2008 U.S. Olympic Team Trials - Swimming - 6/29/2008 to 7/6/2008        

                                    Results                                    
 
Women 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   26.39                                                          
                26.39  OLYM
                26.59  OPEN
                27.29  SCN
                27.29  JR-A
                27.79  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Webb, Betsy               17 New Trier Swim C-IL    26.21      26.42        
  2 Newell, Megan             20 Unattached-VA/VTech    27.71      26.72        
  3 Peacock, Aubrey           16 Bolles School Sh-FL    27.10      26.77        
  4 Dominski, Emily           18 New Trier Swim C-IL    26.30      26.98        
 
Women 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   26.39                                                          
                26.39  OLYM
                26.59  OPEN
                27.29  SCN
                27.29  JR-A
                27.79  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nathanson, Lisa           17 Des Moines Swimm-IA    26.38      26.43        
 
Women 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   26.39                                                          
                26.39  OLYM
                26.59  OPEN
                27.29  SCN
                27.29  JR-A
                27.79  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Regone, Rachel            21 Rice Aquatics-GU/Cl    26.09      26.29        
  2 Monsees, Courtney         19 Santa Clara Swim-PC    26.70      26.38        
  3 Rovira, Madeline          21 RallySport Aquat-CO    26.80      26.43        
  4 Miller, Amywren           18 Irish Aquatics-IN/O    26.19      26.52        
  5 Bower, Chelsey            20 Bethel Park Rec/-AM    26.17      26.65        
  6 Dole, Jenni               18 Spokane Area Swi-IE    27.60      26.95        
  7 McKnight, Lindsey         14 Coral Springs Sw-FG    28.00      27.11        
  8 Haven, Angie              17 Monrovia Aquatix-CA    27.49      27.35        
  9 Tanner, Sarah             18 Cincinnati Marli-OH    26.88      27.41        
 10 Vaughn, Rheanna           16 Aquazot Swim Clu-CA    29.00      28.80        
 
Women 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   26.39                                                          
                26.39  OLYM
                26.59  OPEN
                27.29  SCN
                27.29  JR-A
                27.79  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bing, Kaylin              15 Roseburg Swim Te-OR    26.56      26.61        
  2 Pulskamp, Megan           20 Wildcat Aquatics-KY    26.91      26.72        
  3 Rovira, Madeline          21 RallySport Aquat-CO    26.80      26.74        
  3 Sieben, Katie             19 Nova of Virginia-VA    27.46      26.74        
  5 Bates, Melissa            15 Socal Aquatics A-CA    27.11      26.79        
  6 Selts, Brittany           18 Miami Swimming-FG      26.76      26.89        
  7 Harrington, Lauren        15 Memphis Tiger Sw-SE    26.49      26.95        
  8 Hatteberg, Heidi          17 Lakeside Swim Te-KY    26.70      27.61        
  9 Smith, Sara               21 Unattached-VA/VTech    25.79      27.79        
 10 Whetstone, Catherine      21 Scarlet Knights-NJ/    30.00      29.24        
 11 Bicknell, Sarah           23 Unattached-NJ          30.01      29.96        
 
Women 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   26.39                                                          
                26.39  OLYM
                26.59  OPEN
                27.29  SCN
                27.29  JR-A
                27.79  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jamison, Kaylee           19 St Charles Swim-IL     27.04      27.10        
  2 Motsinger, Katy           19 City of Charlest-SC    26.85      27.21        
  3 Dailey, Ursi              17 Fog City Hammerh-PC    26.99      27.27        
  4 Kinnear, Katie            13 Issaquah Swim Te-PN    28.01      27.73        
  5 Chokran, Angie            16 St Charles Swim-IL     28.08      27.92        
 
Women 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   26.39                                                          
                26.39  OLYM
                26.59  OPEN
                27.29  SCN
                27.29  JR-A
                27.79  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Darlington, Emma          18 Tucson Ford Deal-AZ    26.50      26.31        
  2 Steeves, Megan            19 North Carolina A-NC    26.55      26.59        
  3 Bos, Emily                16 West Michigan Sw-MI    26.99      26.69        
  3 Miller, Carlyann          21 Rice Aquatics-GU/Ri    26.47      26.69        
  5 Agy, Ana                  20 University Of Ar-AZ    26.80      26.71        
  6 Butts, Eliza              19 North Carolina A-NC    26.50      26.80        
  7 Kwasnik, Agatha           19 Yellow Jacket Sw-GA    27.20      26.89        
  8 Jones, Rebecca            16 Tide-VA                27.32      27.01        
  9 Denninghoff, Sarah        16 Tucson Ford Deal-AZ    27.56      27.05        
 10 Caron, Hannah             16 Raleigh Swimming-NC    28.24      27.33        
 11 Tarantolo, Maddie         18 Nitro Swimming-ST      27.30      27.42        
 11 Murez, Andi               16 Team Santa Monic-CA    27.41      27.42        
 
Women 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   26.39                                                          
                26.39  OLYM
                26.59  OPEN
                27.29  SCN
                27.29  JR-A
                27.79  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schaefer, Madeline        14 De Anza Cupertin-PC    26.02      26.21        
  2 Ewing, Emile              20 Auburn Universit-SE    27.00      26.23        
  3 Murphy, Kathryn           15 Marin Pirates-PC       26.15      26.52        
  4 Carlson, Kasey            16 Terrapins Swim T-PC    26.41      26.54        
  5 Nathanson, Lisa           17 Des Moines Swimm-IA    26.38      26.66        
 
Women 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   57.19                                                          
                57.19  OLYM
                57.29  OPEN
                58.79  JR-A
                58.89  SCN
              1:00.19  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Steeves, Megan            19 North Carolina A-NC    58.01      57.44        
                  27.29       57.44 (30.15)                                        
  2 Denninghoff, Sarah        16 Tucson Ford Deal-AZ    57.00      57.58        
                  27.56       57.58 (30.02)                                        
  3 Simenec, Tori             15 Bearcat Swim Clu-OR    57.58      57.99        
                  27.84       57.99 (30.15)                                        
  4 Bos, Emily                16 West Michigan Sw-MI    57.30      58.04        
                  27.74       58.04 (30.30)                                        
  5 Webb, Betsy               17 New Trier Swim C-IL    57.66      58.15        
                  27.37       58.15 (30.78)                                        
  6 Bing, Kaylin              15 Roseburg Swim Te-OR    58.02      58.22        
                  28.05       58.22 (30.17)                                        
  7 Dole, Jenni               18 Spokane Area Swi-IE  1:00.18      58.79        
                  28.45       58.79 (30.34)                                        
  8 Dinh, Thuy-Mi             20 Navy Swimming-MD/FA    58.09      58.87        
                  28.12       58.87 (30.75)                                        
  9 Andelson, Emily           16 Piranha Swim Tea-CA    57.51      58.88        
                  28.37       58.88 (30.51)                                        
 10 Smart, Lauren             18 Team Charlotte S-NC    59.30      59.19        
                  28.74       59.19 (30.45)                                        
 11 Kesses, Kasey             21 Scarlet Knights-NJ/    59.50      59.22        
                  28.41       59.22 (30.81)                                        
 12 Klatt, Kelsey             17 Fresno Dolphins-CC     57.86      59.76        
                  28.65       59.76 (31.11)                                        
 13 Kinnear, Katie            13 Issaquah Swim Te-PN  1:00.79      59.94        
                  28.87       59.94 (31.07)                                        
 14 Dauw, Caitlin             17 St Charles Swim-IL     59.80    1:00.17        
                  28.68     1:00.17 (31.49)                                        
 
Women 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   57.19                                                          
                57.19  OLYM
                57.29  OPEN
                58.79  JR-A
                58.89  SCN
              1:00.19  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wilson, Terra             23 SwimMAC Carolina-NC    55.83      56.59        
                  27.11       56.59 (29.48)                                        
  2 Riggins, Christa          21 Irish Aquatics-IN/G    57.64      57.55        
                  27.57       57.55 (29.98)                                        
  3 Lahey, Kristen            20 RallySport Aquat-CO    58.60      57.69        
                  27.78       57.69 (29.91)                                        
  4 Smith, Carly              16 North Carolina A-NC  1:02.99      59.49        
                  29.02       59.49 (30.47)                                        
 
Women 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   57.19                                                          
                57.19  OLYM
                57.29  OPEN
                58.79  JR-A
                58.89  SCN
              1:00.19  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Laura             17 David Douglas Sw-OR    57.60      58.43        
                  28.12       58.43 (30.31)                                        
  2 Caron, Hannah             16 Raleigh Swimming-NC    58.59      58.54        
                  28.26       58.54 (30.28)                                        
  3 Smailis, Donna            20 Indiana Universi-IN    57.50      58.62        
                  28.20       58.62 (30.42)                                        
 
Women 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   57.19                                                          
                57.19  OLYM
                57.29  OPEN
                58.79  JR-A
                58.89  SCN
              1:00.19  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Baughman, Taylor          21 Tucson Ford Deal-AZ    57.18      56.62        
                  26.90       56.62 (29.72)                                        
  2 Safritt, Stacie           20 Team Pittsburgh-AM     58.60      57.27        
                  27.27       57.27 (30.00)                                        
  3 Darlington, Emma          18 Tucson Ford Deal-AZ    57.20      57.41        
                  27.56       57.41 (29.85)                                        
  3 Kelly, Lindsey            21 Tucson Ford Deal-AZ    56.73      57.41        
                  27.41       57.41 (30.00)                                        
  5 Schluntz, Justine         21 Tucson Ford Deal-AZ    56.25      58.33        
                  27.70       58.33 (30.63)                                        
  6 Carlson, Grace            12 Lake Oswego-OR         57.88      59.27        
                  28.07       59.27 (31.20)                                        
  7 Murphy, Kathryn           15 Marin Pirates-PC       59.50      59.31        
                  28.07       59.31 (31.24)                                        
  8 Shiota, Lili              17 Asphalt Green Un-MR    59.95    1:01.02        
                  28.76     1:01.02 (32.26)                                        
 
Women 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   57.19                                                          
                57.19  OLYM
                57.29  OPEN
                58.79  JR-A
                58.89  SCN
              1:00.19  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Halvorson, Lori           21 Mizzou Swim Team-MV    56.80      57.18        
                  27.45       57.18 (29.73)                                        
  2 Bower, Chelsey            20 Bethel Park Rec/-AM    57.34      57.70        
                  27.71       57.70 (29.99)                                        
  3 Klatt, Kelsey             17 Fresno Dolphins-CC     57.86      59.04        
                  28.27       59.04 (30.77)                                        
 
Women 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   57.19                                                          
                57.19  OLYM
                57.29  OPEN
                58.79  JR-A
                58.89  SCN
              1:00.19  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andrews, Kayla            19 West Virginia Un-WV    57.25      57.52        
                  27.45       57.52 (30.07)                                        
  2 Halet, Liz                19 University of Lo-KY    57.77      57.67        
                  27.48       57.67 (30.19)                                        
  3 Peterson, Sarah           20 Nashville Aquati-SE    57.89      57.68        
                  27.79       57.68 (29.89)                                        
  4 Kane, Rebecca             19 New Jersey Race-NJ/    57.79      57.93        
                  27.70       57.93 (30.23)                                        
  5 Stafford, Shara           18 Topeka Swim Asso-MV    57.02      58.00        
                  27.61       58.00 (30.39)                                        
  6 Stewart, Erika            17 Marlins of Ralei-NC    58.50      58.06        
                  27.47       58.06 (30.59)                                        
  7 Sharp, Lindsey            20 Washington Aquat-PN    55.82      58.10        
                  27.44       58.10 (30.66)                                        
  8 Frehling, Kaitlin         16 Saint Petersburg-FL    58.48      58.13        
                  27.57       58.13 (30.56)                                        
  9 Margalis, Melanie         16 Saint Petersburg-FL    57.77      58.19        
                  28.15       58.19 (30.04)                                        
 10 Roth, Deborah             15 North Bay Aquati-PC    59.02      58.38        
                  28.43       58.38 (29.95)                                        
 11 Houston, Katy             20 Reno Aquatic Clu-PC    58.68      58.44        
                  28.06       58.44 (30.38)                                        
 12 Yoder, Shaila             17 Crow Canyon Coun-PC    59.64      59.58        
                  28.54       59.58 (31.04)                                        
 13 Christ, Dana              18 University Of Ar-AZ    59.00      59.87        
                  28.49       59.87 (31.38)                                        
 14 Botek, Anne-marie         20 Athens Bulldog S-GA    58.28    1:06.78        
                  25.96     1:06.78 (40.82)                                        
 15 Collins, Brandy           22 Tucson Ford Deal-AZ    57.50    1:17.83        
                  27.69     1:17.83 (50.14)                                        
 
Women 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   57.19                                                          
                57.19  OLYM
                57.29  OPEN
                58.79  JR-A
                58.89  SCN
              1:00.19  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Rebecca            16 Tide-VA                57.23      56.72        
                  27.56       56.72 (29.16)                                        
  2 Jamison, Tanica           26 Longhorn Aquatic-ST    57.00      56.80        
                  27.24       56.80 (29.56)                                        
  3 Jasek, Marissa            21 Aggie Swim Club-GU     57.45      57.52        
                  27.85       57.52 (29.67)                                        
  4 Halet, Liz                19 University of Lo-KY    57.67      57.65        
                  27.72       57.65 (29.93)                                        
  5 Frehling, Kaitlin         16 Saint Petersburg-FL    57.77      57.73        
                  27.63       57.73 (30.10)                                        
  6 Farrell, Morgan           19 University Of Te-SE    57.65      57.77        
                  27.65       57.77 (30.12)                                        
  7 Sommer, Maria             18 Aggie Swim Club-GU     58.40      57.98        
                  28.07       57.98 (29.91)                                        
  8 Miller, Carlyann          21 Rice Aquatics-GU/Ri    57.46      58.00        
                  28.31       58.00 (29.69)                                        
  9 Margalis, Melanie         16 Saint Petersburg-FL    57.77      58.28        
                  27.96       58.28 (30.32)                                        
 10 Yamamoto, Erin            21 Ucsb Gaucho Swim-CA    59.78      58.57        
                  28.47       58.57 (30.10)                                        
 11 Leiker, Amber             16 SwimMAC Carolina-NC  1:00.00      58.83        
                  28.24       58.83 (30.59)                                        
 12 Beall, Shannon            20 Swim Atlanta-GA/Duk    59.36      58.97        
                  28.66       58.97 (30.31)                                        
 13 Faulkner, Amanda          19 Lakeside Swim Te-KY    59.90      58.98        
                  28.61       58.98 (30.37)                                        
 14 Sieben, Katie             19 Nova of Virginia-VA    58.79      59.04        
                  28.63       59.04 (30.41)                                        
 15 White, Madison            13 Crow Canyon Coun-PC  1:00.22      59.91        
                  28.88       59.91 (31.03)                                        
 16 Vogel, Cara               17 Bluefish Swim Cl-NE  1:00.50    1:00.67        
                  29.78     1:00.67 (30.89)                                        
 17 Nunn, Emma                14 Nova of Virginia-VA  1:01.90    1:02.64        
                  29.95     1:02.64 (32.69)                                        
 18 Shickora, Kristen         18 Atlantis Aquatic-MA    57.51    1:06.95        
                  26.86     1:06.95 (40.09)                                        
 19 Fotsch, Colleen           18 Palo Alto Stanfo-PC    59.12    1:10.45        
                  27.32     1:10.45 (43.13)                                        
 20 Brookman, Jess            24 SwimMAC Carolina-NC    57.50    1:16.35        
                  26.92     1:16.35 (49.43)                                        
 
Women 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   2:03.39                                                        
                2:03.39  OLYM
                2:03.69  OPEN
                2:06.49  JR-A
                2:06.99  SCN
                2:09.09  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Strumbel, Brittany        18 Lake Erie Silver-LE  2:04.80    2:02.98        
                  29.97     1:00.84 (30.87)     1:31.64 (30.80)     2:02.98 (31.34)
  2 Kukors, Mattie            16 King Aquatic Clu-PN  2:05.70    2:05.47        
                  29.97     1:01.55 (31.58)     1:33.57 (32.02)     2:05.47 (31.90)
  3 Caylor, Megan             18 Wave Swim Club-PN    2:14.30    2:10.86        
                  30.45     1:03.40 (32.95)     1:36.99 (33.59)     2:10.86 (33.87)
 
Women 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   2:03.39                                                        
                2:03.39  OLYM
                2:03.69  OPEN
                2:06.49  JR-A
                2:06.99  SCN
                2:09.09  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vanwinkle, Leslie         21 University of Lo-KY  2:03.91    2:03.59        
                  28.97       59.80 (30.83)     1:31.51 (31.71)     2:03.59 (32.08)
  2 So, Yumi                  17 Swim Pasadena-CA     2:06.83    2:06.28        
                  29.85     1:01.91 (32.06)     1:34.15 (32.24)     2:06.28 (32.13)
  3 Sykes, Sarah              19 Gator Swim Club-FL/  2:06.00    2:08.23        
                  30.01     1:02.10 (32.09)     1:35.24 (33.14)     2:08.23 (32.99)
 
Women 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   2:03.39                                                        
                2:03.39  OLYM
                2:03.69  OPEN
                2:06.49  JR-A
                2:06.99  SCN
                2:09.09  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Simenec, Tori             15 Bearcat Swim Clu-OR  2:06.66    2:03.04        
                  28.85       59.72 (30.87)     1:31.11 (31.39)     2:03.04 (31.93)
  2 Stratton, Jenni           22 David Douglas Sw-OR  2:04.00    2:03.53        
                  29.84     1:00.95 (31.11)     1:32.46 (31.51)     2:03.53 (31.07)
  3 Wagner, Casey             21 Irish Aquatics-IN/J  2:04.33    2:05.61        
                  30.00     1:01.83 (31.83)     1:33.95 (32.12)     2:05.61 (31.66)
  4 Farrell, Megan            20 Irish Aquatics-IN/B  2:05.02    2:06.43        
                  29.90     1:01.65 (31.75)     1:33.97 (32.32)     2:06.43 (32.46)
  5 Franklin, Chelsea         17 Gulf Coast Swim-FL   2:04.63    2:11.31        
                  30.60     1:03.47 (32.87)     1:37.62 (34.15)     2:11.31 (33.69)
  6 Fish, Margaret            18 Mason Manta Rays-OH  2:08.00    2:11.65        
                  29.79     1:02.47 (32.68)     1:37.30 (34.83)     2:11.65 (34.35)
 
