2008 MR OWA June  Invite - 6/6/2008 to 6/8/2008                

                                    Results                                    
 
Girls 10 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          33.69  ZONE
          38.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sarah B Schlesinger       10 EAST-MR                33.77      33.10 ZONE   
  2 Bebe B Thompson           10 EAST-MR                33.66      33.76 JO     
  3 Chelsea O Gomez           10 NYCC-MR                33.83      34.11 JO     
  4 Krystal Lara              10 BASC-MR                34.57      34.58 JO     
  5 Gabriela Almeida          10 Twisters-MR            35.59      35.01 JO     
  6 Irene J Park               9 Twisters-MR            36.61      35.67 JO     
  7 Nicole E Katchis          10 EAST-MR                34.48      36.09 JO     
  8 Emily S O'Halloran         9 Montclair-NJ           36.56      36.15 JO     
  9 Olivia J Santos           10 FLY-MR                 34.77      36.32 JO     
 10 Riley R Heiblim           10 Montclair-NJ           34.94      36.41 JO     
 11 Hannah R O'Halloran        9 Montclair-NJ           36.21      36.55 JO     
 12 Emily Xu                  10 NYCC-MR                36.71      36.93 JO     
 13 Natalie M Behnen          10 EAST-MR                34.97      36.96 JO     
 14 Kitty K Elwyn             10 EAST-MR                37.16      37.02 JO     
 15 Eleni M Najarian          10 EAST-MR                36.00      37.18 JO     
 16 Morgan Harrington         10 LBA-MR                 39.50      37.20 JO     
 17 Megan Shkolar              9 BASC-MR                40.00      37.73 JO     
 18 Tina G Rodriguez           9 Twisters-MR            38.76      38.10 JO     
 19 Kayla M Polanco            7 Twisters-MR            40.35      38.18 JO     
 20 Erin Boyle                10 IA-MR                  37.59      38.21 JO     
 21 Anna Lee                  10 Twisters-MR            38.02      38.64 JO     
 22 Demi R McClung             9 Pace-MR                37.34      38.82 JO     
 23 Hailey S Blanchard        10 EAST-MR                40.42      38.90 JO     
 24 Kayla M Balling           10 Farmingdale-MR         38.91      38.97 JO     
 25 Amanda M Leopizzi         10 EAST-MR                38.52      39.25        
 26 Fiona E Palmer            10 Express Swimming-MR    38.23      39.28        
 27 Jasmine Elmassry           9 Twisters-MR            39.26      39.35        
 28 Nieve R Corrigan           9 FLY-MR                 38.80      39.41        
 29 Kiely U Hartigan          10 EAST-MR                40.02      39.75        
 30 Kaity Jia                 10 Twisters-MR            45.97      39.76        
 31 Irene Du                  10 FLY-MR                 40.38      40.33        
 32 Jessica J Cho              9 EAST-MR                42.23      40.52        
 33 Thalia G Soriano          10 NYCC-MR                40.05      40.75        
 34 Julia Cabral              10 Twisters-MR            49.30      40.76        
 35 Caroline Farrell           9 LBA-MR                 45.10      40.87        
 36 Jasmin C Bouzarouata       8 Twisters-MR            37.89      41.30        
 37 Rebecca R Markunas         9 FLY-MR                 42.13      41.35        
 38 Kianna S Papele           10 Sachem-MR              38.43      41.58        
 39 Hilary C Jinmyung         10 BASC-MR                40.76      41.76        
 40 Gabriela Solis             8 LBA-MR                 46.55      43.02        
 41 Tyler R McEvoy            10 EAST-MR                40.94      43.09        
 42 Caroline E Maggio         10 OWA-MR                 43.34      43.19        
 43 Brooke Harrington          8 LBA-MR                 42.54      43.62        
 44 Tiffany Lara               8 BASC-MR                43.95      43.78        
 45 Stephanie H Pon            9 EAST-MR                44.25      43.81        
 46 Meghan Boyle               9 IA-MR                  43.51      43.94        
 47 Rawan Abdelrahman          8 Shy/Seals-MR           46.06      43.97        
 48 Melody R Pompay            8 Express Swimming-MR    42.58      44.19        
 49 Nadine Yamout              8 Twisters-MR            50.07      44.28        
 50 Frances L Kleiner          9 EAST-MR                43.17      44.36        
 51 Mishi T Chow               9 Montclair-NJ           41.79      44.76        
 52 Annie Simeone             10 Express Swimming-MR    45.18      44.96        
 53 Hallie G McManus           9 Pace-MR                43.80      45.22        
 54 Jenna J Guo                8 Express Swimming-MR    41.58      45.41        
 55 Sandra LI                  8 Express Swimming-MR    46.11      45.43        
 55 Caroline Longo             8 LBA-MR                 50.00      45.43        
 57 Radwa Abbas               10 BASC-MR                45.68      45.66        
 58 Sara N Digiovanni          9 FLY-MR                 43.61      45.78        
 59 Taylor F Pierce            8 IA-MR                  46.67      45.83        
 60 Katarzyna Zezula           7 Twisters-MR            46.12      45.84        
 61 Nicole P Romano           10 EAST-MR                49.33      46.38        
 62 Jacquelline L Taylor       9 Sachem-MR              46.44      46.50        
 63 Inga R Tjokronolo         10 Twisters-MR            52.48      47.13        
 64 Samantha Chase             8 LBA-MR                 52.76      47.29        
 65 Julia A Kelert             9 Twisters-MR            53.17      47.35        
 66 Amelia A Maggio            8 OWA-MR                 48.44      47.39        
 67 Rebecca C Barbarovich      8 Shy/Seals-MR           46.74      48.15        
 68 Brittany Waller            9 LBA-MR                 50.57      49.62        
 69 Maggie Konstantinovsky     8 Shy/Seals-MR           49.61      49.91        
 70 Michelle Sorokko           7 OWA-MR                 50.53      50.08        
 71 Kristen Chan               9 Twisters-MR            55.79      50.43        
 72 Sydni M Carmichael-Lopes  10 Express Swimming-MR    47.49      51.31        
 73 Penelope Bittencourt       7 Twisters-MR            52.15      51.64        
 74 Amanda G Lennon            8 Express Swimming-MR  1:00.94      54.46        
 75 Jenna Stevens              9 LBA-MR                 54.35      54.84        
 76 Nicole A Weinhofer         9 Sachem-MR              55.05      54.98        
 77 Victoria A Taylor          8 Sachem-MR            1:02.10    1:00.41        
 78 Brooke Waller              7 LBA-MR               1:10.80    1:00.47        
 79 Emma T Farrell             7 OWA-MR               1:27.94    1:17.01        
 80 Emily M Rodriguez          6 Twisters-MR            58.79    1:18.27        
 
Girls 10 & Under 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        1:14.39  ZONE
        1:25.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sarah B Schlesinger       10 EAST-MR              1:13.13    1:11.36 ZONE   
  2 Bebe B Thompson           10 EAST-MR              1:12.77    1:11.57 ZONE   
  3 Chelsea O Gomez           10 NYCC-MR              1:14.46    1:14.54 JO     
  4 Gabriela Almeida          10 Twisters-MR          1:16.66    1:15.86 JO     
  5 Olivia J Santos           10 FLY-MR               1:15.59    1:15.98 JO     
  6 Nicole E Katchis          10 EAST-MR              1:16.18    1:16.27 JO     
  7 Alison M McNamara         10 EAST-MR              1:18.41    1:17.75 JO     
  8 Mackenzie Coleman         10 IA-MR                1:18.07    1:17.96 JO     
  9 Kassey Gonzalez           10 Big Blue-MR          1:20.70    1:21.75 JO     
 10 Riley R Heiblim           10 Montclair-NJ         1:19.76    1:21.94 JO     
 11 Emily S O'Halloran         9 Montclair-NJ         1:24.12    1:21.99 JO     
 12 Eleni M Najarian          10 EAST-MR              1:19.80    1:22.37 JO     
 13 Demi R McClung             9 Pace-MR              1:21.70    1:22.44 JO     
 14 Kayla M Polanco            7 Twisters-MR          1:25.56    1:22.64 JO     
 15 Kitty K Elwyn             10 EAST-MR              1:25.02    1:22.78 JO     
 16 Emily Xu                  10 NYCC-MR              1:21.37    1:23.00 JO     
 17 Hannah R O'Halloran        9 Montclair-NJ         1:24.35    1:23.13 JO     
 18 Tina G Rodriguez           9 Twisters-MR          1:29.58    1:24.52 JO     
 19 Erin Boyle                10 IA-MR                1:22.15    1:25.02 JO     
 20 Megan Shkolar              9 BASC-MR              1:28.94    1:25.83 JO     
 21 Jasmine Elmassry           9 Twisters-MR          1:23.95    1:26.35        
 22 Amanda M Fung             10 Big Blue-MR          1:26.00    1:26.68        
 23 Fiona E Palmer            10 Express Swimming-MR  1:24.51    1:27.14        
 24 Amanda M Leopizzi         10 EAST-MR              1:25.87    1:27.34        
 25 Kelly Low                  9 NYCC-MR              1:23.67    1:27.55        
 26 Jessica J Cho              9 EAST-MR              1:29.78    1:27.67        
 27 Kaity Jia                 10 Twisters-MR          1:26.58    1:27.68        
 28 Thalia G Soriano          10 NYCC-MR              1:26.39    1:29.92        
 29 Nerissa L Santa Cruz       9 Montclair-NJ         1:22.51    1:31.39        
 30 Ashley J Hart              8 North Shore-MR       1:34.70    1:31.52        
 31 Mia Restrepo               9 LBA-MR               1:50.66    1:31.87        
 32 Jasmin C Bouzarouata       8 Twisters-MR          1:33.27    1:32.85        
 33 Rebecca R Markunas         9 FLY-MR               1:34.45    1:33.15        
 34 Hilary C Jinmyung         10 BASC-MR              1:55.80    1:34.40        
 35 Caroline Farrell           9 LBA-MR               1:47.93    1:34.83        
 36 Melody R Pompay            8 Express Swimming-MR  1:30.10    1:35.72        
 37 Jenna J Guo                8 Express Swimming-MR  1:32.22    1:36.71        
 38 Frances L Kleiner          9 EAST-MR              1:41.96    1:37.60        
 39 Tyler R McEvoy            10 EAST-MR              1:34.41    1:37.73        
 40 Sandra LI                  8 Express Swimming-MR  1:36.85    1:38.61        
 41 Carolyne Maksim           10 Aquaflames-MR        1:39.60    1:39.44        
 42 Meghan Boyle               9 IA-MR                1:38.33    1:39.78        
 43 Caroline E Maggio         10 OWA-MR               1:44.64    1:40.27        
 44 Sara N Digiovanni          9 FLY-MR               1:37.96    1:40.43        
 45 Annabel D Lee              9 Express Swimming-MR  1:40.98    1:40.48        
 46 Tiffany Lara               8 BASC-MR              1:39.54    1:40.51        
 47 Shannon K Simmons         10 Sachem-MR            1:45.23    1:40.52        
 48 Caroline Longo             8 LBA-MR               2:00.00    1:41.17        
 49 Susan J WU                10 Twisters-MR          1:37.63    1:41.30        
 50 Katarzyna Zezula           7 Twisters-MR          1:41.25    1:42.07        
 51 Radwa Abbas               10 BASC-MR              1:44.10    1:43.36        
 52 Brooke Harrington          8 LBA-MR               1:55.41    1:43.52        
 53 Nicole P Romano           10 EAST-MR              1:43.29    1:44.41        
 54 Margaret Aroesty           9 LBA-MR               1:45.32    1:45.80        
 55 Inga R Tjokronolo         10 Twisters-MR          1:59.29    1:46.26        
 56 Gabriela Solis             8 LBA-MR               1:49.79    1:48.27        
 57 Miriam Thom                7 Twisters-MR          1:46.46    1:49.03        
 58 Mishi T Chow               9 Montclair-NJ         1:40.40    1:50.61        
 59 Julia A Kelert             9 Twisters-MR          1:49.46    1:51.79        
 60 Amy Pan                   10 Aquaflames-MR        1:51.97    1:52.29        
 61 Victoria A Drexler        10 NYCC-MR              1:52.27    1:53.86        
 62 Amelia A Maggio            8 OWA-MR               2:00.10    1:55.52        
 63 Michelle Sorokko           7 OWA-MR               1:51.63    1:56.67        
 64 Nicole A Weinhofer         9 Sachem-MR            2:01.20    1:57.02        
 65 Sydni M Carmichael-Lopes  10 Express Swimming-MR  1:46.62    2:00.66        
 66 Kristen Chan               9 Twisters-MR          2:16.15    2:00.77        
 67 Olivia T Guarnieri        10 Express Swimming-MR  2:11.93    2:05.13        
 68 Lauren D Lee               8 Express Swimming-MR  2:08.35    2:21.67        
 69 Emma T Farrell             7 OWA-MR               3:00.00    2:56.14        
 
Girls 10 & Under 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        2:41.79  ZONE
        3:09.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Olivia J Santos           10 FLY-MR               2:43.32    2:44.32 JO     
                1:22.17   2:44.32 (1:22.15)                                        
  2 Irene J Park               9 Twisters-MR          2:50.00    2:56.28 JO     
                1:23.33   2:56.28 (1:32.95)                                        
  3 Riley R Heiblim           10 Montclair-NJ         2:53.57    3:00.28 JO     
                1:22.60   3:00.28 (1:37.68)                                        
  4 Erin Boyle                10 IA-MR                3:00.51    3:00.74 JO     
                1:25.78   3:00.74 (1:34.96)                                        
  5 Emily S O'Halloran         9 Montclair-NJ         3:30.23    3:03.41 JO     
                1:28.37   3:03.41 (1:35.04)                                        
  6 Irene Du                  10 FLY-MR               3:11.38    3:13.32        
                1:32.88   3:13.32 (1:40.44)                                        
  7 Nieve R Corrigan           9 FLY-MR               3:28.72    3:15.10        
                1:31.37   3:15.10 (1:43.73)                                        
  8 Caroline Farrell           9 LBA-MR               4:00.00    3:17.31        
                1:33.49   3:17.31 (1:43.82)                                        
  9 Rebecca R Markunas         9 FLY-MR               3:27.50    3:19.86        
                1:36.53   3:19.86 (1:43.33)                                        
 10 Sara N Digiovanni          9 FLY-MR               3:34.32    3:20.92        
                1:37.60   3:20.92 (1:43.32)                                        
 11 Taylor F Pierce            8 IA-MR                3:52.39    3:29.69        
                1:40.56   3:29.69 (1:49.13)                                        
 12 Meghan Boyle               9 IA-MR                3:37.19    3:31.99        
                1:38.31   3:31.99 (1:53.68)                                        
 13 Michelle Sorokko           7 OWA-MR               3:59.39    3:51.15        
                1:46.62   3:51.15 (2:04.53)                                        
 
Girls 10 & Under 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
          40.09  ZONE
          47.09  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bebe B Thompson           10 EAST-MR                41.02      39.39 ZONE   
  2 Eleni M Najarian          10 EAST-MR                38.56      39.54 ZONE   
  3 Sarah B Schlesinger       10 EAST-MR                39.15      39.87 ZONE   
  4 Olivia K Winkeler         10 North Shore-MR         39.27      40.05 ZONE   
  5 Krystal Lara              10 BASC-MR                39.19      40.59 JO     
  6 Gabriela Almeida          10 Twisters-MR            41.16      40.78 JO     
  7 Morgan Harrington         10 LBA-MR                 44.35      41.39 JO     
  8 Chelsea O Gomez           10 NYCC-MR                41.16      42.02 JO     
  9 Anna Lee                  10 Twisters-MR            44.51      42.56 JO     
 10 Kassey Gonzalez           10 Big Blue-MR            42.17      42.78 JO     
 11 Amanda M Leopizzi         10 EAST-MR                42.32      42.90 JO     
 12 Alison M McNamara         10 EAST-MR                40.79      43.10 JO     
 13 Natalie M Behnen          10 EAST-MR                40.52      43.21 JO     
 14 Mackenzie Coleman         10 IA-MR                  42.49      43.27 JO     
 15 Demi R McClung             9 Pace-MR                43.30      43.91 JO     
 16 Jessica J Cho              9 EAST-MR                45.07      44.31 JO     
 16 Megan Shkolar              9 BASC-MR                45.24      44.31 JO     
 18 Tina G Rodriguez           9 Twisters-MR            48.81      44.57 JO     
 19 Nicole E Katchis          10 EAST-MR                40.70      44.70 JO     
 20 Thalia G Soriano          10 NYCC-MR                44.81      45.71 JO     
 21 Kitty K Elwyn             10 EAST-MR                43.29      45.81 JO     
 22 Kelly Low                  9 NYCC-MR                46.03      46.89 JO     
 23 Erin Boyle                10 IA-MR                  42.16      47.13        
 24 Irene Du                  10 FLY-MR                 47.69      47.46        
 25 Kaity Jia                 10 Twisters-MR            47.07      47.64        
 26 Melody R Pompay            8 Express Swimming-MR    49.70      48.25        
 27 Jasmin C Bouzarouata       8 Twisters-MR            49.47      48.41        
 28 Tyler R McEvoy            10 EAST-MR                45.80      48.42        
 29 Frances L Kleiner          9 EAST-MR                50.76      48.54        
 30 Caroline Farrell           9 LBA-MR                 52.84      48.79        
 31 Meghan Boyle               9 IA-MR                  48.49      48.91        
 32 Carolyne Maksim           10 Aquaflames-MR          50.19      49.00        
 33 Hilary C Jinmyung         10 BASC-MR              1:00.00      49.35        
 34 Brooke Harrington          8 LBA-MR                 54.14      49.66        
 34 Mia Restrepo               9 LBA-MR                 56.01      49.66        
 36 Sandra LI                  8 Express Swimming-MR    49.47      49.68        
 37 Caroline Longo             8 LBA-MR               1:00.00      49.96        
 38 Tiffany Lara               8 BASC-MR                49.74      50.24        
 39 Shannon K Simmons         10 Sachem-MR              49.72      50.57        
 40 Susan J WU                10 Twisters-MR            49.90      51.26        
 41 Caroline E Maggio         10 OWA-MR                 46.76      51.32        
 42 Annabel D Lee              9 Express Swimming-MR    51.84      51.46        
 43 Radwa Abbas               10 BASC-MR                55.90      51.89        
 44 Julia Hou                  9 Twisters-MR            48.30      52.03        
 45 Inga R Tjokronolo         10 Twisters-MR            53.37      52.26        
 46 Amy Pan                   10 Aquaflames-MR          48.57      52.47        
 47 Lauren D Lee               8 Express Swimming-MR    55.10      52.48        
 48 Olivia T Guarnieri        10 Express Swimming-MR    54.24      52.76        
 49 Kristen Chan               9 Twisters-MR          1:06.73      53.02        
 50 Mishi T Chow               9 Montclair-NJ           47.51      53.13        
 51 Victoria A Drexler        10 NYCC-MR                59.02      54.36        
 52 Julia A Kelert             9 Twisters-MR            54.54      55.23        
 52 Nicole P Romano           10 EAST-MR                55.61      55.23        
 54 Michelle Nathanson        10 FLY-MR                 53.95      57.05        
 55 Miriam Thom                7 Twisters-MR            58.44      57.72        
 56 Katarzyna Zezula           7 Twisters-MR            56.77      58.11        
 57 Sydni M Carmichael-Lopes  10 Express Swimming-MR    54.36      58.21        
 58 Nicole A Weinhofer         9 Sachem-MR              47.15      58.37        
 59 Amelia A Maggio            8 OWA-MR                 59.55      58.87        
 60 Michelle Sorokko           7 OWA-MR                 57.71      59.71        
 61 Gabriela Solis             8 LBA-MR                 58.65    1:00.05        
 61 Jenna Stevens              9 LBA-MR               1:00.52    1:00.05        
 63 Emma T Farrell             7 OWA-MR               1:39.40    1:34.43        
 
