2009 MR Metro Age Group Central - 3/20/2009 to 3/22/2009            
                             Sanction #: MR-090305                             
                                    Results                                    
 
Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          32.09  JO
          32.10  QUAL
          36.69  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 32.10
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Popp, Katie W              9 Badger-MR              32.15      30.71 JO     
  2 Wozny, Victoria           10 Twisters-MR            33.34      31.59 JO     
  3 Rodriguez, Tina G         10 Twisters-MR            32.22      31.67 JO     
SILV - Division  
  1 Berridge, Scottie S       10 Badger-MR              32.10      32.30 SILV   
  2 Hanlon, Kelly A           10 Badger-MR              33.05      32.63 SILV   
  3 Parkinson, Brianna G       9 Silver Streaks-MR      32.29      32.72 SILV   
  4 Eguchi, Nadia N            9 Agua Swim Team-MR      32.81      33.15 SILV   
  5 Corridon, Claire D        10 Agua Swim Team-MR      34.60      33.45 SILV   
  6 Chan, Kimberly R          10 LIAC-MR                35.27      33.54 SILV   
  7 Kanda, Nagy               10 RI Marlins-MR          50.00      33.59 SILV   
  8 Cole, Mikaela G           10 APEX-MR                34.63      33.68 SILV   
  9 Ramirez, Amanda M         10 Agua Swim Team-MR      35.73      33.72 SILV   
 10 Hogan, Maeve A             9 Badger-MR              34.27      33.96 SILV   
 11 Ulrich, Bridget E         10 Badger-MR              33.59      33.98 SILV   
 12 Restrepo, Mia             10 LBA-MR                 33.32      34.24 SILV   
 13 Garvey, Olivia A           9 LIAC-MR                35.34      34.28 SILV   
 14 Lyons, Courtney M          9 Badger-MR              36.22      34.69 SILV   
 15 Pena, Sarahe              10 Agua Swim Team-MR      34.08      34.92 SILV   
 16 Maggio, Caroline E        10 OWA-MR                 33.65      35.00 SILV   
 17 Plansker, Olivia M         9 LIAC-MR                34.59      35.20 SILV   
 18 Nakkab, Renee D            9 LIAC-MR                35.85      35.34 SILV   
 19 Maggio, Amelia A           9 OWA-MR                 35.06      35.64 SILV   
 20 Hou, Julia                10 Twisters-MR            35.07      35.70 SILV   
 21 Maloney, Wynn M            9 Agua Swim Team-MR      34.38      35.81 SILV   
 21 Forster, Kelly             9 LBA-MR                 40.00      35.81 SILV   
 23 Kruger, Olivia T           9 APEX-MR                36.64      35.87 SILV   
 24 Tubens, Ashley             9 NYCC-MR                35.30      35.92 SILV   
 25 Macaluso, Sophia           9 Silver Streaks-MR      35.80      36.04 SILV   
 26 Elghorab, Jana            10 RI Marlins-MR        1:00.00      36.24 SILV   
 27 Haims, Celia              10 Badger-MR              34.69      36.26 SILV   
 28 O'Sullivan, Lilly G        9 Badger-MR              38.61      36.34 SILV   
 29 Evangelakos, Quinn R      10 Agua Swim Team-MR      37.85      36.54 SILV   
 30 Manigbas, Celine B        10 LIAC-MR                38.51      36.62 SILV   
AGE - Division  
  1 Lahley-Simms, Nicole      10 Badger-MR              35.58      36.82 AGE    
  2 Yamout, Nadine             9 Twisters-MR            37.92      36.99 AGE    
  3 Reichel, Julia F          10 Badger-MR              37.67      37.00 AGE    
  4 Fucile, Alexa R           10 LIAC-MR                39.11      37.09 AGE    
  5 Levin, Emma                9 LBA-MR                 38.55      37.16 AGE    
  5 Keane, Shannon R           9 Badger-MR              37.76      37.16 AGE    
  7 Almonte, Kelsey L         10 Twisters-MR            38.58      37.24 AGE    
  8 Cain, Catherine O          9 Badger-MR              38.23      37.30 AGE    
  9 Nasiadka, Teresa           9 Twisters-MR            35.97      37.37 AGE    
 10 Johnson, Holly C           9 Badger-MR              39.27      37.41 AGE    
 11 Abdelrahman, Rawan         9 Agua Swim Team-MR      38.96      37.46 AGE    
 11 Cerri-Droz, Patricia E     9 LIAC-MR                45.00      37.46 AGE    
 13 Pena, Desiree              9 Agua Swim Team-MR      37.39      37.47 AGE    
 14 O'Shaughnessy, Bridget R   9 LIAC-MR                39.42      37.49 AGE    
 15 Weissman, Avery H          9 OWA-MR                 40.31      37.56 AGE    
 16 Plunkett, Olivia          10 LBA-MR                 41.04      37.76 AGE    
 17 Liverant, Nicole          10 BASC-MR                36.45      38.02 AGE    
 18 Lee, Madison               9 NYCC-MR                40.13      38.32 AGE    
 19 Darling, Samantha N        9 LIAC-MR                38.33      38.42 AGE    
 20 Lucchese, Gabriella        9 LIAC-MR                40.61      38.67 AGE    
 21 Chan, Kristen             10 Twisters-MR            37.61      38.82 AGE    
 22 Brennan, Amanda R          9 Badger-MR              39.68      38.94 AGE    
 23 Santiago, Johanna M       10 APEX-MR                39.72      39.01 AGE    
 24 Downey, Kieran R           9 NYCC-MR                38.74      39.21 AGE    
 24 Gallego, Samantha E        9 LIAC-MR                45.60      39.21 AGE    
 26 Pipolo, Sofia A            9 Agua Swim Team-MR      39.61      39.34 AGE    
 27 Dalton, Zoe               10 LBA-MR                 42.16      39.50 AGE    
 28 Waller, Brittany          10 LBA-MR                 40.40      39.52 AGE    
 29 Gasic, Doris               9 RI Marlins-MR          37.70      39.56 AGE    
 30 Salvo, Gabriella          10 BASC-MR                40.43      39.63 AGE    
 31 Lin, Tiffany              10 Twisters-MR            41.60      40.41 AGE    
 32 Bair, Rebecca d            9 Badger-MR              42.29      40.71 AGE    
 33 Cranston, Megan            9 WAC-MR                 48.78      40.76 AGE    
 34 Malarczyk, Natalie         9 Badger-MR              40.77      40.79 AGE    
 35 Jin, Helen                10 Kraken-MR              43.52      40.90 AGE    
 36 Belarge, Dani              9 Silver Streaks-MR      42.99      41.33 AGE    
 37 Stevens, Jenna             9 LBA-MR                 43.69      41.78 AGE    
 38 Ksendzovsky, Nicole       10 BASC-MR                42.34      42.06 AGE    
 39 Kreider, Catherine M       9 NYCC-MR                41.71      42.21 AGE    
 40 Solano, Lisnette A         9 RedTails-MR          1:00.09      42.47 AGE    
 41 Milkova, Alex              9 RI Marlins-MR          43.11      42.53 AGE    
 42 Woodtli, Kay m             9 Badger-MR              39.32      42.67 AGE    
 43 Encarnacion, Nicole        9 RedTails-MR          1:00.09      43.43 AGE    
 44 Siegel, Blaine            10 LBA-MR                 44.51      43.48 AGE    
 45 Batista, Marletty L        9 RedTails-MR          1:00.09      43.73 AGE    
 46 Vumbacco, Sarah            9 Badger-MR              44.14      44.12 AGE    
 47 Schunk, Cassie R           9 Silver Streaks-MR      43.47      44.95 AGE    
 48 Clemente, Elena J         10 RedTails-MR            48.20      45.95 AGE    
 49 Montanez, Leonor M         9 Twisters-MR            44.72      46.54 AGE    
 50 Lake, Natalia             10 LBA-MR                 51.35      46.74 AGE    
 51 Forster, Bridget          10 LBA-MR                 40.00      50.04 AGE    
 52 Wulff, Shannon             9 LIAC-MR                53.54      50.62 AGE    
 53 Hill, Eleanor J            9 RedTails-MR            51.81      51.77 AGE    
 54 Meyerson, Hannah           9 LBA-MR                 50.58      52.24 AGE    
 55 Allen, Sophie              9 LBA-MR               1:00.00    1:00.70 AGE    
 -- Weissman, Margaret N       9 OWA-MR               1:11.19         DQ        
      No touch on turn
 
Girls 9-10 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
          32.09  JO
          32.10  QUAL
          36.69  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 32.10
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Hanlon, Kelly A           10 Badger-MR                 NT      33.04 SILV   
 
Girls 9-10 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
          32.09  JO
          32.10  QUAL
          36.69  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 32.10
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Berridge, Scottie S       10 Badger-MR                 NT      32.21 SILV   
  2 Hanlon, Kelly A           10 Badger-MR                 NT      32.93 SILV   
 
Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:11.49  JO
        1:11.50  QUAL
        1:21.49  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 1:11.50
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Low, Kelly                10 NYCC-MR              1:11.95    1:10.09 JO     
                  33.78     1:10.09 (36.31)                                        
  2 Popp, Katie W              9 Badger-MR            1:12.64    1:10.95 JO     
                  33.65     1:10.95 (37.30)                                        
  3 Wozny, Victoria           10 Twisters-MR          1:14.63    1:11.09 JO     
                  32.95     1:11.09 (38.14)                                        
SILV - Division  
  1 Ulrich, Bridget E         10 Badger-MR            1:15.19    1:11.69 SILV   
                  34.76     1:11.69 (36.93)                                        
  2 Parkinson, Brianna G       9 Silver Streaks-MR    1:13.82    1:14.16 SILV   
                  35.16     1:14.16 (39.00)                                        
  3 Pena, Sarahe              10 Agua Swim Team-MR    1:16.76    1:14.34 SILV   
                  34.78     1:14.34 (39.56)                                        
  4 Chan, Kimberly R          10 LIAC-MR              1:22.59    1:14.36 SILV   
                  36.81     1:14.36 (37.55)                                        
  5 Howard, Brianna           10 NFS-MR               1:13.69    1:14.51 SILV   
                  34.90     1:14.51 (39.61)                                        
  6 Chit-Sanchez, Elizabeth   10 Badger-MR                 NT    1:14.80 SILV   
                  35.11     1:14.80 (39.69)                                        
  7 Pusateri, Julia M         10 LIAC-MR              1:16.79    1:15.00 SILV   
                  36.95     1:15.00 (38.05)                                        
  8 Maggio, Caroline E        10 OWA-MR               1:18.45    1:15.23 SILV   
                  36.81     1:15.23 (38.42)                                        
  9 Cole, Mikaela G           10 APEX-MR              1:16.48    1:16.69 SILV   
                  36.12     1:16.69 (40.57)                                        
 10 Hanlon, Kelly A           10 Badger-MR            1:17.68    1:16.74 SILV   
                  35.64     1:16.74 (41.10)                                        
 11 Mooney, Deirdre D         10 HS-MR                1:14.94    1:17.01 SILV   
                  35.91     1:17.01 (41.10)                                        
 12 Ramirez, Amanda M         10 Agua Swim Team-MR    1:18.27    1:17.05 SILV   
                  35.91     1:17.05 (41.14)                                        
 13 Berridge, Scottie S       10 Badger-MR            1:15.25    1:17.24 SILV   
                  36.05     1:17.24 (41.19)                                        
 14 Hogan, Maeve A             9 Badger-MR            1:17.80    1:17.80 SILV   
 15 Schuhmann, Sarah          10 Badger-MR            1:22.32    1:18.22 SILV   
                  37.75     1:18.22 (40.47)                                        
 16 Plansker, Olivia M         9 LIAC-MR              1:19.90    1:18.33 SILV   
                  37.55     1:18.33 (40.78)                                        
 17 Hafez, Liela A            10 HS-MR                1:19.01    1:18.49 SILV   
                  37.52     1:18.49 (40.97)                                        
 18 Truter, Samantha N         9 NFS-MR               1:14.77    1:18.55 SILV   
                  35.66     1:18.55 (42.89)                                        
 19 Ostensen, Sara             9 WAC-MR               1:24.03    1:18.59 SILV   
                  36.09     1:18.59 (42.50)                                        
 20 Hou, Julia                10 Twisters-MR          1:18.63    1:18.79 SILV   
                  37.17     1:18.79 (41.62)                                        
 21 Nakkab, Renee D            9 LIAC-MR              1:20.51    1:19.08 SILV   
                  37.81     1:19.08 (41.27)                                        
 22 Maloney, Wynn M            9 Agua Swim Team-MR    1:22.11    1:19.13 SILV   
                  37.29     1:19.13 (41.84)                                        
 23 Kanda, Nagy               10 RI Marlins-MR        1:20.00    1:19.37 SILV   
                  36.98     1:19.37 (42.39)                                        
 24 Myszkowski, Victoria       9 Twisters-MR          1:21.17    1:19.44 SILV   
                  37.79     1:19.44 (41.65)                                        
 25 Bonilla, Giovanna M       10 Twisters-MR          1:25.53    1:20.00 SILV   
                  37.43     1:20.00 (42.57)                                        
 26 Agostino, Amanda L        10 LIAC-MR              1:23.21    1:20.04 SILV   
                  38.05     1:20.04 (41.99)                                        
 27 Bruggemann, Thea N         9 Badger-MR            1:17.01    1:20.09 SILV   
                  37.55     1:20.09 (42.54)                                        
 28 Chase, Samantha            9 LBA-MR               1:29.66    1:20.72 SILV   
                  37.88     1:20.72 (42.84)                                        
 29 Garvey, Olivia A           9 LIAC-MR              1:23.61    1:20.89 SILV   
                  37.53     1:20.89 (43.36)                                        
 30 Maggio, Amelia A           9 OWA-MR               1:22.83    1:21.45 SILV   
                  38.74     1:21.45 (42.71)                                        
AGE - Division  
  1 Macaluso, Sophia           9 Silver Streaks-MR    1:23.20    1:21.71 AGE    
                  39.32     1:21.71 (42.39)                                        
  2 Fucile, Alexa R           10 LIAC-MR              1:26.17    1:21.80 AGE    
                  38.89     1:21.80 (42.91)                                        
  3 Yamout, Nadine             9 Twisters-MR          1:26.82    1:21.89 AGE    
                  38.10     1:21.89 (43.79)                                        
  4 Yuabov, Esther            10 Aquaflames-MR        1:24.04    1:22.04 AGE    
                  37.95     1:22.04 (44.09)                                        
  5 Zloklikovits, Kristina     9 Agua Swim Team-MR    1:26.74    1:22.48 AGE    
                  38.33     1:22.48 (44.15)                                        
  6 Tubens, Ashley             9 NYCC-MR              1:21.29    1:22.57 AGE    
                  37.55     1:22.57 (45.02)                                        
  7 Pena, Desiree              9 Agua Swim Team-MR    1:28.88    1:22.77 AGE    
                  39.35     1:22.77 (43.42)                                        
  8 Nasiadka, Teresa           9 Twisters-MR          1:22.07    1:23.67 AGE    
                  38.47     1:23.67 (45.20)                                        
  9 Abdelrahman, Rawan         9 Agua Swim Team-MR    1:29.34    1:23.69 AGE    
                  40.55     1:23.69 (43.14)                                        
 10 Diaz, Analyysia J         10 NFS-MR               1:25.47    1:24.04 AGE    
                  41.30     1:24.04 (42.74)                                        
 11 Peralta, Amanda N         10 LIAC-MR              1:22.48    1:24.17 AGE    
                  39.76     1:24.17 (44.41)                                        
 12 Haims, Celia              10 Badger-MR            1:36.54    1:24.33 AGE    
                  39.56     1:24.33 (44.77)                                        
 13 Levin, Emma                9 LBA-MR               1:29.41    1:24.68 AGE    
                  39.38     1:24.68 (45.30)                                        
 14 Holston, Kai A            10 NFS-MR               1:26.42    1:24.76 AGE    
                  39.97     1:24.76 (44.79)                                        
 15 Liverant, Nicole          10 BASC-MR              1:26.63    1:24.85 AGE    
                  39.34     1:24.85 (45.51)                                        
 16 Lyons, Courtney M          9 Badger-MR            1:24.95    1:24.87 AGE    
                  39.56     1:24.87 (45.31)                                        
 17 Lucchese, Gabriella        9 LIAC-MR              1:32.53    1:24.94 AGE    
                  39.98     1:24.94 (44.96)                                        
 18 O'Shaughnessy, Bridget R   9 LIAC-MR              1:21.03    1:25.09 AGE    
                  37.79     1:25.09 (47.30)                                        
 19 Sukhova, Adele            10 LIAC-MR              1:45.00    1:25.13 AGE    
                  38.27     1:25.13 (46.86)                                        
 20 Manigbas, Celine B        10 LIAC-MR              1:28.24    1:25.27 AGE    
                  40.29     1:25.27 (44.98)                                        
 21 Pipolo, Sofia A            9 Agua Swim Team-MR    1:28.52    1:25.40 AGE    
                  39.54     1:25.40 (45.86)                                        
 22 Johnson, Holly C           9 Badger-MR            1:34.67    1:25.50 AGE    
                  41.69     1:25.50 (43.81)                                        
 23 Chan, Kristen             10 Twisters-MR          1:24.72    1:25.59 AGE    
                  39.32     1:25.59 (46.27)                                        
 24 Reichel, Julia F          10 Badger-MR            1:28.19    1:26.02 AGE    
                  39.77     1:26.02 (46.25)                                        
 25 Almonte, Kelsey L         10 Twisters-MR          1:25.74    1:26.28 AGE    
                  40.14     1:26.28 (46.14)                                        
 26 Pan, Amy                  10 Aquaflames-MR        1:33.92    1:26.47 AGE    
                  40.95     1:26.47 (45.52)                                        
 27 O'Sullivan, Lilly G        9 Badger-MR            1:26.98    1:26.69 AGE    
                  39.69     1:26.69 (47.00)                                        
 28 Santiago, Johanna M       10 APEX-MR              1:25.98    1:27.10 AGE    
                  41.82     1:27.10 (45.28)                                        
 29 Darling, Samantha N        9 LIAC-MR              1:27.62    1:27.46 AGE    
                  40.85     1:27.46 (46.61)                                        
 30 Cain, Catherine O          9 Badger-MR            1:31.84    1:27.48 AGE    
                  42.66     1:27.48 (44.82)                                        
 30 Salvo, Gabriella          10 BASC-MR              1:28.54    1:27.48 AGE    
                  40.13     1:27.48 (47.35)                                        
 32 Kabbez, Renee T            9 HS-MR                1:26.04    1:27.53 AGE    
                  40.57     1:27.53 (46.96)                                        
 33 Zihiri, Hadeer            10 WAC-MR               2:00.00    1:27.81 AGE    
                  37.99     1:27.81 (49.82)                                        
 34 Gasic, Doris               9 RI Marlins-MR        1:47.00    1:27.92 AGE    
                  40.76     1:27.92 (47.16)                                        
 35 Cerri-Droz, Patricia E     9 LIAC-MR              2:05.00    1:28.74 AGE    
                  37.75     1:28.74 (50.99)                                        
 36 Gallego, Samantha E        9 LIAC-MR              1:35.00    1:28.98 AGE    
                  40.93     1:28.98 (48.05)                                        
 37 Woodtli, Kay m             9 Badger-MR            1:31.22    1:29.04 AGE    
                  40.21     1:29.04 (48.83)                                        
 38 Shinder, Alex L           10 Flying Dolphins-MR   1:50.01    1:29.15 AGE    
                  41.00     1:29.15 (48.15)                                        
 39 Weissman, Avery H          9 OWA-MR               1:31.40    1:29.74 AGE    
                  41.94     1:29.74 (47.80)                                        
 40 Schnupp, Samantha J        9 NYCC-MR              1:35.63    1:29.77 AGE    
                  41.45     1:29.77 (48.32)                                        
 41 Kreider, Catherine M       9 NYCC-MR              1:34.44    1:30.96 AGE    
                  42.02     1:30.96 (48.94)                                        
 42 Wong, Samantha H          10 HS-MR                1:30.29    1:31.93 AGE    
                  41.58     1:31.93 (50.35)                                        
 43 Bair, Rebecca d            9 Badger-MR            1:41.41    1:32.72 AGE    
                  41.71     1:32.72 (51.01)                                        
 44 Fawer, Hallie             10 Agua Swim Team-MR    1:34.46    1:33.14 AGE    
                  44.20     1:33.14 (48.94)                                        
 45 Downey, Kieran R           9 NYCC-MR              1:30.82    1:33.16 AGE    
                  42.30     1:33.16 (50.86)                                        
 46 Lin, Tiffany              10 Twisters-MR          1:36.90    1:33.97 AGE    
                  42.12     1:33.97 (51.85)                                        
 47 Belarge, Dani              9 Silver Streaks-MR    1:31.11    1:34.47 AGE    
                  43.60     1:34.47 (50.87)                                        
 48 Ksendzovsky, Nicole       10 BASC-MR              1:37.80    1:35.87 AGE    
                  44.18     1:35.87 (51.69)                                        
 49 Encarnacion, Nicole        9 RedTails-MR          2:00.09    1:36.60 AGE    
                  44.48     1:36.60 (52.12)                                        
 50 Smith, Erin               10 LBA-MR               2:00.00    1:36.78 AGE    
                  44.50     1:36.78 (52.28)                                        
 51 Solano, Lisnette A         9 RedTails-MR          2:00.09    1:37.18 AGE    
                  44.49     1:37.18 (52.69)                                        
 52 Milkova, Alex              9 RI Marlins-MR        1:45.00    1:38.54 AGE    
                  44.54     1:38.54 (54.00)                                        
 53 Siegel, Blaine            10 LBA-MR               1:36.69    1:39.29 AGE    
                  46.01     1:39.29 (53.28)                                        
 54 Montanez, Leonor M         9 Twisters-MR          1:29.66    1:39.74 AGE    
                  44.03     1:39.74 (55.71)                                        
 55 Than, Stephanie           10 BASC-MR              1:40.93    1:40.25 AGE    
                  45.70     1:40.25 (54.55)                                        
 56 Clemente, Elena J         10 RedTails-MR          1:45.03    1:41.91 AGE    
                  48.45     1:41.91 (53.46)                                        
 56 Batista, Marletty L        9 RedTails-MR          2:00.09    1:41.91 AGE    
                  47.18     1:41.91 (54.73)                                        
 58 Ochs, Jamie                9 LBA-MR               1:50.00    1:43.34 AGE    
                  43.13   1:43.34 (1:00.21)                                        
 59 Grossman, Jordan           9 LBA-MR               1:40.00    1:47.70 AGE    
                  48.23     1:47.70 (59.47)                                        
 60 Schunk, Cassie R           9 Silver Streaks-MR    1:49.11    1:48.11 AGE    
                  48.75     1:48.11 (59.36)                                        
 61 Mathews, Alexandra C       9 Badger-MR            1:39.88    1:50.85 AGE    
                  45.44   1:50.85 (1:05.41)                                        
 62 Hill, Eleanor J            9 RedTails-MR          2:00.76    1:53.53 AGE    
                  50.09   1:53.53 (1:03.44)                                        
 63 Elbanna, Yassmin           9 Aquaflames-MR        1:54.48    1:57.80 AGE    
                  52.29   1:57.80 (1:05.51)                                        
 
Girls 9-10 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
        1:11.49  JO
        1:11.50  QUAL
        1:21.49  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 1:11.50
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Olszewski, Inez I          9 NYCC-MR                   NT    1:27.87 AGE    
                  40.75     1:27.87 (47.12)                                        
  2 Schnupp, Samantha J        9 NYCC-MR                   NT    1:32.08 AGE    
                  42.83     1:32.08 (49.25)                                        
 
Girls 9-10 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:35.99  JO
        2:36.00  QUAL
        2:55.59  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 2:36.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Popp, Katie W              9 Badger-MR            2:44.16    2:36.59 SILV   
                  33.05     1:12.99 (39.94)     1:56.44 (43.45)     2:36.59 (40.15)
  2 Corridon, Claire D        10 Agua Swim Team-MR    2:42.74    2:36.65 SILV   
                  36.30     1:16.58 (40.28)     1:58.00 (41.42)     2:36.65 (38.65)
  3 Harrington, Brooke         9 LBA-MR               2:40.00    2:40.03 SILV   
                  36.86     1:17.71 (40.85)     2:00.00 (42.29)     2:40.03 (40.03)
  4 Chan, Kimberly R          10 LIAC-MR              2:50.39    2:40.60 SILV   
                  37.28     1:18.76 (41.48)     2:00.86 (42.10)     2:40.60 (39.74)
  5 Parkinson, Brianna G       9 Silver Streaks-MR    2:43.68    2:41.55 SILV   
                  36.38     1:17.77 (41.39)     2:00.91 (43.14)     2:41.55 (40.64)
  6 Hogan, Maeve A             9 Badger-MR            2:45.03    2:43.88 SILV   
                  36.23                             2:03.05 ( )     2:43.88 (40.83)
  7 Maggio, Caroline E        10 OWA-MR               3:05.91    2:47.33 SILV   
                  38.05     1:21.53 (43.48)     2:07.51 (45.98)     2:47.33 (39.82)
  8 Cole, Mikaela G           10 APEX-MR              2:47.74    2:49.76 SILV   
                  37.56     1:22.40 (44.84)     2:06.94 (44.54)     2:49.76 (42.82)
  9 Kruger, Olivia T           9 APEX-MR              2:55.09    2:51.09 SILV   
                  39.85                             2:06.60 ( )     2:51.09 (44.49)
AGE - Division  
  1 Macaluso, Sophia           9 Silver Streaks-MR    3:01.78    2:56.40 AGE    
                  39.66     1:25.74 (46.08)     2:10.92 (45.18)     2:56.40 (45.48)
  2 Berridge, Scottie S       10 Badger-MR            2:53.28    2:56.82 AGE    
                  38.46     1:23.79 (45.33)     2:11.56 (47.77)     2:56.82 (45.26)
  3 Lyons, Courtney M          9 Badger-MR            2:58.32    2:57.32 AGE    
                  40.37     1:27.51 (47.14)     2:15.80 (48.29)     2:57.32 (41.52)
  4 Peralta, Amanda N         10 LIAC-MR              2:53.99    3:02.73 AGE    
                  38.78     1:27.25 (48.47)     2:17.13 (49.88)     3:02.73 (45.60)
  5 Chan, Kristen             10 Twisters-MR          3:02.39    3:06.66 AGE    
                  39.39     1:28.04 (48.65)     2:17.93 (49.89)     3:06.66 (48.73)
  6 Abdelrahman, Rawan         9 Agua Swim Team-MR    3:10.27    3:06.86 AGE    
                  41.76                             2:20.52 ( )     3:06.86 (46.34)
 
Girls 9-10 50 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
          37.49  JO
          37.50  QUAL
          44.39  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 37.50
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Kreider, Catherine M       9 NYCC-MR                   NT      45.69 AGE    
 
Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
          37.49  JO
          37.50  QUAL
          44.39  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 37.50
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Wozny, Victoria           10 Twisters-MR            37.73      36.06 JO     
SILV - Division  
  1 Ulrich, Bridget E         10 Badger-MR              38.13      38.44 SILV   
  2 Parkinson, Brianna G       9 Silver Streaks-MR      39.91      38.59 SILV   
  3 Popp, Katie W              9 Badger-MR              38.96      38.61 SILV   
  4 Restrepo, Mia             10 LBA-MR                 39.28      38.78 SILV   
  5 Bonilla, Giovanna M       10 Twisters-MR            41.25      38.82 SILV   
  6 Aroesty, Margaret          9 LBA-MR                 37.85      39.20 SILV   
  7 Agostino, Amanda L        10 LIAC-MR                39.69      39.28 SILV   
  8 Schuhmann, Sarah          10 Badger-MR              44.71      39.58 SILV   
  9 Hanlon, Kelly A           10 Badger-MR              40.00      39.89 SILV   
 10 Harrington, Brooke         9 LBA-MR                 39.43      40.06 SILV   
 11 Berridge, Scottie S       10 Badger-MR              41.32      40.31 SILV   
 12 Nakkab, Renee D            9 LIAC-MR                42.16      41.19 SILV   
 13 O'Sullivan, Lilly G        9 Badger-MR              43.69      41.32 SILV   
 14 Mooney, Deirdre D         10 HS-MR                  40.59      41.33 SILV   
 14 Olszewski, Inez I          9 NYCC-MR                42.74      41.33 SILV   
 16 Pipolo, Sofia A            9 Agua Swim Team-MR      42.34      41.34 SILV   
 17 Lyons, Courtney M          9 Badger-MR              42.95      41.55 SILV   
 18 Manigbas, Celine B        10 LIAC-MR                40.00      41.56 SILV   
 19 Macaluso, Sophia           9 Silver Streaks-MR      42.86      41.73 SILV   
 20 Woodtli, Kay m             9 Badger-MR              45.21      41.82 SILV   
 21 Chan, Kimberly R          10 LIAC-MR                39.39      41.84 SILV   
 22 Cerri-Droz, Patricia E     9 LIAC-MR                50.00      41.89 SILV   
 23 Hou, Julia                10 Twisters-MR            39.87      41.94 SILV   
 24 Kanda, Nagy               10 RI Marlins-MR          38.00      42.08 SILV   
 25 Ostensen, Sara             9 WAC-MR                 41.45      42.13 SILV   
 25 Maggio, Caroline E        10 OWA-MR                 41.02      42.13 SILV   
 27 Pan, Amy                  10 Aquaflames-MR          43.22      42.21 SILV   
 28 Chan, Kristen             10 Twisters-MR            41.60      42.23 SILV   
 28 Hogan, Maeve A             9 Badger-MR              41.61      42.23 SILV   
 30 Pusateri, Julia M         10 LIAC-MR                41.58      42.27 SILV   
 31 Kruger, Olivia T           9 APEX-MR                43.01      42.29 SILV   
 32 Chase, Samantha            9 LBA-MR                 50.00      42.36 SILV   
 33 Myszkowski, Victoria       9 Twisters-MR            43.85      42.46 SILV   
 34 Howard, Brianna           10 NFS-MR                 41.00      42.51 SILV   
 35 Lahley-Simms, Nicole      10 Badger-MR              43.82      42.53 SILV   
 36 Garvey, Olivia A           9 LIAC-MR                42.96      42.61 SILV   
 36 Fucile, Alexa R           10 LIAC-MR                43.19      42.61 SILV   
 38 Tubens, Ashley             9 NYCC-MR                41.20      43.23 SILV   
 39 Waller, Brittany          10 LBA-MR                 43.86      43.52 SILV   
 40 Peralta, Amanda N         10 LIAC-MR                44.50      43.66 SILV   
 40 Maggio, Amelia A           9 OWA-MR                 42.81      43.66 SILV   
 42 Zloklikovits, Kristina     9 Agua Swim Team-MR      44.60      44.03 SILV   
 43 O'Shaughnessy, Bridget R   9 LIAC-MR                45.63      44.07 SILV   
 44 Nasiadka, Teresa           9 Twisters-MR            43.74      44.12 SILV   
 45 Bruggemann, Thea N         9 Badger-MR              42.63      44.24 SILV   
 46 Montanez, Leonor M         9 Twisters-MR            47.17      44.38 SILV   
 -- Zihiri, Hadeer            10 WAC-MR               1:00.00         DQ        
      Non-continuous turning action
AGE - Division  
  1 Yuabov, Esther            10 Aquaflames-MR          43.16      44.64 AGE    
  2 Plansker, Olivia M         9 LIAC-MR                43.60      44.72 AGE    
  2 Haims, Celia              10 Badger-MR              43.24      44.72 AGE    
  4 Cole, Mikaela G           10 APEX-MR                42.91      44.74 AGE    
  5 Yamout, Nadine             9 Twisters-MR            45.65      44.75 AGE    
  6 Santiago, Johanna M       10 APEX-MR                46.82      44.91 AGE    
  7 Kreider, Catherine M       9 NYCC-MR                44.43      44.99 AGE    
  8 Wong, Samantha H          10 HS-MR                  52.00      45.02 AGE    
  9 Levin, Emma                9 LBA-MR                 47.52      45.18 AGE    
 10 Salvo, Gabriella          10 BASC-MR                44.99      45.20 AGE    
 11 Almonte, Kelsey L         10 Twisters-MR            46.22      45.32 AGE    
 12 Sukhova, Adele            10 LIAC-MR                50.00      45.81 AGE    
 13 Weissman, Avery H          9 OWA-MR                 48.65      46.24 AGE    
 14 Reichel, Julia F          10 Badger-MR              46.32      46.38 AGE    
 15 Fawer, Hallie             10 Agua Swim Team-MR      52.40      46.39 AGE    
 16 Lucchese, Gabriella        9 LIAC-MR                47.86      46.45 AGE    
 17 Darling, Samantha N        9 LIAC-MR                47.78      46.52 AGE    
 18 Liverant, Nicole          10 BASC-MR                45.52      46.55 AGE    
 19 Maloney, Wynn M            9 Agua Swim Team-MR      45.60      46.70 AGE    
 20 Ochs, Jamie                9 LBA-MR                 48.30      46.84 AGE    
 21 Bair, Rebecca d            9 Badger-MR              49.49      46.90 AGE    
 22 Schnupp, Samantha J        9 NYCC-MR                46.52      47.08 AGE    
 23 Mathews, Alexandra C       9 Badger-MR              46.78      47.21 AGE    
 24 Cain, Catherine O          9 Badger-MR              45.28      47.23 AGE    
 25 Pena, Desiree              9 Agua Swim Team-MR      46.46      47.72 AGE    
 26 Gallego, Samantha E        9 LIAC-MR                50.00      47.77 AGE    
 27 Schunk, Cassie R           9 Silver Streaks-MR      49.82      48.06 AGE    
 28 Hill, Eleanor J            9 RedTails-MR            52.38      48.69 AGE    
 29 Abdelrahman, Rawan         9 Agua Swim Team-MR      47.61      48.79 AGE    
 30 Johnson, Holly C           9 Badger-MR              50.73      49.24 AGE    
 31 Lin, Tiffany              10 Twisters-MR            46.44      49.69 AGE    
 32 Smith, Erin               10 LBA-MR               1:00.00      50.20 AGE    
 33 Gasic, Doris               9 RI Marlins-MR          45.88      50.33 AGE    
 34 Kabbez, Renee T            9 HS-MR                  49.00      50.53 AGE    
 35 Belarge, Dani              9 Silver Streaks-MR    1:03.14      51.42 AGE    
 36 Encarnacion, Nicole        9 RedTails-MR          1:05.09      51.51 AGE    
 37 Ksendzovsky, Nicole       10 BASC-MR                50.27      51.74 AGE    
 38 Holston, Kai A            10 NFS-MR                 48.72      51.90 AGE    
 39 Shinder, Alex L           10 Flying Dolphins-MR     51.40      52.06 AGE    
 40 Clemente, Elena J         10 RedTails-MR            55.84      53.19 AGE    
 41 Than, Stephanie           10 BASC-MR                51.76      53.35 AGE    
 42 Burns, Emily               9 LBA-MR               1:00.00      53.79 AGE    
 43 Siegel, Blaine            10 LBA-MR                 53.28      53.81 AGE    
 44 Milkova, Alex              9 RI Marlins-MR          50.01      54.35 AGE    
 45 Batista, Marletty L        9 RedTails-MR          1:00.09      57.83 AGE    
 46 Grossman, Jordan           9 LBA-MR                 50.00      59.29 AGE    
 47 Elbanna, Yassmin           9 Aquaflames-MR          55.07    1:00.12 AGE    
 48 Weissman, Margaret N       9 OWA-MR               1:05.04    1:03.52 AGE    
 -- Solano, Lisnette A         9 RedTails-MR          1:10.09         DQ        
      Non-continuous turning action
 -- Downey, Kieran R           9 NYCC-MR                44.95         DQ        
      Non-continuous turning action
 
Girls 9-10 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
        1:22.19  JO
        1:22.20  QUAL
        1:40.09  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 1:22.20
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Ulrich, Bridget E         10 Badger-MR                 NT    1:22.42 SILV   
                  40.31     1:22.42 (42.11)                                        
  2 Popp, Katie W              9 Badger-MR                 NT    1:26.13 SILV   
                  41.59     1:26.13 (44.54)                                        
 
Girls 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:22.19  JO
        1:22.20  QUAL
        1:40.09  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 1:22.20
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Wozny, Victoria           10 Twisters-MR          1:22.38    1:18.23 JO     
                  37.05     1:18.23 (41.18)                                        
SILV - Division  
  1 Popp, Katie W              9 Badger-MR            1:22.40    1:22.23 SILV   
                  40.56     1:22.23 (41.67)                                        
  2 Ulrich, Bridget E         10 Badger-MR            1:26.67    1:22.94 SILV   
                  40.91     1:22.94 (42.03)                                        
  3 Eguchi, Nadia N            9 Agua Swim Team-MR    1:23.50    1:23.78 SILV   
                  41.50     1:23.78 (42.28)                                        
  4 Harrington, Brooke         9 LBA-MR               1:23.36    1:26.13 SILV   
                  41.69     1:26.13 (44.44)                                        
  5 Aroesty, Margaret          9 LBA-MR               1:34.00    1:26.29 SILV   
                  41.91     1:26.29 (44.38)                                        
  6 Hou, Julia                10 Twisters-MR          1:28.50    1:28.47 SILV   
                  41.51     1:28.47 (46.96)                                        
  7 Pipolo, Sofia A            9 Agua Swim Team-MR    1:29.41    1:28.48 SILV   
                  43.27     1:28.48 (45.21)                                        
  8 Fucile, Alexa R           10 LIAC-MR              1:28.15    1:28.55 SILV   
                  43.13     1:28.55 (45.42)                                        
  9 Pena, Sarahe              10 Agua Swim Team-MR    1:31.67    1:28.70 SILV   
                  43.27     1:28.70 (45.43)                                        
 10 Nakkab, Renee D            9 LIAC-MR              1:31.00    1:29.46 SILV   
                  44.88     1:29.46 (44.58)                                        
 11 Kruger, Olivia T           9 APEX-MR              1:30.87    1:29.51 SILV   
 12 Lyons, Courtney M          9 Badger-MR            1:31.25    1:30.09 SILV   
                  44.74     1:30.09 (45.35)                                        
 13 Maggio, Caroline E        10 OWA-MR               1:26.05    1:30.16 SILV   
                  44.33     1:30.16 (45.83)                                        
 14 Hanlon, Kelly A           10 Badger-MR            1:29.68    1:30.63 SILV   
                  43.23     1:30.63 (47.40)                                        
 15 Evangelakos, Quinn R      10 Agua Swim Team-MR    1:31.87    1:31.13 SILV   
                  43.55     1:31.13 (47.58)                                        
 16 Chase, Samantha            9 LBA-MR               1:45.00    1:31.89 SILV   
                  43.48     1:31.89 (48.41)                                        
 17 Tubens, Ashley             9 NYCC-MR              1:31.82    1:33.24 SILV   
 18 Keane, Shannon R           9 Badger-MR            1:36.55    1:33.43 SILV   
                  45.39     1:33.43 (48.04)                                        
 19 O'Sullivan, Lilly G        9 Badger-MR            1:35.00    1:33.55 SILV   
                  45.38     1:33.55 (48.17)                                        
 20 Manigbas, Celine B        10 LIAC-MR              1:29.80    1:33.88 SILV   
                  44.71     1:33.88 (49.17)                                        
 21 Garvey, Olivia A           9 LIAC-MR              1:32.32    1:34.05 SILV   
                  44.00     1:34.05 (50.05)                                        
 22 Chan, Kristen             10 Twisters-MR          1:31.94    1:34.98 SILV   
                  44.85     1:34.98 (50.13)                                        
 23 Kanda, Nagy               10 RI Marlins-MR        2:45.00    1:36.21 SILV   
                  45.81     1:36.21 (50.40)                                        
 24 Plansker, Olivia M         9 LIAC-MR              1:33.61    1:36.75 SILV   
                  46.95     1:36.75 (49.80)                                        
 25 Nasiadka, Teresa           9 Twisters-MR          1:39.51    1:36.95 SILV   
 26 Maggio, Amelia A           9 OWA-MR               1:33.19    1:37.03 SILV   
                  47.20     1:37.03 (49.83)                                        
 27 O'Shaughnessy, Bridget R   9 LIAC-MR              1:38.18    1:37.41 SILV   
                  47.38     1:37.41 (50.03)                                        
 28 Peralta, Amanda N         10 LIAC-MR              1:35.30    1:38.13 SILV   
                  48.58     1:38.13 (49.55)                                        
 29 Kreider, Catherine M       9 NYCC-MR              1:35.89    1:38.46 SILV   
                  48.32     1:38.46 (50.14)                                        
 30 Salvo, Gabriella          10 BASC-MR              1:42.21    1:39.63 SILV   
                  47.29     1:39.63 (52.34)                                        
 31 Yamout, Nadine             9 Twisters-MR          1:41.21    1:39.89 SILV   
                  50.06     1:39.89 (49.83)                                        
 32 Forster, Kelly             9 LBA-MR               1:40.00    1:39.95 SILV   
                  48.46     1:39.95 (51.49)                                        
 -- Almonte, Kelsey L         10 Twisters-MR          1:34.65         DQ        
      No touch at turn
AGE - Division  
  1 Gallego, Samantha E        9 LIAC-MR              1:48.87    1:40.15 AGE    
                  48.43     1:40.15 (51.72)                                        
  2 Lee, Madison               9 NYCC-MR              1:39.16    1:40.56 AGE    
                  49.49     1:40.56 (51.07)                                        
  3 Lin, Tiffany              10 Twisters-MR          1:39.14    1:41.53 AGE    
                  48.47     1:41.53 (53.06)                                        
  4 Liverant, Nicole          10 BASC-MR              1:41.10    1:41.71 AGE    
                  47.75     1:41.71 (53.96)                                        
  5 Cain, Catherine O          9 Badger-MR            1:44.33    1:41.85 AGE    
                  48.47     1:41.85 (53.38)                                        
  6 Abdelrahman, Rawan         9 Agua Swim Team-MR    1:44.38    1:41.97 AGE    
                  49.74     1:41.97 (52.23)                                        
  7 Brennan, Amanda R          9 Badger-MR            1:47.31    1:42.44 AGE    
                  49.65     1:42.44 (52.79)                                        
  8 Pena, Desiree              9 Agua Swim Team-MR    1:44.84    1:43.28 AGE    
                  51.29     1:43.28 (51.99)                                        
  9 Reichel, Julia F          10 Badger-MR            1:41.22    1:43.69 AGE    
                  50.54     1:43.69 (53.15)                                        
 10 Lucchese, Gabriella        9 LIAC-MR              1:42.00    1:44.89 AGE    
                  50.23     1:44.89 (54.66)                                        
 11 Haims, Celia              10 Badger-MR            1:30.21    1:45.59 AGE    
                  50.60     1:45.59 (54.99)                                        
 12 Johnson, Holly C           9 Badger-MR            1:45.21    1:45.82 AGE    
                  49.69     1:45.82 (56.13)                                        
 13 Bair, Rebecca d            9 Badger-MR            1:51.22    1:46.06 AGE    
                  49.44     1:46.06 (56.62)                                        
 14 Ksendzovsky, Nicole       10 BASC-MR              1:45.12    1:46.69 AGE    
                  52.05     1:46.69 (54.64)                                        
 15 Cranston, Megan            9 WAC-MR               2:00.53    1:47.55 AGE    
                  49.39     1:47.55 (58.16)                                        
 16 Gasic, Doris               9 RI Marlins-MR        2:05.00    1:49.74 AGE    
                  53.03     1:49.74 (56.71)                                        
 17 Hill, Eleanor J            9 RedTails-MR          1:56.54    1:49.82 AGE    
                  52.72     1:49.82 (57.10)                                        
 18 Belarge, Dani              9 Silver Streaks-MR    2:05.25    1:50.72 AGE    
                  50.62   1:50.72 (1:00.10)                                        
 19 Schunk, Cassie R           9 Silver Streaks-MR    2:09.11    1:50.99 AGE    
                  51.43     1:50.99 (59.56)                                        
 20 Elghorab, Jana            10 RI Marlins-MR        2:05.00    1:51.69 AGE    
                  50.02   1:51.69 (1:01.67)                                        
 21 Stevens, Jenna             9 LBA-MR               2:00.00    1:52.88 AGE    
                  53.47     1:52.88 (59.41)                                        
 22 Milkova, Alex              9 RI Marlins-MR        1:50.00    1:56.54 AGE    
                  54.94   1:56.54 (1:01.60)                                        
 23 Siegel, Blaine            10 LBA-MR               1:47.55    1:59.10 AGE    
                  57.27   1:59.10 (1:01.83)                                        
 24 Clemente, Elena J         10 RedTails-MR          2:00.09    1:59.49 AGE    
 25 Lake, Natalia             10 LBA-MR               1:59.55    2:07.10 AGE    
                  57.83   2:07.10 (1:09.27)                                        
 26 Allen, Sophie              9 LBA-MR               2:00.00    2:19.38 AGE    
                1:06.39   2:19.38 (1:12.99)                                        
 -- Wulff, Shannon             9 LIAC-MR              2:10.00         DQ        
      Did not finish on back
 
Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
          42.99  JO
          43.00  QUAL
          50.09  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 43.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Rodriguez, Tina G         10 Twisters-MR            43.05      41.82 JO     
  2 Ulrich, Bridget E         10 Badger-MR              44.66      41.85 JO     
  3 Wozny, Victoria           10 Twisters-MR            43.71      42.39 JO     
SILV - Division  
  1 Ramirez, Amanda M         10 Agua Swim Team-MR      43.55      43.24 SILV   
  2 Eguchi, Nadia N            9 Agua Swim Team-MR      43.74      44.21 SILV   
  3 Restrepo, Mia             10 LBA-MR                 44.54      44.32 SILV   
  4 Evangelakos, Quinn R      10 Agua Swim Team-MR      43.34      44.40 SILV   
  5 Eid, Nathalie A           10 Badger-MR              44.21      44.59 SILV   
  6 Nakkab, Renee D            9 LIAC-MR                44.79      44.86 SILV   
  7 Lahley-Simms, Nicole      10 Badger-MR              45.58      44.90 SILV   
  8 Pena, Sarahe              10 Agua Swim Team-MR      43.64      44.99 SILV   
  9 Dalton, Zoe               10 LBA-MR                 55.00      45.01 SILV   
 10 Ksendzovsky, Nicole       10 BASC-MR                45.12      45.06 SILV   
 11 Hogan, Maeve A             9 Badger-MR              46.46      45.72 SILV   
 12 Parkinson, Brianna G       9 Silver Streaks-MR      45.93      45.75 SILV   
 13 Elghorab, Jana            10 RI Marlins-MR        1:00.00      46.10 SILV   
 14 Tubens, Ashley             9 NYCC-MR                48.42      46.13 SILV   
 15 Longo, Caroline            9 LBA-MR                 47.59      46.34 SILV   
 16 Chan, Kristen             10 Twisters-MR            47.34      46.38 SILV   
 17 Cerri-Droz, Patricia E     9 LIAC-MR                55.00      46.70 SILV   
 18 Maloney, Wynn M            9 Agua Swim Team-MR      49.64      46.79 SILV   
 19 Chase, Samantha            9 LBA-MR                 47.14      46.95 SILV   
 20 Yamout, Nadine             9 Twisters-MR            56.30      46.99 SILV   
 21 Peralta, Amanda N         10 LIAC-MR                48.34      47.18 SILV   
 22 Manigbas, Celine B        10 LIAC-MR                47.58      47.27 SILV   
 23 O'Sullivan, Lilly G        9 Badger-MR              45.88      47.49 SILV   
 24 O'Shaughnessy, Bridget R   9 LIAC-MR                47.74      47.72 SILV   
 25 Kanda, Nagy               10 RI Marlins-MR          45.00      48.27 SILV   
 25 Fucile, Alexa R           10 LIAC-MR                50.28      48.27 SILV   
 27 Waller, Brittany          10 LBA-MR                 47.25      48.28 SILV   
 28 Hou, Julia                10 Twisters-MR            46.31      48.39 SILV   
 29 Jin, Helen                10 Kraken-MR              48.81      48.41 SILV   
 30 Nasiadka, Teresa           9 Twisters-MR            48.48      48.77 SILV   
 31 Pipolo, Sofia A            9 Agua Swim Team-MR      52.23      48.81 SILV   
 32 Haims, Celia              10 Badger-MR              52.37      49.24 SILV   
 33 Pena, Desiree              9 Agua Swim Team-MR      51.18      49.37 SILV   
 34 Solano, Lisnette A         9 RedTails-MR          1:20.09      49.42 SILV   
 35 Downey, Kieran R           9 NYCC-MR                52.02      49.62 SILV   
 36 Corridon, Claire D        10 Agua Swim Team-MR      50.89      49.63 SILV   
 37 Lucchese, Gabriella        9 LIAC-MR                50.68      49.85 SILV   
 38 Plansker, Olivia M         9 LIAC-MR                51.43      49.89 SILV   
 39 Liverant, Nicole          10 BASC-MR                53.47      49.95 SILV   
 40 Woodtli, Kay m             9 Badger-MR              51.10      50.04 SILV   
 41 Batista, Marletty L        9 RedTails-MR          1:20.09      50.05 SILV   
 42 Reichel, Julia F          10 Badger-MR              53.68      50.09 SILV   
AGE - Division  
  1 Garvey, Olivia A           9 LIAC-MR                51.34      50.19 AGE    
  2 Kruger, Olivia T           9 APEX-MR                52.15      50.39 AGE    
  3 Santiago, Johanna M       10 APEX-MR                52.17      50.43 AGE    
  4 Johnson, Holly C           9 Badger-MR              52.99      50.90 AGE    
  5 Forster, Kelly             9 LBA-MR                 50.00      51.10 AGE    
  6 Gallego, Samantha E        9 LIAC-MR                54.83      51.49 AGE    
  7 Almonte, Kelsey L         10 Twisters-MR            51.77      51.71 AGE    
  8 Hanlon, Kelly A           10 Badger-MR              53.07      51.88 AGE    
  9 Lin, Tiffany              10 Twisters-MR            53.45      52.18 AGE    
 10 Bair, Rebecca d            9 Badger-MR              58.95      52.37 AGE    
 11 Lake, Natalia             10 LBA-MR               1:00.00      52.41 AGE    
 12 Kreider, Catherine M       9 NYCC-MR                54.50      52.47 AGE    
 13 Salvo, Gabriella          10 BASC-MR                51.06      52.62 AGE    
 14 Darling, Samantha N        9 LIAC-MR                53.03      52.64 AGE    
 15 Cain, Catherine O          9 Badger-MR              51.50      52.71 AGE    
 16 Keane, Shannon R           9 Badger-MR              52.63      52.87 AGE    
 17 Maggio, Caroline E        10 OWA-MR                 52.00      52.94 AGE    
 18 Milkova, Alex              9 RI Marlins-MR          50.00      53.09 AGE    
 19 Plunkett, Olivia          10 LBA-MR                 55.11      53.53 AGE    
 20 Gasic, Doris               9 RI Marlins-MR          50.00      53.77 AGE    
 21 Malarczyk, Natalie         9 Badger-MR              54.00      54.49 AGE    
 22 Encarnacion, Nicole        9 RedTails-MR          1:20.09      54.63 AGE    
 23 Cole, Mikaela G           10 APEX-MR                54.63      54.64 AGE    
 24 Maggio, Amelia A           9 OWA-MR                 57.18      55.82 AGE    
 25 Levin, Emma                9 LBA-MR                 54.78      55.87 AGE    
 26 Brennan, Amanda R          9 Badger-MR              56.49      56.28 AGE    
 27 Weissman, Avery H          9 OWA-MR               1:01.97      56.64 AGE    
 28 Montanez, Leonor M         9 Twisters-MR            57.76      57.59 AGE    
 29 Vumbacco, Sarah            9 Badger-MR              55.12      58.24 AGE    
 30 Clemente, Elena J         10 RedTails-MR          1:10.09      58.70 AGE    
 31 Forster, Bridget          10 LBA-MR                 50.00    1:01.78 AGE    
 32 Hill, Eleanor J            9 RedTails-MR          1:01.74    1:01.95 AGE    
 33 Siegel, Blaine            10 LBA-MR               1:09.88    1:02.05 AGE    
 34 Wulff, Shannon             9 LIAC-MR              1:00.64    1:02.29 AGE    
 35 Meyerson, Hannah           9 LBA-MR               1:30.00    1:04.84 AGE    
 36 Allen, Sophie              9 LBA-MR               1:00.00    1:12.96 AGE    
 -- Belarge, Dani              9 Silver Streaks-MR    1:08.91         DQ        
      Downward butterfly kick
 
Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
          42.99  JO
          43.00  QUAL
          50.09  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 43.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division  
  1 Ramirez, Amanda M         10 Agua Swim Team-MR         NT      44.63 SILV   
 
Girls 9-10 50 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
          42.99  JO
          43.00  QUAL
          50.09  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 43.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Eid, Nathalie A           10 Badger-MR                 NT      44.34 SILV   
  1 Kreider, Catherine M       9 NYCC-MR                   NT      51.17 AGE    
  2 Tubens, Ashley             9 NYCC-MR                   NT      46.72 SILV   
  3 Lee, Madison               9 NYCC-MR                   NT      47.01 SILV   
  4 Downey, Kieran R           9 NYCC-MR                   NT      49.47 SILV   
 
Girls 9-10 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        1:33.99  JO
        1:34.00  QUAL
        1:51.39  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 1:34.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ulrich, Bridget E         10 Badger-MR                 NT    1:33.21 JO     
                  44.11     1:33.21 (49.10)                                        
 
Girls 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:33.99  JO
        1:34.00  QUAL
        1:51.39  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 1:34.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Schuhmann, Sarah          10 Badger-MR            1:34.75    1:31.93 JO     
                  42.66     1:31.93 (49.27)                                        
  2 Restrepo, Mia             10 LBA-MR               1:36.99    1:33.31 JO     
                  45.53     1:33.31 (47.78)                                        
  3 Eid, Nathalie A           10 Badger-MR            1:34.36    1:33.73 JO     
                  45.78     1:33.73 (47.95)                                        
  4 Chit-Sanchez, Elizabeth   10 Badger-MR                 NT    1:33.90 JO     
                  44.17     1:33.90 (49.73)                                        
SILV - Division  
  1 Hafez, Liela A            10 HS-MR                1:35.58    1:35.06 SILV   
                  45.73     1:35.06 (49.33)                                        
  2 Ulrich, Bridget E         10 Badger-MR            1:36.10    1:35.41 SILV   
                  46.00     1:35.41 (49.41)                                        
  3 Ramirez, Amanda M         10 Agua Swim Team-MR    1:35.78    1:35.68 SILV   
                  44.77     1:35.68 (50.91)                                        
  4 Lahley-Simms, Nicole      10 Badger-MR            1:36.41    1:36.14 SILV   
                  45.10     1:36.14 (51.04)                                        
  5 Ksendzovsky, Nicole       10 BASC-MR              1:42.72    1:38.26 SILV   
                  48.04     1:38.26 (50.22)                                        
  6 Pena, Sarahe              10 Agua Swim Team-MR    1:37.85    1:38.71 SILV   
                  47.73     1:38.71 (50.98)                                        
  7 Hogan, Maeve A             9 Badger-MR            1:38.20    1:39.77 SILV   
                  47.81     1:39.77 (51.96)                                        
  8 Longo, Caroline            9 LBA-MR               1:41.14    1:40.13 SILV   
                  46.90     1:40.13 (53.23)                                        
  9 Bonilla, Giovanna M       10 Twisters-MR          1:41.72    1:41.37 SILV   
                  46.93     1:41.37 (54.44)                                        
 10 Nakkab, Renee D            9 LIAC-MR              1:40.02    1:41.95 SILV   
                  48.52     1:41.95 (53.43)                                        
 11 Tubens, Ashley             9 NYCC-MR              1:47.77    1:42.06 SILV   
                  48.09     1:42.06 (53.97)                                        
 12 Harrington, Brooke         9 LBA-MR               1:52.00    1:42.53 SILV   
                  47.78     1:42.53 (54.75)                                        
 13 Abdelrahman, Rawan         9 Agua Swim Team-MR    1:44.22    1:42.74 SILV   
                  49.12     1:42.74 (53.62)                                        
 14 Hou, Julia                10 Twisters-MR          1:38.76    1:42.89 SILV   
                  49.04     1:42.89 (53.85)                                        
 15 O'Sullivan, Lilly G        9 Badger-MR            1:42.40    1:43.12 SILV   
                  49.08     1:43.12 (54.04)                                        
 16 Waller, Brittany          10 LBA-MR               1:44.04    1:43.23 SILV   
                  49.49     1:43.23 (53.74)                                        
 17 Chase, Samantha            9 LBA-MR               1:44.43    1:45.13 SILV   
                  48.74     1:45.13 (56.39)                                        
 18 Bruggemann, Thea N         9 Badger-MR            1:44.77    1:45.70 SILV   
                  51.72     1:45.70 (53.98)                                        
 19 Ostensen, Sara             9 WAC-MR               1:52.79    1:45.83 SILV   
                  50.68     1:45.83 (55.15)                                        
 20 Chan, Kristen             10 Twisters-MR          1:47.41    1:45.95 SILV   
                  49.39     1:45.95 (56.56)                                        
 21 Maloney, Wynn M            9 Agua Swim Team-MR    1:49.91    1:46.14 SILV   
                  51.56     1:46.14 (54.58)                                        
 22 Nasiadka, Teresa           9 Twisters-MR          1:49.44    1:46.64 SILV   
                  50.75     1:46.64 (55.89)                                        
 23 Lucchese, Gabriella        9 LIAC-MR              1:52.02    1:46.73 SILV   
                  51.42     1:46.73 (55.31)                                        
 24 Pipolo, Sofia A            9 Agua Swim Team-MR    1:48.68    1:47.70 SILV   
                  50.85     1:47.70 (56.85)                                        
 25 Plansker, Olivia M         9 LIAC-MR              1:55.00    1:47.84 SILV   
                  51.79     1:47.84 (56.05)                                        
 26 Fucile, Alexa R           10 LIAC-MR              1:46.38    1:48.24 SILV   
                  50.73     1:48.24 (57.51)                                        
 27 Reichel, Julia F          10 Badger-MR            1:52.35    1:49.32 SILV   
                  50.46     1:49.32 (58.86)                                        
 28 Garvey, Olivia A           9 LIAC-MR              1:51.66    1:49.52 SILV   
                  13.34   1:49.52 (1:36.18)                                        
 29 Cain, Catherine O          9 Badger-MR            1:51.88    1:49.87 SILV   
                  54.03     1:49.87 (55.84)                                        
 30 Kanda, Nagy               10 RI Marlins-MR        1:40.00    1:50.00 SILV   
                  51.46     1:50.00 (58.54)                                        
 31 Johnson, Holly C           9 Badger-MR            1:53.66    1:50.15 SILV   
                  51.59     1:50.15 (58.56)                                        
 32 Santiago, Johanna M       10 APEX-MR              1:46.02    1:50.66 SILV   
                  52.61     1:50.66 (58.05)                                        
 32 Kreider, Catherine M       9 NYCC-MR              1:58.50    1:50.66 SILV   
                  52.73     1:50.66 (57.93)                                        
 34 Haims, Celia              10 Badger-MR            1:58.09    1:51.33 SILV   
                  51.71     1:51.33 (59.62)                                        
 -- Fawer, Hallie             10 Agua Swim Team-MR    1:55.74         DQ        
      Downward butterfly kick
                  51.84          DQ (55.95)                                        
AGE - Division  
  1 Lin, Tiffany              10 Twisters-MR          1:49.90    1:51.49 AGE    
                  53.41     1:51.49 (58.08)                                        
  2 Kabbez, Renee T            9 HS-MR                1:48.41    1:52.34 AGE    
                  54.19     1:52.34 (58.15)                                        
  3 Sukhova, Adele            10 LIAC-MR              2:10.00    1:52.73 AGE    
                  53.38     1:52.73 (59.35)                                        
  4 Pena, Desiree              9 Agua Swim Team-MR    1:52.39    1:52.87 AGE    
                  55.75     1:52.87 (57.12)                                        
  5 Wong, Samantha H          10 HS-MR                1:53.74    1:53.47 AGE    
                  54.51     1:53.47 (58.96)                                        
  6 Gallego, Samantha E        9 LIAC-MR              2:10.00    1:54.21 AGE    
                  53.93   1:54.21 (1:00.28)                                        
  7 Almonte, Kelsey L         10 Twisters-MR          1:43.12    1:55.54 AGE    
                  52.48   1:55.54 (1:03.06)                                        
  8 Ochs, Jamie                9 LBA-MR               1:56.81    1:55.55 AGE    
                  55.39   1:55.55 (1:00.16)                                        
  9 Gasic, Doris               9 RI Marlins-MR        1:55.73    1:56.25 AGE    
                  55.43   1:56.25 (1:00.82)                                        
 10 Milkova, Alex              9 RI Marlins-MR        2:00.00    1:56.42 AGE    
                  54.42   1:56.42 (1:02.00)                                        
 11 Olszewski, Inez I          9 NYCC-MR              1:50.00    1:57.23 AGE    
                  55.63   1:57.23 (1:01.60)                                        
 12 Than, Stephanie           10 BASC-MR              1:55.84    1:58.50 AGE    
                  58.53     1:58.50 (59.97)                                        
 13 Salvo, Gabriella          10 BASC-MR              1:54.51    1:58.63 AGE    
                  55.76   1:58.63 (1:02.87)                                        
 14 Cole, Mikaela G           10 APEX-MR              1:53.94    2:03.09 AGE    
                  57.27   2:03.09 (1:05.82)                                        
 15 Diaz, Analyysia J         10 NFS-MR               1:52.79    2:03.53 AGE    
                  57.95   2:03.53 (1:05.58)                                        
 16 Zihiri, Hadeer            10 WAC-MR               2:00.00    2:07.15 AGE    
                  58.83   2:07.15 (1:08.32)                                        
 17 Shinder, Alex L           10 Flying Dolphins-MR   2:41.23    2:16.66 AGE    
                1:03.94   2:16.66 (1:12.72)                                        
 -- Burns, Emily               9 LBA-MR               2:10.00         DQ        
      One hand touch
                1:01.40        DQ (1:10.13)                                        
 -- Bair, Rebecca d            9 Badger-MR            2:08.99         DQ        
      One hand touch
                  53.13        DQ (1:01.98)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
          36.59  JO
          36.60  QUAL
          45.39  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 36.60
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Rodriguez, Tina G         10 Twisters-MR            37.02      35.84 JO     
  2 Longo, Caroline            9 LBA-MR                 36.89      36.37 JO     
SILV - Division  
  1 Chan, Kimberly R          10 LIAC-MR                40.73      36.68 SILV   
  2 Restrepo, Mia             10 LBA-MR                 38.67      37.58 SILV   
  3 Berridge, Scottie S       10 Badger-MR              37.35      37.95 SILV   
  4 Harrington, Brooke         9 LBA-MR                 37.22      37.98 SILV   
  5 Low, Kelly                10 NYCC-MR                39.49      38.32 SILV   
  6 Popp, Katie W              9 Badger-MR              39.89      38.38 SILV   
  7 Macaluso, Sophia           9 Silver Streaks-MR      38.98      38.67 SILV   
  8 Wozny, Victoria           10 Twisters-MR            38.96      38.71 SILV   
  9 Parkinson, Brianna G       9 Silver Streaks-MR      38.45      38.72 SILV   
 10 Hanlon, Kelly A           10 Badger-MR              40.34      39.47 SILV   
 11 Ramirez, Amanda M         10 Agua Swim Team-MR      41.31      39.51 SILV   
 12 Peralta, Amanda N         10 LIAC-MR                41.45      39.95 SILV   
 13 Maloney, Wynn M            9 Agua Swim Team-MR      38.99      40.23 SILV   
 14 Aroesty, Margaret          9 LBA-MR                 44.00      40.36 SILV   
 15 Manigbas, Celine B        10 LIAC-MR                40.30      41.19 SILV   
 16 Garvey, Olivia A           9 LIAC-MR                40.85      41.22 SILV   
 17 Pena, Sarahe              10 Agua Swim Team-MR      40.58      41.51 SILV   
 18 Yamout, Nadine             9 Twisters-MR            42.32      42.48 SILV   
 19 Kruger, Olivia T           9 APEX-MR                43.34      42.75 SILV   
 20 Tubens, Ashley             9 NYCC-MR                41.17      43.15 SILV   
 21 Downey, Kieran R           9 NYCC-MR                44.32      43.41 SILV   
 22 Lahley-Simms, Nicole      10 Badger-MR              44.88      43.53 SILV   
 23 Lyons, Courtney M          9 Badger-MR              47.31      43.78 SILV   
 24 Chase, Samantha            9 LBA-MR               1:00.00      44.35 SILV   
 25 Almonte, Kelsey L         10 Twisters-MR            45.18      44.67 SILV   
 26 Chan, Kristen             10 Twisters-MR            42.97      44.83 SILV   
 27 Jin, Helen                10 Kraken-MR              46.21      44.85 SILV   
 28 Nasiadka, Teresa           9 Twisters-MR            46.52      45.25 SILV   
AGE - Division  
  1 Maggio, Caroline E        10 OWA-MR                 46.62      45.60 AGE    
  2 Bair, Rebecca d            9 Badger-MR              55.12      45.62 AGE    
  3 Waller, Brittany          10 LBA-MR                 46.58      45.92 AGE    
  4 Maggio, Amelia A           9 OWA-MR                 44.37      45.93 AGE    
  5 Hogan, Maeve A             9 Badger-MR              49.55      47.38 AGE    
  6 Darling, Samantha N        9 LIAC-MR                44.91      48.26 AGE    
  7 Cerri-Droz, Patricia E     9 LIAC-MR                55.00      48.43 AGE    
  8 Cole, Mikaela G           10 APEX-MR                48.23      48.74 AGE    
  9 Santiago, Johanna M       10 APEX-MR                46.11      49.09 AGE    
 10 Cain, Catherine O          9 Badger-MR              55.32      49.14 AGE    
 11 O'Shaughnessy, Bridget R   9 LIAC-MR              1:08.58      49.40 AGE    
 12 Fucile, Alexa R           10 LIAC-MR                48.30      49.54 AGE    
 13 Haims, Celia              10 Badger-MR              51.10      49.68 AGE    
 14 Reichel, Julia F          10 Badger-MR              45.12      49.95 AGE    
 15 O'Sullivan, Lilly G        9 Badger-MR              49.69      50.11 AGE    
 16 Montanez, Leonor M         9 Twisters-MR            59.31      50.47 AGE    
 17 Plansker, Olivia M         9 LIAC-MR                49.17      50.77 AGE    
 18 Vumbacco, Sarah            9 Badger-MR              55.17      50.80 AGE    
 19 Encarnacion, Nicole        9 RedTails-MR          1:10.09      52.17 AGE    
 20 Lee, Madison               9 NYCC-MR                50.23      52.33 AGE    
 21 Solano, Lisnette A         9 RedTails-MR          1:10.09      52.38 AGE    
 22 Dalton, Zoe               10 LBA-MR               1:00.00      52.41 AGE    
 23 Pipolo, Sofia A            9 Agua Swim Team-MR      44.36      52.67 AGE    
 24 Levin, Emma                9 LBA-MR               1:03.03      52.81 AGE    
 25 Lin, Tiffany              10 Twisters-MR            50.50      52.94 AGE    
 26 Woodtli, Kay m             9 Badger-MR              48.09      53.22 AGE    
 27 Lucchese, Gabriella        9 LIAC-MR                58.49      53.58 AGE    
 28 Malarczyk, Natalie         9 Badger-MR              53.90      53.74 AGE    
 29 Gallego, Samantha E        9 LIAC-MR                50.00      53.76 AGE    
 30 Meyerson, Hannah           9 LBA-MR               1:30.00      59.17 AGE    
 31 Pena, Desiree              9 Agua Swim Team-MR      50.32      59.42 AGE    
 32 Wulff, Shannon             9 LIAC-MR              1:10.68      59.45 AGE    
 33 Batista, Marletty L        9 RedTails-MR          1:10.09    1:00.65 AGE    
 34 Cranston, Megan            9 WAC-MR               1:06.67    1:00.94 AGE    
 
Girls 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:27.09  JO
        1:27.10  QUAL
        1:40.99  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 1:27.10
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Longo, Caroline            9 LBA-MR               1:30.00    1:23.31 JO     
                  36.40     1:23.31 (46.91)                                        
  2 Parry, Nicole F           10 Badger-MR            1:27.84    1:25.46 JO     
                  36.80     1:25.46 (48.66)                                        
SILV - Division  
  1 Ramirez, Amanda M         10 Agua Swim Team-MR    1:34.31    1:27.85 SILV   
                  40.71     1:27.85 (47.14)                                        
  2 Popp, Katie W              9 Badger-MR            1:30.84    1:28.73 SILV   
                  41.88     1:28.73 (46.85)                                        
  3 Wozny, Victoria           10 Twisters-MR          1:35.46    1:30.40 SILV   
                  40.77     1:30.40 (49.63)                                        
  4 Truter, Samantha N         9 NFS-MR               1:34.84    1:32.60 SILV   
                  43.04     1:32.60 (49.56)                                        
  5 Hanlon, Kelly A           10 Badger-MR            1:37.75    1:34.16 SILV   
                  42.09     1:34.16 (52.07)                                        
  6 Macaluso, Sophia           9 Silver Streaks-MR    1:45.11    1:35.46 SILV   
                  41.92     1:35.46 (53.54)                                        
  7 Parkinson, Brianna G       9 Silver Streaks-MR    1:34.85    1:35.67 SILV   
                  40.84     1:35.67 (54.83)                                        
  8 Manigbas, Celine B        10 LIAC-MR              1:38.34    1:35.78 SILV   
                  43.99     1:35.78 (51.79)                                        
  9 Yamout, Nadine             9 Twisters-MR          1:35.16    1:35.82 SILV   
                  43.64     1:35.82 (52.18)                                        
 10 Pena, Sarahe              10 Agua Swim Team-MR    1:33.25    1:37.17 SILV   
                  41.55     1:37.17 (55.62)                                        
 11 Hafez, Liela A            10 HS-MR                1:47.90    1:37.24 SILV   
                  45.62     1:37.24 (51.62)                                        
 12 Mooney, Deirdre D         10 HS-MR                1:39.16    1:38.55 SILV   
                  45.41     1:38.55 (53.14)                                        
AGE - Division  
  1 Kruger, Olivia T           9 APEX-MR              1:45.15    1:41.04 AGE    
                  48.22     1:41.04 (52.82)                                        
  2 Peralta, Amanda N         10 LIAC-MR              1:33.76    1:42.25 AGE    
                  44.54     1:42.25 (57.71)                                        
  3 Lyons, Courtney M          9 Badger-MR            1:48.77    1:42.77 AGE    
                  46.18     1:42.77 (56.59)                                        
  4 Myszkowski, Victoria       9 Twisters-MR          1:29.83    1:43.30 AGE    
                  49.24     1:43.30 (54.06)                                        
  5 O'Shaughnessy, Bridget R   9 LIAC-MR              1:54.05    1:47.23 AGE    
                  48.53     1:47.23 (58.70)                                        
 