Women 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   2:03.39                                                        
                2:03.39  OLYM
                2:03.69  OPEN
                2:06.49  JR-A
                2:06.99  SCN
                2:09.09  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brown, Kristin            23 Team Pittsburgh-AM   2:01.16    1:59.89        
                  28.18       58.27 (30.09)     1:29.17 (30.90)     1:59.89 (30.72)
  2 Drake, Monica             17 Waves Bloomingto-IL  2:03.93    2:02.74        
                  29.14     1:00.34 (31.20)     1:32.45 (32.11)     2:02.74 (30.29)
  3 Duckworth, Angela         17 Sun Devil Aquati-AZ  2:04.75    2:03.85        
                  29.95     1:01.39 (31.44)     1:32.73 (31.34)     2:03.85 (31.12)
  4 Hain, Melissa             20 Aggie Swim Club-GU   2:07.10    2:04.19        
                  29.55     1:00.66 (31.11)     1:32.62 (31.96)     2:04.19 (31.57)
  5 Goldson, Elizabeth        19 Long Island Aqua-MR  2:03.85    2:04.21        
                  29.57     1:00.73 (31.16)     1:32.65 (31.92)     2:04.21 (31.56)
  6 Bibb, Emily               19 Ucla Swimming-CA/CS  2:02.50    2:04.33        
                  28.97     1:00.12 (31.15)     1:32.16 (32.04)     2:04.33 (32.17)
  7 Campbell, Erin            20 Washington Aquat-PN  2:00.89    2:05.60        
                  28.69       59.90 (31.21)     1:32.85 (32.95)     2:05.60 (32.75)
  8 Galdun, Claire            19 University of Vi-VA  2:06.90    2:08.47        
                  30.05     1:02.50 (32.45)     1:35.65 (33.15)     2:08.47 (32.82)
  9 Carpenter, Kasey          19 M.E. Lyons/Ander-OH  2:10.75    2:11.03        
                  31.19     1:04.68 (33.49)     1:37.89 (33.21)     2:11.03 (33.14)
 
Women 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   2:03.39                                                        
                2:03.39  OLYM
                2:03.69  OPEN
                2:06.49  JR-A
                2:06.99  SCN
                2:09.09  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clarke, Alexandra         19 Unattached-NE/Golde  2:04.00    2:03.99        
                  29.30     1:00.26 (30.96)     1:32.61 (32.35)     2:03.99 (31.38)
  2 Simmons, Kaia             16 Bay & Ocean Stat-NE  2:05.50    2:04.67        
                  29.38     1:00.20 (30.82)     1:32.45 (32.25)     2:04.67 (32.22)
  3 Sharp, Lindsey            20 Washington Aquat-PN  2:04.70    2:06.19        
                  28.42       59.80 (31.38)     1:32.85 (33.05)     2:06.19 (33.34)
  4 Steenvoorden, Ashley      17 Scarlet Aquatic-NJ   2:06.05    2:10.65        
                  29.75     1:02.08 (32.33)     1:36.60 (34.52)     2:10.65 (34.05)
 
Women 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   2:03.39                                                        
                2:03.39  OLYM
                2:03.69  OPEN
                2:06.49  JR-A
                2:06.99  SCN
                2:09.09  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jensen, Liv               18 Palo Alto Stanfo-PC  2:03.63    2:02.54        
                  28.18       59.10 (30.92)     1:30.98 (31.88)     2:02.54 (31.56)
  2 Waller, Rachael           21 Trojan Swim Club-CA  2:04.39    2:03.04        
                  28.51       59.49 (30.98)     1:31.42 (31.93)     2:03.04 (31.62)
  3 Helms, Susana             19 Tucson Ford Deal-AZ  2:04.53    2:03.62        
                  29.76     1:01.04 (31.28)     1:32.91 (31.87)     2:03.62 (30.71)
  4 Massengale, Brittany      22 Rice Aquatics-GU/Ri  2:04.00    2:03.86        
                  29.69     1:00.71 (31.02)     1:32.41 (31.70)     2:03.86 (31.45)
  5 Wohrley, Taylor           16 Clayton Shaw Par-OZ  2:07.00    2:04.09        
                  28.39     1:00.03 (31.64)     1:32.06 (32.03)     2:04.09 (32.03)
  6 Ballatore, Jenne          20 Gator Swim Club-FL/  2:04.50    2:04.28        
                  29.53     1:00.80 (31.27)     1:32.85 (32.05)     2:04.28 (31.43)
  7 Lips, Haley               14 Y-Spartaquatics-SC   2:06.51    2:04.38        
                  29.58     1:01.17 (31.59)     1:32.52 (31.35)     2:04.38 (31.86)
  8 Naurath, Rachel           16 Nova of Virginia-VA  2:05.58    2:04.69        
                  29.51     1:00.86 (31.35)     1:33.01 (32.15)     2:04.69 (31.68)
  9 Harvey, Katura            19 Rockville Montgo-PV  2:06.02    2:04.76        
                  29.57     1:00.97 (31.40)     1:33.10 (32.13)     2:04.76 (31.66)
 10 Geer, Margo               16 Springfield Fami-OH  2:06.20    2:04.90        
                  28.96     1:01.30 (32.34)     1:33.20 (31.90)     2:04.90 (31.70)
 11 Hughes, Christine         17 Team Greenville-SC   2:06.18    2:04.96        
                  30.07     1:01.41 (31.34)     1:33.43 (32.02)     2:04.96 (31.53)
 12 Linn, Ashlee              15 Sarasota YMCA Sh-FL  2:05.65    2:05.00        
                  30.64     1:01.86 (31.22)     1:33.62 (31.76)     2:05.00 (31.38)
 13 Kwasnik, Agatha           19 Yellow Jacket Sw-GA  2:04.40    2:05.24        
                  29.93     1:01.61 (31.68)     1:33.75 (32.14)     2:05.24 (31.49)
 14 Smith, Caroline           17 Winston-Salem YM-NC  2:05.34    2:06.57        
                  29.58     1:01.20 (31.62)     1:33.98 (32.78)     2:06.57 (32.59)
 15 Hamilton, Caitlin         17 Waves Bloomingto-IL  2:06.92    2:06.71        
                  30.41     1:02.34 (31.93)     1:34.90 (32.56)     2:06.71 (31.81)
 16 Poteete, Anna             20 Ucla Swimming-CA     2:05.16    2:06.81        
                  28.20       59.41 (31.21)     1:32.68 (33.27)     2:06.81 (34.13)
 17 Twichell, Ashley          19 Syracuse Charger-NI  2:06.30    2:07.13        
                  30.31     1:02.18 (31.87)     1:34.87 (32.69)     2:07.13 (32.26)
 18 Haley, Sara               17 Sierra Marlins S-SN  2:10.41    2:09.25        
                  29.39     1:01.80 (32.41)     1:35.07 (33.27)     2:09.25 (34.18)
 19 Roth, Deborah             15 North Bay Aquati-PC  2:08.33    2:14.75        
                  29.89     1:02.30 (32.41)     1:38.23 (35.93)     2:14.75 (36.52)
 
Women 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   4:19.39                                                        
                4:19.39  OLYM
                4:19.49  OPEN
                4:24.89  JR-A
                4:25.59  SCN
                4:30.69  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McDermott, Amber          15 Salmon Bay Aquat-PN  4:19.75    4:17.64        
                  29.90     1:02.12 (32.22)     1:34.84 (32.72)     2:07.36 (32.52)
        2:40.03 (32.67)     3:12.77 (32.74)     3:45.53 (32.76)     4:17.64 (32.11)
  2 Ballatore, Jenne          20 Gator Swim Club-FL/  4:22.50    4:19.36        
                  30.21     1:02.37 (32.16)     1:35.14 (32.77)     2:08.13 (32.99)
        2:41.17 (33.04)     3:14.52 (33.35)     3:47.68 (33.16)     4:19.36 (31.68)
  3 Largo, Ashley             19 Sarasota YMCA Sh-FL  4:20.50    4:21.03        
                  31.38     1:03.93 (32.55)     1:36.80 (32.87)     2:09.71 (32.91)
        2:42.83 (33.12)     3:15.77 (32.94)     3:48.90 (33.13)     4:21.03 (32.13)
  4 Stratton, Jenni           22 David Douglas Sw-OR  4:21.00    4:21.25        
                  30.55     1:03.24 (32.69)     1:36.48 (33.24)     2:09.99 (33.51)
        2:43.17 (33.18)     3:16.50 (33.33)     3:49.61 (33.11)     4:21.25 (31.64)
  5 Lips, Haley               14 Y-Spartaquatics-SC   4:20.00    4:21.84        
                  28.92     1:00.15 (31.23)     1:33.48 (33.33)     2:07.02 (33.54)
        2:41.09 (34.07)     3:15.08 (33.99)     3:48.97 (33.89)     4:21.84 (32.87)
  6 Sykes, Sarah              19 Gator Swim Club-FL/  4:23.00    4:22.69        
                  30.66     1:02.86 (32.20)     1:36.08 (33.22)     2:09.19 (33.11)
        2:42.62 (33.43)     3:16.08 (33.46)     3:49.87 (33.79)     4:22.69 (32.82)
  7 Dickmann, Claire          18 Northern KY Clip-OH  4:24.99    4:27.55        
                  29.88     1:02.22 (32.34)     1:35.56 (33.34)     2:09.62 (34.06)
        2:43.97 (34.35)     3:18.69 (34.72)     3:53.43 (34.74)     4:27.55 (34.12)
 
Women 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   4:19.39                                                        
                4:19.39  OLYM
                4:19.49  OPEN
                4:24.89  JR-A
                4:25.59  SCN
                4:30.69  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kukors, Mattie            16 King Aquatic Clu-PN  4:23.90    4:25.64        
                  30.77     1:04.03 (33.26)     1:37.64 (33.61)     2:11.25 (33.61)
        2:45.05 (33.80)     3:19.06 (34.01)     3:52.83 (33.77)     4:25.64 (32.81)
 
Women 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   4:19.39                                                        
                4:19.39  OLYM
                4:19.49  OPEN
                4:24.89  JR-A
                4:25.59  SCN
                4:30.69  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Britt, Chelsea            13 Fort Lauderdale-FG   4:25.89    4:27.00        
                  30.19     1:02.91 (32.72)     1:36.71 (33.80)     2:10.48 (33.77)
        2:45.29 (34.81)     3:19.56 (34.27)     3:54.52 (34.96)     4:27.00 (32.48)
 
Women 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   4:19.39                                                        
                4:19.39  OLYM
                4:19.49  OPEN
                4:24.89  JR-A
                4:25.59  SCN
                4:30.69  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Massengale, Brittany      22 Rice Aquatics-GU/Ri  4:17.00    4:18.19        
                  30.27     1:02.36 (32.09)     1:35.12 (32.76)     2:08.17 (33.05)
        2:41.01 (32.84)     3:13.93 (32.92)     3:46.66 (32.73)     4:18.19 (31.53)
  2 Helms, Susana             19 Tucson Ford Deal-AZ  4:20.53    4:18.26        
                  30.17     1:02.18 (32.01)     1:34.98 (32.80)     2:07.91 (32.93)
        2:41.02 (33.11)     3:13.97 (32.95)     3:46.98 (33.01)     4:18.26 (31.28)
  3 Clarke, Alexandra         19 Unattached-NE/Golde  4:20.00    4:20.43        
                  30.71     1:02.62 (31.91)     1:35.40 (32.78)     2:08.44 (33.04)
        2:41.51 (33.07)     3:14.91 (33.40)     3:48.41 (33.50)     4:20.43 (32.02)
  4 Narum, Jennifer           20 Pleasanton Seaha-PC  4:17.00    4:20.74        
                  29.74     1:01.51 (31.77)     1:34.28 (32.77)     2:07.51 (33.23)
        2:40.80 (33.29)     3:14.27 (33.47)     3:47.97 (33.70)     4:20.74 (32.77)
  5 Vanden Berge, Samantha    19 Swim Pasadena-CA/UC  4:15.77    4:22.56        
                  30.41     1:02.94 (32.53)     1:36.11 (33.17)     2:09.53 (33.42)
        2:42.75 (33.22)     3:16.14 (33.39)     3:49.53 (33.39)     4:22.56 (33.03)
  6 White, Madison            13 Crow Canyon Coun-PC  4:26.05    4:24.86        
                  30.49     1:03.11 (32.62)     1:36.56 (33.45)     2:10.35 (33.79)
        2:44.38 (34.03)     3:18.17 (33.79)     3:51.81 (33.64)     4:24.86 (33.05)
  7 Keith, Joni               20 Tucson Ford Deal-AZ  4:19.78    4:25.42        
                  30.34     1:03.01 (32.67)     1:36.34 (33.33)     2:09.76 (33.42)
        2:43.61 (33.85)     3:17.55 (33.94)     3:51.90 (34.35)     4:25.42 (33.52)
  8 Steenvoorden, Ashley      17 Scarlet Aquatic-NJ   4:21.00    4:26.04        
                  30.89     1:03.49 (32.60)     1:37.36 (33.87)     2:11.22 (33.86)
        2:45.10 (33.88)     3:18.92 (33.82)     3:53.22 (34.30)     4:26.04 (32.82)
  9 Milligan, Danielle        19 Scottsdale Aquat-AZ  4:20.54    4:26.60        
                  30.43     1:02.78 (32.35)     1:36.20 (33.42)     2:10.05 (33.85)
        2:44.06 (34.01)     3:18.47 (34.41)     3:53.09 (34.62)     4:26.60 (33.51)
 
Women 800 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   8:50.49                                                        
                8:50.49  OLYM
                8:55.19  OPEN
                9:03.49  JR-A
                9:04.09  SCN
                9:15.99  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hamilton, Caitlin         17 Waves Bloomingto-IL  8:52.99    8:48.61        
                  30.74     1:03.58 (32.84)     1:36.69 (33.11)     2:09.62 (32.93)
        2:43.12 (33.50)     3:16.37 (33.25)     3:49.71 (33.34)     4:23.10 (33.39)
        4:56.59 (33.49)     5:30.37 (33.78)     6:04.23 (33.86)     6:37.04 (32.81)
        7:10.89 (33.85)     7:44.22 (33.33)     8:17.46 (33.24)     8:48.61 (31.15)
  2 Marks, Jamie              19 University Of Ar-AR  8:57.21    8:56.97        
                  31.22     1:04.21 (32.99)     1:37.51 (33.30)     2:10.89 (33.38)
        2:44.63 (33.74)     3:18.33 (33.70)     3:52.17 (33.84)     4:26.08 (33.91)
        5:00.26 (34.18)     5:34.18 (33.92)     6:08.25 (34.07)     6:42.12 (33.87)
        7:16.14 (34.02)     7:50.11 (33.97)     8:23.87 (33.76)     8:56.97 (33.10)
  3 Harvey, Katura            19 Rockville Montgo-PV  8:51.00    8:59.14        
                  31.15     1:03.83 (32.68)     1:36.94 (33.11)     2:10.29 (33.35)
        2:43.94 (33.65)     3:17.72 (33.78)     3:51.54 (33.82)     4:25.59 (34.05)
        4:59.78 (34.19)     5:34.17 (34.39)     6:08.64 (34.47)     6:42.70 (34.06)
        7:17.27 (34.57)     7:51.86 (34.59)     8:25.96 (34.10)     8:59.14 (33.18)
 
Women 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   1:04.59                                                        
                1:04.59  OLYM
                1:04.69  OPEN
                1:06.39  JR-A
                1:06.69  SCN
                1:07.89  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stafford, Shara           18 Topeka Swim Asso-MV  1:03.28    1:03.50        
                  31.12     1:03.50 (32.38)                                        
  2 Latone, Megan             18 Longhorn Aquatic-ST  1:04.48    1:04.60        
                  31.48     1:04.60 (33.12)                                        
  3 Golden, Kallie            15 Poseidon Swimmin-VA  1:04.00    1:04.65        
                  31.88     1:04.65 (32.77)                                        
  4 Rodriguez, Caroline       22 Rockwood Swim Cl-OZ  1:03.05    1:05.43        
                  31.84     1:05.43 (33.59)                                        
  5 Blalock, Cari             16 Waves Of Wilming-NC  1:06.00    1:06.29        
                  32.72     1:06.29 (33.57)                                        
  6 Wei, Stephanie            17 Santa Clara Swim-PC  1:05.12    1:06.33        
                  32.01     1:06.33 (34.32)                                        
  7 Fotsch, Colleen           18 Palo Alto Stanfo-PC  1:06.70    1:07.25        
                  32.21     1:07.25 (35.04)                                        
  8 Golden, Julie             19 Auburn Universit-SE  1:04.63    1:08.72        
                  33.27     1:08.72 (35.45)                                        
 -- Engstrom, Liza            19 Northwestern Uni-IL  1:04.88         DQ        
 
Women 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   1:04.59                                                        
                1:04.59  OLYM
                1:04.69  OPEN
                1:06.39  JR-A
                1:06.69  SCN
                1:07.89  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marchand, Lindsey         17 King Aquatic Clu-PN  1:05.30    1:06.89        
                  32.45     1:06.89 (34.44)                                        
  2 Leiker, Amber             16 SwimMAC Carolina-NC  1:08.00    1:07.96        
                  32.53     1:07.96 (35.43)                                        
 
Women 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   1:04.59                                                        
                1:04.59  OLYM
                1:04.69  OPEN
                1:06.39  JR-A
                1:06.69  SCN
                1:07.89  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Howard, Ashley            20 Duke Aquatics-NC/UN  1:04.80    1:04.48        
                  32.01     1:04.48 (32.47)                                        
  2 Anton, Katharine          14 Cedar Rapids Aqu-IA  1:05.59    1:04.93        
                  32.05     1:04.93 (32.88)                                        
  3 Carpenter, Kasey          19 M.E. Lyons/Ander-OH  1:06.50    1:06.86        
                  32.54     1:06.86 (34.32)                                        
  4 Andrews, Sarah            17 Dayton Raiders-OH    1:05.60    1:07.38        
                  33.25     1:07.38 (34.13)                                        
 