Girls 10 & Under 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        1:26.69  ZONE
        1:40.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Eleni M Najarian          10 EAST-MR              1:21.73    1:23.13 ZONE   
  2 Bebe B Thompson           10 EAST-MR              1:23.64    1:23.48 ZONE   
  3 Sarah B Schlesinger       10 EAST-MR              1:27.61    1:26.40 ZONE   
  4 Morgan Harrington         10 LBA-MR               1:29.71    1:27.39 JO     
  5 Gabriela Almeida          10 Twisters-MR          1:29.74    1:27.59 JO     
  6 Krystal Lara              10 BASC-MR              1:35.99    1:27.62 JO     
  7 Irene J Park               9 Twisters-MR          1:31.89    1:28.96 JO     
  8 Hannah R O'Halloran        9 Montclair-NJ         1:29.87    1:29.32 JO     
  9 Chelsea O Gomez           10 NYCC-MR              1:29.10    1:29.72 JO     
 10 Natalie M Behnen          10 EAST-MR              1:28.26    1:30.23 JO     
 11 Emily Xu                  10 NYCC-MR              1:30.18    1:30.61 JO     
 12 Amanda M Leopizzi         10 EAST-MR              1:34.57    1:32.74 JO     
 13 Demi R McClung             9 Pace-MR              1:29.00    1:32.98 JO     
 14 Nerissa L Santa Cruz       9 Montclair-NJ         1:30.54    1:33.04 JO     
 15 Riley R Heiblim           10 Montclair-NJ         1:29.57    1:33.07 JO     
 16 Megan Shkolar              9 BASC-MR              1:35.71    1:33.95 JO     
 17 Tina G Rodriguez           9 Twisters-MR          1:34.08    1:33.99 JO     
 18 Anna Lee                  10 Twisters-MR          1:34.90    1:35.13 JO     
 19 Nicole E Katchis          10 EAST-MR              1:33.84    1:35.55 JO     
 20 Kitty K Elwyn             10 EAST-MR              1:35.89    1:36.48 JO     
 21 Julia Cabral              10 Twisters-MR          1:41.22    1:36.53 JO     
 22 Jessica J Cho              9 EAST-MR              1:36.92    1:36.68 JO     
 23 Emily S O'Halloran         9 Montclair-NJ         1:43.73    1:37.27 JO     
 24 Hailey S Blanchard        10 EAST-MR              1:43.04    1:37.74 JO     
 25 Jasmin C Bouzarouata       8 Twisters-MR          1:47.76    1:37.86 JO     
 26 Kayla M Polanco            7 Twisters-MR          1:46.75    1:38.03 JO     
 27 Fiona E Palmer            10 Express Swimming-MR  1:39.70    1:38.33 JO     
 28 Stephanie H Pon            9 EAST-MR              1:40.63    1:39.03 JO     
 29 Erin Boyle                10 IA-MR                1:33.03    1:39.15 JO     
 30 Nieve R Corrigan           9 FLY-MR               2:00.00    1:41.50        
 31 Melody R Pompay            8 Express Swimming-MR  1:45.19    1:42.68        
 32 Kayla M Balling           10 Farmingdale-MR       1:46.03    1:42.95        
 33 Kaity Jia                 10 Twisters-MR          1:51.09    1:43.82        
 34 Meghan Boyle               9 IA-MR                1:48.08    1:43.86        
 35 Frances L Kleiner          9 EAST-MR              1:51.22    1:44.48        
 36 Caroline Farrell           9 LBA-MR               2:00.87    1:45.18        
 37 Tyler R McEvoy            10 EAST-MR              1:41.36    1:45.21        
 38 Kiely U Hartigan          10 EAST-MR              1:46.94    1:45.49        
 39 Sandra LI                  8 Express Swimming-MR  1:49.59    1:45.73        
 40 Tiffany Lara               8 BASC-MR              1:43.27    1:46.61        
 41 Kianna S Papele           10 Sachem-MR            1:53.34    1:47.30        
 42 Radwa Abbas               10 BASC-MR              1:51.46    1:48.38        
 43 Caroline Longo             8 LBA-MR               2:00.00    1:48.88        
 44 Inga R Tjokronolo         10 Twisters-MR          1:59.16    1:49.37        
 45 Hilary C Jinmyung         10 BASC-MR              1:50.33    1:50.60        
 46 Annie Simeone             10 Express Swimming-MR  1:50.49    1:51.33        
 47 Mishi T Chow               9 Montclair-NJ         1:44.49    1:52.20        
 48 Caroline E Maggio         10 OWA-MR               2:02.71    1:52.73        
 49 Julia A Kelert             9 Twisters-MR          1:59.54    1:53.78        
 50 Taylor F Pierce            8 IA-MR                2:10.06    1:54.11        
 51 Nicole P Romano           10 EAST-MR              2:06.83    1:54.86        
 52 Katarzyna Zezula           7 Twisters-MR               NT    1:55.27        
 53 Rawan Abdelrahman          8 Shy/Seals-MR              NT    1:56.10        
 54 Kristen Chan               9 Twisters-MR          1:49.98    1:57.25        
 55 Michelle Sorokko           7 OWA-MR               2:06.30    1:58.87        
 56 Gabriela Solis             8 LBA-MR               2:00.00    2:00.02        
 57 Sara N Digiovanni          9 FLY-MR               2:04.00    2:00.24        
 58 Rebecca C Barbarovich      8 Shy/Seals-MR              NT    2:01.55        
 59 Maggie Konstantinovsky     8 Shy/Seals-MR         2:22.03    2:03.15        
 60 Nicole A Weinhofer         9 Sachem-MR            2:11.69    2:05.32        
 61 Amelia A Maggio            8 OWA-MR               2:15.00    2:05.74        
 62 Natalie R Ortof            7 Express Swimming-MR       NT    2:08.74        
 63 Jenna Stevens              9 LBA-MR               2:30.00    2:13.50        
 64 Amanda G Lennon            8 Express Swimming-MR  2:26.08    2:21.74        
 -- Samantha Chase             8 LBA-MR               2:00.00         DQ        
 -- Jasmine Elmassry           9 Twisters-MR          2:03.03         DQ        
 -- Sydni M Carmichael-Lopes  10 Express Swimming-MR  2:00.97         DQ        
 
Girls 10 & Under 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
          45.59  ZONE
          52.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kayla M Polanco            7 Twisters-MR            47.55      46.83 JO     
  2 Anna Lee                  10 Twisters-MR            47.77      46.98 JO     
  3 Sarah B Schlesinger       10 EAST-MR                47.23      47.12 JO     
  4 Kitty K Elwyn             10 EAST-MR                49.15      47.36 JO     
  5 Natalie M Behnen          10 EAST-MR                48.37      48.53 JO     
  6 Bebe B Thompson           10 EAST-MR                48.67      48.73 JO     
  7 Olivia J Santos           10 FLY-MR                 48.02      48.99 JO     
  8 Irene Du                  10 FLY-MR                 49.79      49.00 JO     
  9 Irene J Park               9 Twisters-MR            47.53      49.02 JO     
 10 Nerissa L Santa Cruz       9 Montclair-NJ           48.52      49.25 JO     
 11 Julia Cabral              10 Twisters-MR          1:04.64      49.39 JO     
 12 Jessica J Cho              9 EAST-MR                50.85      49.70 JO     
 13 Amanda M Leopizzi         10 EAST-MR                48.96      50.29 JO     
 14 Sara N Digiovanni          9 FLY-MR                 53.36      50.44 JO     
 15 Kaity Jia                 10 Twisters-MR            58.25      50.99 JO     
 16 Jasmin C Bouzarouata       8 Twisters-MR            50.93      51.25 JO     
 17 Emily Xu                  10 NYCC-MR                46.67      51.31 JO     
 18 Jasmine Elmassry           9 Twisters-MR            50.52      51.42 JO     
 19 Hailey S Blanchard        10 EAST-MR                54.75      51.56 JO     
 20 Nicole E Katchis          10 EAST-MR                52.46      51.66 JO     
 21 Nieve R Corrigan           9 FLY-MR                 54.91      51.94 JO     
 22 Tina G Rodriguez           9 Twisters-MR            54.17      52.09 JO     
 23 Katarzyna Zezula           7 Twisters-MR            55.56      52.49 JO     
 24 Kayla M Balling           10 Farmingdale-MR         51.34      52.59 JO     
 25 Demi R McClung             9 Pace-MR                49.90      52.79 JO     
 26 Stephanie H Pon            9 EAST-MR                52.37      53.22        
 27 Eleni M Najarian          10 EAST-MR                51.96      53.45        
 28 Megan Shkolar              9 BASC-MR                55.56      54.41        
 29 Jenna J Guo                8 Express Swimming-MR    54.85      54.43        
 30 Erin Boyle                10 IA-MR                  50.26      54.46        
 31 Nicole P Romano           10 EAST-MR                57.97      54.57        
 32 Tiffany Lara               8 BASC-MR                55.70      54.63        
 33 Margaret Aroesty           9 LBA-MR               1:00.50      54.69        
 34 Radwa Abbas               10 BASC-MR                55.46      55.12        
 35 Rebecca C Barbarovich      8 Shy/Seals-MR              NT      55.80        
 36 Annie Simeone             10 Express Swimming-MR    55.33      56.39        
 37 Hilary C Jinmyung         10 BASC-MR                54.10      56.68        
 38 Caroline Farrell           9 LBA-MR               1:09.06      57.33        
 39 Frances L Kleiner          9 EAST-MR              1:03.26      57.43        
 40 Rebecca R Markunas         9 FLY-MR                 54.18      57.65        
 41 Thalia G Soriano          10 NYCC-MR                57.55      57.68        
 42 Tyler R McEvoy            10 EAST-MR                55.55      58.02        
 43 Kiely U Hartigan          10 EAST-MR                56.67      58.03        
 44 Kianna S Papele           10 Sachem-MR              59.09      58.24        
 45 Inga R Tjokronolo         10 Twisters-MR          1:06.76      58.57        
 46 Nadine Yamout              8 Twisters-MR            59.42      58.80        
 47 Brooke Harrington          8 LBA-MR                 58.79      59.39        
 48 Kristen Chan               9 Twisters-MR          1:07.19    1:00.03        
 49 Sandra LI                  8 Express Swimming-MR  1:12.30    1:00.18        
 50 Sydni M Carmichael-Lopes  10 Express Swimming-MR    59.10    1:00.51        
 51 Brittany Waller            9 LBA-MR               1:05.87    1:00.57        
 52 Taylor F Pierce            8 IA-MR                1:02.63    1:00.69        
 53 Julia A Kelert             9 Twisters-MR          1:02.48    1:01.35        
 54 Mishi T Chow               9 Montclair-NJ           56.38    1:01.74        
 55 Melody R Pompay            8 Express Swimming-MR  1:02.29    1:02.38        
 56 Meghan Boyle               9 IA-MR                1:04.97    1:03.59        
 57 Gabriela Solis             8 LBA-MR               1:10.51    1:04.03        
 58 Jacquelline L Taylor       9 Sachem-MR            1:09.56    1:04.48        
 59 Caroline Longo             8 LBA-MR               1:00.00    1:04.78        
 60 Natalie R Ortof            7 Express Swimming-MR  1:07.66    1:05.02        
 61 Michelle Sorokko           7 OWA-MR               1:14.32    1:05.65        
 62 Victoria A Taylor          8 Sachem-MR            1:15.00    1:06.51        
 63 Penelope Bittencourt       7 Twisters-MR          1:05.09    1:06.65        
 64 Emily M Rodriguez          6 Twisters-MR          1:12.08    1:11.97        
 65 Nicole A Weinhofer         9 Sachem-MR            1:22.40    1:15.12        
 -- Rawan Abdelrahman          8 Shy/Seals-MR              NT         DQ        
 -- Samantha Chase             8 LBA-MR               1:15.11         DQ        
 
Girls 10 & Under 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        1:38.79  ZONE
        1:56.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Riley R Heiblim           10 Montclair-NJ         1:33.43    1:37.21 ZONE   
  2 Sarah B Schlesinger       10 EAST-MR              1:41.43    1:38.42 ZONE   
  3 Anna Lee                  10 Twisters-MR          1:43.99    1:40.45 JO     
  4 Amanda M Fung             10 Big Blue-MR          1:41.60    1:42.09 JO     
  5 Bebe B Thompson           10 EAST-MR              1:43.98    1:42.11 JO     
  6 Kayla M Polanco            7 Twisters-MR          1:41.61    1:42.87 JO     
  7 Irene J Park               9 Twisters-MR          1:43.10    1:43.03 JO     
  8 Alison M McNamara         10 EAST-MR              1:41.67    1:43.83 JO     
  9 Mackenzie Coleman         10 IA-MR                1:47.97    1:44.03 JO     
 10 Jessica J Cho              9 EAST-MR              1:47.76    1:44.25 JO     
 11 Nerissa L Santa Cruz       9 Montclair-NJ         1:50.84    1:45.81 JO     
 12 Kitty K Elwyn             10 EAST-MR              1:47.06    1:45.84 JO     
 13 Natalie M Behnen          10 EAST-MR              1:43.53    1:46.09 JO     
 14 Kaity Jia                 10 Twisters-MR          1:43.29    1:46.11 JO     
 15 Kelly Low                  9 NYCC-MR              1:43.55    1:46.27 JO     
 16 Irene Du                  10 FLY-MR               1:46.95    1:47.18 JO     
 17 Emily Xu                  10 NYCC-MR              1:45.21    1:47.81 JO     
 18 Jasmine Elmassry           9 Twisters-MR          1:46.58    1:48.09 JO     
 19 Amanda M Leopizzi         10 EAST-MR              1:52.36    1:49.79 JO     
 20 Hannah R O'Halloran        9 Montclair-NJ         1:49.10    1:50.40 JO     
 21 Demi R McClung             9 Pace-MR              1:50.60    1:51.38 JO     
 22 Sara N Digiovanni          9 FLY-MR               1:53.56    1:51.42 JO     
 23 Nicole E Katchis          10 EAST-MR              1:49.80    1:51.52 JO     
 24 Tina G Rodriguez           9 Twisters-MR          1:56.64    1:52.94 JO     
 25 Emily S O'Halloran         9 Montclair-NJ         1:55.32    1:52.99 JO     
 26 Radwa Abbas               10 BASC-MR              2:06.99    1:54.16 JO     
 27 Megan Shkolar              9 BASC-MR              1:57.61    1:54.36 JO     
 28 Erin Boyle                10 IA-MR                1:51.82    1:54.57 JO     
 29 Julia Hou                  9 Twisters-MR          1:55.11    1:56.00 JO     
 30 Eleni M Najarian          10 EAST-MR              1:53.03    1:56.43 JO     
 31 Tiffany Lara               8 BASC-MR              1:57.70    1:56.52 JO     
 32 Jenna J Guo                8 Express Swimming-MR  1:58.38    1:56.63 JO     
 33 Annabel D Lee              9 Express Swimming-MR  1:59.86    1:57.11        
 34 Kayla M Balling           10 Farmingdale-MR       1:55.30    1:57.33        
 35 Nicole P Romano           10 EAST-MR              2:06.82    1:58.73        
 36 Frances L Kleiner          9 EAST-MR                   NT    2:02.56        
 37 Margaret Aroesty           9 LBA-MR               2:10.00    2:03.49        
 38 Sandra LI                  8 Express Swimming-MR  2:41.16    2:04.28        
 39 Tyler R McEvoy            10 EAST-MR              1:58.37    2:05.54        
 40 Thalia G Soriano          10 NYCC-MR              2:03.38    2:06.92        
 41 Hilary C Jinmyung         10 BASC-MR              2:21.00    2:06.97        
 42 Sydni M Carmichael-Lopes  10 Express Swimming-MR  2:02.66    2:07.84        
 43 Gabriela Solis             8 LBA-MR               2:00.00    2:08.15        
 44 Ashley J Hart              8 North Shore-MR       2:09.97    2:11.10        
 45 Caroline Longo             8 LBA-MR               2:00.00    2:13.47        
 46 Julia A Kelert             9 Twisters-MR          2:11.59    2:16.75        
 47 Meghan Boyle               9 IA-MR                2:26.62    2:17.58        
 48 Olivia T Guarnieri        10 Express Swimming-MR  2:18.70    2:17.95        
 49 Lauren D Lee               8 Express Swimming-MR  2:32.52    2:41.84        
 50 Victoria A Drexler        10 NYCC-MR              2:26.92    2:52.71        
 
