2008 MR Pacesetters Winter Wonderland - 12/6/2008 to 12/7/2008         

                             Sanction #: MR-081208                             
                                    Results                                    
 
Girls 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McClung, Demi R            9 Pace-MR                32.92      32.65        
  2 Kashima, Riko             10 FAST-MR                38.52      33.37        
  3 Morrissy, Kelly C          8 Pace-MR                34.21      33.60        
  4 D'Amico, Nicole M          9 FAST-MR                36.59      34.15        
  5 Rappa, Gianna             10 SMC-MR                 37.56      34.88        
  6 Frascati, Nicole M         9 FAST-MR                35.40      35.08        
  7 Hanagan, Alli N           10 FAST-MR                35.62      35.10        
  8 Montes, Cassidy            9 FAST-MR                37.21      35.38        
  9 Fontaine, Chiara A         9 Pace-MR                38.15      35.97        
 10 King, Mairead E            9 Pace-MR                36.38      36.03        
 11 Weber, Maya               10 FAST-MR                   NT      36.42        
 12 Walthall-Moon, Nia P       9 FAST-MR                45.76      36.70        
 13 Kiesel, Isabel S           9 Pace-MR                36.79      36.72        
 14 Shelton, Merritt W         8 Pace-MR                38.55      36.76        
 15 Messner, Gabrielle R      10 SMC-MR                 38.77      37.00        
 16 Sullivan, Emily R          9 Pace-MR                35.62      37.18        
 17 McCormick, Sarah          10 SMC-MR               1:01.92      37.20        
 17 Brewer, Tatyana            9 Seals-MR               44.53      37.20        
 19 Kern, Marina              10 Pace-MR                38.03      37.22        
 20 Klein, Sarah E            10 Pace-MR                38.86      37.89        
 21 Mckenna, Leah R           10 FAST-MR                51.77      38.02        
 22 Lesser, Molly             10 SMC-MR                 36.59      38.03        
 23 McManus, Hallie G          9 Pace-MR                38.38      38.12        
 24 Jones, Caroline            9 SMC-MR                    NT      38.23        
 25 Galligan, Georgia         10 SMC-MR                 40.08      38.44        
 26 Dockery, Jaelin           10 Seals-MR                  NT      38.49        
 27 Stalman, Luisa            10 SMC-MR                    NT      38.60        
 28 Donoghue, Mary E          10 Pace-MR                41.55      39.50        
 29 Donoghue, Megan M          8 Pace-MR                39.24      39.76        
 30 Riverso, Nadia            10 FAST-MR                45.23      39.88        
 31 Smith, Jazmine K           8 FAST-MR                54.67      39.96        
 32 Wang, Chloe               10 FAST-MR                46.81      40.16        
 33 Gordon, Arielle            9 SMC-MR                 43.18      40.30        
 34 Minerva, Isabelle E        9 Pace-MR                49.98      40.46        
 35 Hoffman, Jacquelyn R      10 Pace-MR                41.23      40.80        
 36 Lynch, Julia M            10 SMC-MR                 42.05      41.67        
 37 Elwood, Kylie M            9 Pace-MR                41.92      41.70        
 38 Rivera, Tatiana           10 Seals-MR                  NT      41.88        
 39 McArdle, Maeve             8 FAST-MR                59.90      42.06        
 40 Chia, Eileen              10 FAST-MR                45.25      42.81        
 41 Buscema, Pamela            9 SMC-MR                 53.44      43.22        
 42 Fauver, Daisy              7 SMC-MR                    NT      43.32        
 43 Romero, Stefanie           9 FAST-MR                49.44      43.60        
 44 Cantor, Elana R            8 Pace-MR                39.91      43.74        
 45 Fauver, Lily               9 SMC-MR                 43.79      43.94        
 46 Unger, Sarah               9 SMC-MR                 45.72      44.25        
 47 Corona, Lilianett         10 Seals-MR                  NT      44.43        
 48 DelMonaco, Gabriella       8 FAST-MR              1:09.29      44.51        
 49 Skerrett, Maya E           8 Seals-MR                  NT      44.61        
 50 Gordon, Natalia            8 SMC-MR                 50.06      44.75        
 51 Cespedas, Nabel            8 Seals-MR               59.97      44.88        
 52 Pearce, Bobbie            10 Pace-MR                46.58      45.15        
 53 Spor, Shannon              9 SMC-MR                 40.90      45.21        
 54 Cartularo, Madison         9 SMC-MR                 49.20      45.25        
 55 Cartularo, Morgan          9 SMC-MR                 46.33      45.34        
 56 Hanagan, Lilli H           8 FAST-MR                48.86      45.35        
 57 Capolongo, Genevieve       9 SMC-MR                 43.81      45.43        
 58 John, Kendall S            9 Pace-MR                45.86      45.51        
 59 Shopovick, Olivia          8 FAST-MR                45.00      45.64        
 60 Tuchman, Emily             8 SMC-MR                 51.51      47.46        
 61 Rosenbaum, Lily B          7 Pace-MR                51.06      47.79        
 62 Venkatesh, Ambika          7 Pace-MR                46.19      48.61        
 63 Fitzpatrick, Lucy          8 SMC-MR                    NT      49.10        
 64 Contreras, Sasha           9 Seals-MR                  NT      49.29        
 65 Smith, Ashlyn M            7 FAST-MR                55.55      49.56        
 66 Lopez, Karla V             8 FAST-MR              1:15.78      49.82        
 67 Gallagher, Madelyn M       8 Pace-MR                47.77      51.06        
 68 Ford, Janey F              9 Seals-MR                  NT      53.69        
 69 Penha, Sachi               9 FAST-MR                34.33      54.10        
 70 Greenholz, Molly           7 FAST-MR              1:10.00      55.02        
 71 Thomas, Sarah P            7 FAST-MR              1:10.78      57.34        
 72 Brone, Sarah               7 FAST-MR              2:07.27      57.61        
 73 Seck, Fatim                7 FAST-MR              1:35.77      58.01        
 74 Cohen, Elena               8 SMC-MR                 55.88    1:00.97        
 75 Putnam, Rebecca            7 SMC-MR               1:03.91    1:01.23        
 76 Wang, Katie                6 FAST-MR              2:06.89    1:08.43        
 77 Tavlarakis, Christina D    6 Pace-MR              1:08.44    1:10.96        
 -- Fonseca, Natasha           9 FAST-MR                39.46         DQ        
 
Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thompson, Marissa K       10 Pace-MR              2:23.49    2:29.61        
                  33.44     1:11.95 (38.51)     1:50.59 (38.64)     2:29.61 (39.02)
  2 McClung, Demi R            9 Pace-MR              2:32.33    2:35.53        
                  35.29     1:15.39 (40.10)     1:56.65 (41.26)     2:35.53 (38.88)
  3 Weber, Maya               10 FAST-MR                   NT    2:40.78        
                  41.30     1:32.40 (51.10)     2:22.55 (50.15)     2:40.78 (18.23)
  4 Salvati, Gabriella M       8 WAVE-MA                   NT    2:50.73        
                  36.78     1:21.16 (44.38)     2:07.38 (46.22)     2:50.73 (43.35)
  5 Kashima, Riko             10 FAST-MR              3:20.78    2:53.60        
                  38.17     1:23.11 (44.94)     2:09.52 (46.41)     2:53.60 (44.08)
  6 Sullivan, Emily R          9 Pace-MR                   NT    2:56.83        
                  37.85     1:23.82 (45.97)     2:11.66 (47.84)     2:56.83 (45.17)
  7 Kiesel, Isabel S           9 Pace-MR                   NT    3:02.50        
                1:26.43     2:15.97 (49.54)     3:02.46 (46.49)      3:02.50 (0.04)
  8 King, Mairead E            9 Pace-MR                   NT    3:03.19        
                  40.01     1:27.06 (47.05)     2:15.91 (48.85)     3:03.19 (47.28)
  9 Kern, Marina              10 Pace-MR              3:32.12    3:04.40        
                  41.22     1:28.27 (47.05)     2:17.94 (49.67)     3:04.40 (46.46)
 10 Fontaine, Chiara A         9 Pace-MR              3:27.53    3:05.72        
                  39.16     1:27.07 (47.91)     2:17.35 (50.28)     3:05.72 (48.37)
 11 Day, Noelle               10 FAST-MR              3:59.99    3:08.64        
                  42.00     1:31.68 (49.68)     2:22.74 (51.06)     3:08.64 (45.90)
 12 Hoffman, Jacquelyn R      10 Pace-MR              3:12.72    3:12.55        
                  41.91     1:31.57 (49.66)     2:23.43 (51.86)     3:12.55 (49.12)
 13 Donoghue, Mary E          10 Pace-MR              3:54.60    3:16.42        
                  42.79     1:33.26 (50.47)     2:26.09 (52.83)     3:16.42 (50.33)
 14 Klein, Sarah E            10 Pace-MR              3:11.80    3:16.54        
                  44.70     1:35.17 (50.47)     2:25.90 (50.73)     3:16.54 (50.64)
 15 Minerva, Isabelle E        9 Pace-MR                   NT    3:22.60        
                  44.50     1:38.36 (53.86)     2:31.63 (53.27)     3:22.60 (50.97)
 16 Shelton, Merritt W         8 Pace-MR              3:57.65    3:25.39        
                  18.77   1:33.29 (1:14.52)     2:29.43 (56.14)     3:25.39 (55.96)
 17 John, Kendall S            9 Pace-MR              3:43.18    3:41.42        
                  49.82     1:46.78 (56.96)     2:44.54 (57.76)     3:41.42 (56.88)
 18 Brewer, Tatyana            9 Seals-MR             3:57.35    3:43.49        
                  46.24   1:48.22 (1:01.98)     2:46.70 (58.48)     3:43.49 (56.79)
 19 Cespedas, Nabel            8 Seals-MR                  NT    3:56.32        
                                1:52.93 ( )   3:00.78 (1:07.85)     3:56.32 (55.54)
 20 Rosenbaum, Lily B          7 Pace-MR                   NT    3:57.27        
                  52.34   1:53.18 (1:00.84)   2:57.31 (1:04.13)     3:57.27 (59.96)
 21 Gallagher, Madelyn M       8 Pace-MR              4:47.41    4:17.99        
                1:00.01   2:10.03 (1:10.02)   3:17.53 (1:07.50)   4:17.99 (1:00.46)
 
