2008 MR Pacesetters November Rain Meet - 11/1/2008 to 11/2/2008        

                                    Results                                    
 
Girls 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          31.09  ZQ
          32.09  JO
          36.69  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thompson, Marissa K       10 Pace-MR                30.87      31.91 JO     
  2 McClung, Demi R            9 Pace-MR                32.92      34.08 SILV   
  3 Morrissy, Kelly C          8 Pace-MR                34.21      35.48 SILV   
  4 Kiesel, Isabel S           9 Pace-MR                37.78      36.79        
  5 Sullivan, Emily R          8 Pace-MR                35.62      36.91        
  6 Lesser, Molly             10 SMC-MR                 36.59      37.17        
  7 King, Mairead E            9 Pace-MR                37.76      37.31        
  8 Rappa, Gianna             10 SMC-MR                 39.22      37.56        
  9 Shelton, Merritt W         8 Pace-MR                40.12      38.55        
 10 Long, Peyton G            10 Pace-MR                36.66      38.75        
 11 Kern, Marina              10 Pace-MR                41.47      39.38        
 12 Galligan, Georgia         10 SMC-MR                 49.24      40.08        
 13 Messner, Gabrielle        10 SMC-MR                    NT      40.92        
 14 McManus, Hallie G          9 Pace-MR                38.38      41.00        
 15 Klein, Sarah E            10 Pace-MR                38.86      41.12        
 16 Donoghue, Mary E          10 Pace-MR                41.55      41.97        
 17 Lynch, Julia M            10 SMC-MR                 47.69      42.05        
 18 Colao, Rachel             10 SMC-MR                 40.47      42.48        
 19 Donoghue, Megan M          8 Pace-MR                44.40      42.76        
 20 Elwood, Kylie M            9 Pace-MR                41.92      43.12        
 21 Gordon, Arielle            9 SMC-MR                 45.95      43.18        
 22 Fauver, Lily               9 SMC-MR                    NT      43.96        
 23 Unger, Sarah               9 SMC-MR                    NT      45.72        
 24 John, Kendall S            9 Pace-MR                47.40      45.86        
 25 Desa, Isabella             8 SMC-MR                    NT      45.93        
 26 Capolongo, Genevieve       9 SMC-MR                 43.81      45.99        
 27 Cartularo, Morgan          9 SMC-MR                 46.33      47.27        
 28 Pearce, Bobbie             9 Pace-MR                46.58      47.98        
 29 Gallagher, Meagan          8 SMC-MR                    NT      48.06        
 30 Cartularo, Madison         9 SMC-MR                 51.30      49.20        
 31 Bernstein, Samantha       10 SMC-MR                 47.97      49.34        
 32 Bassett, Emma              9 SMC-MR                 50.92      51.19        
 33 Tuchman, Emily             8 SMC-MR                    NT      51.51        
 34 Venkatesh, Ambika          7 Pace-MR                46.19      51.64        
 35 Rosenbaum, Lily B          7 Pace-MR                51.06      52.95        
 36 Buscema, Pamela            9 SMC-MR                    NT      53.44        
 37 Gallagher, Madelyn M       7 Pace-MR                47.77      56.95        
 38 McCormick, Sarah          10 SMC-MR                    NT    1:01.92        
 39 Tavlarakis, Christina D    6 Pace-MR              1:08.44    1:19.92        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:08.09  ZQ
        1:11.49  JO
        1:21.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McClung, Demi R            9 Pace-MR              1:11.86    1:14.13 SILV   
                  35.10     1:14.13 (39.03)                                        
  2 Morrissy, Kelly C          8 Pace-MR              1:25.88    1:18.43 SILV   
                  37.37     1:18.43 (41.06)                                        
  3 Hoffman, Jacquelyn R      10 Pace-MR              1:29.04    1:30.24        
                  42.26     1:30.24 (47.98)                                        
  4 Donoghue, Megan M          8 Pace-MR              1:50.62    1:40.60        
                  46.52     1:40.60 (54.08)                                        
  5 Pearce, Bobbie             9 Pace-MR              1:44.32    1:47.58        
                  50.36     1:47.58 (57.22)                                        
  6 Rosenbaum, Lily B          7 Pace-MR              1:49.78    1:49.33        
                  52.51     1:49.33 (56.82)                                        
  7 Bassett, Emma              9 SMC-MR                    NT    1:50.03        
                  49.45   1:50.03 (1:00.58)                                        
  8 Gallagher, Madelyn M       7 Pace-MR              1:51.45    2:05.97        
                  58.42   2:05.97 (1:07.55)                                        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
          36.49  ZQ
          37.49  JO
          44.39  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thompson, Marissa K       10 Pace-MR                36.87      37.44 JO     
  2 McClung, Demi R            9 Pace-MR                39.00      39.32 SILV   
  3 West, Lindsay             10 SMC-MR                 41.46      40.12 SILV   
  4 Lesser, Molly             10 SMC-MR                 43.44      40.52 SILV   
  5 Morrissy, Kelly C          8 Pace-MR                41.21      40.86 SILV   
  6 King, Mairead E            9 Pace-MR                42.48      41.22 SILV   
  7 Kiesel, Isabel S           9 Pace-MR                44.86      43.19 SILV   
  8 Sullivan, Emily R          8 Pace-MR                41.01      43.59 SILV   
  9 Long, Peyton G            10 Pace-MR                42.64      43.63 SILV   
 10 McCormick, Sarah          10 SMC-MR                    NT      44.51        
 11 Hoffman, Jacquelyn R      10 Pace-MR                45.68      45.34        
 12 Messner, Gabrielle        10 SMC-MR                    NT      45.78        
 13 Lynch, Julia M            10 SMC-MR                 53.03      46.64        
 14 Donoghue, Megan M          8 Pace-MR                45.16      47.69        
 15 Colao, Rachel             10 SMC-MR                 50.86      47.71        
 16 Capolongo, Genevieve       9 SMC-MR                 46.22      47.79        
 16 Galligan, Georgia         10 SMC-MR                 45.98      47.79        
 18 Shelton, Merritt W         8 Pace-MR                49.19      48.26        
 19 Kern, Marina              10 Pace-MR                46.83      48.32        
 20 Donoghue, Mary E          10 Pace-MR                48.61      48.45        
 21 McManus, Hallie G          9 Pace-MR                46.41      48.81        
 22 Rappa, Gianna             10 SMC-MR                 49.32      48.83        
 23 Cartularo, Madison         9 SMC-MR                 55.71      48.89        
 24 Jones, Caroline            9 SMC-MR                    NT      49.25        
 25 Elwood, Kylie M            9 Pace-MR                54.23      50.46        
 26 Fauver, Lily               9 SMC-MR                    NT      50.72        
 27 Gordon, Arielle            9 SMC-MR                 57.44      51.62        
 28 Unger, Sarah               9 SMC-MR                    NT      51.77        
 29 Venkatesh, Ambika          7 Pace-MR                50.77      53.23        
 30 Cartularo, Morgan          9 SMC-MR                 59.42      53.80        
 31 Pearce, Bobbie             9 Pace-MR                51.69      54.10        
 32 Buscema, Pamela            9 SMC-MR                    NT      54.20        
 33 Rosenbaum, Lily B          7 Pace-MR                53.71      54.38        
 34 John, Kendall S            9 Pace-MR                53.31      55.85        
 35 Gallagher, Meagan          8 SMC-MR                    NT      58.79        
 36 Tuchman, Emily             8 SMC-MR                    NT    1:02.20        
 37 Gallagher, Madelyn M       7 Pace-MR              1:01.40    1:06.64        
 38 Tavlarakis, Christina D    6 Pace-MR                   NT    1:14.17        
 -- Klein, Sarah E            10 Pace-MR                46.04         DQ        
 -- Desa, Isabella             8 SMC-MR                    NT         DQ        
 -- Bassett, Emma              9 SMC-MR               1:00.22         DQ        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:31.99  ZQ
        1:33.99  JO
        1:51.39  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 West, Lindsay             10 SMC-MR               1:26.01    1:25.67 ZQ     
                  40.91     1:25.67 (44.76)                                        
  2 Lesser, Molly             10 SMC-MR               1:41.33    1:39.09 SILV   
                  47.77     1:39.09 (51.32)                                        
  3 Morrissy, Kelly C          8 Pace-MR              2:22.04    1:47.39 SILV   
                  49.67     1:47.39 (57.72)                                        
  4 Bassett, Emma              9 SMC-MR                    NT    1:51.55        
                  51.83     1:51.55 (59.72)                                        
  5 Lynch, Julia M            10 SMC-MR               2:00.44    1:52.28        
                  53.97     1:52.28 (58.31)                                        
  6 Donoghue, Megan M          8 Pace-MR              2:10.84    1:52.30        
                  53.99     1:52.30 (58.31)                                        
  7 Donoghue, Mary E          10 Pace-MR              2:02.45    1:53.49        
                  54.10     1:53.49 (59.39)                                        
  8 Long, Peyton G            10 Pace-MR                   NT    1:54.89        
                  52.23   1:54.89 (1:02.66)                                        
  8 Cartularo, Morgan          9 SMC-MR                    NT    1:54.89        
                  53.62   1:54.89 (1:01.27)                                        
 10 Cartularo, Madison         9 SMC-MR                    NT    1:55.21        
                  56.55     1:55.21 (58.66)                                        
 11 Elwood, Kylie M            9 Pace-MR              1:53.59    1:56.13        
                  54.49   1:56.13 (1:01.64)                                        
 12 Messner, Gabrielle        10 SMC-MR                    NT    1:56.24        
                  53.87   1:56.24 (1:02.37)                                        
 13 Hoffman, Jacquelyn R      10 Pace-MR              1:57.96    2:01.90        
                  57.93   2:01.90 (1:03.97)                                        
 14 Galligan, Georgia         10 SMC-MR               2:13.13    2:02.79        
                  57.04   2:02.79 (1:05.75)                                        
 15 Capolongo, Genevieve       9 SMC-MR                    NT    2:08.06        
                  57.82   2:08.06 (1:10.24)                                        
 16 John, Kendall S            9 Pace-MR              2:15.41    2:12.37        
                1:02.68   2:12.37 (1:09.69)                                        
 17 Tuchman, Emily             8 SMC-MR                    NT    2:20.47        
                1:06.01   2:20.47 (1:14.46)                                        
 -- Bernstein, Samantha       10 SMC-MR               1:58.32         DQ        
                  51.76          DQ (58.99)                                        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
          34.79  ZQ
          36.59  JO
          45.39  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thompson, Marissa K       10 Pace-MR                34.13      36.26 JO     
  2 Lesser, Molly             10 SMC-MR                 40.43      39.27 SILV   
  3 McClung, Demi R            9 Pace-MR                40.25      40.63 SILV   
  4 Kern, Marina              10 Pace-MR                47.88      44.04 SILV   
  5 King, Mairead E            9 Pace-MR                45.11      44.15 SILV   
  6 Sullivan, Emily R          8 Pace-MR                46.71      45.42        
  7 Donoghue, Mary E          10 Pace-MR                48.58      46.84        
  8 McManus, Hallie G          9 Pace-MR                44.67      47.30        
  9 Long, Peyton G            10 Pace-MR                44.98      47.51        
 10 McCormick, Sarah          10 SMC-MR                 48.74      48.42        
 11 Galligan, Georgia         10 SMC-MR               1:05.71      49.96        
 12 Unger, Sarah               9 SMC-MR                 54.60      50.20        
 13 Messner, Gabrielle        10 SMC-MR                    NT      50.48        
 14 Rappa, Gianna             10 SMC-MR                 46.86      50.50        
 15 Klein, Sarah E            10 Pace-MR                49.24      52.17        
 16 Lynch, Julia M            10 SMC-MR                 51.34      52.43        
 17 Capolongo, Genevieve       9 SMC-MR                 58.71      52.84        
 18 Gallagher, Meagan          8 SMC-MR                    NT      54.47        
 19 Bernstein, Samantha       10 SMC-MR                 55.37      55.37        
 20 Colao, Rachel             10 SMC-MR                 59.07      56.25        
 21 Desa, Isabella             8 SMC-MR                    NT    1:09.61        
 22 Venkatesh, Ambika          7 Pace-MR                   NT    1:12.88        
 -- Cartularo, Morgan          9 SMC-MR                 54.11         DQ        
 -- Elwood, Kylie M            9 Pace-MR                49.67         DQ        
 -- Tavlarakis, Christina D    6 Pace-MR                   NT         DQ        
 -- Cartularo, Madison         9 SMC-MR                    NT         DQ        
 -- Buscema, Pamela            9 SMC-MR                    NT         DQ        
 -- Shelton, Merritt W         8 Pace-MR                56.80         DQ        
 -- Fauver, Lily               9 SMC-MR                    NT         DQ        
 -- John, Kendall S            9 Pace-MR                56.28         DQ        
 -- Gordon, Arielle            9 SMC-MR               1:11.36         DQ        
 
