E        13 Patriot-MR           1:19.57    1:24.26        
 51 Mahatcek, Samantha R      13 COND-MR              1:33.72    1:28.34        
 52 Cahill, Aileen B          13 NJW-NJ                    NT    1:28.81        
 53 Giannnini, Rebecca E      15 Patriot-MR                NT    1:29.44        
 
Girls 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        2:16.99  ZONE
        2:29.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ciardiello, Courtney P    15 Badger-MR            2:06.32    2:15.86 ZONE   
  2 Lyver, Kellie M           17 Badger-MR            2:10.47    2:16.34 ZONE   
  3 Fritsch, Kristina M       18 NYCC-MR              2:16.86    2:18.14 JO     
  4 Groccia, Adrienne P       15 Badger-MR            2:12.37    2:18.56 JO     
  5 Warren, Frances V         15 Express Swimming-MR  2:11.11    2:20.00 JO     
  6 Baker, Meghan T           18 Badger-MR            2:11.70    2:20.16 JO     
  7 Lucas, Marie E            13 Express Swimming-MR  2:18.05    2:22.28 JO     
  8 Fazio, Casey M            14 NJW-NJ               2:17.91    2:22.68 JO     
  9 Marcus, Ellen F           14 Badger-MR            2:14.51    2:23.04 JO     
 10 Lindahl, Stephanie        16 Express Swimming-MR  2:19.81    2:23.19 JO     
 11 Doherty, Kaitlin A        13 Middies-MR           2:17.44    2:23.68 JO     
 12 Hahn, Abby                17 NYCC-MR              2:22.98    2:25.08 JO     
 13 Raccioppi, Paige          15 TRS-MR               2:15.06    2:26.44 JO     
 14 Mihail, Renee M           16 Badger-MR            2:18.84    2:27.06 JO     
 15 Sears, Nicole M           15 Badger-MR            2:19.16    2:27.39 JO     
 16 Kanim, Callie H           13 Middies-MR           2:24.08    2:29.03 JO     
 17 Morris, Cara K            15 COND-MR              2:22.62    2:29.08 JO     
 18 Vogt, Hailey L            13 NJW-NJ               2:28.95    2:30.31        
 19 Degnan, Hayley F          14 NJW-NJ               2:31.32    2:30.79        
 20 Hirsch, Stephanie         13 TRS-MR               2:24.41    2:31.47        
 21 Becerra, Lauren M         14 Middies-MR           2:26.33    2:32.30        
 22 Stiles, Jessica W         13 MCSC-NJ              2:27.86    2:32.67        
 23 Lee, Kevyn                15 NYCC-MR              2:41.01    2:33.10        
 24 Walsh, Shannon M          14 Big Blue-MR          2:30.20    2:34.95        
 25 Stalnaker, Shelby A       15 Marlins-MR           2:25.10    2:35.16        
 26 Dans, Miesha K            15 Express Swimming-MR  2:33.35    2:35.75        
 27 Kim, Robin                16 NJW-NJ               2:32.18    2:36.50        
 28 Brooks, Alexandra         13 TRS-MR               2:27.70    2:37.08        
 29 Walsh, Georgina           14 NYCC-MR              2:51.90    2:37.75        
 30 Leffler, Magna S          14 COND-MR              2:35.84    2:38.90        
 31 Bray, Kayla C             14 NJW-NJ               2:40.04    2:39.01        
 32 Decrem, Danielle H        15 Middies-MR           2:40.94    2:39.16        
 33 Wisell, Catherine A       15 Middies-MR           2:35.67    2:40.32        
 34 Chapman, Erica            15 TRS-MR               2:33.64    2:41.18        
 35 McNichol, Taylor R        16 COND-MR              2:32.75    2:41.21        
 36 Finkelstein, Stacy B      15 MCSC-NJ              2:44.20    2:42.08        
 37 Svensson, Polina          14 TRS-MR               2:39.34    2:42.54        
 38 Tilneac, Stephanie J      11 NYCC-MR              2:42.00    2:43.21        
 39 Kearns, Emily R           15 Express Swimming-MR  2:38.23    2:44.58        
 40 Bernstein, Olive E        14 COND-MR              2:34.23    2:46.24        
 41 Nava, Kim                 13 Sailfish-MR          2:46.98    2:47.84        
 42 Egerton, Tory S           15 Patriot-MR           2:42.11    2:50.74        
 43 WU, Gloria C              13 Abbe Swim Team-MR    2:40.00    2:51.47        
 44 Ciliberti, Emily E        13 Patriot-MR           2:51.79    2:53.20        
 45 Cahill, Niamh             15 NJW-NJ                    NT    2:53.78        
 46 DeSimone, Julie N         14 COND-MR              3:01.77    2:53.97        
 47 McNab, Jhordane F         15 Sailfish-MR          2:43.69    2:54.67        
 48 Castelluccio, Kimberly    13 TRS-MR               3:00.90    2:55.59        
 49 Georgescu, Mary A         17 UNNYC-MR             2:54.28    2:57.15        
 50 Sussman, Heather          14 TRS-MR               2:45.35    2:57.25        
 51 O'Connor, Elizabeth C     12 BDA-MA                    NT    3:09.91        
 52 Handen, Bizzie A          13 MCSC-NJ              3:12.77    3:14.31        
 53 Denny, Sarah I            16 NJW-NJ               3:09.83    3:17.64        
 54 Magretti, Julia A         13 COND-MR              3:27.63    3:18.71        
 55 Cahill, Aileen B          13 NJW-NJ                    NT    3:19.04        
 56 Giannnini, Rebecca E      15 Patriot-MR                NT    3:19.47        
 
Girls 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        4:46.99  ZONE
        5:11.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nugent, Susan A           17 Express Swimming-MR  4:34.07    4:43.52 ZONE   
  2 Groccia, Adrienne P       15 Badger-MR            4:41.09    4:43.66 ZONE   
  3 Kessler, Rachel R         14 Badger-MR            4:35.88    4:44.00 ZONE   
  4 Lucas, Marie E            13 Express Swimming-MR  4:46.57    4:50.10 JO     
  5 Warren, Frances V         15 Express Swimming-MR  4:37.48    4:51.14 JO     
  6 Patafio, Giovanna J       16 Badger-MR            4:40.46    4:53.52 JO     
  7 Fazio, Casey M            14 NJW-NJ               4:52.78    4:54.47 JO     
  8 Cervone, Erin T           15 NJW-NJ               4:50.29    5:00.42 JO     
  9 Poleway, Monica J         14 COND-MR              4:43.67    5:00.96 JO     
 10 Marcus, Ellen F           14 Badger-MR            4:47.09    5:01.99 JO     
 11 Kuzniewski, Kayla J       14 Express Swimming-MR  4:48.80    5:02.70 JO     
 12 Schaefer, Kathryn R       16 Badger-MR            4:39.62    5:07.54 JO     
 13 Kang, Julie I             14 NJW-NJ               5:22.36    5:09.30 JO     
 14 Vogt, Hailey L            13 NJW-NJ               5:05.99    5:09.56 JO     
 15 Chung, Katie J            14 COND-MR              4:55.20    5:09.59 JO     
 16 Gawronski, Emma L         13 CDOG-CT              5:10.51    5:09.84 JO     
 17 Sears, Nicole M           15 Badger-MR            4:48.73    5:10.83 JO     
 18 Chen, Lillian T           14 Express Swimming-MR  5:14.48    5:14.45        
 19 Kuzniewski, Megan A       17 Express Swimming-MR  4:58.70    5:15.79        
 20 Degnan, Hayley F          14 NJW-NJ               5:11.01    5:19.65        
 21 Antonietti, Jennifer M    13 NJW-NJ               5:40.38    5:19.68        
 22 Stiles, Jessica W         13 MCSC-NJ              5:18.68    5:20.63        
 23 Hsiung, Tiffany           13 NJW-NJ               5:40.45    5:20.72        
 24 Morris, Cara K            15 COND-MR              5:21.10    5:20.77        
 25 Brooks, Alexandra         13 TRS-MR               5:06.74    5:25.34        
 26 Kim, Robin                16 NJW-NJ               5:17.85    5:25.68        
 27 McIlhargy, Amanda         14 TRS-MR               5:12.65    5:31.20        
 28 Chapman, Erica            15 TRS-MR               5:14.98    5:31.38        
 29 Maruo, Haruka             15 COND-MR                   NT    5:33.79        
 30 Aylward, Hannah E         13 CDOG-CT              5:17.90    5:34.03        
 31 Hellstern, Nicole A       14 CDOG-CT              5:21.75    5:34.24        
 32 Leffler, Magna S          14 COND-MR              5:26.99    5:37.85        
 33 Carlucci, Brannan A       15 COND-MR              5:34.17    5:38.57        
 34 Barlok, Sara J            12 CDOG-CT              5:30.97    5:39.14        
 35 Hodges, Taylor M          13 COND-MR              6:16.07    5:39.44        
 36 Smalec, Lindsay M         12 CDOG-CT              5:21.97    5:40.31        
 37 Kearns, Emily R           15 Express Swimming-MR  5:29.37    5:40.33        
 38 Blackwell, Lauren J       11 CDOG-CT              5:30.58    5:40.95        
 39 Bray, Kayla C             14 NJW-NJ                    NT    5:42.96        
 40 Kortes, Kelly M           13 NJW-NJ                    NT    5:42.99        
 41 Senft, Maggie E           13 CDOG-CT              5:41.64    5:44.18        
 42 Stone, Rachael E          12 CDOG-CT              5:49.72    5:46.04        
 43 Bernstein, Olive E        14 COND-MR              5:24.22    5:47.57        
 44 Svensson, Polina          14 TRS-MR               5:41.15    5:50.42        
 45 Lee, Victoria             13 NJW-NJ                    NT    5:53.15        
 46 Samuels, Rachel A         12 COND-MR              5:54.44    5:54.84        
 47 Dari, Kelli A             16 COND-MR              6:03.94    6:00.27        
 48 Cahill, Niamh             15 NJW-NJ                    NT    6:04.19        
 49 Castelluccio, Kimberly    13 TRS-MR               6:11.45    6:07.33        
 50 Thamsen, Kathryn          13 TRS-MR               6:02.05    6:09.81        
 51 Bonifacio, Stephanie M    16 COND-MR              6:05.59    6:20.01        
 52 Choi, Hannah J            13 COND-MR              6:38.36    6:35.10        
 
Girls 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        9:48.39  ZONE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nugent, Susan A           17 Express Swimming-MR  9:28.21    9:34.28 ZONE   
  2 Groccia, Adrienne P       15 Badger-MR            9:31.11    9:34.39 ZONE   
  3 Ciardiello, Courtney P    15 Badger-MR            9:45.00    9:47.46 ZONE   
  4 Lucas, Marie E            13 Express Swimming-MR  9:49.60    9:50.01        
  5 Patafio, Giovanna J       16 Badger-MR            9:38.40    9:51.00        
  6 Baker, Meghan T           18 Badger-MR            9:17.52    9:53.43        
  7 McGrath, Kelly            15 Express Swimming-MR  9:34.90    9:55.16        
  8 Schaefer, Kathryn R       16 Badger-MR            9:45.57    9:59.74        
  9 Warren, Frances V         15 Express Swimming-MR  9:30.06   10:02.95        
 10 Kuzniewski, Kayla J       14 Express Swimming-MR 10:18.14   10:10.42        
 11 Malyszka, Stephanie M     14 COND-MR             10:38.56   10:16.70        
 12 Chung, Katie J            14 COND-MR             11:01.94   10:20.62        
 13 Chen, Lillian T           14 Express Swimming-MR 10:57.71   10:32.12        
 14 Hirsch, Stephanie         13 TRS-MR              10:10.00   10:45.88        
 15 Quinn, Shannon C          15 Express Swimming-MR 10:52.97   10:50.07        
 16 Hsiung, Tiffany           13 NJW-NJ                    NT   10:50.24        
 17 Arnold, Samantha M        12 NJW-NJ                    NT   10:55.58        
 18 Jacobsen, Ginger M        16 Express Swimming-MR 10:37.55   11:02.04        
 19 Brooks, Alexandra         13 TRS-MR              10:20.00   11:04.91        
 20 Dari, Hannah E            12 COND-MR             10:03.89   11:05.95        
 21 Morris, Cara K            15 COND-MR             11:50.56   11:07.78        
 22 McIlhargy, Amanda         14 TRS-MR              10:30.00   11:10.21        
 23 Richardson, Erika S       16 COND-MR             11:09.88   11:17.86        
 24 Barlok, Sara J            12 CDOG-CT             11:47.24   11:18.01        
 25 Stiles, Jessica W         13 MCSC-NJ             11:31.56   11:22.42        
 26 Chapman, Erica            15 TRS-MR              10:29.00   11:22.70        
 27 Farrell, Brenna K         11 COND-MR             13:04.85   11:23.38        
 28 Leffler, Magna S          14 COND-MR             11:31.00   11:30.19        
 29 Smalec, Lindsay M         12 CDOG-CT             11:35.51   11:38.46        
 30 Finkelstein, Stacy B      15 MCSC-NJ             12:17.78   11:54.20        
 31 Kearns, Emily R           15 Express Swimming-MR 11:15.86   12:00.25        
 32 Bernstein, Olive E        14 COND-MR             11:31.98   12:06.35        
 33 Samuels, Rachel A         12 COND-MR             12:30.00   12:11.75        
 34 Ciavarella, Nicole T      12 COND-MR             15:45.00   13:04.09        
 35 Badick, Mackenzie L       11 COND-MR             15:45.00   13:30.34        
 36 Miller, Skyler E          12 COND-MR             15:45.00   13:39.08        
 37 Choi, Hannah J            13 COND-MR             15:45.00   14:02.00        
 38 Malyszka, Kelly            9 COND-MR             15:50.00   14:18.81        
 
Girls 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        1:12.69  ZONE
        1:19.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Poleway, Monica J         14 COND-MR              1:05.65    1:11.19 ZONE   
  2 Ciardiello, Courtney P    15 Badger-MR            1:05.04    1:13.14 JO     
  3 Chung, Katie J            14 COND-MR              1:12.12    1:13.83 JO     
  4 Kessler, Rachel R         14 Badger-MR            1:09.33    1:14.35 JO     
  5 O'Neill, Kelly M          15 Badger-MR            1:09.62    1:14.38 JO     
  6 Lindahl, Melissa M        17 Express Swimming-MR  1:09.98    1:15.19 JO     
  7 Lyver, Kellie M           17 Badger-MR            1:07.51    1:15.50 JO     
  8 Fairclough, Morgan D      14 Marlins-MR           1:08.40    1:16.18 JO     
  9 Baker, Meghan T           18 Badger-MR            1:12.48    1:16.43 JO     
 10 Fritsch, Kristina M       18 NYCC-MR              1:14.66    1:16.64 JO     
 11 Malyszka, Stephanie M     14 COND-MR              1:14.99    1:16.98 JO     
 12 Kanim, Callie H           13 Middies-MR           1:12.78    1:17.00 JO     
 13 Sears, Nicole M           15 Badger-MR            1:12.45    1:18.97 JO     
 14 Johanson, Kelly A         15 Badger-MR            1:13.97    1:19.72 JO     
 15 Bach, Danielle M          15 NJW-NJ               1:16.86    1:19.95 JO     
 16 Doherty, Kaitlin A        13 Middies-MR           1:14.17    1:20.01        
 17 Hodges, Taylor M          13 COND-MR              1:16.78    1:20.69        
 17 Hsiung, Tiffany           13 NJW-NJ               1:19.20    1:20.69        
 19 Hirsch, Stephanie         13 TRS-MR               1:16.96    1:21.24        
 20 Walsh, Georgina           14 NYCC-MR              1:30.36    1:21.42        
 21 Nonnenberg, Mia           12 BDA-MA               1:28.62    1:21.63        
 22 Poulin, Mary              18 TRS-MR               1:18.61    1:21.86        
 23 Tilneac, Stephanie J      11 NYCC-MR              1:24.27    1:21.88        
 24 Stalnaker, Shelby A       15 Marlins-MR           1:14.87    1:22.78        
 25 Aylward, Hannah E         13 CDOG-CT              1:13.95    1:23.11        
 26 Lindahl, Stephanie        16 Express Swimming-MR  1:17.16    1:23.28        
 27 Smalec, Lindsay M         12 CDOG-CT              1:23.81    1:23.44        
 28 Bray, Kayla C             14 NJW-NJ               1:24.38    1:23.49        
 29 Hamilton, Maddy S         13 MCSC-NJ              1:17.33    1:23.77        
 30 Degnan, Hayley F          14 NJW-NJ               1:25.06    1:24.51        
 31 Egerton, Tory S           15 Patriot-MR           1:23.31    1:24.72        
 32 Gawronski, Emma L         13 CDOG-CT              1:23.15    1:25.27        
 33 Holmes, Lindsie           16 TRS-MR               1:14.59    1:25.74        
 34 Senft, Maggie E           13 CDOG-CT              1:17.19    1:25.98        
 35 Barlok, Sara J            12 CDOG-CT              1:31.48    1:28.11        
 36 DeSimone, Jackie M        14 COND-MR              1:25.55    1:28.24        
 37 Whyte, Halle              12 BDA-MA                    NT    1:28.53        
 38 Bernstein, Olive E        14 COND-MR              1:23.33    1:28.82        
 39 Kelley, Gina M            16 CDOG-CT              1:22.51    1:28.94        
 40 Lee, Victoria             13 NJW-NJ               1:27.69    1:29.99        
 41 WU, Gloria C              13 Abbe Swim Team-MR    1:23.00    1:31.77        
 42 Stern, Elizabeth          14 COND-MR              1:28.27    1:31.90        
 43 Hellstern, Nicole A       14 CDOG-CT              1:23.86    1:32.21        
 44 Leffler, Magna S          14 COND-MR              1:26.18    1:33.04        
 45 Choi, Hannah J            13 COND-MR              1:34.98    1:33.74        
 46 Nava, Kim                 13 Sailfish-MR               NT    1:33.96        
 47 Dwyer, Brooke E           13 TRS-MR               1:35.00    1:34.15        
 48 Wisell, Catherine A       15 Middies-MR           1:30.10    1:34.99        
 49 Ciliberti, Emily E        13 Patriot-MR           1:29.67    1:37.46        
 50 Badick, Mackenzie L       11 COND-MR              1:34.30    1:37.60        
 51 Castelluccio, Kimberly    13 TRS-MR               1:44.11    1:41.54        
 52 Denny, Sarah I            16 NJW-NJ               1:49.37    1:44.10        
 53 Mahatcek, Samantha R      13 COND-MR              2:10.00    1:44.16        
 54 O'Connor, Elizabeth C     12 BDA-MA               2:12.39    1:46.98        
 55 Magretti, Julia A         13 COND-MR              1:44.59    1:51.03        
 56 Thamsen, Kathryn          13 TRS-MR               1:37.04    1:54.08        
 57 Lockey, Alexandra L       13 COND-MR              2:00.13    1:58.99        
 -- Babarsky, Bailey A        11 BDA-MA               1:55.72         DQ        
      Non-continuous turning action
 -- Ouldibbat, Laila          14 Sailfish-MR          1:24.46         DQ        
      Non-continuous turning action
 