Girls 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McClung, Demi R            9 Pace-MR                38.96      38.44        
  2 King, Mairead E            9 Pace-MR                41.22      40.80        
  3 Sullivan, Emily R          9 Pace-MR                41.01      41.43        
  4 Kiesel, Isabel S           9 Pace-MR                42.72      43.31        
  5 Morrissy, Kelly C          8 Pace-MR                40.86      43.41        
  6 Lesser, Molly             10 SMC-MR                 40.52      43.49        
  7 D'Amico, Nicole M          9 FAST-MR                44.67      44.09        
  8 Kashima, Riko             10 FAST-MR                42.78      44.27        
  9 Rappa, Gianna             10 SMC-MR                 48.83      44.31        
 10 Chia, Eileen              10 FAST-MR                56.22      44.67        
 11 Fauver, Lily               9 SMC-MR                 50.72      45.20        
 12 Hoffman, Jacquelyn R      10 Pace-MR                45.34      45.48        
 13 Galligan, Georgia         10 SMC-MR                 45.98      45.53        
 14 Smith, Jazmine K           8 FAST-MR                40.00      45.83        
 15 Klein, Sarah E            10 Pace-MR                46.04      46.05        
 16 Kern, Marina              10 Pace-MR                44.12      46.11        
 17 Donoghue, Megan M          8 Pace-MR                45.12      46.28        
 18 McCormick, Sarah          10 SMC-MR                 44.51      46.43        
 19 Walthall-Moon, Nia P       9 FAST-MR                49.24      46.56        
 20 McManus, Hallie G          9 Pace-MR                46.41      46.95        
 21 Riverso, Nadia            10 FAST-MR                57.06      47.67        
 22 Messner, Gabrielle R      10 SMC-MR                 45.78      48.07        
 23 Dockery, Jaelin           10 Seals-MR                  NT      48.09        
 24 Mckenna, Leah R           10 FAST-MR                47.50      48.41        
 25 Jones, Caroline            9 SMC-MR                 48.69      48.42        
 26 Stalman, Luisa            10 SMC-MR                    NT      48.50        
 27 Lynch, Julia M            10 SMC-MR                 46.64      48.98        
 28 Wang, Chloe               10 FAST-MR                48.51      49.97        
 29 Capolongo, Genevieve       9 SMC-MR                 46.22      50.05        
 30 Rivera, Tatiana           10 Seals-MR                  NT      50.07        
 31 Venkatesh, Ambika          7 Pace-MR                50.77      51.52        
 32 Pearce, Bobbie            10 Pace-MR                51.69      51.69        
 33 Elwood, Kylie M            9 Pace-MR                49.16      51.78        
 34 Gordon, Arielle            9 SMC-MR                 51.62      52.26        
 35 Hanagan, Lilli H           8 FAST-MR                56.94      54.01        
 36 Unger, Sarah               9 SMC-MR                 51.77      54.18        
 37 Cartularo, Madison         9 SMC-MR                 48.89      54.33        
 38 DelMonaco, Gabriella       8 FAST-MR                59.99      54.40        
 39 Fonseca, Natasha           9 FAST-MR              1:00.68      55.06        
 40 Cespedas, Nabel            8 Seals-MR               59.50      55.46        
 41 John, Kendall S            9 Pace-MR                53.31      55.87        
 42 Rosenbaum, Lily B          7 Pace-MR                53.71      55.88        
 43 Skerrett, Maya E           8 Seals-MR                  NT      56.07        
 44 Shopovick, Olivia          8 FAST-MR                59.29      57.95        
 45 Penha, Sachi               9 FAST-MR                38.31      58.44        
 46 Cartularo, Morgan          9 SMC-MR                 53.80      58.46        
 47 Tuchman, Emily             8 SMC-MR               1:02.20    1:02.92        
 48 Corona, Lilianett         10 Seals-MR                  NT    1:03.49        
 49 Thomas, Sarah P            7 FAST-MR              1:15.98    1:06.05        
 50 Gallagher, Madelyn M       8 Pace-MR              1:01.40    1:07.53        
 51 Greenholz, Molly           7 FAST-MR              1:20.98    1:07.65        
 52 Putnam, Rebecca            7 SMC-MR                    NT    1:08.77        
 53 Ford, Janey F              9 Seals-MR                  NT    1:16.05        
 54 Lopez, Karla V             8 FAST-MR              1:35.90    1:25.37        
 -- Buscema, Pamela            9 SMC-MR                 51.80         DQ        
 -- Shelton, Merritt W         8 Pace-MR                48.26         DQ        
 -- Brone, Sarah               7 FAST-MR              1:52.08         DQ        
 -- Tavlarakis, Christina D    6 Pace-MR              1:14.17         DQ        
 -- Contreras, Sasha           9 Seals-MR                  NT         DQ        
 -- Cantor, Elana R            8 Pace-MR                52.92         DQ        
 -- Romero, Stefanie           9 FAST-MR                55.32         DQ        
 -- Seck, Fatim                7 FAST-MR              1:44.67         DQ        
 -- Spor, Shannon              9 SMC-MR                 55.02         DQ        
 -- Wang, Katie                6 FAST-MR              1:22.78         DQ        
 -- Smith, Ashlyn M            7 FAST-MR                59.54         DQ        
 -- Fauver, Daisy              7 SMC-MR                 57.34         DQ        
 -- Fitzpatrick, Lucy          8 SMC-MR                 53.79         DQ        
 -- Colao, Rachel             10 SMC-MR                 47.71         DQ        
 -- Minerva, Isabelle E        9 Pace-MR                   NT         DQ        
 -- Gordon, Natalia            8 SMC-MR                 53.22         DQ        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thompson, Marissa K       10 Pace-MR              1:24.04    1:27.12        
                  41.21     1:27.12 (45.91)                                        
  2 Lesser, Molly             10 SMC-MR               1:32.00    1:36.58        
                  45.77     1:36.58 (50.81)                                        
  3 Stalman, Luisa            10 SMC-MR                    NT    1:39.24        
                  47.56     1:39.24 (51.68)                                        
  4 Kashima, Riko             10 FAST-MR                   NT    1:41.04        
                  47.09     1:41.04 (53.95)                                        
  5 D'Amico, Nicole M          9 FAST-MR              1:50.78    1:42.53        
                  47.14     1:42.53 (55.39)                                        
  6 Salvati, Gabriella M       8 WAVE-MA                   NT    1:43.39        
                  48.51     1:43.39 (54.88)                                        
  7 Morrissy, Kelly C          8 Pace-MR              1:47.39    1:43.74        
                  48.57     1:43.74 (55.17)                                        
  8 Day, Noelle               10 FAST-MR              2:07.97    1:45.98        
                  49.66     1:45.98 (56.32)                                        
  9 Rappa, Gianna             10 SMC-MR               1:55.91    1:48.13        
                  50.35     1:48.13 (57.78)                                        
 10 Fontaine, Chiara A         9 Pace-MR                   NT    1:48.81        
                  50.10     1:48.81 (58.71)                                        
 11 Elwood, Kylie M            9 Pace-MR              1:48.23    1:49.15        
                  50.10     1:49.15 (59.05)                                        
 12 Mckenna, Leah R           10 FAST-MR              2:55.25    1:49.35        
 13 Lynch, Julia M            10 SMC-MR               1:52.28    1:50.38        
                  53.30     1:50.38 (57.08)                                        
 14 Fauver, Lily               9 SMC-MR                    NT    1:51.08        
                  54.12     1:51.08 (56.96)                                        
 15 Donoghue, Mary E          10 Pace-MR              1:53.49    1:51.81        
                  53.99     1:51.81 (57.82)                                        
 16 Unger, Sarah               9 SMC-MR                    NT    1:52.32        
                  51.79   1:52.32 (1:00.53)                                        
 17 McManus, Hallie G          9 Pace-MR              1:58.69    1:52.44        
                  52.74     1:52.44 (59.70)                                        
 18 Donoghue, Megan M          8 Pace-MR              1:52.30    1:53.18        
                  53.98     1:53.18 (59.20)                                        
 19 Brewer, Tatyana            9 Seals-MR             2:04.16    1:53.54        
                  49.46   1:53.54 (1:04.08)                                        
 20 Jones, Caroline            9 SMC-MR                    NT    1:54.23        
                  53.56   1:54.23 (1:00.67)                                        
 21 Messner, Gabrielle R      10 SMC-MR               1:56.24    1:55.83        
                  56.11     1:55.83 (59.72)                                        
 22 Cartularo, Madison         9 SMC-MR               1:55.21    1:57.36        
                  56.44   1:57.36 (1:00.92)                                        
 23 Pearce, Bobbie            10 Pace-MR              2:08.49    1:58.33        
                  56.75   1:58.33 (1:01.58)                                        
 24 Cartularo, Morgan          9 SMC-MR               1:54.89    1:59.10        
                  55.65   1:59.10 (1:03.45)                                        
 25 Spor, Shannon              9 SMC-MR               2:05.90    1:59.52        
                  55.91   1:59.52 (1:03.61)                                        
 26 Tuchman, Emily             8 SMC-MR               2:20.47    2:09.12        
                1:01.87   2:09.12 (1:07.25)                                        
 27 John, Kendall S            9 Pace-MR              2:12.37    2:11.26        
                1:00.90   2:11.26 (1:10.36)                                        
 28 Cantor, Elana R            8 Pace-MR                   NT    2:15.05        
                1:04.27   2:15.05 (1:10.78)                                        
 29 Fitzpatrick, Lucy          8 SMC-MR                    NT    2:16.24        
                1:05.31   2:16.24 (1:10.93)                                        
 30 Gordon, Arielle            9 SMC-MR                    NT    2:19.20        
                1:03.79   2:19.20 (1:15.41)                                        
 -- Hanagan, Alli N           10 FAST-MR              1:26.28         DQ        
                  51.60          DQ (58.35)                                        
 -- Tavlarakis, Christina D    6 Pace-MR                   NT         DQ        
                1:25.36        DQ (1:33.96)                                        
 -- McArdle, Maeve             8 FAST-MR              2:17.21         DQ        
                  58.45        DQ (1:04.19)                                        
 -- McCormick, Sarah          10 SMC-MR                    NT         DQ        
                  50.86          DQ (57.33)                                        
 -- DelMonaco, Gabriella       8 FAST-MR              2:45.67         DQ        
                1:00.70        DQ (1:08.50)                                        
 -- Galligan, Georgia         10 SMC-MR               2:02.79         DQ        
                  57.80        DQ (1:07.66)                                        
 -- Kern, Marina              10 Pace-MR              2:02.29         DQ        
                  50.97          DQ (58.48)                                        
 -- Smith, Jazmine K           8 FAST-MR              1:50.89         DQ        
                  52.82          DQ (59.76)                                        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thompson, Marissa K       10 Pace-MR                34.13      36.48        
  2 Morrissy, Kelly C          8 Pace-MR                   NT      40.31        
  3 Donoghue, Mary E          10 Pace-MR                44.00      42.34        
  4 King, Mairead E            9 Pace-MR                41.78      42.75        
  5 Montes, Cassidy            9 FAST-MR                52.02      44.23        
  6 Donoghue, Megan M          8 Pace-MR                43.92      44.31        
  7 Messner, Gabrielle R      10 SMC-MR                 44.84      44.34        
  8 Fontaine, Chiara A         9 Pace-MR                50.22      44.86        
  9 Frascati, Nicole M         9 FAST-MR                54.57      46.50        
 10 Sullivan, Emily R          9 Pace-MR                44.90      46.73        
 11 Kiesel, Isabel S           9 Pace-MR                50.52      47.87        
 12 Rappa, Gianna             10 SMC-MR                 46.86      48.65        
 13 Klein, Sarah E            10 Pace-MR                49.21      49.32        
 14 Hanagan, Alli N           10 FAST-MR                53.36      49.38        
 15 Capolongo, Genevieve       9 SMC-MR                 49.95      50.13        
 16 Galligan, Georgia         10 SMC-MR                 49.96      51.14        
 17 Jones, Caroline            9 SMC-MR                 51.35      51.15        
 18 Minerva, Isabelle E        9 Pace-MR                   NT      51.85        
 19 Gordon, Arielle            9 SMC-MR               1:11.36      52.24        
 20 Riverso, Nadia            10 FAST-MR                56.56      53.12        
 21 Cartularo, Morgan          9 SMC-MR                 54.11      53.41        
 22 Gordon, Natalia            8 SMC-MR                    NT      53.84        
 23 Lynch, Julia M            10 SMC-MR                 51.34      54.35        
 24 Walthall-Moon, Nia P       9 FAST-MR              1:11.64      55.00        
 25 Pearce, Bobbie            10 Pace-MR                   NT      58.54        
 26 Romero, Stefanie           9 FAST-MR              1:10.14      59.45        
 27 Cartularo, Madison         9 SMC-MR                    NT      59.71        
 28 Fitzpatrick, Lucy          8 SMC-MR                    NT      59.76        
 29 Fauver, Daisy              7 SMC-MR                 52.67    1:00.40        
 30 Hanagan, Lilli H           8 FAST-MR              1:08.41    1:01.59        
 31 Rosenbaum, Lily B          7 Pace-MR                   NT    1:02.42        
 32 Buscema, Pamela            9 SMC-MR                    NT    1:05.04        
 33 Lopez, Karla V             8 FAST-MR              1:45.90    1:06.56        
 34 Fonseca, Natasha           9 FAST-MR              1:19.12    1:09.01        
 35 Gallagher, Madelyn M       8 Pace-MR                   NT    1:09.20        
 36 Cantor, Elana R            8 Pace-MR                   NT    1:10.18        
 37 Venkatesh, Ambika          7 Pace-MR              1:10.74    1:11.18        
 -- Shopovick, Olivia          8 FAST-MR              1:15.90         DQ        
 -- Smith, Ashlyn M            7 FAST-MR              1:17.89         DQ        
 -- Fauver, Lily               9 SMC-MR                    NT         DQ        
 -- McCormick, Sarah          10 SMC-MR                 48.42         DQ        
 -- Wang, Chloe               10 FAST-MR              1:02.18         DQ        
 -- Shelton, Merritt W         8 Pace-MR                56.80         DQ        
 -- Smith, Jazmine K           8 FAST-MR              1:15.90         DQ        
 
Girls 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thompson, Marissa K       10 Pace-MR              2:48.03    2:44.01        
                  37.13     1:19.97 (42.84)     2:06.97 (47.00)     2:44.01 (37.04)
  2 McClung, Demi R            9 Pace-MR              2:52.69    2:53.24        
                  41.64     1:23.74 (42.10)     2:15.85 (52.11)     2:53.24 (37.39)
  3 Lesser, Molly             10 SMC-MR                    NT    3:12.54        
                  41.78     1:32.39 (50.61)     2:25.70 (53.31)     3:12.54 (46.84)
  4 Montes, Cassidy            9 FAST-MR              3:45.90    3:12.90        
                  44.79     1:36.27 (51.48)     2:32.51 (56.24)     3:12.90 (40.39)
  5 Salvati, Gabriella M       8 WAVE-MA                   NT    3:13.15        
                  40.82     1:30.20 (49.38)     2:28.93 (58.73)     3:13.15 (44.22)
  6 Day, Noelle               10 FAST-MR              3:42.45    3:19.31        
  7 Frascati, Nicole M         9 FAST-MR              3:43.45    3:25.97        
                  46.71     1:41.02 (54.31)   2:42.28 (1:01.26)     3:25.97 (43.69)
  8 McManus, Hallie G          9 Pace-MR                   NT    3:32.95        
                  48.36     1:42.90 (54.54)   2:45.82 (1:02.92)     3:32.95 (47.13)
  9 Capolongo, Genevieve       9 SMC-MR                    NT    3:56.90        
                  53.58   1:56.88 (1:03.30)   3:03.00 (1:06.12)     3:56.90 (53.90)
 10 Cespedas, Nabel            8 Seals-MR                  NT    4:17.65        
 -- Hoffman, Jacquelyn R      10 Pace-MR              3:40.08         DQ        
                  50.86     1:40.71 (49.85)   2:43.17 (1:02.46)          DQ (48.40)
 -- Elwood, Kylie M            9 Pace-MR              3:46.33         DQ        
                1:50.96     2:50.36 (59.40)                                        
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gallagher, Megan E        12 Pace-MR              1:01.63    1:01.75        
                  29.57     1:01.75 (32.18)                                        
  2 McClung, Taylor R         11 Pace-MR              1:06.33    1:05.98        
                  31.25     1:05.98 (34.73)                                        
  3 Kerrich, Zoe              12 Pace-MR              1:08.63    1:09.31        
                  32.61     1:09.31 (36.70)                                        
  4 Flynn, Maggie G           11 Pace-MR              1:09.65    1:10.03        
                  32.96     1:10.03 (37.07)                                        
  5 McManus, Samantha A       12 Pace-MR              1:07.92    1:10.58        
                  33.13     1:10.58 (37.45)                                        
  6 Papitto, Erica A          12 Pace-MR              1:11.67    1:10.99        
                  33.75     1:10.99 (37.24)                                        
  7 Costigan, Abigail J       11 Pace-MR              1:11.33    1:11.08        
  8 Sun, Angela               12 FAST-MR              1:09.99    1:11.54        
                  31.87     1:11.54 (39.67)                                        
  9 Schuetz, Sarah            11 SMC-MR               1:12.83    1:13.20        
                  35.04     1:13.20 (38.16)                                        
 10 Abrams, Maria             11 SMC-MR               1:15.73    1:13.71        
                  33.99     1:13.71 (39.72)                                        
 11 Prinz, Melanie H          11 Pace-MR              1:16.03    1:17.05        
                  36.39     1:17.05 (40.66)                                        
 12 Cotto, Carol Ann          12 SMC-MR               1:20.70    1:17.71        
                  36.73     1:17.71 (40.98)                                        
 13 Crowell, Casey            12 SMC-MR               1:23.26    1:18.10        
                  37.25     1:18.10 (40.85)                                        
 14 Shopovick, Victoria L     11 FAST-MR              1:40.56    1:18.38        
                  35.24     1:18.38 (43.14)                                        
 15 Grieder, Isabel A         12 Pace-MR              1:21.53    1:19.24        
                  36.72     1:19.24 (42.52)                                        
 16 DelMonaco, Alyssa         11 FAST-MR              1:27.57    1:19.91        
                  37.01     1:19.91 (42.90)                                        
 17 Shelton, Megan C          11 Pace-MR              1:17.88    1:21.09        
                  37.30     1:21.09 (43.79)                                        
 18 Glickman, Jane E          11 Pace-MR              1:17.03    1:21.70        
                  37.69     1:21.70 (44.01)                                        
 19 Vallo, Emma               11 SMC-MR                    NT    1:21.73        
                  39.72     1:21.73 (42.01)                                        
 20 West, Lindsay             11 SMC-MR               1:18.82    1:21.97        
                  37.58     1:21.97 (44.39)                                        
 21 Elwood, Blake A           11 Pace-MR              1:18.85    1:22.05        
                  38.85     1:22.05 (43.20)                                        
 22 Torres, Essence           12 Seals-MR             1:26.12    1:22.32        
                  38.91     1:22.32 (43.41)                                        
 23 Belasco, Zoe Jean         11 SMC-MR               1:23.16    1:24.49        
                  40.41     1:24.49 (44.08)                                        
 24 Gagion, Anna E            11 Pace-MR              1:24.77    1:24.78        
                  39.79     1:24.78 (44.99)                                        
 25 More, Kayla               11 SMC-MR               1:23.46    1:27.31        
                  40.35     1:27.31 (46.96)                                        
 26 Cespedas, Isabel          12 Seals-MR                  NT    1:29.77        
                  41.29     1:29.77 (48.48)                                        
 27 Dilone, Idalexa           11 Seals-MR             1:36.87    1:29.87        
                  39.84     1:29.87 (50.03)                                        
 28 Formoso, Sabrina          11 FAST-MR              1:35.97    1:31.00        
                  43.45     1:31.00 (47.55)                                        
 29 Torres, Juli              11 Seals-MR             1:40.13    1:31.58        
                  42.07     1:31.58 (49.51)                                        
 30 Thomas, Shanna P          12 FAST-MR              1:20.78    1:34.03        
                  44.14     1:34.03 (49.89)                                        
 31 Marino, Maggie Ann        11 SMC-MR                    NT    1:36.43        
                  45.00     1:36.43 (51.43)                                        
 32 Cox, Tyler                11 Seals-MR                  NT    1:45.66        
                  47.80     1:45.66 (57.86)                                        
 33 Jerez, Kiera              11 Seals-MR                  NT    1:48.39        
                  48.93     1:48.39 (59.46)                                        
 34 Tobin, Tess               11 SMC-MR               1:57.00    1:55.31        
                  52.91   1:55.31 (1:02.40)                                        
 