Girls 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
        1:20.99  JO
        1:21.00  QUAL
        1:31.59  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 1:21.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Berridge, Scottie S       10 Badger-MR            1:22.13    1:20.24 JO     
                  38.63     1:20.24 (41.61)                                        
SILV - Division  
  1 Longo, Caroline            9 LBA-MR               1:21.68    1:21.10 SILV   
                  36.84     1:21.10 (44.26)                                        
  2 Aroesty, Margaret          9 LBA-MR               1:22.26    1:22.05 SILV   
                  37.87     1:22.05 (44.18)                                        
  3 Popp, Katie W              9 Badger-MR            1:23.55    1:23.92 SILV   
                  39.85     1:23.92 (44.07)                                        
  4 Chan, Kimberly R          10 LIAC-MR              1:26.56    1:23.94 SILV   
                  39.38     1:23.94 (44.56)                                        
  5 Harrington, Brooke         9 LBA-MR               1:24.03    1:23.96 SILV   
                  40.02     1:23.96 (43.94)                                        
  6 Restrepo, Mia             10 LBA-MR               1:23.69    1:24.19 SILV   
                  39.57     1:24.19 (44.62)                                        
  7 Pusateri, Julia M         10 LIAC-MR              1:26.61    1:24.39 SILV   
                  42.15     1:24.39 (42.24)                                        
  8 Ulrich, Bridget E         10 Badger-MR            1:24.84    1:24.47 SILV   
                  40.42     1:24.47 (44.05)                                        
  9 Hou, Julia                10 Twisters-MR          1:26.11    1:25.31 SILV   
                  38.53     1:25.31 (46.78)                                        
 10 Pena, Sarahe              10 Agua Swim Team-MR    1:29.77    1:25.51 SILV   
                  39.62     1:25.51 (45.89)                                        
 11 Agostino, Amanda L        10 LIAC-MR              1:26.57    1:25.71 SILV   
                  40.56     1:25.71 (45.15)                                        
 12 Hafez, Liela A            10 HS-MR                1:24.58    1:26.53 SILV   
                  40.46     1:26.53 (46.07)                                        
 13 Nakkab, Renee D            9 LIAC-MR              1:27.73    1:26.77 SILV   
                  41.01     1:26.77 (45.76)                                        
 14 Manigbas, Celine B        10 LIAC-MR              1:29.33    1:27.57 SILV   
                  41.80     1:27.57 (45.77)                                        
 15 Howard, Brianna           10 NFS-MR               1:24.36    1:27.92 SILV   
                  42.18     1:27.92 (45.74)                                        
 16 Schuhmann, Sarah          10 Badger-MR            1:27.23    1:28.24 SILV   
                  41.64     1:28.24 (46.60)                                        
 17 Hogan, Maeve A             9 Badger-MR            1:29.91    1:28.42 SILV   
                  42.77     1:28.42 (45.65)                                        
 18 Ramirez, Amanda M         10 Agua Swim Team-MR    1:29.16    1:28.43 SILV   
                  41.28     1:28.43 (47.15)                                        
 19 Truter, Samantha N         9 NFS-MR               1:28.56    1:29.83 SILV   
                  42.50     1:29.83 (47.33)                                        
 20 Mooney, Deirdre D         10 HS-MR                1:26.27    1:30.04 SILV   
                  41.03     1:30.04 (49.01)                                        
 21 Lahley-Simms, Nicole      10 Badger-MR            1:29.61    1:30.15 SILV   
                  42.99     1:30.15 (47.16)                                        
 22 Hanlon, Kelly A           10 Badger-MR            1:31.50    1:30.37 SILV   
                  40.08     1:30.37 (50.29)                                        
 23 Myszkowski, Victoria       9 Twisters-MR          1:31.43    1:30.44 SILV   
                  45.28     1:30.44 (45.16)                                        
 24 Maloney, Wynn M            9 Agua Swim Team-MR    1:27.78    1:30.75 SILV   
                  43.20     1:30.75 (47.55)                                        
 -- Yuabov, Esther            10 Aquaflames-MR        1:33.72         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  42.73          DQ (48.78)                                        
AGE - Division  
  1 Garvey, Olivia A           9 LIAC-MR              1:37.07    1:31.93 AGE    
                  43.22     1:31.93 (48.71)                                        
  2 Haims, Celia              10 Badger-MR            1:40.95    1:32.30 AGE    
                  43.76     1:32.30 (48.54)                                        
  3 Nasiadka, Teresa           9 Twisters-MR          1:34.71    1:32.92 AGE    
                  47.30     1:32.92 (45.62)                                        
  4 Abdelrahman, Rawan         9 Agua Swim Team-MR    1:35.31    1:33.26 AGE    
                  45.62     1:33.26 (47.64)                                        
  5 Chan, Kristen             10 Twisters-MR          1:32.33    1:33.77 AGE    
                  43.15     1:33.77 (50.62)                                        
  6 Waller, Brittany          10 LBA-MR               1:39.60    1:33.94 AGE    
                  44.33     1:33.94 (49.61)                                        
  7 Maggio, Caroline E        10 OWA-MR               1:32.88    1:34.05 AGE    
                  46.03     1:34.05 (48.02)                                        
  8 Fucile, Alexa R           10 LIAC-MR              1:35.99    1:34.12 AGE    
                  45.48     1:34.12 (48.64)                                        
  9 Kruger, Olivia T           9 APEX-MR              1:34.42    1:34.14 AGE    
                  43.92     1:34.14 (50.22)                                        
 10 Bruggemann, Thea N         9 Badger-MR            1:30.47    1:34.17 AGE    
                  45.63     1:34.17 (48.54)                                        
 11 O'Sullivan, Lilly G        9 Badger-MR            1:35.45    1:34.53 AGE    
                  44.92     1:34.53 (49.61)                                        
 12 O'Shaughnessy, Bridget R   9 LIAC-MR              1:34.70    1:34.60 AGE    
                  45.80     1:34.60 (48.80)                                        
 13 Peralta, Amanda N         10 LIAC-MR              1:34.36    1:35.55 AGE    
                  45.69     1:35.55 (49.86)                                        
 14 Ostensen, Sara             9 WAC-MR               1:37.02    1:35.62 AGE    
                  44.52     1:35.62 (51.10)                                        
 15 Cerri-Droz, Patricia E     9 LIAC-MR              1:55.00    1:35.90 AGE    
                  45.67     1:35.90 (50.23)                                        
 16 Plansker, Olivia M         9 LIAC-MR              1:36.06    1:35.91 AGE    
                  46.64     1:35.91 (49.27)                                        
 17 Lyons, Courtney M          9 Badger-MR            1:33.63    1:36.53 AGE    
                  45.46     1:36.53 (51.07)                                        
 18 Maggio, Amelia A           9 OWA-MR               1:34.25    1:37.19 AGE    
                  45.30     1:37.19 (51.89)                                        
 19 Olszewski, Inez I          9 NYCC-MR              1:37.44    1:37.54 AGE    
                  42.28     1:37.54 (55.26)                                        
 20 Reichel, Julia F          10 Badger-MR            1:43.78    1:38.01 AGE    
                  48.19     1:38.01 (49.82)                                        
 21 Cain, Catherine O          9 Badger-MR            1:44.27    1:38.83 AGE    
                  49.29     1:38.83 (49.54)                                        
 22 Almonte, Kelsey L         10 Twisters-MR          1:38.42    1:39.05 AGE    
                  45.52     1:39.05 (53.53)                                        
 22 Liverant, Nicole          10 BASC-MR              1:45.20    1:39.05 AGE    
                  49.92     1:39.05 (49.13)                                        
 24 Salvo, Gabriella          10 BASC-MR              1:42.41    1:39.13 AGE    
                  45.59     1:39.13 (53.54)                                        
 25 Gallego, Samantha E        9 LIAC-MR              1:48.25    1:39.26 AGE    
                  49.23     1:39.26 (50.03)                                        
 26 Holston, Kai A            10 NFS-MR               1:41.77    1:39.55 AGE    
                  48.22     1:39.55 (51.33)                                        
 27 Bair, Rebecca d            9 Badger-MR            1:43.07    1:39.70 AGE    
                  46.75     1:39.70 (52.95)                                        
 28 Ksendzovsky, Nicole       10 BASC-MR              1:46.61    1:39.72 AGE    
                  51.53     1:39.72 (48.19)                                        
 29 Diaz, Analyysia J         10 NFS-MR               1:40.18    1:39.96 AGE    
                  48.33     1:39.96 (51.63)                                        
 30 Kreider, Catherine M       9 NYCC-MR              1:51.77    1:40.15 AGE    
                  47.04     1:40.15 (53.11)                                        
 30 Sukhova, Adele            10 LIAC-MR              1:50.00    1:40.15 AGE    
                  46.84     1:40.15 (53.31)                                        
 32 Johnson, Holly C           9 Badger-MR            1:49.66    1:40.56 AGE    
                  50.82     1:40.56 (49.74)                                        
 33 Wong, Samantha H          10 HS-MR                1:42.22    1:41.04 AGE    
                  47.60     1:41.04 (53.44)                                        
 34 Cole, Mikaela G           10 APEX-MR              1:35.24    1:41.75 AGE    
                  48.58     1:41.75 (53.17)                                        
 35 Darling, Samantha N        9 LIAC-MR              1:37.46    1:42.10 AGE    
                  47.60     1:42.10 (54.50)                                        
 36 Montanez, Leonor M         9 Twisters-MR          1:40.95    1:42.22 AGE    
                  15.13   1:42.22 (1:27.09)                                        
 37 Lin, Tiffany              10 Twisters-MR          1:39.22    1:42.41 AGE    
                  51.06     1:42.41 (51.35)                                        
 38 Lucchese, Gabriella        9 LIAC-MR              1:46.54    1:42.74 AGE    
                  52.41     1:42.74 (50.33)                                        
 39 Pena, Desiree              9 Agua Swim Team-MR    1:40.77    1:42.90 AGE    
                  52.30     1:42.90 (50.60)                                        
 40 Woodtli, Kay m             9 Badger-MR            1:45.21    1:43.38 AGE    
                  46.22     1:43.38 (57.16)                                        
 41 Solano, Lisnette A         9 RedTails-MR          2:30.09    1:43.42 AGE    
                  50.68     1:43.42 (52.74)                                        
 42 Zihiri, Hadeer            10 WAC-MR               2:00.00    1:45.23 AGE    
                  50.41     1:45.23 (54.82)                                        
 43 Levin, Emma                9 LBA-MR               1:49.64    1:46.51 AGE    
                  50.08     1:46.51 (56.43)                                        
 44 Weissman, Avery H          9 OWA-MR               1:51.68    1:47.11 AGE    
                  49.24     1:47.11 (57.87)                                        
 45 Encarnacion, Nicole        9 RedTails-MR          2:30.09    1:50.07 AGE    
                  52.76     1:50.07 (57.31)                                        
 46 Mathews, Alexandra C       9 Badger-MR            1:54.21    1:50.53 AGE    
                  49.32   1:50.53 (1:01.21)                                        
 47 Than, Stephanie           10 BASC-MR              1:57.99    1:50.78 AGE    
                  56.81     1:50.78 (53.97)                                        
 48 Batista, Marletty L        9 RedTails-MR          2:30.09    1:51.88 AGE    
                  54.54     1:51.88 (57.34)                                        
 49 Shinder, Alex L           10 Flying Dolphins-MR   1:55.68    1:52.01 AGE    
                  52.06     1:52.01 (59.95)                                        
 50 Belarge, Dani              9 Silver Streaks-MR    1:55.11    1:53.17 AGE    
                  51.21   1:53.17 (1:01.96)                                        
 51 Clemente, Elena J         10 RedTails-MR          2:00.09    1:54.28 AGE    
                  55.95     1:54.28 (58.33)                                        
 52 Siegel, Blaine            10 LBA-MR               2:00.00    1:56.79 AGE    
                  55.42   1:56.79 (1:01.37)                                        
 53 Hill, Eleanor J            9 RedTails-MR          2:30.09    2:01.99 AGE    
                  55.95   2:01.99 (1:06.04)                                        
 54 Grossman, Jordan           9 LBA-MR               2:02.95    2:05.50 AGE    
                1:04.84   2:05.50 (1:00.66)                                        
 55 Burns, Emily               9 LBA-MR               2:00.00    2:06.68 AGE    
                1:04.10   2:06.68 (1:02.58)                                        
 -- Yamout, Nadine             9 Twisters-MR          1:33.60         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  45.57          DQ (48.49)                                        
 -- Zloklikovits, Kristina     9 Agua Swim Team-MR    1:36.60         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  43.63          DQ (50.84)                                        
 
Girls 9-10 200 Yard IM
===============================================================================
        2:55.99  JO
        2:56.00  QUAL
        3:19.99  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 2:56.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Corridon, Claire D        10 Agua Swim Team-MR    3:02.16    2:57.05 SILV   
                  38.46     1:22.43 (43.97)     2:18.69 (56.26)     2:57.05 (38.36)
  2 Ulrich, Bridget E         10 Badger-MR            3:04.32    2:58.66 SILV   
                  43.42     1:28.32 (44.90)     2:20.07 (51.75)     2:58.66 (38.59)
  3 Popp, Katie W              9 Badger-MR            3:01.55    2:59.75 SILV   
                  41.43     1:26.41 (44.98)     2:21.97 (55.56)     2:59.75 (37.78)
  4 Berridge, Scottie S       10 Badger-MR            2:59.47    3:02.07 SILV   
                  38.93     1:29.18 (50.25)     2:22.22 (53.04)     3:02.07 (39.85)
  5 Hou, Julia                10 Twisters-MR          3:03.37    3:03.56 SILV   
                  38.69     1:24.59 (45.90)     2:19.64 (55.05)     3:03.56 (43.92)
  6 Harrington, Brooke         9 LBA-MR               2:59.66    3:04.13 SILV   
                  40.88     1:27.45 (46.57)     2:23.63 (56.18)     3:04.13 (40.50)
  7 Ramirez, Amanda M         10 Agua Swim Team-MR    3:09.82    3:04.38 SILV   
                  42.55     1:29.47 (46.92)     2:23.32 (53.85)     3:04.38 (41.06)
  8 Chan, Kimberly R          10 LIAC-MR              3:06.78    3:06.34 SILV   
                  41.03     1:30.55 (49.52)     2:25.04 (54.49)     3:06.34 (41.30)
  9 Hogan, Maeve A             9 Badger-MR            3:06.92    3:07.08 SILV   
                  46.54     1:34.59 (48.05)     2:26.91 (52.32)     3:07.08 (40.17)
 10 Nakkab, Renee D            9 LIAC-MR              3:06.19    3:09.59 SILV   
                  42.15     1:31.29 (49.14)     2:26.47 (55.18)     3:09.59 (43.12)
 -- Macaluso, Sophia           9 Silver Streaks-MR    3:14.39         DQ        
      One hand touch - breast
                  41.45     1:30.46 (49.01)     2:25.50 (55.04)          DQ (44.20)
 -- Evangelakos, Quinn R      10 Agua Swim Team-MR    3:12.67         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
                  44.69     1:34.58 (49.89)     2:28.24 (53.66)          DQ (44.58)
AGE - Division  
  1 Abdelrahman, Rawan         9 Agua Swim Team-MR    3:30.48    3:20.93 AGE    
                  48.59     1:43.49 (54.90)     2:37.21 (53.72)     3:20.93 (43.72)
  2 Peralta, Amanda N         10 LIAC-MR              3:16.11    3:26.15 AGE    
                  47.57     1:42.34 (54.77)     2:41.03 (58.69)     3:26.15 (45.12)
  3 Santiago, Johanna M       10 APEX-MR              3:32.72    3:35.79 AGE    
                                1:47.75 ( )     2:46.88 (59.13)     3:35.79 (48.91)
 -- Jin, Helen                10 Kraken-MR            3:28.40         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  47.30     1:39.10 (51.80)     2:37.24 (58.14)          DQ (49.66)
 -- Lyons, Courtney M          9 Badger-MR            3:16.54         DQ        
      One hand touch - breast
                  45.70     1:36.11 (50.41)   2:37.10 (1:00.99)          DQ (43.82)
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          28.59  JO
          28.60  QUAL
          32.49  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 28.60
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Garces, Tessa J           11 Badger-MR              28.89      28.58 JO     
SILV - Division  
  1 Almeida, Gabriela         11 Twisters-MR            29.04      28.76 SILV   
  2 Gomez, Chelsea O          11 NYCC-MR                29.26      28.79 SILV   
  3 Halper, Sophie R          11 Agua Swim Team-MR      28.75      28.81 SILV   
  4 Hodes, Sarah M            12 Badger-MR              28.91      28.87 SILV   
  5 Lara, Krystal             11 BASC-MR                29.29      29.08 SILV   
  6 Johnson, Sydni A          12 Badger-MR              29.06      29.13 SILV   
  7 Alton, Erin               12 LBA-MR                 29.26      29.30 SILV   
  8 Simone, Madeline N        12 Badger-MR              29.76      29.70 SILV   
  9 Ambrosio, Wendy J         11 RedTails-MR            29.71      29.99 SILV   
 10 Robert, Jessica           11 Agua Swim Team-MR      30.32      30.03 SILV   
 11 Emanuel, Taylor C         11 Badger-MR              29.99      30.32 SILV   
 12 Sparrow, Alexandra P      11 LIAC-MR                30.68      30.37 SILV   
 13 Job, Zakiyyah             11 LBA-MR                 31.32      30.49 SILV   
 14 Keane, Nicole E           11 Badger-MR              29.65      30.51 SILV   
 15 Isom, Gabrielle I         11 Agua Swim Team-MR      30.07      30.57 SILV   
 16 Jia, Kaity                11 Twisters-MR            31.20      30.67 SILV   
 16 Sun, Whitney              11 LIAC-MR                31.50      30.67 SILV   
 18 Lee, Anna                 11 Twisters-MR            31.02      30.76 SILV   
 19 Maeda, Reiko              12 RI Marlins-MR          31.08      30.77 SILV   
 20 Yau, Maggie N             11 Twisters-MR            34.51      30.78 SILV   
 21 Allen, Arnelle M          12 Agua Swim Team-MR      30.42      30.84 SILV   
 22 Cammarosano, Danielle     11 LBA-MR                 30.81      30.89 SILV   
 23 Demerest, Jamie           11 LBA-MR                 30.94      30.96 SILV   
 24 Barclay, Skye M           11 Flying Dolphins-MR     29.78      31.17 SILV   
 25 Xu, Emily                 11 NYCC-MR                30.91      31.20 SILV   
 26 Byrnes, Molly C           11 Badger-MR              32.81      31.21 SILV   
 27 Rangel, Vanessa           11 Badger-MR              30.16      31.44 SILV   
 28 Gasic, Andrea             12 RI Marlins-MR          31.98      31.46 SILV   
 29 Eguchi, Lydia             11 Agua Swim Team-MR         NT      31.55 SILV   
 30 Etienne, Christina        12 NYCC-MR                32.86      31.62 SILV   
 31 Germano, Caroline P       11 LIAC-MR                32.32      31.71 SILV   
 32 Bugniazet, Megan          11 Badger-MR              31.35      31.78 SILV   
 33 Klinovsky, Katarina       11 Agua Swim Team-MR      31.88      31.97 SILV   
 34 Kuo, Elizabeth F          11 Agua Swim Team-MR      32.48      32.02 SILV   
 35 Byrne, Theresa A          12 Agua Swim Team-MR      31.97      32.05 SILV   
 36 Farrell, Greta M          12 OWA-MR                 31.86      32.13 SILV   
 37 Barash, Jacqueline        11 LBA-MR                 40.00      32.30 SILV   
 38 Kaplan, Brooke M          12 LIAC-MR                32.72      32.34 SILV   
 39 Sokan, Gabby L            12 NYCC-MR                33.46      32.44 SILV   
AGE - Division  
  1 Leon, Pamela G            11 LIAC-MR                32.67      32.51 AGE    
  2 Lewis, Kiara              12 Twisters-MR            33.31      32.69 AGE    
  3 Dorsey, Kai V             11 Agua Swim Team-MR      31.68      32.72 AGE    
  4 O'Sullivan, Emily C       11 Badger-MR              33.40      32.75 AGE    
  5 Chase, Christina          12 LBA-MR                 32.54      32.96 AGE    
  6 Soriano, Thalia G         11 NYCC-MR                32.82      33.41 AGE    
  7 Chabowski, Maria M        11 OWA-MR                 33.86      33.86 AGE    
  8 Valdes, Victoria A        12 WAC-MR                 34.61      33.92 AGE    
  9 Meeusen, Luna             12 Badger-MR              33.49      33.94 AGE    
 10 Lipton, Jessica R         11 Flying Dolphins-MR     33.69      34.00 AGE    
 11 Hosking, Amy E            11 Flying Dolphins-MR     34.20      34.28 AGE    
 12 Beronja, Hana             11 Agua Swim Team-MR      34.62      34.64 AGE    
 13 O'Meara, Sappha E         11 Flying Dolphins-MR     36.15      34.69 AGE    
 14 Kelly, Joy E              12 Badger-MR              32.21      34.71 AGE    
 15 Mackey, Shannon A         12 OWA-MR                 35.79      35.33 AGE    
 16 Towne, Molly E            11 Badger-MR              36.82      35.46 AGE    
 17 Abbas, Radwa              11 WAC-MR                 36.20      35.53 AGE    
 18 Wu, Jingxim               12 RedTails-MR            34.98      35.65 AGE    
 19 Stokke, Vilde B           12 Agua Swim Team-MR      34.62      36.00 AGE    
 20 Hernandez, Cindy N        12 Twisters-MR            36.62      36.01 AGE    
 21 Sherpa, Alison T          11 Twisters-MR            36.02      36.84 AGE    
 22 Maley, Sarah J            12 LIAC-MR                36.55      36.86 AGE    
 23 Gruber, Jacqueline R      12 LBA-MR                 36.59      37.20 AGE    
 24 Lana, Rachel E            11 LIAC-MR                36.90      37.66 AGE    
 25 Stern, Emma F             11 LIAC-MR                39.73      38.14 AGE    
 26 Stokes, Mariah            12 RedTails-MR            39.56      38.35 AGE    
 27 Roman, Courtney M         11 LIAC-MR                45.00      38.43 AGE    
 28 Zliguichuzhca, Erica      11 RI Marlins-MR          39.84      38.63 AGE    
 29 Cuiskelly, PaQuan F       11 UNATT-MR               41.97      38.73 AGE    
 30 Ferrette, Kristin         11 BASC-MR                40.64      39.89 AGE    
 31 Klaess, Daisey            11 LBA-MR                 40.00      40.42 AGE    
 32 Santiago, Amanda L        11 APEX-MR                37.23      40.50 AGE    
 33 Tanchuck, Sarah K         12 LIAC-MR                40.74      40.67 AGE    
 34 Wulff, Fallon M           11 LIAC-MR                41.05      40.73 AGE    
 35 Macias, Jasmine           11 BASC-MR                41.86      42.21 AGE    
 36 Feiler, Cara              12 LBA-MR                 45.07      45.68 AGE    
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:01.79  JO
        1:01.80  QUAL
        1:11.39  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 1:01.80
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 McGrath, Ashley M         12 Badger-MR            1:01.83    1:01.49 JO     
                  29.62     1:01.49 (31.87)                                        
  2 Simone, Madeline N        12 Badger-MR            1:02.84    1:01.51 JO     
                  29.80     1:01.51 (31.71)                                        
SILV - Division  
  1 Distelhurst, Lea M        12 Silver Streaks-MR    1:03.08    1:02.02 SILV   
                  29.68     1:02.02 (32.34)                                        
  2 Almeida, Gabriela         11 Twisters-MR          1:02.87    1:02.13 SILV   
                  29.87     1:02.13 (32.26)                                        
  3 Gomez, Chelsea O          11 NYCC-MR              1:03.92    1:02.80 SILV   
                  30.53     1:02.80 (32.27)                                        
  4 Maggio, Emily C           12 OWA-MR               1:02.90    1:03.45 SILV   
                  30.53     1:03.45 (32.92)                                        
  5 Halper, Sophie R          11 Agua Swim Team-MR    1:04.09    1:04.65 SILV   
                  31.93     1:04.65 (32.72)                                        
  6 Johnstone, Toniesha A     12 NFS-MR               1:04.43    1:04.99 SILV   
                  30.73     1:04.99 (34.26)                                        
  7 Alton, Erin               12 LBA-MR               1:04.74    1:05.11 SILV   
                  31.21     1:05.11 (33.90)                                        
  8 Ambrosio, Wendy J         11 RedTails-MR          1:05.53    1:05.31 SILV   
                  31.65     1:05.31 (33.66)                                        
  9 Ren, Isabel               12 LIAC-MR              1:05.03    1:05.33 SILV   
                  30.57     1:05.33 (34.76)                                        
 10 Emanuel, Taylor C         11 Badger-MR            1:07.22    1:05.44 SILV   
                  30.94     1:05.44 (34.50)                                        
 11 Keane, Nicole E           11 Badger-MR            1:05.06    1:05.94 SILV   
                  32.04     1:05.94 (33.90)                                        
 12 Robert, Jessica           11 Agua Swim Team-MR    1:07.57    1:06.14 SILV   
                  31.17     1:06.14 (34.97)                                        
 13 Sun, Whitney              11 LIAC-MR              1:10.09    1:06.20 SILV   
                  31.85     1:06.20 (34.35)                                        
 14 Johnson, Sydni A          12 Badger-MR            1:05.54    1:06.43 SILV   
                  31.54     1:06.43 (34.89)                                        
 15 Isom, Gabrielle I         11 Agua Swim Team-MR    1:09.46    1:06.72 SILV   
                  31.51     1:06.72 (35.21)                                        
 16 Allen, Arnelle M          12 Agua Swim Team-MR    1:08.08    1:06.73 SILV   
                  32.24     1:06.73 (34.49)                                        
 17 Barclay, Skye M           11 Flying Dolphins-MR   1:07.06    1:06.76 SILV   
                  31.83     1:06.76 (34.93)                                        
 18 Sparrow, Alexandra P      11 LIAC-MR              1:08.57    1:07.11 SILV   
                  31.97     1:07.11 (35.14)                                        
 19 Lee, Anna                 11 Twisters-MR          1:08.31    1:07.45 SILV   
                  32.55     1:07.45 (34.90)                                        
 20 Demerest, Jamie           11 LBA-MR               1:08.25    1:07.71 SILV   
                  33.19     1:07.71 (34.52)                                        
 21 Byrne, Theresa A          12 Agua Swim Team-MR    1:08.05    1:07.96 SILV   
                  32.13     1:07.96 (35.83)                                        
 22 Furusho, Amy              12 Twisters-MR          1:07.68    1:08.04 SILV   
                  32.16     1:08.04 (35.88)                                        
 23 Mena, Zuri                12 MAD-MR               1:11.31    1:08.15 SILV   
                  32.34     1:08.15 (35.81)                                        
 24 Monfiletto, Angela        12 WAC-MR               1:09.35    1:08.20 SILV   
                  32.78     1:08.20 (35.42)                                        
 25 Jia, Kaity                11 Twisters-MR          1:10.22    1:08.33 SILV   
                  32.46     1:08.33 (35.87)                                        
 26 Job, Zakiyyah             11 LBA-MR               1:08.02    1:08.59 SILV   
                  33.31     1:08.59 (35.28)                                        
 27 Xu, Emily                 11 NYCC-MR              1:09.66    1:08.63 SILV   
                  32.16     1:08.63 (36.47)                                        
 28 Germano, Caroline P       11 LIAC-MR              1:10.11    1:08.84 SILV   
                  33.06     1:08.84 (35.78)                                        
 29 Kaplan, Brooke M          12 LIAC-MR              1:11.01    1:08.91 SILV   
                  32.98     1:08.91 (35.93)                                        
 30 Klinovsky, Katarina       11 Agua Swim Team-MR    1:11.80    1:09.05 SILV   
                  33.30     1:09.05 (35.75)                                        
 31 Farrell, Greta M          12 OWA-MR               1:08.46    1:09.75 SILV   
                  33.32     1:09.75 (36.43)                                        
 32 Cammarosano, Danielle     11 LBA-MR               1:07.04    1:09.76 SILV   
                  33.62     1:09.76 (36.14)                                        
 33 Byrnes, Molly C           11 Badger-MR            1:11.65    1:09.90 SILV   
                  34.53     1:09.90 (35.37)                                        
 34 Wu, Samantha              11 HS-MR                1:09.31    1:10.22 SILV   
                  34.26     1:10.22 (35.96)                                        
 35 Gasic, Andrea             12 RI Marlins-MR        1:12.16    1:10.33 SILV   
                  32.62     1:10.33 (37.71)                                        
AGE - Division  
  1 Leon, Pamela G            11 LIAC-MR              1:12.52    1:11.54 AGE    
                  35.25     1:11.54 (36.29)                                        
  2 Rangel, Vanessa           11 Badger-MR            1:15.00    1:11.61 AGE    
                  34.29     1:11.61 (37.32)                                        
  3 Soriano, Thalia G         11 NYCC-MR              1:13.36    1:11.85 AGE    
                  34.92     1:11.85 (36.93)                                        
  3 Li, Jessica Y             12 HS-MR                1:16.30    1:11.85 AGE    
                  33.98     1:11.85 (37.87)                                        
  5 Bailey, Kerry Ann         12 NFS-MR               1:11.44    1:12.42 AGE    
                  34.42     1:12.42 (38.00)                                        
  6 Cavanaugh, Katherine      12 WAC-MR               1:14.99    1:12.45 AGE    
                  34.08     1:12.45 (38.37)                                        
  7 Chase, Christina          12 LBA-MR               1:11.81    1:12.64 AGE    
                  34.70     1:12.64 (37.94)                                        
  8 Chabowski, Maria M        11 OWA-MR               1:14.29    1:12.98 AGE    
                  34.60     1:12.98 (38.38)                                        
  9 Lipton, Jessica R         11 Flying Dolphins-MR   1:15.05    1:13.23 AGE    
                  34.37     1:13.23 (38.86)                                        
 10 Durso, Alexa M            11 LIAC-MR              1:30.00    1:13.40 AGE    
                  35.24     1:13.40 (38.16)                                        
 11 Bianco, Sara E            11 HS-MR                1:12.01    1:13.50 AGE    
                  33.63     1:13.50 (39.87)                                        
 12 Arevalo, Stephanie M      12 NFS-MR               1:16.96    1:13.71 AGE    
                  34.83     1:13.71 (38.88)                                        
 13 Dorsey, Kai V             11 Agua Swim Team-MR    1:15.33    1:13.79 AGE    
                  32.95     1:13.79 (40.84)                                        
 14 Jackson, Nicole M         11 HS-MR                1:16.73    1:13.87 AGE    
                  34.47     1:13.87 (39.40)                                        
 15 O'Sullivan, Emily C       11 Badger-MR            1:14.78    1:14.04 AGE    
                  35.46     1:14.04 (38.58)                                        
 16 Young, Sarah E            12 HS-MR                1:14.56    1:14.14 AGE    
                  34.63     1:14.14 (39.51)                                        
 17 Sokan, Gabby L            12 NYCC-MR              1:16.94    1:14.88 AGE    
                  34.79     1:14.88 (40.09)                                        
 18 Beronja, Hana             11 Agua Swim Team-MR    1:17.39    1:15.66 AGE    
                  35.04     1:15.66 (40.62)                                        
 19 Lewis, Kiara              12 Twisters-MR          1:18.37    1:15.88 AGE    
                  35.35     1:15.88 (40.53)                                        
 20 Drennan, Tarah M          12 HS-MR                1:18.41    1:16.67 AGE    
                  36.68     1:16.67 (39.99)                                        
 21 O'Meara, Sappha E         11 Flying Dolphins-MR   1:20.66    1:16.85 AGE    
                  37.21     1:16.85 (39.64)                                        
 22 Bay, Alexandria M         11 Agua Swim Team-MR    1:16.56    1:16.88 AGE    
                  36.58     1:16.88 (40.30)                                        
 23 Meeusen, Luna             12 Badger-MR            1:16.02    1:17.05 AGE    
                  35.92     1:17.05 (41.13)                                        
 24 Abbas, Radwa              11 WAC-MR               1:23.41    1:18.10 AGE    
                  35.03     1:18.10 (43.07)                                        
 25 Gruber, Jacqueline R      12 LBA-MR               1:23.68    1:18.53 AGE    
                  36.96     1:18.53 (41.57)                                        
 26 Buchanan, Marissa L       12 NFS-MR               1:21.57    1:18.63 AGE    
                  36.35     1:18.63 (42.28)                                        
 27 Stokke, Vilde B           12 Agua Swim Team-MR    1:19.69    1:18.90 AGE    
                  37.99     1:18.90 (40.91)                                        
 28 Lana, Rachel E            11 LIAC-MR              1:22.07    1:19.22 AGE    
                  37.39     1:19.22 (41.83)                                        
 29 Maley, Sarah J            12 LIAC-MR              1:19.13    1:20.10 AGE    
                  38.14     1:20.10 (41.96)                                        
 30 Wu, Jingxim               12 RedTails-MR          1:22.77    1:20.68 AGE    
                  36.87     1:20.68 (43.81)                                        
 31 Towne, Molly E            11 Badger-MR            1:23.53    1:20.88 AGE    
                  38.64     1:20.88 (42.24)                                        
 32 Hernandez, Cindy N        12 Twisters-MR          1:28.28    1:20.93 AGE    
                  37.21     1:20.93 (43.72)                                        
 33 Sherpa, Alison T          11 Twisters-MR          1:20.73    1:21.58 AGE    
                  38.32     1:21.58 (43.26)                                        
 34 Nelson, Sierra V          12 NFS-MR               1:22.04    1:21.85 AGE    
                  38.51     1:21.85 (43.34)                                        
 35 Mak, Eunice               11 BASC-MR              1:32.10    1:22.20 AGE    
                  38.69     1:22.20 (43.51)                                        
 36 Mackey, Shannon A         12 OWA-MR               1:22.93    1:22.75 AGE    
                  38.50     1:22.75 (44.25)                                        
 37 Hall, Kaila N             12 NFS-MR               1:26.08    1:23.77 AGE    
 38 Santiago, Amanda L        11 APEX-MR              1:30.25    1:25.75 AGE    
 39 Markland, Antoinette      11 NFS-MR               1:28.14    1:26.71 AGE    
                  40.91     1:26.71 (45.80)                                        
 40 Roman, Courtney M         11 LIAC-MR              1:40.00    1:27.33 AGE    
                  40.64     1:27.33 (46.69)                                        
 41 Zliguichuzhca, Erica      11 RI Marlins-MR        1:29.72    1:27.56 AGE    
                  41.71     1:27.56 (45.85)                                        
 42 Cuiskelly, PaQuan F       11 UNATT-MR             1:32.55    1:28.93 AGE    
                  40.92     1:28.93 (48.01)                                        
 43 Ferrette, Kristin         11 BASC-MR              1:30.50    1:29.02 AGE    
                  40.19     1:29.02 (48.83)                                        
 44 Tanchuck, Sarah K         12 LIAC-MR              1:29.96    1:30.18 AGE    
                  42.78     1:30.18 (47.40)                                        
 45 Stokes, Mariah            12 RedTails-MR          1:27.61    1:30.39 AGE    
                  42.63     1:30.39 (47.76)                                        
 46 Stern, Emma F             11 LIAC-MR              1:33.69    1:30.68 AGE    
                  42.20     1:30.68 (48.48)                                        
 47 Macias, Jasmine           11 BASC-MR              1:49.09    1:35.34 AGE    
                  43.45     1:35.34 (51.89)                                        
 48 Elbanna, Sara             11 Aquaflames-MR        1:42.27    1:41.09 AGE    
                  47.98     1:41.09 (53.11)                                        
Non-Award Division  
 -- Wilson, Tori P            11 NFS-MR               1:17.01        DFS        
      Declared false start
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:13.99  JO
        2:14.00  QUAL
        2:31.89  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 2:14.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 McGrath, Ashley M         12 Badger-MR            2:16.61    2:14.55 SILV   
                  30.48     1:04.47 (33.99)     1:40.16 (35.69)     2:14.55 (34.39)
  2 Garces, Tessa J           11 Badger-MR            2:15.65    2:15.40 SILV   
                  30.79     1:04.94 (34.15)     1:40.92 (35.98)     2:15.40 (34.48)
  3 Almeida, Gabriela         11 Twisters-MR          2:15.40    2:17.57 SILV   
                  30.34     1:05.02 (34.68)     1:41.90 (36.88)     2:17.57 (35.67)
  4 Maggio, Emily C           12 OWA-MR               2:22.57    2:18.62 SILV   
                  32.78     1:08.30 (35.52)     1:44.36 (36.06)     2:18.62 (34.26)
  5 Gomez, Chelsea O          11 NYCC-MR              2:19.05    2:20.05 SILV   
                  31.30     1:06.34 (35.04)     1:43.48 (37.14)     2:20.05 (36.57)
  6 Alton, Erin               12 LBA-MR               2:23.67    2:20.62 SILV   
                  31.43     1:07.43 (36.00)     1:44.30 (36.87)     2:20.62 (36.32)
  7 Keane, Nicole E           11 Badger-MR            2:17.85    2:21.53 SILV   
                  32.24     1:07.89 (35.65)     1:45.02 (37.13)     2:21.53 (36.51)
  8 Cohen, Olivia M           11 LIAC-MR              2:23.32    2:21.77 SILV   
                  32.56     1:08.87 (36.31)     1:45.83 (36.96)     2:21.77 (35.94)
  9 Harrington, Morgan        11 LBA-MR               2:25.00    2:22.10 SILV   
                  31.64     1:07.72 (36.08)     1:44.77 (37.05)     2:22.10 (37.33)
 10 Ambrosio, Wendy J         11 RedTails-MR          2:25.09    2:23.92 SILV   
                  32.42     1:09.35 (36.93)     1:47.83 (38.48)     2:23.92 (36.09)
 11 Robert, Jessica           11 Agua Swim Team-MR    2:26.50    2:24.48 SILV   
                  32.10     1:09.32 (37.22)     1:47.53 (38.21)     2:24.48 (36.95)
 12 Ren, Isabel               12 LIAC-MR              2:24.81    2:24.50 SILV   
                  31.67     1:08.72 (37.05)     1:45.81 (37.09)     2:24.50 (38.69)
 13 Sun, Whitney              11 LIAC-MR              2:31.44    2:25.31 SILV   
                  32.79     1:09.41 (36.62)     1:47.82 (38.41)     2:25.31 (37.49)
 14 Farrell, Greta M          12 OWA-MR               2:28.72    2:25.61 SILV   
                  32.66     1:09.86 (37.20)     1:48.75 (38.89)     2:25.61 (36.86)
 15 Emanuel, Taylor C         11 Badger-MR            2:53.28    2:26.31 SILV   
                  33.02     1:10.70 (37.68)     1:49.58 (38.88)     2:26.31 (36.73)
 16 Distelhurst, Lea M        12 Silver Streaks-MR    2:25.50    2:27.40 SILV   
                  32.40     1:09.30 (36.90)     1:49.05 (39.75)     2:27.40 (38.35)
 17 Johnson, Sydni A          12 Badger-MR            2:25.64    2:28.81 SILV   
                  31.71     1:11.00 (39.29)     1:50.05 (39.05)     2:28.81 (38.76)
 18 Kaplan, Brooke M          12 LIAC-MR              2:26.16    2:29.68 SILV   
                  34.05     1:12.31 (38.26)     1:51.74 (39.43)     2:29.68 (37.94)
 19 Byrne, Theresa A          12 Agua Swim Team-MR    2:41.44    2:30.60 SILV   
                  33.84     1:11.64 (37.80)     1:51.15 (39.51)     2:30.60 (39.45)
 20 Klinovsky, Katarina       11 Agua Swim Team-MR    2:40.32    2:30.91 SILV   
                  33.39     1:12.96 (39.57)     1:53.46 (40.50)     2:30.91 (37.45)
 21 Xu, Emily                 11 NYCC-MR              2:27.59    2:30.96 SILV   
                  34.02     1:12.97 (38.95)     1:53.65 (40.68)     2:30.96 (37.31)
AGE - Division  
  1 Allen, Arnelle M          12 Agua Swim Team-MR    2:52.51    2:32.49 AGE    
                  33.32     1:10.47 (37.15)     1:51.42 (40.95)     2:32.49 (41.07)
  2 Soriano, Thalia G         11 NYCC-MR              2:36.78    2:33.58 AGE    
                  34.67     1:13.17 (38.50)     1:53.38 (40.21)     2:33.58 (40.20)
  3 Leon, Pamela G            11 LIAC-MR              2:36.25    2:34.37 AGE    
                  35.47     1:15.88 (40.41)     1:56.45 (40.57)     2:34.37 (37.92)
  4 Isom, Gabrielle I         11 Agua Swim Team-MR    2:39.37    2:36.75 AGE    
                  32.42     1:11.00 (38.58)   2:36.75 (1:25.75)                    
  5 O'Meara, Sappha E         11 Flying Dolphins-MR   2:55.99    2:41.20 AGE    
                  36.21     1:17.52 (41.31)     2:00.11 (42.59)     2:41.20 (41.09)
  6 Lipton, Jessica R         11 Flying Dolphins-MR   2:36.42    2:41.48 AGE    
                  35.14     1:18.10 (42.96)     2:01.09 (42.99)     2:41.48 (40.39)
  7 Dorsey, Kai V             11 Agua Swim Team-MR    2:51.79    2:46.83 AGE    
                  34.76     1:18.05 (43.29)     2:04.02 (45.97)     2:46.83 (42.81)
  8 Beronja, Hana             11 Agua Swim Team-MR    2:54.86    2:48.89 AGE    
                  37.28     1:22.12 (44.84)     2:06.18 (44.06)     2:48.89 (42.71)
  9 Sherpa, Alison T          11 Twisters-MR          2:54.17    2:52.45 AGE    
                  38.02     1:22.85 (44.83)     2:08.79 (45.94)     2:52.45 (43.66)
 10 Sokan, Gabby L            12 NYCC-MR              3:07.19    2:54.36 AGE    
                  37.51     1:22.16 (44.65)     2:09.59 (47.43)     2:54.36 (44.77)
 11 Gruber, Jacqueline R      12 LBA-MR               3:07.36    2:56.46 AGE    
                  37.58     1:23.60 (46.02)     2:11.51 (47.91)     2:56.46 (44.95)
 12 Wu, Jingxim               12 RedTails-MR          3:00.09    3:07.62 AGE    
                  38.17     1:22.81 (44.64)     2:13.96 (51.15)     3:07.62 (53.66)
 13 Cuiskelly, PaQuan F       11 UNATT-MR             3:19.31    3:19.24 AGE    
                  42.15     1:35.54 (53.39)     2:29.63 (54.09)     3:19.24 (49.61)
 14 Stokes, Mariah            12 RedTails-MR          3:05.09    3:25.77 AGE    
                  43.21     1:36.26 (53.05)     2:34.23 (57.97)     3:25.77 (51.54)
Non-Award Division  
 -- Byrnes, Molly C           11 Badger-MR            2:40.98         DQ        
      Declared false start
 
Girls 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        6:03.99  JO
        6:04.00  QUAL
        6:35.79  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 6:04.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Almeida, Gabriela         11 Twisters-MR          6:09.45    6:00.91 JO     
                  32.79     1:08.96 (36.17)     1:46.44 (37.48)     2:23.02 (36.58)
        3:00.09 (37.07)     3:37.32 (37.23)     4:13.32 (36.00)     4:50.94 (37.62)
        5:26.45 (35.51)     6:00.91 (34.46)                                        
SILV - Division  
  1 Cohen, Olivia M           11 LIAC-MR              6:06.32    6:04.91 SILV   
                  32.84     1:09.74 (36.90)     1:46.93 (37.19)     2:24.27 (37.34)
        3:01.28 (37.01)     3:38.28 (37.00)     4:15.46 (37.18)     4:52.56 (37.10)
        5:29.52 (36.96)     6:04.91 (35.39)                                        
  2 Harrington, Morgan        11 LBA-MR               6:11.74    6:13.56 SILV   
                  32.76     1:09.24 (36.48)     1:46.17 (36.93)     2:23.70 (37.53)
        3:01.23 (37.53)     3:39.71 (38.48)     4:19.07 (39.36)     4:57.84 (38.77)
        5:35.86 (38.02)     6:13.56 (37.70)                                        
  3 Sun, Whitney              11 LIAC-MR              6:40.00    6:31.54 SILV   
                  34.04     1:12.97 (38.93)     1:52.80 (39.83)     2:32.60 (39.80)
        3:11.97 (39.37)     3:51.44 (39.47)     4:32.20 (40.76)     5:12.95 (40.75)
        5:53.07 (40.12)     6:31.54 (38.47)                                        
  4 Ren, Isabel               12 LIAC-MR              6:31.18    6:33.68 SILV   
                  33.81     1:12.11 (38.30)     1:51.58 (39.47)     2:31.14 (39.56)
        3:10.81 (39.67)     3:51.53 (40.72)     4:32.32 (40.79)     5:13.09 (40.77)
        5:53.85 (40.76)     6:33.68 (39.83)                                        
  5 Farrell, Greta M          12 OWA-MR               6:51.13    6:34.99 SILV   
                  33.69     1:12.35 (38.66)     1:53.24 (40.89)     2:34.00 (40.76)
        3:13.87 (39.87)     3:54.76 (40.89)     4:34.85 (40.09)     5:15.42 (40.57)
        5:55.60 (40.18)     6:34.99 (39.39)                                        
AGE - Division  
  1 Demerest, Jamie           11 LBA-MR               7:00.00    6:37.32 AGE    
                  36.86     1:16.77 (39.91)     1:57.38 (40.61)     2:38.68 (41.30)
        3:19.08 (40.40)     3:59.37 (40.29)     4:40.17 (40.80)     5:20.64 (40.47)
        6:00.61 (39.97)     6:37.32 (36.71)                                        
  2 Distelhurst, Lea M        12 Silver Streaks-MR    6:55.11    6:42.09 AGE    
                  33.17     1:12.24 (39.07)     1:52.68 (40.44)     2:34.68 (42.00)
        3:17.26 (42.58)     3:57.90 (40.64)     4:39.68 (41.78)     5:20.58 (40.90)
      6:42.09 (1:21.51)                                                            
  3 Sparrow, Alexandra P      11 LIAC-MR                   NT    6:42.54 AGE    
                  36.08     1:15.75 (39.67)     1:55.89 (40.14)     2:37.15 (41.26)
        3:17.83 (40.68)     3:58.98 (41.15)     4:40.28 (41.30)     5:23.10 (42.82)
        6:04.06 (40.96)     6:42.54 (38.48)                                        
  4 Ambrosio, Wendy J         11 RedTails-MR          7:00.09    6:43.59 AGE    
                  35.74     1:15.23 (39.49)     1:56.19 (40.96)     2:37.57 (41.38)
        3:19.19 (41.62)     3:59.78 (40.59)     4:41.90 (42.12)     5:23.06 (41.16)
        6:04.67 (41.61)     6:43.59 (38.92)                                        
  5 Kaplan, Brooke M          12 LIAC-MR              6:38.90    6:45.21 AGE    
                  34.27     1:13.33 (39.06)     1:54.35 (41.02)     2:35.90 (41.55)
        3:17.52 (41.62)     3:58.86 (41.34)     4:40.68 (41.82)     5:23.11 (42.43)
        6:04.66 (41.55)     6:45.21 (40.55)                                        
  6 Chase, Christina          12 LBA-MR               7:00.00    6:49.21 AGE    
                  36.10     1:16.08 (39.98)     1:56.65 (40.57)     2:37.93 (41.28)
        3:19.81 (41.88)     4:03.08 (43.27)     4:45.06 (41.98)     5:27.54 (42.48)
        6:09.11 (41.57)     6:49.21 (40.10)                                        
  7 Byrnes, Molly C           11 Badger-MR            6:52.04    7:05.15 AGE    
                  39.87                             2:06.21 ( )     2:49.85 (43.64)
        3:33.69 (43.84)     4:17.64 (43.95)     5:01.46 (43.82)     5:43.94 (42.48)
        6:26.36 (42.42)     7:05.15 (38.79)                                        
  8 Leon, Pamela G            11 LIAC-MR              7:27.47    7:08.76 AGE    
                  38.36     1:22.02 (43.66)     2:06.61 (44.59)     2:50.25 (43.64)
        3:33.05 (42.80)     4:17.25 (44.20)     5:02.02 (44.77)     5:47.42 (45.40)
        6:29.90 (42.48)     7:08.76 (38.86)                                        
  9 Wu, Jingxim               12 RedTails-MR          7:30.09    9:09.06 AGE    
                  38.17     1:24.17 (46.00)     2:18.01 (53.84)     3:14.19 (56.18)
        4:13.02 (58.83)     5:12.78 (59.76)     6:09.25 (56.47)   7:09.67 (1:00.42)
      8:09.98 (1:00.31)     9:09.06 (59.08)                                        
 10 Stokes, Mariah            12 RedTails-MR          8:00.09    9:32.22 AGE    
                  43.16     1:37.35 (54.19)   2:38.23 (1:00.88)   3:39.71 (1:01.48)
      4:40.59 (1:00.88)   5:41.51 (1:00.92)   6:41.96 (1:00.45)     7:41.84 (59.88)
        8:39.64 (57.80)     9:32.22 (52.58)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
          33.29  JO
          33.30  QUAL
          39.09  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 33.30
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Johnson, Sydni A          12 Badger-MR              34.75      32.92 JO     
  2 Delane, Kelly A           12 Badger-MR              33.92      33.26 JO     
  3 McGrath, Ashley M         12 Badger-MR              33.68      33.27 JO     
SILV - Division  
  1 Job, Zakiyyah             11 LBA-MR                 34.08      33.87 SILV   
  2 Emanuel, Taylor C         11 Badger-MR              35.36      34.07 SILV   
  3 Maggio, Emily C           12 OWA-MR                 33.32      34.10 SILV   
  4 Gomez, Chelsea O          11 NYCC-MR                35.14      34.53 SILV   
  5 Sun, Whitney              11 LIAC-MR                37.52      34.89 SILV   
  6 Halper, Sophie R          11 Agua Swim Team-MR      35.72      35.02 SILV   
  7 Alton, Erin               12 LBA-MR                 35.09      35.06 SILV   
  8 Harrington, Morgan        11 LBA-MR                 35.10      35.22 SILV   
  9 Wu, Samantha              11 HS-MR                  34.90      35.31 SILV   
 10 Lee, Anna                 11 Twisters-MR            35.36      35.49 SILV   
 11 Jia, Kaity                11 Twisters-MR            37.70      35.63 SILV   
 12 Rangel, Vanessa           11 Badger-MR              35.21      35.88 SILV   
 13 Isom, Gabrielle I         11 Agua Swim Team-MR      35.70      35.94 SILV   
 14 Bugniazet, Megan          11 Badger-MR              36.99      36.05 SILV   
 15 Xu, Emily                 11 NYCC-MR                35.52      36.94 SILV   
 16 Farrell, Greta M          12 OWA-MR                 37.37      37.17 SILV   
 17 Monfiletto, Angela        12 WAC-MR                 37.51      37.63 SILV   
 18 Kaplan, Brooke M          12 LIAC-MR                39.24      37.64 SILV   
 19 Lipton, Jessica R         11 Flying Dolphins-MR     36.85      37.76 SILV   
 20 Robert, Jessica           11 Agua Swim Team-MR      38.65      37.80 SILV   
 21 Klinovsky, Katarina       11 Agua Swim Team-MR      37.83      37.87 SILV   
 22 Sokan, Gabby L            12 NYCC-MR                37.67      38.11 SILV   
 23 Cammarosano, Danielle     11 LBA-MR                 39.45      38.14 SILV   
 24 Gasic, Andrea             12 RI Marlins-MR          37.60      38.17 SILV   
 25 Cavanaugh, Katherine      12 WAC-MR                 39.68      38.19 SILV   
 26 Mena, Zuri                12 MAD-MR                 39.54      38.37 SILV   
 27 Byrne, Theresa A          12 Agua Swim Team-MR      37.59      38.42 SILV   
 28 Bianco, Sara E            11 HS-MR                  39.89      38.54 SILV   
 29 Jackson, Nicole M         11 HS-MR                  39.65      38.63 SILV   
 30 Beronja, Hana             11 Agua Swim Team-MR      40.67      38.74 SILV   
 31 Chabowski, Maria M        11 OWA-MR                 38.84      39.01 SILV   
 32 Soriano, Thalia G         11 NYCC-MR                36.66      39.06 SILV   
AGE - Division  
  1 Stokke, Vilde B           12 Agua Swim Team-MR      38.94      39.21 AGE    
  2 Li, Jessica Y             12 HS-MR                  39.87      39.43 AGE    
  3 Leon, Pamela G            11 LIAC-MR                39.21      39.52 AGE    
  4 Gruber, Jacqueline R      12 LBA-MR                 41.90      39.54 AGE    
  5 Meeusen, Luna             12 Badger-MR              40.72      39.67 AGE    
  6 O'Sullivan, Emily C       11 Badger-MR              40.73      40.13 AGE    
  7 Young, Sarah E            12 HS-MR                  41.75      40.42 AGE    
  8 Allen, Arnelle M          12 Agua Swim Team-MR      42.06      40.52 AGE    
  9 Mackey, Shannon A         12 OWA-MR                 38.98      40.72 AGE    
 10 Durso, Alexa M            11 LIAC-MR                45.00      40.98 AGE    
 11 Wilson, Tori P            11 NFS-MR                 42.62      41.05 AGE    
 12 Lana, Rachel E            11 LIAC-MR                42.10      41.71 AGE    
 13 Abbas, Radwa              11 WAC-MR                 40.75      41.75 AGE    
 14 Roman, Courtney M         11 LIAC-MR                50.00      41.93 AGE    
 15 O'Meara, Sappha E         11 Flying Dolphins-MR     41.52      41.97 AGE    
 16 Buchanan, Marissa L       12 NFS-MR                 44.89      41.98 AGE    
 17 Arevalo, Stephanie M      12 NFS-MR                 41.01      42.07 AGE    
 18 Dorsey, Kai V             11 Agua Swim Team-MR      40.24      42.38 AGE    
 19 Stokes, Mariah            12 RedTails-MR            44.55      42.67 AGE    
 20 Maley, Sarah J            12 LIAC-MR                42.03      43.01 AGE    
 21 Hernandez, Cindy N        12 Twisters-MR            43.21      43.68 AGE    
 22 Bay, Alexandria M         11 Agua Swim Team-MR      44.59      43.92 AGE    
 23 Skrivanek, Angela G       12 Agua Swim Team-MR      44.64      44.64 AGE    
 24 Ferrette, Kristin         11 BASC-MR                44.61      45.60 AGE    
 25 Cuiskelly, PaQuan F       11 UNATT-MR               45.44      46.37 AGE    
 26 Wu, Jingxim               12 RedTails-MR            47.83      46.68 AGE    
 27 Macias, Jasmine           11 BASC-MR                46.69      46.71 AGE    
 28 Tanchuck, Sarah K         12 LIAC-MR                45.69      46.87 AGE    
 29 Towne, Molly E            11 Badger-MR              45.23      47.24 AGE    
 30 Stern, Emma F             11 LIAC-MR                46.45      47.25 AGE    
 31 Nelson, Sierra V          12 NFS-MR                 46.01      47.33 AGE    
 32 Drennan, Tarah M          12 HS-MR                  45.60      48.28 AGE    
 33 Markland, Antoinette      11 NFS-MR                 44.43      48.79 AGE    
 34 Santiago, Amanda L        11 APEX-MR                48.79      50.31 AGE    
 35 Elbanna, Sara             11 Aquaflames-MR          51.52      51.14 AGE    
 -- Mak, Eunice               11 BASC-MR                55.10         DQ        
      Did not finish on back
 -- Sherpa, Alison T          11 Twisters-MR            39.67         DQ        
 -- Hall, Kaila N             12 NFS-MR                 47.32         DQ        
      Non-continuous turning action
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:11.09  JO
        1:11.10  QUAL
        1:24.99  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 1:11.10
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Hodes, Sarah M            12 Badger-MR            1:11.45    1:10.26 JO     
                  33.92     1:10.26 (36.34)                                        
  2 Lara, Krystal             11 BASC-MR              1:13.50    1:10.83 JO     
                  34.77     1:10.83 (36.06)                                        
SILV - Division  
  1 Almeida, Gabriela         11 Twisters-MR          1:12.14    1:11.14 SILV   
                  34.37     1:11.14 (36.77)                                        
  2 Maggio, Emily C           12 OWA-MR               1:11.15    1:11.97 SILV   
                  34.61     1:11.97 (37.36)                                        
  3 McGrath, Ashley M         12 Badger-MR            1:12.88    1:12.52 SILV   
                  34.61     1:12.52 (37.91)                                        
  4 Ren, Isabel               12 LIAC-MR              1:13.60    1:12.68 SILV   
                  34.55     1:12.68 (38.13)                                        
  4 Barclay, Skye M           11 Flying Dolphins-MR   1:11.32    1:12.68 SILV   
                  34.58     1:12.68 (38.10)                                        
  6 Job, Zakiyyah             11 LBA-MR               1:12.08    1:12.74 SILV   
                  35.63     1:12.74 (37.11)                                        
  7 Gomez, Chelsea O          11 NYCC-MR              1:14.63    1:13.13 SILV   
                  35.11     1:13.13 (38.02)                                        
  8 Harrington, Morgan        11 LBA-MR               1:13.29    1:14.07 SILV   
                  34.87     1:14.07 (39.20)                                        
  9 Distelhurst, Lea M        12 Silver Streaks-MR    1:13.36    1:15.37 SILV   
 10 Halper, Sophie R          11 Agua Swim Team-MR    1:17.20    1:15.53 SILV   
                  38.01     1:15.53 (37.52)                                        
 11 Lee, Anna                 11 Twisters-MR          1:20.04    1:16.11 SILV   
                  36.91     1:16.11 (39.20)                                        
 12 Emanuel, Taylor C         11 Badger-MR            1:16.14    1:16.19 SILV   
                  37.02     1:16.19 (39.17)                                        
 13 Sparrow, Alexandra P      11 LIAC-MR              1:17.92    1:16.67 SILV   
                  37.54     1:16.67 (39.13)                                        
 14 Rangel, Vanessa           11 Badger-MR            1:16.95    1:16.73 SILV   
                  37.79     1:16.73 (38.94)                                        
 15 Johnson, Sydni A          12 Badger-MR            1:17.11    1:16.75 SILV   
                  37.99     1:16.75 (38.76)                                        
 16 Keane, Nicole E           11 Badger-MR            1:16.77    1:17.22 SILV   
                  38.29     1:17.22 (38.93)                                        
 17 Sun, Whitney              11 LIAC-MR              1:17.68    1:17.29 SILV   
                  37.50     1:17.29 (39.79)                                        
 18 Xu, Emily                 11 NYCC-MR              1:17.70    1:17.56 SILV   
                  37.75     1:17.56 (39.81)                                        
 19 Cohen, Olivia M           11 LIAC-MR              1:17.83    1:17.63 SILV   
                  37.63     1:17.63 (40.00)                                        
 20 Kuo, Elizabeth F          11 Agua Swim Team-MR    1:17.97    1:17.91 SILV   
                  38.30     1:17.91 (39.61)                                        
 21 Alton, Erin               12 LBA-MR               1:15.58    1:18.08 SILV   
                  38.79     1:18.08 (39.29)                                        
 22 Soriano, Thalia G         11 NYCC-MR              1:18.19    1:19.21 SILV   
                  38.93     1:19.21 (40.28)                                        
 23 Germano, Caroline P       11 LIAC-MR              1:20.01    1:19.53 SILV   
                  39.11     1:19.53 (40.42)                                        
 24 Isom, Gabrielle I         11 Agua Swim Team-MR    1:27.02    1:20.42 SILV   
 24 Kaplan, Brooke M          12 LIAC-MR              1:22.18    1:20.42 SILV   
                  39.09     1:20.42 (41.33)                                        
 26 Robert, Jessica           11 Agua Swim Team-MR    1:23.25    1:20.73 SILV   
                  39.55     1:20.73 (41.18)                                        
 27 Maeda, Reiko              12 RI Marlins-MR        1:20.00    1:21.40 SILV   
                  39.72     1:21.40 (41.68)                                        
 28 Lipton, Jessica R         11 Flying Dolphins-MR   1:19.95    1:21.41 SILV   
                  39.57     1:21.41 (41.84)                                        
 29 Klinovsky, Katarina       11 Agua Swim Team-MR    1:21.83    1:21.60 SILV   
                  39.97     1:21.60 (41.63)                                        
 30 Barash, Jacqueline        11 LBA-MR               1:32.00    1:21.87 SILV   
 31 Yau, Maggie N             11 Twisters-MR          1:25.63    1:22.06 SILV   
                  41.02     1:22.06 (41.04)                                        
 32 Byrne, Theresa A          12 Agua Swim Team-MR    1:22.03    1:22.27 SILV   
                  39.85     1:22.27 (42.42)                                        
 33 Farrell, Greta M          12 OWA-MR               1:18.37    1:22.33 SILV   
                  39.68     1:22.33 (42.65)                                        
 34 Bugniazet, Megan          11 Badger-MR            1:23.50    1:22.78 SILV   
 35 Chabowski, Maria M        11 OWA-MR               1:23.09    1:23.31 SILV   
                  40.30     1:23.31 (43.01)                                        
 36 Beronja, Hana             11 Agua Swim Team-MR    1:22.42    1:23.92 SILV   
 37 Valdes, Victoria A        12 WAC-MR               1:30.05    1:24.20 SILV   
                  40.72     1:24.20 (43.48)                                        
AGE - Division  
  1 Stokke, Vilde B           12 Agua Swim Team-MR    1:27.58    1:26.92 AGE    
                  42.42     1:26.92 (44.50)                                        
  2 O'Sullivan, Emily C       11 Badger-MR            1:27.40    1:26.97 AGE    
                  42.86     1:26.97 (44.11)                                        
  3 Meeusen, Luna             12 Badger-MR            1:33.62    1:27.16 AGE    
                  41.25     1:27.16 (45.91)                                        
  4 Sherpa, Alison T          11 Twisters-MR          1:28.14    1:27.55 AGE    
  5 Leon, Pamela G            11 LIAC-MR              1:26.72    1:28.20 AGE    
  6 Kelly, Joy E              12 Badger-MR            1:29.85    1:28.34 AGE    
                  42.65     1:28.34 (45.69)                                        
  7 Mackey, Shannon A         12 OWA-MR               1:32.41    1:28.56 AGE    
                  41.88     1:28.56 (46.68)                                        
  8 Lana, Rachel E            11 LIAC-MR              1:29.33    1:32.34 AGE    
                  45.32     1:32.34 (47.02)                                        
  9 Gruber, Jacqueline R      12 LBA-MR               1:30.25    1:32.73 AGE    
                  43.99     1:32.73 (48.74)                                        
 10 Abbas, Radwa              11 WAC-MR               1:32.40    1:33.80 AGE    
                1:28.45      1:33.80 (5.35)                                        
 11 Maley, Sarah J            12 LIAC-MR              1:32.02    1:33.85 AGE    
                  46.32     1:33.85 (47.53)                                        
 12 Roman, Courtney M         11 LIAC-MR              1:50.00    1:35.47 AGE    
                  44.67     1:35.47 (50.80)                                        
 13 Stokes, Mariah            12 RedTails-MR          1:40.32    1:37.17 AGE    
                  44.95     1:37.17 (52.22)                                        
 14 Wulff, Fallon M           11 LIAC-MR              1:38.69    1:38.29 AGE    
                  46.85     1:38.29 (51.44)                                        
 15 Cuiskelly, PaQuan F       11 UNATT-MR             1:42.25    1:40.04 AGE    
                  46.81     1:40.04 (53.23)                                        
 16 Hernandez, Cindy N        12 Twisters-MR          1:27.62    1:41.54 AGE    
                  50.09     1:41.54 (51.45)                                        
 17 Ferrette, Kristin         11 BASC-MR              1:44.20    1:41.67 AGE    
                  48.13     1:41.67 (53.54)                                        
 18 Macias, Jasmine           11 BASC-MR              1:45.81    1:41.84 AGE    
                  49.52     1:41.84 (52.32)                                        
 19 Stern, Emma F             11 LIAC-MR              1:43.94    1:42.20 AGE    
                  49.05     1:42.20 (53.15)                                        
 20 Tanchuck, Sarah K         12 LIAC-MR              1:40.66    1:42.34 AGE    
                  49.69     1:42.34 (52.65)                                        
 21 Towne, Molly E            11 Badger-MR            1:42.33    1:42.93 AGE    
                  48.17     1:42.93 (54.76)                                        
 22 Zliguichuzhca, Erica      11 RI Marlins-MR        1:49.01    1:46.25 AGE    
                  48.56     1:46.25 (57.69)                                        
 -- Gasic, Andrea             12 RI Marlins-MR        1:26.24         DQ        
      Non-continuous turning action
Non-Award Division  
 -- Santiago, Amanda L        11 APEX-MR              1:47.02        DFS        
      Declared false start
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
        1:11.09  JO
        1:11.10  QUAL
        1:24.99  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 1:11.10
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Maggio, Emily C           12 OWA-MR                    NT    1:14.48 SILV   
                  36.01     1:14.48 (38.47)                                        
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
        1:11.09  JO
        1:11.10  QUAL
        1:24.99  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 1:11.10
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lipton, Jessica R         11 Flying Dolphins-MR        NT    1:22.08 SILV   
                  40.27     1:22.08 (41.81)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
          37.19  JO
          37.20  QUAL
          44.29  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 37.20
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Lee, Anna                 11 Twisters-MR            37.46      36.68 JO     
  2 Isom, Gabrielle I         11 Agua Swim Team-MR      37.56      36.94 JO     
  3 Ambrosio, Wendy J         11 RedTails-MR            38.24      37.03 JO     
SILV - Division  
  1 Garces, Tessa J           11 Badger-MR              38.81      38.31 SILV   
  2 Jia, Kaity                11 Twisters-MR            39.81      38.38 SILV   
  3 Byrnes, Molly C           11 Badger-MR              39.94      38.88 SILV   
  4 Ren, Isabel               12 LIAC-MR                39.20      39.15 SILV   
  5 Allen, Arnelle M          12 Agua Swim Team-MR      40.02      39.33 SILV   
  6 O'Meara, Sappha E         11 Flying Dolphins-MR     39.48      39.45 SILV   
  7 Barclay, Skye M           11 Flying Dolphins-MR     38.39      39.53 SILV   
  8 Keane, Nicole E           11 Badger-MR              40.44      39.54 SILV   
  9 Sparrow, Alexandra P      11 LIAC-MR                41.36      39.69 SILV   
 10 Kaplan, Brooke M          12 LIAC-MR                40.49      39.73 SILV   
 11 Cohen, Olivia M           11 LIAC-MR                39.90      39.74 SILV   
 12 Xu, Emily                 11 NYCC-MR                40.45      39.82 SILV   
 12 Alton, Erin               12 LBA-MR                 41.68      39.82 SILV   
 14 Maeda, Reiko              12 RI Marlins-MR          37.25      39.83 SILV   
 15 Yau, Maggie N             11 Twisters-MR            44.38      39.87 SILV   
 16 Lara, Krystal             11 BASC-MR                39.90      39.92 SILV   
 17 Sun, Whitney              11 LIAC-MR                40.11      39.96 SILV   
 18 Distelhurst, Lea M        12 Silver Streaks-MR      40.80      40.30 SILV   
 19 Almeida, Gabriela         11 Twisters-MR            41.44      40.35 SILV   
 20 Delane, Kelly A           12 Badger-MR              39.94      40.47 SILV   
 21 Robert, Jessica           11 Agua Swim Team-MR      42.75      40.85 SILV   
 22 Hosking, Amy E            11 Flying Dolphins-MR     40.79      41.28 SILV   
 23 Lewis, Kiara              12 Twisters-MR            42.36      41.38 SILV   
 24 Eguchi, Lydia             11 Agua Swim Team-MR         NT      41.48 SILV   
 25 Bugniazet, Megan          11 Badger-MR              40.00      41.56 SILV   
 26 Sedlis, Lucy W            12 Kraken-MR              41.50      41.68 SILV   
 27 Meeusen, Luna             12 Badger-MR              43.82      42.01 SILV   
 28 Kuo, Elizabeth F          11 Agua Swim Team-MR      41.84      42.09 SILV   
 29 Germano, Caroline P       11 LIAC-MR                41.15      42.11 SILV   
 30 Chase, Christina          12 LBA-MR                 40.87      42.50 SILV   
 31 Maggio, Emily C           12 OWA-MR                 45.80      42.57 SILV   
 32 Sokan, Gabby L            12 NYCC-MR                44.11      42.87 SILV   
 33 Beronja, Hana             11 Agua Swim Team-MR      45.09      43.02 SILV   
 34 Dorsey, Kai V             11 Agua Swim Team-MR      47.51      43.09 SILV   
 35 Roman, Courtney M         11 LIAC-MR                55.00      43.32 SILV   
 36 Farrell, Greta M          12 OWA-MR                 45.27      43.39 SILV   
 37 Byrne, Theresa A          12 Agua Swim Team-MR      43.68      43.43 SILV   
AGE - Division  
  1 Lipton, Jessica R         11 Flying Dolphins-MR     44.62      44.36 AGE    
  2 Gasic, Andrea             12 RI Marlins-MR          40.00      44.66 AGE    
  3 Chabowski, Maria M        11 OWA-MR                 45.27      44.95 AGE    
  4 Stokke, Vilde B           12 Agua Swim Team-MR      51.16      45.10 AGE    
  5 Soriano, Thalia G         11 NYCC-MR                46.64      45.36 AGE    
  6 Abbas, Radwa              11 WAC-MR                 44.40      45.85 AGE    
  7 Kelly, Joy E              12 Badger-MR              49.69      46.95 AGE    
  8 Wu, Jingxim               12 RedTails-MR            48.48      46.98 AGE    
  9 Hernandez, Cindy N        12 Twisters-MR            49.85      47.61 AGE    
 10 Stern, Emma F             11 LIAC-MR                48.43      48.55 AGE    
 11 Maley, Sarah J            12 LIAC-MR                48.97      49.00 AGE    
 12 Wulff, Fallon M           11 LIAC-MR                38.32      49.78 AGE    
 13 Sherpa, Alison T          11 Twisters-MR            51.27      50.18 AGE    
 14 Klaess, Daisey            11 LBA-MR                 50.78      50.26 AGE    
 15 Towne, Molly E            11 Badger-MR              50.98      50.50 AGE    
 16 Lana, Rachel E            11 LIAC-MR                49.03      50.72 AGE    
 17 Macias, Jasmine           11 BASC-MR                52.51      50.85 AGE    
 18 Santiago, Amanda L        11 APEX-MR                54.31      51.40 AGE    
 19 Ferrette, Kristin         11 BASC-MR                54.39      52.50 AGE    
 20 Gruber, Jacqueline R      12 LBA-MR                 45.00      52.75 AGE    
 21 Tanchuck, Sarah K         12 LIAC-MR                55.75      53.70 AGE    
 22 Cuiskelly, PaQuan F       11 UNATT-MR               57.75      55.67 AGE    
 23 Zliguichuzhca, Erica      11 RI Marlins-MR        1:04.24      59.65 AGE    
 24 Feiler, Cara              12 LBA-MR               1:00.00    1:03.65 AGE    
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:20.49  JO
        1:20.50  QUAL
        1:34.59  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 1:20.50
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Lee, Anna                 11 Twisters-MR          1:22.70    1:20.31 JO     
                  38.34     1:20.31 (41.97)                                        
SILV - Division  
  1 Demerest, Jamie           11 LBA-MR               1:22.02    1:21.79 SILV   
                  38.40     1:21.79 (43.39)                                        
  2 Ambrosio, Wendy J         11 RedTails-MR          1:26.60    1:21.85 SILV   
                  38.72     1:21.85 (43.13)                                        
  3 Johnstone, Toniesha A     12 NFS-MR               1:22.65    1:22.12 SILV   
                  39.06     1:22.12 (43.06)                                        
  4 Cohen, Olivia M           11 LIAC-MR              1:24.40    1:24.09 SILV   
                  41.01     1:24.09 (43.08)                                        
  5 Barclay, Skye M           11 Flying Dolphins-MR   1:24.64    1:24.42 SILV   
                  39.44     1:24.42 (44.98)                                        
  6 Keane, Nicole E           11 Badger-MR            1:25.93    1:24.62 SILV   
                  39.81     1:24.62 (44.81)                                        
  7 Isom, Gabrielle I         11 Agua Swim Team-MR    1:26.11    1:24.80 SILV   
                  38.56     1:24.80 (46.24)                                        
  8 Jia, Kaity                11 Twisters-MR          1:29.18    1:25.39 SILV   
                  39.77     1:25.39 (45.62)                                        
  9 Ren, Isabel               12 LIAC-MR              1:25.38    1:25.44 SILV   
                  40.51     1:25.44 (44.93)                                        
 10 Allen, Arnelle M          12 Agua Swim Team-MR    1:28.72    1:25.55 SILV   
                  39.51     1:25.55 (46.04)                                        
 11 Almeida, Gabriela         11 Twisters-MR          1:26.45    1:25.79 SILV   
                  40.34     1:25.79 (45.45)                                        
 12 Monfiletto, Angela        12 WAC-MR               1:29.60    1:26.07 SILV   
                  41.17     1:26.07 (44.90)                                        
 13 O'Meara, Sappha E         11 Flying Dolphins-MR   1:26.34    1:26.29 SILV   
                  40.24     1:26.29 (46.05)                                        
 14 Byrnes, Molly C           11 Badger-MR            1:28.19    1:26.34 SILV   
                  41.06     1:26.34 (45.28)                                        
 15 Gomez, Chelsea O          11 NYCC-MR              1:27.23    1:27.15 SILV   
                  41.39     1:27.15 (45.76)                                        
 16 Xu, Emily                 11 NYCC-MR              1:26.08    1:27.87 SILV   
                  41.43     1:27.87 (46.44)                                        
 17 Furusho, Amy              12 Twisters-MR          1:28.34    1:28.88 SILV   
                  41.24     1:28.88 (47.64)                                        
 18 Distelhurst, Lea M        12 Silver Streaks-MR    1:28.67    1:29.09 SILV   
                  41.59     1:29.09 (47.50)                                        
 19 Alton, Erin               12 LBA-MR               1:32.62    1:29.70 SILV   
                  42.87     1:29.70 (46.83)                                        
 20 Wu, Samantha              11 HS-MR                1:30.17    1:30.81 SILV   
                  42.88     1:30.81 (47.93)                                        
 21 Skrivanek, Angela G       12 Agua Swim Team-MR    1:31.37    1:30.84 SILV   
                  43.35     1:30.84 (47.49)                                        
 22 Germano, Caroline P       11 LIAC-MR              1:28.18    1:31.14 SILV   
                  43.10     1:31.14 (48.04)                                        
 23 Bugniazet, Megan          11 Badger-MR            1:29.65    1:31.17 SILV   
                  43.53     1:31.17 (47.64)                                        
 24 Byrne, Theresa A          12 Agua Swim Team-MR    1:32.02    1:31.44 SILV   
                  43.56     1:31.44 (47.88)                                        
 25 Li, Jessica Y             12 HS-MR                1:32.60    1:31.98 SILV   
                  44.47     1:31.98 (47.51)                                        
 26 Chase, Christina          12 LBA-MR               1:31.35    1:32.37 SILV   
                  43.92     1:32.37 (48.45)                                        
 27 Robert, Jessica           11 Agua Swim Team-MR    1:34.22    1:32.82 SILV   
                  43.72     1:32.82 (49.10)                                        
 28 Lewis, Kiara              12 Twisters-MR          1:31.88    1:33.78 SILV   
                  45.01     1:33.78 (48.77)                                        
 29 Farrell, Greta M          12 OWA-MR               1:31.97    1:33.82 SILV   
                  44.32     1:33.82 (49.50)                                        
 30 Bianco, Sara E            11 HS-MR                1:33.18    1:33.96 SILV   
                  44.19     1:33.96 (49.77)                                        
 31 Meeusen, Luna             12 Badger-MR            1:31.79    1:34.41 SILV   
                  43.34     1:34.41 (51.07)                                        
 32 Lipton, Jessica R         11 Flying Dolphins-MR   1:34.02    1:34.54 SILV   
                  45.35     1:34.54 (49.19)                                        
AGE - Division  
  1 Cavanaugh, Katherine      12 WAC-MR               1:43.29    1:36.67 AGE    
                  46.50     1:36.67 (50.17)                                        
  2 Klinovsky, Katarina       11 Agua Swim Team-MR    1:38.45    1:37.57 AGE    
                  46.47     1:37.57 (51.10)                                        
  3 Chabowski, Maria M        11 OWA-MR               1:36.11    1:39.30 AGE    
                  47.67     1:39.30 (51.63)                                        
  4 Abbas, Radwa              11 WAC-MR               1:35.69    1:39.34 AGE    
                  47.62     1:39.34 (51.72)                                        
  5 Stokke, Vilde B           12 Agua Swim Team-MR    1:43.66    1:39.56 AGE    
                  48.25     1:39.56 (51.31)                                        
  6 Young, Sarah E            12 HS-MR                1:42.71    1:39.73 AGE    
                  47.75     1:39.73 (51.98)                                        
  7 Roman, Courtney M         11 LIAC-MR              2:05.00    1:41.02 AGE    
                  46.44     1:41.02 (54.58)                                        
  8 Jackson, Nicole M         11 HS-MR                1:41.86    1:41.75 AGE    
                  47.72     1:41.75 (54.03)                                        
  9 Soriano, Thalia G         11 NYCC-MR              1:40.32    1:42.45 AGE    
                  50.29     1:42.45 (52.16)                                        
 10 Stern, Emma F             11 LIAC-MR              1:53.93    1:44.22 AGE    
                  47.85     1:44.22 (56.37)                                        
 11 Gasic, Andrea             12 RI Marlins-MR        1:39.00    1:44.24 AGE    
                  48.12     1:44.24 (56.12)                                        
 12 Mak, Eunice               11 BASC-MR              1:54.10    1:44.26 AGE    
                  49.26     1:44.26 (55.00)                                        
 13 Dorsey, Kai V             11 Agua Swim Team-MR    1:45.55    1:44.42 AGE    
                  48.04     1:44.42 (56.38)                                        
 14 Wu, Jingxim               12 RedTails-MR          1:53.50    1:45.26 AGE    
                  48.31     1:45.26 (56.95)                                        
 15 Hernandez, Cindy N        12 Twisters-MR          1:41.02    1:46.18 AGE    
                  49.86     1:46.18 (56.32)                                        
 16 Maley, Sarah J            12 LIAC-MR              1:45.61    1:48.02 AGE    
                  51.99     1:48.02 (56.03)                                        
 17 Drennan, Tarah M          12 HS-MR                1:51.90    1:48.66 AGE    
                  52.16     1:48.66 (56.50)                                        
 18 Lana, Rachel E            11 LIAC-MR              1:49.25    1:51.74 AGE    
                  53.41     1:51.74 (58.33)                                        
 19 Ferrette, Kristin         11 BASC-MR              1:51.91    1:55.92 AGE    
                  54.39   1:55.92 (1:01.53)                                        
 20 Macias, Jasmine           11 BASC-MR              1:56.20    1:56.27 AGE    
                  53.59   1:56.27 (1:02.68)                                        
 21 Santiago, Amanda L        11 APEX-MR              2:00.58    1:58.69 AGE    
                  56.12   1:58.69 (1:02.57)                                        
 22 Tanchuck, Sarah K         12 LIAC-MR              1:57.93    2:03.85 AGE    
                  58.57   2:03.85 (1:05.28)                                        
 23 Cuiskelly, PaQuan F       11 UNATT-MR             2:10.42    2:05.14 AGE    
                  59.45   2:05.14 (1:05.69)                                        
 24 Zliguichuzhca, Erica      11 RI Marlins-MR        1:59.00    2:14.54 AGE    
                1:03.59   2:14.54 (1:10.95)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
          31.59  JO
          31.60  QUAL
          37.19  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 31.60
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Barclay, Skye M           11 Flying Dolphins-MR        NT      31.77 SILV   
  2 McGrath, Ashley M         12 Badger-MR                 NT      32.37 SILV   
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
          31.59  JO
          31.60  QUAL
          37.19  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 31.60
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Delane, Kelly A           12 Badger-MR                 NT      31.47 JO     
  1 Barclay, Skye M           11 Flying Dolphins-MR        NT      31.60 QUAL   
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
          31.59  JO
          31.60  QUAL
          37.19  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 31.60
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Barclay, Skye M           11 Flying Dolphins-MR     31.60      31.64 SILV   
  2 Delane, Kelly A           12 Badger-MR              31.62      31.86 SILV   
  3 Halper, Sophie R          11 Agua Swim Team-MR      32.35      32.08 SILV   
  4 Gomez, Chelsea O          11 NYCC-MR                33.22      32.42 SILV   
  5 Harrington, Morgan        11 LBA-MR                 32.75      32.54 SILV   
  6 McGrath, Ashley M         12 Badger-MR              32.81      32.77 SILV   
  7 Almeida, Gabriela         11 Twisters-MR            31.89      33.02 SILV   
  8 Johnson, Sydni A          12 Badger-MR              33.67      33.10 SILV   
  9 Yau, Maggie N             11 Twisters-MR            39.87      33.34 SILV   
 10 Simone, Madeline N        12 Badger-MR              34.84      33.87 SILV   
 11 Maggio, Emily C           12 OWA-MR                 33.16      33.88 SILV   
 12 Sokan, Gabby L            12 NYCC-MR                33.98      34.15 SILV   
 13 Job, Zakiyyah             11 LBA-MR                 33.83      34.68 SILV   
 14 Alton, Erin               12 LBA-MR                 35.11      34.69 SILV   
 15 Eguchi, Lydia             11 Agua Swim Team-MR      35.99      34.92 SILV   
 16 Xu, Emily                 11 NYCC-MR                35.22      34.95 SILV   
 17 Allen, Arnelle M          12 Agua Swim Team-MR      34.76      35.05 SILV   
 18 Emanuel, Taylor C         11 Badger-MR              37.95      35.20 SILV   
 19 Cohen, Olivia M           11 LIAC-MR                35.01      35.41 SILV   
 20 Isom, Gabrielle I         11 Agua Swim Team-MR      35.60      35.47 SILV   
 21 Demerest, Jamie           11 LBA-MR                 36.01      35.62 SILV   
 22 Jia, Kaity                11 Twisters-MR            37.77      35.67 SILV   
 23 Distelhurst, Lea M        12 Silver Streaks-MR      35.21      35.96 SILV   
 24 Byrnes, Molly C           11 Badger-MR              38.42      35.97 SILV   
 25 Cammarosano, Danielle     11 LBA-MR                 37.24      36.29 SILV   
 26 Ambrosio, Wendy J         11 RedTails-MR            37.37      36.42 SILV   
 27 Klinovsky, Katarina       11 Agua Swim Team-MR      35.20      36.53 SILV   
AGE - Division  
  1 Lipton, Jessica R         11 Flying Dolphins-MR     39.51      37.68 AGE    
  2 Etienne, Christina        12 NYCC-MR                38.13      37.81 AGE    
  3 Beronja, Hana             11 Agua Swim Team-MR      37.07      38.21 AGE    
  4 Rangel, Vanessa           11 Badger-MR              40.18      38.31 AGE    
  5 Leon, Pamela G            11 LIAC-MR                36.90      39.12 AGE    
  6 O'Sullivan, Emily C       11 Badger-MR              41.06      39.45 AGE    
  7 Germano, Caroline P       11 LIAC-MR                38.79      39.55 AGE    
  8 Barash, Jacqueline        11 LBA-MR                 45.00      39.69 AGE    
  9 O'Meara, Sappha E         11 Flying Dolphins-MR     45.00      40.58 AGE    
 10 Hosking, Amy E            11 Flying Dolphins-MR     39.08      41.19 AGE    
 11 Lewis, Kiara              12 Twisters-MR            41.70      41.35 AGE    
 12 Sherpa, Alison T          11 Twisters-MR            41.43      41.67 AGE    
 13 Meeusen, Luna             12 Badger-MR              43.30      41.69 AGE    
 14 Chabowski, Maria M        11 OWA-MR                 40.21      42.01 AGE    
 15 Soriano, Thalia G         11 NYCC-MR                39.31      42.06 AGE    
 16 Dorsey, Kai V             11 Agua Swim Team-MR      41.84      42.16 AGE    
 17 Lana, Rachel E            11 LIAC-MR                41.09      42.51 AGE    
 18 Wu, Jingxim               12 RedTails-MR            43.61      42.59 AGE    
 19 Stokke, Vilde B           12 Agua Swim Team-MR      38.51      42.68 AGE    
 20 Roman, Courtney M         11 LIAC-MR                50.00      43.64 AGE    
 21 Hernandez, Cindy N        12 Twisters-MR            40.62      43.98 AGE    
 22 Valdes, Victoria A        12 WAC-MR                 42.83      45.20 AGE    
 23 Stern, Emma F             11 LIAC-MR                41.55      45.91 AGE    
 24 Maley, Sarah J            12 LIAC-MR                45.15      46.01 AGE    
 25 Stokes, Mariah            12 RedTails-MR            47.48      46.15 AGE    
 26 Kelly, Joy E              12 Badger-MR              47.23      47.43 AGE    
 27 Towne, Molly E            11 Badger-MR              49.40      47.75 AGE    
 28 Santiago, Amanda L        11 APEX-MR                47.66      49.02 AGE    
 29 Cuiskelly, PaQuan F       11 UNATT-MR               48.37      49.37 AGE    
 30 Wulff, Fallon M           11 LIAC-MR                54.14      49.48 AGE    
 31 Tanchuck, Sarah K         12 LIAC-MR                51.86      52.05 AGE    
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:12.09  JO
        1:12.10  QUAL
        1:29.19  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 1:12.10
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Delane, Kelly A           12 Badger-MR            1:12.55    1:09.93 JO     
                  32.09     1:09.93 (37.84)                                        
  2 Harrington, Morgan        11 LBA-MR               1:13.51    1:11.29 JO     
                  33.09     1:11.29 (38.20)                                        
SILV - Division  
  1 Halper, Sophie R          11 Agua Swim Team-MR    1:16.78    1:12.85 SILV   
                  34.61     1:12.85 (38.24)                                        
  2 Simone, Madeline N        12 Badger-MR            1:13.43    1:13.06 SILV   
                  34.40     1:13.06 (38.66)                                        
  3 Gomez, Chelsea O          11 NYCC-MR              1:13.42    1:13.09 SILV   
                  34.28     1:13.09 (38.81)                                        
  4 Almeida, Gabriela         11 Twisters-MR          1:15.17    1:14.37 SILV   
                  34.08     1:14.37 (40.29)                                        
  5 Furusho, Amy              12 Twisters-MR          1:15.04    1:15.77 SILV   
                  33.87     1:15.77 (41.90)                                        
  6 Sparrow, Alexandra P      11 LIAC-MR              1:19.08    1:15.80 SILV   
                  36.23     1:15.80 (39.57)                                        
  7 Cohen, Olivia M           11 LIAC-MR              1:16.75    1:16.83 SILV   
                  36.16     1:16.83 (40.67)                                        
  8 Maggio, Emily C           12 OWA-MR               1:15.28    1:18.82 SILV   
                  36.07     1:18.82 (42.75)                                        
  9 Li, Jessica Y             12 HS-MR                1:21.90    1:19.05 SILV   
                  36.11     1:19.05 (42.94)                                        
 10 Xu, Emily                 11 NYCC-MR              1:23.75    1:19.40 SILV   
                  37.07     1:19.40 (42.33)                                        
 11 Johnstone, Toniesha A     12 NFS-MR               1:14.81    1:20.16 SILV   
                  36.64     1:20.16 (43.52)                                        
 12 Johnson, Sydni A          12 Badger-MR            1:23.11    1:20.67 SILV   
                  36.58     1:20.67 (44.09)                                        
 13 Emanuel, Taylor C         11 Badger-MR            1:23.40    1:20.89 SILV   
                  35.45     1:20.89 (45.44)                                        
 14 Sokan, Gabby L            12 NYCC-MR              1:20.24    1:21.99 SILV   
                  37.10     1:21.99 (44.89)                                        
 15 Allen, Arnelle M          12 Agua Swim Team-MR    1:26.97    1:22.10 SILV   
                  37.65     1:22.10 (44.45)                                        
 16 Germano, Caroline P       11 LIAC-MR              1:25.31    1:27.34 SILV   
                  39.99     1:27.34 (47.35)                                        
 17 Bay, Alexandria M         11 Agua Swim Team-MR    1:29.58    1:27.55 SILV   
                  40.49     1:27.55 (47.06)                                        
 18 Beronja, Hana             11 Agua Swim Team-MR    1:26.89    1:28.71 SILV   
                  37.88     1:28.71 (50.83)                                        
 19 Isom, Gabrielle I         11 Agua Swim Team-MR    1:35.02    1:29.11 SILV   
                  38.49     1:29.11 (50.62)                                        
AGE - Division  
  1 Rangel, Vanessa           11 Badger-MR            1:32.48    1:29.76 AGE    
                  40.29     1:29.76 (49.47)                                        
  2 Durso, Alexa M            11 LIAC-MR              1:50.00    1:30.19 AGE    
                  40.34     1:30.19 (49.85)                                        
  3 Robert, Jessica           11 Agua Swim Team-MR    1:26.00    1:31.05 AGE    
                  42.41     1:31.05 (48.64)                                        
  4 Arevalo, Stephanie M      12 NFS-MR               1:35.45    1:32.65 AGE    
                  42.45     1:32.65 (50.20)                                        
  5 O'Sullivan, Emily C       11 Badger-MR            1:31.90    1:32.66 AGE    
                  43.16     1:32.66 (49.50)                                        
  6 Sherpa, Alison T          11 Twisters-MR          1:26.73    1:35.81 AGE    
                  43.10     1:35.81 (52.71)                                        
  7 Bianco, Sara E            11 HS-MR                1:36.17    1:35.87 AGE    
                  43.28     1:35.87 (52.59)                                        
  8 Bailey, Kerry Ann         12 NFS-MR               1:42.37    1:38.85 AGE    
                  44.45     1:38.85 (54.40)                                        
  9 Jackson, Nicole M         11 HS-MR                1:38.95    1:39.60 AGE    
                  44.61     1:39.60 (54.99)                                        
 10 Stokke, Vilde B           12 Agua Swim Team-MR    1:33.61    1:40.12 AGE    
                  44.98     1:40.12 (55.14)                                        
 11 Wilson, Tori P            11 NFS-MR               1:51.47    1:44.51 AGE    
                  45.49     1:44.51 (59.02)                                        
 -- Stokes, Mariah            12 RedTails-MR          1:50.09         DQ        
      Non-simultaneous arms
                  48.81        DQ (1:01.47)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
        2:39.99  JO
        2:59.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Simone, Madeline N        12 Badger-MR                 NT    2:42.22 SILV   
                  35.36     1:16.29 (40.93)     1:59.27 (42.98)     2:42.22 (42.95)
 
