2009 MR AGUA Martin Luther King Jr - 1/17/2009 to 1/19/2009          

                                    Results                                    
 
Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Labalme, Pia               8 Agua Swim Team-MR                17.42        
  2 Scala, Maggie A            7 Rye y 2007-MR                    17.43        
  3 Hodzic, Larissa            8 Riptides-MR                      17.52        
  4 Lai, Stephanie R           8 HS-MR                            17.67        
  5 Bromley, Savannah R        7 Sailfish-MR                      17.86        
  6 Zerouali, Saida T          8 Agua Swim Team-MR                18.27        
  7 Zloklikovits, Kristina     8 Agua Swim Team-MR                18.41        
  8 Simkowitz, Maya N          8 Agua Swim Team-MR                18.58        
  9 Kuo, Victoria F            8 Agua Swim Team-MR                18.69        
 10 Carey, Nicole G            8 Agua Swim Team-MR                18.92        
 11 Briordy, Casey L           7 Rac @ Jcc-MR                     20.46        
 12 Leon-Kelly, Anais          8 Sailfish-MR                      21.27        
 13 Aponte, Madison E          8 Agua Swim Team-MR                21.75        
 14 Shashaty, Kasey            7 WAC-MR                           21.85        
 15 Damsky, Phoebe L           8 Agua Swim Team-MR                22.89        
 16 Stock, Gianna E            8 Agua Swim Team-MR                22.99        
 17 Riviere, Alessandra        7 Agua Swim Team-MR                24.29        
 18 Van Tassell, Victoria      8 WAC-MR                           24.99        
 19 Brooks, Victoria J         7 Agua Swim Team-MR                25.15        
 20 Riviere, Andrea            7 Agua Swim Team-MR                25.35        
 21 Tartakovsky, Sonia E       7 Agua Swim Team-MR                25.77        
 22 Thier, Haley A             7 BDA-MA                           26.59        
 23 Gallagher, Kate R          7 NYCC-MR                          27.96        
 24 Putnam, Rebecca            7 SMC-MR                           28.49        
 25 Brennan, Hope E            5 NYCC-MR                          29.07        
 26 Matossian, Caroline K      7 Agua Swim Team-MR                31.05        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tubens, Ashley             8 NYCC-MR                          35.99        
  2 Lai, Stephanie R           8 HS-MR                            37.47        
  3 Weissman, Emily T          8 Agua Swim Team-MR                37.66        
  4 Zloklikovits, Kristina     8 Agua Swim Team-MR                38.92        
  5 Hodzic, Larissa            8 Riptides-MR                      39.11        
  6 Zerouali, Saida T          8 Agua Swim Team-MR                39.53        
  7 Pena, Desiree              8 Agua Swim Team-MR                40.14        
  8 Scala, Maggie A            7 Rye y 2007-MR                    40.16        
  9 Kuo, Victoria F            8 Agua Swim Team-MR                40.26        
 10 Simkowitz, Maya N          8 Agua Swim Team-MR                41.11        
 11 Carey, Nicole G            8 Agua Swim Team-MR                45.03        
 12 Desa, Isabella             8 SMC-MR                           49.29        
 13 Stock, Gianna E            8 Agua Swim Team-MR                49.54        
 14 Riviere, Alessandra        7 Agua Swim Team-MR                50.98        
 15 Riviere, Andrea            7 Agua Swim Team-MR                51.01        
 16 Damsky, Phoebe L           8 Agua Swim Team-MR                51.05        
 17 Shashaty, Kasey            7 WAC-MR                           51.24        
 18 Abbas, Rewan               8 WAC-MR                           52.45        
 19 Boyd, Emma                 8 WAC-MR                           54.47        
 20 Tartakovsky, Sonia E       7 Agua Swim Team-MR                54.73        
 21 Van Tassell, Victoria      8 WAC-MR                           55.22        
 22 Thier, Haley A             7 BDA-MA                         1:00.71        
 23 Matossian, Caroline K      7 Agua Swim Team-MR              1:01.28        
 
Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tubens, Ashley             8 NYCC-MR                        1:21.29        
                  37.21     1:21.29 (44.08)                                        
  2 Weissman, Emily T          8 Agua Swim Team-MR              1:22.59        
                  38.39     1:22.59 (44.20)                                        
  3 Hodzic, Larissa            8 Riptides-MR                    1:23.20        
                  38.37     1:23.20 (44.83)                                        
  4 Zerouali, Saida T          8 Agua Swim Team-MR              1:24.02        
                  38.86     1:24.02 (45.16)                                        
  5 Scala, Maggie A            7 Rye y 2007-MR                  1:25.68        
                  40.55     1:25.68 (45.13)                                        
  6 Labalme, Pia               8 Agua Swim Team-MR              1:26.36        
                  38.76     1:26.36 (47.60)                                        
  7 Zloklikovits, Kristina     8 Agua Swim Team-MR              1:26.74        
                  41.21     1:26.74 (45.53)                                        
  8 Bromley, Savannah R        7 Sailfish-MR                    1:27.21        
                  41.49     1:27.21 (45.72)                                        
  9 Brennan, Catie F           8 NYCC-MR                        1:30.79        
                  41.04     1:30.79 (49.75)                                        
 10 Simkowitz, Maya N          8 Agua Swim Team-MR              1:34.23        
                  43.42     1:34.23 (50.81)                                        
 11 Carey, Nicole G            8 Agua Swim Team-MR              1:34.85        
                  42.07     1:34.85 (52.78)                                        
 12 Leon-Kelly, Anais          8 Sailfish-MR                    1:43.88        
                  47.81     1:43.88 (56.07)                                        
 13 Aponte, Madison E          8 Agua Swim Team-MR              1:45.12        
                  49.18     1:45.12 (55.94)                                        
 14 Briordy, Casey L           7 Rac @ Jcc-MR                   1:45.67        
                  49.84     1:45.67 (55.83)                                        
 15 Stock, Gianna E            8 Agua Swim Team-MR              1:48.29        
                  50.09     1:48.29 (58.20)                                        
 16 Thier, Haley A             7 BDA-MA                         2:09.02        
                  59.49   2:09.02 (1:09.53)                                        
 -- Damsky, Phoebe L           8 Agua Swim Team-MR                   DQ        
      No touch on turn
                  49.85          DQ (57.22)                                        
 
Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lai, Stephanie R           8 HS-MR                            18.11        
  2 Weissman, Emily T          8 Agua Swim Team-MR                19.72        
  3 Tubens, Ashley             8 NYCC-MR                          20.03        
  4 Zloklikovits, Kristina     8 Agua Swim Team-MR                21.49        
  5 Zerouali, Saida T          8 Agua Swim Team-MR                21.81        
  6 Kuo, Victoria F            8 Agua Swim Team-MR                22.40        
  7 Carey, Nicole G            8 Agua Swim Team-MR                22.43        
  8 Simkowitz, Maya N          8 Agua Swim Team-MR                22.77        
  9 Brennan, Catie F           8 NYCC-MR                          22.90        
 10 Stock, Gianna E            8 Agua Swim Team-MR                24.85        
 11 Aponte, Madison E          8 Agua Swim Team-MR                25.10        
 12 Tartakovsky, Sonia E       7 Agua Swim Team-MR                25.41        
 13 Shashaty, Kasey            7 WAC-MR                           25.49        
 14 Briordy, Casey L           7 Rac @ Jcc-MR                     26.77        
 15 Gallagher, Kate R          7 NYCC-MR                          27.19        
 16 Damsky, Phoebe L           8 Agua Swim Team-MR                27.42        
 17 Putnam, Rebecca            7 SMC-MR                           29.19        
 18 Brooks, Victoria J         7 Agua Swim Team-MR                30.29        
 19 Van Tassell, Victoria      8 WAC-MR                           30.73        
 20 Thier, Haley A             7 BDA-MA                           30.99        
 21 Matossian, Caroline K      7 Agua Swim Team-MR                31.05        
 22 Riviere, Alessandra        7 Agua Swim Team-MR                31.10        
 23 Riviere, Andrea            7 Agua Swim Team-MR                32.58        
 24 Brennan, Hope E            5 NYCC-MR                          32.62        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lai, Stephanie R           8 HS-MR                            41.26        
  2 Weissman, Emily T          8 Agua Swim Team-MR                42.96        
  3 Tubens, Ashley             8 NYCC-MR                          43.84        
  4 Zloklikovits, Kristina     8 Agua Swim Team-MR                44.84        
  5 Zerouali, Saida T          8 Agua Swim Team-MR                45.03        
  6 Pena, Desiree              8 Agua Swim Team-MR                46.46        
  7 Simkowitz, Maya N          8 Agua Swim Team-MR                47.27        
  8 Kuo, Victoria F            8 Agua Swim Team-MR                47.35        
  9 Hodzic, Larissa            8 Riptides-MR                      47.38        
 10 Carey, Nicole G            8 Agua Swim Team-MR                48.31        
 11 Desa, Isabella             8 SMC-MR                           49.84        
 12 Stock, Gianna E            8 Agua Swim Team-MR                54.64        
 13 Gullickson, Kristen        7 WAC-MR                           55.44        
 14 Riviere, Alessandra        7 Agua Swim Team-MR                56.44        
 15 Shashaty, Kasey            7 WAC-MR                           57.08        
 16 Van Tassell, Victoria      8 WAC-MR                           57.51        
 17 Abbas, Rewan               8 WAC-MR                           57.60        
 18 Damsky, Phoebe L           8 Agua Swim Team-MR                58.68        
 19 Matossian, Caroline K      7 Agua Swim Team-MR              1:01.55        
 20 Boyd, Emma                 8 WAC-MR                         1:06.36        
 21 Thier, Haley A             7 BDA-MA                         1:13.58        
 -- Riviere, Andrea            7 Agua Swim Team-MR                   DQ        
      Not on back off wall
 -- Brennan, Catie F           8 NYCC-MR                             DQ        
      Non-continuous turning action
 
Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Pena, Desiree              8 Agua Swim Team-MR                23.71        
  2 Desa, Isabella             8 SMC-MR                           24.65        
  3 Kuo, Victoria F            8 Agua Swim Team-MR                24.68        
  4 Lai, Stephanie R           8 HS-MR                            24.85        
  5 Scala, Maggie A            7 Rye y 2007-MR                    24.98        
  6 Damsky, Phoebe L           8 Agua Swim Team-MR                26.37        
  7 Hodzic, Larissa            8 Riptides-MR                      26.44        
  8 Carey, Nicole G            8 Agua Swim Team-MR                27.15        
  9 Abbas, Rewan               8 WAC-MR                           27.70        
 10 Shashaty, Kasey            7 WAC-MR                           27.93        
 11 Gullickson, Kristen        7 WAC-MR                           29.19        
 12 Stock, Gianna E            8 Agua Swim Team-MR                32.18        
 13 Van Tassell, Victoria      8 WAC-MR                           32.95        
 14 Riviere, Andrea            7 Agua Swim Team-MR                33.44        
 15 Riviere, Alessandra        7 Agua Swim Team-MR                33.88        
 16 Boyd, Emma                 8 WAC-MR                           33.93        
 17 Matossian, Caroline K      7 Agua Swim Team-MR                34.60        
 -- Tartakovsky, Sonia E       7 Agua Swim Team-MR                   DQ        
      Scissors kick
 
Girls 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tubens, Ashley             8 NYCC-MR                          48.58        
  2 Lai, Stephanie R           8 HS-MR                            50.87        
  3 Weissman, Emily T          8 Agua Swim Team-MR                50.92        
  4 Kuo, Victoria F            8 Agua Swim Team-MR                52.05        
  5 Zloklikovits, Kristina     8 Agua Swim Team-MR                53.94        
  6 Shashaty, Kasey            7 WAC-MR                           54.71        
  7 Labalme, Pia               8 Agua Swim Team-MR                56.68        
  8 Carey, Nicole G            8 Agua Swim Team-MR              1:00.04        
  9 Riviere, Andrea            7 Agua Swim Team-MR              1:07.53        
 10 Stock, Gianna E            8 Agua Swim Team-MR              1:10.18        
 11 Putnam, Rebecca            7 SMC-MR                         1:11.19        
 12 Tartakovsky, Sonia E       7 Agua Swim Team-MR              1:12.69        
 13 Thier, Haley A             7 BDA-MA                         1:16.45        
 14 Brooks, Victoria J         7 Agua Swim Team-MR              1:16.68        
 15 Matossian, Caroline K      7 Agua Swim Team-MR              1:19.38        
 16 Riviere, Alessandra        7 Agua Swim Team-MR              1:19.61        
 -- Damsky, Phoebe L           8 Agua Swim Team-MR                   DQ        
      One hand touch
 -- Aponte, Madison E          8 Agua Swim Team-MR                   DQ        
      One hand touch
 
Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tubens, Ashley             8 NYCC-MR                          17.88        
  2 Lai, Stephanie R           8 HS-MR                            18.42        
  3 Hodzic, Larissa            8 Riptides-MR                      19.86        
  4 Brennan, Catie F           8 NYCC-MR                          20.05        
  5 Weissman, Emily T          8 Agua Swim Team-MR                20.64        
  6 Zloklikovits, Kristina     8 Agua Swim Team-MR                21.35        
  7 Simkowitz, Maya N          8 Agua Swim Team-MR                21.44        
  8 Zerouali, Saida T          8 Agua Swim Team-MR                22.28        
  9 Desa, Isabella             8 SMC-MR                           22.64        
 10 Gullickson, Kristen        7 WAC-MR                           25.06        
 11 Aponte, Madison E          8 Agua Swim Team-MR                27.27        
 12 Stock, Gianna E            8 Agua Swim Team-MR                28.32        
 13 Abbas, Rewan               8 WAC-MR                           28.58        
 14 Damsky, Phoebe L           8 Agua Swim Team-MR                29.01        
 15 Tartakovsky, Sonia E       7 Agua Swim Team-MR                29.58        
 16 Riviere, Alessandra        7 Agua Swim Team-MR                29.97        
 17 Shashaty, Kasey            7 WAC-MR                           30.40        
 18 Van Tassell, Victoria      8 WAC-MR                           31.95        
 19 Matossian, Caroline K      7 Agua Swim Team-MR                32.73        
 20 Thier, Haley A             7 BDA-MA                           33.64        
 21 Riviere, Andrea            7 Agua Swim Team-MR                34.24        
 -- Boyd, Emma                 8 WAC-MR                              DQ        
      Alternating Kick
 -- Scala, Maggie A            7 Rye y 2007-MR                       DQ        
      Non-simultaneous touch
 
Girls 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Labalme, Pia               8 Agua Swim Team-MR                44.41        
  2 Scala, Maggie A            7 Rye y 2007-MR                    45.22        
  3 Weissman, Emily T          8 Agua Swim Team-MR                46.60        
  4 Brennan, Catie F           8 NYCC-MR                          46.95        
  5 Kuo, Victoria F            8 Agua Swim Team-MR                50.09        
  6 Hodzic, Larissa            8 Riptides-MR                      51.07        
  7 Zerouali, Saida T          8 Agua Swim Team-MR                51.84        
  8 Simkowitz, Maya N          8 Agua Swim Team-MR                52.32        
  9 Bromley, Savannah R        7 Sailfish-MR                      54.53        
 10 Riviere, Alessandra        7 Agua Swim Team-MR              1:07.35        
 11 Van Tassell, Victoria      8 WAC-MR                         1:09.06        
 -- Matossian, Caroline K      7 Agua Swim Team-MR                   DQ        
      Alternating Kick
 -- Riviere, Andrea            7 Agua Swim Team-MR                   DQ        
      Alternating Kick
 
Girls 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Weissman, Emily T          8 Agua Swim Team-MR              1:31.05        
                  43.60     1:31.05 (47.45)                                        
  2 Zerouali, Saida T          8 Agua Swim Team-MR              1:36.27        
                  44.19     1:36.27 (52.08)                                        
  3 Zloklikovits, Kristina     8 Agua Swim Team-MR              1:36.60        
                  44.13     1:36.60 (52.47)                                        
  4 Kuo, Victoria F            8 Agua Swim Team-MR              1:39.66        
                  47.65     1:39.66 (52.01)                                        
  5 Brennan, Catie F           8 NYCC-MR                        1:40.17        
                  45.89     1:40.17 (54.28)                                        
  6 Simkowitz, Maya N          8 Agua Swim Team-MR              1:44.32        
                  47.91     1:44.32 (56.41)                                        
  7 Carey, Nicole G            8 Agua Swim Team-MR              1:48.98        
                  50.94     1:48.98 (58.04)                                        
  8 Thier, Haley A             7 BDA-MA                         2:23.35        
                1:15.62   2:23.35 (1:07.73)                                        
 -- Tartakovsky, Sonia E       7 Agua Swim Team-MR                   DQ        
      Scissors kick - breast
                1:00.87        DQ (1:08.14)                                        
 -- Aponte, Madison E          8 Agua Swim Team-MR                   DQ        
      Did not finish on back - back
                  55.86                                                            
 -- Tubens, Ashley             8 NYCC-MR                             DQ        
      Did not finish on back - back
                  42.42          DQ (48.18)                                        
 -- Pena, Desiree              8 Agua Swim Team-MR                   DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  47.71          DQ (51.75)                                        
 
Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'                      1:10.48        
     1) Pena, Desiree 8                 2) Kuo, Victoria F 8              
     3) Aponte, Madison E 8             4) Weissman, Emily T 8            
                  34.08     1:10.48 (36.40)                                        
  2 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'                      1:13.74        
     1) Zerouali, Saida T 8             2) Simkowitz, Maya N 8            
     3) Carey, Nicole G 8               4) Stock, Gianna E 8              
                  34.77     1:13.74 (38.97)                                        
 
Girls 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'                      1:23.04        
     1) Zloklikovits, Kristina 8        2) Labalme, Pia 8                 
     3) Weissman, Emily T 8             4) Kuo, Victoria F 8              
                  46.86     1:23.04 (36.18)                                        
  2 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'                      1:24.23        
     1) Carey, Nicole G 8               2) Damsky, Phoebe L 8             
     3) Simkowitz, Maya N 8             4) Zerouali, Saida T 8            
                1:01.31     1:24.23 (22.92)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tilneac, Stephanie J      10 NYCC-MR                          28.97        
  2 Halper, Sophie R          10 Agua Swim Team-MR                29.21        
  3 McGowan, Alessia M         9 Agua Swim Team-MR                30.94        
  4 Elting, Imani T           10 Riptides-MR                      31.48        
  5 Schubert, Olivia C        10 WAC-MR                           31.63        
  6 Faust, Christina E        10 Sailfish-MR                      31.98        
  7 Eguchi, Lydia             10 Agua Swim Team-MR                32.22        
  8 Low, Kelly                10 NYCC-MR                          32.53        
  9 Van Tassell, Gabrielle A  10 WAC-MR                           32.71        
 10 Haiken, Charlotte E       10 Agua Swim Team-MR                33.16        
 11 Wilf, Jenna R             10 Agua Swim Team-MR                33.18        
 12 deFreitas, Emma           10 WAC-MR                           33.58        
 13 Eguchi, Nadia N            9 Agua Swim Team-MR                33.60        
 14 Ackerman, Hadley Chang     9 Agua Swim Team-MR                34.72        
 15 Everson, Sara H           10 Agua Swim Team-MR                34.92        
 16 Labalme, Eve              10 Agua Swim Team-MR                35.13        
 17 Lonner, Taylor L          10 Riptides-MR                      35.23        
 18 Corridon, Claire D        10 Agua Swim Team-MR                35.58        
 19 Beronja, Hana             10 Agua Swim Team-MR                35.83        
 20 Ramirez, Amanda M         10 Agua Swim Team-MR                36.08        
 21 Betts, Sarah              10 Sailfish-MR                      36.16        
 22 Frater, Hannah            10 Agua Swim Team-MR                36.64        
 23 Maloney, Wynn M            9 Agua Swim Team-MR                36.96        
 24 Ostensen, Sara             9 WAC-MR                           37.03        
 25 Engel, Julia              10 Riptides-MR                      37.15        
 26 Ladouceur, Emma K          9 Agua Swim Team-MR                37.64        
 27 Olszewski, Inez I          9 NYCC-MR                          38.72        
 28 Shvarts, Sasha            10 WAC-MR                           38.85        
 29 Fafian, Katherine A        9 Rac @ Jcc-MR                     38.94        
 30 Abdelrahman, Rawan         9 UNAT-MR                          38.97        
 31 Stalman, Luisa            10 SMC-MR                           39.00        
 32 Hymes, Caroline J         10 Agua Swim Team-MR                39.43        
 33 Marsillo, Victoria N       9 HS-MR                            39.73        
 34 Mei, Emily S               9 Agua Swim Team-MR                39.78        
 35 Nelson, Micaela C         10 Woodbridge A.C.-CT               39.97        
 36 Borgognone, Brynn K       10 Woodbridge A.C.-CT               40.40        
 37 Pipolo, Sofia A            9 Agua Swim Team-MR                40.46        
 38 Patel, Shreeja N          10 Agua Swim Team-MR                40.52        
 39 Drexler, Victoria A       10 NYCC-MR                          41.32        
 40 Fawer, Hallie             10 Agua Swim Team-MR                41.46        
 41 Restrick, Brett A          9 NYCC-MR                          41.59        
 42 Gordon, Arielle            9 SMC-MR                           41.60        
 43 Harrington, Erin          10 WAC-MR                           41.69        
 44 Schnupp, Samantha J        9 NYCC-MR                          42.45        
 45 Kreider, Catherine M       9 NYCC-MR                          43.22        
 46 Wu, Brianna A              9 NYCC-MR                          43.29        
 47 Colao, Rachel             10 SMC-MR                           43.46        
 48 Frechette, Evangeline H   10 NYCC-MR                          43.67        
 49 Lee, Madison               9 NYCC-MR                          43.78        
 50 Christie, Laura M         10 Woodbridge A.C.-CT               43.92        
 51 Cartularo, Morgan          9 SMC-MR                           44.19        
 52 Cartularo, Madison         9 SMC-MR                           45.20        
 53 Harrington, Claire         9 WAC-MR                           46.78        
 54 Gorodetskiy, Ada          10 WAC-MR                           47.31        
 55 London, Katherine          9 WAC-MR                           47.52        
 56 Cranston, Megan            9 WAC-MR                           50.03        
 57 Camilla, Irum             10 NYCC-MR                          55.23        
                5:00.00           55.23 ( )                                        
 
Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Halper, Sophie R          10 Agua Swim Team-MR              1:04.36        
                  31.35     1:04.36 (33.01)                                        
  2 Tilneac, Stephanie J      10 NYCC-MR                        1:04.49        
                  30.56     1:04.49 (33.93)                                        
  3 Elting, Imani T           10 Riptides-MR                    1:08.20        
                  32.66     1:08.20 (35.54)                                        
  4 Suarez-Rebling, Mariana   10 Agua Swim Team-MR              1:09.26        
                  32.95     1:09.26 (36.31)                                        
  5 McGowan, Alessia M         9 Agua Swim Team-MR              1:09.27        
                  32.44     1:09.27 (36.83)                                        
  6 Van Tassell, Gabrielle A  10 WAC-MR                         1:09.90        
                  33.95     1:09.90 (35.95)                                        
  7 Schubert, Olivia C        10 WAC-MR                         1:10.97        
                  33.97     1:10.97 (37.00)                                        
  8 Low, Kelly                10 NYCC-MR                        1:12.07        
                  34.75     1:12.07 (37.32)                                        
  9 Eguchi, Nadia N            9 Agua Swim Team-MR              1:12.21        
                  34.72     1:12.21 (37.49)                                        
 10 Campo, Audrey E           10 BDA-MA                         1:13.08        
                  35.64     1:13.08 (37.44)                                        
 11 Haiken, Charlotte E       10 Agua Swim Team-MR              1:13.44        
                  35.48     1:13.44 (37.96)                                        
 12 Babarsky, Bailey A        10 BDA-MA                         1:13.46        
                  35.24     1:13.46 (38.22)                                        
 13 Wilf, Jenna R             10 Agua Swim Team-MR              1:14.94        
                  35.61     1:14.94 (39.33)                                        
 14 Dorsey, Kai V             10 Agua Swim Team-MR              1:15.33        
                  35.49     1:15.33 (39.84)                                        
 15 deFreitas, Emma           10 WAC-MR                         1:17.73        
                  36.98     1:17.73 (40.75)                                        
 16 Beronja, Hana             10 Agua Swim Team-MR              1:17.98        
                  37.10     1:17.98 (40.88)                                        
 17 Corridon, Claire D        10 Agua Swim Team-MR              1:18.27        
                  38.38     1:18.27 (39.89)                                        
 18 Ramirez, Amanda M         10 Agua Swim Team-MR              1:18.93        
                  37.38     1:18.93 (41.55)                                        
 19 Everson, Sara H           10 Agua Swim Team-MR              1:19.48        
                  37.15     1:19.48 (42.33)                                        
 20 Engel, Julia              10 Riptides-MR                    1:21.30        
                  39.57     1:21.30 (41.73)                                        
 21 Lonner, Taylor L          10 Riptides-MR                    1:21.37        
                  38.80     1:21.37 (42.57)                                        
 22 Maloney, Wynn M            9 Agua Swim Team-MR              1:22.11        
                  38.61     1:22.11 (43.50)                                        
 23 Mooney, Deirdre D         10 HS-MR                          1:22.18        
                  39.25     1:22.18 (42.93)                                        
 24 Pena, Sarahe              10 Agua Swim Team-MR              1:23.96        
                  38.36     1:23.96 (45.60)                                        
 25 Owen, Alyssa R             9 HS-MR                          1:24.11        
                  40.58     1:24.11 (43.53)                                        
 26 Ostensen, Sara             9 WAC-MR                         1:24.13        
                  39.09     1:24.13 (45.04)                                        
 27 Fehr, Kelly               10 BDA-MA                         1:24.87        
                  39.14     1:24.87 (45.73)                                        
 28 Adams, Caroline E          9 Rac @ Jcc-MR                   1:26.22        
                  41.26     1:26.22 (44.96)                                        
 29 Ladouceur, Emma K          9 Agua Swim Team-MR              1:26.90        
                  41.02     1:26.90 (45.88)                                        
 30 Mei, Emily S               9 Agua Swim Team-MR              1:27.86        
                  40.94     1:27.86 (46.92)                                        
 31 Fafian, Katherine A        9 Rac @ Jcc-MR                   1:28.42        
                  41.01     1:28.42 (47.41)                                        
 32 Patel, Shreeja N          10 Agua Swim Team-MR              1:28.49        
                  43.13     1:28.49 (45.36)                                        
 33 Rappa, Gianna             10 SMC-MR                         1:28.55        
                  39.77     1:28.55 (48.78)                                        
 34 Hymes, Caroline J         10 Agua Swim Team-MR              1:28.80        
                  42.15     1:28.80 (46.65)                                        
 35 Pipolo, Sofia A            9 Agua Swim Team-MR              1:29.31        
                  42.75     1:29.31 (46.56)                                        
 36 McCormick, Sarah          10 SMC-MR                         1:29.33        
                  41.79     1:29.33 (47.54)                                        
 37 Abdelrahman, Rawan         9 UNAT-MR                        1:29.34        
                  44.32     1:29.34 (45.02)                                        
 38 Shvarts, Sasha            10 WAC-MR                         1:31.11        
                  41.86     1:31.11 (49.25)                                        
 39 Nelson, Micaela C         10 Woodbridge A.C.-CT             1:31.23        
                  43.26     1:31.23 (47.97)                                        
 40 Drexler, Victoria A       10 NYCC-MR                        1:31.36        
                  42.53     1:31.36 (48.83)                                        
 41 Messner, Gabrielle R      10 SMC-MR                         1:31.49        
                  43.56     1:31.49 (47.93)                                        
 42 Lynch, Julia M            10 SMC-MR                         1:33.09        
                  45.36     1:33.09 (47.73)                                        
 43 Schnupp, Samantha J        9 NYCC-MR                        1:35.63        
                  44.65     1:35.63 (50.98)                                        
 44 Lee, Madison               9 NYCC-MR                        1:35.91        
                  45.67     1:35.91 (50.24)                                        
 45 Frechette, Evangeline H   10 NYCC-MR                        1:37.59        
                  45.70     1:37.59 (51.89)                                        
 46 Galligan, Georgia         10 SMC-MR                         1:38.02        
                  45.07     1:38.02 (52.95)                                        
 47 Kreider, Catherine M       9 NYCC-MR                        1:38.13        
                  46.68     1:38.13 (51.45)                                        
 48 Borgognone, Brynn K       10 Woodbridge A.C.-CT             1:38.27        
                  46.93     1:38.27 (51.34)                                        
 49 Brereton, Hailey R         9 Rac @ Jcc-MR                   1:38.99        
                  46.61     1:38.99 (52.38)                                        
 50 Fehr, Laura                9 BDA-MA                         1:45.00        
                  47.38     1:45.00 (57.62)                                        
 51 Christie, Laura M         10 Woodbridge A.C.-CT             1:45.46        
                  48.95     1:45.46 (56.51)                                        
 52 Gorodetskiy, Ada          10 WAC-MR                         1:46.10        
                  49.36     1:46.10 (56.74)                                        
 53 Fawer, Hallie             10 Agua Swim Team-MR              1:46.64        
                  50.03     1:46.64 (56.61)                                        
 54 Unger, Sarah               9 SMC-MR                         1:47.66        
                  49.46     1:47.66 (58.20)                                        
 55 Buscema, Pamela            9 SMC-MR                         1:49.28        
                  55.06     1:49.28 (54.22)                                        
 56 Nadelmann, Julia R         9 Woodbridge A.C.-CT             1:49.60        
                  52.52     1:49.60 (57.08)                                        
 57 Camilla, Irum             10 NYCC-MR                        1:54.33        
                  49.87   1:54.33 (1:04.46)                                        
 
Girls 9-10 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Elting, Imani T           10 Riptides-MR                    2:23.42        
                  31.82     1:07.98 (36.16)     1:46.25 (38.27)     2:23.42 (37.17)
  2 Halper, Sophie R          10 Agua Swim Team-MR              2:24.45        
                  33.13     1:11.18 (38.05)     1:48.82 (37.64)     2:24.45 (35.63)
  3 Tilneac, Stephanie J      10 NYCC-MR                        2:25.29        
                  32.32     1:09.19 (36.87)     1:47.74 (38.55)     2:25.29 (37.55)
  4 Eguchi, Lydia             10 Agua Swim Team-MR              2:32.10        
                  34.76     1:13.31 (38.55)     1:53.17 (39.86)     2:32.10 (38.93)
  5 Schubert, Olivia C        10 WAC-MR                         2:34.19        
                  34.42     1:14.38 (39.96)     1:55.01 (40.63)     2:34.19 (39.18)
  6 Van Tassell, Gabrielle A  10 WAC-MR                         2:34.71        
                  35.10     1:14.74 (39.64)     1:55.61 (40.87)     2:34.71 (39.10)
  7 Eguchi, Nadia N            9 Agua Swim Team-MR              2:34.73        
                  35.43     1:14.68 (39.25)     1:55.54 (40.86)     2:34.73 (39.19)
  8 Faust, Christina E        10 Sailfish-MR                    2:34.89        
                  34.39     1:15.37 (40.98)     1:56.92 (41.55)     2:34.89 (37.97)
  9 Babarsky, Bailey A        10 BDA-MA                         2:37.29        
                  34.58     1:14.40 (39.82)     1:56.11 (41.71)     2:37.29 (41.18)
 10 Low, Kelly                10 NYCC-MR                        2:38.35        
                  36.25     1:16.06 (39.81)     1:58.88 (42.82)     2:38.35 (39.47)
 11 Wilf, Jenna R             10 Agua Swim Team-MR              2:46.94        
                  36.71     1:18.49 (41.78)     2:03.35 (44.86)     2:46.94 (43.59)
 12 Corridon, Claire D        10 Agua Swim Team-MR              2:48.01        
                  38.72     1:22.69 (43.97)     2:06.65 (43.96)     2:48.01 (41.36)
 13 Betts, Sarah              10 Sailfish-MR                    2:52.06        
                  36.91     1:21.05 (44.14)     2:07.55 (46.50)     2:52.06 (44.51)
 14 Everson, Sara H           10 Agua Swim Team-MR              2:52.96        
                  38.06     1:23.00 (44.94)     2:10.20 (47.20)     2:52.96 (42.76)
 15 deFreitas, Emma           10 WAC-MR                         2:55.00        
                  36.43     1:21.05 (44.62)     2:09.93 (48.88)     2:55.00 (45.07)
 16 Labalme, Eve              10 Agua Swim Team-MR              3:00.74        
                  38.15     1:25.25 (47.10)     2:15.53 (50.28)     3:00.74 (45.21)
 17 Frater, Hannah            10 Agua Swim Team-MR              3:01.87        
                  39.88     1:26.40 (46.52)     2:16.15 (49.75)     3:01.87 (45.72)
 18 Patel, Shreeja N          10 Agua Swim Team-MR              3:11.40        
                  41.75     1:30.32 (48.57)     2:21.32 (51.00)     3:11.40 (50.08)
 19 Mei, Emily S               9 Agua Swim Team-MR              3:12.00        
                  41.16     1:30.69 (49.53)     2:21.91 (51.22)     3:12.00 (50.09)
 20 Ostensen, Sara             9 WAC-MR                         3:17.39        
                  43.03     1:33.56 (50.53)     2:28.22 (54.66)     3:17.39 (49.17)
 21 Cusumano, Alexandra       10 WAC-MR                         3:21.92        
                  42.68     1:35.26 (52.58)     2:28.76 (53.50)     3:21.92 (53.16)
 22 Borgognone, Brynn K       10 Woodbridge A.C.-CT             3:22.80        
                  47.31     1:39.37 (52.06)     2:31.33 (51.96)     3:22.80 (51.47)
 23 Lee, Madison               9 NYCC-MR                        3:25.25        
                  44.47     1:36.61 (52.14)     2:32.44 (55.83)     3:25.25 (52.81)
 24 Christie, Laura M         10 Woodbridge A.C.-CT             3:31.23        
                  44.93     1:38.53 (53.60)     2:35.44 (56.91)     3:31.23 (55.79)
 25 Cranston, Megan            9 WAC-MR                         3:52.42        
                  51.85   1:52.56 (1:00.71)     2:51.34 (58.78)   3:52.42 (1:01.08)
 
Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tilneac, Stephanie J      10 NYCC-MR                          34.01        
  2 Suarez-Rebling, Mariana   10 Agua Swim Team-MR                36.48        
  3 McGowan, Alessia M         9 Agua Swim Team-MR                36.60        
  4 Wren, Meghan              10 Rac @ Jcc-MR                     37.18        
  5 Low, Kelly                10 NYCC-MR                          37.51        
  6 Haiken, Charlotte E       10 Agua Swim Team-MR                37.59        
  7 Ackerman, Hadley Chang     9 Agua Swim Team-MR                37.73        
  8 Corridon, Claire D        10 Agua Swim Team-MR                37.92        
  9 Elting, Imani T           10 Riptides-MR                      38.45        
 10 Babarsky, Bailey A        10 BDA-MA                           38.94        
 11 Van Tassell, Gabrielle A  10 WAC-MR                           39.61        
 12 deFreitas, Emma           10 WAC-MR                           39.74        
 13 Eguchi, Nadia N            9 Agua Swim Team-MR                40.15        
 14 Campo, Audrey E           10 BDA-MA                           40.53        
 15 Hafez, Liela A            10 HS-MR                            40.90        
 16 Mooney, Deirdre D         10 HS-MR                            41.02        
 17 Ramirez, Amanda M         10 Agua Swim Team-MR                41.36        
 18 Ostensen, Sara             9 WAC-MR                           41.45        
 19 Beronja, Hana             10 Agua Swim Team-MR                41.97        
 20 Fehr, Kelly               10 BDA-MA                           42.30        
 21 Galligan, Georgia         10 SMC-MR                           42.47        
 22 Ladouceur, Emma K          9 Agua Swim Team-MR                42.89        
 23 Olszewski, Inez I          9 NYCC-MR                          43.24        
 24 Pipolo, Sofia A            9 Agua Swim Team-MR                43.33        
 25 Everson, Sara H           10 Agua Swim Team-MR                43.95        
 25 Drexler, Victoria A       10 NYCC-MR                          43.95        
 27 Engel, Julia              10 Riptides-MR                      44.09        
 28 Rappa, Gianna             10 SMC-MR                           44.39        
 29 Owen, Alyssa R             9 HS-MR                            44.43        
 30 Lynch, Julia M            10 SMC-MR                           45.63        
 31 Dorsey, Kai V             10 Agua Swim Team-MR                45.65        
 32 Frechette, Evangeline H   10 NYCC-MR                          46.22        
 33 Maloney, Wynn M            9 Agua Swim Team-MR                46.24        
 34 Mei, Emily S               9 Agua Swim Team-MR                46.61        
 35 Kreider, Catherine M       9 NYCC-MR                          46.99        
 36 Patel, Shreeja N          10 Agua Swim Team-MR                47.33        
 37 Wu, Brianna A              9 NYCC-MR                          47.48        
 38 Schnupp, Samantha J        9 NYCC-MR                          47.65        
 39 McCormick, Sarah          10 SMC-MR                           47.78        
 40 Abdelrahman, Rawan         9 UNAT-MR                          47.89        
 41 Messner, Gabrielle R      10 SMC-MR                           48.44        
 42 Adams, Caroline E          9 Rac @ Jcc-MR                     48.87        
 43 Lee, Madison               9 NYCC-MR                          48.96        
 44 Lonner, Taylor L          10 Riptides-MR                      50.00        
 45 Unger, Sarah               9 SMC-MR                           51.32        
 46 Brereton, Hailey R         9 Rac @ Jcc-MR                     51.51        
 47 Hymes, Caroline J         10 Agua Swim Team-MR                51.81        
 48 Nelson, Micaela C         10 Woodbridge A.C.-CT               51.85        
 49 Fehr, Laura                9 BDA-MA                           51.97        
 50 Fawer, Hallie             10 Agua Swim Team-MR                52.40        
 51 Borgognone, Brynn K       10 Woodbridge A.C.-CT               52.58        
 52 Buscema, Pamela            9 SMC-MR                           52.68        
 53 Christie, Laura M         10 Woodbridge A.C.-CT               54.77        
 54 Gorodetskiy, Ada          10 WAC-MR                           55.02        
 55 Camilla, Irum             10 NYCC-MR                          56.55        
 56 Nadelmann, Julia R         9 Woodbridge A.C.-CT               57.87        
 -- Shvarts, Sasha            10 WAC-MR                              DQ        
      Did not finish on back
 
Girls 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tilneac, Stephanie J      10 NYCC-MR                        1:14.11        
                  35.86     1:14.11 (38.25)                                        
  2 Haiken, Charlotte E       10 Agua Swim Team-MR              1:18.59        
                  38.81     1:18.59 (39.78)                                        
  3 Eguchi, Lydia             10 Agua Swim Team-MR              1:19.49        
                  39.00     1:19.49 (40.49)                                        
  4 Low, Kelly                10 NYCC-MR                        1:19.88        
                  39.35     1:19.88 (40.53)                                        
  5 Ackerman, Hadley Chang     9 Agua Swim Team-MR              1:21.00        
                  39.49     1:21.00 (41.51)                                        
  6 McGowan, Alessia M         9 Agua Swim Team-MR              1:21.43        
                  39.80     1:21.43 (41.63)                                        
  7 Faust, Christina E        10 Sailfish-MR                    1:23.07        
                  40.57     1:23.07 (42.50)                                        
  8 Wilf, Jenna R             10 Agua Swim Team-MR              1:24.20        
                  41.94     1:24.20 (42.26)                                        
  9 Babarsky, Bailey A        10 BDA-MA                         1:24.31        
                  39.65     1:24.31 (44.66)                                        
 10 Corridon, Claire D        10 Agua Swim Team-MR              1:24.55        
                  41.21     1:24.55 (43.34)                                        
 11 Van Tassell, Gabrielle A  10 WAC-MR                         1:24.86        
                  41.45     1:24.86 (43.41)                                        
 12 Eguchi, Nadia N            9 Agua Swim Team-MR              1:26.03        
                  41.92     1:26.03 (44.11)                                        
 13 deFreitas, Emma           10 WAC-MR                         1:29.59        
                  42.49     1:29.59 (47.10)                                        
 14 Ramirez, Amanda M         10 Agua Swim Team-MR              1:29.79        
                  44.60     1:29.79 (45.19)                                        
 15 Beronja, Hana             10 Agua Swim Team-MR              1:30.47        
                  44.35     1:30.47 (46.12)                                        
 16 Pipolo, Sofia A            9 Agua Swim Team-MR              1:32.57        
                  45.38     1:32.57 (47.19)                                        
 17 Olszewski, Inez I          9 NYCC-MR                        1:32.96        
           343:03:20.00                                                   44.03 ( )
        1:32.96 (48.93)                                                            
 18 Everson, Sara H           10 Agua Swim Team-MR              1:35.02        
                  46.28     1:35.02 (48.74)                                        
 19 Ladouceur, Emma K          9 Agua Swim Team-MR              1:35.39        
                  46.51     1:35.39 (48.88)                                        
 20 Maloney, Wynn M            9 Agua Swim Team-MR              1:35.95        
                  47.01     1:35.95 (48.94)                                        
 21 Shvarts, Sasha            10 WAC-MR                         1:36.51        
                  49.54     1:36.51 (46.97)                                        
 22 Fafian, Katherine A        9 Rac @ Jcc-MR                   1:40.70        
                  47.89     1:40.70 (52.81)                                        
 23 Patel, Shreeja N          10 Agua Swim Team-MR              1:41.24        
                  48.23     1:41.24 (53.01)                                        
 24 Kreider, Catherine M       9 NYCC-MR                        1:42.87        
                  50.49     1:42.87 (52.38)                                        
 25 Marsillo, Victoria N       9 HS-MR                          1:43.71        
                  47.94     1:43.71 (55.77)                                        
 26 Cusumano, Alexandra       10 WAC-MR                         1:43.92        
                  49.41     1:43.92 (54.51)                                        
 27 Fawer, Hallie             10 Agua Swim Team-MR              1:46.07        
                  53.13     1:46.07 (52.94)                                        
 28 Abdelrahman, Rawan         9 UNAT-MR                        1:46.76        
 29 Schnupp, Samantha J        9 NYCC-MR                        1:47.42        
                  51.26     1:47.42 (56.16)                                        
 30 Lee, Madison               9 NYCC-MR                        1:47.67        
                               55:10.00 ( )                               50.80 ( )
        1:47.67 (56.87)                                                            
 31 Colao, Rachel             10 SMC-MR                         1:49.32        
 32 Harrington, Erin          10 WAC-MR                         1:49.53        
                  52.69     1:49.53 (56.84)                                        
 33 Borgognone, Brynn K       10 Woodbridge A.C.-CT             1:54.84        
                  58.55     1:54.84 (56.29)                                        
 34 Nelson, Micaela C         10 Woodbridge A.C.-CT             1:54.91        
                  56.05     1:54.91 (58.86)                                        
 35 Cranston, Megan            9 WAC-MR                         2:00.53        
                  55.83   2:00.53 (1:04.70)                                        
 36 Christie, Laura M         10 Woodbridge A.C.-CT             2:02.64        
                  57.52   2:02.64 (1:05.12)                                        
 37 Gorodetskiy, Ada          10 WAC-MR                         2:04.94        
                1:00.55   2:04.94 (1:04.39)                                        
 -- Stalman, Luisa            10 SMC-MR                              DQ        
      Non-continuous turning action
                  49.53          DQ (52.73)                                        
 -- London, Katherine          9 WAC-MR                              DQ        
      Not on back off wall
                  54.36        DQ (1:02.44)                                        
 -- Betts, Sarah              10 Sailfish-MR                         DQ        
      Non-continuous turning action
                  41.35          DQ (44.72)                                        
 -- Drexler, Victoria A       10 NYCC-MR                             DQ        
      Non-continuous turning action
                  47.54          DQ (51.82)                                        
 -- Gordon, Arielle            9 SMC-MR                              DQ        
      Non-continuous turning action
                  56.44        DQ (1:01.28)                                        
 -- Harrington, Claire         9 WAC-MR                              DQ        
      Non-continuous turning action
 
Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wilf, Jenna R             10 Agua Swim Team-MR                40.18        
  2 Babarsky, Bailey A        10 BDA-MA                           40.89        
  3 Low, Kelly                10 NYCC-MR                          41.01        
  4 Schubert, Olivia C        10 WAC-MR                           42.33        
  5 Elting, Imani T           10 Riptides-MR                      42.37        
  6 McGowan, Alessia M         9 Agua Swim Team-MR                42.53        
  7 Haiken, Charlotte E       10 Agua Swim Team-MR                43.89        
  8 Ackerman, Hadley Chang     9 Agua Swim Team-MR                44.43        
  9 Ramirez, Amanda M         10 Agua Swim Team-MR                44.71        
 10 Stalman, Luisa            10 SMC-MR                           44.97        
 11 Beronja, Hana             10 Agua Swim Team-MR                46.71        
 12 Everson, Sara H           10 Agua Swim Team-MR                47.12        
 13 Labalme, Eve              10 Agua Swim Team-MR                47.25        
 14 Hymes, Caroline J         10 Agua Swim Team-MR                47.42        
 15 Patel, Shreeja N          10 Agua Swim Team-MR                48.05        
 16 Engel, Julia              10 Riptides-MR                      49.08        
 17 Lee, Madison               9 NYCC-MR                          49.36        
 18 Ladouceur, Emma K          9 Agua Swim Team-MR                49.46        
 19 Abdelrahman, Rawan         9 UNAT-MR                          49.81        
 20 Lonner, Taylor L          10 Riptides-MR                      50.33        
 21 Frater, Hannah            10 Agua Swim Team-MR                50.39        
 22 Maloney, Wynn M            9 Agua Swim Team-MR                51.19        
 23 Ostensen, Sara             9 WAC-MR                           51.41        
 24 Shvarts, Sasha            10 WAC-MR                           51.43        
 25 Cartularo, Madison         9 SMC-MR                           51.50        
 26 Nelson, Micaela C         10 Woodbridge A.C.-CT               52.18        
 27 Cartularo, Morgan          9 SMC-MR                           52.19        
 28 Pipolo, Sofia A            9 Agua Swim Team-MR                52.57        
 29 Fawer, Hallie             10 Agua Swim Team-MR                52.66        
 30 Frechette, Evangeline H   10 NYCC-MR                          53.10        
 31 Cusumano, Alexandra       10 WAC-MR                           53.62        
 32 Marsillo, Victoria N       9 HS-MR                            54.07        
 33 Harrington, Erin          10 WAC-MR                           54.19        
 34 Olszewski, Inez I          9 NYCC-MR                          55.64        
 35 Kreider, Catherine M       9 NYCC-MR                          56.33        
 36 Mei, Emily S               9 Agua Swim Team-MR                57.16        
 37 Colao, Rachel             10 SMC-MR                           58.20        
 38 Wu, Brianna A              9 NYCC-MR                          59.07        
 39 Gordon, Arielle            9 SMC-MR                           59.53        
 40 Drexler, Victoria A       10 NYCC-MR                          59.68        
 41 Camilla, Irum             10 NYCC-MR                        1:08.84        
 -- London, Katherine          9 WAC-MR                              DQ        
      Scissors kick
 -- Gorodetskiy, Ada          10 WAC-MR                              DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Harrington, Claire         9 WAC-MR                              DQ        
      Scissors kick
 
Girls 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Low, Kelly                10 NYCC-MR                        1:27.00        
                  41.70     1:27.00 (45.30)                                        
  2 Suarez-Rebling, Mariana   10 Agua Swim Team-MR              1:27.55        
                  41.52     1:27.55 (46.03)                                        
  3 Wilf, Jenna R             10 Agua Swim Team-MR              1:28.38        
                  42.01     1:28.38 (46.37)                                        
  4 Eguchi, Lydia             10 Agua Swim Team-MR              1:29.75        
                  43.86     1:29.75 (45.89)                                        
  5 Campo, Audrey E           10 BDA-MA                         1:29.76        
                  42.72     1:29.76 (47.04)                                        
  6 Babarsky, Bailey A        10 BDA-MA                         1:31.08        
                  43.15     1:31.08 (47.93)                                        
  7 McGowan, Alessia M         9 Agua Swim Team-MR              1:31.75        
                  43.80     1:31.75 (47.95)                                        
  8 Haiken, Charlotte E       10 Agua Swim Team-MR              1:33.58        
                  45.03     1:33.58 (48.55)                                        
  9 Schubert, Olivia C        10 WAC-MR                         1:33.72        
                  44.93     1:33.72 (48.79)                                        
 10 Van Tassell, Gabrielle A  10 WAC-MR                         1:35.11        
                  45.48     1:35.11 (49.63)                                        
 11 Ackerman, Hadley Chang     9 Agua Swim Team-MR              1:35.58        
                  47.04     1:35.58 (48.54)                                        
 12 Ramirez, Amanda M         10 Agua Swim Team-MR              1:38.94        
                  46.41     1:38.94 (52.53)                                        
 13 Everson, Sara H           10 Agua Swim Team-MR              1:42.21        
                  49.42     1:42.21 (52.79)                                        
 14 Patel, Shreeja N          10 Agua Swim Team-MR              1:42.22        
                  50.35     1:42.22 (51.87)                                        
 15 Hafez, Liela A            10 HS-MR                          1:42.28        
                  50.12     1:42.28 (52.16)                                        
 16 Mooney, Deirdre D         10 HS-MR                          1:43.60        
                  49.30     1:43.60 (54.30)                                        
 17 Abdelrahman, Rawan         9 UNAT-MR                        1:44.22        
                  49.71     1:44.22 (54.51)                                        
 18 Pena, Sarahe              10 Agua Swim Team-MR              1:45.20        
                  48.34     1:45.20 (56.86)                                        
 19 Engel, Julia              10 Riptides-MR                    1:45.63        
                  49.48     1:45.63 (56.15)                                        
 20 Dorsey, Kai V             10 Agua Swim Team-MR              1:45.68        
                  47.93     1:45.68 (57.75)                                        
 21 Hymes, Caroline J         10 Agua Swim Team-MR              1:46.24        
                  47.67     1:46.24 (58.57)                                        
 22 Fehr, Kelly               10 BDA-MA                         1:48.11        
                  53.16     1:48.11 (54.95)                                        
 23 Nelson, Micaela C         10 Woodbridge A.C.-CT             1:48.62        
                  51.70     1:48.62 (56.92)                                        
 24 Pipolo, Sofia A            9 Agua Swim Team-MR              1:48.68        
                  51.69     1:48.68 (56.99)                                        
 25 Lonner, Taylor L          10 Riptides-MR                    1:48.98        
                  51.14     1:48.98 (57.84)                                        
 26 Ladouceur, Emma K          9 Agua Swim Team-MR              1:49.07        
                  51.66     1:49.07 (57.41)                                        
 27 Rappa, Gianna             10 SMC-MR                         1:49.75        
                  50.80     1:49.75 (58.95)                                        
 28 Maloney, Wynn M            9 Agua Swim Team-MR              1:49.91        
                  52.34     1:49.91 (57.57)                                        
 29 McCormick, Sarah          10 SMC-MR                         1:50.53        
                  52.73     1:50.53 (57.80)                                        
 30 Nadelmann, Julia R         9 Woodbridge A.C.-CT             1:52.04        
                  53.36     1:52.04 (58.68)                                        
 31 Frechette, Evangeline H   10 NYCC-MR                        1:52.21        
                  54.48     1:52.21 (57.73)                                        
 32 Ostensen, Sara             9 WAC-MR                         1:52.79        
                  53.81     1:52.79 (58.98)                                        
 33 Unger, Sarah               9 SMC-MR                         1:53.07        
                  55.47     1:53.07 (57.60)                                        
 34 Fawer, Hallie             10 Agua Swim Team-MR              1:55.74        
                  53.96   1:55.74 (1:01.78)                                        
 35 Lynch, Julia M            10 SMC-MR                         1:55.78        
                  57.54     1:55.78 (58.24)                                        
 36 Owen, Alyssa R             9 HS-MR                          1:57.95        
                  58.89     1:57.95 (59.06)                                        
 37 Mei, Emily S               9 Agua Swim Team-MR              2:03.40        
                  59.29   2:03.40 (1:04.11)                                        
 38 Kreider, Catherine M       9 NYCC-MR                        2:04.17        
                  58.01   2:04.17 (1:06.16)                                        
 39 Brereton, Hailey R         9 Rac @ Jcc-MR                   2:04.44        
                1:00.45   2:04.44 (1:03.99)                                        
 40 Messner, Gabrielle R      10 SMC-MR                         2:04.55        
                  59.39   2:04.55 (1:05.16)                                        
 41 Drexler, Victoria A       10 NYCC-MR                        2:08.29        
                  59.76   2:08.29 (1:08.53)                                        
 42 Galligan, Georgia         10 SMC-MR                         2:12.91        
                1:04.87   2:12.91 (1:08.04)                                        
 43 Wu, Brianna A              9 NYCC-MR                        2:13.07        
                1:01.58   2:13.07 (1:11.49)                                        
 44 Fehr, Laura                9 BDA-MA                         2:15.56        
                1:06.08   2:15.56 (1:09.48)                                        
 45 Buscema, Pamela            9 SMC-MR                         2:19.21        
                1:06.80   2:19.21 (1:12.41)                                        
 -- Gorodetskiy, Ada          10 WAC-MR                              DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
                1:05.55        DQ (1:12.77)                                        
 -- Lee, Madison               9 NYCC-MR                             DQ        
      Downward butterfly kick
                  49.36          DQ (57.24)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tilneac, Stephanie J      10 NYCC-MR                          32.28        
  2 Halper, Sophie R          10 Agua Swim Team-MR                33.92        
  3 Schubert, Olivia C        10 WAC-MR                           34.42        
  4 Elting, Imani T           10 Riptides-MR                      34.77        
  5 Haiken, Charlotte E       10 Agua Swim Team-MR                35.91        
  6 Ackerman, Hadley Chang     9 Agua Swim Team-MR                36.58        
  7 Eguchi, Nadia N            9 Agua Swim Team-MR                37.20        
  8 McGowan, Alessia M         9 Agua Swim Team-MR                37.25        
  9 deFreitas, Emma           10 WAC-MR                           38.63        
 10 Labalme, Eve              10 Agua Swim Team-MR                38.87        
 11 Beronja, Hana             10 Agua Swim Team-MR                39.69        
 12 Betts, Sarah              10 Sailfish-MR                      41.17        
 13 Ramirez, Amanda M         10 Agua Swim Team-MR                41.31        
 14 Corridon, Claire D        10 Agua Swim Team-MR                41.44        
 15 Mei, Emily S               9 Agua Swim Team-MR                43.99        
 16 Stalman, Luisa            10 SMC-MR                           44.01        
 17 Ladouceur, Emma K          9 Agua Swim Team-MR                44.27        
 18 Pipolo, Sofia A            9 Agua Swim Team-MR                44.36        
 19 Olszewski, Inez I          9 NYCC-MR                          44.45        
 20 Ostensen, Sara             9 WAC-MR                           44.55        
 21 Engel, Julia              10 Riptides-MR                      45.78        
 22 Lonner, Taylor L          10 Riptides-MR                      46.76        
 23 Maloney, Wynn M            9 Agua Swim Team-MR                46.87        
 24 Cartularo, Morgan          9 SMC-MR                           47.59        
 25 Abdelrahman, Rawan         9 UNAT-MR                          47.88        
 26 Fafian, Katherine A        9 Rac @ Jcc-MR                     47.96        
 27 Harrington, Erin          10 WAC-MR                           48.57        
 28 Marsillo, Victoria N       9 HS-MR                            48.73        
 29 Shvarts, Sasha            10 WAC-MR                           49.18        
 29 Nelson, Micaela C         10 Woodbridge A.C.-CT               49.18        
 31 Schnupp, Samantha J        9 NYCC-MR                          50.07        
 32 Colao, Rachel             10 SMC-MR                           50.36        
 33 Gordon, Arielle            9 SMC-MR                           50.88        
 34 Cartularo, Madison         9 SMC-MR                           51.10        
 35 Hymes, Caroline J         10 Agua Swim Team-MR                52.08        
 36 Wu, Brianna A              9 NYCC-MR                          54.21        
 37 Borgognone, Brynn K       10 Woodbridge A.C.-CT               55.24        
 38 Drexler, Victoria A       10 NYCC-MR                          56.78        
 39 Christie, Laura M         10 Woodbridge A.C.-CT             1:03.25        
 40 Kreider, Catherine M       9 NYCC-MR                        1:03.93        
 41 Harrington, Claire         9 WAC-MR                         1:05.33        
 42 Cranston, Megan            9 WAC-MR                         1:06.67        
 -- Fawer, Hallie             10 Agua Swim Team-MR                   DQ        
      Kick breaststroke type
 -- London, Katherine          9 WAC-MR                              DQ        
      Kick breaststroke type
 -- Gorodetskiy, Ada          10 WAC-MR                              DQ        
      Alternating Kick
 -- Camilla, Irum             10 NYCC-MR                             DQ        
      Scissors kick
 -- Restrick, Brett A          9 NYCC-MR                             DQ        
      Alternating Kick
 