Girls 10 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
          37.49  ZONE
          45.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sarah B Schlesinger       10 EAST-MR                36.94      37.38 ZONE   
  2 Bebe B Thompson           10 EAST-MR                37.08      37.39 ZONE   
  3 Chelsea O Gomez           10 NYCC-MR                38.21      38.05 JO     
  4 Eleni M Najarian          10 EAST-MR                38.44      38.56 JO     
  5 Krystal Lara              10 BASC-MR                39.55      38.67 JO     
  6 Morgan Harrington         10 LBA-MR                 38.28      39.20 JO     
  7 Irene J Park               9 Twisters-MR            40.06      39.35 JO     
  8 Alison M McNamara         10 EAST-MR                42.57      40.95 JO     
  9 Olivia K Winkeler         10 North Shore-MR         40.11      41.14 JO     
 10 Olivia J Santos           10 FLY-MR                 40.23      41.28 JO     
 11 Amanda M Leopizzi         10 EAST-MR                41.81      41.89 JO     
 12 Jasmin C Bouzarouata       8 Twisters-MR            40.78      41.97 JO     
 13 Julia Hou                  9 Twisters-MR            42.91      42.24 JO     
 14 Kayla M Polanco            7 Twisters-MR            44.35      42.26 JO     
 15 Nicole E Katchis          10 EAST-MR                42.70      42.41 JO     
 16 Emily Xu                  10 NYCC-MR                43.83      42.82 JO     
 17 Fiona E Palmer            10 Express Swimming-MR    43.18      43.25 JO     
 18 Natalie M Behnen          10 EAST-MR                44.00      43.68 JO     
 19 Kassey Gonzalez           10 Big Blue-MR            44.70      44.19 JO     
 20 Kitty K Elwyn             10 EAST-MR                45.81      44.97 JO     
 21 Jessica J Cho              9 EAST-MR                51.58      45.01 JO     
 22 Amanda M Fung             10 Big Blue-MR            46.40      45.67 JO     
 23 Jasmine Elmassry           9 Twisters-MR            47.51      45.78 JO     
 24 Brooke Harrington          8 LBA-MR                 46.45      47.53        
 25 Rebecca R Markunas         9 FLY-MR                 46.27      47.98        
 26 Miriam Thom                7 Twisters-MR            50.97      49.08        
 27 Jenna J Guo                8 Express Swimming-MR    46.91      49.98        
 28 Mia Restrepo               9 LBA-MR                 51.80      50.12        
 29 Susan J WU                10 Twisters-MR            55.49      50.87        
 30 Meghan Boyle               9 IA-MR                  58.27      53.29        
 31 Frances L Kleiner          9 EAST-MR                59.89      54.11        
 32 Kristen Chan               9 Twisters-MR          1:14.14      54.54        
 33 Mishi T Chow               9 Montclair-NJ           53.01      55.53        
 34 Caroline Farrell           9 LBA-MR               1:00.00      56.33        
 35 Amy Pan                   10 Aquaflames-MR          57.79      56.78        
 36 Nicole P Romano           10 EAST-MR              1:00.37      57.79        
 37 Melody R Pompay            8 Express Swimming-MR    58.43      58.26        
 38 Tyler R McEvoy            10 EAST-MR                57.93      58.34        
 39 Katarzyna Zezula           7 Twisters-MR               NT      59.55        
 40 Michelle Nathanson        10 FLY-MR               1:02.89    1:00.34        
 41 Margaret Aroesty           9 LBA-MR               1:00.00    1:04.40        
 42 Shannon K Simmons         10 Sachem-MR            1:15.00    1:11.10        
 43 Jenna Stevens              9 LBA-MR               1:15.95    1:13.05        
 44 Nicole A Weinhofer         9 Sachem-MR            1:15.00    1:14.20        
 -- Inga R Tjokronolo         10 Twisters-MR               NT         DQ        
 -- Michelle Sorokko           7 OWA-MR               1:10.00         DQ        
 
Girls 10 & Under 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        1:28.89  ZONE
        1:53.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bebe B Thompson           10 EAST-MR              1:21.61    1:24.31 ZONE   
  2 Sarah B Schlesinger       10 EAST-MR              1:24.19    1:24.93 ZONE   
  3 Chelsea O Gomez           10 NYCC-MR              1:27.01    1:25.85 ZONE   
  4 Morgan Harrington         10 LBA-MR               1:29.86    1:27.98 ZONE   
  5 Krystal Lara              10 BASC-MR              1:35.63    1:31.49 JO     
  6 Gabriela Almeida          10 Twisters-MR          1:29.64    1:31.53 JO     
  7 Eleni M Najarian          10 EAST-MR              1:34.45    1:38.60 JO     
  8 Nicole E Katchis          10 EAST-MR              1:39.78    1:39.35 JO     
  9 Riley R Heiblim           10 Montclair-NJ         1:38.66    1:42.90 JO     
 10 Nerissa L Santa Cruz       9 Montclair-NJ         1:31.05    1:43.12 JO     
 11 Fiona E Palmer            10 Express Swimming-MR  1:39.04    1:45.99 JO     
 12 Amanda M Leopizzi         10 EAST-MR              1:40.43    1:47.57 JO     
 13 Irene Du                  10 FLY-MR               2:00.00    1:49.78 JO     
 14 Rebecca R Markunas         9 FLY-MR               1:56.31    1:54.76        
 15 Nadine Yamout              8 Twisters-MR          2:01.18    1:54.87        
 16 Jenna J Guo                8 Express Swimming-MR  1:55.12    1:56.02        
 17 Erin Boyle                10 IA-MR                1:45.35    1:56.10        
 18 Kitty K Elwyn             10 EAST-MR              1:52.27    1:56.92        
 19 Brooke Harrington          8 LBA-MR               1:54.39    1:58.34        
 20 Stephanie H Pon            9 EAST-MR              2:20.39    1:58.44        
 21 Thalia G Soriano          10 NYCC-MR              1:51.92    2:02.83        
 -- Hannah R O'Halloran        9 Montclair-NJ         1:54.83         DQ        
 -- Olivia J Santos           10 FLY-MR               1:35.82         DQ        
 
Girls 10 & Under 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    2:27.20    2:27.87        
                1:15.08   2:27.87 (1:12.79)                                        
  2 LaGuardia Aquatic Club-MR  'B'                    2:37.51    2:32.48        
                1:16.98   2:32.48 (1:15.50)                                        
  3 Montclair YMCA-NJ  'A'                            2:34.33    2:36.78        
                1:21.70   2:36.78 (1:15.08)                                        
  4 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       2:41.42    2:43.51        
                1:23.27   2:43.51 (1:20.24)                                        
  5 Long Island Express-MR  'A'                       2:38.20    2:45.87        
                1:22.89   2:45.87 (1:22.98)                                        
  6 Old Westbury Aquatics-MR  'A'                     3:50.25    3:34.86        
                1:27.65   3:34.86 (2:07.21)                                        
 -- Flushing YMCA-MR  'A'                             2:35.41         DQ        
                1:24.72        DQ (1:15.17)                                        
 
Girls 10 & Under 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    5:32.69    5:35.62        
                1:29.30     1:49.16 (19.86)   3:04.19 (1:15.03)   5:35.62 (2:31.43)
  2 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       6:19.65    6:32.55        
                1:21.76   2:53.64 (1:31.88)   4:55.86 (2:02.22)   6:32.55 (1:36.69)
  3 Old Westbury Aquatics-MR  'A'                          NT    8:30.66        
                1:52.05     2:08.06 (16.01)   4:54.33 (2:46.27)   8:30.66 (3:36.33)
 -- Montclair YMCA-NJ  'A'                            5:39.42         DQ        
                1:29.61     1:46.29 (16.68)   2:54.08 (1:07.79)        DQ (2:50.27)
 -- Flushing YMCA-MR  'A'                             5:50.00         DQ        
                1:33.75   3:03.36 (1:29.61)     3:18.92 (15.56)        DQ (2:35.57)
 
Girls 10 & Under 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    2:44.28    2:46.14        
                1:30.67   2:46.14 (1:15.47)                                        
  2 LaGuardia Aquatic Club-MR  'B'                    2:52.45    2:50.61        
                1:31.07   2:50.61 (1:19.54)                                        
  3 Long Island Express-MR  'A'                       2:59.73    3:07.75        
                1:45.30   3:07.75 (1:22.45)                                        
 -- Montclair YMCA-NJ  'A'                            2:49.66         DQ        
                1:32.56        DQ (1:18.63)                                        
 -- Flushing YMCA-MR  'A'                             2:54.40         DQ        
                1:37.25        DQ (1:16.55)                                        
 -- Old Westbury Aquatics-MR  'A'                          NT         DQ        
 
Girls 10 & Under 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    6:03.57    6:08.96        
                1:36.64     1:53.69 (17.05)   3:20.55 (1:26.86)   6:08.96 (2:48.41)
  2 Montclair YMCA-NJ  'A'                            6:07.21    6:27.25        
                1:30.92     1:46.58 (15.66)   3:16.53 (1:29.95)   6:27.25 (3:10.72)
  3 Flushing YMCA-MR  'A'                             6:46.32    6:43.53        
                1:40.14     2:05.99 (25.85)   5:28.45 (3:22.46)   6:43.53 (1:15.08)
 
Girls 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          30.49  ZONE
          32.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Emma C Klein              12 Pace-MR                30.72      30.98 JO     
  2 Tabitha Barbosa           12 Twisters-MR            31.23      31.14 JO     
  3 Maria A Trivino           12 FLY-MR                 31.75      31.65 JO     
  4 Basira A Knight           12 UNMYM-NJ               30.83      31.73 JO     
  5 Samantha P Santos         12 FLY-MR                 31.50      32.14 JO     
  6 Brenna C Strollo          12 TAC-NJ                 32.14      32.26 JO     
  7 Isabel J Shipman          12 EAST-MR                31.66      32.47 JO     
  8 Victoria Tschoke          12 Sachem-MR              32.59      32.60 JO     
  9 Janae J Barrett           12 Twisters-MR            33.50      32.68 JO     
 10 Jordyn A Norris           11 Montclair-NJ           33.29      32.96 JO     
 11 Megan E Gallagher         11 Pace-MR                32.60      33.00        
 11 Wynona K Yu               12 Twisters-MR            31.87      33.00        
 13 Kaitlin N Hartigan        11 EAST-MR                32.29      33.34        
 14 Jennifer Nash             12 LBA-MR                 33.21      33.47        
 15 Ewa Wojciechowska         12 BASC-MR                34.77      33.60        
 16 Corley A Miller           12 Sachem-MR              33.49      33.80        
 17 Kelly A Quinn             12 Express Swimming-MR    33.96      33.81        
 18 Toniesha A Johnstone      11 NFS-MR                 35.31      34.17        
 19 Caroline A Poleway        11 EAST-MR                33.78      34.24        
 20 Kelly C Wicker            11 EAST-MR                34.11      34.74        
 21 Tiffany Catano            11 IA-MR                  33.54      34.85        
 22 Destiny S Wilson          11 NFS-MR                 34.30      34.87        
 23 Krista M Raciti           11 EAST-MR                36.29      35.05        
 24 Amanda J Perrone          12 North Shore-MR         34.64      35.08        
 25 Emily C Maggio            11 OWA-MR                 36.35      35.21        
 26 Kaleigh E O'Halloran      11 IA-MR                  35.99      35.35        
 27 Christie R Greff          12 Express Swimming-MR    34.95      35.52        
 28 Bridget M Roche           12 IA-MR                  36.95      35.55        
 28 Nicole H Decrem           12 EAST-MR                35.11      35.55        
 30 Kristine J Vizcaino       12 North Shore-MR         36.02      35.64        
 31 Taylor R McClung          11 Pace-MR                34.10      35.86        
 32 Ana Trivino               12 FLY-MR                 34.61      36.10        
 33 Rachel A Fain             11 Express Swimming-MR    34.79      36.30        
 34 Wendy E Snyder            12 Pace-MR                35.30      36.86        
 35 Mira S Kamel              12 Twisters-MR            36.08      36.87        
 36 Raine O'Sullivan          11 EAST-MR                35.44      37.09        
 37 Jacqueline J Vani         11 Express Swimming-MR    38.03      37.20        
 38 Haley H Rodriguez         12 EAST-MR                39.75      37.21        
 39 Veronica Urbom            12 Sachem-MR              37.93      37.62        
 40 Caitlin Lawler            11 Express Swimming-MR    36.43      37.74        
 41 Greta M Farrell           11 OWA-MR                 38.05      37.77        
 42 Tyla K Dwarica            12 NYCC-MR                36.90      37.79        
 43 Kelly Reyes               11 FLY-MR                 35.47      38.27        
 44 Zakiyyah Job              11 LBA-MR                 40.20      38.33        
 45 Deirdre R McGrath         11 Express Swimming-MR    38.64      38.45        
 46 Samantha A McManus        11 Pace-MR                38.70      38.59        
 47 Nicole Lee                11 Farmingdale-MR         38.82      38.81        
 48 Kerry Ann Bailey          11 NFS-MR                 40.47      39.17        
 49 Ashley Lau                12 BASC-MR                44.94      39.22        
 50 Kristin E Cullinan        11 Montclair-NJ           39.98      39.35        
 51 Brittany B Burgess        12 LBA-MR                 39.24      39.77        
 52 Brittany Hurst            11 LBA-MR                 44.61      39.90        
 53 Kaitlyn M Gardner         11 EAST-MR                39.54      39.94        
 54 Katie M Graham            12 Express Swimming-MR    38.46      40.32        
 55 Marta Dziak               11 Twisters-MR            40.61      40.43        
 56 Christina Etienne         12 NYCC-MR                40.97      40.47        
 57 Gabby Sokan               11 NYCC-MR                40.75      40.72        
 58 Julianna Gomez            11 LBA-MR                 42.19      40.88        
 59 Dana H Yu                 11 Express Swimming-MR    38.02      40.91        
 60 Amanda D McCULLOUGH       12 Twisters-MR            42.21      40.99        
 61 Amanda Lau                12 BASC-MR                46.23      41.01        
 62 Ciara B Corrigan          11 FLY-MR                 39.77      41.75        
 63 Andrea M Taylor           12 Sachem-MR              41.91      42.10        
 64 Sierra V Nelson           11 NFS-MR                 43.16      42.74        
 65 Kai A Heslop              11 NFS-MR                    NT      43.51        
 66 Christina Chase           11 LBA-MR                 50.44      45.41        
 67 Roba Abdelrahman          12 Shy/Seals-MR           42.08      48.32        
 
Girls 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        1:06.29  ZONE
        1:12.49  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jennifer Arana            11 FLY-MR               1:06.33    1:06.06 ZONE   
  2 Gaby V Susz               11 EAST-MR              1:07.91    1:08.38 JO     
  3 Emma C Klein              12 Pace-MR              1:08.40    1:08.66 JO     
  4 Elizabeth Kim             12 Twisters-MR          1:08.91    1:09.03 JO     
  5 Samantha P Santos         12 FLY-MR               1:09.17    1:09.04 JO     
  6 Maria A Trivino           12 FLY-MR               1:10.04    1:09.15 JO     
  7 Sam P Clark               12 EAST-MR              1:06.80    1:09.22 JO     
  8 Kellie Cannon             12 LBA-MR               1:10.43    1:09.30 JO     
  9 Brenna C Strollo          12 TAC-NJ               1:09.84    1:09.44 JO     
 10 Leah K O'Beirne           12 Montclair-NJ         1:12.28    1:10.63 JO     
 11 Caroline A Poleway        11 EAST-MR              1:10.08    1:10.76 JO     
 12 Julie D Aguirre           12 HS-MR                1:14.18    1:11.32 JO     
 13 Ewa Wojciechowska         12 BASC-MR              1:14.60    1:12.02 JO     
 14 Corley A Miller           12 Sachem-MR            1:11.12    1:12.19 JO     
 15 Tiffany Catano            11 IA-MR                1:13.26    1:12.61        
 16 Jordyn A Norris           11 Montclair-NJ         1:14.06    1:13.00        
 17 Meredith Hansalik         12 BASC-MR              1:11.73    1:13.13        
 18 Janae J Barrett           12 Twisters-MR          1:12.39    1:13.41        
 19 Kim S Sembrano            11 Montclair-NJ         1:12.63    1:13.59        
 20 Annys Bai                 12 FLY-MR               1:13.52    1:13.94        
 21 Jane V Posner             12 TAC-NJ               1:15.12    1:14.18        
 22 Krista M Raciti           11 EAST-MR              1:16.68    1:15.08        
 23 Taylor R McClung          11 Pace-MR              1:16.30    1:15.65        
 24 Kelly A Quinn             12 Express Swimming-MR  1:16.64    1:15.81        
 25 Olivia A Balderes         12 NYCC-MR              1:14.62    1:15.94        
 26 Nicole H Decrem           12 EAST-MR              1:17.97    1:16.31        
 27 Kelly C Wicker            11 EAST-MR              1:18.29    1:16.50        
 28 Meaghan E Scheck          12 IA-MR                     NT    1:17.23        
 29 Bridget M Roche           12 IA-MR                1:19.21    1:17.70        
 29 Grace S Stanton           12 IA-MR                1:17.80    1:17.70        
 29 Jamie N Palumbo           11 Express Swimming-MR  1:18.25    1:17.70        
 32 Christie R Greff          12 Express Swimming-MR  1:17.27    1:17.89        
 33 Raine O'Sullivan          11 EAST-MR              1:18.56    1:18.45        
 34 Rachel A Fain             11 Express Swimming-MR  1:16.45    1:18.72        
 35 Adrie B Christiansen      12 Express Swimming-MR  1:17.92    1:18.86        
 36 Amanda J Perrone          12 North Shore-MR       1:19.28    1:19.07        
 37 Kristine J Vizcaino       12 North Shore-MR       1:19.99    1:19.59        
 38 Caitlin Lawler            11 Express Swimming-MR  1:20.18    1:20.14        
 39 Wendy E Snyder            12 Pace-MR              1:17.30    1:20.19        
 40 Kaleigh E O'Halloran      11 IA-MR                1:18.86    1:20.34        
 41 Julia Y Chen              11 FLY-MR               1:18.58    1:20.51        
 42 Alexandra JO J Gruber     12 LBA-MR               1:32.61    1:20.79        
 43 Kelly Reyes               11 FLY-MR               1:19.52    1:21.02        
 44 Haley H Rodriguez         12 EAST-MR              1:25.28    1:21.35        
 45 Emily C Maggio            11 OWA-MR               1:22.87    1:21.47        
 46 Nora E McNULTY            12 Twisters-MR          1:27.60    1:21.87        
 47 Amy Furusho               11 Twisters-MR          1:21.41    1:22.68        
 48 Deirdre R McGrath         11 Express Swimming-MR  1:22.76    1:22.76        
 49 Danielle K Poat           12 North Shore-MR       1:23.88    1:22.93        
 50 Danielle Cammarosano      11 LBA-MR               1:32.86    1:23.08        
 51 Kristen N Noonan          12 Express Swimming-MR  1:24.27    1:23.15        
 52 Zakiyyah Job              11 LBA-MR               1:29.87    1:23.73        
 53 Ciaran H Lynch            11 North Shore-MR       1:25.42    1:24.58        
 54 Bridget M Kearns          12 Express Swimming-MR  1:18.26    1:24.63        
 55 Nikki M Creech            12 Montclair-NJ         1:18.84    1:25.30        
 56 Gloria G WU               12 Twisters-MR          1:41.09    1:25.32        
 57 Mira S Kamel              12 Twisters-MR          1:23.10    1:25.51        
 58 Greta M Farrell           11 OWA-MR               1:21.63    1:25.82        
 59 Kristin E Cullinan        11 Montclair-NJ         1:30.24    1:26.81        
 60 Ashley Lau                12 BASC-MR              1:40.46    1:27.00        
 61 Ciara B Corrigan          11 FLY-MR               1:29.70    1:28.14        
 62 Katie M Graham            12 Express Swimming-MR  1:24.69    1:28.15        
 63 Nicole Lee                11 Farmingdale-MR       1:28.56    1:28.79        
 64 Kaitlyn M Gardner         11 EAST-MR              1:25.97    1:28.87        
 65 Dana H Yu                 11 Express Swimming-MR  1:23.86    1:29.11        
 66 Seanna T Barrett          11 Express Swimming-MR  1:23.49    1:29.22        
 67 Amanda Lau                12 BASC-MR              1:28.40    1:29.96        
 68 Brittany B Burgess        12 LBA-MR               1:31.44    1:30.57        
 69 Tyla K Dwarica            12 NYCC-MR              1:27.01    1:30.77        
 70 Gabby Sokan               11 NYCC-MR              1:34.75    1:33.51        
 71 Marta Dziak               11 Twisters-MR          1:31.03    1:33.98        
 72 Ien LI                    11 Express Swimming-MR  1:37.69    1:34.80        
 73 Danielle Waithe           12 Express Swimming-MR  1:32.20    1:36.46        
 74 Christina Etienne         12 NYCC-MR              1:34.64    1:41.81        
 75 Jacqueline R Gruber       11 LBA-MR               2:09.21    1:53.22        
 