Girls 11-12 200 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
        2:39.99  JO
        2:59.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Simone, Madeline N        12 Badger-MR                 NT    2:37.11 JO     
                  35.19     1:14.99 (39.80)     1:55.51 (40.52)     2:37.11 (41.60)
 
Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
        1:11.29  JO
        1:11.30  QUAL
        1:21.69  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 1:11.30
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 McGrath, Ashley M         12 Badger-MR            1:12.43    1:12.59 SILV   
                  33.21     1:12.59 (39.38)                                        
  2 Delane, Kelly A           12 Badger-MR            1:13.36    1:13.54 SILV   
                  34.59     1:13.54 (38.95)                                        
  3 Ren, Isabel               12 LIAC-MR              1:15.28    1:13.82 SILV   
                  33.06     1:13.82 (40.76)                                        
  4 Barclay, Skye M           11 Flying Dolphins-MR   1:14.04    1:13.88 SILV   
                  33.22     1:13.88 (40.66)                                        
  5 Lee, Anna                 11 Twisters-MR          1:14.93    1:14.37 SILV   
                  35.43     1:14.37 (38.94)                                        
  6 Simone, Madeline N        12 Badger-MR            1:14.98    1:14.63 SILV   
                  35.26     1:14.63 (39.37)                                        
  7 Halper, Sophie R          11 Agua Swim Team-MR    1:14.80    1:14.66 SILV   
                  35.07     1:14.66 (39.59)                                        
  8 Alton, Erin               12 LBA-MR               1:16.46    1:14.90 SILV   
                  34.27     1:14.90 (40.63)                                        
  9 Sparrow, Alexandra P      11 LIAC-MR              1:17.74    1:15.72 SILV   
                  35.09     1:15.72 (40.63)                                        
 10 Ambrosio, Wendy J         11 RedTails-MR          1:16.70    1:16.35 SILV   
                  37.06     1:16.35 (39.29)                                        
 11 Monfiletto, Angela        12 WAC-MR               1:20.32    1:16.44 SILV   
                  35.30     1:16.44 (41.14)                                        
 12 Keane, Nicole E           11 Badger-MR            1:16.60    1:16.72 SILV   
                  36.66     1:16.72 (40.06)                                        
 13 Job, Zakiyyah             11 LBA-MR               1:18.04    1:16.77 SILV   
                  35.06     1:16.77 (41.71)                                        
 14 Cohen, Olivia M           11 LIAC-MR              1:16.19    1:16.98 SILV   
                  35.86     1:16.98 (41.12)                                        
 15 Furusho, Amy              12 Twisters-MR          1:15.14    1:17.27 SILV   
                  34.27     1:17.27 (43.00)                                        
 16 Wilson, Destiny S         12 NFS-MR               1:21.61    1:17.30 SILV   
                  36.45     1:17.30 (40.85)                                        
 17 Sun, Whitney              11 LIAC-MR              1:25.00    1:17.36 SILV   
                  35.80     1:17.36 (41.56)                                        
 18 Emanuel, Taylor C         11 Badger-MR            1:24.13    1:17.66 SILV   
                  35.35     1:17.66 (42.31)                                        
 19 Maggio, Emily C           12 OWA-MR               1:22.89    1:18.60 SILV   
                  37.02     1:18.60 (41.58)                                        
 20 Byrnes, Molly C           11 Badger-MR            1:22.96    1:18.86 SILV   
                  38.24     1:18.86 (40.62)                                        
 21 Kaplan, Brooke M          12 LIAC-MR              1:19.51    1:19.75 SILV   
                  37.31     1:19.75 (42.44)                                        
 22 Bugniazet, Megan          11 Badger-MR            1:20.56    1:20.03 SILV   
                  36.69     1:20.03 (43.34)                                        
 23 Cammarosano, Danielle     11 LBA-MR               1:20.93    1:20.68 SILV   
                  37.69     1:20.68 (42.99)                                        
 24 Wu, Samantha              11 HS-MR                1:20.71    1:21.46 SILV   
                  38.39     1:21.46 (43.07)                                        
 25 Klinovsky, Katarina       11 Agua Swim Team-MR    1:24.57    1:21.58 SILV   
                  37.44     1:21.58 (44.14)                                        
 -- Jia, Kaity                11 Twisters-MR          1:19.75         DQ        
      Shoulders not at or past vertical towards breast off the wall - fly
                  37.28          DQ (39.33)                                        
AGE - Division  
  1 Germano, Caroline P       11 LIAC-MR              1:22.13    1:22.25 AGE    
                  39.39     1:22.25 (42.86)                                        
  2 Rangel, Vanessa           11 Badger-MR            1:22.70    1:22.64 AGE    
                  38.46     1:22.64 (44.18)                                        
  3 O'Meara, Sappha E         11 Flying Dolphins-MR   1:25.69    1:22.68 AGE    
                  41.01     1:22.68 (41.67)                                        
  4 Mena, Zuri                12 MAD-MR               1:26.21    1:23.16 AGE    
                  37.60     1:23.16 (45.56)                                        
  5 Lipton, Jessica R         11 Flying Dolphins-MR   1:26.12    1:23.59 AGE    
                  37.58     1:23.59 (46.01)                                        
  6 Cavanaugh, Katherine      12 WAC-MR               1:29.40    1:24.60 AGE    
                  39.68     1:24.60 (44.92)                                        
  7 Soriano, Thalia G         11 NYCC-MR              1:24.99    1:24.85 AGE    
                  40.39     1:24.85 (44.46)                                        
  8 Beronja, Hana             11 Agua Swim Team-MR    1:25.07    1:24.91 AGE    
                  38.57     1:24.91 (46.34)                                        
  9 Meeusen, Luna             12 Badger-MR            1:28.99    1:25.26 AGE    
                  39.42     1:25.26 (45.84)                                        
 10 Chabowski, Maria M        11 OWA-MR               1:26.32    1:25.56 AGE    
                  40.35     1:25.56 (45.21)                                        
 11 Durso, Alexa M            11 LIAC-MR              1:35.00    1:27.16 AGE    
                  39.52     1:27.16 (47.64)                                        
 12 Leon, Pamela G            11 LIAC-MR              1:31.04    1:27.31 AGE    
                  42.19     1:27.31 (45.12)                                        
 13 Lewis, Kiara              12 Twisters-MR          1:26.59    1:27.69 AGE    
                  42.28     1:27.69 (45.41)                                        
 14 Bailey, Kerry Ann         12 NFS-MR               1:28.87    1:29.18 AGE    
                  44.21     1:29.18 (44.97)                                        
 15 Dorsey, Kai V             11 Agua Swim Team-MR    1:26.63    1:29.35 AGE    
                  41.83     1:29.35 (47.52)                                        
 16 Hernandez, Cindy N        12 Twisters-MR          1:33.39    1:29.39 AGE    
                  41.60     1:29.39 (47.79)                                        
 17 Sherpa, Alison T          11 Twisters-MR          1:29.33    1:30.27 AGE    
                  40.85     1:30.27 (49.42)                                        
 18 Roman, Courtney M         11 LIAC-MR              1:45.00    1:31.75 AGE    
                  41.17     1:31.75 (50.58)                                        
 19 Maley, Sarah J            12 LIAC-MR              1:26.26    1:31.78 AGE    
                  42.86     1:31.78 (48.92)                                        
 20 Bay, Alexandria M         11 Agua Swim Team-MR    1:30.23    1:33.08 AGE    
                  41.86     1:33.08 (51.22)                                        
 21 Lana, Rachel E            11 LIAC-MR              1:32.20    1:34.17 AGE    
                  42.97     1:34.17 (51.20)                                        
 22 Towne, Molly E            11 Badger-MR            1:36.71    1:36.64 AGE    
                  47.64     1:36.64 (49.00)                                        
 23 O'Sullivan, Emily C       11 Badger-MR            1:34.55    1:37.73 AGE    
                  42.26     1:37.73 (55.47)                                        
 24 Stern, Emma F             11 LIAC-MR              1:36.51    1:38.14 AGE    
                  46.72     1:38.14 (51.42)                                        
 25 Hall, Kaila N             12 NFS-MR               1:39.95    1:38.96 AGE    
                  45.94     1:38.96 (53.02)                                        
 26 Markland, Antoinette      11 NFS-MR               1:35.98    1:39.30 AGE    
                  48.49     1:39.30 (50.81)                                        
 27 Macias, Jasmine           11 BASC-MR              1:51.10    1:41.17 AGE    
                  45.90     1:41.17 (55.27)                                        
 28 Tanchuck, Sarah K         12 LIAC-MR              1:37.95    1:42.43 AGE    
                  48.74     1:42.43 (53.69)                                        
 -- Abbas, Radwa              11 WAC-MR               1:31.85         DQ        
      Did not finish on back - back
                  44.49          DQ (45.11)                                        
 -- Nelson, Sierra V          12 NFS-MR               1:39.27         DQ        
      Did not finish on back - back
                  49.15          DQ (53.57)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
        2:31.49  JO
        2:31.50  QUAL
        2:54.09  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 2:31.50
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Garces, Tessa J           11 Badger-MR            2:33.54    2:27.10 JO     
                  31.43     1:07.76 (36.33)     1:52.87 (45.11)     2:27.10 (34.23)
SILV - Division  
  1 Gomez, Chelsea O          11 NYCC-MR              2:38.28    2:35.55 SILV   
                  33.59     1:14.30 (40.71)     2:01.67 (47.37)     2:35.55 (33.88)
  2 Lara, Krystal             11 BASC-MR              2:40.68    2:35.56 SILV   
                  33.35     1:11.58 (38.23)     2:01.15 (49.57)     2:35.56 (34.41)
  3 McGrath, Ashley M         12 Badger-MR            2:36.42    2:36.38 SILV   
                  33.32     1:13.81 (40.49)     2:02.76 (48.95)     2:36.38 (33.62)
  4 Simone, Madeline N        12 Badger-MR            2:35.40    2:36.66 SILV   
                  35.50     1:14.26 (38.76)     2:02.64 (48.38)     2:36.66 (34.02)
  5 Cohen, Olivia M           11 LIAC-MR              2:37.72    2:38.17 SILV   
                  36.16     1:16.79 (40.63)     2:02.86 (46.07)     2:38.17 (35.31)
  6 Halper, Sophie R          11 Agua Swim Team-MR    2:42.41    2:39.09 SILV   
                  35.29     1:16.25 (40.96)     2:04.19 (47.94)     2:39.09 (34.90)
  7 Sparrow, Alexandra P      11 LIAC-MR              2:45.87    2:40.18 SILV   
                  37.08     1:16.47 (39.39)     2:04.07 (47.60)     2:40.18 (36.11)
  8 Lee, Anna                 11 Twisters-MR          2:46.51    2:40.90 SILV   
                  37.77     1:18.42 (40.65)     2:03.52 (45.10)     2:40.90 (37.38)
  9 Ren, Isabel               12 LIAC-MR              2:41.45    2:41.35 SILV   
                  35.00     1:14.10 (39.10)     2:01.42 (47.32)     2:41.35 (39.93)
 10 Harrington, Morgan        11 LBA-MR               2:39.38    2:43.99 SILV   
                  34.03     1:15.22 (41.19)     2:08.82 (53.60)     2:43.99 (35.17)
 11 Eguchi, Lydia             11 Agua Swim Team-MR    2:47.57    2:44.67 SILV   
                  37.02     1:20.02 (43.00)     2:07.74 (47.72)     2:44.67 (36.93)
 12 Keane, Nicole E           11 Badger-MR            2:48.14    2:45.15 SILV   
                  36.29     1:18.31 (42.02)     2:07.28 (48.97)     2:45.15 (37.87)
 13 Jia, Kaity                11 Twisters-MR          2:57.03    2:45.77 SILV   
                  38.46     1:21.56 (43.10)     2:08.17 (46.61)     2:45.77 (37.60)
 14 Byrnes, Molly C           11 Badger-MR            2:50.22    2:47.70 SILV   
                  38.21     1:24.86 (46.65)     2:11.31 (46.45)     2:47.70 (36.39)
 15 Kuo, Elizabeth F          11 Agua Swim Team-MR    2:50.24    2:47.96 SILV   
                  41.59     1:23.36 (41.77)     2:10.87 (47.51)     2:47.96 (37.09)
 16 Sun, Whitney              11 LIAC-MR              2:54.87    2:48.64 SILV   
                  37.51     1:19.32 (41.81)     2:11.23 (51.91)     2:48.64 (37.41)
 17 Johnson, Sydni A          12 Badger-MR            2:47.53    2:49.98 SILV   
                  37.42     1:18.87 (41.45)     2:12.07 (53.20)     2:49.98 (37.91)
 18 Demerest, Jamie           11 LBA-MR               2:50.00    2:50.03 SILV   
                  39.16     1:24.74 (45.58)     2:11.31 (46.57)     2:50.03 (38.72)
 19 Maggio, Emily C           12 OWA-MR               2:46.01    2:52.02 SILV   
                  37.19     1:20.40 (43.21)     2:16.14 (55.74)     2:52.02 (35.88)
 20 Robert, Jessica           11 Agua Swim Team-MR    2:52.40    2:52.14 SILV   
                  41.06     1:24.62 (43.56)     2:15.22 (50.60)     2:52.14 (36.92)
 21 Emanuel, Taylor C         11 Badger-MR            3:10.24    2:52.82 SILV   
                  37.69     1:19.87 (42.18)     2:15.35 (55.48)     2:52.82 (37.47)
 22 Allen, Arnelle M          12 Agua Swim Team-MR    2:58.06    2:53.28 SILV   
                  38.54     1:25.19 (46.65)     2:13.75 (48.56)     2:53.28 (39.53)
 23 Cammarosano, Danielle     11 LBA-MR               2:49.92    2:53.92 SILV   
                  38.94     1:24.16 (45.22)     2:17.95 (53.79)     2:53.92 (35.97)
 -- Kaplan, Brooke M          12 LIAC-MR              2:49.24         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  40.71     1:24.12 (43.41)     2:12.69 (48.57)          DQ (39.09)
AGE - Division  
  1 Klinovsky, Katarina       11 Agua Swim Team-MR    2:52.25    2:56.88 AGE    
                  38.64     1:24.73 (46.09)     2:18.95 (54.22)     2:56.88 (37.93)
  2 Rangel, Vanessa           11 Badger-MR            3:00.56    2:57.05 AGE    
                  40.91     1:24.85 (43.94)     2:17.51 (52.66)     2:57.05 (39.54)
  3 Farrell, Greta M          12 OWA-MR               2:55.47    2:58.22 AGE    
                  43.33     1:27.07 (43.74)     2:19.86 (52.79)     2:58.22 (38.36)
  4 O'Meara, Sappha E         11 Flying Dolphins-MR   3:10.43    3:01.45 AGE    
                  42.62     1:30.05 (47.43)     2:18.10 (48.05)     3:01.45 (43.35)
  5 Dorsey, Kai V             11 Agua Swim Team-MR    3:12.39    3:06.55 AGE    
                  43.74     1:35.06 (51.32)     2:28.94 (53.88)     3:06.55 (37.61)
  6 Chase, Christina          12 LBA-MR               3:00.00    3:07.00 AGE    
                  43.62     1:33.00 (49.38)     2:26.44 (53.44)     3:07.00 (40.56)
  7 Leon, Pamela G            11 LIAC-MR              3:00.43    3:07.57 AGE    
                  41.46     1:30.92 (49.46)     2:29.22 (58.30)     3:07.57 (38.35)
  8 Valdes, Victoria A        12 WAC-MR               3:12.09    3:08.18 AGE    
                  45.27     1:32.37 (47.10)     2:26.37 (54.00)     3:08.18 (41.81)
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
          26.99  JO
          27.00  QUAL
          30.19  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 27.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Walsh, Georgina           13 NYCC-MR                   NT      28.37 SILV   
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          26.99  JO
          27.00  QUAL
          30.19  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 27.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Schauer, Elizabeth m      14 Badger-MR              27.78      27.54 SILV   
  2 Sanders, Kyle M           14 LIAC-MR                27.51      27.55 SILV   
  3 Konopka, Katie E          13 Badger-MR              27.56      27.56 SILV   
  4 Cannon, Kellie            13 LBA-MR                 27.13      27.61 SILV   
  5 Chang, Elizabeth          14 LIAC-MR                27.92      27.74 SILV   
  6 Hansalik, Meredith        13 BASC-MR                27.97      27.83 SILV   
  7 Senken, Natasha L         14 OWA-MR                 27.28      27.87 SILV   
  8 Kuo, Jacqueline           14 Agua Swim Team-MR      27.34      27.91 SILV   
  9 Moody, Bridget M          14 LIAC-MR                28.73      27.94 SILV   
 10 Pena, Jarleen B           13 Agua Swim Team-MR      27.25      28.16 SILV   
 11 Nash, Jennifer            13 LBA-MR                 27.31      28.18 SILV   
 12 Klein, Eilis D            13 Badger-MR              27.71      28.19 SILV   
 13 Hughes-Monasterio, Chels  13 Twisters-MR            28.36      28.24 SILV   
 14 Boyko, Jaime P            13 LIAC-MR                27.84      28.25 SILV   
 15 Kranis, Genna R           14 LIAC-MR                27.97      28.27 SILV   
 16 Gibbons, Nicolette L      14 OWA-MR                 27.72      28.37 SILV   
 17 Rosario, Perla            13 RedTails-MR            28.16      28.41 SILV   
 18 Lee, Rose M               14 LIAC-MR                28.50      28.49 SILV   
 19 Peralta, Loren S          13 APEX-MR                29.25      28.50 SILV   
 20 Rivera, Ashley M          14 Agua Swim Team-MR      27.45      28.53 SILV   
 21 Zielonka, Magdalena       13 NYCC-MR                29.05      28.58 SILV   
 22 Herbold, Emma K           13 Badger-MR              28.92      28.77 SILV   
 23 McElroy, Nora             13 Badger-MR              28.33      28.78 SILV   
 24 Cruz, Brigitti S          13 Twisters-MR            28.88      28.81 SILV   
 25 Wong, Kristi              14 Silver Streaks-MR      28.12      29.04 SILV   
 26 Keim, Jennifer            14 LBA-MR                 32.00      29.07 SILV   
 27 Greco, Sarah G            13 LIAC-MR                28.40      29.17 SILV   
 28 McPherson-White, Gabriel  14 APEX-MR                29.33      29.27 SILV   
 29 Simunovich, Rachel T      13 Agua Swim Team-MR      29.51      29.63 SILV   
 30 Tucker, Annelisa C        14 Badger-MR              29.90      29.64 SILV   
 31 Gruber, Alexandra JO J    13 LBA-MR                 29.44      29.65 SILV   
AGE - Division  
  1 Cervera, Alessandra       14 Agua Swim Team-MR      30.56      30.21 AGE    
  2 Ferguson, Carly           13 Silver Streaks-MR      30.42      30.40 AGE    
  3 Kennon, Nora M            14 Badger-MR              29.12      30.41 AGE    
  4 McGee, Shayna K           14 APEX-MR                31.60      30.60 AGE    
  5 Manfre, Victoria E        14 LIAC-MR                30.43      30.91 AGE    
  6 D'Alessandro, Andie G     14 Silver Streaks-MR      31.06      31.03 AGE    
  7 Pilipenko, Veronika       13 APEX-MR                31.09      31.20 AGE    
  7 Gawrysiak, Natalia        13 Twisters-MR            31.97      31.20 AGE    
  9 Olsewski, Ali C           14 Silver Streaks-MR      30.83      31.23 AGE    
 10 Hood, Amy N               13 RI Marlins-MR          31.67      31.77 AGE    
 11 Uppal, Jaya               13 Silver Streaks-MR      31.44      31.99 AGE    
 12 Mirro, Dana N             13 LIAC-MR                31.24      32.69 AGE    
 13 McNelis, Kara E           13 LIAC-MR                32.10      32.77 AGE    
 14 Walencik, Olivia M        14 OWA-MR                 33.59      33.11 AGE    
 15 Sepulveda, Elena A        13 RedTails-MR            31.90      33.29 AGE    
 16 Mejia, Angela             13 APEX-MR                32.06      33.36 AGE    
 17 Dwarica, Tyla K           13 NYCC-MR                32.88      33.48 AGE    
 18 Perez, Susana M           14 RedTails-MR            35.94      35.38 AGE    
 19 Chiu, Caroline            13 Twisters-MR            35.51      35.39 AGE    
 20 Sanchez, Keyko            13 RedTails-MR            38.74      36.97 AGE    
 21 Johnson, Cai A            13 RedTails-MR            36.42      37.46 AGE    
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
          26.99  JO
          27.00  QUAL
          30.19  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 27.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Yu, Wynona K              13 Twisters-MR               NT      26.87 JO     
  1 Cannon, Kellie            13 LBA-MR                    NT      27.17 SILV   
 
Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          58.49  JO
          58.50  QUAL
        1:06.09  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 58.50
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Yu, Wynona K              13 Twisters-MR            58.80      58.38 JO     
                  28.19       58.38 (30.19)                                        
SILV - Division  
  1 Konopka, Katie E          13 Badger-MR              59.13      58.71 SILV   
                  28.38       58.71 (30.33)                                        
  2 Sanders, Kyle M           14 LIAC-MR                59.92      58.86 SILV   
                  28.25       58.86 (30.61)                                        
  3 Moody, Bridget M          14 LIAC-MR              1:00.77      59.35 SILV   
                  28.40       59.35 (30.95)                                        
  4 Chang, Elizabeth          14 LIAC-MR                59.21      59.55 SILV   
                  28.85       59.55 (30.70)                                        
  5 McElroy, Nora             13 Badger-MR              59.56      59.79 SILV   
                  28.70       59.79 (31.09)                                        
  6 Kranis, Genna R           14 LIAC-MR              1:00.09    1:00.19 SILV   
                  29.25     1:00.19 (30.94)                                        
  7 Gibbons, Nicolette L      14 OWA-MR               1:00.87    1:00.78 SILV   
                  29.04     1:00.78 (31.74)                                        
  8 Martinez, Adrianna        14 Agua Swim Team-MR    1:01.32    1:01.47 SILV   
                  30.00     1:01.47 (31.47)                                        
  9 Walsh, Georgina           13 NYCC-MR              1:02.66    1:01.56 SILV   
                  29.43     1:01.56 (32.13)                                        
 10 Cruz, Brigitti S          13 Twisters-MR          1:02.15    1:01.78 SILV   
                  29.77     1:01.78 (32.01)                                        
 11 Wong, Kristi              14 Silver Streaks-MR    1:01.16    1:01.85 SILV   
                  29.66     1:01.85 (32.19)                                        
 12 Hughes-Monasterio, Chels  13 Twisters-MR          1:03.73    1:01.90 SILV   
                  29.84     1:01.90 (32.06)                                        
 13 Boyko, Jaime P            13 LIAC-MR              1:01.96    1:02.16 SILV   
                  30.34     1:02.16 (31.82)                                        
 14 Aguirre, Julie D          13 HS-MR                1:01.00    1:03.01 SILV   
                  29.70     1:03.01 (33.31)                                        
 14 Greco, Sarah G            13 LIAC-MR              1:01.54    1:03.01 SILV   
                  29.62     1:03.01 (33.39)                                        
 16 Zielonka, Magdalena       13 NYCC-MR              1:05.09    1:03.15 SILV   
                  30.00     1:03.15 (33.15)                                        
 17 Klein, Eilis D            13 Badger-MR            1:02.72    1:03.26 SILV   
                  30.34     1:03.26 (32.92)                                        
 18 O'Connor, Ann             14 BASC-MR              1:02.48    1:03.38 SILV   
                  30.22     1:03.38 (33.16)                                        
 19 Sutherland, Dina E        13 LIAC-MR              1:03.83    1:03.58 SILV   
                  30.71     1:03.58 (32.87)                                        
 20 Gruber, Alexandra JO J    13 LBA-MR               1:04.90    1:03.72 SILV   
                  30.65     1:03.72 (33.07)                                        
 21 Herbold, Emma K           13 Badger-MR            1:02.84    1:03.82 SILV   
                  30.70     1:03.82 (33.12)                                        
 22 Nash, Jennifer            13 LBA-MR               1:02.18    1:04.24 SILV   
                  30.82     1:04.24 (33.42)                                        
 23 Pena, Jarleen B           13 Agua Swim Team-MR    1:00.61    1:04.36 SILV   
                  29.54     1:04.36 (34.82)                                        
 24 Tucker, Annelisa C        14 Badger-MR            1:02.96    1:04.84 SILV   
                  30.95     1:04.84 (33.89)                                        
 24 Rosario, Perla            13 RedTails-MR          1:04.27    1:04.84 SILV   
                  30.72     1:04.84 (34.12)                                        
 26 Peralta, Loren S          13 APEX-MR              1:04.19    1:05.34 SILV   
                  31.76     1:05.34 (33.58)                                        
 27 Johanson, Bridget M       13 Badger-MR            1:05.25    1:05.41 SILV   
                  31.40     1:05.41 (34.01)                                        
 28 Ng, Phyllis               13 HS-MR                1:05.43    1:05.47 SILV   
                  31.19     1:05.47 (34.28)                                        
 29 Cervera, Alessandra       14 Agua Swim Team-MR    1:06.97    1:06.09 SILV   
                  31.29     1:06.09 (34.80)                                        
AGE - Division  
  1 Kennon, Nora M            14 Badger-MR            1:03.97    1:06.14 AGE    
                  32.00     1:06.14 (34.14)                                        
  2 Fenn, Kerry N             14 Badger-MR            1:04.58    1:06.62 AGE    
                  31.89     1:06.62 (34.73)                                        
  3 McPherson-White, Gabriel  14 APEX-MR              1:05.31    1:06.84 AGE    
                  31.25     1:06.84 (35.59)                                        
  4 Li, Diane G               13 LIAC-MR              1:07.74    1:07.85 AGE    
                  31.89     1:07.85 (35.96)                                        
  5 Ferguson, Carly           13 Silver Streaks-MR    1:06.82    1:08.01 AGE    
                  32.72     1:08.01 (35.29)                                        
  6 Ni, Patricia              14 Aquaflames-MR        1:15.00    1:08.19 AGE    
                  31.62     1:08.19 (36.57)                                        
  7 Pilipenko, Veronika       13 APEX-MR              1:05.98    1:08.42 AGE    
                  32.77     1:08.42 (35.65)                                        
  8 Kosoff, Zora R            13 HS-MR                1:11.55    1:08.50 AGE    
                  32.43     1:08.50 (36.07)                                        
  9 Gandhi, Priya             14 OWA-MR               1:07.72    1:08.74 AGE    
                  32.92     1:08.74 (35.82)                                        
 10 Quick, Lisa K             14 LIAC-MR              1:06.05    1:09.15 AGE    
                  33.15     1:09.15 (36.00)                                        
 11 McNelis, Kara E           13 LIAC-MR              1:11.29    1:09.58 AGE    
                  33.08     1:09.58 (36.50)                                        
 12 McGee, Shayna K           14 APEX-MR              1:08.32    1:09.68 AGE    
                  33.64     1:09.68 (36.04)                                        
 13 Corrigan, Maggie          13 LBA-MR               1:10.77    1:09.82 AGE    
                  33.72     1:09.82 (36.10)                                        
 14 Morgan, Erin M            14 HS-MR                1:07.76    1:10.20 AGE    
                  32.82     1:10.20 (37.38)                                        
 15 Sepulveda, Elena A        13 RedTails-MR          1:10.98    1:10.36 AGE    
                  33.42     1:10.36 (36.94)                                        
 16 Lau, Amanda               13 BASC-MR              1:10.44    1:11.19 AGE    
                  34.13     1:11.19 (37.06)                                        
 17 Pezzella, Samantha R      14 HS-MR                1:11.34    1:11.24 AGE    
                  33.18     1:11.24 (38.06)                                        
 18 Bailey, Ashley A          14 NFS-MR               1:13.58    1:11.75 AGE    
                  34.28     1:11.75 (37.47)                                        
 19 Mirro, Dana N             13 LIAC-MR              1:08.50    1:11.89 AGE    
                  34.01     1:11.89 (37.88)                                        
 20 Olsewski, Ali C           14 Silver Streaks-MR    1:11.03    1:12.01 AGE    
                  34.38     1:12.01 (37.63)                                        
 21 Watson, Kia A             13 Twisters-MR          1:14.63    1:12.47 AGE    
                  35.17     1:12.47 (37.30)                                        
 22 Ben-Zvi, Leah             14 Aquaflames-MR        1:19.62    1:12.56 AGE    
                  33.26     1:12.56 (39.30)                                        
 23 D'Alessandro, Andie G     14 Silver Streaks-MR    1:09.53    1:12.78 AGE    
                  34.02     1:12.78 (38.76)                                        
 24 Lau, Ashley               13 BASC-MR              1:14.87    1:12.96 AGE    
                  34.63     1:12.96 (38.33)                                        
 25 Uppal, Jaya               13 Silver Streaks-MR    1:13.11    1:13.01 AGE    
 26 Sblendorio, Amanda M      13 HS-MR                1:14.07    1:13.29 AGE    
                  35.17     1:13.29 (38.12)                                        
 27 Loginova, Maria           13 Aquaflames-MR        1:15.25    1:14.24 AGE    
                  34.51     1:14.24 (39.73)                                        
 28 Walencik, Olivia M        14 OWA-MR               1:20.06    1:15.54 AGE    
                  35.74     1:15.54 (39.80)                                        
 29 Mejia, Angela             13 APEX-MR              1:15.30    1:15.86 AGE    
                  34.22     1:15.86 (41.64)                                        
 30 Pan, Sophie               13 Aquaflames-MR        1:16.72    1:16.65 AGE    
                  35.58     1:16.65 (41.07)                                        
 31 Messina, Gabrielle N      13 HS-MR                1:14.54    1:16.67 AGE    
                  35.14     1:16.67 (41.53)                                        
 32 Chiu, Caroline            13 Twisters-MR          1:22.44    1:16.97 AGE    
                  36.26     1:16.97 (40.71)                                        
 33 Gray, Nora E              13 RedTails-MR          1:20.47    1:17.75 AGE    
                  36.94     1:17.75 (40.81)                                        
 34 Heuschneider, Hannah      14 WAC-MR               1:23.23    1:19.97 AGE    
                  37.63     1:19.97 (42.34)                                        
 35 Sanchez, Keyko            13 RedTails-MR          1:20.09    1:23.21 AGE    
                  37.58     1:23.21 (45.63)                                        
 36 Perez, Susana M           14 RedTails-MR          1:25.61    1:23.30 AGE    
                  37.04     1:23.30 (46.26)                                        
 37 Sanchez, Barbara M        13 NFS-MR               1:22.51    1:24.14 AGE    
                  38.86     1:24.14 (45.28)                                        
 38 Johnson, Cai A            13 RedTails-MR          1:29.20    1:25.57 AGE    
                  39.67     1:25.57 (45.90)                                        
 39 Fairclough-Leslie, Zanai  14 NFS-MR               1:48.26    1:34.71 AGE    
                  42.25     1:34.71 (52.46)                                        
 40 Mathur, Natasha C         14 Silver Streaks-MR    1:43.25    1:36.76 AGE    
                  44.59     1:36.76 (52.17)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:07.99  JO
        2:08.00  QUAL
        2:22.99  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 2:08.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Konopka, Katie E          13 Badger-MR            2:08.10    2:07.08 JO     
                  29.13     1:01.78 (32.65)     1:34.85 (33.07)     2:07.08 (32.23)
  2 Moody, Bridget M          14 LIAC-MR              2:09.19    2:07.10 JO     
                  29.56     1:01.71 (32.15)     1:34.64 (32.93)     2:07.10 (32.46)
SILV - Division  
  1 McElroy, Nora             13 Badger-MR            2:11.20    2:09.20 SILV   
                  29.97     1:02.57 (32.60)     1:35.79 (33.22)     2:09.20 (33.41)
  2 Schauer, Elizabeth m      14 Badger-MR            2:13.96    2:09.66 SILV   
                  29.56     1:01.56 (32.00)     1:35.49 (33.93)     2:09.66 (34.17)
  3 Senken, Natasha L         14 OWA-MR               2:08.49    2:10.24 SILV   
                  30.53     1:03.42 (32.89)     1:36.98 (33.56)     2:10.24 (33.26)
  4 Gibbons, Nicolette L      14 OWA-MR               2:12.32    2:14.02 SILV   
                  30.71     1:04.63 (33.92)     1:39.72 (35.09)     2:14.02 (34.30)
  5 Tucker, Annelisa C        14 Badger-MR            2:15.55    2:14.21 SILV   
                  30.83     1:05.00 (34.17)     1:39.84 (34.84)     2:14.21 (34.37)
  6 Cruz, Brigitti S          13 Twisters-MR          2:13.32    2:15.12 SILV   
                  31.06     1:05.59 (34.53)     1:40.18 (34.59)     2:15.12 (34.94)
  7 Martinez, Adrianna        14 Agua Swim Team-MR    2:13.75    2:15.31 SILV   
                  30.72     1:04.54 (33.82)     1:39.99 (35.45)     2:15.31 (35.32)
  8 Wong, Kristi              14 Silver Streaks-MR    2:14.21    2:16.17 SILV   
                  30.23     1:04.47 (34.24)     1:40.31 (35.84)     2:16.17 (35.86)
  9 Keim, Jennifer            14 LBA-MR               2:15.49    2:16.49 SILV   
                  31.08     1:05.24 (34.16)     1:41.08 (35.84)     2:16.49 (35.41)
 10 Hughes-Monasterio, Chels  13 Twisters-MR          2:18.64    2:16.79 SILV   
                  30.74     1:05.71 (34.97)     1:41.79 (36.08)     2:16.79 (35.00)
 11 Johanson, Bridget M       13 Badger-MR            2:18.80    2:19.18 SILV   
                  32.28     1:07.51 (35.23)     1:43.76 (36.25)     2:19.18 (35.42)
 12 Herbold, Emma K           13 Badger-MR            2:21.37    2:20.30 SILV   
                  32.14     1:07.81 (35.67)     1:44.33 (36.52)     2:20.30 (35.97)
 13 Pena, Jarleen B           13 Agua Swim Team-MR    2:12.48    2:20.69 SILV   
                  30.66     1:04.86 (34.20)     1:41.99 (37.13)     2:20.69 (38.70)
 14 Hansalik, Meredith        13 BASC-MR              2:17.68    2:20.83 SILV   
                  31.55     1:07.70 (36.15)     1:44.94 (37.24)     2:20.83 (35.89)
 15 Klein, Eilis D            13 Badger-MR            2:18.07    2:21.19 SILV   
                  31.49     1:06.31 (34.82)     1:43.66 (37.35)     2:21.19 (37.53)
 16 Fenn, Kerry N             14 Badger-MR            2:21.29    2:21.49 SILV   
                  32.79     1:08.58 (35.79)     1:45.33 (36.75)     2:21.49 (36.16)
 17 Boyko, Jaime P            13 LIAC-MR              2:18.52    2:21.72 SILV   
                  32.47     1:08.48 (36.01)     1:45.80 (37.32)     2:21.72 (35.92)
 18 Manfre, Victoria E        14 LIAC-MR              2:24.25    2:22.10 SILV   
                  32.30     1:08.46 (36.16)     1:46.01 (37.55)     2:22.10 (36.09)
 19 Kennon, Nora M            14 Badger-MR            2:22.20    2:22.69 SILV   
                  32.78     1:08.78 (36.00)     1:46.13 (37.35)     2:22.69 (36.56)
 20 Ferguson, Carly           13 Silver Streaks-MR    2:25.94    2:22.71 SILV   
                  32.37     1:08.83 (36.46)     1:46.19 (37.36)     2:22.71 (36.52)
 21 Cervera, Alessandra       14 Agua Swim Team-MR    2:28.78    2:22.92 SILV   
                  32.00     1:08.70 (36.70)     1:46.32 (37.62)     2:22.92 (36.60)
AGE - Division  
  1 Zielonka, Magdalena       13 NYCC-MR              2:24.19    2:23.56 AGE    
                  32.16     1:08.73 (36.57)     1:46.32 (37.59)     2:23.56 (37.24)
  2 Greco, Sarah G            13 LIAC-MR              2:18.40    2:23.60 AGE    
                  31.46     1:07.52 (36.06)     1:45.54 (38.02)     2:23.60 (38.06)
  3 Gruber, Alexandra JO J    13 LBA-MR               2:22.21    2:24.81 AGE    
                  32.68     1:09.01 (36.33)     1:47.38 (38.37)     2:24.81 (37.43)
  4 Pilipenko, Veronika       13 APEX-MR              2:19.28    2:25.57 AGE    
                  32.82     1:09.48 (36.66)     1:47.40 (37.92)     2:25.57 (38.17)
  5 Balderes, Olivia A        13 NYCC-MR              2:23.60    2:25.64 AGE    
                  32.99     1:09.94 (36.95)     1:48.17 (38.23)     2:25.64 (37.47)
  6 Simunovich, Rachel T      13 Agua Swim Team-MR    2:25.98    2:25.72 AGE    
                  33.33     1:10.89 (37.56)     1:49.29 (38.40)     2:25.72 (36.43)
  7 Rosario, Perla            13 RedTails-MR          2:27.67    2:26.63 AGE    
                  32.69     1:10.17 (37.48)   2:26.63 (1:16.46)                    
  8 Lee, Rose M               14 LIAC-MR              2:23.37    2:27.99 AGE    
                  33.44     1:11.04 (37.60)     1:49.91 (38.87)     2:27.99 (38.08)
  9 McNelis, Kara E           13 LIAC-MR              2:34.19    2:35.24 AGE    
                  34.47     1:14.46 (39.99)     1:56.46 (42.00)     2:35.24 (38.78)
 10 Mirro, Dana N             13 LIAC-MR              2:29.43    2:35.37 AGE    
                  34.97     1:14.61 (39.64)     1:56.69 (42.08)     2:35.37 (38.68)
 11 Watson, Kia A             13 Twisters-MR          2:31.87    2:36.01 AGE    
                  35.41     1:15.88 (40.47)     1:56.61 (40.73)     2:36.01 (39.40)
 12 Olsewski, Ali C           14 Silver Streaks-MR    2:43.06    2:36.45 AGE    
                  34.37     1:15.57 (41.20)     1:57.33 (41.76)     2:36.45 (39.12)
 13 Hood, Amy N               13 RI Marlins-MR        2:39.66    2:38.08 AGE    
                  35.79     1:16.30 (40.51)     1:57.50 (41.20)     2:38.08 (40.58)
 14 Sepulveda, Elena A        13 RedTails-MR          2:43.64    2:46.70 AGE    
                  34.68     1:15.91 (41.23)     2:01.77 (45.86)     2:46.70 (44.93)
 15 Lehmann, Rachel E         14 Kraken-MR            2:40.00    2:50.61 AGE    
                  35.93     1:18.00 (42.07)     2:04.96 (46.96)     2:50.61 (45.65)
 16 Dwarica, Tyla K           13 NYCC-MR              2:55.31    2:53.04 AGE    
                  34.98     1:16.75 (41.77)     2:04.20 (47.45)     2:53.04 (48.84)
 17 Sanchez, Keyko            13 RedTails-MR          3:02.80    3:15.87 AGE    
                  40.05     1:29.22 (49.17)     2:22.75 (53.53)     3:15.87 (53.12)
 