Girls 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tilneac, Stephanie J      10 NYCC-MR                        1:15.91        
                  35.35     1:15.91 (40.56)                                        
  2 Halper, Sophie R          10 Agua Swim Team-MR              1:16.78        
                  38.30     1:16.78 (38.48)                                        
  3 Wren, Meghan              10 Rac @ Jcc-MR                   1:21.01        
                  36.80     1:21.01 (44.21)                                        
  4 Eguchi, Lydia             10 Agua Swim Team-MR              1:21.09        
                  38.23     1:21.09 (42.86)                                        
  5 Elting, Imani T           10 Riptides-MR                    1:22.42        
                6:40.00                                                   37.50 ( )
        1:22.42 (44.92)                                                            
  6 Eguchi, Nadia N            9 Agua Swim Team-MR              1:22.78        
                  38.11     1:22.78 (44.67)                                        
  7 Ackerman, Hadley Chang     9 Agua Swim Team-MR              1:24.34        
                  39.46     1:24.34 (44.88)                                        
  8 Schubert, Olivia C        10 WAC-MR                         1:25.73        
                  39.20     1:25.73 (46.53)                                        
  9 Corridon, Claire D        10 Agua Swim Team-MR              1:30.92        
                  44.63     1:30.92 (46.29)                                        
 10 Wilf, Jenna R             10 Agua Swim Team-MR              1:34.75        
                  43.24     1:34.75 (51.51)                                        
 11 Beronja, Hana             10 Agua Swim Team-MR              1:38.05        
                  44.20     1:38.05 (53.85)                                        
 12 deFreitas, Emma           10 WAC-MR                         1:39.11        
                  44.17     1:39.11 (54.94)                                        
 13 Pena, Sarahe              10 Agua Swim Team-MR              1:42.19        
                  44.74     1:42.19 (57.45)                                        
 14 Hafez, Liela A            10 HS-MR                          1:47.90        
 15 Fafian, Katherine A        9 Rac @ Jcc-MR                   1:57.92        
                  52.19   1:57.92 (1:05.73)                                        
 16 Borgognone, Brynn K       10 Woodbridge A.C.-CT             2:02.95        
                  59.22   2:02.95 (1:03.73)                                        
 17 Christie, Laura M         10 Woodbridge A.C.-CT             2:13.51        
           326:23:20.00                                                 1:01.08 ( )
      2:13.51 (1:12.43)                                                            
 -- Shvarts, Sasha            10 WAC-MR                              DQ        
      Shoulders not at or past vertical towards breast off the wall
                  47.79        DQ (1:02.38)                                        
 
Girls 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Halper, Sophie R          10 Agua Swim Team-MR              1:14.80        
                  35.00     1:14.80 (39.80)                                        
  2 Tilneac, Stephanie J      10 NYCC-MR                        1:14.82        
                  33.99     1:14.82 (40.83)                                        
  3 Elting, Imani T           10 Riptides-MR                    1:16.39        
                  35.20     1:16.39 (41.19)                                        
  4 Suarez-Rebling, Mariana   10 Agua Swim Team-MR              1:18.36        
                  36.49     1:18.36 (41.87)                                        
  5 McGowan, Alessia M         9 Agua Swim Team-MR              1:18.62        
                  36.78     1:18.62 (41.84)                                        
  6 Wren, Meghan              10 Rac @ Jcc-MR                   1:19.16        
                  35.67     1:19.16 (43.49)                                        
  7 Eguchi, Lydia             10 Agua Swim Team-MR              1:19.30        
                  36.77     1:19.30 (42.53)                                        
  8 Haiken, Charlotte E       10 Agua Swim Team-MR              1:19.96        
                  36.74     1:19.96 (43.22)                                        
  9 Low, Kelly                10 NYCC-MR                        1:20.22        
                  39.13     1:20.22 (41.09)                                        
 10 Babarsky, Bailey A        10 BDA-MA                         1:20.79        
                  36.27     1:20.79 (44.52)                                        
 11 Schubert, Olivia C        10 WAC-MR                         1:20.81        
                  38.08     1:20.81 (42.73)                                        
 12 Van Tassell, Gabrielle A  10 WAC-MR                         1:21.70        
                  39.91     1:21.70 (41.79)                                        
 13 Wilf, Jenna R             10 Agua Swim Team-MR              1:22.36        
                  38.71     1:22.36 (43.65)                                        
 14 Eguchi, Nadia N            9 Agua Swim Team-MR              1:22.62        
                  39.77     1:22.62 (42.85)                                        
 15 Ackerman, Hadley Chang     9 Agua Swim Team-MR              1:23.11        
                  37.90     1:23.11 (45.21)                                        
 16 Campo, Audrey E           10 BDA-MA                         1:23.37        
                  39.83     1:23.37 (43.54)                                        
 17 deFreitas, Emma           10 WAC-MR                         1:24.99        
                  39.29     1:24.99 (45.70)                                        
 18 Beronja, Hana             10 Agua Swim Team-MR              1:25.07        
                  40.15     1:25.07 (44.92)                                        
 19 Dorsey, Kai V             10 Agua Swim Team-MR              1:26.63        
                  40.91     1:26.63 (45.72)                                        
 20 Corridon, Claire D        10 Agua Swim Team-MR              1:27.49        
                  39.31     1:27.49 (48.18)                                        
 21 Maloney, Wynn M            9 Agua Swim Team-MR              1:27.78        
                  41.74     1:27.78 (46.04)                                        
 22 Ramirez, Amanda M         10 Agua Swim Team-MR              1:29.16        
                  41.32     1:29.16 (47.84)                                        
 23 Pena, Sarahe              10 Agua Swim Team-MR              1:29.77        
                  42.05     1:29.77 (47.72)                                        
 24 Mooney, Deirdre D         10 HS-MR                          1:30.09        
                  41.79     1:30.09 (48.30)                                        
 25 Everson, Sara H           10 Agua Swim Team-MR              1:30.39        
                  44.24     1:30.39 (46.15)                                        
 26 Fehr, Kelly               10 BDA-MA                         1:32.30        
                  45.66     1:32.30 (46.64)                                        
 27 Engel, Julia              10 Riptides-MR                    1:32.67        
                  42.96     1:32.67 (49.71)                                        
 28 Patel, Shreeja N          10 Agua Swim Team-MR              1:34.15        
                  44.24     1:34.15 (49.91)                                        
 29 Rappa, Gianna             10 SMC-MR                         1:34.24        
                  43.46     1:34.24 (50.78)                                        
 30 Owen, Alyssa R             9 HS-MR                          1:34.54        
                  44.10     1:34.54 (50.44)                                        
 31 Ladouceur, Emma K          9 Agua Swim Team-MR              1:34.56        
                  43.79     1:34.56 (50.77)                                        
 32 Adams, Caroline E          9 Rac @ Jcc-MR                   1:34.82        
                  46.58     1:34.82 (48.24)                                        
 33 Abdelrahman, Rawan         9 UNAT-MR                        1:35.31        
                  47.38     1:35.31 (47.93)                                        
 34 McCormick, Sarah          10 SMC-MR                         1:35.52        
                  45.11     1:35.52 (50.41)                                        
 35 Mei, Emily S               9 Agua Swim Team-MR              1:35.67        
                  43.07     1:35.67 (52.60)                                        
 36 Hafez, Liela A            10 HS-MR                          1:36.95        
                  43.78     1:36.95 (53.17)                                        
 37 Ostensen, Sara             9 WAC-MR                         1:37.02        
                  45.92     1:37.02 (51.10)                                        
 38 Lonner, Taylor L          10 Riptides-MR                    1:37.04        
                  49.21     1:37.04 (47.83)                                        
 39 Messner, Gabrielle R      10 SMC-MR                         1:37.66        
                  46.61     1:37.66 (51.05)                                        
 40 Shvarts, Sasha            10 WAC-MR                         1:38.60        
                  46.34     1:38.60 (52.26)                                        
 41 Olszewski, Inez I          9 NYCC-MR                        1:39.36        
                  43.36     1:39.36 (56.00)                                        
 42 Lynch, Julia M            10 SMC-MR                         1:40.23        
                  48.56     1:40.23 (51.67)                                        
 43 Hymes, Caroline J         10 Agua Swim Team-MR              1:40.33        
                  51.14     1:40.33 (49.19)                                        
 44 Fafian, Katherine A        9 Rac @ Jcc-MR                   1:40.58        
                  44.24     1:40.58 (56.34)                                        
 45 Galligan, Georgia         10 SMC-MR                         1:40.96        
                  48.38     1:40.96 (52.58)                                        
 46 Nelson, Micaela C         10 Woodbridge A.C.-CT             1:41.67        
                  48.41     1:41.67 (53.26)                                        
 47 Lee, Madison               9 NYCC-MR                        1:41.70        
                  51.17     1:41.70 (50.53)                                        
 48 Nadelmann, Julia R         9 Woodbridge A.C.-CT             1:48.13        
                  49.99     1:48.13 (58.14)                                        
 49 Unger, Sarah               9 SMC-MR                         1:49.45        
                  52.20     1:49.45 (57.25)                                        
 50 Borgognone, Brynn K       10 Woodbridge A.C.-CT             1:50.46        
                  52.27     1:50.46 (58.19)                                        
 51 Kreider, Catherine M       9 NYCC-MR                        1:51.77        
                  52.30     1:51.77 (59.47)                                        
 52 Gorodetskiy, Ada          10 WAC-MR                         1:54.05        
                  53.46   1:54.05 (1:00.59)                                        
 53 Christie, Laura M         10 Woodbridge A.C.-CT             1:59.12        
                  54.43   1:59.12 (1:04.69)                                        
 -- Fawer, Hallie             10 Agua Swim Team-MR                   DQ        
      Not on back off wall - back
                  54.13          DQ (56.61)                                        
 -- Pipolo, Sofia A            9 Agua Swim Team-MR                   DQ        
      Did not finish on back - back
                  44.04                                                            
 -- Fehr, Laura                9 BDA-MA                              DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
                  50.47        DQ (1:01.00)                                        
 
Girls 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'                      2:01.35        
     1) Halper, Sophie R 10             2) McGowan, Alessia M 9           
     3) Suarez-Rebling, Mariana 10      4) Eguchi, Lydia 10               
                  29.66       59.64 (29.98)     1:29.80 (30.16)     2:01.35 (31.55)
  2 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'                      2:10.13        
     1) Wilf, Jenna R 10                2) Haiken, Charlotte E 10         
     3)                                 4) Eguchi, Nadia N 9              
                  32.30     1:04.15 (31.85)     1:37.43 (33.28)     2:10.13 (32.70)
  3 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'C'                      2:15.91        
     1) Maloney, Wynn M 9               2) Corridon, Claire D 10          
     3) Pena, Sarahe 10                 4) Beronja, Hana 10               
                  34.38     1:08.87 (34.49)     1:42.30 (33.43)     2:15.91 (33.61)
  4 New York City Aquatic Club-MR  'A'                          2:16.22        
                  32.33     1:09.73 (37.40)     1:47.97 (38.24)     2:16.22 (28.25)
  5 Blue Dolphin Aquatics-MA  'A'                               2:40.34        
                  32.86     1:08.26 (35.40)     1:48.07 (39.81)     2:40.34 (52.27)
  6 New York City Aquatic Club-MR  'B'                          2:40.83        
                  38.67                             2:00.41 ( )     2:40.83 (40.42)
 
Girls 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'                      2:23.09        
     1) McGowan, Alessia M 9            2) Wilf, Jenna R 10               
     3) Halper, Sophie R 10             4) Labalme, Eve 10                
                  36.64       55.29 (18.65)     1:16.32 (21.03)   2:23.09 (1:06.77)
  2 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'                      2:28.21        
     1) Haiken, Charlotte E 10          2) Eguchi, Lydia 10               
     3) Eguchi, Nadia N 9               4) Ramirez, Amanda M 10           
                  37.04     1:18.90 (41.86)     1:55.49 (36.59)     2:28.21 (32.72)
  3 New York City Aquatic Club-MR  'A'                          2:35.96        
                  45.90     1:26.17 (40.27)     1:58.70 (32.53)     2:35.96 (37.26)
  4 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'C'                      2:38.04        
     1) Corridon, Claire D 10           2) Ackerman, Hadley Chang 9       
     3) Beronja, Hana 10                4) Maloney, Wynn M 9              
                  37.32     1:20.42 (43.10)     2:02.36 (41.94)     2:38.04 (35.68)
  5 New York City Aquatic Club-MR  'B'                          3:16.54        
                  48.02     1:46.04 (58.02)     2:36.58 (50.54)     3:16.54 (39.96)
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          27.99  ZQ
          28.59  JO
          32.49  SILV
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Skoczylas, Anne M         12 Agua Swim Team-MR                27.08 ZQ     
  2 Shehan, Olivia W          12 Agua Swim Team-MR                27.63 ZQ     
  3 Nonnenberg, Mia           12 BDA-MA                           28.15 JO     
  4 Whyte, Halle              12 BDA-MA                           28.26 JO     
  5 Chu, Kierstin             11 SMC-MR                           28.62 SILV   
  6 deFreitas, Hannah         12 WAC-MR                           28.99 SILV   
  7 Duran, Zoe Z              12 NYCC-MR                          29.12 SILV   
  8 Damsky, Abby K            12 Agua Swim Team-MR                29.63 SILV   
  9 Simunovich, Rachel T      12 Agua Swim Team-MR                29.71 SILV   
 10 Oceguera, Mariajose       12 Sailfish-MR                      29.75 SILV   
 11 Ruiz, Vanessa D           11 Sailfish-MR                      29.80 SILV   
 12 Borter, Gabriella E       12 Agua Swim Team-MR                30.38 SILV   
 13 Isom, Gabrielle I         11 Agua Swim Team-MR                30.89 SILV   
 14 Baldwin, Emilia M         12 Agua Swim Team-MR                30.96 SILV   
 15 Bluvol, Alex              12 Rye y 2007-MR                    31.10 SILV   
 16 Madoff, Emily W           12 Agua Swim Team-MR                31.27 SILV   
 16 Maloney, Meghan E         12 HS-MR                            31.27 SILV   
 18 Richardson, Alia          11 JCC-MR                           31.52 SILV   
 19 Nava, Kim                 12 Sailfish-MR                      31.67 SILV   
 20 Robert, Jessica           11 Agua Swim Team-MR                31.70 SILV   
 21 Van Tassell, Amanda J     11 WAC-MR                           31.72 SILV   
 21 Feminella, Lindsay M      12 WAC-MR                           31.72 SILV   
 23 Xu, Emily                 11 NYCC-MR                          31.74 SILV   
 24 Cusumano, Nicole          12 WAC-MR                           31.76 SILV   
 25 Kleckner, Sabrina G       11 Agua Swim Team-MR                31.86 SILV   
 26 Kelly, Jordan A           11 Agua Swim Team-MR                31.90 SILV   
 27 Fuchs, Lindsey            11 Agua Swim Team-MR                32.20 SILV   
 28 Basso, Sierra K           11 Agua Swim Team-MR                32.30 SILV   
 29 Lu, Sifan                 11 Agua Swim Team-MR                32.57        
 30 Anderson, Mary Jane J     11 HS-MR                            32.67        
 31 Babbitz, Hannah           11 Woodbridge A.C.-CT               32.89        
 32 Sullivan, Mariana A       11 Agua Swim Team-MR                32.98        
 33 Klinovsky, Katarina       11 Agua Swim Team-MR                33.08        
 34 Galen, Eve I              12 Agua Swim Team-MR                33.12        
 35 Cavanaugh, Katherine      12 WAC-MR                           33.58        
 36 Sandoval, Lizbeth         11 Sailfish-MR                      33.82        
 37 Byrne, Theresa A          12 Agua Swim Team-MR                33.91        
 38 Sokan, Gabby L            12 NYCC-MR                          34.31        
 39 Fafian, Maria L           11 Rac @ Jcc-MR                     34.33        
 40 Schuetz, Sarah            11 SMC-MR                           34.36        
 41 Abrams, Maria             11 SMC-MR                           34.40        
 42 Wolfe, Caroline           11 SMC-MR                           34.46        
 43 Soriano, Thalia G         11 NYCC-MR                          34.48        
 44 Wallerstein, Avery L      11 NYCC-MR                          34.55        
 45 Wallerstein, Julia B      11 NYCC-MR                          34.59        
 46 Etienne, Christina        12 NYCC-MR                          34.73        
 47 Jackson, Nicole M         11 HS-MR                            34.80        
 48 Haye, Adia                11 Sailfish-MR                      35.14        
 48 Dwarica, Tyla K           12 NYCC-MR                          35.14        
 50 Sanabria, Eugenia C       12 HS-MR                            35.28        
 51 Marsillo, Alexandra M     12 HS-MR                            35.37        
 52 O'Connor, Elizabeth C     12 BDA-MA                           36.16        
 53 Vallo, Emma               12 SMC-MR                           36.24        
 53 Crowell, Casey            12 SMC-MR                           36.24        
 55 Bay, Alexandria M         11 Agua Swim Team-MR                36.25        
 56 Zorek, Sophia A           12 Agua Swim Team-MR                36.92        
 57 Skrivanek, Angela G       12 Agua Swim Team-MR                38.02        
 58 Lutt, Samantha            12 SMC-MR                           38.17        
 59 Cuiskelly, PaQuan F       11 Agua Swim Team-MR                45.76        
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:00.29  ZQ
        1:01.79  JO
        1:11.39  SILV
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Skoczylas, Anne M         12 Agua Swim Team-MR                58.95 ZQ     
                  28.47       58.95 (30.48)                                        
  2 Shehan, Olivia W          12 Agua Swim Team-MR                59.13 ZQ     
                  28.51       59.13 (30.62)                                        
  3 Snow, Madeline E          12 Woodbridge A.C.-CT             1:00.43 JO     
                  29.22     1:00.43 (31.21)                                        
  4 Nonnenberg, Mia           12 BDA-MA                         1:02.24 SILV   
                  29.42     1:02.24 (32.82)                                        
  5 deFreitas, Hannah         12 WAC-MR                         1:03.31 SILV   
                  30.50     1:03.31 (32.81)                                        
  6 Chu, Kierstin             11 SMC-MR                         1:03.49 SILV   
                  30.54     1:03.49 (32.95)                                        
  7 Khal-Laayoun, Yasmina E   12 Agua Swim Team-MR              1:03.66 SILV   
                  30.22     1:03.66 (33.44)                                        
  8 Duran, Zoe Z              12 NYCC-MR                        1:04.37 SILV   
                  30.68     1:04.37 (33.69)                                        
  9 Whyte, Halle              12 BDA-MA                         1:04.45 SILV   
                  30.11     1:04.45 (34.34)                                        
 10 Damsky, Abby K            12 Agua Swim Team-MR              1:04.62 SILV   
                  31.43     1:04.62 (33.19)                                        
 11 Simunovich, Rachel T      12 Agua Swim Team-MR              1:06.10 SILV   
                  31.16     1:06.10 (34.94)                                        
 12 Bonner, Shannon M         11 PAAC-MA                        1:06.48 SILV   
                  31.78     1:06.48 (34.70)                                        
 13 Hew, Madeleine            12 WAC-MR                         1:07.19 SILV   
                  32.37     1:07.19 (34.82)                                        
 14 Allen, Arnelle M          12 Agua Swim Team-MR              1:08.19 SILV   
                  33.42     1:08.19 (34.77)                                        
 15 Bluvol, Alex              12 Rye y 2007-MR                  1:08.98 SILV   
                  32.85     1:08.98 (36.13)                                        
 16 Baldwin, Emilia M         12 Agua Swim Team-MR              1:09.12 SILV   
                  32.87     1:09.12 (36.25)                                        
 17 Monfiletto, Angela        12 WAC-MR                         1:09.35 SILV   
                  33.10     1:09.35 (36.25)                                        
 18 Fuchs, Lindsey            11 Agua Swim Team-MR              1:09.88 SILV   
                  32.88     1:09.88 (37.00)                                        
 19 Maloney, Meghan E         12 HS-MR                          1:09.89 SILV   
                  33.67     1:09.89 (36.22)                                        
 20 Lawless, Shea M           11 PAAC-MA                        1:10.03 SILV   
                  34.38     1:10.03 (35.65)                                        
 21 Basso, Sierra K           11 Agua Swim Team-MR              1:10.14 SILV   
                  33.61     1:10.14 (36.53)                                        
 22 Madoff, Emily W           12 Agua Swim Team-MR              1:10.30 SILV   
                  33.46     1:10.30 (36.84)                                        
 23 Lawless, Eliza M          12 PAAC-MA                        1:10.39 SILV   
                  34.06     1:10.39 (36.33)                                        
 24 Xu, Emily                 11 NYCC-MR                        1:10.61 SILV   
                  34.35     1:10.61 (36.26)                                        
 25 Isom, Gabrielle I         11 Agua Swim Team-MR              1:10.82 SILV   
                  33.01     1:10.82 (37.81)                                        
 26 Feminella, Lindsay M      12 WAC-MR                         1:11.10 SILV   
                  34.73     1:11.10 (36.37)                                        
 27 Van Tassell, Amanda J     11 WAC-MR                         1:11.31 SILV   
                  34.73     1:11.31 (36.58)                                        
 28 Robert, Jessica           11 Agua Swim Team-MR              1:11.45        
                  34.52     1:11.45 (36.93)                                        
 29 Lu, Sifan                 11 Agua Swim Team-MR              1:11.76        
                  34.81     1:11.76 (36.95)                                        
 30 Galen, Eve I              12 Agua Swim Team-MR              1:12.49        
                  34.53     1:12.49 (37.96)                                        
 31 Kuo, Elizabeth F          11 Agua Swim Team-MR              1:12.53        
                  34.53     1:12.53 (38.00)                                        
 32 Sullivan, Mariana A       11 Agua Swim Team-MR              1:12.77        
                  34.99     1:12.77 (37.78)                                        
 33 Byrne, Theresa A          12 Agua Swim Team-MR              1:14.08        
                  35.66     1:14.08 (38.42)                                        
 34 Cavanaugh, Katherine      12 WAC-MR                         1:14.99        
                  36.11     1:14.99 (38.88)                                        
 35 Soriano, Thalia G         11 NYCC-MR                        1:15.23        
                  36.37     1:15.23 (38.86)                                        
 36 Schuetz, Sarah            11 SMC-MR                         1:15.43        
                  35.26     1:15.43 (40.17)                                        
 37 Klinovsky, Katarina       11 Agua Swim Team-MR              1:15.44        
                  34.93     1:15.44 (40.51)                                        
 38 Wallerstein, Avery L      11 NYCC-MR                        1:15.59        
                  35.23     1:15.59 (40.36)                                        
 39 Young, Sarah E            12 HS-MR                          1:15.79        
                  35.43     1:15.79 (40.36)                                        
 40 Babbitz, Hannah           11 Woodbridge A.C.-CT             1:15.86        
                  36.37     1:15.86 (39.49)                                        
 41 Moss, Lucy                12 SMC-MR                         1:15.88        
                  36.31     1:15.88 (39.57)                                        
 42 Etienne, Christina        12 NYCC-MR                        1:16.43        
                  36.25     1:16.43 (40.18)                                        
 43 Quinones, Cloe H          11 Rye y 2007-MR                  1:16.67        
                  36.51     1:16.67 (40.16)                                        
 44 Abrams, Maria             11 SMC-MR                         1:17.22        
                  34.77     1:17.22 (42.45)                                        
 45 Wolfe, Caroline           11 SMC-MR                         1:17.63        
                  35.90     1:17.63 (41.73)                                        
 46 Sokan, Gabby L            12 NYCC-MR                        1:18.13        
                  36.23     1:18.13 (41.90)                                        
 47 Villarreal, Rose Marie M  12 WAC-MR                         1:18.15        
                  37.94     1:18.15 (40.21)                                        
 48 Fafian, Maria L           11 Rac @ Jcc-MR                   1:18.56        
                  37.22     1:18.56 (41.34)                                        
 49 Wallerstein, Julia B      11 NYCC-MR                        1:19.25        
                  36.62     1:19.25 (42.63)                                        
 50 Drennan, Tarah M          11 HS-MR                          1:19.28        
                  36.82     1:19.28 (42.46)                                        
 51 Gullickson, Lauren        11 WAC-MR                         1:19.67        
                  37.64     1:19.67 (42.03)                                        
 52 Dwarica, Tyla K           12 NYCC-MR                        1:19.81        
                  36.23     1:19.81 (43.58)                                        
 53 Bay, Alexandria M         11 Agua Swim Team-MR              1:20.13        
                  38.06     1:20.13 (42.07)                                        
 54 Stokke, Vilde B           11 Agua Swim Team-MR              1:21.21        
                  37.39     1:21.21 (43.82)                                        
 55 Zorek, Sophia A           12 Agua Swim Team-MR              1:23.47        
                  38.53     1:23.47 (44.94)                                        
 56 Elias, Brianne E          11 Rac @ Jcc-MR                   1:24.38        
                  40.36     1:24.38 (44.02)                                        
 57 O'Connor, Elizabeth C     12 BDA-MA                         1:25.78        
                  38.61     1:25.78 (47.17)                                        
 58 Kascle, Raeanne           11 Rac @ Jcc-MR                   1:26.07        
                  40.91     1:26.07 (45.16)                                        
 59 Boustany-Jost, Noura L    12 WAC-MR                         1:30.95        
                  41.64     1:30.95 (49.31)                                        
 60 Cuiskelly, PaQuan F       11 Agua Swim Team-MR              1:35.71        
                  42.92     1:35.71 (52.79)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:11.99  ZQ
        2:13.99  JO
        2:31.89  SILV
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Skoczylas, Anne M         12 Agua Swim Team-MR              2:06.07 ZQ     
                  29.56     1:01.69 (32.13)     1:34.63 (32.94)     2:06.07 (31.44)
  2 Shehan, Olivia W          12 Agua Swim Team-MR              2:07.23 ZQ     
                  29.44     1:01.83 (32.39)     1:35.10 (33.27)     2:07.23 (32.13)
  3 Snow, Madeline E          12 Woodbridge A.C.-CT             2:09.70 ZQ     
                  29.80     1:02.19 (32.39)     1:36.08 (33.89)     2:09.70 (33.62)
  4 Chu, Kierstin             11 SMC-MR                         2:19.64 SILV   
                  31.66     1:06.51 (34.85)     1:43.24 (36.73)     2:19.64 (36.40)
  5 Oceguera, Mariajose       12 Sailfish-MR                    2:19.82 SILV   
                  31.60     1:07.12 (35.52)     1:44.13 (37.01)     2:19.82 (35.69)
  6 deFreitas, Hannah         12 WAC-MR                         2:22.17 SILV   
                  32.14     1:07.53 (35.39)     1:45.13 (37.60)     2:22.17 (37.04)
  7 Damsky, Abby K            12 Agua Swim Team-MR              2:23.78 SILV   
                  32.14     1:09.92 (37.78)     1:48.83 (38.91)     2:23.78 (34.95)
  8 Borter, Gabriella E       12 Agua Swim Team-MR              2:27.92 SILV   
                  32.62     1:10.51 (37.89)     1:49.41 (38.90)     2:27.92 (38.51)
  9 Fuchs, Lindsey            11 Agua Swim Team-MR              2:28.29 SILV   
                  33.87     1:11.18 (37.31)     1:49.63 (38.45)     2:28.29 (38.66)
 10 Monfiletto, Angela        12 WAC-MR                         2:29.28 SILV   
                  34.43     1:12.31 (37.88)     1:51.01 (38.70)     2:29.28 (38.27)
 11 Bluvol, Alex              12 Rye y 2007-MR                  2:29.36 SILV   
                  33.17     1:10.84 (37.67)     1:50.41 (39.57)     2:29.36 (38.95)
 12 Kleckner, Sabrina G       11 Agua Swim Team-MR              2:30.07 SILV   
                  34.03     1:12.70 (38.67)     1:52.53 (39.83)     2:30.07 (37.54)
 13 Sullivan, Mariana A       11 Agua Swim Team-MR              2:32.10        
                  36.00     1:15.49 (39.49)     1:55.87 (40.38)     2:32.10 (36.23)
 14 Feminella, Lindsay M      12 WAC-MR                         2:32.16        
                  35.76     1:15.70 (39.94)     1:56.14 (40.44)     2:32.16 (36.02)
 15 Ruiz, Vanessa D           11 Sailfish-MR                    2:33.47        
                  33.14     1:10.87 (37.73)     1:50.84 (39.97)     2:33.47 (42.63)
 16 Lu, Sifan                 11 Agua Swim Team-MR              2:33.66        
                  34.71     1:13.87 (39.16)     1:54.37 (40.50)     2:33.66 (39.29)
 17 Baldwin, Emilia M         12 Agua Swim Team-MR              2:33.73        
                  34.34     1:13.03 (38.69)     1:53.96 (40.93)     2:33.73 (39.77)
 18 Kelly, Jordan A           11 Agua Swim Team-MR              2:34.34        
                  34.30     1:13.01 (38.71)     1:53.83 (40.82)     2:34.34 (40.51)
 19 Xu, Emily                 11 NYCC-MR                        2:34.45        
                  33.46     1:13.56 (40.10)     1:54.68 (41.12)     2:34.45 (39.77)
 20 Nava, Kim                 12 Sailfish-MR                    2:34.66        
                  34.62     1:12.90 (38.28)     1:54.02 (41.12)     2:34.66 (40.64)
 21 Wu, Samantha              11 HS-MR                          2:38.99        
                  35.54     1:16.39 (40.85)     1:59.01 (42.62)     2:38.99 (39.98)
 22 Robert, Jessica           11 Agua Swim Team-MR              2:39.31        
                  35.94     1:15.73 (39.79)     1:59.19 (43.46)     2:39.31 (40.12)
 23 Sandoval, Lizbeth         11 Sailfish-MR                    2:41.33        
                  36.76     1:17.60 (40.84)     2:00.65 (43.05)     2:41.33 (40.68)
 24 Byrne, Theresa A          12 Agua Swim Team-MR              2:41.44        
                  35.40     1:15.54 (40.14)     1:58.72 (43.18)     2:41.44 (42.72)
 25 Richardson, Alia          11 JCC-MR                         2:41.59        
                  32.82     1:14.54 (41.72)     1:58.41 (43.87)     2:41.59 (43.18)
 26 Klinovsky, Katarina       11 Agua Swim Team-MR              2:42.34        
                  35.32     1:17.99 (42.67)     2:01.45 (43.46)     2:42.34 (40.89)
 27 Van Tassell, Amanda J     11 WAC-MR                         2:43.44        
                  36.92     1:18.25 (41.33)     2:01.37 (43.12)     2:43.44 (42.07)
 28 Soriano, Thalia G         11 NYCC-MR                        2:46.22        
                  37.26     1:19.08 (41.82)     2:02.68 (43.60)     2:46.22 (43.54)
 29 Babbitz, Hannah           11 Woodbridge A.C.-CT             2:46.24        
                  36.10     1:18.16 (42.06)     2:03.97 (45.81)     2:46.24 (42.27)
 30 Etienne, Christina        12 NYCC-MR                        2:52.00        
                  37.34     1:20.84 (43.50)     2:06.27 (45.43)     2:52.00 (45.73)
 31 Wallerstein, Avery L      11 NYCC-MR                        2:54.24        
                  37.47     1:21.36 (43.89)     2:08.91 (47.55)     2:54.24 (45.33)
 32 Fafian, Maria L           11 Rac @ Jcc-MR                   2:57.37        
                  38.24     1:23.28 (45.04)     2:12.19 (48.91)     2:57.37 (45.18)
 33 Dwarica, Tyla K           12 NYCC-MR                        2:57.72        
                  37.27     1:22.19 (44.92)     2:10.69 (48.50)     2:57.72 (47.03)
 34 Skrivanek, Angela G       12 Agua Swim Team-MR              3:00.38        
                  40.10     1:25.80 (45.70)     2:13.91 (48.11)     3:00.38 (46.47)
 35 Wallerstein, Julia B      11 NYCC-MR                        3:02.08        
                  38.06     1:23.89 (45.83)     2:13.28 (49.39)     3:02.08 (48.80)
 36 Kascle, Raeanne           11 Rac @ Jcc-MR                   3:08.52        
                  41.74     1:30.24 (48.50)     2:21.59 (51.35)     3:08.52 (46.93)
 37 Cuiskelly, PaQuan F       11 Agua Swim Team-MR              3:35.40        
                  45.36     1:42.84 (57.48)     2:41.89 (59.05)     3:35.40 (53.51)
 -- Simunovich, Rachel T      12 Agua Swim Team-MR                   DQ        
      False start
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
          32.69  ZQ
          33.29  JO
          39.09  SILV
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Chu, Kierstin             11 SMC-MR                           32.33 ZQ     
  2 Snow, Madeline E          12 Woodbridge A.C.-CT               33.02 JO     
  3 Duran, Zoe Z              12 NYCC-MR                          33.49 SILV   
  4 Khal-Laayoun, Yasmina E   12 Agua Swim Team-MR                33.74 SILV   
  5 deFreitas, Hannah         12 WAC-MR                           33.96 SILV   
  6 Borter, Gabriella E       12 Agua Swim Team-MR                34.00 SILV   
  7 Madoff, Emily W           12 Agua Swim Team-MR                34.80 SILV   
  8 Damsky, Abby K            12 Agua Swim Team-MR                35.25 SILV   
  9 Wu, Samantha              11 HS-MR                            35.37 SILV   
 10 Whyte, Halle              12 BDA-MA                           35.45 SILV   
 11 Xu, Emily                 11 NYCC-MR                          35.53 SILV   
 12 Maloney, Meghan E         12 HS-MR                            36.17 SILV   
 13 Kleckner, Sabrina G       11 Agua Swim Team-MR                36.33 SILV   
 14 Galen, Eve I              12 Agua Swim Team-MR                36.39 SILV   
 15 Anderson, Mary Jane J     11 HS-MR                            36.51 SILV   
 16 Bluvol, Alex              12 Rye y 2007-MR                    36.81 SILV   
 17 Simunovich, Rachel T      12 Agua Swim Team-MR                37.13 SILV   
 17 Nava, Kim                 12 Sailfish-MR                      37.13 SILV   
 19 Richardson, Alia          11 JCC-MR                           37.39 SILV   
 20 Monfiletto, Angela        12 WAC-MR                           37.51 SILV   
 21 Isom, Gabrielle I         11 Agua Swim Team-MR                37.94 SILV   
 22 Soriano, Thalia G         11 NYCC-MR                          37.97 SILV   
 23 Feminella, Lindsay M      12 WAC-MR                           38.23 SILV   
 24 Wolfe, Caroline           11 SMC-MR                           38.47 SILV   
 24 Basso, Sierra K           11 Agua Swim Team-MR                38.47 SILV   
 26 Sandoval, Lizbeth         11 Sailfish-MR                      38.66 SILV   
 27 Sullivan, Mariana A       11 Agua Swim Team-MR                38.82 SILV   
 28 Schuetz, Sarah            11 SMC-MR                           38.90 SILV   
 29 Lu, Sifan                 11 Agua Swim Team-MR                39.07 SILV   
 30 Sanabria, Eugenia C       12 HS-MR                            39.08 SILV   
 31 Dwarica, Tyla K           12 NYCC-MR                          39.19        
 31 Sokan, Gabby L            12 NYCC-MR                          39.19        
 33 Byrne, Theresa A          12 Agua Swim Team-MR                39.61        
 34 Cavanaugh, Katherine      12 WAC-MR                           39.68        
 35 Abrams, Maria             11 SMC-MR                           39.69        
 36 Wallerstein, Avery L      11 NYCC-MR                          39.71        
 37 Klinovsky, Katarina       11 Agua Swim Team-MR                40.24        
 38 Cusumano, Nicole          12 WAC-MR                           40.25        
 38 Wallerstein, Julia B      11 NYCC-MR                          40.25        
 40 Haye, Adia                11 Sailfish-MR                      40.81        
 41 Marsillo, Alexandra M     12 HS-MR                            41.81        
 42 Jackson, Nicole M         11 HS-MR                            41.86        
 43 Crowell, Casey            12 SMC-MR                           42.60        
 44 Vallo, Emma               12 SMC-MR                           42.87        
 45 Zorek, Sophia A           12 Agua Swim Team-MR                43.09        
 46 Kascle, Raeanne           11 Rac @ Jcc-MR                     43.42        
 47 Bay, Alexandria M         11 Agua Swim Team-MR                45.36        
 48 Lutt, Samantha            12 SMC-MR                           45.61        
 49 Skrivanek, Angela G       12 Agua Swim Team-MR                45.90        
 50 O'Connor, Elizabeth C     12 BDA-MA                           47.43        
 51 Cuiskelly, PaQuan F       11 Agua Swim Team-MR                50.51        
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:09.49  ZQ
        1:11.09  JO
        1:24.99  SILV
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Chu, Kierstin             11 SMC-MR                         1:08.25 ZQ     
                  33.65     1:08.25 (34.60)                                        
  2 Snow, Madeline E          12 Woodbridge A.C.-CT             1:08.36 ZQ     
                  33.53     1:08.36 (34.83)                                        
  3 Nonnenberg, Mia           12 BDA-MA                         1:12.22 SILV   
                  34.78     1:12.22 (37.44)                                        
  4 Borter, Gabriella E       12 Agua Swim Team-MR              1:12.58 SILV   
                  35.09     1:12.58 (37.49)                                        
  5 Khal-Laayoun, Yasmina E   12 Agua Swim Team-MR              1:13.06 SILV   
                  35.43     1:13.06 (37.63)                                        
  6 Duran, Zoe Z              12 NYCC-MR                        1:13.24 SILV   
                  36.04     1:13.24 (37.20)                                        
  7 deFreitas, Hannah         12 WAC-MR                         1:14.59 SILV   
                  36.05     1:14.59 (38.54)                                        
  8 Damsky, Abby K            12 Agua Swim Team-MR              1:14.76 SILV   
                  35.71     1:14.76 (39.05)                                        
  9 Bonner, Shannon M         11 PAAC-MA                        1:16.25 SILV   
                  37.27     1:16.25 (38.98)                                        
 10 Baldwin, Emilia M         12 Agua Swim Team-MR              1:16.81 SILV   
                  36.79     1:16.81 (40.02)                                        
 11 Bluvol, Alex              12 Rye y 2007-MR                  1:16.94 SILV   
                  37.70     1:16.94 (39.24)                                        
 12 Monfiletto, Angela        12 WAC-MR                         1:17.15 SILV   
                  37.96     1:17.15 (39.19)                                        
 13 Hew, Madeleine            12 WAC-MR                         1:17.41 SILV   
                  38.13     1:17.41 (39.28)                                        
 14 Xu, Emily                 11 NYCC-MR                        1:17.70 SILV   
                  37.38     1:17.70 (40.32)                                        
 15 Madoff, Emily W           12 Agua Swim Team-MR              1:18.21 SILV   
                  38.81     1:18.21 (39.40)                                        
 16 Lawless, Eliza M          12 PAAC-MA                        1:19.26 SILV   
                  39.14     1:19.26 (40.12)                                        
 17 Kuo, Elizabeth F          11 Agua Swim Team-MR              1:19.79 SILV   
                  38.75     1:19.79 (41.04)                                        
 18 Simunovich, Rachel T      12 Agua Swim Team-MR              1:20.17 SILV   
                  39.04     1:20.17 (41.13)                                        
 19 Basso, Sierra K           11 Agua Swim Team-MR              1:20.98 SILV   
                  39.80     1:20.98 (41.18)                                        
 20 Galen, Eve I              12 Agua Swim Team-MR              1:21.50 SILV   
                  39.60     1:21.50 (41.90)                                        
 21 Feminella, Lindsay M      12 WAC-MR                         1:22.01 SILV   
                  40.80     1:22.01 (41.21)                                        
 22 Van Tassell, Amanda J     11 WAC-MR                         1:22.03 SILV   
                  40.12     1:22.03 (41.91)                                        
 23 Soriano, Thalia G         11 NYCC-MR                        1:22.43 SILV   
                  39.74     1:22.43 (42.69)                                        
 24 Robert, Jessica           11 Agua Swim Team-MR              1:23.64 SILV   
                  40.53     1:23.64 (43.11)                                        
 25 Moss, Lucy                12 SMC-MR                         1:23.79 SILV   
                  41.15     1:23.79 (42.64)                                        
 26 Wallerstein, Avery L      11 NYCC-MR                        1:24.81 SILV   
                  41.15     1:24.81 (43.66)                                        
 27 Bianco, Sara E            11 HS-MR                          1:25.74        
                  42.62     1:25.74 (43.12)                                        
 28 Wolfe, Caroline           11 SMC-MR                         1:25.87        
                  41.50     1:25.87 (44.37)                                        
 29 Sokan, Gabby L            12 NYCC-MR                        1:25.88        
                  42.51     1:25.88 (43.37)                                        
 30 Dwarica, Tyla K           12 NYCC-MR                        1:25.92        
                  42.05     1:25.92 (43.87)                                        
 31 Byrne, Theresa A          12 Agua Swim Team-MR              1:26.51        
                  42.35     1:26.51 (44.16)                                        
 32 Schuetz, Sarah            11 SMC-MR                         1:26.55        
                  42.00     1:26.55 (44.55)                                        
 33 Young, Sarah E            12 HS-MR                          1:26.66        
                  42.65     1:26.66 (44.01)                                        
 34 Abrams, Maria             11 SMC-MR                         1:27.42        
                  40.45     1:27.42 (46.97)                                        
 35 Stokke, Vilde B           11 Agua Swim Team-MR              1:27.58        
                  41.83     1:27.58 (45.75)                                        
 36 Wallerstein, Julia B      11 NYCC-MR                        1:28.25        
                  42.58     1:28.25 (45.67)                                        
 37 Villarreal, Rose Marie M  12 WAC-MR                         1:28.68        
                  43.98     1:28.68 (44.70)                                        
 38 Nascimento, Sophia        12 WAC-MR                         1:30.75        
                  43.39     1:30.75 (47.36)                                        
 39 Babbitz, Hannah           11 Woodbridge A.C.-CT             1:31.01        
                  43.13     1:31.01 (47.88)                                        
 40 Drennan, Tarah M          11 HS-MR                          1:33.24        
                  44.78     1:33.24 (48.46)                                        
 41 Boustany-Jost, Noura L    12 WAC-MR                         1:36.72        
                  45.64     1:36.72 (51.08)                                        
 42 Kascle, Raeanne           11 Rac @ Jcc-MR                   1:36.88        
                  47.10     1:36.88 (49.78)                                        
 43 Cuiskelly, PaQuan F       11 Agua Swim Team-MR              1:42.25        
                  46.70     1:42.25 (55.55)                                        
 44 O'Connor, Elizabeth C     12 BDA-MA                         1:48.32        
                  50.86     1:48.32 (57.46)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
          36.59  ZQ
          37.19  JO
          44.29  SILV
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 deFreitas, Hannah         12 WAC-MR                           35.16 ZQ     
  2 Etienne, Christina        12 NYCC-MR                          36.61 JO     
  3 Simunovich, Rachel T      12 Agua Swim Team-MR                37.36 SILV   
  4 Borter, Gabriella E       12 Agua Swim Team-MR                37.63 SILV   
  5 Isom, Gabrielle I         11 Agua Swim Team-MR                37.93 SILV   
  6 Kleckner, Sabrina G       11 Agua Swim Team-MR                39.26 SILV   
  7 Lawless, Shea M           11 PAAC-MA                          40.16 SILV   
  8 Whyte, Halle              12 BDA-MA                           40.17 SILV   
  9 Allen, Arnelle M          12 Agua Swim Team-MR                40.55 SILV   
 10 Lu, Sifan                 11 Agua Swim Team-MR                40.70 SILV   
 11 Bonner, Shannon M         11 PAAC-MA                          40.88 SILV   
 12 Chu, Kierstin             11 SMC-MR                           41.19 SILV   
 13 Dwarica, Tyla K           12 NYCC-MR                          41.56 SILV   
 14 Xu, Emily                 11 NYCC-MR                          41.65 SILV   
 15 Hew, Madeleine            12 WAC-MR                           41.75 SILV   
 16 Wolfe, Caroline           11 SMC-MR                           42.09 SILV   
 17 Monfiletto, Angela        12 WAC-MR                           42.20 SILV   
 18 Galen, Eve I              12 Agua Swim Team-MR                42.40 SILV   
 19 Bianco, Sara E            11 HS-MR                            42.63 SILV   
 20 Moss, Lucy                12 SMC-MR                           42.81 SILV   
 21 Van Tassell, Amanda J     11 WAC-MR                           43.13 SILV   
 22 Lawless, Eliza M          12 PAAC-MA                          43.14 SILV   
 23 Feminella, Lindsay M      12 WAC-MR                           43.67 SILV   
 24 Wallerstein, Julia B      11 NYCC-MR                          44.03 SILV   
 25 Abrams, Maria             11 SMC-MR                           44.09 SILV   
 26 Basso, Sierra K           11 Agua Swim Team-MR                44.30        
 27 Sokan, Gabby L            12 NYCC-MR                          44.50        
 28 Quinones, Cloe H          11 Rye y 2007-MR                    44.60        
 29 Byrne, Theresa A          12 Agua Swim Team-MR                44.69        
 30 Villarreal, Rose Marie M  12 WAC-MR                           45.16        
 31 Klinovsky, Katarina       11 Agua Swim Team-MR                45.53        
 32 Gullickson, Lauren        11 WAC-MR                           45.67        
 33 Maloney, Meghan E         12 HS-MR                            45.99        
 34 Zorek, Sophia A           12 Agua Swim Team-MR                46.30        
 35 Soriano, Thalia G         11 NYCC-MR                          47.48        
 36 Cavanaugh, Katherine      12 WAC-MR                           47.55        
 37 Wallerstein, Avery L      11 NYCC-MR                          47.66        
 38 Young, Sarah E            12 HS-MR                            48.39        
 39 Stora, Victoria E         12 Rac @ Jcc-MR                     49.24        
 40 Bay, Alexandria M         11 Agua Swim Team-MR                49.79        
 41 Drennan, Tarah M          11 HS-MR                            50.88        
 42 Boustany-Jost, Noura L    12 WAC-MR                           51.68        
 43 Cuiskelly, PaQuan F       11 Agua Swim Team-MR                58.82        
 -- Stokke, Vilde B           11 Agua Swim Team-MR                   DQ        
      Downward butterfly kick
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:19.99  ZQ
        1:20.49  JO
        1:34.59  SILV
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 deFreitas, Hannah         12 WAC-MR                         1:16.43 ZQ     
                  36.47     1:16.43 (39.96)                                        
  2 Shehan, Olivia W          12 Agua Swim Team-MR              1:18.01 ZQ     
                  37.10     1:18.01 (40.91)                                        
  3 Khal-Laayoun, Yasmina E   12 Agua Swim Team-MR              1:19.67 ZQ     
                  37.76     1:19.67 (41.91)                                        
  4 Nonnenberg, Mia           12 BDA-MA                         1:22.80 SILV   
                  39.59     1:22.80 (43.21)                                        
  5 Kelly, Jordan A           11 Agua Swim Team-MR              1:23.49 SILV   
                  39.68     1:23.49 (43.81)                                        
  6 Simunovich, Rachel T      12 Agua Swim Team-MR              1:23.78 SILV   
                  40.06     1:23.78 (43.72)                                        
  7 Etienne, Christina        12 NYCC-MR                        1:23.93 SILV   
                  39.19     1:23.93 (44.74)                                        
  8 Madoff, Emily W           12 Agua Swim Team-MR              1:24.41 SILV   
                  40.65     1:24.41 (43.76)                                        
  9 Lu, Sifan                 11 Agua Swim Team-MR              1:25.60 SILV   
                  41.47     1:25.60 (44.13)                                        
 10 Kleckner, Sabrina G       11 Agua Swim Team-MR              1:26.19 SILV   
                  40.70     1:26.19 (45.49)                                        
 11 Isom, Gabrielle I         11 Agua Swim Team-MR              1:27.22 SILV   
                  39.62     1:27.22 (47.60)                                        
 12 Richardson, Alia          11 JCC-MR                         1:28.88 SILV   
                  41.30     1:28.88 (47.58)                                        
 13 Galen, Eve I              12 Agua Swim Team-MR              1:29.56 SILV   
                  43.32     1:29.56 (46.24)                                        
 14 Schuetz, Sarah            11 SMC-MR                         1:29.60 SILV   
                   3.40   1:29.60 (1:26.20)                                        
 15 Xu, Emily                 11 NYCC-MR                        1:29.63 SILV   
                  42.51     1:29.63 (47.12)                                        
 16 Baldwin, Emilia M         12 Agua Swim Team-MR              1:31.99 SILV   
                  42.95     1:31.99 (49.04)                                        
 17 Ruiz, Vanessa D           11 Sailfish-MR                    1:32.39 SILV   
                  43.65     1:32.39 (48.74)                                        
 18 Wolfe, Caroline           11 SMC-MR                         1:32.76 SILV   
                  43.84     1:32.76 (48.92)                                        
 19 Wu, Samantha              11 HS-MR                          1:32.93 SILV   
                  44.33     1:32.93 (48.60)                                        
 20 Skrivanek, Angela G       12 Agua Swim Team-MR              1:33.24 SILV   
                   4.11   1:33.24 (1:29.13)                                        
 21 Nava, Kim                 12 Sailfish-MR                    1:33.39 SILV   
                  43.90     1:33.39 (49.49)                                        
 22 Robert, Jessica           11 Agua Swim Team-MR              1:34.79        
                   5.68   1:34.79 (1:29.11)                                        
 23 Dwarica, Tyla K           12 NYCC-MR                        1:35.02        
                   2.48   1:35.02 (1:32.54)                                        
 24 Haye, Adia                11 Sailfish-MR                    1:35.56        
                  44.71     1:35.56 (50.85)                                        
 25 Cusumano, Nicole          12 WAC-MR                         1:36.39        
                  45.71     1:36.39 (50.68)                                        
 26 Feminella, Lindsay M      12 WAC-MR                         1:36.46        
                  47.36     1:36.46 (49.10)                                        
 27 Abrams, Maria             11 SMC-MR                         1:36.88        
                  45.42     1:36.88 (51.46)                                        
 28 Byrne, Theresa A          12 Agua Swim Team-MR              1:37.09        
                  45.94     1:37.09 (51.15)                                        
 29 Sanabria, Eugenia C       12 HS-MR                          1:37.31        
                   4.08   1:37.31 (1:33.23)                                        
 30 Basso, Sierra K           11 Agua Swim Team-MR              1:37.62        
                  46.53     1:37.62 (51.09)                                        
 31 Marsillo, Alexandra M     12 HS-MR                          1:38.49        
                  46.93     1:38.49 (51.56)                                        
 32 Lutt, Samantha            12 SMC-MR                         1:39.00        
                  47.07     1:39.00 (51.93)                                        
 33 Wallerstein, Julia B      11 NYCC-MR                        1:39.83        
                  47.00     1:39.83 (52.83)                                        
 34 Babbitz, Hannah           11 Woodbridge A.C.-CT             1:40.60        
                  47.65     1:40.60 (52.95)                                        
 35 Zorek, Sophia A           12 Agua Swim Team-MR              1:41.68        
                  47.24     1:41.68 (54.44)                                        
 36 Sokan, Gabby L            12 NYCC-MR                        1:42.02        
                  47.09     1:42.02 (54.93)                                        
 37 Jackson, Nicole M         11 HS-MR                          1:42.04        
                  48.53     1:42.04 (53.51)                                        
 38 Soriano, Thalia G         11 NYCC-MR                        1:42.05        
                  49.30     1:42.05 (52.75)                                        
 39 Cavanaugh, Katherine      12 WAC-MR                         1:43.29        
                  48.99     1:43.29 (54.30)                                        
 40 Wallerstein, Avery L      11 NYCC-MR                        1:43.45        
                  48.97     1:43.45 (54.48)                                        
 41 Vallo, Emma               12 SMC-MR                         1:44.50        
                  50.17     1:44.50 (54.33)                                        
 42 Kascle, Raeanne           11 Rac @ Jcc-MR                   1:57.48        
                  55.74   1:57.48 (1:01.74)                                        
 43 O'Connor, Elizabeth C     12 BDA-MA                         2:02.89        
                  57.32   2:02.89 (1:05.57)                                        
 44 Cuiskelly, PaQuan F       11 Agua Swim Team-MR              2:17.97        
                1:05.98   2:17.97 (1:11.99)                                        
 -- Crowell, Casey            12 SMC-MR                              DQ        
      Arms two strokes underwater
                  47.70          DQ (52.40)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
          31.09  ZQ
          31.59  JO
          37.19  SILV
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Skoczylas, Anne M         12 Agua Swim Team-MR                29.34 ZQ     
  2 Nonnenberg, Mia           12 BDA-MA                           30.34 ZQ     
  3 Khal-Laayoun, Yasmina E   12 Agua Swim Team-MR                31.03 ZQ     
  4 Whyte, Halle              12 BDA-MA                           31.08 ZQ     
  5 Shehan, Olivia W          12 Agua Swim Team-MR                31.11 JO     
  6 Duran, Zoe Z              12 NYCC-MR                          31.73 SILV   
  7 Chu, Kierstin             11 SMC-MR                           31.89 SILV   
  8 Damsky, Abby K            12 Agua Swim Team-MR                33.74 SILV   
  9 Hew, Madeleine            12 WAC-MR                           34.04 SILV   
 10 Borter, Gabriella E       12 Agua Swim Team-MR                34.22 SILV   
 11 Fuchs, Lindsey            11 Agua Swim Team-MR                34.49 SILV   
 12 Baldwin, Emilia M         12 Agua Swim Team-MR                34.62 SILV   
 13 Sokan, Gabby L            12 NYCC-MR                          34.76 SILV   
 14 Maloney, Meghan E         12 HS-MR                            34.85 SILV   
 14 Van Tassell, Amanda J     11 WAC-MR                           34.85 SILV   
 16 Basso, Sierra K           11 Agua Swim Team-MR                35.05 SILV   
 17 Kleckner, Sabrina G       11 Agua Swim Team-MR                35.07 SILV   
 18 Monfiletto, Angela        12 WAC-MR                           35.25 SILV   
 19 Bonner, Shannon M         11 PAAC-MA                          35.62 SILV   
 20 Feminella, Lindsay M      12 WAC-MR                           36.02 SILV   
 21 Babbitz, Hannah           11 Woodbridge A.C.-CT               36.31 SILV   
 22 Allen, Arnelle M          12 Agua Swim Team-MR                36.52 SILV   
 23 Galen, Eve I              12 Agua Swim Team-MR                36.57 SILV   
 24 Madoff, Emily W           12 Agua Swim Team-MR                36.59 SILV   
 25 Xu, Emily                 11 NYCC-MR                          36.91 SILV   
 26 Lawless, Shea M           11 PAAC-MA                          37.06 SILV   
 27 Lu, Sifan                 11 Agua Swim Team-MR                37.20        
 28 Moss, Lucy                12 SMC-MR                           37.24        
 29 Wallerstein, Avery L      11 NYCC-MR                          37.42        
 30 Isom, Gabrielle I         11 Agua Swim Team-MR                37.47        
 31 Wallerstein, Julia B      11 NYCC-MR                          37.62        
 32 Klinovsky, Katarina       11 Agua Swim Team-MR                37.64        
 33 Etienne, Christina        12 NYCC-MR                          38.13        
 34 Cavanaugh, Katherine      12 WAC-MR                           38.32        
 35 Stokke, Vilde B           11 Agua Swim Team-MR                38.51        
 36 Bay, Alexandria M         11 Agua Swim Team-MR                38.58        
 37 Dwarica, Tyla K           12 NYCC-MR                          38.92        
 38 Soriano, Thalia G         11 NYCC-MR                          39.31        
 39 Young, Sarah E            12 HS-MR                            39.63        
 40 Drennan, Tarah M          11 HS-MR                            40.36        
 41 Sullivan, Mariana A       11 Agua Swim Team-MR                40.39        
 42 Kuo, Elizabeth F          11 Agua Swim Team-MR                40.68        
 43 Bianco, Sara E            11 HS-MR                            40.69        
 44 Wolfe, Caroline           11 SMC-MR                           40.73        
 45 Villarreal, Rose Marie M  12 WAC-MR                           40.82        
 46 Schuetz, Sarah            11 SMC-MR                           41.53        
 47 Kascle, Raeanne           11 Rac @ Jcc-MR                     42.55        
 48 Fafian, Maria L           11 Rac @ Jcc-MR                     42.59        
 49 Gullickson, Lauren        11 WAC-MR                           42.60        
 50 Nascimento, Sophia        12 WAC-MR                           43.36        
 51 Boustany-Jost, Noura L    12 WAC-MR                           45.57        
 52 Elias, Brianne E          11 Rac @ Jcc-MR                     45.85        
 53 Stora, Victoria E         12 Rac @ Jcc-MR                     48.29        
 54 Zorek, Sophia A           12 Agua Swim Team-MR                49.62        
 55 O'Connor, Elizabeth C     12 BDA-MA                           58.35        
 -- Robert, Jessica           11 Agua Swim Team-MR                   DQ        
      Arms underwater recovery
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:10.99  ZQ
        1:12.09  JO
        1:29.19  SILV
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Skoczylas, Anne M         12 Agua Swim Team-MR              1:05.06 ZQ     
                  29.70     1:05.06 (35.36)                                        
  2 Khal-Laayoun, Yasmina E   12 Agua Swim Team-MR              1:08.79 ZQ     
                  32.05     1:08.79 (36.74)                                        
  3 Nonnenberg, Mia           12 BDA-MA                         1:09.68 ZQ     
                  32.46     1:09.68 (37.22)                                        
  4 Snow, Madeline E          12 Woodbridge A.C.-CT             1:12.45 SILV   
                  34.89     1:12.45 (37.56)                                        
  5 Duran, Zoe Z              12 NYCC-MR                        1:13.73 SILV   
                  33.04     1:13.73 (40.69)                                        
  6 Chu, Kierstin             11 SMC-MR                         1:15.00 SILV   
                  34.08     1:15.00 (40.92)                                        
  7 Richardson, Alia          11 JCC-MR                         1:15.46 SILV   
                  34.31     1:15.46 (41.15)                                        
  8 Fuchs, Lindsey            11 Agua Swim Team-MR              1:17.03 SILV   
                  37.31     1:17.03 (39.72)                                        
  9 Monfiletto, Angela        12 WAC-MR                         1:19.32 SILV   
                  36.88     1:19.32 (42.44)                                        
 10 Oceguera, Mariajose       12 Sailfish-MR                    1:19.33 SILV   
                  36.43     1:19.33 (42.90)                                        
 11 Cusumano, Nicole          12 WAC-MR                         1:20.00 SILV   
                  35.95     1:20.00 (44.05)                                        
 12 Whyte, Halle              12 BDA-MA                         1:20.14 SILV   
                  37.17     1:20.14 (42.97)                                        
 13 Madoff, Emily W           12 Agua Swim Team-MR              1:20.46 SILV   
                  36.57     1:20.46 (43.89)                                        
 14 Borter, Gabriella E       12 Agua Swim Team-MR              1:21.11 SILV   
                  36.21     1:21.11 (44.90)                                        
 15 Galen, Eve I              12 Agua Swim Team-MR              1:21.45 SILV   
                  38.87     1:21.45 (42.58)                                        
 16 Baldwin, Emilia M         12 Agua Swim Team-MR              1:21.47 SILV   
                  36.42     1:21.47 (45.05)                                        
 17 Van Tassell, Amanda J     11 WAC-MR                         1:21.67 SILV   
                  38.24     1:21.67 (43.43)                                        
 18 Damsky, Abby K            12 Agua Swim Team-MR              1:21.92 SILV   
                  36.93     1:21.92 (44.99)                                        
 19 Kelly, Jordan A           11 Agua Swim Team-MR              1:22.27 SILV   
                  38.46     1:22.27 (43.81)                                        
 20 Basso, Sierra K           11 Agua Swim Team-MR              1:22.93 SILV   
                  39.18     1:22.93 (43.75)                                        
 21 Sokan, Gabby L            12 NYCC-MR                        1:25.51 SILV   
                  38.36     1:25.51 (47.15)                                        
 22 Robert, Jessica           11 Agua Swim Team-MR              1:29.25        
                  40.60     1:29.25 (48.65)                                        
 23 Bay, Alexandria M         11 Agua Swim Team-MR              1:29.58        
                  40.72     1:29.58 (48.86)                                        
 24 Schuetz, Sarah            11 SMC-MR                         1:30.66        
                  40.85     1:30.66 (49.81)                                        
 25 Sullivan, Mariana A       11 Agua Swim Team-MR              1:31.45        
                  42.43     1:31.45 (49.02)                                        
 26 Cavanaugh, Katherine      12 WAC-MR                         1:33.17        
                  40.50     1:33.17 (52.67)                                        
 27 Klinovsky, Katarina       11 Agua Swim Team-MR              1:33.37        
                  40.31     1:33.37 (53.06)                                        
 28 Wolfe, Caroline           11 SMC-MR                         1:34.01        
                  41.01     1:34.01 (53.00)                                        
 29 Crowell, Casey            12 SMC-MR                         1:34.54        
                  42.90     1:34.54 (51.64)                                        
 30 Isom, Gabrielle I         11 Agua Swim Team-MR              1:35.02        
                  42.14     1:35.02 (52.88)                                        
 31 Haye, Adia                11 Sailfish-MR                    1:35.97        
                  40.51     1:35.97 (55.46)                                        
 32 Babbitz, Hannah           11 Woodbridge A.C.-CT             1:36.60        
                  42.14     1:36.60 (54.46)                                        
 33 Marsillo, Alexandra M     12 HS-MR                          1:40.92        
                  40.21   1:40.92 (1:00.71)                                        
 34 Jackson, Nicole M         11 HS-MR                          1:42.35        
                  44.62     1:42.35 (57.73)                                        
 35 Fafian, Maria L           11 Rac @ Jcc-MR                   1:46.46        
                  47.35     1:46.46 (59.11)                                        
 36 Zorek, Sophia A           12 Agua Swim Team-MR              1:52.45        
                  49.87   1:52.45 (1:02.58)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
        2:29.69  ZQ
        2:31.49  JO
        2:54.09  SILV
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Shehan, Olivia W          12 Agua Swim Team-MR              2:25.05 ZQ     
                  32.38     1:09.35 (36.97)     1:52.38 (43.03)     2:25.05 (32.67)
  2 Skoczylas, Anne M         12 Agua Swim Team-MR              2:25.14 ZQ     
                  30.76     1:08.43 (37.67)     1:52.64 (44.21)     2:25.14 (32.50)
  3 Snow, Madeline E          12 Woodbridge A.C.-CT             2:29.31 ZQ     
                  34.22     1:09.60 (35.38)     1:56.25 (46.65)     2:29.31 (33.06)
  4 Borter, Gabriella E       12 Agua Swim Team-MR              2:39.56 SILV   
                  35.83     1:14.48 (38.65)     2:00.41 (45.93)     2:39.56 (39.15)
  5 Kleckner, Sabrina G       11 Agua Swim Team-MR              2:39.95 SILV   
                  35.83     1:16.19 (40.36)     2:03.12 (46.93)     2:39.95 (36.83)
  6 Damsky, Abby K            12 Agua Swim Team-MR              2:40.66 SILV   
                  35.51     1:15.37 (39.86)     2:05.65 (50.28)     2:40.66 (35.01)
  7 Madoff, Emily W           12 Agua Swim Team-MR              2:40.91 SILV   
                  38.01     1:17.60 (39.59)     2:03.55 (45.95)     2:40.91 (37.36)
  8 Fuchs, Lindsey            11 Agua Swim Team-MR              2:41.99 SILV   
                  34.93     1:17.42 (42.49)     2:05.62 (48.20)     2:41.99 (36.37)
  9 Duran, Zoe Z              12 NYCC-MR                        2:43.86 SILV   
                  32.72     1:12.86 (40.14)     2:03.98 (51.12)     2:43.86 (39.88)
 10 Baldwin, Emilia M         12 Agua Swim Team-MR              2:47.27 SILV   
                  35.80     1:17.33 (41.53)     2:08.42 (51.09)     2:47.27 (38.85)
 11 Lawless, Shea M           11 PAAC-MA                        2:48.66 SILV   
                  39.66     1:24.02 (44.36)     2:11.02 (47.00)     2:48.66 (37.64)
 12 Lu, Sifan                 11 Agua Swim Team-MR              2:49.86 SILV   
                  39.70     1:21.71 (42.01)     2:11.01 (49.30)     2:49.86 (38.85)
 13 Simunovich, Rachel T      12 Agua Swim Team-MR              2:50.32 SILV   
                  39.07     1:24.34 (45.27)     2:14.57 (50.23)     2:50.32 (35.75)
 14 Robert, Jessica           11 Agua Swim Team-MR              2:52.44 SILV   
                  39.99     1:24.56 (44.57)     2:16.29 (51.73)     2:52.44 (36.15)
 15 Lawless, Eliza M          12 PAAC-MA                        2:52.72 SILV   
                  46.42     1:28.50 (42.08)     2:16.68 (48.18)     2:52.72 (36.04)
 16 Kuo, Elizabeth F          11 Agua Swim Team-MR              2:52.94 SILV   
                  41.16     1:24.36 (43.20)     2:14.04 (49.68)     2:52.94 (38.90)
 17 Bluvol, Alex              12 Rye y 2007-MR                  2:53.82 SILV   
                  39.25     1:21.82 (42.57)     2:14.29 (52.47)     2:53.82 (39.53)
 18 Sullivan, Mariana A       11 Agua Swim Team-MR              2:56.64        
                  40.98     1:27.28 (46.30)     2:18.43 (51.15)     2:56.64 (38.21)
 19 Klinovsky, Katarina       11 Agua Swim Team-MR              2:57.31        
                  38.02     1:25.09 (47.07)     2:17.72 (52.63)     2:57.31 (39.59)
 20 Bianco, Sara E            11 HS-MR                          2:57.47        
                  41.01     1:25.27 (44.26)     2:16.17 (50.90)     2:57.47 (41.30)
 21 Allen, Arnelle M          12 Agua Swim Team-MR              3:02.68        
                  37.68     1:28.06 (50.38)     2:20.41 (52.35)     3:02.68 (42.27)
 22 Schuetz, Sarah            11 SMC-MR                         3:03.10        
                  40.77     1:27.43 (46.66)     2:20.42 (52.99)     3:03.10 (42.68)
 23 Isom, Gabrielle I         11 Agua Swim Team-MR              3:03.47        
                  40.09     1:25.74 (45.65)     2:19.17 (53.43)     3:03.47 (44.30)
 24 Babbitz, Hannah           11 Woodbridge A.C.-CT             3:03.96        
                  41.03     1:28.01 (46.98)     2:24.55 (56.54)     3:03.96 (39.41)
 25 Byrne, Theresa A          12 Agua Swim Team-MR              3:04.70        
                  43.44     1:28.68 (45.24)     2:23.36 (54.68)     3:04.70 (41.34)
 26 Quinones, Cloe H          11 Rye y 2007-MR                  3:05.12        
                  43.41     1:31.78 (48.37)     2:25.86 (54.08)     3:05.12 (39.26)
 27 Bay, Alexandria M         11 Agua Swim Team-MR              3:11.86        
                  39.54     1:29.45 (49.91)     2:29.12 (59.67)     3:11.86 (42.74)
 28 Fafian, Maria L           11 Rac @ Jcc-MR                   3:13.81        
                  40.80     1:31.63 (50.83)     2:29.65 (58.02)     3:13.81 (44.16)
 29 Zorek, Sophia A           12 Agua Swim Team-MR              3:26.91        
                  51.59     1:43.73 (52.14)     2:42.21 (58.48)     3:26.91 (44.70)
 30 Stora, Victoria E         12 Rac @ Jcc-MR                   3:35.18        
                  49.01     1:45.02 (56.01)     2:44.89 (59.87)     3:35.18 (50.29)
 31 Elias, Brianne E          11 Rac @ Jcc-MR                   3:42.55        
                  46.94     1:41.45 (54.51)   2:54.83 (1:13.38)     3:42.55 (47.72)
 -- O'Connor, Elizabeth C     12 BDA-MA                              DQ        
      Alternating Kick - fly
                  58.87     1:53.47 (54.60)   3:00.91 (1:07.44)          DQ (46.73)
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'                      1:53.66        
     1) Shehan, Olivia W 12             2) Skoczylas, Anne M 12           
     3) Borter, Gabriella E 12          4) Damsky, Abby K 12              
                  27.26       54.16 (26.90)     1:24.73 (30.57)     1:53.66 (28.93)
  2 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'                      2:02.78        
     1) Khal-Laayoun, Yasmina E 12      2) Kelly, Jordan A 11             
     3) Isom, Gabrielle I 11            4) Kleckner, Sabrina G 11         
                  30.90     1:02.90 (32.00)     1:33.24 (30.34)     2:02.78 (29.54)
  3 Blue Dolphin Aquatics-MA  'A'                               2:04.31        
                  29.53       57.95 (28.42)     1:29.78 (31.83)     2:04.31 (34.53)
  4 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'C'                      2:05.33        
     1) Robert, Jessica 11              2) Klinovsky, Katarina 11         
     3) Fuchs, Lindsey 11               4) Baldwin, Emilia M 12           
                  31.56     1:03.92 (32.36)     1:35.42 (31.50)     2:05.33 (29.91)
  5 New York City Aquatic Club-MR  'A'                          2:06.39        
                  28.78     1:00.66 (31.88)     1:32.76 (32.10)     2:06.39 (33.63)
  6 Harbor Seals-MR  'A'                                        2:09.85        
     1) Maloney, Meghan E 12            2) Bianco, Sara E 11              
     3) Young, Sarah E 12               4) Drennan, Tarah M 11            
                  31.59     1:06.38 (34.79)     1:39.11 (32.73)     2:09.85 (30.74)
  7 New York City Aquatic Club-MR  'B'                          2:14.35        
                  33.47   1:41.73 (1:08.26)     2:14.68 (32.95)         2:14.35 ( )
 
Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'                      2:07.74        
     1) Borter, Gabriella E 12          2) Kelly, Jordan A 11             
     3) Skoczylas, Anne M 12            4) Shehan, Olivia W 12            
                  34.19     1:12.69 (38.50)     1:40.86 (28.17)     2:07.74 (26.88)
  2 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'                      2:16.22        
     1) Khal-Laayoun, Yasmina E 12      2) Kleckner, Sabrina G 11         
     3) Fuchs, Lindsey 11               4) Damsky, Abby K 12              
                  34.09     1:12.65 (38.56)     1:47.30 (34.65)     2:16.22 (28.92)
  3 New York City Aquatic Club-MR  'A'                          2:17.35        
                  33.34     1:10.78 (37.44)     1:46.16 (35.38)     2:17.35 (31.19)
  4 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'C'                      2:19.77        
     1) Basso, Sierra K 11              2) Isom, Gabrielle I 11           
     3) Baldwin, Emilia M 12            4) Robert, Jessica 11             
                  37.89     1:15.07 (37.18)     1:48.07 (33.00)     2:19.77 (31.70)
  5 Blue Dolphin Aquatics-MA  'A'                               2:19.83        
                  34.35     1:12.95 (38.60)     1:45.05 (32.10)     2:19.83 (34.78)
  6 Harbor Seals-MR  'A'                                        2:21.02        
     1) Anderson, Mary Jane J 11        2) Sanabria, Eugenia C 12         
     3) Maloney, Meghan E 12            4) Wu, Samantha 11                
                  34.46     1:16.18 (41.72)     1:56.00 (39.82)     2:21.02 (25.02)
  7 New Rochelle YMCA Sailfish-MR  'A'                          2:22.20        
     1) Sandoval, Lizbeth 11            2) Nava, Kim 12                   
     3) Oceguera, Mariajose 12          4) Ruiz, Vanessa D 11             
                  37.72     1:16.63 (38.91)     1:50.94 (34.31)     2:22.20 (31.26)
  8 New York City Aquatic Club-MR  'B'                          2:31.64        
                  36.53     1:20.41 (43.88)     1:58.43 (38.02)     2:31.64 (33.21)
 
Girls 7-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Skoczylas, Anne M         12 Agua Swim Team-MR              5:34.58        
                  30.18     1:03.34 (33.16)     1:36.85 (33.51)     2:10.85 (34.00)
        2:44.81 (33.96)     3:19.52 (34.71)     3:53.80 (34.28)     4:27.96 (34.16)
        5:01.79 (33.83)     5:34.58 (32.79)                                        
  2 Shehan, Olivia W          12 Agua Swim Team-MR              5:38.87        
                  30.86     1:04.65 (33.79)     1:39.84 (35.19)     2:14.71 (34.87)
        2:49.85 (35.14)     3:24.43 (34.58)     3:58.88 (34.45)     4:33.19 (34.31)
        5:07.11 (33.92)     5:38.87 (31.76)                                        
  3 Snow, Madeline E          12 Woodbridge A.C.-CT             5:39.15        
                  31.44     1:05.13 (33.69)     1:40.04 (34.91)     2:15.01 (34.97)
        2:49.71 (34.70)     3:23.86 (34.15)     3:58.25 (34.39)     4:32.44 (34.19)
        5:06.51 (34.07)     5:39.15 (32.64)                                        
  4 Nonnenberg, Mia           12 BDA-MA                         6:06.64        
                  30.34     1:05.02 (34.68)     1:41.06 (36.04)     2:18.46 (37.40)
        2:56.83 (38.37)     3:35.82 (38.99)     4:13.58 (37.76)     4:51.84 (38.26)
        5:30.07 (38.23)     6:06.64 (36.57)                                        
  5 Khal-Laayoun, Yasmina E   12 Agua Swim Team-MR              6:12.24        
                  32.98     1:10.32 (37.34)     1:47.28 (36.96)     2:25.47 (38.19)
        3:03.00 (37.53)     3:41.40 (38.40)     4:19.37 (37.97)     4:57.94 (38.57)
        5:35.33 (37.39)     6:12.24 (36.91)                                        
  6 Fuchs, Lindsey            11 Agua Swim Team-MR              6:36.72        
                  15.55       34.93 (19.38)     1:13.57 (38.64)     1:53.89 (40.32)
        2:34.85 (40.96)     3:16.05 (41.20)     3:57.28 (41.23)     4:38.45 (41.17)
        5:18.83 (40.38)   6:36.72 (1:17.89)                                        
  7 Eguchi, Lydia             10 Agua Swim Team-MR              6:43.04        
                  36.25     1:16.22 (39.97)     1:57.48 (41.26)     2:39.44 (41.96)
        3:21.71 (42.27)     4:03.58 (41.87)     4:45.09 (41.51)     5:25.74 (40.65)
        6:05.78 (40.04)     6:43.04 (37.26)                                        
  8 Halper, Sophie R          10 Agua Swim Team-MR              6:44.09        
                  37.59     1:18.64 (41.05)     2:00.41 (41.77)     2:41.70 (41.29)
        3:23.31 (41.61)     4:04.33 (41.02)     4:45.79 (41.46)     5:26.37 (40.58)
        6:06.78 (40.41)     6:44.09 (37.31)                                        
  9 Monfiletto, Angela        12 WAC-MR                         6:50.29        
                  36.65     1:17.24 (40.59)     1:59.11 (41.87)     2:41.70 (42.59)
        3:24.37 (42.67)     4:06.81 (42.44)     4:49.23 (42.42)     5:30.56 (41.33)
        6:11.56 (41.00)     6:50.29 (38.73)                                        
 10 Whyte, Halle              12 BDA-MA                         7:02.87        
                  34.98     1:14.44 (39.46)     1:56.88 (42.44)     2:42.80 (45.92)
        3:28.77 (45.97)     4:14.51 (45.74)     4:59.53 (45.02)     5:42.40 (42.87)
        6:25.16 (42.76)     7:02.87 (37.71)                                        
 11 Babarsky, Bailey A        10 BDA-MA                         7:06.14        
                  35.82     1:18.16 (42.34)     2:02.02 (43.86)     2:47.14 (45.12)
        3:30.67 (43.53)     4:14.20 (43.53)     4:58.78 (44.58)     5:42.84 (44.06)
        6:25.98 (43.14)     7:06.14 (40.16)                                        
 12 Anderson, Mary Jane J     11 HS-MR                          7:06.32        
                  35.75     1:18.86 (43.11)     2:02.02 (43.16)     2:45.51 (43.49)
        3:29.34 (43.83)     4:12.83 (43.49)     4:55.82 (42.99)     5:41.72 (45.90)
        6:24.27 (42.55)     7:06.32 (42.05)                                        
 13 Bay, Alexandria M         11 Agua Swim Team-MR              7:18.49        
                  39.19     1:22.88 (43.69)     2:08.12 (45.24)     2:53.38 (45.26)
        3:39.63 (46.25)     4:23.14 (43.51)     5:08.49 (45.35)     5:52.55 (44.06)
        6:36.93 (44.38)     7:18.49 (41.56)                                        
 14 Van Tassell, Gabrielle A  10 WAC-MR                         7:23.16        
                  41.93     1:27.54 (45.61)     2:14.08 (46.54)     2:59.24 (45.16)
        3:45.08 (45.84)     4:30.58 (45.50)     5:15.21 (44.63)     5:59.32 (44.11)
        6:43.47 (44.15)     7:23.16 (39.69)                                        
 15 Van Tassell, Amanda J     11 WAC-MR                         7:23.38        
                  40.43     1:26.54 (46.11)     2:11.84 (45.30)     2:56.95 (45.11)
        3:43.61 (46.66)     4:30.05 (46.44)     5:15.31 (45.26)     6:00.25 (44.94)
        6:43.27 (43.02)     7:23.38 (40.11)                                        
 16 O'Connor, Elizabeth C     12 BDA-MA                         8:24.02        
                  42.29     1:34.11 (51.82)     2:25.44 (51.33)     3:17.54 (52.10)
        4:10.20 (52.66)     5:03.53 (53.33)     5:55.61 (52.08)     6:47.19 (51.58)
        7:37.94 (50.75)     8:24.02 (46.08)                                        
 
Girls 7-12 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Shehan, Olivia W          12 Agua Swim Team-MR              5:03.43        
                  32.97     1:12.81 (39.84)     1:51.90 (39.09)     2:31.05 (39.15)
        3:14.47 (43.42)     3:57.09 (42.62)     4:31.46 (34.37)     5:03.43 (31.97)
  2 Skoczylas, Anne M         12 Agua Swim Team-MR              5:04.40        
                  31.61     1:08.55 (36.94)     1:47.33 (38.78)     2:26.60 (39.27)
        3:12.40 (45.80)     3:57.81 (45.41)     4:31.73 (33.92)     5:04.40 (32.67)
  3 Nonnenberg, Mia           12 BDA-MA                         5:15.41        
                  34.06     1:16.11 (42.05)     1:55.53 (39.42)     2:36.72 (41.19)
        3:20.19 (43.47)     4:06.11 (45.92)     4:40.64 (34.53)     5:15.41 (34.77)
  4 Snow, Madeline E          12 Woodbridge A.C.-CT             5:19.70        
                  37.03     1:20.15 (43.12)     1:57.41 (37.26)     2:36.60 (39.19)
        3:24.60 (48.00)     4:12.89 (48.29)     4:46.77 (33.88)     5:19.70 (32.93)
  5 Khal-Laayoun, Yasmina E   12 Agua Swim Team-MR              5:20.47        
                  33.62     1:14.74 (41.12)     1:54.88 (40.14)     2:37.05 (42.17)
        3:21.88 (44.83)     4:06.48 (44.60)     4:44.13 (37.65)     5:20.47 (36.34)
  6 Halper, Sophie R          10 Agua Swim Team-MR              5:37.53        
                  38.01     1:20.54 (42.53)     2:04.02 (43.48)     2:47.28 (43.26)
        3:34.56 (47.28)     4:22.63 (48.07)     5:02.45 (39.82)     5:37.53 (35.08)
  7 Kleckner, Sabrina G       11 Agua Swim Team-MR              5:37.84        
                  36.70     1:20.57 (43.87)     2:03.91 (43.34)     2:47.41 (43.50)
        3:34.07 (46.66)     4:23.31 (49.24)     5:01.29 (37.98)     5:37.84 (36.55)
  8 deFreitas, Hannah         12 WAC-MR                         5:39.78        
                  38.42     1:25.15 (46.73)     2:09.40 (44.25)     2:54.27 (44.87)
        3:37.76 (43.49)     4:22.39 (44.63)     5:01.75 (39.36)     5:39.78 (38.03)
  9 Fuchs, Lindsey            11 Agua Swim Team-MR              5:43.34        
                  36.64     1:18.59 (41.95)     2:03.44 (44.85)     2:48.56 (45.12)
        3:36.70 (48.14)     4:25.69 (48.99)     5:04.24 (38.55)     5:43.34 (39.10)
 10 Eguchi, Lydia             10 Agua Swim Team-MR              5:50.34        
                  38.58     1:23.70 (45.12)     2:07.10 (43.40)     2:50.66 (43.56)
        3:41.22 (50.56)     4:30.98 (49.76)     5:10.28 (39.30)     5:50.34 (40.06)
 11 Whyte, Halle              12 BDA-MA                         6:05.73        
                  38.40     1:24.29 (45.89)     2:11.44 (47.15)     3:01.34 (49.90)
        3:51.52 (50.18)     4:43.72 (52.20)     5:26.28 (42.56)     6:05.73 (39.45)
 12 Sullivan, Mariana A       11 Agua Swim Team-MR              6:09.87        
                  43.94     1:35.03 (51.09)     2:21.74 (46.71)     3:06.89 (45.15)
        3:57.95 (51.06)     4:50.23 (52.28)     5:31.60 (41.37)     6:09.87 (38.27)
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          26.79  ZQ
          26.99  JO
          30.19  SILV
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Zhu, Annie                14 Agua Swim Team-MR                24.54 ZQ     
  2 Hutchinson-Maddox, Isla   13 Agua Swim Team-MR                26.15 ZQ     
  3 Reynoso, Jessica M        13 Agua Swim Team-MR                26.36 ZQ     
  4 Chan, Shirley             13 Agua Swim Team-MR                27.20 SILV   
  5 Rodriguez, Keannie M      13 Agua Swim Team-MR                27.30 SILV   
  6 Antonelle, Gigi           14 SMC-MR                           27.32 SILV   
  7 deFreitas, Sophie         14 WAC-MR                           27.37 SILV   
  8 Rodriguez, Natalia        14 Agua Swim Team-MR                27.57 SILV   
  9 Lavoie, Jess E            14 FAST-NI                          27.74 SILV   
 10 Diserio, Sophia           13 Agua Swim Team-MR                27.79 SILV   
 11 Rondina, Corinne M        14 WAC-MR                           27.80 SILV   
 12 Waldrop, Taylor C         14 FAST-NI                          27.95 SILV   
 13 Rivera, Ashley M          14 Agua Swim Team-MR                27.99 SILV   
 14 Ogisu, Emilie             13 Agua Swim Team-MR                28.14 SILV   
 15 Pena, Jarleen B           13 Agua Swim Team-MR                28.25 SILV   
 16 Chudy, Charlotte L        14 Agua Swim Team-MR                28.38 SILV   
 17 Martinez, Adrianna        14 Agua Swim Team-MR                28.52 SILV   
 18 McDonough, Colleen P      13 WAC-MR                           28.57 SILV   
 19 Maruo, Haruka             14 Riptides-MR                      28.70 SILV   
 20 Schattschneider, Sarah    13 SMC-MR                           28.86 SILV   
 21 Bradnock, Taylor          13 Riptides-MR                      28.93 SILV   
 22 D'Angelo, Stephanie M     14 Rac @ Jcc-MR                     29.01 SILV   
 23 Fuchs, Amanda B           13 Agua Swim Team-MR                29.03 SILV   
 24 Escobedo, Samantha        13 WAC-MR                           29.18 SILV   
 25 Delfico, Sydney           13 SMC-MR                           29.39 SILV   
 26 Palmer, Nicole J          14 FAST-NI                          29.63 SILV   
 27 Zielonka, Magdalena       13 NYCC-MR                          29.80 SILV   
 28 Rojas, Emma               13 SMC-MR                           30.19 SILV   
 29 Deignan, Hannah           13 WAC-MR                           30.20        
 30 Maloney, Erin C           14 Rac @ Jcc-MR                     30.39        
 31 Cervera, Alessandra       14 Agua Swim Team-MR                30.56        
 32 Gibbons, Courtney         13 WAC-MR                           30.73        
 33 Escobedo, Emily R         13 Riptides-MR                      30.79        
 34 Ouldibbat, Laila          14 Sailfish-MR                      30.84        
 35 Bostrom, Lauren A         13 Riptides-MR                      31.10        
 36 Safadi, Camille           13 SMC-MR                           31.21        
 37 Patapis, Melanie A        13 Riptides-MR                      31.30        
 38 Mills, Ariana C           13 Agua Swim Team-MR                31.58        
 39 Spor, Casey               13 SMC-MR                           31.97        
 40 Schmitt, Rosie H          13 Agua Swim Team-MR                32.57        
 41 Ames, Sarah               13 SMC-MR                           33.34        
 42 Green, Colleen            13 SMC-MR                           33.43        
 43 Heath, Rachel M           14 WAC-MR                           35.93        
 
Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          58.19  ZQ
          58.49  JO
        1:06.09  SILV
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Zhu, Annie                14 Agua Swim Team-MR                53.26 ZQ     
                  25.87       53.26 (27.39)                                        
  2 Hutchinson-Maddox, Isla   13 Agua Swim Team-MR                55.52 ZQ     
                  27.26       55.52 (28.26)                                        
  3 Suarez, Daniela I         13 Agua Swim Team-MR                57.31 ZQ     
                  28.35       57.31 (28.96)                                        
  4 Reynoso, Jessica M        13 Agua Swim Team-MR                57.82 ZQ     
                  27.73       57.82 (30.09)                                        
  5 Feminella, Meghan C       13 WAC-MR                           58.32 JO     
                  28.41       58.32 (29.91)                                        
  6 Chan, Shirley             13 Agua Swim Team-MR                58.57 SILV   
                  28.23       58.57 (30.34)                                        
  7 Rodriguez, Keannie M      13 Agua Swim Team-MR                58.82 SILV   
                  28.15       58.82 (30.67)                                        
  8 Rivera, Ashley M          14 Agua Swim Team-MR                59.13 SILV   
                  28.59       59.13 (30.54)                                        
  9 Kuo, Jacqueline           14 Agua Swim Team-MR                59.33 SILV   
                  28.69       59.33 (30.64)                                        
 10 Brown, Caitlin N          13 HS-MR                            59.39 SILV   
                  28.52       59.39 (30.87)                                        
 11 Antonelle, Gigi           14 SMC-MR                           59.41 SILV   
                  28.76       59.41 (30.65)                                        
 12 Matchett, Kara L          14 FAST-NI                          59.93 SILV   
                  28.67       59.93 (31.26)                                        
 13 Kennedy, Calla            14 NYCC-MR                        1:00.68 SILV   
                  29.04     1:00.68 (31.64)                                        
 14 Waldrop, Taylor C         14 FAST-NI                        1:00.78 SILV   
                  29.25     1:00.78 (31.53)                                        
 15 Rondina, Corinne M        14 WAC-MR                         1:00.80 SILV   
 16 Maruo, Haruka             14 Riptides-MR                    1:00.86 SILV   
                  29.28     1:00.86 (31.58)                                        
 17 Lavoie, Jess E            14 FAST-NI                        1:00.92 SILV   
                  29.12     1:00.92 (31.80)                                        
 18 McDonough, Colleen P      13 WAC-MR                         1:01.00 SILV   
                  29.18     1:01.00 (31.82)                                        
 19 deFreitas, Sophie         14 WAC-MR                         1:01.04 SILV   
                  29.55     1:01.04 (31.49)                                        
 20 Brekovsky, Rachel E       14 FAST-NI                        1:01.48 SILV   
                  29.54     1:01.48 (31.94)                                        
 21 Martinez, Adrianna        14 Agua Swim Team-MR              1:02.49 SILV   
                  29.30     1:02.49 (33.19)                                        
 22 Fuchs, Amanda B           13 Agua Swim Team-MR              1:02.76 SILV   
                  30.21     1:02.76 (32.55)                                        
 23 Escobedo, Samantha        13 WAC-MR                         1:03.22 SILV   
 24 Chu, Megan                14 SMC-MR                         1:04.04 SILV   
                  31.09     1:04.04 (32.95)                                        
 25 Bradnock, Taylor          13 Riptides-MR                    1:04.08 SILV   
 26 Schattschneider, Sarah    13 SMC-MR                         1:04.22 SILV   
 27 Balderes, Olivia A        13 NYCC-MR                        1:04.33 SILV   
 28 D'Angelo, Stephanie M     14 Rac @ Jcc-MR                   1:04.37 SILV   
 29 Zielonka, Magdalena       13 NYCC-MR                        1:05.09 SILV   
 30 Tubens, Melanie           14 NYCC-MR                        1:05.17 SILV   
                  30.86     1:05.17 (34.31)                                        
 31 Gibbons, Courtney         13 WAC-MR                         1:05.34 SILV   
 32 Palmer, Nicole J          14 FAST-NI                        1:06.31        
 33 Muoio, Tara R             13 HS-MR                          1:07.39        
 34 Lee, Kevyn                14 NYCC-MR                        1:07.44        
 35 Chiodo, Jessica A         14 Rac @ Jcc-MR                   1:07.65        
 36 Rojas, Emma               13 SMC-MR                         1:07.93        
 37 Cervera, Alessandra       14 Agua Swim Team-MR              1:08.16        
 38 Deignan, Hannah           13 WAC-MR                         1:08.80        
 39 Patapis, Melanie A        13 Riptides-MR                    1:09.47        
 40 Barber, Bria M            14 FAST-NI                        1:10.43        
 41 Safadi, Camille           13 SMC-MR                         1:11.22        
 42 Pezzella, Samantha R      13 HS-MR                          1:11.34        
 43 Bostrom, Lauren A         13 Riptides-MR                    1:12.66        
 44 Schmitt, Rosie H          13 Agua Swim Team-MR              1:12.79        
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:06.49  ZQ
        2:07.99  JO
        2:22.99  SILV
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hutchinson-Maddox, Isla   13 Agua Swim Team-MR              1:56.23 ZQ     
                  27.15       56.19 (29.04)     1:26.31 (30.12)     1:56.23 (29.92)
  2 Chudy, Charlotte L        14 Agua Swim Team-MR              2:05.21 ZQ     
                  29.42     1:01.36 (31.94)     1:33.62 (32.26)     2:05.21 (31.59)
  3 Rivera, Ashley M          14 Agua Swim Team-MR              2:05.46 ZQ     
                  29.75     1:01.66 (31.91)     1:34.07 (32.41)     2:05.46 (31.39)
  4 Feminella, Meghan C       13 WAC-MR                         2:07.14 JO     
                  29.67     1:01.87 (32.20)     1:34.69 (32.82)     2:07.14 (32.45)
  5 Waldrop, Taylor C         14 FAST-NI                        2:07.47 JO     
                  29.51     1:00.99 (31.48)     1:33.75 (32.76)     2:07.47 (33.72)
  6 Ogisu, Emilie             13 Agua Swim Team-MR              2:08.08 SILV   
                  29.76     1:02.01 (32.25)     1:35.34 (33.33)     2:08.08 (32.74)
  7 Cirone, Alexandra         13 Agua Swim Team-MR              2:09.04 SILV   
                  30.25     1:03.63 (33.38)     1:36.81 (33.18)     2:09.04 (32.23)
  8 Chan, Shirley             13 Agua Swim Team-MR              2:09.49 SILV   
                  30.28     1:02.69 (32.41)     1:36.08 (33.39)     2:09.49 (33.41)
  9 deFreitas, Sophie         14 WAC-MR                         2:11.12 SILV   
                  30.79     1:04.38 (33.59)     1:38.70 (34.32)     2:11.12 (32.42)
 10 Kennedy, Calla            14 NYCC-MR                        2:11.33 SILV   
                  30.37     1:03.69 (33.32)     1:37.31 (33.62)     2:11.33 (34.02)
 11 McDonough, Colleen P      13 WAC-MR                         2:12.14 SILV   
                  29.75     1:03.07 (33.32)     1:37.94 (34.87)     2:12.14 (34.20)
 12 Antonelle, Gigi           14 SMC-MR                         2:12.70 SILV   
                  30.59     1:04.03 (33.44)     1:38.44 (34.41)     2:12.70 (34.26)
 13 Martinez, Adrianna        14 Agua Swim Team-MR              2:13.75 SILV   
                  30.76     1:04.69 (33.93)     1:39.94 (35.25)     2:13.75 (33.81)
 14 Lavoie, Jess E            14 FAST-NI                        2:14.31 SILV   
                  30.46     1:04.25 (33.79)     1:39.64 (35.39)     2:14.31 (34.67)
 15 Fuchs, Amanda B           13 Agua Swim Team-MR              2:15.62 SILV   
                  30.61     1:04.90 (34.29)     1:40.22 (35.32)     2:15.62 (35.40)
 16 Maruo, Haruka             14 Riptides-MR                    2:16.06 SILV   
                  30.79     1:05.42 (34.63)     1:40.73 (35.31)     2:16.06 (35.33)
 17 Dominach, Natalie P       14 FAST-NI                        2:16.51 SILV   
                  30.88     1:05.58 (34.70)     1:41.66 (36.08)     2:16.51 (34.85)
 18 Walsh, Georgina           13 NYCC-MR                        2:17.83 SILV   
                  30.94     1:05.85 (34.91)     1:42.32 (36.47)     2:17.83 (35.51)
 19 Chu, Megan                14 SMC-MR                         2:18.12 SILV   
                  32.39     1:07.99 (35.60)     1:44.09 (36.10)     2:18.12 (34.03)
 20 D'Angelo, Stephanie M     14 Rac @ Jcc-MR                   2:18.97 SILV   
                  31.06     1:05.79 (34.73)     1:44.03 (38.24)     2:18.97 (34.94)
 21 Lee, Kevyn                14 NYCC-MR                        2:19.52 SILV   
                  31.98     1:07.44 (35.46)     1:44.33 (36.89)     2:19.52 (35.19)
 22 Rondina, Corinne M        14 WAC-MR                         2:19.75 SILV   
                  30.83     1:05.52 (34.69)     1:42.67 (37.15)     2:19.75 (37.08)
 23 Gibbons, Courtney         13 WAC-MR                         2:19.80 SILV   
                  32.74     1:08.38 (35.64)     1:44.76 (36.38)     2:19.80 (35.04)
 24 Escobedo, Samantha        13 WAC-MR                         2:22.20 SILV   
                  32.36     1:08.73 (36.37)     1:46.86 (38.13)     2:22.20 (35.34)
 25 Balderes, Olivia A        13 NYCC-MR                        2:23.60        
                  32.55     1:09.16 (36.61)     1:46.86 (37.70)     2:23.60 (36.74)
 26 Tubens, Melanie           14 NYCC-MR                        2:24.61        
                  32.83     1:09.39 (36.56)     1:47.22 (37.83)     2:24.61 (37.39)
 27 Bradnock, Taylor          13 Riptides-MR                    2:26.29        
                  33.20     1:11.44 (38.24)     1:50.39 (38.95)     2:26.29 (35.90)
 28 Deignan, Hannah           13 WAC-MR                         2:27.65        
                  33.04     1:10.40 (37.36)     1:49.74 (39.34)     2:27.65 (37.91)
 29 Cervera, Alessandra       14 Agua Swim Team-MR              2:28.78        
                  32.49     1:09.95 (37.46)     1:49.53 (39.58)     2:28.78 (39.25)
 30 Patapis, Melanie A        13 Riptides-MR                    2:28.92        
                  34.22     1:12.40 (38.18)     1:51.57 (39.17)     2:28.92 (37.35)
 31 Muoio, Tara R             13 HS-MR                          2:29.19        
                  33.67     1:11.62 (37.95)     1:51.39 (39.77)     2:29.19 (37.80)
 32 Chiodo, Jessica A         14 Rac @ Jcc-MR                   2:29.74        
                  33.36     1:12.09 (38.73)     1:51.82 (39.73)     2:29.74 (37.92)
 33 Rojas, Emma               13 SMC-MR                         2:30.81        
                  34.30     1:12.82 (38.52)     1:53.88 (41.06)     2:30.81 (36.93)
 34 Kosoff, Zora R            13 HS-MR                          2:32.61        
                  34.48     1:13.21 (38.73)     1:53.31 (40.10)     2:32.61 (39.30)
 35 Schmitt, Rosie H          13 Agua Swim Team-MR              2:37.31        
                  34.49     1:14.37 (39.88)     1:56.60 (42.23)     2:37.31 (40.71)
 36 Bostrom, Lauren A         13 Riptides-MR                    2:37.84        
                  35.22     1:15.24 (40.02)     1:57.85 (42.61)     2:37.84 (39.99)
 37 Pezzella, Samantha R      13 HS-MR                          2:40.71        
                  34.12     1:15.15 (41.03)     1:58.24 (43.09)     2:40.71 (42.47)
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:05.99  ZQ
        1:06.59  JO
        1:18.29  SILV
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Zhu, Annie                14 Agua Swim Team-MR                58.36 ZQ     
                  28.44       58.36 (29.92)                                        
  2 Rodriguez, Nicole         13 Agua Swim Team-MR              1:02.35 ZQ     
                  30.45     1:02.35 (31.90)                                        
  3 Brekovsky, Rachel E       14 FAST-NI                        1:06.02 JO     
                  32.35     1:06.02 (33.67)                                        
  4 Fuchs, Amanda B           13 Agua Swim Team-MR              1:06.59 JO     
                  32.70     1:06.59 (33.89)                                        
  5 deFreitas, Sophie         14 WAC-MR                         1:06.67 SILV   
                  32.65     1:06.67 (34.02)                                        
  6 Kuo, Jacqueline           14 Agua Swim Team-MR              1:07.06 SILV   
                  32.84     1:07.06 (34.22)                                        
  7 Brown, Caitlin N          13 HS-MR                          1:07.64 SILV   
                  33.14     1:07.64 (34.50)                                        
  8 Waldrop, Taylor C         14 FAST-NI                        1:07.90 SILV   
                  33.22     1:07.90 (34.68)                                        
  9 Ogisu, Emilie             13 Agua Swim Team-MR              1:08.72 SILV   
                  33.65     1:08.72 (35.07)                                        
 10 Kennedy, Calla            14 NYCC-MR                        1:09.37 SILV   
                  34.17     1:09.37 (35.20)                                        
 11 Feminella, Meghan C       13 WAC-MR                         1:09.39 SILV   
                  34.09     1:09.39 (35.30)                                        
 12 Lavoie, Jess E            14 FAST-NI                        1:09.77 SILV   
                  33.59     1:09.77 (36.18)                                        
 13 Walsh, Georgina           13 NYCC-MR                        1:10.40 SILV   
                  34.51     1:10.40 (35.89)                                        
 14 Balderes, Olivia A        13 NYCC-MR                        1:11.02 SILV   
                  34.96     1:11.02 (36.06)                                        
 15 Martinez, Adrianna        14 Agua Swim Team-MR              1:11.41 SILV   
                  34.19     1:11.41 (37.22)                                        
 16 Matchett, Kara L          14 FAST-NI                        1:11.51 SILV   
                  35.28     1:11.51 (36.23)                                        
 17 Schattschneider, Sarah    13 SMC-MR                         1:11.55 SILV   
                  34.90     1:11.55 (36.65)                                        
 18 Rodriguez, Keannie M      13 Agua Swim Team-MR              1:11.77 SILV   
                  34.94     1:11.77 (36.83)                                        
 19 McDonough, Colleen P      13 WAC-MR                         1:12.04 SILV   
                  35.01     1:12.04 (37.03)                                        
 20 Escobedo, Samantha        13 WAC-MR                         1:12.80 SILV   
                  35.00     1:12.80 (37.80)                                        
 21 Antonelle, Gigi           14 SMC-MR                         1:12.85 SILV   
                  34.92     1:12.85 (37.93)                                        
 22 Chu, Megan                14 SMC-MR                         1:13.41 SILV   
                  36.33     1:13.41 (37.08)                                        
 23 Rondina, Corinne M        14 WAC-MR                         1:14.86 SILV   
                  36.60     1:14.86 (38.26)                                        
 24 Deignan, Hannah           13 WAC-MR                         1:15.44 SILV   
                  37.90     1:15.44 (37.54)                                        
 25 Muoio, Tara R             13 HS-MR                          1:16.16 SILV   
                  36.87     1:16.16 (39.29)                                        
 26 Gibbons, Courtney         13 WAC-MR                         1:16.52 SILV   
                  38.12     1:16.52 (38.40)                                        
 27 D'Angelo, Stephanie M     14 Rac @ Jcc-MR                   1:16.59 SILV   
                  38.78     1:16.59 (37.81)                                        
 28 Tubens, Melanie           14 NYCC-MR                        1:16.94 SILV   
                  36.87     1:16.94 (40.07)                                        
 29 Kosoff, Zora R            13 HS-MR                          1:17.24 SILV   
                  38.55     1:17.24 (38.69)                                        
 30 Bradnock, Taylor          13 Riptides-MR                    1:17.54 SILV   
                  38.72     1:17.54 (38.82)                                        
 31 Rojas, Emma               13 SMC-MR                         1:18.74        
                  39.37     1:18.74 (39.37)                                        
 32 Zielonka, Magdalena       13 NYCC-MR                        1:18.96        
                  38.31     1:18.96 (40.65)                                        
 33 Chiodo, Jessica A         14 Rac @ Jcc-MR                   1:20.38        
                  38.35     1:20.38 (42.03)                                        
 34 Palmer, Nicole J          14 FAST-NI                        1:20.43        
                  38.71     1:20.43 (41.72)                                        
 35 Safadi, Camille           13 SMC-MR                         1:21.49        
                  41.42     1:21.49 (40.07)                                        
 36 Barber, Bria M            14 FAST-NI                        1:22.51        
                  40.93     1:22.51 (41.58)                                        
 37 Pezzella, Samantha R      13 HS-MR                          1:23.49        
                  40.20     1:23.49 (43.29)                                        
 38 Schmitt, Rosie H          13 Agua Swim Team-MR              1:24.19        
                  41.33     1:24.19 (42.86)                                        
 39 Cervera, Alessandra       14 Agua Swim Team-MR              1:26.63        
                  42.59     1:26.63 (44.04)                                        
 -- Patapis, Melanie A        13 Riptides-MR                         DQ        
      Non-continuous turning action
                  40.19          DQ (42.29)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        2:21.49  ZQ
        2:22.59  JO
        2:48.99  SILV
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Zhu, Annie                14 Agua Swim Team-MR              2:05.55 ZQ     
                  30.10     1:01.56 (31.46)     1:33.38 (31.82)     2:05.55 (32.17)
  2 Rodriguez, Nicole         13 Agua Swim Team-MR              2:09.98 ZQ     
                  30.77     1:03.01 (32.24)     1:36.00 (32.99)     2:09.98 (33.98)
  3 Suarez, Daniela I         13 Agua Swim Team-MR              2:20.90 ZQ     
                  33.96     1:09.48 (35.52)     1:45.71 (36.23)     2:20.90 (35.19)
  4 Waldrop, Taylor C         14 FAST-NI                        2:21.03 ZQ     
                  33.19     1:08.22 (35.03)     1:44.48 (36.26)     2:21.03 (36.55)
  5 Cirone, Alexandra         13 Agua Swim Team-MR              2:22.50 JO     
                  33.71     1:09.84 (36.13)     1:46.59 (36.75)     2:22.50 (35.91)
  6 Ogisu, Emilie             13 Agua Swim Team-MR              2:22.59 JO     
                  34.27     1:10.38 (36.11)     1:46.87 (36.49)     2:22.59 (35.72)
  7 Fuchs, Amanda B           13 Agua Swim Team-MR              2:23.09 SILV   
                  34.34     1:10.11 (35.77)     1:46.94 (36.83)     2:23.09 (36.15)
  8 deFreitas, Sophie         14 WAC-MR                         2:23.59 SILV   
                  33.82     1:10.34 (36.52)     1:47.38 (37.04)     2:23.59 (36.21)
  9 Kennedy, Calla            14 NYCC-MR                        2:25.64 SILV   
                  34.57     1:11.40 (36.83)     1:48.64 (37.24)     2:25.64 (37.00)
 10 Brekovsky, Rachel E       14 FAST-NI                        2:25.89 SILV   
                  33.63     1:10.98 (37.35)     1:49.16 (38.18)     2:25.89 (36.73)
 11 Walsh, Georgina           13 NYCC-MR                        2:28.04 SILV   
                  34.67     1:11.81 (37.14)     1:50.13 (38.32)     2:28.04 (37.91)
 12 McDonough, Colleen P      13 WAC-MR                         2:30.64 SILV   
                  35.65     1:13.71 (38.06)     1:52.81 (39.10)     2:30.64 (37.83)
 13 Feminella, Meghan C       13 WAC-MR                         2:31.26 SILV   
                  37.41     1:15.03 (37.62)     1:53.36 (38.33)     2:31.26 (37.90)
 14 Matchett, Kara L          14 FAST-NI                        2:33.36 SILV   
                  36.42     1:15.28 (38.86)     1:54.78 (39.50)     2:33.36 (38.58)
 15 Maloney, Erin C           14 Rac @ Jcc-MR                   2:33.89 SILV   
                  34.93     1:12.99 (38.06)     1:53.19 (40.20)     2:33.89 (40.70)
 16 Balderes, Olivia A        13 NYCC-MR                        2:34.45 SILV   
                  37.22     1:15.27 (38.05)     1:54.67 (39.40)     2:34.45 (39.78)
 17 Escobedo, Samantha        13 WAC-MR                         2:38.69 SILV   
                  37.43     1:17.51 (40.08)     1:58.52 (41.01)     2:38.69 (40.17)
 18 Rondina, Corinne M        14 WAC-MR                         2:43.70 SILV   
                  39.32     1:21.40 (42.08)     2:02.51 (41.11)     2:43.70 (41.19)
 19 Ouldibbat, Laila          14 Sailfish-MR                    2:45.86 SILV   
                  40.15     1:22.27 (42.12)     2:04.96 (42.69)     2:45.86 (40.90)
 20 Rojas, Emma               13 SMC-MR                         2:46.35 SILV   
                  41.71     1:24.50 (42.79)     2:07.17 (42.67)     2:46.35 (39.18)
 21 Mills, Ariana C           13 Agua Swim Team-MR              2:48.24 SILV   
                  40.34     1:23.95 (43.61)     2:07.56 (43.61)     2:48.24 (40.68)
 22 Palmer, Nicole J          14 FAST-NI                        2:49.74        
                  38.69     1:22.70 (44.01)     2:07.66 (44.96)     2:49.74 (42.08)
 23 Barber, Bria M            14 FAST-NI                        2:59.33        
                  41.61     1:28.08 (46.47)     2:15.43 (47.35)     2:59.33 (43.90)
 24 Heath, Rachel M           14 WAC-MR                         3:14.68        
                  46.27     1:36.58 (50.31)     2:26.62 (50.04)     3:14.68 (48.06)
 
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:15.49  ZQ
        1:16.49  JO
        1:26.79  SILV
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Reynoso, Jessica M        13 Agua Swim Team-MR              1:10.46 ZQ     
                  33.11     1:10.46 (37.35)                                        
  2 Brekovsky, Rachel E       14 FAST-NI                        1:14.15 ZQ     
                  35.59     1:14.15 (38.56)                                        
  3 Gibbons, Jenna            14 WAC-MR                         1:14.22 ZQ     
                  35.30     1:14.22 (38.92)                                        
  4 Suarez, Daniela I         13 Agua Swim Team-MR              1:14.45 ZQ     
                  35.70     1:14.45 (38.75)                                        
  5 Kennedy, Calla            14 NYCC-MR                        1:16.25 JO     
                  35.43     1:16.25 (40.82)                                        
  6 Cirone, Alexandra         13 Agua Swim Team-MR              1:16.38 JO     
                  36.15     1:16.38 (40.23)                                        
  7 Escobedo, Emily R         13 Riptides-MR                    1:17.10 SILV   
                  36.38     1:17.10 (40.72)                                        
  8 Maruo, Haruka             14 Riptides-MR                    1:17.23 SILV   
                  36.65     1:17.23 (40.58)                                        
  9 Pena, Jarleen B           13 Agua Swim Team-MR              1:18.97 SILV   
                  37.29     1:18.97 (41.68)                                        
 10 Zielonka, Magdalena       13 NYCC-MR                        1:19.48 SILV   
                  37.33     1:19.48 (42.15)                                        
 11 Martinez, Adrianna        14 Agua Swim Team-MR              1:20.12 SILV   
                  37.56     1:20.12 (42.56)                                        
 12 Matchett, Kara L          14 FAST-NI                        1:20.27 SILV   
                  38.09     1:20.27 (42.18)                                        
 13 Gibbons, Courtney         13 WAC-MR                         1:20.67 SILV   
                  39.12     1:20.67 (41.55)                                        
 14 Barber, Bria M            14 FAST-NI                        1:21.08 SILV   
                  37.82     1:21.08 (43.26)                                        
 15 Lavoie, Jess E            14 FAST-NI                        1:21.70 SILV   
                  39.05     1:21.70 (42.65)                                        
 16 Palmer, Nicole J          14 FAST-NI                        1:21.80 SILV   
                  39.14     1:21.80 (42.66)                                        
 17 Deignan, Hannah           13 WAC-MR                         1:21.87 SILV   
                  39.22     1:21.87 (42.65)                                        
 18 Delfico, Sydney           13 SMC-MR                         1:24.75 SILV   
                  40.48     1:24.75 (44.27)                                        
 19 Diserio, Sophia           13 Agua Swim Team-MR              1:24.94 SILV   
                  40.32     1:24.94 (44.62)                                        
 20 Balderes, Olivia A        13 NYCC-MR                        1:25.08 SILV   
                  41.12     1:25.08 (43.96)                                        
 21 Dominach, Natalie P       14 FAST-NI                        1:25.17 SILV   
                  41.38     1:25.17 (43.79)                                        
 22 Escobedo, Samantha        13 WAC-MR                         1:25.80 SILV   
                  40.82     1:25.80 (44.98)                                        
 23 Mills, Ariana C           13 Agua Swim Team-MR              1:26.29 SILV   
                  41.03     1:26.29 (45.26)                                        
 24 Tubens, Melanie           14 NYCC-MR                        1:26.55 SILV   
                  39.95     1:26.55 (46.60)                                        
 25 Schattschneider, Sarah    13 SMC-MR                         1:28.13        
                  42.73     1:28.13 (45.40)                                        
 26 D'Angelo, Stephanie M     14 Rac @ Jcc-MR                   1:28.32        
                  42.65     1:28.32 (45.67)                                        
 27 Safadi, Camille           13 SMC-MR                         1:29.36        
                  42.71     1:29.36 (46.65)                                        
 28 Schmitt, Rosie H          13 Agua Swim Team-MR              1:29.62        
                  42.51     1:29.62 (47.11)                                        
 29 Cervera, Alessandra       14 Agua Swim Team-MR              1:29.89        
                  41.82     1:29.89 (48.07)                                        
 30 Ames, Sarah               13 SMC-MR                         1:31.42        
                  43.80     1:31.42 (47.62)                                        
 31 Green, Colleen            13 SMC-MR                         1:32.69        
                  43.83     1:32.69 (48.86)                                        
 32 Bostrom, Lauren A         13 Riptides-MR                    1:35.83        
                  44.60     1:35.83 (51.23)                                        
 33 Heath, Rachel M           14 WAC-MR                         1:49.15        
                  51.76     1:49.15 (57.39)                                        
 34 Spor, Casey               13 SMC-MR                         1:49.41        
                  51.11     1:49.41 (58.30)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        2:40.59  ZQ
        2:42.99  JO
        3:02.99  SILV
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Reynoso, Jessica M        13 Agua Swim Team-MR              2:34.32 ZQ     
                  34.38     1:13.68 (39.30)     1:53.57 (39.89)     2:34.32 (40.75)
  2 Suarez, Daniela I         13 Agua Swim Team-MR              2:35.77 ZQ     
                  35.94     1:15.28 (39.34)     1:55.78 (40.50)     2:35.77 (39.99)
  3 Brekovsky, Rachel E       14 FAST-NI                        2:41.43 JO     
                  35.55     1:15.83 (40.28)     1:58.62 (42.79)     2:41.43 (42.81)
  4 Kuo, Jacqueline           14 Agua Swim Team-MR              2:46.28 SILV   
                  38.92     1:20.21 (41.29)     2:03.39 (43.18)     2:46.28 (42.89)
  5 Maruo, Haruka             14 Riptides-MR                    2:46.69 SILV   
                  37.92     1:20.85 (42.93)     2:04.22 (43.37)     2:46.69 (42.47)
  6 Matchett, Kara L          14 FAST-NI                        2:51.36 SILV   
                  38.21     1:20.94 (42.73)     2:05.97 (45.03)     2:51.36 (45.39)
  7 Zielonka, Magdalena       13 NYCC-MR                        2:52.55 SILV   
                  38.55     1:22.37 (43.82)     2:06.60 (44.23)     2:52.55 (45.95)
  8 Brown, Caitlin N          13 HS-MR                          2:53.50 SILV   
                  39.21     1:23.48 (44.27)     2:09.15 (45.67)     2:53.50 (44.35)
  9 Walsh, Georgina           13 NYCC-MR                        2:54.30 SILV   
                  38.46     1:22.52 (44.06)     2:08.56 (46.04)     2:54.30 (45.74)
 10 Gibbons, Courtney         13 WAC-MR                         2:55.05 SILV   
                  40.99     1:25.28 (44.29)     2:10.48 (45.20)     2:55.05 (44.57)
 11 Xue, Kelly E              13 HS-MR                          2:55.98 SILV   
                  38.97     1:23.70 (44.73)     2:10.46 (46.76)     2:55.98 (45.52)
 12 Deignan, Hannah           13 WAC-MR                         2:56.07 SILV   
                  40.05     1:24.66 (44.61)     2:10.38 (45.72)     2:56.07 (45.69)
 13 Palmer, Nicole J          14 FAST-NI                        2:58.92 SILV   
                  39.88     1:26.47 (46.59)     2:13.49 (47.02)     2:58.92 (45.43)
 14 Barber, Bria M            14 FAST-NI                        3:05.87        
                  41.07     1:28.89 (47.82)     2:17.56 (48.67)     3:05.87 (48.31)
 15 D'Angelo, Stephanie M     14 Rac @ Jcc-MR                   3:09.46        
                  42.24     1:30.91 (48.67)     2:20.46 (49.55)     3:09.46 (49.00)
 16 Kosoff, Zora R            13 HS-MR                          3:14.04        
                  43.98     1:33.76 (49.78)     2:23.86 (50.10)     3:14.04 (50.18)
 17 Rondina, Corinne M        14 WAC-MR                         3:17.80        
                  44.38     1:35.12 (50.74)     2:27.03 (51.91)     3:17.80 (50.77)
 18 Cervera, Alessandra       14 Agua Swim Team-MR              3:18.19        
                  42.17     1:31.69 (49.52)     2:25.18 (53.49)     3:18.19 (53.01)
 19 Safadi, Camille           13 SMC-MR                         3:29.49        
                  41.99     1:30.54 (48.55)     2:21.30 (50.76)   3:29.49 (1:08.19)
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:05.29  ZQ
        1:05.69  JO
        1:14.59  SILV
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Zhu, Annie                14 Agua Swim Team-MR                58.19 ZQ     
                  27.53       58.19 (30.66)                                        
  2 Hutchinson-Maddox, Isla   13 Agua Swim Team-MR                58.67 ZQ     
                  27.78       58.67 (30.89)                                        
  3 Rodriguez, Nicole         13 Agua Swim Team-MR              1:03.27 ZQ     
                  30.57     1:03.27 (32.70)                                        
  4 Chudy, Charlotte L        14 Agua Swim Team-MR              1:04.02 ZQ     
                  30.75     1:04.02 (33.27)                                        
  5 Gibbons, Jenna            14 WAC-MR                         1:05.05 ZQ     
                  30.63     1:05.05 (34.42)                                        
  6 Chan, Shirley             13 Agua Swim Team-MR              1:05.69 JO     
                  31.29     1:05.69 (34.40)                                        
  7 Reynoso, Jessica M        13 Agua Swim Team-MR              1:05.71 SILV   
                  30.66     1:05.71 (35.05)                                        
  8 Rodriguez, Natalia        14 Agua Swim Team-MR              1:05.81 SILV   
                  30.57     1:05.81 (35.24)                                        
  9 Fuchs, Amanda B           13 Agua Swim Team-MR              1:07.01 SILV   
                  31.37     1:07.01 (35.64)                                        
 10 Brekovsky, Rachel E       14 FAST-NI                        1:07.21 SILV   
                  30.38     1:07.21 (36.83)                                        
 11 Feminella, Meghan C       13 WAC-MR                         1:08.26 SILV   
                  32.31     1:08.26 (35.95)                                        
 12 Lavoie, Jess E            14 FAST-NI                        1:08.95 SILV   
                  32.28     1:08.95 (36.67)                                        
 13 Rivera, Ashley M          14 Agua Swim Team-MR              1:09.11 SILV   
                  32.47     1:09.11 (36.64)                                        
 14 Schattschneider, Sarah    13 SMC-MR                         1:09.31 SILV   
                  32.19     1:09.31 (37.12)                                        
 15 Martinez, Adrianna        14 Agua Swim Team-MR              1:09.37 SILV   
                  32.60     1:09.37 (36.77)                                        
 16 Maruo, Haruka             14 Riptides-MR                    1:09.66 SILV   
                  31.99     1:09.66 (37.67)                                        
 17 Pena, Jarleen B           13 Agua Swim Team-MR              1:11.01 SILV   
                  33.75     1:11.01 (37.26)                                        
 18 Dominach, Natalie P       14 FAST-NI                        1:11.07 SILV   
                  32.71     1:11.07 (38.36)                                        
 19 Antonelle, Gigi           14 SMC-MR                         1:11.34 SILV   
                  32.77     1:11.34 (38.57)                                        
 20 Balderes, Olivia A        13 NYCC-MR                        1:13.58 SILV   
                  34.02     1:13.58 (39.56)                                        
 21 Tubens, Melanie           14 NYCC-MR                        1:13.80 SILV   
                  33.62     1:13.80 (40.18)                                        
 22 Rojas, Emma               13 SMC-MR                         1:14.44 SILV   
                  35.14     1:14.44 (39.30)                                        
 23 Gibbons, Courtney         13 WAC-MR                         1:15.62        
                  35.55     1:15.62 (40.07)                                        
 24 Escobedo, Emily R         13 Riptides-MR                    1:18.05        
                  36.16     1:18.05 (41.89)                                        
 25 Rodriguez, Keannie M      13 Agua Swim Team-MR              1:18.32        
                  36.12     1:18.32 (42.20)                                        
 26 Rondina, Corinne M        14 WAC-MR                         1:18.90        
                  35.39     1:18.90 (43.51)                                        
 27 Bradnock, Taylor          13 Riptides-MR                    1:19.32        
                  34.99     1:19.32 (44.33)                                        
 28 Diserio, Sophia           13 Agua Swim Team-MR              1:21.93        
                  38.86     1:21.93 (43.07)                                        
 29 Cervera, Alessandra       14 Agua Swim Team-MR              1:26.55        
                  38.35     1:26.55 (48.20)                                        
 30 Spor, Casey               13 SMC-MR                         1:27.23        
                  40.65     1:27.23 (46.58)                                        
 31 Patapis, Melanie A        13 Riptides-MR                    1:29.01        
                  38.70     1:29.01 (50.31)                                        
 32 Safadi, Camille           13 SMC-MR                         1:31.66        
                  42.65     1:31.66 (49.01)                                        
 -- Green, Colleen            13 SMC-MR                              DQ        
      Alternating Kick
                  40.01          DQ (49.33)                                        
 -- Schmitt, Rosie H          13 Agua Swim Team-MR                   DQ        
      Alternating Kick
                  41.48          DQ (46.88)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        2:25.79  ZQ
        2:30.99  JO
        2:42.59  SILV
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Zhu, Annie                14 Agua Swim Team-MR              2:04.29 ZQ     
                  28.46     1:00.19 (31.73)     1:32.04 (31.85)     2:04.29 (32.25)
  2 Hutchinson-Maddox, Isla   13 Agua Swim Team-MR              2:05.40 ZQ     
                  27.95       59.67 (31.72)     1:32.86 (33.19)     2:05.40 (32.54)
  3 Rodriguez, Nicole         13 Agua Swim Team-MR              2:14.42 ZQ     
                  30.42     1:04.36 (33.94)     1:39.27 (34.91)     2:14.42 (35.15)
  4 Chudy, Charlotte L        14 Agua Swim Team-MR              2:21.21 ZQ     
                  31.61     1:07.11 (35.50)     1:44.77 (37.66)     2:21.21 (36.44)
  5 Cirone, Alexandra         13 Agua Swim Team-MR              2:32.81 SILV   
                  31.95     1:10.86 (38.91)     1:51.62 (40.76)     2:32.81 (41.19)
  6 Dominach, Natalie P       14 FAST-NI                        2:34.75 SILV   
                  32.84     1:11.43 (38.59)     1:53.93 (42.50)     2:34.75 (40.82)
  7 Schattschneider, Sarah    13 SMC-MR                         2:39.26 SILV   
                  33.13     1:12.56 (39.43)     1:55.80 (43.24)     2:39.26 (43.46)
  8 Xue, Kelly E              13 HS-MR                          2:49.67        
                  35.25     1:19.53 (44.28)     2:05.88 (46.35)     2:49.67 (43.79)
  9 Lee, Kevyn                14 NYCC-MR                        2:58.55        
                  37.15     1:22.77 (45.62)     2:09.86 (47.09)     2:58.55 (48.69)
 
