OWA November 12&U Invite - 11/1/2008                      

                                    Results                                    
 
Girls 6 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wilkins, Hazel S           6 Express Swimming-MR    48.75      49.67        
  2 McNicholas, Olivia         6 OWA-MR               1:20.00    1:10.69        
  3 Maggio, Charlotte G        5 OWA-MR                    NT    1:13.28        
 
Girls 6 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wilkins, Hazel S           6 Express Swimming-MR    57.24      59.44        
  2 McNicholas, Olivia         6 OWA-MR                    NT    1:11.23        
 -- Maggio, Charlotte G        5 OWA-MR                    NT         DQ        
 
Girls 6 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wilkins, Hazel S           6 Express Swimming-MR       NT      31.69        
  2 Arranz, Amelie A           5 North Shore-MR         35.00      40.74        
 
Girls 6 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wilkins, Hazel S           6 Express Swimming-MR    41.95      32.59        
 
Girls 7 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sorokko, Michelle          7 OWA-MR                 41.23      39.75        
  2 Kraff, Allyson R           7 Express Swimming-MR    50.40      50.82        
  3 Schilling, Leigha M        7 CSC-MR               1:20.00      55.05        
  4 Casement, Rachell          7 Farmingdale-MR       1:00.50      56.38        
  5 Schaubeck, Elsie C         7 Express Swimming-MR  1:02.65    1:03.74        
 
Girls 7 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kraff, Allyson R           7 Express Swimming-MR  1:02.04    1:01.36        
  2 Casement, Rachell          7 Farmingdale-MR       1:20.50    1:06.36        
  3 Schaubeck, Elsie C         7 Express Swimming-MR       NT    1:09.04        
  4 Bhansali, Rinni            7 Tmsuffolk-MR           59.90    1:13.64        
  5 Mullen, Lauren             7 Farmingdale-MR       1:30.50    1:16.28        
  6 Elefterladis, Kartherine   7 Farmingdale-MR       1:15.50    1:25.21        
 
Girls 7 Year Olds 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sorokko, Michelle          7 OWA-MR                 26.02      23.98        
  2 Simkins, Hallie C          7 Tmsuffolk-MR           23.84      24.03        
  3 Kraff, Allyson R           7 Express Swimming-MR       NT      29.40        
  4 Schilling, Leigha M        7 CSC-MR                 40.00      36.94        
  5 Bhansali, Rinni            7 Tmsuffolk-MR           36.90      37.04        
 -- Schaubeck, Elsie C         7 Express Swimming-MR       NT         DQ        
 
Girls 7 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Simkins, Hallie C          7 Tmsuffolk-MR           18.61      20.34        
  2 Sorokko, Michelle          7 OWA-MR                 23.84      21.91        
  3 Kraff, Allyson R           7 Express Swimming-MR    25.93      27.49        
  4 Schaubeck, Elsie C         7 Express Swimming-MR       NT      34.10        
 
Girls 8 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LI, Sandra                 8 Express Swimming-MR    37.24      36.02        
  2 Russell, Leah C            8 CSC-MR                    NT      36.72        
  3 Corcoran, Annabelle        8 Express Swimming-MR    39.19      37.18        
  4 Maggio, Amelia A           8 OWA-MR                 37.68      39.06        
  5 Weissman, Avery H          8 OWA-MR                 42.57      43.79        
  6 Lee, Katherine A           8 Farmingdale-MR         47.53      45.32        
  7 Ortof, Natalie R           8 Express Swimming-MR    45.61      48.25        
  8 Price, Kacie A             8 Express Swimming-MR    54.21      51.74        
  9 Farrell, Emma T            8 OWA-MR                 59.47    1:00.41        
 
Girls 8 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LI, Sandra                 8 Express Swimming-MR    43.58      41.79        
  2 Russell, Leah C            8 CSC-MR                    NT      41.83        
  3 Corcoran, Annabelle        8 Express Swimming-MR    45.31      42.74        
  4 Maggio, Amelia A           8 OWA-MR                 48.43      47.11        
  5 Colefield, Sarah B         8 CSC-MR                 51.76      52.30        
  6 Weissman, Avery H          8 OWA-MR                 50.73      52.41        
  7 Ortof, Natalie R           8 Express Swimming-MR    53.44      52.58        
  8 Price, Kacie A             8 Express Swimming-MR    58.91      57.29        
  9 Farrell, Emma T            8 OWA-MR               1:15.80    1:11.33        
 
Girls 8 Year Olds 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LI, Sandra                 8 Express Swimming-MR    22.73      22.94        
  2 Falletta, Arianna          8 Tmsuffolk-MR           21.15      23.72        
  3 Ortof, Natalie R           8 Express Swimming-MR    23.45      24.40        
  4 Corcoran, Annabelle        8 Express Swimming-MR       NT      24.76        
  5 Mejia, Brianna             8 Tmsuffolk-MR           25.14      26.45        
  6 Reynolds, Kerryann M       8 Tmsuffolk-MR           25.32      26.53        
  7 Apotsos, Seva              8 Tmsuffolk-MR           28.82      28.09        
  8 Weissman, Avery H          8 OWA-MR                 30.00      28.11        
  9 Maggio, Amelia A           8 OWA-MR                 33.48      28.16        
 10 Kryssing, Georgia          8 Tmsuffolk-MR           29.00      31.25        
 11 Lee, Katherine A           8 Farmingdale-MR         25.50      33.35        
 12 French, Isabelle           8 Tmsuffolk-MR           34.74      34.36        
 13 Farrell, Emma T            8 OWA-MR                 25.00      34.57        
 14 Price, Kacie A             8 Express Swimming-MR       NT      35.67        
 -- DePalma, Mikaylie          8 Tmsuffolk-MR           32.14         DQ        
 
Girls 8 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reynolds, Kerryann M       8 Tmsuffolk-MR           18.44      19.67        
  2 Mejia, Brianna             8 Tmsuffolk-MR           18.75      19.92        
  3 LI, Sandra                 8 Express Swimming-MR    19.57      20.16        
  4 Maggio, Amelia A           8 OWA-MR                 22.47      20.26        
  5 Corcoran, Annabelle        8 Express Swimming-MR       NT      20.59        
  6 Lee, Katherine A           8 Farmingdale-MR         30.50      20.88        
  7 Falletta, Arianna          8 Tmsuffolk-MR           22.16      22.34        
  8 DePalma, Mikaylie          8 Tmsuffolk-MR           28.97      26.31        
  9 Price, Kacie A             8 Express Swimming-MR       NT      28.21        
 10 Kryssing, Georgia          8 Tmsuffolk-MR           23.75      28.61        
 11 French, Isabelle           8 Tmsuffolk-MR           32.12      34.50        
 12 Farrell, Emma T            8 OWA-MR                 53.55      41.87        
 -- Apotsos, Seva              8 Tmsuffolk-MR           26.26         DQ        
 
Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mejia, Brianna             8 Tmsuffolk-MR         1:28.09    1:24.44        
                  38.42     1:24.44 (46.02)                                        
  2 Russell, Leah C            8 CSC-MR                    NT    1:28.50        
                  41.74     1:28.50 (46.76)                                        
  3 Reynolds, Kerryann M       8 Tmsuffolk-MR         1:21.79    1:28.52        
                  42.08     1:28.52 (46.44)                                        
  4 Sorokko, Michelle          7 OWA-MR               1:37.86    1:31.44        
                  42.09     1:31.44 (49.35)                                        
  5 Falletta, Arianna          8 Tmsuffolk-MR         1:32.72    1:33.40        
                  42.96     1:33.40 (50.44)                                        
  6 Simkins, Hallie C          7 Tmsuffolk-MR         1:45.20    1:35.17        
                  43.91     1:35.17 (51.26)                                        
  7 Apotsos, Seva              8 Tmsuffolk-MR         1:53.29    1:37.44        
                  46.90     1:37.44 (50.54)                                        
  8 DePalma, Mikaylie          8 Tmsuffolk-MR         2:08.16    1:46.72        
                  47.13     1:46.72 (59.59)                                        
  9 Kryssing, Georgia          8 Tmsuffolk-MR         1:48.90    1:49.65        
                  53.16     1:49.65 (56.49)                                        
 10 Ortof, Natalie R           8 Express Swimming-MR  1:50.36    1:55.26        
                  53.23   1:55.26 (1:02.03)                                        
 11 Colefield, Sarah B         8 CSC-MR               1:46.02    1:57.83        
                  49.73   1:57.83 (1:08.10)                                        
 12 Mullen, Lauren             7 Farmingdale-MR       2:30.50    2:08.90        
                  59.71   2:08.90 (1:09.19)                                        
 13 Bhansali, Rinni            7 Tmsuffolk-MR         2:15.95    3:05.60        
                1:27.94   3:05.60 (1:37.66)                                        
 -- French, Isabelle           8 Tmsuffolk-MR         1:53.27         DQ        
                1:00.98                                                            
 
Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zawatson, Cassidy          9 Express Swimming-MR    32.40      33.61        
  2 Oellrich, Edythe M        10 Express Swimming-MR    34.02      33.89        
  3 Standel, Sassy G           9 North Shore-MR         33.42      34.72        
  4 Nembach, Kali T           10 Express Swimming-MR    38.23      34.92        
  5 Bonvissuto, Carrie        10 Express Swimming-MR    37.93      36.00        
  6 Haynos, Mary Ann A        10 Farmingdale-MR         37.43      36.10        
  7 Schillinger, Ally G       10 Express Swimming-MR       NT      36.30        
  8 Rogers, Ava K              9 RedTails-MR            38.47      36.64        
  9 Guida, Emily L             9 BBSC-MR                36.38      36.82        
 10 Maggio, Caroline E        10 OWA-MR                 35.09      36.91        
 11 Guo, Jenna J               9 Express Swimming-MR    36.74      37.25        
 12 Jannsen, Cassandra G       9 North Shore-MR         38.32      37.60        
 13 Karl, Alyssa T             9 CSC-MR                 42.28      38.31        
 14 Tetuan, Kimberly N         9 Express Swimming-MR    38.79      39.34        
 15 Mauro, Sabrina            10 Express Swimming-MR       NT      40.23        
 16 Hirsch, Rebecca M          9 CSC-MR                 42.91      40.71        
 17 Kiernan, Emily             9 Farmingdale-MR         42.94      40.79        
 18 Brogan, Maggie C           9 Express Swimming-MR    41.44      41.90        
 19 Montes, Gabriella S       10 RedTails-MR            48.09      42.16        
 20 Toala, Giselle J           9 Farmingdale-MR         50.50      43.21        
 21 Pyros, Lola                9 Farmingdale-MR            NT      43.34        
 22 Carmichael-Lopes, Sydni   10 Express Swimming-MR    42.06      43.80        
 23 Lennon, Amanda G           9 Express Swimming-MR    42.11      44.02        
 24 Barbera, Christina M       9 CSC-MR                 45.34      44.40        
 25 Bella, Angela R            9 CSC-MR                 42.41      45.09        
 26 Pyros, Jonna               9 Farmingdale-MR            NT      45.74        
 27 Lettieri, Samantha H       9 CSC-MR                 43.81      46.45        
 28 Reddy, Neena              10 Express Swimming-MR       NT      47.95        
 29 Giordano, Amanda          10 Farmingdale-MR       1:04.50      47.99        
 30 Derby, Daniella N          9 BBSC-MR                57.86      51.85        
 -- Vaca, Grace E             10 CSC-MR                 38.67         DQ        
 -- Gallagher, Caitlyn M      10 OWA-MR                 52.50         DQ        
 
Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zawatson, Cassidy          9 Express Swimming-MR  1:10.99    1:12.78        
                  35.04     1:12.78 (37.74)                                        
  2 Rice, Natasha L            9 CSC-MR               1:25.66    1:18.54        
                  36.08     1:18.54 (42.46)                                        
  3 Oellrich, Edythe M        10 Express Swimming-MR       NT    1:19.43        
                  36.84     1:19.43 (42.59)                                        
  4 Standel, Sassy G           9 North Shore-MR       1:20.92    1:20.79        
                  37.73     1:20.79 (43.06)                                        
  5 Haynos, Mary Ann A        10 Farmingdale-MR       1:27.80    1:21.77        
                  39.51     1:21.77 (42.26)                                        
  6 Nembach, Kali T           10 Express Swimming-MR  1:19.81    1:21.95        
                  39.25     1:21.95 (42.70)                                        
  7 Guo, Jenna J               9 Express Swimming-MR  1:20.60    1:22.09        
                  39.80     1:22.09 (42.29)                                        
  8 Bonvissuto, Carrie        10 Express Swimming-MR  1:20.17    1:24.12        
                  39.08     1:24.12 (45.04)                                        
  9 Guida, Emily L             9 BBSC-MR              1:31.01    1:24.25        
                  38.94     1:24.25 (45.31)                                        
 10 Schillinger, Ally G       10 Express Swimming-MR       NT    1:25.36        
                  39.19     1:25.36 (46.17)                                        
 11 Maggio, Caroline E        10 OWA-MR               1:25.26    1:25.41        
                  40.39     1:25.41 (45.02)                                        
 12 Jannsen, Cassandra G       9 North Shore-MR       1:20.55    1:25.85        
                  40.96     1:25.85 (44.89)                                        
 13 Tetuan, Kimberly N         9 Express Swimming-MR  1:44.23    1:26.71        
                  40.62     1:26.71 (46.09)                                        
 14 Laietta, Sara             10 Farmingdale-MR       1:32.15    1:27.76        
                  41.86     1:27.76 (45.90)                                        
 15 Vaca, Grace E             10 CSC-MR               1:32.90    1:28.35        
                  41.22     1:28.35 (47.13)                                        
 16 Rogers, Ava K              9 RedTails-MR               NT    1:30.44        
                  40.37     1:30.44 (50.07)                                        
 17 Kiernan, Emily             9 Farmingdale-MR       1:45.92    1:31.08        
                  42.45     1:31.08 (48.63)                                        
 18 Martin, Sophia M           9 CSC-MR               1:28.32    1:31.23        
                  42.95     1:31.23 (48.28)                                        
 19 Mauro, Sabrina            10 Express Swimming-MR  1:28.93    1:31.26        
                  41.56     1:31.26 (49.70)                                        
 20 Brogan, Maggie C           9 Express Swimming-MR  1:25.06    1:31.43        
 21 Karl, Alyssa T             9 CSC-MR               1:40.05    1:33.60        
                  43.72     1:33.60 (49.88)                                        
 22 Hirsch, Rebecca M          9 CSC-MR               1:41.03    1:35.11        
                  43.70     1:35.11 (51.41)                                        
 23 Carmichael-Lopes, Sydni   10 Express Swimming-MR  1:34.61    1:35.81        
                  47.05     1:35.81 (48.76)                                        
 24 Pyros, Lola                9 Farmingdale-MR            NT    1:39.25        
                  49.00     1:39.25 (50.25)                                        
 25 Bella, Angela R            9 CSC-MR               1:43.43    1:39.59        
                  46.49     1:39.59 (53.10)                                        
 26 Toala, Giselle J           9 Farmingdale-MR       2:00.50    1:40.01        
                  46.84     1:40.01 (53.17)                                        
 27 Barbera, Christina M       9 CSC-MR               1:38.34    1:40.75        
                  46.98     1:40.75 (53.77)                                        
 28 Montes, Gabriella S       10 RedTails-MR          1:43.21    1:42.42        
                  48.55     1:42.42 (53.87)                                        
 29 Lettieri, Samantha H       9 CSC-MR               1:45.58    1:43.01        
                  48.42     1:43.01 (54.59)                                        
 30 Lennon, Amanda G           9 Express Swimming-MR  1:35.17    1:45.98        
                  48.36     1:45.98 (57.62)                                        
 31 Pyros, Jonna               9 Farmingdale-MR            NT    1:47.77        
                  49.74     1:47.77 (58.03)                                        
 32 Derby, Daniella N          9 BBSC-MR              2:34.12    2:01.29        
                  58.29   2:01.29 (1:03.00)                                        
 33 Brunning, Hannah           9 Farmingdale-MR       2:10.50    2:02.43        
                  57.39   2:02.43 (1:05.04)                                        
 34 Gallagher, Caitlyn M      10 OWA-MR               2:10.00    2:06.46        
                  53.71   2:06.46 (1:12.75)                                        
 -- Giordano, Amanda          10 Farmingdale-MR       2:01.50         DQ        
                  55.69        DQ (1:01.28)                                        
 
Girls 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rice, Natasha L            9 CSC-MR               1:29.11    1:20.95        
                  37.84     1:20.95 (43.11)                                        
  2 Zawatson, Cassidy          9 Express Swimming-MR  1:18.52    1:21.16        
                  39.81     1:21.16 (41.35)                                        
  3 Standel, Sassy G           9 North Shore-MR       1:38.76    1:28.06        
                  43.07     1:28.06 (44.99)                                        
  4 Nembach, Kali T           10 Express Swimming-MR  1:30.99    1:29.92        
                  44.89     1:29.92 (45.03)                                        
  5 Bonvissuto, Carrie        10 Express Swimming-MR  1:29.90    1:29.95        
                  43.09     1:29.95 (46.86)                                        
  6 Guo, Jenna J               9 Express Swimming-MR  1:32.18    1:30.77        
                  45.60     1:30.77 (45.17)                                        
  7 Oellrich, Edythe M        10 Express Swimming-MR  1:31.09    1:30.82        
                  45.27     1:30.82 (45.55)                                        
  8 Jannsen, Cassandra G       9 North Shore-MR       1:32.02    1:32.66        
                  45.17     1:32.66 (47.49)                                        
  9 Haynos, Mary Ann A        10 Farmingdale-MR       1:38.50    1:33.27        
                  47.14     1:33.27 (46.13)                                        
 10 Vaca, Grace E             10 CSC-MR               1:48.14    1:37.75        
 11 Mauro, Sabrina            10 Express Swimming-MR       NT    1:39.22        
                  47.15     1:39.22 (52.07)                                        
 12 Laietta, Sara             10 Farmingdale-MR       1:37.50    1:40.18        
                1:40.04      1:40.18 (0.14)                                        
 13 Bella, Angela R            9 CSC-MR               1:51.60    1:40.88        
 14 Guida, Emily L             9 BBSC-MR              2:01.91    1:41.12        
                  47.06     1:41.12 (54.06)                                        
 15 Maggio, Caroline E        10 OWA-MR               1:40.48    1:41.36        
                  47.56     1:41.36 (53.80)                                        
 16 Tetuan, Kimberly N         9 Express Swimming-MR  1:41.77    1:41.38        
 17 Karl, Alyssa T             9 CSC-MR               2:30.00    1:43.69        
                  50.44     1:43.69 (53.25)                                        
 18 Martin, Sophia M           9 CSC-MR               1:41.90    1:44.38        
                  52.16     1:44.38 (52.22)                                        
 19 Carmichael-Lopes, Sydni   10 Express Swimming-MR  1:47.90    1:44.74        
                  52.11     1:44.74 (52.63)                                        
 20 Rogers, Ava K              9 RedTails-MR          1:50.09    1:45.84        
                  49.84     1:45.84 (56.00)                                        
 21 Montes, Gabriella S       10 RedTails-MR          2:00.09    1:48.10        
                  52.11     1:48.10 (55.99)                                        
 22 Barbera, Christina M       9 CSC-MR               1:48.71    1:51.16        
                  52.94     1:51.16 (58.22)                                        
 23 Brogan, Maggie C           9 Express Swimming-MR  1:57.25    1:56.49        
 24 Lennon, Amanda G           9 Express Swimming-MR  2:06.61    2:06.47        
                1:02.08   2:06.47 (1:04.39)                                        
 25 Giordano, Amanda          10 Farmingdale-MR       2:25.50    2:14.56        
                1:03.40   2:14.56 (1:11.16)                                        
 -- Toala, Giselle J           9 Farmingdale-MR       2:10.50         DQ        
                1:00.16        DQ (1:03.22)                                        
 -- Schillinger, Ally G       10 Express Swimming-MR       NT         DQ        
                  49.23          DQ (57.34)                                        
 