Girls 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
        1:17.99  ZQ
        1:20.99  JO
        1:31.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thompson, Marissa K       10 Pace-MR              1:18.75    1:17.96 ZQ     
                  37.70     1:17.96 (40.26)                                        
  2 West, Lindsay             10 SMC-MR               1:26.39    1:27.95 SILV   
                  42.58     1:27.95 (45.37)                                        
  3 King, Mairead E            9 Pace-MR              1:31.13    1:33.86        
                  42.02     1:33.86 (51.84)                                        
  4 Kiesel, Isabel S           9 Pace-MR                   NT    1:34.93        
                  43.89     1:34.93 (51.04)                                        
  5 Sullivan, Emily R          8 Pace-MR                   NT    1:35.60        
                  43.46     1:35.60 (52.14)                                        
  6 McManus, Hallie G          9 Pace-MR              1:40.44    1:39.27        
                  45.18     1:39.27 (54.09)                                        
  7 Kern, Marina              10 Pace-MR              1:42.01    1:40.80        
                  45.32     1:40.80 (55.48)                                        
  8 Hoffman, Jacquelyn R      10 Pace-MR              1:45.33    1:40.99        
                  46.63     1:40.99 (54.36)                                        
  9 Klein, Sarah E            10 Pace-MR              1:39.57    1:44.58        
                  47.96     1:44.58 (56.62)                                        
 10 Unger, Sarah               9 SMC-MR                    NT    1:48.40        
                  51.32     1:48.40 (57.08)                                        
 11 Shelton, Merritt W         8 Pace-MR              2:07.22    1:50.50        
                  48.73   1:50.50 (1:01.77)                                        
 12 Pearce, Bobbie             9 Pace-MR              1:53.19    1:57.64        
                  57.91     1:57.64 (59.73)                                        
 -- Venkatesh, Ambika          7 Pace-MR                   NT         DQ        
                1:02.57        DQ (1:06.96)                                        
 -- Tavlarakis, Christina D    6 Pace-MR                   NT         DQ        
                1:25.78        DQ (1:34.70)                                        
 -- Rosenbaum, Lily B          7 Pace-MR              2:13.22         DQ        
                  56.80        DQ (1:01.73)                                        
 -- Gallagher, Madelyn M       7 Pace-MR                   NT         DQ        
                1:09.02        DQ (1:05.28)                                        
 
Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pace Setter Swim Team-MR  'A'                     2:13.62    2:18.94        
                  34.57   2:18.94 (1:44.37)                                        
  2 Pace Setter Swim Team-MR  'B'                     2:30.35    2:33.03        
                  36.38     1:17.26 (40.88)     1:53.41 (36.15)     2:33.03 (39.62)
  3 Saw Mill Club Swim Team-MR  'C'                        NT    2:43.08        
                  40.19     1:26.76 (46.57)     2:01.77 (35.01)     2:43.08 (41.31)
  4 Pace Setter Swim Team-MR  'D'                     2:49.34    2:53.95        
                  43.50     1:29.72 (46.22)     2:11.90 (42.18)     2:53.95 (42.05)
  5 Pace Setter Swim Team-MR  'C'                     2:38.59    2:54.33        
                  42.20     1:23.66 (41.46)   2:54.33 (1:30.67)                    
  6 Saw Mill Club Swim Team-MR  'B'                        NT    3:05.06        
                  49.56     1:37.01 (47.45)     2:18.97 (41.96)     3:05.06 (46.09)
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          27.99  ZQ
          28.59  JO
          32.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schattschneider, Sarah    12 SMC-MR                 29.69      28.48 JO     
  2 Gallagher, Megan E        11 Pace-MR                27.68      28.66 SILV   
  3 Chu, Kierstin             11 SMC-MR                 29.19      30.24 SILV   
  4 Flynn, Maggie G           11 Pace-MR                31.51      31.06 SILV   
  5 Vallo, Emma               11 SMC-MR                    NT      31.81 SILV   
  6 Costigan, Abigail J       11 Pace-MR                31.47      32.03 SILV   
  7 Gallagher, Kelly          11 SMC-MR                 35.15      32.96        
  8 Schwartz, Isabella S      11 Pace-MR                32.39      33.03        
  9 Moss, Lucy                12 SMC-MR                 33.58      33.21        
 10 Green, Colleen            12 SMC-MR                 32.71      34.02        
 11 Cloonan, Paige            12 SMC-MR                 35.89      34.53        
 12 Bergstein, Suzannah L     12 Pace-MR                   NT      34.62        
 13 Prinz, Melanie H          11 Pace-MR                33.66      35.17        
 14 Shelton, Megan C          11 Pace-MR                34.29      35.25        
 15 Wolfe, Caroline           11 SMC-MR                 34.31      35.79        
 16 Guernier, Colleen M       11 Pace-MR                34.20      36.18        
 17 Crowell, Casey            12 SMC-MR                    NT      36.69        
 18 Glickman, Jane E          11 Pace-MR                36.27      36.80        
 19 More, Kayla               11 SMC-MR                    NT      37.44        
 20 Gagion, Anna E            11 Pace-MR                38.10      39.58        
 -- Grieder, Isabel A         12 Pace-MR                34.70         DQ        
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:11.99  ZQ
        2:13.99  JO
        2:31.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Flynn, Maggie G           11 Pace-MR              2:37.93    2:32.61        
                  33.99     1:13.54 (39.55)     1:54.66 (41.12)     2:32.61 (37.95)
  2 Prinz, Melanie H          11 Pace-MR              2:52.71    2:50.48        
                  36.45     1:19.50 (43.05)     2:06.75 (47.25)     2:50.48 (43.73)
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:09.49  ZQ
        1:11.10  JO
        1:24.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chu, Kierstin             11 SMC-MR               1:09.98    1:11.26 SILV   
                  35.48     1:11.26 (35.78)                                        
  2 Schattschneider, Sarah    12 SMC-MR               1:10.07    1:11.58 SILV   
                  35.78     1:11.58 (35.80)                                        
  3 Cloonan, Paige            12 SMC-MR               1:25.91    1:21.96 SILV   
                  39.51     1:21.96 (42.45)                                        
  4 Costigan, Abigail J       11 Pace-MR              1:24.94    1:22.22 SILV   
  5 Flynn, Maggie G           11 Pace-MR              1:22.22    1:24.40 SILV   
                  41.64     1:24.40 (42.76)                                        
  6 Gallagher, Kelly          11 SMC-MR               1:43.38    1:25.97        
                  42.71     1:25.97 (43.26)                                        
  7 Schwartz, Isabella S      11 Pace-MR              1:29.11    1:26.83        
                  42.52     1:26.83 (44.31)                                        
  8 Wolfe, Caroline           11 SMC-MR               1:30.28    1:27.30        
                  41.67     1:27.30 (45.63)                                        
  9 Guernier, Colleen M       11 Pace-MR              1:34.92    1:30.71        
 10 Bergstein, Suzannah L     12 Pace-MR                   NT    1:32.42        
                  45.68     1:32.42 (46.74)                                        
 11 Elwood, Blake A           11 Pace-MR              1:37.90    1:33.76        
                  45.36     1:33.76 (48.40)                                        
 12 Glickman, Jane E          11 Pace-MR              1:30.47    1:33.78        
                1:34.07         1:33.78 ( )                                        
 13 Grieder, Isabel A         12 Pace-MR              1:39.94    1:34.16        
                  44.55     1:34.16 (49.61)                                        
 14 Shelton, Megan C          11 Pace-MR              1:32.63    1:34.26        
                  45.18     1:34.26 (49.08)                                        
 15 Prinz, Melanie H          11 Pace-MR              1:36.20    1:34.31        
                1:34.36         1:34.31 ( )                                        
 16 McManus, Samantha A       12 Pace-MR              1:30.43    1:34.99        
                  45.67     1:34.99 (49.32)                                        
 17 More, Kayla               11 SMC-MR                    NT    1:35.83        
                  45.72     1:35.83 (50.11)                                        
 18 Gagion, Anna E            11 Pace-MR              1:43.96    1:38.73        
                  49.80     1:38.73 (48.93)                                        
 -- Moss, Lucy                12 SMC-MR               1:25.05         DQ        
                  42.96          DQ (44.81)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
          36.59  ZQ
          37.19  JO
          44.29  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schwartz, Isabella S      11 Pace-MR                38.81      39.08 SILV   
  2 Gallagher, Megan E        11 Pace-MR                39.99      39.57 SILV   
  3 Cloonan, Paige            12 SMC-MR                 43.50      42.46 SILV   
  4 Green, Colleen            12 SMC-MR                 41.27      42.83 SILV   
  5 Chu, Kierstin             11 SMC-MR                 42.14      42.90 SILV   
  5 Moss, Lucy                12 SMC-MR                 40.22      42.90 SILV   
  7 Wolfe, Caroline           11 SMC-MR                 44.88      43.43 SILV   
  8 McManus, Samantha A       12 Pace-MR                46.10      43.76 SILV   
  9 Flynn, Maggie G           11 Pace-MR                46.36      44.24 SILV   
 10 Gallagher, Kelly          11 SMC-MR                 46.33      44.31        
 11 Bergstein, Suzannah L     12 Pace-MR                   NT      44.43        
 12 Crowell, Casey            12 SMC-MR                 44.79      45.43        
 13 Elwood, Blake A           11 Pace-MR                46.44      47.14        
 14 Gagion, Anna E            11 Pace-MR                47.83      47.58        
 15 Prinz, Melanie H          11 Pace-MR                49.47      48.47        
 16 More, Kayla               11 SMC-MR                    NT      49.90        
 17 Shelton, Megan C          11 Pace-MR                   NT      49.92        
 17 Guernier, Colleen M       11 Pace-MR                54.10      49.92        
 19 Glickman, Jane E          11 Pace-MR                52.77      52.50        
 -- Vallo, Emma               11 SMC-MR                    NT         DQ        
 -- Costigan, Abigail J       11 Pace-MR                54.42         DQ        
 -- Grieder, Isabel A         12 Pace-MR                43.72         DQ        
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:10.99  ZQ
        1:12.09  JO
        1:29.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schattschneider, Sarah    12 SMC-MR               1:09.33    1:09.00 ZQ     
                  32.67     1:09.00 (36.33)                                        
  2 Gallagher, Megan E        11 Pace-MR              1:15.00    1:16.54 SILV   
                  35.98     1:16.54 (40.56)                                        
  3 Crowell, Casey            12 SMC-MR                    NT    1:38.38        
                  44.66     1:38.38 (53.72)                                        
 -- Elwood, Blake A           11 Pace-MR                   NT         DQ        
                  51.85          DQ (58.69)                                        
 
Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
        1:10.69  ZQ
        1:11.29  JO
        1:21.69  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schattschneider, Sarah    12 SMC-MR               1:13.11    1:10.40 ZQ     
                  31.83     1:10.40 (38.57)                                        
  2 Gallagher, Megan E        11 Pace-MR              1:12.54    1:12.04 SILV   
                  33.93     1:12.04 (38.11)                                        
  3 Chu, Kierstin             11 SMC-MR               1:14.31    1:14.43 SILV   
                  33.83     1:14.43 (40.60)                                        
  4 Schwartz, Isabella S      11 Pace-MR              1:23.40    1:22.53        
                  40.03     1:22.53 (42.50)                                        
  5 Green, Colleen            12 SMC-MR               1:22.80    1:22.58        
                  38.05     1:22.58 (44.53)                                        
  6 Cloonan, Paige            12 SMC-MR               1:29.56    1:22.77        
                  39.60     1:22.77 (43.17)                                        
  7 Moss, Lucy                12 SMC-MR               1:20.81    1:22.97        
                  38.65     1:22.97 (44.32)                                        
  8 McManus, Samantha A       12 Pace-MR              1:24.08    1:25.96        
                  41.45     1:25.96 (44.51)                                        
  9 Bergstein, Suzannah L     12 Pace-MR                   NT    1:27.19        
                  41.87     1:27.19 (45.32)                                        
 10 Grieder, Isabel A         12 Pace-MR              1:39.39    1:28.72        
                  42.00     1:28.72 (46.72)                                        
 11 Wolfe, Caroline           11 SMC-MR               1:32.29    1:30.56        
                  42.41     1:30.56 (48.15)                                        
 12 Vallo, Emma               11 SMC-MR                    NT    1:32.17        
                  43.48     1:32.17 (48.69)                                        
 13 Glickman, Jane E          11 Pace-MR              1:43.10    1:32.94        
                  40.46     1:32.94 (52.48)                                        
 14 Elwood, Blake A           11 Pace-MR              1:33.98    1:33.18        
                  46.52     1:33.18 (46.66)                                        
 15 Gagion, Anna E            11 Pace-MR              1:43.26    1:34.68        
                  48.78     1:34.68 (45.90)                                        
 -- Shelton, Megan C          11 Pace-MR                   NT         DQ        
                  43.38          DQ (47.84)                                        
 -- Costigan, Abigail J       11 Pace-MR              1:32.14         DQ        
                  37.72          DQ (44.65)                                        
 -- Guernier, Colleen M       11 Pace-MR              1:31.40         DQ        
 -- More, Kayla               11 SMC-MR                    NT         DQ        
                  43.37        DQ (1:01.44)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Saw Mill Club Swim Team-MR  'A'                   2:26.38    2:21.00        
                  33.87     1:15.68 (41.81)     1:47.00 (31.32)     2:21.00 (34.00)
  2 Pace Setter Swim Team-MR  'A'                     2:14.88    2:29.51        
                  36.51     1:15.52 (39.01)     1:48.37 (32.85)     2:29.51 (41.14)
  3 Pace Setter Swim Team-MR  'B'                     2:31.03    2:36.05        
                  42.61     1:27.19 (44.58)     2:00.93 (33.74)     2:36.05 (35.12)
  4 Saw Mill Club Swim Team-MR  'B'                   3:05.84    2:46.77        
                  41.14     1:26.38 (45.24)     2:09.66 (43.28)     2:46.77 (37.11)
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          26.79  ZQ
          26.99  JO
          30.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Anastasiou, Elle J        14 Pace-MR                25.49      26.39 ZQ     
  2 Augustinos, Laura A       14 Pace-MR                27.32      27.64 SILV   
  3 Antonelle, Gigi           13 SMC-MR                 27.86      28.09 SILV   
  4 Klein, Emma C             13 Pace-MR                26.24      28.13 SILV   
  5 Boumis, Alexia            14 Pace-MR                27.35      28.41 SILV   
  6 Fried, Torie E            13 Pace-MR                29.15      29.57 SILV   
  7 Gallagher, Molly A        13 Pace-MR                29.29      30.04 SILV   
  8 Fernandez, Catherine      13 SMC-MR                    NT      30.51        
  9 Elkes, Sarah E            14 Pace-MR                29.78      30.55        
 10 Snyder, Wendy E           13 Pace-MR                30.95      31.00        
 11 Smith, Cailey M           13 Pace-MR                31.73      31.21        
 12 Ashikari, Elizabeth       13 SMC-MR                 33.21      31.23        
 13 Spor, Casey               13 SMC-MR                    NT      31.67        
 14 Feigin, Amanda M          13 Pace-MR                31.82      31.78        
 15 Weinstein, Elena          13 SMC-MR                 33.32      33.14        
 16 Ames, Sarah               13 SMC-MR                 35.70      33.73        
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:06.49  ZQ
        2:07.99  JO
        2:22.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Anastasiou, Elle J        14 Pace-MR              2:05.69    2:07.66 JO     
                  27.98       59.02 (31.04)     1:32.67 (33.65)     2:07.66 (34.99)
  2 Augustinos, Laura A       14 Pace-MR              2:11.52    2:10.97 SILV   
                  29.85     1:03.30 (33.45)     1:38.23 (34.93)     2:10.97 (32.74)
  3 Boumis, Alexia            14 Pace-MR              2:17.75    2:18.80 SILV   
                  29.94     1:04.34 (34.40)     1:41.27 (36.93)     2:18.80 (37.53)
  4 Fried, Torie E            13 Pace-MR              2:29.19    2:30.79        
                  33.30     1:11.98 (38.68)     1:52.19 (40.21)     2:30.79 (38.60)
  5 Feigin, Amanda M          13 Pace-MR              2:33.92    2:32.00        
                  34.41     1:13.50 (39.09)     1:54.05 (40.55)     2:32.00 (37.95)
  6 Fernandez, Catherine      13 SMC-MR                    NT    2:50.42        
                  31.98   2:50.42 (2:18.44)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        2:21.49  ZQ
        2:24.99  JO
        2:48.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gallagher, Molly A        13 Pace-MR              2:29.70    2:41.20 SILV   
                  36.87     1:16.84 (39.97)     1:59.26 (42.42)     2:41.20 (41.94)
  2 Elkes, Sarah E            14 Pace-MR              2:35.53    2:45.87 SILV   
                  36.83     1:18.39 (41.56)     2:02.75 (44.36)     2:45.87 (43.12)
 
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:15.49  ZQ
        1:16.49  JO
        1:26.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Anastasiou, Elle J        14 Pace-MR              1:18.15    1:18.69 SILV   
                  37.26     1:18.69 (41.43)                                        
  2 Pope, Lauren A            14 Pace-MR              1:19.65    1:19.99 SILV   
                  37.51     1:19.99 (42.48)                                        
  3 Klein, Emma C             13 Pace-MR              1:19.80    1:22.69 SILV   
                  38.30     1:22.69 (44.39)                                        
  4 Snyder, Wendy E           13 Pace-MR              1:26.15    1:24.81 SILV   
                  41.12     1:24.81 (43.69)                                        
  5 Ashikari, Elizabeth       13 SMC-MR               1:30.75    1:25.91 SILV   
                  41.45     1:25.91 (44.46)                                        
  6 Gallagher, Molly A        13 Pace-MR              1:22.68    1:26.28 SILV   
                1:26.35         1:26.28 ( )                                        
  7 Chu, Megan                13 SMC-MR               1:25.45    1:26.63 SILV   
                  42.17     1:26.63 (44.46)                                        
  8 Boumis, Alexia            14 Pace-MR              1:28.30    1:27.39        
                  42.19     1:27.39 (45.20)                                        
  9 Smith, Cailey M           13 Pace-MR              1:29.47    1:27.62        
                  41.18     1:27.62 (46.44)                                        
 10 Feigin, Amanda M          13 Pace-MR                   NT    1:28.63        
                  41.39     1:28.63 (47.24)                                        
 11 Elkes, Sarah E            14 Pace-MR              1:30.94    1:31.56        
                  44.58     1:31.56 (46.98)                                        
 12 Weinstein, Elena          13 SMC-MR                    NT    1:31.79        
                  43.48     1:31.79 (48.31)                                        
 13 Ames, Sarah               13 SMC-MR               1:39.92    1:34.17        
                  43.88     1:34.17 (50.29)                                        
 14 Fried, Torie E            13 Pace-MR              1:35.13    1:39.13        
                  47.06     1:39.13 (52.07)                                        
 15 Spor, Casey               13 SMC-MR                    NT    1:44.58        
                  50.27     1:44.58 (54.31)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:05.29  ZQ
        1:05.69  JO
        1:14.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Anastasiou, Elle J        14 Pace-MR              1:03.48    1:06.06 SILV   
                  30.85     1:06.06 (35.21)                                        
  2 Augustinos, Laura A       14 Pace-MR              1:08.77    1:08.85 SILV   
                  32.06     1:08.85 (36.79)                                        
  3 Fried, Torie E            13 Pace-MR              1:10.00    1:11.46 SILV   
                  31.92     1:11.46 (39.54)                                        
  4 Chu, Megan                13 SMC-MR               1:14.49    1:12.92 SILV   
                  34.72     1:12.92 (38.20)                                        
  5 Pope, Lauren A            14 Pace-MR              1:14.83    1:13.15 SILV   
                  32.24     1:13.15 (40.91)                                        
  6 Feigin, Amanda M          13 Pace-MR              1:22.06    1:19.45        
                  36.84     1:19.45 (42.61)                                        
  7 Antonelle, Gigi           13 SMC-MR               1:16.54    1:19.52        
                  36.99     1:19.52 (42.53)                                        
  8 Smith, Cailey M           13 Pace-MR              1:22.09    1:20.92        
                  36.22     1:20.92 (44.70)                                        
  9 Spor, Casey               13 SMC-MR                    NT    1:29.54        
                  40.25     1:29.54 (49.29)                                        
 10 Weinstein, Elena          13 SMC-MR               1:32.96    1:34.33        
                  42.13     1:34.33 (52.20)                                        
 11 Fernandez, Catherine      13 SMC-MR                    NT    1:37.02        
                  40.49     1:37.02 (56.53)                                        
 -- Snyder, Wendy E           13 Pace-MR              1:29.07         DQ        
                  38.99          DQ (44.55)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
        2:21.99  ZQ
        2:23.49  JO
        2:47.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Augustinos, Laura A       14 Pace-MR              2:33.18    2:26.67 SILV   
                  30.99     1:08.96 (37.97)     1:53.93 (44.97)     2:26.67 (32.74)
  2 Chu, Megan                13 SMC-MR               2:36.07    2:34.54 SILV   
                  33.57     1:12.05 (38.48)     2:00.54 (48.49)     2:34.54 (34.00)
  3 Gallagher, Molly A        13 Pace-MR              2:34.87    2:34.68 SILV   
                  34.22     1:14.16 (39.94)     1:59.76 (45.60)     2:34.68 (34.92)
  4 Pope, Lauren A            14 Pace-MR              2:37.37    2:36.72 SILV   
                  32.67     1:13.79 (41.12)     2:00.43 (46.64)     2:36.72 (36.29)
  5 Klein, Emma C             13 Pace-MR              2:35.87    2:37.58 SILV   
                  32.21     1:12.48 (40.27)     2:00.48 (48.00)     2:37.58 (37.10)
  6 Antonelle, Gigi           13 SMC-MR               2:45.02    2:43.70 SILV   
                  35.02     1:17.22 (42.20)     2:06.56 (49.34)     2:43.70 (37.14)
  7 Elkes, Sarah E            14 Pace-MR              2:40.55    2:44.06 SILV   
                  35.17     1:14.48 (39.31)     2:05.57 (51.09)     2:44.06 (38.49)
  8 Ashikari, Elizabeth       13 SMC-MR                    NT    2:44.33 SILV   
                  36.51     1:19.42 (42.91)     2:06.62 (47.20)     2:44.33 (37.71)
 -- Snyder, Wendy E           13 Pace-MR              2:50.02         DQ        
                  37.77     1:21.01 (43.24)     2:08.32 (47.31)          DQ (37.93)
 
