Licensed to Mt. Kisco Marlins     HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 11/15/2009 07:57 AM
              2009 MR BGNW November 8 and Under Meet - 11/14/2009              
                             Sanction #: MR-091103                             
                                    Results                                    
 
Girls 7 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
        Pool: # 16.85  11/10/2007 Amelia R Showers, Badger                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stanford, Catherine M      7 LBA-MR                 16.40      16.97        
  2 Berridge, Emmeline l       7 Badger-MR              17.56      17.02        
  3 Kaufmann, Noelle E         7 Bgnw Marlins-MR        16.68      17.47        
  4 Maher, Mary Kate           7 LBA-MR                 30.00      17.85        
  5 Schwab, Carly A            7 Rivertown Rays-MR         NT      18.43        
  6 Posner, Kathryn G          7 Bgnw Marlins-MR        18.62      19.46        
  7 Scarcella, Elizabeth c     7 Badger-MR              19.61      19.77        
  8 Tavlarakis, Christina D    7 Bgnw Marlins-MR        21.71      20.98        
  9 Wang, Kathryn              7 Boys Club-MR           23.00      21.74        
 10 Furniss, Ella B            7 Bgnw Marlins-MR        21.75      22.66        
 11 Goldberg, Simone r         7 Badger-MR              20.66      22.68        
 12 Knapp, Ava m               7 Badger-MR              23.00      22.97        
 13 Evison, Annabel l          7 Badger-MR              24.89      23.21        
 14 Curnin, Clara M            7 Bgnw Marlins-MR        21.76      23.33        
 15 Ponnaiya, Claire I         7 CFA-MR                 27.01      23.34        
 16 Carroll, Sophie            6 Badger-MR              23.29      23.60        
 17 Pabby, Anya                6 CFA-MR                 29.95      23.63        
 18 Kaufman, Casey P           7 Bgnw Marlins-MR        22.67      23.74        
 19 Jocelyn, Laura             7 Wahoos-MR              51.00      23.77        
 20 Chen, Allison              7 CFA-MR                 26.42      24.83        
 21 Lee, Megan c               6 Badger-MR              23.98      24.85        
 22 Cash, Joanie               6 LBA-MR                 40.00      25.32        
 23 Restrepo, Talia            7 LBA-MR                 30.00      25.68        
 24 Ramon, Amy                 7 LBA-MR                 30.00      26.37        
 25 Tse, Bering                7 CFA-MR                 28.76      26.54        
 26 McGetrick, Erin E          6 Bgnw Marlins-MR           NT      27.72        
 27 Park, Kylie N              7 Wahoos-MR              51.00      27.96        
 28 Panarella, Emily           7 Badger-MR                 NT      29.56        
 29 Levin, Paige               6 LBA-MR                    NT      30.54        
 30 Mora-Castillo, Isabella    5 CFA-MR               3:59.01      33.10        
 31 Hogan, Kelsy a             7 Badger-MR              28.89      33.76        
 32 Donoghue, Maeve            5 Rivertown Rays-MR         NT      37.29        
 33 Davis, Bella               6 LBA-MR               1:00.00      38.39        
 34 Kassap, Elaina             6 LBA-MR                 35.00      39.00        
 35 Grieder, Olivia R          7 Rivertown Rays-MR         NT      52.15        
 -- Nierhoff, Luisa            5 Bgnw Marlins-MR        26.47         DQ        
      Pulling on lane line
 
Girls 7 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        Pool: # 41.90  11/10/2007 Georgia A Panitz, Badger                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kaufmann, Noelle E         7 Bgnw Marlins-MR        51.78      43.30        
  2 Scarcella, Elizabeth c     7 Badger-MR                 NT      50.37        
  3 Schwab, Carly A            7 Rivertown Rays-MR      50.88      50.80        
  4 Wang, Kathryn              7 Boys Club-MR           55.00      51.50        
  5 Goldberg, Simone r         7 Badger-MR              58.95      52.13        
  6 Posner, Kathryn G          7 Bgnw Marlins-MR      1:00.89      52.28        
  7 Maher, Mary Kate           7 LBA-MR               1:20.00      52.30        
  8 Chen, Allison              7 CFA-MR               1:03.47      52.93        
  9 Kaufman, Casey P           7 Bgnw Marlins-MR           NT      54.49        
 10 Lee, Megan c               6 Badger-MR            1:02.11      55.78        
 11 Pabby, Anya                6 CFA-MR               1:15.43      56.00        
 12 Tavlarakis, Christina D    7 Bgnw Marlins-MR      1:04.09      56.53        
 13 Nierhoff, Luisa            5 Bgnw Marlins-MR           NT      57.49        
 14 Knapp, Ava m               7 Badger-MR                 NT      57.55        
 15 Furniss, Ella B            7 Bgnw Marlins-MR      1:04.06      58.27        
 16 Ponnaiya, Claire I         7 CFA-MR               1:07.84      58.62        
 17 Tse, Bering                7 CFA-MR               1:20.78      59.11        
 17 Evison, Annabel l          7 Badger-MR            1:02.07      59.11        
 19 Curnin, Clara M            7 Bgnw Marlins-MR           NT      59.47        
 20 Mora-Castillo, Isabella    5 CFA-MR               1:19.87    1:02.00        
 21 Hulme, Ella R              7 CFA-MR               1:12.47    1:02.90        
 22 Ramon, Amy                 7 LBA-MR               1:15.00    1:04.63        
 23 Carroll, Sophie            6 Badger-MR                 NT    1:10.34        
 24 Levin, Paige               6 LBA-MR               1:00.00    1:12.18        
 25 Hogan, Kelsy a             7 Badger-MR                 NT    1:12.62        
 26 Panarella, Emily           7 Badger-MR                 NT    1:16.41        
 27 Davis, Bella               6 LBA-MR               1:20.00    1:19.16        
 -- McGetrick, Erin E          6 Bgnw Marlins-MR           NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Cash, Joanie               6 LBA-MR               1:15.00         DQ        
      Pulling on lane line
 -- Grieder, Olivia R          7 Rivertown Rays-MR         NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Kassap, Elaina             6 LBA-MR                 50.00         DQ        
      Non-continuous turning action
 -- Berridge, Emmeline l       7 Badger-MR            1:02.82         DQ        
      Non-continuous turning action
 -- Donoghue, Maeve            5 Rivertown Rays-MR    1:19.87         DQ        
      Non-continuous turning action
 