Girls 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Standel, Sassy G           9 North Shore-MR       1:30.74    1:34.43        
                  43.93     1:34.43 (50.50)                                        
  2 Zawatson, Cassidy          9 Express Swimming-MR  1:48.79    1:41.65        
                  48.80     1:41.65 (52.85)                                        
  3 Nembach, Kali T           10 Express Swimming-MR  1:55.34    1:43.59        
                  50.25     1:43.59 (53.34)                                        
  4 Guo, Jenna J               9 Express Swimming-MR  1:43.27    1:45.28        
                  50.85     1:45.28 (54.43)                                        
  5 Rice, Natasha L            9 CSC-MR               1:52.12    1:45.29        
                  48.52     1:45.29 (56.77)                                        
  6 Carmichael-Lopes, Sydni   10 Express Swimming-MR  1:48.70    1:47.94        
                  52.22     1:47.94 (55.72)                                        
  7 Mauro, Sabrina            10 Express Swimming-MR       NT    1:48.73        
                  51.56     1:48.73 (57.17)                                        
  8 Tetuan, Kimberly N         9 Express Swimming-MR       NT    1:49.14        
                  51.91     1:49.14 (57.23)                                        
  9 Jannsen, Cassandra G       9 North Shore-MR       1:53.73    1:54.98        
                  55.01     1:54.98 (59.97)                                        
 10 Martin, Sophia M           9 CSC-MR               1:55.78    2:01.07        
                  57.74   2:01.07 (1:03.33)                                        
 11 Brogan, Maggie C           9 Express Swimming-MR       NT    2:01.49        
                  59.57   2:01.49 (1:01.92)                                        
 12 Maggio, Caroline E        10 OWA-MR               2:00.00    2:02.40        
                  57.00   2:02.40 (1:05.40)                                        
 13 Hirsch, Rebecca M          9 CSC-MR               2:25.38    2:03.19        
                1:00.04   2:03.19 (1:03.15)                                        
 14 Derby, Daniella N          9 BBSC-MR              2:35.63    2:26.42        
                1:09.39   2:26.42 (1:17.03)                                        
 -- Lennon, Amanda G           9 Express Swimming-MR       NT         DQ        
                1:06.24        DQ (1:14.71)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ramsey, Danielle          12 Express Swimming-MR    26.50      27.11        
  2 Bahl, Kanika              12 OWA-MR                 27.77      27.70        
  3 Hemp, Alexandra A         12 CSC-MR                 28.58      28.33        
  4 Green, Katherine M        11 CSC-MR                 28.25      28.49        
  5 Francisco, Nicole M       12 Farmingdale-MR         29.60      28.87        
  6 Henry, Sarah A            12 Express Swimming-MR    29.43      29.26        
  7 Maggio, Emily C           12 OWA-MR                 29.68      29.47        
  8 Betzios, Alexandra P      12 Express Swimming-MR    30.49      29.82        
  9 Greff, Christie R         12 Express Swimming-MR    30.39      29.85        
 10 Fitzpatrick, Aileen P     11 OWA-MR                 31.03      30.44        
 11 Smith, Melanie A          11 CSC-MR                 30.82      30.50        
 12 Vizcaino, Kristine J      12 North Shore-MR         30.13      30.67        
 13 Lynch, Ciaran E           12 North Shore-MR         31.28      30.97        
 14 Palumbo, Jamie N          11 Express Swimming-MR    30.89      31.29        
 15 O'Neil, Hana              11 Farmingdale-MR         31.90      31.32        
 16 Kallansrude, Kaitlyn S    12 OWA-MR                 31.55      31.39        
 17 Marasco, Rachel J         12 Express Swimming-MR    31.97      31.57        
 18 Gron, Anida M             12 CSC-MR                 33.09      31.79        
 19 Ambrosio, Wendy J         11 RedTails-MR            33.15      32.12        
 20 Frango, Alaina A          12 CSC-MR                 33.17      32.45        
 21 Noonan, Kristen N         12 Express Swimming-MR    32.00      32.53        
 22 Farrell, Greta M          11 OWA-MR                 32.38      32.57        
 23 Vani, Jacqueline J        12 Express Swimming-MR    32.79      33.02        
 24 Schoenfeld, Sarah L       11 North Shore-MR         34.46      33.07        
 25 McCarthy, Shannon         12 Farmingdale-MR         34.52      33.34        
 26 Gruber, Alissa N          11 North Shore-MR         35.67      33.45        
 27 Lee, Nicole               11 Farmingdale-MR         34.24      33.74        
 28 Chang, Katie              12 Express Swimming-MR    34.60      33.94        
 29 Balling, Kayla M          11 Farmingdale-MR         34.33      34.32        
 30 Chabowski, Maria M        11 OWA-MR                 36.21      34.40        
 31 Josiah, Katherine         11 Express Swimming-MR    36.00      34.42        
 32 LI, Ien                   11 Express Swimming-MR    35.97      35.22        
 33 Shaninan, Kelli           12 Farmingdale-MR       1:10.50      35.83        
 34 Fajardo, Martha M         12 North Shore-MR         38.00      36.01        
 35 Kyle, Jordan              12 RedTails-MR            41.26      36.17        
 36 Dunn, Caitlyn A           11 Express Swimming-MR    38.00      36.32        
 37 Waithe, Danielle          12 Express Swimming-MR    36.50      36.36        
 38 Mackey, Shannon A         11 OWA-MR                 35.79      36.59        
 39 Rafferty, Paige R         12 North Shore-MR         33.41      37.09        
 40 Stanis, Kristen T         12 Express Swimming-MR    38.34      37.46        
 41 DE Oliveira, Gabriela G   11 BBSC-MR                39.42      37.92        
 42 Crilly, Nicole M          11 Express Swimming-MR    39.74      39.41        
 43 Cornelis, Sofie A         11 RedTails-MR            38.09      39.69        
 44 Stokes, Mariah            12 RedTails-MR            43.72      40.01        
 45 Malone- Hernandez, Ines   11 RedTails-MR          1:00.09      41.16        
 46 Brudermann, Stephanie     11 Farmingdale-MR         55.50      45.50        
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ramsey, Danielle          12 Express Swimming-MR    58.80    1:02.03        
                  29.12     1:02.03 (32.91)                                        
  2 Bahl, Kanika              12 OWA-MR               1:03.60    1:03.67        
                  30.26     1:03.67 (33.41)                                        
  3 Aiello, Sarah E           12 CSC-MR               1:01.41    1:04.06        
                  30.98     1:04.06 (33.08)                                        
  4 Hemp, Alexandra A         12 CSC-MR               1:05.59    1:04.57        
                  31.02     1:04.57 (33.55)                                        
  5 Green, Katherine M        11 CSC-MR               1:01.29    1:05.18        
                  31.90     1:05.18 (33.28)                                        
  6 Henry, Sarah A            12 Express Swimming-MR  1:04.86    1:05.61        
                  30.98     1:05.61 (34.63)                                        
  7 Fitzpatrick, Aileen P     11 OWA-MR               1:09.66    1:06.70        
                  32.73     1:06.70 (33.97)                                        
  8 Vizcaino, Kristine J      12 North Shore-MR       1:05.98    1:06.87        
                  32.70     1:06.87 (34.17)                                        
  9 Betzios, Alexandra P      12 Express Swimming-MR  1:07.65    1:07.07        
                  32.37     1:07.07 (34.70)                                        
 10 Francisco, Nicole M       12 Farmingdale-MR       1:07.88    1:07.48        
                  31.59     1:07.48 (35.89)                                        
 11 Lynch, Ciaran E           12 North Shore-MR       1:10.29    1:07.58        
                  32.85     1:07.58 (34.73)                                        
 12 Greff, Christie R         12 Express Swimming-MR  1:05.99    1:07.79        
                  32.37     1:07.79 (35.42)                                        
 13 Maggio, Emily C           12 OWA-MR               1:07.90    1:07.93        
                  32.90     1:07.93 (35.03)                                        
 14 Palumbo, Jamie N          11 Express Swimming-MR  1:05.99    1:08.72        
                  33.15     1:08.72 (35.57)                                        
 15 Yu, Dana H                11 Express Swimming-MR  1:09.50    1:09.14        
                  32.88     1:09.14 (36.26)                                        
 16 Smith, Melanie A          11 CSC-MR               1:08.69    1:09.74        
                  33.22     1:09.74 (36.52)                                        
 17 Kiendle, Jennifer A       12 CSC-MR               1:07.23    1:09.80        
                  33.71     1:09.80 (36.09)                                        
 18 McCoy, Brianna            12 CSC-MR               1:11.22    1:10.65        
                  34.60     1:10.65 (36.05)                                        
 19 Kallansrude, Kaitlyn S    12 OWA-MR               1:09.36    1:11.32        
                  33.99     1:11.32 (37.33)                                        
 19 Marasco, Rachel J         12 Express Swimming-MR  1:11.09    1:11.32        
                  34.47     1:11.32 (36.85)                                        
 21 Gron, Anida M             12 CSC-MR               1:14.98    1:11.74        
                  34.26     1:11.74 (37.48)                                        
 22 Ambrosio, Wendy J         11 RedTails-MR          1:14.47    1:11.79        
                  35.68     1:11.79 (36.11)                                        
 23 Farrell, Greta M          11 OWA-MR               1:12.10    1:12.41        
                  34.51     1:12.41 (37.90)                                        
 24 Noonan, Kristen N         12 Express Swimming-MR  1:09.79    1:13.22        
                  35.67     1:13.22 (37.55)                                        
 25 Schoenfeld, Sarah L       11 North Shore-MR       1:12.89    1:13.89        
                  35.44     1:13.89 (38.45)                                        
 26 Gruber, Alissa N          11 North Shore-MR       1:20.45    1:15.26        
                  37.27     1:15.26 (37.99)                                        
 27 Vani, Jacqueline J        12 Express Swimming-MR  1:11.41    1:15.50        
                  38.06     1:15.50 (37.44)                                        
 28 Frango, Alaina A          12 CSC-MR               1:12.19    1:15.69        
                  37.13     1:15.69 (38.56)                                        
 29 McCarthy, Shannon         12 Farmingdale-MR       1:15.61    1:15.82        
                  36.25     1:15.82 (39.57)                                        
 30 Josiah, Katherine         11 Express Swimming-MR  1:17.00    1:17.55        
                  36.58     1:17.55 (40.97)                                        
 31 Chang, Katie              12 Express Swimming-MR  1:17.11    1:17.91        
                  36.84     1:17.91 (41.07)                                        
 32 LI, Ien                   11 Express Swimming-MR  1:18.73    1:18.45        
                  38.22     1:18.45 (40.23)                                        
 33 Chabowski, Maria M        11 OWA-MR               1:17.92    1:18.96        
                  37.93     1:18.96 (41.03)                                        
 34 Rostrup, Chloe L          12 CSC-MR               1:15.25    1:19.04        
                  38.00     1:19.04 (41.04)                                        
 35 Balling, Kayla M          11 Farmingdale-MR       1:17.42    1:19.39        
                  37.50     1:19.39 (41.89)                                        
 36 Fajardo, Martha M         12 North Shore-MR       1:25.00    1:19.88        
                  37.72     1:19.88 (42.16)                                        
 37 Lee, Nicole               11 Farmingdale-MR       1:16.49    1:21.68        
                  37.52     1:21.68 (44.16)                                        
 38 Waithe, Danielle          12 Express Swimming-MR  1:21.62    1:23.22        
                  39.46     1:23.22 (43.76)                                        
 39 Kyle, Jordan              12 RedTails-MR          1:35.19    1:23.37        
                  38.80     1:23.37 (44.57)                                        
 40 Martin, Olivia R          11 CSC-MR               1:21.52    1:24.07        
                  41.24     1:24.07 (42.83)                                        
 41 Mackey, Shannon A         11 OWA-MR               1:35.00    1:24.79        
                  41.29     1:24.79 (43.50)                                        
 42 Dunn, Caitlyn A           11 Express Swimming-MR  1:30.00    1:24.99        
                  40.52     1:24.99 (44.47)                                        
 43 Pearson, Sara J           12 CSC-MR               1:21.49    1:25.76        
                  41.55     1:25.76 (44.21)                                        
 44 Stanis, Kristen T         12 Express Swimming-MR  1:24.09    1:26.68        
                  41.10     1:26.68 (45.58)                                        
 45 Rafferty, Paige R         12 North Shore-MR       1:15.00    1:26.95        
                  40.74     1:26.95 (46.21)                                        
 46 O'Neil, Hana              11 Farmingdale-MR       1:12.27    1:27.12        
                1:11.27     1:27.12 (15.85)                                        
 47 Crilly, Nicole M          11 Express Swimming-MR  1:25.12    1:27.15        
                  42.01     1:27.15 (45.14)                                        
 48 Shaninan, Kelli           12 Farmingdale-MR       2:20.50    1:28.04        
                  41.78     1:28.04 (46.26)                                        
 49 DE Oliveira, Gabriela G   11 BBSC-MR              1:34.21    1:28.52        
                  41.20     1:28.52 (47.32)                                        
 50 Stokes, Mariah            12 RedTails-MR          1:41.93    1:33.31        
                  42.79     1:33.31 (50.52)                                        
 51 Cornelis, Sofie A         11 RedTails-MR          1:30.09    1:34.27        
                  44.72     1:34.27 (49.55)                                        