Girls 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        2:35.49  ZONE
        2:49.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Poleway, Monica J         14 COND-MR              2:20.87    2:31.68 ZONE   
  2 Kessler, Rachel R         14 Badger-MR            2:23.00    2:33.64 ZONE   
  3 Chung, Katie J            14 COND-MR              2:31.00    2:34.01 ZONE   
  4 Warren, Frances V         15 Express Swimming-MR  2:30.41    2:39.61 JO     
  5 Cervone, Erin T           15 NJW-NJ               2:45.94    2:41.27 JO     
  6 Kuzniewski, Kayla J       14 Express Swimming-MR  2:29.51    2:41.90 JO     
  7 Groccia, Adrienne P       15 Badger-MR            2:33.10    2:44.93 JO     
  8 Vogt, Hailey L            13 NJW-NJ               2:48.54    2:46.31 JO     
  9 Sears, Nicole M           15 Badger-MR            2:35.69    2:46.53 JO     
 10 Hsiung, Tiffany           13 NJW-NJ               2:55.14    2:49.92 JO     
 11 Bray, Kayla C             14 NJW-NJ               2:57.68    2:51.60        
 12 Kim, Robin                16 NJW-NJ               2:45.55    2:53.40        
 13 Degnan, Hayley F          14 NJW-NJ               2:58.80    2:53.52        
 14 Hodges, Taylor M          13 COND-MR              2:47.48    2:53.88        
 15 Holmes, Lindsie           16 TRS-MR               2:42.10    2:56.45        
 16 Bach, Caitlyn P           13 NJW-NJ               3:01.73    2:56.50        
 17 Smalec, Lindsay M         12 CDOG-CT              3:06.35    2:56.88        
 18 Senft, Maggie E           13 CDOG-CT              2:47.36    2:57.81        
 19 Aylward, Hannah E         13 CDOG-CT              2:47.83    2:57.90        
 20 Schaefer, Kathryn R       16 Badger-MR            2:40.28    2:58.04        
 21 Gawronski, Emma L         13 CDOG-CT              2:55.60    2:58.26        
 22 Escobedo, Emily R         13 COND-MR                   NT    3:00.70        
 23 Barlok, Sara J            12 CDOG-CT              3:05.80    3:04.05        
 24 Lee, Victoria             13 NJW-NJ               3:06.00    3:05.58        
 25 Blackwell, Lauren J       11 CDOG-CT              3:15.51    3:08.09        
 26 McIlhargy, Amanda         14 TRS-MR               3:00.98    3:08.24        
 27 Leffler, Magna S          14 COND-MR              3:00.24    3:11.99        
 28 Hellstern, Nicole A       14 CDOG-CT              3:01.29    3:13.92        
 29 Stern, Elizabeth          14 COND-MR              3:07.74    3:15.26        
 30 Ciliberti, Emily E        13 Patriot-MR           3:23.72    3:20.08        
 31 Sussman, Heather          14 TRS-MR               3:17.18    3:26.38        
 32 DeSimone, Julie N         14 COND-MR              4:08.54    3:27.73        
 33 Cahill, Aileen B          13 NJW-NJ                    NT    3:46.71        
 -- WU, Gloria C              13 Abbe Swim Team-MR    3:00.00         DQ        
      Non-continuous turning action
 -- Chen, Lillian T           14 Express Swimming-MR  2:52.35         DQ        
      No touch at turn
 -- Stone, Rachael E          12 CDOG-CT              3:15.04         DQ        
 
Girls 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        1:22.59  ZONE
        1:29.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Escobedo, Emily R         13 COND-MR              1:23.35    1:23.30 JO     
  2 Lucas, Marie E            13 Express Swimming-MR  1:20.85    1:24.36 JO     
  3 Fazio, Casey M            14 NJW-NJ               1:30.04    1:28.36 JO     
  4 Maruo, Haruka             15 COND-MR              1:25.25    1:29.09 JO     
  5 Aylward, Hannah E         13 CDOG-CT              1:23.01    1:30.38        
  6 Chung, Katie J            14 COND-MR              1:28.45    1:31.21        
  7 Gawronski, Emma L         13 CDOG-CT              1:32.91    1:31.90        
  8 Smalec, Lindsay M         12 CDOG-CT              1:40.79    1:33.57        
  9 Kang, Julie I             14 NJW-NJ               1:33.09    1:33.79        
 10 Holmes, Lindsie           16 TRS-MR               1:29.79    1:35.76        
 11 Carlucci, Brannan A       15 COND-MR              1:27.57    1:36.87        
 12 Cahill, Niamh             15 NJW-NJ                    NT    1:36.93        
 13 Antonietti, Jennifer M    13 NJW-NJ               1:33.42    1:37.19        
 14 Hsiung, Tiffany           13 NJW-NJ               1:48.01    1:37.22        
 15 WU, Gloria C              13 Abbe Swim Team-MR    1:33.00    1:37.48        
 16 Wagner, Savannah C        15 COND-MR              1:34.41    1:37.86        
 17 Dari, Kelli A             16 COND-MR              1:30.39    1:38.20        
 18 Svensson, Polina          14 TRS-MR               1:35.17    1:38.36        
 19 Bach, Danielle M          15 NJW-NJ               1:50.00    1:38.39        
 20 Bach, Caitlyn P           13 NJW-NJ                    NT    1:38.65        
 21 Kaplan, Maya              13 NJW-NJ               1:50.36    1:38.88        
 22 Cahill, Aileen B          13 NJW-NJ                    NT    1:39.37        
 23 Hellstern, Nicole A       14 CDOG-CT              1:37.93    1:39.42        
 24 Bonifacio, Stephanie M    16 COND-MR              1:34.52    1:39.77        
 25 Choi, Hannah J            13 COND-MR              1:40.00    1:39.81        
 26 Ciliberti, Emily E        13 Patriot-MR           1:37.33    1:40.74        
 27 Brooks, Alexandra         13 TRS-MR               1:33.56    1:41.25        
 28 Finkelstein, Stacy B      15 MCSC-NJ              1:36.02    1:41.51        
 29 DeSimone, Jackie M        14 COND-MR              1:43.47    1:41.58        
 30 Bernstein, Olive E        14 COND-MR              1:48.93    1:41.82        
 31 Stiles, Jessica W         13 MCSC-NJ              1:42.46    1:43.77        
 32 Bradnock, Taylor A        13 COND-MR              1:38.00    1:44.13        
 33 Kearns, Emily R           15 Express Swimming-MR  1:36.46    1:45.16        
 34 Blackwell, Lauren J       11 CDOG-CT              1:49.36    1:45.44        
 35 Keaveney, Briana N        11 COND-MR              1:37.50    1:45.83        
 36 Barlok, Sara J            12 CDOG-CT              1:49.93    1:45.87        
 37 Stern, Elizabeth          14 COND-MR              1:49.44    1:46.67        
 38 Samuels, Rachel A         12 COND-MR              1:41.79    1:47.21        
 39 Senft, Maggie E           13 CDOG-CT              1:49.23    1:51.19        
 40 Stone, Rachael E          12 CDOG-CT              1:56.85    1:51.83        
 41 Omelanczuk, Carolina      14 TRS-MR               1:44.83    1:52.20        
 42 Thamsen, Kathryn          13 TRS-MR               1:53.70    1:53.22        
 43 Sussman, Heather          14 TRS-MR               1:47.22    1:55.71        
 44 DeSimone, Julie N         14 COND-MR              1:52.64    1:57.11        
 45 Giannnini, Rebecca E      15 Patriot-MR                NT    1:57.26        
 -- Mahatcek, Samantha R      13 COND-MR              2:15.00         DQ        
      One hand touch
 
Girls 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        2:56.29  ZONE
        3:14.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hahn, Abby                17 NYCC-MR              2:47.35    2:54.61 ZONE   
  2 Walsh, Shannon M          14 Big Blue-MR          2:52.20    2:56.51 JO     
  3 Lucas, Marie E            13 Express Swimming-MR  2:55.62    3:03.66 JO     
  4 Fazio, Casey M            14 NJW-NJ               3:07.92    3:06.30 JO     
  5 Cervone, Erin T           15 NJW-NJ               3:03.24    3:07.39 JO     
  6 Chung, Katie J            14 COND-MR              3:07.78    3:09.77 JO     
  7 Mihail, Renee M           16 Badger-MR            2:56.38    3:10.67 JO     
  8 Wyatt, Allison B          17 Big Blue-MR          2:58.80    3:11.33 JO     
  9 Malyszka, Stephanie M     14 COND-MR              3:05.32    3:11.52 JO     
 10 Decrem, Danielle H        15 Middies-MR           3:11.58    3:14.68 JO     
 11 Nonnenberg, Mia           12 BDA-MA               3:30.09    3:15.16        
 12 Phang, yee Chung          12 Abbe Swim Team-MR    3:15.00    3:16.01        
 13 Kang, Julie I             14 NJW-NJ               3:16.14    3:19.94        
 14 Antonietti, Jennifer M    13 NJW-NJ               3:15.37    3:20.67        
 15 Hsiung, Tiffany           13 NJW-NJ                    NT    3:21.42        
 16 Aylward, Hannah E         13 CDOG-CT              3:00.07    3:21.90        
 17 Elmassry, Jasmine         10 Abbe Swim Team-MR    3:30.00    3:24.42        
 18 Cahill, Niamh             15 NJW-NJ                    NT    3:25.25        
 19 Kortes, Kelly M           13 NJW-NJ               3:47.60    3:26.66        
 20 Svensson, Polina          14 TRS-MR               3:23.56    3:26.86        
 21 Balderes, Olivia A        13 NYCC-MR              3:32.81    3:28.54        
 22 Babarsky, Bailey A        11 BDA-MA               3:52.57    3:29.24        
 23 Carlucci, Brannan A       15 COND-MR              3:14.59    3:29.28        
 24 Kearns, Emily R           15 Express Swimming-MR  3:27.46    3:33.35        
 25 Choi, Hannah J            13 COND-MR              3:29.41    3:34.36        
 26 Whyte, Halle              12 BDA-MA                    NT    3:34.45        
 27 Finkelstein, Stacy B      15 MCSC-NJ              3:22.97    3:35.54        
 28 Cahill, Aileen B          13 NJW-NJ                    NT    3:35.89        
 29 Kaplan, Maya              13 NJW-NJ                    NT    3:36.38        
 30 McNab, Jhordane F         15 Sailfish-MR          3:39.81    3:45.65        
 31 WU, Susan J               11 Abbe Swim Team-MR    3:38.00    3:49.10        
 32 Handen, Bizzie A          13 MCSC-NJ              3:55.41    3:56.24        
 33 Giannnini, Rebecca E      15 Patriot-MR                NT    4:19.71        
 -- Escobedo, Emily R         13 COND-MR                   NT         DQ        
      False start
 
Girls 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        1:09.89  ZONE
        1:18.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Warren, Frances V         15 Express Swimming-MR  1:07.41    1:08.78 ZONE   
  2 Ciardiello, Courtney P    15 Badger-MR            1:02.87    1:08.90 ZONE   
  3 Kessler, Rachel R         14 Badger-MR            1:06.25    1:09.36 ZONE   
  4 Bach, Danielle M          15 NJW-NJ               1:14.10    1:13.55 JO     
  5 Poleway, Monica J         14 COND-MR              1:12.71    1:13.69 JO     
  6 Hirsch, Jenna             15 TRS-MR               1:12.35    1:14.71 JO     
  7 Raccioppi, Paige          15 TRS-MR               1:10.29    1:14.72 JO     
  8 O'Neill, Kelly M          15 Badger-MR            1:15.51    1:14.80 JO     
  9 Marcus, Ellen F           14 Badger-MR            1:09.96    1:17.03 JO     
 10 Holmes, Lindsie           16 TRS-MR               1:13.48    1:18.03 JO     
 11 Morris, Cara K            15 COND-MR              1:09.76    1:18.47 JO     
 12 Vogt, Hailey L            13 NJW-NJ               1:20.73    1:18.82 JO     
 13 Stiles, Jessica W         13 MCSC-NJ              1:13.89    1:19.42        
 14 Fairclough, Morgan D      14 Marlins-MR           1:14.38    1:21.38        
 15 Hellstern, Nicole A       14 CDOG-CT              1:14.42    1:21.61        
 16 Dans, Miesha K            15 Express Swimming-MR  1:15.38    1:21.82        
 17 Chapman, Erica            15 TRS-MR               1:17.15    1:22.67        
 18 Kang, Julie I             14 NJW-NJ               1:27.05    1:22.69        
 19 Maruo, Haruka             15 COND-MR              1:14.63    1:23.25        
 20 Catarinacchio, Jessica R  12 Middies-MR           1:18.21    1:23.34        
 21 Hirsch, Stephanie         13 TRS-MR               1:19.12    1:23.81        
 22 Gawronski, Emma L         13 CDOG-CT              1:20.73    1:24.57        
 23 Kortes, Kelly M           13 NJW-NJ               1:31.40    1:25.07        
 24 Kim, Robin                16 NJW-NJ               1:22.22    1:25.20        
 25 Phang, yee Chung          12 Abbe Swim Team-MR    1:20.00    1:25.71        
 26 Smalec, Lindsay M         12 CDOG-CT              1:23.02    1:26.89        
 27 Wyatt, Allison B          17 Big Blue-MR          1:20.00    1:28.14        
 28 Senft, Maggie E           13 CDOG-CT              1:26.75    1:28.31        
 29 Leffler, Magna S          14 COND-MR              1:29.84    1:29.95        
 30 Lee, Victoria             13 NJW-NJ               1:30.55    1:30.69        
 31 McNichol, Taylor R        16 COND-MR              1:18.21    1:30.78        
 32 Hsiung, Tiffany           13 NJW-NJ                    NT    1:31.60        
 33 Bradnock, Taylor A        13 COND-MR              1:27.00    1:33.55        
 34 Barlok, Sara J            12 CDOG-CT              1:46.97    1:35.39        
 35 Nava, Steph               16 Sailfish-MR          1:33.79    1:36.85        
 36 Georgescu, Mary A         17 UNNYC-MR             1:36.54    1:38.10        
 37 Stern, Elizabeth          14 COND-MR              1:41.79    1:43.36        
 38 Badick, Mackenzie L       11 COND-MR              1:43.79    1:44.93        
 
Girls 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        2:31.59  ZONE
        2:50.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kessler, Rachel R         14 Badger-MR            2:20.18    2:23.79 ZONE   
  2 Warren, Frances V         15 Express Swimming-MR  2:22.45    2:28.78 ZONE   
  3 Nugent, Susan A           17 Express Swimming-MR  2:24.42    2:33.29 JO     
  4 Lucas, Marie E            13 Express Swimming-MR  2:36.24    2:41.54 JO     
  5 Kuzniewski, Kayla J       14 Express Swimming-MR  2:39.31    2:41.57 JO     
  6 Bach, Danielle M          15 NJW-NJ                    NT    2:47.89 JO     
  7 Kuzniewski, Megan A       17 Express Swimming-MR  2:35.10    2:49.37 JO     
  8 Antonietti, Jennifer M    13 NJW-NJ               3:01.40    2:59.22        
  9 Kortes, Kelly M           13 NJW-NJ               3:18.89    3:01.82        
 10 Morris, Cara K            15 COND-MR              2:47.52    3:03.93        
 11 Chapman, Erica            15 TRS-MR               3:03.82    3:09.88        
 12 Omelanczuk, Carolina      14 TRS-MR               2:50.00    3:11.61        
 13 Leffler, Magna S          14 COND-MR              3:08.87    3:22.17        
 
Girls 200 LC Meter IM
===============================================================================
        2:35.89  ZONE
        2:49.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kessler, Rachel R         14 Badger-MR            2:25.72    2:31.85 ZONE   
  2 Poleway, Monica J         14 COND-MR              2:32.10    2:34.57 ZONE   
  3 Groccia, Adrienne P       15 Badger-MR            2:30.88    2:35.27 ZONE   
  4 Cervone, Erin T           15 NJW-NJ               2:36.34    2:36.52 JO     
  5 Lucas, Marie E            13 Express Swimming-MR  2:34.96    2:37.48 JO     
  6 Fazio, Casey M            14 NJW-NJ               2:34.65    2:37.51 JO     
  7 Warren, Frances V         15 Express Swimming-MR  2:31.29    2:38.53 JO     
  8 Hahn, Abby                17 NYCC-MR              2:34.16    2:39.18 JO     
  9 Chung, Katie J            14 COND-MR              2:38.74    2:42.71 JO     
 10 McGrath, Kelly            15 Express Swimming-MR  2:32.57    2:42.73 JO     
 11 Fairclough, Morgan D      14 Marlins-MR           2:39.52    2:43.43 JO     
 12 Nonnenberg, Mia           12 BDA-MA               3:00.68    2:43.49 JO     
 13 Raccioppi, Paige          15 TRS-MR               2:33.19    2:43.79 JO     
 14 Malyszka, Stephanie M     14 COND-MR              2:40.04    2:44.20 JO     
 15 Hirsch, Jenna             15 TRS-MR               2:38.50    2:45.63 JO     
 16 Kang, Julie I             14 NJW-NJ               2:41.96    2:46.14 JO     
 17 Stalnaker, Shelby A       15 Marlins-MR           2:45.19    2:49.21 JO     
 18 Degnan, Hayley F          14 NJW-NJ               2:53.23    2:49.73 JO     
 19 Vogt, Hailey L            13 NJW-NJ               2:49.57    2:50.29        
 20 Antonietti, Jennifer M    13 NJW-NJ               2:53.30    2:50.73        
 21 Wyatt, Allison B          17 Big Blue-MR          2:43.20    2:51.14        
 22 Walsh, Shannon M          14 Big Blue-MR          2:50.20    2:51.27        
 23 Escobedo, Emily R         13 COND-MR              2:51.01    2:51.40        
 24 Holmes, Lindsie           16 TRS-MR               2:41.29    2:52.97        
 25 Kim, Robin                16 NJW-NJ               2:49.20    2:53.52        
 26 Gawronski, Emma L         13 CDOG-CT              2:52.32    2:54.59        
 27 Catarinacchio, Jessica R  12 Middies-MR           2:53.00    2:55.33        
 28 Becerra, Lauren M         14 Middies-MR           2:52.89    2:56.09        
 29 Bray, Kayla C             14 NJW-NJ               2:55.92    2:56.23        
 30 Whyte, Halle              12 BDA-MA               3:17.05    2:56.59        
 31 Hodges, Taylor M          13 COND-MR              2:55.67    2:56.72        
 32 Smalec, Lindsay M         12 CDOG-CT              2:59.51    2:56.86        
 33 Poulin, Mary              18 TRS-MR               2:52.53    3:00.48        
 34 Hellstern, Nicole A       14 CDOG-CT              2:48.76    3:00.62        
 35 Carlucci, Brannan A       15 COND-MR              2:47.65    3:00.71        
 36 Decrem, Danielle H        15 Middies-MR           3:00.13    3:01.18        
 37 Senft, Maggie E           13 CDOG-CT              3:05.88    3:03.04        
 38 Kortes, Kelly M           13 NJW-NJ               3:11.17    3:03.13        
 39 Chapman, Erica            15 TRS-MR               2:54.34    3:04.26        
 40 Hamilton, Maddy S         13 MCSC-NJ              2:54.53    3:04.59        
 41 Wisell, Catherine A       15 Middies-MR           3:07.50    3:05.91        
 42 Ouldibbat, Laila          14 Sailfish-MR          2:58.59    3:06.12        
 43 Brooks, Alexandra         13 TRS-MR               2:55.51    3:07.58        
 44 DeSimone, Jackie M        14 COND-MR              3:14.98    3:07.66        
 45 Bradnock, Taylor A        13 COND-MR              2:45.86    3:07.69        
 46 Barlok, Sara J            12 CDOG-CT              3:18.02    3:09.01        
 47 Lee, Victoria             13 NJW-NJ               3:07.47    3:09.33        
 48 Kelley, Gina M            16 CDOG-CT              3:15.51    3:11.06        
 49 Bernstein, Olive E        14 COND-MR              3:04.96    3:12.71        
 50 Cahill, Niamh             15 NJW-NJ                    NT    3:12.95        
 51 Babarsky, Bailey A        11 BDA-MA               3:46.23    3:13.51        
 52 Nava, Steph               16 Sailfish-MR          2:58.59    3:18.22        
 53 DeSimone, Julie N         14 COND-MR              3:19.23    3:18.90        
 54 Kaplan, Maya              13 NJW-NJ                    NT    3:20.28        
 55 Sussman, Heather          14 TRS-MR               3:12.63    3:21.64        
 56 Denny, Sarah I            16 NJW-NJ               3:28.07    3:28.98        
 57 Cahill, Aileen B          13 NJW-NJ                    NT    3:33.02        
 58 O'Connor, Elizabeth C     12 BDA-MA                    NT    3:57.12        
 