Girls 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        5:35.99  JO
        5:36.00  QUAL
        6:05.59  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 5:36.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Konopka, Katie E          13 Badger-MR            5:38.63    5:31.84 JO     
                  28.93     1:01.37 (32.44)     1:35.08 (33.71)     2:09.24 (34.16)
        2:43.38 (34.14)     3:17.60 (34.22)     3:51.98 (34.38)     4:26.39 (34.41)
        5:00.29 (33.90)     5:31.84 (31.55)                                        
SILV - Division  
  1 Chang, Elizabeth          14 LIAC-MR              5:37.64    5:37.87 SILV   
                  30.05     1:02.56 (32.51)     1:36.18 (33.62)     2:09.97 (33.79)
        2:44.59 (34.62)     3:19.98 (35.39)     3:55.44 (35.46)     4:30.10 (34.66)
        5:04.29 (34.19)     5:37.87 (33.58)                                        
  2 Kranis, Genna R           14 LIAC-MR              5:37.37    5:39.69 SILV   
                  30.90     1:04.92 (34.02)     1:39.81 (34.89)     2:15.54 (35.73)
        2:51.77 (36.23)     3:24.81 (33.04)     3:58.33 (33.52)     4:32.43 (34.10)
        5:06.27 (33.84)     5:39.69 (33.42)                                        
  3 Moody, Bridget M          14 LIAC-MR              5:41.10    5:43.39 SILV   
                  30.92     1:04.91 (33.99)     1:39.58 (34.67)     2:14.59 (35.01)
        2:49.52 (34.93)     3:24.91 (35.39)     3:59.90 (34.99)     4:34.99 (35.09)
        5:10.01 (35.02)     5:43.39 (33.38)                                        
  4 Yu, Wynona K              13 Twisters-MR          6:01.16    5:46.27 SILV   
                  29.89     1:03.89 (34.00)     1:38.96 (35.07)     2:14.13 (35.17)
        2:48.76 (34.63)     3:24.69 (35.93)     4:00.28 (35.59)     4:36.16 (35.88)
        5:11.85 (35.69)     5:46.27 (34.42)                                        
  5 McElroy, Nora             13 Badger-MR            5:50.11    5:51.62 SILV   
                  30.72     1:04.74 (34.02)     1:39.81 (35.07)     2:15.03 (35.22)
        2:50.83 (35.80)     3:26.91 (36.08)     4:02.52 (35.61)     4:38.60 (36.08)
        5:15.24 (36.64)     5:51.62 (36.38)                                        
  6 Walsh, Georgina           13 NYCC-MR              6:01.11    5:51.82 SILV   
                  30.91     1:05.35 (34.44)     1:41.46 (36.11)     2:17.31 (35.85)
        2:53.33 (36.02)     3:28.50 (35.17)     4:04.30 (35.80)     4:40.49 (36.19)
        5:17.17 (36.68)     5:51.82 (34.65)                                        
  7 Tucker, Annelisa C        14 Badger-MR            5:52.47    5:54.57 SILV   
                  31.29     1:06.61 (35.32)     1:42.16 (35.55)     2:18.08 (35.92)
        2:54.14 (36.06)     3:30.60 (36.46)     4:07.02 (36.42)     4:43.46 (36.44)
        5:19.74 (36.28)     5:54.57 (34.83)                                        
  8 Sanders, Kyle M           14 LIAC-MR              6:08.28    5:54.77 SILV   
                  30.95     1:06.08 (35.13)     1:42.25 (36.17)     2:19.16 (36.91)
        2:55.21 (36.05)     3:31.69 (36.48)     4:08.32 (36.63)     4:44.62 (36.30)
        5:20.60 (35.98)     5:54.77 (34.17)                                        
  9 Fenn, Kerry N             14 Badger-MR            6:14.04    6:02.93 SILV   
                  32.30     1:07.67 (35.37)     1:44.28 (36.61)     2:20.75 (36.47)
        2:57.48 (36.73)     3:34.38 (36.90)     4:11.87 (37.49)     4:49.44 (37.57)
        5:26.76 (37.32)     6:02.93 (36.17)                                        
AGE - Division  
  1 Klein, Eilis D            13 Badger-MR            6:18.52    6:06.36 AGE    
                  32.09     1:07.43 (35.34)     1:44.06 (36.63)     2:21.73 (37.67)
        2:58.81 (37.08)     3:36.71 (37.90)     4:14.60 (37.89)     4:52.35 (37.75)
        5:29.66 (37.31)     6:06.36 (36.70)                                        
  2 Boyko, Jaime P            13 LIAC-MR              6:11.48    6:10.55 AGE    
                  31.57     1:07.25 (35.68)     1:44.53 (37.28)     2:22.35 (37.82)
        3:00.66 (38.31)     3:38.99 (38.33)     4:18.00 (39.01)     4:56.28 (38.28)
        5:34.41 (38.13)     6:10.55 (36.14)                                        
  3 Greco, Sarah G            13 LIAC-MR              6:16.24    6:12.46 AGE    
                  32.29     1:08.05 (35.76)     1:45.00 (36.95)     2:22.82 (37.82)
        3:01.25 (38.43)     3:39.88 (38.63)     4:18.56 (38.68)     4:57.17 (38.61)
        5:35.84 (38.67)     6:12.46 (36.62)                                        
  4 Herbold, Emma K           13 Badger-MR            6:16.94    6:13.30 AGE    
                  31.29     1:07.47 (36.18)     1:44.42 (36.95)     2:21.53 (37.11)
        2:59.59 (38.06)     3:37.54 (37.95)     4:17.10 (39.56)     4:56.37 (39.27)
        5:35.68 (39.31)     6:13.30 (37.62)                                        
  5 Kennon, Nora M            14 Badger-MR            6:29.17    6:15.38 AGE    
                  33.07     1:09.41 (36.34)     1:47.06 (37.65)     2:25.20 (38.14)
        3:03.42 (38.22)     3:42.20 (38.78)     4:20.86 (38.66)     4:59.40 (38.54)
        5:37.98 (38.58)     6:15.38 (37.40)                                        
  6 Manfre, Victoria E        14 LIAC-MR              6:24.00    6:19.70 AGE    
                  32.66     1:08.89 (36.23)     1:46.78 (37.89)     2:25.35 (38.57)
        3:04.13 (38.78)     3:43.16 (39.03)     4:22.37 (39.21)     5:01.61 (39.24)
        5:41.17 (39.56)     6:19.70 (38.53)                                        
  7 Pilipenko, Veronika       13 APEX-MR              6:26.41    6:20.35 AGE    
                  34.02     1:12.32 (38.30)     1:50.62 (38.30)     2:29.21 (38.59)
        3:07.99 (38.78)     3:47.55 (39.56)     4:27.12 (39.57)     5:06.04 (38.92)
        5:45.28 (39.24)     6:20.35 (35.07)                                        
  8 Gruber, Alexandra JO J    13 LBA-MR               6:21.88    6:26.91 AGE    
                  32.46     1:07.85 (35.39)     1:46.10 (38.25)     2:24.93 (38.83)
        3:04.89 (39.96)     3:45.05 (40.16)     4:26.10 (41.05)     5:07.03 (40.93)
        5:47.55 (40.52)     6:26.91 (39.36)                                        
  9 Rosario, Perla            13 RedTails-MR          6:40.09    6:27.83 AGE    
                  33.32     1:11.85 (38.53)     1:51.30 (39.45)     2:30.74 (39.44)
        3:11.05 (40.31)     3:50.92 (39.87)     4:30.78 (39.86)     5:10.82 (40.04)
        5:50.00 (39.18)     6:27.83 (37.83)                                        
 10 Watson, Kia A             13 Twisters-MR          6:45.31    6:43.90 AGE    
                  35.76     1:16.13 (40.37)     1:57.65 (41.52)     2:38.99 (41.34)
        3:20.51 (41.52)     4:01.96 (41.45)     4:43.60 (41.64)     5:25.57 (41.97)
        6:05.67 (40.10)     6:43.90 (38.23)                                        
 11 McNelis, Kara E           13 LIAC-MR              6:53.40    6:58.40 AGE    
                  35.02     1:16.68 (41.66)     1:59.58 (42.90)     2:43.00 (43.42)
        3:25.66 (42.66)     4:09.27 (43.61)     4:52.54 (43.27)     5:34.96 (42.42)
        6:18.00 (43.04)     6:58.40 (40.40)                                        
 12 Sepulveda, Elena A        13 RedTails-MR          7:00.09    7:25.51 AGE    
                  38.25     1:20.79 (42.54)     2:05.82 (45.03)     2:50.46 (44.64)
        3:36.09 (45.63)     4:22.08 (45.99)     5:07.75 (45.67)     5:53.53 (45.78)
        6:40.37 (46.84)     7:25.51 (45.14)                                        
 13 Uppal, Jaya               13 Silver Streaks-MR    7:21.11    7:38.58 AGE    
                                                                        2:51.29 ( )
      7:38.58 (4:47.29)                                                            
 14 Perez, Susana M           14 RedTails-MR          7:45.09    8:10.82 AGE    
                  36.65     1:24.03 (47.38)     2:16.29 (52.26)     3:06.32 (50.03)
        3:58.79 (52.47)     4:48.26 (49.47)     5:39.52 (51.26)     6:30.66 (51.14)
        7:24.30 (53.64)     8:10.82 (46.52)                                        
 15 Sanchez, Keyko            13 RedTails-MR          7:30.09    8:19.74 AGE    
                  38.62     1:25.23 (46.61)     2:14.75 (49.52)     3:05.70 (50.95)
        3:58.07 (52.37)     4:50.48 (52.41)     5:42.02 (51.54)     6:35.60 (53.58)
        7:28.56 (52.96)     8:19.74 (51.18)                                        
 16 Johnson, Cai A            13 RedTails-MR          7:30.09    8:40.57 AGE    
                  40.09     1:28.96 (48.87)     2:21.74 (52.78)     3:14.70 (52.96)
        4:08.71 (54.01)     5:06.22 (57.51)     6:00.01 (53.79)     6:57.34 (57.33)
        7:52.90 (55.56)     8:40.57 (47.67)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
        1:06.59  JO
        1:06.60  QUAL
        1:18.29  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 1:06.60
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Cruz, Brigitti S          13 Twisters-MR               NT    1:07.52 SILV   
                  32.85     1:07.52 (34.67)                                        
  2 Tucker, Annelisa C        14 Badger-MR                 NT    1:08.07 SILV   
                  33.33     1:08.07 (34.74)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:06.59  JO
        1:06.60  QUAL
        1:18.29  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 1:06.60
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Cannon, Kellie            13 LBA-MR               1:07.45    1:07.20 SILV   
                  33.41     1:07.20 (33.79)                                        
  2 Tucker, Annelisa C        14 Badger-MR            1:09.01    1:07.46 SILV   
                  32.60     1:07.46 (34.86)                                        
  3 Chang, Elizabeth          14 LIAC-MR              1:08.82    1:07.96 SILV   
                  34.05     1:07.96 (33.91)                                        
  4 Walsh, Georgina           13 NYCC-MR              1:10.13    1:09.04 SILV   
                  33.51     1:09.04 (35.53)                                        
  5 Cruz, Brigitti S          13 Twisters-MR          1:06.93    1:09.27 SILV   
                  34.20     1:09.27 (35.07)                                        
  6 Balderes, Olivia A        13 NYCC-MR              1:11.02    1:10.53 SILV   
                  34.51     1:10.53 (36.02)                                        
  7 Lee, Rose M               14 LIAC-MR              1:09.73    1:10.64 SILV   
                  34.21     1:10.64 (36.43)                                        
  8 Rodriguez, Keannie M      13 Agua Swim Team-MR    1:11.77    1:11.76 SILV   
                  35.20     1:11.76 (36.56)                                        
  9 Rivera, Ashley M          14 Agua Swim Team-MR    1:11.52    1:11.93 SILV   
                  35.67     1:11.93 (36.26)                                        
 10 McGee, Shayna K           14 APEX-MR              1:11.43    1:12.15 SILV   
                  35.48     1:12.15 (36.67)                                        
 11 Hughes-Monasterio, Chels  13 Twisters-MR          1:13.80    1:12.25 SILV   
                  35.07     1:12.25 (37.18)                                        
 12 Gruber, Alexandra JO J    13 LBA-MR               1:12.77    1:12.94 SILV   
                  35.77     1:12.94 (37.17)                                        
 13 Fenn, Kerry N             14 Badger-MR            1:12.61    1:12.96 SILV   
                  35.88     1:12.96 (37.08)                                        
 14 Kennon, Nora M            14 Badger-MR            1:12.78    1:13.08 SILV   
                  36.14     1:13.08 (36.94)                                        
 15 Boyko, Jaime P            13 LIAC-MR              1:12.68    1:13.87 SILV   
                  36.99     1:13.87 (36.88)                                        
 16 Greco, Sarah G            13 LIAC-MR              1:14.40    1:13.89 SILV   
                  36.33     1:13.89 (37.56)                                        
 17 Peralta, Loren S          13 APEX-MR              1:14.97    1:14.00 SILV   
                  36.42     1:14.00 (37.58)                                        
 18 McPherson-White, Gabriel  14 APEX-MR              1:15.33    1:15.50 SILV   
                  37.39     1:15.50 (38.11)                                        
 19 Johanson, Bridget M       13 Badger-MR            1:17.23    1:17.45 SILV   
                  37.30     1:17.45 (40.15)                                        
 20 Herbold, Emma K           13 Badger-MR            1:17.52    1:18.17 SILV   
                  38.68     1:18.17 (39.49)                                        
AGE - Division  
  1 Manfre, Victoria E        14 LIAC-MR              1:18.93    1:19.29 AGE    
                  38.87     1:19.29 (40.42)                                        
  2 Ferguson, Carly           13 Silver Streaks-MR    1:17.79    1:20.74 AGE    
                  39.54     1:20.74 (41.20)                                        
  3 McNelis, Kara E           13 LIAC-MR              1:19.88    1:22.07 AGE    
                  40.43     1:22.07 (41.64)                                        
  4 Simunovich, Rachel T      13 Agua Swim Team-MR    1:20.17    1:22.37 AGE    
                  39.88     1:22.37 (42.49)                                        
  5 Olsewski, Ali C           14 Silver Streaks-MR    1:21.99    1:23.55 AGE    
                  41.11     1:23.55 (42.44)                                        
  6 Quick, Lisa K             14 LIAC-MR              1:17.13    1:23.81 AGE    
                  41.74     1:23.81 (42.07)                                        
  7 Dwarica, Tyla K           13 NYCC-MR              1:25.92    1:24.04 AGE    
                1:24.04         1:24.04 ( )                                        
  8 Gawrysiak, Natalia        13 Twisters-MR          1:17.88    1:24.32 AGE    
  9 Mirro, Dana N             13 LIAC-MR              1:22.27    1:24.88 AGE    
                  40.80     1:24.88 (44.08)                                        
 10 Watson, Kia A             13 Twisters-MR          1:26.33    1:25.01 AGE    
                1:25.01         1:25.01 ( )                                        
 11 Chiu, Caroline            13 Twisters-MR          1:33.00    1:26.48 AGE    
                  42.28     1:26.48 (44.20)                                        
 12 Walencik, Olivia M        14 OWA-MR               1:25.22    1:26.91 AGE    
 13 D'Alessandro, Andie G     14 Silver Streaks-MR    1:20.79    1:28.67 AGE    
                  42.53     1:28.67 (46.14)                                        
 14 Lehmann, Rachel E         14 Kraken-MR            1:24.00    1:31.89 AGE    
                  44.70     1:31.89 (47.19)                                        
 15 Sanchez, Keyko            13 RedTails-MR          2:16.72    1:32.61 AGE    
                  43.19     1:32.61 (49.42)                                        
 16 Perez, Susana M           14 RedTails-MR          1:34.53    1:32.69 AGE    
                  45.47     1:32.69 (47.22)                                        
 17 Johnson, Cai A            13 RedTails-MR          1:30.09    1:41.30 AGE    
                  48.50     1:41.30 (52.80)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:06.59  JO
        1:06.60  QUAL
        1:18.29  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 1:06.60
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division  
  1 Cruz, Brigitti S          13 Twisters-MR               NT    1:06.39 JO     
                  32.59     1:06.39 (33.80)                                        
  1 Tucker, Annelisa C        14 Badger-MR                 NT    1:07.69 SILV   
                  32.72     1:07.69 (34.97)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        2:22.59  JO
        2:22.60  QUAL
        2:48.99  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 2:22.60
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Tucker, Annelisa C        14 Badger-MR            2:25.62    2:21.43 JO     
                  33.22     1:09.08 (35.86)     1:45.74 (36.66)     2:21.43 (35.69)
SILV - Division  
  1 Cruz, Brigitti S          13 Twisters-MR          2:23.07    2:23.45 SILV   
                  33.17     1:08.99 (35.82)     1:46.19 (37.20)     2:23.45 (37.26)
  2 Chang, Elizabeth          14 LIAC-MR              2:25.59    2:26.90 SILV   
                  34.44     1:11.68 (37.24)     1:49.44 (37.76)     2:26.90 (37.46)
  3 Sanders, Kyle M           14 LIAC-MR              2:29.63    2:27.15 SILV   
                  33.71     1:11.25 (37.54)     1:50.25 (39.00)     2:27.15 (36.90)
  4 Walsh, Georgina           13 NYCC-MR              2:27.24    2:27.41 SILV   
                  34.18     1:11.38 (37.20)     1:49.76 (38.38)     2:27.41 (37.65)
  5 Martinez, Adrianna        14 Agua Swim Team-MR    2:37.99    2:30.25 SILV   
                  35.90     1:13.59 (37.69)     1:53.42 (39.83)     2:30.25 (36.83)
  6 Kranis, Genna R           14 LIAC-MR              2:31.62    2:31.28 SILV   
                  36.29     1:14.45 (38.16)     1:53.19 (38.74)     2:31.28 (38.09)
  7 Pena, Jarleen B           13 Agua Swim Team-MR    2:35.78    2:32.26 SILV   
                  34.65     1:13.10 (38.45)     1:53.55 (40.45)     2:32.26 (38.71)
  8 Gibbons, Nicolette L      14 OWA-MR               2:30.22    2:32.97 SILV   
                  36.46     1:14.92 (38.46)     1:54.50 (39.58)     2:32.97 (38.47)
  9 Fenn, Kerry N             14 Badger-MR            2:34.36    2:35.08 SILV   
                  35.78     1:14.77 (38.99)     1:55.24 (40.47)     2:35.08 (39.84)
 10 Hughes-Monasterio, Chels  13 Twisters-MR          2:37.11    2:35.53 SILV   
                  37.10     1:15.68 (38.58)     1:56.25 (40.57)     2:35.53 (39.28)
 11 McElroy, Nora             13 Badger-MR            2:31.45    2:35.70 SILV   
                  36.69     1:15.24 (38.55)     1:55.66 (40.42)     2:35.70 (40.04)
 12 Greco, Sarah G            13 LIAC-MR              2:39.76    2:35.72 SILV   
                  37.88     1:17.13 (39.25)     1:57.29 (40.16)     2:35.72 (38.43)
 13 McGee, Shayna K           14 APEX-MR              2:34.81    2:36.19 SILV   
                  36.27     1:16.01 (39.74)     1:56.79 (40.78)     2:36.19 (39.40)
 14 Kennon, Nora M            14 Badger-MR            2:34.23    2:36.81 SILV   
                  37.38     1:16.27 (38.89)     1:57.00 (40.73)     2:36.81 (39.81)
 15 O'Connor, Ann             14 BASC-MR              2:34.90    2:36.92 SILV   
                  36.90     1:16.92 (40.02)     1:57.75 (40.83)     2:36.92 (39.17)
 16 Aguirre, Julie D          13 HS-MR                2:36.97    2:37.73 SILV   
                  37.30     1:17.04 (39.74)     1:58.03 (40.99)     2:37.73 (39.70)
 17 Peralta, Loren S          13 APEX-MR              2:41.41    2:37.84 SILV   
                  37.73     1:18.00 (40.27)     1:59.00 (41.00)     2:37.84 (38.84)
 18 Gruber, Alexandra JO J    13 LBA-MR               2:36.67    2:37.85 SILV   
                  36.62     1:15.70 (39.08)     1:57.18 (41.48)     2:37.85 (40.67)
 19 Johanson, Bridget M       13 Badger-MR            2:41.29    2:37.91 SILV   
                  36.60     1:16.69 (40.09)     1:57.83 (41.14)     2:37.91 (40.08)
 20 Boyko, Jaime P            13 LIAC-MR              2:36.40    2:38.50 SILV   
                  37.61     1:17.75 (40.14)     1:58.64 (40.89)     2:38.50 (39.86)
 21 Kosoff, Zora R            13 HS-MR                2:45.57    2:44.06 SILV   
                  38.81     1:20.71 (41.90)     2:02.39 (41.68)     2:44.06 (41.67)
 22 Li, Diane G               13 LIAC-MR              2:41.72    2:45.04 SILV   
                  37.85     1:19.44 (41.59)     2:02.86 (43.42)     2:45.04 (42.18)
 23 Corrigan, Maggie          13 LBA-MR               2:49.16    2:45.16 SILV   
                  39.45     1:21.82 (42.37)     2:04.06 (42.24)     2:45.16 (41.10)
AGE - Division  
  1 Cervera, Alessandra       14 Agua Swim Team-MR    3:05.89    2:49.02 AGE    
                  40.38     1:23.44 (43.06)     2:06.77 (43.33)     2:49.02 (42.25)
  2 Quick, Lisa K             14 LIAC-MR              2:48.00    2:49.39 AGE    
                  39.62     1:23.60 (43.98)     2:08.45 (44.85)     2:49.39 (40.94)
  3 McNelis, Kara E           13 LIAC-MR              2:46.56    2:50.16 AGE    
                                1:23.47 ( )     2:07.15 (43.68)     2:50.16 (43.01)
  4 Pilipenko, Veronika       13 APEX-MR              2:56.32    2:52.22 AGE    
                  40.85     1:24.21 (43.36)     2:08.27 (44.06)     2:52.22 (43.95)
  5 Ng, Phyllis               13 HS-MR                2:52.01    2:52.42 AGE    
                  39.98     1:23.82 (43.84)     2:09.26 (45.44)     2:52.42 (43.16)
  6 Olsewski, Ali C           14 Silver Streaks-MR    2:51.07    2:52.63 AGE    
                  40.70     1:23.84 (43.14)     2:09.72 (45.88)     2:52.63 (42.91)
  7 Herbold, Emma K           13 Badger-MR            2:45.20    2:52.99 AGE    
                  39.57     1:22.74 (43.17)     2:09.21 (46.47)     2:52.99 (43.78)
  8 Ferguson, Carly           13 Silver Streaks-MR    2:55.11    2:54.15 AGE    
                  41.42     1:25.77 (44.35)     2:11.37 (45.60)     2:54.15 (42.78)
  9 Ben-Zvi, Leah             14 Aquaflames-MR        2:45.00    2:57.22 AGE    
                  40.03     1:23.96 (43.93)     2:10.66 (46.70)     2:57.22 (46.56)
 10 Watson, Kia A             13 Twisters-MR          3:02.18    2:59.03 AGE    
 11 Lau, Ashley               13 BASC-MR              2:44.00    2:59.21 AGE    
                  42.34     1:28.33 (45.99)     2:13.25 (44.92)     2:59.21 (45.96)
 12 Sepulveda, Elena A        13 RedTails-MR          3:00.09    3:00.45 AGE    
                  40.98     1:26.97 (45.99)     2:14.33 (47.36)     3:00.45 (46.12)
 13 Ni, Patricia              14 Aquaflames-MR        2:55.00    3:01.53 AGE    
                  39.88   3:01.53 (2:21.65)                                        
 14 Mirro, Dana N             13 LIAC-MR              2:54.18    3:01.99 AGE    
                  41.79     1:27.25 (45.46)     2:14.97 (47.72)     3:01.99 (47.02)
 15 Messina, Gabrielle N      13 HS-MR                3:12.65    3:02.05 AGE    
                  42.72     1:29.07 (46.35)     2:15.86 (46.79)     3:02.05 (46.19)
 16 Pan, Sophie               13 Aquaflames-MR        3:08.90    3:02.27 AGE    
                  41.96     1:27.52 (45.56)     2:15.23 (47.71)     3:02.27 (47.04)
 17 Morgan, Erin M            14 HS-MR                3:11.01    3:03.07 AGE    
                  42.33     1:27.75 (45.42)     2:14.80 (47.05)     3:03.07 (48.27)
 18 Pezzella, Samantha R      14 HS-MR                3:04.21    3:04.15 AGE    
                  41.21   3:04.15 (2:22.94)                                        
 19 Sblendorio, Amanda M      13 HS-MR                2:58.24    3:05.26 AGE    
                  44.07     1:30.99 (46.92)     2:19.59 (48.60)     3:05.26 (45.67)
 20 D'Alessandro, Andie G     14 Silver Streaks-MR    2:56.32    3:06.70 AGE    
                  41.63     1:28.15 (46.52)     2:18.42 (50.27)     3:06.70 (48.28)
 21 Loginova, Maria           13 Aquaflames-MR        2:45.00    3:08.34 AGE    
                  45.54     1:32.89 (47.35)     2:21.95 (49.06)     3:08.34 (46.39)
 22 Lau, Amanda               13 BASC-MR              2:45.00    3:08.74 AGE    
                  45.21     1:33.35 (48.14)     2:21.63 (48.28)     3:08.74 (47.11)
 23 Uppal, Jaya               13 Silver Streaks-MR    3:18.11    3:10.39 AGE    
 24 Perez, Susana M           14 RedTails-MR          3:10.09    3:17.14 AGE    
                  46.43     1:36.93 (50.50)     2:28.09 (51.16)     3:17.14 (49.05)
 25 Heuschneider, Hannah      14 WAC-MR               3:12.12    3:19.00 AGE    
 26 Bailey, Ashley A          14 NFS-MR               3:23.66    3:23.71 AGE    
                  46.50   3:23.71 (2:37.21)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:16.49  JO
        1:16.50  QUAL
        1:26.79  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 1:16.50
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Rodriguez, Keannie M      13 Agua Swim Team-MR    1:17.43    1:17.22 SILV   
                  36.67     1:17.22 (40.55)                                        
  2 McElroy, Nora             13 Badger-MR            1:26.79    1:17.72 SILV   
                  36.70     1:17.72 (41.02)                                        
  3 Kuo, Jacqueline           14 Agua Swim Team-MR    1:17.15    1:18.22 SILV   
                  36.51     1:18.22 (41.71)                                        
  4 Nash, Jennifer            13 LBA-MR               1:17.52    1:18.65 SILV   
                  36.49     1:18.65 (42.16)                                        
  5 Rivera, Ashley M          14 Agua Swim Team-MR    1:18.19    1:19.03 SILV   
                  37.71     1:19.03 (41.32)                                        
  6 Walsh, Georgina           13 NYCC-MR              1:19.71    1:19.92 SILV   
                  37.74     1:19.92 (42.18)                                        
  7 Hansalik, Meredith        13 BASC-MR              1:18.60    1:20.15 SILV   
                  37.82     1:20.15 (42.33)                                        
  8 Martinez, Adrianna        14 Agua Swim Team-MR    1:18.97    1:20.71 SILV   
                  38.22     1:20.71 (42.49)                                        
  9 McPherson-White, Gabriel  14 APEX-MR              1:20.47    1:21.06 SILV   
                  38.74     1:21.06 (42.32)                                        
 10 Sanders, Kyle M           14 LIAC-MR              1:24.19    1:21.40 SILV   
                  38.82     1:21.40 (42.58)                                        
 11 Pena, Jarleen B           13 Agua Swim Team-MR    1:18.53    1:24.28 SILV   
                  38.44     1:24.28 (45.84)                                        
 12 Gawrysiak, Natalia        13 Twisters-MR          1:29.85    1:24.33 SILV   
                  37.76     1:24.33 (46.57)                                        
 13 Keim, Jennifer            14 LBA-MR               1:25.50    1:24.80 SILV   
                  39.99     1:24.80 (44.81)                                        
 14 Rosario, Perla            13 RedTails-MR          1:21.44    1:25.35 SILV   
                  39.78     1:25.35 (45.57)                                        
 15 Greco, Sarah G            13 LIAC-MR              1:23.48    1:26.60 SILV   
                  40.62     1:26.60 (45.98)                                        
AGE - Division  
  1 Fenn, Kerry N             14 Badger-MR            1:26.64    1:27.30 AGE    
                  41.27     1:27.30 (46.03)                                        
  2 Pilipenko, Veronika       13 APEX-MR              1:26.37    1:27.67 AGE    
                  41.79     1:27.67 (45.88)                                        
  3 Cervera, Alessandra       14 Agua Swim Team-MR    1:26.87    1:29.50 AGE    
                  41.85     1:29.50 (47.65)                                        
  4 Watson, Kia A             13 Twisters-MR          1:34.81    1:29.87 AGE    
                  42.69     1:29.87 (47.18)                                        
  5 Mejia, Angela             13 APEX-MR              1:26.50    1:30.03 AGE    
                  42.64     1:30.03 (47.39)                                        
  6 Uppal, Jaya               13 Silver Streaks-MR    1:31.53    1:30.68 AGE    
                  42.22     1:30.68 (48.46)                                        
  7 Johanson, Bridget M       13 Badger-MR            1:31.92    1:30.84 AGE    
                  41.96     1:30.84 (48.88)                                        
  8 Dwarica, Tyla K           13 NYCC-MR              1:33.25    1:31.16 AGE    
                  42.38     1:31.16 (48.78)                                        
  9 Quick, Lisa K             14 LIAC-MR              1:29.78    1:31.80 AGE    
                  42.45     1:31.80 (49.35)                                        
 10 Walencik, Olivia M        14 OWA-MR               1:33.39    1:32.59 AGE    
                  43.96     1:32.59 (48.63)                                        
 11 D'Alessandro, Andie G     14 Silver Streaks-MR    1:34.74    1:32.97 AGE    
                  42.29     1:32.97 (50.68)                                        
 12 Lehmann, Rachel E         14 Kraken-MR            1:32.00    1:35.87 AGE    
                  45.77     1:35.87 (50.10)                                        
 13 Chiu, Caroline            13 Twisters-MR          1:43.31    1:38.79 AGE    
                  46.37     1:38.79 (52.42)                                        
 14 Johnson, Cai A            13 RedTails-MR          1:44.20    1:42.11 AGE    
                  47.88     1:42.11 (54.23)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        2:42.99  JO
        2:43.00  QUAL
        3:02.99  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 2:43.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Sutherland, Dina E        13 LIAC-MR              2:43.74    2:40.85 JO     
                  34.99     1:15.42 (40.43)     1:58.51 (43.09)     2:40.85 (42.34)
SILV - Division  
  1 Rodriguez, Keannie M      13 Agua Swim Team-MR    2:45.77    2:44.12 SILV   
                  37.07     1:18.73 (41.66)     2:01.43 (42.70)     2:44.12 (42.69)
  2 Zielonka, Magdalena       13 NYCC-MR              2:49.18    2:49.11 SILV   
                  36.74     1:18.57 (41.83)     2:03.58 (45.01)     2:49.11 (45.53)
  3 Nash, Jennifer            13 LBA-MR               2:47.12    2:50.13 SILV   
                  37.86     1:22.10 (44.24)     2:07.10 (45.00)     2:50.13 (43.03)
  4 Walsh, Georgina           13 NYCC-MR              2:53.96    2:50.48 SILV   
                  37.80     1:21.36 (43.56)     2:06.29 (44.93)     2:50.48 (44.19)
  5 Martinez, Adrianna        14 Agua Swim Team-MR    2:51.50    2:51.70 SILV   
                  38.81     1:22.14 (43.33)     2:06.81 (44.67)     2:51.70 (44.89)
  6 Wong, Kristi              14 Silver Streaks-MR    3:04.34    2:53.29 SILV   
                  38.67     1:23.06 (44.39)     2:08.52 (45.46)     2:53.29 (44.77)
  7 Cannon, Kellie            13 LBA-MR               2:58.00    2:53.48 SILV   
                  39.73     1:23.74 (44.01)     2:09.14 (45.40)     2:53.48 (44.34)
  8 Kranis, Genna R           14 LIAC-MR              2:55.48    2:55.71 SILV   
                  39.93     1:24.71 (44.78)     2:10.43 (45.72)     2:55.71 (45.28)
  9 McPherson-White, Gabriel  14 APEX-MR              2:56.29    2:56.06 SILV   
                  38.73     1:23.05 (44.32)     2:09.97 (46.92)     2:56.06 (46.09)
 10 O'Connor, Ann             14 BASC-MR              2:52.05    2:56.33 SILV   
                  40.07     1:24.12 (44.05)     2:10.46 (46.34)     2:56.33 (45.87)
 11 Sanders, Kyle M           14 LIAC-MR              3:05.00    2:56.42 SILV   
                  40.04     1:23.96 (43.92)     2:11.12 (47.16)     2:56.42 (45.30)
 12 Pena, Jarleen B           13 Agua Swim Team-MR    2:48.89    2:56.90 SILV   
                  36.44     1:20.27 (43.83)     2:07.12 (46.85)     2:56.90 (49.78)
 13 Rosario, Perla            13 RedTails-MR          3:20.09    2:59.63 SILV   
                  40.96     1:27.17 (46.21)     2:13.83 (46.66)     2:59.63 (45.80)
 14 Lau, Amanda               13 BASC-MR              3:10.20    3:01.30 SILV   
                  40.59     1:26.21 (45.62)     2:14.04 (47.83)     3:01.30 (47.26)
AGE - Division  
  1 Greco, Sarah G            13 LIAC-MR              3:07.53    3:05.06 AGE    
                  41.41     1:27.57 (46.16)     2:16.21 (48.64)     3:05.06 (48.85)
  2 Fenn, Kerry N             14 Badger-MR            3:03.27    3:05.33 AGE    
                  42.61     1:29.54 (46.93)     2:17.57 (48.03)     3:05.33 (47.76)
  3 Pilipenko, Veronika       13 APEX-MR              3:06.90    3:05.63 AGE    
                  41.97     1:29.42 (47.45)     2:17.33 (47.91)     3:05.63 (48.30)
  4 Kosoff, Zora R            13 HS-MR                3:09.52    3:07.18 AGE    
                  42.59     1:30.74 (48.15)     2:19.47 (48.73)     3:07.18 (47.71)
  5 Watson, Kia A             13 Twisters-MR          3:19.07    3:09.54 AGE    
                  43.34     1:32.62 (49.28)     2:21.95 (49.33)     3:09.54 (47.59)
  6 Ferguson, Carly           13 Silver Streaks-MR    3:10.11    3:10.22 AGE    
                  43.27     1:32.04 (48.77)     2:22.30 (50.26)     3:10.22 (47.92)
  7 Gandhi, Priya             14 OWA-MR               3:04.67    3:10.84 AGE    
                  44.01     1:32.23 (48.22)     2:21.90 (49.67)     3:10.84 (48.94)
  8 Lau, Ashley               13 BASC-MR              3:04.22    3:11.21 AGE    
                  44.42     1:32.58 (48.16)     2:23.02 (50.44)     3:11.21 (48.19)
  9 Quick, Lisa K             14 LIAC-MR              3:07.67    3:11.65 AGE    
                  43.76     1:32.58 (48.82)     2:23.52 (50.94)     3:11.65 (48.13)
 10 Cervera, Alessandra       14 Agua Swim Team-MR    3:07.27    3:12.56 AGE    
                  42.75     1:32.00 (49.25)     2:22.45 (50.45)     3:12.56 (50.11)
 11 Johanson, Bridget M       13 Badger-MR            3:13.86    3:13.46 AGE    
                  43.11     1:32.43 (49.32)     2:22.78 (50.35)     3:13.46 (50.68)
 12 Gruber, Alexandra JO J    13 LBA-MR               3:16.00    3:14.67 AGE    
                  44.03     1:33.39 (49.36)     2:24.36 (50.97)     3:14.67 (50.31)
 13 Gray, Nora E              13 RedTails-MR          3:10.09    3:15.14 AGE    
                  43.76     1:32.44 (48.68)     2:24.07 (51.63)     3:15.14 (51.07)
 14 Mejia, Angela             13 APEX-MR              3:09.82    3:15.90 AGE    
                  41.83     1:31.57 (49.74)     2:23.96 (52.39)     3:15.90 (51.94)
 15 Morgan, Erin M            14 HS-MR                3:16.88    3:16.70 AGE    
                  44.26     1:33.96 (49.70)     2:25.69 (51.73)     3:16.70 (51.01)
 16 Mirro, Dana N             13 LIAC-MR              3:20.00    3:17.01 AGE    
                  44.28     1:33.35 (49.07)     2:24.98 (51.63)     3:17.01 (52.03)
 17 Uppal, Jaya               13 Silver Streaks-MR    3:15.11    3:18.60 AGE    
                  41.71     1:31.92 (50.21)     2:25.32 (53.40)     3:18.60 (53.28)
 18 Walencik, Olivia M        14 OWA-MR               3:30.45    3:20.59 AGE    
                  46.28     1:36.95 (50.67)     2:28.80 (51.85)     3:20.59 (51.79)
 19 Aguirre, Julie D          13 HS-MR                3:22.63    3:21.59 AGE    
                  43.92     1:35.68 (51.76)     2:29.03 (53.35)     3:21.59 (52.56)
 20 Sblendorio, Amanda M      13 HS-MR                3:22.59    3:22.66 AGE    
                  45.73     1:37.41 (51.68)     2:30.47 (53.06)     3:22.66 (52.19)
 21 Ng, Phyllis               13 HS-MR                3:23.41    3:24.47 AGE    
                  44.77     1:37.55 (52.78)     2:31.39 (53.84)     3:24.47 (53.08)
 22 Kennon, Nora M            14 Badger-MR            3:19.30    3:24.57 AGE    
                  45.26     1:37.26 (52.00)     2:31.02 (53.76)     3:24.57 (53.55)
 23 McGee, Shayna K           14 APEX-MR              3:17.68    3:25.13 AGE    
                  46.93     1:39.23 (52.30)     2:32.59 (53.36)     3:25.13 (52.54)
 24 Messina, Gabrielle N      13 HS-MR                3:19.39    3:26.00 AGE    
                  46.15     1:39.36 (53.21)     2:33.41 (54.05)     3:26.00 (52.59)
 25 Olsewski, Ali C           14 Silver Streaks-MR    3:24.27    3:26.79 AGE    
                  46.05     1:38.86 (52.81)     2:33.14 (54.28)     3:26.79 (53.65)
 26 Peralta, Loren S          13 APEX-MR              3:34.80    3:28.19 AGE    
                  48.55     1:41.00 (52.45)     2:35.82 (54.82)     3:28.19 (52.37)
 27 D'Alessandro, Andie G     14 Silver Streaks-MR    3:26.99    3:30.60 AGE    
                  43.88     1:38.04 (54.16)     2:34.90 (56.86)     3:30.60 (55.70)
 28 Sanchez, Keyko            13 RedTails-MR          3:30.09    3:31.98 AGE    
                  45.12     1:38.60 (53.48)     2:35.87 (57.27)     3:31.98 (56.11)
 29 McNelis, Kara E           13 LIAC-MR              3:28.41    3:35.50 AGE    
                  48.66     1:43.21 (54.55)     2:39.09 (55.88)     3:35.50 (56.41)
 30 Johnson, Cai A            13 RedTails-MR          4:00.09    3:43.90 AGE    
                  50.64     1:46.60 (55.96)     2:45.02 (58.42)     3:43.90 (58.88)
 31 Heuschneider, Hannah      14 WAC-MR               3:40.34    4:08.76 AGE    
                  57.34   2:00.91 (1:03.57)   3:04.59 (1:03.68)   4:08.76 (1:04.17)
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:05.69  JO
        1:05.70  QUAL
        1:14.59  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 1:05.70
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Chang, Elizabeth          14 LIAC-MR              1:06.20    1:06.38 SILV   
                  31.66     1:06.38 (34.72)                                        
  2 Kranis, Genna R           14 LIAC-MR              1:06.34    1:07.22 SILV   
                  31.70     1:07.22 (35.52)                                        
  3 Rivera, Ashley M          14 Agua Swim Team-MR    1:06.71    1:07.43 SILV   
                  32.05     1:07.43 (35.38)                                        
  4 Moody, Bridget M          14 LIAC-MR              1:09.51    1:08.59 SILV   
                  32.57     1:08.59 (36.02)                                        
  5 Schauer, Elizabeth m      14 Badger-MR            1:11.21    1:09.49 SILV   
                  32.66     1:09.49 (36.83)                                        
  6 Cruz, Brigitti S          13 Twisters-MR          1:08.01    1:10.31 SILV   
                  33.02     1:10.31 (37.29)                                        
  7 Balderes, Olivia A        13 NYCC-MR              1:13.58    1:13.39 SILV   
                  33.48     1:13.39 (39.91)                                        
  8 Boyko, Jaime P            13 LIAC-MR              1:11.91    1:13.64 SILV   
                  34.70     1:13.64 (38.94)                                        
AGE - Division  
  1 Rodriguez, Keannie M      13 Agua Swim Team-MR    1:11.18    1:15.96 AGE    
                  34.40     1:15.96 (41.56)                                        
  2 Lee, Rose M               14 LIAC-MR              1:14.92    1:16.19 AGE    
                  35.29     1:16.19 (40.90)                                        
  3 Peralta, Loren S          13 APEX-MR              1:21.38    1:17.77 AGE    
                  36.19     1:17.77 (41.58)                                        
  4 Herbold, Emma K           13 Badger-MR            1:16.72    1:17.87 AGE    
                  35.01     1:17.87 (42.86)                                        
  5 Hood, Amy N               13 RI Marlins-MR        1:50.00    1:17.99 AGE    
                  35.88     1:17.99 (42.11)                                        
  6 Rosario, Perla            13 RedTails-MR          1:21.92    1:18.27 AGE    
                  36.37     1:18.27 (41.90)                                        
  7 Klein, Eilis D            13 Badger-MR            1:16.10    1:19.40 AGE    
                  35.80     1:19.40 (43.60)                                        
  8 Tucker, Annelisa C        14 Badger-MR            1:19.39    1:23.23 AGE    
                  37.91     1:23.23 (45.32)                                        
  9 Sepulveda, Elena A        13 RedTails-MR          1:30.00    1:30.92 AGE    
                  40.95     1:30.92 (49.97)                                        
 10 Quick, Lisa K             14 LIAC-MR              1:23.40    1:31.97 AGE    
                  42.74     1:31.97 (49.23)                                        
 11 Uppal, Jaya               13 Silver Streaks-MR    1:45.11    1:32.06 AGE    
                  40.73     1:32.06 (51.33)                                        
 12 McNelis, Kara E           13 LIAC-MR              1:31.84    1:32.50 AGE    
                  43.31     1:32.50 (49.19)                                        
 -- Perez, Susana M           14 RedTails-MR          1:45.21         DQ        
      One hand touch
                  43.72          DQ (54.93)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        2:30.99  JO
        2:31.00  QUAL
        2:42.59  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 2:31.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Moody, Bridget M          14 LIAC-MR              2:32.20    2:30.65 JO     
                  33.34     1:11.61 (38.27)     1:51.26 (39.65)     2:30.65 (39.39)
SILV - Division  
  1 Cruz, Brigitti S          13 Twisters-MR          2:36.04    2:33.73 SILV   
                  33.14     1:12.65 (39.51)     1:52.97 (40.32)     2:33.73 (40.76)
  2 Martinez, Adrianna        14 Agua Swim Team-MR    2:36.03    2:37.72 SILV   
                  34.91     1:15.04 (40.13)     1:56.85 (41.81)     2:37.72 (40.87)
  3 Boyko, Jaime P            13 LIAC-MR              2:43.78    2:41.66 SILV   
                  35.04     1:15.89 (40.85)     1:58.90 (43.01)     2:41.66 (42.76)
AGE - Division  
  1 Cannon, Kellie            13 LBA-MR               2:36.00    2:42.89 AGE    
                  35.24     1:15.84 (40.60)     1:59.40 (43.56)     2:42.89 (43.49)
  2 Herbold, Emma K           13 Badger-MR            2:48.55    2:50.36 AGE    
                  35.42     1:17.90 (42.48)     2:03.07 (45.17)     2:50.36 (47.29)
  3 Rodriguez, Keannie M      13 Agua Swim Team-MR    2:44.23    2:52.35 AGE    
                  36.55     1:20.17 (43.62)     2:06.16 (45.99)     2:52.35 (46.19)
  4 Peralta, Loren S          13 APEX-MR              3:01.79    2:56.53 AGE    
                  38.82     1:24.88 (46.06)     2:11.35 (46.47)     2:56.53 (45.18)
  5 Rosario, Perla            13 RedTails-MR          3:20.09    2:56.64 AGE    
                  39.69     1:25.89 (46.20)     2:12.57 (46.68)     2:56.64 (44.07)
  6 Sepulveda, Elena A        13 RedTails-MR          3:20.09    3:15.00 AGE    
                  12.00   1:30.89 (1:18.89)     2:23.31 (52.42)     3:15.00 (51.69)
 
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
        2:23.49  JO
        2:23.50  QUAL
        2:47.79  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 2:23.50
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Chang, Elizabeth          14 LIAC-MR              2:23.75    2:24.46 SILV   
                  31.37     1:09.10 (37.73)     1:52.56 (43.46)     2:24.46 (31.90)
  2 McElroy, Nora             13 Badger-MR            2:25.19    2:25.19 SILV   
                  31.01     1:09.28 (38.27)     1:52.42 (43.14)     2:25.19 (32.77)
  3 Rodriguez, Keannie M      13 Agua Swim Team-MR    2:25.57    2:27.31 SILV   
                  33.22     1:11.94 (38.72)     1:55.26 (43.32)     2:27.31 (32.05)
  4 Nash, Jennifer            13 LBA-MR               2:26.19    2:27.79 SILV   
                  32.03     1:10.97 (38.94)     1:54.12 (43.15)     2:27.79 (33.67)
  5 Wong, Kristi              14 Silver Streaks-MR    2:27.59    2:29.31 SILV   
                  31.94     1:09.60 (37.66)     1:54.81 (45.21)     2:29.31 (34.50)
  6 Walsh, Georgina           13 NYCC-MR              2:31.09    2:29.40 SILV   
                  32.41     1:09.30 (36.89)     1:54.60 (45.30)     2:29.40 (34.80)
  7 Kranis, Genna R           14 LIAC-MR              2:25.76    2:29.51 SILV   
                  32.66     1:11.95 (39.29)     1:56.83 (44.88)     2:29.51 (32.68)
  8 Sanders, Kyle M           14 LIAC-MR              2:32.36    2:30.25 SILV   
                  32.90     1:10.96 (38.06)     1:57.11 (46.15)     2:30.25 (33.14)
  9 Cannon, Kellie            13 LBA-MR               2:30.47    2:31.51 SILV   
                  32.89     1:10.84 (37.95)     1:58.41 (47.57)     2:31.51 (33.10)
 10 Schauer, Elizabeth m      14 Badger-MR            2:34.43    2:35.16 SILV   
                  34.27     1:10.74 (36.47)     2:00.87 (50.13)     2:35.16 (34.29)
 11 Moody, Bridget M          14 LIAC-MR              2:29.20    2:36.03 SILV   
                  33.54     1:14.25 (40.71)     2:01.71 (47.46)     2:36.03 (34.32)
 12 Pena, Jarleen B           13 Agua Swim Team-MR    2:30.36    2:37.43 SILV   
                  33.64     1:13.15 (39.51)     1:59.52 (46.37)     2:37.43 (37.91)
 13 Fenn, Kerry N             14 Badger-MR            2:39.18    2:38.84 SILV   
                  35.46     1:15.07 (39.61)     2:01.64 (46.57)     2:38.84 (37.20)
 14 Zielonka, Magdalena       13 NYCC-MR              2:47.13    2:40.25 SILV   
                  36.87     1:19.41 (42.54)     2:03.79 (44.38)     2:40.25 (36.46)
 15 Klein, Eilis D            13 Badger-MR            2:36.77    2:41.43 SILV   
                  35.24     1:12.58 (37.34)     2:04.94 (52.36)     2:41.43 (36.49)
 16 Johanson, Bridget M       13 Badger-MR            2:44.15    2:43.84 SILV   
                  36.53     1:19.11 (42.58)     2:08.39 (49.28)     2:43.84 (35.45)
 17 Peralta, Loren S          13 APEX-MR              2:44.49    2:44.38 SILV   
                  36.54     1:17.53 (40.99)     2:09.10 (51.57)     2:44.38 (35.28)
 18 McGee, Shayna K           14 APEX-MR              2:42.40    2:47.29 SILV   
                  36.94     1:17.01 (40.07)     2:08.76 (51.75)     2:47.29 (38.53)
 19 Pilipenko, Veronika       13 APEX-MR              2:48.67    2:47.51 SILV   
                  37.71     1:21.18 (43.47)     2:10.11 (48.93)     2:47.51 (37.40)
AGE - Division  
  1 Manfre, Victoria E        14 LIAC-MR              2:42.12    2:48.02 AGE    
                  36.15     1:18.05 (41.90)     2:09.87 (51.82)     2:48.02 (38.15)
  2 Cervera, Alessandra       14 Agua Swim Team-MR    2:53.26    2:49.14 AGE    
                  37.88     1:22.02 (44.14)     2:12.66 (50.64)     2:49.14 (36.48)
  3 Quick, Lisa K             14 LIAC-MR              2:48.27    2:54.72 AGE    
                  39.31     1:24.57 (45.26)     2:19.18 (54.61)     2:54.72 (35.54)
  4 Simunovich, Rachel T      13 Agua Swim Team-MR    2:50.32    2:55.23 AGE    
                  41.55     1:28.30 (46.75)     2:18.66 (50.36)     2:55.23 (36.57)
  5 Mirro, Dana N             13 LIAC-MR              2:50.36    2:56.49 AGE    
                  39.62     1:24.71 (45.09)     2:17.05 (52.34)     2:56.49 (39.44)
  6 Mejia, Angela             13 APEX-MR              3:01.89    3:08.66 AGE    
                  40.58     1:28.16 (47.58)     2:23.65 (55.49)     3:08.66 (45.01)
  7 Lehmann, Rachel E         14 Kraken-MR            2:49.00    3:11.84 AGE    
                  41.65     1:31.39 (49.74)     2:28.29 (56.90)     3:11.84 (43.55)
  8 Chiu, Caroline            13 Twisters-MR          3:19.71    3:12.33 AGE    
                  42.74     1:29.92 (47.18)     2:27.74 (57.82)     3:12.33 (44.59)
 
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
        2:23.49  JO
        2:23.50  QUAL
        2:47.79  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 2:23.50
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division  
  1 McElroy, Nora             13 Badger-MR                 NT    2:26.30 SILV   
                  30.46     1:08.10 (37.64)     1:52.34 (44.24)     2:26.30 (33.96)
 
Girls 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
        5:06.99  JO
        5:07.00  QUAL
        5:38.99  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 5:07.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 McElroy, Nora             13 Badger-MR            5:10.31    5:05.80 JO     
                  31.12     1:08.40 (37.28)     1:47.59 (39.19)     2:26.87 (39.28)
        3:11.65 (44.78)     3:57.22 (45.57)     4:32.03 (34.81)     5:05.80 (33.77)
  2 Martinez, Adrianna        14 Agua Swim Team-MR    5:13.87    5:06.36 JO     
                  33.04     1:11.07 (38.03)     1:50.36 (39.29)     2:28.76 (38.40)
        3:12.72 (43.96)     3:58.16 (45.44)     4:32.50 (34.34)     5:06.36 (33.86)
SILV - Division  
  1 Rodriguez, Keannie M      13 Agua Swim Team-MR    5:09.57    5:08.34 SILV   
                  33.22     1:14.28 (41.06)     1:54.20 (39.92)     2:33.66 (39.46)
        3:18.37 (44.71)     4:02.64 (44.27)     4:36.06 (33.42)     5:08.34 (32.28)
  2 Kranis, Genna R           14 LIAC-MR              5:09.36    5:08.45 SILV   
                  31.96     1:08.66 (36.70)     1:48.68 (40.02)     2:28.46 (39.78)
        3:14.38 (45.92)     4:00.35 (45.97)     4:34.83 (34.48)     5:08.45 (33.62)
  3 Cannon, Kellie            13 LBA-MR               5:14.27    5:11.45 SILV   
                  33.91     1:13.57 (39.66)     1:52.57 (39.00)     2:30.78 (38.21)
        3:17.97 (47.19)     4:04.46 (46.49)     4:38.62 (34.16)     5:11.45 (32.83)
  4 Nash, Jennifer            13 LBA-MR               5:09.29    5:14.40 SILV   
                  32.15     1:10.73 (38.58)     1:52.42 (41.69)     2:32.49 (40.07)
        3:16.13 (43.64)     4:01.32 (45.19)     4:38.76 (37.44)     5:14.40 (35.64)
  5 Wong, Kristi              14 Silver Streaks-MR    5:18.12    5:16.31 SILV   
                  32.56     1:11.34 (38.78)     1:51.44 (40.10)     2:31.25 (39.81)
        3:16.74 (45.49)     4:03.96 (47.22)     4:40.01 (36.05)     5:16.31 (36.30)
  6 Schauer, Elizabeth m      14 Badger-MR            5:29.73    5:19.97 SILV   
                  33.30     1:13.07 (39.77)     1:51.31 (38.24)     2:29.85 (38.54)
        3:20.36 (50.51)     4:09.29 (48.93)     4:45.00 (35.71)     5:19.97 (34.97)
  7 Moody, Bridget M          14 LIAC-MR              5:10.68    5:21.76 SILV   
                  34.01     1:14.45 (40.44)     1:56.54 (42.09)     2:37.98 (41.44)
        3:23.98 (46.00)     4:10.36 (46.38)     4:46.13 (35.77)     5:21.76 (35.63)
  8 Klein, Eilis D            13 Badger-MR            5:35.57    5:26.72 SILV   
                  34.29     1:16.49 (42.20)     1:53.90 (37.41)     2:31.58 (37.68)
        3:22.97 (51.39)     4:14.28 (51.31)     4:50.67 (36.39)     5:26.72 (36.05)
  9 Tucker, Annelisa C        14 Badger-MR            5:32.62    5:31.73 SILV   
                  37.62     1:22.04 (44.42)     2:00.66 (38.62)     2:39.35 (38.69)
        3:29.19 (49.84)     4:19.49 (50.30)     4:55.52 (36.03)     5:31.73 (36.21)
AGE - Division  
  1 Balderes, Olivia A        13 NYCC-MR              5:40.61    5:41.23 AGE    
                  34.11     1:14.15 (40.04)     1:55.43 (41.28)     2:37.04 (41.61)
        3:26.75 (49.71)     4:17.00 (50.25)     4:59.74 (42.74)     5:41.23 (41.49)
  2 Johanson, Bridget M       13 Badger-MR            5:43.65    5:41.91 AGE    
                  36.49     1:21.77 (45.28)     2:05.55 (43.78)     2:48.43 (42.88)
        3:37.44 (49.01)     4:27.16 (49.72)     5:04.87 (37.71)     5:41.91 (37.04)
  3 Peralta, Loren S          13 APEX-MR              6:10.56    5:53.61 AGE    
                  36.55     1:20.05 (43.50)     2:04.00 (43.95)     2:46.69 (42.69)
        3:40.11 (53.42)     4:32.58 (52.47)     5:12.41 (39.83)     5:53.61 (41.20)
  4 Ferguson, Carly           13 Silver Streaks-MR    6:05.11    5:56.17 AGE    
                  38.74     1:24.02 (45.28)     2:10.69 (46.67)     2:56.12 (45.43)
        3:46.27 (50.15)     4:36.85 (50.58)     5:17.28 (40.43)     5:56.17 (38.89)
  5 Simunovich, Rachel T      13 Agua Swim Team-MR    6:15.86    5:56.29 AGE    
                  40.75     1:32.49 (51.74)     2:19.65 (47.16)     3:05.18 (45.53)
        3:52.90 (47.72)     4:42.42 (49.52)     5:21.14 (38.72)     5:56.29 (35.15)
  6 Mejia, Angela             13 APEX-MR              6:37.65    6:55.31 AGE    
                  40.86     1:38.65 (57.79)     2:31.65 (53.00)     3:25.42 (53.77)
        4:19.86 (54.44)     5:15.01 (55.15)     6:05.54 (50.53)     6:55.31 (49.77)
Non-Award Division  
 -- Kennon, Nora M            14 Badger-MR            6:02.63         DQ        
      Declared false start - Misc
 
Girls 15-18 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          26.59  JO
          26.60  QUAL
          28.49  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 26.60
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Turner, Jennifer J        17 Silver Streaks-MR      26.61      27.34 SILV   
  2 Wadolowska, Julia         17 Twisters-MR            28.13      27.56 SILV   
  3 Lewis, Kamara A           16 Twisters-MR            27.70      27.64 SILV   
  4 Ryan, Katherine C         15 OWA-MR                 27.17      27.67 SILV   
  5 Escudero, Cynthia         18 RedTails-MR            27.95      27.85 SILV   
  6 Nunez, Ana                15 Agua Swim Team-MR      27.43      27.94 SILV   
  7 Malarczyk, Monica         15 Badger-MR              29.38      28.30 SILV   
  8 Elizee, Juleen            18 LIAC-MR                28.51      28.31 SILV   
  9 Ferguson, Mara H          15 Silver Streaks-MR      28.16      28.43 SILV   
 10 Laskowski, Caroline       15 Twisters-MR            29.01      28.46 SILV   
 11 Fradkin, Becky H          17 Silver Streaks-MR      29.15      28.48 SILV   
 12 Dias, Marcela K           17 Twisters-MR            28.56      28.49 SILV   
AGE - Division  
  1 Marmol, Janet             15 OWA-MR                 28.65      28.52 AGE    
  2 Sheehan, Niamh M          15 APEX-MR                28.64      28.88 AGE    
  3 Fufidio, Andrea L         15 Badger-MR              28.67      28.95 AGE    
  4 Boomer, Lee E             15 NYCC-MR                28.68      29.30 AGE    
  5 Karcher, Rebecca E        15 LIAC-MR                29.49      29.53 AGE    
  6 Farmer, Imani M           16 NYCC-MR                29.96      29.54 AGE    
  7 Myszkowski, Olivia        15 Twisters-MR            30.21      29.61 AGE    
  8 Paul, Jordana R           17 Silver Streaks-MR      29.46      29.64 AGE    
  9 Lee, Kevyn                15 NYCC-MR                29.19      29.70 AGE    
 10 McKenly, Jackie D         15 Silver Streaks-MR      30.34      29.84 AGE    
 11 Stypulkowski, Natalia     16 Twisters-MR            30.21      30.32 AGE    
 12 Gottlieb, Deena J         15 LIAC-MR                31.00      30.62 AGE    
 13 Rabin Court, Emma         15 Twisters-MR            29.67      30.85 AGE    
 14 Lin, Ashley               16 Twisters-MR            28.95      30.96 AGE    
 15 Nienaltow, Kate K         15 Silver Streaks-MR      30.42      31.77 AGE    
 16 Chan, Jessica T           15 Silver Streaks-MR      31.53      32.20 AGE    
 17 Tellez, Ivanna D          16 Twisters-MR            33.65      34.09 AGE    
 18 Delgado, Krystal          15 WAC-MR                 33.78      34.51 AGE    
 19 Nurkin, Diane M           15 APEX-MR                35.04      35.33 AGE    
 20 Lavrentieva, Julia D      15 APEX-MR                34.89      36.90 AGE    
 21 Benson, Imani Y           15 Silver Streaks-MR      37.58      39.75 AGE    
 
Girls 15-18 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          57.79  JO
          57.80  QUAL
        1:03.59  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 57.80
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Wais, Ashleigh Q          16 NYCC-MR                58.73      58.24 SILV   
                  28.62       58.24 (29.62)                                        
  2 Sherard, Ashley M         15 NFS-MR                 59.32      58.86 SILV   
                  28.05       58.86 (30.81)                                        
  3 Turner, Jennifer J        17 Silver Streaks-MR      58.61      59.70 SILV   
                  28.61       59.70 (31.09)                                        
  4 Escudero, Cynthia         18 RedTails-MR          1:01.59    1:00.23 SILV   
                  28.98     1:00.23 (31.25)                                        
  5 DiPreta, Stephanie N      15 LIAC-MR                59.98    1:00.29 SILV   
                  29.05     1:00.29 (31.24)                                        
  6 Bader, Jordan D           16 LIAC-MR              1:00.21    1:00.40 SILV   
                  29.45     1:00.40 (30.95)                                        
  7 Aliprantis, Alexa N       15 LIAC-MR              1:01.00    1:00.69 SILV   
                  29.12     1:00.69 (31.57)                                        
  8 Elizee, Juleen            18 LIAC-MR              1:01.91    1:00.97 SILV   
                  28.90     1:00.97 (32.07)                                        
  9 Fufidio, Andrea L         15 Badger-MR            1:01.53    1:01.13 SILV   
                  29.34     1:01.13 (31.79)                                        
 10 Boomer, Lee E             15 NYCC-MR              1:00.88    1:01.57 SILV   
                  29.71     1:01.57 (31.86)                                        
 11 Lewis, Kamara A           16 Twisters-MR          1:01.89    1:01.69 SILV   
                  29.54     1:01.69 (32.15)                                        
 12 Marmol, Janet             15 OWA-MR               1:01.77    1:01.73 SILV   
                  29.74     1:01.73 (31.99)                                        
 13 Dias, Marcela K           17 Twisters-MR          1:03.25    1:02.10 SILV   
                  29.40     1:02.10 (32.70)                                        
 14 Sheehan, Niamh M          15 APEX-MR              1:01.08    1:02.39 SILV   
                  29.88     1:02.39 (32.51)                                        
AGE - Division  
  1 Geiselman, Rebekah        15 LBA-MR               1:04.26    1:03.86 AGE    
                  30.33     1:03.86 (33.53)                                        
  2 Ferguson, Mara H          15 Silver Streaks-MR    1:04.39    1:04.03 AGE    
                  30.22     1:04.03 (33.81)                                        
  3 Myszkowski, Olivia        15 Twisters-MR          1:08.86    1:04.49 AGE    
                  30.51     1:04.49 (33.98)                                        
  4 Altman-Kurosaki, Hannah   16 Agua Swim Team-MR    1:04.29    1:04.99 AGE    
                  31.49     1:04.99 (33.50)                                        
  5 Karcher, Rebecca E        15 LIAC-MR              1:05.37    1:05.26 AGE    
                  31.11     1:05.26 (34.15)                                        
  6 Gottlieb, Deena J         15 LIAC-MR              1:10.00    1:05.68 AGE    
                  31.56     1:05.68 (34.12)                                        
  7 Gomez, Kiara J            16 Twisters-MR          1:06.72    1:06.29 AGE    
                  30.68     1:06.29 (35.61)                                        
  8 Lee, Courtney M           15 HS-MR                1:07.21    1:06.89 AGE    
                  31.94     1:06.89 (34.95)                                        
  9 Alers, Danielle           15 MAD-MR               1:06.72    1:06.94 AGE    
                  31.57     1:06.94 (35.37)                                        
 10 Rabin Court, Emma         15 Twisters-MR          1:03.27    1:07.00 AGE    
                  32.47     1:07.00 (34.53)                                        
 11 Stypulkowski, Natalia     16 Twisters-MR          1:04.15    1:07.21 AGE    
                  31.45     1:07.21 (35.76)                                        
 12 Sherard, Nia              17 NFS-MR               1:04.36    1:07.62 AGE    
                  32.54     1:07.62 (35.08)                                        
 13 Paul, Jordana R           17 Silver Streaks-MR    1:03.96    1:07.90 AGE    
                  31.69     1:07.90 (36.21)                                        
 14 Sanabria, Manuela F       15 HS-MR                1:07.27    1:08.05 AGE    
                  31.32     1:08.05 (36.73)                                        
 15 Farmer, Imani M           16 NYCC-MR              1:09.35    1:08.27 AGE    
                  32.03     1:08.27 (36.24)                                        
 16 Samaniego, Caitlyn E      17 OWA-MR               1:08.17    1:08.43 AGE    
                  31.65     1:08.43 (36.78)                                        
 17 McKenly, Jackie D         15 Silver Streaks-MR    1:09.52    1:09.17 AGE    
                  31.96     1:09.17 (37.21)                                        
 18 Lin, Ashley               16 Twisters-MR          1:04.22    1:09.54 AGE    
                  32.65     1:09.54 (36.89)                                        
 19 Sanchez, Denisse M        15 NFS-MR               1:11.28    1:09.70 AGE    
                  32.87     1:09.70 (36.83)                                        
 20 Chan, Jessica T           15 Silver Streaks-MR    1:09.92    1:10.98 AGE    
                  33.02     1:10.98 (37.96)                                        
 21 Tellez, Ivanna D          16 Twisters-MR          1:12.84    1:11.58 AGE    
                  34.98     1:11.58 (36.60)                                        
 21 Delgado, Krystal          15 WAC-MR               1:13.99    1:11.58 AGE    
                  35.12     1:11.58 (36.46)                                        
 23 Waroway, Alexandria C     15 OWA-MR               1:15.57    1:13.05 AGE    
                  33.07     1:13.05 (39.98)                                        
 24 Threadgill, Taylor R      16 NFS-MR               1:14.13    1:14.19 AGE    
                  34.64     1:14.19 (39.55)                                        
 25 Lavrentieva, Julia D      15 APEX-MR              1:20.66    1:22.77 AGE    
                  37.98     1:22.77 (44.79)                                        
 26 Benson, Imani Y           15 Silver Streaks-MR    1:25.32    1:30.52 AGE    
                  41.94     1:30.52 (48.58)                                        
 
Girls 15-18 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:04.49  JO
        2:04.50  QUAL
        2:16.59  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 2:04.50
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Smith, Caryn A            15 OWA-MR               2:05.11    2:06.44 SILV   
                  29.27     1:00.89 (31.62)     1:33.73 (32.84)     2:06.44 (32.71)
  2 Flood, Katie M            16 Silver Streaks-MR    2:06.37    2:06.72 SILV   
                  28.33     1:00.63 (32.30)     1:33.78 (33.15)     2:06.72 (32.94)
  3 DiPreta, Stephanie N      15 LIAC-MR              2:06.16    2:08.64 SILV   
                  29.80     1:01.81 (32.01)     1:35.13 (33.32)     2:08.64 (33.51)
  4 Bader, Jordan D           16 LIAC-MR              2:09.30    2:11.18 SILV   
                  30.47     1:03.85 (33.38)     1:37.70 (33.85)     2:11.18 (33.48)
  5 Ryan, Katherine C         15 OWA-MR               2:05.96    2:11.30 SILV   
                  30.25     1:03.12 (32.87)     1:36.98 (33.86)     2:11.30 (34.32)
  6 Aliprantis, Alexa N       15 LIAC-MR              2:13.18    2:11.82 SILV   
                  29.46     1:02.90 (33.44)     1:37.59 (34.69)     2:11.82 (34.23)
  7 Escudero, Cynthia         18 RedTails-MR          2:18.84    2:12.44 SILV   
                  29.91     1:02.68 (32.77)     1:37.48 (34.80)     2:12.44 (34.96)
  8 Turner, Jennifer J        17 Silver Streaks-MR    2:12.70    2:14.10 SILV   
                  30.07     1:03.66 (33.59)     1:38.49 (34.83)     2:14.10 (35.61)
  9 Marmol, Janet             15 OWA-MR               2:15.76    2:14.94 SILV   
                  31.06     1:05.28 (34.22)     1:40.53 (35.25)     2:14.94 (34.41)
 10 Dias, Marcela K           17 Twisters-MR          2:17.60    2:16.29 SILV   
                  30.78     1:05.01 (34.23)     1:41.11 (36.10)     2:16.29 (35.18)
AGE - Division  
  1 Lee, Kevyn                15 NYCC-MR              2:17.21    2:16.86 AGE    
                  31.54     1:06.52 (34.98)     1:42.60 (36.08)     2:16.86 (34.26)
  2 Boomer, Lee E             15 NYCC-MR              2:18.22    2:17.80 AGE    
                  31.46     1:06.59 (35.13)     1:42.89 (36.30)     2:17.80 (34.91)
  3 Filardi, Victoria L       15 LIAC-MR              2:20.73    2:18.39 AGE    
                  31.97     1:07.66 (35.69)     1:43.54 (35.88)     2:18.39 (34.85)
  4 Malarczyk, Monica         15 Badger-MR            2:21.30    2:18.49 AGE    
                  31.74     1:07.62 (35.88)     1:43.53 (35.91)     2:18.49 (34.96)
  5 Geiselman, Rebekah        15 LBA-MR               2:21.18    2:19.20 AGE    
                  32.00     1:08.36 (36.36)     1:43.95 (35.59)     2:19.20 (35.25)
  6 Gorton, Katherine         15 LBA-MR               2:40.00    2:19.96 AGE    
                  32.34     1:07.11 (34.77)     1:43.39 (36.28)     2:19.96 (36.57)
  7 Gottlieb, Deena J         15 LIAC-MR              2:30.00    2:20.33 AGE    
                  31.77     1:07.52 (35.75)     1:44.15 (36.63)     2:20.33 (36.18)
  8 Karcher, Rebecca E        15 LIAC-MR              2:29.67    2:24.29 AGE    
                  31.26     1:07.38 (36.12)     1:45.50 (38.12)     2:24.29 (38.79)
  9 Ferguson, Mara H          15 Silver Streaks-MR    2:21.37    2:24.38 AGE    
                  31.79     1:08.54 (36.75)     1:46.70 (38.16)     2:24.38 (37.68)
 10 Rabin Court, Emma         15 Twisters-MR          2:25.41    2:25.54 AGE    
                  34.02     1:11.01 (36.99)     1:49.68 (38.67)     2:25.54 (35.86)
 11 Samaniego, Caitlyn E      17 OWA-MR               2:31.81    2:30.17 AGE    
                  32.63     1:10.87 (38.24)     1:50.87 (40.00)     2:30.17 (39.30)
 12 Tellez, Ivanna D          16 Twisters-MR          2:36.78    2:32.30 AGE    
                  36.23     1:14.52 (38.29)     1:53.75 (39.23)     2:32.30 (38.55)
 13 Paul, Jordana R           17 Silver Streaks-MR    2:22.70    2:32.40 AGE    
                  32.41     1:10.29 (37.88)     1:51.33 (41.04)     2:32.40 (41.07)
 14 Farmer, Imani M           16 NYCC-MR              2:35.48    2:34.07 AGE    
                  34.97     1:15.54 (40.57)     1:56.06 (40.52)     2:34.07 (38.01)
 15 Waroway, Alexandria C     15 OWA-MR               2:49.17    2:42.64 AGE    
                  35.04     1:15.72 (40.68)     1:58.22 (42.50)     2:42.64 (44.42)
 16 Delgado, Krystal          15 WAC-MR               2:44.35    2:44.31 AGE    
                  37.14     1:17.51 (40.37)     2:00.13 (42.62)     2:44.31 (44.18)
 
Girls 15-18 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        5:31.99  JO
        5:32.00  QUAL
        5:54.99  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 5:32.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Flood, Katie M            16 Silver Streaks-MR    5:42.85    5:39.39 SILV   
                  28.62     1:00.50 (31.88)     1:34.44 (33.94)     2:08.78 (34.34)
        2:43.27 (34.49)     3:17.92 (34.65)     3:53.36 (35.44)     4:28.92 (35.56)
        5:04.38 (35.46)     5:39.39 (35.01)                                        
  2 DiPreta, Stephanie N      15 LIAC-MR              5:37.38    5:43.58 SILV   
                  30.17     1:03.69 (33.52)     1:38.32 (34.63)     2:12.92 (34.60)
        2:48.46 (35.54)     3:23.49 (35.03)     3:59.38 (35.89)     4:35.00 (35.62)
        5:10.26 (35.26)     5:43.58 (33.32)                                        
AGE - Division  
  1 Escudero, Cynthia         18 RedTails-MR          6:13.76    6:01.18 AGE    
                  30.36     1:04.60 (34.24)     1:41.13 (36.53)     2:19.26 (38.13)
        2:55.85 (36.59)     3:33.08 (37.23)     4:10.77 (37.69)     4:47.70 (36.93)
        5:25.29 (37.59)     6:01.18 (35.89)                                        
  2 Fufidio, Andrea L         15 Badger-MR            5:48.95    6:02.09 AGE    
                  30.37     1:05.35 (34.98)     1:41.92 (36.57)     2:18.84 (36.92)
        2:56.57 (37.73)     3:33.98 (37.41)     4:12.15 (38.17)     4:50.39 (38.24)
        5:28.00 (37.61)     6:02.09 (34.09)                                        
  3 Lee, Kevyn                15 NYCC-MR              6:11.66    6:03.86 AGE    
                  32.40     1:09.26 (36.86)     1:46.98 (37.72)     2:24.53 (37.55)
        3:02.18 (37.65)     3:39.54 (37.36)     4:16.50 (36.96)     4:53.58 (37.08)
        5:30.33 (36.75)     6:03.86 (33.53)                                        
  4 Nienaltow, Kate K         15 Silver Streaks-MR    7:25.11    7:27.23 AGE    
                  37.10     1:21.07 (43.97)     2:08.27 (47.20)     2:53.57 (45.30)
        3:39.43 (45.86)     4:25.03 (45.60)     5:12.04 (47.01)     5:58.06 (46.02)
        6:44.52 (46.46)     7:27.23 (42.71)                                        
  5 McKenly, Jackie D         15 Silver Streaks-MR    7:11.11    7:53.15 AGE    
                  37.04     1:21.29 (44.25)                                        
            3:48.67 ( )                                                 6:18.65 ( )
        7:06.87 (48.22)     7:53.15 (46.28)                                        
 
Girls 15-18 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:06.49  JO
        1:06.50  QUAL
        1:13.09  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 1:06.50
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Laskowski, Caroline       15 Twisters-MR          1:06.53    1:08.86 SILV   
                  33.51     1:08.86 (35.35)                                        
  2 Marmol, Janet             15 OWA-MR               1:10.19    1:09.18 SILV   
                  33.95     1:09.18 (35.23)                                        
  3 DiPreta, Stephanie N      15 LIAC-MR              1:09.22    1:09.86 SILV   
                  34.77     1:09.86 (35.09)                                        
  4 Aliprantis, Alexa N       15 LIAC-MR              1:08.52    1:10.22 SILV   
                  34.18     1:10.22 (36.04)                                        
  5 Escudero, Cynthia         18 RedTails-MR          1:13.47    1:10.27 SILV   
                  34.16     1:10.27 (36.11)                                        
  6 Bader, Jordan D           16 LIAC-MR              1:09.88    1:11.00 SILV   
                  35.15     1:11.00 (35.85)                                        
  7 Fradkin, Becky H          17 Silver Streaks-MR    1:11.87    1:11.17 SILV   
                  33.96     1:11.17 (37.21)                                        
  8 Malarczyk, Monica         15 Badger-MR            1:13.36    1:12.11 SILV   
                  35.14     1:12.11 (36.97)                                        
  9 Karcher, Rebecca E        15 LIAC-MR              1:14.53    1:12.86 SILV   
                  34.91     1:12.86 (37.95)                                        
AGE - Division  
  1 Wadolowska, Julia         17 Twisters-MR          1:14.03    1:13.47 AGE    
                  36.19     1:13.47 (37.28)                                        
  2 Nunez, Ana                15 Agua Swim Team-MR    1:08.73    1:13.64 AGE    
                  36.05     1:13.64 (37.59)                                        
  3 Geiselman, Rebekah        15 LBA-MR               1:14.01    1:13.92 AGE    
                  35.69     1:13.92 (38.23)                                        
  4 Farmer, Imani M           16 NYCC-MR              1:14.99    1:15.52 AGE    
                  36.75     1:15.52 (38.77)                                        
  5 Ferguson, Mara H          15 Silver Streaks-MR    1:13.02    1:15.55 AGE    
                  36.25     1:15.55 (39.30)                                        
  6 Filardi, Victoria L       15 LIAC-MR              1:18.10    1:18.56 AGE    
                  38.82     1:18.56 (39.74)                                        
  7 Myszkowski, Olivia        15 Twisters-MR          1:20.69    1:21.19 AGE    
                  39.00     1:21.19 (42.19)                                        
  8 Chan, Jessica T           15 Silver Streaks-MR    1:17.85    1:21.52 AGE    
                  38.93     1:21.52 (42.59)                                        
  9 Rabin Court, Emma         15 Twisters-MR          1:14.52    1:21.66 AGE    
                  40.14     1:21.66 (41.52)                                        
 10 Gottlieb, Deena J         15 LIAC-MR              1:18.00    1:24.79 AGE    
                  41.31     1:24.79 (43.48)                                        
 11 McKenly, Jackie D         15 Silver Streaks-MR    1:20.85    1:25.96 AGE    
 12 Waroway, Alexandria C     15 OWA-MR               1:40.77    1:37.02 AGE    
                  46.36     1:37.02 (50.66)                                        
 13 Benson, Imani Y           15 Silver Streaks-MR    1:47.47    1:45.57 AGE    
                  51.55     1:45.57 (54.02)                                        
 
