Licensed to Metropolitan Swimming - Organization License
                                      HY-TEK's Meet Manager 10/19/2009 09:05 PM
                  2009 MR Badger Halloween Meet - 10/18/2009                   
                                    Results                                    
 
Girls 6 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Posner, Kathryn G    6 Bgnw Marlins-MR        21.91      18.62         20  
  2 Lippolis, Isabella   6 Badger-MR              24.33      21.50         17  
  3 Brennan, Hope E      6 NYCC-MR                29.05      23.35         16  
  4 Daronco, Caitlin J   6 Middies-MR             25.44      23.40         15  
  5 Lee, Megan c         6 Badger-MR              25.07      24.65         14  
  6 Ramsay, Emily        6 Badger-MR                 NT      25.65         13  
  7 Carroll, Sophie      6 Badger-MR              23.29      25.86         12  
  8 Nierhoff, Luisa      5 Bgnw Marlins-MR        35.00      26.47         11  
  9 Gurden, Julia        6 Middies-MR             26.45      26.80          9  
 10 May, Kailen          6 SMC-MR                    NT      29.50          7  
 
Girls 6 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Posner, Kathryn G    6 Bgnw Marlins-MR        26.96      24.28         20  
  2 Lippolis, Isabella   6 Badger-MR              26.57      25.20         17  
  3 Gurden, Julia        6 Middies-MR             26.85      25.89         16  
  4 Brennan, Hope E      6 NYCC-MR                32.62      26.26         15  
  5 Nierhoff, Luisa      5 Bgnw Marlins-MR        40.00      26.60         14  
  6 Lee, Megan c         6 Badger-MR              27.93      28.12         13  
  7 May, Kailen          6 SMC-MR                    NT      32.10         12  
  8 Carroll, Sophie      6 Badger-MR              30.86      33.48         11  
  9 Daronco, Caitlin J   6 Middies-MR             31.63      34.14          9  
 -- Ramsay, Emily        6 Badger-MR                 NT         DQ        
      Did not finish on back
 
Girls 7 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Du, Katelin          7 Middies-MR             17.88      16.56         20  
  2 Kaufmann, Noelle E   7 Bgnw Marlins-MR        18.77      16.68         17  
  3 Douglas, Kate c      7 Badger-MR              18.61      17.21         16  
  4 Scarcella, Elizabe   7 Badger-MR              19.61      20.08         15  
  5 Buckley, Lily        7 SMC-MR                    NT      21.23         14  
  6 Reinhardt, Nicole    7 Bgnw Marlins-MR        35.00      21.40         13  
  7 Tavlarakis, Christ   7 Bgnw Marlins-MR        22.66      21.71         12  
  8 Furniss, Ella B      7 Bgnw Marlins-MR        23.73      21.75         11  
  9 Curnin, Clara M      7 Bgnw Marlins-MR        35.00      21.76          9  
 10 Troy, Abigail k      7 Badger-MR                 NT      22.33          7  
 11 Kaufman, Casey P     7 Bgnw Marlins-MR        35.00      22.67          6  
 12 Knapp, Ava m         7 Badger-MR                 NT      23.00          5  
 13 Panarella, Emily     7 Badger-MR                 NT      25.91          4  
 14 Mcdonough, Isabell   7 Middies-MR             22.89      25.98          3  
 15 Moriarty, Caroline   7 Badger-MR              28.50      28.57          2  
 16 Hogan, Kelsy a       7 Badger-MR              30.99      28.89          1  
 17 Milio, Theresa A     7 Middies-MR             29.97      29.17        
 18 Monaghan, Emma G     7 Middies-MR             27.09      30.57        
 -- Xu, Jessica          7 Middies-MR             22.53         NS        
 -- Silverton, Phoebe    7 Middies-MR             37.65        SCR        
 
Girls 7 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Du, Katelin          7 Middies-MR             20.67      19.41         20  
  2 Kaufmann, Noelle E   7 Bgnw Marlins-MR        22.44      20.87         17  
  3 Douglas, Kate c      7 Badger-MR              22.53      21.13         16  
  4 Scarcella, Elizabe   7 Badger-MR              25.60      22.74         15  
  5 Furniss, Ella B      7 Bgnw Marlins-MR        27.16      24.73         14  
  6 Knapp, Ava m         7 Badger-MR                 NT      24.81         13  
  7 Troy, Abigail k      7 Badger-MR                 NT      24.90         12  
  8 Reinhardt, Nicole    7 Bgnw Marlins-MR        40.00      25.56         11  
  9 Kaufman, Casey P     7 Bgnw Marlins-MR        40.00      26.72          9  
 10 Curnin, Clara M      7 Bgnw Marlins-MR        40.00      27.24          7  
 11 Buckley, Lily        7 SMC-MR                    NT      27.34          6  
 12 Tavlarakis, Christ   7 Bgnw Marlins-MR        29.61      27.57          5  
 13 Mcdonough, Isabell   7 Middies-MR             25.63      29.62          4  
 14 Milio, Theresa A     7 Middies-MR             37.86      30.83          3  
 15 Moriarty, Caroline   7 Badger-MR              40.27      32.08          2  
 16 Hogan, Kelsy a       7 Badger-MR              40.04      37.87          1  
 17 Panarella, Emily     7 Badger-MR                 NT      41.78        
 -- Monaghan, Emma G     7 Middies-MR             27.09         DQ        
      Did not finish on back
 -- Xu, Jessica          7 Middies-MR             27.19         NS        
 -- Silverton, Phoebe    7 Middies-MR             39.88        SCR        
 
Girls 7 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Scarcella, Elizabe   7 Badger-MR              24.90      24.91         20  
  2 Troy, Abigail k      7 Badger-MR                 NT      26.07         17  
  3 Douglas, Kate c      7 Badger-MR                 NT      26.28         16  
  4 Tavlarakis, Christ   7 Bgnw Marlins-MR        33.42      29.14         15  
  5 Reinhardt, Nicole    7 Bgnw Marlins-MR        50.00      29.48         14  
  6 Furniss, Ella B      7 Bgnw Marlins-MR        31.56      30.28         13  
  7 May, Kailen          6 SMC-MR                    NT      30.58         12  
  8 Posner, Kathryn G    6 Bgnw Marlins-MR        30.15      30.86         11  
  9 Panarella, Emily     7 Badger-MR                 NT      32.06          9  
 10 Monaghan, Emma G     7 Middies-MR             29.76      34.03          7  
 11 Buckley, Lily        7 SMC-MR                    NT      35.33          6  
 12 Curnin, Clara M      7 Bgnw Marlins-MR        50.00      36.19          5  
 13 Kaufman, Casey P     7 Bgnw Marlins-MR        50.00      36.47          4  
 14 Carroll, Sophie      6 Badger-MR              37.31      37.06          3  
 15 Gurden, Julia        6 Middies-MR             37.94      37.54          2  
 -- Moriarty, Caroline   7 Badger-MR                 NT         DQ        
 -- Mcdonough, Isabell   7 Middies-MR             35.65         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Lippolis, Isabella   6 Badger-MR                 NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Knapp, Ava m         7 Badger-MR                 NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Nierhoff, Luisa      5 Bgnw Marlins-MR        50.00         DQ        
      Scissors kick
 -- Hogan, Kelsy a       7 Badger-MR              46.43         DQ        
      One hand touch
 -- Milio, Theresa A     7 Middies-MR             33.45         DQ        
      Alternating Kick
 -- Lee, Megan c         6 Badger-MR                 NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Ramsay, Emily        6 Badger-MR                 NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Xu, Jessica          7 Middies-MR             32.92         NS        
 -- Silverton, Phoebe    7 Middies-MR             47.83        SCR        
 
Girls 7 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Du, Katelin          7 Middies-MR             18.23      19.04         20  
  2 Kaufmann, Noelle E   7 Bgnw Marlins-MR        24.42      21.07         17  
  3 Douglas, Kate c      7 Badger-MR              28.28      21.38         16  
  4 Furniss, Ella B      7 Bgnw Marlins-MR        26.78      23.70         15  
  5 Troy, Abigail k      7 Badger-MR                 NT      25.26         14  
  6 Posner, Kathryn G    6 Bgnw Marlins-MR        27.63      25.85         13  
  7 Buckley, Lily        7 SMC-MR                    NT      26.70         12  
  8 Scarcella, Elizabe   7 Badger-MR              28.38      27.19         11  
  9 Reinhardt, Nicole    7 Bgnw Marlins-MR        45.00      28.11          9  
 10 Kaufman, Casey P     7 Bgnw Marlins-MR        45.00      28.45          7  
 11 Lippolis, Isabella   6 Badger-MR                 NT      31.13          6  
 12 Curnin, Clara M      7 Bgnw Marlins-MR        45.00      31.86          5  
 13 Tavlarakis, Christ   7 Bgnw Marlins-MR        38.29      35.14          4  
 14 Lee, Megan c         6 Badger-MR                 NT      36.68          3  
 15 May, Kailen          6 SMC-MR                    NT      36.93          2  
 -- Knapp, Ava m         7 Badger-MR                 NT         DQ        
      One hand touch
 -- Moriarty, Caroline   7 Badger-MR                 NT         DQ        
      One hand touch
 -- Daronco, Caitlin J   6 Middies-MR             50.01         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Nierhoff, Luisa      5 Bgnw Marlins-MR        45.00         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Hogan, Kelsy a       7 Badger-MR              48.54         DQ        
      Alternating Kick
 -- Ramsay, Emily        6 Badger-MR                 NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Panarella, Emily     7 Badger-MR                 NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Carroll, Sophie      6 Badger-MR              37.70         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dell'Orto, Mia D     8 Middies-MR             36.78      34.72         20  
  2 Klein, MiKayla S     8 Badger-MR              34.98      35.35         17  
  3 Bugniazet, Molly A   8 Badger-MR                 NT      37.03         16  
  4 Vumbacco, Sabrina    8 Badger-MR              42.34      37.08         15  
  5 Yao, Linna           8 Middies-MR             37.11      37.80         14  
  6 Barker, Jasmine K    8 Bgnw Marlins-MR        39.58      38.45         13  
  7 Kleinsmith, Maggie   8 Bgnw Marlins-MR        44.14      38.70         12  
  8 Garces, Franci       8 Badger-MR              42.54      38.79         11  
  9 Panitz, Josephine    8 Badger-MR              44.49      39.32          9  
 10 Pence, Emily A       8 Silver Streaks-MR      42.23      39.54          7  
 11 Zhu, Catherine       8 Bgnw Marlins-MR        47.44      39.63          6  
 12 Stevens, Meghan M    8 Badger-MR              44.89      39.82          5  
 13 Simpson, Gillian a   8 Badger-MR              43.21      40.67          4  
 14 Di Cristofano, Fra   8 Badger-MR              45.65      40.68          3  
 15 Cahaly, Emma E       8 Middies-MR             44.27      41.04          2  
 16 Harrington, Daniel   8 Badger-MR              45.06      41.94          1  
 17 Rutherford, Kelly    8 Middies-MR             45.20      43.01        
 17 Fauver, Daisy        8 SMC-MR                 43.32      43.01        
 19 Kassabian, Nicole    8 Badger-MR              49.59      43.57        
 20 Petersson, Kirsten   8 Bgnw Marlins-MR        42.82      43.67        
 21 Brew, Maggie C       8 Middies-MR             42.84      43.86        
 22 Bidwell, Hayley E    8 Badger-MR              45.47      44.64        
 23 Weisglass, Rachel    8 Badger-MR                 NT      44.95        
 24 Peris, Sophia        8 SMC-MR                    NT      45.81        
 25 Horwood, Lila S      8 Middies-MR             45.37      46.22        
 26 Putnam, Rebecca      8 SMC-MR                 58.98      46.38        
 27 Liu, Allison         8 Middies-MR             51.68      46.87        
 28 Carroll, Mia C       8 Badger-MR              50.09      47.18        
 29 Levine, Arianne N    8 Middies-MR             47.36      47.69        
 30 Reddy, Margot S      8 Bgnw Marlins-MR      1:00.00      48.02        
 31 Wolter, Erin         8 SMC-MR                    NT      48.38        
 32 Neuman, Samantha E   8 Badger-MR              53.87      48.56        
 33 Parry, Alexa r       8 Badger-MR                 NT      49.05        
 34 Kutty, Layla         8 SMC-MR                    NT      50.46        
 35 Valerio, Sofia A     8 Middies-MR             56.73      52.24        
 36 DeGeorges, Ellie S   8 Bgnw Marlins-MR      1:00.00      52.56        
 37 Beyler, Betsy M      8 Bgnw Marlins-MR      1:00.00      54.15        
 38 Mciver, Bianca W     8 Middies-MR             49.89      55.15        
 -- McNamara, Lindsay    8 Badger-MR                 NT         NS        
 -- Hanney, Kaitlin N    8 Middies-MR             46.72        SCR        
 -- Gross, Hayley        8 Badger-MR                 NT        SCR        
 
Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bugniazet, Molly A   8 Badger-MR              21.77      19.71         20  
  2 Garces, Franci       8 Badger-MR              20.03      19.86         17  
  3 Klein, MiKayla S     8 Badger-MR              18.83      20.82         16  
  4 Dell'Orto, Mia D     8 Middies-MR             20.29      21.05         15  
  5 Brew, Maggie C       8 Middies-MR             21.40      21.20         14  
  6 Panitz, Josephine    8 Badger-MR              22.19      21.44         13  
  7 Vumbacco, Sabrina    8 Badger-MR              19.70      21.64         12  
  8 Stevens, Meghan M    8 Badger-MR              21.80      21.89         11  
  9 Kleinsmith, Maggie   8 Bgnw Marlins-MR        24.41      21.97          9  
 10 Levine, Arianne N    8 Middies-MR             21.66      22.15          7  
 11 Simpson, Gillian a   8 Badger-MR              23.55      22.36          6  
 12 Weisglass, Rachel    8 Badger-MR              25.73      22.38          5  
 13 Harrington, Daniel   8 Badger-MR              22.51      22.55          4  
 14 Putnam, Rebecca      8 SMC-MR                 24.13      23.03          3  
 15 Zhu, Catherine       8 Bgnw Marlins-MR        24.21      23.05          2  
 16 Petersson, Kirsten   8 Bgnw Marlins-MR        23.46      23.28          1  
 17 Parry, Alexa r       8 Badger-MR              26.59      23.37        
 18 Di Cristofano, Fra   8 Badger-MR              23.24      23.41        
 19 Pence, Emily A       8 Silver Streaks-MR      23.87      23.46        
 20 Barker, Jasmine K    8 Bgnw Marlins-MR        24.91      23.65        
 21 Cahaly, Emma E       8 Middies-MR             22.33      23.74        
 22 Bidwell, Hayley E    8 Badger-MR              25.00      23.84        
 23 Reddy, Margot S      8 Bgnw Marlins-MR        40.00      23.95        
 24 Liu, Allison         8 Middies-MR             22.53      23.99        
 25 Fauver, Daisy        8 SMC-MR                    NT      24.32        
 26 McNamara, Lindsay    8 Badger-MR              28.77      25.12        
 27 Wolter, Erin         8 SMC-MR                    NT      25.20        
 28 Carroll, Mia C       8 Badger-MR              26.71      25.93        
 29 Kassabian, Nicole    8 Badger-MR              25.49      25.97        
 30 Beyler, Betsy M      8 Bgnw Marlins-MR        40.00      25.99        
 31 Peris, Sophia        8 SMC-MR                    NT      26.77        
 32 Neuman, Samantha E   8 Badger-MR              25.95      27.60        
 33 Mciver, Bianca W     8 Middies-MR             25.90      27.84        
 34 DeGeorges, Ellie S   8 Bgnw Marlins-MR        40.00      30.82        
 35 Kutty, Layla         8 SMC-MR                    NT      31.20        
 -- Valerio, Sofia A     8 Middies-MR             28.72         DQ        
      Did not finish on back
 -- Hanney, Kaitlin N    8 Middies-MR             23.88        SCR        
 -- Gross, Hayley        8 Badger-MR              28.67        SCR        
 
Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bugniazet, Molly A   8 Badger-MR              22.28      23.01         20  
  2 Stevens, Meghan M    8 Badger-MR              22.97      23.30         17  
  3 Brew, Maggie C       8 Middies-MR             25.14      23.71         16  
  4 Yao, Linna           8 Middies-MR             22.69      23.99         15  
  5 Vumbacco, Sabrina    8 Badger-MR              24.10      24.20         14  
  6 Rutherford, Kelly    8 Middies-MR             24.47      24.67         13  
  7 Carroll, Mia C       8 Badger-MR              24.99      24.96         12  
  8 Di Cristofano, Fra   8 Badger-MR              24.50      25.31         11  
  9 Barker, Jasmine K    8 Bgnw Marlins-MR        29.82      25.57          9  
 10 Fauver, Daisy        8 SMC-MR                    NT      25.81          7  
 11 Harrington, Daniel   8 Badger-MR              27.86      25.94          6  
 12 Neuman, Samantha E   8 Badger-MR              25.50      26.21          5  
 13 Bidwell, Hayley E    8 Badger-MR              26.18      26.37          4  
 14 Simpson, Gillian a   8 Badger-MR              28.45      26.77          3  
 15 Panitz, Josephine    8 Badger-MR              25.14      27.04          2  
 16 Kassabian, Nicole    8 Badger-MR              30.58      27.52          1  
 17 Putnam, Rebecca      8 SMC-MR                 30.61      27.92        
 18 Liu, Allison         8 Middies-MR             27.52      28.95        
 19 Weisglass, Rachel    8 Badger-MR              27.10      29.07        
 20 Kutty, Layla         8 SMC-MR                    NT      29.59        
 21 DeGeorges, Ellie S   8 Bgnw Marlins-MR        50.00      29.83        
 22 Wolter, Erin         8 SMC-MR                    NT      30.20        
 23 Parry, Alexa r       8 Badger-MR              31.23      30.38        
 24 Horwood, Lila S      8 Middies-MR             28.04      30.99        
 -- Mciver, Bianca W     8 Middies-MR             31.18         DQ        
 -- McNamara, Lindsay    8 Badger-MR              31.86         DQ        
 -- Peris, Sophia        8 SMC-MR                    NT         DQ        
 -- Beyler, Betsy M      8 Bgnw Marlins-MR        50.00         DQ        
 -- Pence, Emily A       8 Silver Streaks-MR      27.75         DQ        
 -- Gross, Hayley        8 Badger-MR              32.11        SCR        
 
Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Klein, MiKayla S     8 Badger-MR              18.06      18.07         20  
  2 Vumbacco, Sabrina    8 Badger-MR              19.20      18.13         17  
  3 Dell'Orto, Mia D     8 Middies-MR             19.87      20.18         16  
  4 Garces, Franci       8 Badger-MR              20.50      20.50         15  
  5 Bugniazet, Molly A   8 Badger-MR              19.91      20.97         14  
  6 Fauver, Daisy        8 SMC-MR                 22.22      21.13         13  
  7 Petersson, Kirsten   8 Bgnw Marlins-MR        23.37      21.91         12  
  8 Cahaly, Emma E       8 Middies-MR             19.56      22.25         11  
  9 Di Cristofano, Fra   8 Badger-MR              22.49      22.48          9  
 10 Kleinsmith, Maggie   8 Bgnw Marlins-MR        25.69      22.67          7  
 11 Simpson, Gillian a   8 Badger-MR              26.78      23.02          6  
 12 Stevens, Meghan M    8 Badger-MR              22.17      23.55          5  
 13 Reddy, Margot S      8 Bgnw Marlins-MR        40.00      23.73          4  
 14 Zhu, Catherine       8 Bgnw Marlins-MR        40.00      24.29          3  
 15 Panitz, Josephine    8 Badger-MR              23.67      24.95          2  
 16 Weisglass, Rachel    8 Badger-MR              26.10      25.50          1  
 17 Peris, Sophia        8 SMC-MR                    NT      25.53        
 18 Rutherford, Kelly    8 Middies-MR             27.73      26.42        
 19 Levine, Arianne N    8 Middies-MR             26.12      26.59        
 20 Beyler, Betsy M      8 Bgnw Marlins-MR        45.00      26.73        
 21 Kutty, Layla         8 SMC-MR                    NT      27.29        
 22 Wolter, Erin         8 SMC-MR                    NT      28.96        
 23 Kassabian, Nicole    8 Badger-MR              23.07      30.72        
 24 Neuman, Samantha E   8 Badger-MR              31.80      32.09        
 25 DeGeorges, Ellie S   8 Bgnw Marlins-MR        45.00      33.86        
 -- Carroll, Mia C       8 Badger-MR              25.69         DQ        
      Kick breaststroke type
 -- Horwood, Lila S      8 Middies-MR             23.97         DQ        
 -- McNamara, Lindsay    8 Badger-MR                 NT         DQ        
      One hand touch
 -- Parry, Alexa r       8 Badger-MR                 NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Valerio, Sofia A     8 Middies-MR             30.28         DQ        
      Alternating Kick
 -- Pence, Emily A       8 Silver Streaks-MR      25.11         NS        
 -- Hanney, Kaitlin N    8 Middies-MR             25.41        SCR        
 -- Gross, Hayley        8 Badger-MR              32.54        SCR        
 
Girls 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Barker, Jasmine K    8 Bgnw Marlins-MR      1:57.40    1:34.60         20  
                  44.65     1:34.60 (49.95)                                        
  2 Yao, Linna           8 Middies-MR           1:39.34    1:34.96         17  
                  46.81     1:34.96 (48.15)                                        
  3 Klein, MiKayla S     8 Badger-MR                 NT    1:37.01         16  
                  41.05     1:37.01 (55.96)                                        
  4 Kaufmann, Noelle E   7 Bgnw Marlins-MR      1:49.41    1:40.64         15  
                  45.87     1:40.64 (54.77)                                        
  5 Kleinsmith, Maggie   8 Bgnw Marlins-MR      1:41.98    1:41.66         14  
                  48.74     1:41.66 (52.92)                                        
  6 Petersson, Kirsten   8 Bgnw Marlins-MR      1:43.01    1:43.28         13  
                  47.16     1:43.28 (56.12)                                        
  7 Harrington, Daniel   8 Badger-MR            1:53.41    1:44.49         12  
                  49.03     1:44.49 (55.46)                                        
  8 Zhu, Catherine       8 Bgnw Marlins-MR      1:56.36    1:44.59         11  
                  50.49     1:44.59 (54.10)                                        
  9 Garces, Franci       8 Badger-MR            1:47.23    1:44.63          9  
                  46.62     1:44.63 (58.01)                                        
 10 Reddy, Margot S      8 Bgnw Marlins-MR      2:30.00    1:51.38          7  
                  52.72     1:51.38 (58.66)                                        
 11 Bidwell, Hayley E    8 Badger-MR            2:03.78    1:57.20          6  
                  55.43   1:57.20 (1:01.77)                                        
 
Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    1:05.33    1:05.31         40  
     1) Klein, MiKayla S 8              2) Bugniazet, Molly A 8           
     3) Panitz, Josephine H 8           4) Vumbacco, Sabrina S 8          
                  33.02     1:05.31 (32.29)                                        
  2 Middies Swimming-MR  'A'                    1:13.33    1:07.21         34  
     1) Yao, Linna 8                    2) Du, Katelin 7                  
     3) Cahaly, Emma E 8                4) Dell'Orto, Mia D 8             
                  36.51     1:07.21 (30.70)                                        
  3 Badger Swim Club-MR  'B'                    1:11.41    1:11.08         32  
     1) Stevens, Meghan M 8             2) Douglas, Kate c 7              
     3) Harrington, Danielle S 8        4) Garces, Franci 8               
                  34.89     1:11.08 (36.19)                                        
  4 Badger Swim Club-MR  'C'                    1:19.26    1:16.71         30  
     1) Scarcella, Elizabeth c 7        2) Kassabian, Nicole M 8          
     3) Di Cristofano, Francesca r 8    4) Bidwell, Hayley E 8            
                  39.06     1:16.71 (37.65)                                        
  5 Saw Mill Club Swim Team-MR  'A'             1:06.17    1:19.45         28  
     1) Fauver, Daisy 8                 2) Peris, Sophia 8                
     3) Putnam, Rebecca 8               4) Wolter, Erin 8                 
                  44.55     1:19.45 (34.90)                                        
  6 Badger Swim Club-MR  'D'                    1:24.81    1:19.60         26  
     1) Parry, Alexa r 8                2) Carroll, Mia C 8               
     3) Weisglass, Rachel s 8           4) Simpson, Gillian a 8           
  7 Badger Swim Club-MR  'E'                    1:36.00    1:35.84         24  
     1) Neuman, Samantha E 8            2) McNamara, Lindsay m 8          
     3) Lippolis, Isabella C 6          4) Carroll, Sophie 6              
                  52.88     1:35.84 (42.96)                                        
  8 Badger Swim Club-MR  'F'                    1:53.46    1:40.62         22  
     1) Moriarty, Caroline r 7          2) Panarella, Emily 7             
     3) Ramsay, Emily 6                 4) Lee, Megan c 6                 
                  54.53     1:40.62 (46.09)                                        
  9 Middies Swimming-MR  'C'                    1:39.69    1:41.91         18  
     1) Mciver, Bianca W 8              2) Valerio, Sofia A 8             
     3) Mcdonough, Isabella T 7         4) Daronco, Caitlin J 6           
                  53.08     1:41.91 (48.83)                                        
 10 Middies Swimming-MR  'D'                         NT    1:43.62         14  
     1) Xu, Jessica 7                   2) Milio, Theresa A 7             
     3) Gurden, Julia 6                 4) Monaghan, Emma G 7             
                  46.90     1:43.62 (56.72)                                        
 -- Middies Swimming-MR  'B'                    1:24.39         DQ        
      Early take-off swimmer #2
     1) Liu, Allison 8                  2) Levine, Arianne N 8            
     3) Rutherford, Kelly A 8           4) Brew, Maggie C 8               
                  42.81          DQ (38.77)                                        
 -- Badger Swim Club-MR  'G'                         NT        SCR        
 
