2008 MR WSSC & DDF Nifty Fifties - 10/11/2008 to 10/12/2008          

                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Graham, Kendra S           8 Devil Fish-MR             NT    1:52.45        
  2 Macre, Mary                8 WSSC-MR                   NT    1:59.98        
  3 Thompson, MACKENZIE        7 WSSC-MR                   NT    2:04.54        
 -- Cespedas, Nabel            8 Seals-MR                  NT         DQ        
 -- Paul, Jennifer             8 Marlins-MR           1:43.39         DQ        
 -- Dwyer, Catie               7 WSSC-MR                   NT         DQ        
 
Event 2  Boys 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dwyer, Jack                8 WSSC-MR              1:56.19    1:42.70        
                                  48.55 ( )     1:42.70 (54.15)                    
 -- Clark, Kevin               8 Seals-MR                  NT         DQ        
                                  59.08 ( )        DQ (1:05.68)                    
 
Event 3  Girls 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Battaglia, Toni Ann       10 WSSC-MR              1:13.84    1:14.19        
                                  32.56 ( )     1:14.19 (41.63)                    
  2 Hendricks, Alyssa          9 WSSC-MR              1:36.98    1:31.19        
                                  41.08 ( )     1:31.19 (50.11)                    
  3 Buitekant, Emily E        10 Patriot-MR           1:40.00    1:33.43        
                                  42.46 ( )     1:33.43 (50.97)                    
  4 Walsh, Colleen M          10 Marlins-MR           1:25.39    1:34.02        
                                  44.64 ( )     1:34.02 (49.38)                    
  5 Sherman, Julia            10 WSSC-MR              1:40.10    1:38.01        
                                  45.70 ( )     1:38.01 (52.31)                    
  6 Urreta, Remi C             9 Patriot-MR           2:04.93    1:39.39        
                                  46.97 ( )     1:39.39 (52.42)                    
  7 Thompson, Jordan           9 WSSC-MR              1:46.16    1:42.21        
                                  47.84 ( )     1:42.21 (54.37)                    
  8 Ashburn, Ally Y           10 Patriot-MR           2:10.00    1:44.21        
                                  51.07 ( )     1:44.21 (53.14)                    
  9 Donlon, Jillian            9 WSSC-MR              1:53.19    1:45.85        
                                  49.58 ( )     1:45.85 (56.27)                    
 10 Raleigh, Heather           9 WSSC-MR              1:51.20    1:46.20        
                                  49.54 ( )     1:46.20 (56.66)                    
 11 Hodos, Maggie              9 Devil Fish-MR             NT    1:46.98        
                                  48.32 ( )     1:46.98 (58.66)                    
 12 Beuchert, Claudia          9 WSSC-MR                   NT    1:58.07        
                                  54.84 ( )   1:58.07 (1:03.23)                    
 13 Calcutti, Marissa A       10 Patriot-MR           2:30.00    2:01.14        
                                  57.12 ( )   2:01.14 (1:04.02)                    
 -- Krinke, Kathleen          10 WSSC-MR                   NT         DQ        
                                1:02.20 ( )        DQ (1:01.33)                    
 -- Brewer, Tatyana            9 Seals-MR                  NT         DQ        
                                  55.83 ( )        DQ (1:01.26)                    
 -- Donabie, Alana R           9 Patriot-MR           2:30.00         DQ        
                                  49.22 ( )          DQ (59.80)                    
 
Event 4  Boys 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Treanor, Shane P           9 Marlins-MR           1:46.61    1:34.91        
                                  47.31 ( )     1:34.91 (47.60)                    
  2 Kinsley, Christopher      10 WSSC-MR              1:39.67    1:36.26        
                                  44.33 ( )     1:36.26 (51.93)                    
  3 Guardino, Devin J          9 Patriot-MR           2:15.00    1:39.92        
                                  48.03 ( )     1:39.92 (51.89)                    
  4 Frisbee, Connor           10 WSSC-MR              1:54.91    1:51.01        
                                  56.02 ( )     1:51.01 (54.99)                    
  5 Hutton, RJ J               9 Patriot-MR           1:59.91    2:00.13        
                                1:01.77 ( )     2:00.13 (58.36)                    
 -- Lazo-Murphy, Birch M       9 Patriot-MR           1:47.00         DQ        
                                  30.06 ( )        DQ (1:02.07)                    
 
Event 5  Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Paul, Jennifer             8 Marlins-MR             15.92      17.23        
  2 Regenauer, Christiana      7 WSSC-MR                18.13      18.43        
  3 Macre, Mary                8 WSSC-MR                18.19      18.95        
  4 Mitchell, Jessica M        8 Aqua Gems-MR           21.19      20.19        
  5 Wienberg, Julia M          8 Marlins-MR             19.40      20.27        
  6 Thompson, MACKENZIE        7 WSSC-MR                24.07      20.71        
  7 Ashburn, Evelyn L          7 Patriot-MR             25.38      21.69        
  8 Cespedas, Nabel            8 Seals-MR                  NT      21.84        
  9 Parkus, Sylvie M           8 Patriot-MR             22.79      21.96        
 10 Halpin, Cassie H           8 Patriot-MR             28.00      22.22        
 11 Dohowski, Danielle R       7 Aqua Gems-MR           23.43      28.46        
 12 Dwyer, Catie               7 WSSC-MR                25.66      29.76        
 
Event 6  Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Quinones, DJ               7 WSSC-MR                20.51      18.33        
  2 Palmer, Jack               8 WSSC-MR                21.16      19.23        
  3 Clark, Kevin               8 Seals-MR                  NT      19.98        
  4 Keane, Matt v              7 Patriot-MR             25.13      24.68        
  5 Thompson, Kyle             7 WSSC-MR                24.65      27.08        
 
Event 7  Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Battaglia, Toni Ann       10 WSSC-MR                31.08      32.59        
  2 Dexter, Marisa            10 WSSC-MR                43.29      37.95        
  3 Hendricks, Alyssa          9 WSSC-MR                47.08      39.37        
  4 Barlao, Charmaine-Grace   10 Marlins-MR             40.53      39.93        
  5 Sherman, Julia            10 WSSC-MR                44.65      46.61        
  6 Raleigh, Heather           9 WSSC-MR                   NT      48.74        
  7 Urreta, Remi C             9 Patriot-MR             55.66      52.34        
  8 Parkus, Clara L            9 Patriot-MR           1:00.15      55.39        
  9 Ashburn, Ally Y           10 Patriot-MR           1:04.33      55.42        
 10 Donabie, Alana R           9 Patriot-MR           1:30.00      58.67        
 11 Donlon, Jillian            9 WSSC-MR                   NT    1:00.52        
 12 Beuchert, Claudia          9 WSSC-MR                   NT    1:02.30        
 13 Calcutti, Marissa A       10 Patriot-MR           1:10.00    1:06.74        
 14 Krinke, Kathleen          10 WSSC-MR              1:23.70    1:09.10        
 -- Buitekant, Emily E        10 Patriot-MR             40.06         DQ        
 
Event 8  Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Treanor, Shane P           9 Marlins-MR             50.28      50.67        
  2 Lazo-Murphy, Birch M       9 Patriot-MR             54.00      58.35        
  3 Hutton, RJ J               9 Patriot-MR           1:02.94    1:01.25        
 
Event 9  Girls 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Graham, Kendra S           8 Devil Fish-MR             NT      51.60        
  2 Halpin, Cassie H           8 Patriot-MR             54.00    1:06.61        
 
Event 10  Boys 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Quinones, DJ               7 WSSC-MR                   NT    1:11.11        
 -- Dwyer, Jack                8 WSSC-MR                   NT         DQ        
 -- Keane, Matt v              7 Patriot-MR             54.00         DQ        
 
Event 11  Girls 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Battaglia, Toni Ann       10 WSSC-MR              1:15.50    1:15.77        
                                  35.85 ( )     1:15.77 (39.92)                    
  2 Dexter, Marisa            10 WSSC-MR                   NT    1:33.71        
                                  43.22 ( )     1:33.71 (50.49)                    
  3 Barlao, Charmaine-Grace   10 Marlins-MR           1:30.14    1:34.55        
                                  44.04 ( )     1:34.55 (50.51)                    
  4 Donabie, Alana R           9 Patriot-MR           2:15.00    1:53.67        
                                  54.56 ( )     1:53.67 (59.11)                    
  5 Ashburn, Ally Y           10 Patriot-MR           2:00.00    1:54.63        
                                  56.30 ( )     1:54.63 (58.33)                    
  6 Calcutti, Marissa A       10 Patriot-MR           2:15.00    2:07.32        
                                  58.00 ( )   2:07.32 (1:09.32)                    
  7 Parkus, Clara L            9 Patriot-MR           2:15.00    2:08.65        
                                  59.86 ( )   2:08.65 (1:08.79)                    
 -- Walsh, Colleen M          10 Marlins-MR           1:43.39         DQ        
                                  46.91 ( )          DQ (55.08)                    
 
Event 12  Boys 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guardino, Devin J          9 Patriot-MR           2:10.00    1:44.03        
                                  50.47 ( )     1:44.03 (53.56)                    
 
Event 13  Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Paul, Jennifer             8 Marlins-MR             19.41      20.43        
  2 Graham, Kendra S           8 Devil Fish-MR          23.60      21.76        
  3 Regenauer, Christiana      7 WSSC-MR                20.74      22.09        
  4 Dohowski, Danielle R       7 Aqua Gems-MR           26.43      24.93        
  5 Macre, Mary                8 WSSC-MR                25.24      25.18        
  6 Mitchell, Jessica M        8 Aqua Gems-MR           24.46      25.29        
  7 Parkus, Sylvie M           8 Patriot-MR             25.84      25.44        
  8 Thompson, MACKENZIE        7 WSSC-MR                27.11      26.59        
  9 Cespedas, Nabel            8 Seals-MR                  NT      27.19        
 10 Halpin, Cassie H           8 Patriot-MR             30.00      27.67        
 11 Dwyer, Catie               7 WSSC-MR                29.07      28.17        
 
Event 14  Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dwyer, Jack                8 WSSC-MR                21.69      22.39        
  2 Quinones, DJ               7 WSSC-MR                24.28      23.36        
  3 Palmer, Jack               8 WSSC-MR                26.57      23.60        
  4 Clark, Kevin               8 Seals-MR                  NT      25.57        
  5 Thompson, Kyle             7 WSSC-MR                26.74      26.38        
  6 Keane, Matt v              7 Patriot-MR             28.48      28.68        
 
Event 15  Girls 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Battaglia, Toni Ann       10 WSSC-MR              1:30.76    1:29.05        
                                  39.80 ( )     1:29.05 (49.25)                    
  2 Kinsley, Jennifer          9 WSSC-MR              1:55.59    1:48.06        
                                  49.44 ( )     1:48.06 (58.62)                    
  3 Sherman, Julia            10 WSSC-MR                   NT    1:49.51        
                                  54.10 ( )     1:49.51 (55.41)                    
  4 Walsh, Colleen M          10 Marlins-MR           1:52.39    1:50.57        
                                  49.35 ( )   1:50.57 (1:01.22)                    
  5 Hendricks, Alyssa          9 WSSC-MR                   NT    1:52.32        
                                  55.84 ( )     1:52.32 (56.48)                    
  6 Parkus, Clara L            9 Patriot-MR           2:30.00    1:52.63        
                                  54.82 ( )     1:52.63 (57.81)                    
  7 Thompson, Jordan           9 WSSC-MR              1:53.05    1:53.29        
                                  52.79 ( )   1:53.29 (1:00.50)                    
  8 Ashburn, Ally Y           10 Patriot-MR           2:10.00    1:56.93        
                                  53.91 ( )   1:56.93 (1:03.02)                    
  9 Raleigh, Heather           9 WSSC-MR                   NT    1:59.16        
                                  56.58 ( )   1:59.16 (1:02.58)                    
 10 Donabie, Alana R           9 Patriot-MR           2:30.00    2:05.89        
                                  58.03 ( )   2:05.89 (1:07.86)                    
 11 Calcutti, Marissa A       10 Patriot-MR           2:30.00    2:24.66        
                                1:07.44 ( )   2:24.66 (1:17.22)                    
 -- Buitekant, Emily E        10 Patriot-MR           2:02.59         DQ        
                                  49.30 ( )          DQ (57.19)                    
 -- Brewer, Tatyana            9 Seals-MR                  NT         DQ        
                                  52.51 ( )        DQ (1:05.66)                    
 
Event 16  Boys 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Treanor, Shane P           9 Marlins-MR           1:52.96    1:46.53        
                                  49.06 ( )     1:46.53 (57.47)                    
  2 Kinsley, Christopher      10 WSSC-MR              1:53.89    1:51.17        
                                  51.68 ( )     1:51.17 (59.49)                    
  3 Guardino, Devin J          9 Patriot-MR           2:30.00    1:54.77        
                                  54.43 ( )   1:54.77 (1:00.34)                    
  4 Hutton, RJ J               9 Patriot-MR           2:00.00    2:04.13        
                                  57.66 ( )   2:04.13 (1:06.47)                    
 
Event 17  Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Graham, Kendra S           8 Devil Fish-MR             NT      26.08        
  2 Halpin, Cassie H           8 Patriot-MR             31.00      27.76        
  3 Paul, Jennifer             8 Marlins-MR             27.83      27.78        
  4 Thompson, MACKENZIE        7 WSSC-MR                34.61      29.82        
  5 Macre, Mary                8 WSSC-MR                32.69      30.30        
  6 Mitchell, Jessica M        8 Aqua Gems-MR           33.62      33.74        
  7 Parkus, Sylvie M           8 Patriot-MR             37.42      33.83        
  8 Dwyer, Catie               7 WSSC-MR                36.53      33.99        
  9 Ashburn, Evelyn L          7 Patriot-MR             55.00      36.30        
 -- Wienberg, Julia M          8 Marlins-MR             35.39         DQ        
 
Event 18  Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dwyer, Jack                8 WSSC-MR                26.23      26.41        
  2 Thompson, Kyle             7 WSSC-MR                29.73      26.46        
 -- Quinones, DJ               7 WSSC-MR                   NT         DQ        
 -- Keane, Matt v              7 Patriot-MR             30.00         DQ        
 
Event 19  Girls 9-10 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Battaglia, Toni Ann       10 WSSC-MR              2:25.11    2:27.07        
                                  32.89 ( )                             1:10.80 ( )
                                1:49.97 ( )     2:27.07 (37.10)                    
  2 Thompson, Jordan           9 WSSC-MR                   NT    3:04.36        
                                  33.55 ( )                             1:23.73 ( )
                                3:09.66 ( )         3:04.36 ( )                    
  3 Urreta, Remi C             9 Patriot-MR           3:09.68    3:07.12        
                                  42.07 ( )                             1:28.69 ( )
                                2:19.21 ( )     3:07.12 (47.91)                    
  4 Hodos, Maggie              9 Devil Fish-MR             NT    3:27.55        
                                  43.45 ( )                             1:38.95 ( )
                                2:35.65 ( )     3:27.55 (51.90)                    
  5 Brewer, Tatyana            9 Seals-MR                  NT    3:45.20        
                                  38.04 ( )                             1:41.05 ( )
                                2:48.07 ( )     3:45.20 (57.13)                    
 