Girls 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kessler, Rachel R         14 Badger-MR            5:03.66    5:20.50        
  2 Lucas, Marie E            13 Express Swimming-MR  5:22.35    5:29.56        
  3 Warren, Frances V         15 Express Swimming-MR  5:18.81    5:33.03        
  4 McGrath, Kelly            15 Express Swimming-MR  5:27.11    5:38.61        
  5 Raccioppi, Paige          15 TRS-MR               5:16.12    5:39.37        
  6 Ho, Lauren W              12 NJW-NJ               6:10.18    5:44.41        
  7 Kuzniewski, Kayla J       14 Express Swimming-MR  5:39.31    5:46.99        
  8 Holmes, Lindsie           16 TRS-MR               5:39.70    5:54.12        
  9 Hirsch, Jenna             15 TRS-MR               5:39.00    5:54.61        
 10 Jacobsen, Ginger M        16 Express Swimming-MR  5:43.00    6:00.09        
 11 Degnan, Hayley F          14 NJW-NJ               6:02.26    6:00.43        
 12 Arnold, Samantha M        12 NJW-NJ               6:22.04    6:01.74        
 13 Cervone, Sarah M          12 NJW-NJ               6:29.00    6:05.12        
 14 Morris, Cara K            15 COND-MR              5:44.26    6:07.02        
 15 Farrell, Brenna K         11 COND-MR              6:13.61    6:07.31        
 16 Bray, Kayla C             14 NJW-NJ               6:10.38    6:11.78        
 16 Barrise, Lienne           12 NJW-NJ               6:58.84    6:11.78        
 18 Sweet, Lauren A           12 COND-MR              6:04.66    6:13.00        
 19 Stiles, Jessica W         13 MCSC-NJ              6:14.08    6:15.31        
 20 Phang, yee Chung          12 Abbe Swim Team-MR    6:10.00    6:15.70        
 21 Hodges, Taylor M          13 COND-MR              6:27.65    6:18.53        
 22 Kortes, Kelly M           13 NJW-NJ               6:45.69    6:18.93        
 23 Carlucci, Brannan A       15 COND-MR              6:11.04    6:19.50        
 24 McGovern, Meaghan O       11 COND-MR              6:57.50    6:24.78        
 25 Poulin, Mary              18 TRS-MR               6:05.80    6:25.28        
 26 Brown, Nikki G            12 COND-MR              7:18.00    6:33.44        
 27 Fazio, Catherine A         9 NJW-NJ                    NT    6:34.68        
 28 Keaveney, Briana N        11 COND-MR              6:57.26    6:41.15        
 29 Lee, Victoria             13 NJW-NJ               6:37.93    6:48.15        
 30 Leffler, Magna S          14 COND-MR              6:15.64    6:59.31        
 31 Levy, Hillary A           12 COND-MR              7:44.05    7:15.51        
 -- Farrell, Shannon P        11 COND-MR              6:57.47         DQ        
 
Boys 10 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          33.89  ZONE
          38.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hamilton, Tyshaun D       10 Abbe Swim Team-MR      34.00      32.86 ZONE   
  2 Guindine, Larry           10 NJW-NJ                 34.00      35.13 JO     
  3 Eigner, Jamie M           10 CDOG-CT                39.51      35.39 JO     
  4 Ho, Timothy                9 Abbe Swim Team-MR      35.80      35.90 JO     
  5 Thomas, Christian A       10 Big Blue-MR            35.99      36.09 JO     
  6 Hilzen, Mark J             9 NJW-NJ                 40.90      36.24 JO     
  7 Salazar, Matthew A        10 Abbe Swim Team-MR      37.00      36.30 JO     
  8 Tartakovsky, Michael      10 TRS-MR                 36.99      36.75 JO     
  9 Liu, Eric Z                9 Abbe Swim Team-MR      37.00      37.43 JO     
 10 Treanor, Shane P          10 Marlins-MR             37.84      37.50 JO     
 11 Lin, Andrew               10 Abbe Swim Team-MR      37.00      37.63 JO     
 12 Bauer, Patrick J          10 MCSC-NJ                36.54      37.94 JO     
 13 Wolfe, Morgan S           10 Flying Dolphins-MR     38.10      38.69 JO     
 14 Zhang, Benjamin G          9 Abbe Swim Team-MR      46.00      38.88 JO     
 15 Andjelic, Lazar            9 COND-MR                38.47      39.15        
 16 Guardino, Devin J         10 Patriot-MR             38.51      39.36        
 17 Walsh, Dylan F             9 Middies-MR             40.24      39.83        
 18 Malone, Dara J             9 CDOG-CT                49.51      39.96        
 19 Todorovic, Stephan A       8 COND-MR                40.67      41.17        
 20 Phang, yik Fung            8 Abbe Swim Team-MR      37.00      41.18        
 21 Rabasco, Christopher M    10 Patriot-MR             39.98      41.20        
 22 Gao, Richard               9 NJW-NJ                 46.01      41.33        
 23 Lipton, Evan N             9 Flying Dolphins-MR     43.92      41.58        
 24 Nevers, Ian A              9 MSC-MR                 43.95      41.68        
 25 Lewis, William C          10 MSC-MR                 42.88      41.70        
 26 Khan, Athar               10 MSC-MR                 45.85      42.02        
 27 Viotto, Justin A           9 MCSC-NJ                39.44      42.17        
 28 McPhillips, Liam T         9 Middies-MR             42.27      42.45        
 29 Hutton, RJ J              10 Patriot-MR             42.65      43.31        
 30 Mills, Shane J            10 Marlins-MR             43.52      44.03        
 31 Drew, Keegan P             8 Middies-MR             42.46      44.85        
 32 Mukudai, Rui               8 Middies-MR             42.66      45.23        
 33 Leslie, Craig J           10 MSC-MR                 47.42      45.83        
 34 Zhu, Kaiwen               10 COND-MR                45.00      46.15        
 35 Kohler, Daniel P          10 COND-MR                47.62      46.44        
 36 Paruvangada, Bopu          8 COND-MR                   NT      46.65        
 37 Coogan, Matt C             7 COND-MR                50.62      46.67        
 38 Ludwig, Ben E             10 COND-MR                44.00      46.84        
 39 Viotto, Jordan A           7 MCSC-NJ                46.55      46.94        
 40 Alpay, Zachery M           9 MSC-MR                 47.71      47.23        
 41 Witko, Mason              10 COND-MR                58.95      47.54        
 42 Chen, Samuel Z            10 COND-MR                54.12      47.97        
 43 Vasquez, Brandon           9 MSC-MR                 45.76      48.23        
 44 Koppelmann, James R       10 MCSC-NJ                44.38      48.24        
 45 Dwyer, Jimmy C             8 COND-MR                54.99      50.69        
 46 Lastauskas, Matthew        7 BDA-MA               1:01.82      52.56        
 47 Burke, Quin J              8 Middies-MR             50.15      52.62        
 48 Schatz, Harrison S        10 COND-MR              1:08.00      53.09        
 49 Garcia, Harrison C         8 COND-MR                56.98      53.65        
 50 Doherty, Sean P            8 COND-MR                50.72      54.49        
 51 Bialik, Richie G           8 COND-MR                54.29      54.66        
 52 Maronilla, JP P            7 COND-MR                   NT      56.54        
 53 Keane, Matt v              8 Patriot-MR             55.19      56.55        
 54 Walsh, Zachary R           7 Middies-MR             53.89      57.30        
 55 Chi, Derek Y               8 Middies-MR             54.31      58.06        
 56 Musoff, William H          7 Middies-MR             55.49      58.43        
 57 Qiu, Jeffrey               8 COND-MR              1:10.86      58.54        
 58 Centis, Cosme              7 Middies-MR             54.75      58.90        
 59 Todorovic, Nicholas A      6 COND-MR                   NT      59.33        
 60 Atay, Deniz                7 Middies-MR             57.11      59.63        
 61 Velasquez, Daniel N        7 COND-MR                   NT    1:03.03        
 62 Tsuei, Micah               6 COND-MR              1:01.73    1:03.45        
 63 Yang, Samuel               8 COND-MR                59.00    1:04.08        
 64 Lipson, Zachary P          9 COND-MR                59.49    1:04.40        
 65 Zhu, Albert Y              7 MSC-MR               1:17.59    1:08.31        
 66 Zhao, Joshua               6 MSC-MR               1:13.09    1:17.23        
 -- Babarsky, Bryce J          9 BDA-MA                 59.44         DQ        
      False start
 
Boys 10 & Under 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        1:15.29  ZONE
        1:27.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ho, Timothy                9 Abbe Swim Team-MR    1:22.00    1:18.01 JO     
  2 Guindine, Larry           10 NJW-NJ               1:17.06    1:18.29 JO     
  3 Mukudai, Takuto           10 Middies-MR           1:16.05    1:18.63 JO     
  4 Jang, Justin S             8 NJW-NJ               1:20.34    1:19.16 JO     
  5 Bauer, Patrick J          10 MCSC-NJ              1:21.84    1:20.62 JO     
  6 Thenmali, Omar            10 Middies-MR           1:21.78    1:22.20 JO     
  7 Kanim, Jared F            10 Middies-MR           1:21.33    1:22.22 JO     
  8 Liu, Eric Z                9 Abbe Swim Team-MR    1:24.00    1:23.66 JO     
  9 Tartakovsky, Michael      10 TRS-MR               1:25.92    1:24.00 JO     
 10 Treanor, Shane P          10 Marlins-MR           1:24.06    1:25.72 JO     
 11 Becerra, Kyle D           10 Middies-MR           1:23.87    1:26.04 JO     
 12 Ouldibbat, Hamza          10 Sailfish-MR          1:25.34    1:26.19 JO     
 13 Dell, Lamar               10 Sailfish-MR          1:24.17    1:26.73 JO     
 14 Lin, Thomas                7 Abbe Swim Team-MR    1:24.00    1:26.76 JO     
 15 Boyko, Jason A             9 MSC-MR               1:21.69    1:27.15 JO     
 16 Ranieri, Carl A           10 Middies-MR           1:26.53    1:28.14        
 17 Paccione, Sawyer           9 Sailfish-MR          1:31.97    1:29.14        
 18 Andjelic, Lazar            9 COND-MR              1:29.39    1:29.22        
 19 Lin, Andrew               10 Abbe Swim Team-MR    1:26.00    1:29.24        
 20 Bernstein, Zach J         10 Middies-MR           1:30.43    1:30.25        
 21 Torres, Cristian           9 Sailfish-MR          1:33.87    1:32.63        
 22 Behbehani, Tirdod          9 COND-MR                   NT    1:32.79        
 23 Gao, Richard               9 NJW-NJ               1:41.24    1:34.67        
 24 Todorovic, Stephan A       8 COND-MR              1:41.17    1:36.46        
 25 Hutton, RJ J              10 Patriot-MR           1:37.98    1:36.58        
 26 Covello, Ben D             9 Middies-MR           1:32.40    1:36.60        
 27 Guardino, Devin J         10 Patriot-MR           1:27.77    1:39.08        
 28 French, Devon J            8 Flying Dolphins-MR   1:37.56    1:39.20        
 29 Sheppard, Jason D          9 Middies-MR           1:45.22    1:41.26        
 30 Zhu, Kaiwen               10 COND-MR              1:57.85    1:41.86        
 31 Fatouras, Greg             9 COND-MR              1:40.88    1:42.17        
 32 Alpay, Zachery M           9 MSC-MR               1:47.34    1:42.66        
 33 Nevers, Ian A              9 MSC-MR               1:38.45    1:42.80        
 34 Khan, Athar               10 MSC-MR               1:42.28    1:43.40        
 35 Magalong, Oliver C         9 COND-MR              1:45.77    1:43.95        
 36 Mills, Shane J            10 Marlins-MR           1:47.78    1:45.91        
 37 Coogan, Matt C             7 COND-MR              1:53.82    1:46.16        
 38 Antash, George T           9 COND-MR              1:56.15    1:47.44        
 39 Bausch, Griffin A         10 CDOG-CT              2:15.51    1:48.48        
 40 Ludwig, Ben E             10 COND-MR              1:42.98    1:49.53        
 41 Yao, Alan                 10 Middies-MR           1:46.94    1:50.74        
 42 Martynowicz, Ryan E        9 MCSC-NJ              2:16.85    1:50.95        
 43 Koppelmann, James R       10 MCSC-NJ              1:48.25    1:54.28        
 44 Leslie, Craig J           10 MSC-MR               1:49.33    1:55.41        
 45 Vasquez, Brandon           9 MSC-MR               1:41.94    1:55.88        
 46 Babarsky, Bryce J          9 BDA-MA               2:22.23    1:56.93        
 47 Sakharuk, Daniel           8 COND-MR              2:10.00    1:57.01        
 48 Doherty, Sean P            8 COND-MR              1:57.52    1:57.43        
 49 Dwyer, Jimmy C             8 COND-MR              1:55.96    2:00.91        
 50 Lastauskas, Matthew        7 BDA-MA               2:17.64    2:09.72        
 51 Keane, Matt v              8 Patriot-MR           2:14.46    2:19.26        
 -- Urreta, Diego A            6 Patriot-MR                NT         DQ        
      False start
 
Boys 10 & Under 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
          40.29  ZONE
          47.59  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ho, Timothy                9 Abbe Swim Team-MR      40.00      39.09 ZONE   
  2 Guindine, Larry           10 NJW-NJ                 39.48      39.70 ZONE   
  3 Tartakovsky, Michael      10 TRS-MR                 41.79      41.06 JO     
  4 Jang, Justin S             8 NJW-NJ                 41.38      41.45 JO     
  5 Hamilton, Tyshaun D       10 Abbe Swim Team-MR      41.00      41.83 JO     
  6 Thomas, Christian A       10 Big Blue-MR            40.99      42.13 JO     
  7 Guardino, Devin J         10 Patriot-MR             43.38      43.50 JO     
  8 Treanor, Shane P          10 Marlins-MR             43.01      43.63 JO     
  9 Andjelic, Lazar            9 COND-MR                44.64      43.88 JO     
 10 Wynne, Will B             10 CDOG-CT                45.16      43.93 JO     
 11 Bauer, Patrick J          10 MCSC-NJ                42.09      44.17 JO     
 12 Salazar, Matthew A        10 Abbe Swim Team-MR      44.00      44.33 JO     
 13 Liu, Eric Z                9 Abbe Swim Team-MR      45.00      45.29 JO     
 14 Viotto, Justin A           9 MCSC-NJ                46.59      45.49 JO     
 15 Wolfe, Morgan S           10 Flying Dolphins-MR     43.40      45.55 JO     
 16 McPhillips, Liam T         9 Middies-MR             47.62      47.58 JO     
 17 Malone, Dara J             9 CDOG-CT                57.51      47.80        
 18 Mukudai, Rui               8 Middies-MR             49.47      47.92        
 19 Lewis, William C          10 MSC-MR                 50.05      48.59        
 20 Walsh, Dylan F             9 Middies-MR             50.05      49.24        
 21 Mills, Shane J            10 Marlins-MR             49.72      49.41        
 22 Nevers, Ian A              9 MSC-MR                 51.09      49.79        
 23 Leslie, Craig J           10 MSC-MR                 51.50      50.25        
 24 Lipton, Evan N             9 Flying Dolphins-MR     59.43      52.01        
 25 Vasquez, Brandon           9 MSC-MR                 52.49      52.24        
 26 Alpay, Zachery M           9 MSC-MR                 53.69      52.29        
 27 Rabasco, Christopher M    10 Patriot-MR             50.00      52.71        
 28 Todorovic, Stephan A       8 COND-MR                50.96      52.86        
 29 Zhu, Kaiwen               10 COND-MR                57.00      53.00        
 30 Koppelmann, James R       10 MCSC-NJ                54.79      53.06        
 31 Khan, Athar               10 MSC-MR                 59.43      53.52        
 32 Paruvangada, Bopu          8 COND-MR                   NT      53.55        
 33 Lin, Andrew               10 Abbe Swim Team-MR      44.00      53.56        
 34 Ludwig, Ben E             10 COND-MR                53.96      54.28        
 35 Kohler, Daniel P          10 COND-MR                56.94      54.77        
 36 Coogan, Matt C             7 COND-MR                56.00      55.50        
 37 Witko, Mason              10 COND-MR              1:07.00      55.99        
 38 Antash, George T           9 COND-MR                55.29      56.00        
 39 Chen, Samuel Z            10 COND-MR                55.73      58.30        
 40 Chi, Derek Y               8 Middies-MR           1:04.44      58.47        
 41 Viotto, Jordan A           7 MCSC-NJ                58.01      59.10        
 42 Doherty, Sean P            8 COND-MR              1:02.94      59.37        
 43 Burke, Quin J              8 Middies-MR             58.75      59.79        
 44 Drew, Keegan P             8 Middies-MR             56.56    1:00.37        
 45 Schatz, Harrison S        10 COND-MR              1:18.00    1:01.29        
 46 Garcia, Harrison C         8 COND-MR              1:05.15    1:01.59        
 47 Dwyer, Jimmy C             8 COND-MR                59.44    1:01.73        
 48 Hutton, RJ J              10 Patriot-MR             57.38    1:01.94        
 49 Atay, Deniz                7 Middies-MR           1:03.06    1:03.26        
 50 Tsuei, Micah               6 COND-MR              1:06.43    1:03.31        
 51 Bialik, Richie G           8 COND-MR                58.10    1:03.60        
 52 Maronilla, JP P            7 COND-MR                   NT    1:04.23        
 53 Centis, Cosme              7 Middies-MR           1:03.10    1:06.76        
 54 Qiu, Jeffrey               8 COND-MR              1:15.53    1:07.36        
 55 Todorovic, Nicholas A      6 COND-MR                   NT    1:08.30        
 56 Walsh, Zachary R           7 Middies-MR           1:07.69    1:08.53        
 57 Keane, Matt v              8 Patriot-MR           1:07.81    1:09.49        
 58 Zhu, Albert Y              7 MSC-MR               1:26.80    1:09.77        
 59 Velasquez, Daniel N        7 COND-MR                   NT    1:09.83        
 60 Lipson, Zachary P          9 COND-MR              1:12.31    1:13.57        
 61 Yang, Samuel               8 COND-MR              1:10.00    1:13.58        
 62 Musoff, William H          7 Middies-MR           1:09.85    1:13.83        
 63 Zhao, Joshua               6 MSC-MR               1:20.51    1:24.75        
 