Girls 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pace Setter Swim Team-MR  'B'                     2:12.59    2:13.83        
                  35.14     1:13.85 (38.71)     1:45.47 (31.62)     2:13.83 (28.36)
  2 Pace Setter Swim Team-MR  'A'                     2:06.32    2:18.99        
                  34.57     1:14.70 (40.13)     1:45.87 (31.17)     2:18.99 (33.12)
 
Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          25.29  ZQ
          26.09  METS
          26.59  JO
          28.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fletcher, Diana C         17 Pace-MR                26.14      26.28 JO     
  2 Braca, Gianna L           17 Pace-MR                26.46      27.45 SILV   
  3 Powell, Tori              16 Pace-MR                26.67      28.12 SILV   
  4 Angelino, Alessandra      15 SMC-MR                 28.68      28.52        
  5 Braca, Tori K             15 Pace-MR                27.61      28.68        
  6 Pile, Emma N              15 Pace-MR                28.64      28.85        
  7 Chu, Megan                13 SMC-MR                 29.01      28.93        
  8 Laitman, Caroline E       17 Pace-MR                28.92      29.06        
  9 Mann, Jessica             18 SMC-MR                    NT      29.17        
 10 Legros, Dominique N       15 Pace-MR                28.75      29.45        
 11 John, Jordon H            16 Pace-MR                28.81      29.72        
 12 Curro, Emily              17 SMC-MR                 28.98      29.76        
 13 Restle, Hannah            15 SMC-MR                 29.82      29.78        
 14 Graves, Meg S             15 Pace-MR                29.31      30.21        
 14 Oliveira, Kerry C         15 Pace-MR                29.43      30.21        
 16 Williams, Jacque          16 Pace-MR                30.70      30.75        
 17 Zaccari, Victoria         17 SMC-MR                 29.94      31.08        
 18 Augustinos, Anna J        16 Pace-MR                30.26      31.16        
 19 Williams, Jenna           16 Pace-MR                31.78      32.08        
 20 Papitto, Erica A          12 Pace-MR                31.55      34.45        
 
Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:01.99  METS
        2:02.49  ZQ
        2:04.49  JO
        2:16.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Braca, Gianna L           17 Pace-MR              2:04.90    2:05.33 SILV   
                  29.80     1:01.30 (31.50)     1:33.67 (32.37)     2:05.33 (31.66)
  2 Fletcher, Diana C         17 Pace-MR              2:09.26    2:06.75 SILV   
                  28.63       59.95 (31.32)     1:33.08 (33.13)     2:06.75 (33.67)
  3 Mann, Jessica             18 SMC-MR                    NT    2:14.53 SILV   
                  31.14     1:05.16 (34.02)     1:41.17 (36.01)     2:14.53 (33.36)
  4 Gallagher, Megan E        11 Pace-MR              2:16.13    2:19.03        
                  32.47     1:07.92 (35.45)     1:44.47 (36.55)     2:19.03 (34.56)
  5 Gallagher, Molly A        13 Pace-MR              2:17.85    2:19.36        
                  32.01     1:07.88 (35.87)     1:44.75 (36.87)     2:19.36 (34.61)
  6 Chu, Megan                13 SMC-MR               2:27.54    2:19.97        
                  33.04     1:08.54 (35.50)     1:44.80 (36.26)     2:19.97 (35.17)
  7 Braca, Tori K             15 Pace-MR                   NT    2:20.71        
                  32.07     1:07.63 (35.56)     1:45.08 (37.45)     2:20.71 (35.63)
  8 Chu, Kierstin             11 SMC-MR                    NT    2:20.95        
                  32.53     1:08.03 (35.50)     1:45.18 (37.15)     2:20.95 (35.77)
  9 Laitman, Caroline E       17 Pace-MR                   NT    2:21.24        
                  31.57     1:06.98 (35.41)     1:44.13 (37.15)     2:21.24 (37.11)
 10 Delfico, Sydney           13 SMC-MR                    NT    2:22.29        
                  32.36     1:08.15 (35.79)     1:45.80 (37.65)     2:22.29 (36.49)
 11 Augustinos, Anna J        16 Pace-MR              2:19.53    2:23.07        
                  32.57     1:08.85 (36.28)     1:46.33 (37.48)     2:23.07 (36.74)
 12 Papitto, Erica A          12 Pace-MR              2:54.27    2:41.86        
                  35.41     1:16.80 (41.39)     1:59.84 (43.04)     2:41.86 (42.02)
 
Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          59.49  ZQ
        1:03.99  METS
        1:06.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fletcher, Diana C         17 Pace-MR              1:06.73    1:06.65        
                  31.96     1:06.65 (34.69)                                        
  2 Braca, Gianna L           17 Pace-MR              1:05.63    1:06.83        
                  32.59     1:06.83 (34.24)                                        
  3 Braca, Tori K             15 Pace-MR              1:07.95    1:07.07        
                  32.77     1:07.07 (34.30)                                        
  4 Mann, Jessica             18 SMC-MR                    NT    1:11.15        
                  34.09     1:11.15 (37.06)                                        
  5 Powell, Tori              16 Pace-MR              1:09.31    1:12.00        
                  34.62     1:12.00 (37.38)                                        
  6 Angelino, Alessandra      15 SMC-MR               1:12.56    1:12.62        
                  35.78     1:12.62 (36.84)                                        
  7 Chu, Megan                13 SMC-MR               1:12.86    1:12.85        
                  36.12     1:12.85 (36.73)                                        
  8 Oliveira, Kerry C         15 Pace-MR              1:14.36    1:13.45        
                  35.96     1:13.45 (37.49)                                        
  9 Gallagher, Megan E        11 Pace-MR              1:11.63    1:13.56        
                  36.10     1:13.56 (37.46)                                        
 10 Legros, Dominique N       15 Pace-MR              1:13.38    1:14.01        
                  36.32     1:14.01 (37.69)                                        
 10 Laitman, Caroline E       17 Pace-MR              1:12.22    1:14.01        
                  36.13     1:14.01 (37.88)                                        
 12 Pile, Emma N              15 Pace-MR              1:13.16    1:14.31        
                  36.07     1:14.31 (38.24)                                        
 13 Restle, Hannah            15 SMC-MR               1:16.45    1:18.02        
                  39.08     1:18.02 (38.94)                                        
 14 Zaccari, Victoria         17 SMC-MR               1:16.16    1:18.26        
                  39.16     1:18.26 (39.10)                                        
 15 Curro, Emily              17 SMC-MR               1:14.78    1:18.37        
                  38.33     1:18.37 (40.04)                                        
 16 Williams, Jenna           16 Pace-MR              1:21.56    1:22.71        
                  41.01     1:22.71 (41.70)                                        
 
Girls 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        2:36.99  METS
        2:37.89  ZQ
        2:42.99  JO
        2:56.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zaccari, Victoria         17 SMC-MR               2:44.22    2:51.31 SILV   
                  38.01     1:21.58 (43.57)     2:06.22 (44.64)     2:51.31 (45.09)
  2 John, Jordon H            16 Pace-MR              2:53.11    2:57.08        
                  40.36     1:24.84 (44.48)     2:10.97 (46.13)     2:57.08 (46.11)
  3 Restle, Hannah            15 SMC-MR               2:59.36    2:57.19        
                  40.50     1:25.10 (44.60)     2:11.94 (46.84)     2:57.19 (45.25)
  4 Graves, Meg S             15 Pace-MR              2:59.20    3:01.33        
                  41.59     1:28.04 (46.45)     2:15.64 (47.60)     3:01.33 (45.69)
  5 Augustinos, Anna J        16 Pace-MR              3:01.18    3:01.67        
                  41.60     1:27.75 (46.15)     2:15.66 (47.91)     3:01.67 (46.01)
  6 Angelino, Alessandra      15 SMC-MR               2:52.55    3:02.02        
                  41.65     1:27.20 (45.55)     2:14.29 (47.09)     3:02.02 (47.73)
  7 Williams, Jenna           16 Pace-MR              3:08.21    3:09.97        
                  41.65     1:29.54 (47.89)     2:19.90 (50.36)     3:09.97 (50.07)
  8 Papitto, Erica A          12 Pace-MR                   NT    3:10.93        
                  42.06     1:30.91 (48.85)     2:21.63 (50.72)     3:10.93 (49.30)
  9 Ames, Sarah               13 SMC-MR                    NT    3:14.81        
                  44.40     1:33.62 (49.22)     2:24.53 (50.91)     3:14.81 (50.28)
 
Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:02.49  METS
        1:04.49  ZQ
        1:05.49  JO
        1:12.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Powell, Tori              16 Pace-MR              1:07.07    1:09.13 SILV   
                  32.08     1:09.13 (37.05)                                        
  2 Braca, Gianna L           17 Pace-MR              1:03.95    1:09.58 SILV   
                  32.51     1:09.58 (37.07)                                        
  3 Mann, Jessica             18 SMC-MR                    NT    1:12.13 SILV   
                  33.43     1:12.13 (38.70)                                        
  4 Braca, Tori K             15 Pace-MR              1:13.00    1:12.81        
                  34.20     1:12.81 (38.61)                                        
  5 Curro, Emily              17 SMC-MR               1:12.43    1:13.74        
                  33.17     1:13.74 (40.57)                                        
  6 Pile, Emma N              15 Pace-MR              1:11.91    1:14.15        
                  33.96     1:14.15 (40.19)                                        
  7 Williams, Jacque          16 Pace-MR                   NT    1:15.68        
                  34.48     1:15.68 (41.20)                                        
  8 Graves, Meg S             15 Pace-MR              1:12.92    1:16.10        
                  34.76     1:16.10 (41.34)                                        
  9 Legros, Dominique N       15 Pace-MR              1:20.92    1:16.42        
                  35.09     1:16.42 (41.33)                                        
 10 Chu, Kierstin             11 SMC-MR               1:16.24    1:17.04        
                  35.75     1:17.04 (41.29)                                        
 11 Oliveira, Kerry C         15 Pace-MR              1:17.46    1:19.37        
                  35.66     1:19.37 (43.71)                                        
 12 John, Jordon H            16 Pace-MR              1:15.39    1:21.38        
                  37.13     1:21.38 (44.25)                                        
 
Girls 200 Yard IM
===============================================================================
        2:17.99  METS
        2:19.99  ZQ
        2:22.09  JO
        2:22.10  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Powell, Tori              16 Pace-MR              2:26.10    2:30.42        
                  30.99     1:08.78 (37.79)     1:55.75 (46.97)     2:30.42 (34.67)
  2 Pile, Emma N              15 Pace-MR              2:39.45    2:34.10        
                  33.51     1:11.79 (38.28)     1:57.64 (45.85)     2:34.10 (36.46)
  3 Gallagher, Megan E        11 Pace-MR              2:34.35    2:34.96        
                  34.70     1:13.14 (38.44)     2:01.42 (48.28)     2:34.96 (33.54)
  4 Angelino, Alessandra      15 SMC-MR               2:38.29    2:35.87        
                  33.92     1:12.47 (38.55)     1:58.90 (46.43)     2:35.87 (36.97)
  5 Chu, Kierstin             11 SMC-MR                    NT    2:38.41        
                  34.80     1:12.64 (37.84)     2:01.35 (48.71)     2:38.41 (37.06)
  6 Augustinos, Anna J        16 Pace-MR              2:40.46    2:38.75        
                  34.48                             2:02.08 ( )     2:38.75 (36.67)
  7 Graves, Meg S             15 Pace-MR              2:38.32    2:38.85        
                  34.27     1:13.80 (39.53)     2:02.38 (48.58)     2:38.85 (36.47)
  8 Oliveira, Kerry C         15 Pace-MR              2:36.80    2:39.93        
                  36.18     1:15.81 (39.63)     2:00.68 (44.87)     2:39.93 (39.25)
  9 Restle, Hannah            15 SMC-MR               2:43.23    2:40.13        
                  36.26     1:17.21 (40.95)     2:03.18 (45.97)     2:40.13 (36.95)
 10 Legros, Dominique N       15 Pace-MR              2:50.75    2:40.22        
                  33.94     1:14.96 (41.02)     2:02.88 (47.92)     2:40.22 (37.34)
 11 John, Jordon H            16 Pace-MR              2:36.95    2:40.57        
                  35.90     1:19.51 (43.61)     2:04.21 (44.70)     2:40.57 (36.36)
 12 Zaccari, Victoria         17 SMC-MR               2:28.09    2:41.89        
                  34.84     1:16.86 (42.02)     2:01.34 (44.48)     2:41.89 (40.55)
 13 Curro, Emily              17 SMC-MR               2:39.16    2:43.66        
                  33.19     1:14.64 (41.45)     2:04.52 (49.88)     2:43.66 (39.14)
 14 Williams, Jenna           16 Pace-MR              2:52.10    2:51.90        
                  39.52     1:23.07 (43.55)     2:12.60 (49.53)     2:51.90 (39.30)
 
Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        3:59.99  METS
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pace Setter Swim Team-MR  'A'                     3:55.11    4:01.33        
                  28.00       57.90 (57.90)     1:28.16 (30.26)   2:01.82 (1:03.92)
        2:30.67 (28.85)   3:03.68 (1:01.86)     3:30.66 (26.98)     4:01.33 (57.65)
  2 Pace Setter Swim Team-MR  'B'                     4:09.29    4:18.12        
                  32.10   1:07.11 (1:07.11)     1:36.79 (29.68)   2:09.93 (1:02.82)
        2:40.08 (30.15)   3:15.23 (1:05.30)     3:45.74 (30.51)   4:18.12 (1:02.89)
  3 Saw Mill Club Swim Team-MR  'A'                   4:23.74    4:19.32        
                  32.94   1:08.96 (1:08.96)     1:40.32 (31.36)   2:14.36 (1:05.40)
        2:45.27 (30.91)   3:19.59 (1:05.23)     3:48.02 (28.43)     4:19.32 (59.73)
  4 Pace Setter Swim Team-MR  'C'                     4:19.64    4:29.16        
                  32.89   1:10.04 (1:10.04)     1:41.24 (31.20)   2:16.50 (1:06.46)
        2:46.87 (30.37)   3:21.78 (1:05.28)     3:53.63 (31.85)   4:29.16 (1:07.38)
  5 Saw Mill Club Swim Team-MR  'B'                        NT    4:31.71        
                  32.59   1:06.56 (1:06.56)     1:40.29 (33.73)   2:21.69 (1:15.13)
        2:53.77 (32.08)   3:27.96 (1:06.27)     3:58.54 (30.58)   4:31.71 (1:03.75)
 