Event 20  Boys 9-10 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Treanor, Shane P           9 Marlins-MR                NT    3:06.06        
                                  41.35 ( )                             1:29.96 ( )
                                2:19.78 ( )     3:06.06 (46.28)                    
  2 Lazo-Murphy, Birch M       9 Patriot-MR           3:08.00    3:32.98        
                                  44.30 ( )                             1:39.82 ( )
                                4:14.17 ( )         3:32.98 ( )                    
  3 Hutton, RJ J               9 Patriot-MR           4:00.00    3:43.67        
                                  50.30 ( )                             2:48.14 ( )
                                3:43.80 ( )         3:43.67 ( )                    
 
Event 21  Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Washingtonville Seahawks-MR  'A'                       NT    1:35.63        
 
Event 22  Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Washingtonville Seahawks-MR  'A'                       NT    1:26.45        
 
Event 23  Girls 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Washingtonville Seahawks-MR  'A'                  2:31.85    2:28.01        
                              42.49 (42.49)                         1:15.45 (32.96)
                            1:58.92 (43.47)     2:28.01 (29.09)                    
  2 Patriot Swim Team-MR  'A'                         2:41.32    2:37.92        
                              39.36 (39.36)                         1:20.27 (40.91)
                            2:02.31 (42.04)     2:37.92 (35.61)                    
 
Event 25  Girls 12 & Under 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kinsley, Jacqueline P     12 WSSC-MR                   NT   13:47.21        
                                  35.34 ( )                             1:15.22 ( )
                                1:56.21 ( )                             2:36.87 ( )
                                3:19.13 ( )                             3:59.52 ( )
                                4:42.65 ( )                             5:24.19 ( )
                                6:07.69 ( )                             6:50.58 ( )
                                7:33.36 ( )                             8:16.22 ( )
                                8:58.79 ( )                             9:41.35 ( )
                               10:23.84 ( )                            11:06.34 ( )
     13:47.21 (2:40.87)
 
Event 25  Girls 13-14 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bacigal, Corrine          14 VAC-MR              11:47.33   11:36.67        
                                  31.05 ( )                             1:04.83 ( )
                                1:39.60 ( )                             2:14.84 ( )
                                2:50.11 ( )                             3:25.88 ( )
                                4:01.67 ( )                             4:37.45 ( )
                                5:13.34 ( )                             5:49.32 ( )
                                6:24.67 ( )                             6:59.66 ( )
                                7:34.63 ( )                             8:10.10 ( )
                                8:45.12 ( )                             9:19.83 ( )
     11:36.67 (2:16.84)
  2 Young, Andrea             13 WSSC-MR                   NT   12:51.13        
                                  33.53 ( )                             1:10.20 ( )
                                1:48.64 ( )                             2:28.12 ( )
                                3:07.17 ( )                             3:45.84 ( )
                                4:24.87 ( )                             5:04.45 ( )
                                5:44.16 ( )                             6:23.30 ( )
                                7:02.06 ( )                             7:40.84 ( )
                                8:20.08 ( )                             8:59.56 ( )
                                9:39.05 ( )                            10:19.42 ( )
     12:51.13 (2:31.71)
 
Event 25  Girls 15 & Over 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Larkin, Colleen P         15 VAC-MR              10:32.94   10:30.59        
                                  28.61 ( )                               59.57 ( )
                                1:31.19 ( )                             2:03.06 ( )
                                2:34.77 ( )                             3:06.66 ( )
                                3:38.53 ( )                             4:10.25 ( )
                                4:41.96 ( )                             5:13.14 ( )
                                5:44.63 ( )                             6:16.58 ( )
                                6:48.32 ( )                             7:20.52 ( )
                                7:52.40 ( )                             8:24.50 ( )
     10:30.59 (2:06.09)
  2 Ruf, Kelly                15 Devil Fish-MR             NT   12:07.82        
                                  31.94 ( )                             1:07.70 ( )
                                1:44.68 ( )                             2:21.08 ( )
                                2:57.24 ( )                             3:33.76 ( )
                                4:10.78 ( )                             4:47.42 ( )
                                5:23.99 ( )                             6:00.53 ( )
                                6:37.26 ( )                             7:13.93 ( )
                                7:51.10 ( )                             8:28.20 ( )
                                9:05.70 ( )                             9:42.69 ( )
     12:07.82 (2:25.13)
  3 Conklin, Ciara            15 VAC-MR              12:34.81   12:18.33        
                                  31.99 ( )                             1:06.96 ( )
                                1:43.09 ( )                             2:20.10 ( )
                                2:57.53 ( )                             3:35.25 ( )
                                4:12.77 ( )                             4:50.20 ( )
                                5:27.85 ( )                             6:05.31 ( )
                                6:43.09 ( )                             7:20.88 ( )
                                7:58.85 ( )                             8:36.54 ( )
                                9:14.21 ( )                             9:51.02 ( )
     12:18.33 (2:27.31)
  4 Warnon, Sophia            15 WSSC-MR                   NT   12:45.76        
                                  32.15 ( )                             1:08.48 ( )
                                1:46.55 ( )                             2:25.70 ( )
                                3:04.87 ( )                             3:43.66 ( )
                                4:23.09 ( )                             5:01.93 ( )
                                5:41.59 ( )                             6:20.76 ( )
                                6:59.93 ( )                             7:39.52 ( )
                                8:19.57 ( )                             8:57.64 ( )
                                9:36.32 ( )                            10:14.85 ( )
     12:45.76 (2:30.91)
  5 Mance, Kara               15 Devil Fish-MR             NT   13:50.54        
                                  36.88 ( )                             1:17.60 ( )
                                1:59.45 ( )                             2:41.48 ( )
                                3:23.59 ( )                             4:06.81 ( )
                                4:49.01 ( )                             5:31.24 ( )
                                6:14.48 ( )                             6:56.94 ( )
                                7:39.43 ( )                             8:21.64 ( )
                                9:03.63 ( )                             9:46.09 ( )
                               10:27.65 ( )                            11:09.85 ( )
     13:50.54 (2:40.69)
 
Event 26  Boys 13-14 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Byrne, Greg J             14 Marlins-MR          11:28.39   10:53.03        
                                  28.51 ( )                               59.56 ( )
                                1:31.29 ( )                             2:03.76 ( )
                                2:36.55 ( )                             3:09.57 ( )
                                3:42.50 ( )                             4:15.36 ( )
                                4:48.26 ( )                             5:21.72 ( )
                                5:54.69 ( )                             6:28.04 ( )
                                7:01.08 ( )                             7:34.39 ( )
                                8:07.78 ( )                             8:41.40 ( )
     10:53.03 (2:11.63)
  2 Charleston, Jared A       13 Marlins-MR          13:29.39   12:38.84        
                                  31.13 ( )                             1:07.20 ( )
                                1:44.96 ( )                             2:23.61 ( )
                                3:02.27 ( )                             3:41.31 ( )
                                4:20.70 ( )                             4:59.98 ( )
                                5:38.39 ( )                             6:16.30 ( )
                                6:54.98 ( )                             7:33.74 ( )
                                8:11.22 ( )                             8:51.16 ( )
                                9:29.44 ( )                            10:08.22 ( )
     12:38.84 (2:30.62)
 
Event 26  Boys 15 & Over 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Amodio, Lucas             15 Devil Fish-MR             NT   11:21.92        
                                  29.08 ( )                             1:00.75 ( )
                                1:33.85 ( )                             2:07.98 ( )
                                2:41.37 ( )                             3:14.43 ( )
                                3:48.74 ( )                             4:23.77 ( )
                                4:58.46 ( )                             5:33.87 ( )
                                6:08.42 ( )                             6:43.78 ( )
                                7:19.11 ( )                             7:53.70 ( )
                                8:28.48 ( )                             9:02.87 ( )
     11:21.92 (2:19.05)
  2 Rosenkranz, Russell       15 Devil Fish-MR             NT   12:03.91        
                                  30.41 ( )                             1:03.37 ( )
                                1:38.55 ( )                             2:15.73 ( )
                                2:52.78 ( )                             3:29.93 ( )
                                4:07.24 ( )                             4:44.44 ( )
                                5:22.35 ( )                             5:59.51 ( )
                                6:36.87 ( )                             7:13.51 ( )
                                7:50.81 ( )                             8:27.35 ( )
                                9:04.83 ( )                             9:42.17 ( )
     12:03.91 (2:21.74)
 
Event 27  Girls 12 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Regenauer, Nicole         12 WSSC-MR                30.36      28.51        
  2 Zeoli, Regina             12 WSSC-MR                29.56      28.80        
  3 Bradbury, Diana           11 Patriot-MR             41.00      33.58        
  4 McMillan, Gabrielle A     11 Patriot-MR             35.16      34.48        
  5 Halpin, Alexandra M       11 Patriot-MR             37.58      35.70        
  6 Langdale, Erin A          11 Aqua Gems-MR           38.42      38.09        
  7 Tawil, Lian Y             11 CUDA-MR                36.00      39.38        
  8 Brewer, Tatyana            9 Seals-MR                  NT      44.53        
  9 Cox, Tyler                11 Seals-MR               54.56      48.64        
 
Event 27  Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Egerton, Tory S           14 Patriot-MR             30.85      30.33        
  2 Mullaney, Kathleen K      14 Devil Fish-MR          31.64      31.17        
  3 Mance, Emily              13 Devil Fish-MR          33.31      31.90        
  4 Ciliberti, Emily E        13 Patriot-MR             31.10      32.26        
  5 Johnson, Kirsten M        14 Devil Fish-MR          33.61      33.04        
  6 Surace, Tara L            13 CUDA-MR                34.59      34.97        
  7 Clark, Leanne             13 Seals-MR                  NT      36.77        
  8 Key, Harmoy               13 Seals-MR               39.25      37.11        
 
Event 27  Girls 15 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rosenkranz, Renee E       17 Devil Fish-MR          25.63      26.62        
  2 Madden, Kasie E           17 CUDA-MR                27.17      27.32        
  3 Spacone, Samantha C       17 Devil Fish-MR          27.42      27.73        
  4 Stalnaker, Shelby A       15 Marlins-MR             27.87      28.23        
  5 Warnon, Sophia            15 WSSC-MR                28.36      29.45        
  6 Mance, Kara               15 Devil Fish-MR          31.86      32.05        
  7 Brewer, Siedah            16 Seals-MR                  NT      39.44        
 
Event 28  Boys 12 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lockhart, Ryan J          12 Marlins-MR             29.48      30.76        
  2 Lumsden, Xavier           11 Seals-MR                  NT      39.11        
  3 Langdale, Jeremy K        11 Aqua Gems-MR           42.06      39.74        
  4 Felipe, Eddie             12 Seals-MR                  NT      40.91        
  5 Nieves, Matthew           11 Seals-MR             1:10.37      42.57        
 
Event 28  Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walsh, Ryan               14 Marlins-MR             24.83      24.17        
  2 Nakkab, Andre J           14 Patriot-MR             27.60      26.13        
  3 Warnon, Raphael           14 WSSC-MR                26.59      26.36        
  4 Treanor, Dallan B         14 Marlins-MR             27.05      26.48        
  5 Charleston, Jared A       13 Marlins-MR             28.03      27.55        
  6 Hoang, Brandon M          13 Devil Fish-MR          28.08      27.83        
  7 Nunnally, Austin W        14 CUDA-MR                29.97      28.17        
  8 Wright, Richard M         14 Patriot-MR             29.81      28.25        
  9 Schroeder, Tyler          13 Devil Fish-MR          31.97      29.43        
 10 Sztyndor, Ricky J         13 CUDA-MR                35.00      34.96        
 
Event 28  Boys 15 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walsh, Kevin M            16 Marlins-MR             24.36      24.12        
  2 Rosenkranz, Russell       15 Devil Fish-MR          24.31      24.22        
  3 Amodio, Lucas             15 Devil Fish-MR          24.35      24.55        
  4 McMillan, Vertis M        16 Patriot-MR             27.27      26.06        
  5 Hoang, Ryan M             16 Devil Fish-MR          26.78      26.96        
  6 Forbes, Colin B           15 Patriot-MR             32.00      31.31        
 
Event 29  Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stalnaker, Taylor         11 Marlins-MR           2:21.87    2:13.38        
                                  30.73 ( )                             1:05.60 ( )
                                1:39.58 ( )     2:13.38 (33.80)                    
  2 Dexter, Samantha          12 WSSC-MR              2:47.75    2:23.14        
                                  32.76 ( )                             1:09.72 ( )
                                1:47.44 ( )     2:23.14 (35.70)                    
  3 Klippel, Britney L        11 Marlins-MR           2:37.56    2:31.06        
                                  33.11 ( )                             1:10.98 ( )
                                1:50.90 ( )     2:31.06 (40.16)                    
  4 Mullaney, Madeline H      12 Devil Fish-MR        2:43.00    2:34.47        
                                  34.16 ( )                             1:12.18 ( )
                                1:52.94 ( )     2:34.47 (41.53)                    
  5 Pagano, Megan             11 Devil Fish-MR             NT    2:36.07        
                                   3.63 ( )                               34.52 ( )
                                1:15.91 ( )   2:36.07 (1:20.16)                    
  6 Ruf, Katie                11 Devil Fish-MR        2:37.71    2:36.92        
                                  33.86 ( )                             1:13.76 ( )
                                1:56.71 ( )     2:36.92 (40.21)                    
  7 Bradbury, Diana           11 Patriot-MR           3:08.00    2:37.30        
                                  36.44 ( )                             1:16.25 ( )
                                1:57.30 ( )     2:37.30 (40.00)                    
  8 McMann, Melissa M         11 Patriot-MR           2:53.37    2:38.29        
                                  34.80 ( )                             1:16.18 ( )
                                1:58.49 ( )     2:38.29 (39.80)                    
  9 Beuchert, Emily A         12 WSSC-MR                   NT    2:39.27        
                                   4.71 ( )                               36.61 ( )
                                1:18.34 ( )   2:39.27 (1:20.93)                    
 10 Melamed, Gabrielle S      11 Patriot-MR           2:36.00    2:39.54        
                                  36.58 ( )                             1:17.45 ( )
                                1:59.36 ( )     2:39.54 (40.18)                    
 11 Mazzeo, Stephanie         12 WSSC-MR                   NT    2:55.94        
                                   5.39 ( )                               48.76 ( )
                                1:50.03 ( )   2:55.94 (1:05.91)                    
 12 Dilone, Idalexa           11 Seals-MR                  NT    3:45.03        
                                  40.94 ( )                             1:41.41 ( )
                                2:46.05 ( )     3:45.03 (58.98)                    
 
Event 30  Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lockhart, Ryan J          12 Marlins-MR           2:29.27    2:31.20        
                                  32.68 ( )                             1:10.98 ( )
                                1:52.19 ( )     2:31.20 (39.01)                    
  2 Czerwinski, Jay L         12 Marlins-MR           3:16.11    2:31.36        
                                  33.83 ( )                             1:11.69 ( )
                                1:52.53 ( )     2:31.36 (38.83)                    
  3 Amalvert, George          12 Seals-MR                  NT    2:43.01        
                                  35.71 ( )                             1:18.40 ( )
                                2:03.16 ( )     2:43.01 (39.85)                    
  4 Warnon, Jonathan          11 WSSC-MR              2:48.63    2:43.36        
                                  36.11 ( )                             1:17.94 ( )
                                2:01.63 ( )     2:43.36 (41.73)                    
  5 Ciliberti, Nicholas J     11 Patriot-MR           2:45.00    2:44.73        
                                  34.89 ( )                             1:17.68 ( )
                                2:01.61 ( )     2:44.73 (43.12)                    
 