Boys 10 & Under 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        1:27.19  ZONE
        1:42.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ho, Timothy                9 Abbe Swim Team-MR    1:39.39    1:23.93 ZONE   
  2 Guindine, Larry           10 NJW-NJ               1:26.88    1:27.25 JO     
  3 Molnar, Matthew P         10 CDOG-CT              1:37.76    1:27.65 JO     
  4 Thomas, Christian A       10 Big Blue-MR          1:23.80    1:27.87 JO     
  5 Jang, Justin S             8 NJW-NJ               1:35.93    1:29.35 JO     
  6 Hilzen, Mark J             9 NJW-NJ               1:40.30    1:30.81 JO     
  7 Thenmali, Omar            10 Middies-MR           1:31.33    1:30.94 JO     
  8 Bauer, Patrick J          10 MCSC-NJ              1:32.63    1:31.12 JO     
  9 Wadsworth, John D         10 Marlins-MR           1:34.40    1:31.56 JO     
 10 Ranieri, Carl A           10 Middies-MR           1:30.39    1:32.44 JO     
 11 Ouldibbat, Hamza          10 Sailfish-MR          1:37.39    1:32.75 JO     
 12 Lin, Andrew               10 Abbe Swim Team-MR    1:32.00    1:33.16 JO     
 13 Wolfe, Morgan S           10 Flying Dolphins-MR   1:31.91    1:33.20 JO     
 14 Andjelic, Lazar            9 COND-MR              1:36.34    1:34.08 JO     
 15 Wynne, Will B             10 CDOG-CT              1:46.14    1:34.12 JO     
 16 Lin, Thomas                7 Abbe Swim Team-MR    1:34.00    1:34.48 JO     
 17 Erickson, Kevin T         10 CDOG-CT              1:44.73    1:34.86 JO     
 18 Boyko, Jason A             9 MSC-MR               1:30.23    1:35.59 JO     
 19 Kanim, Jared F            10 Middies-MR           1:36.84    1:37.34 JO     
 20 Gao, Richard               9 NJW-NJ               1:47.64    1:37.49 JO     
 21 Recalt, Phillipe L        10 CDOG-CT              1:37.44    1:39.61 JO     
 22 Guardino, Devin J         10 Patriot-MR           1:44.87    1:39.67 JO     
 23 Treanor, Shane P          10 Marlins-MR           1:36.83    1:39.68 JO     
 24 Bernstein, Zach J         10 Middies-MR           1:38.45    1:41.03 JO     
 25 Covello, Ben D             9 Middies-MR           1:44.25    1:41.70 JO     
 26 Eigner, Jamie M           10 CDOG-CT              1:42.51    1:42.25 JO     
 27 Paccione, Sawyer           9 Sailfish-MR          1:48.17    1:42.78 JO     
 28 Dell, Lamar               10 Sailfish-MR          1:41.53    1:42.96 JO     
 29 French, Devon J            8 Flying Dolphins-MR   1:44.94    1:47.92        
 30 Torres, Cristian           9 Sailfish-MR          1:50.17    1:51.59        
 31 Yao, Alan                 10 Middies-MR           1:52.51    1:52.43        
 32 Ludwig, Ben E             10 COND-MR              1:55.84    1:53.86        
 33 Koppelmann, James R       10 MCSC-NJ              1:58.44    1:54.18        
 34 Mills, Shane J            10 Marlins-MR           1:48.46    1:54.58        
 35 Antash, George T           9 COND-MR              1:58.87    1:54.60        
 36 Vasquez, Brandon           9 MSC-MR               1:55.23    1:55.10        
 37 Leslie, Craig J           10 MSC-MR               1:56.81    1:55.61        
 38 Fatouras, Greg             9 COND-MR              1:56.53    1:55.66        
 39 Zhu, Kaiwen               10 COND-MR              2:09.88    1:55.71        
 40 Nevers, Ian A              9 MSC-MR               1:47.58    1:55.90        
 41 Coogan, Matt C             7 COND-MR              2:03.00    2:00.64        
 42 Magalong, Oliver C         9 COND-MR                   NT    2:01.52        
 43 Martynowicz, Ryan E        9 MCSC-NJ              2:02.10    2:08.03        
 44 Doherty, Sean P            8 COND-MR              2:15.81    2:08.62        
 45 Bausch, Griffin A         10 CDOG-CT              2:30.51    2:15.18        
 46 Keane, Matt v              8 Patriot-MR           2:21.00    2:45.57        
 -- Khan, Athar               10 MSC-MR               2:04.17         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Sheppard, Jason D          9 Middies-MR           1:57.10         DQ        
      Non-continuous turning action
 -- Tartakovsky, Michael      10 TRS-MR               1:34.54         DQ        
      Non-continuous turning action
 -- Sakharuk, Daniel           8 COND-MR              2:20.00         DQ        
      Did not finish on back
 
Boys 10 & Under 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
          45.59  ZONE
          53.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Treanor, Shane P          10 Marlins-MR             44.73      45.08 ZONE   
  2 Wolfe, Morgan S           10 Flying Dolphins-MR     45.57      45.48 ZONE   
  3 Zang, Ethan               10 NJW-NJ                 51.83      45.72 JO     
  4 Phang, yik Fung            8 Abbe Swim Team-MR      46.00      46.21 JO     
  5 Molnar, Matthew P         10 CDOG-CT                52.59      46.29 JO     
  6 Hamilton, Tyshaun D       10 Abbe Swim Team-MR      47.50      46.85 JO     
  7 Wadsworth, John D         10 Marlins-MR             46.89      47.78 JO     
  8 Recalt, Phillipe L        10 CDOG-CT                49.48      48.24 JO     
  9 Rabasco, Christopher M    10 Patriot-MR             47.81      48.72 JO     
 10 Ho, Timothy                9 Abbe Swim Team-MR      48.80      50.50 JO     
 11 Erickson, Kevin T         10 CDOG-CT                54.33      53.03 JO     
 12 Gao, Richard               9 NJW-NJ                 57.13      54.87        
 13 Walsh, Dylan F             9 Middies-MR             56.30      54.89        
 14 Andjelic, Lazar            9 COND-MR                57.41      55.21        
 15 Nevers, Ian A              9 MSC-MR                 53.01      55.52        
 16 Guardino, Devin J         10 Patriot-MR             54.69      55.80        
 17 Lipton, Evan N             9 Flying Dolphins-MR     56.95      56.30        
 18 Hutton, RJ J              10 Patriot-MR             54.02      56.90        
 19 Leslie, Craig J           10 MSC-MR                 52.19      57.57        
 20 Mills, Shane J            10 Marlins-MR           1:01.01      57.69        
 21 Alpay, Zachery M           9 MSC-MR                 58.53      57.73        
 22 McPhillips, Liam T         9 Middies-MR           1:03.25      59.33        
 23 Lewis, William C          10 MSC-MR                 57.99      59.84        
 24 Babarsky, Bryce J          9 BDA-MA               1:04.90    1:00.07        
 25 Zhu, Kaiwen               10 COND-MR              1:02.00    1:00.55        
 26 Malone, Dara J             9 CDOG-CT              1:05.51    1:01.08        
 27 Dwyer, Jimmy C             8 COND-MR              1:03.69    1:03.01        
 28 Ludwig, Ben E             10 COND-MR              1:01.14    1:03.96        
 29 Mukudai, Rui               8 Middies-MR             59.08    1:04.04        
 30 Koppelmann, James R       10 MCSC-NJ                59.09    1:04.47        
 31 Vasquez, Brandon           9 MSC-MR               1:03.63    1:05.34        
 32 Kohler, Daniel P          10 COND-MR              1:03.15    1:05.87        
 33 Musoff, William H          7 Middies-MR           1:08.81    1:10.11        
 34 Doherty, Sean P            8 COND-MR              1:12.40    1:10.47        
 35 Paruvangada, Bopu          8 COND-MR                   NT    1:10.84        
 36 Drew, Keegan P             8 Middies-MR           1:06.75    1:12.07        
 37 Coogan, Matt C             7 COND-MR              1:13.82    1:13.73        
 38 Todorovic, Stephan A       8 COND-MR                   NT    1:16.06        
 39 Viotto, Jordan A           7 MCSC-NJ              1:18.91    1:16.09        
 40 Burke, Quin J              8 Middies-MR           1:23.98    1:23.27        
 41 Chen, Samuel Z            10 COND-MR              1:38.58    1:26.15        
 -- Khan, Athar               10 MSC-MR               1:04.28         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Zhang, Benjamin G          9 Abbe Swim Team-MR      56.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Walsh, Zachary R           7 Middies-MR                NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Chi, Derek Y               8 Middies-MR           1:18.71         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Keane, Matt v              8 Patriot-MR           1:09.00         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Atay, Deniz                7 Middies-MR                NT         DQ        
      Alternating Kick
 
Boys 10 & Under 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        1:38.79  ZONE
        1:56.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zang, Ethan               10 NJW-NJ               1:49.42    1:36.93 ZONE   
  2 Wolfe, Morgan S           10 Flying Dolphins-MR   1:35.66    1:38.99 JO     
  3 Mukudai, Takuto           10 Middies-MR           1:34.98    1:39.15 JO     
  4 Molnar, Matthew P         10 CDOG-CT              1:50.52    1:39.94 JO     
  5 Treanor, Shane P          10 Marlins-MR           1:41.99    1:42.76 JO     
  6 Eigner, Jamie M           10 CDOG-CT              1:48.51    1:42.98 JO     
  7 Wadsworth, John D         10 Marlins-MR           1:42.39    1:46.51 JO     
  8 Recalt, Phillipe L        10 CDOG-CT              1:49.24    1:47.31 JO     
  9 Erickson, Kevin T         10 CDOG-CT              1:55.47    1:54.06 JO     
 10 Thomas, Christian A       10 Big Blue-MR          1:49.60    1:55.07 JO     
 11 Kanim, Jared F            10 Middies-MR           1:53.62    1:55.39 JO     
 12 Becerra, Kyle D           10 Middies-MR           1:52.12    1:57.95        
 13 Nevers, Ian A              9 MSC-MR               1:55.84    2:00.39        
 14 Alpay, Zachery M           9 MSC-MR               2:08.51    2:04.39        
 14 Hutton, RJ J              10 Patriot-MR           2:03.20    2:04.39        
 16 Wynne, Will B             10 CDOG-CT              2:27.04    2:05.46        
 17 Yao, Alan                 10 Middies-MR           2:08.37    2:06.68        
 18 Mills, Shane J            10 Marlins-MR           2:11.95    2:09.07        
 19 Leslie, Craig J           10 MSC-MR               2:11.49    2:12.87        
 20 Dwyer, Jimmy C             8 COND-MR              2:22.86    2:16.32        
 21 Babarsky, Bryce J          9 BDA-MA                    NT    2:17.45        
 22 Ludwig, Ben E             10 COND-MR              2:14.62    2:18.37        
 23 Vasquez, Brandon           9 MSC-MR               2:10.92    2:22.29        
 24 Todorovic, Stephan A       8 COND-MR                   NT    2:27.26        
 -- Koppelmann, James R       10 MCSC-NJ              2:18.96         DQ        
      False start
 -- Bausch, Griffin A         10 CDOG-CT              2:30.51         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Boys 10 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
          38.19  ZONE
          46.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ho, Timothy                9 Abbe Swim Team-MR      40.00      38.07 ZONE   
  2 Boyko, Jason A             9 MSC-MR                 39.85      38.87 JO     
  3 Thomas, Christian A       10 Big Blue-MR            38.90      39.83 JO     
  4 Jang, Justin S             8 NJW-NJ                 45.54      41.06 JO     
  5 Hilzen, Mark J             9 NJW-NJ                 43.85      41.35 JO     
  6 Lin, Thomas                7 Abbe Swim Team-MR      40.00      41.62 JO     
  7 Mukudai, Takuto           10 Middies-MR             41.70      42.69 JO     
  8 Liu, Eric Z                9 Abbe Swim Team-MR      40.80      43.34 JO     
  9 Wadsworth, John D         10 Marlins-MR             40.85      44.01 JO     
 10 Paccione, Sawyer           9 Sailfish-MR            46.18      46.46 JO     
 11 Gao, Richard               9 NJW-NJ                 48.63      46.60 JO     
 12 Dell, Lamar               10 Sailfish-MR            44.11      46.72 JO     
 13 Ranieri, Carl A           10 Middies-MR             45.58      47.93        
 14 Tartakovsky, Michael      10 TRS-MR                 45.39      48.77        
 15 Covello, Ben D             9 Middies-MR             47.14      49.66        
 16 Becerra, Kyle D           10 Middies-MR             44.81      50.21        
 17 Khan, Athar               10 MSC-MR                 51.94      50.44        
 18 Torres, Cristian           9 Sailfish-MR               NT      51.15        
 19 French, Devon J            8 Flying Dolphins-MR     53.80      52.65        
 20 Bernstein, Zach J         10 Middies-MR             52.58      53.03        
 21 Andjelic, Lazar            9 COND-MR                51.57      53.13        
 22 Zhu, Kaiwen               10 COND-MR              1:15.29      55.16        
 23 Sheppard, Jason D          9 Middies-MR             55.37      55.17        
 24 Alpay, Zachery M           9 MSC-MR               1:02.34      58.48        
 25 Todorovic, Stephan A       8 COND-MR              1:06.49      58.84        
 26 Antash, George T           9 COND-MR              1:01.83    1:00.68        
 27 Guardino, Devin J         10 Patriot-MR             52.89    1:05.05        
 28 Martynowicz, Ryan E        9 MCSC-NJ              1:16.31    1:07.64        
 29 Dwyer, Jimmy C             8 COND-MR              1:07.20    1:12.23        
 30 Keane, Matt v              8 Patriot-MR           1:05.00    1:16.01        
 31 Doherty, Sean P            8 COND-MR              1:10.00    1:17.90        
 32 Lastauskas, Matthew        7 BDA-MA                    NT    1:21.20        
 -- Behbehani, Tirdod          9 COND-MR                   NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Fatouras, Greg             9 COND-MR                56.58         DQ        
      Scissors kick
 
Boys 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          30.59  ZONE
          32.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lin, Justin               12 Abbe Swim Team-MR      28.70      28.70 ZONE   
  2 Wagner, Ryan T            12 COND-MR                29.65      29.19 ZONE   
  3 Attile, Trevor A          12 Big Blue-MR            31.20      31.46 JO     
  4 Simotas, Christopher A    12 NJW-NJ                 32.32      31.98 JO     
  5 Bradnock, Reginald N      12 COND-MR                32.45      32.00 JO     
  6 Carter, Shane             12 TRS-MR                 31.77      32.29 JO     
  7 Stewart, David C          11 Sailfish-MR            32.80      32.35 JO     
  8 Lockhart, Ryan J          12 Marlins-MR             31.87      32.37 JO     
  9 Wong, Eric                11 NJW-NJ                 35.61      32.89 JO     
 10 Park, John                12 NJW-U-NJ                  NT      32.94 JO     
 11 Mao, Kevin                12 NJW-NJ                 48.97      32.99 JO     
 12 Viotto, Jamie A           12 MCSC-NJ                31.77      33.08        
 13 Carey, Matthew J          11 MCSC-NJ                33.55      33.55        
 14 McGann, Josh T            12 NJW-NJ                 36.71      33.70        
 15 DeVito, TJ                11 TRS-MR                 33.20      33.84        
 16 Rosen, Jacob M            12 NJW-NJ                 41.71      33.89        
 17 Pallatta, E.R. R          11 COND-MR                31.78      34.18        
 18 McKenna, Brendan W        11 Abbe Swim Team-MR      34.00      34.46        
 19 Kishinevskiy, Matthew S   11 COND-MR                34.30      34.52        
 20 Raccioppi, Jake           12 TRS-MR                 35.21      34.79        
 21 Dervin, Sean J            11 Middies-MR             34.87      35.45        
 22 Adams, Tom L              12 MCSC-NJ                36.73      35.47        
 23 Paccione, Mason           11 Sailfish-MR            36.88      35.72        
 24 Tsuruo, Yujin             11 Middies-MR             36.26      36.13        
 25 Morgan, Julian C          11 Big Blue-MR            36.10      36.16        
 26 Rim, Philip S             11 NJW-NJ                 36.51      36.42        
 27 Stiles, Michael R         11 MCSC-NJ                35.81      37.06        
 28 Avezzano, Jack T          11 Middies-MR             37.20      37.73        
 29 Finkelstein, Matthew S    11 MCSC-NJ                36.32      37.91        
 30 Barleycorn, Kemi          11 Sailfish-MR            38.26      37.94        
 31 Ciliberti, Nicholas J     12 Patriot-MR             36.24      38.00        
 32 Gross-Leczycki, Martin    12 Middies-MR             36.71      38.15        
 33 Iwatsuki, Koki            11 Middies-MR             37.25      38.19        
 34 Markey, Miles W           11 MCSC-NJ                38.25      38.21        
 35 Sarier, Karl K            11 NJW-NJ                 41.72      38.36        
 36 Persons, Robert L         12 COND-MR                39.76      38.90        
 37 Lustberg, Matthew B       12 NJW-NJ                 39.97      39.20        
 38 Karceski, Jeffrey A       12 NJW-NJ                 45.52      40.48        
 39 Leffler, Ethan R          11 COND-MR                40.28      40.56        
 40 Spears, Michael L         11 COND-MR                46.00      41.52        
 41 Kelly, Joseph M           12 COND-MR                46.38      41.62        
 42 Dottinger, Matt C         11 MCSC-NJ                39.48      41.71        
 43 Chen, Mingkai             11 Abbe Swim Team-MR      42.00      42.08        
 44 Foiles, John              11 TRS-MR                 45.17      44.38        
 45 Dashevsky, Erik           11 COND-MR                43.47      44.69        
 46 Repnikov, Anton           11 COND-MR                46.86      45.93        
 47 McCormack, Michael J      11 Middies-MR             41.84      47.52        
 48 Trackenberg, Ryan J       11 MCSC-NJ                48.65      50.35        
 49 Qiu, Edward               11 COND-MR                57.49      52.74        
 