Girls 11-12 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        2:23.89  ZONE
        2:37.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marie E Lucas             12 Express Swimming-MR  2:21.84    2:22.81 ZONE   
                1:08.50   2:22.81 (1:14.31)                                        
  2 Jennifer Arana            11 FLY-MR               2:23.89    2:27.80 JO     
                1:11.85   2:27.80 (1:15.95)                                        
  3 Alexandra K Rubiano       12 Twisters-MR          2:31.56    2:28.39 JO     
                1:12.20   2:28.39 (1:16.19)                                        
  4 Tabitha Barbosa           12 Twisters-MR          2:39.06    2:29.01 JO     
                1:12.18   2:29.01 (1:16.83)                                        
  5 Brenna C Strollo          12 TAC-NJ               2:30.32    2:31.19 JO     
                1:14.66   2:31.19 (1:16.53)                                        
  6 Maria A Trivino           12 FLY-MR               2:34.16    2:31.52 JO     
                1:13.70   2:31.52 (1:17.82)                                        
  7 Kellie Cannon             12 LBA-MR               2:31.63    2:31.67 JO     
                1:14.14   2:31.67 (1:17.53)                                        
  8 Elizabeth Kim             12 Twisters-MR          2:32.90    2:31.72 JO     
                1:14.39   2:31.72 (1:17.33)                                        
  9 Samantha P Santos         12 FLY-MR               2:27.80    2:31.91 JO     
                1:14.07   2:31.91 (1:17.84)                                        
 10 Ewa Wojciechowska         12 BASC-MR              2:33.48    2:32.03 JO     
                1:14.95   2:32.03 (1:17.08)                                        
 11 Leah K O'Beirne           12 Montclair-NJ         2:34.49    2:34.60 JO     
                1:15.08   2:34.60 (1:19.52)                                        
 12 Caroline A Poleway        11 EAST-MR              2:30.59    2:35.95 JO     
                1:15.13   2:35.95 (1:20.82)                                        
 13 Kaitlin N Hartigan        11 EAST-MR              2:33.32    2:37.26 JO     
                1:14.92   2:37.26 (1:22.34)                                        
 14 Brigitti S Cruz           12 Twisters-MR          2:42.56    2:37.46 JO     
                1:16.06   2:37.46 (1:21.40)                                        
 15 Tiffany Catano            11 IA-MR                2:35.20    2:37.64 JO     
                1:17.39   2:37.64 (1:20.25)                                        
 16 Emma C Klein              12 Pace-MR              2:29.90    2:39.28        
                1:17.25   2:39.28 (1:22.03)                                        
 17 Bridget M Roche           12 IA-MR                2:47.23    2:41.68        
                1:18.30   2:41.68 (1:23.38)                                        
 18 Basira A Knight           12 UNMYM-NJ             2:37.38    2:45.96        
                1:17.50   2:45.96 (1:28.46)                                        
 19 Taylor R McClung          11 Pace-MR              2:40.30    2:48.30        
                1:22.88   2:48.30 (1:25.42)                                        
 20 Christie R Greff          12 Express Swimming-MR  2:47.01    2:48.50        
                1:25.80   2:48.50 (1:22.70)                                        
 21 Toniesha A Johnstone      11 NFS-MR               2:50.49    2:49.50        
                1:23.28   2:49.50 (1:26.22)                                        
 22 Grace S Stanton           12 IA-MR                2:51.03    2:50.35        
                1:24.07   2:50.35 (1:26.28)                                        
 23 Yee Chung Phang           11 FLY-MR               2:50.55    2:50.78        
                1:23.09   2:50.78 (1:27.69)                                        
 24 Caitlin Lawler            11 Express Swimming-MR  2:54.96    2:52.25        
                1:28.11   2:52.25 (1:24.14)                                        
 25 Krista M Raciti           11 EAST-MR              3:01.33    2:53.37        
                1:25.16   2:53.37 (1:28.21)                                        
 26 Jordyn A Norris           11 Montclair-NJ         3:09.87    2:53.44        
                1:24.71   2:53.44 (1:28.73)                                        
 27 Destiny S Wilson          11 NFS-MR               2:57.22    2:54.06        
                1:18.89   2:54.06 (1:35.17)                                        
 28 Nicole H Decrem           12 EAST-MR              2:58.59    2:54.90        
                1:22.47   2:54.90 (1:32.43)                                        
 29 Rachel A Fain             11 Express Swimming-MR  2:46.15    2:56.60        
                1:26.64   2:56.60 (1:29.96)                                        
 30 Jamie N Palumbo           11 Express Swimming-MR  2:45.43    2:56.65        
                1:26.70   2:56.65 (1:29.95)                                        
 31 Amanda J Perrone          12 North Shore-MR       2:57.18    2:57.29        
                1:26.79   2:57.29 (1:30.50)                                        
 32 Greta M Farrell           11 OWA-MR               3:05.15    2:58.17        
                1:27.20   2:58.17 (1:30.97)                                        
 33 Kelly Reyes               11 FLY-MR               2:50.55    2:59.38        
                1:27.78   2:59.38 (1:31.60)                                        
 34 Jacqueline J Vani         11 Express Swimming-MR  2:57.34    3:00.17        
                1:26.22   3:00.17 (1:33.95)                                        
 35 Haley H Rodriguez         12 EAST-MR              3:21.77    3:00.22        
                1:28.67   3:00.22 (1:31.55)                                        
 36 Bridget M Kearns          12 Express Swimming-MR  2:48.30    3:01.35        
                1:27.34   3:01.35 (1:34.01)                                        
 37 Nikki M Creech            12 Montclair-NJ         3:07.37    3:04.40        
                1:30.02   3:04.40 (1:34.38)                                        
 38 Kaleigh E O'Halloran      11 IA-MR                3:07.39    3:04.47        
                1:32.71   3:04.47 (1:31.76)                                        
 39 Kelly C Wicker            11 EAST-MR              3:07.73    3:04.75        
                1:26.70   3:04.75 (1:38.05)                                        
 40 Nicole Lee                11 Farmingdale-MR       3:19.63    3:07.29        
                1:29.71   3:07.29 (1:37.58)                                        
 41 Emily C Maggio            11 OWA-MR               3:29.17    3:08.51        
                1:34.45   3:08.51 (1:34.06)                                        
 42 Shannon M Lyver           11 IA-MR                3:25.38    3:08.78        
                1:30.09   3:08.78 (1:38.69)                                        
 43 Kaitlyn M Gardner         11 EAST-MR              3:10.26    3:09.58        
                1:30.88   3:09.58 (1:38.70)                                        
 44 Sierra V Nelson           11 NFS-MR               3:34.16    3:32.13        
                1:44.35   3:32.13 (1:47.78)                                        
 45 Christina Etienne         12 NYCC-MR              3:41.70    3:34.56        
                1:40.61   3:34.56 (1:53.95)                                        
 46 Sarabeth G Murray         11 Montclair-NJ         3:48.52    3:50.02        
                1:53.50   3:50.02 (1:56.52)                                        
 47 Roba Abdelrahman          12 Shy/Seals-MR              NT    4:01.42        
                1:52.01   4:01.42 (2:09.41)                                        
 
Girls 11-12 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        5:02.39  ZONE
        5:29.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marie E Lucas             12 Express Swimming-MR  4:55.72    4:55.59 ZONE   
                1:08.32   2:23.82 (1:15.50)   3:40.42 (1:16.60)   4:55.59 (1:15.17)
  2 Jennifer Arana            11 FLY-MR               5:07.44    5:03.62 JO     
                1:13.39   2:31.27 (1:17.88)   3:48.40 (1:17.13)   5:03.62 (1:15.22)
  3 Tabitha Barbosa           12 Twisters-MR          5:13.48    5:05.94 JO     
                1:12.74   2:31.18 (1:18.44)   3:49.48 (1:18.30)   5:05.94 (1:16.46)
  4 Kellie Cannon             12 LBA-MR               5:14.31    5:09.26 JO     
                1:13.19   2:32.80 (1:19.61)   3:52.30 (1:19.50)   5:09.26 (1:16.96)
  5 Samantha P Santos         12 FLY-MR               5:17.99    5:21.11 JO     
                1:13.71   2:34.75 (1:21.04)   3:59.35 (1:24.60)   5:21.11 (1:21.76)
  6 Leah K O'Beirne           12 Montclair-NJ         5:27.98    5:26.54 JO     
                1:15.56   2:39.53 (1:23.97)   4:03.99 (1:24.46)   5:26.54 (1:22.55)
  7 Brigitti S Cruz           12 Twisters-MR          5:25.81    5:26.88 JO     
                1:16.02   2:39.74 (1:23.72)   4:04.04 (1:24.30)   5:26.88 (1:22.84)
  8 Gina M Riggio             12 Farmingdale-MR       5:21.62    5:28.79 JO     
                1:14.81   2:38.69 (1:23.88)   4:04.11 (1:25.42)   5:28.79 (1:24.68)
  9 Maria A Trivino           12 FLY-MR               5:37.29    5:38.53        
                1:18.68   2:46.68 (1:28.00)   4:14.20 (1:27.52)   5:38.53 (1:24.33)
 10 Wynona K Yu               12 Twisters-MR          6:03.79    5:41.54        
                1:18.34   2:46.87 (1:28.53)   4:18.14 (1:31.27)   5:41.54 (1:23.40)
 11 Meaghan E Scheck          12 IA-MR                6:11.68    5:46.01        
                1:22.54   2:51.38 (1:28.84)   4:22.49 (1:31.11)   5:46.01 (1:23.52)
 12 Bridget M Roche           12 IA-MR                6:01.90    5:47.93        
                1:21.79   2:50.88 (1:29.09)   4:21.50 (1:30.62)   5:47.93 (1:26.43)
 13 Ana Trivino               12 FLY-MR               6:01.16    5:58.87        
                1:22.24   2:53.91 (1:31.67)   4:26.99 (1:33.08)   5:58.87 (1:31.88)
 14 Greta M Farrell           11 OWA-MR               6:23.13    6:06.76        
                1:27.97   3:02.34 (1:34.37)   4:35.70 (1:33.36)   6:06.76 (1:31.06)
 15 Amanda J Perrone          12 North Shore-MR       6:24.76    6:13.65        
                1:29.72   3:05.45 (1:35.73)   4:41.19 (1:35.74)   6:13.65 (1:32.46)
 16 Bridget M Kearns          12 Express Swimming-MR  6:30.00    6:20.65        
                1:25.92   3:04.37 (1:38.45)   4:43.21 (1:38.84)   6:20.65 (1:37.44)
 17 Danielle Cammarosano      11 LBA-MR               6:06.83    6:25.97        
                1:28.26   3:08.74 (1:40.48)   4:50.25 (1:41.51)   6:25.97 (1:35.72)
 18 Kerry Ann Bailey          11 NFS-MR               6:58.00    6:48.89        
                1:30.76   3:15.31 (1:44.55)   5:03.41 (1:48.10)   6:48.89 (1:45.48)
 19 Sierra V Nelson           11 NFS-MR                    NT    7:50.99        
                                3:48.34 ( )   5:51.20 (2:02.86)   7:50.99 (1:59.79)
 
Girls 11-12 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
          35.89  ZONE
          38.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alexandra K Rubiano       12 Twisters-MR            35.81      35.73 ZONE   
  2 Gaby V Susz               11 EAST-MR                36.00      36.29 JO     
  3 Tabitha Barbosa           12 Twisters-MR            37.84      36.37 JO     
  4 Tiffany Catano            11 IA-MR                  36.55      37.07 JO     
  5 Sam P Clark               12 EAST-MR                35.95      37.25 JO     
  6 Wynona K Yu               12 Twisters-MR            37.81      37.65 JO     
  7 Megan E Gallagher         11 Pace-MR                37.30      38.40 JO     
  8 Brenna C Strollo          12 TAC-NJ                 37.31      38.62 JO     
  9 Kelly C Wicker            11 EAST-MR                40.24      38.89 JO     
 10 Samantha P Santos         12 FLY-MR                 37.74      38.96 JO     
 11 Caroline A Poleway        11 EAST-MR                37.14      39.17        
 12 Kaleigh E O'Halloran      11 IA-MR                  40.56      39.45        
 13 Elizabeth Kim             12 Twisters-MR            39.23      39.50        
 14 Taylor R McClung          11 Pace-MR                39.40      39.69        
 15 Ewa Wojciechowska         12 BASC-MR                41.03      40.01        
 16 Meredith Hansalik         12 BASC-MR                43.17      40.46        
 17 Basira A Knight           12 UNMYM-NJ               40.83      40.76        
 18 Krista M Raciti           11 EAST-MR                45.88      41.00        
 19 Ana Trivino               12 FLY-MR                 38.82      41.28        
 20 Zakiyyah Job              11 LBA-MR                 43.74      41.38        
 21 Alexandra JO J Gruber     12 LBA-MR                 47.89      41.79        
 22 Emily C Maggio            11 OWA-MR                 43.02      41.90        
 23 Nicole H Decrem           12 EAST-MR                41.30      42.33        
 23 Julie D Aguirre           12 HS-MR                  40.25      42.33        
 25 Bridget M Roche           12 IA-MR                  42.62      42.35        
 26 Amanda J Perrone          12 North Shore-MR         42.97      43.28        
 27 Jamie N Palumbo           11 Express Swimming-MR    42.59      43.32        
 28 Seanna T Barrett          11 Express Swimming-MR    43.83      43.53        
 29 Wendy E Snyder            12 Pace-MR                41.80      43.54        
 30 Meaghan E Scheck          12 IA-MR                     NT      43.62        
 31 Jane V Posner             12 TAC-NJ                 42.13      43.77        
 32 Ciaran H Lynch            11 North Shore-MR         45.21      43.94        
 33 Greta M Farrell           11 OWA-MR                 43.05      44.06        
 34 Gloria G WU               12 Twisters-MR            49.80      44.29        
 35 Raine O'Sullivan          11 EAST-MR                42.28      44.32        
 36 Haley H Rodriguez         12 EAST-MR                46.07      44.53        
 37 Ashley Lau                12 BASC-MR                48.91      44.90        
 38 Kelly Reyes               11 FLY-MR                 41.49      45.08        
 39 Caitlin Lawler            11 Express Swimming-MR    44.76      45.80        
 40 Nora E McNULTY            12 Twisters-MR            44.75      45.85        
 41 Amanda D McCULLOUGH       12 Twisters-MR            47.62      46.65        
 42 Danielle Cammarosano      11 LBA-MR                 52.72      47.33        
 43 Marta Dziak               11 Twisters-MR            44.12      47.68        
 44 Dana H Yu                 11 Express Swimming-MR    44.07      47.94        
 45 Tyla K Dwarica            12 NYCC-MR                45.44      48.23        
 46 Christina Etienne         12 NYCC-MR                49.41      48.33        
 47 Alejandra A Rosado        11 Twisters-MR            49.56      48.64        
 48 Amanda Lau                12 BASC-MR                51.57      49.37        
 49 Kaitlyn M Gardner         11 EAST-MR                46.60      49.84        
 50 Ciara B Corrigan          11 FLY-MR                 48.19      50.74        
 51 Katie M Graham            12 Express Swimming-MR    48.05      51.54        
 52 Jacqueline R Gruber       11 LBA-MR               1:00.01      52.33        
 53 Brittany B Burgess        12 LBA-MR                 50.30      52.41        
 54 Danielle Waithe           12 Express Swimming-MR    54.95      53.11        
 