Event 31  Girls 12 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McMillan, Gabrielle A     11 Patriot-MR           1:39.62    1:41.52        
                                  43.35 ( )     1:41.52 (58.17)                    
 
Event 31  Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mance, Emily              13 Devil Fish-MR        1:24.31    1:21.66        
                                  37.30 ( )     1:21.66 (44.36)                    
  2 Surace, Tara L            13 CUDA-MR              1:33.74    1:23.32        
                                  37.66 ( )     1:23.32 (45.66)                    
  3 Egerton, Tory S           14 Patriot-MR           1:27.45    1:26.41        
                                  39.00 ( )     1:26.41 (47.41)                    
  4 Ciliberti, Emily E        13 Patriot-MR           1:34.48    1:34.37        
                                  44.58 ( )     1:34.37 (49.79)                    
 -- Key, Harmoy               13 Seals-MR                  NT         DQ        
                                  45.54 ( )          DQ (57.41)                    
 
Event 31  Girls 15 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Madden, Kasie E           17 CUDA-MR              1:06.24    1:06.68        
                                  30.86 ( )     1:06.68 (35.82)                    
  2 Ruf, Kelly                15 Devil Fish-MR        1:05.47    1:06.92        
                                  30.78 ( )     1:06.92 (36.14)                    
  3 Rosenkranz, Renee E       17 Devil Fish-MR        1:10.90    1:10.86        
                                  31.39 ( )     1:10.86 (39.47)                    
  4 Mance, Kara               15 Devil Fish-MR        1:15.80    1:18.07        
                                  35.73 ( )     1:18.07 (42.34)                    
 
Event 32  Boys 12 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lumsden, Xavier           11 Seals-MR                  NT    1:58.24        
                                  51.31 ( )   1:58.24 (1:06.93)                    
 
Event 32  Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Byrne, Greg J             14 Marlins-MR           1:00.37      59.08        
                                  28.13 ( )       59.08 (30.95)                    
  2 Walsh, Ryan               14 Marlins-MR           1:00.09    1:00.78        
                                  27.88 ( )     1:00.78 (32.90)                    
  3 Nakkab, Andre J           14 Patriot-MR           1:07.42    1:02.55        
                                  28.69 ( )     1:02.55 (33.86)                    
  4 Treanor, Dallan B         14 Marlins-MR           1:10.12    1:06.68        
                                  30.57 ( )     1:06.68 (36.11)                    
  5 Warnon, Raphael           14 WSSC-MR              1:09.41    1:07.35        
                                  31.14 ( )     1:07.35 (36.21)                    
  6 Hoang, Brandon M          13 Devil Fish-MR        1:10.35    1:07.95        
                                  31.30 ( )     1:07.95 (36.65)                    
  7 Nunnally, Austin W        14 CUDA-MR              1:20.57    1:12.91        
                                  32.42 ( )     1:12.91 (40.49)                    
  8 Wright, Richard M         14 Patriot-MR           1:16.95    1:14.27        
                                  33.63 ( )     1:14.27 (40.64)                    
  9 Schroeder, Tyler          13 Devil Fish-MR             NT    1:30.36        
                                  39.08 ( )     1:30.36 (51.28)                    
 10 Sztyndor, Ricky J         13 CUDA-MR              1:39.79    1:43.35        
                                  50.23 ( )     1:43.35 (53.12)                    
 
Event 32  Boys 15 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walsh, Kevin M            16 Marlins-MR             59.86      57.86        
                                  27.38 ( )       57.86 (30.48)                    
  2 Amalvert, Georgie         17 Seals-MR                  NT    1:01.84        
                                  27.21 ( )     1:01.84 (34.63)                    
  3 Rosenkranz, Russell       15 Devil Fish-MR        1:08.66    1:03.76        
                                  28.63 ( )     1:03.76 (35.13)                    
  4 Amodio, Lucas             15 Devil Fish-MR        1:09.04    1:05.19        
                                  29.55 ( )     1:05.19 (35.64)                    
  5 Hoang, Ryan M             16 Devil Fish-MR        1:03.03    1:06.57        
                                  29.96 ( )     1:06.57 (36.61)                    
  6 McMillan, Vertis M        16 Patriot-MR           1:24.15    1:07.73        
                                  30.27 ( )     1:07.73 (37.46)                    
  7 Maldonado, Freddy         18 Seals-MR                  NT    1:09.22        
                                  29.38 ( )     1:09.22 (39.84)                    
  8 Jakubek, Jack D           15 Marlins-MR           1:10.39    1:10.67        
                                  32.24 ( )     1:10.67 (38.43)                    
 
Event 33  Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Regenauer, Nicole         12 WSSC-MR                   NT    1:09.15        
                                  31.97 ( )     1:09.15 (37.18)                    
  2 Stalnaker, Taylor         11 Marlins-MR           1:11.58    1:11.13        
                                  33.57 ( )     1:11.13 (37.56)                    
  3 Ryan, Bernadette          12 WSSC-MR              1:32.58    1:12.47        
                                  33.32 ( )     1:12.47 (39.15)                    
  4 Zeoli, Regina             12 WSSC-MR                   NT    1:17.70        
                                  35.23 ( )     1:17.70 (42.47)                    
  5 Mitchell, Nicole L        11 Aqua Gems-MR         1:23.28    1:29.13        
                                  39.25 ( )     1:29.13 (49.88)                    
  6 Melamed, Gabrielle S      11 Patriot-MR           1:28.00    1:29.71        
                                  41.85 ( )     1:29.71 (47.86)                    
  7 Ruf, Katie                11 Devil Fish-MR        1:31.59    1:32.36        
                                  39.67 ( )     1:32.36 (52.69)                    
  8 McMann, Melissa M         11 Patriot-MR           1:43.21    1:36.66        
                                  45.05 ( )     1:36.66 (51.61)                    
  9 Tawil, Lian Y             11 CUDA-MR              1:37.00    1:38.28        
                                  44.42 ( )     1:38.28 (53.86)                    
 10 Beuchert, Emily A         12 WSSC-MR              1:40.38    1:38.58        
                                  44.62 ( )     1:38.58 (53.96)                    
 
Event 34  Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lockhart, Ryan J          12 Marlins-MR           1:16.97    1:23.65        
                                  36.38 ( )     1:23.65 (47.27)                    
  2 Ciliberti, Nicholas J     11 Patriot-MR           1:34.17    1:32.50        
                                  42.16 ( )     1:32.50 (50.34)                    
  3 Amalvert, George          12 Seals-MR                  NT    1:38.19        
                                  42.73 ( )     1:38.19 (55.46)                    
 
Event 35  Girls 12 & Under 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kinsley, Jacqueline P     12 WSSC-MR                   NT    3:05.53        
                                  43.30 ( )                             1:31.24 ( )
                                2:19.11 ( )     3:05.53 (46.42)                    
  2 Sabbagh, Krista L         10 Devil Fish-MR             NT    3:19.55        
                                  44.22 ( )                             1:33.92 ( )
                                2:27.08 ( )     3:19.55 (52.47)                    
  3 Kinsley, Jennifer          9 WSSC-MR              3:56.00    3:55.76        
                                  49.54 ( )                             1:51.05 ( )
                                2:54.42 ( )   3:55.76 (1:01.34)                    
  4 Dilone, Idalexa           11 Seals-MR                  NT    3:57.38        
                                  50.77 ( )                             1:52.38 ( )
                                2:55.58 ( )   3:57.38 (1:01.80)                    
  5 Cespedas, Isabel          12 Seals-MR                  NT    3:57.77        
                                  50.43 ( )                             1:51.56 ( )
                                2:57.46 ( )   3:57.77 (1:00.31)                    
  6 Brewer, Tatyana            9 Seals-MR                  NT    4:52.24        
                                1:00.70 ( )                             2:14.33 ( )
                                3:23.89 ( )   4:52.24 (1:28.35)                    
 
Event 35  Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Johnson, Kirsten M        14 Devil Fish-MR             NT    3:26.75        
                                  43.02 ( )                             1:35.20 ( )
                                2:31.89 ( )     3:26.75 (54.86)                    
  2 Clark, Leanne             13 Seals-MR                  NT    4:11.89        
                                  52.14 ( )                             2:00.72 ( )
                                3:08.99 ( )   4:11.89 (1:02.90)                    
 
Event 35  Girls 15 & Over 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rosenkranz, Renee E       17 Devil Fish-MR        2:35.07    2:43.84        
                                  36.01 ( )                             1:17.60 ( )
                                2:00.45 ( )     2:43.84 (43.39)                    
  2 Spacone, Samantha C       17 Devil Fish-MR             NT    2:59.02        
                                  39.20 ( )                             1:25.29 ( )
                                2:13.21 ( )     2:59.02 (45.81)                    
 -- Brewer, Siedah            16 Seals-MR                  NT         DQ        
                                  55.64 ( )                             2:01.51 ( )
                                3:12.20 ( )        DQ (1:05.69)                    
 
Event 36  Boys 12 & Under 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Felipe, Eddie             12 Seals-MR                  NT    4:03.53        
                                  46.71 ( )                             1:45.30 ( )
                                2:46.72 ( )   4:03.53 (1:16.81)                    
 
Event 36  Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Warnon, Raphael           14 WSSC-MR              2:43.82    2:47.24        
                                  37.17 ( )                             1:19.85 ( )
                                2:04.29 ( )     2:47.24 (42.95)                    
 
Event 36  Boys 15 & Over 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jakubek, Jack D           15 Marlins-MR           2:30.81    2:34.22        
                                  32.64 ( )                             1:11.32 ( )
                                1:52.39 ( )     2:34.22 (41.83)                    
  2 Amodio, Lucas             15 Devil Fish-MR        2:34.73    2:43.43        
                                  36.38 ( )                             1:18.68 ( )
                                2:00.42 ( )     2:43.43 (43.01)                    
  3 Amalvert, Georgie         17 Seals-MR                  NT    3:05.61        
                                  38.97 ( )                             1:23.94 ( )
                                2:13.32 ( )     3:05.61 (52.29)                    
 
Event 37  Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ryan, Bernadette          12 WSSC-MR                39.81      37.36        
  2 Regenauer, Nicole         12 WSSC-MR                43.39      41.11        
  3 Mullaney, Madeline H      12 Devil Fish-MR          41.71      41.85        
  4 McMann, Melissa M         11 Patriot-MR             43.17      42.06        
  5 Melamed, Gabrielle S      11 Patriot-MR             42.17      42.16        
  6 Klippel, Britney L        11 Marlins-MR             45.55      43.34        
  7 Pagano, Megan             11 Devil Fish-MR          46.47      44.60        
  8 Bradbury, Diana           11 Patriot-MR             47.00      45.71        
  9 Halpin, Alexandra M       11 Patriot-MR             53.38      46.16        
 10 Tawil, Lian Y             11 CUDA-MR                   NT      47.63        
 11 Langdale, Erin A          11 Aqua Gems-MR           49.72      48.57        
 12 McMillan, Gabrielle A     11 Patriot-MR             47.36      50.03        
 13 Beuchert, Emily A         12 WSSC-MR                50.29      50.56        
 14 Mitchell, Nicole L        11 Aqua Gems-MR           50.27      55.63        
 15 Schroeder, Siera J        11 Devil Fish-MR             NT    1:00.30        
 16 Cox, Tyler                11 Seals-MR             1:23.24    1:09.78        
 
Event 38  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ciliberti, Nicholas J     11 Patriot-MR             44.44      45.00        
  2 Czerwinski, Jay L         12 Marlins-MR             48.34      46.88        
  3 Warnon, Jonathan          11 WSSC-MR                47.74      48.51        
  4 Graciani, Jonah           11 Marlins-MR                NT      50.95        
  5 Nieves, Matthew           11 Seals-MR             1:13.53      56.13        
  6 Langdale, Jeremy K        11 Aqua Gems-MR         1:14.97    1:01.66        
 -- Kurzum, Elie              11 WSSC-MR                56.81         DQ        
 -- Felipe, Eddie             12 Seals-MR                  NT         DQ        
 
Event 39  Girls 12 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zeoli, Regina             12 WSSC-MR              1:15.47    1:14.02        
                                  36.01 ( )     1:14.02 (38.01)                    
  2 McMillan, Gabrielle A     11 Patriot-MR           1:30.39    1:31.53        
                                  43.34 ( )     1:31.53 (48.19)                    
 
Event 39  Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Young, Andrea             13 WSSC-MR              1:15.67    1:15.70        
                                  36.67 ( )     1:15.70 (39.03)                    
  2 Egerton, Tory S           14 Patriot-MR           1:19.43    1:17.65        
                                  37.11 ( )     1:17.65 (40.54)                    
  3 Mance, Emily              13 Devil Fish-MR        1:34.82    1:19.96        
                                  37.93 ( )     1:19.96 (42.03)                    
  4 Mullaney, Kathleen K      14 Devil Fish-MR        1:24.89    1:25.55        
                                  41.11 ( )     1:25.55 (44.44)                    
  5 Ciliberti, Emily E        13 Patriot-MR           1:24.10    1:30.82        
                                  44.16 ( )     1:30.82 (46.66)                    
  6 Key, Harmoy               13 Seals-MR                  NT    1:49.03        
                                  50.18 ( )     1:49.03 (58.85)                    
  7 Clark, Leanne             13 Seals-MR                  NT    1:49.49        
                                1:51.86 ( )         1:49.49 ( )                    
 -- Johnson, Kirsten M        14 Devil Fish-MR        1:36.92         DQ        
                                1:31.11 ( )          DQ (16.82)                    
 
Event 39  Girls 15 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stalnaker, Shelby A       15 Marlins-MR           1:06.37    1:07.27        
                                  32.58 ( )     1:07.27 (34.69)                    
  2 Madden, Kasie E           17 CUDA-MR              1:08.72    1:09.03        
                                  33.53 ( )     1:09.03 (35.50)                    
  3 Ruf, Kelly                15 Devil Fish-MR        1:13.12    1:12.05        
                                  34.40 ( )     1:12.05 (37.65)                    
  4 Rosenkranz, Renee E       17 Devil Fish-MR        1:08.41    1:12.92        
                                  34.71 ( )     1:12.92 (38.21)                    
  5 Spacone, Samantha C       17 Devil Fish-MR        1:16.86    1:15.34        
                                  36.28 ( )     1:15.34 (39.06)                    
  6 Warnon, Sophia            15 WSSC-MR              1:11.96    1:15.62        
                                  36.12 ( )     1:15.62 (39.50)                    
  7 Mance, Kara               15 Devil Fish-MR        1:16.86    1:19.28        
                                  38.47 ( )     1:19.28 (40.81)                    
  8 Brewer, Siedah            16 Seals-MR                  NT    2:09.45        
                                1:01.37 ( )   2:09.45 (1:08.08)                    
 