Girls 15-18 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        2:23.99  JO
        2:24.00  QUAL
        2:35.29  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 2:24.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Wais, Ashleigh Q          16 NYCC-MR              2:25.12    2:24.14 SILV   
                  34.98     1:11.50 (36.52)     1:48.33 (36.83)     2:24.14 (35.81)
  2 Flood, Katie M            16 Silver Streaks-MR    2:26.88    2:26.23 SILV   
                  33.58     1:10.15 (36.57)     1:47.84 (37.69)     2:26.23 (38.39)
  3 DiPreta, Stephanie N      15 LIAC-MR              2:28.43    2:26.24 SILV   
                  34.13     1:10.88 (36.75)     1:48.64 (37.76)     2:26.24 (37.60)
  4 Bader, Jordan D           16 LIAC-MR              2:28.92    2:29.36 SILV   
                  35.99     1:13.35 (37.36)     1:51.62 (38.27)     2:29.36 (37.74)
  5 Marmol, Janet             15 OWA-MR               2:32.79    2:32.53 SILV   
                  35.54     1:14.11 (38.57)     1:53.68 (39.57)     2:32.53 (38.85)
  6 Escudero, Cynthia         18 RedTails-MR          2:37.56    2:34.45 SILV   
                  36.21     1:14.98 (38.77)     1:55.12 (40.14)     2:34.45 (39.33)
AGE - Division  
  1 Altman-Kurosaki, Hannah   16 Agua Swim Team-MR    2:33.65    2:36.24 AGE    
                  37.24     1:16.65 (39.41)     1:56.47 (39.82)     2:36.24 (39.77)
  2 Boulbol, Lauren E         17 HS-MR                2:38.33    2:37.19 AGE    
                  35.96     1:14.73 (38.77)     1:55.77 (41.04)     2:37.19 (41.42)
  3 Elizee, Juleen            18 LIAC-MR              2:39.74    2:37.94 AGE    
                  36.83     1:16.42 (39.59)     1:56.58 (40.16)     2:37.94 (41.36)
  4 Sheehan, Niamh M          15 APEX-MR              2:45.94    2:38.35 AGE    
                  36.99     1:17.07 (40.08)     1:58.18 (41.11)     2:38.35 (40.17)
  5 Geiselman, Rebekah        15 LBA-MR               2:36.37    2:38.86 AGE    
                  36.61     1:16.86 (40.25)     1:58.09 (41.23)     2:38.86 (40.77)
  6 Ferguson, Mara H          15 Silver Streaks-MR    2:41.60    2:39.61 AGE    
                  36.62     1:17.06 (40.44)     1:58.88 (41.82)     2:39.61 (40.73)
  7 Boomer, Lee E             15 NYCC-MR              2:39.90    2:39.75 AGE    
                  36.53     1:16.94 (40.41)     1:58.91 (41.97)     2:39.75 (40.84)
  8 Karcher, Rebecca E        15 LIAC-MR              2:43.53    2:39.77 AGE    
                  36.43     1:16.88 (40.45)     1:59.04 (42.16)     2:39.77 (40.73)
  9 Gomez, Kiara J            16 Twisters-MR          2:46.51    2:42.48 AGE    
                  36.46     1:16.13 (39.67)     1:58.90 (42.77)     2:42.48 (43.58)
 10 Farmer, Imani M           16 NYCC-MR              2:43.11    2:45.84 AGE    
                  37.73     1:19.70 (41.97)     2:03.16 (43.46)     2:45.84 (42.68)
 11 Alers, Danielle           15 MAD-MR               2:49.54    2:51.04 AGE    
                  39.51     1:23.19 (43.68)     2:08.21 (45.02)     2:51.04 (42.83)
 12 Chan, Jessica T           15 Silver Streaks-MR    2:50.22    2:52.29 AGE    
                  39.47     1:23.43 (43.96)     2:08.47 (45.04)     2:52.29 (43.82)
 13 Sanabria, Manuela F       15 HS-MR                2:48.93    2:54.80 AGE    
                  38.91     1:22.66 (43.75)     2:09.05 (46.39)     2:54.80 (45.75)
 14 Sanchez, Denisse M        15 NFS-MR               2:53.05    2:57.54 AGE    
                  39.33     1:23.54 (44.21)     2:10.64 (47.10)     2:57.54 (46.90)
 15 Paul, Jordana R           17 Silver Streaks-MR    2:53.45    2:58.39 AGE    
                  40.16     1:24.43 (44.27)     2:11.90 (47.47)     2:58.39 (46.49)
 16 Samaniego, Caitlyn E      17 OWA-MR               2:59.83    3:02.86 AGE    
 17 McKenly, Jackie D         15 Silver Streaks-MR    3:06.26    3:04.11 AGE    
 18 Waroway, Alexandria C     15 OWA-MR               3:45.71    3:30.24 AGE    
                  48.88     1:41.58 (52.70)     2:36.89 (55.31)     3:30.24 (53.35)
 
Girls 15-18 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:15.19  JO
        1:15.20  QUAL
        1:23.89  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 1:15.20
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Smith, Caryn A            15 OWA-MR               1:17.21    1:16.46 SILV   
                  35.85     1:16.46 (40.61)                                        
  2 Aliprantis, Alexa N       15 LIAC-MR              1:17.42    1:17.05 SILV   
                  37.06     1:17.05 (39.99)                                        
  3 Elizee, Juleen            18 LIAC-MR              1:18.46    1:17.69 SILV   
                  36.41     1:17.69 (41.28)                                        
  4 Dias, Marcela K           17 Twisters-MR          1:19.82    1:19.33 SILV   
                  37.54     1:19.33 (41.79)                                        
  5 Ryan, Katherine C         15 OWA-MR               1:19.22    1:20.12 SILV   
                  37.69     1:20.12 (42.43)                                        
  6 Myszkowski, Olivia        15 Twisters-MR          1:24.24    1:20.92 SILV   
                  36.79     1:20.92 (44.13)                                        
  7 Laskowski, Caroline       15 Twisters-MR          1:25.13    1:21.79 SILV   
                  38.22     1:21.79 (43.57)                                        
  8 Filardi, Victoria L       15 LIAC-MR              1:23.26    1:22.96 SILV   
                  39.02     1:22.96 (43.94)                                        
  9 Stypulkowski, Natalia     16 Twisters-MR          1:19.06    1:23.21 SILV   
                  39.17     1:23.21 (44.04)                                        
 10 Fufidio, Andrea L         15 Badger-MR            1:24.60    1:23.51 SILV   
                  39.04     1:23.51 (44.47)                                        
 11 Geiselman, Rebekah        15 LBA-MR               1:21.28    1:23.70 SILV   
                  39.30     1:23.70 (44.40)                                        
AGE - Division  
  1 Nunez, Ana                15 Agua Swim Team-MR    1:22.85    1:24.09 AGE    
                  39.85     1:24.09 (44.24)                                        
  2 Gottlieb, Deena J         15 LIAC-MR              1:22.00    1:25.08 AGE    
                  40.08     1:25.08 (45.00)                                        
  3 Delgado, Krystal          15 WAC-MR               1:30.85    1:30.21 AGE    
                  43.46     1:30.21 (46.75)                                        
  4 Lin, Ashley               16 Twisters-MR          1:29.07    1:31.60 AGE    
                  42.91     1:31.60 (48.69)                                        
  5 McKenly, Jackie D         15 Silver Streaks-MR    1:29.56    1:33.12 AGE    
                  41.91     1:33.12 (51.21)                                        
  6 Chan, Jessica T           15 Silver Streaks-MR    1:31.45    1:33.94 AGE    
                  44.02     1:33.94 (49.92)                                        
  7 Nienaltow, Kate K         15 Silver Streaks-MR    1:31.85    1:34.01 AGE    
                  42.49     1:34.01 (51.52)                                        
  8 Lavrentieva, Julia D      15 APEX-MR              1:37.04    1:37.76 AGE    
                  47.84     1:37.76 (49.92)                                        
 
Girls 15-18 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        2:42.99  JO
        2:43.00  QUAL
        2:56.99  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 2:43.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Smith, Caryn A            15 OWA-MR               2:52.71    2:44.59 SILV   
                  36.19     1:17.62 (41.43)     2:00.71 (43.09)     2:44.59 (43.88)
  2 Aliprantis, Alexa N       15 LIAC-MR              2:47.45    2:46.95 SILV   
                  38.29     1:20.57 (42.28)     2:04.17 (43.60)     2:46.95 (42.78)
  3 Sherard, Ashley M         15 NFS-MR               2:46.89    2:49.63 SILV   
                  37.35     1:20.98 (43.63)     2:05.72 (44.74)     2:49.63 (43.91)
  4 Ferguson, Mara H          15 Silver Streaks-MR    2:45.33    2:51.11 SILV   
                  36.69     1:19.43 (42.74)     2:05.02 (45.59)     2:51.11 (46.09)
  5 Myszkowski, Olivia        15 Twisters-MR          2:59.66    2:53.05 SILV   
                  37.89     1:22.00 (44.11)     2:07.42 (45.42)     2:53.05 (45.63)
  6 Dias, Marcela K           17 Twisters-MR          2:59.86    2:54.85 SILV   
                  37.71     1:21.66 (43.95)     2:08.20 (46.54)     2:54.85 (46.65)
  7 Elizee, Juleen            18 LIAC-MR              2:56.41    2:55.07 SILV   
                  37.93     1:21.73 (43.80)     2:08.04 (46.31)     2:55.07 (47.03)
  8 Geiselman, Rebekah        15 LBA-MR               2:51.59    2:56.89 SILV   
                  40.00     1:24.85 (44.85)     2:10.64 (45.79)     2:56.89 (46.25)
AGE - Division  
  1 Gottlieb, Deena J         15 LIAC-MR              3:05.00    3:01.92 AGE    
                  41.03     1:26.66 (45.63)     2:14.01 (47.35)     3:01.92 (47.91)
  2 Boulbol, Lauren E         17 HS-MR                3:02.56    3:04.38 AGE    
                  41.62     1:27.85 (46.23)     2:15.63 (47.78)     3:04.38 (48.75)
  3 Sherard, Nia              17 NFS-MR               3:00.99    3:04.73 AGE    
                  42.71     1:29.67 (46.96)     2:17.66 (47.99)     3:04.73 (47.07)
  4 DiPreta, Stephanie N      15 LIAC-MR              3:05.29    3:10.24 AGE    
                  43.39     1:31.83 (48.44)     2:19.89 (48.06)     3:10.24 (50.35)
  5 Sheehan, Niamh M          15 APEX-MR              2:58.99    3:14.54 AGE    
                  44.65     1:33.84 (49.19)     2:23.96 (50.12)     3:14.54 (50.58)
  6 Delgado, Krystal          15 WAC-MR               3:12.96    3:15.31 AGE    
                  45.46     1:34.21 (48.75)     2:24.51 (50.30)     3:15.31 (50.80)
  7 Chan, Jessica T           15 Silver Streaks-MR    3:20.73    3:22.48 AGE    
                  45.66     1:38.38 (52.72)     2:31.25 (52.87)     3:22.48 (51.23)
  8 Alers, Danielle           15 MAD-MR               3:35.00    3:26.02 AGE    
                  47.29     1:38.49 (51.20)     2:32.29 (53.80)     3:26.02 (53.73)
  9 Lavrentieva, Julia D      15 APEX-MR              2:55.66    3:35.67 AGE    
                  47.35     1:42.58 (55.23)     2:40.01 (57.43)     3:35.67 (55.66)
 -- Bader, Jordan D           16 LIAC-MR              2:55.96         DQ        
      Downward butterfly kick
                  40.66     1:25.84 (45.18)     2:11.43 (45.59)          DQ (45.85)
Non-Award Division  
 -- Fufidio, Andrea L         15 Badger-MR            3:04.61         DQ        
      Declared false start
 
Girls 15-18 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:05.49  JO
        1:05.50  QUAL
        1:12.59  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 1:05.50
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Fufidio, Andrea L         15 Badger-MR            1:06.47    1:06.59 SILV   
                  31.02     1:06.59 (35.57)                                        
  2 Gorton, Katherine         15 LBA-MR               1:17.00    1:08.57 SILV   
                  32.95     1:08.57 (35.62)                                        
  3 Smith, Caryn A            15 OWA-MR               1:08.44    1:09.44 SILV   
                  31.88     1:09.44 (37.56)                                        
  4 Bader, Jordan D           16 LIAC-MR              1:07.83    1:09.63 SILV   
                  32.44     1:09.63 (37.19)                                        
  5 Sheehan, Niamh M          15 APEX-MR              1:09.89    1:09.75 SILV   
                  32.46     1:09.75 (37.29)                                        
  6 Malarczyk, Monica         15 Badger-MR            1:07.13    1:10.24 SILV   
                  31.49     1:10.24 (38.75)                                        
  7 Lewis, Kamara A           16 Twisters-MR          1:12.02    1:11.00 SILV   
                  32.47     1:11.00 (38.53)                                        
  8 Wadolowska, Julia         17 Twisters-MR          1:13.08    1:11.58 SILV   
                  33.67     1:11.58 (37.91)                                        
AGE - Division  
  1 DiPreta, Stephanie N      15 LIAC-MR              1:10.89    1:14.12 AGE    
                  34.95     1:14.12 (39.17)                                        
  2 Aliprantis, Alexa N       15 LIAC-MR              1:12.18    1:14.54 AGE    
                  34.63     1:14.54 (39.91)                                        
  3 Samaniego, Caitlyn E      17 OWA-MR               1:13.73    1:15.10 AGE    
                  33.63     1:15.10 (41.47)                                        
  4 Paul, Jordana R           17 Silver Streaks-MR    1:10.62    1:15.87 AGE    
                  35.54     1:15.87 (40.33)                                        
  5 Karcher, Rebecca E        15 LIAC-MR              1:21.19    1:20.36 AGE    
                  37.04     1:20.36 (43.32)                                        
  6 Lee, Kevyn                15 NYCC-MR              1:17.78    1:21.57 AGE    
                  36.85     1:21.57 (44.72)                                        
  7 Rabin Court, Emma         15 Twisters-MR          1:19.88    1:22.29 AGE    
                  37.70     1:22.29 (44.59)                                        
  8 Tellez, Ivanna D          16 Twisters-MR          1:28.57    1:22.94 AGE    
                  38.60     1:22.94 (44.34)                                        
  9 Benson, Imani Y           15 Silver Streaks-MR    1:47.35    1:47.59 AGE    
                  49.21     1:47.59 (58.38)                                        
Non-Award Division  
 -- Farmer, Imani M           16 NYCC-MR              1:22.36         DQ        
      Declared false start
 
Girls 15-18 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        2:29.99  JO
        2:30.00  QUAL
        2:39.99  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 2:30.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Fufidio, Andrea L         15 Badger-MR            2:30.17    2:25.48 JO     
                  31.22     1:07.80 (36.58)     1:46.42 (38.62)     2:25.48 (39.06)
  2 Altman-Kurosaki, Hannah   16 Agua Swim Team-MR    2:30.47    2:29.07 JO     
                  32.56     1:09.33 (36.77)     1:49.36 (40.03)     2:29.07 (39.71)
SILV - Division  
  1 Turner, Jennifer J        17 Silver Streaks-MR    2:31.18    2:30.93 SILV   
                  31.71     1:08.48 (36.77)     1:48.41 (39.93)     2:30.93 (42.52)
  2 Smith, Caryn A            15 OWA-MR               2:44.19    2:37.68 SILV   
                  33.65     1:13.90 (40.25)     1:56.59 (42.69)     2:37.68 (41.09)
AGE - Division  
  1 Paul, Jordana R           17 Silver Streaks-MR    2:41.96    2:41.69 AGE    
                  34.12     1:13.89 (39.77)     1:57.27 (43.38)     2:41.69 (44.42)
  2 Aliprantis, Alexa N       15 LIAC-MR              2:48.38    2:45.27 AGE    
                  36.54     1:19.96 (43.42)     2:03.37 (43.41)     2:45.27 (41.90)
  3 Lee, Courtney M           15 HS-MR                2:38.68    2:51.11 AGE    
                  36.35     1:21.33 (44.98)     2:07.69 (46.36)     2:51.11 (43.42)
  4 Escudero, Cynthia         18 RedTails-MR          2:45.09    2:52.95 AGE    
                  33.99     1:17.09 (43.10)     2:04.55 (47.46)     2:52.95 (48.40)
  5 Samaniego, Caitlyn E      17 OWA-MR               3:09.64    2:56.65 AGE    
                  38.49     1:24.19 (45.70)     2:11.44 (47.25)     2:56.65 (45.21)
  6 Sherard, Ashley M         15 NFS-MR               2:55.20    3:04.08 AGE    
                  37.36     1:23.45 (46.09)     2:14.11 (50.66)     3:04.08 (49.97)
 
Girls 15-18 200 Yard IM
===============================================================================
        2:22.09  JO
        2:22.10  QUAL
        2:43.09  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 2:22.10
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Flood, Katie M            16 Silver Streaks-MR    2:22.46    2:24.67 SILV   
                  31.55     1:08.70 (37.15)     1:50.25 (41.55)     2:24.67 (34.42)
  2 Smith, Caryn A            15 OWA-MR               2:31.65    2:24.83 SILV   
                  31.79     1:09.19 (37.40)     1:51.94 (42.75)     2:24.83 (32.89)
  3 Elizee, Juleen            18 LIAC-MR              2:30.16    2:29.96 SILV   
                  31.23     1:10.94 (39.71)     1:54.43 (43.49)     2:29.96 (35.53)
  4 Fufidio, Andrea L         15 Badger-MR            2:33.70    2:31.34 SILV   
                  30.94     1:09.60 (38.66)     1:56.37 (46.77)     2:31.34 (34.97)
  5 Bader, Jordan D           16 LIAC-MR              2:28.20    2:31.75 SILV   
                  33.05     1:11.33 (38.28)     1:57.47 (46.14)     2:31.75 (34.28)
  6 Fradkin, Becky H          17 Silver Streaks-MR    2:38.37    2:32.85 SILV   
                  33.71     1:12.23 (38.52)     1:58.18 (45.95)     2:32.85 (34.67)
  7 Marmol, Janet             15 OWA-MR               2:37.50    2:33.70 SILV   
                  35.08     1:13.79 (38.71)     2:00.21 (46.42)     2:33.70 (33.49)
  8 Gorton, Katherine         15 LBA-MR               2:40.00    2:34.04 SILV   
                  33.77     1:12.98 (39.21)     1:58.34 (45.36)     2:34.04 (35.70)
  9 Nunez, Ana                15 Agua Swim Team-MR    2:24.81    2:35.50 SILV   
                  32.63     1:12.53 (39.90)     1:59.28 (46.75)     2:35.50 (36.22)
 10 DiPreta, Stephanie N      15 LIAC-MR              2:31.77    2:35.99 SILV   
                  35.03     1:12.95 (37.92)     2:02.41 (49.46)     2:35.99 (33.58)
 11 Dias, Marcela K           17 Twisters-MR          2:36.33    2:36.39 SILV   
                  33.76     1:15.55 (41.79)     1:59.93 (44.38)     2:36.39 (36.46)
 12 Filardi, Victoria L       15 LIAC-MR              2:38.98    2:38.24 SILV   
                  35.43     1:16.85 (41.42)     2:02.41 (45.56)     2:38.24 (35.83)
 13 Boomer, Lee E             15 NYCC-MR              2:41.61    2:40.13 SILV   
                  38.14     1:18.40 (40.26)     2:05.95 (47.55)     2:40.13 (34.18)
 14 Sheehan, Niamh M          15 APEX-MR              2:36.02    2:40.33 SILV   
                  32.88     1:13.24 (40.36)     2:06.20 (52.96)     2:40.33 (34.13)
 15 Wadolowska, Julia         17 Twisters-MR          2:41.61    2:42.16 SILV   
                  34.35     1:16.54 (42.19)     2:05.65 (49.11)     2:42.16 (36.51)
AGE - Division  
  1 Lewis, Kamara A           16 Twisters-MR          2:39.61    2:44.18 AGE    
                  32.37     1:12.18 (39.81)     2:03.42 (51.24)     2:44.18 (40.76)
  2 Myszkowski, Olivia        15 Twisters-MR          2:50.29    2:45.45 AGE    
                  36.54     1:20.37 (43.83)     2:05.99 (45.62)     2:45.45 (39.46)
  3 Stypulkowski, Natalia     16 Twisters-MR          2:40.86    2:53.99 AGE    
                  38.01     1:21.40 (43.39)     2:15.34 (53.94)     2:53.99 (38.65)
  4 Lin, Ashley               16 Twisters-MR          2:43.18    2:55.48 AGE    
                  37.03     1:24.54 (47.51)     2:16.62 (52.08)     2:55.48 (38.86)
  5 Nienaltow, Kate K         15 Silver Streaks-MR    2:59.93    3:02.32 AGE    
                  38.43     1:24.18 (45.75)     2:17.69 (53.51)     3:02.32 (44.63)
  6 McKenly, Jackie D         15 Silver Streaks-MR    3:02.19    3:04.55 AGE    
                  38.38     1:26.86 (48.48)     2:21.24 (54.38)     3:04.55 (43.31)
 -- Tellez, Ivanna D          16 Twisters-MR          2:49.08         DQ        
      Shoulders not at or past vertical towards breast off the wall - fly
                  39.52     1:27.80 (48.28)     2:21.69 (53.89)          DQ (39.68)
 
Girls 15-18 400 Yard IM
===============================================================================
        5:04.99  JO
        5:05.00  QUAL
        5:36.29  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 5:05.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Turner, Jennifer J        17 Silver Streaks-MR    5:06.11    5:06.68 SILV   
                  30.83     1:07.87 (37.04)     1:46.50 (38.63)     2:24.87 (38.37)
        3:08.02 (43.15)     3:52.14 (44.12)     4:29.28 (37.14)     5:06.68 (37.40)
  2 Ryan, Katherine C         15 OWA-MR               5:11.71    5:12.55 SILV   
                  33.71     1:15.72 (42.01)     1:54.46 (38.74)     2:32.40 (37.94)
        3:17.49 (45.09)     4:02.99 (45.50)     4:38.43 (35.44)     5:12.55 (34.12)
  3 DiPreta, Stephanie N      15 LIAC-MR              5:12.37    5:18.07 SILV   
                  33.84     1:12.20 (38.36)     1:49.76 (37.56)     2:27.79 (38.03)
        3:18.10 (50.31)     4:08.77 (50.67)     4:43.03 (34.26)     5:18.07 (35.04)
  4 Fufidio, Andrea L         15 Badger-MR            5:17.83    5:23.62 SILV   
                  31.05     1:07.40 (36.35)     1:48.88 (41.48)     2:30.08 (41.20)
        3:18.36 (48.28)     4:07.55 (49.19)     4:45.35 (37.80)     5:23.62 (38.27)
  5 Exposito, Sarah M         15 LIAC-MR              5:19.81    5:23.70 SILV   
                  31.10     1:08.85 (37.75)     1:49.97 (41.12)     2:30.99 (41.02)
        3:20.51 (49.52)     4:10.83 (50.32)     4:46.60 (35.77)     5:23.70 (37.10)
AGE - Division  
  1 Chan, Jessica T           15 Silver Streaks-MR    6:00.11    6:10.75 AGE    
                  41.24     1:29.03 (47.79)     2:13.40 (44.37)     2:58.65 (45.25)
        3:51.89 (53.24)     4:43.70 (51.81)     5:27.41 (43.71)     6:10.75 (43.34)
 
Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          31.99  JO
          32.00  QUAL
          36.69  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 32.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Uppal, Gaurav             10 Silver Streaks-MR      32.07      31.91 JO     
SILV - Division  
  1 Manfre, Matthew           10 LIAC-MR                32.75      32.18 SILV   
  2 Adayev, Daniel            10 BASC-MR                32.73      32.21 SILV   
  3 Towne, Garrett B           9 Badger-MR              33.15      32.29 SILV   
  4 Lane, Wiley W             10 UNATT-MR               33.12      32.34 SILV   
  5 Macaluso, Nicholas         9 Silver Streaks-MR      33.20      32.44 SILV   
  6 Byrnes, Owen M             9 Badger-MR              33.08      32.65 SILV   
  7 Breen, Shane M             9 Twisters-MR            33.27      32.81 SILV   
  8 Cannon, Matthew            9 LBA-MR                 33.08      33.19 SILV   
  9 Yamamoto, Leo             10 Agua Swim Team-MR      34.77      33.20 SILV   
 10 Liu, Jonathan E           10 Agua Swim Team-MR      33.21      33.48 SILV   
 11 Eid, Christian J          10 Badger-MR              33.35      33.50 SILV   
 12 Jurman, Jasper N          10 Agua Swim Team-MR      33.40      33.58 SILV   
 13 Wolfe, Morgan S           10 Flying Dolphins-MR     33.98      33.60 SILV   
 14 McKenna, Devlin H         10 Agua Swim Team-MR      33.99      33.62 SILV   
 15 Novitch, Graham S         10 Silver Streaks-MR      34.10      33.85 SILV   
 16 Simkin, Leo               10 BASC-MR                34.27      34.44 SILV   
 17 Melendez, Raul A          10 RedTails-MR            37.96      34.90 SILV   
 18 Hatton, Anthony           10 Twisters-MR            36.55      35.19 SILV   
 19 Bulik, Michael            10 LBA-MR                 34.87      35.20 SILV   
 20 Teytelman, Michael B      10 RI Marlins-MR          35.92      35.21 SILV   
 21 Rodriguez, Ian R           9 NYCC-MR                37.52      35.34 SILV   
 22 Montesdeoca, Michael      10 Twisters-MR            36.33      35.43 SILV   
 23 Thompson, Edward           9 BASC-MR                34.64      35.90 SILV   
 24 Gonzalez, Edward          10 Twisters-MR            37.10      35.93 SILV   
 24 Herrera, Fabian           10 Badger-MR              34.39      35.93 SILV   
 26 Robinson, Tristan J       10 LIAC-MR                37.05      36.66 SILV   
AGE - Division  
  1 Serman, Trevor W          10 Kraken-MR              37.50      36.70 AGE    
  2 Sheinberg, Kyle            9 LBA-MR                 38.13      37.05 AGE    
  3 Zurovac, Luca             10 RI Marlins-MR          37.67      37.31 AGE    
  4 Huang, James J             9 Agua Swim Team-MR      33.52      37.35 AGE    
  5 Kahn, Alec P               9 Flying Dolphins-MR     38.22      37.47 AGE    
  6 Gray, Stephen F            9 Badger-MR              37.22      37.75 AGE    
  7 Yang, Nathan M            10 LIAC-MR                39.46      38.13 AGE    
  8 Hsieh, Dylan               9 OWA-MR                 37.04      38.23 AGE    
  9 Gayevsky, Mike            10 BASC-MR                41.25      38.44 AGE    
 10 Townley, Nicholas J       10 Badger-MR              42.36      38.46 AGE    
 11 Scarcella, Joseph A        9 Badger-MR              37.08      38.49 AGE    
 12 Earley, Ryan C            10 LIAC-MR                37.61      38.62 AGE    
 13 Chau, Kyle                 9 BASC-MR                37.34      39.34 AGE    
 14 Varbaro, Anthony H        10 Badger-MR              40.18      39.41 AGE    
 15 Villani, David P           9 LIAC-MR                36.78      39.67 AGE    
 16 Shashaty, Jack             9 WAC-MR                 39.88      39.96 AGE    
 17 Higham, Brendan J          9 Badger-MR              41.31      39.99 AGE    
 18 Hassan, Ibrahen           10 BASC-MR                39.44      40.17 AGE    
 19 Zimmer, Matt P            10 Silver Streaks-MR      41.02      40.30 AGE    
 20 Zimny, Andrew J            9 OWA-MR                 40.08      40.57 AGE    
 21 Hillner, Jack R           10 Kraken-MR              39.65      40.72 AGE    
 22 Manfre, Jonathan M         9 LIAC-MR                45.00      41.52 AGE    
 23 Panarella, John Patrick    9 Badger-MR              46.94      41.86 AGE    
 24 McNicholas, Eamonn         9 OWA-MR                 40.95      42.31 AGE    
 25 Hidalgo, Ricardo A         9 WAC-MR                 46.74      42.78 AGE    
 26 Dennis, Quinn P            9 OWA-MR                 43.01      42.95 AGE    
 27 Maher, Danny P            10 Silver Streaks-MR      41.80      43.15 AGE    
 28 Chau, Felix               10 BASC-MR                44.44      43.50 AGE    
 29 McDonnell, Jack           10 LBA-MR                 42.65      43.72 AGE    
 30 Pellikan, Zachary          9 WAC-MR               1:00.00      44.07 AGE    
 31 Oyler, Phineas             9 LBA-MR                 48.62      44.36 AGE    
 32 Dochnal, Matt              9 OWA-MR                 40.76      44.59 AGE    
 33 Sanchez, Andersson        10 RedTails-MR            54.86      44.95 AGE    
 34 Ukejianja, Ifeany M        9 RedTails-MR            56.09      45.90 AGE    
 35 Sefchick, Liam R           9 NYCC-MR                44.16      46.32 AGE    
 36 Rabin, Jack                9 LBA-MR                 55.12      50.58 AGE    
 37 Gillam, Sean               9 LBA-MR                 50.00      56.93 AGE    
 
Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          31.99  JO
          32.00  QUAL
          36.69  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 32.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division  
  1 Byrnes, Owen M             9 Badger-MR                 NT      32.79 SILV   
 
Boys 9-10 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
          31.99  JO
          32.00  QUAL
          36.69  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 32.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Towne, Garrett B           9 Badger-MR                 NT      31.86 JO     
 
Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:11.59  JO
        1:11.60  QUAL
        1:21.49  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 1:11.60
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Eid, Christian J          10 Badger-MR            1:13.66    1:10.95 JO     
                  35.00     1:10.95 (35.95)                                        
SILV - Division  
  1 Jurman, Jasper N          10 Agua Swim Team-MR    1:12.18    1:12.08 SILV   
                  34.87     1:12.08 (37.21)                                        
  2 McCarthy, Michael         10 LBA-MR               1:14.70    1:12.54 SILV   
                  35.06     1:12.54 (37.48)                                        
  3 Breen, Shane M             9 Twisters-MR          1:14.77    1:12.56 SILV   
                  34.18     1:12.56 (38.38)                                        
  4 Liu, Jonathan E           10 Agua Swim Team-MR    1:15.64    1:12.97 SILV   
                  35.54     1:12.97 (37.43)                                        
  5 Towne, Garrett B           9 Badger-MR            1:13.96    1:13.19 SILV   
                  35.58     1:13.19 (37.61)                                        
  6 Huang, James J             9 Agua Swim Team-MR    1:14.89    1:13.36 SILV   
                  35.07     1:13.36 (38.29)                                        
  7 Novitch, Graham S         10 Silver Streaks-MR    1:12.88    1:13.56 SILV   
                  35.01     1:13.56 (38.55)                                        
  8 Lane, Wiley W             10 UNATT-MR             1:19.64    1:13.86 SILV   
                  34.97     1:13.86 (38.89)                                        
  9 Johanson, Colin W         10 Badger-MR            1:18.17    1:14.98 SILV   
                  35.48     1:14.98 (39.50)                                        
 10 Simkin, Leo               10 BASC-MR              1:16.20    1:15.29 SILV   
                  36.02     1:15.29 (39.27)                                        
 11 Yamamoto, Leo             10 Agua Swim Team-MR    1:19.24    1:15.85 SILV   
 12 Cannon, Matthew            9 LBA-MR               1:15.64    1:16.28 SILV   
                  35.49     1:16.28 (40.79)                                        
 13 Uppal, Gaurav             10 Silver Streaks-MR    1:15.46    1:16.41 SILV   
                  34.70     1:16.41 (41.71)                                        
 14 Arena, CJ J                9 LIAC-MR              1:18.59    1:16.82 SILV   
                  36.41     1:16.82 (40.41)                                        
 15 McKenna, Devlin H         10 Agua Swim Team-MR    1:17.63    1:16.93 SILV   
                  36.59     1:16.93 (40.34)                                        
 16 Herrera, Fabian           10 Badger-MR            1:17.57    1:17.53 SILV   
                  36.45     1:17.53 (41.08)                                        
 17 Gonzalez, Edward          10 Twisters-MR          1:22.53    1:18.44 SILV   
                  37.43     1:18.44 (41.01)                                        
 18 Meehan, Ryan J             9 HS-MR                1:16.27    1:18.51 SILV   
                  36.80     1:18.51 (41.71)                                        
 19 Macaluso, Nicholas         9 Silver Streaks-MR    1:17.88    1:18.61 SILV   
                  37.43     1:18.61 (41.18)                                        
 20 Montesdeoca, Michael      10 Twisters-MR          1:22.16    1:18.67 SILV   
                  37.54     1:18.67 (41.13)                                        
 21 Lent, Connor              10 LBA-MR               1:24.00    1:19.50 SILV   
                  38.27     1:19.50 (41.23)                                        
 22 Teytelman, Michael B      10 RI Marlins-MR        1:18.80    1:20.36 SILV   
                  36.35     1:20.36 (44.01)                                        
 23 Melendez, Raul A          10 RedTails-MR          1:26.43    1:20.58 SILV   
                  38.01     1:20.58 (42.57)                                        
 24 Hatton, Anthony           10 Twisters-MR          1:18.76    1:20.60 SILV   
                  36.48     1:20.60 (44.12)                                        
 25 Usvyat, Daniel A          10 Aquaflames-MR        1:23.46    1:20.71 SILV   
                  37.44     1:20.71 (43.27)                                        
 26 Navas, Brandon            10 NFS-MR               1:18.60    1:20.88 SILV   
                  37.87     1:20.88 (43.01)                                        
 27 Iocolano, Richard V        9 HS-MR                1:20.55    1:20.93 SILV   
                  38.53     1:20.93 (42.40)                                        
AGE - Division  
  1 Afif, John                 9 BASC-MR              1:27.51    1:21.56 AGE    
                  39.49     1:21.56 (42.07)                                        
  2 Sheinberg, Kyle            9 LBA-MR               1:27.53    1:22.24 AGE    
                  38.45     1:22.24 (43.79)                                        
  3 Baranov, Lenny             9 HS-MR                1:21.02    1:23.01 AGE    
                  40.83     1:23.01 (42.18)                                        
  4 Robinson, Tristan J       10 LIAC-MR              1:26.85    1:23.07 AGE    
  5 Yang, Nathan M            10 LIAC-MR              1:26.25    1:23.11 AGE    
                  38.91     1:23.11 (44.20)                                        
  6 Thomas, Desi C             9 NYCC-MR              1:26.91    1:23.13 AGE    
                  40.18     1:23.13 (42.95)                                        
  7 Shteynberg, Samuel D      10 HS-MR                1:20.70    1:23.93 AGE    
                  40.31     1:23.93 (43.62)                                        
  8 Hsieh, Dylan               9 OWA-MR               1:21.77    1:24.06 AGE    
                  17.48   1:24.06 (1:06.58)                                        
  9 Gray, Stephen F            9 Badger-MR            1:25.52    1:24.90 AGE    
                  40.27     1:24.90 (44.63)                                        
 10 Zurovac, Luca             10 RI Marlins-MR        1:29.85    1:25.00 AGE    
                  39.74     1:25.00 (45.26)                                        
 11 Scarcella, Joseph A        9 Badger-MR            1:27.37    1:25.19 AGE    
                  39.07     1:25.19 (46.12)                                        
 12 Ren, Harry                10 Aquaflames-MR        1:25.99    1:25.25 AGE    
                  38.93     1:25.25 (46.32)                                        
 13 Bailey, Nicholas X        10 NFS-MR               1:28.75    1:25.53 AGE    
                  39.90     1:25.53 (45.63)                                        
 14 Hassan, Ibrahen           10 BASC-MR              1:31.57    1:25.95 AGE    
                  41.58     1:25.95 (44.37)                                        
 15 Townley, Nicholas J       10 Badger-MR            1:34.64    1:26.14 AGE    
                  41.02     1:26.14 (45.12)                                        
 16 Bracey, Devin             10 NFS-MR               1:22.85    1:26.34 AGE    
                  40.72     1:26.34 (45.62)                                        
 17 Prystupa, Sasha            9 BASC-MR              1:35.11    1:26.74 AGE    
                  41.33     1:26.74 (45.41)                                        
 18 Gayevsky, Mike            10 BASC-MR              1:36.74    1:27.22 AGE    
                  40.22     1:27.22 (47.00)                                        
 19 Townsend, Delano R        10 NFS-MR               1:24.29    1:27.46 AGE    
                  36.40     1:27.46 (51.06)                                        
 20 Sanchez, Michael P        10 NFS-MR               1:31.69    1:27.88 AGE    
                  40.81     1:27.88 (47.07)                                        
 21 Ng, Nicholas P            10 NYCC-MR              1:31.46    1:28.25 AGE    
                  42.33     1:28.25 (45.92)                                        
 22 Pastrana, Elijah           9 MAD-MR               1:35.78    1:28.38 AGE    
                  41.38     1:28.38 (47.00)                                        
 23 Villani, David P           9 LIAC-MR              1:22.43    1:28.52 AGE    
                  41.66     1:28.52 (46.86)                                        
 24 Shashaty, Jack             9 WAC-MR               1:28.48    1:28.71 AGE    
                  41.49     1:28.71 (47.22)                                        
 25 Cherny, Steven             9 BASC-MR              1:34.79    1:28.92 AGE    
                  40.36     1:28.92 (48.56)                                        
 26 Earley, Ryan C            10 LIAC-MR              1:25.67    1:30.15 AGE    
                  40.84     1:30.15 (49.31)                                        
 27 Boyd, Justin              10 WAC-MR               1:35.30    1:30.28 AGE    
                  41.45     1:30.28 (48.83)                                        
 28 Higham, Brendan J          9 Badger-MR            1:41.19    1:30.53 AGE    
                  42.61     1:30.53 (47.92)                                        
 29 Cheng, Henry               9 Aquaflames-MR        1:28.44    1:30.90 AGE    
                  42.72     1:30.90 (48.18)                                        
 30 McDonnell, Jack           10 LBA-MR               1:25.00    1:33.39 AGE    
 31 Zimny, Andrew J            9 OWA-MR               1:30.82    1:33.46 AGE    
                  42.27     1:33.46 (51.19)                                        
 32 Dennis, Quinn P            9 OWA-MR               1:34.05    1:34.54 AGE    
                  43.91     1:34.54 (50.63)                                        
 33 Zimmer, Matt P            10 Silver Streaks-MR    1:31.78    1:36.20 AGE    
                  44.14     1:36.20 (52.06)                                        
 34 McNicholas, Eamonn         9 OWA-MR               1:36.31    1:36.33 AGE    
                  45.43     1:36.33 (50.90)                                        
 35 Wine, Jonathan T          10 Flying Dolphins-MR   1:37.08    1:36.40 AGE    
                  44.60     1:36.40 (51.80)                                        
 36 Maher, Danny P            10 Silver Streaks-MR    1:36.99    1:37.63 AGE    
                  45.85     1:37.63 (51.78)                                        
 37 Ni, Kyle                  10 Aquaflames-MR        1:30.00    1:39.06 AGE    
                  46.78     1:39.06 (52.28)                                        
 38 Ramirez, Alister S        10 Agua Swim Team-MR    1:43.08    1:39.19 AGE    
                  45.32     1:39.19 (53.87)                                        
 39 Dochnal, Matt              9 OWA-MR               1:31.22    1:40.19 AGE    
                  47.06     1:40.19 (53.13)                                        
 40 Ukejianja, Ifeany M        9 RedTails-MR          1:56.64    1:44.12 AGE    
                  45.79     1:44.12 (58.33)                                        
 41 Chan, Allen               10 LBA-MR               2:00.34    1:48.65 AGE    
                  47.25   1:48.65 (1:01.40)                                        
 
Boys 9-10 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:39.99  JO
        2:40.00  QUAL
        2:55.59  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 2:40.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Morton, Samuel H           9 Badger-MR            2:40.03    2:34.05 JO     
                  35.22     1:14.97 (39.75)     1:55.23 (40.26)     2:34.05 (38.82)
 -- Sanogo, Ousmane B         10 RedTails-MR          2:25.09         DQ        
      Entered water without permission
                  31.93     1:10.38 (38.45)     1:51.47 (41.09)          DQ (36.85)
SILV - Division  
  1 Cannon, Matthew            9 LBA-MR               2:43.33    2:40.62 SILV   
                  35.62     1:18.51 (42.89)     1:59.19 (40.68)     2:40.62 (41.43)
  2 Novitch, Graham S         10 Silver Streaks-MR    2:43.03    2:40.79 SILV   
                  37.55     1:18.57 (41.02)     2:00.86 (42.29)     2:40.79 (39.93)
  3 Towne, Garrett B           9 Badger-MR            2:40.07    2:40.80 SILV   
                  35.88     1:18.62 (42.74)     2:01.29 (42.67)     2:40.80 (39.51)
  4 Liu, Jonathan E           10 Agua Swim Team-MR    2:43.92    2:43.98 SILV   
                  37.37     1:18.87 (41.50)     2:02.36 (43.49)     2:43.98 (41.62)
  5 Schlichte, John H         10 LIAC-MR              2:40.01    2:44.78 SILV   
                  36.11     1:18.41 (42.30)   2:44.78 (1:26.37)                    
  6 Johanson, Colin W         10 Badger-MR            2:51.22    2:47.47 SILV   
                                                    2:06.34 ( )     2:47.47 (41.13)
  7 Breen, Shane M             9 Twisters-MR          2:43.07    2:47.80 SILV   
                  35.94     1:19.13 (43.19)     2:04.15 (45.02)     2:47.80 (43.65)
  8 Macaluso, Nicholas         9 Silver Streaks-MR    2:59.77    2:49.33 SILV   
                  37.44     1:21.90 (44.46)     2:08.70 (46.80)     2:49.33 (40.63)
  9 Yamamoto, Leo             10 Agua Swim Team-MR    2:57.05    2:53.52 SILV   
                  37.32     1:21.68 (44.36)     2:07.78 (46.10)     2:53.52 (45.74)
AGE - Division  
  1 Rodriguez, Ian R           9 NYCC-MR              2:59.39    3:00.58 AGE    
                  39.39     1:27.68 (48.29)     2:14.48 (46.80)     3:00.58 (46.10)
  2 Melendez, Raul A          10 RedTails-MR          3:20.09    3:06.17 AGE    
                  40.66     1:28.61 (47.95)     2:19.29 (50.68)     3:06.17 (46.88)
  3 Thomas, Desi C             9 NYCC-MR              3:12.89    3:08.55 AGE    
                  42.18     1:32.09 (49.91)     2:21.11 (49.02)     3:08.55 (47.44)
  4 Dennis, Quinn P            9 OWA-MR               3:33.04    3:27.67 AGE    
                  43.75     1:38.95 (55.20)     2:33.26 (54.31)     3:27.67 (54.41)
 
Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
          37.99  JO
          38.00  QUAL
          44.39  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 38.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Byrnes, Owen M             9 Badger-MR              40.75      37.49 JO     
SILV - Division  
  1 Liu, Jonathan E           10 Agua Swim Team-MR      41.46      38.05 SILV   
  2 Yamamoto, Leo             10 Agua Swim Team-MR      39.04      38.20 SILV   
  3 Jurman, Jasper N          10 Agua Swim Team-MR      39.03      38.48 SILV   
  4 Hatton, Anthony           10 Twisters-MR            38.90      38.57 SILV   
  5 Wolfe, Morgan S           10 Flying Dolphins-MR     38.56      38.79 SILV   
  6 Huang, James J             9 Agua Swim Team-MR      38.55      38.93 SILV   
  7 Simkin, Leo               10 BASC-MR                39.35      39.06 SILV   
  8 Eid, Christian J          10 Badger-MR              39.16      39.14 SILV   
  9 Montesdeoca, Michael      10 Twisters-MR            39.64      39.75 SILV   
 10 Lane, Wiley W             10 UNATT-MR               43.25      39.87 SILV   
 11 Johanson, Colin W         10 Badger-MR              40.61      40.13 SILV   
 12 Cannon, Matthew            9 LBA-MR                 40.20      41.00 SILV   
 13 Robinson, Tristan J       10 LIAC-MR                40.36      41.24 SILV   
 14 Meehan, Ryan J             9 HS-MR                  41.29      41.38 SILV   
 15 Usvyat, Daniel A          10 Aquaflames-MR          41.93      41.50 SILV   
 16 McKenna, Devlin H         10 Agua Swim Team-MR      44.69      42.11 SILV   
 17 Navas, Brandon            10 NFS-MR                 42.17      42.17 SILV   
 18 Yang, Nathan M            10 LIAC-MR                46.29      42.20 SILV   
 19 Breen, Shane M             9 Twisters-MR            42.35      42.42 SILV   
 20 Gonzalez, Edward          10 Twisters-MR            44.05      42.70 SILV   
 21 Macaluso, Nicholas         9 Silver Streaks-MR      39.93      42.75 SILV   
 22 Ren, Harry                10 Aquaflames-MR          44.63      43.36 SILV   
 23 Thomas, Desi C             9 NYCC-MR                45.21      43.40 SILV   
 24 Townley, Nicholas J       10 Badger-MR              47.60      43.45 SILV   
 25 Shteynberg, Samuel D      10 HS-MR                  44.57      43.46 SILV   
 26 Hassan, Ibrahen           10 BASC-MR                50.47      43.51 SILV   
 27 Lent, Connor              10 LBA-MR                 43.39      43.65 SILV   
 28 Herrera, Fabian           10 Badger-MR              42.68      43.67 SILV   
 29 Barayev, Isaac            10 Aquaflames-MR          42.33      43.95 SILV   
AGE - Division  
  1 Cheng, Henry               9 Aquaflames-MR          44.51      44.41 AGE    
  2 Scarcella, Joseph A        9 Badger-MR              49.78      44.62 AGE    
  3 Ng, Nicholas P            10 NYCC-MR                46.15      44.90 AGE    
  4 McCarthy, Michael         10 LBA-MR                 44.91      44.92 AGE    
  5 Gray, Stephen F            9 Badger-MR              44.24      45.00 AGE    
  6 Afif, John                 9 BASC-MR                48.12      45.04 AGE    
  7 Baranov, Lenny             9 HS-MR                  42.87      45.22 AGE    
  8 Shashaty, Jack             9 WAC-MR                 49.71      45.93 AGE    
  9 Melendez, Raul A          10 RedTails-MR            51.38      46.08 AGE    
 10 Wine, Jonathan T          10 Flying Dolphins-MR     46.09      46.38 AGE    
 11 Hsieh, Dylan               9 OWA-MR                 44.95      46.48 AGE    
 12 Teytelman, Michael B      10 RI Marlins-MR          45.99      46.90 AGE    
 13 Iocolano, Richard V        9 HS-MR                  47.51      47.02 AGE    
 13 Sanchez, Michael P        10 NFS-MR                 46.28      47.02 AGE    
 15 McNicholas, Eamonn         9 OWA-MR                 45.49      47.13 AGE    
 16 Higham, Brendan J          9 Badger-MR              48.70      47.25 AGE    
 17 Dochnal, Matt              9 OWA-MR                 45.66      47.45 AGE    
 18 Sheinberg, Kyle            9 LBA-MR                 48.00      47.48 AGE    
 19 Gayevsky, Mike            10 BASC-MR                48.44      47.92 AGE    
 20 Cherny, Steven             9 BASC-MR                50.26      47.97 AGE    
 21 Boyd, Justin              10 WAC-MR                 52.47      48.34 AGE    
 22 Earley, Ryan C            10 LIAC-MR                46.34      49.07 AGE    
 23 Zimmer, Matt P            10 Silver Streaks-MR      55.11      49.23 AGE    
 24 Zurovac, Luca             10 RI Marlins-MR          50.00      49.37 AGE    
 25 Ramirez, Alister S        10 Agua Swim Team-MR      46.94      49.66 AGE    
 26 Pastrana, Elijah           9 MAD-MR                 55.71      49.86 AGE    
 27 Ukejianja, Ifeany M        9 RedTails-MR          1:05.94      50.38 AGE    
 28 McDonnell, Jack           10 LBA-MR                 50.00      50.75 AGE    
 29 Ni, Kyle                  10 Aquaflames-MR          45.00      51.59 AGE    
 30 Zimny, Andrew J            9 OWA-MR                 49.06      52.58 AGE    
 31 Carr, Sean                10 LBA-MR                 50.00      52.61 AGE    
 32 Hidalgo, Ricardo A         9 WAC-MR                 57.48      53.80 AGE    
 33 Wang, Calvin              10 RedTails-MR          1:06.39      54.67 AGE    
 34 Dennis, Quinn P            9 OWA-MR                 53.07      55.15 AGE    
 35 Chan, Allen               10 LBA-MR               1:08.80    1:03.83 AGE    
 -- Maher, Danny P            10 Silver Streaks-MR      53.08         DQ        
      Did not finish on back
 
Boys 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:22.19  JO
        1:22.20  QUAL
        1:40.09  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 1:22.20
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Towne, Garrett B           9 Badger-MR            1:25.65    1:20.85 JO     
                  39.61     1:20.85 (41.24)                                        
  2 Eid, Christian J          10 Badger-MR            1:24.78    1:21.89 JO     
                  40.66     1:21.89 (41.23)                                        
SILV - Division  
  1 Liu, Jonathan E           10 Agua Swim Team-MR    1:24.05    1:22.36 SILV   
                  40.44     1:22.36 (41.92)                                        
  2 Manfre, Matthew           10 LIAC-MR              1:22.22    1:23.43 SILV   
                  41.23     1:23.43 (42.20)                                        
  3 Jurman, Jasper N          10 Agua Swim Team-MR    1:23.40    1:23.60 SILV   
                  40.59     1:23.60 (43.01)                                        
  4 Byrnes, Owen M             9 Badger-MR            1:26.67    1:23.95 SILV   
                  39.94     1:23.95 (44.01)                                        
  5 Montesdeoca, Michael      10 Twisters-MR          1:25.13    1:24.70 SILV   
                  41.19     1:24.70 (43.51)                                        
  6 Cannon, Matthew            9 LBA-MR               1:25.04    1:24.82 SILV   
                  41.62     1:24.82 (43.20)                                        
  7 Lane, Wiley W             10 UNATT-MR             1:39.25    1:25.37 SILV   
                  42.21     1:25.37 (43.16)                                        
  8 Yamamoto, Leo             10 Agua Swim Team-MR    1:27.36    1:25.55 SILV   
  9 Simkin, Leo               10 BASC-MR              1:25.58    1:26.10 SILV   
                  41.11     1:26.10 (44.99)                                        
 10 Huang, James J             9 Agua Swim Team-MR    1:36.52    1:26.34 SILV   
                  41.88     1:26.34 (44.46)                                        
 11 Thompson, Edward           9 BASC-MR              1:32.11    1:27.89 SILV   
                  43.64     1:27.89 (44.25)                                        
 12 Arena, CJ J                9 LIAC-MR              1:29.90    1:28.36 SILV   
                  43.51     1:28.36 (44.85)                                        
 13 Yang, Nathan M            10 LIAC-MR              1:40.92    1:29.94 SILV   
                  43.59     1:29.94 (46.35)                                        
 14 Gonzalez, Edward          10 Twisters-MR          1:42.43    1:31.81 SILV   
                  45.02     1:31.81 (46.79)                                        
 15 Breen, Shane M             9 Twisters-MR          1:26.55    1:32.17 SILV   
                  44.63     1:32.17 (47.54)                                        
 16 Robinson, Tristan J       10 LIAC-MR              1:31.31    1:32.44 SILV   
                  44.19     1:32.44 (48.25)                                        
 17 Bulik, Michael            10 LBA-MR               1:33.87    1:32.90 SILV   
                  45.89     1:32.90 (47.01)                                        
 18 Villani, David P           9 LIAC-MR              1:31.03    1:33.19 SILV   
                  45.79     1:33.19 (47.40)                                        
 19 Chau, Kyle                 9 BASC-MR              1:37.62    1:33.33 SILV   
                  45.41     1:33.33 (47.92)                                        
 20 McKenna, Devlin H         10 Agua Swim Team-MR    1:33.56    1:34.63 SILV   
                  46.41     1:34.63 (48.22)                                        
 21 Hassan, Ibrahen           10 BASC-MR              1:32.20    1:34.88 SILV   
                  46.86     1:34.88 (48.02)                                        
 22 Gray, Stephen F            9 Badger-MR            1:30.20    1:35.66 SILV   
                  47.15     1:35.66 (48.51)                                        
 23 Scarcella, Joseph A        9 Badger-MR            1:45.12    1:36.78 SILV   
                  47.36     1:36.78 (49.42)                                        
 24 Townley, Nicholas J       10 Badger-MR            1:53.29    1:39.33 SILV   
                  49.04     1:39.33 (50.29)                                        
AGE - Division  
  1 Hsieh, Dylan               9 OWA-MR               1:37.18    1:40.50 AGE    
                  50.09     1:40.50 (50.41)                                        
  2 Teytelman, Michael B      10 RI Marlins-MR        1:49.00    1:41.26 AGE    
                  47.79     1:41.26 (53.47)                                        
  3 McNicholas, Eamonn         9 OWA-MR               1:40.16    1:41.60 AGE    
  4 Gayevsky, Mike            10 BASC-MR              1:46.93    1:42.06 AGE    
                  49.89     1:42.06 (52.17)                                        
  5 Shashaty, Jack             9 WAC-MR               1:50.40    1:42.86 AGE    
                  49.47     1:42.86 (53.39)                                        
  6 Melendez, Raul A          10 RedTails-MR          1:53.95    1:43.20 AGE    
                  50.23     1:43.20 (52.97)                                        
  7 Dochnal, Matt              9 OWA-MR               1:55.25    1:43.31 AGE    
                  50.83     1:43.31 (52.48)                                        
  8 Higham, Brendan J          9 Badger-MR            1:47.95    1:43.94 AGE    
                  49.92     1:43.94 (54.02)                                        
  9 Manfre, Jonathan M         9 LIAC-MR              2:00.00    1:43.95 AGE    
                  53.30     1:43.95 (50.65)                                        
 10 Oyler, Phineas             9 LBA-MR               1:54.00    1:44.03 AGE    
                  52.90     1:44.03 (51.13)                                        
 11 Varbaro, Anthony H        10 Badger-MR            1:54.69    1:45.14 AGE    
                  49.08     1:45.14 (56.06)                                        
 12 Zurovac, Luca             10 RI Marlins-MR        1:49.46    1:46.25 AGE    
                  51.47     1:46.25 (54.78)                                        
 13 Sheinberg, Kyle            9 LBA-MR               1:44.67    1:47.45 AGE    
 14 Maher, Danny P            10 Silver Streaks-MR    2:10.11    1:51.86 AGE    
                  53.59     1:51.86 (58.27)                                        
 15 Panarella, John Patrick    9 Badger-MR            1:51.44    1:55.77 AGE    
                  55.45   1:55.77 (1:00.32)                                        
 16 Dennis, Quinn P            9 OWA-MR               1:58.49    1:56.01 AGE    
 17 Hidalgo, Ricardo A         9 WAC-MR               1:58.93    1:56.89 AGE    
 18 Pellikan, Zachary          9 WAC-MR               2:00.00    1:56.92 AGE    
 19 Sanchez, Andersson        10 RedTails-MR          2:20.09    1:57.63 AGE    
                1:01.82     1:57.63 (55.81)                                        
 20 Chau, Felix               10 BASC-MR              1:48.33    1:58.93 AGE    
 21 Wang, Calvin              10 RedTails-MR          2:15.00    2:02.82 AGE    
                  57.18   2:02.82 (1:05.64)                                        
 22 Ukejianja, Ifeany M        9 RedTails-MR          2:10.09    2:13.71 AGE    
                1:02.32   2:13.71 (1:11.39)                                        
Non-Award Division  
 -- Prystupa, Sasha            9 BASC-MR              1:42.02         DQ        
      Declared false start
                2:00.19                                                            
 
Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
          43.99  JO
          44.00  QUAL
          50.09  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 44.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Montesdeoca, Michael      10 Twisters-MR            44.21      43.24 JO     
  2 Tubens, Brandon           10 NYCC-MR                44.81      43.54 JO     
  3 Yang, Nathan M            10 LIAC-MR                45.52      43.64 JO     
  4 Huang, James J             9 Agua Swim Team-MR      46.18      43.82 JO     
  5 Arena, CJ J                9 LIAC-MR                45.56      43.99 JO     
SILV - Division  
  1 Uppal, Gaurav             10 Silver Streaks-MR      44.67      44.07 SILV   
  2 Lane, Wiley W             10 UNATT-MR               49.07      44.32 SILV   
  3 Adayev, Daniel            10 BASC-MR                45.75      44.45 SILV   
  4 Towne, Garrett B           9 Badger-MR              47.38      45.38 SILV   
  5 Byrnes, Owen M             9 Badger-MR              46.66      45.63 SILV   
  6 Hassan, Ibrahen           10 BASC-MR                47.46      45.76 SILV   
  7 Robinson, Tristan J       10 LIAC-MR                45.20      46.45 SILV   
  8 Jurman, Jasper N          10 Agua Swim Team-MR      46.97      46.83 SILV   
  9 Hatton, Anthony           10 Twisters-MR            46.52      47.86 SILV   
 10 Hsieh, Dylan               9 OWA-MR                 47.05      47.90 SILV   
 11 Rodriguez, Ian R           9 NYCC-MR                47.27      47.98 SILV   
 12 Teytelman, Michael B      10 RI Marlins-MR          45.00      48.11 SILV   
 13 Herrera, Fabian           10 Badger-MR              47.36      48.80 SILV   
 14 Townley, Nicholas J       10 Badger-MR              53.70      48.89 SILV   
 15 Gayevsky, Mike            10 BASC-MR                52.25      49.47 SILV   
 16 Shashaty, Jack             9 WAC-MR                 52.04      49.52 SILV   
 17 Bulik, Michael            10 LBA-MR                 52.95      49.66 SILV   
 17 Thompson, Edward           9 BASC-MR                51.41      49.66 SILV   
 19 Varbaro, Anthony H        10 Badger-MR              49.85      49.70 SILV   
AGE - Division  
  1 Kahn, Alec P               9 Flying Dolphins-MR     52.74      50.11 AGE    
  2 Gonzalez, Edward          10 Twisters-MR            53.06      50.33 AGE    
  3 Chau, Kyle                 9 BASC-MR                52.71      50.35 AGE    
  4 Scarcella, Joseph A        9 Badger-MR            1:05.00      50.44 AGE    
  5 Breen, Shane M             9 Twisters-MR            55.68      50.80 AGE    
  6 Villani, David P           9 LIAC-MR                50.41      51.57 AGE    
  7 McKenna, Devlin H         10 Agua Swim Team-MR      51.97      51.66 AGE    
  8 Sefchick, Liam R           9 NYCC-MR                50.38      52.22 AGE    
  9 Zurovac, Luca             10 RI Marlins-MR          55.19      52.25 AGE    
 10 Serman, Trevor W          10 Kraken-MR              52.20      52.38 AGE    
 11 McNicholas, Eamonn         9 OWA-MR                 55.80      53.74 AGE    
 12 Earley, Ryan C            10 LIAC-MR                53.87      53.82 AGE    
 13 Gray, Stephen F            9 Badger-MR              53.51      54.20 AGE    
 14 Hillner, Jack R           10 Kraken-MR              50.10      54.25 AGE    
 15 Higham, Brendan J          9 Badger-MR            1:00.09      54.31 AGE    
 16 Maher, Danny P            10 Silver Streaks-MR      52.79      55.20 AGE    
 17 Chau, Felix               10 BASC-MR                57.55      55.27 AGE    
 18 McDonnell, Jack           10 LBA-MR                 54.43      55.47 AGE    
 19 Zimmer, Matt P            10 Silver Streaks-MR    1:17.55    1:00.09 AGE    
 20 Gillam, Sean               9 LBA-MR               1:00.00    1:00.27 AGE    
 21 Hidalgo, Ricardo A         9 WAC-MR               1:07.11    1:01.36 AGE    
 22 Pellikan, Zachary          9 WAC-MR               1:09.70    1:03.14 AGE    
 23 Panarella, John Patrick    9 Badger-MR            1:09.95    1:06.40 AGE    
 -- Ukejianja, Ifeany M        9 RedTails-MR          1:20.09         DQ        
      Alternating Kick
 -- Oyler, Phineas             9 LBA-MR               1:02.38         DQ        
      Alternating Kick
 -- Sheinberg, Kyle            9 LBA-MR                 50.00         DQ        
      One hand touch
 -- Manfre, Jonathan M         9 LIAC-MR                55.00         DQ        
      Arms two strokes underwater
 
Boys 9-10 50 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
          43.99  JO
          44.00  QUAL
          50.09  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 44.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Sefchick, Liam R           9 NYCC-MR                   NT    1:05.16 AGE    
                  52.51     1:05.16 (12.65)                                        
  2 Rodriguez, Ian R           9 NYCC-MR                   NT    1:10.86 AGE    
                  49.89     1:10.86 (20.97)                                        
 
Boys 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:35.99  JO
        1:36.00  QUAL
        1:51.39  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 1:36.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Montesdeoca, Michael      10 Twisters-MR          1:37.21    1:35.81 JO     
                  45.00     1:35.81 (50.81)                                        
SILV - Division  
  1 Yang, Nathan M            10 LIAC-MR              1:36.35    1:36.30 SILV   
                  45.75     1:36.30 (50.55)                                        
  2 Arena, CJ J                9 LIAC-MR              1:36.97    1:36.35 SILV   
                  45.45     1:36.35 (50.90)                                        
  3 Byrnes, Owen M             9 Badger-MR            1:37.56    1:37.61 SILV   
                  45.34     1:37.61 (52.27)                                        
  4 Meehan, Ryan J             9 HS-MR                1:39.60    1:38.91 SILV   
                  47.39     1:38.91 (51.52)                                        
  5 Barayev, Isaac            10 Aquaflames-MR        1:39.64    1:39.24 SILV   
                  47.36     1:39.24 (51.88)                                        
  6 Novitch, Graham S         10 Silver Streaks-MR    1:37.99    1:39.43 SILV   
                  47.17     1:39.43 (52.26)                                        
  7 Uppal, Gaurav             10 Silver Streaks-MR    1:41.23    1:39.52 SILV   
                  47.49     1:39.52 (52.03)                                        
  8 Hassan, Ibrahen           10 BASC-MR              1:43.63    1:41.55 SILV   
                  48.88     1:41.55 (52.67)                                        
  9 Teytelman, Michael B      10 RI Marlins-MR        1:49.00    1:42.33 SILV   
                  49.35     1:42.33 (52.98)                                        
 10 Jurman, Jasper N          10 Agua Swim Team-MR    1:38.93    1:42.52 SILV   
                  48.84     1:42.52 (53.68)                                        
 11 Afif, John                 9 BASC-MR              1:49.48    1:45.51 SILV   
                  51.16     1:45.51 (54.35)                                        
 12 Robinson, Tristan J       10 LIAC-MR              1:40.35    1:45.93 SILV   
                  50.62     1:45.93 (55.31)                                        
 13 Hatton, Anthony           10 Twisters-MR          1:37.00    1:47.09 SILV   
                  49.38     1:47.09 (57.71)                                        
 14 McCarthy, Michael         10 LBA-MR               1:48.26    1:47.11 SILV   
                  50.85     1:47.11 (56.26)                                        
 15 Baranov, Lenny             9 HS-MR                1:45.10    1:47.86 SILV   
                  51.88     1:47.86 (55.98)                                        
 16 Hsieh, Dylan               9 OWA-MR               1:44.34    1:48.75 SILV   
                  52.77     1:48.75 (55.98)                                        
 17 Lent, Connor              10 LBA-MR               1:44.18    1:48.79 SILV   
                  50.87     1:48.79 (57.92)                                        
 18 Prystupa, Sasha            9 BASC-MR              1:48.80    1:49.01 SILV   
                  51.88     1:49.01 (57.13)                                        
 19 Gayevsky, Mike            10 BASC-MR              1:51.38    1:49.13 SILV   
                  12.34   1:49.13 (1:36.79)                                        
 20 Herrera, Fabian           10 Badger-MR            1:44.22    1:49.68 SILV   
                  52.40     1:49.68 (57.28)                                        
 21 Gonzalez, Edward          10 Twisters-MR          1:54.66    1:50.49 SILV   
                  53.09     1:50.49 (57.40)                                        
 22 Shashaty, Jack             9 WAC-MR               1:56.27    1:50.77 SILV   
                  52.48     1:50.77 (58.29)                                        
AGE - Division  
  1 Townley, Nicholas J       10 Badger-MR            2:00.14    1:51.77 AGE    
                  53.58     1:51.77 (58.19)                                        
  2 Thomas, Desi C             9 NYCC-MR              2:08.29    1:51.86 AGE    
                  53.80     1:51.86 (58.06)                                        
  3 Johanson, Colin W         10 Badger-MR            1:51.02    1:53.68 AGE    
                  53.09   1:53.68 (1:00.59)                                        
  4 Villani, David P           9 LIAC-MR              1:53.22    1:55.21 AGE    
                  54.06   1:55.21 (1:01.15)                                        
  5 Shteynberg, Samuel D      10 HS-MR                1:57.26    1:56.93 AGE    
                  56.90   1:56.93 (1:00.03)                                        
  6 Zurovac, Luca             10 RI Marlins-MR        1:57.70    1:57.27 AGE    
                  54.23   1:57.27 (1:03.04)                                        
  7 Iocolano, Richard V        9 HS-MR                1:57.62    1:58.98 AGE    
                  59.82     1:58.98 (59.16)                                        
  8 Wine, Jonathan T          10 Flying Dolphins-MR   1:55.45    1:59.86 AGE    
                  57.44   1:59.86 (1:02.42)                                        
  9 Gray, Stephen F            9 Badger-MR            2:00.53    2:01.47 AGE    
                  58.79   2:01.47 (1:02.68)                                        
 10 Higham, Brendan J          9 Badger-MR            2:06.78    2:01.80 AGE    
                  58.04   2:01.80 (1:03.76)                                        
 11 McNicholas, Eamonn         9 OWA-MR               1:59.16    2:02.62 AGE    
                1:00.43   2:02.62 (1:02.19)                                        
 12 McKenna, Devlin H         10 Agua Swim Team-MR    1:56.41    2:05.60 AGE    
                  59.07   2:05.60 (1:06.53)                                        
 13 Hidalgo, Ricardo A         9 WAC-MR               2:22.09    2:06.04 AGE    
                1:01.03   2:06.04 (1:05.01)                                        
 14 Wang, Calvin              10 RedTails-MR          2:11.86    2:07.40 AGE    
                1:00.72   2:07.40 (1:06.68)                                        
 15 McDonnell, Jack           10 LBA-MR               1:38.00    2:09.65 AGE    
                  58.67   2:09.65 (1:10.98)                                        
 16 Boyd, Justin              10 WAC-MR               2:10.45    2:13.88 AGE    
                1:00.58   2:13.88 (1:13.30)                                        
 17 Ramirez, Alister S        10 Agua Swim Team-MR    2:06.70    2:17.54 AGE    
                1:03.72   2:17.54 (1:13.82)                                        
 18 Chan, Allen               10 LBA-MR               2:30.00    2:35.93 AGE    
                1:12.45   2:35.93 (1:23.48)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
          36.79  JO
          36.80  QUAL
          45.39  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 36.80
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 McCarthy, Michael         10 LBA-MR                 36.84      35.43 JO     
  2 Sanogo, Ousmane B         10 RedTails-MR            39.05      35.87 JO     
SILV - Division  
  1 Jurman, Jasper N          10 Agua Swim Team-MR      37.95      37.13 SILV   
  3 Wolfe, Morgan S           10 Flying Dolphins-MR     38.16      38.54 SILV   
  4 Adayev, Daniel            10 BASC-MR                59.99      38.62 SILV   
  5 Breen, Shane M             9 Twisters-MR            38.15      39.06 SILV   
  6 Liu, Jonathan E           10 Agua Swim Team-MR      39.15      39.21 SILV   
  7 McKenna, Devlin H         10 Agua Swim Team-MR      38.00      39.27 SILV   
  8 Serman, Trevor W          10 Kraken-MR              47.35      39.49 SILV   
  9 Lane, Wiley W             10 UNATT-MR               41.11      40.64 SILV   
 10 Arena, CJ J                9 LIAC-MR                40.83      40.70 SILV   
 11 Yang, Nathan M            10 LIAC-MR                42.27      41.77 SILV   
 12 Gray, Stephen F            9 Badger-MR              43.14      43.03 SILV   
 13 Melendez, Raul A          10 RedTails-MR            48.09      43.24 SILV   
 14 Yamamoto, Leo             10 Agua Swim Team-MR      42.69      43.33 SILV   
 15 Cannon, Matthew            9 LBA-MR                 44.78      44.01 SILV   
 16 Manfre, Matthew           10 LIAC-MR                41.42      44.24 SILV   
 17 Robinson, Tristan J       10 LIAC-MR                42.59      44.85 SILV   
 18 Macaluso, Nicholas         9 Silver Streaks-MR      45.77      44.91 SILV   
 19 Gonzalez, Edward          10 Twisters-MR            55.07      45.21 SILV   
 20 Eid, Christian J          10 Badger-MR              41.72      45.27 SILV   
AGE - Division  
  1 Rodriguez, Ian R           9 NYCC-MR                52.40      46.65 AGE    
  2 Hatton, Anthony           10 Twisters-MR            44.11      46.73 AGE    
  3 Prystupa, Sasha            9 BASC-MR                45.49      46.77 AGE    
  4 Kahn, Alec P               9 Flying Dolphins-MR     49.23      47.44 AGE    
  5 Herrera, Fabian           10 Badger-MR              45.73      47.54 AGE    
  6 Chau, Kyle                 9 BASC-MR                47.28      47.88 AGE    
  7 Thompson, Edward           9 BASC-MR                43.91      48.17 AGE    
  8 Villani, David P           9 LIAC-MR                46.25      48.71 AGE    
  9 Scarcella, Joseph A        9 Badger-MR                 NT      50.12 AGE    
 10 Hassan, Ibrahen           10 BASC-MR              1:00.32      50.20 AGE    
 11 Varbaro, Anthony H        10 Badger-MR              54.38      51.17 AGE    
 12 Earley, Ryan C            10 LIAC-MR                46.67      51.19 AGE    
 13 Townley, Nicholas J       10 Badger-MR              57.41      51.84 AGE    
 14 Shashaty, Jack             9 WAC-MR                 53.00      52.68 AGE    
 15 Sefchick, Liam R           9 NYCC-MR                56.93      53.73 AGE    
 16 Zimmer, Matt P            10 Silver Streaks-MR      50.76      54.34 AGE    
 17 Hillner, Jack R           10 Kraken-MR              48.75      58.00 AGE    
 18 McNicholas, Eamonn         9 OWA-MR                 59.57    1:01.15 AGE    
 19 Dochnal, Matt              9 OWA-MR                 56.72    1:01.23 AGE    
 20 McDonnell, Jack           10 LBA-MR                 58.51    1:01.96 AGE    
 21 Rabin, Jack                9 LBA-MR               1:00.98    1:04.66 AGE    
 
Boys 9-10 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
        1:27.99  JO
        1:28.00  QUAL
        1:40.99  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 1:28.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Arena, CJ J                9 LIAC-MR                   NT    1:23.50 JO     
                  38.26     1:23.50 (45.24)                                        
 