Women 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   1:04.59                                                        
                1:04.59  OLYM
                1:04.69  OPEN
                1:06.39  JR-A
                1:06.69  SCN
                1:07.89  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Peacock, Aubrey           16 Bolles School Sh-FL  1:04.30    1:04.53        
                  31.82     1:04.53 (32.71)                                        
  1 Sarandos, Stephanie       18 Waukesha Express-WI  1:03.39    1:04.53        
                  31.23     1:04.53 (33.30)                                        
  3 Dominski, Emily           18 New Trier Swim C-IL  1:03.61    1:04.82        
                  31.32     1:04.82 (33.50)                                        
  4 Stewart, Kendyl           13 North Coast Aqua-SI  1:04.45    1:04.84        
                  31.64     1:04.84 (33.20)                                        
  5 Smith, Candice            17 Hilltop Aquatic-UT   1:05.49    1:05.02        
                  32.10     1:05.02 (32.92)                                        
  6 Cohagen, Ashley           17 Club Wolverine-MI    1:05.48    1:05.94        
                  31.87     1:05.94 (34.07)                                        
  7 Caylor, Megan             18 Wave Swim Club-PN    1:06.58    1:06.17        
                  32.63     1:06.17 (33.54)                                        
 
Women 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   1:04.59                                                        
                1:04.59  OLYM
                1:04.69  OPEN
                1:06.39  JR-A
                1:06.69  SCN
                1:07.89  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Motsinger, Katy           19 City of Charlest-SC  1:04.52    1:07.10        
                  32.24     1:07.10 (34.86)                                        
 
Women 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   1:04.59                                                        
                1:04.59  OLYM
                1:04.69  OPEN
                1:06.39  JR-A
                1:06.69  SCN
                1:07.89  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Howard, Ashley            20 Duke Aquatics-NC/UN  1:06.00    1:04.80        
                  32.31     1:04.80 (32.49)                                        
  2 Nolan, Katie              16 Hershey Aquatic-MA   1:06.99    1:04.86        
                  31.87     1:04.86 (32.99)                                        
  3 Fischer-Colbrie, Megan    17 Palo Alto Stanfo-PC  1:07.68    1:05.25        
                  31.60     1:05.25 (33.65)                                        
  4 Staubach, Haley           17 Swim Atlanta-GA      1:05.20    1:05.56        
                  32.06     1:05.56 (33.50)                                        
  5 Totura, Kelsey            21 DU Hilltoppers-CO/U  1:05.50    1:06.06        
                  31.99     1:06.06 (34.07)                                        
 
Women 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   1:04.59                                                        
                1:04.59  OLYM
                1:04.69  OPEN
                1:06.39  JR-A
                1:06.69  SCN
                1:07.89  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Javanifard, Naomi         19 Ucsb Gaucho Swim-CA  1:05.60    1:04.63        
                  31.41     1:04.63 (33.22)                                        
  2 Vogel, Cara               17 Bluefish Swim Cl-NE  1:04.79    1:05.32        
                  32.23     1:05.32 (33.09)                                        
  3 Mangimelli, Jana          17 Swim Atlanta-GA      1:05.25    1:05.63        
                  32.15     1:05.63 (33.48)                                        
  4 Andelson, Emily           16 Piranha Swim Tea-CA  1:05.55    1:06.70        
                  32.35     1:06.70 (34.35)                                        
 
Women 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   2:17.99                                                        
                2:17.99  OLYM
                2:19.09  OPEN
                2:22.19  JR-A
                2:22.29  SCN
                2:25.99  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Geer, Margo               16 Springfield Fami-OH  2:19.20    2:18.54        
                  32.38     1:07.33 (34.95)     1:42.79 (35.46)     2:18.54 (35.75)
  2 Benefield, Gloria         18 North Coast Aqua-SI  2:19.93    2:19.58        
                  32.94     1:08.17 (35.23)     1:43.95 (35.78)     2:19.58 (35.63)
  3 Britt, Chelsea            13 Fort Lauderdale-FG   2:26.50    2:26.43        
                  33.18     1:09.46 (36.28)     1:47.53 (38.07)     2:26.43 (38.90)
 
Women 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   2:17.99                                                        
                2:17.99  OLYM
                2:19.09  OPEN
                2:22.19  JR-A
                2:22.29  SCN
                2:25.99  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Floyd, Kelsey             17 Wildcat Aquatics-KY  2:22.22    2:25.98        
                  33.11     1:09.55 (36.44)     1:48.10 (38.55)     2:25.98 (37.88)
 
Women 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   2:17.99                                                        
                2:17.99  OLYM
                2:19.09  OPEN
                2:22.19  JR-A
                2:22.29  SCN
                2:25.99  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Agy, Ana                  20 University Of Ar-AZ  2:22.25    2:17.83        
                  32.21     1:06.18 (33.97)     1:41.91 (35.73)     2:17.83 (35.92)
  2 Guro, Jessica             16 Atlantis Aquatic-MA  2:18.51    2:18.21        
                  31.83     1:06.93 (35.10)     1:42.88 (35.95)     2:18.21 (35.33)
  3 Lyons, Carly              19 Dynamo Swim Club-GA  2:20.23    2:19.22        
                  33.00     1:07.86 (34.86)     1:43.75 (35.89)     2:19.22 (35.47)
  4 Solernou, Lauren          15 Cheshire Y/Sea D-CT  2:27.00    2:25.91        
                  33.21     1:09.98 (36.77)     1:48.23 (38.25)     2:25.91 (37.68)
 
Women 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   2:17.99                                                        
                2:17.99  OLYM
                2:19.09  OPEN
                2:22.19  JR-A
                2:22.29  SCN
                2:25.99  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boritzke, Andrea          20 Tucson Ford Deal-AZ  2:18.90    2:15.18        
                  32.17     1:06.21 (34.04)     1:40.66 (34.45)     2:15.18 (34.52)
  2 Faulkner, Amanda          19 Lakeside Swim Te-KY  2:18.30    2:15.81        
                  31.79     1:05.64 (33.85)     1:40.89 (35.25)     2:15.81 (34.92)
  3 Lindblad, Brianne         18 King Aquatic Clu-PN  2:22.00    2:24.01        
                  33.32     1:09.08 (35.76)     1:46.52 (37.44)     2:24.01 (37.49)
 
Women 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   2:17.99                                                        
                2:17.99  OLYM
                2:19.09  OPEN
                2:22.19  JR-A
                2:22.29  SCN
                2:25.99  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Solernou, Lauren          15 Cheshire Y/Sea D-CT  2:27.00    2:27.21        
                  34.00     1:11.54 (37.54)     1:49.67 (38.13)     2:27.21 (37.54)
 
Women 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   2:17.99                                                        
                2:17.99  OLYM
                2:19.09  OPEN
                2:22.19  JR-A
                2:22.29  SCN
                2:25.99  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reisinger, Erin           16 Stingrays-GA         2:19.50    2:20.09        
                  32.69     1:08.92 (36.23)     1:45.28 (36.36)     2:20.09 (34.81)
 
Women 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   1:12.59                                                        
                1:12.59  OLYM
                1:12.79  OPEN
                1:14.39  JR-A
                1:14.99  SCN
                1:16.79  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hannis, Molly             16 Neptune Swimming-PC  1:10.42    1:10.29        
                  33.02     1:10.29 (37.27)                                        
 
Women 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   1:12.59                                                        
                1:12.59  OLYM
                1:12.79  OPEN
                1:14.39  JR-A
                1:14.99  SCN
                1:16.79  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maxwell, Samantha         19 Rio Salado Swim-AZ   1:10.18    1:11.86        
                  33.68     1:11.86 (38.18)                                        
  2 Patterson, Genevieve      22 Washington Aquat-PN  1:09.67    1:13.26        
                  33.46     1:13.26 (39.80)                                        
  3 Stock, Erica              14 Brophy East Swim-AZ  1:14.00    1:13.62        
                  34.53     1:13.62 (39.09)                                        
  4 Schwabe, Emily            15 Waukesha Express-WI  1:14.53    1:14.01        
                  35.41     1:14.01 (38.60)                                        
  5 Hawthorne, Meghan         16 Porter Valley Aq-CA  1:14.50    1:14.02        
                  34.77     1:14.02 (39.25)                                        
  6 Adamczyk, Emily           17 Rose Bowl Aquati-CA  1:14.26    1:15.96        
                  35.80     1:15.96 (40.16)                                        
  7 Williamson, Jaime         20 Cypress Fairbank-GU  1:15.00    1:17.96        
                  36.77     1:17.96 (41.19)                                        
 -- Zhu, Annie                13 Laguardia Aquati-MR  1:12.00         DQ        
 
Women 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   1:12.59                                                        
                1:12.59  OLYM
                1:12.79  OPEN
                1:14.39  JR-A
                1:14.99  SCN
                1:16.79  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hannis, Molly             16 Neptune Swimming-PC  1:10.43    1:11.40        
                  33.33     1:11.40 (38.07)                                        
  2 Danny, Jordan             16 Canyons Aquatic-CA   1:10.64    1:11.85        
                  34.18     1:11.85 (37.67)                                        
  3 McDonnell, Katherine      20 University of Vi-VA  1:11.33    1:12.04        
                  34.19     1:12.04 (37.85)                                        
  4 Weddle, Katelyn           17 Yuma Heat-AZ         1:11.08    1:13.84        
                  34.75     1:13.84 (39.09)                                        
  5 Baran, Caitlin            18 Unattached-NT        1:13.44    1:14.66        
                  34.91     1:14.66 (39.75)                                        
  6 Blythe, Gwen              17 Una Lac-NT           1:13.23    1:15.35        
                  35.56     1:15.35 (39.79)                                        
 
Women 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   1:12.59                                                        
                1:12.59  OLYM
                1:12.79  OPEN
                1:14.39  JR-A
                1:14.99  SCN
                1:16.79  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Onstott, Megan            18 Nitro Swimming-ST    1:14.11    1:14.40        
                  35.39     1:14.40 (39.01)                                        
 
Women 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   1:12.59                                                        
                1:12.59  OLYM
                1:12.79  OPEN
                1:14.39  JR-A
                1:14.99  SCN
                1:16.79  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Basel, Jennifer           20 Southern Methodi-NT  1:13.80    1:13.52        
                  34.78     1:13.52 (38.74)                                        
 
Women 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   1:12.59                                                        
                1:12.59  OLYM
                1:12.79  OPEN
                1:14.39  JR-A
                1:14.99  SCN
                1:16.79  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schmitt, Jessica          17 North Coast Aqua-SI  1:11.12    1:11.41        
                  33.81     1:11.41 (37.60)                                        
  2 Connors, Kristen          18 Bluefish Swim Cl-NE  1:12.61    1:12.58        
                  34.14     1:12.58 (38.44)                                        
  3 Haase, Colleen            19 Athens Bulldog S-GA  1:12.00    1:12.78        
                  33.75     1:12.78 (39.03)                                        
  4 Losinger, Sarah           20 Marietta Marlins-GA  1:14.00    1:14.35        
                  34.63     1:14.35 (39.72)                                        
  5 Dishuck, Anna             20 University of Lo-KY  1:12.61    1:15.83        
                  35.21     1:15.83 (40.62)                                        
 
Women 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   1:12.59                                                        
                1:12.59  OLYM
                1:12.79  OPEN
                1:14.39  JR-A
                1:14.99  SCN
                1:16.79  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Finn, Alisa               17 Una Nasa-IL          1:12.37    1:12.20        
                  34.06     1:12.20 (38.14)                                        
  2 Bates, Melissa            15 Socal Aquatics A-CA  1:10.87    1:12.25        
                  33.32     1:12.25 (38.93)                                        
  3 Green, Jordyn             18 Reno Aquatic Clu-PC  1:11.08    1:12.29        
                  34.21     1:12.29 (38.08)                                        
  4 Reeves, Caroline          16 Nashville Aquati-SE  1:11.40    1:12.77        
                  34.58     1:12.77 (38.19)                                        
  5 Lusk, Alison              16 Baylor Swim Club-SE  1:13.00    1:13.45        
                  34.92     1:13.45 (38.53)                                        
  6 Maxvill, Caroline         19 Metroplex Aquati-NT  1:13.12    1:14.35        
                  35.19     1:14.35 (39.16)                                        
  7 Chandler, Annie           20 Tucson Ford Deal-AZ  1:08.03    1:15.78        
                  32.03     1:15.78 (43.75)                                        
  8 Embick, Jessica           21 Tucson Ford Deal-AZ  1:10.00    1:20.18        
                  33.47     1:20.18 (46.71)                                        
 
Women 200 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   2:35.99                                                        
                2:35.99  OLYM
                2:37.19  OPEN
                2:40.79  JR-A
                2:41.59  SCN
                2:44.99  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yoder, Shaila             17 Crow Canyon Coun-PC  2:37.01    2:39.06        
                  34.69     1:14.03 (39.34)     1:55.84 (41.81)     2:39.06 (43.22)
 
Women 200 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   2:35.99                                                        
                2:35.99  OLYM
                2:37.19  OPEN
                2:40.79  JR-A
                2:41.59  SCN
                2:44.99  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vavra, Allysa             18 Atlantis Aquatic-MA  2:36.03    2:42.36        
                  36.88     1:17.60 (40.72)     1:59.51 (41.91)     2:42.36 (42.85)
  2 Vernon, Nicole            15 Delaware Swim Te-MA  2:42.50    2:42.37        
                  38.15     1:19.78 (41.63)     2:01.63 (41.85)     2:42.37 (40.74)
 
Women 200 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   2:35.99                                                        
                2:35.99  OLYM
                2:37.19  OPEN
                2:40.79  JR-A
                2:41.59  SCN
                2:44.99  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rogers, Lindsay           18 Southeastern Swi-IN  2:39.98    2:37.35        
                  36.90     1:17.00 (40.10)     1:56.22 (39.22)     2:37.35 (41.13)
  2 Andracki, Julia           17 Arlington Alliga-IL  2:37.00    2:37.72        
                  35.20     1:15.39 (40.19)     1:56.55 (41.16)     2:37.72 (41.17)
  3 Baumgardner, Ellyn        17 Curl Burke Swim-PV   2:38.00    2:39.57        
                  35.08     1:15.59 (40.51)     1:57.45 (41.86)     2:39.57 (42.12)
 
Women 200 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   2:35.99                                                        
                2:35.99  OLYM
                2:37.19  OPEN
                2:40.79  JR-A
                2:41.59  SCN
                2:44.99  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chokran, Angie            16 St Charles Swim-IL   2:36.55    2:36.52        
                  35.03     1:14.74 (39.71)     1:55.74 (41.00)     2:36.52 (40.78)
  2 Rainer, Rebecca           14 Nova of Virginia-VA  2:39.60    2:39.15        
                  36.04     1:17.02 (40.98)     1:58.31 (41.29)     2:39.15 (40.84)
  3 Beauchan, Brittany        19 Hawaii Swimming-HI   2:36.70    2:39.57        
                  35.60     1:16.75 (41.15)     1:58.09 (41.34)     2:39.57 (41.48)
 
Women 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   1:02.39                                                        
                1:02.39  OLYM
                1:02.49  OPEN
                1:03.99  JR-A
                1:04.39  SCN
                1:05.79  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jensen, Liv               18 Palo Alto Stanfo-PC  1:02.74    1:01.07        
                  27.80     1:01.07 (33.27)                                        
  2 Nolan, Katie              16 Hershey Aquatic-MA   1:00.88    1:01.12        
                  29.03     1:01.12 (32.09)                                        
  3 Hancock, Lauren           26 Unattached-SE        1:02.90    1:02.50        
                  29.62     1:02.50 (32.88)                                        
  4 Haley, Sara               17 Sierra Marlins S-SN  1:03.21    1:02.52        
                  29.25     1:02.52 (33.27)                                        
  5 Woodward, Lindsay         22 Bay & Ocean Stat-NE  1:05.00    1:02.57        
                  29.15     1:02.57 (33.42)                                        
  6 Kemp, Elizabeth           20 Curl Burke Swim-PV/  1:03.15    1:02.63        
                  28.92     1:02.63 (33.71)                                        
  7 Casey, Katie              18 Irish Aquatics-IN/B  1:03.41    1:02.94        
                  29.88     1:02.94 (33.06)                                        
  8 Napier, Stephanie         20 Baylor Swim Club-SE  1:03.50    1:03.03        
                  29.46     1:03.03 (33.57)                                        
  9 Benefield, Gloria         18 North Coast Aqua-SI  1:03.47    1:03.50        
                  29.70     1:03.50 (33.80)                                        
 10 Howanitz, Jace            18 Pilot Aquatic Cl-SE  1:04.30    1:05.01        
                  30.23     1:05.01 (34.78)                                        
 11 Smith, Caroline           17 Winston-Salem YM-NC  1:06.90    1:05.30        
                  30.46     1:05.30 (34.84)                                        
 
Women 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   1:02.39                                                        
                1:02.39  OLYM
                1:02.49  OPEN
                1:03.99  JR-A
                1:04.39  SCN
                1:05.79  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guilkey, Karen            22 Duke Aquatics-NC/UG  1:00.64    1:00.36        
                  28.16     1:00.36 (32.20)                                        
  2 Forrester, Alex           16 Bluefish Swim Cl-NE  1:00.33    1:01.42        
                  28.40     1:01.42 (33.02)                                        
  3 Kesses, Kasey             21 Scarlet Knights-NJ/  1:02.70    1:02.52        
                  28.69     1:02.52 (33.83)                                        
  4 So, Yumi                  17 Swim Pasadena-CA     1:01.46    1:02.85        
                  29.69     1:02.85 (33.16)                                        
  5 Jahanshahi, Yasi          17 Golden West Swim-CA  1:02.37    1:03.99        
                  29.90     1:03.99 (34.09)                                        
  6 Simmons, Kaia             16 Bay & Ocean Stat-NE  1:03.40    1:04.24        
                  30.51     1:04.24 (33.73)                                        
  7 Swanson, Nuffy            18 The Woodlands Sw-GU  1:03.88    1:04.29        
                  30.13     1:04.29 (34.16)                                        
  8 Hagens, Lindsey           18 Greenwood Memori-NE  1:06.71    1:04.64        
                  29.79     1:04.64 (34.85)                                        
  9 Steenvoorden, Kristen     17 Scarlet Aquatic-NJ   1:04.50    1:04.88        
                  30.48     1:04.88 (34.40)                                        
 10 Lyons, Carly              19 Dynamo Swim Club-GA  1:05.00    1:05.52        
                  30.30     1:05.52 (35.22)                                        
 11 Rys, Rachel               20 Santa Barbara Sw-CA  1:04.10    1:05.97        
                  30.32     1:05.97 (35.65)                                        
 
