2008 MR Metro Junior Olympics SC - 3/28/2008 to 3/30/2008           

          Nassau County Aquatics Center, Sanction #: 080308 / 080353T          
                       Eisenhower Park, East Meadow, NY                        
                                    Results                                    
 
Girls 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 26.61   2/27/2005 Lia M Neal, AGUA Swim Team                   
       METRO: M 24.90   12/8/2005 Lia M. Neal, AGUA-MR                         
                31.09  ZQ
                32.09  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barry, Kristina F         10 NY Sharks              28.52      28.66 ZQ     
  2 Stalnaker, Taylor         10 Monroe-Woodbury        28.66      28.91 ZQ     
  3 Borek, Jennifer R         10 Minisink Valley        28.96      29.17 ZQ     
  4 Chu, Kierstin             10 Saw Mill               29.56      29.19 ZQ     
  5 Thompson, Bebe B           9 Empire                 30.34      29.60 ZQ     
  6 Muller, Hannah C          10 Pine Bush              29.95      29.66 ZQ     
  7 Schlesinger, Sarah B       9 Empire                 30.26      29.70 ZQ     
  8 Gomez, Chelsea O          10 NYCAC                  30.52      29.76 ZQ     
  9 Silverman, Erica A        10 BGNW Marlins           29.44      29.98 ZQ     
 10 Shemet, Nancy K           10 Three Village          31.51      30.21 ZQ     
 11 Stanco, Alexa N           10 Three Village          31.86      30.29 ZQ     
 12 Arana, Jessica            10 LIAC                   29.99      30.30 ZQ     
 12 Tilneac, Stephanie J       9 NYCAC                  31.57      30.30 ZQ     
 14 Katchis, Nicole E         10 Empire                 31.71      30.34 ZQ     
 15 Tan, Cathy                 9 LIAC                   31.93      30.36 ZQ     
 16 Cebulski, Dana Maria M    10 Hurricanes             29.73      30.42 ZQ     
 17 McClung, Taylor R         10 Pace                   31.39      30.44 ZQ     
 18 Almeida, Gabriela         10 Twisters               31.98      30.52 ZQ     
 19 Gosule, Jennifer          10 Team Suffolk           30.47      30.59 ZQ     
 20 Garces, Tessa J           10 Badger                 30.88      30.60 ZQ     
 21 Siegal, Gabriela J        10 Flying Dolphins        31.91      30.61 ZQ     
 22 Karle, Katherine E        10 BGNW Marlins           30.11      30.71 ZQ     
 23 Arcomano, Becca J         10 Northern Dutches       30.95      30.74 ZQ     
 24 Behnen, Natalie M         10 Empire                 31.68      30.78 ZQ     
 25 Silipigni, Carolyn J      10 BGNW Marlins           31.62      30.87 ZQ     
 26 Santos, Olivia J           9 FLY                    30.60      30.91 ZQ     
 27 Zukowski, Carli           10 West Islip             31.29      30.93 ZQ     
 28 Hutton, Theresa            9 Team Rockland          30.43      31.00 ZQ     
 29 Blum, Alyssa N             9 Team Suffolk           31.81      31.05 ZQ     
 30 Coleman, Mackenzie        10 Islip Aquatics         31.76      31.10 JO     
 31 Cervone, Catie E          10 Middies                31.84      31.25 JO     
 32 Thompson, Marissa K        9 Pace                   31.80      31.45 JO     
 32 Oyen-Ustad, Lillian E     10 Northern Dutches       31.08      31.45 JO     
 34 Delpriore, Dulcie A       10 Gael                   32.05      31.48 JO     
 35 Brierley, Katie K         10 Hurricanes             32.05      31.52 JO     
 36 Hutzelmann, Denali M       9 Aqua Gems              30.60      31.56 JO     
 37 Eid, Nathalie A            9 Badger                 32.05      31.58 JO     
 38 Kelly, Jordan A           10 AGUA Swim Team         31.99      31.65 JO     
 39 Troy, Kaitlyn E           10 Viking                 31.86      31.69 JO     
 40 Farrell, Brenna K         10 COND                   31.97      31.78 JO     
 41 Overeem, Alexa J          10 Bluefish               32.06      31.82 JO     
 42 Najarian, Eleni M         10 Empire                 31.71      31.84 JO     
 43 Keaveney, Briana N        10 COND                   31.96      31.94 JO     
 44 Winkeler, Olivia K        10 North Shore            31.27      32.06 JO     
 45 O'Neil, Hana              10 Farmingdale            31.90      32.20        
 46 Elting, Imani T            9 Riptides               31.37      32.30        
 47 Flannigan, Kathryn E      10 Cross Island           31.10      32.46        
 48 Schmidt, Kelli L          10 Express Swimming       31.98      32.49        
 49 Keane, Nicole E           10 Badger                 32.02      32.76        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 59.05   3/16/2001 Kristen Z Degrazia, TS                       
       METRO: M 55.63    2/3/2006 Lia M.Neal, AGUA-MR                          
              1:08.09  ZQ
              1:11.49  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Poleway, Caroline A       10 Empire               1:01.69    1:02.20 ZQ     
                  30.01     1:02.20 (32.19)                                        
  2 Barry, Kristina F         10 NY Sharks            1:01.24    1:02.28 ZQ     
                  30.15     1:02.28 (32.13)                                        
  3 Borek, Jennifer R         10 Minisink Valley      1:05.28    1:03.77 ZQ     
                  30.68     1:03.77 (33.09)                                        
  4 Stalnaker, Taylor         10 Monroe-Woodbury      1:04.49    1:04.06 ZQ     
                  31.28     1:04.06 (32.78)                                        
  5 Thompson, Bebe B           9 Empire               1:06.50    1:04.12 ZQ     
                  31.01     1:04.12 (33.11)                                        
  6 Arana, Jessica            10 LIAC                 1:04.13    1:04.59 ZQ     
                  31.33     1:04.59 (33.26)                                        
  7 Schlesinger, Sarah B       9 Empire               1:05.61    1:04.73 ZQ     
                  31.24     1:04.73 (33.49)                                        
  8 Bergin, Kate C            10 Marist               1:03.32    1:05.27 ZQ     
                  31.56     1:05.27 (33.71)                                        
  9 Chu, Kierstin             10 Saw Mill             1:03.74    1:05.56 ZQ     
                  31.65     1:05.56 (33.91)                                        
 10 Gomez, Chelsea O          10 NYCAC                1:06.05    1:06.96 ZQ     
                  32.05     1:06.96 (34.91)                                        
 11 Katchis, Nicole E         10 Empire               1:10.03    1:07.19 ZQ     
                  31.21     1:07.19 (35.98)                                        
 12 Reynolds, Maggie H        10 Team Suffolk         1:04.90    1:07.57 ZQ     
                  33.12     1:07.57 (34.45)                                        
 13 Cebulski, Dana Maria M    10 Hurricanes           1:07.87    1:07.58 ZQ     
                  31.91     1:07.58 (35.67)                                        
 14 Coleman, Mackenzie        10 Islip Aquatics       1:08.67    1:07.67 ZQ     
                  33.03     1:07.67 (34.64)                                        
 15 Tilneac, Stephanie J       9 NYCAC                1:09.98    1:08.13 JO     
                  32.55     1:08.13 (35.58)                                        
 16 Hutton, Theresa            9 Team Rockland        1:06.78    1:08.30 JO     
                  32.69     1:08.30 (35.61)                                        
 17 Shemet, Nancy K           10 Three Village        1:08.74    1:08.31 JO     
                  33.54     1:08.31 (34.77)                                        
 18 McClung, Taylor R         10 Pace                 1:09.39    1:08.38 JO     
                  32.57     1:08.38 (35.81)                                        
 18 Gosule, Jennifer          10 Team Suffolk         1:07.20    1:08.38 JO     
                  32.60     1:08.38 (35.78)                                        
 20 Fitzsimmons, Mary K       10 BGNW Marlins         1:10.69    1:08.77 JO     
                  32.85     1:08.77 (35.92)                                        
 21 Santos, Olivia J           9 FLY                  1:06.66    1:08.94 JO     
                  33.76     1:08.94 (35.18)                                        
 22 Silipigni, Carolyn J      10 BGNW Marlins         1:09.18    1:09.29 JO     
                  34.01     1:09.29 (35.28)                                        
 23 Farrell, Brenna K         10 COND                 1:11.35    1:09.65 JO     
                  32.48     1:09.65 (37.17)                                        
 24 Hutzelmann, Denali M       9 Aqua Gems            1:07.85    1:09.77 JO     
                  33.07     1:09.77 (36.70)                                        
 25 Oyen-Ustad, Lillian E     10 Northern Dutches     1:09.04    1:09.78 JO     
                  33.85     1:09.78 (35.93)                                        
 26 Karle, Katherine E        10 BGNW Marlins         1:08.52    1:09.96 JO     
                  33.94     1:09.96 (36.02)                                        
 27 Winkeler, Olivia K        10 North Shore          1:09.96    1:10.06 JO     
                  33.61     1:10.06 (36.45)                                        
 27 Schmidt, Kelli L          10 Express Swimming     1:09.32    1:10.06 JO     
                  34.09     1:10.06 (35.97)                                        
 29 Najarian, Eleni M         10 Empire               1:10.72    1:10.45 JO     
                  33.71     1:10.45 (36.74)                                        
 30 Blum, Alyssa N             9 Team Suffolk         1:09.72    1:10.65 JO     
                  33.28     1:10.65 (37.37)                                        
 31 Behnen, Natalie M         10 Empire               1:11.10    1:10.69 JO     
                  33.39     1:10.69 (37.30)                                        
 32 Arcomano, Becca J         10 Northern Dutches     1:10.33    1:10.82 JO     
                  34.10     1:10.82 (36.72)                                        
 33 Thompson, Marissa K        9 Pace                 1:11.44    1:11.02 JO     
                  33.71     1:11.02 (37.31)                                        
 34 Sawkins, Cate J            8 BGNW Marlins         1:10.59    1:11.18 JO     
                  34.22     1:11.18 (36.96)                                        
 35 Brierley, Katie K         10 Hurricanes           1:10.60    1:11.32 JO     
                  33.70     1:11.32 (37.62)                                        
 36 Almeida, Gabriela         10 Twisters             1:07.94    1:11.61        
                  33.70     1:11.61 (37.91)                                        
 37 Amar, Kelly A              9 Gael                 1:11.35    1:12.00        
                  33.62     1:12.00 (38.38)                                        
 38 Swertfager, Theresa A     10 BGNW Marlins         1:11.12    1:12.04        
                  34.91     1:12.04 (37.13)                                        
 39 Boyle, Erin               10 Islip Aquatics       1:11.28    1:12.97        
                  34.26     1:12.97 (38.71)                                        
 40 Kelly, Jordan A           10 AGUA Swim Team       1:11.26    1:13.94        
                  34.91     1:13.94 (39.03)                                        
 41 Zawatson, Cassidy          8 LIAC                 1:11.05    1:14.12        
                  35.08     1:14.12 (39.04)                                        
 
Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 2:07.69   3/17/2001 Kristin Z. Degrazia, TS                    
       METRO: M 2:02.15    5/1/1982 Susan Verderber, LISC-MR                   
                2:28.99  ZQ
                2:35.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barry, Kristina F         10 NY Sharks            2:13.47    2:13.50 ZQ     
                  31.12     1:05.54 (34.42)     1:40.67 (35.13)     2:13.50 (32.83)
  2 Poleway, Caroline A       10 Empire               2:12.78    2:13.61 ZQ     
                  30.67     1:04.99 (34.32)     1:40.59 (35.60)     2:13.61 (33.02)
  3 Thompson, Bebe B           9 Empire               2:20.21    2:16.28 ZQ     
                  31.87     1:07.18 (35.31)     1:42.65 (35.47)     2:16.28 (33.63)
  4 Schlesinger, Sarah B       9 Empire               2:21.28    2:17.12 ZQ     
                  31.75     1:07.60 (35.85)     1:43.20 (35.60)     2:17.12 (33.92)
  5 Bergin, Kate C            10 Marist               2:17.39    2:17.39 ZQ     
                  31.69     1:06.51 (34.82)     1:41.60 (35.09)     2:17.39 (35.79)
  6 Reynolds, Maggie H        10 Team Suffolk         2:15.39    2:18.70 ZQ     
                  32.38     1:07.86 (35.48)     1:43.53 (35.67)     2:18.70 (35.17)
  7 Arana, Jessica            10 LIAC                 2:14.97    2:21.27 ZQ     
                  32.01     1:07.02 (35.01)     1:43.73 (36.71)     2:21.27 (37.54)
  8 McClung, Taylor R         10 Pace                 2:31.76    2:23.95 ZQ     
                  32.68     1:09.65 (36.97)     1:47.54 (37.89)     2:23.95 (36.41)
  9 Coleman, Mackenzie        10 Islip Aquatics       2:27.33    2:25.64 ZQ     
                  33.52     1:10.91 (37.39)     1:49.33 (38.42)     2:25.64 (36.31)
 10 Fitzsimmons, Mary K       10 BGNW Marlins         2:31.33    2:26.37 ZQ     
                  33.10     1:10.63 (37.53)     1:49.31 (38.68)     2:26.37 (37.06)
 11 Gosule, Jennifer          10 Team Suffolk         2:27.53    2:26.69 ZQ     
                  33.16     1:10.65 (37.49)     1:49.57 (38.92)     2:26.69 (37.12)
 12 Harrington, Morgan        10 Long Beach           2:32.75    2:27.13 ZQ     
                  33.20     1:11.08 (37.88)     1:49.42 (38.34)     2:27.13 (37.71)
 13 Santos, Olivia J           9 FLY                  2:24.25    2:27.54 ZQ     
                  34.00     1:12.45 (38.45)     1:51.92 (39.47)     2:27.54 (35.62)
 14 Gomez, Chelsea O          10 NYCAC                2:25.07    2:28.07 ZQ     
                  33.24     1:10.58 (37.34)     1:50.75 (40.17)     2:28.07 (37.32)
 15 Tan, Cathy                 9 LIAC                 2:30.39    2:29.07 JO     
                  34.43     1:12.70 (38.27)     1:52.90 (40.20)     2:29.07 (36.17)
 16 Shemet, Nancy K           10 Three Village        2:28.01    2:29.15 JO     
                  34.85     1:12.88 (38.03)     1:52.26 (39.38)     2:29.15 (36.89)
 17 Oyen-Ustad, Lillian E     10 Northern Dutches     2:30.09    2:29.40 JO     
                  34.16     1:12.22 (38.06)     1:51.54 (39.32)     2:29.40 (37.86)
 18 Katchis, Nicole E         10 Empire               2:32.46    2:30.12 JO     
                  33.77     1:12.16 (38.39)     1:50.66 (38.50)     2:30.12 (39.46)
 19 Hutzelmann, Denali M       9 Aqua Gems            2:32.36    2:30.89 JO     
                  34.91     1:14.58 (39.67)     1:55.13 (40.55)     2:30.89 (35.76)
 20 Swertfager, Theresa A     10 BGNW Marlins         2:34.20    2:31.49 JO     
                  34.55     1:14.24 (39.69)     1:53.71 (39.47)     2:31.49 (37.78)
 21 Najarian, Eleni M         10 Empire               2:33.09    2:31.56 JO     
                  34.42     1:14.19 (39.77)     1:54.77 (40.58)     2:31.56 (36.79)
 22 Schmidt, Kelli L          10 Express Swimming     2:32.65    2:31.57 JO     
                  34.91     1:14.37 (39.46)     1:54.32 (39.95)     2:31.57 (37.25)
 23 Sawkins, Cate J            8 BGNW Marlins         2:35.08    2:31.66 JO     
                  35.09     1:14.72 (39.63)     1:55.71 (40.99)     2:31.66 (35.95)
 24 Behnen, Natalie M         10 Empire               2:32.95    2:31.77 JO     
                  35.13     1:14.07 (38.94)     1:53.87 (39.80)     2:31.77 (37.90)
 25 Brierley, Katie K         10 Hurricanes           2:31.65    2:31.99 JO     
                  34.02     1:12.36 (38.34)     1:52.58 (40.22)     2:31.99 (39.41)
 26 Eid, Nathalie A            9 Badger               2:35.27    2:32.41 JO     
                  35.23     1:14.97 (39.74)     1:54.92 (39.95)     2:32.41 (37.49)
 27 Blum, Alyssa N             9 Team Suffolk         2:30.76    2:32.52 JO     
                  34.54     1:13.09 (38.55)     1:53.10 (40.01)     2:32.52 (39.42)
 28 Silipigni, Carolyn J      10 BGNW Marlins         2:33.45    2:32.53 JO     
                  33.36     1:12.91 (39.55)     1:54.07 (41.16)     2:32.53 (38.46)
 29 Almeida, Gabriela         10 Twisters             2:26.75    2:32.60 JO     
                  34.66     1:15.05 (40.39)     1:55.12 (40.07)     2:32.60 (37.48)
 30 Piantanida, Giorgia        9 LIAC                 2:32.75    2:32.69 JO     
                  35.20     1:14.67 (39.47)     1:54.38 (39.71)     2:32.69 (38.31)
 31 McGetrick, Maggie A       10 BGNW Marlins         2:35.52    2:33.63 JO     
                  34.33     1:14.32 (39.99)     1:54.57 (40.25)     2:33.63 (39.06)
 32 Winkeler, Olivia K        10 North Shore          2:33.25    2:33.85 JO     
                  34.54     1:13.75 (39.21)     1:54.31 (40.56)     2:33.85 (39.54)
 33 Elting, Imani T            9 Riptides             2:35.65    2:35.97 JO     
                  35.07     1:14.99 (39.92)     1:56.68 (41.69)     2:35.97 (39.29)
 34 Guttridge, Christianna N  10 BGNW Marlins         2:35.85    2:39.00        
                  35.63     1:16.50 (40.87)     1:58.31 (41.81)     2:39.00 (40.69)
 
Girls 10 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 5:50.20   2/15/2002 Alexandra Forrester, BAD  -MR              
       METRO: M 5:34.52   1/12/2001 Kristen Degrazia, TS-MR                    
                6:30.49  ZQ
                6:44.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Poleway, Caroline A       10 Empire               6:04.85    5:54.13 ZQ     
                  31.45     1:06.16 (34.71)     1:42.36 (36.20)     2:18.62 (36.26)
        2:55.05 (36.43)     3:31.88 (36.83)     4:08.49 (36.61)     4:44.98 (36.49)
        5:20.70 (35.72)     5:54.13 (33.43)                                        
  2 Barry, Kristina F         10 NY Sharks            6:15.36    5:54.33 ZQ     
                  32.12     1:07.80 (35.68)     1:43.72 (35.92)     2:19.85 (36.13)
        2:56.01 (36.16)     3:32.60 (36.59)     4:08.75 (36.15)     4:44.99 (36.24)
        5:20.78 (35.79)     5:54.33 (33.55)                                        
  3 Thompson, Bebe B           9 Empire               6:17.39    5:54.44 ZQ     
                  31.25     1:06.00 (34.75)     1:42.28 (36.28)     2:18.78 (36.50)
        2:54.97 (36.19)     3:31.35 (36.38)     4:08.39 (37.04)     4:44.92 (36.53)
        5:20.65 (35.73)     5:54.44 (33.79)                                        
  4 Bergin, Kate C            10 Marist               5:58.77    5:55.98 ZQ     
                  31.82     1:06.72 (34.90)     1:42.50 (35.78)     2:18.68 (36.18)
        2:55.01 (36.33)     3:31.57 (36.56)     4:08.14 (36.57)     4:44.84 (36.70)
        5:21.96 (37.12)     5:55.98 (34.02)                                        
  5 Reynolds, Maggie H        10 Team Suffolk         5:59.21    6:03.19 ZQ     
                  32.95     1:09.29 (36.34)     1:46.37 (37.08)     2:23.22 (36.85)
        3:00.66 (37.44)     3:37.87 (37.21)     4:15.13 (37.26)     4:51.81 (36.68)
        5:27.80 (35.99)     6:03.19 (35.39)                                        
  6 Arana, Jessica            10 LIAC                 5:58.62    6:07.48 ZQ     
                  31.62     1:06.47 (34.85)     1:42.63 (36.16)     2:19.30 (36.67)
        2:56.26 (36.96)     3:33.71 (37.45)     4:12.42 (38.71)     4:50.99 (38.57)
        5:29.24 (38.25)     6:07.48 (38.24)                                        
  7 McClung, Taylor R         10 Pace                 6:40.76    6:18.89 ZQ     
                  33.39     1:11.05 (37.66)     1:50.08 (39.03)     2:29.28 (39.20)
        3:08.30 (39.02)     3:46.85 (38.55)     4:26.06 (39.21)     5:04.76 (38.70)
        5:42.17 (37.41)     6:18.89 (36.72)                                        
  8 Fitzsimmons, Mary K       10 BGNW Marlins         6:22.20    6:21.19 ZQ     
                  32.99     1:10.10 (37.11)     1:48.32 (38.22)     2:27.17 (38.85)
        3:06.21 (39.04)     3:45.45 (39.24)     4:25.17 (39.72)     5:04.66 (39.49)
        5:43.82 (39.16)     6:21.19 (37.37)                                        
  9 Coleman, Mackenzie        10 Islip Aquatics       6:22.41    6:21.78 ZQ     
                  33.11     1:10.70 (37.59)     1:48.99 (38.29)     2:28.40 (39.41)
        3:08.11 (39.71)     3:47.33 (39.22)     4:27.72 (40.39)     5:07.00 (39.28)
        5:46.17 (39.17)     6:21.78 (35.61)                                        
 10 Hutton, Theresa            9 Team Rockland        6:27.90    6:24.58 ZQ     
                  35.20     1:14.15 (38.95)     1:53.58 (39.43)     2:32.96 (39.38)
        3:12.38 (39.42)     3:51.85 (39.47)     4:31.22 (39.37)     5:09.37 (38.15)
        5:47.27 (37.90)     6:24.58 (37.31)                                        
 11 Hutzelmann, Denali M       9 Aqua Gems            6:25.75    6:27.19 ZQ     
                  35.13     1:14.25 (39.12)     1:53.21 (38.96)     2:32.77 (39.56)
        3:11.96 (39.19)     3:52.27 (40.31)     4:31.34 (39.07)     5:10.51 (39.17)
        5:49.73 (39.22)     6:27.19 (37.46)                                        
 12 Harrington, Morgan        10 Long Beach           6:41.85    6:28.15 ZQ     
                  33.60     1:11.77 (38.17)     1:50.92 (39.15)     2:30.37 (39.45)
        3:10.17 (39.80)     3:50.55 (40.38)     4:31.27 (40.72)     5:10.88 (39.61)
        5:50.34 (39.46)     6:28.15 (37.81)                                        
 13 Cebulski, Dana Maria M    10 Hurricanes           6:38.94    6:29.29 ZQ     
                  33.16     1:10.58 (37.42)     1:49.64 (39.06)     2:29.18 (39.54)
        3:09.21 (40.03)     3:49.34 (40.13)     4:29.85 (40.51)     5:10.58 (40.73)
        5:51.18 (40.60)     6:29.29 (38.11)                                        
 14 Cohen, Olivia M           10 LIAC                 6:35.30    6:30.84 JO     
                  35.88     1:15.42 (39.54)     1:55.74 (40.32)     2:35.89 (40.15)
        3:15.59 (39.70)     3:55.35 (39.76)     4:35.11 (39.76)     5:14.50 (39.39)
        5:53.07 (38.57)     6:30.84 (37.77)                                        
 15 Piantanida, Giorgia        9 LIAC                 6:33.22    6:36.93 JO     
                  35.99     1:15.94 (39.95)     1:56.50 (40.56)     2:37.17 (40.67)
        3:17.76 (40.59)     3:58.40 (40.64)     4:38.72 (40.32)     5:19.29 (40.57)
        5:59.14 (39.85)     6:36.93 (37.79)                                        
 16 Keane, Nicole E           10 Badger               6:44.95    6:53.54        
                  34.96     1:14.00 (39.04)     1:54.73 (40.73)     2:37.17 (42.44)
        3:20.75 (43.58)     4:03.64 (42.89)     4:46.93 (43.29)     5:30.41 (43.48)
        6:12.82 (42.41)     6:53.54 (40.72)                                        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
          JO: # 30.23   2/27/2005 Annie Zhu, TWISTERS                          
       METRO: M 29.76   3/18/2005 Annie Zhu, LGAC-MR                           
                36.49  ZQ
                37.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Poleway, Caroline A       10 Empire                 33.94      32.92 ZQ     
  2 Stalnaker, Taylor         10 Monroe-Woodbury        32.56      33.01 ZQ     
  3 Chu, Kierstin             10 Saw Mill               32.85      33.17 ZQ     
  4 Garces, Tessa J           10 Badger                 32.78      33.52 ZQ     
  5 Tilneac, Stephanie J       9 NYCAC                  35.25      33.85 ZQ     
  6 Fitzsimmons, Mary K       10 BGNW Marlins           33.99      33.88 ZQ     
  7 Borek, Jennifer R         10 Minisink Valley        35.85      34.25 ZQ     
  8 Bergin, Kate C            10 Marist                 33.77      34.31 ZQ     
  9 Najarian, Eleni M         10 Empire                 34.20      34.37 ZQ     
 10 Gosule, Jennifer          10 Team Suffolk           34.67      34.40 ZQ     
 11 Shemet, Nancy K           10 Three Village          34.87      34.67 ZQ     
 12 Oyen-Ustad, Lillian E     10 Northern Dutches       33.77      34.69 ZQ     
 13 Schlesinger, Sarah B       9 Empire                 36.24      34.73 ZQ     
 14 Tan, Cathy                 9 LIAC                   35.28      34.79 ZQ     
 15 Silverman, Erica A        10 BGNW Marlins           34.87      34.94 ZQ     
 16 McClung, Taylor R         10 Pace                   37.32      35.42 ZQ     
 17 Sparrow, Alexandra P      10 LIAC                   36.90      35.43 ZQ     
 18 Winkeler, Olivia K        10 North Shore            36.53      35.44 ZQ     
 19 Job, Zakiyyah             10 Long Beach             36.82      35.75 ZQ     
 20 Lara, Krystal             10 Blue Arrow             37.98      35.92 ZQ     
 21 Behnen, Natalie M         10 Empire                 36.20      35.96 ZQ     
 22 Almeida, Gabriela         10 Twisters               37.50      36.00 ZQ     
 23 Hadley, Emma B            10 BGNW Marlins           36.78      36.06 ZQ     
 24 Katchis, Nicole E         10 Empire                 37.90      36.13 ZQ     
 25 Karle, Katherine E        10 BGNW Marlins           37.23      36.22 ZQ     
 26 Lennon, MaryAnn E          9 LIAC                   37.09      36.24 ZQ     
 27 Troy, Kaitlyn E           10 Viking                 36.38      36.30 ZQ     
 28 DeCara, Caitlyn C         10 Hurricanes             36.67      36.35 ZQ     
 29 Sunwoo, Stacy K           10 Silver Streaks         36.59      36.53 JO     
 30 Overeem, Alexa J          10 Bluefish               37.87      36.63 JO     
 31 Gers, Emmanuelle S         9 Flying Dolphins        37.86      36.64 JO     
 32 Boyle, Erin               10 Islip Aquatics         37.76      36.65 JO     
 33 Harrington, Morgan        10 Long Beach             37.61      36.67 JO     
 34 Siegel, Sophie H          10 Flying Dolphins        36.96      36.76 JO     
 35 Sweet, Lauren A           10 COND                   37.79      36.79 JO     
 36 Sawkins, Cate J            8 BGNW Marlins           37.14      36.80 JO     
 37 Gavigan, Casey L           9 Three Village          37.62      36.82 JO     
 38 Zukowski, Carli           10 West Islip             37.52      36.84 JO     
 39 Thompson, Marissa K        9 Pace                   37.86      36.87 JO     
 40 Gonzalez, Kassey          10 Big Blue               37.56      37.02 JO     
 41 Fullerton, Haley E         9 Gael                   37.89      37.11 JO     
 42 Blum, Alyssa N             9 Team Suffolk           37.97      37.21 JO     
 43 Mackrel, Naima J           9 Northern Dutches       37.58      37.22 JO     
 44 Gomez, Chelsea O          10 NYCAC                  36.54      37.32 JO     
 44 Rangel, Vanessa           10 Badger                 37.59      37.32 JO     
 46 Hartigan, Meghan C        10 Sea Lions              37.28      37.38 JO     
 47 Weisstuch, Caroline F     10 Middies                37.81      37.41 JO     
 48 Brierley, Katie K         10 Hurricanes             37.15      37.48 JO     
 49 Reynolds, Maggie H        10 Team Suffolk           35.97      37.57 JO     
 50 Lee, Jamie T               9 BGNW Marlins           36.50      37.68 JO     
 51 Piantanida, Giorgia        9 LIAC                   37.33      37.69 JO     
 52 Bugniazet, Megan          10 Badger                 37.95      37.89 JO     
 53 Delpriore, Dulcie A       10 Gael                   37.45      38.02        
 53 Keaveney, Briana N        10 COND                   37.86      38.02        
 55 Elcott, Ina M              9 Marist                 36.50      38.19        
 56 Hutzelmann, Denali M       9 Aqua Gems              37.58      38.24        
 57 Park, Irene J              9 Twisters               36.92      38.33        
 58 Wu, Samantha              10 Harbor Seals           37.63      38.44        
 59 Keane, Nicole E           10 Badger                 37.90      38.58        
 60 Leopizzi, Amanda M        10 Empire                 37.59      39.09        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          JO: # 1:05.56        1996 Kathleen Morrissey, BAD                    
       METRO: M 1:03.34   3/18/2005 Annie Zhu, LGAC-MR                         
                1:17.99  ZQ
                1:22.19  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chu, Kierstin             10 Saw Mill             1:11.85    1:10.76 ZQ     
                  34.23     1:10.76 (36.53)                                        
  2 Poleway, Caroline A       10 Empire               1:11.31    1:10.98 ZQ     
                  34.37     1:10.98 (36.61)                                        
  3 Garces, Tessa J           10 Badger               1:11.54    1:11.12 ZQ     
                  34.54     1:11.12 (36.58)                                        
  4 Stalnaker, Taylor         10 Monroe-Woodbury      1:10.71    1:11.84 ZQ     
                  34.89     1:11.84 (36.95)                                        
  5 Bergin, Kate C            10 Marist               1:10.77    1:12.14 ZQ     
                  35.34     1:12.14 (36.80)                                        
  6 Borek, Jennifer R         10 Minisink Valley      1:19.61    1:12.59 ZQ     
                  34.64     1:12.59 (37.95)                                        
  7 Silverman, Erica A        10 BGNW Marlins         1:13.23    1:12.71 ZQ     
                  35.01     1:12.71 (37.70)                                        
  8 Najarian, Eleni M         10 Empire               1:12.55    1:13.14 ZQ     
                  35.00     1:13.14 (38.14)                                        
  9 Fitzsimmons, Mary K       10 BGNW Marlins         1:14.47    1:13.67 ZQ     
                  35.78     1:13.67 (37.89)                                        
 10 Gosule, Jennifer          10 Team Suffolk         1:12.32    1:13.87 ZQ     
                  35.50     1:13.87 (38.37)                                        
 11 Thompson, Bebe B           9 Empire               1:17.25    1:14.27 ZQ     
                  36.52     1:14.27 (37.75)                                        
 12 Tan, Cathy                 9 LIAC                 1:12.21    1:14.43 ZQ     
                  36.13     1:14.43 (38.30)                                        
 13 Winkeler, Olivia K        10 North Shore          1:15.60    1:14.52 ZQ     
                  35.79     1:14.52 (38.73)                                        
 14 Sawkins, Cate J            8 BGNW Marlins         1:19.85    1:15.98 ZQ     
                  37.32     1:15.98 (38.66)                                        
 15 McClung, Taylor R         10 Pace                 1:15.92    1:16.07 ZQ     
                  37.77     1:16.07 (38.30)                                        
 16 Oyen-Ustad, Lillian E     10 Northern Dutches     1:13.33    1:16.09 ZQ     
                  36.80     1:16.09 (39.29)                                        
 17 Tilneac, Stephanie J       9 NYCAC                1:17.10    1:16.51 ZQ     
                  37.85     1:16.51 (38.66)                                        
 18 Lennon, MaryAnn E          9 LIAC                 1:19.08    1:17.05 ZQ     
                  37.44     1:17.05 (39.61)                                        
 19 Shemet, Nancy K           10 Three Village        1:15.35    1:17.10 ZQ     
                  37.99     1:17.10 (39.11)                                        
 20 Hadley, Emma B            10 BGNW Marlins         1:21.54    1:17.77 ZQ     
                  37.56     1:17.77 (40.21)                                        
 21 McGetrick, Maggie A       10 BGNW Marlins         1:21.96    1:17.88 ZQ     
                  38.00     1:17.88 (39.88)                                        
 22 Job, Zakiyyah             10 Long Beach           1:17.68    1:18.00 JO     
                  38.35     1:18.00 (39.65)                                        
 23 Hartigan, Meghan C        10 Sea Lions            1:20.82    1:18.40 JO     
                  38.10     1:18.40 (40.30)                                        
 24 Zawatson, Cassidy          8 LIAC                 1:21.68    1:18.52 JO     
                  38.27     1:18.52 (40.25)                                        
 25 Piantanida, Giorgia        9 LIAC                 1:19.12    1:18.55 JO     
                  38.63     1:18.55 (39.92)                                        
 26 Troy, Kaitlyn E           10 Viking               1:17.00    1:18.57 JO     
                  38.31     1:18.57 (40.26)                                        
 27 Cicalo, Julia A           10 NY Sharks            1:21.99    1:18.63 JO     
                  38.33     1:18.63 (40.30)                                        
 28 Hutton, Theresa            9 Team Rockland        1:17.12    1:18.64 JO     
                  38.26     1:18.64 (40.38)                                        
 29 Arana, Jessica            10 LIAC                 1:16.28    1:18.83 JO     
                  38.72     1:18.83 (40.11)                                        
 30 Santos, Olivia J           9 FLY                  1:19.73    1:18.88 JO     
                  39.37     1:18.88 (39.51)                                        
 31 Sweet, Lauren A           10 COND                 1:19.50    1:18.92 JO     
                  38.17     1:18.92 (40.75)                                        
 32 Coleman, Mackenzie        10 Islip Aquatics       1:18.62    1:19.03 JO     
                  39.03     1:19.03 (40.00)                                        
 33 Harrington, Morgan        10 Long Beach           1:18.53    1:19.19 JO     
                  37.48     1:19.19 (41.71)                                        
 33 Gomez, Chelsea O          10 NYCAC                1:19.61    1:19.19 JO     
                  38.43     1:19.19 (40.76)                                        
 35 Behnen, Natalie M         10 Empire               1:18.43    1:19.24 JO     
                  38.28     1:19.24 (40.96)                                        
 36 Fullerton, Haley E         9 Gael                 1:21.92    1:19.85 JO     
                  38.45     1:19.85 (41.40)                                        
 37 Barclay, Skye M           10 Flying Dolphins      1:21.72    1:20.05 JO     
                  38.53     1:20.05 (41.52)                                        
 38 Blum, Alyssa N             9 Team Suffolk         1:19.56    1:20.20 JO     
                  38.93     1:20.20 (41.27)                                        
 39 McClung, Demi R            9 Pace                 1:21.79    1:20.27 JO     
                  39.48     1:20.27 (40.79)                                        
 40 Arcomano, Becca J         10 Northern Dutches     1:22.02    1:20.54 JO     
                  39.15     1:20.54 (41.39)                                        
 41 Gonzalez, Kassey          10 Big Blue             1:20.81    1:20.95 JO     
                  39.07     1:20.95 (41.88)                                        
 42 Gavigan, Casey L           9 Three Village        1:20.90    1:21.91 JO     
                  39.37     1:21.91 (42.54)                                        
 42 Elcott, Ina M              9 Marist               1:21.93    1:21.91 JO     
                  38.31     1:21.91 (43.60)                                        
 44 Haiken, Charlotte E       10 AGUA Swim Team       1:21.70    1:21.98 JO     
                  39.29     1:21.98 (42.69)                                        
 45 Rangel, Vanessa           10 Badger               1:21.99    1:21.99 JO     
                  39.66     1:21.99 (42.33)                                        
 46 Germano, Caroline P       10 LIAC                 1:22.02    1:22.48        
                  40.01     1:22.48 (42.47)                                        
 47 Kuo, Elizabeth F          10 AGUA Swim Team       1:19.86    1:22.54        
                  40.40     1:22.54 (42.14)                                        
 48 Hutzelmann, Denali M       9 Aqua Gems            1:20.49    1:22.81        
                  40.64     1:22.81 (42.17)                                        
 49 Brierley, Katie K         10 Hurricanes           1:21.89    1:22.89        
                  39.95     1:22.89 (42.94)                                        
 50 Sparrow, Alexandra P      10 LIAC                 1:21.41    1:23.59        
 51 Almeida, Gabriela         10 Twisters             1:18.69    1:23.73        
                  40.68     1:23.73 (43.05)                                        
 52 Lee, Jamie T               9 BGNW Marlins         1:19.80    1:23.88        
                  40.62     1:23.88 (43.26)                                        
 53 Boyle, Erin               10 Islip Aquatics       1:21.00    1:24.34        
 54 Pikulik, Nicole            9 Hauppauge            1:21.95    1:25.52        
                  41.04     1:25.52 (44.48)                                        
 -- Farrell, Brenna K         10 COND                 1:21.88        DFS        
      Declared false start
 
Girls 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
          JO: # 33.76   2/16/2002 Becky Malone, NBS  -MR                       
       METRO: M 32.65   3/18/2005 Annie Zhu, LGAC-MR                           
                41.99  ZQ
                42.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kelly, Jordan A           10 AGUA Swim Team         41.44      38.94 ZQ     
  2 Zukowski, Carli           10 West Islip             38.59      39.08 ZQ     
  3 Silverman, Erica A        10 BGNW Marlins           38.41      39.17 ZQ     
  4 Schwartz, Isabella S      10 Pace                   40.28      39.38 ZQ     
  5 Reilly, Rosie B           10 BGNW Marlins           40.94      39.57 ZQ     
  6 Demerest, Jamie           10 Long Beach             40.10      39.93 ZQ     
  7 Overeem, Alexa J          10 Bluefish               39.17      40.11 ZQ     
  8 West, Lindsay             10 Saw Mill               41.01      40.12 ZQ     
  9 Thompson, Marissa K        9 Pace                   38.52      40.25 ZQ     
 10 Garces, Tessa J           10 Badger                 40.18      40.42 ZQ     
 11 Tan, Cathy                 9 LIAC                   40.36      40.53 ZQ     
 11 Muller, Hannah C          10 Pine Bush              42.64      40.53 ZQ     
 13 Swertfager, Theresa A     10 BGNW Marlins           42.54      40.61 ZQ     
 14 Stalnaker, Taylor         10 Monroe-Woodbury        39.86      40.68 ZQ     
 15 Weiner, Isabella C        10 BGNW Marlins           40.52      40.86 ZQ     
 16 Arcomano, Becca J         10 Northern Dutches       40.53      40.87 ZQ     
 17 Lange, Kaitlyn            10 NY Sharks              41.44      41.25 ZQ     
 18 Dominger, Jacqueline      10 Hauppauge              41.34      41.32 ZQ     
 19 Gosule, Jennifer          10 Team Suffolk           41.05      41.56 ZQ     
 20 Lee, Jamie T               9 BGNW Marlins           39.52      41.65 ZQ     
 21 Cohen, Olivia M           10 LIAC                   42.08      41.66 ZQ     
 22 Park, Irene J              9 Twisters               42.80      41.83 ZQ     
 22 Karle, Katherine E        10 BGNW Marlins           42.64      41.83 ZQ     
 24 Fried, Carly T             9 Flying Dolphins        41.82      41.92 ZQ     
 25 Sparrow, Alexandra P      10 LIAC                   42.87      42.13 JO     
 26 Chu, Kierstin             10 Saw Mill               42.88      42.14 JO     
 27 Fung, Amanda M            10 Big Blue               42.64      42.19 JO     
 28 Kleinschmidt, Alexandria  10 BGNW Marlins           42.51      42.20 JO     
 29 Fitzsimmons, Mary K       10 BGNW Marlins           42.70      42.29 JO     
 30 Oyen-Ustad, Lillian E     10 Northern Dutches       42.50      42.30 JO     
 31 Santos, Olivia J           9 FLY                    42.51      42.36 JO     
 32 DeCara, Caitlyn C         10 Hurricanes             42.56      42.45 JO     
 33 Keane, Nicole E           10 Badger                 42.98      42.55 JO     
 34 Behnen, Natalie M         10 Empire                 42.96      42.68 JO     
 35 Bugniazet, Megan          10 Badger                 42.40      42.77 JO     
 36 Perez-Segnini, Sofia Y    10 Badger                 42.59      42.86 JO     
 37 Vasudevan, Arya V         10 Middies                42.93      43.35        
 38 Lennon, MaryAnn E          9 LIAC                   42.58      43.45        
 39 Hadley, Emma B            10 BGNW Marlins           42.11      43.51        
 40 Silipigni, Carolyn J      10 BGNW Marlins           42.07      43.97        
 41 Kaplan, Stephanie R        9 LIAC                   42.91      44.28        
 42 Guttridge, Christianna N  10 BGNW Marlins           42.32      44.30        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
          JO: # 1:10.04   2/25/2005 Annie Zhu, TWISTERS                        
       METRO: M 1:09.79   3/18/2005 Annie Zhu, LGAC-MR                         
                1:31.99  ZQ
                1:33.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Silverman, Erica A        10 BGNW Marlins         1:22.90    1:24.45 ZQ     
                  40.17     1:24.45 (44.28)                                        
  2 Reilly, Rosie B           10 BGNW Marlins         1:27.45    1:25.24 ZQ     
                  40.29     1:25.24 (44.95)                                        
  3 Overeem, Alexa J          10 Bluefish             1:23.89    1:25.31 ZQ     
                  41.05     1:25.31 (44.26)                                        
  4 Barry, Kristina F         10 NY Sharks            1:22.22    1:25.71 ZQ     
                  41.40     1:25.71 (44.31)                                        
  5 West, Lindsay             10 Saw Mill             1:29.66    1:26.20 ZQ     
                  40.19     1:26.20 (46.01)                                        
  6 Cohen, Olivia M           10 LIAC                 1:27.79    1:26.58 ZQ     
                  42.03     1:26.58 (44.55)                                        
  7 Kelly, Jordan A           10 AGUA Swim Team       1:28.53    1:26.77 ZQ     
                  40.69     1:26.77 (46.08)                                        
  8 Schwartz, Isabella S      10 Pace                 1:28.43    1:27.35 ZQ     
                  41.57     1:27.35 (45.78)                                        
  9 Park, Irene J              9 Twisters             1:26.94    1:27.71 ZQ     
                  42.75     1:27.71 (44.96)                                        
 10 Garces, Tessa J           10 Badger               1:29.59    1:27.73 ZQ     
                  42.69     1:27.73 (45.04)                                        
 11 Tan, Cathy                 9 LIAC                 1:25.81    1:28.45 ZQ     
                  41.69     1:28.45 (46.76)                                        
 12 Swertfager, Theresa A     10 BGNW Marlins         1:31.98    1:28.60 ZQ     
                  41.34     1:28.60 (47.26)                                        
 13 Fried, Carly T             9 Flying Dolphins      1:29.97    1:28.72 ZQ     
                  41.73     1:28.72 (46.99)                                        
 14 Demerest, Jamie           10 Long Beach           1:29.42    1:29.51 ZQ     
                  42.19     1:29.51 (47.32)                                        
 15 Schlesinger, Sarah B       9 Empire               1:32.06    1:29.58 ZQ     
                  42.88     1:29.58 (46.70)                                        
 16 Karle, Katherine E        10 BGNW Marlins         1:29.03    1:29.85 ZQ     
                  42.43     1:29.85 (47.42)                                        
 17 Lyman, Olivia P           10 BGNW Marlins         1:31.23    1:29.87 ZQ     
                  42.36     1:29.87 (47.51)                                        
 18 Santos, Olivia J           9 FLY                  1:32.57    1:30.02 ZQ     
                  43.31     1:30.02 (46.71)                                        
 19 Lange, Kaitlyn            10 NY Sharks            1:32.23    1:30.23 ZQ     
                  43.90     1:30.23 (46.33)                                        
 20 Weiner, Isabella C        10 BGNW Marlins         1:32.97    1:30.44 ZQ     
                  43.89     1:30.44 (46.55)                                        
 21 Silipigni, Carolyn J      10 BGNW Marlins         1:29.62    1:30.58 ZQ     
                  42.07     1:30.58 (48.51)                                        
 22 Fung, Amanda M            10 Big Blue             1:33.14    1:31.07 ZQ     
                  44.10     1:31.07 (46.97)                                        
 23 Raphael, Michaela         10 NY Sharks            1:32.01    1:31.08 ZQ     
                  44.47     1:31.08 (46.61)                                        
 23 Fuchs, Lindsey            10 AGUA Swim Team       1:32.74    1:31.08 ZQ     
                  43.28     1:31.08 (47.80)                                        
 23 Arcomano, Becca J         10 Northern Dutches     1:28.81    1:31.08 ZQ     
                  42.85     1:31.08 (48.23)                                        
 26 Lee, Anna                 10 Twisters             1:33.29    1:31.58 ZQ     
                  42.59     1:31.58 (48.99)                                        
 27 Thompson, Marissa K        9 Pace                 1:27.79    1:31.61 ZQ     
                  43.34     1:31.61 (48.27)                                        
 28 Lee, Jamie T               9 BGNW Marlins         1:29.58    1:31.66 ZQ     
                  43.49     1:31.66 (48.17)                                        
 29 Keane, Nicole E           10 Badger               1:33.69    1:31.70 ZQ     
                  42.82     1:31.70 (48.88)                                        
 30 Kleinschmidt, Alexandria  10 BGNW Marlins         1:32.19    1:32.13 JO     
                  42.98     1:32.13 (49.15)                                        
 31 Germano, Caroline P       10 LIAC                 1:33.43    1:32.82 JO     
                  44.89     1:32.82 (47.93)                                        
 32 Reynolds, Maggie H        10 Team Suffolk         1:31.86    1:32.92 JO     
                  44.54     1:32.92 (48.38)                                        
 33 Sunwoo, Stacy K           10 Silver Streaks       1:33.54    1:32.95 JO     
                  43.47     1:32.95 (49.48)                                        
 34 Jackson, Chloe M           9 Marist               1:32.18    1:33.01 JO     
                  44.14     1:33.01 (48.87)                                        
 35 Chu, Kierstin             10 Saw Mill             1:33.42    1:33.06 JO     
                  44.33     1:33.06 (48.73)                                        
 35 Wang, Carol               10 UN-GST               1:32.48    1:33.06 JO     
                  42.73     1:33.06 (50.33)                                        
 37 Sweet, Lauren A           10 COND                 1:32.94    1:33.65 JO     
                  44.97     1:33.65 (48.68)                                        
 38 Lennon, MaryAnn E          9 LIAC                 1:33.53    1:33.70 JO     
                  45.91     1:33.70 (47.79)                                        
 39 Vasudevan, Arya V         10 Middies              1:33.47    1:34.71        
                  44.79     1:34.71 (49.92)                                        
 40 Kuo, Elizabeth F          10 AGUA Swim Team       1:33.13    1:35.09        
                  46.04     1:35.09 (49.05)                                        
 41 Wirkowski, Kristina E      9 Old Westbury         1:33.84    1:36.62        
                  46.01     1:36.62 (50.61)                                        
 42 Cho, Eunice               10 Sea Lions            1:33.01    1:37.05        
                  45.69     1:37.05 (51.36)                                        
 43 Elcott, Ina M              9 Marist               1:33.88    1:37.73        
                  45.92     1:37.73 (51.81)                                        
 44 Guttridge, Christianna N  10 BGNW Marlins         1:33.79    1:38.70        
                  45.28     1:38.70 (53.42)                                        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
          JO: # 29.67   3/16/2001 Kelly E. Bunstar, CSC                        
       METRO: M 28.86  11/24/2000 Seika Setoguchi, AGUA-MR                     
                34.79  ZQ
                37.09  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Poleway, Caroline A       10 Empire                 32.60      31.03 ZQ     
  2 Overeem, Alexa J          10 Bluefish               31.99      31.61 ZQ     
  3 Barry, Kristina F         10 NY Sharks              31.68      31.67 ZQ     
  4 Stalnaker, Taylor         10 Monroe-Woodbury        31.90      32.02 ZQ     
  5 Garces, Tessa J           10 Badger                 32.53      32.12 ZQ     
  6 Silverman, Erica A        10 BGNW Marlins           31.92      32.18 ZQ     
  7 Chu, Kierstin             10 Saw Mill               32.92      32.33 ZQ     
  8 Schlesinger, Sarah B       9 Empire                 34.03      32.65 ZQ     
  9 Thompson, Bebe B           9 Empire                 33.13      32.88 ZQ     
 10 Shemet, Nancy K           10 Three Village          36.17      33.43 ZQ     
 11 Tilneac, Stephanie J       9 NYCAC                  34.49      33.44 ZQ     
 12 Lange, Kaitlyn            10 NY Sharks              34.99      33.56 ZQ     
 13 Harrington, Morgan        10 Long Beach             34.08      33.59 ZQ     
 14 Almeida, Gabriela         10 Twisters               34.54      33.62 ZQ     
 15 Zukowski, Carli           10 West Islip             36.58      33.82 ZQ     
 16 Reynolds, Maggie H        10 Team Suffolk           33.50      33.87 ZQ     
 17 Arana, Jessica            10 LIAC                   35.00      33.93 ZQ     
 18 Gomez, Chelsea O          10 NYCAC                  34.51      34.02 ZQ     
 19 Bergin, Kate C            10 Marist                 33.41      34.17 ZQ     
 20 Siegel, Sophie H          10 Flying Dolphins        34.83      34.26 ZQ     
 21 Karle, Katherine E        10 BGNW Marlins           33.70      34.37 ZQ     
 22 Blum, Alyssa N             9 Team Suffolk           35.28      34.46 ZQ     
 23 Barrett, Seanna T         10 Express Swimming       36.25      34.58 ZQ     
 24 Flannigan, Kathryn E      10 Cross Island           34.86      34.60 ZQ     
 24 Silipigni, Carolyn J      10 BGNW Marlins           36.18      34.60 ZQ     
 26 Raphael, Michaela         10 NY Sharks              35.91      34.67 ZQ     
 27 Thompson, Marissa K        9 Pace                   35.87      34.79 ZQ     
 28 Sawkins, Cate J            8 BGNW Marlins           36.57      34.82 JO     
 29 Hutton, Theresa            9 Team Rockland          34.42      34.88 JO     
 30 Barclay, Skye M           10 Flying Dolphins        36.37      34.89 JO     
 31 Najarian, Eleni M         10 Empire                 36.32      35.06 JO     
 32 Elting, Imani T            9 Riptides               36.36      35.14 JO     
 33 Hadley, Emma B            10 BGNW Marlins           36.91      35.20 JO     
 34 Amar, Kelly A              9 Gael                   36.36      35.23 JO     
 35 Cebulski, Dana Maria M    10 Hurricanes             35.00      35.35 JO     
 36 Boddie, Erin E            10 BGNW Marlins           36.45      35.41 JO     
 37 Reilly, Rosie B           10 BGNW Marlins           36.91      35.48 JO     
 38 Kelly, Kerry A             9 BGNW Marlins           36.08      35.56 JO     
 39 Santos, Olivia J           9 FLY                    36.52      35.61 JO     
 40 Lee, Jamie T               9 BGNW Marlins           35.22      35.63 JO     
 41 Gosule, Jennifer          10 Team Suffolk           36.80      35.67 JO     
 42 Elcott, Ina M              9 Marist                 36.10      35.78 JO     
 43 Fitzsimmons, Mary K       10 BGNW Marlins           35.84      36.18 JO     
 44 Hou, Julia                 9 Twisters               35.91      36.23 JO     
 45 Drew, Carly A              9 Hurricanes             35.55      36.35 JO     
 46 Lennon, MaryAnn E          9 LIAC                   35.60      36.42 JO     
 47 Cohen, Olivia M           10 LIAC                   35.91      36.43 JO     
 48 Winkeler, Olivia K        10 North Shore            36.53      36.59 JO     
 49 Park, Irene J              9 Twisters               36.44      36.65 JO     
 50 Arcomano, Becca J         10 Northern Dutches       36.90      36.91 JO     
 51 DiGiacomo, Nicole          9 BGNW Marlins           36.79      37.28        
 52 Fullerton, Haley E         9 Gael                   36.86      37.43        
 53 Sweet, Lauren A           10 COND                   36.88      37.44        
 54 Farrell, Brenna K         10 COND                   36.66      37.56        
 55 Zhang, Angela             10 Three Village          36.86      37.74        
 56 Zawatson, Cassidy          8 LIAC                   36.85      37.89        
 57 Leopizzi, Amanda M        10 Empire                 37.04      38.03        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          JO: # 1:06.39        1989 Margo Diamond, GAK                         
       METRO: M 1:03.53  11/24/2000 Seika Setoguchi, AGUA-MR                   
                1:21.99  ZQ
                1:27.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barry, Kristina F         10 NY Sharks            1:09.09    1:10.11 ZQ     
                  32.76     1:10.11 (37.35)                                        
  2 Stalnaker, Taylor         10 Monroe-Woodbury      1:11.90    1:11.58 ZQ     
                  33.73     1:11.58 (37.85)                                        
  3 Silverman, Erica A        10 BGNW Marlins         1:12.09    1:12.02 ZQ     
                  33.27     1:12.02 (38.75)                                        
  4 Thompson, Bebe B           9 Empire               1:15.68    1:12.26 ZQ     
                  34.15     1:12.26 (38.11)                                        
  5 Dominger, Jacqueline      10 Hauppauge            1:12.39    1:12.93 ZQ     
                  33.61     1:12.93 (39.32)                                        
  6 Poleway, Caroline A       10 Empire               1:14.06    1:12.97 ZQ     
                  34.40     1:12.97 (38.57)                                        
  7 Garces, Tessa J           10 Badger               1:14.59    1:13.37 ZQ     
                  33.35     1:13.37 (40.02)                                        
  8 Harrington, Morgan        10 Long Beach           1:17.61    1:14.30 ZQ     
                  34.55     1:14.30 (39.75)                                        
  9 Schlesinger, Sarah B       9 Empire               1:17.36    1:14.59 ZQ     
                  35.03     1:14.59 (39.56)                                        
 10 Arana, Jessica            10 LIAC                 1:14.14    1:14.81 ZQ     
                  34.74     1:14.81 (40.07)                                        
 11 Bergin, Kate C            10 Marist               1:17.30    1:14.94 ZQ     
                  34.98     1:14.94 (39.96)                                        
 12 Karle, Katherine E        10 BGNW Marlins         1:15.48    1:14.99 ZQ     
                  35.68     1:14.99 (39.31)                                        
 13 Tilneac, Stephanie J       9 NYCAC                1:18.87    1:15.92 ZQ     
                  35.82     1:15.92 (40.10)                                        
 14 Chu, Kierstin             10 Saw Mill             1:17.72    1:16.24 ZQ     
                  35.10     1:16.24 (41.14)                                        
 15 Reynolds, Maggie H        10 Team Suffolk         1:18.13    1:16.33 ZQ     
                  35.34     1:16.33 (40.99)                                        
 16 Lange, Kaitlyn            10 NY Sharks            1:18.39    1:18.10 ZQ     
                  36.18     1:18.10 (41.92)                                        
 17 Lennon, MaryAnn E          9 LIAC                 1:19.65    1:18.42 ZQ     
                  37.58     1:18.42 (40.84)                                        
 18 Gomez, Chelsea O          10 NYCAC                1:17.50    1:18.51 ZQ     
                  36.30     1:18.51 (42.21)                                        
 19 Cohen, Olivia M           10 LIAC                 1:24.09    1:19.76 ZQ     
                  37.80     1:19.76 (41.96)                                        
 20 Barclay, Skye M           10 Flying Dolphins      1:22.95    1:19.93 ZQ     
                  35.64     1:19.93 (44.29)                                        
 21 Sawkins, Cate J            8 BGNW Marlins         1:22.69    1:20.13 ZQ     
                  37.86     1:20.13 (42.27)                                        
 22 Thompson, Marissa K        9 Pace                 1:23.44    1:20.18 ZQ     
                  37.62     1:20.18 (42.56)                                        
 23 Siegel, Sophie H          10 Flying Dolphins      1:27.13    1:20.41 ZQ     
                  36.17     1:20.41 (44.24)                                        
 24 Almeida, Gabriela         10 Twisters             1:19.12    1:20.47 ZQ     
                  36.86     1:20.47 (43.61)                                        
 25 Reilly, Rosie B           10 BGNW Marlins         1:26.25    1:20.68 ZQ     
                  37.09     1:20.68 (43.59)                                        
 26 Sweet, Lauren A           10 COND                 1:20.93    1:20.83 ZQ     
                  38.44     1:20.83 (42.39)                                        
 27 Silipigni, Carolyn J      10 BGNW Marlins         1:18.40    1:21.24 ZQ     
                  37.86     1:21.24 (43.38)                                        
 28 Boddie, Erin E            10 BGNW Marlins         1:24.04    1:21.25 ZQ     
                  36.31     1:21.25 (44.94)                                        
 29 Cullinan, Madison          9 NY Sharks            1:24.78    1:21.28 ZQ     
                  37.98     1:21.28 (43.30)                                        
 29 Sparrow, Alexandra P      10 LIAC                 1:25.98    1:21.28 ZQ     
                  38.51     1:21.28 (42.77)                                        
 31 Shemet, Nancy K           10 Three Village        1:18.81    1:21.43 ZQ     
                  37.99     1:21.43 (43.44)                                        
 32 Fuchs, Lindsey            10 AGUA Swim Team       1:24.10    1:21.66 ZQ     
                  37.97     1:21.66 (43.69)                                        
 33 Hadley, Emma B            10 BGNW Marlins         1:23.92    1:21.95 ZQ     
                  37.79     1:21.95 (44.16)                                        
 34 Park, Irene J              9 Twisters             1:26.15    1:22.03 JO     
                  38.30     1:22.03 (43.73)                                        
 35 Raphael, Michaela         10 NY Sharks            1:21.06    1:22.04 JO     
                  38.49     1:22.04 (43.55)                                        
 36 Blum, Alyssa N             9 Team Suffolk         1:24.15    1:22.98 JO     
                  36.92     1:22.98 (46.06)                                        
 37 Mitchell, Nicole L        10 Aqua Gems            1:24.47    1:23.28 JO     
                  37.52     1:23.28 (45.76)                                        
 38 Winkeler, Olivia K        10 North Shore          1:23.73    1:23.37 JO     
                  39.73     1:23.37 (43.64)                                        
 39 Najarian, Eleni M         10 Empire               1:24.46    1:23.83 JO     
                  38.63     1:23.83 (45.20)                                        
 40 Amar, Kelly A              9 Gael                 1:22.92    1:23.84 JO     
                  38.67     1:23.84 (45.17)                                        
 41 Lee, Jamie T               9 BGNW Marlins         1:23.03    1:23.97 JO     
                  38.20     1:23.97 (45.77)                                        
 42 Zawatson, Cassidy          8 LIAC                 1:24.87    1:24.34 JO     
                  38.27     1:24.34 (46.07)                                        
 43 Morgan, Alice T           10 Newburgh Sharks      1:26.35    1:25.74 JO     
                  39.40     1:25.74 (46.34)                                        
 44 Coleman, Mackenzie        10 Islip Aquatics       1:27.39    1:26.12 JO     
                  39.47     1:26.12 (46.65)                                        
 45 Arcomano, Becca J         10 Northern Dutches     1:26.16    1:26.58 JO     
                  39.49     1:26.58 (47.09)                                        
 46 Zhang, Angela             10 Three Village        1:27.61    1:26.65 JO     
                  39.81     1:26.65 (46.84)                                        
 47 Gosule, Jennifer          10 Team Suffolk         1:24.70    1:26.74 JO     
                  39.12     1:26.74 (47.62)                                        
 48 Zhang, Amy                 9 NY Sharks            1:22.93    1:27.04 JO     
                  38.96     1:27.04 (48.08)                                        
 49 Elcott, Ina M              9 Marist               1:25.14    1:27.75 JO     
                  38.70     1:27.75 (49.05)                                        
 50 McClung, Taylor R         10 Pace                 1:27.25    1:27.94 JO     
                  39.27     1:27.94 (48.67)                                        
 51 McGovern, Meaghan O       10 COND                 1:27.16    1:28.36        
                  41.23     1:28.36 (47.13)                                        
 52 Piantanida, Giorgia        9 LIAC                 1:27.65    1:29.43        
                  42.31     1:29.43 (47.12)                                        
 53 Reumann, Kaylee E          9 North Shore          1:21.15    1:31.43        
                  40.64     1:31.43 (50.79)                                        
 54 Schmidt, Kelli L          10 Express Swimming     1:27.27    1:31.47        
                  41.16     1:31.47 (50.31)                                        
 55 Farrell, Brenna K         10 COND                 1:26.36    1:32.57        
                  39.75     1:32.57 (52.82)                                        
 -- Willie, Cassandra D       10 Hauppauge            1:27.67         DQ        
      False start
                  38.59          DQ (47.85)                                        
 
Girls 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
          JO: # 1:05.02   2/26/2005 Annie Zhu, TWISTERS                        
       METRO: M 1:04.22   3/31/2005 Annie Zhu, LGAC-MR                         
                1:17.99  ZQ
                1:20.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Poleway, Caroline A       10 Empire               1:13.55    1:11.48 ZQ     
                  32.95     1:11.48 (38.53)                                        
  2 Barry, Kristina F         10 NY Sharks            1:11.25    1:11.52 ZQ     
                  33.04     1:11.52 (38.48)                                        
  3 Silverman, Erica A        10 BGNW Marlins         1:12.67    1:11.92 ZQ     
                  33.48     1:11.92 (38.44)                                        
  4 Stalnaker, Taylor         10 Monroe-Woodbury      1:11.83    1:13.01 ZQ     
                  33.58     1:13.01 (39.43)                                        
  5 Dominger, Jacqueline      10 Hauppauge            1:17.26    1:13.17 ZQ     
                  33.53     1:13.17 (39.64)                                        
  6 Schlesinger, Sarah B       9 Empire               1:16.18    1:13.70 ZQ     
                  33.93     1:13.70 (39.77)                                        
  7 Garces, Tessa J           10 Badger               1:14.74    1:13.83 ZQ     
                  33.07     1:13.83 (40.76)                                        
  8 Arana, Jessica            10 LIAC                 1:14.18    1:13.85 ZQ     
                  34.72     1:13.85 (39.13)                                        
  8 Thompson, Bebe B           9 Empire               1:16.20    1:13.85 ZQ     
                  33.98     1:13.85 (39.87)                                        
 10 Chu, Kierstin             10 Saw Mill             1:18.75    1:14.31 ZQ     
                  32.97     1:14.31 (41.34)                                        
 11 Bergin, Kate C            10 Marist               1:14.78    1:14.71 ZQ     
                  33.63     1:14.71 (41.08)                                        
 12 Reynolds, Maggie H        10 Team Suffolk         1:15.24    1:14.77 ZQ     
                  36.20     1:14.77 (38.57)                                        
 13 Overeem, Alexa J          10 Bluefish             1:15.70    1:15.42 ZQ     
                  34.57     1:15.42 (40.85)                                        
 14 Santos, Olivia J           9 FLY                  1:16.61    1:15.48 ZQ     
                  35.65     1:15.48 (39.83)                                        
 15 Zukowski, Carli           10 West Islip           1:17.99    1:15.75 ZQ     
                  37.01     1:15.75 (38.74)                                        
 16 Tan, Cathy                 9 LIAC                 1:14.90    1:15.95 ZQ     
                  34.42     1:15.95 (41.53)                                        
 17 Karle, Katherine E        10 BGNW Marlins         1:19.29    1:16.65 ZQ     
                  36.04     1:16.65 (40.61)                                        
 18 Cebulski, Dana Maria M    10 Hurricanes           1:17.68    1:17.30 ZQ     
                  36.63     1:17.30 (40.67)                                        
 19 Fitzsimmons, Mary K       10 BGNW Marlins         1:19.06    1:17.56 ZQ     
                  35.54     1:17.56 (42.02)                                        
 20 Shemet, Nancy K           10 Three Village        1:19.11    1:17.59 ZQ     
                  35.68     1:17.59 (41.91)                                        
 21 Arcomano, Becca J         10 Northern Dutches     1:20.52    1:18.17 JO     
                  36.89     1:18.17 (41.28)                                        
 22 Cohen, Olivia M           10 LIAC                 1:20.81    1:18.52 JO     
                  36.62     1:18.52 (41.90)                                        
 23 Gomez, Chelsea O          10 NYCAC                1:17.38    1:18.58 JO     
                  37.04     1:18.58 (41.54)                                        
 24 Siegel, Sophie H          10 Flying Dolphins      1:20.76    1:18.68 JO     
                  35.94     1:18.68 (42.74)                                        
 25 Thompson, Marissa K        9 Pace                 1:19.54    1:18.75 JO     
                  37.77     1:18.75 (40.98)                                        
 26 McClung, Taylor R         10 Pace                 1:20.32    1:18.77 JO     
                  37.34     1:18.77 (41.43)                                        
 27 Behnen, Natalie M         10 Empire               1:18.57    1:18.88 JO     
                  36.58     1:18.88 (42.30)                                        
 28 Oyen-Ustad, Lillian E     10 Northern Dutches     1:17.59    1:19.07 JO     
                  37.28     1:19.07 (41.79)                                        
 29 Almeida, Gabriela         10 Twisters             1:16.79    1:19.08 JO     
                  36.70     1:19.08 (42.38)                                        
 30 Lange, Kaitlyn            10 NY Sharks            1:20.37    1:19.13 JO     
                  35.14     1:19.13 (43.99)                                        
 31 Lee, Jamie T               9 BGNW Marlins         1:18.78    1:19.58 JO     
                  37.41     1:19.58 (42.17)                                        
 32 Elting, Imani T            9 Riptides             1:19.13    1:20.12 JO     
                  37.87     1:20.12 (42.25)                                        
 33 Blum, Alyssa N             9 Team Suffolk         1:20.17    1:20.21 JO     
                  37.06     1:20.21 (43.15)                                        
 34 Muller, Hannah C          10 Pine Bush            1:20.47    1:20.26 JO     
                  37.19     1:20.26 (43.07)                                        
 35 Najarian, Eleni M         10 Empire               1:20.19    1:20.35 JO     
                  35.68     1:20.35 (44.67)                                        
 36 Hutzelmann, Denali M       9 Aqua Gems            1:19.53    1:20.49 JO     
                  37.99     1:20.49 (42.50)                                        
 37 Coleman, Mackenzie        10 Islip Aquatics       1:20.10    1:20.70 JO     
                  38.89     1:20.70 (41.81)                                        
 38 Sawkins, Cate J            8 BGNW Marlins         1:20.15    1:20.81 JO     
                  36.33     1:20.81 (44.48)                                        
 39 Lara, Krystal             10 Blue Arrow           1:20.99    1:21.09        
                  37.10     1:21.09 (43.99)                                        
 40 Amar, Kelly A              9 Gael                 1:20.97    1:21.32        
                  38.05     1:21.32 (43.27)                                        
 41 Fullerton, Haley E         9 Gael                 1:20.75    1:21.72        
                  38.27     1:21.72 (43.45)                                        
 
Girls 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
          JO: # 2:20.31   2/25/2005 Annie Zhu, TWISTERS                        
       METRO: M 2:19.13   3/18/2005 Annie Zhu, LGAC-MR                         
                2:48.99  ZQ
                2:55.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barry, Kristina F         10 NY Sharks            2:30.49    2:32.47 ZQ     
                  33.13     1:11.08 (37.95)     1:58.56 (47.48)     2:32.47 (33.91)
  2 Poleway, Caroline A       10 Empire               2:37.28    2:33.63 ZQ     
                  31.90     1:08.96 (37.06)     1:59.13 (50.17)     2:33.63 (34.50)
  3 Silverman, Erica A        10 BGNW Marlins         2:34.59    2:34.58 ZQ     
                  34.54     1:13.05 (38.51)     1:58.80 (45.75)     2:34.58 (35.78)
  4 Thompson, Bebe B           9 Empire               2:43.50    2:37.38 ZQ     
                  33.67     1:13.22 (39.55)     2:02.90 (49.68)     2:37.38 (34.48)
  5 Schlesinger, Sarah B       9 Empire               2:45.69    2:37.40 ZQ     
                  35.07     1:13.22 (38.15)     2:01.79 (48.57)     2:37.40 (35.61)
  6 Garces, Tessa J           10 Badger               2:37.77    2:37.67 ZQ     
                  33.94     1:12.75 (38.81)     2:00.61 (47.86)     2:37.67 (37.06)
  7 Arana, Jessica            10 LIAC                 2:40.16    2:38.00 ZQ     
                  35.56     1:16.95 (41.39)     2:02.47 (45.52)     2:38.00 (35.53)
  8 Bergin, Kate C            10 Marist               2:40.06    2:39.30 ZQ     
                  35.07     1:13.94 (38.87)     2:03.04 (49.10)     2:39.30 (36.26)
  9 Reynolds, Maggie H        10 Team Suffolk         2:38.06    2:39.43 ZQ     
                  35.78     1:15.33 (39.55)     2:04.73 (49.40)     2:39.43 (34.70)
 10 Tan, Cathy                 9 LIAC                 2:42.83    2:44.14 ZQ     
                  36.67     1:16.56 (39.89)     2:05.92 (49.36)     2:44.14 (38.22)
 11 Gosule, Jennifer          10 Team Suffolk         2:44.77    2:44.93 ZQ     
                                1:16.73 ( )     2:06.73 (50.00)     2:44.93 (38.20)
 12 Cohen, Olivia M           10 LIAC                 2:51.90    2:44.94 ZQ     
                  37.36     1:20.65 (43.29)     2:07.75 (47.10)     2:44.94 (37.19)
 13 Karle, Katherine E        10 BGNW Marlins         2:42.30    2:45.08 ZQ     
                  36.63     1:18.61 (41.98)     2:07.36 (48.75)     2:45.08 (37.72)
 14 Coleman, Mackenzie        10 Islip Aquatics       2:46.64    2:46.32 ZQ     
                  38.96     1:20.32 (41.36)     2:10.99 (50.67)     2:46.32 (35.33)
 15 Shemet, Nancy K           10 Three Village        2:45.63    2:46.44 ZQ     
                  36.66     1:18.11 (41.45)     2:10.23 (52.12)     2:46.44 (36.21)
 16 Fitzsimmons, Mary K       10 BGNW Marlins         2:50.53    2:46.75 ZQ     
                  36.59     1:18.57 (41.98)     2:09.11 (50.54)     2:46.75 (37.64)
 17 Gomez, Chelsea O          10 NYCAC                2:55.08    2:47.19 ZQ     
                  35.87     1:17.73 (41.86)     2:09.96 (52.23)     2:47.19 (37.23)
 18 Behnen, Natalie M         10 Empire               2:48.24    2:47.74 ZQ     
                  38.04     1:18.35 (40.31)     2:09.13 (50.78)     2:47.74 (38.61)
 19 Piantanida, Giorgia        9 LIAC                 2:50.73    2:47.92 ZQ     
                  39.61     1:20.98 (41.37)     2:10.52 (49.54)     2:47.92 (37.40)
 20 Sawkins, Cate J            8 BGNW Marlins         2:50.30    2:48.99 ZQ     
                  36.81     1:19.69 (42.88)     2:11.90 (52.21)     2:48.99 (37.09)
 21 Harrington, Morgan        10 Long Beach           2:53.63    2:49.37 JO     
                  34.58     1:16.63 (42.05)     2:10.95 (54.32)     2:49.37 (38.42)
 22 McClung, Taylor R         10 Pace                 2:48.06    2:49.41 JO     
                  39.45     1:20.75 (41.30)     2:12.70 (51.95)     2:49.41 (36.71)
 23 Najarian, Eleni M         10 Empire               2:52.14    2:49.43 JO     
                  36.96     1:16.23 (39.27)     2:11.56 (55.33)     2:49.43 (37.87)
 24 Fuchs, Lindsey            10 AGUA Swim Team       2:52.32    2:49.91 JO     
                  37.21     1:21.53 (44.32)     2:11.59 (50.06)     2:49.91 (38.32)
 25 Cebulski, Dana Maria M    10 Hurricanes           2:52.94    2:50.14 JO     
                  37.50     1:21.51 (44.01)     2:13.16 (51.65)     2:50.14 (36.98)
 26 Oyen-Ustad, Lillian E     10 Northern Dutches     2:50.58    2:50.20 JO     
                  40.87     1:23.32 (42.45)     2:13.08 (49.76)     2:50.20 (37.12)
 27 Thompson, Marissa K        9 Pace                 2:48.03    2:50.78 JO     
                  38.45     1:22.12 (43.67)     2:12.78 (50.66)     2:50.78 (38.00)
 28 Sweet, Lauren A           10 COND                 2:54.31    2:50.98 JO     
                  38.18     1:21.22 (43.04)     1:42.38 (21.16)   2:50.98 (1:08.60)
 29 Lee, Jamie T               9 BGNW Marlins         2:50.20    2:51.06 JO     
                  37.57     1:21.95 (44.38)     2:00.57 (38.62)     2:51.06 (50.49)
 30 Sparrow, Alexandra P      10 LIAC                 2:54.89    2:51.10 JO     
                  39.09     1:22.19 (43.10)     2:14.31 (52.12)     2:51.10 (36.79)
 31 Almeida, Gabriela         10 Twisters             2:47.47    2:51.20 JO     
                  36.38     1:20.50 (44.12)     2:12.30 (51.80)     2:51.20 (38.90)
 32 Sunwoo, Stacy K           10 Silver Streaks       2:50.33    2:51.54 JO     
                  39.68     1:23.80 (44.12)     2:13.66 (49.86)     2:51.54 (37.88)
 33 Tilneac, Stephanie J       9 NYCAC                2:54.53    2:51.92 JO     
                  36.14     1:18.80 (42.66)     2:15.83 (57.03)     2:51.92 (36.09)
 34 Blum, Alyssa N             9 Team Suffolk         2:53.42    2:52.11 JO     
                  35.87     1:18.42 (42.55)     2:12.77 (54.35)     2:52.11 (39.34)
 35 Park, Irene J              9 Twisters             2:55.87    2:52.92 JO     
                  37.74     1:22.69 (44.95)     2:12.94 (50.25)     2:52.92 (39.98)
 36 Hutton, Theresa            9 Team Rockland        2:52.29    2:53.75 JO     
                  21.65       42.32 (20.67)   2:08.63 (1:26.31)     2:53.75 (45.12)
 37 Lange, Kaitlyn            10 NY Sharks            2:53.70    2:54.33 JO     
                  36.92     1:22.07 (45.15)     2:14.17 (52.10)     2:54.33 (40.16)
 38 Eid, Nathalie A            9 Badger               2:55.96    2:55.68 JO     
                  39.28     1:23.35 (44.07)     2:18.93 (55.58)     2:55.68 (36.75)
 39 Kuo, Elizabeth F          10 AGUA Swim Team       2:54.27    2:56.47        
                  45.37     1:27.42 (42.05)     2:17.29 (49.87)     2:56.47 (39.18)
 40 Kelly, Jordan A           10 AGUA Swim Team       2:54.19    2:56.92        
                  40.96     1:27.08 (46.12)     2:17.53 (50.45)     2:56.92 (39.39)
 41 Guttridge, Christianna N  10 BGNW Marlins         2:55.74    2:59.94        
                  40.51     1:25.88 (45.37)     2:19.40 (53.52)     2:59.94 (40.54)
 
Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
          JO: # 1:55.99   2/17/2002 Badger Swim Club                           
                         A Forrester, L Evans, M Fenn, B Barnwell          
       METRO: M 1:55.20    5/1/1994 West Islip S.C., WISC-MR                   
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Empire Swimming  'A'                              2:02.02    1:59.29        
                  30.08     1:00.53 (30.45)     1:29.69 (29.16)     1:59.29 (29.60)
  2 BGC-N. Westchester Marlins  'A'                   1:59.77    2:01.68        
                  30.06     1:00.76 (30.70)     1:31.37 (30.61)     2:01.68 (30.31)
  3 Long Island Aquatic Club  'A'                     2:04.00    2:07.09        
                  29.98     1:02.69 (32.71)     1:33.79 (31.10)     2:07.09 (33.30)
  4 New York Sharks Aquatics  'A'                     2:08.27    2:07.11        
                  32.26     1:05.15 (32.89)     1:38.17 (33.02)     2:07.11 (28.94)
  5 Pace Setter Swim Team  'A'                        2:13.04    2:08.53        
                  32.40     1:05.81 (33.41)     1:38.34 (32.53)     2:08.53 (30.19)
  6 Condors  'A'                                      2:11.26    2:09.63        
                  32.64     1:04.47 (31.83)     1:36.46 (31.99)     2:09.63 (33.17)
  7 Badger Swim Club  'A'                             2:11.05    2:10.14        
                  32.51     1:06.61 (34.10)     1:39.24 (32.63)     2:10.14 (30.90)
  8 Flying Dolphins Swim Team  'A'                    2:20.13    2:10.58        
                  32.51     1:07.72 (35.21)     1:39.45 (31.73)     2:10.58 (31.13)
  9 BGC-N. Westchester Marlins  'B'                   2:09.02    2:10.62        
                  33.40     1:05.17 (31.77)     1:38.47 (33.30)     2:10.62 (32.15)
 10 Gael Aquatic Club  'A'                            2:10.99    2:10.94        
                  31.82     1:04.40 (32.58)     1:37.47 (33.07)     2:10.94 (33.47)
 11 Hauppauge Swim Club  'A'                          2:12.17    2:11.28        
                  29.33     1:02.17 (32.84)     1:38.71 (36.54)     2:11.28 (32.57)
 12 LaGuardia Aquatic Club  'A'                       2:17.63    2:13.92        
                  31.51     1:07.39 (35.88)     1:40.87 (33.48)     2:13.92 (33.05)
 13 Long Beach Aquatics  'A'                          2:12.74    2:15.14        
                  33.50     1:06.60 (33.10)     1:43.31 (36.71)     2:15.14 (31.83)
 14 Long Island Express  'A'                          2:16.66    2:15.72        
                  32.99     1:10.70 (37.71)     1:43.17 (32.47)     2:15.72 (32.55)
 15 Long Island Aquatic Club  'B'                     2:08.00    2:16.44        
                  35.07     1:05.24 (30.17)     1:41.88 (36.64)     2:16.44 (34.56)
 16 Harbor Seals  'A'                                 2:22.49    2:16.71        
                  32.74     1:08.46 (35.72)     1:41.10 (32.64)     2:16.71 (35.61)
 17 Big Blue Swimming - Beacon  'A'                   2:23.53    2:19.56        
                  35.34     1:09.89 (34.55)     1:44.86 (34.97)     2:19.56 (34.70)
 18 Old Westbury Aquatics  'A'                        2:35.31    2:35.20        
                  35.41     1:11.42 (36.01)     1:50.55 (39.13)     2:35.20 (44.65)
 19 Long Island Express  'B'                          2:29.44    2:39.06        
                  42.34     1:19.24 (36.90)     2:00.65 (41.41)     2:39.06 (38.41)
 
Girls 10 & Under 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
          JO: # 4:14.36        1996 YWCA Middies                               
       METRO: M 4:14.36    5/1/1996 YWCA Middies, YMID-MR                      
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Empire Swimming  'A'                              4:25.00    4:18.07        
                  29.88   1:02.77 (1:02.77)     1:33.52 (30.75)   2:07.78 (1:05.01)
        2:39.80 (32.02)   3:15.64 (1:07.86)     3:45.32 (29.68)   4:18.07 (1:02.43)
  2 BGC-N. Westchester Marlins  'A'                   4:36.21    4:31.04        
                  31.94   1:07.04 (1:07.04)     1:38.58 (31.54)   2:15.62 (1:08.58)
        2:47.16 (31.54)   3:22.48 (1:06.86)     3:53.99 (31.51)   4:31.04 (1:08.56)
  3 Long Island Aquatic Club  'A'                     4:19.99    4:43.07        
                  34.70   1:13.24 (1:13.24)     1:46.86 (33.62)   2:25.34 (1:12.10)
        2:58.62 (33.28)   3:36.34 (1:11.00)     4:07.53 (31.19)   4:43.07 (1:06.73)
  4 Pace Setter Swim Team  'A'                        4:49.60    4:44.82        
                  33.30   1:11.66 (1:11.66)     1:46.28 (34.62)   2:26.24 (1:14.58)
        3:00.51 (34.27)   3:38.45 (1:12.21)     4:09.89 (31.44)   4:44.82 (1:06.37)
  5 Badger Swim Club  'A'                             4:49.51    4:45.24        
                  33.68   1:11.47 (1:11.47)     1:45.25 (33.78)   2:22.70 (1:11.23)
        2:57.78 (35.08)   3:42.92 (1:20.22)     4:09.18 (26.26)   4:45.24 (1:02.32)
  6 Flying Dolphins Swim Team  'A'                    4:51.54    4:46.07        
                  32.86   1:09.93 (1:09.93)     1:44.26 (34.33)   2:22.88 (1:12.95)
        2:57.21 (34.33)   3:38.01 (1:15.13)     4:10.21 (32.20)   4:46.07 (1:08.06)
  7 Condors  'A'                                      4:51.82    4:47.26        
                  33.37   1:11.61 (1:11.61)     1:45.08 (33.47)   2:21.96 (1:10.35)
        2:56.46 (34.50)   3:34.46 (1:12.50)     4:09.42 (34.96)   4:47.26 (1:12.80)
  8 Three Village Swim Club  'A'                      4:56.57    4:50.55        
                  36.21   1:16.70 (1:16.70)     1:50.42 (33.72)   2:28.29 (1:11.59)
        3:04.18 (35.89)   3:44.16 (1:15.87)     4:16.20 (32.04)   4:50.55 (1:06.39)
  9 BGC-N. Westchester Marlins  'B'                   4:51.67    4:50.95        
                  34.97   1:13.35 (1:13.35)     1:48.45 (35.10)   2:26.44 (1:13.09)
        3:01.64 (35.20)   3:40.61 (1:14.17)     4:14.76 (34.15)   4:50.95 (1:10.34)
 10 Gael Aquatic Club  'A'                            4:51.88    4:55.07        
                  35.50   1:14.10 (1:14.10)     1:49.47 (35.37)   2:27.14 (1:13.04)
        3:00.37 (33.23)   3:40.02 (1:12.88)     4:15.84 (35.82)   4:55.07 (1:15.05)
 11 Long Island Express  'A'                          4:58.08    5:03.29        
                  35.53   1:13.21 (1:13.21)     1:47.97 (34.76)   2:27.32 (1:14.11)
        3:01.20 (33.88)   3:42.20 (1:14.88)     4:19.34 (37.14)   5:03.29 (1:21.09)
 12 LaGuardia Aquatic Club  'B'                       5:25.76    5:23.37        
                  37.43   1:18.36 (1:18.36)     1:56.41 (38.05)   2:43.95 (1:25.59)
        3:18.78 (34.83)   4:07.07 (1:23.12)     4:40.78 (33.71)   5:23.37 (1:16.30)
 13 Long Island Express  'B'                          5:28.04    5:42.98        
                  40.44   1:25.50 (1:25.50)     2:05.94 (40.44)   2:52.38 (1:26.88)
        3:35.87 (43.49)   4:31.46 (1:39.08)   5:42.98 (1:11.52)                    
 -- LaGuardia Aquatic Club  'A'                       5:02.64         DQ        
      Early take-off swimmer #4
                  33.50   1:10.60 (1:10.60)     1:47.40 (36.80)   2:43.81 (1:33.21)
        3:04.95 (21.14)   3:46.16 (1:02.35)     4:20.33 (34.17)        DQ (1:14.68)
 
Girls 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
          JO: # 2:09.18        1996 YWCA Middies                               
       METRO: M 2:07.81  12/13/2002 B&G N.Westchester, BGNW-MR                 
                         K.Holden,A.Gorki,A.Polhill,C.Quaranta             
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Empire Swimming  'A'                              2:19.00    2:17.04        
                  34.74     1:15.14 (40.40)     1:47.78 (32.64)     2:17.04 (29.26)
  2 BGC-N. Westchester Marlins  'A'                   2:14.03    2:19.89        
                  34.37     1:16.11 (41.74)     1:49.28 (33.17)     2:19.89 (30.61)
  3 BGC-N. Westchester Marlins  'B'                   2:22.62    2:22.32        
                  36.51     1:17.22 (40.71)     1:52.13 (34.91)     2:22.32 (30.19)
  4 Badger Swim Club  'A'                             2:25.32    2:23.99        
                  37.77     1:18.95 (41.18)     1:51.66 (32.71)     2:23.99 (32.33)
  5 New York Sharks Aquatics  'A'                     2:24.24    2:24.53        
                  41.23     1:19.22 (37.99)     1:51.94 (32.72)     2:24.53 (32.59)
  6 Flying Dolphins Swim Team  'A'                    2:27.98    2:24.61        
                  37.78     1:18.79 (41.01)     1:55.12 (36.33)     2:24.61 (29.49)
  7 New York City Aquatic Club  'A'                   2:30.19    2:25.47        
                  36.40     1:18.63 (42.23)     1:54.49 (35.86)     2:25.47 (30.98)
  8 Long Island Aquatic Club  'A'                     2:17.60    2:25.81        
                  35.54     1:15.98 (40.44)     1:52.38 (36.40)     2:25.81 (33.43)
  9 Pace Setter Swim Team  'A'                        2:28.53    2:27.08        
                  39.00     1:25.05 (46.05)     1:56.26 (31.21)     2:27.08 (30.82)
 10 Middies Swimming  'A'                             2:32.89    2:27.99        
                  37.67     1:19.69 (42.02)     1:56.22 (36.53)     2:27.99 (31.77)
 11 LaGuardia Aquatic Club  'A'                       2:29.32    2:28.37        
                  38.80     1:20.88 (42.08)     1:56.49 (35.61)     2:28.37 (31.88)
 12 Asphalt Green Unified Aquatics  'A'               2:32.07    2:28.54        
                  38.60     1:19.40 (40.80)     1:55.66 (36.26)     2:28.54 (32.88)
 13 Long Island Aquatic Club  'B'                     2:24.50    2:30.98        
                  37.35     1:21.14 (43.79)     1:58.91 (37.77)     2:30.98 (32.07)
 14 Gael Aquatic Club  'A'                            2:32.26    2:33.82        
                  40.01     1:24.67 (44.66)     2:02.85 (38.18)     2:33.82 (30.97)
 15 Long Island Express  'A'                          2:24.52    2:36.25        
                  42.46     1:29.44 (46.98)     2:03.82 (34.38)     2:36.25 (32.43)
 16 LaGuardia Aquatic Club  'B'                       2:43.30    2:37.20        
                  39.68     1:25.68 (46.00)     2:04.12 (38.44)     2:37.20 (33.08)
 17 Big Blue Swimming - Beacon  'A'                   2:42.18    2:43.12        
                  38.42     1:25.31 (46.89)     2:09.60 (44.29)     2:43.12 (33.52)
 -- Old Westbury Aquatics  'A'                        2:50.78         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #1: Shoulders past vertical toward breast - back
                  50.05     1:37.04 (46.99)     2:26.52 (49.48)          DQ (29.27)
 -- Long Island Express  'B'                          2:47.00         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #3: One hand touch - fly
                  41.24     1:30.39 (49.15)     2:20.56 (50.17)          DQ (49.80)
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle Swim-off
===============================================================================
          JO: # 24.98        1984 Jeanine Sirey                                
       METRO: M 23.81   2/22/2007 Lia M. Neal at 2007 MR Senior, AGUA-MR       
                22.99  OPEN
                23.69  JRN
                24.59  NCSA
                24.99  SECT
                27.99  ZQ
                28.69  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Swim-off
  1 Gawlik, Keri N            12 NY Sharks                 NT      26.69 ZQ     
  2 Toback, Gabbie N          12 LIAC                      NT      26.87 ZQ     
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 24.98        1984 Jeanine Sirey                                
       METRO: M 23.81   2/22/2007 Lia M. Neal at 2007 MR Senior, AGUA-MR       
                22.99  OPEN
                23.69  JRN
                24.59  NCSA
                24.99  SECT
                27.99  ZQ
                28.69  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Venice, Charissa L        12 NY Sharks              26.16      25.31 ZQ     
  2 Hetzer, Nicole M          12 CSC                    26.17      25.35 ZQ     
  3 Marigold, Skye QI         12 Hurricanes             26.55      26.00 ZQ     
  4 Barry, Elizabeth R        12 NY Sharks              26.30      26.09 ZQ     
  5 Gawlik, Keri N            12 NY Sharks              26.89      26.28 ZQ     
  6 Kim, Rachel S             12 COND                   26.81      26.48 ZQ     
  7 Rutkoske, Paige           12 Big Blue               26.48      26.57 ZQ     
  8 Andrews, Jinan M          12 Aqua Gems              26.59      26.75 ZQ     
B - Final
  9 Toback, Gabbie N          12 LIAC                   26.89      26.91 ZQ     
 10 Panitz, Beatrix M         11 Badger                 27.37      26.95 ZQ     
 11 Rodriguez, Keannie M      12 AGUA Swim Team         27.32      27.22 ZQ     
 12 Lehner, Stefanie J        12 LIAC                   27.53      27.25 ZQ     
 13 Teller, Jacqulyn S        12 Team Suffolk           27.65      27.30 ZQ     
 14 Poindexter, Tiana         12 NY Sharks              27.59      27.33 ZQ     
 15 Doherty, Bridget C        12 Wahoos                 27.55      27.63 ZQ     
Preliminaries
 12 Reyes, Claudia L          12 CSC                    27.49                   
B - Final
 17 Vandervelden, Zoe A       12 BGNW Marlins           27.67                   
Preliminaries
 18 Deverna, Tara N           12 Gael                   27.68                   
 19 Chrzanowski, Jaqueline N  12 Badger                 27.74                   
 20 Huang, Eileen S           12 BGNW Marlins           27.81                   
 21 Sawkins, Emma E           11 BGNW Marlins           27.83                   
 22 Bertini, Rachael N        11 Three Village          27.89                   
 23 Ramsey, Danielle          11 Express Swimming       27.92                   
 24 Lydon, Breann N           12 Team Suffolk           27.94                   
 25 Riggio, Gina M            12 Farmingdale            27.97                   
 26 Baker, Madison L          12 Monroe-Woodbury        27.98                   
 27 Doherty, Kaitlin A        12 Middies                28.02                   
 28 Wasserman, Raquel M       11 BGNW Marlins           28.03                   
 29 Santos, Samantha P        12 FLY                    28.05                   
 30 Hughes-Monasterio, Chels  12 Twisters               28.16                   
 31 Woeckener, Wendy O        12 BGNW Marlins           28.18                   
 32 Koch, Julianne T          11 Team Suffolk           28.20                   
 33 Glenday, Kerry J          12 Islip Aquatics         28.25                   
 33 Diserio, Sophia           12 AGUA Swim Team         28.25                   
 35 McDonough, Colleen P      12 Wagner                 28.32                   
 36 Konopka, Katie E          12 Badger                 28.35                   
 37 Bailey, Brittany M        12 Badger                 28.37                   
 38 Dari, Hannah E            11 COND                   28.38                   
 39 Stansbury, Kate F         11 Three Village          28.43                   
 40 Tompkins, Catherine A     12 Badger                 28.51                   
 41 Kim, Elizabeth            12 Twisters               28.64                   
 41 Lauer, Valerie            12 NY Sharks              28.64                   
 41 Hutzler, Alexandra P      11 Three Village          28.64                   
 44 McGrath, Ashley M         11 Badger                 28.66                   
 44 Klein, Emma C             12 Pace                   28.66                   
 44 Kanim, Callie H           12 Middies                28.66                   
 47 Escobedo, Samantha        12 Wagner                 28.76                   
 48 Vogel, Nia C              12 Riptides               28.79                   
 48 Whalen, Bridget           12 West Islip             28.79                   
 50 Bischoff, Melissa R       11 Team Suffolk           28.81                   
 50 Miesner, Kiera C          12 NY Sharks              28.81                   
 52 Klein, Eilis D            12 Badger                 28.88                   
 53 Treble, Molly M           11 LIAC                   28.89                   
 54 Danin, Kylie L            11 West Islip             28.91                   
 55 Hernandez, Kristina L     12 Viking                 28.95                   
 56 Blackman, Lindsey S       12 Viking                 29.03                   
 56 Hao, Amy P                11 FLY                    29.03                   
 58 Cuiffo, Andie M           12 Team Suffolk           29.06                   
 59 Flor, Erica M             12 Bluefish               29.08                   
 59 Menelaws, Hannah B        12 Hurricanes             29.08                   
 61 Miller, Emma L            12 FLY                    29.33                   
 62 Demarco, Jackie M         12 Badger                 29.60                   
 63 McElroy, Nora             12 Badger                 29.84                   
 64 Blezy, Katriona N         11 Aqua Gems              30.04                   
 -- German, Morgan T          12 Hurricanes               DQ                    
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 24.98        1984 Jeanine Sirey                                
       METRO: M 23.81   2/22/2007 Lia M. Neal at 2007 MR Senior, AGUA-MR       
                22.99  OPEN
                23.69  JRN
                24.59  NCSA
                24.99  SECT
                27.99  ZQ
                28.69  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Venice, Charissa L        12 NY Sharks              25.64      26.16 qZQ    
  2 Hetzer, Nicole M          12 CSC                    25.73      26.17 qZQ    
  3 Barry, Elizabeth R        12 NY Sharks              26.23      26.30 qZQ    
  4 Rutkoske, Paige           12 Big Blue               26.65      26.48 qZQ    
  5 Marigold, Skye QI         12 Hurricanes             26.19      26.55 qZQ    
  6 Andrews, Jinan M          12 Aqua Gems              26.45      26.59 qZQ    
  7 Kim, Rachel S             12 COND                   26.17      26.81 qZQ    
  8 Gawlik, Keri N            12 NY Sharks              26.26     J26.89 qZQ    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Toback, Gabbie N          12 LIAC                   26.56     J26.89 qZQ    
 10 Rodriguez, Keannie M      12 AGUA Swim Team         27.15      27.32 qZQ    
 11 Panitz, Beatrix M         11 Badger                 27.85      27.37 qZQ    
 12 Reyes, Claudia L          12 CSC                    26.61      27.49 qZQ    
 13 Lehner, Stefanie J        12 LIAC                   26.90      27.53 qZQ    
 14 Doherty, Bridget C        12 Wahoos                 27.58      27.55 qZQ    
 15 Poindexter, Tiana         12 NY Sharks              27.18      27.59 qZQ    
 16 Teller, Jacqulyn S        12 Team Suffolk           27.68      27.65 qZQ    
-------------------------------------------------------------------------
 17 Vandervelden, Zoe A       12 BGNW Marlins           28.47      27.67 ZQ     
 18 Deverna, Tara N           12 Gael                   27.69      27.68 ZQ     
-------------------------------------------------------------------------
 19 Chrzanowski, Jaqueline N  12 Badger                 27.95      27.74 ZQ     
 20 Huang, Eileen S           12 BGNW Marlins           28.35      27.81 ZQ     
 21 Sawkins, Emma E           11 BGNW Marlins           28.11      27.83 ZQ     
 22 Bertini, Rachael N        11 Three Village          27.74      27.89 ZQ     
 23 Ramsey, Danielle          11 Express Swimming       28.40      27.92 ZQ     
 24 Lydon, Breann N           12 Team Suffolk           27.67      27.94 ZQ     
 25 Riggio, Gina M            12 Farmingdale            28.36      27.97 ZQ     
 26 Baker, Madison L          12 Monroe-Woodbury        27.48      27.98 ZQ     
 27 Doherty, Kaitlin A        12 Middies                27.31      28.02 JO     
 28 Wasserman, Raquel M       11 BGNW Marlins           27.92      28.03 JO     
 29 Santos, Samantha P        12 FLY                    27.66      28.05 JO     
 30 Hughes-Monasterio, Chels  12 Twisters               28.20      28.16 JO     
 31 Woeckener, Wendy O        12 BGNW Marlins           27.20      28.18 JO     
 32 Koch, Julianne T          11 Team Suffolk           28.29      28.20 JO     
 33 Glenday, Kerry J          12 Islip Aquatics         28.45      28.25 JO     
 33 Diserio, Sophia           12 AGUA Swim Team         28.62      28.25 JO     
 35 McDonough, Colleen P      12 Wagner                 28.40      28.32 JO     
 36 Konopka, Katie E          12 Badger                 28.18      28.35 JO     
 37 Bailey, Brittany M        12 Badger                 28.25      28.37 JO     
 38 Dari, Hannah E            11 COND                   28.68      28.38 JO     
 39 Stansbury, Kate F         11 Three Village          28.15      28.43 JO     
 40 Tompkins, Catherine A     12 Badger                 28.26      28.51 JO     
 41 Kim, Elizabeth            12 Twisters               28.33      28.64 JO     
 41 Lauer, Valerie            12 NY Sharks              28.47      28.64 JO     
 41 Hutzler, Alexandra P      11 Three Village          28.29      28.64 JO     
 44 McGrath, Ashley M         11 Badger                 28.13      28.66 JO     
 44 Klein, Emma C             12 Pace                   27.92      28.66 JO     
 44 Kanim, Callie H           12 Middies                28.40      28.66 JO     
 47 Escobedo, Samantha        12 Wagner                 28.58      28.76        
 48 Vogel, Nia C              12 Riptides               28.04      28.79        
 48 Whalen, Bridget           12 West Islip             28.69      28.79        
 50 Bischoff, Melissa R       11 Team Suffolk           28.49      28.81        
 50 Miesner, Kiera C          12 NY Sharks              27.95      28.81        
 52 Klein, Eilis D            12 Badger                 27.70      28.88        
 53 Treble, Molly M           11 LIAC                   28.60      28.89        
 54 Danin, Kylie L            11 West Islip             28.68      28.91        
 55 Hernandez, Kristina L     12 Viking                 28.07      28.95        
 56 Blackman, Lindsey S       12 Viking                 27.56      29.03        
 56 Hao, Amy P                11 FLY                    28.58      29.03        
 58 Cuiffo, Andie M           12 Team Suffolk           28.41      29.06        
 59 Flor, Erica M             12 Bluefish               28.43      29.08        
 59 Menelaws, Hannah B        12 Hurricanes             27.88      29.08        
 61 Miller, Emma L            12 FLY                    28.68      29.33        
 62 Demarco, Jackie M         12 Badger                 28.66      29.60        
 63 McElroy, Nora             12 Badger                 28.10      29.84        
 64 Blezy, Katriona N         11 Aqua Gems              28.69      30.04        
 -- German, Morgan T          12 Hurricanes             27.19         DQ        
      False start
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 53.58   3/16/2007 Annie Zhu, TWISTERS                          
       METRO: M 51.86    3/9/2007 Lia M. Neal at 2007 Speedo Sec, AGUA-MR      
                50.19  OPEN
                51.29  JRN
                52.89  NCSA
                53.99  SECT
              1:00.29  ZQ
              1:02.29  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Venice, Charissa L        12 NY Sharks              55.37      55.28 ZQ     
                  26.36       55.28 (28.92)                                        
  2 Hetzer, Nicole M          12 CSC                    57.28      56.04 ZQ     
                  27.00       56.04 (29.04)                                        
  3 Kim, Rachel S             12 COND                   57.32      56.46 ZQ     
                  27.60       56.46 (28.86)                                        
  4 Barry, Elizabeth R        12 NY Sharks              57.64      56.53 ZQ     
                  27.21       56.53 (29.32)                                        
  5 Reyes, Claudia L          12 CSC                    57.38      57.51 ZQ     
                  27.51       57.51 (30.00)                                        
  6 Rodriguez, Nicole         12 AGUA Swim Team         58.72      58.52 ZQ     
                  28.32       58.52 (30.20)                                        
  7 Marigold, Skye QI         12 Hurricanes             58.93      59.17 ZQ     
                  27.67       59.17 (31.50)                                        
  8 Panitz, Beatrix M         11 Badger                 58.83      59.55 ZQ     
                  28.30       59.55 (31.25)                                        
B - Final
  9 Gawlik, Keri N            12 NY Sharks              59.32      57.63 ZQ     
                  27.93       57.63 (29.70)                                        
 10 Teller, Jacqulyn S        12 Team Suffolk           59.09      58.87 ZQ     
                  28.02       58.87 (30.85)                                        
 11 Doherty, Bridget C        12 Wahoos                 59.70      59.40 ZQ     
                  28.74       59.40 (30.66)                                        
 12 Deverna, Tara N           12 Gael                   59.83      59.42 ZQ     
                  28.73       59.42 (30.69)                                        
 13 Woeckener, Wendy O        12 BGNW Marlins           59.16      59.67 ZQ     
                  28.58       59.67 (31.09)                                        
 14 Stansbury, Kate F         11 Three Village          59.93      59.85 ZQ     
                  28.71       59.85 (31.14)                                        
 15 Tompkins, Catherine A     12 Badger                 59.47    1:00.31 JO     
                  28.87     1:00.31 (31.44)                                        
 16 Toback, Gabbie N          12 LIAC                   59.36    1:00.40 JO     
                  28.67     1:00.40 (31.73)                                        
Preliminaries
  6 Andrews, Jinan M          12 Aqua Gems              58.32                   
                  28.04       58.32 (30.28)                                        
 18 Treble, Molly M           11 LIAC                 1:00.04                   
                  28.91     1:00.04 (31.13)                                        
 19 Rodriguez, Keannie M      12 AGUA Swim Team       1:00.06                   
                  28.93     1:00.06 (31.13)                                        
 20 Chrzanowski, Jaqueline N  12 Badger               1:00.10                   
                  29.08     1:00.10 (31.02)                                        
 21 Housman, Emma Grace G     12 BGNW Marlins         1:00.14                   
                  29.13     1:00.14 (31.01)                                        
 21 Lehner, Stefanie J        12 LIAC                 1:00.14                   
                  28.84     1:00.14 (31.30)                                        
 23 Konopka, Katie E          12 Badger               1:00.18                   
                  28.99     1:00.18 (31.19)                                        
 24 Lydon, Breann N           12 Team Suffolk         1:00.53                   
                  29.12     1:00.53 (31.41)                                        
 25 Bailey, Brittany M        12 Badger               1:00.56                   
                  29.06     1:00.56 (31.50)                                        
 26 Patrick, Trudiann O       12 LIAC                 1:00.77                   
                  28.50     1:00.77 (32.27)                                        
 27 Santos, Samantha P        12 FLY                  1:00.87                   
                  29.26     1:00.87 (31.61)                                        
 28 Fitzgerald, Kaitlyn       12 Hauppauge            1:00.98                   
                  29.63     1:00.98 (31.35)                                        
 29 Chiang, Brittany          12 BGNW Marlins         1:01.05                   
                  29.39     1:01.05 (31.66)                                        
 30 Ogisu, Emilie             12 AGUA Swim Team       1:01.08                   
                  29.96     1:01.08 (31.12)                                        
 31 Huang, Eileen S           12 BGNW Marlins         1:01.11                   
                  28.69     1:01.11 (32.42)                                        
 32 Poindexter, Tiana         12 NY Sharks            1:01.19                   
                  29.25     1:01.19 (31.94)                                        
 33 Drury, Shannon            11 Team Suffolk         1:01.23                   
                  29.47     1:01.23 (31.76)                                        
 34 Riggio, Gina M            12 Farmingdale          1:01.25                   
                  29.40     1:01.25 (31.85)                                        
 35 Hovey, Emily K            12 Newburgh Sharks      1:01.32                   
                  29.81     1:01.32 (31.51)                                        
 36 Pappalardo, Jacqueline L  12 Team Suffolk         1:01.37                   
                  29.38     1:01.37 (31.99)                                        
 36 Lucas, Marie E            12 Express Swimming     1:01.37                   
                  29.41     1:01.37 (31.96)                                        
 38 Brooks, Alexandra         12 Team Rockland        1:01.42                   
                  29.83     1:01.42 (31.59)                                        
 39 Koch, Julianne T          11 Team Suffolk         1:01.58                   
                  29.93     1:01.58 (31.65)                                        
 40 Weiner, Sierra T          11 Team Suffolk         1:01.79                   
                  29.97     1:01.79 (31.82)                                        
 41 Sawkins, Emma E           11 BGNW Marlins         1:01.89                   
                  29.98     1:01.89 (31.91)                                        
 42 Connor, Deirdre A         11 Hauppauge            1:01.95                   
                  29.52     1:01.95 (32.43)                                        
 43 Rutkoske, Paige           12 Big Blue             1:02.03                   
                  29.69     1:02.03 (32.34)                                        
 44 Shehan, Olivia W          11 AGUA Swim Team       1:02.24                   
                  29.95     1:02.24 (32.29)                                        
 45 Kanim, Callie H           12 Middies              1:02.26                   
                  30.04     1:02.26 (32.22)                                        
 46 McLaughlin, Genna M       11 BGNW Marlins         1:02.36                   
                  29.50     1:02.36 (32.86)                                        
 47 German, Morgan T          12 Hurricanes           1:02.53                   
                  29.68     1:02.53 (32.85)                                        
 48 Demarco, Jackie M         12 Badger               1:02.71                   
                  30.02     1:02.71 (32.69)                                        
 49 Klein, Emma C             12 Pace                 1:02.80                   
                  30.18     1:02.80 (32.62)                                        
 50 McGrath, Ashley M         11 Badger               1:02.94                   
                  30.02     1:02.94 (32.92)                                        
 51 Danin, Kylie L            11 West Islip           1:03.30                   
                  29.69     1:03.30 (33.61)                                        
 52 Nierenberg, Amelia J      12 AGUA Swim Team       1:03.40                   
                  29.92     1:03.40 (33.48)                                        
 53 Miesner, Kiera C          12 NY Sharks            1:03.41                   
                  30.21     1:03.41 (33.20)                                        
 54 Fuchs, Amanda B           12 AGUA Swim Team       1:04.04                   
                  30.80     1:04.04 (33.24)                                        
 55 Kim, Elizabeth            12 Twisters             1:04.07                   
                  29.73     1:04.07 (34.34)                                        
 56 Baker, Madison L          12 Monroe-Woodbury      1:04.79                   
                  30.96     1:04.79 (33.83)                                        
 57 McElroy, Nora             12 Badger               1:04.88                   
                  31.01     1:04.88 (33.87)                                        
 58 Blackman, Lindsey S       12 Viking               1:05.23                   
                  30.49     1:05.23 (34.74)                                        
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 53.58   3/16/2007 Annie Zhu, TWISTERS                          
       METRO: M 51.86    3/9/2007 Lia M. Neal at 2007 Speedo Sec, AGUA-MR      
                50.19  OPEN
                51.29  JRN
                52.89  NCSA
                53.99  SECT
              1:00.29  ZQ
              1:02.29  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Venice, Charissa L        12 NY Sharks              55.47      55.37 qZQ    
                  26.91       55.37 (28.46)                                        
  2 Hetzer, Nicole M          12 CSC                    55.62      57.28 qZQ    
                  27.38       57.28 (29.90)                                        
  3 Kim, Rachel S             12 COND                   57.17      57.32 qZQ    
                  27.88       57.32 (29.44)                                        
  4 Reyes, Claudia L          12 CSC                    57.80      57.38 qZQ    
                  27.60       57.38 (29.78)                                        
  5 Barry, Elizabeth R        12 NY Sharks              57.34      57.64 qZQ    
                  27.76       57.64 (29.88)                                        
  6 Andrews, Jinan M          12 Aqua Gems              56.78      58.32 qZQ    
                  28.04       58.32 (30.28)                                        
  7 Rodriguez, Nicole         12 AGUA Swim Team         57.79      58.72 qZQ    
                  28.88       58.72 (29.84)                                        
  8 Panitz, Beatrix M         11 Badger                 59.40      58.83 qZQ    
                  28.52       58.83 (30.31)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Marigold, Skye QI         12 Hurricanes             58.84      58.93 qZQ    
                  27.85       58.93 (31.08)                                        
 10 Teller, Jacqulyn S        12 Team Suffolk           59.82      59.09 qZQ    
                  28.30       59.09 (30.79)                                        
 11 Woeckener, Wendy O        12 BGNW Marlins           57.78      59.16 qZQ    
                  28.40       59.16 (30.76)                                        
 12 Gawlik, Keri N            12 NY Sharks              57.12      59.32 qZQ    
                  28.35       59.32 (30.97)                                        
 13 Toback, Gabbie N          12 LIAC                   58.35      59.36 qZQ    
                  28.32       59.36 (31.04)                                        
 14 Tompkins, Catherine A     12 Badger               1:00.83      59.47 qZQ    
                  28.83       59.47 (30.64)                                        
 15 Doherty, Bridget C        12 Wahoos                 59.92      59.70 qZQ    
                  28.81       59.70 (30.89)                                        
 16 Deverna, Tara N           12 Gael                 1:00.13      59.83 qZQ    
                  28.99       59.83 (30.84)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Stansbury, Kate F         11 Three Village        1:01.42      59.93 ZQ     
                  29.26       59.93 (30.67)                                        
 18 Treble, Molly M           11 LIAC                 1:01.31    1:00.04 ZQ     
                  28.91     1:00.04 (31.13)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Rodriguez, Keannie M      12 AGUA Swim Team       1:01.12    1:00.06 ZQ     
                  28.93     1:00.06 (31.13)                                        
 20 Chrzanowski, Jaqueline N  12 Badger               1:01.88    1:00.10 ZQ     
                  29.08     1:00.10 (31.02)                                        
 21 Housman, Emma Grace G     12 BGNW Marlins           59.97    1:00.14 ZQ     
                  29.13     1:00.14 (31.01)                                        
 21 Lehner, Stefanie J        12 LIAC                   59.89    1:00.14 ZQ     
                  28.84     1:00.14 (31.30)                                        
 23 Konopka, Katie E          12 Badger               1:01.76    1:00.18 ZQ     
                  28.99     1:00.18 (31.19)                                        
 24 Lydon, Breann N           12 Team Suffolk         1:00.14    1:00.53 JO     
                  29.12     1:00.53 (31.41)                                        
 25 Bailey, Brittany M        12 Badger               1:00.61    1:00.56 JO     
                  29.06     1:00.56 (31.50)                                        
 26 Patrick, Trudiann O       12 LIAC                 1:00.72    1:00.77 JO     
                  28.50     1:00.77 (32.27)                                        
 27 Santos, Samantha P        12 FLY                  1:00.88    1:00.87 JO     
                  29.26     1:00.87 (31.61)                                        
 28 Fitzgerald, Kaitlyn       12 Hauppauge            1:01.26    1:00.98 JO     
                  29.63     1:00.98 (31.35)                                        
 29 Chiang, Brittany          12 BGNW Marlins         1:01.23    1:01.05 JO     
                  29.39     1:01.05 (31.66)                                        
 30 Ogisu, Emilie             12 AGUA Swim Team       1:00.98    1:01.08 JO     
                  29.96     1:01.08 (31.12)                                        
 31 Huang, Eileen S           12 BGNW Marlins         1:00.77    1:01.11 JO     
                  28.69     1:01.11 (32.42)                                        
 32 Poindexter, Tiana         12 NY Sharks              59.64    1:01.19 JO     
                  29.25     1:01.19 (31.94)                                        
 33 Drury, Shannon            11 Team Suffolk         1:02.15    1:01.23 JO     
                  29.47     1:01.23 (31.76)                                        
 34 Riggio, Gina M            12 Farmingdale          1:01.75    1:01.25 JO     
                  29.40     1:01.25 (31.85)                                        
 35 Hovey, Emily K            12 Newburgh Sharks      1:00.51    1:01.32 JO     
                  29.81     1:01.32 (31.51)                                        
 36 Pappalardo, Jacqueline L  12 Team Suffolk         1:01.58    1:01.37 JO     
                  29.38     1:01.37 (31.99)                                        
 36 Lucas, Marie E            12 Express Swimming       59.30    1:01.37 JO     
                  29.41     1:01.37 (31.96)                                        
 38 Brooks, Alexandra         12 Team Rockland        1:01.76    1:01.42 JO     
                  29.83     1:01.42 (31.59)                                        
 39 Koch, Julianne T          11 Team Suffolk         1:01.20    1:01.58 JO     
                  29.93     1:01.58 (31.65)                                        
 40 Weiner, Sierra T          11 Team Suffolk         1:01.82    1:01.79 JO     
                  29.97     1:01.79 (31.82)                                        
 41 Sawkins, Emma E           11 BGNW Marlins         1:01.82    1:01.89 JO     
                  29.98     1:01.89 (31.91)                                        
 42 Connor, Deirdre A         11 Hauppauge            1:01.60    1:01.95 JO     
                  29.52     1:01.95 (32.43)                                        
 43 Rutkoske, Paige           12 Big Blue             1:01.16    1:02.03 JO     
                  29.69     1:02.03 (32.34)                                        
 44 Shehan, Olivia W          11 AGUA Swim Team       1:00.56    1:02.24 JO     
                  29.95     1:02.24 (32.29)                                        
 45 Kanim, Callie H           12 Middies              1:01.35    1:02.26 JO     
                  30.04     1:02.26 (32.22)                                        
 46 McLaughlin, Genna M       11 BGNW Marlins           59.69    1:02.36        
                  29.50     1:02.36 (32.86)                                        
 47 German, Morgan T          12 Hurricanes           1:01.98    1:02.53        
                  29.68     1:02.53 (32.85)                                        
 48 Demarco, Jackie M         12 Badger               1:01.82    1:02.71        
                  30.02     1:02.71 (32.69)                                        
 49 Klein, Emma C             12 Pace                 1:01.08    1:02.80        
                  30.18     1:02.80 (32.62)                                        
 50 McGrath, Ashley M         11 Badger               1:02.27    1:02.94        
                  30.02     1:02.94 (32.92)                                        
 51 Danin, Kylie L            11 West Islip           1:02.25    1:03.30        
                  29.69     1:03.30 (33.61)                                        
 52 Nierenberg, Amelia J      12 AGUA Swim Team       1:01.49    1:03.40        
                  29.92     1:03.40 (33.48)                                        
 53 Miesner, Kiera C          12 NY Sharks            1:00.95    1:03.41        
                  30.21     1:03.41 (33.20)                                        
 54 Fuchs, Amanda B           12 AGUA Swim Team       1:01.23    1:04.04        
                  30.80     1:04.04 (33.24)                                        
 55 Kim, Elizabeth            12 Twisters             1:01.20    1:04.07        
                  29.73     1:04.07 (34.34)                                        
 56 Baker, Madison L          12 Monroe-Woodbury        59.18    1:04.79        
                  30.96     1:04.79 (33.83)                                        
 57 McElroy, Nora             12 Badger               1:00.52    1:04.88        
                  31.01     1:04.88 (33.87)                                        
 58 Blackman, Lindsey S       12 Viking               1:00.99    1:05.23        
                  30.49     1:05.23 (34.74)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 1:56.56        1991 Tara Lynch, YMID                           
       METRO: M 1:54.14    4/1/1991 Tara  Lynch, YMID-MR                       
                1:48.29  OPEN
                1:50.39  JRN
                1:54.19  NCSA
                1:55.99  SECT
                2:11.99  ZQ
                2:15.49  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Venice, Charissa L        12 NY Sharks            2:02.85    2:01.72 ZQ     
                  27.00       57.49 (30.49)     1:30.02 (32.53)     2:01.72 (31.70)
  2 Barry, Elizabeth R        12 NY Sharks            2:05.47    2:02.82 ZQ     
                  28.09       59.36 (31.27)     1:31.36 (32.00)     2:02.82 (31.46)
  3 Housman, Emma Grace G     12 BGNW Marlins         2:05.30    2:05.04 ZQ     
                  28.82     1:00.82 (32.00)     1:33.56 (32.74)     2:05.04 (31.48)
  4 Rodriguez, Nicole         12 AGUA Swim Team       2:05.78    2:05.36 ZQ     
                  29.40     1:01.05 (31.65)     1:33.30 (32.25)     2:05.36 (32.06)
  5 Reyes, Claudia L          12 CSC                  2:06.93    2:05.88 ZQ     
                  29.08     1:01.33 (32.25)     1:34.23 (32.90)     2:05.88 (31.65)
  6 Andrews, Jinan M          12 Aqua Gems            2:05.44    2:05.92 ZQ     
                  29.14     1:00.85 (31.71)     1:33.55 (32.70)     2:05.92 (32.37)
  7 Tompkins, Catherine A     12 Badger               2:07.57    2:07.07 ZQ     
                  29.43     1:01.73 (32.30)     1:34.68 (32.95)     2:07.07 (32.39)
  8 Treble, Molly M           11 LIAC                 2:07.78    2:08.44 ZQ     
                  30.06     1:02.30 (32.24)     1:35.27 (32.97)     2:08.44 (33.17)
B - Final
  9 Gawlik, Keri N            12 NY Sharks            2:08.19    2:07.31 ZQ     
                  29.48     1:02.38 (32.90)     1:35.70 (33.32)     2:07.31 (31.61)
 10 Bailey, Brittany M        12 Badger               2:08.53    2:07.62 ZQ     
                  29.44     1:01.23 (31.79)     1:34.55 (33.32)     2:07.62 (33.07)
 11 Lydon, Breann N           12 Team Suffolk         2:10.36    2:08.94 ZQ     
                  28.96     1:01.65 (32.69)     1:35.75 (34.10)     2:08.94 (33.19)
 12 Ogisu, Emilie             12 AGUA Swim Team       2:10.11    2:09.37 ZQ     
                  30.07     1:02.69 (32.62)     1:36.45 (33.76)     2:09.37 (32.92)
 13 Koch, Julianne T          11 Team Suffolk         2:10.32    2:10.14 ZQ     
                  30.04     1:03.32 (33.28)     1:37.25 (33.93)     2:10.14 (32.89)
 14 Santos, Samantha P        12 FLY                  2:10.50    2:10.42 ZQ     
                  30.58     1:03.38 (32.80)     1:37.41 (34.03)     2:10.42 (33.01)
 15 Panitz, Beatrix M         11 Badger               2:09.91    2:10.86 ZQ     
                  29.92     1:03.05 (33.13)     1:38.38 (35.33)     2:10.86 (32.48)
 16 Hovey, Emily K            12 Newburgh Sharks      2:09.38    2:10.87 ZQ     
                  30.50     1:03.91 (33.41)     1:37.40 (33.49)     2:10.87 (33.47)
Preliminaries
 17 Deverna, Tara N           12 Gael                 2:10.87                   
                  30.45     1:04.43 (33.98)     1:38.02 (33.59)     2:10.87 (32.85)
 18 Baker, Madison L          12 Monroe-Woodbury      2:10.90                   
                  29.85     1:03.27 (33.42)     1:37.81 (34.54)     2:10.90 (33.09)
 19 Teller, Jacqulyn S        12 Team Suffolk         2:11.01                   
                  29.78     1:02.44 (32.66)     1:36.59 (34.15)     2:11.01 (34.42)
 20 Woeckener, Wendy O        12 BGNW Marlins         2:11.18                   
                  30.62     1:04.77 (34.15)     1:38.57 (33.80)     2:11.18 (32.61)
 21 Doherty, Kaitlin A        12 Middies              2:11.27                   
                  30.16     1:03.69 (33.53)     1:37.85 (34.16)     2:11.27 (33.42)
 22 Konopka, Katie E          12 Badger               2:11.28                   
                  29.86     1:03.07 (33.21)     1:37.50 (34.43)     2:11.28 (33.78)
 23 Marigold, Skye QI         12 Hurricanes           2:11.44                   
                  28.72     1:01.47 (32.75)     1:37.30 (35.83)     2:11.44 (34.14)
 24 Brooks, Alexandra         12 Team Rockland        2:11.66                   
                  30.05     1:02.98 (32.93)     1:38.14 (35.16)     2:11.66 (33.52)
 24 Toback, Gabbie N          12 LIAC                 2:11.66                   
                  29.05     1:02.45 (33.40)     1:37.32 (34.87)     2:11.66 (34.34)
 26 Sawkins, Emma E           11 BGNW Marlins         2:11.72                   
                  30.26     1:04.07 (33.81)     1:38.52 (34.45)     2:11.72 (33.20)
 27 Arana, Jennifer           11 FLY                  2:11.74                   
                  30.81     1:04.06 (33.25)     1:38.10 (34.04)     2:11.74 (33.64)
 28 Skoczylas, Anne M         11 AGUA Swim Team       2:11.99                   
                  30.46     1:04.22 (33.76)     1:38.60 (34.38)     2:11.99 (33.39)
 29 Shehan, Olivia W          11 AGUA Swim Team       2:12.23                   
                  30.61     1:04.32 (33.71)     1:38.79 (34.47)     2:12.23 (33.44)
 30 Pappalardo, Jacqueline L  12 Team Suffolk         2:12.31                   
                  30.25     1:03.95 (33.70)     1:39.40 (35.45)     2:12.31 (32.91)
 31 Cannon, Kellie            12 Long Beach           2:12.33                   
                  30.84     1:04.47 (33.63)     1:39.31 (34.84)     2:12.33 (33.02)
 32 Barry, Amanda E           12 Team Suffolk         2:12.39                   
                  30.41     1:04.28 (33.87)     1:39.21 (34.93)     2:12.39 (33.18)
 33 Drury, Shannon            11 Team Suffolk         2:12.49                   
                  30.84     1:04.75 (33.91)     1:39.57 (34.82)     2:12.49 (32.92)
 34 Hutzelmann, Amanda L      12 Aqua Gems            2:12.87                   
                  30.70     1:05.22 (34.52)     1:39.68 (34.46)     2:12.87 (33.19)
 35 Kanim, Callie H           12 Middies              2:13.03                   
                  21.55       43.20 (21.65)     1:04.54 (21.34)   2:13.03 (1:08.49)
 36 Hirsch, Stephanie         12 Team Rockland        2:13.43                   
                  31.38     1:05.66 (34.28)     1:40.03 (34.37)     2:13.43 (33.40)
 37 Weiner, Sierra T          11 Team Suffolk         2:13.47                   
                  30.77     1:04.66 (33.89)     1:39.50 (34.84)     2:13.47 (33.97)
 38 Tschoke, Victoria         12 Sachem               2:13.58                   
                  30.95     1:05.59 (34.64)     1:40.41 (34.82)     2:13.58 (33.17)
 39 Fitzgerald, Kaitlyn       12 Hauppauge            2:13.69                   
                  30.55     1:04.69 (34.14)     1:39.82 (35.13)     2:13.69 (33.87)
 40 Ramsey, Danielle          11 Express Swimming     2:13.88                   
                  29.77     1:03.55 (33.78)     1:39.49 (35.94)     2:13.88 (34.39)
 41 McLaughlin, Genna M       11 BGNW Marlins         2:14.05                   
                  30.34     1:03.62 (33.28)     1:39.10 (35.48)     2:14.05 (34.95)
 42 Cirone, Alexandra         12 AGUA Swim Team       2:14.11                   
                  30.66     1:04.72 (34.06)     1:40.28 (35.56)     2:14.11 (33.83)
 43 Simone, Madeline N        11 Badger               2:14.46                   
                  31.22     1:05.60 (34.38)     1:40.30 (34.70)     2:14.46 (34.16)
 44 Cruz, Brigitti S          12 Twisters             2:14.56                   
                  30.96     1:05.11 (34.15)     1:40.17 (35.06)     2:14.56 (34.39)
 45 Stansbury, Kate F         11 Three Village        2:14.67                   
                  31.59     1:05.83 (34.24)     1:41.03 (35.20)     2:14.67 (33.64)
 46 Chiang, Brittany          12 BGNW Marlins         2:15.22                   
                  30.82     1:05.19 (34.37)     1:40.46 (35.27)     2:15.22 (34.76)
 47 Klein, Emma C             12 Pace                 2:16.03                   
                  31.05     1:05.50 (34.45)     1:41.61 (36.11)     2:16.03 (34.42)
 48 Mendrzycki, Morgan        11 NY Sharks            2:16.21                   
                  31.40     1:05.80 (34.40)     1:41.35 (35.55)     2:16.21 (34.86)
 49 McGurk, Emily M           12 Monroe-Woodbury      2:16.24                   
                  30.73     1:05.25 (34.52)     1:40.94 (35.69)     2:16.24 (35.30)
 50 McElroy, Nora             12 Badger               2:16.84                   
                  31.64     1:05.98 (34.34)     1:41.61 (35.63)     2:16.84 (35.23)
 51 Hogan, Anna M             12 Three Village        2:17.27                   
                  31.71     1:07.06 (35.35)     1:42.70 (35.64)     2:17.27 (34.57)
 52 Huang, Eileen S           12 BGNW Marlins         2:17.81                   
                  30.29     1:04.43 (34.14)     1:40.85 (36.42)     2:17.81 (36.96)
 53 Miesner, Kiera C          12 NY Sharks            2:19.68                   
                  31.40     1:06.39 (34.99)     1:43.84 (37.45)     2:19.68 (35.84)
 54 Hutzler, Alexandra P      11 Three Village        2:19.72                   
                  31.21     1:06.57 (35.36)     1:43.64 (37.07)     2:19.72 (36.08)
 -- Kim, Rachel S             12 COND                 2:09.95         X         
                  29.82     1:04.06 (34.24)     1:37.99 (33.93)     2:09.95 (31.96)
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 1:56.56        1991 Tara Lynch, YMID                           
       METRO: M 1:54.14    4/1/1991 Tara  Lynch, YMID-MR                       
                1:48.29  OPEN
                1:50.39  JRN
                1:54.19  NCSA
                1:55.99  SECT
                2:11.99  ZQ
                2:15.49  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Venice, Charissa L        12 NY Sharks            2:01.02    2:02.85 qZQ    
                  27.24       58.30 (31.06)     1:30.56 (32.26)     2:02.85 (32.29)
  2 Housman, Emma Grace G     12 BGNW Marlins         2:06.31    2:05.30 qZQ    
                  29.63     1:02.31 (32.68)     1:34.57 (32.26)     2:05.30 (30.73)
  3 Andrews, Jinan M          12 Aqua Gems            2:03.50    2:05.44 qZQ    
                  29.63     1:01.98 (32.35)     1:34.58 (32.60)     2:05.44 (30.86)
  4 Barry, Elizabeth R        12 NY Sharks            2:03.30    2:05.47 qZQ    
                  28.86     1:01.19 (32.33)     1:33.66 (32.47)     2:05.47 (31.81)
  5 Rodriguez, Nicole         12 AGUA Swim Team       2:03.93    2:05.78 qZQ    
                  29.37     1:01.15 (31.78)     1:33.67 (32.52)     2:05.78 (32.11)
  6 Reyes, Claudia L          12 CSC                  2:06.65    2:06.93 qZQ    
                  29.45     1:02.57 (33.12)     1:36.21 (33.64)     2:06.93 (30.72)
  7 Tompkins, Catherine A     12 Badger               2:07.73    2:07.57 qZQ    
                  30.04     1:02.56 (32.52)     1:35.63 (33.07)     2:07.57 (31.94)
  8 Treble, Molly M           11 LIAC                 2:09.50    2:07.78 qZQ    
                  29.91     1:02.28 (32.37)     1:35.14 (32.86)     2:07.78 (32.64)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Gawlik, Keri N            12 NY Sharks            2:03.53    2:08.19 qZQ    
                  29.80     1:02.49 (32.69)     1:35.85 (33.36)     2:08.19 (32.34)
 10 Bailey, Brittany M        12 Badger               2:14.15    2:08.53 qZQ    
                  29.83     1:02.10 (32.27)     1:35.57 (33.47)     2:08.53 (32.96)
 11 Hovey, Emily K            12 Newburgh Sharks      2:10.01    2:09.38 qZQ    
                  30.05     1:02.63 (32.58)     1:36.25 (33.62)     2:09.38 (33.13)
 12 Panitz, Beatrix M         11 Badger               2:15.04    2:09.91 qZQ    
                  29.99     1:03.45 (33.46)     1:37.61 (34.16)     2:09.91 (32.30)
 13 Ogisu, Emilie             12 AGUA Swim Team       2:09.00    2:10.11 qZQ    
                  30.37     1:03.44 (33.07)     1:37.54 (34.10)     2:10.11 (32.57)
 14 Koch, Julianne T          11 Team Suffolk         2:11.03    2:10.32 qZQ    
                  30.24     1:03.19 (32.95)     1:37.16 (33.97)     2:10.32 (33.16)
 15 Lydon, Breann N           12 Team Suffolk         2:09.15    2:10.36 qZQ    
                  30.35     1:04.01 (33.66)     1:38.21 (34.20)     2:10.36 (32.15)
 16 Santos, Samantha P        12 FLY                  2:10.27    2:10.50 qZQ    
                  30.46     1:04.05 (33.59)     1:37.69 (33.64)     2:10.50 (32.81)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Deverna, Tara N           12 Gael                 2:10.67    2:10.87 ZQ     
                  30.45     1:04.43 (33.98)     1:38.02 (33.59)     2:10.87 (32.85)
 18 Baker, Madison L          12 Monroe-Woodbury      2:06.70    2:10.90 ZQ     
                  29.85     1:03.27 (33.42)     1:37.81 (34.54)     2:10.90 (33.09)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Teller, Jacqulyn S        12 Team Suffolk         2:11.60    2:11.01 ZQ     
                  29.78     1:02.44 (32.66)     1:36.59 (34.15)     2:11.01 (34.42)
 20 Woeckener, Wendy O        12 BGNW Marlins         2:08.02    2:11.18 ZQ     
                  30.62     1:04.77 (34.15)     1:38.57 (33.80)     2:11.18 (32.61)
 21 Doherty, Kaitlin A        12 Middies              2:10.41    2:11.27 ZQ     
                  30.16     1:03.69 (33.53)     1:37.85 (34.16)     2:11.27 (33.42)
 22 Konopka, Katie E          12 Badger               2:10.21    2:11.28 ZQ     
                  29.86     1:03.07 (33.21)     1:37.50 (34.43)     2:11.28 (33.78)
 23 Marigold, Skye QI         12 Hurricanes           2:14.57    2:11.44 ZQ     
                  28.72     1:01.47 (32.75)     1:37.30 (35.83)     2:11.44 (34.14)
 24 Toback, Gabbie N          12 LIAC                 2:07.56    2:11.66 ZQ     
                  29.05     1:02.45 (33.40)     1:37.32 (34.87)     2:11.66 (34.34)
 24 Brooks, Alexandra         12 Team Rockland        2:13.09    2:11.66 ZQ     
                  30.05     1:02.98 (32.93)     1:38.14 (35.16)     2:11.66 (33.52)
 26 Sawkins, Emma E           11 BGNW Marlins         2:13.33    2:11.72 ZQ     
                  30.26     1:04.07 (33.81)     1:38.52 (34.45)     2:11.72 (33.20)
 27 Arana, Jennifer           11 FLY                  2:06.75    2:11.74 ZQ     
                  30.81     1:04.06 (33.25)     1:38.10 (34.04)     2:11.74 (33.64)
 28 Skoczylas, Anne M         11 AGUA Swim Team       2:12.57    2:11.99 ZQ     
                  30.46     1:04.22 (33.76)     1:38.60 (34.38)     2:11.99 (33.39)
 29 Shehan, Olivia W          11 AGUA Swim Team       2:12.45    2:12.23 JO     
                  30.61     1:04.32 (33.71)     1:38.79 (34.47)     2:12.23 (33.44)
 30 Pappalardo, Jacqueline L  12 Team Suffolk         2:13.06    2:12.31 JO     
                  30.25     1:03.95 (33.70)     1:39.40 (35.45)     2:12.31 (32.91)
 31 Cannon, Kellie            12 Long Beach           2:14.02    2:12.33 JO     
                  30.84     1:04.47 (33.63)     1:39.31 (34.84)     2:12.33 (33.02)
 32 Barry, Amanda E           12 Team Suffolk         2:15.26    2:12.39 JO     
                  30.41     1:04.28 (33.87)     1:39.21 (34.93)     2:12.39 (33.18)
 33 Drury, Shannon            11 Team Suffolk         2:15.04    2:12.49 JO     
                  30.84     1:04.75 (33.91)     1:39.57 (34.82)     2:12.49 (32.92)
 34 Hutzelmann, Amanda L      12 Aqua Gems            2:11.89    2:12.87 JO     
                  30.70     1:05.22 (34.52)     1:39.68 (34.46)     2:12.87 (33.19)
 35 Kanim, Callie H           12 Middies              2:12.22    2:13.03 JO     
                  21.55       43.20 (21.65)     1:04.54 (21.34)   2:13.03 (1:08.49)
 36 Hirsch, Stephanie         12 Team Rockland        2:13.11    2:13.43 JO     
                  31.38     1:05.66 (34.28)     1:40.03 (34.37)     2:13.43 (33.40)
 37 Weiner, Sierra T          11 Team Suffolk         2:14.70    2:13.47 JO     
                  30.77     1:04.66 (33.89)     1:39.50 (34.84)     2:13.47 (33.97)
 38 Tschoke, Victoria         12 Sachem               2:13.55    2:13.58 JO     
                  30.95     1:05.59 (34.64)     1:40.41 (34.82)     2:13.58 (33.17)
 39 Fitzgerald, Kaitlyn       12 Hauppauge            2:15.31    2:13.69 JO     
                  30.55     1:04.69 (34.14)     1:39.82 (35.13)     2:13.69 (33.87)
 40 Ramsey, Danielle          11 Express Swimming     2:12.72    2:13.88 JO     
                  29.77     1:03.55 (33.78)     1:39.49 (35.94)     2:13.88 (34.39)
 41 McLaughlin, Genna M       11 BGNW Marlins         2:10.95    2:14.05 JO     
                  30.34     1:03.62 (33.28)     1:39.10 (35.48)     2:14.05 (34.95)
 42 Cirone, Alexandra         12 AGUA Swim Team       2:12.33    2:14.11 JO     
                  30.66     1:04.72 (34.06)     1:40.28 (35.56)     2:14.11 (33.83)
 43 Simone, Madeline N        11 Badger               2:14.67    2:14.46 JO     
                  31.22     1:05.60 (34.38)     1:40.30 (34.70)     2:14.46 (34.16)
 44 Cruz, Brigitti S          12 Twisters             2:15.45    2:14.56 JO     
                  30.96     1:05.11 (34.15)     1:40.17 (35.06)     2:14.56 (34.39)
 45 Stansbury, Kate F         11 Three Village        2:13.07    2:14.67 JO     
                  31.59     1:05.83 (34.24)     1:41.03 (35.20)     2:14.67 (33.64)
 46 Chiang, Brittany          12 BGNW Marlins         2:15.25    2:15.22 JO     
                  30.82     1:05.19 (34.37)     1:40.46 (35.27)     2:15.22 (34.76)
 47 Klein, Emma C             12 Pace                 2:14.33    2:16.03        
                  31.05     1:05.50 (34.45)     1:41.61 (36.11)     2:16.03 (34.42)
 48 Mendrzycki, Morgan        11 NY Sharks            2:15.07    2:16.21        
                  31.40     1:05.80 (34.40)     1:41.35 (35.55)     2:16.21 (34.86)
 49 McGurk, Emily M           12 Monroe-Woodbury      2:15.14    2:16.24        
                  30.73     1:05.25 (34.52)     1:40.94 (35.69)     2:16.24 (35.30)
 50 McElroy, Nora             12 Badger               2:11.43    2:16.84        
                  31.64     1:05.98 (34.34)     1:41.61 (35.63)     2:16.84 (35.23)
 51 Hogan, Anna M             12 Three Village        2:14.15    2:17.27        
                  31.71     1:07.06 (35.35)     1:42.70 (35.64)     2:17.27 (34.57)
 52 Huang, Eileen S           12 BGNW Marlins         2:14.79    2:17.81        
                  30.29     1:04.43 (34.14)     1:40.85 (36.42)     2:17.81 (36.96)
 53 Miesner, Kiera C          12 NY Sharks            2:12.84    2:19.68        
                  31.40     1:06.39 (34.99)     1:43.84 (37.45)     2:19.68 (35.84)
 54 Hutzler, Alexandra P      11 Three Village        2:13.31    2:19.72        
                  31.21     1:06.57 (35.36)     1:43.64 (37.07)     2:19.72 (36.08)
 -- Kim, Rachel S             12 COND                 2:08.83   X2:09.95 ZQ     
                  29.82     1:04.06 (34.24)     1:37.99 (33.93)     2:09.95 (31.96)
 
