2009 MR Metro Age Group East Suffolk - 3/20/2009 to 3/22/2009         
                     2009 MR Metro Age Group East Suffolk                      
                     Presented by the Connetquot Swim Club                     
                                    Results                                    
 
Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          31.09  ZQ
          32.09  JO
          36.69  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 32.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Slattery, Meghan          10 IA-MR                  32.12      32.04 JO+    
SILV - Division  
  1 Nembach, Kali             10 Express Swimming-MR    32.22      32.19 SILV   
  2 Hart, Ashley               9 North Shore-MR         33.53      32.37 SILV   
  3 Coughlin, Brittany        10 TVSC-MR                33.35      33.39 SILV   
  4 Simkins, Ella             10 Tmsuffolk-MR           33.16      33.45 SILV   
  5 LI, Sandra                 9 Express Swimming-MR    32.75      33.76 SILV   
  6 Hahn, Katelyn             10 Tmsuffolk-MR           33.28      33.96 SILV   
  7 Jin, Vickie               10 Tmsuffolk-MR           35.24      34.03 SILV   
  8 Standel, Sassy             9 North Shore-MR         33.23      34.19 SILV   
  9 O'Donnell, Christina      10 Tmsuffolk-MR           32.27      34.38 SILV   
 10 Smerechniak, Jillian      10 WISC-MR                35.21      34.49 SILV   
 11 Kiernan, Emily             9 Farmingdale-MR         34.57      34.52 SILV   
 12 Guo, Jenna                 9 Express Swimming-MR    34.83      34.62 SILV   
 13 Bonvissuto, Carrie        10 Express Swimming-MR    34.39      34.65 SILV   
 14 Wagner, Lauren            10 TVSC-MR                34.76      34.87 SILV   
 15 Roarty, Sarah             10 North Shore-MR         35.22      34.89 SILV   
 16 Guida, Emily               9 BBSC-MR                36.82      34.97 SILV+  
 17 Martin, Sophia            10 CSC-MR                 36.61      35.09 SILV   
 18 Rice, Natasha             10 CSC-MR                 33.41      35.12 SILV   
 19 Schillinger, Ally         10 Express Swimming-MR    35.42      35.13 SILV   
 19 Adams, Hayley              9 TVSC-MR                35.41      35.13 SILV   
 21 Cyrus, Kiana              10 Tmsuffolk-MR           35.43      35.51 SILV   
 22 Savino, Chloe             10 Express Swimming-MR    35.91      35.54 SILV   
 23 Graning, Morgan           10 IA-MR                  36.87      35.58 SILV+  
 24 Bonneville, Alyssa         9 TVSC-MR                37.98      35.77 SILV+  
 25 Alliegro, Alexandra       10 IA-MR                  35.83      35.82 SILV   
 26 Lee, Annabel              10 Express Swimming-MR    36.18      35.94 SILV   
 27 Tetuan, Kimberly          10 Express Swimming-MR    38.30      36.13 SILV+  
 28 Miller, Angelina          10 Sachem-MR              38.83      36.20 SILV+  
 29 Rzempoluch, Alayna        10 Farmingdale-MR         35.15      36.24 SILV   
 30 Lennon, Kelly             10 Tmsuffolk-MR           35.40      36.31 SILV   
 31 Sacchetti, Victoria       10 Tmsuffolk-MR           35.47      36.51 SILV   
 32 Karl, Alyssa              10 CSC-MR                 36.72      36.60 SILV+  
 33 Jannsen, Cassandra        10 North Shore-MR         34.77      36.67 SILV   
AGE - Division  
  1 Dabrowski, Olivia         10 Tmsuffolk-MR           39.24      36.73        
  2 Pierce, Taylor             9 IA-MR                  36.99      36.79        
  3 Mauro, Sabrina            10 Express Swimming-MR    37.71      36.90        
  4 Brady, Claudia            10 Express Swimming-MR    37.63      37.49        
  5 Chan, Kaitlyn             10 Tmsuffolk-MR           38.26      37.58        
  6 Yavid, Jennifer           10 North Shore-MR         41.89      37.61        
  7 Damm, Jesse               10 HAA-MR                 39.77      37.62        
  8 Marlow, Kylie             10 Tmsuffolk-MR           38.79      37.63        
  9 Castello, Julia           10 HAA-MR                 38.77      37.65        
 10 Li, Karen                 10 TVSC-MR                37.65      37.66        
 11 Ye, Mabel                 10 WISC-MR                36.96      37.99        
 12 Biviano, Julia             9 Sachem-MR              40.71      38.26        
 13 Giunta, Natalia            9 TVSC-MR                38.28      38.31        
 14 Llewellyn, Christine       9 CSC-MR                 37.95      38.43        
 15 Katz, Ryann                9 HAA-MR                 39.95      38.50        
 16 Lee, Lauren                9 Express Swimming-MR    39.54      38.53        
 17 Antonawich, Kathryn        9 WISC-MR                42.00      38.59        
 18 Tutone, Marisa            10 Sachem-MR              42.37      38.60        
 19 Giordano, Amanda          10 Farmingdale-MR         40.71      38.65        
 20 Taylor, Jacqueline        10 IA-MR                  37.03      38.88        
 21 Apotsos, Anastasia        10 Tmsuffolk-MR           40.20      39.19        
 22 Herrera, Courtney          9 CSC-MR                 41.76      39.22        
 23 Park, Naomi                9 TVSC-MR                39.24      39.24        
 24 Falletta, Gillian         10 Tmsuffolk-MR           39.33      39.30        
 25 Bergman, Alyssa           10 IA-MR                  43.54      39.43        
 26 Haggerty, Molly           10 TVSC-MR                42.78      39.49        
 27 Melucci, Julia             9 TVSC-MR                42.10      39.57        
 28 Yu, Donna                 10 TVSC-MR                44.32      39.66        
 29 Pickerell, Dimitra        10 Tmsuffolk-MR           42.37      39.78        
 30 Loguercio, Julia          10 TVSC-MR                42.29      40.04        
 31 Bella, Angela             10 CSC-MR                 39.22      40.24        
 32 Steinberg, Alyssa         10 Tmsuffolk-MR           39.29      40.34        
 33 DiTolla, Rachel            9 TVSC-MR                51.23      40.35        
 34 Weinhofer, Nicole         10 Sachem-MR              40.62      40.36        
 35 Barberia, Gianna          10 Tmsuffolk-MR           39.78      40.38        
 36 Kryssing, Jessica         10 Tmsuffolk-MR           40.02      40.40        
 37 Lennon, Amanda             9 Express Swimming-MR    41.32      40.77        
 38 Brindley, Kristina         9 TVSC-MR                39.42      41.06        
 39 Hayes, Victoria           10 Tmsuffolk-MR           42.05      41.08        
 40 Herrera, Karlie           10 CSC-MR                 43.39      41.17        
 41 Gallo, Danielle           10 Tmsuffolk-MR           38.93      41.25        
 42 Apotsos, Seva              9 Tmsuffolk-MR           43.37      41.29        
 43 Kudla, Brittney            9 North Shore-MR         39.87      41.50        
 44 Barbera, Christina        10 CSC-MR                 40.28      41.65        
 45 Haggerty, Megan           10 TVSC-MR                43.89      41.71        
 46 Crawford, Emily           10 TVSC-MR                43.06      42.30        
 47 Palmer, Torre              9 Farmingdale-MR         41.96      42.56        
 48 Diehl, Michelle            9 Sachem-MR              42.95      42.68        
 49 Sarubbi, Amanda            9 TVSC-MR                45.85      42.76        
 50 Bradley, Katie            10 WISC-MR                43.54      43.66        
 51 Albinson, Virginia         9 TVSC-MR                43.46      43.80        
 52 Donnelly, Kristen         10 IA-MR                  46.50      43.86        
 53 Schuppert, Christina       9 CSC-MR                 43.90      44.20        
 54 Donnelly, Sarah           10 IA-MR                  43.89      44.22        
 55 Lettieri, Samantha         9 CSC-MR                 44.42      44.77        
 56 Hansen, Kayla             10 Sachem-MR              43.06      44.79        
 57 Robinson, Diana            9 TVSC-MR                44.39      44.95        
 58 Napoli, Nicolette          9 Farmingdale-MR         46.85      45.04        
 59 McKenna, Casey             9 Tmsuffolk-MR           43.00      45.11        
 60 Hanson, Heather            9 TVSC-MR                42.86      45.23        
 61 O'Halloran, Lauren        10 CSC-MR                 38.91      45.56        
 62 Enzinger, Emily            9 Sachem-MR              45.73      46.26        
 63 Kryssing, Georgia          9 Tmsuffolk-MR           46.71      46.36        
 64 Stampelos, Georgina        9 TVSC-MR                46.50      46.71        
 65 Palumbo, Jenna            10 Tmsuffolk-MR           50.32      46.88        
 66 Pelcher, Isabelle          9 Express Swimming-MR    49.08      47.05        
 67 Byrne, Shannon             9 Sachem-MR              46.46      47.12        
 68 Cummings, Jordyn           9 WISC-MR                47.51      48.00        
 69 Iamele, Brittany           9 TVSC-MR                50.35      48.78        
 70 Brand, Isabelle            9 TVSC-MR                48.98      48.96        
 71 Tedesco, Phoebe           10 CSC-MR                 46.75      52.21        
 72 Wertheim, Ally             9 TVSC-MR                47.80      52.93        
 73 McCabe, Katie              9 IA-MR                  49.15      53.04        
 74 Gambino, Francesca         9 Express Swimming-MR  1:00.00      53.32        
 75 Trippett, Sadyah           9 Tmsuffolk-MR           50.75      55.40        
 76 Lewis, Shelby              9 Express Swimming-MR    53.64      57.30        
Non-Award Division  
  1 Gensch, Leighann          10 IA-MR                  36.47      37.38        
  2 Klicpera, Samantha        10 Farmingdale-MR         36.24      37.91        
  3 Shea, Jaclyn              10 CSC-MR                 35.36      37.93        
  4 Kitt, Katarina            10 Tmsuffolk-MR           36.57      37.94        
  5 Hirsch, Rebecca           10 CSC-MR                 36.45      39.43        
 
Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:08.09  ZQ
        1:11.49  JO
        1:21.49  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 1:11.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Hart, Ashley               9 North Shore-MR       1:12.37    1:10.78 JO+    
                  34.71     1:10.78 (36.07)                                        
SILV - Division  
  1 Henry, Julia              10 Express Swimming-MR  1:14.67    1:12.42 SILV   
                  35.22     1:12.42 (37.20)                                        
  2 Nembach, Kali             10 Express Swimming-MR  1:14.26    1:12.60 SILV   
                  35.43     1:12.60 (37.17)                                        
  3 Guo, Jenna                 9 Express Swimming-MR  1:12.63    1:14.01 SILV   
                  36.34     1:14.01 (37.67)                                        
  4 LI, Sandra                 9 Express Swimming-MR  1:14.49    1:15.19 SILV   
                  37.30     1:15.19 (37.89)                                        
  5 Bonvissuto, Carrie        10 Express Swimming-MR  1:14.16    1:15.49 SILV   
                  36.00     1:15.49 (39.49)                                        
  6 Wagner, Lauren            10 TVSC-MR              1:16.26    1:15.91 SILV   
                  36.27     1:15.91 (39.64)                                        
  7 O'Donnell, Christina      10 Tmsuffolk-MR         1:18.18    1:16.10 SILV   
                  35.80     1:16.10 (40.30)                                        
  8 Slattery, Meghan          10 IA-MR                1:22.51    1:16.20 SILV+  
                  35.96     1:16.20 (40.24)                                        
  9 Jin, Vickie               10 Tmsuffolk-MR         1:17.44    1:16.61 SILV   
                  36.02     1:16.61 (40.59)                                        
 10 Lee, Annabel              10 Express Swimming-MR  1:20.72    1:18.37 SILV   
                  38.31     1:18.37 (40.06)                                        
 11 Roarty, Sarah             10 North Shore-MR       1:18.19    1:18.99 SILV   
                  36.58     1:18.99 (42.41)                                        
 12 Guida, Emily               9 BBSC-MR              1:20.82    1:19.39 SILV   
                  37.91     1:19.39 (41.48)                                        
 13 Alliegro, Alexandra       10 IA-MR                1:18.79    1:19.45 SILV   
                  38.69     1:19.45 (40.76)                                        
 14 Anderson, Emily           10 TVSC-MR              1:20.43    1:19.56 SILV   
                  37.78     1:19.56 (41.78)                                        
 15 Lennon, Kelly             10 Tmsuffolk-MR         1:22.81    1:19.57 SILV+  
                  37.02     1:19.57 (42.55)                                        
 16 Martin, Sophia            10 CSC-MR               1:20.99    1:19.69 SILV   
                  39.44     1:19.69 (40.25)                                        
 16 Rice, Natasha             10 CSC-MR               1:16.58    1:19.69 SILV   
                  36.82     1:19.69 (42.87)                                        
 18 Jannsen, Cassandra        10 North Shore-MR       1:17.92    1:19.90 SILV   
                  38.78     1:19.90 (41.12)                                        
 19 Schillinger, Ally         10 Express Swimming-MR  1:25.36    1:20.24 SILV+  
                  39.85     1:20.24 (40.39)                                        
 20 Gensch, Leighann          10 IA-MR                1:20.71    1:20.28 SILV   
                  38.24     1:20.28 (42.04)                                        
 21 Kiernan, Emily             9 Farmingdale-MR       1:22.05    1:20.42 SILV+  
                  38.28     1:20.42 (42.14)                                        
 22 Smerechniak, Jillian      10 WISC-MR              1:19.37    1:20.48 SILV   
                  36.64     1:20.48 (43.84)                                        
 23 Pierce, Taylor             9 IA-MR                1:24.90    1:20.96 SILV+  
                  38.14     1:20.96 (42.82)                                        
 24 Shea, Jaclyn              10 CSC-MR               1:24.33    1:21.42 SILV+  
                  39.05     1:21.42 (42.37)                                        
AGE - Division  
  1 Brady, Claudia            10 Express Swimming-MR  1:26.98    1:21.62        
                  39.65     1:21.62 (41.97)                                        
  2 Marlow, Kylie             10 Tmsuffolk-MR         1:24.57    1:21.73        
                  39.64     1:21.73 (42.09)                                        
  3 Tetuan, Kimberly          10 Express Swimming-MR  1:22.07    1:21.90        
                  39.87     1:21.90 (42.03)                                        
  4 Giordano, Julia            9 Express Swimming-MR  1:40.59    1:22.38        
  5 Li, Karen                 10 TVSC-MR              1:23.17    1:22.55        
                  38.96     1:22.55 (43.59)                                        
  5 Damm, Jesse               10 HAA-MR               1:33.51    1:22.55        
                  39.64     1:22.55 (42.91)                                        
  7 Savino, Chloe             10 Express Swimming-MR  1:25.23    1:22.61        
                  39.46     1:22.61 (43.15)                                        
  8 Rzempoluch, Alayna        10 Farmingdale-MR       1:23.12    1:22.62        
                  38.97     1:22.62 (43.65)                                        
  9 Hirsch, Rebecca           10 CSC-MR               1:23.23    1:22.68        
                  39.45     1:22.68 (43.23)                                        
 10 Mauro, Sabrina            10 Express Swimming-MR  1:28.93    1:23.24        
                  39.55     1:23.24 (43.69)                                        
 11 Karl, Alyssa              10 CSC-MR               1:22.41    1:23.67        
                  38.49     1:23.67 (45.18)                                        
 12 Falletta, Gillian         10 Tmsuffolk-MR         1:24.46    1:23.72        
                  41.13     1:23.72 (42.59)                                        
 13 Dabrowski, Olivia         10 Tmsuffolk-MR         1:33.32    1:24.02        
                  37.87     1:24.02 (46.15)                                        
 14 Klicpera, Samantha        10 Farmingdale-MR       1:29.83    1:24.20        
                  38.70     1:24.20 (45.50)                                        
 15 Biviano, Julia             9 Sachem-MR            1:24.05    1:24.88        
                  40.72     1:24.88 (44.16)                                        
 16 Sacchetti, Victoria       10 Tmsuffolk-MR         1:23.11    1:25.26        
                  39.99     1:25.26 (45.27)                                        
 17 Park, Naomi                9 TVSC-MR              1:30.97    1:25.43        
                  39.51     1:25.43 (45.92)                                        
 18 Giunta, Natalia            9 TVSC-MR              1:30.11    1:25.81        
                  40.83     1:25.81 (44.98)                                        
 19 Taylor, Jacqueline        10 IA-MR                1:30.02    1:25.88        
                  40.29     1:25.88 (45.59)                                        
 20 Barbera, Christina        10 CSC-MR               1:33.08    1:25.91        
                  39.76     1:25.91 (46.15)                                        
 21 Lee, Lauren                9 Express Swimming-MR  1:30.48    1:26.23        
                  41.40     1:26.23 (44.83)                                        
 22 Chan, Kaitlyn             10 Tmsuffolk-MR         1:25.25    1:26.41        
                  40.86     1:26.41 (45.55)                                        
 23 Katz, Ryann                9 HAA-MR               1:31.92    1:26.72        
                  39.75     1:26.72 (46.97)                                        
 24 Nieves, Daniella          10 WISC-MR              1:27.20    1:27.15        
                  40.11     1:27.15 (47.04)                                        
 25 Palazzo, Gianna            9 HAA-MR               1:32.13    1:27.51        
                  42.46     1:27.51 (45.05)                                        
 26 Miller, Angelina          10 Sachem-MR            1:24.61    1:27.71        
                  40.02     1:27.71 (47.69)                                        
 27 Gallo, Danielle           10 Tmsuffolk-MR         1:31.30    1:28.43        
                  42.16     1:28.43 (46.27)                                        
 28 Apotsos, Anastasia        10 Tmsuffolk-MR         1:31.05    1:28.51        
                  43.14     1:28.51 (45.37)                                        
 29 Herrera, Courtney          9 CSC-MR               1:30.66    1:29.21        
                  40.25     1:29.21 (48.96)                                        
 30 Barberia, Gianna          10 Tmsuffolk-MR         1:33.98    1:29.38        
                  43.19     1:29.38 (46.19)                                        
 31 Bergman, Alyssa           10 IA-MR                1:31.69    1:29.45        
                  41.47     1:29.45 (47.98)                                        
 32 Walsh, Kaitlyn             9 IA-MR                1:30.06    1:29.47        
                  41.40     1:29.47 (48.07)                                        
 33 Tutone, Marisa            10 Sachem-MR            1:37.04    1:29.49        
                  41.69     1:29.49 (47.80)                                        
 34 Herrera, Karlie           10 CSC-MR               1:31.63    1:29.83        
                  41.80     1:29.83 (48.03)                                        
 35 Weinhofer, Nicole         10 Sachem-MR            1:32.07    1:30.34        
                  44.27     1:30.34 (46.07)                                        
 36 Pickerell, Dimitra        10 Tmsuffolk-MR         1:39.89    1:30.57        
                  42.83     1:30.57 (47.74)                                        
 37 Bella, Angela             10 CSC-MR               1:28.22    1:30.85        
                  42.08     1:30.85 (48.77)                                        
 38 Ostrander, Bethany         9 TVSC-MR              1:33.14    1:31.52        
                  43.18     1:31.52 (48.34)                                        
 39 Steinberg, Alyssa         10 Tmsuffolk-MR         1:29.33    1:31.98        
                  41.70     1:31.98 (50.28)                                        
 40 Kudla, Brittney            9 North Shore-MR       1:30.01    1:32.45        
                  42.64     1:32.45 (49.81)                                        
 41 Melucci, Julia             9 TVSC-MR              1:32.60    1:32.77        
                  43.40     1:32.77 (49.37)                                        
 42 Apotsos, Seva              9 Tmsuffolk-MR         1:37.44    1:32.79        
                  43.32     1:32.79 (49.47)                                        
 43 Cusak, Casey              10 IA-MR                1:34.75    1:32.81        
                  44.96     1:32.81 (47.85)                                        
 44 Lennon, Amanda             9 Express Swimming-MR  1:33.62    1:33.02        
                  44.89     1:33.02 (48.13)                                        
 45 O'Halloran, Lauren        10 CSC-MR               1:39.09    1:33.05        
                  44.64     1:33.05 (48.41)                                        
 46 Yavid, Jennifer           10 North Shore-MR       1:40.99    1:33.73        
                  40.82     1:33.73 (52.91)                                        
 47 McKenna, Casey             9 Tmsuffolk-MR         1:35.39    1:33.99        
                  42.69     1:33.99 (51.30)                                        
 48 Haggerty, Molly           10 TVSC-MR              1:33.82    1:34.21        
                  44.60     1:34.21 (49.61)                                        
 49 Yu, Donna                 10 TVSC-MR              1:36.86    1:34.57        
                  45.21     1:34.57 (49.36)                                        
 50 Hayes, Victoria           10 Tmsuffolk-MR         1:39.12    1:34.58        
                  43.89     1:34.58 (50.69)                                        
 51 Haggerty, Megan           10 TVSC-MR              1:35.01    1:35.27        
                  43.44     1:35.27 (51.83)                                        
 52 Brindley, Kristina         9 TVSC-MR              1:36.12    1:35.30        
                  42.14     1:35.30 (53.16)                                        
 53 Diehl, Michelle            9 Sachem-MR            1:33.43    1:35.53        
                  45.02     1:35.53 (50.51)                                        
 54 Sarubbi, Amanda            9 TVSC-MR              1:43.44    1:38.69        
                  46.13     1:38.69 (52.56)                                        
 55 Schuppert, Christina       9 CSC-MR               1:38.67    1:38.72        
                  46.36     1:38.72 (52.36)                                        
 56 Crawford, Emily           10 TVSC-MR              1:36.32    1:39.37        
                  45.70     1:39.37 (53.67)                                        
 57 Albinson, Virginia         9 TVSC-MR              1:36.22    1:39.40        
                  46.76     1:39.40 (52.64)                                        
 58 DiTolla, Rachel            9 TVSC-MR              1:59.87    1:39.58        
                  45.79     1:39.58 (53.79)                                        
 59 Bradley, Katie            10 WISC-MR              1:38.07    1:40.61        
                  45.89     1:40.61 (54.72)                                        
 60 Brand, Isabelle            9 TVSC-MR              1:55.68    1:44.38        
                  50.20     1:44.38 (54.18)                                        
 61 Petelin, Abigail           9 Sachem-MR            2:00.00    1:45.58        
                  48.04     1:45.58 (57.54)                                        
 62 Hanson, Heather            9 TVSC-MR              1:43.25    1:45.80        
                  50.95     1:45.80 (54.85)                                        
 63 Palumbo, Jenna            10 Tmsuffolk-MR         1:57.57    1:46.30        
                  48.47     1:46.30 (57.83)                                        
 64 Brunning, Hannah          10 Farmingdale-MR       1:54.13    1:46.81        
                  53.07     1:46.81 (53.74)                                        
 65 Byrne, Shannon             9 Sachem-MR            2:00.00    1:46.91        
                  48.70     1:46.91 (58.21)                                        
 66 Wertheim, Ally             9 TVSC-MR              1:51.10    1:47.04        
                  50.90     1:47.04 (56.14)                                        
 67 Iamele, Brittany           9 TVSC-MR              1:50.79    1:47.64        
                  51.21     1:47.64 (56.43)                                        
 68 Reddy, Neena              10 Express Swimming-MR  1:45.00    1:49.48        
                  49.09   1:49.48 (1:00.39)                                        
 69 Enzinger, Emily            9 Sachem-MR            1:43.24    1:51.45        
                  50.44   1:51.45 (1:01.01)                                        
 70 Cummings, Jordyn           9 WISC-MR              1:50.93    1:53.61        
                  53.41   1:53.61 (1:00.20)                                        
 71 McCabe, Katie              9 IA-MR                2:03.12    1:54.19        
                  54.44     1:54.19 (59.75)                                        
 72 Villeda-Medina, Terez      9 Express Swimming-MR  2:10.00    2:00.31        
                  57.95   2:00.31 (1:02.36)                                        
 73 Tedesco, Phoebe           10 CSC-MR               2:02.15    2:05.58        
                  55.88   2:05.58 (1:09.70)                                        
 -- Kitt, Katarina            10 Tmsuffolk-MR         1:23.85         DQ        
                  39.62          DQ (41.89)                                        
Non-Award Division  
  1 Adams, Hayley              9 TVSC-MR              1:19.83    1:24.48        
                  39.60     1:24.48 (44.88)                                        
  2 Boyle, Meghan              9 IA-MR                1:19.31    1:25.27        
                  40.06     1:25.27 (45.21)                                        
 
Girls 9-10 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:28.99  ZQ
        2:35.99  JO
        2:55.59  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 2:35.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Koehler, Sierra           10 WISC-MR              2:37.57    2:31.55 JO+    
                  35.70     1:15.80 (40.10)     1:53.77 (37.97)     2:31.55 (37.78)
  2 Hart, Ashley               9 North Shore-MR       2:40.31    2:33.57 JO+    
                  36.61     1:16.13 (39.52)     1:55.28 (39.15)     2:33.57 (38.29)
SILV - Division  
  1 Guo, Jenna                 9 Express Swimming-MR  2:37.75    2:38.79 SILV   
                  37.79     1:19.94 (42.15)     2:00.88 (40.94)     2:38.79 (37.91)
  2 LI, Sandra                 9 Express Swimming-MR  2:43.05    2:39.53 SILV   
                  38.43     1:21.29 (42.86)     2:02.61 (41.32)     2:39.53 (36.92)
  3 Cyrus, Kiana              10 Tmsuffolk-MR         2:47.60    2:46.16 SILV   
                  38.22     1:21.72 (43.50)     2:05.40 (43.68)     2:46.16 (40.76)
  4 Wagner, Lauren            10 TVSC-MR              2:46.15    2:46.35 SILV   
                  36.86     1:20.34 (43.48)     2:05.18 (44.84)     2:46.35 (41.17)
  5 O'Donnell, Christina      10 Tmsuffolk-MR         2:49.92    2:46.45 SILV   
                  37.21     1:19.55 (42.34)     2:03.88 (44.33)     2:46.45 (42.57)
  6 Jannsen, Cassandra        10 North Shore-MR       2:48.13    2:48.49 SILV   
                  39.95     1:23.86 (43.91)     2:08.39 (44.53)     2:48.49 (40.10)
  7 Guida, Emily               9 BBSC-MR              2:55.78    2:49.07 SILV+  
                  38.67     1:21.02 (42.35)     2:06.43 (45.41)     2:49.07 (42.64)
  8 Alliegro, Alexandra       10 IA-MR                3:31.72    2:49.66 SILV+  
                  37.64     1:20.75 (43.11)     2:06.33 (45.58)     2:49.66 (43.33)
  9 Tetuan, Kimberly          10 Express Swimming-MR  2:51.94    2:49.79 SILV   
                  38.36     1:23.01 (44.65)   2:49.79 (1:26.78)                    
 10 Gensch, Leighann          10 IA-MR                3:04.73    2:51.29 SILV+  
                  39.96     1:24.78 (44.82)     2:10.71 (45.93)     2:51.29 (40.58)
 11 Jin, Vickie               10 Tmsuffolk-MR         2:52.54    2:52.47 SILV   
                  37.08     1:20.56 (43.48)     2:08.20 (47.64)     2:52.47 (44.27)
 12 Martin, Sophia            10 CSC-MR               2:58.47    2:52.80 SILV+  
                  38.51     1:23.15 (44.64)     2:09.70 (46.55)     2:52.80 (43.10)
 13 Rice, Natasha             10 CSC-MR               2:44.85    2:53.64 SILV   
                1:21.68     2:08.82 (47.14)     2:53.64 (44.82)         2:53.64 ( )
 14 Boyle, Meghan              9 IA-MR                2:54.11    2:55.23 SILV   
                  38.22     1:23.23 (45.01)     2:10.17 (46.94)     2:55.23 (45.06)
AGE - Division  
  1 Graning, Morgan           10 IA-MR                2:58.99    2:57.09        
                  38.67     1:23.75 (45.08)     2:11.11 (47.36)     2:57.09 (45.98)
  2 Li, Karen                 10 TVSC-MR              3:06.18    2:57.92        
                  40.30     1:24.49 (44.19)     2:11.54 (47.05)     2:57.92 (46.38)
  3 Anderson, Emily           10 TVSC-MR              2:59.65    2:58.08        
                  38.64     1:23.03 (44.39)     2:06.77 (43.74)     2:58.08 (51.31)
  4 Brady, Claudia            10 Express Swimming-MR  3:02.35    2:58.86        
                  41.84     1:28.17 (46.33)   2:58.86 (1:30.69)                    
  5 Roarty, Sarah             10 North Shore-MR       3:05.88    2:59.10        
                  38.85     1:25.32 (46.47)     2:13.61 (48.29)     2:59.10 (45.49)
  6 Biviano, Julia             9 Sachem-MR            3:06.51    3:00.69        
                  40.38     1:27.37 (46.99)     2:15.98 (48.61)     3:00.69 (44.71)
  7 Falletta, Gillian         10 Tmsuffolk-MR         3:14.90    3:01.21        
                  41.66     1:26.96 (45.30)     2:14.08 (47.12)     3:01.21 (47.13)
  8 Marlow, Kylie             10 Tmsuffolk-MR         3:13.01    3:01.99        
                  41.34     1:28.73 (47.39)     2:16.93 (48.20)     3:01.99 (45.06)
  9 Kitt, Katarina            10 Tmsuffolk-MR         3:08.90    3:02.92        
                  40.89     1:29.31 (48.42)     2:17.81 (48.50)     3:02.92 (45.11)
 10 Miller, Angelina          10 Sachem-MR            3:00.00    3:03.00        
                  38.02     1:23.88 (45.86)     2:13.54 (49.66)     3:03.00 (49.46)
 11 Damm, Jesse               10 HAA-MR               3:10.25    3:03.09        
                  42.09     1:29.55 (47.46)     2:18.48 (48.93)     3:03.09 (44.61)
 12 Sacchetti, Victoria       10 Tmsuffolk-MR         3:06.76    3:04.16        
                  40.15     1:27.69 (47.54)     2:17.95 (50.26)     3:04.16 (46.21)
 13 Hirsch, Rebecca           10 CSC-MR               3:05.59    3:06.04        
                  40.49     1:28.58 (48.09)     2:19.61 (51.03)     3:06.04 (46.43)
 14 Castello, Julia           10 HAA-MR               3:00.25    3:09.23        
                  43.72     1:31.06 (47.34)     2:20.28 (49.22)     3:09.23 (48.95)
 15 Katz, Ryann                9 HAA-MR               3:23.35    3:10.18        
                  42.75     1:32.39 (49.64)     2:22.60 (50.21)     3:10.18 (47.58)
 16 Weinhofer, Nicole         10 Sachem-MR            3:18.86    3:10.89        
                  44.35     1:33.53 (49.18)     2:23.51 (49.98)     3:10.89 (47.38)
 17 Steinberg, Alyssa         10 Tmsuffolk-MR         3:20.55    3:15.44        
                  42.84     1:33.30 (50.46)     2:26.08 (52.78)     3:15.44 (49.36)
 18 Apotsos, Anastasia        10 Tmsuffolk-MR         3:13.34    3:16.95        
                  44.68     1:36.03 (51.35)     2:27.62 (51.59)     3:16.95 (49.33)
 19 Diehl, Michelle            9 Sachem-MR            3:15.00    3:23.07        
                  46.29     1:40.38 (54.09)     2:31.71 (51.33)     3:23.07 (51.36)
 20 Klicpera, Samantha        10 Farmingdale-MR       3:28.58    3:23.59        
                  41.15     1:32.42 (51.27)     2:28.42 (56.00)     3:23.59 (55.17)
 21 Brunning, Hannah          10 Farmingdale-MR       4:25.52    4:13.44        
                  55.53   1:59.20 (1:03.67)   3:08.13 (1:08.93)   4:13.44 (1:05.31)
 
Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
          36.49  ZQ
          37.49  JO
          44.39  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 37.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Smerechniak, Jillian      10 WISC-MR                39.66      37.69 SILV   
  2 Simkins, Ella             10 Tmsuffolk-MR           37.62      37.80 SILV   
  3 Hahn, Katelyn             10 Tmsuffolk-MR           38.73      38.31 SILV   
  4 Bonvissuto, Carrie        10 Express Swimming-MR    39.16      38.53 SILV   
  5 Steinberg, Alyssa         10 Tmsuffolk-MR           40.04      39.47 SILV   
  6 Kitt, Katarina            10 Tmsuffolk-MR           40.54      39.62 SILV   
  7 Li, Karen                 10 TVSC-MR                39.84      39.66 SILV   
  8 Nembach, Kali             10 Express Swimming-MR    39.05      39.75 SILV   
  9 Reindl, Annie             10 Express Swimming-MR    38.78      39.81 SILV   
 10 Apotsos, Anastasia        10 Tmsuffolk-MR           44.15      40.13 SILV   
 11 Slattery, Meghan          10 IA-MR                  38.24      40.51 SILV   
 12 Lennon, Kelly             10 Tmsuffolk-MR           40.28      40.80 SILV   
 13 Henry, Julia              10 Express Swimming-MR    43.00      40.81 SILV   
 14 Gensch, Leighann          10 IA-MR                  41.32      40.88 SILV   
 14 Damm, Jesse               10 HAA-MR                 41.25      40.88 SILV   
 16 Guo, Jenna                 9 Express Swimming-MR    40.88      40.99 SILV   
 17 O'Donnell, Christina      10 Tmsuffolk-MR           40.57      41.22 SILV   
 18 Falletta, Gillian         10 Tmsuffolk-MR           41.29      41.26 SILV   
 19 Jannsen, Cassandra        10 North Shore-MR         40.82      41.33 SILV   
 20 Pickerell, Dimitra        10 Tmsuffolk-MR           43.75      41.37 SILV   
 21 Cyrus, Kiana              10 Tmsuffolk-MR           41.70      41.49 SILV   
 22 Lee, Annabel              10 Express Swimming-MR    42.58      41.64 SILV   
 23 Wagner, Lauren            10 TVSC-MR                42.35      41.72 SILV   
 24 Adams, Hayley              9 TVSC-MR                42.04      41.81 SILV   
 25 Jin, Vickie               10 Tmsuffolk-MR           41.81      41.91 SILV   
 26 Sacchetti, Victoria       10 Tmsuffolk-MR           43.69      41.99 SILV   
 27 Guida, Emily               9 BBSC-MR                43.76      42.35 SILV   
 28 Nieves, Daniella          10 WISC-MR                45.54      42.37 SILV+  
 29 Pierce, Taylor             9 IA-MR                  45.25      42.54 SILV+  
 30 Alliegro, Alexandra       10 IA-MR                  41.46      42.67 SILV   
 31 Taylor, Jacqueline        10 IA-MR                  41.81      42.77 SILV   
 32 Martin, Sophia            10 CSC-MR                 44.99      42.99 SILV+  
 33 Rzempoluch, Alayna        10 Farmingdale-MR         47.03      43.21 SILV+  
 34 Llewellyn, Christine       9 CSC-MR                 45.55      43.22 SILV+  
 35 Yavid, Jennifer           10 North Shore-MR         46.99      43.40 SILV+  
 36 Marlow, Kylie             10 Tmsuffolk-MR           41.62      43.66 SILV   
 37 Klicpera, Samantha        10 Farmingdale-MR         44.85      43.76 SILV+  
 38 McKenna, Casey             9 Tmsuffolk-MR           44.31      43.80 SILV   
 39 Cusak, Casey              10 IA-MR                  45.26      43.82 SILV+  
 39 Lee, Lauren                9 Express Swimming-MR    43.93      43.82 SILV   
 41 Bonneville, Alyssa         9 TVSC-MR                45.67      43.94 SILV+  
 42 Roarty, Sarah             10 North Shore-MR         42.20      43.99 SILV   
 43 Hirsch, Rebecca           10 CSC-MR                 42.69      44.35 SILV   
 -- Boyle, Meghan              9 IA-MR                  40.62         DQ        
 -- Koehler, Sierra           10 WISC-MR                39.13         DQ        
 -- Tutone, Marisa            10 Sachem-MR              49.16         DQ        
AGE - Division  
  1 Schillinger, Ally         10 Express Swimming-MR    45.00      44.47        
  2 Antonawich, Kathryn        9 WISC-MR                45.00      44.58        
  3 Dabrowski, Olivia         10 Tmsuffolk-MR           45.77      44.60        
  4 Gallo, Danielle           10 Tmsuffolk-MR           44.87      44.71        
  5 Chan, Kaitlyn             10 Tmsuffolk-MR           46.31      44.91        
  6 Yu, Donna                 10 TVSC-MR                47.94      45.28        
  7 Hayes, Victoria           10 Tmsuffolk-MR           51.23      45.40        
  8 Palazzo, Gianna            9 HAA-MR                 48.03      45.54        
  9 Bella, Angela             10 CSC-MR                 45.31      45.95        
 10 Katz, Ryann                9 HAA-MR                 46.22      46.59        
 11 Park, Naomi                9 TVSC-MR                45.57      46.75        
 12 Haggerty, Molly           10 TVSC-MR                52.51      46.90        
 13 Biviano, Julia             9 Sachem-MR              50.50      47.26        
 14 Crawford, Emily           10 TVSC-MR                47.36      47.31        
 15 Walsh, Kaitlyn             9 IA-MR                  46.56      47.35        
 16 Herrera, Karlie           10 CSC-MR                 46.80      47.66        
 17 Ostrander, Bethany         9 TVSC-MR                48.87      48.55        
 18 Barbera, Christina        10 CSC-MR                 48.23      48.57        
 19 Stampelos, Georgina        9 TVSC-MR                51.04      48.79        
 20 Apotsos, Seva              9 Tmsuffolk-MR           57.65      49.06        
 21 Brindley, Kristina         9 TVSC-MR                49.89      49.23        
 22 Bradley, Katie            10 WISC-MR                52.15      49.39        
 23 Hanson, Heather            9 TVSC-MR                51.01      49.40        
 24 Herrera, Courtney          9 CSC-MR                 48.52      49.52        
 25 Bergman, Alyssa           10 IA-MR                  48.88      49.81        
 26 Schuppert, Christina       9 CSC-MR                 49.09      49.82        
 27 Haggerty, Megan           10 TVSC-MR                51.95      50.18        
 28 Palumbo, Jenna            10 Tmsuffolk-MR         1:02.95      50.42        
 29 Albinson, Virginia         9 TVSC-MR                53.30      50.76        
 30 Wertheim, Ally             9 TVSC-MR                53.98      51.11        
 31 DiTolla, Rachel            9 TVSC-MR                52.14      51.23        
 32 O'Halloran, Lauren        10 CSC-MR                 50.57      51.55        
 33 Brand, Isabelle            9 TVSC-MR                54.70      52.24        
 34 Diehl, Michelle            9 Sachem-MR              51.78      52.30        
 35 Cummings, Jordyn           9 WISC-MR                58.38      52.88        
 36 Sarubbi, Amanda            9 TVSC-MR                53.45      53.47        
 37 Byrne, Shannon             9 Sachem-MR              54.26      53.89        
 38 Enzinger, Emily            9 Sachem-MR              53.86      55.26        
 39 Reddy, Neena              10 Express Swimming-MR    58.40      55.32        
 40 Petelin, Abigail           9 Sachem-MR              57.84      57.05        
 41 McCabe, Katie              9 IA-MR                1:00.54      57.11        
 42 Iamele, Brittany           9 TVSC-MR              1:01.66      58.32        
 43 Villeda-Medina, Terez      9 Express Swimming-MR  1:05.00      58.43        
 -- Lennon, Amanda             9 Express Swimming-MR    53.45         DQ        
 -- Tedesco, Phoebe           10 CSC-MR                 58.61         DQ        
 -- Brunning, Hannah          10 Farmingdale-MR       1:16.30         DQ        
 -- Barberia, Gianna          10 Tmsuffolk-MR           45.85         DQ        
 -- Kudla, Brittney            9 North Shore-MR         49.41         DQ        
Non-Award Division  
  1 Giunta, Natalia            9 TVSC-MR                42.39      44.41        
  2 Shea, Jaclyn              10 CSC-MR                 43.36      44.52        
  3 Kiernan, Emily             9 Farmingdale-MR         43.46      44.81        
  4 Karl, Alyssa              10 CSC-MR                 43.28      45.10        
 
Girls 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:17.99  ZQ
        1:22.19  JO
        1:40.09  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 1:22.19
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 LI, Sandra                 9 Express Swimming-MR  1:22.57    1:22.16 JO+    
                  42.24     1:22.16 (39.92)                                        
SILV - Division  
  1 Smerechniak, Jillian      10 WISC-MR              1:26.39    1:22.83 SILV   
                  40.11     1:22.83 (42.72)                                        
  2 Bonvissuto, Carrie        10 Express Swimming-MR  1:24.68    1:22.94 SILV   
                  40.85     1:22.94 (42.09)                                        
  3 Hart, Ashley               9 North Shore-MR       1:26.23    1:23.32 SILV   
                  40.95     1:23.32 (42.37)                                        
  4 Standel, Sassy             9 North Shore-MR       1:23.23    1:23.85 SILV   
                  41.64     1:23.85 (42.21)                                        
  5 Nembach, Kali             10 Express Swimming-MR  1:25.32    1:27.00 SILV   
                  42.81     1:27.00 (44.19)                                        
  6 Jannsen, Cassandra        10 North Shore-MR       1:30.03    1:28.71 SILV   
                  43.94     1:28.71 (44.77)                                        
  7 Kitt, Katarina            10 Tmsuffolk-MR         1:26.27    1:28.79 SILV   
                  42.62     1:28.79 (46.17)                                        
  8 Adams, Hayley              9 TVSC-MR              1:28.50    1:28.87 SILV   
                  44.29     1:28.87 (44.58)                                        
  9 Falletta, Gillian         10 Tmsuffolk-MR         1:30.79    1:28.98 SILV   
                1:29.49         1:28.98 ( )                                        
 10 Damm, Jesse               10 HAA-MR               1:27.69    1:29.17 SILV   
                  43.66     1:29.17 (45.51)                                        
 11 Steinberg, Alyssa         10 Tmsuffolk-MR         1:27.59    1:30.73 SILV   
                  43.37     1:30.73 (47.36)                                        
 12 Pickerell, Dimitra        10 Tmsuffolk-MR         1:34.53    1:31.03 SILV   
                  45.09     1:31.03 (45.94)                                        
 13 Pierce, Taylor             9 IA-MR                1:31.91    1:31.46 SILV   
                  43.68     1:31.46 (47.78)                                        
 14 Jin, Vickie               10 Tmsuffolk-MR         1:33.95    1:32.33 SILV   
                  44.08     1:32.33 (48.25)                                        
 15 Mauro, Sabrina            10 Express Swimming-MR  1:34.31    1:32.40 SILV   
                1:32.53         1:32.40 ( )                                        
 16 Lee, Annabel              10 Express Swimming-MR  1:31.45    1:32.75 SILV   
                  46.47     1:32.75 (46.28)                                        
 17 Guida, Emily               9 BBSC-MR              1:35.13    1:32.93 SILV   
                  44.62     1:32.93 (48.31)                                        
 18 Schillinger, Ally         10 Express Swimming-MR  1:35.69    1:33.15 SILV   
                  45.70     1:33.15 (47.45)                                        
 19 Giunta, Natalia            9 TVSC-MR              1:30.86    1:33.31 SILV   
                  45.42     1:33.31 (47.89)                                        
 20 Nieves, Daniella          10 WISC-MR              1:40.38    1:33.53 SILV+  
                  44.43     1:33.53 (49.10)                                        
 21 Antonawich, Kathryn        9 WISC-MR              1:44.51    1:34.48 SILV+  
                  47.21     1:34.48 (47.27)                                        
 22 Shea, Jaclyn              10 CSC-MR               1:38.16    1:34.51 SILV   
                  44.74     1:34.51 (49.77)                                        
 23 Castello, Julia           10 HAA-MR               1:36.61    1:34.79 SILV   
                  47.27     1:34.79 (47.52)                                        
 24 Rzempoluch, Alayna        10 Farmingdale-MR       1:33.13    1:34.84 SILV   
                  46.68     1:34.84 (48.16)                                        
 25 Chan, Kaitlyn             10 Tmsuffolk-MR         1:33.14    1:34.90 SILV   
                1:34.90         1:34.90 ( )                                        
 26 Kiernan, Emily             9 Farmingdale-MR       1:37.58    1:35.37 SILV   
                  46.98     1:35.37 (48.39)                                        
 27 Dabrowski, Olivia         10 Tmsuffolk-MR         1:40.10    1:35.89 SILV+  
                  46.78     1:35.89 (49.11)                                        
 28 Llewellyn, Christine       9 CSC-MR               1:37.53    1:36.36 SILV   
                  45.98     1:36.36 (50.38)                                        
 29 Yavid, Jennifer           10 North Shore-MR       1:55.00    1:36.80 SILV+  
                1:36.62      1:36.80 (0.18)                                        
 30 Sacchetti, Victoria       10 Tmsuffolk-MR         1:38.06    1:37.48 SILV   
                  46.44     1:37.48 (51.04)                                        
 31 Palazzo, Gianna            9 HAA-MR               1:40.98    1:37.60 SILV+  
                  47.57     1:37.60 (50.03)                                        
 32 Lee, Lauren                9 Express Swimming-MR  1:37.23    1:37.68 SILV   
                  46.24     1:37.68 (51.44)                                        
 33 Roarty, Sarah             10 North Shore-MR       1:35.79    1:38.29 SILV   
                1:38.31         1:38.29 ( )                                        
 34 Brady, Claudia            10 Express Swimming-MR  1:35.64    1:39.42 SILV   
                  48.24     1:39.42 (51.18)                                        
 35 Yu, Donna                 10 TVSC-MR              1:56.25    1:39.68 SILV+  
                1:39.55      1:39.68 (0.13)                                        
 -- Klicpera, Samantha        10 Farmingdale-MR       1:44.19         DQ        
                  44.74          DQ (49.89)                                        
 -- Tutone, Marisa            10 Sachem-MR            2:00.00         DQ        
                  48.27          DQ (48.64)                                        
AGE - Division  
  1 Biviano, Julia             9 Sachem-MR            1:41.13    1:42.30        
                  48.52     1:42.30 (53.78)                                        
  2 McKenna, Casey             9 Tmsuffolk-MR         1:47.98    1:42.80        
                  47.27     1:42.80 (55.53)                                        
  3 Barberia, Gianna          10 Tmsuffolk-MR         1:52.25    1:44.52        
                  53.29     1:44.52 (51.23)                                        
  4 Barbera, Christina        10 CSC-MR               1:46.21    1:45.12        
                  51.59     1:45.12 (53.53)                                        
  5 Loguercio, Julia          10 TVSC-MR              1:53.82    1:45.20        
                  51.83     1:45.20 (53.37)                                        
  6 Lettieri, Samantha         9 CSC-MR               1:49.97    1:45.57        
                  52.47     1:45.57 (53.10)                                        
  7 Kudla, Brittney            9 North Shore-MR       1:44.83    1:46.00        
                  51.37     1:46.00 (54.63)                                        
  8 Schuppert, Christina       9 CSC-MR               1:52.34    1:46.42        
                1:46.39      1:46.42 (0.03)                                        
  9 Stampelos, Georgina        9 TVSC-MR              1:52.12    1:48.29        
                  51.58     1:48.29 (56.71)                                        
 10 Savino, Chloe             10 Express Swimming-MR  1:50.30    1:49.80        
                  53.97     1:49.80 (55.83)                                        
 11 Diehl, Michelle            9 Sachem-MR            1:55.94    1:49.97        
                  53.24     1:49.97 (56.73)                                        
 12 Albinson, Virginia         9 TVSC-MR              1:50.40    1:51.75        
                  54.91     1:51.75 (56.84)                                        
 13 Pelcher, Isabelle          9 Express Swimming-MR  1:54.16    1:53.23        
                  55.22     1:53.23 (58.01)                                        
 14 Palmer, Torre              9 Farmingdale-MR       2:03.15    1:54.43        
                  52.56   1:54.43 (1:01.87)                                        
 15 Cummings, Jordyn           9 WISC-MR              1:54.46    1:57.09        
                  55.34   1:57.09 (1:01.75)                                        
 16 Brand, Isabelle            9 TVSC-MR              2:06.24    2:01.19        
                  59.62   2:01.19 (1:01.57)                                        
 17 Tedesco, Phoebe           10 CSC-MR               2:08.28    2:01.27        
                  57.47   2:01.27 (1:03.80)                                        
 18 Hanson, Heather            9 TVSC-MR              2:04.90    2:01.68        
                  58.90   2:01.68 (1:02.78)                                        
 19 Iamele, Brittany           9 TVSC-MR              2:11.05    2:08.68        
                1:00.62   2:08.68 (1:08.06)                                        
 20 Gambino, Francesca         9 Express Swimming-MR  2:20.71    2:20.34        
                1:06.89   2:20.34 (1:13.45)                                        
 -- Hayes, Victoria           10 Tmsuffolk-MR         1:48.22         DQ        
                  49.78          DQ (51.37)                                        
 -- Wertheim, Ally             9 TVSC-MR              2:12.20         DQ        
                  59.05        DQ (1:06.13)                                        
 -- Hansen, Kayla             10 Sachem-MR            1:57.96         DQ        
                  57.72        DQ (1:05.44)                                        
 -- McCabe, Katie              9 IA-MR                2:09.83         DQ        
                  57.40        DQ (1:11.44)                                        
 -- Lewis, Shelby              9 Express Swimming-MR  1:50.58         DQ        
                  51.37        DQ (1:04.11)                                        
 -- Donnelly, Kristen         10 IA-MR                2:03.18         DQ        
                1:00.44        DQ (1:08.91)                                        
 -- Giordano, Amanda          10 Farmingdale-MR       1:57.41         DQ        
 -- Kryssing, Georgia          9 Tmsuffolk-MR         1:55.04         DQ        
                  58.33          DQ (59.37)                                        
 -- Palumbo, Jenna            10 Tmsuffolk-MR         2:09.50         DQ        
                  55.56          DQ (59.99)                                        
Non-Award Division  
 -- Katz, Ryann                9 HAA-MR               1:38.51         DQ        
                  49.60          DQ (54.63)                                        
 -- Donnelly, Sarah           10 IA-MR                2:00.93         DQ        
                2:06.84                                                            
 
Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
          41.99  ZQ
          42.99  JO
          50.09  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 42.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Ye, Mabel                 10 WISC-MR                44.94      41.70 ZQ+    
 -- McCabe, Katie              9 IA-MR                1:27.20         DQ        
JO - Division  
  1 Bonvissuto, Carrie        10 Express Swimming-MR    43.74      42.87 JO+    
SILV - Division  
  1 Cyrus, Kiana              10 Tmsuffolk-MR           43.86      44.20 SILV   
  2 Brady, Claudia            10 Express Swimming-MR    49.80      44.46 SILV   
  3 Rice, Natasha             10 CSC-MR                 44.00      44.75 SILV   
  4 O'Donnell, Christina      10 Tmsuffolk-MR           45.65      44.84 SILV   
  5 Hahn, Katelyn             10 Tmsuffolk-MR           44.74      45.32 SILV   
  6 LI, Sandra                 9 Express Swimming-MR    44.68      45.42 SILV   
  7 Alliegro, Alexandra       10 IA-MR                  44.09      45.68 SILV   
  8 Mauro, Sabrina            10 Express Swimming-MR    47.50      46.43 SILV   
  9 Guo, Jenna                 9 Express Swimming-MR    45.70      46.44 SILV   
 10 Wagner, Lauren            10 TVSC-MR                46.42      46.46 SILV   
 11 Marlow, Kylie             10 Tmsuffolk-MR           46.03      46.72 SILV   
 12 Lee, Annabel              10 Express Swimming-MR    44.64      46.77 SILV   
 13 Bonneville, Alyssa         9 TVSC-MR                45.23      46.88 SILV   
 14 Graning, Morgan           10 IA-MR                  48.57      47.14 SILV   
 15 Roarty, Sarah             10 North Shore-MR         47.97      47.43 SILV   
 16 Kryssing, Jessica         10 Tmsuffolk-MR           47.51      47.49 SILV   
 17 Yavid, Jennifer           10 North Shore-MR         54.22      47.53 SILV+  
 18 Miller, Angelina          10 Sachem-MR              49.54      47.58 SILV   
 19 Slattery, Meghan          10 IA-MR                  49.86      47.87 SILV   
 20 Damm, Jesse               10 HAA-MR                 51.34      47.93 SILV+  
 21 Bergman, Alyssa           10 IA-MR                  46.72      47.96 SILV   
 22 Savino, Chloe             10 Express Swimming-MR    49.44      48.00 SILV   
 23 Tutone, Marisa            10 Sachem-MR              52.87      48.30 SILV+  
 24 Kitt, Katarina            10 Tmsuffolk-MR           49.68      48.44 SILV   
 25 Martin, Sophia            10 CSC-MR                 51.05      48.61 SILV+  
 26 Tetuan, Kimberly          10 Express Swimming-MR    47.69      48.77 SILV   
 27 Park, Naomi                9 TVSC-MR                50.31      48.93 SILV+  
 28 Falletta, Gillian         10 Tmsuffolk-MR           50.64      49.33 SILV+  
 28 Hayes, Victoria           10 Tmsuffolk-MR         1:05.51      49.33 SILV+  
 30 Rzempoluch, Alayna        10 Farmingdale-MR         51.33      49.41 SILV+  
 31 Gensch, Leighann          10 IA-MR                  48.00      49.60 SILV   
 32 Chan, Kaitlyn             10 Tmsuffolk-MR           51.58      49.61 SILV+  
 33 Haggerty, Megan           10 TVSC-MR                51.55      49.75 SILV+  
 34 Barberia, Gianna          10 Tmsuffolk-MR           50.97      49.97 SILV+  
 -- Dabrowski, Olivia         10 Tmsuffolk-MR           53.63         DQ        
AGE - Division  
  1 Steinberg, Alyssa         10 Tmsuffolk-MR           51.15      50.51        
  2 Lennon, Kelly             10 Tmsuffolk-MR           51.92      50.87        
  3 McKenna, Casey             9 Tmsuffolk-MR           52.29      51.17        
  4 Jannsen, Cassandra        10 North Shore-MR         50.97      51.42        
  4 Taylor, Jacqueline        10 IA-MR                  55.07      51.42        
  6 Biviano, Julia             9 Sachem-MR              55.28      51.49        
  7 Li, Karen                 10 TVSC-MR                51.85      51.50        
  8 Pickerell, Dimitra        10 Tmsuffolk-MR           55.16      51.57        
  9 Barbera, Christina        10 CSC-MR                 58.64      51.77        
 10 Antonawich, Kathryn        9 WISC-MR                55.37      51.83        
 11 Nieves, Daniella          10 WISC-MR                59.12      52.14        
 12 Hirsch, Rebecca           10 CSC-MR                 52.07      52.33        
 13 Katz, Ryann                9 HAA-MR                 54.15      52.70        
 14 Herrera, Karlie           10 CSC-MR                 51.51      53.15        
 15 Karl, Alyssa              10 CSC-MR                 52.46      53.29        
 16 Herrera, Courtney          9 CSC-MR                 54.38      53.32        
 17 Apotsos, Anastasia        10 Tmsuffolk-MR           54.44      53.71        
 18 Palumbo, Jenna            10 Tmsuffolk-MR           59.38      53.83        
 19 Klicpera, Samantha        10 Farmingdale-MR         58.95      54.02        
 20 Haggerty, Molly           10 TVSC-MR                59.57      55.04        
 21 Petelin, Abigail           9 Sachem-MR            1:00.00      55.34        
 22 Weinhofer, Nicole         10 Sachem-MR              55.90      55.48        
 22 Schuppert, Christina       9 CSC-MR                 56.78      55.48        
 24 Palazzo, Gianna            9 HAA-MR                 54.54      55.51        
 25 Llewellyn, Christine       9 CSC-MR                 57.76      56.27        
 26 Diehl, Michelle            9 Sachem-MR            1:01.43      56.65        
 26 Sarubbi, Amanda            9 TVSC-MR                57.89      56.65        
 28 Kiernan, Emily             9 Farmingdale-MR       1:01.77      56.84        
 29 Bradley, Katie            10 WISC-MR              1:00.80      57.12        
 30 Shea, Jaclyn              10 CSC-MR                 58.02      57.99        
 31 Kryssing, Georgia          9 Tmsuffolk-MR         1:05.00      58.34        
 32 Trippett, Sadyah           9 Tmsuffolk-MR         1:07.83      58.58        
 33 Lennon, Amanda             9 Express Swimming-MR  1:03.43      59.82        
 34 Melucci, Julia             9 TVSC-MR              1:02.19    1:01.92        
 35 Brindley, Kristina         9 TVSC-MR              1:03.29    1:01.97        
 36 Gambino, Francesca         9 Express Swimming-MR  1:10.00    1:02.28        
 37 Hanson, Heather            9 TVSC-MR              1:02.15    1:03.20        
 38 Wertheim, Ally             9 TVSC-MR              1:03.30    1:03.55        
 39 Crawford, Emily           10 TVSC-MR              1:11.25    1:04.40        
 40 Enzinger, Emily            9 Sachem-MR            1:17.91    1:05.54        
 41 Robinson, Diana            9 TVSC-MR              1:11.02    1:05.72        
 42 Albinson, Virginia         9 TVSC-MR              1:04.63    1:06.38        
 43 Cummings, Jordyn           9 WISC-MR              1:20.39    1:11.94        
 -- Donnelly, Sarah           10 IA-MR                1:10.85         DQ        
 -- Kudla, Brittney            9 North Shore-MR         56.51         DQ        
 -- Gallo, Danielle           10 Tmsuffolk-MR         1:02.07         DQ        
 -- Lewis, Shelby              9 Express Swimming-MR  1:05.00         DQ        
 -- Pelcher, Isabelle          9 Express Swimming-MR  1:05.00         DQ        
 -- Lettieri, Samantha         9 CSC-MR               1:01.54         DQ        
 -- Donnelly, Kristen         10 IA-MR                1:00.22         DQ        
 -- Byrne, Shannon             9 Sachem-MR              55.00         DQ        
 -- O'Halloran, Lauren        10 CSC-MR                 51.35         DQ        
 -- Bella, Angela             10 CSC-MR                 56.92         DQ        
Non-Award Division  
  1 Hansen, Kayla             10 Sachem-MR              50.00      56.99        
 -- Brand, Isabelle            9 TVSC-MR                59.87         DQ        
 