 52 Malone- Hernandez, Ines   11 RedTails-MR          2:00.09    1:37.40        
                  45.39     1:37.40 (52.01)                                        
 53 Brudermann, Stephanie     11 Farmingdale-MR       2:00.50    1:54.98        
                  48.24   1:54.98 (1:06.74)                                        
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ramsey, Danielle          12 Express Swimming-MR  1:10.00    1:12.49        
                  34.57     1:12.49 (37.92)                                        
  2 Bahl, Kanika              12 OWA-MR               1:13.30    1:13.14        
                  35.54     1:13.14 (37.60)                                        
  3 Vizcaino, Kristine J      12 North Shore-MR       1:15.20    1:16.03        
                  37.41     1:16.03 (38.62)                                        
  4 Greff, Christie R         12 Express Swimming-MR  1:17.66    1:16.06        
                  36.87     1:16.06 (39.19)                                        
  5 Fitzpatrick, Aileen P     11 OWA-MR               1:18.71    1:16.30        
                  39.14     1:16.30 (37.16)                                        
  6 Aiello, Sarah E           12 CSC-MR               1:17.53    1:16.70        
                  37.06     1:16.70 (39.64)                                        
  7 Kiendle, Jennifer A       12 CSC-MR               1:18.56    1:16.77        
                  37.54     1:16.77 (39.23)                                        
  8 McCoy, Brianna            12 CSC-MR               1:20.81    1:16.97        
                  36.99     1:16.97 (39.98)                                        
  9 Noonan, Kristen N         12 Express Swimming-MR  1:14.50    1:17.46        
                  38.05     1:17.46 (39.41)                                        
 10 Palumbo, Jamie N          11 Express Swimming-MR  1:15.37    1:18.36        
                  39.00     1:18.36 (39.36)                                        
 11 Henry, Sarah A            12 Express Swimming-MR  1:16.13    1:18.37        
                  38.65     1:18.37 (39.72)                                        
 12 Lynch, Ciaran E           12 North Shore-MR       1:21.27    1:18.46        
                  38.49     1:18.46 (39.97)                                        
 13 Marasco, Rachel J         12 Express Swimming-MR  1:17.65    1:18.68        
                  37.72     1:18.68 (40.96)                                        
 14 Gron, Anida M             12 CSC-MR               1:21.29    1:18.87        
                  37.31     1:18.87 (41.56)                                        
 15 Farrell, Greta M          11 OWA-MR               1:23.75    1:19.90        
                  38.94     1:19.90 (40.96)                                        
 16 Green, Katherine M        11 CSC-MR               1:16.59    1:20.05        
                1:20.06         1:20.05 ( )                                        
 17 Maggio, Emily C           12 OWA-MR               1:22.76    1:20.29        
                  40.43     1:20.29 (39.86)                                        
 18 McCarthy, Shannon         12 Farmingdale-MR       1:22.28    1:20.43        
                  38.19     1:20.43 (42.24)                                        
 19 Smith, Melanie A          11 CSC-MR               1:21.34    1:20.84        
                  38.51     1:20.84 (42.33)                                        
 20 Betzios, Alexandra P      12 Express Swimming-MR  1:27.26    1:21.43        
                  39.39     1:21.43 (42.04)                                        
 21 LI, Ien                   11 Express Swimming-MR  1:22.87    1:23.12        
                  41.32     1:23.12 (41.80)                                        
 22 Kallansrude, Kaitlyn S    12 OWA-MR               1:27.22    1:24.09        
                  40.77     1:24.09 (43.32)                                        
 23 Vani, Jacqueline J        12 Express Swimming-MR  1:25.59    1:25.15        
                  43.36     1:25.15 (41.79)                                        
 24 Francisco, Nicole M       12 Farmingdale-MR       1:30.19    1:25.51        
                  39.94     1:25.51 (45.57)                                        
 25 Schoenfeld, Sarah L       11 North Shore-MR       1:23.49    1:25.55        
                  41.18     1:25.55 (44.37)                                        
 26 Gruber, Alissa N          11 North Shore-MR       1:36.54    1:27.35        
                  43.09     1:27.35 (44.26)                                        
 27 O'Neil, Hana              11 Farmingdale-MR       1:29.72    1:27.73        
                  41.71     1:27.73 (46.02)                                        
 28 Chang, Katie              12 Express Swimming-MR  1:27.56    1:29.04        
                  42.17     1:29.04 (46.87)                                        
 29 Martin, Olivia R          11 CSC-MR               1:31.78    1:29.81        
                  43.80     1:29.81 (46.01)                                        
 30 Haar, Jessie L            11 CSC-MR               1:35.45    1:30.31        
                  42.47     1:30.31 (47.84)                                        
 31 Chabowski, Maria M        11 OWA-MR               1:35.65    1:30.39        
                  44.25     1:30.39 (46.14)                                        
 32 Rostrup, Chloe L          12 CSC-MR               1:29.58    1:30.60        
                  43.05     1:30.60 (47.55)                                        
 33 Crilly, Nicole M          11 Express Swimming-MR  1:32.00    1:32.21        
                  45.40     1:32.21 (46.81)                                        
 34 Fajardo, Martha M         12 North Shore-MR       1:40.00    1:34.55        
                1:34.81         1:34.55 ( )                                        
 35 Josiah, Katherine         11 Express Swimming-MR  1:27.00    1:34.67        
                  45.75     1:34.67 (48.92)                                        
 36 Pearson, Sara J           12 CSC-MR               1:43.40    1:38.93        
                  48.20     1:38.93 (50.73)                                        
 37 Kyle, Jordan              12 RedTails-MR          1:49.62    1:41.77        
                  49.59     1:41.77 (52.18)                                        
 38 Rafferty, Paige R         12 North Shore-MR       1:30.00    1:42.13        
                  49.43     1:42.13 (52.70)                                        
 39 Waithe, Danielle          12 Express Swimming-MR  1:48.32    1:42.45        
 40 Stokes, Mariah            12 RedTails-MR          1:54.47    1:43.34        
                  49.69     1:43.34 (53.65)                                        
 41 Cornelis, Sofie A         11 RedTails-MR          1:50.09    1:44.14        
                  51.00     1:44.14 (53.14)                                        
 42 Malone- Hernandez, Ines   11 RedTails-MR          2:15.09    1:53.76        
                  55.36     1:53.76 (58.40)                                        
 -- Stanis, Kristen T         12 Express Swimming-MR  1:47.74         DQ        
                  49.62          DQ (56.98)                                        
 -- Dunn, Caitlyn A           11 Express Swimming-MR  1:41.00         DQ        
                  52.17          DQ (53.49)                                        
 -- Mackey, Shannon A         11 OWA-MR               2:00.00         DQ        
                  54.21          DQ (55.20)                                        
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bahl, Kanika              12 OWA-MR               1:15.52    1:15.19        
                  34.99     1:15.19 (40.20)                                        
  2 Hemp, Alexandra A         12 CSC-MR               1:21.49    1:18.00        
                  36.83     1:18.00 (41.17)                                        
  3 Vizcaino, Kristine J      12 North Shore-MR       1:18.06    1:18.14        
                  36.94     1:18.14 (41.20)                                        
  4 Aiello, Sarah E           12 CSC-MR               1:18.36    1:19.05        
                  37.46     1:19.05 (41.59)                                        
  5 Greff, Christie R         12 Express Swimming-MR  1:24.17    1:24.91        
                  39.79     1:24.91 (45.12)                                        
  6 Kallansrude, Kaitlyn S    12 OWA-MR               1:25.32    1:26.09        
                  40.87     1:26.09 (45.22)                                        
  7 Ramsey, Danielle          12 Express Swimming-MR  1:24.00    1:26.39        
                  39.68     1:26.39 (46.71)                                        
  8 Schoenfeld, Sarah L       11 North Shore-MR       1:27.28    1:27.41        
                  40.91     1:27.41 (46.50)                                        
  9 Frango, Alaina A          12 CSC-MR               1:28.52    1:27.76        
                  43.56     1:27.76 (44.20)                                        
 10 Betzios, Alexandra P      12 Express Swimming-MR  1:30.22    1:27.88        
                  41.32     1:27.88 (46.56)                                        
 11 LI, Ien                   11 Express Swimming-MR  1:30.48    1:28.75        
                  42.54     1:28.75 (46.21)                                        
 12 Palumbo, Jamie N          11 Express Swimming-MR  1:39.01    1:28.93        
                  42.56     1:28.93 (46.37)                                        
 13 Ambrosio, Wendy J         11 RedTails-MR          1:31.01    1:30.23        
                  44.11     1:30.23 (46.12)                                        
 14 Vani, Jacqueline J        12 Express Swimming-MR  1:28.39    1:30.61        
                  42.43     1:30.61 (48.18)                                        
 15 Henry, Sarah A            12 Express Swimming-MR  1:33.85    1:31.75        
                  44.05     1:31.75 (47.70)                                        
 16 Kiendle, Jennifer A       12 CSC-MR               1:32.99    1:32.21        
                  44.05     1:32.21 (48.16)                                        
 17 Fitzpatrick, Aileen P     11 OWA-MR               1:39.35    1:33.01        
                  43.88     1:33.01 (49.13)                                        
 18 Lynch, Ciaran E           12 North Shore-MR       1:35.66    1:33.75        
                  44.37     1:33.75 (49.38)                                        
 19 McCoy, Brianna            12 CSC-MR               1:34.90    1:34.10        
                  44.09     1:34.10 (50.01)                                        
 20 Marasco, Rachel J         12 Express Swimming-MR       NT    1:35.17        
                  46.07     1:35.17 (49.10)                                        
 21 Farrell, Greta M          11 OWA-MR               1:44.06    1:35.19        
                  46.17     1:35.19 (49.02)                                        
 22 Chang, Katie              12 Express Swimming-MR       NT    1:35.65        
                  45.15     1:35.65 (50.50)                                        
 23 Noonan, Kristen N         12 Express Swimming-MR  1:36.00    1:36.98        
                  45.92     1:36.98 (51.06)                                        
 24 Gruber, Alissa N          11 North Shore-MR       2:14.28    1:37.11        
                  45.84     1:37.11 (51.27)                                        
 25 Kyle, Jordan              12 RedTails-MR               NT    1:39.04        
                  47.63     1:39.04 (51.41)                                        
 26 Balling, Kayla M          11 Farmingdale-MR       1:42.07    1:40.73        
                  47.67     1:40.73 (53.06)                                        
 27 Chabowski, Maria M        11 OWA-MR               1:43.98    1:42.15        
                  49.30     1:42.15 (52.85)                                        
 28 Rafferty, Paige R         12 North Shore-MR       1:45.19    1:42.52        
                  49.53     1:42.52 (52.99)                                        
 29 Dunn, Caitlyn A           11 Express Swimming-MR  1:50.00    1:42.59        
                  49.08     1:42.59 (53.51)                                        
 30 DE Oliveira, Gabriela G   11 BBSC-MR              1:57.82    1:42.76        
                  48.75     1:42.76 (54.01)                                        
 31 Rostrup, Chloe L          12 CSC-MR               1:43.62    1:43.42        
                  48.23     1:43.42 (55.19)                                        
 32 Waithe, Danielle          12 Express Swimming-MR  1:43.42    1:43.43        
                  49.07     1:43.43 (54.36)                                        
 33 Maggio, Emily C           12 OWA-MR               2:35.82    1:45.67        
                  50.14     1:45.67 (55.53)                                        
 34 Crilly, Nicole M          11 Express Swimming-MR  1:42.22    1:45.70        
                  51.26     1:45.70 (54.44)                                        
 35 Pearson, Sara J           12 CSC-MR               1:51.43    1:47.27        
                  51.52     1:47.27 (55.75)                                        
 36 Josiah, Katherine         11 Express Swimming-MR  1:45.00    1:48.31        
                  52.51     1:48.31 (55.80)                                        
 37 Martin, Olivia R          11 CSC-MR               1:52.46    1:49.25        
                  53.29     1:49.25 (55.96)                                        
 38 Lee, Nicole               11 Farmingdale-MR       2:08.15    1:51.31        
                  53.69     1:51.31 (57.62)                                        
 39 Shaninan, Kelli           12 Farmingdale-MR       2:55.50    1:56.81        
                  54.42   1:56.81 (1:02.39)                                        
 40 Stanis, Kristen T         12 Express Swimming-MR       NT    2:05.98        
                  58.22   2:05.98 (1:07.76)                                        
 -- Fajardo, Martha M         12 North Shore-MR       2:00.00         DQ        
                  53.62          DQ (57.75)                                        
 -- Haar, Jessie L            11 CSC-MR               1:42.80         DQ        
                  45.74          DQ (54.93)                                        
 -- Brudermann, Stephanie     11 Farmingdale-MR       2:30.50         DQ        
 