Girls 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McClung, Taylor R         11 Pace-MR              6:18.89    6:09.64        
                  32.36     1:09.18 (36.82)     1:47.06 (37.88)     2:25.64 (38.58)
        3:03.01 (37.37)     3:40.68 (37.67)     4:18.53 (37.85)     4:56.16 (37.63)
        5:33.99 (37.83)     6:09.64 (35.65)                                        
  2 Chu, Kierstin             11 SMC-MR                    NT    6:22.96        
                  33.01     1:09.74 (36.73)     1:47.96 (38.22)     2:27.31 (39.35)
                                3:46.28 ( )     4:26.17 (39.89)     5:05.64 (39.47)
        5:46.08 (40.44)     6:22.96 (36.88)                                        
  3 Flynn, Maggie G           11 Pace-MR                   NT    6:49.58        
                  35.40     1:16.20 (40.80)     1:58.60 (42.40)     2:41.53 (42.93)
        3:25.45 (43.92)     4:07.69 (42.24)     4:50.01 (42.32)     5:32.35 (42.34)
        6:13.04 (40.69)     6:49.58 (36.54)                                        
  4 Kerrich, Zoe              12 Pace-MR                   NT    7:07.73        
                  34.31     1:16.92 (42.61)     2:02.63 (45.71)     2:47.83 (45.20)
        3:32.56 (44.73)     4:17.69 (45.13)     5:01.69 (44.00)     5:45.37 (43.68)
        6:27.99 (42.62)     7:07.73 (39.74)                                        
  5 McManus, Samantha A       12 Pace-MR                   NT    7:19.05        
                  35.07     1:18.35 (43.28)     2:04.79 (46.44)     2:50.22 (45.43)
        3:36.24 (46.02)     4:22.50 (46.26)     5:09.20 (46.70)     5:54.74 (45.54)
        6:38.17 (43.43)     7:19.05 (40.88)                                        
  6 Schwartz, Isabella S      11 Pace-MR                   NT    7:21.33        
                  37.46     1:23.12 (45.66)     2:08.58 (45.46)     2:52.67 (44.09)
        3:38.45 (45.78)     4:24.83 (46.38)     5:10.01 (45.18)     5:56.32 (46.31)
        6:41.28 (44.96)     7:21.33 (40.05)                                        
  7 Costigan, Abigail J       11 Pace-MR              7:54.87    7:22.99        
                  36.23     1:20.52 (44.29)     2:07.00 (46.48)     2:52.10 (45.10)
        3:38.60 (46.50)     4:25.08 (46.48)     5:11.38 (46.30)     5:57.56 (46.18)
        6:42.31 (44.75)     7:22.99 (40.68)                                        
  8 Papitto, Erica A          12 Pace-MR                   NT    7:24.26        
                  36.19     1:19.41 (43.22)     2:04.12 (44.71)     2:49.38 (45.26)
        3:36.06 (46.68)     4:23.10 (47.04)     5:09.18 (46.08)                    
            6:43.68 ( )     7:24.26 (40.58)                                        
  9 Prinz, Melanie H          11 Pace-MR                   NT    7:44.74        
                  39.05     1:26.54 (47.49)                             3:02.81 ( )
                                4:40.02 ( )                                        
            7:05.32 ( )     7:44.74 (39.42)                                        
 10 Glickman, Jane E          11 Pace-MR                   NT    7:45.32        
                  39.11     1:25.68 (46.57)     2:14.08 (48.40)     3:03.24 (49.16)
        3:51.88 (48.64)     4:39.63 (47.75)     5:27.62 (47.99)     6:17.95 (50.33)
        7:04.51 (46.56)     7:45.32 (40.81)                                        
 11 Sun, Angela               12 FAST-MR              7:56.90    7:59.99        
                  33.56     1:16.88 (43.32)     2:05.03 (48.15)     2:54.74 (49.71)
        3:46.57 (51.83)     4:38.97 (52.40)     5:30.00 (51.03)     6:21.94 (51.94)
        7:12.69 (50.75)     7:59.99 (47.30)                                        
 12 Crowell, Casey            12 SMC-MR                    NT    8:01.51        
                  39.89     1:26.21 (46.32)     2:15.08 (48.87)     3:03.95 (48.87)
        3:54.03 (50.08)     4:44.09 (50.06)     5:34.34 (50.25)     6:24.46 (50.12)
        7:13.10 (48.64)     8:01.51 (48.41)                                        
 13 Shelton, Megan C          11 Pace-MR                   NT    8:07.53        
                  42.25     1:28.42 (46.17)     2:17.13 (48.71)     3:07.45 (50.32)
        3:57.75 (50.30)     4:48.43 (50.68)     5:39.12 (50.69)     6:31.59 (52.47)
        7:22.02 (50.43)     8:07.53 (45.51)                                        
 14 Elwood, Blake A           11 Pace-MR                   NT    8:09.93        
                  42.49     1:31.68 (49.19)     2:21.88 (50.20)     3:11.68 (49.80)
        4:02.73 (51.05)     4:52.30 (49.57)     5:44.06 (51.76)     6:35.22 (51.16)
        7:25.32 (50.10)     8:09.93 (44.61)                                        
 15 Gagion, Anna E            11 Pace-MR                   NT    8:19.45        
                  40.61     1:30.16 (49.55)     2:20.78 (50.62)     3:11.70 (50.92)
        4:04.69 (52.99)     4:55.99 (51.30)     5:48.07 (52.08)     6:40.62 (52.55)
        7:32.09 (51.47)     8:19.45 (47.36)                                        
 16 Grieder, Isabel A         12 Pace-MR                   NT    8:53.49        
                  39.13     1:29.88 (50.75)     2:24.45 (54.57)     3:20.78 (56.33)
        4:17.11 (56.33)     5:14.89 (57.78)     6:11.08 (56.19)     7:05.08 (54.00)
        8:00.52 (55.44)     8:53.49 (52.97)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gallagher, Megan E        12 Pace-MR              2:32.15    2:33.39        
                  35.56     1:13.90 (38.34)     1:54.05 (40.15)     2:33.39 (39.34)
  2 McClung, Taylor R         11 Pace-MR              2:40.22    2:43.17        
                  38.97     1:20.91 (41.94)     2:02.71 (41.80)     2:43.17 (40.46)
  3 Schwartz, Isabella S      11 Pace-MR              3:06.09    3:03.94        
                  43.66     1:30.58 (46.92)     2:17.93 (47.35)     3:03.94 (46.01)
  4 Costigan, Abigail J       11 Pace-MR                   NT    3:04.54        
                  42.22     1:29.03 (46.81)     2:18.72 (49.69)     3:04.54 (45.82)
  5 Papitto, Erica A          12 Pace-MR              3:03.67    3:06.25        
                                1:29.76 ( )   3:06.08 (1:36.32)      3:06.25 (0.17)
  6 Glickman, Jane E          11 Pace-MR                   NT    3:16.50        
                  44.84     1:34.60 (49.76)     2:26.53 (51.93)     3:16.50 (49.97)
  7 Shelton, Megan C          11 Pace-MR                   NT    3:17.45        
  8 Elwood, Blake A           11 Pace-MR              3:16.62    3:19.85        
                  47.05   3:19.85 (2:32.80)                                        
  9 Gagion, Anna E            11 Pace-MR              3:32.97    3:20.45        
                  48.46     1:39.96 (51.50)     2:30.31 (50.35)     3:20.45 (50.14)
 10 Torres, Essence           12 Seals-MR             3:24.73    3:27.74        
                  46.48   3:27.74 (2:41.26)                                        
 11 Grieder, Isabel A         12 Pace-MR                   NT    3:37.09        
                  46.41     1:43.54 (57.13)     2:42.44 (58.90)     3:37.09 (54.65)
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 West, Lindsay             11 SMC-MR               1:22.29    1:21.79        
                  37.93     1:21.79 (43.86)                                        
  2 Papitto, Erica A          12 Pace-MR              1:25.16    1:26.06        
                  40.93     1:26.06 (45.13)                                        
  3 Chu, Kierstin             11 SMC-MR               1:30.52    1:26.76        
                  41.95     1:26.76 (44.81)                                        
  4 Schwartz, Isabella S      11 Pace-MR              1:26.93    1:26.99        
                  40.40     1:26.99 (46.59)                                        
  5 Sun, Angela               12 FAST-MR              1:59.90    1:33.76        
                  43.27     1:33.76 (50.49)                                        
  6 Grieder, Isabel A         12 Pace-MR              1:37.89    1:34.30        
                  43.27     1:34.30 (51.03)                                        
  7 Crowell, Casey            12 SMC-MR                    NT    1:37.12        
                  44.59     1:37.12 (52.53)                                        
  8 Cotto, Carol Ann          12 SMC-MR               1:42.58    1:37.21        
                  45.69     1:37.21 (51.52)                                        
  9 McManus, Samantha A       12 Pace-MR              1:34.88    1:37.42        
                  44.15     1:37.42 (53.27)                                        
 10 Marino, Maggie Ann        11 SMC-MR                    NT    1:37.59        
                  47.15     1:37.59 (50.44)                                        
 11 Belasco, Zoe Jean         11 SMC-MR               2:03.18    1:37.85        
                  45.76     1:37.85 (52.09)                                        
 12 Gagion, Anna E            11 Pace-MR              1:40.35    1:39.04        
                  46.92     1:39.04 (52.12)                                        
 13 Comer, Janice             12 FAST-MR              1:56.00    1:39.78        
                  45.12     1:39.78 (54.66)                                        
 14 Cespedas, Isabel          12 Seals-MR             1:53.15    1:40.76        
                  47.17     1:40.76 (53.59)                                        
 15 Prinz, Melanie H          11 Pace-MR              1:48.16    1:41.33        
                  48.51     1:41.33 (52.82)                                        
 16 More, Kayla               11 SMC-MR                    NT    1:41.59        
                  45.78     1:41.59 (55.81)                                        
 17 Vallo, Emma               11 SMC-MR                    NT    1:43.75        
                  48.74     1:43.75 (55.01)                                        
 18 Shelton, Megan C          11 Pace-MR              1:46.24    1:43.82        
                  47.86     1:43.82 (55.96)                                        
 19 Dilone, Idalexa           11 Seals-MR             1:50.03    1:45.49        
                  49.13     1:45.49 (56.36)                                        
 20 Formoso, Sabrina          11 FAST-MR              1:54.56    1:46.09        
                  49.50     1:46.09 (56.59)                                        
 21 Thomas, Shanna P          12 FAST-MR              2:37.97    1:52.22        
                  50.69   1:52.22 (1:01.53)                                        
 22 Glickman, Jane E          11 Pace-MR              2:00.93    1:54.37        
                  53.20   1:54.37 (1:01.17)                                        
 23 Tobin, Tess               11 SMC-MR               2:08.79    2:12.93        
                1:00.14   2:12.93 (1:12.79)                                        
 24 Cox, Tyler                11 Seals-MR                  NT    2:28.91        
                1:10.97   2:28.91 (1:17.94)                                        
 -- Torres, Juli              11 Seals-MR             1:47.64         DQ        
                  47.31          DQ (54.23)                                        
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kerrich, Zoe              12 Pace-MR                   NT    1:23.97        
                  38.30     1:23.97 (45.67)                                        
  1 Costigan, Abigail J       11 Pace-MR                   NT    1:23.97        
                  38.30     1:23.97 (45.67)                                        
  3 Flynn, Maggie G           11 Pace-MR              1:27.21    1:25.29        
                  36.39     1:25.29 (48.90)                                        
  4 Schuetz, Sarah            11 SMC-MR                    NT    1:31.31        
                  40.28     1:31.31 (51.03)                                        
  5 Crowell, Casey            12 SMC-MR               1:38.38    1:32.71        
                  42.46     1:32.71 (50.25)                                        
  6 Cotto, Carol Ann          12 SMC-MR               1:32.81    1:34.48        
                  42.37     1:34.48 (52.11)                                        
  7 Abrams, Maria             11 SMC-MR                    NT    1:39.91        
                  43.11     1:39.91 (56.80)                                        
  8 Torres, Essence           12 Seals-MR                  NT    1:40.55        
                  42.78     1:40.55 (57.77)                                        
  9 Prinz, Melanie H          11 Pace-MR                   NT    1:44.49        
                  45.90     1:44.49 (58.59)                                        
 10 Marino, Maggie Ann        11 SMC-MR                    NT    1:53.61        
                  52.45   1:53.61 (1:01.16)                                        
 11 Cespedas, Isabel          12 Seals-MR                  NT    2:00.67        
                  51.81   2:00.67 (1:08.86)                                        
 12 Thomas, Shanna P          12 FAST-MR              2:10.45    2:12.42        
                  55.24   2:12.42 (1:17.18)                                        
 -- Comer, Janice             12 FAST-MR              2:25.78         DQ        
                  50.40        DQ (1:01.85)                                        
 -- Belasco, Zoe Jean         11 SMC-MR                    NT         DQ        
                  43.77          DQ (53.44)                                        
 -- Vallo, Emma               11 SMC-MR                    NT         DQ        
                  47.80          DQ (52.68)                                        
 -- Tobin, Tess               11 SMC-MR                    NT         DQ        
                  58.82        DQ (1:08.27)                                        
 -- Shopovick, Victoria L     11 FAST-MR              2:14.57         DQ        
                  52.86        DQ (1:13.84)                                        
 -- DelMonaco, Alyssa         11 FAST-MR              2:10.89         DQ        
                  44.28        DQ (1:07.54)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chu, Kierstin             11 SMC-MR               2:38.41    2:37.16        
                  33.81     1:11.71 (37.90)     2:00.10 (48.39)     2:37.16 (37.06)
  2 Kerrich, Zoe              12 Pace-MR                   NT    2:46.81        
  3 McClung, Taylor R         11 Pace-MR              2:45.15    2:48.35        
                  33.90   2:48.35 (2:14.45)                                        
  4 Flynn, Maggie G           11 Pace-MR              2:52.41    2:52.27        
                  35.92     1:20.45 (44.53)     2:16.49 (56.04)     2:52.27 (35.78)
  5 Schwartz, Isabella S      11 Pace-MR              3:05.49    2:55.67        
                  40.01     1:26.46 (46.45)     2:15.37 (48.91)     2:55.67 (40.30)
  6 Schuetz, Sarah            11 SMC-MR                    NT    2:59.49        
                  40.65     1:22.99 (42.34)     2:16.45 (53.46)     2:59.49 (43.04)
  7 McManus, Samantha A       12 Pace-MR                   NT    3:05.24        
                  40.63     1:27.70 (47.07)     2:23.65 (55.95)     3:05.24 (41.59)
  8 Abrams, Maria             11 SMC-MR               3:27.51    3:07.33        
                  40.82     1:25.84 (45.02)     2:24.86 (59.02)     3:07.33 (42.47)
  9 Cloonan, Paige            12 SMC-MR               3:44.98    3:07.36        
                  45.27     1:29.96 (44.69)     2:21.80 (51.84)     3:07.36 (45.56)
 10 Torres, Essence           12 Seals-MR                  NT    3:13.68        
                  43.57     1:30.56 (46.99)   2:30.74 (1:00.18)     3:13.68 (42.94)
 11 Elwood, Blake A           11 Pace-MR              3:25.36    3:19.53        
                  52.00     1:38.21 (46.21)     2:35.23 (57.02)     3:19.53 (44.30)
 12 Torres, Juli              11 Seals-MR                  NT    3:21.19        
 13 DelMonaco, Alyssa         11 FAST-MR              4:04.02    3:22.08        
                  43.67     1:35.84 (52.17)     2:35.46 (59.62)     3:22.08 (46.62)
 14 Comer, Janice             12 FAST-MR              4:15.09    3:23.50        
                  44.45     1:41.03 (56.58)     2:35.37 (54.34)     3:23.50 (48.13)
 15 Cespedas, Isabel          12 Seals-MR                  NT    3:29.63        
                  48.82     1:41.94 (53.12)     2:38.80 (56.86)     3:29.63 (50.83)
 -- Dilone, Idalexa           11 Seals-MR                  NT         DQ        
                  45.60   1:46.22 (1:00.62)   2:47.54 (1:01.32)          DQ (47.94)
 
Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Anastasiou, Elle J        14 Pace-MR                56.14      57.93        
                  27.71       57.93 (30.22)                                        
  2 Antonelle, Gigi           13 SMC-MR               1:00.84    1:01.57        
                  28.86     1:01.57 (32.71)                                        
  3 Boumis, Alexia            14 Pace-MR              1:00.21    1:02.06        
                  29.72     1:02.06 (32.34)                                        
  4 Chu, Megan                13 SMC-MR               1:03.72    1:02.69        
                  30.16     1:02.69 (32.53)                                        
  5 Elkes, Sarah E            14 Pace-MR              1:04.35    1:02.92        
                  30.17     1:02.92 (32.75)                                        
  6 Vaughn, Stephanie J       14 Pace-MR              1:03.68    1:04.48        
                  31.59     1:04.48 (32.89)                                        
  7 Pope, Lauren A            14 Pace-MR              1:04.31    1:04.51        
                  29.92     1:04.51 (34.59)                                        
  8 Snyder, Wendy E           13 Pace-MR              1:06.67    1:06.13        
                  31.99     1:06.13 (34.14)                                        
  9 Ashikari, Elizabeth       13 SMC-MR               1:12.27    1:07.72        
                  33.34     1:07.72 (34.38)                                        
 10 Smith, Cailey M           13 Pace-MR              1:10.75    1:08.70        
                  33.16     1:08.70 (35.54)                                        
 11 Spor, Casey               13 SMC-MR               1:09.66    1:08.79        
                  33.18     1:08.79 (35.61)                                        
 12 Feigin, Amanda M          13 Pace-MR              1:10.13    1:09.17        
                  33.15     1:09.17 (36.02)                                        
 13 Fernandez, Catherine      13 SMC-MR                    NT    1:12.81        
                  34.00     1:12.81 (38.81)                                        
 14 Savage-Gibson, Marissa F  13 Pace-MR              1:09.99    1:14.32        
                  36.17     1:14.32 (38.15)                                        
 15 Kashima, Rina             13 FAST-MR              1:12.49    1:15.23        
                  35.03     1:15.23 (40.20)                                        
 16 Frawley, Rebecca A        14 SMC-MR                    NT    1:15.58        
                  35.14     1:15.58 (40.44)                                        
 17 Ames, Sarah               13 SMC-MR               1:06.56    1:16.91        
                  35.93     1:16.91 (40.98)                                        
 18 Fishman, Rebecca A        14 Pace-MR                   NT    1:18.59        
                  37.23     1:18.59 (41.36)                                        
 19 Clark, Leanne             14 Seals-MR                  NT    1:23.45        
                  38.87     1:23.45 (44.58)                                        
 20 Key, Harmoy               13 Seals-MR             1:32.84    1:24.33        
                  39.04     1:24.33 (45.29)                                        
 21 Weinstein, Elena          14 SMC-MR                    NT    1:37.73        
                1:18.73     1:37.73 (19.00)                                        
 
Girls 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Augustinos, Laura A       14 Pace-MR              5:45.86    5:50.48        
                  31.50     1:06.71 (35.21)     1:42.79 (36.08)     2:19.01 (36.22)
        2:55.84 (36.83)     3:31.47 (35.63)     4:07.14 (35.67)     4:43.09 (35.95)
        5:17.50 (34.41)     5:50.48 (32.98)                                        
  2 Anastasiou, Elle J        14 Pace-MR              6:19.27    6:18.45        
                  31.57     1:06.84 (35.27)     1:42.84 (36.00)     2:21.13 (38.29)
        2:59.56 (38.43)     3:39.24 (39.68)     4:19.78 (40.54)     5:00.04 (40.26)
        5:39.60 (39.56)     6:18.45 (38.85)                                        
  3 Antonelle, Gigi           13 SMC-MR               6:19.33    6:18.98        
                  32.35     1:09.39 (37.04)     1:48.70 (39.31)     2:28.09 (39.39)
        3:07.40 (39.31)     3:46.33 (38.93)     4:24.98 (38.65)     5:03.83 (38.85)
        5:42.48 (38.65)     6:18.98 (36.50)                                        
  4 Snyder, Wendy E           13 Pace-MR              6:20.32    6:19.35        
                  32.31     1:07.90 (35.59)     1:45.43 (37.53)     2:24.01 (38.58)
        3:03.14 (39.13)     3:42.18 (39.04)     4:22.05 (39.87)     5:02.70 (40.65)
        5:42.37 (39.67)     6:19.35 (36.98)                                        
  5 Vaughn, Stephanie J       14 Pace-MR                   NT    6:20.76        
                  34.48     1:12.28 (37.80)     1:51.33 (39.05)     2:30.24 (38.91)
        3:08.90 (38.66)     3:47.56 (38.66)     4:25.96 (38.40)     5:04.72 (38.76)
        5:43.84 (39.12)     6:20.76 (36.92)                                        
  6 Boumis, Alexia            14 Pace-MR                   NT    6:22.17        
                  32.31     1:09.50 (37.19)     1:48.78 (39.28)     2:28.67 (39.89)
        3:08.56 (39.89)     3:48.25 (39.69)     4:27.69 (39.44)     5:06.66 (38.97)
        5:45.95 (39.29)     6:22.17 (36.22)                                        
  7 Chu, Megan                13 SMC-MR                    NT    6:24.20        
                  34.45     1:13.30 (38.85)                             1:53.28 ( )
      3:13.00 (1:19.72)     3:52.95 (39.95)     4:32.47 (39.52)     5:12.60 (40.13)
        5:49.36 (36.76)     6:24.20 (34.84)                                        
  8 Ashikari, Elizabeth       13 SMC-MR                    NT    6:31.65        
                  35.72     1:14.12 (38.40)     1:53.07 (38.95)     2:33.09 (40.02)
        3:13.75 (40.66)     3:53.88 (40.13)     4:34.36 (40.48)     5:14.20 (39.84)
        5:53.97 (39.77)     6:31.65 (37.68)                                        
  9 Elkes, Sarah E            14 Pace-MR                   NT    6:42.78        
                  31.98     1:09.65 (37.67)     1:50.21 (40.56)     2:31.53 (41.32)
        3:13.00 (41.47)     3:55.54 (42.54)     4:37.90 (42.36)     5:21.41 (43.51)
        6:04.01 (42.60)     6:42.78 (38.77)                                        
 10 Pope, Lauren A            14 Pace-MR              6:37.43    6:43.31        
                  32.56     1:09.77 (37.21)     1:49.25 (39.48)     2:30.44 (41.19)
        3:11.90 (41.46)     3:53.89 (41.99)     4:36.24 (42.35)     5:19.94 (43.70)
        6:03.03 (43.09)     6:43.31 (40.28)                                        
 11 Smith, Cailey M           13 Pace-MR                   NT    6:58.81        
                  34.53     1:15.44 (40.91)     1:56.94 (41.50)     2:39.10 (42.16)
        3:22.16 (43.06)     4:05.56 (43.40)     4:48.71 (43.15)     5:33.26 (44.55)
        6:16.28 (43.02)     6:58.81 (42.53)                                        
 12 Rojas, Emma               13 SMC-MR                    NT    7:06.01        
                  36.21     1:17.59 (41.38)     2:01.40 (43.81)     2:45.16 (43.76)
        3:29.59 (44.43)     4:14.67 (45.08)     4:59.68 (45.01)     5:44.94 (45.26)
        6:28.26 (43.32)     7:06.01 (37.75)                                        
 13 Feigin, Amanda M          13 Pace-MR                   NT    7:10.39        
                  39.07     1:22.41 (43.34)     2:06.23 (43.82)     2:50.57 (44.34)
        3:34.52 (43.95)     4:18.82 (44.30)     5:03.56 (44.74)     5:48.38 (44.82)
        6:31.20 (42.82)     7:10.39 (39.19)                                        
 14 Spor, Casey               13 SMC-MR                    NT    7:11.52        
                  36.14     1:18.56 (42.42)     2:02.02 (43.46)     2:47.13 (45.11)
        3:31.49 (44.36)     4:16.99 (45.50)     5:02.87 (45.88)     5:47.05 (44.18)
        6:32.04 (44.99)     7:11.52 (39.48)                                        
 15 Fernandez, Catherine      13 SMC-MR                    NT    7:32.77        
                  38.35     1:23.02 (44.67)     2:08.84 (45.82)     2:55.68 (46.84)
        3:43.23 (47.55)     4:31.34 (48.11)     5:18.17 (46.83)     6:06.69 (48.52)
        6:54.32 (47.63)     7:32.77 (38.45)                                        
 16 Fishman, Rebecca A        14 Pace-MR                   NT    7:33.56        
                  38.49     1:23.30 (44.81)     2:09.51 (46.21)     2:54.84 (45.33)
        3:40.86 (46.02)     4:28.18 (47.32)     5:15.68 (47.50)     6:04.21 (48.53)
        6:49.66 (45.45)     7:33.56 (43.90)                                        
 17 Ames, Sarah               13 SMC-MR                    NT    7:33.74        
                  38.36   2:09.35 (1:30.99)                                        
            3:44.61 ( )     4:32.12 (47.51)                             6:05.80 ( )
        6:52.21 (46.41)     7:33.74 (41.53)                                        
 18 Savage-Gibson, Marissa F  13 Pace-MR                   NT    7:36.63        
                  39.13     1:22.95 (43.82)     2:08.40 (45.45)                    
            3:41.61 ( )     4:28.64 (47.03)     5:17.34 (48.70)     6:05.30 (47.96)
        6:52.23 (46.93)     7:36.63 (44.40)                                        
 19 Weinstein, Elena          14 SMC-MR                    NT    8:49.70        
                  40.54                                                            
                                5:10.25 ( )     6:08.47 (58.22)   8:49.70 (2:41.23)
 
Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Augustinos, Laura A       14 Pace-MR              2:31.17    2:30.44        
                  35.47     1:14.22 (38.75)     1:53.50 (39.28)     2:30.44 (36.94)
  2 Boumis, Alexia            14 Pace-MR              2:33.72    2:38.02        
                  36.55     1:16.05 (39.50)     1:57.17 (41.12)     2:38.02 (40.85)
  3 Pope, Lauren A            14 Pace-MR              2:33.66    2:38.38        
                  36.57     1:17.23 (40.66)     1:59.74 (42.51)     2:38.38 (38.64)
  4 Antonelle, Gigi           13 SMC-MR               2:42.05    2:41.00        
                  37.61                             2:00.29 ( )     2:41.00 (40.71)
  5 Elkes, Sarah E            14 Pace-MR              2:35.53    2:41.39        
                  36.34     1:17.26 (40.92)     1:59.94 (42.68)     2:41.39 (41.45)
  6 Feigin, Amanda M          13 Pace-MR              2:46.76    2:42.39        
                  39.01     1:19.65 (40.64)     2:01.75 (42.10)     2:42.39 (40.64)
  7 Vaughn, Stephanie J       14 Pace-MR              2:38.08    2:43.57        
                  38.75     1:20.26 (41.51)     2:02.88 (42.62)     2:43.57 (40.69)
  8 Rojas, Emma               13 SMC-MR                    NT    2:52.64        
                  43.28     1:28.14 (44.86)     2:12.38 (44.24)     2:52.64 (40.26)
  9 Smith, Cailey M           13 Pace-MR                   NT    3:01.37        
 10 Fishman, Rebecca A        14 Pace-MR                   NT    3:05.38        
                  43.35     1:30.69 (47.34)     2:20.39 (49.70)     3:05.38 (44.99)
 11 Savage-Gibson, Marissa F  13 Pace-MR                   NT    3:17.72        
                  46.03   3:17.72 (2:31.69)                                        
 12 Key, Harmoy               13 Seals-MR             3:46.91    3:36.96        
                  47.71     1:44.46 (56.75)   3:36.96 (1:52.50)                    
 
Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pope, Lauren A            14 Pace-MR                   NT    2:55.99        
                  38.05     1:22.24 (44.19)     2:08.52 (46.28)     2:55.99 (47.47)
  2 Ashikari, Elizabeth       13 SMC-MR                    NT    3:01.13        
                  42.84     1:29.53 (46.69)     2:16.05 (46.52)     3:01.13 (45.08)
  3 Chu, Megan                13 SMC-MR                    NT    3:01.47        
                  41.62     1:28.85 (47.23)     2:16.21 (47.36)     3:01.47 (45.26)
  4 Snyder, Wendy E           13 Pace-MR                   NT    3:07.06        
                  41.76     1:28.98 (47.22)     2:18.32 (49.34)     3:07.06 (48.74)
  5 Kashima, Rina             13 FAST-MR              3:19.02    3:17.91        
                  44.81     1:35.54 (50.73)     2:25.89 (50.35)     3:17.91 (52.02)
 
Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Augustinos, Laura A       14 Pace-MR              2:39.06    2:34.17        
                  33.61     1:12.62 (39.01)     1:54.45 (41.83)     2:34.17 (39.72)
  2 Anastasiou, Elle J        14 Pace-MR              2:32.43    2:37.14        
                  31.16     1:07.92 (36.76)     1:50.37 (42.45)     2:37.14 (46.77)
 
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Augustinos, Laura A       14 Pace-MR              2:24.04    2:23.70        
                  30.08     1:05.96 (35.88)     1:50.75 (44.79)     2:23.70 (32.95)
  2 Anastasiou, Elle J        14 Pace-MR              2:29.68    2:26.57        
                  30.12     1:07.11 (36.99)     1:53.18 (46.07)     2:26.57 (33.39)
  3 Boumis, Alexia            14 Pace-MR              2:36.71    2:37.26        
                  32.94     1:12.70 (39.76)     2:00.68 (47.98)     2:37.26 (36.58)
  4 Elkes, Sarah E            14 Pace-MR              2:40.55    2:39.24        
                  34.19     1:13.09 (38.90)     2:02.67 (49.58)     2:39.24 (36.57)
  5 Vaughn, Stephanie J       14 Pace-MR                   NT    2:41.47        
                  36.36     1:17.18 (40.82)     2:04.89 (47.71)     2:41.47 (36.58)
  6 Snyder, Wendy E           13 Pace-MR              2:44.32    2:44.70        
                  36.79     1:18.52 (41.73)     2:07.63 (49.11)     2:44.70 (37.07)
  7 Feigin, Amanda M          13 Pace-MR                   NT    2:47.97        
                  37.47     1:20.71 (43.24)     2:09.87 (49.16)     2:47.97 (38.10)
  8 Fried, Torie E            13 Pace-MR              2:41.22    2:48.48        
                  31.75     1:17.42 (45.67)     2:10.03 (52.61)     2:48.48 (38.45)
  9 Smith, Cailey M           13 Pace-MR              2:54.53    2:50.23        
                  37.02     1:21.61 (44.59)     2:12.28 (50.67)     2:50.23 (37.95)
 10 Rojas, Emma               13 SMC-MR               2:52.44    2:51.80        
                  37.21     1:21.71 (44.50)     2:13.68 (51.97)     2:51.80 (38.12)
 11 Ames, Sarah               13 SMC-MR                    NT    2:55.78        
                  36.72     1:19.53 (42.81)     2:11.32 (51.79)     2:55.78 (44.46)
 12 Spor, Casey               13 SMC-MR               3:04.98    2:59.23        
                  37.85     1:19.45 (41.60)     2:15.45 (56.00)     2:59.23 (43.78)
 13 Kashima, Rina             13 FAST-MR              3:08.25    2:59.27        
                  41.34     1:27.18 (45.84)     2:16.93 (49.75)     2:59.27 (42.34)
 14 Frawley, Rebecca A        14 SMC-MR                    NT    3:04.67        
                  41.23     1:29.52 (48.29)     2:23.46 (53.94)     3:04.67 (41.21)
 15 Fishman, Rebecca A        14 Pace-MR              3:12.10    3:06.10        
                  40.08     1:24.46 (44.38)     2:21.48 (57.02)     3:06.10 (44.62)
 16 Fernandez, Catherine      13 SMC-MR                    NT    3:12.66        
                  35.42     1:20.47 (45.05)   2:23.45 (1:02.98)     3:12.66 (49.21)
 17 Weinstein, Elena          14 SMC-MR                    NT    3:19.62        
                  38.15     1:33.57 (55.42)     2:29.86 (56.29)     3:19.62 (49.76)
 18 Clark, Leanne             14 Seals-MR                  NT    3:36.53        
                  48.02     1:40.08 (52.06)   2:46.15 (1:06.07)     3:36.53 (50.38)
 -- Savage-Gibson, Marissa F  13 Pace-MR              3:05.83         DQ        
                  37.89     1:27.34 (49.45)     2:22.75 (55.41)          DQ (45.25)
 -- Key, Harmoy               13 Seals-MR                  NT         DQ        
                  43.42     1:36.95 (53.53)   2:37.62 (1:00.67)          DQ (50.78)
 -- Schattschneider, Sarah    13 SMC-MR               2:38.57         DQ        
                  32.26     1:10.56 (38.30)     2:00.12 (49.56)          DQ (34.55)
 
Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fletcher, Diana C         17 Pace-MR                56.87      57.61        
                  28.32       57.61 (29.29)                                        
  2 Braca, Gianna L           17 Pace-MR                56.91      57.78        
                  28.20       57.78 (29.58)                                        
  3 Mann, Jessica             18 SMC-MR                    NT    1:00.67        
                  29.28     1:00.67 (31.39)                                        
  4 Powell, Tori              16 Pace-MR                58.78    1:01.26        
                  29.25     1:01.26 (32.01)                                        
  5 Braca, Tori K             15 Pace-MR              1:02.14    1:02.27        
                  29.75     1:02.27 (32.52)                                        
  6 Davide, Francesca         16 Pace-MR              1:02.18    1:02.58        
                  29.17     1:02.58 (33.41)                                        
  7 Chu, Kierstin             11 SMC-MR               1:03.74    1:03.18        
                  31.28     1:03.18 (31.90)                                        
  8 Mechanic, Alexa S         16 Pace-MR              1:04.15    1:04.61        
                  30.95     1:04.61 (33.66)                                        
  9 John, Jordon H            16 Pace-MR              1:01.60    1:04.90        
 10 Delfico, Sydney           13 SMC-MR               1:04.56    1:05.32        
 11 Curro, Emily              17 SMC-MR               1:03.90    1:05.90        
                  31.06     1:05.90 (34.84)                                        
 12 Laitman, Caroline E       17 Pace-MR              1:02.48    1:06.38        
                  31.29     1:06.38 (35.09)                                        
 13 Cook, Michelle C          16 Pace-MR              1:05.41    1:06.65        
                  31.61     1:06.65 (35.04)                                        
 14 Williams, Jacque          16 Pace-MR              1:06.46    1:06.76        
                  31.44     1:06.76 (35.32)                                        
 15 Graves, Meg S             15 Pace-MR              1:04.91    1:07.49        
                  31.25     1:07.49 (36.24)                                        
 16 Williams, Jenna           16 Pace-MR              1:10.47    1:10.31        
                  34.29     1:10.31 (36.02)                                        
 17 Clark, Jessica            16 Seals-MR                  NT    1:22.35        
                  38.45     1:22.35 (43.90)                                        
 18 Dilone, Idalexa           11 Seals-MR             1:36.87    1:23.26        
                  38.21     1:23.26 (45.05)                                        
 19 Brewer, Siedah            17 Seals-MR                  NT    1:30.79        
 
Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Braca, Gianna L           17 Pace-MR              2:03.86    2:04.27        
                  29.16     1:00.24 (31.08)     1:32.26 (32.02)     2:04.27 (32.01)
  2 Fletcher, Diana C         17 Pace-MR              2:06.75    2:13.03        
                  30.25     1:03.02 (32.77)     1:37.38 (34.36)     2:13.03 (35.65)
  3 Powell, Tori              16 Pace-MR              2:12.63    2:16.01        
                  30.24     1:04.48 (34.24)     1:40.16 (35.68)     2:16.01 (35.85)
  4 Davide, Francesca         16 Pace-MR              2:17.57    2:18.85        
                  31.29     1:08.30 (37.01)     1:45.17 (36.87)     2:18.85 (33.68)
  5 Chu, Kierstin             11 SMC-MR               2:20.95    2:22.24        
                  33.29     1:09.43 (36.14)     1:47.31 (37.88)     2:22.24 (34.93)
  6 Braca, Tori K             15 Pace-MR              2:20.71    2:22.27        
                  31.82     1:07.67 (35.85)     1:46.52 (38.85)     2:22.27 (35.75)
  7 Augustinos, Anna J        16 Pace-MR              2:19.53    2:22.33        
                  32.61     1:08.64 (36.03)     1:45.76 (37.12)     2:22.33 (36.57)
  8 Mechanic, Alexa S         16 Pace-MR              2:22.79    2:25.36        
                  33.12     1:10.04 (36.92)     1:49.03 (38.99)     2:25.36 (36.33)
  9 Angelino, Alessandra      15 SMC-MR               2:29.96    2:25.84        
                  34.38     1:11.89 (37.51)     1:50.35 (38.46)     2:25.84 (35.49)
 10 John, Jordon H            16 Pace-MR              2:13.95    2:29.21        
                  32.66     1:10.30 (37.64)     1:49.40 (39.10)     2:29.21 (39.81)
 11 Williams, Jacque          16 Pace-MR                   NT    2:30.28        
                  33.74     1:12.79 (39.05)     1:52.85 (40.06)     2:30.28 (37.43)
 12 Curro, Emily              17 SMC-MR               2:30.45    2:32.45        
                  33.13     1:11.32 (38.19)     1:51.59 (40.27)     2:32.45 (40.86)
 13 Cook, Michelle C          16 Pace-MR              2:22.69    2:33.31        
                  33.95     1:13.03 (39.08)     1:53.72 (40.69)     2:33.31 (39.59)
 14 Clark, Jessica            16 Seals-MR                  NT    3:12.92        
                  41.52     1:32.02 (50.50)     2:23.64 (51.62)     3:12.92 (49.28)
 15 Key, Harmoy               13 Seals-MR             3:20.03    3:14.31        
                  41.29     1:30.81 (49.52)     2:24.62 (53.81)     3:14.31 (49.69)
 16 Brewer, Siedah            17 Seals-MR             3:58.54    3:51.72        
                  45.43     1:41.34 (55.91)   2:47.09 (1:05.75)   3:51.72 (1:04.63)
 
Girls 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Braca, Gianna L           17 Pace-MR              2:22.58    2:22.61        
                  33.39     1:09.07 (35.68)     1:46.00 (36.93)     2:22.61 (36.61)
  2 Chu, Kierstin             11 SMC-MR                    NT    2:28.70        
                  35.92     1:13.85 (37.93)     1:52.35 (38.50)     2:28.70 (36.35)
  3 Braca, Tori K             15 Pace-MR              2:30.53    2:29.91        
                  34.00     1:11.29 (37.29)   2:30.02 (1:18.73)         2:29.91 ( )
  4 Fletcher, Diana C         17 Pace-MR              2:27.34    2:31.38        
                  34.58     1:12.01 (37.43)     1:52.03 (40.02)     2:31.38 (39.35)
  5 Angelino, Alessandra      15 SMC-MR               2:32.00    2:34.04        
                  37.40     1:17.41 (40.01)     1:56.64 (39.23)     2:34.04 (37.40)
  6 Chu, Megan                13 SMC-MR               2:37.89    2:35.44        
                  37.50     1:17.25 (39.75)     1:57.56 (40.31)     2:35.44 (37.88)
  7 Davide, Francesca         16 Pace-MR              2:39.61    2:45.67        
                  38.59     1:21.48 (42.89)     2:04.83 (43.35)     2:45.67 (40.84)
  8 Cook, Michelle C          16 Pace-MR              2:38.96    2:51.00        
                  38.53     1:21.92 (43.39)     2:07.05 (45.13)     2:51.00 (43.95)
 -- Mechanic, Alexa S         16 Pace-MR              2:47.71         DQ        
                  40.75     1:25.68 (44.93)     2:11.31 (45.63)          DQ (45.30)
 
Girls 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fletcher, Diana C         17 Pace-MR              2:45.76    2:48.24        
                  37.60     1:20.26 (42.66)     2:03.96 (43.70)     2:48.24 (44.28)
  2 John, Jordon H            16 Pace-MR              2:53.11    3:01.78        
                  40.74     1:26.56 (45.82)     2:14.26 (47.70)     3:01.78 (47.52)
  3 Augustinos, Anna J        16 Pace-MR              3:01.18    3:03.10        
                  42.88     1:29.80 (46.92)     2:16.74 (46.94)     3:03.10 (46.36)
  4 Graves, Meg S             15 Pace-MR              2:59.20    3:06.28        
                  41.53     1:29.15 (47.62)     2:17.89 (48.74)     3:06.28 (48.39)
  5 Williams, Jenna           16 Pace-MR              3:08.21    3:09.91        
                  42.52     1:30.21 (47.69)     2:19.96 (49.75)     3:09.91 (49.95)
  6 Laitman, Caroline E       17 Pace-MR              3:00.00    3:11.39        
                  42.59     1:30.43 (47.84)     2:21.05 (50.62)     3:11.39 (50.34)
  7 Cook, Michelle C          16 Pace-MR              3:31.96    3:25.47        
                  45.22     1:38.25 (53.03)     2:31.96 (53.71)     3:25.47 (53.51)
  8 Clark, Leanne             14 Seals-MR             4:11.89    4:08.49        
                  50.25   1:53.14 (1:02.89)   3:02.93 (1:09.79)   4:08.49 (1:05.56)
  9 Brewer, Siedah            17 Seals-MR                  NT    4:25.23        
                  54.80   2:02.28 (1:07.48)   3:13.90 (1:11.62)   4:25.23 (1:11.33)
 -- Clark, Jessica            16 Seals-MR                  NT         DQ        
                  48.71     1:48.64 (59.93)   2:51.48 (1:02.84)        DQ (1:01.22)
 -- Weber, Maya               10 FAST-MR                   NT         DQ        
                  45.22     1:36.48 (51.26)     2:31.28 (54.80)          DQ (54.02)
 
Girls 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Powell, Tori              16 Pace-MR              2:33.13    2:34.12        
                  33.55     1:12.66 (39.11)     1:53.08 (40.42)     2:34.12 (41.04)
  2 Davide, Francesca         16 Pace-MR                   NT    2:39.88        
                  34.62     1:16.35 (41.73)     1:59.69 (43.34)     2:39.88 (40.19)
  3 Mann, Jessica             18 SMC-MR                    NT    2:44.06        
                  34.19     1:12.96 (38.77)     1:56.71 (43.75)     2:44.06 (47.35)
  4 Augustinos, Anna J        16 Pace-MR              2:47.50    2:44.53        
                  36.41     1:18.17 (41.76)     2:01.43 (43.26)     2:44.53 (43.10)
  5 Curro, Emily              17 SMC-MR               2:42.11    2:50.62        
                  34.65     1:16.63 (41.98)     2:02.30 (45.67)     2:50.62 (48.32)
  6 Graves, Meg S             15 Pace-MR              2:46.67    2:51.71        
                  36.01     1:17.70 (41.69)     2:03.85 (46.15)     2:51.71 (47.86)
  7 Williams, Jacque          16 Pace-MR                   NT    3:00.98        
                  36.30     1:20.92 (44.62)     2:10.65 (49.73)     3:00.98 (50.33)
  8 Braca, Tori K             15 Pace-MR                   NT    3:08.78        
                  36.10     1:18.66 (42.56)   2:50.08 (1:31.42)     3:08.78 (18.70)
 
Girls 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Augustinos, Laura A       14 Pace-MR              5:18.00    5:06.85        
                  31.71     1:08.63 (36.92)     1:47.63 (39.00)     2:26.09 (38.46)
        3:12.27 (46.18)     3:58.02 (45.75)     4:33.48 (35.46)     5:06.85 (33.37)
  2 Braca, Gianna L           17 Pace-MR              5:07.49    5:12.51        
                  32.12     1:09.84 (37.72)     1:48.88 (39.04)     2:28.29 (39.41)
        3:12.95 (44.66)     4:00.15 (47.20)     4:36.41 (36.26)     5:12.51 (36.10)
  3 Chu, Megan                13 SMC-MR                    NT    5:30.45        
                  33.87     1:13.69 (39.82)     1:55.81 (42.12)     2:37.68 (41.87)
        3:27.68 (50.00)     4:18.12 (50.44)     4:55.67 (37.55)     5:30.45 (34.78)
  4 Augustinos, Anna J        16 Pace-MR              5:33.60    5:33.44        
                  34.95     1:15.79 (40.84)     1:58.82 (43.03)     2:43.13 (44.31)
        3:30.36 (47.23)     4:18.34 (47.98)     4:56.00 (37.66)     5:33.44 (37.44)
  5 Angelino, Alessandra      15 SMC-MR               5:41.71    5:33.55        
  6 Powell, Tori              16 Pace-MR                   NT    5:53.32        
  7 Williams, Jenna           16 Pace-MR                   NT    6:03.45        
                  40.00     1:26.58 (46.58)     2:13.32 (46.74)     2:59.91 (46.59)
        3:48.11 (48.20)     4:39.14 (51.03)     5:22.57 (43.43)     6:03.45 (40.88)
 
Boys 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Kyle E             10 Pace-MR                32.51      31.23        
  2 Chang, Kevin              10 Pace-MR                33.39      31.78        
  3 Gagion, Michael V         10 Pace-MR                32.78      33.39        
  4 Williams, Jesse           10 Pace-MR                33.63      34.16        
  5 Cantor, Joshua R          10 Pace-MR                36.03      35.09        
  6 Curnin, Connor            10 Pace-MR                37.03      35.35        
  7 Draper, Christoher F       8 Pace-MR                33.52      35.38        
  8 Venkatesh, Maneesh         9 Pace-MR                35.45      35.92        
  9 Rabadi, Nicholes          10 Pace-MR                   NT      35.96        
 10 McDermott, Declan D        8 Pace-MR                37.32      36.64        
 11 Senior, Kymani            10 FAST-MR                40.37      37.04        
 12 Borsellino, Louis         10 SMC-MR                 38.68      37.44        
 13 Curnin, Declan            10 Pace-MR                36.23      37.76        
 14 Metcalf, Max              10 SMC-MR                 37.27      37.86        
 15 Fay, Timothy A            10 Pace-MR                38.62      38.55        
 16 Thomas, Joel P             9 FAST-MR                40.80      39.25        
 17 Messner, Peter C          10 SMC-MR                 42.28      40.41        
 18 Brone, Jerry               9 FAST-MR                47.04      40.95        
 19 Ramirez, Jason             9 FAST-MR                38.38      40.97        
 20 Kiesel, Garrett W          7 Pace-MR                39.77      41.00        
 21 Holdheim, Saurin           8 SMC-MR                 43.79      43.02        
 22 Chang, Alan                7 Pace-MR                42.94      43.03        
 23 Messner, William T        10 SMC-MR                 43.71      43.28        
 24 Chan, Justin               8 Pace-MR                44.48      44.17        
 25 Riverso, Peter             9 FAST-MR                42.61      45.02        
 26 Chavers, Latrell G         9 Seals-MR                  NT      45.58        
 27 Laitman, Michael H         8 Pace-MR                48.05      45.72        
 28 Bingham, Connor            7 SMC-MR                 51.83      48.37        
 29 Unger, Kyle                9 SMC-MR                 55.52      49.13        
 30 Clark, Kevin               8 Seals-MR                  NT      49.46        
 31 Fernandez, Luciano         8 SMC-MR                 51.94      49.68        
 32 Case, Aiden J              7 Pace-MR                52.36      51.09        
 33 Gaston, Justin             8 Seals-MR                  NT      51.66        
 34 Chu, Bryce                 8 SMC-MR                 50.00      53.62        
 35 Delfico, Ryan              5 SMC-MR                 53.71      53.78        
 36 Donoghue, Michael P        6 Pace-MR                50.73      54.21        
 37 Spiro, Joshua              7 SMC-MR               1:00.06      55.56        
 38 Saraf, Akaash              7 FAST-MR              1:11.18      57.87        
 39 Pearce, Stephen            6 Pace-MR              1:01.29    1:01.10        
 40 Fonseca, Joshua            7 FAST-MR              1:35.67    1:07.53        
 
