2009 MR AGUA GR8&Under Part 2 - 6/14/2009                   

                                    Results                                    
 
Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jackson, Allison M         8 Twisters-MR            18.13      16.58        
  2 Uszynski, Alexandra        8 Twisters-MR            21.33      18.33        
  3 Fong, Samantha             8 Twisters-MR            19.51      18.80        
  4 Weiss, Emily N             7 Flying Dolphins-MR     24.68      20.06        
  5 Mackin, Sophie F           8 Flying Dolphins-MR   1:10.45      21.13        
  6 Falcao, Isabella L         7 Twisters-MR            25.12      21.69        
  7 Rivera, Hannah             7 Twisters-MR            27.22      21.85        
  8 Machkouri, Sofia J         8 Agua Swim Team-MR         NT      23.29        
  9 Matossian, Caroline K      7 Agua Swim Team-MR      32.18      23.31        
 10 Rodriguez, Andrea I        6 Twisters-MR            32.78      25.43        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Polanco, Kayla M           8 Twisters-MR            34.65      31.52        
  2 Jackson, Allison M         8 Twisters-MR            41.36      35.06        
  3 Zezula, Katarzyna          8 Twisters-MR            40.84      35.91        
  4 Wornecki, Kalina           8 Twisters-MR            40.94      36.69        
  5 Thom, Miriam               8 Twisters-MR            42.81      37.38        
  6 Soo, Nicole                8 Twisters-MR            47.21      38.24        
  7 Uszynski, Alexandra        8 Twisters-MR            47.88      38.89        
  8 Silveira, Luiza E          8 Twisters-MR            48.37      40.33        
  9 Fong, Samantha             8 Twisters-MR            43.90      40.44        
 10 Riviere, Alessandra        7 Agua Swim Team-MR      50.85      42.49        
 11 Victor, Shoshanna R        8 Flying Dolphins-MR     49.00      43.38        
 12 Pestcoe, Leandre B         8 Unattached                NT      44.60        
 13 Falcao, Isabella L         7 Twisters-MR            55.50      45.24        
                  21.48       45.24 (23.76)                                        
 14 Fried, Lexi N              8 Flying Dolphins-MR     51.62      45.35        
 15 Urciuoli, Jane L           8 Flying Dolphins-MR     54.12      46.11        
               16:40.00           46.11 ( )                                        
 16 Rodriguez, Emily M         7 Twisters-MR            52.77      54.39        
 
Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tartakovsky, Sonia E       8 Agua Swim Team-MR         NT    1:38.44        
                  43.74     1:38.44 (54.70)                                        
  2 Milrod, Maya L             7 Flying Dolphins-MR        NT    1:39.35        
                  46.02     1:39.35 (53.33)                                        
  3 Rubenzahl, Rachel G        7 Agua Swim Team-MR         NT    1:45.78        
                  47.87     1:45.78 (57.91)                                        
  4 Pestcoe, Leandre B         8 Unattached                NT    1:47.51        
                  51.80     1:47.51 (55.71)                                        
  5 Machkouri, Sofia J         8 Agua Swim Team-MR         NT    1:59.22        
                  53.90   1:59.22 (1:05.32)                                        
 
Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jackson, Allison M         8 Twisters-MR            21.93      19.09        
  2 Silveira, Luiza E          8 Twisters-MR            23.39      20.02        
  3 Uszynski, Alexandra        8 Twisters-MR            25.81      21.92        
  4 Rubenzahl, Rachel G        7 Agua Swim Team-MR      27.31      22.51        
  5 Mackin, Sophie F           8 Flying Dolphins-MR     28.30      23.89        
  6 Weiss, Emily N             7 Flying Dolphins-MR     29.30      24.19        
  7 Damsky, Phoebe L           8 Agua Swim Team-MR      25.26      25.98        
  8 Machkouri, Sofia J         8 Agua Swim Team-MR         NT      26.56        
  9 Rodriguez, Andrea I        6 Twisters-MR            34.37      29.20        
 10 Rivera, Hannah             7 Twisters-MR            32.55      30.20        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Silveira, Luiza E          8 Twisters-MR            46.68      45.71        
  2 Soo, Nicole                8 Twisters-MR            58.15      45.95        
  3 Thom, Miriam               8 Twisters-MR            51.63      46.53        
  4 Wornecki, Kalina           8 Twisters-MR               NT      46.73        
                1:40.00           46.73 ( )                                        
  5 Victor, Shoshanna R        8 Flying Dolphins-MR   1:01.85      49.19        
  6 Urciuoli, Jane L           8 Flying Dolphins-MR     56.09      52.34        
  7 Rodriguez, Emily M         7 Twisters-MR            57.56      53.94        
  8 Riviere, Alessandra        7 Agua Swim Team-MR      58.99      53.96        
  9 Riviere, Andrea            7 Agua Swim Team-MR    1:02.67      55.13        
               16:00.00           55.13 ( )                                        
 10 Falcao, Isabella L         7 Twisters-MR          1:00.14    1:00.63        
 
Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Polanco, Kayla M           8 Twisters-MR            20.44      18.82        
  2 Jackson, Allison M         8 Twisters-MR            26.43      21.74        
  3 Soo, Nicole                8 Twisters-MR            25.95      22.03        
  4 Weiss, Emily N             7 Flying Dolphins-MR     33.03      23.69        
  5 Mackin, Sophie F           8 Flying Dolphins-MR     29.95      25.72        
  6 Tartakovsky, Sonia E       8 Agua Swim Team-MR      30.75      26.07        
  7 Uszynski, Alexandra        8 Twisters-MR            30.32      26.64        
  8 Pestcoe, Leandre B         8 Unattached                NT      30.09        
  9 Rivera, Hannah             7 Twisters-MR            37.57      32.46        
 10 Rodriguez, Andrea I        6 Twisters-MR            38.53      33.80        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Soo, Nicole                8 Twisters-MR            54.16      47.10        
  2 Zezula, Katarzyna          8 Twisters-MR            50.51      48.45        
  3 Thom, Miriam               8 Twisters-MR            57.23      49.64        
  4 Fong, Samantha             8 Twisters-MR            55.27      49.68        
  5 Damsky, Phoebe L           8 Agua Swim Team-MR      59.81      52.62        
  6 Rodriguez, Emily M         7 Twisters-MR          1:05.84      55.36        
  7 Fried, Lexi N              8 Flying Dolphins-MR   1:04.22      55.37        
  8 Milrod, Maya L             7 Flying Dolphins-MR   1:12.12      57.29        
  9 Tartakovsky, Sonia E       8 Agua Swim Team-MR    1:08.88      57.84        
 10 Falcao, Isabella L         7 Twisters-MR          1:05.53      59.95        
 11 Victor, Shoshanna R        8 Flying Dolphins-MR   1:16.08    1:02.19        
               34:00.00         1:02.19 ( )                                        
 12 Riviere, Andrea            7 Agua Swim Team-MR    1:06.39    1:02.32        
 13 Urciuoli, Jane L           8 Flying Dolphins-MR   1:28.99    1:04.49        
               23:20.00         1:04.49 ( )                                        
 14 Machkouri, Sofia J         8 Agua Swim Team-MR         NT    1:06.32        
 
Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Polanco, Kayla M           8 Twisters-MR            18.56      17.30        
  2 Silveira, Luiza E          8 Twisters-MR            24.90      19.81        
  2 Fong, Samantha             8 Twisters-MR            21.38      19.81        
  4 Weiss, Emily N             7 Flying Dolphins-MR     32.70      23.11        
  5 Rodriguez, Emily M         7 Twisters-MR            27.65      24.10        
  6 Tartakovsky, Sonia E       8 Agua Swim Team-MR      32.20      24.22        
  7 Mackin, Sophie F           8 Flying Dolphins-MR     29.89      25.15        
  8 Fried, Lexi N              8 Flying Dolphins-MR     29.75      26.56        
  9 Pestcoe, Leandre B         8 Unattached                NT      29.15        
 10 Matossian, Caroline K      7 Agua Swim Team-MR      37.06      30.48        
 11 Rivera, Hannah             7 Twisters-MR            34.17      35.64        
 12 Rodriguez, Andrea I        6 Twisters-MR            40.32      36.82        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Polanco, Kayla M           8 Twisters-MR            40.14      40.00        
  2 Thom, Miriam               8 Twisters-MR            44.94      42.22        
  3 Zezula, Katarzyna          8 Twisters-MR            49.28      42.36        
  4 Wornecki, Kalina           8 Twisters-MR               NT      44.56        
  5 Milrod, Maya L             7 Flying Dolphins-MR        NT      52.86        
  6 Rubenzahl, Rachel G        7 Agua Swim Team-MR    1:08.23      54.73        
  7 Riviere, Andrea            7 Agua Swim Team-MR         NT      57.44        
  8 Riviere, Alessandra        7 Agua Swim Team-MR    1:16.25    1:03.96        
  9 Matossian, Caroline K      7 Agua Swim Team-MR         NT    1:07.17        
 10 Damsky, Phoebe L           8 Agua Swim Team-MR         NT    1:08.40        
 