Boys 6 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swartwout, William H       6 Tmsuffolk-MR           58.04      57.43        
  2 Sohn, Tyler                6 Farmingdale-MR       1:45.50      57.59        
  3 Kamerer, Michael J         6 OWA-MR                    NT    2:19.31        
 
Boys 6 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Karpf, Dylan               6 Tmsuffolk-MR           56.16      54.54        
  2 Swartwout, William H       6 Tmsuffolk-MR         1:07.90      56.30        
  3 Kamerer, Michael J         6 OWA-MR                    NT    1:39.79        
 
Boys 6 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sohn, Tyler                6 Farmingdale-MR         55.50      31.97        
 -- Swartwout, William H       6 Tmsuffolk-MR           36.90         DQ        
 
Boys 6 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Karpf, Dylan               6 Tmsuffolk-MR           34.90      25.56        
 
Boys 7 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Towers, Connor D           7 OWA-MR                 36.49      36.58        
  2 Arranz, William G          7 North Shore-MR         36.31      37.94        
  3 Wilson, Daniel S           7 BBSC-MR              1:23.15      43.48        
  4 Fitzpatrick, Ian C         7 OWA-MR                 42.51      43.72        
  5 Chang, Michael             7 Farmingdale-MR         47.63      43.76        
  6 Gamboa, Nat J              7 OWA-MR                 44.72      51.62        
  7 Ambrosino, Marc J          7 OWA-MR                 51.92      54.05        
  8 Daly, Nik A                7 North Shore-MR       1:03.92    1:10.00        
 
Boys 7 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Towers, Connor D           7 OWA-MR                 44.49      45.89        
  2 Fitzpatrick, Ian C         7 OWA-MR                 47.40      49.49        
  3 Gamboa, Nat J              7 OWA-MR                 52.10      54.55        
  4 Chang, Michael             7 Farmingdale-MR         55.41      57.40        
  5 Ambrosino, Marc J          7 OWA-MR                 58.67    1:03.98        
 -- Arranz, William G          7 North Shore-MR         49.09         DQ        
 
Boys 7 Year Olds 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Towers, Connor D           7 OWA-MR                 26.47      22.68        
  2 Lanigan, Trevor F          7 Tmsuffolk-MR           26.83      26.98        
  3 Arranz, William G          7 North Shore-MR         24.43      27.02        
  4 Daly, Nik A                7 North Shore-MR         31.24      30.03        
  5 Wilson, Daniel S           7 BBSC-MR                43.59      32.66        
 -- Weiner, Luke               7 Tmsuffolk-MR           27.15         DQ        
 
Boys 7 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Arranz, William G          7 North Shore-MR         20.50      20.14        
  2 Lanigan, Trevor F          7 Tmsuffolk-MR           25.47      25.09        
  3 Weiner, Luke               7 Tmsuffolk-MR           22.03      25.50        
  4 Fitzpatrick, Ian C         7 OWA-MR                 40.00      25.71        
  5 Gamboa, Nat J              7 OWA-MR                 40.00      27.91        
  6 Daly, Nik A                7 North Shore-MR         38.09      46.40        
 
Boys 8 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kiendle, Kyle R            8 CSC-MR                 42.49      39.97        
  2 Zimny, Andrew J            8 OWA-MR                 43.65      43.09        
  3 Jordan, Lorenzo A          8 North Shore-MR         48.21      43.78        
  4 Daly, Tommy A              8 North Shore-MR         43.56      45.21        
  5 Dochnal, Matt              8 OWA-MR                 46.61      45.72        
  6 Hershman, Michael          8 OWA-MR               1:15.00      49.45        
  7 Dunster, Connor G          8 Express Swimming-MR       NT      50.80        
  8 Chabowski, Tad M           8 OWA-MR               1:02.48      54.41        
  9 Farrell, Jack T            8 OWA-MR               1:00.27      58.20        
 10 Farrell, Luke P            8 OWA-MR               1:00.05    1:04.84        
 -- Gorodetsky, Dylan N        8 OWA-MR                 52.04         DQ        
 
Boys 8 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McManus, Dillon            8 Tmsuffolk-MR           50.49      48.44        
  2 Kiendle, Kyle R            8 CSC-MR                 52.54      51.84        
  3 Zimny, Andrew J            8 OWA-MR                 49.06      52.26        
  4 Gorodetsky, Dylan N        8 OWA-MR                 46.01      53.69        
  5 Jordan, Lorenzo A          8 North Shore-MR         52.33      53.88        
  6 Daly, Tommy A              8 North Shore-MR         54.62      54.52        
  7 Hershman, Michael          8 OWA-MR               1:20.00    1:01.87        
  8 Farrell, Luke P            8 OWA-MR               1:07.55    1:03.34        
  9 Farrell, Jack T            8 OWA-MR               1:10.51    1:05.00        
 10 Lawrence, Kyle T           8 CSC-MR                    NT    1:06.16        
 11 Chabowski, Tad M           8 OWA-MR               1:15.91    1:11.32        
 -- Dochnal, Matt              8 OWA-MR                 57.61         DQ        
 -- Dunster, Connor G          8 Express Swimming-MR       NT         DQ        
 