Event 40  Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walsh, Ryan               14 Marlins-MR           1:03.45    1:01.30        
                                  29.36 ( )     1:01.30 (31.94)                    
  2 Warnon, Raphael           14 WSSC-MR              1:02.28    1:04.36        
                                  30.99 ( )     1:04.36 (33.37)                    
  3 Treanor, Dallan B         14 Marlins-MR           1:05.99    1:04.95        
                                  31.25 ( )     1:04.95 (33.70)                    
  4 Hoang, Brandon M          13 Devil Fish-MR        1:13.33    1:09.02        
                                  33.98 ( )     1:09.02 (35.04)                    
  5 Charleston, Jared A       13 Marlins-MR           1:11.30    1:09.66        
                                  33.55 ( )     1:09.66 (36.11)                    
  6 Nakkab, Andre J           14 Patriot-MR           1:19.36    1:13.07        
                                  37.22 ( )     1:13.07 (35.85)                    
  7 Nunnally, Austin W        14 CUDA-MR              1:11.06    1:13.10        
                                  34.30 ( )     1:13.10 (38.80)                    
  8 Wright, Richard M         14 Patriot-MR           1:19.79    1:15.22        
                                  36.91 ( )     1:15.22 (38.31)                    
  9 Schroeder, Tyler          13 Devil Fish-MR             NT    1:19.51        
                                  36.92 ( )     1:19.51 (42.59)                    
 10 Sztyndor, Ricky J         13 CUDA-MR              1:45.41    1:41.54        
                                  49.51 ( )     1:41.54 (52.03)                    
 
Event 40  Boys 15 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walsh, Kevin M            16 Marlins-MR             58.49      58.89        
                                  28.35 ( )       58.89 (30.54)                    
  2 Amodio, Lucas             15 Devil Fish-MR          57.00    1:01.42        
                                  29.56 ( )     1:01.42 (31.86)                    
  3 Rosenkranz, Russell       15 Devil Fish-MR        1:00.26    1:03.19        
                                  30.46 ( )     1:03.19 (32.73)                    
  4 McMillan, Vertis M        16 Patriot-MR           1:07.73    1:06.05        
                                  31.86 ( )     1:06.05 (34.19)                    
  5 Hoang, Ryan M             16 Devil Fish-MR        1:09.47    1:07.23        
                                  33.05 ( )     1:07.23 (34.18)                    
  6 Amalvert, Georgie         17 Seals-MR                  NT    1:11.48        
                                  35.23 ( )     1:11.48 (36.25)                    
  7 Maldonado, Freddy         18 Seals-MR                  NT    1:14.77        
                                  34.90 ( )     1:14.77 (39.87)                    
  8 Forbes, Colin B           15 Patriot-MR           1:20.00    1:24.56        
                                  40.38 ( )     1:24.56 (44.18)                    
 
Event 41  Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stalnaker, Taylor         11 Marlins-MR           1:10.71    1:10.47        
                                  34.25 ( )     1:10.47 (36.22)                    
  2 Dexter, Samantha          12 WSSC-MR              1:23.87    1:16.94        
                                  37.65 ( )     1:16.94 (39.29)                    
  3 Klippel, Britney L        11 Marlins-MR           1:17.22    1:18.00        
                                  38.07 ( )     1:18.00 (39.93)                    
  4 Pagano, Megan             11 Devil Fish-MR        1:22.65    1:23.18        
                                  39.35 ( )     1:23.18 (43.83)                    
  5 Mullaney, Madeline H      12 Devil Fish-MR        1:27.23    1:25.22        
                                  41.54 ( )     1:25.22 (43.68)                    
  6 Beuchert, Emily A         12 WSSC-MR              1:25.87    1:26.67        
                                  42.49 ( )     1:26.67 (44.18)                    
  7 Bradbury, Diana           11 Patriot-MR           1:45.00    1:27.67        
                                  43.52 ( )     1:27.67 (44.15)                    
  8 Mitchell, Nicole L        11 Aqua Gems-MR         1:25.46    1:29.98        
                                  44.19 ( )     1:29.98 (45.79)                    
  9 Schroeder, Siera J        11 Devil Fish-MR             NT    1:32.06        
                                1:32.24 ( )         1:32.06 ( )                    
 10 Halpin, Alexandra M       11 Patriot-MR           1:38.00    1:32.32        
                                  45.59 ( )     1:32.32 (46.73)                    
 11 Melamed, Gabrielle S      11 Patriot-MR           1:26.00    1:32.37        
                                  45.61 ( )     1:32.37 (46.76)                    
 12 Dilone, Idalexa           11 Seals-MR                  NT    1:55.62        
                                  52.91 ( )   1:55.62 (1:02.71)                    
 13 Cespedas, Isabel          12 Seals-MR                  NT    1:59.52        
                                  54.41 ( )   1:59.52 (1:05.11)                    
 14 Langdale, Erin A          11 Aqua Gems-MR         2:12.44    2:04.89        
                                2:05.93 ( )         2:04.89 ( )                    
 15 Mazzeo, Stephanie         12 WSSC-MR                   NT    2:20.87        
                                1:07.03 ( )   2:20.87 (1:13.84)                    
 -- Cox, Tyler                11 Seals-MR                  NT         DQ        
                                2:09.51 ( )              DQ ( )                    
 
Event 42  Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kurzum, Elie              11 WSSC-MR              1:43.90    1:16.41        
                                1:16.39 ( )      1:16.41 (0.02)                    
  2 Warnon, Jonathan          11 WSSC-MR              1:25.96    1:29.15        
                                  42.96 ( )     1:29.15 (46.19)                    
  3 Ciliberti, Nicholas J     11 Patriot-MR           1:29.51    1:34.54        
                                1:34.67 ( )         1:34.54 ( )                    
  4 Langdale, Jeremy K        11 Aqua Gems-MR         1:45.43    1:45.25        
                                1:45.35 ( )         1:45.25 ( )                    
  5 Lumsden, Xavier           11 Seals-MR                  NT    1:46.38        
                                  52.92 ( )     1:46.38 (53.46)                    
  6 Graciani, Jonah           11 Marlins-MR                NT    1:52.10        
                                  55.78 ( )     1:52.10 (56.32)                    
  7 Nieves, Matthew           11 Seals-MR                  NT    2:08.83        
                                1:01.57 ( )   2:08.83 (1:07.26)                    
 
Event 43  Girls 15 & Over 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rosenkranz, Renee E       17 Devil Fish-MR        5:15.06    5:13.97        
                                  32.71 ( )                             1:14.66 ( )
                                1:55.91 ( )                             2:36.51 ( )
                                3:20.05 ( )                             4:04.61 ( )
                                4:40.26 ( )     5:13.97 (33.71)                    
  2 Stalnaker, Shelby A       15 Marlins-MR           5:21.43    5:14.18        
                                  34.85 ( )                             1:15.27 ( )
                                1:54.03 ( )                             2:32.63 ( )
                                3:19.36 ( )                             4:06.86 ( )
                                4:41.49 ( )     5:14.18 (32.69)                    
  3 Ruf, Kelly                15 Devil Fish-MR             NT    5:24.77        
                                  33.62 ( )                             1:14.33 ( )
                                1:54.98 ( )                             2:36.12 ( )
                                3:24.07 ( )                             4:12.17 ( )
                                4:49.45 ( )     5:24.77 (35.32)                    
 
Event 44  Boys 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Byrne, Greg J             14 Marlins-MR           4:38.78    4:37.90        
                                  28.95 ( )                             1:01.85 ( )
                                1:37.85 ( )                             2:13.34 ( )
                                2:54.38 ( )                             3:35.53 ( )
                                4:07.59 ( )     4:37.90 (30.31)                    
  2 Hoang, Brandon M          13 Devil Fish-MR             NT    5:34.13        
                                  34.29 ( )                             1:15.58 ( )
                                1:58.04 ( )                             2:40.05 ( )
                                3:29.81 ( )                             4:17.97 ( )
                                4:56.99 ( )     5:34.13 (37.14)                    
 
Event 44  Boys 15 & Over 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Amodio, Lucas             15 Devil Fish-MR        5:17.05    5:10.15        
                                  33.03 ( )                             1:14.87 ( )
                                1:53.94 ( )                             2:32.05 ( )
                                3:15.86 ( )                             4:00.79 ( )
                                4:35.81 ( )     5:10.15 (34.34)                    
  2 Rosenkranz, Russell       15 Devil Fish-MR        5:30.64    5:11.40        
                                  30.52 ( )                             1:10.81 ( )
                                1:50.16 ( )                             2:29.49 ( )
                                3:17.91 ( )                             4:03.86 ( )
                                4:38.56 ( )     5:11.40 (32.84)                    
  3 Hoang, Ryan M             16 Devil Fish-MR             NT    5:19.27        
                                  32.80 ( )                             1:13.04 ( )
                                1:54.28 ( )                             2:35.04 ( )
                                3:22.37 ( )                             4:09.42 ( )
                                4:46.18 ( )     5:19.27 (33.09)                    
 
Event 45  Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stalnaker, Taylor         11 Marlins-MR           3:01.62    2:33.71        
                                  33.34 ( )                             1:11.37 ( )
                                1:58.45 ( )     2:33.71 (35.26)                    
  2 Ryan, Bernadette          12 WSSC-MR              2:55.57    2:36.32        
                                  33.79 ( )                             1:13.29 ( )
                                2:03.20 ( )     2:36.32 (33.12)                    
  3 Regenauer, Nicole         12 WSSC-MR              2:51.07    2:36.92        
                                  32.55 ( )                             1:16.37 ( )
                                2:02.84 ( )     2:36.92 (34.08)                    
  4 Mullaney, Madeline H      12 Devil Fish-MR        2:56.06    2:58.08        
                                  38.66 ( )                             1:24.65 ( )
                                2:15.87 ( )     2:58.08 (42.21)                    
 
Event 46  Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lockhart, Ryan J          12 Marlins-MR           2:48.84    2:53.72        
                                  35.46 ( )                             1:20.86 ( )
                                2:12.80 ( )     2:53.72 (40.92)                    
  2 Czerwinski, Jay L         12 Marlins-MR           2:59.39    3:04.47        
                                  41.65 ( )                             1:29.02 ( )
                                2:23.75 ( )     3:04.47 (40.72)                    
 
Event 49  Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cespedas, Nabel            8 Seals-MR                  NT    1:48.97        
 
Event 50  Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dwyer, Jack                8 WSSC-MR              1:48.36    1:34.24        
 
Event 51  Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Battaglia, Toni Ann       10 WSSC-MR                28.94      29.34        
  2 Hendricks, Alyssa          9 WSSC-MR                33.36      33.78        
  3 Dexter, Marisa            10 WSSC-MR                35.37      35.23        
  4 Buitekant, Emily E        10 Patriot-MR             33.77      35.32        
  5 Barlao, Charmaine-Grace   10 Marlins-MR             36.38      36.21        
  6 Sherman, Julia            10 WSSC-MR                40.06      36.69        
  7 Walsh, Colleen M          10 Marlins-MR             35.65      36.70        
  8 Sabbagh, Krista L         10 Devil Fish-MR          38.64      37.23        
  9 Callahan, Madeline        10 UN-AG-MR               36.43      38.05        
 10 Bachiller, Erica N         9 Marlins-MR             37.37      39.08        
 11 Thompson, Jordan           9 WSSC-MR                41.67      40.19        
 12 Donabie, Alana R           9 Patriot-MR           1:00.00      40.41        
 13 Beuchert, Claudia          9 WSSC-MR                   NT      40.57        
 14 Hodos, Maggie              9 Devil Fish-MR          43.82      41.16        
 15 Donlon, Jillian            9 WSSC-MR                46.18      41.33        
 16 Raleigh, Heather           9 WSSC-MR                43.22      41.78        
 17 Kinsley, Jennifer          9 WSSC-MR                43.47      41.92        
 18 Lahiff, Deidre C          10 CUDA-MR                51.12      43.12        
 19 Lacen, Gabi R             10 Marlins-MR             44.22      43.19        
 20 Lively, Catherine L       10 Patriot-MR             41.90      44.05        
 21 Krinke, Kathleen          10 WSSC-MR                45.99      44.71        
 22 Patterson, Addie A         9 Aqua Gems-MR              NT      45.66        
 23 Calcutti, Marissa A       10 Patriot-MR           1:00.00      46.14        
 24 Podeszwa, Kathryn V       10 Aqua Gems-MR              NT      46.63        
 25 Strickland, Sydnie E       9 Patriot-MR             49.00      49.61        
 26 Mehling, Lauren M         10 Aqua Gems-MR           50.43      51.19        
 27 Perez, Emily A            10 Aqua Gems-MR              NT      54.40        
 28 Hince, Stephanie          10 WSSC-MR              1:10.53    1:07.90        
 
Event 52  Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cooney, Hunter C          10 UN-AG-MR               38.79      33.54        
  2 Wadsworth, John D          9 Marlins-MR             35.40      34.45        
  3 Guardino, Devin J          9 Patriot-MR           1:00.00      35.73        
  4 Treanor, Shane P           9 Marlins-MR             36.59      36.52        
  5 Hutton, RJ J               9 Patriot-MR             45.77      41.79        
  6 Frisbee, Connor           10 WSSC-MR                42.56      41.83        
  7 Santiago, Christopher      9 WSSC-MR                42.77      42.40        
  8 Collins, Danny R           9 Marlins-MR             44.71      44.42        
 
Event 53  Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Regenauer, Christiana      7 WSSC-MR                20.26      19.47        
  2 Graham, Kendra S           8 Devil Fish-MR          25.04      20.16        
  3 Paul, Jennifer             8 Marlins-MR             21.54      20.56        
  4 Mitchell, Jessica M        8 Aqua Gems-MR           29.53      25.05        
  5 Thompson, MACKENZIE        7 WSSC-MR                   NT      27.54        
 -- Benfante, Alexis t         7 Patriot-MR             34.00         DQ        
 -- Dwyer, Catie               7 WSSC-MR                   NT         DQ        
 
Event 54  Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dwyer, Jack                8 WSSC-MR                23.24      24.37        
  2 Palmer, Jack               8 WSSC-MR                31.89      24.68        
 -- Thompson, Kyle             7 WSSC-MR                32.98         DQ        
 
Event 55  Girls 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Battaglia, Toni Ann       10 WSSC-MR              1:09.78    1:13.28        
                                  35.32 ( )     1:13.28 (37.96)                    
 -- Sherman, Julia            10 WSSC-MR                   NT         DQ        
                                  51.61 ( )          DQ (25.24)                    
 
Event 57  Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Paul, Jennifer             8 Marlins-MR             38.33      36.91        
  2 Bacigal, Paige             7 VAC-MR                    NT      38.27        
  3 Regenauer, Christiana      7 WSSC-MR                42.40      38.89        
  4 Graham, Kendra S           8 Devil Fish-MR          50.39      42.54        
  5 Mitchell, Jessica M        8 Aqua Gems-MR           46.48      46.39        
  6 Thompson, MACKENZIE        7 WSSC-MR                52.63      51.85        
  7 Benfante, Alexis t         7 Patriot-MR             53.87      52.74        
 -- Gibbons, Abigail           7 UN-AG-MR               46.43         DQ        
 
Event 58  Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Palmer, Jack               8 WSSC-MR                55.59      45.99        
  2 Thompson, Kyle             7 WSSC-MR                56.43      49.02        
 