Girls 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:31.99  ZQ
        1:33.99  JO
        1:51.39  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 1:33.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Hahn, Katelyn             10 Tmsuffolk-MR         1:35.58    1:37.24 SILV   
                  47.77     1:37.24 (49.47)                                        
  2 Brady, Claudia            10 Express Swimming-MR  1:41.14    1:37.56 SILV   
                  48.09     1:37.56 (49.47)                                        
  3 Lee, Annabel              10 Express Swimming-MR  1:37.74    1:37.72 SILV   
                  48.08     1:37.72 (49.64)                                        
  4 Hart, Ashley               9 North Shore-MR       1:40.34    1:40.30 SILV   
                  48.63     1:40.30 (51.67)                                        
  5 Mauro, Sabrina            10 Express Swimming-MR  1:39.17    1:40.79 SILV   
                  47.73     1:40.79 (53.06)                                        
  6 Rice, Natasha             10 CSC-MR               1:41.48    1:40.87 SILV   
                  46.90     1:40.87 (53.97)                                        
  7 Tetuan, Kimberly          10 Express Swimming-MR  1:39.20    1:40.89 SILV   
                  48.78     1:40.89 (52.11)                                        
  8 Giordano, Julia            9 Express Swimming-MR  1:46.49    1:43.74 SILV   
                  50.12     1:43.74 (53.62)                                        
  9 Martin, Sophia            10 CSC-MR               1:41.81    1:44.71 SILV   
                  49.56     1:44.71 (55.15)                                        
 10 Miller, Angelina          10 Sachem-MR            1:43.27    1:44.72 SILV   
                  49.03     1:44.72 (55.69)                                        
 11 Falletta, Gillian         10 Tmsuffolk-MR         1:45.53    1:44.78 SILV   
                  49.80     1:44.78 (54.98)                                        
 12 Reindl, Annie             10 Express Swimming-MR  1:44.35    1:44.90 SILV   
                  50.39     1:44.90 (54.51)                                        
 13 Kitt, Katarina            10 Tmsuffolk-MR         1:41.81    1:45.01 SILV   
                  50.13     1:45.01 (54.88)                                        
 14 Tutone, Marisa            10 Sachem-MR            2:00.00    1:45.03 SILV+  
                  50.14     1:45.03 (54.89)                                        
 15 Bergman, Alyssa           10 IA-MR                1:45.21    1:45.13 SILV   
                  50.00     1:45.13 (55.13)                                        
 16 Roarty, Sarah             10 North Shore-MR       1:45.09    1:46.46 SILV   
                  50.77     1:46.46 (55.69)                                        
 17 Gensch, Leighann          10 IA-MR                1:43.32    1:46.83 SILV   
                  51.76     1:46.83 (55.07)                                        
 18 Taylor, Jacqueline        10 IA-MR                1:55.17    1:48.52 SILV+  
                  52.25     1:48.52 (56.27)                                        
 19 Rzempoluch, Alayna        10 Farmingdale-MR       1:52.87    1:48.97 SILV+  
                  53.13     1:48.97 (55.84)                                        
 20 McKenna, Casey             9 Tmsuffolk-MR         1:55.74    1:49.74 SILV+  
                  52.03     1:49.74 (57.71)                                        
 21 Lee, Lauren                9 Express Swimming-MR  1:49.52    1:50.60 SILV   
                  54.48     1:50.60 (56.12)                                        
 -- Alliegro, Alexandra       10 IA-MR                2:06.65         DQ        
                  47.58          DQ (51.81)                                        
AGE - Division  
  1 Barbera, Christina        10 CSC-MR               2:00.00    1:51.48        
                  51.73     1:51.48 (59.75)                                        
  2 Barberia, Gianna          10 Tmsuffolk-MR         1:54.39    1:52.18        
                  52.43     1:52.18 (59.75)                                        
  3 Yu, Donna                 10 TVSC-MR              1:59.52    1:53.43        
                  54.80     1:53.43 (58.63)                                        
  4 Weinhofer, Nicole         10 Sachem-MR            1:54.92    1:55.81        
                  56.43     1:55.81 (59.38)                                        
  5 Lennon, Kelly             10 Tmsuffolk-MR         1:58.22    1:56.96        
                  53.78   1:56.96 (1:03.18)                                        
  6 Palumbo, Jenna            10 Tmsuffolk-MR         2:07.35    1:57.38        
                  55.64   1:57.38 (1:01.74)                                        
  7 Sarubbi, Amanda            9 TVSC-MR              2:14.58    1:57.93        
                  55.53   1:57.93 (1:02.40)                                        
  8 Stampelos, Georgina        9 TVSC-MR              2:18.54    1:59.82        
                  57.12   1:59.82 (1:02.70)                                        
  9 Cusak, Casey              10 IA-MR                1:52.12    2:00.07        
                  56.59   2:00.07 (1:03.48)                                        
 10 Reddy, Neena              10 Express Swimming-MR  2:07.33    2:02.49        
                  55.85   2:02.49 (1:06.64)                                        
 11 Petelin, Abigail           9 Sachem-MR            2:15.00    2:02.76        
                  57.99   2:02.76 (1:04.77)                                        
 12 Llewellyn, Christine       9 CSC-MR               2:03.64    2:03.75        
                  57.39   2:03.75 (1:06.36)                                        
 13 Diehl, Michelle            9 Sachem-MR            2:00.00    2:05.60        
                  59.81   2:05.60 (1:05.79)                                        
 14 Enzinger, Emily            9 Sachem-MR            2:15.00    2:08.22        
                1:01.87   2:08.22 (1:06.35)                                        
 15 Melucci, Julia             9 TVSC-MR              2:15.20    2:13.01        
                1:03.51   2:13.01 (1:09.50)                                        
 16 Brindley, Kristina         9 TVSC-MR              2:12.54    2:13.22        
                1:02.70   2:13.22 (1:10.52)                                        
 17 Albinson, Virginia         9 TVSC-MR              2:15.24    2:21.64        
                1:07.49   2:21.64 (1:14.15)                                        
 18 Cummings, Jordyn           9 WISC-MR              2:24.73    2:25.73        
                1:09.77   2:25.73 (1:15.96)                                        
 -- Gallo, Danielle           10 Tmsuffolk-MR         2:03.37         DQ        
                  53.22        DQ (1:00.91)                                        
 -- Herrera, Courtney          9 CSC-MR               1:59.21         DQ        
                  59.41        DQ (1:05.73)                                        
 -- Antonawich, Kathryn        9 WISC-MR              1:55.00         DQ        
                  53.80        DQ (1:02.69)                                        
 -- Hanson, Heather            9 TVSC-MR              2:01.58         DQ        
Non-Award Division  
  1 Herrera, Karlie           10 CSC-MR               1:45.63    1:53.64        
                  53.73     1:53.64 (59.91)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
          34.79  ZQ
          36.59  JO
          45.39  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 36.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Cyrus, Kiana              10 Tmsuffolk-MR           37.17      37.09 SILV   
  2 Hart, Ashley               9 North Shore-MR         39.46      39.68 SILV   
  3 Smerechniak, Jillian      10 WISC-MR                43.27      40.87 SILV   
  4 Rice, Natasha             10 CSC-MR                 40.15      41.03 SILV   
  5 Nembach, Kali             10 Express Swimming-MR    38.48      41.56 SILV   
  6 Jin, Vickie               10 Tmsuffolk-MR           42.92      41.70 SILV   
  7 Li, Karen                 10 TVSC-MR                41.29      42.06 SILV   
  8 O'Donnell, Christina      10 Tmsuffolk-MR           41.93      42.10 SILV   
  9 Marlow, Kylie             10 Tmsuffolk-MR           43.96      42.31 SILV   
 10 Standel, Sassy             9 North Shore-MR         52.98      42.48 SILV+  
 11 Slattery, Meghan          10 IA-MR                  44.57      43.07 SILV   
 12 Graning, Morgan           10 IA-MR                  43.25      43.09 SILV   
 13 Nieves, Daniella          10 WISC-MR                46.87      43.19 SILV+  
 14 Sacchetti, Victoria       10 Tmsuffolk-MR           52.37      43.39 SILV+  
 15 Karl, Alyssa              10 CSC-MR                 43.55      43.41 SILV   
 16 Taylor, Jacqueline        10 IA-MR                  48.57      43.47 SILV+  
 17 Alliegro, Alexandra       10 IA-MR                  42.93      43.75 SILV   
 18 Guida, Emily               9 BBSC-MR                45.28      43.92 SILV   
 19 Wagner, Lauren            10 TVSC-MR                44.08      44.13 SILV   
 20 Tetuan, Kimberly          10 Express Swimming-MR    45.00      44.15 SILV   
AGE - Division  
  1 Ye, Mabel                 10 WISC-MR                47.14      45.74        
  2 Hirsch, Rebecca           10 CSC-MR                 47.53      45.81        
  3 Apotsos, Anastasia        10 Tmsuffolk-MR           57.36      45.98        
  4 Yu, Donna                 10 TVSC-MR                55.54      46.00        
  5 Pierce, Taylor             9 IA-MR                  48.09      46.08        
  6 Lee, Lauren                9 Express Swimming-MR    47.35      46.36        
  7 Martin, Sophia            10 CSC-MR                 48.66      46.40        
  8 Herrera, Courtney          9 CSC-MR                 49.71      46.41        
  9 Gensch, Leighann          10 IA-MR                  46.61      47.10        
 10 Park, Naomi                9 TVSC-MR                49.22      47.16        
 11 Bella, Angela             10 CSC-MR                 48.94      47.49        
 12 Palazzo, Gianna            9 HAA-MR                 49.95      48.29        
 13 Bergman, Alyssa           10 IA-MR                  51.10      48.60        
 14 Loguercio, Julia          10 TVSC-MR                53.89      51.89        
 15 Haggerty, Megan           10 TVSC-MR                56.11      51.90        
 16 Giunta, Natalia            9 TVSC-MR                49.79      51.99        
 17 Stampelos, Georgina        9 TVSC-MR                52.94      52.27        
 18 Sarubbi, Amanda            9 TVSC-MR                56.62      52.30        
 19 Herrera, Karlie           10 CSC-MR                 51.32      52.97        
 20 Haggerty, Molly           10 TVSC-MR                55.53      53.38        
 21 Lennon, Amanda             9 Express Swimming-MR    50.80      53.83        
 22 Melucci, Julia             9 TVSC-MR                58.11      54.91        
 23 Enzinger, Emily            9 Sachem-MR              52.92      56.15        
 24 Kryssing, Jessica         10 Tmsuffolk-MR         1:02.47      56.45        
 25 Byrne, Shannon             9 Sachem-MR              57.33      57.88        
 26 Crawford, Emily           10 TVSC-MR                55.08    1:03.08        
 27 Robinson, Diana            9 TVSC-MR              1:15.65    1:07.87        
 -- O'Halloran, Lauren        10 CSC-MR               1:05.69         DQ        
 -- Brindley, Kristina         9 TVSC-MR                48.60         DQ        
Non-Award Division  
  1 Lennon, Kelly             10 Tmsuffolk-MR           45.20      45.67        
 -- Iamele, Brittany           9 TVSC-MR                55.98         DQ        
 -- Bonneville, Alyssa         9 TVSC-MR                45.10         DQ        
 
Girls 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:21.99  ZQ
        1:27.09  JO
        1:40.99  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 1:27.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Cyrus, Kiana              10 Tmsuffolk-MR         1:27.75    1:25.13 JO+    
                  38.32     1:25.13 (46.81)                                        
SILV - Division  
  1 LI, Sandra                 9 Express Swimming-MR  1:29.66    1:28.44 SILV   
                  43.40     1:28.44 (45.04)                                        
  2 Reindl, Annie             10 Express Swimming-MR  1:27.81    1:29.06 SILV   
                  42.19     1:29.06 (46.87)                                        
  3 Hart, Ashley               9 North Shore-MR       1:31.71    1:30.85 SILV   
                  43.82     1:30.85 (47.03)                                        
  4 Nieves, Daniella          10 WISC-MR              1:43.26    1:35.73 SILV+  
                  42.43     1:35.73 (53.30)                                        
  4 Koehler, Sierra           10 WISC-MR              1:35.00    1:35.73 SILV   
                  43.17     1:35.73 (52.56)                                        
  6 Jannsen, Cassandra        10 North Shore-MR       1:41.53    1:39.49 SILV+  
                  49.24     1:39.49 (50.25)                                        
AGE - Division  
  1 Savino, Chloe             10 Express Swimming-MR  2:00.29    1:52.24        
                  52.18   1:52.24 (1:00.06)                                        
  2 Adams, Hayley              9 TVSC-MR              1:54.21    1:55.65        
                  50.29   1:55.65 (1:05.36)                                        
 -- Bonneville, Alyssa         9 TVSC-MR              1:52.41         DQ        
                  53.21        DQ (1:02.99)                                        
Non-Award Division  
  1 Anderson, Emily           10 TVSC-MR              1:40.21    1:51.96        
                  50.02   1:51.96 (1:01.94)                                        
 
Girls 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
        1:17.99  ZQ
        1:20.99  JO
        1:31.59  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 1:20.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Nembach, Kali             10 Express Swimming-MR  1:24.59    1:22.32 SILV   
                  40.62     1:22.32 (41.70)                                        
  2 Bonvissuto, Carrie        10 Express Swimming-MR  1:24.02    1:22.36 SILV   
                  38.40     1:22.36 (43.96)                                        
  3 LI, Sandra                 9 Express Swimming-MR  1:29.72    1:23.51 SILV   
                  41.97     1:23.51 (41.54)                                        
  4 Hart, Ashley               9 North Shore-MR       1:33.14    1:24.85 SILV+  
                  40.74     1:24.85 (44.11)                                        
  5 Jin, Vickie               10 Tmsuffolk-MR         1:32.55    1:24.98 SILV+  
                  40.94     1:24.98 (44.04)                                        
  6 Anderson, Emily           10 TVSC-MR              1:32.54    1:25.18 SILV+  
                  41.24     1:25.18 (43.94)                                        
  7 Guo, Jenna                 9 Express Swimming-MR  1:24.11    1:25.27 SILV   
  8 O'Donnell, Christina      10 Tmsuffolk-MR         1:28.19    1:25.64 SILV   
                  40.56     1:25.64 (45.08)                                        
  9 Cyrus, Kiana              10 Tmsuffolk-MR         1:27.79    1:25.69 SILV   
                  40.11     1:25.69 (45.58)                                        
 10 Hahn, Katelyn             10 Tmsuffolk-MR         1:34.42    1:26.23 SILV+  
                  40.80     1:26.23 (45.43)                                        
 11 Wagner, Lauren            10 TVSC-MR              1:34.64    1:27.97 SILV+  
                  43.18     1:27.97 (44.79)                                        
 12 Rice, Natasha             10 CSC-MR               1:24.60    1:29.42 SILV   
                  39.46     1:29.42 (49.96)                                        
 13 Smerechniak, Jillian      10 WISC-MR              1:38.00    1:29.48 SILV+  
                  37.62     1:29.48 (51.86)                                        
 14 Alliegro, Alexandra       10 IA-MR                1:31.93    1:29.54 SILV+  
                  45.13     1:29.54 (44.41)                                        
 14 Schillinger, Ally         10 Express Swimming-MR  1:35.66    1:29.54 SILV+  
                  43.18     1:29.54 (46.36)                                        
 16 Li, Karen                 10 TVSC-MR              1:43.02    1:30.54 SILV+  
                  40.83     1:30.54 (49.71)                                        
 17 Mauro, Sabrina            10 Express Swimming-MR  1:34.83    1:31.42 SILV+  
                  43.74     1:31.42 (47.68)                                        
 18 Miller, Angelina          10 Sachem-MR            1:32.81    1:31.56 SILV+  
                  44.01     1:31.56 (47.55)                                        
 -- Henry, Julia              10 Express Swimming-MR  1:29.76         DQ        
                  42.36          DQ (47.75)                                        
AGE - Division  
  1 Slattery, Meghan          10 IA-MR                1:38.49    1:31.70        
                  42.43     1:31.70 (49.27)                                        
  2 Sacchetti, Victoria       10 Tmsuffolk-MR         1:46.52    1:32.16        
                  41.36     1:32.16 (50.80)                                        
  3 Brady, Claudia            10 Express Swimming-MR  1:34.51    1:32.23        
                  45.39     1:32.23 (46.84)                                        
  4 Marlow, Kylie             10 Tmsuffolk-MR         1:45.06    1:32.68        
                  43.27     1:32.68 (49.41)                                        
  5 Damm, Jesse               10 HAA-MR               1:32.54    1:32.90        
                  42.78     1:32.90 (50.12)                                        
  6 Tetuan, Kimberly          10 Express Swimming-MR  1:50.00    1:33.38        
                  46.43     1:33.38 (46.95)                                        
  7 Bonneville, Alyssa         9 TVSC-MR              1:39.05    1:33.40        
                  46.21     1:33.40 (47.19)                                        
  8 Hirsch, Rebecca           10 CSC-MR               1:34.32    1:34.36        
                  44.26     1:34.36 (50.10)                                        
  9 Apotsos, Anastasia        10 Tmsuffolk-MR         1:49.90    1:34.61        
                  43.06     1:34.61 (51.55)                                        
 10 Pierce, Taylor             9 IA-MR                1:36.70    1:34.76        
                  43.35     1:34.76 (51.41)                                        
 11 Steinberg, Alyssa         10 Tmsuffolk-MR         1:36.95    1:34.81        
                  42.22     1:34.81 (52.59)                                        
 12 Taylor, Jacqueline        10 IA-MR                1:48.00    1:35.03        
                  44.05     1:35.03 (50.98)                                        
 13 Chan, Kaitlyn             10 Tmsuffolk-MR         1:50.95    1:35.52        
                  46.00     1:35.52 (49.52)                                        
 14 Dabrowski, Olivia         10 Tmsuffolk-MR         1:48.90    1:36.05        
                  46.23     1:36.05 (49.82)                                        
 15 Yavid, Jennifer           10 North Shore-MR       1:55.00    1:36.10        
                  44.49     1:36.10 (51.61)                                        
 16 Pickerell, Dimitra        10 Tmsuffolk-MR         1:41.95    1:36.42        
                  42.59     1:36.42 (53.83)                                        
 17 Savino, Chloe             10 Express Swimming-MR  1:35.05    1:36.47        
                  49.41     1:36.47 (47.06)                                        
 18 Karl, Alyssa              10 CSC-MR               1:36.86    1:36.73        
                  43.42     1:36.73 (53.31)                                        
 19 Giordano, Julia            9 Express Swimming-MR  1:41.49    1:36.87        
                  49.83     1:36.87 (47.04)                                        
 20 Guida, Emily               9 BBSC-MR              1:39.87    1:37.77        
                  42.64     1:37.77 (55.13)                                        
 21 Bella, Angela             10 CSC-MR               1:44.37    1:38.16        
                  44.82     1:38.16 (53.34)                                        
 22 Shea, Jaclyn              10 CSC-MR               1:45.24    1:38.23        
                  43.10     1:38.23 (55.13)                                        
 23 Giunta, Natalia            9 TVSC-MR              1:51.24    1:39.42        
                  48.72     1:39.42 (50.70)                                        
 24 Kiernan, Emily             9 Farmingdale-MR       1:41.18    1:39.97        
                  46.71     1:39.97 (53.26)                                        
 25 Llewellyn, Christine       9 CSC-MR               1:42.40    1:40.91        
                  46.06     1:40.91 (54.85)                                        
 26 Katz, Ryann                9 HAA-MR               1:45.70    1:44.49        
                  49.51     1:44.49 (54.98)                                        
 27 Haggerty, Molly           10 TVSC-MR              2:01.25    1:44.67        
                  50.26     1:44.67 (54.41)                                        
 28 Weinhofer, Nicole         10 Sachem-MR            1:47.07    1:45.02        
                  51.20     1:45.02 (53.82)                                        
 29 Palazzo, Gianna            9 HAA-MR               1:45.25    1:45.84        
                  49.48     1:45.84 (56.36)                                        
 30 Haggerty, Megan           10 TVSC-MR              1:58.54    1:45.99        
                  51.44     1:45.99 (54.55)                                        
 31 Herrera, Karlie           10 CSC-MR               1:41.07    1:47.31        
                  53.41     1:47.31 (53.90)                                        
 32 Schuppert, Christina       9 CSC-MR               2:12.37    1:47.50        
                  51.16     1:47.50 (56.34)                                        
 33 Stampelos, Georgina        9 TVSC-MR              2:01.25    1:49.19        
                  51.07     1:49.19 (58.12)                                        
 34 Lennon, Amanda             9 Express Swimming-MR  1:50.68    1:50.93        
                  51.58     1:50.93 (59.35)                                        
 35 Crawford, Emily           10 TVSC-MR              2:01.25    1:51.44        
                  52.65     1:51.44 (58.79)                                        
 36 Bradley, Katie            10 WISC-MR              1:54.47    1:51.58        
                  52.47     1:51.58 (59.11)                                        
 37 O'Halloran, Lauren        10 CSC-MR               2:00.37    1:55.07        
                  56.78     1:55.07 (58.29)                                        
 38 Melucci, Julia             9 TVSC-MR              1:49.58    1:55.76        
                  56.23     1:55.76 (59.53)                                        
 39 Byrne, Shannon             9 Sachem-MR            2:00.00    2:06.98        
                1:00.57   2:06.98 (1:06.41)                                        
 40 Cummings, Jordyn           9 WISC-MR              2:02.68    2:10.51        
                  59.92   2:10.51 (1:10.59)                                        
 -- Walsh, Kaitlyn             9 IA-MR                1:50.19         DQ        
                  45.60          DQ (54.15)                                        
 -- Park, Naomi                9 TVSC-MR              1:52.54         DQ        
                  46.45          DQ (49.70)                                        
 -- Iamele, Brittany           9 TVSC-MR              1:59.58         DQ        
                  59.66        DQ (1:08.56)                                        
Non-Award Division  
  1 Nieves, Daniella          10 WISC-MR                   NT    1:32.94        
                  43.14     1:32.94 (49.80)                                        
  2 Boyle, Meghan              9 IA-MR                1:29.85    1:33.82        
                  42.31     1:33.82 (51.51)                                        
 
Girls 9-10 200 Yard IM
===============================================================================
        2:48.99  ZQ
        2:55.99  JO
        3:19.99  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 2:55.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Coughlin, Brittany        10 TVSC-MR              2:59.31    2:53.90 JO+    
                  39.21     1:22.56 (43.35)     2:13.09 (50.53)     2:53.90 (40.81)
  2 Guo, Jenna                 9 Express Swimming-MR  2:57.28    2:55.09 JO+    
                  41.18   2:15.67 (1:34.49)     2:55.02 (39.35)      2:55.09 (0.07)
SILV - Division  
  1 Hahn, Katelyn             10 Tmsuffolk-MR         2:58.99    3:00.30 SILV   
                  43.81     1:29.22 (45.41)     2:22.21 (52.99)     3:00.30 (38.09)
  2 Standel, Sassy             9 North Shore-MR       3:01.69    3:05.17 SILV   
                  45.45     1:31.45 (46.00)     2:23.45 (52.00)     3:05.17 (41.72)
  3 Schillinger, Ally         10 Express Swimming-MR  3:40.00    3:16.84 SILV+  
                  45.07     1:36.50 (51.43)     2:34.19 (57.69)     3:16.84 (42.65)
AGE - Division  
  1 Adams, Hayley              9 TVSC-MR              3:41.20    3:26.19        
                  49.14     1:37.29 (48.15)   2:40.28 (1:02.99)     3:26.19 (45.91)
  2 Weinhofer, Nicole         10 Sachem-MR            3:40.00    3:34.47        
                  55.73     1:47.03 (51.30)   2:47.98 (1:00.95)     3:34.47 (46.49)
Non-Award Division  
  1 Miller, Angelina          10 Sachem-MR            3:15.00    3:24.35        
                  46.11     1:36.79 (50.68)   2:37.52 (1:00.73)     3:24.35 (46.83)
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          27.99  ZQ
          28.59  JO
          32.49  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 28.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 McKenzie, Loren           12 Express Swimming-MR    29.26      28.42 JO+    
SILV - Division  
  1 Mejia, Nicole             12 Tmsuffolk-MR           28.81      28.99 SILV   
  2 Shemet, Nancy             11 TVSC-MR                29.13      29.23 SILV   
  3 Palumbo, Jamie            12 Express Swimming-MR    28.82      29.40 SILV   
  4 Joseph, Megan             12 HAA-MR                 29.21      29.53 SILV   
  5 Catterson, Sarah          12 TVSC-MR                29.57      29.88 SILV   
  6 Grodecki, Natalie         12 IA-MR                  29.75      29.91 SILV   
  7 Swartwout, Erica          12 Tmsuffolk-MR           29.78      29.99 SILV   
  8 Chan, Kimberly            12 Tmsuffolk-MR           30.84      30.01 SILV   
  9 Shanker, Emily            11 Tmsuffolk-MR           30.09      30.10 SILV   
 10 LaPorta, Emily            12 IA-MR                  29.44      30.12 SILV   
 11 O'Halloran, Kaleigh       12 IA-MR                  29.44      30.17 SILV   
 12 Aiello, Kayleigh          12 TVSC-MR                29.52      30.26 SILV   
 13 Coleman, Mackenzie        11 IA-MR                  30.20      30.36 SILV   
 14 Schmidt, Kelli            11 Express Swimming-MR    29.69      30.38 SILV   
 15 Kiendle, Jennifer         12 CSC-MR                 30.24      30.61 SILV   
 16 Broadbent, Charlotte      12 TVSC-MR                30.28      30.65 SILV   
 17 Pan, Karen                12 Express Swimming-MR    34.43      30.68 SILV+  
 17 Kenny-Yap, Charlotte      12 Tmsuffolk-MR           31.23      30.68 SILV   
 19 Reumann, Elise            12 North Shore-MR         30.24      30.78 SILV   
 20 Smith, Melanie            12 CSC-MR                 30.50      30.92 SILV   
 21 Palumbo, Alyssa           12 Tmsuffolk-MR           31.92      30.94 SILV   
 22 Rogers, Carolyn           12 North Shore-MR         30.52      31.00 SILV   
 23 Irwin, Tina               12 IA-MR                  31.73      31.12 SILV   
 24 King, Maura               12 IA-MR                  32.76      31.18 SILV+  
 25 Marasco, Rachel           12 Express Swimming-MR    30.57      31.21 SILV   
 26 Greatsinger, Jillian      11 WISC-MR                31.06      31.34 SILV   
 27 Boyle, Erin               11 IA-MR                  31.01      31.52 SILV   
 28 Mallen, Mariana           11 Express Swimming-MR    33.25      31.67 SILV+  
 29 Gron, Anida               12 CSC-MR                 31.79      31.75 SILV   
 30 Kistinger, Carolyn        11 CSC-MR                 31.78      31.94 SILV   
 31 Llewellyn, Julia          11 CSC-MR                 32.70      32.08 SILV+  
 32 Burton, Emily             12 WISC-MR                30.08      32.10 SILV   
 33 Frango, Alaina            12 CSC-MR                 31.56      32.16 SILV   
 34 Palmer, Fiona             11 Express Swimming-MR    33.40      32.25 SILV+  
 35 Yan, Clara                12 Express Swimming-MR    31.35      32.37 SILV   
 36 DeGoias, Sabrina          11 Tmsuffolk-MR           31.95      32.44 SILV   
 37 Grosskopf, Sian           11 TVSC-MR                32.63      32.47 SILV+  
 38 Vani, Jacqueline          12 Express Swimming-MR    32.85      32.48 SILV+  
 39 Gerber, Marielle          12 Tmsuffolk-MR           33.43      32.49 SILV+  
AGE - Division  
  1 Josiah, Katherine         12 Express Swimming-MR    32.68      32.77        
  2 Sheridan, Stephanie       11 CSC-MR                 34.91      32.88        
  3 Kolar, Paige              11 IA-MR                  37.30      33.24        
  4 Christianson, Kelsey      11 HAA-MR                 33.17      33.33        
  5 Rostrup, Chloe            12 CSC-MR                 32.66      33.36        
  6 Laghezza, Nicole          12 CSC-MR                 33.30      33.38        
  7 Betterbed, Dominique      11 TVSC-MR                33.53      33.53        
  8 Gladitsch, Haley          11 Tmsuffolk-MR           34.90      33.54        
  9 Murphy, Meaghan           12 IA-MR                  36.29      33.64        
 10 Green, Jayne              11 North Shore-MR         34.00      33.96        
 10 Gruber, Alissa            11 North Shore-MR         33.45      33.96        
 12 Keenan, Eileen            11 IA-MR                  35.60      34.08        
 13 Sommer, Laura             11 North Shore-MR         34.38      34.17        
 14 Sena, Emily               11 IA-MR                  34.68      34.23        
 15 Christianson, Paige       11 HAA-MR                 34.71      34.25        
 16 Marino, Destiny           12 TVSC-MR                35.57      34.57        
 17 Bubeck, Lauren            11 HAA-MR                 35.14      34.59        
 18 Chen, Stephanie           12 North Shore-MR         41.31      34.73        
 19 Pappalardo, Alexa         11 Tmsuffolk-MR           34.66      34.89        
 20 Rafferty, Paige           12 North Shore-MR         34.70      34.90        
 21 Pearson, Sara             12 CSC-MR                 35.07      35.12        
 22 Sarubbi, Lara             11 TVSC-MR                34.07      35.17        
 23 Pierini, Stephanie        12 Tmsuffolk-MR           34.62      35.19        
 24 Young, Kelly              11 IA-MR                  35.03      35.40        
 25 Friberg, Meghan           12 TVSC-MR                37.33      35.45        
 26 Rivera, Alexis            12 Express Swimming-MR    35.93      35.48        
 27 Roberts, Madeline         12 TVSC-MR                35.60      35.50        
 28 DE Oliveira, Gabriela     11 BBSC-MR                35.24      35.56        
 29 Kelso, Rose               11 TVSC-MR                35.09      35.73        
 30 Candelora, Melanie        11 WISC-MR                35.31      35.89        
 31 Bogdanski, Julia          12 TVSC-MR                36.95      36.00        
 31 Donovan, Jane             12 BBSC-MR                35.31      36.00        
 33 Dunn, Caitlin             11 Express Swimming-MR    36.32      36.03        
 34 Waithe, Danielle          12 Express Swimming-MR    35.00      36.04        
 35 Zahn, Jacqueline          11 Tmsuffolk-MR           35.05      36.08        
 36 Crilly, Nicole            11 UNLIE-MR               36.55      36.10        
 37 Martin, Olivia            11 CSC-MR                 35.28      36.16        
 38 Bubeck, Magen             12 HAA-MR                 37.02      36.24        
 39 Tetlak, Samantha          11 Tmsuffolk-MR           36.29      36.37        
 40 Feinberg, Abigail         12 TVSC-MR                36.69      36.56        
 41 Vaca, Grace               11 CSC-MR                 36.62      36.81        
 41 Armetta, Kelly            11 WISC-MR                37.49      36.81        
 43 Essex, Sydney             11 IA-MR                  35.94      37.05        
 44 Silvera, Kai              12 WISC-MR                39.00      37.38        
 45 Bonneville, Corrine       11 TVSC-MR                38.88      37.50        
 46 Johnsen, Annika           11 IA-MR                  37.50      37.60        
 46 Celikotar, Selin          12 CSC-MR                 39.10      37.60        
 48 Wallace, Allison          12 TVSC-MR                37.24      37.76        
 49 Lavars, Catherine         11 North Shore-MR         37.42      37.95        
 50 Dombroski, Ally           11 TVSC-MR                40.81      38.06        
 51 Brunquell, Mackenzie      11 Sachem-MR              37.03      38.33        
 52 Russo, Deana              11 Sachem-MR              50.00      38.38        
 53 Kubinski, Emma            11 Sachem-MR              38.81      38.64        
 54 Hong, Donna               11 HAA-MR                 41.80      38.99        
 55 Carmichael-Lopes, Sydni   11 Express Swimming-MR    39.98      39.42        
 56 Harmon, Julie             11 HAA-MR                 39.18      39.58        
 57 Brudermann, Stephanie     11 Farmingdale-MR         41.41      39.61        
 58 Plocker, Chelsea          11 Tmsuffolk-MR           42.66      39.90        
 59 Singer, Gabrielle         11 Sachem-MR              42.43      40.03        
 60 Simas, Maria              11 WISC-MR                40.82      40.54        
 61 DePalma, Shayne           11 Tmsuffolk-MR           42.80      40.95        
 62 Umbreit, Kristen          11 Tmsuffolk-MR           47.11      41.85        
 63 Carle, Victoria           11 Sachem-MR              42.32      42.60        
 64 Sternberg, Stefanie       11 BBSC-MR                56.02      46.61        
 65 Mandracchia, Carolyn      11 North Shore-MR         55.73      53.65        
Non-Award Division  
  1 McCoy, Brianna            12 CSC-MR                 28.00      29.17 SILV-  
  2 Gorgano, Lauren           12 CSC-MR                 31.56      32.70        
  3 LI, Ien                   11 Express Swimming-MR    31.78      32.95        
  4 Berman, Evonne            11 North Shore-MR         31.52      33.10        
  5 Lyver, Shannon            12 IA-MR                  32.23      33.17        
  6 Brzoza, Joshua            11 Sachem-MR              32.35      34.00        
 -- Vonn Dyke, Shannon        12 Sachem-MR              38.59         DQ        
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:00.29  ZQ
        1:01.79  JO
        1:11.39  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 1:01.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Mejia, Nicole             12 Tmsuffolk-MR         1:03.07    1:03.80 SILV   
                  30.79     1:03.80 (33.01)                                        
  2 Shemet, Nancy             11 TVSC-MR              1:03.65    1:04.08 SILV   
                  31.22     1:04.08 (32.86)                                        
  3 Swartwout, Erica          12 Tmsuffolk-MR         1:04.05    1:04.09 SILV   
                  30.83     1:04.09 (33.26)                                        
  4 O'Halloran, Kaleigh       12 IA-MR                1:03.87    1:04.22 SILV   
                  31.55     1:04.22 (32.67)                                        
  5 Schmidt, Kelli            11 Express Swimming-MR  1:03.44    1:04.36 SILV   
                  30.87     1:04.36 (33.49)                                        
  6 McCoy, Brianna            12 CSC-MR               1:07.58    1:04.43 SILV   
                  30.75     1:04.43 (33.68)                                        
  7 Grodecki, Natalie         12 IA-MR                1:04.70    1:04.60 SILV   
                  30.68     1:04.60 (33.92)                                        
  8 Coleman, Mackenzie        11 IA-MR                1:05.13    1:04.86 SILV   
                  31.31     1:04.86 (33.55)                                        
  9 Palumbo, Jamie            12 Express Swimming-MR  1:04.49    1:05.42 SILV   
                  32.05     1:05.42 (33.37)                                        
 10 Aiello, Kayleigh          12 TVSC-MR              1:05.35    1:05.51 SILV   
                  31.22     1:05.51 (34.29)                                        
 11 LaPorta, Emily            12 IA-MR                1:04.81    1:05.62 SILV   
                  30.84     1:05.62 (34.78)                                        
 12 Shanker, Emily            11 Tmsuffolk-MR         1:05.95    1:06.44 SILV   
                  31.74     1:06.44 (34.70)                                        
 12 Kiendle, Jennifer         12 CSC-MR               1:05.45    1:06.44 SILV   
                  32.02     1:06.44 (34.42)                                        
 14 Acompora, Ashley          12 WISC-MR              1:13.64    1:06.53 SILV+  
                  31.86     1:06.53 (34.67)                                        
 15 Chan, Kimberly            12 Tmsuffolk-MR         1:08.15    1:06.78 SILV   
                  32.72     1:06.78 (34.06)                                        
 16 Boriskin, Madison         12 Tmsuffolk-MR         1:05.98    1:06.93 SILV   
                  32.21     1:06.93 (34.72)                                        
 17 Smith, Melanie            12 CSC-MR               1:06.92    1:07.00 SILV   
                  31.35     1:07.00 (35.65)                                        
 18 Altchiler, Emily          11 Tmsuffolk-MR         1:07.08    1:07.47 SILV   
                  32.71     1:07.47 (34.76)                                        
 19 Schoenfeld, Sarah         11 North Shore-MR       1:09.36    1:07.90 SILV   
                  32.56     1:07.90 (35.34)                                        
 20 Palumbo, Alyssa           12 Tmsuffolk-MR         1:10.38    1:07.99 SILV   
                  32.73     1:07.99 (35.26)                                        
 21 Frango, Alaina            12 CSC-MR               1:10.36    1:08.23 SILV   
                  32.99     1:08.23 (35.24)                                        
 22 Kistinger, Carolyn        11 CSC-MR               1:08.73    1:08.86 SILV   
                  32.89     1:08.86 (35.97)                                        
 23 Kenny-Yap, Charlotte      12 Tmsuffolk-MR         1:09.30    1:08.98 SILV   
                  32.99     1:08.98 (35.99)                                        
 24 Boyle, Erin               11 IA-MR                1:07.50    1:09.17 SILV   
                  32.79     1:09.17 (36.38)                                        
 25 Zhang, Angela             11 TVSC-MR              1:08.52    1:09.62 SILV   
                  33.73     1:09.62 (35.89)                                        
 26 Llewellyn, Julia          11 CSC-MR               1:12.52    1:09.74 SILV+  
                  33.27     1:09.74 (36.47)                                        
 27 Vani, Jacqueline          12 Express Swimming-MR  1:11.41    1:09.91 SILV+  
                  34.85     1:09.91 (35.06)                                        
 28 King, Maura               12 IA-MR                1:09.27    1:10.00 SILV   
                  33.31     1:10.00 (36.69)                                        
 29 Doveala, Jane-e           11 HAA-MR               1:07.39    1:10.19 SILV   
                  33.63     1:10.19 (36.56)                                        
AGE - Division  
  1 Josiah, Katherine         12 Express Swimming-MR  1:15.28    1:11.71        
                  34.39     1:11.71 (37.32)                                        
  2 Palmer, Fiona             11 Express Swimming-MR  1:12.68    1:11.83        
                  35.12     1:11.83 (36.71)                                        
  3 Grosskopf, Sian           11 TVSC-MR              1:11.99    1:11.92        
                  34.37     1:11.92 (37.55)                                        
  4 Mallen, Mariana           11 Express Swimming-MR  1:15.48    1:12.42        
                  33.78     1:12.42 (38.64)                                        
  5 Lyver, Shannon            12 IA-MR                1:12.12    1:12.62        
                  34.24     1:12.62 (38.38)                                        
  6 Sheridan, Stephanie       11 CSC-MR               1:13.84    1:13.47        
                  33.84     1:13.47 (39.63)                                        
  7 Gerber, Marielle          12 Tmsuffolk-MR         1:13.96    1:13.51        
                  34.37     1:13.51 (39.14)                                        
  8 Brzoza, Joshua            11 Sachem-MR            1:13.71    1:13.65        
                  34.61     1:13.65 (39.04)                                        
  9 DeGoias, Sabrina          11 Tmsuffolk-MR         1:15.52    1:14.24        
                  35.21     1:14.24 (39.03)                                        
 10 Murphy, Meaghan           12 IA-MR                1:17.67    1:14.79        
                  35.18     1:14.79 (39.61)                                        
 11 Parbst, Hannah            11 North Shore-MR       1:17.94    1:15.34        
                  36.63     1:15.34 (38.71)                                        
 12 Betterbed, Dominique      11 TVSC-MR              1:12.33    1:15.38        
                  35.30     1:15.38 (40.08)                                        
 13 Pappalardo, Alexa         11 Tmsuffolk-MR         1:17.45    1:15.77        
                  35.87     1:15.77 (39.90)                                        
 14 Pearson, Sara             12 CSC-MR               1:16.97    1:15.82        
                  35.88     1:15.82 (39.94)                                        
 15 Sommer, Laura             11 North Shore-MR       1:15.47    1:15.83        
                  35.65     1:15.83 (40.18)                                        
 16 Sena, Emily               11 IA-MR                1:17.66    1:16.04        
                  35.89     1:16.04 (40.15)                                        
 17 Papele, Kianna            11 Sachem-MR            1:17.32    1:16.20        
                  36.03     1:16.20 (40.17)                                        
 18 Gruber, Alissa            11 North Shore-MR       1:15.26    1:16.52        
                  36.15     1:16.52 (40.37)                                        
 19 Keenan, Eileen            11 IA-MR                1:17.31    1:16.55        
                  35.93     1:16.55 (40.62)                                        
 20 Young, Kelly              11 IA-MR                1:24.04    1:16.56        
                  36.55     1:16.56 (40.01)                                        
 21 Bubeck, Lauren            11 HAA-MR               1:21.39    1:16.60        
                  36.44     1:16.60 (40.16)                                        
 22 Sarubbi, Lara             11 TVSC-MR              1:18.34    1:16.64        
                  36.67     1:16.64 (39.97)                                        
 23 Gladitsch, Haley          11 Tmsuffolk-MR         1:19.63    1:17.37        
                  37.19     1:17.37 (40.18)                                        
 24 Dunaisky, Jamie           11 Tmsuffolk-MR         1:16.61    1:17.54        
                  35.92     1:17.54 (41.62)                                        
 25 Marino, Destiny           12 TVSC-MR              1:17.63    1:17.72        
                  37.52     1:17.72 (40.20)                                        
 26 Martin, Olivia            11 CSC-MR               1:18.05    1:17.85        
                  37.29     1:17.85 (40.56)                                        
 27 Waithe, Danielle          12 Express Swimming-MR  1:22.83    1:18.04        
                  37.29     1:18.04 (40.75)                                        
 28 Bubeck, Magen             12 HAA-MR               1:27.54    1:18.29        
                  37.42     1:18.29 (40.87)                                        
 29 Crilly, Nicole            11 UNLIE-MR             1:22.41    1:18.55        
                  37.99     1:18.55 (40.56)                                        
 30 Essex, Sydney             11 IA-MR                1:25.14    1:19.07        
                  38.29     1:19.07 (40.78)                                        
 31 Roberts, Madeline         12 TVSC-MR              1:20.53    1:19.62        
                  40.06     1:19.62 (39.56)                                        
 32 Armetta, Kelly            11 WISC-MR              1:26.71    1:19.68        
                  39.43     1:19.68 (40.25)                                        
 33 Lavars, Catherine         11 North Shore-MR       1:19.95    1:19.76        
                  36.64     1:19.76 (43.12)                                        
 34 Bogdanski, Julia          12 TVSC-MR              1:24.05    1:19.85        
                  37.43     1:19.85 (42.42)                                        
 35 Chen, Stephanie           12 North Shore-MR       1:32.60    1:20.50        
                  37.57     1:20.50 (42.93)                                        
 36 Pierini, Stephanie        12 Tmsuffolk-MR         1:21.77    1:20.84        
                  35.94     1:20.84 (44.90)                                        
 37 Tetlak, Samantha          11 Tmsuffolk-MR         1:26.23    1:20.97        
                  37.72     1:20.97 (43.25)                                        
 38 Wallace, Allison          12 TVSC-MR              1:22.15    1:21.68        
                  40.55     1:21.68 (41.13)                                        
 39 Friberg, Meghan           12 TVSC-MR              1:24.22    1:22.78        
                  38.84     1:22.78 (43.94)                                        
 40 Rivera, Alexis            12 Express Swimming-MR  1:19.40    1:22.97        
                  37.58     1:22.97 (45.39)                                        
 41 Vonn Dyke, Shannon        12 Sachem-MR            1:30.35    1:23.85        
                  39.61     1:23.85 (44.24)                                        
 42 Vaca, Grace               11 CSC-MR               1:24.81    1:24.05        
                  39.11     1:24.05 (44.94)                                        
 43 Brunquell, Mackenzie      11 Sachem-MR            1:30.45    1:24.09        
                  40.25     1:24.09 (43.84)                                        
 44 Feinberg, Abigail         12 TVSC-MR              1:30.18    1:25.48        
                  40.00     1:25.48 (45.48)                                        
 45 Dombroski, Ally           11 TVSC-MR              1:29.37    1:26.36        
                  42.06     1:26.36 (44.30)                                        
 46 Guarnieri, Olivia         11 Express Swimming-MR  1:28.95    1:26.40        
                  40.96     1:26.40 (45.44)                                        
 47 Simmons, Shannon          11 Sachem-MR            1:20.79    1:26.84        
                  41.72     1:26.84 (45.12)                                        
 48 Kubinski, Emma            11 Sachem-MR            1:26.93    1:27.33        
                  41.25     1:27.33 (46.08)                                        
 48 Zahn, Jacqueline          11 Tmsuffolk-MR         1:25.46    1:27.33        
                  39.31     1:27.33 (48.02)                                        
 50 Russo, Deana              11 Sachem-MR            1:43.48    1:27.63        
                  40.05     1:27.63 (47.58)                                        
 51 Bonneville, Corrine       11 TVSC-MR              1:25.67    1:28.38        
                  42.57     1:28.38 (45.81)                                        
 52 Plocker, Chelsea          11 Tmsuffolk-MR         1:35.35    1:29.62        
                  40.25     1:29.62 (49.37)                                        
 53 Singer, Gabrielle         11 Sachem-MR            1:30.46    1:30.38        
                  42.15     1:30.38 (48.23)                                        
 54 Palmeri, Marissa          12 IA-MR                1:31.29    1:30.60        
                  42.00     1:30.60 (48.60)                                        
 55 Brudermann, Stephanie     11 Farmingdale-MR       1:42.11    1:34.25        
                  44.21     1:34.25 (50.04)                                        
 56 DePalma, Shayne           11 Tmsuffolk-MR         1:41.47    1:35.83        
                  43.06     1:35.83 (52.77)                                        
 57 Umbreit, Kristen          11 Tmsuffolk-MR         1:47.35    1:37.65        
 58 Carle, Victoria           11 Sachem-MR            1:41.38    1:39.50        
                  46.12     1:39.50 (53.38)                                        
 59 Mandracchia, Carolyn      11 North Shore-MR       2:10.81    1:57.94        
                  54.01   1:57.94 (1:03.93)                                        
 60 Koudellou, Yianni         11 Express Swimming-MR  1:55.00    2:01.86        
                  53.25   2:01.86 (1:08.61)                                        
Non-Award Division  
  1 Gorgano, Lauren           12 CSC-MR               1:09.93    1:11.65        
                  34.51     1:11.65 (37.14)                                        
  2 Berman, Evonne            11 North Shore-MR       1:09.44    1:12.08        
                  34.39     1:12.08 (37.69)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:11.99  ZQ
        2:13.99  JO
        2:31.89  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 2:13.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Swartwout, Erica          12 Tmsuffolk-MR         2:17.18    2:17.67 SILV   
                  31.46     1:06.21 (34.75)     1:42.58 (36.37)     2:17.67 (35.09)
  2 Catterson, Sarah          12 TVSC-MR              2:20.91    2:19.72 SILV   
                  32.34     1:08.03 (35.69)     1:44.76 (36.73)     2:19.72 (34.96)
  3 O'Halloran, Kaleigh       12 IA-MR                2:26.10    2:20.28 SILV   
                  31.52     1:08.75 (37.23)     1:45.87 (37.12)     2:20.28 (34.41)
  4 Shemet, Nancy             11 TVSC-MR              2:22.42    2:20.51 SILV   
                  32.65     1:09.16 (36.51)     1:45.52 (36.36)     2:20.51 (34.99)
  5 Coleman, Mackenzie        11 IA-MR                2:22.02    2:21.04 SILV   
                  31.98     1:08.66 (36.68)     1:45.87 (37.21)     2:21.04 (35.17)
  6 Kiendle, Jennifer         12 CSC-MR               2:23.47    2:21.68 SILV   
                  32.72     1:09.16 (36.44)     1:45.76 (36.60)     2:21.68 (35.92)
  7 McCoy, Brianna            12 CSC-MR               2:26.11    2:21.79 SILV   
                  31.85     1:09.70 (37.85)     1:46.63 (36.93)     2:21.79 (35.16)
  8 LaPorta, Emily            12 IA-MR                2:27.17    2:24.18 SILV   
                  32.23     1:09.35 (37.12)     1:46.89 (37.54)     2:24.18 (37.29)
  9 Boriskin, Madison         12 Tmsuffolk-MR         2:23.66    2:24.72 SILV   
                  31.96     1:08.24 (36.28)     1:45.83 (37.59)     2:24.72 (38.89)
 10 Altchiler, Emily          11 Tmsuffolk-MR         2:28.90    2:24.73 SILV   
                  33.22     1:09.57 (36.35)     1:47.73 (38.16)     2:24.73 (37.00)
 11 Shanker, Emily            11 Tmsuffolk-MR         2:54.38    2:25.63 SILV+  
                  31.90     1:09.34 (37.44)     1:48.71 (39.37)     2:25.63 (36.92)
 12 Smith, Melanie            12 CSC-MR               2:34.07    2:26.00 SILV+  
                  32.37     1:09.12 (36.75)     1:48.36 (39.24)     2:26.00 (37.64)
 13 Grodecki, Natalie         12 IA-MR                2:22.91    2:26.47 SILV   
                  31.71     1:08.94 (37.23)     1:47.97 (39.03)     2:26.47 (38.50)
 14 Broadbent, Charlotte      12 TVSC-MR              2:35.21    2:27.33 SILV+  
                  33.25     1:10.97 (37.72)     1:49.88 (38.91)     2:27.33 (37.45)
 15 Reumann, Elise            12 North Shore-MR       2:30.91    2:28.77 SILV   
                  34.42     1:12.53 (38.11)     1:51.71 (39.18)     2:28.77 (37.06)
 16 Kistinger, Carolyn        11 CSC-MR               2:33.98    2:29.45 SILV+  
                  33.72     1:11.65 (37.93)     1:51.32 (39.67)     2:29.45 (38.13)
 17 Llewellyn, Julia          11 CSC-MR               3:03.33    2:30.20 SILV+  
                  35.07     1:13.67 (38.60)     1:53.16 (39.49)     2:30.20 (37.04)
 18 Boyle, Erin               11 IA-MR                2:33.76    2:30.21 SILV+  
                  32.55     1:11.34 (38.79)     1:52.44 (41.10)     2:30.21 (37.77)
 19 Irwin, Tina               12 IA-MR                2:45.68    2:30.24 SILV+  
                  33.68     1:12.96 (39.28)     1:53.12 (40.16)     2:30.24 (37.12)
 20 Gorgano, Lauren           12 CSC-MR               2:37.94    2:30.85 SILV+  
                  33.84     1:12.49 (38.65)     1:53.19 (40.70)     2:30.85 (37.66)
 21 Frango, Alaina            12 CSC-MR               2:40.74    2:30.86 SILV+  
                  33.53     1:12.44 (38.91)     1:53.11 (40.67)     2:30.86 (37.75)
AGE - Division  
  1 Berman, Evonne            11 North Shore-MR       2:33.86    2:35.57        
                  34.87     1:14.99 (40.12)     1:54.85 (39.86)     2:35.57 (40.72)
  2 Yan, Clara                12 Express Swimming-MR  2:36.48    2:37.53        
                  34.25     1:13.47 (39.22)     1:55.72 (42.25)     2:37.53 (41.81)
  3 Grosskopf, Sian           11 TVSC-MR              2:46.74    2:38.81        
                  36.45     1:17.86 (41.41)     1:59.07 (41.21)     2:38.81 (39.74)
  4 Gerber, Marielle          12 Tmsuffolk-MR         2:39.90    2:39.58        
                  34.66     1:14.68 (40.02)     1:57.25 (42.57)     2:39.58 (42.33)
  5 Parbst, Hannah            11 North Shore-MR       2:45.37    2:41.16        
                  37.38     1:19.82 (42.44)     2:01.95 (42.13)     2:41.16 (39.21)
  6 Brzoza, Joshua            11 Sachem-MR            2:45.38    2:41.31        
                  35.89   1:58.98 (1:23.09)     2:41.31 (42.33)                    
  7 Weinstein, Veronica       12 HAA-MR               2:51.75    2:42.85        
                  37.49     1:20.32 (42.83)     2:03.56 (43.24)     2:42.85 (39.29)
  8 Betterbed, Dominique      11 TVSC-MR              2:39.10    2:43.15        
                  34.74     1:15.50 (40.76)     1:58.96 (43.46)     2:43.15 (44.19)
  9 Green, Jayne              11 North Shore-MR       2:50.00    2:43.89        
                  37.15     1:19.73 (42.58)     2:03.43 (43.70)     2:43.89 (40.46)
 10 DeGoias, Sabrina          11 Tmsuffolk-MR         2:42.90    2:44.37        
                  35.50     1:18.65 (43.15)     2:03.28 (44.63)     2:44.37 (41.09)
 11 Pappalardo, Alexa         11 Tmsuffolk-MR         2:50.12    2:46.37        
                  36.53     1:19.03 (42.50)     2:03.52 (44.49)     2:46.37 (42.85)
 12 Sarubbi, Lara             11 TVSC-MR              2:52.95    2:47.23        
                  38.12     1:22.18 (44.06)     2:05.13 (42.95)     2:47.23 (42.10)
 13 Papele, Kianna            11 Sachem-MR            3:00.00    2:50.71        
                  36.83     1:20.17 (43.34)     2:06.46 (46.29)     2:50.71 (44.25)
 14 Crilly, Nicole            11 UNLIE-MR             2:48.70    2:51.06        
                  38.86     1:22.35 (43.49)     2:06.40 (44.05)     2:51.06 (44.66)
 15 Williams, Shannon         11 WISC-MR              2:57.97    2:51.32        
                  38.78     1:22.22 (43.44)     2:06.96 (44.74)     2:51.32 (44.36)
 16 Marino, Destiny           12 TVSC-MR              2:57.07    2:52.13        
                                                    2:07.71 ( )     2:52.13 (44.42)
 17 Roberts, Madeline         12 TVSC-MR              2:55.98    2:52.25        
                  39.72     1:23.12 (43.40)     2:04.88 (41.76)     2:52.25 (47.37)
 18 Gladitsch, Haley          11 Tmsuffolk-MR         2:48.95    2:57.95        
                  40.83     1:27.23 (46.40)     2:13.71 (46.48)     2:57.95 (44.24)
 19 Essex, Sydney             11 IA-MR                3:09.71    3:03.95        
                  40.04     1:28.36 (48.32)     2:16.92 (48.56)     3:03.95 (47.03)
 20 Kubinski, Emma            11 Sachem-MR            3:24.22    3:04.09        
                  42.85     1:31.11 (48.26)     2:20.10 (48.99)     3:04.09 (43.99)
 21 Friberg, Meghan           12 TVSC-MR              3:02.54    3:05.68        
                  39.79     1:26.37 (46.58)     2:15.85 (49.48)     3:05.68 (49.83)
Non-Award Division  
  1 Palumbo, Alyssa           12 Tmsuffolk-MR         2:30.90    2:33.16        
                  33.86     1:12.20 (38.34)     1:53.26 (41.06)     2:33.16 (39.90)
  2 Candelora, Melanie        11 WISC-MR                   NT    2:46.85        
                  37.93     1:21.98 (44.05)     2:05.12 (43.14)     2:46.85 (41.73)
 