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
        2:21.99  ZQ
        2:23.49  JO
        2:47.79  SILV
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hutchinson-Maddox, Isla   13 Agua Swim Team-MR              2:11.75 ZQ     
                  28.07     1:03.71 (35.64)     1:41.75 (38.04)     2:11.75 (30.00)
  2 Suarez, Daniela I         13 Agua Swim Team-MR              2:15.61 ZQ     
                  30.28     1:06.23 (35.95)     1:45.48 (39.25)     2:15.61 (30.13)
  3 Rodriguez, Nicole         13 Agua Swim Team-MR              2:17.18 ZQ     
                  29.95     1:03.90 (33.95)     1:46.40 (42.50)     2:17.18 (30.78)
  4 Reynoso, Jessica M        13 Agua Swim Team-MR              2:18.22 ZQ     
                  30.72     1:06.75 (36.03)     1:46.12 (39.37)     2:18.22 (32.10)
  5 Chudy, Charlotte L        14 Agua Swim Team-MR              2:21.30 ZQ     
                  30.25     1:07.19 (36.94)     1:49.80 (42.61)     2:21.30 (31.50)
  6 Chan, Shirley             13 Agua Swim Team-MR              2:21.79 ZQ     
                  31.30     1:06.58 (35.28)     1:49.27 (42.69)     2:21.79 (32.52)
  7 Gibbons, Jenna            14 WAC-MR                         2:22.31 JO     
                  31.53     1:08.94 (37.41)     1:27.79 (18.85)     2:22.31 (54.52)
  8 Cirone, Alexandra         13 Agua Swim Team-MR              2:23.37 JO     
                  31.67     1:10.27 (38.60)     1:50.94 (40.67)     2:23.37 (32.43)
  9 Martinez, Adrianna        14 Agua Swim Team-MR              2:26.21 SILV   
                  32.27     1:10.75 (38.48)     1:52.58 (41.83)     2:26.21 (33.63)
 10 Rodriguez, Natalia        14 Agua Swim Team-MR              2:26.30 SILV   
                  31.10     1:09.37 (38.27)     1:53.84 (44.47)     2:26.30 (32.46)
 11 Ogisu, Emilie             13 Agua Swim Team-MR              2:26.55 SILV   
                  32.24     1:09.81 (37.57)     1:54.80 (44.99)     2:26.55 (31.75)
 12 Waldrop, Taylor C         14 FAST-NI                        2:26.64 SILV   
                  33.24     1:09.01 (35.77)     1:53.53 (44.52)     2:26.64 (33.11)
 13 Fuchs, Amanda B           13 Agua Swim Team-MR              2:27.33 SILV   
                  30.25     1:07.73 (37.48)     1:52.52 (44.79)     2:27.33 (34.81)
 14 Maruo, Haruka             14 Riptides-MR                    2:29.55 SILV   
                  32.23     1:12.26 (40.03)     1:55.35 (43.09)     2:29.55 (34.20)
 15 Matchett, Kara L          14 FAST-NI                        2:30.10 SILV   
                  32.06     1:11.46 (39.40)     1:56.44 (44.98)     2:30.10 (33.66)
 16 Feminella, Meghan C       13 WAC-MR                         2:30.26 SILV   
                  31.41     1:09.83 (38.42)     1:57.09 (47.26)     2:30.26 (33.17)
 17 Pena, Jarleen B           13 Agua Swim Team-MR              2:30.36 SILV   
                  32.17     1:00.72 (28.55)     1:32.88 (32.16)     2:30.36 (57.48)
 18 Rodriguez, Keannie M      13 Agua Swim Team-MR              2:30.55 SILV   
                  33.07     1:13.16 (40.09)     1:56.09 (42.93)     2:30.55 (34.46)
 19 Lavoie, Jess E            14 FAST-NI                        2:30.70 SILV   
                  31.72     1:10.84 (39.12)     1:55.85 (45.01)     2:30.70 (34.85)
 20 Walsh, Georgina           13 NYCC-MR                        2:31.09 SILV   
                  34.01     1:09.86 (35.85)     1:55.18 (45.32)     2:31.09 (35.91)
 21 Rivera, Ashley M          14 Agua Swim Team-MR              2:31.59 SILV   
                  32.06     1:12.06 (40.00)     1:57.05 (44.99)     2:31.59 (34.54)
 22 McDonough, Colleen P      13 WAC-MR                         2:32.42 SILV   
                  32.69     1:10.80 (38.11)     1:58.27 (47.47)     2:32.42 (34.15)
 23 Dominach, Natalie P       14 FAST-NI                        2:32.70 SILV   
                  32.96     1:08.24 (35.28)     1:58.43 (50.19)     2:32.70 (34.27)
 24 Escobedo, Emily R         13 Riptides-MR                    2:33.46 SILV   
                  34.27     1:15.13 (40.86)     1:58.61 (43.48)     2:33.46 (34.85)
 25 Gibbons, Courtney         13 WAC-MR                         2:35.98 SILV   
                  35.69     1:16.12 (40.43)     2:00.67 (44.55)     2:35.98 (35.31)
 26 Antonelle, Gigi           14 SMC-MR                         2:36.35 SILV   
                  32.70     1:12.63 (39.93)     1:59.50 (46.87)     2:36.35 (36.85)
 27 Palmer, Nicole J          14 FAST-NI                        2:38.32 SILV   
                  35.49     1:16.75 (41.26)     2:02.33 (45.58)     2:38.32 (35.99)
 28 Tubens, Melanie           14 NYCC-MR                        2:38.76 SILV   
                  34.09     1:12.73 (38.64)     2:01.60 (48.87)     2:38.76 (37.16)
 29 Escobedo, Samantha        13 WAC-MR                         2:39.19 SILV   
                  37.39     1:18.50 (41.11)     2:05.29 (46.79)     2:39.19 (33.90)
 30 Delfico, Sydney           13 SMC-MR                         2:39.50 SILV   
                  32.55     1:13.03 (40.48)     2:02.99 (49.96)     2:39.50 (36.51)
 31 Barber, Bria M            14 FAST-NI                        2:41.85 SILV   
                  34.21     1:19.43 (45.22)     2:05.68 (46.25)     2:41.85 (36.17)
 32 Deignan, Hannah           13 WAC-MR                         2:42.43 SILV   
                  34.83     1:15.02 (40.19)     2:01.84 (46.82)     2:42.43 (40.59)
 33 Ouldibbat, Laila          14 Sailfish-MR                    2:42.90 SILV   
                  36.46     1:17.99 (41.53)     2:06.28 (48.29)     2:42.90 (36.62)
 34 D'Angelo, Stephanie M     14 Rac @ Jcc-MR                   2:45.27 SILV   
                  38.48     1:20.40 (41.92)     2:08.62 (48.22)     2:45.27 (36.65)
 35 Diserio, Sophia           13 Agua Swim Team-MR              2:45.65 SILV   
                  38.45     1:19.84 (41.39)     2:07.60 (47.76)     2:45.65 (38.05)
 36 Bradnock, Taylor          13 Riptides-MR                    2:46.24 SILV   
                  34.41     1:17.42 (43.01)     2:08.05 (50.63)     2:46.24 (38.19)
 37 Zielonka, Magdalena       13 NYCC-MR                        2:47.13 SILV   
                  37.33     1:19.96 (42.63)     2:07.02 (47.06)     2:47.13 (40.11)
 38 Rondina, Corinne M        14 WAC-MR                         2:49.10        
                  36.78     1:18.05 (41.27)     2:11.41 (53.36)     2:49.10 (37.69)
 39 Cervera, Alessandra       14 Agua Swim Team-MR              2:53.84        
                  37.16     1:21.19 (44.03)     2:13.77 (52.58)     2:53.84 (40.07)
 40 Schmitt, Rosie H          13 Agua Swim Team-MR              2:54.45        
                  40.19     1:24.26 (44.07)     2:13.93 (49.67)     2:54.45 (40.52)
 41 Spor, Casey               13 SMC-MR                         2:57.59        
                  38.57     1:20.48 (41.91)     2:17.28 (56.80)     2:57.59 (40.31)
 42 Patapis, Melanie A        13 Riptides-MR                    3:00.68        
                  37.67     1:21.67 (44.00)     2:18.08 (56.41)     3:00.68 (42.60)
 43 Heath, Rachel M           14 WAC-MR                         3:15.67        
                  40.69     1:28.37 (47.68)   2:28.65 (1:00.28)     3:15.67 (47.02)
 -- Ames, Sarah               13 SMC-MR                              DQ        
      Did not finish on back - back
                  38.57     1:22.29 (43.72)     2:13.05 (50.76)          DQ (42.43)
 
Girls 15 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Leupold, Christine L      25 NYAC-MR                          25.56        
  2 Milani, Claudia J         28 NYAC-MR                          26.03        
  3 Teng, Rebecca Y           16 Agua Swim Team-MR                26.14        
  4 Gavin, Kara C             15 WAC-MR                           26.27        
  4 Fritsch, Kristina M       17 NYCC-MR                          26.27        
  6 Hart, Lindsay N           23 NYAC-MR                          26.68        
  7 Mrozinski, Melissa        17 WAC-MR                           26.71        
  8 Gibbons, Alanna           17 WAC-MR                           26.79        
  9 Geissler, Kim             15 WAC-MR                           27.17        
 10 Kenyon, Hillary L         17 Woodbridge A.C.-CT               27.63        
 11 Watler, Shani             16 NYCC-MR                          27.69        
 12 Pavlin, Mekala            16 Agua Swim Team-MR                27.74        
 13 Bhargava, Priyanka T      16 Woodbridge A.C.-CT               27.87        
 14 Deignan, Chelsea          17 WAC-MR                           27.93        
 15 Sanchez, Marielle E       17 Woodbridge A.C.-CT               28.07        
 16 Nunez, Ana                15 Agua Swim Team-MR                28.16        
 17 Stenman, Anaelle F        15 Riptides-MR                      28.28        
 18 Tam, Melanie              16 WAC-MR                           28.53        
 19 Schmitt, Katherine M      16 Agua Swim Team-MR                28.60        
 20 Hill, Monique             16 Sailfish-MR                      28.65        
 21 Reidy, Ashley M           17 Woodbridge A.C.-CT               28.75        
 22 Erickson, Abigayle        17 Agua Swim Team-MR                28.86        
 23 O'Brien, Kaitlin          16 WAC-MR                           29.13        
 24 Rodrigues, Fatima         15 Riptides-MR                      29.37        
 25 Quest, Carolyn            16 Rac @ Jcc-MR                     29.60        
 26 Altman-Kurosaki, Hannah   16 Agua Swim Team-MR                30.15        
 27 Nava, Steph               16 Sailfish-MR                      30.24        
 28 Steinberger, Sofia J      15 Agua Swim Team-MR                30.27        
 29 Curro, Emily              17 SMC-MR                           30.67        
 30 White, Molly K            16 FAST-NI                          30.84        
 31 Raby, Zami J              16 Agua Swim Team-MR                31.38        
 32 Block, Hannah R           16 Woodbridge A.C.-CT               31.44        
 33 Farmer, Imani M           15 NYCC-MR                          31.71        
 34 Sanchez, Isabelle S       15 Woodbridge A.C.-CT               31.84        
 35 Adamo, Kristen            16 Rac @ Jcc-MR                     31.91        
 36 Valencia, Ally            16 Sailfish-MR                      32.64        
 37 Delgado, Krystal          15 WAC-MR                           34.60        
 38 Delgado, Kristie          15 WAC-MR                           35.90        
 -- Shiota, Lena A            15 Agua Swim Team-MR                   DQ        
      False start
 
Girls 15 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mrozinski, Melissa        17 WAC-MR                           56.40        
                  27.61       56.40 (28.79)                                        
  2 Teng, Rebecca Y           16 Agua Swim Team-MR                56.70        
                  27.39       56.70 (29.31)                                        
  3 Gavin, Kara C             15 WAC-MR                           56.75        
                  27.26       56.75 (29.49)                                        
  4 Fritsch, Kristina M       17 NYCC-MR                          56.87        
                  27.73       56.87 (29.14)                                        
  5 Rookwood, Shakiraye O     16 HS-MR                            56.90        
                  27.72       56.90 (29.18)                                        
  6 Deignan, Chelsea          17 WAC-MR                           58.51        
                  28.55       58.51 (29.96)                                        
  7 Geissler, Kim             15 WAC-MR                           58.57        
                  28.25       58.57 (30.32)                                        
  8 Gibbons, Alanna           17 WAC-MR                           58.69        
                  28.20       58.69 (30.49)                                        
  9 Kenyon, Hillary L         17 Woodbridge A.C.-CT               58.85        
                  28.56       58.85 (30.29)                                        
 10 Baron, Melanie N          15 FAST-NI                          59.44        
                  28.67       59.44 (30.77)                                        
 11 Caputo, Krista            15 WAC-MR                           59.67        
                  28.84       59.67 (30.83)                                        
 12 Krikorian, Lena           15 Rye y 2007-MR                    59.93        
                  28.64       59.93 (31.29)                                        
 13 Bhargava, Priyanka T      16 Woodbridge A.C.-CT             1:00.32        
                  29.31     1:00.32 (31.01)                                        
 14 Stenman, Anaelle F        15 Riptides-MR                    1:00.35        
                  29.39     1:00.35 (30.96)                                        
 15 Coughlin, Carly A         15 FAST-NI                        1:00.37        
                  29.09     1:00.37 (31.28)                                        
 16 Watler, Shani             16 NYCC-MR                        1:00.95        
                  29.08     1:00.95 (31.87)                                        
 17 Reidy, Ashley M           17 Woodbridge A.C.-CT             1:01.95        
                  29.77     1:01.95 (32.18)                                        
 18 Sanchez, Marielle E       17 Woodbridge A.C.-CT             1:02.01        
                  29.25     1:02.01 (32.76)                                        
 19 Egan, Dana M              15 Rye y 2007-MR                  1:02.02        
                  29.72     1:02.02 (32.30)                                        
 20 Schmitt, Katherine M      16 Agua Swim Team-MR              1:02.43        
                  29.85     1:02.43 (32.58)                                        
 21 Coleman, Kristie M        15 HS-MR                          1:02.56        
                  29.86     1:02.56 (32.70)                                        
 22 Woytash, Marci A          15 FAST-NI                        1:02.91        
                  30.54     1:02.91 (32.37)                                        
 23 O'Brien, Kaitlin          16 WAC-MR                         1:03.17        
                  30.64     1:03.17 (32.53)                                        
 24 Lu, Tiffany X             15 HS-MR                          1:03.65        
                  31.14     1:03.65 (32.51)                                        
 25 Boomer, Lee E             15 NYCC-MR                        1:04.01        
                  31.12     1:04.01 (32.89)                                        
 26 Shiota, Lena A            15 Agua Swim Team-MR              1:04.34        
                  30.48     1:04.34 (33.86)                                        
 27 McGowen, Bridget A        16 Rye y 2007-MR                  1:04.93        
                  31.04     1:04.93 (33.89)                                        
 28 Altman-Kurosaki, Hannah   16 Agua Swim Team-MR              1:05.14        
                  31.91     1:05.14 (33.23)                                        
 29 Xue, Vanessa K            15 HS-MR                          1:05.42        
                  30.94     1:05.42 (34.48)                                        
 30 Foo, Francine F           15 HS-MR                          1:05.99        
                  31.15     1:05.99 (34.84)                                        
 31 Chiodo, Samantha L        15 Rac @ Jcc-MR                   1:06.84        
                  32.01     1:06.84 (34.83)                                        
 32 White, Molly K            16 FAST-NI                        1:06.87        
                  32.04     1:06.87 (34.83)                                        
 33 Block, Hannah R           16 Woodbridge A.C.-CT             1:07.46        
                  32.32     1:07.46 (35.14)                                        
 34 Lee, Courtney M           15 HS-MR                          1:07.98        
                  32.89     1:07.98 (35.09)                                        
 35 Sanabria, Manuela F       15 HS-MR                          1:08.04        
                  32.33     1:08.04 (35.71)                                        
 36 Raby, Zami J              16 Agua Swim Team-MR              1:08.18        
                  32.65     1:08.18 (35.53)                                        
 37 Zaccari, Victoria         18 SMC-MR                         1:09.04        
                  32.24     1:09.04 (36.80)                                        
 38 Farmer, Imani M           15 NYCC-MR                        1:09.35        
                  32.59     1:09.35 (36.76)                                        
 39 Montana, Jaclyn A         15 HS-MR                          1:12.50        
                  33.44     1:12.50 (39.06)                                        
 40 Xue, Rosalia S            16 HS-MR                          1:13.83        
                  35.36     1:13.83 (38.47)                                        
 41 Delgado, Krystal          15 WAC-MR                         1:17.26        
                  37.79     1:17.26 (39.47)                                        
 42 Delgado, Kristie          15 WAC-MR                         1:20.63        
                  38.69     1:20.63 (41.94)                                        
 
Girls 15 & Over 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rueda, Daniela            15 Agua Swim Team-MR              1:56.70        
                  27.39       56.69 (29.30)     1:26.60 (29.91)     1:56.70 (30.10)
  2 Gavin, Kara C             15 WAC-MR                         2:00.44        
                  28.24       59.03 (30.79)     1:29.74 (30.71)     2:00.44 (30.70)
  3 Fritsch, Kristina M       17 NYCC-MR                        2:01.74        
                  28.08       58.69 (30.61)     1:30.02 (31.33)     2:01.74 (31.72)
  4 Mrozinski, Melissa        17 WAC-MR                         2:02.73        
                  28.39       59.29 (30.90)     1:30.93 (31.64)     2:02.73 (31.80)
  5 Wais, Ashleigh Q          16 NYCC-MR                        2:03.52        
                  28.92     1:00.33 (31.41)     1:32.32 (31.99)     2:03.52 (31.20)
  6 Caputo, Krista            15 WAC-MR                         2:04.07        
                  29.07     1:00.11 (31.04)     1:32.30 (32.19)     2:04.07 (31.77)
  7 Deignan, Chelsea          17 WAC-MR                         2:06.07        
                  29.80     1:02.17 (32.37)     1:34.53 (32.36)     2:06.07 (31.54)
  8 Erickson, Abigayle        17 Agua Swim Team-MR              2:06.09        
                  29.70     1:01.60 (31.90)     1:34.23 (32.63)     2:06.09 (31.86)
  9 Gibbons, Alanna           17 WAC-MR                         2:06.95        
                  29.50     1:01.90 (32.40)     1:34.55 (32.65)     2:06.95 (32.40)
 10 Kenyon, Hillary L         17 Woodbridge A.C.-CT             2:07.05        
                  29.41     1:01.19 (31.78)     1:34.41 (33.22)     2:07.05 (32.64)
 11 Bhargava, Priyanka T      16 Woodbridge A.C.-CT             2:09.07        
                  30.15     1:02.80 (32.65)     1:35.42 (32.62)     2:09.07 (33.65)
 12 Coughlin, Carly A         15 FAST-NI                        2:09.50        
                  29.22     1:01.85 (32.63)     1:35.76 (33.91)     2:09.50 (33.74)
 13 Geissler, Kim             15 WAC-MR                         2:09.73        
                  30.27     1:03.46 (33.19)     1:36.89 (33.43)     2:09.73 (32.84)
 14 Rookwood, Shakiraye O     16 HS-MR                          2:10.37        
                  28.82     1:01.70 (32.88)     1:35.69 (33.99)     2:10.37 (34.68)
 15 Sanchez, Marielle E       17 Woodbridge A.C.-CT             2:11.03        
                  28.72     1:01.16 (32.44)     1:35.73 (34.57)     2:11.03 (35.30)
 16 Reidy, Ashley M           17 Woodbridge A.C.-CT             2:11.25        
                  30.16     1:02.91 (32.75)     1:36.79 (33.88)     2:11.25 (34.46)
 17 O'Brien, Kaitlin          16 WAC-MR                         2:11.88        
                  30.70     1:03.93 (33.23)     1:37.97 (34.04)     2:11.88 (33.91)
 18 Stenman, Anaelle F        15 Riptides-MR                    2:12.49        
                  30.23     1:03.68 (33.45)     1:38.43 (34.75)     2:12.49 (34.06)
 19 Woytash, Marci A          15 FAST-NI                        2:13.86        
                  30.76     1:04.78 (34.02)     1:39.88 (35.10)     2:13.86 (33.98)
 20 Watler, Shani             16 NYCC-MR                        2:14.44        
                  30.48     1:04.14 (33.66)     1:39.32 (35.18)     2:14.44 (35.12)
 21 Daly, Bronagh K           15 HS-MR                          2:14.60        
                  31.22     1:05.58 (34.36)     1:41.64 (36.06)     2:14.60 (32.96)
 22 Coleman, Kristie M        15 HS-MR                          2:14.91        
                  30.37     1:04.37 (34.00)     1:39.52 (35.15)     2:14.91 (35.39)
 23 Shiota, Lena A            15 Agua Swim Team-MR              2:14.95        
                  30.79     1:05.50 (34.71)     1:40.16 (34.66)     2:14.95 (34.79)
 24 Altman-Kurosaki, Hannah   16 Agua Swim Team-MR              2:16.43        
                  31.98     1:06.71 (34.73)     1:42.16 (35.45)     2:16.43 (34.27)
 25 Schmitt, Katherine M      16 Agua Swim Team-MR              2:16.76        
                  30.81     1:05.69 (34.88)     1:41.87 (36.18)     2:16.76 (34.89)
 26 Egan, Dana M              15 Rye y 2007-MR                  2:17.96        
                  31.30     1:06.14 (34.84)     1:42.26 (36.12)     2:17.96 (35.70)
 27 Lu, Tiffany X             15 HS-MR                          2:18.19        
                  31.35     1:06.32 (34.97)     1:42.55 (36.23)     2:18.19 (35.64)
 28 Boomer, Lee E             15 NYCC-MR                        2:19.30        
                  31.60     1:06.15 (34.55)     1:42.58 (36.43)     2:19.30 (36.72)
 29 Cohen, Lynzee R           15 WAC-MR                         2:23.12        
                  31.85     1:08.06 (36.21)     1:45.91 (37.85)     2:23.12 (37.21)
 30 White, Molly K            16 FAST-NI                        2:23.30        
                  32.97     1:08.80 (35.83)     1:46.53 (37.73)     2:23.30 (36.77)
 31 Chiodo, Samantha L        15 Rac @ Jcc-MR                   2:33.65        
                  32.53     1:10.45 (37.92)     1:51.98 (41.53)     2:33.65 (41.67)
 32 Boulbol, Lauren E         16 HS-MR                          2:35.38        
                  35.46     1:14.64 (39.18)     1:55.44 (40.80)     2:35.38 (39.94)
 33 Farmer, Imani M           15 NYCC-MR                        2:35.48        
                  33.87     1:13.69 (39.82)     1:55.44 (41.75)     2:35.48 (40.04)
 34 Delgado, Krystal          15 WAC-MR                         2:49.20        
                  36.53     1:18.10 (41.57)     2:03.67 (45.57)     2:49.20 (45.53)
 35 Delgado, Kristie          15 WAC-MR                         3:02.18        
                  36.22     1:19.46 (43.24)     2:10.04 (50.58)     3:02.18 (52.14)
 
Girls 15 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rueda, Daniela            15 Agua Swim Team-MR              1:01.85        
                  30.21     1:01.85 (31.64)                                        
  2 Gavin, Kara C             15 WAC-MR                         1:03.74        
                  30.89     1:03.74 (32.85)                                        
  3 Richardson, Kimberly R    27 NYAC-MR                        1:03.95        
                  31.36     1:03.95 (32.59)                                        
  4 Dryden, Nikki E           33 NYAC-MR                        1:04.04        
                  31.56     1:04.04 (32.48)                                        
  5 Hutchinson-Maddox, Caitl  16 Agua Swim Team-MR              1:04.77        
                  31.71     1:04.77 (33.06)                                        
  6 Fritsch, Kristina M       17 NYCC-MR                        1:05.17        
                  32.07     1:05.17 (33.10)                                        
  7 Kenyon, Hillary L         17 Woodbridge A.C.-CT             1:06.37        
                  32.35     1:06.37 (34.02)                                        
  8 Hahn, Abby                16 NYCC-MR                        1:07.15        
                  33.16     1:07.15 (33.99)                                        
  9 Bhargava, Priyanka T      16 Woodbridge A.C.-CT             1:07.99        
                  33.41     1:07.99 (34.58)                                        
 10 Baron, Melanie N          15 FAST-NI                        1:08.43        
                  33.46     1:08.43 (34.97)                                        
 11 Woytash, Marci A          15 FAST-NI                        1:09.33        
                  33.81     1:09.33 (35.52)                                        
 12 Rookwood, Shakiraye O     16 HS-MR                          1:09.70        
                  34.23     1:09.70 (35.47)                                        
 13 Shiota, Lena A            15 Agua Swim Team-MR              1:10.61        
                  35.00     1:10.61 (35.61)                                        
 14 O'Brien, Kaitlin          16 WAC-MR                         1:11.00        
                  34.60     1:11.00 (36.40)                                        
 15 Watler, Shani             16 NYCC-MR                        1:11.10        
                  34.57     1:11.10 (36.53)                                        
 16 Reidy, Ashley M           17 Woodbridge A.C.-CT             1:11.18        
                  35.72     1:11.18 (35.46)                                        
 17 Caputo, Krista            15 WAC-MR                         1:11.29        
                  34.80     1:11.29 (36.49)                                        
 18 Stenman, Anaelle F        15 Riptides-MR                    1:11.49        
                  34.51     1:11.49 (36.98)                                        
 19 McGowen, Bridget A        16 Rye y 2007-MR                  1:11.52        
                  34.90     1:11.52 (36.62)                                        
 20 Coleman, Kristie M        15 HS-MR                          1:12.15        
                  34.89     1:12.15 (37.26)                                        
 21 Krikorian, Lena           15 Rye y 2007-MR                  1:12.44        
                  34.15     1:12.44 (38.29)                                        
 22 Foo, Francine F           15 HS-MR                          1:12.67        
                  35.62     1:12.67 (37.05)                                        
 23 Geissler, Kim             15 WAC-MR                         1:13.42        
                  36.10     1:13.42 (37.32)                                        
 24 Altman-Kurosaki, Hannah   16 Agua Swim Team-MR              1:14.37        
                  36.33     1:14.37 (38.04)                                        
 25 Boulbol, Lauren E         16 HS-MR                          1:15.10        
                  37.21     1:15.10 (37.89)                                        
 26 Xue, Vanessa K            15 HS-MR                          1:15.24        
                  36.46     1:15.24 (38.78)                                        
 27 Daly, Bronagh K           15 HS-MR                          1:15.28        
                  37.22     1:15.28 (38.06)                                        
 28 Schmitt, Katherine M      16 Agua Swim Team-MR              1:15.48        
                  36.38     1:15.48 (39.10)                                        
 29 Farmer, Imani M           15 NYCC-MR                        1:16.68        
                  37.35     1:16.68 (39.33)                                        
 30 Boomer, Lee E             15 NYCC-MR                        1:16.75        
                  37.23     1:16.75 (39.52)                                        
 31 White, Molly K            16 FAST-NI                        1:17.37        
                  37.60     1:17.37 (39.77)                                        
 32 Sanabria, Manuela F       15 HS-MR                          1:18.65        
                  37.84     1:18.65 (40.81)                                        
 33 Lee, Courtney M           15 HS-MR                          1:18.94        
                  38.49     1:18.94 (40.45)                                        
 34 Xue, Rosalia S            16 HS-MR                          1:21.06        
                  39.34     1:21.06 (41.72)                                        
 35 Montana, Jaclyn A         15 HS-MR                          1:21.50        
                  38.32     1:21.50 (43.18)                                        
 36 Raby, Zami J              16 Agua Swim Team-MR              1:23.35        
                  40.57     1:23.35 (42.78)                                        
 37 Delgado, Kristie          15 WAC-MR                         1:27.90        
                  42.34     1:27.90 (45.56)                                        
 -- Delgado, Krystal          15 WAC-MR                              DQ        
      Non-continuous turning action
                  43.16          DQ (43.36)                                        
 
Girls 15 & Over 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rueda, Daniela            15 Agua Swim Team-MR              2:10.08        
                  30.35     1:02.80 (32.45)     1:36.45 (33.65)     2:10.08 (33.63)
  2 Teng, Rebecca Y           16 Agua Swim Team-MR              2:11.58        
                  31.45     1:04.37 (32.92)     1:38.26 (33.89)     2:11.58 (33.32)
  3 Gavin, Kara C             15 WAC-MR                         2:14.15        
                  31.91     1:06.11 (34.20)     1:40.26 (34.15)     2:14.15 (33.89)
  4 Richardson, Kimberly R    27 NYAC-MR                        2:16.55        
                  31.70     1:05.59 (33.89)     1:41.03 (35.44)     2:16.55 (35.52)
  5 Fritsch, Kristina M       17 NYCC-MR                        2:16.63        
                  32.22     1:06.73 (34.51)     1:41.63 (34.90)     2:16.63 (35.00)
  6 Hutchinson-Maddox, Caitl  16 Agua Swim Team-MR              2:17.79        
                  32.83     1:07.82 (34.99)     1:43.07 (35.25)     2:17.79 (34.72)
  7 Shiota, Lena A            15 Agua Swim Team-MR              2:22.02        
                  34.69     1:11.09 (36.40)     1:47.96 (36.87)     2:22.02 (34.06)
  8 Hahn, Abby                16 NYCC-MR                        2:22.03        
                  34.15     1:09.87 (35.72)     1:46.10 (36.23)     2:22.03 (35.93)
  9 Bhargava, Priyanka T      16 Woodbridge A.C.-CT             2:22.13        
                  33.87     1:09.71 (35.84)     1:46.26 (36.55)     2:22.13 (35.87)
 10 Kenyon, Hillary L         17 Woodbridge A.C.-CT             2:23.51        
                  33.58     1:09.34 (35.76)     1:46.65 (37.31)     2:23.51 (36.86)
 11 Sanchez, Marielle E       17 Woodbridge A.C.-CT             2:24.41        
                  33.87     1:09.75 (35.88)     1:46.87 (37.12)     2:24.41 (37.54)
 12 Nunez, Ana                15 Agua Swim Team-MR              2:25.06        
                  35.58     1:11.43 (35.85)     1:48.26 (36.83)     2:25.06 (36.80)
 13 Baron, Melanie N          15 FAST-NI                        2:25.64        
                  33.76     1:10.15 (36.39)     1:47.99 (37.84)     2:25.64 (37.65)
 14 Wais, Ashleigh Q          16 NYCC-MR                        2:25.75        
                  36.06     1:12.79 (36.73)     1:49.87 (37.08)     2:25.75 (35.88)
 15 Reidy, Ashley M           17 Woodbridge A.C.-CT             2:25.97        
                  35.87     1:12.32 (36.45)     1:49.33 (37.01)     2:25.97 (36.64)
 16 Woytash, Marci A          15 FAST-NI                        2:27.68        
                  34.58     1:11.74 (37.16)     1:49.48 (37.74)     2:27.68 (38.20)
 17 O'Brien, Kaitlin          16 WAC-MR                         2:29.36        
                  36.09     1:13.65 (37.56)     1:51.67 (38.02)     2:29.36 (37.69)
 18 Caputo, Krista            15 WAC-MR                         2:32.20        
                  35.55     1:13.96 (38.41)     1:53.47 (39.51)     2:32.20 (38.73)
 19 Coughlin, Carly A         15 FAST-NI                        2:33.43        
                  35.62     1:13.87 (38.25)     1:53.91 (40.04)     2:33.43 (39.52)
 20 White, Molly K            16 FAST-NI                        2:44.86        
                  39.24     1:20.33 (41.09)     2:02.90 (42.57)     2:44.86 (41.96)
 21 Farmer, Imani M           15 NYCC-MR                        2:48.10        
                  38.66     1:21.07 (42.41)     2:05.15 (44.08)     2:48.10 (42.95)
 22 Hill, Monique             16 Sailfish-MR                    2:50.24        
                  37.38     1:18.18 (40.80)     2:04.17 (45.99)     2:50.24 (46.07)
 23 Valencia, Ally            16 Sailfish-MR                    2:52.98        
                  39.52     1:22.84 (43.32)     2:07.91 (45.07)     2:52.98 (45.07)
 24 Delgado, Kristie          15 WAC-MR                         3:16.09        
                  41.67     1:28.03 (46.36)     2:22.72 (54.69)     3:16.09 (53.37)
 
Girls 15 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hahn, Abby                16 NYCC-MR                        1:08.49        
                  33.22     1:08.49 (35.27)                                        
  2 Teng, Rebecca Y           16 Agua Swim Team-MR              1:09.78        
                  33.82     1:09.78 (35.96)                                        
  3 Omary, Natalie M          15 Agua Swim Team-MR              1:12.03        
                  34.52     1:12.03 (37.51)                                        
  4 Deignan, Chelsea          17 WAC-MR                         1:12.30        
                  34.45     1:12.30 (37.85)                                        
  5 Nista, Monica L           29 NYAC-MR                        1:12.59        
                  34.63     1:12.59 (37.96)                                        
  6 Baron, Melanie N          15 FAST-NI                        1:13.37        
                  34.08     1:13.37 (39.29)                                        
  7 Coughlin, Carly A         15 FAST-NI                        1:16.43        
                  35.85     1:16.43 (40.58)                                        
  8 Gibbons, Alanna           17 WAC-MR                         1:16.79        
                  36.64     1:16.79 (40.15)                                        
  9 Rodrigues, Fatima         15 Riptides-MR                    1:19.19        
                  37.46     1:19.19 (41.73)                                        
 10 Egan, Dana M              15 Rye y 2007-MR                  1:19.32        
                  37.58     1:19.32 (41.74)                                        
 11 Watler, Shani             16 NYCC-MR                        1:22.42        
                  38.92     1:22.42 (43.50)                                        
 12 Stenman, Anaelle F        15 Riptides-MR                    1:22.71        
                  39.76     1:22.71 (42.95)                                        
 13 Hill, Monique             16 Sailfish-MR                    1:23.25        
                  39.18     1:23.25 (44.07)                                        
 14 Schmitt, Katherine M      16 Agua Swim Team-MR              1:23.91        
                  39.41     1:23.91 (44.50)                                        
 15 Nava, Steph               16 Sailfish-MR                    1:26.27        
                  41.01     1:26.27 (45.26)                                        
 16 Cohen, Lynzee R           15 WAC-MR                         1:27.23        
                  40.86     1:27.23 (46.37)                                        
 17 Raby, Zami J              16 Agua Swim Team-MR              1:28.20        
                  41.21     1:28.20 (46.99)                                        
 18 Delgado, Krystal          15 WAC-MR                         1:33.47        
                  44.41     1:33.47 (49.06)                                        
 19 Steinberger, Sofia J      15 Agua Swim Team-MR              1:34.40        
                  43.93     1:34.40 (50.47)                                        
 
Girls 15 & Over 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hahn, Abby                16 NYCC-MR                        2:24.52        
                  32.87     1:09.18 (36.31)     1:46.52 (37.34)     2:24.52 (38.00)
  2 Teng, Rebecca Y           16 Agua Swim Team-MR              2:28.38        
                  34.11     1:11.21 (37.10)     1:49.53 (38.32)     2:28.38 (38.85)
  3 Omary, Natalie M          15 Agua Swim Team-MR              2:32.89        
                  34.98     1:13.35 (38.37)     1:52.77 (39.42)     2:32.89 (40.12)
  4 Deignan, Chelsea          17 WAC-MR                         2:33.73        
                  34.71     1:13.63 (38.92)     1:53.17 (39.54)     2:33.73 (40.56)
  5 Nista, Monica L           29 NYAC-MR                        2:36.80        
                  35.87     1:15.39 (39.52)     1:56.41 (41.02)     2:36.80 (40.39)
  6 Baron, Melanie N          15 FAST-NI                        2:39.78        
                  35.32     1:15.11 (39.79)     1:57.32 (42.21)     2:39.78 (42.46)
  7 Coughlin, Carly A         15 FAST-NI                        2:48.67        
                  38.41     1:19.65 (41.24)     2:03.87 (44.22)     2:48.67 (44.80)
  8 Egan, Dana M              15 Rye y 2007-MR                  2:54.74        
                  38.70     1:22.34 (43.64)     2:08.26 (45.92)     2:54.74 (46.48)
  9 Sanabria, Manuela F       15 HS-MR                          3:00.60        
                  40.58     1:25.77 (45.19)     2:12.61 (46.84)     3:00.60 (47.99)
 10 Cohen, Lynzee R           15 WAC-MR                         3:04.09        
                  40.97     1:28.74 (47.77)     2:16.99 (48.25)     3:04.09 (47.10)
 11 Raby, Zami J              16 Agua Swim Team-MR              3:06.75        
                  42.59     1:29.95 (47.36)     2:19.37 (49.42)     3:06.75 (47.38)
 12 Boulbol, Lauren E         16 HS-MR                          3:06.98        
                  42.23     1:28.78 (46.55)     2:17.61 (48.83)     3:06.98 (49.37)
 13 Chiodo, Samantha L        15 Rac @ Jcc-MR                   3:19.22        
                  41.89     1:32.76 (50.87)     2:26.91 (54.15)     3:19.22 (52.31)
 14 Delgado, Kristie          15 WAC-MR                         3:19.28        
                  44.27     1:34.25 (49.98)     2:27.22 (52.97)     3:19.28 (52.06)
 15 Delgado, Krystal          15 WAC-MR                         3:22.96        
                  45.77     1:35.75 (49.98)     2:29.55 (53.80)     3:22.96 (53.41)
 
Girls 15 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rueda, Daniela            15 Agua Swim Team-MR              1:00.01        
                  29.15     1:00.01 (30.86)                                        
  2 Hutchinson-Maddox, Caitl  16 Agua Swim Team-MR              1:01.14        
                  29.24     1:01.14 (31.90)                                        
  3 Gibbons, Alanna           17 WAC-MR                         1:03.02        
                  29.50     1:03.02 (33.52)                                        
  4 Erickson, Abigayle        17 Agua Swim Team-MR              1:03.97        
                  30.98     1:03.97 (32.99)                                        
  5 Kane, Katelyn E           23 NYAC-MR                        1:04.13        
                  30.55     1:04.13 (33.58)                                        
  6 Omary, Natalie M          15 Agua Swim Team-MR              1:04.66        
                  30.15     1:04.66 (34.51)                                        
  7 Mrozinski, Melissa        17 WAC-MR                         1:05.32        
                  31.05     1:05.32 (34.27)                                        
  8 Pavlin, Mekala            16 Agua Swim Team-MR              1:06.11        
                  31.35     1:06.11 (34.76)                                        
  9 Sanchez, Marielle E       17 Woodbridge A.C.-CT             1:07.29        
                  31.41     1:07.29 (35.88)                                        
 10 Kenyon, Hillary L         17 Woodbridge A.C.-CT             1:08.09        
                  31.68     1:08.09 (36.41)                                        
 11 Shiota, Lena A            15 Agua Swim Team-MR              1:08.13        
                  30.78     1:08.13 (37.35)                                        
 12 Altman-Kurosaki, Hannah   16 Agua Swim Team-MR              1:08.38        
                  32.41     1:08.38 (35.97)                                        
 13 Tam, Melanie              16 WAC-MR                         1:09.90        
                  32.10     1:09.90 (37.80)                                        
 14 Schmitt, Katherine M      16 Agua Swim Team-MR              1:11.58        
                  33.17     1:11.58 (38.41)                                        
 15 Caputo, Krista            15 WAC-MR                         1:12.36        
                  33.85     1:12.36 (38.51)                                        
 16 Rodrigues, Fatima         15 Riptides-MR                    1:12.90        
                  34.49     1:12.90 (38.41)                                        
 17 Egan, Dana M              15 Rye y 2007-MR                  1:14.18        
                  33.56     1:14.18 (40.62)                                        
 18 Geissler, Kim             15 WAC-MR                         1:14.59        
                  35.72     1:14.59 (38.87)                                        
 19 Sanchez, Isabelle S       15 Woodbridge A.C.-CT             1:15.54        
                  35.51     1:15.54 (40.03)                                        
 20 Curro, Emily              17 SMC-MR                         1:19.10        
                  35.46     1:19.10 (43.64)                                        
 21 Cohen, Lynzee R           15 WAC-MR                         1:20.00        
                  36.05     1:20.00 (43.95)                                        
 22 Quest, Carolyn            16 Rac @ Jcc-MR                   1:21.87        
                  36.07     1:21.87 (45.80)                                        
 23 Adamo, Kristen            16 Rac @ Jcc-MR                   1:22.13        
                  38.11     1:22.13 (44.02)                                        
 24 Farmer, Imani M           15 NYCC-MR                        1:30.97        
                  33.02     1:30.97 (57.95)                                        
 25 Delgado, Krystal          15 WAC-MR                         1:34.02        
                  41.79     1:34.02 (52.23)                                        
 -- Steinberger, Sofia J      15 Agua Swim Team-MR                   DQ        
      Alternating Kick
                  36.51          DQ (46.81)                                        
 -- Raby, Zami J              16 Agua Swim Team-MR                   DQ        
      Alternating Kick
                  36.39          DQ (43.43)                                        
 
Girls 15 & Over 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rueda, Daniela            15 Agua Swim Team-MR              2:10.48        
                  29.26     1:02.14 (32.88)     1:35.88 (33.74)     2:10.48 (34.60)
  2 Hutchinson-Maddox, Caitl  16 Agua Swim Team-MR              2:11.52        
                  29.62     1:02.61 (32.99)     1:36.68 (34.07)     2:11.52 (34.84)
  3 Erickson, Abigayle        17 Agua Swim Team-MR              2:18.01        
                  31.16     1:06.01 (34.85)     1:41.69 (35.68)     2:18.01 (36.32)
  4 Gibbons, Alanna           17 WAC-MR                         2:20.93        
                  31.16     1:06.57 (35.41)     1:42.98 (36.41)     2:20.93 (37.95)
  5 Omary, Natalie M          15 Agua Swim Team-MR              2:21.22        
                  30.51     1:05.10 (34.59)     1:42.41 (37.31)     2:21.22 (38.81)
  6 Sanchez, Marielle E       17 Woodbridge A.C.-CT             2:26.84        
                  34.16     1:11.39 (37.23)     1:48.16 (36.77)     2:26.84 (38.68)
  7 Kenyon, Hillary L         17 Woodbridge A.C.-CT             2:35.22        
                  33.45     1:11.24 (37.79)     1:53.28 (42.04)     2:35.22 (41.94)
  8 Cohen, Lynzee R           15 WAC-MR                         2:49.35        
                  36.61     1:19.30 (42.69)     2:04.75 (45.45)     2:49.35 (44.60)
 
Girls 15 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Teng, Rebecca Y           16 Agua Swim Team-MR              2:11.31        
                  28.74     1:02.10 (33.36)     1:39.89 (37.79)     2:11.31 (31.42)
  2 Hahn, Abby                16 NYCC-MR                        2:14.71        
                  30.48     1:05.84 (35.36)     1:42.71 (36.87)     2:14.71 (32.00)
  3 Rueda, Daniela            15 Agua Swim Team-MR              2:16.10        
                  28.44     1:02.10 (33.66)     1:45.41 (43.31)     2:16.10 (30.69)
  4 Hutchinson-Maddox, Caitl  16 Agua Swim Team-MR              2:16.97        
                  28.93     1:03.47 (34.54)     1:45.39 (41.92)     2:16.97 (31.58)
  5 Gavin, Kara C             15 WAC-MR                         2:18.76        
                  30.93     1:05.17 (34.24)     1:47.85 (42.68)     2:18.76 (30.91)
  6 Pavlin, Mekala            16 Agua Swim Team-MR              2:19.08        
                  30.68     1:06.65 (35.97)     1:49.06 (42.41)     2:19.08 (30.02)
  7 Erickson, Abigayle        17 Agua Swim Team-MR              2:19.52        
                  30.68     1:05.81 (35.13)     1:48.18 (42.37)     2:19.52 (31.34)
  8 Nista, Monica L           29 NYAC-MR                        2:19.82        
                  30.50     1:06.92 (36.42)     1:46.86 (39.94)     2:19.82 (32.96)
  9 Omary, Natalie M          15 Agua Swim Team-MR              2:20.94        
                  30.20     1:06.40 (36.20)     1:47.67 (41.27)     2:20.94 (33.27)
 10 Deignan, Chelsea          17 WAC-MR                         2:21.32        
                  31.67     1:10.01 (38.34)     1:49.13 (39.12)     2:21.32 (32.19)
 11 Mrozinski, Melissa        17 WAC-MR                         2:23.17        
                  31.01     1:07.65 (36.64)     1:51.12 (43.47)     2:23.17 (32.05)
 12 Bhargava, Priyanka T      16 Woodbridge A.C.-CT             2:24.68        
                  32.24     1:08.69 (36.45)     1:51.62 (42.93)     2:24.68 (33.06)
 13 Baron, Melanie N          15 FAST-NI                        2:25.00        
                  31.60     1:07.86 (36.26)     1:49.95 (42.09)     2:25.00 (35.05)
 14 Wais, Ashleigh Q          16 NYCC-MR                        2:25.07        
                  32.18     1:09.21 (37.03)     1:53.29 (44.08)     2:25.07 (31.78)
 15 Nunez, Ana                15 Agua Swim Team-MR              2:25.65        
                  33.56     1:09.82 (36.26)     1:53.98 (44.16)     2:25.65 (31.67)
 16 Shiota, Lena A            15 Agua Swim Team-MR              2:26.80        
                  30.50     1:06.12 (35.62)     1:52.77 (46.65)     2:26.80 (34.03)
 17 Kane, Katelyn E           23 NYAC-MR                        2:27.40        
                  30.44     1:08.81 (38.37)     1:52.55 (43.74)     2:27.40 (34.85)
 18 Coughlin, Carly A         15 FAST-NI                        2:28.30        
                  32.08     1:11.05 (38.97)     1:54.42 (43.37)     2:28.30 (33.88)
 19 Tam, Melanie              16 WAC-MR                         2:29.24        
                  32.83     1:10.89 (38.06)     1:54.43 (43.54)     2:29.24 (34.81)
 20 Caputo, Krista            15 WAC-MR                         2:29.50        
                  32.93     1:10.64 (37.71)     1:57.63 (46.99)     2:29.50 (31.87)
 21 Woytash, Marci A          15 FAST-NI                        2:29.54        
                  32.69     1:10.22 (37.53)     1:55.55 (45.33)     2:29.54 (33.99)
 22 O'Brien, Kaitlin          16 WAC-MR                         2:31.11        
                  33.90     1:11.83 (37.93)     1:57.63 (45.80)     2:31.11 (33.48)
 23 Stenman, Anaelle F        15 Riptides-MR                    2:32.87        
                  33.06     1:12.37 (39.31)     1:58.24 (45.87)     2:32.87 (34.63)
 24 Altman-Kurosaki, Hannah   16 Agua Swim Team-MR              2:34.61        
                  32.46     1:11.30 (38.84)     1:58.11 (46.81)     2:34.61 (36.50)
 25 Geissler, Kim             15 WAC-MR                         2:35.45        
                  34.31     1:16.90 (42.59)     2:04.59 (47.69)     2:35.45 (30.86)
 26 Watler, Shani             16 NYCC-MR                        2:35.79        
                  34.92     1:13.67 (38.75)     2:00.88 (47.21)     2:35.79 (34.91)
 27 Schmitt, Katherine M      16 Agua Swim Team-MR              2:37.96        
                  33.91     1:14.30 (40.39)     2:02.17 (47.87)     2:37.96 (35.79)
 28 Cohen, Lynzee R           15 WAC-MR                         2:39.37        
                  34.63     1:15.37 (40.74)     2:03.57 (48.20)     2:39.37 (35.80)
 29 Rodrigues, Fatima         15 Riptides-MR                    2:42.09        
                  33.26     1:15.51 (42.25)     2:01.74 (46.23)     2:42.09 (40.35)
 30 Nava, Steph               16 Sailfish-MR                    2:42.80        
                  36.51     1:19.72 (43.21)     2:06.15 (46.43)     2:42.80 (36.65)
 31 White, Molly K            16 FAST-NI                        2:44.08        
                  36.24     1:18.66 (42.42)     2:08.26 (49.60)     2:44.08 (35.82)
 32 Steinberger, Sofia J      15 Agua Swim Team-MR              2:45.67        
                  35.97     1:16.95 (40.98)     2:07.76 (50.81)     2:45.67 (37.91)
 33 Quest, Carolyn            16 Rac @ Jcc-MR                   2:47.54        
                  34.74     1:17.79 (43.05)     2:07.27 (49.48)     2:47.54 (40.27)
 34 Raby, Zami J              16 Agua Swim Team-MR              2:50.04        
                  34.77     1:18.26 (43.49)     1:40.11 (21.85)   2:50.04 (1:09.93)
 35 Valencia, Ally            16 Sailfish-MR                    2:51.25        
                  35.66     1:18.28 (42.62)     2:08.90 (50.62)     2:51.25 (42.35)
 36 Curro, Emily              17 SMC-MR                         2:54.25        
                  34.21     1:17.87 (43.66)     2:11.51 (53.64)     2:54.25 (42.74)
 37 Delgado, Krystal          15 WAC-MR                         3:07.94        
                  41.32     1:27.23 (45.91)     2:19.86 (52.63)     3:07.94 (48.08)
 -- Delgado, Kristie          15 WAC-MR                              DQ        
      Alternating Kick - fly
                  42.80     1:28.48 (45.68)     2:21.39 (52.91)          DQ (48.91)
 