Women 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   1:02.39                                                        
                1:02.39  OLYM
                1:02.49  OPEN
                1:03.99  JR-A
                1:04.39  SCN
                1:05.79  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Winters, Kelsey           18 Georgia Coastal-GA/  1:00.97    1:02.36        
                  29.19     1:02.36 (33.17)                                        
  2 Harper, Shelley           18 Walnut Creek Aqu-PC  1:02.98    1:02.79        
                  29.27     1:02.79 (33.52)                                        
  3 Lobb, Ellen               16 Cypress Fairbank-GU  1:03.50    1:03.01        
                  29.52     1:03.01 (33.49)                                        
  4 O'Brien, Rachel N         17 Terrapins Swim T-PC  1:02.32    1:03.10        
                  29.71     1:03.10 (33.39)                                        
  5 Bradley, Paige            17 Crow Canyon Coun-PC  1:02.46    1:03.16        
                  29.31     1:03.16 (33.85)                                        
  6 Henry, Sarah              16 Raleigh Swimming-NC  1:03.57    1:03.20        
                  29.62     1:03.20 (33.58)                                        
  7 Smart, Lauren             18 Team Charlotte S-NC  1:03.01    1:03.58        
                  29.42     1:03.58 (34.16)                                        
  8 Thayer, Annemarie         15 Salmon Bay Aquat-PN  1:04.80    1:03.76        
                  30.22     1:03.76 (33.54)                                        
  9 Miller, Laura             17 David Douglas Sw-OR  1:04.50    1:04.07        
                  30.08     1:04.07 (33.99)                                        
 10 Chenault, Chelsea         13 Terrapins Swim T-PC  1:04.01    1:04.08        
                  30.23     1:04.08 (33.85)                                        
 11 Folk, Breanna             17 Parkland Aquatic-MA  1:05.85    1:04.16        
                  30.51     1:04.16 (33.65)                                        
 12 Staubach, Haley           17 Swim Atlanta-GA      1:03.80    1:04.18        
                  30.99     1:04.18 (33.19)                                        
 13 Shiota, Lili              17 Asphalt Green Un-MR  1:05.82    1:04.46        
                  29.67     1:04.46 (34.79)                                        
 14 McKnight, Lindsey         14 Coral Springs Sw-FG  1:05.50    1:04.93        
                  29.92     1:04.93 (35.01)                                        
 15 Schwee, Suzanne           18 Curl Burke Swim-PV   1:03.12    1:05.13        
                  30.27     1:05.13 (34.86)                                        
 16 Burchell, Kaylin          15 Colonel Aquatics-KY  1:04.46    1:06.05        
                  30.58     1:06.05 (35.47)                                        
 -- Tanner, Sarah             18 Cincinnati Marli-OH  1:02.56         DQ        
 
Women 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   1:02.39                                                        
                1:02.39  OLYM
                1:02.49  OPEN
                1:03.99  JR-A
                1:04.39  SCN
                1:05.79  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Donahue, Claire           19 Western Kentucky-KY  1:00.60    1:01.02        
                  28.33     1:01.02 (32.69)                                        
  2 Newell, Megan             20 Unattached-VA/VTech  1:01.63    1:02.13        
                  28.62     1:02.13 (33.51)                                        
  3 Vogel, Jen                20 University Of Ma-PV  1:02.29    1:02.33        
                  29.11     1:02.33 (33.22)                                        
  4 Descenza, Patricia        20 University Of Ma-PV  1:02.59    1:02.63        
                  29.54     1:02.63 (33.09)                                        
  5 Heim, Rachel              18 College Area Swi-SI  1:01.94    1:02.73        
                  29.39     1:02.73 (33.34)                                        
  6 Hawthorne, Meghan         16 Porter Valley Aq-CA  1:04.10    1:02.96        
                  29.56     1:02.96 (33.40)                                        
  7 Dauw, Caitlin             17 St Charles Swim-IL   1:02.14    1:03.08        
                  29.44     1:03.08 (33.64)                                        
  8 Scott, Olivia             15 Academy Bullets-IL   1:00.70    1:03.31        
                  29.58     1:03.31 (33.73)                                        
  9 Christy, Emily            20 Univ. Of Michiga-MI  1:03.10    1:03.47        
                  30.09     1:03.47 (33.38)                                        
 10 Watson, Brooke            16 Memphis Tiger Sw-SE  1:02.92    1:03.62        
                  30.17     1:03.62 (33.45)                                        
 11 Van Matre, Traci          20 Cypress Fairbank-GU  1:03.60    1:03.82        
                  29.83     1:03.82 (33.99)                                        
 12 Cecere, Amanda            19 Magnus Aquatic G-NE  1:02.50    1:04.48        
                  30.24     1:04.48 (34.24)                                        
 13 Rossi, Nina               20 University Of Ma-PV  1:03.00    1:04.49        
                  29.71     1:04.49 (34.78)                                        
 14 Vaughn, Rheanna           16 Aquazot Swim Clu-CA  1:03.19    1:04.78        
                  29.87     1:04.78 (34.91)                                        
 15 Powers, Mackenzie         16 Academy Bullets-IL   1:02.20    1:04.86        
                  30.05     1:04.86 (34.81)                                        
 16 Andracki, Julia           17 Arlington Alliga-IL  1:05.00    1:06.13        
                  30.88     1:06.13 (35.25)                                        
 
Women 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   1:02.39                                                        
                1:02.39  OLYM
                1:02.49  OPEN
                1:03.99  JR-A
                1:04.39  SCN
                1:05.79  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jamison, Tanica           26 Longhorn Aquatic-ST  1:00.30    1:00.39        
                  28.13     1:00.39 (32.26)                                        
  2 Evo, Megan                21 University of Vi-VA  1:02.00    1:01.42        
                  28.45     1:01.42 (32.97)                                        
  3 Turnadzic, Maida          18 Swim Florida-FL      1:01.75    1:02.63        
                  28.94     1:02.63 (33.69)                                        
  4 Stewart, Kendyl           13 North Coast Aqua-SI  1:02.19    1:02.68        
                  29.30     1:02.68 (33.38)                                        
  5 Byers, Kirsten            20 King Aquatic Clu-PN  1:02.07    1:04.01        
                  29.56     1:04.01 (34.45)                                        
  6 Coleman, Katherine        17 Unattached-FL        1:03.83    1:04.38        
                  30.14     1:04.38 (34.24)                                        
  7 Knight, Allison           16 North Coast Aqua-SI  1:02.19    1:04.56        
                  30.11     1:04.56 (34.45)                                        
  8 Chenault, Chelsea         13 Terrapins Swim T-PC  1:04.00    1:05.44        
                  30.08     1:05.44 (35.36)                                        
 
Women 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   1:02.39                                                        
                1:02.39  OLYM
                1:02.49  OPEN
                1:03.99  JR-A
                1:04.39  SCN
                1:05.79  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bateman, Sarah            18 Una PA-FL            1:01.53    1:01.84        
                  28.67     1:01.84 (33.17)                                        
  2 Martinez, Jamie           19 Sun Devil Aquati-AZ  1:02.53    1:02.83        
                  29.21     1:02.83 (33.62)                                        
  3 Bicek, Adrienne           17 Express S. T.-IL     1:09.62    1:03.29        
                  29.56     1:03.29 (33.73)                                        
  4 Powers, Brie              19 Longhorn Aquatic-ST  1:03.39    1:03.48        
                  29.70     1:03.48 (33.78)                                        
  5 Jaques, Gretchen          15 Brea Aquatics-CA     1:05.08    1:03.68        
                  29.74     1:03.68 (33.94)                                        
  6 Dickmann, Claire          18 Northern KY Clip-OH  1:02.53    1:03.84        
                  29.99     1:03.84 (33.85)                                        
  7 Haven, Angie              17 Monrovia Aquatix-CA  1:04.28    1:04.09        
                  30.11     1:04.09 (33.98)                                        
  8 Cohagen, Ashley           17 Club Wolverine-MI    1:05.59    1:04.67        
                  29.75     1:04.67 (34.92)                                        
  9 Neal, Lia                 13 Asphalt Green Un-MR  1:05.50    1:05.23        
                  30.46     1:05.23 (34.77)                                        
 10 Lusk, Alison              16 Baylor Swim Club-SE  1:05.75    1:05.34        
                  30.75     1:05.34 (34.59)                                        
 11 Hammes, Jessie            17 Carmel Swim Club-IN  1:04.09    1:05.41        
                  30.09     1:05.41 (35.32)                                        
 12 Dietrich, Mallory         20 Navy Swimming-MD/LE  1:05.21    1:05.71        
                  30.34     1:05.71 (35.37)                                        
 13 Adamczyk, Emily           17 Rose Bowl Aquati-CA  1:05.82    1:07.61        
                  31.45     1:07.61 (36.16)                                        
 
Women 200 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   2:16.69                                                        
                2:16.69  OLYM
                2:16.89  OPEN
                2:20.29  SCN
                2:20.29  JR-A
                2:24.19  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fish, Abbie               18 Lakeside Swim Te-KY  2:11.67    2:14.57        
                  30.02     1:03.97 (33.95)     1:38.64 (34.67)     2:14.57 (35.93)
  2 Kropp, Andrea             15 Swim Pasadena-CA     2:24.10    2:20.36        
                  31.64     1:07.23 (35.59)     1:44.06 (36.83)     2:20.36 (36.30)
 
Women 200 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   2:16.69                                                        
                2:16.69  OLYM
                2:16.89  OPEN
                2:20.29  SCN
                2:20.29  JR-A
                2:24.19  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Adams, Cammile            16 Cypress Fairbank-GU  2:11.95    2:12.63        
                  29.63     1:03.40 (33.77)     1:38.23 (34.83)     2:12.63 (34.40)
  2 Shishkoff, Kassia         19 Northwestern Uni-IL  2:20.10    2:17.53        
                  31.07     1:06.13 (35.06)     1:41.81 (35.68)     2:17.53 (35.72)
 
Women 200 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   2:16.69                                                        
                2:16.69  OLYM
                2:16.89  OPEN
                2:20.29  SCN
                2:20.29  JR-A
                2:24.19  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sabotin, Jessica          17 Patriot Aquatics-FL  2:18.70    2:19.24        
                  31.61     1:06.34 (34.73)     1:42.67 (36.33)     2:19.24 (36.57)
 
Women 200 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   2:16.69                                                        
                2:16.69  OLYM
                2:16.89  OPEN
                2:20.29  SCN
                2:20.29  JR-A
                2:24.19  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hall, Lauren              18 Salmon Bay Aquat-PN  2:18.70    2:15.77        
                  30.52     1:04.78 (34.26)     1:40.15 (35.37)     2:15.77 (35.62)
  2 Naurath, Rachel           16 Nova of Virginia-VA  2:16.75    2:17.19        
                  31.30     1:05.93 (34.63)     1:41.49 (35.56)     2:17.19 (35.70)
  3 Knight, Allison           16 North Coast Aqua-SI  2:17.10    2:17.80        
                  30.38     1:04.38 (34.00)     1:40.41 (36.03)     2:17.80 (37.39)
  4 Marks, Jamie              19 University Of Ar-AR  2:17.33    2:18.41        
                  31.74     1:06.68 (34.94)     1:42.54 (35.86)     2:18.41 (35.87)
  5 Van Matre, Traci          20 Cypress Fairbank-GU  2:20.50    2:18.65        
                  31.37     1:06.58 (35.21)     1:42.20 (35.62)     2:18.65 (36.45)
  6 Gardocki, Katie           16 Aquabears-CT         2:22.76    2:18.73        
                  30.60     1:05.94 (35.34)     1:42.43 (36.49)     2:18.73 (36.30)
  7 Dailey, Ursi              17 Fog City Hammerh-PC  2:16.90    2:18.96        
                  30.25     1:05.04 (34.79)     1:42.43 (37.39)     2:18.96 (36.53)
  8 McAfee, Keri              18 SwimMAC Carolina-NC  2:16.00    2:19.59        
                  31.13     1:06.25 (35.12)     1:42.72 (36.47)     2:19.59 (36.87)
  9 Reaney, Emma              15 Lawrence Aquahaw-MV  2:21.00    2:21.77        
                  30.73     1:05.65 (34.92)     1:43.30 (37.65)     2:21.77 (38.47)
 -- Byers, Kirsten            20 King Aquatic Clu-PN  2:22.10         DQ        
 
Women 200 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   2:16.69                                                        
                2:16.69  OLYM
                2:16.89  OPEN
                2:20.29  SCN
                2:20.29  JR-A
                2:24.19  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Adams, Cammile            16 Cypress Fairbank-GU  2:11.95    2:15.10        
                  30.19     1:04.45 (34.26)     1:39.70 (35.25)     2:15.10 (35.40)
 
Women 200 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   2:16.69                                                        
                2:16.69  OLYM
                2:16.89  OPEN
                2:20.29  SCN
                2:20.29  JR-A
                2:24.19  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Christ, Dana              18 University Of Ar-AZ  2:18.50    2:15.90        
                  29.77     1:03.57 (33.80)     1:39.37 (35.80)     2:15.90 (36.53)
  2 Blalock, Cari             16 Waves Of Wilming-NC  2:19.01    2:18.18        
                  31.25     1:06.49 (35.24)     1:42.36 (35.87)     2:18.18 (35.82)
  3 O'Brien, Rachel N         17 Terrapins Swim T-PC  2:17.88    2:19.72        
                  30.19     1:05.44 (35.25)     1:42.49 (37.05)     2:19.72 (37.23)
  4 Garcia, Kylie             15 La Mirada Armada-CA  2:22.46    2:19.95        
                  31.47     1:07.37 (35.90)     1:44.14 (36.77)     2:19.95 (35.81)
  5 Iverson, Brittney         20 Corvallis Aquati-OR  2:18.00    2:20.64        
                  30.58     1:05.78 (35.20)     1:42.65 (36.87)     2:20.64 (37.99)
  6 Points, Hannah            18 Tigard Tualatin-OR   2:19.50    2:21.22        
                  31.46     1:07.29 (35.83)     1:44.01 (36.72)     2:21.22 (37.21)
 
Women 200 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   2:16.69                                                        
                2:16.69  OLYM
                2:16.89  OPEN
                2:20.29  SCN
                2:20.29  JR-A
                2:24.19  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clifford, Lauren          17 Sierra Marlins S-SN  2:18.52    2:17.37        
                  30.70     1:05.11 (34.41)     1:39.79 (34.68)     2:17.37 (37.58)
  2 Floyd, Kelsey             17 Wildcat Aquatics-KY  2:22.22    2:21.67        
                  30.64     1:06.14 (35.50)     1:43.56 (37.42)     2:21.67 (38.11)
 
Women 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   2:20.49                                                        
                2:20.49  OLYM
                2:20.69  OPEN
                2:23.69  JR-A
                2:24.29  SCN
                2:27.59  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bussey, Torrey            16 Raleigh Swimming-NC  2:22.22    2:20.30        
                  30.52     1:04.88 (34.36)     1:45.76 (40.88)     2:20.30 (34.54)
  2 Hughes, Christine         17 Team Greenville-SC   2:25.96    2:23.60        
                  30.50     1:07.07 (36.57)     1:49.32 (42.25)     2:23.60 (34.28)
  3 Holtom, Heather           17 SwimMAC Carolina-NC  2:27.00    2:31.18        
                  32.24     1:12.98 (40.74)     1:54.74 (41.76)     2:31.18 (36.44)
 
Women 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   2:20.49                                                        
                2:20.49  OLYM
                2:20.69  OPEN
                2:23.69  JR-A
                2:24.29  SCN
                2:27.59  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stewart, Erika            17 Marlins of Ralei-NC  2:23.00    2:19.57        
                  30.77     1:05.01 (34.24)     1:46.82 (41.81)     2:19.57 (32.75)
  2 Rogers, Lindsay           18 Southeastern Swi-IN  2:24.01    2:20.39        
                  30.77     1:07.54 (36.77)     1:47.24 (39.70)     2:20.39 (33.15)
  3 Lobb, Ellen               16 Cypress Fairbank-GU  2:22.00    2:21.47        
                  29.93     1:04.95 (35.02)     1:48.75 (43.80)     2:21.47 (32.72)
  4 Reinhardt, Leah           17 Lakeside Swim Te-KY  2:20.00    2:22.05        
                  29.22     1:05.77 (36.55)     1:48.76 (42.99)     2:22.05 (33.29)
  5 McDermott, Amber          15 Salmon Bay Aquat-PN  2:21.80    2:22.07        
                  30.90     1:06.19 (35.29)     1:49.38 (43.19)     2:22.07 (32.69)
  6 Milligan, Danielle        19 Scottsdale Aquat-AZ  2:22.69    2:22.64        
                  31.30     1:08.01 (36.71)     1:49.85 (41.84)     2:22.64 (32.79)
  7 Beall, Shannon            20 Swim Atlanta-GA/Duk  2:23.51    2:22.94        
                  29.69     1:07.03 (37.34)     1:49.37 (42.34)     2:22.94 (33.57)
  8 Chin, Abigail             14 Upper Arlington-OH   2:27.00    2:23.41        
                  29.91     1:06.49 (36.58)     1:49.64 (43.15)     2:23.41 (33.77)
  9 Wahl, Rachael             20 Santa Maria Swim-CA  2:23.02    2:23.44        
                  29.70     1:07.41 (37.71)     1:51.33 (43.92)     2:23.44 (32.11)
 10 Green, Jordyn             18 Reno Aquatic Clu-PC  2:25.43    2:24.08        
                  31.30     1:11.18 (39.88)     1:50.41 (39.23)     2:24.08 (33.67)
 11 Jamison, Kaylee           19 St Charles Swim-IL   2:27.81    2:25.64        
                  29.56     1:08.81 (39.25)     1:50.91 (42.10)     2:25.64 (34.73)
 12 Stock, Erica              14 Brophy East Swim-AZ  2:23.69    2:26.68        
                  31.55     1:11.06 (39.51)     1:51.67 (40.61)     2:26.68 (35.01)
 13 Ure, Katie                20 Ucsb Gaucho Swim-CA  2:25.50    2:26.87        
                  29.07     1:05.89 (36.82)     1:52.97 (47.08)     2:26.87 (33.90)
 14 Burchell, Kaylin          15 Colonel Aquatics-KY  2:22.49    2:27.74        
                  30.50     1:09.49 (38.99)     1:51.98 (42.49)     2:27.74 (35.76)
 15 Nunn, Emma                14 Nova of Virginia-VA  2:25.50    2:28.96        
                  30.82     1:09.49 (38.67)     1:54.10 (44.61)     2:28.96 (34.86)
 -- McAfee, Keri              18 SwimMAC Carolina-NC  2:27.00         DQ        
 -- Thayer, Annemarie         15 Salmon Bay Aquat-PN  2:23.50         DQ        
 