Boys 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        1:06.79  ZONE
        1:13.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lin, Alex                 12 Abbe Swim Team-MR    1:03.00    1:03.41 ZONE   
  2 Wagner, Ryan T            12 COND-MR              1:04.30    1:05.27 ZONE   
  3 Lin, Justin               12 Abbe Swim Team-MR    1:08.00    1:06.90 JO     
  4 Piliero, Marc P           12 Patriot-MR           1:07.66    1:07.41 JO     
  5 Attile, Trevor A          12 Big Blue-MR          1:07.40    1:08.39 JO     
  6 Carter, Shane             12 TRS-MR               1:07.96    1:09.38 JO     
  7 McGeary, Ryan J           11 NJW-NJ               1:12.78    1:10.21 JO     
  8 Viotto, Jamie A           12 MCSC-NJ              1:10.72    1:10.58 JO     
  9 Lastauskas, Nico          11 BDA-MA               1:16.37    1:13.17 JO     
 10 Lockhart, Ryan J          12 Marlins-MR           1:10.11    1:13.24 JO     
 11 Wong, Eric                11 NJW-NJ               1:21.67    1:14.13        
 12 Raccioppi, Jake           12 TRS-MR               1:14.50    1:14.32        
 13 Bradnock, Reginald N      12 COND-MR              1:09.98    1:14.56        
 14 Mao, Kevin                12 NJW-NJ               1:14.97    1:14.58        
 15 Pallatta, E.R. R          11 COND-MR              1:14.58    1:15.43        
 16 luk, Arnold B             12 Abbe Swim Team-MR    1:12.00    1:15.75        
 17 McGann, Josh T            12 NJW-NJ               1:19.49    1:16.62        
 18 Kishinevskiy, Matthew S   11 COND-MR              1:17.79    1:18.19        
 19 Park, John                12 NJW-U-NJ                  NT    1:19.39        
 20 Rim, Philip S             11 NJW-NJ               5:41.23    1:21.04        
 21 Stiles, Michael R         11 MCSC-NJ              1:18.94    1:22.02        
 22 Adams, Tom L              12 MCSC-NJ              1:22.63    1:22.09        
 23 Kan, Kevin                12 Abbe Swim Team-MR    1:27.00    1:25.67        
 24 Finkelstein, Matthew S    11 MCSC-NJ              1:23.05    1:26.45        
 25 Leffler, Ethan R          11 COND-MR              1:28.44    1:28.84        
 26 Dottinger, Matt C         11 MCSC-NJ              1:33.62    1:35.54        
 27 Persons, Robert L         12 COND-MR              1:31.25    1:36.84        
 28 Spears, Michael L         11 COND-MR              2:10.00    1:37.51        
 29 Chen, Mingkai             11 Abbe Swim Team-MR    1:35.00    1:39.06        
 30 Dashevsky, Erik           11 COND-MR              1:44.08    1:43.17        
 31 Repnikov, Anton           11 COND-MR              1:44.60    1:43.46        
 32 Qiu, Edward               11 COND-MR              2:15.00    2:07.75        
 
Boys 11-12 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
          35.89  ZONE
          39.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andjelic, Nikola          11 COND-MR                33.42      34.97 ZONE   
  2 Bradnock, Reginald N      12 COND-MR                35.45      35.82 ZONE   
  3 Attile, Trevor A          12 Big Blue-MR            35.50      36.20 JO     
  4 Simotas, Christopher A    12 NJW-NJ                 38.21      37.60 JO     
  5 Park, John                12 NJW-U-NJ                  NT      37.84 JO     
  6 Patrouch, Oliver L        12 Middies-MR             35.99      38.03 JO     
  7 Carey, Matthew J          11 MCSC-NJ                40.15      38.90 JO     
  8 McKenna, Brendan W        11 Abbe Swim Team-MR      40.00      39.06 JO     
  9 Pallatta, E.R. R          11 COND-MR                39.22      39.12 JO     
 10 Mao, Kevin                12 NJW-NJ                 39.29      39.29 JO     
 11 Tsuei, Andrew             12 COND-MR                38.75      39.67 JO     
 12 Paccione, Mason           11 Sailfish-MR            39.52      39.90 JO     
 13 McGann, Josh T            12 NJW-NJ                 48.67      40.42        
 14 Rim, Philip S             11 NJW-NJ                 41.71      41.70        
 15 Tsuruo, Yujin             11 Middies-MR             41.38      42.24        
 16 Barleycorn, Kemi          11 Sailfish-MR            39.89      42.32        
 17 Morgan, Julian C          11 Big Blue-MR            41.40      42.34        
 18 Dervin, Sean J            11 Middies-MR             40.01      42.50        
 19 Adams, Tom L              12 MCSC-NJ                43.66      43.03        
 20 Gross-Leczycki, Martin    12 Middies-MR             41.77      43.15        
 21 Kishinevskiy, Matthew S   11 COND-MR                41.07      43.33        
 22 Gaudio, John P            11 CDOG-CT                47.30      43.43        
 23 Avezzano, Jack T          11 Middies-MR             43.17      43.52        
 24 Lustberg, Matthew B       12 NJW-NJ                 53.89      44.46        
 25 Stiles, Michael R         11 MCSC-NJ                41.74      45.01        
 26 Finkelstein, Matthew S    11 MCSC-NJ                44.73      45.87        
 27 Iwatsuki, Koki            11 Middies-MR             42.19      46.56        
 28 Karceski, Jeffrey A       12 NJW-NJ                 48.77      47.92        
 29 Dottinger, Matt C         11 MCSC-NJ                44.61      48.28        
 30 Ciliberti, Nicholas J     12 Patriot-MR             46.54      48.67        
 31 Leffler, Ethan R          11 COND-MR                50.19      48.82        
 32 Tsuji, Akio               11 Middies-MR             48.02      49.43        
 33 Markey, Miles W           11 MCSC-NJ                49.53      49.61        
 34 Repnikov, Anton           11 COND-MR                51.27      51.57        
 35 Persons, Robert L         12 COND-MR                50.91      52.70        
 36 Foiles, John              11 TRS-MR                 52.88      53.13        
 37 Spears, Michael L         11 COND-MR                56.91      53.26        
 38 McCormack, Michael J      11 Middies-MR             50.11      54.07        
 39 Dashevsky, Erik           11 COND-MR                54.99      55.16        
 40 Kelly, Joseph M           12 COND-MR                58.85      56.62        
 41 Qiu, Edward               11 COND-MR              1:06.02      57.64        
 42 Trackenberg, Ryan J       11 MCSC-NJ                57.37      57.80        
 
Boys 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        1:17.69  ZONE
        1:27.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andjelic, Nikola          11 COND-MR              1:11.96    1:17.83 JO     
  2 Piliero, Marc P           12 Patriot-MR           1:20.02    1:21.57 JO     
  3 Simotas, Christopher A    12 NJW-NJ               1:25.56    1:21.98 JO     
  4 Park, John                12 NJW-U-NJ                  NT    1:22.74 JO     
  5 Pallatta, E.R. R          11 COND-MR              1:25.37    1:23.97 JO     
  6 Rosen, Jacob M            12 NJW-NJ               1:28.97    1:24.29 JO     
  7 Carter, Shane             12 TRS-MR               1:27.52    1:25.26 JO     
  8 Rim, Philip S             11 NJW-NJ               1:27.89    1:26.52 JO     
  9 Tsuei, Andrew             12 COND-MR              1:23.94    1:27.57 JO     
 10 Adams, Tom L              12 MCSC-NJ              1:34.85    1:28.53        
 11 Morgan, Julian C          11 Big Blue-MR          1:30.90    1:31.74        
 12 Sarier, Karl K            11 NJW-NJ               1:34.28    1:34.20        
 13 Stiles, Michael R         11 MCSC-NJ              1:31.07    1:34.49        
 14 Robison, Connor J         11 CDOG-CT              1:36.89    1:35.05        
 15 Gaudio, John P            11 CDOG-CT              1:37.57    1:36.26        
 16 Kishinevskiy, Matthew S   11 COND-MR              1:29.68    1:36.60        
 17 Finkelstein, Matthew S    11 MCSC-NJ              1:38.34    1:38.95        
 18 Lustberg, Matthew B       12 NJW-NJ               1:50.96    1:39.81        
 19 Dottinger, Matt C         11 MCSC-NJ              1:37.12    1:42.44        
 20 Leffler, Ethan R          11 COND-MR              1:40.20    1:43.94        
 21 Persons, Robert L         12 COND-MR              1:54.76    1:54.93        
 22 Dashevsky, Erik           11 COND-MR              1:58.00    1:55.74        
 23 Repnikov, Anton           11 COND-MR              1:54.34    1:55.91        
 24 Spears, Michael L         11 COND-MR              2:20.00    1:56.74        
 25 Foiles, John              11 TRS-MR                    NT    1:58.95        
 26 Qiu, Edward               11 COND-MR              2:25.08    2:15.73        
 
Boys 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
          39.69  ZONE
          44.59  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lin, Justin               12 Abbe Swim Team-MR      38.00      39.56 ZONE   
  2 Andjelic, Nikola          11 COND-MR                38.25      39.64 ZONE   
  3 McGeary, Ryan J           11 NJW-NJ                 40.48      41.66 JO     
  4 Bradnock, Reginald N      12 COND-MR                41.25      43.25 JO     
  5 Tsuei, Andrew             12 COND-MR                42.59      44.26 JO     
  6 Park, John                12 NJW-U-NJ                  NT      45.12        
  7 Simotas, Christopher A    12 NJW-NJ                 44.53      45.95        
  8 Stewart, David C          11 Sailfish-MR            45.06      47.40        
  9 DeVito, TJ                11 TRS-MR                 46.32      48.20        
 10 Stiles, Michael R         11 MCSC-NJ                47.01      48.92        
 11 Markey, Miles W           11 MCSC-NJ                49.14      49.41        
 12 Leffler, Ethan R          11 COND-MR                50.38      51.30        
 13 Iwatsuki, Koki            11 Middies-MR             51.40      52.56        
 14 Persons, Robert L         12 COND-MR                51.34      52.65        
 15 Repnikov, Anton           11 COND-MR                56.37      53.25        
 16 Barleycorn, Kemi          11 Sailfish-MR            51.74      53.76        
 17 Chen, Mingkai             11 Abbe Swim Team-MR      52.00      54.16        
 18 Kelly, Joseph M           12 COND-MR              1:08.00      56.80        
 19 Spears, Michael L         11 COND-MR              1:10.00    1:00.26        
 20 Dashevsky, Erik           11 COND-MR              1:04.47    1:04.08        
 21 Qiu, Edward               11 COND-MR              1:09.74    1:04.66        
 
Boys 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        1:27.29  ZONE
        1:36.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lin, Alex                 12 Abbe Swim Team-MR    1:20.00    1:20.65 ZONE   
  2 Andjelic, Nikola          11 COND-MR              1:23.13    1:28.07 JO     
  3 Lin, Justin               12 Abbe Swim Team-MR    1:23.00    1:30.19 JO     
  4 Lastauskas, Nico          11 BDA-MA               1:40.34    1:33.69 JO     
  5 McGeary, Ryan J           11 NJW-NJ               1:29.94    1:34.29 JO     
  6 luk, Arnold B             12 Abbe Swim Team-MR    1:30.00    1:35.35 JO     
  7 Piliero, Marc P           12 Patriot-MR           1:31.83    1:35.93 JO     
  8 Tsuei, Andrew             12 COND-MR              1:31.59    1:36.98 JO     
  9 Mao, Kevin                12 NJW-NJ               1:36.15    1:38.69        
 10 Kan, Kevin                12 Abbe Swim Team-MR    1:40.00    1:40.50        
 11 Sarier, Karl K            11 NJW-NJ               1:44.26    1:42.02        
 12 Park, John                12 NJW-U-NJ                  NT    1:42.55        
 13 Rosen, Jacob M            12 NJW-NJ               1:50.86    1:43.07        
 14 McGann, Josh T            12 NJW-NJ               1:48.81    1:44.86        
 15 Leffler, Ethan R          11 COND-MR              1:45.81    1:47.98        
 16 Pallatta, E.R. R          11 COND-MR              1:43.83    1:47.99        
 17 Kishinevskiy, Matthew S   11 COND-MR              1:46.12    1:49.44        
 18 Stiles, Michael R         11 MCSC-NJ              1:42.91    1:49.70        
 19 Finkelstein, Matthew S    11 MCSC-NJ              1:53.10    1:52.58        
 20 Chen, Mingkai             11 Abbe Swim Team-MR    1:56.00    1:53.83        
 21 Morgan, Julian C          11 Big Blue-MR          1:54.30    1:55.94        
 22 Persons, Robert L         12 COND-MR              2:01.11    1:58.39        
 23 Repnikov, Anton           11 COND-MR              2:01.81    2:00.77        
 24 Gaudio, John P            11 CDOG-CT              2:14.04    2:04.13        
 25 Yuen, Conor W             11 Flying Dolphins-MR   2:01.55    2:07.68        
 26 Spears, Michael L         11 COND-MR              2:20.00    2:18.37        
 27 Qiu, Edward               11 COND-MR              2:10.00    2:21.68        
 28 Dashevsky, Erik           11 COND-MR              2:23.00    2:25.03        
 
Boys 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
          31.39  JO
          43.49  ZONE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wagner, Ryan T            12 COND-MR                31.60      31.13 JO     
  2 Attile, Trevor A          12 Big Blue-MR            32.40      32.53 ZONE   
  3 Stewart, David C          11 Sailfish-MR            34.28      35.12 ZONE   
  4 Patrouch, Oliver L        12 Middies-MR             35.57      35.35 ZONE   
  5 Carter, Shane             12 TRS-MR                 35.10      35.92 ZONE   
  6 Viotto, Jamie A           12 MCSC-NJ                36.64      36.92 ZONE   
  7 Tsuei, Andrew             12 COND-MR                39.08      37.11 ZONE   
  8 Lockhart, Ryan J          12 Marlins-MR             35.37      37.38 ZONE   
  9 Rosen, Jacob M            12 NJW-NJ                 39.68      37.42 ZONE   
 10 Raccioppi, Jake           12 TRS-MR                 36.25      37.44 ZONE   
 11 McGann, Josh T            12 NJW-NJ                 45.99      37.67 ZONE   
 12 Mao, Kevin                12 NJW-NJ                 50.98      37.88 ZONE   
 13 Kishinevskiy, Matthew S   11 COND-MR                40.44      38.43 ZONE   
 14 Paccione, Mason           11 Sailfish-MR            39.86      38.93 ZONE   
 15 Wong, Eric                11 NJW-NJ                 56.17      39.65 ZONE   
 16 Rim, Philip S             11 NJW-NJ                 42.20      40.06 ZONE   
 17 Finkelstein, Matthew S    11 MCSC-NJ                42.27      40.47 ZONE   
 18 Gaudio, John P            11 CDOG-CT                45.88      40.55 ZONE   
 19 Dervin, Sean J            11 Middies-MR             40.90      41.86 ZONE   
 20 Morgan, Julian C          11 Big Blue-MR            43.10      42.78 ZONE   
 21 Tsuruo, Yujin             11 Middies-MR             41.35      43.49 ZONE   
 22 Pallatta, E.R. R          11 COND-MR                41.27      43.86        
 23 Ciliberti, Nicholas J     12 Patriot-MR             41.58      43.97        
 24 Adams, Tom L              12 MCSC-NJ                43.98      44.14        
 25 Karceski, Jeffrey A       12 NJW-NJ                 54.15      44.88        
 26 McGeary, Ryan J           11 NJW-NJ                 42.54      44.89        
 27 Avezzano, Jack T          11 Middies-MR             43.38      45.09        
 28 Sarier, Karl K            11 NJW-NJ                 51.95      45.45        
 29 Gross-Leczycki, Martin    12 Middies-MR             43.63      46.06        
 30 Lustberg, Matthew B       12 NJW-NJ                 51.56      46.65        
 31 Dottinger, Matt C         11 MCSC-NJ                46.09      50.31        
 32 Tsuji, Akio               11 Middies-MR             50.10      50.82        
 33 McCormack, Michael J      11 Middies-MR             54.04      58.96        
 34 Trackenberg, Ryan J       11 MCSC-NJ                57.30    1:00.03        
 35 Foiles, John              11 TRS-MR                 55.70    1:02.06        
 
Boys 12 & Under 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        5:04.69  ZONE
        5:29.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wagner, Ryan T            12 COND-MR              4:55.97    5:00.76 ZONE   
  2 Carter, Shane             12 TRS-MR               5:10.11    5:14.68 JO     
  3 Viotto, Jamie A           12 MCSC-NJ              5:08.42    5:16.71 JO     
  4 McGeary, Ryan J           11 NJW-NJ               5:26.74    5:17.53 JO     
  5 Andjelic, Nikola          11 COND-MR              5:13.13    5:17.75 JO     
  6 Patrouch, Oliver L        12 Middies-MR           6:34.80    5:29.62 JO     
  7 Wong, Eric                11 NJW-NJ               6:12.12    5:32.32        
  8 Raccioppi, Jake           12 TRS-MR               5:38.49    5:35.64        
  9 Molnar, Matthew P         10 CDOG-CT              5:25.39    5:43.11        
 10 Rosen, Jacob M            12 NJW-NJ               6:12.52    5:45.68        
 11 DeVito, TJ                11 TRS-MR               5:45.00    5:45.89        
 12 Carey, Matthew J          11 MCSC-NJ              5:45.36    5:46.06        
 13 Eigner, Jamie M           10 CDOG-CT              6:25.51    5:58.61        
 14 Guindine, Larry           10 NJW-NJ               5:56.98    5:59.43        
 15 Wolfe, Morgan S           10 Flying Dolphins-MR   5:50.00    5:59.97        
 16 Zang, Ethan               10 NJW-NJ               5:56.22    6:02.87        
 17 Erickson, Kevin T         10 CDOG-CT              6:03.10    6:03.71        
 18 Lockhart, Ryan J          12 Marlins-MR           5:43.18    6:06.02        
 19 Bauer, Patrick J          10 MCSC-NJ              6:06.92    6:09.39        
 20 Hilzen, Mark J             9 NJW-NJ               6:20.22    6:16.24        
 21 Gaudio, John P            11 CDOG-CT              6:24.62    6:26.42        
 22 Recalt, Phillipe L        10 CDOG-CT              6:11.91    6:43.15        
 23 Wynne, Will B             10 CDOG-CT              6:49.51    6:51.98        
 24 Coogan, Matt C             7 COND-MR              8:40.00    7:36.34        
 25 Babarsky, Bryce J          9 BDA-MA                    NT    8:32.94        
 26 Lastauskas, Matthew        7 BDA-MA                    NT    9:56.95        
 