Girls 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        5:57.99  ZQ
        6:03.99  JO
        6:35.79  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 6:03.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Newton, Melanie           12 Tmsuffolk-MR         6:05.77    5:45.99 ZQ+    
                  30.98     1:04.77 (33.79)     1:40.20 (35.43)     2:16.31 (36.11)
        2:52.20 (35.89)     3:27.87 (35.67)     4:03.53 (35.66)     4:38.94 (35.41)
        5:13.64 (34.70)     5:45.99 (32.35)                                        
  1 Green, Katherine          12 CSC-MR               6:06.08    5:45.99 ZQ+    
                  30.43     1:03.81 (33.38)     1:39.06 (35.25)     2:15.24 (36.18)
        2:50.97 (35.73)     3:26.96 (35.99)     4:02.99 (36.03)     4:38.44 (35.45)
        5:13.35 (34.91)     5:45.99 (32.64)                                        
SILV - Division  
  1 Jiran, Ashley             12 Tmsuffolk-MR         6:16.14    6:09.06 SILV   
                  32.50     1:08.21 (35.71)     1:45.25 (37.04)     2:22.40 (37.15)
        2:59.84 (37.44)     3:37.81 (37.97)     4:16.17 (38.36)     4:54.19 (38.02)
        5:32.82 (38.63)     6:09.06 (36.24)                                        
  2 Bischoff, Melissa         12 Tmsuffolk-MR         6:26.28    6:18.46 SILV   
                  32.56     1:08.88 (36.32)     1:46.08 (37.20)     2:24.16 (38.08)
        2:59.91 (35.75)     3:39.40 (39.49)     4:19.75 (40.35)     4:57.67 (37.92)
        5:38.91 (41.24)     6:18.46 (39.55)                                        
  3 Schmidt, Kelli            11 Express Swimming-MR  6:28.19    6:24.25 SILV   
                  33.97     1:12.08 (38.11)     1:51.59 (39.51)     2:31.65 (40.06)
        3:11.43 (39.78)     3:50.59 (39.16)     4:29.80 (39.21)     5:08.99 (39.19)
        5:47.65 (38.66)     6:24.25 (36.60)                                        
  4 Lotito, Taylor            12 Express Swimming-MR  6:20.69    6:24.74 SILV   
                  35.51     1:13.68 (38.17)     1:53.73 (40.05)     2:33.50 (39.77)
        3:12.53 (39.03)     3:50.95 (38.42)     4:30.31 (39.36)     5:10.10 (39.79)
        5:48.77 (38.67)     6:24.74 (35.97)                                        
AGE - Division  
  1 Chan, Kimberly            12 Tmsuffolk-MR         6:48.90    6:40.30        
                  34.96     1:15.04 (40.08)     1:56.63 (41.59)     2:38.75 (42.12)
        3:20.27 (41.52)     4:01.70 (41.43)     4:42.82 (41.12)     5:23.88 (41.06)
        6:04.08 (40.20)     6:40.30 (36.22)                                        
Non-Award Division  
  1 Marasco, Rachel           12 Express Swimming-MR  6:28.80    6:40.86        
                  35.96     1:16.51 (40.55)     1:57.45 (40.94)     2:39.40 (41.95)
        3:21.08 (41.68)     4:02.66 (41.58)     4:43.37 (40.71)     5:23.71 (40.34)
        6:03.64 (39.93)     6:40.86 (37.22)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
          32.69  ZQ
          33.29  JO
          39.09  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 33.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Aiello, Kayleigh          12 TVSC-MR                34.00      34.35 SILV   
  2 King, Maura               12 IA-MR                  35.66      34.83 SILV   
  3 Rogers, Carolyn           12 North Shore-MR         36.35      34.89 SILV   
  4 Smith, Melanie            12 CSC-MR                 35.73      34.99 SILV   
  5 Henry, Sarah              12 Express Swimming-MR    35.35      35.00 SILV   
  6 LaPorta, Emily            12 IA-MR                  33.47      35.02 SILV   
  7 Coleman, Mackenzie        11 IA-MR                  36.94      35.58 SILV   
  8 Catterson, Sarah          12 TVSC-MR                35.30      35.61 SILV   
  9 Llewellyn, Julia          11 CSC-MR                 35.76      35.72 SILV   
 10 Grodecki, Natalie         12 IA-MR                  36.12      35.78 SILV   
 11 Acompora, Ashley          12 WISC-MR                35.19      35.89 SILV   
 12 Palumbo, Jamie            12 Express Swimming-MR    35.40      35.92 SILV   
 13 Shanker, Emily            11 Tmsuffolk-MR           36.72      36.21 SILV   
 14 Marasco, Rachel           12 Express Swimming-MR    35.06      36.61 SILV   
 15 Boyle, Erin               11 IA-MR                  36.85      37.14 SILV   
 16 LI, Ien                   11 Express Swimming-MR    36.88      37.20 SILV   
 17 Kenny-Yap, Charlotte      12 Tmsuffolk-MR           36.77      37.52 SILV   
 18 Palmer, Fiona             11 Express Swimming-MR    36.77      37.80 SILV   
 19 Frango, Alaina            12 CSC-MR                 37.50      38.27 SILV   
 20 Gerber, Marielle          12 Tmsuffolk-MR           37.90      38.30 SILV   
 21 Palumbo, Alyssa           12 Tmsuffolk-MR           38.02      38.87 SILV   
 -- DeGoias, Sabrina          11 Tmsuffolk-MR           36.09         DQ        
AGE - Division  
  1 Gruber, Alissa            11 North Shore-MR         40.00      39.11        
  2 Sommer, Laura             11 North Shore-MR         43.00      39.29        
  3 Laghezza, Nicole          12 CSC-MR                 40.55      39.35        
  3 Gorgano, Lauren           12 CSC-MR                 39.53      39.35        
  5 Weinstein, Veronica       12 HAA-MR                 39.80      39.36        
  5 Martin, Olivia            11 CSC-MR                 41.16      39.36        
  7 Keenan, Eileen            11 IA-MR                  39.28      40.04        
  8 Brzoza, Joshua            11 Sachem-MR              41.09      40.12        
  9 Parbst, Hannah            11 North Shore-MR         40.97      40.21        
 10 Pappalardo, Alexa         11 Tmsuffolk-MR           41.19      40.51        
 11 Murphy, Meaghan           12 IA-MR                  43.66      40.65        
 12 Sheridan, Stephanie       11 CSC-MR                 41.65      40.84        
 13 Papele, Kianna            11 Sachem-MR              43.27      40.87        
 14 Dunaisky, Jamie           11 Tmsuffolk-MR           41.80      40.94        
 15 Friberg, Meghan           12 TVSC-MR                52.56      41.37        
 16 Pierini, Stephanie        12 Tmsuffolk-MR           41.51      41.44        
 17 Bubeck, Magen             12 HAA-MR                 42.37      41.50        
 18 Howlin, Elizabeth         11 HAA-MR                 42.00      41.91        
 19 Gladitsch, Haley          11 Tmsuffolk-MR           41.47      42.24        
 20 Vonn Dyke, Shannon        12 Sachem-MR              45.74      42.37        
 21 Chin, Nicole              11 TVSC-MR                42.63      42.40        
 21 Bogdanski, Julia          12 TVSC-MR                51.24      42.40        
 23 Bubeck, Lauren            11 HAA-MR                 42.20      42.42        
 24 Young, Kelly              11 IA-MR                  44.14      42.63        
 25 Sena, Emily               11 IA-MR                  47.69      42.83        
 26 Wallace, Allison          12 TVSC-MR                44.38      42.98        
 27 Chen, Stephanie           12 North Shore-MR         46.65      43.00        
 28 Marino, Destiny           12 TVSC-MR                48.20      43.08        
 29 Lavars, Catherine         11 North Shore-MR         41.35      43.31        
 30 Carmichael-Lopes, Sydni   11 Express Swimming-MR    45.73      43.57        
 31 Tetlak, Samantha          11 Tmsuffolk-MR           42.95      43.75        
 32 Guarnieri, Olivia         11 Express Swimming-MR    42.56      43.94        
 33 Essex, Sydney             11 IA-MR                  43.91      44.19        
 34 DePalma, Shayne           11 Tmsuffolk-MR           46.92      44.50        
 35 Plocker, Chelsea          11 Tmsuffolk-MR           53.19      45.16        
 36 Rivera, Alexis            12 Express Swimming-MR    45.28      45.37        
 37 Kubinski, Emma            11 Sachem-MR              45.67      46.30        
 38 Palmeri, Marissa          12 IA-MR                  49.19      46.40        
 39 Singer, Gabrielle         11 Sachem-MR              49.09      46.59        
 40 Feinberg, Abigail         12 TVSC-MR                50.33      46.71        
 41 Bonneville, Corrine       11 TVSC-MR                51.64      47.05        
 42 Dombroski, Ally           11 TVSC-MR                49.58      48.00        
 43 Vaca, Grace               11 CSC-MR                 46.69      48.39        
 44 Brunquell, Mackenzie      11 Sachem-MR              43.08      49.53        
 45 Carle, Victoria           11 Sachem-MR              49.39      49.61        
 46 Brudermann, Stephanie     11 Farmingdale-MR         58.27      52.27        
 47 Russo, Deana              11 Sachem-MR              57.35      53.47        
 48 Mandracchia, Carolyn      11 North Shore-MR       1:10.10      56.48        
 -- Koudellou, Yianni         11 Express Swimming-MR    58.08         DQ        
 -- Umbreit, Kristen          11 Tmsuffolk-MR           49.07         DQ        
Non-Award Division  
  1 Simmons, Shannon          11 Sachem-MR              39.03      43.52        
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:09.49  ZQ
        1:11.09  JO
        1:24.99  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 1:11.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Green, Katherine          12 CSC-MR               1:13.33    1:11.21 SILV   
                  34.68     1:11.21 (36.53)                                        
  2 McKenzie, Loren           12 Express Swimming-MR  1:11.28    1:11.84 SILV   
                  35.55     1:11.84 (36.29)                                        
  3 Shemet, Nancy             11 TVSC-MR              1:11.19    1:12.22 SILV   
                  35.34     1:12.22 (36.88)                                        
  4 Aiello, Kayleigh          12 TVSC-MR              1:12.53    1:13.82 SILV   
                  35.90     1:13.82 (37.92)                                        
  5 King, Maura               12 IA-MR                1:17.98    1:14.78 SILV   
                  36.84     1:14.78 (37.94)                                        
  6 Boriskin, Madison         12 Tmsuffolk-MR         1:15.35    1:15.18 SILV   
                  36.96     1:15.18 (38.22)                                        
  7 Chan, Kimberly            12 Tmsuffolk-MR         1:15.35    1:15.69 SILV   
                  37.30     1:15.69 (38.39)                                        
  8 Rogers, Carolyn           12 North Shore-MR       1:18.88    1:15.89 SILV   
                  37.03     1:15.89 (38.86)                                        
  9 LaPorta, Emily            12 IA-MR                1:12.01    1:16.35 SILV   
                  37.06     1:16.35 (39.29)                                        
 10 Kiendle, Jennifer         12 CSC-MR               1:16.43    1:17.18 SILV   
                  37.98     1:17.18 (39.20)                                        
 11 Altchiler, Emily          11 Tmsuffolk-MR         1:17.76    1:17.30 SILV   
                  38.27     1:17.30 (39.03)                                        
 12 Gron, Anida               12 CSC-MR               1:18.24    1:18.33 SILV   
 13 Boyle, Erin               11 IA-MR                1:18.04    1:18.68 SILV   
                  38.24     1:18.68 (40.44)                                        
 14 Shanker, Emily            11 Tmsuffolk-MR         1:18.49    1:18.77 SILV   
 15 Henry, Sarah              12 Express Swimming-MR  1:14.12    1:18.98 SILV   
                  38.75     1:18.98 (40.23)                                        
 16 Llewellyn, Julia          11 CSC-MR               1:18.65    1:19.09 SILV   
                  38.91     1:19.09 (40.18)                                        
 17 Greatsinger, Jillian      11 WISC-MR              1:17.04    1:19.73 SILV   
                  38.80     1:19.73 (40.93)                                        
 18 Betterbed, Dominique      11 TVSC-MR              1:20.83    1:19.87 SILV   
                  38.73     1:19.87 (41.14)                                        
 19 Pan, Karen                12 Express Swimming-MR  1:18.89    1:19.91 SILV   
                  38.82     1:19.91 (41.09)                                        
 20 Palmer, Fiona             11 Express Swimming-MR  1:25.39    1:20.36 SILV+  
                  39.02     1:20.36 (41.34)                                        
 21 Palumbo, Alyssa           12 Tmsuffolk-MR         1:23.68    1:20.65 SILV   
                  39.51     1:20.65 (41.14)                                        
 22 DeGoias, Sabrina          11 Tmsuffolk-MR         1:26.31    1:20.66 SILV+  
                  40.40     1:20.66 (40.26)                                        
 23 Gerber, Marielle          12 Tmsuffolk-MR         1:27.82    1:21.13 SILV+  
                  39.95     1:21.13 (41.18)                                        
 24 Kenny-Yap, Charlotte      12 Tmsuffolk-MR         1:20.81    1:21.30 SILV   
                  40.65     1:21.30 (40.65)                                        
 25 Grosskopf, Sian           11 TVSC-MR              1:20.50    1:21.72 SILV   
                  39.63     1:21.72 (42.09)                                        
 26 Burton, Emily             12 WISC-MR              1:18.00    1:21.80 SILV   
                  40.51     1:21.80 (41.29)                                        
 27 Broadbent, Charlotte      12 TVSC-MR              1:18.62    1:21.94 SILV   
                  40.49     1:21.94 (41.45)                                        
 28 Christianson, Kelsey      11 HAA-MR               1:21.73    1:22.15 SILV   
                  40.31     1:22.15 (41.84)                                        
 29 Green, Jayne              11 North Shore-MR       1:25.09    1:22.31 SILV+  
 30 Reumann, Elise            12 North Shore-MR       1:21.29    1:23.70 SILV   
                  41.23     1:23.70 (42.47)                                        
 31 Irwin, Tina               12 IA-MR                1:18.47    1:24.66 SILV   
                  40.46     1:24.66 (44.20)                                        
AGE - Division  
  1 Keenan, Eileen            11 IA-MR                1:27.27    1:27.04        
  2 Sarubbi, Lara             11 TVSC-MR              1:27.57    1:27.12        
                  43.07     1:27.12 (44.05)                                        
  3 Christianson, Paige       11 HAA-MR               1:26.18    1:28.61        
                  43.48     1:28.61 (45.13)                                        
  4 Pappalardo, Alexa         11 Tmsuffolk-MR         1:32.94    1:28.82        
                  44.06     1:28.82 (44.76)                                        
  5 Friberg, Meghan           12 TVSC-MR              1:34.75    1:29.78        
                  44.38     1:29.78 (45.40)                                        
  6 Lavars, Catherine         11 North Shore-MR       1:27.84    1:30.92        
                  43.80     1:30.92 (47.12)                                        
  7 Kolar, Paige              11 IA-MR                1:41.30    1:30.97        
                  46.36     1:30.97 (44.61)                                        
  8 Berman, Evonne            11 North Shore-MR       1:30.22    1:31.01        
                  43.89     1:31.01 (47.12)                                        
  9 Roberts, Madeline         12 TVSC-MR              1:30.68    1:31.07        
 10 Candelora, Melanie        11 WISC-MR              1:30.45    1:31.09        
                  45.46     1:31.09 (45.63)                                        
 11 Wallace, Allison          12 TVSC-MR              1:31.66    1:31.66        
                  45.94     1:31.66 (45.72)                                        
 12 Gladitsch, Haley          11 Tmsuffolk-MR         1:32.93    1:31.80        
                  46.01     1:31.80 (45.79)                                        
 13 Mercurio, Marissa         12 HAA-MR               1:27.65    1:31.91        
 14 Chen, Stephanie           12 North Shore-MR       1:45.00    1:33.55        
                  45.47     1:33.55 (48.08)                                        
 15 Armetta, Kelly            11 WISC-MR              1:40.81    1:34.54        
 16 Mallen, Mariana           11 Express Swimming-MR  1:39.50    1:34.75        
                  46.64     1:34.75 (48.11)                                        
 17 Zahn, Jacqueline          11 Tmsuffolk-MR         1:40.95    1:35.20        
                  46.66     1:35.20 (48.54)                                        
 18 Bogdanski, Julia          12 TVSC-MR              1:56.40    1:35.51        
                  47.97     1:35.51 (47.54)                                        
 19 Marino, Destiny           12 TVSC-MR              1:43.29    1:35.78        
                  46.91     1:35.78 (48.87)                                        
 20 Chin, Nicole              11 TVSC-MR              1:31.86    1:35.89        
                  45.23     1:35.89 (50.66)                                        
 21 Donovan, Jane             12 BBSC-MR              1:36.60    1:37.53        
                  46.48     1:37.53 (51.05)                                        
 22 Howlin, Elizabeth         11 HAA-MR               1:30.67    1:38.24        
                  47.26     1:38.24 (50.98)                                        
 23 Hong, Donna               11 HAA-MR               1:41.00    1:38.59        
 24 Kubinski, Emma            11 Sachem-MR            1:41.44    1:39.02        
                  49.94     1:39.02 (49.08)                                        
 25 Plocker, Chelsea          11 Tmsuffolk-MR         1:50.26    1:40.01        
                  48.62     1:40.01 (51.39)                                        
 26 DePalma, Shayne           11 Tmsuffolk-MR         1:44.26    1:41.47        
                  49.26     1:41.47 (52.21)                                        
 27 Bonneville, Corrine       11 TVSC-MR              1:44.43    1:42.42        
                  51.64     1:42.42 (50.78)                                        
 28 Waithe, Danielle          12 Express Swimming-MR  1:45.00    1:46.08        
                1:46.02      1:46.08 (0.06)                                        
 29 Brunquell, Mackenzie      11 Sachem-MR            1:49.09    1:50.50        
 30 Singer, Gabrielle         11 Sachem-MR            1:41.82    1:51.34        
                  56.98     1:51.34 (54.36)                                        
 31 Russo, Deana              11 Sachem-MR            2:04.17    1:51.81        
                1:51.68      1:51.81 (0.13)                                        
 32 Dombroski, Ally           11 TVSC-MR              1:49.57    1:52.17        
                  55.03     1:52.17 (57.14)                                        
 33 Carle, Victoria           11 Sachem-MR            1:50.32    1:53.51        
                  54.26     1:53.51 (59.25)                                        
 34 Brudermann, Stephanie     11 Farmingdale-MR       2:09.48    1:55.18        
                  54.30   1:55.18 (1:00.88)                                        
 -- Murphy, Meaghan           12 IA-MR                1:38.64         DQ        
                  42.87          DQ (46.37)                                        
 -- Johnsen, Annika           11 IA-MR                1:31.11         DQ        
                  54.55        DQ (1:07.11)                                        
 -- Dunaisky, Jamie           11 Tmsuffolk-MR         1:28.55         DQ        
                  43.62          DQ (46.09)                                        
Non-Award Division  
  1 Sommer, Laura             11 North Shore-MR       1:23.14    1:25.19        
                  41.40     1:25.19 (43.79)                                        
 -- Rivera, Alexis            12 Express Swimming-MR  1:55.00         DQ        
                1:44.78                                                            
 -- Josiah, Katherine         12 Express Swimming-MR  1:34.67         DQ        
                1:29.15                                                            
 -- McCoy, Brianna            12 CSC-MR               1:16.64         DQ        
      Declared false start
 -- LI, Ien                   11 Express Swimming-MR  1:19.35         DQ        
                  40.64                                                            
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
          36.59  ZQ
          37.19  JO
          44.29  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 37.19
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Green, Katherine          12 CSC-MR                 38.54      35.96 ZQ+    
JO - Division  
  1 Vani, Jacqueline          12 Express Swimming-MR    37.95      36.95 JO+    
SILV - Division  
  1 McKenzie, Loren           12 Express Swimming-MR    39.37      38.44 SILV   
  2 Joseph, Megan             12 HAA-MR                 38.51      38.56 SILV   
  3 Yan, Clara                12 Express Swimming-MR    39.22      38.74 SILV   
  4 Newton, Melanie           12 Tmsuffolk-MR           38.69      38.93 SILV   
  5 Pan, Karen                12 Express Swimming-MR    38.72      38.94 SILV   
  6 Mejia, Nicole             12 Tmsuffolk-MR           38.90      39.06 SILV   
  7 McCoy, Brianna            12 CSC-MR                 40.45      39.12 SILV   
  8 Catterson, Sarah          12 TVSC-MR                39.38      39.15 SILV   
  9 Frango, Alaina            12 CSC-MR                 39.25      39.29 SILV   
 10 Lotito, Taylor            12 Express Swimming-MR    39.20      39.30 SILV   
 11 Boriskin, Madison         12 Tmsuffolk-MR           39.76      39.53 SILV   
 12 Grodecki, Natalie         12 IA-MR                  40.54      39.63 SILV   
 13 Gron, Anida               12 CSC-MR                 40.44      39.86 SILV   
 14 Acompora, Ashley          12 WISC-MR                43.84      40.22 SILV   
 15 LI, Ien                   11 Express Swimming-MR    39.94      40.75 SILV   
 16 Greatsinger, Jillian      11 WISC-MR                41.62      41.08 SILV   
 17 O'Halloran, Kaleigh       12 IA-MR                  41.48      41.20 SILV   
 18 Irwin, Tina               12 IA-MR                  42.80      41.53 SILV   
 19 Kiendle, Jennifer         12 CSC-MR                 41.30      41.82 SILV   
 20 Kistinger, Carolyn        11 CSC-MR                 42.03      41.96 SILV   
 21 Altchiler, Emily          11 Tmsuffolk-MR           42.84      42.17 SILV   
 22 Lyver, Shannon            12 IA-MR                  42.94      42.41 SILV   
 23 Sheridan, Stephanie       11 CSC-MR                 44.59      42.54 SILV+  
 24 Henry, Sarah              12 Express Swimming-MR    43.00      42.63 SILV   
 25 Berman, Evonne            11 North Shore-MR         41.83      42.69 SILV   
 26 Green, Jayne              11 North Shore-MR         56.48      43.33 SILV+  
 27 Smith, Melanie            12 CSC-MR                 42.72      43.40 SILV   
 28 Gruber, Alissa            11 North Shore-MR         48.42      43.64 SILV+  
 29 Reumann, Elise            12 North Shore-MR         44.82      44.01 SILV+  
 30 Burton, Emily             12 WISC-MR                44.22      44.03 SILV   
 31 Mercurio, Marissa         12 HAA-MR                 43.07      44.20 SILV   
AGE - Division  
  1 Armetta, Kelly            11 WISC-MR                47.33      44.60        
  2 DE Oliveira, Gabriela     11 BBSC-MR                47.98      44.70        
  3 Rafferty, Paige           12 North Shore-MR         45.00      44.90        
  4 Dunn, Caitlin             11 Express Swimming-MR    46.19      44.97        
  4 Brzoza, Joshua            11 Sachem-MR              44.59      44.97        
  6 Pierini, Stephanie        12 Tmsuffolk-MR           49.21      45.04        
  7 Laghezza, Nicole          12 CSC-MR                 45.89      45.17        
  8 DePalma, Shayne           11 Tmsuffolk-MR           48.37      45.46        
  9 Pearson, Sara             12 CSC-MR                 47.96      45.97        
 10 Howlin, Elizabeth         11 HAA-MR                 46.91      46.05        
 11 Chen, Stephanie           12 North Shore-MR         53.12      46.20        
 12 Candelora, Melanie        11 WISC-MR                47.93      46.40        
 13 DeGoias, Sabrina          11 Tmsuffolk-MR           50.41      46.47        
 14 Lavars, Catherine         11 North Shore-MR         46.92      46.67        
 15 Sommer, Laura             11 North Shore-MR         47.57      46.92        
 16 Harmon, Julie             11 HAA-MR                 47.39      47.10        
 17 Waithe, Danielle          12 Express Swimming-MR    47.00      47.27        
 18 Hong, Donna               11 HAA-MR                 50.25      47.41        
 19 Bubeck, Magen             12 HAA-MR                 48.70      47.52        
 20 Chin, Nicole              11 TVSC-MR              1:02.91      47.63        
 21 Kelso, Rose               11 TVSC-MR                47.78      47.89        
 22 Johnsen, Annika           11 IA-MR                  57.35      47.91        
 23 Sena, Emily               11 IA-MR                  53.04      47.92        
 24 Silvera, Kai              12 WISC-MR                48.54      47.94        
 25 Carmichael-Lopes, Sydni   11 Express Swimming-MR    51.57      48.82        
 25 Vaca, Grace               11 CSC-MR                 48.86      48.82        
 27 Vonn Dyke, Shannon        12 Sachem-MR              52.41      48.88        
 28 Young, Kelly              11 IA-MR                  53.31      49.01        
 29 Martin, Olivia            11 CSC-MR                 50.61      49.18        
 30 Tetlak, Samantha          11 Tmsuffolk-MR           53.95      49.53        
 31 Mandracchia, Carolyn      11 North Shore-MR       1:10.00      49.84        
 32 Bonneville, Corrine       11 TVSC-MR                51.81      50.91        
 33 Wallace, Allison          12 TVSC-MR                52.46      51.59        
 34 Feinberg, Abigail         12 TVSC-MR                51.41      51.90        
 34 Celikotar, Selin          12 CSC-MR                 55.57      51.90        
 36 Dombroski, Ally           11 TVSC-MR                54.39      52.63        
 37 Simas, Maria              11 WISC-MR                53.11      52.83        
 38 Plocker, Chelsea          11 Tmsuffolk-MR           52.00      52.96        
 39 Umbreit, Kristen          11 Tmsuffolk-MR         1:00.33      53.79        
 40 Kubinski, Emma            11 Sachem-MR              53.85      54.19        
 41 Brunquell, Mackenzie      11 Sachem-MR              54.86      55.85        
 -- Essex, Sydney             11 IA-MR                  52.86         DQ        
 -- Bubeck, Lauren            11 HAA-MR                 49.23         DQ        
 -- Carle, Victoria           11 Sachem-MR              51.58         DQ        
Non-Award Division  
  1 Gorgano, Lauren           12 CSC-MR                 43.66      45.28        
  2 Rostrup, Chloe            12 CSC-MR                 44.27      46.35        
 -- Sternberg, Stefanie       11 BBSC-MR              1:18.07         DQ        
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:19.99  ZQ
        1:20.49  JO
        1:34.59  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 1:20.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Green, Katherine          12 CSC-MR               1:22.60    1:17.79 ZQ+    
                  36.23     1:17.79 (41.56)                                        
SILV - Division  
  1 Schoenfeld, Sarah         11 North Shore-MR       1:22.29    1:21.21 SILV   
                  38.71     1:21.21 (42.50)                                        
  2 Vani, Jacqueline          12 Express Swimming-MR  1:21.75    1:22.96 SILV   
                  39.72     1:22.96 (43.24)                                        
  3 Chan, Kimberly            12 Tmsuffolk-MR         1:23.20    1:23.18 SILV   
                  40.31     1:23.18 (42.87)                                        
  4 Jiran, Ashley             12 Tmsuffolk-MR         1:22.50    1:23.57 SILV   
                  39.90     1:23.57 (43.67)                                        
  5 McKenzie, Loren           12 Express Swimming-MR  1:29.50    1:24.03 SILV   
                  39.56     1:24.03 (44.47)                                        
  6 Rogers, Carolyn           12 North Shore-MR       1:23.05    1:24.08 SILV   
                  39.09     1:24.08 (44.99)                                        
  7 Boriskin, Madison         12 Tmsuffolk-MR         1:24.97    1:24.38 SILV   
                  40.55     1:24.38 (43.83)                                        
  7 Lotito, Taylor            12 Express Swimming-MR  1:23.55    1:24.38 SILV   
                  42.48     1:24.38 (41.90)                                        
  9 Catterson, Sarah          12 TVSC-MR              1:25.12    1:26.12 SILV   
                  40.78     1:26.12 (45.34)                                        
 10 Frango, Alaina            12 CSC-MR               1:24.36    1:26.44 SILV   
                  41.09     1:26.44 (45.35)                                        
 11 LI, Ien                   11 Express Swimming-MR  1:26.36    1:26.61 SILV   
                  41.29     1:26.61 (45.32)                                        
 12 Kenny-Yap, Charlotte      12 Tmsuffolk-MR         1:29.66    1:28.53 SILV   
                  42.14     1:28.53 (46.39)                                        
 13 Kistinger, Carolyn        11 CSC-MR               1:28.70    1:28.64 SILV   
                  42.62     1:28.64 (46.02)                                        
 14 O'Halloran, Kaleigh       12 IA-MR                1:26.17    1:28.67 SILV   
                  43.08     1:28.67 (45.59)                                        
 15 Doveala, Jane-e           11 HAA-MR               1:30.69    1:32.32 SILV   
                  43.13     1:32.32 (49.19)                                        
 16 Marasco, Rachel           12 Express Swimming-MR  1:26.69    1:32.40 SILV   
                  44.99     1:32.40 (47.41)                                        
 17 Crilly, Nicole            11 UNLIE-MR             1:37.92    1:32.92 SILV+  
                  45.12     1:32.92 (47.80)                                        
 18 Palumbo, Alyssa           12 Tmsuffolk-MR         1:36.47    1:33.34 SILV+  
                  44.50     1:33.34 (48.84)                                        
 19 Altchiler, Emily          11 Tmsuffolk-MR         1:32.18    1:33.35 SILV   
                  44.14     1:33.35 (49.21)                                        
 20 Henry, Sarah              12 Express Swimming-MR  1:29.76    1:33.80 SILV   
                  44.78     1:33.80 (49.02)                                        
 21 Lyver, Shannon            12 IA-MR                1:35.41    1:34.06 SILV+  
                  43.87     1:34.06 (50.19)                                        
 22 Shanker, Emily            11 Tmsuffolk-MR         1:32.74    1:34.35 SILV   
                  45.36     1:34.35 (48.99)                                        
 23 Berman, Evonne            11 North Shore-MR       1:35.81    1:34.40 SILV+  
                  44.83     1:34.40 (49.57)                                        
 24 Gerber, Marielle          12 Tmsuffolk-MR         1:38.80    1:34.50 SILV+  
                  44.20     1:34.50 (50.30)                                        
 25 Mallen, Mariana           11 Express Swimming-MR  1:36.67    1:34.55 SILV+  
                  42.26     1:34.55 (52.29)                                        
AGE - Division  
  1 Keenan, Eileen            11 IA-MR                1:37.22    1:35.89        
                  45.00     1:35.89 (50.89)                                        
  2 Armetta, Kelly            11 WISC-MR              1:38.08    1:36.68        
                  45.75     1:36.68 (50.93)                                        
  3 Papele, Kianna            11 Sachem-MR            1:40.35    1:37.02        
                  47.07     1:37.02 (49.95)                                        
  4 Laghezza, Nicole          12 CSC-MR               1:42.11    1:37.69        
                  46.77     1:37.69 (50.92)                                        
  5 Zhang, Angela             11 TVSC-MR              1:39.22    1:38.14        
                  48.51     1:38.14 (49.63)                                        
  6 Weinstein, Veronica       12 HAA-MR               1:40.11    1:38.94        
                  47.35     1:38.94 (51.59)                                        
  7 Llewellyn, Julia          11 CSC-MR               1:46.04    1:39.59        
                  48.05     1:39.59 (51.54)                                        
  8 Dunaisky, Jamie           11 Tmsuffolk-MR         1:40.51    1:40.14        
                  47.93     1:40.14 (52.21)                                        
  9 Pearson, Sara             12 CSC-MR               1:40.28    1:40.58        
                  48.37     1:40.58 (52.21)                                        
 10 Howlin, Elizabeth         11 HAA-MR               1:40.03    1:40.63        
                  47.31     1:40.63 (53.32)                                        
 11 Pappalardo, Alexa         11 Tmsuffolk-MR         1:42.40    1:41.00        
                  48.22     1:41.00 (52.78)                                        
 12 Grosskopf, Sian           11 TVSC-MR              1:42.15    1:41.27        
                  47.40     1:41.27 (53.87)                                        
 13 Chen, Stephanie           12 North Shore-MR       1:56.36    1:41.29        
                  47.40     1:41.29 (53.89)                                        
 14 Sommer, Laura             11 North Shore-MR       1:43.58    1:41.95        
                  49.17     1:41.95 (52.78)                                        
 15 Lavars, Catherine         11 North Shore-MR       1:44.30    1:41.99        
                  49.30     1:41.99 (52.69)                                        
 16 DePalma, Shayne           11 Tmsuffolk-MR         1:48.99    1:42.61        
                  49.18     1:42.61 (53.43)                                        
 17 Carmichael-Lopes, Sydni   11 Express Swimming-MR  1:45.99    1:43.30        
                  49.66     1:43.30 (53.64)                                        
 18 DeGoias, Sabrina          11 Tmsuffolk-MR         1:46.30    1:44.76        
                  49.33     1:44.76 (55.43)                                        
 19 Pierini, Stephanie        12 Tmsuffolk-MR         1:40.75    1:46.04        
                  46.56     1:46.04 (59.48)                                        
 20 Zahn, Jacqueline          11 Tmsuffolk-MR         1:52.68    1:47.27        
                  49.81     1:47.27 (57.46)                                        
 21 Tetlak, Samantha          11 Tmsuffolk-MR         1:53.77    1:47.52        
                  51.01     1:47.52 (56.51)                                        
 22 Chin, Nicole              11 TVSC-MR              1:58.74    1:48.47        
                  50.58     1:48.47 (57.89)                                        
 23 Roberts, Madeline         12 TVSC-MR              1:44.47    1:48.84        
                  52.52     1:48.84 (56.32)                                        
 24 Sarubbi, Lara             11 TVSC-MR              1:53.48    1:49.84        
                  52.40     1:49.84 (57.44)                                        
 25 Mandracchia, Carolyn      11 North Shore-MR       2:03.60    1:49.92        
                  53.45     1:49.92 (56.47)                                        
 25 Feinberg, Abigail         12 TVSC-MR              1:52.16    1:49.92        
                  52.11     1:49.92 (57.81)                                        
 27 Vonn Dyke, Shannon        12 Sachem-MR            2:00.00    1:50.02        
                  52.72     1:50.02 (57.30)                                        
 28 Carle, Victoria           11 Sachem-MR            1:51.92    1:54.40        
                  54.35   1:54.40 (1:00.05)                                        
 29 Simmons, Shannon          11 Sachem-MR            1:54.27    1:54.58        
                  53.58   1:54.58 (1:01.00)                                        
 30 Plocker, Chelsea          11 Tmsuffolk-MR         1:56.01    1:55.84        
                  54.19   1:55.84 (1:01.65)                                        
 31 Rivera, Alexis            12 Express Swimming-MR  2:00.00    1:56.39        
                  53.05   1:56.39 (1:03.34)                                        
 32 Kubinski, Emma            11 Sachem-MR            1:57.26    2:03.97        
                  58.32   2:03.97 (1:05.65)                                        
 33 Russo, Deana              11 Sachem-MR            2:15.00    2:08.65        
                  59.47   2:08.65 (1:09.18)                                        
 -- Josiah, Katherine         12 Express Swimming-MR  1:48.31         DQ        
                  51.42          DQ (56.58)                                        
 -- Bogdanski, Julia          12 TVSC-MR              2:11.41         DQ        
                  53.80        DQ (1:03.08)                                        
 -- Koudellou, Yianni         11 Express Swimming-MR  2:15.00         DQ        
                1:03.69        DQ (1:09.08)                                        
 -- Gladitsch, Haley          11 Tmsuffolk-MR         1:39.20         DQ        
                  46.03          DQ (51.85)                                        
Non-Award Division  
  1 Parbst, Hannah            11 North Shore-MR       1:32.01    1:34.99        
                  45.24     1:34.99 (49.75)                                        
  2 Gorgano, Lauren           12 CSC-MR               1:28.41    1:36.32        
                  45.75     1:36.32 (50.57)                                        
  3 Betterbed, Dominique      11 TVSC-MR              1:33.51    1:38.04        
                  46.10     1:38.04 (51.94)                                        
  4 Sheridan, Stephanie       11 CSC-MR               1:34.40    1:38.10        
                  45.96     1:38.10 (52.14)                                        
  5 Waithe, Danielle          12 Express Swimming-MR  1:34.52    1:41.89        
                  48.03     1:41.89 (53.86)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
          31.09  ZQ
          31.59  JO
          37.19  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 31.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Palumbo, Jamie            12 Express Swimming-MR    31.98      31.52 JO+    
SILV - Division  
  1 Mejia, Nicole             12 Tmsuffolk-MR           32.25      31.79 SILV   
  2 Newton, Melanie           12 Tmsuffolk-MR           32.94      31.87 SILV   
  3 McCoy, Brianna            12 CSC-MR                 32.38      32.15 SILV   
  4 Acompora, Ashley          12 WISC-MR                37.12      33.36 SILV   
  5 Lotito, Taylor            12 Express Swimming-MR    34.02      33.68 SILV   
  6 Grodecki, Natalie         12 IA-MR                  34.47      34.06 SILV   
  7 King, Maura               12 IA-MR                  34.58      34.30 SILV   
  8 Llewellyn, Julia          11 CSC-MR                 35.79      34.83 SILV   
  9 Lyver, Shannon            12 IA-MR                  36.12      35.08 SILV   
 10 Smith, Melanie            12 CSC-MR                 35.69      35.24 SILV   
 11 Marasco, Rachel           12 Express Swimming-MR    33.64      35.43 SILV   
 12 LaPorta, Emily            12 IA-MR                  35.89      35.59 SILV   
 12 Aiello, Kayleigh          12 TVSC-MR                35.09      35.59 SILV   
 14 O'Halloran, Kaleigh       12 IA-MR                  34.80      35.78 SILV   
 15 Berman, Evonne            11 North Shore-MR         36.47      36.36 SILV   
 16 Joseph, Megan             12 HAA-MR                 35.47      36.43 SILV   
 17 Schmidt, Kelli            11 Express Swimming-MR    36.36      36.44 SILV   
 18 Coleman, Mackenzie        11 IA-MR                  36.47      36.45 SILV   
 19 Palmer, Fiona             11 Express Swimming-MR    35.65      36.71 SILV   
 20 Gladitsch, Haley          11 Tmsuffolk-MR           35.44      37.13 SILV   
 21 Josiah, Katherine         12 Express Swimming-MR    37.75      37.16 SILV+  
AGE - Division  
  1 Green, Jayne              11 North Shore-MR         42.00      38.30        
  2 Frango, Alaina            12 CSC-MR                 41.40      38.73        
  3 Laghezza, Nicole          12 CSC-MR                 39.03      39.18        
  4 Rostrup, Chloe            12 CSC-MR                 41.57      39.48        
  5 Gruber, Alissa            11 North Shore-MR         45.47      39.69        
  6 Marino, Destiny           12 TVSC-MR                51.26      39.88        
  7 Burton, Emily             12 WISC-MR                38.65      40.52        
  8 Greatsinger, Jillian      11 WISC-MR                40.50      40.64        
  9 Mallen, Mariana           11 Express Swimming-MR    43.49      40.67        
 10 Keenan, Eileen            11 IA-MR                  44.94      41.32        
 11 Murphy, Meaghan           12 IA-MR                  42.96      41.49        
 12 Rivera, Alexis            12 Express Swimming-MR    41.08      41.95        
 13 Kolar, Paige              11 IA-MR                  45.58      42.12        
 14 Kistinger, Carolyn        11 CSC-MR                 43.44      42.23        
 15 Bubeck, Lauren            11 HAA-MR                 40.25      42.65        
 16 Christianson, Kelsey      11 HAA-MR                 39.63      42.84        
 17 Bubeck, Magen             12 HAA-MR                 41.54      43.26        
 18 Kelso, Rose               11 TVSC-MR                46.80      43.36        
 19 Roberts, Madeline         12 TVSC-MR                41.13      43.86        
 20 Tetlak, Samantha          11 Tmsuffolk-MR           45.54      44.84        
 21 Rafferty, Paige           12 North Shore-MR         45.00      44.91        
 22 Martin, Olivia            11 CSC-MR                 43.93      45.47        
 23 Dunaisky, Jamie           11 Tmsuffolk-MR           45.89      45.70        
 24 Howlin, Elizabeth         11 HAA-MR                 43.03      45.77        
 25 Zahn, Jacqueline          11 Tmsuffolk-MR           56.53      45.94        
 26 Silvera, Kai              12 WISC-MR                50.04      46.31        
 27 Vaca, Grace               11 CSC-MR                 46.63      46.39        
 28 Harmon, Julie             11 HAA-MR                 52.41      46.71        
 29 Bogdanski, Julia          12 TVSC-MR                46.46      47.01        
 30 Pearson, Sara             12 CSC-MR                 47.25      47.51        
 31 Vonn Dyke, Shannon        12 Sachem-MR              49.98      47.84        
 32 Chin, Nicole              11 TVSC-MR                46.50      47.99        
 33 Essex, Sydney             11 IA-MR                  53.31      51.66        
 34 Feinberg, Abigail         12 TVSC-MR                55.52      54.25        
 -- Simas, Maria              11 WISC-MR                51.88         DQ        
 -- Dunn, Caitlin             11 Express Swimming-MR    42.60         DQ        
Non-Award Division  
  1 Reumann, Elise            12 North Shore-MR         36.38      37.29        
  2 Gorgano, Lauren           12 CSC-MR                 36.64      38.22        
  3 Crilly, Nicole            11 UNLIE-MR               41.68      42.74        
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:10.99  ZQ
        1:12.09  JO
        1:29.19  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 1:12.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Mejia, Nicole             12 Tmsuffolk-MR         1:14.04    1:11.53 JO+    
                  33.17     1:11.53 (38.36)                                        
SILV - Division  
  1 Jiran, Ashley             12 Tmsuffolk-MR         1:15.19    1:12.29 SILV   
                  33.81     1:12.29 (38.48)                                        
  2 Lotito, Taylor            12 Express Swimming-MR  1:12.75    1:12.54 SILV   
                  33.88     1:12.54 (38.66)                                        
  3 McCoy, Brianna            12 CSC-MR               1:15.21    1:13.42 SILV   
                  32.75     1:13.42 (40.67)                                        
  4 Newton, Melanie           12 Tmsuffolk-MR         1:18.91    1:13.71 SILV   
                  34.32     1:13.71 (39.39)                                        
  5 Aiello, Kayleigh          12 TVSC-MR              1:18.06    1:14.77 SILV   
                  34.62     1:14.77 (40.15)                                        
  6 Shemet, Nancy             11 TVSC-MR              1:15.32    1:14.90 SILV   
                  35.11     1:14.90 (39.79)                                        
  7 Boriskin, Madison         12 Tmsuffolk-MR         1:17.36    1:14.96 SILV   
                  34.81     1:14.96 (40.15)                                        
  8 Kiendle, Jennifer         12 CSC-MR               1:17.86    1:15.97 SILV   
                  35.04     1:15.97 (40.93)                                        
  9 McKenzie, Loren           12 Express Swimming-MR  1:17.44    1:16.67 SILV   
                  34.38     1:16.67 (42.29)                                        
 10 Zhang, Angela             11 TVSC-MR              1:21.46    1:19.08 SILV   
                  37.60     1:19.08 (41.48)                                        
 11 Berman, Evonne            11 North Shore-MR       1:22.86    1:22.04 SILV   
                  37.48     1:22.04 (44.56)                                        
 12 Schoenfeld, Sarah         11 North Shore-MR       1:26.15    1:22.87 SILV   
                  37.11     1:22.87 (45.76)                                        
 13 Doveala, Jane-e           11 HAA-MR               1:25.44    1:27.60 SILV   
                  38.87     1:27.60 (48.73)                                        
AGE - Division  
  1 Roberts, Madeline         12 TVSC-MR              1:35.78    1:34.29        
                  43.69     1:34.29 (50.60)                                        
  2 Betterbed, Dominique      11 TVSC-MR              1:39.30    1:37.38        
                  44.42     1:37.38 (52.96)                                        
  3 Bonneville, Corrine       11 TVSC-MR              1:59.87    1:38.22        
                  46.23     1:38.22 (51.99)                                        
 
Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
        1:10.69  ZQ
        1:11.29  JO
        1:21.69  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 1:11.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 McKenzie, Loren           12 Express Swimming-MR  1:12.85    1:11.94 SILV   
                  33.42     1:11.94 (38.52)                                        
  2 McCoy, Brianna            12 CSC-MR               1:14.96    1:13.20 SILV   
                  33.17     1:13.20 (40.03)                                        
  3 Catterson, Sarah          12 TVSC-MR              1:15.12    1:14.20 SILV   
                  34.17     1:14.20 (40.03)                                        
  4 Palumbo, Jamie            12 Express Swimming-MR  1:13.37    1:14.76 SILV   
                  34.79     1:14.76 (39.97)                                        
  5 O'Halloran, Kaleigh       12 IA-MR                1:14.37    1:15.04 SILV   
                  34.85     1:15.04 (40.19)                                        
  6 Grodecki, Natalie         12 IA-MR                1:16.76    1:16.20 SILV   
                  35.80     1:16.20 (40.40)                                        
  7 Coleman, Mackenzie        11 IA-MR                1:17.60    1:16.26 SILV   
                  35.47     1:16.26 (40.79)                                        
  8 Henry, Sarah              12 Express Swimming-MR  1:15.01    1:16.44 SILV   
                  35.75     1:16.44 (40.69)                                        
  9 Kiendle, Jennifer         12 CSC-MR               1:15.97    1:17.05 SILV   
                  35.57     1:17.05 (41.48)                                        
 10 Rogers, Carolyn           12 North Shore-MR       1:16.28    1:17.12 SILV   
                  36.45     1:17.12 (40.67)                                        
 11 Schoenfeld, Sarah         11 North Shore-MR       1:18.36    1:17.51 SILV   
                  37.55     1:17.51 (39.96)                                        
 12 LaPorta, Emily            12 IA-MR                1:16.88    1:18.09 SILV   
                  36.17     1:18.09 (41.92)                                        
 13 King, Maura               12 IA-MR                1:18.81    1:19.05 SILV   
                  36.23     1:19.05 (42.82)                                        
 14 LI, Ien                   11 Express Swimming-MR  1:19.05    1:19.22 SILV   
                  38.24     1:19.22 (40.98)                                        
 15 Smith, Melanie            12 CSC-MR               1:18.85    1:19.86 SILV   
                  36.53     1:19.86 (43.33)                                        
 16 Boyle, Erin               11 IA-MR                1:20.65    1:20.74 SILV   
                  37.17     1:20.74 (43.57)                                        
 17 Kistinger, Carolyn        11 CSC-MR               1:22.62    1:21.13 SILV+  
                  38.86     1:21.13 (42.27)                                        
 18 Palmer, Fiona             11 Express Swimming-MR  1:23.49    1:21.66 SILV+  
                  38.43     1:21.66 (43.23)                                        
 -- Shemet, Nancy             11 TVSC-MR              1:13.98         DQ        
                  35.30          DQ (39.72)                                        
AGE - Division  
  1 Berman, Evonne            11 North Shore-MR       1:24.63    1:23.50        
                  40.29     1:23.50 (43.21)                                        
  2 Gruber, Alissa            11 North Shore-MR       1:49.10    1:23.70        
                  38.29     1:23.70 (45.41)                                        
  3 Grosskopf, Sian           11 TVSC-MR              1:27.06    1:25.42        
                  39.08     1:25.42 (46.34)                                        
  4 Mallen, Mariana           11 Express Swimming-MR  1:29.30    1:25.77        
                  41.35     1:25.77 (44.42)                                        
  5 Laghezza, Nicole          12 CSC-MR               1:27.67    1:26.71        
                  40.57     1:26.71 (46.14)                                        
  6 Brzoza, Joshua            11 Sachem-MR            1:25.96    1:27.51        
                  41.05     1:27.51 (46.46)                                        
  7 Murphy, Meaghan           12 IA-MR                1:50.16    1:28.46        
                  40.90     1:28.46 (47.56)                                        
  8 Crilly, Nicole            11 UNLIE-MR             1:30.38    1:28.65        
                  43.22     1:28.65 (45.43)                                        
  9 Weinstein, Veronica       12 HAA-MR               1:31.96    1:29.45        
                  43.57     1:29.45 (45.88)                                        
 10 Howlin, Elizabeth         11 HAA-MR               1:28.80    1:29.60        
                  42.89     1:29.60 (46.71)                                        
 10 Bubeck, Lauren            11 HAA-MR               1:29.42    1:29.60        
                  42.77     1:29.60 (46.83)                                        
 12 Sena, Emily               11 IA-MR                1:40.89    1:29.69        
                  42.88     1:29.69 (46.81)                                        
 13 Bubeck, Magen             12 HAA-MR               1:34.73    1:31.03        
                  43.69     1:31.03 (47.34)                                        
 14 Martin, Olivia            11 CSC-MR               1:29.96    1:31.28        
                  43.17     1:31.28 (48.11)                                        
 15 Sarubbi, Lara             11 TVSC-MR              1:41.10    1:31.31        
                  40.86     1:31.31 (50.45)                                        
 16 Pearson, Sara             12 CSC-MR               1:31.69    1:32.61        
                  47.74     1:32.61 (44.87)                                        
 17 Essex, Sydney             11 IA-MR                1:52.00    1:33.87        
                  46.62     1:33.87 (47.25)                                        
 18 Friberg, Meghan           12 TVSC-MR              1:45.28    1:34.12        
                  41.87     1:34.12 (52.25)                                        
 19 Wallace, Allison          12 TVSC-MR              1:35.98    1:34.63        
                  44.62     1:34.63 (50.01)                                        
 20 Waithe, Danielle          12 Express Swimming-MR  1:37.75    1:36.03        
                  47.44     1:36.03 (48.59)                                        
 21 Vaca, Grace               11 CSC-MR               1:38.16    1:36.25        
                  46.78     1:36.25 (49.47)                                        
 22 Chin, Nicole              11 TVSC-MR              1:45.25    1:36.30        
                  42.28     1:36.30 (54.02)                                        
 23 Zahn, Jacqueline          11 Tmsuffolk-MR         1:45.71    1:36.50        
                  45.30     1:36.50 (51.20)                                        
 24 Guarnieri, Olivia         11 Express Swimming-MR  1:36.83    1:36.61        
                  45.43     1:36.61 (51.18)                                        
 25 Brunquell, Mackenzie      11 Sachem-MR            1:59.30    1:40.31        
                  48.53     1:40.31 (51.78)                                        
 26 Singer, Gabrielle         11 Sachem-MR            2:00.00    1:41.03        
                  46.97     1:41.03 (54.06)                                        
 27 Carmichael-Lopes, Sydni   11 Express Swimming-MR  1:41.40    1:41.52        
                  49.20     1:41.52 (52.32)                                        
 28 Dombroski, Ally           11 TVSC-MR              1:56.24    1:41.84        
                  50.26     1:41.84 (51.58)                                        
Non-Award Division  
  1 Lyver, Shannon            12 IA-MR                1:20.95    1:22.31        
                  37.14     1:22.31 (45.17)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
        2:29.69  ZQ
        2:31.49  JO
        2:54.09  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 2:31.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Newton, Melanie           12 Tmsuffolk-MR         2:31.96    2:30.36 JO+    
                  32.89     1:09.98 (37.09)     1:57.48 (47.50)     2:30.36 (32.88)
SILV - Division  
  1 Jiran, Ashley             12 Tmsuffolk-MR         2:32.15    2:31.96 SILV   
                  33.85     1:12.41 (38.56)     1:58.32 (45.91)     2:31.96 (33.64)
  2 Swartwout, Erica          12 Tmsuffolk-MR         2:34.96    2:32.24 SILV   
                  36.62     1:15.19 (38.57)     1:57.92 (42.73)     2:32.24 (34.32)
  3 Shemet, Nancy             11 TVSC-MR              2:38.58    2:36.67 SILV   
                  34.52     1:14.24 (39.72)     2:01.50 (47.26)     2:36.67 (35.17)
  4 Boriskin, Madison         12 Tmsuffolk-MR         2:39.93    2:37.37 SILV   
                  35.01     1:15.06 (40.05)     2:00.92 (45.86)     2:37.37 (36.45)
  5 Palumbo, Jamie            12 Express Swimming-MR  2:38.97    2:39.37 SILV   
                  34.22     1:15.42 (41.20)     2:03.57 (48.15)     2:39.37 (35.80)
  6 Catterson, Sarah          12 TVSC-MR              2:45.31    2:39.81 SILV   
                  35.04     1:15.34 (40.30)     2:01.88 (46.54)     2:39.81 (37.93)
  7 Henry, Sarah              12 Express Swimming-MR  2:36.67    2:40.08 SILV   
                  34.78     1:16.29 (41.51)     2:06.33 (50.04)     2:40.08 (33.75)
  8 Chan, Kimberly            12 Tmsuffolk-MR         2:40.89    2:41.10 SILV   
                  36.18     1:19.43 (43.25)     2:05.26 (45.83)     2:41.10 (35.84)
  9 Coleman, Mackenzie        11 IA-MR                2:41.77    2:42.23 SILV   
                  38.37     1:18.91 (40.54)     2:07.54 (48.63)     2:42.23 (34.69)
 10 Altchiler, Emily          11 Tmsuffolk-MR         2:46.40    2:46.40 SILV   
                  37.25     1:19.27 (42.02)     2:09.81 (50.54)     2:46.40 (36.59)
 11 Rogers, Carolyn           12 North Shore-MR       2:44.80    2:46.92 SILV   
                  40.35     1:21.56 (41.21)     2:09.05 (47.49)     2:46.92 (37.87)
 12 Yan, Clara                12 Express Swimming-MR  2:50.39    2:48.68 SILV   
                  39.42     1:22.99 (43.57)     2:08.81 (45.82)     2:48.68 (39.87)
 13 Marasco, Rachel           12 Express Swimming-MR  2:42.95    2:49.50 SILV   
                  38.43     1:21.19 (42.76)     2:12.71 (51.52)     2:49.50 (36.79)
 14 Schmidt, Kelli            11 Express Swimming-MR  2:49.76    2:51.13 SILV   
                  37.24     1:21.87 (44.63)     2:15.56 (53.69)     2:51.13 (35.57)
 15 Boyle, Erin               11 IA-MR                2:57.06    2:51.18 SILV+  
                  38.79     1:23.37 (44.58)     2:14.54 (51.17)     2:51.18 (36.64)
 16 Kenny-Yap, Charlotte      12 Tmsuffolk-MR         2:56.11    2:53.01 SILV+  
                  16.09   1:24.19 (1:08.10)     2:13.56 (49.37)     2:53.01 (39.45)
 17 Broadbent, Charlotte      12 TVSC-MR              2:49.52    2:53.32 SILV   
                  39.23     1:23.88 (44.65)     2:15.50 (51.62)     2:53.32 (37.82)
 18 Palumbo, Alyssa           12 Tmsuffolk-MR         2:58.62    2:53.43 SILV+  
                  38.51     1:24.08 (45.57)     2:15.46 (51.38)     2:53.43 (37.97)
 -- Lotito, Taylor            12 Express Swimming-MR  2:39.06         DQ        
                  36.05     1:20.65 (44.60)     2:05.88 (45.23)          DQ (37.41)
AGE - Division  
  1 Shanker, Emily            11 Tmsuffolk-MR         3:02.51    2:55.37        
                  42.36     1:26.62 (44.26)     2:20.29 (53.67)     2:55.37 (35.08)
  2 Gerber, Marielle          12 Tmsuffolk-MR         3:07.37    2:58.95        
                  38.58     1:23.55 (44.97)     2:17.09 (53.54)     2:58.95 (41.86)
  3 Crilly, Nicole            11 UNLIE-MR             3:02.11    3:02.42        
  4 Betterbed, Dominique      11 TVSC-MR              3:01.42    3:04.47        
                  45.10     1:30.26 (45.16)     2:24.62 (54.36)     3:04.47 (39.85)
  5 Grosskopf, Sian           11 TVSC-MR              3:02.54    3:04.54        
                  43.57     1:28.57 (45.00)     2:25.29 (56.72)     3:04.54 (39.25)
  6 DeGoias, Sabrina          11 Tmsuffolk-MR         3:12.71    3:06.25        
                  40.80     1:27.96 (47.16)     2:25.95 (57.99)     3:06.25 (40.30)
  7 Mercurio, Marissa         12 HAA-MR               3:03.33    3:07.12        
                  43.68     1:35.07 (51.39)     2:25.46 (50.39)     3:07.12 (41.66)
  8 Sheridan, Stephanie       11 CSC-MR               4:00.00    3:08.25        
                  39.83     1:29.36 (49.53)     2:22.33 (52.97)     3:08.25 (45.92)
  9 Brzoza, Joshua            11 Sachem-MR            3:20.74    3:13.71        
                  44.42     1:36.09 (51.67)     2:34.57 (58.48)     3:13.71 (39.14)
 10 Sarubbi, Lara             11 TVSC-MR              3:44.13    3:15.48        
                  44.28     1:32.03 (47.75)     2:31.35 (59.32)     3:15.48 (44.13)
 11 Dunaisky, Jamie           11 Tmsuffolk-MR         3:12.38    3:16.06        
                  49.41     1:39.48 (50.07)     2:32.98 (53.50)     3:16.06 (43.08)
 12 Donovan, Jane             12 BBSC-MR              3:16.83    3:18.37        
                  44.73     1:37.14 (52.41)     2:33.16 (56.02)     3:18.37 (45.21)
 13 Pappalardo, Alexa         11 Tmsuffolk-MR         3:16.90    3:22.49        
                  44.54     1:37.37 (52.83)     2:35.55 (58.18)     3:22.49 (46.94)
 14 Carmichael-Lopes, Sydni   11 Express Swimming-MR  3:37.38    3:32.59        
                  53.50     1:46.11 (52.61)     2:44.84 (58.73)     3:32.59 (47.75)
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          26.79  ZQ
          26.99  JO
          30.19  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 26.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Flynn, Imani              14 Tmsuffolk-MR           27.15      27.69 SILV   
  2 Pappalardo, Jacqueline    13 Tmsuffolk-MR           27.85      28.03 SILV   
  3 Hemp, Alexandra           13 CSC-MR                 27.78      28.14 SILV   
  3 Dematteo, Rosie           14 CSC-MR                 27.60      28.14 SILV   
  5 Golan, Maya               14 Tmsuffolk-MR           27.86      28.71 SILV   
  6 Mignano, Marissa          14 CSC-MR                 28.22      28.72 SILV   
  7 Connolly, Elizabeth       13 TVSC-MR                27.86      28.78 SILV   
  8 Crisci, Angelia           13 WISC-MR                28.82      28.98 SILV   
  9 Mazza, Kimberly           14 CSC-MR                 27.73      29.14 SILV   
 10 Rogers, Catherine         13 North Shore-MR         29.18      29.37 SILV   
 11 Fridrich, Tiare           13 IA-MR                  29.49      29.42 SILV   
 12 Zehner, Lauren            14 North Shore-MR         29.61      29.52 SILV   
 13 Ansman, Mary              14 Sachem-MR              28.17      29.68 SILV   
 14 Vizcaino, Kristine        13 North Shore-MR         29.84      29.75 SILV   
 15 Scheck, Meaghan           13 IA-MR                  30.36      29.87 SILV+  
 16 Doveala, Emily            13 HAA-MR                 30.15      30.08 SILV   
 17 Stanton, Grace            13 IA-MR                  29.25      30.10 SILV   
AGE - Division  
  1 LaRosa, Amanda            13 Sachem-MR              31.28      30.27        
  2 Corso, Anna               14 IA-MR                  30.34      30.60        
  3 Buckley, Sara             13 North Shore-MR         30.29      31.17        
  4 Mekeel, Leigh             14 BBSC-MR                31.56      31.19        
  5 Dowd, Brenna              13 Sachem-MR              31.16      31.23        
  6 Longley, Kelsey           14 CSC-MR                 30.75      31.42        
  7 Freitag, Jamie            13 Sachem-MR              31.95      31.97        
  8 Diehl, Lorraine           13 Sachem-MR              32.97      32.18        
  9 Palmer, Taylor            13 Farmingdale-MR         33.11      32.19        
 10 Quartararo, Robyn         13 HAA-MR                 32.85      33.02        
 11 Burns, Sarah              13 CSC-MR                 33.42      33.99        
 12 O'Mara, Deirdre           13 BBSC-MR                35.11      34.28        
 13 Wang, Cathy               13 TVSC-MR                34.27      34.83        
 14 Russo, Victoria           13 Farmingdale-MR         33.28      35.06        
 14 Chin, Simone              13 TVSC-MR                34.72      35.06        
 16 Taylor, Andrea            13 IA-MR                  34.69      35.44        
 17 Simas, Nicole             13 WISC-MR                35.88      36.39        
Non-Award Division  
  1 Vera, Karly               13 Sachem-MR              29.30      30.26        
  2 Sess, Danika              13 Tmsuffolk-MR           29.86      30.43        
  3 Napolitano, Jessica       14 CSC-MR                 29.77      30.53        
  4 Antonucci, Mary           14 Sachem-MR              29.67      30.73        
  5 Carroll, Olivia           14 CSC-MR                 29.77      31.38        
 
Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          58.19  ZQ
          58.49  JO
        1:06.09  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 58.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Aiello, Sarah             13 CSC-MR               1:01.01    1:00.27 SILV   
                  29.22     1:00.27 (31.05)                                        
  2 Pappalardo, Jacqueline    13 Tmsuffolk-MR           58.99    1:00.56 SILV   
                  29.32     1:00.56 (31.24)                                        
  3 Mazza, Kimberly           14 CSC-MR               1:01.05    1:01.12 SILV   
                  29.34     1:01.12 (31.78)                                        
  4 Richards, Miranda         13 IA-MR                1:02.13    1:01.47 SILV   
                  29.28     1:01.47 (32.19)                                        
  5 Flynn, Imani              14 Tmsuffolk-MR         1:00.43    1:01.64 SILV   
                  29.44     1:01.64 (32.20)                                        
  6 Sanders, Isabella         14 TVSC-MR              1:01.42    1:01.77 SILV   
                  29.72     1:01.77 (32.05)                                        
  7 Scharf, Samantha          14 Tmsuffolk-MR         1:03.43    1:01.96 SILV   
                  30.13     1:01.96 (31.83)                                        
  8 Mignano, Marissa          14 CSC-MR               1:00.28    1:02.18 SILV   
                  29.62     1:02.18 (32.56)                                        
  9 Guastella, Emma           13 Tmsuffolk-MR         1:02.47    1:02.84 SILV   
                  30.22     1:02.84 (32.62)                                        
 10 McAuliffe, Phoebe         13 TVSC-MR              1:01.60    1:03.01 SILV   
                  30.67     1:03.01 (32.34)                                        
 11 Rogers, Catherine         13 North Shore-MR       1:02.60    1:03.03 SILV   
                  30.21     1:03.03 (32.82)                                        
 12 Attner, Lauren            13 Tmsuffolk-MR         1:03.02    1:03.26 SILV   
                  30.41     1:03.26 (32.85)                                        
 12 Marsiello, Lauren         13 Tmsuffolk-MR         1:02.92    1:03.26 SILV   
                  30.30     1:03.26 (32.96)                                        
 14 Glenday, Kerry            13 IA-MR                1:02.93    1:03.44 SILV   
                  30.74     1:03.44 (32.70)                                        
 15 Goehringer, Kristina      14 BBSC-MR              1:02.93    1:03.46 SILV   
                  30.33     1:03.46 (33.13)                                        
 16 Ansman, Mary              14 Sachem-MR            1:01.38    1:03.67 SILV   
                  30.54     1:03.67 (33.13)                                        
 17 Katz, Rebecca             13 Tmsuffolk-MR         1:04.91    1:03.88 SILV   
                  31.17     1:03.88 (32.71)                                        
 18 Fridrich, Tiare           13 IA-MR                1:05.15    1:04.04 SILV   
                  31.13     1:04.04 (32.91)                                        
 19 Scheck, Meaghan           13 IA-MR                1:03.56    1:04.05 SILV   
                  30.83     1:04.05 (33.22)                                        
 20 Occhiogrosso, Christine   13 TVSC-MR              1:03.47    1:04.32 SILV   
                  30.60     1:04.32 (33.72)                                        
 21 Zehner, Lauren            14 North Shore-MR       1:04.09    1:04.44 SILV   
                  31.37     1:04.44 (33.07)                                        
 22 Lotito, Samantha          14 Express Swimming-MR  1:03.72    1:04.51 SILV   
                  31.66     1:04.51 (32.85)                                        
 23 Theal, Jacqueline         13 Tmsuffolk-MR         1:04.67    1:04.79 SILV   
                  31.25     1:04.79 (33.54)                                        
 24 Crisci, Angelia           13 WISC-MR              1:03.17    1:04.94 SILV   
                  31.15     1:04.94 (33.79)                                        
 25 Stanton, Grace            13 IA-MR                1:05.47    1:05.13 SILV   
                  31.15     1:05.13 (33.98)                                        
 26 Vizcaino, Kristine        13 North Shore-MR       1:04.97    1:05.23 SILV   
                  31.84     1:05.23 (33.39)                                        
 27 Katz, Megan               13 HAA-MR               1:06.10    1:05.51 SILV+  
                  31.74     1:05.51 (33.77)                                        
 28 Zhang, Rosa               14 TVSC-MR              1:04.69    1:05.58 SILV   
                  31.41     1:05.58 (34.17)                                        
 29 Hodosky, Jessica          13 UNCSC-MR             1:03.84    1:05.93 SILV   
                  31.60     1:05.93 (34.33)                                        
AGE - Division  
  1 Ostrander, Emily          13 TVSC-MR              1:07.16    1:07.04        
                  32.32     1:07.04 (34.72)                                        
  2 Longley, Kelsey           14 CSC-MR               1:07.96    1:07.11        
                  32.45     1:07.11 (34.66)                                        
  3 Dowd, Brenna              13 Sachem-MR            1:09.31    1:07.44        
                  33.09     1:07.44 (34.35)                                        
  4 Perrone, Amanda           13 Tmsuffolk-MR         1:06.44    1:07.70        
                  32.43     1:07.70 (35.27)                                        
  5 Buckley, Sara             13 North Shore-MR       1:10.07    1:08.37        
                  33.26     1:08.37 (35.11)                                        
  6 Galiatsatos, Diana        13 BBSC-MR              1:08.28    1:08.49        
                  33.32     1:08.49 (35.17)                                        
  7 Sugrue, Meaghan           14 North Shore-MR       1:09.47    1:08.78        
                  34.45     1:08.78 (34.33)                                        
  8 Napolitano, Jessica       14 CSC-MR               1:07.28    1:08.98        
                  32.55     1:08.98 (36.43)                                        
  9 Corso, Anna               14 IA-MR                1:08.78    1:09.15        
                  32.41     1:09.15 (36.74)                                        
 10 Carroll, Olivia           14 CSC-MR               1:06.50    1:09.25        
                  32.41     1:09.25 (36.84)                                        
 11 Freitag, Jamie            13 Sachem-MR            1:12.43    1:09.27        
                  33.84     1:09.27 (35.43)                                        
 12 Suslan, Marissa           14 TVSC-MR              1:09.39    1:09.33        
                  32.68     1:09.33 (36.65)                                        
 13 White, Sarah              13 Express Swimming-MR  1:10.88    1:09.94        
                  32.90     1:09.94 (37.04)                                        
 14 Mekeel, Leigh             14 BBSC-MR              1:10.45    1:10.74        
                  33.04     1:10.74 (37.70)                                        
 15 Farquhar, Emily           13 TVSC-MR              1:10.73    1:10.97        
                  34.16     1:10.97 (36.81)                                        
 16 Healey, Helen Grace       13 Sachem-MR            1:12.32    1:11.81        
                  35.17     1:11.81 (36.64)                                        
 17 Bassi, Bridget            13 TVSC-MR              1:10.31    1:12.45        
                  35.21     1:12.45 (37.24)                                        
 18 Stampelos, Joanna         13 TVSC-MR              1:11.17    1:13.57        
                  34.36     1:13.57 (39.21)                                        
 19 O'Mara, Deirdre           13 BBSC-MR              1:15.98    1:14.26        
 20 Russo, Victoria           13 Farmingdale-MR       1:12.73    1:16.80        
                  36.47     1:16.80 (40.33)                                        
 21 Taylor, Andrea            13 IA-MR                1:19.81    1:17.57        
                  36.72     1:17.57 (40.85)                                        
 22 Burns, Sarah              13 CSC-MR               1:15.17    1:17.66        
                  36.07     1:17.66 (41.59)                                        
 23 Shahinian, Kelli          13 Farmingdale-MR       1:20.26    1:19.28        
                  37.84     1:19.28 (41.44)                                        
Non-Award Division  
  1 Dematteo, Rosie           14 CSC-MR               1:01.27    1:06.11        
                  29.61     1:06.11 (36.50)                                        
  2 Vera, Karly               13 Sachem-MR            1:03.96    1:06.18        
                  32.04     1:06.18 (34.14)                                        
  3 Sess, Danika              13 Tmsuffolk-MR         1:05.48    1:06.19        
                  31.44     1:06.19 (34.75)                                        
  4 Doveala, Emily            13 HAA-MR               1:05.40    1:06.89        
                  31.31     1:06.89 (35.58)                                        
  5 Black, Nicole             13 North Shore-MR       1:05.28    1:07.87        
                  32.91     1:07.87 (34.96)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:06.49  ZQ
        2:07.99  JO
        2:22.99  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 2:07.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Aiello, Sarah             13 CSC-MR               2:13.62    2:12.64 SILV   
                  30.29     1:03.70 (33.41)     1:38.53 (34.83)     2:12.64 (34.11)
  2 Ansman, Mary              14 Sachem-MR            2:13.10    2:14.68 SILV   
                  30.84     1:05.14 (34.30)     1:40.56 (35.42)     2:14.68 (34.12)
  3 Mazza, Kimberly           14 CSC-MR               2:13.89    2:14.81 SILV   
                  31.59     1:06.16 (34.57)     1:41.80 (35.64)     2:14.81 (33.01)
  4 Lotito, Samantha          14 Express Swimming-MR  2:14.78    2:14.82 SILV   
                  31.67     1:05.38 (33.71)     1:40.06 (34.68)     2:14.82 (34.76)
  5 Richards, Miranda         13 IA-MR                2:13.92    2:16.20 SILV   
                  30.37     1:04.36 (33.99)     1:40.32 (35.96)     2:16.20 (35.88)
  6 Hemp, Alexandra           13 CSC-MR               2:22.39    2:16.55 SILV   
                  30.34     1:05.91 (35.57)     1:42.92 (37.01)     2:16.55 (33.63)
  7 Zehner, Lauren            14 North Shore-MR       2:20.90    2:17.16 SILV   
                  32.06     1:07.18 (35.12)     1:43.01 (35.83)     2:17.16 (34.15)
  8 Fridrich, Tiare           13 IA-MR                2:18.20    2:17.67 SILV   
                  32.08     1:06.98 (34.90)     1:43.08 (36.10)     2:17.67 (34.59)
  9 Rogers, Catherine         13 North Shore-MR       2:16.15    2:18.65 SILV   
                  31.52     1:06.24 (34.72)     1:42.81 (36.57)     2:18.65 (35.84)
 10 Stanton, Grace            13 IA-MR                2:20.69    2:18.96 SILV   
                  31.26     1:07.28 (36.02)     1:45.11 (37.83)     2:18.96 (33.85)
 11 Occhiogrosso, Christine   13 TVSC-MR              2:16.82    2:19.00 SILV   
                  30.90     1:05.69 (34.79)     1:42.67 (36.98)     2:19.00 (36.33)
 12 Sanders, Isabella         14 TVSC-MR              2:21.14    2:19.20 SILV   
                  30.68     1:06.14 (35.46)     1:43.32 (37.18)     2:19.20 (35.88)
 13 Scheck, Meaghan           13 IA-MR                2:28.32    2:20.09 SILV+  
                  31.75     1:07.69 (35.94)     1:45.00 (37.31)     2:20.09 (35.09)
 14 Goehringer, Kristina      14 BBSC-MR              2:20.21    2:20.80 SILV   
                  31.42     1:06.59 (35.17)     1:43.89 (37.30)     2:20.80 (36.91)
 15 Longley, Kelsey           14 CSC-MR               2:23.19    2:21.33 SILV+  
                  32.85     1:10.65 (37.80)     1:50.29 (39.64)     2:21.33 (31.04)
 16 Zhang, Rosa               14 TVSC-MR              2:25.12    2:22.41 SILV+  
                  32.25     1:08.40 (36.15)     1:46.54 (38.14)     2:22.41 (35.87)
 17 Katz, Megan               13 HAA-MR               2:23.45    2:22.63 SILV+  
                  32.01     1:08.76 (36.75)     1:47.18 (38.42)     2:22.63 (35.45)
 18 Golan, Maya               14 Tmsuffolk-MR         2:20.14    2:22.72 SILV   
                  32.09     1:07.78 (35.69)     1:45.43 (37.65)     2:22.72 (37.29)
AGE - Division  
  1 Dowd, Brenna              13 Sachem-MR            2:30.07    2:24.50        
                  33.63     1:11.53 (37.90)     1:49.61 (38.08)     2:24.50 (34.89)
  2 Antonucci, Mary           14 Sachem-MR            2:28.29    2:27.20        
                  34.74     1:12.70 (37.96)     1:50.98 (38.28)     2:27.20 (36.22)
  3 Corso, Anna               14 IA-MR                2:32.99    2:29.88        
                  32.74     1:10.86 (38.12)     1:51.25 (40.39)     2:29.88 (38.63)
  4 Carroll, Olivia           14 CSC-MR               2:24.74    2:29.93        
                  32.59     1:10.52 (37.93)     1:50.66 (40.14)     2:29.93 (39.27)
  5 Palmer, Taylor            13 Farmingdale-MR       2:34.64    2:30.02        
                  33.80     1:11.27 (37.47)     1:51.19 (39.92)     2:30.02 (38.83)
  6 Bassi, Bridget            13 TVSC-MR              2:33.34    2:33.84        
                  35.65     1:15.27 (39.62)     1:54.71 (39.44)     2:33.84 (39.13)
  7 Russo, Victoria           13 Farmingdale-MR       2:38.17    2:42.35        
                  36.83     1:18.75 (41.92)     2:01.10 (42.35)     2:42.35 (41.25)
  8 White, Sarah              13 Express Swimming-MR  2:50.00    2:43.34        
                                1:15.25 ( )   2:43.34 (1:28.09)                    
  9 Wang, Cathy               13 TVSC-MR              2:50.45    2:52.81        
                  36.37     1:19.62 (43.25)     2:06.20 (46.58)     2:52.81 (46.61)
 10 Burns, Sarah              13 CSC-MR               2:55.16    2:54.07        
                  35.46     1:19.68 (44.22)     2:06.99 (47.31)     2:54.07 (47.08)
 -- Galiatsatos, Diana        13 BBSC-MR              2:27.93         DQ        
                  34.31     1:11.52 (37.21)     1:50.95 (39.43)          DQ (37.73)
Non-Award Division  
  1 Black, Nicole             13 North Shore-MR       2:22.85    2:24.82        
                  33.35     1:10.17 (36.82)     1:48.36 (38.19)     2:24.82 (36.46)
  2 Vizcaino, Kristine        13 North Shore-MR       2:21.31    2:25.00        
                  33.12     1:09.29 (36.17)     1:47.70 (38.41)     2:25.00 (37.30)
  3 Dematteo, Rosie           14 CSC-MR               2:16.00    2:36.46        
                  31.91     1:09.49 (37.58)     1:53.72 (44.23)     2:36.46 (42.74)
 
Girls 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        5:31.99  ZQ
        5:35.99  JO
        6:05.59  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 5:35.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Buckley, Taylor           14 Sachem-MR            5:41.55    5:30.32 ZQ+    
                  29.84     1:02.14 (32.30)     1:35.11 (32.97)     2:07.84 (32.73)
        2:41.22 (33.38)     3:14.72 (33.50)     3:48.37 (33.65)     4:22.93 (34.56)
        4:57.03 (34.10)     5:30.32 (33.29)                                        
JO - Division  
  1 Young, Kayla              14 Express Swimming-MR  5:37.70    5:33.77 JO+    
                  29.70     1:02.03 (32.33)     1:35.53 (33.50)     2:09.14 (33.61)
        2:42.78 (33.64)     3:16.90 (34.12)     3:51.17 (34.27)     4:25.86 (34.69)
        5:00.66 (34.80)     5:33.77 (33.11)                                        
SILV - Division  
  1 Pappalardo, Jacqueline    13 Tmsuffolk-MR         5:39.39    5:48.26 SILV   
                  30.04     1:02.74 (32.70)     1:36.52 (33.78)     2:11.38 (34.86)
        2:46.94 (35.56)     3:23.15 (36.21)     3:59.76 (36.61)     4:36.52 (36.76)
        5:12.87 (36.35)     5:48.26 (35.39)                                        
  2 Lotito, Samantha          14 Express Swimming-MR  5:50.47    5:53.71 SILV   
                  31.60     1:05.97 (34.37)     1:41.22 (35.25)     2:17.01 (35.79)
        2:53.44 (36.43)     3:29.57 (36.13)     4:05.72 (36.15)     4:42.48 (36.76)
        5:19.16 (36.68)     5:53.71 (34.55)                                        
  3 Attner, Lauren            13 Tmsuffolk-MR         5:57.27    5:56.92 SILV   
                  31.96     1:07.10 (35.14)     1:43.27 (36.17)     2:19.82 (36.55)
        2:56.54 (36.72)     3:33.17 (36.63)     4:09.66 (36.49)     4:46.04 (36.38)
        5:22.61 (36.57)     5:56.92 (34.31)                                        
  4 Scharf, Samantha          14 Tmsuffolk-MR         6:17.49    5:59.52 SILV+  
                  31.08     1:06.89 (35.81)     1:43.04 (36.15)     2:19.60 (36.56)
        2:57.48 (37.88)     3:34.24 (36.76)     4:11.29 (37.05)     4:48.06 (36.77)
        5:25.21 (37.15)     5:59.52 (34.31)                                        
  5 Guastella, Emma           13 Tmsuffolk-MR         6:02.64    6:02.00 SILV   
                  31.95     1:07.60 (35.65)     1:43.62 (36.02)     2:19.92 (36.30)
        2:56.37 (36.45)     3:33.71 (37.34)     4:11.20 (37.49)     4:48.68 (37.48)
        5:26.45 (37.77)     6:02.00 (35.55)                                        
  6 Hemp, Alexandra           13 CSC-MR               6:16.00    6:03.76 SILV+  
                  31.20     1:08.50 (37.30)     1:46.55 (38.05)     2:24.32 (37.77)
        3:01.78 (37.46)     3:39.02 (37.24)     4:17.13 (38.11)     4:54.26 (37.13)
        5:31.91 (37.65)     6:03.76 (31.85)                                        
  7 Ansman, Mary              14 Sachem-MR            6:00.03    6:05.45 SILV   
                  31.64     1:06.83 (35.19)     1:43.23 (36.40)     2:19.51 (36.28)
        2:56.23 (36.72)     3:33.43 (37.20)     4:10.79 (37.36)     4:49.18 (38.39)
        5:27.83 (38.65)     6:05.45 (37.62)                                        
AGE - Division  
  1 Zehner, Lauren            14 North Shore-MR       6:20.88    6:06.21        
                  33.03     1:09.73 (36.70)     1:46.85 (37.12)     2:24.79 (37.94)
        3:02.64 (37.85)     3:39.64 (37.00)     4:17.24 (37.60)     4:55.07 (37.83)
        5:31.66 (36.59)     6:06.21 (34.55)                                        
  2 Fridrich, Tiare           13 IA-MR                6:22.84    6:07.32        
                  33.08     1:10.00 (36.92)     1:48.11 (38.11)     2:26.22 (38.11)
        3:03.82 (37.60)     3:41.60 (37.78)     4:18.95 (37.35)     4:56.67 (37.72)
        5:33.60 (36.93)     6:07.32 (33.72)                                        
  3 Theal, Jacqueline         13 Tmsuffolk-MR         6:09.73    6:08.21        
                  31.67     1:08.13 (36.46)     1:45.42 (37.29)     2:22.62 (37.20)
        3:00.41 (37.79)     3:38.40 (37.99)     4:16.61 (38.21)     4:54.49 (37.88)
        5:32.00 (37.51)     6:08.21 (36.21)                                        
  4 Stanton, Grace            13 IA-MR                6:14.99    6:10.29        
                1:08.40     1:46.77 (38.37)                             2:24.45 ( )
        3:02.60 (38.15)     3:41.44 (38.84)     4:20.83 (39.39)     4:58.77 (37.94)
        5:35.67 (36.90)     6:10.29 (34.62)                                        
  5 Marsiello, Lauren         13 Tmsuffolk-MR         6:15.93    6:10.49        
                  31.48     1:06.64 (35.16)     1:42.88 (36.24)     2:19.84 (36.96)
        2:57.22 (37.38)     3:35.39 (38.17)     4:14.20 (38.81)     4:54.46 (40.26)
        5:33.33 (38.87)     6:10.49 (37.16)                                        
  6 LaRosa, Amanda            13 Sachem-MR            6:34.90    6:13.85        
                  32.70     1:10.12 (37.42)     1:48.46 (38.34)     2:26.87 (38.41)
        3:05.09 (38.22)     3:43.80 (38.71)     4:22.44 (38.64)     5:01.17 (38.73)
        5:38.68 (37.51)     6:13.85 (35.17)                                        
  7 Sanders, Isabella         14 TVSC-MR              6:42.38    6:17.86        
                  32.89     1:09.52 (36.63)     1:47.58 (38.06)     2:26.36 (38.78)
        3:04.99 (38.63)     3:44.22 (39.23)     4:23.48 (39.26)     5:02.91 (39.43)
        5:42.42 (39.51)     6:17.86 (35.44)                                        
  8 Katz, Megan               13 HAA-MR               6:31.42    6:20.56        
                  32.71     1:10.60 (37.89)     1:49.20 (38.60)     2:27.82 (38.62)
        3:06.38 (38.56)     3:44.93 (38.55)     4:23.33 (38.40)     5:03.00 (39.67)
        5:42.46 (39.46)     6:20.56 (38.10)                                        
  9 Black, Nicole             13 North Shore-MR       6:36.58    6:22.14        
                  34.49     1:12.35 (37.86)     1:51.05 (38.70)     2:30.59 (39.54)
        3:09.09 (38.50)     3:48.14 (39.05)     4:27.46 (39.32)   5:45.88 (1:18.42)
        6:22.14 (36.26)                                                            
 10 Longley, Kelsey           14 CSC-MR               6:18.04    6:22.24        
                  33.15     1:11.09 (37.94)     1:50.10 (39.01)     2:29.21 (39.11)
        3:08.97 (39.76)     3:48.16 (39.19)     4:27.11 (38.95)     5:06.62 (39.51)
        5:45.47 (38.85)     6:22.24 (36.77)                                        
 11 Hodosky, Jessica          13 UNCSC-MR             6:20.36    6:22.30        
                  33.56     1:11.25 (37.69)     1:50.70 (39.45)     2:30.56 (39.86)
        3:08.69 (38.13)     3:47.59 (38.90)     4:28.01 (40.42)     5:06.27 (38.26)
        5:44.19 (37.92)     6:22.30 (38.11)                                        
 12 Perrone, Amanda           13 Tmsuffolk-MR         6:44.51    6:24.48        
                  34.83     1:13.79 (38.96)     1:52.28 (38.49)     2:32.41 (40.13)
        3:11.19 (38.78)     3:49.57 (38.38)     4:29.14 (39.57)     5:07.88 (38.74)
        5:47.02 (39.14)     6:24.48 (37.46)                                        
 13 Napolitano, Jessica       14 CSC-MR               6:37.74    6:24.94        
                  33.48     1:11.18 (37.70)     1:49.96 (38.78)     2:29.04 (39.08)
        3:09.12 (40.08)     3:49.58 (40.46)     4:28.75 (39.17)     5:08.99 (40.24)
        5:47.46 (38.47)     6:24.94 (37.48)                                        
 14 Dowd, Brenna              13 Sachem-MR            6:38.23    6:25.28        
                  34.74     1:13.08 (38.34)     1:52.30 (39.22)     2:31.64 (39.34)
        3:10.30 (38.66)     3:49.55 (39.25)     4:29.36 (39.81)     5:09.01 (39.65)
        5:48.03 (39.02)     6:25.28 (37.25)                                        
 15 Galiatsatos, Diana        13 BBSC-MR              6:31.27    6:30.15        
                  34.98     1:13.00 (38.02)     1:51.86 (38.86)     2:31.92 (40.06)
        3:11.10 (39.18)     3:52.02 (40.92)     4:32.89 (40.87)     5:13.26 (40.37)
        5:52.61 (39.35)     6:30.15 (37.54)                                        
 16 Sess, Danika              13 Tmsuffolk-MR         6:31.36    6:30.59        
                  33.10     1:11.47 (38.37)     1:51.27 (39.80)     2:31.16 (39.89)
        3:11.08 (39.92)     3:51.00 (39.92)     4:31.50 (40.50)     5:11.63 (40.13)
        5:51.70 (40.07)     6:30.59 (38.89)                                        
 17 Carroll, Olivia           14 CSC-MR               6:46.49    6:40.56        
                  34.36     1:12.80 (38.44)     1:52.47 (39.67)     2:32.16 (39.69)
        3:11.83 (39.67)     3:53.60 (41.77)     4:36.06 (42.46)     5:18.42 (42.36)
        6:01.64 (43.22)     6:40.56 (38.92)                                        
 18 Kearns, Bridget           13 Express Swimming-MR  6:29.75    6:44.10        
                  34.40     1:13.08 (38.68)     1:52.95 (39.87)     2:33.83 (40.88)
        3:15.28 (41.45)     3:56.89 (41.61)     4:38.95 (42.06)     5:20.77 (41.82)
        6:02.52 (41.75)     6:44.10 (41.58)                                        
 19 Diehl, Lorraine           13 Sachem-MR            6:57.37    6:44.66        
                  34.24     1:13.29 (39.05)     1:53.47 (40.18)     2:33.64 (40.17)
        3:15.22 (41.58)     3:57.14 (41.92)     4:39.48 (42.34)     5:22.02 (42.54)
        6:02.88 (40.86)     6:44.66 (41.78)                                        
 20 Stanis, Kristen           13 Express Swimming-MR  7:21.11    7:15.33        
                  37.18     1:19.33 (42.15)     2:03.08 (43.75)     2:47.28 (44.20)
        3:32.45 (45.17)     4:18.23 (45.78)     5:05.38 (47.15)     5:51.28 (45.90)
        6:35.63 (44.35)     7:15.33 (39.70)                                        
Non-Award Division  
  1 Sanacore, Kathryn         14 Express Swimming-MR  5:55.20    6:08.04        
                  31.04     1:06.26 (35.22)     1:43.83 (37.57)     2:22.08 (38.25)
        2:59.09 (37.01)     3:37.66 (38.57)     4:16.04 (38.38)     4:54.09 (38.05)
        5:31.27 (37.18)     6:08.04 (36.77)                                        
  2 Sugrue, Meaghan           14 North Shore-MR       6:00.00    6:36.13        
                  35.46     1:14.54 (39.08)   2:34.56 (1:20.02)     3:15.38 (40.82)
                                3:56.31 ( )     4:37.14 (40.83)     5:17.72 (40.58)
        5:57.56 (39.84)     6:36.13 (38.57)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:05.99  ZQ
        1:06.59  JO
        1:18.29  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 1:06.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Theal, Jacqueline         13 Tmsuffolk-MR         1:07.50    1:09.24 SILV   
                  33.78     1:09.24 (35.46)                                        
  2 Pappalardo, Jacqueline    13 Tmsuffolk-MR         1:08.60    1:09.45 SILV   
                  34.49     1:09.45 (34.96)                                        
  3 Fridrich, Tiare           13 IA-MR                1:10.52    1:10.01 SILV   
  4 Richards, Miranda         13 IA-MR                1:10.61    1:10.10 SILV   
                  34.19     1:10.10 (35.91)                                        
  5 Teller, Jacqulyn          13 Tmsuffolk-MR         1:12.95    1:10.56 SILV   
                  34.51     1:10.56 (36.05)                                        
  6 Vizcaino, Kristine        13 North Shore-MR       1:13.13    1:11.30 SILV   
                  34.99     1:11.30 (36.31)                                        
  7 Goehringer, Kristina      14 BBSC-MR              1:12.38    1:12.01 SILV   
                  34.73     1:12.01 (37.28)                                        
  8 Attner, Lauren            13 Tmsuffolk-MR         1:11.29    1:12.57 SILV   
                  35.98     1:12.57 (36.59)                                        
  9 Black, Nicole             13 North Shore-MR       1:17.09    1:13.66 SILV   
                  36.92     1:13.66 (36.74)                                        
 10 Katz, Rebecca             13 Tmsuffolk-MR         1:12.52    1:13.67 SILV   
                  37.02     1:13.67 (36.65)                                        
 11 Guastella, Emma           13 Tmsuffolk-MR         1:13.37    1:13.73 SILV   
                  35.90     1:13.73 (37.83)                                        
 12 Rogers, Catherine         13 North Shore-MR       1:13.39    1:14.50 SILV   
                  36.67     1:14.50 (37.83)                                        
 13 Galiatsatos, Diana        13 BBSC-MR              1:14.83    1:15.11 SILV   
                  37.09     1:15.11 (38.02)                                        
 14 Occhiogrosso, Christine   13 TVSC-MR              1:16.48    1:15.32 SILV   
                  36.88     1:15.32 (38.44)                                        
 15 Crisci, Angelia           13 WISC-MR              1:15.38    1:16.34 SILV   
                  37.63     1:16.34 (38.71)                                        
 16 Zhang, Rosa               14 TVSC-MR              1:16.46    1:16.55 SILV   
                  37.16     1:16.55 (39.39)                                        
 17 Hodosky, Jessica          13 UNCSC-MR             1:15.36    1:16.88 SILV   
                  38.62     1:16.88 (38.26)                                        
 18 Perrone, Amanda           13 Tmsuffolk-MR         1:18.89    1:17.24 SILV+  
                  38.35     1:17.24 (38.89)                                        
 19 Sess, Danika              13 Tmsuffolk-MR         1:19.21    1:17.34 SILV+  
                  37.68     1:17.34 (39.66)                                        
AGE - Division  
  1 Longley, Kelsey           14 CSC-MR               1:18.34    1:19.78        
                  38.74     1:19.78 (41.04)                                        
  2 Dowd, Brenna              13 Sachem-MR            1:19.63    1:20.68        
                1:20.76         1:20.68 ( )                                        
  3 Freitag, Jamie            13 Sachem-MR            1:20.30    1:20.96        
                  39.67     1:20.96 (41.29)                                        
  4 White, Sarah              13 Express Swimming-MR  1:30.00    1:22.38        
                  41.16     1:22.38 (41.22)                                        
  5 Diehl, Lorraine           13 Sachem-MR            1:22.21    1:22.99        
                  40.56     1:22.99 (42.43)                                        
  6 Carroll, Olivia           14 CSC-MR               1:22.93    1:25.48        
                  40.62     1:25.48 (44.86)                                        
  7 Palmer, Taylor            13 Farmingdale-MR       1:27.11    1:26.35        
  8 O'Mara, Deirdre           13 BBSC-MR              1:27.35    1:27.28        
  9 Mekeel, Leigh             14 BBSC-MR              1:28.63    1:29.90        
                  42.08     1:29.90 (47.82)                                        
 10 Farquhar, Emily           13 TVSC-MR              1:26.75    1:30.65        
                  43.99     1:30.65 (46.66)                                        
 11 Taylor, Andrea            13 IA-MR                1:28.49    1:30.97        
                  43.71     1:30.97 (47.26)                                        
 12 Russo, Victoria           13 Farmingdale-MR       1:27.04    1:31.18        
                  44.54     1:31.18 (46.64)                                        
 13 Bassi, Bridget            13 TVSC-MR              1:27.16    1:31.92        
                  45.50     1:31.92 (46.42)                                        
 14 Chin, Simone              13 TVSC-MR              1:31.49    1:34.23        
 15 Burns, Sarah              13 CSC-MR               1:34.61    1:40.75        
                  47.61     1:40.75 (53.14)                                        
 -- Simas, Nicole             13 WISC-MR              1:37.50         DQ        
                  50.27          DQ (59.07)                                        
 -- Buckley, Sara             13 North Shore-MR       1:20.52         DQ        
                  39.65          DQ (42.55)                                        
Non-Award Division  
  1 Napolitano, Jessica       14 CSC-MR               1:17.95    1:18.55        
                  38.40     1:18.55 (40.15)                                        
  2 Vera, Karly               13 Sachem-MR            1:14.07    1:18.60        
                  38.38     1:18.60 (40.22)                                        
  3 Golan, Maya               14 Tmsuffolk-MR         1:17.25    1:18.69        
                  38.52     1:18.69 (40.17)                                        
  4 Dematteo, Rosie           14 CSC-MR               1:10.68    1:19.20        
                  37.49     1:19.20 (41.71)                                        
  5 Doveala, Emily            13 HAA-MR               1:17.09    1:19.27        
                  38.71     1:19.27 (40.56)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        2:21.49  ZQ
        2:22.59  JO
        2:48.99  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 2:22.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Richards, Miranda         13 IA-MR                2:28.50    2:28.48 SILV   
                  34.65     1:11.97 (37.32)     1:51.15 (39.18)     2:28.48 (37.33)
  2 Fridrich, Tiare           13 IA-MR                2:30.00    2:29.12 SILV   
  3 Vizcaino, Kristine        13 North Shore-MR       2:32.67    2:29.59 SILV   
                  34.53     1:11.90 (37.37)     1:51.05 (39.15)     2:29.59 (38.54)
  4 Theal, Jacqueline         13 Tmsuffolk-MR         2:28.49    2:30.06 SILV   
                  34.61     1:12.87 (38.26)     1:52.55 (39.68)     2:30.06 (37.51)
  5 McAuliffe, Phoebe         13 TVSC-MR              2:29.69    2:30.32 SILV   
                  35.88     1:14.41 (38.53)     1:53.30 (38.89)     2:30.32 (37.02)
  6 Scharf, Samantha          14 Tmsuffolk-MR         2:38.90    2:30.34 SILV   
                  35.87     1:14.48 (38.61)     1:52.83 (38.35)     2:30.34 (37.51)
  7 Lotito, Samantha          14 Express Swimming-MR  2:32.27    2:33.07 SILV   
                  36.97     1:15.38 (38.41)     1:54.44 (39.06)     2:33.07 (38.63)
  8 Guastella, Emma           13 Tmsuffolk-MR         2:36.84    2:33.31 SILV   
                  37.59     1:16.76 (39.17)     1:56.03 (39.27)     2:33.31 (37.28)
  9 Attner, Lauren            13 Tmsuffolk-MR         2:31.92    2:33.41 SILV   
                  36.84     1:15.61 (38.77)     1:55.32 (39.71)     2:33.41 (38.09)
 10 Katz, Rebecca             13 Tmsuffolk-MR         2:34.03    2:34.41 SILV   
                  37.23     1:16.75 (39.52)     1:56.23 (39.48)     2:34.41 (38.18)
 11 Mignano, Marissa          14 CSC-MR               2:32.11    2:34.91 SILV   
                  36.83     1:16.40 (39.57)     1:57.38 (40.98)     2:34.91 (37.53)
 12 Rogers, Catherine         13 North Shore-MR       2:35.79    2:35.17 SILV   
                  37.73     1:16.98 (39.25)     1:56.85 (39.87)     2:35.17 (38.32)
 13 Hemp, Alexandra           13 CSC-MR               2:43.89    2:36.18 SILV   
                  35.70     1:15.74 (40.04)     1:56.53 (40.79)     2:36.18 (39.65)
 14 Goehringer, Kristina      14 BBSC-MR              2:44.09    2:37.47 SILV   
                  35.81     1:15.37 (39.56)     1:56.57 (41.20)     2:37.47 (40.90)
 14 Black, Nicole             13 North Shore-MR       2:37.50    2:37.47 SILV   
                  38.15     1:18.48 (40.33)     1:59.07 (40.59)     2:37.47 (38.40)
 16 Glenday, Kerry            13 IA-MR                2:34.54    2:38.82 SILV   
                  35.53     1:15.73 (40.20)     1:57.74 (42.01)     2:38.82 (41.08)
 17 Zehner, Lauren            14 North Shore-MR       2:39.76    2:38.99 SILV   
                  37.91     1:17.70 (39.79)     1:58.47 (40.77)     2:38.99 (40.52)
 18 Sanders, Isabella         14 TVSC-MR              2:32.00    2:39.25 SILV   
                  37.15     1:17.31 (40.16)     1:58.70 (41.39)     2:39.25 (40.55)
 19 Marsiello, Lauren         13 Tmsuffolk-MR         2:34.81    2:40.26 SILV   
                  37.43     1:17.94 (40.51)     1:59.63 (41.69)     2:40.26 (40.63)
 20 Occhiogrosso, Christine   13 TVSC-MR              2:39.56    2:41.31 SILV   
                  38.10     1:19.11 (41.01)     2:00.85 (41.74)     2:41.31 (40.46)
 21 Longley, Kelsey           14 CSC-MR               2:50.84    2:43.35 SILV+  
                  38.47     1:20.13 (41.66)     2:03.47 (43.34)     2:43.35 (39.88)
 22 Doveala, Emily            13 HAA-MR               2:43.35    2:43.37 SILV   
                  37.89     1:19.43 (41.54)     2:02.61 (43.18)     2:43.37 (40.76)
 23 Zhang, Rosa               14 TVSC-MR              2:42.25    2:43.96 SILV   
                  38.42     1:21.01 (42.59)     2:03.20 (42.19)     2:43.96 (40.76)
 24 Napolitano, Jessica       14 CSC-MR               2:46.08    2:44.58 SILV   
                  38.63     1:20.84 (42.21)     2:04.13 (43.29)     2:44.58 (40.45)
 25 Scheck, Meaghan           13 IA-MR                2:48.18    2:44.67 SILV   
                                                    2:04.99 ( )     2:44.67 (39.68)
 26 Hodosky, Jessica          13 UNCSC-MR             2:42.33    2:46.17 SILV   
                  39.00     1:20.65 (41.65)     2:04.19 (43.54)     2:46.17 (41.98)
 27 Ostrander, Emily          13 TVSC-MR              2:51.09    2:46.61 SILV+  
                  40.01     1:23.41 (43.40)     2:06.53 (43.12)     2:46.61 (40.08)
 28 Dowd, Brenna              13 Sachem-MR            3:54.73    2:48.23 SILV+  
 -- Vera, Karly               13 Sachem-MR            2:40.49         DQ        
                  39.02     1:20.33 (41.31)     2:02.64 (42.31)          DQ (41.03)
AGE - Division  
  1 Freitag, Jamie            13 Sachem-MR            2:55.88    2:52.01        
                  40.60     1:24.13 (43.53)     2:08.84 (44.71)     2:52.01 (43.17)
  2 Sugrue, Meaghan           14 North Shore-MR       2:50.37    2:52.21        
                  42.67                             2:11.21 ( )     2:52.21 (41.00)
  3 Corso, Anna               14 IA-MR                2:55.09    2:54.89        
                  40.49     1:25.58 (45.09)     2:12.24 (46.66)     2:54.89 (42.65)
  4 Healey, Helen Grace       13 Sachem-MR            3:00.00    2:55.75        
                  41.01     1:25.45 (44.44)     2:10.77 (45.32)     2:55.75 (44.98)
  5 Stampelos, Joanna         13 TVSC-MR              2:59.54    2:55.81        
                  42.59     1:27.65 (45.06)     2:12.85 (45.20)     2:55.81 (42.96)
  6 Buckley, Sara             13 North Shore-MR       2:54.50    2:56.08        
                  42.97     1:27.53 (44.56)     2:13.34 (45.81)     2:56.08 (42.74)
  7 Suslan, Marissa           14 TVSC-MR              2:55.47    2:57.17        
                  41.78     1:26.81 (45.03)   2:57.17 (1:30.36)                    
  8 White, Sarah              13 Express Swimming-MR  3:00.00    3:01.74        
                  44.13     1:31.79 (47.66)     2:19.22 (47.43)     3:01.74 (42.52)
  9 O'Mara, Deirdre           13 BBSC-MR              3:10.15    3:03.71        
                  42.68   3:03.71 (2:21.03)                                        
 10 Farquhar, Emily           13 TVSC-MR              3:07.17    3:04.71        
                  44.80     1:32.15 (47.35)     2:19.81 (47.66)     3:04.71 (44.90)
 11 Bassi, Bridget            13 TVSC-MR              3:01.51    3:08.22        
                  45.44     1:33.44 (48.00)     2:21.41 (47.97)     3:08.22 (46.81)
 -- Stanton, Grace            13 IA-MR                2:55.57         DQ        
                  41.63                             2:13.40 ( )          DQ (44.90)
 -- Burns, Sarah              13 CSC-MR               3:24.39         DQ        
                  47.72     1:41.17 (53.45)     2:35.38 (54.21)          DQ (56.01)
 -- Taylor, Andrea            13 IA-MR                3:04.92         DQ        
                  43.20     1:31.92 (48.72)     2:22.52 (50.60)          DQ (48.03)
 
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:15.49  ZQ
        1:16.49  JO
        1:26.79  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 1:16.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Hemp, Alexandra           13 CSC-MR               1:16.99    1:17.50 SILV   
                  36.11     1:17.50 (41.39)                                        
  2 Crisci, Angelia           13 WISC-MR              1:20.11    1:19.19 SILV   
                  35.91     1:19.19 (43.28)                                        
  3 Connolly, Elizabeth       13 TVSC-MR              1:19.01    1:19.77 SILV   
                  38.42     1:19.77 (41.35)                                        
  4 Flynn, Imani              14 Tmsuffolk-MR         1:20.12    1:20.59 SILV   
                  38.07     1:20.59 (42.52)                                        
  5 Banzer, Lauren            14 BBSC-MR              1:27.28    1:21.66 SILV+  
                  39.71     1:21.66 (41.95)                                        
  6 Lotito, Samantha          14 Express Swimming-MR  1:24.85    1:22.11 SILV   
                  38.80     1:22.11 (43.31)                                        
  7 Zhang, Rosa               14 TVSC-MR              1:21.95    1:23.61 SILV   
                  38.75     1:23.61 (44.86)                                        
  8 Napolitano, Jessica       14 CSC-MR               1:27.88    1:25.05 SILV+  
                  40.11     1:25.05 (44.94)                                        
  9 Theal, Jacqueline         13 Tmsuffolk-MR         1:27.34    1:25.69 SILV+  
                  40.17     1:25.69 (45.52)                                        
 10 Vera, Karly               13 Sachem-MR            1:19.26    1:25.89 SILV   
                  41.26     1:25.89 (44.63)                                        
 11 Farquhar, Emily           13 TVSC-MR              1:28.69    1:26.69 SILV+  
                  40.53     1:26.69 (46.16)                                        
AGE - Division  
  1 Perrone, Amanda           13 Tmsuffolk-MR         1:28.68    1:27.64        
                  41.55     1:27.64 (46.09)                                        
  2 Scharf, Samantha          14 Tmsuffolk-MR         1:30.37    1:27.68        
                  41.52     1:27.68 (46.16)                                        
  3 Marsiello, Lauren         13 Tmsuffolk-MR         1:30.57    1:27.74        
                  42.02     1:27.74 (45.72)                                        
  4 Antonucci, Mary           14 Sachem-MR            1:29.26    1:27.87        
                  42.35     1:27.87 (45.52)                                        
  5 Ansman, Mary              14 Sachem-MR            1:27.63    1:28.79        
                  41.76     1:28.79 (47.03)                                        
  6 Quartararo, Robyn         13 HAA-MR               1:28.46    1:29.20        
                  42.94     1:29.20 (46.26)                                        
  7 Katz, Rebecca             13 Tmsuffolk-MR         1:31.95    1:29.75        
                  42.88     1:29.75 (46.87)                                        
  8 White, Sarah              13 Express Swimming-MR  1:40.00    1:30.19        
                  42.22     1:30.19 (47.97)                                        
  9 Corso, Anna               14 IA-MR                1:29.86    1:30.33        
                  42.26     1:30.33 (48.07)                                        
 10 Hodosky, Jessica          13 UNCSC-MR             1:33.82    1:31.55        
                  43.49     1:31.55 (48.06)                                        
 11 LaRosa, Amanda            13 Sachem-MR            1:30.63    1:34.99        
                  44.78     1:34.99 (50.21)                                        
 11 Katz, Megan               13 HAA-MR               1:33.67    1:34.99        
                  43.46     1:34.99 (51.53)                                        
 13 Bassi, Bridget            13 TVSC-MR              1:30.80    1:35.09        
                  45.77     1:35.09 (49.32)                                        
 14 Wang, Cathy               13 TVSC-MR              1:35.83    1:36.52        
                  45.46     1:36.52 (51.06)                                        
 15 Taylor, Andrea            13 IA-MR                1:38.94    1:36.68        
                  46.07     1:36.68 (50.61)                                        
 16 Simas, Nicole             13 WISC-MR              1:36.28    1:38.07        
                  45.44     1:38.07 (52.63)                                        
 17 Diehl, Lorraine           13 Sachem-MR            1:56.83    1:38.15        
                  45.62     1:38.15 (52.53)                                        
 18 O'Mara, Deirdre           13 BBSC-MR              1:39.20    1:38.86        
                  46.62     1:38.86 (52.24)                                        
 19 Chin, Simone              13 TVSC-MR              1:54.58    1:52.70        
                  53.20     1:52.70 (59.50)                                        
 -- Mekeel, Leigh             14 BBSC-MR              1:29.24         DQ        
                  42.76          DQ (49.58)                                        
 -- Buckley, Sara             13 North Shore-MR       1:35.07         DQ        
                  46.57          DQ (50.57)                                        
Non-Award Division  
  1 Stampelos, Joanna         13 TVSC-MR              1:26.62    1:28.51        
                  42.75     1:28.51 (45.76)                                        
  2 Stanton, Grace            13 IA-MR                1:23.47    1:30.49        
                  41.74     1:30.49 (48.75)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        2:40.59  ZQ
        2:42.99  JO
        3:02.99  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 2:42.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Aiello, Sarah             13 CSC-MR               2:46.95    2:43.82 SILV   
                  36.24     1:18.20 (41.96)     2:00.78 (42.58)     2:43.82 (43.04)
  2 McAuliffe, Phoebe         13 TVSC-MR              2:51.16    2:49.86 SILV   
                  39.03     1:22.55 (43.52)     2:07.00 (44.45)     2:49.86 (42.86)
  3 Vizcaino, Kristine        13 North Shore-MR       2:47.68    2:50.00 SILV   
                  37.38     1:19.77 (42.39)     2:05.27 (45.50)     2:50.00 (44.73)
  4 Lotito, Samantha          14 Express Swimming-MR  2:59.12    2:55.57 SILV   
                  39.78     1:24.26 (44.48)     2:09.53 (45.27)     2:55.57 (46.04)
  5 Crisci, Angelia           13 WISC-MR              2:58.41    2:55.66 SILV   
                  37.31     1:21.52 (44.21)     2:08.29 (46.77)     2:55.66 (47.37)
  6 Mazza, Kimberly           14 CSC-MR               2:57.72    2:57.56 SILV   
                  40.06     1:25.31 (45.25)     2:11.93 (46.62)     2:57.56 (45.63)
  7 Glenday, Kerry            13 IA-MR                2:52.20    2:58.21 SILV   
                  16.23       39.24 (23.01)   2:12.61 (1:33.37)     2:58.21 (45.60)
  8 Zhang, Rosa               14 TVSC-MR              2:57.72    2:59.35 SILV   
                  40.17     1:26.69 (46.52)     2:13.99 (47.30)     2:59.35 (45.36)
  9 Richards, Miranda         13 IA-MR                3:00.88    3:00.51 SILV   
                  40.43     1:26.04 (45.61)     2:13.34 (47.30)     3:00.51 (47.17)
AGE - Division  
  1 Sanders, Isabella         14 TVSC-MR              3:08.04    3:03.56        
                  40.74     1:28.49 (47.75)     2:16.39 (47.90)     3:03.56 (47.17)
  2 Scheck, Meaghan           13 IA-MR                3:09.17    3:05.62        
                  43.43     1:30.60 (47.17)     2:19.79 (49.19)     3:05.62 (45.83)
  3 Rogers, Catherine         13 North Shore-MR       3:06.78    3:06.26        
                  43.16     1:30.87 (47.71)     2:19.27 (48.40)     3:06.26 (46.99)
  4 Napolitano, Jessica       14 CSC-MR               3:09.44    3:08.85        
                  42.63     1:31.23 (48.60)     2:20.66 (49.43)     3:08.85 (48.19)
  5 Suslan, Marissa           14 TVSC-MR              3:03.26    3:09.29        
                  41.60     1:30.61 (49.01)     2:20.58 (49.97)     3:09.29 (48.71)
  6 Sugrue, Meaghan           14 North Shore-MR       3:18.53    3:10.99        
                  45.40     1:34.07 (48.67)     2:23.21 (49.14)     3:10.99 (47.78)
  7 Black, Nicole             13 North Shore-MR       3:09.25    3:12.16        
                  45.27     1:34.53 (49.26)     2:24.30 (49.77)     3:12.16 (47.86)
  8 Bassi, Bridget            13 TVSC-MR              3:14.45    3:12.18        
                  44.78     1:34.13 (49.35)     2:23.63 (49.50)     3:12.18 (48.55)
  9 Farquhar, Emily           13 TVSC-MR              3:16.79    3:12.28        
                  44.17     1:33.45 (49.28)     2:23.16 (49.71)     3:12.28 (49.12)
 10 Corso, Anna               14 IA-MR                3:14.11    3:14.97        
                  42.77     1:33.62 (50.85)     2:25.48 (51.86)     3:14.97 (49.49)
 11 Carroll, Olivia           14 CSC-MR               3:25.16    3:16.07        
                  41.59     1:30.42 (48.83)     2:23.07 (52.65)     3:16.07 (53.00)
 12 Mekeel, Leigh             14 BBSC-MR              3:13.18    3:18.46        
                  44.24     1:33.70 (49.46)     2:25.16 (51.46)     3:18.46 (53.30)
 13 Freitag, Jamie            13 Sachem-MR            3:25.88    3:18.68        
                  45.64     1:36.22 (50.58)     2:28.40 (52.18)     3:18.68 (50.28)
 14 Katz, Megan               13 HAA-MR               3:37.19    3:18.90        
                  43.48     1:33.65 (50.17)     2:27.01 (53.36)     3:18.90 (51.89)
 15 Hodosky, Jessica          13 UNCSC-MR             3:15.00    3:18.94        
                  45.41     1:37.24 (51.83)     2:29.02 (51.78)     3:18.94 (49.92)
 16 Dowd, Brenna              13 Sachem-MR            3:18.79    3:21.12        
                  47.18     1:39.14 (51.96)     2:30.44 (51.30)     3:21.12 (50.68)
 17 Taylor, Andrea            13 IA-MR                3:19.15    3:24.64        
                  46.35     1:38.77 (52.42)     2:33.25 (54.48)     3:24.64 (51.39)
 18 Buckley, Sara             13 North Shore-MR       3:23.48    3:25.08        
                  46.97     1:40.92 (53.95)     2:34.90 (53.98)     3:25.08 (50.18)
 19 O'Mara, Deirdre           13 BBSC-MR              3:30.81    3:28.99        
                  47.70     1:40.15 (52.45)     2:34.88 (54.73)     3:28.99 (54.11)
 -- White, Sarah              13 Express Swimming-MR  3:25.00         DQ        
                  44.54     1:34.08 (49.54)     2:26.93 (52.85)          DQ (52.23)
Non-Award Division  
  1 Stampelos, Joanna         13 TVSC-MR              3:00.68    3:06.05        
                  42.96     1:30.84 (47.88)     2:18.80 (47.96)     3:06.05 (47.25)
  2 Healey, Helen Grace       13 Sachem-MR            3:00.00    3:11.76        
                  44.64     1:33.28 (48.64)     2:22.78 (49.50)     3:11.76 (48.98)
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:05.29  ZQ
        1:05.69  JO
        1:14.59  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 1:05.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Aiello, Sarah             13 CSC-MR               1:08.12    1:06.73 SILV   
                  31.38     1:06.73 (35.35)                                        
  2 Teller, Jacqulyn          13 Tmsuffolk-MR         1:13.26    1:08.69 SILV   
                  31.99     1:08.69 (36.70)                                        
  3 Richards, Miranda         13 IA-MR                1:09.28    1:09.73 SILV   
                  32.08     1:09.73 (37.65)                                        
  4 Occhiogrosso, Christine   13 TVSC-MR              1:09.29    1:10.46 SILV   
                  32.49     1:10.46 (37.97)                                        
  5 Connolly, Elizabeth       13 TVSC-MR              1:11.54    1:12.22 SILV   
                  34.26     1:12.22 (37.96)                                        
  6 Scharf, Samantha          14 Tmsuffolk-MR         1:16.33    1:12.52 SILV+  
                  32.99     1:12.52 (39.53)                                        
  7 Guastella, Emma           13 Tmsuffolk-MR         1:14.90    1:12.97 SILV+  
                  34.42     1:12.97 (38.55)                                        
  8 Marsiello, Lauren         13 Tmsuffolk-MR         1:11.47    1:12.99 SILV   
                  33.11     1:12.99 (39.88)                                        
AGE - Division  
  1 Zehner, Lauren            14 North Shore-MR       1:18.42    1:15.82        
                  35.75     1:15.82 (40.07)                                        
  2 Banzer, Lauren            14 BBSC-MR              1:22.16    1:18.66        
                  36.99     1:18.66 (41.67)                                        
  3 Attner, Lauren            13 Tmsuffolk-MR         1:19.72    1:19.61        
                  36.51     1:19.61 (43.10)                                        
  4 Stampelos, Joanna         13 TVSC-MR              1:19.71    1:21.30        
                  37.02     1:21.30 (44.28)                                        
  5 Galiatsatos, Diana        13 BBSC-MR              1:26.56    1:24.24        
                  38.00     1:24.24 (46.24)                                        
  6 Sanders, Isabella         14 TVSC-MR              1:25.25    1:25.07        
                  38.18     1:25.07 (46.89)                                        
  7 Sess, Danika              13 Tmsuffolk-MR         1:30.65    1:26.79        
                  39.00     1:26.79 (47.79)                                        
  8 Quartararo, Robyn         13 HAA-MR               1:26.85    1:28.85        
                  42.02     1:28.85 (46.83)                                        
Non-Award Division  
  1 Hodosky, Jessica          13 UNCSC-MR             1:14.22    1:18.45        
                  35.02     1:18.45 (43.43)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        2:25.79  ZQ
        2:30.99  JO
        2:42.59  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 2:30.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Aiello, Sarah             13 CSC-MR               2:33.55    2:27.12 JO+    
                  32.36     1:09.66 (37.30)     1:48.03 (38.37)     2:27.12 (39.09)
SILV - Division  
  1 Marsiello, Lauren         13 Tmsuffolk-MR         2:39.08    2:41.07 SILV   
                  34.53     1:14.42 (39.89)     1:57.72 (43.30)     2:41.07 (43.35)
AGE - Division  
  1 Doveala, Emily            13 HAA-MR               3:01.95    2:50.13        
                  36.53     1:19.06 (42.53)     2:04.67 (45.61)     2:50.13 (45.46)
  2 Hemp, Alexandra           13 CSC-MR               2:50.15    3:02.24        
                  37.64     1:23.99 (46.35)     2:14.35 (50.36)     3:02.24 (47.89)
  3 Galiatsatos, Diana        13 BBSC-MR              3:02.58    3:07.51        
                  37.92     1:25.08 (47.16)     2:16.39 (51.31)     3:07.51 (51.12)
Non-Award Division  
  1 Occhiogrosso, Christine   13 TVSC-MR                   NT    2:38.89 SILV   
                  34.36     1:13.05 (38.69)     1:54.64 (41.59)     2:38.89 (44.25)
 