Event 59  Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Battaglia, Toni Ann       10 WSSC-MR                34.40      34.36        
  2 Hendricks, Alyssa          9 WSSC-MR                40.78      40.73        
  3 Bachiller, Erica N         9 Marlins-MR             40.45      41.64        
  4 Buitekant, Emily E        10 Patriot-MR             43.06      42.11        
  5 Barlao, Charmaine-Grace   10 Marlins-MR             40.56      42.15        
  6 Sabbagh, Krista L         10 Devil Fish-MR          46.09      42.62        
  7 Callahan, Madeline        10 UN-AG-MR               48.43      44.12        
  8 Donlon, Jillian            9 WSSC-MR                50.55      46.74        
  9 Donabie, Alana R           9 Patriot-MR           1:10.00      49.19        
 10 Lahiff, Deidre C          10 CUDA-MR              1:01.02      49.22        
 11 Kinsley, Jennifer          9 WSSC-MR                48.33      50.42        
 12 Hodos, Maggie              9 Devil Fish-MR          54.80      51.28        
 13 Raleigh, Heather           9 WSSC-MR                52.03      52.17        
 14 Beuchert, Claudia          9 WSSC-MR                   NT      52.21        
 15 Mehling, Lauren M         10 Aqua Gems-MR           50.43      53.22        
 16 Krinke, Kathleen          10 WSSC-MR                55.38      53.28        
 17 Patterson, Addie A         9 Aqua Gems-MR              NT      53.45        
 18 Perez, Emily A            10 Aqua Gems-MR              NT      53.48        
 19 Lacen, Gabi R             10 Marlins-MR             51.53      54.12        
 20 Lively, Catherine L       10 Patriot-MR             55.66      54.15        
 21 Calcutti, Marissa A       10 Patriot-MR           1:10.00      58.47        
 22 Strickland, Sydnie E       9 Patriot-MR             58.00    1:01.52        
 23 Hince, Stephanie          10 WSSC-MR              1:18.24    1:09.96        
 
Event 60  Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cooney, Hunter C          10 UN-AG-MR               36.61      35.42        
  2 Wadsworth, John D          9 Marlins-MR             45.20      41.82        
  3 Treanor, Shane P           9 Marlins-MR             47.04      45.25        
  4 Guardino, Devin J          9 Patriot-MR           1:20.00      46.92        
  5 Santiago, Christopher      9 WSSC-MR                52.14      51.51        
  6 Frisbee, Connor           10 WSSC-MR                51.36      52.90        
  7 Collins, Danny R           9 Marlins-MR             54.20      56.21        
  8 Hutton, RJ J               9 Patriot-MR           1:02.39      59.39        
 
Event 61  Girls 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Paul, Jennifer             8 Marlins-MR             47.74      44.32        
  2 Graham, Kendra S           8 Devil Fish-MR             NT      49.67        
  3 Mitchell, Jessica M        8 Aqua Gems-MR           52.94      53.19        
  4 Gibbons, Abigail           7 UN-AG-MR               50.43      56.47        
  5 Cespedas, Nabel            8 Seals-MR                  NT      59.50        
  6 Thompson, MACKENZIE        7 WSSC-MR              1:00.45    1:01.07        
  7 Benfante, Alexis t         7 Patriot-MR           1:02.00    1:07.66        
 -- Bacigal, Paige             7 VAC-MR                    NT         DQ        
 
Event 62  Boys 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thompson, Kyle             7 WSSC-MR              1:02.83      57.31        
 
Event 63  Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Battaglia, Toni Ann       10 WSSC-MR                42.09      41.56        
  2 Sabbagh, Krista L         10 Devil Fish-MR          44.54      43.13        
  3 Buitekant, Emily E        10 Patriot-MR             51.07      47.36        
  4 Barlao, Charmaine-Grace   10 Marlins-MR             47.97      48.34        
  5 Lively, Catherine L       10 Patriot-MR             49.13      48.73        
  6 Walsh, Colleen M          10 Marlins-MR             48.19      49.96        
  7 Thompson, Jordan           9 WSSC-MR                52.98      50.65        
  8 Hendricks, Alyssa          9 WSSC-MR                   NT      51.92        
  9 Brewer, Tatyana            9 Seals-MR                  NT      52.84        
 10 Bachiller, Erica N         9 Marlins-MR             49.97      53.35        
 11 Donlon, Jillian            9 WSSC-MR              1:01.91      53.69        
 12 Donabie, Alana R           9 Patriot-MR           1:20.00      53.80        
 13 Kinsley, Jennifer          9 WSSC-MR                52.73      54.02        
 14 Raleigh, Heather           9 WSSC-MR              1:02.29      54.16        
 15 Lahiff, Deidre C          10 CUDA-MR              1:12.97      55.14        
 16 Calcutti, Marissa A       10 Patriot-MR           1:15.00      59.85        
 17 Strickland, Sydnie E       9 Patriot-MR             57.00    1:00.46        
 18 Bacigal, Paige             7 VAC-MR                    NT    1:04.17        
 19 Hince, Stephanie          10 WSSC-MR              1:20.41    1:19.40        
 -- Patterson, Addie A         9 Aqua Gems-MR              NT         DQ        
 -- Hodos, Maggie              9 Devil Fish-MR             NT         DQ        
 -- Beuchert, Claudia          9 WSSC-MR                   NT         DQ        
 -- Krinke, Kathleen          10 WSSC-MR              1:04.63         DQ        
 -- Podeszwa, Kathryn V       10 Aqua Gems-MR              NT         DQ        
 
Event 64  Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wadsworth, John D          9 Marlins-MR             44.64      44.80        
  2 Hutton, RJ J               9 Patriot-MR             58.66      54.79        
  3 Frisbee, Connor           10 WSSC-MR                59.48      57.70        
  4 Santiago, Christopher      9 WSSC-MR              1:00.19      58.92        
 -- Treanor, Shane P           9 Marlins-MR             45.53         DQ        
 -- Guardino, Devin J          9 Patriot-MR           1:20.00         DQ        
 
Event 65  Girls 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cespedas, Nabel            8 Seals-MR                  NT    1:00.95        
  2 Mitchell, Jessica M        8 Aqua Gems-MR         1:07.47    1:04.02        
  3 Thompson, MACKENZIE        7 WSSC-MR              1:27.50    1:05.49        
  4 Dwyer, Catie               7 WSSC-MR                   NT    1:11.49        
 -- Paul, Jennifer             8 Marlins-MR           1:15.39         DQ        
 -- Benfante, Alexis t         7 Patriot-MR           1:01.00         DQ        
 
Event 66  Boys 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dwyer, Jack                8 WSSC-MR              1:19.88      58.12        
  2 Thompson, Kyle             7 WSSC-MR              1:11.30      58.37        
 
Event 67  Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Battaglia, Toni Ann       10 WSSC-MR              1:03.96    1:06.53        
                                  31.89 ( )     1:06.53 (34.64)                    
  2 Dexter, Marisa            10 WSSC-MR                   NT    1:21.74        
                                  37.90 ( )     1:21.74 (43.84)                    
  3 Buitekant, Emily E        10 Patriot-MR           1:20.50    1:22.44        
                                  37.50 ( )     1:22.44 (44.94)                    
  4 Walsh, Colleen M          10 Marlins-MR           1:31.39    1:22.55        
                                  39.27 ( )     1:22.55 (43.28)                    
  5 Thompson, Jordan           9 WSSC-MR                   NT    1:29.42        
                                  42.04 ( )     1:29.42 (47.38)                    
  6 Donabie, Alana R           9 Patriot-MR           2:00.00    1:31.55        
                                  42.84 ( )     1:31.55 (48.71)                    
  7 Lively, Catherine L       10 Patriot-MR           1:55.51    1:38.71        
                                  45.74 ( )     1:38.71 (52.97)                    
  8 Calcutti, Marissa A       10 Patriot-MR           2:00.00    1:55.09        
                                  53.81 ( )   1:55.09 (1:01.28)                    
 -- Bachiller, Erica N         9 Marlins-MR           1:43.39         DQ        
                                  42.91 ( )          DQ (45.73)                    
 
Event 68  Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Treanor, Shane P           9 Marlins-MR           1:33.12    1:24.74        
                                  39.49 ( )     1:24.74 (45.25)                    
  2 Guardino, Devin J          9 Patriot-MR           2:10.00    1:25.82        
                                  40.60 ( )     1:25.82 (45.22)                    
  3 Hutton, RJ J               9 Patriot-MR           1:41.43    1:38.21        
                                  45.93 ( )     1:38.21 (52.28)                    
 
Event 71  Girls 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Washingtonville Seahawks-MR  'A'                  2:53.83    2:49.23        
                              34.23 (34.23)                         1:31.45 (57.22)
                            2:08.32 (36.87)     2:49.23 (40.91)                    
  2 Washingtonville Seahawks-MR  'B'                       NT    3:05.87        
                              42.98 (42.98)                         1:37.71 (54.73)
                            2:24.57 (46.86)     3:05.87 (41.30)                    
  3 Patriot Swim Team-MR  'A'                         3:33.47    3:13.34        
                              50.54 (50.54)                         1:06.81 (16.27)
                          2:23.45 (1:16.64)     3:13.34 (49.89)                    
 
Event 73  Girls 12 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beuchert, Emily A         12 WSSC-MR              3:17.06    3:06.22        
                                  43.29 ( )                             1:29.23 ( )
                                2:25.43 ( )     3:06.22 (40.79)                    
 
Event 73  Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Suen, Cato                14 RIPT-MR                   NT    2:29.32        
                                  33.92 ( )                             1:11.86 ( )
                                1:56.18 ( )     2:29.32 (33.14)                    
  2 Carroll, Colleen E        13 WSSC-MR                   NT    2:29.72        
                                  33.04 ( )                             1:14.22 ( )
                                1:56.99 ( )     2:29.72 (32.73)                    
  3 Mance, Emily              13 Devil Fish-MR        2:58.25    2:53.12        
                                  38.70 ( )                             1:19.95 ( )
                                2:15.55 ( )     2:53.12 (37.57)                    
  4 Patapis, Melanie          13 RIPT-MR                   NT    3:00.72        
                                  39.91 ( )                             1:23.84 ( )
                                2:19.12 ( )     3:00.72 (41.60)                    
  5 Olsen, Mary C             13 Aqua Gems-MR         3:10.67    3:02.06        
                                  41.77 ( )                             1:26.76 ( )
                                2:20.94 ( )     3:02.06 (41.12)                    
  6 Johnson, Kirsten M        14 Devil Fish-MR             NT    3:07.70        
                                  39.15 ( )                             1:28.39 ( )
                                2:19.93 ( )     3:07.70 (47.77)                    
 
Event 73  Girls 15 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rosenkranz, Renee E       17 Devil Fish-MR        2:23.56    2:26.99        
                                  31.80 ( )                             1:10.66 ( )
                                1:52.51 ( )     2:26.99 (34.48)                    
  2 Ruf, Kelly                15 Devil Fish-MR        2:27.73    2:30.19        
                                  31.41 ( )                             1:09.40 ( )
                                1:55.21 ( )     2:30.19 (34.98)                    
  3 Warnon, Sophia            15 WSSC-MR              2:41.07    2:42.21        
                                  36.14 ( )                             1:17.89 ( )
                                2:04.82 ( )     2:42.21 (37.39)                    
  4 Mance, Kara               15 Devil Fish-MR        2:55.63    3:15.69        
                                  35.56 ( )                             1:18.09 ( )
                                2:36.03 ( )     3:15.69 (39.66)                    
 
Event 74  Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Warnon, Raphael           14 WSSC-MR              2:21.27    2:20.12        
                                  30.55 ( )                             1:04.67 ( )
                                1:47.41 ( )     2:20.12 (32.71)                    
  2 Hoang, Brandon M          13 Devil Fish-MR        2:44.93    2:31.69        
                                  31.81 ( )                             1:09.33 ( )
                                1:54.77 ( )     2:31.69 (36.92)                    
  3 Nunnally, Austin W        14 CUDA-MR              2:31.56    2:38.65        
                                  32.21 ( )                             1:12.40 ( )
                                2:01.40 ( )     2:38.65 (37.25)                    
  4 Schroeder, Tyler          13 Devil Fish-MR             NT    3:05.16        
                                  37.60 ( )                             1:21.78 ( )
                                2:22.82 ( )     3:05.16 (42.34)                    
 
Event 74  Boys 15 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Amodio, Lucas             15 Devil Fish-MR        2:24.00    2:18.89        
                                  30.68 ( )                             1:05.24 ( )
                                1:46.42 ( )     2:18.89 (32.47)                    
  2 Rosenkranz, Russell       15 Devil Fish-MR        2:24.51    2:19.98        
                                  28.52 ( )                             1:03.06 ( )
                                1:46.94 ( )     2:19.98 (33.04)                    
  3 McMillan, Vertis M        16 Patriot-MR           2:31.58    2:23.58        
                                  29.73 ( )                             1:05.04 ( )
                                1:46.53 ( )     2:23.58 (37.05)                    
  4 DelPino, Nicholas J       16 Patriot-MR           2:25.92    2:24.58        
                                  28.55 ( )                             1:05.69 ( )
                                1:48.08 ( )     2:24.58 (36.50)                    
  5 Hoang, Ryan M             16 Devil Fish-MR        2:27.24    2:26.70        
                                  30.51 ( )                             1:07.67 ( )
                                1:53.26 ( )     2:26.70 (33.44)                    
  6 Jakubek, Jack D           15 Marlins-MR           2:25.69    2:26.73        
                                  32.77 ( )                             1:10.72 ( )
                                1:52.03 ( )     2:26.73 (34.70)                    
  7 MACKAY, Michael           15 WSSC-MR              2:39.82    2:31.13        
                                  32.66 ( )                             1:12.41 ( )
                                1:54.52 ( )     2:31.13 (36.61)                    
  8 Amalvert, Georgie         17 Seals-MR                  NT    2:31.46        
                                  27.36 ( )                             1:04.89 ( )
                                1:53.56 ( )     2:31.46 (37.90)                    
 -- Maldonado, Freddy         18 Seals-MR                  NT         DQ        
                                  28.65 ( )                             1:10.48 ( )
           DQ (1:49.52)                                                            
 