Girls 7 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Pool: # 20.37  11/14/2009 Emmeline l Berridge, Badger                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Berridge, Emmeline l       7 Badger-MR              21.57      20.37#       
  2 Schwab, Carly A            7 Rivertown Rays-MR         NT      21.78        
  3 Stanford, Catherine M      7 LBA-MR                 24.94      24.32        
  4 Scarcella, Elizabeth c     7 Badger-MR              24.90      24.53        
  5 Wang, Kathryn              7 Boys Club-MR           27.00      26.42        
  6 Kaufmann, Noelle E         7 Bgnw Marlins-MR        33.24      26.87        
  7 Furniss, Ella B            7 Bgnw Marlins-MR        30.28      28.12        
  8 Evison, Annabel l          7 Badger-MR              38.85      28.47        
  9 Tavlarakis, Christina D    7 Bgnw Marlins-MR        29.14      28.86        
 10 Ponnaiya, Claire I         7 CFA-MR                 40.65      32.14        
 11 Kaufman, Casey P           7 Bgnw Marlins-MR        36.47      32.33        
 12 Lee, Megan c               6 Badger-MR              38.45      32.61        
 13 Curnin, Clara M            7 Bgnw Marlins-MR        36.19      34.30        
 14 Pabby, Anya                6 CFA-MR                 40.75      35.36        
 15 Davis, Bella               6 LBA-MR                 40.00      37.10        
 -- Tse, Bering                7 CFA-MR                 36.57         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Grieder, Olivia R          7 Rivertown Rays-MR         NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Knapp, Ava m               7 Badger-MR                 NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Goldberg, Simone r         7 Badger-MR              37.58         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Panarella, Emily           7 Badger-MR                 NT         DQ        
      Non-simultaneous kick
 -- Hogan, Kelsy a             7 Badger-MR              46.43         DQ        
      Scissors kick
 -- Mora-Castillo, Isabella    5 CFA-MR                 52.13         DQ        
      One hand touch
 -- Hulme, Ella R              7 CFA-MR                 53.68         DQ        
      One hand touch
 -- Chen, Allison              7 CFA-MR                 39.92         DQ        
      Alternating Kick
 -- Carroll, Sophie            6 Badger-MR              37.06         DQ        
      Alternating Kick
 -- Park, Kylie N              7 Wahoos-MR              54.00         DQ        
      One hand touch
 -- Restrepo, Talia            7 LBA-MR                 40.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- McGetrick, Erin E          6 Bgnw Marlins-MR           NT         DQ        
      One hand touch
 -- Donoghue, Maeve            5 Rivertown Rays-MR         NT         DQ        
      Arms two strokes underwater
 -- Posner, Kathryn G          7 Bgnw Marlins-MR        30.15         DQ        
      False start
 -- Nierhoff, Luisa            5 Bgnw Marlins-MR           NT         DQ        
      Non-simultaneous kick
 
Girls 7 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
        Pool: # 17.76  11/18/2006 Cate J Sawkins, BGNW Marlins                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kaufmann, Noelle E         7 Bgnw Marlins-MR        21.07      18.80        
  2 Schwab, Carly A            7 Rivertown Rays-MR         NT      20.55        
  3 Stanford, Catherine M      7 LBA-MR                 22.81      20.81        
  4 Posner, Kathryn G          7 Bgnw Marlins-MR        25.85      21.59        
  5 Berridge, Emmeline l       7 Badger-MR              25.65      23.18        
  6 Evison, Annabel l          7 Badger-MR              30.38      25.33        
  7 Furniss, Ella B            7 Bgnw Marlins-MR        23.70      25.37        
  8 Goldberg, Simone r         7 Badger-MR              33.25      25.46        
  9 Wang, Kathryn              7 Boys Club-MR           27.00      26.42        
 10 Scarcella, Elizabeth c     7 Badger-MR              27.19      27.10        
 11 Kaufman, Casey P           7 Bgnw Marlins-MR        28.45      27.49        
 12 Curnin, Clara M            7 Bgnw Marlins-MR        31.86      28.57        
 13 Cash, Joanie               6 LBA-MR                 50.00      29.95        
 14 Tavlarakis, Christina D    7 Bgnw Marlins-MR        35.14      33.71        
 15 McGetrick, Erin E          6 Bgnw Marlins-MR           NT      33.92        
 16 Jocelyn, Laura             7 Wahoos-MR              55.00      34.93        
 17 Panarella, Emily           7 Badger-MR                 NT      39.31        
 -- Lee, Megan c               6 Badger-MR              39.55         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Donoghue, Maeve            5 Rivertown Rays-MR         NT         DQ        
      Scissors kick
 -- Carroll, Sophie            6 Badger-MR              37.70         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Knapp, Ava m               7 Badger-MR                 NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Ramon, Amy                 7 LBA-MR                 30.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Restrepo, Talia            7 LBA-MR                 40.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Levin, Paige               6 LBA-MR                 45.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Nierhoff, Luisa            5 Bgnw Marlins-MR           NT         DQ        
      Scissors kick
 -- Hogan, Kelsy a             7 Badger-MR              48.54         DQ        
      Alternating Kick
 -- Grieder, Olivia R          7 Rivertown Rays-MR         NT         DQ        
      Alternating Kick
 
Girls 8 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        Pool: # 30.82   1/17/2009 Georgia A Panitz, Badger                     
                32.09  JO
                36.69  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Klein, MiKayla S           8 Badger-MR              34.98      34.71 SILV   
  2 Barker, Jasmine K          8 Bgnw Marlins-MR        38.45      35.31 SILV   
  3 Bugniazet, Molly A         8 Badger-MR              37.03      35.91 SILV   
  4 Vumbacco, Sabrina S        8 Badger-MR              37.08      37.41        
  5 Steffensen, Zoe R          8 Badger-MR              42.92      37.68        
  6 Nichols, Mary H            8 Rivertown Rays-MR      39.09      38.36        
  7 Ketron, Anna E             8 Rivertown Rays-MR      38.49      38.51        
  8 Kleinsmith, Maggie T       8 Bgnw Marlins-MR        38.70      38.92        
  9 Panitz, Josephine H        8 Badger-MR              39.32      39.04        
 10 Garces, Franci             8 Badger-MR              38.45      40.47        
 11 McDonnell, Emily           8 LBA-MR               1:03.12      40.82        
 12 Waller, Brooke             8 LBA-MR                 41.36      41.22        
 13 Beyler, Betsy M            8 Bgnw Marlins-MR        54.15      41.26        
 14 Petersson, Kirsten A       8 Bgnw Marlins-MR        42.82      41.43        
 15 Harrington, Danielle S     8 Badger-MR              41.94      41.44        
 16 Di Cristofano, Francesca   8 Badger-MR              40.68      41.49        
 17 Ruiz, Raquel               8 CFA-MR                 45.16      41.52        
 18 Johanson, Sophie L         8 Badger-MR              48.37      42.05        
 19 Willard, Daisy             8 LBA-MR                 47.09      42.30        
 20 Simpson, Gillian a         8 Badger-MR              40.67      43.42        
 21 D'Andrea, Gabriella        8 LBA-MR                 53.38      43.65        
 22 Sheinberg, Faith           8 LBA-MR                 42.81      44.37        
 23 Kassabian, Nicole M        8 Badger-MR              43.57      44.48        
 24 Rosenbaum, Lily B          8 Rivertown Rays-MR      47.59      44.82        
 25 Clarke, Sara E             8 Rivertown Rays-MR      48.73      45.49        
 26 Frenkel, Lea               8 Wahoos-MR              48.45      45.72        
 27 Rabadi, Nicole C           8 Rivertown Rays-MR      45.19      45.77        
 28 Bidwell, Hayley E          8 Badger-MR              44.64      45.78        
 29 Brown, Julianna            8 Rivertown Rays-MR      56.28      46.81        
 30 Dancygier, Emily H         8 Wahoos-MR              59.00      47.33        
 31 Carroll, Mia C             8 Badger-MR              47.18      47.79        
 32 DeGeorges, Ellie S         8 Bgnw Marlins-MR        52.56      48.76        
 33 Rubin, Grace W             8 Rivertown Rays-MR      47.59      49.19        
 34 Kavanagh, Anna             8 LBA-MR               1:00.31      49.49        
 35 Neuman, Samantha E         8 Badger-MR              48.56      50.49        
 36 Slakas, Bridget            8 Rivertown Rays-MR      49.00      50.98        
 37 Kassap, Samantha           8 LBA-MR                 55.00      51.35        
 38 Skarren, Kaley             8 LBA-MR               1:07.72      51.45        
 39 Longworth, Maggie          8 CFA-MR                 53.19      51.58        
 40 Planken, Nicole            8 LBA-MR               1:00.00      53.66        
 41 Redpath, Franny M          8 Wahoos-MR            1:08.90      57.89        
 42 Sarafin, Rachel            8 LBA-MR                 50.00    1:06.12        
 