Women 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   2:20.49                                                        
                2:20.49  OLYM
                2:20.69  OPEN
                2:23.69  JR-A
                2:24.29  SCN
                2:27.59  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hall, Lauren              18 Salmon Bay Aquat-PN  2:18.94    2:19.52        
                  30.34     1:05.58 (35.24)     1:47.33 (41.75)     2:19.52 (32.19)
  2 Clifford, Lauren          17 Sierra Marlins S-SN  2:21.85    2:20.33        
                  29.51     1:05.15 (35.64)     1:47.18 (42.03)     2:20.33 (33.15)
  3 McDonnell, Katherine      20 University of Vi-VA  2:21.96    2:20.50        
                  30.60     1:07.38 (36.78)     1:47.19 (39.81)     2:20.50 (33.31)
  4 Patterson, Genevieve      22 Washington Aquat-PN  2:21.81    2:21.38        
                  30.76     1:07.77 (37.01)     1:47.48 (39.71)     2:21.38 (33.90)
  5 Bradley, Paige            17 Crow Canyon Coun-PC  2:22.25    2:22.16        
                  30.21     1:07.78 (37.57)     1:49.10 (41.32)     2:22.16 (33.06)
  6 Hagens, Lindsey           18 Greenwood Memori-NE  2:21.89    2:24.89        
                  30.97     1:06.76 (35.79)     1:51.06 (44.30)     2:24.89 (33.83)
 
Women 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   2:20.49                                                        
                2:20.49  OLYM
                2:20.69  OPEN
                2:23.69  JR-A
                2:24.29  SCN
                2:27.59  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McKeehan, Michelle        18 Center Grove Aqu-IN  2:19.59    2:16.30        
                  29.26     1:07.78 (38.52)     1:44.18 (36.40)     2:16.30 (32.12)
  2 Gaid, Kelsey              17 Marietta Marlins-GA  2:20.65    2:19.65        
                  30.72     1:04.96 (34.24)     1:48.10 (43.14)     2:19.65 (31.55)
  3 Vanwinkle, Leslie         21 University of Lo-KY  2:17.96    2:21.56        
                  30.32     1:07.25 (36.93)     1:48.76 (41.51)     2:21.56 (32.80)
  4 Brennan, Dannica          17 King Aquatic Clu-PN  2:20.89    2:22.49        
                  30.45     1:05.30 (34.85)     1:48.80 (43.50)     2:22.49 (33.69)
  5 Johnson, Katie            17 North Jeffco Swi-CO  2:23.19    2:23.51        
                  31.60     1:09.50 (37.90)     1:49.59 (40.09)     2:23.51 (33.92)
  6 Mangimelli, Jana          17 Swim Atlanta-GA      2:21.90    2:24.41        
                  31.26     1:06.57 (35.31)     1:51.01 (44.44)     2:24.41 (33.40)
  7 Jaques, Gretchen          15 Brea Aquatics-CA     2:24.58    2:25.29        
                  31.21     1:09.95 (38.74)     1:51.67 (41.72)     2:25.29 (33.62)
 
Women 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   2:20.49                                                        
                2:20.49  OLYM
                2:20.69  OPEN
                2:23.69  JR-A
                2:24.29  SCN
                2:27.59  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marchand, Lindsey         17 King Aquatic Clu-PN  2:19.46    2:19.74        
                  30.11     1:05.03 (34.92)     1:46.55 (41.52)     2:19.74 (33.19)
  2 Taylor, Samantha          15 Irvine Novaquati-CA  2:23.02    2:20.76        
                  30.07     1:05.33 (35.26)     1:47.33 (42.00)     2:20.76 (33.43)
  3 Drake, Monica             17 Waves Bloomingto-IL  2:24.99    2:21.36        
                  30.82     1:07.19 (36.37)     1:50.69 (43.50)     2:21.36 (30.67)
  4 Kucherich, Julia          16 York YMCA-MA         2:22.74    2:22.57        
                  31.60     1:07.59 (35.99)     1:49.87 (42.28)     2:22.57 (32.70)
 
Women 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   2:20.49                                                        
                2:20.49  OLYM
                2:20.69  OPEN
                2:23.69  JR-A
                2:24.29  SCN
                2:27.59  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Linn, Ashlee              15 Sarasota YMCA Sh-FL  2:24.25    2:21.40        
                  31.17     1:05.74 (34.57)     1:49.06 (43.32)     2:21.40 (32.34)
  2 Rainer, Rebecca           14 Nova of Virginia-VA  2:23.60    2:21.58        
                  30.82     1:08.22 (37.40)     1:48.30 (40.08)     2:21.58 (33.28)
  3 Tarantolo, Maddie         18 Nitro Swimming-ST    2:23.80    2:22.69        
                  29.44     1:04.28 (34.84)     1:47.17 (42.89)     2:22.69 (35.52)
  4 Fischer-Colbrie, Megan    17 Palo Alto Stanfo-PC  2:20.54    2:23.31        
                  29.65     1:04.99 (35.34)     1:49.48 (44.49)     2:23.31 (33.83)
 
Women 400 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   4:55.89                                                        
                4:55.89  OLYM
                4:56.99  OPEN
                5:03.39  SCN
                5:03.69  JR-A
                5:09.69  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bicek, Adrienne           17 Express S. T.-IL     5:08.36    4:58.43        
                  30.75     1:05.90 (35.15)     1:46.50 (40.60)     2:25.52 (39.02)
        3:08.11 (42.59)     3:50.71 (42.60)     4:24.94 (34.23)     4:58.43 (33.49)
  2 Fish, Margaret            18 Mason Manta Rays-OH  5:06.75    5:12.41        
                  31.61     1:08.84 (37.23)     1:48.40 (39.56)     2:26.86 (38.46)
        3:11.69 (44.83)     3:58.51 (46.82)     4:36.36 (37.85)     5:12.41 (36.05)
 
Women 400 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   4:55.89                                                        
                4:55.89  OLYM
                4:56.99  OPEN
                5:03.39  SCN
                5:03.69  JR-A
                5:09.69  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gray, Kate Shannon        18 Crimson Tide Aqu-SE  5:01.68    4:56.44        
                  31.11     1:06.84 (35.73)     1:45.19 (38.35)     2:22.47 (37.28)
        3:04.88 (42.41)     3:47.49 (42.61)     4:22.49 (35.00)     4:56.44 (33.95)
 
Women 400 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   4:55.89                                                        
                4:55.89  OLYM
                4:56.99  OPEN
                5:03.39  SCN
                5:03.69  JR-A
                5:09.69  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Embertson, Mari           25 Club Wolverine-MI/O  4:46.00    4:51.96        
                  30.71     1:05.94 (35.23)     1:43.83 (37.89)     2:20.51 (36.68)
        3:01.31 (40.80)     3:43.44 (42.13)     4:18.35 (34.91)     4:51.96 (33.61)
  2 Wahl, Rachael             20 Santa Maria Swim-CA  4:59.00    5:00.42        
                  30.19     1:04.57 (34.38)     1:44.79 (40.22)     2:23.85 (39.06)
        3:08.67 (44.82)     3:53.94 (45.27)     4:27.67 (33.73)     5:00.42 (32.75)
  3 Sabotin, Jessica          17 Patriot Aquatics-FL  4:58.50    5:01.64        
                  31.80     1:07.01 (35.21)     1:47.50 (40.49)     2:25.92 (38.42)
        3:08.86 (42.94)     3:51.55 (42.69)     4:27.80 (36.25)     5:01.64 (33.84)
  4 Onstott, Megan            18 Nitro Swimming-ST    5:02.85    5:05.51        
                  32.30     1:09.02 (36.72)     1:50.63 (41.61)     2:31.07 (40.44)
        3:11.93 (40.86)     3:52.86 (40.93)     4:29.21 (36.35)     5:05.51 (36.30)
 
Women 400 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   4:55.89                                                        
                4:55.89  OLYM
                4:56.99  OPEN
                5:03.39  SCN
                5:03.69  JR-A
                5:09.69  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Steenvoorden, Kristen     17 Scarlet Aquatic-NJ   4:55.59    5:08.19        
                  32.35     1:09.38 (37.03)     1:49.27 (39.89)     2:28.21 (38.94)
        3:13.31 (45.10)     3:58.29 (44.98)     4:34.32 (36.03)     5:08.19 (33.87)
 
Men 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   23.49                                                          
                23.49  OLYM
                23.59  OPEN
                24.19  SCN
                24.59  JR-A
                24.79  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lagerhausen, Weston       18 Waukesha Express-WI    23.60      23.42        
  2 Huff, Jordan              16 Dubuque Area Swi-IA    23.71      23.64        
  3 Harp, Tyler               18 Redlands Swim Te-CA    24.49      23.68        
  4 Dwyer, Conor              19 Lake Forest Swim-IL    23.79      23.83        
  5 Reed, Evan                18 Upper Main Line-MA     23.91      23.99        
  6 Harris, Matt              20 Rockville Montgo-PV    26.00      25.30        
 
Men 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   23.49                                                          
                23.49  OLYM
                23.59  OPEN
                24.19  SCN
                24.59  JR-A
                24.79  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Copeland, William         22 University of Ca-PC    22.80      22.50        
  2 Smith, Jordan             20 University Of Ar-AZ    22.81      22.96        
  3 Findorff, Kris            21 Unattached-KY          23.03      23.05        
  4 Doyle, Joe                23 Ohio State Unive-OH    23.19      23.07        
  5 Mania, Adam               24 Schroeder YMCA S-WI    23.15      23.15        
  6 Roberts, Jon              20 Minnesota Aquati-MN    23.60      23.32        
  7 Courage, Caleb            22 SwimMAC Carolina-NC    23.31      23.39        
  8 Langenfeld, Andrew        21 Boilermaker Aqua-IN    23.60      23.40        
  9 Spees, Oliver             25 Santa Clara Swim-PC    23.41      23.42        
 10 Carlson, Curt             19 Minnesota Aquati-MN    23.61      23.47        
 11 Cormier, Kyle             22 Club Makos-SE/USC      23.68      23.64        
 12 Dunipace, Eric            23 University of Ca-PC    24.00      24.18        
 13 Zaich, Paul               21 Stanford Swimmin-PC    24.51      24.25        
 14 Gans, Egan                22 Stanford Swimmin-PC    24.50      24.40        
 
Men 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   23.49                                                          
                23.49  OLYM
                23.59  OPEN
                24.19  SCN
                24.59  JR-A
                24.79  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wade, Atiba               30 Unattached-NM          23.40      23.39        
  2 Cancila, Peter            22 Unattached-VA/VTech    24.98      24.36        
 
Men 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   23.49                                                          
                23.49  OLYM
                23.59  OPEN
                24.19  SCN
                24.59  JR-A
                24.79  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Turner, Buddy             19 Trojan Swim Club-CA    23.68      22.81        
  2 Tolmachoff, Erik          27 Trojan Swim Club-CA    24.06      23.07        
  3 Allen, Jake               19 Stanford Swimmin-PC    23.88      23.13        
  4 Scheren, Steve            21 Potomac Marlins-PV/    23.50      23.34        
  5 Tanner, Luke              19 Kansas City Swim-MV    23.96      23.39        
  6 Kim, Dong                 22 University Of Ma-PV    23.24      23.52        
  7 Bernier, Evan             21 Washington Aquat-PN    24.37      23.76        
  8 Bruck, Eric               18 Lexington Dolphi-KY    23.39      23.91        
  9 Bartell, Kevin            23 Bakersfield Swim-CC    24.00      24.01        
 10 Cancila, Peter            22 Unattached-VA/VTech    23.49      24.33        
 
Men 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   23.49                                                          
                23.49  OLYM
                23.59  OPEN
                24.19  SCN
                24.59  JR-A
                24.79  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jennings, Craig           20 Swim Atlanta-GA/UGA    23.26      23.07        
  2 Reed, Tyler               19 Southern Kentuck-KY    24.12      23.71        
  3 Bruck, Eric               18 Lexington Dolphi-KY    23.39      23.80        
  4 Doak, Kevin               27 Unattached-MI          23.76      23.94        
  5 Harris, Matt              20 Rockville Montgo-PV    25.30      25.50        
 
Men 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   23.49                                                          
                23.49  OLYM
                23.59  OPEN
                24.19  SCN
                24.59  JR-A
                24.79  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McGinnis, Eric            20 Wildcat Aquatics-KY    22.93      22.40        
  2 Jacobson, Brian           34 Unattached-MN          23.13      23.04        
  3 Findorff, Kris            21 Unattached-KY          23.03      23.20        
  4 Counts, Glenn             30 Santa Clara Swim-PC    23.45      23.33        
  5 Forbes, Alexander         20 Central Florida-FL/    23.32      23.35        
  6 Weniger, Luke             22 Auburn Universit-SE    23.50      23.80        
  7 Leon, TJ                  17 City of Mobile S-SE    23.89      23.84        
 
Men 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   51.59                                                          
                51.59  OLYM
                51.79  OPEN
                52.99  SCN
                53.49  JR-A
                53.99  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lundquist, Bryan          23 Stingrays-GA/Auburn    49.78      50.03        
                  23.64       50.03 (26.39)                                        
  2 Vencill, Kicker           30 Trojan Swim Club-CA    50.67      50.36        
                  23.79       50.36 (26.57)                                        
  3 Reed, Tyler               19 Southern Kentuck-KY    50.65      51.99        
                  24.57       51.99 (27.42)                                        
  4 Van Isschot, Carlos       21 University of Lo-KY    51.65      52.29        
                  25.01       52.29 (27.28)                                        
  5 Krug, Karl                18 Redlands Swim Te-CA    51.33      52.31        
                  24.85       52.31 (27.46)                                        
  6 Lagerhausen, Weston       18 Waukesha Express-WI    51.09      52.41        
                  25.13       52.41 (27.28)                                        
  7 Hale, Joseph              18 Redlands Swim Te-CA    51.63      52.51        
                  25.09       52.51 (27.42)                                        
  8 Signorin, Connor          16 Peddie Aquatic A-NJ    53.99      54.43        
                  26.11       54.43 (28.32)                                        
 
Men 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   51.59                                                          
                51.59  OLYM
                51.79  OPEN
                52.99  SCN
                53.49  JR-A
                53.99  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Norys, Kohlton            18 Tule Nation Trit-CC    52.05      50.22        
                  24.09       50.22 (26.13)                                        
  2 Robertson, Lee            20 Nova of Virginia-VA    52.79      51.03        
                  24.89       51.03 (26.14)                                        
  3 Tolmachoff, Erik          27 Trojan Swim Club-CA    50.25      51.95        
                  25.18       51.95 (26.77)                                        
  4 Fleming, Shayne           16 De Anza Cupertin-PC    51.70      52.31        
                  25.12       52.31 (27.19)                                        
  4 Bogart, Robert            29 Santa Clara Swim-PC    52.90      52.31        
                  24.89       52.31 (27.42)                                        
 
Men 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   51.59                                                          
                51.59  OLYM
                51.79  OPEN
                52.99  SCN
                53.49  JR-A
                53.99  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Turner, Buddy             19 Trojan Swim Club-CA    50.71      50.77        
                  24.05       50.77 (26.72)                                        
  2 Schmitt, John             21 Boilermaker Aqua-IN    50.66      51.03        
                  24.56       51.03 (26.47)                                        
  3 Baseheart, Josh           25 Schroeder YMCA S-WI    51.24      51.37        
                  24.71       51.37 (26.66)                                        
  4 Dove, William             20 Auburn Universit-SE    52.50      51.65        
                  25.15       51.65 (26.50)                                        
  5 Davidson, Troy            27 Bellevue Club Sw-PN    51.78      52.25        
                  25.36       52.25 (26.89)                                        
  6 Marino, Scott             18 Fanwood-Scotch P-NJ    52.97      53.33        
                  25.25       53.33 (28.08)                                        
 
Men 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   51.59                                                          
                51.59  OLYM
                51.79  OPEN
                52.99  SCN
                53.49  JR-A
                53.99  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Johnson, BJ               21 Stanford Swimmin-PC    52.00      51.62        
                  24.77       51.62 (26.85)                                        
 
Men 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   51.59                                                          
                51.59  OLYM
                51.79  OPEN
                52.99  SCN
                53.49  JR-A
                53.99  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dorr, John                24 Trojan Swim Club-CA    51.69      50.52        
                  24.27       50.52 (26.25)                                        
  2 Greene, Kyle              20 Wildcat Aquatics-KY    52.14      51.57        
                  25.00       51.57 (26.57)                                        
  3 Grosser, Jake             19 Una Troj-CA/St. Cha    51.70      52.74        
                  25.20       52.74 (27.54)                                        
  4 Taylor, Denton            23 Tucson Ford Deal-AZ    53.02      52.96        
                  26.14       52.96 (26.82)                                        
  5 McCarthy, Kevin           18 Atlantis Aquatic-MA    52.60      53.02        
                  25.70       53.02 (27.32)                                        
  6 Wren, David               19 Nova of Virginia-VA    56.00      54.69        
                  26.43       54.69 (28.26)                                        
 