Event 75  Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ryan, Bernadette          12 WSSC-MR              1:15.56    1:09.79        
                                  31.94 ( )     1:09.79 (37.85)                    
  2 Vogel, Nia C              12 UN-MI-MR             1:11.00    1:10.48        
                                  32.61 ( )     1:10.48 (37.87)                    
  3 Escobedo, Emily           12 RIPT-MR              1:11.50    1:12.52        
                                  33.94 ( )     1:12.52 (38.58)                    
  4 Bradnock, Taylor          12 RIPT-MR              1:13.50    1:14.72        
                                  33.63 ( )     1:14.72 (41.09)                    
  5 Concannon, Kaitlin J      11 Marlins-MR           1:18.18    1:16.28        
                                  34.71 ( )     1:16.28 (41.57)                    
  6 McKay, Jessica C          12 WSSC-MR              1:30.35    1:19.58        
                                  39.35 ( )     1:19.58 (40.23)                    
  7 Klippel, Britney L        11 Marlins-MR           1:20.07    1:20.71        
                                  35.93 ( )     1:20.71 (44.78)                    
  8 Kinsley, Jacqueline P     12 WSSC-MR              1:23.13    1:21.30        
                                  39.15 ( )     1:21.30 (42.15)                    
  9 Pagano, Megan             11 Devil Fish-MR        1:26.15    1:23.01        
                                  37.79 ( )     1:23.01 (45.22)                    
 10 Melamed, Gabrielle S      11 Patriot-MR           1:29.00    1:23.98        
                                  39.85 ( )     1:23.98 (44.13)                    
 11 McMann, Melissa M         11 Patriot-MR           1:27.77    1:24.42        
                                  40.68 ( )     1:24.42 (43.74)                    
 12 David, Hollie             12 WSSC-MR              1:26.74    1:25.33        
                                  40.26 ( )     1:25.33 (45.07)                    
 13 McMillan, Gabrielle A     11 Patriot-MR           1:33.37    1:27.90        
                                  39.63 ( )     1:27.90 (48.27)                    
 14 Halpin, Alexandra M       11 Patriot-MR           1:42.75    1:28.63        
                                  41.29 ( )     1:28.63 (47.34)                    
 15 Regenauer, Emma           11 WSSC-MR              1:32.66    1:30.28        
                                  40.80 ( )     1:30.28 (49.48)                    
 16 Mackay, Hannah R          11 Patriot-MR           1:40.26    1:32.91        
                                  44.74 ( )     1:32.91 (48.17)                    
 17 Keane, MaryKate           11 Patriot-MR           2:30.00    1:34.43        
                                  46.72 ( )     1:34.43 (47.71)                    
 18 Langdale, Erin A          11 Aqua Gems-MR         1:44.12    1:42.97        
                                  49.59 ( )     1:42.97 (53.38)                    
 -- Mitchell, Nicole L        11 Aqua Gems-MR         1:29.37         DQ        
                                  42.01 ( )          DQ (48.54)                    
 
Event 76  Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Needham, Dan C            12 RIPT-MR              1:20.11    1:13.36        
                                  32.68 ( )     1:13.36 (40.68)                    
  2 Patapis, Peter            12 RIPT-MR              1:15.01    1:13.60        
                                  35.56 ( )     1:13.60 (38.04)                    
  3 Piliero, Marc P           12 Patriot-MR           1:20.16    1:18.51        
                                  36.18 ( )     1:18.51 (42.33)                    
  4 Olsen, Jack T             11 Aqua Gems-MR         1:22.52    1:26.21        
                                  39.31 ( )     1:26.21 (46.90)                    
  5 Czerwinski, Jay L         12 Marlins-MR           1:24.58    1:26.48        
                                  39.62 ( )     1:26.48 (46.86)                    
  6 Ciliberti, Nicholas J     11 Patriot-MR           1:27.59    1:27.02        
                                  40.45 ( )     1:27.02 (46.57)                    
  7 Warnon, Jonathan          11 WSSC-MR              1:29.04    1:29.75        
                                  40.81 ( )     1:29.75 (48.94)                    
  8 Scelta, Andrew V          12 Aqua Gems-MR         1:41.02    1:45.92        
                                  49.85 ( )     1:45.92 (56.07)                    
  9 Langdale, Jeremy K        11 Aqua Gems-MR         1:53.68    1:50.26        
                                  51.52 ( )     1:50.26 (58.74)                    
 -- Bradnock, Reginald        11 RIPT-MR              1:16.79         DQ        
                                  33.35 ( )          DQ (39.76)                    
 
Event 77  Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Suen, Cato                14 RIPT-MR                   NT    2:19.93        
                                  31.72 ( )                             1:07.75 ( )
                                1:43.94 ( )     2:19.93 (35.99)                    
  2 Lewis, Chloe              14 RIPT-MR                   NT    2:30.43        
                                  32.58 ( )                             1:10.28 ( )
                                1:51.19 ( )     2:30.43 (39.24)                    
  3 Ciliberti, Emily E        13 Patriot-MR           2:36.00    2:35.34        
                                  35.89 ( )                             1:15.80 ( )
                                1:56.26 ( )     2:35.34 (39.08)                    
  4 Patapis, Melanie          13 RIPT-MR              2:37.79    2:36.89        
                                  34.78 ( )                             1:16.26 ( )
                                1:58.79 ( )     2:36.89 (38.10)                    
  5 Olsen, Mary C             13 Aqua Gems-MR         2:44.69    2:41.88        
                                  36.67 ( )                             1:18.59 ( )
                                2:01.02 ( )     2:41.88 (40.86)                    
  6 Johnson, Kirsten M        14 Devil Fish-MR             NT    2:53.42        
                                  36.83 ( )                             1:21.10 ( )
                                2:08.71 ( )     2:53.42 (44.71)                    
  7 Key, Harmoy               13 Seals-MR                  NT    3:20.03        
                                  41.49 ( )                             1:33.76 ( )
                                2:28.63 ( )     3:20.03 (51.40)                    
 
Event 77  Girls 15 & Over 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rosenkranz, Renee E       17 Devil Fish-MR        2:07.44    2:08.62        
                                  29.21 ( )                             1:01.70 ( )
                                1:35.78 ( )     2:08.62 (32.84)                    
  2 Madden, Kasie E           17 CUDA-MR              2:10.01    2:09.21        
                                  29.88 ( )                             1:02.12 ( )
                                1:35.69 ( )     2:09.21 (33.52)                    
  3 Ruf, Kelly                15 Devil Fish-MR        2:08.53    2:10.49        
                                  29.68 ( )                             1:02.30 ( )
                                1:36.89 ( )     2:10.49 (33.60)                    
  4 McMahon, Hayley           15 Devil Fish-MR        2:17.11    2:14.06        
                                  30.33 ( )                             1:03.86 ( )
                                1:39.13 ( )     2:14.06 (34.93)                    
  5 Warnon, Sophia            15 WSSC-MR              2:17.16    2:22.77        
                                  31.74 ( )                             1:07.69 ( )
                                1:45.38 ( )     2:22.77 (37.39)                    
  6 Brewer, Siedah            16 Seals-MR                  NT    3:58.54        
                                  46.92 ( )                             1:45.96 ( )
                                2:53.96 ( )   3:58.54 (1:04.58)                    
 
Event 78  Boys 12 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Felipe, Eddie             12 Seals-MR                  NT    3:11.69        
                                  39.21 ( )                             1:30.16 ( )
                                2:22.86 ( )     3:11.69 (48.83)                    
  2 Lumsden, Xavier           11 Seals-MR                  NT    3:16.67        
                                  42.10 ( )                             1:32.28 ( )
                                2:28.01 ( )     3:16.67 (48.66)                    
  3 Garcia, Bryan             12 Seals-MR                  NT    3:33.95        
                                  42.36 ( )                             1:38.49 ( )
                                2:37.83 ( )     3:33.95 (56.12)                    
 
Event 78  Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walsh, Ryan               14 Marlins-MR           2:01.02    1:58.46        
                                  26.78 ( )                               56.76 ( )
                                1:27.92 ( )     1:58.46 (30.54)                    
  2 Gillenwater, Darin J      14 RIPT-MR              2:04.00    2:07.70        
                                  27.94 ( )                             1:00.27 ( )
                                1:34.43 ( )     2:07.70 (33.27)                    
  3 Warnon, Raphael           14 WSSC-MR              2:11.50    2:09.04        
                                  28.76 ( )                             1:01.83 ( )
                                1:36.64 ( )     2:09.04 (32.40)                    
  4 Wright, Richard M         14 Patriot-MR           2:20.34    2:09.78        
                                  29.57 ( )                             1:01.61 ( )
                                1:35.40 ( )     2:09.78 (34.38)                    
  5 Charleston, Jared A       13 Marlins-MR           2:21.02    2:16.00        
                                  29.30 ( )                             1:03.38 ( )
                                1:40.92 ( )     2:16.00 (35.08)                    
  6 Hoang, Brandon M          13 Devil Fish-MR        2:20.18    2:16.76        
                                  30.89 ( )                             1:05.23 ( )
                                1:41.78 ( )     2:16.76 (34.98)                    
  7 Marrone, James G          14 UN-MR                2:16.31    2:18.49        
                                  29.44 ( )                             1:04.00 ( )
                                1:40.34 ( )     2:18.49 (38.15)                    
  8 Schroeder, Tyler          13 Devil Fish-MR             NT    2:39.79        
                                  33.97 ( )                             1:13.66 ( )
                                1:57.46 ( )     2:39.79 (42.33)                    
 
Event 78  Boys 15 & Over 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Eller, Zachary M          16 RIPT-MR              1:58.10    1:58.72        
                                  26.11 ( )                               56.14 ( )
                                1:27.62 ( )     1:58.72 (31.10)                    
  2 Amodio, Lucas             15 Devil Fish-MR        2:05.90    2:03.87        
                                  28.03 ( )                             1:00.21 ( )
                                1:31.76 ( )     2:03.87 (32.11)                    
  3 Rosenkranz, Russell       15 Devil Fish-MR        2:08.35    2:04.18        
                                  27.50 ( )                               59.46 ( )
                                1:31.83 ( )     2:04.18 (32.35)                    
  4 Simpson, Alex J           16 CUDA-MR              2:04.67    2:06.56        
                                  28.39 ( )                             1:00.21 ( )
                                1:33.55 ( )     2:06.56 (33.01)                    
  5 DelPino, Nicholas J       16 Patriot-MR           2:10.04    2:09.31        
                                  28.60 ( )                             1:00.70 ( )
                                1:34.71 ( )     2:09.31 (34.60)                    
  6 Hoang, Ryan M             16 Devil Fish-MR        2:09.05    2:11.71        
                                  29.87 ( )                             1:03.10 ( )
                                1:37.21 ( )     2:11.71 (34.50)                    
  7 McMillan, Vertis M        16 Patriot-MR           2:15.91    2:12.40        
                                  28.21 ( )                             1:00.25 ( )
                                1:35.09 ( )     2:12.40 (37.31)                    
 -- MACKAY, Jimmy             17 WSSC-MR                   NT         DQ        
                                  30.68 ( )                             1:07.21 ( )
                                1:47.43 ( )          DQ (37.73)                    
 
Event 79  Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vogel, Nia C              12 UN-MI-MR               27.25      28.33        
  2 Bradnock, Taylor          12 RIPT-MR                28.04      28.55        
  3 Ryan, Bernadette          12 WSSC-MR                30.24      28.57        
  4 Stalnaker, Taylor         11 Marlins-MR             28.54      28.65        
  5 Dexter, Samantha          12 WSSC-MR                33.14      30.29        
  6 Escobedo, Emily           12 RIPT-MR                29.85      30.53        
  7 Ruf, Katie                11 Devil Fish-MR          32.70      31.04        
  8 Concannon, Kaitlin J      11 Marlins-MR             30.48      31.10        
  9 McKay, Jessica C          12 WSSC-MR                33.13      31.29        
 10 David, Hollie             12 WSSC-MR                33.19      32.47        
 11 McMann, Melissa M         11 Patriot-MR             33.83      32.58        
 12 Klippel, Britney L        11 Marlins-MR             31.34      33.10        
 13 Schroeder, Siera J        11 Devil Fish-MR          34.91      33.94        
 14 Mitchell, Nicole L        11 Aqua Gems-MR           34.18      34.33        
 15 Lahiff, Cecelia K         12 CUDA-MR                40.67      34.39        
 16 Melamed, Gabrielle S      11 Patriot-MR             34.10      34.60        
 17 Beuchert, Emily A         12 WSSC-MR                34.74      34.73        
 18 Regenauer, Emma           11 WSSC-MR                34.19      35.11        
 19 Halpin, Alexandra M       11 Patriot-MR             42.00      36.53        
 20 Keane, MaryKate           11 Patriot-MR           1:00.00      36.74        
 21 Mackay, Hannah R          11 Patriot-MR             37.19      37.95        
 22 Dilone, Idalexa           11 Seals-MR                  NT      38.00        
 23 Langdale, Erin A          11 Aqua Gems-MR           38.42      39.12        
 24 Torres, Juli              11 Seals-MR                  NT      39.14        
 25 Cespedas, Isabel          12 Seals-MR                  NT      40.07        
 26 Meacham, Aaliyah M        11 Devil Fish-MR          50.81      41.62        
 27 Mazzeo, Stephanie         12 WSSC-MR                   NT      46.26        
 
Event 80  Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Patapis, Peter            12 RIPT-MR                27.85      28.40        
  2 Bradnock, Reginald        11 RIPT-MR                28.25      28.85        
  3 Needham, Dan C            12 RIPT-MR                28.37      28.90        
  4 Piliero, Marc P           12 Patriot-MR             30.21      28.95        
  5 Czerwinski, Jay L         12 Marlins-MR             32.03      32.60        
  6 Olsen, Jack T             11 Aqua Gems-MR           31.33      32.84        
  7 Ciliberti, Nicholas J     11 Patriot-MR             34.51      33.21        
  8 Warnon, Jonathan          11 WSSC-MR                33.56      34.35        
  9 Nieves, Matthew           11 Seals-MR             1:10.37      40.20        
 10 Langdale, Jeremy K        11 Aqua Gems-MR           42.06      41.05        
 11 Gershgorn, Jason I        11 Patriot-MR             55.00      41.98        
 12 Scelta, Andrew V          12 Aqua Gems-MR           39.18      42.36        
 13 Perez, Daniel S           11 Aqua Gems-MR              NT      55.80        
 
Event 81  Girls 15 & Over 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ruf, Kelly                15 Devil Fish-MR        2:28.22    2:35.02        
                                  33.42 ( )                             1:12.17 ( )
                                1:53.68 ( )     2:35.02 (41.34)                    
  2 Madden, Kasie E           17 CUDA-MR              2:42.15    2:37.68        
                                  32.58 ( )                             1:11.08 ( )
                                1:53.44 ( )     2:37.68 (44.24)                    
  3 Stalnaker, Shelby A       15 Marlins-MR           2:35.81    2:38.26        
                                  33.62 ( )                             1:13.25 ( )
                                1:56.12 ( )     2:38.26 (42.14)                    
  4 Mance, Kara               15 Devil Fish-MR             NT    3:11.91        
                                  37.36 ( )                             1:27.04 ( )
                                2:21.00 ( )     3:11.91 (50.91)                    
 
Event 82  Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Byrne, Greg J             14 Marlins-MR           2:10.61    2:09.25        
                                  28.82 ( )                             1:01.12 ( )
                                1:35.20 ( )     2:09.25 (34.05)                    
  2 Nakkab, Andre J           14 Patriot-MR           3:04.42    2:23.14        
                                  30.33 ( )                             1:06.23 ( )
                                1:43.23 ( )     2:23.14 (39.91)                    
  3 Hoang, Brandon M          13 Devil Fish-MR             NT    2:39.88        
                                  35.16 ( )                             1:17.05 ( )
                                1:59.95 ( )     2:39.88 (39.93)                    
 
Event 82  Boys 15 & Over 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hoang, Ryan M             16 Devil Fish-MR        2:23.04    2:38.77        
                                  33.27 ( )                             1:14.02 ( )
                                1:56.07 ( )     2:38.77 (42.70)                    
  2 Rosenkranz, Russell       15 Devil Fish-MR             NT    2:43.10        
                                  34.34 ( )                             1:14.96 ( )
                                1:59.41 ( )     2:43.10 (43.69)                    
 