Boys 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          30.99  ZQ
          31.99  JO
          36.69  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Kyle E             10 Pace-MR                32.51      32.63 SILV   
  2 Ansehl, William           10 Pace-MR                34.24      34.41 SILV   
  3 Gagion, Michael V         10 Pace-MR                33.31      34.48 SILV   
  4 Williams, Jesse           10 Pace-MR                33.63      35.04 SILV   
  5 Draper, Christoher F       8 Pace-MR                33.52      35.71 SILV   
  6 Curnin, Declan            10 Pace-MR                37.18      36.66 SILV   
  7 Venkatesh, Maneesh         9 Pace-MR                36.01      37.07        
  8 Curnin, Connor            10 Pace-MR                37.03      37.30        
  9 Borsellino, Louis         10 SMC-MR                    NT      38.68        
 10 Metcalf, Max              10 SMC-MR                    NT      39.20        
 11 Dodes, Evan               10 SMC-MR                 40.17      40.61        
 12 Kiesel, Garrett W          7 Pace-MR                39.77      41.48        
 13 Fay, Timothy A            10 Pace-MR                40.57      41.69        
 14 Messner, Peter            10 SMC-MR                    NT      45.15        
 15 Chang, Alan                7 Pace-MR                42.94      46.03        
 16 Messner, William          10 SMC-MR                    NT      48.72        
 17 Schmitt, Andrew            9 SMC-MR                 47.58      48.83        
 18 Chu, Bryce                 8 SMC-MR                 51.96      50.00        
 19 Laitman, Michael H         8 Pace-MR                48.05      51.52        
 20 Bingham, Connor            7 SMC-MR                 54.81      51.83        
 21 Crainer, William W         7 Pace-MR                49.36      52.06        
 22 Fernandez, Luciano         8 SMC-MR                    NT      54.79        
 23 Unger, Kyle                9 SMC-MR                    NT      55.52        
 24 Delfico, Ryan              5 SMC-MR                    NT      57.97        
 25 Spiro, Joshua              7 SMC-MR                    NT    1:00.06        
 26 Donoghue, Michael P        6 Pace-MR                54.34    1:03.46        
 27 Pearce, Stephen            6 Pace-MR              1:10.54    1:06.57        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:08.99  ZQ
        1:11.59  JO
        1:21.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ansehl, William           10 Pace-MR              1:13.44    1:13.16 SILV   
                  35.09     1:13.16 (38.07)                                        
  2 Chang, Kevin              10 Pace-MR              1:15.98    1:13.34 SILV   
                  34.75     1:13.34 (38.59)                                        
  3 Gagion, Michael V         10 Pace-MR              1:14.10    1:16.61 SILV   
                  36.32     1:16.61 (40.29)                                        
  4 Metcalf, Max              10 SMC-MR               1:30.90    1:23.42        
                  38.72     1:23.42 (44.70)                                        
  5 Curnin, Declan            10 Pace-MR              1:22.31    1:25.58        
                  39.11     1:25.58 (46.47)                                        
  6 Rabadi, Nicholes           9 Pace-MR                   NT    1:26.82        
                  39.63     1:26.82 (47.19)                                        
  7 McDermott, Declan D        8 Pace-MR              1:26.22    1:28.16        
                  42.10     1:28.16 (46.06)                                        
  8 Messner, Peter            10 SMC-MR                    NT    1:45.80        
                  49.00     1:45.80 (56.80)                                        
  9 Case, Aiden J              7 Pace-MR                   NT    1:49.50        
                  51.00     1:49.50 (58.50)                                        
 10 Laitman, Michael H         8 Pace-MR              1:49.85    1:57.57        
                  52.05   1:57.57 (1:05.52)                                        
 11 Crainer, William W         7 Pace-MR              2:15.87    2:15.63        
                  59.56   2:15.63 (1:16.07)                                        
 -- Chan, Justin               8 Pace-MR              1:45.89         DQ        
                  49.33        DQ (1:01.29)                                        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
          36.69  ZQ
          37.99  JO
          44.39  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Kyle E             10 Pace-MR                36.48      37.68 JO     
  2 Chang, Kevin              10 Pace-MR                38.41      38.47 SILV   
  3 Gagion, Michael V         10 Pace-MR                39.68      39.20 SILV   
  4 Venkatesh, Maneesh         9 Pace-MR                45.69      42.55 SILV   
  5 Williams, Jesse           10 Pace-MR                38.64      42.67 SILV   
  6 Curnin, Declan            10 Pace-MR                45.75      43.55 SILV   
  7 Curnin, Connor            10 Pace-MR                46.76      43.97 SILV   
  8 Dodes, Evan               10 SMC-MR                 44.06      44.21 SILV   
  9 Metcalf, Max              10 SMC-MR                    NT      45.67        
 10 Fay, Timothy A            10 Pace-MR                46.36      47.01        
 11 Chang, Alan                7 Pace-MR                48.51      47.32        
 12 Schmitt, Andrew            9 SMC-MR                 51.36      50.52        
 13 Kiesel, Garrett W          7 Pace-MR                49.87      51.51        
 14 Chu, Bryce                 8 SMC-MR                 51.15      53.66        
 15 Bingham, Connor            7 SMC-MR                 54.42      54.33        
 16 Laitman, Michael H         8 Pace-MR                58.00      55.59        
 17 Unger, Kyle                9 SMC-MR                    NT      56.02        
 18 Messner, William          10 SMC-MR                    NT      56.08        
 19 Chan, Justin               8 Pace-MR                55.36      56.68        
 20 Delfico, Ryan              5 SMC-MR                    NT      57.76        
 21 Case, Aiden J              7 Pace-MR                55.84      59.77        
 22 Crainer, William W         7 Pace-MR                58.68    1:02.28        
 23 Spiro, Joshua              7 SMC-MR                    NT    1:03.86        
 24 Pearce, Stephen            6 Pace-MR              1:10.64    1:07.84        
 25 Donoghue, Michael P        6 Pace-MR              1:04.61    1:09.13        
 -- Messner, Peter            10 SMC-MR                    NT         DQ        
 -- Borsellino, Louis         10 SMC-MR                    NT         DQ        
 -- Fernandez, Luciano         8 SMC-MR                    NT         DQ        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:33.99  ZQ
        1:35.99  JO
        1:51.39  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ansehl, William           10 Pace-MR              1:31.15    1:35.63 JO     
                  45.75     1:35.63 (49.88)                                        
  2 McDermott, Declan D        8 Pace-MR              1:47.00    1:48.48 SILV   
                  52.71     1:48.48 (55.77)                                        
  3 Draper, Christoher F       8 Pace-MR              1:46.96    1:50.86 SILV   
                  52.10     1:50.86 (58.76)                                        
  4 Williams, Jesse           10 Pace-MR                   NT    1:51.54        
                  53.43     1:51.54 (58.11)                                        
  5 Curnin, Connor            10 Pace-MR              1:47.69    1:53.16        
                  53.05   1:53.16 (1:00.11)                                        
  6 Chang, Alan                7 Pace-MR                   NT    2:02.54        
                  57.79   2:02.54 (1:04.75)                                        
  7 Messner, William          10 SMC-MR                    NT    2:03.59        
                  58.04   2:03.59 (1:05.55)                                        
  8 Messner, Peter            10 SMC-MR                    NT    2:07.90        
                1:01.55   2:07.90 (1:06.35)                                        
 -- Rabadi, Nicholes           9 Pace-MR                   NT         DQ        
                  51.47          DQ (59.45)                                        
 -- Fay, Timothy A            10 Pace-MR                   NT         DQ        
                1:02.19        DQ (1:11.28)                                        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
          34.99  ZQ
          36.79  JO
          45.39  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Kyle E             10 Pace-MR                36.28      35.56 JO     
  2 Gagion, Michael V         10 Pace-MR                36.68      35.65 JO     
  3 Chang, Kevin              10 Pace-MR                40.51      40.59 SILV   
  4 Borsellino, Louis         10 SMC-MR                 43.43      43.18 SILV   
  5 Curnin, Declan            10 Pace-MR                45.54      45.14 SILV   
  6 McDermott, Declan D        8 Pace-MR                48.00      45.35 SILV   
  7 Dodes, Evan               10 SMC-MR                 48.83      46.07        
  8 Draper, Christoher F       8 Pace-MR                41.47      46.35        
  9 Venkatesh, Maneesh         9 Pace-MR                43.05      47.06        
 10 Rabadi, Nicholes           9 Pace-MR                   NT      48.09        
 11 Curnin, Connor            10 Pace-MR                45.98      48.83        
 12 Fay, Timothy A            10 Pace-MR                48.13      49.47        
 13 Messner, William          10 SMC-MR                    NT      58.51        
 14 Unger, Kyle                9 SMC-MR               1:19.49    1:18.28        
 15 Fernandez, Luciano         8 SMC-MR                    NT    1:25.36        
 -- Chan, Justin               8 Pace-MR                   NT         DQ        
 -- Kiesel, Garrett W          7 Pace-MR                   NT         DQ        
 -- Pearce, Stephen            6 Pace-MR                   NT         DQ        
 -- Metcalf, Max              10 SMC-MR                    NT         DQ        
 -- Schmitt, Andrew            9 SMC-MR                    NT         DQ        
 -- Chu, Bryce                 8 SMC-MR                    NT         DQ        
 -- Bingham, Connor            7 SMC-MR                    NT         DQ        
 -- Case, Aiden J              7 Pace-MR                   NT         DQ        
 -- Donoghue, Michael P        6 Pace-MR                   NT         DQ        
 -- Chang, Alan                7 Pace-MR              1:44.73         DQ        
 
Boys 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
        1:17.49  ZQ
        1:21.99  JO
        1:31.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Kyle E             10 Pace-MR              1:22.29    1:22.17 SILV   
                  37.75     1:22.17 (44.42)                                        
  2 Ansehl, William           10 Pace-MR              1:24.98    1:25.14 SILV   
                  41.71     1:25.14 (43.43)                                        
  3 Venkatesh, Maneesh         9 Pace-MR              1:33.82    1:34.96        
                  42.79     1:34.96 (52.17)                                        
  4 Draper, Christoher F       8 Pace-MR              1:31.64    1:36.77        
                  43.04     1:36.77 (53.73)                                        
  5 Unger, Kyle                9 SMC-MR                    NT    2:10.22        
                  59.72   2:10.22 (1:10.50)                                        
 -- Chan, Justin               8 Pace-MR              2:01.23         DQ        
                  57.02        DQ (1:03.25)                                        
 -- Pearce, Stephen            6 Pace-MR                   NT         DQ        
                1:22.17        DQ (1:14.73)                                        
 -- Kiesel, Garrett W          7 Pace-MR                   NT         DQ        
                1:01.38        DQ (1:03.27)                                        
 -- Williams, Jesse           10 Pace-MR              1:26.36         DQ        
                  42.29          DQ (47.49)                                        
 -- Chang, Kevin              10 Pace-MR              1:27.57         DQ        
                  39.63          DQ (45.27)                                        
 -- Case, Aiden J              7 Pace-MR                   NT         DQ        
                1:09.20        DQ (1:13.89)                                        
 -- Laitman, Michael H         8 Pace-MR              2:20.47         DQ        
                  55.68        DQ (1:06.46)                                        
 -- Crainer, William W         7 Pace-MR                   NT         DQ        
                1:07.64        DQ (1:21.06)                                        
 -- Rabadi, Nicholes           9 Pace-MR                   NT         DQ        
                  47.19          DQ (49.52)                                        
 
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pace Setter Swim Team-MR  'A'                     2:12.97    2:14.54        
                  33.75     1:07.45 (33.70)     1:42.67 (35.22)     2:14.54 (31.87)
  2 Pace Setter Swim Team-MR  'B'                     2:21.52    2:17.67        
                  33.39     1:08.85 (35.46)     1:44.48 (35.63)     2:17.67 (33.19)
  3 Pace Setter Swim Team-MR  'C'                     2:37.77    2:39.43        
                  42.16     1:22.13 (39.97)     2:01.94 (39.81)     2:39.43 (37.49)
  4 Pace Setter Swim Team-MR  'D'                     3:04.83    2:50.31        
                  48.04     1:46.30 (58.26)     2:31.66 (45.36)     2:50.31 (18.65)
  5 Saw Mill Club Swim Team-MR  'A'                   2:18.05    3:11.25        
                  46.54     1:33.99 (47.45)     2:15.37 (41.38)     3:11.25 (55.88)
  6 Saw Mill Club Swim Team-MR  'B'                        NT    3:17.70        
                  52.46     1:48.90 (56.44)     2:38.92 (50.02)     3:17.70 (38.78)
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          27.69  ZQ
          28.29  JO
          32.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yale, Griffin             12 SMC-MR                 29.16      29.25 SILV   
  2 Delfico, Nicholas         11 SMC-MR                 30.77      29.91 SILV   
  3 Snyder, Andrew W          11 Pace-MR                29.83      30.14 SILV   
  4 McAuley, Charles          12 SMC-MR                 29.92      30.32 SILV   
  5 Verini, Michael T         11 Pace-MR                30.07      30.65 SILV   
  6 Brynin, Zeke M            12 Pace-MR                30.99      31.49 SILV   
  7 Tillman, Maxim            11 Pace-MR                32.86      31.75 SILV   
  8 Vallar, Teddy             11 SMC-MR                 35.66      34.30        
  9 May, Travis               12 SMC-MR                    NT      36.98        
 10 Thompson, Ryan G          12 Pace-MR                34.04      37.24        
 11 Patti, Billy              11 SMC-MR                 38.47      37.93        
 12 Bassett, Matthew          11 SMC-MR                 37.17      38.23        
 13 Hoffman, Christopher B    11 Pace-MR                37.53      39.43        
 14 Kelly, Michael            11 SMC-MR                 38.38      40.42        
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:11.69  ZQ
        2:15.49  JO
        2:32.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tillman, Maxim            11 Pace-MR              2:34.24    2:32.48 SILV   
                  34.03     1:14.14 (40.11)     1:55.49 (41.35)     2:32.48 (36.99)
  2 Thompson, Ryan G          12 Pace-MR              2:57.30    3:03.06        
                  40.07     1:26.32 (46.25)   3:03.06 (1:36.74)                    
  3 John, Alex C              11 Pace-MR              3:11.84    3:07.28        
                  40.20     1:28.02 (47.82)     2:17.92 (49.90)     3:07.28 (49.36)
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:08.79  ZQ
        1:11.59  JO
        1:25.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McAuley, Charles          12 SMC-MR               1:17.05    1:14.28 SILV   
                  36.37     1:14.28 (37.91)                                        
  2 Snyder, Andrew W          11 Pace-MR              1:16.49    1:15.60 SILV   
                  36.53     1:15.60 (39.07)                                        
  3 Brynin, Zeke M            12 Pace-MR              1:19.13    1:18.43 SILV   
                  38.03     1:18.43 (40.40)                                        
  4 Tillman, Maxim            11 Pace-MR              1:30.87    1:26.65        
                  42.25     1:26.65 (44.40)                                        
  5 Hoffman, Christopher B    11 Pace-MR              1:30.24    1:29.90        
                  44.32     1:29.90 (45.58)                                        
  6 Vallar, Teddy             11 SMC-MR               1:26.54    1:30.12        
                  43.24     1:30.12 (46.88)                                        
  7 Picone, Erik              11 SMC-MR               1:36.95    1:30.17        
                  44.61     1:30.17 (45.56)                                        
  8 Bassett, Matthew          11 SMC-MR               1:47.87    1:40.63        
  9 Kelly, Michael            11 SMC-MR               2:09.54    1:41.60        
 10 Patti, Billy              11 SMC-MR                    NT    1:41.85        
 11 John, Alex C              11 Pace-MR              1:42.04    1:42.68        
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
          37.09  ZQ
          37.59  JO
          43.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brynin, Zeke M            12 Pace-MR                39.68      38.80 SILV   
  2 McAuley, Charles          12 SMC-MR                 38.76      38.98 SILV   
  3 Snyder, Andrew W          11 Pace-MR                40.45      39.71 SILV   
  4 Yale, Griffin             12 SMC-MR                 45.65      40.56 SILV   
  5 Delfico, Nicholas         11 SMC-MR                 46.08      44.52        
  6 Bassett, Matthew          11 SMC-MR                 51.88      46.57        
  7 Thompson, Ryan G          12 Pace-MR                45.88      47.03        
  8 John, Alex C              11 Pace-MR                46.81      47.16        
  9 Hoffman, Christopher B    11 Pace-MR                53.61      51.76        
  9 Picone, Erik              11 SMC-MR               1:03.78      51.76        
 -- May, Travis               12 SMC-MR                 44.77         DQ        
 -- Verini, Michael T         11 Pace-MR                42.17         DQ        
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:09.49  ZQ
        1:13.49  JO
        1:28.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brynin, Zeke M            12 Pace-MR              1:16.59    1:15.87 SILV   
                  34.87     1:15.87 (41.00)                                        
  2 Delfico, Nicholas         11 SMC-MR               1:21.16    1:20.11 SILV   
                  38.90     1:20.11 (41.21)                                        
  3 Yale, Griffin             12 SMC-MR               1:21.32    1:22.18 SILV   
                  37.50     1:22.18 (44.68)                                        
  4 Verini, Michael T         11 Pace-MR              1:19.02    1:31.09        
                  40.25     1:31.09 (50.84)                                        
 
Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
        1:09.99  ZQ
        1:12.29  JO
        1:22.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yale, Griffin             12 SMC-MR               1:21.45    1:13.87 SILV   
                  34.46     1:13.87 (39.41)                                        
  2 Snyder, Andrew W          11 Pace-MR              1:14.54    1:14.20 SILV   
                  34.58     1:14.20 (39.62)                                        
  3 McAuley, Charles          12 SMC-MR               1:20.60    1:15.83 SILV   
                  35.79     1:15.83 (40.04)                                        
  4 Delfico, Nicholas         11 SMC-MR               1:21.59    1:16.28 SILV   
                  34.94     1:16.28 (41.34)                                        
  5 Verini, Michael T         11 Pace-MR              1:18.55    1:18.88 SILV   
                  36.57     1:18.88 (42.31)                                        
  6 Tillman, Maxim            11 Pace-MR              1:28.40    1:22.53 SILV   
                  37.40     1:22.53 (45.13)                                        
  7 Vallar, Teddy             11 SMC-MR               1:36.15    1:29.78        
                  38.97     1:29.78 (50.81)                                        
  8 Hoffman, Christopher B    11 Pace-MR              1:38.14    1:33.20        
                  42.37     1:33.20 (50.83)                                        
  9 Picone, Erik              11 SMC-MR               1:39.10    1:33.42        
                  44.12     1:33.42 (49.30)                                        
 10 Bassett, Matthew          11 SMC-MR               1:43.06    1:36.48        
                  46.91     1:36.48 (49.57)                                        
 11 May, Travis               12 SMC-MR                    NT    1:41.63        
                  48.83     1:41.63 (52.80)                                        
 12 Patti, Billy              11 SMC-MR                    NT    1:47.37        
                  43.50   1:47.37 (1:03.87)                                        
 -- Thompson, Ryan G          12 Pace-MR              1:36.13         DQ        
                  43.26          DQ (49.03)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Saw Mill Club Swim Team-MR  'A'                   2:34.16    2:20.41        
                  39.44     1:18.47 (39.03)     1:51.17 (32.70)     2:20.41 (29.24)
  2 Pace Setter Swim Team-MR  'A'                     2:22.69    2:23.91        
                  39.81     1:18.93 (39.12)     1:52.23 (33.30)     2:23.91 (31.68)
 -- Saw Mill Club Swim Team-MR  'B'                        NT         DQ        
                  46.62     1:34.40 (47.78)     2:18.06 (43.66)          DQ (39.81)
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          24.69  ZQ
          25.29  JO
          28.29  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mechanic, Dylan H         13 Pace-MR                26.55      26.55 SILV   
  2 Cerutti, Christopher      13 SMC-MR                 26.89      27.23 SILV   
  3 Fletcher, Henry R         13 Pace-MR                27.56      27.68 SILV   
  4 Markert, Gregory          13 SMC-MR                 28.74      28.09 SILV   
  5 Bass, Jordan B            13 Pace-MR                28.53      28.62        
  6 Siegel, Rory              13 Pace-MR                31.63      30.88        
  7 Swinney, Brian A          13 Pace-MR                31.76      32.15        
  8 Lin, Brian                13 Pace-MR                33.82      32.95        
  9 May, Scott                13 SMC-MR                 32.65      34.28        
 10 Pearce, Walter            13 Pace-MR                35.92      37.29        
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:59.99  ZQ
        2:00.99  JO
        2:24.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fletcher, Henry R         13 Pace-MR              2:14.79    2:17.13 SILV   
                  30.95     1:06.36 (35.41)     1:42.44 (36.08)     2:17.13 (34.69)
  2 Markert, Gregory          13 SMC-MR               2:32.71    2:17.78 SILV   
                  30.75     1:06.67 (35.92)     1:43.55 (36.88)     2:17.78 (34.23)
  3 Bass, Jordan B            13 Pace-MR              2:32.01    2:40.70        
                  34.99     1:16.02 (41.03)     1:59.12 (43.10)     2:40.70 (41.58)
  4 May, Scott                13 SMC-MR                    NT    2:41.40        
                  35.95     1:18.85 (42.90)     2:01.74 (42.89)     2:41.40 (39.66)
  5 Swinney, Brian A          13 Pace-MR              2:53.83    3:08.36        
                  38.24     1:26.22 (47.98)     2:16.92 (50.70)     3:08.36 (51.44)
 
Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        2:15.99  ZQ
        2:16.99  JO
        2:41.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 St Vincent, Tommy         14 SMC-MR               2:20.78    2:23.11 SILV   
                  33.07     1:09.20 (36.13)     1:46.38 (37.18)     2:23.11 (36.73)
  2 Fletcher, Henry R         13 Pace-MR              2:23.38    2:29.13 SILV   
                  34.88     1:12.85 (37.97)     1:51.00 (38.15)     2:29.13 (38.13)
 
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:11.59  ZQ
        1:12.99  JO
        1:24.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vallar, Jack              14 SMC-MR               1:17.29    1:13.84 SILV   
                  35.54     1:13.84 (38.30)                                        
  2 Cerutti, Christopher      13 SMC-MR               1:19.06    1:19.78 SILV   
                  38.40     1:19.78 (41.38)                                        
  3 Mechanic, Dylan H         13 Pace-MR              1:20.58    1:22.73 SILV   
                  39.62     1:22.73 (43.11)                                        
  4 Markert, Gregory          13 SMC-MR               1:27.24    1:23.19 SILV   
                  39.62     1:23.19 (43.57)                                        
  5 Lin, Brian                13 Pace-MR              1:34.22    1:29.98        
                  42.83     1:29.98 (47.15)                                        
  6 Siegel, Rory              13 Pace-MR              1:37.32    1:31.55        
                  43.37     1:31.55 (48.18)                                        
  7 May, Scott                13 SMC-MR               1:36.50    1:34.14        
                  45.89     1:34.14 (48.25)                                        
  8 Pearce, Walter            13 Pace-MR              1:43.01    1:41.63        
                  48.75     1:41.63 (52.88)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:01.19  ZQ
        1:01.59  JO
        1:14.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vallar, Jack              14 SMC-MR               1:00.18    1:01.34 JO     
                  28.67     1:01.34 (32.67)                                        
  2 St Vincent, Tommy         14 SMC-MR               1:02.59    1:04.98 SILV   
                  30.61     1:04.98 (34.37)                                        
  3 Mechanic, Dylan H         13 Pace-MR              1:04.00    1:07.81 SILV   
                  32.25     1:07.81 (35.56)                                        
  4 Cerutti, Christopher      13 SMC-MR               1:10.06    1:09.28 SILV   
                  32.49     1:09.28 (36.79)                                        
  5 Siegel, Rory              13 Pace-MR              1:29.71    1:28.48        
                  39.60     1:28.48 (48.88)                                        
  6 Lin, Brian                13 Pace-MR              1:26.54    1:30.21        
                  39.27     1:30.21 (50.94)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
        2:14.99  JO
        2:14.99  ZQ
        2:38.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vallar, Jack              14 SMC-MR               2:24.41    2:16.20 SILV   
                  28.93     1:04.57 (35.64)     1:44.62 (40.05)     2:16.20 (31.58)
  2 St Vincent, Tommy         14 SMC-MR               2:20.70    2:21.71 SILV   
                  29.39     1:05.47 (36.08)     1:49.97 (44.50)     2:21.71 (31.74)
  3 Mechanic, Dylan H         13 Pace-MR              2:24.78    2:22.81 SILV   
                  30.81     1:09.32 (38.51)     1:52.35 (43.03)     2:22.81 (30.46)
  4 Cerutti, Christopher      13 SMC-MR               2:27.26    2:23.21 SILV   
                  32.17     1:08.02 (35.85)   2:24.83 (1:16.81)         2:23.21 ( )
  5 Fletcher, Henry R         13 Pace-MR              2:31.71    2:31.01 SILV   
                  32.54     1:10.87 (38.33)     1:55.00 (44.13)     2:31.01 (36.01)
  6 Bass, Jordan B            13 Pace-MR                   NT    2:42.32        
                  32.34     1:14.78 (42.44)     2:02.89 (48.11)     2:42.32 (39.43)
  7 Pearce, Walter            13 Pace-MR              3:14.42    3:08.28        
                  45.08     1:33.01 (47.93)     2:27.56 (54.55)     3:08.28 (40.72)
 -- Swinney, Brian A          13 Pace-MR                   NT         DQ        
                  41.87     1:28.18 (46.31)     2:21.79 (53.61)          DQ (47.36)
 
Boys 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Saw Mill Club Swim Team-MR  'A'                   2:10.21    2:02.64        
                  30.73     1:09.02 (38.29)     1:36.60 (27.58)     2:02.64 (26.04)
  2 Pace Setter Swim Team-MR  'A'                     2:13.84    2:09.93        
                  32.44     1:10.55 (38.11)     1:39.45 (28.90)     2:09.93 (30.48)
 
Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          23.29  METS
          23.49  ZQ
          23.79  JO
          26.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Eller, Zachary M          16 Unattached             22.76      23.58 JO     
  2 Eller, Joshua A           19 Unattached             23.59      23.83 SILV   
  3 Graves, Nate G            17 Pace-MR                23.54      24.70 SILV   
  4 Gilroy, Daniel T          16 Pace-MR                24.68      24.76 SILV   
  5 Rodriguez, Esteban E      15 Pace-MR                25.90      25.94 SILV   
  6 Wolin, Seth A             16 Pace-MR                26.16      26.29 SILV   
  7 St Vincent, Tommy         14 SMC-MR                 24.97      26.39 SILV   
  8 Abisch, Jason             17 SMC-MR                 25.40      26.42 SILV   
  9 Vallar, Jack              14 SMC-MR                 26.29      26.49 SILV   
 10 Mariano, Collin J         17 Pace-MR                25.92      26.53 SILV   
 11 Engemann, Karl J          15 Pace-MR                26.15      27.19        
 12 Brynin, Max B             16 Pace-MR                27.24      27.58        
 13 Wesolowski, Teddy         16 SMC-MR                 26.99      27.72        
 14 Schattschneider, Eric     15 SMC-MR                 26.96      27.74        
 15 Williams, Jake            16 Pace-MR                27.87      27.85        
 16 Curro, Chris              15 SMC-MR                 29.57      29.73        
 17 Parish, Daniel E          15 Pace-MR                29.64      30.09        
 
Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:51.49  METS
        1:53.49  ZQ
        1:54.99  JO
        2:01.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vallar, Jack              14 SMC-MR               2:06.91    2:00.82 SILV   
                  28.40       59.46 (31.06)     1:30.42 (30.96)     2:00.82 (30.40)
  2 Brynin, Max B             16 Pace-MR              2:04.08    2:01.56 SILV   
                  28.77     1:00.06 (31.29)     1:31.16 (31.10)     2:01.56 (30.40)
  3 Mariano, Collin J         17 Pace-MR              2:06.52    2:12.44        
                  29.93     1:03.77 (33.84)     1:38.36 (34.59)     2:12.44 (34.08)
  4 Cerutti, Christopher      13 SMC-MR               2:15.50    2:14.99        
                  30.77     1:05.03 (34.26)     1:40.39 (35.36)     2:14.99 (34.60)
  5 Parish, Daniel E          15 Pace-MR              2:17.21    2:20.30        
                  31.68     1:06.52 (34.84)     1:43.66 (37.14)     2:20.30 (36.64)
  6 Delfico, Nicholas         11 SMC-MR               2:38.72    2:29.48        
                  33.32     1:11.56 (38.24)     1:51.92 (40.36)     2:29.48 (37.56)
 
Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          58.49  METS
          59.49  ZQ
        1:00.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vallar, Jack              14 SMC-MR               1:04.87    1:03.31        
                  30.83     1:03.31 (32.48)                                        
  2 Cerutti, Christopher      13 SMC-MR               1:06.12    1:04.43        
                  32.23     1:04.43 (32.20)                                        
  3 Graves, Nate G            17 Pace-MR              1:01.47    1:05.11        
                  33.21     1:05.11 (31.90)                                        
  4 Mariano, Collin J         17 Pace-MR              1:06.25    1:06.57        
                  31.86     1:06.57 (34.71)                                        
  5 St Vincent, Tommy         14 SMC-MR               1:05.76    1:06.83        
                  32.41     1:06.83 (34.42)                                        
  6 Gilroy, Daniel T          16 Pace-MR              1:08.08    1:08.89        
                  33.60     1:08.89 (35.29)                                        
  7 Wesolowski, Teddy         16 SMC-MR               1:11.31    1:09.69        
                  34.21     1:09.69 (35.48)                                        
  8 Schattschneider, Eric     15 SMC-MR               1:13.42    1:11.99        
                  35.24     1:11.99 (36.75)                                        
  9 Engemann, Karl J          15 Pace-MR              1:11.63    1:12.13        
                  34.59     1:12.13 (37.54)                                        
 10 Parish, Daniel E          15 Pace-MR              1:11.84    1:12.23        
                  35.46     1:12.23 (36.77)                                        
 11 Delfico, Nicholas         11 SMC-MR               1:16.16    1:16.45        
                  37.43     1:16.45 (39.02)                                        
 
Boys 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        2:26.49  METS
        2:29.99  ZQ
        2:30.99  JO
        2:42.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rodriguez, Esteban E      15 Pace-MR              3:05.00    2:42.05 SILV   
                  35.83     1:17.36 (41.53)     2:00.05 (42.69)     2:42.05 (42.00)
  2 Brynin, Max B             16 Pace-MR              2:54.84    2:44.48        
                  37.27     1:19.00 (41.73)     2:02.02 (43.02)     2:44.48 (42.46)
  3 Wolin, Seth A             16 Pace-MR              2:48.53    2:46.91        
                  37.93     1:20.03 (42.10)     2:02.80 (42.77)     2:46.91 (44.11)
  4 Cerutti, Christopher      13 SMC-MR                    NT    2:49.38        
                  38.09     1:21.08 (42.99)     2:06.16 (45.08)     2:49.38 (43.22)
  5 Williams, Jake            16 Pace-MR                   NT    2:50.07        
                  35.40     1:18.45 (43.05)     2:05.07 (46.62)     2:50.07 (45.00)
  6 St Vincent, Tommy         14 SMC-MR               2:48.54    2:51.44        
                  38.67     1:22.06 (43.39)     2:06.89 (44.83)     2:51.44 (44.55)
  7 Engemann, Karl J          15 Pace-MR              3:00.96    2:53.08        
                  37.30     1:20.78 (43.48)     2:07.50 (46.72)     2:53.08 (45.58)
  8 Curro, Chris              15 SMC-MR               2:54.23    2:53.48        
                  38.21     1:22.84 (44.63)     2:08.18 (45.34)     2:53.48 (45.30)
  9 Brynin, Zeke M            12 Pace-MR                   NT    2:54.60        
                  40.80     1:25.59 (44.79)     2:10.84 (45.25)     2:54.60 (43.76)
 10 Parish, Daniel E          15 Pace-MR              3:00.67    2:59.07        
                  39.56     1:24.22 (44.66)     2:10.83 (46.61)     2:59.07 (48.24)
 11 McAuley, Charles          12 SMC-MR                    NT    3:06.20        
                  40.62     1:28.19 (47.57)     2:17.82 (49.63)     3:06.20 (48.38)
 
Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          57.09  METS
          57.19  ZQ
          58.99  JO
        1:05.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Eller, Joshua A           19 Unattached             56.67      58.46 JO     
                  27.35       58.46 (31.11)                                        
  2 Graves, Nate G            17 Pace-MR                57.36      58.74 JO     
                  28.10       58.74 (30.64)                                        
  3 Wesolowski, Teddy         16 SMC-MR               1:04.66    1:03.31 SILV   
                  29.28     1:03.31 (34.03)                                        
  4 Eller, Zachary M          16 Unattached           1:05.00    1:04.66 SILV   
                  28.81     1:04.66 (35.85)                                        
  5 Abisch, Jason             17 SMC-MR               1:02.97    1:05.11 SILV   
                  28.20     1:05.11 (36.91)                                        
  6 Rodriguez, Esteban E      15 Pace-MR              1:04.55    1:06.80        
                  30.03     1:06.80 (36.77)                                        
  7 Wolin, Seth A             16 Pace-MR              1:06.53    1:07.96        
                  31.87     1:07.96 (36.09)                                        
  8 Engemann, Karl J          15 Pace-MR              1:16.72    1:10.95        
                  31.09     1:10.95 (39.86)                                        
  9 Brynin, Zeke M            12 Pace-MR                   NT    1:16.33        
                  35.26     1:16.33 (41.07)                                        
 
Boys 200 Yard IM
===============================================================================
        2:04.99  METS
        2:08.59  ZQ
        2:10.99  JO
        2:11.00  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Eller, Joshua A           19 Unattached           2:09.55    2:14.71        
                  26.54     1:00.20 (33.66)     1:41.09 (40.89)     2:14.71 (33.62)
  2 Rodriguez, Esteban E      15 Pace-MR              2:20.15    2:19.81        
                  28.88     1:05.96 (37.08)     1:46.55 (40.59)     2:19.81 (33.26)
  3 Graves, Nate G            17 Pace-MR              2:15.08    2:21.27        
                  26.59     1:04.01 (37.42)     1:48.54 (44.53)     2:21.27 (32.73)
  4 Brynin, Max B             16 Pace-MR              2:22.37    2:22.39        
                  31.39     1:08.00 (36.61)     1:50.79 (42.79)     2:22.39 (31.60)
  5 Wolin, Seth A             16 Pace-MR              2:22.83    2:25.75        
                  30.86     1:07.14 (36.28)     1:51.26 (44.12)     2:25.75 (34.49)
  6 Gilroy, Daniel T          16 Pace-MR              2:31.32    2:29.26        
                  30.99     1:08.41 (37.42)     1:52.48 (44.07)     2:29.26 (36.78)
  7 Abisch, Jason             17 SMC-MR               2:24.07    2:30.39        
                  29.97     1:07.71 (37.74)     1:54.21 (46.50)     2:30.39 (36.18)
  8 Schattschneider, Eric     15 SMC-MR               2:34.80    2:34.53        
                  33.76     1:11.23 (37.47)     1:59.88 (48.65)     2:34.53 (34.65)
  9 Williams, Jake            16 Pace-MR              2:40.49    2:37.95        
                  35.25     1:16.35 (41.10)     2:01.06 (44.71)     2:37.95 (36.89)
 10 Brynin, Zeke M            12 Pace-MR                   NT    2:41.60        
                  34.93     1:17.72 (42.79)     2:04.62 (46.90)     2:41.60 (36.98)
 11 Delfico, Nicholas         11 SMC-MR               2:58.10    2:45.42        
                  35.31     1:16.45 (41.14)     2:07.46 (51.01)     2:45.42 (37.96)
 12 Curro, Chris              15 SMC-MR               2:48.52    2:46.11        
                  32.66     1:16.61 (43.95)     2:03.77 (47.16)     2:46.11 (42.34)
 13 McAuley, Charles          12 SMC-MR               2:47.01    2:48.20        
                  39.88     1:20.48 (40.60)     2:10.58 (50.10)     2:48.20 (37.62)
 
Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        3:35.99  METS
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pace Setter Swim Team-MR  'A'                     3:30.87    3:44.57        
                  27.34       56.77 (56.77)     1:23.08 (26.31)     1:51.31 (54.54)
        2:18.25 (26.94)     2:48.20 (56.89)     3:15.07 (26.87)     3:44.57 (56.37)
  2 Saw Mill Club Swim Team-MR  'A'                   3:40.03    3:49.48        
                  27.65       56.26 (56.26)     1:22.85 (26.59)     1:52.54 (56.28)
        2:19.18 (26.64)     2:50.82 (58.28)     3:18.60 (27.78)     3:49.48 (58.66)