Girls 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 5:10.27        1991 Tara Lynch, YMID                           
       METRO: M 5:04.36    5/1/1989 Jessica Knapp, YMID-MR                     
                4:47.79  OPEN
                4:53.19  JRN
                5:03.29  NCSA
                5:06.99  SECT
                5:57.99  ZQ
                6:03.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lucas, Marie E            12 Express Swimming     5:27.33    5:27.00 ZQ     
                  28.91     1:00.99 (32.08)     1:33.84 (32.85)     2:07.18 (33.34)
        2:40.58 (33.40)     3:13.90 (33.32)     3:47.32 (33.42)     4:20.95 (33.63)
        4:54.37 (33.42)     5:27.00 (32.63)                                        
  2 Rodriguez, Nicole         12 AGUA Swim Team       5:27.67    5:32.44 ZQ     
                  29.54     1:01.71 (32.17)     1:34.85 (33.14)     2:08.64 (33.79)
        2:42.56 (33.92)     3:16.58 (34.02)     3:50.65 (34.07)     4:24.71 (34.06)
        4:58.90 (34.19)     5:32.44 (33.54)                                        
  3 Housman, Emma Grace G     12 BGNW Marlins         5:28.91    5:34.44 ZQ     
                  29.88     1:02.80 (32.92)     1:36.78 (33.98)     2:11.02 (34.24)
        2:45.27 (34.25)     3:19.74 (34.47)     3:54.09 (34.35)     4:28.00 (33.91)
        5:01.95 (33.95)     5:34.44 (32.49)                                        
  4 Barry, Elizabeth R        12 NY Sharks            5:35.60    5:34.58 ZQ     
                  29.29     1:02.35 (33.06)     1:36.01 (33.66)     2:10.39 (34.38)
        2:44.73 (34.34)     3:19.14 (34.41)     3:53.20 (34.06)     4:27.22 (34.02)
        5:01.28 (34.06)     5:34.58 (33.30)                                        
  5 Tompkins, Catherine A     12 Badger               5:38.88    5:36.61 ZQ     
                  30.24     1:03.38 (33.14)     1:37.43 (34.05)     2:12.00 (34.57)
        2:46.29 (34.29)     3:20.29 (34.00)     3:54.96 (34.67)     4:29.64 (34.68)
        5:03.95 (34.31)     5:36.61 (32.66)                                        
  6 Treble, Molly M           11 LIAC                 5:42.48    5:41.63 ZQ     
                  32.23     1:06.70 (34.47)     1:40.52 (33.82)     2:15.34 (34.82)
        2:49.90 (34.56)     3:24.58 (34.68)     4:00.14 (35.56)     4:35.10 (34.96)
        5:08.86 (33.76)     5:41.63 (32.77)                                        
  7 Cirone, Alexandra         12 AGUA Swim Team       5:35.89    5:41.93 ZQ     
                  30.51     1:03.78 (33.27)     1:38.36 (34.58)     2:13.23 (34.87)
        2:48.08 (34.85)     3:23.00 (34.92)     3:58.04 (35.04)     4:33.06 (35.02)
        5:08.39 (35.33)     5:41.93 (33.54)                                        
  8 Hovey, Emily K            12 Newburgh Sharks      5:40.76    5:42.22 ZQ     
                  31.40     1:06.32 (34.92)     1:41.71 (35.39)     2:16.13 (34.42)
        2:50.69 (34.56)     3:25.80 (35.11)     4:00.33 (34.53)     4:34.82 (34.49)
        5:08.86 (34.04)     5:42.22 (33.36)                                        
  9 Barry, Amanda E           12 Team Suffolk         5:47.04    5:43.04 ZQ     
                  31.18     1:04.69 (33.51)     1:39.72 (35.03)     2:15.34 (35.62)
        2:49.73 (34.39)     3:25.22 (35.49)     4:01.09 (35.87)     4:36.08 (34.99)
        5:10.65 (34.57)     5:43.04 (32.39)                                        
 10 Ogisu, Emilie             12 AGUA Swim Team       5:39.54    5:45.58 ZQ     
                  31.12     1:05.12 (34.00)     1:40.18 (35.06)     2:15.33 (35.15)
        2:50.79 (35.46)     3:25.86 (35.07)     4:01.38 (35.52)     4:36.51 (35.13)
        5:11.36 (34.85)     5:45.58 (34.22)                                        
 11 Brooks, Alexandra         12 Team Rockland        5:45.19    5:46.07 ZQ     
                  31.39     1:05.67 (34.28)     1:40.75 (35.08)     2:15.64 (34.89)
        2:50.58 (34.94)     3:25.84 (35.26)     4:01.41 (35.57)     4:37.47 (36.06)
        5:12.10 (34.63)     5:46.07 (33.97)                                        
 12 Skoczylas, Anne M         11 AGUA Swim Team       5:49.36    5:47.65 ZQ     
                  30.94     1:05.26 (34.32)     1:40.68 (35.42)     2:16.04 (35.36)
        2:51.70 (35.66)     3:26.97 (35.27)     4:02.88 (35.91)     4:38.93 (36.05)
        5:14.05 (35.12)     5:47.65 (33.60)                                        
 13 Woeckener, Wendy O        12 BGNW Marlins         5:51.79    5:47.77 ZQ     
                  30.17     1:04.47 (34.30)     1:39.71 (35.24)     2:15.59 (35.88)
        2:51.69 (36.10)     3:27.97 (36.28)     4:03.78 (35.81)     4:38.86 (35.08)
        5:13.93 (35.07)     5:47.77 (33.84)                                        
 14 Doherty, Kaitlin A        12 Middies              5:40.20    5:48.06 ZQ     
                  29.81     1:04.11 (34.30)     1:39.79 (35.68)     2:15.49 (35.70)
        2:51.67 (36.18)     3:27.68 (36.01)     4:02.98 (35.30)     4:38.91 (35.93)
        5:13.83 (34.92)     5:48.06 (34.23)                                        
 15 Drury, Shannon            11 Team Suffolk         5:48.22    5:48.55 ZQ     
                  31.04     1:05.28 (34.24)     1:40.93 (35.65)     2:16.98 (36.05)
        2:52.58 (35.60)     3:27.78 (35.20)     4:03.53 (35.75)     4:39.11 (35.58)
        5:14.67 (35.56)     5:48.55 (33.88)                                        
 16 Panitz, Beatrix M         11 Badger               5:51.65    5:48.66 ZQ     
                  31.65     1:06.53 (34.88)     1:41.56 (35.03)     2:17.80 (36.24)
        2:54.03 (36.23)     3:29.82 (35.79)     4:05.88 (36.06)     4:41.29 (35.41)
        5:16.92 (35.63)     5:48.66 (31.74)                                        
 17 Arana, Jennifer           11 FLY                  5:47.97    5:48.79 ZQ     
                  31.33     1:06.60 (35.27)     1:41.99 (35.39)     2:17.61 (35.62)
        2:52.53 (34.92)     3:27.94 (35.41)     4:03.41 (35.47)     4:38.96 (35.55)
        5:14.38 (35.42)     5:48.79 (34.41)                                        
 18 Hutzelmann, Amanda L      12 Aqua Gems            5:44.46    5:50.62 ZQ     
                  31.86     1:07.10 (35.24)     1:42.66 (35.56)     2:18.60 (35.94)
        2:54.01 (35.41)     3:29.56 (35.55)     4:04.97 (35.41)     4:41.00 (36.03)
        5:16.13 (35.13)     5:50.62 (34.49)                                        
 19 Hirsch, Stephanie         12 Team Rockland        5:53.28    5:50.74 ZQ     
                  31.82     1:06.51 (34.69)     1:41.94 (35.43)     2:17.79 (35.85)
        2:54.00 (36.21)     3:29.77 (35.77)     4:04.96 (35.19)     4:41.08 (36.12)
        5:16.05 (34.97)     5:50.74 (34.69)                                        
 20 Poindexter, Tiana         12 NY Sharks            5:59.22    5:51.45 ZQ     
                  30.27     1:03.97 (33.70)     1:39.97 (36.00)     2:16.11 (36.14)
        2:52.21 (36.10)     3:28.02 (35.81)     4:04.71 (36.69)     4:40.76 (36.05)
        5:17.50 (36.74)     5:51.45 (33.95)                                        
 21 Santos, Samantha P        12 FLY                  6:01.61    5:52.45 ZQ     
                  31.74     1:07.12 (35.38)     1:43.22 (36.10)     2:19.22 (36.00)
        2:55.92 (36.70)     3:32.35 (36.43)     4:07.51 (35.16)     4:42.88 (35.37)
        5:18.25 (35.37)     5:52.45 (34.20)                                        
 21 Cannon, Kellie            12 Long Beach           5:53.66    5:52.45 ZQ     
                  31.56     1:05.87 (34.31)     1:41.15 (35.28)     2:17.01 (35.86)
        2:52.94 (35.93)     3:28.77 (35.83)     4:05.34 (36.57)     4:40.95 (35.61)
        5:17.02 (36.07)     5:52.45 (35.43)                                        
 23 Kanim, Callie H           12 Middies              5:49.97    5:53.89 ZQ     
                  31.45     1:06.37 (34.92)     1:42.12 (35.75)     2:18.51 (36.39)
        2:54.95 (36.44)     3:31.39 (36.44)     4:07.65 (36.26)     4:43.82 (36.17)
        5:19.54 (35.72)     5:53.89 (34.35)                                        
 24 Konopka, Katie E          12 Badger               5:59.48    5:54.75 ZQ     
                  30.64     1:05.00 (34.36)     1:41.02 (36.02)     2:17.26 (36.24)
        2:53.68 (36.42)     3:29.84 (36.16)     4:07.00 (37.16)     4:43.72 (36.72)
        5:20.22 (36.50)     5:54.75 (34.53)                                        
 25 Lappas, Olivia            12 NY Sharks            6:00.10    5:54.78 ZQ     
                  31.03     1:06.22 (35.19)     1:42.84 (36.62)     2:18.96 (36.12)
        2:55.22 (36.26)     3:31.81 (36.59)     4:08.15 (36.34)     4:44.97 (36.82)
        5:20.95 (35.98)     5:54.78 (33.83)                                        
 26 Fitzgerald, Kaitlyn       12 Hauppauge            6:02.49    5:55.13 ZQ     
                  31.83     1:06.69 (34.86)     1:42.54 (35.85)     2:19.94 (37.40)
        2:56.60 (36.66)     3:33.35 (36.75)     4:08.40 (35.05)     4:45.35 (36.95)
        5:21.09 (35.74)     5:55.13 (34.04)                                        
 27 Riggio, Gina M            12 Farmingdale          5:59.92    5:56.59 ZQ     
                  31.15     1:06.29 (35.14)     1:41.96 (35.67)     2:18.55 (36.59)
        2:55.26 (36.71)     3:32.29 (37.03)     4:09.24 (36.95)     4:46.43 (37.19)
        5:22.72 (36.29)     5:56.59 (33.87)                                        
 28 Mendrzycki, Morgan        11 NY Sharks            5:55.92    5:59.18 JO     
                  31.53     1:06.58 (35.05)     1:41.93 (35.35)     2:17.96 (36.03)
        2:54.66 (36.70)     3:31.78 (37.12)     4:08.41 (36.63)     4:45.93 (37.52)
        5:22.85 (36.92)     5:59.18 (36.33)                                        
 29 Shehan, Olivia W          11 AGUA Swim Team       5:59.55    6:00.01 JO     
                  32.69     1:09.03 (36.34)     1:46.70 (37.67)     2:23.51 (36.81)
        3:00.37 (36.86)     3:37.61 (37.24)     4:14.01 (36.40)     4:50.30 (36.29)
        5:26.85 (36.55)     6:00.01 (33.16)                                        
 30 Pappalardo, Jacqueline L  12 Team Suffolk         5:50.43    6:00.35 JO     
                  31.49     1:06.78 (35.29)     1:43.42 (36.64)     2:20.53 (37.11)
        2:57.68 (37.15)     3:34.85 (37.17)     4:11.88 (37.03)     4:48.98 (37.10)
        5:25.51 (36.53)     6:00.35 (34.84)                                        
 31 Simone, Madeline N        11 Badger               5:57.77    6:01.57 JO     
                  32.92     1:09.40 (36.48)     1:46.86 (37.46)     2:23.75 (36.89)
        3:00.50 (36.75)     3:37.08 (36.58)     4:14.04 (36.96)     4:50.78 (36.74)
        5:27.55 (36.77)     6:01.57 (34.02)                                        
 32 Teller, Jacqulyn S        12 Team Suffolk         5:57.56    6:01.85 JO     
                  30.93     1:05.01 (34.08)     1:41.19 (36.18)     2:18.16 (36.97)
        2:55.30 (37.14)     3:32.98 (37.68)     4:10.78 (37.80)     4:48.87 (38.09)
        5:25.88 (37.01)     6:01.85 (35.97)                                        
 33 Weiner, Sierra T          11 Team Suffolk         5:55.71    6:02.07 JO     
                  32.07     1:07.60 (35.53)     1:44.44 (36.84)     2:21.30 (36.86)
        2:58.53 (37.23)     3:35.57 (37.04)     4:12.82 (37.25)     4:50.11 (37.29)
        5:26.95 (36.84)     6:02.07 (35.12)                                        
 34 Catano, Tiffany           11 Islip Aquatics       6:02.49    6:03.44 JO     
                  32.67     1:08.66 (35.99)     1:45.32 (36.66)     2:22.45 (37.13)
        2:59.16 (36.71)     3:36.12 (36.96)     4:13.59 (37.47)     4:50.71 (37.12)
        5:28.06 (37.35)     6:03.44 (35.38)                                        
 35 Woodhead, Sandi C         12 Three Village        6:00.99    6:05.13        
                  31.74     1:07.19 (35.45)     1:44.04 (36.85)     2:21.27 (37.23)
        2:58.68 (37.41)     3:35.90 (37.22)     4:13.67 (37.77)     4:51.57 (37.90)
        5:29.56 (37.99)     6:05.13 (35.57)                                        
 36 Demarco, Jackie M         12 Badger               5:59.47    6:05.54        
                  32.47     1:08.55 (36.08)     1:45.70 (37.15)     2:22.61 (36.91)
        2:59.98 (37.37)     3:37.65 (37.67)     4:15.45 (37.80)     4:53.06 (37.61)
        5:30.74 (37.68)     6:05.54 (34.80)                                        
 37 Hao, Amy P                11 FLY                  5:56.04    6:06.48        
                  32.98     1:09.41 (36.43)     1:46.54 (37.13)     2:23.89 (37.35)
        3:01.64 (37.75)     3:38.77 (37.13)     4:16.22 (37.45)     4:53.66 (37.44)
        5:31.24 (37.58)     6:06.48 (35.24)                                        
 38 Cain, Mary C              11 Badger               6:00.16    6:08.80        
                  33.87     1:10.39 (36.52)     1:47.87 (37.48)     2:25.65 (37.78)
        3:02.99 (37.34)     3:41.05 (38.06)     4:18.56 (37.51)     4:55.98 (37.42)
        5:33.13 (37.15)     6:08.80 (35.67)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
          JO: # 27.56   3/17/2007 Annie Zhu, TWISTERS                          
       METRO: M 27.56   3/17/2007 Annie Zhu, TWISTERS                          
                32.69  ZQ
                33.29  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Lydon, Breann N           12 Team Suffolk           30.60      29.77 ZQ     
  2 Tschoke, Victoria         12 Sachem                 29.51      29.83 ZQ     
  3 Rubiano, Alexandra K      12 Twisters               30.19      30.27 ZQ     
  4 Bailey, Brittany M        12 Badger                 30.48      30.28 ZQ     
  5 Marigold, Skye QI         12 Hurricanes             31.03      31.06 ZQ     
  6 Barbosa, Tabitha          12 Twisters               31.27      31.20 ZQ     
  7 Drury, Shannon            11 Team Suffolk           31.01      31.48 ZQ     
  8 Klein, Eilis D            12 Badger                 31.32      31.71 ZQ     
B - Final
  9 Hogan, Anna M             12 Three Village          31.43      30.96 ZQ     
 10 Flor, Erica M             12 Bluefish               31.81      31.05 ZQ     
 11 Barry, Elizabeth R        12 NY Sharks              31.90      31.13 ZQ     
 12 Patrick, Trudiann O       12 LIAC                   31.66      31.15 ZQ     
 13 Housman, Emma Grace G     12 BGNW Marlins           31.54      31.50 ZQ     
 14 Andrews, Jinan M          12 Aqua Gems              31.69      31.64 ZQ     
 15 Miller, Emma L            12 FLY                    31.91      31.80 ZQ     
 16 Bamba, Katrina M          12 LIAC                   31.89      31.85 ZQ     
Preliminaries
  7 Menelaws, Hannah B        12 Hurricanes             31.27                   
 18 Catano, Tiffany           11 Islip Aquatics         31.96                   
 19 Bertini, Rachael N        11 Three Village          32.11                   
 20 Vandervelden, Zoe A       12 BGNW Marlins           32.15                   
 20 Konopka, Katie E          12 Badger                 32.15                   
 22 Danin, Kylie L            11 West Islip             32.28                   
 23 Cruz, Brigitti S          12 Twisters               32.30                   
 24 Lampe, Colleen M          12 Three Village          32.40                   
 25 Kanim, Callie H           12 Middies                32.50                   
 26 Dari, Hannah E            11 COND                   32.57                   
 26 Glenday, Kerry J          12 Islip Aquatics         32.57                   
 28 Yu, Wynona K              12 Twisters               32.59                   
 29 Poindexter, Tiana         12 NY Sharks              32.64                   
 30 Doherty, Bridget C        12 Wahoos                 32.72                   
 31 Rutkoske, Paige           12 Big Blue               32.74                   
 31 Whalen, Bridget           12 West Islip             32.74                   
 33 Bischoff, Melissa R       11 Team Suffolk           32.78                   
 34 Fuchs, Amanda B           12 AGUA Swim Team         32.95                   
 35 Koch, Julianne T          11 Team Suffolk           32.96                   
 36 Evans, Kate B             11 Badger                 33.11                   
 37 Papsco, Nicole J          11 Bluefish               33.19                   
 38 Lindenberg, Olivia N      12 BGNW Marlins           33.20                   
 39 Solis, Susana             12 Long Beach             33.28                   
 40 Weiner, Sierra T          11 Team Suffolk           33.30                   
 41 McKenzie, Loren A         11 Express Swimming       33.33                   
 42 McLaughlin, Genna M       11 BGNW Marlins           33.34                   
 43 Ramsey, Danielle          11 Express Swimming       33.41                   
 44 Borter, Gabriella E       11 AGUA Swim Team         33.44                   
 45 Rodriguez, Keannie M      12 AGUA Swim Team         33.47                   
 46 Sawkins, Emma E           11 BGNW Marlins           33.48                   
 47 Sullivan, Emily           12 Team Rockland          33.55                   
 48 Wasserman, Raquel M       11 BGNW Marlins           33.67                   
 49 Chiang, Brittany          12 BGNW Marlins           33.78                   
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
          JO: # 27.56   3/17/2007 Annie Zhu, TWISTERS                          
       METRO: M 27.56   3/17/2007 Annie Zhu, TWISTERS                          
                32.69  ZQ
                33.29  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Tschoke, Victoria         12 Sachem                 29.54      29.51 qZQ    
  2 Rubiano, Alexandra K      12 Twisters               30.28      30.19 qZQ    
  3 Bailey, Brittany M        12 Badger                 30.22      30.48 qZQ    
  4 Lydon, Breann N           12 Team Suffolk           30.27      30.60 qZQ    
  5 Drury, Shannon            11 Team Suffolk           30.98      31.01 qZQ    
  6 Marigold, Skye QI         12 Hurricanes             32.69      31.03 qZQ    
  7 Barbosa, Tabitha          12 Twisters               31.43      31.27 qZQ    
  7 Menelaws, Hannah B        12 Hurricanes             31.55      31.27 qZQ    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Klein, Eilis D            12 Badger                 31.48      31.32 qZQ    
 10 Hogan, Anna M             12 Three Village          31.17      31.43 qZQ    
 11 Housman, Emma Grace G     12 BGNW Marlins           31.65      31.54 qZQ    
 12 Patrick, Trudiann O       12 LIAC                   31.86      31.66 qZQ    
 13 Andrews, Jinan M          12 Aqua Gems              31.82      31.69 qZQ    
 14 Flor, Erica M             12 Bluefish               31.14      31.81 qZQ    
 15 Bamba, Katrina M          12 LIAC                   32.81      31.89 qZQ    
 16 Barry, Elizabeth R        12 NY Sharks              31.06      31.90 qZQ    
-------------------------------------------------------------------------
 17 Miller, Emma L            12 FLY                    31.42      31.91 ZQ     
 18 Catano, Tiffany           11 Islip Aquatics         32.28      31.96 ZQ     
-------------------------------------------------------------------------
 19 Bertini, Rachael N        11 Three Village          31.98      32.11 ZQ     
 20 Konopka, Katie E          12 Badger                 32.81      32.15 ZQ     
 20 Vandervelden, Zoe A       12 BGNW Marlins           32.56      32.15 ZQ     
 22 Danin, Kylie L            11 West Islip             33.21      32.28 ZQ     
 23 Cruz, Brigitti S          12 Twisters               31.59      32.30 ZQ     
 24 Lampe, Colleen M          12 Three Village          31.85      32.40 ZQ     
 25 Kanim, Callie H           12 Middies                32.13      32.50 ZQ     
 26 Dari, Hannah E            11 COND                   32.82      32.57 ZQ     
 26 Glenday, Kerry J          12 Islip Aquatics         32.66      32.57 ZQ     
 28 Yu, Wynona K              12 Twisters               33.01      32.59 ZQ     
 29 Poindexter, Tiana         12 NY Sharks              30.70      32.64 ZQ     
 30 Doherty, Bridget C        12 Wahoos                 32.18      32.72 JO     
 31 Rutkoske, Paige           12 Big Blue               33.06      32.74 JO     
 31 Whalen, Bridget           12 West Islip             33.18      32.74 JO     
 33 Bischoff, Melissa R       11 Team Suffolk           32.17      32.78 JO     
 34 Fuchs, Amanda B           12 AGUA Swim Team         31.47      32.95 JO     
 35 Koch, Julianne T          11 Team Suffolk           32.18      32.96 JO     
 36 Evans, Kate B             11 Badger                 32.37      33.11 JO     
 37 Papsco, Nicole J          11 Bluefish               33.05      33.19 JO     
 38 Lindenberg, Olivia N      12 BGNW Marlins           32.89      33.20 JO     
 39 Solis, Susana             12 Long Beach             33.27      33.28 JO     
 40 Weiner, Sierra T          11 Team Suffolk           33.14      33.30        
 41 McKenzie, Loren A         11 Express Swimming       33.02      33.33        
 42 McLaughlin, Genna M       11 BGNW Marlins           32.33      33.34        
 43 Ramsey, Danielle          11 Express Swimming       33.09      33.41        
 44 Borter, Gabriella E       11 AGUA Swim Team         33.11      33.44        
 45 Rodriguez, Keannie M      12 AGUA Swim Team         33.19      33.47        
 46 Sawkins, Emma E           11 BGNW Marlins           32.55      33.48        
 47 Sullivan, Emily           12 Team Rockland          32.77      33.55        
 48 Wasserman, Raquel M       11 BGNW Marlins           31.38      33.67        
 49 Chiang, Brittany          12 BGNW Marlins           32.83      33.78        
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          JO: # 59.13   3/16/2007 Annie Zhu, TWISTERS                          
       METRO: M 58.89    5/1/1997 Corey Berg, MSC-MR                           
                55.79  OPEN
                56.89  JRN
                59.09  NCSA
              1:00.29  SECT
              1:09.49  ZQ
              1:11.59  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Bailey, Brittany M        12 Badger               1:02.97    1:03.28 ZQ     
                  31.11     1:03.28 (32.17)                                        
  2 Housman, Emma Grace G     12 BGNW Marlins         1:05.22    1:04.27 ZQ     
                  31.69     1:04.27 (32.58)                                        
  3 Rodriguez, Nicole         12 AGUA Swim Team       1:05.30    1:04.47 ZQ     
                  31.48     1:04.47 (32.99)                                        
  4 Hovey, Emily K            12 Newburgh Sharks      1:06.14    1:05.44 ZQ     
                  32.05     1:05.44 (33.39)                                        
  5 Rubiano, Alexandra K      12 Twisters             1:05.39    1:05.47 ZQ     
                  31.61     1:05.47 (33.86)                                        
  6 Toback, Gabbie N          12 LIAC                 1:06.09    1:05.75 ZQ     
                  31.27     1:05.75 (34.48)                                        
  7 Barry, Elizabeth R        12 NY Sharks            1:06.67    1:05.84 ZQ     
                  32.18     1:05.84 (33.66)                                        
  8 Drury, Shannon            11 Team Suffolk         1:06.40    1:07.27 ZQ     
                  32.46     1:07.27 (34.81)                                        
B - Final
  9 Lydon, Breann N           12 Team Suffolk         1:07.88    1:05.83 ZQ     
                  31.78     1:05.83 (34.05)                                        
 10 Hogan, Anna M             12 Three Village        1:08.41    1:07.20 ZQ     
                  32.82     1:07.20 (34.38)                                        
 11 Klein, Eilis D            12 Badger               1:07.79    1:07.80 ZQ     
                  32.51     1:07.80 (35.29)                                        
 12 Kanim, Callie H           12 Middies              1:08.12    1:07.82 ZQ     
                  33.34     1:07.82 (34.48)                                        
 13 Flor, Erica M             12 Bluefish             1:08.02    1:08.37 ZQ     
                  33.23     1:08.37 (35.14)                                        
 14 Doherty, Bridget C        12 Wahoos               1:08.94    1:08.69 ZQ     
                  33.96     1:08.69 (34.73)                                        
 15 Baker, Madison L          12 Monroe-Woodbury      1:07.91    1:10.06 JO     
                  34.73     1:10.06 (35.33)                                        
 16 Fuchs, Amanda B           12 AGUA Swim Team       1:08.91    1:10.38 JO     
                  34.23     1:10.38 (36.15)                                        
Preliminaries
  9 Andrews, Jinan M          12 Aqua Gems            1:06.93                   
                  32.57     1:06.93 (34.36)                                        
 18 Konopka, Katie E          12 Badger               1:09.02                   
                  34.16     1:09.02 (34.86)                                        
 19 Reyes, Claudia L          12 CSC                  1:09.15                   
                  33.84     1:09.15 (35.31)                                        
 20 Lampe, Colleen M          12 Three Village        1:09.21                   
                  33.41     1:09.21 (35.80)                                        
 21 Barbosa, Tabitha          12 Twisters             1:09.30                   
                  34.01     1:09.30 (35.29)                                        
 22 Danin, Kylie L            11 West Islip           1:09.38                   
                  33.53     1:09.38 (35.85)                                        
 23 Miller, Emma L            12 FLY                  1:09.40                   
                  33.82     1:09.40 (35.58)                                        
 24 Rashid, Jasmine           12 LIAC                 1:09.59                   
                  34.32     1:09.59 (35.27)                                        
 25 McDonough, Colleen P      12 Wagner               1:09.79                   
                  34.09     1:09.79 (35.70)                                        
 26 Evans, Kate B             11 Badger               1:09.83                   
                  33.92     1:09.83 (35.91)                                        
 27 Koch, Julianne T          11 Team Suffolk         1:10.00                   
                  34.35     1:10.00 (35.65)                                        
 28 Weiner, Sierra T          11 Team Suffolk         1:10.01                   
                  34.29     1:10.01 (35.72)                                        
 29 Kim, Rachel S             12 COND                 1:10.10                   
                  34.68     1:10.10 (35.42)                                        
 30 Panitz, Beatrix M         11 Badger               1:10.19                   
                  33.96     1:10.19 (36.23)                                        
 31 Theal, Jacqueline T       12 Team Suffolk         1:10.22                   
                  33.48     1:10.22 (36.74)                                        
 32 Pappalardo, Jacqueline L  12 Team Suffolk         1:10.32                   
                  33.94     1:10.32 (36.38)                                        
 33 Carissimo, Daniella M     12 Pace                 1:10.48                   
                  33.77     1:10.48 (36.71)                                        
 34 Bischoff, Melissa R       11 Team Suffolk         1:10.54                   
                  34.67     1:10.54 (35.87)                                        
 35 Ogisu, Emilie             12 AGUA Swim Team       1:10.56                   
                  34.68     1:10.56 (35.88)                                        
 36 Cruz, Brigitti S          12 Twisters             1:10.71                   
                  35.11     1:10.71 (35.60)                                        
 37 Yu, Wynona K              12 Twisters             1:10.75                   
                  34.67     1:10.75 (36.08)                                        
 38 Bertini, Rachael N        11 Three Village        1:11.00                   
                  34.90     1:11.00 (36.10)                                        
 39 Deverna, Tara N           12 Gael                 1:11.03                   
                  34.88     1:11.03 (36.15)                                        
 40 Sullivan, Emily           12 Team Rockland        1:11.08                   
                  33.82     1:11.08 (37.26)                                        
 41 Fitzgerald, Kaitlyn       12 Hauppauge            1:11.13                   
                  34.10     1:11.13 (37.03)                                        
 42 Woeckener, Wendy O        12 BGNW Marlins         1:11.14                   
                  34.89     1:11.14 (36.25)                                        
 43 Chiang, Brittany          12 BGNW Marlins         1:11.34                   
                  35.11     1:11.34 (36.23)                                        
 44 Cirone, Alexandra         12 AGUA Swim Team       1:11.37                   
                  34.99     1:11.37 (36.38)                                        
 45 Santos, Samantha P        12 FLY                  1:11.41                   
                  34.52     1:11.41 (36.89)                                        
 46 Sawkins, Emma E           11 BGNW Marlins         1:11.42                   
                  34.82     1:11.42 (36.60)                                        
 47 Patrick, Trudiann O       12 LIAC                 1:11.45                   
                  34.89     1:11.45 (36.56)                                        
 48 Dari, Hannah E            11 COND                 1:11.53                   
                  34.18     1:11.53 (37.35)                                        
 49 Glenday, Kerry J          12 Islip Aquatics       1:11.80                   
                  34.59     1:11.80 (37.21)                                        
 50 Mendrzycki, Morgan        11 NY Sharks            1:11.91                   
                  35.22     1:11.91 (36.69)                                        
 51 Hirsch, Stephanie         12 Team Rockland        1:11.96                   
                  35.40     1:11.96 (36.56)                                        
 52 Barry, Amanda E           12 Team Suffolk         1:12.04                   
                  35.46     1:12.04 (36.58)                                        
 53 McKenzie, Loren A         11 Express Swimming     1:12.19                   
 54 Poindexter, Tiana         12 NY Sharks            1:12.34                   
                  34.23     1:12.34 (38.11)                                        
 55 Stansbury, Kate F         11 Three Village        1:12.48                   
                  35.79     1:12.48 (36.69)                                        
 56 Borter, Gabriella E       11 AGUA Swim Team       1:12.69                   
                  34.76     1:12.69 (37.93)                                        
 57 Richards, Miranda L       12 Islip Aquatics       1:12.71                   
                  35.36     1:12.71 (37.35)                                        
 58 Rutkoske, Paige           12 Big Blue             1:12.77                   
                  35.25     1:12.77 (37.52)                                        
 59 Olazabal, Gabriella       11 LIAC                 1:12.79                   
                  35.09     1:12.79 (37.70)                                        
 60 Rodriguez, Keannie M      12 AGUA Swim Team       1:13.06                   
                  35.89     1:13.06 (37.17)                                        
 61 Bai, Annys                12 FLY                  1:13.08                   
                  35.79     1:13.08 (37.29)                                        
 62 Blackman, Lindsey S       12 Viking               1:13.17                   
                  35.55     1:13.17 (37.62)                                        
 63 Nixon, Charlotte A        11 Badger               1:14.00                   
                  36.07     1:14.00 (37.93)                                        
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          JO: # 59.13   3/16/2007 Annie Zhu, TWISTERS                          
       METRO: M 58.89    5/1/1997 Corey Berg, MSC-MR                           
                55.79  OPEN
                56.89  JRN
                59.09  NCSA
              1:00.29  SECT
              1:09.49  ZQ
              1:11.59  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Bailey, Brittany M        12 Badger               1:03.03    1:02.97 qZQ    
                  31.01     1:02.97 (31.96)                                        
  2 Housman, Emma Grace G     12 BGNW Marlins         1:03.90    1:05.22 qZQ    
                  32.33     1:05.22 (32.89)                                        
  3 Rodriguez, Nicole         12 AGUA Swim Team       1:04.22    1:05.30 qZQ    
                  31.90     1:05.30 (33.40)                                        
  4 Rubiano, Alexandra K      12 Twisters             1:05.89    1:05.39 qZQ    
                  32.03     1:05.39 (33.36)                                        
  5 Toback, Gabbie N          12 LIAC                 1:03.97    1:06.09 qZQ    
                  32.08     1:06.09 (34.01)                                        
  6 Hovey, Emily K            12 Newburgh Sharks      1:05.03    1:06.14 qZQ    
                  32.60     1:06.14 (33.54)                                        
  7 Drury, Shannon            11 Team Suffolk         1:06.43    1:06.40 qZQ    
                  32.11     1:06.40 (34.29)                                        
  8 Barry, Elizabeth R        12 NY Sharks            1:05.58    1:06.67 qZQ    
                  32.15     1:06.67 (34.52)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Andrews, Jinan M          12 Aqua Gems            1:06.62    1:06.93 qZQ    
                  32.57     1:06.93 (34.36)                                        
 10 Klein, Eilis D            12 Badger               1:06.06    1:07.79 qZQ    
                  32.97     1:07.79 (34.82)                                        
 11 Lydon, Breann N           12 Team Suffolk         1:06.85    1:07.88 qZQ    
                  32.67     1:07.88 (35.21)                                        
 12 Baker, Madison L          12 Monroe-Woodbury      1:06.57    1:07.91 qZQ    
                  33.23     1:07.91 (34.68)                                        
 13 Flor, Erica M             12 Bluefish             1:08.81    1:08.02 qZQ    
                  33.80     1:08.02 (34.22)                                        
 14 Kanim, Callie H           12 Middies              1:08.40    1:08.12 qZQ    
                  33.47     1:08.12 (34.65)                                        
 15 Hogan, Anna M             12 Three Village        1:07.97    1:08.41 qZQ    
                  33.68     1:08.41 (34.73)                                        
 16 Fuchs, Amanda B           12 AGUA Swim Team       1:07.68    1:08.91 qZQ    
                  33.52     1:08.91 (35.39)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Doherty, Bridget C        12 Wahoos               1:09.04    1:08.94 ZQ     
                  34.24     1:08.94 (34.70)                                        
 18 Konopka, Katie E          12 Badger               1:08.75    1:09.02 ZQ     
                  34.16     1:09.02 (34.86)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Reyes, Claudia L          12 CSC                  1:07.88    1:09.15 ZQ     
                  33.84     1:09.15 (35.31)                                        
 20 Lampe, Colleen M          12 Three Village        1:08.98    1:09.21 ZQ     
                  33.41     1:09.21 (35.80)                                        
 21 Barbosa, Tabitha          12 Twisters             1:09.63    1:09.30 ZQ     
                  34.01     1:09.30 (35.29)                                        
 22 Danin, Kylie L            11 West Islip           1:09.12    1:09.38 ZQ     
                  33.53     1:09.38 (35.85)                                        
 23 Miller, Emma L            12 FLY                  1:11.20    1:09.40 ZQ     
                  33.82     1:09.40 (35.58)                                        
 24 Rashid, Jasmine           12 LIAC                 1:09.85    1:09.59 JO     
                  34.32     1:09.59 (35.27)                                        
 25 McDonough, Colleen P      12 Wagner               1:11.46    1:09.79 JO     
                  34.09     1:09.79 (35.70)                                        
 26 Evans, Kate B             11 Badger               1:11.30    1:09.83 JO     
                  33.92     1:09.83 (35.91)                                        
 27 Koch, Julianne T          11 Team Suffolk         1:09.83    1:10.00 JO     
                  34.35     1:10.00 (35.65)                                        
 28 Weiner, Sierra T          11 Team Suffolk         1:09.72    1:10.01 JO     
                  34.29     1:10.01 (35.72)                                        
 29 Kim, Rachel S             12 COND                 1:11.11    1:10.10 JO     
                  34.68     1:10.10 (35.42)                                        
 30 Panitz, Beatrix M         11 Badger               1:09.66    1:10.19 JO     
                  33.96     1:10.19 (36.23)                                        
 31 Theal, Jacqueline T       12 Team Suffolk         1:11.24    1:10.22 JO     
                  33.48     1:10.22 (36.74)                                        
 32 Pappalardo, Jacqueline L  12 Team Suffolk         1:11.46    1:10.32 JO     
                  33.94     1:10.32 (36.38)                                        
 33 Carissimo, Daniella M     12 Pace                 1:10.82    1:10.48 JO     
                  33.77     1:10.48 (36.71)                                        
 34 Bischoff, Melissa R       11 Team Suffolk         1:10.77    1:10.54 JO     
                  34.67     1:10.54 (35.87)                                        
 35 Ogisu, Emilie             12 AGUA Swim Team       1:10.09    1:10.56 JO     
                  34.68     1:10.56 (35.88)                                        
 36 Cruz, Brigitti S          12 Twisters             1:08.93    1:10.71 JO     
                  35.11     1:10.71 (35.60)                                        
 37 Yu, Wynona K              12 Twisters             1:09.79    1:10.75 JO     
                  34.67     1:10.75 (36.08)                                        
 38 Bertini, Rachael N        11 Three Village        1:08.49    1:11.00 JO     
                  34.90     1:11.00 (36.10)                                        
 39 Deverna, Tara N           12 Gael                 1:11.39    1:11.03 JO     
                  34.88     1:11.03 (36.15)                                        
 40 Sullivan, Emily           12 Team Rockland        1:11.42    1:11.08 JO     
                  33.82     1:11.08 (37.26)                                        
 41 Fitzgerald, Kaitlyn       12 Hauppauge            1:11.33    1:11.13 JO     
                  34.10     1:11.13 (37.03)                                        
 42 Woeckener, Wendy O        12 BGNW Marlins         1:11.32    1:11.14 JO     
                  34.89     1:11.14 (36.25)                                        
 43 Chiang, Brittany          12 BGNW Marlins         1:11.31    1:11.34 JO     
                  35.11     1:11.34 (36.23)                                        
 44 Cirone, Alexandra         12 AGUA Swim Team       1:11.09    1:11.37 JO     
                  34.99     1:11.37 (36.38)                                        
 45 Santos, Samantha P        12 FLY                  1:10.92    1:11.41 JO     
                  34.52     1:11.41 (36.89)                                        
 46 Sawkins, Emma E           11 BGNW Marlins         1:09.60    1:11.42 JO     
                  34.82     1:11.42 (36.60)                                        
 47 Patrick, Trudiann O       12 LIAC                 1:10.00    1:11.45 JO     
                  34.89     1:11.45 (36.56)                                        
 48 Dari, Hannah E            11 COND                 1:11.42    1:11.53 JO     
                  34.18     1:11.53 (37.35)                                        
 49 Glenday, Kerry J          12 Islip Aquatics       1:11.40    1:11.80        
                  34.59     1:11.80 (37.21)                                        
 50 Mendrzycki, Morgan        11 NY Sharks            1:11.44    1:11.91        
                  35.22     1:11.91 (36.69)                                        
 51 Hirsch, Stephanie         12 Team Rockland        1:11.11    1:11.96        
                  35.40     1:11.96 (36.56)                                        
 52 Barry, Amanda E           12 Team Suffolk         1:10.48    1:12.04        
                  35.46     1:12.04 (36.58)                                        
 53 McKenzie, Loren A         11 Express Swimming     1:11.35    1:12.19        
 54 Poindexter, Tiana         12 NY Sharks            1:09.17    1:12.34        
                  34.23     1:12.34 (38.11)                                        
 55 Stansbury, Kate F         11 Three Village        1:11.34    1:12.48        
                  35.79     1:12.48 (36.69)                                        
 56 Borter, Gabriella E       11 AGUA Swim Team       1:09.72    1:12.69        
                  34.76     1:12.69 (37.93)                                        
 57 Richards, Miranda L       12 Islip Aquatics       1:10.53    1:12.71        
                  35.36     1:12.71 (37.35)                                        
 58 Rutkoske, Paige           12 Big Blue             1:09.81    1:12.77        
                  35.25     1:12.77 (37.52)                                        
 59 Olazabal, Gabriella       11 LIAC                 1:11.46    1:12.79        
                  35.09     1:12.79 (37.70)                                        
 60 Rodriguez, Keannie M      12 AGUA Swim Team       1:10.76    1:13.06        
                  35.89     1:13.06 (37.17)                                        
 61 Bai, Annys                12 FLY                  1:11.21    1:13.08        
                  35.79     1:13.08 (37.29)                                        
 62 Blackman, Lindsey S       12 Viking               1:10.96    1:13.17        
                  35.55     1:13.17 (37.62)                                        
 63 Nixon, Charlotte A        11 Badger               1:11.28    1:14.00        
                  36.07     1:14.00 (37.93)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard Backstroke
===============================================================================
          JO: # 2:08.41   3/18/2007 Annie Zhu, TWISTERS                        
       METRO: M 2:04.81   2/24/1997 Corey Berg, MSC-MR                         
                2:00.09  OPEN
                2:02.39  JRN
                2:06.99  NCSA
                2:10.39  SECT
                2:30.59  ZQ
                2:35.99  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Rodriguez, Nicole         12 AGUA Swim Team       2:17.21    2:16.40 ZQ     
                  32.34     1:06.60 (34.26)     1:41.42 (34.82)     2:16.40 (34.98)
  2 Housman, Emma Grace G     12 BGNW Marlins         2:17.80    2:16.45 ZQ     
                  32.40     1:07.09 (34.69)     1:42.21 (35.12)     2:16.45 (34.24)
  3 Bailey, Brittany M        12 Badger               2:18.60    2:18.60 ZQ     
                  31.93     1:06.51 (34.58)     1:43.00 (36.49)     2:18.60 (35.60)
  4 Barry, Elizabeth R        12 NY Sharks            2:21.60    2:19.65 ZQ     
                  32.58     1:07.70 (35.12)     1:43.80 (36.10)     2:19.65 (35.85)
  5 Hovey, Emily K            12 Newburgh Sharks      2:24.17    2:19.74 ZQ     
                  33.00     1:08.84 (35.84)     1:44.69 (35.85)     2:19.74 (35.05)
  6 Andrews, Jinan M          12 Aqua Gems            2:22.88    2:20.29 ZQ     
                  33.21     1:09.50 (36.29)     1:45.86 (36.36)     2:20.29 (34.43)
  7 Rubiano, Alexandra K      12 Twisters             2:23.31    2:21.45 ZQ     
                  32.43     1:08.25 (35.82)     1:45.70 (37.45)     2:21.45 (35.75)
  8 Toback, Gabbie N          12 LIAC                 2:23.24    2:22.07 ZQ     
                  32.90     1:08.35 (35.45)     1:45.95 (37.60)     2:22.07 (36.12)
B - Final
  9 Miller, Emma L            12 FLY                  2:26.72    2:22.77 ZQ     
                  33.76     1:09.90 (36.14)     1:46.73 (36.83)     2:22.77 (36.04)
 10 Ogisu, Emilie             12 AGUA Swim Team       2:26.40    2:23.74 ZQ     
                  34.67     1:11.23 (36.56)     1:47.98 (36.75)     2:23.74 (35.76)
 11 Kanim, Callie H           12 Middies              2:27.04    2:24.39 ZQ     
                  33.93     1:10.31 (36.38)     1:47.54 (37.23)     2:24.39 (36.85)
 12 Drury, Shannon            11 Team Suffolk         2:26.99    2:24.58 ZQ     
                  33.05     1:09.59 (36.54)     1:47.30 (37.71)     2:24.58 (37.28)
 13 Hogan, Anna M             12 Three Village        2:26.58    2:25.18 ZQ     
                  33.98     1:10.48 (36.50)     1:48.48 (38.00)     2:25.18 (36.70)
 14 Bamba, Katrina M          12 LIAC                 2:26.10    2:26.10 ZQ     
                  34.19     1:11.77 (37.58)     1:48.94 (37.17)     2:26.10 (37.16)
 15 Dari, Hannah E            11 COND                 2:26.34    2:26.98 ZQ     
                  33.79     1:11.75 (37.96)     1:50.29 (38.54)     2:26.98 (36.69)
 16 Danin, Kylie L            11 West Islip           2:26.90    2:27.10 ZQ     
                  32.92     1:09.87 (36.95)     1:49.31 (39.44)     2:27.10 (37.79)
Preliminaries
  5 Tschoke, Victoria         12 Sachem               2:21.72                   
                  32.55     1:09.17 (36.62)     1:45.50 (36.33)     2:21.72 (36.22)
 18 Evans, Kate B             11 Badger               2:27.28                   
                  34.89     1:12.67 (37.78)     1:50.27 (37.60)     2:27.28 (37.01)
 19 Cruz, Brigitti S          12 Twisters             2:27.72                   
                  35.63     1:12.86 (37.23)     1:51.28 (38.42)     2:27.72 (36.44)
 20 Barbosa, Tabitha          12 Twisters             2:27.99                   
                  35.22     1:12.96 (37.74)     1:50.74 (37.78)     2:27.99 (37.25)
 21 Lucas, Marie E            12 Express Swimming     2:28.07                   
                  34.68     1:11.93 (37.25)     1:50.43 (38.50)     2:28.07 (37.64)
 22 Konopka, Katie E          12 Badger               2:28.32                   
                  34.71     1:12.62 (37.91)     1:51.25 (38.63)     2:28.32 (37.07)
 23 Fuchs, Amanda B           12 AGUA Swim Team       2:28.48                   
                  35.05     1:13.34 (38.29)     1:51.19 (37.85)     2:28.48 (37.29)
 24 Sawkins, Emma E           11 BGNW Marlins         2:28.61                   
                  34.95     1:12.35 (37.40)     1:51.26 (38.91)     2:28.61 (37.35)
 25 Lampe, Colleen M          12 Three Village        2:28.77                   
                  34.19     1:12.47 (38.28)     1:51.58 (39.11)     2:28.77 (37.19)
 26 Whalen, Bridget           12 West Islip           2:29.20                   
                  34.09     1:11.54 (37.45)     1:50.59 (39.05)     2:29.20 (38.61)
 27 Cannon, Kellie            12 Long Beach           2:31.12                   
                  36.68     1:14.51 (37.83)     1:53.16 (38.65)     2:31.12 (37.96)
 28 Chiang, Brittany          12 BGNW Marlins         2:31.33                   
                  35.51     1:13.56 (38.05)     1:53.26 (39.70)     2:31.33 (38.07)
 29 Rashid, Jasmine           12 LIAC                 2:32.35                   
                  36.00     1:14.23 (38.23)     1:53.39 (39.16)     2:32.35 (38.96)
 30 Hirsch, Stephanie         12 Team Rockland        2:32.52                   
                  35.42     1:13.77 (38.35)     1:53.76 (39.99)     2:32.52 (38.76)
 31 Pozmanter, Kristen L      11 Three Village        2:32.58                   
                  35.87     1:14.36 (38.49)     1:53.64 (39.28)     2:32.58 (38.94)
 32 Yu, Wynona K              12 Twisters             2:32.76                   
                  36.47     1:15.13 (38.66)     1:54.52 (39.39)     2:32.76 (38.24)
 33 Mendrzycki, Morgan        11 NY Sharks            2:33.29                   
                  36.61     1:15.27 (38.66)     1:54.91 (39.64)     2:33.29 (38.38)
 34 Treble, Molly M           11 LIAC                 2:33.31                   
                  36.69     1:15.25 (38.56)     1:54.62 (39.37)     2:33.31 (38.69)
 35 Doherty, Kaitlin A        12 Middies              2:33.78                   
                  36.28     1:15.32 (39.04)     1:55.08 (39.76)     2:33.78 (38.70)
 36 Klein, Eilis D            12 Badger               2:33.98                   
                  35.95     1:14.17 (38.22)     1:54.15 (39.98)     2:33.98 (39.83)
 37 Olazabal, Gabriella       11 LIAC                 2:34.67                   
                  35.69     1:15.17 (39.48)     1:56.17 (41.00)     2:34.67 (38.50)
 38 Nash, Jennifer            12 Long Beach           2:34.78                   
                  37.18     1:17.30 (40.12)     1:57.37 (40.07)     2:34.78 (37.41)
 39 Sullivan, Emily           12 Team Rockland        2:35.23                   
                  34.85     1:14.08 (39.23)     1:54.62 (40.54)     2:35.23 (40.61)
 40 Bai, Annys                12 FLY                  2:35.77                   
                  36.28     1:15.80 (39.52)     1:56.33 (40.53)     2:35.77 (39.44)
 41 Solis, Susana             12 Long Beach           2:35.97                   
                  35.26     1:15.48 (40.22)     1:56.21 (40.73)     2:35.97 (39.76)
 42 Borter, Gabriella E       11 AGUA Swim Team       2:36.61                   
                  35.71     1:15.06 (39.35)     1:56.28 (41.22)     2:36.61 (40.33)
 43 Trivino, Ana              12 FLY                  2:37.21                   
                  36.45     1:16.40 (39.95)     1:57.47 (41.07)     2:37.21 (39.74)
 44 Giordano, Gianna          11 Blue Arrow           2:38.26                   
                  37.46     1:18.36 (40.90)     2:00.14 (41.78)     2:38.26 (38.12)
 45 Poindexter, Tiana         12 NY Sharks            2:40.25                   
                  34.83     1:15.35 (40.52)     1:59.16 (43.81)     2:40.25 (41.09)
 
Girls 11-12 200 Yard Backstroke
===============================================================================
          JO: # 2:08.41   3/18/2007 Annie Zhu, TWISTERS                        
       METRO: M 2:04.81   2/24/1997 Corey Berg, MSC-MR                         
                2:00.09  OPEN
                2:02.39  JRN
                2:06.99  NCSA
                2:10.39  SECT
                2:30.59  ZQ
                2:35.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Rodriguez, Nicole         12 AGUA Swim Team       2:17.28    2:17.21 qZQ    
                  32.77     1:07.36 (34.59)     1:42.51 (35.15)     2:17.21 (34.70)
  2 Housman, Emma Grace G     12 BGNW Marlins         2:13.40    2:17.80 qZQ    
                  32.48     1:07.86 (35.38)     1:43.26 (35.40)     2:17.80 (34.54)
  3 Bailey, Brittany M        12 Badger               2:14.40    2:18.60 qZQ    
                  31.61     1:05.73 (34.12)     1:41.95 (36.22)     2:18.60 (36.65)
  4 Barry, Elizabeth R        12 NY Sharks            2:17.44    2:21.60 qZQ    
                  33.09     1:09.05 (35.96)     1:45.53 (36.48)     2:21.60 (36.07)
  5 Tschoke, Victoria         12 Sachem               2:20.69    2:21.72 qZQ    
                  32.55     1:09.17 (36.62)     1:45.50 (36.33)     2:21.72 (36.22)
  6 Andrews, Jinan M          12 Aqua Gems            2:21.89    2:22.88 qZQ    
                  33.95     1:10.92 (36.97)     1:48.19 (37.27)     2:22.88 (34.69)
  7 Toback, Gabbie N          12 LIAC                 2:21.74    2:23.24 qZQ    
                  32.86     1:08.94 (36.08)     1:46.74 (37.80)     2:23.24 (36.50)
  8 Rubiano, Alexandra K      12 Twisters             2:22.40    2:23.31 qZQ    
                  32.80     1:09.08 (36.28)     1:47.03 (37.95)     2:23.31 (36.28)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hovey, Emily K            12 Newburgh Sharks      2:18.53    2:24.17 qZQ    
                  33.92     1:10.70 (36.78)     1:47.60 (36.90)     2:24.17 (36.57)
 10 Bamba, Katrina M          12 LIAC                 2:28.26    2:26.10 qZQ    
                  34.19     1:12.34 (38.15)     1:49.47 (37.13)     2:26.10 (36.63)
 11 Dari, Hannah E            11 COND                 2:34.73    2:26.34 qZQ    
                  33.77     1:11.46 (37.69)     1:49.84 (38.38)     2:26.34 (36.50)
 12 Ogisu, Emilie             12 AGUA Swim Team       2:25.18    2:26.40 qZQ    
                  35.58     1:12.90 (37.32)     1:50.20 (37.30)     2:26.40 (36.20)
 13 Hogan, Anna M             12 Three Village        2:23.18    2:26.58 qZQ    
                  34.26     1:12.09 (37.83)     1:49.74 (37.65)     2:26.58 (36.84)
 14 Miller, Emma L            12 FLY                  2:32.30    2:26.72 qZQ    
                  34.09     1:11.33 (37.24)     1:49.98 (38.65)     2:26.72 (36.74)
 15 Danin, Kylie L            11 West Islip           2:32.80    2:26.90 qZQ    
                  33.49     1:10.28 (36.79)     1:48.92 (38.64)     2:26.90 (37.98)
 16 Drury, Shannon            11 Team Suffolk         2:26.02    2:26.99 qZQ    
                  33.81     1:11.02 (37.21)     1:49.85 (38.83)     2:26.99 (37.14)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Kanim, Callie H           12 Middies              2:25.11    2:27.04 ZQ     
                  35.07     1:11.77 (36.70)     1:49.79 (38.02)     2:27.04 (37.25)
 18 Evans, Kate B             11 Badger               2:27.99    2:27.28 ZQ     
                  34.89     1:12.67 (37.78)     1:50.27 (37.60)     2:27.28 (37.01)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Cruz, Brigitti S          12 Twisters             2:27.08    2:27.72 ZQ     
                  35.63     1:12.86 (37.23)     1:51.28 (38.42)     2:27.72 (36.44)
 20 Barbosa, Tabitha          12 Twisters             2:31.44    2:27.99 ZQ     
                  35.22     1:12.96 (37.74)     1:50.74 (37.78)     2:27.99 (37.25)
 21 Lucas, Marie E            12 Express Swimming     2:23.52    2:28.07 ZQ     
                  34.68     1:11.93 (37.25)     1:50.43 (38.50)     2:28.07 (37.64)
 22 Konopka, Katie E          12 Badger               2:28.32    2:28.32 ZQ     
                  34.71     1:12.62 (37.91)     1:51.25 (38.63)     2:28.32 (37.07)
 23 Fuchs, Amanda B           12 AGUA Swim Team       2:25.31    2:28.48 ZQ     
                  35.05     1:13.34 (38.29)     1:51.19 (37.85)     2:28.48 (37.29)
 24 Sawkins, Emma E           11 BGNW Marlins         2:26.30    2:28.61 ZQ     
                  34.95     1:12.35 (37.40)     1:51.26 (38.91)     2:28.61 (37.35)
 25 Lampe, Colleen M          12 Three Village        2:29.79    2:28.77 ZQ     
                  34.19     1:12.47 (38.28)     1:51.58 (39.11)     2:28.77 (37.19)
 26 Whalen, Bridget           12 West Islip           2:30.95    2:29.20 ZQ     
                  34.09     1:11.54 (37.45)     1:50.59 (39.05)     2:29.20 (38.61)
 27 Cannon, Kellie            12 Long Beach           2:29.76    2:31.12 JO     
                  36.68     1:14.51 (37.83)     1:53.16 (38.65)     2:31.12 (37.96)
 28 Chiang, Brittany          12 BGNW Marlins         2:31.64    2:31.33 JO     
                  35.51     1:13.56 (38.05)     1:53.26 (39.70)     2:31.33 (38.07)
 29 Rashid, Jasmine           12 LIAC                 2:30.18    2:32.35 JO     
                  36.00     1:14.23 (38.23)     1:53.39 (39.16)     2:32.35 (38.96)
 30 Hirsch, Stephanie         12 Team Rockland        2:31.27    2:32.52 JO     
                  35.42     1:13.77 (38.35)     1:53.76 (39.99)     2:32.52 (38.76)
 31 Pozmanter, Kristen L      11 Three Village        2:35.39    2:32.58 JO     
                  35.87     1:14.36 (38.49)     1:53.64 (39.28)     2:32.58 (38.94)
 32 Yu, Wynona K              12 Twisters             2:26.48    2:32.76 JO     
                  36.47     1:15.13 (38.66)     1:54.52 (39.39)     2:32.76 (38.24)
 33 Mendrzycki, Morgan        11 NY Sharks            2:28.45    2:33.29 JO     
                  36.61     1:15.27 (38.66)     1:54.91 (39.64)     2:33.29 (38.38)
 34 Treble, Molly M           11 LIAC                 2:33.65    2:33.31 JO     
                  36.69     1:15.25 (38.56)     1:54.62 (39.37)     2:33.31 (38.69)
 35 Doherty, Kaitlin A        12 Middies              2:31.37    2:33.78 JO     
                  36.28     1:15.32 (39.04)     1:55.08 (39.76)     2:33.78 (38.70)
 36 Klein, Eilis D            12 Badger               2:33.53    2:33.98 JO     
                  35.95     1:14.17 (38.22)     1:54.15 (39.98)     2:33.98 (39.83)
 37 Olazabal, Gabriella       11 LIAC                 2:34.11    2:34.67 JO     
                  35.69     1:15.17 (39.48)     1:56.17 (41.00)     2:34.67 (38.50)
 38 Nash, Jennifer            12 Long Beach           2:35.65    2:34.78 JO     
                  37.18     1:17.30 (40.12)     1:57.37 (40.07)     2:34.78 (37.41)
 39 Sullivan, Emily           12 Team Rockland        2:33.16    2:35.23 JO     
                  34.85     1:14.08 (39.23)     1:54.62 (40.54)     2:35.23 (40.61)
 40 Bai, Annys                12 FLY                  2:31.43    2:35.77 JO     
                  36.28     1:15.80 (39.52)     1:56.33 (40.53)     2:35.77 (39.44)
 41 Solis, Susana             12 Long Beach           2:35.07    2:35.97 JO     
                  35.26     1:15.48 (40.22)     1:56.21 (40.73)     2:35.97 (39.76)
 42 Borter, Gabriella E       11 AGUA Swim Team       2:31.38    2:36.61        
                  35.71     1:15.06 (39.35)     1:56.28 (41.22)     2:36.61 (40.33)
 43 Trivino, Ana              12 FLY                  2:34.42    2:37.21        
                  36.45     1:16.40 (39.95)     1:57.47 (41.07)     2:37.21 (39.74)
 44 Giordano, Gianna          11 Blue Arrow           2:35.21    2:38.26        
                  37.46     1:18.36 (40.90)     2:00.14 (41.78)     2:38.26 (38.12)
 45 Poindexter, Tiana         12 NY Sharks            2:34.89    2:40.25        
                  34.83     1:15.35 (40.52)     1:59.16 (43.81)     2:40.25 (41.09)
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
          JO: # 29.55   3/18/2007 Annie Zhu, TWISTERS                          
       METRO: M 29.55   3/18/2007 Annie Zhu, TWISTERS                          
                36.59  ZQ
                37.19  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Hetzer, Nicole M          12 CSC                    33.06      32.23 ZQ     
  2 Venice, Charissa L        12 NY Sharks              33.50      32.83 ZQ     
  3 Bahl, Kanika              12 Old Westbury           34.90      34.14 ZQ     
  4 Trivino, Maria A          11 FLY                    35.14      34.16 ZQ     
  5 Deverna, Tara N           12 Gael                   35.31      34.21 ZQ     
  6 Patrick, Trudiann O       12 LIAC                   34.77      34.42 ZQ     
  7 Rubiano, Alexandra K      12 Twisters               35.20      34.72 ZQ     
  8 Hao, Amy P                11 FLY                    35.27      34.89 ZQ     
B - Final
  9 Li, Diane G               12 LIAC                   35.36      34.74 ZQ     
 10 Hansalik, Meredith        12 Blue Arrow             35.72      35.19 ZQ     
 11 McElroy, Nora             12 Badger                 36.20      35.32 ZQ     
 12 Barry, Amanda E           12 Team Suffolk           35.92      35.51 ZQ     
 13 Barrett, Janae J          12 Twisters               35.87      35.57 ZQ     
 14 Barbosa, Tabitha          12 Twisters               35.37      35.88 ZQ     
 15 Defreitas, Hannah         11 Wagner                 35.37      36.11 ZQ     
 16 Miesner, Kiera C          12 NY Sharks              35.97      36.36 ZQ     
Preliminaries
  7 Walsh, Shannon M          12 Big Blue               35.26                   
 13 Lindenberg, Olivia N      12 BGNW Marlins           35.67                   
 15 Hutzler, Alexandra P      11 Three Village          35.73                   
 19 Coleman, Maggie A         12 Hauppauge              36.02                   
 20 Gregorace, Zoe R          11 LIAC                   36.07                   
 21 Buffone, Kimberly N       11 Three Village          36.08                   
 22 Diserio, Sophia           12 AGUA Swim Team         36.11                   
 24 Parish, Emily R           12 BGNW Marlins           36.26                   
 25 Papsco, Nicole J          11 Bluefish               36.28                   
 26 Grady, Caitlin M          12 NY Sharks              36.36                   
 27 Eastman, Lizard M         12 LIAC                   36.62                   
 28 Vizcaino, Kristine J      12 North Shore            36.71                   
 29 Cirone, Alexandra         12 AGUA Swim Team         36.78                   
 30 Russo, Eva M              11 Middies                36.79                   
 31 Vera, Karly N             12 Sachem                 36.89                   
 32 Glenday, Kerry J          12 Islip Aquatics         36.92                   
 33 Escobedo, Emily R         12 Riptides               37.03                   
 34 Rohan, Alexa B            12 North Shore            37.13                   
 34 Hemp, Alexandra           12 Hauppauge              37.13                   
 36 Huang, Eileen S           12 BGNW Marlins           37.19                   
 37 Rodriguez, Keannie M      12 AGUA Swim Team         37.69                   
 38 Pappalardo, Jacqueline L  12 Team Suffolk           37.80                   
 39 Evans, Kate B             11 Badger                 37.85                   
 40 Woodhead, Sandi C         12 Three Village          38.07                   
 41 Sutherland, Dina E        12 LIAC                   38.51                   
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
          JO: # 29.55   3/18/2007 Annie Zhu, TWISTERS                          
       METRO: M 29.55   3/18/2007 Annie Zhu, TWISTERS                          
                36.59  ZQ
                37.19  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Hetzer, Nicole M          12 CSC                    32.90      33.06 qZQ    
  2 Venice, Charissa L        12 NY Sharks              32.71      33.50 qZQ    
  3 Patrick, Trudiann O       12 LIAC                   34.47      34.77 qZQ    
  4 Bahl, Kanika              12 Old Westbury           34.62      34.90 qZQ    
  5 Trivino, Maria A          11 FLY                    35.62      35.14 qZQ    
  6 Rubiano, Alexandra K      12 Twisters               34.54      35.20 qZQ    
  7 Walsh, Shannon M          12 Big Blue               33.45      35.26 qZQ    
  8 Hao, Amy P                11 FLY                    35.07      35.27 qZQ    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Deverna, Tara N           12 Gael                   34.96      35.31 qZQ    
 10 Li, Diane G               12 LIAC                   35.43      35.36 qZQ    
 11 Barbosa, Tabitha          12 Twisters               35.73      35.37 qZQ    
 11 Defreitas, Hannah         11 Wagner                 37.16      35.37 qZQ    
 13 Lindenberg, Olivia N      12 BGNW Marlins           34.63      35.67 qZQ    
 14 Hansalik, Meredith        12 Blue Arrow             36.95      35.72 qZQ    
 15 Hutzler, Alexandra P      11 Three Village          34.01      35.73 qZQ    
 16 Barrett, Janae J          12 Twisters               35.75      35.87 qZQ    
-------------------------------------------------------------------------
 17 Barry, Amanda E           12 Team Suffolk           35.08      35.92 ZQ     
 18 Miesner, Kiera C          12 NY Sharks              35.47      35.97 ZQ     
-------------------------------------------------------------------------
 19 Coleman, Maggie A         12 Hauppauge              36.62      36.02 ZQ     
 20 Gregorace, Zoe R          11 LIAC                   36.84      36.07 ZQ     
 21 Buffone, Kimberly N       11 Three Village          35.90      36.08 ZQ     
 22 Diserio, Sophia           12 AGUA Swim Team         36.65      36.11 ZQ     
 23 McElroy, Nora             12 Badger                 34.99      36.20 ZQ     
 24 Parish, Emily R           12 BGNW Marlins           36.94      36.26 ZQ     
 25 Papsco, Nicole J          11 Bluefish               36.18      36.28 ZQ     
 26 Grady, Caitlin M          12 NY Sharks              35.87      36.36 ZQ     
 27 Eastman, Lizard M         12 LIAC                   35.87      36.62 JO     
 28 Vizcaino, Kristine J      12 North Shore            36.43      36.71 JO     
 29 Cirone, Alexandra         12 AGUA Swim Team         35.45      36.78 JO     
 30 Russo, Eva M              11 Middies                36.27      36.79 JO     
 31 Vera, Karly N             12 Sachem                 36.70      36.89 JO     
 32 Glenday, Kerry J          12 Islip Aquatics         36.71      36.92 JO     
 33 Escobedo, Emily R         12 Riptides               36.53      37.03 JO     
 34 Rohan, Alexa B            12 North Shore            37.15      37.13 JO     
 34 Hemp, Alexandra           12 Hauppauge              36.57      37.13 JO     
 36 Huang, Eileen S           12 BGNW Marlins           36.47      37.19 JO     
 37 Rodriguez, Keannie M      12 AGUA Swim Team         36.86      37.69        
 38 Pappalardo, Jacqueline L  12 Team Suffolk           37.15      37.80        
 39 Evans, Kate B             11 Badger                 36.94      37.85        
 40 Woodhead, Sandi C         12 Three Village          36.22      38.07        
 41 Sutherland, Dina E        12 LIAC                   37.09      38.51        
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
          JO: # 1:07.06   2/25/2006 Annie Zhu, TWISTERS                        
       METRO: M 1:03.54  11/11/2006 Annie Zhu at 2006 MR New York, LGAC-MR     
                1:03.19  OPEN
                1:04.39  JRN
                1:06.89  NCSA
                1:08.29  SECT
                1:19.99  ZQ
                1:20.49  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Venice, Charissa L        12 NY Sharks            1:13.28    1:10.90 ZQ     
                  33.00     1:10.90 (37.90)                                        
  2 Hetzer, Nicole M          12 CSC                  1:13.52    1:11.32 ZQ     
                  34.20     1:11.32 (37.12)                                        
  3 Rubiano, Alexandra K      12 Twisters             1:14.42    1:14.00 ZQ     
                  35.69     1:14.00 (38.31)                                        
  4 Hutzler, Alexandra P      11 Three Village        1:16.16    1:14.64 ZQ     
                  34.75     1:14.64 (39.89)                                        
  5 Hovey, Emily K            12 Newburgh Sharks      1:14.95    1:14.93 ZQ     
                  36.13     1:14.93 (38.80)                                        
  6 Li, Diane G               12 LIAC                 1:15.59    1:15.36 ZQ     
                  35.74     1:15.36 (39.62)                                        
  7 Lucas, Marie E            12 Express Swimming     1:14.96    1:15.39 ZQ     
                  35.13     1:15.39 (40.26)                                        
  8 Walsh, Shannon M          12 Big Blue             1:15.41    1:15.45 ZQ     
                  35.00     1:15.45 (40.45)                                        
B - Final
  9 Trivino, Maria A          11 FLY                  1:18.01    1:15.70 ZQ     
                  35.76     1:15.70 (39.94)                                        
 10 Grady, Caitlin M          12 NY Sharks            1:17.25    1:15.90 ZQ     
                  35.36     1:15.90 (40.54)                                        
 11 Patrick, Trudiann O       12 LIAC                 1:16.18    1:16.04 ZQ     
                  36.02     1:16.04 (40.02)                                        
 12 Lehner, Stefanie J        12 LIAC                 1:16.68    1:16.26 ZQ     
                  36.12     1:16.26 (40.14)                                        
 13 Barry, Amanda E           12 Team Suffolk         1:16.43    1:16.30 ZQ     
                  36.19     1:16.30 (40.11)                                        
 14 Doherty, Bridget C        12 Wahoos               1:17.99    1:16.48 ZQ     
                  36.14     1:16.48 (40.34)                                        
 15 Gregorace, Zoe R          11 LIAC                 1:16.85    1:16.56 ZQ     
                  36.42     1:16.56 (40.14)                                        
 16 Bahl, Kanika              12 Old Westbury         1:17.19    1:16.92 ZQ     
                  37.10     1:16.92 (39.82)                                        
Preliminaries
 17 Deverna, Tara N           12 Gael                 1:18.02                   
                  37.47     1:18.02 (40.55)                                        
 18 Baker, Madison L          12 Monroe-Woodbury      1:18.07                   
                  36.93     1:18.07 (41.14)                                        
 19 Barrett, Janae J          12 Twisters             1:18.11                   
                  36.29     1:18.11 (41.82)                                        
 20 Lindenberg, Olivia N      12 BGNW Marlins         1:18.12                   
                  36.77     1:18.12 (41.35)                                        
 21 Glenday, Kerry J          12 Islip Aquatics       1:18.19                   
                  36.23     1:18.19 (41.96)                                        
 22 Eastman, Lizard M         12 LIAC                 1:18.43                   
                  37.37     1:18.43 (41.06)                                        
 23 Barbosa, Tabitha          12 Twisters             1:18.76                   
                  37.99     1:18.76 (40.77)                                        
 24 Coleman, Maggie A         12 Hauppauge            1:18.77                   
                  37.19     1:18.77 (41.58)                                        
 25 Gardner, Kaitlyn M        11 Empire               1:19.04                   
                  37.48     1:19.04 (41.56)                                        
 26 Huang, Eileen S           12 BGNW Marlins         1:19.09                   
                  36.79     1:19.09 (42.30)                                        
 27 Hao, Amy P                11 FLY                  1:19.18                   
                  38.13     1:19.18 (41.05)                                        
 28 Papsco, Nicole J          11 Bluefish             1:19.19                   
                  37.80     1:19.19 (41.39)                                        
 29 Cirone, Alexandra         12 AGUA Swim Team       1:19.38                   
                  37.96     1:19.38 (41.42)                                        
 29 Teller, Jacqulyn S        12 Team Suffolk         1:19.38                   
                  37.63     1:19.38 (41.75)                                        
 29 Miesner, Kiera C          12 NY Sharks            1:19.38                   
                  36.75     1:19.38 (42.63)                                        
 32 Defreitas, Hannah         11 Wagner               1:19.39                   
                  37.57     1:19.39 (41.82)                                        
 33 Gay, Ali E                12 Northern Dutches     1:19.46                   
                  37.19     1:19.46 (42.27)                                        
 34 Perschetz, Lauren A       12 BGNW Marlins         1:19.59                   
                  37.64     1:19.59 (41.95)                                        
 35 Vera, Karly N             12 Sachem               1:19.60                   
                  37.57     1:19.60 (42.03)                                        
 36 Hansalik, Meredith        12 Blue Arrow           1:19.63                   
                  37.45     1:19.63 (42.18)                                        
 37 Escobedo, Emily R         12 Riptides             1:20.03                   
                  37.64     1:20.03 (42.39)                                        
 37 Woodhead, Sandi C         12 Three Village        1:20.03                   
                  39.05     1:20.03 (40.98)                                        
 39 McElroy, Nora             12 Badger               1:20.47                   
                  38.04     1:20.47 (42.43)                                        
 40 Buffone, Kimberly N       11 Three Village        1:20.61                   
                  38.72     1:20.61 (41.89)                                        
 41 Pappalardo, Jacqueline L  12 Team Suffolk         1:20.83                   
                  38.09     1:20.83 (42.74)                                        
 42 Russo, Eva M              11 Middies              1:21.10                   
                  38.24     1:21.10 (42.86)                                        
 43 Reyes, Claudia L          12 CSC                  1:21.30                   
                  38.13     1:21.30 (43.17)                                        
 44 Shehan, Olivia W          11 AGUA Swim Team       1:21.38                   
                  38.24     1:21.38 (43.14)                                        
 45 Evans, Kate B             11 Badger               1:21.58                   
                  38.66     1:21.58 (42.92)                                        
 46 Diserio, Sophia           12 AGUA Swim Team       1:22.19                   
                  38.90     1:22.19 (43.29)                                        
 47 Doherty, Kaitlin A        12 Middies              1:22.44                   
                  38.51     1:22.44 (43.93)                                        
 48 Rodriguez, Keannie M      12 AGUA Swim Team       1:22.69                   
                  39.25     1:22.69 (43.44)                                        
 49 Yu, Wynona K              12 Twisters             1:22.70                   
                  39.82     1:22.70 (42.88)                                        
 50 Fuchs, Amanda B           12 AGUA Swim Team       1:22.78                   
                  39.19     1:22.78 (43.59)                                        
 51 Poindexter, Tiana         12 NY Sharks            1:24.54                   
                  39.42     1:24.54 (45.12)                                        
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
          JO: # 1:07.06   2/25/2006 Annie Zhu, TWISTERS                        
       METRO: M 1:03.54  11/11/2006 Annie Zhu at 2006 MR New York, LGAC-MR     
                1:03.19  OPEN
                1:04.39  JRN
                1:06.89  NCSA
                1:08.29  SECT
                1:19.99  ZQ
                1:20.49  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Venice, Charissa L        12 NY Sharks            1:12.62    1:13.28 qZQ    
                  34.15     1:13.28 (39.13)                                        
  2 Hetzer, Nicole M          12 CSC                  1:11.27    1:13.52 qZQ    
                  34.43     1:13.52 (39.09)                                        
  3 Rubiano, Alexandra K      12 Twisters             1:14.24    1:14.42 qZQ    
                  35.88     1:14.42 (38.54)                                        
  4 Hovey, Emily K            12 Newburgh Sharks      1:16.05    1:14.95 qZQ    
                  36.09     1:14.95 (38.86)                                        
  5 Lucas, Marie E            12 Express Swimming     1:13.84    1:14.96 qZQ    
                  35.13     1:14.96 (39.83)                                        
  6 Walsh, Shannon M          12 Big Blue             1:13.40    1:15.41 qZQ    
                  35.59     1:15.41 (39.82)                                        
  7 Li, Diane G               12 LIAC                 1:16.58    1:15.59 qZQ    
                  35.77     1:15.59 (39.82)                                        
  8 Hutzler, Alexandra P      11 Three Village        1:13.96    1:16.16 qZQ    
                  35.31     1:16.16 (40.85)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Patrick, Trudiann O       12 LIAC                 1:18.00    1:16.18 qZQ    
                  35.80     1:16.18 (40.38)                                        
 10 Barry, Amanda E           12 Team Suffolk         1:16.17    1:16.43 qZQ    
                  36.64     1:16.43 (39.79)                                        
 11 Lehner, Stefanie J        12 LIAC                 1:15.73    1:16.68 qZQ    
                  36.10     1:16.68 (40.58)                                        
 12 Gregorace, Zoe R          11 LIAC                 1:16.69    1:16.85 qZQ    
                  36.83     1:16.85 (40.02)                                        
 13 Bahl, Kanika              12 Old Westbury         1:17.80    1:17.19 qZQ    
                  36.54     1:17.19 (40.65)                                        
 14 Grady, Caitlin M          12 NY Sharks            1:14.62    1:17.25 qZQ    
                  36.56     1:17.25 (40.69)                                        
 15 Doherty, Bridget C        12 Wahoos               1:16.95    1:17.99 qZQ    
                  37.41     1:17.99 (40.58)                                        
 16 Trivino, Maria A          11 FLY                  1:20.44    1:18.01 qZQ    
                  36.77     1:18.01 (41.24)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Deverna, Tara N           12 Gael                 1:15.10    1:18.02 ZQ     
                  37.47     1:18.02 (40.55)                                        
 18 Baker, Madison L          12 Monroe-Woodbury      1:14.22    1:18.07 ZQ     
                  36.93     1:18.07 (41.14)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Barrett, Janae J          12 Twisters             1:17.45    1:18.11 ZQ     
                  36.29     1:18.11 (41.82)                                        
 20 Lindenberg, Olivia N      12 BGNW Marlins         1:15.86    1:18.12 ZQ     
                  36.77     1:18.12 (41.35)                                        
 21 Glenday, Kerry J          12 Islip Aquatics       1:20.43    1:18.19 ZQ     
                  36.23     1:18.19 (41.96)                                        
 22 Eastman, Lizard M         12 LIAC                 1:16.96    1:18.43 ZQ     
                  37.37     1:18.43 (41.06)                                        
 23 Barbosa, Tabitha          12 Twisters             1:17.49    1:18.76 ZQ     
                  37.99     1:18.76 (40.77)                                        
 24 Coleman, Maggie A         12 Hauppauge            1:17.87    1:18.77 ZQ     
                  37.19     1:18.77 (41.58)                                        
 25 Gardner, Kaitlyn M        11 Empire               1:19.14    1:19.04 ZQ     
                  37.48     1:19.04 (41.56)                                        
 26 Huang, Eileen S           12 BGNW Marlins         1:19.15    1:19.09 ZQ     
                  36.79     1:19.09 (42.30)                                        
 27 Hao, Amy P                11 FLY                  1:17.21    1:19.18 ZQ     
                  38.13     1:19.18 (41.05)                                        
 28 Papsco, Nicole J          11 Bluefish             1:20.36    1:19.19 ZQ     
                  37.80     1:19.19 (41.39)                                        
 29 Cirone, Alexandra         12 AGUA Swim Team       1:18.19    1:19.38 ZQ     
                  37.96     1:19.38 (41.42)                                        
 29 Teller, Jacqulyn S        12 Team Suffolk         1:19.57    1:19.38 ZQ     
                  37.63     1:19.38 (41.75)                                        
 29 Miesner, Kiera C          12 NY Sharks            1:16.23    1:19.38 ZQ     
                  36.75     1:19.38 (42.63)                                        
 32 Defreitas, Hannah         11 Wagner               1:20.12    1:19.39 ZQ     
                  37.57     1:19.39 (41.82)                                        
 33 Gay, Ali E                12 Northern Dutches     1:20.23    1:19.46 ZQ     
                  37.19     1:19.46 (42.27)                                        
 34 Perschetz, Lauren A       12 BGNW Marlins         1:19.31    1:19.59 ZQ     
                  37.64     1:19.59 (41.95)                                        
 35 Vera, Karly N             12 Sachem               1:19.26    1:19.60 ZQ     
                  37.57     1:19.60 (42.03)                                        
 36 Hansalik, Meredith        12 Blue Arrow           1:18.57    1:19.63 ZQ     
                  37.45     1:19.63 (42.18)                                        
 37 Escobedo, Emily R         12 Riptides             1:20.15    1:20.03 JO     
                  37.64     1:20.03 (42.39)                                        
 37 Woodhead, Sandi C         12 Three Village        1:20.24    1:20.03 JO     
                  39.05     1:20.03 (40.98)                                        
 39 McElroy, Nora             12 Badger               1:16.75    1:20.47 JO     
                  38.04     1:20.47 (42.43)                                        
 40 Buffone, Kimberly N       11 Three Village        1:19.69    1:20.61        
                  38.72     1:20.61 (41.89)                                        
 41 Pappalardo, Jacqueline L  12 Team Suffolk         1:20.42    1:20.83        
                  38.09     1:20.83 (42.74)                                        
 42 Russo, Eva M              11 Middies              1:20.03    1:21.10        
                  38.24     1:21.10 (42.86)                                        
 43 Reyes, Claudia L          12 CSC                  1:20.05    1:21.30        
                  38.13     1:21.30 (43.17)                                        
 44 Shehan, Olivia W          11 AGUA Swim Team       1:19.01    1:21.38        
                  38.24     1:21.38 (43.14)                                        
 45 Evans, Kate B             11 Badger               1:19.58    1:21.58        
                  38.66     1:21.58 (42.92)                                        
 46 Diserio, Sophia           12 AGUA Swim Team       1:19.92    1:22.19        
                  38.90     1:22.19 (43.29)                                        
 47 Doherty, Kaitlin A        12 Middies              1:20.02    1:22.44        
                  38.51     1:22.44 (43.93)                                        
 48 Rodriguez, Keannie M      12 AGUA Swim Team       1:18.76    1:22.69        
                  39.25     1:22.69 (43.44)                                        
 49 Yu, Wynona K              12 Twisters             1:20.03    1:22.70        
                  39.82     1:22.70 (42.88)                                        
 50 Fuchs, Amanda B           12 AGUA Swim Team       1:19.98    1:22.78        
                  39.19     1:22.78 (43.59)                                        
 51 Poindexter, Tiana         12 NY Sharks            1:20.09    1:24.54        
                  39.42     1:24.54 (45.12)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
          JO: # 2:23.84   3/16/2007 Olivia Chan, Express Swimming              
       METRO: M 2:16.16   3/10/2007 Annie Zhu at 2007 Speedo Sect, LGAC-MR     
                2:16.69  OPEN
                2:18.79  JRN
                2:24.29  NCSA
                2:28.39  SECT
                2:50.59  ZQ
                2:55.99  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Hetzer, Nicole M          12 CSC                  2:38.06    2:35.14 ZQ     
                  34.70     1:14.74 (40.04)     1:56.59 (41.85)     2:35.14 (38.55)
  2 Venice, Charissa L        12 NY Sharks            2:38.44    2:35.80 ZQ     
                  34.18     1:13.60 (39.42)     1:54.70 (41.10)     2:35.80 (41.10)
  3 Hovey, Emily K            12 Newburgh Sharks      2:38.60    2:35.99 ZQ     
                  36.31     1:16.65 (40.34)     1:56.02 (39.37)     2:35.99 (39.97)
  4 Lucas, Marie E            12 Express Swimming     2:40.96    2:37.96 ZQ     
                  34.95     1:15.11 (40.16)     1:56.30 (41.19)     2:37.96 (41.66)
  5 Rubiano, Alexandra K      12 Twisters             2:40.01    2:39.21 ZQ     
                  35.83     1:16.56 (40.73)     1:58.85 (42.29)     2:39.21 (40.36)
  6 Deverna, Tara N           12 Gael                 2:42.18    2:40.25 ZQ     
                  36.21     1:16.86 (40.65)     1:59.01 (42.15)     2:40.25 (41.24)
  7 Grady, Caitlin M          12 NY Sharks            2:42.44    2:41.43 ZQ     
                  35.75     1:16.58 (40.83)     1:58.67 (42.09)     2:41.43 (42.76)
  8 Gregorace, Zoe R          11 LIAC                 2:41.61    2:41.93 ZQ     
                  36.87     1:17.88 (41.01)     2:00.02 (42.14)     2:41.93 (41.91)
B - Final
  9 Arana, Jennifer           11 FLY                  2:44.75    2:42.03 ZQ     
                  37.56     1:18.39 (40.83)     2:00.79 (42.40)     2:42.03 (41.24)
 10 Bahl, Kanika              12 Old Westbury         2:47.75    2:43.89 ZQ     
                  36.79     1:18.89 (42.10)     2:01.23 (42.34)     2:43.89 (42.66)
 11 Hutzler, Alexandra P      11 Three Village        2:46.96    2:44.60 ZQ     
                  36.63     1:19.25 (42.62)     2:01.93 (42.68)     2:44.60 (42.67)
 12 Trivino, Maria A          11 FLY                  2:49.72    2:47.16 ZQ     
                  38.06     1:20.46 (42.40)     2:03.32 (42.86)     2:47.16 (43.84)
 13 Cirone, Alexandra         12 AGUA Swim Team       2:48.72    2:47.84 ZQ     
                  37.78     1:20.91 (43.13)     2:04.59 (43.68)     2:47.84 (43.25)
 14 Miesner, Kiera C          12 NY Sharks            2:50.51    2:48.84 ZQ     
                  36.76     1:19.21 (42.45)     2:04.26 (45.05)     2:48.84 (44.58)
 15 Lindenberg, Olivia N      12 BGNW Marlins         2:47.34    2:48.96 ZQ     
                  37.19     1:20.38 (43.19)     2:04.68 (44.30)     2:48.96 (44.28)
 16 Gay, Ali E                12 Northern Dutches     2:48.15    2:49.53 ZQ     
                  36.98     1:19.98 (43.00)     2:04.72 (44.74)     2:49.53 (44.81)
Preliminaries
 10 Walsh, Shannon M          12 Big Blue             2:44.84                   
                  35.75     1:17.04 (41.29)     2:00.56 (43.52)     2:44.84 (44.28)
 17 Barrett, Janae J          12 Twisters             2:49.84                   
                  37.82     1:20.45 (42.63)     2:06.57 (46.12)     2:49.84 (43.27)
 19 Woodhead, Sandi C         12 Three Village        2:51.11                   
                  39.52     1:22.82 (43.30)     2:07.64 (44.82)     2:51.11 (43.47)
 20 Eastman, Lizard M         12 LIAC                 2:51.29                   
                  39.64     1:24.29 (44.65)     2:07.84 (43.55)     2:51.29 (43.45)
 21 Hutzelmann, Amanda L      12 Aqua Gems            2:51.73                   
                  38.91     1:22.97 (44.06)     2:07.12 (44.15)     2:51.73 (44.61)
 22 Carlino, Hannah R         12 North Shore          2:51.77                   
                  39.50     1:23.08 (43.58)     2:06.48 (43.40)     2:51.77 (45.29)
 23 McElroy, Nora             12 Badger               2:51.80                   
                  39.50     1:23.35 (43.85)     2:07.76 (44.41)     2:51.80 (44.04)
 24 Hansalik, Meredith        12 Blue Arrow           2:52.24                   
                  38.68     1:23.50 (44.82)     2:08.33 (44.83)     2:52.24 (43.91)
 25 Papsco, Nicole J          11 Bluefish             2:52.86                   
                  39.40     1:23.31 (43.91)     2:09.03 (45.72)     2:52.86 (43.83)
 26 Defreitas, Hannah         11 Wagner               2:52.92                   
                  40.08     1:24.25 (44.17)     2:08.83 (44.58)     2:52.92 (44.09)
 27 Perschetz, Lauren A       12 BGNW Marlins         2:53.10                   
                  38.54     1:22.69 (44.15)     2:08.49 (45.80)     2:53.10 (44.61)
 28 York, Jenna M             12 Newburgh Sharks      2:53.37                   
                  37.70     1:21.40 (43.70)     2:07.13 (45.73)     2:53.37 (46.24)
 29 Huang, Eileen S           12 BGNW Marlins         2:53.40                   
                  38.09     1:22.03 (43.94)     2:08.07 (46.04)     2:53.40 (45.33)
 30 Evans, Kate B             11 Badger               2:54.08                   
                  40.78     1:25.44 (44.66)     2:10.15 (44.71)     2:54.08 (43.93)
 31 McLaughlin, Genna M       11 BGNW Marlins         2:54.25                   
                  38.16     1:22.54 (44.38)     2:08.82 (46.28)     2:54.25 (45.43)
 32 Yu, Wynona K              12 Twisters             2:54.36                   
                  40.80     1:25.01 (44.21)     2:09.97 (44.96)     2:54.36 (44.39)
 33 Lampe, Colleen M          12 Three Village        2:55.55                   
                  40.28     1:25.58 (45.30)     2:11.62 (46.04)     2:55.55 (43.93)
 34 Buffone, Kimberly N       11 Three Village        2:55.90                   
                  40.03     1:25.04 (45.01)     2:10.47 (45.43)     2:55.90 (45.43)
 35 Santos, Samantha P        12 FLY                  2:55.93                   
                  39.85     1:24.39 (44.54)     2:10.29 (45.90)     2:55.93 (45.64)
 36 Hodes, Sarah M            11 Badger               2:56.31                   
                  41.40     1:25.57 (44.17)     2:11.74 (46.17)     2:56.31 (44.57)
 37 Borter, Gabriella E       11 AGUA Swim Team       2:56.66                   
                  39.53     1:24.01 (44.48)     2:11.54 (47.53)     2:56.66 (45.12)
 38 Baker, Madison L          12 Monroe-Woodbury      2:57.45                   
                  40.88     1:24.86 (43.98)     2:10.96 (46.10)     2:57.45 (46.49)
 -- Diserio, Sophia           12 AGUA Swim Team          DFS                    
 
Girls 11-12 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
          JO: # 2:23.84   3/16/2007 Olivia Chan, Express Swimming              
       METRO: M 2:16.16   3/10/2007 Annie Zhu at 2007 Speedo Sect, LGAC-MR     
                2:16.69  OPEN
                2:18.79  JRN
                2:24.29  NCSA
                2:28.39  SECT
                2:50.59  ZQ
                2:55.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Hetzer, Nicole M          12 CSC                  2:36.03    2:38.06 qZQ    
                  35.70     1:16.35 (40.65)     1:58.72 (42.37)     2:38.06 (39.34)
  2 Venice, Charissa L        12 NY Sharks            2:38.74    2:38.44 qZQ    
                  34.39     1:14.42 (40.03)     1:56.28 (41.86)     2:38.44 (42.16)
  3 Hovey, Emily K            12 Newburgh Sharks      2:51.03    2:38.60 qZQ    
                  36.80     1:17.78 (40.98)     1:58.68 (40.90)     2:38.60 (39.92)
  4 Rubiano, Alexandra K      12 Twisters             2:38.79    2:40.01 qZQ    
                  36.69     1:17.55 (40.86)     1:59.51 (41.96)     2:40.01 (40.50)
  5 Lucas, Marie E            12 Express Swimming     2:37.31    2:40.96 qZQ    
                  35.54     1:16.46 (40.92)     1:58.48 (42.02)     2:40.96 (42.48)
  6 Gregorace, Zoe R          11 LIAC                 2:43.22    2:41.61 qZQ    
                  37.03     1:17.99 (40.96)     1:59.89 (41.90)     2:41.61 (41.72)
  7 Deverna, Tara N           12 Gael                 2:38.65    2:42.18 qZQ    
                  37.01     1:18.30 (41.29)     2:00.28 (41.98)     2:42.18 (41.90)
  8 Grady, Caitlin M          12 NY Sharks            2:38.90    2:42.44 qZQ    
                  37.30     1:19.20 (41.90)     2:00.43 (41.23)     2:42.44 (42.01)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Arana, Jennifer           11 FLY                  2:45.36    2:44.75 qZQ    
                  38.60     1:18.95 (40.35)     2:01.79 (42.84)     2:44.75 (42.96)
 10 Walsh, Shannon M          12 Big Blue             2:38.40    2:44.84 qZQ    
                  35.75     1:17.04 (41.29)     2:00.56 (43.52)     2:44.84 (44.28)
 11 Hutzler, Alexandra P      11 Three Village        2:45.20    2:46.96 qZQ    
                  36.63     1:19.03 (42.40)     2:03.15 (44.12)     2:46.96 (43.81)
 12 Lindenberg, Olivia N      12 BGNW Marlins         2:47.78    2:47.34 qZQ    
                  37.07     1:19.49 (42.42)     2:03.71 (44.22)     2:47.34 (43.63)
 13 Bahl, Kanika              12 Old Westbury         2:55.74    2:47.75 qZQ    
                  37.70     1:20.26 (42.56)     2:03.66 (43.40)     2:47.75 (44.09)
 14 Gay, Ali E                12 Northern Dutches     2:54.12    2:48.15 qZQ    
                  37.18     1:19.59 (42.41)     2:04.02 (44.43)     2:48.15 (44.13)
 15 Cirone, Alexandra         12 AGUA Swim Team       2:44.28    2:48.72 qZQ    
                  38.42     1:21.42 (43.00)     2:04.80 (43.38)     2:48.72 (43.92)
 16 Trivino, Maria A          11 FLY                  2:54.50    2:49.72 qZQ    
                  39.15     1:22.83 (43.68)     2:05.40 (42.57)     2:49.72 (44.32)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Barrett, Janae J          12 Twisters             2:47.67    2:49.84 ZQ     
                  37.82     1:20.45 (42.63)     2:06.57 (46.12)     2:49.84 (43.27)
 18 Miesner, Kiera C          12 NY Sharks            2:45.15    2:50.51 ZQ     
                  37.27     1:20.52 (43.25)     2:05.21 (44.69)     2:50.51 (45.30)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Woodhead, Sandi C         12 Three Village        2:48.33    2:51.11 JO     
                  39.52     1:22.82 (43.30)     2:07.64 (44.82)     2:51.11 (43.47)
 20 Eastman, Lizard M         12 LIAC                 2:51.12    2:51.29 JO     
                  39.64     1:24.29 (44.65)     2:07.84 (43.55)     2:51.29 (43.45)
 21 Hutzelmann, Amanda L      12 Aqua Gems            2:47.41    2:51.73 JO     
                  38.91     1:22.97 (44.06)     2:07.12 (44.15)     2:51.73 (44.61)
 22 Carlino, Hannah R         12 North Shore          2:51.76    2:51.77 JO     
                  39.50     1:23.08 (43.58)     2:06.48 (43.40)     2:51.77 (45.29)
 23 McElroy, Nora             12 Badger               2:48.83    2:51.80 JO     
                  39.50     1:23.35 (43.85)     2:07.76 (44.41)     2:51.80 (44.04)
 24 Hansalik, Meredith        12 Blue Arrow           2:53.44    2:52.24 JO     
                  38.68     1:23.50 (44.82)     2:08.33 (44.83)     2:52.24 (43.91)
 25 Papsco, Nicole J          11 Bluefish             2:50.66    2:52.86 JO     
                  39.40     1:23.31 (43.91)     2:09.03 (45.72)     2:52.86 (43.83)
 26 Defreitas, Hannah         11 Wagner               2:54.45    2:52.92 JO     
                  40.08     1:24.25 (44.17)     2:08.83 (44.58)     2:52.92 (44.09)
 27 Perschetz, Lauren A       12 BGNW Marlins         2:52.88    2:53.10 JO     
                  38.54     1:22.69 (44.15)     2:08.49 (45.80)     2:53.10 (44.61)
 28 York, Jenna M             12 Newburgh Sharks      2:52.28    2:53.37 JO     
                  37.70     1:21.40 (43.70)     2:07.13 (45.73)     2:53.37 (46.24)
 29 Huang, Eileen S           12 BGNW Marlins         2:53.86    2:53.40 JO     
                  38.09     1:22.03 (43.94)     2:08.07 (46.04)     2:53.40 (45.33)
 30 Evans, Kate B             11 Badger               2:49.85    2:54.08 JO     
                  40.78     1:25.44 (44.66)     2:10.15 (44.71)     2:54.08 (43.93)
 31 McLaughlin, Genna M       11 BGNW Marlins         2:48.26    2:54.25 JO     
                  38.16     1:22.54 (44.38)     2:08.82 (46.28)     2:54.25 (45.43)
 32 Yu, Wynona K              12 Twisters             2:55.03    2:54.36 JO     
                  40.80     1:25.01 (44.21)     2:09.97 (44.96)     2:54.36 (44.39)
 33 Lampe, Colleen M          12 Three Village        2:54.63    2:55.55 JO     
                  40.28     1:25.58 (45.30)     2:11.62 (46.04)     2:55.55 (43.93)
 34 Buffone, Kimberly N       11 Three Village        2:52.45    2:55.90 JO     
                  40.03     1:25.04 (45.01)     2:10.47 (45.43)     2:55.90 (45.43)
 35 Santos, Samantha P        12 FLY                  2:55.51    2:55.93 JO     
                  39.85     1:24.39 (44.54)     2:10.29 (45.90)     2:55.93 (45.64)
 36 Hodes, Sarah M            11 Badger               2:55.38    2:56.31        
                  41.40     1:25.57 (44.17)     2:11.74 (46.17)     2:56.31 (44.57)
 37 Borter, Gabriella E       11 AGUA Swim Team       2:54.88    2:56.66        
                  39.53     1:24.01 (44.48)     2:11.54 (47.53)     2:56.66 (45.12)
 38 Baker, Madison L          12 Monroe-Woodbury      2:47.25    2:57.45        
                  40.88     1:24.86 (43.98)     2:10.96 (46.10)     2:57.45 (46.49)
 -- Diserio, Sophia           12 AGUA Swim Team       2:55.60        DFS        
      Declared false start
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
          JO: # 26.12   3/16/2007 Lia M Neal, AGUA Swim Team                   
       METRO: M 25.92    5/1/1992 Jamie Landrio, TOI-MR                        
                31.09  ZQ
                31.79  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Kim, Rachel S             12 COND                   27.94      27.82 ZQ     
  2 Venice, Charissa L        12 NY Sharks              28.11      28.10 ZQ     
  3 Toback, Gabbie N          12 LIAC                   28.63      28.63 ZQ     
  3 Arana, Jennifer           11 FLY                    29.56      28.63 ZQ     
  5 Hetzer, Nicole M          12 CSC                    29.10      28.95 ZQ     
  6 Lehner, Stefanie J        12 LIAC                   29.05      29.13 ZQ     
  7 Wasserman, Raquel M       11 BGNW Marlins           29.69      29.46 ZQ     
  8 Barbosa, Tabitha          12 Twisters               29.53      29.65 ZQ     
B - Final
  9 Gawlik, Keri N            12 NY Sharks              29.83      29.01 ZQ     
 10 Bertini, Rachael N        11 Three Village          29.89      29.13 ZQ     
 11 Hutzelmann, Amanda L      12 Aqua Gems              29.71      29.19 ZQ     
 12 Doherty, Bridget C        12 Wahoos                 29.76      29.47 ZQ     
 12 German, Morgan T          12 Hurricanes             29.72      29.47 ZQ     
 14 Takei, Chiharu            12 Badger                 30.00      29.83 ZQ     
 15 Woeckener, Wendy O        12 BGNW Marlins           30.08      30.07 ZQ     
 16 Fuchs, Amanda B           12 AGUA Swim Team         29.94      30.13 ZQ     
Preliminaries
  8 Andrews, Jinan M          12 Aqua Gems              29.57                   
 18 Grady, Caitlin M          12 NY Sharks              30.28                   
 19 Lindenberg, Olivia N      12 BGNW Marlins           30.37                   
 20 Patrick, Trudiann O       12 LIAC                   30.39                   
 21 Skoczylas, Anne M         11 AGUA Swim Team         30.62                   
 22 Klein, Emma C             12 Pace                   30.63                   
 23 Regenauer, Nicole         12 Seahawks               30.68                   
 24 Rutkoske, Paige           12 Big Blue               30.69                   
 25 Marigold, Skye QI         12 Hurricanes             30.74                   
 25 Richards, Miranda L       12 Islip Aquatics         30.74                   
 27 Reyes, Claudia L          12 CSC                    30.79                   
 28 Coleman, Maggie A         12 Hauppauge              30.84                   
 29 Blackman, Lindsey S       12 Viking                 30.90                   
 30 Bischoff, Melissa R       11 Team Suffolk           30.91                   
 31 Olazabal, Gabriella       11 LIAC                   30.99                   
 32 Miller, Emma L            12 FLY                    31.03                   
 33 Panitz, Beatrix M         11 Badger                 31.04                   
 34 Danin, Kylie L            11 West Islip             31.06                   
 35 McGurk, Emily M           12 Monroe-Woodbury        31.15                   
 36 Schattschneider, Sarah    12 Saw Mill               31.18                   
 37 Glenday, Kerry J          12 Islip Aquatics         31.28                   
 38 Bhanji, Ameera            12 Marist                 31.37                   
 39 Woodhead, Sandi C         12 Three Village          31.43                   
 40 Yu, Wynona K              12 Twisters               31.50                   
 41 Hogan, Anna M             12 Three Village          31.68                   
 42 Kelly, Simone             11 BGNW Marlins           31.72                   
 43 Cruz, Brigitti S          12 Twisters               31.77                   
 44 Eastman, Lizard M         12 LIAC                   31.79                   
 45 Barry, Amanda E           12 Team Suffolk           31.85                   
 46 Weiner, Jade R            11 Team Suffolk           31.89                   
 47 Demarco, Jackie M         12 Badger                 31.90                   
 48 Koch, Julianne T          11 Team Suffolk           31.93                   
 49 Nierenberg, Amelia J      12 AGUA Swim Team         31.99                   
 50 Aiello, Sarah E           12 CSC                    32.11                   
 51 Shehan, Olivia W          11 AGUA Swim Team         32.17                   
 52 Kuhn, Abby C              11 BGNW Marlins           32.39                   
 53 Vogel, Nia C              12 Riptides               33.38                   
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
          JO: # 26.12   3/16/2007 Lia M Neal, AGUA Swim Team                   
       METRO: M 25.92    5/1/1992 Jamie Landrio, TOI-MR                        
                31.09  ZQ
                31.79  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Kim, Rachel S             12 COND                   28.82      27.94 qZQ    
  2 Venice, Charissa L        12 NY Sharks              28.93      28.11 qZQ    
  3 Toback, Gabbie N          12 LIAC                   29.07      28.63 qZQ    
  4 Lehner, Stefanie J        12 LIAC                   29.38      29.05 qZQ    
  5 Hetzer, Nicole M          12 CSC                    28.59      29.10 qZQ    
  6 Barbosa, Tabitha          12 Twisters               29.42      29.53 qZQ    
  7 Arana, Jennifer           11 FLY                    28.74      29.56 qZQ    
  8 Andrews, Jinan M          12 Aqua Gems              29.58      29.57 qZQ    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Wasserman, Raquel M       11 BGNW Marlins           30.01      29.69 qZQ    
 10 Hutzelmann, Amanda L      12 Aqua Gems              29.33      29.71 qZQ    
 11 German, Morgan T          12 Hurricanes             30.14      29.72 qZQ    
 12 Doherty, Bridget C        12 Wahoos                 30.37      29.76 qZQ    
 13 Gawlik, Keri N            12 NY Sharks              29.00      29.83 qZQ    
 14 Bertini, Rachael N        11 Three Village          28.72      29.89 qZQ    
 15 Fuchs, Amanda B           12 AGUA Swim Team         29.57      29.94 qZQ    
 16 Takei, Chiharu            12 Badger                 30.14      30.00 qZQ    
-------------------------------------------------------------------------
 17 Woeckener, Wendy O        12 BGNW Marlins           31.40      30.08 ZQ     
 18 Grady, Caitlin M          12 NY Sharks              30.17      30.28 ZQ     
-------------------------------------------------------------------------
 19 Lindenberg, Olivia N      12 BGNW Marlins           30.45      30.37 ZQ     
 20 Patrick, Trudiann O       12 LIAC                   30.29      30.39 ZQ     
 21 Skoczylas, Anne M         11 AGUA Swim Team         30.12      30.62 ZQ     
 22 Klein, Emma C             12 Pace                   30.31      30.63 ZQ     
 23 Regenauer, Nicole         12 Seahawks               30.85      30.68 ZQ     
 24 Rutkoske, Paige           12 Big Blue               30.55      30.69 ZQ     
 25 Marigold, Skye QI         12 Hurricanes             31.20      30.74 ZQ     
 25 Richards, Miranda L       12 Islip Aquatics         31.61      30.74 ZQ     
 27 Reyes, Claudia L          12 CSC                    31.02      30.79 ZQ     
 28 Coleman, Maggie A         12 Hauppauge              30.84      30.84 ZQ     
 29 Blackman, Lindsey S       12 Viking                 31.23      30.90 ZQ     
 30 Bischoff, Melissa R       11 Team Suffolk           30.99      30.91 ZQ     
 31 Olazabal, Gabriella       11 LIAC                   30.85      30.99 ZQ     
 32 Miller, Emma L            12 FLY                    31.38      31.03 ZQ     
 33 Panitz, Beatrix M         11 Badger                 31.35      31.04 ZQ     
 34 Danin, Kylie L            11 West Islip             31.29      31.06 ZQ     
 35 McGurk, Emily M           12 Monroe-Woodbury        31.55      31.15 JO     
 36 Schattschneider, Sarah    12 Saw Mill               31.15      31.18 JO     
 37 Glenday, Kerry J          12 Islip Aquatics         31.41      31.28 JO     
 38 Bhanji, Ameera            12 Marist                 31.44      31.37 JO     
 39 Woodhead, Sandi C         12 Three Village          31.22      31.43 JO     
 40 Yu, Wynona K              12 Twisters               31.55      31.50 JO     
 41 Hogan, Anna M             12 Three Village          31.58      31.68 JO     
 42 Kelly, Simone             11 BGNW Marlins           30.46      31.72 JO     
 43 Cruz, Brigitti S          12 Twisters               31.05      31.77 JO     
 44 Eastman, Lizard M         12 LIAC                   31.26      31.79 JO     
 45 Barry, Amanda E           12 Team Suffolk           31.63      31.85        
 46 Weiner, Jade R            11 Team Suffolk           31.73      31.89        
 47 Demarco, Jackie M         12 Badger                 31.73      31.90        
 48 Koch, Julianne T          11 Team Suffolk           31.35      31.93        
 49 Nierenberg, Amelia J      12 AGUA Swim Team         30.98      31.99        
 50 Aiello, Sarah E           12 CSC                    31.79      32.11        
 51 Shehan, Olivia W          11 AGUA Swim Team         31.12      32.17        
 52 Kuhn, Abby C              11 BGNW Marlins           31.52      32.39        
 53 Vogel, Nia C              12 Riptides               31.78      33.38        
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          JO: # 59.93   3/18/2007 Olivia Chan, Express Swimming                
       METRO: M 57.87    5/1/1991 Margo Diamond, GAK-MR                        
                54.99  OPEN
                55.99  JRN
                58.49  NCSA
                59.19  SECT
              1:10.99  ZQ
              1:12.39  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Venice, Charissa L        12 NY Sharks            1:05.30    1:02.71 ZQ     
                  29.22     1:02.71 (33.49)                                        
  2 Gawlik, Keri N            12 NY Sharks            1:05.21    1:03.63 ZQ     
                  29.59     1:03.63 (34.04)                                        
  3 Arana, Jennifer           11 FLY                  1:04.97    1:03.73 ZQ     
                  30.13     1:03.73 (33.60)                                        
  4 Rodriguez, Nicole         12 AGUA Swim Team       1:04.13    1:03.79 ZQ     
                  30.12     1:03.79 (33.67)                                        
  5 Kim, Rachel S             12 COND                 1:05.81    1:04.32 ZQ     
                  30.15     1:04.32 (34.17)                                        
  6 Lehner, Stefanie J        12 LIAC                 1:04.32    1:04.34 ZQ     
                  29.89     1:04.34 (34.45)                                        
  7 Bertini, Rachael N        11 Three Village        1:07.00    1:05.54 ZQ     
                  30.65     1:05.54 (34.89)                                        
  8 Lucas, Marie E            12 Express Swimming     1:07.46    1:05.91 ZQ     
                  31.21     1:05.91 (34.70)                                        
B - Final
  9 Hutzelmann, Amanda L      12 Aqua Gems            1:07.92    1:04.14 ZQ     
                  29.74     1:04.14 (34.40)                                        
 10 Eastman, Lizard M         12 LIAC                 1:07.51    1:06.47 ZQ     
                  31.14     1:06.47 (35.33)                                        
 11 Woeckener, Wendy O        12 BGNW Marlins         1:08.09    1:07.02 ZQ     
                  31.46     1:07.02 (35.56)                                        
 12 Takei, Chiharu            12 Badger               1:08.07    1:07.08 ZQ     
                  31.04     1:07.08 (36.04)                                        
 13 Skoczylas, Anne M         11 AGUA Swim Team       1:07.95    1:07.27 ZQ     
                  31.18     1:07.27 (36.09)                                        
 14 Bhanji, Ameera            12 Marist               1:07.88    1:07.40 ZQ     
                  31.12     1:07.40 (36.28)                                        
 15 German, Morgan T          12 Hurricanes           1:08.07    1:08.24 ZQ     
                  30.79     1:08.24 (37.45)                                        
 16 Baker, Madison L          12 Monroe-Woodbury      1:08.21    1:09.42 ZQ     
                  32.16     1:09.42 (37.26)                                        
Preliminaries
 10 Coleman, Maggie A         12 Hauppauge            1:07.64                   
                  31.66     1:07.64 (35.98)                                        
 18 Fuchs, Amanda B           12 AGUA Swim Team       1:08.62                   
                  32.12     1:08.62 (36.50)                                        
 19 Weiner, Sierra T          11 Team Suffolk         1:08.67                   
                  32.21     1:08.67 (36.46)                                        
 20 Weiner, Jade R            11 Team Suffolk         1:08.75                   
                  31.62     1:08.75 (37.13)                                        
 21 Olazabal, Gabriella       11 LIAC                 1:08.77                   
                  32.68     1:08.77 (36.09)                                        
 22 Lindenberg, Olivia N      12 BGNW Marlins         1:08.80                   
                  32.38     1:08.80 (36.42)                                        
 23 Stansbury, Kate F         11 Three Village        1:09.02                   
                  32.79     1:09.02 (36.23)                                        
 24 Schattschneider, Sarah    12 Saw Mill             1:09.33                   
                  32.89     1:09.33 (36.44)                                        
 25 Cirone, Alexandra         12 AGUA Swim Team       1:09.41                   
                  33.00     1:09.41 (36.41)                                        
 26 McGurk, Emily M           12 Monroe-Woodbury      1:09.72                   
                  32.20     1:09.72 (37.52)                                        
 27 Doherty, Bridget C        12 Wahoos               1:09.82                   
                  32.14     1:09.82 (37.68)                                        
 28 Drury, Shannon            11 Team Suffolk         1:10.02                   
                  31.96     1:10.02 (38.06)                                        
 29 Reyes, Claudia L          12 CSC                  1:10.32                   
                  32.32     1:10.32 (38.00)                                        
 30 Rashid, Jasmine           12 LIAC                 1:10.60                   
                  33.32     1:10.60 (37.28)                                        
 31 Mendrzycki, Morgan        11 NY Sharks            1:10.65                   
                  33.36     1:10.65 (37.29)                                        
 32 Aiello, Sarah E           12 CSC                  1:10.66                   
                  33.23     1:10.66 (37.43)                                        
 33 Gregorace, Zoe R          11 LIAC                 1:11.09                   
                  33.41     1:11.09 (37.68)                                        
 34 Lampe, Colleen M          12 Three Village        1:11.12                   
                  33.93     1:11.12 (37.19)                                        
 35 Cruz, Brigitti S          12 Twisters             1:11.44                   
                  33.15     1:11.44 (38.29)                                        
 36 Goreshnik, Ashley H       12 NY Sharks            1:11.52                   
                  32.67     1:11.52 (38.85)                                        
 37 Panitz, Beatrix M         11 Badger               1:11.55                   
                  33.21     1:11.55 (38.34)                                        
 38 Hogan, Anna M             12 Three Village        1:11.59                   
                  32.80     1:11.59 (38.79)                                        
 39 Marigold, Skye QI         12 Hurricanes           1:11.98                   
                  33.28     1:11.98 (38.70)                                        
 40 Klein, Emma C             12 Pace                 1:12.03                   
                  33.39     1:12.03 (38.64)                                        
 41 Chiang, Brittany          12 BGNW Marlins         1:12.34                   
                  33.02     1:12.34 (39.32)                                        
 42 Kelly, Simone             11 BGNW Marlins         1:12.41                   
                  33.16     1:12.41 (39.25)                                        
 43 Nash, Jennifer            12 Long Beach           1:12.94                   
                  35.01     1:12.94 (37.93)                                        
 44 Ogisu, Emilie             12 AGUA Swim Team       1:13.04                   
                  34.19     1:13.04 (38.85)                                        
 45 Hernandez, Kristina L     12 Viking               1:13.20                   
                  34.20     1:13.20 (39.00)                                        
 46 Koch, Julianne T          11 Team Suffolk         1:13.25                   
                  34.07     1:13.25 (39.18)                                        
 47 Nierenberg, Amelia J      12 AGUA Swim Team       1:13.77                   
                  33.03     1:13.77 (40.74)                                        
 48 Shehan, Olivia W          11 AGUA Swim Team       1:13.97                   
                  34.46     1:13.97 (39.51)                                        
 49 Demarco, Jackie M         12 Badger               1:14.71                   
                  34.64     1:14.71 (40.07)                                        
 50 Caulfield, Jessica R      12 CSC                  1:15.20                   
                  33.90     1:15.20 (41.30)                                        
 51 Rutkoske, Paige           12 Big Blue             1:15.35                   
                  34.31     1:15.35 (41.04)                                        
 52 Blackman, Lindsey S       12 Viking               1:15.51                   
                  33.54     1:15.51 (41.97)                                        
 -- Grady, Caitlin M          12 NY Sharks                DQ                    
                  32.27          DQ (35.32)                                        
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          JO: # 59.93   3/18/2007 Olivia Chan, Express Swimming                
       METRO: M 57.87    5/1/1991 Margo Diamond, GAK-MR                        
                54.99  OPEN
                55.99  JRN
                58.49  NCSA
                59.19  SECT
              1:10.99  ZQ
              1:12.39  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Rodriguez, Nicole         12 AGUA Swim Team       1:03.14    1:04.13 qZQ    
                  31.29     1:04.13 (32.84)                                        
  2 Lehner, Stefanie J        12 LIAC                 1:05.25    1:04.32 qZQ    
                  30.27     1:04.32 (34.05)                                        
  3 Arana, Jennifer           11 FLY                  1:03.91    1:04.97 qZQ    
                  31.57     1:04.97 (33.40)                                        
  4 Gawlik, Keri N            12 NY Sharks            1:02.37    1:05.21 qZQ    
                  30.69     1:05.21 (34.52)                                        
  5 Venice, Charissa L        12 NY Sharks            1:02.71    1:05.30 qZQ    
                  29.78     1:05.30 (35.52)                                        
  6 Kim, Rachel S             12 COND                 1:07.59    1:05.81 qZQ    
                  30.69     1:05.81 (35.12)                                        
  7 Bertini, Rachael N        11 Three Village        1:05.44    1:07.00 qZQ    
                  30.81     1:07.00 (36.19)                                        
  8 Lucas, Marie E            12 Express Swimming     1:05.99    1:07.46 qZQ    
                  31.46     1:07.46 (36.00)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Eastman, Lizard M         12 LIAC                 1:08.34    1:07.51 qZQ    
                  31.97     1:07.51 (35.54)                                        
 10 Coleman, Maggie A         12 Hauppauge            1:08.72    1:07.64 qZQ    
                  31.66     1:07.64 (35.98)                                        
 11 Bhanji, Ameera            12 Marist               1:11.19    1:07.88 qZQ    
                  32.22     1:07.88 (35.66)                                        
 12 Hutzelmann, Amanda L      12 Aqua Gems            1:03.42    1:07.92 qZQ    
                  31.76     1:07.92 (36.16)                                        
 13 Skoczylas, Anne M         11 AGUA Swim Team       1:11.66    1:07.95 qZQ    
                  31.54     1:07.95 (36.41)                                        
 14 German, Morgan T          12 Hurricanes           1:09.90    1:08.07 qZQ    
                  32.28     1:08.07 (35.79)                                        
 14 Takei, Chiharu            12 Badger               1:06.52    1:08.07 qZQ    
                  31.98     1:08.07 (36.09)                                        
 16 Woeckener, Wendy O        12 BGNW Marlins         1:10.15    1:08.09 qZQ    
                  31.60     1:08.09 (36.49)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Baker, Madison L          12 Monroe-Woodbury      1:07.40    1:08.21 ZQ     
                  32.13     1:08.21 (36.08)                                        
 18 Fuchs, Amanda B           12 AGUA Swim Team       1:09.28    1:08.62 ZQ     
                  32.12     1:08.62 (36.50)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Weiner, Sierra T          11 Team Suffolk         1:09.57    1:08.67 ZQ     
                  32.21     1:08.67 (36.46)                                        
 20 Weiner, Jade R            11 Team Suffolk         1:08.96    1:08.75 ZQ     
                  31.62     1:08.75 (37.13)                                        
 21 Olazabal, Gabriella       11 LIAC                 1:09.82    1:08.77 ZQ     
                  32.68     1:08.77 (36.09)                                        
 22 Lindenberg, Olivia N      12 BGNW Marlins         1:08.19    1:08.80 ZQ     
                  32.38     1:08.80 (36.42)                                        
 23 Stansbury, Kate F         11 Three Village        1:07.56    1:09.02 ZQ     
                  32.79     1:09.02 (36.23)                                        
 24 Schattschneider, Sarah    12 Saw Mill             1:10.52    1:09.33 ZQ     
                  32.89     1:09.33 (36.44)                                        
 25 Cirone, Alexandra         12 AGUA Swim Team       1:09.95    1:09.41 ZQ     
                  33.00     1:09.41 (36.41)                                        
 26 McGurk, Emily M           12 Monroe-Woodbury      1:10.79    1:09.72 ZQ     
                  32.20     1:09.72 (37.52)                                        
 27 Doherty, Bridget C        12 Wahoos               1:08.89    1:09.82 ZQ     
                  32.14     1:09.82 (37.68)                                        
 28 Drury, Shannon            11 Team Suffolk         1:11.51    1:10.02 ZQ     
                  31.96     1:10.02 (38.06)                                        
 29 Reyes, Claudia L          12 CSC                  1:09.28    1:10.32 ZQ     
                  32.32     1:10.32 (38.00)                                        
 30 Rashid, Jasmine           12 LIAC                 1:11.10    1:10.60 ZQ     
                  33.32     1:10.60 (37.28)                                        
 31 Mendrzycki, Morgan        11 NY Sharks            1:11.87    1:10.65 ZQ     
                  33.36     1:10.65 (37.29)                                        
 32 Aiello, Sarah E           12 CSC                  1:11.27    1:10.66 ZQ     
                  33.23     1:10.66 (37.43)                                        
 33 Gregorace, Zoe R          11 LIAC                 1:11.00    1:11.09 JO     
                  33.41     1:11.09 (37.68)                                        
 34 Lampe, Colleen M          12 Three Village        1:11.33    1:11.12 JO     
                  33.93     1:11.12 (37.19)                                        
 35 Cruz, Brigitti S          12 Twisters             1:11.11    1:11.44 JO     
                  33.15     1:11.44 (38.29)                                        
 36 Goreshnik, Ashley H       12 NY Sharks            1:11.65    1:11.52 JO     
                  32.67     1:11.52 (38.85)                                        
 37 Panitz, Beatrix M         11 Badger               1:10.59    1:11.55 JO     
                  33.21     1:11.55 (38.34)                                        
 38 Hogan, Anna M             12 Three Village        1:10.57    1:11.59 JO     
                  32.80     1:11.59 (38.79)                                        
 39 Marigold, Skye QI         12 Hurricanes           1:10.72    1:11.98 JO     
                  33.28     1:11.98 (38.70)                                        
 40 Klein, Emma C             12 Pace                 1:12.25    1:12.03 JO     
                  33.39     1:12.03 (38.64)                                        
 41 Chiang, Brittany          12 BGNW Marlins         1:11.98    1:12.34 JO     
                  33.02     1:12.34 (39.32)                                        
 42 Kelly, Simone             11 BGNW Marlins         1:09.89    1:12.41        
                  33.16     1:12.41 (39.25)                                        
 43 Nash, Jennifer            12 Long Beach           1:12.20    1:12.94        
                  35.01     1:12.94 (37.93)                                        
 44 Ogisu, Emilie             12 AGUA Swim Team       1:10.04    1:13.04        
                  34.19     1:13.04 (38.85)                                        
 45 Hernandez, Kristina L     12 Viking               1:10.48    1:13.20        
                  34.20     1:13.20 (39.00)                                        
 46 Koch, Julianne T          11 Team Suffolk         1:11.64    1:13.25        
                  34.07     1:13.25 (39.18)                                        
 47 Nierenberg, Amelia J      12 AGUA Swim Team       1:11.25    1:13.77        
                  33.03     1:13.77 (40.74)                                        
 48 Shehan, Olivia W          11 AGUA Swim Team       1:12.10    1:13.97        
                  34.46     1:13.97 (39.51)                                        
 49 Demarco, Jackie M         12 Badger               1:11.17    1:14.71        
                  34.64     1:14.71 (40.07)                                        
 50 Caulfield, Jessica R      12 CSC                  1:12.13    1:15.20        
                  33.90     1:15.20 (41.30)                                        
 51 Rutkoske, Paige           12 Big Blue             1:10.82    1:15.35        
                  34.31     1:15.35 (41.04)                                        
 52 Blackman, Lindsey S       12 Viking               1:10.24    1:15.51        
                  33.54     1:15.51 (41.97)                                        
 -- Grady, Caitlin M          12 NY Sharks            1:07.63         DQ        
      False start
                  32.27          DQ (35.32)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard Butterfly
===============================================================================
          JO: # 2:12.25   3/17/2007 Rachel R Kessler, Badger                   
       METRO: M 2:11.26  12/15/2000 Priscilla Modrov, TS-MR                    
                2:00.69  OPEN
                2:03.09  JRN
                2:07.39  NCSA
                2:11.49  SECT
                2:37.99  ZQ
                2:39.99  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Rodriguez, Nicole         12 AGUA Swim Team       2:20.05    2:19.12 ZQ     
                  30.48     1:05.68 (35.20)     1:41.90 (36.22)     2:19.12 (37.22)
  2 Lucas, Marie E            12 Express Swimming     2:21.21    2:20.39 ZQ     
                  30.99     1:05.98 (34.99)     1:42.86 (36.88)     2:20.39 (37.53)
  3 Gawlik, Keri N            12 NY Sharks            2:26.32    2:20.70 ZQ     
                  30.62     1:05.90 (35.28)     1:42.96 (37.06)     2:20.70 (37.74)
  4 Arana, Jennifer           11 FLY                  2:23.40    2:22.22 ZQ     
                  31.37     1:06.64 (35.27)     1:44.12 (37.48)     2:22.22 (38.10)
  5 Lehner, Stefanie J        12 LIAC                 2:27.81    2:23.35 ZQ     
                  31.08     1:07.84 (36.76)     1:45.56 (37.72)     2:23.35 (37.79)
  6 Venice, Charissa L        12 NY Sharks            2:25.39    2:23.72 ZQ     
                  30.85     1:06.46 (35.61)     1:44.43 (37.97)     2:23.72 (39.29)
  7 Hutzelmann, Amanda L      12 Aqua Gems            2:24.28    2:26.80 ZQ     
                  31.99     1:09.29 (37.30)     1:48.18 (38.89)     2:26.80 (38.62)
  8 Takei, Chiharu            12 Badger               2:31.73    2:34.50 ZQ     
                  32.16     1:09.12 (36.96)     1:50.72 (41.60)     2:34.50 (43.78)
B - Final
  9 Woeckener, Wendy O        12 BGNW Marlins         2:36.22    2:26.60 ZQ     
                  31.41     1:08.30 (36.89)     1:48.21 (39.91)     2:26.60 (38.39)
 10 Bertini, Rachael N        11 Three Village        2:33.02    2:28.67 ZQ     
                  32.28     1:10.98 (38.70)     1:50.69 (39.71)     2:28.67 (37.98)
 11 Hetzer, Nicole M          12 CSC                  2:33.61    2:30.98 ZQ     
                  32.69     1:12.13 (39.44)     1:52.38 (40.25)     2:30.98 (38.60)
 12 Ogisu, Emilie             12 AGUA Swim Team       2:36.29    2:35.14 ZQ     
                  34.00     1:13.67 (39.67)     1:54.94 (41.27)     2:35.14 (40.20)
 13 Demarco, Jackie M         12 Badger               2:36.15    2:40.46        
                  34.28     1:15.32 (41.04)     1:58.75 (43.43)     2:40.46 (41.71)
 11 Mendrzycki, Morgan        11 NY Sharks            2:33.68                   
                  33.67     1:12.06 (38.39)     1:52.08 (40.02)     2:33.68 (41.60)
Preliminaries
 -- Lindenberg, Olivia N      12 BGNW Marlins             DQ                    
 