Boys 8 Year Olds 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jordan, Lorenzo A          8 North Shore-MR         32.95      25.29        
  2 Dunster, Connor G          8 Express Swimming-MR       NT      29.32        
  3 Rosenfeld, Aaron           8 Tmsuffolk-MR           29.80      29.57        
  4 Hershman, Michael          8 OWA-MR                 35.00      30.00        
 -- George, Ryan M             8 Express Swimming-MR       NT         DQ        
 -- Chabowski, Tad M           8 OWA-MR                 45.00         DQ        
 
Boys 8 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McManus, Dillon            8 Tmsuffolk-MR           23.72      21.12        
  2 Kiendle, Kyle R            8 CSC-MR                 25.84      23.15        
  3 Jordan, Lorenzo A          8 North Shore-MR         26.90      24.29        
  4 Gorodetsky, Dylan N        8 OWA-MR                 45.00      24.55        
  5 Daly, Tommy A              8 North Shore-MR         26.27      25.35        
  6 Rosenfeld, Aaron           8 Tmsuffolk-MR           25.40      26.68        
  7 Chabowski, Tad M           8 OWA-MR                 45.00      27.43        
  8 Farrell, Jack T            8 OWA-MR                 40.00      41.16        
  9 Farrell, Luke P            8 OWA-MR                 40.00      41.97        
 -- Dunster, Connor G          8 Express Swimming-MR       NT         DQ        
 
Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McManus, Dillon            8 Tmsuffolk-MR         1:42.90    1:24.41        
                  40.95     1:24.41 (43.46)                                        
  2 Towers, Connor D           7 OWA-MR               1:27.17    1:25.12        
                  40.21     1:25.12 (44.91)                                        
  3 Lanigan, Trevor F          7 Tmsuffolk-MR         1:43.98    1:32.37        
                  41.69     1:32.37 (50.68)                                        
  4 Fitzpatrick, Ian C         7 OWA-MR               1:54.92    1:37.47        
                  47.04     1:37.47 (50.43)                                        
  5 Chang, Michael             7 Farmingdale-MR       1:44.00    1:40.55        
                  47.15     1:40.55 (53.40)                                        
  6 Zimny, Andrew J            8 OWA-MR               2:00.00    1:43.37        
                  47.75     1:43.37 (55.62)                                        
  7 Weiner, Luke               7 Tmsuffolk-MR         1:32.85    1:43.51        
                  46.77     1:43.51 (56.74)                                        
  8 Daly, Tommy A              8 North Shore-MR       1:34.00    1:46.35        
  9 Rosenfeld, Aaron           8 Tmsuffolk-MR         2:11.53    1:49.55        
                  49.17   1:49.55 (1:00.38)                                        
 10 Hershman, Michael          8 OWA-MR               2:30.00    1:52.54        
                  53.00     1:52.54 (59.54)                                        
 11 Gamboa, Nat J              7 OWA-MR               1:53.03    1:52.67        
                  53.18     1:52.67 (59.49)                                        
 12 Karpf, Dylan               6 Tmsuffolk-MR         1:54.29    1:58.42        
                  50.75   1:58.42 (1:07.67)                                        
 13 Gorodetsky, Dylan N        8 OWA-MR               1:57.32    2:02.03        
                  54.17   2:02.03 (1:07.86)                                        
 14 Farrell, Jack T            8 OWA-MR               2:28.50    2:16.87        
                1:02.16   2:16.87 (1:14.71)                                        
 15 Daly, Nik A                7 North Shore-MR       1:50.00    2:26.12        
                1:11.04   2:26.12 (1:15.08)                                        
 16 Farrell, Luke P            8 OWA-MR               2:59.24    2:29.38        
                1:09.98   2:29.38 (1:19.40)                                        
 -- Sohn, Tyler                6 Farmingdale-MR       3:20.50         DQ        
 
Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chernukha, Leonid         10 OWA-MR                 28.23      28.24        
  2 Khrystenko, Anton         10 OWA-MR                 28.79      28.99        
  3 Lomeyko, Konstantine V    10 OWA-MR                 31.32      31.65        
  4 Cannon, Sean D            10 CSC-MR                 31.12      31.96        
  5 Chen, Geoffrey             9 Express Swimming-MR    32.37      32.16        
  6 Michel, Jeff R            10 North Shore-MR         31.28      32.47        
  7 Senken, Pierce            10 OWA-MR                 32.78      33.43        
  8 Ortof, Harry C            10 Express Swimming-MR    33.33      33.72        
  9 Murphy, Andrew J          10 North Shore-MR         36.05      34.54        
 10 Desmornes, Georgio        10 Express Swimming-MR    33.23      34.82        
 11 Fitzpatrick, Connor J      9 OWA-MR                 36.48      35.82        
 12 Wang, James L             10 OWA-MR                 44.31      35.89        
 13 Casement, Justin           9 Farmingdale-MR         50.50      36.03        
 14 Chang, Kevin C            10 Express Swimming-MR    37.59      36.83        
 15 Parrinello, Anthony        9 Farmingdale-MR         36.95      37.81        
 16 Parker, Rob C             10 Express Swimming-MR    39.04      38.40        
 17 Andrade, Bill J            9 Farmingdale-MR         48.00      38.58        
 18 Donleavy, Daniel           9 Farmingdale-MR       1:10.50      40.32        
 19 Coyle, Steven L            9 BBSC-MR                50.90      40.80        
 20 Maloney, Michael C         9 Farmingdale-MR       1:05.50      41.52        
 21 Wilson, Patrick R          9 BBSC-MR                53.21      41.69        
 22 Jarymiszyn, Steven A       9 CSC-MR               1:00.00      42.89        
 23 Sullivan, Raymond A       10 CSC-MR                 43.70      43.06        
 24 Kreuscher, Kyle J          9 CSC-MR                 45.76      43.33        
 25 Sarbanes, Alexander C      9 Express Swimming-MR    44.39      43.87        
 26 Martinez, Andres P        10 Farmingdale-MR         40.63      44.01        
 27 McNicholas, Eamonn         9 OWA-MR               1:15.00      44.78        
 28 Yacovone, Thomas S        10 Express Swimming-MR    45.23      44.83        
 29 Oruci, Alex E             10 OWA-MR               1:15.00      47.32        
 30 Shaninian, Michael        10 Farmingdale-MR       1:00.50      48.48        
 31 Parker, William A          9 Express Swimming-MR    48.96      49.10        
 
Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chernukha, Leonid         10 OWA-MR               1:01.90    1:01.18        
                  29.15     1:01.18 (32.03)                                        
  2 Khrystenko, Anton         10 OWA-MR               1:05.18    1:04.23        
                  31.07     1:04.23 (33.16)                                        
  3 Lomeyko, Konstantine V    10 OWA-MR               1:11.50    1:10.25        
                  33.90     1:10.25 (36.35)                                        
  4 Cannon, Sean D            10 CSC-MR               1:12.34    1:10.50        
                  33.75     1:10.50 (36.75)                                        
  5 Senken, Pierce            10 OWA-MR               1:10.64    1:11.17        
                  34.53     1:11.17 (36.64)                                        
  6 Michel, Jeff R            10 North Shore-MR       1:11.30    1:13.02        
                  34.97     1:13.02 (38.05)                                        
  7 Chen, Geoffrey             9 Express Swimming-MR  1:14.32    1:15.95        
                  35.93     1:15.95 (40.02)                                        
  8 Desmornes, Georgio        10 Express Swimming-MR  1:16.69    1:17.84        
                  37.98     1:17.84 (39.86)                                        
  9 Ortof, Harry C            10 Express Swimming-MR  1:11.90    1:18.13        
                  37.98     1:18.13 (40.15)                                        
 10 Fitzpatrick, Connor J      9 OWA-MR               1:20.82    1:18.78        
                  38.00     1:18.78 (40.78)                                        
 11 Murphy, Andrew J          10 North Shore-MR       1:16.67    1:21.04        
                  38.47     1:21.04 (42.57)                                        
 12 Martinez, Andres P        10 Farmingdale-MR       1:33.44    1:23.24        
                  39.07     1:23.24 (44.17)                                        
 13 Chang, Kevin C            10 Express Swimming-MR  1:23.64    1:23.83        
 14 Andrade, Bill J            9 Farmingdale-MR       1:47.94    1:28.71        
                  40.81     1:28.71 (47.90)                                        
 15 Parker, Rob C             10 Express Swimming-MR  1:29.11    1:29.37        
                  40.33     1:29.37 (49.04)                                        
 16 Parrinello, Anthony        9 Farmingdale-MR       1:28.09    1:32.80        
                  41.57     1:32.80 (51.23)                                        
 17 Casement, Justin           9 Farmingdale-MR       2:10.50    1:33.36        
                  43.11     1:33.36 (50.25)                                        
 18 Sullivan, Raymond A       10 CSC-MR               1:31.53    1:33.50        
                  18.13   1:33.50 (1:15.37)                                        
 19 Wilson, Patrick R          9 BBSC-MR              2:23.12    1:35.02        
                  45.14     1:35.02 (49.88)                                        
 20 Maloney, Michael C         9 Farmingdale-MR       2:20.50    1:35.74        
                  43.45     1:35.74 (52.29)                                        
 21 Donleavy, Daniel           9 Farmingdale-MR       2:35.50    1:35.93        
                  43.02     1:35.93 (52.91)                                        
 22 Jarymiszyn, Steven A       9 CSC-MR               2:30.00    1:39.13        
                  45.15     1:39.13 (53.98)                                        
 23 Wang, James L             10 OWA-MR               1:33.81    1:43.15        
                  41.47   1:43.15 (1:01.68)                                        
 24 Kreuscher, Kyle J          9 CSC-MR               1:37.97    1:45.53        
                  48.60     1:45.53 (56.93)                                        
 25 Yacovone, Thomas S        10 Express Swimming-MR  1:37.35    1:47.38        
                  47.15   1:47.38 (1:00.23)                                        
 26 Parker, William A          9 Express Swimming-MR  1:44.96    1:50.18        
                  49.41   1:50.18 (1:00.77)                                        
 27 Sanders, Dylan T          10 CSC-MR               2:04.16    1:57.10        
                  50.31   1:57.10 (1:06.79)                                        
 -- Shaninian, Michael        10 Farmingdale-MR       2:05.50         DQ        
                  54.65        DQ (1:04.93)                                        
 -- Coyle, Steven L            9 BBSC-MR              1:51.23         DQ        
                  46.29          DQ (57.12)                                        
 