Girls 8 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        Pool: # 36.13    4/1/2001 Ali Polhill, BGNW Marlins                    
                37.49  JO
                44.39  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Klein, MiKayla S           8 Badger-MR              42.82      42.39 SILV   
  2 Vumbacco, Sabrina S        8 Badger-MR              46.82      42.80 SILV   
  3 Bugniazet, Molly A         8 Badger-MR              45.98      43.75 SILV   
  4 Waller, Brooke             8 LBA-MR                 46.00      45.41        
  5 Ketron, Anna E             8 Rivertown Rays-MR      44.86      45.75        
  6 Garces, Franci             8 Badger-MR              44.51      45.76        
  7 Steffensen, Zoe R          8 Badger-MR              50.13      46.10        
  8 Barker, Jasmine K          8 Bgnw Marlins-MR        55.12      47.05        
  9 Panitz, Josephine H        8 Badger-MR              49.74      47.10        
 10 Petersson, Kirsten A       8 Bgnw Marlins-MR        50.26      47.28        
 11 Nichols, Mary H            8 Rivertown Rays-MR      44.44      48.35        
 12 Clarke, Sara E             8 Rivertown Rays-MR      50.57      49.15        
 13 Harrington, Danielle S     8 Badger-MR            1:07.64      49.70        
 14 Rosenbaum, Lily B          8 Rivertown Rays-MR      48.92      52.05        
 15 Rubin, Grace W             8 Rivertown Rays-MR      50.20      52.08        
 16 Simpson, Gillian a         8 Badger-MR                 NT      52.16        
 17 Sheinberg, Faith           8 LBA-MR                 55.06      52.78        
 18 Kassabian, Nicole M        8 Badger-MR              57.99      53.01        
 19 Bidwell, Hayley E          8 Badger-MR              51.25      53.05        
 19 Johanson, Sophie L         8 Badger-MR              55.94      53.05        
 21 Di Cristofano, Francesca   8 Badger-MR              55.31      53.44        
 22 Willard, Daisy             8 LBA-MR               1:01.18      54.14        
 23 Skarren, Kaley             8 LBA-MR               1:03.13      54.30        
 24 Planken, Nicole            8 LBA-MR               1:20.00      54.66        
 25 Ruiz, Raquel               8 CFA-MR               1:01.73      55.29        
 26 Neuman, Samantha E         8 Badger-MR              58.20      56.29        
 27 Brown, Julianna            8 Rivertown Rays-MR      55.35      57.46        
 28 Dancygier, Emily H         8 Wahoos-MR            1:01.23      57.66        
 29 Slakas, Bridget            8 Rivertown Rays-MR      52.00      58.21        
 30 D'Andrea, Gabriella        8 LBA-MR               1:01.85      58.58        
 31 Carroll, Mia C             8 Badger-MR              57.51      58.91        
 32 Kavanagh, Anna             8 LBA-MR               1:20.00    1:02.22        
 33 Longworth, Maggie          8 CFA-MR               1:00.07    1:02.26        
 34 Kassap, Samantha           8 LBA-MR               1:10.00    1:04.60        
 -- Rabadi, Nicole C           8 Rivertown Rays-MR      54.65         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Sarafin, Rachel            8 LBA-MR                 55.00         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- DeGeorges, Ellie S         8 Bgnw Marlins-MR           NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Girls 8 Year Olds 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Pool: # 40.50   11/8/2008 Georgia A Panitz, Badger                     
                42.99  JO
                50.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bugniazet, Molly A         8 Badger-MR              52.45      46.20 SILV   
  2 Kleinsmith, Maggie T       8 Bgnw Marlins-MR        49.37      47.56 SILV   
  3 Vumbacco, Sabrina S        8 Badger-MR              57.38      49.81 SILV   
  4 Di Cristofano, Francesca   8 Badger-MR            1:01.78      52.41        
  5 Brown, Julianna            8 Rivertown Rays-MR      53.22      52.87        
  6 Waller, Brooke             8 LBA-MR                 54.81      54.38        
  7 Carroll, Mia C             8 Badger-MR                 NT      55.11        
  7 Harrington, Danielle S     8 Badger-MR              59.84      55.11        
  9 Redpath, Franny M          8 Wahoos-MR            1:21.00      55.25        
 10 Ketron, Anna E             8 Rivertown Rays-MR      57.39      55.35        
 11 Johanson, Sophie L         8 Badger-MR              59.88      57.11        
 12 Simpson, Gillian a         8 Badger-MR                 NT      57.47        
 13 Neuman, Samantha E         8 Badger-MR              59.98      57.51        
 14 Clarke, Sara E             8 Rivertown Rays-MR         NT      57.64        
 15 D'Andrea, Gabriella        8 LBA-MR               1:07.77      57.78        
 16 Steffensen, Zoe R          8 Badger-MR            1:03.03      57.97        
 17 Nichols, Mary H            8 Rivertown Rays-MR      54.22      58.98        
 18 Bidwell, Hayley E          8 Badger-MR              58.40      59.27        
 19 Slakas, Bridget            8 Rivertown Rays-MR      53.00    1:00.46        
 20 Frenkel, Lea               8 Wahoos-MR              59.00    1:00.74        
 21 Rubin, Grace W             8 Rivertown Rays-MR      57.42    1:02.24        
 22 Beyler, Betsy M            8 Bgnw Marlins-MR           NT    1:04.29        
 23 DeGeorges, Ellie S         8 Bgnw Marlins-MR           NT    1:09.72        
 24 Kassabian, Nicole M        8 Badger-MR            1:06.00    1:12.38        
 25 Longworth, Maggie          8 CFA-MR               1:20.74    1:20.69        
 -- Rabadi, Nicole C           8 Rivertown Rays-MR         NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Sarafin, Rachel            8 LBA-MR               1:00.00         DQ        
      Scissors kick
 -- Skarren, Kaley             8 LBA-MR               1:15.00         DQ        
 -- Ruiz, Raquel               8 CFA-MR               1:20.32         DQ        
 -- Kavanagh, Anna             8 LBA-MR               1:30.00         DQ        
 