Girls 11-12 200 Yard Butterfly
===============================================================================
          JO: # 2:12.25   3/17/2007 Rachel R Kessler, Badger                   
       METRO: M 2:11.26  12/15/2000 Priscilla Modrov, TS-MR                    
                2:00.69  OPEN
                2:03.09  JRN
                2:07.39  NCSA
                2:11.49  SECT
                2:37.99  ZQ
                2:39.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Rodriguez, Nicole         12 AGUA Swim Team       2:17.17    2:20.05 qZQ    
                  31.45     1:05.37 (33.92)     1:42.73 (37.36)     2:20.05 (37.32)
  2 Lucas, Marie E            12 Express Swimming     2:18.23    2:21.21 qZQ    
                  31.18     1:06.43 (35.25)     1:43.47 (37.04)     2:21.21 (37.74)
  3 Arana, Jennifer           11 FLY                  2:22.86    2:23.40 qZQ    
                  31.65     1:08.73 (37.08)     1:45.12 (36.39)     2:23.40 (38.28)
  4 Hutzelmann, Amanda L      12 Aqua Gems            2:24.09    2:24.28 qZQ    
                  31.56     1:09.18 (37.62)     1:46.94 (37.76)     2:24.28 (37.34)
  5 Venice, Charissa L        12 NY Sharks            2:18.74    2:25.39 qZQ    
                  32.08     1:07.36 (35.28)     1:46.64 (39.28)     2:25.39 (38.75)
  6 Gawlik, Keri N            12 NY Sharks            2:20.62    2:26.32 qZQ    
                  32.07     1:08.80 (36.73)     1:47.48 (38.68)     2:26.32 (38.84)
  7 Lehner, Stefanie J        12 LIAC                 2:25.78    2:27.81 qZQ    
                  32.48     1:09.77 (37.29)     1:48.69 (38.92)     2:27.81 (39.12)
  8 Takei, Chiharu            12 Badger               2:30.78    2:31.73 qZQ    
                  33.06     1:09.86 (36.80)     1:50.99 (41.13)     2:31.73 (40.74)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Bertini, Rachael N        11 Three Village        2:29.43    2:33.02 qZQ    
                  34.02     1:13.53 (39.51)     1:54.38 (40.85)     2:33.02 (38.64)
 10 Hetzer, Nicole M          12 CSC                  2:25.28    2:33.61 qZQ    
                  33.41     1:12.97 (39.56)     1:54.45 (41.48)     2:33.61 (39.16)
 11 Mendrzycki, Morgan        11 NY Sharks            2:36.48    2:33.68 qZQ    
                  33.67     1:12.06 (38.39)     1:52.08 (40.02)     2:33.68 (41.60)
 12 Demarco, Jackie M         12 Badger               2:38.64    2:36.15 qZQ    
                  33.96     1:12.30 (38.34)     1:54.25 (41.95)     2:36.15 (41.90)
 13 Woeckener, Wendy O        12 BGNW Marlins         2:32.49    2:36.22 qZQ    
                  34.10     1:14.26 (40.16)     1:55.57 (41.31)     2:36.22 (40.65)
 14 Ogisu, Emilie             12 AGUA Swim Team       2:38.90    2:36.29 qZQ    
                  34.14     1:14.44 (40.30)     1:56.12 (41.68)     2:36.29 (40.17)
 -- Lindenberg, Olivia N      12 BGNW Marlins         2:36.98         DQ        
      False start
 
Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
          JO: # 58.44   3/18/2007 Annie Zhu, TWISTERS                          
       METRO: M 58.44   3/18/2007 Annie Zhu, TWISTERS                          
              1:10.69  ZQ
              1:11.49  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Hetzer, Nicole M          12 CSC                  1:05.37    1:04.01 ZQ     
                  29.57     1:04.01 (34.44)                                        
  2 Rubiano, Alexandra K      12 Twisters             1:05.47    1:05.34 ZQ     
                  30.20     1:05.34 (35.14)                                        
  3 Lydon, Breann N           12 Team Suffolk         1:06.85    1:05.37 ZQ     
                  30.22     1:05.37 (35.15)                                        
  4 Andrews, Jinan M          12 Aqua Gems            1:06.19    1:05.87 ZQ     
                  30.22     1:05.87 (35.65)                                        
  5 Arana, Jennifer           11 FLY                  1:06.77    1:06.09 ZQ     
                  30.97     1:06.09 (35.12)                                        
  6 Lehner, Stefanie J        12 LIAC                 1:06.19    1:06.70 ZQ     
                  30.89     1:06.70 (35.81)                                        
  7 Kim, Rachel S             12 COND                 1:07.83    1:07.53 ZQ     
                  30.58     1:07.53 (36.95)                                        
  8 Gawlik, Keri N            12 NY Sharks            1:08.00    1:07.71 ZQ     
                  31.42     1:07.71 (36.29)                                        
B - Final
  9 Toback, Gabbie N          12 LIAC                 1:08.25    1:06.72 ZQ     
                  29.80     1:06.72 (36.92)                                        
 10 Barbosa, Tabitha          12 Twisters             1:08.10    1:07.19 ZQ     
                  31.86     1:07.19 (35.33)                                        
 11 Bertini, Rachael N        11 Three Village        1:08.93    1:07.55 ZQ     
                  30.86     1:07.55 (36.69)                                        
 12 Patrick, Trudiann O       12 LIAC                 1:08.34    1:07.68 ZQ     
                  31.45     1:07.68 (36.23)                                        
 13 Bailey, Brittany M        12 Badger               1:08.95    1:08.01 ZQ     
                  30.87     1:08.01 (37.14)                                        
 14 Hovey, Emily K            12 Newburgh Sharks      1:08.64    1:08.34 ZQ     
                  31.91     1:08.34 (36.43)                                        
 15 Doherty, Bridget C        12 Wahoos               1:08.41    1:08.40 ZQ     
                  31.98     1:08.40 (36.42)                                        
 16 Baker, Madison L          12 Monroe-Woodbury      1:08.27    1:08.90 ZQ     
                  32.31     1:08.90 (36.59)                                        
Preliminaries
 17 Eastman, Lizard M         12 LIAC                 1:09.11                   
                  32.60     1:09.11 (36.51)                                        
 18 Deverna, Tara N           12 Gael                 1:09.47                   
                  33.94     1:09.47 (35.53)                                        
 19 Trivino, Maria A          11 FLY                  1:09.63                   
                  31.86     1:09.63 (37.77)                                        
 20 Coleman, Maggie A         12 Hauppauge            1:09.69                   
                  31.77     1:09.69 (37.92)                                        
 21 McElroy, Nora             12 Badger               1:09.92                   
                  33.17     1:09.92 (36.75)                                        
 22 Rodriguez, Keannie M      12 AGUA Swim Team       1:10.01                   
                  32.64     1:10.01 (37.37)                                        
 23 Hutzler, Alexandra P      11 Three Village        1:10.14                   
                  32.32     1:10.14 (37.82)                                        
 24 Fuchs, Amanda B           12 AGUA Swim Team       1:10.17                   
                  32.11     1:10.17 (38.06)                                        
 24 Barry, Amanda E           12 Team Suffolk         1:10.17                   
                  33.40     1:10.17 (36.77)                                        
 26 Lindenberg, Olivia N      12 BGNW Marlins         1:10.33                   
                  32.39     1:10.33 (37.94)                                        
 27 Whalen, Bridget           12 West Islip           1:10.40                   
                  32.00     1:10.40 (38.40)                                        
 28 Reyes, Claudia L          12 CSC                  1:10.41                   
                  32.79     1:10.41 (37.62)                                        
 29 Shehan, Olivia W          11 AGUA Swim Team       1:10.44                   
                  33.61     1:10.44 (36.83)                                        
 30 Stansbury, Kate F         11 Three Village        1:10.63                   
                  31.58     1:10.63 (39.05)                                        
 31 Santos, Samantha P        12 FLY                  1:10.70                   
                  32.85     1:10.70 (37.85)                                        
 32 Evans, Kate B             11 Badger               1:10.81                   
                  32.46     1:10.81 (38.35)                                        
 33 Flor, Erica M             12 Bluefish             1:10.95                   
                  33.52     1:10.95 (37.43)                                        
 34 Weiner, Sierra T          11 Team Suffolk         1:10.99                   
                  32.76     1:10.99 (38.23)                                        
 35 Housman, Emma Grace G     12 BGNW Marlins         1:11.03                   
                  32.42     1:11.03 (38.61)                                        
 36 Yu, Wynona K              12 Twisters             1:11.09                   
                  33.36     1:11.09 (37.73)                                        
 37 Hogan, Anna M             12 Three Village        1:11.11                   
                  31.70     1:11.11 (39.41)                                        
 38 Grady, Caitlin M          12 NY Sharks            1:11.14                   
                  32.76     1:11.14 (38.38)                                        
 39 Chiang, Brittany          12 BGNW Marlins         1:11.21                   
                  33.25     1:11.21 (37.96)                                        
 40 Glenday, Kerry J          12 Islip Aquatics       1:11.27                   
                  32.81     1:11.27 (38.46)                                        
 41 Koch, Julianne T          11 Team Suffolk         1:11.28                   
                  32.32     1:11.28 (38.96)                                        
 42 Lampe, Colleen M          12 Three Village        1:11.35                   
                  31.68     1:11.35 (39.67)                                        
 43 Huang, Eileen S           12 BGNW Marlins         1:11.39                   
                  35.09     1:11.39 (36.30)                                        
 44 Marmo, Marisa A           12 Islip Aquatics       1:11.41                   
                  33.88     1:11.41 (37.53)                                        
 45 Teller, Jacqulyn S        12 Team Suffolk         1:11.61                   
                  34.33     1:11.61 (37.28)                                        
 46 Rutkoske, Paige           12 Big Blue             1:11.93                   
                  32.95     1:11.93 (38.98)                                        
 47 Klein, Emma C             12 Pace                 1:12.32                   
                  32.98     1:12.32 (39.34)                                        
 48 Blackman, Lindsey S       12 Viking               1:12.42                   
                  32.37     1:12.42 (40.05)                                        
 49 Hutzelmann, Amanda L      12 Aqua Gems            1:12.85                   
                  33.51     1:12.85 (39.34)                                        
 50 Pappalardo, Jacqueline L  12 Team Suffolk         1:12.91                   
                  33.75     1:12.91 (39.16)                                        
 51 Bai, Annys                12 FLY                  1:13.11                   
                  33.41     1:13.11 (39.70)                                        
 52 Woodhead, Sandi C         12 Three Village        1:13.17                   
                  33.69     1:13.17 (39.48)                                        
 -- Danin, Kylie L            11 West Islip               DQ                    
                  32.24          DQ (38.12)                                        
 -- Tschoke, Victoria         12 Sachem                  DNF                    
 
Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
          JO: # 58.44   3/18/2007 Annie Zhu, TWISTERS                          
       METRO: M 58.44   3/18/2007 Annie Zhu, TWISTERS                          
              1:10.69  ZQ
              1:11.49  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Hetzer, Nicole M          12 CSC                  1:03.69    1:05.37 qZQ    
                  30.66     1:05.37 (34.71)                                        
  2 Rubiano, Alexandra K      12 Twisters             1:05.54    1:05.47 qZQ    
                  30.86     1:05.47 (34.61)                                        
  3 Andrews, Jinan M          12 Aqua Gems            1:05.26    1:06.19 qZQ    
                  31.28     1:06.19 (34.91)                                        
  3 Lehner, Stefanie J        12 LIAC                 1:05.88    1:06.19 qZQ    
                  31.09     1:06.19 (35.10)                                        
  5 Arana, Jennifer           11 FLY                  1:06.56    1:06.77 qZQ    
                  31.21     1:06.77 (35.56)                                        
  6 Lydon, Breann N           12 Team Suffolk         1:06.47    1:06.85 qZQ    
                  30.09     1:06.85 (36.76)                                        
  7 Kim, Rachel S             12 COND                 1:11.28    1:07.83 qZQ    
                  30.66     1:07.83 (37.17)                                        
  8 Gawlik, Keri N            12 NY Sharks            1:06.62    1:08.00 qZQ    
                  31.84     1:08.00 (36.16)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Barbosa, Tabitha          12 Twisters             1:08.92    1:08.10 qZQ    
                  31.94     1:08.10 (36.16)                                        
 10 Toback, Gabbie N          12 LIAC                 1:05.83    1:08.25 qZQ    
                  31.61     1:08.25 (36.64)                                        
 11 Baker, Madison L          12 Monroe-Woodbury      1:06.72    1:08.27 qZQ    
                  32.18     1:08.27 (36.09)                                        
 12 Patrick, Trudiann O       12 LIAC                 1:10.47    1:08.34 qZQ    
                  31.72     1:08.34 (36.62)                                        
 13 Doherty, Bridget C        12 Wahoos               1:07.55    1:08.41 qZQ    
                  31.89     1:08.41 (36.52)                                        
 14 Hovey, Emily K            12 Newburgh Sharks      1:07.58    1:08.64 qZQ    
                  32.38     1:08.64 (36.26)                                        
 15 Bertini, Rachael N        11 Three Village        1:08.49    1:08.93 qZQ    
                  31.50     1:08.93 (37.43)                                        
 16 Bailey, Brittany M        12 Badger               1:08.11    1:08.95 qZQ    
                  31.95     1:08.95 (37.00)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Eastman, Lizard M         12 LIAC                 1:10.50    1:09.11 ZQ     
                  32.60     1:09.11 (36.51)                                        
 18 Deverna, Tara N           12 Gael                 1:10.33    1:09.47 ZQ     
                  33.94     1:09.47 (35.53)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Trivino, Maria A          11 FLY                  1:10.14    1:09.63 ZQ     
                  31.86     1:09.63 (37.77)                                        
 20 Coleman, Maggie A         12 Hauppauge            1:09.88    1:09.69 ZQ     
                  31.77     1:09.69 (37.92)                                        
 21 McElroy, Nora             12 Badger               1:10.45    1:09.92 ZQ     
                  33.17     1:09.92 (36.75)                                        
 22 Rodriguez, Keannie M      12 AGUA Swim Team       1:10.13    1:10.01 ZQ     
                  32.64     1:10.01 (37.37)                                        
 23 Hutzler, Alexandra P      11 Three Village        1:11.27    1:10.14 ZQ     
                  32.32     1:10.14 (37.82)                                        
 24 Barry, Amanda E           12 Team Suffolk         1:08.24    1:10.17 ZQ     
                  33.40     1:10.17 (36.77)                                        
 24 Fuchs, Amanda B           12 AGUA Swim Team       1:08.86    1:10.17 ZQ     
                  32.11     1:10.17 (38.06)                                        
 26 Lindenberg, Olivia N      12 BGNW Marlins         1:11.30    1:10.33 ZQ     
                  32.39     1:10.33 (37.94)                                        
 27 Whalen, Bridget           12 West Islip           1:10.48    1:10.40 ZQ     
                  32.00     1:10.40 (38.40)                                        
 28 Reyes, Claudia L          12 CSC                  1:09.57    1:10.41 ZQ     
                  32.79     1:10.41 (37.62)                                        
 29 Shehan, Olivia W          11 AGUA Swim Team       1:09.22    1:10.44 ZQ     
                  33.61     1:10.44 (36.83)                                        
 30 Stansbury, Kate F         11 Three Village        1:10.60    1:10.63 ZQ     
                  31.58     1:10.63 (39.05)                                        
 31 Santos, Samantha P        12 FLY                  1:10.94    1:10.70 JO     
                  32.85     1:10.70 (37.85)                                        
 32 Evans, Kate B             11 Badger               1:10.52    1:10.81 JO     
                  32.46     1:10.81 (38.35)                                        
 33 Flor, Erica M             12 Bluefish             1:10.67    1:10.95 JO     
                  33.52     1:10.95 (37.43)                                        
 34 Weiner, Sierra T          11 Team Suffolk         1:09.00    1:10.99 JO     
                  32.76     1:10.99 (38.23)                                        
 35 Housman, Emma Grace G     12 BGNW Marlins         1:11.14    1:11.03 JO     
                  32.42     1:11.03 (38.61)                                        
 36 Yu, Wynona K              12 Twisters             1:09.75    1:11.09 JO     
                  33.36     1:11.09 (37.73)                                        
 37 Hogan, Anna M             12 Three Village        1:11.36    1:11.11 JO     
                  31.70     1:11.11 (39.41)                                        
 38 Grady, Caitlin M          12 NY Sharks            1:10.81    1:11.14 JO     
                  32.76     1:11.14 (38.38)                                        
 39 Chiang, Brittany          12 BGNW Marlins         1:11.23    1:11.21 JO     
                  33.25     1:11.21 (37.96)                                        
 40 Glenday, Kerry J          12 Islip Aquatics       1:09.74    1:11.27 JO     
                  32.81     1:11.27 (38.46)                                        
 41 Koch, Julianne T          11 Team Suffolk         1:10.09    1:11.28 JO     
                  32.32     1:11.28 (38.96)                                        
 42 Lampe, Colleen M          12 Three Village        1:10.43    1:11.35 JO     
                  31.68     1:11.35 (39.67)                                        
 43 Huang, Eileen S           12 BGNW Marlins         1:10.87    1:11.39 JO     
                  35.09     1:11.39 (36.30)                                        
 44 Marmo, Marisa A           12 Islip Aquatics       1:10.90    1:11.41 JO     
                  33.88     1:11.41 (37.53)                                        
 45 Teller, Jacqulyn S        12 Team Suffolk         1:09.73    1:11.61        
                  34.33     1:11.61 (37.28)                                        
 46 Rutkoske, Paige           12 Big Blue             1:10.15    1:11.93        
                  32.95     1:11.93 (38.98)                                        
 47 Klein, Emma C             12 Pace                 1:10.16    1:12.32        
                  32.98     1:12.32 (39.34)                                        
 48 Blackman, Lindsey S       12 Viking               1:10.75    1:12.42        
                  32.37     1:12.42 (40.05)                                        
 49 Hutzelmann, Amanda L      12 Aqua Gems            1:09.28    1:12.85        
                  33.51     1:12.85 (39.34)                                        
 50 Pappalardo, Jacqueline L  12 Team Suffolk         1:10.82    1:12.91        
                  33.75     1:12.91 (39.16)                                        
 51 Bai, Annys                12 FLY                  1:11.33    1:13.11        
                  33.41     1:13.11 (39.70)                                        
 52 Woodhead, Sandi C         12 Three Village        1:11.21    1:13.17        
                  33.69     1:13.17 (39.48)                                        
 -- Danin, Kylie L            11 West Islip           1:11.23         DQ        
      One hand touch - fly
                  32.24          DQ (38.12)                                        
 -- Tschoke, Victoria         12 Sachem               1:08.44        DNF        
      Did not finish - Misc
                  30.99                                                            
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
          JO: # 2:06.79   3/17/2007 Annie Zhu, TWISTERS                        
       METRO: M 2:06.11   3/11/2007 Annie Zhu at 2007 Speedo Sect, LGAC-MR     
                2:01.79  OPEN
                2:04.09  JRN
                2:09.49  NCSA
                2:10.89  SECT
                2:29.69  ZQ
                2:32.29  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Baker, Madison L          12 Monroe-Woodbury      2:18.33    2:17.26 ZQ     
                  30.50     1:05.72 (35.22)     1:45.84 (40.12)     2:17.26 (31.42)
  2 Hetzer, Nicole M          12 CSC                  2:21.99    2:18.25 ZQ     
                  30.73     1:07.22 (36.49)     1:47.08 (39.86)     2:18.25 (31.17)
  3 Lucas, Marie E            12 Express Swimming     2:19.53    2:19.30 ZQ     
                  30.96     1:06.57 (35.61)     1:47.23 (40.66)     2:19.30 (32.07)
  4 Barry, Elizabeth R        12 NY Sharks            2:23.41    2:19.89 ZQ     
                  30.17     1:05.17 (35.00)     1:48.57 (43.40)     2:19.89 (31.32)
  5 Rubiano, Alexandra K      12 Twisters             2:19.83    2:20.22 ZQ     
                  30.88     1:07.38 (36.50)     1:48.12 (40.74)     2:20.22 (32.10)
  6 Andrews, Jinan M          12 Aqua Gems            2:20.13    2:20.50 ZQ     
                  30.43     1:04.93 (34.50)     1:47.65 (42.72)     2:20.50 (32.85)
  7 Arana, Jennifer           11 FLY                  2:22.59    2:21.15 ZQ     
                  30.58     1:06.44 (35.86)     1:48.42 (41.98)     2:21.15 (32.73)
  8 Hovey, Emily K            12 Newburgh Sharks      2:23.51    2:22.07 ZQ     
                  31.84     1:07.00 (35.16)     1:48.72 (41.72)     2:22.07 (33.35)
B - Final
  9 Gawlik, Keri N            12 NY Sharks            2:23.60    2:20.77 ZQ     
                  30.14     1:06.55 (36.41)     1:49.49 (42.94)     2:20.77 (31.28)
 10 Lehner, Stefanie J        12 LIAC                 2:25.31    2:20.87 ZQ     
                  30.30     1:06.88 (36.58)     1:48.56 (41.68)     2:20.87 (32.31)
 11 Rodriguez, Nicole         12 AGUA Swim Team       2:23.58    2:22.47 ZQ     
                  31.57     1:07.18 (35.61)     1:50.92 (43.74)     2:22.47 (31.55)
 12 Barry, Amanda E           12 Team Suffolk         2:25.89    2:23.97 ZQ     
                  31.67     1:10.10 (38.43)     1:50.71 (40.61)     2:23.97 (33.26)
 13 Kim, Rachel S             12 COND                 2:26.17    2:24.14 ZQ     
                  30.71     1:09.23 (38.52)     1:53.62 (44.39)     2:24.14 (30.52)
 14 Doherty, Bridget C        12 Wahoos               2:25.02    2:25.01 ZQ     
                  31.72     1:10.51 (38.79)     1:52.66 (42.15)     2:25.01 (32.35)
 15 Barbosa, Tabitha          12 Twisters             2:25.37    2:27.42 ZQ     
                  31.79     1:09.34 (37.55)     1:53.31 (43.97)     2:27.42 (34.11)
 16 Yu, Wynona K              12 Twisters             2:25.97    2:29.76 JO     
                  33.05     1:11.96 (38.91)     1:56.64 (44.68)     2:29.76 (33.12)
Preliminaries
 17 Bailey, Brittany M        12 Badger               2:27.01                   
                  33.03     1:07.90 (34.87)     1:53.67 (45.77)     2:27.01 (33.34)
 18 Coleman, Maggie A         12 Hauppauge            2:27.79                   
                  31.64     1:10.04 (38.40)     1:53.94 (43.90)     2:27.79 (33.85)
 19 Lydon, Breann N           12 Team Suffolk         2:28.21                   
                  31.21     1:07.97 (36.76)     1:53.51 (45.54)     2:28.21 (34.70)
 20 Eastman, Lizard M         12 LIAC                 2:28.63                   
                  31.41     1:09.87 (38.46)     1:52.50 (42.63)     2:28.63 (36.13)
 21 Housman, Emma Grace G     12 BGNW Marlins         2:28.82                   
                  34.26     1:10.60 (36.34)     1:55.04 (44.44)     2:28.82 (33.78)
 22 Woeckener, Wendy O        12 BGNW Marlins         2:29.14                   
                  32.27     1:09.78 (37.51)     1:55.34 (45.56)     2:29.14 (33.80)
 23 Patrick, Trudiann O       12 LIAC                 2:29.46                   
                  31.88     1:10.23 (38.35)     1:55.18 (44.95)     2:29.46 (34.28)
 24 Deverna, Tara N           12 Gael                 2:29.72                   
                  34.58     1:14.21 (39.63)     1:56.51 (42.30)     2:29.72 (33.21)
 25 Panitz, Beatrix M         11 Badger               2:29.75                   
                  32.60     1:10.57 (37.97)     1:56.27 (45.70)     2:29.75 (33.48)
 26 Reyes, Claudia L          12 CSC                  2:29.81                   
                  32.33     1:10.31 (37.98)     1:57.94 (47.63)     2:29.81 (31.87)
 27 Pappalardo, Jacqueline L  12 Team Suffolk         2:29.96                   
                  33.67     1:11.85 (38.18)     1:56.34 (44.49)     2:29.96 (33.62)
 28 Gregorace, Zoe R          11 LIAC                 2:30.12                   
                  33.17     1:13.62 (40.45)     1:54.79 (41.17)     2:30.12 (35.33)
 29 Doherty, Kaitlin A        12 Middies              2:30.14                   
                  33.57     1:10.93 (37.36)     1:57.16 (46.23)     2:30.14 (32.98)
 30 Ogisu, Emilie             12 AGUA Swim Team       2:30.19                   
                  32.93     1:10.91 (37.98)     1:57.24 (46.33)     2:30.19 (32.95)
 31 Drury, Shannon            11 Team Suffolk         2:30.23                   
                  32.05     1:08.79 (36.74)     1:55.78 (46.99)     2:30.23 (34.45)
 32 Hutzelmann, Amanda L      12 Aqua Gems            2:30.34                   
                  30.88     1:12.22 (41.34)     1:57.15 (44.93)     2:30.34 (33.19)
 33 Grady, Caitlin M          12 NY Sharks            2:30.46                   
                  32.08     1:10.35 (38.27)     1:53.79 (43.44)     2:30.46 (36.67)
 34 Takei, Chiharu            12 Badger               2:30.51                   
                  33.00     1:11.78 (38.78)     1:56.90 (45.12)     2:30.51 (33.61)
 35 Hao, Amy P                11 FLY                  2:30.55                   
                  33.24     1:13.14 (39.90)     1:56.37 (43.23)     2:30.55 (34.18)
 36 Santos, Samantha P        12 FLY                  2:30.78                   
                  33.14     1:11.71 (38.57)     1:57.98 (46.27)     2:30.78 (32.80)
 37 Cirone, Alexandra         12 AGUA Swim Team       2:30.99                   
                  33.08     1:12.80 (39.72)     1:56.41 (43.61)     2:30.99 (34.58)
 38 Weiner, Sierra T          11 Team Suffolk         2:31.15                   
                  34.52     1:12.27 (37.75)     1:57.61 (45.34)     2:31.15 (33.54)
 39 Teller, Jacqulyn S        12 Team Suffolk         2:31.17                   
                  34.54     1:13.15 (38.61)     1:57.39 (44.24)     2:31.17 (33.78)
 40 Koch, Julianne T          11 Team Suffolk         2:31.27                   
                  33.34     1:10.25 (36.91)     1:58.38 (48.13)     2:31.27 (32.89)
 41 Trivino, Maria A          11 FLY                  2:31.44                   
                  32.56     1:10.71 (38.15)     1:55.54 (44.83)     2:31.44 (35.90)
 42 McElroy, Nora             12 Badger               2:31.89                   
                  33.64     1:12.20 (38.56)     1:57.15 (44.95)     2:31.89 (34.74)
 43 Evans, Kate B             11 Badger               2:32.05                   
                  34.52     1:11.78 (37.26)     1:57.03 (45.25)     2:32.05 (35.02)
 44 Rodriguez, Keannie M      12 AGUA Swim Team       2:32.45                   
                  34.18     1:13.33 (39.15)     1:58.10 (44.77)     2:32.45 (34.35)
 44 Chiang, Brittany          12 BGNW Marlins         2:32.45                   
                  33.98     1:11.29 (37.31)     1:58.94 (47.65)     2:32.45 (33.51)
 46 Shehan, Olivia W          11 AGUA Swim Team       2:32.61                   
                  33.41     1:13.04 (39.63)     1:58.11 (45.07)     2:32.61 (34.50)
 47 Woodhead, Sandi C         12 Three Village        2:32.62                   
                  32.52     1:13.13 (40.61)     1:58.11 (44.98)     2:32.62 (34.51)
 48 Weiner, Jade R            11 Team Suffolk         2:32.63                   
                  32.34     1:11.09 (38.75)     1:57.67 (46.58)     2:32.63 (34.96)
 49 Fuchs, Amanda B           12 AGUA Swim Team       2:32.79                   
                  33.31     1:11.76 (38.45)     1:56.82 (45.06)     2:32.79 (35.97)
 50 Hogan, Anna M             12 Three Village        2:32.94                   
                  33.43     1:11.08 (37.65)     1:58.72 (47.64)     2:32.94 (34.22)
 51 McLaughlin, Genna M       11 BGNW Marlins         2:32.98                   
                  33.29     1:12.18 (38.89)     1:58.00 (45.82)     2:32.98 (34.98)
 52 Bertini, Rachael N        11 Three Village        2:33.50                   
                  33.29     1:12.14 (38.85)     1:58.21 (46.07)     2:33.50 (35.29)
 53 Lampe, Colleen M          12 Three Village        2:33.93                   
                  34.28     1:12.15 (37.87)     1:58.82 (46.67)     2:33.93 (35.11)
 54 Hutzler, Alexandra P      11 Three Village        2:34.12                   
                  33.48     1:13.64 (40.16)     1:59.14 (45.50)     2:34.12 (34.98)
 55 Kanim, Callie H           12 Middies              2:34.22                   
                  36.03     1:13.64 (37.61)     1:59.43 (45.79)     2:34.22 (34.79)
 56 Poindexter, Tiana         12 NY Sharks            2:34.44                   
                  33.38     1:12.03 (38.65)     1:59.23 (47.20)     2:34.44 (35.21)
 56 Hirsch, Stephanie         12 Team Rockland        2:34.44                   
                  35.51     1:13.74 (38.23)     2:00.05 (46.31)     2:34.44 (34.39)
 56 Whalen, Bridget           12 West Islip           2:34.44                   
                  33.31     1:11.33 (38.02)     1:58.15 (46.82)     2:34.44 (36.29)
 59 Sawkins, Emma E           11 BGNW Marlins         2:34.49                   
                  34.87     1:13.96 (39.09)     2:00.60 (46.64)     2:34.49 (33.89)
 60 Cruz, Brigitti S          12 Twisters             2:35.25                   
                  33.22     1:12.74 (39.52)     1:59.95 (47.21)     2:35.25 (35.30)
 61 Miesner, Kiera C          12 NY Sharks            2:38.03                   
                  34.47     1:17.54 (43.07)     2:01.19 (43.65)     2:38.03 (36.84)
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
          JO: # 2:06.79   3/17/2007 Annie Zhu, TWISTERS                        
       METRO: M 2:06.11   3/11/2007 Annie Zhu at 2007 Speedo Sect, LGAC-MR     
                2:01.79  OPEN
                2:04.09  JRN
                2:09.49  NCSA
                2:10.89  SECT
                2:29.69  ZQ
                2:32.29  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Baker, Madison L          12 Monroe-Woodbury      2:18.01    2:18.33 qZQ    
                  30.84     1:06.68 (35.84)     1:47.32 (40.64)     2:18.33 (31.01)
  2 Lucas, Marie E            12 Express Swimming     2:18.26    2:19.53 qZQ    
                  31.34     1:08.55 (37.21)     1:47.78 (39.23)     2:19.53 (31.75)
  3 Rubiano, Alexandra K      12 Twisters             2:19.73    2:19.83 qZQ    
                  30.28     1:06.69 (36.41)     1:47.48 (40.79)     2:19.83 (32.35)
  4 Andrews, Jinan M          12 Aqua Gems            2:19.63    2:20.13 qZQ    
                  30.13     1:04.74 (34.61)     1:47.74 (43.00)     2:20.13 (32.39)
  5 Hetzer, Nicole M          12 CSC                  2:18.60    2:21.99 qZQ    
                  31.43     1:08.40 (36.97)     1:50.44 (42.04)     2:21.99 (31.55)
  6 Arana, Jennifer           11 FLY                  2:19.98    2:22.59 qZQ    
                  30.89     1:07.64 (36.75)     1:49.62 (41.98)     2:22.59 (32.97)
  7 Barry, Elizabeth R        12 NY Sharks            2:19.29    2:23.41 qZQ    
                  31.42     1:07.53 (36.11)     1:51.53 (44.00)     2:23.41 (31.88)
  8 Hovey, Emily K            12 Newburgh Sharks      2:30.12    2:23.51 qZQ    
                  32.38     1:07.68 (35.30)     1:50.03 (42.35)     2:23.51 (33.48)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Rodriguez, Nicole         12 AGUA Swim Team       2:23.08    2:23.58 qZQ    
                  31.53     1:07.38 (35.85)     1:52.56 (45.18)     2:23.58 (31.02)
 10 Gawlik, Keri N            12 NY Sharks            2:19.67    2:23.60 qZQ    
                  30.63     1:07.80 (37.17)     1:51.23 (43.43)     2:23.60 (32.37)
 11 Doherty, Bridget C        12 Wahoos               2:24.11    2:25.02 qZQ    
                  31.02     1:09.84 (38.82)     1:51.96 (42.12)     2:25.02 (33.06)
 12 Lehner, Stefanie J        12 LIAC                 2:22.51    2:25.31 qZQ    
                  30.24     1:08.74 (38.50)     1:50.70 (41.96)     2:25.31 (34.61)
 13 Barbosa, Tabitha          12 Twisters             2:25.43    2:25.37 qZQ    
                  31.55     1:09.51 (37.96)     1:52.41 (42.90)     2:25.37 (32.96)
 14 Barry, Amanda E           12 Team Suffolk         2:24.87    2:25.89 qZQ    
                  32.21     1:11.21 (39.00)     1:53.10 (41.89)     2:25.89 (32.79)
 15 Yu, Wynona K              12 Twisters             2:28.26    2:25.97 qZQ    
                  32.23     1:09.58 (37.35)     1:53.26 (43.68)     2:25.97 (32.71)
 16 Kim, Rachel S             12 COND                 2:31.55    2:26.17 qZQ    
                  30.35     1:09.59 (39.24)     1:55.58 (45.99)     2:26.17 (30.59)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Bailey, Brittany M        12 Badger               2:25.44    2:27.01 ZQ     
                  33.03     1:07.90 (34.87)     1:53.67 (45.77)     2:27.01 (33.34)
 18 Coleman, Maggie A         12 Hauppauge            2:31.06    2:27.79 ZQ     
                  31.64     1:10.04 (38.40)     1:53.94 (43.90)     2:27.79 (33.85)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Lydon, Breann N           12 Team Suffolk         2:25.13    2:28.21 ZQ     
                  31.21     1:07.97 (36.76)     1:53.51 (45.54)     2:28.21 (34.70)
 20 Eastman, Lizard M         12 LIAC                 2:32.24    2:28.63 ZQ     
                  31.41     1:09.87 (38.46)     1:52.50 (42.63)     2:28.63 (36.13)
 21 Housman, Emma Grace G     12 BGNW Marlins         2:27.17    2:28.82 ZQ     
                  34.26     1:10.60 (36.34)     1:55.04 (44.44)     2:28.82 (33.78)
 22 Woeckener, Wendy O        12 BGNW Marlins         2:29.49    2:29.14 ZQ     
                  32.27     1:09.78 (37.51)     1:55.34 (45.56)     2:29.14 (33.80)
 23 Patrick, Trudiann O       12 LIAC                 2:31.16    2:29.46 ZQ     
                  31.88     1:10.23 (38.35)     1:55.18 (44.95)     2:29.46 (34.28)
 24 Deverna, Tara N           12 Gael                 2:31.68    2:29.72 JO     
                  34.58     1:14.21 (39.63)     1:56.51 (42.30)     2:29.72 (33.21)
 25 Panitz, Beatrix M         11 Badger               2:30.61    2:29.75 JO     
                  32.60     1:10.57 (37.97)     1:56.27 (45.70)     2:29.75 (33.48)
 26 Reyes, Claudia L          12 CSC                  2:29.19    2:29.81 JO     
                  32.33     1:10.31 (37.98)     1:57.94 (47.63)     2:29.81 (31.87)
 27 Pappalardo, Jacqueline L  12 Team Suffolk         2:32.20    2:29.96 JO     
                  33.67     1:11.85 (38.18)     1:56.34 (44.49)     2:29.96 (33.62)
 28 Gregorace, Zoe R          11 LIAC                 2:31.57    2:30.12 JO     
                  33.17     1:13.62 (40.45)     1:54.79 (41.17)     2:30.12 (35.33)
 29 Doherty, Kaitlin A        12 Middies              2:32.15    2:30.14 JO     
                  33.57     1:10.93 (37.36)     1:57.16 (46.23)     2:30.14 (32.98)
 30 Ogisu, Emilie             12 AGUA Swim Team       2:29.39    2:30.19 JO     
                  32.93     1:10.91 (37.98)     1:57.24 (46.33)     2:30.19 (32.95)
 31 Drury, Shannon            11 Team Suffolk         2:31.38    2:30.23 JO     
                  32.05     1:08.79 (36.74)     1:55.78 (46.99)     2:30.23 (34.45)
 32 Hutzelmann, Amanda L      12 Aqua Gems            2:27.18    2:30.34 JO     
                  30.88     1:12.22 (41.34)     1:57.15 (44.93)     2:30.34 (33.19)
 33 Grady, Caitlin M          12 NY Sharks            2:27.98    2:30.46 JO     
                  32.08     1:10.35 (38.27)     1:53.79 (43.44)     2:30.46 (36.67)
 34 Takei, Chiharu            12 Badger               2:31.91    2:30.51 JO     
                  33.00     1:11.78 (38.78)     1:56.90 (45.12)     2:30.51 (33.61)
 35 Hao, Amy P                11 FLY                  2:24.99    2:30.55 JO     
                  33.24     1:13.14 (39.90)     1:56.37 (43.23)     2:30.55 (34.18)
 36 Santos, Samantha P        12 FLY                  2:32.10    2:30.78 JO     
                  33.14     1:11.71 (38.57)     1:57.98 (46.27)     2:30.78 (32.80)
 37 Cirone, Alexandra         12 AGUA Swim Team       2:26.28    2:30.99 JO     
                  33.08     1:12.80 (39.72)     1:56.41 (43.61)     2:30.99 (34.58)
 38 Weiner, Sierra T          11 Team Suffolk         2:27.61    2:31.15 JO     
                  34.52     1:12.27 (37.75)     1:57.61 (45.34)     2:31.15 (33.54)
 39 Teller, Jacqulyn S        12 Team Suffolk         2:29.86    2:31.17 JO     
                  34.54     1:13.15 (38.61)     1:57.39 (44.24)     2:31.17 (33.78)
 40 Koch, Julianne T          11 Team Suffolk         2:30.84    2:31.27 JO     
                  33.34     1:10.25 (36.91)     1:58.38 (48.13)     2:31.27 (32.89)
 41 Trivino, Maria A          11 FLY                  2:29.75    2:31.44 JO     
                  32.56     1:10.71 (38.15)     1:55.54 (44.83)     2:31.44 (35.90)
 42 McElroy, Nora             12 Badger               2:30.90    2:31.89 JO     
                  33.64     1:12.20 (38.56)     1:57.15 (44.95)     2:31.89 (34.74)
 43 Evans, Kate B             11 Badger               2:31.85    2:32.05 JO     
                  34.52     1:11.78 (37.26)     1:57.03 (45.25)     2:32.05 (35.02)
 44 Rodriguez, Keannie M      12 AGUA Swim Team       2:30.21    2:32.45        
                  34.18     1:13.33 (39.15)     1:58.10 (44.77)     2:32.45 (34.35)
 44 Chiang, Brittany          12 BGNW Marlins         2:29.08    2:32.45        
                  33.98     1:11.29 (37.31)     1:58.94 (47.65)     2:32.45 (33.51)
 46 Shehan, Olivia W          11 AGUA Swim Team       2:28.95    2:32.61        
                  33.41     1:13.04 (39.63)     1:58.11 (45.07)     2:32.61 (34.50)
 47 Woodhead, Sandi C         12 Three Village        2:30.75    2:32.62        
                  32.52     1:13.13 (40.61)     1:58.11 (44.98)     2:32.62 (34.51)
 48 Weiner, Jade R            11 Team Suffolk         2:30.97    2:32.63        
                  32.34     1:11.09 (38.75)     1:57.67 (46.58)     2:32.63 (34.96)
 49 Fuchs, Amanda B           12 AGUA Swim Team       2:29.47    2:32.79        
                  33.31     1:11.76 (38.45)     1:56.82 (45.06)     2:32.79 (35.97)
 50 Hogan, Anna M             12 Three Village        2:31.49    2:32.94        
                  33.43     1:11.08 (37.65)     1:58.72 (47.64)     2:32.94 (34.22)
 51 McLaughlin, Genna M       11 BGNW Marlins         2:31.44    2:32.98        
                  33.29     1:12.18 (38.89)     1:58.00 (45.82)     2:32.98 (34.98)
 52 Bertini, Rachael N        11 Three Village        2:29.12    2:33.50        
                  33.29     1:12.14 (38.85)     1:58.21 (46.07)     2:33.50 (35.29)
 53 Lampe, Colleen M          12 Three Village        2:31.51    2:33.93        
                  34.28     1:12.15 (37.87)     1:58.82 (46.67)     2:33.93 (35.11)
 54 Hutzler, Alexandra P      11 Three Village        2:30.57    2:34.12        
                  33.48     1:13.64 (40.16)     1:59.14 (45.50)     2:34.12 (34.98)
 55 Kanim, Callie H           12 Middies              2:32.17    2:34.22        
                  36.03     1:13.64 (37.61)     1:59.43 (45.79)     2:34.22 (34.79)
 56 Poindexter, Tiana         12 NY Sharks            2:32.18    2:34.44        
                  33.38     1:12.03 (38.65)     1:59.23 (47.20)     2:34.44 (35.21)
 56 Hirsch, Stephanie         12 Team Rockland        2:31.89    2:34.44        
                  35.51     1:13.74 (38.23)     2:00.05 (46.31)     2:34.44 (34.39)
 56 Whalen, Bridget           12 West Islip           2:31.80    2:34.44        
                  33.31     1:11.33 (38.02)     1:58.15 (46.82)     2:34.44 (36.29)
 59 Sawkins, Emma E           11 BGNW Marlins         2:31.86    2:34.49        
                  34.87     1:13.96 (39.09)     2:00.60 (46.64)     2:34.49 (33.89)
 60 Cruz, Brigitti S          12 Twisters             2:32.08    2:35.25        
                  33.22     1:12.74 (39.52)     1:59.95 (47.21)     2:35.25 (35.30)
 61 Miesner, Kiera C          12 NY Sharks            2:31.82    2:38.03        
                  34.47     1:17.54 (43.07)     2:01.19 (43.65)     2:38.03 (36.84)
 
Girls 11-12 400 Yard IM
===============================================================================
          JO: # 4:32.26   3/16/2007 Annie Zhu, TWISTERS                        
       METRO: M 4:27.77    3/9/2007 Annie Zhu at 2007 Speedo Sect, LGAC-MR     
                4:19.79  OPEN
                4:22.39  JRN
                4:33.09  NCSA
                4:36.79  SECT
                5:27.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lucas, Marie E            12 Express Swimming     4:53.84    4:52.38 JO     
                  31.38     1:06.89 (35.51)     1:45.32 (38.43)     2:23.61 (38.29)
        3:05.12 (41.51)     3:47.38 (42.26)     4:20.33 (32.95)     4:52.38 (32.05)
  2 Lehner, Stefanie J        12 LIAC                 5:01.63    4:53.62 JO     
                  30.90     1:07.22 (36.32)     1:45.29 (38.07)     2:22.61 (37.32)
        3:05.22 (42.61)     3:47.37 (42.15)     4:21.38 (34.01)     4:53.62 (32.24)
  3 Barry, Elizabeth R        12 NY Sharks            5:06.84    4:58.49 JO     
                  31.09     1:08.14 (37.05)     1:45.25 (37.11)     2:22.16 (36.91)
        3:06.77 (44.61)     3:51.40 (44.63)     4:25.31 (33.91)     4:58.49 (33.18)
  4 Rubiano, Alexandra K      12 Twisters             5:08.11    4:59.07 JO     
                  31.58     1:10.33 (38.75)     1:46.50 (36.17)     2:24.13 (37.63)
        3:07.20 (43.07)     3:49.41 (42.21)     4:24.92 (35.51)     4:59.07 (34.15)
  5 Rodriguez, Nicole         12 AGUA Swim Team       4:57.65    4:59.69 JO     
                  30.48     1:05.94 (35.46)     1:42.91 (36.97)     2:21.24 (38.33)
        3:07.55 (46.31)     3:52.99 (45.44)     4:26.52 (33.53)     4:59.69 (33.17)
  6 Arana, Jennifer           11 FLY                  5:08.34    5:00.08 JO     
                  32.27     1:07.54 (35.27)     1:46.35 (38.81)     2:24.67 (38.32)
        3:08.59 (43.92)     3:51.73 (43.14)     4:26.46 (34.73)     5:00.08 (33.62)
  7 Barry, Amanda E           12 Team Suffolk         5:22.33    5:03.19 JO     
                  32.67     1:10.31 (37.64)     1:50.89 (40.58)     2:29.52 (38.63)
        3:12.96 (43.44)     3:54.05 (41.09)     4:30.26 (36.21)     5:03.19 (32.93)
  8 Hutzelmann, Amanda L      12 Aqua Gems            5:15.16    5:05.20 JO     
                  32.04     1:06.93 (34.89)     1:47.32 (40.39)     2:27.05 (39.73)
        3:11.70 (44.65)     3:56.59 (44.89)     4:31.41 (34.82)     5:05.20 (33.79)
  9 Gawlik, Keri N            12 NY Sharks            4:59.58    5:07.23 JO     
                  31.22     1:07.89 (36.67)     1:46.59 (38.70)     2:25.12 (38.53)
        3:09.84 (44.72)     3:56.43 (46.59)     4:31.88 (35.45)     5:07.23 (35.35)
 10 Housman, Emma Grace G     12 BGNW Marlins         5:07.67    5:09.27 JO     
                  33.63     1:13.22 (39.59)     1:51.40 (38.18)     2:28.67 (37.27)
        3:14.42 (45.75)     4:01.02 (46.60)     4:35.98 (34.96)     5:09.27 (33.29)
 11 Barbosa, Tabitha          12 Twisters             5:25.78    5:09.39 JO     
                  32.23     1:11.03 (38.80)     1:50.99 (39.96)     2:29.69 (38.70)
        3:14.32 (44.63)     3:58.89 (44.57)     4:34.85 (35.96)     5:09.39 (34.54)
 12 Bailey, Brittany M        12 Badger               5:14.64    5:09.99 JO     
                  33.97     1:14.73 (40.76)     1:52.30 (37.57)     2:28.40 (36.10)
        3:14.42 (46.02)     4:00.49 (46.07)     4:35.19 (34.70)     5:09.99 (34.80)
 13 Ogisu, Emilie             12 AGUA Swim Team       5:16.68    5:13.92 JO     
                  34.32     1:14.62 (40.30)     1:54.51 (39.89)     2:32.64 (38.13)
        3:19.57 (46.93)     4:06.24 (46.67)     4:40.34 (34.10)     5:13.92 (33.58)
 14 Cirone, Alexandra         12 AGUA Swim Team       5:16.36    5:14.85 JO     
                  33.16     1:13.30 (40.14)     1:54.79 (41.49)     2:35.88 (41.09)
        3:19.83 (43.95)     4:05.87 (46.04)     4:41.17 (35.30)     5:14.85 (33.68)
 15 Woodhead, Sandi C         12 Three Village        5:15.08    5:15.96 JO     
                  32.78     1:11.77 (38.99)     1:52.71 (40.94)     2:34.40 (41.69)
        3:18.05 (43.65)     4:03.99 (45.94)     4:40.07 (36.08)     5:15.96 (35.89)
 16 Lydon, Breann N           12 Team Suffolk         5:26.45    5:17.22 JO     
                  31.86     1:10.60 (38.74)     1:52.23 (41.63)     2:32.58 (40.35)
        3:19.55 (46.97)     4:06.80 (47.25)     4:43.04 (36.24)     5:17.22 (34.18)
 17 Skoczylas, Anne M         11 AGUA Swim Team       5:25.79    5:18.03 JO     
                  32.92     1:11.95 (39.03)     1:52.24 (40.29)     2:34.12 (41.88)
        3:20.64 (46.52)     4:08.58 (47.94)     4:43.55 (34.97)     5:18.03 (34.48)
 18 Stansbury, Kate F         11 Three Village        5:23.90    5:18.10 JO     
                  34.46     1:12.42 (37.96)     1:54.27 (41.85)     2:34.75 (40.48)
        3:21.74 (46.99)     4:09.22 (47.48)     4:44.36 (35.14)     5:18.10 (33.74)
 19 Hutzler, Alexandra P      11 Three Village        5:22.92    5:18.17 JO     
                  34.01     1:13.66 (39.65)     1:54.92 (41.26)     2:37.16 (42.24)
        3:20.49 (43.33)     4:05.48 (44.99)     4:42.94 (37.46)     5:18.17 (35.23)
 20 Lampe, Colleen M          12 Three Village        5:27.37    5:18.26 JO     
                  32.81     1:12.89 (40.08)     1:52.14 (39.25)     2:31.99 (39.85)
        3:18.10 (46.11)     4:06.03 (47.93)     4:42.76 (36.73)     5:18.26 (35.50)
 21 Gregorace, Zoe R          11 LIAC                 5:21.07    5:20.95 JO     
                  34.34     1:14.22 (39.88)     1:58.06 (43.84)     2:39.73 (41.67)
        3:22.25 (42.52)     4:05.72 (43.47)     4:43.96 (38.24)     5:20.95 (36.99)
 22 Shehan, Olivia W          11 AGUA Swim Team       5:23.69    5:21.72 JO     
                  35.85     1:18.87 (43.02)     2:00.75 (41.88)     2:41.88 (41.13)
        3:27.66 (45.78)     4:13.21 (45.55)     4:49.02 (35.81)     5:21.72 (32.70)
 23 Weiner, Sierra T          11 Team Suffolk         5:24.88    5:23.34 JO     
                  34.81     1:16.47 (41.66)     1:54.73 (38.26)     2:33.84 (39.11)
        3:21.60 (47.76)     4:09.71 (48.11)     4:46.59 (36.88)     5:23.34 (36.75)
 24 Eastman, Lizard M         12 LIAC                 5:23.20    5:23.69 JO     
                  32.49     1:11.11 (38.62)     1:52.99 (41.88)     2:35.01 (42.02)
        3:19.37 (44.36)     4:04.60 (45.23)     4:43.73 (39.13)     5:23.69 (39.96)
 25 Bertini, Rachael N        11 Three Village        5:19.55    5:23.90 JO     
                  34.08     1:14.25 (40.17)     1:56.01 (41.76)     2:36.52 (40.51)
        3:23.31 (46.79)     4:09.09 (45.78)     4:48.11 (39.02)     5:23.90 (35.79)
 26 Evans, Kate B             11 Badger               5:23.86    5:25.31 JO     
                  36.33     1:18.00 (41.67)     1:57.33 (39.33)     2:37.09 (39.76)
        3:24.12 (47.03)     4:10.82 (46.70)     4:49.07 (38.25)     5:25.31 (36.24)
 27 McElroy, Nora             12 Badger               5:20.45    5:25.41 JO     
                  34.34     1:15.56 (41.22)     1:57.39 (41.83)     2:39.22 (41.83)
        3:25.55 (46.33)     4:12.35 (46.80)     4:49.37 (37.02)     5:25.41 (36.04)
 28 Chiang, Brittany          12 BGNW Marlins         5:26.36    5:25.54 JO     
                  34.27     1:13.99 (39.72)     1:54.56 (40.57)     2:36.79 (42.23)
        3:23.60 (46.81)     4:13.30 (49.70)     4:50.43 (37.13)     5:25.54 (35.11)
 29 McLaughlin, Genna M       11 BGNW Marlins         5:26.83    5:26.10 JO     
                  34.12     1:16.83 (42.71)     1:57.20 (40.37)     2:37.67 (40.47)
        3:25.22 (47.55)     4:13.17 (47.95)     4:49.68 (36.51)     5:26.10 (36.42)
 30 Sawkins, Emma E           11 BGNW Marlins         5:24.83    5:26.16 JO     
                  35.55     1:20.66 (45.11)     2:01.97 (41.31)     2:43.41 (41.44)
        3:28.90 (45.49)     4:15.33 (46.43)     4:51.52 (36.19)     5:26.16 (34.64)
 31 Weiner, Jade R            11 Team Suffolk         5:24.47    5:31.12        
                  33.65     1:16.51 (42.86)     1:58.62 (42.11)     2:41.23 (42.61)
        3:28.13 (46.90)     4:16.13 (48.00)     4:54.63 (38.50)     5:31.12 (36.49)
 32 Rodriguez, Keannie M      12 AGUA Swim Team       5:26.46    5:33.55        
                  35.99     1:22.00 (46.01)     2:04.05 (42.05)     2:44.99 (40.94)
        3:32.49 (47.50)     4:21.03 (48.54)     4:58.06 (37.03)     5:33.55 (35.49)
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
          JO: # 1:42.13        1991 YWCA Middies                               
       METRO: M 1:42.13    5/1/1991 YWCA Middies, YMID-MR                      
                1:44.59  SECT
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 New York Sharks Aquatics  'A'                     1:45.31    1:45.03        
                  26.55       53.28 (26.73)     1:19.53 (26.25)     1:45.03 (25.50)
  2 Long Island Aquatic Club  'A'                     1:47.80    1:48.53        
                  27.62       54.42 (26.80)     1:20.46 (26.04)     1:48.53 (28.07)
  3 Connetquot Swim Club  'A'                         1:50.33    1:49.60        
                  26.80       55.27 (28.47)     1:24.20 (28.93)     1:49.60 (25.40)
  4 LaGuardia Aquatic Club  'A'                       1:52.49    1:49.81        
                  28.06       54.89 (26.83)     1:23.07 (28.18)     1:49.81 (26.74)
  5 Three Village Swim Club  'A'                      1:49.85    1:50.51        
                  27.71       54.84 (27.13)     1:22.63 (27.79)     1:50.51 (27.88)
  6 Asphalt Green Unified Aquatics  'A'               1:50.26    1:50.54        
                  27.96       54.63 (26.67)     1:22.50 (27.87)     1:50.54 (28.04)
  7 BGC-N. Westchester Marlins  'B'                   1:53.48    1:51.18        
                  27.89       56.01 (28.12)     1:23.30 (27.29)     1:51.18 (27.88)
  8 Badger Swim Club  'A'                             1:51.60    1:51.63        
                  28.07       55.73 (27.66)     1:24.17 (28.44)     1:51.63 (27.46)
  9 BGC-N. Westchester Marlins  'A'                   1:50.79    1:52.18        
                  27.89       55.90 (28.01)     1:23.58 (27.68)     1:52.18 (28.60)
 10 Long Island Express  'A'                          1:55.58    1:52.94        
                  28.41       55.51 (27.10)     1:23.75 (28.24)     1:52.94 (29.19)
 11 Flushing YMCA  'A'                                1:52.81    1:53.71        
                  28.26       56.03 (27.77)     1:25.22 (29.19)     1:53.71 (28.49)
 12 Asphalt Green Unified Aquatics  'B'               1:54.48    1:53.88        
                  28.75       56.72 (27.97)     1:25.85 (29.13)     1:53.88 (28.03)
 13 Aqua Gems Swim Team  'A'                          1:49.11    1:55.74        
                  26.99       54.33 (27.34)     1:26.50 (32.17)     1:55.74 (29.24)
 14 New York Sharks Aquatics  'B'                     1:54.98    1:55.82        
                  29.05       57.37 (28.32)     1:26.43 (29.06)     1:55.82 (29.39)
 15 Badger Swim Club  'B'                             1:52.82    1:56.28        
                  28.98       57.70 (28.72)     1:34.38 (36.68)     1:56.28 (21.90)
 16 Middies Swimming  'A'                             1:57.01    1:56.80        
                  27.77       59.03 (31.26)     1:29.20 (30.17)     1:56.80 (27.60)
 17 Big Blue Swimming - Beacon  'A'                   2:00.74    1:56.92        
                  27.43       56.65 (29.22)     1:25.67 (29.02)     1:56.92 (31.25)
 18 Wagner Aquatic Club  'A'                          1:53.23    1:57.47        
                  28.85       57.39 (28.54)     1:26.64 (29.25)     1:57.47 (30.83)
 19 Gael Aquatic Club  'A'                            1:56.91    1:58.52        
                  27.94       56.71 (28.77)     1:28.31 (31.60)     1:58.52 (30.21)
 20 Long Island Aquatic Club  'B'                     1:56.50    1:58.90        
                  28.57       57.89 (29.32)     1:27.99 (30.10)     1:58.90 (30.91)
 21 New York City Aquatic Club  'A'                   2:04.00    1:59.17        
                  28.96       58.08 (29.12)     1:28.49 (30.41)     1:59.17 (30.68)
 22 Team Rockland Swimming  'A'                       2:00.52    1:59.45        
                  29.95     1:00.79 (30.84)     1:31.38 (30.59)     1:59.45 (28.07)
 23 Pace Setter Swim Team  'A'                        1:58.92    1:59.61        
                  30.18     1:01.21 (31.03)     1:31.49 (30.28)     1:59.61 (28.12)
 24 Flushing YMCA  'B'                                2:00.01    1:59.71        
                  30.52     1:01.04 (30.52)     1:31.71 (30.67)     1:59.71 (28.00)
 25 Harbor Seals  'A'                                 1:59.21    2:02.37        
                  29.60     1:00.17 (30.57)     1:30.83 (30.66)     2:02.37 (31.54)
 26 Condors  'A'                                      1:53.70    2:03.08        
                  26.97     1:03.49 (36.52)     1:35.02 (31.53)     2:03.08 (28.06)
 27 Old Westbury Aquatics  'A'                        2:02.89    2:12.65        
                  31.19     1:08.16 (36.97)     1:48.93 (40.77)     2:12.65 (23.72)
 
Girls 11-12 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
          JO: # 3:42.46        1991 YWCA Middies                               
       METRO: M 3:42.46    5/1/1991 YWCA Middies, YMID-MR                      
                3:28.39  OPEN
                3:30.29  JRN
                3:36.99  NCSA
                3:45.79  SECT
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 New York Sharks Aquatics  'A'                     3:49.57    3:53.86        
                  28.61       59.86 (59.86)     1:27.05 (27.19)     1:57.61 (57.75)
        2:25.63 (28.02)   2:58.08 (1:00.47)     3:24.58 (26.50)     3:53.86 (55.78)
  2 Badger Swim Club  'A'                             4:02.19    4:01.46        
                  29.45   1:00.71 (1:00.71)     1:29.41 (28.70)   2:00.72 (1:00.01)
        2:29.58 (28.86)     3:00.60 (59.88)     3:29.57 (28.97)   4:01.46 (1:00.86)
  3 Team Suffolk  'A'                                 4:02.74    4:01.92        
                  28.57       59.71 (59.71)     1:27.87 (28.16)     1:58.73 (59.02)
        2:28.07 (29.34)   3:00.52 (1:01.79)     3:29.51 (28.99)   4:01.92 (1:01.40)
  4 Asphalt Green Unified Aquatics  'A'               3:56.32    4:02.26        
                  29.69   1:00.89 (1:00.89)     1:30.01 (29.12)   2:01.66 (1:00.77)
        2:30.65 (28.99)   3:03.35 (1:01.69)     3:31.90 (28.55)     4:02.26 (58.91)
  5 LaGuardia Aquatic Club  'A'                       4:05.96    4:02.56        
                  30.01   1:01.93 (1:01.93)     1:29.84 (27.91)     2:01.10 (59.17)
        2:30.35 (29.25)   3:03.09 (1:01.99)     3:31.42 (28.33)     4:02.56 (59.47)
  6 BGC-N. Westchester Marlins  'A'                   3:58.21    4:03.37        
                  29.27   1:00.35 (1:00.35)     1:29.22 (28.87)   2:01.52 (1:01.17)
        2:30.16 (28.64)   3:01.55 (1:00.03)     3:30.92 (29.37)   4:03.37 (1:01.82)
  7 Asphalt Green Unified Aquatics  'B'               4:04.92    4:07.83        
                  29.98   1:02.07 (1:02.07)     1:30.19 (28.12)   2:02.70 (1:00.63)
        2:32.25 (29.55)   3:05.23 (1:02.53)     3:33.93 (28.70)   4:07.83 (1:02.60)
  8 Flushing YMCA  'A'                                4:05.55    4:08.58        
                  29.12   1:00.70 (1:00.70)     1:30.18 (29.48)   2:02.78 (1:02.08)
        2:33.34 (30.56)   3:08.04 (1:05.26)     3:36.84 (28.80)   4:08.58 (1:00.54)
  9 Three Village Swim Club  'A'                      4:00.90    4:09.82        
                  30.33   1:04.03 (1:04.03)     1:33.09 (29.06)   2:06.88 (1:02.85)
        2:36.63 (29.75)   3:09.56 (1:02.68)     3:38.58 (29.02)   4:09.82 (1:00.26)
 10 Team Suffolk  'B'                                 4:10.39    4:10.09        
                  29.99   1:02.39 (1:02.39)     1:32.10 (29.71)   2:03.91 (1:01.52)
        2:33.49 (29.58)   3:05.91 (1:02.00)     3:35.53 (29.62)   4:10.09 (1:04.18)
 11 Long Island Express  'A'                          4:12.81    4:10.91        
                  29.27   1:00.75 (1:00.75)     1:30.34 (29.59)   2:03.03 (1:02.28)
        2:32.72 (29.69)   3:05.36 (1:02.33)     3:36.10 (30.74)   4:10.91 (1:05.55)
 12 Hauppauge Swim Club  'A'                          4:13.31    4:11.00        
                  29.44   1:01.75 (1:01.75)     1:30.98 (29.23)   2:02.99 (1:01.24)
        2:34.33 (31.34)   3:09.34 (1:06.35)     3:37.86 (28.52)   4:11.00 (1:01.66)
 13 Long Island Aquatic Club  'A'                     3:57.50    4:11.46        
                  30.28   1:03.73 (1:03.73)     1:32.10 (28.37)   2:04.08 (1:00.35)
        2:33.14 (29.06)   3:06.56 (1:02.48)     3:37.70 (31.14)   4:11.46 (1:04.90)
 14 Badger Swim Club  'B'                             4:07.73    4:13.39        
                  28.80   1:00.34 (1:00.34)     1:30.53 (30.19)   2:04.15 (1:03.81)
        2:34.79 (30.64)   3:08.83 (1:04.68)     3:39.72 (30.89)   4:13.39 (1:04.56)
 15 New York Sharks Aquatics  'B'                     4:12.07    4:17.48        
                  30.47   1:03.41 (1:03.41)     1:33.87 (30.46)   2:06.94 (1:03.53)
        2:38.74 (31.80)   3:14.53 (1:07.59)     3:43.82 (29.29)   4:17.48 (1:02.95)
 16 BGC-N. Westchester Marlins  'B'                   4:11.09    4:17.97        
                  29.86   1:03.96 (1:03.96)     1:35.03 (31.07)   2:10.63 (1:06.67)
        2:41.33 (30.70)   3:16.37 (1:05.74)     3:45.06 (28.69)   4:17.97 (1:01.60)
 17 Gael Aquatic Club  'A'                            4:21.94    4:19.38        
                  29.06       59.95 (59.95)     1:31.14 (31.19)   2:04.78 (1:04.83)
        2:36.17 (31.39)   3:12.59 (1:07.81)     3:29.27 (16.68)   4:19.38 (1:06.79)
 18 Middies Swimming  'A'                             4:15.63    4:19.42        
                  28.69   1:00.79 (1:00.79)     1:31.95 (31.16)   2:06.67 (1:05.88)
        2:39.95 (33.28)   3:17.96 (1:11.29)     3:47.41 (29.45)   4:19.42 (1:01.46)
 19 Badger Swim Club  'C'                             4:12.58   x4:20.42        
                          1:06.63 (1:06.63)     1:38.18 (31.55)   2:11.86 (1:05.23)
        2:42.36 (30.50)   3:16.47 (1:04.61)     3:46.73 (30.26)   4:20.42 (1:03.95)
 20 Aqua Gems Swim Team  'A'                               NT    4:21.25        
                  28.21       58.86 (58.86)     1:28.84 (29.98)   2:02.36 (1:03.50)
        2:36.28 (33.92)   3:14.42 (1:12.06)     3:45.01 (30.59)   4:21.25 (1:06.83)
 21 Condors  'A'                                      4:24.06    4:22.54        
                  32.28   1:08.56 (1:08.56)     1:41.99 (33.43)   2:20.16 (1:11.60)
        2:48.59 (28.43)   3:22.29 (1:02.13)     3:50.47 (28.18)   4:22.54 (1:00.25)
 22 Team Rockland Swimming  'A'                       4:20.71    4:23.13        
                  29.57   1:01.61 (1:01.61)     1:34.11 (32.50)   2:10.50 (1:08.89)
        2:42.62 (32.12)   3:19.60 (1:09.10)     3:49.93 (30.33)   4:23.13 (1:03.53)
 23 Flushing YMCA  'B'                                4:20.08    4:24.46        
                  31.84   1:05.87 (1:05.87)     1:36.54 (30.67)   2:11.14 (1:05.27)
        2:43.95 (32.81)   3:20.44 (1:09.30)     3:50.44 (30.00)   4:24.46 (1:04.02)
 24 Pace Setter Swim Team  'A'                        4:23.91    4:26.37        
                  31.74   1:06.11 (1:06.11)     1:38.41 (32.30)   2:15.51 (1:09.40)
        2:47.46 (31.95)   3:23.77 (1:08.26)     3:53.62 (29.85)   4:26.37 (1:02.60)
 25 Wagner Aquatic Club  'A'                          4:13.89    4:27.43        
                  30.30   1:03.44 (1:03.44)     1:34.16 (30.72)   2:09.34 (1:05.90)
        2:40.49 (31.15)   3:19.46 (1:10.12)     3:50.18 (30.72)   4:27.43 (1:07.97)
 26 Old Westbury Aquatics  'A'                        4:33.74    4:34.78        
                  33.45   1:09.66 (1:09.66)     1:45.23 (35.57)   2:25.39 (1:15.73)
        2:55.46 (30.07)   3:30.28 (1:04.89)     4:00.02 (29.74)   4:34.78 (1:04.50)
 
Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
          JO: # 1:55.74   3/17/2007 Asphalt Green Unified Aquatics, AGUA Swim T
                         A Lee, O Case, I Hutchinson-Maddox, L Neal        
       METRO: M 1:55.74   3/17/2007 Asphalt Green Unified Aquatics, AGUA Swim T
                         A Lee, O Case, I Hutchinson-Maddox, L Neal        
                4:12.29  SECT
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 New York Sharks Aquatics  'A'                     1:58.64    2:00.55 SECT   
                  32.48     1:05.17 (32.69)     1:34.46 (29.29)     2:00.55 (26.09)
  2 Long Island Aquatic Club  'A'                     1:58.76    2:01.04 SECT   
                  30.57     1:05.44 (34.87)     1:34.49 (29.05)     2:01.04 (26.55)
  3 Team Suffolk  'A'                                 2:03.72    2:02.39 SECT   
                  30.28     1:04.47 (34.19)     1:35.34 (30.87)     2:02.39 (27.05)
  4 LaGuardia Aquatic Club  'A'                       2:04.82    2:02.66 SECT   
                  30.54     1:05.05 (34.51)     1:35.53 (30.48)     2:02.66 (27.13)
  5 Three Village Swim Club  'A'                      2:08.75    2:03.34 SECT   
                  32.43     1:06.91 (34.48)     1:36.08 (29.17)     2:03.34 (27.26)
  6 Flushing YMCA  'A'                                2:02.89    2:04.47 SECT   
                  31.80     1:07.72 (35.92)     1:37.16 (29.44)     2:04.47 (27.31)
  7 Connetquot Swim Club  'A'                         2:05.95    2:04.85 SECT   
                  32.76     1:05.32 (32.56)     1:36.70 (31.38)     2:04.85 (28.15)
  8 Long Island Aquatic Club  'B'                     2:05.60    2:05.13 SECT   
                  31.93     1:07.40 (35.47)     1:37.80 (30.40)     2:05.13 (27.33)
  9 Asphalt Green Unified Aquatics  'A'               2:02.57    2:05.42 SECT   
                  30.91     1:07.50 (36.59)     1:38.31 (30.81)     2:05.42 (27.11)
 10 Long Island Express  'A'                          2:08.79    2:05.72 SECT   
                  32.91     1:06.17 (33.26)     1:38.41 (32.24)     2:05.72 (27.31)
 11 Badger Swim Club  'A'                             2:04.23    2:05.84 SECT   
                  30.80     1:08.07 (37.27)     1:38.35 (30.28)     2:05.84 (27.49)
 12 Team Suffolk  'B'                                 2:07.41    2:06.14 SECT   
                  31.62     1:07.70 (36.08)     1:37.92 (30.22)     2:06.14 (28.22)
 13 Badger Swim Club  'B'                             2:09.05    2:07.15 SECT   
                  32.38     1:09.33 (36.95)     1:39.79 (30.46)     2:07.15 (27.36)
 14 BGC-N. Westchester Marlins  'A'                   2:03.49    2:07.32 SECT   
                  31.52     1:07.49 (35.97)     1:38.81 (31.32)     2:07.32 (28.51)
 15 Hauppauge Swim Club  'A'                          2:09.85    2:07.43 SECT   
                  33.64     1:09.37 (35.73)     1:39.60 (30.23)     2:07.43 (27.83)
 16 Asphalt Green Unified Aquatics  'B'               2:08.62    2:08.45 SECT   
                  33.62     1:09.81 (36.19)     1:39.80 (29.99)     2:08.45 (28.65)
 17 Middies Swimming  'A'                             2:08.66    2:10.15 SECT   
                  33.41     1:10.02 (36.61)     1:43.39 (33.37)     2:10.15 (26.76)
 18 BGC-N. Westchester Marlins  'B'                   2:09.08    2:10.56 SECT   
                  33.59     1:10.36 (36.77)     1:43.04 (32.68)     2:10.56 (27.52)
 19 Aqua Gems Swim Team  'A'                          2:07.33    2:11.30 SECT   
                  32.10     1:12.53 (40.43)     1:42.03 (29.50)     2:11.30 (29.27)
 20 Wagner Aquatic Club  'A'                          2:14.21    2:12.39 SECT   
                  33.40     1:09.04 (35.64)     1:44.31 (35.27)     2:12.39 (28.08)
 21 Big Blue Swimming - Beacon  'A'                   2:13.16    2:12.49 SECT   
                  35.18     1:08.43 (33.25)     1:46.04 (37.61)     2:12.49 (26.45)
 22 Gael Aquatic Club  'A'                            2:15.09    2:12.73 SECT   
                  34.87     1:10.25 (35.38)     1:42.72 (32.47)     2:12.73 (30.01)
 23 New York City Aquatic Club  'A'                   2:22.30    2:13.07 SECT   
                  36.14     1:12.90 (36.76)     1:47.35 (34.45)     2:13.07 (25.72)
 24 Long Island Express  'B'                          2:17.76    2:13.24 SECT   
                  33.82     1:12.01 (38.19)     1:43.94 (31.93)     2:13.24 (29.30)
 25 Condors  'A'                                      2:12.33    2:13.26 SECT   
                  32.99     1:15.78 (42.79)     1:42.66 (26.88)     2:13.26 (30.60)
 26 Pace Setter Swim Team  'A'                        2:16.60    2:13.94 SECT   
                  34.29     1:13.26 (38.97)     1:44.06 (30.80)     2:13.94 (29.88)
 27 Team Rockland Swimming  'A'                       2:15.45    2:14.90 SECT   
                  33.77     1:11.83 (38.06)     1:45.86 (34.03)     2:14.90 (29.04)
 28 Flushing YMCA  'B'                                2:13.07    2:15.41 SECT   
                  33.32     1:12.16 (38.84)     1:44.69 (32.53)     2:15.41 (30.72)
 29 Old Westbury Aquatics  'A'                        2:17.32    2:15.42 SECT   
                  38.24     1:13.07 (34.83)     1:44.14 (31.07)     2:15.42 (31.28)
 30 Harbor Seals  'A'                                 2:16.09    2:16.81 SECT   
                  33.89     1:12.74 (38.85)     1:47.73 (34.99)     2:16.81 (29.08)
 -- New York Sharks Aquatics  'B'                     2:08.44         DQ        
      Early take-off swimmer #4
                  35.40     1:11.04 (35.64)     1:41.56 (30.52)          DQ (28.24)
 
Girls 11-12 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
          JO: # 4:12.02   3/16/2007 Asphalt Green Unified Aquatics, AGUA Swim T
                         A Lee, O Case, I Hutchinson-Maddox, L Neal        
       METRO: M 4:12.02   3/16/2007 Asphalt Green Unified Aquatics, AGUA Swim T
                         A Lee, O Case, I Hutchinson-Maddox, L Neal        
                3:50.39  OPEN
                3:51.89  JRN
                4:01.29  NCSA
                4:12.29  SECT
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 New York Sharks Aquatics  'A'                     4:18.04    4:22.22        
                  32.30   1:06.31 (1:06.31)     1:41.45 (35.14)   2:21.83 (1:15.52)
        2:51.49 (29.66)   3:27.60 (1:05.77)     3:53.47 (25.87)     4:22.22 (54.62)
  2 Long Island Aquatic Club  'A'                     4:19.70    4:23.57        
                  30.75   1:04.25 (1:04.25)     1:39.54 (35.29)   2:19.19 (1:14.94)
        2:48.41 (29.22)   3:23.25 (1:04.06)     3:52.12 (28.87)   4:23.57 (1:00.32)
  3 Badger Swim Club  'A'                             4:29.59    4:28.65        
                  31.41   1:04.16 (1:04.16)     1:21.96 (17.80)     1:41.21 (37.05)
      2:53.53 (1:12.32)   3:29.07 (1:47.86)     3:57.36 (28.29)     4:28.65 (59.58)
  4 Three Village Swim Club  'A'                      4:41.20    4:31.08        
                  33.41   1:08.91 (1:08.91)     1:43.95 (35.04)   2:24.35 (1:15.44)
        2:55.11 (30.76)   3:31.43 (1:07.08)     3:59.99 (28.56)     4:31.08 (59.65)
  5 Flushing YMCA  'A'                                4:33.20    4:31.53        
                  33.05   1:08.05 (1:08.05)     1:44.14 (36.09)   2:26.59 (1:18.54)
        2:57.63 (31.04)   3:31.50 (1:04.91)     4:00.03 (28.53)   4:31.53 (1:00.03)
  6 Team Suffolk  'A'                                 4:31.38    4:31.98        
                  32.75   1:07.35 (1:07.35)     1:43.08 (35.73)   2:23.43 (1:16.08)
        2:56.22 (32.79)   3:32.78 (1:09.35)     4:00.64 (27.86)     4:31.98 (59.20)
  7 LaGuardia Aquatic Club  'A'                       4:33.87    4:32.92        
                  34.50   1:09.49 (1:09.49)     1:45.87 (36.38)   2:27.89 (1:18.40)
        2:57.93 (30.04)   3:33.00 (1:05.11)     4:01.47 (28.47)     4:32.92 (59.92)
  8 Asphalt Green Unified Aquatics  'A'               4:24.05    4:36.12        
                  34.40   1:11.49 (1:11.49)     1:48.95 (37.46)   2:30.79 (1:19.30)
        3:00.83 (30.04)   3:35.02 (1:04.23)     4:04.18 (29.16)   4:36.12 (1:01.10)
  9 Connetquot Swim Club  'A'                         4:35.09    4:37.08        
                  33.39   1:08.61 (1:08.61)     1:43.09 (34.48)   2:22.44 (1:13.83)
        2:54.87 (32.43)   3:33.45 (1:11.01)     4:04.05 (30.60)   4:37.08 (1:03.63)
 10 BGC-N. Westchester Marlins  'A'                   4:27.43    4:40.20        
                  32.40   1:06.85 (1:06.85)     1:42.63 (35.78)   2:23.43 (1:16.58)
        2:56.92 (33.49)   3:37.29 (1:13.86)     4:06.58 (29.29)   4:40.20 (1:02.91)
 11 Long Island Aquatic Club  'B'                     4:28.30    4:42.31        
                  35.17   1:12.13 (1:12.13)     1:49.50 (37.37)   2:31.53 (1:19.40)
        3:03.13 (31.60)   3:41.53 (1:10.00)     4:10.71 (29.18)   4:42.31 (1:00.78)
 12 Team Suffolk  'B'                                 4:38.04    4:42.49        
                  32.54   1:07.65 (1:07.65)     1:45.58 (37.93)   2:30.08 (1:22.43)
        3:02.32 (32.24)   3:40.92 (1:10.84)     4:10.52 (29.60)   4:42.49 (1:01.57)
 13 Badger Swim Club  'B'                             4:39.40    4:42.71        
                  34.20   1:09.92 (1:09.92)     1:48.20 (38.28)   2:31.70 (1:21.78)
        3:03.94 (32.24)   3:43.11 (1:11.41)     4:11.97 (28.86)     4:42.71 (59.60)
 14 New York Sharks Aquatics  'B'                     4:38.96    4:45.26        
                  35.84   1:13.61 (1:13.61)     1:49.87 (36.26)   2:32.40 (1:18.79)
        3:06.00 (33.60)   3:43.61 (1:11.21)     4:12.16 (28.55)   4:45.26 (1:01.65)
 15 Aqua Gems Swim Team  'A'                          4:42.43    4:45.67        
                  33.10   1:07.73 (1:07.73)     1:49.60 (41.87)   2:35.65 (1:27.92)
        3:05.83 (30.18)   3:40.07 (1:04.42)     4:10.35 (30.28)   4:45.67 (1:05.60)
 16 Middies Swimming  'A'                             4:43.96    4:47.88        
                  33.53   1:08.72 (1:08.72)     1:46.13 (37.41)   2:31.19 (1:22.47)
        3:03.65 (32.46)   3:42.48 (1:11.29)     4:13.70 (31.22)   4:47.88 (1:05.40)
 17 BGC-N. Westchester Marlins  'B'                   4:40.42    4:48.72        
                  34.89   1:12.15 (1:12.15)     1:49.90 (37.75)   2:33.04 (1:20.89)
        3:07.09 (34.05)   3:44.67 (1:11.63)     4:14.24 (29.57)   4:48.72 (1:04.05)
 18 Hauppauge Swim Club  'A'                          4:44.03    4:48.78        
                  35.60   1:14.09 (1:14.09)     1:52.91 (38.82)   2:40.29 (1:26.20)
        3:10.45 (30.16)   3:48.00 (1:07.71)     4:17.23 (29.23)   4:48.78 (1:00.78)
 19 Asphalt Green Unified Aquatics  'B'               4:37.97    4:51.41        
                  35.42   1:13.03 (1:13.03)     1:28.78 (15.75)     1:52.19 (39.16)
        2:37.04 (44.85)   3:09.40 (1:17.21)   4:17.06 (1:07.66)   4:51.41 (1:42.01)
 20 Long Island Express  'A'                          4:44.00    4:52.17        
                  35.36   1:13.50 (1:13.50)     1:49.02 (35.52)   2:30.09 (1:16.59)
        3:06.40 (36.31)   3:49.52 (1:19.43)     4:19.25 (29.73)   4:52.17 (1:02.65)
 21 Pace Setter Swim Team  'A'                        4:57.00    4:56.14        
                  34.16   1:10.79 (1:10.79)     1:51.51 (40.72)   2:38.49 (1:27.70)
        3:13.24 (34.75)   3:54.90 (1:16.41)     4:24.02 (29.12)   4:56.14 (1:01.24)
 22 Team Rockland Swimming  'A'                       4:56.12    4:56.57        
                  34.84   1:12.98 (1:12.98)     1:53.08 (40.10)   2:38.63 (1:25.65)
        3:11.09 (32.46)   3:56.10 (1:17.47)     4:24.65 (28.55)   4:56.57 (1:00.47)
 23 Old Westbury Aquatics  'A'                        5:06.40    4:57.73        
                  38.30   1:24.96 (1:24.96)     1:53.12 (28.16)   2:34.28 (1:09.32)
        3:06.95 (32.67)   3:48.84 (1:14.56)     4:21.53 (32.69)   4:57.73 (1:08.89)
 24 Wagner Aquatic Club  'A'                          4:45.78    5:01.90        
                  35.63   1:13.65 (1:13.65)     1:51.15 (37.50)   2:32.47 (1:18.82)
        3:09.11 (36.64)   3:52.65 (1:20.18)     4:24.83 (32.18)   5:01.90 (1:09.25)
 -- Wagner Aquatic Club  'B'                          4:55.90         DQ        
      Declared false start - Misc
 -- LaGuardia Aquatic Club  'B'                       4:56.98         DQ        
      False start - Misc
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 24.12   3/30/2008 Lia M Neal, AGUA Swim Team                   
       METRO: M 23.74    5/1/1982 Jennifer Boyd, BSC-MR                        
                22.99  OPEN
                23.69  JRN
                24.59  NCSA
                24.99  SECT
                26.79  ZQ
                26.99  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Neal, Lia M               13 AGUA Swim Team         24.12      23.83#NCSA   
  2 Chan, Olivia              13 Express Swimming       24.92      24.67 SECT   
  3 Sun, Angela               13 Twisters               25.39      25.07 ZQ     
  4 Sims, Dani                14 BGNW Marlins           25.65      25.52 ZQ     
  5 Gaffey, Mikaila M         13 CSC                    25.52      25.63 ZQ     
  6 Pujals, Michaela C        14 Bluefish               25.58      25.66 ZQ     
  7 Howe, Ritchey F           14 AGUA Swim Team         25.93      25.79 ZQ     
  8 Koch, Carolyn A           14 Team Suffolk           25.96      25.92 ZQ     
B - Final
  9 DaSilva, Taylor A         14 Three Village          26.03      25.50 ZQ     
 10 Johanson, Kelly A         14 Badger                 26.04      25.73 ZQ     
 11 Tan, Emily A              14 LIAC                   26.15      25.85 ZQ     
 12 Larkin, Colleen P         14 Viking                 26.31      25.90 ZQ     
 13 Bouzarouata, Sarah        14 Twisters               25.98      26.00 ZQ     
 14 Russell, Clara J          14 Team Suffolk           26.16      26.12 ZQ     
 15 Gavin, Kara C             14 Wagner                 26.15      26.13 ZQ     
 16 Anastasiou, Elle J        13 Pace                   26.21      26.61 ZQ     
Preliminaries
  5 Cho, Rachel S             13 LIAC                   25.57                   
 18 Brady, Megan              13 Long Beach             26.33                   
 19 Berkman, Maddy R          14 BGNW Marlins           26.34                   
 20 Groccia, Adrienne D       14 Middies                26.39                   
 21 McDavid, Aeisha A         14 Middies                26.46                   
 22 Arnott, Katie             14 NY Sharks              26.47                   
 22 Hanss, Katie E            13 AGUA Swim Team         26.47                   
 24 Shiota, Lena A            14 AGUA Swim Team         26.48                   
 25 Buonaiuto, Kelsey R       13 Three Village          26.51                   
 26 Haruki, Yuria             14 Twisters               26.53                   
 27 Baker, Lauren R           14 Monroe-Woodbury        26.59                   
 28 Simonetti, Christina      14 Three Village          26.62                   
 28 Hirsch, Jenna             14 Team Rockland          26.62                   
 30 Wegescheide, Blair M      14 Big Blue               26.63                   
 31 Lee, Abigail C            14 AGUA Swim Team         26.68                   
 32 Rutigliano, Imma M        14 Northern Dutches       26.75                   
 32 Pope, Sarah A             14 Northern Dutches       26.75                   
 34 Wilkins, Natalia M        13 UN-LIE                 26.79                   
 34 Balter, Lizzy A           14 BGNW Marlins           26.79                   
 36 Reynoso, Jessica M        13 AGUA Swim Team         26.82                   
 37 Sherard, Ashley M         14 Nu-Finmen              26.85                   
 38 Geissler, Kim             14 Wagner                 26.89                   
 39 Miller, Nikki F           14 Silver Streaks         26.90                   
 40 Dunaisky, Rachel I        14 Team Suffolk           26.91                   
 41 Ng, Lauren                14 FLY                    26.93                   
 42 Michalak, Agata           14 Twisters               26.95                   
 43 Ryan, Katherine C         14 Old Westbury           26.96                   
 44 Minetree, Maddie L        14 Hurricanes             27.03                   
 45 Bormann, Kristen E        14 Team Suffolk           27.05                   
 46 Harvey, Diana M           14 Bluefish               27.11                   
 47 Fairclough, Morgan D      13 Monroe-Woodbury        27.14                   
 48 Smith, Caryn A            14 Old Westbury           27.15                   
 49 Schmalz, Danielle A       14 Pine Bush              27.19                   
 50 Parker, Rachel            14 Old Westbury           27.33                   
 51 Waring, Megan P           14 Old Westbury           27.65                   
 52 Morris, Cara K            14 COND                   27.70                   
 53 Indyk, Allison            14 Big Blue               27.74                   
 -- Barcklow, Gabrielle       13 Express Swimming         DQ                    
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 24.12   3/30/2008 Lia M Neal, AGUA Swim Team                   
       METRO: M 23.74    5/1/1982 Jennifer Boyd, BSC-MR                        
                22.99  OPEN
                23.69  JRN
                24.59  NCSA
                24.99  SECT
                26.79  ZQ
                26.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Neal, Lia M               13 AGUA Swim Team         23.58      24.12#qNCSA  
  2 Chan, Olivia              13 Express Swimming       25.12      24.92 qSECT  
  3 Sun, Angela               13 Twisters               25.44      25.39 qZQ    
  4 Gaffey, Mikaila M         13 CSC                    25.52      25.52 qZQ    
  5 Cho, Rachel S             13 LIAC                   25.21      25.57 qZQ    
  6 Pujals, Michaela C        14 Bluefish               25.64      25.58 qZQ    
  7 Sims, Dani                14 BGNW Marlins           26.30      25.65 qZQ    
  8 Howe, Ritchey F           14 AGUA Swim Team         25.93      25.93 qZQ    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Koch, Carolyn A           14 Team Suffolk           26.00      25.96 qZQ    
 10 Bouzarouata, Sarah        14 Twisters               26.04      25.98 qZQ    
 11 DaSilva, Taylor A         14 Three Village          25.32      26.03 qZQ    
 12 Johanson, Kelly A         14 Badger                 25.92      26.04 qZQ    
 13 Tan, Emily A              14 LIAC                   25.75      26.15 qZQ    
 13 Gavin, Kara C             14 Wagner                 26.91      26.15 qZQ    
 15 Russell, Clara J          14 Team Suffolk           25.77      26.16 qZQ    
 16 Anastasiou, Elle J        13 Pace                   26.13      26.21 qZQ    
-------------------------------------------------------------------------
 17 Larkin, Colleen P         14 Viking                 26.54      26.31 ZQ     
 18 Brady, Megan              13 Long Beach             26.07      26.33 ZQ     
-------------------------------------------------------------------------
 19 Berkman, Maddy R          14 BGNW Marlins           26.17      26.34 ZQ     
 20 Groccia, Adrienne D       14 Middies                25.96      26.39 ZQ     
 21 McDavid, Aeisha A         14 Middies                26.76      26.46 ZQ     
 22 Hanss, Katie E            13 AGUA Swim Team         26.22      26.47 ZQ     
 22 Arnott, Katie             14 NY Sharks              26.93      26.47 ZQ     
 24 Shiota, Lena A            14 AGUA Swim Team         26.15      26.48 ZQ     
 25 Buonaiuto, Kelsey R       13 Three Village          25.95      26.51 ZQ     
 26 Haruki, Yuria             14 Twisters               26.45      26.53 ZQ     
 27 Baker, Lauren R           14 Monroe-Woodbury        26.23      26.59 ZQ     
 28 Hirsch, Jenna             14 Team Rockland          26.50      26.62 ZQ     
 28 Simonetti, Christina      14 Three Village          26.02      26.62 ZQ     
 30 Wegescheide, Blair M      14 Big Blue               26.72      26.63 ZQ     
 31 Lee, Abigail C            14 AGUA Swim Team         26.89      26.68 ZQ     
 32 Pope, Sarah A             14 Northern Dutches       26.74      26.75 ZQ     
 32 Rutigliano, Imma M        14 Northern Dutches       26.51      26.75 ZQ     
 34 Wilkins, Natalia M        13 UN-LIE                 26.81      26.79 ZQ     
 34 Balter, Lizzy A           14 BGNW Marlins           26.22      26.79 ZQ     
 36 Reynoso, Jessica M        13 AGUA Swim Team         26.15      26.82 JO     
 37 Sherard, Ashley M         14 Nu-Finmen              26.69      26.85 JO     
 38 Geissler, Kim             14 Wagner                 26.74      26.89 JO     
 39 Miller, Nikki F           14 Silver Streaks         26.81      26.90 JO     
 40 Dunaisky, Rachel I        14 Team Suffolk           26.89      26.91 JO     
 41 Ng, Lauren                14 FLY                    26.64      26.93 JO     
 42 Michalak, Agata           14 Twisters               26.21      26.95 JO     
 43 Ryan, Katherine C         14 Old Westbury           26.62      26.96 JO     
 44 Minetree, Maddie L        14 Hurricanes             26.65      27.03        
 45 Bormann, Kristen E        14 Team Suffolk           26.50      27.05        
 46 Harvey, Diana M           14 Bluefish               26.42      27.11        
 47 Fairclough, Morgan D      13 Monroe-Woodbury        26.86      27.14        
 48 Smith, Caryn A            14 Old Westbury           26.92      27.15        
 49 Schmalz, Danielle A       14 Pine Bush              25.83      27.19        
 50 Parker, Rachel            14 Old Westbury           26.77      27.33        
 51 Waring, Megan P           14 Old Westbury           26.86      27.65        
 52 Morris, Cara K            14 COND                   26.80      27.70        
 53 Indyk, Allison            14 Big Blue               26.84      27.74        
 -- Barcklow, Gabrielle       13 Express Swimming       26.81         DQ        
      False start
 
Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 51.25   3/28/2008 Lia M Neal, AGUA Swim Team                   
       METRO: M 51.33   2/16/2006 Alex Forrester, BAD-MR                       
                50.19  OPEN
                51.29  JRN
                52.89  NCSA
                53.99  SECT
                58.19  ZQ
                58.49  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Neal, Lia M               13 AGUA Swim Team         53.26      51.25#JRN    
                  24.97       51.25 (26.28)                                        
  2 Zhu, Annie                13 Twisters               52.61      51.89 NCSA   
                  25.05       51.89 (26.84)                                        
  3 Chan, Olivia              13 Express Swimming       53.97      53.56 SECT   
                  25.59       53.56 (27.97)                                        
  4 Sun, Angela               13 Twisters               55.20      54.17 ZQ     
                  25.79       54.17 (28.38)                                        
  5 Johanson, Kelly A         14 Badger                 54.52      54.61 ZQ     
                  26.36       54.61 (28.25)                                        
  6 Rueda, Daniela            14 AGUA Swim Team         56.38      55.50 ZQ     
                  26.59       55.50 (28.91)                                        
  7 Gaffey, Mikaila M         13 CSC                    56.46      55.85 ZQ     
                  26.36       55.85 (29.49)                                        
  8 Brady, Megan              13 Long Beach             56.54      56.56 ZQ     
                  26.97       56.56 (29.59)                                        
B - Final
  9 Tan, Emily A              14 LIAC                   56.95      55.36 ZQ     
                  26.87       55.36 (28.49)                                        
 10 Baker, Lauren R           14 Monroe-Woodbury        56.67      55.81 ZQ     
                  26.92       55.81 (28.89)                                        
 11 Koch, Carolyn A           14 Team Suffolk           56.84      56.00 ZQ     
                  27.05       56.00 (28.95)                                        
 12 Groccia, Adrienne D       14 Middies                57.03      56.23 ZQ     
                  27.20       56.23 (29.03)                                        
 13 Bouzarouata, Sarah        14 Twisters               56.91      56.72 ZQ     
                  27.19       56.72 (29.53)                                        
 14 Gavin, Kara C             14 Wagner                 57.01      56.78 ZQ     
                  27.25       56.78 (29.53)                                        
 15 Hanss, Katie E            13 AGUA Swim Team         57.14      56.84 ZQ     
                  27.07       56.84 (29.77)                                        
 16 Anastasiou, Elle J        13 Pace                   57.17      57.87 ZQ     
                  27.55       57.87 (30.32)                                        
Preliminaries
 17 Larkin, Colleen P         14 Viking                 57.18                   
                  27.81       57.18 (29.37)                                        
 18 Arnott, Katie             14 NY Sharks              57.20                   
                  27.51       57.20 (29.69)                                        
 19 Pujals, Michaela C        14 Bluefish               57.22                   
                  27.36       57.22 (29.86)                                        
 20 Haruki, Yuria             14 Twisters               57.32                   
                  27.56       57.32 (29.76)                                        
 21 Donnelly, Alexandra H     13 North Shore            57.36                   
                  27.81       57.36 (29.55)                                        
 22 Berkman, Maddy R          14 BGNW Marlins           57.44                   
                  27.57       57.44 (29.87)                                        
 23 Burke, Meaghan            14 NY Sharks              57.51                   
                  27.95       57.51 (29.56)                                        
 24 Howe, Ritchey F           14 AGUA Swim Team         57.59                   
                  27.38       57.59 (30.21)                                        
 25 Muller, Kristin N         14 Three Village          57.66                   
                  28.00       57.66 (29.66)                                        
 26 Caputo, Krista            14 Wagner                 57.70                   
                  27.85       57.70 (29.85)                                        
 27 Kessler, Rachel R         13 Badger                 57.71                   
                  28.04       57.71 (29.67)                                        
 28 Warren, Frances V         14 Express Swimming       57.75                   
                  28.15       57.75 (29.60)                                        
 29 Smith, Caryn A            14 Old Westbury           57.83                   
                  28.00       57.83 (29.83)                                        
 30 Hain, Karina A            14 Twisters               57.86                   
                  28.25       57.86 (29.61)                                        
 31 Rutigliano, Imma M        14 Northern Dutches       57.95                   
                  27.65       57.95 (30.30)                                        
 32 Santoro, Theresa          14 Three Village          58.09                   
                  27.67       58.09 (30.42)                                        
 33 Ryan, Katherine C         14 Old Westbury           58.42                   
                  28.46       58.42 (29.96)                                        
 34 Harvey, Diana M           14 Bluefish               58.47                   
                  27.92       58.47 (30.55)                                        
 35 Fabrizio, Jessica M       13 North Shore            58.51                   
                  28.37       58.51 (30.14)                                        
 36 Yao, Li Yan               14 Three Village          58.57                   
                  28.03       58.57 (30.54)                                        
 37 Reynoso, Jessica M        13 AGUA Swim Team         58.58                   
                  28.02       58.58 (30.56)                                        
 38 Russell, Clara J          14 Team Suffolk           58.66                   
                  28.43       58.66 (30.23)                                        
 39 Wilkins, Natalia M        13 UN-LIE                 58.69                   
                  27.85       58.69 (30.84)                                        
 39 Raccioppi, Paige          13 Team Rockland          58.69                   
                  28.27       58.69 (30.42)                                        
 41 O'Neill, Kelly            14 Badger                 58.70                   
                  28.06       58.70 (30.64)                                        
 42 Fairclough, Morgan D      13 Monroe-Woodbury        58.72                   
                  28.41       58.72 (30.31)                                        
 43 Bormann, Kristen E        14 Team Suffolk           58.73                   
                  28.04       58.73 (30.69)                                        
 44 Schmalz, Danielle A       14 Pine Bush              58.82                   
                  28.35       58.82 (30.47)                                        
 45 Levine, Kelly T           14 Marist                 58.85                   
                  28.63       58.85 (30.22)                                        
 46 Buonaiuto, Kelsey R       13 Three Village          59.06                   
                  28.35       59.06 (30.71)                                        
 47 Shutowich, Nicole J       14 Three Village          59.09                   
                  28.61       59.09 (30.48)                                        
 48 Senken, Natasha L         13 Old Westbury           59.19                   
                  28.71       59.19 (30.48)                                        
 49 Dieterich, Sara D         13 CSC                    59.31                   
                  28.42       59.31 (30.89)                                        
 50 Balter, Lizzy A           14 BGNW Marlins           59.35                   
                  28.10       59.35 (31.25)                                        
 51 Waring, Megan P           14 Old Westbury           59.45                   
                  28.88       59.45 (30.57)                                        
 52 Hirsch, Jenna             14 Team Rockland          59.50                   
                  28.15       59.50 (31.35)                                        
 53 Shiota, Lena A            14 AGUA Swim Team         59.55                   
                  28.27       59.55 (31.28)                                        
 54 Geissler, Kim             14 Wagner                 59.56                   
                  27.77       59.56 (31.79)                                        
 55 Lee, Abigail C            14 AGUA Swim Team         59.97                   
                  28.48       59.97 (31.49)                                        
 56 Mulligan, Kelly M         14 Cross Island         1:00.25                   
                  28.53     1:00.25 (31.72)                                        
 57 Weston, Caroline L        14 BGNW Marlins         1:00.98                   
                  29.04     1:00.98 (31.94)                                        
 58 Zeffiro, Valerie A        13 Sachem               1:01.51                   
                  29.09     1:01.51 (32.42)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 51.25   3/28/2008 Lia M Neal, AGUA Swim Team                   
       METRO: M 51.33   2/16/2006 Alex Forrester, BAD-MR                       
                50.19  OPEN
                51.29  JRN
                52.89  NCSA
                53.99  SECT
                58.19  ZQ
                58.49  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Zhu, Annie                13 Twisters               52.79      52.61 qNCSA  
                  25.50       52.61 (27.11)                                        
  2 Neal, Lia M               13 AGUA Swim Team         50.48      53.26 qSECT  
                  25.48       53.26 (27.78)                                        
  3 Chan, Olivia              13 Express Swimming       54.78      53.97 qSECT  
                  25.71       53.97 (28.26)                                        
  4 Johanson, Kelly A         14 Badger                 55.01      54.52 qZQ    
                  26.34       54.52 (28.18)                                        
  5 Sun, Angela               13 Twisters               55.42      55.20 qZQ    
                  26.75       55.20 (28.45)                                        
  6 Rueda, Daniela            14 AGUA Swim Team         56.20      56.38 qZQ    
                  27.15       56.38 (29.23)                                        
  7 Gaffey, Mikaila M         13 CSC                    56.05      56.46 qZQ    
                  26.68       56.46 (29.78)                                        
  8 Brady, Megan              13 Long Beach             57.25      56.54 qZQ    
                  27.10       56.54 (29.44)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Baker, Lauren R           14 Monroe-Woodbury        55.80      56.67 qZQ    
                  27.39       56.67 (29.28)                                        
 10 Koch, Carolyn A           14 Team Suffolk           56.32      56.84 qZQ    
                  27.37       56.84 (29.47)                                        
 11 Bouzarouata, Sarah        14 Twisters               56.49      56.91 qZQ    
                  27.44       56.91 (29.47)                                        
 12 Tan, Emily A              14 LIAC                   56.20      56.95 qZQ    
                  27.58       56.95 (29.37)                                        
 13 Gavin, Kara C             14 Wagner                 56.53      57.01 qZQ    
                  27.24       57.01 (29.77)                                        
 14 Groccia, Adrienne D       14 Middies                55.60      57.03 qZQ    
                  27.61       57.03 (29.42)                                        
 15 Hanss, Katie E            13 AGUA Swim Team         57.31      57.14 qZQ    
                  27.34       57.14 (29.80)                                        
 16 Anastasiou, Elle J        13 Pace                   56.41      57.17 qZQ    
                  27.41       57.17 (29.76)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Larkin, Colleen P         14 Viking                 55.94      57.18 ZQ     
                  27.81       57.18 (29.37)                                        
 18 Arnott, Katie             14 NY Sharks              57.60      57.20 ZQ     
                  27.51       57.20 (29.69)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Pujals, Michaela C        14 Bluefish               57.61      57.22 ZQ     
                  27.36       57.22 (29.86)                                        
 20 Haruki, Yuria             14 Twisters               56.52      57.32 ZQ     
                  27.56       57.32 (29.76)                                        
 21 Donnelly, Alexandra H     13 North Shore            58.25      57.36 ZQ     
                  27.81       57.36 (29.55)                                        
 22 Berkman, Maddy R          14 BGNW Marlins           56.40      57.44 ZQ     
                  27.57       57.44 (29.87)                                        
 23 Burke, Meaghan            14 NY Sharks              57.70      57.51 ZQ     
                  27.95       57.51 (29.56)                                        
 24 Howe, Ritchey F           14 AGUA Swim Team         56.86      57.59 ZQ     
                  27.38       57.59 (30.21)                                        
 25 Muller, Kristin N         14 Three Village          58.26      57.66 ZQ     
                  28.00       57.66 (29.66)                                        
 26 Caputo, Krista            14 Wagner                 57.97      57.70 ZQ     
                  27.85       57.70 (29.85)                                        
 27 Kessler, Rachel R         13 Badger                 58.02      57.71 ZQ     
                  28.04       57.71 (29.67)                                        
 28 Warren, Frances V         14 Express Swimming       57.17      57.75 ZQ     
                  28.15       57.75 (29.60)                                        
 29 Smith, Caryn A            14 Old Westbury           58.42      57.83 ZQ     
                  28.00       57.83 (29.83)                                        
 30 Hain, Karina A            14 Twisters               57.83      57.86 ZQ     
                  28.25       57.86 (29.61)                                        
 31 Rutigliano, Imma M        14 Northern Dutches       56.23      57.95 ZQ     
                  27.65       57.95 (30.30)                                        
 32 Santoro, Theresa          14 Three Village          58.00      58.09 ZQ     
                  27.67       58.09 (30.42)                                        
 33 Ryan, Katherine C         14 Old Westbury           57.79      58.42 JO     
                  28.46       58.42 (29.96)                                        
 34 Harvey, Diana M           14 Bluefish               57.66      58.47 JO     
                  27.92       58.47 (30.55)                                        
 35 Fabrizio, Jessica M       13 North Shore            58.31      58.51        
                  28.37       58.51 (30.14)                                        
 36 Yao, Li Yan               14 Three Village          57.56      58.57        
                  28.03       58.57 (30.54)                                        
 37 Reynoso, Jessica M        13 AGUA Swim Team         57.45      58.58        
                  28.02       58.58 (30.56)                                        
 38 Russell, Clara J          14 Team Suffolk           57.49      58.66        
                  28.43       58.66 (30.23)                                        
 39 Wilkins, Natalia M        13 UN-LIE                 58.01      58.69        
                  27.85       58.69 (30.84)                                        
 39 Raccioppi, Paige          13 Team Rockland          57.17      58.69        
                  28.27       58.69 (30.42)                                        
 41 O'Neill, Kelly            14 Badger                 57.54      58.70        
                  28.06       58.70 (30.64)                                        
 42 Fairclough, Morgan D      13 Monroe-Woodbury        58.01      58.72        
                  28.41       58.72 (30.31)                                        
 43 Bormann, Kristen E        14 Team Suffolk           58.00      58.73        
                  28.04       58.73 (30.69)                                        
 44 Schmalz, Danielle A       14 Pine Bush              57.81      58.82        
                  28.35       58.82 (30.47)                                        
 45 Levine, Kelly T           14 Marist                 58.22      58.85        
                  28.63       58.85 (30.22)                                        
 46 Buonaiuto, Kelsey R       13 Three Village          57.32      59.06        
                  28.35       59.06 (30.71)                                        
 47 Shutowich, Nicole J       14 Three Village          58.27      59.09        
                  28.61       59.09 (30.48)                                        
 48 Senken, Natasha L         13 Old Westbury           58.34      59.19        
                  28.71       59.19 (30.48)                                        
 49 Dieterich, Sara D         13 CSC                    58.25      59.31        
                  28.42       59.31 (30.89)                                        
 50 Balter, Lizzy A           14 BGNW Marlins           57.86      59.35        
                  28.10       59.35 (31.25)                                        
 51 Waring, Megan P           14 Old Westbury           58.40      59.45        
                  28.88       59.45 (30.57)                                        
 52 Hirsch, Jenna             14 Team Rockland          57.25      59.50        
                  28.15       59.50 (31.35)                                        
 53 Shiota, Lena A            14 AGUA Swim Team         57.95      59.55        
                  28.27       59.55 (31.28)                                        
 54 Geissler, Kim             14 Wagner                 58.38      59.56        
                  27.77       59.56 (31.79)                                        
 55 Lee, Abigail C            14 AGUA Swim Team         57.90      59.97        
                  28.48       59.97 (31.49)                                        
 56 Mulligan, Kelly M         14 Cross Island           58.35    1:00.25        
                  28.53     1:00.25 (31.72)                                        
 57 Weston, Caroline L        14 BGNW Marlins           57.50    1:00.98        
                  29.04     1:00.98 (31.94)                                        
 58 Zeffiro, Valerie A        13 Sachem                 58.18    1:01.51        
                  29.09     1:01.51 (32.42)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 1:52.18   3/16/2001 Kim E. Kelly, BSC                          
       METRO: M 1:49.25   2/22/2007 Emily Kelly at 2007 MR Senior, LIAC-MR     
                1:48.29  OPEN
                1:50.39  JRN
                1:54.19  NCSA
                1:55.99  SECT
                2:06.49  ZQ
                2:07.99  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Zhu, Annie                13 Twisters             1:54.50    1:53.69 NCSA   
                  26.66       55.52 (28.86)     1:24.75 (29.23)     1:53.69 (28.94)
  2 Johanson, Kelly A         14 Badger               1:56.66    1:55.17 SECT   
                  26.68       55.82 (29.14)     1:25.68 (29.86)     1:55.17 (29.49)
  3 Baker, Lauren R           14 Monroe-Woodbury      2:00.74    1:59.25 ZQ     
                  27.87       58.50 (30.63)     1:29.54 (31.04)     1:59.25 (29.71)
  4 Burke, Meaghan            14 NY Sharks            2:01.70    1:59.42 ZQ     
                  27.85       57.64 (29.79)     1:28.47 (30.83)     1:59.42 (30.95)
  5 Groccia, Adrienne D       14 Middies              2:01.36    1:59.71 ZQ     
                  27.51       57.80 (30.29)     1:29.47 (31.67)     1:59.71 (30.24)
  6 Gavin, Kara C             14 Wagner               2:01.39    2:00.21 ZQ     
                  28.11       58.69 (30.58)     1:29.57 (30.88)     2:00.21 (30.64)
  7 Kessler, Rachel R         13 Badger               2:01.43    2:00.57 ZQ     
                  28.33       58.83 (30.50)     1:29.92 (31.09)     2:00.57 (30.65)
  8 Bouzarouata, Sarah        14 Twisters             2:01.54    2:01.19 ZQ     
                  27.62       58.24 (30.62)     1:29.86 (31.62)     2:01.19 (31.33)
B - Final
  9 Sun, Angela               13 Twisters             2:03.10    1:59.89 ZQ     
                  27.50       57.64 (30.14)     1:29.08 (31.44)     1:59.89 (30.81)
 10 Arnott, Katie             14 NY Sharks            2:02.68    2:01.46 ZQ     
                  27.68       58.60 (30.92)     1:30.64 (32.04)     2:01.46 (30.82)
 11 Muller, Kristin N         14 Three Village        2:03.20    2:01.60 ZQ     
                  27.85       58.95 (31.10)     1:30.74 (31.79)     2:01.60 (30.86)
 12 Zawatson, Cady            13 LIAC                 2:03.46    2:01.79 ZQ     
                  28.20       59.13 (30.93)     1:30.58 (31.45)     2:01.79 (31.21)
 13 Hain, Karina A            14 Twisters             2:03.94    2:02.57 ZQ     
                  28.55       59.30 (30.75)     1:31.19 (31.89)     2:02.57 (31.38)
 14 Caputo, Krista            14 Wagner               2:03.66    2:03.29 ZQ     
                  28.36       59.21 (30.85)     1:31.22 (32.01)     2:03.29 (32.07)
 15 Fabrizio, Jessica M       13 North Shore          2:03.95    2:06.19 ZQ     
                  28.76     1:00.47 (31.71)     1:33.34 (32.87)     2:06.19 (32.85)
 16 Michalak, Agata           14 Twisters             2:03.91    2:11.09        
                  30.13     1:03.47 (33.34)     1:37.59 (34.12)     2:11.09 (33.50)
Preliminaries
  4 Cho, Rachel S             13 LIAC                 2:00.97                   
                  28.37       58.68 (30.31)     1:29.85 (31.17)     2:00.97 (31.12)
 18 Nunez, Ana                14 AGUA Swim Team       2:03.99                   
                  29.04     1:00.17 (31.13)     1:32.17 (32.00)     2:03.99 (31.82)
 19 Suarez, Daniela I         13 AGUA Swim Team       2:04.31                   
                  29.37     1:01.24 (31.87)     1:33.36 (32.12)     2:04.31 (30.95)
 20 Tan, Emily A              14 LIAC                 2:04.65                   
                  28.81     1:00.37 (31.56)     1:32.65 (32.28)     2:04.65 (32.00)
 21 Lindahl, Stephanie        14 Express Swimming     2:04.92                   
                  29.08     1:00.30 (31.22)     1:32.39 (32.09)     2:04.92 (32.53)
 22 Donnelly, Alexandra H     13 North Shore          2:04.99                   
                  28.43       59.93 (31.50)     1:32.87 (32.94)     2:04.99 (32.12)
 23 Brady, Megan              13 Long Beach           2:05.15                   
                  28.63     1:00.57 (31.94)     1:32.94 (32.37)     2:05.15 (32.21)
 24 Rutigliano, Imma M        14 Northern Dutches     2:05.32                   
                  28.55       59.94 (31.39)     1:32.50 (32.56)     2:05.32 (32.82)
 25 Warren, Frances V         14 Express Swimming     2:05.51                   
                  29.34     1:01.06 (31.72)     1:33.49 (32.43)     2:05.51 (32.02)
 26 Torre, Melissa R          14 UN-LIE               2:06.39                   
                  29.37     1:01.53 (32.16)     1:34.38 (32.85)     2:06.39 (32.01)
 26 Kuzniewski, Kayla J       13 Express Swimming     2:06.39                   
                  29.21     1:01.71 (32.50)     1:34.59 (32.88)     2:06.39 (31.80)
 28 Chudy, Charlotte L        13 AGUA Swim Team       2:06.41                   
                  29.62     1:01.59 (31.97)     1:34.83 (33.24)     2:06.41 (31.58)
 29 Bormann, Kristen E        14 Team Suffolk         2:06.52                   
                  28.62     1:00.74 (32.12)     1:33.83 (33.09)     2:06.52 (32.69)
 30 Howe, Ritchey F           14 AGUA Swim Team       2:06.56                   
                  28.80     1:01.29 (32.49)     1:33.94 (32.65)     2:06.56 (32.62)
 31 Haruki, Yuria             14 Twisters             2:06.91                   
                  29.05     1:01.08 (32.03)     1:34.16 (33.08)     2:06.91 (32.75)
 32 Smith, Caryn A            14 Old Westbury         2:07.04                   
                  29.07     1:01.46 (32.39)     1:34.78 (33.32)     2:07.04 (32.26)
 33 Hanss, Katie E            13 AGUA Swim Team       2:07.17                   
                  28.82     1:01.34 (32.52)     1:34.56 (33.22)     2:07.17 (32.61)
 33 York, Amanda S            14 Newburgh Sharks      2:07.17                   
                  29.12     1:01.25 (32.13)     1:35.01 (33.76)     2:07.17 (32.16)
 35 Gaffey, Mikaila M         13 CSC                  2:07.22                   
                  28.16     1:00.44 (32.28)     1:34.12 (33.68)     2:07.22 (33.10)
 36 Malyszka, Stephanie M     13 COND                 2:07.59                   
                  28.84     1:00.69 (31.85)     1:34.10 (33.41)     2:07.59 (33.49)
 37 Dieterich, Sara D         13 CSC                  2:07.60                   
                  28.92     1:00.21 (31.29)     1:33.45 (33.24)     2:07.60 (34.15)
 38 Rodriguez, Natalia        13 AGUA Swim Team       2:07.65                   
                  29.80     1:01.96 (32.16)     1:35.23 (33.27)     2:07.65 (32.42)
 39 Levine, Kelly T           14 Marist               2:07.80                   
                  29.56     1:01.74 (32.18)     1:35.05 (33.31)     2:07.80 (32.75)
 40 Armstrong, Shannon        14 NY Sharks            2:07.82                   
                  29.69     1:01.80 (32.11)     1:35.01 (33.21)     2:07.82 (32.81)
 41 Yao, Li Yan               14 Three Village        2:07.86                   
                  29.75     1:01.83 (32.08)     1:34.81 (32.98)     2:07.86 (33.05)
 42 Francis, Casey L          13 Express Swimming     2:07.91                   
                  29.92     1:02.78 (32.86)     1:35.90 (33.12)     2:07.91 (32.01)
 43 Ryan, Katherine C         14 Old Westbury         2:08.04                   
                  29.88     1:02.35 (32.47)     1:35.14 (32.79)     2:08.04 (32.90)
 44 Wilkins, Natalia M        13 UN-LIE               2:08.07                   
                  28.47     1:00.79 (32.32)     1:34.94 (34.15)     2:08.07 (33.13)
 45 DiPreta, Stephanie N      14 LIAC                 2:08.22                   
                  29.96     1:02.15 (32.19)     1:35.27 (33.12)     2:08.22 (32.95)
 45 Mu, Isabella              14 Express Swimming     2:08.22                   
                  29.60     1:01.80 (32.20)     1:35.21 (33.41)     2:08.22 (33.01)
 47 Russell, Clara J          14 Team Suffolk         2:08.31                   
                  29.41     1:02.42 (33.01)     1:36.13 (33.71)     2:08.31 (32.18)
 48 Weston, Caroline L        14 BGNW Marlins         2:08.47                   
                  29.54     1:01.95 (32.41)     1:35.37 (33.42)     2:08.47 (33.10)
 49 Raccioppi, Paige          13 Team Rockland        2:08.72                   
                  29.56     1:02.47 (32.91)     1:35.77 (33.30)     2:08.72 (32.95)
 50 Waring, Megan P           14 Old Westbury         2:08.75                   
                  29.90     1:02.67 (32.77)     1:36.60 (33.93)     2:08.75 (32.15)
 51 Hirsch, Jenna             14 Team Rockland        2:08.79                   
                  29.20     1:01.50 (32.30)     1:35.31 (33.81)     2:08.79 (33.48)
 52 Chan, Shirley             13 AGUA Swim Team       2:08.85                   
                  29.99     1:02.60 (32.61)     1:36.22 (33.62)     2:08.85 (32.63)
 53 Buonaiuto, Kelsey R       13 Three Village        2:09.01                   
                  29.46     1:02.57 (33.11)     1:35.87 (33.30)     2:09.01 (33.14)
 53 Stalnaker, Shelby A       14 Monroe-Woodbury      2:09.01                   
                  29.94     1:02.04 (32.10)     1:35.91 (33.87)     2:09.01 (33.10)
 55 Reynoso, Jessica M        13 AGUA Swim Team       2:09.11                   
                  30.26     1:02.56 (32.30)     1:35.91 (33.35)     2:09.11 (33.20)
 56 Anastasiou, Elle J        13 Pace                 2:09.18                   
                  29.60     1:02.50 (32.90)     1:34.91 (32.41)     2:09.18 (34.27)
 57 Holmes, Lindsie           14 Team Rockland        2:09.45                   
                  29.11     1:02.01 (32.90)     1:35.71 (33.70)     2:09.45 (33.74)
 58 Kuo, Jacqueline           13 AGUA Swim Team       2:09.46                   
                  29.69     1:01.97 (32.28)     1:35.77 (33.80)     2:09.46 (33.69)
 59 Kunow, Ashley M           14 Sea Lions            2:10.13                   
                  29.49     1:02.57 (33.08)     1:36.60 (34.03)     2:10.13 (33.53)
 60 Kelly, Hannah E           13 LIAC                 2:10.29                   
                  30.01     1:02.60 (32.59)     1:36.42 (33.82)     2:10.29 (33.87)
 61 Shiota, Lena A            14 AGUA Swim Team       2:10.60                   
                  29.89     1:02.87 (32.98)     1:37.00 (34.13)     2:10.60 (33.60)
 62 Lee, Abigail C            14 AGUA Swim Team       2:11.74                   
                  29.42     1:02.52 (33.10)     1:37.19 (34.67)     2:11.74 (34.55)
 63 Giraldo, Daniela          13 FLY                  2:12.41                   
                  30.38     1:04.32 (33.94)     1:38.88 (34.56)     2:12.41 (33.53)
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 1:52.18   3/16/2001 Kim E. Kelly, BSC                          
       METRO: M 1:49.25   2/22/2007 Emily Kelly at 2007 MR Senior, LIAC-MR     
                1:48.29  OPEN
                1:50.39  JRN
                1:54.19  NCSA
                1:55.99  SECT
                2:06.49  ZQ
                2:07.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Zhu, Annie                13 Twisters             1:54.61    1:54.50 qSECT  
                  26.70       55.75 (29.05)     1:25.33 (29.58)     1:54.50 (29.17)
  2 Johanson, Kelly A         14 Badger               1:55.35    1:56.66 qZQ    
                  27.10       56.23 (29.13)     1:26.52 (30.29)     1:56.66 (30.14)
  3 Baker, Lauren R           14 Monroe-Woodbury      1:58.26    2:00.74 qZQ    
                  27.96       58.84 (30.88)     1:30.05 (31.21)     2:00.74 (30.69)
  4 Cho, Rachel S             13 LIAC                 1:58.55    2:00.97 qZQ    
                  28.37       58.68 (30.31)     1:29.85 (31.17)     2:00.97 (31.12)
  5 Groccia, Adrienne D       14 Middies              1:57.21    2:01.36 qZQ    
                  28.37       59.35 (30.98)     1:31.20 (31.85)     2:01.36 (30.16)
  6 Gavin, Kara C             14 Wagner               1:59.96    2:01.39 qZQ    
                  28.42       59.51 (31.09)     1:30.54 (31.03)     2:01.39 (30.85)
  7 Kessler, Rachel R         13 Badger               1:59.40    2:01.43 qZQ    
                  28.97     1:00.11 (31.14)     1:31.18 (31.07)     2:01.43 (30.25)
  8 Bouzarouata, Sarah        14 Twisters             2:00.76    2:01.54 qZQ    
                  28.00       58.05 (30.05)     1:29.53 (31.48)     2:01.54 (32.01)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Burke, Meaghan            14 NY Sharks            2:02.36    2:01.70 qZQ    
                  28.39       58.98 (30.59)     1:30.24 (31.26)     2:01.70 (31.46)
 10 Arnott, Katie             14 NY Sharks            2:02.38    2:02.68 qZQ    
                  28.18       59.29 (31.11)     1:31.63 (32.34)     2:02.68 (31.05)
 11 Sun, Angela               13 Twisters             2:01.90    2:03.10 qZQ    
                  28.89     1:00.27 (31.38)     1:32.49 (32.22)     2:03.10 (30.61)
 12 Muller, Kristin N         14 Three Village        1:59.99    2:03.20 qZQ    
                  28.34       59.81 (31.47)     1:31.94 (32.13)     2:03.20 (31.26)
 13 Zawatson, Cady            13 LIAC                 2:04.22    2:03.46 qZQ    
                  28.70       59.71 (31.01)     1:31.66 (31.95)     2:03.46 (31.80)
 14 Caputo, Krista            14 Wagner               2:02.65    2:03.66 qZQ    
                  28.71     1:00.14 (31.43)     1:32.02 (31.88)     2:03.66 (31.64)
 15 Michalak, Agata           14 Twisters             2:03.90    2:03.91 qZQ    
                  29.10     1:00.37 (31.27)     1:32.49 (32.12)     2:03.91 (31.42)
 16 Hain, Karina A            14 Twisters             2:03.36    2:03.94 qZQ    
                  29.16     1:00.63 (31.47)     1:32.95 (32.32)     2:03.94 (30.99)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Fabrizio, Jessica M       13 North Shore          2:04.39    2:03.95 ZQ     
                  28.45       59.28 (30.83)     1:31.57 (32.29)     2:03.95 (32.38)
 18 Nunez, Ana                14 AGUA Swim Team       2:04.94    2:03.99 ZQ     
                  29.04     1:00.17 (31.13)     1:32.17 (32.00)     2:03.99 (31.82)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Suarez, Daniela I         13 AGUA Swim Team       2:03.60    2:04.31 ZQ     
                  29.37     1:01.24 (31.87)     1:33.36 (32.12)     2:04.31 (30.95)
 20 Tan, Emily A              14 LIAC                 2:02.40    2:04.65 ZQ     
                  28.81     1:00.37 (31.56)     1:32.65 (32.28)     2:04.65 (32.00)
 21 Lindahl, Stephanie        14 Express Swimming     2:05.24    2:04.92 ZQ     
                  29.08     1:00.30 (31.22)     1:32.39 (32.09)     2:04.92 (32.53)
 22 Donnelly, Alexandra H     13 North Shore          2:07.06    2:04.99 ZQ     
                  28.43       59.93 (31.50)     1:32.87 (32.94)     2:04.99 (32.12)
 23 Brady, Megan              13 Long Beach           2:04.63    2:05.15 ZQ     
                  28.63     1:00.57 (31.94)     1:32.94 (32.37)     2:05.15 (32.21)
 24 Rutigliano, Imma M        14 Northern Dutches     2:06.59    2:05.32 ZQ     
                  28.55       59.94 (31.39)     1:32.50 (32.56)     2:05.32 (32.82)
 25 Warren, Frances V         14 Express Swimming     2:01.15    2:05.51 ZQ     
                  29.34     1:01.06 (31.72)     1:33.49 (32.43)     2:05.51 (32.02)
 26 Torre, Melissa R          14 UN-LIE               2:04.64    2:06.39 ZQ     
                  29.37     1:01.53 (32.16)     1:34.38 (32.85)     2:06.39 (32.01)
 26 Kuzniewski, Kayla J       13 Express Swimming     2:07.42    2:06.39 ZQ     
                  29.21     1:01.71 (32.50)     1:34.59 (32.88)     2:06.39 (31.80)
 28 Chudy, Charlotte L        13 AGUA Swim Team       2:04.85    2:06.41 ZQ     
                  29.62     1:01.59 (31.97)     1:34.83 (33.24)     2:06.41 (31.58)
 29 Bormann, Kristen E        14 Team Suffolk         2:03.91    2:06.52 JO     
                  28.62     1:00.74 (32.12)     1:33.83 (33.09)     2:06.52 (32.69)
 30 Howe, Ritchey F           14 AGUA Swim Team       2:07.48    2:06.56 JO     
                  28.80     1:01.29 (32.49)     1:33.94 (32.65)     2:06.56 (32.62)
 31 Haruki, Yuria             14 Twisters             2:02.87    2:06.91 JO     
                  29.05     1:01.08 (32.03)     1:34.16 (33.08)     2:06.91 (32.75)
 32 Smith, Caryn A            14 Old Westbury         2:07.56    2:07.04 JO     
                  29.07     1:01.46 (32.39)     1:34.78 (33.32)     2:07.04 (32.26)
 33 Hanss, Katie E            13 AGUA Swim Team       2:06.08    2:07.17 JO     
                  28.82     1:01.34 (32.52)     1:34.56 (33.22)     2:07.17 (32.61)
 33 York, Amanda S            14 Newburgh Sharks      2:06.80    2:07.17 JO     
                  29.12     1:01.25 (32.13)     1:35.01 (33.76)     2:07.17 (32.16)
 35 Gaffey, Mikaila M         13 CSC                  2:06.77    2:07.22 JO     
                  28.16     1:00.44 (32.28)     1:34.12 (33.68)     2:07.22 (33.10)
 36 Malyszka, Stephanie M     13 COND                 2:06.65    2:07.59 JO     
                  28.84     1:00.69 (31.85)     1:34.10 (33.41)     2:07.59 (33.49)
 37 Dieterich, Sara D         13 CSC                  2:07.34    2:07.60 JO     
                  28.92     1:00.21 (31.29)     1:33.45 (33.24)     2:07.60 (34.15)
 38 Rodriguez, Natalia        13 AGUA Swim Team       2:05.42    2:07.65 JO     
                  29.80     1:01.96 (32.16)     1:35.23 (33.27)     2:07.65 (32.42)
 39 Levine, Kelly T           14 Marist               2:06.14    2:07.80 JO     
                  29.56     1:01.74 (32.18)     1:35.05 (33.31)     2:07.80 (32.75)
 40 Armstrong, Shannon        14 NY Sharks            2:04.96    2:07.82 JO     
                  29.69     1:01.80 (32.11)     1:35.01 (33.21)     2:07.82 (32.81)
 41 Yao, Li Yan               14 Three Village        2:04.97    2:07.86 JO     
                  29.75     1:01.83 (32.08)     1:34.81 (32.98)     2:07.86 (33.05)
 42 Francis, Casey L          13 Express Swimming     2:05.84    2:07.91 JO     
                  29.92     1:02.78 (32.86)     1:35.90 (33.12)     2:07.91 (32.01)
 43 Ryan, Katherine C         14 Old Westbury         2:07.78    2:08.04        
                  29.88     1:02.35 (32.47)     1:35.14 (32.79)     2:08.04 (32.90)
 44 Wilkins, Natalia M        13 UN-LIE               2:06.28    2:08.07        
                  28.47     1:00.79 (32.32)     1:34.94 (34.15)     2:08.07 (33.13)
 45 DiPreta, Stephanie N      14 LIAC                 2:06.59    2:08.22        
                  29.96     1:02.15 (32.19)     1:35.27 (33.12)     2:08.22 (32.95)
 45 Mu, Isabella              14 Express Swimming     2:03.53    2:08.22        
                  29.60     1:01.80 (32.20)     1:35.21 (33.41)     2:08.22 (33.01)
 47 Russell, Clara J          14 Team Suffolk         2:04.25    2:08.31        
                  29.41     1:02.42 (33.01)     1:36.13 (33.71)     2:08.31 (32.18)
 48 Weston, Caroline L        14 BGNW Marlins         2:05.38    2:08.47        
                  29.54     1:01.95 (32.41)     1:35.37 (33.42)     2:08.47 (33.10)
 49 Raccioppi, Paige          13 Team Rockland        2:00.65    2:08.72        
                  29.56     1:02.47 (32.91)     1:35.77 (33.30)     2:08.72 (32.95)
 50 Waring, Megan P           14 Old Westbury         2:07.10    2:08.75        
                  29.90     1:02.67 (32.77)     1:36.60 (33.93)     2:08.75 (32.15)
 51 Hirsch, Jenna             14 Team Rockland        2:07.17    2:08.79        
                  29.20     1:01.50 (32.30)     1:35.31 (33.81)     2:08.79 (33.48)
 52 Chan, Shirley             13 AGUA Swim Team       2:07.72    2:08.85        
                  29.99     1:02.60 (32.61)     1:36.22 (33.62)     2:08.85 (32.63)
 53 Buonaiuto, Kelsey R       13 Three Village        2:06.12    2:09.01        
                  29.46     1:02.57 (33.11)     1:35.87 (33.30)     2:09.01 (33.14)
 53 Stalnaker, Shelby A       14 Monroe-Woodbury      2:07.84    2:09.01        
                  29.94     1:02.04 (32.10)     1:35.91 (33.87)     2:09.01 (33.10)
 55 Reynoso, Jessica M        13 AGUA Swim Team       2:06.99    2:09.11        
                  30.26     1:02.56 (32.30)     1:35.91 (33.35)     2:09.11 (33.20)
 56 Anastasiou, Elle J        13 Pace                 2:05.69    2:09.18        
                  29.60     1:02.50 (32.90)     1:34.91 (32.41)     2:09.18 (34.27)
 57 Holmes, Lindsie           14 Team Rockland        2:07.56    2:09.45        
                  29.11     1:02.01 (32.90)     1:35.71 (33.70)     2:09.45 (33.74)
 58 Kuo, Jacqueline           13 AGUA Swim Team       2:07.12    2:09.46        
                  29.69     1:01.97 (32.28)     1:35.77 (33.80)     2:09.46 (33.69)
 59 Kunow, Ashley M           14 Sea Lions            2:07.88    2:10.13        
                  29.49     1:02.57 (33.08)     1:36.60 (34.03)     2:10.13 (33.53)
 60 Kelly, Hannah E           13 LIAC                 2:07.57    2:10.29        
                  30.01     1:02.60 (32.59)     1:36.42 (33.82)     2:10.29 (33.87)
 61 Shiota, Lena A            14 AGUA Swim Team       2:07.49    2:10.60        
                  29.89     1:02.87 (32.98)     1:37.00 (34.13)     2:10.60 (33.60)
 62 Lee, Abigail C            14 AGUA Swim Team       2:06.99    2:11.74        
                  29.42     1:02.52 (33.10)     1:37.19 (34.67)     2:11.74 (34.55)
 63 Giraldo, Daniela          13 FLY                  2:06.79    2:12.41        
                  30.38     1:04.32 (33.94)     1:38.88 (34.56)     2:12.41 (33.53)
 