Boys 12 & Under 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        1:15.49  ZONE
        1:25.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wagner, Ryan T            12 COND-MR              1:09.59    1:12.83 ZONE   
  2 Attile, Trevor A          12 Big Blue-MR          1:12.30    1:17.03 JO     
  3 Viotto, Jamie A           12 MCSC-NJ              1:21.56    1:21.35 JO     
  4 Carter, Shane             12 TRS-MR               1:18.51    1:22.50 JO     
  5 Molnar, Matthew P         10 CDOG-CT              1:27.44    1:23.12 JO     
  6 Raccioppi, Jake           12 TRS-MR               1:23.31    1:23.74 JO     
  7 Lastauskas, Nico          11 BDA-MA               1:27.02    1:24.11 JO     
  8 Simotas, Christopher A    12 NJW-NJ               1:24.41    1:29.10        
  9 Robison, Connor J         11 CDOG-CT              1:34.31    1:29.49        
 10 Bradnock, Reginald N      12 COND-MR                   NT    1:30.77        
 11 Jang, Justin S             8 NJW-NJ               1:27.86    1:30.99        
 12 Lockhart, Ryan J          12 Marlins-MR           1:25.19    1:31.81        
 13 Wong, Eric                11 NJW-NJ               1:48.57    1:32.37        
 14 Hilzen, Mark J             9 NJW-NJ               1:43.97    1:32.64        
 15 Hamilton, Tyshaun D       10 Abbe Swim Team-MR    1:28.00    1:32.78        
 16 Rim, Philip S             11 NJW-NJ               1:36.70    1:36.12        
 17 Liu, Eric Z                9 Abbe Swim Team-MR    1:36.00    1:39.63        
 18 Adams, Tom L              12 MCSC-NJ              1:45.05    1:40.22        
 19 Zang, Ethan               10 NJW-NJ               1:52.55    1:40.32        
 20 Wadsworth, John D         10 Marlins-MR           1:39.70    1:48.39        
 21 Recalt, Phillipe L        10 CDOG-CT              1:45.17    1:51.01        
 22 Eigner, Jamie M           10 CDOG-CT              1:51.51    1:52.46        
 23 Erickson, Kevin T         10 CDOG-CT              1:57.08    1:52.70        
 24 Viotto, Justin A           9 MCSC-NJ              1:55.97    1:54.57        
 25 Yuen, Conor W             11 Flying Dolphins-MR   2:08.22    1:55.50        
 26 Lustberg, Matthew B       12 NJW-NJ               1:49.55    1:56.44        
 27 Wynne, Will B             10 CDOG-CT              2:28.94    2:00.18        
 28 Antash, George T           9 COND-MR              2:19.00    2:18.18        
 29 Lastauskas, Matthew        7 BDA-MA                    NT    2:56.16        
 
Boys 12 & Under 200 LC Meter IM
===============================================================================
        2:44.19  ZONE
        3:02.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lin, Alex                 12 Abbe Swim Team-MR    2:37.00    2:35.98 ZONE   
  2 Andjelic, Nikola          11 COND-MR              2:37.90    2:46.61 JO     
  3 Wagner, Ryan T            12 COND-MR              2:36.30    2:46.80 JO     
  4 Attile, Trevor A          12 Big Blue-MR          2:45.30    2:52.58 JO     
  5 Simotas, Christopher A    12 NJW-NJ               3:01.86    2:55.51 JO     
  6 Tsuei, Andrew             12 COND-MR              2:49.07    2:57.23 JO     
  7 Viotto, Jamie A           12 MCSC-NJ              2:50.44    2:57.27 JO     
  8 Molnar, Matthew P         10 CDOG-CT              2:59.18    2:59.72 JO     
  9 Mao, Kevin                12 NJW-NJ               3:00.05    3:02.69 JO     
 10 Raccioppi, Jake           12 TRS-MR               3:03.12    3:03.24        
 11 Bradnock, Reginald N      12 COND-MR                   NT    3:03.28        
 12 Lockhart, Ryan J          12 Marlins-MR           3:10.61    3:05.07        
 13 McGeary, Ryan J           11 NJW-NJ               3:05.23    3:05.39        
 14 Wong, Eric                11 NJW-NJ               3:23.83    3:06.78        
 15 Ho, Timothy                9 Abbe Swim Team-MR    3:07.00    3:07.86        
 16 Rosen, Jacob M            12 NJW-NJ               3:14.38    3:08.20        
 17 McGann, Josh T            12 NJW-NJ               4:07.89    3:09.30        
 18 Jang, Justin S             8 NJW-NJ               3:29.87    3:12.68        
 19 Robison, Connor J         11 CDOG-CT              3:29.56    3:13.27        
 20 Zang, Ethan               10 NJW-NJ               3:29.41    3:14.75        
 21 Thomas, Christian A       10 Big Blue-MR               NT    3:15.06        
 22 Hilzen, Mark J             9 NJW-NJ               3:29.91    3:15.37        
 23 Sarier, Karl K            11 NJW-NJ               3:26.16    3:16.74        
 24 Guindine, Larry           10 NJW-NJ               3:13.45    3:19.21        
 25 Wadsworth, John D         10 Marlins-MR           3:43.39    3:20.65        
 26 Morgan, Julian C          11 Big Blue-MR          3:59.80    3:22.11        
 27 Bauer, Patrick J          10 MCSC-NJ              3:24.74    3:22.48        
 28 Eigner, Jamie M           10 CDOG-CT              3:29.51    3:26.94        
 29 Erickson, Kevin T         10 CDOG-CT              3:34.77    3:27.61        
 30 Recalt, Phillipe L        10 CDOG-CT              3:31.65    3:29.80        
 31 Gaudio, John P            11 CDOG-CT              3:40.57    3:29.87        
 32 Gao, Richard               9 NJW-NJ                    NT    3:32.07        
 33 Lustberg, Matthew B       12 NJW-NJ               3:29.27    3:37.39        
 34 Phang, yik Fung            8 Abbe Swim Team-MR    3:15.00    3:39.75        
 35 Dottinger, Matt C         11 MCSC-NJ              4:17.30    3:41.06        
 36 Wynne, Will B             10 CDOG-CT              3:59.51    3:46.01        
 37 Tartakovsky, Michael      10 TRS-MR                    NT    3:50.92        
 38 Yuen, Conor W             11 Flying Dolphins-MR   4:09.55    4:13.16        
 39 Foiles, John              11 TRS-MR               4:12.41    4:21.43        
 40 Babarsky, Bryce J          9 BDA-MA                    NT    4:22.93        
 41 Antash, George T           9 COND-MR              4:24.44    4:25.89        
 42 Lastauskas, Matthew        7 BDA-MA                    NT    5:02.42        
 
Boys 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          26.99  ZONE
          28.69  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gleason, David X          18 NYCC-MR                24.73      25.17 ZONE   
  2 Feeley, Ryan J            17 Badger-MR              24.12      25.87 ZONE   
  3 Khan, Rana Z              20 Abbe Swim Team-MR      26.00      26.56 ZONE   
  4 Martin-Toussaint, Tim T   16 Sailfish-MR            25.78      27.05 JO     
  5 McKenna, Brian W          15 Abbe Swim Team-MR      25.80      27.33 JO     
  6 Gillenwater, Darin J      14 UNAT-MR                26.63      27.60 JO     
  7 Eggers, Brendan           18 Badger-MR              25.92      27.67 JO     
  8 Tlatelpa, Kyle            15 NYCC-MR                30.87      27.69 JO     
  9 Mukudai, Reo              13 Middies-MR             27.33      27.71 JO     
 10 Stiles, Brian C           15 MCSC-NJ                26.77      27.78 JO     
 11 Fierro Joyce, Billy       14 Badger-MR              27.23      28.01 JO     
 12 Shields, Brandon          14 TRS-MR                 27.40      28.09 JO     
 13 Eller, Joshua A           19 UNAT-MR                26.38      28.10 JO     
 14 Hilzen, Bobby M           14 NJW-NJ                 32.15      28.25 JO     
 15 Varieur, Bobby            18 TRS-MR                 25.65      28.52 JO     
 15 Serafin, Jorge            14 Sailfish-MR            28.41      28.52 JO     
 17 Georgescu, Ronald F       15 UNNYC-MR               28.10      28.58 JO     
 18 Visser, Rory M            17 COND-MR                27.00      28.70        
 19 Eiden, Joseph P           13 Middies-MR             28.09      28.87        
 20 Kojes, Arthur J           16 Abbe Swim Team-MR      28.00      28.97        
 21 Treanor, Dallan B         14 Marlins-MR             28.83      29.03        
 22 Eid, Alex                 14 Badger-MR              29.31      29.15        
 23 Taskindoust, Rod          14 COND-MR                28.44      29.17        
 24 Tung, Danten M            15 COND-MR                28.35      29.40        
 25 Lin, Alex                 12 Abbe Swim Team-MR      28.50      29.49        
 26 Gonzalez, Adriel A        14 Abbe Swim Team-MR      29.90      29.54        
 27 DelPino, Nicholas J       16 Patriot-MR             28.79      29.59        
 28 Thompson, Edward          18 Sailfish-MR            28.87      30.01        
 29 Magalong, Oscar C         14 COND-MR                29.87      30.03        
 30 Tilneac, George           12 NYCC-MR                30.49      30.09        
 30 Bucero, Nickolas J        13 Abbe Swim Team-MR      29.10      30.09        
 32 Thapa, Rikesh             15 NYCC-MR                30.50      30.16        
 33 Li, Kytoh                 14 Abbe Swim Team-MR      29.50      30.29        
 34 Chow, Kevin               14 Abbe Swim Team-MR      29.00      30.45        
 35 Rawitz, Alexander         14 NYCC-MR                30.50      30.46        
 36 Santiago, Andrew          15 TRS-MR                 29.76      30.61        
 37 Miou, Eric                13 Abbe Swim Team-MR      29.00      31.06        
 38 Lee, Joseph               15 Abbe Swim Team-MR      29.80      31.27        
 39 Xu, Zhao                  13 Middies-MR             30.22      31.34        
 40 Legg, Cooper              13 BDA-MA                 32.19      31.37        
 41 Melendez, Samuel          13 TRS-MR                 31.28      31.47        
 42 Johnson, Brinsley I       14 Sailfish-MR            30.86      31.71        
 43 Farm, Bryan W             17 COND-MR                26.74      32.06        
 44 Finn, Brandon             14 TRS-MR                 32.06      32.26        
 45 Cocuy, Bryan              13 Abbe Swim Team-MR      34.00      32.35        
 46 Costabile, Guiseppe       15 TRS-MR                 30.86      32.38        
 47 Horsford, Brandon J       15 Big Blue-MR            30.99      32.43        
 48 Kishinevskiy, Nevill E    15 COND-MR                32.80      32.47        
 49 Soondar, Varun A          15 Sailfish-MR            31.30      32.64        
 50 Espinal, Juan Carlos      15 Sailfish-MR            32.75      33.13        
 51 Sosa, Jacob               15 COND-MR                   NT      33.27        
 52 Lopez, Christian C        15 Abbe Swim Team-MR      34.00      33.53        
 53 Stallone, Ryan M          14 NJW-NJ                 32.64      33.69        
 54 Farrell, Colin            13 COND-MR                34.97      34.36        
 55 Taveras, Jonathan         15 COND-MR                   NT      36.75        
 56 Patterson, Thomas         14 NJW-NJ                 38.04      37.18        
 57 Bhaskar, Ronnie S         13 Marlins-MR             37.92      37.37        
 58 Klein, Christopher        13 TRS-MR                 38.23      38.00        
 59 Kochiss, John A           14 COND-MR                36.15      38.13        
 60 Morgan, Samuel M          13 Big Blue-MR            38.00      38.42        
 61 Kireopoulos, Chris P      13 Middies-MR             36.54      38.53        
 62 Small, Andrew             14 NJW-NJ                 41.05      40.33        
 63 Chen, Bryan               14 NJW-NJ                 42.50      40.34        
 64 Hodgens, Paul W           13 COND-MR                39.10      40.88        
 65 Horohoe, James F          13 COND-MR                42.31      44.24        
 
Boys 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          58.69  ZONE
        1:02.69  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Itzkowitz, Ben M          16 Badger-MR              54.85      58.58 ZONE   
  2 Stiles, Brian C           15 MCSC-NJ                58.57      59.95 JO     
  3 Eggers, Brendan           18 Badger-MR              56.88    1:00.78 JO     
  4 Isaacs, Scott             16 TRS-MR               1:00.20    1:00.97 JO     
  5 Hilzen, Bobby M           14 NJW-NJ               1:00.73    1:01.19 JO     
  6 Foley, Brian P            14 COND-MR                58.67    1:01.48 JO     
  7 Farm, Eric R              14 COND-MR              1:01.07    1:02.05 JO     
  8 Bernstein, Rex L          16 COND-MR                58.02    1:02.08 JO     
  9 Taskindoust, Rod          14 COND-MR              1:02.37    1:02.89        
 10 Donenfeld, Thai           16 COND-MR              1:01.91    1:03.36        
 11 Nakkab, Andre J           15 Patriot-MR           1:02.63    1:03.46        
 12 Kuizema, Shawn D          16 NJW-NJ               1:03.00    1:04.45        
 13 Wright, Richard M         14 Patriot-MR           1:04.79    1:04.47        
 14 Kim, Michael              13 NJW-NJ               1:09.49    1:04.48        
 15 Kan, Dennis               15 Abbe Swim Team-MR    1:01.00    1:04.62        
 16 Cervone, Ryan G           14 NJW-NJ               1:05.99    1:05.09        
 17 Kojes, Arthur J           16 Abbe Swim Team-MR    1:01.00    1:05.69        
 18 Santiago, Andrew          15 TRS-MR               1:04.00    1:06.19        
 19 Tonoyan, Ruben            16 NJW-NJ               1:10.54    1:06.20        
 20 Li, Kytoh                 14 Abbe Swim Team-MR    1:05.00    1:06.42        
 21 Neggia, Andrew J          14 NJW-NJ               1:10.00    1:06.56        
 22 Chow, Kevin               14 Abbe Swim Team-MR    1:04.00    1:06.79        
 23 Xie, Jamie                13 NJW-NJ               1:07.84    1:06.87        
 24 Cummings, Connor T        16 COND-MR              1:05.91    1:07.04        
 25 Fein, Sam B               13 COND-MR              1:06.05    1:07.42        
 26 Lin, Aaron                15 Abbe Swim Team-MR    1:07.00    1:07.54        
 27 Yoon, Paul M              14 NJW-NJ               1:11.90    1:07.81        
 28 Bucero, Nickolas J        13 Abbe Swim Team-MR    1:05.00    1:09.32        
 29 Gonzalez, Adriel A        14 Abbe Swim Team-MR    1:06.00    1:09.47        
 30 Furey, James K            13 COND-MR              1:08.24    1:10.09        
 31 Willows, Dan L            14 COND-MR              1:21.06    1:10.11        
 32 Korenkov, Sean P          14 NJW-NJ               1:14.02    1:10.28        
 33 Melendez, Samuel          13 TRS-MR               1:09.40    1:11.41        
 34 Munafo, Michael           13 NJW-NJ               1:18.91    1:11.45        
 35 Costabile, Guiseppe       15 TRS-MR               1:09.01    1:12.07        
 36 Miou, Eric                13 Abbe Swim Team-MR    1:04.00    1:12.09        
 37 Finn, Brandon             14 TRS-MR               1:14.38    1:12.13        
 38 Konratev, Yuri            16 NJW-NJ               1:09.86    1:12.17        
 39 Muller, Alex R            14 NJW-NJ               1:21.04    1:12.20        
 40 Cocuy, Bryan              13 Abbe Swim Team-MR    1:14.00    1:12.26        
 41 Lee, Joseph               15 Abbe Swim Team-MR    1:07.00    1:12.47        
 42 Wong, Kyle H              13 NJW-NJ               1:16.94    1:13.33        
 43 Lopez, Christian C        15 Abbe Swim Team-MR    1:15.00    1:13.63        
 44 Shapira, Tomer L          13 COND-MR              1:16.31    1:13.93        
 45 Kishinevskiy, Nevill E    15 COND-MR              1:09.68    1:15.25        
 46 Stallone, Ryan M          14 NJW-NJ               1:15.86    1:17.68        
 47 Farrell, Colin            13 COND-MR              1:17.55    1:19.76        
 48 Perrone, Michael E        15 MCSC-NJ              1:17.21    1:21.35        
 49 Patterson, Thomas         14 NJW-NJ               1:27.66    1:24.15        
 50 Klein, Christopher        13 TRS-MR               1:28.09    1:26.79        
 51 Small, Andrew             14 NJW-NJ               1:37.31    1:31.23        
 52 Kochiss, John A           14 COND-MR              1:25.73    1:31.24        
 53 Chen, Bryan               14 NJW-NJ               1:42.40    1:37.12        
 54 Hodgens, Paul W           13 COND-MR              1:37.10    1:38.83        
 