Men 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   51.59                                                          
                51.59  OLYM
                51.79  OPEN
                52.99  SCN
                53.49  JR-A
                53.99  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Donch, Matt               20 Longhorn Aquatic-ST    51.88      50.87        
                  24.44       50.87 (26.43)                                        
  2 Vogelgesang, Scott        20 Ucsb Gaucho Swim-CA    51.31      51.30        
                  24.54       51.30 (26.76)                                        
  3 Johnson, Grant            23 Gator Swim Club-FL/    53.00      51.42        
                  25.25       51.42 (26.17)                                        
  4 Phillips, Tim             17 Marietta YMCA Aq-WV    52.39      51.44        
                  24.94       51.44 (26.50)                                        
  5 Jostes, Scott             19 Longhorn Aquatic-ST    51.90      51.45        
                  24.18       51.45 (27.27)                                        
  6 Arnold, Michael           18 Chattahoochee Sw-GA    51.64      51.50        
                  24.91       51.50 (26.59)                                        
  7 Daniels, Josh             20 Clovis Swim Club-CC    51.77      51.66        
                  24.29       51.66 (27.37)                                        
  8 Clark, Nate               21 Dallas Mustangs-NT/    51.50      51.72        
                  24.86       51.72 (26.86)                                        
  9 Small, Adam               18 Sun Devil Aquati-AZ    51.96      51.76        
                  24.66       51.76 (27.10)                                        
 10 Santoli, Thomas           16 SwimMAC Carolina-NC    52.50      52.02        
                  25.25       52.02 (26.77)                                        
 11 Seiler, David             19 Sierra Marlins S-SN    53.13      52.08        
                  25.12       52.08 (26.96)                                        
 12 Leon, TJ                  17 City of Mobile S-SE    52.29      52.12        
                  24.78       52.12 (27.34)                                        
 13 Van Isschot, Carlos       21 University of Lo-KY    51.65      52.17        
                  25.37       52.17 (26.80)                                        
 14 Richardson, Ryan          21 University Of Ar-AZ    52.68      52.22        
                  24.88       52.22 (27.34)                                        
 15 Foster, John              21 University of Ca-PC    52.00      52.41        
                  24.95       52.41 (27.46)                                        
 16 Ryan, Ben                 20 Penn State Unive-MA    53.39      52.53        
                  25.59       52.53 (26.94)                                        
 17 Browning, Hank            21 North Carolina A-NC    52.10      52.57        
                  25.38       52.57 (27.19)                                        
 18 Wagner, Glenn             19 Unattached-GA          53.85      52.66        
                  25.15       52.66 (27.51)                                        
 19 Gordon, Paul              18 Sioux Falls Snow-SD    52.51      52.73        
                  25.47       52.73 (27.26)                                        
 20 Dash, Jeff                27 Tucson Ford Deal-AZ    52.00      52.81        
                  25.58       52.81 (27.23)                                        
 21 Hinshaw, Ben              17 Palo Alto Stanfo-PC    53.80      53.09        
                  25.68       53.09 (27.41)                                        
 22 Wyher, Tommy              19 Saint Petersburg-FL    52.00      53.16        
                  25.33       53.16 (27.83)                                        
 23 Coan, Kyle                20 Pine Crest Schoo-FG    53.50      53.24        
                  25.32       53.24 (27.92)                                        
 24 Shirey, Reese             17 Baylor Swim Club-SE    53.98      53.44        
                  25.63       53.44 (27.81)                                        
 
Men 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   51.59                                                          
                51.59  OLYM
                51.79  OPEN
                52.99  SCN
                53.49  JR-A
                53.99  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hanna, Colin              18 Terrapins Swim T-PC    53.00      53.25        
                  25.67       53.25 (27.58)                                        
 -- Dwelley, John             22 Terrapins Swim T-PC    53.00        DNF        
      Did not finish
                  25.43                                                            
 
Men 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   1:52.89                                                        
                1:52.89  OLYM
                1:53.39  OPEN
                1:55.69  SCN
                1:56.59  JR-A
                1:58.09  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reams, Pat                21 Bluefish Swim Cl-NE  1:52.00    1:52.22        
                  26.35       55.32 (28.97)     1:23.96 (28.64)     1:52.22 (28.26)
  2 Phillips, Tim             17 Marietta YMCA Aq-WV  1:54.23    1:53.87        
                  26.03       55.17 (29.14)     1:24.26 (29.09)     1:53.87 (29.61)
 
Men 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   1:52.89                                                        
                1:52.89  OLYM
                1:53.39  OPEN
                1:55.69  SCN
                1:56.59  JR-A
                1:58.09  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sanders, Geoffrey         19 University Of Te-SE  1:52.00    1:51.58        
                  26.53       54.97 (28.44)     1:23.54 (28.57)     1:51.58 (28.04)
  2 Smith, Taylor             19 Santa Clara Swim-PC  1:52.90    1:53.27        
                  26.40       55.03 (28.63)     1:24.25 (29.22)     1:53.27 (29.02)
  3 Christy, Michael          20 Washington Towns-IN  1:52.10    1:53.51        
                  26.94       55.21 (28.27)     1:24.24 (29.03)     1:53.51 (29.27)
  4 Nick, Chasen              19 Walnut Creek Aqu-PC  1:54.40    1:55.35        
                  26.37       54.90 (28.53)     1:25.04 (30.14)     1:55.35 (30.31)
  5 Montgomery, Payne         17 SwimMAC Carolina-NC  1:53.00    1:56.66        
                  27.86       56.87 (29.01)     1:27.02 (30.15)     1:56.66 (29.64)
 
Men 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   1:52.89                                                        
                1:52.89  OLYM
                1:53.39  OPEN
                1:55.69  SCN
                1:56.59  JR-A
                1:58.09  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Norys, Kohlton            18 Tule Nation Trit-CC  1:54.20    1:53.30        
                  26.08       54.84 (28.76)     1:24.40 (29.56)     1:53.30 (28.90)
  2 Krug, Karl                18 Redlands Swim Te-CA  1:57.70    1:54.59        
                  26.97       55.23 (28.26)     1:25.10 (29.87)     1:54.59 (29.49)
  3 Tanner, Luke              19 Kansas City Swim-MV  1:53.45    1:54.62        
                  25.97       54.76 (28.79)     1:24.59 (29.83)     1:54.62 (30.03)
  4 Johnson, BJ               21 Stanford Swimmin-PC  1:54.50    1:55.20        
                  26.40       55.30 (28.90)     1:25.61 (30.31)     1:55.20 (29.59)
  5 Hale, Joseph              18 Redlands Swim Te-CA  2:00.00    1:58.89        
                  26.50       55.79 (29.29)     1:26.92 (31.13)     1:58.89 (31.97)
 
Men 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   1:52.89                                                        
                1:52.89  OLYM
                1:53.39  OPEN
                1:55.69  SCN
                1:56.59  JR-A
                1:58.09  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Snawerdt, John            19 Space Coast Swim-FL  1:55.00    1:53.99        
                  26.48       55.07 (28.59)     1:24.84 (29.77)     1:53.99 (29.15)
  2 Smalley, Maverick         20 The Woodlands Sw-GU  1:54.00    1:54.14        
                  27.16       56.24 (29.08)     1:25.09 (28.85)     1:54.14 (29.05)
  3 Smith, Taylor             19 Santa Clara Swim-PC  1:52.80    1:54.20        
                  26.51       55.42 (28.91)     1:25.24 (29.82)     1:54.20 (28.96)
  4 Ankosko, Darren           20 Scarlet Aquatic-NJ/  1:55.89    1:54.46        
                  26.99       56.09 (29.10)     1:25.46 (29.37)     1:54.46 (29.00)
  5 Dash, Jeff                27 Tucson Ford Deal-AZ  1:53.03    1:54.93        
                  26.62       55.48 (28.86)     1:25.33 (29.85)     1:54.93 (29.60)
  6 Brown, Austin             17 Redlands Swim Te-CA  1:58.33    1:58.06        
                  27.28       56.94 (29.66)     1:27.76 (30.82)     1:58.06 (30.30)
 
Men 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   1:52.89                                                        
                1:52.89  OLYM
                1:53.39  OPEN
                1:55.69  SCN
                1:56.59  JR-A
                1:58.09  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Spansail, Scott           21 Aquazot Swim Clu-CA  1:54.30    1:52.18        
                  26.57       54.49 (27.92)     1:23.39 (28.90)     1:52.18 (28.79)
  2 Ziegler, Joe              18 Area Tallahassee-FL  1:52.90    1:52.29        
                  26.76       55.47 (28.71)     1:24.16 (28.69)     1:52.29 (28.13)
  3 Schmitt, John             21 Boilermaker Aqua-IN  1:53.20    1:53.05        
                  26.69       55.46 (28.77)     1:24.51 (29.05)     1:53.05 (28.54)
  4 Smith, Jordan             20 University Of Ar-AZ  1:54.83    1:53.07        
                  26.26       53.91 (27.65)     1:22.77 (28.86)     1:53.07 (30.30)
  5 Hinshaw, Ben              17 Palo Alto Stanfo-PC  1:55.07    1:53.65        
                  26.99       55.57 (28.58)     1:24.55 (28.98)     1:53.65 (29.10)
  6 Robertson, James          20 Longhorn Aquatic-ST  1:55.11    1:54.17        
                  26.41       55.13 (28.72)     1:24.96 (29.83)     1:54.17 (29.21)
  7 Miller, Jared             19 Univ. Of Michiga-MI  1:53.80    1:54.45        
                  26.60       55.20 (28.60)     1:24.64 (29.44)     1:54.45 (29.81)
  8 Wagner, Glenn             19 Unattached-GA        1:58.90    1:54.76        
                  26.75       56.29 (29.54)     1:26.17 (29.88)     1:54.76 (28.59)
  9 Svendsen, Tyler           20 University Of Ar-AZ  1:54.20    1:54.82        
                  26.17       54.69 (28.52)     1:24.10 (29.41)     1:54.82 (30.72)
 10 Gordon, Paul              18 Sioux Falls Snow-SD  1:55.69    1:55.01        
                  26.89       56.22 (29.33)     1:26.18 (29.96)     1:55.01 (28.83)
 11 Reed, Evan                18 Upper Main Line-MA   1:52.95    1:56.75        
                  26.49       55.17 (28.68)     1:25.57 (30.40)     1:56.75 (31.18)
 
Men 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   1:52.89                                                        
                1:52.89  OLYM
                1:53.39  OPEN
                1:55.69  SCN
                1:56.59  JR-A
                1:58.09  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Murphy, Patrick           16 Green Mountain A-NE  1:57.00    1:57.16        
                  26.47       56.05 (29.58)     1:26.59 (30.54)     1:57.16 (30.57)
 
Men 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   1:52.89                                                        
                1:52.89  OLYM
                1:53.39  OPEN
                1:55.69  SCN
                1:56.59  JR-A
                1:58.09  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Whaley, Wil               20 Iowa City Eels S-IA  1:54.26    1:52.60        
                  26.30       54.90 (28.60)     1:24.31 (29.41)     1:52.60 (28.29)
  2 McMahon, Daniel           20 University of Vi-VA  1:54.50    1:54.21        
                  26.63       55.51 (28.88)     1:25.28 (29.77)     1:54.21 (28.93)
  3 Dubrasky, Tayler          18 Gulf Coast Swim-FL   1:58.00    1:57.64        
                  27.34       56.82 (29.48)     1:27.39 (30.57)     1:57.64 (30.25)
  4 Caldwell, Nicholas        15 Gulf Coast Swim-FL   1:57.00    1:59.53        
                  27.20       57.10 (29.90)     1:28.60 (31.50)     1:59.53 (30.93)
  5 Saeta, Andrew             17 California Aquat-CA  1:53.50    2:11.09        
                  25.78       53.99 (28.21)     1:38.25 (44.26)     2:11.09 (32.84)
  6 Grosser, Jake             19 Una Troj-CA/St. Cha  2:00.00    2:18.42        
                  24.60       52.08 (27.48)     1:39.71 (47.63)     2:18.42 (38.71)
 
Men 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   3:59.99                                                        
                3:59.99  OLYM
                4:01.29  OPEN
                4:05.89  SCN
                4:07.19  JR-A
                4:09.79  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grothe, Zane              16 Boulder City HH-CA   4:03.09    4:01.82        
                  27.37       57.07 (29.70)     1:27.58 (30.51)     1:58.23 (30.65)
        2:29.24 (31.01)     3:00.46 (31.22)     3:31.56 (31.10)     4:01.82 (30.26)
 
Men 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   3:59.99                                                        
                3:59.99  OLYM
                4:01.29  OPEN
                4:05.89  SCN
                4:07.19  JR-A
                4:09.79  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dove, William             20 Auburn Universit-SE  3:57.03    3:55.03        
                  26.88       55.88 (29.00)     1:25.49 (29.61)     1:55.24 (29.75)
        2:25.15 (29.91)     2:55.43 (30.28)     3:25.87 (30.44)     3:55.03 (29.16)
  2 Detra, Austin             18 Sarasota YMCA Sh-FL  4:02.50    4:03.38        
                  27.31       56.81 (29.50)     1:26.86 (30.05)     1:57.69 (30.83)
        2:29.17 (31.48)     3:00.77 (31.60)     3:32.63 (31.86)     4:03.38 (30.75)
  3 Nagle, Brett              18 David Douglas Sw-OR  4:02.00    4:03.88        
                  28.76       59.36 (30.60)     1:30.76 (31.40)     2:01.96 (31.20)
        2:33.07 (31.11)     3:03.70 (30.63)     3:34.09 (30.39)     4:03.88 (29.79)
  4 Ryan, Sean                15 Scenic City Aqua-SE  4:02.55    4:06.93        
                  28.26       57.40 (29.14)     1:28.58 (31.18)     1:59.81 (31.23)
        2:31.89 (32.08)     3:03.64 (31.75)     3:35.67 (32.03)     4:06.93 (31.26)
 
Men 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   3:59.99                                                        
                3:59.99  OLYM
                4:01.29  OPEN
                4:05.89  SCN
                4:07.19  JR-A
                4:09.79  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wilcher, Sam              19 Arlington Alliga-IL  4:06.05    4:08.94        
                  28.66     1:00.01 (31.35)     1:31.68 (31.67)     2:04.12 (32.44)
        2:35.12 (31.00)     3:07.61 (32.49)     3:38.81 (31.20)     4:08.94 (30.13)
 
Men 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   3:59.99                                                        
                3:59.99  OLYM
                4:01.29  OPEN
                4:05.89  SCN
                4:07.19  JR-A
                4:09.79  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Divan, Nick               20 Mission Viejo Na-CA  4:03.85    3:57.35        
                  27.39       56.22 (28.83)     1:26.01 (29.79)     1:55.89 (29.88)
        2:25.75 (29.86)     2:56.01 (30.26)     3:26.81 (30.80)     3:57.35 (30.54)
  2 Kinderwater, Josef        19 Wsy Swimming-MA/UNC  4:01.50    3:59.44        
                  28.37       58.28 (29.91)     1:28.53 (30.25)     1:58.77 (30.24)
        2:29.11 (30.34)     2:59.53 (30.42)     3:29.94 (30.41)     3:59.44 (29.50)
  3 Foster, John              21 University of Ca-PC  4:02.00    4:01.23        
                  27.19       56.94 (29.75)     1:27.36 (30.42)     1:58.27 (30.91)
        2:29.29 (31.02)     3:00.40 (31.11)     3:31.09 (30.69)     4:01.23 (30.14)
  4 Browning, Hank            21 North Carolina A-NC  3:57.51    4:03.65        
                  27.34       57.14 (29.80)     1:27.69 (30.55)     1:58.58 (30.89)
        2:29.59 (31.01)     3:00.79 (31.20)     3:32.42 (31.63)     4:03.65 (31.23)
  5 Waggoner, Matt            19 Fast Swim Team-CA/C  4:03.03    4:05.34        
                  28.87       58.98 (30.11)     1:29.91 (30.93)     2:00.95 (31.04)
        2:32.49 (31.54)     3:03.86 (31.37)     3:35.19 (31.33)     4:05.34 (30.15)
  6 Korotkin, Scott           19 Stanford Swimmin-PC  4:03.70    4:07.48        
                  27.93       58.05 (30.12)     1:28.68 (30.63)     1:59.65 (30.97)
        2:31.21 (31.56)     3:02.99 (31.78)     3:35.64 (32.65)     4:07.48 (31.84)
 
Men 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   3:59.99                                                        
                3:59.99  OLYM
                4:01.29  OPEN
                4:05.89  SCN
                4:07.19  JR-A
                4:09.79  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kauffman, Cody            20 Gator Swim Club-FL/  4:02.50    3:59.55        
                  27.87       57.77 (29.90)     1:28.14 (30.37)     1:58.73 (30.59)
        2:29.41 (30.68)     2:59.58 (30.17)     3:30.25 (30.67)     3:59.55 (29.30)
  2 Shrestha, Eric            21 Area Tallahassee-FL  4:04.00    4:02.35        
                  28.50       58.54 (30.04)     1:28.91 (30.37)     1:59.87 (30.96)
        2:30.25 (30.38)     3:01.04 (30.79)     3:31.71 (30.67)     4:02.35 (30.64)
  3 Cullom, Deni              16 Mission Viejo Na-CA  4:00.08    4:03.52        
                  27.98       57.53 (29.55)     1:28.25 (30.72)     1:58.84 (30.59)
        2:30.04 (31.20)     3:01.20 (31.16)     3:32.86 (31.66)     4:03.52 (30.66)
  4 Taylor, Jason             17 Brandon Sports &-FL  4:00.80    4:04.33        
                  28.07       58.00 (29.93)     1:28.59 (30.59)     1:59.89 (31.30)
        2:30.81 (30.92)     3:02.15 (31.34)     3:33.62 (31.47)     4:04.33 (30.71)
 