Girls 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 4:54.77   3/17/2001 Kim E. Kelly, BSC                          
       METRO: M 4:45.78    5/1/1995 Jessica Foschi, LIAC-MR                    
                4:47.79  OPEN
                4:53.19  JRN
                5:03.29  NCSA
                5:06.99  SECT
                5:31.99  ZQ
                5:35.99  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Zhu, Annie                13 Twisters             5:04.87    4:57.87 NCSA   
                  26.88       56.50 (29.62)     1:26.58 (30.08)     1:57.03 (30.45)
        2:27.64 (30.61)     2:58.24 (30.60)     3:28.53 (30.29)     3:59.07 (30.54)
        4:29.21 (30.14)     4:57.87 (28.66)                                        
  2 Rueda, Daniela            14 AGUA Swim Team       5:02.49    4:58.05 NCSA   
                  27.43       56.89 (29.46)     1:27.05 (30.16)     1:57.26 (30.21)
        2:27.66 (30.40)     2:58.07 (30.41)     3:28.36 (30.29)     3:58.81 (30.45)
        4:28.92 (30.11)     4:58.05 (29.13)                                        
  3 Johanson, Kelly A         14 Badger               5:08.10    5:03.96 SECT   
                  27.58       57.51 (29.93)     1:27.86 (30.35)     1:58.46 (30.60)
        2:29.19 (30.73)     3:00.16 (30.97)     3:31.12 (30.96)     4:02.42 (31.30)
        4:33.56 (31.14)     5:03.96 (30.40)                                        
  4 Larkin, Colleen P         14 Viking               5:09.66    5:07.03 ZQ     
                  27.53       57.57 (30.04)     1:28.48 (30.91)     1:59.71 (31.23)
        2:30.96 (31.25)     3:02.34 (31.38)     3:33.72 (31.38)     4:05.33 (31.61)
        4:36.64 (31.31)     5:07.03 (30.39)                                        
  5 Kessler, Rachel R         13 Badger               5:14.70    5:07.71 ZQ     
                  28.09       58.39 (30.30)     1:28.98 (30.59)     2:00.03 (31.05)
        2:31.28 (31.25)     3:02.71 (31.43)     3:34.26 (31.55)     4:05.86 (31.60)
        4:37.21 (31.35)     5:07.71 (30.50)                                        
  6 Sims, Dani                14 BGNW Marlins         5:19.61    5:16.44 ZQ     
                  27.63       58.77 (31.14)     1:30.40 (31.63)     2:02.82 (32.42)
        2:35.34 (32.52)     3:08.05 (32.71)     3:40.70 (32.65)     4:13.14 (32.44)
        4:45.25 (32.11)     5:16.44 (31.19)                                        
  7 Chan, Olivia              13 Express Swimming     5:18.76    5:17.81 ZQ     
                  27.63       58.52 (30.89)     1:30.26 (31.74)     2:02.17 (31.91)
        2:34.16 (31.99)     3:06.47 (32.31)     3:39.15 (32.68)     4:12.13 (32.98)
        4:45.09 (32.96)     5:17.81 (32.72)                                        
  8 Burke, Meaghan            14 NY Sharks            5:20.00    5:20.85 ZQ     
                  28.21       59.08 (30.87)     1:30.88 (31.80)     2:03.02 (32.14)
        2:35.54 (32.52)     3:08.71 (33.17)     3:42.17 (33.46)     4:15.77 (33.60)
        4:48.59 (32.82)     5:20.85 (32.26)                                        
B - Final
  9 Raccioppi, Paige          13 Team Rockland        5:22.27    5:10.90 ZQ     
                  28.00       58.79 (30.79)     1:30.12 (31.33)     2:01.48 (31.36)
        2:32.88 (31.40)     3:04.57 (31.69)     3:36.55 (31.98)     4:08.57 (32.02)
        4:40.84 (32.27)     5:10.90 (30.06)                                        
 10 McGrath, Kelly            14 Express Swimming     5:22.60    5:16.32 ZQ     
                  28.49       59.40 (30.91)     1:30.84 (31.44)     2:02.94 (32.10)
        2:34.99 (32.05)     3:07.56 (32.57)     3:39.97 (32.41)     4:12.34 (32.37)
        4:44.63 (32.29)     5:16.32 (31.69)                                        
 11 Groccia, Adrienne D       14 Middies              5:22.39    5:17.85 ZQ     
                  28.31       58.82 (30.51)     1:30.66 (31.84)     2:03.60 (32.94)
        2:36.80 (33.20)     3:09.28 (32.48)     3:42.23 (32.95)     4:15.43 (33.20)
        4:47.65 (32.22)     5:17.85 (30.20)                                        
 12 Baker, Lauren R           14 Monroe-Woodbury      5:24.33    5:18.00 ZQ     
                  28.99     1:00.80 (31.81)     1:33.25 (32.45)     2:05.86 (32.61)
        2:38.44 (32.58)     3:10.88 (32.44)     3:43.39 (32.51)     4:15.51 (32.12)
        4:47.65 (32.14)     5:18.00 (30.35)                                        
 12 Caputo, Krista            14 Wagner               5:21.49    5:18.00 ZQ     
                  29.51     1:00.63 (31.12)     1:32.56 (31.93)     2:04.94 (32.38)
        2:37.01 (32.07)     3:09.97 (32.96)     3:42.45 (32.48)     4:14.66 (32.21)
        4:46.89 (32.23)     5:18.00 (31.11)                                        
 14 Arnott, Katie             14 NY Sharks            5:22.03    5:18.62 ZQ     
                  27.97       59.17 (31.20)     1:31.47 (32.30)     2:04.01 (32.54)
        2:36.76 (32.75)     3:09.40 (32.64)     3:42.08 (32.68)     4:15.35 (33.27)
        4:47.94 (32.59)     5:18.62 (30.68)                                        
 15 Muller, Kristin N         14 Three Village        5:21.66    5:19.74 ZQ     
                  28.55     1:00.34 (31.79)     1:32.87 (32.53)     2:05.47 (32.60)
        2:38.19 (32.72)     3:10.99 (32.80)     3:43.54 (32.55)     4:16.27 (32.73)
        4:48.75 (32.48)     5:19.74 (30.99)                                        
 16 Mu, Isabella              14 Express Swimming     5:24.84    5:30.10 ZQ     
                  29.13     1:00.62 (31.49)     1:33.72 (33.10)     2:07.55 (33.83)
        2:41.38 (33.83)     3:15.49 (34.11)     3:49.57 (34.08)     4:23.82 (34.25)
        4:57.37 (33.55)     5:30.10 (32.73)                                        
Preliminaries
 17 Zawatson, Cady            13 LIAC                 5:27.55                   
                  29.07     1:00.77 (31.70)     1:33.52 (32.75)     2:06.80 (33.28)
        2:40.30 (33.50)     3:13.84 (33.54)     3:47.85 (34.01)     4:21.42 (33.57)
        4:55.08 (33.66)     5:27.55 (32.47)                                        
 18 Suarez, Daniela I         13 AGUA Swim Team       5:27.82                   
                  30.79     1:03.14 (32.35)     1:36.11 (32.97)     2:09.35 (33.24)
        2:43.24 (33.89)     3:16.97 (33.73)     3:50.10 (33.13)     4:23.56 (33.46)
        4:55.99 (32.43)     5:27.82 (31.83)                                        
 19 Chudy, Charlotte L        13 AGUA Swim Team       5:28.21                   
                  29.87     1:01.87 (32.00)     1:34.54 (32.67)     2:07.44 (32.90)
        2:40.90 (33.46)     3:14.78 (33.88)     3:49.05 (34.27)     4:22.73 (33.68)
        4:56.62 (33.89)     5:28.21 (31.59)                                        
 20 Hain, Karina A            14 Twisters             5:28.24                   
                  29.93     1:01.96 (32.03)     1:35.07 (33.11)     2:08.06 (32.99)
        2:41.64 (33.58)     3:15.43 (33.79)     3:49.25 (33.82)     4:23.34 (34.09)
        4:56.39 (33.05)     5:28.24 (31.85)                                        
 21 Warren, Frances V         14 Express Swimming     5:29.48                   
                  29.90     1:02.11 (32.21)     1:35.25 (33.14)     2:08.52 (33.27)
        2:42.30 (33.78)     3:15.76 (33.46)     3:49.49 (33.73)     4:23.34 (33.85)
        4:57.01 (33.67)     5:29.48 (32.47)                                        
 22 Donnelly, Alexandra H     13 North Shore          5:30.34                   
                                1:36.40 ( )                             2:09.67 ( )
        2:43.07 (33.40)     3:16.70 (33.63)     3:50.42 (33.72)     4:24.20 (33.78)
        4:57.91 (33.71)     5:30.34 (32.43)                                        
 23 Fabrizio, Jessica M       13 North Shore          5:30.55                   
                  28.65     1:00.64 (31.99)     1:33.82 (33.18)     2:07.38 (33.56)
        2:41.52 (34.14)     3:15.92 (34.40)     3:50.29 (34.37)     4:24.56 (34.27)
        4:58.21 (33.65)     5:30.55 (32.34)                                        
 24 Brady, Megan              13 Long Beach           5:30.71                   
                  28.98     1:01.41 (32.43)     1:33.79 (32.38)     2:07.16 (33.37)
        2:41.26 (34.10)     3:15.94 (34.68)     3:50.72 (34.78)     4:24.75 (34.03)
        4:58.43 (33.68)     5:30.71 (32.28)                                        
 25 Kuzniewski, Kayla J       13 Express Swimming     5:30.87                   
                                1:36.19 ( )                             2:09.91 ( )
        2:43.26 (33.35)     3:17.03 (33.77)     3:50.21 (33.18)     4:24.04 (33.83)
        4:58.43 (34.39)     5:30.87 (32.44)                                        
 26 Lindahl, Stephanie        14 Express Swimming     5:30.99                   
                  29.89     1:02.00 (32.11)     1:35.12 (33.12)     2:09.06 (33.94)
        2:43.03 (33.97)     3:17.20 (34.17)     3:51.53 (34.33)     4:25.94 (34.41)
        4:59.95 (34.01)     5:30.99 (31.04)                                        
 27 Armstrong, Shannon        14 NY Sharks            5:31.14                   
                  29.50     1:01.31 (31.81)     1:34.37 (33.06)     2:07.91 (33.54)
        2:41.72 (33.81)     3:15.88 (34.16)     3:50.17 (34.29)     4:24.24 (34.07)
        4:58.88 (34.64)     5:31.14 (32.26)                                        
 28 Francis, Casey L          13 Express Swimming     5:31.69                   
                  29.71     1:02.68 (32.97)     1:36.19 (33.51)     2:10.16 (33.97)
        2:44.22 (34.06)     3:18.30 (34.08)     3:52.03 (33.73)     4:25.22 (33.19)
        4:58.84 (33.62)     5:31.69 (32.85)                                        
 29 Russell, Clara J          14 Team Suffolk         5:32.23                   
                                1:36.07 ( )                             2:09.79 ( )
        2:43.80 (34.01)     3:17.85 (34.05)     3:52.84 (34.99)     4:27.09 (34.25)
        5:00.20 (33.11)     5:32.23 (32.03)                                        
 30 Torre, Melissa R          14 UN-LIE               5:34.20                   
                  30.52     1:04.02 (33.50)     1:37.27 (33.25)     2:11.47 (34.20)
        2:46.17 (34.70)     3:20.16 (33.99)     3:54.56 (34.40)     4:28.40 (33.84)
        5:02.17 (33.77)     5:34.20 (32.03)                                        
 31 Malyszka, Stephanie M     13 COND                 5:34.56                   
                  29.45     1:02.10 (32.65)     1:35.71 (33.61)     2:09.82 (34.11)
        2:44.21 (34.39)     3:18.53 (34.32)     3:52.94 (34.41)     4:27.38 (34.44)
        5:01.78 (34.40)     5:34.56 (32.78)                                        
 32 Bouzarouata, Sarah        14 Twisters             5:36.01                   
                                1:34.75 ( )                             2:07.99 ( )
        2:41.90 (33.91)     3:16.52 (34.62)     3:51.46 (34.94)     4:27.06 (35.60)
        5:02.09 (35.03)     5:36.01 (33.92)                                        
 33 Waring, Megan P           14 Old Westbury         5:36.79                   
                                1:38.59 ( )                             2:13.25 ( )
        2:47.62 (34.37)     3:22.30 (34.68)     3:57.20 (34.90)     4:31.74 (34.54)
        5:05.50 (33.76)     5:36.79 (31.29)                                        
 34 Bormann, Kristen E        14 Team Suffolk         5:37.27                   
                                1:35.84 ( )                             2:10.63 ( )
        2:45.40 (34.77)     3:20.34 (34.94)     3:55.13 (34.79)     4:29.67 (34.54)
        5:04.12 (34.45)     5:37.27 (33.15)                                        
 35 Levine, Kelly T           14 Marist               5:37.42                   
                  30.34     1:03.78 (33.44)     1:37.97 (34.19)     2:12.52 (34.55)
        2:46.78 (34.26)     3:21.10 (34.32)     3:54.69 (33.59)     4:28.93 (34.24)
        5:03.29 (34.36)     5:37.42 (34.13)                                        
 36 Rodriguez, Natalia        13 AGUA Swim Team       5:38.18                   
                  29.92     1:02.65 (32.73)     1:36.41 (33.76)     2:10.62 (34.21)
        2:45.12 (34.50)     3:19.54 (34.42)     3:54.16 (34.62)     4:28.76 (34.60)
        5:03.80 (35.04)     5:38.18 (34.38)                                        
 37 Nunez, Ana                14 AGUA Swim Team       5:38.21                   
                  31.77     1:04.84 (33.07)     1:38.74 (33.90)     2:13.06 (34.32)
        2:47.13 (34.07)     3:21.48 (34.35)     3:55.97 (34.49)     4:30.28 (34.31)
        5:04.79 (34.51)     5:38.21 (33.42)                                        
 38 Omary, Natalie M          14 AGUA Swim Team       5:38.37                   
                                1:38.44 ( )                             2:13.21 ( )
        2:47.86 (34.65)     3:22.42 (34.56)     3:57.17 (34.75)     4:31.64 (34.47)
        5:05.51 (33.87)     5:38.37 (32.86)                                        
 39 Kelly, Hannah E           13 LIAC                 5:40.86                   
                  30.55     1:04.27 (33.72)     1:38.66 (34.39)     2:13.39 (34.73)
        2:48.21 (34.82)     3:22.95 (34.74)     3:58.06 (35.11)     4:32.52 (34.46)
        5:07.07 (34.55)     5:40.86 (33.79)                                        
 40 Bacigal, Corrine          14 Viking               5:43.68                   
                  30.14     1:04.13 (33.99)     1:38.69 (34.56)     2:13.31 (34.62)
        2:48.95 (35.64)     3:24.16 (35.21)     3:59.80 (35.64)     4:35.18 (35.38)
        5:09.43 (34.25)     5:43.68 (34.25)                                        
 41 DiPreta, Stephanie N      14 LIAC                 5:43.86                   
                                1:37.76 ( )                             2:12.08 ( )
        2:46.89 (34.81)     3:22.14 (35.25)     3:58.34 (36.20)     4:34.12 (35.78)
        5:09.34 (35.22)     5:43.86 (34.52)                                        
 42 Kunow, Ashley M           14 Sea Lions            5:48.40                   
                                1:39.18 ( )                             2:14.38 ( )
        2:49.94 (35.56)     3:25.64 (35.70)     4:01.67 (36.03)     4:37.48 (35.81)
        5:13.02 (35.54)     5:48.40 (35.38)                                        
 
Girls 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 4:54.77   3/17/2001 Kim E. Kelly, BSC                          
       METRO: M 4:45.78    5/1/1995 Jessica Foschi, LIAC-MR                    
                4:47.79  OPEN
                4:53.19  JRN
                5:03.29  NCSA
                5:06.99  SECT
                5:31.99  ZQ
                5:35.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Rueda, Daniela            14 AGUA Swim Team       4:59.36    5:02.49 qNCSA  
                  27.81       57.82 (30.01)     1:27.96 (30.14)     1:58.35 (30.39)
        2:29.13 (30.78)     2:59.73 (30.60)     3:30.59 (30.86)     4:01.49 (30.90)
        4:32.28 (30.79)     5:02.49 (30.21)                                        
  2 Zhu, Annie                13 Twisters             5:07.65    5:04.87 qSECT  
                  27.39       57.46 (30.07)     1:28.01 (30.55)     1:58.78 (30.77)
        2:29.74 (30.96)     3:00.70 (30.96)     3:32.34 (31.64)     4:03.62 (31.28)
        4:34.80 (31.18)     5:04.87 (30.07)                                        
  3 Johanson, Kelly A         14 Badger               5:03.72    5:08.10 qZQ    
                  27.67       57.76 (30.09)     1:28.65 (30.89)     1:59.77 (31.12)
        2:31.00 (31.23)     3:02.15 (31.15)     3:34.01 (31.86)     4:05.50 (31.49)
        4:37.02 (31.52)     5:08.10 (31.08)                                        
  4 Larkin, Colleen P         14 Viking               5:05.64    5:09.66 qZQ    
                  27.62       57.64 (30.02)     1:28.48 (30.84)     1:59.86 (31.38)
        2:31.41 (31.55)     3:03.12 (31.71)     3:35.04 (31.92)     4:07.04 (32.00)
        4:38.89 (31.85)     5:09.66 (30.77)                                        
  5 Kessler, Rachel R         13 Badger               5:05.92    5:14.70 qZQ    
                  28.72       59.44 (30.72)     1:30.83 (31.39)     2:02.50 (31.67)
        2:34.43 (31.93)     3:06.42 (31.99)     3:38.54 (32.12)     4:11.02 (32.48)
        4:43.15 (32.13)     5:14.70 (31.55)                                        
  6 Chan, Olivia              13 Express Swimming     5:20.14    5:18.76 qZQ    
                  28.84     1:00.15 (31.31)     1:32.13 (31.98)     2:04.34 (32.21)
        2:36.97 (32.63)     3:09.27 (32.30)     3:41.71 (32.44)     4:14.48 (32.77)
        4:46.89 (32.41)     5:18.76 (31.87)                                        
  7 Sims, Dani                14 BGNW Marlins         5:21.79    5:19.61 qZQ    
                  27.88       58.76 (30.88)     1:31.00 (32.24)     2:03.43 (32.43)
        2:36.50 (33.07)     3:09.65 (33.15)     3:42.51 (32.86)     4:15.39 (32.88)
        4:48.27 (32.88)     5:19.61 (31.34)                                        
  8 Burke, Meaghan            14 NY Sharks            5:17.37    5:20.00 qZQ    
                  29.10     1:00.59 (31.49)     1:32.99 (32.40)     2:05.67 (32.68)
        2:38.37 (32.70)     3:10.85 (32.48)     3:43.74 (32.89)     4:16.07 (32.33)
        4:48.57 (32.50)     5:20.00 (31.43)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Caputo, Krista            14 Wagner               5:27.30    5:21.49 qZQ    
                  29.91     1:01.88 (31.97)     1:34.20 (32.32)     2:06.39 (32.19)
        2:38.70 (32.31)     3:11.52 (32.82)     3:44.60 (33.08)     4:16.83 (32.23)
        4:49.32 (32.49)     5:21.49 (32.17)                                        
 10 Muller, Kristin N         14 Three Village        5:15.81    5:21.66 qZQ    
                  28.63     1:00.63 (32.00)     1:33.86 (33.23)     2:07.10 (33.24)
        2:40.01 (32.91)     3:13.03 (33.02)     3:45.65 (32.62)     4:18.13 (32.48)
        4:50.34 (32.21)     5:21.66 (31.32)                                        
 11 Arnott, Katie             14 NY Sharks            5:18.70    5:22.03 qZQ    
                  28.20       59.45 (31.25)     1:31.93 (32.48)     2:04.96 (33.03)
        2:38.50 (33.54)     3:11.95 (33.45)     3:45.39 (33.44)     4:18.33 (32.94)
        4:51.15 (32.82)     5:22.03 (30.88)                                        
 12 Raccioppi, Paige          13 Team Rockland        5:19.34    5:22.27 qZQ    
                  29.01     1:00.69 (31.68)     1:33.22 (32.53)     2:05.98 (32.76)
        2:38.88 (32.90)     3:11.86 (32.98)     3:45.18 (33.32)     4:17.99 (32.81)
        4:50.43 (32.44)     5:22.27 (31.84)                                        
 13 Groccia, Adrienne D       14 Middies              5:13.18    5:22.39 qZQ    
                  28.40       59.51 (31.11)     1:31.99 (32.48)     2:04.61 (32.62)
        2:38.22 (33.61)     3:12.07 (33.85)     3:45.13 (33.06)     4:18.63 (33.50)
        4:51.38 (32.75)     5:22.39 (31.01)                                        
 14 McGrath, Kelly            14 Express Swimming     5:18.52    5:22.60 qZQ    
                  28.56       59.67 (31.11)     1:31.68 (32.01)     2:04.29 (32.61)
        2:37.44 (33.15)     3:10.87 (33.43)     3:44.17 (33.30)     4:17.60 (33.43)
        4:50.50 (32.90)     5:22.60 (32.10)                                        
 15 Baker, Lauren R           14 Monroe-Woodbury      5:20.48    5:24.33 qZQ    
                  29.41     1:01.38 (31.97)     1:34.03 (32.65)     2:06.89 (32.86)
        2:39.92 (33.03)     3:13.15 (33.23)     3:46.34 (33.19)     4:19.31 (32.97)
        4:52.46 (33.15)     5:24.33 (31.87)                                        
 16 Mu, Isabella              14 Express Swimming     5:28.43    5:24.84 qZQ    
                  29.51     1:01.51 (32.00)     1:33.98 (32.47)     2:06.51 (32.53)
        2:39.47 (32.96)     3:12.50 (33.03)     3:45.97 (33.47)     4:19.24 (33.27)
        4:52.78 (33.54)     5:24.84 (32.06)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Zawatson, Cady            13 LIAC                 5:25.06    5:27.55 ZQ     
                  29.07     1:00.77 (31.70)     1:33.52 (32.75)     2:06.80 (33.28)
        2:40.30 (33.50)     3:13.84 (33.54)     3:47.85 (34.01)     4:21.42 (33.57)
        4:55.08 (33.66)     5:27.55 (32.47)                                        
 18 Suarez, Daniela I         13 AGUA Swim Team       5:28.93    5:27.82 ZQ     
                  30.79     1:03.14 (32.35)     1:36.11 (32.97)     2:09.35 (33.24)
        2:43.24 (33.89)     3:16.97 (33.73)     3:50.10 (33.13)     4:23.56 (33.46)
        4:55.99 (32.43)     5:27.82 (31.83)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Chudy, Charlotte L        13 AGUA Swim Team       5:25.39    5:28.21 ZQ     
                  29.87     1:01.87 (32.00)     1:34.54 (32.67)     2:07.44 (32.90)
        2:40.90 (33.46)     3:14.78 (33.88)     3:49.05 (34.27)     4:22.73 (33.68)
        4:56.62 (33.89)     5:28.21 (31.59)                                        
 20 Hain, Karina A            14 Twisters             5:29.96    5:28.24 ZQ     
                  29.93     1:01.96 (32.03)     1:35.07 (33.11)     2:08.06 (32.99)
        2:41.64 (33.58)     3:15.43 (33.79)     3:49.25 (33.82)     4:23.34 (34.09)
        4:56.39 (33.05)     5:28.24 (31.85)                                        
 21 Warren, Frances V         14 Express Swimming     5:15.77    5:29.48 ZQ     
                  29.90     1:02.11 (32.21)     1:35.25 (33.14)     2:08.52 (33.27)
        2:42.30 (33.78)     3:15.76 (33.46)     3:49.49 (33.73)     4:23.34 (33.85)
        4:57.01 (33.67)     5:29.48 (32.47)                                        
 22 Donnelly, Alexandra H     13 North Shore          5:32.57    5:30.34 ZQ     
                                1:36.40 ( )                             2:09.67 ( )
        2:43.07 (33.40)     3:16.70 (33.63)     3:50.42 (33.72)     4:24.20 (33.78)
        4:57.91 (33.71)     5:30.34 (32.43)                                        
 23 Fabrizio, Jessica M       13 North Shore          5:25.56    5:30.55 ZQ     
                  28.65     1:00.64 (31.99)     1:33.82 (33.18)     2:07.38 (33.56)
        2:41.52 (34.14)     3:15.92 (34.40)     3:50.29 (34.37)     4:24.56 (34.27)
        4:58.21 (33.65)     5:30.55 (32.34)                                        
 24 Brady, Megan              13 Long Beach           5:29.46    5:30.71 ZQ     
                  28.98     1:01.41 (32.43)     1:33.79 (32.38)     2:07.16 (33.37)
        2:41.26 (34.10)     3:15.94 (34.68)     3:50.72 (34.78)     4:24.75 (34.03)
        4:58.43 (33.68)     5:30.71 (32.28)                                        
 25 Kuzniewski, Kayla J       13 Express Swimming     5:31.62    5:30.87 ZQ     
                                1:36.19 ( )                             2:09.91 ( )
        2:43.26 (33.35)     3:17.03 (33.77)     3:50.21 (33.18)     4:24.04 (33.83)
        4:58.43 (34.39)     5:30.87 (32.44)                                        
 26 Lindahl, Stephanie        14 Express Swimming     5:25.09    5:30.99 ZQ     
                  29.89     1:02.00 (32.11)     1:35.12 (33.12)     2:09.06 (33.94)
        2:43.03 (33.97)     3:17.20 (34.17)     3:51.53 (34.33)     4:25.94 (34.41)
        4:59.95 (34.01)     5:30.99 (31.04)                                        
 27 Armstrong, Shannon        14 NY Sharks            5:28.26    5:31.14 ZQ     
                  29.50     1:01.31 (31.81)     1:34.37 (33.06)     2:07.91 (33.54)
        2:41.72 (33.81)     3:15.88 (34.16)     3:50.17 (34.29)     4:24.24 (34.07)
        4:58.88 (34.64)     5:31.14 (32.26)                                        
 28 Francis, Casey L          13 Express Swimming     5:25.13    5:31.69 ZQ     
                  29.71     1:02.68 (32.97)     1:36.19 (33.51)     2:10.16 (33.97)
        2:44.22 (34.06)     3:18.30 (34.08)     3:52.03 (33.73)     4:25.22 (33.19)
        4:58.84 (33.62)     5:31.69 (32.85)                                        
 29 Russell, Clara J          14 Team Suffolk         5:32.51    5:32.23 JO     
                                1:36.07 ( )                             2:09.79 ( )
        2:43.80 (34.01)     3:17.85 (34.05)     3:52.84 (34.99)     4:27.09 (34.25)
        5:00.20 (33.11)     5:32.23 (32.03)                                        
 30 Torre, Melissa R          14 UN-LIE               5:34.91    5:34.20 JO     
                  30.52     1:04.02 (33.50)     1:37.27 (33.25)     2:11.47 (34.20)
        2:46.17 (34.70)     3:20.16 (33.99)     3:54.56 (34.40)     4:28.40 (33.84)
        5:02.17 (33.77)     5:34.20 (32.03)                                        
 31 Malyszka, Stephanie M     13 COND                 5:33.74    5:34.56 JO     
                  29.45     1:02.10 (32.65)     1:35.71 (33.61)     2:09.82 (34.11)
        2:44.21 (34.39)     3:18.53 (34.32)     3:52.94 (34.41)     4:27.38 (34.44)
        5:01.78 (34.40)     5:34.56 (32.78)                                        
 32 Bouzarouata, Sarah        14 Twisters             5:30.49    5:36.01        
                                1:34.75 ( )                             2:07.99 ( )
        2:41.90 (33.91)     3:16.52 (34.62)     3:51.46 (34.94)     4:27.06 (35.60)
        5:02.09 (35.03)     5:36.01 (33.92)                                        
 33 Waring, Megan P           14 Old Westbury         5:33.04    5:36.79        
                                1:38.59 ( )                             2:13.25 ( )
        2:47.62 (34.37)     3:22.30 (34.68)     3:57.20 (34.90)     4:31.74 (34.54)
        5:05.50 (33.76)     5:36.79 (31.29)                                        
 34 Bormann, Kristen E        14 Team Suffolk         5:31.07    5:37.27        
                                1:35.84 ( )                             2:10.63 ( )
        2:45.40 (34.77)     3:20.34 (34.94)     3:55.13 (34.79)     4:29.67 (34.54)
        5:04.12 (34.45)     5:37.27 (33.15)                                        
 35 Levine, Kelly T           14 Marist               5:33.53    5:37.42        
                  30.34     1:03.78 (33.44)     1:37.97 (34.19)     2:12.52 (34.55)
        2:46.78 (34.26)     3:21.10 (34.32)     3:54.69 (33.59)     4:28.93 (34.24)
        5:03.29 (34.36)     5:37.42 (34.13)                                        
 36 Rodriguez, Natalia        13 AGUA Swim Team       5:27.70    5:38.18        
                  29.92     1:02.65 (32.73)     1:36.41 (33.76)     2:10.62 (34.21)
        2:45.12 (34.50)     3:19.54 (34.42)     3:54.16 (34.62)     4:28.76 (34.60)
        5:03.80 (35.04)     5:38.18 (34.38)                                        
 37 Nunez, Ana                14 AGUA Swim Team       5:29.74    5:38.21        
                  31.77     1:04.84 (33.07)     1:38.74 (33.90)     2:13.06 (34.32)
        2:47.13 (34.07)     3:21.48 (34.35)     3:55.97 (34.49)     4:30.28 (34.31)
        5:04.79 (34.51)     5:38.21 (33.42)                                        
 38 Omary, Natalie M          14 AGUA Swim Team       5:31.88    5:38.37        
                                1:38.44 ( )                             2:13.21 ( )
        2:47.86 (34.65)     3:22.42 (34.56)     3:57.17 (34.75)     4:31.64 (34.47)
        5:05.51 (33.87)     5:38.37 (32.86)                                        
 39 Kelly, Hannah E           13 LIAC                 5:34.93    5:40.86        
                  30.55     1:04.27 (33.72)     1:38.66 (34.39)     2:13.39 (34.73)
        2:48.21 (34.82)     3:22.95 (34.74)     3:58.06 (35.11)     4:32.52 (34.46)
        5:07.07 (34.55)     5:40.86 (33.79)                                        
 40 Bacigal, Corrine          14 Viking               5:34.85    5:43.68        
                  30.14     1:04.13 (33.99)     1:38.69 (34.56)     2:13.31 (34.62)
        2:48.95 (35.64)     3:24.16 (35.21)     3:59.80 (35.64)     4:35.18 (35.38)
        5:09.43 (34.25)     5:43.68 (34.25)                                        
 41 DiPreta, Stephanie N      14 LIAC                 5:32.62    5:43.86        
                                1:37.76 ( )                             2:12.08 ( )
        2:46.89 (34.81)     3:22.14 (35.25)     3:58.34 (36.20)     4:34.12 (35.78)
        5:09.34 (35.22)     5:43.86 (34.52)                                        
 42 Kunow, Ashley M           14 Sea Lions            5:32.29    5:48.40        
                                1:39.18 ( )                             2:14.38 ( )
        2:49.94 (35.56)     3:25.64 (35.70)     4:01.67 (36.03)     4:37.48 (35.81)
        5:13.02 (35.54)     5:48.40 (35.38)                                        
 
Girls 13-14 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 10:21.36   3/29/2008 Daniela Rueda, AGUA Swim Team             
       METRO: M  9:43.35    5/1/1995 Jessica Foschi, LIAC-MR                   
                 9:58.89  OPEN
                10:05.89  JRN
                10:21.29  NCSA
                10:39.19  SECT
                11:09.99  ZQ
                11:09.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rueda, Daniela            14 AGUA Swim Team      10:14.98   10:21.36#SECT   
                  28.46       59.11 (30.65)     1:29.92 (30.81)     2:01.04 (31.12)
        2:32.31 (31.27)     3:03.48 (31.17)     3:34.57 (31.09)     4:05.57 (31.00)
        4:36.79 (31.22)     5:08.14 (31.35)     5:39.46 (31.32)     6:10.77 (31.31)
        6:42.21 (31.44)     7:13.97 (31.76)     7:45.23 (31.26)     8:16.50 (31.27)
        8:47.81 (31.31)     9:19.33 (31.52)     9:50.57 (31.24)    10:21.36 (30.79)
  2 Johanson, Kelly A         14 Badger              10:24.17   10:25.85 SECT   
                  28.43       59.23 (30.80)     1:30.27 (31.04)     2:01.44 (31.17)
        2:32.61 (31.17)     3:04.08 (31.47)     3:35.36 (31.28)     4:06.89 (31.53)
        4:38.58 (31.69)     5:10.28 (31.70)     5:41.65 (31.37)     6:13.13 (31.48)
        6:44.59 (31.46)     7:16.34 (31.75)     7:48.11 (31.77)     8:19.78 (31.67)
        8:51.48 (31.70)     9:23.15 (31.67)     9:54.70 (31.55)    10:25.85 (31.15)
  3 Larkin, Colleen P         14 Viking              10:32.94   10:41.63 ZQ     
                  28.67       59.73 (31.06)     1:31.56 (31.83)     2:03.78 (32.22)
        2:36.01 (32.23)     3:08.96 (32.95)     3:41.52 (32.56)     4:14.26 (32.74)
        4:46.75 (32.49)     5:18.65 (31.90)     5:51.17 (32.52)     6:23.84 (32.67)
        6:56.61 (32.77)     7:29.21 (32.60)     8:01.06 (31.85)     8:32.66 (31.60)
        9:04.90 (32.24)     9:37.61 (32.71)    10:10.07 (32.46)    10:41.63 (31.56)
  4 McGrath, Kelly            14 Express Swimming    10:45.18   10:55.55 ZQ     
                  29.68     1:02.09 (32.41)     1:34.54 (32.45)     2:07.26 (32.72)
        2:40.04 (32.78)     3:12.91 (32.87)     3:46.00 (33.09)     4:18.96 (32.96)
        4:52.19 (33.23)     5:25.17 (32.98)     5:58.41 (33.24)     6:31.95 (33.54)
        7:04.94 (32.99)     7:38.25 (33.31)     8:11.37 (33.12)     8:44.52 (33.15)
        9:17.51 (32.99)     9:50.47 (32.96)    10:23.45 (32.98)    10:55.55 (32.10)
  5 Sims, Dani                14 BGNW Marlins        10:49.01   11:00.75 ZQ     
                  28.71     1:00.04 (31.33)     1:32.65 (32.61)     2:05.61 (32.96)
        2:38.72 (33.11)     3:12.44 (33.72)     3:46.13 (33.69)     4:19.71 (33.58)
        4:53.25 (33.54)     5:27.01 (33.76)     6:00.92 (33.91)     6:34.59 (33.67)
        7:08.65 (34.06)     7:42.23 (33.58)     8:15.94 (33.71)     8:49.38 (33.44)
        9:22.55 (33.17)     9:56.26 (33.71)    10:29.17 (32.91)    11:00.75 (31.58)
  6 Zawatson, Cady            13 LIAC                11:01.99   11:01.27 ZQ     
                  29.09     1:00.80 (31.71)     1:33.72 (32.92)     2:07.31 (33.59)
        2:40.85 (33.54)     3:14.46 (33.61)     3:47.93 (33.47)     4:21.57 (33.64)
        4:55.15 (33.58)     5:28.89 (33.74)     6:02.44 (33.55)     6:36.12 (33.68)
        7:09.75 (33.63)     7:43.48 (33.73)     8:16.95 (33.47)     8:50.42 (33.47)
        9:23.88 (33.46)     9:57.09 (33.21)    10:29.86 (32.77)    11:01.27 (31.41)
  7 Muller, Kristin N         14 Three Village       11:05.09   11:01.66 ZQ     
                  29.57     1:02.62 (33.05)     1:36.30 (33.68)     2:09.89 (33.59)
        2:43.75 (33.86)     3:17.49 (33.74)     3:50.94 (33.45)     4:24.73 (33.79)
        4:58.64 (33.91)     5:32.58 (33.94)     6:06.41 (33.83)     6:39.83 (33.42)
        7:13.21 (33.38)     7:46.53 (33.32)     8:19.97 (33.44)     8:53.54 (33.57)
        9:26.11 (32.57)     9:59.05 (32.94)    10:31.22 (32.17)    11:01.66 (30.44)
  8 Burke, Meaghan            14 NY Sharks           11:02.46   11:03.48 ZQ     
                  29.94     1:02.74 (32.80)     1:36.35 (33.61)     2:10.09 (33.74)
        2:43.70 (33.61)     3:17.77 (34.07)     3:51.36 (33.59)     4:24.48 (33.12)
        4:58.60 (34.12)     5:32.69 (34.09)     6:05.82 (33.13)     6:39.44 (33.62)
        7:12.62 (33.18)     7:46.12 (33.50)     8:19.87 (33.75)     8:52.96 (33.09)
        9:26.04 (33.08)     9:58.75 (32.71)    10:31.57 (32.82)    11:03.48 (31.91)
  9 Warren, Frances V         14 Express Swimming    10:50.04   11:07.24 ZQ     
                  29.90     1:02.13 (32.23)     1:34.70 (32.57)     2:07.65 (32.95)
        2:40.50 (32.85)     3:13.54 (33.04)     3:46.89 (33.35)     4:20.33 (33.44)
        4:53.62 (33.29)     5:27.12 (33.50)     6:01.18 (34.06)     6:35.28 (34.10)
        7:09.49 (34.21)     7:43.91 (34.42)     8:18.16 (34.25)     8:51.93 (33.77)
        9:26.01 (34.08)    10:00.30 (34.29)    10:34.31 (34.01)    11:07.24 (32.93)
 10 Francis, Casey L          13 Express Swimming    11:06.41   11:08.85 ZQ     
                  30.01     1:03.45 (33.44)     1:36.78 (33.33)     2:10.55 (33.77)
        2:44.29 (33.74)     3:17.86 (33.57)     3:51.53 (33.67)     4:25.14 (33.61)
        4:58.88 (33.74)     5:32.63 (33.75)     6:06.15 (33.52)     6:39.83 (33.68)
        7:13.70 (33.87)     7:47.45 (33.75)     8:21.43 (33.98)     8:55.13 (33.70)
        9:28.99 (33.86)    10:02.58 (33.59)    10:36.04 (33.46)    11:08.85 (32.81)
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          JO: # 58.54        1994 Brianne Sullivan, SIA                        
       METRO: M 56.87    5/1/1986 Lea Loveless, BSC-MR                         
                55.79  OPEN
                56.89  JRN
                59.09  NCSA
              1:00.29  SECT
              1:05.99  ZQ
              1:07.89  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Sun, Angela               13 Twisters             1:01.17      58.84 NCSA   
                  28.31       58.84 (30.53)                                        
  2 Rueda, Daniela            14 AGUA Swim Team       1:01.40      59.16 SECT   
                  28.92       59.16 (30.24)                                        
  3 Sims, Dani                14 BGNW Marlins         1:01.48    1:00.52 ZQ     
                  29.33     1:00.52 (31.19)                                        
  4 Leung, Alissa             14 Express Swimming     1:00.65    1:01.05 ZQ     
                  29.74     1:01.05 (31.31)                                        
  5 Gavin, Kara C             14 Wagner               1:02.47    1:02.36 ZQ     
                  30.17     1:02.36 (32.19)                                        
  6 Berkman, Maddy R          14 BGNW Marlins         1:03.06    1:02.74 ZQ     
                  30.18     1:02.74 (32.56)                                        
  7 Fairclough, Morgan D      13 Monroe-Woodbury      1:03.22    1:05.15 ZQ     
                  31.37     1:05.15 (33.78)                                        
  8 Hain, Karina A            14 Twisters             1:02.58    1:16.10        
                  39.19     1:16.10 (36.91)                                        
B - Final
  9 Hanss, Katie E            13 AGUA Swim Team       1:03.33    1:02.96 ZQ     
                  30.46     1:02.96 (32.50)                                        
 10 Muller, Kristin N         14 Three Village        1:03.31    1:03.42 ZQ     
                  31.17     1:03.42 (32.25)                                        
 11 Santoro, Theresa          14 Three Village        1:03.50    1:04.14 ZQ     
                  30.97     1:04.14 (33.17)                                        
 12 Gaffey, Mikaila M         13 CSC                  1:04.28    1:04.15 ZQ     
                  31.08     1:04.15 (33.07)                                        
 13 Sears, Nicole             14 Badger               1:04.67    1:04.19 ZQ     
                  31.53     1:04.19 (32.66)                                        
 14 Pujals, Michaela C        14 Bluefish             1:04.88    1:05.57 ZQ     
                  31.89     1:05.57 (33.68)                                        
 15 Bouzarouata, Sarah        14 Twisters             1:04.81    1:05.92 ZQ     
                  32.37     1:05.92 (33.55)                                        
 16 McHale, Shannon           13 Hauppauge            1:04.77    1:05.99 ZQ     
                  31.03     1:05.99 (34.96)                                        
Preliminaries
 17 Shiota, Lena A            14 AGUA Swim Team       1:04.94                   
                  31.38     1:04.94 (33.56)                                        
 18 Wegescheide, Blair M      14 Big Blue             1:04.97                   
                1:05.19         1:04.97 ( )                                        
 19 Campbell, Maryellen       14 Bluefish             1:05.00                   
                  31.40     1:05.00 (33.60)                                        
 20 Buonaiuto, Kelsey R       13 Three Village        1:05.01                   
                  31.50     1:05.01 (33.51)                                        
 21 Dieterich, Sara D         13 CSC                  1:05.16                   
                  31.73     1:05.16 (33.43)                                        
 22 O'Neill, Kelly            14 Badger               1:05.22                   
                  31.99     1:05.22 (33.23)                                        
 23 Groccia, Adrienne D       14 Middies              1:05.29                   
                  31.87     1:05.29 (33.42)                                        
 23 Larkin, Colleen P         14 Viking               1:05.29                   
                  31.77     1:05.29 (33.52)                                        
 25 Zeffiro, Valerie A        13 Sachem               1:05.31                   
                  31.88     1:05.31 (33.43)                                        
 26 Baraban, Allyson B        14 Team Suffolk         1:05.35                   
                  31.06     1:05.35 (34.29)                                        
 27 Howe, Ritchey F           14 AGUA Swim Team       1:05.44                   
                  32.14     1:05.44 (33.30)                                        
 28 Johanson, Kelly A         14 Badger               1:05.56                   
                  32.26     1:05.56 (33.30)                                        
 29 Lee, Abigail C            14 AGUA Swim Team       1:05.58                   
                  31.79     1:05.58 (33.79)                                        
 30 Toth, Kayleigh T          13 Team Suffolk         1:05.65                   
                  31.95     1:05.65 (33.70)                                        
 31 Merz, Wendy A             13 Bluefish             1:05.69                   
                  32.00     1:05.69 (33.69)                                        
 32 Francis, Casey L          13 Express Swimming     1:05.76                   
                  32.51     1:05.76 (33.25)                                        
 33 Koch, Carolyn A           14 Team Suffolk         1:05.77                   
                  32.32     1:05.77 (33.45)                                        
 34 Baker, Lauren R           14 Monroe-Woodbury      1:06.00                   
                  32.38     1:06.00 (33.62)                                        
 35 Russell, Clara J          14 Team Suffolk         1:06.06                   
                  32.45     1:06.06 (33.61)                                        
 36 Watson, Carly E           13 Marist               1:06.12                   
                  32.77     1:06.12 (33.35)                                        
 37 Coccaro, Claudia C        13 Three Village        1:06.19                   
                  31.65     1:06.19 (34.54)                                        
 38 Smith, Caryn A            14 Old Westbury         1:06.28                   
                  31.76     1:06.28 (34.52)                                        
 39 Stalnaker, Shelby A       14 Monroe-Woodbury      1:06.37                   
                  32.48     1:06.37 (33.89)                                        
 40 Duncalf, Katie S          13 BGNW Marlins         1:06.42                   
                  32.29     1:06.42 (34.13)                                        
 41 Arnott, Katie             14 NY Sharks            1:06.46                   
                  32.27     1:06.46 (34.19)                                        
 42 Burke, Meaghan            14 NY Sharks            1:06.61                   
                  32.43     1:06.61 (34.18)                                        
 43 Balter, Lizzy A           14 BGNW Marlins         1:06.90                   
                  31.93     1:06.90 (34.97)                                        
 44 Trager, Lena E            13 BGNW Marlins         1:06.91                   
                  32.54     1:06.91 (34.37)                                        
 45 Suarez, Daniela I         13 AGUA Swim Team       1:06.92                   
                  32.81     1:06.92 (34.11)                                        
 45 NG, Selina K              13 Team Suffolk         1:06.92                   
                  32.22     1:06.92 (34.70)                                        
 45 Rudel, Holly E            13 Aqua Gems            1:06.92                   
                  32.09     1:06.92 (34.83)                                        
 48 Kuzniewski, Kayla J       13 Express Swimming     1:06.93                   
                  32.56     1:06.93 (34.37)                                        
 49 Warren, Frances V         14 Express Swimming     1:07.09                   
                  32.92     1:07.09 (34.17)                                        
 50 Bacigal, Corrine          14 Viking               1:07.16                   
                  32.98     1:07.16 (34.18)                                        
 51 Chung, Katie J            13 COND                 1:07.21                   
                  32.69     1:07.21 (34.52)                                        
 52 Sandor, Hanna W           14 Islip Aquatics       1:07.22                   
                  32.86     1:07.22 (34.36)                                        
 53 Hirsch, Jenna             14 Team Rockland        1:07.23                   
                  32.64     1:07.23 (34.59)                                        
 54 Baudinet, Anne T          14 BGNW Marlins         1:07.24                   
                  32.66     1:07.24 (34.58)                                        
 55 Rutigliano, Imma M        14 Northern Dutches     1:07.40                   
                  32.06     1:07.40 (35.34)                                        
 55 Ryan, Katherine C         14 Old Westbury         1:07.40                   
                  33.17     1:07.40 (34.23)                                        
 57 Wong, Kristi              13 Silver Streaks       1:07.42                   
                  33.01     1:07.42 (34.41)                                        
 58 Holmes, Lindsie           14 Team Rockland        1:07.47                   
                  32.42     1:07.47 (35.05)                                        
 59 Wang, Helena M            14 Express Swimming     1:07.57                   
                  32.95     1:07.57 (34.62)                                        
 60 Miller, Nikki F           14 Silver Streaks       1:07.59                   
                  32.69     1:07.59 (34.90)                                        
 61 Suen, Katherine           13 Riptides             1:07.69                   
                  32.51     1:07.69 (35.18)                                        
 62 Levine, Kelly T           14 Marist               1:07.77                   
                  33.35     1:07.77 (34.42)                                        
 63 Larson, Mallorie M        14 LIAC                 1:07.78                   
                  32.51     1:07.78 (35.27)                                        
 64 Mulligan, Kelly M         14 Cross Island         1:07.91                   
                  32.43     1:07.91 (35.48)                                        
 65 Kuo, Jacqueline           13 AGUA Swim Team       1:07.95                   
                  33.23     1:07.95 (34.72)                                        
 66 Carlino, Emelia A         14 Marist               1:07.96                   
                  33.33     1:07.96 (34.63)                                        
 67 Waring, Megan P           14 Old Westbury         1:08.14                   
                  33.21     1:08.14 (34.93)                                        
 68 Skoko, Nina A             13 Pace                 1:08.15                   
                  32.94     1:08.15 (35.21)                                        
 69 Raccioppi, Paige          13 Team Rockland        1:08.38                   
                  33.28     1:08.38 (35.10)                                        
 70 Mu, Isabella              14 Express Swimming     1:08.43                   
                  33.27     1:08.43 (35.16)                                        
 71 Rota, Alexandra P         14 BGNW Marlins         1:08.66                   
                  33.50     1:08.66 (35.16)                                        
 72 deFreitas, Sophie         13 Wagner               1:08.75                   
                  32.99     1:08.75 (35.76)                                        
 73 Summers, Morgan S         13 Cross Island         1:10.73                   
                  33.61     1:10.73 (37.12)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          JO: # 58.54        1994 Brianne Sullivan, SIA                        
       METRO: M 56.87    5/1/1986 Lea Loveless, BSC-MR                         
                55.79  OPEN
                56.89  JRN
                59.09  NCSA
              1:00.29  SECT
              1:05.99  ZQ
              1:07.89  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Leung, Alissa             14 Express Swimming     1:00.93    1:00.65 qZQ    
                  29.56     1:00.65 (31.09)                                        
  2 Sun, Angela               13 Twisters             1:00.07    1:01.17 qZQ    
                  30.01     1:01.17 (31.16)                                        
  3 Rueda, Daniela            14 AGUA Swim Team       1:00.05    1:01.40 qZQ    
                  29.67     1:01.40 (31.73)                                        
  4 Sims, Dani                14 BGNW Marlins           59.38    1:01.48 qZQ    
                  29.89     1:01.48 (31.59)                                        
  5 Gavin, Kara C             14 Wagner               1:02.53    1:02.47 qZQ    
                  30.49     1:02.47 (31.98)                                        
  6 Hain, Karina A            14 Twisters             1:02.29    1:02.58 qZQ    
                  31.05     1:02.58 (31.53)                                        
  7 Berkman, Maddy R          14 BGNW Marlins         1:03.10    1:03.06 qZQ    
                  30.36     1:03.06 (32.70)                                        
  8 Fairclough, Morgan D      13 Monroe-Woodbury      1:03.36    1:03.22 qZQ    
                  31.21     1:03.22 (32.01)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Muller, Kristin N         14 Three Village        1:02.33    1:03.31 qZQ    
                  30.88     1:03.31 (32.43)                                        
 10 Hanss, Katie E            13 AGUA Swim Team       1:02.16    1:03.33 qZQ    
                  30.64     1:03.33 (32.69)                                        
 11 Santoro, Theresa          14 Three Village        1:04.35    1:03.50 qZQ    
                  30.44     1:03.50 (33.06)                                        
 12 Gaffey, Mikaila M         13 CSC                  1:07.06    1:04.28 qZQ    
                  31.49     1:04.28 (32.79)                                        
 13 Sears, Nicole             14 Badger               1:06.34    1:04.67 qZQ    
                  31.43     1:04.67 (33.24)                                        
 14 McHale, Shannon           13 Hauppauge            1:05.22    1:04.77 qZQ    
                  31.02     1:04.77 (33.75)                                        
 15 Bouzarouata, Sarah        14 Twisters             1:04.15    1:04.81 qZQ    
                  31.47     1:04.81 (33.34)                                        
 16 Pujals, Michaela C        14 Bluefish             1:05.16    1:04.88 qZQ    
                  31.08     1:04.88 (33.80)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Shiota, Lena A            14 AGUA Swim Team       1:04.23    1:04.94 ZQ     
                  31.38     1:04.94 (33.56)                                        
 18 Wegescheide, Blair M      14 Big Blue             1:07.83    1:04.97 ZQ     
                1:05.19         1:04.97 ( )                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Campbell, Maryellen       14 Bluefish             1:06.81    1:05.00 ZQ     
                  31.40     1:05.00 (33.60)                                        
 20 Buonaiuto, Kelsey R       13 Three Village        1:01.84    1:05.01 ZQ     
                  31.50     1:05.01 (33.51)                                        
 21 Dieterich, Sara D         13 CSC                  1:05.56    1:05.16 ZQ     
                  31.73     1:05.16 (33.43)                                        
 22 O'Neill, Kelly            14 Badger               1:04.87    1:05.22 ZQ     
                  31.99     1:05.22 (33.23)                                        
 23 Groccia, Adrienne D       14 Middies              1:04.83    1:05.29 ZQ     
                  31.87     1:05.29 (33.42)                                        
 23 Larkin, Colleen P         14 Viking               1:05.41    1:05.29 ZQ     
                  31.77     1:05.29 (33.52)                                        
 25 Zeffiro, Valerie A        13 Sachem               1:04.50    1:05.31 ZQ     
                  31.88     1:05.31 (33.43)                                        
 26 Baraban, Allyson B        14 Team Suffolk         1:06.73    1:05.35 ZQ     
                  31.06     1:05.35 (34.29)                                        
 27 Howe, Ritchey F           14 AGUA Swim Team       1:06.81    1:05.44 ZQ     
                  32.14     1:05.44 (33.30)                                        
 28 Johanson, Kelly A         14 Badger               1:07.26    1:05.56 ZQ     
                  32.26     1:05.56 (33.30)                                        
 29 Lee, Abigail C            14 AGUA Swim Team       1:03.62    1:05.58 ZQ     
                  31.79     1:05.58 (33.79)                                        
 30 Toth, Kayleigh T          13 Team Suffolk         1:06.07    1:05.65 ZQ     
                  31.95     1:05.65 (33.70)                                        
 31 Merz, Wendy A             13 Bluefish             1:04.39    1:05.69 ZQ     
                  32.00     1:05.69 (33.69)                                        
 32 Francis, Casey L          13 Express Swimming     1:06.36    1:05.76 ZQ     
                  32.51     1:05.76 (33.25)                                        
 33 Koch, Carolyn A           14 Team Suffolk         1:07.52    1:05.77 ZQ     
                  32.32     1:05.77 (33.45)                                        
 34 Baker, Lauren R           14 Monroe-Woodbury      1:07.02    1:06.00 JO     
                  32.38     1:06.00 (33.62)                                        
 35 Russell, Clara J          14 Team Suffolk         1:04.91    1:06.06 JO     
                  32.45     1:06.06 (33.61)                                        
 36 Watson, Carly E           13 Marist               1:05.94    1:06.12 JO     
                  32.77     1:06.12 (33.35)                                        
 37 Coccaro, Claudia C        13 Three Village        1:04.86    1:06.19 JO     
                  31.65     1:06.19 (34.54)                                        
 38 Smith, Caryn A            14 Old Westbury         1:07.38    1:06.28 JO     
                  31.76     1:06.28 (34.52)                                        
 39 Stalnaker, Shelby A       14 Monroe-Woodbury      1:07.05    1:06.37 JO     
                  32.48     1:06.37 (33.89)                                        
 40 Duncalf, Katie S          13 BGNW Marlins         1:07.12    1:06.42 JO     
                  32.29     1:06.42 (34.13)                                        
 41 Arnott, Katie             14 NY Sharks            1:06.99    1:06.46 JO     
                  32.27     1:06.46 (34.19)                                        
 42 Burke, Meaghan            14 NY Sharks            1:07.68    1:06.61 JO     
                  32.43     1:06.61 (34.18)                                        
 43 Balter, Lizzy A           14 BGNW Marlins         1:06.82    1:06.90 JO     
                  31.93     1:06.90 (34.97)                                        
 44 Trager, Lena E            13 BGNW Marlins         1:07.86    1:06.91 JO     
                  32.54     1:06.91 (34.37)                                        
 45 Suarez, Daniela I         13 AGUA Swim Team       1:06.95    1:06.92 JO     
                  32.81     1:06.92 (34.11)                                        
 45 NG, Selina K              13 Team Suffolk         1:07.89    1:06.92 JO     
                  32.22     1:06.92 (34.70)                                        
 45 Rudel, Holly E            13 Aqua Gems            1:07.40    1:06.92 JO     
                  32.09     1:06.92 (34.83)                                        
 48 Kuzniewski, Kayla J       13 Express Swimming     1:04.57    1:06.93 JO     
                  32.56     1:06.93 (34.37)                                        
 49 Warren, Frances V         14 Express Swimming     1:06.47    1:07.09 JO     
                  32.92     1:07.09 (34.17)                                        
 50 Bacigal, Corrine          14 Viking               1:03.53    1:07.16 JO     
                  32.98     1:07.16 (34.18)                                        
 51 Chung, Katie J            13 COND                 1:06.83    1:07.21 JO     
                  32.69     1:07.21 (34.52)                                        
 52 Sandor, Hanna W           14 Islip Aquatics       1:06.36    1:07.22 JO     
                  32.86     1:07.22 (34.36)                                        
 53 Hirsch, Jenna             14 Team Rockland        1:05.13    1:07.23 JO     
                  32.64     1:07.23 (34.59)                                        
 54 Baudinet, Anne T          14 BGNW Marlins         1:07.60    1:07.24 JO     
                  32.66     1:07.24 (34.58)                                        
 55 Rutigliano, Imma M        14 Northern Dutches     1:06.95    1:07.40 JO     
                  32.06     1:07.40 (35.34)                                        
 55 Ryan, Katherine C         14 Old Westbury         1:06.42    1:07.40 JO     
                  33.17     1:07.40 (34.23)                                        
 57 Wong, Kristi              13 Silver Streaks       1:07.54    1:07.42 JO     
                  33.01     1:07.42 (34.41)                                        
 58 Holmes, Lindsie           14 Team Rockland        1:07.50    1:07.47 JO     
                  32.42     1:07.47 (35.05)                                        
 59 Wang, Helena M            14 Express Swimming     1:07.52    1:07.57 JO     
                  32.95     1:07.57 (34.62)                                        
 60 Miller, Nikki F           14 Silver Streaks       1:07.51    1:07.59 JO     
                  32.69     1:07.59 (34.90)                                        
 61 Suen, Katherine           13 Riptides             1:07.65    1:07.69 JO     
                  32.51     1:07.69 (35.18)                                        
 62 Levine, Kelly T           14 Marist               1:07.70    1:07.77 JO     
                  33.35     1:07.77 (34.42)                                        
 63 Larson, Mallorie M        14 LIAC                 1:07.39    1:07.78 JO     
                  32.51     1:07.78 (35.27)                                        
 64 Mulligan, Kelly M         14 Cross Island         1:06.38    1:07.91        
                  32.43     1:07.91 (35.48)                                        
 65 Kuo, Jacqueline           13 AGUA Swim Team       1:06.26    1:07.95        
                  33.23     1:07.95 (34.72)                                        
 66 Carlino, Emelia A         14 Marist               1:07.16    1:07.96        
                  33.33     1:07.96 (34.63)                                        
 67 Waring, Megan P           14 Old Westbury         1:05.52    1:08.14        
                  33.21     1:08.14 (34.93)                                        
 68 Skoko, Nina A             13 Pace                 1:07.55    1:08.15        
                  32.94     1:08.15 (35.21)                                        
 69 Raccioppi, Paige          13 Team Rockland        1:06.35    1:08.38        
                  33.28     1:08.38 (35.10)                                        
 70 Mu, Isabella              14 Express Swimming     1:06.86    1:08.43        
                  33.27     1:08.43 (35.16)                                        
 71 Rota, Alexandra P         14 BGNW Marlins         1:07.29    1:08.66        
                  33.50     1:08.66 (35.16)                                        
 72 deFreitas, Sophie         13 Wagner               1:05.83    1:08.75        
                  32.99     1:08.75 (35.76)                                        
 73 Summers, Morgan S         13 Cross Island         1:07.31    1:10.73        
                  33.61     1:10.73 (37.12)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
          JO: # 2:05.72   3/18/2001 Julia E. Smit, TVSC                        
       METRO: M 2:00.54  12/13/2002 Julia E.Smit, TVSC-MR                      
                2:00.09  OPEN
                2:02.39  JRN
                2:06.99  NCSA
                2:10.39  SECT
                2:21.49  ZQ
                2:24.99  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Zhu, Annie                13 Twisters             2:06.39    2:05.43#NCSA   
                  29.69     1:01.62 (31.93)     1:33.45 (31.83)     2:05.43 (31.98)
  2 Leung, Alissa             14 Express Swimming     2:09.92    2:08.43 SECT   
                  29.73     1:02.06 (32.33)     1:35.31 (33.25)     2:08.43 (33.12)
  3 Rueda, Daniela            14 AGUA Swim Team       2:09.02    2:09.91 SECT   
                  30.43     1:02.61 (32.18)     1:35.90 (33.29)     2:09.91 (34.01)
  4 Sun, Angela               13 Twisters             2:13.71    2:10.94 ZQ     
                  30.30     1:03.48 (33.18)     1:37.66 (34.18)     2:10.94 (33.28)
  5 Sims, Dani                14 BGNW Marlins         2:10.91    2:11.66 ZQ     
                  30.40     1:03.53 (33.13)     1:37.62 (34.09)     2:11.66 (34.04)
  6 Muller, Kristin N         14 Three Village        2:14.63    2:13.90 ZQ     
                  31.92     1:06.07 (34.15)     1:40.66 (34.59)     2:13.90 (33.24)
  7 Michalak, Agata           14 Twisters             2:13.61    2:14.69 ZQ     
                  31.39     1:04.94 (33.55)     1:39.95 (35.01)     2:14.69 (34.74)
  8 Gavin, Kara C             14 Wagner               2:12.83    2:14.88 ZQ     
                  31.44     1:05.60 (34.16)     1:40.36 (34.76)     2:14.88 (34.52)
B - Final
  9 Hain, Karina A            14 Twisters             2:15.52    2:11.59 ZQ     
                  30.97     1:03.95 (32.98)     1:37.89 (33.94)     2:11.59 (33.70)
 10 Kessler, Rachel R         13 Badger               2:14.85    2:14.11 ZQ     
                  32.45     1:06.26 (33.81)     1:40.30 (34.04)     2:14.11 (33.81)
 11 Coccaro, Claudia C        13 Three Village        2:16.37    2:15.87 ZQ     
                  30.68     1:04.50 (33.82)     1:40.18 (35.68)     2:15.87 (35.69)
 12 Yao, Li Yan               14 Three Village        2:15.67    2:16.56 ZQ     
                  31.68     1:06.14 (34.46)     1:41.47 (35.33)     2:16.56 (35.09)
 13 Johanson, Kelly A         14 Badger               2:17.67    2:16.81 ZQ     
                  32.79     1:07.22 (34.43)     1:42.58 (35.36)     2:16.81 (34.23)
 14 Kuzniewski, Kayla J       13 Express Swimming     2:18.93    2:17.29 ZQ     
                  32.63     1:07.97 (35.34)     1:43.13 (35.16)     2:17.29 (34.16)
 15 O'Neill, Kelly            14 Badger               2:17.12    2:17.30 ZQ     
                  31.87     1:06.44 (34.57)     1:41.93 (35.49)     2:17.30 (35.37)
 16 Groccia, Adrienne D       14 Middies              2:18.59    2:17.88 ZQ     
                  32.07     1:07.56 (35.49)     1:43.61 (36.05)     2:17.88 (34.27)
Preliminaries
 15 Zawatson, Cady            13 LIAC                 2:18.18                   
                  33.28     1:07.68 (34.40)     1:42.83 (35.15)     2:18.18 (35.35)
 18 Buonaiuto, Kelsey R       13 Three Village        2:19.07                   
                  33.18     1:07.90 (34.72)     1:43.22 (35.32)     2:19.07 (35.85)
 19 Chung, Katie J            13 COND                 2:19.12                   
                  33.34     1:08.47 (35.13)     1:44.35 (35.88)     2:19.12 (34.77)
 20 Dieterich, Sara D         13 CSC                  2:19.33                   
                  32.31     1:07.46 (35.15)     1:43.45 (35.99)     2:19.33 (35.88)
 21 Francis, Casey L          13 Express Swimming     2:19.65                   
                  34.07     1:09.39 (35.32)     1:45.15 (35.76)     2:19.65 (34.50)
 22 Sears, Nicole             14 Badger               2:19.67                   
                  32.94     1:07.77 (34.83)     1:43.82 (36.05)     2:19.67 (35.85)
 23 Howe, Ritchey F           14 AGUA Swim Team       2:20.33                   
                  33.33     1:08.42 (35.09)     1:44.39 (35.97)     2:20.33 (35.94)
 24 Torre, Melissa R          14 UN-LIE               2:20.37                   
                  33.22     1:08.59 (35.37)     1:44.89 (36.30)     2:20.37 (35.48)
 24 Santoro, Theresa          14 Three Village        2:20.37                   
                  31.96     1:06.93 (34.97)     1:43.43 (36.50)     2:20.37 (36.94)
 26 Lee, Abigail C            14 AGUA Swim Team       2:20.46                   
                  33.53     1:08.82 (35.29)     1:44.61 (35.79)     2:20.46 (35.85)
 27 Merz, Wendy A             13 Bluefish             2:20.61                   
                  33.36     1:08.38 (35.02)     1:44.60 (36.22)     2:20.61 (36.01)
 28 Watson, Carly E           13 Marist               2:20.68                   
                  33.64     1:09.25 (35.61)     1:45.47 (36.22)     2:20.68 (35.21)
 29 Gaffey, Mikaila M         13 CSC                  2:20.69                   
                  32.11     1:07.08 (34.97)     1:43.91 (36.83)     2:20.69 (36.78)
 30 Duncalf, Katie S          13 BGNW Marlins         2:21.05                   
                  32.75     1:08.36 (35.61)     1:45.27 (36.91)     2:21.05 (35.78)
 31 Berkman, Maddy R          14 BGNW Marlins         2:21.10                   
                  32.82     1:08.26 (35.44)     1:45.10 (36.84)     2:21.10 (36.00)
 32 Fairclough, Morgan D      13 Monroe-Woodbury      2:21.34                   
                  32.04     1:07.44 (35.40)     1:44.67 (37.23)     2:21.34 (36.67)
 33 Cho, Rachel S             13 LIAC                 2:21.66                   
                  32.99     1:08.59 (35.60)     1:45.38 (36.79)     2:21.66 (36.28)
 34 Warren, Frances V         14 Express Swimming     2:21.69                   
                  33.80     1:09.61 (35.81)     1:46.05 (36.44)     2:21.69 (35.64)
 35 Reynoso, Jessica M        13 AGUA Swim Team       2:21.77                   
                  33.62     1:08.92 (35.30)     1:45.04 (36.12)     2:21.77 (36.73)
 36 Bouzarouata, Sarah        14 Twisters             2:21.83                   
                  32.84     1:08.29 (35.45)     1:45.18 (36.89)     2:21.83 (36.65)
 37 Kuo, Jacqueline           13 AGUA Swim Team       2:22.01                   
                  33.63     1:09.27 (35.64)     1:46.04 (36.77)     2:22.01 (35.97)
 38 Zeffiro, Valerie A        13 Sachem               2:22.14                   
                  32.85     1:08.69 (35.84)     1:46.09 (37.40)     2:22.14 (36.05)
 39 Hanss, Katie E            13 AGUA Swim Team       2:22.16                   
                  35.07     1:11.32 (36.25)     1:46.95 (35.63)     2:22.16 (35.21)
 40 Baudinet, Anne T          14 BGNW Marlins         2:22.50                   
                  33.33     1:09.18 (35.85)     1:45.91 (36.73)     2:22.50 (36.59)
 41 Rota, Alexandra P         14 BGNW Marlins         2:22.52                   
                  33.75     1:09.66 (35.91)     1:46.66 (37.00)     2:22.52 (35.86)
 41 Suarez, Daniela I         13 AGUA Swim Team       2:22.52                   
                  34.25     1:10.27 (36.02)     1:46.90 (36.63)     2:22.52 (35.62)
 43 Bacigal, Corrine          14 Viking               2:22.56                   
                  33.54     1:09.55 (36.01)     1:46.76 (37.21)     2:22.56 (35.80)
 44 Toth, Kayleigh T          13 Team Suffolk         2:22.60                   
                  33.79     1:09.56 (35.77)     1:46.57 (37.01)     2:22.60 (36.03)
 45 Ryan, Katherine C         14 Old Westbury         2:23.00                   
                  34.45     1:10.37 (35.92)     1:47.22 (36.85)     2:23.00 (35.78)
 46 Winkler, Erika            13 NYCAC                2:23.36                   
                  33.85     1:10.12 (36.27)     1:48.00 (37.88)     2:23.36 (35.36)
 47 DaSilva, Taylor A         14 Three Village        2:23.66                   
                  34.53     1:10.71 (36.18)     1:46.97 (36.26)     2:23.66 (36.69)
 48 Tan, Emily A              14 LIAC                 2:23.76                   
                  33.67     1:10.35 (36.68)     1:47.66 (37.31)     2:23.76 (36.10)
 49 Qian, Ashley              14 Cross Island         2:23.98                   
                  33.11     1:09.56 (36.45)     1:46.92 (37.36)     2:23.98 (37.06)
 50 Baraban, Allyson B        14 Team Suffolk         2:24.07                   
                  32.81     1:09.11 (36.30)     1:46.36 (37.25)     2:24.07 (37.71)
 51 Hirsch, Jenna             14 Team Rockland        2:24.15                   
                  33.82     1:09.97 (36.15)     1:47.13 (37.16)     2:24.15 (37.02)
 52 Wegescheide, Blair M      14 Big Blue             2:24.23                   
                  33.10     1:09.32 (36.22)     1:46.62 (37.30)     2:24.23 (37.61)
 53 Simonetti, Christina      14 Three Village        2:24.29                   
                  33.62     1:10.24 (36.62)     1:47.70 (37.46)     2:24.29 (36.59)
 54 Shiota, Lena A            14 AGUA Swim Team       2:24.47                   
                  33.87     1:09.86 (35.99)     1:46.58 (36.72)     2:24.47 (37.89)
 55 Koch, Carolyn A           14 Team Suffolk         2:24.98                   
                  33.95     1:09.67 (35.72)     1:47.24 (37.57)     2:24.98 (37.74)
 56 Burke, Meaghan            14 NY Sharks            2:25.07                   
                  33.77     1:09.75 (35.98)     1:46.89 (37.14)     2:25.07 (38.18)
 57 Balter, Lizzy A           14 BGNW Marlins         2:25.14                   
                  32.58     1:09.07 (36.49)     1:47.36 (38.29)     2:25.14 (37.78)
 58 Raccioppi, Paige          13 Team Rockland        2:25.55                   
                  33.80     1:10.57 (36.77)     1:48.19 (37.62)     2:25.55 (37.36)
 59 Malyszka, Stephanie M     13 COND                 2:26.23                   
                  34.81     1:11.68 (36.87)     1:49.12 (37.44)     2:26.23 (37.11)
 60 Levine, Kelly T           14 Marist               2:26.71                   
                  34.41     1:10.90 (36.49)     1:48.85 (37.95)     2:26.71 (37.86)
 61 Mu, Isabella              14 Express Swimming     2:26.73                   
                  34.62     1:11.52 (36.90)     1:49.71 (38.19)     2:26.73 (37.02)
 62 Chudy, Charlotte L        13 AGUA Swim Team       2:28.13                   
                  34.61     1:11.90 (37.29)     1:50.69 (38.79)     2:28.13 (37.44)
 63 Haruki, Yuria             14 Twisters             2:28.37                   
                  35.06     1:11.95 (36.89)     1:50.05 (38.10)     2:28.37 (38.32)
 -- Pujals, Michaela C        14 Bluefish                DFS                    
 
Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
          JO: # 2:05.72   3/18/2001 Julia E. Smit, TVSC                        
       METRO: M 2:00.54  12/13/2002 Julia E.Smit, TVSC-MR                      
                2:00.09  OPEN
                2:02.39  JRN
                2:06.99  NCSA
                2:10.39  SECT
                2:21.49  ZQ
                2:24.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Zhu, Annie                13 Twisters             2:06.17    2:06.39 qNCSA  
                  29.59     1:02.13 (32.54)     1:34.25 (32.12)     2:06.39 (32.14)
  2 Rueda, Daniela            14 AGUA Swim Team       2:05.54    2:09.02 qSECT  
                  30.40     1:02.74 (32.34)     1:36.04 (33.30)     2:09.02 (32.98)
  3 Leung, Alissa             14 Express Swimming     2:09.40    2:09.92 qSECT  
                  30.31     1:03.14 (32.83)     1:36.61 (33.47)     2:09.92 (33.31)
  4 Sims, Dani                14 BGNW Marlins         2:08.22    2:10.91 qZQ    
                  30.71     1:03.84 (33.13)     1:37.24 (33.40)     2:10.91 (33.67)
  5 Gavin, Kara C             14 Wagner               2:13.54    2:12.83 qZQ    
                  32.01     1:05.21 (33.20)     1:39.01 (33.80)     2:12.83 (33.82)
  6 Michalak, Agata           14 Twisters             2:09.80    2:13.61 qZQ    
                  31.43     1:05.47 (34.04)     1:39.60 (34.13)     2:13.61 (34.01)
  7 Sun, Angela               13 Twisters             2:11.91    2:13.71 qZQ    
                  30.78     1:04.63 (33.85)     1:39.59 (34.96)     2:13.71 (34.12)
  8 Muller, Kristin N         14 Three Village        2:12.52    2:14.63 qZQ    
                  31.47     1:05.43 (33.96)     1:40.37 (34.94)     2:14.63 (34.26)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Kessler, Rachel R         13 Badger               2:14.23    2:14.85 qZQ    
                  32.30     1:06.15 (33.85)     1:40.44 (34.29)     2:14.85 (34.41)
 10 Hain, Karina A            14 Twisters             2:10.78    2:15.52 qZQ    
                  31.85     1:06.05 (34.20)     1:40.71 (34.66)     2:15.52 (34.81)
 11 Yao, Li Yan               14 Three Village        2:14.73    2:15.67 qZQ    
                  31.57     1:06.19 (34.62)     1:41.03 (34.84)     2:15.67 (34.64)
 12 Coccaro, Claudia C        13 Three Village        2:16.49    2:16.37 qZQ    
                  31.75     1:05.90 (34.15)     1:41.29 (35.39)     2:16.37 (35.08)
 13 O'Neill, Kelly            14 Badger               2:15.84    2:17.12 qZQ    
                  31.57     1:05.91 (34.34)     1:41.66 (35.75)     2:17.12 (35.46)
 14 Johanson, Kelly A         14 Badger               2:16.29    2:17.67 qZQ    
                  33.12     1:07.53 (34.41)     1:42.78 (35.25)     2:17.67 (34.89)
 15 Zawatson, Cady            13 LIAC                 2:21.36    2:18.18 qZQ    
                  33.28     1:07.68 (34.40)     1:42.83 (35.15)     2:18.18 (35.35)
 16 Groccia, Adrienne D       14 Middies              2:15.77    2:18.59 qZQ    
                  32.63     1:07.95 (35.32)     1:44.20 (36.25)     2:18.59 (34.39)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Kuzniewski, Kayla J       13 Express Swimming     2:16.53    2:18.93 ZQ     
                  33.57     1:08.91 (35.34)     1:44.38 (35.47)     2:18.93 (34.55)
 18 Buonaiuto, Kelsey R       13 Three Village        2:16.36    2:19.07 ZQ     
                  33.18     1:07.90 (34.72)     1:43.22 (35.32)     2:19.07 (35.85)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Chung, Katie J            13 COND                 2:23.91    2:19.12 ZQ     
                  33.34     1:08.47 (35.13)     1:44.35 (35.88)     2:19.12 (34.77)
 20 Dieterich, Sara D         13 CSC                  2:18.59    2:19.33 ZQ     
                  32.31     1:07.46 (35.15)     1:43.45 (35.99)     2:19.33 (35.88)
 21 Francis, Casey L          13 Express Swimming     2:17.69    2:19.65 ZQ     
                  34.07     1:09.39 (35.32)     1:45.15 (35.76)     2:19.65 (34.50)
 22 Sears, Nicole             14 Badger               2:23.35    2:19.67 ZQ     
                  32.94     1:07.77 (34.83)     1:43.82 (36.05)     2:19.67 (35.85)
 23 Howe, Ritchey F           14 AGUA Swim Team       2:20.98    2:20.33 ZQ     
                  33.33     1:08.42 (35.09)     1:44.39 (35.97)     2:20.33 (35.94)
 24 Torre, Melissa R          14 UN-LIE               2:19.11    2:20.37 ZQ     
                  33.22     1:08.59 (35.37)     1:44.89 (36.30)     2:20.37 (35.48)
 24 Santoro, Theresa          14 Three Village        2:20.22    2:20.37 ZQ     
                  31.96     1:06.93 (34.97)     1:43.43 (36.50)     2:20.37 (36.94)
 26 Lee, Abigail C            14 AGUA Swim Team       2:18.12    2:20.46 ZQ     
                  33.53     1:08.82 (35.29)     1:44.61 (35.79)     2:20.46 (35.85)
 27 Merz, Wendy A             13 Bluefish             2:23.93    2:20.61 ZQ     
                  33.36     1:08.38 (35.02)     1:44.60 (36.22)     2:20.61 (36.01)
 28 Watson, Carly E           13 Marist               2:21.96    2:20.68 ZQ     
                  33.64     1:09.25 (35.61)     1:45.47 (36.22)     2:20.68 (35.21)
 29 Gaffey, Mikaila M         13 CSC                  2:20.95    2:20.69 ZQ     
                  32.11     1:07.08 (34.97)     1:43.91 (36.83)     2:20.69 (36.78)
 30 Duncalf, Katie S          13 BGNW Marlins         2:23.16    2:21.05 ZQ     
                  32.75     1:08.36 (35.61)     1:45.27 (36.91)     2:21.05 (35.78)
 31 Berkman, Maddy R          14 BGNW Marlins         2:17.28    2:21.10 ZQ     
                  32.82     1:08.26 (35.44)     1:45.10 (36.84)     2:21.10 (36.00)
 32 Fairclough, Morgan D      13 Monroe-Woodbury      2:18.42    2:21.34 ZQ     
                  32.04     1:07.44 (35.40)     1:44.67 (37.23)     2:21.34 (36.67)
 33 Cho, Rachel S             13 LIAC                 2:16.69    2:21.66 JO     
                  32.99     1:08.59 (35.60)     1:45.38 (36.79)     2:21.66 (36.28)
 34 Warren, Frances V         14 Express Swimming     2:20.50    2:21.69 JO     
                  33.80     1:09.61 (35.81)     1:46.05 (36.44)     2:21.69 (35.64)
 35 Reynoso, Jessica M        13 AGUA Swim Team       2:22.97    2:21.77 JO     
                  33.62     1:08.92 (35.30)     1:45.04 (36.12)     2:21.77 (36.73)
 36 Bouzarouata, Sarah        14 Twisters             2:16.07    2:21.83 JO     
                  32.84     1:08.29 (35.45)     1:45.18 (36.89)     2:21.83 (36.65)
 37 Kuo, Jacqueline           13 AGUA Swim Team       2:20.67    2:22.01 JO     
                  33.63     1:09.27 (35.64)     1:46.04 (36.77)     2:22.01 (35.97)
 38 Zeffiro, Valerie A        13 Sachem               2:22.69    2:22.14 JO     
                  32.85     1:08.69 (35.84)     1:46.09 (37.40)     2:22.14 (36.05)
 39 Hanss, Katie E            13 AGUA Swim Team       2:19.23    2:22.16 JO     
                  35.07     1:11.32 (36.25)     1:46.95 (35.63)     2:22.16 (35.21)
 40 Baudinet, Anne T          14 BGNW Marlins         2:23.90    2:22.50 JO     
                  33.33     1:09.18 (35.85)     1:45.91 (36.73)     2:22.50 (36.59)
 41 Suarez, Daniela I         13 AGUA Swim Team       2:22.47    2:22.52 JO     
                  34.25     1:10.27 (36.02)     1:46.90 (36.63)     2:22.52 (35.62)
 41 Rota, Alexandra P         14 BGNW Marlins         2:24.82    2:22.52 JO     
                  33.75     1:09.66 (35.91)     1:46.66 (37.00)     2:22.52 (35.86)
 43 Bacigal, Corrine          14 Viking               2:20.76    2:22.56 JO     
                  33.54     1:09.55 (36.01)     1:46.76 (37.21)     2:22.56 (35.80)
 44 Toth, Kayleigh T          13 Team Suffolk         2:24.65    2:22.60 JO     
                  33.79     1:09.56 (35.77)     1:46.57 (37.01)     2:22.60 (36.03)
 45 Ryan, Katherine C         14 Old Westbury         2:22.21    2:23.00 JO     
                  34.45     1:10.37 (35.92)     1:47.22 (36.85)     2:23.00 (35.78)
 46 Winkler, Erika            13 NYCAC                2:24.75    2:23.36 JO     
                  33.85     1:10.12 (36.27)     1:48.00 (37.88)     2:23.36 (35.36)
 47 DaSilva, Taylor A         14 Three Village        2:19.33    2:23.66 JO     
                  34.53     1:10.71 (36.18)     1:46.97 (36.26)     2:23.66 (36.69)
 48 Tan, Emily A              14 LIAC                 2:24.78    2:23.76 JO     
                  33.67     1:10.35 (36.68)     1:47.66 (37.31)     2:23.76 (36.10)
 49 Qian, Ashley              14 Cross Island         2:22.75    2:23.98 JO     
                  33.11     1:09.56 (36.45)     1:46.92 (37.36)     2:23.98 (37.06)
 50 Baraban, Allyson B        14 Team Suffolk         2:22.45    2:24.07 JO     
                  32.81     1:09.11 (36.30)     1:46.36 (37.25)     2:24.07 (37.71)
 51 Hirsch, Jenna             14 Team Rockland        2:21.16    2:24.15 JO     
                  33.82     1:09.97 (36.15)     1:47.13 (37.16)     2:24.15 (37.02)
 52 Wegescheide, Blair M      14 Big Blue             2:24.30    2:24.23 JO     
                  33.10     1:09.32 (36.22)     1:46.62 (37.30)     2:24.23 (37.61)
 53 Simonetti, Christina      14 Three Village        2:24.82    2:24.29 JO     
                  33.62     1:10.24 (36.62)     1:47.70 (37.46)     2:24.29 (36.59)
 54 Shiota, Lena A            14 AGUA Swim Team       2:19.41    2:24.47 JO     
                  33.87     1:09.86 (35.99)     1:46.58 (36.72)     2:24.47 (37.89)
 55 Koch, Carolyn A           14 Team Suffolk         2:24.85    2:24.98 JO     
                  33.95     1:09.67 (35.72)     1:47.24 (37.57)     2:24.98 (37.74)
 56 Burke, Meaghan            14 NY Sharks            2:22.12    2:25.07        
                  33.77     1:09.75 (35.98)     1:46.89 (37.14)     2:25.07 (38.18)
 57 Balter, Lizzy A           14 BGNW Marlins         2:24.57    2:25.14        
                  32.58     1:09.07 (36.49)     1:47.36 (38.29)     2:25.14 (37.78)
 58 Raccioppi, Paige          13 Team Rockland        2:23.37    2:25.55        
                  33.80     1:10.57 (36.77)     1:48.19 (37.62)     2:25.55 (37.36)
 59 Malyszka, Stephanie M     13 COND                 2:24.40    2:26.23        
                  34.81     1:11.68 (36.87)     1:49.12 (37.44)     2:26.23 (37.11)
 60 Levine, Kelly T           14 Marist               2:23.64    2:26.71        
                  34.41     1:10.90 (36.49)     1:48.85 (37.95)     2:26.71 (37.86)
 61 Mu, Isabella              14 Express Swimming     2:18.77    2:26.73        
                  34.62     1:11.52 (36.90)     1:49.71 (38.19)     2:26.73 (37.02)
 62 Chudy, Charlotte L        13 AGUA Swim Team       2:23.20    2:28.13        
                  34.61     1:11.90 (37.29)     1:50.69 (38.79)     2:28.13 (37.44)
 63 Haruki, Yuria             14 Twisters             2:24.58    2:28.37        
                  35.06     1:11.95 (36.89)     1:50.05 (38.10)     2:28.37 (38.32)
 -- Pujals, Michaela C        14 Bluefish             2:23.36        DFS        
      Declared false start
 
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
          JO: # 1:02.87   3/29/2008 Annie Zhu, Twisters-MR                     
       METRO: M 1:03.02    5/1/1998 Annie Mantey, MSC-MR                       
                1:03.19  OPEN
                1:04.39  JRN
                1:06.89  NCSA
                1:08.29  SECT
                1:15.49  ZQ
                1:16.49  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Zhu, Annie                13 Twisters             1:02.87    1:02.95MOPEN   
                  29.83     1:02.95 (33.12)                                        
  2 Chan, Olivia              13 Express Swimming     1:08.99    1:07.86 SECT   
                  32.09     1:07.86 (35.77)                                        
  3 Berkman, Maddy R          14 BGNW Marlins         1:10.21    1:08.46 ZQ     
                  32.57     1:08.46 (35.89)                                        
  4 Arnott, Katie             14 NY Sharks            1:11.51    1:10.75 ZQ     
                  33.42     1:10.75 (37.33)                                        
  5 Gaffey, Mikaila M         13 CSC                  1:10.85    1:11.12 ZQ     
                  32.57     1:11.12 (38.55)                                        
  6 Hanss, Katie E            13 AGUA Swim Team       1:11.95    1:11.20 ZQ     
                  33.01     1:11.20 (38.19)                                        
  7 Weston, Caroline L        14 BGNW Marlins         1:12.28    1:11.40 ZQ     
                  33.61     1:11.40 (37.79)                                        
  8 Indyk, Allison            14 Big Blue             1:11.12    1:11.85 ZQ     
                  33.90     1:11.85 (37.95)                                        
B - Final
  9 Reynoso, Jessica M        13 AGUA Swim Team       1:13.11    1:11.33 ZQ     
                  33.47     1:11.33 (37.86)                                        
 10 Yao, Li Yan               14 Three Village        1:13.19    1:12.51 ZQ     
                  34.51     1:12.51 (38.00)                                        
 11 Leung, Alissa             14 Express Swimming     1:13.11    1:12.64 ZQ     
                  34.73     1:12.64 (37.91)                                        
 12 Tan, Emily A              14 LIAC                 1:12.98    1:12.80 ZQ     
                  34.09     1:12.80 (38.71)                                        
 13 Fabrizio, Jessica M       13 North Shore          1:13.56    1:12.81 ZQ     
                  34.22     1:12.81 (38.59)                                        
 14 McGrath, Kelly            14 Express Swimming     1:12.80    1:13.04 ZQ     
                  34.28     1:13.04 (38.76)                                        
 15 McDavid, Aeisha A         14 Middies              1:14.15    1:13.11 ZQ     
                  33.53     1:13.11 (39.58)                                        
 16 Miller, Nikki F           14 Silver Streaks       1:12.42    1:13.13 ZQ     
                  34.12     1:13.13 (39.01)                                        
Preliminaries
 15 Gibbons, Jenna            13 Blue Arrow           1:13.48                   
                  35.02     1:13.48 (38.46)                                        
 18 Waring, Megan P           14 Old Westbury         1:14.45                   
                  35.46     1:14.45 (38.99)                                        
 19 Carlino, Emelia A         14 Marist               1:14.65                   
                  35.19     1:14.65 (39.46)                                        
 20 Omary, Natalie M          14 AGUA Swim Team       1:15.34                   
                  35.25     1:15.34 (40.09)                                        
 21 Rutigliano, Imma M        14 Northern Dutches     1:15.46                   
                  35.89     1:15.46 (39.57)                                        
 22 Russell, Clara J          14 Team Suffolk         1:15.65                   
                  36.12     1:15.65 (39.53)                                        
 23 Buonaiuto, Kelsey R       13 Three Village        1:15.69                   
                  36.15     1:15.69 (39.54)                                        
 24 Senken, Natasha L         13 Old Westbury         1:15.77                   
                  36.17     1:15.77 (39.60)                                        
 25 Hain, Karina A            14 Twisters             1:15.87                   
                  35.87     1:15.87 (40.00)                                        
 26 McKallen, Theresa         13 NY Sharks            1:16.05                   
                  36.68     1:16.05 (39.37)                                        
 27 Kennedy, Calla            13 NYCAC                1:16.10                   
                  35.49     1:16.10 (40.61)                                        
 28 Mott, Mikayla S           14 Hurricanes           1:16.12                   
                  35.35     1:16.12 (40.77)                                        
 29 Suarez, Daniela I         13 AGUA Swim Team       1:16.25                   
                  36.23     1:16.25 (40.02)                                        
 30 Trager, Lena E            13 BGNW Marlins         1:16.51                   
                  36.09     1:16.51 (40.42)                                        
 31 Groccia, Adrienne D       14 Middies              1:16.64                   
                  36.18     1:16.64 (40.46)                                        
 32 Rota, Alexandra P         14 BGNW Marlins         1:16.78                   
                  35.81     1:16.78 (40.97)                                        
 33 Lim, Sally                14 FLY                  1:16.79                   
                  36.34     1:16.79 (40.45)                                        
 34 Morgano, Rachel           14 West Islip           1:17.04                   
                  35.68     1:17.04 (41.36)                                        
 35 Maruo, Haruka             14 Riptides             1:17.25                   
                  36.36     1:17.25 (40.89)                                        
 36 Ouzounian, Jaclyn M       13 Three Village        1:17.32                   
                  36.37     1:17.32 (40.95)                                        
 37 Kuo, Jacqueline           13 AGUA Swim Team       1:17.59                   
                  36.62     1:17.59 (40.97)                                        
 38 Timpanaro, Ilysa E        13 Northern Dutches     1:17.71                   
                  36.12     1:17.71 (41.59)                                        
 39 NG, Selina K              13 Team Suffolk         1:17.95                   
                  37.21     1:17.95 (40.74)                                        
 40 Gorgen, Natia             14 Devil Fish           1:18.02                   
                  36.72     1:18.02 (41.30)                                        
 41 Boyko, Emily F            13 Marist               1:18.18                   
                  37.65     1:18.18 (40.53)                                        
 42 Hirsch, Jenna             14 Team Rockland        1:18.19                   
                  37.14     1:18.19 (41.05)                                        
 43 Qian, Ashley              14 Cross Island         1:18.23                   
                  36.94     1:18.23 (41.29)                                        
 44 Daly, Lauren B            13 Pine Bush            1:19.08                   
                  37.77     1:19.08 (41.31)                                        
 45 Hoffman, Shekinah L       14 Marist               1:22.01                   
                  38.60     1:22.01 (43.41)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
          JO: # 1:02.87   3/29/2008 Annie Zhu, Twisters-MR                     
       METRO: M 1:03.02    5/1/1998 Annie Mantey, MSC-MR                       
                1:03.19  OPEN
                1:04.39  JRN
                1:06.89  NCSA
                1:08.29  SECT
                1:15.49  ZQ
                1:16.49  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Zhu, Annie                13 Twisters             1:03.32    1:02.87#qOPEN  
                  29.75     1:02.87 (33.12)                                        
  2 Chan, Olivia              13 Express Swimming     1:06.91    1:08.99 qZQ    
                  32.87     1:08.99 (36.12)                                        
  3 Berkman, Maddy R          14 BGNW Marlins         1:08.04    1:10.21 qZQ    
                  32.85     1:10.21 (37.36)                                        
  4 Gaffey, Mikaila M         13 CSC                  1:09.52    1:10.85 qZQ    
                  33.63     1:10.85 (37.22)                                        
  5 Indyk, Allison            14 Big Blue             1:10.76    1:11.12 qZQ    
                  33.62     1:11.12 (37.50)                                        
  6 Arnott, Katie             14 NY Sharks            1:09.28    1:11.51 qZQ    
                  33.70     1:11.51 (37.81)                                        
  7 Hanss, Katie E            13 AGUA Swim Team       1:11.45    1:11.95 qZQ    
                  33.87     1:11.95 (38.08)                                        
  8 Weston, Caroline L        14 BGNW Marlins         1:09.11    1:12.28 qZQ    
                  34.00     1:12.28 (38.28)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Miller, Nikki F           14 Silver Streaks       1:11.29    1:12.42 qZQ    
                  33.83     1:12.42 (38.59)                                        
 10 McGrath, Kelly            14 Express Swimming     1:12.86    1:12.80 qZQ    
                  34.24     1:12.80 (38.56)                                        
 11 Tan, Emily A              14 LIAC                 1:11.03    1:12.98 qZQ    
                  34.27     1:12.98 (38.71)                                        
 12 Reynoso, Jessica M        13 AGUA Swim Team       1:10.54    1:13.11 qZQ    
                  34.32     1:13.11 (38.79)                                        
 12 Leung, Alissa             14 Express Swimming     1:11.72    1:13.11 qZQ    
                  34.95     1:13.11 (38.16)                                        
 14 Yao, Li Yan               14 Three Village        1:11.50    1:13.19 qZQ    
                  34.91     1:13.19 (38.28)                                        
 15 Gibbons, Jenna            13 Blue Arrow           1:16.05    1:13.48 qZQ    
                  35.02     1:13.48 (38.46)                                        
 16 Fabrizio, Jessica M       13 North Shore          1:11.84    1:13.56 qZQ    
                  34.58     1:13.56 (38.98)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 McDavid, Aeisha A         14 Middies              1:13.61    1:14.15 ZQ     
                  34.32     1:14.15 (39.83)                                        
 18 Waring, Megan P           14 Old Westbury         1:10.58    1:14.45 ZQ     
                  35.46     1:14.45 (38.99)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Carlino, Emelia A         14 Marist               1:14.05    1:14.65 ZQ     
                  35.19     1:14.65 (39.46)                                        
 20 Omary, Natalie M          14 AGUA Swim Team       1:12.06    1:15.34 ZQ     
                  35.25     1:15.34 (40.09)                                        
 21 Rutigliano, Imma M        14 Northern Dutches     1:13.05    1:15.46 ZQ     
                  35.89     1:15.46 (39.57)                                        
 22 Russell, Clara J          14 Team Suffolk         1:15.23    1:15.65 JO     
                  36.12     1:15.65 (39.53)                                        
 23 Buonaiuto, Kelsey R       13 Three Village        1:12.86    1:15.69 JO     
                  36.15     1:15.69 (39.54)                                        
 24 Senken, Natasha L         13 Old Westbury         1:14.32    1:15.77 JO     
                  36.17     1:15.77 (39.60)                                        
 25 Hain, Karina A            14 Twisters             1:13.54    1:15.87 JO     
                  35.87     1:15.87 (40.00)                                        
 26 McKallen, Theresa         13 NY Sharks            1:15.74    1:16.05 JO     
                  36.68     1:16.05 (39.37)                                        
 27 Kennedy, Calla            13 NYCAC                1:15.96    1:16.10 JO     
                  35.49     1:16.10 (40.61)                                        
 28 Mott, Mikayla S           14 Hurricanes           1:13.85    1:16.12 JO     
                  35.35     1:16.12 (40.77)                                        
 29 Suarez, Daniela I         13 AGUA Swim Team       1:14.07    1:16.25 JO     
                  36.23     1:16.25 (40.02)                                        
 30 Trager, Lena E            13 BGNW Marlins         1:16.15    1:16.51        
                  36.09     1:16.51 (40.42)                                        
 31 Groccia, Adrienne D       14 Middies              1:14.75    1:16.64        
                  36.18     1:16.64 (40.46)                                        
 32 Rota, Alexandra P         14 BGNW Marlins         1:13.58    1:16.78        
                  35.81     1:16.78 (40.97)                                        
 33 Lim, Sally                14 FLY                  1:13.99    1:16.79        
                  36.34     1:16.79 (40.45)                                        
 34 Morgano, Rachel           14 West Islip           1:16.24    1:17.04        
                  35.68     1:17.04 (41.36)                                        
 35 Maruo, Haruka             14 Riptides             1:14.83    1:17.25        
                  36.36     1:17.25 (40.89)                                        
 36 Ouzounian, Jaclyn M       13 Three Village        1:16.14    1:17.32        
                  36.37     1:17.32 (40.95)                                        
 37 Kuo, Jacqueline           13 AGUA Swim Team       1:16.45    1:17.59        
                  36.62     1:17.59 (40.97)                                        
 38 Timpanaro, Ilysa E        13 Northern Dutches     1:15.40    1:17.71        
                  36.12     1:17.71 (41.59)                                        
 39 NG, Selina K              13 Team Suffolk         1:15.38    1:17.95        
                  37.21     1:17.95 (40.74)                                        
 40 Gorgen, Natia             14 Devil Fish           1:16.04    1:18.02        
                  36.72     1:18.02 (41.30)                                        
 41 Boyko, Emily F            13 Marist               1:16.15    1:18.18        
                  37.65     1:18.18 (40.53)                                        
 42 Hirsch, Jenna             14 Team Rockland        1:16.35    1:18.19        
                  37.14     1:18.19 (41.05)                                        
 43 Qian, Ashley              14 Cross Island         1:15.86    1:18.23        
                  36.94     1:18.23 (41.29)                                        
 44 Daly, Lauren B            13 Pine Bush            1:15.48    1:19.08        
                  37.77     1:19.08 (41.31)                                        
 45 Hoffman, Shekinah L       14 Marist               1:15.14    1:22.01        
                  38.60     1:22.01 (43.41)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
          JO: # 2:15.01   3/28/2008 Annie Zhu, Twisters-MR                     
       METRO: M 2:18.82   4/30/1999 Annie Mantey, MSC-MR                       
                2:16.69  OPEN
                2:18.79  JRN
                2:24.29  NCSA
                2:28.39  SECT
                2:40.59  ZQ
                2:42.99  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Zhu, Annie                13 Twisters             2:16.16    2:15.01#OPEN   
                  30.12     1:04.16 (34.04)     1:39.43 (35.27)     2:15.01 (35.58)
  2 Chan, Olivia              13 Express Swimming     2:25.52    2:26.14 SECT   
                  32.96     1:09.57 (36.61)     1:47.33 (37.76)     2:26.14 (38.81)
  3 Arnott, Katie             14 NY Sharks            2:33.84    2:31.60 ZQ     
                  33.28     1:11.45 (38.17)     1:51.29 (39.84)     2:31.60 (40.31)
  4 Berkman, Maddy R          14 BGNW Marlins         2:34.28    2:32.06 ZQ     
                  34.19     1:12.76 (38.57)     1:52.63 (39.87)     2:32.06 (39.43)
  5 Weston, Caroline L        14 BGNW Marlins         2:32.92    2:32.10 ZQ     
                  34.47     1:12.91 (38.44)     1:52.90 (39.99)     2:32.10 (39.20)
  6 Kessler, Rachel R         13 Badger               2:34.70    2:33.32 ZQ     
                  34.88     1:14.07 (39.19)     1:53.79 (39.72)     2:33.32 (39.53)
  7 Yao, Li Yan               14 Three Village        2:35.01    2:35.40 ZQ     
                  35.14     1:13.98 (38.84)     1:54.51 (40.53)     2:35.40 (40.89)
  8 Indyk, Allison            14 Big Blue             2:34.72    2:38.73 ZQ     
                  35.08     1:14.81 (39.73)     1:56.40 (41.59)     2:38.73 (42.33)
B - Final
  9 Hanss, Katie E            13 AGUA Swim Team       2:35.32    2:34.69 ZQ     
                  34.52     1:13.78 (39.26)     1:54.14 (40.36)     2:34.69 (40.55)
 10 Fabrizio, Jessica M       13 North Shore          2:38.27    2:34.86 ZQ     
                  34.85     1:14.57 (39.72)     1:55.26 (40.69)     2:34.86 (39.60)
 11 Leung, Alissa             14 Express Swimming     2:35.85    2:35.25 ZQ     
                  35.33     1:14.71 (39.38)     1:55.03 (40.32)     2:35.25 (40.22)
 12 Reynoso, Jessica M        13 AGUA Swim Team       2:38.59    2:35.47 ZQ     
                  35.10     1:14.26 (39.16)     1:54.70 (40.44)     2:35.47 (40.77)
 13 Senken, Natasha L         13 Old Westbury         2:37.34    2:36.26 ZQ     
                  36.66     1:16.04 (39.38)     1:56.34 (40.30)     2:36.26 (39.92)
 14 Waring, Megan P           14 Old Westbury         2:36.11    2:36.67 ZQ     
                  35.34     1:15.53 (40.19)     1:56.15 (40.62)     2:36.67 (40.52)
 15 Lim, Sally                14 FLY                  2:37.93    2:37.22 ZQ     
                  36.66     1:16.15 (39.49)     1:56.81 (40.66)     2:37.22 (40.41)
 16 Rutigliano, Imma M        14 Northern Dutches     2:39.47    2:39.56 ZQ     
                  35.78     1:16.74 (40.96)     1:58.43 (41.69)     2:39.56 (41.13)
Preliminaries
 16 Gaffey, Mikaila M         13 CSC                  2:39.33                   
                  35.11     1:15.27 (40.16)     1:56.85 (41.58)     2:39.33 (42.48)
 18 Tan, Emily A              14 LIAC                 2:39.59                   
                  35.99     1:17.31 (41.32)     1:58.51 (41.20)     2:39.59 (41.08)
 19 Boyko, Emily F            13 Marist               2:41.90                   
                  37.34     1:18.42 (41.08)     2:00.30 (41.88)     2:41.90 (41.60)
 20 Coccaro, Claudia C        13 Three Village        2:42.00                   
                  37.16     1:18.28 (41.12)     1:59.72 (41.44)     2:42.00 (42.28)
 21 Omary, Natalie M          14 AGUA Swim Team       2:43.04                   
                  36.38     1:17.64 (41.26)     2:00.38 (42.74)     2:43.04 (42.66)
 22 Miller, Nikki F           14 Silver Streaks       2:44.22                   
                  35.47     1:16.24 (40.77)     1:59.75 (43.51)     2:44.22 (44.47)
 23 McKallen, Theresa         13 NY Sharks            2:44.23                   
                  37.77     1:19.10 (41.33)     2:01.78 (42.68)     2:44.23 (42.45)
 24 Trager, Lena E            13 BGNW Marlins         2:44.58                   
                  36.55     1:18.03 (41.48)     2:01.49 (43.46)     2:44.58 (43.09)
 25 Kennedy, Calla            13 NYCAC                2:45.04                   
                  37.46     1:19.09 (41.63)     2:01.81 (42.72)     2:45.04 (43.23)
 26 Buonaiuto, Kelsey R       13 Three Village        2:45.13                   
                  38.79     1:20.40 (41.61)     2:02.58 (42.18)     2:45.13 (42.55)
 27 Sims, Dani                14 BGNW Marlins         2:45.84                   
                  37.12     1:18.48 (41.36)     2:01.86 (43.38)     2:45.84 (43.98)
 28 Kuo, Jacqueline           13 AGUA Swim Team       2:48.93                   
                  38.49     1:21.16 (42.67)     2:05.36 (44.20)     2:48.93 (43.57)
 29 Mulligan, Kelly M         14 Cross Island         2:50.58                   
                  37.78     1:21.19 (43.41)     2:06.61 (45.42)     2:50.58 (43.97)
 
Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
          JO: # 2:15.01   3/28/2008 Annie Zhu, Twisters-MR                     
       METRO: M 2:18.82   4/30/1999 Annie Mantey, MSC-MR                       
                2:16.69  OPEN
                2:18.79  JRN
                2:24.29  NCSA
                2:28.39  SECT
                2:40.59  ZQ
                2:42.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Zhu, Annie                13 Twisters             2:14.39    2:16.16MqOPEN  
                  30.84     1:05.60 (34.76)     1:40.66 (35.06)     2:16.16 (35.50)
  2 Chan, Olivia              13 Express Swimming     2:22.85    2:25.52 qSECT  
                1:10.29     1:47.71 (37.42)     2:25.70 (37.99)         2:25.52 ( )
  3 Weston, Caroline L        14 BGNW Marlins         2:28.65    2:32.92 qZQ    
                  34.93     1:13.89 (38.96)     1:53.73 (39.84)     2:32.92 (39.19)
  4 Arnott, Katie             14 NY Sharks            2:32.33    2:33.84 qZQ    
                  33.89     1:12.27 (38.38)     1:52.93 (40.66)     2:33.84 (40.91)
  5 Berkman, Maddy R          14 BGNW Marlins         2:32.22    2:34.28 qZQ    
                  35.25     1:13.22 (37.97)     1:53.98 (40.76)     2:34.28 (40.30)
  6 Kessler, Rachel R         13 Badger               2:41.76    2:34.70 qZQ    
                  35.42     1:14.95 (39.53)     1:54.96 (40.01)     2:34.70 (39.74)
  7 Indyk, Allison            14 Big Blue             2:34.17    2:34.72 qZQ    
                  34.29     1:13.85 (39.56)     1:53.75 (39.90)     2:34.72 (40.97)
  8 Yao, Li Yan               14 Three Village        2:34.65    2:35.01 qZQ    
                  35.50     1:14.86 (39.36)     1:54.62 (39.76)     2:35.01 (40.39)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hanss, Katie E            13 AGUA Swim Team       2:33.94    2:35.32 qZQ    
                  35.29     1:14.13 (38.84)     1:54.71 (40.58)     2:35.32 (40.61)
 10 Leung, Alissa             14 Express Swimming     2:32.31    2:35.85 qZQ    
                  35.05     1:14.78 (39.73)     1:55.42 (40.64)     2:35.85 (40.43)
 11 Waring, Megan P           14 Old Westbury         2:32.05    2:36.11 qZQ    
                  35.08     1:15.27 (40.19)     1:56.25 (40.98)     2:36.11 (39.86)
 12 Senken, Natasha L         13 Old Westbury         2:36.17    2:37.34 qZQ    
                  37.46     1:16.86 (39.40)     1:57.81 (40.95)     2:37.34 (39.53)
 13 Lim, Sally                14 FLY                  2:36.40    2:37.93 qZQ    
                  36.70     1:17.00 (40.30)     1:57.40 (40.40)     2:37.93 (40.53)
 14 Fabrizio, Jessica M       13 North Shore          2:38.17    2:38.27 qZQ    
                  34.70     1:14.72 (40.02)     1:56.37 (41.65)     2:38.27 (41.90)
 15 Reynoso, Jessica M        13 AGUA Swim Team       2:37.09    2:38.59 qZQ    
                  35.56     1:15.37 (39.81)     1:56.81 (41.44)     2:38.59 (41.78)
 16 Gaffey, Mikaila M         13 CSC                  2:35.09    2:39.33 qZQ    
                  35.11     1:15.27 (40.16)     1:56.85 (41.58)     2:39.33 (42.48)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Rutigliano, Imma M        14 Northern Dutches     2:38.68    2:39.47 ZQ     
                  37.03     1:17.50 (40.47)     1:58.47 (40.97)     2:39.47 (41.00)
 18 Tan, Emily A              14 LIAC                 2:35.69    2:39.59 ZQ     
                  35.99     1:17.31 (41.32)     1:58.51 (41.20)     2:39.59 (41.08)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Boyko, Emily F            13 Marist               2:36.51    2:41.90 JO     
                  37.34     1:18.42 (41.08)     2:00.30 (41.88)     2:41.90 (41.60)
 20 Coccaro, Claudia C        13 Three Village        2:40.18    2:42.00 JO     
                  37.16     1:18.28 (41.12)     1:59.72 (41.44)     2:42.00 (42.28)
 21 Omary, Natalie M          14 AGUA Swim Team       2:35.40    2:43.04        
                  36.38     1:17.64 (41.26)     2:00.38 (42.74)     2:43.04 (42.66)
 22 Miller, Nikki F           14 Silver Streaks       2:40.15    2:44.22        
                  35.47     1:16.24 (40.77)     1:59.75 (43.51)     2:44.22 (44.47)
 23 McKallen, Theresa         13 NY Sharks            2:42.97    2:44.23        
                  37.77     1:19.10 (41.33)     2:01.78 (42.68)     2:44.23 (42.45)
 24 Trager, Lena E            13 BGNW Marlins         2:42.75    2:44.58        
                  36.55     1:18.03 (41.48)     2:01.49 (43.46)     2:44.58 (43.09)
 25 Kennedy, Calla            13 NYCAC                2:41.85    2:45.04        
                  37.46     1:19.09 (41.63)     2:01.81 (42.72)     2:45.04 (43.23)
 26 Buonaiuto, Kelsey R       13 Three Village        2:41.27    2:45.13        
                  38.79     1:20.40 (41.61)     2:02.58 (42.18)     2:45.13 (42.55)
 27 Sims, Dani                14 BGNW Marlins         2:42.39    2:45.84        
                  37.12     1:18.48 (41.36)     2:01.86 (43.38)     2:45.84 (43.98)
 28 Kuo, Jacqueline           13 AGUA Swim Team       2:42.34    2:48.93        
                  38.49     1:21.16 (42.67)     2:05.36 (44.20)     2:48.93 (43.57)
 29 Mulligan, Kelly M         14 Cross Island         2:41.89    2:50.58        
                  37.78     1:21.19 (43.41)     2:06.61 (45.42)     2:50.58 (43.97)
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          JO: # 56.75   3/16/2001 Bridget A. O'Connor, BSC                     
       METRO: M 55.56    3/9/2006 Alex Forrester, BAD-MR                       
                54.99  OPEN
                55.99  JRN
                58.49  NCSA
                59.19  SECT
              1:05.69  ZQ
              1:06.69  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Neal, Lia M               13 AGUA Swim Team         57.75      55.45MJRN    
                  26.23       55.45 (29.22)                                        
  2 Zhu, Annie                13 Twisters               57.99      57.47 NCSA   
                  26.61       57.47 (30.86)                                        
  3 Sun, Angela               13 Twisters             1:00.07      58.43 NCSA   
                  27.15       58.43 (31.28)                                        
  4 Berkman, Maddy R          14 BGNW Marlins         1:00.31      59.54 ZQ     
                  27.86       59.54 (31.68)                                        
  5 Chan, Olivia              13 Express Swimming       59.80      59.56 ZQ     
                  27.36       59.56 (32.20)                                        
  6 Kessler, Rachel R         13 Badger               1:00.42    1:00.33 ZQ     
                  29.05     1:00.33 (31.28)                                        
  7 Haruki, Yuria             14 Twisters             1:00.68    1:00.51 ZQ     
                  28.45     1:00.51 (32.06)                                        
  8 Warren, Frances V         14 Express Swimming     1:01.71    1:01.19 ZQ     
                  29.16     1:01.19 (32.03)                                        
B - Final
  9 Rueda, Daniela            14 AGUA Swim Team       1:01.93    1:00.19 ZQ     
                  28.41     1:00.19 (31.78)                                        
 10 Larkin, Colleen P         14 Viking               1:02.17    1:00.43 ZQ     
                  28.70     1:00.43 (31.73)                                        
 11 NG, Selina K              13 Team Suffolk         1:02.73    1:02.04 ZQ     
                  29.15     1:02.04 (32.89)                                        
 12 Hain, Karina A            14 Twisters             1:02.22    1:02.14 ZQ     
                  29.32     1:02.14 (32.82)                                        
 13 York, Amanda S            14 Newburgh Sharks      1:03.06    1:02.91 ZQ     
                  29.45     1:02.91 (33.46)                                        
 14 Dundas, Lindsey R         14 CSC                  1:03.34    1:03.02 ZQ     
                  29.51     1:03.02 (33.51)                                        
 15 Koch, Carolyn A           14 Team Suffolk         1:03.02    1:03.23 ZQ     
                  29.63     1:03.23 (33.60)                                        
 16 Michalak, Agata           14 Twisters             1:03.06    1:03.60 ZQ     
                  29.54     1:03.60 (34.06)                                        
Preliminaries
 17 Lee, Abigail C            14 AGUA Swim Team       1:03.43                   
                  29.32     1:03.43 (34.11)                                        
 18 Howe, Ritchey F           14 AGUA Swim Team       1:03.60                   
                  29.27     1:03.60 (34.33)                                        
 19 Pujals, Michaela C        14 Bluefish             1:03.86                   
                  29.28     1:03.86 (34.58)                                        
 20 Shutowich, Nicole J       14 Three Village        1:03.91                   
                  29.79     1:03.91 (34.12)                                        
 21 Omary, Natalie M          14 AGUA Swim Team       1:04.10                   
                  29.64     1:04.10 (34.46)                                        
 22 Simonetti, Christina      14 Three Village        1:04.22                   
                  29.59     1:04.22 (34.63)                                        
 23 Kelly, Hannah E           13 LIAC                 1:04.29                   
                  29.80     1:04.29 (34.49)                                        
 24 Baker, Lauren R           14 Monroe-Woodbury      1:04.38                   
                  30.56     1:04.38 (33.82)                                        
 25 Russell, Clara J          14 Team Suffolk         1:04.66                   
                  29.67     1:04.66 (34.99)                                        
 26 Hirsch, Jenna             14 Team Rockland        1:04.69                   
                  30.01     1:04.69 (34.68)                                        
 27 Parker, Rachel            14 Old Westbury         1:04.74                   
                  29.90     1:04.74 (34.84)                                        
 28 Arnott, Katie             14 NY Sharks            1:04.85                   
                  30.57     1:04.85 (34.28)                                        
 29 Coccaro, Claudia C        13 Three Village        1:04.86                   
                  30.47     1:04.86 (34.39)                                        
 30 Schmalz, Danielle A       14 Pine Bush            1:05.02                   
                  31.43     1:05.02 (33.59)                                        
 31 Chudy, Charlotte L        13 AGUA Swim Team       1:05.09                   
                  30.78     1:05.09 (34.31)                                        
 32 McGrath, Kelly            14 Express Swimming     1:05.24                   
                  30.43     1:05.24 (34.81)                                        
 33 Duncalf, Katie S          13 BGNW Marlins         1:05.28                   
                  30.54     1:05.28 (34.74)                                        
 34 Rodriguez, Natalia        13 AGUA Swim Team       1:05.30                   
                  30.03     1:05.30 (35.27)                                        
 35 Francis, Casey L          13 Express Swimming     1:05.31                   
                  31.12     1:05.31 (34.19)                                        
 36 Rutigliano, Imma M        14 Northern Dutches     1:05.51                   
                  30.44     1:05.51 (35.07)                                        
 36 Anastasiou, Elle J        13 Pace                 1:05.51                   
                  30.16     1:05.51 (35.35)                                        
 38 Bormann, Kristen E        14 Team Suffolk         1:05.65                   
                  30.26     1:05.65 (35.39)                                        
 39 Yao, Li Yan               14 Three Village        1:05.68                   
                  30.79     1:05.68 (34.89)                                        
 40 Morris, Cara K            14 COND                 1:05.69                   
                  30.05     1:05.69 (35.64)                                        
 41 Merz, Wendy A             13 Bluefish             1:05.75                   
                  30.25     1:05.75 (35.50)                                        
 42 Giraldo, Daniela          13 FLY                  1:05.76                   
                  30.04     1:05.76 (35.72)                                        
 43 Leung, Alissa             14 Express Swimming     1:05.78                   
                  30.81     1:05.78 (34.97)                                        
 44 Raccioppi, Paige          13 Team Rockland        1:05.79                   
                  30.95     1:05.79 (34.84)                                        
 45 Harvey, Diana M           14 Bluefish             1:06.41                   
                  30.87     1:06.41 (35.54)                                        
 46 Mu, Isabella              14 Express Swimming     1:06.44                   
                  31.53     1:06.44 (34.91)                                        
 47 Kuo, Jacqueline           13 AGUA Swim Team       1:06.51                   
                  31.20     1:06.51 (35.31)                                        
 48 Hanss, Katie E            13 AGUA Swim Team       1:06.74                   
                  29.92     1:06.74 (36.82)                                        
 49 Watson, Carly E           13 Marist               1:06.76                   
                  30.94     1:06.76 (35.82)                                        
 50 Boyko, Emily F            13 Marist               1:06.83                   
                  31.67     1:06.83 (35.16)                                        
 51 Suarez, Daniela I         13 AGUA Swim Team       1:07.32                   
                  31.41     1:07.32 (35.91)                                        
 52 Zeffiro, Valerie A        13 Sachem               1:07.46                   
                  31.11     1:07.46 (36.35)                                        
 53 Qian, Ashley              14 Cross Island         1:07.81                   
                  31.58     1:07.81 (36.23)                                        
 54 Wilt, Chase H             14 BGNW Marlins         1:07.90                   
                  31.13     1:07.90 (36.77)                                        
 55 Sgaglio, Briggs J         14 BGNW Marlins         1:08.11                   
                  31.00     1:08.11 (37.11)                                        
 56 Feminella, Meghan C       13 Wagner               1:08.15                   
                  31.24     1:08.15 (36.91)                                        
 57 Ruf, Kelly                14 Devil Fish           1:08.21                   
                  31.22     1:08.21 (36.99)                                        
 58 Isaksen, Lyndsay A        14 Three Village        1:08.23                   
                  32.61     1:08.23 (35.62)                                        
 59 DaSilva, Taylor A         14 Three Village        1:08.41                   
                  31.58     1:08.41 (36.83)                                        
 60 Malarczyk, Monica         14 Badger               1:08.49                   
                  31.81     1:08.49 (36.68)                                        
 61 Shiota, Lena A            14 AGUA Swim Team       1:09.23                   
                  31.61     1:09.23 (37.62)                                        
 62 Ouzounian, Jaclyn M       13 Three Village        1:09.39                   
                  31.22     1:09.39 (38.17)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          JO: # 56.75   3/16/2001 Bridget A. O'Connor, BSC                     
       METRO: M 55.56    3/9/2006 Alex Forrester, BAD-MR                       
                54.99  OPEN
                55.99  JRN
                58.49  NCSA
                59.19  SECT
              1:05.69  ZQ
              1:06.69  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Neal, Lia M               13 AGUA Swim Team         57.34      57.75 qNCSA  
                  27.42       57.75 (30.33)                                        
  2 Zhu, Annie                13 Twisters               58.93      57.99 qNCSA  
                  27.24       57.99 (30.75)                                        
  3 Chan, Olivia              13 Express Swimming     1:00.21      59.80 qZQ    
                  28.38       59.80 (31.42)                                        
  4 Sun, Angela               13 Twisters               59.30    1:00.07 qZQ    
                  28.51     1:00.07 (31.56)                                        
  5 Berkman, Maddy R          14 BGNW Marlins           58.71    1:00.31 qZQ    
                  28.23     1:00.31 (32.08)                                        
  6 Kessler, Rachel R         13 Badger                 59.81    1:00.42 qZQ    
                  29.08     1:00.42 (31.34)                                        
  7 Haruki, Yuria             14 Twisters               59.21    1:00.68 qZQ    
                  28.30     1:00.68 (32.38)                                        
  8 Warren, Frances V         14 Express Swimming     1:01.47    1:01.71 qZQ    
                  29.47     1:01.71 (32.24)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Rueda, Daniela            14 AGUA Swim Team         59.24    1:01.93 qZQ    
                  28.76     1:01.93 (33.17)                                        
 10 Larkin, Colleen P         14 Viking               1:02.58    1:02.17 qZQ    
                  29.32     1:02.17 (32.85)                                        
 11 Hain, Karina A            14 Twisters             1:06.68    1:02.22 qZQ    
                  29.16     1:02.22 (33.06)                                        
 12 NG, Selina K              13 Team Suffolk         1:03.14    1:02.73 qZQ    
                  29.14     1:02.73 (33.59)                                        
 13 Koch, Carolyn A           14 Team Suffolk         1:04.71    1:03.02 qZQ    
                  29.71     1:03.02 (33.31)                                        
 14 Michalak, Agata           14 Twisters             1:02.45    1:03.06 qZQ    
                  28.64     1:03.06 (34.42)                                        
 14 York, Amanda S            14 Newburgh Sharks      1:02.31    1:03.06 qZQ    
                  29.65     1:03.06 (33.41)                                        
 16 Dundas, Lindsey R         14 CSC                  1:04.81    1:03.34 qZQ    
                  29.84     1:03.34 (33.50)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Lee, Abigail C            14 AGUA Swim Team       1:03.44    1:03.43 ZQ     
                  29.32     1:03.43 (34.11)                                        
 18 Howe, Ritchey F           14 AGUA Swim Team       1:04.36    1:03.60 ZQ     
                  29.27     1:03.60 (34.33)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Pujals, Michaela C        14 Bluefish             1:03.79    1:03.86 ZQ     
                  29.28     1:03.86 (34.58)                                        
 20 Shutowich, Nicole J       14 Three Village        1:03.61    1:03.91 ZQ     
                  29.79     1:03.91 (34.12)                                        
 21 Omary, Natalie M          14 AGUA Swim Team       1:02.47    1:04.10 ZQ     
                  29.64     1:04.10 (34.46)                                        
 22 Simonetti, Christina      14 Three Village        1:00.07    1:04.22 ZQ     
                  29.59     1:04.22 (34.63)                                        
 23 Kelly, Hannah E           13 LIAC                 1:04.19    1:04.29 ZQ     
                  29.80     1:04.29 (34.49)                                        
 24 Baker, Lauren R           14 Monroe-Woodbury      1:05.01    1:04.38 ZQ     
                  30.56     1:04.38 (33.82)                                        
 25 Russell, Clara J          14 Team Suffolk         1:03.92    1:04.66 ZQ     
                  29.67     1:04.66 (34.99)                                        
 26 Hirsch, Jenna             14 Team Rockland        1:03.98    1:04.69 ZQ     
                  30.01     1:04.69 (34.68)                                        
 27 Parker, Rachel            14 Old Westbury         1:06.06    1:04.74 ZQ     
                  29.90     1:04.74 (34.84)                                        
 28 Arnott, Katie             14 NY Sharks            1:04.68    1:04.85 ZQ     
                  30.57     1:04.85 (34.28)                                        
 29 Coccaro, Claudia C        13 Three Village        1:04.44    1:04.86 ZQ     
                  30.47     1:04.86 (34.39)                                        
 30 Schmalz, Danielle A       14 Pine Bush            1:01.52    1:05.02 ZQ     
                  31.43     1:05.02 (33.59)                                        
 31 Chudy, Charlotte L        13 AGUA Swim Team       1:04.60    1:05.09 ZQ     
                  30.78     1:05.09 (34.31)                                        
 32 McGrath, Kelly            14 Express Swimming     1:04.13    1:05.24 ZQ     
                  30.43     1:05.24 (34.81)                                        
 33 Duncalf, Katie S          13 BGNW Marlins         1:05.46    1:05.28 ZQ     
                  30.54     1:05.28 (34.74)                                        
 34 Rodriguez, Natalia        13 AGUA Swim Team       1:03.78    1:05.30 ZQ     
                  30.03     1:05.30 (35.27)                                        
 35 Francis, Casey L          13 Express Swimming     1:04.67    1:05.31 ZQ     
                  31.12     1:05.31 (34.19)                                        
 36 Rutigliano, Imma M        14 Northern Dutches     1:04.23    1:05.51 ZQ     
                  30.44     1:05.51 (35.07)                                        
 36 Anastasiou, Elle J        13 Pace                 1:04.74    1:05.51 ZQ     
                  30.16     1:05.51 (35.35)                                        
 38 Bormann, Kristen E        14 Team Suffolk         1:04.91    1:05.65 ZQ     
                  30.26     1:05.65 (35.39)                                        
 39 Yao, Li Yan               14 Three Village        1:05.22    1:05.68 ZQ     
                  30.79     1:05.68 (34.89)                                        
 40 Morris, Cara K            14 COND                 1:05.16    1:05.69 ZQ     
                  30.05     1:05.69 (35.64)                                        
 41 Merz, Wendy A             13 Bluefish             1:04.64    1:05.75 JO     
                  30.25     1:05.75 (35.50)                                        
 42 Giraldo, Daniela          13 FLY                  1:05.93    1:05.76 JO     
                  30.04     1:05.76 (35.72)                                        
 43 Leung, Alissa             14 Express Swimming     1:06.56    1:05.78 JO     
                  30.81     1:05.78 (34.97)                                        
 44 Raccioppi, Paige          13 Team Rockland        1:04.96    1:05.79 JO     
                  30.95     1:05.79 (34.84)                                        
 45 Harvey, Diana M           14 Bluefish             1:05.11    1:06.41 JO     
                  30.87     1:06.41 (35.54)                                        
 46 Mu, Isabella              14 Express Swimming     1:05.76    1:06.44 JO     
                  31.53     1:06.44 (34.91)                                        
 47 Kuo, Jacqueline           13 AGUA Swim Team       1:06.30    1:06.51 JO     
                  31.20     1:06.51 (35.31)                                        
 48 Hanss, Katie E            13 AGUA Swim Team       1:05.05    1:06.74        
                  29.92     1:06.74 (36.82)                                        
 49 Watson, Carly E           13 Marist               1:04.68    1:06.76        
                  30.94     1:06.76 (35.82)                                        
 50 Boyko, Emily F            13 Marist               1:06.17    1:06.83        
                  31.67     1:06.83 (35.16)                                        
 51 Suarez, Daniela I         13 AGUA Swim Team       1:05.64    1:07.32        
                  31.41     1:07.32 (35.91)                                        
 52 Zeffiro, Valerie A        13 Sachem               1:06.44    1:07.46        
                  31.11     1:07.46 (36.35)                                        
 53 Qian, Ashley              14 Cross Island         1:05.68    1:07.81        
                  31.58     1:07.81 (36.23)                                        
 54 Wilt, Chase H             14 BGNW Marlins         1:06.64    1:07.90        
                  31.13     1:07.90 (36.77)                                        
 55 Sgaglio, Briggs J         14 BGNW Marlins         1:06.43    1:08.11        
                  31.00     1:08.11 (37.11)                                        
 56 Feminella, Meghan C       13 Wagner               1:06.49    1:08.15        
                  31.24     1:08.15 (36.91)                                        
 57 Ruf, Kelly                14 Devil Fish           1:05.47    1:08.21        
                  31.22     1:08.21 (36.99)                                        
 58 Isaksen, Lyndsay A        14 Three Village        1:06.55    1:08.23        
                  32.61     1:08.23 (35.62)                                        
 59 DaSilva, Taylor A         14 Three Village        1:06.05    1:08.41        
                  31.58     1:08.41 (36.83)                                        
 60 Malarczyk, Monica         14 Badger               1:06.28    1:08.49        
                  31.81     1:08.49 (36.68)                                        
 61 Shiota, Lena A            14 AGUA Swim Team       1:06.51    1:09.23        
                  31.61     1:09.23 (37.62)                                        
 62 Ouzounian, Jaclyn M       13 Three Village        1:06.29    1:09.39        
                  31.22     1:09.39 (38.17)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
          JO: # 2:04.86   3/18/2001 Kim E. Kelly, BSC                          
       METRO: M 2:01.63    3/9/2006 Alex Forrester, BAD-MR                     
                2:00.69  OPEN
                2:03.09  JRN
                2:07.39  NCSA
                2:11.49  SECT
                2:25.79  ZQ
                2:30.99  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Zhu, Annie                13 Twisters             2:08.14    2:05.69 NCSA   
                  28.26     1:00.57 (32.31)     1:33.26 (32.69)     2:05.69 (32.43)
  2 Kessler, Rachel R         13 Badger               2:09.38    2:05.77 NCSA   
                  28.77     1:00.64 (31.87)     1:33.68 (33.04)     2:05.77 (32.09)
  3 Rueda, Daniela            14 AGUA Swim Team       2:11.61    2:06.72 NCSA   
                  28.39     1:00.93 (32.54)     1:33.81 (32.88)     2:06.72 (32.91)
  4 Sun, Angela               13 Twisters             2:12.90    2:09.64 SECT   
                  28.99     1:01.64 (32.65)     1:35.42 (33.78)     2:09.64 (34.22)
  5 Chan, Olivia              13 Express Swimming     2:14.02    2:11.15 SECT   
                  29.30     1:01.83 (32.53)     1:35.86 (34.03)     2:11.15 (35.29)
  6 Warren, Frances V         14 Express Swimming     2:13.00    2:12.91 ZQ     
                  29.52     1:03.16 (33.64)     1:37.85 (34.69)     2:12.91 (35.06)
  7 Larkin, Colleen P         14 Viking               2:14.82    2:13.94 ZQ     
                  29.44     1:03.17 (33.73)     1:38.82 (35.65)     2:13.94 (35.12)
  8 Sims, Dani                14 BGNW Marlins         2:15.03    2:16.11 ZQ     
                  29.26     1:03.48 (34.22)     1:39.38 (35.90)     2:16.11 (36.73)
B - Final
  9 Berkman, Maddy R          14 BGNW Marlins         2:17.08    2:14.36 ZQ     
                  29.71     1:03.40 (33.69)     1:38.94 (35.54)     2:14.36 (35.42)
 10 Haruki, Yuria             14 Twisters             2:15.31    2:14.58 ZQ     
                  29.45     1:03.21 (33.76)     1:38.63 (35.42)     2:14.58 (35.95)
 11 York, Amanda S            14 Newburgh Sharks      2:18.56    2:16.40 ZQ     
                  30.63     1:04.54 (33.91)     1:40.00 (35.46)     2:16.40 (36.40)
 12 Raccioppi, Paige          13 Team Rockland        2:21.38    2:16.58 ZQ     
                  30.37     1:04.82 (34.45)     1:40.13 (35.31)     2:16.58 (36.45)
 13 Boyko, Emily F            13 Marist               2:18.31    2:16.82 ZQ     
                  30.96     1:05.66 (34.70)     1:41.29 (35.63)     2:16.82 (35.53)
 14 Shutowich, Nicole J       14 Three Village        2:21.17    2:18.49 ZQ     
                  30.91     1:05.94 (35.03)     1:41.53 (35.59)     2:18.49 (36.96)
 15 Mu, Isabella              14 Express Swimming     2:20.00    2:18.74 ZQ     
                  31.14     1:05.65 (34.51)     1:41.82 (36.17)     2:18.74 (36.92)
 16 Francis, Casey L          13 Express Swimming     2:20.52    2:19.47 ZQ     
                  31.06     1:06.14 (35.08)     1:43.03 (36.89)     2:19.47 (36.44)
Preliminaries
 17 Kelly, Hannah E           13 LIAC                 2:21.40                   
                  31.19     1:06.42 (35.23)     1:43.42 (37.00)     2:21.40 (37.98)
 18 Chudy, Charlotte L        13 AGUA Swim Team       2:21.75                   
                  31.19     1:06.97 (35.78)     1:43.67 (36.70)     2:21.75 (38.08)
 19 Duncalf, Katie S          13 BGNW Marlins         2:22.51                   
                  31.10     1:07.41 (36.31)     1:45.29 (37.88)     2:22.51 (37.22)
 20 NG, Selina K              13 Team Suffolk         2:22.63                   
                  30.26     1:06.42 (36.16)     1:44.32 (37.90)     2:22.63 (38.31)
 21 Coccaro, Claudia C        13 Three Village        2:23.81                   
                  30.93     1:06.81 (35.88)     1:45.11 (38.30)     2:23.81 (38.70)
 21 Hoffman, Shekinah L       14 Marist               2:23.81                   
                  33.13     1:09.91 (36.78)     1:46.14 (36.23)     2:23.81 (37.67)
 23 Kuzniewski, Kayla J       13 Express Swimming     2:23.91                   
                  31.37     1:07.89 (36.52)     1:45.49 (37.60)     2:23.91 (38.42)
 24 Bormann, Kristen E        14 Team Suffolk         2:24.90                   
                  32.14     1:08.54 (36.40)     1:46.93 (38.39)     2:24.90 (37.97)
 25 Michalak, Agata           14 Twisters             2:24.93                   
                  31.34     1:07.65 (36.31)     1:45.91 (38.26)     2:24.93 (39.02)
 26 Omary, Natalie M          14 AGUA Swim Team       2:25.68                   
                  30.84     1:07.18 (36.34)     1:46.27 (39.09)     2:25.68 (39.41)
 27 Merz, Wendy A             13 Bluefish             2:26.45                   
                  31.66     1:08.60 (36.94)     1:47.37 (38.77)     2:26.45 (39.08)
 28 Torre, Melissa R          14 UN-LIE               2:26.88                   
                  31.61     1:08.39 (36.78)     1:47.57 (39.18)     2:26.88 (39.31)
 29 Dundas, Lindsey R         14 CSC                  2:27.03                   
                  31.00     1:07.94 (36.94)     1:46.66 (38.72)     2:27.03 (40.37)
 30 Giraldo, Daniela          13 FLY                  2:27.45                   
                  30.64     1:08.43 (37.79)     1:47.55 (39.12)     2:27.45 (39.90)
 31 Gibbons, Jenna            13 Blue Arrow           2:27.66                   
                  32.05     1:09.16 (37.11)     1:47.94 (38.78)     2:27.66 (39.72)
 32 Pujals, Michaela C        14 Bluefish             2:27.77                   
                  32.08     1:09.41 (37.33)     1:48.39 (38.98)     2:27.77 (39.38)
 33 Wilt, Chase H             14 BGNW Marlins         2:28.06                   
                  32.29     1:09.39 (37.10)     1:49.24 (39.85)     2:28.06 (38.82)
 34 Rodriguez, Natalia        13 AGUA Swim Team       2:28.55                   
                  31.76     1:08.80 (37.04)     1:47.99 (39.19)     2:28.55 (40.56)
 35 Rappaport, Roxy S         14 BGNW Marlins         2:28.98                   
                  32.65     1:09.84 (37.19)     1:48.88 (39.04)     2:28.98 (40.10)
 36 Lee, Abigail C            14 AGUA Swim Team       2:29.09                   
                  31.75     1:09.26 (37.51)     1:48.55 (39.29)     2:29.09 (40.54)
 37 Ruf, Kelly                14 Devil Fish           2:29.82                   
                  32.01     1:09.09 (37.08)     1:48.62 (39.53)     2:29.82 (41.20)
 38 Ouzounian, Jaclyn M       13 Three Village        2:29.90                   
                  31.87     1:08.54 (36.67)     1:48.22 (39.68)     2:29.90 (41.68)
 39 DiPreta, Stephanie N      14 LIAC                 2:31.96                   
                  34.14     1:11.98 (37.84)     1:51.17 (39.19)     2:31.96 (40.79)
 40 Harvey, Diana M           14 Bluefish             2:32.67                   
                  32.87     1:10.26 (37.39)     1:50.47 (40.21)     2:32.67 (42.20)
 41 Isaksen, Lyndsay A        14 Three Village        2:37.93                   
                  32.85     1:11.65 (38.80)     1:54.72 (43.07)     2:37.93 (43.21)
 42 Sgaglio, Briggs J         14 BGNW Marlins         2:42.15                   
                  32.04     1:10.53 (38.49)     1:56.28 (45.75)     2:42.15 (45.87)
 -- Leung, Alissa             14 Express Swimming         DQ                    
 
Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
          JO: # 2:04.86   3/18/2001 Kim E. Kelly, BSC                          
       METRO: M 2:01.63    3/9/2006 Alex Forrester, BAD-MR                     
                2:00.69  OPEN
                2:03.09  JRN
                2:07.39  NCSA
                2:11.49  SECT
                2:25.79  ZQ
                2:30.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Zhu, Annie                13 Twisters             2:08.55    2:08.14 qSECT  
                  28.78     1:01.70 (32.92)     1:34.50 (32.80)     2:08.14 (33.64)
  2 Kessler, Rachel R         13 Badger               2:08.50    2:09.38 qSECT  
                  29.29     1:02.25 (32.96)     1:35.82 (33.57)     2:09.38 (33.56)
  3 Rueda, Daniela            14 AGUA Swim Team       2:10.00    2:11.61 qZQ    
                  29.77     1:02.46 (32.69)     1:36.00 (33.54)     2:11.61 (35.61)
  4 Sun, Angela               13 Twisters             2:10.68    2:12.90 qZQ    
                  29.84     1:04.07 (34.23)     1:38.58 (34.51)     2:12.90 (34.32)
  5 Warren, Frances V         14 Express Swimming     2:09.31    2:13.00 qZQ    
                  30.45     1:04.28 (33.83)     1:38.73 (34.45)     2:13.00 (34.27)
  6 Chan, Olivia              13 Express Swimming     2:10.18    2:14.02 qZQ    
                  29.82     1:03.23 (33.41)     1:38.02 (34.79)     2:14.02 (36.00)
  7 Larkin, Colleen P         14 Viking               2:14.98    2:14.82 qZQ    
                  30.10     1:04.28 (34.18)     1:39.40 (35.12)     2:14.82 (35.42)
  8 Sims, Dani                14 BGNW Marlins         2:15.59    2:15.03 qZQ    
                  28.71     1:02.22 (33.51)     1:37.91 (35.69)     2:15.03 (37.12)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Haruki, Yuria             14 Twisters             2:12.03    2:15.31 qZQ    
                  29.65     1:03.25 (33.60)     1:38.79 (35.54)     2:15.31 (36.52)
 10 Berkman, Maddy R          14 BGNW Marlins         2:10.31    2:17.08 qZQ    
                  30.39     1:04.75 (34.36)     1:41.02 (36.27)     2:17.08 (36.06)
 11 Boyko, Emily F            13 Marist               2:15.87    2:18.31 qZQ    
                  31.65     1:07.02 (35.37)     1:43.01 (35.99)     2:18.31 (35.30)
 12 York, Amanda S            14 Newburgh Sharks      2:17.81    2:18.56 qZQ    
                  31.51     1:05.96 (34.45)     1:42.09 (36.13)     2:18.56 (36.47)
 13 Mu, Isabella              14 Express Swimming     2:19.42    2:20.00 qZQ    
                  31.85     1:06.94 (35.09)     1:43.29 (36.35)     2:20.00 (36.71)
 14 Francis, Casey L          13 Express Swimming     2:20.55    2:20.52 qZQ    
                  31.06     1:07.02 (35.96)     1:44.35 (37.33)     2:20.52 (36.17)
 15 Shutowich, Nicole J       14 Three Village        2:18.29    2:21.17 qZQ    
                  31.44     1:06.86 (35.42)     1:43.74 (36.88)     2:21.17 (37.43)
 16 Raccioppi, Paige          13 Team Rockland        2:26.91    2:21.38 qZQ    
                  31.60     1:07.98 (36.38)     1:44.60 (36.62)     2:21.38 (36.78)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Kelly, Hannah E           13 LIAC                 2:18.34    2:21.40 ZQ     
                  31.19     1:06.42 (35.23)     1:43.42 (37.00)     2:21.40 (37.98)
 18 Chudy, Charlotte L        13 AGUA Swim Team       2:17.73    2:21.75 ZQ     
                  31.19     1:06.97 (35.78)     1:43.67 (36.70)     2:21.75 (38.08)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Duncalf, Katie S          13 BGNW Marlins         2:24.89    2:22.51 ZQ     
                  31.10     1:07.41 (36.31)     1:45.29 (37.88)     2:22.51 (37.22)
 20 NG, Selina K              13 Team Suffolk         2:23.03    2:22.63 ZQ     
                  30.26     1:06.42 (36.16)     1:44.32 (37.90)     2:22.63 (38.31)
 21 Coccaro, Claudia C        13 Three Village        2:24.76    2:23.81 ZQ     
                  30.93     1:06.81 (35.88)     1:45.11 (38.30)     2:23.81 (38.70)
 21 Hoffman, Shekinah L       14 Marist               2:19.32    2:23.81 ZQ     
                  33.13     1:09.91 (36.78)     1:46.14 (36.23)     2:23.81 (37.67)
 23 Kuzniewski, Kayla J       13 Express Swimming     2:28.46    2:23.91 ZQ     
                  31.37     1:07.89 (36.52)     1:45.49 (37.60)     2:23.91 (38.42)
 24 Bormann, Kristen E        14 Team Suffolk         2:23.67    2:24.90 ZQ     
                  32.14     1:08.54 (36.40)     1:46.93 (38.39)     2:24.90 (37.97)
 25 Michalak, Agata           14 Twisters             2:26.19    2:24.93 ZQ     
                  31.34     1:07.65 (36.31)     1:45.91 (38.26)     2:24.93 (39.02)
 26 Omary, Natalie M          14 AGUA Swim Team       2:18.47    2:25.68 ZQ     
                  30.84     1:07.18 (36.34)     1:46.27 (39.09)     2:25.68 (39.41)
 27 Merz, Wendy A             13 Bluefish             2:26.08    2:26.45 JO     
                  31.66     1:08.60 (36.94)     1:47.37 (38.77)     2:26.45 (39.08)
 28 Torre, Melissa R          14 UN-LIE               2:29.61    2:26.88 JO     
                  31.61     1:08.39 (36.78)     1:47.57 (39.18)     2:26.88 (39.31)
 29 Dundas, Lindsey R         14 CSC                  2:27.51    2:27.03 JO     
                  31.00     1:07.94 (36.94)     1:46.66 (38.72)     2:27.03 (40.37)
 30 Giraldo, Daniela          13 FLY                  2:27.46    2:27.45 JO     
                  30.64     1:08.43 (37.79)     1:47.55 (39.12)     2:27.45 (39.90)
 31 Gibbons, Jenna            13 Blue Arrow           2:29.22    2:27.66 JO     
                  32.05     1:09.16 (37.11)     1:47.94 (38.78)     2:27.66 (39.72)
 32 Pujals, Michaela C        14 Bluefish             2:25.72    2:27.77 JO     
                  32.08     1:09.41 (37.33)     1:48.39 (38.98)     2:27.77 (39.38)
 33 Wilt, Chase H             14 BGNW Marlins         2:29.88    2:28.06 JO     
                  32.29     1:09.39 (37.10)     1:49.24 (39.85)     2:28.06 (38.82)
 34 Rodriguez, Natalia        13 AGUA Swim Team       2:22.84    2:28.55 JO     
                  31.76     1:08.80 (37.04)     1:47.99 (39.19)     2:28.55 (40.56)
 35 Rappaport, Roxy S         14 BGNW Marlins         2:27.84    2:28.98 JO     
                  32.65     1:09.84 (37.19)     1:48.88 (39.04)     2:28.98 (40.10)
 36 Lee, Abigail C            14 AGUA Swim Team       2:24.50    2:29.09 JO     
                  31.75     1:09.26 (37.51)     1:48.55 (39.29)     2:29.09 (40.54)
 37 Ruf, Kelly                14 Devil Fish           2:28.22    2:29.82 JO     
                  32.01     1:09.09 (37.08)     1:48.62 (39.53)     2:29.82 (41.20)
 38 Ouzounian, Jaclyn M       13 Three Village        2:30.39    2:29.90 JO     
                  31.87     1:08.54 (36.67)     1:48.22 (39.68)     2:29.90 (41.68)
 39 DiPreta, Stephanie N      14 LIAC                 2:30.06    2:31.96        
                  34.14     1:11.98 (37.84)     1:51.17 (39.19)     2:31.96 (40.79)
 40 Harvey, Diana M           14 Bluefish             2:27.98    2:32.67        
                  32.87     1:10.26 (37.39)     1:50.47 (40.21)     2:32.67 (42.20)
 41 Isaksen, Lyndsay A        14 Three Village        2:28.57    2:37.93        
                  32.85     1:11.65 (38.80)     1:54.72 (43.07)     2:37.93 (43.21)
 42 Sgaglio, Briggs J         14 BGNW Marlins         2:30.19    2:42.15        
                  32.04     1:10.53 (38.49)     1:56.28 (45.75)     2:42.15 (45.87)
 -- Leung, Alissa             14 Express Swimming     2:28.73         DQ        
      Declared false start
 
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
          JO: # 2:08.22   3/17/2001 Julia E.Smit, TVSC                         
       METRO: M 2:03.47  11/22/2002 Julia E.Smit, TVSC-MR                      
                2:01.79  OPEN
                2:04.09  JRN
                2:09.49  NCSA
                2:10.89  SECT
                2:21.99  ZQ
                2:24.99  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Chan, Olivia              13 Express Swimming     2:10.76    2:08.29 NCSA   
                  28.04     1:00.85 (32.81)     1:38.37 (37.52)     2:08.29 (29.92)
  2 Rueda, Daniela            14 AGUA Swim Team       2:13.75    2:10.55 SECT   
                  27.98       59.38 (31.40)     1:40.76 (41.38)     2:10.55 (29.79)
  3 Larkin, Colleen P         14 Viking               2:16.14    2:13.12 ZQ     
                  28.70     1:03.46 (34.76)     1:43.08 (39.62)     2:13.12 (30.04)
  4 Sims, Dani                14 BGNW Marlins         2:15.58    2:13.90 ZQ     
                  28.09     1:01.46 (33.37)     1:43.20 (41.74)     2:13.90 (30.70)
  5 Johanson, Kelly A         14 Badger               2:16.74    2:14.48 ZQ     
                  28.81     1:03.51 (34.70)     1:44.87 (41.36)     2:14.48 (29.61)
  6 Hain, Karina A            14 Twisters             2:16.26    2:14.99 ZQ     
                  29.82     1:03.26 (33.44)     1:43.80 (40.54)     2:14.99 (31.19)
  7 Berkman, Maddy R          14 BGNW Marlins         2:15.85    2:15.17 ZQ     
                  29.15     1:03.44 (34.29)     1:43.76 (40.32)     2:15.17 (31.41)
  8 McGrath, Kelly            14 Express Swimming     2:17.02    2:17.23 ZQ     
                  30.02     1:05.20 (35.18)     1:45.05 (39.85)     2:17.23 (32.18)
B - Final
  9 Arnott, Katie             14 NY Sharks            2:18.23    2:15.05 ZQ     
                  30.18     1:05.95 (35.77)     1:44.09 (38.14)     2:15.05 (30.96)
 10 Baker, Lauren R           14 Monroe-Woodbury      2:18.68    2:16.30 ZQ     
                  30.54     1:06.81 (36.27)     1:46.13 (39.32)     2:16.30 (30.17)
 11 Sun, Angela               13 Twisters             2:19.22    2:16.58 ZQ     
                  28.81     1:03.09 (34.28)     1:45.29 (42.20)     2:16.58 (31.29)
 12 Leung, Alissa             14 Express Swimming     2:19.16    2:16.92 ZQ     
                  30.32     1:02.44 (32.12)     1:43.57 (41.13)     2:16.92 (33.35)
 13 Suarez, Daniela I         13 AGUA Swim Team       2:19.09    2:17.62 ZQ     
                  30.56     1:06.24 (35.68)     1:46.53 (40.29)     2:17.62 (31.09)
 14 Russell, Clara J          14 Team Suffolk         2:19.25    2:18.46 ZQ     
                  29.35     1:04.69 (35.34)     1:47.05 (42.36)     2:18.46 (31.41)
 15 Haruki, Yuria             14 Twisters             2:19.05    2:19.98 ZQ     
                  29.19     1:05.30 (36.11)     1:47.52 (42.22)     2:19.98 (32.46)
 16 Michalak, Agata           14 Twisters             2:18.91    2:27.45        
                  31.20     1:08.46 (37.26)     1:52.90 (44.44)     2:27.45 (34.55)
Preliminaries
 17 Yao, Li Yan               14 Three Village        2:19.86                   
                  30.80     1:06.59 (35.79)     1:47.91 (41.32)     2:19.86 (31.95)
 18 Mu, Isabella              14 Express Swimming     2:19.87                   
                  31.65     1:06.69 (35.04)     1:48.31 (41.62)     2:19.87 (31.56)
 19 Gavin, Kara C             14 Wagner               2:20.88                   
                  30.54     1:04.85 (34.31)     1:49.79 (44.94)     2:20.88 (31.09)
 20 Coccaro, Claudia C        13 Three Village        2:20.90                   
                  30.59     1:06.33 (35.74)     1:48.40 (42.07)     2:20.90 (32.50)
 21 Raccioppi, Paige          13 Team Rockland        2:21.14                   
                  30.57     1:06.88 (36.31)     1:49.75 (42.87)     2:21.14 (31.39)
 22 Bouzarouata, Sarah        14 Twisters             2:21.35                   
                  31.36     1:04.99 (33.63)     1:48.86 (43.87)     2:21.35 (32.49)
 23 Simonetti, Christina      14 Three Village        2:21.52                   
                  29.98     1:04.60 (34.62)     1:47.38 (42.78)     2:21.52 (34.14)
 24 Rutigliano, Imma M        14 Northern Dutches     2:21.58                   
                  30.94     1:08.15 (37.21)     1:49.02 (40.87)     2:21.58 (32.56)
 25 Merz, Wendy A             13 Bluefish             2:21.67                   
                  30.37     1:05.24 (34.87)     1:48.12 (42.88)     2:21.67 (33.55)
 26 Groccia, Adrienne D       14 Middies              2:21.70                   
                  31.11     1:07.08 (35.97)     1:51.53 (44.45)     2:21.70 (30.17)
 27 Fabrizio, Jessica M       13 North Shore          2:21.78                   
                  31.51     1:08.15 (36.64)     1:49.19 (41.04)     2:21.78 (32.59)
 28 Gaffey, Mikaila M         13 CSC                  2:21.96                   
                  31.36     1:06.18 (34.82)     1:48.25 (42.07)     2:21.96 (33.71)
 29 Torre, Melissa R          14 UN-LIE               2:22.01                   
                  30.81     1:07.31 (36.50)     1:49.96 (42.65)     2:22.01 (32.05)
 30 NG, Selina K              13 Team Suffolk         2:22.27                   
                  29.49     1:05.92 (36.43)     1:48.68 (42.76)     2:22.27 (33.59)
 31 Hanss, Katie E            13 AGUA Swim Team       2:22.44                   
                  30.88     1:06.34 (35.46)     1:48.25 (41.91)     2:22.44 (34.19)
 31 Buonaiuto, Kelsey R       13 Three Village        2:22.44                   
                  30.62     1:06.89 (36.27)     1:48.75 (41.86)     2:22.44 (33.69)
 33 Howe, Ritchey F           14 AGUA Swim Team       2:22.57                   
                  29.64     1:05.20 (35.56)     1:50.36 (45.16)     2:22.57 (32.21)
 34 Pujals, Michaela C        14 Bluefish             2:22.81                   
                  30.64     1:06.26 (35.62)     1:50.57 (44.31)     2:22.81 (32.24)
 35 Reynoso, Jessica M        13 AGUA Swim Team       2:22.92                   
                  31.24     1:08.80 (37.56)     1:50.27 (41.47)     2:22.92 (32.65)
 36 O'Neill, Kelly            14 Badger               2:23.02                   
                  31.79     1:06.48 (34.69)     1:50.73 (44.25)     2:23.02 (32.29)
 37 Bormann, Kristen E        14 Team Suffolk         2:23.16                   
                  30.28     1:07.70 (37.42)     1:51.40 (43.70)     2:23.16 (31.76)
 37 Santoro, Theresa          14 Three Village        2:23.16                   
                  30.80     1:06.69 (35.89)     1:50.52 (43.83)     2:23.16 (32.64)
 39 Omary, Natalie M          14 AGUA Swim Team       2:23.24                   
                  30.30     1:08.75 (38.45)     1:50.44 (41.69)     2:23.24 (32.80)
 40 Shutowich, Nicole J       14 Three Village        2:23.26                   
                  31.16     1:07.99 (36.83)     1:49.94 (41.95)     2:23.26 (33.32)
 41 Muller, Kristin N         14 Three Village        2:23.36                   
                  32.32     1:07.48 (35.16)     1:50.52 (43.04)     2:23.36 (32.84)
 42 Watson, Carly E           13 Marist               2:23.61                   
                  30.39     1:06.05 (35.66)     1:50.50 (44.45)     2:23.61 (33.11)
 43 Senken, Natasha L         13 Old Westbury         2:23.75                   
                  33.75     1:11.27 (37.52)     1:50.79 (39.52)     2:23.75 (32.96)
 44 Hoffman, Shekinah L       14 Marist               2:23.82                   
                  30.35     1:08.43 (38.08)     1:50.66 (42.23)     2:23.82 (33.16)
 45 York, Amanda S            14 Newburgh Sharks      2:23.93                   
                  30.10     1:07.05 (36.95)     1:51.24 (44.19)     2:23.93 (32.69)
 46 Zawatson, Cady            13 LIAC                 2:24.08                   
                  31.98     1:07.58 (35.60)     1:51.69 (44.11)     2:24.08 (32.39)
 47 Lee, Abigail C            14 AGUA Swim Team       2:24.19                   
                  29.66     1:05.83 (36.17)     1:50.82 (44.99)     2:24.19 (33.37)
 48 Gibbons, Jenna            13 Blue Arrow           2:24.22                   
                  31.28     1:08.11 (36.83)     1:49.75 (41.64)     2:24.22 (34.47)
 49 Boyko, Emily F            13 Marist               2:24.45                   
                  30.95     1:08.86 (37.91)     1:51.32 (42.46)     2:24.45 (33.13)
 50 Cho, Rachel S             13 LIAC                 2:24.59                   
                  30.87     1:06.83 (35.96)     1:52.17 (45.34)     2:24.59 (32.42)
 51 Kuzniewski, Kayla J       13 Express Swimming     2:24.69                   
                  31.42     1:06.81 (35.39)     1:52.47 (45.66)     2:24.69 (32.22)
 52 Weston, Caroline L        14 BGNW Marlins         2:24.74                   
                  31.33     1:08.56 (37.23)     1:50.54 (41.98)     2:24.74 (34.20)
 53 Dundas, Lindsey R         14 CSC                  2:25.03                   
                  29.83     1:08.80 (38.97)     1:52.04 (43.24)     2:25.03 (32.99)
 54 Kuo, Jacqueline           13 AGUA Swim Team       2:25.13                   
                  31.53     1:07.90 (36.37)     1:51.89 (43.99)     2:25.13 (33.24)
 55 Hirsch, Jenna             14 Team Rockland        2:25.21                   
                  31.36     1:08.13 (36.77)     1:52.03 (43.90)     2:25.21 (33.18)
 56 Indyk, Allison            14 Big Blue             2:25.32                   
                  31.80     1:08.78 (36.98)     1:50.80 (42.02)     2:25.32 (34.52)
 57 Baraban, Allyson B        14 Team Suffolk         2:25.46                   
                  32.13     1:07.29 (35.16)     1:52.06 (44.77)     2:25.46 (33.40)
 58 Sears, Nicole             14 Badger               2:25.66                   
                  33.52     1:07.31 (33.79)     1:51.79 (44.48)     2:25.66 (33.87)
 59 Waring, Megan P           14 Old Westbury         2:25.71                   
                  33.43     1:12.93 (39.50)     1:52.32 (39.39)     2:25.71 (33.39)
 60 Chudy, Charlotte L        13 AGUA Swim Team       2:25.78                   
                  31.00     1:08.37 (37.37)     1:52.85 (44.48)     2:25.78 (32.93)
 61 Holmes, Lindsie           14 Team Rockland        2:25.79                   
                  32.15     1:07.38 (35.23)     1:51.72 (44.34)     2:25.79 (34.07)
 62 Chan, Shirley             13 AGUA Swim Team       2:26.08                   
                  32.23     1:08.86 (36.63)     1:53.64 (44.78)     2:26.08 (32.44)
 63 Bacigal, Corrine          14 Viking               2:26.16                   
                  31.96     1:08.60 (36.64)     1:52.85 (44.25)     2:26.16 (33.31)
 64 Rota, Alexandra P         14 BGNW Marlins         2:26.37                   
                  32.15     1:08.53 (36.38)     1:52.52 (43.99)     2:26.37 (33.85)
 65 Mott, Mikayla S           14 Hurricanes           2:26.41                   
                  32.66     1:09.87 (37.21)     1:51.74 (41.87)     2:26.41 (34.67)
 66 Ryan, Katherine C         14 Old Westbury         2:26.56                   
                  32.48     1:09.76 (37.28)     1:53.55 (43.79)     2:26.56 (33.01)
 67 Malyszka, Stephanie M     13 COND                 2:26.70                   
                  33.64     1:09.93 (36.29)     1:53.16 (43.23)     2:26.70 (33.54)
 68 Lim, Sally                14 FLY                  2:28.72                   
                  32.23     1:12.20 (39.97)     1:54.30 (42.10)     2:28.72 (34.42)
 69 Shiota, Lena A            14 AGUA Swim Team       2:30.83                   
                  31.91     1:08.06 (36.15)     1:56.37 (48.31)     2:30.83 (34.46)
 
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
          JO: # 2:08.22   3/17/2001 Julia E.Smit, TVSC                         
       METRO: M 2:03.47  11/22/2002 Julia E.Smit, TVSC-MR                      
                2:01.79  OPEN
                2:04.09  JRN
                2:09.49  NCSA
                2:10.89  SECT
                2:21.99  ZQ
                2:24.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Chan, Olivia              13 Express Swimming     2:09.23    2:10.76 qSECT  
                  28.39     1:02.06 (33.67)     1:39.97 (37.91)     2:10.76 (30.79)
  2 Rueda, Daniela            14 AGUA Swim Team       2:11.52    2:13.75 qZQ    
                  28.65     1:00.80 (32.15)     1:43.42 (42.62)     2:13.75 (30.33)
  3 Sims, Dani                14 BGNW Marlins         2:13.30    2:15.58 qZQ    
                  28.33     1:01.48 (33.15)     1:44.27 (42.79)     2:15.58 (31.31)
  4 Berkman, Maddy R          14 BGNW Marlins         2:12.22    2:15.85 qZQ    
                  28.93     1:02.62 (33.69)     1:42.73 (40.11)     2:15.85 (33.12)
  5 Larkin, Colleen P         14 Viking               2:17.28    2:16.14 qZQ    
                  29.48     1:04.22 (34.74)     1:45.31 (41.09)     2:16.14 (30.83)
  6 Hain, Karina A            14 Twisters             2:14.29    2:16.26 qZQ    
                  29.82     1:03.60 (33.78)     1:44.74 (41.14)     2:16.26 (31.52)
  7 Johanson, Kelly A         14 Badger               2:16.83    2:16.74 qZQ    
                  29.42     1:04.76 (35.34)     1:46.55 (41.79)     2:16.74 (30.19)
  8 McGrath, Kelly            14 Express Swimming     2:16.65    2:17.02 qZQ    
                  30.09     1:05.49 (35.40)     1:44.99 (39.50)     2:17.02 (32.03)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Arnott, Katie             14 NY Sharks            2:12.64    2:18.23 qZQ    
                  30.24     1:06.70 (36.46)     1:45.87 (39.17)     2:18.23 (32.36)
 10 Baker, Lauren R           14 Monroe-Woodbury      2:22.78    2:18.68 qZQ    
                  30.83     1:07.14 (36.31)     1:47.34 (40.20)     2:18.68 (31.34)
 11 Michalak, Agata           14 Twisters             2:15.30    2:18.91 qZQ    
                  29.71     1:03.68 (33.97)     1:46.42 (42.74)     2:18.91 (32.49)
 12 Haruki, Yuria             14 Twisters             2:18.61    2:19.05 qZQ    
                  28.94     1:05.18 (36.24)     1:46.97 (41.79)     2:19.05 (32.08)
 13 Suarez, Daniela I         13 AGUA Swim Team       2:19.74    2:19.09 qZQ    
                  30.80     1:06.86 (36.06)     1:48.39 (41.53)     2:19.09 (30.70)
 14 Leung, Alissa             14 Express Swimming     2:16.84    2:19.16 qZQ    
                  31.15     1:04.22 (33.07)     1:46.19 (41.97)     2:19.16 (32.97)
 15 Sun, Angela               13 Twisters             2:21.84    2:19.22 qZQ    
                  29.06     1:04.64 (35.58)     1:47.62 (42.98)     2:19.22 (31.60)
 16 Russell, Clara J          14 Team Suffolk         2:18.81    2:19.25 qZQ    
                  29.37     1:06.07 (36.70)     1:47.82 (41.75)     2:19.25 (31.43)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Yao, Li Yan               14 Three Village        2:22.16    2:19.86 ZQ     
                  30.80     1:06.59 (35.79)     1:47.91 (41.32)     2:19.86 (31.95)
 18 Mu, Isabella              14 Express Swimming     2:18.60    2:19.87 ZQ     
                  31.65     1:06.69 (35.04)     1:48.31 (41.62)     2:19.87 (31.56)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Gavin, Kara C             14 Wagner               2:20.01    2:20.88 ZQ     
                  30.54     1:04.85 (34.31)     1:49.79 (44.94)     2:20.88 (31.09)
 20 Coccaro, Claudia C        13 Three Village        2:21.05    2:20.90 ZQ     
                  30.59     1:06.33 (35.74)     1:48.40 (42.07)     2:20.90 (32.50)
 21 Raccioppi, Paige          13 Team Rockland        2:19.09    2:21.14 ZQ     
                  30.57     1:06.88 (36.31)     1:49.75 (42.87)     2:21.14 (31.39)
 22 Bouzarouata, Sarah        14 Twisters             2:19.07    2:21.35 ZQ     
                  31.36     1:04.99 (33.63)     1:48.86 (43.87)     2:21.35 (32.49)
 23 Simonetti, Christina      14 Three Village        2:13.84    2:21.52 ZQ     
                  29.98     1:04.60 (34.62)     1:47.38 (42.78)     2:21.52 (34.14)
 24 Rutigliano, Imma M        14 Northern Dutches     2:23.07    2:21.58 ZQ     
                  30.94     1:08.15 (37.21)     1:49.02 (40.87)     2:21.58 (32.56)
 25 Merz, Wendy A             13 Bluefish             2:19.97    2:21.67 ZQ     
                  30.37     1:05.24 (34.87)     1:48.12 (42.88)     2:21.67 (33.55)
 26 Groccia, Adrienne D       14 Middies              2:15.61    2:21.70 ZQ     
                  31.11     1:07.08 (35.97)     1:51.53 (44.45)     2:21.70 (30.17)
 27 Fabrizio, Jessica M       13 North Shore          2:23.08    2:21.78 ZQ     
                  31.51     1:08.15 (36.64)     1:49.19 (41.04)     2:21.78 (32.59)
 28 Gaffey, Mikaila M         13 CSC                  2:22.31    2:21.96 ZQ     
                  31.36     1:06.18 (34.82)     1:48.25 (42.07)     2:21.96 (33.71)
 29 Torre, Melissa R          14 UN-LIE               2:21.29    2:22.01 JO     
                  30.81     1:07.31 (36.50)     1:49.96 (42.65)     2:22.01 (32.05)
 30 NG, Selina K              13 Team Suffolk         2:20.85    2:22.27 JO     
                  29.49     1:05.92 (36.43)     1:48.68 (42.76)     2:22.27 (33.59)
 31 Buonaiuto, Kelsey R       13 Three Village        2:20.97    2:22.44 JO     
                  30.62     1:06.89 (36.27)     1:48.75 (41.86)     2:22.44 (33.69)
 31 Hanss, Katie E            13 AGUA Swim Team       2:20.18    2:22.44 JO     
                  30.88     1:06.34 (35.46)     1:48.25 (41.91)     2:22.44 (34.19)
 33 Howe, Ritchey F           14 AGUA Swim Team       2:23.27    2:22.57 JO     
                  29.64     1:05.20 (35.56)     1:50.36 (45.16)     2:22.57 (32.21)
 34 Pujals, Michaela C        14 Bluefish             2:21.57    2:22.81 JO     
                  30.64     1:06.26 (35.62)     1:50.57 (44.31)     2:22.81 (32.24)
 35 Reynoso, Jessica M        13 AGUA Swim Team       2:22.48    2:22.92 JO     
                  31.24     1:08.80 (37.56)     1:50.27 (41.47)     2:22.92 (32.65)
 36 O'Neill, Kelly            14 Badger               2:19.24    2:23.02 JO     
                  31.79     1:06.48 (34.69)     1:50.73 (44.25)     2:23.02 (32.29)
 37 Santoro, Theresa          14 Three Village        2:24.75    2:23.16 JO     
                  30.80     1:06.69 (35.89)     1:50.52 (43.83)     2:23.16 (32.64)
 37 Bormann, Kristen E        14 Team Suffolk         2:24.77    2:23.16 JO     
                  30.28     1:07.70 (37.42)     1:51.40 (43.70)     2:23.16 (31.76)
 39 Omary, Natalie M          14 AGUA Swim Team       2:20.39    2:23.24 JO     
                  30.30     1:08.75 (38.45)     1:50.44 (41.69)     2:23.24 (32.80)
 40 Shutowich, Nicole J       14 Three Village        2:24.78    2:23.26 JO     
                  31.16     1:07.99 (36.83)     1:49.94 (41.95)     2:23.26 (33.32)
 41 Muller, Kristin N         14 Three Village        2:22.35    2:23.36 JO     
                  32.32     1:07.48 (35.16)     1:50.52 (43.04)     2:23.36 (32.84)
 42 Watson, Carly E           13 Marist               2:22.17    2:23.61 JO     
                  30.39     1:06.05 (35.66)     1:50.50 (44.45)     2:23.61 (33.11)
 43 Senken, Natasha L         13 Old Westbury         2:22.29    2:23.75 JO     
                  33.75     1:11.27 (37.52)     1:50.79 (39.52)     2:23.75 (32.96)
 44 Hoffman, Shekinah L       14 Marist               2:22.95    2:23.82 JO     
                  30.35     1:08.43 (38.08)     1:50.66 (42.23)     2:23.82 (33.16)
 45 York, Amanda S            14 Newburgh Sharks      2:24.45    2:23.93 JO     
                  30.10     1:07.05 (36.95)     1:51.24 (44.19)     2:23.93 (32.69)
 46 Zawatson, Cady            13 LIAC                 2:22.83    2:24.08 JO     
                  31.98     1:07.58 (35.60)     1:51.69 (44.11)     2:24.08 (32.39)
 47 Lee, Abigail C            14 AGUA Swim Team       2:21.92    2:24.19 JO     
                  29.66     1:05.83 (36.17)     1:50.82 (44.99)     2:24.19 (33.37)
 48 Gibbons, Jenna            13 Blue Arrow           2:24.25    2:24.22 JO     
                  31.28     1:08.11 (36.83)     1:49.75 (41.64)     2:24.22 (34.47)
 49 Boyko, Emily F            13 Marist               2:22.65    2:24.45 JO     
                  30.95     1:08.86 (37.91)     1:51.32 (42.46)     2:24.45 (33.13)
 50 Cho, Rachel S             13 LIAC                 2:18.29    2:24.59 JO     
                  30.87     1:06.83 (35.96)     1:52.17 (45.34)     2:24.59 (32.42)
 51 Kuzniewski, Kayla J       13 Express Swimming     2:24.62    2:24.69 JO     
                  31.42     1:06.81 (35.39)     1:52.47 (45.66)     2:24.69 (32.22)
 52 Weston, Caroline L        14 BGNW Marlins         2:19.72    2:24.74 JO     
                  31.33     1:08.56 (37.23)     1:50.54 (41.98)     2:24.74 (34.20)
 53 Dundas, Lindsey R         14 CSC                  2:24.70    2:25.03        
                  29.83     1:08.80 (38.97)     1:52.04 (43.24)     2:25.03 (32.99)
 54 Kuo, Jacqueline           13 AGUA Swim Team       2:23.17    2:25.13        
                  31.53     1:07.90 (36.37)     1:51.89 (43.99)     2:25.13 (33.24)
 55 Hirsch, Jenna             14 Team Rockland        2:20.44    2:25.21        
                  31.36     1:08.13 (36.77)     1:52.03 (43.90)     2:25.21 (33.18)
 56 Indyk, Allison            14 Big Blue             2:22.25    2:25.32        
                  31.80     1:08.78 (36.98)     1:50.80 (42.02)     2:25.32 (34.52)
 57 Baraban, Allyson B        14 Team Suffolk         2:24.90    2:25.46        
                  32.13     1:07.29 (35.16)     1:52.06 (44.77)     2:25.46 (33.40)
 58 Sears, Nicole             14 Badger               2:23.24    2:25.66        
                  33.52     1:07.31 (33.79)     1:51.79 (44.48)     2:25.66 (33.87)
 59 Waring, Megan P           14 Old Westbury         2:22.35    2:25.71        
                  33.43     1:12.93 (39.50)     1:52.32 (39.39)     2:25.71 (33.39)
 60 Chudy, Charlotte L        13 AGUA Swim Team       2:23.73    2:25.78        
                  31.00     1:08.37 (37.37)     1:52.85 (44.48)     2:25.78 (32.93)
 61 Holmes, Lindsie           14 Team Rockland        2:24.91    2:25.79        
                  32.15     1:07.38 (35.23)     1:51.72 (44.34)     2:25.79 (34.07)
 62 Chan, Shirley             13 AGUA Swim Team       2:24.19    2:26.08        
                  32.23     1:08.86 (36.63)     1:53.64 (44.78)     2:26.08 (32.44)
 63 Bacigal, Corrine          14 Viking               2:24.59    2:26.16        
                  31.96     1:08.60 (36.64)     1:52.85 (44.25)     2:26.16 (33.31)
 64 Rota, Alexandra P         14 BGNW Marlins         2:23.09    2:26.37        
                  32.15     1:08.53 (36.38)     1:52.52 (43.99)     2:26.37 (33.85)
 65 Mott, Mikayla S           14 Hurricanes           2:23.20    2:26.41        
                  32.66     1:09.87 (37.21)     1:51.74 (41.87)     2:26.41 (34.67)
 66 Ryan, Katherine C         14 Old Westbury         2:24.20    2:26.56        
                  32.48     1:09.76 (37.28)     1:53.55 (43.79)     2:26.56 (33.01)
 67 Malyszka, Stephanie M     13 COND                 2:24.94    2:26.70        
                  33.64     1:09.93 (36.29)     1:53.16 (43.23)     2:26.70 (33.54)
 68 Lim, Sally                14 FLY                  2:23.63    2:28.72        
                  32.23     1:12.20 (39.97)     1:54.30 (42.10)     2:28.72 (34.42)
 69 Shiota, Lena A            14 AGUA Swim Team       2:23.31    2:30.83        
                  31.91     1:08.06 (36.15)     1:56.37 (48.31)     2:30.83 (34.46)
 
Girls 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
          JO: # 4:23.58   3/28/2008 Annie Zhu, Twisters-MR                     
       METRO: M 4:17.82   4/30/1995 Jessica Foschi, LIAC-MR                    
                4:19.79  OPEN
                4:22.39  JRN
                4:33.09  NCSA
                4:36.79  SECT
                4:59.99  ZQ
                5:06.99  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Zhu, Annie                13 Twisters             4:23.62    4:23.58#NCSA   
                  27.88     1:00.30 (32.42)     1:34.21 (33.91)     2:07.56 (33.35)
        2:43.83 (36.27)     3:21.36 (37.53)     3:53.15 (31.79)     4:23.58 (30.43)
  2 Neal, Lia M               13 AGUA Swim Team       4:46.29    4:32.25 NCSA   
                  28.07     1:00.44 (32.37)     1:37.27 (36.83)     2:12.76 (35.49)
        2:53.18 (40.42)     3:33.58 (40.40)     4:04.20 (30.62)     4:32.25 (28.05)
  3 Rueda, Daniela            14 AGUA Swim Team       4:39.37    4:32.28 NCSA   
                  28.62     1:01.35 (32.73)     1:34.77 (33.42)     2:07.62 (32.85)
        2:49.86 (42.24)     3:31.64 (41.78)     4:02.40 (30.76)     4:32.28 (29.88)
  4 Kessler, Rachel R         13 Badger               4:35.79    4:32.86 NCSA   
                  28.97     1:00.71 (31.74)     1:35.56 (34.85)     2:09.82 (34.26)
        2:50.89 (41.07)     3:31.49 (40.60)     4:02.82 (31.33)     4:32.86 (30.04)
  5 Chan, Olivia              13 Express Swimming     4:34.97    4:35.98 SECT   
                  29.44     1:02.71 (33.27)     1:38.20 (35.49)     2:13.93 (35.73)
        2:52.97 (39.04)     3:33.10 (40.13)     4:04.13 (31.03)     4:35.98 (31.85)
  6 Johanson, Kelly A         14 Badger               4:45.16    4:40.22 ZQ     
                  29.77     1:03.12 (33.35)     1:38.69 (35.57)     2:13.99 (35.30)
        2:55.67 (41.68)     3:38.27 (42.60)     4:09.75 (31.48)     4:40.22 (30.47)
  7 Sims, Dani                14 BGNW Marlins         4:43.79    4:43.63 ZQ     
                  28.40     1:01.54 (33.14)     1:37.19 (35.65)     2:12.07 (34.88)
        2:55.29 (43.22)     3:39.35 (44.06)     4:11.72 (32.37)     4:43.63 (31.91)
  8 Hain, Karina A            14 Twisters             4:43.17    4:44.11 ZQ     
                  29.86     1:03.57 (33.71)     1:39.22 (35.65)     2:14.07 (34.85)
        2:55.37 (41.30)     3:37.41 (42.04)     4:11.03 (33.62)     4:44.11 (33.08)
B - Final
  9 Larkin, Colleen P         14 Viking               4:47.44    4:39.17 ZQ     
                  29.35     1:03.01 (33.66)     1:39.01 (36.00)     2:14.61 (35.60)
        2:55.36 (40.75)     3:36.84 (41.48)     4:09.29 (32.45)     4:39.17 (29.88)
 10 Mu, Isabella              14 Express Swimming     4:53.53    4:47.92 ZQ     
                  31.60     1:06.54 (34.94)     1:43.09 (36.55)     2:20.04 (36.95)
        3:02.12 (42.08)     3:44.77 (42.65)     4:16.47 (31.70)     4:47.92 (31.45)
 11 Raccioppi, Paige          13 Team Rockland        4:49.08    4:48.16 ZQ     
                  30.34     1:05.07 (34.73)     1:42.55 (37.48)     2:19.58 (37.03)
        3:01.84 (42.26)     3:44.34 (42.50)     4:17.02 (32.68)     4:48.16 (31.14)
 12 Suarez, Daniela I         13 AGUA Swim Team       4:47.07    4:48.42 ZQ     
                  32.05     1:09.11 (37.06)     1:46.73 (37.62)     2:23.28 (36.55)
        3:03.18 (39.90)     3:43.57 (40.39)     4:16.67 (33.10)     4:48.42 (31.75)
 13 Warren, Frances V         14 Express Swimming     4:53.58    4:49.86 ZQ     
                  29.96     1:03.88 (33.92)     1:40.98 (37.10)     2:17.93 (36.95)
        3:01.08 (43.15)     3:45.50 (44.42)     4:18.09 (32.59)     4:49.86 (31.77)
 14 Groccia, Adrienne D       14 Middies              4:54.83    4:50.42 ZQ     
                  30.67     1:07.35 (36.68)     1:43.89 (36.54)     2:20.84 (36.95)
        3:04.45 (43.61)     3:48.89 (44.44)     4:20.27 (31.38)     4:50.42 (30.15)
 15 Leung, Alissa             14 Express Swimming     4:48.48    4:51.42 ZQ     
                  32.39     1:09.77 (37.38)     1:44.91 (35.14)     2:19.46 (34.55)
        3:00.88 (41.42)     3:43.62 (42.74)     4:17.61 (33.99)     4:51.42 (33.81)
 16 Muller, Kristin N         14 Three Village        4:54.32    4:52.46 ZQ     
                  32.85     1:11.09 (38.24)     1:46.65 (35.56)     2:21.16 (34.51)
        3:04.89 (43.73)     3:48.48 (43.59)     4:21.69 (33.21)     4:52.46 (30.77)
Preliminaries
 17 Coccaro, Claudia C        13 Three Village        4:55.63                   
                  30.99     1:06.66 (35.67)     1:43.81 (37.15)     2:20.39 (36.58)
        3:03.46 (43.07)     3:47.19 (43.73)     4:21.52 (34.33)     4:55.63 (34.11)
 18 Yao, Li Yan               14 Three Village        4:55.71                   
                  30.96     1:06.87 (35.91)     1:43.67 (36.80)     2:19.75 (36.08)
        3:01.63 (41.88)     3:45.13 (43.50)     4:20.79 (35.66)     4:55.71 (34.92)
 19 Fabrizio, Jessica M       13 North Shore          4:58.42                   
                  31.90     1:11.04 (39.14)     1:48.55 (37.51)     2:26.39 (37.84)
        3:09.10 (42.71)     3:52.83 (43.73)     4:26.40 (33.57)     4:58.42 (32.02)
 20 Russell, Clara J          14 Team Suffolk         4:58.82                   
                  30.33     1:07.35 (37.02)     1:45.46 (38.11)     2:24.33 (38.87)
        3:08.06 (43.73)     3:51.95 (43.89)     4:26.15 (34.20)     4:58.82 (32.67)
 21 Sun, Angela               13 Twisters             4:59.52                   
                  30.06     1:05.28 (35.22)     1:42.78 (37.50)     2:20.55 (37.77)
        3:06.10 (45.55)     3:52.48 (46.38)     4:26.35 (33.87)     4:59.52 (33.17)
 22 Torre, Melissa R          14 UN-LIE               4:59.64                   
                  31.52     1:08.32 (36.80)     1:46.38 (38.06)     2:23.61 (37.23)
        3:08.15 (44.54)     3:53.41 (45.26)     4:27.51 (34.10)     4:59.64 (32.13)
 23 NG, Selina K              13 Team Suffolk         4:59.94                   
                  30.02     1:05.13 (35.11)     1:43.58 (38.45)     2:21.66 (38.08)
        3:05.75 (44.09)     3:50.47 (44.72)     4:25.06 (34.59)     4:59.94 (34.88)
 24 Boyko, Emily F            13 Marist               4:59.95                   
                  32.48     1:08.54 (36.06)     1:48.07 (39.53)     2:26.96 (38.89)
        3:08.53 (41.57)     3:51.26 (42.73)     4:26.62 (35.36)     4:59.95 (33.33)
 25 Chudy, Charlotte L        13 AGUA Swim Team       5:00.77                   
                  31.38     1:06.36 (34.98)     1:45.16 (38.80)     2:23.47 (38.31)
        3:08.06 (44.59)     3:53.68 (45.62)     4:27.99 (34.31)     5:00.77 (32.78)
 26 Reynoso, Jessica M        13 AGUA Swim Team       5:01.47                   
                  32.36     1:10.39 (38.03)     1:49.20 (38.81)     2:27.60 (38.40)
        3:10.14 (42.54)     3:53.43 (43.29)     4:28.13 (34.70)     5:01.47 (33.34)
 27 Senken, Natasha L         13 Old Westbury         5:01.49                   
                  32.67     1:11.28 (38.61)     1:50.03 (38.75)     2:28.86 (38.83)
        3:08.71 (39.85)     3:51.03 (42.32)     4:27.14 (36.11)     5:01.49 (34.35)
 28 Zawatson, Cady            13 LIAC                 5:01.55                   
                  31.49     1:09.11 (37.62)     1:45.55 (36.44)     2:22.18 (36.63)
        3:07.33 (45.15)     3:55.16 (47.83)     4:28.94 (33.78)     5:01.55 (32.61)
 29 Omary, Natalie M          14 AGUA Swim Team       5:01.82                   
                  31.51     1:08.10 (36.59)     1:48.57 (40.47)     2:28.56 (39.99)
        3:11.04 (42.48)     3:53.97 (42.93)     4:28.53 (34.56)     5:01.82 (33.29)
 30 York, Amanda S            14 Newburgh Sharks      5:01.83                   
                  31.11     1:05.61 (34.50)     1:42.75 (37.14)     2:20.49 (37.74)
        3:04.91 (44.42)     3:52.47 (47.56)     4:27.26 (34.79)     5:01.83 (34.57)
 31 Hoffman, Shekinah L       14 Marist               5:02.45                   
                  31.56     1:06.80 (35.24)     1:47.24 (40.44)     2:26.82 (39.58)
        3:10.39 (43.57)     3:54.43 (44.04)     4:29.00 (34.57)     5:02.45 (33.45)
 32 Bouzarouata, Sarah        14 Twisters             5:02.78                   
                  32.78     1:10.89 (38.11)     1:47.81 (36.92)     2:25.10 (37.29)
        3:10.31 (45.21)     3:55.38 (45.07)     4:29.31 (33.93)     5:02.78 (33.47)
 33 Kuo, Jacqueline           13 AGUA Swim Team       5:03.51                   
                  31.72     1:09.16 (37.44)     1:47.73 (38.57)     2:25.07 (37.34)
        3:10.04 (44.97)     3:54.58 (44.54)     4:29.16 (34.58)     5:03.51 (34.35)
 34 Hirsch, Jenna             14 Team Rockland        5:03.58                   
                  31.60     1:07.89 (36.29)     1:46.64 (38.75)     2:24.80 (38.16)
        3:08.91 (44.11)     3:54.28 (45.37)     4:29.49 (35.21)     5:03.58 (34.09)
 35 Weston, Caroline L        14 BGNW Marlins         5:05.04                   
                  32.87     1:11.81 (38.94)     1:50.76 (38.95)     2:31.13 (40.37)
        3:12.43 (41.30)     3:54.95 (42.52)     4:30.59 (35.64)     5:05.04 (34.45)
 36 Duncalf, Katie S          13 BGNW Marlins         5:05.16                   
                  31.83     1:08.70 (36.87)     1:45.96 (37.26)     2:22.96 (37.00)
        3:08.24 (45.28)     3:53.95 (45.71)     4:29.79 (35.84)     5:05.16 (35.37)
 37 Bormann, Kristen E        14 Team Suffolk         5:07.84                   
                  30.68     1:06.44 (35.76)     1:46.10 (39.66)     2:25.15 (39.05)
        3:12.25 (47.10)     3:59.02 (46.77)     4:33.75 (34.73)     5:07.84 (34.09)
 38 Bacigal, Corrine          14 Viking               5:08.16                   
                  32.44     1:11.01 (38.57)     1:49.17 (38.16)     2:26.04 (36.87)
        3:12.41 (46.37)     3:58.75 (46.34)     4:34.36 (35.61)     5:08.16 (33.80)
 39 Shutowich, Nicole J       14 Three Village        5:11.17                   
                  31.57     1:09.39 (37.82)     1:48.36 (38.97)     2:26.12 (37.76)
        3:09.54 (43.42)     3:57.37 (47.83)     4:34.49 (37.12)     5:11.17 (36.68)
 40 Rota, Alexandra P         14 BGNW Marlins         5:11.30                   
                  33.17     1:12.66 (39.49)     1:50.94 (38.28)     2:29.58 (38.64)
        3:14.80 (45.22)     4:00.16 (45.36)     4:36.01 (35.85)     5:11.30 (35.29)
 41 Lim, Sally                14 FLY                  5:13.13                   
                  32.30     1:10.59 (38.29)     1:52.65 (42.06)     2:33.10 (40.45)
        3:16.15 (43.05)     3:59.80 (43.65)     4:37.43 (37.63)     5:13.13 (35.70)
 42 Winkler, Erika            13 NYCAC                5:13.73                   
                  32.45     1:11.30 (38.85)     1:50.57 (39.27)     2:30.06 (39.49)
        3:14.84 (44.78)     4:01.73 (46.89)     4:38.30 (36.57)     5:13.73 (35.43)
 43 Rodriguez, Natalia        13 AGUA Swim Team       5:15.68                   
                  31.78     1:09.45 (37.67)     1:51.08 (41.63)     2:31.70 (40.62)
        3:18.32 (46.62)     4:06.28 (47.96)     4:41.70 (35.42)     5:15.68 (33.98)
 
Girls 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
          JO: # 4:23.58   3/28/2008 Annie Zhu, Twisters-MR                     
       METRO: M 4:17.82   4/30/1995 Jessica Foschi, LIAC-MR                    
                4:19.79  OPEN
                4:22.39  JRN
                4:33.09  NCSA
                4:36.79  SECT
                4:59.99  ZQ
                5:06.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Zhu, Annie                13 Twisters             4:20.15    4:23.62 qNCSA  
                  27.98     1:00.23 (32.25)     1:33.85 (33.62)     2:07.01 (33.16)
        2:43.67 (36.66)     3:20.87 (37.20)     3:52.81 (31.94)     4:23.62 (30.81)
  2 Chan, Olivia              13 Express Swimming     4:36.51    4:34.97 qSECT  
                  28.85     1:01.61 (32.76)     1:36.74 (35.13)     2:11.91 (35.17)
        2:50.85 (38.94)     3:31.17 (40.32)     4:03.19 (32.02)     4:34.97 (31.78)
  3 Kessler, Rachel R         13 Badger               4:33.50    4:35.79 qSECT  
                  29.00     1:01.57 (32.57)     1:36.57 (35.00)     2:11.38 (34.81)
        2:52.37 (40.99)     3:33.07 (40.70)     4:04.88 (31.81)     4:35.79 (30.91)
  4 Rueda, Daniela            14 AGUA Swim Team       4:32.83    4:39.37 qZQ    
                  29.87     1:02.95 (33.08)     1:36.96 (34.01)     2:10.90 (33.94)
        2:53.77 (42.87)     3:36.82 (43.05)     4:08.52 (31.70)     4:39.37 (30.85)
  5 Hain, Karina A            14 Twisters             4:44.11    4:43.17 qZQ    
                  30.30     1:04.22 (33.92)     1:39.50 (35.28)     2:14.77 (35.27)
        2:56.17 (41.40)     3:37.88 (41.71)     4:11.00 (33.12)     4:43.17 (32.17)
  6 Sims, Dani                14 BGNW Marlins         4:46.47    4:43.79 qZQ    
                  28.21     1:00.71 (32.50)     1:36.17 (35.46)     2:10.80 (34.63)
        2:54.35 (43.55)     3:38.60 (44.25)     4:11.69 (33.09)     4:43.79 (32.10)
  7 Johanson, Kelly A         14 Badger               4:44.36    4:45.16 qZQ    
                  29.72     1:03.18 (33.46)     1:39.63 (36.45)     2:15.32 (35.69)
        2:58.11 (42.79)     3:42.16 (44.05)     4:13.83 (31.67)     4:45.16 (31.33)
  8 Neal, Lia M               13 AGUA Swim Team       4:46.29    4:46.29 qZQ    
                  29.27     1:03.53 (34.26)     1:42.05 (38.52)     2:19.95 (37.90)
        3:01.82 (41.87)     3:43.56 (41.74)     4:15.54 (31.98)     4:46.29 (30.75)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Suarez, Daniela I         13 AGUA Swim Team       4:51.69    4:47.07 qZQ    
                  31.25     1:08.54 (37.29)     1:46.06 (37.52)     2:22.83 (36.77)
        3:02.61 (39.78)     3:42.82 (40.21)     4:15.48 (32.66)     4:47.07 (31.59)
 10 Larkin, Colleen P         14 Viking               4:41.24    4:47.44 qZQ    
                  30.18     1:04.70 (34.52)     1:42.29 (37.59)     2:18.96 (36.67)
        3:00.49 (41.53)     3:42.80 (42.31)     4:16.01 (33.21)     4:47.44 (31.43)
 11 Leung, Alissa             14 Express Swimming     4:49.35    4:48.48 qZQ    
                  31.86     1:07.89 (36.03)     1:42.73 (34.84)     2:17.79 (35.06)
        2:58.27 (40.48)     3:40.18 (41.91)     4:14.27 (34.09)     4:48.48 (34.21)
 12 Raccioppi, Paige          13 Team Rockland        4:51.27    4:49.08 qZQ    
                  30.21     1:04.34 (34.13)     1:41.38 (37.04)     2:17.74 (36.36)
        2:59.96 (42.22)     3:42.77 (42.81)     4:16.56 (33.79)     4:49.08 (32.52)
 13 Mu, Isabella              14 Express Swimming     4:47.57    4:53.53 qZQ    
                  32.28     1:08.19 (35.91)     1:45.32 (37.13)     2:21.77 (36.45)
        3:04.89 (43.12)     3:48.64 (43.75)     4:21.29 (32.65)     4:53.53 (32.24)
 14 Warren, Frances V         14 Express Swimming     4:48.36    4:53.58 qZQ    
                  29.84     1:03.80 (33.96)     1:41.44 (37.64)     2:19.05 (37.61)
        3:02.30 (43.25)     3:47.61 (45.31)     4:20.88 (33.27)     4:53.58 (32.70)
 15 Muller, Kristin N         14 Three Village        5:03.90    4:54.32 qZQ    
                  32.66     1:09.93 (37.27)     1:46.05 (36.12)     2:21.05 (35.00)
        3:04.95 (43.90)     3:48.76 (43.81)     4:22.49 (33.73)     4:54.32 (31.83)
 16 Groccia, Adrienne D       14 Middies              4:45.63    4:54.83 qZQ    
                  31.15     1:08.23 (37.08)     1:44.57 (36.34)     2:21.47 (36.90)
        3:06.22 (44.75)     3:50.56 (44.34)     4:23.18 (32.62)     4:54.83 (31.65)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Coccaro, Claudia C        13 Three Village        4:56.53    4:55.63 ZQ     
                  30.99     1:06.66 (35.67)     1:43.81 (37.15)     2:20.39 (36.58)
        3:03.46 (43.07)     3:47.19 (43.73)     4:21.52 (34.33)     4:55.63 (34.11)
 18 Yao, Li Yan               14 Three Village        5:05.09    4:55.71 ZQ     
                  30.96     1:06.87 (35.91)     1:43.67 (36.80)     2:19.75 (36.08)
        3:01.63 (41.88)     3:45.13 (43.50)     4:20.79 (35.66)     4:55.71 (34.92)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Fabrizio, Jessica M       13 North Shore          5:01.95    4:58.42 ZQ     
                  31.90     1:11.04 (39.14)     1:48.55 (37.51)     2:26.39 (37.84)
        3:09.10 (42.71)     3:52.83 (43.73)     4:26.40 (33.57)     4:58.42 (32.02)
 20 Russell, Clara J          14 Team Suffolk         4:52.47    4:58.82 ZQ     
                  30.33     1:07.35 (37.02)     1:45.46 (38.11)     2:24.33 (38.87)
        3:08.06 (43.73)     3:51.95 (43.89)     4:26.15 (34.20)     4:58.82 (32.67)
 21 Sun, Angela               13 Twisters             4:56.45    4:59.52 ZQ     
                  30.06     1:05.28 (35.22)     1:42.78 (37.50)     2:20.55 (37.77)
        3:06.10 (45.55)     3:52.48 (46.38)     4:26.35 (33.87)     4:59.52 (33.17)
 22 Torre, Melissa R          14 UN-LIE               5:01.73    4:59.64 ZQ     
                  31.52     1:08.32 (36.80)     1:46.38 (38.06)     2:23.61 (37.23)
        3:08.15 (44.54)     3:53.41 (45.26)     4:27.51 (34.10)     4:59.64 (32.13)
 23 NG, Selina K              13 Team Suffolk         5:03.78    4:59.94 ZQ     
                  30.02     1:05.13 (35.11)     1:43.58 (38.45)     2:21.66 (38.08)
        3:05.75 (44.09)     3:50.47 (44.72)     4:25.06 (34.59)     4:59.94 (34.88)
 24 Boyko, Emily F            13 Marist               4:56.73    4:59.95 ZQ     
                  32.48     1:08.54 (36.06)     1:48.07 (39.53)     2:26.96 (38.89)
        3:08.53 (41.57)     3:51.26 (42.73)     4:26.62 (35.36)     4:59.95 (33.33)
 25 Chudy, Charlotte L        13 AGUA Swim Team       5:01.08    5:00.77 JO     
                  31.38     1:06.36 (34.98)     1:45.16 (38.80)     2:23.47 (38.31)
        3:08.06 (44.59)     3:53.68 (45.62)     4:27.99 (34.31)     5:00.77 (32.78)
 26 Reynoso, Jessica M        13 AGUA Swim Team       5:03.89    5:01.47 JO     
                  32.36     1:10.39 (38.03)     1:49.20 (38.81)     2:27.60 (38.40)
        3:10.14 (42.54)     3:53.43 (43.29)     4:28.13 (34.70)     5:01.47 (33.34)
 27 Senken, Natasha L         13 Old Westbury         5:00.99    5:01.49 JO     
                  32.67     1:11.28 (38.61)     1:50.03 (38.75)     2:28.86 (38.83)
        3:08.71 (39.85)     3:51.03 (42.32)     4:27.14 (36.11)     5:01.49 (34.35)
 28 Zawatson, Cady            13 LIAC                 4:57.40    5:01.55 JO     
                  31.49     1:09.11 (37.62)     1:45.55 (36.44)     2:22.18 (36.63)
        3:07.33 (45.15)     3:55.16 (47.83)     4:28.94 (33.78)     5:01.55 (32.61)
 29 Omary, Natalie M          14 AGUA Swim Team       4:52.87    5:01.82 JO     
                  31.51     1:08.10 (36.59)     1:48.57 (40.47)     2:28.56 (39.99)
        3:11.04 (42.48)     3:53.97 (42.93)     4:28.53 (34.56)     5:01.82 (33.29)
 30 York, Amanda S            14 Newburgh Sharks      5:04.01    5:01.83 JO     
                  31.11     1:05.61 (34.50)     1:42.75 (37.14)     2:20.49 (37.74)
        3:04.91 (44.42)     3:52.47 (47.56)     4:27.26 (34.79)     5:01.83 (34.57)
 31 Hoffman, Shekinah L       14 Marist               5:00.14    5:02.45 JO     
                  31.56     1:06.80 (35.24)     1:47.24 (40.44)     2:26.82 (39.58)
        3:10.39 (43.57)     3:54.43 (44.04)     4:29.00 (34.57)     5:02.45 (33.45)
 32 Bouzarouata, Sarah        14 Twisters             4:55.67    5:02.78 JO     
                  32.78     1:10.89 (38.11)     1:47.81 (36.92)     2:25.10 (37.29)
        3:10.31 (45.21)     3:55.38 (45.07)     4:29.31 (33.93)     5:02.78 (33.47)
 33 Kuo, Jacqueline           13 AGUA Swim Team       4:54.66    5:03.51 JO     
                  31.72     1:09.16 (37.44)     1:47.73 (38.57)     2:25.07 (37.34)
        3:10.04 (44.97)     3:54.58 (44.54)     4:29.16 (34.58)     5:03.51 (34.35)
 34 Hirsch, Jenna             14 Team Rockland        4:59.64    5:03.58 JO     
                  31.60     1:07.89 (36.29)     1:46.64 (38.75)     2:24.80 (38.16)
        3:08.91 (44.11)     3:54.28 (45.37)     4:29.49 (35.21)     5:03.58 (34.09)
 35 Weston, Caroline L        14 BGNW Marlins         5:00.43    5:05.04 JO     
                  32.87     1:11.81 (38.94)     1:50.76 (38.95)     2:31.13 (40.37)
        3:12.43 (41.30)     3:54.95 (42.52)     4:30.59 (35.64)     5:05.04 (34.45)
 36 Duncalf, Katie S          13 BGNW Marlins         5:01.47    5:05.16 JO     
                  31.83     1:08.70 (36.87)     1:45.96 (37.26)     2:22.96 (37.00)
        3:08.24 (45.28)     3:53.95 (45.71)     4:29.79 (35.84)     5:05.16 (35.37)
 37 Bormann, Kristen E        14 Team Suffolk         5:06.07    5:07.84        
                  30.68     1:06.44 (35.76)     1:46.10 (39.66)     2:25.15 (39.05)
        3:12.25 (47.10)     3:59.02 (46.77)     4:33.75 (34.73)     5:07.84 (34.09)
 38 Bacigal, Corrine          14 Viking               5:02.84    5:08.16        
                  32.44     1:11.01 (38.57)     1:49.17 (38.16)     2:26.04 (36.87)
        3:12.41 (46.37)     3:58.75 (46.34)     4:34.36 (35.61)     5:08.16 (33.80)
 39 Shutowich, Nicole J       14 Three Village        5:04.33    5:11.17        
                  31.57     1:09.39 (37.82)     1:48.36 (38.97)     2:26.12 (37.76)
        3:09.54 (43.42)     3:57.37 (47.83)     4:34.49 (37.12)     5:11.17 (36.68)
 40 Rota, Alexandra P         14 BGNW Marlins         5:04.59    5:11.30        
                  33.17     1:12.66 (39.49)     1:50.94 (38.28)     2:29.58 (38.64)
        3:14.80 (45.22)     4:00.16 (45.36)     4:36.01 (35.85)     5:11.30 (35.29)
 41 Lim, Sally                14 FLY                  5:04.94    5:13.13        
                  32.30     1:10.59 (38.29)     1:52.65 (42.06)     2:33.10 (40.45)
        3:16.15 (43.05)     3:59.80 (43.65)     4:37.43 (37.63)     5:13.13 (35.70)
 42 Winkler, Erika            13 NYCAC                5:01.01    5:13.73        
                  32.45     1:11.30 (38.85)     1:50.57 (39.27)     2:30.06 (39.49)
        3:14.84 (44.78)     4:01.73 (46.89)     4:38.30 (36.57)     5:13.73 (35.43)
 43 Rodriguez, Natalia        13 AGUA Swim Team       5:04.72    5:15.68        
                  31.78     1:09.45 (37.67)     1:51.08 (41.63)     2:31.70 (40.62)
        3:18.32 (46.62)     4:06.28 (47.96)     4:41.70 (35.42)     5:15.68 (33.98)
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
          JO: # 1:41.14   3/29/2008 LaGuardia Aquatic Club, Twisters-MR        
                         A ZHU, A SUN, Y HARUKI, S BOUZAROUATA             
       METRO: M 1:40.16   4/30/1994 Long Island A.C., LIAC-MR                  
                1:44.59  SECT
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LaGuardia Aquatic Club  'A'                       1:42.75    1:41.14#SECT   
                  25.68       51.57 (25.89)     1:17.06 (25.49)     1:41.14 (24.08)
  2 Asphalt Green Unified Aquatics  'A'               1:44.45    1:45.01        
                  26.14       52.47 (26.33)     1:18.92 (26.45)     1:45.01 (26.09)
  3 Long Island Express  'A'                          1:45.41    1:45.87        
                  25.24       52.49 (27.25)     1:19.28 (26.79)     1:45.87 (26.59)
  4 Asphalt Green Unified Aquatics  'B'               1:47.04    1:45.99        
                  26.44       52.84 (26.40)     1:19.24 (26.40)     1:45.99 (26.75)
  5 Long Island Aquatic Club  'A'                     1:45.79    1:46.31        
                  27.49       53.70 (26.21)     1:21.27 (27.57)     1:46.31 (25.04)
  6 BGC-N. Westchester Marlins  'A'                   1:44.20    1:46.52        
                  25.77       53.13 (27.36)     1:20.55 (27.42)     1:46.52 (25.97)
  7 Badger Swim Club  'A'                             1:44.71    1:47.06        
                  27.31       54.34 (27.03)     1:21.70 (27.36)     1:47.06 (25.36)
  8 Three Village Swim Club  'A'                      1:42.12    1:47.24        
                  26.81       53.03 (26.22)     1:20.79 (27.76)     1:47.24 (26.45)
  9 LaGuardia Aquatic Club  'B'                       1:48.62    1:47.75        
                  28.42       54.76 (26.34)     1:21.82 (27.06)     1:47.75 (25.93)
 10 Wagner Aquatic Club  'A'                          1:46.23    1:47.83        
                  26.94       52.94 (26.00)     1:20.16 (27.22)     1:47.83 (27.67)
 11 Old Westbury Aquatics  'A'                        1:47.17    1:48.78        
                  27.81       54.45 (26.64)     1:28.02 (33.57)     1:48.78 (20.76)
 12 Marist Swim Club  'A'                             1:49.62    1:49.13        
                  27.65       54.00 (26.35)     1:21.53 (27.53)     1:49.13 (27.60)
 13 Middies Swimming  'A'                             1:52.11    1:49.94        
                  26.53       56.47 (29.94)     1:23.87 (27.40)     1:49.94 (26.07)
 14 Pace Setter Swim Team  'A'                        1:48.49    1:50.01        
                  28.56       56.53 (27.97)     1:23.85 (27.32)     1:50.01 (26.16)
 15 New York Sharks Aquatics  'A'                     1:49.88    1:50.14        
                  27.73       55.79 (28.06)     1:23.42 (27.63)     1:50.14 (26.72)
 16 Condors  'A'                                      1:50.61    1:50.28        
                  28.69       56.43 (27.74)     1:23.85 (27.42)     1:50.28 (26.43)
 17 Northern Dutchess Aquatic Club  'A'               1:50.20    1:50.35        
                  27.04       55.52 (28.48)     1:23.63 (28.11)     1:50.35 (26.72)
 18 Team Rockland Swimming  'A'                       1:49.90    1:50.42        
                  29.08       56.62 (27.54)     1:23.58 (26.96)     1:50.42 (26.84)
 19 Long Island Express  'B'                          1:49.49    1:51.11        
                  27.70       56.06 (28.36)     1:23.44 (27.38)     1:51.11 (27.67)
 20 New York City Aquatic Club  'A'                   1:56.00    1:51.25        
                  28.20       55.98 (27.78)     1:23.16 (27.18)     1:51.25 (28.09)
 21 Wagner Aquatic Club  'B'                          1:51.97    1:51.43        
                  27.63       55.96 (28.33)     1:22.84 (26.88)     1:51.43 (28.59)
 22 Hauppauge Swim Club  'A'                          1:53.72    1:51.58        
                  27.97       55.53 (27.56)     1:23.02 (27.49)     1:51.58 (28.56)
 23 Long Beach Aquatics  'A'                          1:55.76    1:51.60        
                  26.73       55.22 (28.49)     1:23.06 (27.84)     1:51.60 (28.54)
 24 Silver Streaks Swim Club  'A'                     1:54.08    1:53.10        
                  29.70       58.17 (28.47)     1:26.44 (28.27)     1:53.10 (26.66)
 25 BGC-N. Westchester Marlins  'B'                   1:51.46    1:53.24        
                  27.96       57.15 (29.19)     1:25.95 (28.80)     1:53.24 (27.29)
 26 Old Westbury Aquatics  'B'                        1:53.10    1:53.83        
                  28.53       56.95 (28.42)     1:25.28 (28.33)     1:53.83 (28.55)
 27 Old Westbury Aquatics  'C'                        1:57.11   x1:58.89        
                  31.70     1:00.07 (28.37)     1:29.38 (29.31)     1:58.89 (29.51)
 -- New York Sharks Aquatics  'B'                     1:54.74         DQ        
      Early take-off swimmer #3
                  30.87       59.91 (29.04)     1:28.42 (28.51)          DQ (29.90)
 
Girls 13-14 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
          JO: # 3:37.92        1983 LIAC                                       
       METRO: M 3:35.55   4/30/1996 YWCA Middies, YMID-MR                      
                3:28.39  OPEN
                3:30.29  JRN
                3:36.99  NCSA
                3:45.79  SECT
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LaGuardia Aquatic Club  'A'                       3:41.72    3:40.52 SECT   
                  27.05       56.25 (56.25)     1:22.04 (25.79)     1:50.78 (54.53)
        2:17.54 (26.76)     2:46.85 (56.07)     3:12.26 (25.41)     3:40.52 (53.67)
  2 Asphalt Green Unified Aquatics  'A'               3:47.82    3:43.29 SECT   
                  25.82       52.84 (52.84)     1:20.13 (27.29)     1:50.11 (57.27)
        2:17.12 (27.01)     2:47.47 (57.36)     3:14.35 (26.88)     3:43.29 (55.82)
  3 Three Village Swim Club  'A'                      3:52.99    3:47.11        
                  26.98       56.37 (56.37)     1:23.51 (27.14)     1:52.97 (56.60)
        2:20.03 (27.06)     2:49.52 (56.55)     3:16.60 (27.08)     3:47.11 (57.59)
  4 Long Island Express  'A'                          3:48.32    3:47.60        
                  26.00       54.57 (54.57)     1:21.92 (27.35)     1:51.71 (57.14)
        2:19.41 (27.70)     2:49.72 (58.01)     3:17.28 (27.56)     3:47.60 (57.88)
  5 Asphalt Green Unified Aquatics  'B'               3:52.48    3:49.31        
                  27.32       56.89 (56.89)     1:23.56 (26.67)     1:53.20 (56.31)
        2:20.80 (27.60)     2:51.72 (58.52)     3:19.35 (27.63)     3:49.31 (57.59)
  6 BGC-N. Westchester Marlins  'A'                   3:43.48    3:50.75        
                  27.26       57.00 (57.00)     1:24.71 (27.71)     1:56.38 (59.38)
        2:23.67 (27.29)     2:55.20 (58.82)     3:21.74 (26.54)     3:50.75 (55.55)
  7 Badger Swim Club  'A'                             3:46.00    3:51.27        
                  28.43       58.83 (58.83)     1:27.06 (28.23)     1:58.44 (59.61)
        2:26.05 (27.61)     2:56.81 (58.37)     3:22.94 (26.13)     3:51.27 (54.46)
  8 Wagner Aquatic Club  'A'                          3:50.61    3:53.13        
                  27.62       57.23 (57.23)     1:24.81 (27.58)     1:55.26 (58.03)
        2:22.92 (27.66)     2:54.05 (58.79)     3:22.11 (28.06)     3:53.13 (59.08)
  9 Old Westbury Aquatics  'A'                        3:52.95    3:54.32        
                  28.14       58.35 (58.35)     1:26.10 (27.75)     1:57.20 (58.85)
        2:26.00 (28.80)     2:56.82 (59.62)     3:24.03 (27.21)     3:54.32 (57.50)
 10 New York Sharks Aquatics  'A'                     3:53.81    3:55.06        
                  28.33       58.48 (58.48)     1:27.16 (28.68)   1:59.40 (1:00.92)
        2:26.86 (27.46)     2:56.64 (57.24)     3:24.54 (27.90)     3:55.06 (58.42)
 11 Three Village Swim Club  'B'                      3:59.00    3:56.35        
                  28.55   1:00.03 (1:00.03)     1:27.30 (27.27)     1:57.56 (57.53)
        2:24.83 (27.27)     2:55.88 (58.32)     3:24.08 (28.20)   3:56.35 (1:00.47)
 12 Team Suffolk  'A'                                 3:50.73    3:57.01        
                  27.31       56.34 (56.34)     1:24.81 (28.47)   1:56.64 (1:00.30)
        2:25.33 (28.69)   2:58.01 (1:01.37)     3:25.94 (27.93)     3:57.01 (59.00)
 13 Team Rockland Swimming  'A'                       3:57.17    3:58.45        
                  29.58   1:01.68 (1:01.68)     1:29.82 (28.14)     2:00.73 (59.05)
        2:29.20 (28.47)   3:01.24 (1:00.51)     3:28.17 (26.93)     3:58.45 (57.21)
 14 Condors  'A'                                      4:02.70    4:00.73        
                  29.56   1:01.06 (1:01.06)     1:28.71 (27.65)     2:00.04 (58.98)
        2:29.22 (29.18)   3:00.99 (1:00.95)     3:29.39 (28.40)     4:00.73 (59.74)
 15 Long Island Express  'B'                          3:54.83    4:00.85        
                  28.39       59.44 (59.44)     1:27.92 (28.48)   2:01.00 (1:01.56)
        2:28.58 (27.58)     3:00.07 (59.07)     3:29.35 (29.28)   4:00.85 (1:00.78)
 16 Long Island Aquatic Club  'A'                     3:46.45    4:00.94        
                  27.42       57.32 (57.32)     1:26.66 (29.34)   1:59.94 (1:02.62)
        2:28.31 (28.37)     2:59.70 (59.76)     3:29.04 (29.34)   4:00.94 (1:01.24)
 17 Pace Setter Swim Team  'A'                        4:01.74    4:08.23        
                  29.23   1:01.91 (1:01.91)     1:32.01 (30.10)   2:06.35 (1:04.44)
        2:36.55 (30.20)   3:09.84 (1:03.49)     3:36.87 (27.03)     4:08.23 (58.39)
 18 Old Westbury Aquatics  'B'                        4:06.07    4:10.94        
                  30.30   1:03.92 (1:03.92)     1:33.14 (29.22)   2:06.45 (1:02.53)
        2:35.37 (28.92)   3:08.22 (1:01.77)     3:37.50 (29.28)   4:10.94 (1:02.72)
 19 BGC-N. Westchester Marlins  'B'                   4:01.02    4:12.35        
                  30.29   1:03.15 (1:03.15)     1:32.97 (29.82)   2:10.10 (1:06.95)
        2:39.41 (29.31)   3:11.94 (1:01.84)     3:40.39 (28.45)   4:12.35 (1:00.41)
 -- New York Sharks Aquatics  'B'                     4:08.41         DQ        
      Early take-off swimmer #4
                  30.11   1:04.27 (1:04.27)     1:34.36 (30.09)   2:06.39 (1:02.12)
        2:37.94 (31.55)   3:14.85 (1:08.46)     3:44.36 (29.51)        DQ (1:03.50)
 -- Old Westbury Aquatics  'C'                        4:20.01         DQ        
      Early take-off swimmer #4
                  30.61   1:03.62 (1:03.62)     1:36.74 (33.12)   2:14.26 (1:10.64)
        2:45.89 (31.63)   3:21.78 (1:07.52)     3:52.28 (30.50)        DQ (1:06.40)
 
Girls 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
          JO: # 1:49.55   3/29/2008 LaGuardia Aquatic Club, Twisters-MR        
                         A SUN, A ZHU, Y HARUKI, A MICHALAK                
       METRO: M 1:51.16  12/10/2004 Team Suffolk, TS-MR                        
                         J. KOCHMAN, K. LARKIN, K. DEGRAZIA, L. PARISI     
                4:12.29  SECT
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LaGuardia Aquatic Club  'A'                       2:05.82    1:49.55#SECT   
                  27.63       56.48 (28.85)     1:23.98 (27.50)     1:49.55 (25.57)
  2 BGC-N. Westchester Marlins  'A'                   1:54.11    1:55.66 SECT   
                  28.94     1:01.61 (32.67)     1:28.74 (27.13)     1:55.66 (26.92)
  3 Asphalt Green Unified Aquatics  'A'               1:55.70    1:55.81 SECT   
                  29.94     1:02.66 (32.72)     1:29.95 (27.29)     1:55.81 (25.86)
  4 Long Island Express  'A'                          1:57.37    1:56.25 SECT   
                  29.04     1:00.94 (31.90)     1:29.82 (28.88)     1:56.25 (26.43)
  5 Three Village Swim Club  'A'                      1:55.24    1:58.70 SECT   
                  30.39     1:03.86 (33.47)     1:32.31 (28.45)     1:58.70 (26.39)
  6 LaGuardia Aquatic Club  'B'                       2:17.38    2:00.75 SECT   
                  31.17     1:05.39 (34.22)     1:33.60 (28.21)     2:00.75 (27.15)
  7 Old Westbury Aquatics  'A'                        2:02.51    2:01.50 SECT   
                  32.08     1:06.53 (34.45)     1:34.88 (28.35)     2:01.50 (26.62)
  8 Marist Swim Club  'A'                             2:00.41    2:01.59 SECT   
                  32.37     1:06.06 (33.69)     1:34.44 (28.38)     2:01.59 (27.15)
  9 Team Suffolk  'A'                                 2:04.50    2:02.09 SECT   
                  31.15     1:06.31 (35.16)     1:35.71 (29.40)     2:02.09 (26.38)
 10 Long Island Aquatic Club  'A'                     1:57.30    2:02.12 SECT   
                  29.38     1:02.36 (32.98)     1:35.13 (32.77)     2:02.12 (26.99)
 11 Badger Swim Club  'A'                             1:57.00    2:02.43 SECT   
                  32.25     1:06.74 (34.49)     1:35.62 (28.88)     2:02.43 (26.81)
 12 BGC-N. Westchester Marlins  'B'                   2:04.72    2:02.56 SECT   
                  31.07     1:05.65 (34.58)     1:35.36 (29.71)     2:02.56 (27.20)
 13 Asphalt Green Unified Aquatics  'B'               2:00.93    2:02.73 SECT   
                  31.98     1:06.35 (34.37)     1:36.40 (30.05)     2:02.73 (26.33)
 14 Wagner Aquatic Club  'A'                          1:56.56    2:02.97 SECT   
                  30.11       45.83 (15.72)     1:07.03 (21.20)     2:02.97 (55.94)
 15 New York Sharks Aquatics  'A'                     2:02.14    2:04.18 SECT   
                  31.95     1:07.11 (35.16)     1:37.83 (30.72)     2:04.18 (26.35)
 16 Middies Swimming  'A'                             2:08.17    2:04.86 SECT   
                  33.27     1:06.21 (32.94)     1:34.90 (28.69)     2:04.86 (29.96)
 17 Condors  'A'                                      2:12.35    2:05.18 SECT   
                  32.79     1:08.79 (36.00)     1:37.26 (28.47)     2:05.18 (27.92)
 18 Northern Dutchess Aquatic Club  'A'               2:04.68    2:05.57 SECT   
                  33.90     1:09.23 (35.33)     1:38.68 (29.45)     2:05.57 (26.89)
 19 Old Westbury Aquatics  'B'                        2:08.12    2:06.53 SECT   
                  33.70     1:08.23 (34.53)     1:38.77 (30.54)     2:06.53 (27.76)
 20 Pace Setter Swim Team  'A'                        2:10.27    2:06.57 SECT   
                  32.65     1:08.96 (36.31)     1:40.95 (31.99)     2:06.57 (25.62)
 21 Long Island Express  'B'                          2:05.00    2:06.58 SECT   
                  32.58     1:09.42 (36.84)     1:40.15 (30.73)     2:06.58 (26.43)
 22 New York City Aquatic Club  'A'                   2:11.00    2:06.61 SECT   
                  32.11     1:07.66 (35.55)     1:38.21 (30.55)     2:06.61 (28.40)
 23 Team Rockland Swimming  'A'                       2:01.16    2:06.63 SECT   
                  32.81     1:07.77 (34.96)     1:39.75 (31.98)     2:06.63 (26.88)
 24 Long Beach Aquatics  'A'                          2:10.61    2:06.78 SECT   
                  33.66     1:09.27 (35.61)     1:41.09 (31.82)     2:06.78 (25.69)
 25 Silver Streaks Swim Club  'A'                     2:09.51    2:07.49 SECT   
                  32.23     1:07.65 (35.42)     1:38.17 (30.52)     2:07.49 (29.32)
 26 Wagner Aquatic Club  'B'                          2:01.12    2:09.27 SECT   
                  31.11     1:10.74 (39.63)     1:41.30 (30.56)     2:09.27 (27.97)
 27 New York Sharks Aquatics  'B'                     2:15.42    2:09.63 SECT   
                  32.79     1:09.49 (36.70)     1:41.68 (32.19)     2:09.63 (27.95)
 28 Hauppauge Swim Club  'A'                          2:17.71    2:13.36 SECT   
                  32.01     1:13.33 (41.32)     1:45.28 (31.95)     2:13.36 (28.08)
 29 Old Westbury Aquatics  'C'                        2:14.84   x2:15.81 SECT   
                  33.96     1:14.11 (40.15)     1:46.85 (32.74)     2:15.81 (28.96)
 
Girls 13-14 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
          JO: # 3:59.36   3/28/2008 LaGuardia Aquatic Club, Twisters-MR        
                         A SUN, A ZHU, Y HARUKI, S BOUZAROUATA             
       METRO: M 3:56.55   4/30/1993 Badger S.C., BSC-MR                        
                3:50.39  OPEN
                3:51.89  JRN
                4:01.29  NCSA
                4:12.29  SECT
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LaGuardia Aquatic Club  'A'                       3:59.10    3:59.36#NCSA   
                  29.53   1:00.93 (1:00.93)     1:30.31 (29.38)   2:04.09 (1:03.16)
        2:31.87 (27.78)     3:03.90 (59.81)     3:29.98 (26.08)     3:59.36 (55.46)
  2 Long Island Express  'A'                          4:06.81    4:07.66 SECT   
                  29.50   1:00.58 (1:00.58)     1:31.96 (31.38)   2:07.43 (1:06.85)
        2:36.42 (28.99)   3:09.09 (1:01.66)     3:37.04 (27.95)     4:07.66 (58.57)
  3 BGC-N. Westchester Marlins  'A'                   4:01.65    4:11.90 SECT   
                  29.56   1:00.76 (1:00.76)     1:33.93 (33.17)   2:12.84 (1:12.08)
        2:41.32 (28.48)   3:13.88 (1:01.04)     3:40.94 (27.06)     4:11.90 (58.02)
  4 Three Village Swim Club  'A'                      4:30.00    4:18.81        
                  30.64   1:38.32 (1:38.32)     2:16.72 (38.40)   2:47.66 (1:09.34)
        3:22.34 (34.68)   3:49.55 (1:01.89)     4:18.94 (29.39)     4:18.81 (29.26)
  5 Badger Swim Club  'A'                             4:20.00    4:22.33        
                  32.19   1:06.20 (1:06.20)     1:41.07 (34.87)   2:20.72 (1:14.52)
        2:49.67 (28.95)   3:22.85 (1:02.13)     3:50.82 (27.97)     4:22.33 (59.48)
  6 Marist Swim Club  'A'                             4:20.63    4:22.63        
                  32.73   1:06.10 (1:06.10)     1:39.51 (33.41)   2:19.07 (1:12.97)
        2:49.31 (30.24)   3:24.44 (1:05.37)     3:52.23 (27.79)     4:22.63 (58.19)
  7 Team Suffolk  'A'                                 4:20.76    4:23.16        
                  31.92   1:05.95 (1:05.95)     1:42.17 (36.22)   2:22.73 (1:16.78)
        2:52.15 (29.42)   3:27.32 (1:04.59)     3:53.91 (26.59)     4:23.16 (55.84)
  8 Old Westbury Aquatics  'A'                        4:21.40    4:27.41        
                  34.20   1:09.00 (1:09.00)     1:43.82 (34.82)   2:23.10 (1:14.10)
        2:52.52 (29.42)   3:27.50 (1:04.40)     3:56.26 (28.76)     4:27.41 (59.91)
  9 Wagner Aquatic Club  'A'                          4:28.38    4:27.55        
                  30.67   1:03.11 (1:03.11)     1:40.81 (37.70)   2:23.54 (1:20.43)
        2:54.44 (30.90)   3:30.35 (1:06.81)     3:57.93 (27.58)     4:27.55 (57.20)
 10 BGC-N. Westchester Marlins  'B'                   4:24.50    4:27.67        
                  33.06   1:07.76 (1:07.76)     1:41.29 (33.53)   2:21.70 (1:13.94)
        2:52.41 (30.71)   3:28.12 (1:06.42)     3:56.50 (28.38)     4:27.67 (59.55)
 11 Team Rockland Swimming  'A'                       4:29.99    4:28.13        
                  32.46   1:06.77 (1:06.77)     1:42.37 (35.60)   2:23.63 (1:16.86)
        2:53.23 (29.60)   3:27.33 (1:03.70)     3:56.58 (29.25)   4:28.13 (1:00.80)
 12 Long Island Express  'B'                          4:24.90    4:28.18        
                  33.50   1:07.35 (1:07.35)     1:43.06 (35.71)   2:25.21 (1:17.86)
        2:55.90 (30.69)   3:29.67 (1:04.46)     3:57.64 (27.97)     4:28.18 (58.51)
 13 New York Sharks Aquatics  'A'                     4:22.55    4:30.26        
                4:42.11   4:30.26 (4:30.26)                                        
 14 Pace Setter Swim Team  'A'                        4:30.14    4:34.27        
                  32.62   1:07.46 (1:07.46)     1:43.25 (35.79)   2:26.75 (1:19.29)
        2:55.56 (28.81)   3:32.14 (1:05.39)     4:01.06 (28.92)   4:34.27 (1:02.13)
 15 Silver Streaks Swim Club  'A'                     4:39.50    4:37.29        
                  33.08   1:08.17 (1:08.17)     1:42.12 (33.95)   2:21.77 (1:13.60)
        2:54.97 (33.20)   3:33.67 (1:11.90)     4:03.41 (29.74)   4:37.29 (1:03.62)
 16 Old Westbury Aquatics  'B'                        4:37.86    4:44.62        
                  33.53   1:08.40 (1:08.40)     1:49.25 (40.85)   2:35.33 (1:26.93)
        3:06.43 (31.10)   3:42.52 (1:07.19)     4:11.45 (28.93)   4:44.62 (1:02.10)
 17 Wagner Aquatic Club  'B'                          4:41.44    4:50.90        
                  33.55   1:09.21 (1:09.21)     1:48.85 (39.64)   2:34.59 (1:25.38)
        3:08.19 (33.60)   3:46.55 (1:11.96)     4:16.75 (30.20)   4:50.90 (1:04.35)
 -- Asphalt Green Unified Aquatics  'A'               4:07.85         DQ        
      Early take-off swimmer #3
                  30.77   1:04.06 (1:04.06)     1:38.24 (34.18)   2:17.81 (1:13.75)
        2:46.02 (28.21)   3:19.42 (1:01.61)     3:45.37 (25.95)                    
 -- Asphalt Green Unified Aquatics  'B'               4:14.58         DQ        
      Early take-off swimmer #2
                  31.38   1:10.26 (1:10.26)     1:39.28 (29.02)   2:17.97 (1:07.71)
        2:47.24 (29.27)   3:21.58 (1:03.61)     3:48.32 (26.74)                    
 
Girls 15-18 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 23.80   3/18/2007 Brienne Ryan, WSSC -MR                       
       METRO: M 23.25    3/9/2006 Julia E. Smit, TVSC-MR                       
                22.99  OPEN
                23.69  JRN
                24.59  NCSA
                24.99  SECT
                26.29  ZQ
                26.59  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Ryan, Brienne M           16 Viking                 24.28      24.13 NCSA   
  2 Lyver, Kellie M           16 Badger                 24.84      24.60 SECT   
  3 Polhill, Ali C            15 BGNW Marlins           25.12      24.98 SECT   
  4 Forbes, Emma C            17 West Point             25.53      25.25 ZQ     
  5 Conard, Kate E            16 Three Village          25.47      25.37 ZQ     
  6 Weston, Betsy F           16 BGNW Marlins           25.61      25.78 ZQ     
  7 Vallone, Ashley S         17 NY Sharks              25.77      25.79 ZQ     
  8 Grunewald, Cailin E       17 Viking                 25.65      25.90 ZQ     
B - Final
  9 Baczek, Olivia M          16 Marist                 26.24      25.46 ZQ     
 10 Kristic, Marta            17 AGUA Swim Team         25.80      25.60 ZQ     
 11 Turner, Ashley E          18 Silver Streaks         26.08      25.85 ZQ     
 12 Rosenkranz, Renee E       17 Devil Fish             25.82      25.90 ZQ     
 13 Taddeo, Marisa S          16 North Shore            26.13      25.97 ZQ     
 14 Lampe, Shannon E          15 Three Village          26.21      25.99 ZQ     
 15 Boccio, Marissa C         15 Farmingdale            26.05      26.18 ZQ     
 16 Indyk, Jessica            17 Big Blue               26.30      26.20 ZQ     
Preliminaries
 11 Vairo, Corinne D          16 Three Village          25.87                   
 12 Teng, Rebecca Y           15 AGUA Swim Team         25.99                   
 17 Janowski, Mary-Elyse      17 Express Swimming       26.23                   
 19 Rudel, Susannah E         17 Saw Mill               26.25                   
 20 Fletcher, Diana C         16 Pace                   26.29                   
 22 Carew, Kaitlyn            17 NY Sharks              26.38                   
 23 Arnott, Sarah A           17 NY Sharks              26.40                   
 24 Mrozinski, Melissa        16 UN-WAC                 26.42                   
 25 Fountain, Michelle L      17 Islip Aquatics         26.51                   
 26 Shepherd, Christine M     18 Viking                 26.54                   
 27 Turner, Jennifer J        16 Silver Streaks         26.55                   
 28 Hocson, Hillary M         16 Newburgh Sharks        26.56                   
 29 Henry, Elizabeth M        15 Old Westbury           26.57                   
 30 Shaw, Lauren M            17 Aqua Gems              26.63                   
 31 Dwyer, Brianne M          17 Express Swimming       26.70                   
 32 Schlichte, Sarah A        16 Express Swimming       26.78                   
 33 Cooley, Kristi-Anna       16 Pace                   26.80                   
 34 Kolosky, Sarah E          16 Dolphins               26.84                   
 34 Gibbons, Alanna           16 Blue Arrow             26.84                   
 36 Coombs, Laurissa R        15 Three Village          26.85                   
 37 Ehret, Jane M             16 Aqua Gems              26.96                   
 38 Tremper, Andrea           16 Viking                 26.99                   
 39 Latino, Bridget L         18 Marist                 27.04                   
 40 Schaefer, Kathryn R       15 Middies                27.05                   
 41 Nugent, Susan A           16 Express Swimming       27.10                   
 42 Morcerf, Marykate         16 West Islip             27.13                   
 43 Cates, JJ J               16 Waveryders             27.40                   
 44 Moore, Erica C            15 Aqua Gems              27.55                   
 45 Joseph, Jamela T          15 COND                   27.56                   
 46 Ferrante, Francesca S     18 Old Westbury           27.68                   
 47 Blom, Danielle            16 Hauppauge              27.95                   
 -- Doughty, Brigitte         15 Hauppauge               DFS                    
 
Girls 15-18 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 23.80   3/18/2007 Brienne Ryan, WSSC -MR                       
       METRO: M 23.25    3/9/2006 Julia E. Smit, TVSC-MR                       
                22.99  OPEN
                23.69  JRN
                24.59  NCSA
                24.99  SECT
                26.29  ZQ
                26.59  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Ryan, Brienne M           16 Viking                 23.84      24.28 qNCSA  
  2 Lyver, Kellie M           16 Badger                 24.53      24.84 qSECT  
  3 Polhill, Ali C            15 BGNW Marlins           24.34      25.12 qZQ    
  4 Conard, Kate E            16 Three Village          25.54      25.47 qZQ    
  5 Forbes, Emma C            17 West Point             25.65      25.53 qZQ    
  6 Weston, Betsy F           16 BGNW Marlins           25.45      25.61 qZQ    
  7 Grunewald, Cailin E       17 Viking                 25.30      25.65 qZQ    
  8 Vallone, Ashley S         17 NY Sharks              25.77      25.77 qZQ    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Kristic, Marta            17 AGUA Swim Team         25.98      25.80 qZQ    
 10 Rosenkranz, Renee E       17 Devil Fish             25.63      25.82 qZQ    
 11 Vairo, Corinne D          16 Three Village          25.37      25.87 qZQ    
 12 Teng, Rebecca Y           15 AGUA Swim Team         25.67      25.99 qZQ    
 13 Boccio, Marissa C         15 Farmingdale            26.36      26.05 qZQ    
 14 Turner, Ashley E          18 Silver Streaks         26.13      26.08 qZQ    
 15 Taddeo, Marisa S          16 North Shore            25.78      26.13 qZQ    
 16 Lampe, Shannon E          15 Three Village          25.93      26.21 qZQ    
-------------------------------------------------------------------------
 17 Janowski, Mary-Elyse      17 Express Swimming       25.41      26.23 ZQ     
 18 Baczek, Olivia M          16 Marist                 25.46      26.24 ZQ     
-------------------------------------------------------------------------
 19 Rudel, Susannah E         17 Saw Mill               25.72      26.25 ZQ     
 20 Fletcher, Diana C         16 Pace                   26.56      26.29 ZQ     
 21 Indyk, Jessica            17 Big Blue               26.43      26.30 JO     
 22 Carew, Kaitlyn            17 NY Sharks              26.57      26.38 JO     
 23 Arnott, Sarah A           17 NY Sharks              26.51      26.40 JO     
 24 Mrozinski, Melissa        16 UN-WAC                 26.18      26.42 JO     
 25 Fountain, Michelle L      17 Islip Aquatics         25.74      26.51 JO     
 26 Shepherd, Christine M     18 Viking                 26.36      26.54 JO     
 27 Turner, Jennifer J        16 Silver Streaks         26.47      26.55 JO     
 28 Hocson, Hillary M         16 Newburgh Sharks        26.09      26.56 JO     
 29 Henry, Elizabeth M        15 Old Westbury           25.36      26.57 JO     
 30 Shaw, Lauren M            17 Aqua Gems              26.34      26.63        
 31 Dwyer, Brianne M          17 Express Swimming       26.26      26.70        
 32 Schlichte, Sarah A        16 Express Swimming       26.26      26.78        
 33 Cooley, Kristi-Anna       16 Pace                   26.40      26.80        
 34 Kolosky, Sarah E          16 Dolphins               26.49      26.84        
 34 Gibbons, Alanna           16 Blue Arrow             26.30      26.84        
 36 Coombs, Laurissa R        15 Three Village          26.16      26.85        
 37 Ehret, Jane M             16 Aqua Gems              26.34      26.96        
 38 Tremper, Andrea           16 Viking                 25.94      26.99        
 39 Latino, Bridget L         18 Marist                 26.28      27.04        
 40 Schaefer, Kathryn R       15 Middies                26.55      27.05        
 41 Nugent, Susan A           16 Express Swimming       26.26      27.10        
 42 Morcerf, Marykate         16 West Islip             26.58      27.13        
 43 Cates, JJ J               16 Waveryders             26.54      27.40        
 44 Moore, Erica C            15 Aqua Gems              26.26      27.55        
 45 Joseph, Jamela T          15 COND                   26.37      27.56        
 46 Ferrante, Francesca S     18 Old Westbury           25.25      27.68        
 47 Blom, Danielle            16 Hauppauge              26.56      27.95        
 -- Doughty, Brigitte         15 Hauppauge              25.40        DFS        
      Declared false start
 
Girls 15-18 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 52.20   3/16/2007 Brienne Ryan, WSSC -MR                       
       METRO: M 49.68    3/9/2006 Julia E. Smit, TVSC-MR                       
                50.19  OPEN
                51.29  JRN
                52.89  NCSA
                53.99  SECT
                57.19  ZQ
                57.79  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Ryan, Brienne M           16 Viking                 52.70      52.46 NCSA   
                  24.90       52.46 (27.56)                                        
  2 Lyver, Kellie M           16 Badger                 54.28      53.03 SECT   
                  25.31       53.03 (27.72)                                        
  3 Mrozinski, Melissa        16 UN-WAC                 56.22      54.92 ZQ     
                  26.57       54.92 (28.35)                                        
  4 Weston, Betsy F           16 BGNW Marlins           54.40      55.10 ZQ     
                  21.54       55.10 (33.56)                                        
  5 Forbes, Emma C            17 West Point             56.10      55.11 ZQ     
                  26.53       55.11 (28.58)                                        
  6 Butler, Danielle E        17 NY Sharks              56.16      55.39 ZQ     
                  26.77       55.39 (28.62)                                        
  7 Boccio, Marissa C         15 Farmingdale            56.20      56.16 ZQ     
                  27.45       56.16 (28.71)                                        
  8 Polhill, Ali C            15 BGNW Marlins           55.02      59.29        
                  27.92       59.29 (31.37)                                        
B - Final
  9 Anderer, Stephanie L      16 Team Suffolk           56.47      55.45 ZQ     
                  56.11           55.45 ( )                                        
 10 Schlichte, Sarah A        16 Express Swimming       56.33      55.70 ZQ     
                  55.70           55.70 ( )                                        
 11 Taddeo, Marisa S          16 North Shore            56.31      55.92 ZQ     
                  55.92           55.92 ( )                                        
 12 Carew, Kaitlyn            17 NY Sharks              56.55      56.38 ZQ     
                  56.38           56.38 ( )                                        
 12 Vallone, Ashley S         17 NY Sharks              56.27      56.38 ZQ     
                  56.38           56.38 ( )                                        
 14 Shaw, Lauren M            17 Aqua Gems              56.76      56.57 ZQ     
                  56.57           56.57 ( )                                        
 15 Kristic, Marta            17 AGUA Swim Team         56.28      57.02 ZQ     
                  57.02           57.02 ( )                                        
 16 Arnott, Sarah A           17 NY Sharks              56.29      57.47 JO     
                  45.60       57.47 (11.87)                                        
Preliminaries
  9 Rudel, Susannah E         17 Saw Mill               56.24                   
                  26.87       56.24 (29.37)                                        
 18 Baczek, Olivia M          16 Marist                 56.80                   
                  27.01       56.80 (29.79)                                        
 19 Henry, Elizabeth M        15 Old Westbury           57.02                   
                  27.09       57.02 (29.93)                                        
 20 Grunewald, Cailin E       17 Viking                 57.05                   
                  27.55       57.05 (29.50)                                        
 21 Casado, Laurie            17 Cross Island           57.06                   
                  27.62       57.06 (29.44)                                        
 22 Cooney, Alexandra M       16 Minisink Valley        57.12                   
                  27.32       57.12 (29.80)                                        
 23 McDonough, Maureen P      17 Wagner                 57.24                   
                  27.56       57.24 (29.68)                                        
 24 Turner, Ashley E          18 Silver Streaks         57.33                   
                  27.38       57.33 (29.95)                                        
 25 Turner, Jennifer J        16 Silver Streaks         57.42                   
                  27.53       57.42 (29.89)                                        
 26 Gibbons, Alanna           16 Blue Arrow             57.45                   
                  27.35       57.45 (30.10)                                        
 27 Owens, Amanda C           15 Badger                 57.61                   
                  27.95       57.61 (29.66)                                        
 28 Sweeney, Breanne          17 Wagner                 57.99                   
                  27.70       57.99 (30.29)                                        
 29 Lucas, Olivia A           17 Express Swimming       58.14                   
                  27.82       58.14 (30.32)                                        
 30 Munz, Brenna A            15 Marist                 58.30                   
                  28.10       58.30 (30.20)                                        
 30 Indyk, Jessica            17 Big Blue               58.30                   
                  27.81       58.30 (30.49)                                        
 32 Fletcher, Diana C         16 Pace                   58.32                   
                  27.99       58.32 (30.33)                                        
 33 Brennan, Alyssa M         15 Three Village          58.33                   
                  28.21       58.33 (30.12)                                        
 34 Cooke, Farrell E          15 Badger                 58.39                   
                  27.91       58.39 (30.48)                                        
 35 Braca, Gianna L           16 Pace                   58.44                   
                  28.20       58.44 (30.24)                                        
 36 Schaefer, Kathryn R       15 Middies                58.52                   
                  28.04       58.52 (30.48)                                        
 37 Cremer, Kylie E           18 Islip Aquatics         58.53                   
                  28.27       58.53 (30.26)                                        
 38 Ehret, Jane M             16 Aqua Gems              58.57                   
                  27.81       58.57 (30.76)                                        
 39 Owens, Amy L              15 Viking                 58.69                   
                  28.71       58.69 (29.98)                                        
 40 LaPorta, Katie L          16 Islip Aquatics         58.94                   
                  27.61       58.94 (31.33)                                        
 41 Tremper, Andrea           16 Viking                 59.27                   
                  28.32       59.27 (30.95)                                        
 42 Blom, Danielle            16 Hauppauge              59.55                   
                  28.42       59.55 (31.13)                                        
 43 Rosenkranz, Renee E       17 Devil Fish           1:01.22                   
                  27.88     1:01.22 (33.34)                                        
 
Girls 15-18 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 52.20   3/16/2007 Brienne Ryan, WSSC -MR                       
       METRO: M 49.68    3/9/2006 Julia E. Smit, TVSC-MR                       
                50.19  OPEN
                51.29  JRN
                52.89  NCSA
                53.99  SECT
                57.19  ZQ
                57.79  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Ryan, Brienne M           16 Viking                 52.80      52.70 qNCSA  
                  25.20       52.70 (27.50)                                        
  2 Lyver, Kellie M           16 Badger                 54.42      54.28 qZQ    
                  26.03       54.28 (28.25)                                        
  3 Weston, Betsy F           16 BGNW Marlins           53.94      54.40 qZQ    
                  26.23       54.40 (28.17)                                        
  4 Polhill, Ali C            15 BGNW Marlins           53.63      55.02 qZQ    
                  26.25       55.02 (28.77)                                        
  5 Forbes, Emma C            17 West Point             55.70      56.10 qZQ    
                  27.10       56.10 (29.00)                                        
  6 Butler, Danielle E        17 NY Sharks              57.40      56.16 qZQ    
                  27.13       56.16 (29.03)                                        
  7 Boccio, Marissa C         15 Farmingdale            56.45      56.20 qZQ    
                  27.70       56.20 (28.50)                                        
  8 Mrozinski, Melissa        16 UN-WAC                 56.08      56.22 qZQ    
                  27.14       56.22 (29.08)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Rudel, Susannah E         17 Saw Mill               55.40      56.24 qZQ    
                  26.87       56.24 (29.37)                                        
 10 Vallone, Ashley S         17 NY Sharks              57.06      56.27 qZQ    
                  26.96       56.27 (29.31)                                        
 11 Kristic, Marta            17 AGUA Swim Team         55.69      56.28 qZQ    
                  27.11       56.28 (29.17)                                        
 12 Arnott, Sarah A           17 NY Sharks              56.49      56.29 qZQ    
                  27.15       56.29 (29.14)                                        
 13 Taddeo, Marisa S          16 North Shore            55.69      56.31 qZQ    
                  26.71       56.31 (29.60)                                        
 14 Schlichte, Sarah A        16 Express Swimming       56.03      56.33 qZQ    
                  27.40       56.33 (28.93)                                        
 15 Anderer, Stephanie L      16 Team Suffolk           55.25      56.47 qZQ    
                  26.78       56.47 (29.69)                                        
 16 Carew, Kaitlyn            17 NY Sharks              55.74      56.55 qZQ    
                  27.16       56.55 (29.39)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Shaw, Lauren M            17 Aqua Gems              56.35      56.76 ZQ     
                  27.23       56.76 (29.53)                                        
 18 Baczek, Olivia M          16 Marist                 54.26      56.80 ZQ     
                  27.01       56.80 (29.79)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Henry, Elizabeth M        15 Old Westbury           56.04      57.02 ZQ     
                  27.09       57.02 (29.93)                                        
 20 Grunewald, Cailin E       17 Viking                 55.38      57.05 ZQ     
                  27.55       57.05 (29.50)                                        
 21 Casado, Laurie            17 Cross Island           56.01      57.06 ZQ     
                  27.62       57.06 (29.44)                                        
 22 Cooney, Alexandra M       16 Minisink Valley        57.64      57.12 ZQ     
                  27.32       57.12 (29.80)                                        
 23 McDonough, Maureen P      17 Wagner                 57.14      57.24 JO     
                  27.56       57.24 (29.68)                                        
 24 Turner, Ashley E          18 Silver Streaks         56.76      57.33 JO     
                  27.38       57.33 (29.95)                                        
 25 Turner, Jennifer J        16 Silver Streaks         57.26      57.42 JO     
                  27.53       57.42 (29.89)                                        
 26 Gibbons, Alanna           16 Blue Arrow             56.67      57.45 JO     
                  27.35       57.45 (30.10)                                        
 27 Owens, Amanda C           15 Badger                 56.79      57.61 JO     
                  27.95       57.61 (29.66)                                        
 28 Sweeney, Breanne          17 Wagner                 57.19      57.99        
                  27.70       57.99 (30.29)                                        
 29 Lucas, Olivia A           17 Express Swimming       57.23      58.14        
                  27.82       58.14 (30.32)                                        
 30 Indyk, Jessica            17 Big Blue               57.78      58.30        
                  27.81       58.30 (30.49)                                        
 30 Munz, Brenna A            15 Marist                 57.21      58.30        
                  28.10       58.30 (30.20)                                        
 32 Fletcher, Diana C         16 Pace                   57.53      58.32        
                  27.99       58.32 (30.33)                                        
 33 Brennan, Alyssa M         15 Three Village          57.50      58.33        
                  28.21       58.33 (30.12)                                        
 34 Cooke, Farrell E          15 Badger                 57.26      58.39        
                  27.91       58.39 (30.48)                                        
 35 Braca, Gianna L           16 Pace                   57.14      58.44        
                  28.20       58.44 (30.24)                                        
 36 Schaefer, Kathryn R       15 Middies                57.66      58.52        
                  28.04       58.52 (30.48)                                        
 37 Cremer, Kylie E           18 Islip Aquatics         56.42      58.53        
                  28.27       58.53 (30.26)                                        
 38 Ehret, Jane M             16 Aqua Gems              56.30      58.57        
                  27.81       58.57 (30.76)                                        
 39 Owens, Amy L              15 Viking                 57.22      58.69        
                  28.71       58.69 (29.98)                                        
 40 LaPorta, Katie L          16 Islip Aquatics         56.23      58.94        
                  27.61       58.94 (31.33)                                        
 41 Tremper, Andrea           16 Viking                 57.44      59.27        
                  28.32       59.27 (30.95)                                        
 42 Blom, Danielle            16 Hauppauge              57.23      59.55        
                  28.42       59.55 (31.13)                                        
 43 Rosenkranz, Renee E       17 Devil Fish             57.63    1:01.22        
                  27.88     1:01.22 (33.34)                                        
 