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
        2:21.99  ZQ
        2:23.49  JO
        2:47.79  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 2:23.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Teller, Jacqulyn          13 Tmsuffolk-MR         2:23.82    2:24.35 SILV   
                  31.66     1:09.94 (38.28)     1:51.42 (41.48)     2:24.35 (32.93)
  2 Aiello, Sarah             13 CSC-MR               2:33.50    2:29.80 SILV   
                  31.73     1:11.86 (40.13)     1:55.23 (43.37)     2:29.80 (34.57)
  3 Mignano, Marissa          14 CSC-MR               2:32.18    2:33.47 SILV   
                  17.23     1:12.50 (55.27)     1:57.95 (45.45)     2:33.47 (35.52)
  4 Flynn, Imani              14 Tmsuffolk-MR         2:35.96    2:34.04 SILV   
                  34.04     1:13.54 (39.50)     1:59.04 (45.50)     2:34.04 (35.00)
  5 Lotito, Samantha          14 Express Swimming-MR  2:36.03    2:35.16 SILV   
                  34.52     1:13.99 (39.47)     1:59.56 (45.57)     2:35.16 (35.60)
  6 Scharf, Samantha          14 Tmsuffolk-MR         2:40.58    2:35.49 SILV   
                  32.85     1:11.44 (38.59)     2:00.81 (49.37)     2:35.49 (34.68)
  7 Mazza, Kimberly           14 CSC-MR               2:35.81    2:35.91 SILV   
                  34.40     1:14.78 (40.38)     2:00.32 (45.54)     2:35.91 (35.59)
  8 Guastella, Emma           13 Tmsuffolk-MR         2:35.13    2:36.25 SILV   
                  35.34     1:16.11 (40.77)     2:03.87 (47.76)     2:36.25 (32.38)
  9 Theal, Jacqueline         13 Tmsuffolk-MR         2:34.31    2:36.62 SILV   
                  33.97     1:12.07 (38.10)     2:01.48 (49.41)     2:36.62 (35.14)
 10 Scheck, Meaghan           13 IA-MR                2:36.52    2:39.32 SILV   
                  35.63     1:16.46 (40.83)     2:03.26 (46.80)     2:39.32 (36.06)
 11 Crisci, Angelia           13 WISC-MR              2:34.04    2:39.92 SILV   
                  34.62     1:16.13 (41.51)     2:03.46 (47.33)     2:39.92 (36.46)
 12 Black, Nicole             13 North Shore-MR       2:39.04    2:40.05 SILV   
                  18.26       35.89 (17.63)   2:05.34 (1:29.45)     2:40.05 (34.71)
 13 Marsiello, Lauren         13 Tmsuffolk-MR         2:38.33    2:40.12 SILV   
                  35.13     1:15.71 (40.58)     2:06.14 (50.43)     2:40.12 (33.98)
 14 Goehringer, Kristina      14 BBSC-MR              2:39.10    2:40.37 SILV   
                  35.44     1:15.57 (40.13)     2:03.71 (48.14)     2:40.37 (36.66)
 15 Katz, Rebecca             13 Tmsuffolk-MR         2:40.91    2:40.89 SILV   
                  35.57     1:16.31 (40.74)     2:05.12 (48.81)     2:40.89 (35.77)
 16 Banzer, Lauren            14 BBSC-MR              2:44.10    2:41.56 SILV   
                  37.32     1:19.89 (42.57)     2:05.45 (45.56)     2:41.56 (36.11)
 17 LaRosa, Amanda            13 Sachem-MR            2:59.32    2:43.93 SILV+  
                  35.42     1:15.49 (40.07)     2:07.74 (52.25)     2:43.93 (36.19)
 18 Sanders, Isabella         14 TVSC-MR              2:37.23    2:46.19 SILV   
                  37.84     1:19.06 (41.22)     2:08.54 (49.48)     2:46.19 (37.65)
AGE - Division  
  1 Perrone, Amanda           13 Tmsuffolk-MR         2:51.10    2:49.35        
                  42.85     1:24.42 (41.57)     2:13.89 (49.47)     2:49.35 (35.46)
  2 Freitag, Jamie            13 Sachem-MR            2:57.81    2:49.80        
                  38.84     1:20.06 (41.22)     2:11.48 (51.42)     2:49.80 (38.32)
  3 Stampelos, Joanna         13 TVSC-MR              2:48.62    2:50.27        
                  38.21     1:22.43 (44.22)     2:10.41 (47.98)     2:50.27 (39.86)
  4 Dowd, Brenna              13 Sachem-MR            3:11.76    2:54.80        
                  42.40     1:26.83 (44.43)     2:17.38 (50.55)     2:54.80 (37.42)
 -- Farquhar, Emily           13 TVSC-MR              3:02.75         DQ        
                  43.48     1:32.44 (48.96)     2:20.97 (48.53)          DQ (42.24)
Non-Award Division  
  1 Doveala, Emily            13 HAA-MR               2:44.10    2:49.50        
                  34.88     1:17.87 (42.99)     2:10.81 (52.94)     2:49.50 (38.69)
 
Girls 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
        4:59.99  ZQ
        5:06.99  JO
        5:38.99  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 5:06.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Aiello, Sarah             13 CSC-MR               5:30.00    5:19.54 SILV   
                  31.60     1:09.22 (37.62)     1:50.95 (41.73)     2:33.45 (42.50)
        3:20.52 (47.07)     4:06.56 (46.04)     4:43.59 (37.03)     5:19.54 (35.95)
  2 Clarkson, Marie           13 Express Swimming-MR  5:23.21    5:24.66 SILV   
                  34.16     1:13.98 (39.82)     1:54.37 (40.39)     2:34.30 (39.93)
        3:22.43 (48.13)     4:11.36 (48.93)     4:49.47 (38.11)     5:24.66 (35.19)
  3 Occhiogrosso, Christine   13 TVSC-MR              5:25.71    5:29.34 SILV   
                  33.01     1:12.09 (39.08)     1:54.51 (42.42)     2:35.58 (41.07)
        3:23.10 (47.52)     4:11.40 (48.30)     4:50.94 (39.54)     5:29.34 (38.40)
  4 Scheck, Meaghan           13 IA-MR                5:57.19    5:29.36 SILV+  
                  36.15     1:18.28 (42.13)   2:44.83 (1:26.55)     3:30.34 (45.51)
        4:16.51 (46.17)     4:52.72 (36.21)     5:28.44 (35.72)      5:29.36 (0.92)
  5 Mazza, Kimberly           14 CSC-MR               5:27.46    5:34.34 SILV   
                  35.78     1:20.46 (44.68)     2:03.16 (42.70)     2:45.34 (42.18)
        3:31.32 (45.98)     4:20.01 (48.69)     4:58.63 (38.62)     5:34.34 (35.71)
  6 Katz, Rebecca             13 Tmsuffolk-MR         5:42.28    5:34.64 SILV+  
                  35.93     1:18.02 (42.09)     2:00.91 (42.89)     2:43.11 (42.20)
        3:31.93 (48.82)     4:20.92 (48.99)     4:58.56 (37.64)     5:34.64 (36.08)
  7 Flynn, Imani              14 Tmsuffolk-MR         5:48.65    5:35.68 SILV+  
                  34.11     1:14.98 (40.87)   2:40.93 (1:25.95)     3:28.94 (48.01)
        4:16.68 (47.74)   5:35.68 (1:19.00)                                        
  8 Vizcaino, Kristine        13 North Shore-MR       5:26.74    5:36.87 SILV   
                  16.72   1:25.38 (1:08.66)     2:08.01 (42.63)     2:48.99 (40.98)
        3:35.28 (46.29)     4:21.97 (46.69)     4:59.58 (37.61)     5:36.87 (37.29)
AGE - Division  
  1 Stampelos, Joanna         13 TVSC-MR              6:04.92    6:00.59        
                  39.00     1:26.61 (47.61)     2:12.58 (45.97)     2:58.18 (45.60)
        3:47.22 (49.04)     4:35.85 (48.63)     5:19.38 (43.53)     6:00.59 (41.21)
 
Girls 15-18 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          26.29  ZQ
          26.59  JO
          28.49  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 26.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Dunaisky, Rachel          15 Tmsuffolk-MR           26.89      27.45 SILV   
  2 Goehringer, Melissa       16 UN-MR                  26.92      27.48 SILV   
  3 Nocco, Victoria           18 Sachem-MR              27.12      27.89 SILV   
  4 Riley, Brianna            16 Tmsuffolk-MR           27.08      27.94 SILV   
  5 Mora, Brianna             15 BBSC-MR                27.19      28.09 SILV   
  6 Tromp, Jacqueline         16 CSC-MR                 27.27      28.33 SILV   
AGE - Division  
  1 Reade, Nora               15 Farmingdale-MR         29.09      29.27        
  2 Littlefield, Danica       15 Sachem-MR              28.85      29.97        
  3 Irwin, Danielle           15 IA-MR                  29.87      30.26        
  4 Forman, Maud              15 IA-MR                  28.80      30.37        
  5 Alessi, Jessica           16 Sachem-MR              29.98      30.52        
  6 Balder, Ashley            15 BBSC-MR                31.05      30.53        
  7 Robinson, Erica           16 TVSC-MR                29.79      30.77        
  8 Schneider, Amanda         15 Sachem-MR              29.96      30.78        
  9 DI Novis, Marisa          15 IA-MR                  30.76      30.88        
 10 Davis, Lauren             18 CSC-MR                 30.34      30.99        
 11 Harmon, Corin             15 HAA-MR                 29.33      31.00        
 12 Damiano, Michelle         16 TVSC-MR                31.13      31.03        
 13 Rosenbaum, Ashley         15 BBSC-MR                30.94      31.10        
 14 Banzer, Kathryn           16 BBSC-MR                29.43      31.17        
 15 Pizzurro, Jennifer        17 CSC-MR                 28.70      31.21        
 16 Littell, Julianne         17 Farmingdale-MR         33.12      31.52        
 17 Pellegrino, Amanda        15 Sachem-MR              31.65      31.65        
 18 Ryan, Erica               15 Express Swimming-MR    33.00      32.09        
 19 Saldiveri, Melissa        16 Sachem-MR              31.84      32.12        
 20 Pyros, Alexandra          17 Farmingdale-MR         30.76      32.17        
 21 Crowley, Alexandra        16 HAA-MR                 29.86      32.50        
Non-Award Division  
  1 George, Amanda            17 CSC-MR                    NT      27.20 SILV   
  2 Mc Kee, Kaitlin           16 BBSC-MR                27.48      28.73        
  3 Dodenhoff, Jaclyn         17 BBSC-MR                27.96      28.84        
  4 Rooney, Kimberly          15 HAA-MR                 28.40      29.21        
  5 Angst, Alexandria         16 CSC-MR                 28.03      29.32        
 
Girls 15-18 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          57.19  ZQ
          57.79  JO
        1:03.59  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 57.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Russell, Clara            15 CSC-MR                 58.60      57.48 JO+    
                  28.02       57.48 (29.46)                                        
SILV - Division  
  1 Riley, Brianna            16 Tmsuffolk-MR           58.38      59.49 SILV   
                  28.63       59.49 (30.86)                                        
  2 Goehringer, Melissa       16 UN-MR                  58.39      59.61 SILV   
                  28.51       59.61 (31.10)                                        
  3 Dunaisky, Rachel          15 Tmsuffolk-MR           58.57      59.81 SILV   
                  28.62       59.81 (31.19)                                        
  4 Mora, Brianna             15 BBSC-MR              1:01.14    1:00.04 SILV   
                  29.10     1:00.04 (30.94)                                        
  5 Dodenhoff, Jaclyn         17 BBSC-MR              1:00.82    1:01.34 SILV   
                  29.31     1:01.34 (32.03)                                        
  6 Tromp, Jacqueline         16 CSC-MR               1:01.08    1:01.81 SILV   
                  29.37     1:01.81 (32.44)                                        
  7 Kerr, Kathleen            17 CSC-MR               1:00.92    1:02.20 SILV   
                  29.65     1:02.20 (32.55)                                        
  8 Meehan, Briana            17 BBSC-MR              1:01.58    1:02.76 SILV   
                  29.94     1:02.76 (32.82)                                        
  9 Rooney, Kimberly          15 HAA-MR               1:03.63    1:02.79 SILV+  
                  30.39     1:02.79 (32.40)                                        
 10 Schools, Sierra           15 BBSC-MR              1:01.84    1:02.88 SILV   
                  30.13     1:02.88 (32.75)                                        
 11 Ramos, Natalie            15 CSC-MR               1:01.91    1:02.98 SILV   
                  30.14     1:02.98 (32.84)                                        
AGE - Division  
  1 Cronley, Jennifer         15 BBSC-MR              1:05.29    1:03.61        
                  30.67     1:03.61 (32.94)                                        
  2 Forman, Maud              15 IA-MR                1:04.31    1:04.39        
                  31.05     1:04.39 (33.34)                                        
  3 Davis, Lauren             18 CSC-MR               1:05.39    1:05.78        
                  31.38     1:05.78 (34.40)                                        
  4 Balder, Ashley            15 BBSC-MR              1:08.43    1:06.13        
                  31.74     1:06.13 (34.39)                                        
  5 Damiano, Michelle         16 TVSC-MR              1:05.67    1:07.76        
                  32.27     1:07.76 (35.49)                                        
  6 Crowley, Alexandra        16 HAA-MR               1:07.71    1:08.49        
                  33.07     1:08.49 (35.42)                                        
  7 Angst, Alexandria         16 CSC-MR               1:04.36    1:09.26        
                  32.13     1:09.26 (37.13)                                        
  8 Pellegrino, Amanda        15 Sachem-MR            1:08.34    1:09.97        
                  33.77     1:09.97 (36.20)                                        
  9 Rosenbaum, Ashley         15 BBSC-MR              1:07.75    1:10.23        
                  32.99     1:10.23 (37.24)                                        
 10 Littell, Julianne         17 Farmingdale-MR       1:10.28    1:11.51        
                  34.13     1:11.51 (37.38)                                        
 11 Scotti, Brianna           15 TVSC-MR              1:13.21    1:12.16        
                  34.04     1:12.16 (38.12)                                        
Non-Award Division  
  1 Littlefield, Danica       15 Sachem-MR            1:01.87    1:04.12        
                  30.47     1:04.12 (33.65)                                        
  2 Irwin, Danielle           15 IA-MR                1:03.21    1:04.24        
                  31.39     1:04.24 (32.85)                                        
  3 Ramos, Krystal            16 CSC-MR               1:01.95    1:05.96        
                  31.30     1:05.96 (34.66)                                        
  4 Pizzurro, Jennifer        17 CSC-MR               1:03.57    1:08.63        
                  33.16     1:08.63 (35.47)                                        
 
Girls 15-18 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:02.49  ZQ
        2:04.49  JO
        2:16.59  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 2:04.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Lown, Katina              18 CSC-MR               2:09.15    2:07.29 SILV   
                  28.48     1:00.84 (32.36)     1:34.37 (33.53)     2:07.29 (32.92)
  2 Goehringer, Melissa       16 UN-MR                2:09.22    2:08.43 SILV   
                  29.58     1:01.83 (32.25)     1:35.43 (33.60)     2:08.43 (33.00)
  3 Mc Kee, Kaitlin           16 BBSC-MR              2:10.04    2:10.10 SILV   
                  29.87     1:02.74 (32.87)     1:37.04 (34.30)     2:10.10 (33.06)
  4 Irwin, Danielle           15 IA-MR                2:15.20    2:12.67 SILV   
                  31.36     1:04.89 (33.53)     1:39.26 (34.37)     2:12.67 (33.41)
  5 Sandor, Hanna             15 IA-MR                2:15.68    2:13.36 SILV   
                  31.20     1:05.21 (34.01)     1:40.05 (34.84)     2:13.36 (33.31)
  6 Tromp, Jacqueline         16 CSC-MR               2:15.17    2:13.79 SILV   
                  31.36     1:04.41 (33.05)     1:38.59 (34.18)     2:13.79 (35.20)
  7 Kerr, Kathleen            17 CSC-MR               2:12.99    2:14.27 SILV   
                  30.92     1:04.66 (33.74)     1:39.87 (35.21)     2:14.27 (34.40)
  8 Dodenhoff, Jaclyn         17 BBSC-MR              2:11.16    2:14.50 SILV   
                  31.01     1:05.31 (34.30)     1:40.26 (34.95)     2:14.50 (34.24)
  9 Mora, Brianna             15 BBSC-MR              2:17.31    2:15.55 SILV+  
                  31.30     1:05.38 (34.08)     1:41.41 (36.03)     2:15.55 (34.14)
 10 Alessi, Jessica           16 Sachem-MR            2:16.16    2:15.95 SILV   
                  31.70     1:06.02 (34.32)     1:41.12 (35.10)     2:15.95 (34.83)
 11 DI Novis, Marisa          15 IA-MR                2:15.31    2:15.97 SILV   
                  32.34     1:06.50 (34.16)     1:41.76 (35.26)     2:15.97 (34.21)
AGE - Division  
  1 Forman, Maud              15 IA-MR                2:17.40    2:16.77        
                  31.40     1:06.51 (35.11)     1:42.56 (36.05)     2:16.77 (34.21)
  2 Davis, Lauren             18 CSC-MR               2:21.49    2:20.91        
                  33.05     1:08.15 (35.10)     1:44.18 (36.03)     2:20.91 (36.73)
  3 Rooney, Kimberly          15 HAA-MR               2:19.65    2:21.01        
                  31.05     1:05.42 (34.37)     1:42.53 (37.11)     2:21.01 (38.48)
  4 Reade, Nora               15 Farmingdale-MR       2:20.34    2:22.45        
                  32.50     1:08.90 (36.40)     1:46.43 (37.53)     2:22.45 (36.02)
  5 Balder, Ashley            15 BBSC-MR              2:28.88    2:23.82        
                  33.49     1:09.45 (35.96)     1:46.68 (37.23)     2:23.82 (37.14)
  6 Damiano, Michelle         16 TVSC-MR              2:24.61    2:25.32        
                  32.81     1:09.71 (36.90)     1:48.41 (38.70)     2:25.32 (36.91)
  7 Banzer, Kathryn           16 BBSC-MR              2:19.85    2:28.02        
                  34.23     1:11.46 (37.23)   2:28.02 (1:16.56)                    
  8 Pellegrino, Amanda        15 Sachem-MR            2:26.48    2:29.70        
                  34.90     1:13.34 (38.44)     1:52.67 (39.33)     2:29.70 (37.03)
  9 Pyros, Alexandra          17 Farmingdale-MR       2:24.05    2:29.79        
                  33.88     1:11.97 (38.09)     1:51.35 (39.38)     2:29.79 (38.44)
 10 Saldiveri, Melissa        16 Sachem-MR            2:32.08    2:31.64        
                  34.07     1:13.06 (38.99)     1:52.23 (39.17)     2:31.64 (39.41)
 11 Angst, Alexandria         16 CSC-MR               2:28.66    2:33.27        
                  32.64     1:11.72 (39.08)     1:53.76 (42.04)     2:33.27 (39.51)
 12 Rosenbaum, Ashley         15 BBSC-MR              2:32.39    2:33.46        
                  33.83     1:12.66 (38.83)     1:52.84 (40.18)     2:33.46 (40.62)
Non-Award Division  
  1 Littlefield, Danica       15 Sachem-MR            2:15.79    2:16.79        
                  31.90     1:06.67 (34.77)     1:41.85 (35.18)     2:16.79 (34.94)
  2 Cronley, Jennifer         15 BBSC-MR              2:14.88    2:18.77        
                  31.69     1:06.30 (34.61)     1:42.15 (35.85)     2:18.77 (36.62)
  3 Schneider, Amanda         15 Sachem-MR            2:10.91    2:21.21        
                  32.21     1:07.97 (35.76)     1:44.96 (36.99)     2:21.21 (36.25)
 
Girls 15-18 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        5:27.99  ZQ
        5:31.99  JO
        5:54.99  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 5:31.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Dodenhoff, Jaclyn         17 BBSC-MR              5:56.02    5:53.78 SILV+  
                  32.19     1:07.55 (35.36)     1:43.56 (36.01)     2:20.14 (36.58)
        2:56.45 (36.31)     3:32.41 (35.96)     4:08.18 (35.77)     4:44.40 (36.22)
        5:20.11 (35.71)     5:53.78 (33.67)                                        
AGE - Division  
  1 Cronley, Jennifer         15 BBSC-MR              5:56.08    5:56.00        
                  32.19     1:07.66 (35.47)     1:43.46 (35.80)     2:20.04 (36.58)
        2:56.45 (36.41)     3:32.62 (36.17)     4:08.46 (35.84)     4:44.71 (36.25)
        5:20.51 (35.80)     5:56.00 (35.49)                                        
  2 Forman, Maud              15 IA-MR                6:00.38    5:57.43        
                  31.57     1:06.82 (35.25)     1:42.82 (36.00)     2:19.67 (36.85)
        2:56.38 (36.71)     3:33.14 (36.76)     4:09.59 (36.45)     4:46.24 (36.65)
        5:22.57 (36.33)     5:57.43 (34.86)                                        
  3 Littlefield, Danica       15 Sachem-MR            6:04.35    5:59.58        
                  32.09     1:08.09 (36.00)     1:45.13 (37.04)     2:21.45 (36.32)
        2:58.00 (36.55)     3:34.60 (36.60)     4:11.37 (36.77)     4:49.22 (37.85)
        5:25.95 (36.73)     5:59.58 (33.63)                                        
  4 Mazza, Kelly              17 Express Swimming-MR  5:59.10    6:02.28        
                  31.54     1:06.48 (34.94)     1:42.78 (36.30)     2:19.67 (36.89)
        2:56.53 (36.86)     3:33.33 (36.80)     4:10.29 (36.96)     4:47.58 (37.29)
        5:24.71 (37.13)     6:02.28 (37.57)                                        
  5 Tromp, Jacqueline         16 CSC-MR               6:04.28    6:04.81        
                  33.60     1:09.54 (35.94)     1:45.89 (36.35)     2:22.42 (36.53)
        2:59.45 (37.03)     3:35.65 (36.20)     4:12.74 (37.09)     4:50.34 (37.60)
        5:27.94 (37.60)     6:04.81 (36.87)                                        
  6 Schneider, Amanda         15 Sachem-MR            6:10.63    6:07.15        
                  32.96     1:08.99 (36.03)     1:45.79 (36.80)     2:22.73 (36.94)
        2:59.46 (36.73)     3:36.59 (37.13)     4:14.27 (37.68)     4:53.05 (38.78)
        5:30.97 (37.92)     6:07.15 (36.18)                                        
  7 Kerr, Kathleen            17 CSC-MR               6:09.66    6:10.67        
                  32.25     1:08.05 (35.80)     1:44.67 (36.62)     2:21.82 (37.15)
        2:59.44 (37.62)     3:37.14 (37.70)     4:15.95 (38.81)     4:54.75 (38.80)
        5:33.47 (38.72)     6:10.67 (37.20)                                        
  8 Kearns, Emily             15 Express Swimming-MR  6:05.45    6:21.57        
                  32.97     1:09.58 (36.61)     1:47.77 (38.19)     2:26.41 (38.64)
        3:05.59 (39.18)     3:44.55 (38.96)     4:23.81 (39.26)     5:03.69 (39.88)
        5:42.96 (39.27)     6:21.57 (38.61)                                        
  9 Pizzurro, Jennifer        17 CSC-MR               6:37.92    6:52.92        
                  33.13     1:12.57 (39.44)     1:54.52 (41.95)     2:37.07 (42.55)
        3:19.67 (42.60)     4:03.73 (44.06)     4:46.55 (42.82)     5:30.93 (44.38)
        6:12.62 (41.69)     6:52.92 (40.30)                                        
 10 Rosenbaum, Ashley         15 BBSC-MR              6:52.90    6:59.57        
                  35.54     1:15.39 (39.85)     1:57.55 (42.16)     2:39.66 (42.11)
        3:20.93 (41.27)     4:03.51 (42.58)     4:48.44 (44.93)     5:32.29 (43.85)
        6:16.57 (44.28)     6:59.57 (43.00)                                        
 
Girls 15-18 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:05.49  ZQ
        1:06.49  JO
        1:13.09  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 1:06.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Riley, Brianna            16 Tmsuffolk-MR         1:07.12    1:07.05 SILV   
                  33.09     1:07.05 (33.96)                                        
  2 Kerr, Kathleen            17 CSC-MR               1:11.07    1:08.61 SILV   
                  32.69     1:08.61 (35.92)                                        
  3 Tromp, Jacqueline         16 CSC-MR               1:07.12    1:08.64 SILV   
                  33.50     1:08.64 (35.14)                                        
  4 Bolin, Kathleen           17 CSC-MR               1:08.01    1:09.77 SILV   
                  34.14     1:09.77 (35.63)                                        
  5 Lown, Katina              18 CSC-MR               1:09.88    1:10.02 SILV   
                  34.22     1:10.02 (35.80)                                        
  6 George, Amanda            17 CSC-MR               1:10.76    1:10.80 SILV   
                  34.68     1:10.80 (36.12)                                        
  7 Ramos, Natalie            15 CSC-MR               1:12.13    1:11.41 SILV   
                  34.67     1:11.41 (36.74)                                        
  8 Irwin, Danielle           15 IA-MR                1:13.69    1:11.96 SILV+  
                  35.28     1:11.96 (36.68)                                        
AGE - Division  
  1 Dodenhoff, Jaclyn         17 BBSC-MR              1:13.64    1:14.78        
                  37.20     1:14.78 (37.58)                                        
  2 Ryan, Erica               15 Express Swimming-MR  1:26.00    1:15.14        
                  37.47     1:15.14 (37.67)                                        
  3 Damiano, Michelle         16 TVSC-MR              1:17.89    1:16.83        
                  37.17     1:16.83 (39.66)                                        
  4 Harmon, Corin             15 HAA-MR               1:19.73    1:18.33        
                1:18.33         1:18.33 ( )                                        
  5 Littell, Julianne         17 Farmingdale-MR       1:18.81    1:18.62        
                  37.89     1:18.62 (40.73)                                        
  6 Pizzurro, Jennifer        17 CSC-MR               1:17.27    1:20.77        
                  39.66     1:20.77 (41.11)                                        
  7 Rosenbaum, Ashley         15 BBSC-MR              1:29.24    1:28.53        
                  42.86     1:28.53 (45.67)                                        
Non-Award Division  
  1 Forman, Maud              15 IA-MR                1:11.54    1:13.61        
                  36.55     1:13.61 (37.06)                                        
  2 Schools, Sierra           15 BBSC-MR              1:10.46    1:13.67        
                  35.93     1:13.67 (37.74)                                        
  3 Reade, Nora               15 Farmingdale-MR       1:12.59    1:13.96        
                  36.16     1:13.96 (37.80)                                        
  4 Rooney, Kimberly          15 HAA-MR               1:13.09    1:15.05        
                  36.53     1:15.05 (38.52)                                        
 
Girls 15-18 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        2:20.99  ZQ
        2:23.99  JO
        2:35.29  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 2:23.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Bolin, Kathleen           17 CSC-MR               2:24.91    2:25.84 SILV   
                  34.51     1:11.57 (37.06)     1:48.82 (37.25)     2:25.84 (37.02)
  2 Marlow, Remi              15 Tmsuffolk-MR         2:26.20    2:27.55 SILV   
                  34.43     1:10.93 (36.50)     1:49.08 (38.15)     2:27.55 (38.47)
  3 Tromp, Jacqueline         16 CSC-MR               2:28.42    2:29.10 SILV   
                  35.68     1:12.80 (37.12)     1:51.23 (38.43)     2:29.10 (37.87)
  4 Lown, Katina              18 CSC-MR               2:29.82    2:29.44 SILV   
                  35.26     1:12.87 (37.61)     1:51.46 (38.59)     2:29.44 (37.98)
  5 Irwin, Danielle           15 IA-MR                2:31.63    2:31.06 SILV   
                  36.18     1:14.16 (37.98)     1:53.04 (38.88)     2:31.06 (38.02)
  6 Ramos, Natalie            15 CSC-MR               2:33.06    2:32.99 SILV   
                  36.10     1:15.26 (39.16)     1:54.53 (39.27)     2:32.99 (38.46)
  7 Kerr, Kathleen            17 CSC-MR               2:42.18    2:34.73 SILV+  
                  35.09     1:14.58 (39.49)     1:55.23 (40.65)     2:34.73 (39.50)
AGE - Division  
  1 Davis, Lauren             18 CSC-MR               2:37.59    2:39.39        
                  37.78     1:18.84 (41.06)     1:59.78 (40.94)     2:39.39 (39.61)
  2 Schools, Sierra           15 BBSC-MR              2:35.85    2:41.17        
                  36.43     1:17.05 (40.62)     1:59.18 (42.13)     2:41.17 (41.99)
  3 Damiano, Michelle         16 TVSC-MR              2:46.64    2:48.53        
                  39.72     1:22.43 (42.71)     2:06.43 (44.00)     2:48.53 (42.10)
  4 Crowley, Alexandra        16 HAA-MR               2:50.03    2:51.03        
                  40.57     1:23.35 (42.78)     2:07.95 (44.60)     2:51.03 (43.08)
  5 Pellegrino, Amanda        15 Sachem-MR            2:47.21    2:53.12        
                  41.54     1:25.39 (43.85)     2:10.26 (44.87)     2:53.12 (42.86)
  6 Littell, Julianne         17 Farmingdale-MR       2:52.41    2:54.56        
                  38.77     1:22.05 (43.28)     2:08.80 (46.75)     2:54.56 (45.76)
  7 Angst, Alexandria         16 CSC-MR               3:01.73    2:56.74        
                  40.85     1:25.30 (44.45)     2:12.19 (46.89)     2:56.74 (44.55)
  8 Pizzurro, Jennifer        17 CSC-MR               2:44.88    2:56.90        
                  40.91     1:26.62 (45.71)     2:12.68 (46.06)     2:56.90 (44.22)
  9 Scotti, Brianna           15 TVSC-MR              3:05.57    3:00.26        
                  42.43     1:27.67 (45.24)   3:00.26 (1:32.59)                    
 10 Rosenbaum, Ashley         15 BBSC-MR              3:14.57    3:10.77        
                  44.76     1:32.19 (47.43)     2:22.48 (50.29)     3:10.77 (48.29)
Non-Award Division  
  1 Forman, Maud              15 IA-MR                2:31.10    2:35.47        
                  36.06     1:15.57 (39.51)     1:56.41 (40.84)     2:35.47 (39.06)
  2 Dodenhoff, Jaclyn         17 BBSC-MR              2:34.14    2:35.68        
                  37.34     1:16.38 (39.04)     1:56.65 (40.27)     2:35.68 (39.03)
  3 Rooney, Kimberly          15 HAA-MR               2:34.99    2:37.52        
                  36.92     1:16.26 (39.34)     1:57.16 (40.90)     2:37.52 (40.36)
 
Girls 15-18 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:13.99  ZQ
        1:15.19  JO
        1:23.89  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 1:15.19
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Dunaisky, Rachel          15 Tmsuffolk-MR         1:16.70    1:18.00 SILV   
                  37.04     1:18.00 (40.96)                                        
  2 Schools, Sierra           15 BBSC-MR              1:21.44    1:20.69 SILV   
                  37.51     1:20.69 (43.18)                                        
  3 Cronley, Jennifer         15 BBSC-MR              1:21.22    1:22.37 SILV   
                  38.78     1:22.37 (43.59)                                        
  4 Harmon, Corin             15 HAA-MR               1:23.38    1:22.62 SILV   
                  38.33     1:22.62 (44.29)                                        
  5 Nocco, Victoria           18 Sachem-MR            1:26.17    1:23.38 SILV+  
                  38.68     1:23.38 (44.70)                                        
  6 Ryan, Erica               15 Express Swimming-MR  1:30.00    1:23.79 SILV+  
                  39.57     1:23.79 (44.22)                                        
AGE - Division  
  1 DI Novis, Marisa          15 IA-MR                1:27.85    1:25.51        
                  41.59     1:25.51 (43.92)                                        
  2 Crowley, Alexandra        16 HAA-MR               1:26.18    1:26.23        
                  40.61     1:26.23 (45.62)                                        
Non-Award Division  
  1 Robinson, Erica           16 TVSC-MR              1:22.65    1:25.46        
                  41.35     1:25.46 (44.11)                                        
 
Girls 15-18 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        2:37.89  ZQ
        2:42.99  JO
        2:56.99  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 2:42.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Lown, Katina              18 CSC-MR               2:45.39    2:43.39 SILV   
                  35.46     1:16.89 (41.43)     2:00.63 (43.74)     2:43.39 (42.76)
  2 Marlow, Remi              15 Tmsuffolk-MR         2:43.66    2:44.79 SILV   
                  37.88     1:19.16 (41.28)     2:01.93 (42.77)     2:44.79 (42.86)
  3 Meehan, Briana            17 BBSC-MR              2:47.10    2:49.10 SILV   
                  38.66     1:21.37 (42.71)     2:05.68 (44.31)     2:49.10 (43.42)
AGE - Division  
  1 Crowley, Alexandra        16 HAA-MR               3:07.85    3:04.16        
                  40.90     1:27.27 (46.37)     2:15.53 (48.26)     3:04.16 (48.63)
  2 Forman, Maud              15 IA-MR                3:04.97    3:04.76        
                  41.87     1:29.07 (47.20)     2:17.65 (48.58)     3:04.76 (47.11)
  3 Mora, Brianna             15 BBSC-MR              3:11.77    3:07.13        
                  40.89     1:27.19 (46.30)     2:16.70 (49.51)     3:07.13 (50.43)
  4 Irwin, Danielle           15 IA-MR                3:07.54    3:07.30        
                  43.18     1:31.10 (47.92)     2:19.71 (48.61)     3:07.30 (47.59)
  5 Damiano, Michelle         16 TVSC-MR              3:18.25    3:19.77        
                  44.35     1:36.26 (51.91)     2:29.65 (53.39)     3:19.77 (50.12)
  6 Scotti, Brianna           15 TVSC-MR              3:14.59    3:23.82        
                  45.70     1:36.84 (51.14)     2:30.52 (53.68)     3:23.82 (53.30)
  7 Ramos, Krystal            16 CSC-MR               3:24.67    3:25.97        
                  44.39     1:36.06 (51.67)     2:31.21 (55.15)     3:25.97 (54.76)
  8 Pizzurro, Jennifer        17 CSC-MR               3:20.00    3:27.03        
                  46.82     1:39.70 (52.88)     2:33.69 (53.99)     3:27.03 (53.34)
  9 Pellegrino, Amanda        15 Sachem-MR            3:27.97    3:27.04        
                  48.14     1:40.49 (52.35)     2:34.41 (53.92)     3:27.04 (52.63)
Non-Award Division  
  1 Cronley, Jennifer         15 BBSC-MR              2:53.20    2:57.48        
                  40.36     1:25.22 (44.86)     2:11.62 (46.40)     2:57.48 (45.86)
  2 Schools, Sierra           15 BBSC-MR              2:55.81    3:00.60        
                  39.96     1:25.29 (45.33)     2:12.69 (47.40)     3:00.60 (47.91)
 
Girls 15-18 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:04.49  ZQ
        1:05.49  JO
        1:12.59  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 1:05.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Sandor, Hanna             15 IA-MR                1:11.32    1:10.57 SILV   
                  32.33     1:10.57 (38.24)                                        
AGE - Division  
  1 Balder, Ashley            15 BBSC-MR              1:14.94    1:13.09        
                  34.10     1:13.09 (38.99)                                        
  2 Ramos, Natalie            15 CSC-MR               1:12.90    1:13.28        
                  33.57     1:13.28 (39.71)                                        
  3 Mora, Brianna             15 BBSC-MR              1:16.01    1:16.36        
                  35.64     1:16.36 (40.72)                                        
  4 Cronley, Jennifer         15 BBSC-MR              1:15.77    1:16.66        
                  35.15     1:16.66 (41.51)                                        
  5 Angst, Alexandria         16 CSC-MR               1:18.53    1:20.12        
                  36.53     1:20.12 (43.59)                                        
  6 Schneider, Amanda         15 Sachem-MR            1:14.40    1:21.63        
                  37.98     1:21.63 (43.65)                                        
  7 Pellegrino, Amanda        15 Sachem-MR            1:23.29    1:24.00        
                  37.66     1:24.00 (46.34)                                        
Non-Award Division  
  1 Alessi, Jessica           16 Sachem-MR            1:12.17    1:13.53        
                  34.42     1:13.53 (39.11)                                        
  2 Littlefield, Danica       15 Sachem-MR            1:07.96    1:14.49        
                  33.91     1:14.49 (40.58)                                        
  3 Kerr, Kathleen            17 CSC-MR               1:12.40    1:18.24        
                  34.80     1:18.24 (43.44)                                        
 
Girls 15-18 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        2:24.99  ZQ
        2:29.99  JO
        2:39.99  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 2:29.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Marlow, Remi              15 Tmsuffolk-MR         2:31.86    2:30.06 SILV   
                  33.46     1:11.06 (37.60)     1:50.48 (39.42)     2:30.06 (39.58)
AGE - Division  
  1 Cronley, Jennifer         15 BBSC-MR              2:52.23    2:47.88        
                  37.52     1:19.64 (42.12)     2:04.97 (45.33)     2:47.88 (42.91)
  2 Balder, Ashley            15 BBSC-MR              2:50.97    2:49.00        
                  35.10     1:16.50 (41.40)     2:01.58 (45.08)     2:49.00 (47.42)
  3 Mora, Brianna             15 BBSC-MR              2:56.96    2:56.31        
                  36.26     1:20.97 (44.71)     2:09.05 (48.08)     2:56.31 (47.26)
  4 Kerr, Kathleen            17 CSC-MR               2:54.32    3:01.56        
                  37.86     1:22.11 (44.25)     2:11.27 (49.16)     3:01.56 (50.29)
 
Girls 15-18 200 Yard IM
===============================================================================
        2:19.99  ZQ
        2:22.09  JO
        2:43.09  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 2:22.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Riley, Brianna            16 Tmsuffolk-MR         2:24.02    2:24.66 SILV   
                  30.99     1:07.58 (36.59)     1:50.86 (43.28)     2:24.66 (33.80)
  2 Dunaisky, Rachel          15 Tmsuffolk-MR         2:24.07    2:28.16 SILV   
                  30.71     1:10.25 (39.54)     1:54.41 (44.16)     2:28.16 (33.75)
  3 Lown, Katina              18 CSC-MR               2:28.21    2:28.55 SILV   
                  32.39     1:11.97 (39.58)     1:54.64 (42.67)     2:28.55 (33.91)
  4 George, Amanda            17 CSC-MR               2:26.61    2:29.23 SILV   
                  32.93     1:12.07 (39.14)     1:55.43 (43.36)     2:29.23 (33.80)
  5 Sandor, Hanna             15 IA-MR                2:32.33    2:32.48 SILV   
                  33.10     1:11.41 (38.31)     1:57.92 (46.51)     2:32.48 (34.56)
  6 Ramos, Natalie            15 CSC-MR               2:33.66    2:35.77 SILV   
                  33.35     1:13.23 (39.88)     1:59.96 (46.73)     2:35.77 (35.81)
  7 Schools, Sierra           15 BBSC-MR              2:34.22    2:38.24 SILV   
                  37.26     1:17.05 (39.79)     2:02.27 (45.22)     2:38.24 (35.97)
  8 Robinson, Erica           16 TVSC-MR              2:38.85    2:41.38 SILV   
                  37.27     1:18.67 (41.40)     2:04.85 (46.18)     2:41.38 (36.53)
AGE - Division  
  1 Rooney, Kimberly          15 HAA-MR               2:48.52    2:46.04        
                  35.17     1:16.45 (41.28)     2:08.13 (51.68)     2:46.04 (37.91)
  2 Pyros, Alexandra          17 Farmingdale-MR       2:46.76    2:50.21        
                  35.97     1:19.15 (43.18)     2:10.98 (51.83)     2:50.21 (39.23)
Non-Award Division  
  1 Harmon, Corin             15 HAA-MR               2:42.09    2:43.45        
                  36.75     1:18.81 (42.06)     2:05.14 (46.33)     2:43.45 (38.31)
  2 Crowley, Alexandra        16 HAA-MR               2:41.63    2:45.35        
                  36.90     1:20.22 (43.32)     2:07.40 (47.18)     2:45.35 (37.95)
 
Girls 15-18 400 Yard IM
===============================================================================
        4:59.99  ZQ
        5:04.99  JO
        5:36.29  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 5:04.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Irwin, Danielle           15 IA-MR                5:19.90    5:14.61 SILV   
                  33.66     1:11.76 (38.10)     1:52.46 (40.70)     2:32.00 (39.54)
        3:18.38 (46.38)     4:04.47 (46.09)     4:39.99 (35.52)     5:14.61 (34.62)
  2 Alessi, Jessica           16 Sachem-MR            5:35.85    5:27.84 SILV   
                  34.91     1:15.07 (40.16)     1:55.61 (40.54)     2:35.52 (39.91)
        3:24.71 (49.19)     4:14.48 (49.77)     4:51.76 (37.28)     5:27.84 (36.08)
AGE - Division  
  1 Damiano, Michelle         16 TVSC-MR              5:52.16    5:47.76        
                1:16.92     2:02.47 (45.55)     2:46.54 (44.07)     3:37.23 (50.69)
                                4:30.12 ( )     5:09.65 (39.53)     5:47.76 (38.11)
 
Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          30.99  ZQ
          31.99  JO
          36.69  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 31.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Prokopiou, Nicos          10 WISC-MR                33.30      32.76 SILV   
  2 Ismailov, Max             10 IA-MR                  32.85      32.89 SILV   
  3 Sims, Mikko               10 Tmsuffolk-MR           33.29      32.91 SILV   
  4 Baraban, Brandon          10 Tmsuffolk-MR           33.13      33.48 SILV   
  5 Murphy, Andrew            10 North Shore-MR         34.54      33.54 SILV   
  6 Huner, Alec                9 TVSC-MR                33.62      34.34 SILV   
  7 Lee, Daniel                9 Tmsuffolk-MR           36.58      34.39 SILV   
  8 Graham, Joseph             9 Express Swimming-MR    34.36      34.73 SILV   
  9 DeVito, Kevin             10 Tmsuffolk-MR           34.53      34.86 SILV   
 10 Maloney, Michael           9 Farmingdale-MR         35.82      34.88 SILV   
 11 Mattone, Robert            9 Express Swimming-MR    36.19      35.91 SILV   
 12 Hur, Young                10 TVSC-MR                42.63      35.99 SILV+  
 13 Casement, Justin           9 Farmingdale-MR         36.03      36.02 SILV   
 14 McManus, Dillon            9 Tmsuffolk-MR           35.32      36.18 SILV   
 15 Sanders, Peter             9 TVSC-MR                35.07      36.26 SILV   
 16 Mahabadi, Arya            10 Tmsuffolk-MR           36.87      36.37 SILV+  
 17 Marsiello, Patrick        10 Tmsuffolk-MR           37.18      36.43 SILV+  
 18 Kovel, Eric                9 BBSC-MR                36.14      36.47 SILV   
 19 Wynter, Benjamin           9 CSC-MR                 34.92      36.52 SILV   
 20 Hawkins, Raymond           9 HAA-MR                 34.30      36.67 SILV   
 20 Parrinello, Anthony       10 Farmingdale-MR         35.03      36.67 SILV   
AGE - Division  
  1 Taylor, Harrison          10 Tmsuffolk-MR           36.77      36.71        
  2 McAndrew, Mathew          10 Express Swimming-MR    39.87      36.94        
  3 Wissemann, Eric           10 CSC-MR                 39.58      37.10        
  4 Rosenbaum, Matthew        10 Tmsuffolk-MR           39.97      37.11        
  5 Murphy, Andrew            10 IA-MR                  38.74      37.17        
  6 Lopez, Christopher        10 CSC-MR                 38.24      37.22        
  7 Kiendle, Kyle              9 CSC-MR                 37.22      37.26        
  8 Torrico, Stephen           9 TVSC-MR                39.01      37.31        
  9 Mattera, Matthew          10 Tmsuffolk-MR           37.82      37.32        
 10 Wilson, Patrick            9 BBSC-MR                38.88      37.33        
 11 Cheng, Timothy             9 Sachem-MR              38.38      37.53        
 12 Coyle, Steven              9 BBSC-MR                38.35      37.80        
 13 O'Shea, Christopher       10 TVSC-MR                40.61      37.91        
 14 Weinhofer, Joseph          9 Sachem-MR              38.05      38.36        
 15 Huner, Jack               10 TVSC-MR                38.51      38.59        
 15 Chan, Dylan                9 Tmsuffolk-MR           39.18      38.59        
 17 Ryan, Brendan             10 Tmsuffolk-MR           37.45      38.81        
 18 Daly, Tommy                9 North Shore-MR         39.60      39.03        
 19 Tullo, Matthew            10 HAA-MR                 44.11      39.19        
 20 DiStasio, James           10 North Shore-MR         38.26      39.24        
 21 Patronis, Michael          9 Tmsuffolk-MR           46.98      39.33        
 22 Torres, Spencer            9 Sachem-MR              39.48      39.51        
 23 Monteverde, Joseph         9 Sachem-MR              44.40      39.53        
 24 Bogush, Nicholas           9 TVSC-MR                43.50      39.63        
 25 Kreuscher, Kyle            9 CSC-MR                 38.33      40.21        
 26 Yaeger, Thomas             9 Farmingdale-MR         46.31      40.35        
 27 Reyes, Daniel              9 CSC-MR                 38.88      40.91        
 28 Damenti, Luke              9 TVSC-MR                43.13      41.13        
 29 Beutel, Brendan            9 HAA-MR                 42.56      41.50        
 30 Rosenfeld, Aaron           9 Tmsuffolk-MR           42.67      41.76        
 31 Yarbro, Hunter            10 Express Swimming-MR    39.86      42.16        
 32 Jacobs, Daniel             9 Express Swimming-MR    42.36      43.33        
 33 Jarymiszyn, Steven        10 CSC-MR                 41.13      44.00        
 34 Plunkett, Tyler            9 TVSC-MR                44.64      44.07        
 35 Moriarty, Edwin           10 Express Swimming-MR    42.87      44.49        
 36 Kochman, Alex              9 Tmsuffolk-MR           43.85      45.02        
 37 Newton, Timothy            9 Tmsuffolk-MR           50.85      45.03        
 38 Sanders, Dylan            10 CSC-MR                 43.38      45.47        
 39 Colonnello, Sean          10 Sachem-MR              45.57      45.57        
 40 Catterson, James           9 TVSC-MR                45.84      46.16        
 41 Jakubiak, Alex             9 Tmsuffolk-MR           40.64      46.51        
 42 Stegner, Brendan           9 CSC-MR                 49.81      48.65        
 43 Surlis, John               9 CSC-MR                 54.40      49.62        
 44 Mahon, Donovan             9 CSC-MR                 50.13      51.66        
 45 Lawrence, Kyle             9 CSC-MR                 49.80      52.38        
 46 Prevosto, Salvatore       10 CSC-MR                 53.46      54.34        
 47 McGibney, max              9 CSC-MR                 53.89      55.37        
 48 Levanti, Anthony           9 CSC-MR               1:00.24      55.96        
 49 Thorstenn, Erik           10 Express Swimming-MR    49.34      55.98        
Non-Award Division  
  1 Morlock, Kyle             10 HAA-MR                 35.26      36.79        
  2 Andrade, Bill              9 Farmingdale-MR         35.87      36.84        
  3 Saad-Eldin, Ali           10 Tmsuffolk-MR           36.32      37.45        
 
Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:08.99  ZQ
        1:11.59  JO
        1:21.49  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 1:11.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Sims, Mikko               10 Tmsuffolk-MR         1:12.98    1:12.24 SILV   
                  34.42     1:12.24 (37.82)                                        
  2 Baraban, Brandon          10 Tmsuffolk-MR         1:12.66    1:12.71 SILV   
                  35.23     1:12.71 (37.48)                                        
  3 Prokopiou, Nicos          10 WISC-MR              1:12.86    1:12.99 SILV   
                  36.29     1:12.99 (36.70)                                        
  4 Ismailov, Max             10 IA-MR                1:12.50    1:14.16 SILV   
                  35.66     1:14.16 (38.50)                                        
  5 Graham, Joseph             9 Express Swimming-MR  1:14.61    1:14.91 SILV   
                  36.11     1:14.91 (38.80)                                        
  6 Murphy, Andrew            10 North Shore-MR       1:16.42    1:16.06 SILV   
                  36.16     1:16.06 (39.90)                                        
  7 Lee, Daniel                9 Tmsuffolk-MR         1:22.13    1:16.99 SILV+  
                  37.12     1:16.99 (39.87)                                        
  8 Mahabadi, Arya            10 Tmsuffolk-MR         1:18.94    1:17.98 SILV   
                  38.36     1:17.98 (39.62)                                        
  9 Bertini, Justin           10 TVSC-MR              1:16.87    1:18.43 SILV   
                  37.80     1:18.43 (40.63)                                        
 10 Mattone, Robert            9 Express Swimming-MR  1:18.13    1:19.56 SILV   
                  37.49     1:19.56 (42.07)                                        
 11 Patronis, Michael          9 Tmsuffolk-MR         1:32.95    1:19.73 SILV+  
                  38.74     1:19.73 (40.99)                                        
 12 Wilson, Patrick            9 BBSC-MR              1:27.53    1:20.07 SILV+  
                  39.19     1:20.07 (40.88)                                        
 13 Kaplan, David             10 Tmsuffolk-MR         1:18.99    1:20.46 SILV   
                  38.78     1:20.46 (41.68)                                        
 14 Marsiello, Patrick        10 Tmsuffolk-MR         1:21.44    1:20.52 SILV   
                  37.29     1:20.52 (43.23)                                        
 15 Taylor, Harrison          10 Tmsuffolk-MR         1:19.24    1:20.62 SILV   
                  37.57     1:20.62 (43.05)                                        
 16 Saad-Eldin, Ali           10 Tmsuffolk-MR         1:19.97    1:21.01 SILV   
                  38.60     1:21.01 (42.41)                                        
 17 Maloney, Michael           9 Farmingdale-MR       1:23.33    1:21.24 SILV+  
                  35.71     1:21.24 (45.53)                                        
 18 Wynter, Benjamin           9 CSC-MR               1:22.73    1:21.44 SILV+  
                  37.67     1:21.44 (43.77)                                        
AGE - Division  
  1 Kiendle, Kyle              9 CSC-MR               1:22.97    1:22.76        
                  39.74     1:22.76 (43.02)                                        
  2 Kovel, Eric                9 BBSC-MR              1:24.32    1:23.48        
  3 Mattera, Matthew          10 Tmsuffolk-MR         1:24.86    1:23.68        
                  39.61     1:23.68 (44.07)                                        
  4 Wissemann, Eric           10 CSC-MR               1:34.14    1:24.66        
                  41.46     1:24.66 (43.20)                                        
  5 Parrinello, Anthony       10 Farmingdale-MR       1:22.10    1:24.86        
                  38.35     1:24.86 (46.51)                                        
  6 Rosenbaum, Matthew        10 Tmsuffolk-MR         1:27.53    1:25.06        
                  39.06     1:25.06 (46.00)                                        
  7 Lopez, Christopher        10 CSC-MR               1:32.54    1:25.27        
                  39.64     1:25.27 (45.63)                                        
  8 Kreuscher, Kyle            9 CSC-MR               1:26.67    1:26.14        
                  41.34     1:26.14 (44.80)                                        
  9 Torres, Spencer            9 Sachem-MR            1:34.03    1:26.21        
                  41.79     1:26.21 (44.42)                                        
 10 O'Shea, Christopher       10 TVSC-MR              1:31.88    1:26.85        
                  41.09     1:26.85 (45.76)                                        
 11 Ryan, Brendan             10 Tmsuffolk-MR         1:27.31    1:27.04        
                  41.62     1:27.04 (45.42)                                        
 12 Lai, Michael              10 WISC-MR              1:32.77    1:27.29        
                  42.28     1:27.29 (45.01)                                        
 13 Casement, Justin           9 Farmingdale-MR       1:23.09    1:27.46        
                  40.25     1:27.46 (47.21)                                        
 14 Coyle, Steven              9 BBSC-MR              1:27.98    1:28.00        
                  41.92     1:28.00 (46.08)                                        
 14 Torrico, Stephen           9 TVSC-MR              1:27.00    1:28.00        
                  41.59     1:28.00 (46.41)                                        
 16 Daly, Tommy                9 North Shore-MR       1:31.84    1:28.46        
                  41.09     1:28.46 (47.37)                                        
 17 Murphy, Andrew            10 IA-MR                1:38.16    1:29.39        
                  42.28     1:29.39 (47.11)                                        
 18 Cheng, Timothy             9 Sachem-MR            1:29.24    1:29.65        
                  41.04     1:29.65 (48.61)                                        
 19 Reyes, Daniel              9 CSC-MR               1:27.88    1:30.22        
                  42.83     1:30.22 (47.39)                                        
 20 DiStasio, James           10 North Shore-MR       1:29.34    1:30.77        
                  41.59     1:30.77 (49.18)                                        
 21 Hur, Young                10 TVSC-MR              1:31.79    1:30.96        
                  41.77     1:30.96 (49.19)                                        
 22 Huner, Jack               10 TVSC-MR              1:25.85    1:31.23        
                  41.41     1:31.23 (49.82)                                        
 23 Chan, Dylan                9 Tmsuffolk-MR         1:26.98    1:31.34        
                  41.19     1:31.34 (50.15)                                        
 24 Vita, Liam                10 IA-MR                1:31.49    1:31.53        
                  43.43     1:31.53 (48.10)                                        
 25 Bogush, Nicholas           9 TVSC-MR              1:35.40    1:32.72        
 26 Monteverde, Joseph         9 Sachem-MR            1:38.50    1:32.98        
 27 Tullo, Matthew            10 HAA-MR               1:32.17    1:33.14        
                1:33.27         1:33.14 ( )                                        
 28 Beutel, Brendan            9 HAA-MR               1:35.26    1:35.17        
                  45.10     1:35.17 (50.07)                                        
 29 Han, Eric                  9 Tmsuffolk-MR         1:39.72    1:35.65        
                  44.31     1:35.65 (51.34)                                        
 30 Jarymiszyn, Steven        10 CSC-MR               1:34.81    1:36.10        
                  46.13     1:36.10 (49.97)                                        
 31 Rosenfeld, Aaron           9 Tmsuffolk-MR         1:49.55    1:36.38        
                  43.97     1:36.38 (52.41)                                        
 32 Weinstein, Jake            9 HAA-MR               1:34.83    1:39.86        
                  47.34     1:39.86 (52.52)                                        
 33 Shahinian, Michael        10 Farmingdale-MR       1:42.97    1:40.23        
                  47.28     1:40.23 (52.95)                                        
 34 Jacobs, Daniel             9 Express Swimming-MR  1:33.57    1:40.53        
                  46.19     1:40.53 (54.34)                                        
 35 Newton, Timothy            9 Tmsuffolk-MR         2:09.99    1:40.72        
                  46.64     1:40.72 (54.08)                                        
 36 Moriarty, Edwin           10 Express Swimming-MR  1:36.78    1:45.60        
                  46.06     1:45.60 (59.54)                                        
 37 Plunkett, Tyler            9 TVSC-MR              1:43.93    1:46.89        
                  49.14     1:46.89 (57.75)                                        
 38 Damenti, Luke              9 TVSC-MR              1:35.24    1:48.25        
                  51.57     1:48.25 (56.68)                                        
 39 Subtirely, Robert         10 CSC-MR               2:09.39    1:50.87        
                  53.50     1:50.87 (57.37)                                        
 40 Surlis, John               9 CSC-MR               1:59.51    1:51.12        
                  53.16     1:51.12 (57.96)                                        
 41 Sanders, Dylan            10 CSC-MR               1:39.28    1:51.23        
                  49.54   1:51.23 (1:01.69)                                        
 42 Calamaras, Paul            9 HAA-MR               1:55.80    1:57.41        
                  51.73   1:57.41 (1:05.68)                                        
 43 McGibney, max              9 CSC-MR               2:02.10    2:02.43        
                  52.97   2:02.43 (1:09.46)                                        
 43 Lawrence, Kyle             9 CSC-MR               1:58.42    2:02.43        
                  58.27   2:02.43 (1:04.16)                                        
 45 Jakubiak, Alex             9 Tmsuffolk-MR         1:32.95    2:08.35        
                  56.10   2:08.35 (1:12.25)                                        
Non-Award Division  
  1 Sanders, Peter             9 TVSC-MR              1:20.79    1:23.61        
                  38.02     1:23.61 (45.59)                                        
 -- Colonnello, Sean          10 Sachem-MR            1:40.79        DFS        
      Declared false start
 
Boys 9-10 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:27.99  ZQ
        2:39.99  JO
        2:55.59  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 2:39.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Ortof, Harry              10 Express Swimming-MR  2:40.40    2:33.32 JO+    
                  35.16     1:14.97 (39.81)     1:55.56 (40.59)     2:33.32 (37.76)
  2 Prokopiou, Nicos          10 WISC-MR              2:45.79    2:38.85 JO+    
                  36.13     1:17.60 (41.47)     1:58.72 (41.12)     2:38.85 (40.13)
SILV - Division  
  1 DeVito, Kevin             10 Tmsuffolk-MR         2:42.73    2:40.27 SILV   
                  37.15     1:17.89 (40.74)     2:00.15 (42.26)     2:40.27 (40.12)
  2 Fisher, Alexander          9 HAA-MR               2:40.25    2:42.49 SILV   
                  38.17     1:20.23 (42.06)     2:02.56 (42.33)     2:42.49 (39.93)
  3 Mahabadi, Arya            10 Tmsuffolk-MR         2:46.20    2:43.38 SILV   
                  37.77     1:19.78 (42.01)     2:03.08 (43.30)     2:43.38 (40.30)
  4 Murphy, Andrew            10 North Shore-MR       2:50.81    2:43.86 SILV   
                  37.55     1:19.92 (42.37)     2:02.41 (42.49)     2:43.86 (41.45)
  5 Kaplan, David             10 Tmsuffolk-MR         2:50.82    2:47.88 SILV   
                  37.77     1:22.02 (44.25)     2:07.04 (45.02)     2:47.88 (40.84)
  6 Lee, Daniel                9 Tmsuffolk-MR         3:04.95    2:50.01 SILV+  
                  40.12     1:26.05 (45.93)     2:10.56 (44.51)     2:50.01 (39.45)
  7 Weinhofer, Joseph          9 Sachem-MR            3:02.01    2:51.67 SILV+  
                  40.18     1:24.52 (44.34)     2:09.38 (44.86)     2:51.67 (42.29)
  8 Bertini, Justin           10 TVSC-MR              2:54.87    2:52.27 SILV   
                  41.96     1:28.63 (46.67)     2:11.55 (42.92)     2:52.27 (40.72)
  9 Hawkins, Raymond           9 HAA-MR               2:56.86    2:52.48 SILV+  
                  39.72     1:25.35 (45.63)     2:13.18 (47.83)     2:52.48 (39.30)
 10 Wilson, Patrick            9 BBSC-MR              3:11.28    2:54.32 SILV+  
                  41.02     1:25.22 (44.20)     2:10.74 (45.52)     2:54.32 (43.58)
 11 Saad-Eldin, Ali           10 Tmsuffolk-MR         2:56.95    2:55.58 SILV+  
                  40.32     1:26.44 (46.12)     2:11.47 (45.03)     2:55.58 (44.11)
AGE - Division  
  1 Parrinello, Anthony       10 Farmingdale-MR       3:00.15    2:58.16        
                  37.54     1:23.28 (45.74)     2:13.17 (49.89)     2:58.16 (44.99)
  2 Mattera, Matthew          10 Tmsuffolk-MR         3:07.71    2:59.25        
                  41.11     1:26.34 (45.23)     2:12.63 (46.29)     2:59.25 (46.62)
  3 Kiendle, Kyle              9 CSC-MR               3:11.80    2:59.86        
                  42.26     1:27.42 (45.16)     2:12.06 (44.64)     2:59.86 (47.80)
  4 Ryan, Brendan             10 Tmsuffolk-MR         3:05.10    3:00.15        
                  40.36     1:25.55 (45.19)     2:12.60 (47.05)     3:00.15 (47.55)
  5 Casement, Justin           9 Farmingdale-MR       3:24.21    3:00.30        
                  38.79     1:25.98 (47.19)     2:14.34 (48.36)     3:00.30 (45.96)
  6 Kovel, Eric                9 BBSC-MR              3:07.67    3:01.85        
                  40.22                             2:15.61 ( )     3:01.85 (46.24)
  7 Andrade, Bill              9 Farmingdale-MR       3:01.12    3:08.40        
                  41.68     1:29.31 (47.63)     2:18.57 (49.26)     3:08.40 (49.83)
  8 Torres, Spencer            9 Sachem-MR            3:15.00    3:10.56        
                  41.56     1:30.96 (49.40)     2:21.53 (50.57)     3:10.56 (49.03)
  9 McManus, Dillon            9 Tmsuffolk-MR         3:05.53    3:13.24        
                  42.01     1:30.65 (48.64)     2:22.32 (51.67)     3:13.24 (50.92)
 10 Coyle, Steven              9 BBSC-MR              3:12.91    3:16.94        
                  42.00     1:31.51 (49.51)     2:22.26 (50.75)     3:16.94 (54.68)
 11 Cheng, Timothy             9 Sachem-MR            3:15.00    3:18.15        
                  42.63     1:33.96 (51.33)     2:27.46 (53.50)     3:18.15 (50.69)
 12 Daly, Tommy                9 North Shore-MR       3:29.13    3:18.82        
                  44.04     1:34.44 (50.40)     2:27.90 (53.46)     3:18.82 (50.92)
 13 Monteverde, Joseph         9 Sachem-MR            3:15.00    3:32.74        
                  44.53                             3:32.74 ( )         3:32.74 ( )
Non-Award Division  
  1 Marsiello, Patrick        10 Tmsuffolk-MR         2:51.32    2:56.11        
                  38.29     1:22.43 (44.14)   2:52.48 (1:30.05)      2:56.11 (3.63)
 
Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
          36.69  ZQ
          37.99  JO
          44.39  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 37.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Murphy, Andrew            10 North Shore-MR         38.52      38.17 SILV   
  2 Ismailov, Max             10 IA-MR                  39.78      38.30 SILV   
  3 Prokopiou, Nicos          10 WISC-MR                40.72      38.94 SILV   
  4 Sims, Mikko               10 Tmsuffolk-MR           39.78      39.13 SILV   
  5 Parrinello, Anthony       10 Farmingdale-MR         42.04      40.02 SILV   
  6 Mahabadi, Arya            10 Tmsuffolk-MR           40.24      40.04 SILV   
  7 Morlock, Kyle             10 HAA-MR                 40.55      40.12 SILV   
  8 Marsiello, Patrick        10 Tmsuffolk-MR           40.35      40.21 SILV   
  9 Huner, Alec                9 TVSC-MR                42.08      40.36 SILV   
 10 Wynter, Benjamin           9 CSC-MR                 42.57      40.66 SILV   
 11 Kaplan, David             10 Tmsuffolk-MR           40.37      40.87 SILV   
 12 DeVito, Kevin             10 Tmsuffolk-MR           42.43      41.16 SILV   
 13 Patronis, Michael          9 Tmsuffolk-MR           45.25      41.33 SILV+  
 14 Murphy, Andrew            10 IA-MR                  42.07      41.48 SILV   
 15 Mattera, Matthew          10 Tmsuffolk-MR           41.64      41.53 SILV   
 16 Lee, Daniel                9 Tmsuffolk-MR           43.27      41.62 SILV   
 17 Lai, Michael              10 WISC-MR                44.02      41.90 SILV   
 18 Maloney, Michael           9 Farmingdale-MR         45.40      43.12 SILV+  
 19 Rosenbaum, Matthew        10 Tmsuffolk-MR           46.74      43.26 SILV+  
 20 Casement, Justin           9 Farmingdale-MR         43.59      43.36 SILV   
 21 Hur, Young                10 TVSC-MR                49.85      43.41 SILV+  
 22 Kovel, Eric                9 BBSC-MR                44.22      43.52 SILV   
 23 Saad-Eldin, Ali           10 Tmsuffolk-MR           43.29      43.61 SILV   
 24 Mattone, Robert            9 Express Swimming-MR    44.79      43.75 SILV+  
 25 O'Shea, Christopher       10 TVSC-MR                46.87      43.90 SILV+  
 26 McManus, Dillon            9 Tmsuffolk-MR           45.55      43.95 SILV+  
AGE - Division  
  1 Taylor, Harrison          10 Tmsuffolk-MR           45.28      45.55        
  2 Wilson, Patrick            9 BBSC-MR                46.58      45.61        
  3 Lopez, Christopher        10 CSC-MR                 46.91      45.66        
  4 Sanders, Peter             9 TVSC-MR                44.90      45.77        
  5 Huner, Jack               10 TVSC-MR                44.71      46.00        
  6 Ryan, Brendan             10 Tmsuffolk-MR           47.94      46.15        
  7 Torres, Spencer            9 Sachem-MR              48.67      47.30        
  8 Coyle, Steven              9 BBSC-MR                47.88      47.41        
  9 Reyes, Daniel              9 CSC-MR                 48.26      47.74        
 10 Wissemann, Eric           10 CSC-MR                 50.87      47.91        
 11 Kiendle, Kyle              9 CSC-MR                 47.92      48.13        
 12 Chan, Dylan                9 Tmsuffolk-MR           53.85      48.62        
 13 Han, Eric                  9 Tmsuffolk-MR           54.48      49.58        
 14 Tullo, Matthew            10 HAA-MR                 46.50      49.69        
 15 Surlis, John               9 CSC-MR                 54.74      51.19        
 16 Colonnello, Sean          10 Sachem-MR              59.81      51.72        
 17 Jacobs, Daniel             9 Express Swimming-MR    48.17      51.73        
 18 Moriarty, Edwin           10 Express Swimming-MR    54.14      52.01        
 19 Jarymiszyn, Steven        10 CSC-MR                 52.39      53.05        
 20 Bogush, Nicholas           9 TVSC-MR                49.27      55.25        
 21 Vita, Liam                10 IA-MR                  51.12      55.28        
 22 Plunkett, Tyler            9 TVSC-MR                57.12      58.20        
 23 Damenti, Luke              9 TVSC-MR                51.24      58.40        
 24 Sanders, Dylan            10 CSC-MR                 57.75    1:01.65        
 25 Calamaras, Paul            9 HAA-MR                 58.25    1:04.01        
 26 D'Aguanno, Sebastion      10 Farmingdale-MR       1:09.42    1:05.32        
 27 Subtirely, Robert         10 CSC-MR               1:05.02    1:07.37        
 28 Lawrence, Kyle             9 CSC-MR               1:01.96    1:07.47        
 29 McGibney, max              9 CSC-MR                 44.62    1:07.86        
 -- Kaplan, Jake              10 CSC-MR                 46.34         DQ        
 -- Jakubiak, Alex             9 Tmsuffolk-MR           53.84         DQ        
 -- Beutel, Brendan            9 HAA-MR                 47.16         DQ        
 -- Rosenfeld, Aaron           9 Tmsuffolk-MR           58.09         DQ        
 -- Kreuscher, Kyle            9 CSC-MR                 49.41         DQ        
 -- Monteverde, Joseph         9 Sachem-MR              56.71         DQ        
 -- Shahinian, Michael        10 Farmingdale-MR         55.42         DQ        
Non-Award Division  
  1 DiStasio, James           10 North Shore-MR         44.31      45.36        
  2 Torrico, Stephen           9 TVSC-MR                43.28      46.55        
 
Boys 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:18.59  ZQ
        1:22.19  JO
        1:40.09  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 1:22.19
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Murphy, Andrew            10 North Shore-MR       1:23.41    1:20.93 JO+    
                  40.27     1:20.93 (40.66)                                        
SILV - Division  
  1 Ismailov, Max             10 IA-MR                1:23.39    1:22.38 SILV   
                  40.93     1:22.38 (41.45)                                        
  2 Prokopiou, Nicos          10 WISC-MR              1:26.28    1:23.01 SILV   
                  41.16     1:23.01 (41.85)                                        
  3 Sims, Mikko               10 Tmsuffolk-MR         1:24.33    1:23.77 SILV   
                  41.34     1:23.77 (42.43)                                        
  4 Morlock, Kyle             10 HAA-MR               1:25.84    1:27.63 SILV   
                  43.51     1:27.63 (44.12)                                        
  5 Huner, Alec                9 TVSC-MR              1:45.21    1:31.14 SILV+  
                  43.60     1:31.14 (47.54)                                        
  6 Mattone, Robert            9 Express Swimming-MR  1:50.00    1:35.29 SILV+  
                  46.41     1:35.29 (48.88)                                        
  7 Saad-Eldin, Ali           10 Tmsuffolk-MR         1:33.79    1:35.39 SILV   
                  47.17     1:35.39 (48.22)                                        
  8 Rosenbaum, Matthew        10 Tmsuffolk-MR         1:36.22    1:35.52 SILV   
                  46.45     1:35.52 (49.07)                                        
  9 DiStasio, James           10 North Shore-MR       1:42.40    1:36.26 SILV+  
                  45.53     1:36.26 (50.73)                                        
 10 Kovel, Eric                9 BBSC-MR              1:42.98    1:36.75 SILV+  
                  45.06     1:36.75 (51.69)                                        
 11 McAndrew, Mathew          10 Express Swimming-MR  1:49.16    1:36.93 SILV+  
                  48.71     1:36.93 (48.22)                                        
 12 McManus, Dillon            9 Tmsuffolk-MR         1:33.48    1:37.74 SILV   
 13 Maloney, Michael           9 Farmingdale-MR       1:37.94    1:37.91 SILV   
                  47.42     1:37.91 (50.49)                                        
 14 Cheng, Timothy             9 Sachem-MR            1:41.94    1:38.08 SILV+  
                  47.84     1:38.08 (50.24)                                        
 15 Murphy, Andrew            10 IA-MR                1:35.92    1:38.14 SILV   
                  46.44     1:38.14 (51.70)                                        
 16 Wilson, Patrick            9 BBSC-MR              1:42.62    1:39.36 SILV+  
                  49.78     1:39.36 (49.58)                                        
 -- Taylor, Harrison          10 Tmsuffolk-MR         1:35.65         DQ        
 -- Wynter, Benjamin           9 CSC-MR               1:30.99         DQ        
AGE - Division  
  1 Torres, Spencer            9 Sachem-MR            1:52.72    1:40.95        
                  51.06     1:40.95 (49.89)                                        
  2 Wissemann, Eric           10 CSC-MR               1:41.44    1:41.71        
                  47.39     1:41.71 (54.32)                                        
  3 O'Shea, Christopher       10 TVSC-MR              1:44.05    1:42.97        
  4 Hur, Young                10 TVSC-MR              1:57.63    1:43.06        
                  49.80     1:43.06 (53.26)                                        
  5 Yarbro, Hunter            10 Express Swimming-MR  1:41.80    1:43.85        
                  50.71     1:43.85 (53.14)                                        
  6 Tullo, Matthew            10 HAA-MR               2:20.31    1:47.67        
                1:52.83         1:47.67 ( )                                        
  7 Jacobs, Daniel             9 Express Swimming-MR  1:52.17    1:48.39        
  8 Jakubiak, Alex             9 Tmsuffolk-MR         2:01.90    1:50.12        
                1:50.03      1:50.12 (0.09)                                        
  9 Surlis, John               9 CSC-MR               1:57.40    1:50.18        
                  53.64     1:50.18 (56.54)                                        
 10 Jarymiszyn, Steven        10 CSC-MR               1:52.93    1:50.27        
                  54.83     1:50.27 (55.44)                                        
 11 Colonnello, Sean          10 Sachem-MR            1:58.14    1:52.41        
                  56.28     1:52.41 (56.13)                                        
 12 Chan, Dylan                9 Tmsuffolk-MR         1:51.23    1:53.78        
                  53.94     1:53.78 (59.84)                                        
 13 Newton, Timothy            9 Tmsuffolk-MR         1:41.89    1:54.29        
 14 Plunkett, Tyler            9 TVSC-MR              2:12.52    2:04.11        
                  59.98   2:04.11 (1:04.13)                                        
 15 Bogush, Nicholas           9 TVSC-MR              2:02.46    2:06.08        
                1:01.83   2:06.08 (1:04.25)                                        
 16 Sanders, Dylan            10 CSC-MR               2:14.13    2:13.70        
                1:04.55   2:13.70 (1:09.15)                                        
 -- Moriarty, Edwin           10 Express Swimming-MR  2:00.50         DQ        
                  58.92        DQ (1:13.11)                                        
 -- Thorstenn, Erik           10 Express Swimming-MR  2:09.44         DQ        
                1:12.34        DQ (1:24.60)                                        
 -- Andrade, Bill              9 Farmingdale-MR       1:55.88         DQ        
                  52.49          DQ (58.22)                                        
 -- Mahon, Donovan             9 CSC-MR               2:11.02         DQ        
                  57.05        DQ (1:03.64)                                        
 -- Damenti, Luke              9 TVSC-MR              1:52.42         DQ        
                1:01.19        DQ (1:04.94)                                        
Non-Award Division  
  1 Beutel, Brendan            9 HAA-MR               1:38.41    1:41.43        
                  49.71     1:41.43 (51.72)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
          42.09  ZQ
          43.99  JO
          50.09  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 43.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Prokopiou, Nicos          10 WISC-MR                44.27      42.33 JO+    
  2 Ye, William               10 WISC-MR                44.01      42.61 JO+    
SILV - Division  
  1 Graham, Joseph             9 Express Swimming-MR    45.66      44.14 SILV   
  2 Lee, Daniel                9 Tmsuffolk-MR           48.21      44.50 SILV   
  3 Mattone, Robert            9 Express Swimming-MR    46.04      46.21 SILV   
  4 DeVito, Kevin             10 Tmsuffolk-MR           45.81      46.49 SILV   
  5 Chan, Dylan                9 Tmsuffolk-MR           47.33      46.87 SILV   
  6 Zitelny, Tamir            10 Tmsuffolk-MR           45.29      47.08 SILV   
  7 Murphy, Andrew            10 North Shore-MR         48.34      47.09 SILV   
  7 Hawkins, Raymond           9 HAA-MR                 46.34      47.09 SILV   
  9 Baraban, Brandon          10 Tmsuffolk-MR           47.59      47.16 SILV   
 10 Mahabadi, Arya            10 Tmsuffolk-MR           50.87      47.18 SILV+  
 11 Ryan, Brendan             10 Tmsuffolk-MR           47.27      47.46 SILV   
 12 Morlock, Kyle             10 HAA-MR                 47.63      47.88 SILV   
 13 Marsiello, Patrick        10 Tmsuffolk-MR           48.11      49.12 SILV   
 14 Parrinello, Anthony       10 Farmingdale-MR         52.86      49.34 SILV+  
 15 Kaplan, David             10 Tmsuffolk-MR           51.52      49.42 SILV+  
 -- Mattera, Matthew          10 Tmsuffolk-MR           49.56         DQ        
AGE - Division  
  1 Sanders, Peter             9 TVSC-MR                50.98      50.26        
  2 Saad-Eldin, Ali           10 Tmsuffolk-MR           53.64      51.60        
  3 Wilson, Patrick            9 BBSC-MR                54.34      51.65        
  4 Kreuscher, Kyle            9 CSC-MR                 53.58      51.76        
  5 Wissemann, Eric           10 CSC-MR               1:01.17      51.79        
  6 Coyle, Steven              9 BBSC-MR                56.42      52.68        
  7 Kiendle, Kyle              9 CSC-MR                 52.69      53.07        
  8 Rosenbaum, Matthew        10 Tmsuffolk-MR           53.53      53.76        
  9 Murphy, Andrew            10 IA-MR                  56.15      53.88        
 10 DiStasio, James           10 North Shore-MR         52.02      54.01        
 11 Reyes, Daniel              9 CSC-MR                 55.03      54.12        
 12 O'Shea, Christopher       10 TVSC-MR                58.98      55.56        
 13 Tullo, Matthew            10 HAA-MR               1:03.53      56.14        
 14 Weinhofer, Joseph          9 Sachem-MR              56.41      56.25        
 15 Jacobs, Daniel             9 Express Swimming-MR    59.42      56.57        
 16 Torrico, Stephen           9 TVSC-MR                53.26      56.95        
 17 Torres, Spencer            9 Sachem-MR              55.91      57.76        
 18 Kochman, Alex              9 Tmsuffolk-MR           59.89      57.98        
 19 Lopez, Christopher        10 CSC-MR                 58.29      58.87        
 20 Monteverde, Joseph         9 Sachem-MR            1:00.61      59.08        
 21 Sanders, Dylan            10 CSC-MR               1:09.02    1:09.33        
 -- Huner, Jack               10 TVSC-MR                58.41         DQ        
 -- Taylor, Harrison          10 Tmsuffolk-MR           58.00         DQ        
 -- Catterson, James           9 TVSC-MR              1:06.00         DQ        
 -- Jarymiszyn, Steven        10 CSC-MR               1:10.12         DQ        
 -- Daly, Tommy                9 North Shore-MR         53.82         DQ        
 -- Mahon, Donovan             9 CSC-MR                 52.51         DQ        
 -- Thorstenn, Erik           10 Express Swimming-MR  1:00.00         DQ        
 -- Patronis, Michael          9 Tmsuffolk-MR           55.96         DQ        
Non-Award Division  
 -- McGibney, max              9 CSC-MR               1:39.19         DQ        
 -- Casement, Justin           9 Farmingdale-MR         48.46         DQ        
 -- Plunkett, Tyler            9 TVSC-MR              1:06.58         DQ        
 
Boys 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:33.99  ZQ
        1:35.99  JO
        1:51.39  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 1:35.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Cannon, Sean              10 CSC-MR               1:36.29    1:27.89 ZQ+    
  2 Graham, Joseph             9 Express Swimming-MR  1:38.00    1:33.89 ZQ+    
SILV - Division  
  1 DeVito, Kevin             10 Tmsuffolk-MR         1:37.64    1:37.08 SILV   
  2 McManus, Dillon            9 Tmsuffolk-MR         1:36.68    1:37.11 SILV   
  3 Sims, Mikko               10 Tmsuffolk-MR         1:38.44    1:40.04 SILV   
  4 Morlock, Kyle             10 HAA-MR               1:40.05    1:43.41 SILV   
                  40.89   1:43.41 (1:02.52)                                        
  5 Mattone, Robert            9 Express Swimming-MR  1:50.00    1:49.76 SILV   
                  50.48     1:49.76 (59.28)                                        
  6 Huner, Alec                9 TVSC-MR              1:52.42    1:50.43 SILV+  
                  47.76   1:50.43 (1:02.67)                                        
  7 Daly, Tommy                9 North Shore-MR       1:52.79    1:50.95 SILV+  
                  46.46   1:50.95 (1:04.49)                                        
 -- Bertini, Justin           10 TVSC-MR              1:37.53         DQ        
AGE - Division  
  1 Kreuscher, Kyle            9 CSC-MR               1:53.72    1:53.04        
                  47.52   1:53.04 (1:05.52)                                        
  2 Weinhofer, Joseph          9 Sachem-MR            1:54.41    1:54.40        
                  56.11     1:54.40 (58.29)                                        
  3 Coyle, Steven              9 BBSC-MR              1:59.37    1:54.68        
                  56.19     1:54.68 (58.49)                                        
  4 Lai, Michael              10 WISC-MR              2:02.51    1:58.85        
                  56.50   1:58.85 (1:02.35)                                        
  5 DiStasio, James           10 North Shore-MR       1:53.58    1:58.99        
                  44.04   1:58.99 (1:14.95)                                        
  6 Torrico, Stephen           9 TVSC-MR              2:12.54    1:59.71        
                  58.05   1:59.71 (1:01.66)                                        
  7 Rosenbaum, Matthew        10 Tmsuffolk-MR         1:57.07    2:00.52        
                  56.15   2:00.52 (1:04.37)                                        
  8 Weinstein, Jake            9 HAA-MR               2:02.26    2:00.54        
                  58.31   2:00.54 (1:02.23)                                        
  9 Tullo, Matthew            10 HAA-MR               2:09.04    2:06.56        
                1:00.44   2:06.56 (1:06.12)                                        
 -- Han, Eric                  9 Tmsuffolk-MR         2:27.85         DQ        
                  59.48        DQ (1:13.87)                                        
 -- Surlis, John               9 CSC-MR               2:39.54         DQ        
                1:14.25        DQ (1:25.54)                                        
Non-Award Division  
  1 Cheng, Timothy             9 Sachem-MR            1:45.00    2:02.66        
                  44.88   2:02.66 (1:17.78)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
          34.99  ZQ
          36.79  JO
          45.39  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 36.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Kaplan, David             10 Tmsuffolk-MR           42.30      39.54 SILV   
  2 DeVito, Kevin             10 Tmsuffolk-MR           39.41      39.55 SILV   
  3 Prokopiou, Nicos          10 WISC-MR                40.31      40.16 SILV   
  4 Ismailov, Max             10 IA-MR                  40.00      40.73 SILV   
  5 Huner, Alec                9 TVSC-MR                41.48      40.95 SILV   
  6 Wynter, Benjamin           9 CSC-MR                 40.13      41.03 SILV   
  7 Patronis, Michael          9 Tmsuffolk-MR           45.39      41.18 SILV   
  8 Huner, Jack               10 TVSC-MR                48.21      41.56 SILV+  
  9 Mahabadi, Arya            10 Tmsuffolk-MR           45.40      44.85 SILV+  
 -- Lee, Daniel                9 Tmsuffolk-MR           50.33         DQ        
AGE - Division  
  1 Kiendle, Kyle              9 CSC-MR                 48.57      47.09        
  2 Kovel, Eric                9 BBSC-MR                46.13      47.24        
  3 Cheng, Timothy             9 Sachem-MR              54.19      47.35        
  4 Parrinello, Anthony       10 Farmingdale-MR         54.75      48.75        
  5 Hur, Young                10 TVSC-MR                55.21      49.45        
  6 Torrico, Stephen           9 TVSC-MR                53.31      49.80        
  7 Coyle, Steven              9 BBSC-MR                50.05      50.39        
  8 Daly, Tommy                9 North Shore-MR         47.72      50.42        
  9 Moriarty, Edwin           10 Express Swimming-MR    50.00      50.49        
 10 Monteverde, Joseph         9 Sachem-MR              59.05      50.58        
 11 Lopez, Christopher        10 CSC-MR                 56.78      52.76        
 12 Sanders, Peter             9 TVSC-MR                50.87      53.25        
 13 Beutel, Brendan            9 HAA-MR                 55.56      53.32        
 14 McManus, Dillon            9 Tmsuffolk-MR           50.11      53.75        
 15 Yarbro, Hunter            10 Express Swimming-MR    47.00      53.77        
 16 Reyes, Daniel              9 CSC-MR                 52.78      55.34        
 17 Bogush, Nicholas           9 TVSC-MR              1:02.15    1:01.07        
 18 Catterson, James           9 TVSC-MR              1:02.37    1:05.28        
 -- Ryan, Brendan             10 Tmsuffolk-MR           55.27         DQ        
 -- Stegner, Brendan           9 CSC-MR               1:20.00         DQ        
 -- Kreuscher, Kyle            9 CSC-MR                 47.91         DQ        
 -- Casement, Justin           9 Farmingdale-MR         48.35         DQ        
Non-Award Division  
  1 Marsiello, Patrick        10 Tmsuffolk-MR           43.19      46.29        
  2 Mattera, Matthew          10 Tmsuffolk-MR           44.77      46.97        
 
Boys 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:21.99  ZQ
        1:27.99  JO
        1:40.99  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 1:27.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Chen, Geoffrey            10 Express Swimming-MR  1:37.19    1:20.19 ZQ+    
                  36.69     1:20.19 (43.50)                                        
SILV - Division  
  1 Weinhofer, Joseph          9 Sachem-MR            1:41.52    1:38.28 SILV+  
                  46.16     1:38.28 (52.12)                                        
 
Boys 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
        1:17.49  ZQ
        1:21.99  JO
        1:31.59  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 1:21.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Ismailov, Max             10 IA-MR                1:22.89    1:21.93 JO+    
                  39.46     1:21.93 (42.47)                                        
SILV - Division  
  1 Prokopiou, Nicos          10 WISC-MR              1:24.84    1:22.14 SILV   
                  39.31     1:22.14 (42.83)                                        
  2 DeVito, Kevin             10 Tmsuffolk-MR         1:27.50    1:24.67 SILV   
                  39.72     1:24.67 (44.95)                                        
  3 Lee, Daniel                9 Tmsuffolk-MR         1:38.90    1:27.28 SILV+  
                  40.95     1:27.28 (46.33)                                        
  4 Graham, Joseph             9 Express Swimming-MR  1:26.22    1:27.88 SILV   
                  43.89     1:27.88 (43.99)                                        
  5 Kaplan, David             10 Tmsuffolk-MR         1:35.55    1:27.96 SILV+  
                  40.80     1:27.96 (47.16)                                        
  6 Murphy, Andrew            10 North Shore-MR       1:29.51    1:28.41 SILV   
                  41.25     1:28.41 (47.16)                                        
  7 Mahabadi, Arya            10 Tmsuffolk-MR         1:31.71    1:28.72 SILV+  
                  44.19     1:28.72 (44.53)                                        
  8 Marsiello, Patrick        10 Tmsuffolk-MR         1:35.80    1:30.53 SILV+  
                  40.56     1:30.53 (49.97)                                        
  9 Patronis, Michael          9 Tmsuffolk-MR         1:39.90    1:30.80 SILV+  
                  40.51     1:30.80 (50.29)                                        
AGE - Division  
  1 Morlock, Kyle             10 HAA-MR               1:45.25    1:32.30        
                  43.36     1:32.30 (48.94)                                        
  2 Ryan, Brendan             10 Tmsuffolk-MR         1:43.90    1:33.17        
                  45.86     1:33.17 (47.31)                                        
  3 Mattera, Matthew          10 Tmsuffolk-MR         1:36.75    1:34.39        
                  43.11     1:34.39 (51.28)                                        
  4 Weinhofer, Joseph          9 Sachem-MR            1:35.88    1:35.21        
                  46.57     1:35.21 (48.64)                                        
  5 Bertini, Justin           10 TVSC-MR              1:49.58    1:36.11        
                  44.72     1:36.11 (51.39)                                        
  6 Saad-Eldin, Ali           10 Tmsuffolk-MR         1:38.95    1:36.25        
                  46.15     1:36.25 (50.10)                                        
  7 Wilson, Patrick            9 BBSC-MR              1:51.23    1:37.67        
                  48.69     1:37.67 (48.98)                                        
  8 Wynter, Benjamin           9 CSC-MR               1:44.72    1:37.68        
                  42.96     1:37.68 (54.72)                                        
  9 Sanders, Peter             9 TVSC-MR              1:58.24    1:38.04        
                  45.56     1:38.04 (52.48)                                        
 10 McManus, Dillon            9 Tmsuffolk-MR         1:36.90    1:38.15        
                  48.07     1:38.15 (50.08)                                        
 11 Taylor, Harrison          10 Tmsuffolk-MR         1:35.95    1:39.13        
                  45.83     1:39.13 (53.30)                                        
 12 Parrinello, Anthony       10 Farmingdale-MR       1:34.55    1:40.13        
                  45.25     1:40.13 (54.88)                                        
 13 Huner, Jack               10 TVSC-MR              1:52.12    1:41.25        
                  46.34     1:41.25 (54.91)                                        
 14 Torres, Spencer            9 Sachem-MR            2:00.00    1:41.63        
                  49.81     1:41.63 (51.82)                                        
 15 Murphy, Andrew            10 IA-MR                1:40.17    1:43.08        
                  46.51     1:43.08 (56.57)                                        
 16 Daly, Tommy                9 North Shore-MR       1:41.73    1:43.74        
                  53.64     1:43.74 (50.10)                                        
 17 Cheng, Timothy             9 Sachem-MR            1:44.46    1:44.32        
                  48.45     1:44.32 (55.87)                                        
 18 Casement, Justin           9 Farmingdale-MR       1:38.75    1:44.40        
                  47.76     1:44.40 (56.64)                                        
 19 Lopez, Christopher        10 CSC-MR               1:51.76    1:45.08        
                  47.93     1:45.08 (57.15)                                        
 20 Hur, Young                10 TVSC-MR              1:45.69    1:47.14        
                  49.30     1:47.14 (57.84)                                        
 21 Monteverde, Joseph         9 Sachem-MR            2:00.00    1:49.18        
                  51.93     1:49.18 (57.25)                                        
 22 Kiendle, Kyle              9 CSC-MR               1:41.31    1:49.38        
                  53.67     1:49.38 (55.71)                                        
 23 Moriarty, Edwin           10 Express Swimming-MR  2:00.45    1:54.55        
                  55.54     1:54.55 (59.01)                                        
 -- Chan, Dylan                9 Tmsuffolk-MR         1:52.90         DQ        
                  46.46          DQ (53.28)                                        
 -- Kovel, Eric                9 BBSC-MR              1:44.75         DQ        
                  47.17          DQ (53.82)                                        
 -- Beutel, Brendan            9 HAA-MR               1:45.25         DQ        
                  48.20        DQ (1:03.82)                                        
 -- Weinstein, Jake            9 HAA-MR               2:00.25         DQ        
                  58.94        DQ (1:19.54)                                        
 -- Sanders, Dylan            10 CSC-MR               2:10.81         DQ        
                1:07.25        DQ (1:09.51)                                        
Non-Award Division  
 -- Huner, Alec                9 TVSC-MR              1:29.73         DQ        
                  42.23          DQ (50.30)                                        
 
Boys 9-10 200 Yard IM
===============================================================================
        2:45.99  ZQ
        2:59.99  JO
        3:19.99  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 2:59.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Graham, Joseph             9 Express Swimming-MR  3:11.42    3:07.48 SILV   
                  46.42     1:37.44 (51.02)     2:29.36 (51.92)     3:07.48 (38.12)
  2 Kaplan, David             10 Tmsuffolk-MR         3:12.24    3:09.51 SILV   
                  44.47     1:31.95 (47.48)     2:28.62 (56.67)     3:09.51 (40.89)
 -- Weinhofer, Joseph          9 Sachem-MR            3:15.00         DQ        
                  47.18     1:36.93 (49.75)     2:35.89 (58.96)          DQ (42.57)
 -- Hawkins, Raymond           9 HAA-MR               3:00.25         DQ        
                  47.82     1:36.36 (48.54)     2:32.08 (55.72)          DQ (45.45)
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          27.69  ZQ
          28.29  JO
          32.49  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 28.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Indimine, Matthew         12 North Shore-MR         28.86      28.16 JO+    
SILV - Division  
  1 Gordin, James             11 Tmsuffolk-MR           28.33      28.84 SILV   
  2 Chiang, Peter             12 North Shore-MR         31.27      29.18 SILV   
  3 Wilson, Andrew            12 BBSC-MR                30.76      29.48 SILV   
  4 Poblano, Christian        11 CSC-MR                 29.84      29.60 SILV   
  5 Hagemann, Alex            11 Express Swimming-MR    29.44      29.78 SILV   
  6 Keane, Kevin              12 CSC-MR                 29.39      29.79 SILV   
  7 McDougall, Robert         11 CSC-MR                 29.42      29.85 SILV   
  8 Czajkowski, Piotr         11 Tmsuffolk-MR           29.55      29.96 SILV   
  9 Kipnes, Alec              12 North Shore-MR         30.94      30.21 SILV   
 10 Hawkins, Andrew           11 Express Swimming-MR    30.76      30.34 SILV   
 11 Hillsberg, Andrew         12 IA-MR                  29.82      30.39 SILV   
 12 Infranco, Daniel          11 TVSC-MR                29.97      30.55 SILV   
 13 Caradonna, Laurence       12 TVSC-MR                30.34      30.67 SILV   
 14 Sanders, Elijah           12 TVSC-MR                31.73      30.80 SILV   
 15 Murphy, Shawn             12 North Shore-MR         30.06      30.93 SILV   
 16 Chen, Christopher         11 Express Swimming-MR    32.99      31.09 SILV+  
 17 Sehri, Mert               12 CSC-MR                 30.44      31.11 SILV   
 18 Yurman, Eric              12 BBSC-MR                31.15      31.22 SILV   
 19 Battisti, Evan            12 Express Swimming-MR    31.72      31.25 SILV   
 20 Pizzurro, Nicholas        12 CSC-MR                 30.75      31.27 SILV   
 21 Fouad, Joseph             11 Tmsuffolk-MR           31.95      31.75 SILV   
 22 Desmornes, Georgio        11 Express Swimming-MR    32.62      32.18 SILV+  
 23 Michel, Brad              12 North Shore-MR         32.15      32.27 SILV   
 24 Mattone, Xavier           11 Express Swimming-MR    34.15      32.29 SILV+  
 25 Chang, Gilbert            11 North Shore-MR         34.29      32.41 SILV+  
 26 Zinkiewicz, Zachary       11 IA-MR                  32.26      32.45 SILV   
AGE - Division  
  1 Kontos, Thomas            12 Tmsuffolk-MR           34.16      33.18        
  2 Camberdella, Griffen      11 North Shore-MR         33.48      33.46        
  3 Winston, Benjamin         11 TVSC-MR                34.74      33.64        
  4 Nilsson, Evan             11 TVSC-MR                35.25      33.71        
  5 Vincel, Jake              11 TVSC-MR                33.83      33.98        
  6 McCartney, Ryan           11 Express Swimming-MR    37.28      34.06        
  7 Tellekamp, T.J.           11 CSC-MR                 33.06      34.28        
  8 Martinez, Andres          11 Farmingdale-MR         35.04      34.75        
  9 Stoller, Jared            11 TVSC-MR                38.12      34.86        
 10 Sharkey, Sam              11 CSC-MR                 33.02      35.05        
 11 Marquardt, Thomas         12 CSC-MR                 34.43      35.30        
 12 Kipnes, Jordan            11 North Shore-MR         37.60      35.73        
 13 Shea, Christopher         11 CSC-MR                 37.96      35.79        
 14 Stecher, Timothy          11 IA-MR                  40.11      36.26        
 15 Li, Peter                 11 TVSC-MR                36.98      36.72        
 16 Rastegar, Andre           11 TVSC-MR                36.75      36.77        
 17 Coyle, Michael            11 BBSC-MR                37.63      38.16        
 18 Borger, Keith             11 Sachem-MR              36.87      38.27        
 19 Suslan, Ryan              11 TVSC-MR                37.11      38.43        
 20 Monahan, Brian            12 North Shore-MR         38.45      38.60        
 21 Mongiello, Brett          12 CSC-MR                 40.05      38.90        
 22 Bischoff, Gregory         11 Tmsuffolk-MR           37.81      39.56        
 23 Fox, Kenny                12 North Shore-MR         37.94      39.70        
 24 Sullivan, Raymond         11 CSC-MR                 42.22      40.00        
 25 Aguilar, Jorehll          11 TVSC-MR                40.37      41.83        
 26 Gilmore, Brandon          11 North Shore-MR         47.42      42.52        
 27 Lov, Troy                 11 TVSC-MR                42.53      43.71        
 28 Levanti, Paul             11 CSC-MR                 43.75      43.92        
 29 Sternberg, Matthew        11 BBSC-MR                50.14      44.99        
Non-Award Division  
  1 Curd, Howie               12 Express Swimming-MR    31.39      32.52        
 -- Williams, Tyler           12 Express Swimming-MR    28.56         DQ        
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          59.59  ZQ
        1:02.19  JO
        1:11.59  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 1:02.19
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Indimine, Matthew         12 North Shore-MR       1:03.52    1:02.55 SILV   
                  30.27     1:02.55 (32.28)                                        
  2 Williams, Tyler           12 Express Swimming-MR  1:03.37    1:02.79 SILV   
                  30.50     1:02.79 (32.29)                                        
  3 Gordin, James             11 Tmsuffolk-MR         1:04.80    1:03.17 SILV   
                  30.47     1:03.17 (32.70)                                        
  4 Searson, Jimmy            11 Express Swimming-MR  1:03.56    1:03.79 SILV   
                  30.24     1:03.79 (33.55)                                        
  5 Hagemann, Alex            11 Express Swimming-MR  1:03.46    1:03.89 SILV   
                  30.40     1:03.89 (33.49)                                        
  6 Wilson, Andrew            12 BBSC-MR              1:06.59    1:04.49 SILV   
                  31.13     1:04.49 (33.36)                                        
  7 Czajkowski, Piotr         11 Tmsuffolk-MR         1:04.50    1:04.62 SILV   
                  31.06     1:04.62 (33.56)                                        
  8 Chiang, Peter             12 North Shore-MR       1:04.16    1:04.69 SILV   
                  30.80     1:04.69 (33.89)                                        
  9 Martusciello, Gerard      12 HAA-MR               1:03.65    1:04.84 SILV   
                  30.85     1:04.84 (33.99)                                        
 10 Cowden, Luke              11 Tmsuffolk-MR         1:04.99    1:05.41 SILV   
                  31.37     1:05.41 (34.04)                                        
 11 Murphy, Shawn             12 North Shore-MR       1:06.11    1:05.56 SILV   
                  31.85     1:05.56 (33.71)                                        
 12 Poblano, Christian        11 CSC-MR               1:05.90    1:05.64 SILV   
                  31.01     1:05.64 (34.63)                                        
 13 Mahabadi, Armin           11 Tmsuffolk-MR         1:05.72    1:05.83 SILV   
                  31.60     1:05.83 (34.23)                                        
 14 Keane, Kevin              12 CSC-MR               1:06.17    1:06.38 SILV   
                  32.24     1:06.38 (34.14)                                        
 15 Arcidiacono, Stephen      12 North Shore-MR       1:06.07    1:06.74 SILV   
                  31.65     1:06.74 (35.09)                                        
 16 Zhu, Caleb                12 Tmsuffolk-MR         1:08.56    1:07.26 SILV   
                  32.69     1:07.26 (34.57)                                        
 17 Hillsberg, Andrew         12 IA-MR                1:08.92    1:07.57 SILV   
                  31.80     1:07.57 (35.77)                                        
 18 Sanders, Elijah           12 TVSC-MR              1:07.45    1:08.15 SILV   
                  32.45     1:08.15 (35.70)                                        
 19 Hawkins, Andrew           11 Express Swimming-MR  1:08.20    1:08.25 SILV   
                  32.81     1:08.25 (35.44)                                        
 20 Infranco, Daniel          11 TVSC-MR              1:07.69    1:08.66 SILV   
                  32.42     1:08.66 (36.24)                                        
 21 Saad-Eldin, Yusef         12 Tmsuffolk-MR         1:08.70    1:08.69 SILV   
                  32.97     1:08.69 (35.72)                                        
 22 Pizzurro, Nicholas        12 CSC-MR               1:10.13    1:08.94 SILV   
                  33.19     1:08.94 (35.75)                                        
 23 Harrison, Liam            12 IA-MR                1:13.09    1:09.37 SILV+  
                  32.87     1:09.37 (36.50)                                        
 24 Liu, Alex                 12 Tmsuffolk-MR         1:10.05    1:09.56 SILV   
                  32.77     1:09.56 (36.79)                                        
 25 Dorn, Garry               12 HAA-MR               1:14.06    1:10.07 SILV+  
                  33.16     1:10.07 (36.91)                                        
 26 Caradonna, Laurence       12 TVSC-MR              1:09.77    1:10.14 SILV   
                  33.59     1:10.14 (36.55)                                        
 27 Fouad, Joseph             11 Tmsuffolk-MR         1:09.28    1:10.46 SILV   
                  34.40     1:10.46 (36.06)                                        
 28 McDougall, Robert         11 CSC-MR               1:06.19    1:11.03 SILV   
                  33.74     1:11.03 (37.29)                                        
AGE - Division  
  1 Chen, Christopher         11 Express Swimming-MR  1:15.60    1:11.87        
                  33.90     1:11.87 (37.97)                                        
  2 Desmornes, Georgio        11 Express Swimming-MR  1:13.10    1:12.17        
                  34.41     1:12.17 (37.76)                                        
  3 Chang, Gilbert            11 North Shore-MR       1:12.19    1:12.28        
                  34.36     1:12.28 (37.92)                                        
  4 Tellekamp, T.J.           11 CSC-MR               1:13.01    1:13.04        
                  35.05     1:13.04 (37.99)                                        
  5 Camberdella, Griffen      11 North Shore-MR       1:17.24    1:13.23        
                  35.77     1:13.23 (37.46)                                        
  6 Vincel, Jake              11 TVSC-MR              1:16.65    1:13.98        
                  34.55     1:13.98 (39.43)                                        
  7 Winston, Benjamin         11 TVSC-MR              1:16.57    1:14.11        
                  35.71     1:14.11 (38.40)                                        
  8 Kontos, Thomas            12 Tmsuffolk-MR         1:16.91    1:14.38        
                  35.84     1:14.38 (38.54)                                        
  9 Yin, Raymond              12 TVSC-MR              1:16.04    1:15.90        
                  37.18     1:15.90 (38.72)                                        
 10 McCartney, Ryan           11 Express Swimming-MR  1:19.24    1:17.40        
                  35.86     1:17.40 (41.54)                                        
 11 Nilsson, Evan             11 TVSC-MR              1:15.74    1:17.79        
                  36.63     1:17.79 (41.16)                                        
 12 Marquardt, Thomas         12 CSC-MR               1:24.84    1:17.98        
                  34.49     1:17.98 (43.49)                                        
 13 Stoller, Jared            11 TVSC-MR              1:22.74    1:18.17        
                  36.80     1:18.17 (41.37)                                        
 14 Cheng, Daniel             11 Sachem-MR            1:20.35    1:19.18        
                  37.06     1:19.18 (42.12)                                        
 15 Li, Peter                 11 TVSC-MR              1:23.49    1:20.19        
                  38.23     1:20.19 (41.96)                                        
 16 Martinez, Andres          11 Farmingdale-MR       1:20.96    1:20.46        
                  37.27     1:20.46 (43.19)                                        
 17 Rastegar, Andre           11 TVSC-MR              1:23.38    1:20.89        
                  39.59     1:20.89 (41.30)                                        
 18 Cyrus, Pasha              11 Tmsuffolk-MR         1:20.20    1:21.31        
                  37.21     1:21.31 (44.10)                                        
 19 Hinds, Jabari             11 Tmsuffolk-MR         1:17.41    1:21.41        
                  38.14     1:21.41 (43.27)                                        
 20 Borger, Keith             11 Sachem-MR            1:25.65    1:21.77        
                  40.33     1:21.77 (41.44)                                        
 21 Stecher, Timothy          11 IA-MR                1:25.78    1:21.90        
                  37.75     1:21.90 (44.15)                                        
 22 Coyle, Michael            11 BBSC-MR              1:24.45    1:23.37        
                  39.30     1:23.37 (44.07)                                        
 23 Shea, Christopher         11 CSC-MR               1:29.62    1:23.48        
                  40.58     1:23.48 (42.90)                                        
 24 Guarnieri, Maxwell        11 Express Swimming-MR  1:30.49    1:24.10        
                  39.77     1:24.10 (44.33)                                        
 25 Sullivan, Raymond         11 CSC-MR               1:31.30    1:27.72        
                  41.01     1:27.72 (46.71)                                        
 26 Bischoff, Gregory         11 Tmsuffolk-MR         1:28.54    1:28.17        
                  41.59     1:28.17 (46.58)                                        
 27 Fox, Kenny                12 North Shore-MR       1:42.50    1:28.51        
                  41.83     1:28.51 (46.68)                                        
 28 Porterfield, Travis       11 Sachem-MR            1:34.19    1:28.61        
                  42.40     1:28.61 (46.21)                                        
 29 Monahan, Brian            12 North Shore-MR       1:34.01    1:32.57        
                  41.83     1:32.57 (50.74)                                        
 30 Aguilar, Jorehll          11 TVSC-MR              1:30.74    1:33.23        
                  43.48     1:33.23 (49.75)                                        
 31 Lov, Troy                 11 TVSC-MR              1:36.52    1:35.17        
 32 Mongiello, Brett          12 CSC-MR               1:30.00    1:37.83        
                  43.75     1:37.83 (54.08)                                        
Non-Award Division  
  1 Zinkiewicz, Zachary       11 IA-MR                1:11.29    1:11.75        
                  33.66     1:11.75 (38.09)                                        
  2 Curd, Howie               12 Express Swimming-MR  1:10.55    1:12.71        
                  34.63     1:12.71 (38.08)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:11.69  ZQ
        2:15.49  JO
        2:32.89  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 2:15.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Chiang, Peter             12 North Shore-MR       2:25.00    2:16.86 SILV   
                  31.70     1:06.67 (34.97)     1:41.77 (35.10)     2:16.86 (35.09)
  2 Hagemann, Alex            11 Express Swimming-MR  2:18.19    2:18.63 SILV   
                  31.75     1:07.71 (35.96)     1:44.14 (36.43)     2:18.63 (34.49)
  3 Mahabadi, Armin           11 Tmsuffolk-MR         2:16.87    2:19.61 SILV   
                  32.26     1:08.45 (36.19)     1:45.23 (36.78)     2:19.61 (34.38)
  4 Wilson, Andrew            12 BBSC-MR              2:36.46    2:20.77 SILV+  
                  32.65     1:08.07 (35.42)     1:44.82 (36.75)     2:20.77 (35.95)
  5 Arcidiacono, Stephen      12 North Shore-MR       2:40.49    2:22.62 SILV+  
                  32.10     1:09.24 (37.14)     1:47.92 (38.68)     2:22.62 (34.70)
  6 Poblano, Christian        11 CSC-MR               2:43.81    2:23.60 SILV+  
                  31.49     1:09.33 (37.84)     1:47.92 (38.59)     2:23.60 (35.68)
  7 Sanders, Elijah           12 TVSC-MR              2:25.97    2:24.58 SILV   
                  33.05     1:10.41 (37.36)     1:48.99 (38.58)     2:24.58 (35.59)
  8 Zhu, Caleb                12 Tmsuffolk-MR         2:37.80    2:25.57 SILV+  
                  33.13     1:10.05 (36.92)     1:48.58 (38.53)     2:25.57 (36.99)
  9 Keane, Kevin              12 CSC-MR               2:29.15    2:25.70 SILV   
                  32.10     1:09.19 (37.09)     1:47.76 (38.57)     2:25.70 (37.94)
 10 Murphy, Shawn             12 North Shore-MR       2:21.78    2:25.74 SILV   
                  33.60     1:10.88 (37.28)     1:49.40 (38.52)     2:25.74 (36.34)
 11 Pizzurro, Nicholas        12 CSC-MR               2:36.69    2:26.26 SILV+  
                  32.64     1:10.66 (38.02)     1:49.87 (39.21)     2:26.26 (36.39)
 12 Fouad, Joseph             11 Tmsuffolk-MR         2:31.73    2:29.67 SILV   
                  35.37     1:13.72 (38.35)     1:53.10 (39.38)     2:29.67 (36.57)
 12 Infranco, Daniel          11 TVSC-MR              2:28.50    2:29.67 SILV   
                  33.30     1:11.44 (38.14)     1:51.47 (40.03)     2:29.67 (38.20)
AGE - Division  
  1 Michel, Brad              12 North Shore-MR       2:36.68    2:37.44        
                  34.79     1:15.12 (40.33)     1:57.06 (41.94)     2:37.44 (40.38)
  2 Kontos, Thomas            12 Tmsuffolk-MR         2:51.04    2:39.45        
                  35.74     1:16.61 (40.87)     1:59.18 (42.57)     2:39.45 (40.27)
  3 Tellekamp, T.J.           11 CSC-MR               2:47.19    2:39.46        
                  34.48     1:13.84 (39.36)     1:56.71 (42.87)     2:39.46 (42.75)
  4 Curd, Howie               12 Express Swimming-MR  2:36.63    2:40.08        
                  34.95     1:15.79 (40.84)     1:58.63 (42.84)     2:40.08 (41.45)
  5 Caradonna, Laurence       12 TVSC-MR              2:45.12    2:44.51        
                  34.27     1:15.12 (40.85)     2:00.25 (45.13)     2:44.51 (44.26)
  6 Borger, Keith             11 Sachem-MR            3:15.00    2:54.35        
                  39.30     1:22.90 (43.60)   2:54.35 (1:31.45)         2:54.35 ( )
  7 Cyrus, Pasha              11 Tmsuffolk-MR         2:55.95    2:58.53        
                  38.66     1:25.01 (46.35)     2:12.88 (47.87)     2:58.53 (45.65)
  8 Martinez, Andres          11 Farmingdale-MR       2:58.92    2:59.24        
                  37.57     1:23.62 (46.05)     2:11.17 (47.55)     2:59.24 (48.07)
  9 Li, Peter                 11 TVSC-MR              3:51.24    2:59.82        
                  40.00     1:24.70 (44.70)     2:11.32 (46.62)     2:59.82 (48.50)
 10 Porterfield, Travis       11 Sachem-MR            3:15.00    3:12.94        
                  43.49     1:34.39 (50.90)     2:25.65 (51.26)     3:12.94 (47.29)
Non-Award Division  
  1 McDougall, Robert         11 CSC-MR               2:27.38    2:33.61        
                  33.99     1:13.71 (39.72)     1:54.58 (40.87)     2:33.61 (39.03)
 