Boys 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chernukha, Leonid         10 OWA-MR               1:11.62    1:09.77        
                  33.92     1:09.77 (35.85)                                        
  2 Khrystenko, Anton         10 OWA-MR               1:15.66    1:14.01        
                  36.53     1:14.01 (37.48)                                        
  3 Michel, Jeff R            10 North Shore-MR       1:16.70    1:18.80        
                  38.47     1:18.80 (40.33)                                        
  4 Senken, Pierce            10 OWA-MR               1:27.81    1:19.80        
                  38.90     1:19.80 (40.90)                                        
  5 Lomeyko, Konstantine V    10 OWA-MR               1:27.35    1:21.94        
                  39.88     1:21.94 (42.06)                                        
  6 Chen, Geoffrey             9 Express Swimming-MR  1:22.51    1:22.27        
                  39.30     1:22.27 (42.97)                                        
  7 Cannon, Sean D            10 CSC-MR               1:29.27    1:23.69        
                  39.86     1:23.69 (43.83)                                        
  8 Price, Travis S           10 OWA-MR               1:30.00    1:27.45        
  9 Murphy, Andrew J          10 North Shore-MR       1:24.67    1:27.70        
                  41.86     1:27.70 (45.84)                                        
 10 Ortof, Harry C            10 Express Swimming-MR  1:27.50    1:29.97        
                  44.95     1:29.97 (45.02)                                        
 11 Fitzpatrick, Connor J      9 OWA-MR               1:34.96    1:30.15        
                  45.19     1:30.15 (44.96)                                        
 12 Chang, Kevin C            10 Express Swimming-MR  1:30.48    1:31.57        
                  43.97     1:31.57 (47.60)                                        
 13 Desmornes, Georgio        10 Express Swimming-MR  1:34.65    1:34.62        
                  46.72     1:34.62 (47.90)                                        
 14 Wang, James L             10 OWA-MR               1:34.97    1:38.13        
                  46.88     1:38.13 (51.25)                                        
 15 Parrinello, Anthony        9 Farmingdale-MR       1:41.84    1:40.99        
                  47.43     1:40.99 (53.56)                                        
 16 Maloney, Michael C         9 Farmingdale-MR       2:45.50    1:47.46        
                  51.15     1:47.46 (56.31)                                        
 17 Martinez, Andres P        10 Farmingdale-MR       1:52.65    1:47.75        
                  51.23     1:47.75 (56.52)                                        
 18 Donleavy, Daniel           9 Farmingdale-MR       2:45.50    1:53.37        
                  52.63   1:53.37 (1:00.74)                                        
 19 Yacovone, Thomas S        10 Express Swimming-MR       NT    1:58.62        
                  57.21   1:58.62 (1:01.41)                                        
 20 Andrade, Bill J            9 Farmingdale-MR       2:06.47    2:04.02        
                  59.04   2:04.02 (1:04.98)                                        
 21 Sanders, Dylan T          10 CSC-MR               2:37.42    2:15.30        
                2:15.50         2:15.30 ( )                                        
 22 Shaninian, Michael        10 Farmingdale-MR       2:20.50    2:23.05        
                1:09.34   2:23.05 (1:13.71)                                        
 23 Sullivan, Raymond A       10 CSC-MR               1:57.74    2:27.45        
                1:59.11     2:27.45 (28.34)                                        
 -- McNicholas, Eamonn         9 OWA-MR                    NT         DQ        
                2:00.47              DQ ( )                                        
 -- Sarbanes, Alexander C      9 Express Swimming-MR       NT         DQ        
                  54.77        DQ (1:04.91)                                        
 