Girls 15-18 200 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 1:52.51   3/16/2001 Kiersten Z Koronowicz, NBS                 
       METRO: M 1:46.14    3/9/2006 Julia E. Smit, TVSC-MR                     
                1:48.29  OPEN
                1:50.39  JRN
                1:54.19  NCSA
                1:55.99  SECT
                2:02.49  ZQ
                2:04.49  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Ryan, Brienne M           16 Viking               1:55.40    1:53.50 NCSA   
                  25.88       54.65 (28.77)     1:23.90 (29.25)     1:53.50 (29.60)
  2 Schlichte, Sarah A        16 Express Swimming     1:57.70    1:57.53 ZQ     
                  26.72       56.46 (29.74)     1:27.02 (30.56)     1:57.53 (30.51)
  3 Mrozinski, Melissa        16 UN-WAC               2:01.31    1:57.95 ZQ     
                  27.93       57.89 (29.96)     1:28.59 (30.70)     1:57.95 (29.36)
  4 Lyver, Kellie M           16 Badger               1:59.82    1:58.30 ZQ     
                  26.67       56.72 (30.05)     1:27.31 (30.59)     1:58.30 (30.99)
  5 O'Keefe, Brenna M         16 Marist               2:01.68    2:00.58 ZQ     
                  27.96       58.11 (30.15)     1:29.29 (31.18)     2:00.58 (31.29)
  6 Shepherd, Christine M     18 Viking               2:01.15    2:01.00 ZQ     
                  27.81       58.38 (30.57)     1:29.69 (31.31)     2:01.00 (31.31)
  7 Nugent, Susan A           16 Express Swimming     1:58.73    2:02.09 ZQ     
                  27.76       58.81 (31.05)     1:30.78 (31.97)     2:02.09 (31.31)
  8 Rudel, Susannah E         17 Saw Mill             2:01.47    2:02.62 JO     
                  27.58       58.82 (31.24)     1:30.66 (31.84)     2:02.62 (31.96)
B - Final
  9 Polhill, Ali C            15 BGNW Marlins         2:03.20    1:59.91 ZQ     
                  27.39       58.26 (30.87)     1:29.90 (31.64)     1:59.91 (30.01)
 10 Mullaney, Megan G         15 Three Village        2:02.93    2:00.73 ZQ     
                  28.46       59.38 (30.92)     1:30.62 (31.24)     2:00.73 (30.11)
 11 Johns, Maggie S           15 LIAC                 2:01.98    2:01.75 ZQ     
                  28.83       59.58 (30.75)     1:30.94 (31.36)     2:01.75 (30.81)
 12 Sweeney, Breanne          17 Wagner               2:03.30    2:02.37 ZQ     
                  27.93       58.68 (30.75)     1:30.14 (31.46)     2:02.37 (32.23)
 13 Grunewald, Cailin E       17 Viking               2:03.45    2:03.39 JO     
                  26.71       57.40 (30.69)     1:30.45 (33.05)     2:03.39 (32.94)
 14 Winkler, Caitlin M        17 NYCAC                2:03.23    2:03.48 JO     
                  28.82     1:00.04 (31.22)     1:31.86 (31.82)     2:03.48 (31.62)
 15 Wais, Ashleigh Q          15 NYCAC                2:03.32    2:03.85 JO     
                  29.28     1:00.61 (31.33)     1:32.49 (31.88)     2:03.85 (31.36)
 16 Arnott, Sarah A           17 NY Sharks            2:03.22    2:05.50        
                  28.64     1:00.18 (31.54)     1:33.20 (33.02)     2:05.50 (32.30)
Preliminaries
  3 Fountain, Michelle L      17 Islip Aquatics       1:57.76                   
                  27.52       57.14 (29.62)     1:27.52 (30.38)     1:57.76 (30.24)
  6 Taddeo, Marisa S          16 North Shore          2:00.34                   
                  27.12       57.40 (30.28)     1:28.76 (31.36)     2:00.34 (31.58)
 13 Cooper, Sammie C          15 BGNW Marlins         2:03.18                   
                  28.64     1:00.02 (31.38)     1:31.55 (31.53)     2:03.18 (31.63)
 20 Skeivys, Maria E          15 UN-LGAC              2:03.46                   
                  29.22     1:00.72 (31.50)     1:32.25 (31.53)     2:03.46 (31.21)
 21 Borutecene, Gabby M       16 LIAC                 2:03.47                   
                  29.22     1:00.39 (31.17)     1:31.98 (31.59)     2:03.47 (31.49)
 22 Dwyer, Brianne M          17 Express Swimming     2:03.86                   
                  28.19       59.52 (31.33)     1:31.47 (31.95)     2:03.86 (32.39)
 23 Papish, Molly F           17 Three Village        2:03.98                   
                  28.43       59.48 (31.05)     1:31.89 (32.41)     2:03.98 (32.09)
 24 Carew, Kaitlyn            17 NY Sharks            2:04.10                   
                  27.66       58.41 (30.75)     1:31.04 (32.63)     2:04.10 (33.06)
 25 Berg, Shea P              16 Newburgh Sharks      2:04.61                   
                  29.07     1:00.84 (31.77)     1:33.06 (32.22)     2:04.61 (31.55)
 26 Cheng, Emily              15 Express Swimming     2:04.71                   
                  29.60     1:01.25 (31.65)     1:33.45 (32.20)     2:04.71 (31.26)
 27 Henry, Elizabeth M        15 Old Westbury         2:04.76                   
                  28.60       59.74 (31.14)     1:31.91 (32.17)     2:04.76 (32.85)
 28 Patafio, Giavanna J       15 Badger               2:04.97                   
                  28.23       59.89 (31.66)     1:32.43 (32.54)     2:04.97 (32.54)
 29 Cooke, Farrell E          15 Badger               2:05.16                   
                  29.63     1:01.60 (31.97)     1:33.84 (32.24)     2:05.16 (31.32)
 30 Shaw, Lauren M            17 Aqua Gems            2:05.18                   
                  29.12     1:00.79 (31.67)     1:33.10 (32.31)     2:05.18 (32.08)
 31 Schaefer, Kathryn R       15 Middies              2:05.35                   
                  28.66     1:00.54 (31.88)     1:33.54 (33.00)     2:05.35 (31.81)
 32 Krebs, Kristen E          15 Express Swimming     2:05.81                   
                  29.45     1:01.11 (31.66)     1:33.35 (32.24)     2:05.81 (32.46)
 33 Munz, Brenna A            15 Marist               2:05.85                   
                  28.54     1:00.32 (31.78)     1:33.27 (32.95)     2:05.85 (32.58)
 34 McDonough, Maureen P      17 Wagner               2:06.13                   
                  29.42     1:01.10 (31.68)     1:33.33 (32.23)     2:06.13 (32.80)
 35 Owens, Amy L              15 Viking               2:06.92                   
                  29.12     1:01.40 (32.28)     1:34.84 (33.44)     2:06.92 (32.08)
 36 Cremer, Kylie E           18 Islip Aquatics       2:07.96                   
                  29.56     1:01.71 (32.15)     1:34.86 (33.15)     2:07.96 (33.10)
 37 Coombs, Laurissa R        15 Three Village        2:08.00                   
                  28.88     1:01.12 (32.24)     1:34.72 (33.60)     2:08.00 (33.28)
 38 Warren, Michelle N        16 Team Suffolk         2:08.65                   
                  30.28     1:03.14 (32.86)     1:36.18 (33.04)     2:08.65 (32.47)
 39 Forbes, Emma C            17 West Point           2:08.73                   
                  28.59     1:00.90 (32.31)     1:34.48 (33.58)     2:08.73 (34.25)
 40 Brooke, Taylor W          16 Express Swimming     2:08.93                   
                  29.95     1:02.12 (32.17)     1:34.94 (32.82)     2:08.93 (33.99)
 41 Miller, Elizabeth R       17 Marist               2:10.06                   
                  30.63     1:02.77 (32.14)     1:36.27 (33.50)     2:10.06 (33.79)
 42 Parodi, Ellen M           16 Aqua Gems            2:10.94                   
                  30.33     1:03.33 (33.00)     1:37.32 (33.99)     2:10.94 (33.62)
 43 Chagas, Natasha Amaral P  17 Monroe-Woodbury      2:11.00                   
                  29.65     1:02.39 (32.74)     1:36.69 (34.30)     2:11.00 (34.31)
 44 Giner, Racquel C          15 BGNW Marlins         2:12.86                   
                  29.90     1:03.80 (33.90)     1:38.57 (34.77)     2:12.86 (34.29)
 45 Ehret, Jane M             16 Aqua Gems            2:13.57                   
                  29.71     1:03.84 (34.13)     1:38.95 (35.11)     2:13.57 (34.62)
 -- Doughty, Brigitte         15 Hauppauge                DQ                    
 -- Shanley, Kelly M          16 LIAC                     DQ                    
 
Girls 15-18 200 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 1:52.51   3/16/2001 Kiersten Z Koronowicz, NBS                 
       METRO: M 1:46.14    3/9/2006 Julia E. Smit, TVSC-MR                     
                1:48.29  OPEN
                1:50.39  JRN
                1:54.19  NCSA
                1:55.99  SECT
                2:02.49  ZQ
                2:04.49  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Ryan, Brienne M           16 Viking               1:57.43    1:55.40 qSECT  
                  26.16       55.47 (29.31)     1:25.49 (30.02)     1:55.40 (29.91)
  2 Schlichte, Sarah A        16 Express Swimming     1:56.33    1:57.70 qZQ    
                  27.26       56.84 (29.58)     1:27.33 (30.49)     1:57.70 (30.37)
  3 Fountain, Michelle L      17 Islip Aquatics       1:55.23    1:57.76 qZQ    
                  27.52       57.14 (29.62)     1:27.52 (30.38)     1:57.76 (30.24)
  4 Nugent, Susan A           16 Express Swimming     1:57.19    1:58.73 qZQ    
                  27.25       57.56 (30.31)     1:28.28 (30.72)     1:58.73 (30.45)
  5 Lyver, Kellie M           16 Badger               1:57.15    1:59.82 qZQ    
                  27.61       58.11 (30.50)     1:28.65 (30.54)     1:59.82 (31.17)
  6 Taddeo, Marisa S          16 North Shore          1:59.08    2:00.34 qZQ    
                  27.12       57.40 (30.28)     1:28.76 (31.36)     2:00.34 (31.58)
  7 Shepherd, Christine M     18 Viking               1:58.06    2:01.15 qZQ    
                  28.04       58.86 (30.82)     1:30.10 (31.24)     2:01.15 (31.05)
  8 Mrozinski, Melissa        16 UN-WAC               1:59.98    2:01.31 qZQ    
                  28.61       59.29 (30.68)     1:30.39 (31.10)     2:01.31 (30.92)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Rudel, Susannah E         17 Saw Mill             2:03.02    2:01.47 qZQ    
                  27.39       58.00 (30.61)     1:29.58 (31.58)     2:01.47 (31.89)
 10 O'Keefe, Brenna M         16 Marist               2:01.43    2:01.68 qZQ    
                  28.75       59.36 (30.61)     1:30.55 (31.19)     2:01.68 (31.13)
 11 Johns, Maggie S           15 LIAC                 2:03.13    2:01.98 qZQ    
                  28.80       59.80 (31.00)     1:30.85 (31.05)     2:01.98 (31.13)
 12 Mullaney, Megan G         15 Three Village        2:02.59    2:02.93 qJO    
                  28.85     1:00.14 (31.29)     1:32.15 (32.01)     2:02.93 (30.78)
 13 Cooper, Sammie C          15 BGNW Marlins         2:00.28    2:03.18 qJO    
                  28.64     1:00.02 (31.38)     1:31.55 (31.53)     2:03.18 (31.63)
 14 Polhill, Ali C            15 BGNW Marlins         1:54.67    2:03.20 qJO    
                  27.41       58.24 (30.83)     1:30.59 (32.35)     2:03.20 (32.61)
 15 Arnott, Sarah A           17 NY Sharks            2:00.36    2:03.22 qJO    
                  27.96       58.85 (30.89)     1:31.32 (32.47)     2:03.22 (31.90)
 16 Winkler, Caitlin M        17 NYCAC                2:01.08    2:03.23 qJO    
                  28.68       59.73 (31.05)     1:31.62 (31.89)     2:03.23 (31.61)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Sweeney, Breanne          17 Wagner               2:01.16    2:03.30 JO     
                  28.61       59.67 (31.06)     1:31.40 (31.73)     2:03.30 (31.90)
 18 Wais, Ashleigh Q          15 NYCAC                2:02.83    2:03.32 JO     
                  29.22     1:00.58 (31.36)     1:32.46 (31.88)     2:03.32 (30.86)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Grunewald, Cailin E       17 Viking               2:01.82    2:03.45 JO     
                  28.24       59.40 (31.16)     1:31.72 (32.32)     2:03.45 (31.73)
 20 Skeivys, Maria E          15 UN-LGAC              2:04.12    2:03.46 JO     
                  29.22     1:00.72 (31.50)     1:32.25 (31.53)     2:03.46 (31.21)
 21 Borutecene, Gabby M       16 LIAC                 2:03.43    2:03.47 JO     
                  29.22     1:00.39 (31.17)     1:31.98 (31.59)     2:03.47 (31.49)
 22 Dwyer, Brianne M          17 Express Swimming     2:02.69    2:03.86 JO     
                  28.19       59.52 (31.33)     1:31.47 (31.95)     2:03.86 (32.39)
 23 Papish, Molly F           17 Three Village        1:58.23    2:03.98 JO     
                  28.43       59.48 (31.05)     1:31.89 (32.41)     2:03.98 (32.09)
 24 Carew, Kaitlyn            17 NY Sharks            2:01.95    2:04.10 JO     
                  27.66       58.41 (30.75)     1:31.04 (32.63)     2:04.10 (33.06)
 25 Berg, Shea P              16 Newburgh Sharks      2:04.37    2:04.61        
                  29.07     1:00.84 (31.77)     1:33.06 (32.22)     2:04.61 (31.55)
 26 Cheng, Emily              15 Express Swimming     2:04.30    2:04.71        
                  29.60     1:01.25 (31.65)     1:33.45 (32.20)     2:04.71 (31.26)
 27 Henry, Elizabeth M        15 Old Westbury         2:00.30    2:04.76        
                  28.60       59.74 (31.14)     1:31.91 (32.17)     2:04.76 (32.85)
 28 Patafio, Giavanna J       15 Badger               2:02.85    2:04.97        
                  28.23       59.89 (31.66)     1:32.43 (32.54)     2:04.97 (32.54)
 29 Cooke, Farrell E          15 Badger               2:04.20    2:05.16        
                  29.63     1:01.60 (31.97)     1:33.84 (32.24)     2:05.16 (31.32)
 30 Shaw, Lauren M            17 Aqua Gems            2:02.25    2:05.18        
                  29.12     1:00.79 (31.67)     1:33.10 (32.31)     2:05.18 (32.08)
 31 Schaefer, Kathryn R       15 Middies              2:04.17    2:05.35        
                  28.66     1:00.54 (31.88)     1:33.54 (33.00)     2:05.35 (31.81)
 32 Krebs, Kristen E          15 Express Swimming     2:03.87    2:05.81        
                  29.45     1:01.11 (31.66)     1:33.35 (32.24)     2:05.81 (32.46)
 33 Munz, Brenna A            15 Marist               2:02.49    2:05.85        
                  28.54     1:00.32 (31.78)     1:33.27 (32.95)     2:05.85 (32.58)
 34 McDonough, Maureen P      17 Wagner               2:04.24    2:06.13        
                  29.42     1:01.10 (31.68)     1:33.33 (32.23)     2:06.13 (32.80)
 35 Owens, Amy L              15 Viking               2:02.78    2:06.92        
                  29.12     1:01.40 (32.28)     1:34.84 (33.44)     2:06.92 (32.08)
 36 Cremer, Kylie E           18 Islip Aquatics       2:00.19    2:07.96        
                  29.56     1:01.71 (32.15)     1:34.86 (33.15)     2:07.96 (33.10)
 37 Coombs, Laurissa R        15 Three Village        2:00.66    2:08.00        
                  28.88     1:01.12 (32.24)     1:34.72 (33.60)     2:08.00 (33.28)
 38 Warren, Michelle N        16 Team Suffolk         2:03.89    2:08.65        
                  30.28     1:03.14 (32.86)     1:36.18 (33.04)     2:08.65 (32.47)
 39 Forbes, Emma C            17 West Point           2:01.53    2:08.73        
                  28.59     1:00.90 (32.31)     1:34.48 (33.58)     2:08.73 (34.25)
 40 Brooke, Taylor W          16 Express Swimming     2:04.13    2:08.93        
                  29.95     1:02.12 (32.17)     1:34.94 (32.82)     2:08.93 (33.99)
 41 Miller, Elizabeth R       17 Marist               2:04.08    2:10.06        
                  30.63     1:02.77 (32.14)     1:36.27 (33.50)     2:10.06 (33.79)
 42 Parodi, Ellen M           16 Aqua Gems            1:59.77    2:10.94        
                  30.33     1:03.33 (33.00)     1:37.32 (33.99)     2:10.94 (33.62)
 43 Chagas, Natasha Amaral P  17 Monroe-Woodbury      2:03.62    2:11.00        
                  29.65     1:02.39 (32.74)     1:36.69 (34.30)     2:11.00 (34.31)
 44 Giner, Racquel C          15 BGNW Marlins         2:02.47    2:12.86        
                  29.90     1:03.80 (33.90)     1:38.57 (34.77)     2:12.86 (34.29)
 45 Ehret, Jane M             16 Aqua Gems            2:00.83    2:13.57        
                  29.71     1:03.84 (34.13)     1:38.95 (35.11)     2:13.57 (34.62)
 -- Doughty, Brigitte         15 Hauppauge            1:56.73         DQ        
      Declared false start
 -- Shanley, Kelly M          16 LIAC                 2:02.05         DQ        
      Declared false start
 
Girls 15-18 500 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 4:57.46        1983 Lori Boehler                               
       METRO: M 4:41.98   4/30/1997 Jessica Foschi, LIAC-MR                    
                4:47.79  OPEN
                4:53.19  JRN
                5:03.29  NCSA
                5:06.99  SECT
                5:27.99  ZQ
                5:31.99  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Conard, Kate E            16 Three Village        5:11.05    5:07.55 ZQ     
                  27.81       57.94 (30.13)     1:28.88 (30.94)     2:00.12 (31.24)
        2:31.54 (31.42)     3:03.30 (31.76)     3:35.05 (31.75)     4:06.73 (31.68)
        4:38.05 (31.32)     5:07.55 (29.50)                                        
  2 Mrozinski, Melissa        16 UN-WAC               5:12.94    5:08.66 ZQ     
                  28.05       58.66 (30.61)     1:29.93 (31.27)     2:01.64 (31.71)
        2:33.26 (31.62)     3:04.78 (31.52)     3:36.30 (31.52)     4:07.97 (31.67)
        4:38.91 (30.94)     5:08.66 (29.75)                                        
  3 Schlichte, Sarah A        16 Express Swimming     5:14.62    5:11.04 ZQ     
                  27.59       57.69 (30.10)     1:29.00 (31.31)     2:00.47 (31.47)
        2:32.27 (31.80)     3:04.17 (31.90)     3:36.21 (32.04)     4:08.13 (31.92)
        4:40.12 (31.99)     5:11.04 (30.92)                                        
  4 Nugent, Susan A           16 Express Swimming     5:18.30    5:11.20 ZQ     
                  27.41       57.86 (30.45)     1:29.30 (31.44)     2:00.99 (31.69)
        2:32.88 (31.89)     3:04.81 (31.93)     3:36.81 (32.00)     4:08.98 (32.17)
        4:40.96 (31.98)     5:11.20 (30.24)                                        
  5 Winkler, Caitlin M        17 NYCAC                5:18.19    5:15.05 ZQ     
                  28.71       59.64 (30.93)     1:31.30 (31.66)     2:03.02 (31.72)
        2:34.83 (31.81)     3:06.85 (32.02)     3:38.85 (32.00)     4:11.07 (32.22)
        4:43.41 (32.34)     5:15.05 (31.64)                                        
  6 Grunewald, Cailin E       17 Viking               5:23.98    5:20.27 ZQ     
                  29.14     1:01.09 (31.95)     1:33.48 (32.39)     2:06.68 (33.20)
        2:39.48 (32.80)     3:12.49 (33.01)     3:45.26 (32.77)     4:18.01 (32.75)
        4:49.59 (31.58)     5:20.27 (30.68)                                        
  7 Shepherd, Christine M     18 Viking               5:22.05    5:20.33 ZQ     
                  28.77     1:00.41 (31.64)     1:32.92 (32.51)     2:05.46 (32.54)
        2:38.38 (32.92)     3:11.40 (33.02)     3:44.48 (33.08)     4:17.33 (32.85)
        4:49.69 (32.36)     5:20.33 (30.64)                                        
  8 Skeivys, Maria E          15 UN-LGAC              5:23.87    5:24.49 ZQ     
                  28.90     1:00.45 (31.55)     1:32.72 (32.27)     2:05.31 (32.59)
        2:38.07 (32.76)     3:11.13 (33.06)     3:44.70 (33.57)     4:18.23 (33.53)
        4:51.83 (33.60)     5:24.49 (32.66)                                        
B - Final
  9 Krebs, Kristen E          15 Express Swimming     5:24.17    5:22.74 ZQ     
                  29.68     1:01.77 (32.09)     1:34.45 (32.68)     2:07.60 (33.15)
        2:40.55 (32.95)     3:13.41 (32.86)     3:46.05 (32.64)     4:18.47 (32.42)
        4:50.68 (32.21)     5:22.74 (32.06)                                        
 10 Logan, Colleen M          16 LIAC                 5:24.18    5:23.35 ZQ     
                  29.82     1:01.97 (32.15)     1:34.69 (32.72)     2:07.37 (32.68)
        2:40.47 (33.10)     3:13.25 (32.78)     3:46.28 (33.03)     4:18.93 (32.65)
        4:51.72 (32.79)     5:23.35 (31.63)                                        
 11 Munz, Brenna A            15 Marist               5:25.01    5:26.29 ZQ     
                  29.22     1:01.27 (32.05)     1:33.99 (32.72)     2:07.12 (33.13)
        2:40.73 (33.61)     3:14.34 (33.61)     3:48.33 (33.99)     4:22.84 (34.51)
        4:55.94 (33.10)     5:26.29 (30.35)                                        
 12 Patafio, Giavanna J       15 Badger               5:25.16    5:26.32 ZQ     
                  28.58     1:00.51 (31.93)     1:33.05 (32.54)     2:05.98 (32.93)
        2:39.30 (33.32)     3:12.31 (33.01)     3:46.10 (33.79)     4:19.54 (33.44)
        4:53.16 (33.62)     5:26.32 (33.16)                                        
 13 Warren, Michelle N        16 Team Suffolk         5:25.39    5:27.34 ZQ     
                  30.67     1:03.61 (32.94)     1:36.87 (33.26)     2:10.37 (33.50)
        2:43.68 (33.31)     3:16.91 (33.23)     3:49.94 (33.03)     4:22.90 (32.96)
        4:55.80 (32.90)     5:27.34 (31.54)                                        
 14 Makowski, Michelle T      17 Team Suffolk         5:29.91    5:29.50 JO     
                  30.32     1:02.92 (32.60)     1:36.40 (33.48)     2:09.46 (33.06)
        2:42.85 (33.39)     3:16.71 (33.86)     3:50.10 (33.39)     4:23.67 (33.57)
        4:56.98 (33.31)     5:29.50 (32.52)                                        
 15 Kuzniewski, Megan A       16 Express Swimming     5:31.06    5:39.75        
                  30.69     1:04.91 (34.22)     1:39.82 (34.91)     2:14.62 (34.80)
        2:49.07 (34.45)     3:23.52 (34.45)     3:58.42 (34.90)     4:33.13 (34.71)
        5:07.08 (33.95)     5:39.75 (32.67)                                        
Preliminaries
  4 Fountain, Michelle L      17 Islip Aquatics       5:17.95                   
                  28.24       58.95 (30.71)     1:30.87 (31.92)     2:03.17 (32.30)
        2:35.90 (32.73)     3:08.67 (32.77)     3:41.61 (32.94)     4:14.09 (32.48)
        4:46.24 (32.15)     5:17.95 (31.71)                                        
  7 Vairo, Corinne D          16 Three Village        5:19.73                   
                  28.59     1:00.87 (32.28)     1:32.99 (32.12)     2:05.79 (32.80)
        2:38.27 (32.48)     3:10.57 (32.30)     3:42.99 (32.42)     4:15.68 (32.69)
        4:48.05 (32.37)     5:19.73 (31.68)                                        
  8 Doughty, Brigitte         15 Hauppauge            5:22.03                   
                  29.20     1:01.04 (31.84)     1:33.89 (32.85)     2:06.93 (33.04)
        2:40.07 (33.14)     3:12.58 (32.51)     3:45.72 (33.14)     4:18.12 (32.40)
        4:50.63 (32.51)     5:22.03 (31.40)                                        
 14 Cooper, Sammie C          15 BGNW Marlins         5:24.22                   
                  30.07     1:02.86 (32.79)     1:35.64 (32.78)     2:08.91 (33.27)
        2:41.54 (32.63)     3:14.81 (33.27)     3:48.03 (33.22)     4:20.66 (32.63)
        4:52.55 (31.89)     5:24.22 (31.67)                                        
 18 Borutecene, Gabby M       16 LIAC                 5:26.81                   
                  29.18     1:00.88 (31.70)     1:33.77 (32.89)     2:06.90 (33.13)
        2:40.34 (33.44)     3:13.68 (33.34)     3:47.24 (33.56)     4:20.68 (33.44)
        4:54.31 (33.63)     5:26.81 (32.50)                                        
B - Final
 20 Wais, Ashleigh Q          15 NYCAC                5:31.04                   
                  30.94     1:04.34 (33.40)     1:38.21 (33.87)     2:12.23 (34.02)
        2:46.53 (34.30)     3:20.24 (33.71)     3:53.58 (33.34)     4:26.76 (33.18)
        4:59.56 (32.80)     5:31.04 (31.48)                                        
Preliminaries
 22 Gavin, Tricia A           17 Wagner               5:31.33                   
                  29.30     1:02.10 (32.80)     1:35.96 (33.86)     2:10.12 (34.16)
        2:43.94 (33.82)     3:17.97 (34.03)     3:52.27 (34.30)     4:26.40 (34.13)
        4:59.39 (32.99)     5:31.33 (31.94)                                        
 23 Coombs, Laurissa R        15 Three Village        5:31.56                   
                  29.05     1:01.20 (32.15)     1:34.37 (33.17)     2:08.23 (33.86)
        2:42.17 (33.94)     3:16.32 (34.15)     3:50.78 (34.46)     4:24.82 (34.04)
        4:58.68 (33.86)     5:31.56 (32.88)                                        
 24 Janowski, Mary-Elyse      17 Express Swimming     5:31.73                   
                  29.04     1:01.72 (32.68)     1:35.37 (33.65)     2:09.41 (34.04)
        2:43.74 (34.33)     3:18.19 (34.45)     3:52.83 (34.64)     4:26.29 (33.46)
        4:59.91 (33.62)     5:31.73 (31.82)                                        
 25 Schaefer, Kathryn R       15 Middies              5:32.85                   
                  29.46     1:02.34 (32.88)     1:36.19 (33.85)     2:10.18 (33.99)
        2:44.60 (34.42)     3:19.23 (34.63)     3:53.03 (33.80)     4:27.44 (34.41)
        5:00.80 (33.36)     5:32.85 (32.05)                                        
 26 O'Brien, Kaitlin          16 Wagner               5:32.98                   
                  30.61     1:03.76 (33.15)     1:37.57 (33.81)     2:11.68 (34.11)
        2:45.48 (33.80)     3:19.19 (33.71)     3:53.07 (33.88)     4:26.93 (33.86)
        5:00.83 (33.90)     5:32.98 (32.15)                                        
 27 Cremer, Kylie E           18 Islip Aquatics       5:33.88                   
                  30.01     1:02.75 (32.74)     1:36.40 (33.65)     2:10.12 (33.72)
        2:43.91 (33.79)     3:17.85 (33.94)     3:51.86 (34.01)     4:26.02 (34.16)
        5:00.27 (34.25)     5:33.88 (33.61)                                        
 28 Hartford, Laura G         17 Express Swimming     5:34.00                   
                  29.04     1:01.47 (32.43)     1:35.34 (33.87)     2:09.55 (34.21)
        2:43.97 (34.42)     3:18.28 (34.31)     3:52.63 (34.35)     4:26.94 (34.31)
        5:00.79 (33.85)     5:34.00 (33.21)                                        
 29 McNett, Kelsie A          18 Newburgh Sharks      5:34.58                   
                  29.84     1:02.18 (32.34)     1:35.68 (33.50)     2:09.37 (33.69)
        2:43.70 (34.33)     3:18.26 (34.56)     3:52.09 (33.83)     4:26.77 (34.68)
        5:00.94 (34.17)     5:34.58 (33.64)                                        
 30 Chagas, Natasha Amaral P  17 Monroe-Woodbury      5:45.40                   
                  30.34     1:03.88 (33.54)     1:38.45 (34.57)     2:12.51 (34.06)
        2:47.15 (34.64)     3:22.27 (35.12)     3:57.96 (35.69)     4:34.03 (36.07)
        5:10.20 (36.17)     5:45.40 (35.20)                                        
 
Girls 15-18 500 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 4:57.46        1983 Lori Boehler                               
       METRO: M 4:41.98   4/30/1997 Jessica Foschi, LIAC-MR                    
                4:47.79  OPEN
                4:53.19  JRN
                5:03.29  NCSA
                5:06.99  SECT
                5:27.99  ZQ
                5:31.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Conard, Kate E            16 Three Village        5:10.74    5:11.05 qZQ    
                  28.20       58.70 (30.50)     1:29.82 (31.12)     2:01.24 (31.42)
        2:32.94 (31.70)     3:04.82 (31.88)     3:36.65 (31.83)     4:08.52 (31.87)
        4:40.64 (32.12)     5:11.05 (30.41)                                        
  2 Mrozinski, Melissa        16 UN-WAC               5:09.48    5:12.94 qZQ    
                  28.89       59.54 (30.65)     1:31.14 (31.60)     2:03.12 (31.98)
        2:35.09 (31.97)     3:06.95 (31.86)     3:38.74 (31.79)     4:10.89 (32.15)
        4:42.53 (31.64)     5:12.94 (30.41)                                        
  3 Schlichte, Sarah A        16 Express Swimming     5:09.40    5:14.62 qZQ    
                  28.02       59.02 (31.00)     1:30.62 (31.60)     2:02.66 (32.04)
        2:34.67 (32.01)     3:06.77 (32.10)     3:39.24 (32.47)     4:11.46 (32.22)
        4:43.59 (32.13)     5:14.62 (31.03)                                        
  4 Fountain, Michelle L      17 Islip Aquatics       5:10.77    5:17.95 qZQ    
                  28.24       58.95 (30.71)     1:30.87 (31.92)     2:03.17 (32.30)
        2:35.90 (32.73)     3:08.67 (32.77)     3:41.61 (32.94)     4:14.09 (32.48)
        4:46.24 (32.15)     5:17.95 (31.71)                                        
  5 Winkler, Caitlin M        17 NYCAC                5:12.63    5:18.19 qZQ    
                  29.17     1:00.21 (31.04)     1:31.87 (31.66)     2:03.79 (31.92)
        2:36.01 (32.22)     3:08.24 (32.23)     3:40.59 (32.35)     4:13.22 (32.63)
        4:45.97 (32.75)     5:18.19 (32.22)                                        
  6 Nugent, Susan A           16 Express Swimming     5:08.05    5:18.30 qZQ    
                  28.08       59.44 (31.36)     1:31.15 (31.71)     2:03.31 (32.16)
        2:35.99 (32.68)     3:08.53 (32.54)     3:41.36 (32.83)     4:13.98 (32.62)
        4:46.59 (32.61)     5:18.30 (31.71)                                        
  7 Vairo, Corinne D          16 Three Village        5:30.36    5:19.73 qZQ    
                  28.59     1:00.87 (32.28)     1:32.99 (32.12)     2:05.79 (32.80)
        2:38.27 (32.48)     3:10.57 (32.30)     3:42.99 (32.42)     4:15.68 (32.69)
        4:48.05 (32.37)     5:19.73 (31.68)                                        
  8 Doughty, Brigitte         15 Hauppauge            5:15.81    5:22.03 qZQ    
                  29.20     1:01.04 (31.84)     1:33.89 (32.85)     2:06.93 (33.04)
        2:40.07 (33.14)     3:12.58 (32.51)     3:45.72 (33.14)     4:18.12 (32.40)
        4:50.63 (32.51)     5:22.03 (31.40)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Shepherd, Christine M     18 Viking               5:19.03    5:22.05 qZQ    
                  28.90     1:00.61 (31.71)     1:33.24 (32.63)     2:05.92 (32.68)
        2:38.66 (32.74)     3:11.66 (33.00)     3:44.51 (32.85)     4:17.49 (32.98)
        4:50.23 (32.74)     5:22.05 (31.82)                                        
 10 Skeivys, Maria E          15 UN-LGAC              5:23.92    5:23.87 qZQ    
                  29.42     1:01.50 (32.08)     1:34.29 (32.79)     2:07.32 (33.03)
        2:40.35 (33.03)     3:13.29 (32.94)     3:46.29 (33.00)     4:19.35 (33.06)
        4:52.29 (32.94)     5:23.87 (31.58)                                        
 11 Grunewald, Cailin E       17 Viking               5:21.04    5:23.98 qZQ    
                  29.35     1:00.98 (31.63)     1:33.74 (32.76)     2:06.91 (33.17)
        2:39.87 (32.96)     3:13.03 (33.16)     3:45.99 (32.96)     4:19.38 (33.39)
        4:52.38 (33.00)     5:23.98 (31.60)                                        
 12 Krebs, Kristen E          15 Express Swimming     5:21.09    5:24.17 qZQ    
                  29.45     1:01.19 (31.74)     1:33.86 (32.67)     2:07.09 (33.23)
        2:40.00 (32.91)     3:12.90 (32.90)     3:45.89 (32.99)     4:18.85 (32.96)
        4:51.70 (32.85)     5:24.17 (32.47)                                        
 13 Logan, Colleen M          16 LIAC                 5:23.78    5:24.18 qZQ    
                  29.82     1:01.90 (32.08)     1:34.42 (32.52)     2:07.44 (33.02)
        2:40.43 (32.99)     3:13.53 (33.10)     3:46.27 (32.74)     4:19.18 (32.91)
        4:52.10 (32.92)     5:24.18 (32.08)                                        
 14 Cooper, Sammie C          15 BGNW Marlins         5:25.92    5:24.22 qZQ    
                  30.07     1:02.86 (32.79)     1:35.64 (32.78)     2:08.91 (33.27)
        2:41.54 (32.63)     3:14.81 (33.27)     3:48.03 (33.22)     4:20.66 (32.63)
        4:52.55 (31.89)     5:24.22 (31.67)                                        
 15 Munz, Brenna A            15 Marist               5:24.79    5:25.01 qZQ    
                  29.12     1:00.87 (31.75)     1:33.74 (32.87)     2:06.65 (32.91)
        2:39.82 (33.17)     3:13.27 (33.45)     3:46.49 (33.22)     4:19.99 (33.50)
        4:52.65 (32.66)     5:25.01 (32.36)                                        
 16 Patafio, Giavanna J       15 Badger               5:24.77    5:25.16 qZQ    
                  28.28     1:00.25 (31.97)     1:32.97 (32.72)     2:05.67 (32.70)
        2:38.77 (33.10)     3:12.19 (33.42)     3:45.70 (33.51)     4:18.89 (33.19)
        4:52.37 (33.48)     5:25.16 (32.79)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Warren, Michelle N        16 Team Suffolk         5:25.53    5:25.39 ZQ     
                  29.77     1:02.14 (32.37)     1:34.98 (32.84)     2:07.91 (32.93)
        2:40.55 (32.64)     3:13.68 (33.13)     3:46.72 (33.04)     4:19.82 (33.10)
        4:52.89 (33.07)     5:25.39 (32.50)                                        
 18 Borutecene, Gabby M       16 LIAC                 5:22.99    5:26.81 ZQ     
                  29.18     1:00.88 (31.70)     1:33.77 (32.89)     2:06.90 (33.13)
        2:40.34 (33.44)     3:13.68 (33.34)     3:47.24 (33.56)     4:20.68 (33.44)
        4:54.31 (33.63)     5:26.81 (32.50)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Makowski, Michelle T      17 Team Suffolk         5:26.86    5:29.91 JO     
                  30.07     1:02.26 (32.19)     1:35.08 (32.82)     2:08.24 (33.16)
        2:41.74 (33.50)     3:15.15 (33.41)     3:49.05 (33.90)     4:22.98 (33.93)
        4:56.77 (33.79)     5:29.91 (33.14)                                        
 20 Wais, Ashleigh Q          15 NYCAC                5:29.65    5:31.04 JO     
                  30.94     1:04.34 (33.40)     1:38.21 (33.87)     2:12.23 (34.02)
        2:46.53 (34.30)     3:20.24 (33.71)     3:53.58 (33.34)     4:26.76 (33.18)
        4:59.56 (32.80)     5:31.04 (31.48)                                        
 21 Kuzniewski, Megan A       16 Express Swimming     5:30.59    5:31.06 JO     
                  30.14     1:03.73 (33.59)     1:37.80 (34.07)     2:11.88 (34.08)
        2:45.39 (33.51)     3:19.95 (34.56)     3:53.61 (33.66)     4:27.08 (33.47)
        5:00.25 (33.17)     5:31.06 (30.81)                                        
 22 Gavin, Tricia A           17 Wagner               5:31.90    5:31.33 JO     
                  29.30     1:02.10 (32.80)     1:35.96 (33.86)     2:10.12 (34.16)
        2:43.94 (33.82)     3:17.97 (34.03)     3:52.27 (34.30)     4:26.40 (34.13)
        4:59.39 (32.99)     5:31.33 (31.94)                                        
 23 Coombs, Laurissa R        15 Three Village        5:22.38    5:31.56 JO     
                  29.05     1:01.20 (32.15)     1:34.37 (33.17)     2:08.23 (33.86)
        2:42.17 (33.94)     3:16.32 (34.15)     3:50.78 (34.46)     4:24.82 (34.04)
        4:58.68 (33.86)     5:31.56 (32.88)                                        
 24 Janowski, Mary-Elyse      17 Express Swimming     5:23.67    5:31.73 JO     
                  29.04     1:01.72 (32.68)     1:35.37 (33.65)     2:09.41 (34.04)
        2:43.74 (34.33)     3:18.19 (34.45)     3:52.83 (34.64)     4:26.29 (33.46)
        4:59.91 (33.62)     5:31.73 (31.82)                                        
 25 Schaefer, Kathryn R       15 Middies              5:25.17    5:32.85        
                  29.46     1:02.34 (32.88)     1:36.19 (33.85)     2:10.18 (33.99)
        2:44.60 (34.42)     3:19.23 (34.63)     3:53.03 (33.80)     4:27.44 (34.41)
        5:00.80 (33.36)     5:32.85 (32.05)                                        
 26 O'Brien, Kaitlin          16 Wagner               5:31.09    5:32.98        
                  30.61     1:03.76 (33.15)     1:37.57 (33.81)     2:11.68 (34.11)
        2:45.48 (33.80)     3:19.19 (33.71)     3:53.07 (33.88)     4:26.93 (33.86)
        5:00.83 (33.90)     5:32.98 (32.15)                                        
 27 Cremer, Kylie E           18 Islip Aquatics       5:25.09    5:33.88        
                  30.01     1:02.75 (32.74)     1:36.40 (33.65)     2:10.12 (33.72)
        2:43.91 (33.79)     3:17.85 (33.94)     3:51.86 (34.01)     4:26.02 (34.16)
        5:00.27 (34.25)     5:33.88 (33.61)                                        
 28 Hartford, Laura G         17 Express Swimming     5:30.87    5:34.00        
                  29.04     1:01.47 (32.43)     1:35.34 (33.87)     2:09.55 (34.21)
        2:43.97 (34.42)     3:18.28 (34.31)     3:52.63 (34.35)     4:26.94 (34.31)
        5:00.79 (33.85)     5:34.00 (33.21)                                        
 29 McNett, Kelsie A          18 Newburgh Sharks      5:30.85    5:34.58        
                  29.84     1:02.18 (32.34)     1:35.68 (33.50)     2:09.37 (33.69)
        2:43.70 (34.33)     3:18.26 (34.56)     3:52.09 (33.83)     4:26.77 (34.68)
        5:00.94 (34.17)     5:34.58 (33.64)                                        
 30 Chagas, Natasha Amaral P  17 Monroe-Woodbury      5:19.94    5:45.40        
                  30.34     1:03.88 (33.54)     1:38.45 (34.57)     2:12.51 (34.06)
        2:47.15 (34.64)     3:22.27 (35.12)     3:57.96 (35.69)     4:34.03 (36.07)
        5:10.20 (36.17)     5:45.40 (35.20)                                        
 
Girls 15-18 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 17:17.50   2/26/2005 Caren E Guyett, BGNW Marlins              
       METRO: M 16:13.59   4/30/1997 Jessica Foschi, LIAC-MR                   
                16:30.59  OPEN
                16:48.49  JRN
                17:24.29  NCSA
                17:54.39  SECT
                19:09.99  ZQ
                19:09.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nugent, Susan A           16 Express Swimming    17:33.36   17:47.77 SECT   
                  29.02     1:01.53 (32.51)     1:34.38 (32.85)     2:07.35 (32.97)
        2:39.91 (32.56)     3:11.81 (31.90)     3:43.50 (31.69)     4:15.75 (32.25)
        4:48.34 (32.59)     5:20.66 (32.32)     5:52.60 (31.94)     6:25.71 (33.11)
        6:57.99 (32.28)     7:30.47 (32.48)     8:02.82 (32.35)     8:35.42 (32.60)
        9:08.03 (32.61)     9:40.55 (32.52)    10:13.43 (32.88)    10:46.30 (32.87)
       11:19.00 (32.70)    11:52.16 (33.16)    12:24.92 (32.76)    12:57.80 (32.88)
       13:30.95 (33.15)    14:03.78 (32.83)    14:36.35 (32.57)    15:08.96 (32.61)
       15:41.49 (32.53)    16:13.71 (32.22)    16:46.22 (32.51)    17:18.31 (32.09)
       17:47.77 (29.46)
  2 Fountain, Michelle L      17 Islip Aquatics      17:52.57   17:48.01 SECT   
                  29.56     1:01.84 (32.28)     1:34.67 (32.83)     2:07.53 (32.86)
        2:40.42 (32.89)     3:13.25 (32.83)     3:46.16 (32.91)     4:19.24 (33.08)
        4:52.34 (33.10)     5:25.19 (32.85)     5:58.34 (33.15)     6:31.61 (33.27)
        7:04.04 (32.43)     7:36.53 (32.49)     8:08.83 (32.30)     8:41.14 (32.31)
        9:13.49 (32.35)     9:45.65 (32.16)    10:18.36 (32.71)    10:51.10 (32.74)
       11:23.92 (32.82)    11:56.79 (32.87)    12:29.13 (32.34)    13:01.88 (32.75)
       13:34.28 (32.40)    14:06.74 (32.46)    14:39.03 (32.29)    15:11.39 (32.36)
       15:44.05 (32.66)    16:16.69 (32.64)    16:48.55 (31.86)    17:19.24 (30.69)
       17:48.01 (28.77)
  3 Schlichte, Sarah A        16 Express Swimming    17:50.18   17:49.19 SECT   
                  29.28     1:01.43 (32.15)     1:34.20 (32.77)     2:07.32 (33.12)
        2:40.06 (32.74)     3:12.64 (32.58)     3:44.78 (32.14)     4:17.42 (32.64)
        4:50.07 (32.65)     5:22.75 (32.68)     5:55.34 (32.59)     6:27.98 (32.64)
        7:00.71 (32.73)     7:33.32 (32.61)     8:05.82 (32.50)     8:38.37 (32.55)
        9:11.02 (32.65)     9:43.64 (32.62)    10:16.30 (32.66)    10:48.87 (32.57)
       11:21.75 (32.88)    11:54.50 (32.75)    12:27.19 (32.69)    12:59.78 (32.59)
       13:32.81 (33.03)    14:05.41 (32.60)    14:37.84 (32.43)    15:10.30 (32.46)
       15:42.78 (32.48)    16:15.34 (32.56)    16:47.33 (31.99)    17:19.28 (31.95)
       17:49.19 (29.91)
  4 Logan, Colleen M          16 LIAC                18:18.46   18:17.51 ZQ     
                  30.43     1:03.09 (32.66)     1:36.06 (32.97)     2:09.32 (33.26)
        2:42.38 (33.06)     3:15.52 (33.14)     3:48.99 (33.47)     4:22.11 (33.12)
        4:55.27 (33.16)     5:28.88 (33.61)     6:02.00 (33.12)     6:35.26 (33.26)
        7:08.60 (33.34)     7:41.79 (33.19)     8:14.99 (33.20)     8:48.12 (33.13)
        9:21.29 (33.17)     9:54.48 (33.19)    10:27.97 (33.49)    11:01.65 (33.68)
       11:35.23 (33.58)    12:09.09 (33.86)    12:42.65 (33.56)    13:16.20 (33.55)
       13:49.43 (33.23)    14:23.19 (33.76)    14:56.74 (33.55)    15:30.19 (33.45)
       16:03.79 (33.60)    16:37.23 (33.44)    17:11.12 (33.89)    17:44.72 (33.60)
       18:17.51 (32.79)
  5 Coombs, Laurissa R        15 Three Village       18:28.44   18:37.56 ZQ     
                  30.83     1:04.31 (33.48)     1:39.05 (34.74)     2:13.98 (34.93)
        2:48.26 (34.28)     3:22.94 (34.68)     3:58.01 (35.07)     4:32.83 (34.82)
        5:07.84 (35.01)     5:42.92 (35.08)     6:18.03 (35.11)     6:52.33 (34.30)
        7:27.66 (35.33)     8:03.01 (35.35)     8:37.91 (34.90)     9:13.26 (35.35)
        9:48.67 (35.41)    10:23.09 (34.42)    10:58.01 (34.92)    11:33.30 (35.29)
                               12:08.84 ( )    12:44.17 (35.33)    13:19.63 (35.46)
       13:54.56 (34.93)    14:29.77 (35.21)    15:04.86 (35.09)    15:40.06 (35.20)
       16:15.51 (35.45)    16:51.10 (35.59)    17:26.51 (35.41)    18:02.17 (35.66)
       18:37.56 (35.39)
  6 Krebs, Kristen E          15 Express Swimming    18:27.79   18:41.87 ZQ     
                  30.74     1:03.66 (32.92)     1:37.36 (33.70)     2:11.28 (33.92)
        2:44.96 (33.68)     3:19.00 (34.04)     3:53.05 (34.05)     4:27.11 (34.06)
        5:00.96 (33.85)     5:35.05 (34.09)     6:08.99 (33.94)     6:43.25 (34.26)
        7:17.32 (34.07)     7:51.55 (34.23)     8:25.88 (34.33)     9:00.05 (34.17)
        9:34.32 (34.27)    10:08.88 (34.56)    10:43.41 (34.53)    11:17.58 (34.17)
       11:51.89 (34.31)    12:26.18 (34.29)    13:00.41 (34.23)    13:34.67 (34.26)
       14:08.74 (34.07)    14:43.05 (34.31)    15:17.42 (34.37)    15:51.65 (34.23)
       16:25.96 (34.31)    16:59.98 (34.02)    17:34.30 (34.32)    18:08.34 (34.04)
       18:41.87 (33.53)
  7 Kuzniewski, Megan A       16 Express Swimming    18:38.70   18:51.91 ZQ     
                  31.06     1:04.72 (33.66)     1:39.45 (34.73)     2:13.65 (34.20)
        2:47.84 (34.19)     3:21.98 (34.14)     3:56.08 (34.10)     4:29.96 (33.88)
        5:04.02 (34.06)     5:38.32 (34.30)     6:12.68 (34.36)     6:46.99 (34.31)
        7:21.35 (34.36)     7:55.41 (34.06)     8:29.59 (34.18)     9:03.75 (34.16)
        9:38.50 (34.75)    10:13.19 (34.69)    10:47.72 (34.53)    11:22.36 (34.64)
       11:56.82 (34.46)    12:31.42 (34.60)    13:06.17 (34.75)    13:41.08 (34.91)
       14:15.56 (34.48)    14:50.57 (35.01)    15:25.73 (35.16)    16:00.01 (34.28)
       16:34.70 (34.69)    17:09.57 (34.87)    17:44.28 (34.71)    18:18.93 (34.65)
       18:51.91 (32.98)
  8 Erickson, Abigayle        17 AGUA Swim Team      18:50.80   19:07.10 ZQ     
                  31.17     1:04.81 (33.64)     1:39.55 (34.74)     2:14.09 (34.54)
        2:48.82 (34.73)     3:23.66 (34.84)     3:58.55 (34.89)     4:33.15 (34.60)
        5:08.29 (35.14)     5:43.53 (35.24)     6:18.06 (34.53)     6:52.30 (34.24)
        7:27.50 (35.20)     8:02.56 (35.06)     8:37.27 (34.71)     9:12.34 (35.07)
        9:47.52 (35.18)    10:22.58 (35.06)    10:57.74 (35.16)    11:32.98 (35.24)
       12:07.93 (34.95)    12:43.13 (35.20)    13:18.39 (35.26)    13:53.95 (35.56)
       14:29.32 (35.37)    15:04.87 (35.55)    15:39.54 (34.67)    16:14.51 (34.97)
       16:49.65 (35.14)    17:24.87 (35.22)    17:59.55 (34.68)    18:34.02 (34.47)
       19:07.10 (33.08)
  9 O'Brien, Kaitlin          16 Wagner              18:35.82   19:08.62 ZQ     
                  31.98     1:06.05 (34.07)     1:40.44 (34.39)     2:14.76 (34.32)
        2:49.80 (35.04)     3:24.54 (34.74)     3:59.53 (34.99)     4:35.00 (35.47)
        5:09.56 (34.56)     5:44.54 (34.98)     6:19.00 (34.46)     6:54.44 (35.44)
        7:29.28 (34.84)     8:04.09 (34.81)     8:39.27 (35.18)     9:14.55 (35.28)
        9:49.83 (35.28)    10:25.38 (35.55)    11:01.29 (35.91)    11:36.90 (35.61)
       12:11.86 (34.96)    12:46.73 (34.87)    13:21.69 (34.96)    13:56.45 (34.76)
       14:31.17 (34.72)    15:05.89 (34.72)    15:40.79 (34.90)    16:16.21 (35.42)
       16:51.35 (35.14)    17:26.62 (35.27)    18:00.90 (34.28)    18:35.30 (34.40)
       19:08.62 (33.32)
 10 Schaefer, Kathryn R       15 Middies             18:44.78   19:28.09        
                  31.17     1:05.31 (34.14)     1:39.93 (34.62)     2:14.40 (34.47)
        2:48.55 (34.15)     3:22.99 (34.44)     3:57.76 (34.77)     4:31.46 (33.70)
        5:05.72 (34.26)     5:41.18 (35.46)     6:16.57 (35.39)     6:51.53 (34.96)
        7:27.40 (35.87)     8:02.86 (35.46)     8:38.51 (35.65)     9:14.18 (35.67)
        9:49.69 (35.51)    10:25.77 (36.08)    11:01.75 (35.98)    11:38.14 (36.39)
       12:15.24 (37.10)    12:51.33 (36.09)    13:28.36 (37.03)    14:04.96 (36.60)
       14:41.76 (36.80)    15:17.29 (35.53)    15:54.21 (36.92)    16:31.39 (37.18)
       17:07.55 (36.16)    17:44.23 (36.68)    18:19.27 (35.04)    18:53.82 (34.55)
       19:28.09 (34.27)
 
Girls 15-18 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          JO: # 57.57   3/28/2008 Brienne M Ryan, Viking-MR                    
       METRO: M 54.80    4/9/2005 Julia E.Smit, TVSC-MR                        
                55.79  OPEN
                56.89  JRN
                59.09  NCSA
              1:00.29  SECT
              1:05.49  ZQ
              1:06.49  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Ryan, Brienne M           16 Viking                 58.58      57.57#NCSA   
                  27.67       57.57 (29.90)                                        
  2 Polhill, Ali C            15 BGNW Marlins         1:00.63    1:00.18 SECT   
                  28.85     1:00.18 (31.33)                                        
  3 Lyver, Kellie M           16 Badger               1:02.50    1:00.56 ZQ     
                  29.24     1:00.56 (31.32)                                        
  4 Taddeo, Marisa S          16 North Shore          1:00.99    1:00.92 ZQ     
                  29.16     1:00.92 (31.76)                                        
  5 Owens, Amanda C           15 Badger               1:01.83    1:01.09 ZQ     
                  29.75     1:01.09 (31.34)                                        
  6 Berg, Shea P              16 Newburgh Sharks      1:01.85    1:01.71 ZQ     
                  30.26     1:01.71 (31.45)                                        
  7 Arnott, Sarah A           17 NY Sharks            1:01.20    1:01.74 ZQ     
                  29.65     1:01.74 (32.09)                                        
  8 Weston, Betsy F           16 BGNW Marlins         1:02.07    1:05.45 ZQ     
                  31.54     1:05.45 (33.91)                                        
B - Final
  9 Butler, Danielle E        17 NY Sharks            1:02.69    1:02.17 ZQ     
                  30.16     1:02.17 (32.01)                                        
 10 Baczek, Olivia M          16 Marist               1:03.26    1:02.90 ZQ     
                  30.96     1:02.90 (31.94)                                        
 11 Grunewald, Cailin E       17 Viking               1:03.15    1:03.20 ZQ     
                  30.86     1:03.20 (32.34)                                        
 12 Brennan, Alyssa M         15 Three Village        1:03.13    1:03.33 ZQ     
                  30.52     1:03.33 (32.81)                                        
 13 Giner, Racquel C          15 BGNW Marlins         1:03.19    1:03.34 ZQ     
                  30.84     1:03.34 (32.50)                                        
 14 Cheng, Emily              15 Express Swimming     1:02.55    1:03.36 ZQ     
                  30.77     1:03.36 (32.59)                                        
 15 Sweeney, Breanne          17 Wagner               1:03.26    1:03.51 ZQ     
                  30.70     1:03.51 (32.81)                                        
 16 Ouzounian, Lauren M       15 Three Village        1:03.16    1:03.69 ZQ     
                  31.11     1:03.69 (32.58)                                        
Preliminaries
 17 Forbes, Emma C            17 West Point           1:03.47                   
                  30.69     1:03.47 (32.78)                                        
 18 Lindahl, Melissa M        16 Express Swimming     1:03.62                   
                  31.20     1:03.62 (32.42)                                        
 19 Turner, Jennifer J        16 Silver Streaks       1:03.67                   
                  30.77     1:03.67 (32.90)                                        
 20 Aiello, Jennifer M        15 Marist               1:04.30                   
                  31.67     1:04.30 (32.63)                                        
 21 Shaw, Lauren M            17 Aqua Gems            1:04.32                   
                  31.58     1:04.32 (32.74)                                        
 22 Skeivys, Maria E          15 UN-LGAC              1:04.58                   
                  31.47     1:04.58 (33.11)                                        
 23 Hocson, Hillary M         16 Newburgh Sharks      1:04.61                   
                  31.69     1:04.61 (32.92)                                        
 24 Doughty, Brigitte         15 Hauppauge            1:04.81                   
                  31.66     1:04.81 (33.15)                                        
 25 Anderer, Stephanie L      16 Team Suffolk         1:05.19                   
                  31.05     1:05.19 (34.14)                                        
 26 Casado, Laurie            17 Cross Island         1:05.33                   
                  31.51     1:05.33 (33.82)                                        
 27 Reilly, Nadie D           15 BGNW Marlins         1:05.39                   
                  31.74     1:05.39 (33.65)                                        
 28 Carew, Kaitlyn            17 NY Sharks            1:05.42                   
                  31.98     1:05.42 (33.44)                                        
 29 Vallone, Ashley S         17 NY Sharks            1:05.50                   
                  31.51     1:05.50 (33.99)                                        
 30 Peruffo, Heather A        17 Dolphins             1:05.57                   
                  31.71     1:05.57 (33.86)                                        
 31 Braca, Gianna L           16 Pace                 1:05.63                   
                  31.63     1:05.63 (34.00)                                        
 32 Johns, Maggie S           15 LIAC                 1:05.67                   
                  31.97     1:05.67 (33.70)                                        
 33 Cooke, Farrell E          15 Badger               1:05.78                   
                  31.61     1:05.78 (34.17)                                        
 34 O'Keefe, Brenna M         16 Marist               1:06.14                   
                  32.66     1:06.14 (33.48)                                        
 35 Blom, Danielle            16 Hauppauge            1:06.36                   
                  32.03     1:06.36 (34.33)                                        
 36 Sung, Julia               15 Cross Island         1:06.45                   
                  32.20     1:06.45 (34.25)                                        
 37 Pyle, Emma P              18 UN-GAEL              1:07.01                   
                  32.15     1:07.01 (34.86)                                        
 38 Ryan, Mary C              17 Wagner               1:07.16                   
                  32.88     1:07.16 (34.28)                                        
 39 Richardson, Erika S       15 COND                 1:07.28                   
                  32.64     1:07.28 (34.64)                                        
 40 Pakstas-Smith, Regina     17 Middies              1:07.36                   
                  32.60     1:07.36 (34.76)                                        
 41 Cunningham, Ainslee F     16 Northern Dutches     1:07.53                   
                  32.35     1:07.53 (35.18)                                        
 42 Vasquez, Ariana R         16 North Shore          1:07.78                   
                  32.75     1:07.78 (35.03)                                        
 43 Schaefer, Kathryn R       15 Middies              1:07.92                   
                  32.61     1:07.92 (35.31)                                        
 44 Moore, Erica C            15 Aqua Gems            1:07.98                   
                  32.08     1:07.98 (35.90)                                        
 
Girls 15-18 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          JO: # 57.57   3/28/2008 Brienne M Ryan, Viking-MR                    
       METRO: M 54.80    4/9/2005 Julia E.Smit, TVSC-MR                        
                55.79  OPEN
                56.89  JRN
                59.09  NCSA
              1:00.29  SECT
              1:05.49  ZQ
              1:06.49  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Ryan, Brienne M           16 Viking                 57.92      58.58 qNCSA  
                  28.30       58.58 (30.28)                                        
  2 Polhill, Ali C            15 BGNW Marlins           58.80    1:00.63 qZQ    
                  28.58     1:00.63 (32.05)                                        
  3 Taddeo, Marisa S          16 North Shore          1:00.62    1:00.99 qZQ    
                  29.28     1:00.99 (31.71)                                        
  4 Arnott, Sarah A           17 NY Sharks            1:00.98    1:01.20 qZQ    
                  29.72     1:01.20 (31.48)                                        
  5 Owens, Amanda C           15 Badger               1:00.21    1:01.83 qZQ    
                  30.04     1:01.83 (31.79)                                        
  6 Berg, Shea P              16 Newburgh Sharks      1:01.38    1:01.85 qZQ    
                  30.33     1:01.85 (31.52)                                        
  7 Weston, Betsy F           16 BGNW Marlins         1:01.93    1:02.07 qZQ    
                  30.50     1:02.07 (31.57)                                        
  8 Lyver, Kellie M           16 Badger               1:01.02    1:02.50 qZQ    
                  29.94     1:02.50 (32.56)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Cheng, Emily              15 Express Swimming     1:02.52    1:02.55 qZQ    
                  30.75     1:02.55 (31.80)                                        
 10 Butler, Danielle E        17 NY Sharks            1:05.56    1:02.69 qZQ    
                  30.77     1:02.69 (31.92)                                        
 11 Brennan, Alyssa M         15 Three Village        1:00.95    1:03.13 qZQ    
                  30.75     1:03.13 (32.38)                                        
 12 Grunewald, Cailin E       17 Viking               1:04.38    1:03.15 qZQ    
                  31.17     1:03.15 (31.98)                                        
 13 Ouzounian, Lauren M       15 Three Village        1:01.65    1:03.16 qZQ    
                  30.76     1:03.16 (32.40)                                        
 14 Giner, Racquel C          15 BGNW Marlins         1:03.21    1:03.19 qZQ    
                  30.73     1:03.19 (32.46)                                        
 15 Baczek, Olivia M          16 Marist               1:03.17    1:03.26 qZQ    
                  31.08     1:03.26 (32.18)                                        
 15 Sweeney, Breanne          17 Wagner               1:02.13    1:03.26 qZQ    
                  30.65     1:03.26 (32.61)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Forbes, Emma C            17 West Point           1:02.33    1:03.47 ZQ     
                  30.69     1:03.47 (32.78)                                        
 18 Lindahl, Melissa M        16 Express Swimming     1:02.40    1:03.62 ZQ     
                  31.20     1:03.62 (32.42)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Turner, Jennifer J        16 Silver Streaks       1:04.20    1:03.67 ZQ     
                  30.77     1:03.67 (32.90)                                        
 20 Aiello, Jennifer M        15 Marist               1:02.99    1:04.30 ZQ     
                  31.67     1:04.30 (32.63)                                        
 21 Shaw, Lauren M            17 Aqua Gems            1:05.62    1:04.32 ZQ     
                  31.58     1:04.32 (32.74)                                        
 22 Skeivys, Maria E          15 UN-LGAC              1:03.12    1:04.58 ZQ     
                  31.47     1:04.58 (33.11)                                        
 23 Hocson, Hillary M         16 Newburgh Sharks      1:02.79    1:04.61 ZQ     
                  31.69     1:04.61 (32.92)                                        
 24 Doughty, Brigitte         15 Hauppauge            1:03.87    1:04.81 ZQ     
                  31.66     1:04.81 (33.15)                                        
 25 Anderer, Stephanie L      16 Team Suffolk         1:06.26    1:05.19 ZQ     
                  31.05     1:05.19 (34.14)                                        
 26 Casado, Laurie            17 Cross Island         1:05.44    1:05.33 ZQ     
                  31.51     1:05.33 (33.82)                                        
 27 Reilly, Nadie D           15 BGNW Marlins         1:04.07    1:05.39 ZQ     
                  31.74     1:05.39 (33.65)                                        
 28 Carew, Kaitlyn            17 NY Sharks            1:06.22    1:05.42 ZQ     
                  31.98     1:05.42 (33.44)                                        
 29 Vallone, Ashley S         17 NY Sharks            1:06.23    1:05.50 JO     
                  31.51     1:05.50 (33.99)                                        
 30 Peruffo, Heather A        17 Dolphins             1:05.79    1:05.57 JO     
                  31.71     1:05.57 (33.86)                                        
 31 Braca, Gianna L           16 Pace                 1:05.67    1:05.63 JO     
                  31.63     1:05.63 (34.00)                                        
 32 Johns, Maggie S           15 LIAC                 1:06.37    1:05.67 JO     
                  31.97     1:05.67 (33.70)                                        
 33 Cooke, Farrell E          15 Badger               1:05.07    1:05.78 JO     
                  31.61     1:05.78 (34.17)                                        
 34 O'Keefe, Brenna M         16 Marist               1:04.55    1:06.14 JO     
                  32.66     1:06.14 (33.48)                                        
 35 Blom, Danielle            16 Hauppauge            1:04.17    1:06.36 JO     
                  32.03     1:06.36 (34.33)                                        
 36 Sung, Julia               15 Cross Island         1:06.00    1:06.45 JO     
                  32.20     1:06.45 (34.25)                                        
 37 Pyle, Emma P              18 UN-GAEL              1:04.80    1:07.01        
                  32.15     1:07.01 (34.86)                                        
 38 Ryan, Mary C              17 Wagner               1:06.23    1:07.16        
                  32.88     1:07.16 (34.28)                                        
 39 Richardson, Erika S       15 COND                 1:06.29    1:07.28        
                  32.64     1:07.28 (34.64)                                        
 40 Pakstas-Smith, Regina     17 Middies              1:06.14    1:07.36        
                  32.60     1:07.36 (34.76)                                        
 41 Cunningham, Ainslee F     16 Northern Dutches     1:05.73    1:07.53        
                  32.35     1:07.53 (35.18)                                        
 42 Vasquez, Ariana R         16 North Shore          1:05.78    1:07.78        
                  32.75     1:07.78 (35.03)                                        
 43 Schaefer, Kathryn R       15 Middies              1:05.93    1:07.92        
                  32.61     1:07.92 (35.31)                                        
 44 Moore, Erica C            15 Aqua Gems            1:04.43    1:07.98        
                  32.08     1:07.98 (35.90)                                        
 
Girls 15-18 200 Yard Backstroke
===============================================================================
          JO: # 2:05.37        1997 CristinaTeuscher, BSC                      
       METRO: M 1:55.53    3/9/2006 Julia E. Smit, TVSC-MR                     
                2:00.09  OPEN
                2:02.39  JRN
                2:06.99  NCSA
                2:10.39  SECT
                2:20.99  ZQ
                2:23.99  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Berg, Shea P              16 Newburgh Sharks      2:11.74    2:08.79 SECT   
                  30.67     1:03.05 (32.38)     1:35.92 (32.87)     2:08.79 (32.87)
  2 Polhill, Ali C            15 BGNW Marlins         2:10.78    2:09.23 SECT   
                  29.78     1:03.03 (33.25)     1:37.22 (34.19)     2:09.23 (32.01)
  3 Taddeo, Marisa S          16 North Shore          2:11.40    2:11.27 ZQ     
                  29.47     1:01.77 (32.30)     1:36.26 (34.49)     2:11.27 (35.01)
  4 Lindahl, Melissa M        16 Express Swimming     2:14.69    2:12.46 ZQ     
                  30.95     1:04.13 (33.18)     1:38.23 (34.10)     2:12.46 (34.23)
  5 Baczek, Olivia M          16 Marist               2:14.38    2:12.92 ZQ     
                  31.55     1:05.22 (33.67)     1:39.28 (34.06)     2:12.92 (33.64)
  6 Ouzounian, Lauren M       15 Three Village        2:13.71    2:13.44 ZQ     
                  30.56     1:03.61 (33.05)     1:38.33 (34.72)     2:13.44 (35.11)
  7 Cheng, Emily              15 Express Swimming     2:13.87    2:14.21 ZQ     
                  31.35     1:04.51 (33.16)     1:39.24 (34.73)     2:14.21 (34.97)
  8 Purdy, Kristen L          15 Three Village        2:14.41    2:15.43 ZQ     
                  32.00     1:06.53 (34.53)     1:41.95 (35.42)     2:15.43 (33.48)
B - Final
  9 Arnott, Sarah A           17 NY Sharks            2:16.67    2:13.42 ZQ     
                  30.40     1:04.10 (33.70)     1:39.12 (35.02)     2:13.42 (34.30)
 10 Hocson, Hillary M         16 Newburgh Sharks      2:15.79    2:13.43 ZQ     
                  31.68     1:05.05 (33.37)     1:39.48 (34.43)     2:13.43 (33.95)
 11 Aiello, Jennifer M        15 Marist               2:15.56    2:14.24 ZQ     
                  31.33     1:04.46 (33.13)     1:39.04 (34.58)     2:14.24 (35.20)
 12 Magliola, Kristen M       17 Three Village        2:16.67    2:14.25 ZQ     
                  31.97     1:05.77 (33.80)     1:39.92 (34.15)     2:14.25 (34.33)
 13 Sweeney, Breanne          17 Wagner               2:16.37    2:16.73 ZQ     
                  31.29     1:05.39 (34.10)     1:40.56 (35.17)     2:16.73 (36.17)
 14 Grunewald, Cailin E       17 Viking               2:16.01    2:16.94 ZQ     
                  31.71     1:06.09 (34.38)     1:41.78 (35.69)     2:16.94 (35.16)
 15 Skeivys, Maria E          15 UN-LGAC              2:17.56    2:17.68 ZQ     
                  32.10     1:06.47 (34.37)     1:42.06 (35.59)     2:17.68 (35.62)
 16 Weston, Betsy F           16 BGNW Marlins         2:17.18    2:19.42 ZQ     
                  32.77     1:07.30 (34.53)     1:43.42 (36.12)     2:19.42 (36.00)
Preliminaries
  4 Teng, Rebecca Y           15 AGUA Swim Team       2:13.03                   
                  31.85     1:05.25 (33.40)     1:39.48 (34.23)     2:13.03 (33.55)
  5 Cooper, Sammie C          15 BGNW Marlins         2:13.22                   
                  31.67     1:05.13 (33.46)     1:39.39 (34.26)     2:13.22 (33.83)
 17 O'Connor, Rosemarie       15 Blue Arrow           2:16.86                   
                  32.86     1:07.97 (35.11)     1:42.52 (34.55)     2:16.86 (34.34)
 20 Lampe, Shannon E          15 Three Village        2:17.70                   
                  32.19     1:07.22 (35.03)     1:43.10 (35.88)     2:17.70 (34.60)
 21 Reilly, Nadie D           15 BGNW Marlins         2:18.05                   
                  33.00     1:07.80 (34.80)     1:43.37 (35.57)     2:18.05 (34.68)
 22 Ong, Kimberly             17 Blue Arrow           2:18.27                   
                  32.29     1:06.67 (34.38)     1:42.47 (35.80)     2:18.27 (35.80)
 23 Johns, Maggie S           15 LIAC                 2:19.14                   
                  33.60     1:09.06 (35.46)     1:44.49 (35.43)     2:19.14 (34.65)
 24 Coombs, Laurissa R        15 Three Village        2:19.61                   
                  32.89     1:08.09 (35.20)     1:44.12 (36.03)     2:19.61 (35.49)
 25 Carew, Kaitlyn            17 NY Sharks            2:20.80                   
                  33.22     1:09.58 (36.36)     1:45.45 (35.87)     2:20.80 (35.35)
 26 Shepherd, Christine M     18 Viking               2:21.21                   
                  33.36     1:09.02 (35.66)     1:45.22 (36.20)     2:21.21 (35.99)
 27 Kristic, Marta            17 AGUA Swim Team       2:21.42                   
                  33.88     1:10.43 (36.55)     1:46.76 (36.33)     2:21.42 (34.66)
 28 Ehret, Jane M             16 Aqua Gems            2:21.74                   
                  32.94     1:08.84 (35.90)     1:45.26 (36.42)     2:21.74 (36.48)
 29 Cunningham, Ainslee F     16 Northern Dutches     2:22.05                   
                  32.17     1:07.37 (35.20)     1:44.91 (37.54)     2:22.05 (37.14)
 30 Forbes, Emma C            17 West Point           2:22.21                   
                  32.33     1:07.67 (35.34)     1:44.64 (36.97)     2:22.21 (37.57)
 31 Peruffo, Heather A        17 Dolphins             2:22.51                   
                  32.65     1:08.81 (36.16)     1:46.07 (37.26)     2:22.51 (36.44)
 32 Madalena, Kathryn M       15 Express Swimming     2:22.89                   
                  33.83     1:10.51 (36.68)     1:47.60 (37.09)     2:22.89 (35.29)
 33 Munz, Brenna A            15 Marist               2:22.90                   
                  33.43     1:09.08 (35.65)     1:46.00 (36.92)     2:22.90 (36.90)
 34 Braca, Gianna L           16 Pace                 2:22.99                   
                  32.96     1:09.67 (36.71)     1:46.52 (36.85)     2:22.99 (36.47)
 35 Ferrante, Francesca S     18 Old Westbury         2:23.09                   
                  33.55     1:10.10 (36.55)     1:47.05 (36.95)     2:23.09 (36.04)
 36 Dwyer, Brianne M          17 Express Swimming     2:23.11                   
                  33.56     1:09.62 (36.06)     1:46.74 (37.12)     2:23.11 (36.37)
 37 Ryan, Mary C              17 Wagner               2:23.20                   
                  33.45     1:09.20 (35.75)     1:45.90 (36.70)     2:23.20 (37.30)
 38 Fink, Ericka M            15 Middies              2:23.28                   
                  33.39     1:09.28 (35.89)     1:46.67 (37.39)     2:23.28 (36.61)
 39 Turner, Jennifer J        16 Silver Streaks       2:23.96                   
                  32.93     1:09.23 (36.30)     1:46.53 (37.30)     2:23.96 (37.43)
 40 Carr, Erin M              17 BGNW Marlins         2:24.05                   
                  33.23     1:09.26 (36.03)     1:46.50 (37.24)     2:24.05 (37.55)
 41 Russell, Eva M            16 Team Suffolk         2:24.67                   
                  34.38     1:10.93 (36.55)     1:48.06 (37.13)     2:24.67 (36.61)
 42 Pyle, Emma P              18 UN-GAEL              2:24.87                   
                  32.72     1:08.81 (36.09)     1:47.15 (38.34)     2:24.87 (37.72)
 43 McDonough, Maureen P      17 Wagner               2:25.63                   
                  34.94     1:10.51 (35.57)     1:48.33 (37.82)     2:25.63 (37.30)
 44 Thorp, Kaitlin            17 Viking               2:26.00                   
                  34.23     1:10.77 (36.54)     1:48.42 (37.65)     2:26.00 (37.58)
 45 Pakstas-Smith, Regina     17 Middies              2:26.13                   
                  34.31     1:11.66 (37.35)     1:49.47 (37.81)     2:26.13 (36.66)
 46 Schaefer, Kathryn R       15 Middies              2:27.19                   
                  33.70     1:10.79 (37.09)     1:49.33 (38.54)     2:27.19 (37.86)
 47 Kuzniewski, Megan A       16 Express Swimming     2:27.80                   
                  34.22     1:11.60 (37.38)     1:50.08 (38.48)     2:27.80 (37.72)
 
Girls 15-18 200 Yard Backstroke
===============================================================================
          JO: # 2:05.37        1997 CristinaTeuscher, BSC                      
       METRO: M 1:55.53    3/9/2006 Julia E. Smit, TVSC-MR                     
                2:00.09  OPEN
                2:02.39  JRN
                2:06.99  NCSA
                2:10.39  SECT
                2:20.99  ZQ
                2:23.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Polhill, Ali C            15 BGNW Marlins         2:18.74    2:10.78 qZQ    
                  29.47     1:02.66 (33.19)     1:37.73 (35.07)     2:10.78 (33.05)
  2 Taddeo, Marisa S          16 North Shore          2:10.36    2:11.40 qZQ    
                  29.49     1:02.09 (32.60)     1:36.67 (34.58)     2:11.40 (34.73)
  3 Berg, Shea P              16 Newburgh Sharks      2:12.91    2:11.74 qZQ    
                  31.35     1:04.84 (33.49)     1:38.57 (33.73)     2:11.74 (33.17)
  4 Teng, Rebecca Y           15 AGUA Swim Team       2:11.05    2:13.03 qZQ    
                  31.85     1:05.25 (33.40)     1:39.48 (34.23)     2:13.03 (33.55)
  5 Cooper, Sammie C          15 BGNW Marlins         2:12.21    2:13.22 qZQ    
                  31.67     1:05.13 (33.46)     1:39.39 (34.26)     2:13.22 (33.83)
  6 Ouzounian, Lauren M       15 Three Village        2:13.23    2:13.71 qZQ    
                  31.14     1:04.34 (33.20)     1:39.01 (34.67)     2:13.71 (34.70)
  7 Cheng, Emily              15 Express Swimming     2:13.98    2:13.87 qZQ    
                  31.41     1:04.76 (33.35)     1:39.14 (34.38)     2:13.87 (34.73)
  8 Baczek, Olivia M          16 Marist               2:13.57    2:14.38 qZQ    
                  32.04     1:06.11 (34.07)     1:40.42 (34.31)     2:14.38 (33.96)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Purdy, Kristen L          15 Three Village        2:11.22    2:14.41 qZQ    
                  31.98     1:06.20 (34.22)     1:41.12 (34.92)     2:14.41 (33.29)
 10 Lindahl, Melissa M        16 Express Swimming     2:11.12    2:14.69 qZQ    
                  31.60     1:05.23 (33.63)     1:40.32 (35.09)     2:14.69 (34.37)
 11 Aiello, Jennifer M        15 Marist               2:15.85    2:15.56 qZQ    
                  32.28     1:06.30 (34.02)     1:41.01 (34.71)     2:15.56 (34.55)
 12 Hocson, Hillary M         16 Newburgh Sharks      2:15.16    2:15.79 qZQ    
                  31.55     1:05.61 (34.06)     1:41.09 (35.48)     2:15.79 (34.70)
 13 Grunewald, Cailin E       17 Viking               2:19.05    2:16.01 qZQ    
                  31.46     1:05.51 (34.05)     1:41.13 (35.62)     2:16.01 (34.88)
 14 Sweeney, Breanne          17 Wagner               2:12.49    2:16.37 qZQ    
                  31.69     1:06.35 (34.66)     1:41.38 (35.03)     2:16.37 (34.99)
 15 Magliola, Kristen M       17 Three Village        2:15.79    2:16.67 qZQ    
                  32.60     1:06.44 (33.84)     1:41.46 (35.02)     2:16.67 (35.21)
 15 Arnott, Sarah A           17 NY Sharks            2:12.16    2:16.67 qZQ    
                  31.28     1:05.41 (34.13)     1:41.20 (35.79)     2:16.67 (35.47)
-------------------------------------------------------------------------
 17 O'Connor, Rosemarie       15 Blue Arrow           2:14.47    2:16.86 ZQ     
                  32.86     1:07.97 (35.11)     1:42.52 (34.55)     2:16.86 (34.34)
 18 Weston, Betsy F           16 BGNW Marlins         2:14.13    2:17.18 ZQ     
                  32.73     1:06.73 (34.00)     1:41.92 (35.19)     2:17.18 (35.26)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Skeivys, Maria E          15 UN-LGAC              2:15.27    2:17.56 ZQ     
                  32.34     1:06.83 (34.49)     1:41.94 (35.11)     2:17.56 (35.62)
 20 Lampe, Shannon E          15 Three Village        2:17.71    2:17.70 ZQ     
                  32.19     1:07.22 (35.03)     1:43.10 (35.88)     2:17.70 (34.60)
 21 Reilly, Nadie D           15 BGNW Marlins         2:21.20    2:18.05 ZQ     
                  33.00     1:07.80 (34.80)     1:43.37 (35.57)     2:18.05 (34.68)
 22 Ong, Kimberly             17 Blue Arrow           2:15.85    2:18.27 ZQ     
                  32.29     1:06.67 (34.38)     1:42.47 (35.80)     2:18.27 (35.80)
 23 Johns, Maggie S           15 LIAC                 2:20.80    2:19.14 ZQ     
                  33.60     1:09.06 (35.46)     1:44.49 (35.43)     2:19.14 (34.65)
 24 Coombs, Laurissa R        15 Three Village        2:16.33    2:19.61 ZQ     
                  32.89     1:08.09 (35.20)     1:44.12 (36.03)     2:19.61 (35.49)
 25 Carew, Kaitlyn            17 NY Sharks            2:19.81    2:20.80 ZQ     
                  33.22     1:09.58 (36.36)     1:45.45 (35.87)     2:20.80 (35.35)
 26 Shepherd, Christine M     18 Viking               2:15.12    2:21.21 JO     
                  33.36     1:09.02 (35.66)     1:45.22 (36.20)     2:21.21 (35.99)
 27 Kristic, Marta            17 AGUA Swim Team       2:23.36    2:21.42 JO     
                  33.88     1:10.43 (36.55)     1:46.76 (36.33)     2:21.42 (34.66)
 28 Ehret, Jane M             16 Aqua Gems            2:14.19    2:21.74 JO     
                  32.94     1:08.84 (35.90)     1:45.26 (36.42)     2:21.74 (36.48)
 29 Cunningham, Ainslee F     16 Northern Dutches     2:21.04    2:22.05 JO     
                  32.17     1:07.37 (35.20)     1:44.91 (37.54)     2:22.05 (37.14)
 30 Forbes, Emma C            17 West Point           2:20.54    2:22.21 JO     
                  32.33     1:07.67 (35.34)     1:44.64 (36.97)     2:22.21 (37.57)
 31 Peruffo, Heather A        17 Dolphins             2:23.96    2:22.51 JO     
                  32.65     1:08.81 (36.16)     1:46.07 (37.26)     2:22.51 (36.44)
 32 Madalena, Kathryn M       15 Express Swimming     2:23.67    2:22.89 JO     
                  33.83     1:10.51 (36.68)     1:47.60 (37.09)     2:22.89 (35.29)
 33 Munz, Brenna A            15 Marist               2:18.88    2:22.90 JO     
                  33.43     1:09.08 (35.65)     1:46.00 (36.92)     2:22.90 (36.90)
 34 Braca, Gianna L           16 Pace                 2:23.73    2:22.99 JO     
                  32.96     1:09.67 (36.71)     1:46.52 (36.85)     2:22.99 (36.47)
 35 Ferrante, Francesca S     18 Old Westbury         2:08.99    2:23.09 JO     
                  33.55     1:10.10 (36.55)     1:47.05 (36.95)     2:23.09 (36.04)
 36 Dwyer, Brianne M          17 Express Swimming     2:21.99    2:23.11 JO     
                  33.56     1:09.62 (36.06)     1:46.74 (37.12)     2:23.11 (36.37)
 37 Ryan, Mary C              17 Wagner               2:23.02    2:23.20 JO     
                  33.45     1:09.20 (35.75)     1:45.90 (36.70)     2:23.20 (37.30)
 38 Fink, Ericka M            15 Middies              2:21.56    2:23.28 JO     
                  33.39     1:09.28 (35.89)     1:46.67 (37.39)     2:23.28 (36.61)
 39 Turner, Jennifer J        16 Silver Streaks       2:22.17    2:23.96 JO     
                  32.93     1:09.23 (36.30)     1:46.53 (37.30)     2:23.96 (37.43)
 40 Carr, Erin M              17 BGNW Marlins         2:20.77    2:24.05        
                  33.23     1:09.26 (36.03)     1:46.50 (37.24)     2:24.05 (37.55)
 41 Russell, Eva M            16 Team Suffolk         2:22.22    2:24.67        
                  34.38     1:10.93 (36.55)     1:48.06 (37.13)     2:24.67 (36.61)
 42 Pyle, Emma P              18 UN-GAEL              2:19.01    2:24.87        
                  32.72     1:08.81 (36.09)     1:47.15 (38.34)     2:24.87 (37.72)
 43 McDonough, Maureen P      17 Wagner               2:23.63    2:25.63        
                  34.94     1:10.51 (35.57)     1:48.33 (37.82)     2:25.63 (37.30)
 44 Thorp, Kaitlin            17 Viking               2:23.61    2:26.00        
                  34.23     1:10.77 (36.54)     1:48.42 (37.65)     2:26.00 (37.58)
 45 Pakstas-Smith, Regina     17 Middies              2:22.65    2:26.13        
                  34.31     1:11.66 (37.35)     1:49.47 (37.81)     2:26.13 (36.66)
 46 Schaefer, Kathryn R       15 Middies              2:23.76    2:27.19        
                  33.70     1:10.79 (37.09)     1:49.33 (38.54)     2:27.19 (37.86)
 47 Kuzniewski, Megan A       16 Express Swimming     2:22.54    2:27.80        
                  34.22     1:11.60 (37.38)     1:50.08 (38.48)     2:27.80 (37.72)
 
Girls 15-18 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
          JO: # 1:05.22   3/16/2001 Annie T. Mantey, MSC                       
       METRO: M 1:02.99   3/10/2005 Alison P.Clemens, AGUA-MR                  
                1:03.19  OPEN
                1:04.39  JRN
                1:06.89  NCSA
                1:08.29  SECT
                1:13.99  ZQ
                1:15.59  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Giner, Racquel C          15 BGNW Marlins         1:09.78    1:08.96 ZQ     
                  32.44     1:08.96 (36.52)                                        
  2 Hahn, Abby                16 NYCAC                1:10.45    1:09.14 ZQ     
                  32.90     1:09.14 (36.24)                                        
  3 Murphy, Jean M            18 Aqua Gems            1:11.84    1:09.29 ZQ     
                  32.43     1:09.29 (36.86)                                        
  4 Hocson, Hillary M         16 Newburgh Sharks      1:10.73    1:09.44 ZQ     
                  33.16     1:09.44 (36.28)                                        
  5 Stanmyer, Hilary P        17 Viking               1:10.25    1:10.06 ZQ     
                  32.88     1:10.06 (37.18)                                        
  6 Polhill, Ali C            15 BGNW Marlins         1:10.46    1:10.79 ZQ     
                  33.52     1:10.79 (37.27)                                        
  7 Borutecene, Gabby M       16 LIAC                 1:10.67    1:10.95 ZQ     
                  34.14     1:10.95 (36.81)                                        
  8 Coyle, Samantha J         16 NY Sharks            1:11.28    1:11.01 ZQ     
                  33.55     1:11.01 (37.46)                                        
B - Final
  9 Dwyer, Brianne M          17 Express Swimming     1:12.35    1:11.23 ZQ     
                  32.78     1:11.23 (38.45)                                        
 10 Rosenkranz, Renee E       17 Devil Fish           1:11.94    1:11.29 ZQ     
                  33.15     1:11.29 (38.14)                                        
 11 Russell, Eva M            16 Team Suffolk         1:12.34    1:11.57 ZQ     
                  33.85     1:11.57 (37.72)                                        
 12 Santaniello, Sam          16 Old Westbury         1:12.04    1:11.63 ZQ     
                  34.30     1:11.63 (37.33)                                        
 13 Brooke, Taylor W          16 Express Swimming     1:11.85    1:11.72 ZQ     
                  33.52     1:11.72 (38.20)                                        
 14 Mullaney, Megan G         15 Three Village        1:12.15    1:11.74 ZQ     
                  34.36     1:11.74 (37.38)                                        
 15 Vallone, Ashley S         17 NY Sharks            1:12.39    1:12.08 ZQ     
                  33.28     1:12.08 (38.80)                                        
 16 Grunewald, Cailin E       17 Viking               1:11.89    1:13.62 ZQ     
                  34.56     1:13.62 (39.06)                                        
Preliminaries
  7 Dowd, Caitlin E           18 Three Village        1:11.28                   
                  33.72     1:11.28 (37.56)                                        
 18 Hickey, Chrisanna M       16 Big Blue             1:12.62                   
                  34.25     1:12.62 (38.37)                                        
 19 Deignan, Chelsea          17 Blue Arrow           1:12.71                   
                  34.44     1:12.71 (38.27)                                        
 19 Stanford, Brittany D      15 Long Beach           1:12.71                   
                  33.78     1:12.71 (38.93)                                        
 21 De los Santos, Diana      16 FLY                  1:12.81                   
                  33.46     1:12.81 (39.35)                                        
 22 Krestyaninova, Olga       15 Team Rockland        1:12.90                   
                  34.25     1:12.90 (38.65)                                        
 23 Turner, Jennifer J        16 Silver Streaks       1:12.94                   
                  34.38     1:12.94 (38.56)                                        
 24 Wyatt, Allison B          15 Big Blue             1:12.98                   
                  34.02     1:12.98 (38.96)                                        
 25 Granan, Samantha L        15 Marist               1:13.05                   
                  34.48     1:13.05 (38.57)                                        
 26 Yildirim, Nesli           16 AGUA Swim Team       1:13.16                   
                  34.01     1:13.16 (39.15)                                        
 27 Bassmann, Amanda C        17 Silver Streaks       1:13.41                   
                  34.39     1:13.41 (39.02)                                        
 28 Bunster, Kate M           15 CSC                  1:13.45                   
                  34.22     1:13.45 (39.23)                                        
 29 Sung, Julia               15 Cross Island         1:13.56                   
                  35.12     1:13.56 (38.44)                                        
 30 Owens, Amy L              15 Viking               1:13.62                   
                  35.06     1:13.62 (38.56)                                        
 31 Purdy, Dana R             17 Three Village        1:13.91                   
                  34.89     1:13.91 (39.02)                                        
 32 Skeivys, Maria E          15 UN-LGAC              1:13.97                   
                  35.35     1:13.97 (38.62)                                        
 33 Cooley, Kristi-Anna       16 Pace                 1:14.38                   
                  34.13     1:14.38 (40.25)                                        
 34 Indyk, Jessica            17 Big Blue             1:14.50                   
                  34.48     1:14.50 (40.02)                                        
 35 Shaw, Lauren M            17 Aqua Gems            1:14.58                   
                  34.75     1:14.58 (39.83)                                        
 36 Russo, Jeanette M         16 Middies              1:14.66                   
                  35.59     1:14.66 (39.07)                                        
 37 Zaccari, Victoria         17 Saw Mill             1:14.87                   
                  35.43     1:14.87 (39.44)                                        
 38 Turner, Ashley E          18 Silver Streaks       1:14.93                   
                  34.46     1:14.93 (40.47)                                        
 39 McCarthy, Kellyn M        15 Cross Island         1:15.01                   
                  35.31     1:15.01 (39.70)                                        
 40 Gavin, Tricia A           17 Wagner               1:15.14                   
                  35.50     1:15.14 (39.64)                                        
 41 Rebholz, Pamela K         15 Bluefish             1:15.48                   
                  35.92     1:15.48 (39.56)                                        
 42 Bransfield, Sammy J       17 LIAC                 1:15.51                   
                  35.47     1:15.51 (40.04)                                        
 43 Gibson, Lauren M          17 CSC                  1:15.59                   
                  35.56     1:15.59 (40.03)                                        
 44 Lampe, Shannon E          15 Three Village        1:15.88                   
                  35.52     1:15.88 (40.36)                                        
 45 Armstrong, Alyssa         16 NY Sharks            1:16.06                   
                  35.44     1:16.06 (40.62)                                        
 46 Vasquez, Ariana R         16 North Shore          1:16.19                   
                  36.16     1:16.19 (40.03)                                        
 47 Lucas, Olivia A           17 Express Swimming     1:16.69                   
                  35.95     1:16.69 (40.74)                                        
 48 Papish, Molly F           17 Three Village        1:16.98                   
                  36.48     1:16.98 (40.50)                                        
 49 Lown, Katina              17 CSC                  1:17.47                   
                  35.65     1:17.47 (41.82)                                        
 50 George, Amanda B          16 CSC                  1:19.18                   
                  37.12     1:19.18 (42.06)                                        
 -- Doughty, Brigitte         15 Hauppauge                DQ                    
 
Girls 15-18 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
          JO: # 1:05.22   3/16/2001 Annie T. Mantey, MSC                       
       METRO: M 1:02.99   3/10/2005 Alison P.Clemens, AGUA-MR                  
                1:03.19  OPEN
                1:04.39  JRN
                1:06.89  NCSA
                1:08.29  SECT
                1:13.99  ZQ
                1:15.59  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Giner, Racquel C          15 BGNW Marlins         1:07.43    1:09.78 qZQ    
                  32.47     1:09.78 (37.31)                                        
  2 Stanmyer, Hilary P        17 Viking               1:10.02    1:10.25 qZQ    
                  33.25     1:10.25 (37.00)                                        
  3 Hahn, Abby                16 NYCAC                1:07.62    1:10.45 qZQ    
                  33.53     1:10.45 (36.92)                                        
  4 Polhill, Ali C            15 BGNW Marlins         1:07.76    1:10.46 qZQ    
                  33.12     1:10.46 (37.34)                                        
  5 Borutecene, Gabby M       16 LIAC                 1:09.66    1:10.67 qZQ    
                  33.76     1:10.67 (36.91)                                        
  6 Hocson, Hillary M         16 Newburgh Sharks      1:10.01    1:10.73 qZQ    
                  33.12     1:10.73 (37.61)                                        
  7 Coyle, Samantha J         16 NY Sharks            1:09.35    1:11.28 qZQ    
                  33.35     1:11.28 (37.93)                                        
  7 Dowd, Caitlin E           18 Three Village        1:08.12    1:11.28 qZQ    
                  33.72     1:11.28 (37.56)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Murphy, Jean M            18 Aqua Gems            1:09.12    1:11.84 qZQ    
                  33.40     1:11.84 (38.44)                                        
 10 Brooke, Taylor W          16 Express Swimming     1:12.58    1:11.85 qZQ    
                  34.22     1:11.85 (37.63)                                        
 11 Grunewald, Cailin E       17 Viking               1:11.75    1:11.89 qZQ    
                  34.06     1:11.89 (37.83)                                        
 12 Rosenkranz, Renee E       17 Devil Fish           1:10.32    1:11.94 qZQ    
                  33.45     1:11.94 (38.49)                                        
 13 Santaniello, Sam          16 Old Westbury         1:10.61    1:12.04 qZQ    
                  34.46     1:12.04 (37.58)                                        
 14 Mullaney, Megan G         15 Three Village        1:09.76    1:12.15 qZQ    
                  34.21     1:12.15 (37.94)                                        
 15 Russell, Eva M            16 Team Suffolk         1:12.81    1:12.34 qZQ    
                  34.42     1:12.34 (37.92)                                        
 16 Dwyer, Brianne M          17 Express Swimming     1:11.17    1:12.35 qZQ    
                  33.55     1:12.35 (38.80)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Vallone, Ashley S         17 NY Sharks            1:11.85    1:12.39 ZQ     
                  33.62     1:12.39 (38.77)                                        
 18 Hickey, Chrisanna M       16 Big Blue             1:12.43    1:12.62 ZQ     
                  34.25     1:12.62 (38.37)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Deignan, Chelsea          17 Blue Arrow           1:11.14    1:12.71 ZQ     
                  34.44     1:12.71 (38.27)                                        
 19 Stanford, Brittany D      15 Long Beach           1:13.79    1:12.71 ZQ     
                  33.78     1:12.71 (38.93)                                        
 21 De los Santos, Diana      16 FLY                  1:10.79    1:12.81 ZQ     
                  33.46     1:12.81 (39.35)                                        
 22 Krestyaninova, Olga       15 Team Rockland        1:11.45    1:12.90 ZQ     
                  34.25     1:12.90 (38.65)                                        
 23 Turner, Jennifer J        16 Silver Streaks       1:12.77    1:12.94 ZQ     
                  34.38     1:12.94 (38.56)                                        
 24 Wyatt, Allison B          15 Big Blue             1:12.37    1:12.98 ZQ     
                  34.02     1:12.98 (38.96)                                        
 25 Granan, Samantha L        15 Marist               1:11.20    1:13.05 ZQ     
                  34.48     1:13.05 (38.57)                                        
 26 Yildirim, Nesli           16 AGUA Swim Team       1:11.08    1:13.16 ZQ     
                  34.01     1:13.16 (39.15)                                        
 27 Bassmann, Amanda C        17 Silver Streaks       1:11.31    1:13.41 ZQ     
                  34.39     1:13.41 (39.02)                                        
 28 Bunster, Kate M           15 CSC                  1:13.88    1:13.45 ZQ     
                  34.22     1:13.45 (39.23)                                        
 29 Sung, Julia               15 Cross Island         1:12.26    1:13.56 ZQ     
                  35.12     1:13.56 (38.44)                                        
 30 Owens, Amy L              15 Viking               1:10.36    1:13.62 ZQ     
                  35.06     1:13.62 (38.56)                                        
 31 Purdy, Dana R             17 Three Village        1:08.77    1:13.91 ZQ     
                  34.89     1:13.91 (39.02)                                        
 32 Skeivys, Maria E          15 UN-LGAC              1:12.61    1:13.97 ZQ     
                  35.35     1:13.97 (38.62)                                        
 33 Cooley, Kristi-Anna       16 Pace                 1:10.56    1:14.38 JO     
                  34.13     1:14.38 (40.25)                                        
 34 Indyk, Jessica            17 Big Blue             1:13.44    1:14.50 JO     
                  34.48     1:14.50 (40.02)                                        
 35 Shaw, Lauren M            17 Aqua Gems            1:13.93    1:14.58 JO     
                  34.75     1:14.58 (39.83)                                        
 36 Russo, Jeanette M         16 Middies              1:12.04    1:14.66 JO     
                  35.59     1:14.66 (39.07)                                        
 37 Zaccari, Victoria         17 Saw Mill             1:13.79    1:14.87 JO     
                  35.43     1:14.87 (39.44)                                        
 38 Turner, Ashley E          18 Silver Streaks       1:13.50    1:14.93 JO     
                  34.46     1:14.93 (40.47)                                        
 39 McCarthy, Kellyn M        15 Cross Island         1:11.19    1:15.01 JO     
                  35.31     1:15.01 (39.70)                                        
 40 Gavin, Tricia A           17 Wagner               1:13.82    1:15.14 JO     
                  35.50     1:15.14 (39.64)                                        
 41 Rebholz, Pamela K         15 Bluefish             1:14.55    1:15.48 JO     
                  35.92     1:15.48 (39.56)                                        
 42 Bransfield, Sammy J       17 LIAC                 1:12.07    1:15.51 JO     
                  35.47     1:15.51 (40.04)                                        
 43 Gibson, Lauren M          17 CSC                  1:14.42    1:15.59 JO     
                  35.56     1:15.59 (40.03)                                        
 44 Lampe, Shannon E          15 Three Village        1:11.96    1:15.88        
                  35.52     1:15.88 (40.36)                                        
 45 Armstrong, Alyssa         16 NY Sharks            1:14.21    1:16.06        
                  35.44     1:16.06 (40.62)                                        
 46 Vasquez, Ariana R         16 North Shore          1:14.56    1:16.19        
                  36.16     1:16.19 (40.03)                                        
 47 Lucas, Olivia A           17 Express Swimming     1:13.97    1:16.69        
                  35.95     1:16.69 (40.74)                                        
 48 Papish, Molly F           17 Three Village        1:12.53    1:16.98        
                  36.48     1:16.98 (40.50)                                        
 49 Lown, Katina              17 CSC                  1:14.53    1:17.47        
                  35.65     1:17.47 (41.82)                                        
 50 George, Amanda B          16 CSC                  1:15.34    1:19.18        
                  37.12     1:19.18 (42.06)                                        
 -- Doughty, Brigitte         15 Hauppauge            1:12.41         DQ        
      Declared false start
 
Girls 15-18 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
          JO: # 2:18.11   3/17/2001 Shannon L. Daly, TS                        
       METRO: M 2:12.90    3/9/2006 Julia E. Smit, TVSC-MR                     
                2:16.69  OPEN
                2:18.79  JRN
                2:24.29  NCSA
                2:28.39  SECT
                2:37.89  ZQ
                2:42.99  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Hahn, Abby                16 NYCAC                2:25.83    2:26.57 SECT   
                  33.77     1:10.78 (37.01)     1:48.13 (37.35)     2:26.57 (38.44)
  2 Murphy, Jean M            18 Aqua Gems            2:32.30    2:29.56 ZQ     
                  34.09     1:11.61 (37.52)     1:50.35 (38.74)     2:29.56 (39.21)
  3 Michalak, Zuzanna         16 Twisters             2:30.78    2:29.99 ZQ     
                  34.28     1:12.53 (38.25)     1:51.22 (38.69)     2:29.99 (38.77)
  4 Brennan, Alyssa M         15 Three Village        2:30.91    2:31.53 ZQ     
                  33.11     1:10.96 (37.85)     1:50.60 (39.64)     2:31.53 (40.93)
  5 Olsen, Emily K            15 Aqua Gems            2:31.68    2:32.15 ZQ     
                  34.17     1:12.65 (38.48)     1:52.31 (39.66)     2:32.15 (39.84)
  6 Santaniello, Sam          16 Old Westbury         2:34.08    2:32.74 ZQ     
                  35.48     1:14.01 (38.53)     1:53.57 (39.56)     2:32.74 (39.17)
  7 Giner, Racquel C          15 BGNW Marlins         2:31.88    2:33.30 ZQ     
                  34.71     1:13.56 (38.85)     1:54.32 (40.76)     2:33.30 (38.98)
  8 Polhill, Ali C            15 BGNW Marlins         2:31.18    2:35.16 ZQ     
                  34.43     1:13.91 (39.48)     1:54.65 (40.74)     2:35.16 (40.51)
B - Final
  9 Ehret, Jane M             16 Aqua Gems            2:35.43    2:32.33 ZQ     
                  35.25     1:14.09 (38.84)     1:53.53 (39.44)     2:32.33 (38.80)
 10 Hocson, Hillary M         16 Newburgh Sharks      2:34.15    2:32.76 ZQ     
                  34.52     1:13.55 (39.03)     1:52.91 (39.36)     2:32.76 (39.85)
 11 Tremain, Kate             15 Badger               2:36.17    2:34.20 ZQ     
                  34.75     1:13.93 (39.18)     1:53.92 (39.99)     2:34.20 (40.28)
 12 Skeivys, Maria E          15 UN-LGAC              2:34.41    2:34.34 ZQ     
                  35.61     1:14.37 (38.76)     1:54.59 (40.22)     2:34.34 (39.75)
 13 Stanmyer, Hilary P        17 Viking               2:35.68    2:35.23 ZQ     
                  34.19     1:13.93 (39.74)     1:54.17 (40.24)     2:35.23 (41.06)
 14 Russell, Eva M            16 Team Suffolk         2:35.48    2:35.39 ZQ     
                  35.62     1:15.32 (39.70)     1:55.71 (40.39)     2:35.39 (39.68)
 15 Coyle, Samantha J         16 NY Sharks            2:35.78    2:35.79 ZQ     
                  34.36     1:14.10 (39.74)     1:55.19 (41.09)     2:35.79 (40.60)
 16 Vallone, Ashley S         17 NY Sharks            2:36.80    2:36.29 ZQ     
                  34.85     1:14.57 (39.72)     1:55.77 (41.20)     2:36.29 (40.52)
Preliminaries
 16 Russo, Jeanette M         16 Middies              2:36.22                   
                  35.54     1:15.21 (39.67)     1:56.77 (41.56)     2:36.22 (39.45)
 18 Warren, Michelle N        16 Team Suffolk         2:37.06                   
                  36.11     1:16.10 (39.99)     1:56.31 (40.21)     2:37.06 (40.75)
 19 Deignan, Chelsea          17 Blue Arrow           2:37.49                   
                  34.64     1:14.52 (39.88)     1:55.75 (41.23)     2:37.49 (41.74)
 20 Yeager, Keira M           17 UN-HYB               2:37.83                   
                  35.27     1:15.49 (40.22)     1:56.59 (41.10)     2:37.83 (41.24)
 21 Sung, Julia               15 Cross Island         2:37.90                   
                  35.90     1:15.36 (39.46)     1:56.02 (40.66)     2:37.90 (41.88)
 22 Taddeo, Marisa S          16 North Shore          2:38.11                   
                  35.96     1:15.58 (39.62)     1:56.17 (40.59)     2:38.11 (41.94)
 23 Hickey, Chrisanna M       16 Big Blue             2:38.79                   
                  34.41     1:14.15 (39.74)     1:56.35 (42.20)     2:38.79 (42.44)
 24 Grunewald, Cailin E       17 Viking               2:39.05                   
                  35.20     1:15.57 (40.37)     1:57.04 (41.47)     2:39.05 (42.01)
 25 Gavin, Tricia A           17 Wagner               2:39.15                   
                  35.86     1:16.39 (40.53)     1:57.43 (41.04)     2:39.15 (41.72)
 26 Armstrong, Alyssa         16 NY Sharks            2:39.27                   
                  36.09     1:16.06 (39.97)     1:57.35 (41.29)     2:39.27 (41.92)
 27 Granan, Samantha L        15 Marist               2:39.62                   
                  34.31     1:14.10 (39.79)     1:56.09 (41.99)     2:39.62 (43.53)
 28 Bransfield, Sammy J       17 LIAC                 2:40.44                   
                  36.56     1:17.36 (40.80)     1:58.82 (41.46)     2:40.44 (41.62)
 29 Graham, Caitlin           15 Express Swimming     2:40.53                   
                  35.50     1:15.92 (40.42)     1:57.92 (42.00)     2:40.53 (42.61)
 30 Owens, Amy L              15 Viking               2:40.60                   
                  35.46     1:16.81 (41.35)     1:59.06 (42.25)     2:40.60 (41.54)
 31 Anderer, Stephanie L      16 Team Suffolk         2:40.75                   
                  35.87     1:16.72 (40.85)     1:58.33 (41.61)     2:40.75 (42.42)
 32 Rosenkranz, Renee E       17 Devil Fish           2:40.97                   
                  34.31     1:15.20 (40.89)     1:58.41 (43.21)     2:40.97 (42.56)
 33 Bassmann, Amanda C        17 Silver Streaks       2:41.08                   
                  34.46     1:14.97 (40.51)     1:57.94 (42.97)     2:41.08 (43.14)
 34 Krestyaninova, Olga       15 Team Rockland        2:41.27                   
                  34.31     1:14.12 (39.81)     1:56.40 (42.28)     2:41.27 (44.87)
 35 Madalena, Kathryn M       15 Express Swimming     2:42.01                   
                  37.39     1:18.49 (41.10)     2:00.44 (41.95)     2:42.01 (41.57)
 36 Gibson, Lauren M          17 CSC                  2:42.17                   
                  35.65     1:16.62 (40.97)     1:59.68 (43.06)     2:42.17 (42.49)
 37 Turner, Jennifer J        16 Silver Streaks       2:42.78                   
                  35.80     1:16.29 (40.49)     1:58.75 (42.46)     2:42.78 (44.03)
 38 McCarthy, Kellyn M        15 Cross Island         2:43.03                   
                  35.91     1:17.21 (41.30)     1:59.52 (42.31)     2:43.03 (43.51)
 39 Wyatt, Allison B          15 Big Blue             2:43.51                   
                  35.09     1:16.30 (41.21)     1:58.66 (42.36)     2:43.51 (44.85)
 40 Fink, Ericka M            15 Middies              2:43.71                   
                  36.70     1:18.59 (41.89)     2:01.44 (42.85)     2:43.71 (42.27)
 41 Krebs, Kristen E          15 Express Swimming     2:44.14                   
                  37.71     1:19.44 (41.73)     2:02.08 (42.64)     2:44.14 (42.06)
 42 Marshall, Carly M         16 Newburgh Sharks      2:44.70                   
                  37.96     1:19.84 (41.88)     2:02.40 (42.56)     2:44.70 (42.30)
 43 Doughty, Brigitte         15 Hauppauge            2:45.32                   
                  36.75     1:18.71 (41.96)     2:02.25 (43.54)     2:45.32 (43.07)
 44 Indyk, Jessica            17 Big Blue             2:46.68                   
                  35.58     1:16.83 (41.25)     2:00.89 (44.06)     2:46.68 (45.79)
 45 Mihail, Renee M           15 Badger               2:50.42                   
                  37.43     1:20.71 (43.28)     2:05.41 (44.70)     2:50.42 (45.01)
 -- Cooley, Kristi-Anna       16 Pace                     DQ                    
 -- Rebholz, Pamela K         15 Bluefish                DNF                    
 
Girls 15-18 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
          JO: # 2:18.11   3/17/2001 Shannon L. Daly, TS                        
       METRO: M 2:12.90    3/9/2006 Julia E. Smit, TVSC-MR                     
                2:16.69  OPEN
                2:18.79  JRN
                2:24.29  NCSA
                2:28.39  SECT
                2:37.89  ZQ
                2:42.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Hahn, Abby                16 NYCAC                2:24.78    2:25.83 qSECT  
                  33.44     1:10.03 (36.59)     1:47.78 (37.75)     2:25.83 (38.05)
  2 Michalak, Zuzanna         16 Twisters             2:28.30    2:30.78 qZQ    
                  34.14     1:12.36 (38.22)     1:51.60 (39.24)     2:30.78 (39.18)
  3 Brennan, Alyssa M         15 Three Village        2:32.03    2:30.91 qZQ    
                  34.72     1:12.73 (38.01)     1:51.76 (39.03)     2:30.91 (39.15)
  4 Polhill, Ali C            15 BGNW Marlins         2:31.14    2:31.18 qZQ    
                  33.51     1:12.00 (38.49)     1:52.29 (40.29)     2:31.18 (38.89)
  5 Olsen, Emily K            15 Aqua Gems            2:34.19    2:31.68 qZQ    
                  33.95     1:12.25 (38.30)     1:51.92 (39.67)     2:31.68 (39.76)
  6 Giner, Racquel C          15 BGNW Marlins         2:29.21    2:31.88 qZQ    
                  33.51     1:11.11 (37.60)     1:51.37 (40.26)     2:31.88 (40.51)
  7 Murphy, Jean M            18 Aqua Gems            2:30.33    2:32.30 qZQ    
                  34.20     1:12.52 (38.32)     1:52.22 (39.70)     2:32.30 (40.08)
  8 Santaniello, Sam          16 Old Westbury         2:31.97    2:34.08 qZQ    
                  35.62     1:13.51 (37.89)     1:53.29 (39.78)     2:34.08 (40.79)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hocson, Hillary M         16 Newburgh Sharks      2:31.89    2:34.15 qZQ    
                  34.38     1:13.39 (39.01)     1:52.97 (39.58)     2:34.15 (41.18)
 10 Skeivys, Maria E          15 UN-LGAC              2:38.22    2:34.41 qZQ    
                  35.58     1:14.66 (39.08)     1:54.25 (39.59)     2:34.41 (40.16)
 11 Ehret, Jane M             16 Aqua Gems            2:31.34    2:35.43 qZQ    
                  34.81     1:14.17 (39.36)     1:54.78 (40.61)     2:35.43 (40.65)
 12 Russell, Eva M            16 Team Suffolk         2:35.26    2:35.48 qZQ    
                  36.39     1:14.93 (38.54)     1:55.13 (40.20)     2:35.48 (40.35)
 13 Stanmyer, Hilary P        17 Viking               2:35.25    2:35.68 qZQ    
                  35.06     1:14.22 (39.16)     1:56.08 (41.86)     2:35.68 (39.60)
 14 Coyle, Samantha J         16 NY Sharks            2:36.16    2:35.78 qZQ    
                  34.12     1:13.81 (39.69)     1:54.49 (40.68)     2:35.78 (41.29)
 15 Tremain, Kate             15 Badger               2:33.24    2:36.17 qZQ    
                  34.49     1:13.83 (39.34)     1:54.61 (40.78)     2:36.17 (41.56)
 16 Russo, Jeanette M         16 Middies              2:36.23    2:36.22 qZQ    
                  35.54     1:15.21 (39.67)     1:56.77 (41.56)     2:36.22 (39.45)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Vallone, Ashley S         17 NY Sharks            2:42.18    2:36.80 ZQ     
                  35.45     1:15.36 (39.91)     1:56.46 (41.10)     2:36.80 (40.34)
 18 Warren, Michelle N        16 Team Suffolk         2:35.54    2:37.06 ZQ     
                  36.11     1:16.10 (39.99)     1:56.31 (40.21)     2:37.06 (40.75)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Deignan, Chelsea          17 Blue Arrow           2:32.27    2:37.49 ZQ     
                  34.64     1:14.52 (39.88)     1:55.75 (41.23)     2:37.49 (41.74)
 20 Yeager, Keira M           17 UN-HYB               2:37.97    2:37.83 ZQ     
                  35.27     1:15.49 (40.22)     1:56.59 (41.10)     2:37.83 (41.24)
 21 Sung, Julia               15 Cross Island         2:34.51    2:37.90 JO     
                  35.90     1:15.36 (39.46)     1:56.02 (40.66)     2:37.90 (41.88)
 22 Taddeo, Marisa S          16 North Shore          2:39.60    2:38.11 JO     
                  35.96     1:15.58 (39.62)     1:56.17 (40.59)     2:38.11 (41.94)
 23 Hickey, Chrisanna M       16 Big Blue             2:37.97    2:38.79 JO     
                  34.41     1:14.15 (39.74)     1:56.35 (42.20)     2:38.79 (42.44)
 24 Grunewald, Cailin E       17 Viking               2:37.49    2:39.05 JO     
                  35.20     1:15.57 (40.37)     1:57.04 (41.47)     2:39.05 (42.01)
 25 Gavin, Tricia A           17 Wagner               2:34.14    2:39.15 JO     
                  35.86     1:16.39 (40.53)     1:57.43 (41.04)     2:39.15 (41.72)
 26 Armstrong, Alyssa         16 NY Sharks            2:41.92    2:39.27 JO     
                  36.09     1:16.06 (39.97)     1:57.35 (41.29)     2:39.27 (41.92)
 27 Granan, Samantha L        15 Marist               2:35.32    2:39.62 JO     
                  34.31     1:14.10 (39.79)     1:56.09 (41.99)     2:39.62 (43.53)
 28 Bransfield, Sammy J       17 LIAC                 2:35.82    2:40.44 JO     
                  36.56     1:17.36 (40.80)     1:58.82 (41.46)     2:40.44 (41.62)
 29 Graham, Caitlin           15 Express Swimming     2:42.77    2:40.53 JO     
                  35.50     1:15.92 (40.42)     1:57.92 (42.00)     2:40.53 (42.61)
 30 Owens, Amy L              15 Viking               2:33.08    2:40.60 JO     
                  35.46     1:16.81 (41.35)     1:59.06 (42.25)     2:40.60 (41.54)
 31 Anderer, Stephanie L      16 Team Suffolk         2:36.10    2:40.75 JO     
                  35.87     1:16.72 (40.85)     1:58.33 (41.61)     2:40.75 (42.42)
 32 Rosenkranz, Renee E       17 Devil Fish           2:35.07    2:40.97 JO     
                  34.31     1:15.20 (40.89)     1:58.41 (43.21)     2:40.97 (42.56)
 33 Bassmann, Amanda C        17 Silver Streaks       2:40.10    2:41.08 JO     
                  34.46     1:14.97 (40.51)     1:57.94 (42.97)     2:41.08 (43.14)
 34 Krestyaninova, Olga       15 Team Rockland        2:41.59    2:41.27 JO     
                  34.31     1:14.12 (39.81)     1:56.40 (42.28)     2:41.27 (44.87)
 35 Madalena, Kathryn M       15 Express Swimming     2:38.86    2:42.01 JO     
                  37.39     1:18.49 (41.10)     2:00.44 (41.95)     2:42.01 (41.57)
 36 Gibson, Lauren M          17 CSC                  2:40.64    2:42.17 JO     
                  35.65     1:16.62 (40.97)     1:59.68 (43.06)     2:42.17 (42.49)
 37 Turner, Jennifer J        16 Silver Streaks       2:41.89    2:42.78 JO     
                  35.80     1:16.29 (40.49)     1:58.75 (42.46)     2:42.78 (44.03)
 38 McCarthy, Kellyn M        15 Cross Island         2:36.29    2:43.03        
                  35.91     1:17.21 (41.30)     1:59.52 (42.31)     2:43.03 (43.51)
 39 Wyatt, Allison B          15 Big Blue             2:39.88    2:43.51        
                  35.09     1:16.30 (41.21)     1:58.66 (42.36)     2:43.51 (44.85)
 40 Fink, Ericka M            15 Middies              2:42.80    2:43.71        
                  36.70     1:18.59 (41.89)     2:01.44 (42.85)     2:43.71 (42.27)
 41 Krebs, Kristen E          15 Express Swimming     2:42.56    2:44.14        
                  37.71     1:19.44 (41.73)     2:02.08 (42.64)     2:44.14 (42.06)
 42 Marshall, Carly M         16 Newburgh Sharks      2:30.82    2:44.70        
                  37.96     1:19.84 (41.88)     2:02.40 (42.56)     2:44.70 (42.30)
 43 Doughty, Brigitte         15 Hauppauge            2:39.12    2:45.32        
                  36.75     1:18.71 (41.96)     2:02.25 (43.54)     2:45.32 (43.07)
 44 Indyk, Jessica            17 Big Blue             2:41.82    2:46.68        
                  35.58     1:16.83 (41.25)     2:00.89 (44.06)     2:46.68 (45.79)
 45 Mihail, Renee M           15 Badger               2:40.94    2:50.42        
                  37.43     1:20.71 (43.28)     2:05.41 (44.70)     2:50.42 (45.01)
 -- Cooley, Kristi-Anna       16 Pace                 2:35.08         DQ        
      One hand touch
                  36.03     1:17.83 (41.80)     2:03.82 (45.99)                    
 -- Rebholz, Pamela K         15 Bluefish             2:36.65        DNF        
      Did not finish
                  36.84     1:17.90 (41.06)     2:08.10 (50.20)                    
 
Girls 15-18 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          JO: # 57.14        1997 Kristen Sendrowski                           
       METRO: M 54.26   4/22/2006 Julia Smit, TVSC-MR                          
                54.99  OPEN
                55.99  JRN
                58.49  NCSA
                59.19  SECT
              1:04.49  ZQ
              1:05.49  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Ryan, Brienne M           16 Viking                 58.86      57.63 NCSA   
                  26.00       57.63 (31.63)                                        
  2 Polhill, Ali C            15 BGNW Marlins           58.44      58.11 NCSA   
                  27.13       58.11 (30.98)                                        
  3 Butler, Danielle E        17 NY Sharks              59.01      58.83 SECT   
                  27.54       58.83 (31.29)                                        
  4 Purdy, Kristen L          15 Three Village        1:01.32      59.95 ZQ     
                  29.08       59.95 (30.87)                                        
  5 Ehret, Jane M             16 Aqua Gems            1:02.59    1:01.99 ZQ     
                  29.17     1:01.99 (32.82)                                        
  6 Weston, Betsy F           16 BGNW Marlins         1:03.03    1:02.69 ZQ     
                  29.25     1:02.69 (33.44)                                        
  7 Nugent, Susan A           16 Express Swimming     1:02.98    1:02.89 ZQ     
                  29.45     1:02.89 (33.44)                                        
  8 Lampe, Shannon E          15 Three Village        1:03.31    1:03.11 ZQ     
                  29.55     1:03.11 (33.56)                                        
B - Final
  9 Hocson, Hillary M         16 Newburgh Sharks      1:03.60    1:02.37 ZQ     
                  28.99     1:02.37 (33.38)                                        
 10 Carew, Kaitlyn            17 NY Sharks            1:04.09    1:02.73 ZQ     
                  29.16     1:02.73 (33.57)                                        
 11 Turner, Jennifer J        16 Silver Streaks       1:03.34    1:03.06 ZQ     
                  29.33     1:03.06 (33.73)                                        
 12 Shaw, Lauren M            17 Aqua Gems            1:03.85    1:03.07 ZQ     
                  29.83     1:03.07 (33.24)                                        
 13 Magliola, Kristen M       17 Three Village        1:04.60    1:03.18 ZQ     
                  29.30     1:03.18 (33.88)                                        
 14 McCartney, Theresa C      15 Big Blue             1:03.58    1:03.20 ZQ     
                  29.52     1:03.20 (33.68)                                        
 15 Sabatini, Nina B          15 Old Westbury         1:05.11    1:04.27 ZQ     
                  29.66     1:04.27 (34.61)                                        
 16 Kristic, Marta            17 AGUA Swim Team       1:04.72    1:04.80 JO     
                  29.86     1:04.80 (34.94)                                        
Preliminaries
  4 Teng, Rebecca Y           15 AGUA Swim Team         59.51                   
                  28.29       59.51 (31.22)                                        
  5 Cooper, Sammie C          15 BGNW Marlins         1:01.03                   
                  28.85     1:01.03 (32.18)                                        
  8 Gibbons, Alanna           16 Blue Arrow           1:02.65                   
                  28.97     1:02.65 (33.68)                                        
 11 Plaschka, Jade            17 Hauppauge            1:03.07                   
                  29.42     1:03.07 (33.65)                                        
 12 Vairo, Corinne D          16 Three Village        1:03.15                   
                  29.79     1:03.15 (33.36)                                        
 15 Marshall, Carly M         16 Newburgh Sharks      1:03.42                   
                  30.07     1:03.42 (33.35)                                        
 18 Latino, Bridget L         18 Marist               1:03.78                   
                  29.29     1:03.78 (34.49)                                        
 20 Cloer, Amanda             17 NY Sharks            1:04.04                   
                  29.95     1:04.04 (34.09)                                        
 22 Hesse, Samantha M         15 Three Village        1:04.22                   
                  30.81     1:04.22 (33.41)                                        
 23 Hickey, Chrisanna M       16 Big Blue             1:04.34                   
                  28.78     1:04.34 (35.56)                                        
 24 Blom, Danielle            16 Hauppauge            1:04.37                   
                  30.54     1:04.37 (33.83)                                        
 25 Conard, Kate E            16 Three Village        1:04.49                   
                  30.47     1:04.49 (34.02)                                        
 27 Bransfield, Sammy J       17 LIAC                 1:04.66                   
                  30.84     1:04.66 (33.82)                                        
 30 Ouzounian, Lauren M       15 Three Village        1:05.16                   
                  30.26     1:05.16 (34.90)                                        
 31 Berg, Shea P              16 Newburgh Sharks      1:05.18                   
                  30.79     1:05.18 (34.39)                                        
 32 Russell, Eva M            16 Team Suffolk         1:05.23                   
                  30.52     1:05.23 (34.71)                                        
 33 Forbes, Emma C            17 West Point           1:05.26                   
                  29.65     1:05.26 (35.61)                                        
 34 Winkler, Caitlin M        17 NYCAC                1:05.28                   
                  30.54     1:05.28 (34.74)                                        
 35 Warren, Michelle N        16 Team Suffolk         1:05.39                   
                  31.04     1:05.39 (34.35)                                        
 35 Lyver, Kellie M           16 Badger               1:05.39                   
                  30.12     1:05.39 (35.27)                                        
 37 Schlichte, Sarah A        16 Express Swimming     1:05.45                   
                  30.69     1:05.45 (34.76)                                        
 37 Aiello, Jennifer M        15 Marist               1:05.45                   
                  31.00     1:05.45 (34.45)                                        
 39 Owens, Amy L              15 Viking               1:05.66                   
                  30.85     1:05.66 (34.81)                                        
 40 Innis, Raven              16 Nu-Finmen            1:05.95                   
                  30.16     1:05.95 (35.79)                                        
 41 Peruffo, Heather A        17 Dolphins             1:06.05                   
                  30.51     1:06.05 (35.54)                                        
 42 Michalak, Zuzanna         16 Twisters             1:06.16                   
                  30.62     1:06.16 (35.54)                                        
 43 Thorp, Kaitlin            17 Viking               1:06.33                   
                  31.14     1:06.33 (35.19)                                        
 44 Ferrante, Francesca S     18 Old Westbury         1:06.40                   
                  30.46     1:06.40 (35.94)                                        
 45 Patafio, Giavanna J       15 Badger               1:06.45                   
                  30.98     1:06.45 (35.47)                                        
 46 Rudel, Susannah E         17 Saw Mill             1:06.70                   
                  30.11     1:06.70 (36.59)                                        
 47 Cremer, Kylie E           18 Islip Aquatics       1:06.81                   
                  30.92     1:06.81 (35.89)                                        
 48 Graham, Caitlin           15 Express Swimming     1:06.83                   
                  31.18     1:06.83 (35.65)                                        
 49 Morcerf, Marykate         16 West Islip           1:06.90                   
                  30.63     1:06.90 (36.27)                                        
 49 Fountain, Michelle L      17 Islip Aquatics       1:06.90                   
                  30.21     1:06.90 (36.69)                                        
 51 Pakstas-Smith, Regina     17 Middies              1:07.20                   
                  30.54     1:07.20 (36.66)                                        
 52 Brennan, Cassidy C        15 Three Village        1:07.26                   
                  30.90     1:07.26 (36.36)                                        
 53 Kuzniewski, Megan A       16 Express Swimming     1:07.34                   
                  31.63     1:07.34 (35.71)                                        
 -- Doughty, Brigitte         15 Hauppauge               DFS                    
 