Boys 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:27.99  JO
        1:28.00  QUAL
        1:40.99  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 1:28.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Liu, Jonathan E           10 Agua Swim Team-MR    1:30.57    1:27.20 JO     
                  41.67     1:27.20 (45.53)                                        
SILV - Division  
  1 Towne, Garrett B           9 Badger-MR            1:30.08    1:28.22 SILV   
                  42.09     1:28.22 (46.13)                                        
  2 Sanogo, Ousmane B         10 RedTails-MR          1:35.09    1:28.95 SILV   
                  41.21     1:28.95 (47.74)                                        
  3 Wolfe, Morgan S           10 Flying Dolphins-MR   1:30.00    1:29.30 SILV   
                  41.51     1:29.30 (47.79)                                        
  4 Breen, Shane M             9 Twisters-MR          1:30.16    1:29.51 SILV   
                  40.79     1:29.51 (48.72)                                        
  5 Yang, Nathan M            10 LIAC-MR              1:41.55    1:32.00 SILV   
                  44.06     1:32.00 (47.94)                                        
  6 Meehan, Ryan J             9 HS-MR                1:45.62    1:38.89 SILV   
                  45.59     1:38.89 (53.30)                                        
  7 Macaluso, Nicholas         9 Silver Streaks-MR    1:50.11    1:40.59 SILV   
                  46.84     1:40.59 (53.75)                                        
 -- Lane, Wiley W             10 UNATT-MR             1:32.12         DQ        
      Scissors kick
                  42.55          DQ (53.89)                                        
AGE - Division  
  1 Bailey, Nicholas X        10 NFS-MR               1:41.34    1:44.13 AGE    
                  46.71     1:44.13 (57.42)                                        
  2 Prystupa, Sasha            9 BASC-MR              1:49.85    1:46.60 AGE    
                  50.16     1:46.60 (56.44)                                        
  3 Navas, Brandon            10 NFS-MR               1:46.18    1:50.30 AGE    
                  49.09   1:50.30 (1:01.21)                                        
  4 Baranov, Lenny             9 HS-MR                1:50.34    1:56.98 AGE    
                  55.79   1:56.98 (1:01.19)                                        
  5 Shteynberg, Samuel D      10 HS-MR                1:51.06    1:57.33 AGE    
                  54.21   1:57.33 (1:03.12)                                        
  6 Bracey, Devin             10 NFS-MR               2:02.98    1:57.92 AGE    
                  51.03   1:57.92 (1:06.89)                                        
  7 Townsend, Delano R        10 NFS-MR               2:20.13    2:18.82 AGE    
                  56.57   2:18.82 (1:22.25)                                        
 -- Afif, John                 9 BASC-MR              2:00.50         DQ        
      Non-simultaneous arms
                  46.81          DQ (56.51)                                        
 -- Villani, David P           9 LIAC-MR              1:50.58         DQ        
      Scissors kick
                  51.21          DQ (58.71)                                        
 
Boys 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
        1:21.99  JO
        1:22.00  QUAL
        1:31.59  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 1:22.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Eid, Christian J          10 Badger-MR            1:22.39    1:21.94 JO     
                  39.30     1:21.94 (42.64)                                        
SILV - Division  
  1 Liu, Jonathan E           10 Agua Swim Team-MR    1:23.14    1:22.18 SILV   
                  40.44     1:22.18 (41.74)                                        
  2 Uppal, Gaurav             10 Silver Streaks-MR    1:22.90    1:23.28 SILV   
                  38.76     1:23.28 (44.52)                                        
  3 Jurman, Jasper N          10 Agua Swim Team-MR    1:24.80    1:23.63 SILV   
                  38.74     1:23.63 (44.89)                                        
  4 Huang, James J             9 Agua Swim Team-MR    1:22.81    1:23.88 SILV   
                  39.26     1:23.88 (44.62)                                        
  5 Montesdeoca, Michael      10 Twisters-MR          1:25.34    1:24.63 SILV   
                  39.94     1:24.63 (44.69)                                        
  6 Towne, Garrett B           9 Badger-MR            1:26.09    1:25.58 SILV   
                  38.95     1:25.58 (46.63)                                        
  7 Lane, Wiley W             10 UNATT-MR             1:32.26    1:25.77 SILV   
                  41.41     1:25.77 (44.36)                                        
  8 McCarthy, Michael         10 LBA-MR               1:27.75    1:27.35 SILV   
                  42.57     1:27.35 (44.78)                                        
  9 Arena, CJ J                9 LIAC-MR              1:27.60    1:28.47 SILV   
                  41.90     1:28.47 (46.57)                                        
 10 Cannon, Matthew            9 LBA-MR               1:26.40    1:30.72 SILV   
                  41.11     1:30.72 (49.61)                                        
 -- Yamamoto, Leo             10 Agua Swim Team-MR    1:27.45         DQ        
      False start - Misc
                  40.48          DQ (43.86)                                        
AGE - Division  
  1 McKenna, Devlin H         10 Agua Swim Team-MR    1:34.14    1:31.64 AGE    
                  42.25     1:31.64 (49.39)                                        
  2 Johanson, Colin W         10 Badger-MR            1:35.26    1:32.22 AGE    
                  43.09     1:32.22 (49.13)                                        
  3 Barayev, Isaac            10 Aquaflames-MR        1:32.59    1:32.62 AGE    
                  45.78     1:32.62 (46.84)                                        
  4 Gonzalez, Edward          10 Twisters-MR          1:37.74    1:33.57 AGE    
                  44.40     1:33.57 (49.17)                                        
  5 Thomas, Desi C             9 NYCC-MR              1:37.13    1:34.10 AGE    
                  43.63     1:34.10 (50.47)                                        
  6 Herrera, Fabian           10 Badger-MR            1:30.40    1:34.61 AGE    
                  45.33     1:34.61 (49.28)                                        
  7 Hatton, Anthony           10 Twisters-MR          1:30.58    1:35.67 AGE    
                  43.34     1:35.67 (52.33)                                        
  8 Iocolano, Richard V        9 HS-MR                1:33.44    1:36.20 AGE    
                  44.87     1:36.20 (51.33)                                        
  9 Hsieh, Dylan               9 OWA-MR               1:32.54    1:36.53 AGE    
                  46.95     1:36.53 (49.58)                                        
 10 Hassan, Ibrahen           10 BASC-MR              1:42.56    1:37.84 AGE    
                  47.17     1:37.84 (50.67)                                        
 11 Bracey, Devin             10 NFS-MR               1:34.45    1:38.26 AGE    
                  48.13     1:38.26 (50.13)                                        
 12 Prystupa, Sasha            9 BASC-MR              1:42.94    1:38.79 AGE    
                  47.97     1:38.79 (50.82)                                        
 13 Gray, Stephen F            9 Badger-MR            1:38.43    1:39.34 AGE    
                  46.02     1:39.34 (53.32)                                        
 14 Scarcella, Joseph A        9 Badger-MR            1:38.95    1:39.46 AGE    
                  46.59     1:39.46 (52.87)                                        
 15 Townley, Nicholas J       10 Badger-MR            1:47.67    1:40.64 AGE    
                  50.64     1:40.64 (50.00)                                        
 16 Bailey, Nicholas X        10 NFS-MR               1:40.29    1:41.46 AGE    
                  47.92     1:41.46 (53.54)                                        
 17 Melendez, Raul A          10 RedTails-MR          1:47.78    1:41.47 AGE    
                  47.60     1:41.47 (53.87)                                        
 18 Villani, David P           9 LIAC-MR              1:34.72    1:41.62 AGE    
                  46.78     1:41.62 (54.84)                                        
 19 Wine, Jonathan T          10 Flying Dolphins-MR   2:01.76    1:43.97 AGE    
                  49.92     1:43.97 (54.05)                                        
 20 Gayevsky, Mike            10 BASC-MR              1:50.72    1:44.65 AGE    
                  52.10     1:44.65 (52.55)                                        
 21 Earley, Ryan C            10 LIAC-MR              1:34.99    1:44.83 AGE    
                  50.38     1:44.83 (54.45)                                        
 22 Boyd, Justin              10 WAC-MR               1:48.74    1:45.50 AGE    
                  50.78     1:45.50 (54.72)                                        
 23 Maher, Danny P            10 Silver Streaks-MR    1:44.59    1:45.54 AGE    
                  50.32     1:45.54 (55.22)                                        
 24 Shashaty, Jack             9 WAC-MR               1:43.73    1:46.23 AGE    
                  50.56     1:46.23 (55.67)                                        
 25 Cherny, Steven             9 BASC-MR              1:44.07    1:47.59 AGE    
                  50.44     1:47.59 (57.15)                                        
 26 Sanchez, Michael P        10 NFS-MR               1:42.68    1:48.18 AGE    
                  48.15   1:48.18 (1:00.03)                                        
 27 Higham, Brendan J          9 Badger-MR            1:57.51    1:48.90 AGE    
                  53.47     1:48.90 (55.43)                                        
 28 Hidalgo, Ricardo A         9 WAC-MR               1:58.71    1:53.37 AGE    
                  54.83     1:53.37 (58.54)                                        
 29 Wang, Calvin              10 RedTails-MR          2:30.09    1:54.28 AGE    
                  57.46     1:54.28 (56.82)                                        
 30 Dochnal, Matt              9 OWA-MR               1:48.52    1:55.57 AGE    
                  53.78   1:55.57 (1:01.79)                                        
 31 McNicholas, Eamonn         9 OWA-MR               1:42.92    1:55.84 AGE    
                  55.34   1:55.84 (1:00.50)                                        
 32 Sanchez, Andersson        10 RedTails-MR          3:00.09    1:55.90 AGE    
                  55.27   1:55.90 (1:00.63)                                        
 33 Dennis, Quinn P            9 OWA-MR               1:54.84    1:58.22 AGE    
                  57.17   1:58.22 (1:01.05)                                        
 -- Townsend, Delano R        10 NFS-MR               1:40.36         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  51.02          DQ (50.93)                                        
 -- Ukejianja, Ifeany M        9 RedTails-MR          3:00.09         DQ        
      False start - Misc
                1:08.14        DQ (1:08.77)                                        
 -- Breen, Shane M             9 Twisters-MR          1:35.89         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  41.39          DQ (51.33)                                        
 -- Robinson, Tristan J       10 LIAC-MR              1:45.00         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  44.65          DQ (49.64)                                        
 -- Zimmer, Matt P            10 Silver Streaks-MR    1:52.11         DQ        
      False start - Misc
                  51.52        DQ (1:03.23)                                        
 
Boys 9-10 200 Yard IM
===============================================================================
        2:59.99  JO
        3:00.00  QUAL
        3:19.99  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 3:00.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Sanogo, Ousmane B         10 RedTails-MR          3:00.09    2:54.30 JO     
                  39.24     1:25.80 (46.56)     2:17.76 (51.96)     2:54.30 (36.54)
SILV - Division  
  1 Novitch, Graham S         10 Silver Streaks-MR    3:07.55    3:04.31 SILV   
                  43.06     1:28.01 (44.95)     2:22.06 (54.05)     3:04.31 (42.25)
  2 Yamamoto, Leo             10 Agua Swim Team-MR    3:06.33    3:06.86 SILV   
                  43.34     1:32.08 (48.74)     2:24.17 (52.09)     3:06.86 (42.69)
  3 Montesdeoca, Michael      10 Twisters-MR          3:03.15    3:07.36 SILV   
                  43.71     1:29.27 (45.56)     2:23.91 (54.64)     3:07.36 (43.45)
  4 Macaluso, Nicholas         9 Silver Streaks-MR    3:14.11    3:13.93 SILV   
                  46.48     1:36.88 (50.40)     2:30.88 (54.00)     3:13.93 (43.05)
  5 Uppal, Gaurav             10 Silver Streaks-MR    3:24.48    3:15.88 SILV   
                  46.57     1:32.75 (46.18)     2:31.66 (58.91)     3:15.88 (44.22)
AGE - Division  
  1 Rodriguez, Ian R           9 NYCC-MR              3:19.42    3:23.73 AGE    
                  49.02     1:40.08 (51.06)     2:39.21 (59.13)     3:23.73 (44.52)
  2 Herrera, Fabian           10 Badger-MR            3:12.48    3:24.53 AGE    
                  50.10     1:40.86 (50.76)   2:41.66 (1:00.80)     3:24.53 (42.87)
  3 Hsieh, Dylan               9 OWA-MR               3:32.85    3:30.41 AGE    
                  53.60     1:48.53 (54.93)     2:44.94 (56.41)     3:30.41 (45.47)
 -- Kahn, Alec P               9 Flying Dolphins-MR   3:46.59         DQ        
      No touch - breast
                  50.56     1:48.10 (57.54)     2:46.88 (58.78)          DQ (42.98)
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          28.29  JO
          28.30  QUAL
          32.49  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 28.30
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Alvarez, Jeffrey          12 Twisters-MR            28.86      27.98 JO     
  2 Okhtenberg, Ariel         11 BASC-MR                29.44      28.11 JO     
  3 Collins, Jack M           11 Badger-MR              28.94      28.13 JO     
  4 Khanas, Yaroslav O        12 OWA-MR                 28.74      28.28 JO     
SILV - Division  
  1 Popp, Ryan T              11 Badger-MR              28.63      28.69 SILV   
  2 Elms, River j             11 Badger-MR              29.43      28.72 SILV   
  3 Huang, Alec H             11 LIAC-MR                29.63      28.85 SILV   
  4 Belozerov, Alex           12 Twisters-MR            28.93      28.95 SILV   
  5 VanManen, Dylan           11 LIAC-MR                29.63      29.25 SILV   
  6 De La Cruz, Edwin A       12 RedTails-MR            29.86      29.27 SILV   
  7 Yao, Christopher J        12 OWA-MR                 29.00      29.54 SILV   
  8 Guo, Andrew               12 Twisters-MR            30.30      29.58 SILV   
  9 Merone, Kyle J            11 Badger-MR              29.33      29.83 SILV   
 10 Lomeyko, Konstantine V    11 OWA-MR                 29.41      29.86 SILV   
 11 Mejia, David              11 LBA-MR                 30.53      29.90 SILV   
 12 Gamboa, Matthew G         12 OWA-MR                 29.94      30.06 SILV   
 13 Siboonruang, Tana         12 Twisters-MR            29.90      30.17 SILV   
 14 Rotolo, John M            12 LIAC-MR                33.32      30.24 SILV   
 15 Awon, Saaior K            12 LIAC-MR                30.31      30.27 SILV   
 16 Bushati, Arvid            11 APEX-MR                32.50      30.40 SILV   
 16 Kessler, Michael N        11 Badger-MR              29.65      30.40 SILV   
 18 Yang, Barry A             12 LIAC-MR                30.49      30.54 SILV   
 19 Brown, Connor F           12 LIAC-MR                30.60      30.65 SILV   
 20 White, Darrien            12 LBA-MR                 29.85      30.71 SILV   
 21 Ramirez, Richard A        12 Agua Swim Team-MR      30.26      30.95 SILV   
 22 Brown, Ryan A             11 LIAC-MR                31.40      31.24 SILV   
 23 Earley, Sean P            12 LIAC-MR                31.64      31.92 SILV   
 24 Siebecker, Matthew D      12 Badger-MR              34.65      31.97 SILV   
 25 Caine, David              12 WAC-MR                 32.13      32.25 SILV   
 25 Alton, Daniel             11 LBA-MR                 31.10      32.25 SILV   
AGE - Division  
  1 Massand, Dilin S          11 Agua Swim Team-MR      32.90      32.98 AGE    
  2 Mangan, Matthew J         11 APEX-MR                33.40      33.07 AGE    
  3 Macaluso, James T         11 Silver Streaks-MR      33.20      33.34 AGE    
  4 Kalra, Sanjay D           12 LIAC-MR                37.17      33.46 AGE    
  5 Hidalgo, Roberto          12 WAC-MR                 35.50      33.53 AGE    
  6 Gorodetsky, Edgar         11 BASC-MR                35.60      33.64 AGE    
  7 Kadirov, Anwar            12 LIAC-MR                45.00      33.75 AGE    
  8 Carmody, Ryan A           12 OWA-MR                 36.43      33.93 AGE    
  9 Dalton, Grant r           12 Badger-MR              30.30      34.02 AGE    
 10 Gonzalez, Steven          11 NYCC-MR                34.66      34.33 AGE    
 11 Bouzourene, Adam          12 LIAC-MR                34.49      35.07 AGE    
 12 Gerevits, Brian           11 BASC-MR                36.48      35.34 AGE    
 13 Rim, Daveen               12 LIAC-MR                36.43      35.41 AGE    
 14 Encarnacion, Bryan        11 RedTails-MR            40.09      35.48 AGE    
 15 Spector, Nicholas         12 BASC-MR                45.40      35.50 AGE    
 16 Alonso, Matthew J         11 LIAC-MR                36.57      36.22 AGE    
 17 Fairbanks, Scott C        11 Agua Swim Team-MR      36.55      36.23 AGE    
 18 Pincay, Jorge I           11 LIAC-MR                45.00      36.57 AGE    
 19 Gerevits, Nathan          11 BASC-MR                36.23      36.67 AGE    
 20 Bielecki, Rafal T         12 Twisters-MR            37.76      36.68 AGE    
 21 Cerri-Droz, Ruben A       11 LIAC-MR                45.00      37.39 AGE    
 22 Ward, Kevin               11 LBA-MR                 43.68      37.80 AGE    
 23 Dennis, Garrett T         11 OWA-MR                 37.97      38.75 AGE    
 24 Nudell, Isaack            12 RedTails-MR            42.76      41.27 AGE    
 25 Hoey, Shane               11 LBA-MR                 46.36      43.98 AGE    
 26 Hoey, Aidan               11 LBA-MR                 44.17      45.53 AGE    
 27 Elghorab, Mostafa         12 RI Marlins-MR          40.00      45.54 AGE    
 28 Keller, Tate A            11 LIAC-MR                45.00      47.94 AGE    
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:02.19  JO
        1:02.20  QUAL
        1:11.59  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 1:02.20
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Hamzic, Omar              12 RI Marlins-MR        1:07.00    1:01.37 JO     
                  30.03     1:01.37 (31.34)                                        
  2 Collins, Jack M           11 Badger-MR            1:02.29    1:01.69 JO     
                  29.70     1:01.69 (31.99)                                        
  3 VanManen, Dylan           11 LIAC-MR              1:02.47    1:01.72 JO     
                  29.99     1:01.72 (31.73)                                        
  4 Quinones, Christopher D   11 Agua Swim Team-MR    1:03.32    1:01.91 JO     
                  29.41     1:01.91 (32.50)                                        
  5 Alvarez, Jeffrey          12 Twisters-MR          1:05.31    1:02.06 JO     
                  29.65     1:02.06 (32.41)                                        
  6 Popp, Ryan T              11 Badger-MR            1:02.26    1:02.09 JO     
                  29.63     1:02.09 (32.46)                                        
SILV - Division  
  1 Khanas, Yaroslav O        12 OWA-MR               1:03.06    1:02.29 SILV   
                  29.81     1:02.29 (32.48)                                        
  2 Guo, Andrew               12 Twisters-MR          1:04.99    1:02.73 SILV   
                  30.10     1:02.73 (32.63)                                        
  3 Lomeyko, Konstantine V    11 OWA-MR               1:03.34    1:03.17 SILV   
                  30.65     1:03.17 (32.52)                                        
  4 Merone, Kyle J            11 Badger-MR            1:03.41    1:03.20 SILV   
                  30.34     1:03.20 (32.86)                                        
  5 Belozerov, Alex           12 Twisters-MR          1:02.45    1:03.36 SILV   
                  30.49     1:03.36 (32.87)                                        
  6 Elms, River j             11 Badger-MR            1:03.62    1:03.40 SILV   
                  30.39     1:03.40 (33.01)                                        
  7 Meeusen, Fabian           11 Badger-MR            1:08.15    1:04.60 SILV   
                  30.81     1:04.60 (33.79)                                        
  8 Isaac, Alejandro          12 NYCC-MR              1:05.34    1:04.69 SILV   
                  29.92     1:04.69 (34.77)                                        
  9 Schwartz, Nes S           12 Agua Swim Team-MR    1:06.32    1:04.79 SILV   
                  30.65     1:04.79 (34.14)                                        
 10 Yao, Christopher J        12 OWA-MR               1:04.87    1:04.94 SILV   
                  31.10     1:04.94 (33.84)                                        
 11 Huang, Alec H             11 LIAC-MR              1:06.50    1:05.26 SILV   
                  31.04     1:05.26 (34.22)                                        
 12 Gamboa, Matthew G         12 OWA-MR               1:04.11    1:05.30 SILV   
                  30.91     1:05.30 (34.39)                                        
 13 Buckland, Grant A         12 Silver Streaks-MR    1:02.48    1:05.42 SILV   
                  29.54     1:05.42 (35.88)                                        
 14 Siboonruang, Tana         12 Twisters-MR          1:08.44    1:05.93 SILV   
                  31.92     1:05.93 (34.01)                                        
 15 Ramirez, Richard A        12 Agua Swim Team-MR    1:07.46    1:06.06 SILV   
                  31.10     1:06.06 (34.96)                                        
 16 Koganov, Willy            12 HS-MR                1:05.92    1:06.08 SILV   
                  32.31     1:06.08 (33.77)                                        
 17 Perez-Lopez, Gabriel C    12 Agua Swim Team-MR    1:05.90    1:06.47 SILV   
                  31.80     1:06.47 (34.67)                                        
 18 Bushati, Arvid            11 APEX-MR              1:07.91    1:07.86 SILV   
                  32.19     1:07.86 (35.67)                                        
 19 Finkelstein, Max A        11 HS-MR                1:12.43    1:09.18 SILV   
                  33.81     1:09.18 (35.37)                                        
 20 Holston, Kamau S          11 NFS-MR               1:12.66    1:09.48 SILV   
                  33.28     1:09.48 (36.20)                                        
 21 Yang, Barry A             12 LIAC-MR              1:11.59    1:09.63 SILV   
                  32.01     1:09.63 (37.62)                                        
 22 Brown, Ryan A             11 LIAC-MR              1:09.35    1:10.22 SILV   
                  32.83     1:10.22 (37.39)                                        
 22 Helbock, Robert           11 WAC-MR               1:09.90    1:10.22 SILV   
                  34.07     1:10.22 (36.15)                                        
 24 Massand, Dilin S          11 Agua Swim Team-MR    1:12.04    1:10.40 SILV   
                  34.58     1:10.40 (35.82)                                        
 25 White, Darrien            12 LBA-MR               1:07.70    1:10.57 SILV   
                  32.37     1:10.57 (38.20)                                        
 26 Olivares, Fraylin         12 MAD-MR               1:14.00    1:10.98 SILV   
                  35.06     1:10.98 (35.92)                                        
 27 Ortega, David A           12 NFS-MR               1:10.34    1:11.17 SILV   
                  34.73     1:11.17 (36.44)                                        
 28 Silva, Nicholas           12 LIAC-MR              1:15.01    1:11.38 SILV   
                  32.58     1:11.38 (38.80)                                        
AGE - Division  
  1 Xue, Vincent H            11 HS-MR                1:11.45    1:11.65 AGE    
                  34.24     1:11.65 (37.41)                                        
  2 Mangan, Matthew J         11 APEX-MR              1:15.31    1:12.12 AGE    
                  34.35     1:12.12 (37.77)                                        
  3 Caine, David              12 WAC-MR               1:14.24    1:12.16 AGE    
                  33.57     1:12.16 (38.59)                                        
  4 Alton, Daniel             11 LBA-MR               1:13.18    1:12.24 AGE    
                  33.81     1:12.24 (38.43)                                        
  5 Kalra, Sanjay D           12 LIAC-MR              1:18.19    1:13.84 AGE    
                  35.04     1:13.84 (38.80)                                        
  6 Bouzourene, Adam          12 LIAC-MR              1:18.12    1:13.89 AGE    
                  35.19     1:13.89 (38.70)                                        
  7 Wong, Aaron               11 Silver Streaks-MR    1:10.38    1:13.98 AGE    
                  34.93     1:13.98 (39.05)                                        
  8 Hidalgo, Roberto          12 WAC-MR               1:17.71    1:13.99 AGE    
                  34.40     1:13.99 (39.59)                                        
  9 Gorodetsky, Edgar         11 BASC-MR              1:18.70    1:14.87 AGE    
                  35.12     1:14.87 (39.75)                                        
 10 Persky, Vincent           11 BASC-MR              1:34.20    1:14.96 AGE    
                  34.70     1:14.96 (40.26)                                        
 11 Haddad, Gabriel O         12 NYCC-MR              1:16.62    1:15.26 AGE    
                  34.79     1:15.26 (40.47)                                        
 12 Sidoti, Daniel J          12 Silver Streaks-MR    1:14.86    1:15.51 AGE    
                  34.79     1:15.51 (40.72)                                        
 13 Dalton, Grant r           12 Badger-MR            1:16.12    1:15.65 AGE    
                  35.26     1:15.65 (40.39)                                        
 14 Villa, Raphael A          12 NFS-MR               1:20.19    1:16.56 AGE    
                  36.03     1:16.56 (40.53)                                        
 15 Calvoni, Max J            12 NYCC-MR              1:20.75    1:17.18 AGE    
                  36.35     1:17.18 (40.83)                                        
 16 Gerevits, Brian           11 BASC-MR              1:19.76    1:18.33 AGE    
                  36.56     1:18.33 (41.77)                                        
 17 McNally, Bryan N          11 LIAC-MR              1:16.90    1:18.71 AGE    
                  37.04     1:18.71 (41.67)                                        
 18 Kadirov, Anwar            12 LIAC-MR              1:35.00    1:18.84 AGE    
                  35.81     1:18.84 (43.03)                                        
 19 Bielecki, Rafal T         12 Twisters-MR          1:26.64    1:18.85 AGE    
                  38.12     1:18.85 (40.73)                                        
 20 Gonzalez, Steven          11 NYCC-MR              1:20.61    1:18.91 AGE    
                  36.70     1:18.91 (42.21)                                        
 21 Fairbanks, Scott C        11 Agua Swim Team-MR    1:19.07    1:19.39 AGE    
                  37.86     1:19.39 (41.53)                                        
 22 Gerevits, Nathan          11 BASC-MR              1:23.42    1:19.56 AGE    
                  38.41     1:19.56 (41.15)                                        
 23 Matatov, Richard          12 Aquaflames-MR        1:21.40    1:19.86 AGE    
                  38.02     1:19.86 (41.84)                                        
 24 Alonso, Matthew J         11 LIAC-MR              1:27.23    1:21.05 AGE    
                  38.58     1:21.05 (42.47)                                        
 25 O'Keefe, Danny W          11 HS-MR                1:16.74    1:21.60 AGE    
                  38.97     1:21.60 (42.63)                                        
 26 Encarnacion, Bryan        11 RedTails-MR          1:40.09    1:22.79 AGE    
                  38.05     1:22.79 (44.74)                                        
 27 Spector, Nicholas         12 BASC-MR              1:28.66    1:23.17 AGE    
                  38.90     1:23.17 (44.27)                                        
 28 Ortega, Xavier            12 RedTails-MR          1:33.85    1:23.84 AGE    
                  38.41     1:23.84 (45.43)                                        
 29 Pincay, Jorge I           11 LIAC-MR              1:55.00    1:25.59 AGE    
                  39.35     1:25.59 (46.24)                                        
 30 Pan, Don                  12 BASC-MR              1:35.33    1:29.54 AGE    
                  38.89     1:29.54 (50.65)                                        
 31 Ward, Kevin               11 LBA-MR               1:36.00    1:29.67 AGE    
                  42.05     1:29.67 (47.62)                                        
 32 Cerri-Droz, Ruben A       11 LIAC-MR              2:05.00    1:30.43 AGE    
                  40.63     1:30.43 (49.80)                                        
 33 Sanchez, Ryan             12 RedTails-MR          1:26.23    1:31.62 AGE    
                  39.69     1:31.62 (51.93)                                        
 34 Dennis, Garrett T         11 OWA-MR               1:28.59    1:33.19 AGE    
                  43.27     1:33.19 (49.92)                                        
 35 Nudell, Isaack            12 RedTails-MR          1:36.00    1:34.08 AGE    
                  43.51     1:34.08 (50.57)                                        
 36 Evelson, Alex             11 BASC-MR              1:44.83    1:34.82 AGE    
                  44.19     1:34.82 (50.63)                                        
 37 Novakov, Dimitar          11 Aquaflames-MR        1:42.34    1:35.32 AGE    
                  43.93     1:35.32 (51.39)                                        
 38 Lopez, Alejandro          11 Aquaflames-MR        1:39.26    1:36.89 AGE    
                  43.34     1:36.89 (53.55)                                        
 39 Israel, Emmanuel          11 Aquaflames-MR        1:39.84    1:41.82 AGE    
                  46.46     1:41.82 (55.36)                                        
 40 Keller, Tate A            11 LIAC-MR              2:05.00    1:51.73 AGE    
                  53.22     1:51.73 (58.51)                                        
 41 Fairclough-Leslie, Ricar  11 NFS-MR               2:00.26    2:07.09 AGE    
                  56.64   2:07.09 (1:10.45)                                        
Non-Award Division  
 -- Awon, Saaior K            12 LIAC-MR              1:06.67         DQ        
      Declared false start
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:15.49  JO
        2:15.50  QUAL
        2:32.89  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 2:15.50
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Cooke, Thomas F           12 Badger-MR            2:15.68    2:13.00 JO     
                  30.07     1:03.32 (33.25)     1:37.89 (34.57)     2:13.00 (35.11)
  2 Collins, Jack M           11 Badger-MR            2:15.97    2:13.46 JO     
                  30.68     1:04.04 (33.36)     1:38.79 (34.75)     2:13.46 (34.67)
  3 Lomeyko, Konstantine V    11 OWA-MR               2:17.98    2:14.78 JO     
                  30.93     1:05.24 (34.31)     1:40.43 (35.19)     2:14.78 (34.35)
  4 Quinones, Christopher D   11 Agua Swim Team-MR    2:19.75    2:14.86 JO     
                  30.46     1:05.13 (34.67)     1:40.57 (35.44)     2:14.86 (34.29)
  5 Khanas, Yaroslav O        12 OWA-MR               2:22.90    2:15.11 JO     
                  30.45     1:05.26 (34.81)     1:40.78 (35.52)     2:15.11 (34.33)
SILV - Division  
  1 Brown, Connor F           12 LIAC-MR              2:23.60    2:21.75 SILV   
                  32.68     1:09.78 (37.10)     1:47.47 (37.69)     2:21.75 (34.28)
  2 Gamboa, Matthew G         12 OWA-MR               2:18.76    2:23.01 SILV   
                  32.27     1:08.10 (35.83)     1:46.53 (38.43)     2:23.01 (36.48)
  3 Merone, Kyle J            11 Badger-MR            2:23.46    2:23.49 SILV   
                  32.12     1:07.58 (35.46)     1:45.47 (37.89)     2:23.49 (38.02)
  4 Ramirez, Richard A        12 Agua Swim Team-MR    2:24.50    2:24.04 SILV   
                  32.28     1:09.68 (37.40)     1:48.16 (38.48)     2:24.04 (35.88)
  5 Yao, Christopher J        12 OWA-MR               2:25.13    2:25.57 SILV   
                  34.23     1:10.67 (36.44)     1:48.71 (38.04)     2:25.57 (36.86)
  6 Tlatelpa, Ethan           11 NYCC-MR              2:32.12    2:26.91 SILV   
                  34.37     1:13.81 (39.44)     1:51.03 (37.22)     2:26.91 (35.88)
  7 Brown, Ryan A             11 LIAC-MR              2:27.76    2:28.57 SILV   
                  33.12     1:11.16 (38.04)     1:49.18 (38.02)     2:28.57 (39.39)
  8 Rotolo, John M            12 LIAC-MR              2:31.52    2:29.29 SILV   
                  33.07     1:11.37 (38.30)     1:50.50 (39.13)     2:29.29 (38.79)
  9 Mejia, David              11 LBA-MR               2:30.00    2:31.33 SILV   
                  31.97     1:11.65 (39.68)     1:53.45 (41.80)     2:31.33 (37.88)
 10 Massand, Dilin S          11 Agua Swim Team-MR    2:33.93    2:31.41 SILV   
                  36.14     1:15.67 (39.53)     1:54.95 (39.28)     2:31.41 (36.46)
AGE - Division  
  1 Earley, Sean P            12 LIAC-MR              2:36.60    2:34.54 AGE    
                  35.08     1:15.57 (40.49)     1:55.18 (39.61)     2:34.54 (39.36)
  2 Wong, Aaron               11 Silver Streaks-MR    2:42.50    2:39.18 AGE    
                  34.70     1:16.80 (42.10)     2:00.76 (43.96)     2:39.18 (38.42)
  3 Alton, Daniel             11 LBA-MR               2:38.00    2:40.94 AGE    
                  35.77     1:15.99 (40.22)     1:58.68 (42.69)     2:40.94 (42.26)
  4 Macaluso, James T         11 Silver Streaks-MR    2:49.23    2:56.13 AGE    
                  38.49     1:24.56 (46.07)     2:11.74 (47.18)     2:56.13 (44.39)
  5 Dennis, Garrett T         11 OWA-MR               3:14.22    3:18.29 AGE    
                  42.70     1:34.90 (52.20)     2:29.72 (54.82)     3:18.29 (48.57)
  6 Nudell, Isaack            12 RedTails-MR          3:51.45    3:32.64 AGE    
                  45.24     1:41.20 (55.96)     2:39.99 (58.79)     3:32.64 (52.65)
 
Boys 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        6:03.99  JO
        6:04.00  QUAL
        6:41.99  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 6:04.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Guo, Andrew               12 Twisters-MR          6:08.93    5:55.96 JO     
                  12.00     1:06.37 (54.37)     1:42.37 (36.00)     2:19.44 (37.07)
        2:55.88 (36.44)     3:32.20 (36.32)     4:09.18 (36.98)     4:45.88 (36.70)
        5:21.71 (35.83)     5:55.96 (34.25)                                        
SILV - Division  
  1 Schwartz, Nes S           12 Agua Swim Team-MR    6:12.36    6:05.65 SILV   
                  32.01     1:08.60 (36.59)     1:45.91 (37.31)     2:23.20 (37.29)
        3:00.45 (37.25)     3:38.19 (37.74)     4:15.93 (37.74)     4:53.49 (37.56)
        5:30.59 (37.10)     6:05.65 (35.06)                                        
  2 Elms, River j             11 Badger-MR            6:18.67    6:06.16 SILV   
                  32.72     1:08.56 (35.84)     1:45.65 (37.09)     2:22.92 (37.27)
        3:00.71 (37.79)     3:38.87 (38.16)     4:16.30 (37.43)     4:54.05 (37.75)
        5:31.76 (37.71)     6:06.16 (34.40)                                        
  3 Popp, Ryan T              11 Badger-MR            6:17.30    6:07.15 SILV   
                  31.53     1:06.78 (35.25)     1:43.92 (37.14)     2:21.54 (37.62)
        2:59.57 (38.03)     3:37.74 (38.17)     4:16.47 (38.73)     4:54.78 (38.31)
        5:32.48 (37.70)     6:07.15 (34.67)                                        
  4 Tubens, Israel            12 NYCC-MR              6:13.80    6:07.40 SILV   
                  31.28     1:06.58 (35.30)     1:43.86 (37.28)     2:21.46 (37.60)
        2:59.65 (38.19)     3:38.11 (38.46)     4:16.49 (38.38)     4:54.60 (38.11)
        5:32.22 (37.62)     6:07.40 (35.18)                                        
  5 Kessler, Michael N        11 Badger-MR            6:05.78    6:08.38 SILV   
                  32.58     1:09.87 (37.29)     1:47.04 (37.17)     2:24.71 (37.67)
        3:02.86 (38.15)     3:41.02 (38.16)     4:18.02 (37.00)     4:55.67 (37.65)
        5:32.81 (37.14)     6:08.38 (35.57)                                        
  6 Brown, Connor F           12 LIAC-MR              6:07.00    6:08.79 SILV   
                  32.15     1:09.43 (37.28)     1:46.86 (37.43)     2:24.49 (37.63)
        3:02.31 (37.82)     3:40.68 (38.37)     4:18.43 (37.75)     4:56.03 (37.60)
        5:33.45 (37.42)     6:08.79 (35.34)                                        
  7 Khanas, Yaroslav O        12 OWA-MR               6:25.03    6:12.15 SILV   
                  31.37     1:06.98 (35.61)     1:44.64 (37.66)     2:22.48 (37.84)
        3:00.19 (37.71)     3:38.49 (38.30)     4:18.39 (39.90)     4:57.32 (38.93)
        5:35.74 (38.42)     6:12.15 (36.41)                                        
  8 Cooke, Thomas F           12 Badger-MR            6:14.27    6:18.77 SILV   
                  32.06     1:07.71 (35.65)     1:44.62 (36.91)     2:21.81 (37.19)
        2:59.71 (37.90)     3:38.88 (39.17)     4:18.72 (39.84)     4:58.93 (40.21)
        5:40.22 (41.29)     6:18.77 (38.55)                                        
  9 De La Cruz, Edwin A       12 RedTails-MR          7:00.09    6:19.76 SILV   
                  31.15     1:06.81 (35.66)     1:44.59 (37.78)     2:22.77 (38.18)
        3:02.09 (39.32)     3:41.70 (39.61)     4:22.14 (40.44)     5:01.97 (39.83)
        5:42.25 (40.28)     6:19.76 (37.51)                                        
 10 Awon, Saaior K            12 LIAC-MR              6:20.58    6:23.84 SILV   
                  32.95     1:09.96 (37.01)     1:48.83 (38.87)     2:27.71 (38.88)
        3:07.14 (39.43)     3:47.02 (39.88)     4:27.57 (40.55)     5:08.00 (40.43)
        5:46.98 (38.98)     6:23.84 (36.86)                                        
 11 Isaac, Alejandro          12 NYCC-MR              6:54.39    6:36.55 SILV   
                  31.78     1:09.88 (38.10)     1:50.46 (40.58)     2:32.78 (42.32)
        3:14.26 (41.48)     3:56.76 (42.50)     4:39.11 (42.35)     5:20.40 (41.29)
        6:00.77 (40.37)     6:36.55 (35.78)                                        
 12 Huang, Alec H             11 LIAC-MR              6:45.00    6:36.85 SILV   
                  32.82     1:13.49 (40.67)     1:54.84 (41.35)     2:36.24 (41.40)
        3:18.63 (42.39)     4:00.47 (41.84)     4:40.42 (39.95)     5:21.84 (41.42)
        6:02.01 (40.17)     6:36.85 (34.84)                                        
AGE - Division  
  1 Yao, Christopher J        12 OWA-MR               6:50.66    6:45.13 AGE    
                  36.73     1:18.74 (42.01)     2:01.03 (42.29)     2:43.55 (42.52)
        3:25.47 (41.92)     4:07.84 (42.37)     4:49.83 (41.99)     5:31.14 (41.31)
        6:10.59 (39.45)     6:45.13 (34.54)                                        
  2 Mejia, David              11 LBA-MR               7:00.00    6:45.40 AGE    
                  34.67     1:16.39 (41.72)     1:58.78 (42.39)     2:40.64 (41.86)
        3:21.05 (40.41)     4:03.05 (42.00)     4:44.71 (41.66)     5:26.20 (41.49)
        6:07.76 (41.56)     6:45.40 (37.64)                                        
  3 Earley, Sean P            12 LIAC-MR              6:35.00    6:52.73 AGE    
                  35.54     1:17.43 (41.89)     1:59.15 (41.72)     2:42.80 (43.65)
        3:25.14 (42.34)     4:07.08 (41.94)     4:50.10 (43.02)     5:31.99 (41.89)
        6:13.93 (41.94)     6:52.73 (38.80)                                        
  4 McNally, Bryan N          11 LIAC-MR              7:40.51    7:23.23 AGE    
                  40.43     1:24.76 (44.33)     2:09.72 (44.96)     2:55.07 (45.35)
        3:40.49 (45.42)     4:24.86 (44.37)     5:09.90 (45.04)     5:54.74 (44.84)
        6:40.38 (45.64)     7:23.23 (42.85)                                        
  5 Nudell, Isaack            12 RedTails-MR          8:30.09    9:04.45 AGE    
                  45.14     1:39.25 (54.11)     2:35.36 (56.11)     3:32.34 (56.98)
        4:28.70 (56.36)     5:24.91 (56.21)     6:20.52 (55.61)     7:17.72 (57.20)
        8:14.16 (56.44)     9:04.45 (50.29)                                        
  6 Ortega, Xavier            12 RedTails-MR          8:00.09    9:46.96 AGE    
                  42.28     1:35.98 (53.70)     2:30.76 (54.78)   3:31.61 (1:00.85)
            8:45.85 ( )   9:46.96 (1:01.11)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
          33.29  JO
          33.30  QUAL
          42.19  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 33.30
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Alvarez, Jeffrey          12 Twisters-MR            34.00      33.21 JO     
SILV - Division  
  1 Guo, Andrew               12 Twisters-MR            34.34      34.24 SILV   
  2 Tubens, Israel            12 NYCC-MR                34.28      34.36 SILV   
  3 Quinones, Christopher D   11 Agua Swim Team-MR      35.53      34.51 SILV   
  4 Khanas, Yaroslav O        12 OWA-MR                 36.92      34.73 SILV   
  5 VanManen, Dylan           11 LIAC-MR                34.51      34.83 SILV   
  6 Yao, Christopher J        12 OWA-MR                 34.81      34.92 SILV   
  7 Perez-Lopez, Gabriel C    12 Agua Swim Team-MR      35.19      35.90 SILV   
  8 Huang, Alec H             11 LIAC-MR                35.49      35.98 SILV   
  9 Schwartz, Nes S           12 Agua Swim Team-MR      36.01      36.06 SILV   
 10 Gamboa, Matthew G         12 OWA-MR                 36.85      36.25 SILV   
 10 Ramirez, Richard A        12 Agua Swim Team-MR      35.06      36.25 SILV   
 12 Lomeyko, Konstantine V    11 OWA-MR                 37.05      36.41 SILV   
 13 Isaac, Alejandro          12 NYCC-MR                36.67      36.43 SILV   
 14 De La Cruz, Edwin A       12 RedTails-MR            38.86      36.56 SILV   
 15 Brown, Connor F           12 LIAC-MR                36.70      36.68 SILV   
 16 Koganov, Willy            12 HS-MR                  35.53      36.88 SILV   
 17 Merone, Kyle J            11 Badger-MR              36.45      36.96 SILV   
 18 Mangan, Matthew J         11 APEX-MR                37.85      37.07 SILV   
 19 Siboonruang, Tana         12 Twisters-MR            37.82      37.17 SILV   
 20 Helbock, Robert           11 WAC-MR                 39.17      37.51 SILV   
 21 Bushati, Arvid            11 APEX-MR                38.26      37.76 SILV   
 22 Mejia, David              11 LBA-MR                 38.00      38.35 SILV   
 23 Xue, Vincent H            11 HS-MR                  36.38      38.53 SILV   
 24 Ortega, David A           12 NFS-MR                 37.35      38.71 SILV   
 25 Dalton, Grant r           12 Badger-MR              38.62      38.76 SILV   
 26 Wong, Aaron               11 Silver Streaks-MR      37.06      38.89 SILV   
 27 Gorodetsky, Edgar         11 BASC-MR                39.98      38.92 SILV   
 28 Finkelstein, Max A        11 HS-MR                  37.47      39.03 SILV   
 29 Caine, David              12 WAC-MR                 39.51      39.40 SILV   
 30 Sanchez, Ryan             12 RedTails-MR            43.06      39.57 SILV   
 31 Sidoti, Daniel J          12 Silver Streaks-MR      39.84      40.04 SILV   
 32 Silva, Nicholas           12 LIAC-MR                46.37      40.05 SILV   
 33 Kalra, Sanjay D           12 LIAC-MR                38.84      40.27 SILV   
 34 Hidalgo, Roberto          12 WAC-MR                 40.99      40.33 SILV   
 35 Yang, Barry A             12 LIAC-MR                41.16      40.39 SILV   
 36 Haddad, Gabriel O         12 NYCC-MR                41.66      40.58 SILV   
 37 McNally, Bryan N          11 LIAC-MR                41.39      40.71 SILV   
 38 Fairbanks, Scott C        11 Agua Swim Team-MR      40.37      41.02 SILV   
 39 Kadirov, Anwar            12 LIAC-MR                50.00      41.23 SILV   
 40 Ortega, Xavier            12 RedTails-MR            41.54      41.50 SILV   
 40 Calvoni, Max J            12 NYCC-MR                42.11      41.50 SILV   
 42 Alton, Daniel             11 LBA-MR                 44.16      41.92 SILV   
 43 Gonzalez, Steven          11 NYCC-MR                40.58      42.15 SILV   
AGE - Division  
  1 Bouzourene, Adam          12 LIAC-MR                46.43      42.20 AGE    
  2 Persky, Vincent           11 BASC-MR                52.20      42.38 AGE    
  3 Macaluso, James T         11 Silver Streaks-MR      42.80      42.59 AGE    
  4 Bielecki, Rafal T         12 Twisters-MR            45.72      43.14 AGE    
  5 Matatov, Richard          12 Aquaflames-MR          41.80      43.39 AGE    
  6 O'Keefe, Danny W          11 HS-MR                  44.46      43.44 AGE    
  7 Dennis, Garrett T         11 OWA-MR                 43.93      44.32 AGE    
  8 Pincay, Jorge I           11 LIAC-MR                50.00      44.43 AGE    
  9 Gerevits, Brian           11 BASC-MR                41.75      44.84 AGE    
 10 Gerevits, Nathan          11 BASC-MR                44.17      45.01 AGE    
 11 Encarnacion, Bryan        11 RedTails-MR            50.09      46.22 AGE    
 12 Pan, Don                  12 BASC-MR                47.68      46.59 AGE    
 13 Alonso, Matthew J         11 LIAC-MR                45.97      46.62 AGE    
 14 Israel, Emmanuel          11 Aquaflames-MR          49.51      47.34 AGE    
 15 Nudell, Isaack            12 RedTails-MR            45.98      47.38 AGE    
 16 Spector, Nicholas         12 BASC-MR                47.58      48.11 AGE    
 17 Cerri-Droz, Ruben A       11 LIAC-MR                50.00      48.69 AGE    
 18 Novakov, Dimitar          11 Aquaflames-MR          48.76      49.23 AGE    
 19 Lopez, Alejandro          11 Aquaflames-MR          49.36      49.60 AGE    
 20 Ward, Kevin               11 LBA-MR               1:45.00      50.12 AGE    
 21 Evelson, Alex             11 BASC-MR                57.99      51.86 AGE    
 22 Fairclough-Leslie, Ricar  11 NFS-MR               1:03.64      56.77 AGE    
 23 Keller, Tate A            11 LIAC-MR                50.00      56.90 AGE    
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:11.59  JO
        1:11.60  QUAL
        1:25.79  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 1:11.60
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Hamzic, Omar              12 RI Marlins-MR        1:12.04    1:09.25 JO     
                  34.37     1:09.25 (34.88)                                        
  2 Alvarez, Jeffrey          12 Twisters-MR          1:12.92    1:11.50 JO     
                  34.49     1:11.50 (37.01)                                        
SILV - Division  
  1 Belozerov, Alex           12 Twisters-MR          1:12.16    1:11.70 SILV   
                  35.51     1:11.70 (36.19)                                        
  2 Elms, River j             11 Badger-MR            1:12.30    1:11.91 SILV   
                  35.28     1:11.91 (36.63)                                        
  3 Meeusen, Fabian           11 Badger-MR            1:13.45    1:12.57 SILV   
                  34.99     1:12.57 (37.58)                                        
  4 Guo, Andrew               12 Twisters-MR          1:13.69    1:12.92 SILV   
                  36.05     1:12.92 (36.87)                                        
  5 Kessler, Michael N        11 Badger-MR            1:12.79    1:13.28 SILV   
                  35.93     1:13.28 (37.35)                                        
  6 VanManen, Dylan           11 LIAC-MR              1:14.80    1:13.44 SILV   
                  36.53     1:13.44 (36.91)                                        
  7 Awon, Saaior K            12 LIAC-MR              1:18.30    1:14.45 SILV   
                  36.54     1:14.45 (37.91)                                        
  8 Tubens, Israel            12 NYCC-MR              1:14.86    1:15.49 SILV   
                  36.38     1:15.49 (39.11)                                        
  9 Rotolo, John M            12 LIAC-MR              1:19.43    1:16.69 SILV   
 10 Yao, Christopher J        12 OWA-MR               1:14.82    1:16.73 SILV   
                  37.78     1:16.73 (38.95)                                        
 11 Buckland, Grant A         12 Silver Streaks-MR    1:12.06    1:16.86 SILV   
                  36.92     1:16.86 (39.94)                                        
 12 Khanas, Yaroslav O        12 OWA-MR               1:17.78    1:17.16 SILV   
                  37.58     1:17.16 (39.58)                                        
 13 Lomeyko, Konstantine V    11 OWA-MR               1:17.65    1:17.33 SILV   
                  37.80     1:17.33 (39.53)                                        
 14 Isaac, Alejandro          12 NYCC-MR              1:21.84    1:18.42 SILV   
                  36.99     1:18.42 (41.43)                                        
 15 Merone, Kyle J            11 Badger-MR            1:18.80    1:18.47 SILV   
                  38.18     1:18.47 (40.29)                                        
 16 Siebecker, Matthew D      12 Badger-MR            1:20.73    1:18.92 SILV   
                  38.84     1:18.92 (40.08)                                        
 17 Gamboa, Matthew G         12 OWA-MR               1:18.38    1:20.01 SILV   
                  38.80     1:20.01 (41.21)                                        
 18 Mangan, Matthew J         11 APEX-MR              1:20.67    1:21.85 SILV   
                  40.16     1:21.85 (41.69)                                        
 19 Earley, Sean P            12 LIAC-MR              1:22.63    1:22.26 SILV   
                  40.72     1:22.26 (41.54)                                        
 20 Wong, Aaron               11 Silver Streaks-MR    1:19.35    1:23.57 SILV   
                  40.81     1:23.57 (42.76)                                        
 21 White, Darrien            12 LBA-MR               1:32.52    1:25.23 SILV   
                  41.74     1:25.23 (43.49)                                        
 22 Kalra, Sanjay D           12 LIAC-MR              1:35.24    1:25.42 SILV   
                  42.10     1:25.42 (43.32)                                        
 -- Gorodetsky, Edgar         11 BASC-MR              1:30.12         DQ        
      Non-continuous turning action
                  40.37          DQ (45.36)                                        
 -- Ramirez, Richard A        12 Agua Swim Team-MR    1:17.47         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
                  38.86          DQ (41.30)                                        
AGE - Division  
  1 Kadirov, Anwar            12 LIAC-MR              1:45.00    1:27.65 AGE    
                  42.85     1:27.65 (44.80)                                        
  2 Guglielmo, Joseph         11 LIAC-MR              1:31.00    1:28.20 AGE    
  3 Hidalgo, Roberto          12 WAC-MR               1:35.34    1:28.86 AGE    
                  42.53     1:28.86 (46.33)                                        
  4 Carmody, Ryan A           12 OWA-MR               1:31.75    1:29.14 AGE    
  5 Caine, David              12 WAC-MR               1:26.80    1:29.59 AGE    
                  42.23     1:29.59 (47.36)                                        
  6 Gonzalez, Steven          11 NYCC-MR              1:30.24    1:30.13 AGE    
                  42.83     1:30.13 (47.30)                                        
  7 McNally, Bryan N          11 LIAC-MR              1:28.96    1:30.52 AGE    
                  44.84     1:30.52 (45.68)                                        
  8 Kusakin, RC               11 Agua Swim Team-MR    1:32.09    1:31.39 AGE    
                  44.39     1:31.39 (47.00)                                        
  9 Yang, Barry A             12 LIAC-MR              1:35.07    1:31.62 AGE    
                  44.25     1:31.62 (47.37)                                        
 10 Bouzourene, Adam          12 LIAC-MR              1:35.04    1:32.74 AGE    
                  44.12     1:32.74 (48.62)                                        
 11 Dalton, Grant r           12 Badger-MR            1:28.40    1:32.75 AGE    
 12 Fairbanks, Scott C        11 Agua Swim Team-MR    1:31.48    1:33.14 AGE    
                  44.48     1:33.14 (48.66)                                        
 13 Pincay, Jorge I           11 LIAC-MR              1:45.00    1:34.17 AGE    
 14 Alonso, Matthew J         11 LIAC-MR              1:35.91    1:36.02 AGE    
                  46.52     1:36.02 (49.50)                                        
 15 Gerevits, Brian           11 BASC-MR              1:30.02    1:36.60 AGE    
                  47.66     1:36.60 (48.94)                                        
 16 Gerevits, Nathan          11 BASC-MR              1:41.86    1:38.88 AGE    
                  49.04     1:38.88 (49.84)                                        
 17 Dennis, Garrett T         11 OWA-MR               1:33.56    1:43.31 AGE    
                  49.11     1:43.31 (54.20)                                        
 18 Spector, Nicholas         12 BASC-MR              1:45.60    1:43.77 AGE    
                  50.06     1:43.77 (53.71)                                        
 19 Ward, Kevin               11 LBA-MR               1:50.00    1:52.50 AGE    
                  51.66   1:52.50 (1:00.84)                                        
 20 Cerri-Droz, Ruben A       11 LIAC-MR              2:15.00    1:52.85 AGE    
                  52.82   1:52.85 (1:00.03)                                        
 21 Elghorab, Mostafa         12 RI Marlins-MR        1:40.00    2:16.03 AGE    
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
          37.59  JO
          37.60  QUAL
          43.79  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 37.60
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Tubens, Israel            12 NYCC-MR                37.92      36.93 JO     
  2 Siebecker, Matthew D      12 Badger-MR              38.18      37.03 JO     
  3 Cooke, Thomas F           12 Badger-MR              37.83      37.29 JO     
SILV - Division  
  1 Hidalgo, Roberto          12 WAC-MR                 41.92      38.08 SILV   
  2 Guo, Andrew               12 Twisters-MR            38.45      38.18 SILV   
  3 Hamzic, Omar              12 RI Marlins-MR             NT      38.52 SILV   
  4 Siboonruang, Tana         12 Twisters-MR            39.10      38.63 SILV   
  5 Buckland, Grant A         12 Silver Streaks-MR      37.77      38.89 SILV   
  6 Merone, Kyle J            11 Badger-MR              39.13      39.16 SILV   
  7 Huang, Alec H             11 LIAC-MR                41.74      39.25 SILV   
  8 Gamboa, Matthew G         12 OWA-MR                 38.79      39.27 SILV   
  9 Yao, Christopher J        12 OWA-MR                 40.54      39.93 SILV   
 10 Massand, Dilin S          11 Agua Swim Team-MR      41.46      40.24 SILV   
 11 Macaluso, James T         11 Silver Streaks-MR      41.29      40.58 SILV   
 12 Earley, Sean P            12 LIAC-MR                43.20      41.28 SILV   
 13 Yang, Barry A             12 LIAC-MR                42.40      41.51 SILV   
 14 Kalra, Sanjay D           12 LIAC-MR                45.01      41.57 SILV   
 15 White, Darrien            12 LBA-MR                 42.72      41.86 SILV   
 16 Dalton, Grant r           12 Badger-MR              42.04      42.10 SILV   
 17 Ramirez, Richard A        12 Agua Swim Team-MR      42.68      43.23 SILV   
 18 Bouzourene, Adam          12 LIAC-MR                42.47      43.52 SILV   
AGE - Division  
  1 Caine, David              12 WAC-MR                 42.97      43.86 AGE    
  2 Rim, Daveen               12 LIAC-MR                44.63      43.95 AGE    
  3 Wong, Aaron               11 Silver Streaks-MR      46.03      44.04 AGE    
  4 Gonzalez, Steven          11 NYCC-MR                45.04      44.07 AGE    
  5 Cerri-Droz, Ruben A       11 LIAC-MR                55.00      44.57 AGE    
  6 Gerevits, Nathan          11 BASC-MR                45.76      44.87 AGE    
  7 Kusakin, RC               11 Agua Swim Team-MR      44.28      45.45 AGE    
  8 Gerevits, Brian           11 BASC-MR                46.92      45.51 AGE    
  9 Fairbanks, Scott C        11 Agua Swim Team-MR      49.62      46.53 AGE    
 10 Encarnacion, Bryan        11 RedTails-MR          1:00.09      47.22 AGE    
 11 Mangan, Matthew J         11 APEX-MR                51.96      47.43 AGE    
 12 Bielecki, Rafal T         12 Twisters-MR            49.82      47.44 AGE    
 13 Carmody, Ryan A           12 OWA-MR                 50.81      47.90 AGE    
 14 Pincay, Jorge I           11 LIAC-MR                55.00      48.11 AGE    
 15 McNally, Bryan N          11 LIAC-MR                51.09      49.42 AGE    
 16 Kadirov, Anwar            12 LIAC-MR                55.00      49.47 AGE    
 17 Hoey, Aidan               11 LBA-MR                 52.79      49.48 AGE    
 18 Spector, Nicholas         12 BASC-MR                59.90      49.93 AGE    
 19 Bushati, Arvid            11 APEX-MR                49.39      51.51 AGE    
 20 Nudell, Isaack            12 RedTails-MR            54.50      52.74 AGE    
 21 Keller, Tate A            11 LIAC-MR                55.00      53.06 AGE    
 22 Alonso, Matthew J         11 LIAC-MR                53.05      54.35 AGE    
 23 Hoey, Shane               11 LBA-MR               1:00.00      55.15 AGE    
 24 Ward, Kevin               11 LBA-MR                 55.16      57.17 AGE    
 25 Elghorab, Mostafa         12 RI Marlins-MR          45.00    1:08.64 AGE    
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:21.59  JO
        1:21.60  QUAL
        1:31.89  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 1:21.60
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Brown, Ryan A             11 LIAC-MR              1:23.44    1:20.74 JO     
                  38.74     1:20.74 (42.00)                                        
SILV - Division  
  1 Elms, River j             11 Badger-MR            1:22.88    1:21.84 SILV   
                  38.72     1:21.84 (43.12)                                        
  2 Tubens, Israel            12 NYCC-MR              1:23.27    1:22.06 SILV   
                  39.41     1:22.06 (42.65)                                        
  3 Collins, Jack M           11 Badger-MR            1:24.12    1:22.59 SILV   
                  38.85     1:22.59 (43.74)                                        
  4 Cooke, Thomas F           12 Badger-MR            1:24.35    1:22.76 SILV   
                  38.70     1:22.76 (44.06)                                        
  5 Siboonruang, Tana         12 Twisters-MR          1:24.76    1:23.12 SILV   
                  39.14     1:23.12 (43.98)                                        
  6 Kessler, Michael N        11 Badger-MR            1:22.94    1:23.17 SILV   
                  38.46     1:23.17 (44.71)                                        
  7 Hamzic, Omar              12 RI Marlins-MR        1:32.00    1:23.37 SILV   
                  38.77     1:23.37 (44.60)                                        
  8 Lomeyko, Konstantine V    11 OWA-MR               1:25.46    1:24.35 SILV   
                  40.46     1:24.35 (43.89)                                        
  9 Isaac, Alejandro          12 NYCC-MR              1:24.71    1:25.50 SILV   
                  39.91     1:25.50 (45.59)                                        
 10 Hidalgo, Roberto          12 WAC-MR               1:33.49    1:26.64 SILV   
                  39.82     1:26.64 (46.82)                                        
 11 Mejia, David              11 LBA-MR               1:29.00    1:26.85 SILV   
                  39.32     1:26.85 (47.53)                                        
 12 Merone, Kyle J            11 Badger-MR            1:26.25    1:26.98 SILV   
                  41.47     1:26.98 (45.51)                                        
 13 Silva, Nicholas           12 LIAC-MR              1:26.46    1:27.22 SILV   
                  40.08     1:27.22 (47.14)                                        
 14 Meeusen, Fabian           11 Badger-MR            1:27.22    1:27.51 SILV   
                  40.78     1:27.51 (46.73)                                        
 15 Popp, Ryan T              11 Badger-MR            1:29.66    1:27.88 SILV   
                  40.42     1:27.88 (47.46)                                        
 16 Massand, Dilin S          11 Agua Swim Team-MR    1:30.30    1:28.28 SILV   
                  42.80     1:28.28 (45.48)                                        
 17 Olivares, Fraylin         12 MAD-MR               1:32.48    1:28.36 SILV   
                  42.34     1:28.36 (46.02)                                        
 18 Earley, Sean P            12 LIAC-MR              1:32.23    1:29.04 SILV   
                  42.21     1:29.04 (46.83)                                        
 19 Perez-Lopez, Gabriel C    12 Agua Swim Team-MR    1:28.45    1:29.40 SILV   
                  42.35     1:29.40 (47.05)                                        
 20 Buckland, Grant A         12 Silver Streaks-MR    1:25.35    1:29.50 SILV   
                  41.28     1:29.50 (48.22)                                        
 21 Koganov, Willy            12 HS-MR                1:27.09    1:29.95 SILV   
                  43.07     1:29.95 (46.88)                                        
 22 Xue, Vincent H            11 HS-MR                1:33.37    1:30.78 SILV   
                  43.00     1:30.78 (47.78)                                        
 23 White, Darrien            12 LBA-MR               1:33.42    1:30.93 SILV   
                  42.98     1:30.93 (47.95)                                        
 24 Villa, Raphael A          12 NFS-MR               1:37.81    1:31.18 SILV   
                  42.34     1:31.18 (48.84)                                        
 25 Kalra, Sanjay D           12 LIAC-MR              1:39.71    1:31.27 SILV   
                  43.01     1:31.27 (48.26)                                        
AGE - Division  
  1 Calvoni, Max J            12 NYCC-MR              1:39.45    1:33.68 AGE    
                  43.47     1:33.68 (50.21)                                        
  2 Finkelstein, Max A        11 HS-MR                1:33.94    1:33.98 AGE    
                  45.75     1:33.98 (48.23)                                        
  3 Bouzourene, Adam          12 LIAC-MR              1:35.47    1:34.15 AGE    
                  43.57     1:34.15 (50.58)                                        
  4 Macaluso, James T         11 Silver Streaks-MR    1:33.37    1:34.24 AGE    
                  44.12     1:34.24 (50.12)                                        
  5 Ramirez, Richard A        12 Agua Swim Team-MR    1:33.70    1:35.15 AGE    
                  44.73     1:35.15 (50.42)                                        
  6 Pan, Don                  12 BASC-MR              1:35.54    1:35.32 AGE    
                  45.63     1:35.32 (49.69)                                        
  7 Caine, David              12 WAC-MR               1:35.52    1:37.74 AGE    
                  45.84     1:37.74 (51.90)                                        
  8 Dalton, Grant r           12 Badger-MR            1:34.55    1:39.35 AGE    
                  45.92     1:39.35 (53.43)                                        
  9 Gonzalez, Steven          11 NYCC-MR              1:39.30    1:39.73 AGE    
                  46.87     1:39.73 (52.86)                                        
 10 Gerevits, Nathan          11 BASC-MR              1:38.72    1:39.79 AGE    
                  48.83     1:39.79 (50.96)                                        
 11 Gerevits, Brian           11 BASC-MR              1:40.39    1:40.44 AGE    
                  48.27     1:40.44 (52.17)                                        
 12 Haddad, Gabriel O         12 NYCC-MR              1:45.05    1:40.82 AGE    
                  47.58     1:40.82 (53.24)                                        
 13 Fairbanks, Scott C        11 Agua Swim Team-MR    1:44.99    1:43.82 AGE    
                  49.90     1:43.82 (53.92)                                        
 14 Bielecki, Rafal T         12 Twisters-MR          1:47.98    1:44.36 AGE    
                  49.08     1:44.36 (55.28)                                        
 15 Kadirov, Anwar            12 LIAC-MR              2:10.00    1:46.32 AGE    
                  50.95     1:46.32 (55.37)                                        
 16 Pincay, Jorge I           11 LIAC-MR              2:05.00    1:48.21 AGE    
                  50.54     1:48.21 (57.67)                                        
 17 Spector, Nicholas         12 BASC-MR              2:00.20    1:52.90 AGE    
                  53.05     1:52.90 (59.85)                                        
 18 Persky, Vincent           11 BASC-MR              1:56.80    1:53.39 AGE    
                  52.19   1:53.39 (1:01.20)                                        
 19 O'Keefe, Danny W          11 HS-MR                2:00.72    1:58.39 AGE    
                  56.51   1:58.39 (1:01.88)                                        
 20 Ward, Kevin               11 LBA-MR               2:10.00    2:08.68 AGE    
                  58.06   2:08.68 (1:10.62)                                        
 -- Zihiri, Saifeldeen        11 WAC-MR               2:00.00         DQ        
      One hand touch
                  59.89        DQ (1:11.94)                                        
 -- Evelson, Alex             11 BASC-MR              2:11.10         DQ        
      One hand touch
                1:06.02        DQ (1:12.49)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
          32.09  JO
          32.10  QUAL
          39.69  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 32.10
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Gamboa, Matthew G         12 OWA-MR                    NT      33.48 SILV   
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
          32.09  JO
          32.10  QUAL
          39.69  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 32.10
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Alvarez, Jeffrey          12 Twisters-MR            33.65      31.55 JO     
SILV - Division  
  1 Awon, Saaior K            12 LIAC-MR                32.70      32.28 SILV   
  2 Tubens, Israel            12 NYCC-MR                32.42      32.61 SILV   
  3 Gamboa, Matthew G         12 OWA-MR                 33.26      32.74 SILV   
  4 Bushati, Arvid            11 APEX-MR                36.62      32.78 SILV   
  5 De La Cruz, Edwin A       12 RedTails-MR            34.30      32.97 SILV   
  6 Popp, Ryan T              11 Badger-MR              32.56      33.17 SILV   
  7 Collins, Jack M           11 Badger-MR              34.74      33.34 SILV   
  8 Huang, Alec H             11 LIAC-MR                33.95      33.35 SILV   
  9 Siboonruang, Tana         12 Twisters-MR            34.57      33.40 SILV   
 10 Guo, Andrew               12 Twisters-MR            33.58      33.43 SILV   
 11 Belozerov, Alex           12 Twisters-MR            33.77      33.47 SILV   
 12 Meeusen, Fabian           11 Badger-MR              37.27      33.67 SILV   
 13 VanManen, Dylan           11 LIAC-MR                33.14      33.79 SILV   
 14 Lomeyko, Konstantine V    11 OWA-MR                 33.92      33.81 SILV   
 15 Brown, Ryan A             11 LIAC-MR                34.07      33.84 SILV   
 16 Rotolo, John M            12 LIAC-MR                35.04      34.55 SILV   
 17 Khanas, Yaroslav O        12 OWA-MR                 35.95      34.91 SILV   
 18 Kessler, Michael N        11 Badger-MR              36.95      35.28 SILV   
 19 Yang, Barry A             12 LIAC-MR                36.21      36.54 SILV   
 20 Massand, Dilin S          11 Agua Swim Team-MR      35.88      36.63 SILV   
 21 Brown, Connor F           12 LIAC-MR                35.90      36.99 SILV   
 22 Siebecker, Matthew D      12 Badger-MR              36.97      37.00 SILV   
 23 Gorodetsky, Edgar         11 BASC-MR                39.81      37.14 SILV   
 24 Kalra, Sanjay D           12 LIAC-MR                37.25      37.20 SILV   
 25 Mejia, David              11 LBA-MR                 37.95      37.42 SILV   
 26 Mangan, Matthew J         11 APEX-MR                38.41      37.60 SILV   
 27 Ramirez, Richard A        12 Agua Swim Team-MR      37.70      37.67 SILV   
 28 Macaluso, James T         11 Silver Streaks-MR      36.82      38.16 SILV   
 29 Alton, Daniel             11 LBA-MR                 41.25      38.60 SILV   
 30 McNally, Bryan N          11 LIAC-MR                37.72      38.61 SILV   
 31 Okhtenberg, Ariel         11 BASC-MR                34.73      39.08 SILV   
 -- Isaac, Alejandro          12 NYCC-MR                36.54         DQ        
      One hand touch
AGE - Division  
  1 Dalton, Grant r           12 Badger-MR              38.33      40.18 AGE    
  2 Merone, Kyle J            11 Badger-MR              40.83      40.61 AGE    
  3 Rim, Daveen               12 LIAC-MR                42.29      41.70 AGE    
  4 Wong, Aaron               11 Silver Streaks-MR      38.17      42.38 AGE    
  5 Guglielmo, Joseph         11 LIAC-MR                41.45      42.64 AGE    
  6 Kadirov, Anwar            12 LIAC-MR                50.00      43.45 AGE    
  7 Cerri-Droz, Ruben A       11 LIAC-MR                55.00      43.92 AGE    
  8 Encarnacion, Bryan        11 RedTails-MR            50.09      44.94 AGE    
  9 Gonzalez, Steven          11 NYCC-MR                42.92      44.95 AGE    
 10 Pincay, Jorge I           11 LIAC-MR                50.00      45.39 AGE    
 11 Alonso, Matthew J         11 LIAC-MR                42.72      46.48 AGE    
 12 Kusakin, RC               11 Agua Swim Team-MR      40.40      47.51 AGE    
 13 Carmody, Ryan A           12 OWA-MR                 45.05      47.57 AGE    
 14 Caine, David              12 WAC-MR                 45.36      48.03 AGE    
 15 Bouzourene, Adam          12 LIAC-MR                46.84      48.36 AGE    
 16 Nudell, Isaack            12 RedTails-MR            52.55      50.63 AGE    
 17 Dennis, Garrett T         11 OWA-MR                 57.93      57.77 AGE    
 -- Bielecki, Rafal T         12 Twisters-MR            46.87         DQ        
      Alternating Kick
 -- Keller, Tate A            11 LIAC-MR                50.00         DQ        
      Kick breaststroke type
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:13.49  JO
        1:13.50  QUAL
        1:28.99  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 1:13.50
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Quinones, Christopher D   11 Agua Swim Team-MR    1:14.97    1:09.01 JO     
                  31.75     1:09.01 (37.26)                                        
  2 VanManen, Dylan           11 LIAC-MR              1:15.82    1:12.24 JO     
                  33.59     1:12.24 (38.65)                                        
  3 Belozerov, Alex           12 Twisters-MR          1:22.01    1:13.30 JO     
                  32.85     1:13.30 (40.45)                                        
SILV - Division  
  1 Gamboa, Matthew G         12 OWA-MR               1:13.74    1:13.72 SILV   
                  34.53     1:13.72 (39.19)                                        
  2 Awon, Saaior K            12 LIAC-MR              1:14.32    1:14.27 SILV   
                  33.25     1:14.27 (41.02)                                        
  3 De La Cruz, Edwin A       12 RedTails-MR          1:19.83    1:15.33 SILV   
                  33.86     1:15.33 (41.47)                                        
  4 Siboonruang, Tana         12 Twisters-MR          1:18.94    1:15.38 SILV   
                  35.56     1:15.38 (39.82)                                        
  5 Meeusen, Fabian           11 Badger-MR            1:16.10    1:15.40 SILV   
                  34.89     1:15.40 (40.51)                                        
  6 Perez-Lopez, Gabriel C    12 Agua Swim Team-MR    1:16.61    1:17.43 SILV   
                  36.02     1:17.43 (41.41)                                        
  7 Schwartz, Nes S           12 Agua Swim Team-MR    1:21.31    1:19.71 SILV   
                  36.35     1:19.71 (43.36)                                        
  8 Brown, Ryan A             11 LIAC-MR              1:16.62    1:20.47 SILV   
                  37.87     1:20.47 (42.60)                                        
  9 Buckland, Grant A         12 Silver Streaks-MR    1:25.13    1:21.32 SILV   
                  35.60     1:21.32 (45.72)                                        
 10 Helbock, Robert           11 WAC-MR               1:28.70    1:22.38 SILV   
                  38.47     1:22.38 (43.91)                                        
 11 Massand, Dilin S          11 Agua Swim Team-MR    1:21.09    1:22.90 SILV   
                  39.23     1:22.90 (43.67)                                        
 12 Mangan, Matthew J         11 APEX-MR              1:28.65    1:24.86 SILV   
                  38.34     1:24.86 (46.52)                                        
 13 Holston, Kamau S          11 NFS-MR               1:24.76    1:26.03 SILV   
                  37.96     1:26.03 (48.07)                                        
 14 Ramirez, Richard A        12 Agua Swim Team-MR    1:23.65    1:26.76 SILV   
                  39.13     1:26.76 (47.63)                                        
 15 Brown, Connor F           12 LIAC-MR              1:23.36    1:27.72 SILV   
                  40.64     1:27.72 (47.08)                                        
 16 Bushati, Arvid            11 APEX-MR              1:22.14    1:27.91 SILV   
                  38.95     1:27.91 (48.96)                                        
AGE - Division  
  1 Gorodetsky, Edgar         11 BASC-MR              1:34.22    1:30.30 AGE    
                  38.80     1:30.30 (51.50)                                        
  2 Yang, Barry A             12 LIAC-MR              1:31.18    1:30.66 AGE    
                  39.05     1:30.66 (51.61)                                        
  3 Earley, Sean P            12 LIAC-MR              1:27.08    1:30.70 AGE    
                  41.64     1:30.70 (49.06)                                        
  4 Xue, Vincent H            11 HS-MR                1:33.78    1:34.55 AGE    
                  43.22     1:34.55 (51.33)                                        
  5 Ortega, David A           12 NFS-MR               1:36.73    1:35.84 AGE    
                  44.14     1:35.84 (51.70)                                        
  6 O'Keefe, Danny W          11 HS-MR                1:46.82    1:41.88 AGE    
                  48.25     1:41.88 (53.63)                                        
  7 Alonso, Matthew J         11 LIAC-MR              1:39.97    1:43.51 AGE    
                  46.16     1:43.51 (57.35)                                        
 
Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
        1:12.29  JO
        1:12.30  QUAL
        1:22.59  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 1:12.30
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Quinones, Christopher D   11 Agua Swim Team-MR    1:13.26    1:10.35 JO     
                  33.16     1:10.35 (37.19)                                        
  2 Belozerov, Alex           12 Twisters-MR          1:12.61    1:10.74 JO     
                  32.70     1:10.74 (38.04)                                        
  3 Guo, Andrew               12 Twisters-MR          1:12.85    1:11.37 JO     
                  34.33     1:11.37 (37.04)                                        
SILV - Division  
  1 Collins, Jack M           11 Badger-MR            1:12.90    1:12.86 SILV   
                  34.44     1:12.86 (38.42)                                        
  2 Awon, Saaior K            12 LIAC-MR              1:14.98    1:13.20 SILV   
                  33.73     1:13.20 (39.47)                                        
  3 Meeusen, Fabian           11 Badger-MR            1:18.32    1:13.55 SILV   
                  33.51     1:13.55 (40.04)                                        
  4 Popp, Ryan T              11 Badger-MR            1:15.97    1:14.01 SILV   
                  33.39     1:14.01 (40.62)                                        
  5 Lomeyko, Konstantine V    11 OWA-MR               1:15.01    1:15.37 SILV   
                  35.46     1:15.37 (39.91)                                        
  6 VanManen, Dylan           11 LIAC-MR              1:14.51    1:15.96 SILV   
                  34.91     1:15.96 (41.05)                                        
  7 Huang, Alec H             11 LIAC-MR              1:20.38    1:16.04 SILV   
                  35.66     1:16.04 (40.38)                                        
  8 De La Cruz, Edwin A       12 RedTails-MR          1:18.73    1:16.31 SILV   
                  36.18     1:16.31 (40.13)                                        
  9 Brown, Ryan A             11 LIAC-MR              1:18.09    1:17.02 SILV   
                  37.30     1:17.02 (39.72)                                        
 10 Yao, Christopher J        12 OWA-MR               1:18.00    1:17.21 SILV   
                  36.36     1:17.21 (40.85)                                        
 11 Khanas, Yaroslav O        12 OWA-MR               1:18.87    1:17.46 SILV   
                  34.46     1:17.46 (43.00)                                        
 12 Merone, Kyle J            11 Badger-MR            1:16.80    1:18.08 SILV   
                  39.02     1:18.08 (39.06)                                        
 13 Massand, Dilin S          11 Agua Swim Team-MR    1:20.90    1:18.84 SILV   
                  38.32     1:18.84 (40.52)                                        
 14 Brown, Connor F           12 LIAC-MR              1:16.40    1:19.43 SILV   
                  38.00     1:19.43 (41.43)                                        
 15 Earley, Sean P            12 LIAC-MR              1:22.73    1:20.05 SILV   
                  37.84     1:20.05 (42.21)                                        
 16 Finkelstein, Max A        11 HS-MR                1:24.04    1:20.41 SILV   
                  37.68     1:20.41 (42.73)                                        
 17 White, Darrien            12 LBA-MR               1:30.00    1:20.82 SILV   
                  39.61     1:20.82 (41.21)                                        
 18 Helbock, Robert           11 WAC-MR               1:22.75    1:21.34 SILV   
                  37.27     1:21.34 (44.07)                                        
 19 Yang, Barry A             12 LIAC-MR              1:23.98    1:21.71 SILV   
                  39.64     1:21.71 (42.07)                                        
 20 Kalra, Sanjay D           12 LIAC-MR              1:35.00    1:22.45 SILV   
                  39.88     1:22.45 (42.57)                                        
AGE - Division  
  1 Silva, Nicholas           12 LIAC-MR              1:23.39    1:22.61 AGE    
                  39.06     1:22.61 (43.55)                                        
  2 Wong, Aaron               11 Silver Streaks-MR    1:23.03    1:22.64 AGE    
                  38.29     1:22.64 (44.35)                                        
  3 Olivares, Fraylin         12 MAD-MR                    NT    1:23.16 AGE    
                  41.22     1:23.16 (41.94)                                        
  4 Caine, David              12 WAC-MR               1:33.23    1:23.57 AGE    
                  40.05     1:23.57 (43.52)                                        
  5 Mangan, Matthew J         11 APEX-MR              1:28.83    1:24.54 AGE    
                  37.42     1:24.54 (47.12)                                        
  6 Hidalgo, Roberto          12 WAC-MR               1:32.23    1:24.79 AGE    
                  40.74     1:24.79 (44.05)                                        
  7 Villa, Raphael A          12 NFS-MR               1:29.31    1:25.08 AGE    
                  41.23     1:25.08 (43.85)                                        
  8 Bushati, Arvid            11 APEX-MR              1:26.74    1:25.26 AGE    
                  37.19     1:25.26 (48.07)                                        
  9 Macaluso, James T         11 Silver Streaks-MR    1:25.38    1:25.31 AGE    
                  41.15     1:25.31 (44.16)                                        
 10 Sidoti, Daniel J          12 Silver Streaks-MR    1:24.03    1:25.72 AGE    
                  39.14     1:25.72 (46.58)                                        
 11 Holston, Kamau S          11 NFS-MR               1:25.18    1:26.61 AGE    
                  39.68     1:26.61 (46.93)                                        
 12 Dalton, Grant r           12 Badger-MR            1:22.85    1:26.78 AGE    
                  40.68     1:26.78 (46.10)                                        
 13 Kadirov, Anwar            12 LIAC-MR              1:40.00    1:26.82 AGE    
                  39.67     1:26.82 (47.15)                                        
 14 Gorodetsky, Edgar         11 BASC-MR              1:44.10    1:27.40 AGE    
                  40.20     1:27.40 (47.20)                                        
 15 Bouzourene, Adam          12 LIAC-MR              1:45.00    1:27.59 AGE    
                  43.07     1:27.59 (44.52)                                        
 16 Alton, Daniel             11 LBA-MR               1:38.91    1:27.78 AGE    
                  40.18     1:27.78 (47.60)                                        
 17 McNally, Bryan N          11 LIAC-MR              1:32.07    1:27.92 AGE    
                  39.88     1:27.92 (48.04)                                        
 18 Bielecki, Rafal T         12 Twisters-MR          1:40.53    1:30.36 AGE    
                  42.89     1:30.36 (47.47)                                        
 19 Sanchez, Ryan             12 RedTails-MR          2:00.09    1:30.86 AGE    
                  41.79     1:30.86 (49.07)                                        
 20 Encarnacion, Bryan        11 RedTails-MR          1:45.09    1:32.06 AGE    
                  44.77     1:32.06 (47.29)                                        
 21 Fairbanks, Scott C        11 Agua Swim Team-MR    1:37.52    1:32.57 AGE    
                  44.08     1:32.57 (48.49)                                        
 22 Gerevits, Brian           11 BASC-MR              1:45.22    1:33.88 AGE    
                  47.32     1:33.88 (46.56)                                        
 23 Alonso, Matthew J         11 LIAC-MR              1:39.59    1:35.52 AGE    
                  43.73     1:35.52 (51.79)                                        
 24 Ortega, Xavier            12 RedTails-MR          1:39.01    1:36.46 AGE    
                  44.12     1:36.46 (52.34)                                        
 25 Pincay, Jorge I           11 LIAC-MR              1:50.00    1:38.75 AGE    
                  47.19     1:38.75 (51.56)                                        
 26 Nudell, Isaack            12 RedTails-MR          1:44.67    1:43.51 AGE    
                  46.60     1:43.51 (56.91)                                        
 -- Gerevits, Nathan          11 BASC-MR              1:47.20         DQ        
      Non-simultaneous touch - fly
                  46.43          DQ (45.57)                                        
 -- Zihiri, Saifeldeen        11 WAC-MR               2:00.00         DQ        
      Did not finish on back - back
                  55.23        DQ (1:00.67)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
        2:32.59  JO
        2:32.60  QUAL
        2:59.09  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 2:32.60
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Cooke, Thomas F           12 Badger-MR            2:35.98    2:32.31 JO     
                  32.58     1:11.83 (39.25)     1:57.80 (45.97)     2:32.31 (34.51)
SILV - Division  
  1 Okhtenberg, Ariel         11 BASC-MR              2:48.43    2:33.55 SILV   
                  33.60     1:14.89 (41.29)     1:58.77 (43.88)     2:33.55 (34.78)
  2 Collins, Jack M           11 Badger-MR            2:38.88    2:34.44 SILV   
                  34.50     1:14.46 (39.96)     2:00.29 (45.83)     2:34.44 (34.15)
  3 Elms, River j             11 Badger-MR            2:36.12    2:35.13 SILV   
                  33.76     1:14.03 (40.27)     2:00.47 (46.44)     2:35.13 (34.66)
  4 Belozerov, Alex           12 Twisters-MR          2:42.07    2:35.32 SILV   
                  34.69     1:14.68 (39.99)     2:00.37 (45.69)     2:35.32 (34.95)
  5 Tubens, Israel            12 NYCC-MR              2:35.39    2:37.50 SILV   
                  33.71     1:14.61 (40.90)     2:01.45 (46.84)     2:37.50 (36.05)
  6 VanManen, Dylan           11 LIAC-MR              2:35.03    2:38.34 SILV   
                  35.71     1:15.54 (39.83)     2:04.04 (48.50)     2:38.34 (34.30)
  7 Hamzic, Omar              12 RI Marlins-MR        2:45.83    2:38.43 SILV   
                                1:16.54 ( )     2:04.91 (48.37)     2:38.43 (33.52)
  8 Lomeyko, Konstantine V    11 OWA-MR               2:41.03    2:39.79 SILV   
                  35.50     1:17.82 (42.32)     2:04.92 (47.10)     2:39.79 (34.87)
  9 Kessler, Michael N        11 Badger-MR            2:39.55    2:40.82 SILV   
                  36.18     1:16.86 (40.68)     2:04.83 (47.97)     2:40.82 (35.99)
 10 Meeusen, Fabian           11 Badger-MR            2:46.07    2:41.14 SILV   
                  34.94     1:15.17 (40.23)     2:06.91 (51.74)     2:41.14 (34.23)
 11 Brown, Ryan A             11 LIAC-MR              2:41.28    2:42.40 SILV   
                  36.38     1:18.46 (42.08)     2:05.14 (46.68)     2:42.40 (37.26)
 12 Rotolo, John M            12 LIAC-MR              2:49.97    2:45.13 SILV   
                  37.34     1:18.45 (41.11)     2:09.09 (50.64)     2:45.13 (36.04)
 13 Popp, Ryan T              11 Badger-MR            2:39.69    2:45.16 SILV   
                  35.81     1:15.76 (39.95)     2:08.80 (53.04)     2:45.16 (36.36)
 14 Yao, Christopher J        12 OWA-MR               2:52.45    2:45.21 SILV   
                  39.05     1:19.85 (40.80)     2:08.56 (48.71)     2:45.21 (36.65)
 15 Khanas, Yaroslav O        12 OWA-MR               2:46.93    2:48.45 SILV   
                  37.23     1:20.30 (43.07)     2:12.48 (52.18)     2:48.45 (35.97)
 16 Huang, Alec H             11 LIAC-MR              2:46.95    2:50.66 SILV   
                  35.03     1:18.56 (43.53)     2:11.94 (53.38)     2:50.66 (38.72)
 17 Mejia, David              11 LBA-MR               2:59.90    2:51.09 SILV   
                  41.52     1:26.75 (45.23)     2:14.31 (47.56)     2:51.09 (36.78)
 18 Massand, Dilin S          11 Agua Swim Team-MR    2:54.28    2:52.40 SILV   
                  39.68     1:27.07 (47.39)     2:15.12 (48.05)     2:52.40 (37.28)
 19 Earley, Sean P            12 LIAC-MR              2:54.62    2:52.85 SILV   
                  40.00     1:23.75 (43.75)     2:13.92 (50.17)     2:52.85 (38.93)
 -- Isaac, Alejandro          12 NYCC-MR              2:47.92         DQ        
      One hand touch - fly
                  35.18     1:18.65 (43.47)     2:06.20 (47.55)          DQ (38.20)
 -- De La Cruz, Edwin A       12 RedTails-MR          3:00.09         DQ        
      One hand touch - breast
                  34.66     1:17.67 (43.01)     2:07.22 (49.55)          DQ (36.23)
AGE - Division  
  1 Macaluso, James T         11 Silver Streaks-MR    3:07.98    3:05.26 AGE    
                  41.38     1:30.00 (48.62)     2:21.87 (51.87)     3:05.26 (43.39)
  2 Bushati, Arvid            11 APEX-MR              3:02.89    3:06.22 AGE    
                  40.61     1:25.20 (44.59)   2:25.56 (1:00.36)     3:06.22 (40.66)
  3 McNally, Bryan N          11 LIAC-MR              3:08.56    3:12.16 AGE    
                  41.01     1:30.15 (49.14)   2:30.27 (1:00.12)     3:12.16 (41.89)
  4 Kusakin, RC               11 Agua Swim Team-MR    3:04.06    3:16.84 AGE    
                  47.23     1:38.15 (50.92)     2:34.45 (56.30)     3:16.84 (42.39)
  5 Fairbanks, Scott C        11 Agua Swim Team-MR    3:11.17    3:19.79 AGE    
                  48.55     1:40.53 (51.98)     2:37.98 (57.45)     3:19.79 (41.81)
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
          25.29  JO
          25.30  QUAL
          28.29  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 25.30
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Mejia, Carlos             14 LBA-MR                    NT      25.48 SILV   
  2 Pak, Richard              13 LIAC-MR                   NT      25.54 SILV   
  3 Klinovsky, Jan            13 Agua Swim Team-MR         NT      25.63 SILV   
  4 Kusakin, Nick             14 Agua Swim Team-MR         NT      25.65 SILV   
  5 Eid, Alex                 14 Badger-MR                 NT      25.83 SILV   
  6 Dimarzo, Phillip N        14 NYCC-MR                   NT      26.51 SILV   
  7 Cashin, Michael J         13 LBA-MR                    NT      26.62 SILV   
  8 Nelson, Elliot A          13 NYCC-MR                   NT      27.58 SILV   
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
          25.29  JO
          25.30  QUAL
          28.29  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 25.30
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mejia, Carlos             14 LBA-MR                    NT      25.28 JO     
  1 Klinovsky, Jan            13 Agua Swim Team-MR         NT      25.40 SILV   
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          25.29  JO
          25.30  QUAL
          28.29  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 25.30
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Dong, Richard             13 Twisters-MR            25.31      24.95 JO     
SILV - Division  
  1 Eid, Alex                 14 Badger-MR              25.56      25.35 SILV   
  2 Mejia, Carlos             14 LBA-MR                 25.61      25.78 SILV   
  2 Yeo, Maxwell Z            14 Agua Swim Team-MR      25.98      25.78 SILV   
  4 Pak, Richard              13 LIAC-MR                25.69      25.88 SILV   
  5 Higham, Devon A           13 Badger-MR              26.03      25.94 SILV   
  6 Klinovsky, Jan            13 Agua Swim Team-MR      25.69      25.95 SILV   
  7 Koenigsberger, Stephan    14 Agua Swim Team-MR      29.62      25.96 SILV   
  8 Kusakin, Nick             14 Agua Swim Team-MR      25.60      25.99 SILV   
  9 Santiago, Delvyne M       14 Badger-MR              25.98      26.19 SILV   
 10 Cashin, Michael J         13 LBA-MR                 26.17      26.32 SILV   
 11 Dimarzo, Phillip N        14 NYCC-MR                26.67      26.33 SILV   
 12 Cashin, Liam J            13 LBA-MR                 26.60      26.62 SILV   
 13 Decker, Philip K          13 LIAC-MR                27.27      26.63 SILV   
 14 Avila, Jon-Anthony L      14 Silver Streaks-MR      26.36      26.64 SILV   
 15 Alonso, Carlos            13 APEX-MR                26.34      26.65 SILV   
 16 Klein, Simon              14 Silver Streaks-MR      26.68      26.70 SILV   
 17 Malarczyk, Peter          14 Badger-MR              26.88      26.88 SILV   
 18 Ziedalski, Michael        14 LIAC-MR                26.83      26.89 SILV   
 19 Canner, James             13 LBA-MR                 26.73      26.92 SILV   
 20 VanManen, Ryan            14 LIAC-MR                26.78      26.99 SILV   
 21 Leary, Matthew M          14 LIAC-MR                24.99      27.14 SILV   
 22 Zagorodniy, Igor          13 Agua Swim Team-MR      28.02      27.25 SILV   
 23 Hogan, Colin J            13 Badger-MR              27.17      27.30 SILV   
 24 Zhivkov, Panio G          14 APEX-MR                29.58      27.52 SILV   
 25 Ackerman, David A         14 OWA-MR                 26.69      27.59 SILV   
 26 Beganskas, Matt P         13 OWA-MR                 27.85      27.72 SILV   
 27 Nelson, Elliot A          13 NYCC-MR                27.46      27.90 SILV   
 28 Chan, Brendan K           13 LIAC-MR                27.66      27.92 SILV   
 29 Goldstein, Jonathan F     13 Agua Swim Team-MR      27.78      28.11 SILV   
 30 Goldbloom, Joey T         13 Silver Streaks-MR      28.88      28.16 SILV   
AGE - Division  
  1 Bonalle, Steven c         13 Badger-MR              28.95      28.33 AGE    
  2 Soregaroli, Thomas        13 LIAC-MR                28.48      28.34 AGE    
  3 Low, Derek                13 NYCC-MR                28.57      28.70 AGE    
  4 Quito, Brandon E          13 APEX-MR                28.24      28.76 AGE    
  5 Garcia Jr., Luis          13 RedTails-MR            29.04      28.82 AGE    
  6 Wadhera, Sidhant          13 OWA-MR                 29.90      28.85 AGE    
  7 Reece, Chen I             13 Agua Swim Team-MR      29.11      28.93 AGE    
  8 Blanz, Mac S              13 OWA-MR                 28.47      29.16 AGE    
  9 Prince, Adam              13 Silver Streaks-MR      29.22      29.86 AGE    
 10 Lynn, James R             13 Badger-MR              30.06      30.37 AGE    
 11 Sanghavi, Kavin D         13 OWA-MR                 30.62      30.47 AGE    
 12 Poblador, John M          13 OWA-MR                 29.29      30.57 AGE    
 13 Amiama-Gomez, Ramon       13 RedTails-MR            30.86      30.67 AGE    
 14 Ruvkun, Andrew H          13 Agua Swim Team-MR      31.14      31.83 AGE    
 15 Stagg, Christian M        13 Silver Streaks-MR      30.55      31.91 AGE    
 16 Yoon, Christopher         13 BASC-MR                35.20      31.92 AGE    
 17 Diaz, Ariel R             14 RedTails-MR            32.31      31.97 AGE    
 18 Liang, Gary               13 LIAC-MR                40.00      34.44 AGE    
 19 Duggan, Neil D            13 LIAC-MR                35.88      34.95 AGE    
 20 Dennis, Blaise N          14 OWA-MR                 41.63      43.63 AGE    
 
Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          54.99  JO
          55.00  QUAL
        1:02.59  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 55.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Pak, Richard              13 LIAC-MR                55.97      54.42 JO     
                  26.44       54.42 (27.98)                                        
SILV - Division  
  1 Higham, Devon A           13 Badger-MR              55.64      55.29 SILV   
                  26.43       55.29 (28.86)                                        
  2 Yeo, Maxwell Z            14 Agua Swim Team-MR      56.63      55.75 SILV   
                  26.84       55.75 (28.91)                                        
  3 Klinovsky, Jan            13 Agua Swim Team-MR      56.29      55.87 SILV   
                  26.89       55.87 (28.98)                                        
  4 Macaluso, Christian J     13 Silver Streaks-MR      57.12      56.04 SILV   
                  26.36       56.04 (29.68)                                        
  5 Duran, Rafael             14 MAD-MR                 56.99      56.23 SILV   
                  27.36       56.23 (28.87)                                        
  6 Santiago, Delvyne M       14 Badger-MR              56.60      56.71 SILV   
                  27.22       56.71 (29.49)                                        
  7 Bryan, Rashaad M          14 NFS-MR                 56.75      57.33 SILV   
                  27.69       57.33 (29.64)                                        
  8 Koenigsberger, Stephan    14 Agua Swim Team-MR      59.19      57.44 SILV   
                  27.19       57.44 (30.25)                                        
  8 Alonso, Carlos            13 APEX-MR                57.37      57.44 SILV   
                  27.20       57.44 (30.24)                                        
 10 Cashin, Michael J         13 LBA-MR                 56.67      57.64 SILV   
                  27.63       57.64 (30.01)                                        
 11 Dimarzo, Phillip N        14 NYCC-MR                58.70      58.09 SILV   
                  27.77       58.09 (30.32)                                        
 12 Avila, Jon-Anthony L      14 Silver Streaks-MR      57.90      58.16 SILV   
                  28.23       58.16 (29.93)                                        
 13 Canner, James             13 LBA-MR                 58.77      58.48 SILV   
                  27.97       58.48 (30.51)                                        
 14 Malarczyk, Peter          14 Badger-MR              58.15      58.52 SILV   
                  28.16       58.52 (30.36)                                        
 15 VanManen, Ryan            14 LIAC-MR                57.65      58.84 SILV   
                  28.08       58.84 (30.76)                                        
 16 Zagorodniy, Igor          13 Agua Swim Team-MR      59.63      59.11 SILV   
                  28.26       59.11 (30.85)                                        
 17 Hogan, Colin J            13 Badger-MR              58.84      59.33 SILV   
                  27.90       59.33 (31.43)                                        
 18 Clark, Alfred B           14 NFS-MR               1:03.24      59.62 SILV   
                  28.85       59.62 (30.77)                                        
 19 Decker, Philip K          13 LIAC-MR              1:01.17      59.76 SILV   
                  28.58       59.76 (31.18)                                        
 20 Cashin, Liam J            13 LBA-MR                 57.97    1:00.02 SILV   
                  28.72     1:00.02 (31.30)                                        
 21 Klein, Simon              14 Silver Streaks-MR    1:00.30    1:00.04 SILV   
                  27.82     1:00.04 (32.22)                                        
 22 Goldstein, Jonathan F     13 Agua Swim Team-MR      58.58    1:00.10 SILV   
                  28.86     1:00.10 (31.24)                                        
 23 Rochez, Joseph            14 MAD-MR                 59.56    1:00.24 SILV   
 24 Soregaroli, Thomas        13 LIAC-MR              1:01.30    1:00.50 SILV   
                  29.40     1:00.50 (31.10)                                        
 25 Bonalle, Steven c         13 Badger-MR            1:00.76    1:00.56 SILV   
                  28.82     1:00.56 (31.74)                                        
 26 Zhivkov, Panio G          14 APEX-MR                59.77    1:00.58 SILV   
                  28.66     1:00.58 (31.92)                                        
 27 Nelson, Elliot A          13 NYCC-MR              1:00.97    1:00.82 SILV   
                  28.89     1:00.82 (31.93)                                        
 28 Beganskas, Matt P         13 OWA-MR               1:00.59    1:01.36 SILV   
                  29.73     1:01.36 (31.63)                                        
 29 Hidalgo, Omar             13 MAD-MR               1:02.20    1:01.70 SILV   
                  29.43     1:01.70 (32.27)                                        
 30 Dalton, Beau r            14 Badger-MR              58.88    1:01.79 SILV   
                  29.09     1:01.79 (32.70)                                        
 31 Low, Derek                13 NYCC-MR              1:05.20    1:02.18 SILV   
                  29.53     1:02.18 (32.65)                                        
 32 Reece, Chen I             13 Agua Swim Team-MR    1:03.33    1:02.32 SILV   
                  29.19     1:02.32 (33.13)                                        
AGE - Division  
  1 Goldbloom, Joey T         13 Silver Streaks-MR    1:06.42    1:03.43 AGE    
                  30.30     1:03.43 (33.13)                                        
  2 Chan, Brendan K           13 LIAC-MR              1:01.49    1:03.72 AGE    
                  30.03     1:03.72 (33.69)                                        
  3 Navas, Daniel S           13 NFS-MR               1:05.54    1:03.76 AGE    
                  30.18     1:03.76 (33.58)                                        
  4 Blanz, Mac S              13 OWA-MR               1:03.39    1:04.90 AGE    
                  31.35     1:04.90 (33.55)                                        
  5 Arevalo, Victor J         14 NFS-MR               1:06.95    1:05.63 AGE    
                  31.40     1:05.63 (34.23)                                        
  6 Prince, Adam              13 Silver Streaks-MR    1:06.89    1:06.35 AGE    
                  32.18     1:06.35 (34.17)                                        
  7 Alers, Louis              13 MAD-MR               1:05.12    1:06.56 AGE    
                  30.92     1:06.56 (35.64)                                        
  8 Ruvkun, Andrew H          13 Agua Swim Team-MR    1:07.34    1:06.64 AGE    
                  31.71     1:06.64 (34.93)                                        
  9 Sanghavi, Kavin D         13 OWA-MR               1:10.60    1:07.49 AGE    
                  32.11     1:07.49 (35.38)                                        
 10 Garcia Jr., Luis          13 RedTails-MR          1:08.20    1:07.52 AGE    
                  32.11     1:07.52 (35.41)                                        
 11 Lynn, James R             13 Badger-MR            1:10.50    1:08.33 AGE    
                  32.37     1:08.33 (35.96)                                        
 12 Amiama-Gomez, Ramon       13 RedTails-MR          1:09.74    1:08.43 AGE    
                  32.37     1:08.43 (36.06)                                        
 13 Law, Richard Y            13 LIAC-MR              1:08.90    1:08.79 AGE    
                  33.24     1:08.79 (35.55)                                        
 14 Poblador, John M          13 OWA-MR               1:07.79    1:09.29 AGE    
                  33.73     1:09.29 (35.56)                                        
 15 Wadhera, Sidhant          13 OWA-MR               1:08.60    1:10.41 AGE    
                  32.92     1:10.41 (37.49)                                        
 16 Diaz, Ariel R             14 RedTails-MR          1:12.95    1:11.82 AGE    
                  34.08     1:11.82 (37.74)                                        
 17 Stagg, Christian M        13 Silver Streaks-MR    1:06.78    1:13.10 AGE    
                  33.47     1:13.10 (39.63)                                        
 18 Duggan, Neil D            13 LIAC-MR              1:19.51    1:15.80 AGE    
                  35.35     1:15.80 (40.45)                                        
 19 Young, Jonathan A         13 NFS-MR               1:25.13    1:19.89 AGE    
                  37.25     1:19.89 (42.64)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:00.99  JO
        2:01.00  QUAL
        2:24.09  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 2:01.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Mejia, Carlos             14 LBA-MR               2:03.19    2:00.65 JO     
                  26.86       57.25 (30.39)     1:28.96 (31.71)     2:00.65 (31.69)
  2 Schunk, Andy J            14 Silver Streaks-MR    2:01.88    2:00.78 JO     
                  27.06       57.94 (30.88)     1:30.15 (32.21)     2:00.78 (30.63)
SILV - Division  
  1 Yeo, Maxwell Z            14 Agua Swim Team-MR    2:02.40    2:01.18 SILV   
                  27.59       58.01 (30.42)     1:29.85 (31.84)     2:01.18 (31.33)
  2 Dong, Richard             13 Twisters-MR          2:05.05    2:03.31 SILV   
                  27.31       58.64 (31.33)     1:31.88 (33.24)     2:03.31 (31.43)
  3 Pak, Richard              13 LIAC-MR              2:03.77    2:03.64 SILV   
                  29.31     1:01.07 (31.76)     1:33.25 (32.18)     2:03.64 (30.39)
  4 Koenigsberger, Stephan    14 Agua Swim Team-MR    2:07.71    2:04.60 SILV   
                  28.32       59.96 (31.64)     1:32.92 (32.96)     2:04.60 (31.68)
  5 VanManen, Ryan            14 LIAC-MR              2:06.99    2:04.62 SILV   
                  27.88       59.41 (31.53)     1:32.42 (33.01)     2:04.62 (32.20)
  6 Santiago, Delvyne M       14 Badger-MR            2:04.20    2:04.68 SILV   
                  28.10       59.66 (31.56)     1:32.58 (32.92)     2:04.68 (32.10)
  7 Klinovsky, Jan            13 Agua Swim Team-MR    2:02.23    2:06.49 SILV   
                  27.78       59.79 (32.01)     1:33.57 (33.78)     2:06.49 (32.92)
  8 Malarczyk, Peter          14 Badger-MR            2:06.32    2:07.13 SILV   
                  29.26     1:01.54 (32.28)     1:34.93 (33.39)     2:07.13 (32.20)
  9 Canner, James             13 LBA-MR               2:06.57    2:07.26 SILV   
                  28.25     1:00.65 (32.40)     1:33.97 (33.32)     2:07.26 (33.29)
 10 Macaluso, Christian J     13 Silver Streaks-MR    2:08.68    2:07.60 SILV   
                  27.64     1:00.34 (32.70)     1:34.86 (34.52)     2:07.60 (32.74)
 11 Leary, Matthew M          14 LIAC-MR              2:04.00    2:08.15 SILV   
                  28.85     1:00.97 (32.12)     1:34.85 (33.88)     2:08.15 (33.30)
 12 Soregaroli, Thomas        13 LIAC-MR              2:12.96    2:08.42 SILV   
                  29.57     1:02.86 (33.29)     1:36.39 (33.53)     2:08.42 (32.03)
 13 Kusakin, Nick             14 Agua Swim Team-MR    2:04.06    2:08.93 SILV   
                  29.25     1:01.86 (32.61)     1:35.72 (33.86)     2:08.93 (33.21)
 14 Cashin, Michael J         13 LBA-MR               2:10.93    2:09.65 SILV   
                  28.38     1:01.43 (33.05)     1:36.12 (34.69)     2:09.65 (33.53)
 15 Zagorodniy, Igor          13 Agua Swim Team-MR    2:13.48    2:10.60 SILV   
                  29.94     1:03.62 (33.68)     1:37.74 (34.12)     2:10.60 (32.86)
 16 Quito, Brandon E          13 APEX-MR              2:12.21    2:10.83 SILV   
                  30.61     1:04.03 (33.42)     1:37.58 (33.55)     2:10.83 (33.25)
 17 Bonalle, Steven c         13 Badger-MR            2:11.91    2:11.18 SILV   
                  29.90     1:03.22 (33.32)     1:37.54 (34.32)     2:11.18 (33.64)
 18 Ackerman, David A         14 OWA-MR               2:13.89    2:12.09 SILV   
                  30.45     1:04.81 (34.36)     1:39.06 (34.25)     2:12.09 (33.03)
 19 Goldstein, Jonathan F     13 Agua Swim Team-MR    2:08.68    2:13.37 SILV   
                  30.02     1:02.55 (32.53)     1:37.56 (35.01)     2:13.37 (35.81)
 20 Nelson, Elliot A          13 NYCC-MR              2:14.13    2:14.03 SILV   
                  30.85     1:05.66 (34.81)     1:39.61 (33.95)     2:14.03 (34.42)
 21 Beganskas, Matt P         13 OWA-MR               2:16.00    2:14.30 SILV   
                  31.12     1:05.15 (34.03)     1:40.34 (35.19)     2:14.30 (33.96)
 22 Reece, Chen I             13 Agua Swim Team-MR    2:16.20    2:15.15 SILV   
                  30.72     1:05.39 (34.67)     1:40.73 (35.34)     2:15.15 (34.42)
 23 Low, Derek                13 NYCC-MR              2:20.22    2:20.20 SILV   
                  31.28     1:08.36 (37.08)     1:44.07 (35.71)     2:20.20 (36.13)
 24 Law, Richard Y            13 LIAC-MR              2:25.16    2:23.86 SILV   
                  33.48     1:10.03 (36.55)     1:47.55 (37.52)     2:23.86 (36.31)
AGE - Division  
  1 Blanz, Mac S              13 OWA-MR               2:24.97    2:24.19 AGE    
                  32.35     1:08.82 (36.47)     1:47.18 (38.36)     2:24.19 (37.01)
  2 Wadhera, Sidhant          13 OWA-MR               2:36.09    2:27.98 AGE    
                  31.33     1:07.81 (36.48)     1:48.09 (40.28)     2:27.98 (39.89)
  3 Lynn, James R             13 Badger-MR            2:34.27    2:28.25 AGE    
                  32.47     1:11.35 (38.88)     1:50.11 (38.76)     2:28.25 (38.14)
  4 Garcia Jr., Luis          13 RedTails-MR          2:38.74    2:34.70 AGE    
                  32.99     1:12.90 (39.91)     1:55.78 (42.88)     2:34.70 (38.92)
  5 Poblador, John M          13 OWA-MR               2:34.27    2:36.10 AGE    
                  34.02     1:14.70 (40.68)     1:57.05 (42.35)     2:36.10 (39.05)
  6 Sanghavi, Kavin D         13 OWA-MR               2:43.63    2:40.08 AGE    
                  33.59     1:16.19 (42.60)     1:58.33 (42.14)     2:40.08 (41.75)
  7 Duggan, Neil D            13 LIAC-MR              2:55.58    2:46.59 AGE    
                  35.53     1:18.25 (42.72)     2:03.82 (45.57)     2:46.59 (42.77)
  8 Yoon, Christopher         13 BASC-MR              2:38.90    2:50.41 AGE    
                  35.26     1:18.07 (42.81)     2:05.13 (47.06)     2:50.41 (45.28)
  9 Chang, Bill H             13 OWA-MR               2:58.63    2:59.41 AGE    
                  37.22     1:22.90 (45.68)     2:11.06 (48.16)     2:59.41 (48.35)
 
Boys 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        5:24.99  JO
        5:25.00  QUAL
        6:05.99  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 5:25.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Klinovsky, Jan            13 Agua Swim Team-MR    5:28.89    5:23.51 JO     
                  28.58     1:00.81 (32.23)     1:33.77 (32.96)     2:07.04 (33.27)
        2:39.96 (32.92)     3:12.60 (32.64)     3:45.59 (32.99)     4:18.86 (33.27)
      5:23.51 (1:04.65)         5:23.51 ( )                                        
SILV - Division  
  1 Schunk, Andy J            14 Silver Streaks-MR    5:28.23    5:27.64 SILV   
                  27.34       58.83 (31.49)     1:31.17 (32.34)     2:05.32 (34.15)
        2:39.51 (34.19)     3:13.68 (34.17)     3:47.21 (33.53)     4:21.64 (34.43)
        4:55.75 (34.11)     5:27.64 (31.89)                                        
  2 Santiago, Delvyne M       14 Badger-MR            5:31.06    5:28.17 SILV   
                  28.22     1:00.29 (32.07)     1:33.46 (33.17)     2:06.59 (33.13)
        2:40.17 (33.58)     3:14.13 (33.96)     3:47.86 (33.73)     4:21.80 (33.94)
        4:55.91 (34.11)     5:28.17 (32.26)                                        
  3 VanManen, Ryan            14 LIAC-MR              5:35.08    5:29.53 SILV   
                  28.28       59.71 (31.43)     1:32.61 (32.90)     2:06.31 (33.70)
        2:40.01 (33.70)     3:14.40 (34.39)     3:48.62 (34.22)     4:23.12 (34.50)
        4:57.28 (34.16)     5:29.53 (32.25)                                        
  4 Mejia, Carlos             14 LBA-MR               5:40.00    5:30.69 SILV   
                  28.90     1:00.40 (31.50)     1:33.17 (32.77)     2:06.12 (32.95)
        2:40.05 (33.93)     3:14.26 (34.21)     3:48.30 (34.04)     4:23.62 (35.32)
        4:57.83 (34.21)     5:30.69 (32.86)                                        
  5 Malarczyk, Peter          14 Badger-MR            5:48.74    5:31.78 SILV   
                  29.54     1:02.53 (32.99)     1:36.46 (33.93)     2:10.73 (34.27)
        2:45.02 (34.29)     3:19.22 (34.20)     3:53.76 (34.54)     4:27.93 (34.17)
        5:01.68 (33.75)     5:31.78 (30.10)                                        
  6 Eid, Alex                 14 Badger-MR            5:34.22    5:32.89 SILV   
                  28.59     1:00.64 (32.05)     1:33.32 (32.68)     2:06.89 (33.57)
        2:40.37 (33.48)     3:14.62 (34.25)     3:48.35 (33.73)     4:23.30 (34.95)
        4:58.97 (35.67)     5:32.89 (33.92)                                        
  7 Soregaroli, Thomas        13 LIAC-MR              5:42.96    5:38.56 SILV   
                  29.47     1:02.97 (33.50)     1:37.33 (34.36)     2:11.47 (34.14)
        2:46.52 (35.05)     3:21.11 (34.59)     3:56.54 (35.43)     4:31.89 (35.35)
        5:06.09 (34.20)     5:38.56 (32.47)                                        
  8 Cashin, Michael J         13 LBA-MR               6:45.00    5:39.22 SILV   
                  28.41     1:01.44 (33.03)     1:36.00 (34.56)     2:11.08 (35.08)
        2:45.78 (34.70)     3:20.86 (35.08)     3:56.57 (35.71)     4:32.59 (36.02)
        5:06.81 (34.22)     5:39.22 (32.41)                                        
  9 Higham, Devon A           13 Badger-MR            5:33.62    5:40.17 SILV   
                  28.65     1:00.75 (32.10)     1:33.94 (33.19)     2:07.57 (33.63)
        2:41.83 (34.26)     3:15.93 (34.10)     3:51.49 (35.56)     4:26.47 (34.98)
        5:03.37 (36.90)     5:40.17 (36.80)                                        
 10 Hogan, Colin J            13 Badger-MR            5:35.90    5:43.42 SILV   
                  29.59     1:03.91 (34.32)     1:38.01 (34.10)     2:12.62 (34.61)
        2:47.22 (34.60)     3:22.32 (35.10)     3:57.57 (35.25)     4:33.47 (35.90)
        5:09.02 (35.55)     5:43.42 (34.40)                                        
 11 O'Meara, James            14 LBA-MR               5:48.55    5:43.98 SILV   
                  30.54     1:04.13 (33.59)     1:38.51 (34.38)     2:13.47 (34.96)
        2:48.61 (35.14)     3:24.13 (35.52)     3:59.37 (35.24)     4:34.91 (35.54)
        5:10.11 (35.20)     5:43.98 (33.87)                                        
 12 Alonso, Carlos            13 APEX-MR              5:46.29    5:44.29 SILV   
                  29.74     1:03.77 (34.03)     1:37.32 (33.55)     2:12.98 (35.66)
        2:48.97 (35.99)     3:24.47 (35.50)     4:00.68 (36.21)     4:36.63 (35.95)
        5:10.88 (34.25)     5:44.29 (33.41)                                        
 13 Cashin, Liam J            13 LBA-MR               6:30.00    5:46.25 SILV   
                  29.95     1:03.77 (33.82)     1:38.71 (34.94)     2:14.30 (35.59)
        2:50.30 (36.00)     3:25.30 (35.00)     4:00.80 (35.50)     4:36.06 (35.26)
        5:11.89 (35.83)     5:46.25 (34.36)                                        
 14 Macaluso, Christian J     13 Silver Streaks-MR    6:11.35    5:54.18 SILV   
                  29.40     1:03.54 (34.14)     1:38.64 (35.10)     2:13.60 (34.96)
        2:49.72 (36.12)     3:27.00 (37.28)     4:04.39 (37.39)     4:42.12 (37.73)
        5:19.45 (37.33)     5:54.18 (34.73)                                        
 15 Decker, Philip K          13 LIAC-MR              6:07.01    5:59.09 SILV   
                  29.78     1:04.17 (34.39)     1:40.48 (36.31)     2:16.95 (36.47)
        2:54.33 (37.38)     3:32.08 (37.75)     4:09.81 (37.73)     4:47.18 (37.37)
        5:24.22 (37.04)     5:59.09 (34.87)                                        
AGE - Division  
  1 Goldbloom, Joey T         13 Silver Streaks-MR    7:20.11    6:21.04 AGE    
                  31.98     1:09.47 (37.49)     1:48.11 (38.64)     2:26.75 (38.64)
        3:06.03 (39.28)     3:46.46 (40.43)     4:26.46 (40.00)     5:05.98 (39.52)
        5:44.93 (38.95)     6:21.04 (36.11)                                        
  2 Law, Richard Y            13 LIAC-MR              6:23.36    6:22.95 AGE    
                  33.86     1:12.13 (38.27)     1:51.59 (39.46)     2:30.26 (38.67)
        3:09.68 (39.42)     3:48.82 (39.14)     4:28.66 (39.84)     5:07.83 (39.17)
        5:45.80 (37.97)     6:22.95 (37.15)                                        
  3 Zhivkov, Panio G          14 APEX-MR              6:24.23    6:32.83 AGE    
  4 Prince, Adam              13 Silver Streaks-MR    7:11.11    6:44.13 AGE    
                  34.42     1:13.95 (39.53)     1:55.19 (41.24)     2:36.52 (41.33)
        3:18.00 (41.48)     4:00.21 (42.21)     4:42.65 (42.44)     5:24.61 (41.96)
        6:06.42 (41.81)     6:44.13 (37.71)                                        
  5 Stagg, Christian M        13 Silver Streaks-MR    6:52.37    6:45.44 AGE    
                  33.53     1:13.27 (39.74)     1:54.95 (41.68)     2:36.10 (41.15)
        3:17.52 (41.42)     3:59.73 (42.21)     4:43.53 (43.80)     5:24.44 (40.91)
        6:06.94 (42.50)     6:45.44 (38.50)                                        
  6 Wadhera, Sidhant          13 OWA-MR               8:04.29    7:08.70 AGE    
                  32.49     1:12.03 (39.54)     1:56.62 (44.59)     2:40.75 (44.13)
        3:25.20 (44.45)     4:11.20 (46.00)     4:57.81 (46.61)     5:44.06 (46.25)
        6:28.18 (44.12)     7:08.70 (40.52)                                        
  7 Garcia Jr., Luis          13 RedTails-MR          7:20.99    7:25.50 AGE    
                  34.20     1:16.13 (41.93)     2:00.68 (44.55)     2:44.58 (43.90)
        3:31.01 (46.43)     4:18.13 (47.12)     5:06.98 (48.85)     5:53.97 (46.99)
        6:41.00 (47.03)     7:25.50 (44.50)                                        
  8 Diaz, Ariel R             14 RedTails-MR          7:15.31    7:38.39 AGE    
                  34.54     1:18.28 (43.74)     2:05.46 (47.18)                    
            3:38.74 ( )     4:27.88 (49.14)     5:17.77 (49.89)     6:05.39 (47.62)
      7:38.39 (1:33.00)                                                            
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:02.99  JO
        1:03.00  QUAL
        1:19.49  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 1:03.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division  
  1 Higham, Devon A           13 Badger-MR                 NT    1:02.86 JO     
                  30.19     1:02.86 (32.67)                                        
  1 Hogan, Colin J            13 Badger-MR                 NT    1:03.49 SILV   
                  30.70     1:03.49 (32.79)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
        1:02.99  JO
        1:03.00  QUAL
        1:19.49  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 1:03.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Malarczyk, Peter          14 Badger-MR                 NT    1:02.61 JO     
                  29.00     1:02.61 (33.61)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:02.99  JO
        1:03.00  QUAL
        1:19.49  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 1:03.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Koenigsberger, Stephan    14 Agua Swim Team-MR    1:04.51    1:02.05 JO     
                  30.02     1:02.05 (32.03)                                        
SILV - Division  
  1 Higham, Devon A           13 Badger-MR            1:03.25    1:03.05 SILV   
                  30.75     1:03.05 (32.30)                                        
  2 Leary, Matthew M          14 LIAC-MR              1:03.04    1:03.37 SILV   
                  31.15     1:03.37 (32.22)                                        
  3 Cashin, Michael J         13 LBA-MR               1:04.12    1:04.05 SILV   
                  31.47     1:04.05 (32.58)                                        
  4 Schunk, Andy J            14 Silver Streaks-MR    1:04.42    1:04.71 SILV   
                  30.89     1:04.71 (33.82)                                        
  5 Hogan, Colin J            13 Badger-MR            1:03.85    1:05.10 SILV   
                  31.47     1:05.10 (33.63)                                        
  6 Eid, Alex                 14 Badger-MR            1:06.22    1:05.23 SILV   
                  31.92     1:05.23 (33.31)                                        
  7 Yeo, Maxwell Z            14 Agua Swim Team-MR    1:06.30    1:05.41 SILV   
                  32.00     1:05.41 (33.41)                                        
  8 Kusakin, Nick             14 Agua Swim Team-MR    1:05.39    1:06.26 SILV   
                  32.06     1:06.26 (34.20)                                        
  9 O'Meara, James            14 LBA-MR               1:07.69    1:07.58 SILV   
                  32.71     1:07.58 (34.87)                                        
 10 Soregaroli, Thomas        13 LIAC-MR              1:08.73    1:08.01 SILV   
                  33.39     1:08.01 (34.62)                                        
 11 Buckland, Gavin J         14 Silver Streaks-MR    1:04.67    1:08.27 SILV   
                  32.80     1:08.27 (35.47)                                        
 12 Dimarzo, Phillip N        14 NYCC-MR              1:06.03    1:08.40 SILV   
                  32.97     1:08.40 (35.43)                                        
 13 Zagorodniy, Igor          13 Agua Swim Team-MR    1:08.29    1:09.33 SILV   
                  34.11     1:09.33 (35.22)                                        
 14 Ziedalski, Michael        14 LIAC-MR              1:09.46    1:09.98 SILV   
                  33.80     1:09.98 (36.18)                                        
 15 Malarczyk, Peter          14 Badger-MR            1:07.51    1:10.41 SILV   
                  33.56     1:10.41 (36.85)                                        
 16 Chan, Brendan K           13 LIAC-MR              1:10.03    1:10.60 SILV   
                  33.91     1:10.60 (36.69)                                        
 17 Goldbloom, Joey T         13 Silver Streaks-MR    1:12.35    1:11.25 SILV   
                  35.03     1:11.25 (36.22)                                        
 18 Zhivkov, Panio G          14 APEX-MR              1:10.12    1:11.58 SILV   
                  34.50     1:11.58 (37.08)                                        
 19 Bonalle, Steven c         13 Badger-MR            1:11.57    1:12.34 SILV   
                  35.30     1:12.34 (37.04)                                        
 20 Beganskas, Matt P         13 OWA-MR               1:13.62    1:14.18 SILV   
                  35.98     1:14.18 (38.20)                                        
 21 Reece, Chen I             13 Agua Swim Team-MR    1:14.58    1:15.15 SILV   
                  36.16     1:15.15 (38.99)                                        
 22 Nelson, Elliot A          13 NYCC-MR              1:13.14    1:15.92 SILV   
                  37.33     1:15.92 (38.59)                                        
 23 Amiama-Gomez, Ramon       13 RedTails-MR          1:14.96    1:16.07 SILV   
                  36.56     1:16.07 (39.51)                                        
 24 Low, Derek                13 NYCC-MR              1:16.94    1:17.66 SILV   
                  37.98     1:17.66 (39.68)                                        
AGE - Division  
  1 Poblador, John M          13 OWA-MR               1:18.81    1:21.01 AGE    
                  38.48     1:21.01 (42.53)                                        
  2 Blanz, Mac S              13 OWA-MR               1:19.97    1:23.22 AGE    
  3 Stagg, Christian M        13 Silver Streaks-MR    1:16.43    1:23.91 AGE    
                  40.64     1:23.91 (43.27)                                        
  4 Ruvkun, Andrew H          13 Agua Swim Team-MR    1:21.50    1:25.72 AGE    
                  40.90     1:25.72 (44.82)                                        
  5 Yoon, Christopher         13 BASC-MR              1:34.90    1:27.00 AGE    
                  40.87     1:27.00 (46.13)                                        
  6 Liang, Gary               13 LIAC-MR              1:45.00    1:34.00 AGE    
                  45.74     1:34.00 (48.26)                                        
  7 Duggan, Neil D            13 LIAC-MR              1:35.93    1:35.39 AGE    
 
Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        2:16.99  JO
        2:17.00  QUAL
        2:41.49  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 2:17.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Hogan, Colin J            13 Badger-MR            2:17.65    2:15.22 JO     
                  32.30     1:06.82 (34.52)     1:41.29 (34.47)     2:15.22 (33.93)
SILV - Division  
  1 Yeo, Maxwell Z            14 Agua Swim Team-MR         NT    2:18.51 SILV   
                  32.44     1:07.90 (35.46)     1:43.50 (35.60)     2:18.51 (35.01)
  2 Koenigsberger, Stephan    14 Agua Swim Team-MR    2:31.19    2:19.22 SILV   
                  32.25     1:07.93 (35.68)     1:44.27 (36.34)     2:19.22 (34.95)
  3 Cashin, Michael J         13 LBA-MR               2:19.31    2:20.56 SILV   
                  32.86     1:09.41 (36.55)     1:46.04 (36.63)     2:20.56 (34.52)
  4 Pak, Richard              13 LIAC-MR              2:22.55    2:20.99 SILV   
                  33.82     1:09.35 (35.53)     1:45.45 (36.10)     2:20.99 (35.54)
  5 Schunk, Andy J            14 Silver Streaks-MR    2:18.96    2:21.20 SILV   
                  31.82     1:08.20 (36.38)     1:45.55 (37.35)     2:21.20 (35.65)
  6 Zagorodniy, Igor          13 Agua Swim Team-MR    2:26.85    2:23.10 SILV   
                  33.73     1:09.86 (36.13)     1:47.26 (37.40)     2:23.10 (35.84)
  7 Mejia, Carlos             14 LBA-MR               2:38.00    2:24.00 SILV   
                  34.67     1:10.71 (36.04)     1:49.13 (38.42)     2:24.00 (34.87)
  8 Dimarzo, Phillip N        14 NYCC-MR              2:22.75    2:24.21 SILV   
                  33.75     1:10.40 (36.65)     1:47.56 (37.16)     2:24.21 (36.65)
  9 O'Meara, James            14 LBA-MR               2:24.39    2:25.47 SILV   
                  33.65     1:10.01 (36.36)     1:47.89 (37.88)     2:25.47 (37.58)
 10 Soregaroli, Thomas        13 LIAC-MR              2:27.40    2:26.11 SILV   
                  34.26     1:11.62 (37.36)     1:49.67 (38.05)     2:26.11 (36.44)
 11 Cashin, Liam J            13 LBA-MR               2:33.49    2:29.24 SILV   
                  35.52     1:13.18 (37.66)     1:52.40 (39.22)     2:29.24 (36.84)
 12 Santiago, Delvyne M       14 Badger-MR            2:28.45    2:29.77 SILV   
                  35.10     1:13.64 (38.54)     1:52.59 (38.95)     2:29.77 (37.18)
 13 Avila, Jon-Anthony L      14 Silver Streaks-MR    2:37.18    2:31.25 SILV   
                  35.69     1:14.18 (38.49)     1:54.18 (40.00)     2:31.25 (37.07)
 14 Canner, James             13 LBA-MR               2:38.00    2:32.41 SILV   
                  36.14     1:14.99 (38.85)     1:54.53 (39.54)     2:32.41 (37.88)
 15 Zhivkov, Panio G          14 APEX-MR              2:37.77    2:33.49 SILV   
                1:13.87                             1:54.75 ( )     2:33.49 (38.74)
 16 Bonalle, Steven c         13 Badger-MR            2:33.29    2:33.92 SILV   
                  36.64     1:15.82 (39.18)     1:55.76 (39.94)     2:33.92 (38.16)
 17 Dalton, Beau r            14 Badger-MR            2:28.23    2:34.87 SILV   
                  36.41     1:15.26 (38.85)     1:55.42 (40.16)     2:34.87 (39.45)
 18 Goldbloom, Joey T         13 Silver Streaks-MR    2:43.26    2:36.72 SILV   
                  36.65     1:16.13 (39.48)     1:57.48 (41.35)     2:36.72 (39.24)
 19 Quito, Brandon E          13 APEX-MR              2:35.78    2:36.95 SILV   
                  37.24     1:16.80 (39.56)     1:56.25 (39.45)     2:36.95 (40.70)
 20 Beganskas, Matt P         13 OWA-MR               2:36.75    2:37.59 SILV   
                  38.08     1:18.70 (40.62)     1:59.16 (40.46)     2:37.59 (38.43)
 21 Alers, Louis              13 MAD-MR               2:39.13    2:40.63 SILV   
                  36.46     1:17.97 (41.51)     2:01.34 (43.37)     2:40.63 (39.29)
 22 Bryan, Rashaad M          14 NFS-MR               2:49.39    2:41.44 SILV   
                  37.12     1:17.58 (40.46)     2:02.18 (44.60)     2:41.44 (39.26)
AGE - Division  
  1 Amiama-Gomez, Ramon       13 RedTails-MR          2:48.72    2:43.68 AGE    
                  36.46     1:17.40 (40.94)     2:01.28 (43.88)     2:43.68 (42.40)
  2 Hidalgo, Omar             13 MAD-MR               2:57.70    2:46.39 AGE    
                  39.71     1:22.45 (42.74)     2:04.49 (42.04)     2:46.39 (41.90)
  3 Law, Richard Y            13 LIAC-MR              2:54.00    2:49.29 AGE    
                  41.24     1:23.52 (42.28)     2:07.15 (43.63)     2:49.29 (42.14)
  4 Blanz, Mac S              13 OWA-MR               2:51.98    2:54.26 AGE    
                                1:26.15 ( )   2:54.42 (1:28.27)         2:54.26 ( )
  5 Poblador, John M          13 OWA-MR               2:54.48    2:55.45 AGE    
                  42.03     1:28.72 (46.69)     2:13.16 (44.44)     2:55.45 (42.29)
  6 Prince, Adam              13 Silver Streaks-MR    2:51.11    2:56.20 AGE    
                                                    2:13.90 ( )     2:56.20 (42.30)
  7 Stagg, Christian M        13 Silver Streaks-MR    2:44.68    2:56.57 AGE    
                  40.35     1:24.96 (44.61)     2:11.74 (46.78)     2:56.57 (44.83)
  8 Lynn, James R             13 Badger-MR            2:56.46    3:01.88 AGE    
                  41.86     1:29.42 (47.56)     2:16.04 (46.62)     3:01.88 (45.84)
  9 Duggan, Neil D            13 LIAC-MR              3:00.00    3:23.74 AGE    
                  44.64   3:23.74 (2:39.10)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:12.99  JO
        1:13.00  QUAL
        1:24.49  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 1:13.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Domagala, Michael         13 Twisters-MR          1:14.92    1:09.82 JO     
                  33.03     1:09.82 (36.79)                                        
  2 Avila, Jon-Anthony L      14 Silver Streaks-MR    1:13.79    1:12.77 JO     
                  33.82     1:12.77 (38.95)                                        
SILV - Division  
  1 Chan, Brendan K           13 LIAC-MR              1:14.42    1:15.22 SILV   
                  35.14     1:15.22 (40.08)                                        
  2 Pak, Richard              13 LIAC-MR              1:16.98    1:15.75 SILV   
                  35.98     1:15.75 (39.77)                                        
  3 Low, Derek                13 NYCC-MR              1:14.26    1:16.28 SILV   
                  35.04     1:16.28 (41.24)                                        
  4 Higham, Devon A           13 Badger-MR            1:18.03    1:17.74 SILV   
                  35.83     1:17.74 (41.91)                                        
  5 Cashin, Liam J            13 LBA-MR               1:17.08    1:17.77 SILV   
                  36.06     1:17.77 (41.71)                                        
  6 Prince, Adam              13 Silver Streaks-MR    1:18.15    1:17.99 SILV   
                  36.63     1:17.99 (41.36)                                        
  7 Alonso, Carlos            13 APEX-MR              1:18.46    1:19.46 SILV   
                  37.67     1:19.46 (41.79)                                        
  8 Goldstein, Jonathan F     13 Agua Swim Team-MR    1:17.46    1:20.95 SILV   
                  38.48     1:20.95 (42.47)                                        
  9 Quito, Brandon E          13 APEX-MR              1:20.64    1:23.15 SILV   
                  39.23     1:23.15 (43.92)                                        
 10 O'Meara, James            14 LBA-MR               1:22.36    1:23.24 SILV   
                  38.43     1:23.24 (44.81)                                        
 10 Dimarzo, Phillip N        14 NYCC-MR              1:20.44    1:23.24 SILV   
                  39.30     1:23.24 (43.94)                                        
 12 Wadhera, Sidhant          13 OWA-MR               1:25.30    1:23.48 SILV   
                  39.09     1:23.48 (44.39)                                        
AGE - Division  
  1 Garcia Jr., Luis          13 RedTails-MR          1:27.31    1:25.19 AGE    
                  40.02     1:25.19 (45.17)                                        
  2 Bonalle, Steven c         13 Badger-MR            1:26.49    1:25.85 AGE    
                  40.54     1:25.85 (45.31)                                        
  3 Blanz, Mac S              13 OWA-MR               1:22.92    1:25.92 AGE    
                  40.83     1:25.92 (45.09)                                        
  4 Reece, Chen I             13 Agua Swim Team-MR    1:27.58    1:26.31 AGE    
                  41.40     1:26.31 (44.91)                                        
  5 Sanghavi, Kavin D         13 OWA-MR               1:32.52    1:26.70 AGE    
                  41.73     1:26.70 (44.97)                                        
  6 Amiama-Gomez, Ramon       13 RedTails-MR          1:31.99    1:27.08 AGE    
                  40.79     1:27.08 (46.29)                                        
  7 Decker, Philip K          13 LIAC-MR              1:29.85    1:28.57 AGE    
                  40.69     1:28.57 (47.88)                                        
  8 Ruvkun, Andrew H          13 Agua Swim Team-MR    1:27.68    1:29.00 AGE    
                  42.12     1:29.00 (46.88)                                        
  9 Chang, Bill H             13 OWA-MR               1:24.87    1:29.09 AGE    
                  41.82     1:29.09 (47.27)                                        
 10 Stagg, Christian M        13 Silver Streaks-MR    1:29.81    1:30.54 AGE    
                  42.60     1:30.54 (47.94)                                        
 11 Lynn, James R             13 Badger-MR            1:28.84    1:30.82 AGE    
                  43.51     1:30.82 (47.31)                                        
 12 Duggan, Neil D            13 LIAC-MR              1:37.80    1:31.03 AGE    
                  42.88     1:31.03 (48.15)                                        
 13 Diaz, Ariel R             14 RedTails-MR          1:30.02    1:31.05 AGE    
                  42.39     1:31.05 (48.66)                                        
 14 Liang, Gary               13 LIAC-MR              1:55.00    1:34.68 AGE    
                  44.74     1:34.68 (49.94)                                        
 15 Dennis, Blaise N          14 OWA-MR               1:40.23    1:46.15 AGE    
                  49.45     1:46.15 (56.70)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        1:12.99  JO
        1:13.00  QUAL
        1:24.49  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 1:13.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Low, Derek                13 NYCC-MR                   NT    1:17.11 SILV   
                  35.11     1:17.11 (42.00)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        2:39.99  JO
        2:40.00  QUAL
        2:59.99  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 2:40.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Domagala, Michael         13 Twisters-MR          2:44.27    2:27.25 JO     
                  33.47     1:11.01 (37.54)     1:49.41 (38.40)     2:27.25 (37.84)
SILV - Division  
  1 Pak, Richard              13 LIAC-MR              2:43.21    2:41.80 SILV   
                  36.59     1:17.90 (41.31)     2:00.54 (42.64)     2:41.80 (41.26)
  2 Low, Derek                13 NYCC-MR              2:44.04    2:43.83 SILV   
                  35.76     1:16.44 (40.68)     2:00.63 (44.19)     2:43.83 (43.20)
  3 Duran, Rafael             14 MAD-MR               2:58.90    2:43.90 SILV   
                  35.76     1:17.77 (42.01)     2:00.71 (42.94)     2:43.90 (43.19)
  4 Klein, Simon              14 Silver Streaks-MR    2:44.97    2:44.66 SILV   
                  35.16     1:16.98 (41.82)     2:00.94 (43.96)     2:44.66 (43.72)
  5 Chan, Brendan K           13 LIAC-MR              2:44.18    2:45.06 SILV   
                  36.60     1:18.48 (41.88)     2:01.42 (42.94)     2:45.06 (43.64)
  6 Schunk, Andy J            14 Silver Streaks-MR    2:55.11    2:46.81 SILV   
                  35.96     1:18.76 (42.80)     2:03.35 (44.59)     2:46.81 (43.46)
  7 Higham, Devon A           13 Badger-MR            2:48.66    2:47.61 SILV   
                  36.98     1:19.77 (42.79)     2:03.78 (44.01)     2:47.61 (43.83)
  8 Macaluso, Christian J     13 Silver Streaks-MR    2:49.59    2:48.18 SILV   
                  35.59     1:18.06 (42.47)     2:03.32 (45.26)     2:48.18 (44.86)
  9 Goldstein, Jonathan F     13 Agua Swim Team-MR    2:46.90    2:49.66 SILV   
                  38.45     1:21.41 (42.96)     2:05.18 (43.77)     2:49.66 (44.48)
 10 Alonso, Carlos            13 APEX-MR              2:48.78    2:49.98 SILV   
                  37.42     1:20.76 (43.34)     2:05.66 (44.90)     2:49.98 (44.32)
 11 Mejia, Carlos             14 LBA-MR               3:04.00    2:50.02 SILV   
                  38.25     1:21.99 (43.74)     2:08.31 (46.32)     2:50.02 (41.71)
 12 Cashin, Liam J            13 LBA-MR               2:55.00    2:50.26 SILV   
                  38.85     1:21.13 (42.28)     2:05.80 (44.67)     2:50.26 (44.46)
 13 Prince, Adam              13 Silver Streaks-MR    2:54.52    2:55.48 SILV   
                  37.75     1:23.12 (45.37)     2:09.74 (46.62)     2:55.48 (45.74)
 14 Rochez, Joseph            14 MAD-MR               2:54.47    2:55.96 SILV   
                  36.93     1:20.69 (43.76)     2:07.10 (46.41)     2:55.96 (48.86)
 15 Arevalo, Victor J         14 NFS-MR               3:06.66    2:58.18 SILV   
                  38.69     1:23.25 (44.56)     2:10.69 (47.44)     2:58.18 (47.49)
 16 Soregaroli, Thomas        13 LIAC-MR              3:01.00    2:59.72 SILV   
                  40.00     1:26.01 (46.01)     2:13.60 (47.59)     2:59.72 (46.12)
 17 Reece, Chen I             13 Agua Swim Team-MR    3:09.93    2:59.84 SILV   
                  40.90     1:28.40 (47.50)     2:14.50 (46.10)     2:59.84 (45.34)
 -- Zagorodniy, Igor          13 Agua Swim Team-MR    2:57.75         DQ        
      Non-simultaneous kick
                  38.23     1:21.72 (43.49)     2:06.62 (44.90)          DQ (45.15)
AGE - Division  
  1 Goldbloom, Joey T         13 Silver Streaks-MR    3:13.79    3:00.27 AGE    
                  41.13     1:27.95 (46.82)     2:15.33 (47.38)     3:00.27 (44.94)
  2 Hidalgo, Omar             13 MAD-MR               2:57.99    3:02.51 AGE    
                  39.43     1:25.09 (45.66)     2:13.02 (47.93)     3:02.51 (49.49)
  3 Wadhera, Sidhant          13 OWA-MR               3:13.73    3:02.60 AGE    
                  40.41     1:26.63 (46.22)     2:15.43 (48.80)     3:02.60 (47.17)
  4 Blanz, Mac S              13 OWA-MR               3:07.86    3:03.21 AGE    
                  41.07     1:27.36 (46.29)     2:15.55 (48.19)     3:03.21 (47.66)
  5 Quito, Brandon E          13 APEX-MR              3:01.36    3:03.91 AGE    
                  40.13     1:26.05 (45.92)     2:14.66 (48.61)     3:03.91 (49.25)
  6 Bonalle, Steven c         13 Badger-MR                 NT    3:05.13 AGE    
                  41.52     1:29.20 (47.68)     2:18.99 (49.79)     3:05.13 (46.14)
  7 O'Meara, James            14 LBA-MR               2:56.00    3:06.28 AGE    
                  40.47     1:27.52 (47.05)     2:16.68 (49.16)     3:06.28 (49.60)
  8 Alers, Louis              13 MAD-MR               3:30.00    3:06.33 AGE    
                  42.26     1:31.58 (49.32)     2:20.67 (49.09)     3:06.33 (45.66)
  9 Ruvkun, Andrew H          13 Agua Swim Team-MR    3:10.88    3:06.54 AGE    
                  41.63     1:29.42 (47.79)     2:17.82 (48.40)     3:06.54 (48.72)
 10 Diaz, Ariel R             14 RedTails-MR          3:14.68    3:08.28 AGE    
                  41.60     1:28.91 (47.31)     2:18.99 (50.08)     3:08.28 (49.29)
 11 Sanghavi, Kavin D         13 OWA-MR               3:26.19    3:10.18 AGE    
                  44.30     1:33.97 (49.67)     2:24.18 (50.21)     3:10.18 (46.00)
 12 Lynn, James R             13 Badger-MR            3:10.24    3:10.49 AGE    
                  42.90     1:31.93 (49.03)     2:21.88 (49.95)     3:10.49 (48.61)
 13 Decker, Philip K          13 LIAC-MR              3:15.24    3:15.72 AGE    
                  42.40     1:32.97 (50.57)     2:25.44 (52.47)     3:15.72 (50.28)
 14 Law, Richard Y            13 LIAC-MR              3:12.00    3:16.23 AGE    
                  44.35     1:35.49 (51.14)     2:26.29 (50.80)     3:16.23 (49.94)
 15 Stagg, Christian M        13 Silver Streaks-MR    3:09.37    3:21.74 AGE    
                  44.78     1:37.07 (52.29)     2:30.16 (53.09)     3:21.74 (51.58)
 16 Dennis, Blaise N          14 OWA-MR               3:40.50    3:36.48 AGE    
                  47.82     1:42.84 (55.02)     2:39.24 (56.40)     3:36.48 (57.24)
 -- Duggan, Neil D            13 LIAC-MR              3:15.00         DQ        
      Alternating Kick
                  43.13     1:33.29 (50.16)     2:26.00 (52.71)          DQ (51.03)
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:01.59  JO
        1:01.60  QUAL
        1:14.99  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 1:01.60
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Dong, Richard             13 Twisters-MR          1:01.68    1:00.59 JO     
                  28.12     1:00.59 (32.47)                                        
  2 Eid, Alex                 14 Badger-MR            1:02.51    1:01.43 JO     
                  28.26     1:01.43 (33.17)                                        
SILV - Division  
  1 Malarczyk, Peter          14 Badger-MR            1:02.02    1:01.81 SILV   
                  28.73     1:01.81 (33.08)                                        
  2 Macaluso, Christian J     13 Silver Streaks-MR    1:02.79    1:02.93 SILV   
                  28.16     1:02.93 (34.77)                                        
  3 Santiago, Delvyne M       14 Badger-MR            1:04.16    1:04.25 SILV   
                  29.60     1:04.25 (34.65)                                        
  4 Klinovsky, Jan            13 Agua Swim Team-MR    1:03.82    1:04.61 SILV   
                  30.02     1:04.61 (34.59)                                        
  5 Hogan, Colin J            13 Badger-MR            1:05.00    1:05.01 SILV   
                  29.78     1:05.01 (35.23)                                        
  6 Ziedalski, Michael        14 LIAC-MR              1:07.71    1:07.50 SILV   
                  31.25     1:07.50 (36.25)                                        
  7 Canner, James             13 LBA-MR               1:06.55    1:07.91 SILV   
                  30.81     1:07.91 (37.10)                                        
  8 Avila, Jon-Anthony L      14 Silver Streaks-MR    1:09.48    1:11.01 SILV   
                  33.03     1:11.01 (37.98)                                        
  9 Klein, Simon              14 Silver Streaks-MR    1:14.02    1:11.76 SILV   
                  32.30     1:11.76 (39.46)                                        
 10 Chan, Brendan K           13 LIAC-MR              1:10.56    1:11.97 SILV   
                  32.66     1:11.97 (39.31)                                        
 11 Nelson, Elliot A          13 NYCC-MR              1:12.64    1:12.24 SILV   
                  33.54     1:12.24 (38.70)                                        
 12 Zhivkov, Panio G          14 APEX-MR              1:12.54    1:13.00 SILV   
                  32.73     1:13.00 (40.27)                                        
AGE - Division  
  1 Decker, Philip K          13 LIAC-MR              1:16.08    1:16.09 AGE    
                  34.90     1:16.09 (41.19)                                        
  2 Ackerman, David A         14 OWA-MR               1:16.94    1:16.29 AGE    
                  35.63     1:16.29 (40.66)                                        
  3 Garcia Jr., Luis          13 RedTails-MR          1:18.30    1:19.43 AGE    
                  36.33     1:19.43 (43.10)                                        
  4 Law, Richard Y            13 LIAC-MR              1:24.10    1:22.43 AGE    
                  39.04     1:22.43 (43.39)                                        
  5 Sanghavi, Kavin D         13 OWA-MR               1:29.57    1:24.93 AGE    
                  37.25     1:24.93 (47.68)                                        
  6 Poblador, John M          13 OWA-MR               1:23.98    1:27.46 AGE    
                  39.32     1:27.46 (48.14)                                        
  7 Diaz, Ariel R             14 RedTails-MR          1:30.09    1:33.90 AGE    
                  41.73     1:33.90 (52.17)                                        
  8 Yoon, Christopher         13 BASC-MR              1:45.99    1:37.05 AGE    
                  42.29     1:37.05 (54.76)                                        
  9 Liang, Gary               13 LIAC-MR              1:50.00    1:42.34 AGE    
                  46.65     1:42.34 (55.69)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
        1:01.59  JO
        1:01.60  QUAL
        1:14.99  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 1:01.60
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Malarczyk, Peter          14 Badger-MR                 NT    1:01.21 JO     
                  28.72     1:01.21 (32.49)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
        1:01.59  JO
        1:01.60  QUAL
        1:14.99  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 1:01.60
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Higham, Devon A           13 Badger-MR                 NT    1:04.09 SILV   
                  30.99     1:04.09 (33.10)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        2:24.99  JO
        2:25.00  QUAL
        2:38.59  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 2:25.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Klinovsky, Jan            13 Agua Swim Team-MR    2:25.88    2:24.11 JO     
                  31.11     1:08.55 (37.44)     1:47.17 (38.62)     2:24.11 (36.94)
  2 Santiago, Delvyne M       14 Badger-MR            2:26.15    2:24.61 JO     
                  29.10     1:05.43 (36.33)     1:44.74 (39.31)     2:24.61 (39.87)
SILV - Division  
  1 Zagorodniy, Igor          13 Agua Swim Team-MR    2:38.16    2:35.77 SILV   
                  33.76     1:11.45 (37.69)     1:52.90 (41.45)     2:35.77 (42.87)
AGE - Division  
  1 Duran, Rafael             14 MAD-MR               2:33.79    2:39.95 AGE    
                  30.86     1:08.25 (37.39)     1:50.22 (41.97)     2:39.95 (49.73)
  2 Canner, James             13 LBA-MR               2:32.10    2:40.47 AGE    
                  33.03     1:12.78 (39.75)     1:56.34 (43.56)     2:40.47 (44.13)
  3 Macaluso, Christian J     13 Silver Streaks-MR    2:45.11    2:42.18 AGE    
                  32.43     1:14.12 (41.69)     1:58.73 (44.61)     2:42.18 (43.45)
  4 Avila, Jon-Anthony L      14 Silver Streaks-MR    2:45.11    2:45.18 AGE    
                  33.10     1:12.75 (39.65)     1:57.47 (44.72)     2:45.18 (47.71)
  5 Chan, Brendan K           13 LIAC-MR              2:41.27    2:45.93 AGE    
                  34.57     1:14.89 (40.32)     1:59.55 (44.66)     2:45.93 (46.38)
  6 Klein, Simon              14 Silver Streaks-MR    2:45.11    2:51.23 AGE    
                  35.54     1:18.74 (43.20)     2:04.91 (46.17)     2:51.23 (46.32)
  7 Bryan, Rashaad M          14 NFS-MR               3:04.32    2:53.41 AGE    
                  35.80     1:18.56 (42.76)     2:06.20 (47.64)     2:53.41 (47.21)
 