Girls 13 & Over 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Zhu, Annie                14 Agua Swim Team-MR              4:53.02        
                  28.02       57.52 (29.50)     1:27.14 (29.62)     1:56.86 (29.72)
        2:26.50 (29.64)     2:55.82 (29.32)     3:25.16 (29.34)     3:54.70 (29.54)
        4:24.43 (29.73)     4:53.02 (28.59)                                        
  2 Rueda, Daniela            15 Agua Swim Team-MR              5:02.55        
                  28.37       58.35 (29.98)     1:28.40 (30.05)     1:59.14 (30.74)
        2:29.64 (30.50)     3:00.51 (30.87)     3:31.26 (30.75)     4:01.96 (30.70)
        4:32.64 (30.68)     5:02.55 (29.91)                                        
  3 Hutchinson-Maddox, Isla   13 Agua Swim Team-MR              5:02.99        
                  28.21       58.59 (30.38)     1:29.02 (30.43)     1:59.79 (30.77)
        2:30.53 (30.74)     3:01.22 (30.69)     3:31.94 (30.72)     4:02.84 (30.90)
        4:33.47 (30.63)     5:02.99 (29.52)                                        
  4 Mrozinski, Melissa        17 WAC-MR                         5:13.50        
                  28.76       59.42 (30.66)     1:30.67 (31.25)     2:02.39 (31.72)
        2:34.31 (31.92)     3:06.09 (31.78)     3:38.17 (32.08)     4:10.16 (31.99)
        4:42.26 (32.10)     5:13.50 (31.24)                                        
  5 Pavlin, Mekala            16 Agua Swim Team-MR              5:15.60        
                  28.36       58.74 (30.38)     1:29.76 (31.02)     2:01.24 (31.48)
        2:33.34 (32.10)     3:05.62 (32.28)     3:38.53 (32.91)     4:11.36 (32.83)
        4:43.90 (32.54)     5:15.60 (31.70)                                        
  6 Rodriguez, Nicole         13 Agua Swim Team-MR              5:18.74        
                  29.11     1:00.41 (31.30)     1:32.61 (32.20)     2:04.99 (32.38)
        2:37.20 (32.21)     3:09.38 (32.18)     3:41.92 (32.54)     4:14.22 (32.30)
        4:46.72 (32.50)     5:18.74 (32.02)                                        
  7 Hutchinson-Maddox, Caitl  16 Agua Swim Team-MR              5:18.94        
                  28.94     1:00.21 (31.27)     1:23.82 (23.61)     2:03.77 (39.95)
        2:21.77 (18.00)     2:36.35 (14.58)     3:07.97 (31.62)   4:14.21 (1:06.24)
        4:46.80 (32.59)     5:18.94 (32.14)                                        
  8 Suarez, Daniela I         13 Agua Swim Team-MR              5:19.16        
                  30.09     1:01.99 (31.90)     1:34.33 (32.34)     2:06.97 (32.64)
        2:39.40 (32.43)     3:12.16 (32.76)     3:44.83 (32.67)     4:17.13 (32.30)
        4:48.67 (31.54)     5:19.16 (30.49)                                        
  9 Gavin, Kara C             15 WAC-MR                         5:19.97        
                  29.49     1:01.76 (32.27)     1:34.09 (32.33)     2:06.77 (32.68)
        2:39.44 (32.67)     3:12.24 (32.80)     3:44.45 (32.21)     4:16.58 (32.13)
        4:48.26 (31.68)     5:19.97 (31.71)                                        
 10 Chudy, Charlotte L        14 Agua Swim Team-MR              5:21.13        
                  30.22     1:02.10 (31.88)     1:34.49 (32.39)     2:07.01 (32.52)
        2:39.58 (32.57)     3:12.07 (32.49)     3:44.56 (32.49)     4:17.32 (32.76)
        4:49.47 (32.15)     5:21.13 (31.66)                                        
 11 Fritsch, Kristina M       17 NYCC-MR                        5:22.45        
                  29.31     1:00.82 (31.51)     1:33.16 (32.34)     2:05.62 (32.46)
        2:38.01 (32.39)     3:10.93 (32.92)     3:43.76 (32.83)     4:16.75 (32.99)
        4:49.93 (33.18)     5:22.45 (32.52)                                        
 12 Caputo, Krista            15 WAC-MR                         5:22.49        
                  29.84     1:01.75 (31.91)     1:33.62 (31.87)     2:06.08 (32.46)
        2:38.80 (32.72)     3:11.55 (32.75)     3:44.10 (32.55)     4:17.01 (32.91)
        4:49.72 (32.71)     5:22.49 (32.77)                                        
 13 Wais, Ashleigh Q          16 NYCC-MR                        5:26.11        
                  30.71     1:03.56 (32.85)     1:36.80 (33.24)     2:10.44 (33.64)
        2:43.99 (33.55)     3:17.17 (33.18)     3:49.91 (32.74)     4:22.58 (32.67)
        4:55.14 (32.56)     5:26.11 (30.97)                                        
 14 Erickson, Abigayle        17 Agua Swim Team-MR              5:30.51        
                  30.05     1:02.55 (32.50)     1:35.58 (33.03)     2:08.68 (33.10)
        2:42.23 (33.55)     3:15.93 (33.70)     3:49.76 (33.83)     4:23.73 (33.97)
        4:57.62 (33.89)     5:30.51 (32.89)                                        
 15 Ogisu, Emilie             13 Agua Swim Team-MR              5:31.40        
                  30.80     1:03.96 (33.16)     1:37.93 (33.97)     2:11.48 (33.55)
        2:45.07 (33.59)     3:18.73 (33.66)     3:51.79 (33.06)     4:25.30 (33.51)
        4:58.56 (33.26)     5:31.40 (32.84)                                        
 16 Cirone, Alexandra         13 Agua Swim Team-MR              5:31.55        
                  29.88     1:02.79 (32.91)     1:36.25 (33.46)     2:09.88 (33.63)
        2:43.99 (34.11)     3:18.09 (34.10)     3:51.59 (33.50)     4:25.52 (33.93)
        4:59.04 (33.52)     5:31.55 (32.51)                                        
 17 Deignan, Chelsea          17 WAC-MR                         5:33.04        
                  31.34     1:05.59 (34.25)     1:39.87 (34.28)     2:13.84 (33.97)
        2:48.39 (34.55)     3:21.71 (33.32)     3:55.69 (33.98)     4:28.93 (33.24)
        5:01.78 (32.85)     5:33.04 (31.26)                                        
 18 Waldrop, Taylor C         14 FAST-NI                        5:33.28        
                  31.26     1:04.82 (33.56)     1:38.74 (33.92)     2:13.06 (34.32)
        2:47.26 (34.20)     3:21.25 (33.99)     3:54.75 (33.50)     4:28.35 (33.60)
        5:00.87 (32.52)     5:33.28 (32.41)                                        
 19 Rodriguez, Keannie M      13 Agua Swim Team-MR              5:33.57        
                  29.94     1:02.06 (32.12)     1:35.90 (33.84)     2:09.38 (33.48)
        2:42.91 (33.53)     3:17.38 (34.47)     3:51.66 (34.28)     4:26.37 (34.71)
        5:01.03 (34.66)     5:33.57 (32.54)                                        
 20 Omary, Natalie M          15 Agua Swim Team-MR              5:33.69        
                  31.37     1:04.97 (33.60)     1:39.43 (34.46)     2:02.99 (23.56)
        2:47.55 (44.56)     3:21.54 (33.99)     3:55.22 (33.68)     4:28.44 (33.22)
        5:00.87 (32.43)     5:33.69 (32.82)                                        
 21 Nunez, Ana                15 Agua Swim Team-MR              5:34.31        
                  30.60     1:03.30 (32.70)     1:36.79 (33.49)     2:10.65 (33.86)
        2:44.67 (34.02)     3:18.57 (33.90)     3:52.82 (34.25)     4:26.88 (34.06)
        5:01.17 (34.29)     5:34.31 (33.14)                                        
 22 Rivera, Ashley M          14 Agua Swim Team-MR              5:36.80        
                  31.33     1:05.45 (34.12)     1:39.69 (34.24)     2:14.05 (34.36)
        2:48.11 (34.06)     3:22.28 (34.17)     3:56.42 (34.14)     4:30.00 (33.58)
        5:03.91 (33.91)     5:36.80 (32.89)                                        
 23 Kenyon, Hillary L         17 Woodbridge A.C.-CT             5:38.76        
                  30.73     1:04.08 (33.35)     1:37.81 (33.73)     2:11.51 (33.70)
        2:46.13 (34.62)     3:20.55 (34.42)     3:55.19 (34.64)     4:30.07 (34.88)
        5:05.11 (35.04)     5:38.76 (33.65)                                        
 24 O'Brien, Kaitlin          16 WAC-MR                         5:40.07        
                  31.38     1:04.84 (33.46)     1:39.18 (34.34)     2:13.45 (34.27)
        2:48.01 (34.56)     3:22.47 (34.46)     3:57.37 (34.90)     4:31.96 (34.59)
        5:06.71 (34.75)     5:40.07 (33.36)                                        
 25 Bhargava, Priyanka T      16 Woodbridge A.C.-CT             5:41.66        
                  31.27     1:05.06 (33.79)     1:39.13 (34.07)     2:13.69 (34.56)
        2:48.60 (34.91)     3:23.10 (34.50)     3:57.78 (34.68)     4:32.52 (34.74)
        5:07.30 (34.78)     5:41.66 (34.36)                                        
 26 Rodriguez, Natalia        14 Agua Swim Team-MR              5:42.59        
                  30.72     1:03.78 (33.06)     1:37.89 (34.11)     2:12.51 (34.62)
        2:47.39 (34.88)     3:22.45 (35.06)     3:57.68 (35.23)     4:33.02 (35.34)
        5:08.27 (35.25)     5:42.59 (34.32)                                        
 27 Chan, Shirley             13 Agua Swim Team-MR              5:43.63        
                  30.71     1:04.34 (33.63)     1:38.47 (34.13)     2:13.48 (35.01)
        2:48.48 (35.00)     3:23.72 (35.24)     3:59.31 (35.59)     4:34.66 (35.35)
        5:09.74 (35.08)     5:43.63 (33.89)                                        
 28 deFreitas, Sophie         14 WAC-MR                         5:47.48        
                  33.80     1:10.24 (36.44)     1:46.08 (35.84)     2:20.92 (34.84)
        2:56.24 (35.32)     3:30.53 (34.29)     4:05.59 (35.06)     4:39.72 (34.13)
        5:13.87 (34.15)     5:47.48 (33.61)                                        
 29 Geissler, Kim             15 WAC-MR                         5:51.68        
                  31.57     1:06.94 (35.37)     1:42.77 (35.83)     2:19.14 (36.37)
        2:54.29 (35.15)     3:29.80 (35.51)     4:05.32 (35.52)     4:40.90 (35.58)
        5:16.30 (35.40)     5:51.68 (35.38)                                        
 30 Altman-Kurosaki, Hannah   16 Agua Swim Team-MR              5:52.76        
                  32.07     1:06.80 (34.73)     1:42.36 (35.56)     2:18.39 (36.03)
        2:54.33 (35.94)     3:30.81 (36.48)     4:06.61 (35.80)     4:42.54 (35.93)
        5:18.13 (35.59)     5:52.76 (34.63)                                        
 31 Feminella, Meghan C       13 WAC-MR                         5:52.87        
                  33.33     1:08.98 (35.65)     1:45.01 (36.03)     2:21.31 (36.30)
        2:56.87 (35.56)     3:32.18 (35.31)     4:07.73 (35.55)     4:43.49 (35.76)
        5:18.88 (35.39)     5:52.87 (33.99)                                        
 32 Sanchez, Marielle E       17 Woodbridge A.C.-CT             5:53.16        
                  30.62     1:04.48 (33.86)     1:39.47 (34.99)     2:15.18 (35.71)
        2:51.30 (36.12)     3:27.50 (36.20)     4:03.97 (36.47)     4:40.69 (36.72)
        5:17.46 (36.77)     5:53.16 (35.70)                                        
 33 Reidy, Ashley M           17 Woodbridge A.C.-CT             5:53.81        
                  31.34     1:05.49 (34.15)     1:40.40 (34.91)     2:15.74 (35.34)
        2:51.58 (35.84)     3:27.93 (36.35)     4:04.45 (36.52)     4:40.92 (36.47)
        5:17.74 (36.82)     5:53.81 (36.07)                                        
 34 Baron, Melanie N          15 FAST-NI                        5:54.97        
                  31.43     1:05.74 (34.31)     1:41.47 (35.73)     2:17.57 (36.10)
        2:54.01 (36.44)     3:29.94 (35.93)     4:06.46 (36.52)     4:42.71 (36.25)
        5:19.17 (36.46)     5:54.97 (35.80)                                        
 35 Kennedy, Calla            14 NYCC-MR                        5:56.43        
                  31.28     1:05.66 (34.38)     1:41.17 (35.51)     2:17.53 (36.36)
        2:53.86 (36.33)     3:30.10 (36.24)     4:06.60 (36.50)     4:43.28 (36.68)
        5:19.80 (36.52)     5:56.43 (36.63)                                        
 36 Walsh, Georgina           13 NYCC-MR                        6:01.81        
                  31.28     1:06.33 (35.05)     1:43.23 (36.90)     2:20.34 (37.11)
        2:56.50 (36.16)     3:33.97 (37.47)     4:10.72 (36.75)     4:48.13 (37.41)
        5:25.95 (37.82)     6:01.81 (35.86)                                        
 37 McDonough, Colleen P      13 WAC-MR                         6:01.95        
                  32.12     1:07.08 (34.96)     1:42.93 (35.85)     2:19.44 (36.51)
        2:55.90 (36.46)     3:32.32 (36.42)     4:09.56 (37.24)     4:47.58 (38.02)
        5:25.23 (37.65)     6:01.95 (36.72)                                        
 38 Woytash, Marci A          15 FAST-NI                        6:03.56        
                  33.17     1:09.19 (36.02)     1:45.72 (36.53)     2:22.41 (36.69)
        2:59.75 (37.34)     3:37.05 (37.30)     4:14.00 (36.95)     4:51.16 (37.16)
        5:27.81 (36.65)     6:03.56 (35.75)                                        
 39 Cohen, Lynzee R           15 WAC-MR                         6:15.57        
                  33.56     1:10.27 (36.71)     1:47.76 (37.49)     2:25.88 (38.12)
        3:03.80 (37.92)     3:42.67 (38.87)     4:20.85 (38.18)     4:59.11 (38.26)
        5:37.85 (38.74)     6:15.57 (37.72)                                        
 40 Maloney, Erin C           14 Rac @ Jcc-MR                   6:23.78        
                  34.01     1:11.60 (37.59)     1:50.59 (38.99)     2:29.95 (39.36)
        3:09.05 (39.10)     3:48.35 (39.30)     4:27.91 (39.56)     5:05.92 (38.01)
        5:45.37 (39.45)     6:23.78 (38.41)                                        
 41 Tam, Melanie              16 WAC-MR                         6:26.59        
                  32.93     1:09.84 (36.91)     1:48.35 (38.51)     2:27.86 (39.51)
        3:07.52 (39.66)     3:47.35 (39.83)     4:27.15 (39.80)     5:07.47 (40.32)
        5:47.64 (40.17)     6:26.59 (38.95)                                        
 42 Adamo, Kristen            16 Rac @ Jcc-MR                   7:22.55        
                  35.98     1:16.21 (40.23)     1:59.15 (42.94)     2:44.81 (45.66)
        3:30.08 (45.27)     4:16.86 (46.78)     5:04.05 (47.19)     5:52.01 (47.96)
        6:37.95 (45.94)     7:22.55 (44.60)                                        
 
Girls 13 & Over 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hutchinson-Maddox, Isla   13 Agua Swim Team-MR             17:29.64        
                  27.97       58.33 (30.36)     1:29.80 (31.47)     2:01.77 (31.97)
        2:33.68 (31.91)     3:05.74 (32.06)     3:37.73 (31.99)     4:09.70 (31.97)
        4:41.40 (31.70)     5:13.30 (31.90)     5:45.14 (31.84)     6:17.16 (32.02)
        6:49.12 (31.96)     7:21.02 (31.90)     7:53.03 (32.01)     8:25.09 (32.06)
        8:57.32 (32.23)     9:29.38 (32.06)    10:01.40 (32.02)    10:33.60 (32.20)
       11:05.58 (31.98)    11:37.59 (32.01)    12:09.77 (32.18)    12:41.82 (32.05)
       13:13.79 (31.97)    13:46.10 (32.31)    14:18.28 (32.18)    14:50.34 (32.06)
       15:22.25 (31.91)    15:54.50 (32.25)    16:26.81 (32.31)    16:58.73 (31.92)
       17:29.64 (30.91)
  2 Hutchinson-Maddox, Caitl  16 Agua Swim Team-MR             17:55.69        
                  29.62     1:01.78 (32.16)     1:33.91 (32.13)     2:06.39 (32.48)
        2:38.87 (32.48)     3:11.38 (32.51)     3:43.89 (32.51)     4:16.37 (32.48)
        4:48.95 (32.58)     5:21.38 (32.43)     5:53.97 (32.59)     6:26.46 (32.49)
        6:59.02 (32.56)     7:31.66 (32.64)     8:04.33 (32.67)     8:37.23 (32.90)
        9:09.92 (32.69)     9:42.59 (32.67)    10:15.27 (32.68)    10:48.06 (32.79)
       11:20.80 (32.74)    11:53.63 (32.83)    12:26.63 (33.00)    12:59.44 (32.81)
       13:32.43 (32.99)    14:05.32 (32.89)    14:38.64 (33.32)    15:11.47 (32.83)
       15:44.79 (33.32)    16:17.54 (32.75)    16:50.57 (33.03)    17:23.32 (32.75)
       17:55.69 (32.37)
  3 Mrozinski, Melissa        17 WAC-MR                        17:59.66        
                  29.83     1:01.93 (32.10)     1:34.40 (32.47)     2:06.96 (32.56)
        2:39.50 (32.54)     3:12.06 (32.56)     3:44.56 (32.50)     4:17.08 (32.52)
        4:49.60 (32.52)     5:22.30 (32.70)     5:55.07 (32.77)     6:27.67 (32.60)
        7:00.26 (32.59)     7:33.23 (32.97)     8:05.97 (32.74)     8:38.65 (32.68)
        9:11.60 (32.95)     9:44.70 (33.10)    10:17.57 (32.87)    10:50.70 (33.13)
       11:23.41 (32.71)    11:56.85 (33.44)    12:29.95 (33.10)    13:03.19 (33.24)
       13:36.44 (33.25)    14:09.40 (32.96)    14:42.61 (33.21)    15:15.49 (32.88)
       15:48.85 (33.36)    16:22.07 (33.22)    16:55.09 (33.02)    17:27.85 (32.76)
       17:59.66 (31.81)
  4 Rodriguez, Nicole         13 Agua Swim Team-MR             18:19.05        
                  28.83     1:00.05 (31.22)     1:32.08 (32.03)     2:04.51 (32.43)
        2:37.31 (32.80)     3:10.10 (32.79)     3:43.08 (32.98)     4:15.96 (32.88)
        4:49.16 (33.20)     5:22.61 (33.45)     5:55.88 (33.27)     6:29.30 (33.42)
        7:02.75 (33.45)     7:36.47 (33.72)     8:10.38 (33.91)     8:44.13 (33.75)
        9:17.80 (33.67)     9:51.67 (33.87)    10:25.61 (33.94)    10:59.80 (34.19)
       11:33.59 (33.79)    12:07.52 (33.93)    12:41.65 (34.13)    13:15.80 (34.15)
       13:49.94 (34.14)    14:23.76 (33.82)    14:57.63 (33.87)    15:31.63 (34.00)
       16:05.44 (33.81)    16:39.54 (34.10)    17:13.47 (33.93)    17:46.39 (32.92)
       18:19.05 (32.66)
  5 Suarez, Daniela I         13 Agua Swim Team-MR             18:22.04        
                  30.55     1:02.97 (32.42)     1:35.55 (32.58)     2:09.39 (33.84)
        2:42.90 (33.51)     3:16.73 (33.83)     3:50.46 (33.73)     4:24.47 (34.01)
        4:58.51 (34.04)     5:32.25 (33.74)     6:06.03 (33.78)     6:40.31 (34.28)
        7:14.23 (33.92)     7:48.12 (33.89)     8:22.25 (34.13)     8:56.29 (34.04)
        9:29.84 (33.55)    10:03.41 (33.57)    10:36.68 (33.27)    11:10.23 (33.55)
       11:43.54 (33.31)    12:17.04 (33.50)    12:50.30 (33.26)    13:23.89 (33.59)
       13:57.47 (33.58)    14:30.76 (33.29)    15:04.32 (33.56)    15:37.69 (33.37)
       16:11.51 (33.82)    16:45.15 (33.64)    17:17.92 (32.77)    17:50.53 (32.61)
       18:22.04 (31.51)
  6 Chudy, Charlotte L        14 Agua Swim Team-MR             18:31.34        
                  30.64     1:03.86 (33.22)     1:37.28 (33.42)     2:11.04 (33.76)
        2:44.33 (33.29)     3:18.01 (33.68)     3:51.61 (33.60)     4:25.38 (33.77)
        4:58.92 (33.54)     5:32.36 (33.44)     6:05.65 (33.29)     6:39.38 (33.73)
        7:12.77 (33.39)     7:46.17 (33.40)     8:19.83 (33.66)     8:53.75 (33.92)
        9:27.24 (33.49)    10:01.30 (34.06)    10:35.14 (33.84)    11:09.15 (34.01)
       11:43.51 (34.36)    12:17.38 (33.87)    12:51.67 (34.29)    13:25.46 (33.79)
       13:59.48 (34.02)    14:34.07 (34.59)    15:08.47 (34.40)    15:43.44 (34.97)
       16:17.41 (33.97)    16:50.60 (33.19)    17:24.01 (33.41)    17:57.88 (33.87)
       18:31.34 (33.46)
  7 Cirone, Alexandra         13 Agua Swim Team-MR             18:48.54        
                  30.43     1:03.90 (33.47)     1:38.13 (34.23)     2:12.54 (34.41)
        2:46.81 (34.27)     3:20.91 (34.10)     3:54.96 (34.05)     4:29.43 (34.47)
        5:04.04 (34.61)     5:38.73 (34.69)     6:12.86 (34.13)     6:47.16 (34.30)
        7:21.04 (33.88)     7:54.54 (33.50)     8:28.85 (34.31)     9:03.19 (34.34)
        9:37.33 (34.14)    10:11.63 (34.30)    10:46.19 (34.56)    11:20.72 (34.53)
       11:55.27 (34.55)    12:29.71 (34.44)    13:03.84 (34.13)    13:38.06 (34.22)
       14:12.91 (34.85)    14:47.94 (35.03)    15:22.47 (34.53)    15:56.99 (34.52)
       16:31.65 (34.66)    17:06.68 (35.03)    17:40.87 (34.19)    18:15.24 (34.37)
       18:48.54 (33.30)
  8 Wais, Ashleigh Q          16 NYCC-MR                       18:50.48        
                  31.71     1:05.90 (34.19)     1:40.61 (34.71)     2:15.68 (35.07)
        2:50.44 (34.76)     3:25.13 (34.69)     3:59.99 (34.86)     4:34.44 (34.45)
        5:08.94 (34.50)     5:43.61 (34.67)     6:18.16 (34.55)     6:52.76 (34.60)
        7:27.55 (34.79)     8:02.58 (35.03)     8:37.50 (34.92)     9:12.04 (34.54)
        9:46.51 (34.47)    10:20.60 (34.09)    10:55.05 (34.45)    11:29.49 (34.44)
       12:03.70 (34.21)    12:37.85 (34.15)    13:11.89 (34.04)    13:46.01 (34.12)
       14:20.21 (34.20)    14:54.27 (34.06)    15:28.45 (34.18)    16:02.65 (34.20)
       16:36.87 (34.22)    17:10.58 (33.71)    17:44.44 (33.86)    18:18.33 (33.89)
       18:50.48 (32.15)
  9 Caputo, Krista            15 WAC-MR                        19:04.79        
                  31.22     1:04.50 (33.28)     1:38.17 (33.67)     2:11.66 (33.49)
        2:45.17 (33.51)     3:18.76 (33.59)     3:52.23 (33.47)     4:26.44 (34.21)
        5:00.23 (33.79)     5:34.13 (33.90)     6:08.27 (34.14)     6:42.83 (34.56)
        7:18.05 (35.22)     7:53.38 (35.33)     8:28.13 (34.75)     9:02.29 (34.16)
        9:37.28 (34.99)    10:12.58 (35.30)    10:47.73 (35.15)    11:23.65 (35.92)
       11:58.64 (34.99)    12:34.26 (35.62)    13:09.81 (35.55)    13:45.71 (35.90)
       14:21.06 (35.35)    14:56.80 (35.74)    15:32.95 (36.15)    16:08.34 (35.39)
       16:44.78 (36.44)    17:20.48 (35.70)    17:55.98 (35.50)    18:31.05 (35.07)
       19:04.79 (33.74)
 10 Ogisu, Emilie             13 Agua Swim Team-MR             19:05.62        
                  31.57     1:05.69 (34.12)     1:40.68 (34.99)     2:15.78 (35.10)
        2:50.65 (34.87)     3:25.13 (34.48)     3:59.54 (34.41)     4:34.09 (34.55)
        5:08.84 (34.75)     5:43.58 (34.74)     6:18.47 (34.89)     6:53.33 (34.86)
        7:28.31 (34.98)     8:02.81 (34.50)     8:37.47 (34.66)     9:12.22 (34.75)
        9:46.48 (34.26)    10:21.35 (34.87)    10:56.10 (34.75)    11:30.72 (34.62)
       12:05.54 (34.82)    12:40.18 (34.64)    13:15.42 (35.24)    13:50.70 (35.28)
       14:25.75 (35.05)    15:00.86 (35.11)    15:35.95 (35.09)    16:11.14 (35.19)
       16:46.50 (35.36)    17:21.72 (35.22)    17:56.70 (34.98)    18:31.95 (35.25)
       19:05.62 (33.67)
 11 Kuo, Jacqueline           14 Agua Swim Team-MR             19:07.19        
                  31.43     1:05.54 (34.11)     1:40.02 (34.48)     2:14.79 (34.77)
        2:49.62 (34.83)     3:24.36 (34.74)     3:58.84 (34.48)     4:33.50 (34.66)
        5:08.39 (34.89)     5:43.34 (34.95)     6:18.23 (34.89)     6:52.87 (34.64)
        7:27.81 (34.94)     8:02.53 (34.72)     8:37.69 (35.16)     9:12.55 (34.86)
        9:47.26 (34.71)    10:22.72 (35.46)    10:57.94 (35.22)    11:33.03 (35.09)
       12:07.85 (34.82)    12:43.01 (35.16)    13:18.04 (35.03)    13:53.26 (35.22)
       14:28.45 (35.19)    15:03.82 (35.37)    15:39.19 (35.37)    16:14.65 (35.46)
       16:49.74 (35.09)    17:24.72 (34.98)    17:59.57 (34.85)    18:33.82 (34.25)
       19:07.19 (33.37)
 12 Reynoso, Jessica M        13 Agua Swim Team-MR             19:11.43        
                  31.58     1:06.20 (34.62)     1:40.71 (34.51)     2:15.91 (35.20)
        2:50.96 (35.05)     3:25.99 (35.03)     4:00.85 (34.86)     4:36.21 (35.36)
        5:11.61 (35.40)     5:46.80 (35.19)     6:21.63 (34.83)     6:56.89 (35.26)
        7:32.30 (35.41)     8:07.43 (35.13)     8:42.72 (35.29)     9:17.65 (34.93)
        9:52.61 (34.96)    10:27.89 (35.28)    11:02.98 (35.09)    11:38.26 (35.28)
       12:13.23 (34.97)    12:48.73 (35.50)    13:24.21 (35.48)    13:59.65 (35.44)
       14:34.71 (35.06)    15:09.92 (35.21)    15:45.06 (35.14)    16:20.02 (34.96)
       16:54.55 (34.53)    17:29.41 (34.86)    18:03.88 (34.47)    18:38.26 (34.38)
       19:11.43 (33.17)
 13 Rodriguez, Keannie M      13 Agua Swim Team-MR             19:11.98        
                  31.21     1:05.06 (33.85)     1:39.35 (34.29)     2:13.71 (34.36)
        2:48.45 (34.74)     3:23.69 (35.24)     3:58.66 (34.97)     4:34.00 (35.34)
        5:08.92 (34.92)     5:44.49 (35.57)     6:19.33 (34.84)     6:55.14 (35.81)
        7:30.73 (35.59)     8:06.05 (35.32)     8:41.52 (35.47)     9:17.47 (35.95)
        9:53.37 (35.90)    10:29.20 (35.83)    11:04.40 (35.20)    11:40.18 (35.78)
       12:15.38 (35.20)    12:50.89 (35.51)    13:26.30 (35.41)    14:01.71 (35.41)
       14:37.28 (35.57)    15:12.16 (34.88)    15:47.61 (35.45)    16:22.64 (35.03)
       16:57.37 (34.73)    17:32.12 (34.75)    18:06.31 (34.19)    18:40.08 (33.77)
       19:11.98 (31.90)
 14 Chan, Shirley             13 Agua Swim Team-MR             19:40.08        
                  31.17     1:05.27 (34.10)     1:40.52 (35.25)     2:16.32 (35.80)
        2:51.64 (35.32)     3:27.34 (35.70)     4:03.03 (35.69)     4:38.96 (35.93)
        5:14.89 (35.93)     5:50.99 (36.10)     6:27.21 (36.22)     7:03.34 (36.13)
        7:39.24 (35.90)     8:15.21 (35.97)     8:51.06 (35.85)     9:27.18 (36.12)
       10:03.43 (36.25)    10:39.86 (36.43)    11:16.01 (36.15)    11:52.08 (36.07)
       12:28.57 (36.49)    13:04.77 (36.20)    13:40.89 (36.12)    14:16.96 (36.07)
       14:53.50 (36.54)    15:30.12 (36.62)    16:06.26 (36.14)    16:42.52 (36.26)
       17:18.92 (36.40)    17:55.01 (36.09)    18:30.88 (35.87)    19:06.51 (35.63)
       19:40.08 (33.57)
 15 deFreitas, Sophie         14 WAC-MR                        19:40.15        
                  34.13     1:10.11 (35.98)     1:46.28 (36.17)     2:22.25 (35.97)
        2:57.76 (35.51)     3:33.75 (35.99)     4:09.60 (35.85)     4:45.65 (36.05)
        5:21.62 (35.97)     5:57.52 (35.90)     6:33.11 (35.59)     7:08.57 (35.46)
        7:43.93 (35.36)     8:19.77 (35.84)     8:55.21 (35.44)     9:30.98 (35.77)
       10:06.89 (35.91)    10:42.64 (35.75)    11:18.89 (36.25)    11:54.57 (35.68)
       12:30.61 (36.04)    13:05.92 (35.31)    13:41.80 (35.88)    14:17.90 (36.10)
       14:53.92 (36.02)    15:30.15 (36.23)    16:06.51 (36.36)    16:43.00 (36.49)
       17:19.01 (36.01)    17:55.70 (36.69)    18:31.79 (36.09)    19:07.00 (35.21)
       19:40.15 (33.15)
 16 McDonough, Colleen P      13 WAC-MR                        21:01.42        
                  33.14     1:09.36 (36.22)     1:46.17 (36.81)     2:22.40 (36.23)
        2:59.06 (36.66)     3:36.51 (37.45)     4:14.07 (37.56)     4:52.16 (38.09)
        5:30.32 (38.16)     6:08.72 (38.40)     6:47.06 (38.34)     7:25.00 (37.94)
        8:03.72 (38.72)     8:42.16 (38.44)     9:21.11 (38.95)    10:00.54 (39.43)
       10:39.61 (39.07)    11:18.70 (39.09)    11:57.41 (38.71)    12:36.98 (39.57)
       13:15.45 (38.47)    13:54.67 (39.22)    14:34.29 (39.62)    15:13.78 (39.49)
       15:53.32 (39.54)    16:32.57 (39.25)    17:11.97 (39.40)    17:51.50 (39.53)
       18:30.66 (39.16)    19:09.70 (39.04)    19:47.74 (38.04)    20:25.35 (37.61)
       21:01.42 (36.07)
 17 Brown, Caitlin N          13 HS-MR                         21:34.34        
                  32.27     1:09.09 (36.82)     1:47.84 (38.75)     2:26.98 (39.14)
        3:06.42 (39.44)     3:45.02 (38.60)     4:24.42 (39.40)     5:04.19 (39.77)
        5:43.94 (39.75)     6:23.53 (39.59)     7:03.63 (40.10)     7:43.37 (39.74)
        8:23.60 (40.23)     9:03.76 (40.16)     9:43.87 (40.11)    10:23.92 (40.05)
       11:04.03 (40.11)    11:44.28 (40.25)    12:24.89 (40.61)    13:04.86 (39.97)
       13:45.05 (40.19)    14:25.37 (40.32)    15:04.95 (39.58)    15:44.96 (40.01)
       16:25.09 (40.13)    17:04.36 (39.27)    17:44.41 (40.05)    18:24.17 (39.76)
       19:03.72 (39.55)    19:42.17 (38.45)    20:20.73 (38.56)    20:58.88 (38.15)
       21:34.34 (35.46)
 18 Berglas, Mae D            14 Rye y 2007-MR                 22:45.11        
                  34.45     1:14.42 (39.97)     1:55.09 (40.67)     2:35.71 (40.62)
        3:16.47 (40.76)     3:57.07 (40.60)     4:37.70 (40.63)     5:19.27 (41.57)
        6:00.86 (41.59)     6:43.32 (42.46)     7:25.25 (41.93)     8:06.97 (41.72)
        8:48.53 (41.56)     9:30.21 (41.68)    10:11.44 (41.23)    10:53.55 (42.11)
       11:36.55 (43.00)    12:18.07 (41.52)    13:00.57 (42.50)    13:42.64 (42.07)
       14:25.00 (42.36)    15:07.06 (42.06)    15:49.09 (42.03)    16:30.59 (41.50)
       17:13.05 (42.46)    17:55.05 (42.00)    18:37.00 (41.95)    19:19.02 (42.02)
       20:02.11 (43.09)    20:43.62 (41.51)    21:25.40 (41.78)    22:06.78 (41.38)
       22:45.11 (38.33)
 19 Lee, Courtney M           15 HS-MR                         22:56.32        
                  34.95     1:13.43 (38.48)     1:53.01 (39.58)     2:33.68 (40.67)
        3:15.58 (41.90)     3:57.89 (42.31)     4:39.56 (41.67)     5:21.00 (41.44)
        6:03.43 (42.43)     6:45.67 (42.24)     7:27.96 (42.29)     8:10.36 (42.40)
        8:52.86 (42.50)     9:35.57 (42.71)    10:18.75 (43.18)    11:01.78 (43.03)
       11:43.46 (41.68)    12:25.89 (42.43)    13:08.41 (42.52)    13:50.76 (42.35)
       14:33.11 (42.35)    15:15.10 (41.99)    15:58.15 (43.05)    16:41.33 (43.18)
       17:23.75 (42.42)    18:06.59 (42.84)    18:49.38 (42.79)    19:32.04 (42.66)
       20:14.07 (42.03)    20:56.35 (42.28)    21:37.02 (40.67)    22:18.70 (41.68)
       22:56.32 (37.62)
 20 Ng, Phyllis               13 HS-MR                         25:10.53        
                  36.99     1:18.77 (41.78)     2:02.81 (44.04)     2:47.38 (44.57)
        3:32.74 (45.36)     4:17.34 (44.60)     5:03.32 (45.98)     5:48.68 (45.36)
        6:35.25 (46.57)     7:21.13 (45.88)     8:07.31 (46.18)     8:53.26 (45.95)
        9:40.46 (47.20)    10:26.76 (46.30)    11:14.61 (47.85)    12:02.10 (47.49)
       12:49.22 (47.12)    13:36.41 (47.19)    14:23.10 (46.69)    15:11.05 (47.95)
       15:58.63 (47.58)    16:45.27 (46.64)    17:32.70 (47.43)    18:19.38 (46.68)
       19:05.27 (45.89)    19:51.56 (46.29)    20:38.64 (47.08)    21:25.34 (46.70)
       22:11.52 (46.18)    22:58.54 (47.02)    23:43.20 (44.66)    24:27.22 (44.02)
       25:10.53 (43.31)
 
Girls 13 & Over 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Teng, Rebecca Y           16 Agua Swim Team-MR              4:39.58        
                  29.52     1:03.31 (33.79)     1:38.99 (35.68)     2:14.20 (35.21)
        2:54.60 (40.40)     3:34.43 (39.83)     4:07.59 (33.16)     4:39.58 (31.99)
  2 Hahn, Abby                16 NYCC-MR                        4:46.10        
                  31.84     1:07.77 (35.93)     1:45.68 (37.91)     2:22.75 (37.07)
        3:00.55 (37.80)     3:39.64 (39.09)     4:13.77 (34.13)     4:46.10 (32.33)
  3 Suarez, Daniela I         13 Agua Swim Team-MR              4:47.50        
                  31.77     1:08.17 (36.40)     1:46.63 (38.46)     2:23.37 (36.74)
        3:04.11 (40.74)     3:44.71 (40.60)     4:16.98 (32.27)     4:47.50 (30.52)
  4 Rodriguez, Nicole         13 Agua Swim Team-MR              4:47.87        
                  30.50     1:05.46 (34.96)     1:40.82 (35.36)     2:15.59 (34.77)
        3:00.09 (44.50)     3:44.82 (44.73)     4:16.85 (32.03)     4:47.87 (31.02)
  5 Hutchinson-Maddox, Caitl  16 Agua Swim Team-MR              4:47.96        
                  30.07     1:03.93 (33.86)     1:41.22 (37.29)     2:17.23 (36.01)
        3:01.21 (43.98)     3:45.45 (44.24)     4:17.53 (32.08)     4:47.96 (30.43)
  6 Omary, Natalie M          15 Agua Swim Team-MR              4:52.51        
                  30.76     1:06.00 (35.24)     1:46.46 (40.46)     2:26.84 (40.38)
        3:06.23 (39.39)     3:45.85 (39.62)     4:19.39 (33.54)     4:52.51 (33.12)
  7 Erickson, Abigayle        17 Agua Swim Team-MR              4:52.66        
                  31.48     1:07.70 (36.22)     1:45.32 (37.62)     2:21.93 (36.61)
        3:04.17 (42.24)     3:47.19 (43.02)     4:20.27 (33.08)     4:52.66 (32.39)
  8 Reynoso, Jessica M        13 Agua Swim Team-MR              4:57.87        
                                1:11.77 ( )     1:51.17 (39.40)     2:29.03 (37.86)
        3:09.63 (40.60)     3:51.42 (41.79)     4:25.79 (34.37)     4:57.87 (32.08)
  9 Cirone, Alexandra         13 Agua Swim Team-MR              4:58.31        
                                1:10.28 ( )     1:48.49 (38.21)     2:25.21 (36.72)
        3:08.59 (43.38)     3:52.18 (43.59)     4:26.36 (34.18)     4:58.31 (31.95)
 10 Chan, Shirley             13 Agua Swim Team-MR              5:00.09        
                                1:09.60 ( )     1:47.73 (38.13)     2:25.38 (37.65)
        3:09.43 (44.05)     3:52.72 (43.29)     4:27.06 (34.34)     5:00.09 (33.03)
 11 Ogisu, Emilie             13 Agua Swim Team-MR              5:05.37        
                                1:12.16 ( )     1:49.73 (37.57)     2:26.89 (37.16)
        3:12.81 (45.92)     3:57.74 (44.93)     4:31.80 (34.06)     5:05.37 (33.57)
 12 Rivera, Ashley M          14 Agua Swim Team-MR              5:05.45        
                  33.10     1:09.97 (36.87)     1:50.64 (40.67)     2:30.24 (39.60)
        3:14.76 (44.52)     3:57.32 (42.56)     4:32.42 (35.10)     5:05.45 (33.03)
 13 Baron, Melanie N          15 FAST-NI                        5:10.65        
                  34.86     1:16.76 (41.90)     1:56.63 (39.87)     2:35.89 (39.26)
        3:19.60 (43.71)     4:02.73 (43.13)     4:36.87 (34.14)     5:10.65 (33.78)
 14 Fuchs, Amanda B           13 Agua Swim Team-MR              5:12.15        
                  33.69     1:11.46 (37.77)     1:51.02 (39.56)     2:29.08 (38.06)
        3:14.28 (45.20)     4:01.15 (46.87)     4:37.32 (36.17)     5:12.15 (34.83)
 15 Waldrop, Taylor C         14 FAST-NI                        5:12.28        
                  34.99     1:16.18 (41.19)     1:54.63 (38.45)     2:32.12 (37.49)
        3:18.71 (46.59)     4:04.61 (45.90)     4:39.10 (34.49)     5:12.28 (33.18)
 16 Bhargava, Priyanka T      16 Woodbridge A.C.-CT             5:12.30        
                                1:13.39 ( )     1:52.20 (38.81)     2:30.01 (37.81)
        3:15.14 (45.13)     4:00.81 (45.67)     4:36.80 (35.99)     5:12.30 (35.50)
 17 Woytash, Marci A          15 FAST-NI                        5:14.02        
                  34.03     1:14.37 (40.34)     1:53.67 (39.30)     2:32.33 (38.66)
        3:18.43 (46.10)     4:05.13 (46.70)     4:39.89 (34.76)     5:14.02 (34.13)
 18 Rodriguez, Keannie M      13 Agua Swim Team-MR              5:14.84        
                  35.95     1:19.50 (43.55)     1:59.24 (39.74)     2:38.35 (39.11)
        3:23.88 (45.53)     4:08.87 (44.99)     4:42.11 (33.24)     5:14.84 (32.73)
 19 Matchett, Kara L          14 FAST-NI                        5:15.81        
                  33.81     1:14.27 (40.46)     1:56.09 (41.82)     2:36.61 (40.52)
        3:21.80 (45.19)     4:06.17 (44.37)     4:41.36 (35.19)     5:15.81 (34.45)
 20 Shiota, Lena A            15 Agua Swim Team-MR              5:19.32        
                  33.34     1:13.43 (40.09)     1:54.76 (41.33)     2:33.39 (38.63)
        3:19.47 (46.08)     4:04.66 (45.19)     4:42.31 (37.65)     5:19.32 (37.01)
 21 Brekovsky, Rachel E       14 FAST-NI                        5:20.26        
                  34.06     1:15.88 (41.82)     1:57.40 (41.52)     2:37.19 (39.79)
        3:22.44 (45.25)     4:07.62 (45.18)     4:44.76 (37.14)     5:20.26 (35.50)
 22 Martinez, Adrianna        14 Agua Swim Team-MR              5:20.38        
                  35.20     1:16.11 (40.91)     1:57.95 (41.84)     2:38.59 (40.64)
        3:23.98 (45.39)     4:10.32 (46.34)     4:47.75 (37.43)     5:20.38 (32.63)
 23 Lavoie, Jess E            14 FAST-NI                        5:21.97        
                  32.69     1:11.32 (38.63)     1:53.53 (42.21)     2:35.40 (41.87)
        3:21.99 (46.59)     4:09.76 (47.77)     4:47.57 (37.81)     5:21.97 (34.40)
 24 Altman-Kurosaki, Hannah   16 Agua Swim Team-MR              5:21.98        
                  33.31     1:12.75 (39.44)     1:53.35 (40.60)     2:34.80 (41.45)
        3:22.77 (47.97)     4:09.46 (46.69)     4:46.10 (36.64)     5:21.98 (35.88)
 25 Feminella, Meghan C       13 WAC-MR                         5:22.61        
                  35.11     1:14.60 (39.49)     1:57.14 (42.54)     2:38.29 (41.15)
        3:26.38 (48.09)     4:13.64 (47.26)     4:49.50 (35.86)     5:22.61 (33.11)
 26 Dominach, Natalie P       14 FAST-NI                        5:22.86        
                  34.73     1:15.06 (40.33)     1:56.99 (41.93)     2:37.73 (40.74)
        3:25.17 (47.44)     4:13.09 (47.92)     4:48.90 (35.81)     5:22.86 (33.96)
 27 Daly, Bronagh K           15 HS-MR                          5:27.85        
                  34.48     1:14.63 (40.15)     1:57.78 (43.15)     2:40.42 (42.64)
        3:28.13 (47.71)     4:16.95 (48.82)     4:53.27 (36.32)     5:27.85 (34.58)
 28 Schmitt, Katherine M      16 Agua Swim Team-MR              5:41.70        
                  36.18     1:18.76 (42.58)     2:03.05 (44.29)     2:47.71 (44.66)
        3:36.84 (49.13)     4:25.08 (48.24)     5:03.63 (38.55)     5:41.70 (38.07)
 29 Escobedo, Samantha        13 WAC-MR                         5:44.79        
                  39.65     1:28.66 (49.01)     2:13.53 (44.87)     2:55.95 (42.42)
        3:43.99 (48.04)     4:31.93 (47.94)     5:08.67 (36.74)     5:44.79 (36.12)
 30 Palmer, Nicole J          14 FAST-NI                        5:49.92        
                  38.43     1:26.71 (48.28)     2:11.15 (44.44)     2:56.37 (45.22)
        3:44.01 (47.64)     4:32.12 (48.11)     5:11.82 (39.70)     5:49.92 (38.10)
 31 Barber, Bria M            14 FAST-NI                        6:03.10        
                  38.92     1:24.29 (45.37)     2:13.44 (49.15)     3:03.24 (49.80)
        3:52.00 (48.76)     4:41.80 (49.80)     5:23.84 (42.04)     6:03.10 (39.26)
 32 Schmitt, Rosie H          13 Agua Swim Team-MR              6:07.69        
                  42.61     1:30.97 (48.36)     2:16.76 (45.79)     3:02.61 (45.85)
        3:52.57 (49.96)     4:42.74 (50.17)     5:25.72 (42.98)     6:07.69 (41.97)
 
Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Paccione, Sawyer           8 Sailfish-MR                      17.17        
  2 Gutierrez, Nicholas T      8 Rye y 2007-MR                    17.20        
  3 Todorovic, Stephan         8 Riptides-MR                      17.76        
  4 Fairbanks, Matthew         8 Agua Swim Team-MR                20.60        
  5 Bingham, Connor            8 SMC-MR                           20.83        
  6 Andrade, Kevin             8 NYCC-MR                          20.96        
  7 Raiola, A J J              8 HS-MR                            21.16        
  8 Ostensen, Peter            7 WAC-MR                           21.18        
  9 Matossian, Cameron T       7 UNAT-MR                          21.20        
 10 Simon, Ernesto G           8 Agua Swim Team-MR                21.39        
 11 Schwartz, Paul B           8 Agua Swim Team-MR                21.81        
 12 Nelson, Dylan P            8 NYCC-MR                          21.97        
 13 Wen, Nicholas J            7 Agua Swim Team-MR                22.05        
 14 Lastauskas, Matthew        7 BDA-MA                           22.08        
 15 Duthie, Zachary J          8 Agua Swim Team-MR                22.11        
 16 Delfico, Ryan              5 SMC-MR                           22.61        
 17 Todorovic, Nicholas        6 Riptides-MR                      23.56        
 18 Kenvin, Matthew D          7 Agua Swim Team-MR                26.25        
 19 Wu, Aidan B                7 NYCC-MR                          27.37        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lawless, Alec C            8 PAAC-MA                          37.19        
  2 Magalong, Oliver C         8 Riptides-MR                      40.94        
  3 Todorovic, Stephan         8 Riptides-MR                      41.74        
  4 Quinones, Luca M           6 Rye y 2007-MR                    42.42        
  5 Raiola, A J J              8 HS-MR                            43.27        
  6 Langaman, Kevin J          8 HS-MR                            44.20        
  7 Matossian, Cameron T       7 UNAT-MR                          44.76        
  8 Fairbanks, Matthew         8 Agua Swim Team-MR                47.75        
  9 Andrade, Kevin             8 NYCC-MR                          47.76        
 10 Chu, Bryce                 8 SMC-MR                           48.07        
 11 Simon, Ernesto G           8 Agua Swim Team-MR                48.82        
 12 Schwartz, Paul B           8 Agua Swim Team-MR                48.91        
 13 Lastauskas, Matthew        7 BDA-MA                           49.62        
 14 Nelson, Dylan P            8 NYCC-MR                          49.87        
 15 Delfico, Ryan              5 SMC-MR                           51.05        
 16 Wen, Nicholas J            7 Agua Swim Team-MR                52.51        
 17 Todorovic, Nicholas        6 Riptides-MR                      52.74        
 18 Fernandez, Luciano         8 SMC-MR                           53.76        
 19 Spiro, Joshua              7 SMC-MR                           58.42        
 20 Kenvin, Matthew D          7 Agua Swim Team-MR              1:00.10        
 21 Sarsekeyev, Damir          8 Agua Swim Team-MR              1:00.22        
 22 Stora, Michael C           8 Rac @ Jcc-MR                   1:02.06        
 
Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hall, Spencer H            8 UNAT-MR                        1:15.47        
                  35.44     1:15.47 (40.03)                                        
  2 Paccione, Sawyer           8 Sailfish-MR                    1:26.71        
                  39.53     1:26.71 (47.18)                                        
  3 Gutierrez, Nicholas T      8 Rye y 2007-MR                  1:28.61        
                  40.21     1:28.61 (48.40)                                        
  4 Todorovic, Stephan         8 Riptides-MR                    1:29.63        
                  42.13     1:29.63 (47.50)                                        
  5 Raiola, A J J              8 HS-MR                          1:36.96        
                  43.52     1:36.96 (53.44)                                        
  6 Duthie, Zachary J          8 Agua Swim Team-MR              1:39.78        
                  46.10     1:39.78 (53.68)                                        
  7 Matossian, Cameron T       7 UNAT-MR                        1:43.79        
                  47.59     1:43.79 (56.20)                                        
  8 Fairbanks, Matthew         8 Agua Swim Team-MR              1:45.84        
                  47.15     1:45.84 (58.69)                                        
  9 Simon, Ernesto G           8 Agua Swim Team-MR              1:48.79        
                  52.45     1:48.79 (56.34)                                        
 10 Lastauskas, Matthew        7 BDA-MA                         1:49.56        
                  48.32   1:49.56 (1:01.24)                                        
 11 Ostensen, Peter            7 WAC-MR                         1:54.96        
                  54.58   1:54.96 (1:00.38)                                        
 12 Todorovic, Nicholas        6 Riptides-MR                    2:02.22        
                  57.32   2:02.22 (1:04.90)                                        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gutierrez, Nicholas T      8 Rye y 2007-MR                    20.05        
  2 Hall, Spencer H            8 UNAT-MR                          20.12        
  3 Paccione, Sawyer           8 Sailfish-MR                      22.19        
  4 Raiola, A J J              8 HS-MR                            23.10        
  5 Todorovic, Stephan         8 Riptides-MR                      23.27        
  6 Chu, Bryce                 8 SMC-MR                           23.49        
  7 Duthie, Zachary J          8 Agua Swim Team-MR                23.71        
  8 Schwartz, Paul B           8 Agua Swim Team-MR                23.84        
  9 Fairbanks, Matthew         8 Agua Swim Team-MR                24.78        
 10 Ostensen, Peter            7 WAC-MR                           25.02        
 11 Nelson, Dylan P            8 NYCC-MR                          25.10        
 12 Wen, Nicholas J            7 Agua Swim Team-MR                25.68        
 13 Delfico, Ryan              5 SMC-MR                           25.98        
 14 Simon, Ernesto G           8 Agua Swim Team-MR                26.06        
 15 Bingham, Connor            8 SMC-MR                           26.40        
 16 Kenvin, Matthew D          7 Agua Swim Team-MR                28.65        
 17 Lastauskas, Matthew        7 BDA-MA                           29.30        
 18 Todorovic, Nicholas        6 Riptides-MR                      29.91        
 19 Andrade, Kevin             8 NYCC-MR                          35.53        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lawless, Alec C            8 PAAC-MA                          41.40        
  2 Hall, Spencer H            8 UNAT-MR                          42.68        
  3 Gutierrez, Nicholas T      8 Rye y 2007-MR                    46.22        
  4 Raiola, A J J              8 HS-MR                            49.85        
  5 Matossian, Cameron T       7 UNAT-MR                          51.07        
  6 Fairbanks, Matthew         8 Agua Swim Team-MR                51.14        
  7 Nelson, Dylan P            8 NYCC-MR                          52.31        
  8 Delfico, Ryan              5 SMC-MR                           55.42        
  9 Ostensen, Peter            7 WAC-MR                           55.51        
 10 Cusack-McPartlin, Timoth   8 WAC-MR                         1:00.26        
 11 Kenvin, Matthew D          7 Agua Swim Team-MR              1:05.04        
 12 Spiro, Joshua              7 SMC-MR                         1:06.91        
 13 Sarsekeyev, Damir          8 Agua Swim Team-MR              1:09.00        
 14 Fernandez, Luciano         8 SMC-MR                         1:14.02        
 -- Wen, Nicholas J            7 Agua Swim Team-MR                   DQ        
      No touch at turn
 -- Stora, Michael C           8 Rac @ Jcc-MR                        DQ        
      Did not finish on back
 -- Duthie, Zachary J          8 Agua Swim Team-MR                   DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hall, Spencer H            8 UNAT-MR                          21.24        
  2 Lawless, Alec C            8 PAAC-MA                          23.66        
  3 Schwartz, Paul B           8 Agua Swim Team-MR                25.84        
  4 Matossian, Cameron T       7 UNAT-MR                          26.67        
  5 Langaman, Kevin J          8 HS-MR                            26.97        
  6 Chu, Bryce                 8 SMC-MR                           26.98        
  7 Gutierrez, Nicholas T      8 Rye y 2007-MR                    27.35        
  8 Magalong, Oliver C         8 Riptides-MR                      27.49        
  9 Ostensen, Peter            7 WAC-MR                           27.76        
 10 Fairbanks, Matthew         8 Agua Swim Team-MR                27.90        
 11 Sarsekeyev, Damir          8 Agua Swim Team-MR                28.32        
 12 Raiola, A J J              8 HS-MR                            28.35        
 13 Todorovic, Stephan         8 Riptides-MR                      28.47        
 14 Quinones, Luca M           6 Rye y 2007-MR                    28.76        
 15 Fernandez, Luciano         8 SMC-MR                           29.16        
 16 Simon, Ernesto G           8 Agua Swim Team-MR                29.39        
 17 Duthie, Zachary J          8 Agua Swim Team-MR                29.43        
 18 Wen, Nicholas J            7 Agua Swim Team-MR                32.76        
 19 Todorovic, Nicholas        6 Riptides-MR                      34.40        
 20 Cusack-McPartlin, Timoth   8 WAC-MR                           34.51        
 21 Nelson, Dylan P            8 NYCC-MR                          35.81        
 22 Andrade, Kevin             8 NYCC-MR                          36.38        
 23 Spiro, Joshua              7 SMC-MR                           38.59        
 -- Delfico, Ryan              5 SMC-MR                              DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Lastauskas, Matthew        7 BDA-MA                              DQ        
      Alternating Kick
 
Boys 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hall, Spencer H            8 UNAT-MR                          47.16        
  2 Matossian, Cameron T       7 UNAT-MR                          56.99        
  3 Fairbanks, Matthew         8 Agua Swim Team-MR                58.54        
  4 Duthie, Zachary J          8 Agua Swim Team-MR                58.69        
  5 Schwartz, Paul B           8 Agua Swim Team-MR                59.31        
  6 Chu, Bryce                 8 SMC-MR                         1:00.65        
  7 Ostensen, Peter            7 WAC-MR                         1:02.05        
  8 Bingham, Connor            8 SMC-MR                         1:02.96        
  9 Simon, Ernesto G           8 Agua Swim Team-MR              1:04.68        
 10 Delfico, Ryan              5 SMC-MR                         1:11.71        
 -- Kenvin, Matthew D          7 Agua Swim Team-MR                   DQ        
      One hand touch
 -- Wen, Nicholas J            7 Agua Swim Team-MR                   DQ        
      One hand touch
 
Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hall, Spencer H            8 UNAT-MR                          19.21        
  2 Todorovic, Stephan         8 Riptides-MR                      20.80        
  3 Quinones, Luca M           6 Rye y 2007-MR                    23.15        
  4 Raiola, A J J              8 HS-MR                            23.45        
  5 Langaman, Kevin J          8 HS-MR                            24.32        
  6 Chu, Bryce                 8 SMC-MR                           25.96        
  7 Magalong, Oliver C         8 Riptides-MR                      27.05        
  8 Matossian, Cameron T       7 UNAT-MR                          27.76        
  9 Ostensen, Peter            7 WAC-MR                           27.86        
 10 Duthie, Zachary J          8 Agua Swim Team-MR                28.65        
 11 Simon, Ernesto G           8 Agua Swim Team-MR                28.94        
 12 Schwartz, Paul B           8 Agua Swim Team-MR                28.97        
 13 Fairbanks, Matthew         8 Agua Swim Team-MR                29.46        
 14 Nelson, Dylan P            8 NYCC-MR                          30.95        
 15 Cusack-McPartlin, Timoth   8 WAC-MR                           31.28        
 16 Delfico, Ryan              5 SMC-MR                           31.45        
 17 Sarsekeyev, Damir          8 Agua Swim Team-MR                33.21        
 18 Andrade, Kevin             8 NYCC-MR                          33.74        
 19 Wen, Nicholas J            7 Agua Swim Team-MR                35.11        
 20 Kenvin, Matthew D          7 Agua Swim Team-MR                36.21        
 -- Fernandez, Luciano         8 SMC-MR                              DQ        
      Alternating Kick
 -- Spiro, Joshua              7 SMC-MR                              DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Lastauskas, Matthew        7 BDA-MA                              DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Boys 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Paccione, Sawyer           8 Sailfish-MR                      44.06        
  2 Raiola, A J J              8 HS-MR                            52.52        
  3 Chu, Bryce                 8 SMC-MR                           58.54        
  4 Bingham, Connor            8 SMC-MR                           58.63        
  5 Todorovic, Stephan         8 Riptides-MR                      58.73        
  6 Matossian, Cameron T       7 UNAT-MR                        1:01.69        
  7 Delfico, Ryan              5 SMC-MR                         1:01.79        
  8 Lastauskas, Matthew        7 BDA-MA                         1:13.92        
 
Boys 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hall, Spencer H            8 UNAT-MR                        1:27.88        
                  40.61     1:27.88 (47.27)                                        
  2 Gutierrez, Nicholas T      8 Rye y 2007-MR                  1:40.45        
                  43.44     1:40.45 (57.01)                                        
  3 Schwartz, Paul B           8 Agua Swim Team-MR              1:50.38        
                  50.98     1:50.38 (59.40)                                        
  4 Quinones, Luca M           6 Rye y 2007-MR                  1:50.80        
                  53.11     1:50.80 (57.69)                                        
  5 Todorovic, Stephan         8 Riptides-MR                    1:51.17        
                  51.51     1:51.17 (59.66)                                        
  6 Magalong, Oliver C         8 Riptides-MR                    1:56.47        
                  56.29   1:56.47 (1:00.18)                                        
  7 Simon, Ernesto G           8 Agua Swim Team-MR              2:01.04        
                  54.75   2:01.04 (1:06.29)                                        
 -- Lawless, Alec C            8 PAAC-MA                             DQ        
      One hand touch - fly
                  45.14          DQ (50.96)                                        
 -- Lastauskas, Matthew        7 BDA-MA                              DQ        
      Alternating Kick - fly
                1:13.57                                                            
 -- Duthie, Zachary J          8 Agua Swim Team-MR                   DQ        
      One hand touch - fly
                  54.67          DQ (58.63)                                        
 
Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'                      1:35.89        
     1) Fairbanks, Matthew 8            2) Schwartz, Paul B 8             
     3) Sarsekeyev, Damir 8             4) Wen, Alexander J 8             
                  41.97     1:35.89 (53.92)                                        
 -- Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'                           DQ        
      Not enough swimmers
     1) Duthie, Zachary J 8             2) Simon, Ernesto G 8             
     3)                                 4) Zuyus, Tyler E 8               
                  41.67                                                            
 
Boys 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
 -- Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'                           DQ        
     1) Duthie, Zachary J 8             2) Schwartz, Paul B 8             
     3) Simon, Ernesto G 8              4) Fairbanks, Matthew 8           
                  49.14          DQ (47.80)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Robinson, William R       10 Agua Swim Team-MR                30.38        
  2 Tubens, Brandon           10 NYCC-MR                          30.39        
  3 Zuppone, Michael L        10 Agua Swim Team-MR                31.58        
  4 Scala, Christopher J       9 Rye y 2007-MR                    32.76        
  5 Massand, Dilin S          10 Agua Swim Team-MR                33.03        
  6 Glas, Aaron I             10 Agua Swim Team-MR                33.07        
  7 Liu, Jonathan E           10 Agua Swim Team-MR                33.21        
  8 Vargas, Ricardo            9 Sailfish-MR                      33.88        
  9 Collier, Cole T            9 Agua Swim Team-MR                34.66        
 10 Elms, Hayden A            10 Agua Swim Team-MR                34.85        
 11 Kusakin, RC               10 Agua Swim Team-MR                34.91        
 12 Dym, Lonny C               9 Agua Swim Team-MR                35.62        
 13 Dell, Lamar               10 Sailfish-MR                      35.75        
 14 Huang, James J             9 Agua Swim Team-MR                35.80        
 15 Ouldibbat, Hamza           9 Sailfish-MR                      35.90        
 16 Yamamoto, Leo             10 Agua Swim Team-MR                36.18        
 17 Iocolano, Richard V        9 HS-MR                            36.66        
 18 McKenna, Devlin H          9 Agua Swim Team-MR                37.80        
 19 Fairbanks, Scott C        10 Agua Swim Team-MR                37.81        
 20 Lister, Davis M            9 Agua Swim Team-MR                37.89        
 21 Rodriguez, Ian R           9 NYCC-MR                          38.02        
 22 Thomas, Desi C             9 NYCC-MR                          38.04        
 23 Savelyev, Sergey           9 Woodbridge A.C.-CT               39.63        
 24 Borsellino, Louis         10 SMC-MR                           40.41        
 25 Torres, Cristian           9 Sailfish-MR                      40.84        
 26 Cavanaugh, Joseph         10 WAC-MR                           43.87        
 27 Ramirez, Alister S        10 Agua Swim Team-MR                45.35        
 28 Hidalgo, Ricardo A         9 WAC-MR                           46.74        
 29 Schmitt, Andrew            9 SMC-MR                           46.87        
 30 Babarsky, Bryce J          9 BDA-MA                           48.63        
 31 Sefchick, Liam R           9 NYCC-MR                          51.23        
 32 Wood, Nicholas J           9 NYCC-MR                          52.91        
 
Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tubens, Brandon           10 NYCC-MR                        1:07.48        
                  32.20     1:07.48 (35.28)                                        
  2 Robinson, William R       10 Agua Swim Team-MR              1:09.00        
                  32.61     1:09.00 (36.39)                                        
  3 Gilligan, Joshua G        10 Agua Swim Team-MR              1:10.89        
                  33.87     1:10.89 (37.02)                                        
  4 Massand, Dilin S          10 Agua Swim Team-MR              1:13.21        
                  36.72     1:13.21 (36.49)                                        
  5 Glas, Aaron I             10 Agua Swim Team-MR              1:13.41        
                  18.72     1:13.41 (54.69)                                        
  6 Scala, Christopher J       9 Rye y 2007-MR                  1:14.57        
                  35.13     1:14.57 (39.44)                                        
  7 Jurman, Jasper N          10 Agua Swim Team-MR              1:15.00        
                  36.25     1:15.00 (38.75)                                        
  8 Xue, Vincent H            10 HS-MR                          1:15.47        
                  35.31     1:15.47 (40.16)                                        
  9 Liu, Jonathan E           10 Agua Swim Team-MR              1:15.64        
                  36.66     1:15.64 (38.98)                                        
 10 Jaquez, Dessaniel         10 Riptides-MR                    1:15.81        
                  36.37     1:15.81 (39.44)                                        
 11 Kusakin, RC               10 Agua Swim Team-MR              1:16.99        
                  36.44     1:16.99 (40.55)                                        
 12 Collier, Cole T            9 Agua Swim Team-MR              1:17.96        
                  37.03     1:17.96 (40.93)                                        
 13 Yamamoto, Leo             10 Agua Swim Team-MR              1:20.15        
                  38.01     1:20.15 (42.14)                                        
 14 Baranov, Lenny             9 HS-MR                          1:21.02        
                  40.49     1:21.02 (40.53)                                        
 15 Elms, Hayden A            10 Agua Swim Team-MR              1:22.05        
                  37.39     1:22.05 (44.66)                                        
 16 McKenna, Devlin H          9 Agua Swim Team-MR              1:22.10        
                  40.16     1:22.10 (41.94)                                        
 17 Metcalf, Max              10 SMC-MR                         1:22.34        
                  38.98     1:22.34 (43.36)                                        
 18 Huang, James J             9 Agua Swim Team-MR              1:22.41        
                  37.83     1:22.41 (44.58)                                        
 19 Dym, Lonny C               9 Agua Swim Team-MR              1:22.54        
                  37.62     1:22.54 (44.92)                                        
 20 Lister, Davis M            9 Agua Swim Team-MR              1:23.81        
                  40.05     1:23.81 (43.76)                                        
 21 Meehan, Ryan J             9 HS-MR                          1:23.87        
                  40.34     1:23.87 (43.53)                                        
 22 Lawless, Zach J            9 PAAC-MA                        1:24.92        
                  41.04     1:24.92 (43.88)                                        
 23 Shteynberg, Samuel D       9 HS-MR                          1:25.12        
                  40.12     1:25.12 (45.00)                                        
 24 Iocolano, Richard V        9 HS-MR                          1:25.58        
                  40.82     1:25.58 (44.76)                                        
 25 Rodriguez, Ian R           9 NYCC-MR                        1:26.59        
                  40.78     1:26.59 (45.81)                                        
 26 Thomas, Desi C             9 NYCC-MR                        1:26.91        
                  41.16     1:26.91 (45.75)                                        
 27 Cavanaugh, Joseph         10 WAC-MR                         1:34.45        
                  45.33     1:34.45 (49.12)                                        
 28 Messner, Peter C          10 SMC-MR                         1:34.76        
                  42.71     1:34.76 (52.05)                                        
 29 Savelyev, Sergey           9 Woodbridge A.C.-CT             1:35.23        
                  41.76     1:35.23 (53.47)                                        
 30 Boyd, Justin               9 WAC-MR                         1:35.30        
                  44.85     1:35.30 (50.45)                                        
 31 Westrenen, Jack T          9 Rac @ Jcc-MR                   1:36.71        
                  44.78     1:36.71 (51.93)                                        
 32 Shashaty, Jack             9 WAC-MR                         1:37.11        
                  21.25   1:37.11 (1:15.86)                                        
 33 Laverty, James R           9 Rye y 2007-MR                  1:38.57        
                  42.09     1:38.57 (56.48)                                        
 34 Hidalgo, Ricardo A         9 WAC-MR                         1:46.37        
                  48.86     1:46.37 (57.51)                                        
 35 Messner, William T        10 SMC-MR                         1:47.09        
                  48.65     1:47.09 (58.44)                                        
 36 Ramirez, Alister S        10 Agua Swim Team-MR              1:47.74        
                  50.77     1:47.74 (56.97)                                        
 37 Brereton, Timothy          9 Rac @ Jcc-MR                   1:47.93        
                  50.51     1:47.93 (57.42)                                        
 38 Babarsky, Bryce J          9 BDA-MA                         1:54.71        
                  51.10   1:54.71 (1:03.61)                                        
 
Boys 9-10 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Zuppone, Michael L        10 Agua Swim Team-MR              2:24.68        
                  33.84     1:10.72 (36.88)     1:48.58 (37.86)     2:24.68 (36.10)
  2 Tubens, Brandon           10 NYCC-MR                        2:25.12        
                  33.94     1:10.74 (36.80)     1:49.30 (38.56)     2:25.12 (35.82)
  3 Lastauskas, Nico          10 BDA-MA                         2:25.50        
                  33.54     1:11.18 (37.64)     1:50.17 (38.99)     2:25.50 (35.33)
  4 Mackey, Tom P             10 Rye y 2007-MR                  2:35.90        
                  35.78     1:15.79 (40.01)     1:57.02 (41.23)     2:35.90 (38.88)
  5 Massand, Dilin S          10 Agua Swim Team-MR              2:36.87        
                  37.59     1:18.83 (41.24)     2:00.32 (41.49)     2:36.87 (36.55)
  6 Scala, Christopher J       9 Rye y 2007-MR                  2:45.36        
                  34.65     1:16.03 (41.38)     2:01.94 (45.91)     2:45.36 (43.42)
  7 Vargas, Ricardo            9 Sailfish-MR                    2:46.18        
                  36.75     1:18.46 (41.71)     2:04.41 (45.95)     2:46.18 (41.77)
  8 Collier, Cole T            9 Agua Swim Team-MR              2:50.99        
                  36.69     1:20.92 (44.23)     2:07.44 (46.52)     2:50.99 (43.55)
  9 Jaquez, Dessaniel         10 Riptides-MR                    2:53.47        
                  38.07     1:23.20 (45.13)     2:10.16 (46.96)     2:53.47 (43.31)
 10 Meehan, Ryan J             9 HS-MR                          2:55.17        
                  39.87     1:26.85 (46.98)     2:14.40 (47.55)     2:55.17 (40.77)
 11 Ouldibbat, Hamza           9 Sailfish-MR                    2:57.60        
                  39.60     1:25.60 (46.00)     2:13.43 (47.83)     2:57.60 (44.17)
 12 Torres, Cristian           9 Sailfish-MR                    3:08.40        
                  41.02     1:29.76 (48.74)     2:19.09 (49.33)     3:08.40 (49.31)
 13 Rodriguez, Ian R           9 NYCC-MR                        3:09.17        
                  39.44     1:28.22 (48.78)     2:19.18 (50.96)     3:09.17 (49.99)
 14 Thomas, Desi C             9 NYCC-MR                        3:12.89        
                  43.16     1:34.12 (50.96)     2:25.08 (50.96)     3:12.89 (47.81)
 15 Savelyev, Sergey           9 Woodbridge A.C.-CT             3:15.78        
                  41.06     1:32.25 (51.19)     2:24.90 (52.65)     3:15.78 (50.88)
 16 Babarsky, Bryce J          9 BDA-MA                         3:54.28        
                  49.65     1:49.15 (59.50)   2:51.25 (1:02.10)   3:54.28 (1:03.03)
 
Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tubens, Brandon           10 NYCC-MR                          36.79        
  2 Robinson, William R       10 Agua Swim Team-MR                36.90        
  3 Zuppone, Michael L        10 Agua Swim Team-MR                37.22        
  4 Xue, Vincent H            10 HS-MR                            38.44        
  5 Lastauskas, Nico          10 BDA-MA                           39.00        
  6 Glas, Aaron I             10 Agua Swim Team-MR                39.37        
  7 Yamamoto, Leo             10 Agua Swim Team-MR                39.97        
  8 Gilligan, Joshua G        10 Agua Swim Team-MR                40.12        
  9 Collier, Cole T            9 Agua Swim Team-MR                40.32        
 10 Fairbanks, Scott C        10 Agua Swim Team-MR                40.37        
 11 Scala, Christopher J       9 Rye y 2007-MR                    40.73        
 12 Elms, Hayden A            10 Agua Swim Team-MR                42.34        
 13 Dym, Lonny C               9 Agua Swim Team-MR                42.45        
 14 Kusakin, RC               10 Agua Swim Team-MR                42.71        
 15 Lawless, Zach J            9 PAAC-MA                          42.82        
 16 Jaquez, Dessaniel         10 Riptides-MR                      43.60        
 17 Laverty, James R           9 Rye y 2007-MR                    44.08        
 18 Baranov, Lenny             9 HS-MR                            44.15        
 19 McKenna, Devlin H          9 Agua Swim Team-MR                44.69        
 20 Thomas, Desi C             9 NYCC-MR                          45.21        
 21 Shteynberg, Samuel D       9 HS-MR                            46.51        
 22 Metcalf, Max              10 SMC-MR                           46.83        
 23 Rodriguez, Ian R           9 NYCC-MR                          47.38        
 24 Iocolano, Richard V        9 HS-MR                            47.51        
 25 Cavanaugh, Joseph         10 WAC-MR                           49.53        
 26 Brereton, Timothy          9 Rac @ Jcc-MR                     49.67        
 27 Messner, Peter C          10 SMC-MR                           50.12        
 28 Savelyev, Sergey           9 Woodbridge A.C.-CT               50.24        
 29 Shashaty, Jack             9 WAC-MR                           50.71        
 30 Ramirez, Alister S        10 Agua Swim Team-MR                51.29        
 31 Boyd, Justin               9 WAC-MR                           52.47        
 32 Westrenen, Jack T          9 Rac @ Jcc-MR                     53.18        
 33 Messner, William T        10 SMC-MR                           56.31        
 34 Hidalgo, Ricardo A         9 WAC-MR                           57.48        
 35 Babarsky, Bryce J          9 BDA-MA                           59.96        
 -- Lister, Davis M            9 Agua Swim Team-MR                   DQ        
      Not on back off wall
 -- Huang, James J             9 Agua Swim Team-MR                   DQ        
      Not on back off wall
 -- Jurman, Jasper N          10 Agua Swim Team-MR                   DQ        
      Did not finish on back
 
Boys 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Zuppone, Michael L        10 Agua Swim Team-MR              1:19.69        
                  38.96     1:19.69 (40.73)                                        
  2 Tubens, Brandon           10 NYCC-MR                        1:21.87        
                  39.91     1:21.87 (41.96)                                        
  3 Liu, Jonathan E           10 Agua Swim Team-MR              1:24.05        
                  41.86     1:24.05 (42.19)                                        
  4 Robinson, William R       10 Agua Swim Team-MR              1:24.10        
                  39.30     1:24.10 (44.80)                                        
  5 Lastauskas, Nico          10 BDA-MA                         1:24.90        
                  42.34     1:24.90 (42.56)                                        
  6 Glas, Aaron I             10 Agua Swim Team-MR              1:24.93        
                  41.38     1:24.93 (43.55)                                        
  7 Mackey, Tom P             10 Rye y 2007-MR                  1:26.32        
                  41.93     1:26.32 (44.39)                                        
  8 Yamamoto, Leo             10 Agua Swim Team-MR              1:28.90        
                  43.46     1:28.90 (45.44)                                        
  9 Elms, Hayden A            10 Agua Swim Team-MR              1:29.70        
                  42.38     1:29.70 (47.32)                                        
 10 Dym, Lonny C               9 Agua Swim Team-MR              1:31.37        
                  43.36     1:31.37 (48.01)                                        
 11 Fairbanks, Scott C        10 Agua Swim Team-MR              1:31.48        
                  44.14     1:31.48 (47.34)                                        
 12 Ouldibbat, Hamza           9 Sailfish-MR                    1:31.92        
                  45.42     1:31.92 (46.50)                                        
 13 Kusakin, RC               10 Agua Swim Team-MR              1:32.40        
                  46.16     1:32.40 (46.24)                                        
 14 Dell, Lamar               10 Sailfish-MR                    1:34.39        
                  47.99     1:34.39 (46.40)                                        
 15 Lister, Davis M            9 Agua Swim Team-MR              1:35.28        
                  47.13     1:35.28 (48.15)                                        
 16 Meehan, Ryan J             9 HS-MR                          1:37.11        
                  48.02     1:37.11 (49.09)                                        
 17 Iocolano, Richard V        9 HS-MR                          1:39.74        
                  48.40     1:39.74 (51.34)                                        
 18 Borsellino, Louis         10 SMC-MR                         1:41.90        
                  49.13     1:41.90 (52.77)                                        
 19 McKenna, Devlin H          9 Agua Swim Team-MR              1:45.95        
                  51.50     1:45.95 (54.45)                                        
 20 Shashaty, Jack             9 WAC-MR                         1:50.40        
                  53.94     1:50.40 (56.46)                                        
 21 Cavanaugh, Joseph         10 WAC-MR                         1:50.72        
                  55.13     1:50.72 (55.59)                                        
 22 Hidalgo, Ricardo A         9 WAC-MR                         1:58.93        
                  58.45   1:58.93 (1:00.48)                                        
 -- Ramirez, Alister S        10 Agua Swim Team-MR                   DQ        
      Non-continuous turning action
                  48.30          DQ (50.68)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Collier, Cole T            9 Agua Swim Team-MR                41.07        
  2 Massand, Dilin S          10 Agua Swim Team-MR                41.48        
  3 Liu, Jonathan E           10 Agua Swim Team-MR                41.58        
  4 Robinson, William R       10 Agua Swim Team-MR                42.23        
  5 Yamamoto, Leo             10 Agua Swim Team-MR                44.00        
  6 Scala, Christopher J       9 Rye y 2007-MR                    44.18        
  7 Elms, Hayden A            10 Agua Swim Team-MR                44.28        
  8 Huang, James J             9 Agua Swim Team-MR                46.18        
  9 Glas, Aaron I             10 Agua Swim Team-MR                46.30        
 10 Kusakin, RC               10 Agua Swim Team-MR                47.72        
 11 Meehan, Ryan J             9 HS-MR                            48.04        
 12 Fairbanks, Scott C        10 Agua Swim Team-MR                49.62        
 13 Rodriguez, Ian R           9 NYCC-MR                          51.30        
 14 Lister, Davis M            9 Agua Swim Team-MR                51.54        
 15 Babarsky, Bryce J          9 BDA-MA                           53.73        
 16 Jaquez, Dessaniel         10 Riptides-MR                      53.80        
 17 Thomas, Desi C             9 NYCC-MR                          53.94        
 18 Borsellino, Louis         10 SMC-MR                           54.68        
 19 Iocolano, Richard V        9 HS-MR                            55.58        
 20 Sefchick, Liam R           9 NYCC-MR                          55.84        
 21 Torres, Cristian           9 Sailfish-MR                      56.54        
 22 McKenna, Devlin H          9 Agua Swim Team-MR                57.09        
 23 Schmitt, Andrew            9 SMC-MR                           57.21        
 24 Ramirez, Alister S        10 Agua Swim Team-MR                58.64        
 25 Cavanaugh, Joseph         10 WAC-MR                         1:01.35        
 26 Savelyev, Sergey           9 Woodbridge A.C.-CT             1:04.26        
 27 Hidalgo, Ricardo A         9 WAC-MR                         1:07.83        
 -- Dym, Lonny C               9 Agua Swim Team-MR                   DQ        
      Alternating Kick
 
Boys 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lastauskas, Nico          10 BDA-MA                         1:29.13        
                  43.41     1:29.13 (45.72)                                        
  2 Liu, Jonathan E           10 Agua Swim Team-MR              1:29.34        
                  43.62     1:29.34 (45.72)                                        
  3 Collier, Cole T            9 Agua Swim Team-MR              1:31.35        
                  44.30     1:31.35 (47.05)                                        
  4 Robinson, William R       10 Agua Swim Team-MR              1:32.71        
                  43.35     1:32.71 (49.36)                                        
  5 Elms, Hayden A            10 Agua Swim Team-MR              1:35.30        
                  45.25     1:35.30 (50.05)                                        
  6 Yamamoto, Leo             10 Agua Swim Team-MR              1:35.82        
                  46.60     1:35.82 (49.22)                                        
  7 Zuppone, Michael L        10 Agua Swim Team-MR              1:38.33        
                  46.64     1:38.33 (51.69)                                        
  8 Kusakin, RC               10 Agua Swim Team-MR              1:38.52        
                  47.50     1:38.52 (51.02)                                        
  9 Huang, James J             9 Agua Swim Team-MR              1:40.54        
                  47.87     1:40.54 (52.67)                                        
 10 Gilligan, Joshua G        10 Agua Swim Team-MR              1:40.96        
                  47.98     1:40.96 (52.98)                                        
 11 Meehan, Ryan J             9 HS-MR                          1:41.42        
                  51.23     1:41.42 (50.19)                                        
 12 Baranov, Lenny             9 HS-MR                          1:47.37        
                  52.63     1:47.37 (54.74)                                        
 13 Lawless, Zach J            9 PAAC-MA                        1:50.77        
                  54.13     1:50.77 (56.64)                                        
 14 Rodriguez, Ian R           9 NYCC-MR                        1:54.27        
                  52.45   1:54.27 (1:01.82)                                        
 15 Lister, Davis M            9 Agua Swim Team-MR              1:56.67        
                  56.83     1:56.67 (59.84)                                        
 16 Westrenen, Jack T          9 Rac @ Jcc-MR                   1:58.30        
                  57.60   1:58.30 (1:00.70)                                        
 17 Shashaty, Jack             9 WAC-MR                         1:59.93        
                  57.31   1:59.93 (1:02.62)                                        
 18 Messner, William T        10 SMC-MR                         2:00.23        
                  54.93   2:00.23 (1:05.30)                                        
 19 Shteynberg, Samuel D       9 HS-MR                          2:00.41        
                  59.40   2:00.41 (1:01.01)                                        
 20 Messner, Peter C          10 SMC-MR                         2:03.79        
                1:02.47   2:03.79 (1:01.32)                                        
 21 McKenna, Devlin H          9 Agua Swim Team-MR              2:07.20        
                1:00.86   2:07.20 (1:06.34)                                        
 22 Brereton, Timothy          9 Rac @ Jcc-MR                   2:11.41        
                1:00.72   2:11.41 (1:10.69)                                        
 23 Hidalgo, Ricardo A         9 WAC-MR                         2:22.09        
                1:06.66   2:22.09 (1:15.43)                                        
 -- Boyd, Justin               9 WAC-MR                              DQ        
      Alternating Kick
                1:06.88        DQ (1:18.67)                                        
 -- Ramirez, Alister S        10 Agua Swim Team-MR                   DQ        
      Alternating Kick
                1:01.17        DQ (1:02.22)                                        
 -- Savelyev, Sergey           9 Woodbridge A.C.-CT                  DQ        
      Alternating Kick
                1:03.98        DQ (1:13.53)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Robinson, William R       10 Agua Swim Team-MR                34.38        
  2 Collier, Cole T            9 Agua Swim Team-MR                34.94        
  3 Lastauskas, Nico          10 BDA-MA                           35.20        
  4 Tubens, Brandon           10 NYCC-MR                          36.12        
  5 Glas, Aaron I             10 Agua Swim Team-MR                36.84        
  6 Jaquez, Dessaniel         10 Riptides-MR                      36.94        
  7 Massand, Dilin S          10 Agua Swim Team-MR                37.05        
  8 Vargas, Ricardo            9 Sailfish-MR                      37.34        
  9 Liu, Jonathan E           10 Agua Swim Team-MR                39.15        
 10 McKenna, Devlin H          9 Agua Swim Team-MR                39.64        
 11 Huang, James J             9 Agua Swim Team-MR                39.94        
 12 Scala, Christopher J       9 Rye y 2007-MR                    40.07        
 13 Dym, Lonny C               9 Agua Swim Team-MR                42.30        
 14 Elms, Hayden A            10 Agua Swim Team-MR                42.81        
 15 Meehan, Ryan J             9 HS-MR                            43.32        
 16 Borsellino, Louis         10 SMC-MR                           43.50        
 17 Dell, Lamar               10 Sailfish-MR                      44.10        
 18 Kusakin, RC               10 Agua Swim Team-MR                44.74        
 19 Ramirez, Alister S        10 Agua Swim Team-MR                45.39        
 20 Fairbanks, Scott C        10 Agua Swim Team-MR                45.86        
 21 Iocolano, Richard V        9 HS-MR                            47.08        
 22 Yamamoto, Leo             10 Agua Swim Team-MR                47.68        
 23 Rodriguez, Ian R           9 NYCC-MR                          52.40        
 24 Cavanaugh, Joseph         10 WAC-MR                           55.54        
 25 Shashaty, Jack             9 WAC-MR                           57.10        
 26 Schmitt, Andrew            9 SMC-MR                         1:03.23        
 27 Lister, Davis M            9 Agua Swim Team-MR              1:03.52        
 -- Thomas, Desi C             9 NYCC-MR                             DQ        
      Kick breaststroke type
 -- Wood, Nicholas J           9 NYCC-MR                             DQ        
      Alternating Kick
 -- Babarsky, Bryce J          9 BDA-MA                              DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Sefchick, Liam R           9 NYCC-MR                             DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Savelyev, Sergey           9 Woodbridge A.C.-CT                  DQ        
      Kick breaststroke type
 
Boys 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tubens, Brandon           10 NYCC-MR                        1:19.76        
                  36.19     1:19.76 (43.57)                                        
  2 Massand, Dilin S          10 Agua Swim Team-MR              1:21.09        
                  39.26     1:21.09 (41.83)                                        
  3 Lastauskas, Nico          10 BDA-MA                         1:22.34        
                  37.66     1:22.34 (44.68)                                        
  4 Jaquez, Dessaniel         10 Riptides-MR                    1:28.13        
                  40.08     1:28.13 (48.05)                                        
  5 Glas, Aaron I             10 Agua Swim Team-MR              1:28.33        
                  41.70     1:28.33 (46.63)                                        
  6 Liu, Jonathan E           10 Agua Swim Team-MR              1:31.13        
                  43.57     1:31.13 (47.56)                                        
  7 Jurman, Jasper N          10 Agua Swim Team-MR              1:32.68        
                  41.78     1:32.68 (50.90)                                        
  8 Xue, Vincent H            10 HS-MR                          1:33.78        
                  42.26     1:33.78 (51.52)                                        
  9 Meehan, Ryan J             9 HS-MR                          1:47.19        
                  50.03     1:47.19 (57.16)                                        
 10 Baranov, Lenny             9 HS-MR                          1:50.34        
                  51.83     1:50.34 (58.51)                                        
 11 Shteynberg, Samuel D       9 HS-MR                          1:56.66        
                  53.51   1:56.66 (1:03.15)                                        
 12 Lister, Davis M            9 Agua Swim Team-MR              2:05.16        
                  56.20   2:05.16 (1:08.96)                                        
 13 Babarsky, Bryce J          9 BDA-MA                         2:10.43        
                1:00.17   2:10.43 (1:10.26)                                        
 
Boys 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Zuppone, Michael L        10 Agua Swim Team-MR              1:18.01        
                  36.46     1:18.01 (41.55)                                        
  2 Tubens, Brandon           10 NYCC-MR                        1:18.08        
                  36.34     1:18.08 (41.74)                                        
  3 Massand, Dilin S          10 Agua Swim Team-MR              1:20.90        
                  39.37     1:20.90 (41.53)                                        
  4 Collier, Cole T            9 Agua Swim Team-MR              1:22.43        
                  39.23     1:22.43 (43.20)                                        
  5 Glas, Aaron I             10 Agua Swim Team-MR              1:23.37        
                  37.44     1:23.37 (45.93)                                        
  6 Liu, Jonathan E           10 Agua Swim Team-MR              1:23.76        
                  40.55     1:23.76 (43.21)                                        
  7 Xue, Vincent H            10 HS-MR                          1:24.10        
                  40.70     1:24.10 (43.40)                                        
  8 Scala, Christopher J       9 Rye y 2007-MR                  1:24.71        
                  39.92     1:24.71 (44.79)                                        
  9 Gilligan, Joshua G        10 Agua Swim Team-MR              1:25.16        
                  42.46     1:25.16 (42.70)                                        
 10 Jurman, Jasper N          10 Agua Swim Team-MR              1:25.51        
                  40.69     1:25.51 (44.82)                                        
 11 Huang, James J             9 Agua Swim Team-MR              1:27.18        
                  40.24     1:27.18 (46.94)                                        
 12 Jaquez, Dessaniel         10 Riptides-MR                    1:27.72        
                  39.58     1:27.72 (48.14)                                        
 13 Yamamoto, Leo             10 Agua Swim Team-MR              1:29.79        
                  43.46     1:29.79 (46.33)                                        
 14 Kusakin, RC               10 Agua Swim Team-MR              1:29.82        
                  44.28     1:29.82 (45.54)                                        
 15 Meehan, Ryan J             9 HS-MR                          1:31.19        
                  46.12     1:31.19 (45.07)                                        
 16 McKenna, Devlin H          9 Agua Swim Team-MR              1:34.14        
                  44.25     1:34.14 (49.89)                                        
 17 Lawless, Zach J            9 PAAC-MA                        1:35.74        
                  44.30     1:35.74 (51.44)                                        
 18 Thomas, Desi C             9 NYCC-MR                        1:37.13        
                  45.77     1:37.13 (51.36)                                        
 19 Rodriguez, Ian R           9 NYCC-MR                        1:37.43        
                  48.26     1:37.43 (49.17)                                        
 20 Fairbanks, Scott C        10 Agua Swim Team-MR              1:37.52        
                  45.40     1:37.52 (52.12)                                        
 21 Iocolano, Richard V        9 HS-MR                          1:40.96        
                  47.60     1:40.96 (53.36)                                        
 22 Shashaty, Jack             9 WAC-MR                         1:43.73        
                  52.81     1:43.73 (50.92)                                        
 23 Messner, Peter C          10 SMC-MR                         1:48.54        
                  54.18     1:48.54 (54.36)                                        
 24 Boyd, Justin               9 WAC-MR                         1:49.17        
                  50.76     1:49.17 (58.41)                                        
 25 Laverty, James R           9 Rye y 2007-MR                  1:49.24        
                  49.88     1:49.24 (59.36)                                        
 26 Cavanaugh, Joseph         10 WAC-MR                         1:49.29        
                  52.97     1:49.29 (56.32)                                        
 27 Messner, William T        10 SMC-MR                         1:53.74        
                  57.21     1:53.74 (56.53)                                        
 28 Savelyev, Sergey           9 Woodbridge A.C.-CT             1:54.29        
                  51.73   1:54.29 (1:02.56)                                        
 29 Babarsky, Bryce J          9 BDA-MA                         1:55.39        
                  54.47   1:55.39 (1:00.92)                                        
 30 Hidalgo, Ricardo A         9 WAC-MR                         1:58.71        
                  57.31   1:58.71 (1:01.40)                                        
 -- Dym, Lonny C               9 Agua Swim Team-MR                   DQ        
      Did not finish on back - back
                  42.06          DQ (50.53)                                        
 -- Ramirez, Alister S        10 Agua Swim Team-MR                   DQ        
      One hand touch - breast
                  51.94          DQ (50.96)                                        
 -- Elms, Hayden A            10 Agua Swim Team-MR                   DQ        
      Did not finish on back - back
                  42.84          DQ (46.49)                                        
 -- Metcalf, Max              10 SMC-MR                              DQ        
      Scissors kick - breast
                  46.59          DQ (50.87)                                        
 -- Robinson, William R       10 Agua Swim Team-MR                   DQ        
      Did not finish on back - back
                  35.38          DQ (42.93)                                        
 
Boys 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'                      2:06.83        
     1)                                 2) Zuppone, Michael L 10          
     3) Robinson, William R 10          4) Kusakin, RC 10                 
                  31.30     1:04.88 (33.58)     1:36.70 (31.82)     2:06.83 (30.13)
  2 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'                      2:13.56        
     1) Gilligan, Joshua G 10           2) Massand, Dilin S 10            
     3) Glas, Aaron I 10                4) Elms, Hayden A 10              
                  32.10     1:06.14 (34.04)     1:41.66 (35.52)     2:13.56 (31.90)
  3 Harbor Seals-MR  'A'                                        2:17.74        
     1) Iocolano, Richard V 9           2) Meehan, Ryan J 9               
     3) Shteynberg, Samuel D 9          4) Xue, Vincent H 10              
                  35.43     1:09.31 (33.88)     1:45.71 (36.40)     2:17.74 (32.03)
  4 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'C'                      2:18.57        
     1) Jurman, Jasper N 10             2) Collier, Cole T 9              
     3) Liu, Jonathan E 10              4) Zubac, Andrew C 9              
                  34.27     1:08.62 (34.35)     1:42.56 (33.94)     2:18.57 (36.01)
 
Boys 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'                      2:26.21        
     1) Robinson, William R 10          2) Liu, Jonathan E 10             
     3) Glas, Aaron I 10                4) Zuppone, Michael L 10          
                  36.45     1:18.00 (41.55)     1:54.69 (36.69)     2:26.21 (31.52)
  2 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'                      2:31.87        
     1) Gilligan, Joshua G 10           2) Massand, Dilin S 10            
     3) Collier, Cole T 9               4) Kusakin, RC 10                 
                  43.04     1:23.28 (40.24)     1:58.80 (35.52)     2:31.87 (33.07)
  3 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'C'                      2:37.47        
     1) Fairbanks, Scott C 10           2) Yamamoto, Leo 10               
     3) McKenna, Devlin H 9             4) Elms, Hayden A 10              
                  40.96     1:24.18 (43.22)     2:04.87 (40.69)     2:37.47 (32.60)
  4 New Rochelle YMCA Sailfish-MR  'A'                          2:41.41        
     1) Ouldibbat, Hamza 9              2) Torres, Cristian 9             
     3) Vargas, Ricardo 9               4) Dell, Lamar 10                 
                  41.82     1:28.59 (46.77)     2:05.84 (37.25)     2:41.41 (35.57)
  5 New York City Aquatic Club-MR  'A'                          2:53.58        
                  44.31     1:39.86 (55.55)     2:09.10 (29.24)     2:53.58 (44.48)
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          27.69  ZQ
          28.29  JO
          32.49  SILV
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ennals, Ethan W           12 Agua Swim Team-MR                26.42 ZQ     
  2 Tilneac, George           12 NYCC-MR                          26.81 ZQ     
  3 Sperandio, Alec           12 WAC-MR                           27.19 ZQ     
  4 Nunez, John               12 Agua Swim Team-MR                27.33 ZQ     
  5 Tubens, Israel            12 NYCC-MR                          27.49 ZQ     
  6 Chu, Bryan C              12 HS-MR                            28.14 JO     
  7 Yale, Griffin             12 SMC-MR                           28.51 SILV   
  8 Bradnock, Reginald        11 Riptides-MR                      28.70 SILV   
  9 Gorinshteyn, Jonathan L   11 WAC-MR                           28.88 SILV   
 10 Delfico, Nicholas         11 SMC-MR                           28.91 SILV   
 11 Isaac, Alejandro          12 NYCC-MR                          28.94 SILV   
 12 Patapis, Peter T          12 Riptides-MR                      29.17 SILV   
 13 Schwartz, Nes S           12 Agua Swim Team-MR                29.19 SILV   
 14 Hall, Tyler J             12 UNAT-MR                          29.34 SILV   
 15 Tam, Gregory              12 WAC-MR                           29.81 SILV   
 16 Quinones, Christopher D   11 Agua Swim Team-MR                29.82 SILV   
 17 Stewart, David C          11 Sailfish-MR                      30.11 SILV   
 18 Mitchell, Benjamin L      12 Agua Swim Team-MR                30.28 SILV   
 19 Perez-Lopez, Gabriel C    12 Agua Swim Team-MR                30.44 SILV   
 20 Benjamin, Ernst C         11 Agua Swim Team-MR                30.45 SILV   
 21 Kurtoglu, Kemal K         12 Agua Swim Team-MR                30.70 SILV   
 22 Tlatelpa, Ethan           11 NYCC-MR                          30.94 SILV   
 23 Ramirez, Richard A        12 Agua Swim Team-MR                31.04 SILV   
 24 Gutierrez, Richie A       11 Rye y 2007-MR                    31.62 SILV   
 25 Bushara, Oliver F         12 JCC-MR                           31.81 SILV   
 26 Caine, David              12 WAC-MR                           32.13 SILV   
 27 Diamond, Zachary          12 WAC-MR                           32.14 SILV   
 28 Gorelik, Michael          11 WAC-MR                           32.68        
 29 Pejovic, David            12 Sailfish-MR                      32.70        
 30 Haddad, Gabriel O         11 NYCC-MR                          33.21        
 31 Paccione, Mason           11 Sailfish-MR                      33.52        
 32 Gallant, Noah A           11 Woodbridge A.C.-CT               33.81        
 33 Lewis, Garfield           11 Sailfish-MR                      33.94        
 34 Kunze, Aidan J            11 NYCC-MR                          34.68        
 35 Gonzalez, Steven          11 NYCC-MR                          35.22        
 36 Hidalgo, Roberto          12 WAC-MR                           35.50        
 37 Watler, Jaleel C          11 NYCC-MR                          35.51        
 38 Barleycorn, Kemi          11 Sailfish-MR                      36.17        
 39 Scott, Samuel L           12 Agua Swim Team-MR                38.77        
 40 Kelly, Michael            11 SMC-MR                           39.20        
 41 Collier, Christian H      11 Agua Swim Team-MR                42.45        
 42 Schneider, Nikolai D      11 Woodbridge A.C.-CT               52.77        
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          59.59  ZQ
        1:02.19  JO
        1:11.59  SILV
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tilneac, George           12 NYCC-MR                          58.11 ZQ     
                  27.80       58.11 (30.31)                                        
  2 Nunez, John               12 Agua Swim Team-MR                58.21 ZQ     
                  28.00       58.21 (30.21)                                        
  3 Ennals, Ethan W           12 Agua Swim Team-MR                59.09 ZQ     
                  29.10       59.09 (29.99)                                        
  4 Tubens, Israel            12 NYCC-MR                          59.98 JO     
                  28.70       59.98 (31.28)                                        
  5 Sperandio, Alec           12 WAC-MR                         1:00.12 JO     
                  28.58     1:00.12 (31.54)                                        
  6 Hall, Tyler J             12 UNAT-MR                        1:02.50 SILV   
                  30.05     1:02.50 (32.45)                                        
  7 Patapis, Peter T          12 Riptides-MR                    1:02.52 SILV   
                  29.93     1:02.52 (32.59)                                        
  8 Bradnock, Reginald        11 Riptides-MR                    1:03.51 SILV   
                  30.33     1:03.51 (33.18)                                        
  9 Yale, Griffin             12 SMC-MR                         1:03.72 SILV   
                  30.59     1:03.72 (33.13)                                        
 10 Gorinshteyn, Jonathan L   11 WAC-MR                         1:04.72 SILV   
                  30.84     1:04.72 (33.88)                                        
 11 Delfico, Nicholas         11 SMC-MR                         1:05.02 SILV   
                  31.13     1:05.02 (33.89)                                        
 12 Mitchell, Benjamin L      12 Agua Swim Team-MR              1:05.29 SILV   
                  31.01     1:05.29 (34.28)                                        
 13 Isaac, Alejandro          12 NYCC-MR                        1:05.34 SILV   
                  31.04     1:05.34 (34.30)                                        
 14 Kurtoglu, Kemal K         12 Agua Swim Team-MR              1:05.70 SILV   
                  31.08     1:05.70 (34.62)                                        
 15 McAuley, Charles          12 SMC-MR                         1:06.04 SILV   
                  31.04     1:06.04 (35.00)                                        
 16 Schwartz, Nes S           12 Agua Swim Team-MR              1:06.32 SILV   
                  31.16     1:06.32 (35.16)                                        
 17 Valyuk, Denis             11 HS-MR                          1:06.75 SILV   
                  31.35     1:06.75 (35.40)                                        
 18 Benjamin, Ernst C         11 Agua Swim Team-MR              1:06.82 SILV   
                  31.52     1:06.82 (35.30)                                        
 19 Tam, Gregory              12 WAC-MR                         1:07.43 SILV   
                  31.62     1:07.43 (35.81)                                        
 20 Diamond, Zachary          12 WAC-MR                         1:07.89 SILV   
                  32.88     1:07.89 (35.01)                                        
 21 Perez-Lopez, Gabriel C    12 Agua Swim Team-MR              1:08.09 SILV   
                  33.64     1:08.09 (34.45)                                        
 22 Koganov, Willy            12 HS-MR                          1:08.48 SILV   
                  32.91     1:08.48 (35.57)                                        
 23 Ramirez, Richard A        12 Agua Swim Team-MR              1:09.03 SILV   
                  32.73     1:09.03 (36.30)                                        
 24 Tlatelpa, Ethan           11 NYCC-MR                        1:09.46 SILV   
                  32.79     1:09.46 (36.67)                                        
 25 Langaman, Michael B       11 HS-MR                          1:09.76 SILV   
                  33.72     1:09.76 (36.04)                                        
 26 Helbock, Robert           11 WAC-MR                         1:09.90 SILV   
                  34.03     1:09.90 (35.87)                                        
 27 Krikorian, George         12 Rye y 2007-MR                  1:13.34        
                  34.63     1:13.34 (38.71)                                        
 28 Gorelik, Michael          11 WAC-MR                         1:13.93        
                  34.92     1:13.93 (39.01)                                        
 29 Caine, David              12 WAC-MR                         1:14.24        
                  35.95     1:14.24 (38.29)                                        
 30 Finkelstein, Max A        11 HS-MR                          1:15.59        
                  36.00     1:15.59 (39.59)                                        
 31 Kunze, Aidan J            11 NYCC-MR                        1:16.14        
                  35.13     1:16.14 (41.01)                                        
 32 Darabundit, Champ C       12 Agua Swim Team-MR              1:16.60        
                  36.46     1:16.60 (40.14)                                        
 33 Hidalgo, Roberto          12 WAC-MR                         1:17.71        
                  36.45     1:17.71 (41.26)                                        
 34 Gallant, Noah A           11 Woodbridge A.C.-CT             1:18.81        
                  37.17     1:18.81 (41.64)                                        
 35 Pepel, James C            11 Rac @ Jcc-MR                   1:19.08        
                  36.86     1:19.08 (42.22)                                        
 36 Sarsekeyev, Dimash A      12 Agua Swim Team-MR              1:20.29        
                  37.81     1:20.29 (42.48)                                        
 37 Watler, Jaleel C          11 NYCC-MR                        1:23.44        
                  38.99     1:23.44 (44.45)                                        
 38 Lagomarsino, Steven G     11 Rac @ Jcc-MR                   1:23.77        
                  39.12     1:23.77 (44.65)                                        
 39 May, Travis               12 SMC-MR                         1:25.22        
                  38.89     1:25.22 (46.33)                                        
 40 Gonzalez, Steven          11 NYCC-MR                        1:25.59        
                  39.94     1:25.59 (45.65)                                        
 41 Scott, Samuel L           12 Agua Swim Team-MR              1:26.10        
                  39.97     1:26.10 (46.13)                                        
 42 Dodes, Evan               11 SMC-MR                         1:27.08        
                  40.64     1:27.08 (46.44)                                        
 43 Kelly, Michael            11 SMC-MR                         1:32.20        
                  42.62     1:32.20 (49.58)                                        
 44 Collier, Christian H      11 Agua Swim Team-MR              1:33.75        
                  42.92     1:33.75 (50.83)                                        
 45 Schneider, Nikolai D      11 Woodbridge A.C.-CT             2:00.79        
                  54.83   2:00.79 (1:05.96)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:11.69  ZQ
        2:15.49  JO
        2:32.89  SILV
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Nunez, John               12 Agua Swim Team-MR              2:05.67 ZQ     
                  30.25     1:02.28 (32.03)     1:34.53 (32.25)     2:05.67 (31.14)
  2 Ennals, Ethan W           12 Agua Swim Team-MR              2:08.07 ZQ     
                  29.54     1:02.75 (33.21)     1:35.48 (32.73)     2:08.07 (32.59)
  3 Sperandio, Alec           12 WAC-MR                         2:08.44 ZQ     
                  30.16     1:02.35 (32.19)     1:34.81 (32.46)     2:08.44 (33.63)
  4 Tilneac, George           12 NYCC-MR                        2:11.02 ZQ     
                  30.32     1:03.36 (33.04)     1:37.92 (34.56)     2:11.02 (33.10)
  5 Patapis, Peter T          12 Riptides-MR                    2:15.13 JO     
                  31.06     1:05.24 (34.18)     1:40.03 (34.79)     2:15.13 (35.10)
  6 Hall, Tyler J             12 UNAT-MR                        2:15.27 JO     
                  30.61     1:04.89 (34.28)     1:40.74 (35.85)     2:15.27 (34.53)
  7 Bradnock, Reginald        11 Riptides-MR                    2:16.35 SILV   
                  31.23     1:05.81 (34.58)     1:42.45 (36.64)     2:16.35 (33.90)
  8 Yale, Griffin             12 SMC-MR                         2:17.44 SILV   
                  30.21     1:05.74 (35.53)     1:42.82 (37.08)     2:17.44 (34.62)
  9 Abdelrahman, Baraa        11 UNAT-MR                        2:17.62 SILV   
                  30.86     1:05.66 (34.80)     1:42.41 (36.75)     2:17.62 (35.21)
 10 Kurtoglu, Kemal K         12 Agua Swim Team-MR              2:19.72 SILV   
                  31.34     1:06.24 (34.90)     1:44.06 (37.82)     2:19.72 (35.66)
 11 Delfico, Nicholas         11 SMC-MR                         2:19.97 SILV   
                  31.97     1:07.59 (35.62)     1:43.95 (36.36)     2:19.97 (36.02)
 12 Benjamin, Ernst C         11 Agua Swim Team-MR              2:21.39 SILV   
                  32.36     1:07.84 (35.48)     1:45.14 (37.30)     2:21.39 (36.25)
 13 Schwartz, Nes S           12 Agua Swim Team-MR              2:21.83 SILV   
                  31.71     1:08.17 (36.46)     1:45.97 (37.80)     2:21.83 (35.86)
 14 Quinones, Christopher D   11 Agua Swim Team-MR              2:21.88 SILV   
                  31.67     1:07.33 (35.66)     1:45.81 (38.48)     2:21.88 (36.07)
 15 Mitchell, Benjamin L      12 Agua Swim Team-MR              2:24.64 SILV   
                  31.53     1:08.05 (36.52)     1:46.65 (38.60)     2:24.64 (37.99)
 16 Diamond, Zachary          12 WAC-MR                         2:24.94 SILV   
                  33.51     1:10.25 (36.74)     1:47.62 (37.37)     2:24.94 (37.32)
 17 Gorinshteyn, Jonathan L   11 WAC-MR                         2:27.22 SILV   
                  32.78     1:09.71 (36.93)     1:48.56 (38.85)     2:27.22 (38.66)
 18 Tam, Gregory              12 WAC-MR                         2:28.08 SILV   
                  32.67     1:09.57 (36.90)     1:48.87 (39.30)     2:28.08 (39.21)
 19 Isaac, Alejandro          12 NYCC-MR                        2:29.84 SILV   
                  31.98     1:10.37 (38.39)     1:50.73 (40.36)     2:29.84 (39.11)
 20 Perez-Lopez, Gabriel C    12 Agua Swim Team-MR              2:30.28 SILV   
                  35.13     1:14.55 (39.42)     1:55.18 (40.63)     2:30.28 (35.10)
 21 Tlatelpa, Ethan           11 NYCC-MR                        2:32.12 SILV   
                  34.44     1:13.78 (39.34)     1:54.10 (40.32)     2:32.12 (38.02)
 22 Pejovic, David            12 Sailfish-MR                    2:32.48 SILV   
                  34.41     1:14.39 (39.98)     1:54.99 (40.60)     2:32.48 (37.49)
 23 Bushara, Oliver F         12 JCC-MR                         2:34.89        
                  32.57     1:11.64 (39.07)     1:53.52 (41.88)     2:34.89 (41.37)
 24 Kunze, Aidan J            11 NYCC-MR                        2:42.56        
                  36.51     1:19.02 (42.51)     2:02.66 (43.64)     2:42.56 (39.90)
 25 Haddad, Gabriel O         11 NYCC-MR                        2:44.44        
                  35.57     1:17.21 (41.64)     2:00.73 (43.52)     2:44.44 (43.71)
 26 Gorelik, Michael          11 WAC-MR                         2:44.86        
                  34.69     1:16.05 (41.36)     2:00.79 (44.74)     2:44.86 (44.07)
 27 Paccione, Mason           11 Sailfish-MR                    2:44.97        
                  34.99     1:17.44 (42.45)     2:02.52 (45.08)     2:44.97 (42.45)
 28 Hidalgo, Roberto          12 WAC-MR                         2:45.06        
                  35.93     1:18.50 (42.57)     2:02.10 (43.60)     2:45.06 (42.96)
 29 Lewis, Garfield           11 Sailfish-MR                    2:48.75        
                  36.17     1:18.56 (42.39)     2:05.04 (46.48)     2:48.75 (43.71)
 30 Gallant, Noah A           11 Woodbridge A.C.-CT             2:51.87        
                  36.80     1:20.52 (43.72)     2:07.50 (46.98)     2:51.87 (44.37)
 31 Barleycorn, Kemi          11 Sailfish-MR                    2:53.90        
                  37.72     1:22.79 (45.07)     2:10.40 (47.61)     2:53.90 (43.50)
 32 Gonzalez, Steven          11 NYCC-MR                        3:10.16        
                  39.55     1:28.10 (48.55)     2:21.26 (53.16)     3:10.16 (48.90)
 33 Collier, Christian H      11 Agua Swim Team-MR              3:23.14        
                  42.27     1:34.96 (52.69)     2:29.73 (54.77)     3:23.14 (53.41)
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
          32.49  ZQ
          33.29  JO
          42.19  SILV
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sperandio, Alec           12 WAC-MR                           30.75 ZQ     
  2 Bradnock, Reginald        11 Riptides-MR                      31.88 ZQ     
  3 Diamond, Zachary          12 WAC-MR                           32.28 ZQ     
  4 Yale, Griffin             12 SMC-MR                           32.66 JO     
  5 Ennals, Ethan W           12 Agua Swim Team-MR                32.72 JO     
  6 Raiola, Andy M            12 HS-MR                            32.79 JO     
  7 Delfico, Nicholas         11 SMC-MR                           32.95 JO     
  8 Chu, Bryan C              12 HS-MR                            32.97 JO     
  9 Abdelrahman, Baraa        11 UNAT-MR                          33.39 SILV   
 10 Tubens, Israel            12 NYCC-MR                          34.28 SILV   
 11 McAuley, Charles          12 SMC-MR                           34.72 SILV   
 12 Gorinshteyn, Jonathan L   11 WAC-MR                           36.29 SILV   
 13 Isaac, Alejandro          12 NYCC-MR                          36.67 SILV   
 14 Ramirez, Richard A        12 Agua Swim Team-MR                37.01 SILV   
 15 Perez-Lopez, Gabriel C    12 Agua Swim Team-MR                37.14 SILV   
 15 Paccione, Mason           11 Sailfish-MR                      37.14 SILV   
 15 Tlatelpa, Ethan           11 NYCC-MR                          37.14 SILV   
 18 Kurtoglu, Kemal K         12 Agua Swim Team-MR                37.17 SILV   
 19 Bushara, Oliver F         12 JCC-MR                           37.58 SILV   
 20 Mitchell, Benjamin L      12 Agua Swim Team-MR                37.79 SILV   
 21 Gallant, Noah A           11 Woodbridge A.C.-CT               38.81 SILV   
 22 Caine, David              12 WAC-MR                           39.51 SILV   
 23 Gutierrez, Richie A       11 Rye y 2007-MR                    40.49 SILV   
 24 Kunze, Aidan J            11 NYCC-MR                          40.57 SILV   
 25 Hidalgo, Roberto          12 WAC-MR                           40.99 SILV   
 26 Haddad, Gabriel O         11 NYCC-MR                          41.66 SILV   
 27 Kelly, Michael            11 SMC-MR                           42.29        
 28 Watler, Jaleel C          11 NYCC-MR                          43.06        
 29 Barleycorn, Kemi          11 Sailfish-MR                      43.47        
 30 Collier, Christian H      11 Agua Swim Team-MR                44.38        
 31 Gonzalez, Steven          11 NYCC-MR                          44.72        
 32 Scott, Samuel L           12 Agua Swim Team-MR                47.95        
 33 Schneider, Nikolai D      11 Woodbridge A.C.-CT             1:06.95        
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:08.79  ZQ
        1:11.59  JO
        1:25.79  SILV
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sperandio, Alec           12 WAC-MR                         1:06.88 ZQ     
                  32.67     1:06.88 (34.21)                                        
  2 Tilneac, George           12 NYCC-MR                        1:09.31 JO     
                  33.78     1:09.31 (35.53)                                        
  3 Delfico, Nicholas         11 SMC-MR                         1:11.82 SILV   
                  34.85     1:11.82 (36.97)                                        
  4 Abdelrahman, Baraa        11 UNAT-MR                        1:12.74 SILV   
                  35.33     1:12.74 (37.41)                                        
  5 Diamond, Zachary          12 WAC-MR                         1:12.82 SILV   
                  35.59     1:12.82 (37.23)                                        
  6 McAuley, Charles          12 SMC-MR                         1:13.51 SILV   
                  35.69     1:13.51 (37.82)                                        
  7 Raiola, Andy M            12 HS-MR                          1:14.95 SILV   
                  36.51     1:14.95 (38.44)                                        
  8 Tubens, Israel            12 NYCC-MR                        1:15.97 SILV   
                  36.54     1:15.97 (39.43)                                        
  9 Koganov, Willy            12 HS-MR                          1:17.38 SILV   
                  38.21     1:17.38 (39.17)                                        
 10 Gorinshteyn, Jonathan L   11 WAC-MR                         1:18.53 SILV   
                  38.42     1:18.53 (40.11)                                        
 11 Mitchell, Benjamin L      12 Agua Swim Team-MR              1:19.38 SILV   
                  38.25     1:19.38 (41.13)                                        
 12 Perez-Lopez, Gabriel C    12 Agua Swim Team-MR              1:19.53 SILV   
                  38.65     1:19.53 (40.88)                                        
 13 Ramirez, Richard A        12 Agua Swim Team-MR              1:19.89 SILV   
                  39.11     1:19.89 (40.78)                                        
 14 Langaman, Michael B       11 HS-MR                          1:22.45 SILV   
                  39.49     1:22.45 (42.96)                                        
 15 Isaac, Alejandro          12 NYCC-MR                        1:22.94 SILV   
                  40.98     1:22.94 (41.96)                                        
 16 Helbock, Robert           11 WAC-MR                         1:23.65 SILV   
                  41.06     1:23.65 (42.59)                                        
 17 Gorelik, Michael          11 WAC-MR                         1:24.78 SILV   
                  40.29     1:24.78 (44.49)                                        
 18 Finkelstein, Max A        11 HS-MR                          1:25.97        
                  42.46     1:25.97 (43.51)                                        
 19 Gallant, Noah A           11 Woodbridge A.C.-CT             1:26.48        
                  42.83     1:26.48 (43.65)                                        
 20 Tlatelpa, Ethan           11 NYCC-MR                        1:26.54        
                  41.35     1:26.54 (45.19)                                        
 21 Caine, David              12 WAC-MR                         1:26.80        
                  40.85     1:26.80 (45.95)                                        
 22 Kunze, Aidan J            11 NYCC-MR                        1:27.59        
                  42.70     1:27.59 (44.89)                                        
 23 Vallar, Teddy             11 SMC-MR                         1:28.46        
                  43.58     1:28.46 (44.88)                                        
 24 Pepel, James C            11 Rac @ Jcc-MR                   1:32.28        
                  45.33     1:32.28 (46.95)                                        
 25 Dodes, Evan               11 SMC-MR                         1:35.24        
                  47.12     1:35.24 (48.12)                                        
 26 Sarsekeyev, Dimash A      12 Agua Swim Team-MR              1:35.44        
                  45.51     1:35.44 (49.93)                                        
 27 Gonzalez, Steven          11 NYCC-MR                        1:36.64        
                  45.59     1:36.64 (51.05)                                        
 28 Lagomarsino, Steven G     11 Rac @ Jcc-MR                   1:36.67        
                  46.70     1:36.67 (49.97)                                        
 29 Kelly, Michael            11 SMC-MR                         1:38.61        
                  46.69     1:38.61 (51.92)                                        
 30 Patti, Billy              11 SMC-MR                         1:42.98        
                  48.85     1:42.98 (54.13)                                        
 31 May, Travis               12 SMC-MR                         1:45.02        
                  48.69     1:45.02 (56.33)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
          37.09  ZQ
          37.59  JO
          43.79  SILV
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ennals, Ethan W           12 Agua Swim Team-MR                32.31 ZQ     
  2 Hall, Tyler J             12 UNAT-MR                          35.58 ZQ     
  3 Bradnock, Reginald        11 Riptides-MR                      35.95 ZQ     
  4 Tam, Gregory              12 WAC-MR                           36.63 ZQ     
  5 Raiola, Andy M            12 HS-MR                            37.07 ZQ     
  6 Valyuk, Denis             11 HS-MR                            37.70 SILV   
  7 Quinones, Christopher D   11 Agua Swim Team-MR                37.76 SILV   
  8 Tubens, Israel            12 NYCC-MR                          37.92 SILV   
  9 Sperandio, Alec           12 WAC-MR                           38.27 SILV   
  9 Patapis, Peter T          12 Riptides-MR                      38.27 SILV   
 11 McAuley, Charles          12 SMC-MR                           38.30 SILV   
 12 Isaac, Alejandro          12 NYCC-MR                          39.53 SILV   
 13 Abdelrahman, Baraa        11 UNAT-MR                          40.09 SILV   
 14 Kurtoglu, Kemal K         12 Agua Swim Team-MR                40.17 SILV   
 15 Yale, Griffin             12 SMC-MR                           40.52 SILV   
 16 Mitchell, Benjamin L      12 Agua Swim Team-MR                41.14 SILV   
 17 Schwartz, Nes S           12 Agua Swim Team-MR                41.46 SILV   
 18 Darabundit, Champ C       12 Agua Swim Team-MR                41.63 SILV   
 19 Hidalgo, Roberto          12 WAC-MR                           41.92 SILV   
 20 Krikorian, George         12 Rye y 2007-MR                    42.00 SILV   
 21 Kunze, Aidan J            11 NYCC-MR                          42.31 SILV   
 22 Delfico, Nicholas         11 SMC-MR                           42.94 SILV   
 23 Caine, David              12 WAC-MR                           42.97 SILV   
 24 Watler, Jaleel C          11 NYCC-MR                          43.31 SILV   
 25 Gutierrez, Richie A       11 Rye y 2007-MR                    43.43 SILV   
 26 Koganov, Willy            12 HS-MR                            43.88        
 27 Finkelstein, Max A        11 HS-MR                            45.08        
 28 Collier, Christian H      11 Agua Swim Team-MR                45.34        
 29 Helbock, Robert           11 WAC-MR                           45.36        
 30 Ramirez, Richard A        12 Agua Swim Team-MR                46.01        
 31 Langaman, Michael B       11 HS-MR                            46.20        
 32 Gonzalez, Steven          11 NYCC-MR                          47.63        
 33 Sarsekeyev, Dimash A      12 Agua Swim Team-MR                48.80        
 34 May, Travis               12 SMC-MR                           49.01        
 35 Scott, Samuel L           12 Agua Swim Team-MR                49.50        
 36 Kelly, Michael            11 SMC-MR                           55.90        
 37 Dodes, Evan               11 SMC-MR                           57.70        
 38 Vallar, Teddy             11 SMC-MR                           58.09        
 39 Patti, Billy              11 SMC-MR                         1:00.56        
 40 Schneider, Nikolai D      11 Woodbridge A.C.-CT             1:07.02        
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:20.99  ZQ
        1:21.59  JO
        1:31.89  SILV
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ennals, Ethan W           12 Agua Swim Team-MR              1:09.51 ZQ     
                  32.53     1:09.51 (36.98)                                        
  2 Chu, Bryan C              12 HS-MR                          1:12.81 ZQ     
                  33.47     1:12.81 (39.34)                                        
  3 Hall, Tyler J             12 UNAT-MR                        1:19.72 ZQ     
                  37.66     1:19.72 (42.06)                                        
  4 Raiola, Andy M            12 HS-MR                          1:20.14 ZQ     
                  37.52     1:20.14 (42.62)                                        
  5 Abdelrahman, Baraa        11 UNAT-MR                        1:23.24 SILV   
                  40.12     1:23.24 (43.12)                                        
  6 Tam, Gregory              12 WAC-MR                         1:23.37 SILV   
                  38.03     1:23.37 (45.34)                                        
  7 Quinones, Christopher D   11 Agua Swim Team-MR              1:23.74 SILV   
                  39.74     1:23.74 (44.00)                                        
  8 Tubens, Israel            12 NYCC-MR                        1:24.02 SILV   
                  39.26     1:24.02 (44.76)                                        
  9 McAuley, Charles          12 SMC-MR                         1:24.53 SILV   
                  39.44     1:24.53 (45.09)                                        
 10 Pejovic, David            12 Sailfish-MR                    1:26.38 SILV   
                  41.01     1:26.38 (45.37)                                        
 11 Isaac, Alejandro          12 NYCC-MR                        1:26.66 SILV   
                  40.85     1:26.66 (45.81)                                        
 12 Stewart, David C          11 Sailfish-MR                    1:28.23 SILV   
                  41.53     1:28.23 (46.70)                                        
 13 Yale, Griffin             12 SMC-MR                         1:28.26 SILV   
                  41.83     1:28.26 (46.43)                                        
 14 Benjamin, Ernst C         11 Agua Swim Team-MR              1:28.50 SILV   
                  43.54     1:28.50 (44.96)                                        
 15 Mitchell, Benjamin L      12 Agua Swim Team-MR              1:28.99 SILV   
                  42.94     1:28.99 (46.05)                                        
 16 Delfico, Nicholas         11 SMC-MR                         1:30.67 SILV   
                  42.98     1:30.67 (47.69)                                        
 17 Hidalgo, Roberto          12 WAC-MR                         1:33.49        
                  45.05     1:33.49 (48.44)                                        
 18 Bushara, Oliver F         12 JCC-MR                         1:34.13        
                  43.76     1:34.13 (50.37)                                        
 19 Lewis, Garfield           11 Sailfish-MR                    1:34.89        
                  44.50     1:34.89 (50.39)                                        
 20 Caine, David              12 WAC-MR                         1:35.52        
                  45.27     1:35.52 (50.25)                                        
 21 Kunze, Aidan J            11 NYCC-MR                        1:36.85        
                  43.40     1:36.85 (53.45)                                        
 22 Ramirez, Richard A        12 Agua Swim Team-MR              1:37.01        
                  47.74     1:37.01 (49.27)                                        
 23 Collier, Christian H      11 Agua Swim Team-MR              1:41.42        
                  47.30     1:41.42 (54.12)                                        
 24 Watler, Jaleel C          11 NYCC-MR                        1:41.66        
                  46.37     1:41.66 (55.29)                                        
 25 Gonzalez, Steven          11 NYCC-MR                        1:43.00        
                  47.69     1:43.00 (55.31)                                        
 26 Scott, Samuel L           12 Agua Swim Team-MR              1:53.25        
                  52.90   1:53.25 (1:00.35)                                        
 27 Kelly, Michael            11 SMC-MR                         1:59.59        
                  55.28   1:59.59 (1:04.31)                                        
 -- Schneider, Nikolai D      11 Woodbridge A.C.-CT                  DQ        
      Head under for 2 or more strokes
                1:11.09        DQ (1:21.65)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
          30.59  ZQ
          32.09  JO
          39.69  SILV
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Nunez, John               12 Agua Swim Team-MR                29.73 ZQ     
  2 Raiola, Andy M            12 HS-MR                            30.66 JO     
  3 Ennals, Ethan W           12 Agua Swim Team-MR                30.80 JO     
  4 Tilneac, George           12 NYCC-MR                          31.06 JO     
  5 Delfico, Nicholas         11 SMC-MR                           32.39 SILV   
  6 Tubens, Israel            12 NYCC-MR                          32.42 SILV   
  7 Gorinshteyn, Jonathan L   11 WAC-MR                           33.21 SILV   
  8 Benjamin, Ernst C         11 Agua Swim Team-MR                33.28 SILV   
  9 Patapis, Peter T          12 Riptides-MR                      33.67 SILV   
 10 Quinones, Christopher D   11 Agua Swim Team-MR                33.79 SILV   
 11 Bradnock, Reginald        11 Riptides-MR                      33.85 SILV   
 12 Perez-Lopez, Gabriel C    12 Agua Swim Team-MR                33.98 SILV   
 13 Schwartz, Nes S           12 Agua Swim Team-MR                34.13 SILV   
 14 Kurtoglu, Kemal K         12 Agua Swim Team-MR                34.27 SILV   
 15 Helbock, Robert           11 WAC-MR                           35.42 SILV   
 16 Yale, Griffin             12 SMC-MR                           35.47 SILV   
 17 Langaman, Michael B       11 HS-MR                            35.78 SILV   
 18 Tlatelpa, Ethan           11 NYCC-MR                          35.80 SILV   
 19 Krikorian, George         12 Rye y 2007-MR                    37.67 SILV   
 20 Finkelstein, Max A        11 HS-MR                            37.71 SILV   
 21 Darabundit, Champ C       12 Agua Swim Team-MR                37.89 SILV   
 21 McAuley, Charles          12 SMC-MR                           37.89 SILV   
 23 Pepel, James C            11 Rac @ Jcc-MR                     37.96 SILV   
 24 Tam, Gregory              12 WAC-MR                           38.10 SILV   
 25 Gallant, Noah A           11 Woodbridge A.C.-CT               38.14 SILV   
 26 Gutierrez, Richie A       11 Rye y 2007-MR                    38.31 SILV   
 27 Kunze, Aidan J            11 NYCC-MR                          38.43 SILV   
 28 Gorelik, Michael          11 WAC-MR                           38.50 SILV   
 29 Vallar, Teddy             11 SMC-MR                           40.27        
 30 Patti, Billy              11 SMC-MR                           40.88        
 31 Mitchell, Benjamin L      12 Agua Swim Team-MR                41.81        
 32 Gonzalez, Steven          11 NYCC-MR                          42.92        
 33 Hidalgo, Roberto          12 WAC-MR                           43.07        
 34 Watler, Jaleel C          11 NYCC-MR                          44.46        
 35 Dodes, Evan               11 SMC-MR                           45.00        
 36 Sarsekeyev, Dimash A      12 Agua Swim Team-MR                45.17        
 37 Caine, David              12 WAC-MR                           45.36        
 38 Lagomarsino, Steven G     11 Rac @ Jcc-MR                     45.93        
 39 Collier, Christian H      11 Agua Swim Team-MR                46.82        
 40 May, Travis               12 SMC-MR                           50.28        
 41 Scott, Samuel L           12 Agua Swim Team-MR                50.66        
 42 Kelly, Michael            11 SMC-MR                           50.89        
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:09.49  ZQ
        1:13.49  JO
        1:28.99  SILV
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Nunez, John               12 Agua Swim Team-MR              1:07.93 ZQ     
                  32.13     1:07.93 (35.80)                                        
  2 Raiola, Andy M            12 HS-MR                          1:09.59 JO     
                  32.65     1:09.59 (36.94)                                        
  3 Tilneac, George           12 NYCC-MR                        1:10.69 JO     
                  33.38     1:10.69 (37.31)                                        
  4 Tubens, Israel            12 NYCC-MR                        1:12.70 JO     
                  34.94     1:12.70 (37.76)                                        
  5 Bradnock, Reginald        11 Riptides-MR                    1:15.53 SILV   
                  35.52     1:15.53 (40.01)                                        
  6 Patapis, Peter T          12 Riptides-MR                    1:15.70 SILV   
                  35.09     1:15.70 (40.61)                                        
  7 Kurtoglu, Kemal K         12 Agua Swim Team-MR              1:18.58 SILV   
                  36.07     1:18.58 (42.51)                                        
  8 Quinones, Christopher D   11 Agua Swim Team-MR              1:18.79 SILV   
                  36.27     1:18.79 (42.52)                                        
  9 Benjamin, Ernst C         11 Agua Swim Team-MR              1:18.90 SILV   
                  36.09     1:18.90 (42.81)                                        
 10 Perez-Lopez, Gabriel C    12 Agua Swim Team-MR              1:19.98 SILV   
                  37.68     1:19.98 (42.30)                                        
 11 Gorinshteyn, Jonathan L   11 WAC-MR                         1:20.90 SILV   
                  36.98     1:20.90 (43.92)                                        
 12 Bushara, Oliver F         12 JCC-MR                         1:21.29 SILV   
                  36.77     1:21.29 (44.52)                                        
 13 Schwartz, Nes S           12 Agua Swim Team-MR              1:21.31 SILV   
                  35.93     1:21.31 (45.38)                                        
 14 Stewart, David C          11 Sailfish-MR                    1:21.75 SILV   
                  34.90     1:21.75 (46.85)                                        
 15 Tlatelpa, Ethan           11 NYCC-MR                        1:22.59 SILV   
                  37.87     1:22.59 (44.72)                                        
 16 Ramirez, Richard A        12 Agua Swim Team-MR              1:24.90 SILV   
                  39.90     1:24.90 (45.00)                                        
 17 Gorelik, Michael          11 WAC-MR                         1:31.17        
                  40.08     1:31.17 (51.09)                                        
 18 Gallant, Noah A           11 Woodbridge A.C.-CT             1:33.99        
                  38.97     1:33.99 (55.02)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
        2:28.59  ZQ
        2:32.59  JO
        2:59.09  SILV
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ennals, Ethan W           12 Agua Swim Team-MR              2:22.02 ZQ     
                  31.71     1:09.21 (37.50)     1:49.16 (39.95)     2:22.02 (32.86)
  2 Nunez, John               12 Agua Swim Team-MR              2:24.62 ZQ     
                  31.19     1:09.44 (38.25)     1:53.63 (44.19)     2:24.62 (30.99)
  3 Sperandio, Alec           12 WAC-MR                         2:28.45 ZQ     
                  31.87     1:08.38 (36.51)     1:54.61 (46.23)     2:28.45 (33.84)
  4 Hall, Tyler J             12 UNAT-MR                        2:30.81 JO     
                  32.26     1:11.25 (38.99)     1:55.70 (44.45)     2:30.81 (35.11)
  5 Abdelrahman, Baraa        11 UNAT-MR                        2:32.64 SILV   
                  32.21     1:10.95 (38.74)     1:57.60 (46.65)     2:32.64 (35.04)
  6 Patapis, Peter T          12 Riptides-MR                    2:33.97 SILV   
                  33.58     1:12.27 (38.69)     1:57.97 (45.70)     2:33.97 (36.00)
  7 Yale, Griffin             12 SMC-MR                         2:35.26 SILV   
                  34.91     1:10.85 (35.94)     1:59.88 (49.03)     2:35.26 (35.38)
  8 Kurtoglu, Kemal K         12 Agua Swim Team-MR              2:36.48 SILV   
                  34.02     1:13.53 (39.51)     2:00.75 (47.22)     2:36.48 (35.73)
  9 Benjamin, Ernst C         11 Agua Swim Team-MR              2:39.96 SILV   
                  35.69     1:17.17 (41.48)     2:04.47 (47.30)     2:39.96 (35.49)
 10 Quinones, Christopher D   11 Agua Swim Team-MR              2:40.17 SILV   
                  35.98     1:18.07 (42.09)     2:06.44 (48.37)     2:40.17 (33.73)
 11 Gorinshteyn, Jonathan L   11 WAC-MR                         2:41.53 SILV   
                  34.49     1:18.07 (43.58)     2:04.25 (46.18)     2:41.53 (37.28)
 12 Bradnock, Reginald        11 Riptides-MR                    2:41.83 SILV   
                  33.92     1:15.49 (41.57)     2:07.81 (52.32)     2:41.83 (34.02)
 13 Diamond, Zachary          12 WAC-MR                         2:42.52 SILV   
                  36.89     1:14.84 (37.95)     2:06.88 (52.04)     2:42.52 (35.64)
 14 Tam, Gregory              12 WAC-MR                         2:46.34 SILV   
                  38.71     1:20.44 (41.73)     2:06.59 (46.15)     2:46.34 (39.75)
 15 Schwartz, Nes S           12 Agua Swim Team-MR              2:49.95 SILV   
                  35.81     1:19.25 (43.44)     2:09.55 (50.30)     2:49.95 (40.40)
 16 Isaac, Alejandro          12 NYCC-MR                        2:51.00 SILV   
                  35.42     1:20.39 (44.97)     2:10.72 (50.33)     2:51.00 (40.28)
 17 Tlatelpa, Ethan           11 NYCC-MR                        2:53.35 SILV   
                  37.62     1:22.86 (45.24)     2:14.39 (51.53)     2:53.35 (38.96)
 18 Gallant, Noah A           11 Woodbridge A.C.-CT             3:02.77        
                  38.78     1:24.29 (45.51)     2:18.05 (53.76)     3:02.77 (44.72)
 19 Hidalgo, Roberto          12 WAC-MR                         3:07.72        
                  43.46     1:29.05 (45.59)     2:23.08 (54.03)     3:07.72 (44.64)
 20 Collier, Christian H      11 Agua Swim Team-MR              3:24.73        
                  44.61     1:35.77 (51.16)     2:31.90 (56.13)     3:24.73 (52.83)
 -- Gorelik, Michael          11 WAC-MR                              DQ        
      Did not finish on back - back
                  38.46     1:22.43 (43.97)     2:19.35 (56.92)          DQ (43.02)
 -- Ramirez, Richard A        12 Agua Swim Team-MR                   DQ        
      Not on back off wall - back
                  38.00     1:19.97 (41.97)     2:13.66 (53.69)          DQ (35.47)
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'                      1:49.97        
     1) Nunez, John 12                  2)                                
     3) Schwartz, Nes S 12              4) Benjamin, Ernst C 11           
                  26.92       54.31 (27.39)     1:22.93 (28.62)     1:49.97 (27.04)
  2 New York City Aquatic Club-MR  'A'                          1:51.23        
                  27.53       53.56 (26.03)     1:23.23 (29.67)     1:51.23 (28.00)
  3 Harbor Seals-MR  'A'                                        1:58.45        
     1) Valyuk, Denis 11                2) Raiola, Andy M 12              
     3) Koganov, Willy 12               4) Langaman, Michael B 11         
                  28.57       57.27 (28.70)     1:28.02 (30.75)     1:58.45 (30.43)
  4 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'                      1:58.47        
     1) Quinones, Christopher D 11      2) Perez-Lopez, Gabriel C 12      
     3) Kurtoglu, Kemal K 12            4) Mitchell, Benjamin L 12        
                  29.56       58.73 (29.17)     1:28.80 (30.07)     1:58.47 (29.67)
 
Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 New York City Aquatic Club-MR  'A'                          2:10.48        
                  30.96     1:09.77 (38.81)     1:42.46 (32.69)     2:10.48 (28.02)
  2 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'                      2:13.99        
     1) Schwartz, Nes S 12              2) Quinones, Christopher D 11     
     3) Nunez, John 12                  4) Benjamin, Ernst C 11           
                  36.68     1:14.04 (37.36)     1:45.08 (31.04)     2:13.99 (28.91)
  3 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'                      2:21.54        
     1) Perez-Lopez, Gabriel C 12       2) Ramirez, Richard A 12          
     3) Kurtoglu, Kemal K 12            4) Mitchell, Benjamin L 12        
                  36.21     1:19.75 (43.54)     1:52.38 (32.63)     2:21.54 (29.16)
  4 New Rochelle YMCA Sailfish-MR  'A'                          2:22.59        
     1) Paccione, Mason 11              2) Lewis, Garfield 11             
     3) Stewart, David C 11             4) Pejovic, David 12              
                  36.32     1:25.36 (49.04)     1:51.42 (26.06)     2:22.59 (31.17)
  5 New York City Aquatic Club-MR  'B'                          2:37.33        
                  39.01     1:23.87 (44.86)     2:02.21 (38.34)     2:37.33 (35.12)
 
Boys 7-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Nunez, John               12 Agua Swim Team-MR              5:33.77        
                  31.50     1:05.25 (33.75)     1:39.82 (34.57)     2:14.16 (34.34)
        2:48.14 (33.98)     3:22.20 (34.06)     3:56.47 (34.27)     4:30.38 (33.91)
        5:03.84 (33.46)     5:33.77 (29.93)                                        
  2 Patapis, Peter T          12 Riptides-MR                    5:59.79        
                  31.96     1:07.38 (35.42)     1:44.03 (36.65)     2:21.27 (37.24)
        2:58.05 (36.78)     3:34.86 (36.81)     4:11.90 (37.04)     4:48.61 (36.71)
        5:25.01 (36.40)     5:59.79 (34.78)                                        
  3 Sperandio, Alec           12 WAC-MR                         6:00.61        
                  32.11     1:08.21 (36.10)     1:44.75 (36.54)     2:21.42 (36.67)
        2:58.44 (37.02)     3:35.95 (37.51)     4:13.17 (37.22)     4:50.35 (37.18)
        5:27.79 (37.44)     6:00.61 (32.82)                                        
  4 Raiola, Andy M            12 HS-MR                          6:03.39        
                  32.30     1:08.51 (36.21)     1:45.93 (37.42)     2:23.35 (37.42)
        3:01.13 (37.78)     3:38.71 (37.58)     4:15.92 (37.21)     4:53.22 (37.30)
        5:29.80 (36.58)     6:03.39 (33.59)                                        
  5 Hall, Tyler J             12 UNAT-MR                        6:04.51        
                  32.64     1:08.60 (35.96)     1:45.62 (37.02)     2:23.07 (37.45)
        3:00.52 (37.45)     3:38.33 (37.81)     4:15.97 (37.64)     4:53.32 (37.35)
        5:30.04 (36.72)     6:04.51 (34.47)                                        
  6 Abdelrahman, Baraa        11 UNAT-MR                        6:08.29        
                  32.51     1:08.94 (36.43)     1:46.09 (37.15)     2:23.21 (37.12)
        3:00.53 (37.32)     3:38.42 (37.89)     4:15.87 (37.45)     4:54.48 (38.61)
        5:32.80 (38.32)     6:08.29 (35.49)                                        
  7 Zuppone, Michael L        10 Agua Swim Team-MR              6:26.69        
                  35.21     1:13.36 (38.15)     1:52.97 (39.61)     2:32.66 (39.69)
        3:12.47 (39.81)     3:52.62 (40.15)     4:32.16 (39.54)     5:11.25 (39.09)
        5:49.99 (38.74)     6:26.69 (36.70)                                        
  8 Diamond, Zachary          12 WAC-MR                         6:40.25        
                  35.19     1:14.26 (39.07)     1:54.98 (40.72)     2:36.11 (41.13)
        3:17.58 (41.47)     3:58.10 (40.52)     4:38.58 (40.48)     5:19.59 (41.01)
        6:00.43 (40.84)     6:40.25 (39.82)                                        
  9 Lastauskas, Nico          10 BDA-MA                         6:46.26        
                  34.45     1:14.00 (39.55)     1:55.09 (41.09)     2:36.68 (41.59)
        3:19.87 (43.19)     4:02.56 (42.69)     4:44.54 (41.98)     5:26.11 (41.57)
        6:08.16 (42.05)     6:46.26 (38.10)                                        
 
Boys 7-12 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Nunez, John               12 Agua Swim Team-MR              5:08.37        
                  32.99     1:11.35 (38.36)     1:52.09 (40.74)     2:32.38 (40.29)
        3:17.47 (45.09)     4:02.96 (45.49)     4:36.70 (33.74)     5:08.37 (31.67)
  2 Hall, Tyler J             12 UNAT-MR                        5:17.86        
                  33.35     1:13.71 (40.36)     1:55.05 (41.34)     2:38.16 (43.11)
        3:21.31 (43.15)     4:05.95 (44.64)     4:42.41 (36.46)     5:17.86 (35.45)
  3 Raiola, Andy M            12 HS-MR                          5:24.27        
                  35.39     1:17.47 (42.08)     1:59.16 (41.69)     2:41.43 (42.27)
        3:27.46 (46.03)     4:13.51 (46.05)     4:50.45 (36.94)     5:24.27 (33.82)
  4 Abdelrahman, Baraa        11 UNAT-MR                        5:29.41        
                  35.39     1:16.46 (41.07)     1:58.60 (42.14)     2:41.02 (42.42)
        3:28.77 (47.75)     4:15.58 (46.81)     4:53.48 (37.90)     5:29.41 (35.93)
  5 Quinones, Christopher D   11 Agua Swim Team-MR              5:43.04        
                  38.70     1:24.98 (46.28)     2:09.01 (44.03)     2:52.31 (43.30)
        3:40.73 (48.42)     4:30.51 (49.78)     5:06.62 (36.11)     5:43.04 (36.42)
  6 Benjamin, Ernst C         11 Agua Swim Team-MR              5:43.81        
                  36.80     1:22.09 (45.29)     2:05.48 (43.39)     2:48.88 (43.40)
        3:39.04 (50.16)     4:29.05 (50.01)     5:07.85 (38.80)     5:43.81 (35.96)
  7 Lastauskas, Nico          10 BDA-MA                         5:57.53        
                  37.79     1:25.51 (47.72)     2:14.11 (48.60)     3:01.80 (47.69)
        3:52.29 (50.49)     4:43.76 (51.47)     5:22.14 (38.38)     5:57.53 (35.39)
  8 Perez-Lopez, Gabriel C    12 Agua Swim Team-MR              5:58.72        
                  39.18     1:25.11 (45.93)     2:11.53 (46.42)     2:59.50 (47.97)
        3:49.16 (49.66)     4:39.95 (50.79)     5:20.15 (40.20)     5:58.72 (38.57)
  9 Zuppone, Michael L        10 Agua Swim Team-MR              5:58.90        
                  38.70     1:25.73 (47.03)     2:13.45 (47.72)     2:57.37 (43.92)
        3:51.57 (54.20)     4:42.83 (51.26)     5:22.44 (39.61)     5:58.90 (36.46)
 10 Massand, Dilin S          10 Agua Swim Team-MR              5:59.83        
                  39.56     1:26.37 (46.81)     2:15.45 (49.08)     3:01.40 (45.95)
        3:51.55 (50.15)     4:42.24 (50.69)     5:22.38 (40.14)     5:59.83 (37.45)
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          24.69  ZQ
          25.29  JO
          28.29  SILV
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gillenwater, Darin J      14 Riptides-MR                      24.06 ZQ     
  2 Serafin, Jorge            13 Sailfish-MR                      25.22 JO     
  3 Lin, Kevin                14 UNAT-MR                          25.23 JO     
  4 Vallar, Jack              14 SMC-MR                           25.44 SILV   
  5 Kusakin, Nick             14 Agua Swim Team-MR                25.92 SILV   
  6 St Vincent, Tommy         14 SMC-MR                           25.96 SILV   
  7 Klinovsky, Jan            13 Agua Swim Team-MR                26.14 SILV   
  8 Magalong, Oscar C         13 Riptides-MR                      26.33 SILV   
  9 Yeo, Maxwell Z            13 Agua Swim Team-MR                26.41 SILV   
 10 Sherman, Sammy I          14 Agua Swim Team-MR                26.82 SILV   
 11 Sweeney, Tim              13 WAC-MR                           27.71 SILV   
 12 Needham, Daniel           13 Riptides-MR                      28.00 SILV   
 13 Zagorodniy, Igor          13 Agua Swim Team-MR                28.02 SILV   
 14 Goldstein, Jonathan F     13 Agua Swim Team-MR                28.17 SILV   
 15 Nelson, Elliot A          13 NYCC-MR                          28.25 SILV   
 16 Rosenstein, Tommy J       14 Agua Swim Team-MR                28.51        
 17 Reece, Chen I             13 Agua Swim Team-MR                29.37        
 18 Low, Derek                13 NYCC-MR                          29.81        
 19 Funaro, Danny             13 WAC-MR                           31.03        
 20 Cummings, Lawrence T      13 Agua Swim Team-MR                31.60        
 21 Nelson, Michael C         13 Woodbridge A.C.-CT               34.13        
 22 Bentivegna, John          13 Rac @ Jcc-MR                     34.84        
 
Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          54.59  ZQ
          54.99  JO
        1:02.59  SILV
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tlatelpa, Kyle            14 NYCC-MR                          53.21 ZQ     
                  25.37       53.21 (27.84)                                        
  2 Gillenwater, Darin J      14 Riptides-MR                      53.61 ZQ     
                  25.70       53.61 (27.91)                                        
  3 Lin, Kevin                14 UNAT-MR                          54.50 ZQ     
                  26.76       54.50 (27.74)                                        
  4 Klinovsky, Jan            13 Agua Swim Team-MR                56.32 SILV   
                  27.88       56.32 (28.44)                                        
  5 St Vincent, Tommy         14 SMC-MR                           56.50 SILV   
                  26.77       56.50 (29.73)                                        
  6 Yeo, Maxwell Z            13 Agua Swim Team-MR                56.63 SILV   
                  27.31       56.63 (29.32)                                        
  7 Kusakin, Nick             14 Agua Swim Team-MR                57.37 SILV   
                  27.47       57.37 (29.90)                                        
  8 Dimarzo, Phillip N        14 NYCC-MR                          58.70 SILV   
                  28.38       58.70 (30.32)                                        
  9 Rawitz, Alexander         14 NYCC-MR                          58.91 SILV   
                  28.31       58.91 (30.60)                                        
 10 Magalong, Oscar C         13 Riptides-MR                      59.70 SILV   
                  27.75       59.70 (31.95)                                        
 11 Goldstein, Jonathan F     13 Agua Swim Team-MR              1:00.57 SILV   
                  28.87     1:00.57 (31.70)                                        
 12 Needham, Daniel           13 Riptides-MR                    1:01.37 SILV   
                  29.53     1:01.37 (31.84)                                        
 13 Sweeney, Tim              13 WAC-MR                         1:01.48 SILV   
                  29.27     1:01.48 (32.21)                                        
 14 Kunze, Colin J            13 NYCC-MR                        1:02.30 SILV   
                  29.70     1:02.30 (32.60)                                        
 15 Nelson, Elliot A          13 NYCC-MR                        1:02.56 SILV   
                  29.11     1:02.56 (33.45)                                        
 16 Rosenstein, Tommy J       14 Agua Swim Team-MR              1:03.40        
                  29.72     1:03.40 (33.68)                                        
 17 McDonnell, Richard F      13 Rac @ Jcc-MR                   1:03.88        
                  31.16     1:03.88 (32.72)                                        
 18 Muratore, Daniel R        14 Rac @ Jcc-MR                   1:04.00        
                  30.63     1:04.00 (33.37)                                        
 19 Reece, Chen I             13 Agua Swim Team-MR              1:04.81        
                  30.95     1:04.81 (33.86)                                        
 20 Funaro, Danny             13 WAC-MR                         1:09.53        
                  34.17     1:09.53 (35.36)                                        
 21 May, Scott                13 SMC-MR                         1:10.12        
                  33.02     1:10.12 (37.10)                                        
 22 Cummings, Lawrence T      13 Agua Swim Team-MR              1:12.23        
                  33.66     1:12.23 (38.57)                                        
 23 Nelson, Michael C         13 Woodbridge A.C.-CT             1:17.17        
                  36.28     1:17.17 (40.89)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:59.99  ZQ
        2:00.99  JO
        2:24.09  SILV
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hu-Van Wright, En-Wei     14 Agua Swim Team-MR              1:52.62 ZQ     
                  26.22       54.88 (28.66)     1:24.33 (29.45)     1:52.62 (28.29)
  2 Lin, Kevin                14 UNAT-MR                        1:56.58 ZQ     
                  27.10       57.17 (30.07)     1:27.22 (30.05)     1:56.58 (29.36)
  3 Tlatelpa, Kyle            14 NYCC-MR                        1:56.83 ZQ     
                  27.10       56.35 (29.25)     1:26.61 (30.26)     1:56.83 (30.22)
  4 Yamout, Nader             14 Agua Swim Team-MR              1:57.82 ZQ     
                  27.05       57.40 (30.35)     1:28.02 (30.62)     1:57.82 (29.80)
  5 Liang, Brian T            14 Woodbridge A.C.-CT             1:59.48 ZQ     
                  27.53       57.70 (30.17)     1:29.02 (31.32)     1:59.48 (30.46)
  6 Morales, Charlie M        13 FAST-NI                        1:59.99 ZQ     
                  27.61       58.04 (30.43)     1:29.31 (31.27)     1:59.99 (30.68)
  7 Sherman, Sammy I          14 Agua Swim Team-MR              2:00.16 JO     
                  28.11       59.48 (31.37)     1:30.38 (30.90)     2:00.16 (29.78)
  8 Gillenwater, Darin J      14 Riptides-MR                    2:00.42 JO     
                  27.37       57.97 (30.60)     1:29.55 (31.58)     2:00.42 (30.87)
  9 Rueda, Diego C            13 Agua Swim Team-MR              2:00.93 JO     
                  28.88       59.79 (30.91)     1:30.99 (31.20)     2:00.93 (29.94)
 10 Yeo, Maxwell Z            13 Agua Swim Team-MR              2:02.40 SILV   
                  28.30       59.68 (31.38)     1:31.47 (31.79)     2:02.40 (30.93)
 11 St Vincent, Tommy         14 SMC-MR                         2:02.58 SILV   
                  27.21       58.08 (30.87)     1:30.56 (32.48)     2:02.58 (32.02)
 12 Klinovsky, Jan            13 Agua Swim Team-MR              2:03.22 SILV   
                  28.41       59.68 (31.27)     1:32.31 (32.63)     2:03.22 (30.91)
 13 Kusakin, Nick             14 Agua Swim Team-MR              2:06.00 SILV   
                  28.10       59.64 (31.54)     1:32.87 (33.23)     2:06.00 (33.13)
 14 Rawitz, Alexander         14 NYCC-MR                        2:06.09 SILV   
                  28.68     1:00.58 (31.90)     1:33.49 (32.91)     2:06.09 (32.60)
 15 Dimarzo, Phillip N        14 NYCC-MR                        2:06.41 SILV   
                  29.22     1:02.10 (32.88)     1:35.27 (33.17)     2:06.41 (31.14)
 16 Needham, Daniel           13 Riptides-MR                    2:12.00 SILV   
                  31.19     1:04.91 (33.72)     1:38.78 (33.87)     2:12.00 (33.22)
 17 Zagorodniy, Igor          13 Agua Swim Team-MR              2:13.48 SILV   
                  30.25     1:04.33 (34.08)     1:39.52 (35.19)     2:13.48 (33.96)
 18 Goldstein, Jonathan F     13 Agua Swim Team-MR              2:14.65 SILV   
                  29.68     1:02.77 (33.09)     1:38.61 (35.84)     2:14.65 (36.04)
 19 Rosenstein, Tommy J       14 Agua Swim Team-MR              2:15.25 SILV   
                  29.42     1:03.24 (33.82)     1:39.45 (36.21)     2:15.25 (35.80)
 20 Kunze, Colin J            13 NYCC-MR                        2:15.42 SILV   
                  30.17     1:04.32 (34.15)     1:40.56 (36.24)     2:15.42 (34.86)
 21 Nelson, Elliot A          13 NYCC-MR                        2:15.55 SILV   
                  29.57     1:04.48 (34.91)     1:41.78 (37.30)     2:15.55 (33.77)
 22 Sweeney, Tim              13 WAC-MR                         2:16.26 SILV   
                  30.40     1:04.63 (34.23)     1:40.87 (36.24)     2:16.26 (35.39)
 23 Reece, Chen I             13 Agua Swim Team-MR              2:21.13 SILV   
                  31.81     1:07.53 (35.72)     1:45.44 (37.91)     2:21.13 (35.69)
 24 McDonnell, Richard F      13 Rac @ Jcc-MR                   2:24.40        
                  31.83     1:08.33 (36.50)     1:46.50 (38.17)     2:24.40 (37.90)
 25 Muratore, Daniel R        14 Rac @ Jcc-MR                   2:31.19        
                  33.02     1:10.63 (37.61)     1:50.88 (40.25)     2:31.19 (40.31)
 26 Funaro, Danny             13 WAC-MR                         2:32.26        
                  34.14     1:13.44 (39.30)     1:52.87 (39.43)     2:32.26 (39.39)
 27 Cummings, Lawrence T      13 Agua Swim Team-MR              2:41.21        
                  34.15     1:15.48 (41.33)     1:58.58 (43.10)     2:41.21 (42.63)
 28 Nelson, Michael C         13 Woodbridge A.C.-CT             2:48.66        
                  36.95     1:20.51 (43.56)     2:05.81 (45.30)     2:48.66 (42.85)
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:02.49  ZQ
        1:02.99  JO
        1:19.49  SILV
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hu-Van Wright, En-Wei     14 Agua Swim Team-MR                56.37 ZQ     
                  27.41       56.37 (28.96)                                        
  2 Vallar, Jack              14 SMC-MR                         1:01.72 ZQ     
                  30.51     1:01.72 (31.21)                                        
  3 Morales, Charlie M        13 FAST-NI                        1:03.12 SILV   
                  29.74     1:03.12 (33.38)                                        
  4 Rawitz, Alexander         14 NYCC-MR                        1:03.86 SILV   
                  31.43     1:03.86 (32.43)                                        
  5 Kusakin, Nick             14 Agua Swim Team-MR              1:05.74 SILV   
                  31.67     1:05.74 (34.07)                                        
  6 Dimarzo, Phillip N        14 NYCC-MR                        1:06.03 SILV   
                  32.47     1:06.03 (33.56)                                        
  7 Gillenwater, Darin J      14 Riptides-MR                    1:06.06 SILV   
                  31.87     1:06.06 (34.19)                                        
  8 Yeo, Maxwell Z            13 Agua Swim Team-MR              1:06.30 SILV   
                  32.98     1:06.30 (33.32)                                        
  9 Zagorodniy, Igor          13 Agua Swim Team-MR              1:08.66 SILV   
                  33.56     1:08.66 (35.10)                                        
 10 Klinovsky, Jan            13 Agua Swim Team-MR              1:09.18 SILV   
                  33.57     1:09.18 (35.61)                                        
 11 Sweeney, Tim              13 WAC-MR                         1:10.00 SILV   
                  34.01     1:10.00 (35.99)                                        
 12 McDonnell, Richard F      13 Rac @ Jcc-MR                   1:10.24 SILV   
                  34.75     1:10.24 (35.49)                                        
 13 Rosenstein, Tommy J       14 Agua Swim Team-MR              1:11.88 SILV   
                  35.16     1:11.88 (36.72)                                        
 14 Magalong, Oscar C         13 Riptides-MR                    1:15.48 SILV   
                  36.39     1:15.48 (39.09)                                        
 15 Nelson, Elliot A          13 NYCC-MR                        1:16.10 SILV   
                  36.93     1:16.10 (39.17)                                        
 16 Reece, Chen I             13 Agua Swim Team-MR              1:17.92 SILV   
                  37.41     1:17.92 (40.51)                                        
 17 Cummings, Lawrence T      13 Agua Swim Team-MR              1:19.43 SILV   
                  39.02     1:19.43 (40.41)                                        
 18 May, Scott                13 SMC-MR                         1:19.76        
                  39.31     1:19.76 (40.45)                                        
 19 Funaro, Danny             13 WAC-MR                         1:20.97        
                  38.49     1:20.97 (42.48)                                        
 -- Muratore, Daniel R        14 Rac @ Jcc-MR                        DQ        
      Non-continuous turning action
                  37.11          DQ (40.75)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        2:15.99  ZQ
        2:16.99  JO
        2:41.49  SILV
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hu-Van Wright, En-Wei     14 Agua Swim Team-MR              1:59.68 ZQ     
                  28.24       58.27 (30.03)     1:29.34 (31.07)     1:59.68 (30.34)
  2 Merrilees, Jorden P       14 Unattached-CT                  2:03.71 ZQ     
                  28.91       59.48 (30.57)     1:31.45 (31.97)     2:03.71 (32.26)
  3 Ogisu, Kent               14 Agua Swim Team-MR              2:14.06 ZQ     
                  32.31     1:06.17 (33.86)     1:40.20 (34.03)     2:14.06 (33.86)
  4 Rawitz, Alexander         14 NYCC-MR                        2:17.06 SILV   
                  31.87     1:06.29 (34.42)     1:41.91 (35.62)     2:17.06 (35.15)
  5 Rueda, Diego C            13 Agua Swim Team-MR              2:18.55 SILV   
                  33.19     1:07.69 (34.50)     1:43.40 (35.71)     2:18.55 (35.15)
  6 Morales, Charlie M        13 FAST-NI                        2:18.58 SILV   
                  32.23     1:06.35 (34.12)     1:43.00 (36.65)     2:18.58 (35.58)
  7 Kusakin, Nick             14 Agua Swim Team-MR              2:23.37 SILV   
                  33.28     1:09.11 (35.83)     1:47.14 (38.03)     2:23.37 (36.23)
  8 Dimarzo, Phillip N        14 NYCC-MR                        2:24.73 SILV   
                  34.07     1:10.24 (36.17)     1:47.77 (37.53)     2:24.73 (36.96)
  9 Zagorodniy, Igor          13 Agua Swim Team-MR              2:29.32 SILV   
                  35.57     1:13.50 (37.93)     1:52.29 (38.79)     2:29.32 (37.03)
 10 Kunze, Colin J            13 NYCC-MR                        2:30.87 SILV   
                  34.73     1:12.05 (37.32)     1:51.70 (39.65)     2:30.87 (39.17)
 11 McDonnell, Richard F      13 Rac @ Jcc-MR                   2:32.47 SILV   
                  36.25     1:15.40 (39.15)     1:55.08 (39.68)     2:32.47 (37.39)
 12 Rosenstein, Tommy J       14 Agua Swim Team-MR              2:35.69 SILV   
                  35.56     1:14.92 (39.36)     1:55.65 (40.73)     2:35.69 (40.04)
 13 Serafin, Jorge            13 Sailfish-MR                    2:38.01 SILV   
                  36.52     1:16.51 (39.99)     1:57.78 (41.27)     2:38.01 (40.23)
 14 Powers, David             14 Woodbridge A.C.-CT             2:39.63 SILV   
                  38.34     1:17.78 (39.44)     1:59.06 (41.28)     2:39.63 (40.57)
 15 Cummings, Lawrence T      13 Agua Swim Team-MR              2:52.78        
                  40.30     1:24.34 (44.04)     2:08.77 (44.43)     2:52.78 (44.01)
 
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:11.59  ZQ
        1:12.99  JO
        1:24.49  SILV
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Yamout, Nader             14 Agua Swim Team-MR              1:09.36 ZQ     
                  33.23     1:09.36 (36.13)                                        
  2 Vallar, Jack              14 SMC-MR                         1:09.92 ZQ     
                  33.19     1:09.92 (36.73)                                        
  3 Liang, Brian T            14 Woodbridge A.C.-CT             1:10.71 ZQ     
                  33.35     1:10.71 (37.36)                                        
  4 Tlatelpa, Kyle            14 NYCC-MR                        1:10.76 ZQ     
                  32.95     1:10.76 (37.81)                                        
  5 Magalong, Oscar C         13 Riptides-MR                    1:11.12 ZQ     
                  33.60     1:11.12 (37.52)                                        
  6 Merrilees, Jorden P       14 Unattached-CT                  1:13.05 SILV   
                  34.95     1:13.05 (38.10)                                        
  7 Ogisu, Kent               14 Agua Swim Team-MR              1:13.32 SILV   
                  35.08     1:13.32 (38.24)                                        
  8 Low, Derek                13 NYCC-MR                        1:14.26 SILV   
                  34.63     1:14.26 (39.63)                                        
  9 Powers, David             14 Woodbridge A.C.-CT             1:15.84 SILV   
                  36.26     1:15.84 (39.58)                                        
 10 Dimarzo, Phillip N        14 NYCC-MR                        1:20.46 SILV   
                  38.25     1:20.46 (42.21)                                        
 11 Goldstein, Jonathan F     13 Agua Swim Team-MR              1:21.78 SILV   
                  39.83     1:21.78 (41.95)                                        
 12 Klinovsky, Jan            13 Agua Swim Team-MR              1:24.09 SILV   
                  40.00     1:24.09 (44.09)                                        
 13 Kusakin, Nick             14 Agua Swim Team-MR              1:24.54        
                  40.48     1:24.54 (44.06)                                        
 14 Rosenstein, Tommy J       14 Agua Swim Team-MR              1:25.71        
                  40.41     1:25.71 (45.30)                                        
 15 Reece, Chen I             13 Agua Swim Team-MR              1:32.15        
                  43.94     1:32.15 (48.21)                                        
 16 Nelson, Michael C         13 Woodbridge A.C.-CT             1:32.20        
                  42.58     1:32.20 (49.62)                                        
 17 Cummings, Lawrence T      13 Agua Swim Team-MR              1:33.23        
                  43.39     1:33.23 (49.84)                                        
 18 Bentivegna, John          13 Rac @ Jcc-MR                   1:42.44        
                  48.87     1:42.44 (53.57)                                        
 -- Tress, Brian J            13 Rac @ Jcc-MR                        DQ        
      Arms two strokes underwater
                  40.56          DQ (45.56)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        2:35.59  ZQ
        2:39.99  JO
        2:59.99  SILV
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ogisu, Kent               14 Agua Swim Team-MR              2:31.34 ZQ     
                  34.76     1:13.25 (38.49)     1:52.81 (39.56)     2:31.34 (38.53)
  2 Liang, Brian T            14 Woodbridge A.C.-CT             2:32.22 ZQ     
                  34.81     1:14.34 (39.53)     1:53.20 (38.86)     2:32.22 (39.02)
  3 Vallar, Jack              14 SMC-MR                         2:32.37 ZQ     
                  34.28     1:12.59 (38.31)     1:51.96 (39.37)     2:32.37 (40.41)
  4 Magalong, Oscar C         13 Riptides-MR                    2:39.76 JO     
                  35.46     1:14.74 (39.28)     1:55.48 (40.74)     2:39.76 (44.28)
  5 St Vincent, Tommy         14 SMC-MR                         2:51.95 SILV   
                  38.16     1:23.12 (44.96)     2:10.21 (47.09)     2:51.95 (41.74)
  6 Goldstein, Jonathan F     13 Agua Swim Team-MR              2:55.02 SILV   
                  39.75     1:23.51 (43.76)     2:09.58 (46.07)     2:55.02 (45.44)
  7 Reece, Chen I             13 Agua Swim Team-MR              3:22.00        
                  42.12     1:30.14 (48.02)     2:17.32 (47.18)   3:22.00 (1:04.68)
  8 Nelson, Michael C         13 Woodbridge A.C.-CT             3:26.26        
                  44.25     1:34.39 (50.14)     2:25.47 (51.08)   3:26.26 (1:00.79)
  9 May, Scott                13 SMC-MR                         3:26.96        
                  42.19     1:30.47 (48.28)     2:20.31 (49.84)   3:26.96 (1:06.65)
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:01.19  ZQ
        1:01.59  JO
        1:14.99  SILV
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hu-Van Wright, En-Wei     14 Agua Swim Team-MR                55.80 ZQ     
                  26.30       55.80 (29.50)                                        
  2 Vallar, Jack              14 SMC-MR                           58.31 ZQ     
                  26.90       58.31 (31.41)                                        
  3 Lin, Kevin                14 UNAT-MR                          58.43 ZQ     
                  27.31       58.43 (31.12)                                        
  4 Yamout, Nader             14 Agua Swim Team-MR                58.56 ZQ     
                  27.77       58.56 (30.79)                                        
  5 Ogisu, Kent               14 Agua Swim Team-MR              1:01.29 JO     
                  29.06     1:01.29 (32.23)                                        
  6 Gillenwater, Darin J      14 Riptides-MR                    1:02.25 SILV   
                  29.40     1:02.25 (32.85)                                        
  7 Sherman, Sammy I          14 Agua Swim Team-MR              1:03.14 SILV   
                  30.45     1:03.14 (32.69)                                        
  8 Rueda, Diego C            13 Agua Swim Team-MR              1:03.55 SILV   
                  31.44     1:03.55 (32.11)                                        
  9 Klinovsky, Jan            13 Agua Swim Team-MR              1:03.82 SILV   
                  30.05     1:03.82 (33.77)                                        
 10 Morales, Charlie M        13 FAST-NI                        1:04.25 SILV   
                  30.65     1:04.25 (33.60)                                        
 11 Liang, Brian T            14 Woodbridge A.C.-CT             1:04.28 SILV   
                  29.99     1:04.28 (34.29)                                        
 12 St Vincent, Tommy         14 SMC-MR                         1:04.53 SILV   
                  29.75     1:04.53 (34.78)                                        
 13 Yeo, Maxwell Z            13 Agua Swim Team-MR              1:08.50 SILV   
                  32.28     1:08.50 (36.22)                                        
 14 Needham, Daniel           13 Riptides-MR                    1:09.97 SILV   
                  33.65     1:09.97 (36.32)                                        
 15 Sweeney, Tim              13 WAC-MR                         1:14.18 SILV   
                  34.97     1:14.18 (39.21)                                        
 16 Nelson, Elliot A          13 NYCC-MR                        1:16.68        
                  33.96     1:16.68 (42.72)                                        
 17 Reece, Chen I             13 Agua Swim Team-MR              1:16.84        
                  34.39     1:16.84 (42.45)                                        
 18 Funaro, Danny             13 WAC-MR                         1:23.91        
                  40.18     1:23.91 (43.73)                                        
 19 Nelson, Michael C         13 Woodbridge A.C.-CT             1:44.16        
                  46.80     1:44.16 (57.36)                                        
 -- Powers, David             14 Woodbridge A.C.-CT                  DQ        
      Alternating Kick
                  33.95          DQ (38.44)                                        
 -- Tress, Brian J            13 Rac @ Jcc-MR                        DQ        
      Alternating Kick
                  36.23          DQ (41.77)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        2:19.99  ZQ
        2:24.99  JO
        2:38.59  SILV
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Yamout, Nader             14 Agua Swim Team-MR              2:05.02 ZQ     
                  28.10       59.97 (31.87)     1:32.31 (32.34)     2:05.02 (32.71)
  2 Rueda, Diego C            13 Agua Swim Team-MR              2:10.54 ZQ     
                  30.11     1:02.96 (32.85)     1:37.81 (34.85)     2:10.54 (32.73)
  3 Vallar, Jack              14 SMC-MR                         2:11.50 ZQ     
                  28.59     1:01.86 (33.27)     1:36.27 (34.41)     2:11.50 (35.23)
  4 Ogisu, Kent               14 Agua Swim Team-MR              2:12.20 ZQ     
                  30.10     1:03.45 (33.35)     1:38.15 (34.70)     2:12.20 (34.05)
  5 Lin, Kevin                14 UNAT-MR                        2:12.80 ZQ     
                  30.23     1:04.24 (34.01)     1:39.35 (35.11)     2:12.80 (33.45)
  6 Sherman, Sammy I          14 Agua Swim Team-MR              2:15.84 ZQ     
                  30.64     1:06.07 (35.43)     1:41.57 (35.50)     2:15.84 (34.27)
  7 Liang, Brian T            14 Woodbridge A.C.-CT             2:23.13 JO     
                  31.69     1:07.77 (36.08)     1:45.48 (37.71)     2:23.13 (37.65)
  8 Morales, Charlie M        13 FAST-NI                        2:27.25 SILV   
                  32.67     1:10.20 (37.53)     1:48.33 (38.13)     2:27.25 (38.92)
  9 Klinovsky, Jan            13 Agua Swim Team-MR              2:28.37 SILV   
                  31.78     1:08.09 (36.31)     1:47.97 (39.88)     2:28.37 (40.40)
 10 Needham, Daniel           13 Riptides-MR                    2:36.46 SILV   
                  35.09     1:16.94 (41.85)     1:57.83 (40.89)     2:36.46 (38.63)
 11 Zagorodniy, Igor          13 Agua Swim Team-MR              2:38.16 SILV   
                  34.11     1:13.74 (39.63)     1:55.50 (41.76)     2:38.16 (42.66)
 12 Sweeney, Tim              13 WAC-MR                         2:58.02        
                  37.24     1:24.16 (46.92)     2:11.84 (47.68)     2:58.02 (46.18)
 
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
        2:13.99  ZQ
        2:14.99  JO
        2:38.99  SILV
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hu-Van Wright, En-Wei     14 Agua Swim Team-MR              2:03.72 ZQ     
                  26.35       58.30 (31.95)     1:35.36 (37.06)     2:03.72 (28.36)
  2 Yamout, Nader             14 Agua Swim Team-MR              2:10.08 ZQ     
                  27.69     1:01.44 (33.75)     1:40.36 (38.92)     2:10.08 (29.72)
  3 Merrilees, Jorden P       14 Unattached-CT                  2:10.78 ZQ     
                  27.06       59.11 (32.05)     1:39.49 (40.38)     2:10.78 (31.29)
  4 Ogisu, Kent               14 Agua Swim Team-MR              2:12.39 ZQ     
                  28.98     1:03.18 (34.20)     1:42.23 (39.05)     2:12.39 (30.16)
  5 Lin, Kevin                14 UNAT-MR                        2:14.60 JO     
                  28.04     1:03.11 (35.07)     1:44.41 (41.30)     2:14.60 (30.19)
  6 Rueda, Diego C            13 Agua Swim Team-MR              2:14.92 JO     
                  30.49     1:06.02 (35.53)     1:44.26 (38.24)     2:14.92 (30.66)
  7 Tlatelpa, Kyle            14 NYCC-MR                        2:15.31 SILV   
                  28.12     1:03.72 (35.60)     1:44.22 (40.50)     2:15.31 (31.09)
  8 Liang, Brian T            14 Woodbridge A.C.-CT             2:15.47 SILV   
                  29.69       56.54 (26.85)     1:45.13 (48.59)     2:15.47 (30.34)
  9 Morales, Charlie M        13 FAST-NI                        2:17.17 SILV   
                  29.46     1:05.10 (35.64)     1:46.23 (41.13)     2:17.17 (30.94)
 10 Yeo, Maxwell Z            13 Agua Swim Team-MR              2:18.56 SILV   
                  30.82     1:07.33 (36.51)     1:47.86 (40.53)     2:18.56 (30.70)
 11 Sherman, Sammy I          14 Agua Swim Team-MR              2:19.67 SILV   
                  29.89     1:05.42 (35.53)     1:49.24 (43.82)     2:19.67 (30.43)
 12 St Vincent, Tommy         14 SMC-MR                         2:21.83 SILV   
                  29.07     1:06.17 (37.10)     1:50.12 (43.95)     2:21.83 (31.71)
 13 Magalong, Oscar C         13 Riptides-MR                    2:25.73 SILV   
                  30.96     1:09.54 (38.58)     1:52.58 (43.04)     2:25.73 (33.15)
 14 Dimarzo, Phillip N        14 NYCC-MR                        2:26.20 SILV   
                  32.82       47.01 (14.19)     1:09.33 (22.32)   2:26.20 (1:16.87)
 15 Rawitz, Alexander         14 NYCC-MR                        2:27.06 SILV   
                  33.43     1:07.16 (33.73)     1:55.76 (48.60)     2:27.06 (31.30)
 16 Klinovsky, Jan            13 Agua Swim Team-MR              2:27.70 SILV   
                  30.92     1:08.17 (37.25)     1:55.54 (47.37)     2:27.70 (32.16)
 17 Powers, David             14 Woodbridge A.C.-CT             2:28.99 SILV   
                  33.07     1:14.51 (41.44)     1:54.06 (39.55)     2:28.99 (34.93)
 18 Serafin, Jorge            13 Sailfish-MR                    2:29.23 SILV   
                  33.09     1:10.77 (37.68)     1:55.91 (45.14)     2:29.23 (33.32)
 19 Needham, Daniel           13 Riptides-MR                    2:29.61 SILV   
                  32.57     1:09.23 (36.66)     1:56.85 (47.62)     2:29.61 (32.76)
 20 Zagorodniy, Igor          13 Agua Swim Team-MR              2:30.24 SILV   
                  33.34     1:10.29 (36.95)     1:55.95 (45.66)     2:30.24 (34.29)
 21 Kunze, Colin J            13 NYCC-MR                        2:33.51 SILV   
                  33.02     1:10.11 (37.09)     1:58.37 (48.26)     2:33.51 (35.14)
 22 Goldstein, Jonathan F     13 Agua Swim Team-MR              2:37.08 SILV   
                  36.25     1:18.26 (42.01)     2:02.79 (44.53)     2:37.08 (34.29)
 23 Reece, Chen I             13 Agua Swim Team-MR              2:37.74 SILV   
                  34.15     1:15.02 (40.87)     2:04.51 (49.49)     2:37.74 (33.23)
 24 Low, Derek                13 NYCC-MR                        2:38.33 SILV   
                  36.88     1:18.91 (42.03)     2:02.31 (43.40)     2:38.33 (36.02)
 25 Tress, Brian J            13 Rac @ Jcc-MR                   2:39.31        
                  35.53     1:16.81 (41.28)     2:04.77 (47.96)     2:39.31 (34.54)
 26 Sweeney, Tim              13 WAC-MR                         2:39.39        
                  33.60     1:13.91 (40.31)     2:05.11 (51.20)     2:39.39 (34.28)
 27 McDonnell, Richard F      13 Rac @ Jcc-MR                   2:44.25        
                  39.90     1:18.85 (38.95)     2:09.29 (50.44)     2:44.25 (34.96)
 28 Funaro, Danny             13 WAC-MR                         2:57.64        
                  36.15     1:25.55 (49.40)     2:18.88 (53.33)     2:57.64 (38.76)
 -- Kusakin, Nick             14 Agua Swim Team-MR                   DQ        
      Did not finish on back - back
                  33.65     1:09.91 (36.26)     1:56.24 (46.33)          DQ (32.66)
 -- Bentivegna, John          13 Rac @ Jcc-MR                        DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
                  49.04     1:44.96 (55.92)     2:39.53 (54.57)                    
 -- Nelson, Michael C         13 Woodbridge A.C.-CT                  DQ        
      Scissors kick - fly
                  45.93     1:40.85 (54.92)     2:34.57 (53.72)          DQ (41.61)
 -- Cummings, Lawrence T      13 Agua Swim Team-MR                   DQ        
      Did not finish on back - back
                  40.62     1:22.61 (41.99)     2:11.64 (49.03)          DQ (40.55)
 
Boys 15 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Schumacher, Griffin T     15 Agua Swim Team-MR                21.89        
  2 Krna, Andrew B            25 NYAC-MR                          22.30        
  3 Diette, Daniel F          25 NYAC-MR                          22.63        
  4 Cole, John B              26 NYAC-MR                          22.85        
  5 Welstead, Duncan G        30 NYAC-MR                          22.89        
  6 Eller, Zachary M          16 Riptides-MR                      23.21        
  7 Martin-Toussaint, Tim T   15 Sailfish-MR                      23.25        
  8 Ernst, Douglas A          25 NYAC-MR                          23.68        
  9 Harris, Gavin H           22 NYAC-MR                          23.75        
 10 Ptasnik, Elliot J         25 NYAC-MR                          23.76        
 11 Cazes, Clifton C          23 NYAC-MR                          23.98        
 12 Abrams, Michael           16 Agua Swim Team-MR                23.99        
 13 Eller, Joshua A           19 Riptides-MR                      24.03        
 14 Qama, Eros                23 WAC-MR                           24.20        
 15 Tlatelpa, Matthew         17 NYCC-MR                          24.21        
 16 Spinosa, Adam G           16 UNAT-MR                          24.38        
 17 Brower, Matthew C         15 Rac @ Jcc-MR                     24.93        
 18 Borgognone, Brett S       15 Unattached-CT                    25.31        
 19 Wu, Mike S                17 Woodbridge A.C.-CT               25.47        
 20 Abisch, Jason             17 SMC-MR                           25.48        
 20 Zielonka, Jan             15 NYCC-MR                          25.48        
 22 Mekrami, Samir A          16 NYCC-MR                          25.80        
 23 Manzione, Ben J           15 Sailfish-MR                      25.91        
 24 Weir, Paul S              23 NYAC-MR                          26.22        
 25 Jhangiani, Nikhyl S       16 Riptides-MR                      26.34        
 26 Thapa, Rikesh             15 NYCC-MR                          27.62        
 27 Marzovilla, Domenico V    16 NYCC-MR                          28.54        
 28 Mera, Justin              16 NYCC-MR                          28.98        
 29 Curro, Chris              15 SMC-MR                           30.93        
 -- Clancy, Jack              15 NYCC-MR                             DQ        
      False start
 
Boys 15 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kelly, Brian A            22 NYAC-MR                          46.98        
                  22.67       46.98 (24.31)                                        
  2 Drake, Leif G             27 NYAC-MR                          49.13        
                  23.21       49.13 (25.92)                                        
  3 Schumacher, Griffin T     15 Agua Swim Team-MR                49.30        
                  23.36       49.30 (25.94)                                        
  4 Gonzalez, Eric A          28 NYAC-MR                          51.16        
                  24.79       51.16 (26.37)                                        
  5 Ernst, Douglas A          25 NYAC-MR                          51.32        
                  24.43       51.32 (26.89)                                        
  6 Foos, Craig R             31 NYAC-MR                          51.54        
                  24.49       51.54 (27.05)                                        
  7 Qama, Eros                23 WAC-MR                           51.74        
                  25.10       51.74 (26.64)                                        
  8 Eller, Zachary M          16 Riptides-MR                      51.92        
                  24.89       51.92 (27.03)                                        
  9 Harris, Gavin H           22 NYAC-MR                          52.39        
                  25.15       52.39 (27.24)                                        
 10 Thermos, Yianni           15 WAC-MR                           52.43        
                  25.22       52.43 (27.21)                                        
 11 Caputo, Mike              18 WAC-MR                           52.65        
                  25.24       52.65 (27.41)                                        
 12 Yanagisawa, Michael B     17 Woodbridge A.C.-CT               53.03        
                  25.31       53.03 (27.72)                                        
 13 Spinelli, Mike J          15 HS-MR                            53.19        
                  25.67       53.19 (27.52)                                        
 14 Eller, Joshua A           19 Riptides-MR                      53.62        
                  25.38       53.62 (28.24)                                        
 15 Rusinak, Lucas S          16 WAC-MR                           53.67        
                  25.62       53.67 (28.05)                                        
 15 Chansakul, JR J           15 Agua Swim Team-MR                53.67        
                  25.81       53.67 (27.86)                                        
 17 Tlatelpa, Matthew         17 NYCC-MR                          53.90        
                  25.58       53.90 (28.32)                                        
 18 Orlando, Michael A        16 Rac @ Jcc-MR                     53.96        
                  25.77       53.96 (28.19)                                        
 19 Sweeney, PJ               16 WAC-MR                           53.99        
                  25.44       53.99 (28.55)                                        
 20 Borgognone, Brett S       15 Unattached-CT                    54.01        
                  26.03       54.01 (27.98)                                        
 21 Flynn, Ryan P             17 Riptides-MR                      54.37        
                  26.03       54.37 (28.34)                                        
 22 Bianco, Phillip E         17 HS-MR                            54.69        
                  26.52       54.69 (28.17)                                        
 23 Wu, Mike S                17 Woodbridge A.C.-CT               55.19        
                  26.93       55.19 (28.26)                                        
 24 Lee, Matthew P            17 Rac @ Jcc-MR                     55.25        
 25 Fahey, Michael S          16 Rac @ Jcc-MR                     55.77        
                  26.84       55.77 (28.93)                                        
 26 Mekrami, Samir A          16 NYCC-MR                          56.80        
                  26.92       56.80 (29.88)                                        
 27 Baroz, Thomas             18 Rac @ Jcc-MR                     56.94        
 28 Zielonka, Jan             15 NYCC-MR                          57.00        
 29 Yanagisawa, Mark K        16 Woodbridge A.C.-CT               57.26        
                  27.82       57.26 (29.44)                                        
 30 Oczos, David              15 HS-MR                            57.75        
                  27.50       57.75 (30.25)                                        
 31 McAuley, Adam             15 SMC-MR                           59.46        
 32 Schattschneider, Eric     16 SMC-MR                           59.53        
 33 Salzillo, Andrew          16 Rac @ Jcc-MR                     59.90        
 34 Stumpf, Robert J          17 Rac @ Jcc-MR                   1:00.57        
                  28.49     1:00.57 (32.08)                                        
 35 Baroz, Wil                15 Rac @ Jcc-MR                   1:01.08        
                  29.20     1:01.08 (31.88)                                        
 36 Scali, William T          16 Rac @ Jcc-MR                   1:01.37        
                  29.28     1:01.37 (32.09)                                        
 37 Takara, Chris C           15 Rye y 2007-MR                  1:01.48        
                  29.78     1:01.48 (31.70)                                        
 38 Stora, Steven J           15 Rac @ Jcc-MR                   1:01.80        
                  29.73     1:01.80 (32.07)                                        
 39 Mera, Justin              16 NYCC-MR                        1:05.38        
                  31.02     1:05.38 (34.36)                                        
 40 Marzovilla, Domenico V    16 NYCC-MR                        1:06.31        
                  30.68     1:06.31 (35.63)                                        
 41 Colgan, Philip H          15 Rac @ Jcc-MR                   1:09.95        
 42 McCormick, Timothy        16 Rac @ Jcc-MR                   1:11.40        
                  34.06     1:11.40 (37.34)                                        
 