Men 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   3:59.99                                                        
                3:59.99  OLYM
                4:01.29  OPEN
                4:05.89  SCN
                4:07.19  JR-A
                4:09.79  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ryan, Sean                15 Scenic City Aqua-SE  4:02.55    4:00.55        
                  27.70       57.52 (29.82)     1:27.86 (30.34)     1:58.69 (30.83)
        2:29.35 (30.66)     3:00.29 (30.94)     3:31.25 (30.96)     4:00.55 (29.30)
  2 Owen, Matthew             24 Athens Bulldog S-GA  3:52.70    4:00.63        
                  27.20       56.87 (29.67)     1:27.22 (30.35)     1:57.48 (30.26)
        2:28.03 (30.55)     2:59.10 (31.07)     3:30.77 (31.67)     4:00.63 (29.86)
  3 Hitchcock, Brent          18 Dayton Raiders-OH    3:59.60    4:00.70        
                  28.55       59.26 (30.71)     1:30.20 (30.94)     2:00.94 (30.74)
        2:31.26 (30.32)     3:01.94 (30.68)     3:32.24 (30.30)     4:00.70 (28.46)
  4 Clark, Nate               21 Dallas Mustangs-NT/  3:59.06    4:01.24        
                  27.20       56.88 (29.68)     1:27.60 (30.72)     1:58.17 (30.57)
        2:29.02 (30.85)     2:59.77 (30.75)     3:31.01 (31.24)     4:01.24 (30.23)
  5 Sell, Tyler               16 City of Pembroke-FG  4:02.60    4:01.71        
                  27.89       58.11 (30.22)     1:28.47 (30.36)     1:59.34 (30.87)
        2:30.06 (30.72)     3:01.14 (31.08)     3:32.33 (31.19)     4:01.71 (29.38)
  6 Korotkin, Scott           19 Stanford Swimmin-PC  4:03.70    4:06.68        
                  28.37       58.72 (30.35)     1:29.27 (30.55)     2:00.23 (30.96)
        2:31.33 (31.10)     3:03.09 (31.76)     3:34.91 (31.82)     4:06.68 (31.77)
  7 Kline, Peter              18 San Luis Obispo-CA/  4:10.00    4:09.44        
                  28.11       59.30 (31.19)     1:30.70 (31.40)     2:02.68 (31.98)
        2:34.29 (31.61)     3:06.71 (32.42)     3:38.22 (31.51)     4:09.44 (31.22)
  8 Feeley, Ryan              16 Badger Swim Club-MR  4:03.80    4:10.51        
                  28.33       59.18 (30.85)     1:30.36 (31.18)     2:02.17 (31.81)
        2:34.43 (32.26)     3:07.16 (32.73)     3:38.75 (31.59)     4:10.51 (31.76)
 
Men 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   57.99                                                          
                57.99  OLYM
                58.29  OPEN
                59.79  SCN
              1:00.29  JR-A
              1:01.39  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Whaley, Wil               20 Iowa City Eels S-IA    58.67      57.26        
                  28.31       57.26 (28.95)                                        
 
Men 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   57.99                                                          
                57.99  OLYM
                58.29  OPEN
                59.79  SCN
              1:00.29  JR-A
              1:01.39  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Seiler, David             19 Sierra Marlins S-SN    59.00      58.86        
                  28.87       58.86 (29.99)                                        
 
Men 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   57.99                                                          
                57.99  OLYM
                58.29  OPEN
                59.79  SCN
              1:00.29  JR-A
              1:01.39  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clark, Ian                23 Suburban Swim Ce-MA    56.22      56.99        
                  28.07       56.99 (28.92)                                        
  2 Saeta, Andrew             17 California Aquat-CA    57.30      57.61        
                  28.18       57.61 (29.43)                                        
  2 Owens, Kyle               17 Barracuda Swim C-SE    58.53      57.61        
                  28.24       57.61 (29.37)                                        
  4 Baity, Phil               20 Wilton Y Wahoos-CT     57.29      58.10        
                  28.26       58.10 (29.84)                                        
  5 Bayley, Hunter            17 Cypress Fairbank-GU    58.63      58.78        
                  29.01       58.78 (29.77)                                        
 
Men 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   57.99                                                          
                57.99  OLYM
                58.29  OPEN
                59.79  SCN
              1:00.29  JR-A
              1:01.39  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Elber, Joel               20 Ohio State Unive-OH    59.14      58.72        
                  28.49       58.72 (30.23)                                        
  2 Miller, Cody              16 Clark County San-CA  1:01.10    1:00.55        
                  29.42     1:00.55 (31.13)                                        
  3 Hesen, Ben                22 Indiana Universi-IN    53.68    1:14.50        
                  24.70     1:14.50 (49.80)                                        
 
Men 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   57.99                                                          
                57.99  OLYM
                58.29  OPEN
                59.79  SCN
              1:00.29  JR-A
              1:01.39  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davis, Peter              23 Palo Alto Stanfo-PC    57.10      57.35        
                  28.14       57.35 (29.21)                                        
  2 Fimbianti, Dan            19 Penn State Unive-MA    57.71      57.58        
                  28.15       57.58 (29.43)                                        
  3 Hagaman, Johnny           20 Yellow Jacket Sw-GA    57.34      58.11        
                  27.77       58.11 (30.34)                                        
  4 Jackson, Scott            20 University Of Ar-AZ    57.59      58.56        
                  28.22       58.56 (30.34)                                        
  5 Taylor, Denton            23 Tucson Ford Deal-AZ    57.80      59.99        
                  28.98       59.99 (31.01)                                        
 
Men 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   57.99                                                          
                57.99  OLYM
                58.29  OPEN
                59.79  SCN
              1:00.29  JR-A
              1:01.39  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Godbe, Andrew             19 Una Mvn-CA/Cal Berk  1:02.29      59.06        
                  28.56       59.06 (30.50)                                        
  2 Recko, Tom                20 Clemson Tigers A-SC    58.93      59.07        
                  28.61       59.07 (30.46)                                        
  3 Hesen, Ben                22 Indiana Universi-IN    53.68    1:04.79        
                  24.71     1:04.79 (40.08)                                        
 
Men 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   57.99                                                          
                57.99  OLYM
                58.29  OPEN
                59.79  SCN
              1:00.29  JR-A
              1:01.39  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Huff, Jordan              16 Dubuque Area Swi-IA  1:00.88      58.98        
                  29.02       58.98 (29.96)                                        
  2 Doak, Kevin               27 Unattached-MI          57.73    1:01.41        
                  28.50     1:01.41 (32.91)                                        
 
Men 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   2:04.99                                                        
                2:04.99  OLYM
                2:06.29  OPEN
                2:09.09  SCN
                2:09.99  JR-A
                2:12.39  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hulme, Michael            19 Ohio State Unive-OH       NT    2:06.30        
                  29.33     1:00.94 (31.61)     1:34.21 (33.27)     2:06.30 (32.09)
  2 Kline, Peter              18 San Luis Obispo-CA/  2:05.00    2:06.37        
                  29.55     1:01.49 (31.94)     1:33.78 (32.29)     2:06.37 (32.59)
  3 Cragin, Cole              17 Cypress Fairbank-GU  2:05.35    2:06.58        
                  29.15     1:01.16 (32.01)     1:34.19 (33.03)     2:06.58 (32.39)
  4 Jackson, Scott            20 University Of Ar-AZ  2:07.30    2:09.75        
                  29.61     1:01.40 (31.79)     1:35.39 (33.99)     2:09.75 (34.36)
 
Men 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   2:04.99                                                        
                2:04.99  OLYM
                2:06.29  OPEN
                2:09.09  SCN
                2:09.99  JR-A
                2:12.39  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gilmore, Thomas           23 Unattached-KY        2:06.50    2:06.14        
                  29.87     1:01.89 (32.02)     1:34.93 (33.04)     2:06.14 (31.21)
  2 McCarthy, Kevin           18 Atlantis Aquatic-MA  2:09.20    2:07.74        
                  30.10     1:02.25 (32.15)     1:34.90 (32.65)     2:07.74 (32.84)
  3 Greene, Kyle              20 Wildcat Aquatics-KY  2:08.91    2:08.29        
                  29.91     1:02.07 (32.16)     1:35.22 (33.15)     2:08.29 (33.07)
 
Men 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   2:04.99                                                        
                2:04.99  OLYM
                2:06.29  OPEN
                2:09.09  SCN
                2:09.99  JR-A
                2:12.39  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rogers, Chris             18 Bluefish Swim Cl-NE  2:05.30    2:03.31        
                  28.38       59.56 (31.18)     1:31.24 (31.68)     2:03.31 (32.07)
  2 Fimbianti, Dan            19 Penn State Unive-MA  2:05.13    2:04.43        
                  29.69     1:00.83 (31.14)     1:32.91 (32.08)     2:04.43 (31.52)
 
Men 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   2:04.99                                                        
                2:04.99  OLYM
                2:06.29  OPEN
                2:09.09  SCN
                2:09.99  JR-A
                2:12.39  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Connor, Bryan           19 University Of Ar-AZ  2:02.23    2:00.65        
                  28.39       58.36 (29.97)     1:29.07 (30.71)     2:00.65 (31.58)
  2 Atzhorn, Andy             20 Club Makos-SE/USC    2:06.38    2:06.84        
                  29.66     1:01.19 (31.53)     1:34.06 (32.87)     2:06.84 (32.78)
 
Men 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   1:04.69                                                        
                1:04.69  OLYM
                1:05.29  OPEN
                1:06.79  SCN
                1:07.89  JR-A
                1:10.09  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Silva, Michael            20 Auburn Universit-SE  1:03.70    1:05.02        
                  29.48     1:05.02 (35.54)                                        
  2 Hewes, Spencer            19 Mason Manta Rays-OH  1:04.19    1:05.14        
                  30.27     1:05.14 (34.87)                                        
  3 Franklin, John            21 Wildcat Aquatic-IL   1:05.65    1:05.41        
                  30.93     1:05.41 (34.48)                                        
  4 Elliott, Matt             15 Peoria Area Wate-IL  1:06.00    1:05.54        
                  30.91     1:05.54 (34.63)                                        
  5 Yeager, Rob               25 Colorado Athleti-CO  1:05.82    1:06.02        
                  30.96     1:06.02 (35.06)                                        
  6 Shaw, Mason               16 Spokane Area Swi-IE  1:08.89    1:08.54        
                  32.45     1:08.54 (36.09)                                        
 
Men 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   1:04.69                                                        
                1:04.69  OLYM
                1:05.29  OPEN
                1:06.79  SCN
                1:07.89  JR-A
                1:10.09  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Godbe, Andrew             19 Una Mvn-CA/Cal Berk  1:06.76    1:04.33        
                  29.79     1:04.33 (34.54)                                        
 
Men 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   1:04.69                                                        
                1:04.69  OLYM
                1:05.29  OPEN
                1:06.79  SCN
                1:07.89  JR-A
                1:10.09  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hensley, Kevin            23 Coral Springs Sw-FG  1:04.67    1:05.63        
                  30.49     1:05.63 (35.14)                                        
  2 Jepson, Travis            20 Ucsb Gaucho Swim-CA  1:05.98    1:06.14        
                  31.11     1:06.14 (35.03)                                        
 
Men 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   1:04.69                                                        
                1:04.69  OLYM
                1:05.29  OPEN
                1:06.79  SCN
                1:07.89  JR-A
                1:10.09  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Arreguin, Joshua          21 University Of Ar-AZ  1:03.02    1:02.90        
                  29.85     1:02.90 (33.05)                                        
  2 Riechel, Garren           16 StingRay Swimmin-PN  1:02.94    1:03.07        
                  29.65     1:03.07 (33.42)                                        
  3 Lowe, Matthew             22 Longhorn Aquatic-ST  1:03.10    1:03.18        
                  29.50     1:03.18 (33.68)                                        
  4 Connolly, Dillon          19 Marietta Marlins-GA  1:03.30    1:04.18        
                  30.12     1:04.18 (34.06)                                        
  5 Cullen, Eric              21 University Of Ma-PV  1:03.81    1:04.31        
                  30.58     1:04.31 (33.73)                                        
  5 Cole, Tom                 19 University Of Ar-AZ  1:05.03    1:04.31        
                  30.11     1:04.31 (34.20)                                        
  7 Hewes, Spencer            19 Mason Manta Rays-OH  1:04.19    1:04.65        
                  30.22     1:04.65 (34.43)                                        
  8 Hensley, Kevin            23 Coral Springs Sw-FG  1:05.39    1:05.09        
                  30.02     1:05.09 (35.07)                                        
  9 Nyaradi, Dan              20 Bend Swim Club-OR    1:05.67    1:05.24        
                  30.53     1:05.24 (34.71)                                        
 10 Day, Justin               21 Air Force Academ-CO  1:03.79    1:10.79        
                  29.23     1:10.79 (41.56)                                        
 
Men 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   1:04.69                                                        
                1:04.69  OLYM
                1:05.29  OPEN
                1:06.79  SCN
                1:07.89  JR-A
                1:10.09  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Titus, Marcus             22 University Of Ar-AZ  1:01.70    1:01.83        
                  28.93     1:01.83 (32.90)                                        
  2 Arreguin, Joshua          21 University Of Ar-AZ  1:02.90    1:02.93        
                  29.29     1:02.93 (33.64)                                        
  3 Deery, Kyle               23 Daytona Beach-FL/UF  1:06.00    1:03.95        
                  30.20     1:03.95 (33.75)                                        
  4 Cole, Tom                 19 University Of Ar-AZ  1:04.30    1:04.37        
                  30.84     1:04.37 (33.53)                                        
  5 Leo, Macgregor            19 New Canaan YMCA-CT/  1:05.99    1:05.37        
                  31.05     1:05.37 (34.32)                                        
  6 Bartell, Kevin            23 Bakersfield Swim-CC  1:05.09    1:06.78        
                  29.06     1:06.78 (37.72)                                        
  7 Tobler, Nicholas          26 Hilltop Aquatic-UT   1:04.38    1:07.07        
                  31.19     1:07.07 (35.88)                                        
  8 Hehn, Ronnie              22 Indiana Universi-IN  1:03.85    1:09.65        
                  29.55     1:09.65 (40.10)                                        
  9 Swander, Kevin            24 Indiana Universi-IN  1:00.80    1:14.79        
                  27.70     1:14.79 (47.09)                                        
 
Men 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   1:04.69                                                        
                1:04.69  OLYM
                1:05.29  OPEN
                1:06.79  SCN
                1:07.89  JR-A
                1:10.09  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bloch, Cheyne             26 Swim Pasadena-CA/Un  1:03.19    1:02.40        
                  29.57     1:02.40 (32.83)                                        
  2 Hiett, Jonathan           20 King Aquatic Clu-PN  1:03.90    1:03.18        
                  29.74     1:03.18 (33.44)                                        
  3 Mentele, Jacob            22 West Point S. C.-MR  1:04.09    1:03.74        
                  30.00     1:03.74 (33.74)                                        
  4 Brown, Jack               20 University Of Ar-AZ  1:05.10    1:04.13        
                  30.12     1:04.13 (34.01)                                        
  5 Jepson, Travis            20 Ucsb Gaucho Swim-CA  1:05.98    1:04.87        
                  30.74     1:04.87 (34.13)                                        
  6 Miller, Cody              16 Clark County San-CA  1:06.92    1:05.48        
                  31.52     1:05.48 (33.96)                                        
  7 Munsch, Kevin             18 King Aquatic Clu-PN  1:04.50    1:06.02        
                  30.63     1:06.02 (35.39)                                        
  8 Schaffer, Will            21 Wheaton Swim Clu-IL  1:07.00    1:06.16        
                  31.50     1:06.16 (34.66)                                        
  9 Harris, Tyler             19 Poseidon Swimmin-VA  1:06.00    1:06.25        
                  31.56     1:06.25 (34.69)                                        
 
Men 200 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   2:20.79                                                        
                2:20.79  OLYM
                2:22.09  OPEN
                2:25.29  SCN
                2:27.59  JR-A
                2:29.79  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Puskaric, Kevin           19 Capital Area Swi-MI  2:17.44    2:17.56        
                  31.28     1:06.28 (35.00)     1:41.35 (35.07)     2:17.56 (36.21)
  2 Pryor, Vinny              20 North Carolina A-NC  2:20.12    2:21.09        
                  31.70     1:06.96 (35.26)     1:43.42 (36.46)     2:21.09 (37.67)
 
Men 200 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   2:20.79                                                        
                2:20.79  OLYM
                2:22.09  OPEN
                2:25.29  SCN
                2:27.59  JR-A
                2:29.79  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yeager, Rob               25 Colorado Athleti-CO  2:20.30    2:23.78        
                  32.46     1:08.51 (36.05)     1:45.78 (37.27)     2:23.78 (38.00)
 
Men 200 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   2:20.79                                                        
                2:20.79  OLYM
                2:22.09  OPEN
                2:25.29  SCN
                2:27.59  JR-A
                2:29.79  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Forsythe, Dan             19 Excel Aquatics-SE/N  2:22.61    2:19.53        
                  31.15     1:06.63 (35.48)     1:42.99 (36.36)     2:19.53 (36.54)
  2 Butler, Nathan            18 M.E. Lyons/Ander-OH  2:22.00    2:22.98        
                  32.31     1:08.19 (35.88)     1:45.43 (37.24)     2:22.98 (37.55)
  3 Mahoney, Sean R           19 Terrapins Swim T-PC  2:13.00    2:38.35        
                  29.42     1:02.62 (33.20)     1:56.92 (54.30)     2:38.35 (41.43)
 -- Nissen, Troy              20 Arden Hills Swim-SN       NT         DQ        
 