Girls 8 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        Pool: # 34.60    4/1/2001 Emily Kelly, LBA                             
                36.59  JO
                45.39  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barker, Jasmine K          8 Bgnw Marlins-MR        45.05      38.74 SILV   
  2 Klein, MiKayla S           8 Badger-MR              49.82      44.44 SILV   
  3 Steffensen, Zoe R          8 Badger-MR              57.76      46.11        
  4 Brown, Julianna            8 Rivertown Rays-MR    1:16.60      46.14        
  5 Ketron, Anna E             8 Rivertown Rays-MR      47.08      46.58        
  6 Nichols, Mary H            8 Rivertown Rays-MR      48.71      48.03        
  7 Petersson, Kirsten A       8 Bgnw Marlins-MR        47.43      48.81        
  8 Panitz, Josephine H        8 Badger-MR              55.14      50.10        
  9 Willard, Daisy             8 LBA-MR               1:05.50      51.80        
 10 Garces, Franci             8 Badger-MR              54.99      52.41        
 11 McDonnell, Emily           8 LBA-MR               1:30.00      52.73        
 12 Kleinsmith, Maggie T       8 Bgnw Marlins-MR           NT      53.50        
 13 Waller, Brooke             8 LBA-MR                 54.99      54.23        
 14 Rosenbaum, Lily B          8 Rivertown Rays-MR      58.81      56.03        
 15 Neuman, Samantha E         8 Badger-MR            1:01.12    1:04.12        
 16 Beyler, Betsy M            8 Bgnw Marlins-MR           NT    1:04.18        
 17 Kassap, Samantha           8 LBA-MR               1:15.00    1:06.23        
 -- Clarke, Sara E             8 Rivertown Rays-MR         NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Rabadi, Nicole C           8 Rivertown Rays-MR         NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Rubin, Grace W             8 Rivertown Rays-MR      59.59         DQ        
      One hand touch
 
Girls 8 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
        Pool: # 1:21.19   1/19/2008 Jamie T Lee, BGNW Marlins                  
                1:20.99  JO
                1:31.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vumbacco, Sabrina S        8 Badger-MR            1:43.65    1:31.04 SILV   
  2 Barker, Jasmine K          8 Bgnw Marlins-MR      1:34.60    1:34.76        
  3 Bugniazet, Molly A         8 Badger-MR            1:40.77    1:35.67        
  4 Klein, MiKayla S           8 Badger-MR            1:37.45    1:40.00        
  5 Petersson, Kirsten A       8 Bgnw Marlins-MR      1:43.01    1:41.24        
  6 Kleinsmith, Maggie T       8 Bgnw Marlins-MR      1:41.66    1:44.58        
  7 Simpson, Gillian a         8 Badger-MR                 NT    1:45.10        
  8 Di Cristofano, Francesca   8 Badger-MR            1:48.55    1:46.14        
  9 Rosenbaum, Lily B          8 Rivertown Rays-MR    2:13.22    1:46.94        
 10 Harrington, Danielle S     8 Badger-MR            1:44.49    1:47.42        
 11 McDonnell, Emily           8 LBA-MR               2:14.40    1:49.80        
 12 Brown, Julianna            8 Rivertown Rays-MR    2:16.29    1:52.34        
 13 Garces, Franci             8 Badger-MR            1:44.63    1:52.73        
 14 Carroll, Mia C             8 Badger-MR                 NT    1:54.78        
 15 Johanson, Sophie L         8 Badger-MR            2:07.22    1:56.67        
 16 Dancygier, Emily H         8 Wahoos-MR            2:24.00    1:58.19        
 17 Frenkel, Lea               8 Wahoos-MR            2:21.00    1:59.58        
 18 Bidwell, Hayley E          8 Badger-MR            1:57.20    2:00.49        
 19 Sheinberg, Faith           8 LBA-MR               2:30.00    2:02.52        
 20 Slakas, Bridget            8 Rivertown Rays-MR    2:40.00    2:06.84        
 21 Beyler, Betsy M            8 Bgnw Marlins-MR           NT    2:10.32        
 22 Redpath, Franny M          8 Wahoos-MR            2:23.99    2:19.75        
 23 DeGeorges, Ellie S         8 Bgnw Marlins-MR           NT    2:23.94        
 -- Panitz, Josephine H        8 Badger-MR            1:41.25         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
 -- Kassabian, Nicole M        8 Badger-MR            2:17.01         DQ        
      One hand touch - fly
 
Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        Pool: # 1:04.43   3/26/2000 BGNW Marlins                               
                         A.Polhill, A.Gorki, K.Giordano, B.Weston          
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                          1:11.58    1:06.20        
     1) Bugniazet, Molly A 8            2) Steffensen, Zoe R 8            
     3) Vumbacco, Sabrina S 8           4) Klein, MiKayla S 8             
  2 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'                1:17.43    1:09.33        
     1) Barker, Jasmine K 8             2) Kleinsmith, Maggie T 8         
     3) Petersson, Kirsten A 8          4) Kaufmann, Noelle E 7           
  3 Badger Swim Club-MR  'B'                          1:17.18    1:12.79        
     1) Panitz, Josephine H 8           2) Berridge, Emmeline l 7         
     3) Harrington, Danielle S 8        4) Garces, Franci 8               
  4 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       1:32.88    1:17.57        
     1) Waller, Brooke 8                2) Sheinberg, Faith 8             
     3) McDonnell, Emily 8              4) Stanford, Catherine M 7        
  5 Badger Swim Club-MR  'C'                          1:23.26    1:23.38        
     1) Di Cristofano, Francesca r 8    2) Simpson, Gillian a 8           
     3) Johanson, Sophie L 8            4) Bidwell, Hayley E 8            
  6 Club Fit Aquatics- Briarcliff-MR  'A'             1:20.57    1:27.25        
     1) Ruiz, Raquel 8                  2) Pabby, Anya 6                  
     3) Ponnaiya, Claire I 7            4) Longworth, Maggie 8            
  7 Club Fit Jefferson Valley-MR  'A'                 2:15.88    1:28.56        
     1) Redpath, Franny M 8             2) Dancygier, Emily H 8           
     3) Jocelyn, Laura 7                4) Frenkel, Lea 8                 
  8 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'                1:25.93    1:29.50        
     1) Beyler, Betsy M 8               2) Furniss, Ella B 7              
     3) Tavlarakis, Christina D 7       4) Posner, Kathryn G 7            
  9 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'C'                     NT    1:36.77        
     1) DeGeorges, Ellie S 8            2) McGetrick, Erin E 6            
     3) Nierhoff, Luisa 5               4) Kaufman, Casey P 7             
 10 Long Beach Aquatics-MR  'B'                       1:22.06    1:40.31        
     1) Willard, Daisy 8                2) Davis, Bella 6                 
     3) D'Andrea, Gabriella 8           4) Kavanagh, Anna 8               
 