Boys 15 & Over 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Abrams, Michael           16 Agua Swim Team-MR              1:47.99        
                  25.37       52.75 (27.38)     1:20.59 (27.84)     1:47.99 (27.40)
  2 Qama, Eros                23 WAC-MR                         1:49.75        
                  25.87       53.27 (27.40)     1:21.35 (28.08)     1:49.75 (28.40)
  3 Homerin, Elias T          17 FAST-NI                        1:51.03        
                  25.81       53.79 (27.98)     1:22.42 (28.63)     1:51.03 (28.61)
  4 Schumacher, Griffin T     15 Agua Swim Team-MR              1:51.42        
                  24.90       52.84 (27.94)     1:21.49 (28.65)     1:51.42 (29.93)
  5 Meena, Elliot P           24 NYAC-MR                        1:52.49        
                  26.61       55.64 (29.03)     1:24.89 (29.25)     1:52.49 (27.60)
  6 Yacobacci, Chris          18 Unattached-CT                  1:53.43        
                  25.91       54.76 (28.85)     1:24.33 (29.57)     1:53.43 (29.10)
  7 Thermos, Yianni           15 WAC-MR                         1:53.50        
                  25.57       54.32 (28.75)     1:24.31 (29.99)     1:53.50 (29.19)
  8 Foos, Craig R             31 NYAC-MR                        1:54.84        
                  26.96       56.24 (29.28)     1:25.53 (29.29)     1:54.84 (29.31)
  9 Yanagisawa, Michael B     17 Woodbridge A.C.-CT             1:55.65        
                  26.38       54.93 (28.55)     1:24.94 (30.01)     1:55.65 (30.71)
 10 Sweeney, PJ               16 WAC-MR                         1:56.42        
                  26.10       55.98 (29.88)     1:26.65 (30.67)     1:56.42 (29.77)
 11 Rusinak, Lucas S          16 WAC-MR                         1:57.37        
                  26.81       57.26 (30.45)     1:27.96 (30.70)     1:57.37 (29.41)
 12 Flynn, Ryan P             17 Riptides-MR                    1:57.44        
                  25.80       55.33 (29.53)     1:26.45 (31.12)     1:57.44 (30.99)
 13 Borgognone, Brett S       15 Unattached-CT                  1:57.60        
                  26.29       55.58 (29.29)     1:26.47 (30.89)     1:57.60 (31.13)
 14 Brower, Matthew C         15 Rac @ Jcc-MR                   1:58.13        
                  28.32       57.97 (29.65)     1:28.29 (30.32)     1:58.13 (29.84)
 15 Wu, Mike S                17 Woodbridge A.C.-CT             1:58.65        
                  26.91       56.89 (29.98)     1:28.02 (31.13)     1:58.65 (30.63)
 16 Tlatelpa, Matthew         17 NYCC-MR                        1:58.89        
                  26.56       56.18 (29.62)     1:27.52 (31.34)     1:58.89 (31.37)
 17 Eller, Joshua A           19 Riptides-MR                    1:59.31        
                  25.94       55.23 (29.29)     1:26.87 (31.64)     1:59.31 (32.44)
 18 Spinosa, Adam G           16 UNAT-MR                        1:59.45        
                  26.76       56.77 (30.01)     1:28.14 (31.37)     1:59.45 (31.31)
 19 Eller, Zachary M          16 Riptides-MR                    1:59.47        
                  26.23       56.66 (30.43)     1:27.92 (31.26)     1:59.47 (31.55)
 20 Fahey, Michael S          16 Rac @ Jcc-MR                   2:00.47        
                  27.26       57.28 (30.02)     1:29.18 (31.90)     2:00.47 (31.29)
 21 Spinelli, Mike J          15 HS-MR                          2:00.81        
                  26.83       57.07 (30.24)     1:29.33 (32.26)     2:00.81 (31.48)
 22 Bianco, Phillip E         17 HS-MR                          2:01.67        
                  27.06       56.97 (29.91)     1:29.81 (32.84)     2:01.67 (31.86)
 23 Kunze, Ian M              15 NYCC-MR                        2:02.28        
                  27.10       57.94 (30.84)     1:30.16 (32.22)     2:02.28 (32.12)
 24 Orlando, Michael A        16 Rac @ Jcc-MR                   2:02.34        
                  27.34       57.71 (30.37)     1:30.31 (32.60)     2:02.34 (32.03)
 25 Yanagisawa, Mark K        16 Woodbridge A.C.-CT             2:02.75        
                  28.25       58.70 (30.45)     1:30.83 (32.13)     2:02.75 (31.92)
 26 Oczos, David              15 HS-MR                          2:06.12        
                  28.08     1:00.39 (32.31)     1:33.21 (32.82)     2:06.12 (32.91)
 27 Mekrami, Samir A          16 NYCC-MR                        2:06.93        
                  27.73       58.29 (30.56)     1:31.88 (33.59)     2:06.93 (35.05)
 28 Baroz, Thomas             18 Rac @ Jcc-MR                   2:08.92        
                  28.55     1:00.88 (32.33)     1:33.87 (32.99)     2:08.92 (35.05)
 29 Zielonka, Jan             15 NYCC-MR                        2:09.55        
                  27.85       59.98 (32.13)     1:34.25 (34.27)     2:09.55 (35.30)
 30 Lee, Matthew P            17 Rac @ Jcc-MR                   2:10.16        
                  28.15     1:00.56 (32.41)     1:34.86 (34.30)     2:10.16 (35.30)
 31 Jhangiani, Nikhyl S       16 Riptides-MR                    2:14.66        
                  28.44     1:01.80 (33.36)     1:37.86 (36.06)     2:14.66 (36.80)
 32 Baroz, Wil                15 Rac @ Jcc-MR                   2:15.81        
                  30.27     1:05.13 (34.86)     1:40.58 (35.45)     2:15.81 (35.23)
 33 McAuley, Adam             15 SMC-MR                         2:16.24        
                  29.67     1:04.16 (34.49)     1:41.56 (37.40)     2:16.24 (34.68)
 34 Stora, Steven J           15 Rac @ Jcc-MR                   2:18.80        
                  31.41     1:05.89 (34.48)     1:43.18 (37.29)     2:18.80 (35.62)
 35 Colgan, Philip H          15 Rac @ Jcc-MR                   2:27.35        
                  33.68     1:11.53 (37.85)     1:49.62 (38.09)     2:27.35 (37.73)
 36 McCormick, Timothy        16 Rac @ Jcc-MR                   2:29.01        
                  33.49     1:11.36 (37.87)     1:50.44 (39.08)     2:29.01 (38.57)
 37 Mera, Justin              16 NYCC-MR                        2:29.96        
                  32.93     1:10.15 (37.22)     1:50.40 (40.25)     2:29.96 (39.56)
 38 Marzovilla, Domenico V    16 NYCC-MR                        2:32.11        
                  32.01     1:09.45 (37.44)     1:50.95 (41.50)     2:32.11 (41.16)
 
Boys 15 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Abrams, Michael           16 Agua Swim Team-MR                55.67        
                  27.50       55.67 (28.17)                                        
  2 Schumacher, Griffin T     15 Agua Swim Team-MR                57.86        
                  28.06       57.86 (29.80)                                        
  3 Brower, Matthew C         15 Rac @ Jcc-MR                     58.65        
                  28.61       58.65 (30.04)                                        
  4 Harris, Gavin H           22 NYAC-MR                          58.80        
                  28.24       58.80 (30.56)                                        
  5 Thermos, Yianni           15 WAC-MR                           59.04        
                  28.82       59.04 (30.22)                                        
  6 Tlatelpa, Matthew         17 NYCC-MR                        1:00.22        
                  29.13     1:00.22 (31.09)                                        
  7 Wu, Mike S                17 Woodbridge A.C.-CT             1:00.72        
                  29.45     1:00.72 (31.27)                                        
  8 Sweeney, PJ               16 WAC-MR                         1:00.98        
                  29.49     1:00.98 (31.49)                                        
  9 Spinosa, Adam G           16 UNAT-MR                        1:01.29        
                  29.92     1:01.29 (31.37)                                        
 10 Yanagisawa, Michael B     17 Woodbridge A.C.-CT             1:01.50        
                  29.90     1:01.50 (31.60)                                        
 10 Caputo, Mike              18 WAC-MR                         1:01.50        
                  30.06     1:01.50 (31.44)                                        
 12 Eller, Joshua A           19 Riptides-MR                    1:02.03        
                  29.83     1:02.03 (32.20)                                        
 13 Bianco, Phillip E         17 HS-MR                          1:03.86        
                  31.33     1:03.86 (32.53)                                        
 14 Spinelli, Mike J          15 HS-MR                          1:04.53        
                  31.47     1:04.53 (33.06)                                        
 15 Salzillo, Andrew          16 Rac @ Jcc-MR                   1:05.59        
                  31.45     1:05.59 (34.14)                                        
 16 Flynn, Ryan P             17 Riptides-MR                    1:08.42        
                  33.50     1:08.42 (34.92)                                        
 17 Baroz, Thomas             18 Rac @ Jcc-MR                   1:08.44        
                  33.69     1:08.44 (34.75)                                        
 18 Takara, Chris C           15 Rye y 2007-MR                  1:08.96        
                  33.11     1:08.96 (35.85)                                        
 19 Fahey, Michael S          16 Rac @ Jcc-MR                   1:09.35        
                  34.21     1:09.35 (35.14)                                        
 20 Schattschneider, Eric     16 SMC-MR                         1:10.38        
                  34.57     1:10.38 (35.81)                                        
 21 Jhangiani, Nikhyl S       16 Riptides-MR                    1:12.32        
                  34.29     1:12.32 (38.03)                                        
 22 McAuley, Adam             15 SMC-MR                         1:12.76        
                  35.31     1:12.76 (37.45)                                        
 23 Baroz, Wil                15 Rac @ Jcc-MR                   1:14.70        
                  36.27     1:14.70 (38.43)                                        
 24 Marzovilla, Domenico V    16 NYCC-MR                        1:20.06        
                  38.43     1:20.06 (41.63)                                        
 25 Scali, William T          16 Rac @ Jcc-MR                   1:20.63        
                  38.94     1:20.63 (41.69)                                        
 26 McCormick, Timothy        16 Rac @ Jcc-MR                   1:34.82        
 
Boys 15 & Over 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Zee, Mike J               23 NYAC-MR                        1:58.98        
                  28.50       58.79 (30.29)     1:29.08 (30.29)     1:58.98 (29.90)
  2 Abrams, Michael           16 Agua Swim Team-MR              2:00.34        
                  29.26     1:00.03 (30.77)     1:30.48 (30.45)     2:00.34 (29.86)
  3 Robinson, Sean C          25 NYAC-MR                        2:00.98        
                  28.50       59.20 (30.70)     1:30.17 (30.97)     2:00.98 (30.81)
  4 Kretzer, Mark J           24 NYAC-MR                        2:02.02        
                  29.24     1:00.84 (31.60)     1:32.38 (31.54)     2:02.02 (29.64)
  5 Thermos, Yianni           15 WAC-MR                         2:07.71        
                  29.05     1:00.67 (31.62)     1:34.56 (33.89)     2:07.71 (33.15)
  6 Gilroy, Liam J            29 NYAC-MR                        2:08.52        
                  30.68     1:03.17 (32.49)     1:35.86 (32.69)     2:08.52 (32.66)
  7 Schumacher, Griffin T     15 Agua Swim Team-MR              2:09.62        
                  31.20     1:04.20 (33.00)     1:38.05 (33.85)     2:09.62 (31.57)
  8 Caputo, Mike              18 WAC-MR                         2:10.27        
                  31.48     1:05.08 (33.60)     1:37.72 (32.64)     2:10.27 (32.55)
  9 Spinosa, Adam G           16 UNAT-MR                        2:10.78        
                  30.97     1:04.23 (33.26)     1:38.19 (33.96)     2:10.78 (32.59)
 10 Yacobacci, Chris          18 Unattached-CT                  2:12.48        
                  31.64     1:05.59 (33.95)     1:39.66 (34.07)     2:12.48 (32.82)
 11 Tlatelpa, Matthew         17 NYCC-MR                        2:15.41        
                  30.25     1:04.03 (33.78)     1:39.35 (35.32)     2:15.41 (36.06)
 12 Wu, Mike S                17 Woodbridge A.C.-CT             2:17.42        
                  32.30     1:06.79 (34.49)     1:42.55 (35.76)     2:17.42 (34.87)
 13 Clancy, Jack              15 NYCC-MR                        2:19.36        
                  31.72     1:06.21 (34.49)     1:42.62 (36.41)     2:19.36 (36.74)
 14 Thapa, Rikesh             15 NYCC-MR                        2:23.32        
                  31.75     1:07.43 (35.68)     1:45.24 (37.81)     2:23.32 (38.08)
 15 Takara, Chris C           15 Rye y 2007-MR                  2:37.07        
                  34.62     1:13.79 (39.17)     1:55.91 (42.12)     2:37.07 (41.16)
 
Boys 15 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Werner, Scott S           29 NYAC-MR                        1:00.59        
                  28.38     1:00.59 (32.21)                                        
  2 Hopwood, Jeff C           29 NYAC-MR                        1:00.96        
                  28.81     1:00.96 (32.15)                                        
  3 Ptasnik, Elliot J         25 NYAC-MR                        1:01.12        
                  28.72     1:01.12 (32.40)                                        
  4 Chansakul, JR J           15 Agua Swim Team-MR              1:03.86        
                  30.27     1:03.86 (33.59)                                        
  5 Mack, Joseph E            24 NYAC-MR                        1:06.15        
                  31.33     1:06.15 (34.82)                                        
  6 Schumacher, Griffin T     15 Agua Swim Team-MR              1:09.28        
                  32.14     1:09.28 (37.14)                                        
  7 Eller, Zachary M          16 Riptides-MR                    1:09.69        
                  32.99     1:09.69 (36.70)                                        
  8 Orlando, Michael A        16 Rac @ Jcc-MR                   1:10.54        
                  33.22     1:10.54 (37.32)                                        
  9 Zielonka, Jan             15 NYCC-MR                        1:12.78        
                  33.67     1:12.78 (39.11)                                        
 10 Loveless, James           30 NYAC-MR                        1:13.34        
                  34.18     1:13.34 (39.16)                                        
 11 Thapa, Rikesh             15 NYCC-MR                        1:15.54        
                  35.61     1:15.54 (39.93)                                        
 12 Abisch, Jason             17 SMC-MR                         1:15.95        
                  35.03     1:15.95 (40.92)                                        
 13 Jhangiani, Nikhyl S       16 Riptides-MR                    1:18.79        
                  36.88     1:18.79 (41.91)                                        
 14 Mera, Justin              16 NYCC-MR                        1:21.90        
                  38.25     1:21.90 (43.65)                                        
 15 Takara, Chris C           15 Rye y 2007-MR                  1:23.72        
                  38.65     1:23.72 (45.07)                                        
 16 Curro, Chris              15 SMC-MR                         1:24.18        
                  39.08     1:24.18 (45.10)                                        
 -- Marzovilla, Domenico V    16 NYCC-MR                             DQ        
      False start
                  38.75          DQ (45.60)                                        
 
Boys 15 & Over 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Yacobacci, Chris          18 Unattached-CT                  2:17.34        
                  31.89     1:07.69 (35.80)     1:42.74 (35.05)     2:17.34 (34.60)
  2 Chansakul, JR J           15 Agua Swim Team-MR              2:20.16        
                  31.74     1:07.05 (35.31)     1:43.92 (36.87)     2:20.16 (36.24)
  3 Eller, Zachary M          16 Riptides-MR                    2:35.05        
                  33.51     1:11.84 (38.33)     1:53.20 (41.36)     2:35.05 (41.85)
  4 Orlando, Michael A        16 Rac @ Jcc-MR                   2:37.44        
                  35.17     1:15.44 (40.27)     1:57.65 (42.21)     2:37.44 (39.79)
  5 Lee, Matthew P            17 Rac @ Jcc-MR                   2:40.88        
                  35.67     1:16.53 (40.86)     1:58.67 (42.14)     2:40.88 (42.21)
  6 Stumpf, Robert J          17 Rac @ Jcc-MR                   2:40.99        
                  35.36     1:16.38 (41.02)     1:59.22 (42.84)     2:40.99 (41.77)
  7 Spinelli, Mike J          15 HS-MR                          2:41.18        
                  35.94     1:16.93 (40.99)     1:59.28 (42.35)     2:41.18 (41.90)
  8 Zielonka, Jan             15 NYCC-MR                        2:43.61        
                  35.74     1:16.16 (40.42)     1:59.28 (43.12)     2:43.61 (44.33)
  9 Stora, Steven J           15 Rac @ Jcc-MR                   2:59.88        
                  40.91     1:26.11 (45.20)     2:13.63 (47.52)     2:59.88 (46.25)
 10 Mera, Justin              16 NYCC-MR                        3:00.26        
                  40.39     1:25.44 (45.05)     2:13.21 (47.77)     3:00.26 (47.05)
 11 Colgan, Philip H          15 Rac @ Jcc-MR                   3:30.77        
                  48.73     1:42.39 (53.66)     2:38.64 (56.25)     3:30.77 (52.13)
 
Boys 15 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Qama, Eros                23 WAC-MR                           53.29        
                  24.82       53.29 (28.47)                                        
  2 Cole, John B              26 NYAC-MR                          54.66        
                  25.97       54.66 (28.69)                                        
  3 Chansakul, JR J           15 Agua Swim Team-MR                55.99        
                  26.27       55.99 (29.72)                                        
  4 Homerin, Elias T          17 FAST-NI                          56.00        
                  26.89       56.00 (29.11)                                        
  5 Langan, Nick F            26 NYAC-MR                          56.07        
                  26.37       56.07 (29.70)                                        
  6 Driwinga, Chris M         29 NYAC-MR                          57.29        
                  26.37       57.29 (30.92)                                        
  7 Eller, Joshua A           19 Riptides-MR                      57.76        
                  26.48       57.76 (31.28)                                        
  8 Wu, Mike S                17 Woodbridge A.C.-CT               57.84        
                  26.79       57.84 (31.05)                                        
  9 Yacobacci, Chris          18 Unattached-CT                    58.38        
                  28.27       58.38 (30.11)                                        
 10 Caputo, Mike              18 WAC-MR                           58.42        
                  27.37       58.42 (31.05)                                        
 11 Spinosa, Adam G           16 UNAT-MR                          58.46        
                  26.96       58.46 (31.50)                                        
 12 Brower, Matthew C         15 Rac @ Jcc-MR                     59.80        
                  28.39       59.80 (31.41)                                        
 13 Cazes, Clifton C          23 NYAC-MR                          59.98        
                  28.06       59.98 (31.92)                                        
 14 Borgognone, Brett S       15 Unattached-CT                  1:00.16        
                  27.79     1:00.16 (32.37)                                        
 15 Martin-Toussaint, Tim T   15 Sailfish-MR                    1:01.87        
                  27.54     1:01.87 (34.33)                                        
 16 Kunze, Ian M              15 NYCC-MR                        1:03.43        
                  29.50     1:03.43 (33.93)                                        
 17 Orlando, Michael A        16 Rac @ Jcc-MR                   1:03.55        
                  29.57     1:03.55 (33.98)                                        
 18 Thermos, Yianni           15 WAC-MR                         1:03.71        
                  29.93     1:03.71 (33.78)                                        
 19 Abisch, Jason             17 SMC-MR                         1:04.01        
                  27.88     1:04.01 (36.13)                                        
 20 Jhangiani, Nikhyl S       16 Riptides-MR                    1:08.63        
                  30.34     1:08.63 (38.29)                                        
 21 Mekrami, Samir A          16 NYCC-MR                        1:09.13        
                  31.86     1:09.13 (37.27)                                        
 22 Takara, Chris C           15 Rye y 2007-MR                  1:15.30        
                  31.60     1:15.30 (43.70)                                        
 23 Mera, Justin              16 NYCC-MR                        1:19.29        
                  35.80     1:19.29 (43.49)                                        
 
Boys 15 & Over 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Qama, Eros                23 WAC-MR                         2:00.42        
                  27.75       57.94 (30.19)     1:28.62 (30.68)     2:00.42 (31.80)
  2 Homerin, Elias T          17 FAST-NI                        2:01.28        
                  27.17       57.59 (30.42)     1:29.13 (31.54)     2:01.28 (32.15)
  3 Abrams, Michael           16 Agua Swim Team-MR              2:05.71        
                  28.48       59.96 (31.48)     1:32.70 (32.74)     2:05.71 (33.01)
  4 Yacobacci, Chris          18 Unattached-CT                  2:09.89        
                  29.25     1:02.89 (33.64)     1:37.07 (34.18)     2:09.89 (32.82)
  5 Caputo, Mike              18 WAC-MR                         2:10.57        
                  28.68     1:02.61 (33.93)     1:37.07 (34.46)     2:10.57 (33.50)
  6 Wu, Mike S                17 Woodbridge A.C.-CT             2:11.85        
                  30.44     1:04.03 (33.59)     1:38.07 (34.04)     2:11.85 (33.78)
  7 Yanagisawa, Mark K        16 Woodbridge A.C.-CT             2:13.63        
                  29.96     1:03.90 (33.94)     1:38.90 (35.00)     2:13.63 (34.73)
  8 Brower, Matthew C         15 Rac @ Jcc-MR                   2:14.24        
                  30.86     1:04.97 (34.11)     1:39.51 (34.54)     2:14.24 (34.73)
  9 Rusinak, Lucas S          16 WAC-MR                         2:17.77        
                  30.12     1:04.72 (34.60)     1:40.45 (35.73)     2:17.77 (37.32)
 10 Borgognone, Brett S       15 Unattached-CT                  2:20.46        
                  30.52     1:05.95 (35.43)     1:42.20 (36.25)     2:20.46 (38.26)
 -- Oczos, David              15 HS-MR                               DQ        
      Scissors kick
                  31.21     1:08.05 (36.84)     1:47.50 (39.45)          DQ (41.79)
 
Boys 15 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Werner, Scott S           29 NYAC-MR                        2:01.47        
                  27.03       58.96 (31.93)     1:32.65 (33.69)     2:01.47 (28.82)
  2 Weir, Paul S              23 NYAC-MR                        2:01.69        
                  25.37       58.07 (32.70)     1:33.57 (35.50)     2:01.69 (28.12)
  3 Abrams, Michael           16 Agua Swim Team-MR              2:03.92        
                  27.23       58.41 (31.18)     1:36.06 (37.65)     2:03.92 (27.86)
  4 Yacobacci, Chris          18 Unattached-CT                  2:04.66        
                  27.58     1:00.53 (32.95)     1:36.70 (36.17)     2:04.66 (27.96)
  5 Kretzer, Mark J           24 NYAC-MR                        2:04.68        
                  26.39       58.38 (31.99)     1:34.79 (36.41)     2:04.68 (29.89)
  6 Chansakul, JR J           15 Agua Swim Team-MR              2:05.95        
                  26.74     1:00.96 (34.22)     1:36.60 (35.64)     2:05.95 (29.35)
  7 Caputo, Mike              18 WAC-MR                         2:08.32        
                  27.85     1:00.36 (32.51)     1:38.60 (38.24)     2:08.32 (29.72)
  8 Homerin, Elias T          17 FAST-NI                        2:08.82        
                  26.84       58.83 (31.99)     1:40.91 (42.08)     2:08.82 (27.91)
  9 Gonzalez, Eric A          28 NYAC-MR                        2:08.84        
                  27.24       59.32 (32.08)     1:38.67 (39.35)     2:08.84 (30.17)
 10 Welstead, Duncan G        30 NYAC-MR                        2:10.04        
                  26.87       59.41 (32.54)     1:38.28 (38.87)     2:10.04 (31.76)
 11 Thermos, Yianni           15 WAC-MR                         2:11.19        
                  28.83     1:00.85 (32.02)     1:42.36 (41.51)     2:11.19 (28.83)
 12 Schumacher, Griffin T     15 Agua Swim Team-MR              2:11.51        
                  27.22     1:00.41 (33.19)     1:41.28 (40.87)     2:11.51 (30.23)
 13 Brower, Matthew C         15 Rac @ Jcc-MR                   2:13.65        
                  27.99     1:01.02 (33.03)     1:42.93 (41.91)     2:13.65 (30.72)
 14 Spinosa, Adam G           16 UNAT-MR                        2:14.14        
                  27.29     1:00.86 (33.57)     1:43.24 (42.38)     2:14.14 (30.90)
 15 Tlatelpa, Matthew         17 NYCC-MR                        2:15.20        
                  27.33     1:01.14 (33.81)     1:44.03 (42.89)     2:15.20 (31.17)
 16 Eller, Joshua A           19 Riptides-MR                    2:15.54        
                  26.18     1:00.48 (34.30)     1:43.76 (43.28)     2:15.54 (31.78)
 17 Orlando, Michael A        16 Rac @ Jcc-MR                   2:17.14        
                  29.25     1:05.33 (36.08)     1:47.10 (41.77)     2:17.14 (30.04)
 18 Kunze, Ian M              15 NYCC-MR                        2:17.43        
                  30.19     1:04.40 (34.21)     1:45.26 (40.86)     2:17.43 (32.17)
 19 Eller, Zachary M          16 Riptides-MR                    2:17.61        
                  29.55     1:05.88 (36.33)     1:46.61 (40.73)     2:17.61 (31.00)
 20 Zielonka, Jan             15 NYCC-MR                        2:28.65        
                  31.90     1:11.92 (40.02)     1:53.18 (41.26)     2:28.65 (35.47)
 21 Jhangiani, Nikhyl S       16 Riptides-MR                    2:35.76        
                  30.01     1:11.25 (41.24)     1:58.96 (47.71)     2:35.76 (36.80)
 22 Curro, Chris              15 SMC-MR                         2:50.98        
                  33.63     1:19.97 (46.34)     2:09.14 (49.17)     2:50.98 (41.84)
 -- McAuley, Adam             15 SMC-MR                              DQ        
      Alternating Kick - fly
                  37.97     1:19.15 (41.18)     2:07.22 (48.07)          DQ (33.01)
 
Boys 13 & Over 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Homerin, Elias T          17 FAST-NI                        4:43.27        
                  26.17       54.46 (28.29)     1:23.30 (28.84)     1:52.09 (28.79)
        2:21.21 (29.12)     2:50.12 (28.91)     3:18.72 (28.60)     3:47.44 (28.72)
        4:15.83 (28.39)     4:43.27 (27.44)                                        
  2 Caputo, Mike              18 WAC-MR                         4:51.12        
                  26.89       56.35 (29.46)     1:25.63 (29.28)     1:55.43 (29.80)
        2:24.52 (29.09)     2:53.97 (29.45)     3:23.55 (29.58)     3:53.11 (29.56)
        4:22.89 (29.78)     4:51.12 (28.23)                                        
  3 Abrams, Michael           16 Agua Swim Team-MR              4:51.72        
                  26.95       56.15 (29.20)     1:25.62 (29.47)     1:55.69 (30.07)
        2:25.70 (30.01)     2:55.17 (29.47)     3:24.79 (29.62)     3:54.87 (30.08)
        4:23.86 (28.99)     4:51.72 (27.86)                                        
  4 Hu-Van Wright, En-Wei     14 Agua Swim Team-MR              4:56.91        
                  26.74       56.15 (29.41)     1:26.24 (30.09)     1:56.54 (30.30)
        2:26.74 (30.20)     2:56.66 (29.92)     3:26.98 (30.32)     3:57.40 (30.42)
        4:27.82 (30.42)     4:56.91 (29.09)                                        
  5 Thermos, Yianni           15 WAC-MR                         5:02.75        
                  27.33       57.96 (30.63)     1:29.48 (31.52)     2:00.94 (31.46)
        2:32.20 (31.26)     3:03.24 (31.04)     3:34.04 (30.80)     4:04.68 (30.64)
        4:35.07 (30.39)     5:02.75 (27.68)                                        
  6 Yamout, Nader             14 Agua Swim Team-MR              5:04.32        
                  27.89       58.52 (30.63)     1:29.40 (30.88)     2:00.75 (31.35)
        2:31.61 (30.86)     3:02.44 (30.83)     3:33.16 (30.72)     4:03.93 (30.77)
        4:34.65 (30.72)     5:04.32 (29.67)                                        
  7 Qama, Eros                23 WAC-MR                         5:04.48        
                  26.97       56.40 (29.43)     1:26.52 (30.12)     1:57.53 (31.01)
        2:28.16 (30.63)     2:58.79 (30.63)     3:29.90 (31.11)     4:01.70 (31.80)
        4:33.23 (31.53)     5:04.48 (31.25)                                        
  7 Chansakul, JR J           15 Agua Swim Team-MR              5:04.48        
                  27.52       58.41 (30.89)     1:29.99 (31.58)     2:01.68 (31.69)
        2:33.98 (32.30)     3:03.80 (29.82)     3:34.19 (30.39)     4:05.82 (31.63)
        4:35.93 (30.11)     5:04.48 (28.55)                                        
  9 Yacobacci, Chris          18 Unattached-CT                  5:05.77        
                  27.20       57.08 (29.88)     1:28.09 (31.01)     1:59.71 (31.62)
        2:30.92 (31.21)     3:02.34 (31.42)     3:33.64 (31.30)     4:05.38 (31.74)
        4:36.12 (30.74)     5:05.77 (29.65)                                        
 10 Borgognone, Brett S       15 Unattached-CT                  5:06.07        
                  28.39       58.92 (30.53)     1:29.91 (30.99)     2:00.83 (30.92)
        2:32.54 (31.71)     2:53.62 (21.08)     3:34.80 (41.18)     4:05.91 (31.11)
        4:36.52 (30.61)     5:06.07 (29.55)                                        
 11 Robinson, Sean C          25 NYAC-MR                        5:06.48        
                  27.16       56.13 (28.97)     1:19.87 (23.74)     1:46.64 (26.77)
        2:27.99 (41.35)     2:59.03 (31.04)     3:26.77 (27.74)     4:02.21 (35.44)
        4:34.71 (32.50)     5:06.48 (31.77)                                        
 12 Brower, Matthew C         15 Rac @ Jcc-MR                   5:09.41        
                  29.03       58.15 (29.12)     1:28.57 (30.42)     1:59.42 (30.85)
        2:30.72 (31.30)     3:02.76 (32.04)     3:35.20 (32.44)     4:07.76 (32.56)
        4:39.11 (31.35)     5:09.41 (30.30)                                        
 13 Vallar, Jack              14 SMC-MR                         5:12.81        
                  28.05       44.06 (16.01)       58.93 (14.87)     1:30.83 (31.90)
        2:03.16 (32.33)   3:07.98 (1:04.82)     3:43.34 (35.36)     4:11.02 (27.68)
        4:41.01 (29.99)     5:12.81 (31.80)                                        
 14 Liang, Brian T            14 Woodbridge A.C.-CT             5:14.27        
                  28.33       59.93 (31.60)31.:71001 (31.78001)  2:03.92 (32.20999)
        2:36.12 (32.20)     3:08.09 (31.97)     3:39.93 (31.84)     4:11.77 (31.84)
        4:43.93 (32.16)     5:14.27 (30.34)                                        
 15 Lin, Kevin                14 UNAT-MR                        5:16.06        
                  27.90       59.99 (32.09)32.:56001 (32.57001)  2:04.91 (32.34999)
        2:38.16 (33.25)     3:10.98 (32.82)     3:43.71 (32.73)     4:15.55 (31.84)
        4:46.55 (31.00)     5:16.06 (29.51)                                        
 16 Sherman, Sammy I          14 Agua Swim Team-MR              5:17.54        
                  28.85     1:00.58 (31.73)     1:33.22 (32.64)     2:06.07 (32.85)
        2:37.19 (31.12)     3:09.83 (32.64)     3:41.67 (31.84)     4:14.70 (33.03)
        4:46.76 (32.06)     5:17.54 (30.78)                                        
 17 Rueda, Diego C            13 Agua Swim Team-MR              5:18.25        
                  30.21     1:01.77 (31.56)     1:33.65 (31.88)     2:05.88 (32.23)
        2:37.18 (31.30)     3:09.51 (32.33)     3:41.56 (32.05)     4:14.41 (32.85)
        4:46.67 (32.26)     5:18.25 (31.58)                                        
 18 Kunze, Ian M              15 NYCC-MR                        5:22.03        
                  28.89     1:00.40 (31.51)     1:32.26 (31.86)     2:04.91 (32.65)
        2:37.75 (32.84)     3:10.57 (32.82)     3:43.98 (33.41)     4:16.80 (32.82)
        4:49.92 (33.12)     5:22.03 (32.11)                                        
 19 Morales, Charlie M        13 FAST-NI                        5:22.07        
                  28.20       59.86 (31.66)     1:32.50 (32.64)     2:05.20 (32.70)
        2:38.20 (33.00)     3:11.67 (33.47)     3:45.23 (33.56)     4:17.76 (32.53)
        4:50.78 (33.02)     5:22.07 (31.29)                                        
 20 Yeo, Maxwell Z            13 Agua Swim Team-MR              5:25.23        
                  29.14     1:01.62 (32.48)     1:34.34 (32.72)     2:07.39 (33.05)
        2:41.01 (33.62)     3:14.17 (33.16)     3:47.42 (33.25)     4:20.85 (33.43)
        4:54.64 (33.79)     5:25.23 (30.59)                                        
 21 Wu, Mike S                17 Woodbridge A.C.-CT             5:25.27        
                  30.17     1:02.77 (32.60)     1:35.49 (32.72)     2:08.99 (33.50)
        2:42.52 (33.53)     3:15.24 (32.72)     3:48.32 (33.08)     4:21.71 (33.39)
        4:54.38 (32.67)     5:25.27 (30.89)                                        
 22 St Vincent, Tommy         14 SMC-MR                         5:32.04        
                  28.78     1:00.71 (31.93)     1:33.45 (32.74)     2:06.80 (33.35)
        2:39.83 (33.03)     3:14.12 (34.29)     3:48.87 (34.75)     4:23.52 (34.65)
        4:57.89 (34.37)     5:32.04 (34.15)                                        
 23 Gillenwater, Darin J      14 Riptides-MR                    5:39.39        
                  30.95     1:06.04 (35.09)     1:41.02 (34.98)     2:14.89 (33.87)
        2:48.87 (33.98)     3:23.39 (34.52)     3:58.25 (34.86)     4:33.07 (34.82)
        5:07.21 (34.14)     5:39.39 (32.18)                                        
 24 Rawitz, Alexander         14 NYCC-MR                        5:39.48        
                  29.40     1:02.17 (32.77)     1:36.15 (33.98)     2:10.81 (34.66)
        2:45.75 (34.94)     3:20.84 (35.09)     3:55.66 (34.82)     4:30.67 (35.01)
        5:05.58 (34.91)     5:39.48 (33.90)                                        
 25 Loveless, James           30 NYAC-MR                        5:42.37        
                  26.06       53.90 (27.84)     1:22.80 (28.90)     1:52.55 (29.75)
        2:38.58 (46.03)     3:16.58 (38.00)     3:54.02 (37.44)     4:30.86 (36.84)
        5:07.35 (36.49)     5:42.37 (35.02)                                        
 26 Mekrami, Samir A          16 NYCC-MR                        5:51.01        
                  30.66     1:03.65 (32.99)     1:38.06 (34.41)     2:13.68 (35.62)
        2:49.17 (35.49)     3:25.40 (36.23)     4:02.64 (37.24)     4:39.37 (36.73)
        5:15.71 (36.34)     5:51.01 (35.30)                                        
 27 Martin-Toussaint, Tim T   15 Sailfish-MR                    5:55.58        
                  30.69     1:04.64 (33.95)     1:39.30 (34.66)     2:15.87 (36.57)
        2:53.06 (37.19)     3:30.19 (37.13)     4:07.87 (37.68)     4:45.78 (37.91)
        5:22.08 (36.30)     5:55.58 (33.50)                                        
 28 Zagorodniy, Igor          13 Agua Swim Team-MR              5:55.82        
                  30.64     1:05.53 (34.89)     1:41.36 (35.83)     2:17.73 (36.37)
        2:53.84 (36.11)     3:30.44 (36.60)     4:06.82 (36.38)     4:43.28 (36.46)
        5:20.46 (37.18)     5:55.82 (35.36)                                        
 29 Goldstein, Jonathan F     13 Agua Swim Team-MR              5:57.28        
                  32.05     1:06.42 (34.37)     1:42.15 (35.73)     2:17.71 (35.56)
        2:53.84 (36.13)     3:30.27 (36.43)     4:07.06 (36.79)     4:44.17 (37.11)
        5:21.34 (37.17)     5:57.28 (35.94)                                        
 30 Kunze, Colin J            13 NYCC-MR                        6:01.27        
                  17.71       34.79 (17.08)     1:05.02 (30.23)     1:21.23 (16.21)
        1:40.76 (19.53)     2:16.51 (35.75)     2:53.10 (36.59)     3:27.16 (34.06)
        4:06.33 (39.17)   6:01.27 (1:54.94)                                        
 31 McDonnell, Richard F      13 Rac @ Jcc-MR                   6:19.50        
                  33.43     1:10.77 (37.34)     1:49.80 (39.03)     2:28.84 (39.04)
        3:07.53 (38.69)     3:46.64 (39.11)     4:26.09 (39.45)     5:05.21 (39.12)
        5:44.16 (38.95)     6:19.50 (35.34)                                        
 32 Sweeney, Tim              13 WAC-MR                         6:21.03        
                  32.96     1:09.67 (36.71)     1:47.98 (38.31)     2:27.48 (39.50)
        3:06.41 (38.93)     3:45.32 (38.91)     4:24.88 (39.56)     5:04.97 (40.09)
        5:44.43 (39.46)     6:21.03 (36.60)                                        
 33 Funaro, Danny             13 WAC-MR                         7:00.09        
                  35.85     1:17.10 (41.25)     2:01.40 (44.30)     2:43.90 (42.50)
        3:27.71 (43.81)     4:10.65 (42.94)     4:54.50 (43.85)     5:37.67 (43.17)
        6:20.10 (42.43)     7:00.09 (39.99)                                        
 
Boys 13 & Over 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Caputo, Mike              18 WAC-MR                        16:55.16        
                  27.62       58.21 (30.59)     1:29.61 (31.40)     2:00.85 (31.24)
        2:32.42 (31.57)     3:03.63 (31.21)     3:35.00 (31.37)     4:06.38 (31.38)
        4:37.89 (31.51)     5:09.39 (31.50)     5:40.26 (30.87)     6:10.87 (30.61)
        6:41.34 (30.47)     7:12.14 (30.80)     7:43.03 (30.89)     8:14.21 (31.18)
        8:44.83 (30.62)     9:15.67 (30.84)     9:46.36 (30.69)    10:17.41 (31.05)
       10:48.43 (31.02)    11:18.99 (30.56)    11:49.62 (30.63)    12:20.62 (31.00)
       12:51.25 (30.63)    13:21.72 (30.47)    13:52.51 (30.79)    14:23.40 (30.89)
       14:54.65 (31.25)    15:25.11 (30.46)    15:55.78 (30.67)    16:26.03 (30.25)
       16:55.16 (29.13)
  2 Hu-Van Wright, En-Wei     14 Agua Swim Team-MR             17:16.23        
                  27.66       58.10 (30.44)     1:29.39 (31.29)     2:00.82 (31.43)
        2:32.01 (31.19)     3:03.47 (31.46)     3:35.01 (31.54)     4:06.52 (31.51)
        4:38.16 (31.64)     5:09.89 (31.73)     5:41.10 (31.21)     6:12.16 (31.06)
        6:43.92 (31.76)     7:15.16 (31.24)     7:46.83 (31.67)     8:18.65 (31.82)
        8:50.10 (31.45)     9:21.75 (31.65)     9:53.36 (31.61)    10:25.15 (31.79)
       10:56.79 (31.64)    11:28.89 (32.10)    12:00.55 (31.66)    12:32.05 (31.50)
       13:04.01 (31.96)    13:35.70 (31.69)    14:07.59 (31.89)    14:39.41 (31.82)
       15:11.08 (31.67)    15:42.65 (31.57)    16:14.57 (31.92)    16:45.85 (31.28)
       17:16.23 (30.38)
  3 Yamout, Nader             14 Agua Swim Team-MR             17:21.66        
                  28.66     1:00.12 (31.46)     1:31.96 (31.84)     2:03.75 (31.79)
        2:35.09 (31.34)     3:06.61 (31.52)     3:38.14 (31.53)     4:09.49 (31.35)
        4:40.98 (31.49)     5:12.36 (31.38)     5:44.17 (31.81)     6:15.97 (31.80)
        6:47.63 (31.66)     7:19.49 (31.86)     7:51.37 (31.88)     8:23.42 (32.05)
        8:55.23 (31.81)     9:27.17 (31.94)     9:59.07 (31.90)    10:31.08 (32.01)
       11:02.78 (31.70)    11:34.62 (31.84)    12:06.24 (31.62)    12:38.09 (31.85)
       13:10.04 (31.95)    13:41.82 (31.78)    14:13.55 (31.73)    14:45.36 (31.81)
       15:17.26 (31.90)    15:48.90 (31.64)    16:20.47 (31.57)    16:51.89 (31.42)
       17:21.66 (29.77)
  4 Sweeney, PJ               16 WAC-MR                        17:26.27        
                  28.59       59.62 (31.03)     1:31.18 (31.56)     2:02.91 (31.73)
        2:34.20 (31.29)     3:05.94 (31.74)     3:37.79 (31.85)     4:09.43 (31.64)
        4:41.47 (32.04)     5:13.07 (31.60)     5:44.78 (31.71)     6:16.71 (31.93)
        6:48.90 (32.19)     7:20.75 (31.85)     7:52.49 (31.74)     8:24.79 (32.30)
        8:56.83 (32.04)     9:28.68 (31.85)    10:01.05 (32.37)    10:32.78 (31.73)
       11:05.49 (32.71)    11:37.33 (31.84)    12:09.14 (31.81)    12:40.51 (31.37)
       13:12.56 (32.05)    13:44.13 (31.57)    14:16.25 (32.12)    14:48.37 (32.12)
       15:20.49 (32.12)    15:52.61 (32.12)    16:24.69 (32.08)    16:56.52 (31.83)
       17:26.27 (29.75)
  5 Chansakul, JR J           15 Agua Swim Team-MR             17:40.05        
                  28.83     1:00.30 (31.47)     1:32.01 (31.71)     2:04.22 (32.21)
        2:36.00 (31.78)     3:08.00 (32.00)     3:39.93 (31.93)     4:11.90 (31.97)
        4:44.32 (32.42)     5:16.72 (32.40)     5:48.90 (32.18)     6:21.11 (32.21)
        6:53.71 (32.60)     7:26.30 (32.59)     7:59.51 (33.21)     8:29.82 (30.31)
        9:01.32 (31.50)     9:33.17 (31.85)    10:05.61 (32.44)    10:37.48 (31.87)
       11:09.18 (31.70)    11:41.38 (32.20)    12:14.27 (32.89)    12:46.61 (32.34)
       13:19.48 (32.87)    13:53.00 (33.52)    14:24.83 (31.83)    14:57.98 (33.15)
       15:30.99 (33.01)    16:04.35 (33.36)    16:37.12 (32.77)    17:09.72 (32.60)
       17:40.05 (30.33)
  6 Thermos, Yianni           15 WAC-MR                        17:49.98        
                  28.96     1:01.38 (32.42)     1:34.01 (32.63)     2:06.63 (32.62)
        2:39.60 (32.97)     3:12.94 (33.34)     3:44.64 (31.70)     4:17.85 (33.21)
        4:51.29 (33.44)     5:24.14 (32.85)     5:57.09 (32.95)     6:29.81 (32.72)
        7:03.03 (33.22)     7:35.84 (32.81)     8:08.75 (32.91)     8:41.37 (32.62)
        9:14.08 (32.71)     9:47.16 (33.08)    10:20.06 (32.90)    10:53.09 (33.03)
       11:24.97 (31.88)    11:57.03 (32.06)    12:29.75 (32.72)    13:02.60 (32.85)
       13:35.91 (33.31)    14:08.13 (32.22)    14:40.48 (32.35)    15:13.17 (32.69)
       15:45.68 (32.51)    16:17.94 (32.26)    16:50.12 (32.18)    17:22.17 (32.05)
       17:49.98 (27.81)
  7 Rusinak, Lucas S          16 WAC-MR                        18:08.10        
                  27.84       59.17 (31.33)     1:31.37 (32.20)     2:02.87 (31.50)
        2:34.13 (31.26)     3:05.84 (31.71)     3:37.94 (32.10)     4:09.59 (31.65)
        4:41.09 (31.50)     5:12.90 (31.81)     5:44.45 (31.55)     6:16.57 (32.12)
        6:48.81 (32.24)     7:20.74 (31.93)     7:52.68 (31.94)     8:24.26 (31.58)
        8:56.01 (31.75)     9:27.11 (31.10)     9:58.93 (31.82)    10:29.72 (30.79)
       11:07.24 (37.52)    11:42.85 (35.61)    12:18.37 (35.52)    12:53.81 (35.44)
       13:29.25 (35.44)    14:04.64 (35.39)    14:40.20 (35.56)    15:15.35 (35.15)
       15:50.95 (35.60)    16:26.04 (35.09)    17:00.25 (34.21)    17:35.19 (34.94)
       18:08.10 (32.91)
  8 Rueda, Diego C            13 Agua Swim Team-MR             18:12.99        
                  31.37     1:04.30 (32.93)     1:36.20 (31.90)     2:08.00 (31.80)
        2:40.46 (32.46)     3:12.40 (31.94)     3:44.62 (32.22)     4:17.39 (32.77)
        4:50.94 (33.55)     5:24.72 (33.78)     5:58.06 (33.34)     6:31.34 (33.28)
        7:05.23 (33.89)     7:38.70 (33.47)     8:12.18 (33.48)     8:45.19 (33.01)
        9:17.16 (31.97)     9:50.69 (33.53)    10:23.63 (32.94)    10:57.90 (34.27)
       11:31.81 (33.91)    12:04.77 (32.96)    12:38.05 (33.28)    13:11.94 (33.89)
       13:46.07 (34.13)    14:20.59 (34.52)    14:53.51 (32.92)    15:27.03 (33.52)
       16:00.94 (33.91)    16:34.21 (33.27)    17:07.20 (32.99)    17:40.38 (33.18)
       18:12.99 (32.61)
  9 Sherman, Sammy I          14 Agua Swim Team-MR             18:14.07        
                  29.85     1:02.38 (32.53)     1:35.02 (32.64)     2:07.98 (32.96)
        2:40.22 (32.24)     3:13.04 (32.82)     3:45.92 (32.88)     4:19.28 (33.36)
        4:52.07 (32.79)     5:25.55 (33.48)     5:58.62 (33.07)     6:31.80 (33.18)
        7:05.45 (33.65)     7:37.77 (32.32)     8:11.02 (33.25)     8:44.66 (33.64)
        9:17.72 (33.06)     9:51.31 (33.59)    10:25.09 (33.78)    10:58.67 (33.58)
       11:32.05 (33.38)    12:05.85 (33.80)    12:39.73 (33.88)    13:12.02 (32.29)
       13:45.99 (33.97)    14:19.62 (33.63)    14:53.24 (33.62)    15:27.20 (33.96)
       16:00.99 (33.79)    16:34.56 (33.57)    17:08.23 (33.67)    17:41.67 (33.44)
       18:14.07 (32.40)
 10 Ogisu, Kent               14 Agua Swim Team-MR             18:19.15        
                  28.93     1:01.69 (32.76)     1:34.48 (32.79)     2:07.78 (33.30)
        2:41.16 (33.38)     3:14.37 (33.21)     3:47.92 (33.55)     4:21.45 (33.53)
        4:55.13 (33.68)     5:28.50 (33.37)     6:02.34 (33.84)     6:35.40 (33.06)
        7:08.52 (33.12)     7:42.17 (33.65)     8:15.68 (33.51)     8:49.02 (33.34)
        9:22.60 (33.58)     9:56.20 (33.60)    10:29.49 (33.29)    11:03.33 (33.84)
       11:36.91 (33.58)    12:10.68 (33.77)    12:44.31 (33.63)    13:17.88 (33.57)
       13:51.21 (33.33)    14:25.05 (33.84)    14:59.12 (34.07)    15:32.84 (33.72)
       16:06.79 (33.95)    16:40.24 (33.45)    17:14.16 (33.92)    17:47.48 (33.32)
       18:19.15 (31.67)
 11 Fahey, Michael S          16 Rac @ Jcc-MR                  18:19.84        
                  29.51     1:01.11 (31.60)     1:33.41 (32.30)     2:06.26 (32.85)
        2:39.15 (32.89)     3:12.30 (33.15)     3:45.16 (32.86)     4:18.50 (33.34)
        4:51.86 (33.36)     5:25.11 (33.25)     5:58.34 (33.23)     6:31.31 (32.97)
        7:04.99 (33.68)     7:38.26 (33.27)     8:11.56 (33.30)     8:45.25 (33.69)
        9:19.06 (33.81)     9:52.91 (33.85)    10:26.40 (33.49)    11:00.48 (34.08)
       11:34.31 (33.83)    12:07.98 (33.67)    12:41.57 (33.59)    13:15.35 (33.78)
       13:49.43 (34.08)    14:23.31 (33.88)    14:57.35 (34.04)    15:31.39 (34.04)
       16:05.66 (34.27)    16:39.78 (34.12)    17:14.18 (34.40)    17:48.00 (33.82)
       18:19.84 (31.84)
 12 Kunze, Ian M              15 NYCC-MR                       18:22.40        
                  29.13     1:01.24 (32.11)     1:34.45 (33.21)     2:07.45 (33.00)
        2:40.16 (32.71)     3:12.37 (32.21)     3:45.21 (32.84)     4:18.57 (33.36)
        4:52.84 (34.27)     5:26.37 (33.53)     5:59.84 (33.47)     6:33.62 (33.78)
        7:07.27 (33.65)     7:40.94 (33.67)     8:14.43 (33.49)     8:48.21 (33.78)
        9:22.27 (34.06)     9:55.69 (33.42)    10:29.51 (33.82)    11:03.26 (33.75)
       11:36.61 (33.35)    12:09.45 (32.84)    12:42.94 (33.49)    13:16.93 (33.99)
       13:50.67 (33.74)    14:24.66 (33.99)    14:58.24 (33.58)    15:32.48 (34.24)
       16:06.80 (34.32)    16:41.06 (34.26)    17:15.08 (34.02)    17:49.10 (34.02)
       18:22.40 (33.30)
 
Boys 13 & Over 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Abrams, Michael           16 Agua Swim Team-MR              4:20.01        
                  28.09       59.66 (31.57)     1:31.81 (32.15)     2:03.54 (31.73)
        2:42.23 (38.69)     3:22.14 (39.91)     3:51.68 (29.54)     4:20.01 (28.33)
  2 Hu-Van Wright, En-Wei     14 Agua Swim Team-MR              4:23.63        
                  29.16     1:01.83 (32.67)     1:34.93 (33.10)     2:07.98 (33.05)
        2:46.73 (38.75)     3:25.09 (38.36)     3:54.92 (29.83)     4:23.63 (28.71)
  3 Yacobacci, Chris          18 Unattached-CT                  4:29.12        
                  29.02     1:02.03 (33.01)     1:37.99 (35.96)     2:13.19 (35.20)
        2:51.07 (37.88)     3:28.48 (37.41)     3:59.70 (31.22)     4:29.12 (29.42)
  4 Chansakul, JR J           15 Agua Swim Team-MR              4:33.48        
                  28.60     1:01.90 (33.30)     1:40.16 (38.26)     2:17.00 (36.84)
        2:54.18 (37.18)     3:31.81 (37.63)     4:03.33 (31.52)     4:33.48 (30.15)
  5 Homerin, Elias T          17 FAST-NI                        4:35.10        
                  28.01     1:00.08 (32.07)     1:35.27 (35.19)     2:10.14 (34.87)
        2:52.78 (42.64)     3:35.37 (42.59)     4:05.43 (30.06)     4:35.10 (29.67)
  6 Yamout, Nader             14 Agua Swim Team-MR              4:35.11        
                  29.42     1:02.37 (32.95)     1:38.20 (35.83)     2:13.37 (35.17)
        2:52.84 (39.47)     3:32.59 (39.75)     4:04.19 (31.60)     4:35.11 (30.92)
  7 Yanagisawa, Michael B     17 Woodbridge A.C.-CT             4:36.58        
                  29.89     1:04.13 (34.24)     1:39.75 (35.62)     2:15.84 (36.09)
        2:55.26 (39.42)     3:34.80 (39.54)     4:05.94 (31.14)     4:36.58 (30.64)
  8 Ogisu, Kent               14 Agua Swim Team-MR              4:37.49        
                  30.14     1:03.81 (33.67)     1:39.70 (35.89)     2:14.58 (34.88)
        2:55.08 (40.50)     3:35.11 (40.03)     4:06.74 (31.63)     4:37.49 (30.75)
  9 Rueda, Diego C            13 Agua Swim Team-MR              4:38.14        
                  30.79     1:05.19 (34.40)     1:39.48 (34.29)     2:14.43 (34.95)
        2:54.77 (40.34)     3:35.04 (40.27)     4:07.41 (32.37)     4:38.14 (30.73)
 10 Brower, Matthew C         15 Rac @ Jcc-MR                   4:44.02        
                  30.22     1:07.19 (36.97)     1:42.02 (34.83)     2:16.28 (34.26)
        2:58.07 (41.79)     3:40.61 (42.54)     4:13.44 (32.83)     4:44.02 (30.58)
 11 Liang, Brian T            14 Woodbridge A.C.-CT             4:45.88        
                  30.71     1:07.09 (36.38)     1:46.62 (39.53)     2:23.31 (36.69)
        3:03.64 (40.33)     3:44.32 (40.68)     4:15.96 (31.64)     4:45.88 (29.92)
 12 Yanagisawa, Mark K        16 Woodbridge A.C.-CT             4:48.83        
                  30.25     1:03.93 (33.68)     1:41.20 (37.27)     2:18.79 (37.59)
        3:00.85 (42.06)     3:43.29 (42.44)     4:16.69 (33.40)     4:48.83 (32.14)
 13 Schumacher, Griffin T     15 Agua Swim Team-MR              4:49.52        
                  30.62     1:06.02 (35.40)     1:42.77 (36.75)     2:20.46 (37.69)
        3:03.28 (42.82)     3:47.14 (43.86)     4:18.19 (31.05)     4:49.52 (31.33)
 14 Yeo, Maxwell Z            13 Agua Swim Team-MR              4:54.10        
                1:11.45     1:49.27 (37.82)     2:27.34 (38.07)     3:08.56 (41.22)
        3:50.91 (42.35)     4:23.25 (32.34)     4:54.10 (30.85)                    
 15 Morales, Charlie M        13 FAST-NI                        4:54.51        
                  31.35     1:08.43 (37.08)     1:47.00 (38.57)     2:25.91 (38.91)
        3:07.99 (42.08)     3:50.63 (42.64)     4:23.05 (32.42)     4:54.51 (31.46)
 16 Sherman, Sammy I          14 Agua Swim Team-MR              4:54.63        
                  31.82     1:08.07 (36.25)     1:46.50 (38.43)     2:25.01 (38.51)
        3:09.71 (44.70)     3:53.93 (44.22)     4:24.51 (30.58)     4:54.63 (30.12)
 17 Lin, Kevin                14 UNAT-MR                        4:55.99        
                  30.65     1:07.21 (36.56)     1:48.54 (41.33)     2:28.01 (39.47)
        3:10.86 (42.85)     3:53.31 (42.45)     4:25.38 (32.07)     4:55.99 (30.61)
 18 St Vincent, Tommy         14 SMC-MR                         5:01.30        
                  30.15     1:08.57 (38.42)     1:46.78 (38.21)     2:24.77 (37.99)
        3:09.70 (44.93)     3:55.42 (45.72)     4:28.42 (33.00)     5:01.30 (32.88)
 19 Zagorodniy, Igor          13 Agua Swim Team-MR              5:19.58        
                  33.89     1:14.26 (40.37)     1:54.91 (40.65)     2:33.61 (38.70)
        3:20.97 (47.36)     4:08.14 (47.17)     4:44.61 (36.47)     5:19.58 (34.97)
 20 Kunze, Colin J            13 NYCC-MR                        5:26.78        
                  34.37     1:15.13 (40.76)     1:56.18 (41.05)     2:35.59 (39.41)
        3:23.93 (48.34)     4:14.38 (50.45)     4:50.84 (36.46)     5:26.78 (35.94)