Girls 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        1:16.59  ZONE
        1:24.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Victoria Tschoke          12 Sachem-MR            1:13.40    1:13.45 ZONE   
  2 Alexandra K Rubiano       12 Twisters-MR          1:17.05    1:15.92 ZONE   
  3 Kim S Sembrano            11 Montclair-NJ         1:17.79    1:19.19 JO     
  4 Tiffany Catano            11 IA-MR                1:18.86    1:19.69 JO     
  5 Wynona K Yu               12 Twisters-MR          1:19.66    1:20.75 JO     
  6 Brigitti S Cruz           12 Twisters-MR          1:19.07    1:22.13 JO     
  7 Caroline A Poleway        11 EAST-MR              1:19.99    1:22.23 JO     
  8 Brenna C Strollo          12 TAC-NJ                    NT    1:22.38 JO     
  9 Leah K O'Beirne           12 Montclair-NJ         1:23.52    1:22.49 JO     
 10 Samantha P Santos         12 FLY-MR               1:19.92    1:22.51 JO     
 11 Kellie Cannon             12 LBA-MR               1:25.63    1:22.68 JO     
 12 Megan E Gallagher         11 Pace-MR              1:20.20    1:22.80 JO     
 13 Kaitlin N Hartigan        11 EAST-MR              1:19.50    1:23.93 JO     
 14 Elizabeth Kim             12 Twisters-MR          1:26.43    1:24.48 JO     
 15 Jennifer Nash             12 LBA-MR               1:25.89    1:25.03        
 16 Ana Trivino               12 FLY-MR               1:22.82    1:25.06        
 17 Taylor R McClung          11 Pace-MR              1:24.30    1:25.57        
 18 Hannah R Carlino          12 North Shore-MR       1:23.77    1:25.68        
 19 Janae J Barrett           12 Twisters-MR          1:26.17    1:25.76        
 20 Kelly C Wicker            11 EAST-MR              1:25.90    1:26.32        
 21 Rachel A Fain             11 Express Swimming-MR  1:25.10    1:26.72        
 22 Kaleigh E O'Halloran      11 IA-MR                1:25.98    1:27.87        
 23 Ewa Wojciechowska         12 BASC-MR              1:45.03    1:28.52        
 24 Nicole H Decrem           12 EAST-MR              1:28.80    1:28.97        
 25 Zakiyyah Job              11 LBA-MR               1:34.58    1:29.08        
 26 Bridget M Roche           12 IA-MR                1:27.01    1:29.97        
 27 Raine O'Sullivan          11 EAST-MR              1:29.98    1:30.62        
 28 Haley H Rodriguez         12 EAST-MR              1:34.11    1:30.74        
 29 Krista M Raciti           11 EAST-MR              1:27.35    1:31.31        
 30 Mira S Kamel              12 Twisters-MR          1:37.70    1:31.80        
 31 Jamie N Palumbo           11 Express Swimming-MR  1:31.15    1:32.37        
 32 Nikki M Creech            12 Montclair-NJ         1:35.14    1:32.49        
 33 Jordyn A Norris           11 Montclair-NJ         1:29.64    1:32.90        
 34 Kelly Reyes               11 FLY-MR               1:33.59    1:33.59        
 35 Ashley Lau                12 BASC-MR              1:45.90    1:33.93        
 36 Corley A Miller           12 Sachem-MR            1:29.14    1:34.34        
 37 Wendy E Snyder            12 Pace-MR              1:29.90    1:35.05        
 38 Deirdre R McGrath         11 Express Swimming-MR  1:34.74    1:35.43        
 39 Caitlin Lawler            11 Express Swimming-MR  1:36.46    1:36.31        
 40 Grace S Stanton           12 IA-MR                1:37.79    1:37.20        
 41 Ien LI                    11 Express Swimming-MR  1:36.64    1:37.30        
 42 Nicole Lee                11 Farmingdale-MR       1:38.66    1:38.25        
 43 Kristin E Cullinan        11 Montclair-NJ         1:37.89    1:38.56        
 44 Shannon M Lyver           11 IA-MR                1:41.21    1:38.96        
 45 Kaitlyn M Gardner         11 EAST-MR              1:41.18    1:40.08        
 46 Brittany Hurst            11 LBA-MR               1:58.88    1:40.72        
 47 Dana H Yu                 11 Express Swimming-MR  1:45.73    1:42.73        
 48 Tyla K Dwarica            12 NYCC-MR              1:42.59    1:43.26        
 49 Alejandra A Rosado        11 Twisters-MR          1:46.53    1:43.33        
 50 Amanda Lau                12 BASC-MR              1:44.90    1:43.77        
 51 Veronica Urbom            12 Sachem-MR            1:50.00    1:44.38        
 52 Ciara B Corrigan          11 FLY-MR               1:45.61    1:44.68        
 53 Marta Dziak               11 Twisters-MR          1:56.72    1:46.41        
 54 Andrea M Taylor           12 Sachem-MR            1:47.04    1:46.68        
 55 Katie M Graham            12 Express Swimming-MR  1:45.90    1:48.22        
 56 Sarabeth G Murray         11 Montclair-NJ         1:44.50    1:50.33        
 57 Kaila N Hall              11 NFS-MR                    NT    2:07.27        
 -- Emily C Maggio            11 OWA-MR               1:35.54         DQ        
 -- Danielle Waithe           12 Express Swimming-MR  2:01.44         DQ        
 -- Bridget M Kearns          12 Express Swimming-MR  1:38.54         DQ        
 -- Roba Abdelrahman          12 Shy/Seals-MR         1:56.47         DQ        
 -- Katie Chang               11 Express Swimming-MR  1:41.72         DQ        
 -- Isabel J Shipman          12 EAST-MR              1:29.19         DQ        
 
Girls 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
          39.49  ZONE
          43.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Basira A Knight           12 UNMYM-NJ               37.97      38.82 ZONE   
  2 Maria A Trivino           12 FLY-MR                 38.92      39.44 ZONE   
  3 Marie E Lucas             12 Express Swimming-MR    38.70      39.92 JO     
  4 Jennifer Arana            11 FLY-MR                 40.96      40.79 JO     
  5 Tabitha Barbosa           12 Twisters-MR            40.45      40.84 JO     
  6 Kaitlyn M Gardner         11 EAST-MR                41.73      40.88 JO     
  7 Janae J Barrett           12 Twisters-MR            40.30      41.05 JO     
  8 Alexandra K Rubiano       12 Twisters-MR            40.37      41.12 JO     
  9 Victoria Tschoke          12 Sachem-MR              43.01      42.09 JO     
 10 Kristine J Vizcaino       12 North Shore-MR         51.53      42.79 JO     
 11 Elizabeth Kim             12 Twisters-MR            43.69      42.96 JO     
 12 Kelly A Quinn             12 Express Swimming-MR    42.47      43.69 JO     
 13 Wynona K Yu               12 Twisters-MR            44.33      43.79 JO     
 14 Hannah R Carlino          12 North Shore-MR         42.78      43.89 JO     
 15 Christie R Greff          12 Express Swimming-MR    42.48      44.30        
 16 Yee Chung Phang           11 FLY-MR                 43.08      44.31        
 17 Toniesha A Johnstone      11 NFS-MR                 43.83      44.32        
 18 Deirdre R McGrath         11 Express Swimming-MR    44.63      44.52        
 19 Krista M Raciti           11 EAST-MR                42.36      44.56        
 20 Christina Etienne         12 NYCC-MR                44.81      45.31        
 21 Jacqueline J Vani         11 Express Swimming-MR    43.69      45.95        
 22 Isabel J Shipman          12 EAST-MR                45.09      45.97        
 23 Ashley Lau                12 BASC-MR                52.29      46.39        
 24 Mira S Kamel              12 Twisters-MR            50.41      46.48        
 25 Clara Yan                 11 Express Swimming-MR    49.67      46.79        
 26 Wendy E Snyder            12 Pace-MR                44.60      47.18        
 27 Grace S Stanton           12 IA-MR                  47.03      47.42        
 28 Kaitlin N Hartigan        11 EAST-MR                50.78      47.75        
 29 Caroline A Poleway        11 EAST-MR                49.75      48.12        
 30 Nicole H Decrem           12 EAST-MR                47.61      48.41        
 31 Amanda Lau                12 BASC-MR                51.94      48.47        
 32 Tyla K Dwarica            12 NYCC-MR                46.45      48.99        
 33 Veronica Urbom            12 Sachem-MR              48.65      49.06        
 34 Amanda D McCULLOUGH       12 Twisters-MR            54.34      49.12        
 35 Kelly C Wicker            11 EAST-MR                51.50      49.24        
 36 Amanda J Perrone          12 North Shore-MR         51.53      49.75        
 37 Raine O'Sullivan          11 EAST-MR                49.17      50.90        
 38 Dana H Yu                 11 Express Swimming-MR    48.29      51.15        
 39 Bridget M Roche           12 IA-MR                  52.33      51.23        
 40 Kaleigh E O'Halloran      11 IA-MR                  49.70      51.36        
 41 Brittany Hurst            11 LBA-MR                 56.14      51.74        
 42 Katie M Graham            12 Express Swimming-MR    48.16      51.80        
 43 Christina Chase           11 LBA-MR                 58.28      51.91        
 44 Destiny S Wilson          11 NFS-MR                 48.43      52.34        
 45 Alejandra A Rosado        11 Twisters-MR            53.26      52.68        
 46 Marta Dziak               11 Twisters-MR            54.52      52.87        
 47 Ien LI                    11 Express Swimming-MR    51.85      53.44        
 48 Shannon M Lyver           11 IA-MR                  52.86      53.84        
 49 Gabby Sokan               11 NYCC-MR                53.63      54.13        
 50 Kerry Ann Bailey          11 NFS-MR                 53.32      54.83        
 51 Ciara B Corrigan          11 FLY-MR                 52.52      54.90        
 52 Danielle Waithe           12 Express Swimming-MR    53.51      55.16        
 53 Haley H Rodriguez         12 EAST-MR                51.58      55.62        
 54 Roba Abdelrahman          12 Shy/Seals-MR           54.07      56.11        
 55 Andrea M Taylor           12 Sachem-MR              56.17      56.30        
 56 Kai A Heslop              11 NFS-MR                    NT    1:05.59        
 -- Katie Chang               11 Express Swimming-MR    53.41         DQ        
 
Girls 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        1:26.69  ZONE
        1:35.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Amy P Hao                 12 FLY-MR               1:27.70    1:26.27 ZONE   
  2 Tabitha Barbosa           12 Twisters-MR          1:33.68    1:28.40 JO     
  3 Maria A Trivino           12 FLY-MR               1:26.03    1:28.75 JO     
  4 Sam P Clark               12 EAST-MR              1:25.29    1:29.01 JO     
  5 Janae J Barrett           12 Twisters-MR          1:28.66    1:31.21 JO     
  6 Elizabeth Kim             12 Twisters-MR          1:34.15    1:31.90 JO     
  7 Kaitlyn M Gardner         11 EAST-MR              1:29.73    1:32.04 JO     
  8 Meredith Hansalik         12 BASC-MR              1:41.13    1:32.82 JO     
  9 Kelly A Quinn             12 Express Swimming-MR  1:36.08    1:33.75 JO     
 10 Kristine J Vizcaino       12 North Shore-MR       1:34.28    1:34.09 JO     
 11 Jane V Posner             12 TAC-NJ               1:33.52    1:34.39 JO     
 12 Krista M Raciti           11 EAST-MR              1:32.18    1:35.95 JO     
 13 Hannah R Carlino          12 North Shore-MR       1:31.86    1:36.26        
 14 Yee Chung Phang           11 FLY-MR               1:35.53    1:36.43        
 15 Deirdre R McGrath         11 Express Swimming-MR  1:37.22    1:36.90        
 16 Christie R Greff          12 Express Swimming-MR  1:36.05    1:36.92        
 17 Ashley Lau                12 BASC-MR              1:46.01    1:37.68        
 18 Olivia A Balderes         12 NYCC-MR              1:37.07    1:38.04        
 19 Kelly E Xue               12 HS-MR                1:35.01    1:38.28        
 20 Kim S Sembrano            11 Montclair-NJ         1:43.47    1:38.34        
 21 Christina Etienne         12 NYCC-MR              1:41.22    1:39.31        
 22 Amanda Lau                12 BASC-MR              1:45.73    1:40.31        
 23 Jordyn A Norris           11 Montclair-NJ         1:41.99    1:41.16        
 24 Gaby V Susz               11 EAST-MR              1:37.23    1:41.20        
 25 Julia Y Chen              11 FLY-MR               1:40.78    1:41.62        
 26 Corley A Miller           12 Sachem-MR            1:37.60    1:42.51        
 27 Amy Furusho               11 Twisters-MR          1:59.99    1:43.23        
 28 Nicole H Decrem           12 EAST-MR              1:43.52    1:43.51        
 29 Grace S Stanton           12 IA-MR                1:44.68    1:43.55        
 30 Gloria G WU               12 Twisters-MR          1:49.96    1:44.42        
 31 Caroline A Poleway        11 EAST-MR              1:42.55    1:44.67        
 32 Dana H Yu                 11 Express Swimming-MR  1:48.74    1:44.91        
 33 Meaghan E Scheck          12 IA-MR                     NT    1:45.23        
 34 Adrie B Christiansen      12 Express Swimming-MR  1:43.33    1:45.46        
 35 Raine O'Sullivan          11 EAST-MR              1:47.62    1:45.60        
 36 Kristin E Cullinan        11 Montclair-NJ         1:49.59    1:47.59        
 37 Katie M Graham            12 Express Swimming-MR  1:44.87    1:47.99        
 38 Mira S Kamel              12 Twisters-MR          1:41.14    1:48.38        
 39 Ien LI                    11 Express Swimming-MR  1:52.30    1:50.05        
 40 Tyla K Dwarica            12 NYCC-MR              1:52.36    1:51.33        
 41 Kelly C Wicker            11 EAST-MR              1:53.93    1:52.22        
 42 Kaleigh E O'Halloran      11 IA-MR                1:59.90    1:52.77        
 43 Nikki M Creech            12 Montclair-NJ         2:01.39    1:55.15        
 44 Alejandra A Rosado        11 Twisters-MR          1:58.73    1:55.83        
 45 Haley H Rodriguez         12 EAST-MR              1:54.59    1:56.65        
 46 Ciaran H Lynch            11 North Shore-MR       1:57.85    1:56.77        
 47 Danielle K Poat           12 North Shore-MR       1:54.63    1:57.88        
 48 Danielle Waithe           12 Express Swimming-MR  2:01.55    1:59.64        
 49 Gabby Sokan               11 NYCC-MR              1:58.52    2:00.11        
 50 Bridget M Kearns          12 Express Swimming-MR  1:58.17    2:03.95        
 
Girls 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
          33.19  ZONE
          36.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jennifer Arana            11 FLY-MR                 32.48      33.07 ZONE   
  2 Alexandra K Rubiano       12 Twisters-MR            33.70      33.43 JO     
  3 Gaby V Susz               11 EAST-MR                34.31      34.64 JO     
  4 Wynona K Yu               12 Twisters-MR            35.93      35.09 JO     
  5 Emma C Klein              12 Pace-MR                33.90      35.17 JO     
  6 Amy P Hao                 12 FLY-MR                 34.50      35.37 JO     
  7 Sam P Clark               12 EAST-MR                36.18      35.75 JO     
  8 Rachel A Fain             11 Express Swimming-MR    36.91      36.21 JO     
  9 Megan E Gallagher         11 Pace-MR                36.30      36.48 JO     
 10 Caroline A Poleway        11 EAST-MR                35.14      36.60 JO     
 11 Hannah R Carlino          12 North Shore-MR         36.17      36.89 JO     
 12 Kellie Cannon             12 LBA-MR                 41.60      37.13        
 13 Kelly C Wicker            11 EAST-MR                39.25      37.28        
 14 Tiffany Catano            11 IA-MR                  38.27      37.43        
 15 Ana Trivino               12 FLY-MR                 36.09      37.89        
 16 Leah K O'Beirne           12 Montclair-NJ           39.22      37.97        
 17 Yee Chung Phang           11 FLY-MR                 39.35      38.86        
 18 Annys Bai                 12 FLY-MR                 38.17      39.14        
 19 Basira A Knight           12 UNMYM-NJ               38.61      39.15        
 19 Jamie N Palumbo           11 Express Swimming-MR    38.92      39.15        
 21 Olivia A Balderes         12 NYCC-MR                38.57      39.20        
 22 Seanna T Barrett          11 Express Swimming-MR    38.91      39.26        
 23 Nicole H Decrem           12 EAST-MR                38.95      39.54        
 24 Krista M Raciti           11 EAST-MR                43.05      40.37        
 25 Kelly E Xue               12 HS-MR                  38.74      40.39        
 26 Mira S Kamel              12 Twisters-MR            43.56      41.21        
 27 Emily C Maggio            11 OWA-MR                 47.74      41.36        
 28 Julie D Aguirre           12 HS-MR                  40.08      41.38        
 28 Amy Furusho               11 Twisters-MR            50.21      41.38        
 30 Caitlin Lawler            11 Express Swimming-MR    41.27      41.56        
 31 Alejandra A Rosado        11 Twisters-MR            42.99      42.51        
 31 Adrie B Christiansen      12 Express Swimming-MR    42.38      42.51        
 33 Zakiyyah Job              11 LBA-MR                 49.33      42.52        
 34 Ewa Wojciechowska         12 BASC-MR                47.99      42.80        
 35 Haley H Rodriguez         12 EAST-MR                49.02      43.00        
 36 Wendy E Snyder            12 Pace-MR                40.30      43.27        
 37 Raine O'Sullivan          11 EAST-MR                43.28      43.42        
 38 Gabby Sokan               11 NYCC-MR                42.78      43.70        
 39 Kristen N Noonan          12 Express Swimming-MR    41.67      43.79        
 40 Kelly Reyes               11 FLY-MR                 44.93      43.86        
 41 Nicole Lee                11 Farmingdale-MR         45.79      44.74        
 42 Grace S Stanton           12 IA-MR                  43.34      44.91        
 43 Danielle Cammarosano      11 LBA-MR                 51.19      46.20        
 44 Kaleigh E O'Halloran      11 IA-MR                  42.71      46.39        
 45 Nora E McNULTY            12 Twisters-MR            45.31      46.89        
 46 Bridget M Roche           12 IA-MR                  47.24      47.52        
 47 Marta Dziak               11 Twisters-MR            46.50      47.58        
 48 Alexandra JO J Gruber     12 LBA-MR                 51.39      49.65        
 49 Amanda J Perrone          12 North Shore-MR         46.55      51.20        
 50 Ciara B Corrigan          11 FLY-MR                 45.78      51.56        
 51 Kaitlyn M Gardner         11 EAST-MR                45.33      51.95        
 52 Brittany B Burgess        12 LBA-MR                 53.45      52.01        
 53 Jacqueline R Gruber       11 LBA-MR                 56.38      58.67        
 