Boys 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        5:55.99  ZQ
        6:03.99  JO
        6:41.99  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 6:03.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Martusciello, Gerard      12 HAA-MR               6:08.33    6:09.24 SILV   
                  32.58     1:09.10 (36.52)     1:45.32 (36.22)     2:22.29 (36.97)
        3:00.49 (38.20)     3:38.17 (37.68)     4:16.84 (38.67)     4:55.79 (38.95)
        5:33.06 (37.27)     6:09.24 (36.18)                                        
  2 Chiang, Peter             12 North Shore-MR       6:15.00    6:17.35 SILV   
                  32.05     1:08.61 (36.56)     1:45.74 (37.13)     2:23.07 (37.33)
        3:01.95 (38.88)     3:40.36 (38.41)     4:19.94 (39.58)     4:59.50 (39.56)
        5:38.18 (38.68)     6:17.35 (39.17)                                        
  3 Sehri, Mert               12 CSC-MR               6:09.40    6:29.57 SILV   
                  33.55     1:10.27 (36.72)     1:48.45 (38.18)     2:27.37 (38.92)
        3:07.45 (40.08)     3:47.83 (40.38)     4:28.73 (40.90)     5:08.97 (40.24)
        5:49.96 (40.99)     6:29.57 (39.61)                                        
  4 Murphy, Shawn             12 North Shore-MR       6:27.00    6:34.15 SILV   
                  34.17     1:12.86 (38.69)     1:53.29 (40.43)     2:34.03 (40.74)
        3:15.20 (41.17)     3:56.58 (41.38)     4:36.55 (39.97)     5:16.83 (40.28)
        5:57.21 (40.38)     6:34.15 (36.94)                                        
AGE - Division  
  1 Pizzurro, Nicholas        12 CSC-MR               6:43.87    6:42.90        
                  34.14     1:14.31 (40.17)     1:55.72 (41.41)     2:36.91 (41.19)
        3:17.58 (40.67)     3:59.95 (42.37)     4:41.55 (41.60)     5:23.08 (41.53)
        6:06.48 (43.40)     6:42.90 (36.42)                                        
  2 Michel, Brad              12 North Shore-MR       6:48.88    6:55.83        
                  35.22     1:16.14 (40.92)     1:59.48 (43.34)     2:42.30 (42.82)
        3:24.83 (42.53)     4:07.14 (42.31)     4:50.06 (42.92)     5:33.22 (43.16)
        6:16.36 (43.14)     6:55.83 (39.47)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
          32.49  ZQ
          33.29  JO
          42.19  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 33.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Indimine, Matthew         12 North Shore-MR         34.97      32.96 JO+    
SILV - Division  
  1 Katz, Andrew              12 Tmsuffolk-MR           33.91      33.70 SILV   
  2 Zinkiewicz, Zachary       11 IA-MR                  34.42      33.87 SILV   
  3 Gavigan, Zach             12 TVSC-MR                34.38      34.21 SILV   
  4 Yurman, Eric              12 BBSC-MR                35.23      34.40 SILV   
  5 Cassara, Conor            12 Sachem-MR              35.64      34.81 SILV   
  6 Poblano, Christian        11 CSC-MR                 35.16      35.17 SILV   
  7 Searson, Jimmy            11 Express Swimming-MR    36.77      35.21 SILV   
  8 Chen, Christopher         11 Express Swimming-MR    34.51      35.44 SILV   
  9 Chiang, Peter             12 North Shore-MR         34.32      35.54 SILV   
 10 Liu, Alex                 12 Tmsuffolk-MR           35.33      35.91 SILV   
 11 Czajkowski, Piotr         11 Tmsuffolk-MR           36.22      36.16 SILV   
 12 Sehri, Mert               12 CSC-MR                 35.94      36.18 SILV   
 13 Williams, Tyler           12 Express Swimming-MR    35.43      36.51 SILV   
 14 Keane, Kevin              12 CSC-MR                 36.86      36.87 SILV   
 15 Harrison, Liam            12 IA-MR                  36.91      36.98 SILV   
 16 Nilsson, Evan             11 TVSC-MR                36.96      37.14 SILV   
 17 Michel, Brad              12 North Shore-MR         37.61      37.29 SILV   
 18 Hillsberg, Andrew         12 IA-MR                  36.96      37.74 SILV   
 19 Wilson, Andrew            12 BBSC-MR                39.32      37.84 SILV   
 20 Chang, Gilbert            11 North Shore-MR         38.29      38.73 SILV   
 21 Kontos, Thomas            12 Tmsuffolk-MR           38.09      38.83 SILV   
 22 Cheng, Daniel             11 Sachem-MR              38.92      40.06 SILV   
 23 Dorn, Garry               12 HAA-MR                 42.73      40.60 SILV+  
 24 Tellekamp, T.J.           11 CSC-MR                 40.02      40.78 SILV   
 25 Rastegar, Andre           11 TVSC-MR                47.14      40.85 SILV+  
 26 Marquardt, Thomas         12 CSC-MR                 41.97      40.97 SILV   
 27 Metzger, Alexander        11 IA-MR                  41.91      41.08 SILV   
 28 Corbisiero, Rocco         11 Sachem-MR              41.10      41.39 SILV   
 29 McCartney, Ryan           11 Express Swimming-MR    43.22      41.64 SILV+  
 -- Gordin, James             11 Tmsuffolk-MR           35.65         DQ        
AGE - Division  
  1 Pizzurro, Nicholas        12 CSC-MR                 43.14      42.20        
  2 Stecher, Timothy          11 IA-MR                  47.80      44.35        
  3 Porterfield, Travis       11 Sachem-MR              46.29      44.65        
  4 Levanti, Paul             11 CSC-MR                 52.80      45.53        
  5 Fox, Kenny                12 North Shore-MR         46.00      46.52        
  6 Martinez, Andres          11 Farmingdale-MR         47.90      47.53        
  7 Shea, Christopher         11 CSC-MR                 56.86      47.94        
  8 Stoller, Jared            11 TVSC-MR                45.21      47.97        
  9 Mongiello, Brett          12 CSC-MR                 50.09      48.13        
 10 Monahan, Brian            12 North Shore-MR         45.00      51.09        
 11 Lov, Troy                 11 TVSC-MR                49.85      51.95        
 12 Sullivan, Raymond         11 CSC-MR                 53.34      52.41        
 13 Gilmore, Brandon          11 North Shore-MR         56.00      56.75        
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:08.79  ZQ
        1:11.59  JO
        1:25.79  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 1:11.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Mahabadi, Armin           11 Tmsuffolk-MR         1:13.26    1:12.39 SILV   
                  35.13     1:12.39 (37.26)                                        
  2 Gavigan, Zach             12 TVSC-MR              1:13.11    1:12.63 SILV   
                  35.31     1:12.63 (37.32)                                        
  3 Katz, Andrew              12 Tmsuffolk-MR         1:15.08    1:12.80 SILV   
                  35.76     1:12.80 (37.04)                                        
  4 Indimine, Matthew         12 North Shore-MR       1:12.86    1:13.27 SILV   
                  35.67     1:13.27 (37.60)                                        
  5 Zinkiewicz, Zachary       11 IA-MR                1:14.87    1:13.54 SILV   
                  35.56     1:13.54 (37.98)                                        
  6 Cowden, Luke              11 Tmsuffolk-MR         1:12.99    1:15.41 SILV   
                  36.81     1:15.41 (38.60)                                        
  7 Infranco, Daniel          11 TVSC-MR              1:16.18    1:16.10 SILV   
                  37.12     1:16.10 (38.98)                                        
  8 Fouad, Joseph             11 Tmsuffolk-MR         1:21.84    1:17.02 SILV   
                  38.11     1:17.02 (38.91)                                        
  9 Czajkowski, Piotr         11 Tmsuffolk-MR         1:17.81    1:17.29 SILV   
                  38.13     1:17.29 (39.16)                                        
 10 Gordin, James             11 Tmsuffolk-MR         1:20.30    1:17.47 SILV   
                  37.99     1:17.47 (39.48)                                        
 11 Saad-Eldin, Yusef         12 Tmsuffolk-MR         1:19.89    1:17.49 SILV   
                  37.94     1:17.49 (39.55)                                        
 12 Williams, Tyler           12 Express Swimming-MR  1:17.52    1:17.52 SILV   
 13 Zhu, Caleb                12 Tmsuffolk-MR         1:17.59    1:17.70 SILV   
                  38.65     1:17.70 (39.05)                                        
 14 Liu, Alex                 12 Tmsuffolk-MR         1:19.06    1:18.54 SILV   
                  38.23     1:18.54 (40.31)                                        
 15 Hillsberg, Andrew         12 IA-MR                1:19.63    1:19.64 SILV   
                  37.99     1:19.64 (41.65)                                        
 16 Searson, Jimmy            11 Express Swimming-MR  1:20.24    1:19.70 SILV   
                  38.51     1:19.70 (41.19)                                        
 17 Yurman, Eric              12 BBSC-MR              1:21.85    1:20.51 SILV   
                  39.04     1:20.51 (41.47)                                        
 18 Murphy, Shawn             12 North Shore-MR       1:18.49    1:21.44 SILV   
                  40.22     1:21.44 (41.22)                                        
 19 Yin, Raymond              12 TVSC-MR              1:22.79    1:21.89 SILV   
                  39.38     1:21.89 (42.51)                                        
 20 Cyrus, Pasha              11 Tmsuffolk-MR         1:27.00    1:22.75 SILV+  
                  40.38     1:22.75 (42.37)                                        
 21 Caradonna, Laurence       12 TVSC-MR              1:27.07    1:23.24 SILV+  
 22 Wilson, Andrew            12 BBSC-MR              1:23.80    1:23.51 SILV   
                  41.64     1:23.51 (41.87)                                        
 23 Kontos, Thomas            12 Tmsuffolk-MR         1:26.91    1:24.92 SILV+  
                  42.67     1:24.92 (42.25)                                        
 24 Battisti, Evan            12 Express Swimming-MR  1:40.00    1:24.93 SILV+  
                  40.39     1:24.93 (44.54)                                        
 25 Nilsson, Evan             11 TVSC-MR              1:22.30    1:24.95 SILV   
                  40.52     1:24.95 (44.43)                                        
 26 Michel, Brad              12 North Shore-MR       1:22.76    1:25.17 SILV   
                  41.55     1:25.17 (43.62)                                        
 27 Winston, Benjamin         11 TVSC-MR              1:26.99    1:25.55 SILV+  
                  41.61     1:25.55 (43.94)                                        
 -- Sanders, Elijah           12 TVSC-MR              1:17.30         DQ        
                  37.60          DQ (39.71)                                        
 -- Kipnes, Alec              12 North Shore-MR       1:20.80         DQ        
                  39.93          DQ (42.30)                                        
AGE - Division  
  1 Camberdella, Griffen      11 North Shore-MR       1:32.40    1:27.03        
                  43.15     1:27.03 (43.88)                                        
  2 Desmornes, Georgio        11 Express Swimming-MR  1:28.13    1:27.67        
                  42.91     1:27.67 (44.76)                                        
  3 Dorn, Garry               12 HAA-MR               1:26.33    1:28.17        
                  42.68     1:28.17 (45.49)                                        
  4 Metzger, Alexander        11 IA-MR                1:29.66    1:28.18        
                  43.76     1:28.18 (44.42)                                        
  5 Vincel, Jake              11 TVSC-MR              1:30.06    1:28.52        
                  42.69     1:28.52 (45.83)                                        
  6 Hinds, Jabari             11 Tmsuffolk-MR         1:27.12    1:29.65        
                  43.07     1:29.65 (46.58)                                        
  7 Sharkey, Sam              11 CSC-MR               1:38.99    1:32.16        
  8 McCartney, Ryan           11 Express Swimming-MR  1:29.80    1:32.50        
                  43.76     1:32.50 (48.74)                                        
  9 Kipnes, Jordan            11 North Shore-MR       1:35.00    1:33.84        
                  46.63     1:33.84 (47.21)                                        
 10 Borger, Keith             11 Sachem-MR            1:39.26    1:35.21        
 11 Li, Peter                 11 TVSC-MR              1:34.90    1:35.49        
                  47.57     1:35.49 (47.92)                                        
 12 Shea, Christopher         11 CSC-MR               1:44.16    1:36.62        
                  45.31     1:36.62 (51.31)                                        
 13 Bischoff, Gregory         11 Tmsuffolk-MR         1:36.76    1:37.19        
                  47.20     1:37.19 (49.99)                                        
 14 Stoller, Jared            11 TVSC-MR              1:48.02    1:39.16        
                  49.26     1:39.16 (49.90)                                        
 15 Stecher, Timothy          11 IA-MR                1:48.16    1:39.88        
 16 Martinez, Andres          11 Farmingdale-MR       1:43.55    1:41.38        
                  48.17     1:41.38 (53.21)                                        
 17 Fox, Kenny                12 North Shore-MR       1:55.00    1:42.00        
                  50.44     1:42.00 (51.56)                                        
 18 Monahan, Brian            12 North Shore-MR       1:45.36    1:47.51        
                  50.80     1:47.51 (56.71)                                        
 19 Lov, Troy                 11 TVSC-MR              1:45.69    1:57.95        
 20 Gilmore, Brandon          11 North Shore-MR       2:19.34    2:05.86        
 -- Aguilar, Jorehll          11 TVSC-MR              1:43.47         DQ        
                  49.09          DQ (55.81)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
          37.09  ZQ
          37.59  JO
          43.79  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 37.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Cowden, Luke              11 Tmsuffolk-MR           40.34      38.50 SILV   
  2 Dorn, Garry               12 HAA-MR                 40.55      39.14 SILV   
  3 Chiang, Peter             12 North Shore-MR         44.70      39.61 SILV+  
  4 Mattone, Xavier           11 Express Swimming-MR    45.00      39.80 SILV+  
  5 Chen, Christopher         11 Express Swimming-MR    43.86      40.33 SILV+  
  6 Poblano, Christian        11 CSC-MR                 40.07      40.52 SILV   
  7 Hinds, Jabari             11 Tmsuffolk-MR           43.29      42.63 SILV   
  8 Sehri, Mert               12 CSC-MR                 43.29      42.81 SILV   
AGE - Division  
  1 Pizzurro, Nicholas        12 CSC-MR                 44.53      43.88        
  2 Rastegar, Andre           11 TVSC-MR                49.68      44.64        
  3 Sharkey, Sam              11 CSC-MR                 44.73      45.01        
  4 Keane, Kevin              12 CSC-MR                 46.47      45.06        
  5 Cyrus, Pasha              11 Tmsuffolk-MR           49.05      45.20        
  6 Tellekamp, T.J.           11 CSC-MR                 48.53      46.32        
  7 Borger, Keith             11 Sachem-MR              50.31      46.83        
  8 Vincel, Jake              11 TVSC-MR                52.13      47.58        
  9 Suslan, Ryan              11 TVSC-MR                50.32      47.94        
 10 Curd, Howie               12 Express Swimming-MR    48.88      48.02        
 11 Coyle, Michael            11 BBSC-MR                48.77      48.64        
 12 Bischoff, Gregory         11 Tmsuffolk-MR           47.60      49.34        
 13 Kipnes, Jordan            11 North Shore-MR         55.49      49.87        
 14 Aguilar, Jorehll          11 TVSC-MR                53.73      49.88        
 15 Fox, Kenny                12 North Shore-MR         48.00      50.73        
 16 Marquardt, Thomas         12 CSC-MR                 50.44      50.83        
 17 Mongiello, Brett          12 CSC-MR                 47.16      53.59        
 18 Sullivan, Raymond         11 CSC-MR                 59.49      56.73        
 -- Gilmore, Brandon          11 North Shore-MR       1:00.00         DQ        
 -- Stecher, Timothy          11 IA-MR                  50.50         DQ        
Non-Award Division  
  1 Chang, Gilbert            11 North Shore-MR         42.59      43.85        
 -- Shea, Christopher         11 CSC-MR                 54.88         DQ        
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:20.99  ZQ
        1:21.59  JO
        1:31.89  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 1:21.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Cassara, Conor            12 Sachem-MR            1:21.93    1:22.13 SILV   
                  39.37     1:22.13 (42.76)                                        
  2 Russell, Douglas          12 CSC-MR               1:22.51    1:22.62 SILV   
                  39.43     1:22.62 (43.19)                                        
  3 Katz, Andrew              12 Tmsuffolk-MR         1:24.35    1:24.01 SILV   
                  40.12     1:24.01 (43.89)                                        
  4 Caradonna, Laurence       12 TVSC-MR              1:29.59    1:26.51 SILV   
                  41.22     1:26.51 (45.29)                                        
  5 Gordin, James             11 Tmsuffolk-MR         1:35.18    1:27.98 SILV+  
                  43.32     1:27.98 (44.66)                                        
  6 Cowden, Luke              11 Tmsuffolk-MR         1:25.50    1:28.63 SILV   
                  41.92     1:28.63 (46.71)                                        
  7 Zhu, Caleb                12 Tmsuffolk-MR         1:30.22    1:28.70 SILV   
                  42.31     1:28.70 (46.39)                                        
  8 Sanders, Elijah           12 TVSC-MR              1:33.14    1:29.08 SILV+  
                  42.94     1:29.08 (46.14)                                        
  9 Fouad, Joseph             11 Tmsuffolk-MR         1:32.10    1:29.10 SILV+  
                  41.64     1:29.10 (47.46)                                        
 10 Chen, Christopher         11 Express Swimming-MR  1:34.31    1:30.15 SILV+  
                  42.39     1:30.15 (47.76)                                        
 11 Liu, Alex                 12 Tmsuffolk-MR         1:35.08    1:30.32 SILV+  
                  43.83     1:30.32 (46.49)                                        
 12 Yurman, Eric              12 BBSC-MR              1:35.02    1:31.58 SILV+  
                  44.31     1:31.58 (47.27)                                        
 13 Hinds, Jabari             11 Tmsuffolk-MR         1:34.92    1:31.76 SILV+  
                  43.45     1:31.76 (48.31)                                        
AGE - Division  
  1 Czajkowski, Piotr         11 Tmsuffolk-MR         1:38.25    1:32.64        
                  44.88     1:32.64 (47.76)                                        
  2 Yin, Raymond              12 TVSC-MR              1:36.16    1:33.67        
                  45.10     1:33.67 (48.57)                                        
  3 Li, Peter                 11 TVSC-MR              1:38.44    1:34.72        
                  45.68     1:34.72 (49.04)                                        
  4 Kontos, Thomas            12 Tmsuffolk-MR         1:37.48    1:35.09        
                  45.81     1:35.09 (49.28)                                        
  5 McDougall, Robert         11 CSC-MR               1:33.29    1:37.33        
                  45.15     1:37.33 (52.18)                                        
  6 Cyrus, Pasha              11 Tmsuffolk-MR         1:42.60    1:37.63        
                  46.14     1:37.63 (51.49)                                        
  7 Winston, Benjamin         11 TVSC-MR              1:36.70    1:37.76        
                  46.51     1:37.76 (51.25)                                        
  8 Camberdella, Griffen      11 North Shore-MR       1:41.62    1:38.56        
                  47.24     1:38.56 (51.32)                                        
  9 Desmornes, Georgio        11 Express Swimming-MR  1:39.25    1:39.80        
                  46.65     1:39.80 (53.15)                                        
 10 Borger, Keith             11 Sachem-MR            1:46.51    1:41.20        
                  48.53     1:41.20 (52.67)                                        
 11 Infranco, Daniel          11 TVSC-MR              1:39.39    1:41.56        
                  47.98     1:41.56 (53.58)                                        
 12 Corbisiero, Rocco         11 Sachem-MR            1:39.20    1:41.58        
                  46.77     1:41.58 (54.81)                                        
 13 Bischoff, Gregory         11 Tmsuffolk-MR         1:45.82    1:44.25        
                  49.68     1:44.25 (54.57)                                        
 14 Vincel, Jake              11 TVSC-MR              1:45.12    1:45.04        
                  48.44     1:45.04 (56.60)                                        
 15 Guarnieri, Maxwell        11 Express Swimming-MR  1:43.39    1:45.37        
                  51.05     1:45.37 (54.32)                                        
 16 Stoller, Jared            11 TVSC-MR              1:44.88    1:47.30        
                  50.93     1:47.30 (56.37)                                        
 17 Coyle, Michael            11 BBSC-MR              1:44.28    1:50.33        
                  49.81   1:50.33 (1:00.52)                                        
 18 Stecher, Timothy          11 IA-MR                1:59.16    1:51.10        
                  52.24     1:51.10 (58.86)                                        
 19 Aguilar, Jorehll          11 TVSC-MR              2:01.25    1:52.19        
                  53.81     1:52.19 (58.38)                                        
 -- Metzger, Alexander        11 IA-MR                1:58.62         DQ        
                  55.01          DQ (59.53)                                        
 -- Saad-Eldin, Yusef         12 Tmsuffolk-MR         1:40.32         DQ        
                  45.75          DQ (49.82)                                        
 -- Gilmore, Brandon          11 North Shore-MR       2:25.00         DQ        
                1:11.78        DQ (1:27.20)                                        
Non-Award Division  
  1 Chang, Gilbert            11 North Shore-MR       1:27.59    1:37.84        
                  45.81     1:37.84 (52.03)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
          30.59  ZQ
          32.09  JO
          39.69  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 32.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Cassara, Conor            12 Sachem-MR              33.69      32.62 SILV   
  2 Williams, Tyler           12 Express Swimming-MR    32.33      32.70 SILV   
  3 Gavigan, Zach             12 TVSC-MR                32.63      32.75 SILV   
  4 Chiang, Peter             12 North Shore-MR         37.00      33.03 SILV   
  5 Katz, Andrew              12 Tmsuffolk-MR           32.51      33.22 SILV   
  6 Chen, Christopher         11 Express Swimming-MR    35.08      33.69 SILV   
  7 Mahabadi, Armin           11 Tmsuffolk-MR           33.86      33.75 SILV   
  8 Searson, Jimmy            11 Express Swimming-MR    33.13      33.84 SILV   
  9 Michel, Brad              12 North Shore-MR         35.37      34.03 SILV   
 10 Hagemann, Alex            11 Express Swimming-MR    33.46      34.43 SILV   
 11 McDougall, Robert         11 CSC-MR                 34.88      34.54 SILV   
 12 Kipnes, Alec              12 North Shore-MR         42.00      35.50 SILV+  
 13 Hawkins, Andrew           11 Express Swimming-MR    36.67      35.74 SILV   
 14 Hillsberg, Andrew         12 IA-MR                  36.19      36.14 SILV   
 15 Yurman, Eric              12 BBSC-MR                36.76      36.69 SILV   
 16 Zinkiewicz, Zachary       11 IA-MR                  38.36      37.24 SILV   
 17 Keane, Kevin              12 CSC-MR                 36.85      37.43 SILV   
 18 Murphy, Shawn             12 North Shore-MR         36.49      37.54 SILV   
 19 Chang, Gilbert            11 North Shore-MR         39.09      38.42 SILV   
 20 Mattone, Xavier           11 Express Swimming-MR    40.52      38.49 SILV+  
 21 Wilson, Andrew            12 BBSC-MR                42.92      38.80 SILV+  
AGE - Division  
  1 Dorn, Garry               12 HAA-MR                 40.00      40.55        
  2 McCartney, Ryan           11 Express Swimming-MR    45.00      41.74        
  3 Liu, Alex                 12 Tmsuffolk-MR           50.46      42.13        
  4 Tellekamp, T.J.           11 CSC-MR                 42.88      42.18        
  5 Curd, Howie               12 Express Swimming-MR    41.77      42.29        
  6 Battisti, Evan            12 Express Swimming-MR    40.74      42.48        
  7 Stoller, Jared            11 TVSC-MR                49.56      42.51        
  8 Rastegar, Andre           11 TVSC-MR                47.01      44.89        
  9 Marquardt, Thomas         12 CSC-MR                 44.38      45.45        
 10 Metzger, Alexander        11 IA-MR                  44.80      47.05        
 11 Suslan, Ryan              11 TVSC-MR                50.16      48.20        
 12 Kipnes, Jordan            11 North Shore-MR         45.00      49.07        
 13 Mongiello, Brett          12 CSC-MR                 55.91      50.65        
 14 Coyle, Michael            11 BBSC-MR                52.15      52.53        
 15 Sullivan, Raymond         11 CSC-MR                 56.17      52.84        
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:09.49  ZQ
        1:13.49  JO
        1:28.99  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 1:13.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Katz, Andrew              12 Tmsuffolk-MR         1:17.13    1:14.00 SILV   
                  34.74     1:14.00 (39.26)                                        
  2 Williams, Tyler           12 Express Swimming-MR  1:20.00    1:14.18 SILV   
                  33.86     1:14.18 (40.32)                                        
  3 Russell, Douglas          12 CSC-MR               1:13.58    1:14.97 SILV   
                  34.89     1:14.97 (40.08)                                        
  4 Hagemann, Alex            11 Express Swimming-MR  1:14.60    1:15.21 SILV   
                  34.95     1:15.21 (40.26)                                        
  5 Mahabadi, Armin           11 Tmsuffolk-MR         1:17.60    1:16.25 SILV   
                  35.98     1:16.25 (40.27)                                        
  6 Infranco, Daniel          11 TVSC-MR              1:17.03    1:17.23 SILV   
                  34.87     1:17.23 (42.36)                                        
  7 Michel, Brad              12 North Shore-MR       1:23.95    1:17.67 SILV   
                  34.65     1:17.67 (43.02)                                        
  8 Searson, Jimmy            11 Express Swimming-MR  1:20.19    1:17.88 SILV   
                  36.66     1:17.88 (41.22)                                        
  9 Cowden, Luke              11 Tmsuffolk-MR         1:18.36    1:18.23 SILV   
                  36.11     1:18.23 (42.12)                                        
 10 Saad-Eldin, Yusef         12 Tmsuffolk-MR         1:21.16    1:18.36 SILV   
                  36.42     1:18.36 (41.94)                                        
 11 Gavigan, Zach             12 TVSC-MR              1:18.41    1:18.51 SILV   
                  36.96     1:18.51 (41.55)                                        
 12 Arcidiacono, Stephen      12 North Shore-MR       1:26.51    1:18.56 SILV   
                  35.15     1:18.56 (43.41)                                        
 13 Cassara, Conor            12 Sachem-MR            1:14.00    1:19.81 SILV   
                  35.45     1:19.81 (44.36)                                        
 14 Hawkins, Andrew           11 Express Swimming-MR  1:22.14    1:23.78 SILV   
                  38.98     1:23.78 (44.80)                                        
 15 Yin, Raymond              12 TVSC-MR              1:30.21    1:28.79 SILV+  
                  41.18     1:28.79 (47.61)                                        
AGE - Division  
  1 Camberdella, Griffen      11 North Shore-MR       1:38.00    1:33.80        
                  42.55     1:33.80 (51.25)                                        
  2 Curd, Howie               12 Express Swimming-MR  1:40.00    1:34.42        
                  42.15     1:34.42 (52.27)                                        
  3 Metzger, Alexander        11 IA-MR                1:47.85    1:39.66        
                  45.39     1:39.66 (54.27)                                        
  4 Nilsson, Evan             11 TVSC-MR              1:37.78    1:39.85        
                  46.14     1:39.85 (53.71)                                        
 
Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
        1:09.99  ZQ
        1:12.29  JO
        1:22.59  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 1:12.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Indimine, Matthew         12 North Shore-MR       1:12.71    1:12.19 JO+    
                  35.34     1:12.19 (36.85)                                        
SILV - Division  
  1 Arcidiacono, Stephen      12 North Shore-MR       1:15.61    1:13.80 SILV   
                  33.62     1:13.80 (40.18)                                        
  2 Sanders, Elijah           12 TVSC-MR              1:18.15    1:16.75 SILV   
                  35.09     1:16.75 (41.66)                                        
  3 Poblano, Christian        11 CSC-MR               1:16.36    1:16.99 SILV   
                  35.38     1:16.99 (41.61)                                        
  4 Martusciello, Gerard      12 HAA-MR               1:18.87    1:17.01 SILV   
                  36.19     1:17.01 (40.82)                                        
  5 Gavigan, Zach             12 TVSC-MR              1:17.99    1:17.72 SILV   
                  34.70     1:17.72 (43.02)                                        
  6 Zinkiewicz, Zachary       11 IA-MR                1:24.46    1:19.66 SILV+  
                  37.07     1:19.66 (42.59)                                        
  7 Sehri, Mert               12 CSC-MR               1:18.04    1:19.94 SILV   
                  37.51     1:19.94 (42.43)                                        
  8 Keane, Kevin              12 CSC-MR               1:23.00    1:20.06 SILV+  
                  36.30     1:20.06 (43.76)                                        
  9 Harrison, Liam            12 IA-MR                1:23.92    1:20.75 SILV+  
                  38.18     1:20.75 (42.57)                                        
 10 Wilson, Andrew            12 BBSC-MR              1:24.13    1:20.77 SILV+  
                  38.15     1:20.77 (42.62)                                        
 11 Hillsberg, Andrew         12 IA-MR                1:20.58    1:20.85 SILV   
                  37.13     1:20.85 (43.72)                                        
 12 McDougall, Robert         11 CSC-MR               1:19.80    1:21.06 SILV   
                  38.67     1:21.06 (42.39)                                        
 13 Murphy, Shawn             12 North Shore-MR       1:18.28    1:21.18 SILV   
                  39.05     1:21.18 (42.13)                                        
 14 Caradonna, Laurence       12 TVSC-MR              1:35.67    1:21.53 SILV+  
                  37.23     1:21.53 (44.30)                                        
 15 Dorn, Garry               12 HAA-MR               1:23.73    1:22.29 SILV+  
                  40.32     1:22.29 (41.97)                                        
AGE - Division  
  1 Chang, Gilbert            11 North Shore-MR       1:24.29    1:23.81        
                  38.87     1:23.81 (44.94)                                        
  2 Tellekamp, T.J.           11 CSC-MR               1:26.49    1:24.12        
                  39.64     1:24.12 (44.48)                                        
  3 Winston, Benjamin         11 TVSC-MR              1:27.26    1:25.34        
                  40.11     1:25.34 (45.23)                                        
  4 Cyrus, Pasha              11 Tmsuffolk-MR         1:34.58    1:26.65        
                  38.68     1:26.65 (47.97)                                        
  5 Vincel, Jake              11 TVSC-MR              1:27.91    1:27.71        
                  40.18     1:27.71 (47.53)                                        
  6 Curd, Howie               12 Express Swimming-MR  1:26.29    1:28.03        
                  42.24     1:28.03 (45.79)                                        
  7 McCartney, Ryan           11 Express Swimming-MR  1:45.00    1:31.00        
                  41.76     1:31.00 (49.24)                                        
  8 Rastegar, Andre           11 TVSC-MR              1:54.78    1:32.96        
                  46.22     1:32.96 (46.74)                                        
  9 Li, Peter                 11 TVSC-MR              1:32.32    1:33.12        
                  46.68     1:33.12 (46.44)                                        
 10 Corbisiero, Rocco         11 Sachem-MR            1:31.92    1:33.40        
                  45.50     1:33.40 (47.90)                                        
 11 Borger, Keith             11 Sachem-MR            1:32.34    1:35.88        
                  46.86     1:35.88 (49.02)                                        
 12 Guarnieri, Maxwell        11 Express Swimming-MR  1:37.49    1:37.45        
                  50.14     1:37.45 (47.31)                                        
 13 Porterfield, Travis       11 Sachem-MR            2:00.00    1:38.58        
                  45.30     1:38.58 (53.28)                                        
 14 Fox, Kenny                12 North Shore-MR       1:58.00    1:39.50        
                  48.81     1:39.50 (50.69)                                        
 15 Bischoff, Gregory         11 Tmsuffolk-MR         1:45.81    1:40.86        
                  50.48     1:40.86 (50.38)                                        
 16 Aguilar, Jorehll          11 TVSC-MR              1:52.14    1:41.73        
                  48.75     1:41.73 (52.98)                                        
 16 Coyle, Michael            11 BBSC-MR              1:41.03    1:41.73        
                  50.49     1:41.73 (51.24)                                        
 18 Martinez, Andres          11 Farmingdale-MR       1:38.74    1:46.32        
                  46.38     1:46.32 (59.94)                                        
 -- Sullivan, Raymond         11 CSC-MR               1:53.38         DQ        
                  49.91          DQ (55.24)                                        
 -- Cheng, Daniel             11 Sachem-MR            1:45.00         DQ        
                  39.29          DQ (47.95)                                        
 -- Gilmore, Brandon          11 North Shore-MR       2:00.00         DQ        
                  55.71        DQ (1:07.72)                                        
Non-Award Division  
  1 Yurman, Eric              12 BBSC-MR              1:20.80    1:22.79        
                  37.33     1:22.79 (45.46)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
        2:28.59  ZQ
        2:32.59  JO
        2:59.09  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 2:32.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Katz, Andrew              12 Tmsuffolk-MR         2:35.88    2:36.12 SILV   
                  34.40     1:14.00 (39.60)     2:00.61 (46.61)     2:36.12 (35.51)
  2 Indimine, Matthew         12 North Shore-MR       2:37.90    2:36.78 SILV   
                  36.98     1:18.35 (41.37)     2:02.86 (44.51)     2:36.78 (33.92)
  3 Hagemann, Alex            11 Express Swimming-MR  2:37.96    2:39.50 SILV   
                  35.40     1:14.74 (39.34)     2:04.40 (49.66)     2:39.50 (35.10)
  4 Cowden, Luke              11 Tmsuffolk-MR         2:38.12    2:40.39 SILV   
                  36.89     1:16.87 (39.98)     2:04.33 (47.46)     2:40.39 (36.06)
  5 Mahabadi, Armin           11 Tmsuffolk-MR         2:39.23    2:40.45 SILV   
                  35.96     1:15.31 (39.35)     2:05.03 (49.72)     2:40.45 (35.42)
  6 Sanders, Elijah           12 TVSC-MR              3:09.13    2:43.87 SILV+  
                  36.83     1:20.57 (43.74)     2:07.91 (47.34)     2:43.87 (35.96)
  7 Cassara, Conor            12 Sachem-MR            2:47.41    2:43.93 SILV   
                  35.55     1:16.90 (41.35)     2:07.58 (50.68)     2:43.93 (36.35)
  8 Poblano, Christian        11 CSC-MR               2:59.22    2:45.87 SILV+  
                  35.73     1:19.27 (43.54)     2:10.24 (50.97)     2:45.87 (35.63)
  9 Czajkowski, Piotr         11 Tmsuffolk-MR         3:03.89    2:46.58 SILV+  
                  37.23     1:21.32 (44.09)     2:10.50 (49.18)     2:46.58 (36.08)
 10 Gavigan, Zach             12 TVSC-MR              2:50.54    2:47.97 SILV   
                  37.02     1:20.17 (43.15)     2:11.92 (51.75)     2:47.97 (36.05)
 11 Zhu, Caleb                12 Tmsuffolk-MR         2:49.69    2:48.72 SILV   
                  39.71     1:22.71 (43.00)     2:10.27 (47.56)     2:48.72 (38.45)
 12 Gordin, James             11 Tmsuffolk-MR         3:02.57    2:48.73 SILV+  
                  38.42     1:22.22 (43.80)     2:13.40 (51.18)     2:48.73 (35.33)
 13 Sehri, Mert               12 CSC-MR               2:46.31    2:48.76 SILV   
                  38.01     1:18.87 (40.86)     2:10.62 (51.75)     2:48.76 (38.14)
 14 Hawkins, Andrew           11 Express Swimming-MR  2:55.85    2:49.61 SILV   
                  37.23     1:19.65 (42.42)     2:13.49 (53.84)     2:49.61 (36.12)
 15 Fouad, Joseph             11 Tmsuffolk-MR         2:57.43    2:50.36 SILV   
                  41.07     1:23.51 (42.44)     2:12.34 (48.83)     2:50.36 (38.02)
 16 McDougall, Robert         11 CSC-MR               2:50.13    2:50.39 SILV   
                  38.87     1:22.97 (44.10)     2:15.32 (52.35)     2:50.39 (35.07)
 17 Infranco, Daniel          11 TVSC-MR              2:47.49    2:50.69 SILV   
                  35.92     1:18.08 (42.16)     2:12.35 (54.27)     2:50.69 (38.34)
 18 Kipnes, Alec              12 North Shore-MR       3:15.00    2:52.34 SILV+  
                  38.59     1:21.94 (43.35)     2:14.08 (52.14)     2:52.34 (38.26)
 19 Chang, Gilbert            11 North Shore-MR       2:56.59    2:55.98 SILV   
                  39.52     1:23.38 (43.86)     2:16.10 (52.72)     2:55.98 (39.88)
 20 Caradonna, Laurence       12 TVSC-MR              3:44.32    2:56.58 SILV+  
                  39.17     1:23.75 (44.58)     2:16.22 (52.47)     2:56.58 (40.36)
 21 Winston, Benjamin         11 TVSC-MR              3:03.84    2:56.83 SILV+  
                  38.87     1:24.34 (45.47)     2:17.92 (53.58)     2:56.83 (38.91)
 22 Kontos, Thomas            12 Tmsuffolk-MR         3:01.90    2:58.11 SILV+  
                  42.27     1:28.28 (46.01)     2:18.65 (50.37)     2:58.11 (39.46)
 -- Saad-Eldin, Yusef         12 Tmsuffolk-MR         2:47.88         DQ        
                  35.84     1:19.01 (43.17)     2:10.45 (51.44)          DQ (36.07)
 -- Liu, Alex                 12 Tmsuffolk-MR         3:01.19         DQ        
                  44.38     1:27.84 (43.46)     2:17.51 (49.67)          DQ (37.76)
 -- Searson, Jimmy            11 Express Swimming-MR  2:51.88         DQ        
                  37.30     1:20.49 (43.19)     2:13.85 (53.36)          DQ (36.56)
AGE - Division  
  1 Yin, Raymond              12 TVSC-MR              3:06.63    3:00.36        
                  41.95     1:27.88 (45.93)     2:20.37 (52.49)     3:00.36 (39.99)
  2 Pizzurro, Nicholas        12 CSC-MR               3:02.89    3:01.75        
                  44.74     1:29.67 (44.93)     2:24.63 (54.96)     3:01.75 (37.12)
  3 Hinds, Jabari             11 Tmsuffolk-MR         2:59.88    3:03.38        
                  41.82     1:29.99 (48.17)     2:21.14 (51.15)     3:03.38 (42.24)
  4 Camberdella, Griffen      11 North Shore-MR       3:20.00    3:05.65        
                  43.60     1:29.78 (46.18)     2:24.88 (55.10)     3:05.65 (40.77)
  5 Desmornes, Georgio        11 Express Swimming-MR  3:09.09    3:08.73        
                  45.96     1:34.52 (48.56)     2:27.80 (53.28)     3:08.73 (40.93)
  6 Cyrus, Pasha              11 Tmsuffolk-MR         3:10.97    3:13.01        
                  43.48     1:30.17 (46.69)     2:28.15 (57.98)     3:13.01 (44.86)
  7 Li, Peter                 11 TVSC-MR              3:24.77    3:14.78        
                  46.92     1:36.48 (49.56)     2:29.38 (52.90)     3:14.78 (45.40)
  8 Nilsson, Evan             11 TVSC-MR              3:11.01    3:16.69        
                  47.93     1:36.06 (48.13)     2:34.66 (58.60)     3:16.69 (42.03)
  9 Metzger, Alexander        11 IA-MR                3:17.73    3:26.27        
                  50.13     1:38.19 (48.06)   2:41.82 (1:03.63)     3:26.27 (44.45)
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          24.69  ZQ
          25.29  JO
          28.29  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 25.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Parisi, Joey              14 Tmsuffolk-MR           25.40      25.60 SILV   
  2 Alexander, Jacob          13 BBSC-MR                26.05      25.97 SILV   
  3 Simkins, Robert           13 Tmsuffolk-MR           26.00      26.07 SILV   
  4 Lanigan, Ryan             14 Tmsuffolk-MR           25.92      26.22 SILV   
  5 Coleman, Gregory          14 IA-MR                  26.91      26.35 SILV   
  6 Damm, Eric                13 HAA-MR                 27.62      26.37 SILV   
  7 Tirone, Roman             14 Tmsuffolk-MR           26.01      26.39 SILV   
  8 Llewellyn, Richard        13 CSC-MR                 26.11      26.64 SILV   
  9 Byrnes, Cameron           14 IA-MR                  27.09      27.04 SILV   
 10 House, Dylan              14 CSC-MR                 27.36      27.54 SILV   
 11 Whitehorn, Christopher    14 CSC-MR                 27.19      27.59 SILV   
 12 Byington, Joseph          14 WISC-MR                28.32      27.68 SILV+  
 13 Theophilidis, Gerard      13 BBSC-MR                27.93      27.88 SILV   
 14 Frohman, Evan             14 North Shore-MR         27.80      27.95 SILV   
 15 Beigay, Kyle              13 Sachem-MR              28.20      28.00 SILV   
 16 Rice, Timothy             14 BBSC-MR                28.38      28.09 SILV+  
 17 Folk, Neil                14 Sachem-MR              28.29      28.11 SILV   
 18 Vaca, Sam                 13 CSC-MR                 27.95      28.26 SILV   
AGE - Division  
  1 Mignano, Dominick         13 CSC-MR                 28.63      28.31        
  2 Cecchini, David           14 HAA-MR                 30.93      28.42        
  3 Fondacaro, Nicolas        14 Tmsuffolk-MR           29.30      29.14        
  4 White, Marco              14 North Shore-MR         30.93      29.25        
  5 Enoksen, Gary             14 IA-MR                  29.65      29.72        
  6 Fitzgerald, Ryan          14 TVSC-MR                30.58      29.85        
  7 Lawrence, Kain            13 CSC-MR                 29.24      29.93        
  7 Maldonado, Stephen        13 North Shore-MR         29.81      29.93        
  9 Avila, Derek              13 IA-MR                  30.22      30.03        
 10 Derby, Jonathan           13 BBSC-MR                30.75      30.52        
 11 Harris, Kristofer         13 Farmingdale-MR         30.45      31.33        
 12 Skitmore, Christian       13 North Shore-MR         32.09      31.38        
 13 Linder, Daniel            13 WISC-MR                30.78      31.55        
 14 Rivera, Robby             13 CSC-MR                 32.33      32.38        
 15 Hoots, Gus                13 HAA-MR                 32.84      32.50        
 16 Gupta, Shashank           13 Farmingdale-MR         31.78      32.66        
 17 Veccia, James             13 North Shore-MR         33.60      32.78        
 18 Luo, Jack                 13 Tmsuffolk-MR           32.62      32.96        
 19 Kalinousky, Adam          13 TVSC-MR                34.29      33.66        
 20 Lee, Max                  13 Farmingdale-MR         34.40      33.92        
 21 Chan, Brandon             14 Express Swimming-MR    35.60      35.56        
 22 Kubinski, Zeke            14 Sachem-MR              35.54      36.01        
 23 Silibovsky, Daniel        13 Farmingdale-MR         35.02      36.09        
Non-Award Division  
  1 Sharkey, Andrew           13 CSC-MR                 28.12      28.71        
 
Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          54.59  ZQ
          54.99  JO
        1:02.59  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 54.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Gschwind, Daniel          14 CSC-MR                 55.05      55.21 SILV   
                  25.94       55.21 (29.27)                                        
  2 Parisi, Joey              14 Tmsuffolk-MR           56.11      55.30 SILV   
                  26.36       55.30 (28.94)                                        
  3 Simkins, Robert           13 Tmsuffolk-MR           56.11      56.51 SILV   
                  27.25       56.51 (29.26)                                        
  4 Capodanno, Michael        13 Tmsuffolk-MR           56.55      56.57 SILV   
                  27.24       56.57 (29.33)                                        
  5 Coleman, Gregory          14 IA-MR                  57.01      57.25 SILV   
                  27.37       57.25 (29.88)                                        
  6 Damm, Eric                13 HAA-MR               1:00.83      57.52 SILV   
                  27.61       57.52 (29.91)                                        
  7 Tirone, Roman             14 Tmsuffolk-MR           57.08      57.72 SILV   
                  27.64       57.72 (30.08)                                        
  8 DiMaria, Michael          13 Tmsuffolk-MR           57.70      57.95 SILV   
                  28.05       57.95 (29.90)                                        
  9 Lanigan, Ryan             14 Tmsuffolk-MR           56.86      57.96 SILV   
                  27.86       57.96 (30.10)                                        
 10 Llewellyn, Richard        13 CSC-MR                 58.49      58.56 SILV   
                  28.09       58.56 (30.47)                                        
 11 Pawelko, John             13 Tmsuffolk-MR           59.69      59.57 SILV   
                  28.96       59.57 (30.61)                                        
 12 Zitelny, Edan             14 Tmsuffolk-MR           59.75      59.94 SILV   
                  28.79       59.94 (31.15)                                        
 13 Ryan, Conor               13 Tmsuffolk-MR         1:00.20    1:00.09 SILV   
                  29.19     1:00.09 (30.90)                                        
 14 Scott, Thomas             14 Tmsuffolk-MR           59.89    1:00.21 SILV   
                  29.61     1:00.21 (30.60)                                        
 15 Penteck, Christopher      13 IA-MR                  58.17    1:00.38 SILV   
                  28.35     1:00.38 (32.03)                                        
 16 Whitehorn, Christopher    14 CSC-MR                 59.69    1:00.57 SILV   
                  28.79     1:00.57 (31.78)                                        
 17 Byington, Joseph          14 WISC-MR              1:00.41    1:00.63 SILV   
                  28.86     1:00.63 (31.77)                                        
 18 Arcidiacono, James        14 North Shore-MR         59.37    1:00.76 SILV   
                  29.36     1:00.76 (31.40)                                        
 19 Zhu, Joshua               13 Tmsuffolk-MR         1:01.10    1:00.98 SILV   
                  29.62     1:00.98 (31.36)                                        
 20 House, Dylan              14 CSC-MR               1:03.83    1:01.05 SILV+  
                  29.47     1:01.05 (31.58)                                        
 21 Byrnes, Cameron           14 IA-MR                  59.41    1:01.32 SILV   
                  28.78     1:01.32 (32.54)                                        
 22 Mignano, Dominick         13 CSC-MR               1:03.88    1:01.69 SILV+  
                  29.91     1:01.69 (31.78)                                        
 23 Guirgis, Nick             14 North Shore-MR       1:06.00    1:01.96 SILV+  
                  30.41     1:01.96 (31.55)                                        
 24 Rice, Timothy             14 BBSC-MR              1:03.23    1:02.05 SILV+  
                  29.66     1:02.05 (32.39)                                        
 25 Harrison, Kieran          14 IA-MR                  59.99    1:02.54 SILV   
                  29.78     1:02.54 (32.76)                                        
AGE - Division  
  1 Theophilidis, Gerard      13 BBSC-MR              1:03.49    1:03.56        
                  29.63     1:03.56 (33.93)                                        
  2 Enoksen, Gary             14 IA-MR                1:04.79    1:04.55        
                  30.89     1:04.55 (33.66)                                        
  3 Corbisiero, Joe           14 Sachem-MR            1:04.71    1:05.05        
                  31.04     1:05.05 (34.01)                                        
  4 Vaca, Sam                 13 CSC-MR               1:03.65    1:05.41        
                  30.09     1:05.41 (35.32)                                        
  5 Avila, Derek              13 IA-MR                1:07.29    1:05.57        
                  31.51     1:05.57 (34.06)                                        
  6 Derby, Jonathan           13 BBSC-MR              1:06.30    1:05.75        
                  31.80     1:05.75 (33.95)                                        
  7 Fitzgerald, Ryan          14 TVSC-MR              1:04.13    1:05.76        
                  31.50     1:05.76 (34.26)                                        
  8 Maldonado, Stephen        13 North Shore-MR       1:10.49    1:06.05        
                  31.67     1:06.05 (34.38)                                        
  9 Lawrence, Kain            13 CSC-MR               1:06.91    1:06.15        
                  31.42     1:06.15 (34.73)                                        
 10 Ebarb, Teddy              13 IA-MR                1:09.91    1:07.22        
                  31.66     1:07.22 (35.56)                                        
 11 Thurber, James            13 CSC-MR               1:05.09    1:07.34        
                  32.50     1:07.34 (34.84)                                        
 12 Brennan, Matthew          13 TVSC-MR              1:10.41    1:07.60        
                  32.92     1:07.60 (34.68)                                        
 13 Kaplan, Jake              13 Tmsuffolk-MR         1:07.36    1:08.17        
                  32.05     1:08.17 (36.12)                                        
 14 Reddy, Sunil              13 Express Swimming-MR  1:09.35    1:09.57        
                  33.60     1:09.57 (35.97)                                        
 15 Taddeo, Matthew           13 North Shore-MR       1:11.29    1:09.86        
                  32.08     1:09.86 (37.78)                                        
 16 Gupta, Shashank           13 Farmingdale-MR       1:09.84    1:10.30        
                  33.80     1:10.30 (36.50)                                        
 17 Hoots, Gus                13 HAA-MR               1:08.54    1:10.50        
                  33.34     1:10.50 (37.16)                                        
 18 Rivera, Robby             13 CSC-MR               1:13.99    1:11.08        
                  33.29     1:11.08 (37.79)                                        
 19 Tutone, Christopher       13 Sachem-MR            1:13.40    1:11.22        
                  33.52     1:11.22 (37.70)                                        
 20 Balzano, Christopher      13 TVSC-MR              1:15.03    1:12.78        
                  34.80     1:12.78 (37.98)                                        
 21 Kalinousky, Adam          13 TVSC-MR              1:13.76    1:12.85        
                  35.55     1:12.85 (37.30)                                        
 22 Veccia, James             13 North Shore-MR       1:13.19    1:13.34        
                  35.05     1:13.34 (38.29)                                        
 23 Harris, Kristofer         13 Farmingdale-MR       1:10.13    1:15.57        
                  34.54     1:15.57 (41.03)                                        
 24 Luo, Jack                 13 Tmsuffolk-MR         1:17.52    1:16.40        
                  35.91     1:16.40 (40.49)                                        
 25 Lee, Max                  13 Farmingdale-MR       1:21.31    1:17.06        
                  36.76     1:17.06 (40.30)                                        
 26 Kubinski, Zeke            14 Sachem-MR            1:29.62    1:23.09        
                  38.07     1:23.09 (45.02)                                        
 27 Silibovsky, Daniel        13 Farmingdale-MR       1:22.02    1:23.63        
                  38.33     1:23.63 (45.30)                                        
 28 Chan, Brandon             14 Express Swimming-MR  1:29.60    1:27.00        
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:59.99  ZQ
        2:00.99  JO
        2:24.09  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 2:00.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Parisi, Joey              14 Tmsuffolk-MR         2:01.08    1:59.50 ZQ+    
                  27.68       57.72 (30.04)     1:28.82 (31.10)     1:59.50 (30.68)
SILV - Division  
  1 Donlevy, James            13 Sachem-MR            2:08.08    2:01.13 SILV   
                  27.44       58.15 (30.71)     1:30.78 (32.63)     2:01.13 (30.35)
  2 Gschwind, Daniel          14 CSC-MR               2:02.32    2:02.23 SILV   
                  27.52       58.55 (31.03)     1:31.51 (32.96)     2:02.23 (30.72)
  3 Coleman, Gregory          14 IA-MR                2:03.18    2:02.74 SILV   
                  27.55       58.84 (31.29)     1:31.45 (32.61)     2:02.74 (31.29)
  4 Lanigan, Ryan             14 Tmsuffolk-MR         2:02.61    2:02.89 SILV   
                  28.06       58.57 (30.51)     1:30.83 (32.26)     2:02.89 (32.06)
  5 Capodanno, Michael        13 Tmsuffolk-MR         2:03.58    2:04.90 SILV   
                  28.37       59.65 (31.28)     1:32.10 (32.45)     2:04.90 (32.80)
  6 Alexander, Jacob          13 BBSC-MR              2:11.33    2:08.72 SILV   
                  29.62     1:01.63 (32.01)     1:35.21 (33.58)     2:08.72 (33.51)
  7 Pawelko, John             13 Tmsuffolk-MR         2:12.50    2:09.12 SILV   
                  29.49     1:02.30 (32.81)     1:36.50 (34.20)     2:09.12 (32.62)
  8 Penteck, Christopher      13 IA-MR                2:12.75    2:09.39 SILV   
                  29.49     1:02.83 (33.34)     1:37.04 (34.21)     2:09.39 (32.35)
  9 Beigay, Kyle              13 Sachem-MR            2:13.42    2:09.59 SILV   
                  29.15     1:01.52 (32.37)     1:36.62 (35.10)     2:09.59 (32.97)
 10 Whitehorn, Christopher    14 CSC-MR               2:08.82    2:10.13 SILV   
                  28.67     1:01.32 (32.65)     1:36.15 (34.83)     2:10.13 (33.98)
 11 Llewellyn, Richard        13 CSC-MR               2:09.94    2:10.22 SILV   
                  28.75     1:01.48 (32.73)     1:37.07 (35.59)     2:10.22 (33.15)
 12 Frohman, Evan             14 North Shore-MR       2:13.38    2:11.66 SILV   
                  29.49     1:02.80 (33.31)     1:37.99 (35.19)     2:11.66 (33.67)
 13 Folk, Neil                14 Sachem-MR            2:11.59    2:11.92 SILV   
                  29.82     1:02.67 (32.85)     1:37.40 (34.73)     2:11.92 (34.52)
 14 Byington, Joseph          14 WISC-MR              2:13.70    2:12.14 SILV   
                  30.71     1:04.23 (33.52)     1:38.85 (34.62)     2:12.14 (33.29)
 15 Theophilidis, Gerard      13 BBSC-MR              2:18.37    2:14.93 SILV   
                  29.36     1:03.36 (34.00)     1:39.48 (36.12)     2:14.93 (35.45)
 16 Byrnes, Cameron           14 IA-MR                2:14.45    2:15.26 SILV   
                  29.51     1:04.00 (34.49)     1:40.75 (36.75)     2:15.26 (34.51)
 17 Rice, Timothy             14 BBSC-MR              2:19.07    2:17.76 SILV   
                  32.35     1:08.18 (35.83)     1:44.24 (36.06)     2:17.76 (33.52)
 18 Guirgis, Nick             14 North Shore-MR       2:29.58    2:18.26 SILV+  
                  32.32     1:07.97 (35.65)     1:44.91 (36.94)     2:18.26 (33.35)
 19 Fitzgerald, Ryan          14 TVSC-MR              2:20.13    2:18.46 SILV   
                  32.08     1:07.62 (35.54)     1:43.96 (36.34)     2:18.46 (34.50)
 20 Derby, Jonathan           13 BBSC-MR              2:17.74    2:18.47 SILV   
                  32.48     1:07.41 (34.93)     1:43.31 (35.90)     2:18.47 (35.16)
 21 Avila, Derek              13 IA-MR                2:22.71    2:21.91 SILV   
                  32.40     1:08.68 (36.28)     1:45.69 (37.01)     2:21.91 (36.22)
AGE - Division  
  1 Hoots, Gus                13 HAA-MR               2:31.77    2:29.01        
                  33.43     1:10.41 (36.98)     1:50.10 (39.69)     2:29.01 (38.91)
  2 Sharkey, Andrew           13 CSC-MR               2:29.16    2:30.27        
                  32.91     1:09.60 (36.69)     1:49.24 (39.64)     2:30.27 (41.03)
  3 Brennan, Matthew          13 TVSC-MR              2:45.12    2:36.94        
                  36.35     1:17.36 (41.01)     1:59.47 (42.11)     2:36.94 (37.47)
  4 Harris, Kristofer         13 Farmingdale-MR       2:49.76    2:38.03        
                                1:14.53 ( )   2:38.03 (1:23.50)                    
  5 Rivera, Robby             13 CSC-MR               2:53.94    2:41.77        
                  33.69     1:14.76 (41.07)     1:58.85 (44.09)     2:41.77 (42.92)
  6 Kalinousky, Adam          13 TVSC-MR              2:39.22    2:42.33        
                  36.77     1:18.55 (41.78)     2:02.01 (43.46)     2:42.33 (40.32)
  7 Balzano, Christopher      13 TVSC-MR              2:48.58    2:47.13        
                  37.01     1:18.42 (41.41)     2:02.85 (44.43)     2:47.13 (44.28)
  8 Chan, Brandon             14 Express Swimming-MR  3:36.45    2:59.99        
                  38.61     1:23.86 (45.25)     2:13.77 (49.91)     2:59.99 (46.22)
  9 Silibovsky, Daniel        13 Farmingdale-MR       3:16.25    3:12.23        
                  38.92     1:27.97 (49.05)     2:21.96 (53.99)     3:12.23 (50.27)
Non-Award Division  
  1 Thurber, James            13 CSC-MR               2:23.03    2:29.95        
                  33.34     1:12.07 (38.73)     1:51.39 (39.32)     2:29.95 (38.56)
 
Boys 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        5:22.99  ZQ
        5:24.99  JO
        6:05.99  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 5:24.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Coleman, Gregory          14 IA-MR                5:35.10    5:19.85 ZQ+    
                  28.01       59.29 (31.28)     1:31.63 (32.34)     2:04.46 (32.83)
        2:37.43 (32.97)     3:10.22 (32.79)     3:43.19 (32.97)     4:16.17 (32.98)
        4:49.35 (33.18)     5:19.85 (30.50)                                        
JO - Division  
  1 Donlevy, James            13 Sachem-MR            5:31.29    5:23.59 JO+    
                  27.93       59.27 (31.34)     1:32.15 (32.88)     2:04.91 (32.76)
        2:38.69 (33.78)     3:11.94 (33.25)     3:45.40 (33.46)     4:18.85 (33.45)
        4:51.78 (32.93)     5:23.59 (31.81)                                        
SILV - Division  
  1 Lanigan, Ryan             14 Tmsuffolk-MR         5:29.01    5:31.57 SILV   
                  28.82     1:00.51 (31.69)     1:33.91 (33.40)     2:07.74 (33.83)
        2:41.59 (33.85)     3:15.45 (33.86)     3:49.82 (34.37)     4:24.22 (34.40)
        4:57.68 (33.46)     5:31.57 (33.89)                                        
  1 Damm, Eric                13 HAA-MR               5:38.16    5:31.57 SILV   
                  29.26     1:02.69 (33.43)     1:36.69 (34.00)     2:10.65 (33.96)
        2:44.13 (33.48)     3:18.06 (33.93)     3:52.28 (34.22)     4:26.35 (34.07)
        4:59.51 (33.16)     5:31.57 (32.06)                                        
  3 Capodanno, Michael        13 Tmsuffolk-MR         5:28.72    5:32.68 SILV   
                  28.82     1:01.05 (32.23)     1:34.54 (33.49)     2:08.25 (33.71)
        2:42.36 (34.11)     3:16.40 (34.04)     3:50.71 (34.31)     4:25.33 (34.62)
        5:00.25 (34.92)     5:32.68 (32.43)                                        
  4 Finnegan, Daniel          13 UNLIE-MR             5:35.14    5:37.52 SILV   
                  29.82     1:03.38 (33.56)   2:12.19 (1:08.81)                    
            2:46.67 ( )     3:21.18 (34.51)     3:55.44 (34.26)     4:30.04 (34.60)
        5:04.37 (34.33)     5:37.52 (33.15)                                        
  5 Llewellyn, Richard        13 CSC-MR               6:00.89    5:37.72 SILV   
                  29.49     1:02.94 (33.45)     1:37.18 (34.24)     2:12.11 (34.93)
        2:47.89 (35.78)     3:22.48 (34.59)     3:58.42 (35.94)     4:32.93 (34.51)
        5:05.39 (32.46)     5:37.72 (32.33)                                        
  6 Penteck, Christopher      13 IA-MR                5:39.47    5:41.11 SILV   
                  29.88     1:03.31 (33.43)     1:38.39 (35.08)     2:13.66 (35.27)
        2:48.47 (34.81)     3:22.31 (33.84)     3:57.24 (34.93)     4:31.89 (34.65)
        5:06.35 (34.46)     5:41.11 (34.76)                                        
  7 Tirone, Roman             14 Tmsuffolk-MR         5:30.44    5:42.45 SILV   
                  29.64     1:02.26 (32.62)     1:36.44 (34.18)     2:11.67 (35.23)
        2:46.67 (35.00)     3:21.98 (35.31)     3:57.54 (35.56)     4:32.95 (35.41)
        5:08.25 (35.30)     5:42.45 (34.20)                                        
  8 Whitehorn, Christopher    14 CSC-MR               5:37.42    5:42.97 SILV   
                  29.61     1:02.95 (33.34)     1:38.16 (35.21)     2:13.34 (35.18)
        2:48.75 (35.41)     3:24.06 (35.31)     3:59.44 (35.38)     4:34.60 (35.16)
        5:09.39 (34.79)     5:42.97 (33.58)                                        
  9 Finnegan, Matthew         13 UNLIE-MR             5:36.33    5:50.01 SILV   
                  30.40     1:04.98 (34.58)     1:41.19 (36.21)     2:16.26 (35.07)
        2:51.79 (35.53)     3:28.05 (36.26)     4:03.91 (35.86)     4:39.83 (35.92)
        5:15.25 (35.42)     5:50.01 (34.76)                                        
 10 Beigay, Kyle              13 Sachem-MR            7:17.88    5:51.48 SILV+  
                  29.63     1:03.61 (33.98)     1:39.22 (35.61)     2:15.35 (36.13)
        2:51.84 (36.49)     3:27.93 (36.09)     4:05.05 (37.12)     4:42.95 (37.90)
        5:17.02 (34.07)     5:51.48 (34.46)                                        
 11 Byrnes, Cameron           14 IA-MR                6:19.03    5:58.70 SILV+  
                   6.14       30.85 (24.71)   1:41.13 (1:10.28)     2:17.68 (36.55)
        2:54.80 (37.12)     3:32.11 (37.31)     4:09.21 (37.10)     4:46.62 (37.41)
        5:23.88 (37.26)     5:58.70 (34.82)                                        
 12 Folk, Neil                14 Sachem-MR            6:50.00    5:59.70 SILV+  
                  30.87     1:05.31 (34.44)     1:40.52 (35.21)     2:16.06 (35.54)
        2:52.67 (36.61)     3:29.76 (37.09)     4:07.00 (37.24)     4:45.14 (38.14)
        5:23.54 (38.40)     5:59.70 (36.16)                                        
 13 Ryan, Conor               13 Tmsuffolk-MR         6:11.89    6:02.32 SILV+  
                   4.16       31.66 (27.50)   1:45.16 (1:13.50)     2:23.10 (37.94)
        3:01.05 (37.95)     3:38.62 (37.57)     4:15.82 (37.20)     4:52.31 (36.49)
        5:28.53 (36.22)     6:02.32 (33.79)                                        
 14 Frohman, Evan             14 North Shore-MR       6:06.10    6:02.44 SILV+  
                  30.93     1:06.28 (35.35)     1:43.43 (37.15)     2:21.68 (38.25)
        2:58.71 (37.03)     3:36.11 (37.40)     4:13.51 (37.40)     4:50.75 (37.24)
        5:27.76 (37.01)     6:02.44 (34.68)                                        
 15 Fondacaro, Nicolas        14 Tmsuffolk-MR         6:13.78    6:02.47 SILV+  
                   6.06       32.39 (26.33)   1:44.91 (1:12.52)     2:21.73 (36.82)
        2:59.21 (37.48)     3:36.58 (37.37)     4:14.05 (37.47)     4:51.62 (37.57)
        5:28.28 (36.66)     6:02.47 (34.19)                                        
AGE - Division  
  1 Rice, Timothy             14 BBSC-MR              6:33.36    6:17.10        
                  31.94     1:07.66 (35.72)     1:45.07 (37.41)     2:23.29 (38.22)
        3:02.25 (38.96)     3:42.20 (39.95)     4:21.64 (39.44)     5:01.02 (39.38)
        5:41.17 (40.15)     6:17.10 (35.93)                                        
  2 Lawrence, Kain            13 CSC-MR               6:42.02    6:19.82        
                  31.41     1:08.13 (36.72)     1:47.64 (39.51)     2:26.88 (39.24)
        3:06.70 (39.82)     3:46.75 (40.05)     4:25.94 (39.19)     5:05.38 (39.44)
        5:44.22 (38.84)     6:19.82 (35.60)                                        
  3 Kaplan, Jake              13 Tmsuffolk-MR         6:34.22    6:20.52        
                  33.31     1:10.74 (37.43)     1:49.17 (38.43)     2:28.23 (39.06)
        3:07.18 (38.95)     3:46.68 (39.50)     4:26.32 (39.64)     5:05.93 (39.61)
        5:43.86 (37.93)     6:20.52 (36.66)                                        
  4 Guirgis, Nick             14 North Shore-MR       6:15.00    6:22.65        
                   5.15       32.86 (27.71)   1:48.47 (1:15.61)     2:28.18 (39.71)
        3:08.58 (40.40)     3:48.45 (39.87)     4:27.94 (39.49)     5:07.50 (39.56)
        5:46.65 (39.15)     6:22.65 (36.00)                                        
  5 Vaca, Sam                 13 CSC-MR               6:24.75    6:26.49        
                   3.25       30.66 (27.41)   1:44.51 (1:13.85)     2:23.56 (39.05)
        3:04.03 (40.47)     3:44.60 (40.57)     4:25.02 (40.42)     5:06.38 (41.36)
        5:46.98 (40.60)     6:26.49 (39.51)                                        
  6 Thurber, James            13 CSC-MR               6:35.85    6:34.61        
                  34.17     1:12.52 (38.35)     1:53.22 (40.70)     2:34.32 (41.10)
        3:14.87 (40.55)     3:55.22 (40.35)     4:35.63 (40.41)     5:16.95 (41.32)
        5:55.63 (38.68)     6:34.61 (38.98)                                        
  7 Maldonado, Stephen        13 North Shore-MR       7:00.00    6:37.68        
                  33.67     1:11.82 (38.15)     1:51.95 (40.13)     2:32.56 (40.61)
        3:14.13 (41.57)     3:55.47 (41.34)     4:37.30 (41.83)     5:18.51 (41.21)
        6:00.44 (41.93)     6:37.68 (37.24)                                        
  8 Hoots, Gus                13 HAA-MR               6:49.55    6:50.21        
                  34.74                             1:56.13 ( )     2:37.84 (41.71)
      4:03.61 (1:25.77)                             4:46.58 ( )   6:10.85 (1:24.27)
        6:50.21 (39.36)                                                            
  9 Tutone, Christopher       13 Sachem-MR            7:39.54    7:09.05        
                  37.27     1:19.43 (42.16)     2:03.19 (43.76)     2:47.50 (44.31)
        3:31.45 (43.95)     4:16.74 (45.29)     5:01.46 (44.72)     5:45.83 (44.37)
      7:09.05 (1:23.22)         7:09.05 ( )                                        
Non-Award Division  
  1 Li, Jonathan              13 HAA-MR               6:00.25    6:43.67        
                  31.42     1:08.20 (36.78)     1:48.39 (40.19)     2:29.96 (41.57)
        3:12.00 (42.04)     3:53.97 (41.97)     4:37.29 (43.32)     5:20.64 (43.35)
        6:02.75 (42.11)     6:43.67 (40.92)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:02.49  ZQ
        1:02.99  JO
        1:19.49  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 1:02.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Donlevy, James            13 Sachem-MR            1:06.34    1:04.05 SILV   
                  31.82     1:04.05 (32.23)                                        
  2 Damm, Eric                13 HAA-MR               1:03.81    1:04.66 SILV   
                  31.86     1:04.66 (32.80)                                        
  3 Penteck, Christopher      13 IA-MR                1:06.77    1:05.69 SILV   
                  31.59     1:05.69 (34.10)                                        
  4 Simkins, Robert           13 Tmsuffolk-MR         1:06.90    1:06.51 SILV   
                  32.71     1:06.51 (33.80)                                        
  5 DiMaria, Michael          13 Tmsuffolk-MR         1:06.24    1:06.89 SILV   
                  32.87     1:06.89 (34.02)                                        
  6 Byington, Joseph          14 WISC-MR              1:06.65    1:07.15 SILV   
                  32.58     1:07.15 (34.57)                                        
  7 Alexander, Jacob          13 BBSC-MR              1:10.51    1:07.39 SILV   
                  33.60     1:07.39 (33.79)                                        
  8 Llewellyn, Richard        13 CSC-MR               1:09.55    1:08.56 SILV   
                  32.83     1:08.56 (35.73)                                        
  9 Scott, Thomas             14 Tmsuffolk-MR         1:09.93    1:08.92 SILV   
                  33.92     1:08.92 (35.00)                                        
 10 Pawelko, John             13 Tmsuffolk-MR         1:08.94    1:09.19 SILV   
                  34.04     1:09.19 (35.15)                                        
 11 Fondacaro, Nicolas        14 Tmsuffolk-MR         1:11.09    1:10.77 SILV   
                  34.94     1:10.77 (35.83)                                        
 12 Enoksen, Gary             14 IA-MR                1:12.94    1:10.81 SILV   
                  34.15     1:10.81 (36.66)                                        
 13 Gschwind, Daniel          14 CSC-MR               1:10.95    1:10.97 SILV   
                  33.93     1:10.97 (37.04)                                        
 14 Ryan, Conor               13 Tmsuffolk-MR         1:10.38    1:11.91 SILV   
                  35.49     1:11.91 (36.42)                                        
 15 Corbisiero, Joe           14 Sachem-MR            1:11.25    1:12.10 SILV   
                  34.48     1:12.10 (37.62)                                        
 16 Folk, Neil                14 Sachem-MR            1:22.72    1:12.63 SILV+  
                  35.91     1:12.63 (36.72)                                        
 17 Derby, Jonathan           13 BBSC-MR              1:13.90    1:12.72 SILV   
                  36.52     1:12.72 (36.20)                                        
 18 Byrnes, Cameron           14 IA-MR                1:13.42    1:13.38 SILV   
                  35.30     1:13.38 (38.08)                                        
 19 Frohman, Evan             14 North Shore-MR       1:13.83    1:14.78 SILV   
                  36.70     1:14.78 (38.08)                                        
 20 Guirgis, Nick             14 North Shore-MR       1:20.57    1:14.88 SILV+  
                  36.52     1:14.88 (38.36)                                        
 21 Lawrence, Kain            13 CSC-MR               1:12.35    1:15.00 SILV   
                  36.75     1:15.00 (38.25)                                        
 22 Fitzgerald, Ryan          14 TVSC-MR              1:16.37    1:15.33 SILV   
                  36.98     1:15.33 (38.35)                                        
 23 Kaplan, Jake              13 Tmsuffolk-MR         1:14.76    1:15.38 SILV   
                  37.36     1:15.38 (38.02)                                        
 24 Avila, Derek              13 IA-MR                1:15.75    1:15.72 SILV   
                  37.60     1:15.72 (38.12)                                        
 25 Li, Jonathan              13 HAA-MR               1:14.92    1:16.00 SILV   
                  36.58     1:16.00 (39.42)                                        
 26 Theophilidis, Gerard      13 BBSC-MR              1:16.00    1:16.58 SILV   
                  37.02     1:16.58 (39.56)                                        
 27 Maldonado, Stephen        13 North Shore-MR       1:15.40    1:16.62 SILV   
                  37.74     1:16.62 (38.88)                                        
 28 Mignano, Dominick         13 CSC-MR               1:16.41    1:17.55 SILV   
                  37.31     1:17.55 (40.24)                                        
 29 Skitmore, Christian       13 North Shore-MR       1:23.37    1:18.86 SILV+  
                  39.16     1:18.86 (39.70)                                        
 -- Zhu, Joshua               13 Tmsuffolk-MR         1:10.54         DQ        
                  34.89          DQ (36.13)                                        
AGE - Division  
  1 White, Marco              14 North Shore-MR       1:24.06    1:19.83        
                  39.38     1:19.83 (40.45)                                        
  2 Hoots, Gus                13 HAA-MR               1:20.86    1:19.96        
                  38.96     1:19.96 (41.00)                                        
  3 Brennan, Matthew          13 TVSC-MR              1:20.35    1:20.44        
                  39.64     1:20.44 (40.80)                                        
  4 Tutone, Christopher       13 Sachem-MR            1:25.54    1:22.75        
  5 Veccia, James             13 North Shore-MR       1:23.61    1:24.27        
                  42.01     1:24.27 (42.26)                                        
  6 Thurber, James            13 CSC-MR               1:22.98    1:24.65        
                  40.86     1:24.65 (43.79)                                        
  7 Balzano, Christopher      13 TVSC-MR              1:35.97    1:30.29        
  8 Kalinousky, Adam          13 TVSC-MR              1:29.37    1:30.42        
                  45.27     1:30.42 (45.15)                                        
  9 Lee, Max                  13 Farmingdale-MR       1:35.88    1:32.05        
                  46.18     1:32.05 (45.87)                                        
 10 Luo, Jack                 13 Tmsuffolk-MR         1:36.81    1:34.09        
                  45.30     1:34.09 (48.79)                                        
 11 Silibovsky, Daniel        13 Farmingdale-MR       1:45.80    1:37.66        
                  47.06     1:37.66 (50.60)                                        
 12 Kubinski, Zeke            14 Sachem-MR            1:37.40    1:38.39        
                  48.18     1:38.39 (50.21)                                        
 13 Chan, Brandon             14 Express Swimming-MR  1:45.56    1:42.30        
 
Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        2:15.99  ZQ
        2:16.99  JO
        2:41.49  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 2:16.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Damm, Eric                13 HAA-MR               2:20.80    2:18.82 SILV   
                  33.44     1:09.11 (35.67)     1:44.78 (35.67)     2:18.82 (34.04)
  2 Simkins, Robert           13 Tmsuffolk-MR         2:21.94    2:19.60 SILV   
                  33.65     1:09.31 (35.66)     1:44.58 (35.27)     2:19.60 (35.02)
  3 Penteck, Christopher      13 IA-MR                2:19.72    2:21.33 SILV   
                  33.58     1:09.22 (35.64)     1:44.95 (35.73)     2:21.33 (36.38)
  4 DiMaria, Michael          13 Tmsuffolk-MR         2:24.38    2:22.33 SILV   
                  33.79     1:09.55 (35.76)     1:45.91 (36.36)     2:22.33 (36.42)
  5 Capodanno, Michael        13 Tmsuffolk-MR         2:25.97    2:23.74 SILV   
                  33.12     1:10.19 (37.07)     1:47.81 (37.62)     2:23.74 (35.93)
  6 Scott, Thomas             14 Tmsuffolk-MR         2:27.44    2:26.07 SILV   
                  35.06     1:12.12 (37.06)     1:49.63 (37.51)     2:26.07 (36.44)
  7 Pawelko, John             13 Tmsuffolk-MR         2:23.90    2:27.03 SILV   
                  34.79     1:12.12 (37.33)     1:50.26 (38.14)     2:27.03 (36.77)
  8 Zitelny, Edan             14 Tmsuffolk-MR         2:25.84    2:27.06 SILV   
                  34.87     1:12.50 (37.63)     1:50.80 (38.30)     2:27.06 (36.26)
  9 Tirone, Roman             14 Tmsuffolk-MR         2:47.42    2:29.82 SILV+  
                  36.02     1:14.13 (38.11)     1:52.71 (38.58)     2:29.82 (37.11)
 10 Llewellyn, Richard        13 CSC-MR               2:30.47    2:31.83 SILV   
                  34.60     1:13.31 (38.71)     1:53.59 (40.28)     2:31.83 (38.24)
 11 Derby, Jonathan           13 BBSC-MR              2:37.18    2:32.02 SILV   
                  36.80     1:15.23 (38.43)     1:54.06 (38.83)     2:32.02 (37.96)
 12 Arcidiacono, James        14 North Shore-MR       2:33.23    2:32.90 SILV   
                  36.13     1:15.42 (39.29)     1:55.69 (40.27)     2:32.90 (37.21)
 13 Enoksen, Gary             14 IA-MR                2:35.73    2:33.83 SILV   
                  35.72     1:15.53 (39.81)     1:55.53 (40.00)     2:33.83 (38.30)
 14 Avila, Derek              13 IA-MR                2:38.08    2:37.80 SILV   
                  37.79     1:17.83 (40.04)     1:58.94 (41.11)     2:37.80 (38.86)
 15 Lawrence, Kain            13 CSC-MR               2:45.00    2:38.27 SILV+  
                  37.64     1:18.21 (40.57)   2:38.27 (1:20.06)                    
 16 Corbisiero, Joe           14 Sachem-MR            2:47.72    2:38.99 SILV+  
                  36.97     1:16.79 (39.82)   2:38.99 (1:22.20)                    
 -- Byington, Joseph          14 WISC-MR              2:24.87         DQ        
                  34.17     1:11.55 (37.38)     1:50.07 (38.52)          DQ (37.61)
AGE - Division  
  1 Maldonado, Stephen        13 North Shore-MR       2:51.23    2:41.52        
                  39.56     1:21.08 (41.52)   2:41.52 (1:20.44)                    
  2 Guirgis, Nick             14 North Shore-MR       2:50.00    2:42.49        
                  39.20     1:21.65 (42.45)     2:03.89 (42.24)     2:42.49 (38.60)
  3 Rice, Timothy             14 BBSC-MR              2:42.39    2:44.11        
                  38.92     1:20.62 (41.70)     2:02.30 (41.68)     2:44.11 (41.81)
  4 Vaca, Sam                 13 CSC-MR               2:45.69    2:46.80        
                  37.44     1:19.16 (41.72)     2:03.21 (44.05)     2:46.80 (43.59)
  5 Hoots, Gus                13 HAA-MR               3:00.24    2:47.31        
                                1:21.21 ( )     2:04.84 (43.63)     2:47.31 (42.47)
  6 Thurber, James            13 CSC-MR               2:56.23    2:53.07        
                  41.76     1:27.72 (45.96)     2:13.05 (45.33)     2:53.07 (40.02)
  7 Reddy, Sunil              13 Express Swimming-MR  3:03.59    2:54.73        
                                1:27.91 ( )   2:54.73 (1:26.82)                    
  8 Mignano, Dominick         13 CSC-MR               2:47.68    2:55.61        
                  40.25     1:22.92 (42.67)     2:09.36 (46.44)     2:55.61 (46.25)
  9 Taddeo, Matthew           13 North Shore-MR       3:00.18    2:57.49        
                  40.46     1:25.69 (45.23)     2:12.46 (46.77)     2:57.49 (45.03)
 10 Tutone, Christopher       13 Sachem-MR            3:03.67    2:58.39        
                  41.07   2:58.39 (2:17.32)                                        
 11 Harrison, Kieran          14 IA-MR                2:47.29    3:02.05        
                  41.66     1:27.58 (45.92)     2:15.16 (47.58)     3:02.05 (46.89)
 12 Veccia, James             13 North Shore-MR       2:57.33    3:04.95        
                  43.22     1:31.62 (48.40)     2:19.02 (47.40)     3:04.95 (45.93)
 13 Balzano, Christopher      13 TVSC-MR              3:37.16    3:17.58        
                  46.97   2:28.41 (1:41.44)     3:17.58 (49.17)                    
 14 Rivera, Robby             13 CSC-MR               3:18.70    3:17.90        
                  44.99     1:36.21 (51.22)     2:28.62 (52.41)     3:17.90 (49.28)
 -- Ebarb, Teddy              13 IA-MR                2:57.48         DQ        
 -- Theophilidis, Gerard      13 BBSC-MR              2:52.32         DQ        
                  40.66     1:25.27 (44.61)     2:12.18 (46.91)          DQ (51.57)
 -- Brennan, Matthew          13 TVSC-MR              2:59.87         DQ        
                  43.29     1:29.95 (46.66)        DQ (1:29.01)                    
 -- Kalinousky, Adam          13 TVSC-MR              3:02.40         DQ        
                  45.61     1:33.59 (47.98)        DQ (1:35.64)                    
Non-Award Division  
  1 Byrnes, Cameron           14 IA-MR                2:37.68    2:46.97        
                  37.89     1:20.30 (42.41)     2:04.64 (44.34)     2:46.97 (42.33)
 
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:11.59  ZQ
        1:12.99  JO
        1:24.49  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 1:12.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 House, Dylan              14 CSC-MR               1:13.32    1:12.32 JO+    
                  34.21     1:12.32 (38.11)                                        
  2 Parisi, Joey              14 Tmsuffolk-MR         1:13.00    1:12.77 JO+    
                  34.86     1:12.77 (37.91)                                        
  3 DiMaria, Michael          13 Tmsuffolk-MR         1:14.49    1:12.97 JO+    
                  34.71     1:12.97 (38.26)                                        
SILV - Division  
  1 Tirone, Roman             14 Tmsuffolk-MR         1:14.51    1:14.67 SILV   
                  34.88     1:14.67 (39.79)                                        
  2 Zitelny, Edan             14 Tmsuffolk-MR         1:13.57    1:14.73 SILV   
                  35.40     1:14.73 (39.33)                                        
  3 Donlevy, James            13 Sachem-MR            1:14.37    1:15.41 SILV   
                  34.89     1:15.41 (40.52)                                        
  4 Ryan, Conor               13 Tmsuffolk-MR         1:13.48    1:15.45 SILV   
                  35.70     1:15.45 (39.75)                                        
  5 Capodanno, Michael        13 Tmsuffolk-MR         1:14.20    1:16.23 SILV   
                  36.17     1:16.23 (40.06)                                        
  6 Cannon, Christopher       14 CSC-MR               1:23.28    1:18.16 SILV   
                  36.40     1:18.16 (41.76)                                        
  7 Li, Jonathan              13 HAA-MR               1:17.95    1:19.10 SILV   
                  36.95     1:19.10 (42.15)                                        
  8 Enoksen, Gary             14 IA-MR                1:21.05    1:19.18 SILV   
                  37.85     1:19.18 (41.33)                                        
  9 Fondacaro, Nicolas        14 Tmsuffolk-MR         1:21.37    1:20.14 SILV   
                  37.44     1:20.14 (42.70)                                        
 10 Vaca, Sam                 13 CSC-MR               1:20.83    1:20.27 SILV   
                  36.82     1:20.27 (43.45)                                        
 11 Whitehorn, Christopher    14 CSC-MR               1:19.52    1:21.21 SILV   
                  37.87     1:21.21 (43.34)                                        
 12 Zhu, Joshua               13 Tmsuffolk-MR         1:21.52    1:21.33 SILV   
                  38.23     1:21.33 (43.10)                                        
 13 Corbisiero, Joe           14 Sachem-MR            1:18.82    1:22.85 SILV   
                  38.93     1:22.85 (43.92)                                        
 14 Cecchini, David           14 HAA-MR               1:21.49    1:23.09 SILV   
                  38.98     1:23.09 (44.11)                                        
 15 White, Marco              14 North Shore-MR       1:25.94    1:23.67 SILV+  
                  39.28     1:23.67 (44.39)                                        
 16 Sharkey, Andrew           13 CSC-MR               1:24.62    1:24.24 SILV+  
                  39.38     1:24.24 (44.86)                                        
 17 Lawrence, Kain            13 CSC-MR               1:27.73    1:24.30 SILV+  
                  39.59     1:24.30 (44.71)                                        
 18 Kaplan, Jake              13 Tmsuffolk-MR         1:24.55    1:24.31 SILV+  
                  40.38     1:24.31 (43.93)                                        
AGE - Division  
  1 Veccia, James             13 North Shore-MR       1:28.47    1:25.98        
                  40.83     1:25.98 (45.15)                                        
  2 Balzano, Christopher      13 TVSC-MR              1:30.41    1:29.47        
                  42.43     1:29.47 (47.04)                                        
  3 Thurber, James            13 CSC-MR               1:27.73    1:31.89        
                  43.82     1:31.89 (48.07)                                        
  4 Skitmore, Christian       13 North Shore-MR       1:45.03    1:32.29        
                  41.58     1:32.29 (50.71)                                        
  5 Maldonado, Stephen        13 North Shore-MR       1:35.35    1:33.56        
                  43.77     1:33.56 (49.79)                                        
  6 Brennan, Matthew          13 TVSC-MR              1:31.97    1:35.56        
                  44.94     1:35.56 (50.62)                                        
  7 Rivera, Robby             13 CSC-MR               1:36.86    1:36.18        
                  44.78     1:36.18 (51.40)                                        
  8 Luo, Jack                 13 Tmsuffolk-MR         1:39.34    1:36.22        
                  44.77     1:36.22 (51.45)                                        
  9 Lee, Max                  13 Farmingdale-MR       1:35.74    1:36.47        
                  45.90     1:36.47 (50.57)                                        
 10 Tutone, Christopher       13 Sachem-MR            1:45.96    1:40.19        
                  47.62     1:40.19 (52.57)                                        
 11 Kubinski, Zeke            14 Sachem-MR            1:43.57    1:40.47        
                  48.21     1:40.47 (52.26)                                        
 -- Guirgis, Nick             14 North Shore-MR       1:31.95         DQ        
                  40.40          DQ (46.76)                                        
Non-Award Division  
  1 Linder, Daniel            13 WISC-MR              1:24.03    1:26.99        
                  42.52     1:26.99 (44.47)                                        
  2 Harris, Kristofer         13 Farmingdale-MR       1:21.98    1:27.58        
                  40.58     1:27.58 (47.00)                                        
 -- Silibovsky, Daniel        13 Farmingdale-MR       2:10.14         DQ        
                  57.49                                                            
 
Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        2:35.59  ZQ
        2:39.99  JO
        2:59.99  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 2:39.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 House, Dylan              14 CSC-MR               2:41.64    2:35.77 JO+    
                  34.30     1:13.48 (39.18)     1:55.00 (41.52)     2:35.77 (40.77)
  2 Zitelny, Edan             14 Tmsuffolk-MR         2:40.38    2:38.82 JO+    
                  34.68     1:14.80 (40.12)     1:56.91 (42.11)     2:38.82 (41.91)
SILV - Division  
  1 Darcy, Matthew            13 TVSC-MR              2:43.08    2:41.71 SILV   
                  37.09     1:19.11 (42.02)     2:00.50 (41.39)     2:41.71 (41.21)
  2 Damm, Eric                13 HAA-MR               2:42.45    2:47.34 SILV   
                  36.41     1:19.51 (43.10)     2:04.57 (45.06)     2:47.34 (42.77)
  3 Pawelko, John             13 Tmsuffolk-MR         2:49.90    2:51.33 SILV   
                  38.79     1:22.89 (44.10)     2:07.57 (44.68)     2:51.33 (43.76)
  4 Enoksen, Gary             14 IA-MR                2:54.13    2:52.65 SILV   
                  39.20     1:23.99 (44.79)     2:08.94 (44.95)     2:52.65 (43.71)
  5 Whitehorn, Christopher    14 CSC-MR               2:51.55    2:53.56 SILV   
                  39.07     1:23.52 (44.45)     2:08.51 (44.99)     2:53.56 (45.05)
  6 Corbisiero, Joe           14 Sachem-MR            2:47.95    2:54.36 SILV   
                  39.28     1:23.73 (44.45)     2:09.00 (45.27)     2:54.36 (45.36)
  7 Vaca, Sam                 13 CSC-MR               2:55.82    2:59.68 SILV   
                  40.56     1:27.30 (46.74)     2:12.19 (44.89)     2:59.68 (47.49)
AGE - Division  
  1 Byrnes, Cameron           14 IA-MR                3:03.03    3:05.19        
                  40.65     1:29.25 (48.60)     2:18.32 (49.07)     3:05.19 (46.87)
  2 Derby, Jonathan           13 BBSC-MR              3:04.24    3:05.70        
                  41.16     1:27.98 (46.82)     2:17.47 (49.49)     3:05.70 (48.23)
  3 Rice, Timothy             14 BBSC-MR              3:09.18    3:05.81        
                  42.99     1:30.51 (47.52)     2:18.83 (48.32)     3:05.81 (46.98)
  4 Ebarb, Teddy              13 IA-MR                3:17.81    3:06.19        
                  42.48     1:29.13 (46.65)     2:14.85 (45.72)     3:06.19 (51.34)
  5 Harris, Kristofer         13 Farmingdale-MR       3:12.88    3:06.37        
                  41.57     1:29.90 (48.33)     2:20.52 (50.62)     3:06.37 (45.85)
  6 Taddeo, Matthew           13 North Shore-MR       3:10.00    3:06.95        
                  40.22     1:29.34 (49.12)     2:18.23 (48.89)     3:06.95 (48.72)
  7 Veccia, James             13 North Shore-MR       3:07.58    3:09.89        
                  43.29     1:32.98 (49.69)     2:23.04 (50.06)     3:09.89 (46.85)
  8 Thurber, James            13 CSC-MR               3:07.00    3:16.22        
                  46.10     1:37.45 (51.35)     2:27.57 (50.12)     3:16.22 (48.65)
  9 Avila, Derek              13 IA-MR                3:12.81    3:17.16        
                  44.31     1:34.74 (50.43)     2:26.71 (51.97)     3:17.16 (50.45)
 10 Theophilidis, Gerard      13 BBSC-MR              3:12.28    3:18.78        
                  45.16     1:37.30 (52.14)     2:29.17 (51.87)     3:18.78 (49.61)
 11 Reddy, Sunil              13 Express Swimming-MR  3:35.00    3:19.49        
                  46.98     1:40.42 (53.44)     2:32.67 (52.25)     3:19.49 (46.82)
 12 Lee, Max                  13 Farmingdale-MR       3:37.68    3:20.17        
                  46.88     1:38.29 (51.41)     2:29.78 (51.49)     3:20.17 (50.39)
 13 Balzano, Christopher      13 TVSC-MR              3:15.26    3:21.34        
                  44.89     1:35.70 (50.81)     2:28.52 (52.82)     3:21.34 (52.82)
 14 Maldonado, Stephen        13 North Shore-MR       3:20.00    3:21.90        
                  45.80     1:37.88 (52.08)     2:30.70 (52.82)     3:21.90 (51.20)
 15 Kalinousky, Adam          13 TVSC-MR              3:19.84    3:23.82        
                  46.85     1:39.52 (52.67)     2:33.70 (54.18)     3:23.82 (50.12)
 16 Rivera, Robby             13 CSC-MR               3:32.40    3:28.18        
                  47.52     1:41.99 (54.47)     2:35.01 (53.02)     3:28.18 (53.17)
 17 Luo, Jack                 13 Tmsuffolk-MR         3:34.34    3:29.41        
                  47.49     1:40.51 (53.02)     2:34.59 (54.08)     3:29.41 (54.82)
 18 Brennan, Matthew          13 TVSC-MR              3:31.28    3:31.02        
                  46.62     1:41.46 (54.84)     2:38.13 (56.67)     3:31.02 (52.89)
 19 Tutone, Christopher       13 Sachem-MR            3:30.00    3:35.74        
                  48.43     1:43.88 (55.45)     2:40.34 (56.46)     3:35.74 (55.40)
 20 Kubinski, Zeke            14 Sachem-MR            3:15.00    3:43.20        
                  50.58     1:47.03 (56.45)     2:44.97 (57.94)     3:43.20 (58.23)
 -- Guirgis, Nick             14 North Shore-MR       3:15.00         DQ        
                  42.49     1:30.25 (47.76)     2:19.63 (49.38)          DQ (50.48)
Non-Award Division  
  1 Penteck, Christopher      13 IA-MR                2:58.03    3:04.30        
                  39.05     1:25.96 (46.91)     2:15.14 (49.18)     3:04.30 (49.16)
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:01.19  ZQ
        1:01.59  JO
        1:14.99  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 1:01.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Parisi, Joey              14 Tmsuffolk-MR         1:03.80    1:01.85 SILV   
                  29.24     1:01.85 (32.61)                                        
  2 Zitelny, Edan             14 Tmsuffolk-MR         1:08.60    1:04.05 SILV   
                  29.57     1:04.05 (34.48)                                        
  3 Tirone, Roman             14 Tmsuffolk-MR         1:05.44    1:05.31 SILV   
                  30.19     1:05.31 (35.12)                                        
  4 Damm, Eric                13 HAA-MR               1:04.75    1:07.32 SILV   
                  30.73     1:07.32 (36.59)                                        
  5 Scott, Thomas             14 Tmsuffolk-MR         1:10.66    1:08.22 SILV   
                  31.88     1:08.22 (36.34)                                        
  6 Byington, Joseph          14 WISC-MR              1:11.82    1:08.74 SILV   
                  32.32     1:08.74 (36.42)                                        
  7 Pawelko, John             13 Tmsuffolk-MR         1:08.63    1:09.22 SILV   
                  32.86     1:09.22 (36.36)                                        
  8 Cecchini, David           14 HAA-MR               1:10.93    1:09.43 SILV   
                  32.10     1:09.43 (37.33)                                        
  9 Guirgis, Nick             14 North Shore-MR       1:11.08    1:10.45 SILV   
                  32.33     1:10.45 (38.12)                                        
AGE - Division  
  1 Gupta, Shashank           13 Farmingdale-MR       1:24.45    1:28.83        
                  38.47     1:28.83 (50.36)                                        
Non-Award Division  
  1 Rice, Timothy             14 BBSC-MR              1:12.13    1:15.69        
                  34.73     1:15.69 (40.96)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        2:19.99  ZQ
        2:24.99  JO
        2:38.59  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 2:24.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Darcy, Matthew            13 TVSC-MR              2:28.85    2:24.79 JO+    
                  33.09     1:09.93 (36.84)     1:47.77 (37.84)     2:24.79 (37.02)
SILV - Division  
  1 Scott, Thomas             14 Tmsuffolk-MR         2:47.51    2:26.11 SILV+  
                  32.49     1:09.70 (37.21)     1:48.29 (38.59)     2:26.11 (37.82)
  2 Coleman, Gregory          14 IA-MR                2:26.82    2:27.46 SILV   
                  32.57     1:09.92 (37.35)     1:49.20 (39.28)     2:27.46 (38.26)
 
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
        2:13.99  ZQ
        2:14.99  JO
        2:38.99  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 2:14.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Cannon, Christopher       14 CSC-MR               2:15.05    2:14.32 JO+    
                  27.34     1:00.44 (33.10)     1:43.98 (43.54)     2:14.32 (30.34)
SILV - Division  
  1 Simkins, Robert           13 Tmsuffolk-MR         2:17.64    2:16.51 SILV   
                  29.95     1:06.37 (36.42)     1:46.21 (39.84)     2:16.51 (30.30)
  2 DiMaria, Michael          13 Tmsuffolk-MR         2:17.98    2:17.00 SILV   
                  28.87     1:04.20 (35.33)     1:45.33 (41.13)     2:17.00 (31.67)
  3 Coleman, Gregory          14 IA-MR                2:18.37    2:19.55 SILV   
                  30.09     1:06.03 (35.94)     1:49.26 (43.23)     2:19.55 (30.29)
  4 Zitelny, Edan             14 Tmsuffolk-MR         2:22.24    2:20.79 SILV   
                  30.43     1:07.80 (37.37)     1:48.74 (40.94)     2:20.79 (32.05)
  5 Capodanno, Michael        13 Tmsuffolk-MR         2:27.75    2:21.64 SILV   
                  30.34     1:07.22 (36.88)     1:50.54 (43.32)     2:21.64 (31.10)
  6 Scott, Thomas             14 Tmsuffolk-MR         2:20.51    2:25.90 SILV   
                  32.29     1:10.96 (38.67)     1:51.98 (41.02)     2:25.90 (33.92)
  7 Lanigan, Ryan             14 Tmsuffolk-MR         2:20.95    2:26.03 SILV   
                  31.98     1:09.65 (37.67)     1:52.77 (43.12)     2:26.03 (33.26)
  8 Ryan, Conor               13 Tmsuffolk-MR         2:35.18    2:29.32 SILV   
                  33.94     1:11.92 (37.98)     1:55.38 (43.46)     2:29.32 (33.94)
  9 Zhu, Joshua               13 Tmsuffolk-MR         2:32.61    2:31.28 SILV   
                  33.10     1:11.06 (37.96)     1:57.07 (46.01)     2:31.28 (34.21)
 10 Folk, Neil                14 Sachem-MR            2:30.00    2:31.60 SILV   
                  33.39     1:13.36 (39.97)     1:57.85 (44.49)     2:31.60 (33.75)
 11 Alexander, Jacob          13 BBSC-MR              2:36.71    2:33.22 SILV   
                  34.18     1:10.94 (36.76)     1:59.58 (48.64)     2:33.22 (33.64)
 12 House, Dylan              14 CSC-MR               2:33.61    2:33.24 SILV   
                  33.88     1:16.18 (42.30)     1:58.36 (42.18)     2:33.24 (34.88)
 13 Beigay, Kyle              13 Sachem-MR            2:33.81    2:34.32 SILV   
                  34.59     1:16.90 (42.31)     2:02.43 (45.53)     2:34.32 (31.89)
 14 Vaca, Sam                 13 CSC-MR               2:41.26    2:35.46 SILV+  
                  32.10     1:10.87 (38.77)     1:57.59 (46.72)     2:35.46 (37.87)
 15 Frohman, Evan             14 North Shore-MR       2:32.44    2:38.08 SILV   
                  34.08     1:15.32 (41.24)     2:03.82 (48.50)     2:38.08 (34.26)
AGE - Division  
  1 Kaplan, Jake              13 Tmsuffolk-MR         2:41.96    2:43.14        
                  35.99     1:16.45 (40.46)     2:05.35 (48.90)     2:43.14 (37.79)
  2 Hoots, Gus                13 HAA-MR               2:52.78    2:52.28        
                  37.38     1:19.78 (42.40)     2:13.49 (53.71)     2:52.28 (38.79)
  3 Gupta, Shashank           13 Farmingdale-MR       3:02.48    2:58.59        
                  38.61     1:25.68 (47.07)     2:20.32 (54.64)     2:58.59 (38.27)
 -- Tutone, Christopher       13 Sachem-MR            3:19.56         DQ        
                  45.84     1:31.33 (45.49)     2:26.62 (55.29)          DQ (40.49)
 -- White, Marco              14 North Shore-MR       2:44.47         DQ        
                  39.87     1:21.45 (41.58)     2:09.40 (47.95)          DQ (35.91)
Non-Award Division  
  1 Corbisiero, Joe           14 Sachem-MR            2:32.96    2:41.62        
                  37.12     1:17.87 (40.75)     2:04.48 (46.61)     2:41.62 (37.14)
 
Boys 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
        4:50.99  ZQ
        4:54.99  JO
        5:22.79  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 4:54.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Scott, Thomas             14 Tmsuffolk-MR         4:55.20    4:54.86 JO+    
                  31.31     1:07.31 (36.00)     1:45.53 (38.22)     2:22.86 (37.33)
        3:03.19 (40.33)     3:44.37 (41.18)     4:20.75 (36.38)     4:54.86 (34.11)
SILV - Division  
  1 Darcy, Matthew            13 TVSC-MR              5:01.37    4:55.66 SILV   
                  31.86     1:08.10 (36.24)     1:46.61 (38.51)     2:24.43 (37.82)
        3:07.42 (42.99)     3:49.94 (42.52)     4:23.15 (33.21)     4:55.66 (32.51)
  2 Zitelny, Edan             14 Tmsuffolk-MR         5:00.76    4:59.76 SILV   
                  30.88     1:07.90 (37.02)     1:46.24 (38.34)     2:25.56 (39.32)
        3:07.80 (42.24)     3:51.19 (43.39)     4:25.77 (34.58)     4:59.76 (33.99)
  3 Link, Bryan               14 IA-MR                5:43.81    5:19.97 SILV+  
                  31.29     1:10.37 (39.08)     1:51.32 (40.95)     2:32.64 (41.32)
        3:19.18 (46.54)     4:06.19 (47.01)     4:43.17 (36.98)     5:19.97 (36.80)
AGE - Division  
  1 Veccia, James             13 North Shore-MR       6:20.00    6:08.24        
                  40.40     1:38.11 (57.71)     2:23.21 (45.10)     3:07.95 (44.74)
        3:56.97 (49.02)     4:47.07 (50.10)     5:27.98 (40.91)     6:08.24 (40.26)
 -- Fitzgerald, Ryan          14 TVSC-MR              5:48.09         DQ        
                  35.28     1:21.39 (46.11)     2:03.55 (42.16)     2:45.43 (41.88)
        3:35.24 (49.81)     4:26.10 (50.86)     5:03.32 (37.22)          DQ (35.97)
 -- Arcidiacono, James        14 North Shore-MR       5:25.72         DQ        
                  35.26     1:16.56 (41.30)     1:55.42 (38.86)     2:33.91 (38.49)
        3:23.49 (49.58)     4:13.86 (50.37)     4:49.58 (35.72)          DQ (34.48)
 
Boys 15-18 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          23.49  ZQ
          23.79  JO
          26.59  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 23.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 McIlvain, Patrick         15 CSC-MR                 23.94      24.45 SILV   
  2 Brandt, Joe               17 Farmingdale-MR         24.38      24.99 SILV   
  3 Hourigan, Steven          17 North Shore-MR         25.14      25.15 SILV   
  4 Chiang, Winston           16 North Shore-MR         25.16      25.30 SILV   
  5 Garcia, Jack              15 IA-MR                  24.91      25.32 SILV   
  6 Davidson, Scott           15 IA-MR                  26.55      25.43 SILV   
  7 Farrington, Aindriu       16 North Shore-MR         26.81      25.44 SILV+  
  8 Penteck, Stephen          15 IA-MR                  25.28      25.70 SILV   
  9 Laghezza, Tyler           17 CSC-MR                 25.29      25.78 SILV   
AGE - Division  
  1 Mattone, Carl             15 Express Swimming-MR    28.20      27.69        
  2 DeKoning, Matthew         15 IA-MR                  28.25      27.76        
  3 Yurman, Michael           17 BBSC-MR                27.65      27.77        
  4 Weilert, John             16 WISC-MR                27.97      28.29        
  5 Sullivan, James           17 CSC-MR                 27.61      28.32        
  6 Murphy, Thomas            15 North Shore-MR         29.28      28.95        
  7 Donovan, Connor           15 BBSC-MR                29.28      29.58        
  8 Derby, Andrew             15 BBSC-MR                29.38      30.67        
Non-Award Division  
  1 Weilert, Justin           16 WISC-MR                26.40      26.77        
 
Boys 15-18 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          51.29  ZQ
          52.29  JO
          57.49  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 52.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Yavid, Mike               15 North Shore-MR         53.55      52.93 SILV   
                  25.25       52.93 (27.68)                                        
  2 Hourigan, Steven          17 North Shore-MR         53.99      54.06 SILV   
                  25.98       54.06 (28.08)                                        
  3 Meehan, Aidan             16 BBSC-MR                53.72      54.13 SILV   
                  25.93       54.13 (28.20)                                        
  4 Chiang, Winston           16 North Shore-MR         55.05      54.40 SILV   
                  26.78       54.40 (27.62)                                        
  5 Farrington, Aindriu       16 North Shore-MR       1:00.03      55.02 SILV+  
                  26.33       55.02 (28.69)                                        
  6 Mitchell, John            15 Sachem-MR              54.62      55.08 SILV   
                  26.10       55.08 (28.98)                                        
  7 Garcia, Jack              15 IA-MR                1:00.48      55.48 SILV+  
                  25.92       55.48 (29.56)                                        
  8 Laghezza, Tyler           17 CSC-MR                 56.22      55.51 SILV   
                  27.15       55.51 (28.36)                                        
AGE - Division  
  1 Weilert, Justin           16 WISC-MR                58.45      57.61        
                  27.33       57.61 (30.28)                                        
  2 Wallace, Nicholas         16 HAA-MR                 57.55      58.34        
                  27.92       58.34 (30.42)                                        
  3 Sonera, Jacob             16 WISC-MR                59.93      59.03        
                  28.88       59.03 (30.15)                                        
  4 Theophilidis, Thomas      16 BBSC-MR                59.20      59.69        
                  28.61       59.69 (31.08)                                        
  5 Dieterich, Eric           16 CSC-MR               1:00.58    1:00.22        
                  28.40     1:00.22 (31.82)                                        
  6 Yurman, Michael           17 BBSC-MR                59.89    1:01.36        
                  29.27     1:01.36 (32.09)                                        
  7 Weilert, John             16 WISC-MR              1:00.89    1:02.01        
                  29.95     1:02.01 (32.06)                                        
  8 Sullivan, James           17 CSC-MR               1:02.52    1:03.66        
                  30.18     1:03.66 (33.48)                                        
  9 Murphy, Thomas            15 North Shore-MR       1:03.94    1:05.02        
                  30.28     1:05.02 (34.74)                                        
 10 Camberdella, Kyle         17 North Shore-MR       1:05.77    1:05.17        
                  31.57     1:05.17 (33.60)                                        
 11 Donovan, Connor           15 BBSC-MR              1:05.36    1:05.73        
                  31.15     1:05.73 (34.58)                                        
 12 Derby, Andrew             15 BBSC-MR              1:07.99    1:09.15        
                  32.60     1:09.15 (36.55)                                        
 
Boys 15-18 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:53.49  ZQ
        1:54.99  JO
        2:01.89  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 1:54.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Kaiser, Christopher       17 North Shore-MR       1:55.26    1:53.96 JO+    
                  26.13       55.52 (29.39)     1:24.90 (29.38)     1:53.96 (29.06)
SILV - Division  
  1 Chiang, Winston           16 North Shore-MR       1:55.78    1:55.11 SILV   
                  26.79       55.95 (29.16)     1:26.10 (30.15)     1:55.11 (29.01)
  2 Rein III, John            17 Sachem-MR            1:58.93    1:57.43 SILV   
                  26.30       56.22 (29.92)     1:27.23 (31.01)     1:57.43 (30.20)
  3 Penteck, Stephen          15 IA-MR                1:58.03    1:59.07 SILV   
                  27.18       57.15 (29.97)     1:28.46 (31.31)     1:59.07 (30.61)
  4 Mitchell, John            15 Sachem-MR            2:00.08    1:59.17 SILV   
                  26.94       56.98 (30.04)     1:28.26 (31.28)     1:59.17 (30.91)
  5 McIlvain, Patrick         15 CSC-MR               2:03.12    1:59.92 SILV+  
                  26.51       56.65 (30.14)     1:28.54 (31.89)     1:59.92 (31.38)
  6 Yavid, Mike               15 North Shore-MR       2:05.07    2:01.73 SILV+  
                  27.83       59.55 (31.72)     1:33.46 (33.91)     2:01.73 (28.27)
AGE - Division  
  1 Farrington, Aindriu       16 North Shore-MR       2:10.34    2:01.93        
                  28.09       59.44 (31.35)     1:30.99 (31.55)     2:01.93 (30.94)
  2 Hourigan, Steven          17 North Shore-MR       2:02.02    2:02.80        
                  27.35       57.87 (30.52)     1:30.33 (32.46)     2:02.80 (32.47)
  3 Laghezza, Tyler           17 CSC-MR               2:09.12    2:05.22        
                  27.96       59.45 (31.49)   2:05.22 (1:05.77)                    
  4 Dieterich, Eric           16 CSC-MR               2:14.26    2:10.92        
                  29.03     1:01.27 (32.24)     1:36.14 (34.87)     2:10.92 (34.78)
  5 Yurman, Michael           17 BBSC-MR              2:13.54    2:12.65        
                  31.00     1:04.88 (33.88)     1:38.79 (33.91)     2:12.65 (33.86)
  6 Huchthausen, James        15 TVSC-MR              2:16.09    2:14.23        
                  30.48     1:03.75 (33.27)     1:38.93 (35.18)     2:14.23 (35.30)
  7 DeKoning, Matthew         15 IA-MR                2:20.11    2:18.19        
                  32.54     1:08.44 (35.90)     1:46.11 (37.67)     2:18.19 (32.08)
  8 Sullivan, James           17 CSC-MR               2:27.37    2:22.45        
                  31.96   2:22.45 (1:50.49)                                        
  9 Camberdella, Kyle         17 North Shore-MR       2:25.66    2:23.45        
                  33.00     1:09.18 (36.18)     1:46.98 (37.80)     2:23.45 (36.47)
 10 Donovan, Connor           15 BBSC-MR              2:28.49    2:23.70        
                  32.58     1:08.99 (36.41)     1:47.64 (38.65)     2:23.70 (36.06)
 11 Mattone, Carl             15 Express Swimming-MR  2:22.75    2:26.43        
                  31.08     1:07.27 (36.19)   2:26.43 (1:19.16)                    
 12 Murphy, Thomas            15 North Shore-MR       2:27.16    2:28.72        
                  31.72   2:28.72 (1:57.00)                                        
 13 Derby, Andrew             15 BBSC-MR              2:32.89    2:32.59        
                  32.93     1:12.83 (39.90)     1:55.02 (42.19)     2:32.59 (37.57)
 
Boys 15-18 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        5:09.99  ZQ
        5:19.99  JO
        5:29.99  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 5:19.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Mitchell, John            15 Sachem-MR            5:20.65    5:15.37 JO+    
                  27.36       58.86 (31.50)     1:30.25 (31.39)     2:02.09 (31.84)
        2:33.99 (31.90)     3:05.76 (31.77)     3:37.86 (32.10)     4:10.88 (33.02)
        4:44.02 (33.14)     5:15.37 (31.35)                                        
AGE - Division  
  1 Rein III, John            17 Sachem-MR            5:34.07    5:36.43        
                  28.15     1:00.14 (31.99)     1:33.81 (33.67)     2:08.01 (34.20)
        2:43.77 (35.76)     3:18.96 (35.19)     3:54.34 (35.38)     4:30.06 (35.72)
        5:05.80 (35.74)     5:36.43 (30.63)                                        
  2 Dieterich, Eric           16 CSC-MR               5:57.39    5:54.44        
                  30.34     1:03.99 (33.65)     1:39.97 (35.98)     2:15.71 (35.74)
        2:52.20 (36.49)     3:28.92 (36.72)     4:05.11 (36.19)     4:42.51 (37.40)
        5:18.65 (36.14)     5:54.44 (35.79)                                        
  3 Arana, Anthony            15 UNLIE-MR             5:41.23    6:03.14        
                  31.26     1:05.88 (34.62)     1:42.08 (36.20)     2:18.18 (36.10)
        2:55.92 (37.74)     3:34.11 (38.19)     4:12.66 (38.55)     4:51.01 (38.35)
        5:29.40 (38.39)     6:03.14 (33.74)                                        
  4 Murphy, Thomas            15 North Shore-MR       6:43.64    6:52.21        
                  33.75   6:52.21 (6:18.46)                                        
Non-Award Division  
  1 Arana, Oscar              16 UNLIE-MR             5:23.43    5:37.63        
                  28.03       59.97 (31.94)     1:32.92 (32.95)     2:07.00 (34.08)
        2:42.09 (35.09)     3:17.54 (35.45)     3:53.20 (35.66)     4:28.92 (35.72)
        5:04.64 (35.72)     5:37.63 (32.99)                                        
 
Boys 15-18 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          59.49  ZQ
        1:00.49  JO
        1:06.89  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 1:00.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Farrington, Aindriu       16 North Shore-MR       1:10.31    1:02.61 SILV+  
                  30.25     1:02.61 (32.36)                                        
  2 Brandt, Joe               17 Farmingdale-MR       1:02.98    1:02.65 SILV   
                  31.11     1:02.65 (31.54)                                        
  3 Garcia, Jack              15 IA-MR                1:07.33    1:04.39 SILV+  
                  30.93     1:04.39 (33.46)                                        
  4 Laghezza, Tyler           17 CSC-MR               1:04.80    1:04.79 SILV   
                  31.52     1:04.79 (33.27)                                        
AGE - Division  
  1 Yavid, Mike               15 North Shore-MR       1:13.87    1:07.93        
                  32.72     1:07.93 (35.21)                                        
  2 Weilert, John             16 WISC-MR              1:07.75    1:10.24        
                  34.38     1:10.24 (35.86)                                        
  3 DeKoning, Matthew         15 IA-MR                1:12.15    1:14.95        
                  37.44     1:14.95 (37.51)                                        
  4 Yurman, Michael           17 BBSC-MR              1:15.82    1:16.39        
                  38.32     1:16.39 (38.07)                                        
  5 Murphy, Thomas            15 North Shore-MR       1:12.67    1:17.24        
                1:17.20      1:17.24 (0.04)                                        
  6 Camberdella, Kyle         17 North Shore-MR       1:17.87    1:20.99        
                  39.93     1:20.99 (41.06)                                        
 
Boys 15-18 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        2:09.99  ZQ
        2:13.09  JO
        2:22.89  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 2:13.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Chiang, Winston           16 North Shore-MR       2:14.00    2:13.24 SILV   
                  31.62     1:05.29 (33.67)     1:39.68 (34.39)     2:13.24 (33.56)
  2 Mitchell, John            15 Sachem-MR            2:14.98    2:20.15 SILV   
                  31.76     1:07.12 (35.36)     1:44.10 (36.98)     2:20.15 (36.05)
  3 Meehan, Aidan             16 BBSC-MR              2:17.46    2:20.99 SILV   
                  33.07     1:08.63 (35.56)     1:45.33 (36.70)     2:20.99 (35.66)
AGE - Division  
  1 Hourigan, Steven          17 North Shore-MR       2:26.39    2:23.13        
                  34.83     1:11.15 (36.32)     1:47.43 (36.28)     2:23.13 (35.70)
  2 Weilert, John             16 WISC-MR              2:28.69    2:23.60        
                  33.30     1:09.76 (36.46)     1:47.55 (37.79)     2:23.60 (36.05)
  3 Garcia, Jack              15 IA-MR                2:25.81    2:27.58        
                  33.34     1:10.66 (37.32)     1:49.86 (39.20)     2:27.58 (37.72)
  4 Wallace, Nicholas         16 HAA-MR               2:26.11    2:30.06        
                  35.13     1:12.81 (37.68)     1:52.16 (39.35)     2:30.06 (37.90)
  5 Sonera, Jacob             16 WISC-MR              2:27.34    2:30.13        
                  34.58     1:12.09 (37.51)     1:51.63 (39.54)     2:30.13 (38.50)
  6 Yavid, Mike               15 North Shore-MR       3:06.93    2:31.67        
                  35.35     1:13.74 (38.39)   2:31.67 (1:17.93)                    
  7 Sullivan, James           17 CSC-MR               2:41.21    2:44.17        
  8 Murphy, Thomas            15 North Shore-MR       2:46.74    2:48.62        
  9 Yurman, Michael           17 BBSC-MR              2:40.84    2:49.13        
                  40.03     1:22.36 (42.33)     2:06.69 (44.33)     2:49.13 (42.44)
 10 Camberdella, Kyle         17 North Shore-MR       2:45.00    2:49.43        
                  39.57     1:22.48 (42.91)     2:07.97 (45.49)     2:49.43 (41.46)
 11 Derby, Andrew             15 BBSC-MR              3:03.30    2:56.70        
                  42.11     1:28.09 (45.98)     2:13.80 (45.71)     2:56.70 (42.90)
 
Boys 15-18 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:06.99  ZQ
        1:07.49  JO
        1:13.89  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 1:07.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Brandt, Joe               17 Farmingdale-MR       1:11.14    1:09.98 SILV   
                  33.07     1:09.98 (36.91)                                        
  2 Yavid, Mike               15 North Shore-MR       1:09.95    1:11.71 SILV   
                  34.43     1:11.71 (37.28)                                        
  3 Wallace, Nicholas         16 HAA-MR               1:11.88    1:12.36 SILV   
                  34.01     1:12.36 (38.35)                                        
  4 Hourigan, Steven          17 North Shore-MR       1:11.24    1:12.54 SILV   
                  34.37     1:12.54 (38.17)                                        
  5 Davidson, Scott           15 IA-MR                1:15.86    1:12.69 SILV+  
                  34.42     1:12.69 (38.27)                                        
AGE - Division  
  1 Rein III, John            17 Sachem-MR            1:19.97    1:14.11        
                  34.56     1:14.11 (39.55)                                        
  2 Garcia, Jack              15 IA-MR                1:18.19    1:15.77        
                  35.61     1:15.77 (40.16)                                        
  3 Kaiser, Christopher       17 North Shore-MR       1:19.46    1:15.84        
                  35.62     1:15.84 (40.22)                                        
  4 Theophilidis, Thomas      16 BBSC-MR              1:15.66    1:17.02        
                  36.40     1:17.02 (40.62)                                        
  5 Mattone, Carl             15 Express Swimming-MR  1:17.64    1:17.91        
                  37.42     1:17.91 (40.49)                                        
  6 Camberdella, Kyle         17 North Shore-MR       1:18.61    1:18.26        
                  36.86     1:18.26 (41.40)                                        
  7 Dieterich, Eric           16 CSC-MR               1:15.00    1:19.97        
                  37.34     1:19.97 (42.63)                                        
  8 Huchthausen, James        15 TVSC-MR              1:28.73    1:22.83        
                  39.10     1:22.83 (43.73)                                        
  9 Sullivan, James           17 CSC-MR               1:27.72    1:26.18        
                  39.94     1:26.18 (46.24)                                        
 10 Derby, Andrew             15 BBSC-MR              1:31.61    1:35.17        
                  45.69     1:35.17 (49.48)                                        
Non-Award Division  
  1 Mitchell, John            15 Sachem-MR            1:13.35    1:13.94        
                  34.57     1:13.94 (39.37)                                        
 
Boys 15-18 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        2:29.99  ZQ
        2:30.99  JO
        2:42.79  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 2:30.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Vasquez, Everett          15 North Shore-MR       2:34.22    2:24.34 ZQ+    
                  31.99     1:07.93 (35.94)     1:45.79 (37.86)     2:24.34 (38.55)
SILV - Division  
  1 Hourigan, Steven          17 North Shore-MR       2:35.01    2:33.29 SILV   
                  33.68     1:12.12 (38.44)     1:52.92 (40.80)     2:33.29 (40.37)
  2 Weilert, Justin           16 WISC-MR              2:41.54    2:41.98 SILV   
  3 Chiang, Winston           16 North Shore-MR       2:38.89    2:42.53 SILV   
                  36.36     1:18.15 (41.79)     2:00.10 (41.95)     2:42.53 (42.43)
  4 Wallace, Nicholas         16 HAA-MR               2:46.11    2:42.77 SILV+  
                  36.40   2:42.77 (2:06.37)                                        
AGE - Division  
  1 Garcia, Jack              15 IA-MR                2:59.02    2:51.15        
                  38.49     1:22.09 (43.60)     2:07.58 (45.49)     2:51.15 (43.57)
  2 Dieterich, Eric           16 CSC-MR               2:49.32    2:54.18        
 -- Camberdella, Kyle         17 North Shore-MR       2:50.00         DQ        
                  38.03     1:20.14 (42.11)     2:04.75 (44.61)          DQ (43.82)
Non-Award Division  
  1 Yavid, Mike               15 North Shore-MR       2:38.46    2:43.39        
                  37.80     1:20.84 (43.04)     2:03.01 (42.17)     2:43.39 (40.38)
  2 Mitchell, John            15 Sachem-MR            2:38.13    2:46.05        
                  37.04     1:19.04 (42.00)     2:02.71 (43.67)     2:46.05 (43.34)
  3 Theophilidis, Thomas      16 BBSC-MR              2:39.92    2:46.10        
                  37.60     1:19.37 (41.77)     2:02.73 (43.36)     2:46.10 (43.37)
 
Boys 15-18 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          57.19  ZQ
          58.99  JO
        1:05.59  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 58.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Penteck, Stephen          15 IA-MR                1:00.06    1:01.32 SILV   
                  28.28     1:01.32 (33.04)                                        
  2 Rein III, John            17 Sachem-MR            1:01.98    1:02.84 SILV   
                  29.19     1:02.84 (33.65)                                        
AGE - Division  
  1 Huchthausen, James        15 TVSC-MR              1:06.37    1:07.45        
                  31.16     1:07.45 (36.29)                                        
  2 Theophilidis, Thomas      16 BBSC-MR              1:05.76    1:08.50        
                  31.69     1:08.50 (36.81)                                        
  3 Yurman, Michael           17 BBSC-MR              1:17.59    1:13.48        
                  33.90     1:13.48 (39.58)                                        
  4 Weilert, John             16 WISC-MR              1:19.02    1:15.69        
                  34.31     1:15.69 (41.38)                                        
Non-Award Division  
  1 Weilert, Justin           16 WISC-MR              1:05.51    1:05.78        
                  31.10     1:05.78 (34.68)                                        
 
Boys 15-18 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        2:15.99  ZQ
        2:17.99  JO
        2:30.99  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 2:17.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Weilert, Justin           16 WISC-MR              2:37.08    2:27.44 SILV+  
                  31.62     1:08.83 (37.21)     1:48.27 (39.44)     2:27.44 (39.17)
Non-Award Division  
  1 Theophilidis, Thomas      16 BBSC-MR              2:30.86    2:39.25        
                  33.02     1:12.37 (39.35)     1:55.84 (43.47)     2:39.25 (43.41)
 
Boys 15-18 200 Yard IM
===============================================================================
        2:08.59  ZQ
        2:10.99  JO
        2:33.79  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 2:10.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Kaiser, Christopher       17 North Shore-MR       2:11.56    2:12.03 SILV   
                  26.87       59.81 (32.94)     1:42.63 (42.82)     2:12.03 (29.40)
  2 Chiang, Winston           16 North Shore-MR       2:16.34    2:13.21 SILV   
                  28.47     1:01.98 (33.51)     1:43.25 (41.27)     2:13.21 (29.96)
  3 Weilert, Justin           16 WISC-MR              2:18.72    2:26.06 SILV   
                  31.65     1:09.32 (37.67)     1:52.41 (43.09)     2:26.06 (33.65)
  4 Davidson, Scott           15 IA-MR                2:29.80    2:27.28 SILV   
                  28.88     1:08.60 (39.72)     1:51.89 (43.29)     2:27.28 (35.39)
  5 Theophilidis, Thomas      16 BBSC-MR              2:23.61    2:33.03 SILV   
                  32.72     1:14.69 (41.97)     1:59.16 (44.47)     2:33.03 (33.87)
 
Boys 15-18 400 Yard IM
===============================================================================
        4:41.99  ZQ
        4:45.19  JO
        4:58.89  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 4:45.19
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Chiang, Winston           16 North Shore-MR       5:03.44    4:44.70 JO+    
                  29.28     1:02.84 (33.56)     1:39.57 (36.73)     2:15.41 (35.84)
        2:57.16 (41.75)     3:40.02 (42.86)     4:13.37 (33.35)     4:44.70 (31.33)
SILV - Division  
  1 Penteck, Stephen          15 IA-MR                5:05.18    4:46.67 SILV+  
                  29.00     1:02.28 (33.28)     1:38.79 (36.51)     2:14.69 (35.90)
        2:56.96 (42.27)     3:40.51 (43.55)     4:14.44 (33.93)     4:46.67 (32.23)
  2 Sileo, James              18 Express Swimming-MR  4:54.32    4:47.95 SILV   
                  29.39     1:03.42 (34.03)     1:42.78 (39.36)     2:20.79 (38.01)
        3:01.50 (40.71)     3:42.52 (41.02)     4:16.26 (33.74)     4:47.95 (31.69)
  3 Hourigan, Steven          17 North Shore-MR       4:53.89    4:55.92 SILV   
                  27.37     1:01.22 (33.85)     1:40.47 (39.25)     2:18.98 (38.51)
        3:02.38 (43.40)     3:45.99 (43.61)     4:20.81 (34.82)     4:55.92 (35.11)
AGE - Division  
  1 Theophilidis, Thomas      16 BBSC-MR              5:09.91    5:12.64        
                  31.69     1:09.52 (37.83)     1:51.50 (41.98)     2:33.06 (41.56)
        3:18.16 (45.10)     4:03.14 (44.98)     4:38.23 (35.09)     5:12.64 (34.41)
  2 Crilly, Dennis            15 UNLIE-MR             5:04.43    5:14.17        
                  32.89     1:11.80 (38.91)     1:53.36 (41.56)     2:34.85 (41.49)
        3:16.99 (42.14)     4:01.41 (44.42)     4:38.46 (37.05)     5:14.17 (35.71)
 -- Huchthausen, James        15 TVSC-MR              5:13.18         DQ        
                  32.34     1:11.45 (39.11)     1:53.12 (41.67)     2:33.42 (40.30)
        3:21.66 (48.24)     4:10.90 (49.24)     4:48.54 (37.64)          DQ (37.16)