Event 83  Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Regenauer, Nicole         12 WSSC-MR                30.85      30.37        
  2 Vogel, Nia C              12 UN-MI-MR               30.94      31.51        
  3 Ryan, Bernadette          12 WSSC-MR                33.59      31.63        
  4 Stalnaker, Taylor         11 Marlins-MR             31.90      31.79        
  5 Dexter, Samantha          12 WSSC-MR                37.36      32.98        
  6 Concannon, Kaitlin J      11 Marlins-MR             33.83      33.53        
  7 Escobedo, Emily           12 RIPT-MR                32.35      33.88        
  8 Bradnock, Taylor          12 RIPT-MR                31.25      34.78        
  9 Ruf, Katie                11 Devil Fish-MR          39.85      37.52        
 10 Klippel, Britney L        11 Marlins-MR             35.65      37.65        
 11 Melamed, Gabrielle S      11 Patriot-MR             39.00      39.12        
 12 Torres, Essence           12 Seals-MR                  NT      41.07        
 13 Mitchell, Nicole L        11 Aqua Gems-MR           37.20      41.60        
 14 McMann, Melissa M         11 Patriot-MR             42.24      41.85        
 15 Regenauer, Emma           11 WSSC-MR                38.74      41.96        
 16 Schroeder, Siera J        11 Devil Fish-MR          44.11      42.93        
 16 Beuchert, Emily A         12 WSSC-MR                44.26      42.93        
 18 McMillan, Gabrielle A     11 Patriot-MR             41.08      43.74        
 19 Lahiff, Cecelia K         12 CUDA-MR                52.64      45.05        
 20 Langdale, Erin A          11 Aqua Gems-MR           48.18      48.90        
 21 Meacham, Aaliyah M        11 Devil Fish-MR        1:02.03      52.54        
 -- Cespedas, Isabel          12 Seals-MR                  NT         DQ        
 
Event 84  Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Piliero, Marc P           12 Patriot-MR             38.50      35.57        
  2 Bradnock, Reginald        11 RIPT-MR                33.75      35.94        
  3 Olsen, Jack T             11 Aqua Gems-MR           34.48      36.31        
  4 Ciliberti, Nicholas J     11 Patriot-MR             38.78      38.60        
  5 Warnon, Jonathan          11 WSSC-MR                42.14      45.55        
  6 Lumsden, Xavier           11 Seals-MR                  NT      48.99        
  7 Langdale, Jeremy K        11 Aqua Gems-MR           59.64      57.36        
  8 Garcia, Bryan             12 Seals-MR                  NT      58.90        
 
Event 85  Girls 12 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Escobedo, Emily           12 RIPT-MR              1:18.75    1:17.36        
                                  37.12 ( )     1:17.36 (40.24)                    
  2 Vogel, Nia C              12 UN-MI-MR             1:19.85    1:22.08        
                                  38.79 ( )     1:22.08 (43.29)                    
  3 Bradnock, Taylor          12 RIPT-MR              1:25.30    1:30.15        
                                  42.71 ( )     1:30.15 (47.44)                    
  4 Torres, Juli              11 Seals-MR                  NT    1:46.03        
                                  49.57 ( )     1:46.03 (56.46)                    
  5 McMillan, Gabrielle A     11 Patriot-MR           1:50.27    1:46.41        
                                  51.65 ( )     1:46.41 (54.76)                    
  6 David, Hollie             12 WSSC-MR                   NT    1:46.97        
                                  48.62 ( )     1:46.97 (58.35)                    
  7 Dilone, Idalexa           11 Seals-MR                  NT    1:49.32        
                                  50.92 ( )     1:49.32 (58.40)                    
  8 Brewer, Tatyana            9 Seals-MR                  NT    2:04.28        
                                  56.92 ( )   2:04.28 (1:07.36)                    
 
Event 85  Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carroll, Colleen E        13 WSSC-MR              1:18.24    1:19.34        
                                  37.46 ( )     1:19.34 (41.88)                    
  2 Ciliberti, Emily E        13 Patriot-MR           1:33.80    1:31.72        
                                  44.36 ( )     1:31.72 (47.36)                    
  3 Johnson, Kirsten M        14 Devil Fish-MR        1:33.05    1:33.24        
                                  42.44 ( )     1:33.24 (50.80)                    
  4 Lewis, Chloe              14 RIPT-MR                   NT    1:33.45        
                                  43.00 ( )     1:33.45 (50.45)                    
  5 Patapis, Melanie          13 RIPT-MR              1:30.99    1:41.60        
                                  47.09 ( )     1:41.60 (54.51)                    
 
Event 85  Girls 15 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rosenkranz, Renee E       17 Devil Fish-MR        1:10.32    1:14.37        
                                  34.79 ( )     1:14.37 (39.58)                    
  2 Stalnaker, Shelby A       15 Marlins-MR           1:33.12    1:21.36        
                                  38.71 ( )     1:21.36 (42.65)                    
  3 Ruf, Kelly                15 Devil Fish-MR        1:21.66    1:22.36        
                                  38.06 ( )     1:22.36 (44.30)                    
 -- Brewer, Siedah            16 Seals-MR             1:53.76         DQ        
                                  53.79 ( )        DQ (1:06.65)                    
 
Event 86  Boys 12 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Piliero, Marc P           12 Patriot-MR           1:32.86    1:26.90        
                                  42.05 ( )     1:26.90 (44.85)                    
  2 Bradnock, Reginald        11 RIPT-MR              1:23.10    1:28.61        
                                  41.09 ( )     1:28.61 (47.52)                    
  3 Nieves, Matthew           11 Seals-MR                  NT    2:11.01        
                                  59.05 ( )   2:11.01 (1:11.96)                    
 -- Gershgorn, Jason I        11 Patriot-MR           2:30.00         DQ        
                                  51.59 ( )        DQ (1:01.03)                    
 
Event 86  Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Warnon, Raphael           14 WSSC-MR              1:16.54    1:14.35        
                                  35.24 ( )     1:14.35 (39.11)                    
  2 Treanor, Dallan B         14 Marlins-MR           1:17.81    1:15.03        
                                  35.33 ( )     1:15.03 (39.70)                    
  3 Hoang, Brandon M          13 Devil Fish-MR        1:43.93    1:21.02        
                                  15.93 ( )   1:21.02 (1:05.09)                    
  4 Nakkab, Andre J           14 Patriot-MR           1:31.12    1:21.21        
                                  39.10 ( )     1:21.21 (42.11)                    
  5 Wright, Richard M         14 Patriot-MR           1:26.16    1:23.79        
                                  40.07 ( )     1:23.79 (43.72)                    
 
Event 86  Boys 15 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DelPino, Nicholas J       16 Patriot-MR           1:08.24    1:08.54        
                                  32.40 ( )     1:08.54 (36.14)                    
  2 Eller, Zachary M          16 RIPT-MR              1:05.35    1:08.87        
                                  32.72 ( )     1:08.87 (36.15)                    
  3 Jakubek, Jack D           15 Marlins-MR           1:10.68    1:11.17        
                                  32.91 ( )     1:11.17 (38.26)                    
  4 McMillan, Vertis M        16 Patriot-MR           1:16.92    1:12.49        
                                  33.80 ( )     1:12.49 (38.69)                    
  5 MACKAY, Michael           15 WSSC-MR              1:10.70    1:12.51        
                                  34.10 ( )     1:12.51 (38.41)                    
  6 Amodio, Lucas             15 Devil Fish-MR        1:08.64    1:12.75        
                                  34.34 ( )     1:12.75 (38.41)                    
  7 Amalvert, Georgie         17 Seals-MR                  NT    1:18.22        
                                  35.52 ( )     1:18.22 (42.70)                    
 -- Eller, Joshua A           19 RIPT-MR              1:06.75         DQ        
                                  32.93 ( )          DQ (36.89)                    
 
Event 87  Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McKay, Jessica C          12 WSSC-MR              1:35.76    1:23.61        
                                  39.47 ( )     1:23.61 (44.14)                    
  2 Kinsley, Jacqueline P     12 WSSC-MR              1:30.79    1:28.17        
                                  41.24 ( )     1:28.17 (46.93)                    
  3 McMann, Melissa M         11 Patriot-MR           1:35.68    1:31.88        
                                  44.73 ( )     1:31.88 (47.15)                    
  4 Dexter, Samantha          12 WSSC-MR              1:44.58    1:32.27        
                                  43.73 ( )     1:32.27 (48.54)                    
  5 Klippel, Britney L        11 Marlins-MR           1:38.01    1:35.39        
                                  44.16 ( )     1:35.39 (51.23)                    
  6 Keane, MaryKate           11 Patriot-MR           2:10.00    1:37.99        
                                  45.90 ( )     1:37.99 (52.09)                    
  7 Mackay, Hannah R          11 Patriot-MR           1:46.12    1:42.82        
                                  47.58 ( )     1:42.82 (55.24)                    
  8 Cespedas, Isabel          12 Seals-MR                  NT    1:53.15        
                                  52.38 ( )   1:53.15 (1:00.77)                    
 -- Pagano, Megan             11 Devil Fish-MR        1:42.62         DQ        
                                  45.83 ( )          DQ (52.00)                    
 
Event 88  Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Patapis, Peter            12 RIPT-MR              1:20.32    1:25.87        
                                  39.87 ( )     1:25.87 (46.00)                    
  2 Ciliberti, Nicholas J     11 Patriot-MR           1:38.28    1:37.69        
                                  45.43 ( )     1:37.69 (52.26)                    
  3 Czerwinski, Jay L         12 Marlins-MR           1:46.39    1:42.12        
                                  48.44 ( )     1:42.12 (53.68)                    
  4 Felipe, Eddie             12 Seals-MR                  NT    1:42.33        
                                1:42.31 ( )      1:42.33 (0.02)                    
 -- Scelta, Andrew V          12 Aqua Gems-MR         1:57.64         DQ        
                                  59.17 ( )        DQ (1:06.63)                    
 
Event 89  Girls 12 & Under 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stalnaker, Taylor         11 Marlins-MR           2:30.39    2:29.42        
                                  33.34 ( )                             1:11.27 ( )
                                1:51.54 ( )     2:29.42 (37.88)                    
  2 Torres, Essence           12 Seals-MR                  NT    3:24.73        
                                  45.34 ( )                             1:37.66 ( )
                                2:32.06 ( )     3:24.73 (52.67)                    
 
Event 89  Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Suen, Cato                14 RIPT-MR                   NT    2:30.02        
                                  35.34 ( )                             1:13.35 ( )
                                1:52.45 ( )     2:30.02 (37.57)                    
  2 Mance, Emily              13 Devil Fish-MR             NT    2:47.13        
                                  39.12 ( )                             1:22.34 ( )
                                2:05.90 ( )     2:47.13 (41.23)                    
  3 Olsen, Mary C             13 Aqua Gems-MR         3:18.74    2:59.16        
                                  43.29 ( )                             1:28.83 ( )
                                2:14.97 ( )     2:59.16 (44.19)                    
  4 Key, Harmoy               13 Seals-MR                  NT    3:46.91        
                                  50.57 ( )                             1:49.15 ( )
                                2:50.29 ( )     3:46.91 (56.62)                    
 
Event 89  Girls 15 & Over 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stalnaker, Shelby A       15 Marlins-MR           2:26.21    2:23.34        
                                  33.62 ( )                             1:09.64 ( )
                                1:46.46 ( )     2:23.34 (36.88)                    
  2 McMahon, Hayley           15 Devil Fish-MR             NT    2:29.77        
                                  35.02 ( )                             1:12.47 ( )
                                2:30.10 ( )         2:29.77 ( )                    
  3 Warnon, Sophia            15 WSSC-MR              2:36.21    2:41.01        
                                  37.67 ( )                             1:18.93 ( )
                                2:00.76 ( )     2:41.01 (40.25)                    
  4 Mance, Kara               15 Devil Fish-MR             NT    2:45.50        
                                  38.65 ( )                             1:20.69 ( )
                                2:04.06 ( )     2:45.50 (41.44)                    
 
Event 90  Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Byrne, Greg J             14 Marlins-MR           2:12.10    2:11.21        
                                  30.96 ( )                             1:03.60 ( )
                                1:37.85 ( )     2:11.21 (33.36)                    
  2 Warnon, Raphael           14 WSSC-MR              2:18.11    2:20.60        
                                  32.14 ( )                             1:07.13 ( )
                                1:44.52 ( )     2:20.60 (36.08)                    
  3 Treanor, Dallan B         14 Marlins-MR           2:18.15    2:20.80        
                                  32.30 ( )                             1:08.03 ( )
                                1:44.61 ( )     2:20.80 (36.19)                    
  4 Marrone, James G          14 UN-MR                2:24.11    2:27.43        
                                  33.25 ( )                             1:09.89 ( )
                                2:27.54 ( )         2:27.43 ( )                    
  5 Charleston, Jared A       13 Marlins-MR           2:28.39    2:29.86        
                                  35.08 ( )                             1:12.94 ( )
                                1:52.77 ( )     2:29.86 (37.09)                    
  6 Nunnally, Austin W        14 CUDA-MR              2:35.93    2:44.71        
                                  37.18 ( )                             1:19.44 ( )
                                2:02.95 ( )     2:44.71 (41.76)                    
 
Event 90  Boys 15 & Over 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Amodio, Lucas             15 Devil Fish-MR        2:17.19    2:16.89        
                                  31.61 ( )                             1:06.91 ( )
                                1:41.52 ( )     2:16.89 (35.37)                    
  2 Simpson, Alex J           16 CUDA-MR              2:17.72    2:21.09        
                                  33.15 ( )                             1:08.52 ( )
                                1:45.33 ( )     2:21.09 (35.76)                    
  3 Rosenkranz, Russell       15 Devil Fish-MR        2:27.17    2:23.43        
                                  33.75 ( )                             1:12.37 ( )
                                1:47.92 ( )     2:23.43 (35.51)                    
  4 Hoang, Ryan M             16 Devil Fish-MR             NT    2:29.21        
                                  36.00 ( )                             1:14.84 ( )
                                1:53.11 ( )     2:29.21 (36.10)                    
 
Event 91  Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ryan, Bernadette          12 WSSC-MR                33.44      34.93        
  2 Escobedo, Emily           12 RIPT-MR                34.01      35.97        
  3 Bradnock, Taylor          12 RIPT-MR                34.75      36.17        
  4 Concannon, Kaitlin J      11 Marlins-MR             36.64      36.61        
  5 Klippel, Britney L        11 Marlins-MR             34.48      37.47        
  6 Pagano, Megan             11 Devil Fish-MR          36.65      38.68        
  7 Regenauer, Emma           11 WSSC-MR                40.51      40.51        
  8 Beuchert, Emily A         12 WSSC-MR                40.45      40.54        
  9 Melamed, Gabrielle S      11 Patriot-MR             41.00      41.62        
 10 David, Hollie             12 WSSC-MR                40.05      41.75        
 11 Schroeder, Siera J        11 Devil Fish-MR          41.72      42.08        
 12 Mitchell, Nicole L        11 Aqua Gems-MR           39.36      42.31        
 13 Lahiff, Cecelia K         12 CUDA-MR                49.13      43.66        
 14 Halpin, Alexandra M       11 Patriot-MR             47.00      44.88        
 15 Keane, MaryKate           11 Patriot-MR           1:10.00      45.22        
 16 Langdale, Erin A          11 Aqua Gems-MR           58.21      57.66        
 