Boys 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        2:07.69  ZONE
        2:15.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Feeley, Ryan J            17 Badger-MR            1:51.26    1:59.12 ZONE   
  2 Gleason, David X          18 NYCC-MR              2:01.07    1:59.35 ZONE   
  3 Hughes, Kevin J           15 Badger-MR            1:57.10    2:06.29 ZONE   
  4 Barry, Charles C          14 Badger-MR            2:06.02    2:07.00 ZONE   
  5 Duva, Ben                 16 Express Swimming-MR  2:07.00    2:10.92 JO     
  6 Shields, Brandon          14 TRS-MR               2:04.62    2:11.00 JO     
  7 Walsh, Ryan J             17 Big Blue-MR          2:01.10    2:11.19 JO     
  8 Tlatelpa, Kyle            15 NYCC-MR              2:11.98    2:12.36 JO     
  9 Stiles, Brian C           15 MCSC-NJ              2:05.11    2:13.22 JO     
 10 Farm, Eric R              14 COND-MR              2:07.29    2:13.40 JO     
 11 Catarinacchio, Vincent J  15 Middies-MR           2:11.35    2:14.15 JO     
 12 Eiden, Joseph P           13 Middies-MR           2:11.96    2:14.16 JO     
 13 Foley, Brian P            14 COND-MR              2:06.49    2:14.46 JO     
 14 Georgescu, Ronald F       15 UNNYC-MR             2:15.54    2:14.86 JO     
 15 Hogan, Brett R            14 Badger-MR            2:08.96    2:15.54 JO     
 16 Bernstein, Rex L          16 COND-MR              2:05.69    2:15.84 JO     
 17 Kim, Michael              13 NJW-NJ               2:24.13    2:16.87        
 18 Lin, Alex                 12 Abbe Swim Team-MR    2:18.00    2:18.32        
 19 Isaacs, Scott             16 TRS-MR               2:11.43    2:19.19        
 20 Kunze, Ian M              16 NYCC-MR              2:19.37    2:19.91        
 21 Chen, Bobby               15 COND-MR              2:14.37    2:20.86        
 22 Eggers, Brendan           18 Badger-MR            2:08.59    2:21.22        
 23 Donenfeld, Thai           16 COND-MR              2:13.81    2:21.33        
 24 Volaski, Harrison A       15 Big Blue-MR          2:06.00    2:21.98        
 25 Neggia, Andrew J          14 NJW-NJ               2:32.73    2:23.19        
 26 Rawitz, Alexander         14 NYCC-MR              2:35.53    2:24.93        
 27 Kuizema, Shawn D          16 NJW-NJ               2:19.69    2:25.06        
 28 Tilneac, George           12 NYCC-MR              2:28.00    2:25.41        
 29 Dimarzo, Phillip N        14 NYCC-MR              2:36.58    2:25.45        
 30 Martin-Toussaint, Tim T   16 Sailfish-MR          2:08.57    2:25.50        
 31 Varieur, Bobby            18 TRS-MR               2:04.36    2:25.73        
 32 Santiago, Andrew          15 TRS-MR               2:17.48    2:26.23        
 33 Visser, Rory M            17 COND-MR              2:10.00    2:26.52        
 34 Xie, Jamie                13 NJW-NJ               2:31.30    2:26.69        
 35 Foster, David I           15 COND-MR              2:23.71    2:26.95        
 36 Chow, Kevin               14 Abbe Swim Team-MR    2:22.00    2:27.23        
 37 Tonoyan, Ruben            16 NJW-NJ               2:35.09    2:28.88        
 38 DelPino, Nicholas J       16 Patriot-MR           2:21.03    2:29.95        
 39 Eller, Joshua A           19 UNAT-MR              2:15.08    2:30.64        
 40 Walsh, Kevin W            15 Big Blue-MR          2:25.80    2:31.89        
 41 Thapa, Rikesh             15 NYCC-MR              2:40.00    2:33.39        
 42 Fein, Sam B               13 COND-MR              2:32.17    2:33.61        
 43 Melendez, Samuel          13 TRS-MR               2:30.42    2:35.09        
 44 Kunze, Colin J            13 NYCC-MR              2:32.80    2:35.22        
 45 Muller, Alex R            14 NJW-NJ               3:00.46    2:38.23        
 46 Cummings, Connor T        16 COND-MR              2:24.69    2:40.29        
 47 Korenkov, Sean P          14 NJW-NJ                    NT    2:41.89        
 48 Johnson, Brinsley I       14 Sailfish-MR          2:35.57    2:42.07        
 49 Thompson, Edward          18 Sailfish-MR          2:36.25    2:42.28        
 50 Konratev, Yuri            16 NJW-NJ               2:38.17    2:42.39        
 51 Espinal, Juan Carlos      15 Sailfish-MR          2:39.38    2:45.39        
 52 Legg, Cooper              13 BDA-MA               3:01.98    2:47.96        
 53 Sosa, Jacob               15 COND-MR                   NT    2:51.30        
 54 Stallone, Ryan M          14 NJW-NJ               2:49.67    2:52.14        
 55 Horsford, Brandon J       15 Big Blue-MR          2:30.00    2:52.92        
 56 Soondar, Varun A          15 Sailfish-MR          2:48.43    2:54.43        
 57 Morgan, Samuel M          13 Big Blue-MR          2:57.30    2:55.36        
 58 Najaroen, Nevin           16 COND-MR              2:42.94    3:00.42        
 59 Klein, Christopher        13 TRS-MR               3:20.46    3:07.74        
 60 Najaroen, Chris           14 COND-MR              3:01.28    3:08.36        
 61 Taveras, Jonathan         15 COND-MR                   NT    3:10.39        
 -- Eid, Alex                 14 Badger-MR            2:17.80         DQ        
      False start
 -- Costabile, Guiseppe       15 TRS-MR               2:30.00         DQ        
      False start
 
Boys 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        4:28.89  ZONE
        4:49.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gianino, Alex J           16 Badger-MR            4:09.70    4:21.10 ZONE   
  2 Leland, Trevor P          15 NJW-NJ               4:17.60    4:24.05 ZONE   
  3 Itzkowitz, Ben M          16 Badger-MR            4:17.15    4:28.92 JO     
  4 Kim, Jun Y                15 NJW-NJ               4:30.66    4:29.12 JO     
  5 Hilzen, Bobby M           14 NJW-NJ               4:27.78    4:31.65 JO     
  6 Spiropoulos, Gregory M    13 NJW-NJ               4:38.53    4:38.99 JO     
  7 Cervone, Ryan G           14 NJW-NJ               4:38.10    4:40.05 JO     
  8 Stiles, Brian C           15 MCSC-NJ              4:29.78    4:44.11 JO     
  9 Farm, Eric R              14 COND-MR              4:31.30    4:44.20 JO     
 10 Kim, Michael              13 NJW-NJ               5:00.19    4:45.01 JO     
 11 Cummings, Thomas F        14 COND-MR              4:36.54    4:45.19 JO     
 12 Shaw, Adam G              15 CDOG-CT              4:33.43    4:50.32        
 13 Foley, Brian P            14 COND-MR              4:35.56    4:53.88        
 14 Eggers, Brendan           18 Badger-MR            4:40.00    4:54.30        
 15 Taskindoust, Rod          14 COND-MR              4:58.18    4:54.85        
 16 Smalec, Brendan M         14 CDOG-CT              4:57.68    4:56.39        
 17 Neggia, Andrew J          14 NJW-NJ               5:07.55    4:56.83        
 18 Donenfeld, Thai           16 COND-MR              4:44.91    5:01.04        
 19 Davison, Andrew K         15 CDOG-CT              5:17.91    5:06.10        
 20 Xie, Jamie                13 NJW-NJ               5:24.29    5:09.25        
 21 Eigner, Andrew D          12 CDOG-CT              5:03.01    5:09.55        
 22 Williams, Erin B          15 CDOG-CT              5:23.15    5:10.42        
 23 Needham, Daniel           13 UNAT-MR              5:04.86    5:10.98        
 24 Wright, Richard M         14 Patriot-MR           4:52.08    5:11.27        
 25 Bernstein, Rex L          16 COND-MR              4:44.24    5:20.42        
 26 Santiago, Andrew          15 TRS-MR               5:08.03    5:21.60        
 27 Go, Justin M              14 CDOG-CT              5:38.53    5:24.99        
 28 Yoon, Paul M              14 NJW-NJ                    NT    5:25.11        
 29 Nakkab, Andre J           15 Patriot-MR           4:52.36    5:26.11        
 30 Furey, James K            13 COND-MR              5:18.48    5:29.10        
 31 Cummings, Connor T        16 COND-MR              5:13.51    5:31.19        
 32 Melendez, Samuel          13 TRS-MR               5:21.25    5:33.10        
 33 Wong, Kyle H              13 NJW-NJ               5:42.19    5:33.85        
 34 Muller, Alex R            14 NJW-NJ                    NT    5:38.58        
 35 Fein, Sam B               13 COND-MR              5:23.27    5:40.36        
 36 Willows, Dan L            14 COND-MR              6:11.62    5:44.57        
 37 Costabile, Guiseppe       15 TRS-MR               5:30.00    5:45.60        
 38 Shapira, Tomer L          13 COND-MR              6:05.80    5:46.32        
 39 Finn, Brandon             14 TRS-MR               5:35.00    5:50.74        
 40 Farrell, Colin            13 COND-MR              6:08.58    6:17.70        
 41 Kochiss, John A           14 COND-MR              6:15.00    7:01.79        
 
Boys 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        9:14.29  ZONE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Feeley, Ryan J            17 Badger-MR            8:09.38    8:45.19 ZONE   
  2 Hughes, Kevin J           15 Badger-MR            8:40.77    9:00.79 ZONE   
  3 Barry, Charles C          14 Badger-MR            8:49.64    9:06.30 ZONE   
  4 Farm, Eric R              14 COND-MR             11:52.12    9:31.32        
  5 Shields, Brandon          14 TRS-MR               9:09.01    9:39.41        
  6 Cummings, Thomas F        14 COND-MR             10:22.81    9:40.00        
  7 Stiles, Brian C           15 MCSC-NJ              9:29.96    9:51.63        
  8 Meany, RJ J               16 TRS-MR               9:42.00    9:54.47        
  9 Foley, Brian P            14 COND-MR              9:11.00   10:04.68        
 10 Bernstein, Rex L          16 COND-MR             11:06.79   10:06.24        
 11 Donenfeld, Thai           16 COND-MR             11:08.03   10:07.08        
 12 Taskindoust, Rod          14 COND-MR             11:03.28   10:15.57        
 13 Wagner, Ryan T            12 COND-MR             10:27.73   10:27.11        
 14 Needham, Daniel           13 UNAT-MR             10:30.00   10:38.89        
 15 Eigner, Andrew D          12 CDOG-CT             10:46.24   10:39.16        
 16 Furey, James K            13 COND-MR             11:45.57   10:46.07        
 17 Tung, Danten M            15 COND-MR             11:48.28   10:55.04        
 18 McGeary, Ryan J           11 NJW-NJ              12:18.79   11:03.31        
 19 Cummings, Connor T        16 COND-MR             11:02.00   11:10.64        
 20 Santiago, Andrew          15 TRS-MR              10:40.00   11:12.27        
 21 Melendez, Samuel          13 TRS-MR              10:40.00   11:37.35        
 22 Costabile, Guiseppe       15 TRS-MR              10:42.00   11:50.29        
 23 Kishinevskiy, Matthew S   11 COND-MR             15:00.00   12:25.38        
 24 Kishinevskiy, Nevill E    15 COND-MR             15:00.00   12:25.48        
 25 Farrell, Colin            13 COND-MR             15:00.00   12:25.65        
 26 Stiles, Michael R         11 MCSC-NJ                   NT   13:33.47        
 27 Neggia, Andrew J          14 NJW-NJ                    NT   13:44.44        
 
Boys 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        1:06.69  ZONE
        1:11.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gleason, David X          18 NYCC-MR              1:02.83    1:02.22 ZONE   
  2 McKenna, Brian W          15 Abbe Swim Team-MR    1:00.00    1:03.22 ZONE   
  3 Mo, Samuel                14 Badger-MR            1:00.97    1:04.44 ZONE   
  4 Feeley, Ryan J            17 Badger-MR            1:05.90    1:06.07 ZONE   
  5 Volaski, Harrison A       15 Big Blue-MR          1:01.30    1:06.21 ZONE   
  6 Hughes, Kevin J           15 Badger-MR            1:01.81    1:06.61 ZONE   
  7 Farm, Eric R              14 COND-MR              1:01.43    1:06.90 JO     
  8 Foley, Brian P            14 COND-MR              1:01.30    1:06.92 JO     
  9 Casino, Joe A             15 Badger-MR            1:03.29    1:07.94 JO     
 10 Mo, Daniel G              13 Badger-MR            1:04.63    1:08.81 JO     
 11 Hogan, Brett R            14 Badger-MR            1:04.24    1:09.63 JO     
 12 Leland, Trevor P          15 NJW-NJ               1:16.48    1:09.87 JO     
 13 Farm, Bryan W             17 COND-MR              1:03.94    1:10.31 JO     
 14 Kim, Jun Y                15 NJW-NJ               1:12.63    1:10.70 JO     
 15 Lyons, Chris              15 Badger-MR            1:01.66    1:11.23 JO     
 16 Chen, Bobby               15 COND-MR              1:07.62    1:11.30 JO     
 17 Stiles, Brian C           15 MCSC-NJ              1:07.06    1:11.70 JO     
 18 Spiropoulos, Gregory M    13 NJW-NJ               1:14.57    1:11.93 JO     
 19 Treanor, Dallan B         14 Marlins-MR           1:08.83    1:11.95 JO     
 20 Rawitz, Alexander         14 NYCC-MR              1:13.79    1:13.67        
 21 Yang, Patrick             14 Badger-MR            1:06.83    1:13.77        
 22 Shields, Brandon          14 TRS-MR               1:12.37    1:14.15        
 23 Kojes, Arthur J           16 Abbe Swim Team-MR    1:12.00    1:14.18        
 24 Smalec, Brendan M         14 CDOG-CT              1:12.28    1:14.34        
 25 Thapa, Rikesh             15 NYCC-MR              1:14.00    1:14.41        
 26 Bernstein, Rex L          16 COND-MR              1:08.44    1:14.57        
 27 Neggia, Andrew J          14 NJW-NJ               1:16.09    1:14.71        
 28 Eiden, Joseph P           13 Middies-MR           1:09.90    1:15.26        
 29 Tonoyan, Ruben            16 NJW-NJ               1:19.61    1:15.47        
 30 Kunze, Ian M              16 NYCC-MR              1:16.56    1:15.81        
 31 Williams, Erin B          15 CDOG-CT              1:16.12    1:16.01        
 32 Tilneac, George           12 NYCC-MR              1:19.82    1:17.11        
 33 Visser, Rory M            17 COND-MR              1:12.00    1:18.02        
 34 Dimarzo, Phillip N        14 NYCC-MR              1:21.75    1:18.22        
 35 Kim, Michael              13 NJW-NJ               1:35.74    1:18.47        
 36 Stallone, Ryan M          14 NJW-NJ               1:26.50    1:18.93        
 37 Miou, Eric                13 Abbe Swim Team-MR    1:12.00    1:20.34        
 38 Bucero, Nickolas J        13 Abbe Swim Team-MR    1:18.00    1:20.35        
 39 Fein, Sam B               13 COND-MR              1:17.47    1:20.42        
 40 Chow, Kevin               14 Abbe Swim Team-MR    1:13.00    1:21.29        
 41 Melendez, Samuel          13 TRS-MR               1:18.53    1:21.84        
 42 Serafin, Jorge            14 Sailfish-MR          1:15.76    1:21.98        
 43 Yoon, Paul M              14 NJW-NJ               1:26.24    1:22.40        
 44 Kunze, Colin J            13 NYCC-MR              1:20.44    1:22.62        
 45 Eigner, Andrew D          12 CDOG-CT              1:27.00    1:22.76        
 46 Horsford, Brandon J       15 Big Blue-MR          1:19.00    1:23.22        
 47 Korenkov, Sean P          14 NJW-NJ               1:26.43    1:23.52        
 48 Muller, Alex R            14 NJW-NJ               1:30.57    1:25.69        
 49 McKenna, Brendan W        11 Abbe Swim Team-MR    1:25.00    1:25.98        
 50 Go, Justin M              14 CDOG-CT              1:23.86    1:26.73        
 51 Cocuy, Bryan              13 Abbe Swim Team-MR    1:20.00    1:26.92        
 52 Davison, Andrew K         15 CDOG-CT              1:29.16    1:28.34        
 53 Lastauskas, Nico          11 BDA-MA               1:32.99    1:31.05        
 54 Kishinevskiy, Nevill E    15 COND-MR              1:28.91    1:32.41        
 55 Kireopoulos, Chris P      13 Middies-MR           1:29.72    1:32.54        
 56 Morgan, Samuel M          13 Big Blue-MR          1:28.10    1:33.61        
 57 Farrell, Colin            13 COND-MR              1:28.50    1:34.45        
 58 Taveras, Jonathan         15 COND-MR                   NT    1:41.17        
 59 Bhaskar, Ronnie S         13 Marlins-MR           1:41.74    1:43.44        
 60 Horohoe, James F          13 COND-MR              1:48.14    1:47.16        
 61 Small, Andrew             14 NJW-NJ                    NT    1:50.25        
 62 Hodgens, Paul W           13 COND-MR              1:47.06    1:51.44        
 63 Chen, Bryan               14 NJW-NJ               1:49.10    2:02.35        
 -- Patterson, Thomas         14 NJW-NJ                    NT         DQ        
      Toes curled over gutter after the start
 -- Donenfeld, Thai           16 COND-MR              1:07.93         DQ        
      False start
 -- Soondar, Varun A          15 Sailfish-MR          1:24.09         DQ        
      Non-continuous turning action
 
Boys 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        2:21.99  ZONE
        2:34.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mo, Samuel                14 Badger-MR            2:15.91    2:23.64 JO     
  2 Farm, Eric R              14 COND-MR              2:11.04    2:23.74 JO     
  3 Foley, Brian P            14 COND-MR              2:08.87    2:23.89 JO     
  4 Kim, Jun Y                15 NJW-NJ               2:32.16    2:27.59 JO     
  5 Mo, Daniel G              13 Badger-MR            2:19.61    2:28.30 JO     
  6 Stiles, Brian C           15 MCSC-NJ              2:21.68    2:29.35 JO     
  7 Meany, RJ J               16 TRS-MR               2:20.37    2:29.37 JO     
  8 Leland, Trevor P          15 NJW-NJ               2:33.57    2:29.40 JO     
  9 Spiropoulos, Gregory M    13 NJW-NJ               2:32.25    2:32.52 JO     
 10 Donenfeld, Thai           16 COND-MR              2:26.01    2:33.01 JO     
 11 Neggia, Andrew J          14 NJW-NJ               2:43.57    2:38.79        
 12 Cervone, Ryan G           14 NJW-NJ               2:44.11    2:39.58        
 13 Smalec, Brendan M         14 CDOG-CT              2:35.98    2:41.16        
 14 Bernstein, Rex L          16 COND-MR              2:29.87    2:41.73        
 15 Miou, Eric                13 Abbe Swim Team-MR    2:48.00    2:42.42        
 16 Kim, Michael              13 NJW-NJ               2:53.16    2:43.19        
 17 Tonoyan, Ruben            16 NJW-NJ               2:54.25    2:43.73        
 18 Kuizema, Shawn D          16 NJW-NJ               2:55.24    2:43.79        
 19 Wright, Richard M         14 Patriot-MR           2:46.74    2:45.78        
 20 Williams, Erin B          15 CDOG-CT              2:47.16    2:46.97        
 21 Needham, Daniel           13 UNAT-MR              2:44.13    2:48.93        
 22 Eigner, Andrew D          12 CDOG-CT              2:55.51    2:51.32        
 23 Fein, Sam B               13 COND-MR              2:45.46    2:51.95        
 24 Chow, Kevin               14 Abbe Swim Team-MR    2:55.00    2:53.61        
 25 Stallone, Ryan M          14 NJW-NJ               2:49.33    2:57.45        
 26 Muller, Alex R            14 NJW-NJ                    NT    3:01.03        
 27 Santiago, Andrew          15 TRS-MR               3:07.74    3:04.03        
 28 Wong, Kyle H              13 NJW-NJ               3:18.39    3:05.30        
 29 Go, Justin M              14 CDOG-CT              3:09.04    3:05.44        
 30 Cocuy, Bryan              13 Abbe Swim Team-MR    2:57.00    3:06.89        
 31 Davison, Andrew K         15 CDOG-CT              3:11.99    3:08.56        
 32 Munafo, Michael           13 NJW-NJ                    NT    3:09.92        
 33 Kishinevskiy, Nevill E    15 COND-MR              3:09.34    3:16.27        
 34 Costabile, Guiseppe       15 TRS-MR               3:08.00    3:18.95        
 35 Farrell, Colin            13 COND-MR              3:26.56    3:19.05        
 36 Hodgens, Paul W           13 COND-MR              3:50.00    4:12.08        
 