Boys 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chernukha, Leonid         10 OWA-MR               1:22.52    1:21.28        
                  38.33     1:21.28 (42.95)                                        
  2 Lomeyko, Konstantine V    10 OWA-MR               1:41.94    1:30.83        
                  43.27     1:30.83 (47.56)                                        
  3 Senken, Pierce            10 OWA-MR               1:37.37    1:32.14        
                  43.81     1:32.14 (48.33)                                        
  4 Michel, Jeff R            10 North Shore-MR       1:31.77    1:32.28        
                  43.98     1:32.28 (48.30)                                        
  5 Chen, Geoffrey             9 Express Swimming-MR  1:36.48    1:35.66        
                  45.30     1:35.66 (50.36)                                        
  6 Khrystenko, Anton         10 OWA-MR               1:55.78    1:42.28        
                  48.88     1:42.28 (53.40)                                        
  7 Ortof, Harry C            10 Express Swimming-MR  1:40.87    1:44.59        
                  51.11     1:44.59 (53.48)                                        
  8 Wang, James L             10 OWA-MR               2:05.00    1:45.86        
                  51.36     1:45.86 (54.50)                                        
  9 Parker, Rob C             10 Express Swimming-MR  1:50.00    1:46.10        
                  48.91     1:46.10 (57.19)                                        
 10 Chang, Kevin C            10 Express Swimming-MR  1:54.71    1:46.90        
                  50.39     1:46.90 (56.51)                                        
 11 Desmornes, Georgio        10 Express Swimming-MR  1:44.42    1:50.99        
                  54.28     1:50.99 (56.71)                                        
 12 Fitzpatrick, Connor J      9 OWA-MR               2:22.97    1:55.09        
                  54.85   1:55.09 (1:00.24)                                        
 13 Casement, Justin           9 Farmingdale-MR       2:30.50    1:57.98        
                  54.73   1:57.98 (1:03.25)                                        
 14 Murphy, Andrew J          10 North Shore-MR       1:50.20    1:58.58        
                  54.20   1:58.58 (1:04.38)                                        
 15 Kreuscher, Kyle J          9 CSC-MR               2:06.60    1:59.08        
                  55.79   1:59.08 (1:03.29)                                        
 16 Coyle, Steven L            9 BBSC-MR              2:43.12    1:59.37        
                  55.14   1:59.37 (1:04.23)                                        
 17 Parker, William A          9 Express Swimming-MR  1:58.00    2:02.67        
                  57.71   2:02.67 (1:04.96)                                        
 18 McNicholas, Eamonn         9 OWA-MR               2:00.00    2:11.67        
                1:03.34   2:11.67 (1:08.33)                                        
 -- Yacovone, Thomas S        10 Express Swimming-MR       NT         DQ        
                  56.72        DQ (1:01.65)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brown, Nate M             12 OWA-MR                 26.92      27.86        
  2 Towers, Zach D            11 OWA-MR                 27.83      28.06        
  3 Seagraves, Nick M         11 North Shore-MR         27.88      28.16        
  4 Williams, Tyler S         12 Express Swimming-MR    32.00      30.05        
  5 Gamboa, Matthew G         12 OWA-MR                 30.30      31.21        
  6 Curd, Howie F             11 Express Swimming-MR    31.73      31.39        
  7 Murphy, Shawn D           12 North Shore-MR         31.77      31.92        
  8 Indimine, Matthew L       12 North Shore-MR         32.42      31.93        
  9 Yurman, Eric P            12 BBSC-MR                36.52      32.07        
 10 Michel, Brad J            12 North Shore-MR         33.26      32.54        
 11 Keane, Kevin G            12 CSC-MR                 32.44      32.97        
 12 Gupta, Shashank           12 Farmingdale-MR         32.66      33.49        
 13 Wilson, Andrew J          12 BBSC-MR                34.38      33.67        
 14 Ellis, Johnny             11 OWA-MR                 35.90      33.96        
 15 Rivera, Robby J           12 CSC-MR                 34.66      34.05        
 16 MacKenzie, Matthew B      11 Farmingdale-MR         34.05      34.40        
 17 Cheong, Kevin             12 Express Swimming-MR    35.19      34.73        
 18 Chen, Christopher         11 Express Swimming-MR    33.75      34.97        
 19 Feltman, Gregory          12 Farmingdale-MR         36.93      36.35        
 20 Petkanas, Panos           11 Farmingdale-MR         37.27      36.92        
 21 Balyuk, Vlad W            11 OWA-MR                 37.89      37.45        
 22 Chang, Bill H             12 OWA-MR               1:00.00      37.63        
 23 Keane, Joseph K           11 Express Swimming-MR    40.04      38.78        
 24 Coyle, Michael L          11 BBSC-MR                46.11      39.84        
 25 Toala, Steven C           12 Farmingdale-MR         39.66      40.54        
 26 Gallagher, Conor C        12 OWA-MR                 40.83      40.87        
 27 Wood, Kenny D             11 OWA-MR                 46.39      40.98        
 28 Ortega, Xavier            11 RedTails-MR            44.37      41.37        
 29 Nudell, Isaack            11 RedTails-MR            40.98      46.41        
 30 Kang, Jason               11 Farmingdale-MR         55.50      51.99        
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Towers, Zach D            11 OWA-MR               1:02.27    1:01.66        
                  30.10     1:01.66 (31.56)                                        
  2 Seagraves, Nick M         11 North Shore-MR       1:05.00    1:03.84        
                  29.98     1:03.84 (33.86)                                        
  3 Williams, Tyler S         12 Express Swimming-MR  1:07.50    1:06.99        
                  32.36     1:06.99 (34.63)                                        
  4 McDougall, Robert J       11 CSC-MR               1:11.05    1:08.31        
                  33.10     1:08.31 (35.21)                                        
  5 Thurber, James T          12 CSC-MR               1:06.43    1:09.58        
                  32.87     1:09.58 (36.71)                                        
  6 Poblano, Christian S      11 CSC-MR               1:12.55    1:10.06        
                  33.13     1:10.06 (36.93)                                        
  7 Gamboa, Matthew G         12 OWA-MR               1:07.02    1:10.56        
                  33.81     1:10.56 (36.75)                                        
  8 Murphy, Shawn D           12 North Shore-MR       1:09.78    1:11.00        
                  35.44     1:11.00 (35.56)                                        
  9 Michel, Brad J            12 North Shore-MR       1:12.61    1:11.48        
                  34.74     1:11.48 (36.74)                                        
 10 Indimine, Matthew L       12 North Shore-MR       1:11.02    1:11.56        
                  34.87     1:11.56 (36.69)                                        
 11 Gupta, Shashank           12 Farmingdale-MR       1:12.37    1:13.84        
                  35.20     1:13.84 (38.64)                                        
 12 Curd, Howie F             11 Express Swimming-MR  1:10.55    1:13.98        
                  34.80     1:13.98 (39.18)                                        
 13 Rivera, Robby J           12 CSC-MR               1:17.25    1:16.73        
                  35.59     1:16.73 (41.14)                                        
 14 Keane, Kevin G            12 CSC-MR               1:15.50    1:16.80        
                  35.05     1:16.80 (41.75)                                        
 15 Ellis, Johnny             11 OWA-MR               1:20.00    1:18.02        
                  38.05     1:18.02 (39.97)                                        
 16 MacKenzie, Matthew B      11 Farmingdale-MR       1:22.63    1:21.78        
                  39.67     1:21.78 (42.11)                                        
 17 Chen, Christopher         11 Express Swimming-MR  1:18.85    1:21.79        
                  38.85     1:21.79 (42.94)                                        
 18 Cheong, Kevin             12 Express Swimming-MR  1:18.17    1:21.82        
                  37.22     1:21.82 (44.60)                                        
 19 Chang, Bill H             12 OWA-MR               1:30.00    1:22.09        
                  38.65     1:22.09 (43.44)                                        
 20 Petkanas, Panos           11 Farmingdale-MR       1:24.34    1:24.10        
                  38.98     1:24.10 (45.12)                                        
 21 Keane, Joseph K           11 Express Swimming-MR  1:27.29    1:24.73        
                  39.70     1:24.73 (45.03)                                        
 22 Feltman, Gregory          12 Farmingdale-MR       1:25.43    1:25.78        
                  40.72     1:25.78 (45.06)                                        
 23 Balyuk, Vlad W            11 OWA-MR               1:29.79    1:28.25        
                  43.63     1:28.25 (44.62)                                        
 24 Gallagher, Conor C        12 OWA-MR               1:45.00    1:32.60        
                  42.94     1:32.60 (49.66)                                        
 25 Coyle, Michael L          11 BBSC-MR              1:44.98    1:35.14        
                  43.33     1:35.14 (51.81)                                        
 26 Wilson, Andrew J          12 BBSC-MR              1:39.10    1:37.23        
                  54.49     1:37.23 (42.74)                                        
 27 Toala, Steven C           12 Farmingdale-MR       1:29.88    1:38.00        
                  44.37     1:38.00 (53.63)                                        
 28 Ortega, Xavier            11 RedTails-MR          1:44.74    1:38.14        
                  47.41     1:38.14 (50.73)                                        
 29 Nudell, Isaack            11 RedTails-MR          1:30.76    1:41.18        
                  48.04     1:41.18 (53.14)                                        
 29 Wood, Kenny D             11 OWA-MR               1:39.29    1:41.18        
                  47.82     1:41.18 (53.36)                                        
 31 Kang, Jason               11 Farmingdale-MR       1:25.50    1:54.86        
                  52.90   1:54.86 (1:01.96)                                        
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Seagraves, Nick M         11 North Shore-MR       1:12.00    1:09.94        
                  33.65     1:09.94 (36.29)                                        
  2 Towers, Zach D            11 OWA-MR               1:14.59    1:14.71        
                  36.92     1:14.71 (37.79)                                        
  3 Poblano, Christian S      11 CSC-MR               1:21.37    1:20.11        
                  39.01     1:20.11 (41.10)                                        
  4 Williams, Tyler S         12 Express Swimming-MR  1:20.00    1:20.68        
                  39.57     1:20.68 (41.11)                                        
  5 Yurman, Eric P            12 BBSC-MR              1:59.82    1:22.11        
                  37.51     1:22.11 (44.60)                                        
  6 Gamboa, Matthew G         12 OWA-MR               1:22.95    1:22.54        
                  39.88     1:22.54 (42.66)                                        
  7 Michel, Brad J            12 North Shore-MR       1:23.01    1:22.96        
                  40.85     1:22.96 (42.11)                                        
  8 Thurber, James T          12 CSC-MR               1:27.09    1:22.98        
                  40.91     1:22.98 (42.07)                                        
  9 Indimine, Matthew L       12 North Shore-MR       1:23.97    1:24.04        
                  40.82     1:24.04 (43.22)                                        
 10 Chen, Christopher         11 Express Swimming-MR  1:24.76    1:24.25        
                1:24.60         1:24.25 ( )                                        
 11 Murphy, Shawn D           12 North Shore-MR       1:24.47    1:24.61        
                  42.46     1:24.61 (42.15)                                        
 12 McDougall, Robert J       11 CSC-MR               1:24.17    1:26.27        
                  42.60     1:26.27 (43.67)                                        
 13 Cheong, Kevin             12 Express Swimming-MR  1:29.87    1:26.32        
                  40.63     1:26.32 (45.69)                                        
 14 Keane, Kevin G            12 CSC-MR               2:00.00    1:28.90        
                  42.98     1:28.90 (45.92)                                        
 15 MacKenzie, Matthew B      11 Farmingdale-MR       1:37.01    1:35.27        
 16 Curd, Howie F             11 Express Swimming-MR  1:32.07    1:36.31        
                  43.87     1:36.31 (52.44)                                        
 17 Petkanas, Panos           11 Farmingdale-MR       1:31.03    1:37.57        
 18 Balyuk, Vlad W            11 OWA-MR               1:58.32    1:39.96        
                  49.51     1:39.96 (50.45)                                        
 19 Ortega, Xavier            11 RedTails-MR          1:50.38    1:43.11        
                  49.97     1:43.11 (53.14)                                        
 20 Ellis, Johnny             11 OWA-MR               1:42.09    1:44.11        
                  51.44     1:44.11 (52.67)                                        
 21 Nudell, Isaack            11 RedTails-MR          1:48.32    1:44.12        
                  50.76     1:44.12 (53.36)                                        
 22 Feltman, Gregory          12 Farmingdale-MR       1:50.73    1:45.47        
                  51.92     1:45.47 (53.55)                                        
 23 Wilson, Andrew J          12 BBSC-MR              2:01.98    1:49.82        
                  49.08   1:49.82 (1:00.74)                                        
 24 Gallagher, Conor C        12 OWA-MR               1:50.00    1:55.51        
                  57.38     1:55.51 (58.13)                                        
 25 Wood, Kenny D             11 OWA-MR               1:55.60    1:55.76        
                  56.41     1:55.76 (59.35)                                        
 26 Toala, Steven C           12 Farmingdale-MR       1:52.61    2:00.02        
                1:00.34     2:00.02 (59.68)                                        
 27 Keane, Joseph K           11 Express Swimming-MR       NT    2:02.16        
 28 Kang, Jason               11 Farmingdale-MR       1:40.50    2:35.10        
                1:13.04   2:35.10 (1:22.06)                                        
 -- Rivera, Robby J           12 CSC-MR               1:45.63         DQ        
                  46.85          DQ (51.01)                                        
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Towers, Zach D            11 OWA-MR               1:22.85    1:22.18        
                  39.72     1:22.18 (42.46)                                        
  2 Seagraves, Nick M         11 North Shore-MR       1:30.00    1:24.15        
                  39.92     1:24.15 (44.23)                                        
  3 Indimine, Matthew L       12 North Shore-MR       1:29.94    1:28.51        
                  42.24     1:28.51 (46.27)                                        
  4 Chang, Bill H             12 OWA-MR               1:40.45    1:29.26        
                  42.62     1:29.26 (46.64)                                        
  5 Thurber, James T          12 CSC-MR               1:28.82    1:31.41        
                  43.20     1:31.41 (48.21)                                        
  6 Gamboa, Matthew G         12 OWA-MR               1:32.90    1:32.28        
                  43.91     1:32.28 (48.37)                                        
  7 Cheong, Kevin             12 Express Swimming-MR  1:29.13    1:32.41        
                  43.02     1:32.41 (49.39)                                        
  8 McDougall, Robert J       11 CSC-MR               1:37.53    1:34.96        
                  45.54     1:34.96 (49.42)                                        
  9 Yurman, Eric P            12 BBSC-MR              2:01.34    1:35.34        
                  43.58     1:35.34 (51.76)                                        
 10 Poblano, Christian S      11 CSC-MR               1:44.34    1:36.75        
                  46.09     1:36.75 (50.66)                                        
 11 Chen, Christopher         11 Express Swimming-MR  1:42.23    1:40.77        
                  47.97     1:40.77 (52.80)                                        
 12 Michel, Brad J            12 North Shore-MR       1:40.12    1:40.93        
                  48.22     1:40.93 (52.71)                                        
 13 Williams, Tyler S         12 Express Swimming-MR  1:39.00    1:41.40        
                  48.34     1:41.40 (53.06)                                        
 14 Gupta, Shashank           12 Farmingdale-MR       1:55.00    1:41.68        
                  47.91     1:41.68 (53.77)                                        
 15 Murphy, Shawn D           12 North Shore-MR       1:38.17    1:42.12        
                  47.97     1:42.12 (54.15)                                        
 16 Ellis, Johnny             11 OWA-MR               1:50.00    1:42.98        
                  48.43     1:42.98 (54.55)                                        
 17 Keane, Joseph K           11 Express Swimming-MR       NT    1:47.83        
                  49.62     1:47.83 (58.21)                                        
 18 Curd, Howie F             11 Express Swimming-MR       NT    1:48.02        
                  51.14     1:48.02 (56.88)                                        
 19 Balyuk, Vlad W            11 OWA-MR               2:03.14    1:48.69        
                  53.00     1:48.69 (55.69)                                        
 20 Coyle, Michael L          11 BBSC-MR              2:25.43    1:50.22        
                  52.11     1:50.22 (58.11)