Girls 11-12 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        1:13.79  ZONE
        1:25.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jennifer Arana            11 FLY-MR               1:12.02    1:12.88 ZONE   
  2 Marie E Lucas             12 Express Swimming-MR  1:14.56    1:13.74 ZONE   
  3 Jennifer Nash             12 LBA-MR               1:21.89    1:21.40 JO     
  4 Emma C Klein              12 Pace-MR              1:20.10    1:23.10 JO     
  5 Corley A Miller           12 Sachem-MR            1:25.43    1:24.35 JO     
  6 Brigitti S Cruz           12 Twisters-MR          1:22.01    1:24.78 JO     
  7 Kim S Sembrano            11 Montclair-NJ         1:17.89    1:25.26 JO     
  8 Kellie Cannon             12 LBA-MR               1:25.63    1:25.35 JO     
  9 Leah K O'Beirne           12 Montclair-NJ         1:36.01    1:25.79 JO     
 10 Megan E Gallagher         11 Pace-MR              1:23.30    1:26.74        
 11 Caroline A Poleway        11 EAST-MR              1:22.40    1:26.75        
 12 Ana Trivino               12 FLY-MR               1:26.85    1:26.79        
 13 Hannah R Carlino          12 North Shore-MR       1:23.75    1:28.07        
 14 Kaitlin N Hartigan        11 EAST-MR              1:24.82    1:29.65        
 15 Jamie N Palumbo           11 Express Swimming-MR  1:26.76    1:30.04        
 16 Yee Chung Phang           11 FLY-MR               1:31.67    1:30.47        
 17 Tiffany Catano            11 IA-MR                1:24.34    1:30.83        
 18 Isabel J Shipman          12 EAST-MR              1:37.37    1:31.22        
 19 Nicole H Decrem           12 EAST-MR              1:33.10    1:36.62        
 20 Kristin E Cullinan        11 Montclair-NJ         1:30.33    1:36.81        
 21 Kristine J Vizcaino       12 North Shore-MR       1:31.60    1:37.87        
 22 Kelly C Wicker            11 EAST-MR              1:57.78    1:39.20        
 23 Alejandra A Rosado        11 Twisters-MR          1:38.35    1:39.98        
 24 Zakiyyah Job              11 LBA-MR               1:54.14    1:41.15        
 25 Krista M Raciti           11 EAST-MR              1:33.04    1:44.24        
 26 Haley H Rodriguez         12 EAST-MR              1:43.45    1:44.36        
 27 Grace S Stanton           12 IA-MR                1:32.30    1:45.90        
 28 Gabby Sokan               11 NYCC-MR              1:45.37    1:46.11        
 29 Brittany B Burgess        12 LBA-MR               1:57.22    1:53.43        
 30 Nikki M Creech            12 Montclair-NJ         1:49.20    2:00.22        
 31 Sarabeth G Murray         11 Montclair-NJ         1:43.28    2:03.63        
 32 Sierra V Nelson           11 NFS-MR               2:22.48    2:17.19        
 
Girls 11-12 400 LC Meter IM
===============================================================================
        6:25.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marie E Lucas             12 Express Swimming-MR  5:30.94    5:33.26 JO     
                1:14.61   2:41.28 (1:26.67)   4:18.49 (1:37.21)   5:33.26 (1:14.77)
  2 Jennifer Arana            11 FLY-MR               5:39.49    5:43.16 JO     
                1:17.01   2:46.98 (1:29.97)   4:25.35 (1:38.37)   5:43.16 (1:17.81)
  3 Tabitha Barbosa           12 Twisters-MR          6:31.22    5:53.03 JO     
                1:22.01   2:51.35 (1:29.34)   4:32.96 (1:41.61)   5:53.03 (1:20.07)
  4 Maria A Trivino           12 FLY-MR               6:15.00    6:05.72 JO     
                1:26.23   2:59.70 (1:33.47)   4:42.40 (1:42.70)   6:05.72 (1:23.32)
  5 Samantha P Santos         12 FLY-MR               6:00.00    6:09.93 JO     
                1:26.55   2:59.92 (1:33.37)   4:49.95 (1:50.03)   6:09.93 (1:19.98)
  6 Jennifer Nash             12 LBA-MR               6:20.00    6:10.40 JO     
                1:27.86   3:01.85 (1:33.99)   4:49.14 (1:47.29)   6:10.40 (1:21.26)
  7 Brigitti S Cruz           12 Twisters-MR          6:26.64    6:25.01 JO     
                1:29.53   3:04.34 (1:34.81)   5:00.94 (1:56.60)   6:25.01 (1:24.07)
  8 Yee Chung Phang           11 FLY-MR               6:30.00    6:35.20        
                1:36.00   3:22.25 (1:46.25)   5:07.03 (1:44.78)   6:35.20 (1:28.17)
  9 Meaghan E Scheck          12 IA-MR                6:20.11    6:40.18        
                1:38.75   3:21.23 (1:42.48)   5:14.23 (1:53.00)   6:40.18 (1:25.95)
 10 Ana Trivino               12 FLY-MR               6:45.51    6:43.97        
                1:32.38   3:11.87 (1:39.49)   5:12.14 (2:00.27)   6:43.97 (1:31.83)
 11 Greta M Farrell           11 OWA-MR               7:00.00    7:07.05        
                1:47.73   3:31.00 (1:43.27)   5:37.16 (2:06.16)   7:07.05 (1:29.89)
 
Girls 11-12 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    2:07.15    2:04.43        
                1:02.41   2:04.43 (1:02.02)                                        
  2 Montclair YMCA-NJ  'A'                            2:24.54    2:14.08        
                1:09.57   2:14.08 (1:04.51)                                        
  3 Pace Setter Swim Team-MR  'A'                          NT    2:15.49        
                1:09.66   2:15.49 (1:05.83)                                        
  4 Long Island Express-MR  'A'                       2:10.97    2:15.57        
                1:07.82   2:15.57 (1:07.75)                                        
  5 Islip Aquatics-MR  'B'                            2:05.91    2:17.61        
                1:09.04   2:17.61 (1:08.57)                                        
  6 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       2:18.45    2:21.03        
                1:11.50   2:21.03 (1:09.53)                                        
  7 LaGuardia Aquatic Club-MR  'B'                    2:19.43    2:21.26        
                1:11.46   2:21.26 (1:09.80)                                        
  8 Blue Arrow Swim Club-MR  'A'                      2:20.42    2:22.68        
                1:13.36   2:22.68 (1:09.32)                                        
 -- Flushing YMCA-MR  'A'                             2:07.29         DQ        
                1:02.75        DQ (1:02.39)                                        
 
Girls 11-12 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    4:36.92    4:37.84        
                1:09.15   2:18.64 (1:09.49)     2:35.16 (16.52)   4:37.84 (2:02.68)
  2 LaGuardia Aquatic Club-MR  'B'                    5:12.95    5:24.96        
                1:32.22   2:56.57 (1:24.35)   4:09.83 (1:13.26)   5:24.96 (1:15.13)
 -- Flushing YMCA-MR  'A'                             4:45.00         DQ        
                1:08.96   2:26.19 (1:17.23)   3:35.86 (1:09.67)        DQ (1:09.15)
 -- Montclair YMCA-NJ  'A'                            5:07.81         DQ        
                1:25.24     1:47.32 (22.08)   3:06.81 (1:19.49)        DQ (2:25.08)
 
Girls 11-12 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    2:19.64    2:20.68        
                1:15.42   2:20.68 (1:05.26)                                        
  2 Long Island Express-MR  'A'                       2:24.53    2:30.09        
                1:23.44   2:30.09 (1:06.65)                                        
  3 LaGuardia Aquatic Club-MR  'B'                    2:35.99    2:36.47        
                1:22.72   2:36.47 (1:13.75)                                        
  4 Pace Setter Swim Team-MR  'A'                     2:45.00    2:36.76        
                1:27.21   2:36.76 (1:09.55)                                        
  5 Islip Aquatics-MR  'B'                            2:25.90    2:37.16        
                1:26.91   2:37.16 (1:10.25)                                        
 -- Flushing YMCA-MR  'A'                             2:28.00         DQ        
                1:19.70        DQ (1:05.36)                                        
 -- Montclair YMCA-NJ  'A'                            2:40.64         DQ        
                1:18.47        DQ (1:14.31)                                        
 
Girls 11-12 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    5:08.61    5:08.71        
                1:19.35   2:47.59 (1:28.24)   4:00.67 (1:13.08)   5:08.71 (1:08.04)
  2 Flushing YMCA-MR  'A'                             5:15.00    5:12.27        
                1:22.00   2:50.62 (1:28.62)   4:04.49 (1:13.87)   5:12.27 (1:07.78)
  3 Montclair YMCA-NJ  'A'                            5:41.84    5:51.82        
                1:35.78     2:02.72 (26.94)   4:38.78 (2:36.06)   5:51.82 (1:13.04)
  4 Long Island Express-MR  'A'                       5:17.71    6:06.40        
                1:35.33   3:17.07 (1:41.74)   4:43.10 (1:26.03)   6:06.40 (1:23.30)
 
Girls 12 & Under 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jennifer Arana            11 FLY-MR               2:38.58    2:40.18        
                1:16.85   2:40.18 (1:23.33)                                        
  2 Alexandra K Rubiano       12 Twisters-MR          2:42.12    2:41.73        
                1:17.87   2:41.73 (1:23.86)                                        
  3 Tabitha Barbosa           12 Twisters-MR          3:04.46    2:46.34        
                1:19.62   2:46.34 (1:26.72)                                        
  4 Amy P Hao                 12 FLY-MR               2:44.14    2:47.81        
                1:21.39   2:47.81 (1:26.42)                                        
  5 Wynona K Yu               12 Twisters-MR          2:50.43    2:50.50        
                1:21.79   2:50.50 (1:28.71)                                        
  6 Leah K O'Beirne           12 Montclair-NJ         2:53.66    2:50.84        
                1:22.26   2:50.84 (1:28.58)                                        
  7 Maria A Trivino           12 FLY-MR               2:49.42    2:50.91        
                1:23.04   2:50.91 (1:27.87)                                        
  8 Samantha P Santos         12 FLY-MR               2:50.57    2:53.40        
                1:23.95   2:53.40 (1:29.45)                                        
  9 Megan E Gallagher         11 Pace-MR              2:55.20    2:54.53        
                1:22.64   2:54.53 (1:31.89)                                        
 10 Kellie Cannon             12 LBA-MR               3:10.49    2:57.74        
                1:25.57   2:57.74 (1:32.17)                                        
 11 Emma C Klein              12 Pace-MR              2:54.90    2:58.92        
                1:25.89   2:58.92 (1:33.03)                                        
 12 Basira A Knight           12 UNMYM-NJ             2:58.06    2:59.35        
                1:28.82   2:59.35 (1:30.53)                                        
 13 Janae J Barrett           12 Twisters-MR          3:01.31    3:00.51        
                1:29.53   3:00.51 (1:30.98)                                        
 14 Tiffany Catano            11 IA-MR                2:55.98    3:01.70        
                1:26.63   3:01.70 (1:35.07)                                        
 15 Kim S Sembrano            11 Montclair-NJ         2:55.59    3:02.42        
                1:23.07   3:02.42 (1:39.35)                                        
 16 Kelly A Quinn             12 Express Swimming-MR  2:58.64    3:03.73        
                1:28.20   3:03.73 (1:35.53)                                        
 17 Yee Chung Phang           11 FLY-MR               3:11.29    3:03.82        
                1:31.51   3:03.82 (1:32.31)                                        
 18 Corley A Miller           12 Sachem-MR            2:59.26    3:04.07        
                1:32.29   3:04.07 (1:31.78)                                        
 19 Ana Trivino               12 FLY-MR               2:57.39    3:04.29        
                1:26.93   3:04.29 (1:37.36)                                        
 20 Annys Bai                 12 FLY-MR               2:55.14    3:06.05        
                1:28.50   3:06.05 (1:37.55)                                        
 21 Taylor R McClung          11 Pace-MR              3:08.20    3:06.52        
                1:30.36   3:06.52 (1:36.16)                                        
 22 Krystal Lara              10 BASC-MR              2:55.99    3:06.77        
                1:27.92   3:06.77 (1:38.85)                                        
 23 Kelly E Xue               12 HS-MR                3:01.08    3:07.65        
                1:30.39   3:07.65 (1:37.26)                                        
 24 Morgan Harrington         10 LBA-MR               3:15.93    3:08.15        
                1:27.75   3:08.15 (1:40.40)                                        
 25 Christie R Greff          12 Express Swimming-MR  3:09.26    3:08.17        
                1:34.70   3:08.17 (1:33.47)                                        
 26 Gabriela Almeida          10 Twisters-MR          3:11.28    3:08.58        
                1:32.07   3:08.58 (1:36.51)                                        
 27 Mackenzie Coleman         10 IA-MR                3:11.14    3:10.12        
                1:32.10   3:10.12 (1:38.02)                                        
 28 Irene J Park               9 Twisters-MR          3:24.38    3:10.67        
                1:29.44   3:10.67 (1:41.23)                                        
 29 Julie D Aguirre           12 HS-MR                3:10.94    3:11.13        
                1:33.53   3:11.13 (1:37.60)                                        
 30 Deirdre R McGrath         11 Express Swimming-MR  3:15.11    3:13.31        
                1:38.29   3:13.31 (1:35.02)                                        
 31 Jordyn A Norris           11 Montclair-NJ         3:18.69    3:13.72        
                1:35.16   3:13.72 (1:38.56)                                        
 32 Meaghan E Scheck          12 IA-MR                     NT    3:14.10        
                1:34.80   3:14.10 (1:39.30)                                        
 33 Julia Y Chen              11 FLY-MR               3:09.31    3:14.33        
                1:36.69   3:14.33 (1:37.64)                                        
 34 Grace S Stanton           12 IA-MR                3:24.02    3:15.04        
                1:37.07   3:15.04 (1:37.97)                                        
 35 Kristine J Vizcaino       12 North Shore-MR       3:11.05    3:15.29        
                1:36.67   3:15.29 (1:38.62)                                        
 36 Olivia K Winkeler         10 North Shore-MR       3:26.36    3:15.79        
                1:29.25   3:15.79 (1:46.54)                                        
 37 Rachel A Fain             11 Express Swimming-MR  3:20.49    3:16.35        
                1:33.53   3:16.35 (1:42.82)                                        
 38 Riley R Heiblim           10 Montclair-NJ         3:06.98    3:18.35        
                1:36.94   3:18.35 (1:41.41)                                        
 39 Bridget M Roche           12 IA-MR                3:22.11    3:19.32        
                1:37.56   3:19.32 (1:41.76)                                        
 40 Nerissa L Santa Cruz       9 Montclair-NJ         3:10.46    3:20.17        
                1:35.10   3:20.17 (1:45.07)                                        
 41 Greta M Farrell           11 OWA-MR               3:32.88    3:23.59        
                1:40.89   3:23.59 (1:42.70)                                        
 41 Amanda M Fung             10 Big Blue-MR          3:28.60    3:23.59        
                1:38.79   3:23.59 (1:44.80)                                        
 43 Olivia J Santos           10 FLY-MR               3:27.84    3:24.04        
                1:37.34   3:24.04 (1:46.70)                                        
 44 Kristin E Cullinan        11 Montclair-NJ         3:19.65    3:24.20        
                1:39.73   3:24.20 (1:44.47)                                        
 45 Kristen N Noonan          12 Express Swimming-MR  3:19.97    3:24.32        
                1:40.11   3:24.32 (1:44.21)                                        
 46 Hannah R O'Halloran        9 Montclair-NJ         3:18.76    3:24.57        
                1:39.28   3:24.57 (1:45.29)                                        
 47 Danielle K Poat           12 North Shore-MR            NT    3:24.98        
                1:35.12   3:24.98 (1:49.86)                                        
 48 Emily S O'Halloran         9 Montclair-NJ              NT    3:29.20        
                1:39.92   3:29.20 (1:49.28)                                        
 49 Kassey Gonzalez           10 Big Blue-MR          3:27.30    3:31.10        
                1:39.87   3:31.10 (1:51.23)                                        
 50 Irene Du                  10 FLY-MR               4:15.00    3:31.38        
                1:43.71   3:31.38 (1:47.67)                                        
 51 Julia Hou                  9 Twisters-MR          3:42.00    3:32.44        
                1:41.88   3:32.44 (1:50.56)                                        
 52 Erin Boyle                10 IA-MR                3:27.92    3:36.70        
                1:47.52   3:36.70 (1:49.18)                                        
 53 Kayla M Balling           10 Farmingdale-MR       3:33.52    3:37.55        
                1:44.89   3:37.55 (1:52.66)                                        
 54 Bridget M Kearns          12 Express Swimming-MR  3:26.26    3:40.63        
                1:48.08   3:40.63 (1:52.55)                                        
 55 Nicole Lee                11 Farmingdale-MR       3:39.89    3:42.12        
                1:41.00   3:42.12 (2:01.12)                                        
 56 Nikki M Creech            12 Montclair-NJ         3:28.47    3:42.83        
                1:49.32   3:42.83 (1:53.51)                                        
 57 Ashley J Hart              8 North Shore-MR       3:25.43    3:46.38        
 58 Rebecca R Markunas         9 FLY-MR               4:07.57    3:50.34        
                1:51.36   3:50.34 (1:58.98)                                        
 59 Sara N Digiovanni          9 FLY-MR               4:15.00    4:01.46        
                2:05.01   4:01.46 (1:56.45)                                        
 60 Michelle Nathanson        10 FLY-MR               3:45.00    4:33.27        
                2:12.64   4:33.27 (2:20.63)                                        
 