Event 92  Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bradnock, Reginald        11 RIPT-MR                34.05      33.94        
  2 Needham, Dan C            12 RIPT-MR                33.07      34.43        
  3 Warnon, Jonathan          11 WSSC-MR                38.47      40.43        
  4 Olsen, Jack T             11 Aqua Gems-MR           38.71      40.54        
  5 Scelta, Andrew V          12 Aqua Gems-MR           47.14      48.05        
  6 Langdale, Jeremy K        11 Aqua Gems-MR           51.74      48.95        
  7 Lumsden, Xavier           11 Seals-MR                  NT      49.08        
  8 Gershgorn, Jason I        11 Patriot-MR           1:10.00      52.14        
  9 Garcia, Bryan             12 Seals-MR                  NT      54.53        
 10 Nieves, Matthew           11 Seals-MR                  NT      58.97        
 11 Perez, Daniel S           11 Aqua Gems-MR              NT    1:06.65        
 
Event 93  Girls 12 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McMillan, Gabrielle A     11 Patriot-MR           1:20.64    1:17.69        
                                  36.98 ( )     1:17.69 (40.71)                    
  2 Torres, Juli              11 Seals-MR                  NT    1:40.13        
                                  41.80 ( )     1:40.13 (58.33)                    
  3 Brewer, Tatyana            9 Seals-MR                  NT    1:55.34        
                                  49.12 ( )   1:55.34 (1:06.22)                    
 
Event 93  Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Suen, Cato                14 RIPT-MR                   NT    1:01.17        
                                  29.42 ( )     1:01.17 (31.75)                    
  2 Carroll, Colleen E        13 WSSC-MR              1:02.55    1:02.41        
                                  30.33 ( )     1:02.41 (32.08)                    
  3 Lewis, Chloe              14 RIPT-MR                   NT    1:06.62        
  4 Patapis, Melanie          13 RIPT-MR              1:06.50    1:12.28        
                                  33.55 ( )     1:12.28 (38.73)                    
  5 Ciliberti, Emily E        13 Patriot-MR           1:14.39    1:12.53        
                                  35.01 ( )     1:12.53 (37.52)                    
  6 Johnson, Kirsten M        14 Devil Fish-MR        1:23.94    1:17.74        
                                  19.37 ( )     1:17.74 (58.37)                    
  7 Key, Harmoy               13 Seals-MR                  NT    1:32.84        
                                  41.30 ( )     1:32.84 (51.54)                    
 
Event 93  Girls 15 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rosenkranz, Renee E       17 Devil Fish-MR          57.57      58.31        
                                  28.47 ( )       58.31 (29.84)                    
  2 Madden, Kasie E           17 CUDA-MR                58.31      58.65        
                                  28.41 ( )       58.65 (30.24)                    
  3 McMahon, Hayley           15 Devil Fish-MR        1:00.10    1:02.77        
                                  30.45 ( )     1:02.77 (32.32)                    
 
Event 94  Boys 12 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Piliero, Marc P           12 Patriot-MR           1:06.60    1:04.22        
                                  31.70 ( )     1:04.22 (32.52)                    
 
Event 94  Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walsh, Ryan               14 Marlins-MR             53.28      52.84        
                                  25.68 ( )       52.84 (27.16)                    
  2 Gillenwater, Darin J      14 RIPT-MR                54.45      56.01        
                                  26.50 ( )       56.01 (29.51)                    
  3 Nakkab, Andre J           14 Patriot-MR             59.53      58.69        
  4 Wright, Richard M         14 Patriot-MR           1:04.28    1:01.49        
                                  29.57 ( )     1:01.49 (31.92)                    
  5 Marrone, James G          14 UN-MR                1:01.37    1:03.38        
                                  30.07 ( )     1:03.38 (33.31)                    
  6 Schroeder, Tyler          13 Devil Fish-MR        1:11.94    1:07.34        
                                  31.36 ( )     1:07.34 (35.98)                    
 
Event 94  Boys 15 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Eller, Joshua A           19 RIPT-MR                52.25      52.37        
                                  24.89 ( )       52.37 (27.48)                    
  2 DelPino, Nicholas J       16 Patriot-MR             57.32      56.86        
                                  27.00 ( )       56.86 (29.86)                    
  3 McMillan, Vertis M        16 Patriot-MR           1:00.21      58.50        
                                  27.79 ( )       58.50 (30.71)                    
  4 Simpson, Alex J           16 CUDA-MR                59.05      59.29        
                                  28.35 ( )       59.29 (30.94)                    
  5 Amalvert, Georgie         17 Seals-MR                  NT      59.61        
                                  27.29 ( )       59.61 (32.32)                    
  6 Forbes, Colin B           15 Patriot-MR                NT    1:11.66        
                                  33.34 ( )     1:11.66 (38.32)                    
 
Event 95  Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vogel, Nia C              12 UN-MI-MR             1:01.95    1:02.47        
                                  29.55 ( )     1:02.47 (32.92)                    
  2 Dexter, Samantha          12 WSSC-MR              1:14.36    1:06.62        
                                  31.93 ( )     1:06.62 (34.69)                    
  3 McKay, Jessica C          12 WSSC-MR              1:17.46    1:08.45        
                                  32.88 ( )     1:08.45 (35.57)                    
  4 Kinsley, Jacqueline P     12 WSSC-MR              1:11.31    1:10.63        
                                  33.60 ( )     1:10.63 (37.03)                    
  5 Ruf, Katie                11 Devil Fish-MR        1:13.74    1:11.13        
                                  34.00 ( )     1:11.13 (37.13)                    
  6 Mitchell, Nicole L        11 Aqua Gems-MR         1:15.82    1:13.99        
                                  35.13 ( )     1:13.99 (38.86)                    
  7 Melamed, Gabrielle S      11 Patriot-MR           1:12.00    1:14.38        
                                  35.61 ( )     1:14.38 (38.77)                    
  8 McMann, Melissa M         11 Patriot-MR           1:17.16    1:14.54        
                                  35.14 ( )     1:14.54 (39.40)                    
  9 Schroeder, Siera J        11 Devil Fish-MR        1:20.39    1:16.12        
                                  36.99 ( )     1:16.12 (39.13)                    
 10 Beuchert, Emily A         12 WSSC-MR              1:17.95    1:16.87        
                                  15.80 ( )   1:16.87 (1:01.07)                    
 11 Regenauer, Emma           11 WSSC-MR                   NT    1:18.94        
                                  37.21 ( )     1:18.94 (41.73)                    
 12 Torres, Essence           12 Seals-MR                  NT    1:26.12        
                                  38.15 ( )     1:26.12 (47.97)                    
 13 Mackay, Hannah R          11 Patriot-MR           1:28.17    1:26.60        
                                  39.75 ( )     1:26.60 (46.85)                    
 14 Keane, MaryKate           11 Patriot-MR           2:00.00    1:28.57        
                                  39.88 ( )     1:28.57 (48.69)                    
 15 Dilone, Idalexa           11 Seals-MR                  NT    1:36.87        
                                  41.54 ( )     1:36.87 (55.33)                    
 16 Langdale, Erin A          11 Aqua Gems-MR         1:32.49    1:38.68        
                                  44.32 ( )     1:38.68 (54.36)                    
 17 Mazzeo, Stephanie         12 WSSC-MR                   NT    1:49.08        
                                  48.45 ( )   1:49.08 (1:00.63)                    
 
Event 96  Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Patapis, Peter            12 RIPT-MR              1:01.87    1:03.18        
                                  30.75 ( )     1:03.18 (32.43)                    
  2 Needham, Dan C            12 RIPT-MR              1:05.98    1:04.24        
                                  31.08 ( )     1:04.24 (33.16)                    
  3 Ciliberti, Nicholas J     11 Patriot-MR           1:19.02    1:14.98        
                                  35.55 ( )     1:14.98 (39.43)                    
  4 Felipe, Eddie             12 Seals-MR                  NT    1:28.23        
                                  40.86 ( )     1:28.23 (47.37)                    
  5 Langdale, Jeremy K        11 Aqua Gems-MR         1:40.36    1:28.42        
                                  43.01 ( )     1:28.42 (45.41)                    
  6 Scelta, Andrew V          12 Aqua Gems-MR         1:28.86    1:32.07        
                                  43.99 ( )     1:32.07 (48.08)                    
  7 Gershgorn, Jason I        11 Patriot-MR           2:00.00    1:43.45        
                                  45.46 ( )     1:43.45 (57.99)                    
 
Event 97  Girls 12 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stalnaker, Taylor         11 Marlins-MR           6:35.79    5:58.08        
                                  32.38 ( )                             1:07.73 ( )
                                1:44.00 ( )                             2:20.89 ( )
                                2:57.55 ( )                             3:34.40 ( )
                                4:11.09 ( )                             4:47.61 ( )
                                5:23.80 ( )     5:58.08 (34.28)                    
  2 Pagano, Megan             11 Devil Fish-MR             NT    6:53.77        
                                  37.14 ( )                             1:19.38 ( )
                                2:01.81 ( )                             2:45.12 ( )
                                3:27.74 ( )                             4:10.55 ( )
                                4:51.73 ( )                             5:32.98 ( )
                                6:15.74 ( )     6:53.77 (38.03)                    
 
Event 97  Girls 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mance, Emily              13 Devil Fish-MR        7:00.69    6:35.09        
                                  35.65 ( )                             1:15.14 ( )
                                1:55.14 ( )                             2:35.56 ( )
                                3:16.89 ( )                             3:57.86 ( )
                                4:37.88 ( )                             5:18.41 ( )
                                5:58.40 ( )     6:35.09 (36.69)                    
 
Event 97  Girls 15 & Over 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rosenkranz, Renee E       17 Devil Fish-MR        5:58.06    5:49.48        
                                  31.36 ( )                             1:05.90 ( )
                                1:41.36 ( )                             2:17.60 ( )
                                2:53.95 ( )                             3:29.65 ( )
                                4:05.72 ( )                             4:41.65 ( )
                                5:16.46 ( )     5:49.48 (33.02)                    
  2 Ruf, Kelly                15 Devil Fish-MR        5:45.73    5:50.03        
                                  31.11 ( )                             1:05.66 ( )
                                1:41.00 ( )                             2:16.88 ( )
                                2:52.52 ( )                             3:27.97 ( )
                                4:03.97 ( )                             4:40.22 ( )
                                5:15.44 ( )     5:50.03 (34.59)                    
 
Event 98  Boys 12 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Patapis, Peter            12 RIPT-MR                   NT    6:08.86        
                                  33.44 ( )                             1:10.76 ( )
                                1:49.02 ( )                             2:27.82 ( )
                                3:05.59 ( )                             3:42.99 ( )
                                4:20.63 ( )                             4:57.91 ( )
                                5:34.84 ( )     6:08.86 (34.02)                    
  2 Needham, Dan C            12 RIPT-MR                   NT    6:13.62        
                                  33.22 ( )                             1:10.98 ( )
                                1:49.80 ( )                             2:28.55 ( )
                                3:07.38 ( )                             3:46.00 ( )
                                4:23.88 ( )                             5:01.49 ( )
                                5:38.65 ( )     6:13.62 (34.97)                    
  3 Czerwinski, Jay L         12 Marlins-MR           6:31.39    6:57.70        
                                  36.01 ( )                             1:15.88 ( )
                                1:57.64 ( )                             2:41.16 ( )
                                3:24.91 ( )                             4:08.10 ( )
                                4:51.78 ( )                             5:34.93 ( )
                                6:17.96 ( )     6:57.70 (39.74)                    
 
Event 98  Boys 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Byrne, Greg J             14 Marlins-MR           5:11.45    5:13.64        
                                  28.07 ( )                               58.91 ( )
                                1:30.35 ( )                             2:02.22 ( )
                                2:34.57 ( )                             3:06.96 ( )
                                3:39.38 ( )                             4:11.62 ( )
                                4:43.65 ( )     5:13.64 (29.99)                    
  2 Treanor, Dallan B         14 Marlins-MR           5:33.57    5:39.16        
                                  29.10 ( )                             1:02.00 ( )
                                1:36.09 ( )                             2:10.62 ( )
                                2:45.86 ( )                             3:21.09 ( )
                                3:56.29 ( )                             4:31.11 ( )
                                5:05.89 ( )     5:39.16 (33.27)                    
  3 Walsh, Ryan               14 Marlins-MR           5:45.39    5:39.76        
                                  28.55 ( )                             1:01.62 ( )
                                1:36.05 ( )                             2:11.13 ( )
                                2:46.51 ( )                             3:21.84 ( )
                                3:57.30 ( )                             4:32.73 ( )
                                5:07.73 ( )     5:39.76 (32.03)                    
  4 Charleston, Jared A       13 Marlins-MR           6:08.30    6:03.97        
                                  31.19 ( )                             1:06.79 ( )
                                1:43.34 ( )                             2:20.43 ( )
                                2:57.69 ( )                             3:35.16 ( )
                                4:13.12 ( )                             4:51.02 ( )
                                5:28.78 ( )     6:03.97 (35.19)                    
  5 Hoang, Brandon M          13 Devil Fish-MR        7:12.54    6:23.92        
                                  32.49 ( )                             1:08.48 ( )
                                1:47.61 ( )                             2:26.43 ( )
                                3:05.61 ( )                             3:45.36 ( )
                                4:24.68 ( )                             5:04.54 ( )
                                5:45.02 ( )     6:23.92 (38.90)                    
 
Event 98  Boys 15 & Over 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Amodio, Lucas             15 Devil Fish-MR        5:46.85    5:32.09        
                                  29.33 ( )                             1:02.00 ( )
                                1:35.49 ( )                             2:09.15 ( )
                                2:43.27 ( )                             3:17.24 ( )
                                3:51.47 ( )                             4:26.35 ( )
                                5:00.23 ( )     5:32.09 (31.86)                    
  2 Simpson, Alex J           16 CUDA-MR              5:26.51    5:39.28        
                                  29.40 ( )                             1:02.16 ( )
                                1:35.60 ( )                             2:10.24 ( )
                                2:44.98 ( )                             3:19.96 ( )
                                3:55.18 ( )                             4:30.57 ( )
                                5:05.82 ( )     5:39.28 (33.46)                    
  3 Rosenkranz, Russell       15 Devil Fish-MR        6:03.65    5:45.12        
                                  15.91 ( )                               31.13 ( )
                                1:04.04 ( )                             1:39.21 ( )
                                2:13.51 ( )                             2:48.24 ( )
                                3:23.60 ( )                             3:58.85 ( )
                                4:34.87 ( )   5:45.12 (1:10.25)                    
  4 Hoang, Ryan M             16 Devil Fish-MR        6:26.64    5:59.28        
                                  31.98 ( )                             1:07.63 ( )
                                1:43.82 ( )                             2:20.57 ( )
                                2:57.46 ( )                             3:34.37 ( )
                                4:11.15 ( )                             4:48.32 ( )
                                5:24.35 ( )     5:59.28 (34.93)                    
  5 Jakubek, Jack D           15 Marlins-MR           5:57.35    6:08.80        
                                  31.13 ( )                             1:07.30 ( )
                                1:45.18 ( )                             2:22.43 ( )
                                3:00.67 ( )                             3:38.80 ( )
                                4:16.90 ( )                             4:55.30 ( )
                                5:32.41 ( )     6:08.80 (36.39)