Girls 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    1:16.27    1:18.32         40  
     1) Garces, Franci 8                2) Bugniazet, Molly A 8           
     3) Klein, MiKayla S 8              4) Vumbacco, Sabrina S 8          
                  42.98     1:18.32 (35.34)                                        
  2 Middies Swimming-MR  'A'                    1:19.00    1:21.30         34  
     1) Brew, Maggie C 8                2) Yao, Linna 8                   
     3) Du, Katelin 7                   4) Dell'Orto, Mia D 8             
                  44.92     1:21.30 (36.38)                                        
  3 Badger Swim Club-MR  'B'                    1:24.56    1:27.53         32  
     1) Harrington, Danielle S 8        2) Stevens, Meghan M 8            
     3) Di Cristofano, Francesca r 8    4) Panitz, Josephine H 8          
                  47.70     1:27.53 (39.83)                                        
  4 Badger Swim Club-MR  'C'                    1:29.92    1:45.73         30  
     1) Douglas, Kate c 7               2) Scarcella, Elizabeth c 7       
     3) Kassabian, Nicole M 8           4) Bidwell, Hayley E 8            
                  47.66     1:45.73 (58.07)                                        
 -- Middies Swimming-MR  'B'                    1:24.53        SCR        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Parry, Nicole F     10 Badger-MR            1:03.05    1:03.01         20  
                  29.87     1:03.01 (33.14)                                        
  2 Eid, Nathalie A     10 Badger-MR            1:04.27    1:04.35         17  
                  31.25     1:04.35 (33.10)                                        
  3 Dunbar, Sarah       10 Badger-MR            1:10.24    1:06.51         16  
                  31.20     1:06.51 (35.31)                                        
  4 Hu, Christine       10 Middies-MR           1:08.41    1:07.25         15  
                  32.11     1:07.25 (35.14)                                        
  5 Panitz, Georgia A    9 Badger-MR            1:08.65    1:08.99         14  
                  32.21     1:08.99 (36.78)                                        
  6 Parkinson, Brianna  10 Silver Streaks-MR    1:13.82    1:10.96         13  
                  33.52     1:10.96 (37.44)                                        
  7 Pace, Theresa M     10 Middies-MR           1:16.27    1:14.62         12  
                  36.02     1:14.62 (38.60)                                        
  8 Berridge, Scottie   10 Badger-MR            1:15.25    1:14.74         11  
                  34.07     1:14.74 (40.67)                                        
  9 McCarthy, Daneila   10 Middies-MR           1:18.63    1:15.79          9  
                  35.57     1:15.79 (40.22)                                        
 10 Iwatsuki, Yui       10 Middies-MR           1:17.05    1:15.90          7  
                  35.73     1:15.90 (40.17)                                        
 11 Bruggemann, Thea N  10 Badger-MR            1:16.14    1:15.92          6  
                  35.50     1:15.92 (40.42)                                        
 12 Macaluso, Sophia    10 Silver Streaks-MR    1:21.71    1:16.32          5  
                  36.05     1:16.32 (40.27)                                        
 13 Oczos, Gabrielle    10 HS-MR                1:24.52    1:16.85          4  
                  36.76     1:16.85 (40.09)                                        
 14 Lane, Caitlin        9 SMC-MR                    NT    1:17.09          3  
                  36.13     1:17.09 (40.96)                                        
 15 Schnupp, Samantha   10 NYCC-MR              1:29.77    1:17.42          2  
                  35.19     1:17.42 (42.23)                                        
 16 Jones, Caroline     10 SMC-MR               1:28.62    1:17.72          1  
 17 Johnson, Holly C     9 Badger-MR            1:25.50    1:18.54        
                  37.79     1:18.54 (40.75)                                        
 18 Lee, Madison        10 NYCC-MR              1:26.54    1:18.64        
                  38.17     1:18.64 (40.47)                                        
 19 Owen, Alyssa R      10 HS-MR                1:24.11    1:19.49        
                  37.57     1:19.49 (41.92)                                        
 20 Tsuruo, Sarah       10 Middies-MR           1:19.51    1:19.58        
                  37.54     1:19.58 (42.04)                                        
 21 Brennan, Catie F     9 NYCC-MR              1:23.29    1:19.73        
                  36.63     1:19.73 (43.10)                                        
 22 McDermott, Cara G   10 Badger-MR            1:27.16    1:19.85        
                  38.49     1:19.85 (41.36)                                        
 23 Santiago, Johanna   10 APEX-MR              1:25.98    1:20.44        
                  38.52     1:20.44 (41.92)                                        
 24 Kreider, Catherine   9 NYCC-MR              1:30.96    1:22.00        
                  39.27     1:22.00 (42.73)                                        
 25 Khan, Sabeen A      10 Middies-MR           1:30.40    1:22.25        
                  39.71     1:22.25 (42.54)                                        
 26 Karim, Nicolette I  10 HS-MR                1:26.26    1:22.63        
                  38.99     1:22.63 (43.64)                                        
 27 Campanile, Angelin   9 Middies-MR           1:21.77    1:23.40        
                  38.79     1:23.40 (44.61)                                        
 28 Budill, Cassie T     9 Badger-MR            1:27.67    1:23.56        
                  39.45     1:23.56 (44.11)                                        
 29 McSorley, Catherin  10 Middies-MR           1:24.38    1:24.80        
                  40.06     1:24.80 (44.74)                                        
 30 Colucci, Christina  10 Middies-MR           1:25.39    1:25.39        
                  40.47     1:25.39 (44.92)                                        
 31 Marsillo, Victoria  10 HS-MR                1:30.24    1:26.30        
                  40.05     1:26.30 (46.25)                                        
 32 Kabbez, Renee T     10 HS-MR                1:26.04    1:26.93        
                  40.24     1:26.93 (46.69)                                        
 33 Fauver, Lily        10 SMC-MR                    NT    1:27.77        
                  41.45     1:27.77 (46.32)                                        
 34 O'Sullivan, Lilly    9 Badger-MR            1:22.43    1:27.85        
                  39.93     1:27.85 (47.92)                                        
 35 Buscema, Pamela      9 SMC-MR               1:42.05    1:28.22        
                  41.52     1:28.22 (46.70)                                        
 36 Lilian, Sarah        9 SMC-MR               1:32.27    1:29.59        
                  41.38     1:29.59 (48.21)                                        
 37 Gordon, Arielle     10 SMC-MR               2:02.22    1:29.69        
                  40.79     1:29.69 (48.90)                                        
 38 Wong, Samantha H    10 HS-MR                1:30.29    1:30.19        
                  41.89     1:30.19 (48.30)                                        
 39 Schnepp, Lauren A   10 Badger-MR            2:06.09    1:31.02        
 40 Unger, Sarah        10 SMC-MR               1:45.27    1:31.56        
                  41.78     1:31.56 (49.78)                                        
 41 Simpson, Kimberly   10 Badger-MR            1:28.54    1:31.94        
                  42.41     1:31.94 (49.53)                                        
 42 Vogel, Morgan       10 SMC-MR                    NT    1:32.56        
                  44.12     1:32.56 (48.44)                                        
 43 Kass, Gabrielle     10 Middies-MR           1:33.68    1:33.70        
                  43.09     1:33.70 (50.61)                                        
 44 Carrier, Elizabeth   9 Badger-MR                 NT    1:33.99        
                  45.10     1:33.99 (48.89)                                        
 45 Hylton, Nina r      10 Badger-MR                 NT    1:34.24        
                  43.02     1:34.24 (51.22)                                        
 46 Hart, Tiana m       10 Badger-MR                 NT    1:34.75        
                  42.64     1:34.75 (52.11)                                        
 47 Bayer, Cally         9 Middies-MR           1:36.28    1:35.02        
                  43.39     1:35.02 (51.63)                                        
 48 Capolongo, Genevie  10 SMC-MR               1:39.69    1:35.62        
                  46.10     1:35.62 (49.52)                                        
 49 Tuchman, Emily       9 SMC-MR               1:51.56    1:36.46        
                  44.10     1:36.46 (52.36)                                        
 50 Henry, Ciara         9 Badger-MR            1:28.85    1:36.53        
                  45.44     1:36.53 (51.09)                                        
 51 Steinbrinker, Amel   9 Middies-MR           1:46.38    1:37.99        
                  45.93     1:37.99 (52.06)                                        
 52 Stevens, Riley E    10 Badger-MR            1:50.92    1:40.00        
                  44.75     1:40.00 (55.25)                                        
 53 Thomas, Kayla c      9 Badger-MR            1:30.02    1:40.77        
                  47.63     1:40.77 (53.14)                                        
 54 Choksi, Nikita S     9 Middies-MR           1:45.41    1:40.81        
 55 Broadnax, Shakirah  10 Badger-MR                 NT    1:41.86        
                  44.39     1:41.86 (57.47)                                        
 56 Marasigan, Rlynn    10 APEX-MR                   NT    1:42.92        
 57 Siegel, Lucy         9 SMC-MR                    NT    1:43.17        
                  47.44     1:43.17 (55.73)                                        
 58 Kramer, Alana c      9 Badger-MR            2:01.30    1:53.64        
                  52.60   1:53.64 (1:01.04)                                        
 59 Jonas, Nia J         9 Silver Streaks-MR    2:25.33    1:54.11        
                  49.63   1:54.11 (1:04.48)                                        
 -- Millman, Zoe e      10 Badger-MR                 NT         DQ        
      No touch on turn
 -- Kennedy, Anna H      9 Middies-MR                NT         NS        
 -- Cacsire Sanchez, G   9 Middies-MR           1:53.35        SCR        
 -- Meyer, Georgia       9 SMC-MR                    NT        SCR        
 -- Vumbacco, Sarah     10 Badger-MR            1:35.95        SCR        
 -- Nonaka, Momoka      10 Badger-MR                 NT        SCR        
 -- Distler, Anna S      9 Middies-MR           1:52.88        SCR        
 -- Six-Osher, Skye R   10 Middies-MR           1:20.45        SCR        
 -- Coleman, Emma       10 Badger-MR            1:16.97        SCR        
 -- Domeneghetti, Kikk   9 Middies-MR           2:01.11        SCR        
 -- Rudorfer, Celine     9 Middies-MR           1:43.23        SCR        
 -- Lahley-Simms, Nico  10 Badger-MR            1:19.22        SCR        
 -- Gebhart, Rose       10 Middies-MR                NT        SCR        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Eid, Nathalie A     10 Badger-MR            1:14.86    1:14.34         20  
                  36.49     1:14.34 (37.85)                                        
  2 Dunbar, Sarah       10 Badger-MR            1:22.32    1:20.60         17  
                  38.43     1:20.60 (42.17)                                        
  3 Edwards, Kaelyn M   10 HS-MR                1:30.27    1:23.50         16  
                  41.41     1:23.50 (42.09)                                        
  4 Lai, Stephanie R     9 HS-MR                1:22.34    1:23.86         15  
                  41.52     1:23.86 (42.34)                                        
  5 Parkinson, Brianna  10 Silver Streaks-MR    1:24.76    1:24.31         14  
                  41.70     1:24.31 (42.61)                                        
  6 Brennan, Catie F     9 NYCC-MR              1:35.00    1:26.32         13  
  7 Oczos, Gabrielle    10 HS-MR                1:24.61    1:27.55         12  
                  43.21     1:27.55 (44.34)                                        
  8 McCarthy, Daneila   10 Middies-MR           1:30.29    1:27.57         11  
                  43.11     1:27.57 (44.46)                                        
  9 Schnupp, Samantha   10 NYCC-MR              1:45.74    1:28.68          7  
                  42.31     1:28.68 (46.37)                                        
 10 Owen, Alyssa R      10 HS-MR                1:33.60    1:28.73          9  
                  43.80     1:28.73 (44.93)                                        
 11 Kruger, Olivia T    10 APEX-MR              1:29.51    1:29.90          6  
                  45.15     1:29.90 (44.75)                                        
 12 Salimi, Sana W       9 Middies-MR           1:31.94    1:31.73          5  
                  45.38     1:31.73 (46.35)                                        
 13 Tsuruo, Sarah       10 Middies-MR           1:28.16    1:31.86          3.5
                  43.09     1:31.86 (48.77)                                        
 13 Lane, Caitlin        9 SMC-MR                    NT    1:31.86          3.5
                  44.07     1:31.86 (47.79)                                        
 15 Downey, Kieran R     9 NYCC-MR                   NT    1:32.38          2  
                  44.03     1:32.38 (48.35)                                        
 16 Marsillo, Victoria  10 HS-MR                1:33.96    1:32.83          1  
                  44.64     1:32.83 (48.19)                                        
 17 Fauver, Lily        10 SMC-MR               1:46.86    1:33.00        
 18 Wong, Samantha H    10 HS-MR                1:41.76    1:33.21        
                  45.45     1:33.21 (47.76)                                        
 19 Karim, Nicolette I  10 HS-MR                1:33.98    1:33.93        
                  46.94     1:33.93 (46.99)                                        
 20 Kabbez, Renee T     10 HS-MR                1:39.20    1:35.54        
 21 Colucci, Christina  10 Middies-MR           1:35.02    1:36.43        
                  47.14     1:36.43 (49.29)                                        
 22 Simpson, Kimberly   10 Badger-MR            1:45.14    1:36.98        
                  47.76     1:36.98 (49.22)                                        
 23 Jones, Caroline     10 SMC-MR               1:46.56    1:37.39        
                  46.71     1:37.39 (50.68)                                        
 24 Capolongo, Genevie  10 SMC-MR                    NT    1:37.87        
                  50.59     1:37.87 (47.28)                                        
 25 Lee, Madison        10 NYCC-MR              1:39.16    1:38.43        
                  48.73     1:38.43 (49.70)                                        
 26 O'Sullivan, Lilly    9 Badger-MR            1:33.55    1:38.86        
                  47.26     1:38.86 (51.60)                                        
 27 Kreider, Catherine   9 NYCC-MR              1:35.89    1:40.16        
 28 Henry, Ciara         9 Badger-MR                 NT    1:44.77        
                  51.08     1:44.77 (53.69)                                        
 29 Schnepp, Lauren A   10 Badger-MR                 NT    1:45.52        
                  51.93     1:45.52 (53.59)                                        
 30 Unger, Sarah        10 SMC-MR                    NT    1:45.70        
                  50.66     1:45.70 (55.04)                                        
 31 Kass, Gabrielle     10 Middies-MR           1:47.99    1:46.27        
                  52.22     1:46.27 (54.05)                                        
 32 Steinbrinker, Amel   9 Middies-MR           1:53.22    1:46.91        
                  53.49     1:46.91 (53.42)                                        
 33 Lilian, Sarah        9 SMC-MR                    NT    1:47.91        
                  52.62     1:47.91 (55.29)                                        
 34 Marasigan, Rlynn    10 APEX-MR                   NT    1:51.15        
                  53.19     1:51.15 (57.96)                                        
 35 Hylton, Nina r      10 Badger-MR                 NT    1:52.97        
                  52.98     1:52.97 (59.99)                                        
 36 Tuchman, Emily       9 SMC-MR                    NT    1:53.43        
                  53.75     1:53.43 (59.68)                                        
 37 Choksi, Nikita S     9 Middies-MR           1:52.38    1:55.87        
 38 Vogel, Morgan       10 SMC-MR                    NT    1:56.46        
                  54.66   1:56.46 (1:01.80)                                        
 39 Stevens, Riley E    10 Badger-MR                 NT    1:58.93        
                  55.91   1:58.93 (1:03.02)                                        
 40 Hart, Tiana m       10 Badger-MR                 NT    2:00.74        
 41 Thomas, Kayla c      9 Badger-MR                 NT    2:01.43        
                  58.11   2:01.43 (1:03.32)                                        
 42 Broadnax, Shakirah  10 Badger-MR                 NT    2:01.83        
                  57.48   2:01.83 (1:04.35)                                        
 43 Siegel, Lucy         9 SMC-MR                    NT    2:08.81        
                1:02.03   2:08.81 (1:06.78)                                        
 44 Jonas, Nia J         9 Silver Streaks-MR         NT    2:20.78        
                1:05.80   2:20.78 (1:14.98)                                        
 -- Centis, Romane       9 Middies-MR           1:38.59         DQ        
      Non-continuous turning action
                  50.77          DQ (55.29)                                        
 -- Kramer, Alana c      9 Badger-MR                 NT         DQ        
      Did not finish on back
                  59.39        DQ (1:01.79)                                        
 -- McSorley, Catherin  10 Middies-MR           1:30.09         DQ        
      Non-continuous turning action
 -- Bayer, Cally         9 Middies-MR           1:41.56         DQ        
      Non-continuous turning action
                  50.79          DQ (55.64)                                        
 -- Kennedy, Anna H      9 Middies-MR                NT         NS        
 -- Nonaka, Momoka      10 Badger-MR                 NT        SCR        
 -- Six-Osher, Skye R   10 Middies-MR           1:27.74        SCR        
 -- Gordon, Arielle     10 SMC-MR                    NT        SCR        
 -- Gebhart, Rose       10 Middies-MR                NT        SCR        
 -- Meyer, Georgia       9 SMC-MR                    NT        SCR        
 -- Buscema, Pamela      9 SMC-MR                    NT        SCR        
 -- Coleman, Emma       10 Badger-MR            1:26.98        SCR        
 -- Domeneghetti, Kikk   9 Middies-MR           2:07.65        SCR        
 -- Rudorfer, Celine     9 Middies-MR           1:52.65        SCR        
 -- Lahley-Simms, Nico  10 Badger-MR            1:36.45        SCR        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Parry, Nicole F     10 Badger-MR              37.14      36.94         20  
  2 Berridge, Scottie   10 Badger-MR              37.77      36.96         17  
  3 Pace, Theresa M     10 Middies-MR             39.86      40.86         16  
  4 Panitz, Georgia A    9 Badger-MR              39.89      42.16         15  
  5 McCarthy, Daneila   10 Middies-MR             43.55      44.15         14  
  6 Lee, Madison        10 NYCC-MR                47.01      44.23         13  
  7 Iwatsuki, Yui       10 Middies-MR             43.59      44.53         12  
  8 Campanile, Angelin   9 Middies-MR             44.39      44.86         11  
  9 Colucci, Christina  10 Middies-MR             45.94      45.60          9  
 10 Johnson, Holly C     9 Badger-MR              50.90      46.00          7  
 11 Macaluso, Sophia    10 Silver Streaks-MR      46.03      46.05          6  
 12 Lai, Stephanie R     9 HS-MR                  46.40      46.08          5  
 13 Downey, Kieran R     9 NYCC-MR                49.47      46.09          4  
 14 McDermott, Cara G   10 Badger-MR              48.40      46.88          3  
 15 Unger, Sarah        10 SMC-MR                 52.83      47.18          2  
 16 Kreider, Catherine   9 NYCC-MR                51.17      47.44          1  
 17 Bruggemann, Thea N  10 Badger-MR              47.72      47.56        
 18 Edwards, Kaelyn M   10 HS-MR                  50.69      47.58        
 19 Karim, Nicolette I  10 HS-MR                  51.62      48.07        
 20 Santiago, Johanna   10 APEX-MR                50.43      48.14        
 21 Jones, Caroline     10 SMC-MR                 50.15      48.27        
 22 Khan, Sabeen A      10 Middies-MR             48.38      48.55        
 23 Fauver, Lily        10 SMC-MR                 48.90      48.76        
 24 Kruger, Olivia T    10 APEX-MR                50.39      48.99        
 25 Brennan, Catie F     9 NYCC-MR                52.41      49.08        
 26 O'Sullivan, Lilly    9 Badger-MR              45.88      50.38        
 27 Simpson, Kimberly   10 Badger-MR              49.54      50.67        
 28 Budill, Cassie T     9 Badger-MR              55.50      50.70        
 29 McSorley, Catherin  10 Middies-MR             53.50      51.27        
 30 Lilian, Sarah        9 SMC-MR                 56.96      51.82        
 31 Hylton, Nina r      10 Badger-MR              59.11      53.70        
 32 Centis, Romane       9 Middies-MR             56.32      55.85        
 33 Henry, Ciara         9 Badger-MR              58.19      55.98        
 34 Steinbrinker, Amel   9 Middies-MR             54.85      56.28        
 35 Broadnax, Shakirah  10 Badger-MR              58.86      58.18        
 36 Kramer, Alana c      9 Badger-MR                 NT    1:00.96        
 37 Kass, Gabrielle     10 Middies-MR           1:00.35    1:01.89        
 38 Siegel, Lucy         9 SMC-MR                    NT    1:02.29        
 39 Vogel, Morgan       10 SMC-MR                    NT    1:03.30        
 40 Choksi, Nikita S     9 Middies-MR           1:05.45    1:07.00        
 -- Carrier, Elizabeth   9 Badger-MR              58.93         DQ        
 -- Kabbez, Renee T     10 HS-MR                  50.58         DQ        
      Scissors kick
 -- Schnepp, Lauren A   10 Badger-MR              46.85         DQ        
      Arms two strokes underwater
 -- Buscema, Pamela      9 SMC-MR                    NT         DQ        
      Arms two strokes underwater
 -- Tuchman, Emily       9 SMC-MR                    NT         DQ        
      Arms two strokes underwater
 -- Millman, Zoe e      10 Badger-MR            1:03.65         DQ        
      One hand touch
 -- Kennedy, Anna H      9 Middies-MR                NT         NS        
 -- Domeneghetti, Kikk   9 Middies-MR           1:24.36        SCR        
 -- Rudorfer, Celine     9 Middies-MR           1:04.37        SCR        
 -- Distler, Anna S      9 Middies-MR           1:03.43        SCR        
 -- Nonaka, Momoka      10 Badger-MR                 NT        SCR        
 -- Cacsire Sanchez, G   9 Middies-MR           1:05.43        SCR        
 -- Coleman, Emma       10 Badger-MR              43.56        SCR        
 -- Meyer, Georgia       9 SMC-MR                    NT        SCR        
 -- Lahley-Simms, Nico  10 Badger-MR              44.39        SCR        
 -- Gebhart, Rose       10 Middies-MR                NT        SCR        
 -- Vumbacco, Sarah     10 Badger-MR              58.24        SCR        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hu, Christine       10 Middies-MR             32.73      32.20         20  
  2 Eid, Nathalie A     10 Badger-MR              32.95      32.91         17  
  3 Parry, Nicole F     10 Badger-MR              34.61      34.72         16  
  4 Berridge, Scottie   10 Badger-MR              37.35      34.96         15  
  5 Parkinson, Brianna  10 Silver Streaks-MR      36.95      35.79         14  
  6 Dunbar, Sarah       10 Badger-MR              40.50      36.36         13  
  7 Lai, Stephanie R     9 HS-MR                  36.77      37.22         12  
  8 Panitz, Georgia A    9 Badger-MR              37.42      39.70         11  
  9 Oczos, Gabrielle    10 HS-MR                  38.87      40.07          9  
 10 Macaluso, Sophia    10 Silver Streaks-MR      38.67      40.48          7  
 11 Owen, Alyssa R      10 HS-MR                  43.69      40.78          6  
 12 Bruggemann, Thea N  10 Badger-MR              41.34      41.15          5  
 13 Tsuruo, Sarah       10 Middies-MR             38.62      41.48          4  
 14 Lilian, Sarah        9 SMC-MR                 46.60      42.21          3  
 15 Downey, Kieran R     9 NYCC-MR                43.41      42.35          2  
 16 Schnupp, Samantha   10 NYCC-MR                50.07      42.97          1  
 17 Santiago, Johanna   10 APEX-MR                46.11      42.99        
 18 McDermott, Cara G   10 Badger-MR              49.20      43.08        
 19 Edwards, Kaelyn M   10 HS-MR                  45.48      43.43        
 20 Salimi, Sana W       9 Middies-MR             39.36      43.69        
 21 Budill, Cassie T     9 Badger-MR              44.03      44.39        
 22 Lane, Caitlin        9 SMC-MR                    NT      45.30        
 23 Jones, Caroline     10 SMC-MR                 48.42      45.47        
 24 Gordon, Arielle     10 SMC-MR                 50.88      45.66        
 25 Karim, Nicolette I  10 HS-MR                  51.67      46.43        
 26 Marsillo, Victoria  10 HS-MR                  48.73      46.92        
 27 Buscema, Pamela      9 SMC-MR               1:05.04      48.47        
 28 Capolongo, Genevie  10 SMC-MR                 45.47      49.19        
 29 Wong, Samantha H    10 HS-MR                  51.00      49.90        
 30 Hart, Tiana m       10 Badger-MR              48.76      51.17        
 31 Unger, Sarah        10 SMC-MR                 50.20      51.20        
 32 Broadnax, Shakirah  10 Badger-MR              55.70      52.51        
 33 Bayer, Cally         9 Middies-MR             52.80      53.01        
 34 Tuchman, Emily       9 SMC-MR                    NT      53.34        
 35 Carrier, Elizabeth   9 Badger-MR              56.93      54.13        
 35 Vogel, Morgan       10 SMC-MR                    NT      54.13        
 37 Thomas, Kayla c      9 Badger-MR            1:06.05    1:08.97        
 -- Siegel, Lucy         9 SMC-MR                    NT         DQ        
 -- Fauver, Lily        10 SMC-MR                    NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Millman, Zoe e      10 Badger-MR            1:07.56         DQ        
      One hand touch
 -- Stevens, Riley E    10 Badger-MR                 NT         DQ        
      One hand touch
 -- Cacsire Sanchez, G   9 Middies-MR           1:02.02        SCR        
 -- Six-Osher, Skye R   10 Middies-MR             41.43        SCR        
 -- Vumbacco, Sarah     10 Badger-MR              50.63        SCR        
 -- Meyer, Georgia       9 SMC-MR                    NT        SCR        
 
Girls 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Parry, Nicole F     10 Badger-MR            1:15.06    1:11.14         20  
                  34.49     1:11.14 (36.65)                                        
  2 Hu, Christine       10 Middies-MR           1:15.91    1:12.84         17  
                  33.98     1:12.84 (38.86)                                        
  3 Eid, Nathalie A     10 Badger-MR            1:19.14    1:13.80         16  
                  34.04     1:13.80 (39.76)                                        
  4 Berridge, Scottie   10 Badger-MR            1:20.24    1:18.19         15  
                  36.98     1:18.19 (41.21)                                        
  5 Dunbar, Sarah       10 Badger-MR            1:27.58    1:18.65         14  
                  35.33     1:18.65 (43.32)                                        
  6 Panitz, Georgia A    9 Badger-MR            1:18.36    1:20.18         13  
                  36.99     1:20.18 (43.19)                                        
  7 Pace, Theresa M     10 Middies-MR           1:27.40    1:22.36         12  
                  39.73     1:22.36 (42.63)                                        
  8 Parkinson, Brianna  10 Silver Streaks-MR    1:26.11    1:23.16         11  
                  38.68     1:23.16 (44.48)                                        
  9 Lai, Stephanie R     9 HS-MR                1:27.14    1:25.27          9  
                  41.72     1:25.27 (43.55)                                        
 10 Macaluso, Sophia    10 Silver Streaks-MR    1:27.19    1:25.29          7  
                  39.26     1:25.29 (46.03)                                        
 11 Kruger, Olivia T    10 APEX-MR              1:34.14    1:27.63          6  
                  40.66     1:27.63 (46.97)                                        
 12 Oczos, Gabrielle    10 HS-MR                1:32.59    1:28.41          5  
                  39.95     1:28.41 (48.46)                                        
 13 Bruggemann, Thea N  10 Badger-MR            1:30.47    1:29.36          4  
                  42.37     1:29.36 (46.99)                                        
 14 Edwards, Kaelyn M   10 HS-MR                1:31.35    1:29.56          3  
                  43.69     1:29.56 (45.87)                                        
 15 Campanile, Angelin   9 Middies-MR           1:35.81    1:29.59          2  
                  42.82     1:29.59 (46.77)                                        
 16 McDermott, Cara G   10 Badger-MR            1:39.12    1:30.17          1  
                  44.83     1:30.17 (45.34)                                        
 17 Lee, Madison        10 NYCC-MR              1:39.43    1:30.33        
                  45.77     1:30.33 (44.56)                                        
 18 Downey, Kieran R     9 NYCC-MR              1:47.36    1:30.93        
                  44.28     1:30.93 (46.65)                                        
 19 Brennan, Catie F     9 NYCC-MR              1:39.66    1:31.50        
                  40.37     1:31.50 (51.13)                                        
 20 Lane, Caitlin        9 SMC-MR                    NT    1:32.22        
                  42.03     1:32.22 (50.19)                                        
 21 Owen, Alyssa R      10 HS-MR                1:32.50    1:32.70        
                  41.16     1:32.70 (51.54)                                        
 22 Kabbez, Renee T     10 HS-MR                1:39.14    1:34.15        
                  45.52     1:34.15 (48.63)                                        
 23 Johnson, Holly C     9 Badger-MR            1:40.56    1:34.42        
 24 Marsillo, Victoria  10 HS-MR                1:39.75    1:34.46        
                  45.40     1:34.46 (49.06)                                        
 25 Schnepp, Lauren A   10 Badger-MR            2:17.37    1:34.47        
                  45.30     1:34.47 (49.17)                                        
 26 Wong, Samantha H    10 HS-MR                1:41.04    1:34.50        
                  45.89     1:34.50 (48.61)                                        
 27 Salimi, Sana W       9 Middies-MR           1:35.92    1:34.95        
                  40.92     1:34.95 (54.03)                                        
 28 Kreider, Catherine   9 NYCC-MR              1:40.15    1:35.07        
                  44.52     1:35.07 (50.55)                                        
 29 Budill, Cassie T     9 Badger-MR            1:48.81    1:35.93        
                  43.43     1:35.93 (52.50)                                        
 30 O'Sullivan, Lilly    9 Badger-MR            1:34.53    1:36.24        
                  47.68     1:36.24 (48.56)                                        
 31 Khan, Sabeen A      10 Middies-MR           1:48.10    1:37.24        
                  48.75     1:37.24 (48.49)                                        
 32 Simpson, Kimberly   10 Badger-MR            1:45.22    1:40.62        
                  50.61     1:40.62 (50.01)                                        
 33 Capolongo, Genevie  10 SMC-MR               1:40.45    1:41.92        
                  45.78     1:41.92 (56.14)                                        
 34 Henry, Ciara         9 Badger-MR                 NT    1:43.46        
                  51.86     1:43.46 (51.60)                                        
 35 Centis, Romane       9 Middies-MR           1:50.06    1:44.52        
                  49.03     1:44.52 (55.49)                                        
 36 Hart, Tiana m       10 Badger-MR                 NT    1:44.71        
                  47.00     1:44.71 (57.71)                                        
 37 Hylton, Nina r      10 Badger-MR                 NT    1:45.13        
                  45.13   1:45.13 (1:00.00)                                        
 38 Carrier, Elizabeth   9 Badger-MR                 NT    1:47.05        
                  48.32     1:47.05 (58.73)                                        
 -- Thomas, Kayla c      9 Badger-MR            1:48.61         DQ        
      Alternating Kick - breast
                  55.19        DQ (1:01.01)                                        
 -- Kramer, Alana c      9 Badger-MR                 NT         DQ        
      Did not finish on back - back
                  59.44          DQ (59.80)                                        
 -- Stevens, Riley E    10 Badger-MR            2:00.72         DQ        
      One hand touch - fly
                  56.03        DQ (1:00.53)                                        
 -- Millman, Zoe e      10 Badger-MR                 NT         DQ        
                1:03.69        DQ (1:04.58)                                        
 -- Iwatsuki, Yui       10 Middies-MR           1:26.10         NS        
 -- Nonaka, Momoka      10 Badger-MR                 NT        SCR        
 -- Lahley-Simms, Nico  10 Badger-MR            1:29.61        SCR        
 -- Coleman, Emma       10 Badger-MR            1:27.47        SCR        
 -- Vumbacco, Sarah     10 Badger-MR            1:53.75        SCR        
 -- Distler, Anna S      9 Middies-MR           2:10.74        SCR        
 
Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    1:59.39    1:59.53         40  
     1) Parry, Nicole F 10              2) Berridge, Scottie S 10         
     3) Panitz, Georgia A 9             4) Eid, Nathalie A 10             
                  28.81       59.02 (30.21)     1:29.25 (30.23)     1:59.53 (30.28)
  2 Middies Swimming-MR  'A'                    2:10.35    2:11.06         34  
     1) Pace, Theresa M 10              2) Iwatsuki, Yui 10               
     3) Tsuruo, Sarah 10                4) Hu, Christine 10               
                  32.61     1:07.16 (34.55)     1:40.89 (33.73)     2:11.06 (30.17)
  3 Harbor Seals-MR  'A'                        2:20.25    2:13.37         32  
     1) Edwards, Kaelyn M 10            2) Marsillo, Victoria N 10        
     3) Oczos, Gabrielle 10             4) Lai, Stephanie R 9             
                  32.14     1:07.65 (35.51)     1:41.80 (34.15)     2:13.37 (31.57)
  4 Badger Swim Club-MR  'B'                    2:17.34    2:16.19         30  
     1) Dunbar, Sarah 10                2) Johnson, Holly C 9             
     3) O'Sullivan, Lilly G 9           4) Bruggemann, Thea N 10          
                  30.20     1:05.73 (35.53)     1:43.41 (37.68)     2:16.19 (32.78)
  5 Middies Swimming-MR  'B'                    2:22.82    2:24.39         28  
     1) McCarthy, Daneila 10            2) Colucci, Christina L 10        
     3) Khan, Sabeen A 10               4) Campanile, Angelina 9          
                  35.46   1:48.91 (1:13.45)     2:24.39 (35.48)                    
  6 Harbor Seals-MR  'B'                        2:29.06    2:24.52         26  
     1) Karim, Nicolette I 10           2) Wong, Samantha H 10            
     3) Kabbez, Renee T 10              4) Owen, Alyssa R 10              
                  38.07   1:50.66 (1:12.59)     2:24.52 (33.86)                    
  7 Badger Swim Club-MR  'C'                    2:19.83    2:26.86         24  
     1) Budill, Cassie T 9              2) Schnepp, Lauren A 10           
     3) McDermott, Cara G 10            4) Henry, Ciara 9                 
                  35.76     1:12.91 (37.15)     1:50.60 (37.69)     2:26.86 (36.26)
  8 Saw Mill Club Swim Team-MR  'A'             2:43.02    2:30.37         22  
     1) Lane, Caitlin 9                 2) Fauver, Lily 10                
     3) Siegel, Lucy 9                  4) Jones, Caroline 10             
                  34.39     1:12.40 (38.01)     1:56.60 (44.20)     2:30.37 (33.77)
  9 Saw Mill Club Swim Team-MR  'B'             3:13.03    2:33.62         18  
     1) Unger, Sarah 10                 2) Gordon, Arielle 10             
     3) Buscema, Pamela 9               4) Lilian, Sarah 9                
                  39.71     1:17.45 (37.74)   2:33.62 (1:16.17)                    
 10 Badger Swim Club-MR  'D'                    2:24.67    2:34.16         14  
     1) Carrier, Elizabeth m 9          2) Broadnax, Shakirah 10          
     3) Hart, Tiana m 10                4) Simpson, Kimberly r 10         
 11 Middies Swimming-MR  'C'                    2:30.72    2:37.02         12  
     1) Kass, Gabrielle 10              2) Steinbrinker, Amelie A 9       
     3) Centis, Romane 9                4) McSorley, Catherine A 10       
                  38.09     1:23.36 (45.27)     2:01.01 (37.65)     2:37.02 (36.01)
 12 Badger Swim Club-MR  'E'                    2:34.49    2:50.50         10  
     1) Stevens, Riley E 10             2) Thomas, Kayla c 9              
     3) Hylton, Nina r 10               4) Kramer, Alana c 9              
                  44.12     1:36.33 (52.21)     2:08.95 (32.62)     2:50.50 (41.55)
 13 Saw Mill Club Swim Team-MR  'C'                  NT    2:55.19          8  
     1) Vogel, Morgan 10                2) Tuchman, Emily 9               
     3) Fauver, Daisy 8                 4) Wolter, Erin 8                 
                  50.04     1:26.59 (36.55)     2:20.26 (53.67)     2:55.19 (34.93)
 -- Middies Swimming-MR  'D'                    2:38.08         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Horwood, Lila S 8               2) Choksi, Nikita S 9             
     3) Kennedy, Anna H 9               4) Bayer, Cally 9                 
                  40.04     1:23.91 (43.87)     2:11.19 (47.28)          DQ (41.25)
 -- Badger Swim Club-MR  'F'                    2:38.26        SCR        
 -- Middies Swimming-MR  'E'                    2:51.83        SCR        
 
Girls 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    2:18.50    2:17.09         40  
     1) Panitz, Georgia A 9             2) Berridge, Scottie S 10         
     3) Eid, Nathalie A 10              4) Parry, Nicole F 10             
                  37.38     1:15.18 (37.80)     1:48.67 (33.49)     2:17.09 (28.42)
  2 Middies Swimming-MR  'A'                    2:25.09    2:28.09         34  
     1) Iwatsuki, Yui 10                2) Pace, Theresa M 10             
     3) Hu, Christine 10                4) McCarthy, Daneila 10           
                  39.31     1:19.10 (39.79)     1:52.89 (33.79)     2:28.09 (35.20)
  3 Harbor Seals-MR  'A'                        2:38.85    2:37.41         32  
     1) Lai, Stephanie R 9              2) Wong, Samantha H 10            
     3) Oczos, Gabrielle 10             4) Edwards, Kaelyn M 10           
                  38.05     1:23.33 (45.28)     2:04.79 (41.46)     2:37.41 (32.62)
  4 Badger Swim Club-MR  'B'                    2:36.93    2:45.78         30  
     1) Dunbar, Sarah 10                2) O'Sullivan, Lilly G 9          
     3) Bruggemann, Thea N 10           4) Johnson, Holly C 9             
                  38.72     1:27.26 (48.54)     2:09.36 (42.10)     2:45.78 (36.42)
  5 Harbor Seals-MR  'B'                        2:53.70    2:54.49         28  
     1) Marsillo, Victoria N 10         2) Kabbez, Renee T 10             
     3) Owen, Alyssa R 10               4) Karim, Nicolette I 10          
                  40.57     1:34.53 (53.96)     2:15.64 (41.11)     2:54.49 (38.85)
  6 Middies Swimming-MR  'B'                    2:36.87    2:57.98         26  
     1) Khan, Sabeen A 10               2) Tsuruo, Sarah 10               
     3) Salimi, Sana W 9                4) Campanile, Angelina 9          
                  48.15     1:34.03 (45.88)     2:20.58 (46.55)     2:57.98 (37.40)
  7 Saw Mill Club Swim Team-MR  'A'             3:02.08    2:59.21         24  
     1) Jones, Caroline 10              2) Fauver, Lily 10                
     3) Lilian, Sarah 9                 4) Buscema, Pamela 9              
                  45.28     1:34.54 (49.26)     2:26.20 (51.66)     2:59.21 (33.01)
  8 Badger Swim Club-MR  'C'                    2:50.57    3:00.21         22  
     1) Henry, Ciara 9                  2) McDermott, Cara G 10           
     3) Budill, Cassie T 9              4) Schnepp, Lauren A 10           
                  53.20     1:35.14 (41.94)     2:20.37 (45.23)     3:00.21 (39.84)
 -- Badger Swim Club-MR  'E'                    3:00.87        SCR        
     1) Thomas, Kayla c 9               2) Simpson, Kimberly r 10         
     3) Hylton, Nina r 10               4) Hart, Tiana m 10               
 -- Badger Swim Club-MR  'D'                    2:45.45        SCR        
     1) Broadnax, Shakirah 10           2) Kramer, Alana c 9              
     3) Stevens, Riley E 10             4)                                
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Delane, Kelly A     12 Badger-MR            1:01.29    1:00.72         20  
                  29.16     1:00.72 (31.56)                                        
  2 Catarinacchio, Jes  12 Middies-MR           1:00.21    1:01.43         17  
                  29.49     1:01.43 (31.94)                                        
  3 Emanuel, Taylor C   11 Badger-MR            1:03.28    1:01.94         16  
                  29.48     1:01.94 (32.46)                                        
  4 Johnson, Sydni A    12 Badger-MR            1:05.23    1:03.36         15  
                  30.84     1:03.36 (32.52)                                        
  5 Keane, Nicole E     12 Badger-MR            1:05.06    1:05.88         14  
                  31.75     1:05.88 (34.13)                                        
  6 Lund, Anina n       11 Badger-MR                 NT    1:06.49         13  
                  32.94     1:06.49 (33.55)                                        
  7 Vasudevan, Arya V   12 Middies-MR           1:08.07    1:06.62         12  
                  31.88     1:06.62 (34.74)                                        
  8 Byrnes, Molly C     12 Badger-MR            1:07.66    1:07.33         11  
  9 Avezzano, Katie G   11 Middies-MR           1:07.90    1:08.05          9  
                  32.25     1:08.05 (35.80)                                        
 10 Rangel, Vanessa     11 Badger-MR            1:08.86    1:08.18          7  
                  32.90     1:08.18 (35.28)                                        
 11 Maronilla, Juliana  12 Middies-MR           1:08.93    1:08.50          6  
                  32.52     1:08.50 (35.98)                                        
 12 Broderick, Amanda   11 Middies-MR           1:10.07    1:08.59          5  
                  32.75     1:08.59 (35.84)                                        
 13 Anderson, Mary Jan  12 HS-MR                1:14.73    1:08.67          4  
                  32.99     1:08.67 (35.68)                                        
 14 Nagaishi, Ayano     11 Middies-MR           1:12.94    1:09.59          3  
                  32.75     1:09.59 (36.84)                                        
 15 Bugniazet, Megan    12 Badger-MR            1:12.90    1:09.61          2  
                  33.72     1:09.61 (35.89)                                        
 16 Piyale, Ilayda      12 Badger-MR                 NT    1:11.91          1  
                  34.84     1:11.91 (37.07)                                        
 17 Bianco, Sara E      12 HS-MR                1:12.01    1:12.38        
                  33.60     1:12.38 (38.78)                                        
 18 Ulrich, Bridget E   11 Badger-MR            1:09.92    1:12.57        
                  34.76     1:12.57 (37.81)                                        
 19 Weisstuch, Carolin  12 Middies-MR           1:12.98    1:12.62        
                  33.65     1:12.62 (38.97)                                        
 20 McInerney, Clare T  11 Badger-MR            1:17.22    1:13.23        
                  34.46     1:13.23 (38.77)                                        
 21 Cole, Mikaela G     11 APEX-MR              1:16.48    1:13.74        
                  35.37     1:13.74 (38.37)                                        
 22 Farage, Nicole a    11 Badger-MR            1:19.53    1:14.04        
                  36.42     1:14.04 (37.62)                                        
 23 Lesser, Molly       11 SMC-MR               1:22.18    1:14.19        
                  35.19     1:14.19 (39.00)                                        
 24 Maronilla, Giselle  11 Middies-MR           1:09.31    1:14.50        
                  35.74     1:14.50 (38.76)                                        
 25 Abrams, Maria       11 SMC-MR               1:13.71    1:14.58        
                  33.93     1:14.58 (40.65)                                        
 26 O'Sullivan, Emily   11 Badger-MR            1:12.31    1:14.64        
                  36.04     1:14.64 (38.60)                                        
 27 Rappa, Gianna       11 SMC-MR               1:23.11    1:14.88        
                  34.12     1:14.88 (40.76)                                        
 28 Mooney, Deirdre D   11 HS-MR                1:14.94    1:15.49        
                  36.39     1:15.49 (39.10)                                        
 29 Salimi, Sarah W     11 Middies-MR           1:14.25    1:16.06        
                  35.71     1:16.06 (40.35)                                        
 30 Tobori, Kanae       12 Middies-MR           1:17.84    1:17.03        
                  36.22     1:17.03 (40.81)                                        
 31 Talus, Shreya R     11 Middies-MR           1:19.03    1:18.58        
                  38.09     1:18.58 (40.49)                                        
 32 Rachlin, Amanda M   11 Middies-MR           1:18.22    1:18.83        
                  37.00     1:18.83 (41.83)                                        
 33 Stevens, Charlotte  11 Badger-MR            1:52.34    1:18.94        
                  36.05     1:18.94 (42.89)                                        
 34 Larkin, Catherine   11 Middies-MR           1:21.81    1:19.56        
                  36.67     1:19.56 (42.89)                                        
 35 Towne, Molly E      12 Badger-MR            1:20.88    1:20.18        
                  37.20     1:20.18 (42.98)                                        
 36 Reichel, Julia F    11 Badger-MR            1:29.00    1:20.56        
                  38.66     1:20.56 (41.90)                                        
 37 Zak, Hayley         12 SMC-MR                    NT    1:22.91        
                  38.53     1:22.91 (44.38)                                        
 38 Marino, Maggie Ann  12 SMC-MR               1:36.43    1:24.27        
                  41.09     1:24.27 (43.18)                                        
 39 Messner, Gabrielle  11 SMC-MR               1:24.59    1:24.59        
                  40.40     1:24.59 (44.19)                                        
 40 Santiago, Amanda L  11 APEX-MR              1:25.75    1:24.60        
                  40.53     1:24.60 (44.07)                                        
 41 Steinbrinker, Tabe  11 Middies-MR           1:25.27    1:24.71        
                  38.51     1:24.71 (46.20)                                        
 42 Lawrence, Marissa   11 SMC-MR                    NT    1:26.76        
                  40.05     1:26.76 (46.71)                                        
 43 Lynch, Julia M      11 SMC-MR               1:24.71    1:27.89        
                  16.66   1:27.89 (1:11.23)                                        
 44 Young, Trishanna M  11 Silver Streaks-MR    1:19.11    1:29.14        
 45 Hsu, Christina      11 Middies-MR           1:40.02    1:31.54        
                  41.44     1:31.54 (50.10)                                        
 46 Su, Kaity           11 Middies-MR           1:29.85    1:38.08        
                  50.32     1:38.08 (47.76)                                        
 47 Rocchio, Nina d     12 Unatt Badger-MR           NT    1:39.79        
                  45.74     1:39.79 (54.05)                                        
 48 Hall, Emma M        11 Middies-MR           2:33.88    2:22.81        
                1:09.25   2:22.81 (1:13.56)                                        
 -- Cacsire Sanchez, E  11 Middies-MR           1:38.80        SCR        
 -- Chit-Sanchez, Eliz  11 Badger-MR            1:08.77        SCR        
 -- Kelly, Joy E        12 Badger-MR            1:20.40        SCR        
 -- McGrath, Ashley M   12 Badger-MR            1:00.82        SCR        
 -- Scovottie, Maggie   11 SMC-MR                    NT        SCR        
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Garces, Tessa J     12 Badger-MR            1:08.77    1:07.39         20  
                  32.78     1:07.39 (34.61)                                        
  2 Emanuel, Taylor C   11 Badger-MR            1:16.14    1:11.62         17  
                  35.45     1:11.62 (36.17)                                        
  3 Johnson, Sydni A    12 Badger-MR            1:16.75    1:13.64         16  
                  35.87     1:13.64 (37.77)                                        
  4 Anderson, Mary Jan  12 HS-MR                1:13.01    1:14.35         15  
                  36.07     1:14.35 (38.28)                                        
  5 Lund, Anina n       11 Badger-MR                 NT    1:18.10         14  
                  38.66     1:18.10 (39.44)                                        
  6 Rangel, Vanessa     11 Badger-MR            1:16.73    1:19.10         13  
  7 Nagaishi, Ayano     11 Middies-MR           1:19.41    1:19.27         12  
                  38.04     1:19.27 (41.23)                                        
  8 Ulrich, Bridget E   11 Badger-MR            1:18.32    1:20.41         10  
                  39.96     1:20.41 (40.45)                                        
  8 Weisstuch, Carolin  12 Middies-MR           1:21.26    1:20.41         10  
                  38.97     1:20.41 (41.44)                                        
 10 Abrams, Maria       11 SMC-MR               1:22.83    1:21.52          7  
                  39.44     1:21.52 (42.08)                                        
 11 West, Lindsay       11 SMC-MR               1:23.65    1:21.63          6  
                  37.19     1:21.63 (44.44)                                        
 12 Hafez, Liela A      11 HS-MR                1:22.94    1:21.73          5  
                  40.55     1:21.73 (41.18)                                        
 13 Maronilla, Juliana  12 Middies-MR           1:17.83    1:22.98          4  
                  40.24     1:22.98 (42.74)                                        
 14 Galligan, Georgia   11 SMC-MR               1:27.21    1:24.67          3  
                  40.35     1:24.67 (44.32)                                        
 15 Guo, Grace          11 Middies-MR           1:26.01    1:24.89          2  
                  41.03     1:24.89 (43.86)                                        
 16 Bianco, Sara E      12 HS-MR                1:19.68    1:26.37          1  
                  42.68     1:26.37 (43.69)                                        
 17 Piyale, Ilayda      12 Badger-MR                 NT    1:27.29        
                  42.54     1:27.29 (44.75)                                        
 18 Mooney, Deirdre D   11 HS-MR                1:28.11    1:28.37        
                  43.04     1:28.37 (45.33)                                        
 19 O'Sullivan, Emily   11 Badger-MR            1:26.97    1:28.65        
                  44.17     1:28.65 (44.48)                                        
 20 Salimi, Sarah W     11 Middies-MR           1:19.04    1:28.83        
                  42.13     1:28.83 (46.70)                                        
 21 Cole, Mikaela G     11 APEX-MR              1:37.35    1:33.26        
                  46.16     1:33.26 (47.10)                                        
 22 Lynch, Julia M      11 SMC-MR               1:31.31    1:34.45        
                  46.79     1:34.45 (47.66)                                        
 23 Towne, Molly E      12 Badger-MR            1:42.33    1:38.80        
                  47.04     1:38.80 (51.76)                                        
 24 Hsu, Christina      11 Middies-MR           1:50.55    1:44.72        
                  50.26     1:44.72 (54.46)                                        
 25 Lawrence, Marissa   11 SMC-MR                    NT    1:48.12        
                  53.03     1:48.12 (55.09)                                        
 26 Hall, Emma M        11 Middies-MR           2:54.30    2:41.21        
                1:21.66   2:41.21 (1:19.55)                                        
 -- Rocchio, Nina d     12 Unatt Badger-MR           NT         DQ        
      Did not finish on back
                  53.69          DQ (56.39)                                        
 -- Su, Kaity           11 Middies-MR           1:37.66         DQ        
      Did not finish on back
                  49.59          DQ (55.43)                                        
 -- Kelly, Joy E        12 Badger-MR            1:28.34        SCR        
 -- McGrath, Ashley M   12 Badger-MR            1:11.91        SCR        
 -- Cacsire Sanchez, E  11 Middies-MR           1:48.18        SCR        
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 West, Lindsay       11 SMC-MR                 38.01      38.45         20  
  2 Byrnes, Molly C     12 Badger-MR              38.88      38.47         17  
  3 Broderick, Amanda   11 Middies-MR             39.17      38.54         16  
  4 Bugniazet, Megan    12 Badger-MR              40.00      38.88         15  
  5 Keane, Nicole E     12 Badger-MR              39.54      39.89         14  
  6 Nagaishi, Ayano     11 Middies-MR             40.71      40.04         13  
  7 Vasudevan, Arya V   12 Middies-MR             40.44      41.03         12  
  8 Lesser, Molly       11 SMC-MR                 41.64      41.60         11  
  9 Larkin, Catherine   11 Middies-MR             43.29      42.86          9  
 10 McInerney, Clare T  11 Badger-MR              47.27      43.92          7  
 11 Farage, Nicole a    11 Badger-MR              45.58      43.93          6  
 12 Guo, Grace          11 Middies-MR             44.29      44.19          5  
 13 Rachlin, Amanda M   11 Middies-MR             43.58      44.27          4  
 14 Marino, Maggie Ann  12 SMC-MR                 48.01      44.35          3  
 15 Rappa, Gianna       11 SMC-MR                 46.12      44.52          2  
 16 Steinbrinker, Tabe  11 Middies-MR             46.25      46.11          1  
 17 Stevens, Charlotte  11 Badger-MR              49.70      46.76        
 18 Tobori, Kanae       12 Middies-MR             47.63      46.97        
 19 Su, Kaity           11 Middies-MR             47.99      47.09        
 20 Lynch, Julia M      11 SMC-MR                 50.37      48.13        
 21 Zak, Hayley         12 SMC-MR                    NT      48.46        
 22 Hsu, Christina      11 Middies-MR             52.71      48.75        
 23 Messner, Gabrielle  11 SMC-MR                 52.65      48.99        
 24 Reichel, Julia F    11 Badger-MR              47.00      49.29        
 25 Young, Trishanna M  11 Silver Streaks-MR      50.11      51.30        
 26 Santiago, Amanda L  11 APEX-MR                51.40      52.47        
 27 Galligan, Georgia   11 SMC-MR                 58.21      54.81        
 -- Lawrence, Marissa   11 SMC-MR                    NT         DQ        
      Scissors kick
 -- Hall, Emma M        11 Middies-MR           1:17.32         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Scovottie, Maggie   11 SMC-MR                    NT        SCR        
 -- Chit-Sanchez, Eliz  11 Badger-MR              42.92        SCR        
 -- Cacsire Sanchez, E  11 Middies-MR             55.59        SCR        
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Garces, Tessa J     12 Badger-MR              29.56      30.03         20  
  2 Catarinacchio, Jes  12 Middies-MR             30.73      30.55         17  
  3 Johnson, Sydni A    12 Badger-MR              33.10      31.86         16  
  4 Delane, Kelly A     12 Badger-MR              31.62      32.16         15  
  5 Avezzano, Katie G   11 Middies-MR             32.94      33.49         14  
  6 Lund, Anina n       11 Badger-MR                 NT      33.74         13  
  7 Maronilla, Giselle  11 Middies-MR             35.32      33.97         12  
  8 Weisstuch, Carolin  12 Middies-MR             33.49      34.07         11  
  9 Maronilla, Juliana  12 Middies-MR             36.02      34.76          9  
 10 Lesser, Molly       11 SMC-MR                 37.60      36.62          7  
 11 Tobori, Kanae       12 Middies-MR             38.09      37.77          6  
 12 Salimi, Sarah W     11 Middies-MR             36.40      38.82          5  
 13 Hafez, Liela A      11 HS-MR                  41.33      38.84          4  
 14 Bianco, Sara E      12 HS-MR                  39.99      39.31          3  
 15 West, Lindsay       11 SMC-MR                 40.83      40.27          2  
 16 Messner, Gabrielle  11 SMC-MR                 44.02      41.23          1  
 17 Talus, Shreya R     11 Middies-MR             43.06      41.29        
 18 Rachlin, Amanda M   11 Middies-MR             39.24      41.81        
 19 Rappa, Gianna       11 SMC-MR                 45.43      45.02        
 20 Galligan, Georgia   11 SMC-MR                 49.96      45.38        
 -- Zak, Hayley         12 SMC-MR                    NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Scovottie, Maggie   11 SMC-MR                    NT        SCR        
 
Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Catarinacchio, Jes  12 Middies-MR           1:10.46    1:08.55         20  
                  32.33     1:08.55 (36.22)                                        
  2 Garces, Tessa J     12 Badger-MR            1:10.12    1:09.63         17  
                  31.47     1:09.63 (38.16)                                        
  3 Delane, Kelly A     12 Badger-MR            1:13.36    1:12.67         16  
                  32.96     1:12.67 (39.71)                                        
  4 Emanuel, Taylor C   11 Badger-MR            1:17.66    1:12.75         15  
                  32.62     1:12.75 (40.13)                                        
  5 Avezzano, Katie G   11 Middies-MR           1:16.03    1:15.21         14  
                  35.55     1:15.21 (39.66)                                        
  6 Rangel, Vanessa     11 Badger-MR            1:22.64    1:16.16         13  
                  35.32     1:16.16 (40.84)                                        
  7 Broderick, Amanda   11 Middies-MR           1:16.15    1:16.32         12  
                  35.41     1:16.32 (40.91)                                        
  8 Keane, Nicole E     12 Badger-MR            1:16.60    1:16.78         11  
                  36.43     1:16.78 (40.35)                                        
  9 Byrnes, Molly C     12 Badger-MR            1:18.86    1:17.05          9  
                  37.95     1:17.05 (39.10)                                        
 10 Bugniazet, Megan    12 Badger-MR            1:20.03    1:17.50          7  
                  36.82     1:17.50 (40.68)                                        
 11 Anderson, Mary Jan  12 HS-MR                1:21.16    1:17.61          6  
                  35.93     1:17.61 (41.68)                                        
 12 Maronilla, Giselle  11 Middies-MR           1:18.42    1:17.78          5  
                  37.86     1:17.78 (39.92)                                        
 13 Vasudevan, Arya V   12 Middies-MR           1:20.11    1:19.34          4  
                  38.99     1:19.34 (40.35)                                        
 14 Farage, Nicole a    11 Badger-MR            1:33.33    1:22.05          3  
                  38.32     1:22.05 (43.73)                                        
 15 McInerney, Clare T  11 Badger-MR            1:27.50    1:22.23          2  
                  38.31     1:22.23 (43.92)                                        
 16 Ulrich, Bridget E   11 Badger-MR            1:24.47    1:22.49          1  
                  38.03     1:22.49 (44.46)                                        
 17 Abrams, Maria       11 SMC-MR               1:24.45    1:22.75        
                  38.64     1:22.75 (44.11)                                        
 18 Guo, Grace          11 Middies-MR           1:35.35    1:23.94        
                  38.71     1:23.94 (45.23)                                        
 19 Piyale, Ilayda      12 Badger-MR                 NT    1:24.47        
                  38.06     1:24.47 (46.41)                                        
 20 Hafez, Liela A      11 HS-MR                1:24.58    1:25.78        
                  38.93     1:25.78 (46.85)                                        
 21 Steinbrinker, Tabe  11 Middies-MR           1:34.73    1:26.50        
                  41.37     1:26.50 (45.13)                                        
 22 Mooney, Deirdre D   11 HS-MR                1:26.27    1:27.13        
                  40.96     1:27.13 (46.17)                                        
 23 Larkin, Catherine   11 Middies-MR           1:32.45    1:27.28        
                  40.87     1:27.28 (46.41)                                        
 24 Talus, Shreya R     11 Middies-MR           1:30.91    1:28.29        
                  42.26     1:28.29 (46.03)                                        
 25 O'Sullivan, Emily   11 Badger-MR            1:37.73    1:29.46        
                  41.10     1:29.46 (48.36)                                        
 26 Towne, Molly E      12 Badger-MR            1:36.64    1:31.67        
                  43.02     1:31.67 (48.65)                                        
 27 Santiago, Amanda L  11 APEX-MR                   NT    1:31.68        
                  40.82     1:31.68 (50.86)                                        
 28 Stevens, Charlotte  11 Badger-MR            2:09.32    1:31.97        
                  43.62     1:31.97 (48.35)                                        
 29 Reichel, Julia F    11 Badger-MR            1:50.00    1:36.55        
                  42.73     1:36.55 (53.82)                                        
 30 Young, Trishanna M  11 Silver Streaks-MR    1:30.11    1:42.66        
                  45.46     1:42.66 (57.20)                                        
 -- Cole, Mikaela G     11 APEX-MR              1:35.24         DQ        
      False start - Misc
                  39.91          DQ (47.46)                                        
 -- Marino, Maggie Ann  12 SMC-MR                    NT         DQ        
      Alternating Kick - fly
                  44.61          DQ (46.34)                                        
 -- Rocchio, Nina d     12 Unatt Badger-MR           NT         DQ        
      One hand touch - fly
                  50.03        DQ (1:02.16)                                        
 -- McGrath, Ashley M   12 Badger-MR            1:12.43        SCR        
 -- Chit-Sanchez, Eliz  11 Badger-MR            1:20.63        SCR        
 -- Kelly, Joy E        12 Badger-MR            1:42.12        SCR        
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    1:50.34    1:52.71         40  
     1) Garces, Tessa J 12              2) Delane, Kelly A 12             
     3) Johnson, Sydni A 12             4) Emanuel, Taylor C 11           
                  28.87       57.53 (28.66)     1:25.79 (28.26)     1:52.71 (26.92)
  2 Middies Swimming-MR  'A'                    1:59.33    1:58.40         34  
     1) Nagaishi, Ayano 11              2) Broderick, Amanda K 11         
     3) Vasudevan, Arya V 12            4) Catarinacchio, Jessica R 12    
                  30.58     1:00.66 (30.08)     1:30.77 (30.11)     1:58.40 (27.63)
  3 Badger Swim Club-MR  'B'                    1:54.86    2:03.20         32  
     1) Rangel, Vanessa 11              2) Byrnes, Molly C 12             
     3) Bugniazet, Megan 12             4) Keane, Nicole E 12             
                  30.40     1:01.94 (31.54)     1:32.81 (30.87)     2:03.20 (30.39)
  4 Middies Swimming-MR  'B'                    2:08.52    2:07.39         30  
     1) Maronilla, Juliana P 12         2) Avezzano, Katie G 11           
     3) Weisstuch, Caroline F 12        4) Maronilla, Giselle P 11        
                  32.37     1:02.51 (30.14)     1:34.99 (32.48)     2:07.39 (32.40)
  5 Badger Swim Club-MR  'D'                    2:10.09    2:08.77         28  
     1) Reichel, Julia F 11             2) Stevens, Charlotte L 11        
     3) Towne, Molly E 12               4) Farage, Nicole a 11            
                  33.38     1:06.55 (33.17)     1:38.14 (31.59)     2:08.77 (30.63)
  6 Harbor Seals-MR  'A'                        2:10.19    2:09.05         26  
     1) Bianco, Sara E 12               2) Mooney, Deirdre D 11           
     3) Hafez, Liela A 11               4) Anderson, Mary Jane J 12       
                  31.98     1:04.56 (32.58)     1:39.06 (34.50)     2:09.05 (29.99)
  7 Saw Mill Club Swim Team-MR  'A'             2:18.93    2:14.01         24  
     1) Galligan, Georgia 11            2) West, Lindsay 11               
     3) Lesser, Molly 11                4) Abrams, Maria 11               
                  44.63     1:07.86 (23.23)   2:14.01 (1:06.15)                    
  8 Middies Swimming-MR  'C'                    2:23.64    2:20.08         22  
     1) Salimi, Sarah W 11              2) Talus, Shreya R 11             
     3) Tobori, Kanae 12                4) Larkin, Catherine D 11         
                  36.96     1:12.06 (35.10)     1:45.98 (33.92)     2:20.08 (34.10)
  9 Saw Mill Club Swim Team-MR  'B'                  NT    2:22.07         18  
     1) Zak, Hayley 12                  2) Rappa, Gianna 11               
     3) Lynch, Julia M 11               4) Marino, Maggie Ann 12          
                  36.98     1:08.76 (31.78)     1:47.15 (38.39)     2:22.07 (34.92)
 10 Middies Swimming-MR  'D'                    2:41.50    2:22.61         14  
     1) Guo, Grace 11                   2) Su, Kaity 11                   
     3) Steinbrinker, Tabea F 11        4) Rachlin, Amanda M 11           
                  34.31     1:13.00 (38.69)     1:49.27 (36.27)     2:22.61 (33.34)
 -- Badger Swim Club-MR  'C'                    2:02.41         NS        
     1) McGrath, Ashley M 12            2) Ulrich, Bridget E 11           
     3) McInerney, Clare T 11           4) O'Sullivan, Emily C 11         
 
Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Doherty, Kaitlin A  13 Middies-MR             56.16      55.26         20  
                  26.23       55.26 (29.03)                                        
  2 Panitz, Beatrix M   13 Badger-MR              55.29      56.97         17  
                  27.04       56.97 (29.93)                                        
  3 Konopka, Katie E    14 Badger-MR              58.71      57.60         16  
                  28.12       57.60 (29.48)                                        
  4 Miller, Nikki F     15 Silver Streaks-MR      58.62      57.98         15  
                  27.85       57.98 (30.13)                                        
  5 Suen, Katherine O   15 Middies-MR             58.47      58.51         14  
                  28.02       58.51 (30.49)                                        
  6 Schauer, Elizabeth  14 Badger-MR            1:00.49      58.56         13  
                  28.53       58.56 (30.03)                                        
  7 Flood, Katie M      17 Silver Streaks-MR      57.56      58.67         12  
                  27.95       58.67 (30.72)                                        
  8 Sears, Nicole       16 Badger-MR              58.72      58.91         11  
                  28.31       58.91 (30.60)                                        
  9 Kanim, Callie H     14 Middies-MR             58.36      59.01          9  
                  28.52       59.01 (30.49)                                        
 10 McElroy, Nora       14 Badger-MR              59.56      59.21          7  
                  28.69       59.21 (30.52)                                        
 11 Schattschneider, S  13 SMC-MR               1:01.39      59.47          6  
                  28.77       59.47 (30.70)                                        
 12 Klein, Eilis D      14 Badger-MR            1:02.59    1:00.13          5  
                  28.99     1:00.13 (31.14)                                        
 13 Tompkins, Catherin  14 Badger-MR              59.47    1:01.06          4  
                  29.39     1:01.06 (31.67)                                        
 14 Distelhurst, Lea M  13 Silver Streaks-MR    1:02.02    1:01.33          3  
                  29.27     1:01.33 (32.06)                                        
 15 Tucker, Annelisa C  15 Badger-MR            1:02.96    1:02.09          2  
                  29.88     1:02.09 (32.21)                                        
 16 Vogel, Nia C        13 Middies-MR           1:01.48    1:02.19          1  
                  29.44     1:02.19 (32.75)                                        
 17 Becerra, Lauren M   15 Middies-MR           1:00.78    1:02.62        
                  30.35     1:02.62 (32.27)                                        
 18 Simone, Madeline N  13 Badger-MR            1:00.25    1:02.91        
                  30.48     1:02.91 (32.43)                                        
 18 Peralta, Loren S    13 APEX-MR              1:04.19    1:02.91        
                  30.60     1:02.91 (32.31)                                        
 20 Decrem, Danielle H  16 Middies-MR           1:05.05    1:03.52        
                  29.88     1:03.52 (33.64)                                        
 20 Lu, Tiffany X       15 HS-MR                1:03.65    1:03.52        
                  30.66     1:03.52 (32.86)                                        
 22 Patapis, Melanie A  14 Middies-MR           1:05.13    1:03.76        
                  30.40     1:03.76 (33.36)                                        
 23 Johanson, Bridget   13 Badger-MR            1:05.25    1:03.97        
                  30.90     1:03.97 (33.07)                                        
 24 Pope, Lauren A      15 Middies-MR           1:05.62    1:04.11        
                  29.97     1:04.11 (34.14)                                        
 25 Sheehan, Niamh M    15 APEX-MR              1:01.08    1:04.47        
                  30.93     1:04.47 (33.54)                                        
 26 McPherson-White, G  15 APEX-MR              1:05.21    1:04.64        
                  31.54     1:04.64 (33.10)                                        
 27 Deziel, Blaire M    16 Silver Streaks-MR    1:05.75    1:04.69        
                  30.73     1:04.69 (33.96)                                        
 28 Slivka, Martha      15 SMC-MR                    NT    1:04.85        
                  31.13     1:04.85 (33.72)                                        
 29 Xue, Kelly E        13 HS-MR                1:04.42    1:04.98        
                  30.73     1:04.98 (34.25)                                        
 30 Nolan, Mary Kate K  16 HS-MR                1:03.42    1:05.19        
                  30.50     1:05.19 (34.69)                                        
 31 Dell'Orto, Christi  13 Middies-MR           1:05.81    1:05.29        
                  31.27     1:05.29 (34.02)                                        
 32 Rothschild, Ellen   15 SMC-MR                    NT    1:05.89        
                  30.61     1:05.89 (35.28)                                        
 33 Ferguson, Carly     13 Silver Streaks-MR    1:06.82    1:06.10        
                  31.38     1:06.10 (34.72)                                        
 34 Sloley, Katrina V   15 Silver Streaks-MR    1:03.94    1:06.26        
                  30.68     1:06.26 (35.58)                                        
 35 Muoio, Tara R       14 HS-MR                1:07.39    1:06.94        
                  31.68     1:06.94 (35.26)                                        
 36 Olsewski, Ali C     15 Middies-MR           1:09.69    1:07.59        
                  32.37     1:07.59 (35.22)                                        
 37 Ng, Phyllis         14 HS-MR                1:05.43    1:07.62        
                  31.20     1:07.62 (36.42)                                        
 38 Brosnan, Lindsey    14 SMC-MR                    NT    1:08.11        
                  32.61     1:08.11 (35.50)                                        
 39 Nienaltow, Kate K   16 Silver Streaks-MR    1:10.54    1:09.20        
                  33.23     1:09.20 (35.97)                                        
 40 Lee, Courtney M     15 HS-MR                1:05.68    1:10.31        
                  33.96     1:10.31 (36.35)                                        
 41 Uppal, Jaya         13 Silver Streaks-MR    1:13.01    1:10.75        
                  32.47     1:10.75 (38.28)                                        
 42 Crowell, Casey      13 SMC-MR               1:18.10    1:10.91        
                  32.82     1:10.91 (38.09)                                        
 43 Rosenblum, Daniell  13 Middies-MR           1:11.04    1:12.93        
                  34.28     1:12.93 (38.65)                                        
 44 Mejia, Angela       13 APEX-MR              1:15.30    1:13.01        
                  34.72     1:13.01 (38.29)                                        
 45 D'Alessandro, Andi  14 Silver Streaks-MR    1:09.53    1:13.37        
                  33.47     1:13.37 (39.90)                                        
 46 Green, Colleen      13 SMC-MR               1:15.33    1:16.17        
                  35.21     1:16.17 (40.96)                                        
 47 Lavrentieva, Julia  15 APEX-MR              1:20.66    1:16.20        
                  36.60     1:16.20 (39.60)                                        
 48 Jonas, Roneyce N    15 Silver Streaks-MR    1:23.53    1:17.90        
                  34.83     1:17.90 (43.07)                                        
 49 Mathur, Natasha C   15 Silver Streaks-MR    1:36.76    1:35.96        
                  43.93     1:35.96 (52.03)                                        
 -- Tavarez, Nancy A    14 APEX-MR                   NT         NS        
 -- Malarczyk, Monica   15 Badger-MR            1:01.84         NS        
 -- Sarubbi, Bre M      13 HS-MR                1:08.20         NS        
 -- Ferrigno, Julia N   14 Middies-MR           1:06.98        SCR        
 -- Rojas, Emma         14 SMC-MR               1:06.15        SCR        
 -- Slivka, Hannah      15 SMC-MR                    NT        SCR        
 -- Wisell, Catherine   16 Middies-MR           1:04.22        SCR        
 -- Dwarica, Tyla K     13 NYCC-MR              1:15.78        SCR        
 -- Demarco, Jackie M   14 Badger-MR            1:02.71        SCR        
 -- Fufidio, Andrea L   15 Badger-MR            1:01.13        SCR        
 -- Nixon, Charlotte A  13 Badger-MR            1:01.32        SCR        
 -- Cain, Mary C        13 Badger-MR            1:02.13        SCR        
 -- Prince, Hannah R    13 Silver Streaks-MR    1:23.70        SCR        
 -- Rieck, Ashley S     14 Badger-MR            1:19.39        SCR        
 -- Etienne, Christina  13 NYCC-MR              1:15.03        SCR        
 -- McKenly, Jackie D   15 Silver Streaks-MR    1:09.17        SCR        
 
Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Schauer, Elizabeth  14 Badger-MR            1:05.64    1:03.68         20  
                  31.40     1:03.68 (32.28)                                        
  2 Klein, Eilis D      14 Badger-MR            1:03.09    1:03.82         17  
                  31.23     1:03.82 (32.59)                                        
  3 Panitz, Beatrix M   13 Badger-MR            1:02.41    1:04.20         16  
                  30.93     1:04.20 (33.27)                                        
  4 Kanim, Callie H     14 Middies-MR           1:04.49    1:05.17         15  
                  31.89     1:05.17 (33.28)                                        
  5 Sears, Nicole       16 Badger-MR            1:04.19    1:05.41         14  
                  31.71     1:05.41 (33.70)                                        
  6 Konopka, Katie E    14 Badger-MR            1:05.85    1:05.81         13  
                  32.59     1:05.81 (33.22)                                        
  7 Doherty, Kaitlin A  13 Middies-MR           1:05.74    1:06.26         12  
                  32.41     1:06.26 (33.85)                                        
  8 Miller, Nikki F     15 Silver Streaks-MR    1:05.67    1:06.78         11  
                  32.03     1:06.78 (34.75)                                        
  9 Suen, Katherine O   15 Middies-MR           1:07.31    1:07.45          9  
                  33.05     1:07.45 (34.40)                                        
 10 Tucker, Annelisa C  15 Badger-MR            1:07.46    1:08.36          7  
                  33.15     1:08.36 (35.21)                                        
 11 Schattschneider, S  13 SMC-MR               1:08.65    1:09.35          6  
                  34.10     1:09.35 (35.25)                                        
 12 Ferguson, Mara H    16 Silver Streaks-MR    1:12.50    1:12.11          5  
                  35.21     1:12.11 (36.90)                                        
 13 Distelhurst, Lea M  13 Silver Streaks-MR    1:13.36    1:12.72          4  
                  36.03     1:12.72 (36.69)                                        
 14 Lu, Tiffany X       15 HS-MR                1:17.23    1:12.99          3  
                  35.62     1:12.99 (37.37)                                        
 15 Pope, Lauren A      15 Middies-MR           1:11.66    1:13.07          2  
                  35.17     1:13.07 (37.90)                                        
 16 Deziel, Blaire M    16 Silver Streaks-MR    1:13.78    1:13.14          1  
                  35.22     1:13.14 (37.92)                                        
 17 Decrem, Nicole      13 Middies-MR           1:14.65    1:13.22        
                  35.06     1:13.22 (38.16)                                        
 18 Xue, Kelly E        13 HS-MR                1:13.42    1:13.33        
                  35.43     1:13.33 (37.90)                                        
 19 Becerra, Lauren M   15 Middies-MR           1:11.02    1:13.43        
                  35.85     1:13.43 (37.58)                                        
 20 Johanson, Bridget   13 Badger-MR            1:17.23    1:14.59        
                  36.17     1:14.59 (38.42)                                        
 21 Dell'Orto, Christi  13 Middies-MR           1:12.91    1:15.22        
                  36.58     1:15.22 (38.64)                                        
 22 Daly, Bronagh K     16 HS-MR                1:15.27    1:15.33        
                  36.37     1:15.33 (38.96)                                        
 23 Peralta, Loren S    13 APEX-MR              1:14.00    1:15.48        
                  37.82     1:15.48 (37.66)                                        
 24 Slivka, Martha      15 SMC-MR                    NT    1:15.82        
                  37.28     1:15.82 (38.54)                                        
 25 Boulbol, Lauren E   17 HS-MR                1:13.63    1:16.13        
                  36.61     1:16.13 (39.52)                                        
 26 Moss, Lucy          13 SMC-MR               1:20.51    1:16.26        
                  37.42     1:16.26 (38.84)                                        
 27 Muoio, Tara R       14 HS-MR                1:16.16    1:16.53        
                  36.91     1:16.53 (39.62)                                        
 28 Patapis, Melanie A  14 Middies-MR           1:15.27    1:16.73        
                  36.99     1:16.73 (39.74)                                        
 29 Ng, Phyllis         14 HS-MR                1:16.06    1:17.16        
                  37.04     1:17.16 (40.12)                                        
 30 Rothschild, Ellen   15 SMC-MR                    NT    1:17.37        
 31 Kosoff, Zora R      14 HS-MR                1:14.71    1:18.17        
                  38.50     1:18.17 (39.67)                                        
 32 Tompkins, Catherin  14 Badger-MR            1:16.20    1:18.58        
                  38.34     1:18.58 (40.24)                                        
 33 Brosnan, Lindsey    14 SMC-MR                    NT    1:18.62        
                  38.53     1:18.62 (40.09)                                        
 34 Sarubbi, Bre M      13 HS-MR                1:23.45    1:19.22        
                  37.94     1:19.22 (41.28)                                        
 34 Ferguson, Carly     13 Silver Streaks-MR    1:17.79    1:19.22        
                  38.04     1:19.22 (41.18)                                        
 36 Rosenblum, Daniell  13 Middies-MR           1:22.37    1:22.69        
                  40.74     1:22.69 (41.95)                                        
 37 Green, Colleen      13 SMC-MR               1:22.92    1:23.82        
                  39.59     1:23.82 (44.23)                                        
 38 Nienaltow, Kate K   16 Silver Streaks-MR    1:29.30    1:25.84        
 39 Crowell, Casey      13 SMC-MR               1:32.63    1:26.32        
                  42.01     1:26.32 (44.31)                                        
 40 D'Alessandro, Andi  14 Silver Streaks-MR    1:20.79    1:27.98        
                  42.00     1:27.98 (45.98)                                        
 41 Sloley, Katrina V   15 Silver Streaks-MR    1:28.06    1:29.59        
                  43.56     1:29.59 (46.03)                                        
 42 Uppal, Jaya         13 Silver Streaks-MR    1:28.23    1:33.15        
                  44.81     1:33.15 (48.34)                                        
 43 Mathur, Natasha C   15 Silver Streaks-MR    1:55.32    1:47.35        
                  50.55     1:47.35 (56.80)                                        
 -- Nixon, Charlotte A  13 Badger-MR            1:07.64        SCR        
 -- Wisell, Catherine   16 Middies-MR           1:20.09        SCR        
 -- McKenly, Jackie D   15 Silver Streaks-MR    1:20.85        SCR        
 -- Dwarica, Tyla K     13 NYCC-MR              1:24.04        SCR        
 -- Prince, Hannah R    13 Silver Streaks-MR    1:30.11        SCR        
 -- Rojas, Emma         14 SMC-MR               1:12.95        SCR        
 -- Slivka, Hannah      15 SMC-MR                    NT        SCR        
 -- Etienne, Christina  13 NYCC-MR              1:37.90        SCR        
 
Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Miller, Nikki F     15 Silver Streaks-MR    1:10.63    1:10.09         20  
                  33.10     1:10.09 (36.99)                                        
  2 Flood, Katie M      17 Silver Streaks-MR    1:12.41    1:11.89         17  
                  33.85     1:11.89 (38.04)                                        
  3 Ferguson, Mara H    16 Silver Streaks-MR    1:14.47    1:16.02         16  
                  35.88     1:16.02 (40.14)                                        
  4 Suen, Katherine O   15 Middies-MR           1:14.47    1:17.14         15  
                  36.84     1:17.14 (40.30)                                        
  5 McElroy, Nora       14 Badger-MR            1:15.30    1:18.90         14  
                  37.42     1:18.90 (41.48)                                        
  6 Doherty, Kaitlin A  13 Middies-MR           1:18.50    1:19.48         13  
                  37.55     1:19.48 (41.93)                                        
  7 McPherson-White, G  15 APEX-MR              1:20.47    1:19.73         12  
                  38.20     1:19.73 (41.53)                                        
  8 Decrem, Danielle H  16 Middies-MR           1:19.13    1:20.56         11  
                  38.55     1:20.56 (42.01)                                        
  9 Vogel, Nia C        13 Middies-MR           1:18.21    1:20.83          9  
                  38.32     1:20.83 (42.51)                                        
 10 Moss, Lucy          13 SMC-MR               1:26.97    1:21.46          7  
                  38.99     1:21.46 (42.47)                                        
 11 Distelhurst, Lea M  13 Silver Streaks-MR    1:28.67    1:24.37          6  
                  39.99     1:24.37 (44.38)                                        
 12 Nolan, Mary Kate K  16 HS-MR                1:23.53    1:26.04          5  
                  40.72     1:26.04 (45.32)                                        
 13 Sloley, Katrina V   15 Silver Streaks-MR    1:25.69    1:26.24          4  
                  40.39     1:26.24 (45.85)                                        
 14 Daly, Bronagh K     16 HS-MR                1:27.33    1:26.56          3  
                  41.54     1:26.56 (45.02)                                        
 15 Boulbol, Lauren E   17 HS-MR                1:24.16    1:28.44          2  
                  42.09     1:28.44 (46.35)                                        
 16 Brosnan, Lindsey    14 SMC-MR                    NT    1:29.48          1  
                  43.46     1:29.48 (46.02)                                        
 17 Ferguson, Carly     13 Silver Streaks-MR    1:25.96    1:29.57        
                  41.80     1:29.57 (47.77)                                        
 18 Kosoff, Zora R      14 HS-MR                1:28.89    1:29.96        
                  42.90     1:29.96 (47.06)                                        
 19 Mejia, Angela       13 APEX-MR              1:26.50    1:30.26        
                  41.93     1:30.26 (48.33)                                        
 20 Olsewski, Ali C     15 Middies-MR           1:29.05    1:32.49        
                  44.44     1:32.49 (48.05)                                        
 21 Green, Colleen      13 SMC-MR               1:27.57    1:32.83        
                  43.18     1:32.83 (49.65)                                        
 22 Nienaltow, Kate K   16 Silver Streaks-MR    1:31.85    1:32.94        
                  42.62     1:32.94 (50.32)                                        
 23 Uppal, Jaya         13 Silver Streaks-MR    1:30.68    1:33.28        
                  42.79     1:33.28 (50.49)                                        
 24 Lavrentieva, Julia  15 APEX-MR              1:37.04    1:34.21        
                  45.13     1:34.21 (49.08)                                        
 25 Crowell, Casey      13 SMC-MR               1:37.12    1:34.33        
                  43.93     1:34.33 (50.40)                                        
 26 Dell'Orto, Christi  13 Middies-MR           1:36.99    1:37.74        
                  47.05     1:37.74 (50.69)                                        
 27 D'Alessandro, Andi  14 Silver Streaks-MR    1:32.73    1:37.92        
                  44.23     1:37.92 (53.69)                                        
 28 Rothschild, Ellen   15 SMC-MR                    NT    1:38.14        
                  45.12     1:38.14 (53.02)                                        
 29 Jonas, Roneyce N    15 Silver Streaks-MR    1:50.28    1:41.47        
                  46.49     1:41.47 (54.98)                                        
 30 Mathur, Natasha C   15 Silver Streaks-MR    1:59.96    2:04.92        
                  59.12   2:04.92 (1:05.80)                                        
 -- Cain, Mary C        13 Badger-MR            1:19.32        SCR        
 -- Rieck, Ashley S     14 Badger-MR            1:48.88        SCR        
 -- Ferrigno, Julia N   14 Middies-MR           1:24.16        SCR        
 -- Dwarica, Tyla K     13 NYCC-MR              1:31.16        SCR        
 -- Etienne, Christina  13 NYCC-MR              1:18.61        SCR        
 -- Prince, Hannah R    13 Silver Streaks-MR    1:46.07        SCR        
 -- McKenly, Jackie D   15 Silver Streaks-MR    1:29.56        SCR        
 
Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Schattschneider, S  13 SMC-MR               1:08.22    1:07.24         20  
                  32.00     1:07.24 (35.24)                                        
  2 Sheehan, Niamh M    15 APEX-MR              1:09.75    1:09.69         17  
                  32.37     1:09.69 (37.32)                                        
  3 Vogel, Nia C        13 Middies-MR           1:09.78    1:10.88         16  
                  32.51     1:10.88 (38.37)                                        
  4 Xue, Kelly E        13 HS-MR                1:11.80    1:13.17         15  
                  33.90     1:13.17 (39.27)                                        
  5 Pope, Lauren A      15 Middies-MR           1:14.60    1:13.56         14  
                  33.67     1:13.56 (39.89)                                        
  6 Slivka, Martha      15 SMC-MR                    NT    1:13.95         13  
                  35.14     1:13.95 (38.81)                                        
  7 Nolan, Mary Kate K  16 HS-MR                1:15.00    1:14.99         12  
                  34.27     1:14.99 (40.72)                                        
  8 Decrem, Danielle H  16 Middies-MR           1:20.33    1:15.52         11  
                  34.22     1:15.52 (41.30)                                        
  9 Simone, Madeline N  13 Badger-MR            1:13.06    1:15.77          9  
                  35.23     1:15.77 (40.54)                                        
 10 Decrem, Nicole      13 Middies-MR           1:27.03    1:16.90          7  
                  35.10     1:16.90 (41.80)                                        
 11 Lee, Courtney M     15 HS-MR                1:12.33    1:17.74          6  
                  35.73     1:17.74 (42.01)                                        
 12 Deziel, Blaire M    16 Silver Streaks-MR    1:15.90    1:18.06          5  
                  35.49     1:18.06 (42.57)                                        
 13 Rosenblum, Daniell  13 Middies-MR           1:22.15    1:21.07          4  
                  38.80     1:21.07 (42.27)                                        
 14 Patapis, Melanie A  14 Middies-MR           1:23.73    1:22.17          3  
                  37.32     1:22.17 (44.85)                                        
 -- Malarczyk, Monica   15 Badger-MR            1:06.28         NS        
 -- Demarco, Jackie M   14 Badger-MR            1:14.71        SCR        
 -- Wisell, Catherine   16 Middies-MR           1:20.16        SCR        
 -- Fufidio, Andrea L   15 Badger-MR            1:06.47        SCR        
 -- Ferrigno, Julia N   14 Middies-MR           1:16.68        SCR        
 -- Slivka, Hannah      15 SMC-MR                    NT        SCR        
 -- Rojas, Emma         14 SMC-MR               1:14.44        SCR        
 
Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Panitz, Beatrix M   13 Badger-MR            2:17.25    2:18.61         20  
                  30.63     1:06.46 (35.83)     1:48.09 (41.63)     2:18.61 (30.52)
  2 Sears, Nicole       16 Badger-MR            2:21.34    2:20.89         17  
                  30.71     1:04.63 (33.92)     1:47.71 (43.08)     2:20.89 (33.18)
  3 Flood, Katie M      17 Silver Streaks-MR    2:22.46    2:24.58         16  
                  31.14     1:09.31 (38.17)     1:49.74 (40.43)     2:24.58 (34.84)
  4 McElroy, Nora       14 Badger-MR            2:25.19    2:25.88         15  
                  31.89     1:09.91 (38.02)     1:53.55 (43.64)     2:25.88 (32.33)
  5 Kanim, Callie H     14 Middies-MR           2:30.24    2:26.06         14  
                  32.58     1:08.36 (35.78)     1:53.42 (45.06)     2:26.06 (32.64)
  6 Schauer, Elizabeth  14 Badger-MR            2:34.43    2:26.55         13  
                  32.57     1:07.26 (34.69)     1:54.00 (46.74)     2:26.55 (32.55)
  7 Konopka, Katie E    14 Badger-MR            2:28.50    2:27.74         12  
                  33.25     1:09.78 (36.53)     1:56.67 (46.89)     2:27.74 (31.07)
  8 Becerra, Lauren M   15 Middies-MR           2:33.20    2:31.34         11  
                  34.77     1:12.72 (37.95)     1:57.65 (44.93)     2:31.34 (33.69)
  9 Simone, Madeline N  13 Badger-MR            2:31.10    2:31.64          9  
                  34.15     1:13.66 (39.51)     1:58.12 (44.46)     2:31.64 (33.52)
 10 Klein, Eilis D      14 Badger-MR            2:36.77    2:31.67          7  
                  33.84     1:09.41 (35.57)     1:57.61 (48.20)     2:31.67 (34.06)
 11 Ferguson, Mara H    16 Silver Streaks-MR    2:36.08    2:33.46          6  
                  34.04     1:14.20 (40.16)     1:57.84 (43.64)     2:33.46 (35.62)
 12 Decrem, Nicole      13 Middies-MR           2:38.78    2:34.42          5  
                  34.14     1:13.50 (39.36)     1:59.90 (46.40)     2:34.42 (34.52)
 13 Tompkins, Catherin  14 Badger-MR            2:33.37    2:34.92          4  
                  33.26     1:15.31 (42.05)     2:00.88 (45.57)     2:34.92 (34.04)
 14 Johanson, Bridget   13 Badger-MR            2:43.84    2:35.68          3  
                  34.61     1:13.87 (39.26)     2:02.18 (48.31)     2:35.68 (33.50)
 15 Lu, Tiffany X       15 HS-MR                2:40.91    2:35.95          2  
                  34.99     1:14.06 (39.07)     1:59.92 (45.86)     2:35.95 (36.03)
 16 Tucker, Annelisa C  15 Badger-MR            2:37.25    2:37.09          1  
                  36.11     1:14.18 (38.07)     2:02.86 (48.68)     2:37.09 (34.23)
 17 Daly, Bronagh K     16 HS-MR                2:35.46    2:39.80        
                  34.02     1:13.60 (39.58)     2:02.58 (48.98)     2:39.80 (37.22)
 18 McPherson-White, G  15 APEX-MR              2:38.65    2:40.59        
                  35.94     1:18.36 (42.42)     2:03.43 (45.07)     2:40.59 (37.16)
 19 Sheehan, Niamh M    15 APEX-MR              2:36.02    2:42.01        
                  32.68     1:13.19 (40.51)     2:06.76 (53.57)     2:42.01 (35.25)
 20 Peralta, Loren S    13 APEX-MR              2:44.38    2:43.17        
                  35.48     1:16.21 (40.73)     2:06.40 (50.19)     2:43.17 (36.77)
 21 Kosoff, Zora R      14 HS-MR                2:48.31    2:45.75        
                  36.46     1:18.48 (42.02)     2:07.58 (49.10)     2:45.75 (38.17)
 22 Muoio, Tara R       14 HS-MR                2:57.76    2:45.87        
                  36.74     1:17.58 (40.84)     2:08.97 (51.39)     2:45.87 (36.90)
 23 Lee, Courtney M     15 HS-MR                2:42.14    2:50.58        
                  36.53     1:21.18 (44.65)     2:14.67 (53.49)     2:50.58 (35.91)
 24 Olsewski, Ali C     15 Middies-MR           2:46.54    2:51.09        
                  40.63     1:21.90 (41.27)     2:14.29 (52.39)     2:51.09 (36.80)
 25 Boulbol, Lauren E   17 HS-MR                2:42.86    2:52.20        
                  38.88     1:20.19 (41.31)     2:09.40 (49.21)     2:52.20 (42.80)
 26 Sarubbi, Bre M      13 HS-MR                2:52.00    2:52.21        
                  34.34     1:18.62 (44.28)     2:11.17 (52.55)     2:52.21 (41.04)
 27 Ng, Phyllis         14 HS-MR                2:54.49    2:58.18        
                  40.37     1:22.83 (42.46)     2:16.93 (54.10)     2:58.18 (41.25)
 28 Mejia, Angela       13 APEX-MR              3:01.89    3:09.26        
                  41.61     1:30.28 (48.67)     2:24.60 (54.32)     3:09.26 (44.66)
 29 Jonas, Roneyce N    15 Silver Streaks-MR    3:44.28    3:20.19        
                  40.02     1:32.63 (52.61)   2:33.00 (1:00.37)     3:20.19 (47.19)
 -- Moss, Lucy          13 SMC-MR                    NT         DQ        
      One hand touch - breast
                  33.15     1:14.19 (41.04)     2:00.55 (46.36)          DQ (38.23)
 -- Malarczyk, Monica   15 Badger-MR            2:35.21         NS        
 -- Demarco, Jackie M   14 Badger-MR            2:33.12        SCR        
 -- Nixon, Charlotte A  13 Badger-MR            2:30.13        SCR        
 -- Fufidio, Andrea L   15 Badger-MR            2:31.34        SCR        
 -- Cain, Mary C        13 Badger-MR            2:29.59        SCR        
 -- Rieck, Ashley S     14 Badger-MR            3:23.25        SCR        
 
Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Silver Streaks Swim Club-MR  'A'            1:48.17    1:46.52         40  
     1) Flood, Katie M 17               2) Distelhurst, Lea M 13          
     3) Ferguson, Mara H 16             4) Miller, Nikki F 15             
                  25.87       53.64 (27.77)     1:20.93 (27.29)     1:46.52 (25.59)
  2 Badger Swim Club-MR  'A'                    1:46.75    1:46.99         34  
     1) Stevens, Charlotte L 11         2) Schauer, Elizabeth m 14        
     3) Konopka, Katie E 14             4) Panitz, Beatrix M 13           
                  27.11       54.80 (27.69)     1:22.01 (27.21)     1:46.99 (24.98)
  3 Middies Swimming-MR  'A'                    1:47.04    1:48.49         32  
     1) Suen, Katherine O 15            2) Vogel, Nia C 13                
     3) Kanim, Callie H 14              4) Doherty, Kaitlin A 13          
                  27.78       55.76 (27.98)     1:23.02 (27.26)     1:48.49 (25.47)
  4 Badger Swim Club-MR  'B'                    1:52.42    1:50.89         30  
     1) Sears, Nicole 16                2) Tucker, Annelisa C 15          
     3) Tompkins, Catherine A 14        4) Klein, Eilis D 14              
                  27.73       55.11 (27.38)     1:23.97 (28.86)     1:50.89 (26.92)
  5 Middies Swimming-MR  'B'                    1:55.69    1:53.95         28  
     1) Patapis, Melanie A 14           2) Decrem, Danielle H 16          
     3) Decrem, Nicole 13               4) Becerra, Lauren M 15           
                  29.55       58.32 (28.77)     1:26.40 (28.08)     1:53.95 (27.55)
  6 Saw Mill Club Swim Team-MR  'A'             2:00.82    1:56.85         26  
     1) Schattschneider, Sarah 13       2) Slivka, Martha 15              
     3) Moss, Lucy 13                   4) Brosnan, Lindsey 14            
                  27.93       56.99 (29.06)     1:26.19 (29.20)     1:56.85 (30.66)
  7 Harbor Seals-MR  'A'                        1:54.42    1:57.60         24  
     1) Daly, Bronagh K 16              2) Lee, Courtney M 15             
     3) Lu, Tiffany X 15                4) Nolan, Mary Kate K 16          
                  28.70       58.98 (30.28)     1:28.15 (29.17)     1:57.60 (29.45)
  8 Silver Streaks Swim Club-MR  'B'            1:56.20    1:59.41         22  
     1) Deziel, Blaire M 16             2) Sloley, Katrina V 15           
     3) Nienaltow, Kate K 16            4) Ferguson, Carly 13             
                  30.01       59.91 (29.90)     1:31.33 (31.42)     1:59.41 (28.08)
  9 Harbor Seals-MR  'B'                        1:58.63    1:59.45         18  
     1) Xue, Kelly E 13                 2) Kosoff, Zora R 14              
     3) Ng, Phyllis 14                  4) Muoio, Tara R 14               
                  30.30     1:00.40 (30.10)     1:30.03 (29.63)     1:59.45 (29.42)
 10 Middies Swimming-MR  'C'                    2:01.39    2:01.28         14  
     1) Pope, Lauren A 15               2) Rosenblum, Danielle M 13       
     3) Olsewski, Ali C 15              4) Dell'Orto, Christina M 13      
                  29.06     1:01.53 (32.47)     1:31.54 (30.01)     2:01.28 (29.74)
 11 Apex Swim Club-MR  'A'                      2:01.91    2:02.75         12  
     1) Sheehan, Niamh M 15             2) Peralta, Loren S 13            
     3) Lavrentieva, Julia D 15         4) McPherson-White, Gabrielle V 15
                  29.59       58.47 (28.88)     1:34.10 (35.63)     2:02.75 (28.65)
 12 Silver Streaks Swim Club-MR  'C'            2:05.65    2:10.74         10  
     1) D'Alessandro, Andie G 14        2) Uppal, Jaya 13                 
     3) Mathur, Natasha C 15            4) Jonas, Roneyce N 15            
                  30.77     1:06.64 (35.87)     1:39.52 (32.88)     2:10.74 (31.22)
 -- Badger Swim Club-MR  'C'                    1:53.88        SCR        
 -- Saw Mill Club Swim Team-MR  'B'             2:25.68        SCR        
 
Boys 6 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Delfico, Ryan A      6 Bgnw Marlins-MR        20.54      17.60         20  
  2 Roye, Erick B        6 Bgnw Marlins-MR        35.00      21.23         17  
  3 Weiner, Joe L        6 Bgnw Marlins-MR        35.00      21.34         16  
  4 Juzeniw, Michael W   6 Middies-MR                NT      25.14         15  
  5 Zaslaw, Kyle K       6 Bgnw Marlins-MR        35.00      25.25         14  
  6 Rosen, Spencer J     6 Bgnw Marlins-MR        35.00      26.80         13  
  7 McSorley, Thomas W   6 Middies-MR             21.88      28.17         12  
  8 Koestler, David R    6 Bgnw Marlins-MR        35.00      32.43         11  
 -- Tsivilko, Eugene     6 Badger-MR              25.83        SCR        
 
Boys 6 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Delfico, Ryan A      6 Bgnw Marlins-MR        24.75      21.11         20  
  2 Weiner, Joe L        6 Bgnw Marlins-MR        40.00      29.99         17  
  3 Zaslaw, Kyle K       6 Bgnw Marlins-MR        40.00      30.68         16  
  4 Juzeniw, Michael W   6 Middies-MR                NT      31.96         15  
  5 McSorley, Thomas W   6 Middies-MR             33.25      31.97         14  
  6 Roye, Erick B        6 Bgnw Marlins-MR        40.00      32.42         13  
  7 Rosen, Spencer J     6 Bgnw Marlins-MR        40.00      32.80         12  
  8 Koestler, David R    6 Bgnw Marlins-MR        40.00      33.19         11  
 -- Tsivilko, Eugene     6 Badger-MR              43.00        SCR        
 
Boys 7 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lee, Brendan T       7 Badger-MR              17.10      16.85         20  
  2 Legros, Julien E     7 Bgnw Marlins-MR        18.57      17.27         17  
  3 Loveless, Liam J     7 Badger-MR              18.43      17.84         16  
  4 Lewis, Braden        7 SMC-MR                 26.48      18.65         15  
  5 Fernandez, Oliver    7 Bgnw Marlins-MR        35.00      19.80         14  
  6 Yates, Wyatt D       7 Bgnw Marlins-MR        35.00      19.95         13  
  7 Coleman, Alex M      7 Bgnw Marlins-MR        21.63      19.99         12  
  8 Reinhardt, Robbie    7 Bgnw Marlins-MR        25.57      21.03         11  
  9 Rosenshine, Eli N    7 Bgnw Marlins-MR        21.57      21.05          9  
 10 Falbaum, Noah A      7 Bgnw Marlins-MR        35.00      21.56          7  
 11 Laidlaw, Johnny F    7 Bgnw Marlins-MR        35.00      22.49          6  
 12 Eichenberger, Zach   7 Bgnw Marlins-MR        35.00      22.53          5  
 13 Largey, Kyle M       7 Bgnw Marlins-MR        35.00      24.24          4  
 14 Curnin, Ryan         7 Bgnw Marlins-MR        35.00      24.87          3  
 15 Unger, Dean          7 SMC-MR                    NT      25.37          2  
 16 Buckland, Griffin    7 Silver Streaks-MR         NT      26.06          1  
 17 Salimi, Ibrahim      7 Middies-MR             23.13      27.07        
 18 Martin, Spencer P    7 Middies-MR             23.81      28.91        
 19 Jin, Eddie           7 Middies-MR             37.94      29.28        
 20 Bosco, Griffin       7 Middies-MR             29.09      30.65        
 21 Lourenco, Matthew    7 Middies-MR             24.72      31.11        
 22 Gehringer, Mark s    7 Badger-MR                 NT      35.58        
 -- Nonaka, Johji        7 Badger-MR                 NT        SCR        
 -- Mangan, Kyle         7 APEX-MR                23.95        SCR        
 -- Kuane, Diego         7 Middies-MR                NT        SCR        
 -- Zhao, Maxwell        7 Middies-MR                NT        SCR        
 
Boys 7 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lee, Brendan T       7 Badger-MR              22.16      21.67         20  
  2 Loveless, Liam J     7 Badger-MR              24.64      23.00         17  
  3 Legros, Julien E     7 Bgnw Marlins-MR        22.99      23.03         16  
  4 Coleman, Alex M      7 Bgnw Marlins-MR        26.52      23.79         15  
  5 Rosenshine, Eli N    7 Bgnw Marlins-MR        23.84      23.83         14  
  6 Lewis, Braden        7 SMC-MR                    NT      23.91         13  
  7 Falbaum, Noah A      7 Bgnw Marlins-MR        40.00      25.48         12  
  8 Salimi, Ibrahim      7 Middies-MR             25.88      26.30         11  
  9 Reinhardt, Robbie    7 Bgnw Marlins-MR        28.43      26.38          9  
 10 Bosco, Griffin       7 Middies-MR             31.69      26.55          7  
 11 Yates, Wyatt D       7 Bgnw Marlins-MR        40.00      26.66          6  
 12 Fernandez, Oliver    7 Bgnw Marlins-MR        40.00      26.89          5  
 13 Largey, Kyle M       7 Bgnw Marlins-MR        40.00      28.56          4  
 14 Laidlaw, Johnny F    7 Bgnw Marlins-MR        40.00      30.19          3  
 15 Eichenberger, Zach   7 Bgnw Marlins-MR        40.00      30.98          2  
 16 Unger, Dean          7 SMC-MR                    NT      31.02          1  
 17 Buckland, Griffin    7 Silver Streaks-MR         NT      31.53        
 18 Curnin, Ryan         7 Bgnw Marlins-MR        40.00      36.01        
 19 Jin, Eddie           7 Middies-MR             36.94      37.01        
 20 Martin, Spencer P    7 Middies-MR             29.87      40.58        
 -- Gehringer, Mark s    7 Badger-MR                 NT         DQ        
      Did not finish on back
 -- Lourenco, Matthew    7 Middies-MR             27.06         DQ        
      Did not finish on back
 -- Zhao, Maxwell        7 Middies-MR                NT        SCR        
 -- Nonaka, Johji        7 Badger-MR                 NT        SCR        
 -- Kuane, Diego         7 Middies-MR                NT        SCR        
 -- Mangan, Kyle         7 APEX-MR                26.69        SCR        
 
Boys 7 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Loveless, Liam J     7 Badger-MR              22.75      22.60         20  
  2 Legros, Julien E     7 Bgnw Marlins-MR        25.15      23.72         17  
  3 Lewis, Braden        7 SMC-MR                 27.41      25.31         16  
  4 Lee, Brendan T       7 Badger-MR              26.34      26.31         15  
  5 Yates, Wyatt D       7 Bgnw Marlins-MR        50.00      27.71         14  
  6 Fernandez, Oliver    7 Bgnw Marlins-MR        50.00      28.69         12.5
  6 Eichenberger, Zach   7 Bgnw Marlins-MR        50.00      28.69         12.5
  8 Lourenco, Matthew    7 Middies-MR             28.83      29.04         11  
  9 Falbaum, Noah A      7 Bgnw Marlins-MR        50.00      29.49          9  
 10 Weiner, Joe L        6 Bgnw Marlins-MR        50.00      29.52          7  
 11 Rosenshine, Eli N    7 Bgnw Marlins-MR        32.10      29.60          6  
 12 Reinhardt, Robbie    7 Bgnw Marlins-MR        32.08      29.82          5  
 13 Coleman, Alex M      7 Bgnw Marlins-MR        50.00      30.30          4  
 14 Roye, Erick B        6 Bgnw Marlins-MR        50.00      31.67          3  
 15 Largey, Kyle M       7 Bgnw Marlins-MR        50.00      32.05          2  
 16 Juzeniw, Michael W   6 Middies-MR                NT      32.07          1  
 17 Curnin, Ryan         7 Bgnw Marlins-MR        50.00      34.57        
 18 Unger, Dean          7 SMC-MR                    NT      35.40        
 19 Bosco, Griffin       7 Middies-MR             34.41      39.08        
 20 Laidlaw, Johnny F    7 Bgnw Marlins-MR        50.00      43.24        
 -- Zaslaw, Kyle K       6 Bgnw Marlins-MR        50.00         DQ        
 -- Gehringer, Mark s    7 Badger-MR                 NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- McSorley, Thomas W   6 Middies-MR             38.91         DQ        
 -- Jin, Eddie           7 Middies-MR             54.06         DQ        
 -- Rosen, Spencer J     6 Bgnw Marlins-MR        50.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Koestler, David R    6 Bgnw Marlins-MR        50.00         DQ        
 -- Zhao, Maxwell        7 Middies-MR                NT        SCR        
 -- Nonaka, Johji        7 Badger-MR                 NT        SCR        
 -- Tsivilko, Eugene     6 Badger-MR              50.39        SCR        
 
Boys 7 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lee, Brendan T       7 Badger-MR              24.43      19.98         20  
  2 Delfico, Ryan A      6 Bgnw Marlins-MR        26.57      20.76         17  
  3 Rosenshine, Eli N    7 Bgnw Marlins-MR        24.36      24.56         16  
  4 Lewis, Braden        7 SMC-MR                    NT      25.05         15  
  5 Coleman, Alex M      7 Bgnw Marlins-MR        31.65      26.21         14  
  6 Laidlaw, Johnny F    7 Bgnw Marlins-MR        45.00      28.26         13  
  7 Yates, Wyatt D       7 Bgnw Marlins-MR        45.00      28.83         12  
  8 Falbaum, Noah A      7 Bgnw Marlins-MR        45.00      29.36         11  
  9 Reinhardt, Robbie    7 Bgnw Marlins-MR        21.22      30.40          9  
 10 Salimi, Ibrahim      7 Middies-MR             34.47      33.68          7  
 11 Rosen, Spencer J     6 Bgnw Marlins-MR        45.00      37.33          6  
 -- Weiner, Joe L        6 Bgnw Marlins-MR        45.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Loveless, Liam J     7 Badger-MR              26.00         DQ        
      Scissors kick
 -- Gehringer, Mark s    7 Badger-MR                 NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Zaslaw, Kyle K       6 Bgnw Marlins-MR        45.00         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Unger, Dean          7 SMC-MR                    NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Eichenberger, Zach   7 Bgnw Marlins-MR        45.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Fernandez, Oliver    7 Bgnw Marlins-MR        45.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Martin, Spencer P    7 Middies-MR             47.75         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Curnin, Ryan         7 Bgnw Marlins-MR        45.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Largey, Kyle M       7 Bgnw Marlins-MR        45.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Roye, Erick B        6 Bgnw Marlins-MR        45.00         DQ        
      Scissors kick
 -- Koestler, David R    6 Bgnw Marlins-MR        45.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Tsivilko, Eugene     6 Badger-MR              46.04        SCR        
 -- Nonaka, Johji        7 Badger-MR                 NT        SCR        
 -- Mangan, Kyle         7 APEX-MR                40.69        SCR        
 -- Kuane, Diego         7 Middies-MR                NT        SCR        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Golovin, Samuel      8 Badger-MR              34.74      33.12         20  
  2 Stern, Marc J        8 Bgnw Marlins-MR        38.69      36.65         17  
  3 Bushati, Aldo        8 APEX-MR                39.97      37.40         16  
  4 Roye, Jack B         8 Bgnw Marlins-MR        40.84      38.00         15  
  5 Ramjohn, Jalen K     8 APEX-MR                   NT      41.22         14  
  6 Kessler, Zachary D   8 Bgnw Marlins-MR      1:00.00      41.39         13  
  7 Walsh, Zachary R     8 Middies-MR             47.83      42.08         12  
  8 Chin, William T      8 NYCC-MR                   NT      42.34         11  
  9 Atay, Deniz          8 Middies-MR             50.73      42.68          9  
 10 Klein, Kevin J       8 Bgnw Marlins-MR      1:00.00      43.01          7  
 11 Blair, Henry M       8 Bgnw Marlins-MR        48.67      44.84          6  
 12 Bingham, Connor      8 SMC-MR                 42.72      45.00          5  
 13 Hennig, Christian    8 Middies-MR             45.87      46.23          4  
 14 Tsuji, Akira         8 Middies-MR             48.92      46.55          3  
 15 Pazelsky, Andrei     8 Badger-MR              46.95      46.70          2  
 16 Fine, Jason          8 SMC-MR                    NT      47.26          1  
 17 Alimonti, Lucas V    8 Bgnw Marlins-MR        46.28      48.90        
 18 Burke, Quin J        8 Middies-MR             44.46      48.94        
 19 Jacobson, Eric J     8 Middies-MR             47.61      49.08        
 20 Spiro, Joshua        8 SMC-MR                 55.56      49.73        
 21 Blum, Andrew A       8 Bgnw Marlins-MR      1:00.00      50.63        
 22 Townsend, AJ J       8 Bgnw Marlins-MR      1:00.00      50.81        
 23 Lane, Conor          8 SMC-MR                    NT      51.10        
 24 Maronilla, J.P. P    8 Middies-MR             47.62      52.22        
 25 Musoff, William H    8 Middies-MR             49.27      52.80        
 26 Barrow, Miles A      8 Middies-MR             47.12      53.70        
 27 Dowd, Sean J         8 Bgnw Marlins-MR      1:00.00      55.59        
 28 Ceske, John          8 Middies-MR             55.94      56.37        
 29 O'Hare, Timmy        8 Middies-MR           1:04.53    1:03.45        
 30 Sullivan, Andrew g   8 Badger-MR                 NT    1:07.20        
 -- Ryjikov, Benjamin    8 Middies-MR           1:02.44         NS        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Golovin, Samuel      8 Badger-MR              19.89      18.49         20  
  2 Ramjohn, Jalen K     8 APEX-MR                   NT      18.60         17  
  3 Bushati, Aldo        8 APEX-MR                23.98      20.87         16  
  4 Chin, William T      8 NYCC-MR                   NT      21.02         15  
  5 Stern, Marc J        8 Bgnw Marlins-MR        20.80      21.23         14  
  6 Bingham, Connor      8 SMC-MR                 23.85      21.53         13  
  7 Alimonti, Lucas V    8 Bgnw Marlins-MR        40.00      22.03         12  
  8 Roye, Jack B         8 Bgnw Marlins-MR        21.11      22.19         11  
  9 Blair, Henry M       8 Bgnw Marlins-MR        21.54      22.52          9  
 10 Burke, Quin J        8 Middies-MR             23.16      23.54          7  
 11 Atay, Deniz          8 Middies-MR             21.72      23.87          6  
 12 Klein, Kevin J       8 Bgnw Marlins-MR        40.00      24.09          5  
 13 Kessler, Zachary D   8 Bgnw Marlins-MR        40.00      24.26          4  
 14 Hennig, Christian    8 Middies-MR             23.09      24.28          3  
 15 Fine, Jason          8 SMC-MR                    NT      24.45          2  
 16 Townsend, AJ J       8 Bgnw Marlins-MR        40.00      24.85          1  
 17 Lane, Conor          8 SMC-MR                    NT      24.96        
 18 Pazelsky, Andrei     8 Badger-MR              27.04      25.06        
 19 Jacobson, Eric J     8 Middies-MR             24.87      25.80        
 20 Barrow, Miles A      8 Middies-MR             23.13      26.08        
 21 Maronilla, J.P. P    8 Middies-MR             24.97      26.29        
 22 Tsuji, Akira         8 Middies-MR             24.31      26.36        
 23 Walsh, Zachary R     8 Middies-MR             23.34      26.99        
 24 Spiro, Joshua        8 SMC-MR                    NT      27.61        
 25 Dowd, Sean J         8 Bgnw Marlins-MR        40.00      29.58        
 26 Sullivan, Andrew g   8 Badger-MR              35.50      29.85        
 27 O'Hare, Timmy        8 Middies-MR             32.44      30.40        
 28 Ceske, John          8 Middies-MR             28.95      31.54        
 29 Musoff, William H    8 Middies-MR             27.38      31.58        
 -- Blum, Andrew A       8 Bgnw Marlins-MR        40.00         DQ        
      Did not finish on back
 -- Ryjikov, Benjamin    8 Middies-MR             31.00         NS        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bushati, Aldo        8 APEX-MR                27.53      22.22         20  
  2 Bingham, Connor      8 SMC-MR                 27.14      24.79         17  
  3 Atay, Deniz          8 Middies-MR             23.19      25.12         16  
  4 Alimonti, Lucas V    8 Bgnw Marlins-MR        50.00      26.96         15  
  5 Tsuji, Akira         8 Middies-MR             25.86      28.31         14  
  6 Pazelsky, Andrei     8 Badger-MR              29.75      28.46         13  
  7 Blair, Henry M       8 Bgnw Marlins-MR        31.04      28.59         12  
  8 Ceske, John          8 Middies-MR             32.09      28.79         11  
  9 Musoff, William H    8 Middies-MR             27.40      29.24          9  
 10 Spiro, Joshua        8 SMC-MR                 30.70      29.66          7  
 11 Lane, Conor          8 SMC-MR                    NT      30.34          6  
 12 Townsend, AJ J       8 Bgnw Marlins-MR        50.00      30.40          5  
 13 Fine, Jason          8 SMC-MR                    NT      30.58          4  
 14 Jacobson, Eric J     8 Middies-MR             29.66      30.92          3  
 15 Kessler, Zachary D   8 Bgnw Marlins-MR        50.00      32.66          2  
 16 Barrow, Miles A      8 Middies-MR             30.60      34.83          1  
 17 Sullivan, Andrew g   8 Badger-MR                 NT      38.95        
 -- Chin, William T      8 NYCC-MR                   NT         DQ        
 -- Blum, Andrew A       8 Bgnw Marlins-MR        50.00         DQ        
 -- O'Hare, Timmy        8 Middies-MR                NT         DQ        
 -- Klein, Kevin J       8 Bgnw Marlins-MR        50.00         DQ        
 -- Dowd, Sean J         8 Bgnw Marlins-MR        50.00         DQ        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Golovin, Samuel      8 Badger-MR              19.01      18.15         20  
  2 Ramjohn, Jalen K     8 APEX-MR                   NT      18.65         17  
  3 Roye, Jack B         8 Bgnw Marlins-MR        23.57      20.40         16  
  4 Bushati, Aldo        8 APEX-MR                22.92      20.57         15  
  5 Bingham, Connor      8 SMC-MR                 24.65      22.08         14  
  6 Kessler, Zachary D   8 Bgnw Marlins-MR        45.00      23.03         13  
  7 Blair, Henry M       8 Bgnw Marlins-MR        29.13      23.78         12  
  8 Pazelsky, Andrei     8 Badger-MR              34.84      25.03         11  
  9 Alimonti, Lucas V    8 Bgnw Marlins-MR        45.00      25.46          9  
 10 Klein, Kevin J       8 Bgnw Marlins-MR        45.00      26.90          7  
 11 Hennig, Christian    8 Middies-MR             26.59      29.31          6  
 12 Townsend, AJ J       8 Bgnw Marlins-MR        45.00      29.71          5  
 13 Dowd, Sean J         8 Bgnw Marlins-MR        45.00      30.77          4  
 -- Spiro, Joshua        8 SMC-MR                    NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Fine, Jason          8 SMC-MR                    NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Sullivan, Andrew g   8 Badger-MR                 NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Burke, Quin J        8 Middies-MR             27.82         DQ        
 -- Walsh, Zachary R     8 Middies-MR             26.46         DQ        
 -- Stern, Marc J        8 Bgnw Marlins-MR        20.15         DQ        
 -- Blum, Andrew A       8 Bgnw Marlins-MR        45.00         DQ        
 -- Maronilla, J.P. P    8 Middies-MR             31.75         DQ        
 -- Chin, William T      8 NYCC-MR                   NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Ryjikov, Benjamin    8 Middies-MR             42.03         NS        
 