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Kyle E             10 Pace-MR                   NT    2:32.04        
                  34.36     1:13.63 (39.27)     1:55.00 (41.37)     2:32.04 (37.04)
  2 Chang, Kevin              10 Pace-MR              2:41.54    2:38.89        
                  34.86     1:16.54 (41.68)     1:58.89 (42.35)     2:38.89 (40.00)
  3 Draper, Christoher F       8 Pace-MR              2:52.11    2:54.86        
                  36.79     1:20.93 (44.14)     2:07.81 (46.88)     2:54.86 (47.05)
  4 Venkatesh, Maneesh         9 Pace-MR                   NT    2:56.26        
                  38.51     1:26.51 (48.00)     2:09.37 (42.86)     2:56.26 (46.89)
  5 Williams, Jesse           10 Pace-MR                   NT    2:57.19        
                  38.54     1:24.58 (46.04)     2:11.20 (46.62)     2:57.19 (45.99)
  6 Curnin, Declan            10 Pace-MR                   NT    2:59.75        
                  38.39     1:24.90 (46.51)     2:13.21 (48.31)     2:59.75 (46.54)
  7 Curnin, Connor            10 Pace-MR              2:59.06    3:04.02        
                  40.82     1:29.09 (48.27)     2:16.31 (47.22)     3:04.02 (47.71)
  8 Rabadi, Nicholes          10 Pace-MR                   NT    3:06.56        
                  39.07     1:24.74 (45.67)     2:16.66 (51.92)     3:06.56 (49.90)
  9 Metcalf, Max              10 SMC-MR                    NT    3:08.70        
                  39.56     1:28.15 (48.59)     2:17.85 (49.70)     3:08.70 (50.85)
 10 Fay, Timothy A            10 Pace-MR                   NT    3:14.44        
                  43.36     1:34.65 (51.29)     2:26.54 (51.89)     3:14.44 (47.90)
 11 Kiesel, Garrett W          7 Pace-MR                   NT    3:26.49        
                  43.40     1:37.49 (54.09)     2:34.38 (56.89)     3:26.49 (52.11)
 12 Koster, John               9 SMC-MR                    NT    3:33.48        
                  47.79     1:46.18 (58.39)     2:42.12 (55.94)     3:33.48 (51.36)
 13 Clark, Kevin               8 Seals-MR                  NT    3:34.93        
                                1:45.14 ( )     2:42.01 (56.87)     3:34.93 (52.92)
 14 Pearce, Stephen            6 Pace-MR                   NT    4:48.66        
                1:05.87   2:24.84 (1:18.97)   3:38.24 (1:13.40)   4:48.66 (1:10.42)
 
Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Kyle E             10 Pace-MR                36.48      37.50        
  2 Gagion, Michael V         10 Pace-MR                39.20      39.64        
  3 Venkatesh, Maneesh         9 Pace-MR                42.46      42.22        
  4 Cantor, Joshua R          10 Pace-MR                47.97      44.58        
  5 Fay, Timothy A            10 Pace-MR                46.36      45.60        
  6 Borsellino, Louis         10 SMC-MR                    NT      45.65        
  7 Curnin, Connor            10 Pace-MR                43.97      45.68        
  8 Rabadi, Nicholes          10 Pace-MR                45.09      45.74        
  9 Kiesel, Garrett W          7 Pace-MR                49.87      48.13        
 10 Senior, Kymani            10 FAST-MR                48.75      48.56        
 11 Holdheim, Saurin           8 SMC-MR                 50.25      48.71        
 12 Metcalf, Max              10 SMC-MR                 45.67      48.98        
 13 Messner, Peter C          10 SMC-MR                 49.40      49.14        
 14 Thomas, Joel P             9 FAST-MR                57.47      49.31        
 15 Riverso, Peter             9 FAST-MR                49.07      49.99        
 16 Unger, Kyle                9 SMC-MR                 56.02      51.26        
 17 Chan, Justin               8 Pace-MR                55.36      52.68        
 18 Chu, Bryce                 8 SMC-MR                 51.15      52.76        
 19 Brone, Jerry               9 FAST-MR                58.81      53.07        
 20 Messner, William T        10 SMC-MR                 55.80      53.61        
 21 Clark, Kevin               8 Seals-MR                  NT      53.97        
 22 Chang, Alan                7 Pace-MR                47.32      54.39        
 23 Bingham, Connor            7 SMC-MR                 54.33      55.06        
 24 Chavers, Latrell G         9 Seals-MR                  NT      55.65        
 25 Spiro, Joshua              7 SMC-MR               1:01.13    1:01.27        
 26 Case, Aiden J              7 Pace-MR                55.84    1:01.41        
 27 Pearce, Stephen            6 Pace-MR              1:07.84    1:02.16        
 28 Delfico, Ryan              5 SMC-MR                 57.76    1:02.43        
 29 Donoghue, Michael P        6 Pace-MR              1:01.80    1:04.11        
 30 Fernandez, Luciano         8 SMC-MR                    NT    1:07.75        
 31 Fonseca, Joshua            7 FAST-MR              1:39.90    1:14.98        
 32 Gaston, Justin             8 Seals-MR                  NT    1:16.06        
 -- Laitman, Michael H         8 Pace-MR                55.59         DQ        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chang, Kevin              10 Pace-MR              1:40.77    1:43.41        
                  49.98     1:43.41 (53.43)                                        
  2 McDermott, Declan D        8 Pace-MR              1:48.48    1:44.37        
                  50.84     1:44.37 (53.53)                                        
  3 Draper, Christoher F       8 Pace-MR              1:46.96    1:46.06        
                  50.74     1:46.06 (55.32)                                        
  4 Senior, Kymani            10 FAST-MR                   NT    1:47.98        
                  50.87     1:47.98 (57.11)                                        
  5 Koster, John               9 SMC-MR                    NT    1:49.13        
                  53.44     1:49.13 (55.69)                                        
  6 Messner, William T        10 SMC-MR               2:03.59    1:54.41        
                  53.50   1:54.41 (1:00.91)                                        
  7 Ramirez, Jason             9 FAST-MR              1:47.90    1:55.11        
                  54.01   1:55.11 (1:01.10)                                        
  8 Borsellino, Louis         10 SMC-MR                    NT    1:56.91        
                  55.85   1:56.91 (1:01.06)                                        
  9 Curnin, Declan            10 Pace-MR              2:06.12    1:58.48        
                  55.09   1:58.48 (1:03.39)                                        
 10 Fernandez, Luciano         8 SMC-MR                    NT    2:04.02        
                  59.71   2:04.02 (1:04.31)                                        
 11 Chu, Bryce                 8 SMC-MR               2:08.22    2:06.15        
                  57.13   2:06.15 (1:09.02)                                        
 12 Chang, Alan                7 Pace-MR              2:02.54    2:07.10        
                  59.36   2:07.10 (1:07.74)                                        
 13 Unger, Kyle                9 SMC-MR                    NT    2:08.81        
                1:00.07   2:08.81 (1:08.74)                                        
 14 Messner, Peter C          10 SMC-MR               2:07.90    2:11.57        
                1:03.16   2:11.57 (1:08.41)                                        
 15 Chan, Justin               8 Pace-MR                   NT    2:24.36        
                1:04.17   2:24.36 (1:20.19)                                        
 -- Donoghue, Michael P        6 Pace-MR                   NT         DQ        
                1:22.73        DQ (1:27.13)                                        
 -- Brone, Jerry               9 FAST-MR                   NT         DQ        
                  53.98        DQ (1:00.97)                                        
 -- Riverso, Peter             9 FAST-MR                   NT         DQ        
                1:11.72                                                            
 -- Case, Aiden J              7 Pace-MR                   NT         DQ        
                1:21.81        DQ (1:25.43)                                        
 -- Cantor, Joshua R          10 Pace-MR              2:02.01         DQ        
                  53.70          DQ (58.00)                                        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Kyle E             10 Pace-MR                34.48      35.40        
  2 Gagion, Michael V         10 Pace-MR                35.65      37.76        
  3 Williams, Jesse           10 Pace-MR                37.96      41.72        
  4 McDermott, Declan D        8 Pace-MR                42.49      42.05        
  5 Rabadi, Nicholes          10 Pace-MR                47.23      45.77        
  6 Koster, John               9 SMC-MR                 47.08      46.32        
  7 Fay, Timothy A            10 Pace-MR                47.54      47.07        
  8 Metcalf, Max              10 SMC-MR                    NT      48.27        
  9 Ramirez, Jason             9 FAST-MR                52.59      48.74        
 10 Chang, Alan                7 Pace-MR                53.46      51.96        
 11 Messner, Peter C          10 SMC-MR                 52.71      52.45        
 12 Thomas, Joel P             9 FAST-MR              1:01.16      53.21        
 13 Laitman, Michael H         8 Pace-MR                   NT      56.04        
 14 Messner, William T        10 SMC-MR                 57.45      56.35        
 15 Chan, Justin               8 Pace-MR                   NT    1:02.05        
 16 Bingham, Connor            7 SMC-MR                    NT    1:04.70        
 17 Kiesel, Garrett W          7 Pace-MR                   NT    1:06.29        
 18 Fernandez, Luciano         8 SMC-MR               1:25.36    1:08.60        
 19 Donoghue, Michael P        6 Pace-MR                   NT    1:11.49        
 20 Pearce, Stephen            6 Pace-MR                   NT    1:18.42        
 21 Case, Aiden J              7 Pace-MR                   NT    1:25.32        
 -- Cantor, Joshua R          10 Pace-MR                48.33         DQ        
 -- Riverso, Peter             9 FAST-MR              1:15.79         DQ        
 -- Clark, Kevin               8 Seals-MR                  NT         DQ        
 -- Venkatesh, Maneesh         9 Pace-MR                43.05         DQ        
 -- Chang, Kevin              10 Pace-MR                40.51         DQ        
 -- Holdheim, Saurin           8 SMC-MR                    NT         DQ        
 -- Curnin, Declan            10 Pace-MR                43.96         DQ        
 
Boys 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gagion, Michael V         10 Pace-MR              3:06.23    3:02.66        
                  38.53     1:24.96 (46.43)     2:20.38 (55.42)     3:02.66 (42.28)
  2 Draper, Christoher F       8 Pace-MR              3:26.41    3:11.36        
                  43.89     1:33.05 (49.16)     2:30.92 (57.87)     3:11.36 (40.44)
 -- Williams, Jesse           10 Pace-MR                   NT         DQ        
 -- Ramirez, Jason             9 FAST-MR              3:38.34         DQ        
                  48.86   2:44.74 (1:55.88)   3:49.09 (1:04.35)                    
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Snyder, Andrew W          11 Pace-MR              1:04.73    1:05.15        
                  31.73     1:05.15 (33.42)                                        
  2 Frascati, Michael J       12 FAST-MR                59.99    1:05.98        
                  30.19     1:05.98 (35.79)                                        
  3 Tillman, Maxim            12 Pace-MR              1:08.03    1:07.43        
                  32.38     1:07.43 (35.05)                                        
  4 Verini, Michael T         11 Pace-MR              1:07.68    1:10.36        
                  33.46     1:10.36 (36.90)                                        
  5 Amalvert, George          12 Seals-MR                  NT    1:11.50        
                  34.92     1:11.50 (36.58)                                        
  6 Parikh, Nimai A           11 FAST-MR                   NT    1:12.51        
                  35.06     1:12.51 (37.45)                                        
  7 Picone, Erik              11 SMC-MR               1:28.01    1:20.10        
                  36.24     1:20.10 (43.86)                                        
  8 Preston, Shayne F         11 Pace-MR              1:16.76    1:20.54        
                  36.86     1:20.54 (43.68)                                        
  9 Hoffman, Christopher B    11 Pace-MR              1:20.59    1:21.88        
                  38.37     1:21.88 (43.51)                                        
 10 May, Travis               12 SMC-MR               1:21.11    1:23.37        
                  40.61     1:23.37 (42.76)                                        
 11 John, Alex C              11 Pace-MR              1:20.61    1:24.04        
                  40.37     1:24.04 (43.67)                                        
 12 Felipe, Eddie             12 Seals-MR             1:28.23    1:25.08        
                  38.90     1:25.08 (46.18)                                        
 13 Krosser, Bryan            12 SMC-MR                    NT    1:25.16        
                  41.39     1:25.16 (43.77)                                        
 14 Patti, Billy              11 SMC-MR               1:20.87    1:25.92        
                  40.63     1:25.92 (45.29)                                        
 15 Lumsden, Xavier           11 Seals-MR                  NT    1:26.46        
                  39.74     1:26.46 (46.72)                                        
 16 Holdheim, Sachin          11 SMC-MR               1:24.59    1:29.64        
                  41.82     1:29.64 (47.82)                                        
 17 Dodes, Evan               11 SMC-MR               1:37.71    1:30.58        
                  42.04     1:30.58 (48.54)                                        
 18 Kelly, Michael            11 SMC-MR               1:26.01    1:30.82        
                  42.13     1:30.82 (48.69)                                        
 19 Bassett, Matthew          11 SMC-MR               1:25.09    1:30.91        
                  42.80     1:30.91 (48.11)                                        
 20 Lopez, Miguel A           11 FAST-MR              1:48.89    1:31.24        
                  41.93     1:31.24 (49.31)                                        
 21 Brito, Juan               12 Seals-MR                  NT    1:56.06        
                  52.98   1:56.06 (1:03.08)                                        
 