Girls 15-18 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          JO: # 57.14        1997 Kristen Sendrowski                           
       METRO: M 54.26   4/22/2006 Julia Smit, TVSC-MR                          
                54.99  OPEN
                55.99  JRN
                58.49  NCSA
                59.19  SECT
              1:04.49  ZQ
              1:05.49  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Polhill, Ali C            15 BGNW Marlins           56.55      58.44 qNCSA  
                  27.20       58.44 (31.24)                                        
  2 Ryan, Brienne M           16 Viking                 57.91      58.86 qSECT  
                  26.85       58.86 (32.01)                                        
  3 Butler, Danielle E        17 NY Sharks              58.93      59.01 qSECT  
                  27.79       59.01 (31.22)                                        
  4 Teng, Rebecca Y           15 AGUA Swim Team       1:00.09      59.51 qZQ    
                  28.29       59.51 (31.22)                                        
  5 Cooper, Sammie C          15 BGNW Marlins           59.19    1:01.03 qZQ    
                  28.85     1:01.03 (32.18)                                        
  6 Purdy, Kristen L          15 Three Village          59.35    1:01.32 qZQ    
                  28.99     1:01.32 (32.33)                                        
  7 Ehret, Jane M             16 Aqua Gems            1:00.45    1:02.59 qZQ    
                  29.43     1:02.59 (33.16)                                        
  8 Gibbons, Alanna           16 Blue Arrow           1:01.11    1:02.65 qZQ    
                  28.97     1:02.65 (33.68)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Nugent, Susan A           16 Express Swimming     1:00.42    1:02.98 qZQ    
                  29.55     1:02.98 (33.43)                                        
 10 Weston, Betsy F           16 BGNW Marlins         1:01.84    1:03.03 qZQ    
                  29.61     1:03.03 (33.42)                                        
 11 Plaschka, Jade            17 Hauppauge            1:02.27    1:03.07 qZQ    
                  29.42     1:03.07 (33.65)                                        
 12 Vairo, Corinne D          16 Three Village        1:01.69    1:03.15 qZQ    
                  29.79     1:03.15 (33.36)                                        
 13 Lampe, Shannon E          15 Three Village        1:03.03    1:03.31 qZQ    
                  29.57     1:03.31 (33.74)                                        
 14 Turner, Jennifer J        16 Silver Streaks       1:03.25    1:03.34 qZQ    
                  29.26     1:03.34 (34.08)                                        
 15 Marshall, Carly M         16 Newburgh Sharks      1:01.64    1:03.42 qZQ    
                  30.07     1:03.42 (33.35)                                        
 16 McCartney, Theresa C      15 Big Blue             1:04.43    1:03.58 qZQ    
                  29.82     1:03.58 (33.76)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Hocson, Hillary M         16 Newburgh Sharks      1:02.18    1:03.60 ZQ     
                  29.65     1:03.60 (33.95)                                        
 18 Latino, Bridget L         18 Marist               1:01.03    1:03.78 ZQ     
                  29.29     1:03.78 (34.49)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Shaw, Lauren M            17 Aqua Gems            1:03.35    1:03.85 ZQ     
                  29.59     1:03.85 (34.26)                                        
 20 Cloer, Amanda             17 NY Sharks            1:03.98    1:04.04 ZQ     
                  29.95     1:04.04 (34.09)                                        
 21 Carew, Kaitlyn            17 NY Sharks            1:05.34    1:04.09 ZQ     
                  29.51     1:04.09 (34.58)                                        
 22 Hesse, Samantha M         15 Three Village        1:04.19    1:04.22 ZQ     
                  30.81     1:04.22 (33.41)                                        
 23 Hickey, Chrisanna M       16 Big Blue             1:05.47    1:04.34 ZQ     
                  28.78     1:04.34 (35.56)                                        
 24 Blom, Danielle            16 Hauppauge            1:02.21    1:04.37 ZQ     
                  30.54     1:04.37 (33.83)                                        
 25 Conard, Kate E            16 Three Village        1:04.26    1:04.49 ZQ     
                  30.47     1:04.49 (34.02)                                        
 26 Magliola, Kristen M       17 Three Village        1:04.03    1:04.60 JO     
                  29.65     1:04.60 (34.95)                                        
 27 Bransfield, Sammy J       17 LIAC                 1:04.16    1:04.66 JO     
                  30.84     1:04.66 (33.82)                                        
 28 Kristic, Marta            17 AGUA Swim Team       1:05.15    1:04.72 JO     
                  30.09     1:04.72 (34.63)                                        
 29 Sabatini, Nina B          15 Old Westbury         1:05.38    1:05.11 JO     
                  30.30     1:05.11 (34.81)                                        
 30 Ouzounian, Lauren M       15 Three Village        1:03.91    1:05.16 JO     
                  30.26     1:05.16 (34.90)                                        
 31 Berg, Shea P              16 Newburgh Sharks      1:03.85    1:05.18 JO     
                  30.79     1:05.18 (34.39)                                        
 32 Russell, Eva M            16 Team Suffolk         1:05.25    1:05.23 JO     
                  30.52     1:05.23 (34.71)                                        
 33 Forbes, Emma C            17 West Point           1:04.24    1:05.26 JO     
                  29.65     1:05.26 (35.61)                                        
 34 Winkler, Caitlin M        17 NYCAC                1:04.52    1:05.28 JO     
                  30.54     1:05.28 (34.74)                                        
 35 Warren, Michelle N        16 Team Suffolk         1:04.06    1:05.39 JO     
                  31.04     1:05.39 (34.35)                                        
 35 Lyver, Kellie M           16 Badger               1:04.83    1:05.39 JO     
                  30.12     1:05.39 (35.27)                                        
 37 Schlichte, Sarah A        16 Express Swimming     1:04.20    1:05.45 JO     
                  30.69     1:05.45 (34.76)                                        
 37 Aiello, Jennifer M        15 Marist               1:04.12    1:05.45 JO     
                  31.00     1:05.45 (34.45)                                        
 39 Owens, Amy L              15 Viking               1:04.74    1:05.66        
                  30.85     1:05.66 (34.81)                                        
 40 Innis, Raven              16 Nu-Finmen            1:04.74    1:05.95        
                  30.16     1:05.95 (35.79)                                        
 41 Peruffo, Heather A        17 Dolphins             1:05.28    1:06.05        
                  30.51     1:06.05 (35.54)                                        
 42 Michalak, Zuzanna         16 Twisters             1:04.76    1:06.16        
                  30.62     1:06.16 (35.54)                                        
 43 Thorp, Kaitlin            17 Viking               1:02.44    1:06.33        
                  31.14     1:06.33 (35.19)                                        
 44 Ferrante, Francesca S     18 Old Westbury         1:02.44    1:06.40        
                  30.46     1:06.40 (35.94)                                        
 45 Patafio, Giavanna J       15 Badger               1:03.77    1:06.45        
                  30.98     1:06.45 (35.47)                                        
 46 Rudel, Susannah E         17 Saw Mill             1:03.95    1:06.70        
                  30.11     1:06.70 (36.59)                                        
 47 Cremer, Kylie E           18 Islip Aquatics       1:05.19    1:06.81        
                  30.92     1:06.81 (35.89)                                        
 48 Graham, Caitlin           15 Express Swimming     1:04.71    1:06.83        
                  31.18     1:06.83 (35.65)                                        
 49 Morcerf, Marykate         16 West Islip           1:05.48    1:06.90        
                  30.63     1:06.90 (36.27)                                        
 49 Fountain, Michelle L      17 Islip Aquatics       1:03.26    1:06.90        
                  30.21     1:06.90 (36.69)                                        
 51 Pakstas-Smith, Regina     17 Middies              1:04.97    1:07.20        
                  30.54     1:07.20 (36.66)                                        
 52 Brennan, Cassidy C        15 Three Village        1:04.88    1:07.26        
                  30.90     1:07.26 (36.36)                                        
 53 Kuzniewski, Megan A       16 Express Swimming     1:05.25    1:07.34        
                  31.63     1:07.34 (35.71)                                        
 -- Doughty, Brigitte         15 Hauppauge            1:02.12        DFS        
      Declared false start
 
Girls 15-18 200 Yard Butterfly
===============================================================================
          JO: # 2:05.08        1995 Sheryl Segal                               
       METRO: M 1:59.01   3/11/2007 Alex Forrester at 2007 Speedo, BAD-MR      
                2:00.69  OPEN
                2:03.09  JRN
                2:07.39  NCSA
                2:11.49  SECT
                2:24.99  ZQ
                2:29.99  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Nugent, Susan A           16 Express Swimming     2:11.85    2:08.26 SECT   
                  28.71     1:01.05 (32.34)     1:34.44 (33.39)     2:08.26 (33.82)
  2 Cooper, Sammie C          15 BGNW Marlins         2:13.79    2:10.13 SECT   
                  29.10     1:02.17 (33.07)     1:35.77 (33.60)     2:10.13 (34.36)
  3 Butler, Danielle E        17 NY Sharks            2:11.51    2:10.23 SECT   
                  28.88     1:01.70 (32.82)     1:35.19 (33.49)     2:10.23 (35.04)
  4 Mrozinski, Melissa        16 UN-WAC               2:18.57    2:12.95 ZQ     
                  29.93     1:03.79 (33.86)     1:38.11 (34.32)     2:12.95 (34.84)
  5 Ehret, Jane M             16 Aqua Gems            2:13.76    2:13.90 ZQ     
                  29.69     1:03.26 (33.57)     1:38.11 (34.85)     2:13.90 (35.79)
  6 McCartney, Theresa C      15 Big Blue             2:18.68    2:17.63 ZQ     
                  31.20     1:05.93 (34.73)     1:41.38 (35.45)     2:17.63 (36.25)
  7 Winkler, Caitlin M        17 NYCAC                2:16.36    2:18.41 ZQ     
                  30.75     1:06.63 (35.88)     1:42.83 (36.20)     2:18.41 (35.58)
  8 Marshall, Carly M         16 Newburgh Sharks      2:19.10    2:19.75 ZQ     
                  30.61     1:05.58 (34.97)     1:42.73 (37.15)     2:19.75 (37.02)
B - Final
  9 Bransfield, Sammy J       17 LIAC                 2:20.42    2:17.48 ZQ     
                  30.90     1:05.63 (34.73)     1:41.27 (35.64)     2:17.48 (36.21)
 10 Berg, Shea P              16 Newburgh Sharks      2:20.57    2:18.42 ZQ     
                  31.41     1:06.65 (35.24)     1:42.50 (35.85)     2:18.42 (35.92)
 11 Warren, Michelle N        16 Team Suffolk         2:21.82    2:18.72 ZQ     
                  31.55     1:07.05 (35.50)     1:42.44 (35.39)     2:18.72 (36.28)
 12 Latino, Bridget L         18 Marist               2:21.59    2:21.59 ZQ     
                  31.03     1:06.48 (35.45)     1:43.35 (36.87)     2:21.59 (38.24)
 13 Ouzounian, Lauren M       15 Three Village        2:22.37    2:21.62 ZQ     
                  30.97     1:06.51 (35.54)     1:43.99 (37.48)     2:21.62 (37.63)
 14 Johns, Maggie S           15 LIAC                 2:22.70    2:21.64 ZQ     
                  32.16     1:08.16 (36.00)     1:44.97 (36.81)     2:21.64 (36.67)
 15 Kuzniewski, Megan A       16 Express Swimming     2:23.24    2:23.69 ZQ     
                  30.92     1:07.23 (36.31)     1:46.09 (38.86)     2:23.69 (37.60)
 16 Santaniello, Sam          16 Old Westbury         2:35.47    2:35.75        
                  33.51     1:11.34 (37.83)     1:52.44 (41.10)     2:35.75 (43.31)
Preliminaries
  9 Fountain, Michelle L      17 Islip Aquatics       2:19.56                   
                  30.77     1:05.79 (35.02)     1:41.80 (36.01)     2:19.56 (37.76)
 10 Gibbons, Alanna           16 Blue Arrow           2:19.96                   
                  30.93     1:05.71 (34.78)     1:42.08 (36.37)     2:19.96 (37.88)
 13 Unger, Katie              16 NY Sharks            2:20.65                   
                  30.90     1:06.04 (35.14)     1:42.86 (36.82)     2:20.65 (37.79)
 19 Lampe, Shannon E          15 Three Village        2:23.48                   
                  31.13     1:07.44 (36.31)     1:45.43 (37.99)     2:23.48 (38.05)
 20 McNett, Kelsie A          18 Newburgh Sharks      2:24.00                   
                  31.78     1:08.55 (36.77)     1:46.66 (38.11)     2:24.00 (37.34)
 21 Erickson, Abigayle        17 AGUA Swim Team       2:24.30                   
                  31.54     1:07.68 (36.14)     1:45.77 (38.09)     2:24.30 (38.53)
 22 Cooke, Farrell E          15 Badger               2:24.46                   
                  32.03     1:08.81 (36.78)     1:46.73 (37.92)     2:24.46 (37.73)
 23 Hocson, Hillary M         16 Newburgh Sharks      2:25.42                   
                  31.62     1:08.41 (36.79)     1:46.26 (37.85)     2:25.42 (39.16)
 24 Plaschka, Jade            17 Hauppauge            2:26.34                   
                  31.18     1:07.20 (36.02)     1:45.77 (38.57)     2:26.34 (40.57)
 25 Einsidler, Allie          18 Team Suffolk         2:26.51                   
                  31.08     1:07.65 (36.57)     1:46.31 (38.66)     2:26.51 (40.20)
 26 Cremer, Kylie E           18 Islip Aquatics       2:26.62                   
                  31.97     1:08.06 (36.09)     1:46.95 (38.89)     2:26.62 (39.67)
 27 Hesse, Samantha M         15 Three Village        2:29.56                   
                  33.41     1:10.89 (37.48)     1:50.76 (39.87)     2:29.56 (38.80)
 28 Aiello, Jennifer M        15 Marist               2:30.17                   
                  32.77     1:10.59 (37.82)     1:49.87 (39.28)     2:30.17 (40.30)
 29 Pepe, Samantha M          16 FLY                  2:30.70                   
                  32.21     1:09.43 (37.22)     1:50.41 (40.98)     2:30.70 (40.29)
 30 Parodi, Ellen M           16 Aqua Gems            2:31.54                   
                  32.55     1:09.88 (37.33)     1:50.52 (40.64)     2:31.54 (41.02)
 31 Cloer, Amanda             17 NY Sharks            2:31.55                   
                  31.98     1:09.76 (37.78)     1:50.17 (40.41)     2:31.55 (41.38)
 32 Araujo, Sara A            15 Sea Lions            2:32.86                   
                  33.01     1:11.11 (38.10)     1:52.06 (40.95)     2:32.86 (40.80)
 34 Forbes, Emma C            17 West Point           2:37.31                   
                  31.73     1:10.86 (39.13)     1:53.72 (42.86)     2:37.31 (43.59)
 
Girls 15-18 200 Yard Butterfly
===============================================================================
          JO: # 2:05.08        1995 Sheryl Segal                               
       METRO: M 1:59.01   3/11/2007 Alex Forrester at 2007 Speedo, BAD-MR      
                2:00.69  OPEN
                2:03.09  JRN
                2:07.39  NCSA
                2:11.49  SECT
                2:24.99  ZQ
                2:29.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Butler, Danielle E        17 NY Sharks            2:11.77    2:11.51 qZQ    
                  29.62     1:02.77 (33.15)     1:36.68 (33.91)     2:11.51 (34.83)
  2 Nugent, Susan A           16 Express Swimming     2:08.55    2:11.85 qZQ    
                  29.27     1:02.32 (33.05)     1:37.21 (34.89)     2:11.85 (34.64)
  3 Ehret, Jane M             16 Aqua Gems            2:07.33    2:13.76 qZQ    
                  29.60     1:03.06 (33.46)     1:37.48 (34.42)     2:13.76 (36.28)
  4 Cooper, Sammie C          15 BGNW Marlins         2:09.48    2:13.79 qZQ    
                  30.50     1:04.37 (33.87)     1:39.31 (34.94)     2:13.79 (34.48)
  5 Winkler, Caitlin M        17 NYCAC                2:18.58    2:16.36 qZQ    
                  30.47     1:04.77 (34.30)     1:40.17 (35.40)     2:16.36 (36.19)
  6 Mrozinski, Melissa        16 UN-WAC               2:17.97    2:18.57 qZQ    
                  31.62     1:06.79 (35.17)     1:42.38 (35.59)     2:18.57 (36.19)
  7 McCartney, Theresa C      15 Big Blue             2:18.45    2:18.68 qZQ    
                  31.83     1:07.16 (35.33)     1:42.59 (35.43)     2:18.68 (36.09)
  8 Marshall, Carly M         16 Newburgh Sharks      2:15.55    2:19.10 qZQ    
                  31.03     1:05.95 (34.92)     1:42.21 (36.26)     2:19.10 (36.89)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Fountain, Michelle L      17 Islip Aquatics       2:20.14    2:19.56 qZQ    
                  30.77     1:05.79 (35.02)     1:41.80 (36.01)     2:19.56 (37.76)
 10 Gibbons, Alanna           16 Blue Arrow           2:18.32    2:19.96 qZQ    
                  30.93     1:05.71 (34.78)     1:42.08 (36.37)     2:19.96 (37.88)
 11 Bransfield, Sammy J       17 LIAC                 2:17.84    2:20.42 qZQ    
                  31.39     1:06.83 (35.44)     1:43.29 (36.46)     2:20.42 (37.13)
 12 Berg, Shea P              16 Newburgh Sharks      2:25.79    2:20.57 qZQ    
                  31.22     1:06.70 (35.48)     1:43.52 (36.82)     2:20.57 (37.05)
 13 Unger, Katie              16 NY Sharks            2:17.92    2:20.65 qZQ    
                  30.90     1:06.04 (35.14)     1:42.86 (36.82)     2:20.65 (37.79)
 14 Latino, Bridget L         18 Marist               2:15.20    2:21.59 qZQ    
                  30.86     1:06.34 (35.48)     1:43.41 (37.07)     2:21.59 (38.18)
 15 Warren, Michelle N        16 Team Suffolk         2:16.14    2:21.82 qZQ    
                  31.81     1:07.55 (35.74)     1:44.24 (36.69)     2:21.82 (37.58)
 16 Ouzounian, Lauren M       15 Three Village        2:21.31    2:22.37 qZQ    
                  31.18     1:06.68 (35.50)     1:44.29 (37.61)     2:22.37 (38.08)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Johns, Maggie S           15 LIAC                 2:22.15    2:22.70 ZQ     
                  31.66     1:08.11 (36.45)     1:45.50 (37.39)     2:22.70 (37.20)
 18 Kuzniewski, Megan A       16 Express Swimming     2:25.33    2:23.24 ZQ     
                  30.90     1:07.35 (36.45)     1:45.50 (38.15)     2:23.24 (37.74)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Lampe, Shannon E          15 Three Village        2:21.24    2:23.48 ZQ     
                  31.13     1:07.44 (36.31)     1:45.43 (37.99)     2:23.48 (38.05)
 20 McNett, Kelsie A          18 Newburgh Sharks      2:25.75    2:24.00 ZQ     
                  31.78     1:08.55 (36.77)     1:46.66 (38.11)     2:24.00 (37.34)
 21 Erickson, Abigayle        17 AGUA Swim Team       2:17.02    2:24.30 ZQ     
                  31.54     1:07.68 (36.14)     1:45.77 (38.09)     2:24.30 (38.53)
 22 Cooke, Farrell E          15 Badger               2:28.25    2:24.46 ZQ     
                  32.03     1:08.81 (36.78)     1:46.73 (37.92)     2:24.46 (37.73)
 23 Hocson, Hillary M         16 Newburgh Sharks      2:26.91    2:25.42 JO     
                  31.62     1:08.41 (36.79)     1:46.26 (37.85)     2:25.42 (39.16)
 24 Plaschka, Jade            17 Hauppauge            2:27.60    2:26.34 JO     
                  31.18     1:07.20 (36.02)     1:45.77 (38.57)     2:26.34 (40.57)
 25 Einsidler, Allie          18 Team Suffolk         2:29.41    2:26.51 JO     
                  31.08     1:07.65 (36.57)     1:46.31 (38.66)     2:26.51 (40.20)
 26 Cremer, Kylie E           18 Islip Aquatics       2:22.53    2:26.62 JO     
                  31.97     1:08.06 (36.09)     1:46.95 (38.89)     2:26.62 (39.67)
 27 Hesse, Samantha M         15 Three Village        2:26.43    2:29.56 JO     
                  33.41     1:10.89 (37.48)     1:50.76 (39.87)     2:29.56 (38.80)
 28 Aiello, Jennifer M        15 Marist               2:26.31    2:30.17        
                  32.77     1:10.59 (37.82)     1:49.87 (39.28)     2:30.17 (40.30)
 29 Pepe, Samantha M          16 FLY                  2:28.39    2:30.70        
                  32.21     1:09.43 (37.22)     1:50.41 (40.98)     2:30.70 (40.29)
 30 Parodi, Ellen M           16 Aqua Gems            2:22.13    2:31.54        
                  32.55     1:09.88 (37.33)     1:50.52 (40.64)     2:31.54 (41.02)
 31 Cloer, Amanda             17 NY Sharks            2:26.37    2:31.55        
                  31.98     1:09.76 (37.78)     1:50.17 (40.41)     2:31.55 (41.38)
 32 Araujo, Sara A            15 Sea Lions            2:29.49    2:32.86        
                  33.01     1:11.11 (38.10)     1:52.06 (40.95)     2:32.86 (40.80)
 33 Santaniello, Sam          16 Old Westbury         2:26.64    2:35.47        
                  33.73     1:11.23 (37.50)     1:52.02 (40.79)     2:35.47 (43.45)
 34 Forbes, Emma C            17 West Point           2:28.12    2:37.31        
                  31.73     1:10.86 (39.13)     1:53.72 (42.86)     2:37.31 (43.59)
 
Girls 15-18 200 Yard IM
===============================================================================
          JO: # 2:04.42   2/26/2005 Julia E Smit, TVSC -MR                     
       METRO: M 1:58.29  11/18/2005 Julia E.Smit, TVSC                         
                2:01.79  OPEN
                2:04.09  JRN
                2:09.49  NCSA
                2:10.89  SECT
                2:19.99  ZQ
                2:22.09  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Polhill, Ali C            15 BGNW Marlins         2:13.24    2:10.87 SECT   
                  27.69     1:01.08 (33.39)     1:40.55 (39.47)     2:10.87 (30.32)
  2 Hocson, Hillary M         16 Newburgh Sharks      2:15.43    2:11.58 ZQ     
                  28.83     1:01.80 (32.97)     1:40.63 (38.83)     2:11.58 (30.95)
  3 Mullaney, Megan G         15 Three Village        2:14.91    2:12.52 ZQ     
                  29.52     1:03.46 (33.94)     1:42.34 (38.88)     2:12.52 (30.18)
  4 Cooper, Sammie C          15 BGNW Marlins         2:15.94    2:13.40 ZQ     
                  28.93     1:02.14 (33.21)     1:43.22 (41.08)     2:13.40 (30.18)
  5 O'Keefe, Brenna M         16 Marist               2:16.74    2:14.46 ZQ     
                  28.82     1:02.09 (33.27)     1:43.40 (41.31)     2:14.46 (31.06)
  6 Borutecene, Gabby M       16 LIAC                 2:15.97    2:15.79 ZQ     
                  30.20     1:05.73 (35.53)     1:44.34 (38.61)     2:15.79 (31.45)
  7 Ehret, Jane M             16 Aqua Gems            2:17.58    2:16.38 ZQ     
                  28.95     1:04.16 (35.21)     1:44.75 (40.59)     2:16.38 (31.63)
  8 Taddeo, Marisa S          16 North Shore          2:16.41    2:16.68 ZQ     
                  29.28     1:02.00 (32.72)     1:44.83 (42.83)     2:16.68 (31.85)
B - Final
  9 Grunewald, Cailin E       17 Viking               2:18.83    2:15.22 ZQ     
                  29.71     1:02.40 (32.69)     1:43.50 (41.10)     2:15.22 (31.72)
 10 Giner, Racquel C          15 BGNW Marlins         2:19.59    2:16.26 ZQ     
                  29.70     1:04.03 (34.33)     1:43.59 (39.56)     2:16.26 (32.67)
 11 Skeivys, Maria E          15 UN-LGAC              2:18.23    2:16.51 ZQ     
                  31.27     1:05.86 (34.59)     1:45.83 (39.97)     2:16.51 (30.68)
 12 Russell, Eva M            16 Team Suffolk         2:18.43    2:17.82 ZQ     
                  30.85     1:06.99 (36.14)     1:45.94 (38.95)     2:17.82 (31.88)
 13 Shaw, Lauren M            17 Aqua Gems            2:19.25    2:18.07 ZQ     
                  30.00     1:04.77 (34.77)     1:45.84 (41.07)     2:18.07 (32.23)
 14 Arnott, Sarah A           17 NY Sharks            2:18.75    2:19.72 ZQ     
                  29.76     1:04.45 (34.69)     1:47.02 (42.57)     2:19.72 (32.70)
 15 Michalak, Zuzanna         16 Twisters             2:17.58    2:20.46 JO     
                  31.07     1:07.07 (36.00)     1:46.07 (39.00)     2:20.46 (34.39)
 16 Winkler, Caitlin M        17 NYCAC                2:19.59    2:21.26 JO     
                  30.12     1:06.47 (36.35)     1:49.39 (42.92)     2:21.26 (31.87)
Preliminaries
 10 Doughty, Brigitte         15 Hauppauge            2:17.71                   
                  30.16     1:05.10 (34.94)     1:46.63 (41.53)     2:17.71 (31.08)
 18 Berg, Shea P              16 Newburgh Sharks      2:19.95                   
                  30.96     1:05.49 (34.53)     1:47.89 (42.40)     2:19.95 (32.06)
 19 Owens, Amy L              15 Viking               2:20.21                   
                  31.03     1:08.02 (36.99)     1:48.18 (40.16)     2:20.21 (32.03)
 20 Cheng, Emily              15 Express Swimming     2:20.41                   
                  31.13     1:05.18 (34.05)     1:48.20 (43.02)     2:20.41 (32.21)
 21 Lyver, Kellie M           16 Badger               2:20.67                   
                  30.41     1:04.40 (33.99)     1:47.88 (43.48)     2:20.67 (32.79)
 22 Turner, Jennifer J        16 Silver Streaks       2:20.68                   
                  30.08     1:06.05 (35.97)     1:46.37 (40.32)     2:20.68 (34.31)
 23 Lampe, Shannon E          15 Three Village        2:20.95                   
                  31.04     1:06.77 (35.73)     1:48.70 (41.93)     2:20.95 (32.25)
 24 Coombs, Laurissa R        15 Three Village        2:21.39                   
                  31.11     1:06.83 (35.72)     1:50.29 (43.46)     2:21.39 (31.10)
 25 Papish, Molly F           17 Three Village        2:21.45                   
                  30.53     1:05.69 (35.16)     1:48.31 (42.62)     2:21.45 (33.14)
 26 Carew, Kaitlyn            17 NY Sharks            2:21.51                   
                  29.76     1:05.36 (35.60)     1:49.63 (44.27)     2:21.51 (31.88)
 27 Unger, Katie              16 NY Sharks            2:21.69                   
                  30.65     1:07.32 (36.67)     1:50.53 (43.21)     2:21.69 (31.16)
 28 Gibbons, Alanna           16 Blue Arrow           2:21.77                   
                  29.64     1:06.30 (36.66)     1:48.61 (42.31)     2:21.77 (33.16)
 29 Warren, Michelle N        16 Team Suffolk         2:21.80                   
                  31.70     1:09.11 (37.41)     1:49.87 (40.76)     2:21.80 (31.93)
 30 Brooke, Taylor W          16 Express Swimming     2:22.06                   
                  30.36     1:07.40 (37.04)     1:48.99 (41.59)     2:22.06 (33.07)
 31 Dwyer, Brianne M          17 Express Swimming     2:22.19                   
                  31.38     1:08.48 (37.10)     1:49.25 (40.77)     2:22.19 (32.94)
 32 Cremer, Kylie E           18 Islip Aquatics       2:22.21                   
                  30.92     1:07.65 (36.73)     1:49.12 (41.47)     2:22.21 (33.09)
 33 Forbes, Emma C            17 West Point           2:22.42                   
                  30.60     1:06.05 (35.45)     1:49.34 (43.29)     2:22.42 (33.08)
 34 Krebs, Kristen E          15 Express Swimming     2:23.10                   
                  31.77     1:09.17 (37.40)     1:50.96 (41.79)     2:23.10 (32.14)
 35 Erickson, Abigayle        17 AGUA Swim Team       2:23.22                   
                  30.91     1:08.25 (37.34)     1:50.99 (42.74)     2:23.22 (32.23)
 36 Purdy, Dana R             17 Three Village        2:23.72                   
                  32.23     1:08.19 (35.96)     1:50.42 (42.23)     2:23.72 (33.30)
 37 Sung, Julia               15 Cross Island         2:24.14                   
                  31.71     1:09.38 (37.67)     1:50.52 (41.14)     2:24.14 (33.62)
 38 Marshall, Carly M         16 Newburgh Sharks      2:24.33                   
                  31.67     1:10.36 (38.69)     1:50.57 (40.21)     2:24.33 (33.76)
 39 Bransfield, Sammy J       17 LIAC                 2:25.14                   
                  31.63     1:09.91 (38.28)     1:51.30 (41.39)     2:25.14 (33.84)
 40 Aiello, Jennifer M        15 Marist               2:25.19                   
                  30.54     1:06.37 (35.83)     1:51.34 (44.97)     2:25.19 (33.85)
 41 De los Santos, Diana      16 FLY                  2:25.37                   
                  29.90     1:07.05 (37.15)     1:49.89 (42.84)     2:25.37 (35.48)
 42 Dowd, Caitlin E           18 Three Village        2:25.50                   
                  32.17     1:10.89 (38.72)     1:51.24 (40.35)     2:25.50 (34.26)
 43 Murphy, Jean M            18 Aqua Gems            2:25.61                   
                  32.11     1:11.30 (39.19)     1:49.78 (38.48)     2:25.61 (35.83)
 44 Thorp, Kaitlin            17 Viking               2:29.75                   
                  30.77     1:09.04 (38.27)     1:54.08 (45.04)     2:29.75 (35.67)
 45 Blom, Danielle            16 Hauppauge            2:32.08                   
                  29.49     1:05.52 (36.03)     1:53.83 (48.31)     2:32.08 (38.25)
 -- Weaver, Joan M            16 Islip Aquatics           DQ                    
 
Girls 15-18 200 Yard IM
===============================================================================
          JO: # 2:04.42   2/26/2005 Julia E Smit, TVSC -MR                     
       METRO: M 1:58.29  11/18/2005 Julia E.Smit, TVSC                         
                2:01.79  OPEN
                2:04.09  JRN
                2:09.49  NCSA
                2:10.89  SECT
                2:19.99  ZQ
                2:22.09  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Polhill, Ali C            15 BGNW Marlins         2:09.13    2:13.24 qZQ    
                  28.27     1:02.33 (34.06)     1:42.19 (39.86)     2:13.24 (31.05)
  2 Mullaney, Megan G         15 Three Village        2:12.78    2:14.91 qZQ    
                  29.90     1:04.72 (34.82)     1:44.03 (39.31)     2:14.91 (30.88)
  3 Hocson, Hillary M         16 Newburgh Sharks      2:13.99    2:15.43 qZQ    
                  29.94     1:03.71 (33.77)     1:43.69 (39.98)     2:15.43 (31.74)
  4 Cooper, Sammie C          15 BGNW Marlins         2:16.24    2:15.94 qZQ    
                  29.12     1:03.01 (33.89)     1:44.75 (41.74)     2:15.94 (31.19)
  5 Borutecene, Gabby M       16 LIAC                 2:17.49    2:15.97 qZQ    
                  30.71     1:07.41 (36.70)     1:45.06 (37.65)     2:15.97 (30.91)
  6 Taddeo, Marisa S          16 North Shore          2:18.68    2:16.41 qZQ    
                  29.07     1:01.72 (32.65)     1:44.15 (42.43)     2:16.41 (32.26)
  7 O'Keefe, Brenna M         16 Marist               2:13.10    2:16.74 qZQ    
                  29.07     1:03.32 (34.25)     1:44.84 (41.52)     2:16.74 (31.90)
  8 Michalak, Zuzanna         16 Twisters             2:16.37    2:17.58 qZQ    
                  30.28     1:05.64 (35.36)     1:43.95 (38.31)     2:17.58 (33.63)
  8 Ehret, Jane M             16 Aqua Gems            2:12.55    2:17.58 qZQ    
                  29.69     1:05.47 (35.78)     1:46.27 (40.80)     2:17.58 (31.31)
Swim-Off Required -------------------------------------------------------
 10 Doughty, Brigitte         15 Hauppauge            2:15.36    2:17.71 qZQ    
                  30.16     1:05.10 (34.94)     1:46.63 (41.53)     2:17.71 (31.08)
 11 Skeivys, Maria E          15 UN-LGAC              2:17.73    2:18.23 qZQ    
                  31.65     1:07.01 (35.36)     1:47.48 (40.47)     2:18.23 (30.75)
 12 Russell, Eva M            16 Team Suffolk         2:17.08    2:18.43 qZQ    
                  30.97     1:06.93 (35.96)     1:46.53 (39.60)     2:18.43 (31.90)
 13 Arnott, Sarah A           17 NY Sharks            2:13.47    2:18.75 qZQ    
                  30.52     1:05.35 (34.83)     1:46.81 (41.46)     2:18.75 (31.94)
 14 Grunewald, Cailin E       17 Viking               2:15.59    2:18.83 qZQ    
                  30.01     1:03.72 (33.71)     1:46.64 (42.92)     2:18.83 (32.19)
 15 Shaw, Lauren M            17 Aqua Gems            2:16.95    2:19.25 qZQ    
                  30.25     1:05.01 (34.76)     1:46.00 (40.99)     2:19.25 (33.25)
 16 Winkler, Caitlin M        17 NYCAC                2:21.17    2:19.59 qZQ    
                  29.65     1:05.59 (35.94)     1:47.65 (42.06)     2:19.59 (31.94)
 16 Giner, Racquel C          15 BGNW Marlins         2:14.56    2:19.59 qZQ    
                  31.24     1:06.35 (35.11)     1:46.81 (40.46)     2:19.59 (32.78)
Swim-Off Required -------------------------------------------------------
 18 Berg, Shea P              16 Newburgh Sharks      2:17.54    2:19.95 ZQ     
                  30.96     1:05.49 (34.53)     1:47.89 (42.40)     2:19.95 (32.06)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Owens, Amy L              15 Viking               2:18.33    2:20.21 JO     
                  31.03     1:08.02 (36.99)     1:48.18 (40.16)     2:20.21 (32.03)
 20 Cheng, Emily              15 Express Swimming     2:21.08    2:20.41 JO     
                  31.13     1:05.18 (34.05)     1:48.20 (43.02)     2:20.41 (32.21)
 21 Lyver, Kellie M           16 Badger               2:16.91    2:20.67 JO     
                  30.41     1:04.40 (33.99)     1:47.88 (43.48)     2:20.67 (32.79)
 22 Turner, Jennifer J        16 Silver Streaks       2:18.76    2:20.68 JO     
                  30.08     1:06.05 (35.97)     1:46.37 (40.32)     2:20.68 (34.31)
 23 Lampe, Shannon E          15 Three Village        2:17.09    2:20.95 JO     
                  31.04     1:06.77 (35.73)     1:48.70 (41.93)     2:20.95 (32.25)
 24 Coombs, Laurissa R        15 Three Village        2:18.27    2:21.39 JO     
                  31.11     1:06.83 (35.72)     1:50.29 (43.46)     2:21.39 (31.10)
 25 Papish, Molly F           17 Three Village        2:13.53    2:21.45 JO     
                  30.53     1:05.69 (35.16)     1:48.31 (42.62)     2:21.45 (33.14)
 26 Carew, Kaitlyn            17 NY Sharks            2:20.62    2:21.51 JO     
                  29.76     1:05.36 (35.60)     1:49.63 (44.27)     2:21.51 (31.88)
 27 Unger, Katie              16 NY Sharks            2:21.47    2:21.69 JO     
                  30.65     1:07.32 (36.67)     1:50.53 (43.21)     2:21.69 (31.16)
 28 Gibbons, Alanna           16 Blue Arrow           2:17.54    2:21.77 JO     
                  29.64     1:06.30 (36.66)     1:48.61 (42.31)     2:21.77 (33.16)
 29 Warren, Michelle N        16 Team Suffolk         2:20.09    2:21.80 JO     
                  31.70     1:09.11 (37.41)     1:49.87 (40.76)     2:21.80 (31.93)
 30 Brooke, Taylor W          16 Express Swimming     2:21.42    2:22.06 JO     
                  30.36     1:07.40 (37.04)     1:48.99 (41.59)     2:22.06 (33.07)
 31 Dwyer, Brianne M          17 Express Swimming     2:18.59    2:22.19        
                  31.38     1:08.48 (37.10)     1:49.25 (40.77)     2:22.19 (32.94)
 32 Cremer, Kylie E           18 Islip Aquatics       2:20.37    2:22.21        
                  30.92     1:07.65 (36.73)     1:49.12 (41.47)     2:22.21 (33.09)
 33 Forbes, Emma C            17 West Point           2:21.13    2:22.42        
                  30.60     1:06.05 (35.45)     1:49.34 (43.29)     2:22.42 (33.08)
 34 Krebs, Kristen E          15 Express Swimming     2:21.87    2:23.10        
                  31.77     1:09.17 (37.40)     1:50.96 (41.79)     2:23.10 (32.14)
 35 Erickson, Abigayle        17 AGUA Swim Team       2:20.27    2:23.22        
                  30.91     1:08.25 (37.34)     1:50.99 (42.74)     2:23.22 (32.23)
 36 Purdy, Dana R             17 Three Village        2:19.12    2:23.72        
                  32.23     1:08.19 (35.96)     1:50.42 (42.23)     2:23.72 (33.30)
 37 Sung, Julia               15 Cross Island         2:20.52    2:24.14        
                  31.71     1:09.38 (37.67)     1:50.52 (41.14)     2:24.14 (33.62)
 38 Marshall, Carly M         16 Newburgh Sharks      2:15.97    2:24.33        
                  31.67     1:10.36 (38.69)     1:50.57 (40.21)     2:24.33 (33.76)
 39 Bransfield, Sammy J       17 LIAC                 2:21.06    2:25.14        
                  31.63     1:09.91 (38.28)     1:51.30 (41.39)     2:25.14 (33.84)
 40 Aiello, Jennifer M        15 Marist               2:22.04    2:25.19        
                  30.54     1:06.37 (35.83)     1:51.34 (44.97)     2:25.19 (33.85)
 41 De los Santos, Diana      16 FLY                  2:21.60    2:25.37        
                  29.90     1:07.05 (37.15)     1:49.89 (42.84)     2:25.37 (35.48)
 42 Dowd, Caitlin E           18 Three Village        2:17.11    2:25.50        
                  32.17     1:10.89 (38.72)     1:51.24 (40.35)     2:25.50 (34.26)
 43 Murphy, Jean M            18 Aqua Gems            2:19.30    2:25.61        
                  32.11     1:11.30 (39.19)     1:49.78 (38.48)     2:25.61 (35.83)
 44 Thorp, Kaitlin            17 Viking               2:18.39    2:29.75        
                  30.77     1:09.04 (38.27)     1:54.08 (45.04)     2:29.75 (35.67)
 45 Blom, Danielle            16 Hauppauge            2:20.09    2:32.08        
                  29.49     1:05.52 (36.03)     1:53.83 (48.31)     2:32.08 (38.25)
 -- Weaver, Joan M            16 Islip Aquatics       2:07.69         DQ        
 
Girls 15-18 400 Yard IM
===============================================================================
          JO: # 4:23.01   2/15/2003 Julia E Smit, TVSC -MR                     
       METRO: M 4:10.50   3/10/2005 Julia E.Smit, TVSC-MR                      
                4:19.79  OPEN
                4:22.39  JRN
                4:33.09  NCSA
                4:36.79  SECT
                4:59.99  ZQ
                5:04.99  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Ehret, Jane M             16 Aqua Gems            4:42.69    4:40.04 ZQ     
                  28.82     1:01.49 (32.67)     1:38.70 (37.21)     2:14.88 (36.18)
        2:54.87 (39.99)     3:35.85 (40.98)     4:07.79 (31.94)     4:40.04 (32.25)
  2 O'Keefe, Brenna M         16 Marist               4:45.49    4:42.04 ZQ     
                  29.47     1:02.36 (32.89)     1:37.90 (35.54)     2:13.26 (35.36)
        2:55.51 (42.25)     3:38.04 (42.53)     4:10.43 (32.39)     4:42.04 (31.61)
  3 Skeivys, Maria E          15 UN-LGAC              4:49.63    4:45.00 ZQ     
                  31.70     1:08.35 (36.65)     1:44.40 (36.05)     2:19.69 (35.29)
        3:00.87 (41.18)     3:41.85 (40.98)     4:13.64 (31.79)     4:45.00 (31.36)
  4 Berg, Shea P              16 Newburgh Sharks      4:51.67    4:47.66 ZQ     
                  31.35     1:06.55 (35.20)     1:42.17 (35.62)     2:16.79 (34.62)
        2:59.87 (43.08)     3:43.11 (43.24)     4:15.92 (32.81)     4:47.66 (31.74)
  5 Hahn, Abby                16 NYCAC                4:45.99    4:49.73 ZQ     
                  31.87     1:07.94 (36.07)     1:46.34 (38.40)     2:23.53 (37.19)
        3:02.56 (39.03)     3:42.30 (39.74)     4:16.84 (34.54)     4:49.73 (32.89)
  6 Michalak, Zuzanna         16 Twisters             4:51.88    4:50.06 ZQ     
                  30.95     1:07.32 (36.37)     1:45.57 (38.25)     2:23.13 (37.56)
        3:03.26 (40.13)     3:44.08 (40.82)     4:17.72 (33.64)     4:50.06 (32.34)
  7 Russell, Eva M            16 Team Suffolk         4:52.23    4:50.12 ZQ     
                  31.52     1:08.21 (36.69)     1:45.83 (37.62)     2:23.54 (37.71)
        3:03.54 (40.00)     3:44.63 (41.09)     4:17.87 (33.24)     4:50.12 (32.25)
  8 Warren, Michelle N        16 Team Suffolk         4:50.59    4:51.80 ZQ     
                  31.35     1:06.82 (35.47)     1:46.07 (39.25)     2:24.84 (38.77)
        3:05.81 (40.97)     3:47.06 (41.25)     4:20.06 (33.00)     4:51.80 (31.74)
B - Final
  9 Hocson, Hillary M         16 Newburgh Sharks      4:53.09    4:47.79 ZQ     
                  30.31     1:06.22 (35.91)     1:43.04 (36.82)     2:18.97 (35.93)
        3:01.14 (42.17)     3:42.40 (41.26)     4:15.52 (33.12)     4:47.79 (32.27)
 10 Krebs, Kristen E          15 Express Swimming     4:53.80    4:49.60 ZQ     
                  31.32     1:07.03 (35.71)     1:45.09 (38.06)     2:22.48 (37.39)
        3:03.69 (41.21)     3:45.78 (42.09)     4:18.22 (32.44)     4:49.60 (31.38)
 11 Schlichte, Sarah A        16 Express Swimming     4:55.32    4:50.43 ZQ     
                  30.40     1:05.19 (34.79)     1:43.16 (37.97)     2:20.19 (37.03)
        3:03.22 (43.03)     3:47.37 (44.15)     4:19.41 (32.04)     4:50.43 (31.02)
 12 Weston, Betsy F           16 BGNW Marlins         4:55.94    4:51.69 ZQ     
                  30.57     1:06.00 (35.43)     1:42.51 (36.51)     2:19.96 (37.45)
        3:03.02 (43.06)     3:46.74 (43.72)     4:20.25 (33.51)     4:51.69 (31.44)
 13 Owens, Amy L              15 Viking               4:58.17    4:51.80 ZQ     
                  31.11     1:06.92 (35.81)     1:46.28 (39.36)     2:25.83 (39.55)
        3:05.74 (39.91)     3:47.62 (41.88)     4:20.77 (33.15)     4:51.80 (31.03)
 14 Bransfield, Sammy J       17 LIAC                 4:56.27    4:53.26 ZQ     
                  31.25     1:06.37 (35.12)     1:44.57 (38.20)     2:21.85 (37.28)
        3:03.35 (41.50)     3:45.27 (41.92)     4:19.41 (34.14)     4:53.26 (33.85)
 15 Madalena, Kathryn M       15 Express Swimming     4:54.10    4:56.47 ZQ     
                  33.11     1:11.63 (38.52)     1:48.78 (37.15)     2:24.66 (35.88)
        3:06.81 (42.15)     3:48.17 (41.36)     4:22.55 (34.38)     4:56.47 (33.92)
 16 Ouzounian, Lauren M       15 Three Village        4:58.54    4:58.04 ZQ     
                  31.17     1:07.15 (35.98)     1:43.96 (36.81)     2:20.79 (36.83)
        3:05.56 (44.77)     3:50.68 (45.12)     4:24.52 (33.84)     4:58.04 (33.52)
Preliminaries
 12 Cremer, Kylie E           18 Islip Aquatics       4:54.92                   
                  31.30     1:06.38 (35.08)     1:44.28 (37.90)     2:21.50 (37.22)
        3:04.17 (42.67)     3:47.62 (43.45)     4:22.13 (34.51)     4:54.92 (32.79)
 18 Kuzniewski, Megan A       16 Express Swimming     5:00.03                   
                  30.40     1:06.36 (35.96)     1:45.33 (38.97)     2:23.09 (37.76)
        3:07.92 (44.83)     3:53.03 (45.11)     4:27.83 (34.80)     5:00.03 (32.20)
 19 Giner, Racquel C          15 BGNW Marlins         5:00.45                   
                  32.09     1:11.16 (39.07)     1:49.75 (38.59)     2:27.80 (38.05)
        3:07.80 (40.00)     3:49.54 (41.74)     4:25.94 (36.40)     5:00.45 (34.51)
 20 Munz, Brenna A            15 Marist               5:00.55                   
                  32.53     1:11.44 (38.91)     1:49.29 (37.85)     2:26.53 (37.24)
        3:09.90 (43.37)     3:54.08 (44.18)     4:27.42 (33.34)     5:00.55 (33.13)
 21 Marshall, Carly M         16 Newburgh Sharks      5:00.78                   
                  32.95     1:10.13 (37.18)     1:50.11 (39.98)     2:27.08 (36.97)
        3:10.04 (42.96)     3:52.44 (42.40)     4:28.66 (36.22)     5:00.78 (32.12)
 22 Gavin, Tricia A           17 Wagner               5:02.39                   
                  32.24     1:09.89 (37.65)     1:50.06 (40.17)     2:29.93 (39.87)
        3:10.96 (41.03)     3:53.48 (42.52)     4:28.29 (34.81)     5:02.39 (34.10)
 23 Carew, Kaitlyn            17 NY Sharks            5:02.45                   
                  29.90     1:04.96 (35.06)     1:42.56 (37.60)     2:19.86 (37.30)
        3:05.30 (45.44)     3:52.08 (46.78)     4:27.21 (35.13)     5:02.45 (35.24)
 24 Parodi, Ellen M           16 Aqua Gems            5:02.95                   
                  30.91     1:06.91 (36.00)     1:47.72 (40.81)     2:26.69 (38.97)
        3:09.44 (42.75)     3:53.41 (43.97)     4:28.68 (35.27)     5:02.95 (34.27)
 25 Latino, Bridget L         18 Marist               5:03.39                   
                  30.26     1:06.02 (35.76)     1:45.60 (39.58)     2:24.49 (38.89)
        3:09.25 (44.76)     3:55.03 (45.78)     4:29.21 (34.18)     5:03.39 (34.18)
 26 Mihail, Renee M           15 Badger               5:04.15                   
                  32.19     1:09.53 (37.34)     1:49.06 (39.53)     2:28.17 (39.11)
        3:10.53 (42.36)     3:55.43 (44.90)     4:30.51 (35.08)     5:04.15 (33.64)
 27 Aiello, Jennifer M        15 Marist               5:06.60                   
                  31.37     1:06.98 (35.61)     1:44.57 (37.59)     2:21.83 (37.26)
        3:08.00 (46.17)     3:55.33 (47.33)     4:30.85 (35.52)     5:06.60 (35.75)
 28 Kristic, Marta            17 AGUA Swim Team       5:08.56                   
                  30.34     1:07.54 (37.20)     1:47.07 (39.53)     2:25.37 (38.30)
        3:11.38 (46.01)     3:59.22 (47.84)     4:34.78 (35.56)     5:08.56 (33.78)
 29 Graham, Caitlin           15 Express Swimming     5:09.04                   
                  31.34     1:08.00 (36.66)     1:47.19 (39.19)     2:27.71 (40.52)
        3:12.20 (44.49)     3:57.48 (45.28)     4:33.72 (36.24)     5:09.04 (35.32)
 30 Shanley, Kelly M          16 LIAC                 5:10.99                   
                  32.82     1:11.41 (38.59)     1:51.28 (39.87)     2:29.01 (37.73)
        3:14.91 (45.90)     4:02.42 (47.51)     4:37.16 (34.74)     5:10.99 (33.83)
 31 Hartford, Laura G         17 Express Swimming     5:16.38                   
                  31.98     1:10.72 (38.74)     1:50.46 (39.74)     2:30.35 (39.89)
        3:16.54 (46.19)     4:03.83 (47.29)     4:41.09 (37.26)     5:16.38 (35.29)
 
Girls 15-18 400 Yard IM
===============================================================================
          JO: # 4:23.01   2/15/2003 Julia E Smit, TVSC -MR                     
       METRO: M 4:10.50   3/10/2005 Julia E.Smit, TVSC-MR                      
                4:19.79  OPEN
                4:22.39  JRN
                4:33.09  NCSA
                4:36.79  SECT
                4:59.99  ZQ
                5:04.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Ehret, Jane M             16 Aqua Gems            4:36.83    4:42.69 qZQ    
                  28.86     1:01.62 (32.76)     1:38.21 (36.59)     2:13.44 (35.23)
        2:55.09 (41.65)     3:36.39 (41.30)     4:10.22 (33.83)     4:42.69 (32.47)
  2 O'Keefe, Brenna M         16 Marist               4:36.42    4:45.49 qZQ    
                  29.64     1:03.26 (33.62)     1:38.22 (34.96)     2:13.89 (35.67)
        2:56.57 (42.68)     3:39.95 (43.38)     4:13.15 (33.20)     4:45.49 (32.34)
  3 Hahn, Abby                16 NYCAC                4:44.09    4:45.99 qZQ    
                  32.23     1:08.36 (36.13)     1:45.63 (37.27)     2:21.91 (36.28)
        2:59.88 (37.97)     3:38.62 (38.74)     4:13.09 (34.47)     4:45.99 (32.90)
  4 Skeivys, Maria E          15 UN-LGAC              4:47.79    4:49.63 qZQ    
                  32.17     1:09.36 (37.19)     1:45.62 (36.26)     2:21.55 (35.93)
        3:03.27 (41.72)     3:45.26 (41.99)     4:17.77 (32.51)     4:49.63 (31.86)
  5 Warren, Michelle N        16 Team Suffolk         4:49.06    4:50.59 qZQ    
                  31.25     1:06.42 (35.17)     1:45.06 (38.64)     2:23.39 (38.33)
        3:04.22 (40.83)     3:45.65 (41.43)     4:18.59 (32.94)     4:50.59 (32.00)
  6 Berg, Shea P              16 Newburgh Sharks      4:51.55    4:51.67 qZQ    
                  32.02     1:07.70 (35.68)     1:43.72 (36.02)     2:18.92 (35.20)
        3:01.97 (43.05)     3:45.75 (43.78)     4:19.21 (33.46)     4:51.67 (32.46)
  7 Michalak, Zuzanna         16 Twisters             4:49.90    4:51.88 qZQ    
                  30.64     1:06.38 (35.74)     1:44.35 (37.97)     2:22.34 (37.99)
        3:02.51 (40.17)     3:43.93 (41.42)     4:18.30 (34.37)     4:51.88 (33.58)
  8 Russell, Eva M            16 Team Suffolk         4:47.79    4:52.23 qZQ    
                  32.03     1:08.43 (36.40)     1:46.51 (38.08)     2:24.02 (37.51)
        3:04.21 (40.19)     3:45.83 (41.62)     4:19.85 (34.02)     4:52.23 (32.38)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hocson, Hillary M         16 Newburgh Sharks      4:50.06    4:53.09 qZQ    
                  30.26     1:06.18 (35.92)     1:43.12 (36.94)     2:19.80 (36.68)
        3:01.09 (41.29)     3:43.22 (42.13)     4:18.42 (35.20)     4:53.09 (34.67)
 10 Krebs, Kristen E          15 Express Swimming     4:50.65    4:53.80 qZQ    
                  31.68     1:07.68 (36.00)     1:46.34 (38.66)     2:24.76 (38.42)
        3:06.06 (41.30)     3:48.74 (42.68)     4:21.66 (32.92)     4:53.80 (32.14)
 11 Madalena, Kathryn M       15 Express Swimming     4:56.35    4:54.10 qZQ    
                  32.83     1:11.57 (38.74)     1:48.73 (37.16)     2:26.00 (37.27)
        3:06.50 (40.50)     3:47.59 (41.09)     4:21.60 (34.01)     4:54.10 (32.50)
 12 Cremer, Kylie E           18 Islip Aquatics       4:53.46    4:54.92 qZQ    
                  31.30     1:06.38 (35.08)     1:44.28 (37.90)     2:21.50 (37.22)
        3:04.17 (42.67)     3:47.62 (43.45)     4:22.13 (34.51)     4:54.92 (32.79)
 13 Schlichte, Sarah A        16 Express Swimming     5:01.50    4:55.32 qZQ    
                  30.61     1:05.50 (34.89)     1:43.57 (38.07)     2:20.80 (37.23)
        3:05.87 (45.07)     3:50.78 (44.91)     4:23.91 (33.13)     4:55.32 (31.41)
 14 Weston, Betsy F           16 BGNW Marlins         4:53.45    4:55.94 qZQ    
                  29.69     1:04.39 (34.70)     1:40.39 (36.00)     2:17.51 (37.12)
        3:01.99 (44.48)     3:48.52 (46.53)     4:22.31 (33.79)     4:55.94 (33.63)
 15 Bransfield, Sammy J       17 LIAC                 4:53.26    4:56.27 qZQ    
                  31.74     1:06.67 (34.93)     1:44.91 (38.24)     2:22.56 (37.65)
        3:03.92 (41.36)     3:46.63 (42.71)     4:21.78 (35.15)     4:56.27 (34.49)
 16 Owens, Amy L              15 Viking               5:04.06    4:58.17 qZQ    
                  31.57     1:07.81 (36.24)     1:48.57 (40.76)     2:28.10 (39.53)
        3:08.54 (40.44)     3:49.62 (41.08)     4:25.01 (35.39)     4:58.17 (33.16)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Ouzounian, Lauren M       15 Three Village        5:02.94    4:58.54 ZQ     
                  30.94     1:06.70 (35.76)     1:43.73 (37.03)     2:20.13 (36.40)
        3:04.06 (43.93)     3:49.74 (45.68)     4:24.50 (34.76)     4:58.54 (34.04)
 18 Kuzniewski, Megan A       16 Express Swimming     5:04.73    5:00.03 JO     
                  30.40     1:06.36 (35.96)     1:45.33 (38.97)     2:23.09 (37.76)
        3:07.92 (44.83)     3:53.03 (45.11)     4:27.83 (34.80)     5:00.03 (32.20)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Giner, Racquel C          15 BGNW Marlins         4:54.03    5:00.45 JO     
                  32.09     1:11.16 (39.07)     1:49.75 (38.59)     2:27.80 (38.05)
        3:07.80 (40.00)     3:49.54 (41.74)     4:25.94 (36.40)     5:00.45 (34.51)
 20 Munz, Brenna A            15 Marist               5:03.66    5:00.55 JO     
                  32.53     1:11.44 (38.91)     1:49.29 (37.85)     2:26.53 (37.24)
        3:09.90 (43.37)     3:54.08 (44.18)     4:27.42 (33.34)     5:00.55 (33.13)
 21 Marshall, Carly M         16 Newburgh Sharks      4:53.00    5:00.78 JO     
                  32.95     1:10.13 (37.18)     1:50.11 (39.98)     2:27.08 (36.97)
        3:10.04 (42.96)     3:52.44 (42.40)     4:28.66 (36.22)     5:00.78 (32.12)
 22 Gavin, Tricia A           17 Wagner               4:55.88    5:02.39 JO     
                  32.24     1:09.89 (37.65)     1:50.06 (40.17)     2:29.93 (39.87)
        3:10.96 (41.03)     3:53.48 (42.52)     4:28.29 (34.81)     5:02.39 (34.10)
 23 Carew, Kaitlyn            17 NY Sharks            4:59.68    5:02.45 JO     
                  29.90     1:04.96 (35.06)     1:42.56 (37.60)     2:19.86 (37.30)
        3:05.30 (45.44)     3:52.08 (46.78)     4:27.21 (35.13)     5:02.45 (35.24)
 24 Parodi, Ellen M           16 Aqua Gems            4:57.28    5:02.95 JO     
                  30.91     1:06.91 (36.00)     1:47.72 (40.81)     2:26.69 (38.97)
        3:09.44 (42.75)     3:53.41 (43.97)     4:28.68 (35.27)     5:02.95 (34.27)
 25 Latino, Bridget L         18 Marist               5:04.24    5:03.39 JO     
                  30.26     1:06.02 (35.76)     1:45.60 (39.58)     2:24.49 (38.89)
        3:09.25 (44.76)     3:55.03 (45.78)     4:29.21 (34.18)     5:03.39 (34.18)
 26 Mihail, Renee M           15 Badger               4:59.23    5:04.15 JO     
                  32.19     1:09.53 (37.34)     1:49.06 (39.53)     2:28.17 (39.11)
        3:10.53 (42.36)     3:55.43 (44.90)     4:30.51 (35.08)     5:04.15 (33.64)
 27 Aiello, Jennifer M        15 Marist               5:00.10    5:06.60        
                  31.37     1:06.98 (35.61)     1:44.57 (37.59)     2:21.83 (37.26)
        3:08.00 (46.17)     3:55.33 (47.33)     4:30.85 (35.52)     5:06.60 (35.75)
 28 Kristic, Marta            17 AGUA Swim Team       4:54.66    5:08.56        
                  30.34     1:07.54 (37.20)     1:47.07 (39.53)     2:25.37 (38.30)
        3:11.38 (46.01)     3:59.22 (47.84)     4:34.78 (35.56)     5:08.56 (33.78)
 29 Graham, Caitlin           15 Express Swimming     5:04.86    5:09.04        
                  31.34     1:08.00 (36.66)     1:47.19 (39.19)     2:27.71 (40.52)
        3:12.20 (44.49)     3:57.48 (45.28)     4:33.72 (36.24)     5:09.04 (35.32)
 30 Shanley, Kelly M          16 LIAC                 5:04.57    5:10.99        
                  32.82     1:11.41 (38.59)     1:51.28 (39.87)     2:29.01 (37.73)
        3:14.91 (45.90)     4:02.42 (47.51)     4:37.16 (34.74)     5:10.99 (33.83)
 31 Hartford, Laura G         17 Express Swimming     5:03.78    5:16.38        
                  31.98     1:10.72 (38.74)     1:50.46 (39.74)     2:30.35 (39.89)
        3:16.54 (46.19)     4:03.83 (47.29)     4:41.09 (37.26)     5:16.38 (35.29)
 
Girls 15-18 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
          JO: # 1:39.61        1980 East Queens YMCA                           
       METRO: M 1:37.13   4/10/2005 White Plains YWCA, YMID-MR                 
                         J.Racoczy, T.Bui, A.Akerfelds, K.Ferguson         
                1:44.59  SECT
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 New York Sharks Aquatics  'A'                     1:45.31    1:42.65 SECT   
                  25.73       50.79 (25.06)     1:17.00 (26.21)     1:42.65 (25.65)
  2 Viking Aquatic Club  'A'                          1:42.85    1:43.44 SECT   
                  26.82       54.04 (27.22)     1:18.82 (24.78)     1:43.44 (24.62)
  3 Long Island Express  'A'                          1:44.05    1:44.24 SECT   
                  26.45       52.51 (26.06)     1:18.73 (26.22)     1:44.24 (25.51)
  4 Hauppauge Swim Club  'A'                          1:46.33    1:46.03        
                  27.68       53.76 (26.08)     1:21.02 (27.26)     1:46.03 (25.01)
  5 Pace Setter Swim Team  'A'                        1:47.28    1:46.24        
                  26.62       53.12 (26.50)     1:19.68 (26.56)     1:46.24 (26.56)
  6 Silver Streaks Swim Club  'A'                     1:47.88    1:47.60        
                  27.97       55.43 (27.46)     1:21.89 (26.46)     1:47.60 (25.71)
  7 New York City Aquatic Club  'A'                   1:48.00    1:47.77        
                  26.78       53.78 (27.00)     1:20.88 (27.10)     1:47.77 (26.89)
  8 New York Sharks Aquatics  'B'                     1:47.59    1:47.89        
                  27.46       54.89 (27.43)     1:21.57 (26.68)     1:47.89 (26.32)
  9 Big Blue Swimming - Beacon  'A'                   1:50.66    1:48.17        
                  26.99       54.39 (27.40)     1:22.43 (28.04)     1:48.17 (25.74)
 10 Long Island Express  'B'                          1:47.06    1:49.05        
                  27.66       55.13 (27.47)     1:22.75 (27.62)     1:49.05 (26.30)
 11 Middies Swimming  'A'                             1:48.96    1:49.22        
                  27.18       54.51 (27.33)     1:22.50 (27.99)     1:49.22 (26.72)
 12 Connetquot Swim Club  'A'                         1:41.88    1:49.54        
                  27.42       54.93 (27.51)     1:22.72 (27.79)     1:49.54 (26.82)
 13 Wagner Aquatic Club  'A'                          1:49.30    1:50.06        
                  26.97       54.88 (27.91)     1:22.16 (27.28)     1:50.06 (27.90)
 14 Long Island Aquatic Club  'A'                     1:39.89    1:50.10        
                  27.52       55.99 (28.47)     1:23.44 (27.45)     1:50.10 (26.66)
 15 Old Westbury Aquatics  'A'                        1:42.89    1:50.46        
                  26.85       57.38 (30.53)     1:24.78 (27.40)     1:50.46 (25.68)
 16 Aqua Gems Swim Team  'A'                          1:46.26    1:50.58        
                  27.28       54.34 (27.06)     1:20.97 (26.63)     1:50.58 (29.61)
 17 Team Rockland Swimming  'A'                       1:51.29    1:50.71        
                  26.39       54.25 (27.86)     1:21.86 (27.61)     1:50.71 (28.85)
 18 Condors  'B'                                      1:56.26    1:58.24        
                  31.03     1:01.12 (30.09)     1:29.82 (28.70)     1:58.24 (28.42)
 
Girls 15-18 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
          JO: # 3:38.27   3/16/2001 AGUA                                       
                         M. Mango, G. Matzner-Gore, A. Illescas, G. Healy  
       METRO: M 3:29.33   4/30/1995 Badger, BSC-MR                             
                3:28.39  OPEN
                3:30.29  JRN
                3:36.99  NCSA
                3:45.79  SECT
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Viking Aquatic Club  'A'                          3:40.40    3:43.67 SECT   
                  25.71       53.22 (53.22)     1:20.80 (27.58)     1:50.99 (57.77)
        2:17.15 (26.16)     2:46.76 (55.77)     3:13.79 (27.03)     3:43.67 (56.91)
  2 New York Sharks Aquatics  'A'                     3:46.69    3:44.46 SECT   
                  27.18       56.43 (56.43)     1:22.95 (26.52)     1:52.60 (56.17)
        2:19.73 (27.13)     2:49.74 (57.14)     3:15.73 (25.99)     3:44.46 (54.72)
  3 BGC-N. Westchester Marlins  'A'                   3:41.26    3:49.47        
                  26.89       56.83 (56.83)     1:24.09 (27.26)     1:54.23 (57.40)
        2:21.70 (27.47)     2:52.98 (58.75)     3:18.95 (25.97)     3:49.47 (56.49)
  4 Three Village Swim Club  'A'                      3:45.00    3:50.25        
                  27.81       58.08 (58.08)     1:26.20 (28.12)     1:57.33 (59.25)
        2:25.04 (27.71)     2:55.30 (57.97)     3:21.35 (26.05)     3:50.25 (54.95)
  5 Long Island Express  'A'                          3:42.66    3:50.85        
                  26.99       57.20 (57.20)     1:24.30 (27.10)     1:53.82 (56.62)
        2:21.71 (27.89)     2:52.72 (58.90)     3:20.20 (27.48)     3:50.85 (58.13)
  6 Pace Setter Swim Team  'A'                        3:54.11    3:52.45        
                  27.83       59.26 (59.26)     1:27.17 (27.91)     1:58.80 (59.54)
        2:26.13 (27.33)     2:56.34 (57.54)     3:22.43 (26.09)     3:52.45 (56.11)
  7 Hauppauge Swim Club  'A'                          3:49.82    3:54.97        
                  28.60   1:00.20 (1:00.20)     1:28.37 (28.17)     1:59.53 (59.33)
        2:27.71 (28.18)   2:59.72 (1:00.19)     3:26.24 (26.52)     3:54.97 (55.25)
  8 Old Westbury Aquatics  'A'                        3:46.30    3:55.59        
                  27.74       57.87 (57.87)     1:26.87 (29.00)   1:59.03 (1:01.16)
        2:26.46 (27.43)     2:57.50 (58.47)     3:24.53 (27.03)     3:55.59 (58.09)
  9 Wagner Aquatic Club  'A'                          3:51.69    3:55.74        
                  28.07       57.86 (57.86)     1:25.77 (27.91)     1:56.75 (58.89)
        2:24.76 (28.01)     2:55.36 (58.61)     3:24.03 (28.67)   3:55.74 (1:00.38)
 10 Long Island Express  'B'                          3:54.15    3:57.95        
                  28.22       58.41 (58.41)     1:27.57 (29.16)   2:00.05 (1:01.64)
        2:28.02 (27.97)     2:58.95 (58.90)     3:27.32 (28.37)     3:57.95 (59.00)
 11 Aqua Gems Swim Team  'A'                          3:50.26    3:59.92        
                  28.95   1:00.76 (1:00.76)     1:28.39 (27.63)     1:58.82 (58.06)
        2:27.19 (28.37)     2:58.70 (59.88)     3:27.22 (28.52)   3:59.92 (1:01.22)
 12 Middies Swimming  'A'                             3:56.21    4:01.94        
                  29.73   1:01.51 (1:01.51)     1:29.67 (28.16)     2:01.20 (59.69)
        2:28.85 (27.65)     3:01.10 (59.90)     3:29.44 (28.34)   4:01.94 (1:00.84)
 13 Team Rockland Swimming  'B'                       4:02.29    4:05.70        
                  27.49       58.39 (58.39)     1:27.34 (28.95)   2:00.21 (1:01.82)
        2:28.66 (28.45)   3:00.93 (1:00.72)     3:30.98 (30.05)   4:05.70 (1:04.77)
 -- Marist Swim Club  'A'                             3:46.21         DQ        
      False start
                  28.02       58.44 (58.44)     1:27.43 (28.99)   1:59.82 (1:01.38)
        2:27.62 (27.80)     2:58.81 (58.99)     3:27.35 (28.54)        DQ (1:00.68)
 
Girls 15-18 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
          JO: # 1:32.16   3/17/2001 Badger Swim Club                           
       METRO: M 1:48.26   4/30/1999 YWCA Middies, YMID-MR                      
                         M.Haggerty,.Malloy,A.Miller,J.Tucker              
                4:12.29  SECT
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Viking Aquatic Club  'A'                          1:54.33    1:53.42 SECT   
                  30.32     1:02.41 (32.09)     1:28.13 (25.72)     1:53.42 (25.29)
  2 New York Sharks Aquatics  'A'                     1:55.14    1:54.40 SECT   
                  29.55     1:01.75 (32.20)     1:28.51 (26.76)     1:54.40 (25.89)
  3 Long Island Express  'A'                          1:57.85    1:57.15 SECT   
                  30.31     1:03.43 (33.12)     1:31.22 (27.79)     1:57.15 (25.93)
  4 Marist Swim Club  'A'                             1:59.32    1:57.73 SECT   
                  30.92     1:06.71 (35.79)     1:34.79 (28.08)     1:57.73 (22.94)
  5 Aqua Gems Swim Team  'A'                               NT    1:59.86 SECT   
                  31.68     1:04.56 (32.88)     1:33.66 (29.10)     1:59.86 (26.20)
  6 Long Island Express  'B'                               NT    2:00.00 SECT   
                  31.75     1:04.37 (32.62)     1:34.27 (29.90)     2:00.00 (25.73)
  7 Silver Streaks Swim Club  'A'                     2:04.27    2:00.01 SECT   
                  31.14     1:04.74 (33.60)     1:32.74 (28.00)     2:00.01 (27.27)
  8 New York City Aquatic Club  'A'                   1:59.00    2:00.32 SECT   
                  32.00     1:04.32 (32.32)     1:33.02 (28.70)     2:00.32 (27.30)
  9 Old Westbury Aquatics  'A'                        1:57.18    2:00.41 SECT   
                  32.52     1:06.36 (33.84)     1:34.68 (28.32)     2:00.41 (25.73)
 10 Big Blue Swimming - Beacon  'A'                   1:58.89    2:00.58 SECT   
                  31.75     1:13.44 (41.69)     1:34.84 (21.40)     2:00.58 (25.74)
 11 New York Sharks Aquatics  'B'                     2:00.12    2:00.78 SECT   
                  32.20     1:06.25 (34.05)     1:35.48 (29.23)     2:00.78 (25.30)
 12 Pace Setter Swim Team  'A'                        1:59.90    2:01.22 SECT   
                  31.41     1:05.32 (33.91)     1:35.16 (29.84)     2:01.22 (26.06)
 13 Middies Swimming  'A'                             2:00.98    2:01.72 SECT   
                  31.69     1:05.51 (33.82)     1:34.84 (29.33)     2:01.72 (26.88)
 14 Hauppauge Swim Club  'A'                          1:59.63    2:01.98 SECT   
                  32.06     1:06.64 (34.58)     1:34.75 (28.11)     2:01.98 (27.23)
 15 Long Island Aquatic Club  'A'                     1:50.30    2:02.50 SECT   
                  31.24     1:04.99 (33.75)     1:35.28 (30.29)     2:02.50 (27.22)
 16 Wagner Aquatic Club  'A'                          1:52.23    2:02.51 SECT   
                  30.10     1:04.85 (34.75)     1:36.43 (31.58)     2:02.51 (26.08)
 17 LaGuardia Aquatic Club  'A'                       2:08.00    2:02.71 SECT   
                  33.28     1:05.89 (32.61)     1:36.10 (30.21)     2:02.71 (26.61)
 18 Connetquot Swim Club  'A'                         1:53.24    2:05.75 SECT   
                  34.43     1:07.93 (33.50)     1:38.73 (30.80)     2:05.75 (27.02)
 19 Team Rockland Swimming  'A'                       2:20.24    2:06.52 SECT   
                  32.89     1:07.36 (34.47)     1:40.61 (33.25)     2:06.52 (25.91)
 20 Condors  'B'                                      2:07.00    2:12.27 SECT   
                  35.07     1:12.97 (37.90)     1:43.90 (30.93)     2:12.27 (28.37)
 
Girls 15-18 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
          JO: # 4:00.18   2/24/2006 TEAM SUFFOLK                               
                         J KOCHMAN, K LARKIN, C NAPOLI, L PARISI           
       METRO: M 3:51.89    3/7/2002 Long Island A.C., LIAC-MR                  
                         J.Paradine,K.Fiorentino,K.O'Reilly,S.Daly         
                3:50.39  OPEN
                3:51.89  JRN
                4:01.29  NCSA
                4:12.29  SECT
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 New York Sharks Aquatics  'A'                     4:06.10    4:06.31 SECT   
                  29.94   1:02.00 (1:02.00)     1:34.43 (32.43)   2:12.26 (1:10.26)
        2:39.63 (27.37)     3:10.71 (58.45)     3:37.06 (26.35)     4:06.31 (55.60)
  2 Viking Aquatic Club  'A'                          4:09.42    4:13.02        
  3 Marist Swim Club  'A'                             4:08.79    4:14.31        
                  31.21   1:04.04 (1:04.04)     1:37.80 (33.76)   2:19.06 (1:15.02)
        2:45.23 (26.17)     3:17.97 (58.91)     3:44.64 (26.67)     4:14.31 (56.34)
  4 Aqua Gems Swim Team  'A'                          4:09.79    4:19.66        
                  32.81   1:08.43 (1:08.43)     1:41.03 (32.60)   2:19.49 (1:11.06)
        2:48.64 (29.15)   3:22.45 (1:02.96)     3:49.51 (27.06)     4:19.66 (57.21)
  5 Long Island Express  'A'                          4:08.63    4:21.58        
                  31.15   1:03.93 (1:03.93)     1:38.68 (34.75)   2:20.06 (1:16.13)
        2:50.46 (30.40)   3:25.37 (1:05.31)     3:52.40 (27.03)     4:21.58 (56.21)
  6 Long Island Express  'B'                          4:15.90    4:22.90        
                  30.96   1:02.98 (1:02.98)     1:39.17 (36.19)   2:19.52 (1:16.54)
        2:49.46 (29.94)   3:23.98 (1:04.46)     3:52.30 (28.32)     4:22.90 (58.92)
  7 Middies Swimming  'A'                             4:21.54    4:25.70        
                  33.09   1:07.63 (1:07.63)     1:41.56 (33.93)   2:21.03 (1:13.40)
        2:50.98 (29.95)   3:27.56 (1:06.53)     3:55.26 (27.70)     4:25.70 (58.14)
  8 Wagner Aquatic Club  'A'                          4:20.38    4:28.40        
                  32.41   1:07.05 (1:07.05)     1:42.11 (35.06)   2:22.50 (1:15.45)
        2:52.71 (30.21)   3:29.46 (1:06.96)     3:57.36 (27.90)     4:28.40 (58.94)
  9 LaGuardia Aquatic Club  'A'                       4:23.28    4:29.97        
                  34.34   1:10.31 (1:10.31)     1:43.62 (33.31)   2:21.94 (1:11.63)
        2:52.95 (31.01)                             3:43.22 ( )         4:29.97 ( )
 10 Big Blue Swimming - Beacon  'A'                   4:27.44    4:30.13        
                          1:05.38 (1:05.38)     1:41.89 (36.51)   2:32.78 (1:27.40)
        2:55.93 (23.15)     3:32.13 (59.35)     3:59.77 (27.64)     4:30.13 (58.00)
 11 Team Rockland Swimming  'A'                       4:33.90    4:40.44        
                  33.33   1:09.81 (1:09.81)     1:45.61 (35.80)   2:26.13 (1:16.32)
        3:00.04 (33.91)   3:42.54 (1:16.41)     4:09.73 (27.19)     4:40.44 (57.90)
 -- Pace Setter Swim Team  'A'                        4:22.71         DQ        
      Early take-off swimmer #4
                  32.72   1:08.07 (1:08.07)     1:43.23 (35.16)   2:23.25 (1:15.18)
        2:54.05 (30.80)   3:30.24 (1:06.99)     3:57.99 (27.75)        DQ (1:00.13)
 -- Silver Streaks Swim Club  'A'                     4:21.38         DQ        
      Early take-off swimmer #4
                  33.33   1:09.19 (1:09.19)     1:42.58 (33.39)   2:21.81 (1:12.62)
        2:50.51 (28.70)   3:24.85 (1:03.04)     3:51.66 (26.81)          DQ (57.67)
 -- BGC-N. Westchester Marlins  'A'                   4:01.99         DQ        
                  28.86   1:01.27 (1:01.27)     1:32.76 (31.49)   2:09.84 (1:08.57)
        2:38.94 (29.10)   3:13.19 (1:03.35)     3:38.67 (25.48)          DQ (53.15)
 
Boys 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 26.14        1983 Rodney VanTassell                            
       METRO: M 26.14    5/1/1983 Rodney VanTassell, NBS-MR                    
                30.99  ZQ
                32.09  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Winograd, Nicolas         10 Aqua Gems              26.82      26.86 ZQ     
  2 Egan, Liam R              10 Badger                 27.21      27.20 ZQ     
  3 Bidwell, Ian W            10 Badger                 28.09      27.77 ZQ     
  4 Zezula, Mateusz           10 Twisters               28.13      28.59 ZQ     
  5 WU, Kevin Z               10 FLY                    29.24      28.65 ZQ     
  6 Towers, Zach D            10 Old Westbury           29.51      28.73 ZQ     
  7 Popp, Ryan T              10 Badger                 29.07      28.76 ZQ     
  8 Andjelic, Nikola          10 COND                   28.67      28.84 ZQ     
  9 Jaile, C-Co R             10 Empire                 29.91      29.12 ZQ     
 10 Abdelrahman, Baraa        10 SHY/Seals              29.84      29.45 ZQ     
 11 Meyers, Tyler J            9 Bluefish               30.18      29.57 ZQ     
 12 Chernukha, Leonid         10 Old Westbury           29.24      29.64 ZQ     
 13 Hagemann, Alex A          10 Express Swimming       29.44      29.66 ZQ     
 14 Hendell, Josh              9 Badger                 29.12      29.68 ZQ     
 15 Kaplan, Zachary I         10 Three Village          29.41      29.81 ZQ     
 16 Verini, Michael T         10 Pace                   30.41      30.07 ZQ     
 16 Purvis, Robby J           10 BGNW Marlins           30.00      30.07 ZQ     
 18 Wendland, Brian C         10 Hauppauge              29.29      30.16 ZQ     
 19 Kleinsmith, Charlie L     10 BGNW Marlins           29.59      30.17 ZQ     
 20 Tubens, Brandon            9 NYCAC                  30.90      30.24 ZQ     
 21 Mcalpine, Michael A        8 UN-VFR                 30.50      30.25 ZQ     
 22 Varshisky, Samuel M       10 Badger                 30.25      30.42 ZQ     
 23 Kessler, Michael N        10 Badger                 30.18      30.45 ZQ     
 24 Mo, Joseph J               9 Badger                 30.37      30.55 ZQ     
 25 Merone, Kyle J            10 Badger                 31.44      30.57 ZQ     
 26 Pompay, John A            10 Express Swimming       30.92      30.61 ZQ     
 27 Cicchiello, Ryan J        10 Empire                 31.66      30.64 ZQ     
 27 Deverna, Kyle V           10 Gael                   31.67      30.64 ZQ     
 29 Quinones, Christopher D   10 AGUA Swim Team         31.53      30.77 ZQ     
 30 Collins, Jack M           10 Badger                 31.95      30.80 ZQ     
 30 Lee, Tristen J            10 BGNW Marlins           31.51      30.80 ZQ     
 32 Thompson, Padraic D       10 Aqua Gems              30.55      30.85 ZQ     
 33 Foo, Felix X              10 FLY                    30.25      30.94 ZQ     
 34 Khrystenko, Anton          9 Old Westbury           30.86      30.96 ZQ     
 35 Stewart, Kevin P          10 Gael                   31.66      30.99 ZQ     
 36 Borrero, Anthony J        10 MRST Barracudas        31.58      31.09 JO     
 37 VanManen, Dylan           10 LIAC                   30.70      31.13 JO     
 38 Snyder, Andrew W          10 Pace                   31.18      31.21 JO     
 39 Searson, Jimmy            10 Express Swimming       30.60      31.26 JO     
 40 DeVito, TJ                10 Team Rockland          31.64      31.29 JO     
 41 Hildebrandt, Michael      10 Bluefish               31.85      31.40 JO     
 42 Sigaty, Thomas R           9 North Shore            31.25      31.64 JO     
 43 LaRue, Paul V             10 Marist                 30.94      31.66 JO     
 44 Langaman, Michael B       10 Harbor Seals           31.76      31.67 JO     
 45 McDougall, Robert J       10 CSC                    31.97      31.76 JO     
 46 LaFata, Spencer F          9 Badger                 30.42      31.91 JO     
 47 Brierley, Christain J      9 Hurricanes             31.77      31.94 JO     
 48 Poblano, Christian S      10 CSC                    31.97      31.95 JO     
 49 Zhao, Steven D             9 FLY                    32.00      32.00 JO     
 50 Li, Alan                  10 FLY                    31.53      32.03 JO     
 51 Bravo, David               9 Badger                 31.96      32.32        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 56.83        1983 Rodney Van Tassell                           
       METRO: M 56.83    5/1/1983 Rodney Van Tassell, NBS-MR                   
              1:08.99  ZQ
              1:11.59  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bidwell, Ian W            10 Badger               1:00.81      59.85 ZQ     
                  29.34       59.85 (30.51)                                        
  2 Egan, Liam R              10 Badger                 59.46    1:00.05 ZQ     
                  28.95     1:00.05 (31.10)                                        
  3 Winograd, Nicolas         10 Aqua Gems            1:01.93    1:01.95 ZQ     
                  30.01     1:01.95 (31.94)                                        
  4 Zezula, Mateusz           10 Twisters             1:02.60    1:02.12 ZQ     
                  29.06     1:02.12 (33.06)                                        
  5 WU, Kevin Z               10 FLY                  1:02.33    1:03.00 ZQ     
                  30.12     1:03.00 (32.88)                                        
  6 Hagemann, Alex A          10 Express Swimming     1:04.90    1:04.50 ZQ     
                  31.09     1:04.50 (33.41)                                        
  7 Abdelrahman, Baraa        10 SHY/Seals            1:04.28    1:04.65 ZQ     
                  30.75     1:04.65 (33.90)                                        
  8 Chernukha, Leonid         10 Old Westbury         1:04.41    1:04.72 ZQ     
                  31.29     1:04.72 (33.43)                                        
  9 Towers, Zach D            10 Old Westbury         1:03.83    1:05.20 ZQ     
                  31.52     1:05.20 (33.68)                                        
 10 Jaile, C-Co R             10 Empire               1:05.60    1:05.23 ZQ     
                  30.92     1:05.23 (34.31)                                        
 11 Devito, Matthew L         10 Team Suffolk         1:04.57    1:05.79 ZQ     
                  31.29     1:05.79 (34.50)                                        
 12 Hendell, Josh              9 Badger               1:05.58    1:06.60 ZQ     
                  31.97     1:06.60 (34.63)                                        
 13 Popp, Ryan T              10 Badger               1:04.47    1:07.10 ZQ     
                  31.45     1:07.10 (35.65)                                        
 14 Meyers, Tyler J            9 Bluefish             1:08.00    1:07.16 ZQ     
                  32.05     1:07.16 (35.11)                                        
 15 Kessler, Michael N        10 Badger               1:06.46    1:07.30 ZQ     
                  32.01     1:07.30 (35.29)                                        
 16 Snyder, Andrew W          10 Pace                 1:07.11    1:07.52 ZQ     
                  32.54     1:07.52 (34.98)                                        
 17 DeVito, TJ                10 Team Rockland        1:10.08    1:07.68 ZQ     
                  33.16     1:07.68 (34.52)                                        
 18 Mo, Joseph J               9 Badger               1:07.15    1:07.76 ZQ     
                  32.64     1:07.76 (35.12)                                        
 19 Cicchiello, Ryan J        10 Empire               1:10.04    1:08.15 ZQ     
                  32.97     1:08.15 (35.18)                                        
 20 VanManen, Dylan           10 LIAC                 1:05.22    1:08.22 ZQ     
                  32.95     1:08.22 (35.27)                                        
 21 Quinones, Christopher D   10 AGUA Swim Team       1:09.26    1:08.44 ZQ     
                  32.49     1:08.44 (35.95)                                        
 22 Foo, Felix X              10 FLY                  1:10.23    1:08.73 ZQ     
                  32.96     1:08.73 (35.77)                                        
 23 Khrystenko, Anton          9 Old Westbury         1:09.30    1:08.90 ZQ     
                  33.15     1:08.90 (35.75)                                        
 24 Merone, Kyle J            10 Badger               1:11.54    1:09.03 JO     
                  32.72     1:09.03 (36.31)                                        
 25 Hildebrandt, Michael      10 Bluefish             1:09.96    1:09.06 JO     
                  32.75     1:09.06 (36.31)                                        
 26 Sigaty, Thomas R           9 North Shore          1:07.88    1:09.13 JO     
                  33.23     1:09.13 (35.90)                                        
 27 Searson, Jimmy            10 Express Swimming     1:10.28    1:09.26 JO     
                  32.05     1:09.26 (37.21)                                        
 28 Li, Alan                  10 FLY                  1:10.97    1:09.42 JO     
                  33.35     1:09.42 (36.07)                                        
 29 Collins, Jack M           10 Badger               1:11.41    1:09.43 JO     
                  33.62     1:09.43 (35.81)                                        
 30 Mcalpine, Michael A        8 UN-VFR               1:10.00    1:09.44 JO     
                  32.58     1:09.44 (36.86)                                        
 31 LaRue, Paul V             10 Marist               1:07.92    1:09.60 JO     
                  33.55     1:09.60 (36.05)                                        
 32 Langaman, Michael B       10 Harbor Seals         1:09.90    1:10.44 JO     
                  32.61     1:10.44 (37.83)                                        
 33 Tubens, Brandon            9 NYCAC                1:09.00    1:10.62 JO     
                  33.43     1:10.62 (37.19)                                        
 34 Whalen, Chris             10 West Islip           1:11.22    1:10.91 JO     
                  33.19     1:10.91 (37.72)                                        
 35 Stewart, Kevin P          10 Gael                 1:10.94    1:11.12 JO     
                  34.49     1:11.12 (36.63)                                        
 36 Varshisky, Samuel M       10 Badger               1:08.36    1:11.32 JO     
                  33.89     1:11.32 (37.43)                                        
 37 Deverna, Kyle V           10 Gael                 1:09.68    1:11.41 JO     
                  34.99     1:11.41 (36.42)                                        
 38 Verini, Michael T         10 Pace                 1:10.89    1:11.49 JO     
                  34.11     1:11.49 (37.38)                                        
 39 Zhao, Steven D             9 FLY                  1:11.29    1:11.73        
                  33.61     1:11.73 (38.12)                                        
 40 Thompson, Padraic D       10 Aqua Gems            1:10.34    1:11.75        
                  33.99     1:11.75 (37.76)                                        
 41 Bravo, David               9 Badger               1:10.92    1:11.85        
                  34.26     1:11.85 (37.59)                                        
 42 Burke, Ryan M             10 Three Village        1:11.32    1:11.88        
                  33.84     1:11.88 (38.04)                                        
 43 Brierley, Christain J      9 Hurricanes           1:11.31    1:12.71        
                  33.28     1:12.71 (39.43)                                        
 44 McDougall, Robert J       10 CSC                  1:11.05    1:13.64        
                  34.38     1:13.64 (39.26)                                        
 45 Tlatelpa, Ethan           10 NYCAC                1:09.92    1:19.72        
                  36.36     1:19.72 (43.36)                                        
 -- Hausmann, Daniel          10 West Islip           1:04.75        DFS        
      Declared false start
 
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 2:05.25        1983 Rodney Van Tassell                         
       METRO: M 2:04.72    5/1/1985 Darin Van Tassell, NBD-MR                  
                2:27.99  ZQ
                2:39.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Egan, Liam R              10 Badger               2:10.10    2:08.22 ZQ     
                  29.82     1:02.13 (32.31)     1:34.85 (32.72)     2:08.22 (33.37)
  2 Bidwell, Ian W            10 Badger               2:11.56    2:09.48 ZQ     
                  30.35     1:03.40 (33.05)     1:36.67 (33.27)     2:09.48 (32.81)
  3 Winograd, Nicolas         10 Aqua Gems            2:17.47    2:15.36 ZQ     
                  31.06     1:06.16 (35.10)     1:41.73 (35.57)     2:15.36 (33.63)
  4 Hagemann, Alex A          10 Express Swimming     2:22.18    2:18.95 ZQ     
                  31.72     1:06.99 (35.27)     1:43.83 (36.84)     2:18.95 (35.12)
  5 WU, Kevin Z               10 FLY                  2:17.41    2:19.30 ZQ     
                  31.35     1:06.86 (35.51)     1:43.32 (36.46)     2:19.30 (35.98)
  6 Zezula, Mateusz           10 Twisters             2:28.74    2:19.61 ZQ     
                  31.60     1:07.53 (35.93)     1:44.62 (37.09)     2:19.61 (34.99)
  7 Towers, Zach D            10 Old Westbury         2:20.13    2:21.26 ZQ     
                  32.44     1:09.00 (36.56)     1:46.09 (37.09)     2:21.26 (35.17)
  8 Abdelrahman, Baraa        10 SHY/Seals            2:23.60    2:21.36 ZQ     
                  31.04     1:07.29 (36.25)     1:44.89 (37.60)     2:21.36 (36.47)
  9 Kessler, Michael N        10 Badger               2:20.08    2:21.39 ZQ     
                  32.97     1:09.27 (36.30)     1:46.14 (36.87)     2:21.39 (35.25)
 10 Popp, Ryan T              10 Badger               2:22.63    2:22.03 ZQ     
                  32.45     1:09.40 (36.95)     1:47.40 (38.00)     2:22.03 (34.63)
 11 Hendell, Josh              9 Badger               2:28.40    2:23.47 ZQ     
                  32.00     1:07.84 (35.84)     1:46.17 (38.33)     2:23.47 (37.30)
 12 Kaplan, Zachary I         10 Three Village        2:20.81    2:23.62 ZQ     
                  33.66     1:11.16 (37.50)     1:48.41 (37.25)     2:23.62 (35.21)
 13 VanManen, Dylan           10 LIAC                 2:24.12    2:23.78 ZQ     
                  32.84     1:10.05 (37.21)     1:47.86 (37.81)     2:23.78 (35.92)
 14 Jaile, C-Co R             10 Empire               2:25.05    2:24.67 ZQ     
                  32.60     1:09.27 (36.67)     1:46.86 (37.59)     2:24.67 (37.81)
 15 Snyder, Andrew W          10 Pace                 2:32.01    2:25.27 ZQ     
                  33.05     1:10.25 (37.20)     1:49.48 (39.23)     2:25.27 (35.79)
 16 LaRue, Paul V             10 Marist               2:26.09    2:25.95 ZQ     
                  33.47     1:10.73 (37.26)     1:49.05 (38.32)     2:25.95 (36.90)
 17 Pompay, John A            10 Express Swimming     2:32.07    2:26.24 ZQ     
                  34.14     1:11.80 (37.66)     1:50.02 (38.22)     2:26.24 (36.22)
 18 Purvis, Robby J           10 BGNW Marlins         2:28.25    2:26.28 ZQ     
                  32.28     1:10.61 (38.33)     1:49.33 (38.72)     2:26.28 (36.95)
 19 Cicchiello, Ryan J        10 Empire               2:27.18    2:26.38 ZQ     
                  33.87     1:12.17 (38.30)     1:50.77 (38.60)     2:26.38 (35.61)
 20 Sigaty, Thomas R           9 North Shore          2:27.45    2:27.22 ZQ     
                  34.04     1:12.01 (37.97)     1:50.34 (38.33)     2:27.22 (36.88)
 21 Cowden, Luke S            10 Team Suffolk         2:29.53    2:27.37 ZQ     
                  34.13     1:12.51 (38.38)     1:50.52 (38.01)     2:27.37 (36.85)
 22 Hall, Justin L             9 UN-ABBE              2:30.20    2:27.65 ZQ     
                  33.34     1:11.21 (37.87)     1:50.74 (39.53)     2:27.65 (36.91)
 23 Bravo, David               9 Badger               2:31.36    2:27.66 ZQ     
                  34.13     1:13.05 (38.92)     1:51.81 (38.76)     2:27.66 (35.85)
 24 Khrystenko, Anton          9 Old Westbury         2:33.94    2:27.78 ZQ     
                  32.42     1:09.79 (37.37)     1:49.66 (39.87)     2:27.78 (38.12)
 25 Tubens, Brandon            9 NYCAC                2:28.64    2:28.37 JO     
                  33.37     1:11.43 (38.06)     1:51.34 (39.91)     2:28.37 (37.03)
 26 Mo, Joseph J               9 Badger               2:29.13    2:29.01 JO     
                  33.92     1:12.38 (38.46)     1:52.15 (39.77)     2:29.01 (36.86)
 27 DeVito, TJ                10 Team Rockland        2:36.94    2:29.43 JO     
                  33.90     1:11.83 (37.93)     1:50.04 (38.21)     2:29.43 (39.39)
 28 Hildebrandt, Michael      10 Bluefish             2:36.49    2:30.17 JO     
                  34.01     1:12.96 (38.95)     1:52.23 (39.27)     2:30.17 (37.94)
 28 Li, Alan                  10 FLY                  2:35.69    2:30.17 JO     
                  34.01     1:12.70 (38.69)     1:51.99 (39.29)     2:30.17 (38.18)
 30 Merone, Kyle J            10 Badger               2:36.38    2:30.25 JO     
                  33.44     1:11.38 (37.94)     1:51.49 (40.11)     2:30.25 (38.76)
 31 Raccioppi, Jake           10 Team Rockland        2:29.69    2:30.39 JO     
                  35.29     1:14.41 (39.12)     1:53.37 (38.96)     2:30.39 (37.02)
 32 Quinones, Christopher D   10 AGUA Swim Team       2:32.35    2:30.41 JO     
                  32.36     1:10.49 (38.13)     1:51.42 (40.93)     2:30.41 (38.99)
 33 Deverna, Kyle V           10 Gael                 2:33.70    2:30.57 JO     
                  33.95     1:11.68 (37.73)     1:52.12 (40.44)     2:30.57 (38.45)
 34 Mcalpine, Michael A        8 UN-VFR               2:36.17    2:31.16 JO     
                  33.84     1:13.08 (39.24)     1:53.08 (40.00)     2:31.16 (38.08)
 35 Tlatelpa, Ethan           10 NYCAC                2:35.06    2:32.15 JO     
                  33.11     1:11.81 (38.70)     1:53.59 (41.78)     2:32.15 (38.56)
 36 Burke, Ryan M             10 Three Village        2:35.31    2:33.14 JO     
                  35.04     1:15.47 (40.43)     1:55.54 (40.07)     2:33.14 (37.60)
 37 Dervin, Sean J            10 Middies              2:34.78    2:33.46 JO     
                  34.54     1:13.75 (39.21)     1:55.04 (41.29)     2:33.46 (38.42)
 38 Mahabadi, Armin B         10 Team Suffolk         2:38.21    2:34.22 JO     
                  35.54     1:15.58 (40.04)     1:56.42 (40.84)     2:34.22 (37.80)
 39 McDougall, Robert J       10 CSC                  2:39.33    2:35.10 JO     
                  35.32     1:15.61 (40.29)     1:56.71 (41.10)     2:35.10 (38.39)
 40 Foo, Felix X              10 FLY                  2:32.64    2:35.51 JO     
                  34.29     1:15.22 (40.93)     1:58.51 (43.29)     2:35.51 (37.00)
 41 Thompson, Padraic D       10 Aqua Gems            2:33.86    2:35.95 JO     
                  35.63     1:16.55 (40.92)     1:59.38 (42.83)     2:35.95 (36.57)
 42 Varshisky, Samuel M       10 Badger               2:34.84    2:36.47 JO     
                  34.31     1:14.15 (39.84)     1:56.40 (42.25)     2:36.47 (40.07)
 43 Corrigan, Jackson P        9 BGNW Marlins         2:39.54    2:38.04 JO     
                  35.05     1:15.89 (40.84)     1:59.26 (43.37)     2:38.04 (38.78)
 44 Ruggiero, Joseph A        10 BGNW Marlins         2:39.55    2:38.39 JO     
                  34.87     1:16.42 (41.55)     1:58.91 (42.49)     2:38.39 (39.48)
 45 Kunze, Aidan J            10 NYCAC                2:38.70    2:39.19 JO     
                  33.75     1:14.61 (40.86)     1:57.78 (43.17)     2:39.19 (41.41)
 46 Langaman, Michael B       10 Harbor Seals         2:36.84    2:39.30 JO     
                  34.45     1:15.74 (41.29)     1:58.96 (43.22)     2:39.30 (40.34)
 47 Campanella, Noah M        10 Three Village        2:34.54    2:39.76 JO     
                  35.68     1:16.34 (40.66)     1:59.93 (43.59)     2:39.76 (39.83)
 48 Simone, James S            8 Badger               2:39.49    2:41.40        
                  35.77     1:18.37 (42.60)     2:00.75 (42.38)     2:41.40 (40.65)
 49 McLaughlin, Mark W         8 BGNW Marlins         2:37.67    2:41.91        
                  35.54     1:16.84 (41.30)     2:00.30 (43.46)     2:41.91 (41.61)
 50 Serbi, Benjamin A          9 Abbe Swim Team       2:35.95    2:42.48        
                  35.00     1:16.47 (41.47)     1:59.67 (43.20)     2:42.48 (42.81)
 
Boys 10 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 5:37.27   3/30/2008 Ian W Bidwell, Badger                      
       METRO: M 5:38.34    5/1/2000 Joshua Charnin-Aker, LIE-MR                
                6:27.99  ZQ
                6:44.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bidwell, Ian W            10 Badger               5:46.04    5:37.27#ZQ     
                  30.87     1:04.43 (33.56)     1:38.17 (33.74)     2:11.99 (33.82)
        2:46.19 (34.20)     3:20.70 (34.51)     3:55.17 (34.47)     4:29.51 (34.34)
        5:03.72 (34.21)     5:37.27 (33.55)                                        
  2 Egan, Liam R              10 Badger               5:46.61    5:41.35 ZQ     
                  30.46     1:04.32 (33.86)     1:38.13 (33.81)     2:12.11 (33.98)
        2:46.18 (34.07)     3:20.92 (34.74)     3:55.47 (34.55)     4:30.44 (34.97)
        5:06.12 (35.68)     5:41.35 (35.23)                                        
  3 Kessler, Michael N        10 Badger               6:06.60    6:04.86 ZQ     
                  33.09     1:09.42 (36.33)     1:46.47 (37.05)     2:23.72 (37.25)
        3:00.89 (37.17)     3:38.23 (37.34)     4:15.76 (37.53)     4:52.91 (37.15)
        5:29.69 (36.78)     6:04.86 (35.17)                                        
  4 Hagemann, Alex A          10 Express Swimming     6:08.81    6:08.48 ZQ     
                  31.22     1:06.58 (35.36)     1:43.49 (36.91)     2:21.30 (37.81)
        2:59.85 (38.55)     3:38.07 (38.22)     4:16.42 (38.35)     4:54.91 (38.49)
        5:32.40 (37.49)     6:08.48 (36.08)                                        
  5 VanManen, Dylan           10 LIAC                 6:14.89    6:09.50 ZQ     
                  32.36     1:09.07 (36.71)     1:47.16 (38.09)     2:24.89 (37.73)
        3:03.28 (38.39)     3:41.28 (38.00)     4:19.28 (38.00)     4:57.26 (37.98)
        5:33.88 (36.62)     6:09.50 (35.62)                                        
  6 Towers, Zach D            10 Old Westbury         6:14.49    6:13.23 ZQ     
                  33.42     1:11.77 (38.35)     1:50.22 (38.45)     2:29.22 (39.00)
        3:08.38 (39.16)     3:46.65 (38.27)     4:25.07 (38.42)     5:02.00 (36.93)
        5:39.38 (37.38)     6:13.23 (33.85)                                        
  7 Popp, Ryan T              10 Badger               6:22.35    6:17.43 ZQ     
                  32.97     1:09.91 (36.94)     1:47.66 (37.75)     2:25.68 (38.02)
        3:03.78 (38.10)     3:41.65 (37.87)     4:20.68 (39.03)     5:00.53 (39.85)
        5:39.84 (39.31)     6:17.43 (37.59)                                        
  8 Cowden, Luke S            10 Team Suffolk         6:15.55    6:18.08 ZQ     
                  34.00     1:13.52 (39.52)     1:52.59 (39.07)     2:30.79 (38.20)
        3:09.36 (38.57)     3:47.42 (38.06)     4:26.22 (38.80)     5:04.18 (37.96)
        5:42.64 (38.46)     6:18.08 (35.44)                                        
  9 Hendell, Josh              9 Badger               6:30.34    6:20.45 ZQ     
                  34.31     1:12.14 (37.83)     1:50.44 (38.30)     2:29.07 (38.63)
        3:08.03 (38.96)     3:47.16 (39.13)     4:26.95 (39.79)     5:05.34 (38.39)
        5:43.35 (38.01)     6:20.45 (37.10)                                        
 10 Purvis, Robby J           10 BGNW Marlins         6:32.33    6:24.98 ZQ     
                  32.55     1:09.79 (37.24)     1:49.56 (39.77)     2:28.78 (39.22)
        3:08.74 (39.96)     3:48.94 (40.20)     4:29.28 (40.34)     5:07.87 (38.59)
        5:47.57 (39.70)     6:24.98 (37.41)                                        
 11 Sigaty, Thomas R           9 North Shore          6:23.19    6:27.35 ZQ     
                  34.49     1:13.02 (38.53)     1:52.02 (39.00)     2:31.78 (39.76)
        3:11.78 (40.00)     3:51.39 (39.61)     4:31.61 (40.22)     5:12.42 (40.81)
        5:50.78 (38.36)     6:27.35 (36.57)                                        
 12 LaFata, Spencer F          9 Badger               6:28.01    6:28.80 JO     
                  35.20     1:13.44 (38.24)     1:52.82 (39.38)     2:32.24 (39.42)
        3:12.52 (40.28)     3:53.00 (40.48)     4:33.25 (40.25)     5:13.81 (40.56)
        5:52.81 (39.00)     6:28.80 (35.99)                                        
 13 Bravo, David               9 Badger               6:29.18    6:30.47 JO     
                  34.73     1:13.94 (39.21)     1:53.94 (40.00)     2:33.86 (39.92)
        3:14.44 (40.58)     3:54.06 (39.62)     4:34.78 (40.72)     5:13.99 (39.21)
        5:53.93 (39.94)     6:30.47 (36.54)                                        
 14 Pompay, John A            10 Express Swimming     6:34.75    6:31.44 JO     
                  34.56     1:13.84 (39.28)     1:54.08 (40.24)     2:34.54 (40.46)
        3:14.78 (40.24)     3:54.78 (40.00)     4:35.58 (40.80)     5:15.00 (39.42)
        5:53.90 (38.90)     6:31.44 (37.54)                                        
 15 DeVito, TJ                10 Team Rockland        6:44.88    6:32.11 JO     
                  35.20     1:14.77 (39.57)     1:54.76 (39.99)     2:34.07 (39.31)
        3:14.78 (40.71)     3:54.86 (40.08)     4:35.35 (40.49)     5:14.58 (39.23)
        5:53.94 (39.36)     6:32.11 (38.17)                                        
 16 Burke, Ryan M             10 Three Village        6:40.91    6:35.78 JO     
                  34.12     1:13.25 (39.13)     1:53.80 (40.55)     2:35.15 (41.35)
        3:15.27 (40.12)     3:56.17 (40.90)     4:36.70 (40.53)     5:17.13 (40.43)
        5:57.30 (40.17)     6:35.78 (38.48)                                        
 17 Collins, Jack M           10 Badger               6:42.19    6:38.58 JO     
                  35.34     1:14.82 (39.48)     1:55.45 (40.63)     2:36.27 (40.82)
        3:16.90 (40.63)     3:57.46 (40.56)     4:38.23 (40.77)     5:18.39 (40.16)
        5:58.77 (40.38)     6:38.58 (39.81)                                        
 18 Merone, Kyle J            10 Badger               6:44.85    6:46.70        
                  35.31     1:15.16 (39.85)     1:56.59 (41.43)     2:37.73 (41.14)
        3:19.49 (41.76)     4:01.71 (42.22)     4:43.68 (41.97)     5:25.86 (42.18)
        6:08.10 (42.24)     6:46.70 (38.60)                                        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
          JO: # 30.44        1997 Nat L. Moore, NBS                            
       METRO: M 29.78    5/1/2000 Daniel Simco, BGNW-MR                        
                36.69  ZQ
                37.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andjelic, Nikola          10 COND                   31.28      31.30 ZQ     
  2 Popp, Ryan T              10 Badger                 32.87      32.84 ZQ     
  3 Winograd, Nicolas         10 Aqua Gems              33.98      33.49 ZQ     
  4 Zezula, Mateusz           10 Twisters               33.33      33.53 ZQ     
  5 WU, Kevin Z               10 FLY                    34.68      33.76 ZQ     
  6 Purvis, Robby J           10 BGNW Marlins           34.73      34.03 ZQ     
  7 Varshisky, Samuel M       10 Badger                 33.83      34.22 ZQ     
  8 Burke, Ryan M             10 Three Village          34.35      34.34 ZQ     
  9 Wendland, Brian C         10 Hauppauge              34.84      34.74 ZQ     
 10 Chernukha, Leonid         10 Old Westbury           33.89      34.79 ZQ     
 11 Abdelrahman, Baraa        10 SHY/Seals              35.26      34.83 ZQ     
 11 Kaplan, Zachary I         10 Three Village          35.15      34.83 ZQ     
 13 Kessler, Michael N        10 Badger                 34.96      34.88 ZQ     
 14 Meyers, Tyler J            9 Bluefish               34.93      34.91 ZQ     
 15 McNeary, Jeffrey L        10 LIAC                   35.81      35.05 ZQ     
 16 Tubens, Brandon            9 NYCAC                  36.58      35.14 ZQ     
 17 Cicchiello, Ryan J        10 Empire                 36.45      35.30 ZQ     
 18 Mahabadi, Armin B         10 Team Suffolk           35.74      35.51 ZQ     
 19 Khrystenko, Anton          9 Old Westbury           37.64      35.54 ZQ     
 20 Poblano, Christian S      10 CSC                    37.33      35.87 ZQ     
 21 LaRue, Paul V             10 Marist                 36.15      35.98 ZQ     
 22 Jaile, C-Co R             10 Empire                 36.89      36.25 ZQ     
 23 DeVito, TJ                10 Team Rockland          37.26      36.29 ZQ     
 24 Sigaty, Thomas R           9 North Shore            35.48      36.35 ZQ     
 25 Stewart, Kevin P          10 Gael                   36.17      36.40 ZQ     
 26 Verini, Michael T         10 Pace                   37.69      36.59 ZQ     
 27 Cooney, Hunter C           9 Minisink Valley        37.05      36.61 ZQ     
 28 Snyder, Andrew W          10 Pace                   36.44      36.76 JO     
 29 Zinkiewicz, Zachary M     10 Islip Aquatics         37.75      36.89 JO     
 30 Lee, Tristen J            10 BGNW Marlins           37.25      36.96 JO     
 31 Serbi, Benjamin A          9 Abbe Swim Team         37.56      37.11 JO     
 32 Thompson, Padraic D       10 Aqua Gems              36.18      37.29 JO     
 33 Hawkins, Andrew T         10 Express Swimming       37.55      37.34 JO     
 34 Pompay, John A            10 Express Swimming       36.61      37.56 JO     
 35 Foo, Felix X              10 FLY                    37.88      37.73 JO     
 36 Kleinsmith, Charlie L     10 BGNW Marlins           35.63      37.87 JO     
 37 VanManen, Dylan           10 LIAC                   37.15      37.99 JO     
 38 Pallatta, E.R. R          10 COND                   37.77      38.03        
 39 Brierley, Christain J      9 Hurricanes             37.16      38.05        
 40 Mcalpine, Michael A        8 UN-VFR                 37.92      38.53        
 41 McLaughlin, Mark W         8 BGNW Marlins           37.27      38.54        
 42 Cowden, Luke S            10 Team Suffolk           37.70      39.06        
 -- Mo, Joseph J               9 Badger                 35.88         DQ        
      Non-continuous turning action
 
Boys 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          JO: # 1:05.42        1997 Nat L. Moore, NBS                          
       METRO: M 1:04.00    5/1/2000 Daniel Simco, BGNW-MR                      
                1:18.59  ZQ
                1:22.19  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andjelic, Nikola          10 COND                 1:06.68    1:07.32 ZQ     
                  32.12     1:07.32 (35.20)                                        
  2 Winograd, Nicolas         10 Aqua Gems            1:10.61    1:11.02 ZQ     
                  35.07     1:11.02 (35.95)                                        
  3 Bidwell, Ian W            10 Badger               1:09.31    1:11.55 ZQ     
                  35.44     1:11.55 (36.11)                                        
  4 Zezula, Mateusz           10 Twisters             1:11.25    1:11.76 ZQ     
                  34.83     1:11.76 (36.93)                                        
  5 Egan, Liam R              10 Badger               1:09.44    1:12.21 ZQ     
                  35.09     1:12.21 (37.12)                                        
  6 Chernukha, Leonid         10 Old Westbury         1:13.36    1:13.17 ZQ     
                  36.05     1:13.17 (37.12)                                        
  7 Hagemann, Alex A          10 Express Swimming     1:14.05    1:13.75 ZQ     
                  36.09     1:13.75 (37.66)                                        
  8 Abdelrahman, Baraa        10 SHY/Seals            1:15.11    1:13.92 ZQ     
                  35.65     1:13.92 (38.27)                                        
  9 WU, Kevin Z               10 FLY                  1:14.75    1:14.17 ZQ     
                  35.50     1:14.17 (38.67)                                        
 10 Purvis, Robby J           10 BGNW Marlins         1:13.59    1:14.82 ZQ     
                  36.63     1:14.82 (38.19)                                        
 11 Wendland, Brian C         10 Hauppauge            1:12.25    1:15.26 ZQ     
                  37.49     1:15.26 (37.77)                                        
 12 Devito, Matthew L         10 Team Suffolk         1:13.05    1:15.40 ZQ     
                  37.28     1:15.40 (38.12)                                        
 13 Varshisky, Samuel M       10 Badger               1:16.26    1:15.64 ZQ     
                  36.40     1:15.64 (39.24)                                        
 14 Popp, Ryan T              10 Badger               1:12.48    1:15.78 ZQ     
                  36.07     1:15.78 (39.71)                                        
 15 Khrystenko, Anton          9 Old Westbury         1:16.50    1:16.75 ZQ     
                  38.11     1:16.75 (38.64)                                        
 16 Burke, Ryan M             10 Three Village        1:18.90    1:16.93 ZQ     
                  36.88     1:16.93 (40.05)                                        
 17 Mo, Joseph J               9 Badger               1:16.46    1:16.98 ZQ     
                  37.32     1:16.98 (39.66)                                        
 18 Cicchiello, Ryan J        10 Empire               1:17.76    1:17.12 ZQ     
                  37.91     1:17.12 (39.21)                                        
 19 Hausmann, Daniel          10 West Islip           1:15.48    1:17.32 ZQ     
                  38.19     1:17.32 (39.13)                                        
 20 Hendell, Josh              9 Badger               1:15.74    1:17.71 ZQ     
                  37.51     1:17.71 (40.20)                                        
 21 Mahabadi, Armin B         10 Team Suffolk         1:16.96    1:18.04 ZQ     
                  38.10     1:18.04 (39.94)                                        
 22 Pan, Noah                 10 Cross Island         1:22.19    1:18.07 ZQ     
                  37.90     1:18.07 (40.17)                                        
 23 Zinkiewicz, Zachary M     10 Islip Aquatics       1:19.31    1:18.22 ZQ     
                  37.33     1:18.22 (40.89)                                        
 24 McNeary, Jeffrey L        10 LIAC                 1:19.74    1:18.41 ZQ     
                  38.64     1:18.41 (39.77)                                        
 25 VanManen, Dylan           10 LIAC                 1:21.22    1:19.43 JO     
                  38.60     1:19.43 (40.83)                                        
 26 Jaile, C-Co R             10 Empire               1:19.52    1:19.59 JO     
                  38.97     1:19.59 (40.62)                                        
 27 Bravo, David               9 Badger               1:19.88    1:19.68 JO     
                  38.48     1:19.68 (41.20)                                        
 28 Pompay, John A            10 Express Swimming     1:20.16    1:19.69 JO     
                  38.99     1:19.69 (40.70)                                        
 29 Whalen, Chris             10 West Islip           1:20.64    1:20.27 JO     
                  38.86     1:20.27 (41.41)                                        
 30 DeVito, TJ                10 Team Rockland        1:20.39    1:20.60 JO     
                  40.03     1:20.60 (40.57)                                        
 31 Merone, Kyle J            10 Badger               1:22.08    1:20.69 JO     
                  39.22     1:20.69 (41.47)                                        
 32 Lee, Tristen J            10 BGNW Marlins         1:22.03    1:21.44 JO     
                  38.09     1:21.44 (43.35)                                        
 33 Verini, Michael T         10 Pace                 1:21.18    1:21.52 JO     
                  39.04     1:21.52 (42.48)                                        
 34 Hawkins, Andrew T         10 Express Swimming     1:20.97    1:21.72 JO     
                  40.34     1:21.72 (41.38)                                        
 35 Kleinsmith, Charlie L     10 BGNW Marlins         1:20.10    1:21.82 JO     
                  40.21     1:21.82 (41.61)                                        
 36 Serbi, Benjamin A          9 Abbe Swim Team       1:19.60    1:21.83 JO     
                  39.37     1:21.83 (42.46)                                        
 37 Tubens, Brandon            9 NYCAC                1:19.34    1:22.10 JO     
                  39.65     1:22.10 (42.45)                                        
 38 McLaughlin, Mark W         8 BGNW Marlins         1:20.65    1:22.20        
                  40.15     1:22.20 (42.05)                                        
 39 Thompson, Padraic D       10 Aqua Gems            1:21.12    1:22.21        
                  39.82     1:22.21 (42.39)                                        
 40 Raccioppi, Jake           10 Team Rockland        1:20.54    1:22.24        
                  40.49     1:22.24 (41.75)                                        
 41 Cohen, Emanuel S           9 LIAC                 1:21.34    1:23.80        
                  42.23     1:23.80 (41.57)                                        
 -- Cowden, Luke S            10 Team Suffolk         1:19.36         DQ        
      Non-continuous turning action
                  40.15          DQ (39.72)                                        
 -- Brierley, Christain J      9 Hurricanes           1:21.23         DQ        
      No touch at turn
                  44.02          DQ (52.11)                                        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
          JO: # 33.31   2/11/2000 Daniel Simco, BGNW                           
       METRO: M 32.79    5/1/1991 Chris Helin, TVSC-MR                         
                42.09  ZQ
                43.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andjelic, Nikola          10 COND                   34.66      35.03 ZQ     
  2 Winograd, Nicolas         10 Aqua Gems              36.05      35.12 ZQ     
  3 Kessler, Michael N        10 Badger                 38.43      39.50 ZQ     
  4 Chernukha, Leonid         10 Old Westbury           39.47      39.53 ZQ     
  5 Purvis, Robby J           10 BGNW Marlins           40.50      40.05 ZQ     
  6 Li, Alan                  10 FLY                    40.49      40.09 ZQ     
  7 Kleinsmith, Charlie L     10 BGNW Marlins           39.12      40.13 ZQ     
  8 Davis-Sobers, Darius T    10 BSCAT                  39.90      40.18 ZQ     
  9 Howard, Ben R             10 Hurricanes             40.65      40.39 ZQ     
 10 Pan, Noah                 10 Cross Island           41.26      40.52 ZQ     
 11 Foo, Felix X              10 FLY                    41.54      40.57 ZQ     
 12 Gorenstein, Isaac         10 NY Sharks              40.07      40.59 ZQ     
 13 Collins, Jack M           10 Badger                 39.47      40.75 ZQ     
 14 Sigaty, Thomas R           9 North Shore            40.37      40.92 ZQ     
 15 LaRue, Paul V             10 Marist                 39.20      41.08 ZQ     
 16 Quinones, Christopher D   10 AGUA Swim Team         39.80      41.30 ZQ     
 17 Speres, Aristides C        9 Badger                 42.51      41.31 ZQ     
 18 Okhtenberg, Ariel         10 Blue Arrow             43.52      41.57 ZQ     
 19 Pompay, John A            10 Express Swimming       40.49      41.62 ZQ     
 20 Borrero, Anthony J        10 MRST Barracudas        42.08      41.82 ZQ     
 21 Truter, Dranoel K          9 Nu-Finmen              42.89      42.13 JO     
 22 Cicchiello, Ryan J        10 Empire                 42.97      42.28 JO     
 23 McLaughlin, Mark W         8 BGNW Marlins           41.26      42.57 JO     
 24 Ruggiero, Joseph A        10 BGNW Marlins           43.54      42.81 JO     
 25 Reilly, Jack D             9 Gael                   43.71      42.93 JO     
 26 Martin, Joshua M           9 Northern Dutches       42.93      42.96 JO     
 27 Merone, Kyle J            10 Badger                 42.27      42.98 JO     
 28 Simkin, Leo                9 Blue Arrow             43.91      42.99 JO     
 29 McNeary, Jeffrey L        10 LIAC                   43.14      43.12 JO     
 30 Kunze, Aidan J            10 NYCAC                  43.13      43.16 JO     
 31 Lowell, Hugo               8 AGUA Swim Team         43.23      43.22 JO     
 32 Meyers, Tyler J            9 Bluefish               43.56      43.37 JO     
 33 Varshisky, Samuel M       10 Badger                 43.03      43.39 JO     
 34 Mejia, David              10 Long Beach             43.54      43.41 JO     
 34 Brown, Ryan A             10 LIAC                   43.85      43.41 JO     
 36 Mcalpine, Michael A        8 UN-VFR                 43.09      43.83 JO     
 37 DeVito, TJ                10 Team Rockland          42.70      44.01        
 38 Verini, Michael T         10 Pace                   42.17      44.06        
 39 McDougall, Robert J       10 CSC                    43.34      44.26        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
          JO: # 1:14.69        1997 Shaun  Armstrong, TVSC                     
       METRO: M 1:12.73    5/1/2000 Anthony Simco, BGNW-MR                     
                1:33.99  ZQ
                1:35.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andjelic, Nikola          10 COND                 1:15.88    1:17.80 ZQ     
                  37.86     1:17.80 (39.94)                                        
  2 Winograd, Nicolas         10 Aqua Gems            1:19.07    1:18.73 ZQ     
                  37.67     1:18.73 (41.06)                                        
  3 Chernukha, Leonid         10 Old Westbury         1:23.21    1:22.52 ZQ     
                  39.41     1:22.52 (43.11)                                        
  4 Kessler, Michael N        10 Badger               1:23.21    1:25.39 ZQ     
                  40.77     1:25.39 (44.62)                                        
  5 Li, Alan                  10 FLY                  1:28.19    1:25.53 ZQ     
                  41.43     1:25.53 (44.10)                                        
  6 LaRue, Paul V             10 Marist               1:25.92    1:25.93 ZQ     
                  40.82     1:25.93 (45.11)                                        
  7 Foo, Felix X              10 FLY                  1:27.82    1:26.47 ZQ     
                  40.96     1:26.47 (45.51)                                        
  8 Davis-Sobers, Darius T    10 BSCAT                1:29.96    1:28.26 ZQ     
                  41.16     1:28.26 (47.10)                                        
  9 Towers, Zach D            10 Old Westbury         1:25.80    1:28.32 ZQ     
                  42.84     1:28.32 (45.48)                                        
 10 Sigaty, Thomas R           9 North Shore          1:26.03    1:28.67 ZQ     
                  42.45     1:28.67 (46.22)                                        
 11 Howard, Ben R             10 Hurricanes           1:32.69    1:28.90 ZQ     
                  40.71     1:28.90 (48.19)                                        
 12 Kleinsmith, Charlie L     10 BGNW Marlins         1:26.69    1:29.04 ZQ     
                  41.96     1:29.04 (47.08)                                        
 13 Speres, Aristides C        9 Badger               1:31.17    1:29.20 ZQ     
                  41.55     1:29.20 (47.65)                                        
 14 Gorenstein, Isaac         10 NY Sharks            1:27.30    1:29.22 ZQ     
                  42.80     1:29.22 (46.42)                                        
 15 Collins, Jack M           10 Badger               1:26.50    1:29.37 ZQ     
                  41.52     1:29.37 (47.85)                                        
 16 Quinones, Christopher D   10 AGUA Swim Team       1:28.51    1:30.00 ZQ     
                  42.99     1:30.00 (47.01)                                        
 17 Pan, Noah                 10 Cross Island         1:32.96    1:30.06 ZQ     
                  44.17     1:30.06 (45.89)                                        
 18 Abdelrahman, Baraa        10 SHY/Seals            1:32.29    1:30.59 ZQ     
                  42.65     1:30.59 (47.94)                                        
 19 Ruggiero, Joseph A        10 BGNW Marlins         1:29.51    1:30.71 ZQ     
                  44.08     1:30.71 (46.63)                                        
 20 Pompay, John A            10 Express Swimming     1:29.31    1:31.05 ZQ     
                  42.72     1:31.05 (48.33)                                        
 21 Ansehl, William           10 Pace                 1:35.36    1:31.15 ZQ     
                  43.17     1:31.15 (47.98)                                        
 22 Purvis, Robby J           10 BGNW Marlins         1:28.70    1:31.44 ZQ     
                  42.28     1:31.44 (49.16)                                        
 23 Cowden, Luke S            10 Team Suffolk         1:29.40    1:31.68 ZQ     
                  43.18     1:31.68 (48.50)                                        
 24 Snyder, Andrew W          10 Pace                 1:28.06    1:32.24 ZQ     
                  45.42     1:32.24 (46.82)                                        
 25 Truter, Dranoel K          9 Nu-Finmen            1:34.34    1:32.78 ZQ     
                  43.69     1:32.78 (49.09)                                        
 26 Whalen, Chris             10 West Islip           1:34.15    1:33.10 ZQ     
                  45.20     1:33.10 (47.90)                                        
 27 Reilly, Jack D             9 Gael                 1:35.74    1:33.23 ZQ     
                  43.79     1:33.23 (49.44)                                        
 28 Merone, Kyle J            10 Badger               1:35.69    1:33.79 ZQ     
                  45.07     1:33.79 (48.72)                                        
 29 Brown, Ryan A             10 LIAC                 1:32.18    1:34.36 JO     
                  44.97     1:34.36 (49.39)                                        
 30 Corrigan, Jackson P        9 BGNW Marlins         1:35.67    1:34.93 JO     
                  45.62     1:34.93 (49.31)                                        
 31 Thompson, Padraic D       10 Aqua Gems            1:34.87    1:34.95 JO     
                  45.39     1:34.95 (49.56)                                        
 32 McLaughlin, Mark W         8 BGNW Marlins         1:31.72    1:34.99 JO     
                  44.48     1:34.99 (50.51)                                        
 33 McNeary, Jeffrey L        10 LIAC                 1:34.55    1:35.03 JO     
                  45.47     1:35.03 (49.56)                                        
 34 Verini, Michael T         10 Pace                 1:34.77    1:35.68 JO     
                  45.22     1:35.68 (50.46)                                        
 35 Varshisky, Samuel M       10 Badger               1:32.27    1:36.26        
                  46.26     1:36.26 (50.00)                                        
 36 Deverna, Kyle V           10 Gael                 1:34.17    1:36.55        
                  46.66     1:36.55 (49.89)                                        
 -- Okhtenberg, Ariel         10 Blue Arrow           1:35.36         DQ        
      Elbows recovered over water
                  43.62          DQ (47.98)                                        
 -- Tubens, Brandon            9 NYCAC                1:35.83        DFS        
      Declared false start
 
Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
          JO: # 29.04   2/27/2005 Samuel MO, TWISTERS                          
       METRO: M 28.40    5/1/2000 Anthony Simco, BGNW-MR                       
                34.99  ZQ
                36.79  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Winograd, Nicolas         10 Aqua Gems              32.73      31.21 ZQ     
  2 Chernukha, Leonid         10 Old Westbury           32.12      31.34 ZQ     
  3 Egan, Liam R              10 Badger                 31.29      31.37 ZQ     
  4 Andjelic, Nikola          10 COND                   32.19      31.46 ZQ     
  5 Bidwell, Ian W            10 Badger                 32.16      31.51 ZQ     
  6 WU, Kevin Z               10 FLY                    31.66      32.14 ZQ     
  7 Meyers, Tyler J            9 Bluefish               32.60      32.17 ZQ     
  8 Abdelrahman, Baraa        10 SHY/Seals              35.11      32.71 ZQ     
  9 Burke, Ryan M             10 Three Village          33.20      33.04 ZQ     
 10 Kaplan, Zachary I         10 Three Village          33.21      33.15 ZQ     
 11 Borrero, Anthony J        10 MRST Barracudas        34.63      33.21 ZQ     
 12 Zezula, Mateusz           10 Twisters               33.03      33.32 ZQ     
 13 Raccioppi, Jake           10 Team Rockland          33.61      33.33 ZQ     
 14 Towers, Zach D            10 Old Westbury           33.56      33.62 ZQ     
 15 Mo, Joseph J               9 Badger                 33.98      33.64 ZQ     
 16 Bravo, David               9 Badger                 35.38      33.66 ZQ     
 17 Khrystenko, Anton          9 Old Westbury           35.02      33.86 ZQ     
 18 Hendell, Josh              9 Badger                 33.48      34.10 ZQ     
 19 Hagemann, Alex A          10 Express Swimming       33.46      34.15 ZQ     
 20 Tubens, Brandon            9 NYCAC                  35.94      34.20 ZQ     
 21 Li, Alan                  10 FLY                    34.25      34.50 ZQ     
 22 Wendland, Brian C         10 Hauppauge              34.50      35.14 JO     
 23 Kleinsmith, Charlie L     10 BGNW Marlins           35.03      35.72 JO     
 24 Jaile, C-Co R             10 Empire                 36.36      35.92 JO     
 24 LaFata, Spencer F          9 Badger                 35.58      35.92 JO     
 26 Tlatelpa, Ethan           10 NYCAC                  35.30      35.95 JO     
 27 Langaman, Michael B       10 Harbor Seals           35.61      36.44 JO     
 28 Chan, Allan               10 Abbe Swim Team         35.46      36.53 JO     
 29 Husch, Michael F          10 Cross Island           36.35      36.62 JO     
 30 Mcalpine, Michael A        8 UN-VFR                 36.70      36.63 JO     
 
Boys 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          JO: # 1:05.27        1983 Rodney Van Tassell                         
       METRO: M 1:02.83    5/1/2000 Anthony Simco, BGNW-MR                     
                1:21.99  ZQ
                1:27.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bidwell, Ian W            10 Badger               1:09.51    1:08.95 ZQ     
                  32.25     1:08.95 (36.70)                                        
  2 Egan, Liam R              10 Badger               1:12.11    1:11.34 ZQ     
                  32.90     1:11.34 (38.44)                                        
  3 Chernukha, Leonid         10 Old Westbury         1:11.69    1:11.80 ZQ     
                  33.25     1:11.80 (38.55)                                        
  4 WU, Kevin Z               10 FLY                  1:13.10    1:13.94 ZQ     
                  34.77     1:13.94 (39.17)                                        
  5 Kaplan, Zachary I         10 Three Village        1:14.11    1:14.93 ZQ     
                  36.17     1:14.93 (38.76)                                        
  6 Andjelic, Nikola          10 COND                 1:14.29    1:15.19 ZQ     
                  33.99     1:15.19 (41.20)                                        
  7 Hagemann, Alex A          10 Express Swimming     1:14.60    1:15.84 ZQ     
                  34.63     1:15.84 (41.21)                                        
  8 Bravo, David               9 Badger               1:19.47    1:16.26 ZQ     
                  35.25     1:16.26 (41.01)                                        
  9 Mo, Joseph J               9 Badger               1:18.74    1:16.42 ZQ     
                  36.40     1:16.42 (40.02)                                        
 10 Burke, Ryan M             10 Three Village        1:14.98    1:17.32 ZQ     
                  34.55     1:17.32 (42.77)                                        
 11 Towers, Zach D            10 Old Westbury         1:16.22    1:17.33 ZQ     
                  37.08     1:17.33 (40.25)                                        
 12 Zezula, Mateusz           10 Twisters             1:22.65    1:17.49 ZQ     
                  35.58     1:17.49 (41.91)                                        
 13 Borrero, Anthony J        10 MRST Barracudas      1:23.76    1:17.65 ZQ     
                  37.40     1:17.65 (40.25)                                        
 14 Popp, Ryan T              10 Badger               1:22.11    1:18.15 ZQ     
                  35.42     1:18.15 (42.73)                                        
 15 Abdelrahman, Baraa        10 SHY/Seals            1:15.74    1:18.54 ZQ     
                  34.86     1:18.54 (43.68)                                        
 16 Raccioppi, Jake           10 Team Rockland        1:17.76    1:19.54 ZQ     
                  38.01     1:19.54 (41.53)                                        
 17 Whalen, Chris             10 West Islip           1:18.14    1:19.79 ZQ     
                  36.20     1:19.79 (43.59)                                        
 18 Hendell, Josh              9 Badger               1:24.52    1:20.39 ZQ     
                  36.43     1:20.39 (43.96)                                        
 19 Li, Alan                  10 FLY                  1:22.50    1:20.81 ZQ     
                  37.63     1:20.81 (43.18)                                        
 20 Snyder, Andrew W          10 Pace                 1:26.53    1:22.24 JO     
                  38.68     1:22.24 (43.56)                                        
 21 Cowden, Luke S            10 Team Suffolk         1:19.66    1:22.56 JO     
                  39.08     1:22.56 (43.48)                                        
 22 Tubens, Brandon            9 NYCAC                1:18.20    1:22.66 JO     
                  37.46     1:22.66 (45.20)                                        
 23 Collins, Jack M           10 Badger               1:24.53    1:23.52 JO     
                  38.43     1:23.52 (45.09)                                        
 24 Verini, Michael T         10 Pace                 1:19.02    1:23.96 JO     
                  38.24     1:23.96 (45.72)                                        
 25 Chan, Allan               10 Abbe Swim Team       1:23.40    1:24.44 JO     
                  38.57     1:24.44 (45.87)                                        
 26 McNeary, Jeffrey L        10 LIAC                 1:25.97    1:24.89 JO     
                  38.70     1:24.89 (46.19)                                        
 27 Kleinsmith, Charlie L     10 BGNW Marlins         1:23.42    1:25.26 JO     
                  38.71     1:25.26 (46.55)                                        
 27 Hamilton, Tyshaun D        9 Abbe Swim Team       1:26.09    1:25.26 JO     
                  37.90     1:25.26 (47.36)                                        
 29 Langaman, Michael B       10 Harbor Seals         1:25.64    1:25.92 JO     
                  39.34     1:25.92 (46.58)                                        
 30 Broe, Charlie H           10 Newburgh Sharks      1:25.91    1:26.18 JO     
                  40.04     1:26.18 (46.14)                                        
 31 Tlatelpa, Ethan           10 NYCAC                1:23.28    1:26.21 JO     
                  38.58     1:26.21 (47.63)                                        
 32 VanManen, Dylan           10 LIAC                 1:24.51    1:27.31 JO     
                  40.16     1:27.31 (47.15)                                        
 33 Jaile, C-Co R             10 Empire               1:27.38    1:27.34 JO     
                  38.39     1:27.34 (48.95)                                        
 34 Huang, Alec H             10 LIAC                 1:27.53    1:27.69 JO     
                  39.95     1:27.69 (47.74)                                        
 35 DeVito, TJ                10 Team Rockland        1:27.34    1:28.17        
                  40.35     1:28.17 (47.82)                                        
 36 Lomeyko, Konstantine V    10 Old Westbury         1:27.54    1:28.73        
                  40.20     1:28.73 (48.53)                                        
 37 Mahabadi, Armin B         10 Team Suffolk         1:27.64    1:29.52        
                  43.11     1:29.52 (46.41)                                        
 -- Khrystenko, Anton          9 Old Westbury         1:16.44         DQ        
      No touch
                  35.16          DQ (38.79)                                        
 
Boys 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
          JO: # 1:05.82   2/12/2000 Daniel P. Simco, BGNW                      
       METRO: M 1:04.46    5/1/2000 Daniel Simco, BGNW-MR                      
                1:17.49  ZQ
                1:21.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Egan, Liam R              10 Badger               1:08.39    1:07.66 ZQ     
                  31.36     1:07.66 (36.30)                                        
  2 Bidwell, Ian W            10 Badger               1:09.20    1:08.37 ZQ     
                  32.29     1:08.37 (36.08)                                        
  3 Andjelic, Nikola          10 COND                 1:08.81    1:09.03 ZQ     
                  33.07     1:09.03 (35.96)                                        
  4 Winograd, Nicolas         10 Aqua Gems            1:10.06    1:09.74 ZQ     
                  32.60     1:09.74 (37.14)                                        
  5 Chernukha, Leonid         10 Old Westbury         1:11.85    1:12.24 ZQ     
                  32.55     1:12.24 (39.69)                                        
  6 WU, Kevin Z               10 FLY                  1:11.82    1:12.74 ZQ     
                  33.78     1:12.74 (38.96)                                        
  7 Kaplan, Zachary I         10 Three Village        1:13.54    1:13.13 ZQ     
                  33.67     1:13.13 (39.46)                                        
  8 Zezula, Mateusz           10 Twisters             1:12.70    1:13.49 ZQ     
                  35.79     1:13.49 (37.70)                                        
  9 Towers, Zach D            10 Old Westbury         1:15.35    1:13.85 ZQ     
                  35.41     1:13.85 (38.44)                                        
 10 Popp, Ryan T              10 Badger               1:15.72    1:14.09 ZQ     
                  33.30     1:14.09 (40.79)                                        
 11 Kessler, Michael N        10 Badger               1:13.80    1:14.41 ZQ     
                  35.02     1:14.41 (39.39)                                        
 12 Abdelrahman, Baraa        10 SHY/Seals            1:19.50    1:14.45 ZQ     
                  33.60     1:14.45 (40.85)                                        
 13 Hagemann, Alex A          10 Express Swimming     1:16.43    1:14.73 ZQ     
                  34.17     1:14.73 (40.56)                                        
 14 Purvis, Robby J           10 BGNW Marlins         1:18.32    1:15.52 ZQ     
                  34.35     1:15.52 (41.17)                                        
 15 Hendell, Josh              9 Badger               1:19.75    1:16.37 ZQ     
                  35.19     1:16.37 (41.18)                                        
 16 Meyers, Tyler J            9 Bluefish             1:16.40    1:16.58 ZQ     
                  35.05     1:16.58 (41.53)                                        
 17 Snyder, Andrew W          10 Pace                 1:21.68    1:16.68 ZQ     
                  35.03     1:16.68 (41.65)                                        
 18 LaRue, Paul V             10 Marist               1:17.18    1:16.85 ZQ     
                  37.77     1:16.85 (39.08)                                        
 19 Sigaty, Thomas R           9 North Shore          1:20.16    1:16.99 ZQ     
                  36.74     1:16.99 (40.25)                                        
 20 Burke, Ryan M             10 Three Village        1:20.77    1:17.05 ZQ     
                  34.10     1:17.05 (42.95)                                        
 21 Mo, Joseph J               9 Badger               1:18.81    1:17.29 ZQ     
                  36.06     1:17.29 (41.23)                                        
 22 Tlatelpa, Ethan           10 NYCAC                1:19.86    1:17.91 JO     
                  36.10     1:17.91 (41.81)                                        
 23 Cicchiello, Ryan J        10 Empire               1:20.26    1:17.99 JO     
                  36.86     1:17.99 (41.13)                                        
 24 Kleinsmith, Charlie L     10 BGNW Marlins         1:17.45    1:18.04 JO     
                  37.18     1:18.04 (40.86)                                        
 25 Pan, Noah                 10 Cross Island         1:21.89    1:18.23 JO     
                  36.41     1:18.23 (41.82)                                        
 26 Jaile, C-Co R             10 Empire               1:19.46    1:18.45 JO     
                  35.96     1:18.45 (42.49)                                        
 27 McNeary, Jeffrey L        10 LIAC                 1:21.32    1:18.46 JO     
                  35.59     1:18.46 (42.87)                                        
 28 Hall, Justin L             9 UN-ABBE              1:20.21    1:18.55 JO     
                  37.94     1:18.55 (40.61)                                        
 29 Collins, Jack M           10 Badger               1:20.89    1:18.65 JO     
                  37.41     1:18.65 (41.24)                                        
 30 Foo, Felix X              10 FLY                  1:17.79    1:18.92 JO     
                  38.60     1:18.92 (40.32)                                        
 31 Bravo, David               9 Badger               1:18.77    1:19.40 JO     
                  37.61     1:19.40 (41.79)                                        
 32 Whalen, Chris             10 West Islip           1:20.14    1:19.54 JO     
                  35.85     1:19.54 (43.69)                                        
 33 Varshisky, Samuel M       10 Badger               1:20.00    1:19.82 JO     
                  37.33     1:19.82 (42.49)                                        
 34 Verini, Michael T         10 Pace                 1:18.55    1:20.07 JO     
                  37.14     1:20.07 (42.93)                                        
 35 Tubens, Brandon            9 NYCAC                1:17.23    1:20.12 JO     
                  35.44     1:20.12 (44.68)                                        
 36 Quinones, Christopher D   10 AGUA Swim Team       1:20.15    1:20.28 JO     
                  38.69     1:20.28 (41.59)                                        
 37 Cowden, Luke S            10 Team Suffolk         1:18.62    1:20.44 JO     
                  37.53     1:20.44 (42.91)                                        
 38 VanManen, Dylan           10 LIAC                 1:21.49    1:20.58 JO     
                  37.05     1:20.58 (43.53)                                        
 39 Langaman, Michael B       10 Harbor Seals         1:21.60    1:20.92 JO     
                  38.54     1:20.92 (42.38)                                        
 40 Thompson, Padraic D       10 Aqua Gems            1:21.03    1:21.03 JO     
                  37.67     1:21.03 (43.36)                                        
 41 Raccioppi, Jake           10 Team Rockland        1:21.18    1:21.19 JO     
                  36.81     1:21.19 (44.38)                                        
 42 Mcalpine, Michael A        8 UN-VFR               1:20.12    1:21.27 JO     
                  38.49     1:21.27 (42.78)                                        
 43 Davis-Sobers, Darius T    10 BSCAT                1:21.32    1:22.12        
                  39.79     1:22.12 (42.33)                                        
 -- Pompay, John A            10 Express Swimming     1:17.69         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  36.69          DQ (40.83)                                        
 
Boys 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
          JO: # 2:22.36   2/11/2000 Daniel P. Simco, BGNW Marlins              
       METRO: M 2:18.51    5/1/2000 Daniel Simco, BGNW-MR                      
                2:45.99  ZQ
                2:59.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bidwell, Ian W            10 Badger               2:28.99    2:27.09 ZQ     
                  32.44     1:09.97 (37.53)     1:53.81 (43.84)     2:27.09 (33.28)
  2 Egan, Liam R              10 Badger               2:28.21    2:28.25 ZQ     
                  32.85     1:11.41 (38.56)     1:54.27 (42.86)     2:28.25 (33.98)
  3 Andjelic, Nikola          10 COND                 2:29.50    2:31.33 ZQ     
                                1:13.25 ( )     1:56.61 (43.36)     2:31.33 (34.72)
  4 WU, Kevin Z               10 FLY                  2:41.07    2:36.00 ZQ     
                  33.30     1:14.30 (41.00)     2:00.59 (46.29)     2:36.00 (35.41)
  5 Hagemann, Alex A          10 Express Swimming     2:40.28    2:37.96 ZQ     
                  34.26     1:13.50 (39.24)     2:02.89 (49.39)     2:37.96 (35.07)
  6 Kessler, Michael N        10 Badger               2:40.34    2:38.69 ZQ     
                  36.58     1:16.68 (40.10)     2:03.54 (46.86)     2:38.69 (35.15)
  7 Devito, Matthew L         10 Team Suffolk         2:44.96    2:39.92 ZQ     
                  35.14     1:15.96 (40.82)     2:05.65 (49.69)     2:39.92 (34.27)
  8 LaRue, Paul V             10 Marist               2:45.41    2:41.64 ZQ     
                  36.37     1:19.17 (42.80)     2:07.15 (47.98)     2:41.64 (34.49)
  9 Hendell, Josh              9 Badger               2:55.13    2:42.45 ZQ     
                  36.06     1:17.59 (41.53)     2:07.13 (49.54)     2:42.45 (35.32)
 10 Snyder, Andrew W          10 Pace                 2:50.02    2:43.27 ZQ     
                  38.02     1:20.17 (42.15)     2:09.14 (48.97)     2:43.27 (34.13)
 11 Li, Alan                  10 FLY                  2:56.10    2:43.41 ZQ     
                  36.29     1:19.92 (43.63)     2:06.66 (46.74)     2:43.41 (36.75)
 12 Kleinsmith, Charlie L     10 BGNW Marlins         2:47.42    2:43.59 ZQ     
                  37.73     1:21.23 (43.50)     2:08.84 (47.61)     2:43.59 (34.75)
 13 Cowden, Luke S            10 Team Suffolk         2:50.56    2:44.23 ZQ     
                  38.33     1:19.75 (41.42)     2:09.15 (49.40)     2:44.23 (35.08)
 14 Mo, Joseph J               9 Badger               2:49.94    2:44.27 ZQ     
                  37.02     1:19.09 (42.07)     2:09.39 (50.30)     2:44.27 (34.88)
 15 Wendland, Brian C         10 Hauppauge            2:37.04    2:44.50 ZQ     
                  39.14     1:19.98 (40.84)     2:10.88 (50.90)     2:44.50 (33.62)
 16 Sigaty, Thomas R           9 North Shore          2:47.25    2:44.78 ZQ     
                  38.52     1:19.62 (41.10)     2:09.37 (49.75)     2:44.78 (35.41)
 17 Pompay, John A            10 Express Swimming     2:51.78    2:44.90 ZQ     
                  37.38     1:19.34 (41.96)     2:09.17 (49.83)     2:44.90 (35.73)
 18 Purvis, Robby J           10 BGNW Marlins         2:44.08    2:45.42 ZQ     
                  36.74     1:19.19 (42.45)     2:07.74 (48.55)     2:45.42 (37.68)
 19 Popp, Ryan T              10 Badger               2:47.18    2:45.57 ZQ     
                  36.21     1:17.33 (41.12)     2:11.10 (53.77)     2:45.57 (34.47)
 20 Bravo, David               9 Badger               2:50.71    2:45.95 ZQ     
                  34.08     1:18.14 (44.06)     2:09.08 (50.94)     2:45.95 (36.87)
 21 Burke, Ryan M             10 Three Village        2:53.04    2:46.65 JO     
                  35.35     1:17.30 (41.95)     2:08.85 (51.55)     2:46.65 (37.80)
 22 Cicchiello, Ryan J        10 Empire               2:51.88    2:47.39 JO     
                  41.90     1:22.90 (41.00)     2:13.29 (50.39)     2:47.39 (34.10)
 23 VanManen, Dylan           10 LIAC                 2:53.23    2:47.65 JO     
                  38.99     1:21.34 (42.35)     2:12.21 (50.87)     2:47.65 (35.44)
 24 Raccioppi, Jake           10 Team Rockland        2:53.64    2:48.81 JO     
                  36.66     1:20.09 (43.43)     2:12.68 (52.59)     2:48.81 (36.13)
 25 Hall, Justin L             9 UN-ABBE              2:50.80    2:48.92 JO     
                  38.18     1:22.50 (44.32)     2:10.51 (48.01)     2:48.92 (38.41)
 26 McNeary, Jeffrey L        10 LIAC                 2:56.77    2:48.99 JO     
                  37.35     1:19.01 (41.66)     2:09.35 (50.34)     2:48.99 (39.64)
 27 Hausmann, Daniel          10 West Islip           2:45.11    2:49.62 JO     
                  35.95     1:16.45 (40.50)     2:13.37 (56.92)     2:49.62 (36.25)
 28 Quinones, Christopher D   10 AGUA Swim Team       2:53.49    2:51.14 JO     
                  39.31     1:24.10 (44.79)     2:14.00 (49.90)     2:51.14 (37.14)
 29 Tlatelpa, Ethan           10 NYCAC                2:56.36    2:51.86 JO     
                  38.70     1:21.99 (43.29)     2:14.61 (52.62)     2:51.86 (37.25)
 30 Collins, Jack M           10 Badger               2:53.75    2:52.29 JO     
                  37.02     1:22.62 (45.60)     2:14.59 (51.97)     2:52.29 (37.70)
 31 DeVito, TJ                10 Team Rockland        2:57.26    2:52.68 JO     
                  40.50     1:23.53 (43.03)     2:16.33 (52.80)     2:52.68 (36.35)
 32 Mahabadi, Armin B         10 Team Suffolk         2:59.46    2:53.35 JO     
                  40.55     1:20.24 (39.69)     2:13.55 (53.31)     2:53.35 (39.80)
 33 Mcalpine, Michael A        8 UN-VFR               2:57.80    2:54.27 JO     
                  39.06     1:23.74 (44.68)     2:17.75 (54.01)     2:54.27 (36.52)
 34 Deverna, Kyle V           10 Gael                 2:56.81    2:54.32 JO     
                  39.41     1:26.40 (46.99)     2:17.34 (50.94)     2:54.32 (36.98)
 35 Broe, Charlie H           10 Newburgh Sharks      2:57.50    2:54.66 JO     
                  41.58                             2:16.36 ( )     2:54.66 (38.30)
 36 McLaughlin, Mark W         8 BGNW Marlins         2:57.88    2:55.65 JO     
                  41.49     1:24.27 (42.78)     2:16.59 (52.32)     2:55.65 (39.06)
 37 Jaile, C-Co R             10 Empire               2:56.14    2:55.87 JO     
                  35.75     1:18.31 (42.56)     2:15.74 (57.43)     2:55.87 (40.13)
 38 Ruggiero, Joseph A        10 BGNW Marlins         2:59.61    2:57.72 JO     
                  45.08     1:28.54 (43.46)     2:17.43 (48.89)     2:57.72 (40.29)
 39 Langaman, Michael B       10 Harbor Seals         2:59.96    2:59.27 JO     
                  38.38     1:23.66 (45.28)     2:20.70 (57.04)     2:59.27 (38.57)
 40 Corrigan, Jackson P        9 BGNW Marlins         2:59.07    3:01.62        
                  43.24     1:27.35 (44.11)     2:21.97 (54.62)     3:01.62 (39.65)
 41 Simone, James S            8 Badger               2:59.33    3:03.86        
                  41.69     1:26.61 (44.92)     2:21.98 (55.37)     3:03.86 (41.88)
 -- Towers, Zach D            10 Old Westbury         2:55.05         DQ        
      Not on back off wall - back
                  34.28     1:19.58 (45.30)     2:07.27 (47.69)          DQ (40.14)
 -- Dervin, Sean J            10 Middies              2:57.66         DQ        
      No touch on turn - free
                  40.08     1:24.68 (44.60)     2:19.62 (54.94)          DQ (39.83)
 
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
          JO: # 1:53.30   2/13/2000 BGNW Marlins                               
       METRO: M 1:53.30    5/1/2000 Boys & Girls Club, BGNW-MR                 
                         D.Simco.T.Hastings.D.Polhill,A.Simco              
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Badger Swim Club  'A'                             1:55.65    1:55.60        
                  28.03       58.93 (30.90)     1:27.56 (28.63)     1:55.60 (28.04)
  2 Badger Swim Club  'B'                             2:01.22    2:02.30        
                  30.69     1:01.12 (30.43)     1:31.98 (30.86)     2:02.30 (30.32)
  3 Long Island Express  'A'                          2:04.51    2:03.70        
                  30.65     1:01.86 (31.21)     1:33.71 (31.85)     2:03.70 (29.99)
  4 Old Westbury Aquatics  'A'                        2:03.55    2:04.64        
                  28.96       59.68 (30.72)     1:34.49 (34.81)     2:04.64 (30.15)
  5 BGC-N. Westchester Marlins  'A'                   2:05.44    2:08.03        
                  31.00     1:04.52 (33.52)     1:37.63 (33.11)     2:08.03 (30.40)
  6 Badger Swim Club  'C'                             2:08.18   x2:08.55        
                  32.96     1:05.83 (32.87)     1:36.50 (30.67)     2:08.55 (32.05)
  7 Pace Setter Swim Team  'A'                        2:12.33    2:10.00        
                  31.12     1:05.23 (34.11)     1:39.08 (33.85)     2:10.00 (30.92)
  8 Long Island Aquatic Club  'A'                     2:08.00    2:10.54        
                  33.90     1:08.51 (34.61)     1:39.36 (30.85)     2:10.54 (31.18)
  9 Gael Aquatic Club  'A'                            2:12.54    2:12.22        
                  31.38     1:03.15 (31.77)     1:36.88 (33.73)     2:12.22 (35.34)
 10 Abbe Clubhouse Swim Team  'A'                     2:13.00    2:14.81        
                  33.71     1:08.32 (34.61)     1:41.93 (33.61)     2:14.81 (32.88)
 11 Condors  'A'                                      2:15.97    2:19.17        
                  34.16     1:12.13 (37.97)     1:56.70 (44.57)     2:19.17 (22.47)
 12 Silver Streaks Swim Club  'A'                     2:21.81    2:20.53        
                  36.24     1:10.52 (34.28)     1:45.87 (35.35)     2:20.53 (34.66)
 13 Long Island Express  'B'                          2:27.81    2:20.55        
                  36.43     1:12.73 (36.30)     1:45.93 (33.20)     2:20.55 (34.62)
 14 Long Beach Aquatics  'A'                          2:20.93    2:24.49        
                  34.42     1:06.93 (32.51)     1:48.99 (42.06)     2:24.49 (35.50)
 15 Old Westbury Aquatics  'B'                        2:26.70    2:26.10        
                  34.72     1:14.14 (39.42)     1:50.87 (36.73)     2:26.10 (35.23)
 16 Old Westbury Aquatics  'C'                        2:41.22   x2:37.62        
                  36.02                             1:58.59 ( )     2:37.62 (39.03)
 
Boys 10 & Under 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
          JO: # 4:16.44   2/11/2000 BGNW Marlins                               
                         T. Hastings, D. Polhill, A. Simco, D. Simco       
       METRO: M 4:16.44    5/1/2000 Boys & Girls Club, BGNW-MR                 
                         T.Hastings,D.Polhill,A.Simco,D.Simco              
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Badger Swim Club  'A'                             4:10.32    4:16.45        
                  29.53   1:02.10 (1:02.10)     1:33.52 (31.42)   2:08.87 (1:06.77)
        2:39.60 (30.73)   3:14.39 (1:05.52)     3:43.66 (29.27)   4:16.45 (1:02.06)
  2 Badger Swim Club  'B'                             4:29.06    4:29.24        
                  31.73   1:07.27 (1:07.27)     1:39.72 (32.45)   2:16.87 (1:09.60)
        2:48.69 (31.82)   3:24.25 (1:07.38)     3:54.82 (30.57)   4:29.24 (1:04.99)
  3 Old Westbury Aquatics  'A'                        4:32.40    4:32.40        
                  31.13   1:05.22 (1:05.22)     1:39.79 (34.57)   2:19.90 (1:14.68)
        2:52.45 (32.55)   3:27.69 (1:07.79)     3:58.17 (30.48)   4:32.40 (1:04.71)
  4 Long Island Express  'A'                          4:37.71    4:34.99        
                  32.32   1:08.34 (1:08.34)     1:42.60 (34.26)   2:23.55 (1:15.21)
        2:52.27 (28.72)   3:26.51 (1:02.96)     3:59.21 (32.70)   4:34.99 (1:08.48)
  5 Flushing YMCA  'A'                                4:34.82    4:37.69        
                  33.82   1:11.02 (1:11.02)     1:44.51 (33.49)   2:21.62 (1:10.60)
        2:54.98 (33.36)   3:34.12 (1:12.50)     4:03.98 (29.86)   4:37.69 (1:03.57)
  6 Badger Swim Club  'C'                             4:46.72   x4:41.28        
                  32.79   1:08.74 (1:08.74)     1:42.92 (34.18)   2:22.16 (1:13.42)
        2:55.38 (33.22)   3:32.76 (1:10.60)     4:04.67 (31.91)   4:41.28 (1:08.52)
  7 BGC-N. Westchester Marlins  'A'                   4:39.21    4:46.07        
                  32.73   1:09.10 (1:09.10)     1:44.10 (35.00)   2:24.70 (1:15.60)
        2:56.73 (32.03)   3:36.84 (1:12.14)     4:08.36 (31.52)   4:46.07 (1:09.23)
  8 Pace Setter Swim Team  'A'                        4:55.31    4:49.86        
                  32.96   1:09.39 (1:09.39)     1:44.88 (35.49)   2:26.84 (1:17.45)
        3:01.59 (34.75)   3:42.00 (1:15.16)     4:13.58 (31.58)   4:49.86 (1:07.86)
  9 Gael Aquatic Club  'A'                            4:55.74    4:55.62        
                  33.55   1:09.73 (1:09.73)     1:45.25 (35.52)   2:26.10 (1:16.37)
        2:48.04 (21.94)   3:37.92 (1:11.82)     4:14.51 (36.59)   4:55.62 (1:17.70)
 10 Abbe Clubhouse Swim Team  'A'                     4:58.00    5:07.65        
                  35.22   1:16.09 (1:16.09)     1:51.53 (35.44)   2:33.44 (1:17.35)
        3:11.84 (38.40)   3:52.58 (1:19.14)     4:27.57 (34.99)   5:07.65 (1:15.07)
 11 Long Island Express  'B'                          5:19.39    5:20.70        
                  37.22   1:18.16 (1:18.16)     1:52.43 (34.27)   2:34.52 (1:16.36)
        3:09.93 (35.41)   3:59.92 (1:25.40)     4:38.08 (38.16)   5:20.70 (1:20.78)
 12 Condors  'A'                                      5:12.15    5:21.40        
                  33.84   1:16.38 (1:16.38)     1:56.22 (39.84)   2:52.24 (1:35.86)
        3:28.11 (35.87)   4:17.66 (1:25.42)     4:47.55 (29.89)   5:21.40 (1:03.74)
 13 Old Westbury Aquatics  'B'                        5:28.51    5:29.27        
                  36.06   1:15.59 (1:15.59)     2:00.59 (45.00)   2:54.88 (1:39.29)
        3:29.41 (34.53)   4:12.15 (1:17.27)     4:48.34 (36.19)   5:29.27 (1:17.12)
 14 LaGuardia Aquatic Club  'A'                       5:22.57    5:30.70        
                  30.73   1:04.29 (1:04.29)     1:41.35 (37.06)   2:27.09 (1:22.80)
        3:07.46 (40.37)   3:56.33 (1:29.24)     4:36.99 (40.66)   5:30.70 (1:34.37)
 
Boys 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
          JO: # 2:04.38   2/13/2000 BGNW Marlins                               
       METRO: M 2:04.38    5/1/2000 Boys & Girls Club, BGNW-MR                 
                         D.Simco,D.Polhill,A.Simco,T.Hastings              
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Badger Swim Club  'A'                             2:15.06    2:14.53        
                  34.57     1:13.85 (39.28)     1:45.75 (31.90)     2:14.53 (28.78)
  2 Badger Swim Club  'B'                             2:19.52    2:20.71        
                  35.74     1:17.70 (41.96)     1:50.56 (32.86)     2:20.71 (30.15)
  3 Flushing YMCA  'A'                                2:22.03    2:22.74        
                  35.16     1:16.58 (41.42)     1:51.69 (35.11)     2:22.74 (31.05)
  4 Old Westbury Aquatics  'A'                        2:23.88    2:22.77        
                  34.17     1:15.39 (41.22)     1:49.01 (33.62)     2:22.77 (33.76)
  5 BGC-N. Westchester Marlins  'A'                   2:22.53    2:24.61        
                  34.85     1:17.98 (43.13)     1:54.04 (36.06)     2:24.61 (30.57)
  6 Long Island Express  'A'                          2:22.25    2:25.32        
                  37.87     1:19.92 (42.05)     1:54.84 (34.92)     2:25.32 (30.48)
  7 Badger Swim Club  'C'                             2:26.03   x2:28.47        
                  39.37     1:22.26 (42.89)     1:57.02 (34.76)     2:28.47 (31.45)
  8 Long Island Aquatic Club  'A'                     2:21.50    2:31.37        
                  36.01     1:18.69 (42.68)     1:56.07 (37.38)     2:31.37 (35.30)
  9 New York City Aquatic Club  'A'                   2:31.61    2:33.44        
                  36.43     1:19.49 (43.06)     1:55.47 (35.98)     2:33.44 (37.97)
 10 Gael Aquatic Club  'A'                            2:30.47    2:38.11        
                  37.83     1:22.22 (44.39)     2:01.26 (39.04)     2:38.11 (36.85)
 11 Long Island Express  'B'                          2:45.00    2:45.00        
                  39.33     1:28.37 (49.04)     2:13.29 (44.92)     2:45.00 (31.71)
 12 Old Westbury Aquatics  'B'                        2:52.99    2:52.77        
                  49.51     1:39.02 (49.51)     2:17.58 (38.56)     2:52.77 (35.19)
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 23.17   3/18/2007 Patrick Yang, LIAC -MR                       
       METRO: M 23.17    5/1/2000 Norman Scott, BSC-MR                         
                20.29  OPEN
                21.19  JRN
                21.69  NCSA
                22.49  SECT
                27.69  ZQ
                28.69  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Rosen, Alex J             12 BGNW Marlins           24.60      23.88 ZQ     
  2 Carey, Jack T             12 NY Sharks              24.41      24.16 ZQ     
  3 Domagala, Michael         12 Twisters               25.70      24.95 ZQ     
  4 Kelleher, Andrew J        12 Big Blue               25.94      25.61 ZQ     
  5 Kennon, Declan P          11 Badger                 25.95      25.84 ZQ     
  6 Fitzpatrick, Kieran T     12 Old Westbury           26.34      26.10 ZQ     
  7 Dong, Richard             12 Twisters               26.46      26.52 ZQ     
  8 Kim, Sean Y               12 Twisters               26.69      26.76 ZQ     
B - Final
  9 Conaton, Patrick A        12 Badger                 26.75      26.52 ZQ     
 10 Koo, Brandon H            11 Twisters               27.18      26.62 ZQ     
 11 Mercurio, Joseph          12 FLY                    26.87      26.79 ZQ     
 12 Cashin, Michael J         12 Long Beach             27.19      26.94 ZQ     
 13 Macaluso, Christian J     12 Silver Streaks         27.27      26.97 ZQ     
 14 Pak, Richard              12 LIAC                   27.31      27.06 ZQ     
 15 Pu, Austin                12 Twisters               27.30      27.21 ZQ     
 16 Brown, Nate M             11 Old Westbury           27.39      27.41 ZQ     
Preliminaries
 17 Plaschka, Justin          11 Hauppauge              27.46                   
 18 Cavotti, Spencer          12 Northern Dutches       27.48                   
 19 Sperandio, Alec           11 Wagner                 27.56                   
 20 Tubens, Israel            11 NYCAC                  27.57                   
 20 Higham, Devon A           12 Badger                 27.57                   
 22 Cashin, Liam J            12 Long Beach             27.61                   
 23 Cho, Steven               12 Sea Lions              27.70                   
 24 Rosenkranz, Erik          12 Devil Fish             27.72                   
 25 Zorgman, Ruan J           12 BGNW Marlins           27.83                   
 26 Russell, Travis D         11 Nu-Finmen              27.86                   
 26 Lin, Justin               11 Abbe Swim Team         27.86                   
 28 DiGiacomo, Daniel         11 BGNW Marlins           27.88                   
 28 Alonso, Carlos            12 APEX                   27.88                   
 30 Grippo, Joseph            12 FLY                    27.91                   
 31 Drury, Kevin C            12 Express Swimming       27.92                   
 32 Charles, Brandon K        12 Team Suffolk           27.94                   
 32 Eiden, Joseph P           12 Middies                27.94                   
 34 James, Gregory A          11 Nu-Finmen              28.02                   
 35 Byrne, Cameron A          12 Sachem                 28.05                   
 35 Charleston, Jared A       12 Monroe-Woodbury        28.05                   
 37 Cato, Camren A            11 Nu-Finmen              28.07                   
 38 Capodanno, Michael S      12 Team Suffolk           28.13                   
 39 Nunez, John               11 AGUA Swim Team         28.17                   
 40 Buttigieg, Timothy W      11 Badger                 28.20                   
 41 Walsh, Zach H             11 NY Sharks              28.21                   
 42 DiMaria, Michael J        12 Team Suffolk           28.22                   
 43 Garcia, Andrew N          12 Sea Lions              28.23                   
 44 Mannix, Richard E         12 Badger                 28.26                   
 45 Gao, Ryan X               11 Three Village          28.32                   
 46 Choi, Hajin               12 LIAC                   28.33                   
 47 Uszynski, Arthur          11 Twisters               28.34                   
 48 Spinelli, Eddie F         12 Harbor Seals           28.37                   
 49 Knight, Jordan            12 FLY                    28.49                   
 49 Goldstein, Jonathan F     12 AGUA Swim Team         28.49                   
 51 Nisbet, Daniel A          12 Pace                   28.56                   
 52 Portnoy, Martin           12 SHY/Seals              28.57                   
 53 Grunewald, Zane W         12 Viking                 28.58                   
 54 Wang, Eric                11 LIAC                   28.59                   
 55 Marvin, William R         12 Northern Dutches       28.62                   
 56 Sethi, Shiva M            12 Kraken                 28.69                   
 57 Drennan, Patrick M        12 West Islip             28.70                   
 58 Kunze, Colin J            12 NYCAC                  28.75                   
 59 Mott, Trevor T            11 Hurricanes             28.77                   
 60 Canner, James             12 Long Beach             28.90                   
 61 Saccurato, Aaron F        12 BGNW Marlins           28.96                   
 62 Buckland, Grant A         11 Silver Streaks         29.49                   
 63 Bradnock, Reginald        11 Riptides               30.10                   
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 23.17   3/18/2007 Patrick Yang, LIAC -MR                       
       METRO: M 23.17    5/1/2000 Norman Scott, BSC-MR                         
                20.29  OPEN
                21.19  JRN
                21.69  NCSA
                22.49  SECT
                27.69  ZQ
                28.69  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Carey, Jack T             12 NY Sharks              23.99      24.41 qZQ    
  2 Rosen, Alex J             12 BGNW Marlins           24.06      24.60 qZQ    
  3 Domagala, Michael         12 Twisters               25.01      25.70 qZQ    
  4 Kelleher, Andrew J        12 Big Blue               26.07      25.94 qZQ    
  5 Kennon, Declan P          11 Badger                 26.30      25.95 qZQ    
  6 Fitzpatrick, Kieran T     12 Old Westbury           26.42      26.34 qZQ    
  7 Dong, Richard             12 Twisters               26.25      26.46 qZQ    
  8 Kim, Sean Y               12 Twisters               27.00      26.69 qZQ    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Conaton, Patrick A        12 Badger                 27.28      26.75 qZQ    
 10 Mercurio, Joseph          12 FLY                    27.10      26.87 qZQ    
 11 Koo, Brandon H            11 Twisters               26.76      27.18 qZQ    
 12 Cashin, Michael J         12 Long Beach             27.81      27.19 qZQ    
 13 Macaluso, Christian J     12 Silver Streaks         26.62      27.27 qZQ    
 14 Pu, Austin                12 Twisters               27.29      27.30 qZQ    
 15 Pak, Richard              12 LIAC                   27.32      27.31 qZQ    
 16 Brown, Nate M             11 Old Westbury           27.38      27.39 qZQ    
-------------------------------------------------------------------------
 17 Plaschka, Justin          11 Hauppauge              27.91      27.46 ZQ     
 18 Cavotti, Spencer          12 Northern Dutches       27.57      27.48 ZQ     
-------------------------------------------------------------------------
 19 Sperandio, Alec           11 Wagner                 28.24      27.56 ZQ     
 20 Tubens, Israel            11 NYCAC                  28.66      27.57 ZQ     
 20 Higham, Devon A           12 Badger                 27.39      27.57 ZQ     
 22 Cashin, Liam J            12 Long Beach             28.04      27.61 ZQ     
 23 Cho, Steven               12 Sea Lions              27.61      27.70 JO     
 24 Rosenkranz, Erik          12 Devil Fish             27.19      27.72 JO     
 25 Zorgman, Ruan J           12 BGNW Marlins           27.15      27.83 JO     
 26 Russell, Travis D         11 Nu-Finmen              28.42      27.86 JO     
 26 Lin, Justin               11 Abbe Swim Team         28.32      27.86 JO     
 28 DiGiacomo, Daniel         11 BGNW Marlins           27.86      27.88 JO     
 28 Alonso, Carlos            12 APEX                   28.61      27.88 JO     
 30 Grippo, Joseph            12 FLY                    27.64      27.91 JO     
 31 Drury, Kevin C            12 Express Swimming       28.02      27.92 JO     
 32 Charles, Brandon K        12 Team Suffolk           28.48      27.94 JO     
 32 Eiden, Joseph P           12 Middies                28.14      27.94 JO     
 34 James, Gregory A          11 Nu-Finmen              28.14      28.02 JO     
 35 Byrne, Cameron A          12 Sachem                 27.56      28.05 JO     
 35 Charleston, Jared A       12 Monroe-Woodbury        28.03      28.05 JO     
 37 Cato, Camren A            11 Nu-Finmen              28.15      28.07 JO     
 38 Capodanno, Michael S      12 Team Suffolk           28.34      28.13 JO     
 39 Nunez, John               11 AGUA Swim Team         27.90      28.17 JO     
 40 Buttigieg, Timothy W      11 Badger                 28.60      28.20 JO     
 41 Walsh, Zach H             11 NY Sharks              27.62      28.21 JO     
 42 DiMaria, Michael J        12 Team Suffolk           28.16      28.22 JO     
 43 Garcia, Andrew N          12 Sea Lions              28.30      28.23 JO     
 44 Mannix, Richard E         12 Badger                 28.55      28.26 JO     
 45 Gao, Ryan X               11 Three Village          28.60      28.32 JO     
 46 Choi, Hajin               12 LIAC                   27.88      28.33 JO     
 47 Uszynski, Arthur          11 Twisters               27.78      28.34 JO     
 48 Spinelli, Eddie F         12 Harbor Seals           28.58      28.37 JO     
 49 Knight, Jordan            12 FLY                    28.24      28.49 JO     
 49 Goldstein, Jonathan F     12 AGUA Swim Team         28.48      28.49 JO     
 51 Nisbet, Daniel A          12 Pace                   28.50      28.56 JO     
 52 Portnoy, Martin           12 SHY/Seals              28.51      28.57 JO     
 53 Grunewald, Zane W         12 Viking                 28.29      28.58 JO     
 54 Wang, Eric                11 LIAC                   28.08      28.59 JO     
 55 Marvin, William R         12 Northern Dutches       28.69      28.62 JO     
 56 Sethi, Shiva M            12 Kraken                 28.31      28.69 JO     
 57 Drennan, Patrick M        12 West Islip             28.60      28.70        
 58 Kunze, Colin J            12 NYCAC                  28.54      28.75        
 59 Mott, Trevor T            11 Hurricanes             28.58      28.77        
 60 Canner, James             12 Long Beach             28.68      28.90        
 61 Saccurato, Aaron F        12 BGNW Marlins           28.39      28.96        
 62 Buckland, Grant A         11 Silver Streaks         28.69      29.49        
 63 Bradnock, Reginald        11 Riptides               28.59      30.10        
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 51.72   3/28/2008 Alex J Rosen, BGNW Marlins-MR                
       METRO: M 51.13    5/1/2000 Norman Scott, BSC-MR                         
                44.49  OPEN
                46.29  JRN
                47.09  NCSA
                48.79  SECT
                59.59  ZQ
              1:02.29  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Rosen, Alex J             12 BGNW Marlins           52.50      51.72#ZQ     
                  24.98       51.72 (26.74)                                        
  2 Carey, Jack T             12 NY Sharks              54.39      53.14 ZQ     
                  25.49       53.14 (27.65)                                        
  3 Domagala, Michael         12 Twisters               55.47      53.95 ZQ     
                  25.80       53.95 (28.15)                                        
  4 Kelleher, Andrew J        12 Big Blue               57.56      57.11 ZQ     
                  27.42       57.11 (29.69)                                        
  5 Kennon, Declan P          11 Badger                 56.09      57.25 ZQ     
                  27.26       57.25 (29.99)                                        
  6 Fitzpatrick, Kieran T     12 Old Westbury           57.37      57.51 ZQ     
                  27.39       57.51 (30.12)                                        
  7 Simkins, Robert T         12 Team Suffolk           58.29      57.66 ZQ     
                  27.75       57.66 (29.91)                                        
  8 Clarke, Risten J          12 BGNW Marlins           57.98    1:00.10 JO     
                  28.18     1:00.10 (31.92)                                        
B - Final
  9 Kim, Sean Y               12 Twisters               58.53      56.85 ZQ     
                  27.39       56.85 (29.46)                                        
 10 Koo, Brandon H            11 Twisters               59.22      57.69 ZQ     
                  27.57       57.69 (30.12)                                        
 11 Tremain, Max              12 Badger               1:00.17      58.80 ZQ     
                  28.23       58.80 (30.57)                                        
 12 Higham, Devon A           12 Badger               1:00.10      58.87 ZQ     
                  28.12       58.87 (30.75)                                        
 13 Cavotti, Spencer          12 Northern Dutches       59.61      59.38 ZQ     
                  28.38       59.38 (31.00)                                        
 14 Cashin, Michael J         12 Long Beach           1:00.10      59.63 JO     
                  28.71       59.63 (30.92)                                        
 15 Smith, Alex A             11 BGNW Marlins           59.70      59.68 JO     
                  28.78       59.68 (30.90)                                        
 16 Pak, Richard              12 LIAC                   59.29    1:00.26 JO     
                  28.61     1:00.26 (31.65)                                        
Preliminaries
 17 Eiden, Joseph P           12 Middies              1:00.70                   
                  29.02     1:00.70 (31.68)                                        
 18 Nunez, John               11 AGUA Swim Team       1:00.71                   
                  29.41     1:00.71 (31.30)                                        
 19 Mannix, Richard E         12 Badger               1:00.74                   
                  29.14     1:00.74 (31.60)                                        
 20 Lozano, Joseph            11 Express Swimming     1:00.77                   
                  29.62     1:00.77 (31.15)                                        
 20 Shine, Stephen J          12 BGNW Marlins         1:00.77                   
                  28.61     1:00.77 (32.16)                                        
 22 Plaschka, Justin          11 Hauppauge            1:00.80                   
                  29.45     1:00.80 (31.35)                                        
 23 Zorgman, Ruan J           12 BGNW Marlins         1:00.94                   
                  29.07     1:00.94 (31.87)                                        
 24 DiGiacomo, Daniel         11 BGNW Marlins         1:01.01                   
                  29.42     1:01.01 (31.59)                                        
 24 Rueda, Diego C            12 AGUA Swim Team       1:01.01                   
                  30.12     1:01.01 (30.89)                                        
 26 Rosenkranz, Erik          12 Devil Fish           1:01.09                   
                  28.87     1:01.09 (32.22)                                        
 27 Mercurio, Joseph          12 FLY                  1:01.10                   
                  28.60     1:01.10 (32.50)                                        
 28 Wang, Eric                11 LIAC                 1:01.27                   
                  29.17     1:01.27 (32.10)                                        
 29 Choi, Hajin               12 LIAC                 1:01.34                   
                  29.64     1:01.34 (31.70)                                        
 30 Perez, Matthew            12 NY Sharks            1:01.35                   
                  29.32     1:01.35 (32.03)                                        
 31 Sperandio, Alec           11 Wagner               1:01.55                   
                  29.14     1:01.55 (32.41)                                        
 32 Pu, Austin                12 Twisters             1:01.57                   
                  29.32     1:01.57 (32.25)                                        
 33 Nisbet, Daniel A          12 Pace                 1:01.58                   
                  29.84     1:01.58 (31.74)                                        
 34 Macaluso, Christian J     12 Silver Streaks       1:01.60                   
                  29.08     1:01.60 (32.52)                                        
 35 Capodanno, Michael S      12 Team Suffolk         1:01.78                   
                  29.52     1:01.78 (32.26)                                        
 36 Mott, Trevor T            11 Hurricanes           1:01.88                   
                  29.42     1:01.88 (32.46)                                        
 37 Portnoy, Martin           12 SHY/Seals            1:01.94                   
                  29.83     1:01.94 (32.11)                                        
 38 Donlevy, James            12 Sachem               1:02.00                   
                  29.58     1:02.00 (32.42)                                        
 39 Grunewald, Zane W         12 Viking               1:02.08                   
                  29.62     1:02.08 (32.46)                                        
 40 Moon, Jay                 12 Twisters             1:02.19                   
                  29.61     1:02.19 (32.58)                                        
 41 Charles, Brandon K        12 Team Suffolk         1:02.21                   
                  29.43     1:02.21 (32.78)                                        
 42 Cashin, Liam J            12 Long Beach           1:02.26                   
                  29.81     1:02.26 (32.45)                                        
 43 Finnegan, Matt F          12 LIAC                 1:02.27                   
                  29.81     1:02.27 (32.46)                                        
 44 Attile, Trevor A          11 Big Blue             1:02.29                   
                  30.64     1:02.29 (31.65)                                        
 45 Goldstein, Jonathan F     12 AGUA Swim Team       1:02.45                   
                  30.49     1:02.45 (31.96)                                        
 46 Saccurato, Aaron F        12 BGNW Marlins         1:02.46                   
                  29.95     1:02.46 (32.51)                                        
 47 Uszynski, Arthur          11 Twisters             1:02.49                   
                  30.06     1:02.49 (32.43)                                        
 48 Grippo, Joseph            12 FLY                  1:02.76                   
                  30.55     1:02.76 (32.21)                                        
 49 Walsh, Zach H             11 NY Sharks            1:03.07                   
                  29.55     1:03.07 (33.52)                                        
 50 Charleston, Jared A       12 Monroe-Woodbury      1:03.12                   
                  30.03     1:03.12 (33.09)                                        
 51 Buttigieg, Timothy W      11 Badger               1:03.20                   
                  30.51     1:03.20 (32.69)                                        
 52 DiMaria, Michael J        12 Team Suffolk         1:03.75                   
                  30.39     1:03.75 (33.36)                                        
 53 Giraldo, Andrew           12 Team Rockland        1:03.76                   
                  30.20     1:03.76 (33.56)                                        
 54 Damm, Eric R              12 Hauppauge            1:04.30                   
                  30.31     1:04.30 (33.99)                                        
 -- Drury, Kevin C            12 Express Swimming         DQ                    
                  29.25          DQ (31.72)                                        
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 51.72   3/28/2008 Alex J Rosen, BGNW Marlins-MR                
       METRO: M 51.13    5/1/2000 Norman Scott, BSC-MR                         
                44.49  OPEN
                46.29  JRN
                47.09  NCSA
                48.79  SECT
                59.59  ZQ
              1:02.29  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Rosen, Alex J             12 BGNW Marlins           52.07      52.50 qZQ    
                  25.13       52.50 (27.37)                                        
  2 Carey, Jack T             12 NY Sharks              53.42      54.39 qZQ    
                  26.41       54.39 (27.98)                                        
  3 Domagala, Michael         12 Twisters               53.63      55.47 qZQ    
                  26.80       55.47 (28.67)                                        
  4 Kennon, Declan P          11 Badger                 57.07      56.09 qZQ    
                  26.77       56.09 (29.32)                                        
  5 Fitzpatrick, Kieran T     12 Old Westbury           55.95      57.37 qZQ    
                  27.66       57.37 (29.71)                                        
  6 Kelleher, Andrew J        12 Big Blue               57.49      57.56 qZQ    
                  27.59       57.56 (29.97)                                        
  7 Clarke, Risten J          12 BGNW Marlins           54.87      57.98 qZQ    
                  27.79       57.98 (30.19)                                        
  8 Simkins, Robert T         12 Team Suffolk           57.07      58.29 qZQ    
                  27.99       58.29 (30.30)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Kim, Sean Y               12 Twisters               57.67      58.53 qZQ    
                  28.32       58.53 (30.21)                                        
 10 Koo, Brandon H            11 Twisters               58.92      59.22 qZQ    
                  28.26       59.22 (30.96)                                        
 11 Pak, Richard              12 LIAC                   59.70      59.29 qZQ    
                  28.22       59.29 (31.07)                                        
 12 Cavotti, Spencer          12 Northern Dutches     1:00.65      59.61 qJO    
                  28.43       59.61 (31.18)                                        
 13 Smith, Alex A             11 BGNW Marlins           58.08      59.70 qJO    
                  28.65       59.70 (31.05)                                        
 14 Higham, Devon A           12 Badger                 59.88    1:00.10 qJO    
                  28.62     1:00.10 (31.48)                                        
 14 Cashin, Michael J         12 Long Beach           1:00.07    1:00.10 qJO    
                  29.11     1:00.10 (30.99)                                        
 16 Tremain, Max              12 Badger                 59.65    1:00.17 qJO    
                  28.59     1:00.17 (31.58)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Eiden, Joseph P           12 Middies              1:01.44    1:00.70 JO     
                  29.02     1:00.70 (31.68)                                        
 18 Nunez, John               11 AGUA Swim Team       1:00.24    1:00.71 JO     
                  29.41     1:00.71 (31.30)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Mannix, Richard E         12 Badger               1:01.72    1:00.74 JO     
                  29.14     1:00.74 (31.60)                                        
 20 Lozano, Joseph            11 Express Swimming     1:00.52    1:00.77 JO     
                  29.62     1:00.77 (31.15)                                        
 20 Shine, Stephen J          12 BGNW Marlins         1:00.76    1:00.77 JO     
                  28.61     1:00.77 (32.16)                                        
 22 Plaschka, Justin          11 Hauppauge            1:01.46    1:00.80 JO     
                  29.45     1:00.80 (31.35)                                        
 23 Zorgman, Ruan J           12 BGNW Marlins         1:00.24    1:00.94 JO     
                  29.07     1:00.94 (31.87)                                        
 24 DiGiacomo, Daniel         11 BGNW Marlins         1:00.51    1:01.01 JO     
                  29.42     1:01.01 (31.59)                                        
 24 Rueda, Diego C            12 AGUA Swim Team       1:00.52    1:01.01 JO     
                  30.12     1:01.01 (30.89)                                        
 26 Rosenkranz, Erik          12 Devil Fish             59.01    1:01.09 JO     
                  28.87     1:01.09 (32.22)                                        
 27 Mercurio, Joseph          12 FLY                    57.90    1:01.10 JO     
                  28.60     1:01.10 (32.50)                                        
 28 Wang, Eric                11 LIAC                 1:00.96    1:01.27 JO     
                  29.17     1:01.27 (32.10)                                        
 29 Choi, Hajin               12 LIAC                 1:00.85    1:01.34 JO     
                  29.64     1:01.34 (31.70)                                        
 30 Perez, Matthew            12 NY Sharks            1:01.53    1:01.35 JO     
                  29.32     1:01.35 (32.03)                                        
 31 Sperandio, Alec           11 Wagner               1:02.00    1:01.55 JO     
                  29.14     1:01.55 (32.41)                                        
 32 Pu, Austin                12 Twisters               57.83    1:01.57 JO     
                  29.32     1:01.57 (32.25)                                        
 33 Nisbet, Daniel A          12 Pace                 1:01.16    1:01.58 JO     
                  29.84     1:01.58 (31.74)                                        
 34 Macaluso, Christian J     12 Silver Streaks         59.08    1:01.60 JO     
                  29.08     1:01.60 (32.52)                                        
 35 Capodanno, Michael S      12 Team Suffolk         1:02.26    1:01.78 JO     
                  29.52     1:01.78 (32.26)                                        
 36 Mott, Trevor T            11 Hurricanes           1:01.00    1:01.88 JO     
                  29.42     1:01.88 (32.46)                                        
 37 Portnoy, Martin           12 SHY/Seals            1:02.15    1:01.94 JO     
                  29.83     1:01.94 (32.11)                                        
 38 Donlevy, James            12 Sachem               1:01.83    1:02.00 JO     
                  29.58     1:02.00 (32.42)                                        
 39 Grunewald, Zane W         12 Viking               1:00.67    1:02.08 JO     
                  29.62     1:02.08 (32.46)                                        
 40 Moon, Jay                 12 Twisters             1:01.69    1:02.19 JO     
                  29.61     1:02.19 (32.58)                                        
 41 Charles, Brandon K        12 Team Suffolk         1:01.10    1:02.21 JO     
                  29.43     1:02.21 (32.78)                                        
 42 Cashin, Liam J            12 Long Beach           1:01.15    1:02.26 JO     
                  29.81     1:02.26 (32.45)                                        
 43 Finnegan, Matt F          12 LIAC                 1:01.14    1:02.27 JO     
                  29.81     1:02.27 (32.46)                                        
 44 Attile, Trevor A          11 Big Blue             1:02.17    1:02.29 JO     
                  30.64     1:02.29 (31.65)                                        
 45 Goldstein, Jonathan F     12 AGUA Swim Team       1:00.88    1:02.45        
                  30.49     1:02.45 (31.96)                                        
 46 Saccurato, Aaron F        12 BGNW Marlins         1:02.20    1:02.46        
                  29.95     1:02.46 (32.51)                                        
 47 Uszynski, Arthur          11 Twisters             1:00.81    1:02.49        
                  30.06     1:02.49 (32.43)                                        
 48 Grippo, Joseph            12 FLY                  1:01.24    1:02.76        
                  30.55     1:02.76 (32.21)                                        
 49 Walsh, Zach H             11 NY Sharks            1:01.82    1:03.07        
                  29.55     1:03.07 (33.52)                                        
 50 Charleston, Jared A       12 Monroe-Woodbury      1:01.04    1:03.12        
                  30.03     1:03.12 (33.09)                                        
 51 Buttigieg, Timothy W      11 Badger               1:01.64    1:03.20        
                  30.51     1:03.20 (32.69)                                        
 52 DiMaria, Michael J        12 Team Suffolk         1:01.10    1:03.75        
                  30.39     1:03.75 (33.36)                                        
 53 Giraldo, Andrew           12 Team Rockland        1:02.20    1:03.76        
                  30.20     1:03.76 (33.56)                                        
 54 Damm, Eric R              12 Hauppauge            1:01.77    1:04.30        
                  30.31     1:04.30 (33.99)                                        
 -- Drury, Kevin C            12 Express Swimming     1:01.53         DQ        
      False start
                  29.25          DQ (31.72)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 1:53.21   3/17/2007 Patrick Yang, LIAC -MR                     
       METRO: M 1:51.26    5/1/1992 Dennis Chang, HHH-MR                       
                1:38.09  OPEN
                1:41.39  JRN
                1:43.09  NCSA
                1:46.49  SECT
                2:11.69  ZQ
                2:15.49  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Rosen, Alex J             12 BGNW Marlins         1:55.86    1:53.36 ZQ     
                  25.89       54.74 (28.85)     1:24.32 (29.58)     1:53.36 (29.04)
  2 Barry, Charles C          12 Badger               1:56.88    1:54.34 ZQ     
                  26.65       55.76 (29.11)     1:25.23 (29.47)     1:54.34 (29.11)
  3 Carey, Jack T             12 NY Sharks            2:00.96    1:59.01 ZQ     
                  26.52       57.33 (30.81)     1:28.67 (31.34)     1:59.01 (30.34)
  4 Clarke, Risten J          12 BGNW Marlins         2:04.59    2:01.68 ZQ     
                  27.73       58.43 (30.70)     1:30.93 (32.50)     2:01.68 (30.75)
  5 Domagala, Michael         12 Twisters             2:04.36    2:01.79 ZQ     
                  27.50       58.91 (31.41)     1:30.84 (31.93)     2:01.79 (30.95)
  6 Kim, Sean Y               12 Twisters             2:06.19    2:03.51 ZQ     
                  28.08       59.48 (31.40)     1:31.84 (32.36)     2:03.51 (31.67)
  7 Simkins, Robert T         12 Team Suffolk         2:06.86    2:04.09 ZQ     
                  28.59     1:00.46 (31.87)     1:32.73 (32.27)     2:04.09 (31.36)
  8 Kennon, Declan P          11 Badger               2:05.39    2:05.48 ZQ     
                  28.14     1:00.11 (31.97)     1:33.22 (33.11)     2:05.48 (32.26)
B - Final
  9 Koo, Brandon H            11 Twisters             2:08.25    2:04.57 ZQ     
                  28.08       59.81 (31.73)     1:32.93 (33.12)     2:04.57 (31.64)
 10 Tremain, Max              12 Badger               2:07.00    2:06.90 ZQ     
                  28.42     1:00.49 (32.07)     1:33.86 (33.37)     2:06.90 (33.04)
 11 Cavotti, Spencer          12 Northern Dutches     2:08.59    2:07.71 ZQ     
                  28.31     1:00.59 (32.28)     1:34.80 (34.21)     2:07.71 (32.91)
 12 Conaton, Patrick A        12 Badger               2:08.59    2:09.13 ZQ     
                  29.21     1:02.70 (33.49)     1:36.95 (34.25)     2:09.13 (32.18)
 13 DiGiacomo, Daniel         11 BGNW Marlins         2:09.94    2:09.50 ZQ     
                  29.52     1:02.69 (33.17)     1:36.81 (34.12)     2:09.50 (32.69)
 14 Drury, Kevin C            12 Express Swimming     2:09.79    2:09.51 ZQ     
                  29.38     1:02.43 (33.05)     1:36.74 (34.31)     2:09.51 (32.77)
 15 Mannix, Richard E         12 Badger               2:08.84    2:09.97 ZQ     
                  29.65     1:02.86 (33.21)     1:36.69 (33.83)     2:09.97 (33.28)
 16 Hogan, Colin J            12 Badger               2:10.83    2:11.91 JO     
                  29.55     1:03.15 (33.60)     1:37.80 (34.65)     2:11.91 (34.11)
Preliminaries
 17 Shine, Stephen J          12 BGNW Marlins         2:10.97                   
                  29.30     1:03.72 (34.42)     1:37.54 (33.82)     2:10.97 (33.43)
 18 Cashin, Michael J         12 Long Beach           2:11.23                   
                  29.38     1:02.60 (33.22)     1:37.04 (34.44)     2:11.23 (34.19)
 19 Choi, Hajin               12 LIAC                 2:11.26                   
                  29.34     1:03.41 (34.07)     1:37.83 (34.42)     2:11.26 (33.43)
 20 Sperandio, Alec           11 Wagner               2:11.97                   
                  29.57     1:03.06 (33.49)     1:37.76 (34.70)     2:11.97 (34.21)
 21 Nunez, John               11 AGUA Swim Team       2:12.04                   
                  29.89     1:03.43 (33.54)     1:38.24 (34.81)     2:12.04 (33.80)
 22 Nisbet, Daniel A          12 Pace                 2:12.15                   
                  29.22     1:01.82 (32.60)     1:36.81 (34.99)     2:12.15 (35.34)
 22 Eiden, Joseph P           12 Middies              2:12.15                   
                  30.30     1:03.80 (33.50)     1:38.74 (34.94)     2:12.15 (33.41)
 24 Buttigieg, Timothy W      11 Badger               2:12.20                   
                  30.69     1:05.31 (34.62)     1:40.02 (34.71)     2:12.20 (32.18)
 25 Higham, Devon A           12 Badger               2:12.29                   
                  28.73     1:01.61 (32.88)     1:37.09 (35.48)     2:12.29 (35.20)
 26 Lozano, Joseph            11 Express Swimming     2:12.82                   
                  31.39     1:05.71 (34.32)     1:40.99 (35.28)     2:12.82 (31.83)
 27 Mercurio, Joseph          12 FLY                  2:13.37                   
                  30.34     1:04.32 (33.98)     1:38.68 (34.36)     2:13.37 (34.69)
 28 Pak, Richard              12 LIAC                 2:13.78                   
                  30.44     1:03.90 (33.46)     1:38.75 (34.85)     2:13.78 (35.03)
 29 Smith, Alex A             11 BGNW Marlins         2:14.03                   
                  30.21     1:04.27 (34.06)     1:39.56 (35.29)     2:14.03 (34.47)
 30 Cashin, Liam J            12 Long Beach           2:14.14                   
                  30.14     1:04.69 (34.55)     1:39.93 (35.24)     2:14.14 (34.21)
 31 Finnegan, Matt F          12 LIAC                 2:14.47                   
                  30.84     1:05.99 (35.15)     1:41.44 (35.45)     2:14.47 (33.03)
 32 Capodanno, Michael S      12 Team Suffolk         2:14.49                   
                  31.03     1:05.05 (34.02)     1:39.67 (34.62)     2:14.49 (34.82)
 33 Portnoy, Martin           12 SHY/Seals            2:14.96                   
                  30.22     1:04.68 (34.46)     1:41.00 (36.32)     2:14.96 (33.96)
 34 Wang, Eric                11 LIAC                 2:14.99                   
                  31.25     1:05.76 (34.51)     1:41.20 (35.44)     2:14.99 (33.79)
 35 Donlevy, James            12 Sachem               2:15.51                   
                  29.49     1:04.53 (35.04)     1:41.01 (36.48)     2:15.51 (34.50)
 36 Alonso, Carlos            12 APEX                 2:15.66                   
                  30.11     1:04.73 (34.62)     1:41.46 (36.73)     2:15.66 (34.20)
 37 Grunewald, Zane W         12 Viking               2:16.69                   
                  30.76     1:05.76 (35.00)     1:41.75 (35.99)     2:16.69 (34.94)
 38 Charles, Brandon K        12 Team Suffolk         2:16.93                   
                  29.55     1:04.99 (35.44)     1:41.45 (36.46)     2:16.93 (35.48)
 39 Uszynski, Arthur          11 Twisters             2:17.57                   
                  30.93     1:06.70 (35.77)     1:42.93 (36.23)     2:17.57 (34.64)
 40 DiMaria, Michael J        12 Team Suffolk         2:18.81                   
                  31.09     1:06.87 (35.78)     1:43.56 (36.69)     2:18.81 (35.25)
 41 Pawelko, John M           12 Team Suffolk         2:20.35                   
                  31.24     1:07.06 (35.82)     1:44.47 (37.41)     2:20.35 (35.88)
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 1:53.21   3/17/2007 Patrick Yang, LIAC -MR                     
       METRO: M 1:51.26    5/1/1992 Dennis Chang, HHH-MR                       
                1:38.09  OPEN
                1:41.39  JRN
                1:43.09  NCSA
                1:46.49  SECT
                2:11.69  ZQ
                2:15.49  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Rosen, Alex J             12 BGNW Marlins         1:55.54    1:55.86 qZQ    
                  26.06       55.61 (29.55)     1:25.97 (30.36)     1:55.86 (29.89)
  2 Barry, Charles C          12 Badger               1:56.01    1:56.88 qZQ    
                  27.29       57.41 (30.12)     1:27.31 (29.90)     1:56.88 (29.57)
  3 Carey, Jack T             12 NY Sharks            2:02.73    2:00.96 qZQ    
                  27.12       58.46 (31.34)     1:30.07 (31.61)     2:00.96 (30.89)
  4 Domagala, Michael         12 Twisters             1:58.81    2:04.36 qZQ    
                  27.96       59.32 (31.36)     1:31.69 (32.37)     2:04.36 (32.67)
  5 Clarke, Risten J          12 BGNW Marlins         1:58.44    2:04.59 qZQ    
                  28.58     1:00.43 (31.85)     1:33.85 (33.42)     2:04.59 (30.74)
  6 Kennon, Declan P          11 Badger               2:08.13    2:05.39 qZQ    
                  28.88     1:00.68 (31.80)     1:34.28 (33.60)     2:05.39 (31.11)
  7 Kim, Sean Y               12 Twisters             2:03.73    2:06.19 qZQ    
                  27.81       59.08 (31.27)     1:34.53 (35.45)     2:06.19 (31.66)
  8 Simkins, Robert T         12 Team Suffolk         2:04.54    2:06.86 qZQ    
                  29.12     1:01.54 (32.42)     1:34.56 (33.02)     2:06.86 (32.30)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Tremain, Max              12 Badger               2:08.26    2:07.00 qZQ    
                  28.90     1:01.30 (32.40)     1:34.52 (33.22)     2:07.00 (32.48)
 10 Koo, Brandon H            11 Twisters             2:03.96    2:08.25 qZQ    
                  28.55     1:01.60 (33.05)     1:35.19 (33.59)     2:08.25 (33.06)
 11 Cavotti, Spencer          12 Northern Dutches     2:14.75    2:08.59 qZQ    
                  28.77     1:01.68 (32.91)     1:35.61 (33.93)     2:08.59 (32.98)
 11 Conaton, Patrick A        12 Badger               2:09.30    2:08.59 qZQ    
                  28.65     1:01.68 (33.03)     1:35.98 (34.30)     2:08.59 (32.61)
 13 Mannix, Richard E         12 Badger               2:14.93    2:08.84 qZQ    
                  29.47     1:02.60 (33.13)     1:36.13 (33.53)     2:08.84 (32.71)
 14 Drury, Kevin C            12 Express Swimming     2:11.89    2:09.79 qZQ    
                  29.42     1:02.48 (33.06)     1:36.99 (34.51)     2:09.79 (32.80)
 15 DiGiacomo, Daniel         11 BGNW Marlins         2:09.77    2:09.94 qZQ    
                  29.45     1:02.81 (33.36)     1:36.70 (33.89)     2:09.94 (33.24)
 16 Hogan, Colin J            12 Badger               2:11.93    2:10.83 qZQ    
                  29.52     1:03.42 (33.90)     1:37.55 (34.13)     2:10.83 (33.28)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Shine, Stephen J          12 BGNW Marlins         2:10.94    2:10.97 ZQ     
                  29.30     1:03.72 (34.42)     1:37.54 (33.82)     2:10.97 (33.43)
 18 Cashin, Michael J         12 Long Beach           2:10.69    2:11.23 ZQ     
                  29.38     1:02.60 (33.22)     1:37.04 (34.44)     2:11.23 (34.19)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Choi, Hajin               12 LIAC                 2:12.96    2:11.26 ZQ     
                  29.34     1:03.41 (34.07)     1:37.83 (34.42)     2:11.26 (33.43)
 20 Sperandio, Alec           11 Wagner               2:15.20    2:11.97 JO     
                  29.57     1:03.06 (33.49)     1:37.76 (34.70)     2:11.97 (34.21)
 21 Nunez, John               11 AGUA Swim Team       2:09.33    2:12.04 JO     
                  29.89     1:03.43 (33.54)     1:38.24 (34.81)     2:12.04 (33.80)
 22 Nisbet, Daniel A          12 Pace                 2:12.92    2:12.15 JO     
                  29.22     1:01.82 (32.60)     1:36.81 (34.99)     2:12.15 (35.34)
 22 Eiden, Joseph P           12 Middies              2:15.20    2:12.15 JO     
                  30.30     1:03.80 (33.50)     1:38.74 (34.94)     2:12.15 (33.41)
 24 Buttigieg, Timothy W      11 Badger               2:14.68    2:12.20 JO     
                  30.69     1:05.31 (34.62)     1:40.02 (34.71)     2:12.20 (32.18)
 25 Higham, Devon A           12 Badger               2:12.22    2:12.29 JO     
                  28.73     1:01.61 (32.88)     1:37.09 (35.48)     2:12.29 (35.20)
 26 Lozano, Joseph            11 Express Swimming     2:13.66    2:12.82 JO     
                  31.39     1:05.71 (34.32)     1:40.99 (35.28)     2:12.82 (31.83)
 27 Mercurio, Joseph          12 FLY                  2:09.70    2:13.37 JO     
                  30.34     1:04.32 (33.98)     1:38.68 (34.36)     2:13.37 (34.69)
 28 Pak, Richard              12 LIAC                 2:12.29    2:13.78 JO     
                  30.44     1:03.90 (33.46)     1:38.75 (34.85)     2:13.78 (35.03)
 29 Smith, Alex A             11 BGNW Marlins         2:13.01    2:14.03 JO     
                  30.21     1:04.27 (34.06)     1:39.56 (35.29)     2:14.03 (34.47)
 30 Cashin, Liam J            12 Long Beach           2:13.58    2:14.14 JO     
                  30.14     1:04.69 (34.55)     1:39.93 (35.24)     2:14.14 (34.21)
 31 Finnegan, Matt F          12 LIAC                 2:10.89    2:14.47 JO     
                  30.84     1:05.99 (35.15)     1:41.44 (35.45)     2:14.47 (33.03)
 32 Capodanno, Michael S      12 Team Suffolk         2:15.40    2:14.49 JO     
                  31.03     1:05.05 (34.02)     1:39.67 (34.62)     2:14.49 (34.82)
 33 Portnoy, Martin           12 SHY/Seals            2:10.24    2:14.96 JO     
                  30.22     1:04.68 (34.46)     1:41.00 (36.32)     2:14.96 (33.96)
 34 Wang, Eric                11 LIAC                 2:12.69    2:14.99 JO     
                  31.25     1:05.76 (34.51)     1:41.20 (35.44)     2:14.99 (33.79)
 35 Donlevy, James            12 Sachem               2:13.07    2:15.51        
                  29.49     1:04.53 (35.04)     1:41.01 (36.48)     2:15.51 (34.50)
 36 Alonso, Carlos            12 APEX                 2:15.13    2:15.66        
                  30.11     1:04.73 (34.62)     1:41.46 (36.73)     2:15.66 (34.20)
 37 Grunewald, Zane W         12 Viking               2:14.60    2:16.69        
                  30.76     1:05.76 (35.00)     1:41.75 (35.99)     2:16.69 (34.94)
 38 Charles, Brandon K        12 Team Suffolk         2:13.66    2:16.93        
                  29.55     1:04.99 (35.44)     1:41.45 (36.46)     2:16.93 (35.48)
 39 Uszynski, Arthur          11 Twisters             2:13.97    2:17.57        
                  30.93     1:06.70 (35.77)     1:42.93 (36.23)     2:17.57 (34.64)
 40 DiMaria, Michael J        12 Team Suffolk         2:14.59    2:18.81        
                  31.09     1:06.87 (35.78)     1:43.56 (36.69)     2:18.81 (35.25)
 41 Pawelko, John M           12 Team Suffolk         2:14.76    2:20.35        
                  31.24     1:07.06 (35.82)     1:44.47 (37.41)     2:20.35 (35.88)
 
Boys 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 4:58.68        1995 Rodney VanTassell                          
       METRO: M 4:58.68    5/1/1985 Rodney Van Tassell, NBS-MR                 
                4:25.29  OPEN
                4:33.79  JRN
                4:39.59  NCSA
                4:48.39  SECT
                5:55.99  ZQ
                6:03.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barry, Charles C          12 Badger               5:06.57    5:09.57 ZQ     
                  27.32       57.68 (30.36)     1:29.06 (31.38)     2:00.38 (31.32)
        2:31.33 (30.95)     3:03.16 (31.83)     3:34.29 (31.13)     4:06.46 (32.17)
        4:38.49 (32.03)     5:09.57 (31.08)                                        
  2 Rosen, Alex J             12 BGNW Marlins         5:15.49    5:15.86 ZQ     
                  26.95       57.38 (30.43)     1:29.16 (31.78)     2:00.88 (31.72)
        2:32.90 (32.02)     3:05.69 (32.79)     3:38.31 (32.62)     4:11.32 (33.01)
        4:43.69 (32.37)     5:15.86 (32.17)                                        
  3 Kelleher, Andrew J        12 Big Blue             5:24.88    5:24.19 ZQ     
                  27.80       59.31 (31.51)     1:31.68 (32.37)     2:04.73 (33.05)
        2:38.04 (33.31)     3:11.12 (33.08)     3:44.29 (33.17)     4:17.98 (33.69)
        4:51.45 (33.47)     5:24.19 (32.74)                                        
  4 Rueda, Diego C            12 AGUA Swim Team       5:32.23    5:28.84 ZQ     
                  30.42     1:02.54 (32.12)     1:35.75 (33.21)     2:09.20 (33.45)
        2:43.31 (34.11)     3:16.45 (33.14)     3:50.44 (33.99)     4:24.23 (33.79)
        4:57.86 (33.63)     5:28.84 (30.98)                                        
  5 Tremain, Max              12 Badger               5:37.33    5:29.54 ZQ     
                  29.45     1:01.90 (32.45)     1:35.36 (33.46)     2:09.18 (33.82)
        2:43.23 (34.05)     3:16.89 (33.66)     3:50.56 (33.67)     4:23.98 (33.42)
        4:57.68 (33.70)     5:29.54 (31.86)                                        
  6 Kim, Sean Y               12 Twisters             5:36.89    5:31.58 ZQ     
                  29.17     1:01.62 (32.45)     1:35.02 (33.40)     2:08.76 (33.74)
        2:43.17 (34.41)     3:16.99 (33.82)     3:51.31 (34.32)     4:25.10 (33.79)
        4:59.19 (34.09)     5:31.58 (32.39)                                        
  7 Kennon, Declan P          11 Badger               5:44.17    5:33.39 ZQ     
                  25.50       57.93 (32.43)     1:31.99 (34.06)     2:06.61 (34.62)
        2:40.63 (34.02)     3:15.07 (34.44)     3:49.62 (34.55)     4:23.99 (34.37)
        4:57.73 (33.74)     5:33.39 (35.66)                                        
  8 Simkins, Robert T         12 Team Suffolk         5:31.84    5:34.61 ZQ     
                  29.52     1:02.96 (33.44)     1:37.09 (34.13)     2:11.33 (34.24)
        2:45.93 (34.60)     3:20.04 (34.11)     3:53.92 (33.88)     4:27.54 (33.62)
        5:01.71 (34.17)     5:34.61 (32.90)                                        
  9 Mannix, Richard E         12 Badger               5:43.71    5:41.54 ZQ     
                  27.22     1:02.22 (35.00)     1:37.17 (34.95)     2:12.66 (35.49)
        2:47.06 (34.40)     3:21.85 (34.79)     3:57.03 (35.18)     4:31.71 (34.68)
        5:06.25 (34.54)     5:41.54 (35.29)                                        
 10 DiGiacomo, Daniel         11 BGNW Marlins         5:41.39    5:41.75 ZQ     
                  26.61     1:00.07 (33.46)     1:34.89 (34.82)     2:10.24 (35.35)
        2:45.56 (35.32)     3:20.74 (35.18)     3:56.07 (35.33)     4:31.10 (35.03)
        5:05.64 (34.54)     5:41.75 (36.11)                                        
 11 Clarke, Risten J          12 BGNW Marlins         5:30.91    5:45.75 ZQ     
                  29.90     1:03.18 (33.28)     1:37.80 (34.62)     2:13.14 (35.34)
        2:47.25 (34.11)     3:23.45 (36.20)     4:00.64 (37.19)     4:36.52 (35.88)
        5:10.38 (33.86)     5:45.75 (35.37)                                        
 12 Cashin, Michael J         12 Long Beach           5:50.57    5:46.93 ZQ     
                  29.31     1:02.66 (33.35)     1:37.73 (35.07)     2:13.30 (35.57)
        2:49.08 (35.78)     3:25.35 (36.27)     4:01.08 (35.73)     4:37.63 (36.55)
        5:13.40 (35.77)     5:46.93 (33.53)                                        
 13 Hogan, Colin J            12 Badger               5:44.61    5:47.03 ZQ     
                  26.82     1:01.48 (34.66)     1:36.98 (35.50)     2:12.47 (35.49)
        2:47.57 (35.10)     3:23.19 (35.62)     3:59.14 (35.95)     4:35.06 (35.92)
        5:10.45 (35.39)     5:47.03 (36.58)                                        
 14 Nunez, John               11 AGUA Swim Team       5:58.54    5:47.27 ZQ     
                  31.39     1:06.26 (34.87)     1:42.27 (36.01)     2:17.69 (35.42)
        2:53.28 (35.59)     3:29.00 (35.72)     4:04.62 (35.62)     4:39.55 (34.93)
        5:15.37 (35.82)     5:47.27 (31.90)                                        
 15 Lozano, Joseph            11 Express Swimming     5:59.37    5:47.87 ZQ     
                  32.16     1:07.80 (35.64)     1:44.02 (36.22)     2:19.15 (35.13)
        2:54.77 (35.62)     3:30.07 (35.30)     4:05.67 (35.60)     4:40.99 (35.32)
        5:15.48 (34.49)     5:47.87 (32.39)                                        
 16 Drury, Kevin C            12 Express Swimming     6:00.92    5:48.41 ZQ     
                  30.62     1:05.06 (34.44)     1:40.81 (35.75)     2:18.07 (37.26)
        2:53.59 (35.52)     3:29.23 (35.64)     4:05.80 (36.57)     4:40.95 (35.15)
        5:15.88 (34.93)     5:48.41 (32.53)                                        
 17 Portnoy, Martin           12 SHY/Seals            6:01.66    5:48.45 ZQ     
                  30.67     1:05.70 (35.03)     1:41.70 (36.00)     2:18.01 (36.31)
        2:54.07 (36.06)     3:30.31 (36.24)     4:06.55 (36.24)     4:42.93 (36.38)
        5:17.37 (34.44)     5:48.45 (31.08)                                        
 18 Buttigieg, Timothy W      11 Badger               5:56.09    5:50.52 ZQ     
                  31.20     1:05.85 (34.65)     1:42.18 (36.33)     2:18.39 (36.21)
        2:54.81 (36.42)     3:30.28 (35.47)     4:06.14 (35.86)     4:42.81 (36.67)
        5:18.21 (35.40)     5:50.52 (32.31)                                        
 19 Choi, Hajin               12 LIAC                 5:51.27    5:51.19 ZQ     
                  30.41     1:04.15 (33.74)     1:39.75 (35.60)     2:15.68 (35.93)
        2:51.42 (35.74)     3:27.60 (36.18)     4:04.35 (36.75)     4:40.83 (36.48)
        5:17.29 (36.46)     5:51.19 (33.90)                                        
 20 Rosa, Jack M              11 Islip Aquatics       5:56.12    5:52.12 ZQ     
                  32.21     1:07.75 (35.54)     1:43.41 (35.66)     2:18.34 (34.93)
        2:53.58 (35.24)     3:29.26 (35.68)     4:05.32 (36.06)     4:41.62 (36.30)
        5:17.55 (35.93)     5:52.12 (34.57)                                        
 21 Mu, Nicholas H            11 LIAC                 5:50.49    5:52.85 ZQ     
                  31.04     1:05.82 (34.78)     1:41.72 (35.90)     2:17.56 (35.84)
        2:53.94 (36.38)     3:30.02 (36.08)     4:06.42 (36.40)     4:43.04 (36.62)
        5:18.89 (35.85)     5:52.85 (33.96)                                        
 22 Eiden, Joseph P           12 Middies              5:53.34    5:53.23 ZQ     
                  30.47     1:04.31 (33.84)     1:39.52 (35.21)     2:15.51 (35.99)
        2:53.14 (37.63)     3:28.80 (35.66)     4:05.85 (37.05)     4:42.69 (36.84)
        5:18.91 (36.22)     5:53.23 (34.32)                                        
 23 Giraldo, Andrew           12 Team Rockland        6:03.67    5:54.79 ZQ     
                  30.28     1:05.24 (34.96)     1:42.06 (36.82)     2:19.20 (37.14)
        2:55.30 (36.10)     3:32.44 (37.14)     4:09.88 (37.44)     4:45.24 (35.36)
        5:22.25 (37.01)     5:54.79 (32.54)                                        
 24 Capodanno, Michael S      12 Team Suffolk         6:02.96    5:55.03 ZQ     
                  31.80     1:07.68 (35.88)     1:44.06 (36.38)     2:20.27 (36.21)
        2:56.99 (36.72)     3:33.46 (36.47)     4:09.70 (36.24)     4:45.66 (35.96)
        5:21.84 (36.18)     5:55.03 (33.19)                                        
 25 Pozmanter, Matthew S      11 Three Village        6:02.65    5:55.30 ZQ     
                  31.44     1:06.19 (34.75)     1:42.14 (35.95)     2:19.08 (36.94)
        2:54.67 (35.59)     3:30.49 (35.82)     4:06.58 (36.09)     4:43.15 (36.57)
        5:19.69 (36.54)     5:55.30 (35.61)                                        
 26 Russell, Douglas L        11 Team Suffolk         5:49.25    5:55.53 ZQ     
                  28.10     1:03.28 (35.18)     1:39.24 (35.96)     2:15.05 (35.81)
        2:51.75 (36.70)     3:27.71 (35.96)     4:04.49 (36.78)     4:41.55 (37.06)
        5:16.93 (35.38)     5:55.53 (38.60)                                        
 27 Grunewald, Zane W         12 Viking               5:53.93    5:56.28 JO     
                  30.79     1:06.15 (35.36)     1:43.00 (36.85)     2:19.60 (36.60)
        2:56.10 (36.50)     3:32.76 (36.66)     4:09.26 (36.50)     4:44.88 (35.62)
        5:21.59 (36.71)     5:56.28 (34.69)                                        
 28 Cashin, Liam J            12 Long Beach           5:54.43    5:56.63 JO     
                  31.27     1:06.39 (35.12)     1:42.89 (36.50)     2:19.46 (36.57)
        2:55.99 (36.53)     3:32.42 (36.43)     4:09.39 (36.97)     4:46.37 (36.98)
        5:23.00 (36.63)     5:56.63 (33.63)                                        
 29 Santoro, Joseph           11 Three Village        6:00.70    6:01.58 JO     
                  31.99     1:07.88 (35.89)     1:44.37 (36.49)     2:21.39 (37.02)
        2:58.35 (36.96)     3:35.85 (37.50)     4:12.77 (36.92)     4:49.80 (37.03)
        5:27.24 (37.44)     6:01.58 (34.34)                                        
 30 Kunze, Colin J            12 NYCAC                6:00.31    6:02.25 JO     
                  32.03     1:07.65 (35.62)     1:43.25 (35.60)     2:19.20 (35.95)
        2:55.15 (35.95)     3:31.69 (36.54)     4:08.48 (36.79)     4:45.73 (37.25)
        5:24.21 (38.48)     6:02.25 (38.04)                                        
 31 Finnegan, Matt F          12 LIAC                 5:52.84    6:02.59 JO     
                  32.04     1:08.60 (36.56)     1:45.71 (37.11)     2:23.50 (37.79)
        2:59.66 (36.16)     3:37.31 (37.65)     4:14.75 (37.44)     4:50.89 (36.14)
        5:28.44 (37.55)     6:02.59 (34.15)                                        
 32 Patton, Daniel J          12 Express Swimming     6:02.68    6:03.53 JO     
                  31.49     1:06.05 (34.56)     1:42.67 (36.62)     2:18.06 (35.39)
        2:55.03 (36.97)     3:32.13 (37.10)     4:09.96 (37.83)     4:48.33 (38.37)
        5:27.10 (38.77)     6:03.53 (36.43)                                        
 33 Nisbet, Daniel A          12 Pace                 6:00.14    6:03.54 JO     
                  30.89     1:05.80 (34.91)     1:42.51 (36.71)     2:19.33 (36.82)
        2:56.65 (37.32)     3:35.38 (38.73)     4:12.79 (37.41)     4:50.56 (37.77)
        5:27.75 (37.19)     6:03.54 (35.79)                                        
 34 Alonso, Carlos            12 APEX                 5:55.59    6:04.07        
                  30.77     1:06.06 (35.29)     1:42.42 (36.36)     2:18.39 (35.97)
        2:54.57 (36.18)     3:30.84 (36.27)     4:08.98 (38.14)   6:04.07 (1:55.09)
 35 Pak, Richard              12 LIAC                 5:47.68    6:04.33        
                  28.28     1:03.90 (35.62)     1:41.15 (37.25)     2:18.11 (36.96)
        2:55.90 (37.79)     3:32.65 (36.75)     4:10.20 (37.55)     4:48.44 (38.24)
        5:26.03 (37.59)     6:04.33 (38.30)                                        
 36 Zarriello, Kyle D         12 LIAC                 5:54.17    6:04.47        
                  32.94     1:09.15 (36.21)     1:45.89 (36.74)     2:22.99 (37.10)
        2:59.46 (36.47)     3:36.37 (36.91)     4:14.00 (37.63)     4:51.64 (37.64)
        5:28.76 (37.12)     6:04.47 (35.71)                                        
 37 Penteck, Christopher M    12 Sachem               6:03.20    6:12.04        
                  31.49     1:08.37 (36.88)     1:46.82 (38.45)     2:25.67 (38.85)
        3:04.54 (38.87)     3:43.14 (38.60)     4:21.29 (38.15)     4:59.29 (38.00)
        5:36.59 (37.30)     6:12.04 (35.45)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
          JO: # 26.49        1996 Nicholas Pai, MSC                            
       METRO: M 26.16    5/1/1996 Nicholas Pai, MSC-MR                         
                32.49  ZQ
                33.49  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Domagala, Michael         12 Twisters               28.63      28.96 ZQ     
  2 Dong, Richard             12 Twisters               29.11      29.35 ZQ     
  3 Conaton, Patrick A        12 Badger                 30.66      30.13 ZQ     
  4 Cashin, Michael J         12 Long Beach             30.74      30.42 ZQ     
  5 Fitzpatrick, Kieran T     12 Old Westbury           31.07      30.94 ZQ     
  6 Kim, Sean Y               12 Twisters               30.77      31.16 ZQ     
  7 James, Gregory A          11 Nu-Finmen              30.89      31.51 ZQ     
 -- Mo, Daniel G              12 Badger                 28.49         DQ        
      Head did not break the surface by 15 meters
B - Final
  9 Baudinet, Michael C       12 BGNW Marlins           31.15      30.57 ZQ     
 10 Gao, Ryan X               11 Three Village          31.12      30.63 ZQ     
 11 Drury, Kevin C            12 Express Swimming       31.13      31.11 ZQ     
 12 Koo, Brandon H            11 Twisters               31.21      31.17 ZQ     
 13 Smith, Alex A             11 BGNW Marlins           32.33      31.38 ZQ     
 14 Rosenkranz, Erik          12 Devil Fish             31.51      31.42 ZQ     
 15 Langaman, Matthew G       12 Harbor Seals           31.88      31.98 ZQ     
 16 Spinelli, Eddie F         12 Harbor Seals           31.89      32.29 ZQ     
Preliminaries
 11 Plaschka, Justin          11 Hauppauge              31.15                   
 14 Kelleher, Andrew J        12 Big Blue               31.43                   
 18 Pu, Austin                12 Twisters               32.07                   
 20 Blacker, Aaron M          12 BGNW Marlins           32.45                   
 21 Charleston, Jared A       12 Monroe-Woodbury        32.52                   
 22 Hogan, Colin J            12 Badger                 32.57                   
 23 Rueda, Diego C            12 AGUA Swim Team         32.66                   
 23 Cooper, Ian A             11 BGNW Marlins           32.66                   
 25 Higham, Devon A           12 Badger                 32.67                   
 25 Marvin, William R         12 Northern Dutches       32.67                   
 27 Penteck, Christopher M    12 Sachem                 32.68                   
 28 Brierley, Thomas K        11 Hurricanes             32.86                   
 29 Wright, David T           11 Badger                 32.87                   
 30 Pozmanter, Matthew S      11 Three Village          32.88                   
 31 Thompson, Brendin F       12 Aqua Gems              32.89                   
 32 Zorgman, Ruan J           12 BGNW Marlins           32.90                   
 33 Moon, Jay                 12 Twisters               32.91                   
 34 Giraldo, Andrew           12 Team Rockland          33.03                   
 35 Santoro, Joseph           11 Three Village          33.08                   
 36 Clarke, Risten J          12 BGNW Marlins           33.12                   
 37 Mattera, Michael P        11 Team Suffolk           33.16                   
 38 Uszynski, Arthur          11 Twisters               33.24                   
 39 Brown, Nate M             11 Old Westbury           33.26                   
 40 Nisbet, Daniel A          12 Pace                   33.27                   
 41 Damm, Eric R              12 Hauppauge              33.29                   
 42 Stenger, Adam             11 Long Beach             33.33                   
 43 Attile, Trevor A          11 Big Blue               33.45                   
 44 DiMaria, Michael J        12 Team Suffolk           33.47                   
 45 Grunewald, Zane W         12 Viking                 33.52                   
 46 Chen, Dennis              12 Cross Island           33.61                   
 47 Russell, Douglas L        11 Team Suffolk           33.64                   
 48 Eiden, Joseph P           12 Middies                33.66                   
 49 Istomin, Anthony A        12 LIAC                   33.69                   
 50 Portnoy, Martin           12 SHY/Seals              33.86                   
 51 Tilneac, George           11 NYCAC                  33.93                   
 52 Zagaja, Robert C          12 Bluefish               34.00                   
 53 Bradnock, Reginald        11 Riptides               34.49                   
 54 Saccurato, Aaron F        12 BGNW Marlins           34.54                   
 -- Sperandio, Alec           11 Wagner                  DFS                    
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
          JO: # 26.49        1996 Nicholas Pai, MSC                            
       METRO: M 26.16    5/1/1996 Nicholas Pai, MSC-MR                         
                32.49  ZQ
                33.49  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Mo, Daniel G              12 Badger                 28.89      28.49 qZQ    
  2 Domagala, Michael         12 Twisters               27.97      28.63 qZQ    
  3 Dong, Richard             12 Twisters               29.04      29.11 qZQ    
  4 Conaton, Patrick A        12 Badger                 29.89      30.66 qZQ    
  5 Cashin, Michael J         12 Long Beach             30.51      30.74 qZQ    
  6 Kim, Sean Y               12 Twisters               30.83      30.77 qZQ    
  7 James, Gregory A          11 Nu-Finmen              31.89      30.89 qZQ    
  8 Fitzpatrick, Kieran T     12 Old Westbury           30.53      31.07 qZQ    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Gao, Ryan X               11 Three Village          31.35      31.12 qZQ    
 10 Drury, Kevin C            12 Express Swimming       32.84      31.13 qZQ    
 11 Baudinet, Michael C       12 BGNW Marlins           30.92      31.15 qZQ    
 11 Plaschka, Justin          11 Hauppauge              31.87      31.15 qZQ    
 13 Koo, Brandon H            11 Twisters               31.50      31.21 qZQ    
 14 Kelleher, Andrew J        12 Big Blue               33.10      31.43 qZQ    
 15 Rosenkranz, Erik          12 Devil Fish             31.77      31.51 qZQ    
 16 Langaman, Matthew G       12 Harbor Seals           32.98      31.88 qZQ    
-------------------------------------------------------------------------
 17 Spinelli, Eddie F         12 Harbor Seals           32.26      31.89 ZQ     
 18 Pu, Austin                12 Twisters               32.08      32.07 ZQ     
-------------------------------------------------------------------------
 19 Smith, Alex A             11 BGNW Marlins           32.99      32.33 ZQ     
 20 Blacker, Aaron M          12 BGNW Marlins           32.34      32.45 ZQ     
 21 Charleston, Jared A       12 Monroe-Woodbury        32.91      32.52 JO     
 22 Hogan, Colin J            12 Badger                 32.65      32.57 JO     
 23 Cooper, Ian A             11 BGNW Marlins           33.43      32.66 JO     
 23 Rueda, Diego C            12 AGUA Swim Team         33.34      32.66 JO     
 25 Higham, Devon A           12 Badger                 33.11      32.67 JO     
 25 Marvin, William R         12 Northern Dutches       33.05      32.67 JO     
 27 Penteck, Christopher M    12 Sachem                 32.05      32.68 JO     
 28 Brierley, Thomas K        11 Hurricanes             32.99      32.86 JO     
 29 Wright, David T           11 Badger                 33.02      32.87 JO     
 30 Pozmanter, Matthew S      11 Three Village          33.29      32.88 JO     
 31 Thompson, Brendin F       12 Aqua Gems              32.80      32.89 JO     
 32 Zorgman, Ruan J           12 BGNW Marlins           32.78      32.90 JO     
 33 Moon, Jay                 12 Twisters               32.53      32.91 JO     
 34 Giraldo, Andrew           12 Team Rockland          32.39      33.03 JO     
 35 Santoro, Joseph           11 Three Village          33.40      33.08 JO     
 36 Clarke, Risten J          12 BGNW Marlins           31.26      33.12 JO     
 37 Mattera, Michael P        11 Team Suffolk           33.36      33.16 JO     
 38 Uszynski, Arthur          11 Twisters               32.01      33.24 JO     
 39 Brown, Nate M             11 Old Westbury           33.20      33.26 JO     
 40 Nisbet, Daniel A          12 Pace                   33.15      33.27 JO     
 41 Damm, Eric R              12 Hauppauge              33.47      33.29 JO     
 42 Stenger, Adam             11 Long Beach             32.40      33.33 JO     
 43 Attile, Trevor A          11 Big Blue               33.39      33.45 JO     
 44 DiMaria, Michael J        12 Team Suffolk           32.97      33.47 JO     
 45 Grunewald, Zane W         12 Viking                 32.76      33.52        
 46 Chen, Dennis              12 Cross Island           33.49      33.61        
 47 Russell, Douglas L        11 Team Suffolk           32.63      33.64        
 48 Eiden, Joseph P           12 Middies                33.17      33.66        
 49 Istomin, Anthony A        12 LIAC                   33.29      33.69        
 50 Portnoy, Martin           12 SHY/Seals              32.78      33.86        
 51 Tilneac, George           11 NYCAC                  32.85      33.93        
 52 Zagaja, Robert C          12 Bluefish               32.56      34.00        
 53 Bradnock, Reginald        11 Riptides               33.43      34.49        
 54 Saccurato, Aaron F        12 BGNW Marlins           32.74      34.54        
 -- Sperandio, Alec           11 Wagner                 33.10        DFS        
      Declared false start
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          JO: # 56.81        1996 Nicholas Pai, MSC                            
       METRO: M 55.84    5/1/1996 Nicholas Pai, MSC-MR                         
                49.59  OPEN
                51.59  JRN
                53.09  NCSA
                55.09  SECT
              1:08.79  ZQ
              1:11.59  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Mo, Daniel G              12 Badger               1:02.15      59.40 ZQ     
                  28.24       59.40 (31.16)                                        
  2 Barry, Charles C          12 Badger               1:00.83    1:00.03 ZQ     
                  29.65     1:00.03 (30.38)                                        
  3 Domagala, Michael         12 Twisters             1:02.52    1:00.40 ZQ     
                  29.43     1:00.40 (30.97)                                        
  4 Kim, Sean Y               12 Twisters             1:04.09    1:03.28 ZQ     
                  31.39     1:03.28 (31.89)                                        
  5 Carey, Jack T             12 NY Sharks            1:03.84    1:03.63 ZQ     
                  31.35     1:03.63 (32.28)                                        
  6 Conaton, Patrick A        12 Badger               1:06.05    1:03.98 ZQ     
                  31.05     1:03.98 (32.93)                                        
  7 Dong, Richard             12 Twisters             1:05.40    1:04.64 ZQ     
                  30.47     1:04.64 (34.17)                                        
  8 Koo, Brandon H            11 Twisters             1:05.98    1:05.81 ZQ     
                  32.15     1:05.81 (33.66)                                        
B - Final
  9 Fitzpatrick, Kieran T     12 Old Westbury         1:06.55    1:05.70 ZQ     
                  32.06     1:05.70 (33.64)                                        
 10 Gao, Ryan X               11 Three Village        1:06.28    1:06.99 ZQ     
                  32.20     1:06.99 (34.79)                                        
 11 Drury, Kevin C            12 Express Swimming     1:08.11    1:07.01 ZQ     
                  32.80     1:07.01 (34.21)                                        
 12 Cashin, Michael J         12 Long Beach           1:07.39    1:07.17 ZQ     
                  32.47     1:07.17 (34.70)                                        
 13 Mu, Nicholas H            11 LIAC                 1:08.67    1:07.43 ZQ     
                  32.58     1:07.43 (34.85)                                        
 14 Mannix, Richard E         12 Badger               1:07.55    1:08.07 ZQ     
                  32.78     1:08.07 (35.29)                                        
 15 Giraldo, Andrew           12 Team Rockland        1:08.28    1:08.53 ZQ     
                  32.93     1:08.53 (35.60)                                        
 16 Wright, David T           11 Badger               1:08.73    1:10.71 JO     
                  33.92     1:10.71 (36.79)                                        
Preliminaries
 17 Smith, Alex A             11 BGNW Marlins         1:08.94                   
                  34.07     1:08.94 (34.87)                                        
 18 Sperandio, Alec           11 Wagner               1:09.22                   
                  33.36     1:09.22 (35.86)                                        
 19 Rueda, Diego C            12 AGUA Swim Team       1:09.32                   
                  34.37     1:09.32 (34.95)                                        
 20 Pu, Austin                12 Twisters             1:09.35                   
                  33.77     1:09.35 (35.58)                                        
 21 Uszynski, Arthur          11 Twisters             1:09.38                   
                  34.20     1:09.38 (35.18)                                        
 22 Plaschka, Justin          11 Hauppauge            1:09.64                   
                  33.98     1:09.64 (35.66)                                        
 23 James, Gregory A          11 Nu-Finmen            1:09.84                   
                  33.63     1:09.84 (36.21)                                        
 23 Spinelli, Eddie F         12 Harbor Seals         1:09.84                   
                  33.71     1:09.84 (36.13)                                        
 25 Grunewald, Zane W         12 Viking               1:10.03                   
                  33.72     1:10.03 (36.31)                                        
 26 Hogan, Colin J            12 Badger               1:10.57                   
                  33.82     1:10.57 (36.75)                                        
 27 Blacker, Aaron M          12 BGNW Marlins         1:10.72                   
                  34.03     1:10.72 (36.69)                                        
 28 Zorgman, Ruan J           12 BGNW Marlins         1:10.86                   
                  34.34     1:10.86 (36.52)                                        
 28 Istomin, Anthony A        12 LIAC                 1:10.86                   
                  34.79     1:10.86 (36.07)                                        
 30 Cooper, Ian A             11 BGNW Marlins         1:10.96                   
                  34.81     1:10.96 (36.15)                                        
 31 Baudinet, Michael C       12 BGNW Marlins         1:11.04                   
                  35.30     1:11.04 (35.74)                                        
 32 Portnoy, Martin           12 SHY/Seals            1:11.10                   
                  34.58     1:11.10 (36.52)                                        
 33 Penteck, Christopher M    12 Sachem               1:11.13                   
                  33.15     1:11.13 (37.98)                                        
 34 Kunze, Colin J            12 NYCAC                1:11.56                   
                  34.45     1:11.56 (37.11)                                        
 35 Eiden, Joseph P           12 Middies              1:11.61                   
                  34.79     1:11.61 (36.82)                                        
 36 Cavotti, Spencer          12 Northern Dutches     1:11.72                   
                  34.46     1:11.72 (37.26)                                        
 37 Russell, Douglas L        11 Team Suffolk         1:11.78                   
                  34.54     1:11.78 (37.24)                                        
 38 Marvin, William R         12 Northern Dutches     1:11.81                   
                  34.71     1:11.81 (37.10)                                        
 39 Stenger, Adam             11 Long Beach           1:11.86                   
                  34.70     1:11.86 (37.16)                                        
 40 Pozmanter, Matthew S      11 Three Village        1:12.05                   
                  34.10     1:12.05 (37.95)                                        
 41 Charles, Brandon K        12 Team Suffolk         1:12.20                   
                  34.88     1:12.20 (37.32)                                        
 42 Santoro, Joseph           11 Three Village        1:12.22                   
                  34.83     1:12.22 (37.39)                                        
 43 Charleston, Jared A       12 Monroe-Woodbury      1:12.25                   
                  35.67     1:12.25 (36.58)                                        
 44 Nisbet, Daniel A          12 Pace                 1:12.36                   
                  35.00     1:12.36 (37.36)                                        
 45 Damm, Eric R              12 Hauppauge            1:12.43                   
                  35.16     1:12.43 (37.27)                                        
 46 Choi, Hajin               12 LIAC                 1:12.79                   
                  35.89     1:12.79 (36.90)                                        
 47 Capodanno, Michael S      12 Team Suffolk         1:13.21                   
                  35.46     1:13.21 (37.75)                                        
 48 Buttigieg, Timothy W      11 Badger               1:13.52                   
                  35.43     1:13.52 (38.09)                                        
 49 Darcy, Matthew J          12 Sachem               1:14.09                   
                  36.39     1:14.09 (37.70)                                        
 49 Donlevy, James            12 Sachem               1:14.09                   
                  35.28     1:14.09 (38.81)                                        
 51 DiMaria, Michael J        12 Team Suffolk         1:14.36                   
                  35.53     1:14.36 (38.83)                                        
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          JO: # 56.81        1996 Nicholas Pai, MSC                            
       METRO: M 55.84    5/1/1996 Nicholas Pai, MSC-MR                         
                49.59  OPEN
                51.59  JRN
                53.09  NCSA
                55.09  SECT
              1:08.79  ZQ
              1:11.59  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Barry, Charles C          12 Badger                 59.82    1:00.83 qZQ    
                  30.01     1:00.83 (30.82)                                        
  2 Mo, Daniel G              12 Badger                 59.87    1:02.15 qZQ    
                  29.99     1:02.15 (32.16)                                        
  3 Domagala, Michael         12 Twisters               59.91    1:02.52 qZQ    
                  30.16     1:02.52 (32.36)                                        
  4 Carey, Jack T             12 NY Sharks            1:03.56    1:03.84 qZQ    
                  31.05     1:03.84 (32.79)                                        
  5 Kim, Sean Y               12 Twisters             1:05.34    1:04.09 qZQ    
                  31.68     1:04.09 (32.41)                                        
  6 Dong, Richard             12 Twisters             1:05.01    1:05.40 qZQ    
                  30.82     1:05.40 (34.58)                                        
  7 Koo, Brandon H            11 Twisters             1:05.93    1:05.98 qZQ    
                  32.23     1:05.98 (33.75)                                        
  8 Conaton, Patrick A        12 Badger               1:04.68    1:06.05 qZQ    
                  31.99     1:06.05 (34.06)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Gao, Ryan X               11 Three Village        1:05.68    1:06.28 qZQ    
                  31.94     1:06.28 (34.34)                                        
 10 Fitzpatrick, Kieran T     12 Old Westbury         1:05.42    1:06.55 qZQ    
                  32.58     1:06.55 (33.97)                                        
 11 Cashin, Michael J         12 Long Beach           1:05.27    1:07.39 qZQ    
                  32.59     1:07.39 (34.80)                                        
 12 Mannix, Richard E         12 Badger               1:11.42    1:07.55 qZQ    
                  32.57     1:07.55 (34.98)                                        
 13 Drury, Kevin C            12 Express Swimming     1:08.36    1:08.11 qZQ    
                  32.80     1:08.11 (35.31)                                        
 14 Giraldo, Andrew           12 Team Rockland        1:10.97    1:08.28 qZQ    
                  32.73     1:08.28 (35.55)                                        
 15 Mu, Nicholas H            11 LIAC                 1:06.85    1:08.67 qZQ    
                  32.97     1:08.67 (35.70)                                        
 16 Wright, David T           11 Badger               1:09.55    1:08.73 qZQ    
                  33.14     1:08.73 (35.59)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Smith, Alex A             11 BGNW Marlins         1:09.27    1:08.94 JO     
                  34.07     1:08.94 (34.87)                                        
 18 Sperandio, Alec           11 Wagner               1:08.93    1:09.22 JO     
                  33.36     1:09.22 (35.86)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Rueda, Diego C            12 AGUA Swim Team       1:09.77    1:09.32 JO     
                  34.37     1:09.32 (34.95)                                        
 20 Pu, Austin                12 Twisters             1:08.31    1:09.35 JO     
                  33.77     1:09.35 (35.58)                                        
 21 Uszynski, Arthur          11 Twisters             1:09.21    1:09.38 JO     
                  34.20     1:09.38 (35.18)                                        
 22 Plaschka, Justin          11 Hauppauge            1:07.09    1:09.64 JO     
                  33.98     1:09.64 (35.66)                                        
 23 James, Gregory A          11 Nu-Finmen            1:08.88    1:09.84 JO     
                  33.63     1:09.84 (36.21)                                        
 23 Spinelli, Eddie F         12 Harbor Seals         1:10.75    1:09.84 JO     
                  33.71     1:09.84 (36.13)                                        
 25 Grunewald, Zane W         12 Viking               1:10.45    1:10.03 JO     
                  33.72     1:10.03 (36.31)                                        
 26 Hogan, Colin J            12 Badger               1:09.21    1:10.57 JO     
                  33.82     1:10.57 (36.75)                                        
 27 Blacker, Aaron M          12 BGNW Marlins         1:09.97    1:10.72 JO     
                  34.03     1:10.72 (36.69)                                        
 28 Zorgman, Ruan J           12 BGNW Marlins         1:08.98    1:10.86 JO     
                  34.34     1:10.86 (36.52)                                        
 28 Istomin, Anthony A        12 LIAC                 1:10.81    1:10.86 JO     
                  34.79     1:10.86 (36.07)                                        
 30 Cooper, Ian A             11 BGNW Marlins         1:09.18    1:10.96 JO     
                  34.81     1:10.96 (36.15)                                        
 31 Baudinet, Michael C       12 BGNW Marlins         1:10.30    1:11.04 JO     
                  35.30     1:11.04 (35.74)                                        
 32 Portnoy, Martin           12 SHY/Seals            1:10.13    1:11.10 JO     
                  34.58     1:11.10 (36.52)                                        
 33 Penteck, Christopher M    12 Sachem               1:10.90    1:11.13 JO     
                  33.15     1:11.13 (37.98)                                        
 34 Kunze, Colin J            12 NYCAC                1:11.52    1:11.56 JO     
                  34.45     1:11.56 (37.11)                                        
 35 Eiden, Joseph P           12 Middies              1:11.55    1:11.61        
                  34.79     1:11.61 (36.82)                                        
 36 Cavotti, Spencer          12 Northern Dutches     1:09.96    1:11.72        
                  34.46     1:11.72 (37.26)                                        
 37 Russell, Douglas L        11 Team Suffolk         1:10.25    1:11.78        
                  34.54     1:11.78 (37.24)                                        
 38 Marvin, William R         12 Northern Dutches     1:10.36    1:11.81        
                  34.71     1:11.81 (37.10)                                        
 39 Stenger, Adam             11 Long Beach           1:09.79    1:11.86        
                  34.70     1:11.86 (37.16)                                        
 40 Pozmanter, Matthew S      11 Three Village        1:11.49    1:12.05        
                  34.10     1:12.05 (37.95)                                        
 41 Charles, Brandon K        12 Team Suffolk         1:11.58    1:12.20        
                  34.88     1:12.20 (37.32)                                        
 42 Santoro, Joseph           11 Three Village        1:10.49    1:12.22        
                  34.83     1:12.22 (37.39)                                        
 43 Charleston, Jared A       12 Monroe-Woodbury      1:11.30    1:12.25        
                  35.67     1:12.25 (36.58)                                        
 44 Nisbet, Daniel A          12 Pace                 1:11.09    1:12.36        
                  35.00     1:12.36 (37.36)                                        
 45 Damm, Eric R              12 Hauppauge            1:10.70    1:12.43        
                  35.16     1:12.43 (37.27)                                        
 46 Choi, Hajin               12 LIAC                 1:10.83    1:12.79        
                  35.89     1:12.79 (36.90)                                        
 47 Capodanno, Michael S      12 Team Suffolk         1:10.78    1:13.21        
                  35.46     1:13.21 (37.75)                                        
 48 Buttigieg, Timothy W      11 Badger               1:11.43    1:13.52        
                  35.43     1:13.52 (38.09)                                        
 49 Darcy, Matthew J          12 Sachem               1:10.78    1:14.09        
                  36.39     1:14.09 (37.70)                                        
 49 Donlevy, James            12 Sachem               1:11.45    1:14.09        
                  35.28     1:14.09 (38.81)                                        
 51 DiMaria, Michael J        12 Team Suffolk         1:10.06    1:14.36        
                  35.53     1:14.36 (38.83)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard Backstroke
===============================================================================
          JO: # 2:02.97   2/16/2002 Tristan L Hastings, BGNW Marlins           
       METRO: M 2:00.39    3/2/2002 Tristan Hastings, BGNW-MR                  
                1:47.89  OPEN
                1:54.79  NCSA
                1:59.39  SECT
                2:31.99  ZQ
                2:37.99  JO
               15:18.79  JRN
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Barry, Charles C          12 Badger               2:11.36    2:07.71 ZQ     
                  30.59     1:02.72 (32.13)     1:35.47 (32.75)     2:07.71 (32.24)
  2 Mo, Daniel G              12 Badger               2:15.95    2:11.71 ZQ     
                  29.98     1:03.08 (33.10)     1:37.67 (34.59)     2:11.71 (34.04)
  3 Carey, Jack T             12 NY Sharks            2:19.67    2:14.69 ZQ     
                  31.52     1:05.82 (34.30)     1:40.89 (35.07)     2:14.69 (33.80)
  4 Kim, Sean Y               12 Twisters             2:17.11    2:16.48 ZQ     
                  32.07     1:06.43 (34.36)     1:41.39 (34.96)     2:16.48 (35.09)
  5 Conaton, Patrick A        12 Badger               2:19.70    2:20.70 ZQ     
                  32.65     1:08.42 (35.77)     1:45.10 (36.68)     2:20.70 (35.60)
  6 Cashin, Michael J         12 Long Beach           2:23.27    2:22.74 ZQ     
                  32.48     1:08.77 (36.29)     1:46.38 (37.61)     2:22.74 (36.36)
  7 Fitzpatrick, Kieran T     12 Old Westbury         2:23.89    2:24.82 ZQ     
                  33.92     1:10.92 (37.00)     1:48.07 (37.15)     2:24.82 (36.75)
  8 Hogan, Colin J            12 Badger               2:24.11    2:27.69 ZQ     
                  34.50     1:11.23 (36.73)     1:49.79 (38.56)     2:27.69 (37.90)
B - Final
  9 Gao, Ryan X               11 Three Village        2:24.40    2:22.87 ZQ     
                  33.21     1:09.38 (36.17)     1:47.01 (37.63)     2:22.87 (35.86)
 10 Mu, Nicholas H            11 LIAC                 2:26.06    2:23.20 ZQ     
                  33.25     1:09.40 (36.15)     1:47.06 (37.66)     2:23.20 (36.14)
 11 Smith, Alex A             11 BGNW Marlins         2:25.22    2:23.34 ZQ     
                  33.57     1:10.96 (37.39)     1:48.22 (37.26)     2:23.34 (35.12)
 12 Moon, Jay                 12 Twisters             2:26.87    2:24.33 ZQ     
                  33.15     1:09.48 (36.33)     1:47.60 (38.12)     2:24.33 (36.73)
 13 Wright, David T           11 Badger               2:26.24    2:25.09 ZQ     
                  34.28     1:10.94 (36.66)     1:48.50 (37.56)     2:25.09 (36.59)
 14 Drury, Kevin C            12 Express Swimming     2:29.37    2:25.22 ZQ     
                  34.47     1:12.16 (37.69)     1:50.59 (38.43)     2:25.22 (34.63)
 15 Uszynski, Arthur          11 Twisters             2:28.47    2:26.89 ZQ     
                  34.31     1:11.13 (36.82)     1:49.72 (38.59)     2:26.89 (37.17)
 16 Blacker, Aaron M          12 BGNW Marlins         2:28.14    2:29.33 ZQ     
                  34.69     1:12.60 (37.91)     1:51.08 (38.48)     2:29.33 (38.25)
Preliminaries
 17 Giraldo, Andrew           12 Team Rockland        2:30.53                   
                  34.84     1:13.65 (38.81)     1:53.69 (40.04)     2:30.53 (36.84)
 18 Brierley, Thomas K        11 Hurricanes           2:30.82                   
                  35.08     1:13.92 (38.84)     1:53.34 (39.42)     2:30.82 (37.48)
 19 Penteck, Christopher M    12 Sachem               2:31.10                   
                  34.97     1:13.79 (38.82)     1:53.62 (39.83)     2:31.10 (37.48)
 20 Cooper, Ian A             11 BGNW Marlins         2:31.31                   
                  35.02     1:13.09 (38.07)     1:52.41 (39.32)     2:31.31 (38.90)
 21 Russell, Douglas L        11 Team Suffolk         2:31.41                   
                  36.23     1:15.09 (38.86)     1:53.88 (38.79)     2:31.41 (37.53)
 22 Stenger, Adam             11 Long Beach           2:31.54                   
                  35.70     1:14.36 (38.66)     1:53.29 (38.93)     2:31.54 (38.25)
 23 Zarriello, Kyle D         12 LIAC                 2:32.21                   
                  36.62     1:15.14 (38.52)     1:54.74 (39.60)     2:32.21 (37.47)
 24 Santoro, Joseph           11 Three Village        2:32.56                   
                  35.07     1:14.62 (39.55)     1:54.35 (39.73)     2:32.56 (38.21)
 25 Brown, Nate M             11 Old Westbury         2:33.23                   
                  35.76     1:14.40 (38.64)     1:54.54 (40.14)     2:33.23 (38.69)
 26 Kunze, Colin J            12 NYCAC                2:34.90                   
                  35.40     1:13.97 (38.57)     1:54.99 (41.02)     2:34.90 (39.91)
 27 Hackett, Liam R           12 BGNW Marlins         2:34.98                   
                  35.05     1:14.06 (39.01)     1:55.03 (40.97)     2:34.98 (39.95)
 28 Bonalle, Steven C         12 Badger               2:37.00                   
                  36.52     1:16.74 (40.22)     1:57.68 (40.94)     2:37.00 (39.32)
 29 Walsh, Zach H             11 NY Sharks            2:39.04                   
                  37.59     1:18.19 (40.60)     1:59.11 (40.92)     2:39.04 (39.93)
 
Boys 11-12 200 Yard Backstroke
===============================================================================
          JO: # 2:02.97   2/16/2002 Tristan L Hastings, BGNW Marlins           
       METRO: M 2:00.39    3/2/2002 Tristan Hastings, BGNW-MR                  
                1:47.89  OPEN
                1:54.79  NCSA
                1:59.39  SECT
                2:31.99  ZQ
                2:37.99  JO
               15:18.79  JRN
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Barry, Charles C          12 Badger               2:07.37    2:11.36 qZQ    
                  30.98     1:04.62 (33.64)     1:38.19 (33.57)     2:11.36 (33.17)
  2 Mo, Daniel G              12 Badger               2:10.51    2:15.95 qZQ    
                  30.59     1:05.02 (34.43)     1:40.58 (35.56)     2:15.95 (35.37)
  3 Kim, Sean Y               12 Twisters             2:17.36    2:17.11 qZQ    
                  32.23     1:06.94 (34.71)     1:43.01 (36.07)     2:17.11 (34.10)
  4 Carey, Jack T             12 NY Sharks            2:17.56    2:19.67 qZQ    
                  32.58     1:08.02 (35.44)     1:44.49 (36.47)     2:19.67 (35.18)
  5 Conaton, Patrick A        12 Badger               2:21.04    2:19.70 qZQ    
                  31.51     1:06.34 (34.83)     1:43.19 (36.85)     2:19.70 (36.51)
  6 Cashin, Michael J         12 Long Beach           2:23.05    2:23.27 qZQ    
                  33.49     1:10.40 (36.91)     1:47.57 (37.17)     2:23.27 (35.70)
  7 Fitzpatrick, Kieran T     12 Old Westbury         2:20.98    2:23.89 qZQ    
                  34.67     1:11.76 (37.09)     1:47.93 (36.17)     2:23.89 (35.96)
  8 Hogan, Colin J            12 Badger               2:24.91    2:24.11 qZQ    
                  33.98     1:10.41 (36.43)     1:47.87 (37.46)     2:24.11 (36.24)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Gao, Ryan X               11 Three Village        2:26.94    2:24.40 qZQ    
                  33.83     1:10.25 (36.42)     1:47.78 (37.53)     2:24.40 (36.62)
 10 Smith, Alex A             11 BGNW Marlins         2:37.64    2:25.22 qZQ    
                  34.65     1:11.55 (36.90)     1:49.63 (38.08)     2:25.22 (35.59)
 11 Mu, Nicholas H            11 LIAC                 2:29.44    2:26.06 qZQ    
                  34.07     1:11.40 (37.33)     1:49.10 (37.70)     2:26.06 (36.96)
 12 Wright, David T           11 Badger               2:25.11    2:26.24 qZQ    
                  33.77     1:10.31 (36.54)     1:48.60 (38.29)     2:26.24 (37.64)
 13 Moon, Jay                 12 Twisters             2:27.30    2:26.87 qZQ    
                  34.05     1:11.84 (37.79)     1:49.63 (37.79)     2:26.87 (37.24)
 14 Blacker, Aaron M          12 BGNW Marlins         2:26.36    2:28.14 qZQ    
                  34.64     1:12.12 (37.48)     1:50.37 (38.25)     2:28.14 (37.77)
 15 Uszynski, Arthur          11 Twisters             2:30.03    2:28.47 qZQ    
                  35.44     1:13.30 (37.86)     1:52.04 (38.74)     2:28.47 (36.43)
 16 Drury, Kevin C            12 Express Swimming     2:34.08    2:29.37 qZQ    
                  34.63     1:13.56 (38.93)     1:52.77 (39.21)     2:29.37 (36.60)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Giraldo, Andrew           12 Team Rockland        2:30.43    2:30.53 ZQ     
                  34.84     1:13.65 (38.81)     1:53.69 (40.04)     2:30.53 (36.84)
 18 Brierley, Thomas K        11 Hurricanes           2:35.95    2:30.82 ZQ     
                  35.08     1:13.92 (38.84)     1:53.34 (39.42)     2:30.82 (37.48)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Penteck, Christopher M    12 Sachem               2:32.19    2:31.10 ZQ     
                  34.97     1:13.79 (38.82)     1:53.62 (39.83)     2:31.10 (37.48)
 20 Cooper, Ian A             11 BGNW Marlins         2:30.50    2:31.31 ZQ     
                  35.02     1:13.09 (38.07)     1:52.41 (39.32)     2:31.31 (38.90)
 21 Russell, Douglas L        11 Team Suffolk         2:31.66    2:31.41 ZQ     
                  36.23     1:15.09 (38.86)     1:53.88 (38.79)     2:31.41 (37.53)
 22 Stenger, Adam             11 Long Beach           2:36.20    2:31.54 ZQ     
                  35.70     1:14.36 (38.66)     1:53.29 (38.93)     2:31.54 (38.25)
 23 Zarriello, Kyle D         12 LIAC                 2:26.69    2:32.21 JO     
                  36.62     1:15.14 (38.52)     1:54.74 (39.60)     2:32.21 (37.47)
 24 Santoro, Joseph           11 Three Village        2:35.47    2:32.56 JO     
                  35.07     1:14.62 (39.55)     1:54.35 (39.73)     2:32.56 (38.21)
 25 Brown, Nate M             11 Old Westbury         2:33.31    2:33.23 JO     
                  35.76     1:14.40 (38.64)     1:54.54 (40.14)     2:33.23 (38.69)
 26 Kunze, Colin J            12 NYCAC                2:33.85    2:34.90 JO     
                  35.40     1:13.97 (38.57)     1:54.99 (41.02)     2:34.90 (39.91)
 27 Hackett, Liam R           12 BGNW Marlins         2:37.58    2:34.98 JO     
                  35.05     1:14.06 (39.01)     1:55.03 (40.97)     2:34.98 (39.95)
 28 Bonalle, Steven C         12 Badger               2:37.80    2:37.00 JO     
                  36.52     1:16.74 (40.22)     1:57.68 (40.94)     2:37.00 (39.32)
 29 Walsh, Zach H             11 NY Sharks            2:37.35    2:39.04 JRN    
                  37.59     1:18.19 (40.60)     1:59.11 (40.92)     2:39.04 (39.93)
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
          JO: # 29.16        1994 Chris Miller, LIAC                           
       METRO: M 28.24    5/1/1994 Chris Miller, LIAC-MR                        
                37.09  ZQ
                38.09  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Rosen, Alex J             12 BGNW Marlins           31.70      30.49 ZQ     
  2 Kelleher, Andrew J        12 Big Blue               31.79      31.94 ZQ     
  3 Zorgman, Ruan J           12 BGNW Marlins           33.62      32.15 ZQ     
  4 Tremain, Max              12 Badger                 33.24      32.33 ZQ     
  5 Byrne, Cameron A          12 Sachem                 33.46      33.06 ZQ     
  6 Cavotti, Spencer          12 Northern Dutches       33.51      33.38 ZQ     
  7 Fitzpatrick, Kieran T     12 Old Westbury           34.16      33.70 ZQ     
  8 Dong, Richard             12 Twisters               33.57      33.89 ZQ     
B - Final
  9 Stoski, Nicholas          12 Long Beach             35.07      34.00 ZQ     
 10 Simkins, Robert T         12 Team Suffolk           34.27      34.40 ZQ     
 11 Koo, Brandon H            11 Twisters               35.83      34.52 ZQ     
 12 Drennan, Patrick M        12 West Islip             34.39      34.84 ZQ     
 13 Charles, Brandon K        12 Team Suffolk           35.46      35.41 ZQ     
 14 Langaman, Matthew G       12 Harbor Seals           34.94      35.56 ZQ     
 15 Macaluso, Christian J     12 Silver Streaks         35.43      35.81 ZQ     
 16 Knight, Jordan            12 FLY                    36.05      36.26 ZQ     
Preliminaries
 15 MACKAY, Matthew           11 Seahawks               35.47                   
 16 Chen, Dennis              12 Cross Island           35.79                   
 17 James, Gregory A          11 Nu-Finmen              35.81                   
 20 McCann, Brendan A         12 Cross Island           36.17                   
 21 Grunewald, Zane W         12 Viking                 36.22                   
 22 Cho, Steven               12 Sea Lions              36.49                   
 23 Furey, James K            12 COND                   36.52                   
 24 Pu, Austin                12 Twisters               36.61