Boys 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Golovin, Samuel      8 Badger-MR            1:31.22    1:30.55         20  
                  42.39     1:30.55 (48.16)                                        
  2 Stern, Marc J        8 Bgnw Marlins-MR      1:40.00    1:37.65         17  
                  45.11     1:37.65 (52.54)                                        
  3 Delfico, Ryan A      6 Bgnw Marlins-MR      1:44.30    1:38.55         16  
                  44.03     1:38.55 (54.52)                                        
  4 Legros, Julien E     7 Bgnw Marlins-MR      1:41.15    1:40.49         15  
                  47.19     1:40.49 (53.30)                                        
  5 Roye, Jack B         8 Bgnw Marlins-MR      1:50.98    1:40.78         14  
                  45.26     1:40.78 (55.52)                                        
 
Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    1:09.29    1:09.51         40  
     1) Lee, Brendan T 7                2) Pazelsky, Andrei 8             
     3) Loveless, Liam J 7              4) Golovin, Samuel 8              
                  36.98     1:09.51 (32.53)                                        
  2 Middies Swimming-MR  'A'                    1:15.23    1:22.71         34  
     1) Atay, Deniz 8                   2) Maronilla, J.P. P 8            
     3) Hennig, Christian 8             4) Walsh, Zachary R 8             
                  42.87     1:22.71 (39.84)                                        
  3 Saw Mill Club Swim Team-MR  'A'             1:17.25    1:23.52         32  
     1) Lane, Conor 8                   2) Spiro, Joshua 8                
     3) Lewis, Braden 7                 4) Fine, Jason 8                  
                  42.36     1:23.52 (41.16)                                        
  4 Middies Swimming-MR  'C'                         NT    1:26.55         30  
     1) Ceske, John 8                   2) Jacobson, Eric J 8             
     3) Salimi, Ibrahim 7               4) Tsuji, Akira 8                 
  5 Middies Swimming-MR  'B'                         NT    1:26.90         28  
     1) Musoff, William H 8             2) McSorley, Thomas W 6           
     3) Barrow, Miles A 8               4) Burke, Quin J 8                
                  48.70     1:26.90 (38.20)                                        
  6 Middies Swimming-MR  'D'                         NT    1:54.61         26  
     1) Bosco, Griffin 7                2) Martin, Spencer P 7            
     3) Jin, Eddie 7                    4) O'Hare, Timmy 8                
                  53.38   1:54.61 (1:01.23)                                        
 -- Badger Swim Club-MR  'B'                    1:12.55        SCR        
     1) Nonaka, Johji 7                 2) Gehringer, Mark s 7            
     3) Tsivilko, Eugene 6              4) Sullivan, Andrew g 8           
 
Boys 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    1:23.89    1:26.81         40  
     1) Pazelsky, Andrei 8              2) Loveless, Liam J 7             
     3) Golovin, Samuel 8               4) Lee, Brendan T 7               
                  47.33     1:26.81 (39.48)                                        
  2 Middies Swimming-MR  'A'                    1:28.46    1:38.41         34  
     1) Musoff, William H 8             2) Atay, Deniz 8                  
     3) Walsh, Zachary R 8              4) Hennig, Christian 8            
                  52.22     1:38.41 (46.19)                                        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Speres, Aristides   10 Badger-MR            1:04.61    1:04.02         20  
                  31.31     1:04.02 (32.71)                                        
  2 Kaneko, Hiroki       9 Badger-MR            1:06.46    1:05.05         17  
                  31.38     1:05.05 (33.67)                                        
  3 Eid, Christian J    10 Badger-MR            1:09.38    1:08.67         16  
                  33.54     1:08.67 (35.13)                                        
  4 Lee, Ryan P          9 Badger-MR            1:06.25    1:08.78         15  
                  33.25     1:08.78 (35.53)                                        
  5 White, Jahari       10 Silver Streaks-MR    1:09.92    1:09.61         14  
                  34.13     1:09.61 (35.48)                                        
  6 Thenmalai, Omar     10 Middies-MR           1:10.27    1:10.32         13  
                  34.38     1:10.32 (35.94)                                        
  7 Towne, Garrett B     9 Badger-MR            1:12.53    1:10.41         12  
                  33.29     1:10.41 (37.12)                                        
  8 Byrnes, Owen M      10 Badger-MR            1:09.54    1:12.28         11  
                  33.81     1:12.28 (38.47)                                        
  9 Dell'Orto, Andrew   10 Middies-MR           1:14.00    1:12.40          9  
                  34.41     1:12.40 (37.99)                                        
 10 Vargas, Ricardo     10 Badger-MR            1:10.52    1:13.19          7  
                  35.30     1:13.19 (37.89)                                        
 11 Nixon, Kenneth J    10 Badger-MR            1:13.32    1:14.66          6  
                  34.16     1:14.66 (40.50)                                        
 12 Bernstein, Zach J   10 Middies-MR           1:19.86    1:14.76          5  
                  34.88     1:14.76 (39.88)                                        
 13 Meehan, Ryan J       9 HS-MR                1:15.72    1:14.80          4  
                  35.42     1:14.80 (39.38)                                        
 14 Iocolano, Richard   10 HS-MR                1:20.55    1:15.16          3  
                  35.78     1:15.16 (39.38)                                        
 15 Scarcella, Joseph    9 Badger-MR            1:20.64    1:15.26          2  
                  36.70     1:15.26 (38.56)                                        
 16 Rodriguez, Ian R    10 NYCC-MR              1:19.85    1:15.66          1  
                  35.28     1:15.66 (40.38)                                        
 17 Gray, Stephen F      9 Badger-MR            1:13.44    1:16.43        
                  36.02     1:16.43 (40.41)                                        
 18 Walsh, Dylan F      10 Middies-MR           1:16.40    1:17.73        
                  36.71     1:17.73 (41.02)                                        
 19 Baranov, Lenny      10 HS-MR                1:21.02    1:18.61        
                  37.93     1:18.61 (40.68)                                        
 20 Macaluso, Nicholas  10 Silver Streaks-MR    1:17.88    1:19.07        
                  36.44     1:19.07 (42.63)                                        
 21 McPhillips, Liam T  10 Middies-MR           1:19.59    1:20.27        
                  38.53     1:20.27 (41.74)                                        
 22 Herrera, Fabian     10 Badger-MR            1:14.87    1:20.28        
                  37.52     1:20.28 (42.76)                                        
 23 Mukudai, Rui         9 Badger-MR                 NT    1:21.29        
                  37.37     1:21.29 (43.92)                                        
 24 Egan, Brendan M      9 Badger-MR            1:15.39    1:21.47        
                  37.53     1:21.47 (43.94)                                        
 25 Langaman, Kevin J    9 HS-MR                1:31.19    1:21.86        
                  38.33     1:21.86 (43.53)                                        
 26 Pazelsky, Michael   10 Badger-MR            1:25.19    1:22.95        
                  39.03     1:22.95 (43.92)                                        
 27 Townley, Nicholas   10 Badger-MR            1:22.19    1:23.83        
                  40.06     1:23.83 (43.77)                                        
 28 Scott, Robert A     10 Silver Streaks-MR    1:24.28    1:25.43        
 29 Konopka, Robert p   10 Badger-MR                 NT    1:25.90        
                  39.85     1:25.90 (46.05)                                        
 30 Sheppard, Jason D   10 Middies-MR           1:25.14    1:29.07        
                  43.49     1:29.07 (45.58)                                        
 31 Schmitt, Andrew     10 SMC-MR               1:43.96    1:30.07        
                  41.66     1:30.07 (48.41)                                        
 32 Higham, Brendan J   10 Badger-MR            1:27.95    1:31.34        
                  41.97     1:31.34 (49.37)                                        
 33 Lewis, Zachary J     9 Middies-MR           1:38.43    1:31.40        
                  40.18     1:31.40 (51.22)                                        
 34 Raiola, A J J        9 HS-MR                1:31.08    1:32.92        
 35 Buckley, Jack        9 SMC-MR                    NT    1:34.23        
                  45.67     1:34.23 (48.56)                                        
 36 Farage, Robert c    10 Badger-MR                 NT    1:34.99        
 37 Panarella, John Pa   9 Badger-MR            1:53.33    1:45.98        
                  46.49     1:45.98 (59.49)                                        
 38 Park, Tommy         10 Middies-MR           1:38.75    1:46.14        
                  49.64     1:46.14 (56.50)                                        
 39 Silverton, Oliver    9 Middies-MR           2:09.87    1:50.28        
                  51.38     1:50.28 (58.90)                                        
 40 Braunschweiger, Ja  10 SMC-MR                    NT    1:50.98        
                  47.78   1:50.98 (1:03.20)                                        
 -- Walter, Scott j      9 Badger-MR            1:32.38        SCR        
 -- Covello, Ben D       9 Middies-MR           1:20.03        SCR        
 -- Channagiri, Harry    9 Middies-MR           1:42.56        SCR        
 -- DeLasa, Sebastian    9 Badger-MR                 NT        SCR        
 -- Nierhoff, Fabio     10 Middies-MR           1:39.77        SCR        
 -- Kaetker, Jan X      10 Middies-MR           1:46.72        SCR        
 -- Klein, Liam D        9 Middies-MR           1:47.83        SCR        
 -- Clay, Harrison       9 Middies-MR                NT        SCR        
 -- Powers, William p   10 Badger-MR            1:32.17        SCR        
 -- Graham, Austin a     9 Badger-MR            1:21.68        SCR        
 -- McCordick, Leo S    10 Badger-MR            1:21.83        SCR        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kaneko, Hiroki       9 Badger-MR            1:15.90    1:16.19         20  
                  36.26     1:16.19 (39.93)                                        
  2 Eid, Christian J    10 Badger-MR            1:21.89    1:17.46         17  
                  38.15     1:17.46 (39.31)                                        
  3 Towne, Garrett B     9 Badger-MR            1:20.32    1:19.17         16  
                  38.87     1:19.17 (40.30)                                        
  4 Thenmalai, Omar     10 Middies-MR           1:17.88    1:19.58         15  
                  39.27     1:19.58 (40.31)                                        
  5 Nixon, Kenneth J    10 Badger-MR            1:28.16    1:21.95         14  
                  39.41     1:21.95 (42.54)                                        
  6 Lee, Ryan P          9 Badger-MR            1:21.23    1:21.99         13  
                  39.83     1:21.99 (42.16)                                        
  7 Vargas, Ricardo     10 Badger-MR            1:24.59    1:24.76         12  
                  41.38     1:24.76 (43.38)                                        
  8 Dell'Orto, Andrew   10 Middies-MR           1:22.75    1:24.90         11  
                  42.00     1:24.90 (42.90)                                        
  9 Bernstein, Zach J   10 Middies-MR           1:27.61    1:25.22          9  
                  41.33     1:25.22 (43.89)                                        
 10 Meehan, Ryan J       9 HS-MR                1:31.36    1:25.69          7  
                  41.88     1:25.69 (43.81)                                        
 11 Gray, Stephen F      9 Badger-MR            1:30.20    1:26.98          6  
                  43.50     1:26.98 (43.48)                                        
 12 Shteynberg, Samuel  10 HS-MR                1:42.00    1:28.77          5  
                  43.77     1:28.77 (45.00)                                        
 13 Pazelsky, Michael   10 Badger-MR            1:30.29    1:30.32          4  
                  42.49     1:30.32 (47.83)                                        
 14 Rodriguez, Ian R    10 NYCC-MR              1:30.00    1:30.56          3  
                  43.61     1:30.56 (46.95)                                        
 15 Egan, Brendan M      9 Badger-MR            1:36.10    1:31.46          2  
                  45.66     1:31.46 (45.80)                                        
 16 Langaman, Kevin J    9 HS-MR                1:42.00    1:31.48          1  
                  45.65     1:31.48 (45.83)                                        
 17 Baranov, Lenny      10 HS-MR                1:32.00    1:32.92        
                  45.78     1:32.92 (47.14)                                        
 18 Iocolano, Richard   10 HS-MR                1:39.74    1:33.19        
                  45.54     1:33.19 (47.65)                                        
 19 Mukudai, Rui         9 Badger-MR                 NT    1:34.65        
                  45.55     1:34.65 (49.10)                                        
 20 Higham, Brendan J   10 Badger-MR            1:41.41    1:37.27        
                  46.67     1:37.27 (50.60)                                        
 21 Sheppard, Jason D   10 Middies-MR           1:31.75    1:38.33        
                  46.50     1:38.33 (51.83)                                        
 22 Townley, Nicholas   10 Badger-MR            1:39.33    1:39.23        
                  48.90     1:39.23 (50.33)                                        
 23 Panarella, John Pa   9 Badger-MR            1:55.77    1:43.40        
                  54.72     1:43.40 (48.68)                                        
 24 Raiola, A J J        9 HS-MR                1:44.77    1:45.85        
                  51.20     1:45.85 (54.65)                                        
 25 Schmitt, Andrew     10 SMC-MR               1:56.32    1:51.56        
 26 Lewis, Zachary J     9 Middies-MR           1:46.71    1:55.29        
                  55.10   1:55.29 (1:00.19)                                        
 27 Braunschweiger, Ja  10 SMC-MR                    NT    1:58.40        
                  57.11   1:58.40 (1:01.29)                                        
 28 Silverton, Oliver    9 Middies-MR           1:58.85    2:01.62        
                  58.34   2:01.62 (1:03.28)                                        
 29 Buckley, Jack        9 SMC-MR                    NT    2:04.89        
 -- Farage, Robert c    10 Badger-MR                 NT         DQ        
      Non-continuous turning action
 -- McPhillips, Liam T  10 Middies-MR           1:25.05         DQ        
      Not on back off wall
                  42.71          DQ (44.76)                                        
 -- Powers, William p   10 Badger-MR                 NT        SCR        
 -- Channagiri, Harry    9 Middies-MR           1:51.38        SCR        
 -- Graham, Austin a     9 Badger-MR                 NT        SCR        
 -- Clay, Harrison       9 Middies-MR                NT        SCR        
 -- Nierhoff, Fabio     10 Middies-MR           1:51.29        SCR        
 -- Klein, Liam D        9 Middies-MR           1:54.72        SCR        
 -- McCordick, Leo S    10 Badger-MR            1:42.42        SCR        
 -- Kaetker, Jan X      10 Middies-MR           1:53.41        SCR        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Speres, Aristides   10 Badger-MR              36.25      36.87         20  
  2 Kaneko, Hiroki       9 Badger-MR              39.06      39.19         17  
  3 Eid, Christian J    10 Badger-MR              42.99      41.64         16  
  4 Macaluso, Nicholas  10 Silver Streaks-MR      41.70      42.13         15  
  5 Baranov, Lenny      10 HS-MR                  50.00      45.02         14  
  6 White, Jahari       10 Silver Streaks-MR      44.81      45.92         13  
  7 Konopka, Robert p   10 Badger-MR              48.57      46.27         12  
  8 Townley, Nicholas   10 Badger-MR              48.89      46.58         11  
  9 Gray, Stephen F      9 Badger-MR              48.70      48.11          9  
 10 Rodriguez, Ian R    10 NYCC-MR                47.27      48.15          7  
 11 Byrnes, Owen M      10 Badger-MR              45.63      49.25          6  
 12 Scarcella, Joseph    9 Badger-MR              50.44      49.27          5  
 13 Schmitt, Andrew     10 SMC-MR                 51.64      50.00          4  
 14 Walsh, Dylan F      10 Middies-MR             48.55      50.05          3  
 15 Pazelsky, Michael   10 Badger-MR              52.13      50.61          2  
 16 Scott, Robert A     10 Silver Streaks-MR      52.46      50.69          1  
 17 Higham, Brendan J   10 Badger-MR              54.31      53.77        
 18 Park, Tommy         10 Middies-MR             56.62      55.38        
 19 Lewis, Zachary J     9 Middies-MR           1:00.09      59.81        
 20 Silverton, Oliver    9 Middies-MR           1:00.92    1:02.31        
 21 Braunschweiger, Ja  10 SMC-MR                    NT    1:13.07        
 -- Farage, Robert c    10 Badger-MR                 NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Buckley, Jack        9 SMC-MR                    NT         DQ        
      Arms two strokes underwater
 -- Nierhoff, Fabio     10 Middies-MR           1:02.74        SCR        
 -- Clay, Harrison       9 Middies-MR                NT        SCR        
 -- Channagiri, Harry    9 Middies-MR           1:05.01        SCR        
 -- Klein, Liam D        9 Middies-MR           1:02.99        SCR        
 -- McCordick, Leo S    10 Badger-MR              57.23        SCR        
 -- Walter, Scott j      9 Badger-MR              47.90        SCR        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Speres, Aristides   10 Badger-MR              35.30      34.27         18.5
  1 Towne, Garrett B     9 Badger-MR              34.21      34.27         18.5
  3 White, Jahari       10 Silver Streaks-MR      36.72      35.34         16  
  4 Byrnes, Owen M      10 Badger-MR              36.33      35.71         15  
  5 Vargas, Ricardo     10 Badger-MR              34.43      35.96         14  
  6 Nixon, Kenneth J    10 Badger-MR              37.55      36.16         13  
  7 Lee, Ryan P          9 Badger-MR              36.36      36.55         12  
  8 Egan, Brendan M      9 Badger-MR              46.58      40.26         11  
  9 Iocolano, Richard   10 HS-MR                  47.08      40.80          9  
 10 Meehan, Ryan J       9 HS-MR                  40.59      40.87          7  
 11 Shteynberg, Samuel  10 HS-MR                  43.40      41.06          6  
 12 Dell'Orto, Andrew   10 Middies-MR             41.73      43.45          5  
 13 Mukudai, Rui         9 Badger-MR              48.33      44.15          4  
 14 Langaman, Kevin J    9 HS-MR                  46.12      44.33          3  
 15 Konopka, Robert p   10 Badger-MR              47.40      45.18          2  
 16 McPhillips, Liam T  10 Middies-MR             42.40      45.74          1  
 17 Bernstein, Zach J   10 Middies-MR             46.74      45.93        
 18 Herrera, Fabian     10 Badger-MR              45.31      46.12        
 19 Macaluso, Nicholas  10 Silver Streaks-MR      44.91      47.07        
 20 Raiola, A J J        9 HS-MR                  50.98      50.22        
 21 Braunschweiger, Ja  10 SMC-MR                    NT      59.40        
 22 Park, Tommy         10 Middies-MR           1:02.62    1:00.14        
 23 Buckley, Jack        9 SMC-MR                    NT    1:01.65        
 -- Panarella, John Pa   9 Badger-MR            1:05.00         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Schmitt, Andrew     10 SMC-MR                 57.09         DQ        
      Alternating Kick
 -- Scarcella, Joseph    9 Badger-MR              50.12         NS        
 -- DeLasa, Sebastian    9 Badger-MR            1:01.80        SCR        
 -- Covello, Ben D       9 Middies-MR             41.84        SCR        
 -- Powers, William p   10 Badger-MR              47.85        SCR        
 -- Kaetker, Jan X      10 Middies-MR           1:08.75        SCR        
 -- Walter, Scott j      9 Badger-MR              58.94        SCR        
 -- Graham, Austin a     9 Badger-MR              41.68        SCR        
 
Boys 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Speres, Aristides   10 Badger-MR            1:14.75    1:14.38         20  
                  36.74     1:14.38 (37.64)                                        
  2 Kaneko, Hiroki       9 Badger-MR            1:16.36    1:14.46         17  
                  36.03     1:14.46 (38.43)                                        
  3 Lee, Ryan P          9 Badger-MR            1:20.43    1:18.84         16  
                  37.02     1:18.84 (41.82)                                        
  4 Eid, Christian J    10 Badger-MR            1:21.94    1:19.37         15  
                  37.11     1:19.37 (42.26)                                        
  5 Towne, Garrett B     9 Badger-MR            1:25.58    1:21.70         14  
                  37.59     1:21.70 (44.11)                                        
  6 Thenmalai, Omar     10 Middies-MR           1:27.44    1:21.83         13  
                  37.65     1:21.83 (44.18)                                        
  7 White, Jahari       10 Silver Streaks-MR    1:30.89    1:21.92         12  
                  39.81     1:21.92 (42.11)                                        
  8 Vargas, Ricardo     10 Badger-MR            1:25.96    1:21.93         11  
                  37.02     1:21.93 (44.91)                                        
  9 Byrnes, Owen M      10 Badger-MR            1:21.89    1:23.21          9  
                  37.48     1:23.21 (45.73)                                        
 10 Nixon, Kenneth J    10 Badger-MR            1:25.25    1:23.42          7  
                  37.04     1:23.42 (46.38)                                        
 11 Meehan, Ryan J       9 HS-MR                1:25.96    1:24.54          6  
                  39.96     1:24.54 (44.58)                                        
 12 Gray, Stephen F      9 Badger-MR            1:38.43    1:25.19          5  
                  39.76     1:25.19 (45.43)                                        
 13 Shteynberg, Samuel  10 HS-MR                1:35.00    1:25.71          4  
                  38.57     1:25.71 (47.14)                                        
 14 Baranov, Lenny      10 HS-MR                1:37.00    1:26.64          3  
                  42.56     1:26.64 (44.08)                                        
 15 Iocolano, Richard   10 HS-MR                1:33.44    1:27.68          2  
                  42.88     1:27.68 (44.80)                                        
 16 Rodriguez, Ian R    10 NYCC-MR              1:37.43    1:28.68          1  
                  41.74     1:28.68 (46.94)                                        
 17 Macaluso, Nicholas  10 Silver Streaks-MR    1:32.75    1:29.22        
                  42.91     1:29.22 (46.31)                                        
 18 Herrera, Fabian     10 Badger-MR            1:30.40    1:29.92        
                  42.42     1:29.92 (47.50)                                        
 19 Egan, Brendan M      9 Badger-MR            1:28.72    1:30.04        
                  40.68     1:30.04 (49.36)                                        
 20 Scarcella, Joseph    9 Badger-MR            1:39.46    1:30.39        
                  42.81     1:30.39 (47.58)                                        
 21 Mukudai, Rui         9 Badger-MR                 NT    1:30.54        
                  42.13     1:30.54 (48.41)                                        
 22 Langaman, Kevin J    9 HS-MR                1:43.78    1:30.98        
                  45.01     1:30.98 (45.97)                                        
 23 Pazelsky, Michael   10 Badger-MR            1:34.07    1:31.15        
                  39.87     1:31.15 (51.28)                                        
 24 Sheppard, Jason D   10 Middies-MR           1:41.29    1:34.97        
                  44.54     1:34.97 (50.43)                                        
 25 Townley, Nicholas   10 Badger-MR            1:40.64    1:35.19        
                  47.06     1:35.19 (48.13)                                        
 26 Konopka, Robert p   10 Badger-MR                 NT    1:35.82        
                  45.45     1:35.82 (50.37)                                        
 27 Scott, Robert A     10 Silver Streaks-MR    1:48.97    1:38.28        
                  43.62     1:38.28 (54.66)                                        
 28 Raiola, A J J        9 HS-MR                1:45.04    1:43.51        
                  46.08     1:43.51 (57.43)                                        
 -- Walsh, Dylan F      10 Middies-MR           1:37.62         DQ        
      Did not finish on back - back
                  42.97          DQ (47.62)                                        
 -- Panarella, John Pa   9 Badger-MR            1:21.23         DQ        
      Alternating Kick - fly
                  51.60        DQ (1:05.13)                                        
 -- Higham, Brendan J   10 Badger-MR            1:48.90         DQ        
      Arms underwater recovery - fly
                  44.64          DQ (54.03)                                        
 -- Farage, Robert c    10 Badger-MR                 NT         NS        
 -- Covello, Ben D       9 Middies-MR           1:29.34        SCR        
 -- DeLasa, Sebastian    9 Badger-MR                 NT        SCR        
 -- Graham, Austin a     9 Badger-MR            1:37.51        SCR        
 -- Powers, William p   10 Badger-MR            1:39.33        SCR        
 -- McCordick, Leo S    10 Badger-MR            1:40.12        SCR        
 -- Walter, Scott j      9 Badger-MR            1:45.98        SCR        
 
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    2:01.01    2:00.43         40  
     1) Lee, Ryan P 9                   2) Towne, Garrett B 9             
     3) Kaneko, Hiroki 9                4) Speres, Aristides C 10         
                  30.77     1:01.19 (30.42)     1:31.22 (30.03)     2:00.43 (29.21)
  2 Badger Swim Club-MR  'B'                    2:07.00    2:08.34         34  
     1) Eid, Christian J 10             2) Nixon, Kenneth J 10            
     3) Byrnes, Owen M 10               4) Vargas, Ricardo 10             
                  31.49     1:03.29 (31.80)     1:36.13 (32.84)     2:08.34 (32.21)
  3 Middies Swimming-MR  'A'                    2:13.54    2:10.37         32  
     1) Dell'Orto, Andrew M 10          2) Walsh, Dylan F 10              
     3) Bernstein, Zach J 10            4) Thenmalai, Omar 10             
                  32.14     1:05.23 (33.09)     1:37.78 (32.55)     2:10.37 (32.59)
  4 Harbor Seals-MR  'A'                        2:20.36    2:13.05         30  
     1) Baranov, Lenny 10               2) Shteynberg, Samuel D 10        
     3) Iocolano, Richard V 10          4) Meehan, Ryan J 9               
                  34.23     1:08.46 (34.23)     1:41.00 (32.54)     2:13.05 (32.05)
  5 Badger Swim Club-MR  'C'                    2:14.19    2:21.50         28  
     1) Pazelsky, Michael 10            2) Herrera, Fabian 10             
     3) Egan, Brendan M 9               4) Gray, Stephen F 9              
                  35.59     1:10.63 (35.04)     1:57.24 (46.61)     2:21.50 (24.26)
  6 Badger Swim Club-MR  'D'                    2:18.58    2:28.44         26  
     1) McCordick, Leo S 10             2) Townley, Nicholas J 10         
     3) Konopka, Robert p 10            4) Scarcella, Joseph A 9          
                  47.20     1:18.62 (31.42)   2:28.44 (1:09.82)                    
  7 Middies Swimming-MR  'B'                    2:25.63    2:36.37         24  
     1) McPhillips, Liam T 10           2) Lewis, Zachary J 9             
     3) Sheppard, Jason D 10            4) Silverton, Oliver E 9          
                1:17.34   2:36.37 (1:19.03)                                        
 -- Badger Swim Club-MR  'F'                    2:42.26         NS        
 -- Badger Swim Club-MR  'E'                    2:32.30        SCR        
     1) Farage, Robert c 10             2) Higham, Brendan J 10           
     3) Panarella, John Patrick 9       4)                                
 -- Middies Swimming-MR  'C'                    2:32.18        SCR        
 