Boys 7 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
        Pool: # 16.38  11/14/2009 Brendan T Lee, Badger                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Brendan T             7 Badger-MR              16.85      16.38#       
  2 Loveless, Liam J           7 Badger-MR              17.84      16.73        
  3 Popp, Connor M             7 Badger-MR              18.65      17.09        
  4 DiSanto, Justin p          7 Badger-MR              18.87      17.29        
  5 Fernandez, Oliver A        7 Bgnw Marlins-MR        19.80      17.88        
  6 Rosenshine, Eli N          7 Bgnw Marlins-MR        21.05      19.22        
  7 Skolnick, Avery            7 CFA-MR                 22.72      19.53        
  7 Johns, TJ D                7 CFA-MR                 25.79      19.53        
  9 Yates, Wyatt D             7 Bgnw Marlins-MR        19.95      19.66        
 10 Donoghue, Michael P        7 Rivertown Rays-MR      21.81      19.77        
 11 Coleman, Alex M            7 Bgnw Marlins-MR        19.99      20.30        
 12 Falbaum, Noah A            7 Bgnw Marlins-MR        21.56      20.91        
 13 Rand, Jack                 7 LBA-MR                 23.06      21.35        
 14 Pearce, Stephen            7 Rivertown Rays-MR      24.99      21.63        
 15 Weiner, Joe L              6 Bgnw Marlins-MR        21.34      22.09        
 16 Roye, Erick B              6 Bgnw Marlins-MR        21.23      22.37        
 17 Huang, Matthew K           7 Big Blue-MR            27.39      22.58        
 18 Rohlf, Alexander p         7 Badger-MR              21.45      22.59        
 19 Mitchell, John m           7 Badger-MR              25.50      22.64        
 20 Boes, Will W               7 Rivertown Rays-MR         NT      22.72        
 21 Largey, Kyle M             7 Bgnw Marlins-MR        24.24      23.59        
 21 Eichenberger, Zachary G    7 Bgnw Marlins-MR        22.53      23.59        
 23 Rosen, Spencer J           6 Bgnw Marlins-MR        26.80      24.18        
 24 Laidlaw, Johnny F          7 Bgnw Marlins-MR        22.49      24.39        
 25 Morales, Logan A           7 Big Blue-MR            21.02      24.52        
 26 Sheinberg, Ryan            7 LBA-MR                 28.43      24.57        
 27 Nonaka, Johji              7 Badger-MR              18.95      26.08        
 28 Torres, Christopher        7 Badger-MR              25.43      26.15        
 29 Zaslaw, Kyle K             6 Bgnw Marlins-MR        25.25      29.32        
 30 Obrien, Joseph             7 Rivertown Rays-MR         NT      29.35        
 31 Xiang, Alec                7 CFA-MR                 29.90      29.79        
 32 Boes, Rial P               6 Rivertown Rays-MR         NT      29.99        
 33 Curnin, Ryan               7 Bgnw Marlins-MR        24.87      32.67        
 34 McClung, Max M             5 Rivertown Rays-MR         NT      32.85        
 35 Koestler, David R          6 Bgnw Marlins-MR        32.43      34.36        
 -- Delfico, Ryan A            6 Bgnw Marlins-MR        17.60         DQ        
      False start
 