Girls 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          29.49  ZONE
          31.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sarah Bouzarouata         14 Twisters-MR            28.80      29.26 ZONE   
  2 Elle J Anastasiou         14 Pace-MR                29.50      29.60 JO     
  3 Monica C Nunez            13 RY-NJ                  29.47      30.23 JO     
  4 Yuria Haruki              14 Twisters-MR            28.79      30.24 JO     
  5 Eilish C Devine           14 RY-NJ                  30.11      30.54 JO     
  6 Angela Sun                13 Twisters-MR            29.52      30.67 JO     
  7 Jessica M Fabrizio        13 North Shore-MR         31.09      30.81 JO     
  8 Marielle E Pavek          13 Sachem-MR              31.47      30.87 JO     
  9 Natalia M Wilkins         13 Express Swimming-MR    30.54      30.93 JO     
 10 Joyce B Kwok              13 FLY-MR                 30.38      30.99 JO     
 11 Taylor A Buckley          13 Sachem-MR              31.05      31.09 JO     
 12 Alexandra H Donnelly      14 North Shore-MR         31.50      31.11 JO     
 13 Sally Lim                 14 FLY-MR                 30.90      31.12 JO     
 14 Heather R Miller          14 Sachem-MR              31.45      31.20 JO     
 15 Stephanie M Malyszka      13 COND-MR                30.80      31.22 JO     
 16 Yookee K Roh              13 RY-NJ                  30.80      31.49 JO     
 17 Valerie A Zeffiro         13 Sachem-MR              30.75      31.54 JO     
 18 Caitlin N Brown           13 HS-MR                  30.22      31.66 JO     
 19 Caryn A Smith             14 OWA-MR                 30.68      32.00        
 20 Gabrielle Barcklow        13 Express Swimming-MR    30.56      32.08        
 21 Natasha L Senken          14 OWA-MR                 31.53      32.20        
 22 Emma L Miller             13 FLY-MR                 32.63      32.22        
 23 Erin T Kenny              14 Express Swimming-MR    31.00      32.36        
 24 Maggie P Yeung            14 Twisters-MR            30.68      32.43        
 25 Daniela Giraldo           13 FLY-MR                 31.36      32.61        
 26 Samma L Regan             13 Montclair-NJ           32.39      32.63        
 27 Rachel Parker             14 OWA-MR                 30.51      32.69        
 28 Brannan A Carlucci        14 COND-MR                31.92      32.91        
 29 Caroline Laskowski        14 Twisters-MR            32.15      32.94        
 30 Katie J Chung             13 COND-MR                32.48      33.09        
 31 Calla Kennedy             13 NYCC-MR                31.72      33.12        
 32 Megan Brady               13 LBA-MR                 29.62      33.23        
 33 Lilian Chen               13 Express Swimming-MR    33.00      33.33        
 34 Audrey M McLean           13 Montclair-NJ           33.41      33.36        
 35 Beccy M Brown             14 OWA-MR                 32.68      33.37        
 36 Lee E Boomer              14 NYCC-MR                33.59      33.46        
 37 Gab A Dibernardo          14 Montclair-NJ           32.60      33.52        
 38 Karly N Vera              13 Sachem-MR              33.52      34.01        
 39 Kayla M Young             13 Express Swimming-MR    35.50      34.10        
 40 Katie G Cannatella        14 Express Swimming-MR    33.31      34.12        
 41 Marie E Clarkson          13 Express Swimming-MR    34.19      34.42        
 42 Darya Chernyshev          14 OWA-MR                 36.78      34.54        
 43 Susana Solis              13 LBA-MR                 35.61      34.57        
 44 Iris Leung                13 FLY-MR                 33.49      34.70        
 45 Georgina Walsh            13 NYCC-MR                34.91      34.78        
 46 Melina A Murray           13 Montclair-NJ           33.84      34.79        
 47 Lucevanie S Gedeon        13 LBA-MR                 37.16      35.11        
 48 Emma L Randall            13 Montclair-NJ           35.58      35.21        
 49 Neka Alston               13 LBA-MR                 36.69      35.39        
 50 Danielle R Shtab          13 Express Swimming-MR    34.84      35.59        
 51 Priya Gandhi              13 OWA-MR                 35.99      35.61        
 52 Justine Li                13 Express Swimming-MR    35.59      35.63        
 53 Ashley N Rosenbaum        14 Farmingdale-MR         35.68      36.08        
 54 Jordan A Bronson          14 Montclair-NJ           34.00      36.16        
 55 Jeni M DiGiovanni         13 FLY-MR                 34.52      36.21        
 56 Emily R Kearns            14 Express Swimming-MR    34.84      36.30        
 57 Allie N Stein             13 Montclair-NJ           34.89      36.47        
 58 Kayla M Tusa              14 Express Swimming-MR    36.79      36.49        
 59 Danielle J Flaherty       13 Farmingdale-MR         35.13      36.63        
 60 Leah Benzvi               13 Aquaflames-MR          36.96      38.18        
 61 Amanda J Pellegrino       14 Sachem-MR              35.88      38.20        
 62 Maria Loginova            13 Aquaflames-MR          37.41      38.51        
 63 Rita S Kamel              13 Twisters-MR            40.19      39.52        
 
Girls 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        1:04.09  ZONE
        1:09.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Annie Zhu                 13 Twisters-MR            59.55    1:00.66 ZONE   
  2 Jessica M Fabrizio        13 North Shore-MR       1:05.17    1:04.96 JO     
  3 Monica C Nunez            13 RY-NJ                1:03.52    1:05.45 JO     
  4 Yuria Haruki              14 Twisters-MR          1:03.26    1:05.47 JO     
  5 Natalia M Wilkins         13 Express Swimming-MR  1:06.75    1:05.56 JO     
  6 Angela Sun                13 Twisters-MR          1:05.06    1:05.89 JO     
  7 Elle J Anastasiou         14 Pace-MR              1:03.40    1:05.95 JO     
  8 Joyce B Kwok              13 FLY-MR               1:06.21    1:05.97 JO     
  9 Alexandra H Donnelly      14 North Shore-MR       1:05.61    1:06.40 JO     
 10 Megan Brady               13 LBA-MR               1:06.01    1:06.45 JO     
 11 Megan P Waring            14 OWA-MR               1:06.42    1:06.74 JO     
 12 Caryn A Smith             14 OWA-MR               1:05.79    1:07.63 JO     
 13 Marielle E Pavek          13 Sachem-MR            1:08.30    1:08.14 JO     
 14 Natasha L Senken          14 OWA-MR               1:06.36    1:08.32 JO     
 15 Eleonora Mazzetti         14 FLY-MR               1:07.49    1:08.48 JO     
 16 Caitlin N Brown           13 HS-MR                1:06.31    1:08.99 JO     
 17 Valerie A Zeffiro         13 Sachem-MR            1:05.74    1:09.06 JO     
 18 Katie J Chung             13 COND-MR              1:10.75    1:09.33 JO     
 19 Daniela Giraldo           13 FLY-MR               1:07.51    1:09.97 JO     
 20 Erika Winkler             13 NYCC-MR              1:09.19    1:10.06        
 21 Sally Lim                 14 FLY-MR               1:09.12    1:10.20        
 22 Lilian Chen               13 Express Swimming-MR  1:10.84    1:10.76        
 23 Gabrielle Barcklow        13 Express Swimming-MR  1:06.62    1:11.02        
 24 Shannon C Quinn           14 Express Swimming-MR  1:10.68    1:11.57        
 25 Vanessa L Wilcox          14 NFS-MR               1:09.20    1:12.49        
 26 Emma L Miller             13 FLY-MR               1:11.33    1:13.00        
 27 Brannan A Carlucci        14 COND-MR              1:12.18    1:13.67        
 28 Audrey M McLean           13 Montclair-NJ         1:11.30    1:13.82        
 29 Taylour A Mauro           13 Montclair-NJ         1:12.25    1:14.04        
 30 Gab A Dibernardo          14 Montclair-NJ         1:14.86    1:14.38        
 31 Allie N Stein             13 Montclair-NJ         1:12.31    1:14.95        
 32 Lee E Boomer              14 NYCC-MR              1:12.04    1:15.65        
 33 Danielle R Shtab          13 Express Swimming-MR  1:15.67    1:15.74        
 34 Miesha K Dans             14 Express Swimming-MR  1:13.69    1:15.76        
 35 Beccy M Brown             14 OWA-MR               1:12.67    1:15.79        
 36 Iris Leung                13 FLY-MR               1:14.08    1:16.31        
 37 Jordan A Bronson          14 Montclair-NJ         1:13.33    1:16.59        
 38 Rachel Lawler             14 Express Swimming-MR  1:15.13    1:17.16        
 39 Hannah R Raskin-Gross     14 Montclair-NJ         1:16.29    1:17.70        
 40 Georgina Walsh            13 NYCC-MR              1:17.73    1:18.45        
 41 Neka Alston               13 LBA-MR               1:22.58    1:18.46        
 42 Marie E Clarkson          13 Express Swimming-MR  1:16.77    1:18.78        
 43 Mary Elizabeth Ilardi     13 Sachem-MR            1:20.72    1:19.40        
 44 Emily R Kearns            14 Express Swimming-MR  1:16.63    1:19.51        
 45 Yulia Khoruzhik           14 Shy/Seals-MR         1:19.30    1:19.75        
 46 Kayla M Tusa              14 Express Swimming-MR  1:18.63    1:21.07        
 47 Priya Gandhi              13 OWA-MR               1:18.84    1:21.10        
 48 Ashley N Rosenbaum        14 Farmingdale-MR       1:17.44    1:21.11        
 49 Danielle J Flaherty       13 Farmingdale-MR       1:17.69    1:22.51        
 50 Anna Goncharova           14 OWA-MR               1:25.00    1:27.26        
 51 Sophia A Koukoulas        13 Express Swimming-MR  1:23.45    1:27.38        
 52 Ashley A Bailey           13 NFS-MR               1:27.40    1:31.14        
 53 Khadija Z Abraham         13 NFS-MR               1:41.79    1:42.39        
 54 Maya T Hawkins            13 NFS-MR               1:35.01    1:44.01        
 
Girls 13-14 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        2:18.69  ZONE
        2:30.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jessica M Fabrizio        13 North Shore-MR       2:19.51    2:18.10 ZONE   
                1:06.06   2:18.10 (1:12.04)                                        
  2 Sarah Bouzarouata         14 Twisters-MR          2:19.97    2:20.51 JO     
                1:06.79   2:20.51 (1:13.72)                                        
  3 Kelly McGrath             14 Express Swimming-MR  2:19.60    2:20.93 JO     
                1:07.60   2:20.93 (1:13.33)                                        
  4 Casey L Francis           13 Express Swimming-MR  2:22.88    2:25.34 JO     
                1:10.26   2:25.34 (1:15.08)                                        
  5 Alexandra H Donnelly      14 North Shore-MR       2:22.69    2:25.44 JO     
                1:09.55   2:25.44 (1:15.89)                                        
  6 Megan Brady               13 LBA-MR               2:23.99    2:25.58 JO     
                1:10.03   2:25.58 (1:15.55)                                        
  7 Natalia M Wilkins         13 Express Swimming-MR  2:25.36    2:26.15 JO     
                1:10.52   2:26.15 (1:15.63)                                        
  8 Natasha L Senken          14 OWA-MR               2:26.91    2:26.24 JO     
                1:11.34   2:26.24 (1:14.90)                                        
  9 Caryn A Smith             14 OWA-MR               2:24.21    2:26.25 JO     
                1:11.64   2:26.25 (1:14.61)                                        
 10 Daniela Giraldo           13 FLY-MR               2:23.94    2:27.44 JO     
                1:12.34   2:27.44 (1:15.10)                                        
 11 Katie J Chung             13 COND-MR              2:31.62    2:27.47 JO     
                1:12.15   2:27.47 (1:15.32)                                        
 12 Erika Winkler             13 NYCC-MR              2:30.19    2:27.93 JO     
                1:13.04   2:27.93 (1:14.89)                                        
 13 Heather R Miller          14 Sachem-MR            2:28.88    2:29.22 JO     
                1:12.83   2:29.22 (1:16.39)                                        
 14 Monica C Nunez            13 RY-NJ                2:21.20    2:29.82 JO     
                1:12.06   2:29.82 (1:17.76)                                        
 15 Caitlin N Brown           13 HS-MR                2:31.11    2:31.77        
                1:13.48   2:31.77 (1:18.29)                                        
 16 Shannon C Quinn           14 Express Swimming-MR  2:31.58    2:31.81        
                1:13.44   2:31.81 (1:18.37)                                        
 17 Lilian Chen               13 Express Swimming-MR  2:32.00    2:32.96        
                1:12.37   2:32.96 (1:20.59)                                        
 18 Sally Lim                 14 FLY-MR               2:28.54    2:34.39        
                1:14.77   2:34.39 (1:19.62)                                        
 19 Eleonora Mazzetti         14 FLY-MR               2:32.23    2:35.23        
                1:12.97   2:35.23 (1:22.26)                                        
 20 Emma L Miller             13 FLY-MR               2:37.10    2:37.51        
                1:15.58   2:37.51 (1:21.93)                                        
 21 Audrey M McLean           13 Montclair-NJ         2:33.22    2:38.08        
                1:16.70   2:38.08 (1:21.38)                                        
 22 Melina A Murray           13 Montclair-NJ         2:39.53    2:38.92        
                1:17.60   2:38.92 (1:21.32)                                        
 23 Allie N Stein             13 Montclair-NJ         2:33.79    2:38.96        
                1:17.61   2:38.96 (1:21.35)                                        
 24 Beccy M Brown             14 OWA-MR               2:38.39    2:41.61        
                1:18.23   2:41.61 (1:23.38)                                        
 25 Emily C Rodgers           13 Montclair-NJ         2:33.72    2:43.28        
                1:19.88   2:43.28 (1:23.40)                                        
 26 Taylour A Mauro           13 Montclair-NJ         2:44.76    2:43.38        
                1:18.95   2:43.38 (1:24.43)                                        
 27 Brannan A Carlucci        14 COND-MR              2:44.63    2:44.22        
                1:20.54   2:44.22 (1:23.68)                                        
 28 Rachel Lawler             14 Express Swimming-MR  2:42.74    2:45.11        
                1:17.64   2:45.11 (1:27.47)                                        
 29 Gabrielle Porcaro         14 Montclair-NJ         2:43.73    2:46.35        
                1:19.79   2:46.35 (1:26.56)                                        
 29 Katie A Cullinan          13 Montclair-NJ         2:36.06    2:46.35        
                1:21.18   2:46.35 (1:25.17)                                        
 31 Lee E Boomer              14 NYCC-MR              2:36.22    2:46.40        
                1:21.37   2:46.40 (1:25.03)                                        
 32 Marie E Clarkson          13 Express Swimming-MR  2:45.04    2:48.52        
                1:21.97   2:48.52 (1:26.55)                                        
 33 Jordan A Bronson          14 Montclair-NJ         2:37.39    2:48.56        
                1:23.24   2:48.56 (1:25.32)                                        
 34 Gab A Dibernardo          14 Montclair-NJ         2:36.58    2:48.75        
                1:22.34   2:48.75 (1:26.41)                                        
 35 Danielle R Shtab          13 Express Swimming-MR  2:51.62    2:49.00        
                1:23.15   2:49.00 (1:25.85)                                        
 36 Darya Chernyshev          14 OWA-MR               2:50.00    2:49.30        
                1:22.94   2:49.30 (1:26.36)                                        
 37 Emily R Kearns            14 Express Swimming-MR  2:41.36    2:49.64        
                1:21.87   2:49.64 (1:27.77)                                        
 38 Hannah R Raskin-Gross     14 Montclair-NJ         2:46.88    2:51.28        
                1:21.00   2:51.28 (1:30.28)                                        
 39 Iris Leung                13 FLY-MR               2:42.91    2:51.48        
                1:21.37   2:51.48 (1:30.11)                                        
 40 Susana Solis              13 LBA-MR               2:49.91    2:51.51        
                1:23.06   2:51.51 (1:28.45)                                        
 41 Kayla M Tusa              14 Express Swimming-MR  2:52.62    2:51.87        
                1:23.84   2:51.87 (1:28.03)                                        
 42 Georgina Walsh            13 NYCC-MR              3:02.01    2:51.90        
                1:22.98   2:51.90 (1:28.92)                                        
 43 Yulia Khoruzhik           14 Shy/Seals-MR         2:50.93    2:55.32        
                1:21.89   2:55.32 (1:33.43)                                        
 44 Priya Gandhi              13 OWA-MR               3:02.31    2:57.82        
                1:24.75   2:57.82 (1:33.07)                                        
 45 Mary Elizabeth Ilardi     13 Sachem-MR            2:55.24    2:58.65        
                1:27.12   2:58.65 (1:31.53)                                        
 46 Neka Alston               13 LBA-MR               3:09.38    2:59.46        
                1:24.41   2:59.46 (1:35.05)                                        
 47 Ashley N Rosenbaum        14 Farmingdale-MR       2:56.30    3:01.78        
                1:26.43   3:01.78 (1:35.35)                                        
 48 Danielle J Flaherty       13 Farmingdale-MR       2:55.64    3:04.87        
                1:27.41   3:04.87 (1:37.46)                                        
 49 Anna Goncharova           14 OWA-MR               3:00.00    3:13.24        
                1:30.10   3:13.24 (1:43.14)                                        
 50 Jamie Freitag             13 Sachem-MR            3:24.37    3:13.38        
                1:35.86   3:13.38 (1:37.52)                                        
 51 Ashley A Bailey           13 NFS-MR               3:17.43    3:21.71        
                1:34.39   3:21.71 (1:47.32)                                        
 52 Khadija Z Abraham         13 NFS-MR               4:26.66    3:39.07        
                1:46.93   3:39.07 (1:52.14)                                        
 