Men 200 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   2:20.79                                                        
                2:20.79  OLYM
                2:22.09  OPEN
                2:25.29  SCN
                2:27.59  JR-A
                2:29.79  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harris, Tyler             19 Poseidon Swimmin-VA  2:22.00    2:19.74        
                  32.59     1:07.82 (35.23)     1:43.54 (35.72)     2:19.74 (36.20)
  2 Donohue, Kevin            22 West Virginia Un-WV  2:20.50    2:20.29        
                  31.58     1:07.48 (35.90)     1:44.20 (36.72)     2:20.29 (36.09)
  3 Titus, Marcus             22 University Of Ar-AZ  2:23.00    2:23.18        
                  31.42     1:07.28 (35.86)     1:44.73 (37.45)     2:23.18 (38.45)
  4 Hiett, Jonathan           20 King Aquatic Clu-PN  2:22.00    2:23.64        
                  32.20     1:08.30 (36.10)     1:45.37 (37.07)     2:23.64 (38.27)
  5 Munsch, Kevin             18 King Aquatic Clu-PN  2:23.00    2:23.80        
                  31.59     1:07.51 (35.92)     1:45.23 (37.72)     2:23.80 (38.57)
  6 Harris, Ted               21 King Aquatic Clu-PN  2:22.00    2:24.67        
                  32.73     1:10.00 (37.27)     1:47.43 (37.43)     2:24.67 (37.24)
  7 Brown, Austin             17 Redlands Swim Te-CA  2:27.00    2:37.93        
                  33.51     1:12.62 (39.11)     1:55.30 (42.68)     2:37.93 (42.63)
 
Men 200 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   2:20.79                                                        
                2:20.79  OLYM
                2:22.09  OPEN
                2:25.29  SCN
                2:27.59  JR-A
                2:29.79  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cullen, Eric              21 University Of Ma-PV       NT    2:21.46        
                  31.64     1:07.24 (35.60)     1:44.06 (36.82)     2:21.46 (37.40)
  2 Butler, Nathan            18 M.E. Lyons/Ander-OH  2:22.00    2:24.42        
                  32.87     1:09.65 (36.78)     1:46.88 (37.23)     2:24.42 (37.54)
 
Men 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   55.59                                                          
                55.59  OLYM
                55.69  OPEN
                57.19  SCN
                57.79  JR-A
                58.89  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Banker, Jon               21 Washington Aquat-PN    55.24      54.57        
                  25.40       54.57 (29.17)                                        
  2 Campbell, Nick            19 Walnut Creek Aqu-PC    58.00      55.71        
                  25.86       55.71 (29.85)                                        
  3 Woodhull-Smith, Kevin     20 Marlins of Ralei-NC    57.50      56.32        
                  26.31       56.32 (30.01)                                        
  4 Wren, David               19 Nova of Virginia-VA  1:00.78      58.81        
                  27.59       58.81 (31.22)                                        
 
Men 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   55.59                                                          
                55.59  OLYM
                55.69  OPEN
                57.19  SCN
                57.79  JR-A
                58.89  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scalise, Erik             30 Reno Aquatic Clu-PC    56.41      55.49        
                  26.04       55.49 (29.45)                                        
  2 Shirey, Reese             17 Baylor Swim Club-SE    57.45      57.00        
                  27.10       57.00 (29.90)                                        
  3 Houser, Matt              17 Greenville Swim-NC     56.46      57.03        
                  26.99       57.03 (30.04)                                        
  4 Henahan, Ricky            18 Fairport Area Sw-NI    57.17      57.14        
                  27.10       57.14 (30.04)                                        
 
Men 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   55.59                                                          
                55.59  OLYM
                55.69  OPEN
                57.19  SCN
                57.79  JR-A
                58.89  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schaffer, Will            21 Wheaton Swim Clu-IL    56.10      56.62        
                  26.60       56.62 (30.02)                                        
  2 Cragin, Cole              17 Cypress Fairbank-GU    56.15      56.78        
                  25.99       56.78 (30.79)                                        
  3 Hodgson, Dakota           16 Nashville Aquati-SE    56.47      56.85        
                  27.10       56.85 (29.75)                                        
  4 Shedron, Tyler            18 Excel Aquatics-SE      57.09      56.90        
                  26.64       56.90 (30.26)                                        
  5 Marino, Scott             18 Fanwood-Scotch P-NJ    58.31      58.09        
                  26.94       58.09 (31.15)                                        
 -- Dwelley, John             22 Terrapins Swim T-PC    54.94         DQ        
 
Men 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   55.59                                                          
                55.59  OLYM
                55.69  OPEN
                57.19  SCN
                57.79  JR-A
                58.89  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andrews, Rob              18 Great Lakes Aqua-MI    59.13      56.07        
                  26.60       56.07 (29.47)                                        
  2 Simpkins, Patrick         20 Stanford Swimmin-PC    54.80      56.72        
                  26.39       56.72 (30.33)                                        
  3 Collins, Tim              18 Greater Columbus-OH    55.50      57.20        
                  26.48       57.20 (30.72)                                        
 
Men 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   55.59                                                          
                55.59  OLYM
                55.69  OPEN
                57.19  SCN
                57.79  JR-A
                58.89  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Slaughter, Jordan         19 Nashville Aquati-SE    56.28      55.27        
                  26.30       55.27 (28.97)                                        
  2 Nagle, Brett              18 David Douglas Sw-OR    57.80      56.13        
                  26.79       56.13 (29.34)                                        
  3 DiFederico, Justin        17 College Area Swi-SI    57.73      56.91        
                  26.93       56.91 (29.98)                                        
  4 Perry, Chris              21 University Of Al-SE    57.00      57.98        
                  26.72       57.98 (31.26)                                        
 
Men 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   55.59                                                          
                55.59  OLYM
                55.69  OPEN
                57.19  SCN
                57.79  JR-A
                58.89  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Justin             23 Dallas Mustangs-NT/    55.58      56.07        
                  25.87       56.07 (30.20)                                        
  2 Charnin-Aker, Josh        18 Peddie Aquatic A-NJ    57.50      56.34        
                  26.38       56.34 (29.96)                                        
  3 Smith, Jos                21 Swim Macon-GA/un. o    58.50      56.71        
                  26.20       56.71 (30.51)                                        
 
Men 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   55.59                                                          
                55.59  OLYM
                55.69  OPEN
                57.19  SCN
                57.79  JR-A
                58.89  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kennon, Alex              23 Area Tallahassee-FL    55.68      54.30        
                  25.04       54.30 (29.26)                                        
  2 Maxwell, Darren           21 Una Hawa-HI/HAWA       54.90      55.23        
                  25.92       55.23 (29.31)                                        
  3 Richardson, Ryan          21 University Of Ar-AZ    56.56      56.58        
                  26.41       56.58 (30.17)                                        
  4 Daniels, Jeffrey          18 Clovis Swim Club-CC    57.35      57.08        
                  25.82       57.08 (31.26)                                        
 
Men 200 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   2:03.99                                                        
                2:03.99  OLYM
                2:04.09  OPEN
                2:06.99  SCN
                2:08.69  JR-A
                2:10.59  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wilcher, Sam              19 Arlington Alliga-IL  2:00.97    2:01.90        
                  27.63       58.43 (30.80)     1:29.99 (31.56)     2:01.90 (31.91)
  2 Spansail, Scott           21 Aquazot Swim Clu-CA  2:05.90    2:03.36        
                  28.01       58.97 (30.96)     1:30.67 (31.70)     2:03.36 (32.69)
  3 DiFederico, Justin        17 College Area Swi-SI  2:02.87    2:05.04        
                  28.52     1:00.98 (32.46)     1:33.01 (32.03)     2:05.04 (32.03)
 
Men 200 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   2:03.99                                                        
                2:03.99  OLYM
                2:04.09  OPEN
                2:06.99  SCN
                2:08.69  JR-A
                2:10.59  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Greenwood, Bo             25 University of Vi-VA  2:04.90    2:03.37        
                  27.36       58.35 (30.99)     1:30.52 (32.17)     2:03.37 (32.85)
  2 Joyce, Mike               18 Gcit Swimming-MA/GC  2:06.50    2:03.97        
                  27.30       58.37 (31.07)     1:30.81 (32.44)     2:03.97 (33.16)
  3 Rimkus, Charlie           17 Mission Viejo Na-CA  2:03.99    2:05.35        
                  27.61       59.51 (31.90)     1:32.39 (32.88)     2:05.35 (32.96)
  4 Disbrow, Zach             23 West Point S. C.-MR  2:05.39    2:05.57        
                  27.22       58.44 (31.22)     1:31.73 (33.29)     2:05.57 (33.84)
  5 Haley, Alec               23 Indiana Universi-IN  2:04.17    2:05.58        
                  27.80       59.65 (31.85)     1:32.20 (32.55)     2:05.58 (33.38)
  6 Knaute, Christopher       22 SwimMAC Carolina-NC  2:06.20    2:06.32        
                  27.84       59.68 (31.84)     1:33.25 (33.57)     2:06.32 (33.07)
  7 Brake, Andy               19 Curl Burke Swim-PV/  2:05.99    2:06.71        
                  29.14     1:01.26 (32.12)     1:33.89 (32.63)     2:06.71 (32.82)
  8 Anderson, Jordan          20 Auburn Universit-SE  2:04.00    2:07.00        
                  27.70     1:00.26 (32.56)     1:33.36 (33.10)     2:07.00 (33.64)
  9 Montgomery, Payne         17 SwimMAC Carolina-NC  2:06.30    2:08.67        
                  28.20     1:00.77 (32.57)     1:34.41 (33.64)     2:08.67 (34.26)
 
Men 200 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   2:03.99                                                        
                2:03.99  OLYM
                2:04.09  OPEN
                2:06.99  SCN
                2:08.69  JR-A
                2:10.59  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hodgson, Dakota           16 Nashville Aquati-SE  2:02.77    2:02.17        
                  28.45     1:00.02 (31.57)     1:31.62 (31.60)     2:02.17 (30.55)
  2 Santoli, Thomas           16 SwimMAC Carolina-NC  2:06.00    2:06.12        
                  28.35       59.96 (31.61)     1:32.50 (32.54)     2:06.12 (33.62)
 
Men 200 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   2:03.99                                                        
                2:03.99  OLYM
                2:04.09  OPEN
                2:06.99  SCN
                2:08.69  JR-A
                2:10.59  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grothe, Zane              16 Boulder City HH-CA   2:08.07    2:09.11        
                  28.76     1:01.12 (32.36)     1:35.06 (33.94)     2:09.11 (34.05)
 
Men 200 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   2:03.99                                                        
                2:03.99  OLYM
                2:04.09  OPEN
                2:06.99  SCN
                2:08.69  JR-A
                2:10.59  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gunn, Ben                 19 Air Force Academ-CO  2:08.00    2:06.43        
                  27.10       58.65 (31.55)     1:31.46 (32.81)     2:06.43 (34.97)
 
Men 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   2:07.39                                                        
                2:07.39  OLYM
                2:07.99  OPEN
                2:10.59  SCN
                2:11.59  JR-A
                2:13.59  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Poteete, Marcus           21 Capital Area Swi-MI  2:10.59    2:09.45        
                  26.94     1:00.95 (34.01)     1:38.42 (37.47)     2:09.45 (31.03)
  2 Hitchcock, Brent          18 Dayton Raiders-OH    2:07.40    2:09.84        
                  28.75     1:02.46 (33.71)     1:41.19 (38.73)     2:09.84 (28.65)
  3 Martin, James             20 Trojan Swim Club-CA  2:08.19    2:09.97        
                  28.61     1:00.91 (32.30)     1:39.38 (38.47)     2:09.97 (30.59)
 
Men 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   2:07.39                                                        
                2:07.39  OLYM
                2:07.99  OPEN
                2:10.59  SCN
                2:11.59  JR-A
                2:13.59  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Christy, Michael          20 Washington Towns-IN  2:06.77    2:06.68        
                  27.76       59.41 (31.65)     1:36.44 (37.03)     2:06.68 (30.24)
  2 Hanna, Colin              18 Terrapins Swim T-PC  2:07.00    2:08.72        
                  27.77     1:01.00 (33.23)     1:37.71 (36.71)     2:08.72 (31.01)
  3 Klein, Adam               19 Auburn Universit-SE  2:15.90    2:09.52        
                  28.11     1:03.97 (35.86)     1:38.82 (34.85)     2:09.52 (30.70)
  4 James, Jeff               19 North Carolina A-NC  2:06.97    2:10.14        
                  27.38       58.93 (31.55)     1:39.49 (40.56)     2:10.14 (30.65)
 
Men 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   2:07.39                                                        
                2:07.39  OLYM
                2:07.99  OPEN
                2:10.59  SCN
                2:11.59  JR-A
                2:13.59  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Banker, Jon               21 Washington Aquat-PN  2:08.91    2:05.23        
                  26.07       57.67 (31.60)     1:35.78 (38.11)     2:05.23 (29.45)
 
Men 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   2:07.39                                                        
                2:07.39  OLYM
                2:07.99  OPEN
                2:10.59  SCN
                2:11.59  JR-A
                2:13.59  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tullius, Rexford          21 Daytona Beach-FL/UF  2:10.00    2:04.81        
                  26.41       56.74 (30.33)     1:35.60 (38.86)     2:04.81 (29.21)
  2 Weik, Cody                19 Indiana Universi-IN  2:04.99    2:06.79        
                  27.06       59.14 (32.08)     1:37.26 (38.12)     2:06.79 (29.53)
 
Men 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   2:07.39                                                        
                2:07.39  OLYM
                2:07.99  OPEN
                2:10.59  SCN
                2:11.59  JR-A
                2:13.59  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lendrum, Alex             16 Brophy East Swim-AZ  2:08.93    2:07.51        
                  27.62       59.12 (31.50)     1:37.93 (38.81)     2:07.51 (29.58)
  2 Hulme, Michael            19 Ohio State Unive-OH  2:09.17    2:07.91        
                  27.57       58.75 (31.18)     1:37.61 (38.86)     2:07.91 (30.30)
  3 Douglas, Miller           19 Swim Atlanta-GA      2:08.20    2:09.07        
                  27.01       59.59 (32.58)     1:38.31 (38.72)     2:09.07 (30.76)
  4 Harris, Ted               21 King Aquatic Clu-PN  2:12.00    2:12.68        
                  27.45     1:02.22 (34.77)     1:40.60 (38.38)     2:12.68 (32.08)
 
Men 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   2:07.39                                                        
                2:07.39  OLYM
                2:07.99  OPEN
                2:10.59  SCN
                2:11.59  JR-A
                2:13.59  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mahoney, Sean R           19 Terrapins Swim T-PC  2:05.00    2:04.06        
                  27.01       59.33 (32.32)     1:33.05 (33.72)     2:04.06 (31.01)
  2 Larmoyeux, Mikey          21 Athens Bulldog S-GA  2:07.51    2:10.83        
                  27.87     1:01.68 (33.81)     1:38.75 (37.07)     2:10.83 (32.08)
 
Men 400 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   4:30.49                                                        
                4:30.49  OLYM
                4:33.09  OPEN
                4:37.39  SCN
                4:40.19  JR-A
                4:43.89  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nyaradi, Dan              20 Bend Swim Club-OR    4:37.00    4:34.06        
                  28.05     1:00.78 (32.73)     1:37.54 (36.76)     2:13.34 (35.80)
        2:50.76 (37.42)     3:29.82 (39.06)     4:02.55 (32.73)     4:34.06 (31.51)
 
Men 400 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   4:30.49                                                        
                4:30.49  OLYM
                4:33.09  OPEN
                4:37.39  SCN
                4:40.19  JR-A
                4:43.89  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 D'Innocenzo, Nick         17 Magnus Aquatic G-NE  4:32.34    4:33.30        
                  28.15     1:00.36 (32.21)     1:36.04 (35.68)     2:10.34 (34.30)
        2:48.98 (38.64)     3:28.78 (39.80)     4:01.82 (33.04)     4:33.30 (31.48)
  2 Owens, Kyle               17 Barracuda Swim C-SE  4:32.70    4:35.36        
                  28.26     1:00.88 (32.62)     1:35.67 (34.79)     2:09.75 (34.08)
        2:49.84 (40.09)     3:30.64 (40.80)     4:03.46 (32.82)     4:35.36 (31.90)
 
Men 400 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   4:30.49                                                        
                4:30.49  OLYM
                4:33.09  OPEN
                4:37.39  SCN
                4:40.19  JR-A
                4:43.89  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Signorin, Connor          16 Peddie Aquatic A-NJ  4:31.46    4:29.81        
                  28.28     1:01.06 (32.78)     1:35.31 (34.25)     2:08.61 (33.30)
        2:48.17 (39.56)     3:27.18 (39.01)     3:59.03 (31.85)     4:29.81 (30.78)
 
Men 400 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   4:30.49                                                        
                4:30.49  OLYM
                4:33.09  OPEN
                4:37.39  SCN
                4:40.19  JR-A
                4:43.89  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Elliott, Matt             15 Peoria Area Wate-IL  4:39.30    4:33.38        
                  27.73     1:00.45 (32.72)     1:36.03 (35.58)     2:11.88 (35.85)
        2:50.20 (38.32)     3:28.94 (38.74)     4:01.76 (32.82)     4:33.38 (31.62)
 
Men 400 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   4:30.49                                                        
                4:30.49  OLYM
                4:33.09  OPEN
                4:37.39  SCN
                4:40.19  JR-A
                4:43.89  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lendrum, Alex             16 Brophy East Swim-AZ  4:31.05    4:29.98        
                  28.68     1:00.91 (32.23)     1:34.93 (34.02)     2:07.91 (32.98)
        2:47.74 (39.83)     3:27.86 (40.12)     3:59.45 (31.59)     4:29.98 (30.53)
  2 Atzhorn, Andy             20 Club Makos-SE/USC    4:32.50    4:34.00        
                  28.06     1:00.52 (32.46)     1:34.97 (34.45)     2:09.05 (34.08)
        2:48.58 (39.53)     3:29.46 (40.88)     4:02.25 (32.79)     4:34.00 (31.75)
 
Men 400 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
  Trials Cut:   4:30.49                                                        
                4:30.49  OLYM
                4:33.09  OPEN
                4:37.39  SCN
                4:40.19  JR-A
                4:43.89  JR-B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Howell, Brian             18 Cincinnati Marli-OH  4:35.05    4:33.25        
                  29.26     1:02.00 (32.74)     1:37.10 (35.10)     2:11.08 (33.98)
        2:50.15 (39.07)     3:29.70 (39.55)     4:01.85 (32.15)     4:33.25 (31.40)