Boys 7 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        Pool: # 42.54  11/14/2009 Connor M Popp, Badger                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Popp, Connor M             7 Badger-MR              33.58      42.54#       
  2 Lee, Brendan T             7 Badger-MR              44.94      42.78        
  3 Delfico, Ryan A            6 Bgnw Marlins-MR        47.34      47.75        
  4 Loveless, Liam J           7 Badger-MR              46.25      48.31        
  5 Skolnick, Avery            7 CFA-MR               1:00.03      48.61        
  6 DiSanto, Justin p          7 Badger-MR                 NT      48.99        
  7 Rosenshine, Eli N          7 Bgnw Marlins-MR        54.19      49.17        
  8 Donoghue, Michael P        7 Rivertown Rays-MR      49.56      50.27        
  9 Coleman, Alex M            7 Bgnw Marlins-MR        59.69      50.29        
 10 Pearce, Stephen            7 Rivertown Rays-MR      50.26      50.98        
 11 Falbaum, Noah A            7 Bgnw Marlins-MR           NT      52.20        
 12 Fernandez, Oliver A        7 Bgnw Marlins-MR           NT      52.55        
 13 Morales, Logan A           7 Big Blue-MR            56.70      55.74        
 14 Huang, Matthew K           7 Big Blue-MR          1:12.20      56.07        
 15 Rohlf, Alexander p         7 Badger-MR                 NT      56.24        
 16 Weiner, Joe L              6 Bgnw Marlins-MR           NT      56.98        
 17 Torres, Christopher        7 Badger-MR                 NT      57.32        
 18 Roye, Erick B              6 Bgnw Marlins-MR           NT      58.72        
 19 Johns, TJ D                7 CFA-MR               1:02.34      58.88        
 20 Eichenberger, Zachary G    7 Bgnw Marlins-MR           NT    1:00.76        
 21 Laidlaw, Johnny F          7 Bgnw Marlins-MR           NT    1:01.28        
 22 Largey, Kyle M             7 Bgnw Marlins-MR           NT    1:01.45        
 23 Boes, Will W               7 Rivertown Rays-MR    1:01.14    1:02.72        
 24 Xiang, Alec                7 CFA-MR               1:12.79    1:04.35        
 25 Rosen, Spencer J           6 Bgnw Marlins-MR           NT    1:06.63        
 26 McClung, Max M             5 Rivertown Rays-MR    1:19.09    1:06.96        
 27 Obrien, Joseph             7 Rivertown Rays-MR    1:17.77    1:19.26        
 28 Curnin, Ryan               7 Bgnw Marlins-MR           NT    1:22.46        
 -- Mitchell, John m           7 Badger-MR                 NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Boes, Rial P               6 Rivertown Rays-MR    1:26.69         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Nonaka, Johji              7 Badger-MR              54.12         DQ        
 -- Zaslaw, Kyle K             6 Bgnw Marlins-MR           NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Yates, Wyatt D             7 Bgnw Marlins-MR           NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Koestler, David R          6 Bgnw Marlins-MR           NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Boys 7 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Pool: # 21.14  11/14/2009 Liam J Loveless, Badger                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Loveless, Liam J           7 Badger-MR              22.60      21.14#       
  2 Lee, Brendan T             7 Badger-MR              26.31      22.90        
  3 Popp, Connor M             7 Badger-MR              26.32      24.02        
  4 Skolnick, Avery            7 CFA-MR                 28.89      24.59        
  5 Yates, Wyatt D             7 Bgnw Marlins-MR        27.71      24.68        
  6 Morales, Logan A           7 Big Blue-MR            26.26      25.19        
  7 Delfico, Ryan A            6 Bgnw Marlins-MR        29.24      25.91        
  8 Fernandez, Oliver A        7 Bgnw Marlins-MR        28.69      25.95        
  9 Boes, Will W               7 Rivertown Rays-MR         NT      26.98        
 10 DiSanto, Justin p          7 Badger-MR              32.33      27.10        
 11 Pearce, Stephen            7 Rivertown Rays-MR      29.97      27.49        
 12 Rosenshine, Eli N          7 Bgnw Marlins-MR        29.60      27.59        
 13 Falbaum, Noah A            7 Bgnw Marlins-MR        29.49      28.26        
 14 Weiner, Joe L              6 Bgnw Marlins-MR        29.52      29.26        
 15 Obrien, Joseph             7 Rivertown Rays-MR         NT      29.63        
 16 Coleman, Alex M            7 Bgnw Marlins-MR        30.30      30.05        
 17 Roye, Erick B              6 Bgnw Marlins-MR        31.67      30.39        
 18 Largey, Kyle M             7 Bgnw Marlins-MR        32.05      31.30        
 19 Nonaka, Johji              7 Badger-MR              28.45      31.33        
 20 Mitchell, John m           7 Badger-MR              33.72      32.18        
 21 Donoghue, Michael P        7 Rivertown Rays-MR      29.95      33.01        
 22 Laidlaw, Johnny F          7 Bgnw Marlins-MR        43.24      34.37        
 23 Zaslaw, Kyle K             6 Bgnw Marlins-MR           NT      35.16        
 -- Rohlf, Alexander p         7 Badger-MR              31.20         DQ        
      Alternating Kick
 -- Torres, Christopher        7 Badger-MR                 NT         DQ        
      Scissors kick
 -- Xiang, Alec                7 CFA-MR                 43.33         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Boes, Rial P               6 Rivertown Rays-MR         NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Curnin, Ryan               7 Bgnw Marlins-MR        34.57         DQ        
      Alternating Kick
 -- Huang, Matthew K           7 Big Blue-MR            42.54         DQ        
      One hand touch
 -- McClung, Max M             5 Rivertown Rays-MR         NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Sheinberg, Ryan            7 LBA-MR                 36.22         DQ        
      Non-simultaneous kick
 -- Rosen, Spencer J           6 Bgnw Marlins-MR           NT         DQ        
      Scissors kick
 -- Rand, Jack                 7 LBA-MR                    NT         DQ        
      Scissors kick
 -- Eichenberger, Zachary G    7 Bgnw Marlins-MR        28.69         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Koestler, David R          6 Bgnw Marlins-MR           NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 
Boys 7 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
        Pool: # 17.67   1/17/2009 Thomas Lin, ABBE Swim Team                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Brendan T             7 Badger-MR              19.98      18.51        
  2 Popp, Connor M             7 Badger-MR              23.28      19.22        
  3 Delfico, Ryan A            6 Bgnw Marlins-MR        20.76      20.56        
  4 DiSanto, Justin p          7 Badger-MR              26.47      20.72        
  5 Rosenshine, Eli N          7 Bgnw Marlins-MR        24.36      21.06        
  6 Yates, Wyatt D             7 Bgnw Marlins-MR        28.83      22.55        
  7 Donoghue, Michael P        7 Rivertown Rays-MR      27.97      22.69        
  8 Johns, TJ D                7 CFA-MR                 30.64      23.28        
  9 Coleman, Alex M            7 Bgnw Marlins-MR        26.21      23.64        
 10 Fernandez, Oliver A        7 Bgnw Marlins-MR           NT      24.40        
 11 Loveless, Liam J           7 Badger-MR              26.00      24.44        
 12 Laidlaw, Johnny F          7 Bgnw Marlins-MR        28.26      25.60        
 13 Falbaum, Noah A            7 Bgnw Marlins-MR        29.36      25.88        
 14 Sheinberg, Ryan            7 LBA-MR                 40.75      26.76        
 15 Weiner, Joe L              6 Bgnw Marlins-MR           NT      27.38        
 16 Roye, Erick B              6 Bgnw Marlins-MR           NT      27.74        
 17 Pearce, Stephen            7 Rivertown Rays-MR      32.84      29.07        
 18 Mitchell, John m           7 Badger-MR                 NT      29.09        
 19 Rand, Jack                 7 LBA-MR                 37.10      30.39        
 20 Morales, Logan A           7 Big Blue-MR            32.01      31.90        
 21 Obrien, Joseph             7 Rivertown Rays-MR         NT      32.06        
 22 Largey, Kyle M             7 Bgnw Marlins-MR           NT      32.22        
 23 Rosen, Spencer J           6 Bgnw Marlins-MR        37.33      39.53        
 -- Rohlf, Alexander p         7 Badger-MR              31.80         DQ        
      Alternating Kick
 -- Torres, Christopher        7 Badger-MR                 NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Boes, Rial P               6 Rivertown Rays-MR         NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Huang, Matthew K           7 Big Blue-MR            40.00         DQ        
      Scissors kick
 -- Nonaka, Johji              7 Badger-MR              25.65         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- McClung, Max M             5 Rivertown Rays-MR         NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Boes, Will W               7 Rivertown Rays-MR         NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Koestler, David R          6 Bgnw Marlins-MR           NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Zaslaw, Kyle K             6 Bgnw Marlins-MR           NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Curnin, Ryan               7 Bgnw Marlins-MR           NT         DQ        
      Scissors kick
 -- Eichenberger, Zachary G    7 Bgnw Marlins-MR           NT         DQ        
      Scissors kick
 