Boys 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Snyder, Andrew W          11 Pace-MR              6:11.43    6:09.71        
                  33.07     1:10.54 (37.47)     1:48.49 (37.95)     2:26.05 (37.56)
        3:04.78 (38.73)     3:43.11 (38.33)     4:20.64 (37.53)     4:58.58 (37.94)
        5:36.09 (37.51)     6:09.71 (33.62)                                        
  2 Brynin, Zeke M            12 Pace-MR              6:08.00    6:10.83        
                  32.84     1:10.50 (37.66)     1:48.22 (37.72)     2:26.34 (38.12)
        3:05.20 (38.86)     3:43.37 (38.17)     4:21.41 (38.04)     4:59.00 (37.59)
        5:36.59 (37.59)     6:10.83 (34.24)                                        
  3 Yale, Griffin             12 SMC-MR                    NT    6:13.99        
                  31.08     1:07.08 (36.00)     1:43.97 (36.89)     2:23.01 (39.04)
        3:02.15 (39.14)     3:42.06 (39.91)     4:20.83 (38.77)     4:57.98 (37.15)
        5:37.69 (39.71)     6:13.99 (36.30)                                        
  4 Delfico, Nicholas         11 SMC-MR               6:30.13    6:19.40        
                  34.18     1:11.23 (37.05)     1:49.75 (38.52)     2:28.40 (38.65)
        3:07.19 (38.79)     3:46.71 (39.52)     4:25.14 (38.43)     5:03.49 (38.35)
        5:41.63 (38.14)     6:19.40 (37.77)                                        
  5 Tillman, Maxim            12 Pace-MR              6:29.11    6:26.66        
                  33.39     1:12.13 (38.74)     1:51.32 (39.19)     2:32.46 (41.14)
        3:12.27 (39.81)     3:53.10 (40.83)     4:31.78 (38.68)     5:10.99 (39.21)
        5:49.10 (38.11)     6:26.66 (37.56)                                        
  6 Verini, Michael T         11 Pace-MR                   NT    7:00.78        
                  35.59     1:16.21 (40.62)     1:59.00 (42.79)     2:42.65 (43.65)
        3:27.68 (45.03)     4:12.40 (44.72)     4:57.00 (44.60)     5:40.41 (43.41)
        6:24.16 (43.75)     7:00.78 (36.62)                                        
  7 Frascati, Michael J       12 FAST-MR              7:01.21    7:02.52        
                  33.33     1:11.61 (38.28)     1:51.33 (39.72)                    
                                                    4:51.31 ( )     5:38.47 (47.16)
        6:23.52 (45.05)     7:02.52 (39.00)                                        
  8 Preston, Shayne F         11 Pace-MR                   NT    7:28.69        
                  35.29     1:18.76 (43.47)     2:04.38 (45.62)     2:50.64 (46.26)
        3:37.90 (47.26)     4:25.08 (47.18)     5:13.20 (48.12)     5:58.51 (45.31)
        6:44.28 (45.77)     7:28.69 (44.41)                                        
  9 Hoffman, Christopher B    11 Pace-MR                   NT    8:00.97        
                  39.85     1:27.76 (47.91)     2:16.16 (48.40)     3:04.71 (48.55)
        3:53.66 (48.95)     4:44.55 (50.89)     5:34.92 (50.37)     6:24.76 (49.84)
        7:15.37 (50.61)     8:00.97 (45.60)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yale, Griffin             12 SMC-MR                    NT    2:28.18        
                  34.38     1:12.01 (37.63)     1:51.18 (39.17)     2:28.18 (37.00)
  2 Brynin, Zeke M            12 Pace-MR              2:45.52    2:41.58        
                  38.45     1:19.59 (41.14)     2:01.43 (41.84)     2:41.58 (40.15)
  3 Verini, Michael T         11 Pace-MR                   NT    2:57.21        
                  41.87     1:26.81 (44.94)     2:13.05 (46.24)     2:57.21 (44.16)
  4 Tillman, Maxim            12 Pace-MR                   NT    3:08.28        
                  44.28     1:32.91 (48.63)     2:21.85 (48.94)     3:08.28 (46.43)
  5 Hoffman, Christopher B    11 Pace-MR              3:13.12    3:14.28        
                  45.77     1:35.73 (49.96)     2:26.06 (50.33)     3:14.28 (48.22)
  6 Picone, Erik              11 SMC-MR                    NT    3:17.29        
                  44.10     1:34.25 (50.15)   3:17.29 (1:43.04)                    
  7 Lumsden, Xavier           11 Seals-MR                  NT    3:52.94        
                  50.40   1:51.54 (1:01.14)     2:51.39 (59.85)   3:52.94 (1:01.55)
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brynin, Zeke M            12 Pace-MR              1:24.39    1:19.12        
                  38.32     1:19.12 (40.80)                                        
  2 Snyder, Andrew W          11 Pace-MR              1:28.06    1:25.49        
                  40.87     1:25.49 (44.62)                                        
  3 Parikh, Nimai A           11 FAST-MR                   NT    1:29.82        
                  42.16     1:29.82 (47.66)                                        
  4 Delfico, Nicholas         11 SMC-MR               1:38.18    1:33.79        
                  44.52     1:33.79 (49.27)                                        
  5 Felipe, Eddie             12 Seals-MR             1:42.33    1:34.83        
                  43.63     1:34.83 (51.20)                                        
  6 John, Alex C              11 Pace-MR              1:38.09    1:39.68        
                  46.94     1:39.68 (52.74)                                        
  7 May, Travis               12 SMC-MR               1:45.90    1:43.26        
                  47.49     1:43.26 (55.77)                                        
  8 Krosser, Bryan            12 SMC-MR                    NT    1:46.26        
                  47.41     1:46.26 (58.85)                                        
  9 Preston, Shayne F         11 Pace-MR              1:54.94    1:48.05        
                  50.55     1:48.05 (57.50)                                        
 10 Patti, Billy              11 SMC-MR                    NT    2:37.41        
                1:10.82   2:37.41 (1:26.59)                                        
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Snyder, Andrew W          11 Pace-MR              1:20.76    1:16.79        
                  36.11     1:16.79 (40.68)                                        
  2 Amalvert, George          12 Seals-MR             1:38.19    1:24.82        
                  38.33     1:24.82 (46.49)                                        
  3 Preston, Shayne F         11 Pace-MR                   NT    1:30.59        
                  41.67     1:30.59 (48.92)                                        
  4 Parikh, Nimai A           11 FAST-MR                   NT    1:30.70        
                  42.90     1:30.70 (47.80)                                        
  5 Patti, Billy              11 SMC-MR                    NT    1:48.75        
                  49.74     1:48.75 (59.01)                                        
  6 Felipe, Eddie             12 Seals-MR                  NT    1:49.53        
                  50.06     1:49.53 (59.47)                                        
  7 Bassett, Matthew          11 SMC-MR                    NT    1:52.62        
                  49.31   1:52.62 (1:03.31)                                        
  8 May, Travis               12 SMC-MR                    NT    1:59.51        
                  55.41   1:59.51 (1:04.10)                                        
 -- Lopez, Miguel A           11 FAST-MR              3:05.99         DQ        
                1:09.18        DQ (1:21.15)                                        
 -- Kelly, Michael            11 SMC-MR                    NT         DQ        
                  53.26        DQ (1:07.67)                                        
 -- Picone, Erik              11 SMC-MR                    NT         DQ        
                  51.08        DQ (1:06.38)                                        
 -- Holdheim, Sachin          11 SMC-MR                    NT         DQ        
                  45.35          DQ (58.49)                                        
 -- Dodes, Evan               11 SMC-MR               1:46.57         DQ        
                  47.92          DQ (58.34)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brynin, Zeke M            12 Pace-MR              2:33.97    2:33.37        
                  33.12     1:13.83 (40.71)     1:58.74 (44.91)     2:33.37 (34.63)
  2 Yale, Griffin             12 SMC-MR                    NT    2:34.86        
                  32.96     1:09.59 (36.63)     1:56.88 (47.29)     2:34.86 (37.98)
  3 Delfico, Nicholas         11 SMC-MR               2:42.83    2:41.91        
                  33.53     1:13.04 (39.51)     2:03.52 (50.48)     2:41.91 (38.39)
  4 Amalvert, George          12 Seals-MR                  NT    2:49.96        
                  35.66     1:20.20 (44.54)     2:10.07 (49.87)     2:49.96 (39.89)
  5 Tillman, Maxim            12 Pace-MR                   NT    2:53.42        
                  38.20     1:25.36 (47.16)     2:16.42 (51.06)     2:53.42 (37.00)
  6 Holdheim, Sachin          11 SMC-MR                    NT    3:18.44        
                  41.98     1:30.13 (48.15)     2:25.00 (54.87)     3:18.44 (53.44)
  7 Hoffman, Christopher B    11 Pace-MR              3:22.84    3:22.21        
                  46.15     1:33.02 (46.87)   2:38.03 (1:05.01)     3:22.21 (44.18)
  8 Dodes, Evan               11 SMC-MR                    NT    3:27.07        
                  46.26     1:34.79 (48.53)   2:39.93 (1:05.14)     3:27.07 (47.14)
  9 Bassett, Matthew          11 SMC-MR                    NT    3:30.38        
                  47.02     1:40.61 (53.59)     2:38.01 (57.40)     3:30.38 (52.37)
 10 Lumsden, Xavier           11 Seals-MR                  NT    3:32.71        
                  45.88     1:41.66 (55.78)   2:46.81 (1:05.15)     3:32.71 (45.90)
 11 Kelly, Michael            11 SMC-MR                    NT    3:36.05        
                  50.62     1:43.02 (52.40)   2:49.36 (1:06.34)     3:36.05 (46.69)
 -- Verini, Michael T         11 Pace-MR                   NT         DQ        
                  38.14     1:22.72 (44.58)     2:17.31 (54.59)          DQ (37.90)
 
Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 St Vincent, Tommy         14 SMC-MR                 55.37      56.57        
                  27.60       56.57 (28.97)                                        
  2 Mechanic, Dylan H         13 Pace-MR                59.16      58.79        
                  29.20       58.79 (29.59)                                        
  3 Cerutti, Christopher      13 SMC-MR                 58.00      59.54        
                  28.77       59.54 (30.77)                                        
  4 Fay, Daniel T             14 Pace-MR              1:00.29      59.63        
                  28.37       59.63 (31.26)                                        
  5 Fletcher, Henry R         13 Pace-MR                59.44    1:00.10        
                  29.42     1:00.10 (30.68)                                        
  6 Koster, Christopher       13 SMC-MR                 59.18    1:01.23        
                  29.66     1:01.23 (31.57)                                        
  7 Markert, Gregory          13 SMC-MR               1:09.19    1:04.01        
                  30.44     1:04.01 (33.57)                                        
  8 Bass, Jordan B            13 Pace-MR              1:05.48    1:04.42        
                  30.30     1:04.42 (34.12)                                        
  9 Fishman, David J          13 Pace-MR                   NT    1:05.97        
                  31.93     1:05.97 (34.04)                                        
 10 May, Scott                13 SMC-MR               1:11.91    1:10.38        
                  34.18     1:10.38 (36.20)                                        
 11 Mack, Djoser              13 Seals-MR                  NT    1:12.94        
                  32.85     1:12.94 (40.09)                                        
 12 Swinney, Brian A          13 Pace-MR              1:19.29    1:14.69        
                  34.70     1:14.69 (39.99)                                        
 13 Pearce, Walter            13 Pace-MR              1:20.12    1:16.76        
                  36.44     1:16.76 (40.32)                                        
 14 Lin, Brian                13 Pace-MR              1:11.75    1:17.56        
                  35.53     1:17.56 (42.03)                                        
 15 Davis, Jack               13 FAST-MR              1:20.86    1:18.51        
                  35.52     1:18.51 (42.99)                                        
 
Boys 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vallar, Jack              14 SMC-MR               5:26.24    5:25.97        
                  29.21     1:01.83 (32.62)     1:35.74 (33.91)     2:09.65 (33.91)
        2:43.41 (33.76)     3:15.86 (32.45)     3:49.49 (33.63)     4:21.63 (32.14)
      5:25.97 (1:04.34)                                                            
  2 Mechanic, Dylan H         13 Pace-MR              6:05.25    5:54.25        
                  32.29     1:06.61 (34.32)     1:41.91 (35.30)     2:18.16 (36.25)
        2:54.95 (36.79)     3:32.18 (37.23)     4:09.64 (37.46)     4:46.04 (36.40)
        5:21.72 (35.68)     5:54.25 (32.53)                                        
  3 Fay, Daniel T             14 Pace-MR                   NT    5:58.29        
                  30.48     1:05.33 (34.85)     1:40.90 (35.57)     2:17.69 (36.79)
        2:54.84 (37.15)     3:32.01 (37.17)     4:09.64 (37.63)     4:46.57 (36.93)
        5:23.88 (37.31)     5:58.29 (34.41)                                        
  4 Cerutti, Christopher      13 SMC-MR               6:24.78    6:00.09        
                  31.16     1:07.04 (35.88)     1:43.92 (36.88)     2:21.32 (37.40)
        2:58.92 (37.60)     3:35.71 (36.79)     4:13.03 (37.32)     4:49.89 (36.86)
        5:26.65 (36.76)     6:00.09 (33.44)                                        
  5 Fletcher, Henry R         13 Pace-MR                   NT    6:11.62        
                  32.01     1:08.65 (36.64)     1:46.85 (38.20)     2:25.91 (39.06)
        3:04.59 (38.68)     3:43.29 (38.70)     4:22.17 (38.88)     4:59.67 (37.50)
        5:36.59 (36.92)     6:11.62 (35.03)                                        
  6 Markert, Gregory          13 SMC-MR                    NT    6:20.50        
                  31.72     1:08.82 (37.10)     1:47.95 (39.13)     2:26.31 (38.36)
        3:05.59 (39.28)     3:45.72 (40.13)     4:25.60 (39.88)     5:05.96 (40.36)
        5:44.88 (38.92)     6:20.50 (35.62)                                        
  7 Bass, Jordan B            13 Pace-MR              6:30.11    6:37.59        
                  32.60     1:10.26 (37.66)     1:50.65 (40.39)     2:31.59 (40.94)
        3:12.30 (40.71)     3:53.12 (40.82)     4:35.70 (42.58)     5:17.38 (41.68)
        5:58.99 (41.61)     6:37.59 (38.60)                                        
  8 Fishman, David J          13 Pace-MR                   NT    7:00.03        
                  33.93                             1:53.87 ( )   7:00.03 (5:06.16)
  9 Lin, Brian                13 Pace-MR                   NT    7:28.46        
                  35.36     1:18.13 (42.77)     2:04.07 (45.94)     2:50.85 (46.78)
        3:37.27 (46.42)     4:25.57 (48.30)     5:12.28 (46.71)     6:01.13 (48.85)
      7:28.46 (1:27.33)                                                            
 10 Swinney, Brian A          13 Pace-MR                   NT    8:16.98        
                  37.16     1:21.77 (44.61)     2:08.06 (46.29)     2:58.35 (50.29)
        3:51.44 (53.09)     4:45.52 (54.08)     5:39.51 (53.99)     6:33.87 (54.36)
        7:27.14 (53.27)     8:16.98 (49.84)                                        
 11 Davis, Jack               13 FAST-MR              6:33.23    8:35.56        
                  41.17     1:31.27 (50.10)     2:24.51 (53.24)     3:17.82 (53.31)
        4:12.06 (54.24)     5:06.98 (54.92)     6:02.09 (55.11)     6:54.45 (52.36)
        7:48.18 (53.73)     8:35.56 (47.38)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vallar, Jack              14 SMC-MR               2:13.19    2:14.86        
                  31.96     1:06.04 (34.08)     1:40.44 (34.40)     2:14.86 (34.42)
  2 Fletcher, Henry R         13 Pace-MR              2:23.38    2:26.32        
                  34.86     1:12.73 (37.87)     1:50.79 (38.06)     2:26.32 (35.53)
  3 Fay, Daniel T             14 Pace-MR                   NT    2:33.41        
                  35.87     1:15.22 (39.35)     1:54.86 (39.64)     2:33.41 (38.55)
  4 Fishman, David J          13 Pace-MR                   NT    2:48.95        
  5 Bass, Jordan B            13 Pace-MR                   NT    2:52.18        
                  40.25     1:24.62 (44.37)     2:10.49 (45.87)     2:52.18 (41.69)
  6 May, Scott                13 SMC-MR                    NT    2:57.32        
                  41.32     1:25.06 (43.74)     2:11.29 (46.23)     2:57.32 (46.03)
  7 Lin, Brian                13 Pace-MR                   NT    3:00.06        
                  42.01     1:28.48 (46.47)     2:15.95 (47.47)     3:00.06 (44.11)
  8 Pearce, Walter            13 Pace-MR              3:03.61    3:11.11        
                  45.10     1:33.70 (48.60)     2:24.13 (50.43)     3:11.11 (46.98)
  9 Swinney, Brian A          13 Pace-MR                   NT    3:14.54        
                  44.09     1:34.35 (50.26)     2:25.08 (50.73)     3:14.54 (49.46)
 10 Davis, Jack               13 FAST-MR                   NT    3:22.01        
                  45.37     1:38.14 (52.77)     2:32.03 (53.89)     3:22.01 (49.98)
 11 Mack, Djoser              13 Seals-MR                  NT    3:26.16        
                  43.11                             2:33.04 ( )     3:26.16 (53.12)
 -- Koster, Christopher       13 SMC-MR                    NT         DQ        
                  32.90     1:09.25 (36.35)     1:47.56 (38.31)          DQ (36.56)
 
Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pearce, Walter            13 Pace-MR                   NT    3:31.24        
                  47.86     1:42.36 (54.50)     2:38.35 (55.99)     3:31.24 (52.89)
  2 Mack, Djoser              13 Seals-MR                  NT    4:22.21        
                  48.66   1:54.78 (1:06.12)   3:09.99 (1:15.21)   4:22.21 (1:12.22)
 
Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mechanic, Dylan H         13 Pace-MR              2:20.78    2:19.30        
                  31.54     1:06.34 (34.80)     1:43.29 (36.95)     2:19.30 (36.01)
  2 St Vincent, Tommy         14 SMC-MR               2:19.02    2:23.53        
                  30.05     1:06.22 (36.17)     1:44.04 (37.82)     2:23.53 (39.49)
 