Boys 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    2:16.50    2:19.25         40  
     1) Towne, Garrett B 9              2) Kaneko, Hiroki 9               
     3) Vargas, Ricardo 10              4) Speres, Aristides C 10         
                  35.92     1:14.81 (38.89)   2:19.39 (1:04.58)         2:19.25 ( )
  2 Badger Swim Club-MR  'B'                    2:28.43    2:37.27         34  
     1) Byrnes, Owen M 10               2) Eid, Christian J 10            
     3) Nixon, Kenneth J 10             4) Lee, Ryan P 9                  
                  38.05     1:26.31 (48.26)     2:03.90 (37.59)     2:37.27 (33.37)
  3 Harbor Seals-MR  'A'                        2:47.76    2:49.82         32  
     1) Baranov, Lenny 10               2) Meehan, Ryan J 9               
     3) Shteynberg, Samuel D 10         4) Iocolano, Richard V 10         
                  45.54     1:30.24 (44.70)     2:14.01 (43.77)     2:49.82 (35.81)
  4 Badger Swim Club-MR  'D'                    2:49.10    2:53.91         30  
     1) Townley, Nicholas J 10          2) Higham, Brendan J 10           
     3) Konopka, Robert p 10            4) Scarcella, Joseph A 9          
                  45.72     1:34.14 (48.42)     2:18.41 (44.27)     2:53.91 (35.50)
  5 Badger Swim Club-MR  'C'                    2:39.90    2:56.46         28  
     1) Gray, Stephen F 9               2) Herrera, Fabian 10             
     3) Pazelsky, Michael 10            4) Egan, Brendan M 9              
                  42.35     1:30.18 (47.83)     2:13.05 (42.87)     2:56.46 (43.41)
  6 Middies Swimming-MR  'A'                    2:36.67    3:00.73         26  
     1) McPhillips, Liam T 10           2) Walsh, Dylan F 10              
     3) Thenmalai, Omar 10              4) Park, Tommy 10                 
                  42.21     1:30.17 (47.96)     2:14.57 (44.40)     3:00.73 (46.16)
 -- Badger Swim Club-MR  'E'                    2:57.19        SCR        
 -- Middies Swimming-MR  'B'                    2:42.38        SCR        
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Egan, Liam R        11 Badger-MR              58.24      56.71         20  
                  27.12       56.71 (29.59)                                        
  2 Valyuk, Denis       12 HS-MR                1:01.36      57.38         17  
                  27.27       57.38 (30.11)                                        
  3 Bidwell, Ian W      12 Badger-MR              57.60      59.00         16  
                  28.48       59.00 (30.52)                                        
  4 Kaneko, Takahiro    11 Badger-MR              59.06      59.22         15  
                  28.42       59.22 (30.80)                                        
  5 LaFata, Spencer F   11 Badger-MR            1:02.00    1:01.30         14  
                  29.59     1:01.30 (31.71)                                        
  6 Mo, Joseph J        11 Badger-MR            1:03.41    1:02.60         13  
                  30.90     1:02.60 (31.70)                                        
  7 Merone, Kyle J      12 Badger-MR            1:03.20    1:03.29         12  
                  29.92     1:03.29 (33.37)                                        
  8 Collins, Jack M     12 Badger-MR            1:05.22    1:04.10         11  
                  30.45     1:04.10 (33.65)                                        
  9 Langaman, Michael   12 HS-MR                1:08.31    1:05.15          9  
                  31.20     1:05.15 (33.95)                                        
 10 Bushati, Arvid      12 APEX-MR              1:07.86    1:05.18          7  
                  31.71     1:05.18 (33.47)                                        
 11 Mukudai, Takuto     11 Badger-MR                 NT    1:07.03          6  
                  31.71     1:07.03 (35.32)                                        
 12 Kessler, Michael N  12 Badger-MR            1:06.13    1:07.17          5  
                  32.21     1:07.17 (34.96)                                        
 13 Barrow, Mitchell J  11 Middies-MR           1:11.22    1:07.29          4  
                  32.10     1:07.29 (35.19)                                        
 14 Dervin, Sean J      12 Middies-MR           1:06.95    1:07.35          3  
                  32.64     1:07.35 (34.71)                                        
 15 Bostrom, Erik       12 Middies-MR           1:11.65    1:07.70          2  
                  32.47     1:07.70 (35.23)                                        
 16 Finkelstein, Max A  11 HS-MR                1:09.18    1:08.77          1  
                  33.25     1:08.77 (35.52)                                        
 17 Mangan, Matthew J   12 APEX-MR              1:12.12    1:08.84        
                  32.55     1:08.84 (36.29)                                        
 18 Iwatsuki, Koki      12 Middies-MR           1:17.57    1:09.58        
                  33.37     1:09.58 (36.21)                                        
 19 Bidwell, Alec J     11 Badger-MR            1:08.05    1:09.72        
                  33.10     1:09.72 (36.62)                                        
 20 Sokolski, Michael   12 Middies-MR           1:11.70    1:09.92        
                  33.21     1:09.92 (36.71)                                        
 21 Gross-Leczycki, Ma  12 Middies-MR           1:11.12    1:12.13        
                  33.47     1:12.13 (38.66)                                        
 22 Ranieri, Carl A     11 Middies-MR           1:13.16    1:12.63        
                  34.78     1:12.63 (37.85)                                        
 23 Orman-Kollmar, Max  11 APEX-MR                   NT    1:12.73        
 24 Novitch, Graham S   11 Middies-MR           1:11.21    1:12.88        
                  35.39     1:12.88 (37.49)                                        
 25 Kanim, Jared F      11 Middies-MR           1:11.83    1:13.12        
                  34.59     1:13.12 (38.53)                                        
 26 Hicks, Christopher  11 Middies-MR           1:10.26    1:13.27        
                  34.24     1:13.27 (39.03)                                        
 27 Becerra, Kyle D     11 Middies-MR           1:14.12    1:13.39        
                  34.45     1:13.39 (38.94)                                        
 28 Patti, Billy        12 SMC-MR               1:14.94    1:14.38        
                  35.49     1:14.38 (38.89)                                        
 29 Avezzano, Jack T    12 Middies-MR           1:13.18    1:15.09        
                  35.66     1:15.09 (39.43)                                        
 30 Metcalf, Max        11 SMC-MR               1:19.99    1:15.15        
                  35.27     1:15.15 (39.88)                                        
 31 Tsuruo, Yujin       12 Middies-MR           1:09.81    1:15.90        
                  34.37     1:15.90 (41.53)                                        
 32 O'Keefe, Danny W    12 HS-MR                1:16.74    1:16.44        
                  37.35     1:16.44 (39.09)                                        
 33 Zhao, Yi            11 Middies-MR           1:20.49    1:18.20        
                  37.30     1:18.20 (40.90)                                        
 34 Tsuji, Akio         11 Middies-MR           1:19.83    1:18.31        
                  36.95     1:18.31 (41.36)                                        
 35 Distler, Alex J     11 Middies-MR           1:15.53    1:18.63        
                  36.06     1:18.63 (42.57)                                        
 36 Khaimov, Roman      11 APEX-MR                   NT    1:26.88        
                  39.96     1:26.88 (46.92)                                        
 37 Messner, Peter C    11 SMC-MR               1:32.11    1:29.68        
                  39.95     1:29.68 (49.73)                                        
 38 Szlezinger, Zackar  11 SMC-MR                    NT    1:30.76        
                  43.17     1:30.76 (47.59)                                        
 39 Messner, William T  11 SMC-MR               1:41.04    1:34.15        
                  44.37     1:34.15 (49.78)                                        
 40 Langlois, Raimundo  11 SMC-MR                    NT    1:35.08        
                  43.97     1:35.08 (51.11)                                        
 41 Weisglass, Marc l   11 Badger-MR                 NT    1:36.38        
                  42.74     1:36.38 (53.64)                                        
 -- Smoor, Jack J       12 Badger-MR            1:16.38         NS        
 -- Popp, Ryan T        12 Badger-MR            1:02.09        SCR        
 -- Yao, Alan           11 Middies-MR           1:34.90        SCR        
 -- Rieck, Joshua A     12 Badger-MR            1:06.68        SCR        
 -- Bravo, David        11 Badger-MR            1:03.76        SCR        
 -- Cooke, Thomas F     12 Badger-MR            1:00.07        SCR        
 -- Nierhoff, Alexandr  12 Middies-MR           1:12.43        SCR        
 -- Hendell, Josh       11 Badger-MR            1:00.73        SCR        
 -- Haddad, Gabriel O   12 NYCC-MR              1:15.26        SCR        
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Egan, Liam R        11 Badger-MR            1:09.44    1:06.42         20  
                  32.59     1:06.42 (33.83)                                        
  2 Mo, Joseph J        11 Badger-MR            1:09.87    1:07.78         17  
                  32.56     1:07.78 (35.22)                                        
  3 Patrouch, Oliver L  12 Middies-MR           1:09.22    1:11.73         16  
                  34.02     1:11.73 (37.71)                                        
  4 LaFata, Spencer F   11 Badger-MR            1:11.42    1:12.14         15  
                  36.42     1:12.14 (35.72)                                        
  5 Mangan, Matthew J   12 APEX-MR              1:20.67    1:16.46         14  
                  36.73     1:16.46 (39.73)                                        
  6 Barrow, Mitchell J  11 Middies-MR           1:21.44    1:17.39         13  
                  37.09     1:17.39 (40.30)                                        
  7 Uppal, Gaurav       11 Silver Streaks-MR    1:20.94    1:20.04         12  
                  37.34     1:20.04 (42.70)                                        
  8 Xue, Vincent H      11 HS-MR                1:22.04    1:22.34         11  
                  39.76     1:22.34 (42.58)                                        
  9 Ranieri, Carl A     11 Middies-MR           1:20.35    1:22.64          9  
                  39.97     1:22.64 (42.67)                                        
 10 Gross-Leczycki, Ma  12 Middies-MR           1:20.66    1:23.22          7  
                  40.51     1:23.22 (42.71)                                        
 11 Bostrom, Erik       12 Middies-MR           1:21.88    1:23.76          6  
                  40.61     1:23.76 (43.15)                                        
 12 Metcalf, Max        11 SMC-MR               1:31.65    1:23.99          5  
                  41.29     1:23.99 (42.70)                                        
 13 Kanim, Jared F      11 Middies-MR           1:25.17    1:26.99          4  
                  42.21     1:26.99 (44.78)                                        
 14 Orman-Kollmar, Max  11 APEX-MR                   NT    1:27.99          3  
 15 O'Keefe, Danny W    12 HS-MR                1:31.41    1:28.81          2  
                  45.14     1:28.81 (43.67)                                        
 16 Zhao, Yi            11 Middies-MR           1:31.67    1:29.24          1  
                  43.14     1:29.24 (46.10)                                        
 17 Patti, Billy        12 SMC-MR               1:36.36    1:33.81        
                  47.51     1:33.81 (46.30)                                        
 18 Szlezinger, Zackar  11 SMC-MR                    NT    1:51.85        
                  53.70     1:51.85 (58.15)                                        
 -- Khaimov, Roman      11 APEX-MR                   NT         DQ        
      Did not finish on back
                  51.51          DQ (58.22)                                        
 -- Popp, Ryan T        12 Badger-MR            1:11.35        SCR        
 -- Nierhoff, Alexandr  12 Middies-MR           1:21.88        SCR        
 -- Yao, Alan           11 Middies-MR           1:40.21        SCR        
 -- Rieck, Joshua A     12 Badger-MR            1:15.17        SCR        
 -- Haddad, Gabriel O   12 NYCC-MR              1:20.00        SCR        
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kaneko, Takahiro    11 Badger-MR              34.33      33.69         20  
  2 Raiola, Andy M      12 HS-MR                  35.57      34.69         17  
  3 Merone, Kyle J      12 Badger-MR              39.13      36.75         16  
  4 Iwatsuki, Koki      12 Middies-MR             40.68      37.48         15  
  5 Mukudai, Takuto     11 Badger-MR                 NT      38.03         14  
  6 Kessler, Michael N  12 Badger-MR              37.45      38.63         13  
  7 Bidwell, Alec J     11 Badger-MR              39.91      41.19         12  
  8 Macaluso, James T   12 Silver Streaks-MR      40.58      41.27         11  
  9 Uppal, Gaurav       11 Silver Streaks-MR      44.07      41.47          9  
 10 Novitch, Graham S   11 Middies-MR             42.23      41.70          7  
 11 Barrow, Mitchell J  11 Middies-MR             43.27      42.95          6  
 12 Musoff, Charlie B   11 Middies-MR             41.97      43.05          5  
 13 Distler, Alex J     11 Middies-MR             41.72      43.51          4  
 14 Hicks, Christopher  11 Middies-MR             44.63      44.18          3  
 15 Zhao, Yi            11 Middies-MR             47.55      46.79          2  
 16 Becerra, Kyle D     11 Middies-MR             45.92      46.81          1  
 17 Messner, William T  11 SMC-MR                 51.16      51.78        
 18 Messner, Peter C    11 SMC-MR                 56.48      58.85        
 -- Weisglass, Marc l   11 Badger-MR              59.20         DQ        
 -- Smoor, Jack J       12 Badger-MR              47.18         NS        
 -- Collins, Jack M     12 Badger-MR              37.29         NS        
 -- Langlois, Raimundo  11 SMC-MR                    NT         NS        
 -- Wong, Aaron         11 Silver Streaks-MR      44.04        SCR        
 -- Nierhoff, Alexandr  12 Middies-MR             46.72        SCR        
 -- Yao, Alan           11 Middies-MR             53.02        SCR        
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Raiola, Andy M      12 HS-MR                  29.38      28.33         20  
  2 Valyuk, Denis       12 HS-MR                  29.36      28.66         17  
  3 Bidwell, Ian W      12 Badger-MR              30.49      30.14         16  
  4 Patrouch, Oliver L  12 Middies-MR             31.01      32.68         15  
  5 Langaman, Michael   12 HS-MR                  35.61      33.60         14  
  6 Bostrom, Erik       12 Middies-MR             35.91      34.52         13  
  7 Bushati, Arvid      12 APEX-MR                32.78      34.72         12  
  8 Dervin, Sean J      12 Middies-MR             36.22      35.61         11  
  9 Sokolski, Michael   12 Middies-MR             34.32      35.81          9  
 10 Macaluso, James T   12 Silver Streaks-MR      36.82      36.72          7  
 11 Musoff, Charlie B   11 Middies-MR             36.23      36.78          6  
 12 Finkelstein, Max A  11 HS-MR                  36.73      36.81          5  
 13 Tsuruo, Yujin       12 Middies-MR             36.62      37.76          3.5
 13 Gross-Leczycki, Ma  12 Middies-MR             38.68      37.76          3.5
 15 Xue, Vincent H      11 HS-MR                  40.25      37.88          2  
 16 Ranieri, Carl A     11 Middies-MR             40.08      39.19          1  
 17 Uppal, Gaurav       11 Silver Streaks-MR      46.85      39.60        
 18 Patti, Billy        12 SMC-MR                 38.82      39.89        
 19 Avezzano, Jack T    12 Middies-MR             38.45      39.94        
 20 Tsuji, Akio         11 Middies-MR             41.98      43.84        
 21 O'Keefe, Danny W    12 HS-MR                  42.07      44.85        
 22 Langlois, Raimundo  11 SMC-MR                    NT      47.29        
 23 Szlezinger, Zackar  11 SMC-MR                    NT      56.18        
 24 Messner, William T  11 SMC-MR                 56.35    1:00.16        
 -- Metcalf, Max        11 SMC-MR                 48.27         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Messner, Peter C    11 SMC-MR                 49.15         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Wong, Aaron         11 Silver Streaks-MR      38.17        SCR        
 -- Bravo, David        11 Badger-MR              31.60        SCR        
 -- Hendell, Josh       11 Badger-MR              31.28        SCR        
 -- Haddad, Gabriel O   12 NYCC-MR                40.38        SCR        
 -- Cooke, Thomas F     12 Badger-MR              30.77        SCR        
 
Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Valyuk, Denis       12 HS-MR                1:12.50    1:04.01         20  
                  29.24     1:04.01 (34.77)                                        
  2 Egan, Liam R        11 Badger-MR            1:07.66    1:05.10         17  
                  30.41     1:05.10 (34.69)                                        
  3 Bidwell, Ian W      12 Badger-MR            1:08.37    1:06.73         16  
                  31.66     1:06.73 (35.07)                                        
  4 Kaneko, Takahiro    11 Badger-MR            1:08.39    1:07.45         15  
                  32.68     1:07.45 (34.77)                                        
  5 Raiola, Andy M      12 HS-MR                1:15.26    1:08.24         14  
                  29.97     1:08.24 (38.27)                                        
  6 Mo, Joseph J        11 Badger-MR            1:11.36    1:09.90         13  
                  32.57     1:09.90 (37.33)                                        
  7 Patrouch, Oliver L  12 Middies-MR           1:09.67    1:11.30         12  
                  32.19     1:11.30 (39.11)                                        
  8 LaFata, Spencer F   11 Badger-MR            1:12.51    1:12.17         11  
                  34.28     1:12.17 (37.89)                                        
  9 Merone, Kyle J      12 Badger-MR            1:16.80    1:13.66          9  
                  35.95     1:13.66 (37.71)                                        
 10 Mukudai, Takuto     11 Badger-MR                 NT    1:14.36          7  
                  36.32     1:14.36 (38.04)                                        
 11 Collins, Jack M     12 Badger-MR            1:12.86    1:15.03          6  
                  35.57     1:15.03 (39.46)                                        
 12 Langaman, Michael   12 HS-MR                1:19.45    1:15.04          5  
                  34.67     1:15.04 (40.37)                                        
 13 Kessler, Michael N  12 Badger-MR            1:13.80    1:15.10          4  
                  35.23     1:15.10 (39.87)                                        
 14 Xue, Vincent H      11 HS-MR                1:22.21    1:18.39          3  
                  37.55     1:18.39 (40.84)                                        
 15 Iwatsuki, Koki      12 Middies-MR           1:26.64    1:18.96          2  
                  37.88     1:18.96 (41.08)                                        
 16 Bidwell, Alec J     11 Badger-MR            1:22.87    1:19.00          1  
                  38.62     1:19.00 (40.38)                                        
 17 Finkelstein, Max A  11 HS-MR                1:20.41    1:20.35        
                  38.63     1:20.35 (41.72)                                        
 18 Mangan, Matthew J   12 APEX-MR              1:24.54    1:20.38        
                  36.03     1:20.38 (44.35)                                        
 19 Macaluso, James T   12 Silver Streaks-MR    1:25.31    1:20.52        
                  37.88     1:20.52 (42.64)                                        
 20 Dervin, Sean J      12 Middies-MR           1:18.87    1:20.57        
                  35.62     1:20.57 (44.95)                                        
 21 Sokolski, Michael   12 Middies-MR           1:23.70    1:21.40        
                  38.51     1:21.40 (42.89)                                        
 22 Novitch, Graham S   11 Middies-MR           1:18.65    1:21.78        
                  37.58     1:21.78 (44.20)                                        
 23 Tsuruo, Yujin       12 Middies-MR           1:20.26    1:22.81        
                  38.41     1:22.81 (44.40)                                        
 24 Avezzano, Jack T    12 Middies-MR           1:25.47    1:23.13        
                  37.52     1:23.13 (45.61)                                        
 25 Kanim, Jared F      11 Middies-MR           1:25.50    1:23.62        
                  38.64     1:23.62 (44.98)                                        
 26 Musoff, Charlie B   11 Middies-MR           1:20.82    1:23.84        
                  39.01     1:23.84 (44.83)                                        
 27 Orman-Kollmar, Max  11 APEX-MR                   NT    1:24.29        
                  37.55     1:24.29 (46.74)                                        
 28 Distler, Alex J     11 Middies-MR           1:25.36    1:25.03        
                  40.32     1:25.03 (44.71)                                        
 29 Becerra, Kyle D     11 Middies-MR           1:25.35    1:25.22        
                  40.12     1:25.22 (45.10)                                        
 30 Hicks, Christopher  11 Middies-MR           1:28.60    1:25.43        
                  40.21     1:25.43 (45.22)                                        
 31 Tsuji, Akio         11 Middies-MR           1:34.26    1:27.29        
                  39.47     1:27.29 (47.82)                                        
 -- Bushati, Arvid      12 APEX-MR              1:25.26         DQ        
      Kick breaststroke type - fly
                  34.47          DQ (46.14)                                        
 -- Weisglass, Marc l   11 Badger-MR                 NT         DQ        
      Did not finish on back - back
                  50.02          DQ (55.74)                                        
 -- Smoor, Jack J       12 Badger-MR            1:28.64         NS        
 -- Popp, Ryan T        12 Badger-MR            1:14.01        SCR        
 -- Cooke, Thomas F     12 Badger-MR            1:10.32        SCR        
 -- Rieck, Joshua A     12 Badger-MR            1:19.05        SCR        
 -- Wong, Aaron         11 Silver Streaks-MR    1:22.64        SCR        
 -- Hendell, Josh       11 Badger-MR            1:11.09        SCR        
 -- Bravo, David        11 Badger-MR            1:13.48        SCR        
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    1:48.89    1:48.37         40  
     1) Bidwell, Ian W 12               2) Kaneko, Takahiro 11            
     3) LaFata, Spencer F 11            4) Egan, Liam R 11                
                  27.82       54.61 (26.79)     1:22.44 (27.83)     1:48.37 (25.93)
  2 Harbor Seals-MR  'A'                        1:54.89    1:49.99         34  
     1) Raiola, Andy M 12               2) Finkelstein, Max A 11          
     3) Langaman, Michael B 12          4) Valyuk, Denis 12               
                  26.70       56.17 (29.47)     1:24.78 (28.61)     1:49.99 (25.21)
  3 Badger Swim Club-MR  'B'                    1:54.17    1:56.89         32  
     1) Collins, Jack M 12              2) Merone, Kyle J 12              
     3) Mo, Joseph J 11                 4) Kessler, Michael N 12          
                  28.71       58.85 (30.14)     1:27.52 (28.67)     1:56.89 (29.37)
  4 Middies Swimming-MR  'A'                    2:00.84    2:02.14         30  
     1) Barrow, Mitchell J 11           2) Bostrom, Erik 12               
     3) Dervin, Sean J 12               4) Patrouch, Oliver L 12          
                                1:02.92 ( )     1:33.53 (30.61)     2:02.14 (28.61)
  5 Middies Swimming-MR  'B'                    2:10.83    2:06.86         28  
     1) Sokolski, Michael V 12          2) Gross-Leczycki, Martin 12      
     3) Musoff, Charlie B 11            4) Iwatsuki, Koki 12              
                  32.04     1:12.30 (40.26)     1:36.71 (24.41)     2:06.86 (30.15)
  6 Middies Swimming-MR  'C'                    2:13.40    2:10.62         26  
     1) Novitch, Graham S 11            2) Kanim, Jared F 11              
     3) Avezzano, Jack T 12             4) Tsuruo, Yujin 12               
                  32.31     1:04.99 (32.68)     1:38.01 (33.02)     2:10.62 (32.61)
  7 Middies Swimming-MR  'D'                    2:22.65    2:13.45         24  
     1) Distler, Alex J 11              2) Becerra, Kyle D 11             
     3) Hicks, Christopher J 11         4) Ranieri, Carl A 11             
                  39.15     1:08.59 (29.44)     1:49.73 (41.14)     2:13.45 (23.72)
  8 Saw Mill Club Swim Team-MR  'A'             1:59.81    2:27.76         22  
     1) Metcalf, Max 11                 2) Messner, Peter C 11            
     3) Messner, William T 11           4) Patti, Billy 12                
                  34.05     1:12.39 (38.34)     1:27.06 (14.67)   2:27.76 (1:00.70)
 -- Badger Swim Club-MR  'C'                    1:55.92        SCR        
 
Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mo, Samuel          14 Badger-MR              50.25      49.99         20  
                  24.33       49.99 (25.66)                                        
  2 Peralta, Ramon E    16 APEX-MR                51.08      50.22         17  
                  24.08       50.22 (26.14)                                        
  3 Eiden, Joseph P     14 Middies-MR             53.10      52.39         16  
                  25.12       52.39 (27.27)                                        
  4 Cahill, Peter J     17 Middies-MR             52.88      53.19         15  
                  25.49       53.19 (27.70)                                        
  5 Conaton, Patrick A  13 Badger-MR              54.04      53.20         14  
                  25.32       53.20 (27.88)                                        
  6 Spinelli, Mike J    16 HS-MR                  52.79      53.24         13  
                  25.53       53.24 (27.71)                                        
  7 Bianco, Phillip E   17 HS-MR                  54.59      54.47         12  
                  26.59       54.47 (27.88)                                        
  8 Hall, Andrew T      15 Middies-MR             54.95      54.52         11  
                  26.08       54.52 (28.44)                                        
  9 Koster, Christophe  14 SMC-MR                 56.84      54.92          9  
                  26.75       54.92 (28.17)                                        
 10 Schoenherr, Mark J  14 Badger-MR              52.27      54.99          7  
                  26.40       54.99 (28.59)                                        
 11 Macaluso, Christia  14 Silver Streaks-MR      56.04      55.34          6  
                  26.00       55.34 (29.34)                                        
 12 Catarinacchio, Vin  16 Middies-MR             53.56      55.51          5  
                  26.94       55.51 (28.57)                                        
 13 Santiago, Delvyne   15 Badger-MR              56.60      55.76          4  
                  27.05       55.76 (28.71)                                        
 14 Aventuro, Christop  13 Badger-MR              57.84      55.97          3  
                  26.86       55.97 (29.11)                                        
 15 Oczos, David        16 HS-MR                  55.99      56.01          2  
                  26.84       56.01 (29.17)                                        
 16 Spinelli, Eddie F   14 HS-MR                  58.36      56.21          1  
                  27.06       56.21 (29.15)                                        
 17 Wright, David T     13 Badger-MR              56.42      56.34        
                  27.34       56.34 (29.00)                                        
 18 Schunk, Andy J      15 Silver Streaks-MR      56.09      56.51        
                  27.22       56.51 (29.29)                                        
 19 Higham, Devon A     14 Badger-MR              55.29      56.54        
                  27.38       56.54 (29.16)                                        
 20 Eid, Alex           15 Badger-MR              54.98      56.77        
                  26.71       56.77 (30.06)                                        
 21 Hsu, Joshua         16 Middies-MR             58.76      56.78        
                  26.46       56.78 (30.32)                                        
 22 Needham, Dan        13 Middies-MR             57.88      57.29        
                  27.55       57.29 (29.74)                                        
 23 Hymowitz, Josh M    14 Middies-MR             55.43      57.48        
                  27.39       57.48 (30.09)                                        
 24 Buttigieg, Timothy  13 Badger-MR            1:00.76      58.68        
                  28.55       58.68 (30.13)                                        
 25 Perry-Porter, Osaz  13 Silver Streaks-MR      57.28      58.75        
                  27.90       58.75 (30.85)                                        
 26 Martinez, Luis A    16 APEX-MR                   NT      59.38        
                  27.94       59.38 (31.44)                                        
 27 McInerney, Andrew   14 Badger-MR            1:05.68      59.55        
                  28.78       59.55 (30.77)                                        
 28 Yale, Griffin       13 SMC-MR                 59.39      59.94        
                  28.18       59.94 (31.76)                                        
 29 Patapis, Peter T    13 Middies-MR             59.58    1:00.48        
                  29.22     1:00.48 (31.26)                                        
 30 Markert, Gregory    14 SMC-MR                 59.89    1:00.52        
                  29.60     1:00.52 (30.92)                                        
 31 Rodriguez, Jose M   15 APEX-MR                59.96    1:00.83        
                  29.27     1:00.83 (31.56)                                        
 32 Wasik, Tomasz       16 APEX-MR              1:06.63    1:01.10        
                  29.34     1:01.10 (31.76)                                        
 33 Finnerty, Jack G    14 Middies-MR           1:04.20    1:01.67        
                  29.84     1:01.67 (31.83)                                        
 34 Zaino, Matthew      17 Silver Streaks-MR    1:00.36    1:01.89        
                  28.84     1:01.89 (33.05)                                        
 35 Heubel, Thomas G    13 Middies-MR           1:04.56    1:01.95        
                  29.47     1:01.95 (32.48)                                        
 36 Buckland, Grant A   13 Silver Streaks-MR    1:02.48    1:02.07        
                  29.07     1:02.07 (33.00)                                        
 37 Schattschneider, E  16 SMC-MR                 59.53    1:02.13        
                  29.19     1:02.13 (32.94)                                        
 38 Quintos, Chris J    13 UN-SS-MR                  NT    1:03.15        
                  29.24     1:03.15 (33.91)                                        
 39 Suen, Andrew M      17 Middies-MR           1:01.89    1:03.23        
                  29.72     1:03.23 (33.51)                                        
 40 May, Scott          14 SMC-MR               1:07.21    1:03.89        
                  31.14     1:03.89 (32.75)                                        
 41 Pandya, Swapnil H   16 Silver Streaks-MR    1:05.62    1:05.55        
                  31.20     1:05.55 (34.35)                                        
 42 Szkolnicki, Mark    15 APEX-MR              1:05.04    1:05.62        
                  31.73     1:05.62 (33.89)                                        
 43 Park, Cavin         13 Middies-MR           1:08.14    1:05.94        
                  30.86     1:05.94 (35.08)                                        
 44 Stagg, Christian M  14 Silver Streaks-MR    1:06.78    1:06.10        
                  31.11     1:06.10 (34.99)                                        
 45 Hogan, John D       13 Middies-MR           1:08.98    1:07.51        
                  31.67     1:07.51 (35.84)                                        
 46 Swinney, Brian      14 SMC-MR                    NT    1:10.30        
                  33.92     1:10.30 (36.38)                                        
 47 Atay, Sinan         13 Middies-MR           1:09.49    1:10.80        
                  33.62     1:10.80 (37.18)                                        
 48 Sidoti, Daniel J    13 Silver Streaks-MR    1:14.86    1:11.59        
                  34.72     1:11.59 (36.87)                                        
 49 Kireopoulos, Chris  13 Middies-MR           1:11.09    1:12.52        
                  33.37     1:12.52 (39.15)                                        
 50 Siebecker, Matthew  13 Badger-MR            1:12.04    1:12.99        
                  34.50     1:12.99 (38.49)                                        
 -- Malarczyk, Peter    14 Badger-MR              58.15         NS        
 -- Bernstein, Joby B   14 Badger-MR            1:03.82         NS        
 -- May, Travis         13 SMC-MR               1:21.11         NS        
 -- Alderson-Smith, Ji  17 Middies-MR             52.83        SCR        
 -- Zhivkov, Panio G    15 APEX-MR                59.77        SCR        
 -- Lynn, James R       13 Badger-MR            1:07.95        SCR        
 -- Zhivkov, Ivan G     17 APEX-MR                55.11        SCR        
 -- McAuley, Charles    13 SMC-MR               1:02.25        SCR        
 -- McAuley, Adam       16 SMC-MR                 59.26        SCR        
 -- Wu, Brian           15 Silver Streaks-MR      58.96        SCR        
 -- Bonalle, Steven c   14 Badger-MR            1:00.56        SCR        
 -- Khan, Raza          13 Middies-MR           1:10.19        SCR        
 -- Prince, Adam        14 Silver Streaks-MR    1:06.35        SCR        
 -- Hogan, Colin J      14 Badger-MR              58.84        SCR        
 -- Kennon, Declan P    13 Badger-MR              51.87        SCR        
 -- Mo, Daniel G        13 Badger-MR              52.84        SCR        
 -- Mannix, Richard E   13 Badger-MR              59.79        SCR        
 -- Rosenbaum, Ben d    14 Badger-MR                 NT        SCR        
 
Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Conaton, Patrick A  13 Badger-MR              59.59      57.84         20  
                  28.18       57.84 (29.66)                                        
  2 Peralta, Ramon E    16 APEX-MR                57.40      58.61         17  
                  28.48       58.61 (30.13)                                        
  3 Koster, Christophe  14 SMC-MR               1:01.54    1:00.88         16  
                  30.11     1:00.88 (30.77)                                        
  4 Gourevitch, Jesse   16 Silver Streaks-MR      58.30    1:01.29         15  
                  29.73     1:01.29 (31.56)                                        
  5 Eiden, Joseph P     14 Middies-MR           1:01.89    1:01.69         14  
                  30.14     1:01.69 (31.55)                                        
  6 Spinelli, Mike J    16 HS-MR                1:02.97    1:03.38         13  
                  30.72     1:03.38 (32.66)                                        
  7 Langaman, Matthew   14 HS-MR                1:03.49    1:03.61         12  
                  30.91     1:03.61 (32.70)                                        
  8 Wright, David T     13 Badger-MR            1:02.01    1:04.07         11  
                  31.30     1:04.07 (32.77)                                        
  9 Needham, Dan        13 Middies-MR           1:05.61    1:05.19          9  
                  32.06     1:05.19 (33.13)                                        
 10 Hall, Andrew T      15 Middies-MR           1:02.77    1:06.36          7  
                  31.99     1:06.36 (34.37)                                        
 11 Buckland, Gavin J   15 Silver Streaks-MR    1:04.67    1:07.25          6  
                  32.67     1:07.25 (34.58)                                        
 12 Markert, Gregory    14 SMC-MR               1:07.83    1:07.49          5  
 13 Higham, Devon A     14 Badger-MR            1:02.86    1:07.88          4  
                  32.70     1:07.88 (35.18)                                        
 14 Avila, Jon-Anthony  15 Silver Streaks-MR    1:09.41    1:08.43          3  
                  33.55     1:08.43 (34.88)                                        
 15 May, Scott          14 SMC-MR               1:19.76    1:09.53          2  
                  33.74     1:09.53 (35.79)                                        
 16 Schattschneider, E  16 SMC-MR               1:10.38    1:10.11          1  
                  33.73     1:10.11 (36.38)                                        
 17 Klein, Simon        14 Silver Streaks-MR    1:10.56    1:10.28        
                  34.28     1:10.28 (36.00)                                        
 18 Hsu, Joshua         16 Middies-MR           1:09.26    1:10.40        
                  33.76     1:10.40 (36.64)                                        
 19 Zaino, Matthew      17 Silver Streaks-MR    1:08.72    1:10.92        
                  34.27     1:10.92 (36.65)                                        
 20 Heubel, Thomas G    13 Middies-MR           1:16.41    1:11.32        
 21 Hymowitz, Josh M    14 Middies-MR           1:09.98    1:12.49        
                  35.92     1:12.49 (36.57)                                        
 22 Goldbloom, Joey T   14 Silver Streaks-MR    1:11.25    1:12.98        
 23 Pandya, Swapnil H   16 Silver Streaks-MR    1:15.78    1:14.75        
                  36.77     1:14.75 (37.98)                                        
 24 Stagg, Christian M  14 Silver Streaks-MR    1:16.43    1:15.11        
                  36.02     1:15.11 (39.09)                                        
 25 Park, Cavin         13 Middies-MR           1:20.80    1:18.10        
                  36.97     1:18.10 (41.13)                                        
 26 Finnerty, Jack G    14 Middies-MR           1:17.14    1:18.17        
                  38.41     1:18.17 (39.76)                                        
 27 Kireopoulos, Chris  13 Middies-MR           1:19.19    1:19.32        
                  38.06     1:19.32 (41.26)                                        
 28 Sidoti, Daniel J    13 Silver Streaks-MR    1:28.74    1:20.03        
 29 Szkolnicki, Mark    15 APEX-MR              1:20.19    1:21.86        
                  40.31     1:21.86 (41.55)                                        
 30 Swinney, Brian      14 SMC-MR                    NT    1:24.98        
                  41.28     1:24.98 (43.70)                                        
 31 Atay, Sinan         13 Middies-MR           1:24.87    1:25.72        
                  41.45     1:25.72 (44.27)                                        
 32 May, Travis         13 SMC-MR               1:35.46    1:27.44        
 -- Bernstein, Joby B   14 Badger-MR            1:15.32         NS        
 -- Cahill, Peter J     17 Middies-MR           1:05.61         NS        
 -- Hogan, John D       13 Middies-MR           1:16.58         NS        
 -- McAuley, Charles    13 SMC-MR               1:10.76        SCR        
 -- McAuley, Adam       16 SMC-MR               1:11.52        SCR        
 -- Zhivkov, Panio G    15 APEX-MR              1:10.12        SCR        
 -- Mannix, Richard E   13 Badger-MR            1:07.55        SCR        
 -- Zhivkov, Ivan G     17 APEX-MR              1:03.03        SCR        
 -- Khan, Raza          13 Middies-MR           1:20.31        SCR        
 -- Hogan, Colin J      14 Badger-MR            1:03.49        SCR        
 -- Kennon, Declan P    13 Badger-MR              59.66        SCR        
 
Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gourevitch, Jesse   16 Silver Streaks-MR    1:02.71    1:05.44         20  
                  30.57     1:05.44 (34.87)                                        
  2 Bianco, Phillip E   17 HS-MR                1:05.56    1:05.94         17  
                  31.04     1:05.94 (34.90)                                        
  3 Suen, Andrew M      17 Middies-MR           1:07.96    1:08.28         16  
                  31.93     1:08.28 (36.35)                                        
  4 Chu, Bryan C        13 HS-MR                1:11.51    1:08.79         15  
                  32.79     1:08.79 (36.00)                                        
  5 Aventuro, Christop  13 Badger-MR            1:10.64    1:09.69         14  
                  33.26     1:09.69 (36.43)                                        
  6 Santiago, Delvyne   15 Badger-MR            1:09.41    1:09.91         13  
                  33.15     1:09.91 (36.76)                                        
  7 Buckland, Gavin J   15 Silver Streaks-MR    1:07.57    1:10.31         12  
                  32.99     1:10.31 (37.32)                                        
  8 Klein, Simon        14 Silver Streaks-MR    1:12.44    1:12.79         10  
                  33.93     1:12.79 (38.86)                                        
  8 Schoenherr, Mark J  14 Badger-MR            1:11.25    1:12.79         10  
                  34.15     1:12.79 (38.64)                                        
 10 Xu, Zhao            13 Middies-MR           1:10.20    1:13.13          7  
                  35.18     1:13.13 (37.95)                                        
 11 Hsu, Joshua         16 Middies-MR           1:15.04    1:14.04          6  
                  35.31     1:14.04 (38.73)                                        
 12 Avila, Jon-Anthony  15 Silver Streaks-MR    1:12.77    1:15.25          5  
                  35.41     1:15.25 (39.84)                                        
 13 Buttigieg, Timothy  13 Badger-MR            1:20.05    1:16.85          4  
                  36.29     1:16.85 (40.56)                                        
 14 Quintos, Chris J    13 UN-SS-MR                  NT    1:17.55          3  
                  36.92     1:17.55 (40.63)                                        
 15 Macaluso, Christia  14 Silver Streaks-MR    1:16.04    1:17.56          2  
                  35.77     1:17.56 (41.79)                                        
 16 Perry-Porter, Osaz  13 Silver Streaks-MR    1:16.77    1:18.63          1  
                  36.40     1:18.63 (42.23)                                        
 17 Spinelli, Eddie F   14 HS-MR                1:19.14    1:19.17        
                  37.93     1:19.17 (41.24)                                        
 18 Zaino, Matthew      17 Silver Streaks-MR    1:14.24    1:19.23        
                  35.86     1:19.23 (43.37)                                        
 19 Heubel, Thomas G    13 Middies-MR           1:26.65    1:22.04        
                  38.90     1:22.04 (43.14)                                        
 20 Patapis, Peter T    13 Middies-MR           1:21.36    1:22.50        
                  39.38     1:22.50 (43.12)                                        
 21 Hymowitz, Josh M    14 Middies-MR           1:20.40    1:23.10        
                  39.38     1:23.10 (43.72)                                        
 22 May, Scott          14 SMC-MR               1:34.14    1:23.86        
                  39.48     1:23.86 (44.38)                                        
 23 Pandya, Swapnil H   16 Silver Streaks-MR    1:20.87    1:25.42        
                  39.58     1:25.42 (45.84)                                        
 24 Park, Cavin         13 Middies-MR           1:30.34    1:25.82        
                  40.06     1:25.82 (45.76)                                        
 25 Buckland, Grant A   13 Silver Streaks-MR    1:25.35    1:26.18        
                  40.11     1:26.18 (46.07)                                        
 26 Stagg, Christian M  14 Silver Streaks-MR    1:29.81    1:26.95        
                  41.18     1:26.95 (45.77)                                        
 27 Goldbloom, Joey T   14 Silver Streaks-MR    1:24.91    1:27.18        
                  42.22     1:27.18 (44.96)                                        
 28 Koganov, Willy      13 HS-MR                1:27.09    1:28.31        
                  41.86     1:28.31 (46.45)                                        
 29 Siebecker, Matthew  13 Badger-MR            1:24.71    1:28.39        
                  42.63     1:28.39 (45.76)                                        
 30 Atay, Sinan         13 Middies-MR           1:26.74    1:29.82        
                  42.62     1:29.82 (47.20)                                        
 31 Sidoti, Daniel J    13 Silver Streaks-MR    1:36.72    1:29.97        
 32 Swinney, Brian      14 SMC-MR                    NT    1:30.64        
                  42.28     1:30.64 (48.36)                                        
 33 Kireopoulos, Chris  13 Middies-MR           1:37.90    1:35.90        
                  45.26     1:35.90 (50.64)                                        
 34 May, Travis         13 SMC-MR               1:40.51    1:35.95        
                  44.67     1:35.95 (51.28)                                        
 -- Hogan, John D       13 Middies-MR           1:33.66         DQ        
      Non-simultaneous arms
                  44.25          DQ (51.24)                                        
 -- McInerney, Andrew   14 Badger-MR            1:22.99         DQ        
      Arms two strokes underwater
                  38.18          DQ (43.61)                                        
 -- Bonalle, Steven c   14 Badger-MR            1:25.85        SCR        
 -- Alderson-Smith, Ji  17 Middies-MR           1:09.91        SCR        
 -- McAuley, Charles    13 SMC-MR               1:20.45        SCR        
 -- Prince, Adam        14 Silver Streaks-MR    1:17.99        SCR        
 -- Rosenbaum, Ben d    14 Badger-MR                 NT        SCR        
 -- Khan, Raza          13 Middies-MR           1:31.79        SCR        
 -- McAuley, Adam       16 SMC-MR               1:21.32        SCR        
 -- Lynn, James R       13 Badger-MR            1:28.84        SCR        
 
Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mo, Samuel          14 Badger-MR              53.30      54.31         20  
                  25.53       54.31 (28.78)                                        
  2 Schunk, Andy J      15 Silver Streaks-MR      57.62      59.18         17  
                  27.61       59.18 (31.57)                                        
  3 Catarinacchio, Vin  16 Middies-MR             58.73    1:00.92         16  
                  28.56     1:00.92 (32.36)                                        
  4 Langaman, Matthew   14 HS-MR                1:00.80    1:01.01         15  
                  28.77     1:01.01 (32.24)                                        
  5 Eiden, Joseph P     14 Middies-MR           1:03.83    1:01.09         14  
                  28.10     1:01.09 (32.99)                                        
  6 Macaluso, Christia  14 Silver Streaks-MR    1:02.79    1:01.80         13  
                  28.10     1:01.80 (33.70)                                        
  7 Spinelli, Mike J    16 HS-MR                1:01.23    1:01.90         12  
                  28.86     1:01.90 (33.04)                                        
  8 Needham, Dan        13 Middies-MR           1:04.56    1:04.04         11  
                  30.21     1:04.04 (33.83)                                        
  9 Eid, Alex           15 Badger-MR            1:01.43    1:04.15          9  
                  29.64     1:04.15 (34.51)                                        
 10 Oczos, David        16 HS-MR                1:04.74    1:05.13          7  
                  29.73     1:05.13 (35.40)                                        
 11 Rodriguez, Jose M   15 APEX-MR              1:06.03    1:05.60          6  
                  30.67     1:05.60 (34.93)                                        
 12 Koster, Christophe  14 SMC-MR               1:06.39    1:06.09          5  
                  30.71     1:06.09 (35.38)                                        
 13 Xu, Zhao            13 Middies-MR           1:08.28    1:06.44          4  
                  31.06     1:06.44 (35.38)                                        
 14 Patapis, Peter T    13 Middies-MR           1:16.25    1:11.19          3  
                  33.58     1:11.19 (37.61)                                        
 15 Yale, Griffin       13 SMC-MR               1:15.38    1:12.76          2  
                  32.54     1:12.76 (40.22)                                        
 16 Finnerty, Jack G    14 Middies-MR           1:20.76    1:14.22          1  
                  32.78     1:14.22 (41.44)                                        
 17 Szkolnicki, Mark    15 APEX-MR              1:21.79    1:19.96        
                  36.48     1:19.96 (43.48)                                        
 -- Wasik, Tomasz       16 APEX-MR              1:11.93         DQ        
      Alternating Kick
                  30.40          DQ (35.54)                                        
 -- Cahill, Peter J     17 Middies-MR           1:03.02         DQ        
      Delay of meet
 -- Chu, Bryan C        13 HS-MR                1:12.60         DQ        
      Delay of meet
 -- Malarczyk, Peter    14 Badger-MR            1:01.21         NS        
 -- Koganov, Willy      13 HS-MR                1:16.21         NS        
 -- Mo, Daniel G        13 Badger-MR              56.26        SCR        
 -- Wu, Brian           15 Silver Streaks-MR    1:07.18        SCR        
 
Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mo, Samuel          14 Badger-MR            1:56.86    1:59.61         20  
                  26.15       56.46 (30.31)     1:31.63 (35.17)     1:59.61 (27.98)
  2 Bianco, Phillip E   17 HS-MR                2:10.85    2:10.99         17  
                  27.73     1:01.29 (33.56)     1:38.40 (37.11)     2:10.99 (32.59)
  3 Langaman, Matthew   14 HS-MR                2:13.03    2:11.60         16  
                  28.32     1:02.38 (34.06)     1:40.87 (38.49)     2:11.60 (30.73)
  4 Conaton, Patrick A  13 Badger-MR            2:16.40    2:11.77         15  
                  28.60       59.59 (30.99)     1:39.91 (40.32)     2:11.77 (31.86)
  5 Catarinacchio, Vin  16 Middies-MR           2:11.02    2:12.55         14  
                  28.29     1:04.30 (36.01)     1:44.22 (39.92)     2:12.55 (28.33)
  6 Gourevitch, Jesse   16 Silver Streaks-MR    2:05.99    2:13.04         13  
                  27.47     1:01.46 (33.99)     1:40.27 (38.81)     2:13.04 (32.77)
  7 Peralta, Ramon E    16 APEX-MR              2:13.47    2:14.35         12  
                  26.45       59.34 (32.89)     1:42.99 (43.65)     2:14.35 (31.36)
  8 Schunk, Andy J      15 Silver Streaks-MR    2:15.82    2:17.74         11  
                  27.44     1:03.22 (35.78)     1:46.35 (43.13)     2:17.74 (31.39)
  9 Eid, Alex           15 Badger-MR            2:19.26    2:18.08          9  
                  28.30     1:03.98 (35.68)     1:47.25 (43.27)     2:18.08 (30.83)
 10 Aventuro, Christop  13 Badger-MR            2:28.47    2:19.20          7  
                  32.19     1:06.48 (34.29)     1:46.73 (40.25)     2:19.20 (32.47)
 11 Buckland, Gavin J   15 Silver Streaks-MR    2:14.09    2:19.23          6  
                  28.54     1:04.82 (36.28)     1:46.36 (41.54)     2:19.23 (32.87)
 12 Santiago, Delvyne   15 Badger-MR            2:15.39    2:19.27          5  
                  29.01     1:05.92 (36.91)     1:47.29 (41.37)     2:19.27 (31.98)
 13 Spinelli, Eddie F   14 HS-MR                2:24.90    2:19.46          4  
                  29.46     1:03.88 (34.42)     1:48.16 (44.28)     2:19.46 (31.30)
 14 Xu, Zhao            13 Middies-MR           2:25.60    2:19.64          3  
                  30.96     1:07.47 (36.51)     1:48.45 (40.98)     2:19.64 (31.19)
 15 Wright, David T     13 Badger-MR            2:19.64    2:21.16          2  
                  29.84     1:04.52 (34.68)     1:49.52 (45.00)     2:21.16 (31.64)
 16 Oczos, David        16 HS-MR                2:35.00    2:22.23          1  
                  29.69     1:06.31 (36.62)     1:50.03 (43.72)     2:22.23 (32.20)
 17 Buttigieg, Timothy  13 Badger-MR            2:30.61    2:22.58        
                  30.32     1:07.96 (37.64)     1:50.36 (42.40)     2:22.58 (32.22)
 18 Markert, Gregory    14 SMC-MR               2:25.92    2:22.95        
                  30.88     1:06.84 (35.96)     1:50.01 (43.17)     2:22.95 (32.94)
 19 Schoenherr, Mark J  14 Badger-MR            2:18.96    2:24.32        
                  30.15     1:06.70 (36.55)     1:50.68 (43.98)     2:24.32 (33.64)
 20 Chu, Bryan C        13 HS-MR                2:27.15    2:25.75        
                  31.27     1:09.60 (38.33)     1:50.51 (40.91)     2:25.75 (35.24)
 21 Yale, Griffin       13 SMC-MR               2:28.92    2:26.15        
                  31.32     1:06.72 (35.40)     1:51.41 (44.69)     2:26.15 (34.74)
 22 McInerney, Andrew   14 Badger-MR            2:38.73    2:26.49        
                  29.68     1:07.06 (37.38)     1:52.32 (45.26)     2:26.49 (34.17)
 23 Perry-Porter, Osaz  13 Silver Streaks-MR    2:31.46    2:27.23        
                  31.51     1:07.06 (35.55)     1:52.42 (45.36)     2:27.23 (34.81)
 24 Avila, Jon-Anthony  15 Silver Streaks-MR    2:25.03    2:27.45        
                  31.27     1:08.16 (36.89)     1:51.19 (43.03)     2:27.45 (36.26)
 25 Rodriguez, Jose M   15 APEX-MR              2:40.34    2:28.26        
                  30.73     1:08.67 (37.94)     1:53.47 (44.80)     2:28.26 (34.79)
 26 Wasik, Tomasz       16 APEX-MR                   NT    2:28.33        
                  30.27     1:08.15 (37.88)     1:53.48 (45.33)     2:28.33 (34.85)
 27 Klein, Simon        14 Silver Streaks-MR    2:38.11    2:30.86        
                  31.25     1:09.63 (38.38)     1:54.51 (44.88)     2:30.86 (36.35)
 28 Suen, Andrew M      17 Middies-MR           2:27.38    2:31.47        
                  30.44     1:11.62 (41.18)     1:52.55 (40.93)     2:31.47 (38.92)
 29 Higham, Devon A     14 Badger-MR            2:22.66    2:33.62        
                  34.45     1:10.43 (35.98)     1:58.27 (47.84)     2:33.62 (35.35)
 30 Schattschneider, E  16 SMC-MR               2:33.57    2:35.55        
                  31.78     1:09.72 (37.94)     1:57.98 (48.26)     2:35.55 (37.57)
 31 Goldbloom, Joey T   14 Silver Streaks-MR    2:40.55    2:42.92        
                  35.95     1:16.86 (40.91)     2:05.36 (48.50)     2:42.92 (37.56)
 32 Quintos, Chris J    13 UN-SS-MR                  NT    2:42.96        
                  34.49     1:14.63 (40.14)     2:03.00 (48.37)     2:42.96 (39.96)
 33 Koganov, Willy      13 HS-MR                2:43.88    2:44.48        
                  34.77     1:16.89 (42.12)     2:07.33 (50.44)     2:44.48 (37.15)
 34 Buckland, Grant A   13 Silver Streaks-MR    2:40.03    2:44.96        
                  33.24     1:12.75 (39.51)     2:04.42 (51.67)     2:44.96 (40.54)
 35 Siebecker, Matthew  13 Badger-MR            2:54.81    2:56.13        
                  39.56     1:24.39 (44.83)     2:16.37 (51.98)     2:56.13 (39.76)
 -- Bernstein, Joby B   14 Badger-MR            2:39.52         NS        
 -- Malarczyk, Peter    14 Badger-MR            2:24.75         NS        
 -- Lynn, James R       13 Badger-MR            2:47.87        SCR        
 -- Hall, Andrew T      15 Middies-MR           2:15.83        SCR        
 -- Bonalle, Steven c   14 Badger-MR            2:34.43        SCR        
 -- Alderson-Smith, Ji  17 Middies-MR           2:12.51        SCR        
 -- Wu, Brian           15 Silver Streaks-MR    2:26.63        SCR        
 -- Zhivkov, Panio G    15 APEX-MR              2:35.88        SCR        
 -- Zhivkov, Ivan G     17 APEX-MR              2:15.01        SCR        
 -- Kennon, Declan P    13 Badger-MR            2:08.57        SCR        
 -- Hogan, Colin J      14 Badger-MR            2:21.19        SCR        
 -- Mo, Daniel G        13 Badger-MR            2:06.99        SCR        
 -- Mannix, Richard E   13 Badger-MR            2:25.81        SCR        
 -- Prince, Adam        14 Silver Streaks-MR    2:41.48        SCR        
 -- Rosenbaum, Ben d    14 Badger-MR                 NT        SCR        
 
Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    1:35.60    1:35.98         40  
     1) Schoenherr, Mark J 14           2) Eid, Alex 15                   
     3) Conaton, Patrick A 13           4) Mo, Samuel 14                  
                  24.29       49.34 (25.05)     1:13.10 (23.76)     1:35.98 (22.88)
  2 Middies Swimming-MR  'A'                    1:39.48    1:36.33         34  
     1) Eiden, Joseph P 14              2) Catarinacchio, Vincent J 16    
     3) Hall, Andrew T 15               4) Cahill, Peter J 17             
                  24.12       48.52 (24.40)     1:12.79 (24.27)     1:36.33 (23.54)
  3 Silver Streaks Swim Club-MR  'A'            1:38.11    1:37.44         32  
     1) Buckland, Gavin J 15            2) Gourevitch, Jesse D 16         
     3) Schunk, Andy J 15               4) Macaluso, Christian J 14       
                  24.54       48.51 (23.97)     1:13.40 (24.89)     1:37.44 (24.04)
  4 Harbor Seals-MR  'A'                        1:39.52    1:38.04         30  
     1) Bianco, Phillip E 17            2) Langaman, Matthew G 14         
     3) Oczos, David 16                 4) Spinelli, Mike J 16            
                  24.80       49.27 (24.47)     1:13.74 (24.47)     1:38.04 (24.30)
  5 Badger Swim Club-MR  'B'                    1:42.08    1:42.74         28  
     1) Santiago, Delvyne M 15          2) Aventuro, Christopher J 13     
     3) Higham, Devon A 14              4) Wright, David T 13             
                  25.84       51.36 (25.52)     1:16.99 (25.63)     1:42.74 (25.75)
  6 Apex Swim Club-MR  'A'                      1:38.30    1:43.24         26  
     1) Peralta, Ramon E 16             2) Martinez, Luis A 16            
     3) Wasik, Tomasz 16                4) Rodriguez, Jose M 15           
                  22.83       49.36 (26.53)     1:16.41 (27.05)     1:43.24 (26.83)
  7 Silver Streaks Swim Club-MR  'B'            1:45.00    1:43.81         24  
     1) Klein, Simon 14                 2) Zaino, Matthew 17              
     3) Avila, Jon-Anthony L 15         4) Perry-Porter, Osaze O 13       
                  25.97       52.25 (26.28)     1:17.42 (25.17)     1:43.81 (26.39)
  8 Middies Swimming-MR  'B'                    1:48.74    1:44.42         22  
     1) Hymowitz, Josh M 14             2) Suen, Andrew M 17              
     3) Xu, Zhao 13                     4) Needham, Dan 13                
                  26.21       52.39 (26.18)     1:18.50 (26.11)     1:44.42 (25.92)
  9 Saw Mill Club Swim Team-MR  'A'             1:44.15    1:44.64         18  
     1) Koster, Christopher 14          2) Schattschneider, Eric 16       
     3) Yale, Griffin 13                4) Markert, Gregory 14            
                  25.67       52.18 (26.51)     1:18.30 (26.12)     1:44.64 (26.34)
 10 Middies Swimming-MR  'C'                    2:01.14    1:48.10         14  
     1) Hsu, Joshua 16                  2) Finnerty, Jack G 14            
     3) Heubel, Thomas G 13             4) Patapis, Peter T 13            
                  25.93       53.76 (27.83)     1:21.39 (27.63)     1:48.10 (26.71)
 11 Silver Streaks Swim Club-MR  'C'            1:51.41    1:57.42         12  
     1) Goldbloom, Joey T 14            2) Sidoti, Daniel J 13            
     3) Buckland, Grant A 13            4) Stagg, Christian M 14          
                  28.92     1:00.11 (31.19)     1:30.15 (30.04)     1:57.42 (27.27)
 12 Middies Swimming-MR  'D'                         NT    1:57.97         10  
     1) Park, Cavin 13                  2)                                
     3) Atay, Sinan 13                  4) Hogan, John D 13               
                  28.92     1:00.10 (31.18)     1:27.35 (27.25)     1:57.97 (30.62)
 -- Harbor Seals-MR  'B'                        1:57.79         NS        
     1) Chu, Bryan C 13                 2) Xue, Vincent H 11              
     3) Koganov, Willy 13               4) Spinelli, Eddie F 14           
 -- Badger Swim Club-MR  'C'                    1:47.52        SCR        
 -- Saw Mill Club Swim Team-MR  'B'                  NT        SCR