Boys 8 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        Pool: # 31.65   1/17/2009 Ryan P Lee, Badger                           
                31.99  JO
                36.69  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lin, Thomas                8 Boys Club-MR           32.80      32.30 SILV   
  2 Golovin, Samuel j          8 Badger-MR              33.12      34.09 SILV   
  3 Harrington, Dylan          8 LBA-MR                 36.04      34.16 SILV   
  4 Aroesty, Ryan              8 LBA-MR                 35.83      35.58 SILV   
  5 Stern, Marc J              8 Bgnw Marlins-MR        36.65      36.43 SILV   
  6 Mahoney, Benjamin j        8 Badger-MR              38.00      36.44 SILV   
  7 Legros, Julien E           8 Bgnw Marlins-MR        40.65      36.54 SILV   
  8 Chang, Alan                8 Rivertown Rays-MR      35.12      36.89        
  9 Torres, Nicholos           8 Badger-MR              36.64      37.94        
 10 Roye, Jack B               8 Bgnw Marlins-MR        38.00      38.09        
 11 DiSanto, Michael p         8 Badger-MR              43.89      38.65        
 12 Tucker, Jacob m            8 Badger-MR                 NT      39.39        
 13 Gu, Alan                   8 CFA-MR                 42.78      40.20        
 14 Volaski, Phillip J         8 Big Blue-MR          1:05.24      40.80        
 15 Ritchie, Ellis M           8 Rivertown Rays-MR      48.00      42.48        
 16 Kessler, Zachary D         8 Bgnw Marlins-MR        41.39      43.07        
 17 Regan, Charlie             8 LBA-MR               1:10.00      43.15        
 18 Nicpon, Francis            8 LBA-MR                 51.26      43.26        
 19 Crainer, William W         8 Rivertown Rays-MR      41.84      43.70        
 20 Huang, Jonathan            8 Big Blue-MR          1:02.59      44.43        
 21 Klein, Kevin J             8 Bgnw Marlins-MR        43.01      45.41        
 22 Pazelsky, Andrei           8 Badger-MR              46.70      46.06        
 23 Blum, Andrew A             8 Bgnw Marlins-MR        50.63      49.06        
 24 Guido, Nicky               8 LBA-MR               1:00.00      49.10        
 25 Case, Aiden J              8 Rivertown Rays-MR      44.90      49.74        
 26 Dowd, Sean J               8 Bgnw Marlins-MR        55.59      50.69        
 27 McCarthy, Neilly           8 LBA-MR               1:00.00      51.02        
 28 Rosenthal, Miles V         8 CFA-MR                 51.98      54.33        
 29 Emmet, Robert t            8 Badger-MR                 NT    1:00.34        
 30 Gorton, Charlie            8 LBA-MR               1:00.00    1:06.13        
 -- Townsend, AJ J             8 Bgnw Marlins-MR        50.81         DQ        
      False start
 
Boys 8 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        Pool: # 36.02  11/14/2009 Thomas Lin, boys club                        
                37.99  JO
                44.39  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lin, Thomas                8 Boys Club-MR           38.00      36.02#JO     
  2 Golovin, Samuel j          8 Badger-MR              43.75      45.64        
  3 Roye, Jack B               8 Bgnw Marlins-MR        53.49      45.91        
  4 Chang, Alan                8 Rivertown Rays-MR      44.90      45.93        
  5 Stern, Marc J              8 Bgnw Marlins-MR        47.92      45.97        
  5 Blair, Henry M             8 Bgnw Marlins-MR        48.19      45.97        
  7 Torres, Nicholos           8 Badger-MR              44.84      47.80        
  8 Mahoney, Benjamin j        8 Badger-MR              49.88      49.48        
  9 Tucker, Jacob m            8 Badger-MR                 NT      49.52        
 10 Regan, Charlie             8 LBA-MR               1:20.00      50.83        
 11 Volaski, Phillip J         8 Big Blue-MR          1:33.94      50.94        
 12 Ritchie, Ellis M           8 Rivertown Rays-MR    1:00.87      51.18        
 13 Alimonti, Lucas V          8 Bgnw Marlins-MR        53.05      51.44        
 14 Huang, Jonathan            8 Big Blue-MR          1:00.42      51.97        
 15 DiSanto, Michael p         8 Badger-MR            1:00.40      52.27        
 16 Blum, Andrew A             8 Bgnw Marlins-MR           NT      55.47        
 17 Pazelsky, Andrei           8 Badger-MR              56.56      56.13        
 18 Case, Aiden J              8 Rivertown Rays-MR      55.63      57.44        
 19 Klein, Kevin J             8 Bgnw Marlins-MR           NT      58.55        
 20 Gu, Alan                   8 CFA-MR                 59.96      59.75        
 21 Nicpon, Francis            8 LBA-MR                 57.39    1:00.73        
 22 Rosenthal, Miles V         8 CFA-MR               1:05.54    1:01.69        
 23 Dowd, Sean J               8 Bgnw Marlins-MR           NT    1:05.30        
 24 Gorton, Charlie            8 LBA-MR               1:15.00    1:12.53        
 -- Crainer, William W         8 Rivertown Rays-MR      48.01         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Guido, Nicky               8 LBA-MR               1:20.00         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Emmet, Robert t            8 Badger-MR                 NT         DQ        
      Non-continuous turning action
 
Boys 8 Year Olds 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Pool: # 40.34   1/17/2009 Yik Fung Phang, ABBE Swim Team               
                43.99  JO
                50.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harrington, Dylan          8 LBA-MR                 46.00      47.75 SILV   
  2 Chang, Alan                8 Rivertown Rays-MR      47.95      48.90 SILV   
  3 Volaski, Phillip J         8 Big Blue-MR            48.00      50.21        
  4 Legros, Julien E           8 Bgnw Marlins-MR        58.82      52.95        
  5 Mahoney, Benjamin j        8 Badger-MR            1:02.95      54.54        
  6 Roye, Jack B               8 Bgnw Marlins-MR      1:03.20      54.64        
  7 Blair, Henry M             8 Bgnw Marlins-MR      1:13.82      55.89        
  8 Huang, Jonathan            8 Big Blue-MR          1:09.87      56.22        
  9 Alimonti, Lucas V          8 Bgnw Marlins-MR           NT      58.68        
 10 Aroesty, Ryan              8 LBA-MR                 54.45      59.36        
 11 Tucker, Jacob m            8 Badger-MR                 NT      59.69        
 12 Crainer, William W         8 Rivertown Rays-MR    1:14.39    1:03.32        
 13 Townsend, AJ J             8 Bgnw Marlins-MR           NT    1:04.52        
 14 Rosenthal, Miles V         8 CFA-MR               1:06.23    1:05.00        
 15 Kessler, Zachary D         8 Bgnw Marlins-MR           NT    1:05.57        
 16 DiSanto, Michael p         8 Badger-MR            1:03.60    1:06.82        
 17 Ritchie, Ellis M           8 Rivertown Rays-MR    1:12.40    1:07.15        
 18 Gu, Alan                   8 CFA-MR               1:05.74    1:12.16        
 19 Gorton, Charlie            8 LBA-MR               1:30.00    1:15.58        
 20 McCarthy, Neilly           8 LBA-MR               1:07.73    1:16.22        
 21 Case, Aiden J              8 Rivertown Rays-MR    1:28.24    1:18.09        
 -- Guido, Nicky               8 LBA-MR               1:30.00         DQ        
      One hand touch
 -- Regan, Charlie             8 LBA-MR               1:30.00         DQ        
      Scissors kick
 -- Emmet, Robert t            8 Badger-MR                 NT         DQ        
      Alternating Kick
 