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vallar, Jack              14 SMC-MR               2:16.20    2:17.01        
                  28.65     1:03.71 (35.06)     1:44.25 (40.54)     2:17.01 (32.76)
  2 Mechanic, Dylan H         13 Pace-MR              2:22.81    2:21.81        
                  31.00     1:08.39 (37.39)     1:51.28 (42.89)     2:21.81 (30.53)
  3 St Vincent, Tommy         14 SMC-MR               2:20.70    2:22.12        
                  29.28     1:06.07 (36.79)     1:51.28 (45.21)     2:22.12 (30.84)
  4 Cerutti, Christopher      13 SMC-MR               2:23.21    2:24.22        
                  31.70     1:07.58 (35.88)     1:51.76 (44.18)     2:24.22 (32.46)
  5 Fletcher, Henry R         13 Pace-MR              2:26.72    2:28.50        
                  31.66     1:09.26 (37.60)     1:54.29 (45.03)     2:28.50 (34.21)
  6 Koster, Christopher       13 SMC-MR               2:27.57    2:29.52        
                  31.54     1:07.99 (36.45)     1:55.06 (47.07)     2:29.52 (34.46)
  7 Fay, Daniel T             14 Pace-MR              2:34.21    2:34.16        
  8 Markert, Gregory          13 SMC-MR               2:36.64    2:36.46        
                  34.57     1:12.39 (37.82)     2:00.50 (48.11)     2:36.46 (35.96)
  9 Bass, Jordan B            13 Pace-MR              2:42.32    2:41.45        
                  32.76     1:13.72 (40.96)     2:02.32 (48.60)     2:41.45 (39.13)
 10 Fishman, David J          13 Pace-MR              3:01.93    2:47.47        
                  35.22     1:16.22 (41.00)     2:10.21 (53.99)     2:47.47 (37.26)
 11 Lin, Brian                13 Pace-MR                   NT    2:58.75        
                  40.15     1:24.44 (44.29)     2:19.84 (55.40)     2:58.75 (38.91)
 12 Pearce, Walter            13 Pace-MR              3:08.28    3:04.80        
                  42.91     1:30.91 (48.00)     2:24.68 (53.77)     3:04.80 (40.12)
 13 Mack, Djoser              13 Seals-MR                  NT    3:16.14        
                  35.62     1:22.75 (47.13)   2:30.94 (1:08.19)     3:16.14 (45.20)
 -- May, Scott                13 SMC-MR                    NT         DQ        
                  43.23     1:28.22 (44.99)     2:20.03 (51.81)          DQ (38.70)
 -- Swinney, Brian A          13 Pace-MR                   NT         DQ        
                  41.02     1:27.55 (46.53)     2:22.21 (54.66)          DQ (45.93)
 
Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gilroy, Daniel T          16 Pace-MR                53.36      54.32        
                  25.82       54.32 (28.50)                                        
  2 Brynin, Max B             16 Pace-MR                56.47      55.73        
                  27.03       55.73 (28.70)                                        
  3 Koster, Henry             16 SMC-MR                 53.09      55.74        
                  26.58       55.74 (29.16)                                        
  4 Wolin, Seth A             16 Pace-MR                   NT      55.93        
                  55.93           55.93 ( )                                        
  5 Vallar, Jack              14 SMC-MR                 55.00      56.32        
                  27.41       56.32 (28.91)                                        
  6 Maldonado, Freddy         18 Seals-MR                  NT      56.60        
                  26.31       56.60 (30.29)                                        
  7 Mariano, Collin J         17 Pace-MR                56.48      56.77        
                  26.56       56.77 (30.21)                                        
  8 Rodriguez, Esteban E      15 Pace-MR                55.36      57.68        
                  27.46       57.68 (30.22)                                        
  9 Wesolowski, Teddy         16 SMC-MR                 58.51      58.54        
                  28.04       58.54 (30.50)                                        
 10 Hornyak, Nicholas         15 Pace-MR                   NT    1:00.50        
                  29.34     1:00.50 (31.16)                                        
 11 Riverso, Micheal          17 FAST-MR              1:01.55    1:00.90        
                  29.52     1:00.90 (31.38)                                        
 12 Williams, Jake            16 Pace-MR              1:02.32    1:00.91        
                  28.93     1:00.91 (31.98)                                        
 13 Parish, Daniel E          15 Pace-MR              1:03.15    1:01.81        
 14 Delfico, Nicholas         11 SMC-MR               1:05.75    1:06.63        
                  31.80     1:06.63 (34.83)                                        
 15 Curro, Chris              15 SMC-MR               1:08.73    1:07.98        
                  31.88     1:07.98 (36.10)                                        
 16 Delgado, Christian J      15 FAST-MR              1:08.94    1:09.95        
                  32.82     1:09.95 (37.13)                                        
 17 Hood, Justin A            16 FAST-MR              1:05.94    1:10.64        
                  31.60     1:10.64 (39.04)                                        
 18 Amalvert, George          12 Seals-MR                  NT    1:11.09        
                  32.56     1:11.09 (38.53)                                        
 19 Nieves, Matthew           11 Seals-MR                  NT    1:38.70        
 
Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brynin, Max B             16 Pace-MR              2:01.56    2:01.03        
                  28.15       58.95 (30.80)     1:30.25 (31.30)     2:01.03 (30.78)
  2 Wolin, Seth A             16 Pace-MR              2:05.44    2:06.17        
                  28.46     1:01.23 (32.77)     1:34.19 (32.96)     2:06.17 (31.98)
  3 Rodriguez, Esteban E      15 Pace-MR              2:04.68    2:06.64        
                  27.87       59.75 (31.88)     1:33.85 (34.10)     2:06.64 (32.79)
  4 Mariano, Collin J         17 Pace-MR              2:06.52    2:07.60        
                  27.99       59.86 (31.87)     1:33.76 (33.90)     2:07.60 (33.84)
  5 Abisch, Jason             17 SMC-MR               2:07.72    2:11.81        
                  28.91     1:01.92 (33.01)     1:38.12 (36.20)     2:11.81 (33.69)
  6 Gilroy, Daniel T          16 Pace-MR              2:10.21    2:15.92        
                  28.87     1:02.27 (33.40)     1:38.80 (36.53)     2:15.92 (37.12)
  7 Wesolowski, Teddy         16 SMC-MR               2:14.30    2:16.41        
                  29.60     1:04.22 (34.62)     1:41.98 (37.76)     2:16.41 (34.43)
  8 Parish, Daniel E          15 Pace-MR              2:17.21    2:17.54        
                  30.92     1:05.34 (34.42)     1:41.81 (36.47)     2:17.54 (35.73)
  9 Schattschneider, Eric     15 SMC-MR               2:20.97    2:20.43        
                  31.15     1:06.60 (35.45)     1:44.17 (37.57)     2:20.43 (36.26)
 10 Hornyak, Nicholas         15 Pace-MR                   NT    2:21.15        
                  32.34     1:08.33 (35.99)     1:45.63 (37.30)     2:21.15 (35.52)
 11 Delfico, Nicholas         11 SMC-MR               2:29.48    2:26.26        
                  34.00     1:11.18 (37.18)     1:49.54 (38.36)     2:26.26 (36.72)
 12 Williams, Jake            16 Pace-MR                   NT    2:26.98        
                  30.82     1:07.42 (36.60)     1:46.40 (38.98)     2:26.98 (40.58)
 13 Frascati, Michael J       12 FAST-MR              2:51.15    2:34.09        
                  31.10     1:10.51 (39.41)     1:55.05 (44.54)     2:34.09 (39.04)
 14 Curro, Chris              15 SMC-MR               2:40.69    2:40.01        
                  33.20     1:12.95 (39.75)     1:56.91 (43.96)     2:40.01 (43.10)
 15 Hood, Justin A            16 FAST-MR              1:13.24    2:44.57        
 16 Curnin, Connor            10 Pace-MR              2:59.06    3:02.03        
                  41.86     1:27.40 (45.54)     2:14.31 (46.91)     3:02.03 (47.72)
 17 Lumsden, Xavier           11 Seals-MR             3:16.67    3:11.37        
                  39.57     1:27.87 (48.30)     2:19.51 (51.64)     3:11.37 (51.86)
 
Boys 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Koster, Henry             16 SMC-MR               2:15.94    2:22.27        
                  33.65     1:09.73 (36.08)     1:46.55 (36.82)     2:22.27 (35.72)
  2 Cerutti, Christopher      13 SMC-MR               2:20.00    2:23.64        
                  34.36     1:10.78 (36.42)     1:47.73 (36.95)     2:23.64 (35.91)
  3 Brynin, Max B             16 Pace-MR              2:26.18    2:26.26        
                  35.77     1:13.01 (37.24)     1:50.67 (37.66)     2:26.26 (35.59)
  4 Mariano, Collin J         17 Pace-MR              2:26.73    2:26.83        
                  32.40     1:08.56 (36.16)     1:49.12 (40.56)     2:26.83 (37.71)
  5 Gilroy, Daniel T          16 Pace-MR              2:30.10    2:26.92        
                  35.31     1:12.31 (37.00)     1:50.20 (37.89)     2:26.92 (36.72)
  6 Parish, Daniel E          15 Pace-MR              2:31.93    2:31.79        
                  36.37     1:14.90 (38.53)     1:54.15 (39.25)     2:31.79 (37.64)
  7 Hornyak, Nicholas         15 Pace-MR                   NT    2:36.41        
                  37.83     1:17.93 (40.10)     1:59.01 (41.08)     2:36.41 (37.40)
  8 Delfico, Nicholas         11 SMC-MR               2:52.98    2:37.25        
                  36.49     1:16.85 (40.36)     1:58.04 (41.19)     2:37.25 (39.21)
  9 McAuley, Adam             15 SMC-MR               2:32.79    2:37.35        
                  36.57     1:16.78 (40.21)     1:58.58 (41.80)     2:37.35 (38.77)
 10 Delgado, Christian J      15 FAST-MR              2:58.88    2:55.24        
 
Boys 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vallar, Jack              14 SMC-MR               2:38.52    2:35.94        
                  35.91     1:15.23 (39.32)     1:55.23 (40.00)     2:35.94 (40.71)
  2 Rodriguez, Esteban E      15 Pace-MR              2:42.05    2:40.01        
                  35.70     1:16.60 (40.90)     1:59.21 (42.61)     2:40.01 (40.80)
  3 Brynin, Max B             16 Pace-MR              2:44.48    2:40.55        
                  36.82     1:17.39 (40.57)     1:58.89 (41.50)     2:40.55 (41.66)
  4 Koster, Henry             16 SMC-MR               2:38.24    2:43.30        
                  35.84     1:16.98 (41.14)     1:59.86 (42.88)     2:43.30 (43.44)
  5 Williams, Jake            16 Pace-MR              2:50.07    2:45.34        
                  16.34       35.53 (19.19)     1:17.21 (41.68)   2:45.34 (1:28.13)
  6 Gilroy, Daniel T          16 Pace-MR              2:42.54    2:47.22        
                  36.29     1:17.86 (41.57)     2:02.45 (44.59)     2:47.22 (44.77)
  7 Cerutti, Christopher      13 SMC-MR               2:49.38    2:47.50        
                  38.65     1:21.46 (42.81)     2:05.11 (43.65)     2:47.50 (42.39)
  8 Hornyak, Nicholas         15 Pace-MR                   NT    2:50.50        
                  38.22     1:21.20 (42.98)     2:06.71 (45.51)     2:50.50 (43.79)
  9 Wolin, Seth A             16 Pace-MR              2:46.91    2:52.51        
                  38.53     1:22.72 (44.19)     2:08.62 (45.90)     2:52.51 (43.89)
 10 Maldonado, Freddy         18 Seals-MR                  NT    2:56.54        
                  36.33     1:19.12 (42.79)     2:06.76 (47.64)     2:56.54 (49.78)
 11 Parish, Daniel E          15 Pace-MR              2:59.07    2:59.12        
                  39.44     1:24.89 (45.45)     2:11.73 (46.84)     2:59.12 (47.39)
 12 Curro, Chris              15 SMC-MR               2:53.48    2:59.65        
                  39.47     1:25.63 (46.16)     2:13.65 (48.02)     2:59.65 (46.00)
 13 Riverso, Micheal          17 FAST-MR              3:12.34    3:01.34        
                  39.48     1:25.20 (45.72)     2:13.01 (47.81)     3:01.34 (48.33)
 14 McAuley, Adam             15 SMC-MR               3:03.92    3:01.69        
                  40.40     1:28.26 (47.86)     2:16.97 (48.71)     3:01.69 (44.72)
 15 Hood, Justin A            16 FAST-MR              3:14.40    3:02.60        
                  39.43     1:24.72 (45.29)     2:13.46 (48.74)     3:02.60 (49.14)
 16 Schattschneider, Eric     15 SMC-MR               3:16.29    3:05.48        
                  41.02     1:27.71 (46.69)     2:16.52 (48.81)     3:05.48 (48.96)
 17 Delgado, Christian J      15 FAST-MR              3:32.72    3:13.38        
                  42.78     1:32.76 (49.98)     2:23.70 (50.94)     3:13.38 (49.68)
 18 Felipe, Eddie             12 Seals-MR             4:03.53    3:15.06        
                  42.43     1:33.91 (51.48)     2:25.94 (52.03)     3:15.06 (49.12)
 -- Wesolowski, Teddy         16 SMC-MR               2:13.90         DQ        
                  36.78     1:19.87 (43.09)     2:06.67 (46.80)          DQ (47.10)
 
Boys 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vallar, Jack              14 SMC-MR               2:13.69    2:15.27        
                  29.66     1:03.49 (33.83)     1:39.09 (35.60)     2:15.27 (36.18)
  2 Abisch, Jason             17 SMC-MR               2:39.72    2:39.82        
                  31.77     1:11.10 (39.33)     1:55.39 (44.29)     2:39.82 (44.43)
  3 Delgado, Christian J      15 FAST-MR              3:10.80    3:05.97        
                  36.48     1:22.30 (45.82)     2:14.13 (51.83)     3:05.97 (51.84)
 
Boys 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McNamara, Shane M         12 EAST-MR              5:13.26    4:51.86        
                  30.12     1:04.70 (34.58)     1:44.21 (39.51)     2:22.50 (38.29)
        3:03.50 (41.00)     3:45.14 (41.64)     4:18.90 (33.76)     4:51.86 (32.96)
  2 Rodriguez, Esteban E      15 Pace-MR              5:03.30    4:59.21        
                  29.44     1:05.28 (35.84)     1:43.82 (38.54)     2:21.95 (38.13)
        3:03.89 (41.94)     3:48.20 (44.31)     4:24.43 (36.23)     4:59.21 (34.78)
  3 Rodriguez, Raoul J        12 EAST-MR              5:13.28    4:59.40        
                  30.12     1:06.16 (36.04)     1:44.12 (37.96)     2:21.00 (36.88)
        3:06.05 (45.05)     3:52.68 (46.63)     4:26.65 (33.97)     4:59.40 (32.75)
  4 Lantin, Matthew D         12 EAST-MR              5:13.27    5:08.17        
                  33.18     1:12.87 (39.69)     1:52.54 (39.67)     2:32.64 (40.10)
        3:15.97 (43.33)     4:00.52 (44.55)     4:33.88 (33.36)     5:08.17 (34.29)
  5 Wolin, Seth A             16 Pace-MR              5:16.28    5:10.36        
                  29.99     1:06.54 (36.55)     1:47.97 (41.43)     2:29.21 (41.24)
        3:16.13 (46.92)     4:00.83 (44.70)     4:36.89 (36.06)     5:10.36 (33.47)
  6 Brynin, Zeke M            12 Pace-MR              5:08.00    5:19.73        
                  33.76     1:14.00 (40.24)     1:56.72 (42.72)     2:37.09 (40.37)
        3:21.11 (44.02)     4:06.28 (45.17)     4:42.98 (36.70)     5:19.73 (36.75)
  7 Cerutti, Christopher      13 SMC-MR                    NT    5:24.56        
                                1:51.10 ( )     2:28.59 (37.49)     3:13.07 (44.48)
        3:58.42 (45.35)     4:34.34 (35.92)     5:09.18 (34.84)     5:24.56 (15.38)
  8 Abisch, Jason             17 SMC-MR               5:25.28    5:32.35        
                  31.03     1:09.84 (38.81)     1:52.81 (42.97)     2:34.94 (42.13)
        3:24.78 (49.84)     4:14.81 (50.03)     4:54.04 (39.23)     5:32.35 (38.31)
  9 Schattschneider, Eric     15 SMC-MR                    NT    5:47.64        
                  34.99     1:19.91 (44.92)     2:01.74 (41.83)     2:42.60 (40.86)
        3:34.35 (51.75)     4:28.61 (54.26)     5:08.68 (40.07)     5:47.64 (38.96)