Boys 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        1:14.09  ZONE
        1:21.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gianino, Alex J           16 Badger-MR            1:07.59    1:13.15 ZONE   
  2 Mo, Samuel                14 Badger-MR            1:08.82    1:13.42 ZONE   
  3 Cummings, Thomas F        14 COND-MR              1:11.32    1:16.36 JO     
  4 Itzkowitz, Ben M          16 Badger-MR            1:12.04    1:16.53 JO     
  5 Kuizema, Shawn D          16 NJW-NJ               1:17.27    1:18.11 JO     
  6 Kim, Jun Y                15 NJW-NJ               1:19.76    1:18.18 JO     
  7 Lam, Aaron                16 Abbe Swim Team-MR         NT    1:18.48 JO     
  8 Leland, Trevor P          15 NJW-NJ               1:18.82    1:18.98 JO     
  9 Shaw, Adam G              15 CDOG-CT              1:12.84    1:20.26 JO     
 10 Spiropoulos, Gregory M    13 NJW-NJ               1:25.17    1:20.35 JO     
 11 Isaacs, Scott             16 TRS-MR               1:19.30    1:20.65 JO     
 12 Hilzen, Bobby M           14 NJW-NJ               1:28.32    1:21.58 JO     
 13 Yang, Patrick             14 Badger-MR            1:17.64    1:21.72 JO     
 14 Eggers, Brendan           18 Badger-MR            1:13.69    1:21.79 JO     
 15 Li, Kytoh                 14 Abbe Swim Team-MR    1:23.00    1:22.18        
 16 Meany, RJ J               16 TRS-MR               1:25.77    1:22.99        
 17 Cummings, Connor T        16 COND-MR              1:20.43    1:23.54        
 18 Furey, James K            13 COND-MR              1:17.87    1:23.72        
 19 Taskindoust, Rod          14 COND-MR              1:26.66    1:25.13        
 20 Shapira, Tomer L          13 COND-MR              1:25.09    1:26.74        
 21 Konratev, Yuri            16 NJW-NJ               1:29.74    1:27.25        
 22 Munafo, Michael           13 NJW-NJ               1:32.52    1:27.54        
 23 Lopez, Christian C        15 Abbe Swim Team-MR    1:26.00    1:28.19        
 24 Go, Justin M              14 CDOG-CT              1:29.32    1:28.50        
 25 Yoon, Paul M              14 NJW-NJ               1:31.82    1:28.65        
 26 Lin, Aaron                15 Abbe Swim Team-MR    1:24.00    1:29.46        
 27 Korenkov, Sean P          14 NJW-NJ               1:30.00    1:31.13        
 28 Smalec, Brendan M         14 CDOG-CT              1:32.42    1:31.17        
 29 Lee, Joseph               15 Abbe Swim Team-MR    1:24.00    1:32.81        
 30 Eigner, Andrew D          12 CDOG-CT              1:42.05    1:33.61        
 31 Stallone, Ryan M          14 NJW-NJ               1:42.38    1:37.70        
 32 Melendez, Samuel          13 TRS-MR               1:36.46    1:39.99        
 33 Finn, Brandon             14 TRS-MR               1:38.00    1:41.06        
 34 Kochiss, John A           14 COND-MR              1:39.65    1:42.59        
 35 Perrone, Michael E        15 MCSC-NJ              1:35.91    1:42.78        
 36 Klein, Christopher        13 TRS-MR               1:43.15    1:43.49        
 37 Kishinevskiy, Nevill E    15 COND-MR              1:46.35    1:47.21        
 38 Williams, Erin B          15 CDOG-CT              1:42.32    1:47.26        
 39 Davison, Andrew K         15 CDOG-CT              2:09.04    1:48.93        
 40 Patterson, Thomas         14 NJW-NJ                    NT    1:54.68        
 41 Small, Andrew             14 NJW-NJ                    NT    1:57.51        
 42 Hodgens, Paul W           13 COND-MR              2:04.30    2:03.72        
 43 Chen, Bryan               14 NJW-NJ               2:01.40    2:07.63        
 
Boys 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        2:40.79  ZONE
        2:59.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mo, Samuel                14 Badger-MR            2:30.02    2:34.87 ZONE   
  2 Lyons, Chris              15 Badger-MR            2:28.44    2:45.12 JO     
  3 Duva, Ben                 16 Express Swimming-MR  2:55.00    2:48.69 JO     
  4 Walsh, Kevin W            15 Big Blue-MR          2:42.10    2:49.49 JO     
  5 Shaw, Adam G              15 CDOG-CT              2:35.32    2:51.00 JO     
  6 Kuizema, Shawn D          16 NJW-NJ               2:45.39    2:52.33 JO     
  7 Leland, Trevor P          15 NJW-NJ               2:53.40    2:52.41 JO     
  8 Lin, Alex                 12 Abbe Swim Team-MR    2:52.00    2:54.87 JO     
  9 Fierro Joyce, Billy       14 Badger-MR            2:51.45    2:55.47 JO     
 10 Hilzen, Bobby M           14 NJW-NJ               2:58.23    2:56.24 JO     
 11 DelPino, Nicholas J       16 Patriot-MR           2:49.46    2:58.79 JO     
 12 Shapira, Tomer L          13 COND-MR              3:00.49    3:02.94        
 13 Li, Kytoh                 14 Abbe Swim Team-MR    3:03.00    3:04.01        
 14 Magalong, Oscar C         14 COND-MR              3:00.08    3:07.40        
 15 Cervone, Ryan G           14 NJW-NJ               3:08.55    3:08.92        
 16 Munafo, Michael           13 NJW-NJ               3:22.77    3:09.16        
 17 Xu, Zhao                  13 Middies-MR           2:58.70    3:09.22        
 18 Cummings, Connor T        16 COND-MR              2:55.74    3:09.56        
 19 Xie, Jamie                13 NJW-NJ               3:19.45    3:10.31        
 20 Wong, Kyle H              13 NJW-NJ               3:17.05    3:10.41        
 21 Lopez, Christian C        15 Abbe Swim Team-MR    3:07.00    3:11.93        
 22 Yoon, Paul M              14 NJW-NJ               3:20.80    3:12.95        
 23 Thompson, Edward          18 Sailfish-MR          3:04.67    3:15.47        
 24 Konratev, Yuri            16 NJW-NJ               3:16.56    3:15.50        
 25 Lee, Joseph               15 Abbe Swim Team-MR    3:10.00    3:19.50        
 26 Lastauskas, Nico          11 BDA-MA                    NT    3:20.49        
 27 Santiago, Andrew          15 TRS-MR               3:27.70    3:28.29        
 28 Sosa, Jacob               15 COND-MR                   NT    3:32.39        
 29 Finn, Brandon             14 TRS-MR               3:32.09    3:39.12        
 30 Kochiss, John A           14 COND-MR              3:41.74    3:39.50        
 31 Najaroen, Chris           14 COND-MR              3:31.73    3:40.00        
 
Boys 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        1:03.69  ZONE
        1:09.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Khan, Rana Z              20 Abbe Swim Team-MR    1:00.00    1:02.05 ZONE   
  2 Walsh, Ryan J             17 Big Blue-MR          1:00.10    1:03.67 ZONE   
  3 Pullis, Garrett A         15 MCSC-NJ              1:01.67    1:04.66 JO     
  4 Fierro Joyce, Billy       14 Badger-MR            1:03.20    1:04.92 JO     
  5 Barry, Charles C          14 Badger-MR            1:02.32    1:05.28 JO     
  6 Yang, Patrick             14 Badger-MR            1:02.31    1:06.40 JO     
  7 Mo, Daniel G              13 Badger-MR            1:03.85    1:07.16 JO     
  8 Kim, Jun Y                15 NJW-NJ               1:13.84    1:07.48 JO     
  9 Georgescu, Ronald F       15 UNNYC-MR             1:04.32    1:07.78 JO     
 10 Casino, Joe A             15 Badger-MR            1:05.00    1:08.81 JO     
 11 Spiropoulos, Gregory M    13 NJW-NJ               1:10.77    1:08.89 JO     
 12 Catarinacchio, Vincent J  15 Middies-MR           1:06.71    1:08.93 JO     
 13 Kunze, Ian M              16 NYCC-MR              1:12.74    1:11.05        
 14 Tung, Danten M            15 COND-MR              1:07.32    1:11.24        
 15 Isaacs, Scott             16 TRS-MR               1:06.76    1:11.61        
 16 Eller, Joshua A           19 UNAT-MR              1:04.05    1:11.75        
 17 Eid, Alex                 14 Badger-MR            1:10.58    1:11.79        
 18 Mukudai, Reo              13 Middies-MR           1:07.74    1:11.90        
 19 Foster, David I           15 COND-MR              1:10.00    1:12.51        
 20 Taskindoust, Rod          14 COND-MR              1:10.82    1:12.71        
 21 Cervone, Ryan G           14 NJW-NJ               1:19.79    1:12.82        
 22 Martin-Toussaint, Tim T   16 Sailfish-MR          1:07.12    1:14.00        
 23 Smalec, Brendan M         14 CDOG-CT              1:16.38    1:14.93        
 24 Williams, Erin B          15 CDOG-CT              1:16.48    1:16.65        
 25 Chow, Kevin               14 Abbe Swim Team-MR    1:13.00    1:18.65        
 26 Davison, Andrew K         15 CDOG-CT              1:15.34    1:20.52        
 27 Go, Justin M              14 CDOG-CT              1:18.59    1:21.25        
 28 Najaroen, Nevin           16 COND-MR              1:19.94    1:21.78        
 28 Xie, Jamie                13 NJW-NJ               1:25.72    1:21.78        
 30 Eigner, Andrew D          12 CDOG-CT              1:27.58    1:21.80        
 31 Varieur, Bobby            18 TRS-MR               1:05.89    1:22.34        
 32 Munafo, Michael           13 NJW-NJ               1:29.53    1:23.42        
 33 Fein, Sam B               13 COND-MR              1:24.23    1:24.88        
 34 Shapira, Tomer L          13 COND-MR              1:28.46    1:27.27        
 35 Costabile, Guiseppe       15 TRS-MR               1:18.00    1:30.84        
 36 Johnson, Brinsley I       14 Sailfish-MR          1:21.71    1:31.41        
 37 Espinal, Juan Carlos      15 Sailfish-MR          1:23.15    1:32.73        
 38 Finn, Brandon             14 TRS-MR               1:29.00    1:33.00        
 39 Kishinevskiy, Nevill E    15 COND-MR              1:34.54    1:36.51        
 40 Najaroen, Chris           14 COND-MR              1:56.01    1:46.19        
 41 Farrell, Colin            13 COND-MR              1:47.95    1:50.91        
 42 Klein, Christopher        13 TRS-MR               1:59.24    2:01.00        
 43 Hodgens, Paul W           13 COND-MR              2:00.87    2:12.65        
 
Boys 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        2:21.29  ZONE
        2:36.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mo, Samuel                14 Badger-MR            2:12.29    2:18.85 ZONE   
  2 Gianino, Alex J           16 Badger-MR            2:13.66    2:22.10 JO     
  3 Mo, Daniel G              13 Badger-MR            2:23.89    2:26.38 JO     
  4 Yang, Patrick             14 Badger-MR            2:21.28    2:29.96 JO     
  5 Nakkab, Andre J           15 Patriot-MR           2:36.96    2:37.91        
  6 Needham, Daniel           13 UNAT-MR              2:56.47    2:51.83        
  7 Cummings, Thomas F        14 COND-MR              2:56.30    2:52.38        
  8 Xie, Jamie                13 NJW-NJ               2:49.78    2:57.37        
  9 Willows, Dan L            14 COND-MR              3:26.95    3:25.72        
 
Boys 200 LC Meter IM
===============================================================================
        2:24.59  ZONE
        2:36.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mo, Samuel                14 Badger-MR            2:12.91    2:16.51 ZONE   
  2 Lyons, Chris              15 Badger-MR            2:12.20    2:18.81 ZONE   
  3 Pullis, Garrett A         15 MCSC-NJ              2:20.70    2:22.87 ZONE   
  4 Leland, Trevor P          15 NJW-NJ               2:25.10    2:23.57 ZONE   
  5 McKenna, Brian W          15 Abbe Swim Team-MR    2:27.00    2:25.20 JO     
  6 Duva, Ben                 16 Express Swimming-MR  2:30.00    2:25.39 JO     
  7 Mo, Daniel G              13 Badger-MR            2:24.16    2:27.07 JO     
  8 Hughes, Kevin J           15 Badger-MR            2:20.29    2:27.12 JO     
  9 Volaski, Harrison A       15 Big Blue-MR          2:20.60    2:27.19 JO     
 10 Hilzen, Bobby M           14 NJW-NJ               2:27.23    2:28.54 JO     
 11 Hogan, Brett R            14 Badger-MR            2:25.16    2:29.81 JO     
 12 Shaw, Adam G              15 CDOG-CT              2:25.57    2:30.46 JO     
 13 Spiropoulos, Gregory M    13 NJW-NJ               2:31.44    2:30.76 JO     
 14 Yang, Patrick             14 Badger-MR            2:21.43    2:31.17 JO     
 15 Isaacs, Scott             16 TRS-MR               2:19.06    2:31.37 JO     
 16 Tlatelpa, Kyle            15 NYCC-MR              2:32.95    2:31.69 JO     
 17 Farm, Eric R              14 COND-MR              2:22.48    2:32.10 JO     
 18 Walsh, Ryan J             17 Big Blue-MR          2:22.30    2:32.14 JO     
 19 Casino, Joe A             15 Badger-MR            2:25.00    2:32.89 JO     
 20 Catarinacchio, Vincent J  15 Middies-MR           2:28.63    2:33.11 JO     
 21 Mukudai, Reo              13 Middies-MR           2:28.49    2:33.62 JO     
 22 Foley, Brian P            14 COND-MR              2:23.02    2:34.32 JO     
 23 Cervone, Ryan G           14 NJW-NJ               2:42.13    2:35.09 JO     
 24 Chen, Bobby               15 COND-MR              2:33.05    2:35.90 JO     
 25 Kuizema, Shawn D          16 NJW-NJ               2:35.41    2:36.16 JO     
 26 Eggers, Brendan           18 Badger-MR            2:22.27    2:36.43 JO     
 27 Kim, Michael              13 NJW-NJ               2:43.06    2:37.16        
 28 Neggia, Andrew J          14 NJW-NJ               2:47.63    2:37.34        
 28 Donenfeld, Thai           16 COND-MR              2:30.26    2:37.34        
 30 Walsh, Kevin W            15 Big Blue-MR          2:31.50    2:37.76        
 31 Taskindoust, Rod          14 COND-MR              2:34.00    2:38.33        
 31 Treanor, Dallan B         14 Marlins-MR           2:34.07    2:38.33        
 33 Smalec, Brendan M         14 CDOG-CT              2:38.58    2:41.60        
 34 Tung, Danten M            15 COND-MR              2:40.23    2:42.41        
 35 Gillenwater, Darin J      14 UNAT-MR              2:39.47    2:42.47        
 36 Cummings, Connor T        16 COND-MR              2:40.35    2:42.63        
 37 Foster, David I           15 COND-MR              2:44.03    2:47.22        
 38 Williams, Erin B          15 CDOG-CT              2:55.25    2:48.11        
 39 Xu, Zhao                  13 Middies-MR           2:44.82    2:48.16        
 40 Eigner, Andrew D          12 CDOG-CT              2:54.05    2:49.32        
 41 Go, Justin M              14 CDOG-CT              2:48.42    2:50.02        
 42 Serafin, Jorge            14 Sailfish-MR          2:42.10    2:50.19        
 43 Miou, Eric                13 Abbe Swim Team-MR    2:42.00    2:50.87        
 44 Yoon, Paul M              14 NJW-NJ               3:20.21    2:51.55        
 45 Magalong, Oscar C         14 COND-MR              2:43.54    2:52.81        
 46 Shapira, Tomer L          13 COND-MR              2:55.09    2:53.14        
 47 Munafo, Michael           13 NJW-NJ               3:06.83    2:53.72        
 48 Korenkov, Sean P          14 NJW-NJ               3:04.82    2:55.37        
 49 Muller, Alex R            14 NJW-NJ                    NT    2:55.54        
 50 Lastauskas, Nico          11 BDA-MA               3:12.59    2:55.94        
 51 Legg, Cooper              13 BDA-MA               3:23.53    2:56.02        
 52 Wong, Kyle H              13 NJW-NJ               3:08.46    2:57.73        
 53 Konratev, Yuri            16 NJW-NJ               2:55.61    2:58.11        
 54 Kunze, Colin J            13 NYCC-MR              2:55.00    3:00.95        
 55 Horsford, Brandon J       15 Big Blue-MR          2:50.00    3:04.13        
 56 Davison, Andrew K         15 CDOG-CT              3:09.81    3:05.35        
 57 Najaroen, Nevin           16 COND-MR              2:55.68    3:05.89        
 58 Kireopoulos, Chris P      13 Middies-MR           3:24.84    3:24.20        
 59 Kochiss, John A           14 COND-MR              3:41.84    3:37.82        
 -- Kim, Jun Y                15 NJW-NJ               2:25.54         DQ        
      False start - Misc
 -- Farm, Bryan W             17 COND-MR              2:32.00         DQ        
      False start - Misc
 
Boys 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lyons, Chris              15 Badger-MR            4:39.18    4:59.65        
  2 McVicker, Mike            18 Badger-MR            4:39.57    4:59.84        
  3 Chen, Bobby               15 COND-MR              5:19.65    5:25.31        
  4 Isaacs, Scott             16 TRS-MR               5:22.27    5:29.25        
  5 Stiles, Brian C           15 MCSC-NJ              5:19.08    5:31.65        
  6 Donenfeld, Thai           16 COND-MR              5:21.40    5:32.27        
  7 Lin, Alex                 12 Abbe Swim Team-MR    5:51.00    5:45.21        
  8 Xie, Jamie                13 NJW-NJ                    NT    5:48.55        
  9 Farm, Bryan W             17 COND-MR              6:06.55    5:49.84        
 10 Andjelic, Nikola          11 COND-MR              5:44.40    5:51.68        
 11 Eigner, Andrew D          12 CDOG-CT              5:59.51    5:59.65        
 12 Varieur, Bobby            18 TRS-MR               5:13.76    6:06.03        
 13 Tsuei, Andrew             12 COND-MR              6:12.12    6:10.06        
 14 Wong, Kyle H              13 NJW-NJ                    NT    6:12.44        
 15 Rosen, Jacob M            12 NJW-NJ               6:54.16    6:13.87        
 16 Fein, Sam B               13 COND-MR              6:09.60    6:16.68        
 17 Wong, Eric                11 NJW-NJ                    NT    6:28.62        
 18 Shapira, Tomer L          13 COND-MR              6:11.89    6:30.89        
 19 Zang, Ethan               10 NJW-NJ                    NT    6:50.30        
 20 Finkelstein, Matthew S    11 MCSC-NJ                   NT    7:02.55        
 21 Stiles, Michael R         11 MCSC-NJ              6:57.79    7:15.05        
 -- Furey, James K            13 COND-MR              5:58.68         DQ        
 -- Miou, Eric                13 Abbe Swim Team-MR    5:49.15         DQ        
 -- Carter, Shane             12 TRS-MR               6:05.00         DQ