Boys 8 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        Pool: # 34.49  11/14/2009 Thomas Lin, boys club                        
                36.79  JO
                45.39  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lin, Thomas                8 Boys Club-MR           35.80      34.49#JO     
  2 Harrington, Dylan          8 LBA-MR                 39.49      38.86 SILV   
  3 Stern, Marc J              8 Bgnw Marlins-MR        53.06      40.68 SILV   
  4 Golovin, Samuel j          8 Badger-MR              38.71      41.82 SILV   
  5 Aroesty, Ryan              8 LBA-MR                 52.52      44.85 SILV   
  6 Chang, Alan                8 Rivertown Rays-MR      48.50      45.71        
  7 Volaski, Phillip J         8 Big Blue-MR            55.00      45.97        
  8 Legros, Julien E           8 Bgnw Marlins-MR        55.06      48.87        
  9 Torres, Nicholos           8 Badger-MR              56.21      52.52        
 10 Blair, Henry M             8 Bgnw Marlins-MR           NT      52.59        
 11 Crainer, William W         8 Rivertown Rays-MR      50.27      52.61        
 12 Kessler, Zachary D         8 Bgnw Marlins-MR           NT      55.47        
 13 Case, Aiden J              8 Rivertown Rays-MR    1:08.99    1:04.25        
 14 Blum, Andrew A             8 Bgnw Marlins-MR           NT    1:04.44        
 15 Mahoney, Benjamin j        8 Badger-MR                 NT    1:04.77        
 16 Ritchie, Ellis M           8 Rivertown Rays-MR    1:06.54    1:05.31        
 17 Townsend, AJ J             8 Bgnw Marlins-MR           NT    1:07.37        
 18 Huang, Jonathan            8 Big Blue-MR          1:00.00    1:08.45        
 -- Tucker, Jacob m            8 Badger-MR                 NT         DQ        
      Scissors kick
 -- DiSanto, Michael p         8 Badger-MR                 NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Emmet, Robert t            8 Badger-MR                 NT         DQ        
 -- Alimonti, Lucas V          8 Bgnw Marlins-MR           NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Dowd, Sean J               8 Bgnw Marlins-MR           NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Nicpon, Francis            8 LBA-MR               1:19.28         DQ        
      One hand touch
 -- Pazelsky, Andrei           8 Badger-MR            1:02.12         DQ        
      Alternating Kick
 -- Klein, Kevin J             8 Bgnw Marlins-MR           NT         DQ        
 
Boys 8 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
        Pool: # 1:18.84   1/17/2009 Hiroki Kaneko, Badger                      
                1:21.99  JO
                1:31.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lin, Thomas                8 Boys Club-MR         1:16.00    1:21.19 JO     
  2 Harrington, Dylan          8 LBA-MR               1:40.41    1:27.20 SILV   
  3 Golovin, Samuel j          8 Badger-MR            1:31.25    1:35.46        
  4 Chang, Alan                8 Rivertown Rays-MR    1:47.32    1:37.99        
  5 Roye, Jack B               8 Bgnw Marlins-MR      1:40.78    1:39.70        
  6 Legros, Julien E           8 Bgnw Marlins-MR      1:40.49    1:42.05        
  7 Blair, Henry M             8 Bgnw Marlins-MR      2:02.87    1:45.33        
  8 Torres, Nicholos           8 Badger-MR            1:38.19    1:45.59        
  9 Alimonti, Lucas V          8 Bgnw Marlins-MR           NT    1:56.60        
 10 Kessler, Zachary D         8 Bgnw Marlins-MR           NT    1:58.90        
 11 Townsend, AJ J             8 Bgnw Marlins-MR           NT    2:05.63        
 12 Klein, Kevin J             8 Bgnw Marlins-MR           NT    2:07.55        
 -- Pazelsky, Andrei           8 Badger-MR            1:55.87         DQ        
      Alternating Kick - fly
 -- McCarthy, Neilly           8 LBA-MR               2:30.00         DQ        
      Arms underwater recovery - fly
 -- Stern, Marc J              8 Bgnw Marlins-MR      1:37.65         DQ        
      Scissors kick - breast
 -- Case, Aiden J              8 Rivertown Rays-MR         NT         DQ        
      Arms underwater recovery - fly
 -- Dowd, Sean J               8 Bgnw Marlins-MR           NT         DQ        
      Arms underwater recovery - fly
 -- Blum, Andrew A             8 Bgnw Marlins-MR           NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
 
Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        Pool: # 1:02.62   11/8/2008 Badger Swim Club                           
                         R Lee, B Egan, A Graham, H Kaneko                 
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                          1:12.45    1:05.84        
     1) Mahoney, Benjamin j 8           2) Lee, Brendan T 7               
     3) Torres, Nicholos 8              4) Golovin, Samuel j 8            
  2 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'                1:12.46    1:06.89        
     1) Stern, Marc J 8                 2) Roye, Jack B 8                 
     3) Delfico, Ryan A 6               4) Legros, Julien E 8             
  3 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       1:28.93    1:09.65        
     1) Aroesty, Ryan 8                 2) Nicpon, Francis 8              
     3) Rand, Jack 7                    4) Harrington, Dylan 8            
  4 Badger Swim Club-MR  'B'                          1:15.01    1:11.29        
     1) Popp, Connor M 7                2) Loveless, Liam J 7             
     3) Tucker, Jacob m 8               4) DiSanto, Michael p 8           
  5 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'D'                     NT    1:18.38        
     1) Blair, Henry M 8                2) Rosenshine, Eli N 7            
     3) Fernandez, Oliver A 7           4) Weiner, Joe L 6                
  6 Club Fit Aquatics- Briarcliff-MR  'A'             1:19.24    1:25.67        
     1) Gu, Alan 8                      2) Johns, TJ D 7                  
     3) Rosenthal, Miles V 8            4) Skolnick, Avery 7              
  7 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'C'                     NT    1:25.90        
     1) Coleman, Alex M 7               2) Townsend, AJ J 8               
     3) Alimonti, Lucas V 8             4) Blum, Andrew A 8               
  8 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'                1:29.31    1:26.92        
     1) Kessler, Zachary D 8            2) Klein, Kevin J 8               
     3) Roye, Erick B 6                 4) Laidlaw, Johnny F 7            
  9 Big Blue Swimming - Beacon-MR  'A'                     NT    1:29.09        
     1) Huang, Jonathan 8               2) Huang, Matthew K 7             
     3) Morales, Logan A 7              4) Volaski, Phillip J 8           
 10 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'F'                     NT    1:35.78        
     1) Zaslaw, Kyle K 6                2) Largey, Kyle M 7               
     3) Rosen, Spencer J 6              4) Falbaum, Noah A 7              
 11 Long Beach Aquatics-MR  'B'                       2:00.00    1:38.79        
     1) Sheinberg, Ryan 7               2) Guido, Nicky 8                 
     3) Gorton, Charlie 8               4) McCarthy, Neilly 8             
 12 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'E'                     NT    1:40.32        
     1) Dowd, Sean J 8                  2) Eichenberger, Zachary G 7      
     3) Yates, Wyatt D 7                4) Koestler, David R 6            
 -- Badger Swim Club-MR  'C'                               NT         DQ        
      False start
     1) Pazelsky, Andrei 8              2) Mitchell, John m 7             
     3) Rohlf, Alexander p 7            4) DiSanto, Justin p 7