Girls 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zezula, Katarzyna          8 Twisters-MR          1:43.55    1:28.84        
                  42.09     1:28.84 (46.75)                                        
  2 Wornecki, Kalina           8 Twisters-MR               NT    1:29.66        
                  42.55     1:29.66 (47.11)                                        
  3 Victor, Shoshanna R        8 Flying Dolphins-MR        NT    1:44.19        
                  47.19     1:44.19 (57.00)                                        
  4 Milrod, Maya L             7 Flying Dolphins-MR   2:25.47    1:51.63        
                  52.80     1:51.63 (58.83)                                        
  5 Riviere, Andrea            7 Agua Swim Team-MR    2:29.19    1:51.92        
                  51.50   1:51.92 (1:00.42)                                        
  6 Fried, Lexi N              8 Flying Dolphins-MR   2:18.68    1:52.77        
                  54.18     1:52.77 (58.59)                                        
  7 Rubenzahl, Rachel G        7 Agua Swim Team-MR         NT    1:55.27        
  8 Urciuoli, Jane L           8 Flying Dolphins-MR        NT    1:56.00        
                  51.86   1:56.00 (1:04.14)                                        
  9 Damsky, Phoebe L           8 Agua Swim Team-MR    2:21.41    2:01.82        
                1:01.89     2:01.82 (59.93)                                        
 10 Riviere, Alessandra        7 Agua Swim Team-MR         NT    2:02.10        
 11 Matossian, Caroline K      7 Agua Swim Team-MR         NT    2:12.98        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wen, Nicholas J            7 Agua Swim Team-MR      22.32      17.85        
  2 Gao, Owen Z                8 Twisters-MR            21.33      21.00        
  2 Vuong, Kenneth             8 Twisters-MR            21.56      21.00        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Andy                  7 Twisters-MR            38.51      34.28        
  2 Matossian, Cameron T       7 Agua Swim Team-MR      46.81      41.03        
  3 Vuong, Kenneth             8 Twisters-MR            49.10      41.94        
  4 Simon, Ernesto G           8 Agua Swim Team-MR      52.27      46.15        
  5 Brown, Seamus L            7 Agua Swim Team-MR         NT      56.22        
 
Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Matossian, Cameron T       7 Agua Swim Team-MR    1:45.65    1:35.72        
                  45.00     1:35.72 (50.72)                                        
  2 Duthie, Zachary J          8 Agua Swim Team-MR    1:52.97    1:36.09        
                  45.72     1:36.09 (50.37)                                        
  3 Brown, Seamus L            7 Agua Swim Team-MR         NT    2:12.63        
                  58.39   2:12.63 (1:14.24)                                        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Andy                  7 Twisters-MR            23.96      18.48        
  2 Zuyus, Tyler E             8 Agua Swim Team-MR         NT      19.75        
  3 Wen, Nicholas J            7 Agua Swim Team-MR      24.21      20.80        
  4 Fu-Rubin, Seuss            7 Twisters-MR            20.12      21.85        
  5 Brown, Seamus L            7 Agua Swim Team-MR      35.85      25.48        
  6 Gao, Owen Z                8 Twisters-MR            25.09      26.17        
  7 Kenvin, Matthew D          7 Agua Swim Team-MR      28.67      27.19        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Andy                  7 Twisters-MR            45.19      38.85        
  2 Zuyus, Tyler E             8 Agua Swim Team-MR      50.70      40.86        
  3 Matossian, Cameron T       7 Agua Swim Team-MR      56.99      45.42        
  4 Fu-Rubin, Seuss            7 Twisters-MR            55.33      46.57        
  5 Wen, Nicholas J            7 Agua Swim Team-MR      56.28      46.89        
  6 Duthie, Zachary J          8 Agua Swim Team-MR      53.11      48.86        
  7 Kenvin, Matthew D          7 Agua Swim Team-MR    1:07.09      56.77        
  8 Brown, Seamus L            7 Agua Swim Team-MR    1:15.76      59.62        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Andy                  7 Twisters-MR            23.35      21.01        
  2 Gao, Owen Z                8 Twisters-MR            30.21      24.76        
  3 Fu-Rubin, Seuss            7 Twisters-MR            27.68      26.79        
  4 Simon, Ernesto G           8 Agua Swim Team-MR      33.28      27.88        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Duthie, Zachary J          8 Agua Swim Team-MR    1:06.45      57.72        
  2 Vuong, Kenneth             8 Twisters-MR            55.42      58.01        
  3 Kenvin, Matthew D          7 Agua Swim Team-MR         NT    1:10.86        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fu-Rubin, Seuss            7 Twisters-MR            21.41      20.20        
  2 Gao, Owen Z                8 Twisters-MR            27.76      21.48        
  3 Vuong, Kenneth             8 Twisters-MR            27.54      22.60        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zuyus, Tyler E             8 Agua Swim Team-MR      46.86      40.74        
  2 Simon, Ernesto G           8 Agua Swim Team-MR         NT      58.08        
  3 Matossian, Cameron T       7 Agua Swim Team-MR    1:00.29    1:02.27        
  4 Wen, Nicholas J            7 Agua Swim Team-MR         NT    1:03.16        
 
Boys 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zuyus, Tyler E             8 Agua Swim Team-MR         NT    1:31.84        
                  40.93     1:31.84 (50.91)                                        
  2 Duthie, Zachary J          8 Agua Swim Team-MR    1:55.61    1:50.38        
                  49.64   1:50.38 (1:00.74)                                        
  3 Simon, Ernesto G           8 Agua Swim Team-MR    2:08.31    1:51.54        
                  53.78     1:51.54 (57.76)                                        
  4 Kenvin, Matthew D          7 Agua Swim Team-MR         NT    2:04.78        
                  58.15   2:04.78 (1:06.63)