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
        2:14.99  JO
        2:15.00  QUAL
        2:38.99  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 2:15.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Schunk, Andy J            14 Silver Streaks-MR    2:15.82    2:16.39 SILV   
                  27.69     1:02.74 (35.05)     1:45.58 (42.84)     2:16.39 (30.81)
  2 Dong, Richard             13 Twisters-MR          2:16.73    2:17.45 SILV   
                  28.63     1:03.52 (34.89)     1:45.61 (42.09)     2:17.45 (31.84)
  3 Pak, Richard              13 LIAC-MR              2:19.10    2:17.91 SILV   
                  29.73     1:06.52 (36.79)     1:47.80 (41.28)     2:17.91 (30.11)
  4 Koenigsberger, Stephan    14 Agua Swim Team-MR    2:24.19    2:18.73 SILV   
                  31.14     1:07.38 (36.24)     1:47.15 (39.77)     2:18.73 (31.58)
  5 Eid, Alex                 14 Badger-MR            2:19.26    2:19.42 SILV   
                  29.03     1:05.47 (36.44)     1:48.52 (43.05)     2:19.42 (30.90)
  6 Santiago, Delvyne M       14 Badger-MR            2:19.21    2:19.94 SILV   
                  29.49     1:08.39 (38.90)     1:48.08 (39.69)     2:19.94 (31.86)
  7 VanManen, Ryan            14 LIAC-MR              2:21.44    2:21.98 SILV   
                  31.80     1:09.08 (37.28)     1:49.35 (40.27)     2:21.98 (32.63)
  8 Hogan, Colin J            13 Badger-MR            2:21.19    2:22.21 SILV   
                  29.31     1:05.50 (36.19)     1:48.96 (43.46)     2:22.21 (33.25)
  9 Leary, Matthew M          14 LIAC-MR              2:26.00    2:25.97 SILV   
                  32.34     1:06.89 (34.55)     1:52.27 (45.38)     2:25.97 (33.70)
 10 Zagorodniy, Igor          13 Agua Swim Team-MR    2:30.06    2:26.98 SILV   
                  32.41     1:09.30 (36.89)     1:53.91 (44.61)     2:26.98 (33.07)
 11 Cashin, Liam J            13 LBA-MR               2:27.36    2:27.09 SILV   
                  33.29     1:09.00 (35.71)     1:52.62 (43.62)     2:27.09 (34.47)
 12 Soregaroli, Thomas        13 LIAC-MR              2:31.62    2:27.27 SILV   
                  31.81     1:08.57 (36.76)     1:54.51 (45.94)     2:27.27 (32.76)
 13 Alonso, Carlos            13 APEX-MR              2:28.11    2:27.37 SILV   
                  31.99     1:11.64 (39.65)     1:54.98 (43.34)     2:27.37 (32.39)
 14 Canner, James             13 LBA-MR               2:28.54    2:30.17 SILV   
                  31.71     1:10.74 (39.03)     1:56.02 (45.28)     2:30.17 (34.15)
 15 Macaluso, Christian J     13 Silver Streaks-MR    2:25.09    2:30.70 SILV   
                  30.69     1:11.83 (41.14)     1:56.76 (44.93)     2:30.70 (33.94)
 16 O'Meara, James            14 LBA-MR               2:28.95    2:32.18 SILV   
                  33.28     1:10.61 (37.33)     1:57.94 (47.33)     2:32.18 (34.24)
 17 Klein, Simon              14 Silver Streaks-MR    2:33.95    2:32.89 SILV   
                  32.27     1:11.14 (38.87)     1:57.90 (46.76)     2:32.89 (34.99)
 18 Quito, Brandon E          13 APEX-MR              2:34.05    2:36.33 SILV   
                  33.89     1:14.62 (40.73)     2:01.29 (46.67)     2:36.33 (35.04)
 19 Ziedalski, Michael        14 LIAC-MR              2:34.60    2:37.78 SILV   
                  32.94     1:11.14 (38.20)     1:58.82 (47.68)     2:37.78 (38.96)
 20 Higham, Devon A           13 Badger-MR            2:22.66    2:38.85 SILV   
                  39.51     1:18.62 (39.11)     2:04.09 (45.47)     2:38.85 (34.76)
 -- Yeo, Maxwell Z            14 Agua Swim Team-MR    2:18.32         DQ        
      Shoulders not at or past vertical towards breast off the wall - fly
                  30.26     1:05.46 (35.20)     1:47.07 (41.61)          DQ (29.77)
AGE - Division  
  1 Beganskas, Matt P         13 OWA-MR               2:38.22    2:39.37 AGE    
                  35.97     1:17.38 (41.41)     2:07.36 (49.98)     2:39.37 (32.01)
  2 Decker, Philip K          13 LIAC-MR              2:40.83    2:39.68 AGE    
                  34.19     1:15.34 (41.15)     2:05.66 (50.32)     2:39.68 (34.02)
  3 Goldbloom, Joey T         13 Silver Streaks-MR    2:45.97    2:40.55 AGE    
                  35.22     1:15.12 (39.90)     2:04.76 (49.64)     2:40.55 (35.79)
  4 Prince, Adam              13 Silver Streaks-MR    2:41.48    2:45.65 AGE    
                  37.46     1:22.68 (45.22)     2:07.98 (45.30)     2:45.65 (37.67)
  5 Law, Richard Y            13 LIAC-MR              2:45.41    2:46.96 AGE    
                  38.30     1:21.46 (43.16)     2:11.20 (49.74)     2:46.96 (35.76)
  6 Ruvkun, Andrew H          13 Agua Swim Team-MR    2:45.63    2:52.27 AGE    
                  40.58     1:23.13 (42.55)     2:14.88 (51.75)     2:52.27 (37.39)
  7 Amiama-Gomez, Ramon       13 RedTails-MR          2:55.86    2:52.84 AGE    
                  39.30     1:22.45 (43.15)     2:11.61 (49.16)     2:52.84 (41.23)
  8 Wadhera, Sidhant          13 OWA-MR               3:04.64    2:58.57 AGE    
                  43.44     1:29.45 (46.01)     2:17.92 (48.47)     2:58.57 (40.65)
  9 Stagg, Christian M        13 Silver Streaks-MR    2:45.69    3:00.07 AGE    
                  43.00     1:28.09 (45.09)     2:21.43 (53.34)     3:00.07 (38.64)
Non-Award Division  
 -- Goldstein, Jonathan F     13 Agua Swim Team-MR    2:30.13        DFS        
      Declared false start - Misc
 
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
        2:14.99  JO
        2:15.00  QUAL
        2:38.99  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 2:15.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Santiago, Delvyne M       14 Badger-MR                 NT    2:17.97 SILV   
                  28.93     1:06.72 (37.79)     1:46.51 (39.79)     2:17.97 (31.46)
 
Boys 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
        4:54.99  JO
        4:55.00  QUAL
        5:22.79  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 4:55.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Fitzpatrick, Kieran T     13 OWA-MR               5:30.18    4:44.08 JO     
                  29.16     1:04.21 (35.05)     1:39.75 (35.54)     2:14.34 (34.59)
        2:57.00 (42.66)     3:38.75 (41.75)     4:11.97 (33.22)     4:44.08 (32.11)
  2 Pak, Richard              13 LIAC-MR              5:02.40    4:50.91 JO     
                  29.72     1:04.02 (34.30)     1:42.00 (37.98)     2:19.39 (37.39)
        3:02.52 (43.13)     3:46.02 (43.50)     4:18.72 (32.70)     4:50.91 (32.19)
  3 Santiago, Delvyne M       14 Badger-MR            4:56.76    4:54.85 JO     
                  29.03     1:05.16 (36.13)     1:45.74 (40.58)     2:25.06 (39.32)
        3:05.39 (40.33)     3:47.68 (42.29)     4:22.21 (34.53)     4:54.85 (32.64)
SILV - Division  
  1 Buckland, Gavin J         14 Silver Streaks-MR    5:00.98    4:55.26 SILV   
                  29.14     1:04.67 (35.53)     1:45.04 (40.37)     2:24.20 (39.16)
        3:06.99 (42.79)     3:49.62 (42.63)     4:23.31 (33.69)     4:55.26 (31.95)
  2 Hogan, Colin J            13 Badger-MR            4:59.75    4:56.18 SILV   
                  30.83     1:06.55 (35.72)     1:43.46 (36.91)     2:20.15 (36.69)
        3:03.07 (42.92)     3:48.39 (45.32)     4:23.04 (34.65)     4:56.18 (33.14)
  3 Eid, Alex                 14 Badger-MR            4:59.87    5:02.15 SILV   
                  29.16     1:04.64 (35.48)     1:42.14 (37.50)     2:20.33 (38.19)
        3:06.26 (45.93)     3:54.17 (47.91)     4:26.90 (32.73)     5:02.15 (35.25)
  4 Koenigsberger, Stephan    14 Agua Swim Team-MR    5:14.83    5:04.99 SILV   
                  31.97     1:09.71 (37.74)     1:48.46 (38.75)     2:26.94 (38.48)
        3:09.64 (42.70)     3:53.26 (43.62)     4:29.65 (36.39)     5:04.99 (35.34)
  5 Malarczyk, Peter          14 Badger-MR            5:15.41    5:07.23 SILV   
                  30.73     1:06.42 (35.69)     1:46.48 (40.06)     2:26.29 (39.81)
        3:13.02 (46.73)     4:00.13 (47.11)     4:34.27 (34.14)     5:07.23 (32.96)
  6 Avila, Jon-Anthony L      14 Silver Streaks-MR    5:24.37    5:16.63 SILV   
                  32.30     1:11.23 (38.93)     1:51.75 (40.52)     2:30.91 (39.16)
        3:17.56 (46.65)     4:04.15 (46.59)     4:40.64 (36.49)     5:16.63 (35.99)
  7 Quito, Brandon E          13 APEX-MR              5:28.33    5:22.11 SILV   
                  33.61     1:12.88 (39.27)     1:53.79 (40.91)     2:35.22 (41.43)
        3:23.52 (48.30)     4:11.25 (47.73)     4:46.50 (35.25)     5:22.11 (35.61)
AGE - Division  
  1 Bonalle, Steven c         13 Badger-MR            5:24.99    5:27.31 AGE    
                  34.34     1:14.99 (40.65)     1:55.69 (40.70)     2:36.73 (41.04)
        3:25.72 (48.99)     4:15.18 (49.46)     4:52.39 (37.21)     5:27.31 (34.92)
  2 Klein, Simon              14 Silver Streaks-MR    5:44.20    5:27.38 AGE    
                  32.54     1:14.38 (41.84)     1:55.26 (40.88)     2:36.75 (41.49)
        3:24.75 (48.00)     4:12.59 (47.84)     4:50.92 (38.33)     5:27.38 (36.46)
  3 Beganskas, Matt P         13 OWA-MR               6:07.92    5:28.46 AGE    
                  35.87     1:19.35 (43.48)     2:00.05 (40.70)     2:40.86 (40.81)
        3:30.79 (49.93)     4:20.18 (49.39)     4:55.13 (34.95)     5:28.46 (33.33)
 
Boys 15-18 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
          23.79  JO
          23.80  QUAL
          26.59  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 23.80
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Lee, Marc A               17 APEX-MR                   NT      23.97 SILV   
 
Boys 15-18 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          23.79  JO
          23.80  QUAL
          26.59  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 23.80
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Lee, Marc A               17 APEX-MR                23.94      23.93 SILV   
  2 Garcia, Andrew            16 Twisters-MR            24.68      24.27 SILV   
  3 Tlatelpa, Matthew         17 NYCC-MR                24.00      24.31 SILV   
  4 Armellino, Adam           16 LBA-MR                 24.09      24.33 SILV   
  5 Novitch, Adam S           18 Silver Streaks-MR      24.67      24.56 SILV   
  6 McLaughlin, Thomas        16 BASC-MR                24.51      24.57 SILV   
  7 Sanchez, Jude M           16 Agua Swim Team-MR      24.73      24.58 SILV   
  8 Georgescu, Ronald F       15 UNNYC-MR               24.35      24.59 SILV   
  9 Lewis, Khalid A           18 Twisters-MR            24.82      24.60 SILV   
 10 Russo, Cameron J          17 OWA-MR                 24.70      24.70 SILV   
 10 Schwartz, Jake A          15 LIAC-MR                24.38      24.70 SILV   
 12 Gourevitch, Jesse D       16 Silver Streaks-MR      24.34      24.77 SILV   
 13 Erskine, Brendan          15 Twisters-MR            24.98      24.86 SILV   
 14 Wu, Kevin                 16 OWA-MR                 24.39      25.13 SILV   
 15 Seger, Kevin M            16 LIAC-MR                26.00      25.17 SILV   
 16 Kadirov, Raushan          15 LIAC-MR                25.10      25.33 SILV   
 17 Gibbons, Jason B          18 OWA-MR                 24.61      25.39 SILV   
 18 Guttmann, Alexandre S     17 Kraken-MR              25.00      25.42 SILV   
 19 Zielonka, Jan             16 NYCC-MR                25.38      25.50 SILV   
 20 Vaitoonkiat, Neil         16 Twisters-MR            25.85      25.70 SILV   
 21 Martinez, George A        15 Twisters-MR            26.21      25.71 SILV   
 22 Clancy, Jack              16 NYCC-MR                26.14      25.80 SILV   
 23 Reilly, Dean              15 Twisters-MR            26.18      26.11 SILV   
 24 Klages, Ryan P            16 OWA-MR                 25.13      26.25 SILV   
 24 Valencia, Christopher A   16 Twisters-MR            26.22      26.25 SILV   
 26 Gak, Milos M              15 RI Marlins-MR          27.00      26.26 SILV   
 27 Bouzourene, Tarik         16 LIAC-MR                25.90      26.34 SILV   
 28 Bonilla, Richard A        15 Twisters-MR            27.97      26.39 SILV   
 29 May, Michael M            16 Twisters-MR            25.09      26.54 SILV   
AGE - Division  
  1 Thapa, Rikesh             15 NYCC-MR                27.42      26.77 AGE    
  2 Wu, Brian                 15 Silver Streaks-MR      26.37      26.85 AGE    
  3 Park, Jin W               17 Twisters-MR            25.82      26.88 AGE    
  4 Alles, Ryan P             17 LIAC-MR                26.96      26.93 AGE    
  5 Nishi, Thomas M           17 Silver Streaks-MR      27.60      27.69 AGE    
  6 Zaino, Matthew            16 Silver Streaks-MR      26.69      27.73 AGE    
  7 Giovanniello, Michael     15 LIAC-MR                28.31      28.41 AGE    
  8 Velandia, Sebastian       15 Twisters-MR            29.33      28.52 AGE    
  9 Rodriguez, Jose M         15 APEX-MR                27.79      28.53 AGE    
 10 Veras, Leudy A            15 RedTails-MR            30.11      28.87 AGE    
 11 Mera, Justin              16 NYCC-MR                28.21      29.12 AGE    
 12 Jaipal, Raymond           17 APEX-MR                   NT      29.13 AGE    
 13 Distelhurst, Anthony J    15 Silver Streaks-MR      28.71      29.79 AGE    
 14 Sack, Danny C             15 OWA-MR                 28.82      29.83 AGE    
 15 Chen, Zhaoyu              15 RedTails-MR            29.26      30.09 AGE    
 16 Szkolnicki, Mark          15 APEX-MR                30.75      30.76 AGE    
 17 Kolenovic, Dennys         15 APEX-MR                31.90      31.77 AGE    
 18 Forster, Frank            15 LBA-MR                 35.00      34.49 AGE    
 
Boys 15-18 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          52.29  JO
          52.30  QUAL
          57.49  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 52.30
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Smitham, Max T            17 LIAC-MR                52.44      50.63 JO     
                  23.66       50.63 (26.97)                                        
  2 Diaz, David               16 MAD-MR                 54.54      52.21 JO     
                  25.20       52.21 (27.01)                                        
SILV - Division  
  1 Kadirov, Raushan          15 LIAC-MR                53.37      53.20 SILV   
                  25.56       53.20 (27.64)                                        
  2 Georgescu, Ronald F       15 UNNYC-MR               52.74      53.30 SILV   
                  25.51       53.30 (27.79)                                        
  3 Novitch, Adam S           18 Silver Streaks-MR      54.04      53.33 SILV   
                  25.48       53.33 (27.85)                                        
  4 Sanchez, Jude M           16 Agua Swim Team-MR      54.12      53.36 SILV   
                  25.35       53.36 (28.01)                                        
  5 Schwartz, Jake A          15 LIAC-MR                53.89      53.53 SILV   
                  25.03       53.53 (28.50)                                        
  6 Garcia, Andrew            16 Twisters-MR            55.72      53.77 SILV   
                  26.08       53.77 (27.69)                                        
  7 Armellino, Adam           16 LBA-MR                 52.59      53.90 SILV   
                  25.97       53.90 (27.93)                                        
  8 Bryan, Kareem N           15 NFS-MR                 53.87      54.00 SILV   
                  25.95       54.00 (28.05)                                        
  9 Erskine, Brendan          15 Twisters-MR            55.11      54.02 SILV   
                  25.92       54.02 (28.10)                                        
 10 Polanco, Christopher A    16 Twisters-MR            54.39      54.22 SILV   
                  25.51       54.22 (28.71)                                        
 11 Lewis, Khalid A           18 Twisters-MR            56.20      54.99 SILV   
                  26.23       54.99 (28.76)                                        
 12 Martinez, George A        15 Twisters-MR            56.14      55.01 SILV   
                  26.40       55.01 (28.61)                                        
 13 McLaughlin, Thomas        16 BASC-MR                55.50      55.38 SILV   
                  26.21       55.38 (29.17)                                        
 14 Seger, Kevin M            16 LIAC-MR                56.95      55.49 SILV   
                  26.54       55.49 (28.95)                                        
 15 Gourevitch, Jesse D       16 Silver Streaks-MR      54.95      55.65 SILV   
                  25.83       55.65 (29.82)                                        
 16 Shaw, Maliek              17 NFS-MR                 56.20      55.82 SILV   
                  26.50       55.82 (29.32)                                        
 17 Albritton, Azikiwe D      17 NFS-MR                 58.06      56.06 SILV   
                  25.89       56.06 (30.17)                                        
 18 Zhivkov, Ivan G           17 APEX-MR                55.11      56.14 SILV   
                  26.57       56.14 (29.57)                                        
 19 Bouzourene, Tarik         16 LIAC-MR                56.55      56.44 SILV   
                  26.69       56.44 (29.75)                                        
 20 Vaitoonkiat, Neil         16 Twisters-MR            57.10      56.50 SILV   
                  27.09       56.50 (29.41)                                        
 21 Zielonka, Jan             16 NYCC-MR                56.65      56.60 SILV   
                  26.67       56.60 (29.93)                                        
 22 Clancy, Jack              16 NYCC-MR                58.58      56.75 SILV   
                  26.99       56.75 (29.76)                                        
 23 Gak, Milos M              15 RI Marlins-MR          54.00      56.88 SILV   
                  27.65       56.88 (29.23)                                        
 24 Alton, Shane              15 LBA-MR                 57.63      56.99 SILV   
                  27.53       56.99 (29.46)                                        
 25 Klages, Ryan P            16 OWA-MR                 56.86      57.13 SILV   
                  27.24       57.13 (29.89)                                        
 26 Reilly, Dean              15 Twisters-MR            58.25      57.41 SILV   
                  27.54       57.41 (29.87)                                        
AGE - Division  
  1 Park, Jin W               17 Twisters-MR            58.60      57.95 AGE    
                  27.49       57.95 (30.46)                                        
  2 May, Michael M            16 Twisters-MR            55.73      58.23 AGE    
                  27.68       58.23 (30.55)                                        
  3 Anderson, Anthony M       15 NFS-MR               1:01.16      58.53 AGE    
                  26.73       58.53 (31.80)                                        
  4 Bonilla, Richard A        15 Twisters-MR          1:02.39      59.30 AGE    
                  28.79       59.30 (30.51)                                        
  5 Schukin, Aleksey          17 NFS-MR               1:02.17      59.54 AGE    
                  27.56       59.54 (31.98)                                        
  6 Wu, Brian                 15 Silver Streaks-MR      58.96      59.82 AGE    
                  28.30       59.82 (31.52)                                        
  7 Alles, Ryan P             17 LIAC-MR                59.78      59.85 AGE    
                  28.79       59.85 (31.06)                                        
  8 Giovanniello, Michael     15 LIAC-MR              1:00.60    1:00.09 AGE    
                  29.25     1:00.09 (30.84)                                        
  9 Zaino, Matthew            16 Silver Streaks-MR    1:00.58    1:01.74 AGE    
                  28.25     1:01.74 (33.49)                                        
 10 Ortega, Alonso G          15 NFS-MR               1:04.43    1:04.07 AGE    
                  29.85     1:04.07 (34.22)                                        
 11 Cadet, Ruben              15 MAD-MR               1:03.72    1:04.33 AGE    
                  29.89     1:04.33 (34.44)                                        
 12 Rodriguez, Kelvis         16 MAD-MR               1:03.00    1:04.52 AGE    
                  30.12     1:04.52 (34.40)                                        
 13 Veras, Leudy A            15 RedTails-MR          1:05.09    1:04.76 AGE    
 14 Holmes, Bryan             15 NFS-MR               1:04.65    1:05.37 AGE    
                  30.95     1:05.37 (34.42)                                        
 15 Distelhurst, Anthony J    15 Silver Streaks-MR    1:03.76    1:05.53 AGE    
                  30.34     1:05.53 (35.19)                                        
 16 Rodriguez, Jose M         15 APEX-MR                59.96    1:06.06 AGE    
                  32.86     1:06.06 (33.20)                                        
 17 Szkolnicki, Mark          15 APEX-MR              1:05.04    1:06.15 AGE    
                  32.02     1:06.15 (34.13)                                        
 18 Pandya, Swapnil H         15 Silver Streaks-MR    1:05.62    1:06.55 AGE    
                  31.82     1:06.55 (34.73)                                        
 19 Chen, Zhaoyu              15 RedTails-MR          1:04.97    1:07.68 AGE    
                  31.03     1:07.68 (36.65)                                        
 20 Jaipal, Raymond           17 APEX-MR                   NT    1:09.24 AGE    
                  31.04     1:09.24 (38.20)                                        
 21 Kolenovic, Dennys         15 APEX-MR              1:18.34    1:14.97 AGE    
                  32.36     1:14.97 (42.61)                                        
 -- Velandia, Sebastian       15 Twisters-MR          1:07.18         DQ        
      False start
                  29.85          DQ (34.09)                                        
 
Boys 15-18 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:54.99  JO
        1:55.00  QUAL
        2:01.89  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 1:55.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Smitham, Max T            17 LIAC-MR              1:57.70    1:53.63 JO     
                  24.55       53.06 (28.51)     1:23.20 (30.14)     1:53.63 (30.43)
SILV - Division  
  1 Martinez, George A        15 Twisters-MR          1:56.13    1:55.35 SILV   
                  27.06       56.17 (29.11)     1:25.83 (29.66)     1:55.35 (29.52)
  2 Lee, Marc A               17 APEX-MR              1:56.25    1:55.67 SILV   
                  26.40       56.10 (29.70)     1:26.57 (30.47)     1:55.67 (29.10)
  3 Novitch, Adam S           18 Silver Streaks-MR    1:56.19    1:55.79 SILV   
                  25.91       55.10 (29.19)     1:25.37 (30.27)     1:55.79 (30.42)
  4 Wu, Kevin                 16 OWA-MR               1:55.79    1:58.53 SILV   
                  26.59       55.55 (28.96)     1:26.17 (30.62)     1:58.53 (32.36)
  5 Gibbons, Jason B          18 OWA-MR               1:57.39    1:58.72 SILV   
                  26.75       56.64 (29.89)     1:27.68 (31.04)     1:58.72 (31.04)
  6 Flannery, Kevin           16 OWA-MR               1:57.92    1:58.79 SILV   
                  26.42       56.56 (30.14)     1:28.54 (31.98)     1:58.79 (30.25)
  7 Tlatelpa, Matthew         17 NYCC-MR              1:57.68    1:59.00 SILV   
                  26.71       56.54 (29.83)     1:28.07 (31.53)     1:59.00 (30.93)
  8 Polanco, Christopher A    16 Twisters-MR          2:02.14    1:59.04 SILV   
                  26.85       56.94 (30.09)     1:28.63 (31.69)     1:59.04 (30.41)
  9 Seger, Kevin M            16 LIAC-MR              2:08.00    1:59.58 SILV   
                  26.82       57.95 (31.13)     1:29.12 (31.17)     1:59.58 (30.46)
 10 Erskine, Brendan          15 Twisters-MR          2:02.00    1:59.86 SILV   
                  26.56       56.71 (30.15)     1:28.67 (31.96)     1:59.86 (31.19)
 11 Armellino, Adam           16 LBA-MR               1:57.95    2:00.16 SILV   
                  26.96       56.78 (29.82)     1:28.69 (31.91)     2:00.16 (31.47)
 12 Schwartz, Jake A          15 LIAC-MR              2:01.69    2:01.06 SILV   
                  26.85       58.25 (31.40)     1:30.00 (31.75)     2:01.06 (31.06)
AGE - Division  
  1 Zhivkov, Ivan G           17 APEX-MR              2:02.79    2:01.92 AGE    
                  27.56       58.56 (31.00)     1:30.87 (32.31)     2:01.92 (31.05)
  2 Garcia, Andrew            16 Twisters-MR          2:04.52    2:02.52 AGE    
                  27.62       58.38 (30.76)     1:30.96 (32.58)     2:02.52 (31.56)
  3 Sanchez, Jude M           16 Agua Swim Team-MR    2:02.01    2:02.57 AGE    
                  28.07       58.72 (30.65)     1:31.38 (32.66)     2:02.57 (31.19)
  4 Kadirov, Raushan          15 LIAC-MR              2:08.03    2:04.64 AGE    
                  27.58       58.30 (30.72)     1:31.08 (32.78)     2:04.64 (33.56)
  5 McLaughlin, Thomas        16 BASC-MR              2:04.09    2:05.36 AGE    
                  27.36       59.04 (31.68)     1:31.86 (32.82)     2:05.36 (33.50)
  6 Reilly, Dean              15 Twisters-MR          2:13.21    2:06.20 AGE    
                  28.48     1:00.54 (32.06)     1:34.07 (33.53)     2:06.20 (32.13)
  7 Russo, Cameron J          17 OWA-MR               2:04.49    2:06.23 AGE    
                  27.03       59.31 (32.28)     1:33.58 (34.27)     2:06.23 (32.65)
  8 Gak, Milos M              15 RI Marlins-MR        2:21.00    2:06.34 AGE    
                  29.47     1:02.04 (32.57)     1:36.08 (34.04)     2:06.34 (30.26)
  9 Klages, Ryan P            16 OWA-MR               2:09.32    2:06.73 AGE    
                  28.56     1:00.69 (32.13)     1:34.16 (33.47)     2:06.73 (32.57)
 10 Bouzourene, Tarik         16 LIAC-MR              2:06.32    2:06.74 AGE    
                  27.51       59.12 (31.61)     1:33.04 (33.92)     2:06.74 (33.70)
 11 Clancy, Jack              16 NYCC-MR              2:10.42    2:07.50 AGE    
                  28.54     1:00.19 (31.65)     1:34.13 (33.94)     2:07.50 (33.37)
 12 Vaitoonkiat, Neil         16 Twisters-MR          2:08.57    2:08.85 AGE    
                  27.89       59.22 (31.33)     1:33.73 (34.51)     2:08.85 (35.12)
 13 Giovanniello, Michael     15 LIAC-MR              2:09.59    2:14.60 AGE    
                  30.46     1:04.18 (33.72)     1:39.33 (35.15)     2:14.60 (35.27)
 14 Rodriguez, Jose M         15 APEX-MR              2:13.62    2:16.66 AGE    
                  31.24     1:06.52 (35.28)     1:42.59 (36.07)     2:16.66 (34.07)
 15 Szkolnicki, Mark          15 APEX-MR              2:23.33    2:22.93 AGE    
                  32.19     1:07.96 (35.77)     1:45.24 (37.28)     2:22.93 (37.69)
 16 Sack, Danny C             15 OWA-MR               2:23.05    2:26.45 AGE    
                  32.39     1:09.33 (36.94)     1:48.27 (38.94)     2:26.45 (38.18)
 17 Mera, Justin              16 NYCC-MR              2:27.29    2:27.29 AGE    
                  31.72     1:08.00 (36.28)   2:27.29 (1:19.29)                    
 18 Veras, Leudy A            15 RedTails-MR          2:40.09    2:30.86 AGE    
                  32.20     1:11.52 (39.32)   2:30.86 (1:19.34)                    
 19 Kolenovic, Dennys         15 APEX-MR              3:10.93    2:54.29 AGE    
                  34.56     1:16.40 (41.84)     2:04.99 (48.59)     2:54.29 (49.30)
 
Boys 15-18 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        5:19.99  JO
        5:20.00  QUAL
        5:29.99  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 5:20.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Novitch, Adam S           18 Silver Streaks-MR    5:20.64    5:15.06 JO     
                  26.93       57.31 (30.38)     1:29.09 (31.78)     2:01.41 (32.32)
        2:34.18 (32.77)     3:06.63 (32.45)     3:39.40 (32.77)     4:12.38 (32.98)
        4:44.93 (32.55)     5:15.06 (30.13)                                        
  2 Lee, Marc A               17 APEX-MR              5:20.67    5:18.25 JO     
                  28.57       59.82 (31.25)     1:32.32 (32.50)     2:04.46 (32.14)
        2:37.25 (32.79)     3:10.11 (32.86)     3:42.54 (32.43)     4:14.33 (31.79)
        4:46.52 (32.19)     5:18.25 (31.73)                                        
SILV - Division  
  1 Wu, Kevin                 16 OWA-MR               5:23.98    5:24.73 SILV   
                  27.28       57.76 (30.48)     1:29.24 (31.48)     2:01.29 (32.05)
        2:33.97 (32.68)     3:07.17 (33.20)     3:41.40 (34.23)     4:16.04 (34.64)
        4:51.10 (35.06)     5:24.73 (33.63)                                        
  2 Schwartz, Jake A          15 LIAC-MR              5:31.25    5:29.49 SILV   
                  27.59       59.46 (31.87)     1:31.99 (32.53)     2:05.29 (33.30)
        2:38.98 (33.69)     3:13.05 (34.07)     3:47.14 (34.09)     4:21.60 (34.46)
        4:55.99 (34.39)     5:29.49 (33.50)                                        
AGE - Division  
  1 Polanco, Christopher A    16 Twisters-MR          5:42.13    5:31.63 AGE    
                  29.14     1:02.05 (32.91)     1:36.32 (34.27)     2:10.59 (34.27)
        2:45.29 (34.70)     3:20.10 (34.81)     3:54.10 (34.00)     4:28.13 (34.03)
        5:00.42 (32.29)     5:31.63 (31.21)                                        
  2 Giovanniello, Michael     15 LIAC-MR              5:36.15    5:38.89 AGE    
                  29.66     1:02.83 (33.17)     1:37.53 (34.70)     2:12.36 (34.83)
        2:47.24 (34.88)     3:21.99 (34.75)     3:56.60 (34.61)     4:31.36 (34.76)
        5:05.71 (34.35)     5:38.89 (33.18)                                        
  3 Russo, Cameron J          17 OWA-MR               5:40.11    5:44.69 AGE    
                  27.64       59.76 (32.12)     1:34.63 (34.87)     2:11.18 (36.55)
        2:48.11 (36.93)     3:25.16 (37.05)     4:01.65 (36.49)     4:37.72 (36.07)
        5:12.88 (35.16)     5:44.69 (31.81)                                        
  4 Zhivkov, Ivan G           17 APEX-MR              5:35.07    5:45.15 AGE    
                  28.73     1:02.10 (33.37)     1:36.91 (34.81)     2:12.84 (35.93)
        2:48.50 (35.66)     3:24.81 (36.31)     4:00.77 (35.96)     4:36.69 (35.92)
        5:12.13 (35.44)     5:45.15 (33.02)                                        
  5 Lewis, Khalid A           18 Twisters-MR          5:52.16    6:07.03 AGE    
                  30.42     1:04.26 (33.84)     1:41.03 (36.77)     2:18.49 (37.46)
        2:56.65 (38.16)     3:35.42 (38.77)     4:13.48 (38.06)     4:51.34 (37.86)
        5:29.58 (38.24)     6:07.03 (37.45)                                        
  6 Rodriguez, Jose M         15 APEX-MR              6:15.75    6:19.84 AGE    
                  33.60     1:11.10 (37.50)     1:50.23 (39.13)     2:30.48 (40.25)
        3:08.16 (37.68)     3:46.55 (38.39)     4:26.78 (40.23)     5:06.23 (39.45)
        5:45.25 (39.02)     6:19.84 (34.59)                                        
  7 Pandya, Swapnil H         15 Silver Streaks-MR    6:29.76    6:29.38 AGE    
                  32.62     1:10.07 (37.45)     1:49.59 (39.52)     2:29.63 (40.04)
        3:09.68 (40.05)     3:49.61 (39.93)     4:31.20 (41.59)     5:11.70 (40.50)
        5:52.78 (41.08)     6:29.38 (36.60)                                        
  8 Veras, Leudy A            15 RedTails-MR          7:00.09    6:54.14 AGE    
                  31.84     1:10.11 (38.27)                                        
            3:17.55 ( )     4:01.79 (44.24)                             5:30.90 ( )
        6:13.72 (42.82)     6:54.14 (40.42)                                        
Non-Award Division  
 -- Peralta, Ramon E          16 APEX-MR              5:22.04         DQ        
      False start
 
Boys 15-18 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:00.49  JO
        1:00.50  QUAL
        1:06.89  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 1:00.50
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Martinez, George A        15 Twisters-MR          1:00.56    1:00.70 SILV   
                  29.32     1:00.70 (31.38)                                        
  2 Armellino, Adam           16 LBA-MR               1:01.88    1:00.71 SILV   
                  29.91     1:00.71 (30.80)                                        
  3 Novitch, Adam S           18 Silver Streaks-MR    1:00.83    1:01.15 SILV   
                  29.29     1:01.15 (31.86)                                        
  3 Sanchez, Jude M           16 Agua Swim Team-MR    1:00.85    1:01.15 SILV   
                  29.09     1:01.15 (32.06)                                        
  5 Clancy, Jack              16 NYCC-MR              1:04.57    1:03.03 SILV   
                  30.59     1:03.03 (32.44)                                        
  6 Erskine, Brendan          15 Twisters-MR          1:04.49    1:03.06 SILV   
                  30.51     1:03.06 (32.55)                                        
  7 Schwartz, Jake A          15 LIAC-MR              1:02.07    1:03.75 SILV   
                  30.42     1:03.75 (33.33)                                        
  8 Zhivkov, Ivan G           17 APEX-MR              1:04.38    1:03.88 SILV   
                  31.31     1:03.88 (32.57)                                        
  9 Gibbons, Jason B          18 OWA-MR               1:03.18    1:03.96 SILV   
                  31.39     1:03.96 (32.57)                                        
 10 Seger, Kevin M            16 LIAC-MR              1:04.00    1:04.16 SILV   
                  30.64     1:04.16 (33.52)                                        
 11 Thapa, Rikesh             15 NYCC-MR              1:07.22    1:04.81 SILV   
                  31.30     1:04.81 (33.51)                                        
 12 Russo, Cameron J          17 OWA-MR               1:07.72    1:05.27 SILV   
                  31.97     1:05.27 (33.30)                                        
 13 Polanco, Christopher A    16 Twisters-MR          1:07.84    1:06.14 SILV   
                  32.56     1:06.14 (33.58)                                        
 14 May, Michael M            16 Twisters-MR          1:04.13    1:06.69 SILV   
                  32.47     1:06.69 (34.22)                                        
AGE - Division  
  1 Flannery, Kevin           16 OWA-MR               1:07.61    1:07.16 AGE    
                  32.82     1:07.16 (34.34)                                        
  2 McLaughlin, Thomas        16 BASC-MR              1:07.23    1:08.08 AGE    
                  32.94     1:08.08 (35.14)                                        
  3 Vaitoonkiat, Neil         16 Twisters-MR          1:06.76    1:08.43 AGE    
                  33.15     1:08.43 (35.28)                                        
  4 Gak, Milos M              15 RI Marlins-MR        1:22.00    1:11.79 AGE    
                  35.37     1:11.79 (36.42)                                        
  5 Nishi, Thomas M           17 Silver Streaks-MR    1:12.74    1:11.85 AGE    
                  34.70     1:11.85 (37.15)                                        
  6 Klages, Ryan P            16 OWA-MR               1:11.38    1:11.90 AGE    
  7 Velandia, Sebastian       15 Twisters-MR          1:14.54    1:12.20 AGE    
                  35.00     1:12.20 (37.20)                                        
  8 Bonilla, Richard A        15 Twisters-MR          1:16.21    1:12.45 AGE    
  9 Alles, Ryan P             17 LIAC-MR              1:13.02    1:12.73 AGE    
                  34.99     1:12.73 (37.74)                                        
 10 Rodriguez, Jose M         15 APEX-MR              1:13.91    1:13.39 AGE    
                  36.95     1:13.39 (36.44)                                        
 11 Sack, Danny C             15 OWA-MR               1:13.98    1:15.50 AGE    
                  36.90     1:15.50 (38.60)                                        
 12 Szkolnicki, Mark          15 APEX-MR              1:20.57    1:20.19 AGE    
                  39.58     1:20.19 (40.61)                                        
 13 Chen, Zhaoyu              15 RedTails-MR          1:19.42    1:21.03 AGE    
                  39.24     1:21.03 (41.79)                                        
 
Boys 15-18 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        2:13.09  JO
        2:13.10  QUAL
        2:22.89  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 2:13.10
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Erskine, Brendan          15 Twisters-MR          2:13.44    2:14.47 SILV   
                  31.44     1:05.40 (33.96)     1:39.78 (34.38)     2:14.47 (34.69)
  2 Lee, Marc A               17 APEX-MR              2:21.16    2:17.36 SILV   
                  31.66     1:06.38 (34.72)     1:42.23 (35.85)     2:17.36 (35.13)
  3 Schwartz, Jake A          15 LIAC-MR              2:23.02    2:17.41 SILV   
                  30.98     1:04.36 (33.38)     1:41.30 (36.94)     2:17.41 (36.11)
  4 Clancy, Jack              16 NYCC-MR              2:19.36    2:18.28 SILV   
                  31.72     1:06.55 (34.83)     1:42.71 (36.16)     2:18.28 (35.57)
  5 Diaz, David               16 MAD-MR               2:19.99    2:18.42 SILV   
                  31.87     1:07.21 (35.34)     1:43.42 (36.21)     2:18.42 (35.00)
  6 Seger, Kevin M            16 LIAC-MR              2:28.00    2:19.72 SILV   
                  33.32     1:09.08 (35.76)     1:45.02 (35.94)     2:19.72 (34.70)
  7 Wu, Kevin                 16 OWA-MR               2:16.71    2:20.76 SILV   
                  31.41     1:06.28 (34.87)     1:42.97 (36.69)     2:20.76 (37.79)
  8 Armellino, Adam           16 LBA-MR               2:15.48    2:20.99 SILV   
                  32.79     1:08.62 (35.83)     1:45.74 (37.12)     2:20.99 (35.25)
AGE - Division  
  1 Zhivkov, Ivan G           17 APEX-MR              2:17.71    2:23.20 AGE    
                  32.76     1:08.99 (36.23)     1:46.89 (37.90)     2:23.20 (36.31)
  2 Park, Jin W               17 Twisters-MR          2:28.26    2:24.67 AGE    
                  33.69     1:09.00 (35.31)     1:46.83 (37.83)     2:24.67 (37.84)
  3 Bouzourene, Tarik         16 LIAC-MR              2:35.00    2:25.74 AGE    
                  33.33     1:09.41 (36.08)     1:47.48 (38.07)     2:25.74 (38.26)
  4 McLaughlin, Thomas        16 BASC-MR              2:24.75    2:26.53 AGE    
                  34.10     1:10.65 (36.55)     1:48.99 (38.34)     2:26.53 (37.54)
  5 Zaino, Matthew            16 Silver Streaks-MR    2:34.26    2:33.66 AGE    
                  35.25     1:13.39 (38.14)     1:53.93 (40.54)     2:33.66 (39.73)
  6 Gak, Milos M              15 RI Marlins-MR        2:30.00    2:33.93 AGE    
                  38.35     1:17.55 (39.20)     1:57.39 (39.84)     2:33.93 (36.54)
  7 Klages, Ryan P            16 OWA-MR               2:31.55    2:35.48 AGE    
                  36.13     1:15.92 (39.79)   2:35.48 (1:19.56)                    
  8 Bryan, Kareem N           15 NFS-MR               2:35.51    2:36.05 AGE    
                  36.25     1:15.22 (38.97)     1:56.94 (41.72)     2:36.05 (39.11)
  9 Wu, Brian                 15 Silver Streaks-MR    2:41.11    2:38.18 AGE    
                  36.09     1:17.24 (41.15)     1:58.82 (41.58)     2:38.18 (39.36)
 10 Schukin, Aleksey          17 NFS-MR               2:39.77    2:39.00 AGE    
                  37.15                             1:59.33 ( )     2:39.00 (39.67)
 11 Rodriguez, Jose M         15 APEX-MR              2:42.48    2:39.23 AGE    
                  37.58     1:17.94 (40.36)     2:00.34 (42.40)     2:39.23 (38.89)
 12 Kadirov, Raushan          15 LIAC-MR              2:45.00    2:41.64 AGE    
                  39.04     1:19.12 (40.08)     2:00.47 (41.35)     2:41.64 (41.17)
 13 Pandya, Swapnil H         15 Silver Streaks-MR    2:53.11    2:43.92 AGE    
                  38.13     1:18.96 (40.83)     2:02.88 (43.92)     2:43.92 (41.04)
 14 Alles, Ryan P             17 LIAC-MR              2:50.00    2:44.65 AGE    
                  38.30     1:19.90 (41.60)     2:02.89 (42.99)     2:44.65 (41.76)
 15 Szkolnicki, Mark          15 APEX-MR              2:52.84    2:51.38 AGE    
                  40.51     1:24.49 (43.98)     2:08.90 (44.41)     2:51.38 (42.48)
 16 Holmes, Bryan             15 NFS-MR               3:05.25    2:53.02 AGE    
                  41.66     1:25.64 (43.98)     2:09.82 (44.18)     2:53.02 (43.20)
 17 Distelhurst, Anthony J    15 Silver Streaks-MR    2:49.43    2:56.35 AGE    
                                1:25.24 ( )     2:11.51 (46.27)     2:56.35 (44.84)
 18 Cadet, Ruben              15 MAD-MR               2:52.00    3:18.24 AGE    
                  42.70     1:30.13 (47.43)   3:18.24 (1:48.11)                    
Non-Award Division  
 -- Giovanniello, Michael     15 LIAC-MR              2:50.00        DFS        
      Declared false start
 
Boys 15-18 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:07.49  JO
        1:07.50  QUAL
        1:13.89  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 1:07.50
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Erskine, Brendan          15 Twisters-MR          1:07.77    1:06.66 JO     
                  31.36     1:06.66 (35.30)                                        
SILV - Division  
  1 Sanchez, Jude M           16 Agua Swim Team-MR    1:10.87    1:10.25 SILV   
                  32.85     1:10.25 (37.40)                                        
  2 Gibbons, Jason B          18 OWA-MR               1:09.60    1:10.31 SILV   
                  32.86     1:10.31 (37.45)                                        
  3 Georgescu, Ronald F       15 UNNYC-MR             1:10.85    1:10.39 SILV   
                  33.30     1:10.39 (37.09)                                        
  4 Alles, Ryan P             17 LIAC-MR              1:12.08    1:10.78 SILV   
                  34.02     1:10.78 (36.76)                                        
  5 Peralta, Ramon E          16 APEX-MR              1:10.92    1:10.89 SILV   
                  32.33     1:10.89 (38.56)                                        
  6 Zielonka, Jan             16 NYCC-MR              1:11.72    1:11.47 SILV   
                  33.56     1:11.47 (37.91)                                        
  7 Valencia, Christopher A   16 Twisters-MR          1:16.74    1:11.87 SILV   
                  32.24     1:11.87 (39.63)                                        
  8 Martinez, George A        15 Twisters-MR          1:13.25    1:12.19 SILV   
                  34.68     1:12.19 (37.51)                                        
  9 Polanco, Christopher A    16 Twisters-MR          1:12.41    1:12.20 SILV   
                  34.25     1:12.20 (37.95)                                        
 10 Zhivkov, Ivan G           17 APEX-MR              1:11.12    1:12.97 SILV   
                  33.05     1:12.97 (39.92)                                        
 11 Thapa, Rikesh             15 NYCC-MR              1:14.76    1:13.61 SILV   
                  34.07     1:13.61 (39.54)                                        
 12 Alton, Shane              15 LBA-MR               1:14.45    1:13.63 SILV   
                  34.58     1:13.63 (39.05)                                        
AGE - Division  
  1 Bouzourene, Tarik         16 LIAC-MR              1:11.34    1:13.90 AGE    
                  34.39     1:13.90 (39.51)                                        
  2 Wu, Kevin                 16 OWA-MR               1:11.91    1:14.79 AGE    
                  34.59     1:14.79 (40.20)                                        
  3 Seger, Kevin M            16 LIAC-MR              1:14.00    1:15.05 AGE    
                  35.24     1:15.05 (39.81)                                        
  4 Reilly, Dean              15 Twisters-MR          1:19.24    1:15.74 AGE    
                  35.15     1:15.74 (40.59)                                        
  5 Kadirov, Raushan          15 LIAC-MR              1:15.87    1:15.77 AGE    
                  34.89     1:15.77 (40.88)                                        
  6 Bonilla, Richard A        15 Twisters-MR          1:24.27    1:15.98 AGE    
                  35.34     1:15.98 (40.64)                                        
  7 Lewis, Khalid A           18 Twisters-MR          1:15.65    1:16.99 AGE    
                  35.40     1:16.99 (41.59)                                        
  8 Zaino, Matthew            16 Silver Streaks-MR    1:16.10    1:17.22 AGE    
                  35.75     1:17.22 (41.47)                                        
  9 Guttmann, Alexandre S     17 Kraken-MR            1:18.00    1:17.52 AGE    
                  36.08     1:17.52 (41.44)                                        
 10 Jaipal, Raymond           17 APEX-MR                   NT    1:17.88 AGE    
                  35.49     1:17.88 (42.39)                                        
 11 Distelhurst, Anthony J    15 Silver Streaks-MR    1:18.12    1:17.99 AGE    
                  35.35     1:17.99 (42.64)                                        
 12 Chen, Zhaoyu              15 RedTails-MR          1:19.80    1:18.29 AGE    
                  37.69     1:18.29 (40.60)                                        
 13 Nishi, Thomas M           17 Silver Streaks-MR    1:19.12    1:21.16 AGE    
                  38.07     1:21.16 (43.09)                                        
 14 Mera, Justin              16 NYCC-MR              1:20.89    1:21.73 AGE    
                  39.03     1:21.73 (42.70)                                        
 15 Pandya, Swapnil H         15 Silver Streaks-MR    1:20.87    1:21.97 AGE    
                  39.15     1:21.97 (42.82)                                        
 16 Velandia, Sebastian       15 Twisters-MR          1:21.09    1:23.09 AGE    
                  39.11     1:23.09 (43.98)                                        
 17 Sack, Danny C             15 OWA-MR               1:20.65    1:24.21 AGE    
                  39.54     1:24.21 (44.67)                                        
 18 Forster, Frank            15 LBA-MR               1:30.00    1:33.46 AGE    
                  44.01     1:33.46 (49.45)                                        
Non-Award Division  
 -- Smitham, Max T            17 LIAC-MR              1:09.07         DQ        
      Declared false start
 
Boys 15-18 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        2:30.99  JO
        2:31.00  QUAL
        2:42.79  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 2:31.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Georgescu, Ronald F       15 UNNYC-MR             2:39.47    2:31.48 SILV   
                  35.21     1:13.92 (38.71)     1:52.46 (38.54)     2:31.48 (39.02)
  2 Martinez, George A        15 Twisters-MR          2:38.97    2:32.38 SILV   
                  34.47     1:12.68 (38.21)     1:52.14 (39.46)     2:32.38 (40.24)
  3 Shaw, Maliek              17 NFS-MR               2:37.14    2:33.18 SILV   
                  33.46     1:12.18 (38.72)     1:52.53 (40.35)     2:33.18 (40.65)
  4 Sanchez, Jude M           16 Agua Swim Team-MR    2:34.38    2:34.65 SILV   
                  33.76     1:12.35 (38.59)     1:53.25 (40.90)     2:34.65 (41.40)
  5 Novitch, Adam S           18 Silver Streaks-MR    2:42.91    2:35.26 SILV   
                  34.78     1:14.15 (39.37)     1:54.53 (40.38)     2:35.26 (40.73)
  6 Lee, Marc A               17 APEX-MR              2:48.10    2:37.00 SILV   
                  34.82     1:15.10 (40.28)     1:56.20 (41.10)     2:37.00 (40.80)
  7 Zielonka, Jan             16 NYCC-MR              2:39.93    2:37.95 SILV   
                  34.71     1:14.50 (39.79)     1:54.83 (40.33)     2:37.95 (43.12)
  8 Wu, Kevin                 16 OWA-MR               2:41.81    2:39.71 SILV   
                  35.00     1:14.79 (39.79)     1:56.59 (41.80)     2:39.71 (43.12)
  9 Polanco, Christopher A    16 Twisters-MR          2:39.46    2:39.83 SILV   
                  36.11     1:16.64 (40.53)     1:58.25 (41.61)     2:39.83 (41.58)
 10 Peralta, Ramon E          16 APEX-MR              2:48.12    2:40.38 SILV   
                  34.22     1:15.57 (41.35)     1:58.41 (42.84)     2:40.38 (41.97)
 11 Alles, Ryan P             17 LIAC-MR              2:41.48    2:41.08 SILV   
                  36.39     1:16.39 (40.00)     1:58.44 (42.05)     2:41.08 (42.64)
 12 Zhivkov, Ivan G           17 APEX-MR              2:40.43    2:42.32 SILV   
                  36.04     1:17.23 (41.19)     2:00.73 (43.50)     2:42.32 (41.59)
AGE - Division  
  1 Bouzourene, Tarik         16 LIAC-MR              2:39.67    2:44.44 AGE    
                  36.62     1:18.04 (41.42)     2:01.35 (43.31)     2:44.44 (43.09)
  2 Schukin, Aleksey          17 NFS-MR               2:45.41    2:45.08 AGE    
                  35.95     1:16.84 (40.89)     2:01.07 (44.23)     2:45.08 (44.01)
  3 Zaino, Matthew            16 Silver Streaks-MR    3:01.53    2:52.47 AGE    
                  36.33     1:18.74 (42.41)     2:04.44 (45.70)     2:52.47 (48.03)
  4 Gak, Milos M              15 RI Marlins-MR        2:45.00    2:53.72 AGE    
                  37.62     1:22.67 (45.05)     2:08.78 (46.11)     2:53.72 (44.94)
  5 Chen, Zhaoyu              15 RedTails-MR          2:46.07    2:53.73 AGE    
                  38.94     1:22.90 (43.96)     2:08.50 (45.60)     2:53.73 (45.23)
  6 Jaipal, Raymond           17 APEX-MR              2:54.99    2:54.62 AGE    
                  37.31     1:21.85 (44.54)     2:09.59 (47.74)     2:54.62 (45.03)
  7 Schwartz, Jake A          15 LIAC-MR              2:45.88    2:56.40 AGE    
                  36.11     1:22.78 (46.67)     2:09.39 (46.61)     2:56.40 (47.01)
  8 Wu, Brian                 15 Silver Streaks-MR    2:54.47    2:58.70 AGE    
                  39.47     1:23.83 (44.36)     2:11.05 (47.22)     2:58.70 (47.65)
  9 Lewis, Khalid A           18 Twisters-MR          2:41.80    2:59.78 AGE    
                  37.38     1:23.36 (45.98)     2:11.92 (48.56)     2:59.78 (47.86)
 10 Kadirov, Raushan          15 LIAC-MR              2:51.33    3:00.82 AGE    
                  39.35     1:24.35 (45.00)     2:12.48 (48.13)     3:00.82 (48.34)
 11 Distelhurst, Anthony J    15 Silver Streaks-MR    2:56.82    3:00.98 AGE    
                  36.92     1:22.40 (45.48)     2:12.59 (50.19)     3:00.98 (48.39)
 12 Pandya, Swapnil H         15 Silver Streaks-MR    3:02.81    3:02.36 AGE    
                  41.06     1:28.15 (47.09)     2:16.10 (47.95)     3:02.36 (46.26)
 13 Giovanniello, Michael     15 LIAC-MR              3:15.00    3:08.07 AGE    
                  44.09     1:32.38 (48.29)     2:20.95 (48.57)     3:08.07 (47.12)
 14 Cadet, Ruben              15 MAD-MR               3:10.00    3:08.08 AGE    
                  39.54     1:27.10 (47.56)     2:17.86 (50.76)     3:08.08 (50.22)
 15 Rodriguez, Kelvis         16 MAD-MR               3:30.00    3:20.68 AGE    
                  43.52     1:33.75 (50.23)     2:27.08 (53.33)     3:20.68 (53.60)
 
Boys 15-18 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          58.99  JO
          59.00  QUAL
        1:05.59  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 59.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Lee, Marc A               17 APEX-MR              1:00.38      59.63 SILV   
                  27.02       59.63 (32.61)                                        
  2 Garcia, Andrew            16 Twisters-MR          1:02.96      59.80 SILV   
                  27.02       59.80 (32.78)                                        
  3 Alton, Shane              15 LBA-MR               1:02.27    1:01.59 SILV   
                  28.89     1:01.59 (32.70)                                        
  4 Peralta, Ramon E          16 APEX-MR                59.63    1:01.62 SILV   
                  27.28     1:01.62 (34.34)                                        
  5 May, Michael M            16 Twisters-MR          1:02.26    1:01.91 SILV   
                  28.55     1:01.91 (33.36)                                        
  6 Polanco, Christopher A    16 Twisters-MR          1:02.08    1:02.57 SILV   
                  29.72     1:02.57 (32.85)                                        
  7 Gourevitch, Jesse D       16 Silver Streaks-MR    1:01.36    1:02.64 SILV   
                  28.25     1:02.64 (34.39)                                        
  8 Park, Jin W               17 Twisters-MR          1:05.44    1:05.31 SILV   
                  29.08     1:05.31 (36.23)                                        
AGE - Division  
  1 Lewis, Khalid A           18 Twisters-MR          1:07.79    1:05.92 AGE    
                  28.74     1:05.92 (37.18)                                        
  2 Vaitoonkiat, Neil         16 Twisters-MR          1:05.37    1:06.21 AGE    
                  30.52     1:06.21 (35.69)                                        
  3 Klages, Ryan P            16 OWA-MR               1:05.04    1:06.95 AGE    
                  30.78     1:06.95 (36.17)                                        
  4 Zhivkov, Ivan G           17 APEX-MR              1:03.27    1:06.99 AGE    
                  30.13     1:06.99 (36.86)                                        
  5 Rodriguez, Jose M         15 APEX-MR              1:06.03    1:08.17 AGE    
                  31.36     1:08.17 (36.81)                                        
  6 Kadirov, Raushan          15 LIAC-MR              1:07.99    1:09.43 AGE    
                  31.55     1:09.43 (37.88)                                        
  7 Wu, Brian                 15 Silver Streaks-MR    1:07.18    1:10.90 AGE    
                  32.22     1:10.90 (38.68)                                        
  8 Zaino, Matthew            16 Silver Streaks-MR    1:10.38    1:12.26 AGE    
                  31.35     1:12.26 (40.91)                                        
  9 Giovanniello, Michael     15 LIAC-MR              1:18.84    1:16.10 AGE    
                  35.71     1:16.10 (40.39)                                        
 10 Distelhurst, Anthony J    15 Silver Streaks-MR    1:20.36    1:16.40 AGE    
                  34.29     1:16.40 (42.11)                                        
 11 Veras, Leudy A            15 RedTails-MR          1:25.21    1:16.56 AGE    
                  34.66     1:16.56 (41.90)                                        
 12 Szkolnicki, Mark          15 APEX-MR              1:21.79    1:24.13 AGE    
                  38.03     1:24.13 (46.10)                                        
 13 Pandya, Swapnil H         15 Silver Streaks-MR    1:28.58    1:30.21 AGE    
                  41.40     1:30.21 (48.81)                                        
 
Boys 15-18 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        2:17.99  JO
        2:18.00  QUAL
        2:30.99  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 2:18.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Alton, Shane              15 LBA-MR               2:18.75    2:13.45 JO     
                  29.05     1:02.09 (33.04)     1:37.31 (35.22)     2:13.45 (36.14)
SILV - Division  
  1 Diaz, David               16 MAD-MR               2:21.36    2:18.17 SILV   
                  27.79     1:01.00 (33.21)     1:39.07 (38.07)     2:18.17 (39.10)
  2 May, Michael M            16 Twisters-MR          2:25.41    2:20.97 SILV   
                  29.44     1:04.61 (35.17)     1:42.42 (37.81)     2:20.97 (38.55)
  3 Gourevitch, Jesse D       16 Silver Streaks-MR    2:33.33    2:26.39 SILV   
                  29.48     1:05.99 (36.51)     1:46.30 (40.31)     2:26.39 (40.09)
  4 Albritton, Azikiwe D      17 NFS-MR               2:30.59    2:27.29 SILV   
                  29.67     1:05.57 (35.90)     1:44.92 (39.35)     2:27.29 (42.37)
AGE - Division  
  1 Bryan, Kareem N           15 NFS-MR               2:30.46    2:33.82 AGE    
                  29.53     1:06.24 (36.71)     1:46.93 (40.69)     2:33.82 (46.89)
  2 Peralta, Ramon E          16 APEX-MR              2:33.46    2:34.80 AGE    
                  29.62     1:06.45 (36.83)     1:49.42 (42.97)     2:34.80 (45.38)
  3 Rodriguez, Jose M         15 APEX-MR              2:34.20    2:39.90 AGE    
                  32.98     1:11.72 (38.74)     1:56.64 (44.92)     2:39.90 (43.26)
  4 Zhivkov, Ivan G           17 APEX-MR              2:43.34    2:45.83 AGE    
                  32.77     1:14.28 (41.51)     1:59.99 (45.71)     2:45.83 (45.84)
  5 Anderson, Anthony M       15 NFS-MR               2:48.02    2:59.54 AGE    
                  12.45       34.18 (21.73)     1:19.71 (45.53)   2:59.54 (1:39.83)
 
Boys 15-18 200 Yard IM
===============================================================================
        2:10.99  JO
        2:11.00  QUAL
        2:33.79  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 2:11.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Georgescu, Ronald F       15 UNNYC-MR             2:13.82    2:11.74 SILV   
                  28.23     1:03.50 (35.27)     1:41.87 (38.37)     2:11.74 (29.87)
  2 Novitch, Adam S           18 Silver Streaks-MR    2:15.68    2:15.47 SILV   
                  28.76     1:03.33 (34.57)     1:44.13 (40.80)     2:15.47 (31.34)
  3 Peralta, Ramon E          16 APEX-MR              2:13.47    2:17.45 SILV   
                  27.80     1:00.22 (32.42)     1:45.77 (45.55)     2:17.45 (31.68)
  4 Park, Jin W               17 Twisters-MR          2:19.69    2:17.77 SILV   
                  29.17     1:06.18 (37.01)     1:45.13 (38.95)     2:17.77 (32.64)
  5 Alton, Shane              15 LBA-MR               2:20.00    2:19.09 SILV   
                  28.95     1:06.12 (37.17)     1:47.18 (41.06)     2:19.09 (31.91)
  6 Garcia, Andrew            16 Twisters-MR          2:25.01    2:20.10 SILV   
                  28.24     1:05.03 (36.79)     1:47.44 (42.41)     2:20.10 (32.66)
  7 Russo, Cameron J          17 OWA-MR               2:19.88    2:21.72 SILV   
                  28.44     1:04.32 (35.88)     1:49.95 (45.63)     2:21.72 (31.77)
  8 Bouzourene, Tarik         16 LIAC-MR              2:20.19    2:22.18 SILV   
                  31.01     1:08.39 (37.38)     1:50.04 (41.65)     2:22.18 (32.14)
  9 Zielonka, Jan             16 NYCC-MR              2:25.66    2:23.49 SILV   
                  32.16     1:09.63 (37.47)     1:50.35 (40.72)     2:23.49 (33.14)
 10 May, Michael M            16 Twisters-MR          2:18.95    2:24.76 SILV   
                  29.06     1:06.00 (36.94)     1:50.19 (44.19)     2:24.76 (34.57)
 11 Schwartz, Jake A          15 LIAC-MR              2:24.85    2:25.64 SILV   
                  30.26     1:06.84 (36.58)     1:51.37 (44.53)     2:25.64 (34.27)
 12 McLaughlin, Thomas        16 BASC-MR              2:26.68    2:28.21 SILV   
                  31.06     1:08.30 (37.24)     1:55.94 (47.64)     2:28.21 (32.27)
 13 Reilly, Dean              15 Twisters-MR          2:29.09    2:30.03 SILV   
                  31.55     1:12.44 (40.89)     1:55.72 (43.28)     2:30.03 (34.31)
 14 Alles, Ryan P             17 LIAC-MR              2:30.00    2:32.19 SILV   
                1:55.21     2:32.19 (36.98)                                        
 15 Lewis, Khalid A           18 Twisters-MR          2:26.21    2:33.18 SILV   
                  29.39     1:07.70 (38.31)     1:58.03 (50.33)     2:33.18 (35.15)
AGE - Division  
  1 Wu, Brian                 15 Silver Streaks-MR    2:26.63    2:33.95 AGE    
                  33.18     1:11.93 (38.75)     1:58.18 (46.25)     2:33.95 (35.77)
  2 Bonilla, Richard A        15 Twisters-MR          2:39.69    2:38.63 AGE    
                  35.85     1:15.37 (39.52)     2:01.25 (45.88)     2:38.63 (37.38)
  3 Giovanniello, Michael     15 LIAC-MR              2:41.94    2:42.18 AGE    
                  35.96     1:20.10 (44.14)     2:07.99 (47.89)     2:42.18 (34.19)
  4 Pandya, Swapnil H         15 Silver Streaks-MR    2:45.46    2:43.49 AGE    
                  39.17     1:18.67 (39.50)     2:05.73 (47.06)     2:43.49 (37.76)
Non-Award Division  
 -- Wu, Kevin                 16 OWA-MR               2:18.19         DQ        
      Declared false start - Misc
 
Boys 15-18 400 Yard IM
===============================================================================
        4:45.19  JO
        4:45.20  QUAL
        4:58.89  SILV
             --  AGE
 Meet Qualifying:  Slower than 4:45.20
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Alton, Shane              15 LBA-MR               5:25.00    4:52.53 SILV   
                  29.49     1:04.02 (34.53)     1:42.63 (38.61)     2:20.83 (38.20)
        3:02.61 (41.78)     3:44.94 (42.33)     4:19.55 (34.61)     4:52.53 (32.98)
  2 Park, Jin W               17 Twisters-MR          5:00.07    4:54.54 SILV   
                  29.80     1:06.51 (36.71)     1:45.71 (39.20)     2:24.15 (38.44)
        3:03.61 (39.46)     3:44.65 (41.04)     4:19.75 (35.10)     4:54.54 (34.79)
AGE - Division  
  1 May, Michael M            16 Twisters-MR          5:06.12    5:09.47 AGE    
                  28.64     1:03.79 (35.15)     1:43.40 (39.61)     2:22.46 (39.06)
        3:08.01 (45.55)     3:53.87 (45.86)     4:31.99 (38.12)     5:09.47 (37.48)
  2 Russo, Cameron J          17 OWA-MR               5:19.90    5:17.72 AGE    
                  30.81     1:08.24 (37.43)     1:51.30 (43.06)     2:33.99 (42.69)
        3:25.99 (52.00)     4:16.66 (50.67)     4:46.24 (29.58)     5:17.72 (31.48)