Girls 13-14 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        4:50.49  ZONE
        5:14.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jessica M Fabrizio        13 North Shore-MR       4:54.46    4:49.56 ZONE   
                1:08.69   2:21.89 (1:13.20)   3:36.18 (1:14.29)   4:49.56 (1:13.38)
  2 Kelly McGrath             14 Express Swimming-MR  4:45.00    4:51.13 JO     
                1:09.07   2:23.07 (1:14.00)   3:37.84 (1:14.77)   4:51.13 (1:13.29)
  3 Casey L Francis           13 Express Swimming-MR  4:54.09    4:55.45 JO     
                1:10.48   2:26.32 (1:15.84)   3:41.97 (1:15.65)   4:55.45 (1:13.48)
  4 Karina A Hain             14 Twisters-MR          4:53.12    4:56.83 JO     
                1:10.40   2:25.20 (1:14.80)   3:41.59 (1:16.39)   4:56.83 (1:15.24)
  5 Isabella Mu               14 Express Swimming-MR  4:50.08    4:57.17 JO     
                1:10.51   2:26.56 (1:16.05)   3:42.35 (1:15.79)   4:57.17 (1:14.82)
  6 Melissa R Torre           14 Express Swimming-MR  5:02.02    5:00.58 JO     
                1:11.77   2:27.93 (1:16.16)   3:44.17 (1:16.24)   5:00.58 (1:16.41)
  7 Megan P Waring            14 OWA-MR               5:01.01    5:01.84 JO     
                1:12.68   2:31.97 (1:19.29)   3:48.60 (1:16.63)   5:01.84 (1:13.24)
  8 Stephanie M Malyszka      13 COND-MR              5:05.10    5:02.44 JO     
                1:10.74   2:28.34 (1:17.60)   3:46.68 (1:18.34)   5:02.44 (1:15.76)
  9 Erika Winkler             13 NYCC-MR              5:14.96    5:05.37 JO     
                1:13.59   2:33.00 (1:19.41)   3:51.82 (1:18.82)   5:05.37 (1:13.55)
 10 Caryn A Smith             14 OWA-MR               5:05.60    5:06.04 JO     
                1:11.96   2:29.42 (1:17.46)   3:48.58 (1:19.16)   5:06.04 (1:17.46)
 11 Natasha L Senken          14 OWA-MR               5:11.34    5:06.29 JO     
                1:13.14   2:31.75 (1:18.61)   3:50.77 (1:19.02)   5:06.29 (1:15.52)
 12 Heather R Miller          14 Sachem-MR            5:09.73    5:07.49 JO     
                1:12.82   2:33.55 (1:20.73)   3:53.17 (1:19.62)   5:07.49 (1:14.32)
 13 Natalia M Wilkins         13 Express Swimming-MR  5:08.26    5:07.70 JO     
                1:10.53   2:29.80 (1:19.27)   3:50.31 (1:20.51)   5:07.70 (1:17.39)
 14 Taylor A Buckley          13 Sachem-MR            4:58.56    5:11.50 JO     
                1:11.25   2:29.79 (1:18.54)   3:51.31 (1:21.52)   5:11.50 (1:20.19)
 15 Shannon C Quinn           14 Express Swimming-MR  5:13.93    5:13.37 JO     
                  15.68   2:35.22 (2:19.54)   3:55.47 (1:20.25)   5:13.37 (1:17.90)
 16 Pamela J DuPre            14 IA-MR                5:18.39    5:14.92 JO     
                1:14.79   2:35.63 (1:20.84)   3:56.42 (1:20.79)   5:14.92 (1:18.50)
 17 Lilian Chen               13 Express Swimming-MR  5:31.00    5:21.05        
                1:15.63   2:37.90 (1:22.27)   4:00.76 (1:22.86)   5:21.05 (1:20.29)
 18 Sara N Pierce             14 IA-MR                5:21.97    5:22.81        
                1:14.90   2:36.74 (1:21.84)   3:59.88 (1:23.14)   5:22.81 (1:22.93)
 19 Melina A Murray           13 Montclair-NJ         5:22.89    5:29.17        
                1:19.75   2:44.22 (1:24.47)   4:08.67 (1:24.45)   5:29.17 (1:20.50)
 20 Emma L Miller             13 FLY-MR               6:10.80    5:37.46        
                1:19.34   2:46.00 (1:26.66)   4:11.42 (1:25.42)   5:37.46 (1:26.04)
 21 Beccy M Brown             14 OWA-MR               6:30.00    5:42.99        
                1:22.84   2:51.21 (1:28.37)   4:18.40 (1:27.19)   5:42.99 (1:24.59)
 22 Emily R Kearns            14 Express Swimming-MR  5:29.37    5:46.90        
                1:20.44   2:49.92 (1:29.48)   4:18.74 (1:28.82)   5:46.90 (1:28.16)
 23 Taylour A Mauro           13 Montclair-NJ         5:37.13    5:50.65        
                1:23.86   2:56.62 (1:32.76)   4:27.36 (1:30.74)   5:50.65 (1:23.29)
 24 Danielle R Shtab          13 Express Swimming-MR  6:02.60    5:51.90        
                1:24.67   2:56.90 (1:32.23)   4:28.44 (1:31.54)   5:51.90 (1:23.46)
 25 Hannah R Raskin-Gross     14 Montclair-NJ         5:44.98    5:54.99        
                1:22.23   2:55.66 (1:33.43)   4:26.84 (1:31.18)   5:54.99 (1:28.15)
 26 Kayla M Tusa              14 Express Swimming-MR  6:45.00    5:56.77        
                1:23.64   2:54.07 (1:30.43)   4:26.04 (1:31.97)   5:56.77 (1:30.73)
 27 Jeni M DiGiovanni         13 FLY-MR               6:17.62    6:00.25        
                1:25.67   2:58.69 (1:33.02)   4:31.17 (1:32.48)   6:00.25 (1:29.08)
 28 Miesha K Dans             14 Express Swimming-MR  6:45.00    6:04.02        
                1:20.76   2:53.20 (1:32.44)   4:29.09 (1:35.89)   6:04.02 (1:34.93)
 29 Jordan A Bronson          14 Montclair-NJ         5:29.52    6:04.85        
                1:25.53   2:59.38 (1:33.85)   4:33.95 (1:34.57)   6:04.85 (1:30.90)
 30 Darya Chernyshev          14 OWA-MR               6:15.00    6:08.38        
                1:25.78   3:01.19 (1:35.41)   4:37.95 (1:36.76)   6:08.38 (1:30.43)
 31 Neka Alston               13 LBA-MR               6:17.90    6:13.24        
                1:26.16   3:01.41 (1:35.25)   4:38.27 (1:36.86)   6:13.24 (1:34.97)
 32 Danielle J Flaherty       13 Farmingdale-MR       6:13.71    6:28.09        
                1:26.42   3:05.01 (1:38.59)   4:46.88 (1:41.87)   6:28.09 (1:41.21)
 33 Anna Goncharova           14 OWA-MR               5:45.00    6:46.21        
                1:31.26   3:15.15 (1:43.89)   5:02.32 (1:47.17)   6:46.21 (1:43.89)
 34 Ashley A Bailey           13 NFS-MR               6:57.00    7:12.86        
                1:35.68   3:27.72 (1:52.04)   5:22.82 (1:55.10)   7:12.86 (1:50.04)
 
Girls 13-14 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        1:13.59  ZONE
        1:20.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alissa Leung              14 Express Swimming-MR  1:08.44    1:10.79 ZONE   
  2 Katie J Chung             13 COND-MR              1:15.05    1:13.40 ZONE   
  3 Joyce B Kwok              13 FLY-MR               1:09.24    1:13.45 ZONE   
  4 Angela Sun                13 Twisters-MR          1:12.07    1:13.55 ZONE   
  5 Sarah Bouzarouata         14 Twisters-MR          1:12.77    1:14.05 JO     
  6 Audrey M McLean           13 Montclair-NJ         1:14.00    1:15.84 JO     
  7 Emma L Miller             13 FLY-MR               1:16.74    1:17.15 JO     
  8 Samma L Regan             13 Montclair-NJ         1:17.29    1:17.48 JO     
  9 Valerie A Zeffiro         13 Sachem-MR            1:14.38    1:17.69 JO     
 10 Isabella Mu               14 Express Swimming-MR  1:15.27    1:17.80 JO     
 11 Caryn A Smith             14 OWA-MR               1:14.77    1:19.44 JO     
 12 Caitlin N Brown           13 HS-MR                1:16.77    1:19.54 JO     
 13 Caroline Laskowski        14 Twisters-MR          1:21.40    1:19.72 JO     
 14 Stephanie M Malyszka      13 COND-MR              1:17.45    1:19.78 JO     
 15 Megan Brady               13 LBA-MR               1:22.17    1:20.84 JO     
 16 Taylor A Buckley          13 Sachem-MR            1:18.41    1:20.88 JO     
 17 Heather R Miller          14 Sachem-MR            1:22.14    1:21.65        
 18 Calla Kennedy             13 NYCC-MR              1:17.65    1:21.88        
 19 Marielle E Pavek          13 Sachem-MR            1:22.08    1:23.37        
 20 Melina A Murray           13 Montclair-NJ         1:21.69    1:23.73        
 21 Beccy M Brown             14 OWA-MR               1:18.41    1:23.95        
 22 Elle J Anastasiou         14 Pace-MR              1:18.30    1:24.63        
 23 Gab A Dibernardo          14 Montclair-NJ         1:22.62    1:24.70        
 24 Gabrielle Barcklow        13 Express Swimming-MR  1:18.73    1:24.84        
 25 Marie E Clarkson          13 Express Swimming-MR  1:20.68    1:25.81        
 26 Erin T Kenny              14 Express Swimming-MR  1:26.00    1:26.27        
 27 Monica C Nunez            13 RY-NJ                1:21.56    1:26.47        
 28 Lee E Boomer              14 NYCC-MR              1:22.97    1:26.73        
 29 Maggie P Yeung            14 Twisters-MR          1:25.16    1:27.01        
 30 Lilian Chen               13 Express Swimming-MR  1:26.00    1:27.22        
 31 Tiffany X Lu              14 HS-MR                1:33.16    1:27.48        
 32 Emma L Randall            13 Montclair-NJ         1:24.81    1:27.63        
 33 Jordan A Bronson          14 Montclair-NJ         1:20.21    1:27.92        
 33 Rachel Lawler             14 Express Swimming-MR  1:25.49    1:27.92        
 35 Emily R Kearns            14 Express Swimming-MR  1:24.82    1:28.24        
 36 Karly N Vera              13 Sachem-MR            1:23.50    1:28.58        
 37 Gabrielle Porcaro         14 Montclair-NJ         1:32.48    1:29.15        
 38 Katie A Cullinan          13 Montclair-NJ         1:25.46    1:29.23        
 39 Susana Solis              13 LBA-MR               1:32.05    1:30.18        
 40 Georgina Walsh            13 NYCC-MR              1:26.09    1:30.36        
 41 Emily C Rodgers           13 Montclair-NJ         1:24.98    1:30.68        
 42 Iris Leung                13 FLY-MR               1:24.96    1:31.04        
 43 Taylour A Mauro           13 Montclair-NJ         1:32.72    1:31.36        
 44 Allie N Stein             13 Montclair-NJ         1:36.89    1:31.80        
 45 Leah Benzvi               13 Aquaflames-MR        1:32.35    1:32.11        
 46 Jeni M DiGiovanni         13 FLY-MR               1:27.60    1:32.44        
 47 Katie G Cannatella        14 Express Swimming-MR  1:28.65    1:33.28        
 48 Neka Alston               13 LBA-MR               1:37.47    1:34.09        
 49 Kayla M Tusa              14 Express Swimming-MR  1:31.81    1:35.32        
 50 Hannah R Raskin-Gross     14 Montclair-NJ         1:33.43    1:36.00        
 51 Justine Li                13 Express Swimming-MR  1:40.76    1:37.00        
 52 Kayla M Young             13 Express Swimming-MR  1:32.00    1:37.53        
 53 Amanda J Pellegrino       14 Sachem-MR            1:29.91    1:39.39        
 54 Danielle J Flaherty       13 Farmingdale-MR       1:39.44    1:40.00        
 55 Lucevanie S Gedeon        13 LBA-MR               1:45.15    1:41.16        
 56 Darya Chernyshev          14 OWA-MR               1:40.00    1:41.66        
 57 Maria Loginova            13 Aquaflames-MR        1:40.51    1:44.54        
 58 Ashley N Rosenbaum        14 Farmingdale-MR       1:41.68    1:48.99        
 
Girls 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        2:37.09  ZONE
        2:54.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alissa Leung              14 Express Swimming-MR  2:24.96    2:31.40 ZONE   
                1:12.48   2:31.40 (1:18.92)                                        
  2 Katie J Chung             13 COND-MR              2:36.82    2:36.42 ZONE   
                1:16.82   2:36.42 (1:19.60)                                        
  3 Karina A Hain             14 Twisters-MR          2:39.76    2:37.81 JO     
                1:15.98   2:37.81 (1:21.83)                                        
  4 Joyce B Kwok              13 FLY-MR               2:31.31    2:40.06 JO     
                1:19.32   2:40.06 (1:20.74)                                        
  5 Audrey M McLean           13 Montclair-NJ         2:38.43    2:41.56 JO     
                1:19.35   2:41.56 (1:22.21)                                        
  6 Sarah Bouzarouata         14 Twisters-MR          2:33.03    2:42.42 JO     
                1:18.35   2:42.42 (1:24.07)                                        
  7 Angela Sun                13 Twisters-MR          2:42.34    2:42.55 JO     
                1:19.63   2:42.55 (1:22.92)                                        
  8 Casey L Francis           13 Express Swimming-MR  2:35.24    2:43.48 JO     
                1:20.98   2:43.48 (1:22.50)                                        
  9 Valerie A Zeffiro         13 Sachem-MR            2:42.93    2:44.93 JO     
                1:21.21   2:44.93 (1:23.72)                                        
 10 Erika Winkler             13 NYCC-MR              2:41.53    2:45.49 JO     
                1:21.57   2:45.49 (1:23.92)                                        
 11 Megan P Waring            14 OWA-MR               2:38.82    2:48.16 JO     
                1:25.37   2:48.16 (1:22.79)                                        
 12 Emma L Miller             13 FLY-MR               2:40.87    2:48.96 JO     
                1:24.85   2:48.96 (1:24.11)                                        
 13 Caitlin N Brown           13 HS-MR                2:49.73    2:51.07 JO     
                1:22.92   2:51.07 (1:28.15)                                        
 14 Caryn A Smith             14 OWA-MR               2:45.78    2:51.48 JO     
                1:23.36   2:51.48 (1:28.12)                                        
 15 Beccy M Brown             14 OWA-MR               2:49.78    2:54.67 JO     
                1:25.03   2:54.67 (1:29.64)                                        
 16 Shannon C Quinn           14 Express Swimming-MR  2:53.08    2:56.83        
                1:27.25   2:56.83 (1:29.58)                                        
 17 Vanessa L Wilcox          14 NFS-MR               2:50.35    2:58.18        
                1:26.70   2:58.18 (1:31.48)                                        
 18 Lilian Chen               13 Express Swimming-MR  3:00.47    2:59.75        
                1:28.89   2:59.75 (1:30.86)                                        
 19 Monica C Nunez            13 RY-NJ                2:59.29    3:01.05        
                1:28.36   3:01.05 (1:32.69)                                        
 20 Gabrielle Barcklow        13 Express Swimming-MR  2:51.30    3:01.18        
                1:27.91   3:01.18 (1:33.27)                                        
 21 Marie E Clarkson          13 Express Swimming-MR  2:53.07    3:01.43        
                1:29.64   3:01.43 (1:31.79)                                        
 22 Marielle E Pavek          13 Sachem-MR            3:13.77    3:01.52        
                1:30.66   3:01.52 (1:30.86)                                        
 23 Karly N Vera              13 Sachem-MR            3:09.08    3:03.35        
                1:31.34   3:03.35 (1:32.01)                                        
 24 Lee E Boomer              14 NYCC-MR              2:59.91    3:04.92        
                1:31.58   3:04.92 (1:33.34)                                        
 25 Emily R Kearns            14 Express Swimming-MR  2:58.97    3:07.34        
                1:32.22   3:07.34 (1:35.12)                                        
 26 Emily C Rodgers           13 Montclair-NJ         3:00.19    3:08.51        
                1:33.49   3:08.51 (1:35.02)                                        
 27 Gabrielle Porcaro         14 Montclair-NJ         3:21.68    3:11.09        
                1:36.00   3:11.09 (1:35.09)                                        
 28 Susana Solis              13 LBA-MR               3:11.24    3:11.46        
                1:32.90   3:11.46 (1:38.56)                                        
 29 Jeni M DiGiovanni         13 FLY-MR               3:15.26    3:15.56        
                1:36.48   3:15.56 (1:39.08)                                        
 30 Kayla M Tusa              14 Express Swimming-MR  3:09.86    3:19.17        
                1:38.11   3:19.17 (1:41.06)                                        
 31 Miesha K Dans             14 Express Swimming-MR  3:12.72    3:27.76        
                1:40.49   3:27.76 (1:47.27)                                        
 32 Sophia A Koukoulas        13 Express Swimming-MR  3:31.48    3:41.95        
                1:47.84   3:41.95 (1:54.11)                                        
 -- Darya Chernyshev          14 OWA-MR               3:40.00         DQ        
                1:46.87        DQ (1:50.27)                                        
 
Girls 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        1:24.19  ZONE
        1:31.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Annie Zhu                 13 Twisters-MR          1:12.00    1:14.37 ZONE   
  2 Megan P Waring            14 OWA-MR               1:20.34    1:23.26 ZONE   
  3 Jessica M Fabrizio        13 North Shore-MR       1:21.92    1:23.78 ZONE   
  4 Alissa Leung              14 Express Swimming-MR  1:21.61    1:24.76 JO     
  5 Natasha L Senken          14 OWA-MR               1:24.46    1:28.19 JO     
  6 Yulia Khoruzhik           14 Shy/Seals-MR         1:26.50    1:28.83 JO     
  7 Kelly McGrath             14 Express Swimming-MR  1:22.13    1:28.91 JO     
  8 Sally Lim                 14 FLY-MR               1:22.02    1:28.99 JO     
  9 Karina A Hain             14 Twisters-MR          1:25.67    1:29.50 JO     
 10 Katie A Cullinan          13 Montclair-NJ         1:26.47    1:32.50        
 11 Danielle R Shtab          13 Express Swimming-MR  1:33.02    1:34.32        
 12 Melina A Murray           13 Montclair-NJ         1:30.18    1:34.44        
 13 Eleonora Mazzetti         14 FLY-MR               1:32.91    1:35.01        
 14 Megan Brady               13 LBA-MR               1:34.99    1:35.02        
 15 Hannah R Raskin-Gross     14 Montclair-NJ         1:30.73    1:35.33        
 16 Rachel Lawler             14 Express Swimming-MR  1:34.26    1:35.39        
 17 Emily C Rodgers           13 Montclair-NJ         1:27.87    1:35.43        
 18 Jordan A Bronson          14 Montclair-NJ         1:28.14    1:35.58        
 19 Elle J Anastasiou         14 Pace-MR              1:27.60    1:35.70        
 20 Gabrielle Barcklow        13 Express Swimming-MR  1:32.50    1:36.11        
 21 Karly N Vera              13 Sachem-MR            1:29.56    1:38.04        
 22 Taylour A Mauro           13 Montclair-NJ         1:33.52    1:38.47        
 23 Brannan A Carlucci        14 COND-MR              1:33.56    1:38.70        
 24 Priya Gandhi              13 OWA-MR               1:36.82    1:38.84        
 25 Jeni M DiGiovanni         13 FLY-MR               1:37.26    1:40.11        
 26 Caitlin N Brown           13 HS-MR                1:38.50    1:41.66        
 27 Georgina Walsh            13 NYCC-MR              1:42.22    1:42.95        
 28 Justine Li                13 Express Swimming-MR  1:47.76    1:46.03        
 29 Rita S Kamel              13 Twisters-MR          1:45.54    1:46.76        
 30 Mary Elizabeth Ilardi     13 Sachem-MR            1:46.99    1:48.77        
 31 Danielle J Flaherty       13 Farmingdale-MR       1:53.10    1:49.74        
 32 Sophia A Koukoulas        13 Express Swimming-MR  1:47.31    1:50.04        
 33 Anna Goncharova           14 OWA-MR               1:45.00    1:51.21        
 34 Jamie Freitag             13 Sachem-MR            1:47.01    1:52.05        
 35 Susana Solis              13 LBA-MR               1:57.19    1:52.78        
 36 Ashley N Rosenbaum        14 Farmingdale-MR       1:58.75    2:03.22        
 37 Maya T Hawkins            13 NFS-MR               1:59.11    2:08.36        
 38 Khadija Z Abraham         13 NFS-MR               2:13.61    2:19.72        
 
Girls 13-14 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        3:00.79  ZONE
        3:16.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Annie Zhu                 13 Twisters-MR          2:34.28    2:39.17 ZONE   
                1:16.15   2:39.17 (1:23.02)                                        
  2 Alissa Leung              14 Express Swimming-MR  2:53.06    2:59.96 ZONE   
                1:26.10   2:59.96 (1:33.86)                                        
  3 Jessica M Fabrizio        13 North Shore-MR       2:56.64    3:00.47 ZONE   
                1:25.56   3:00.47 (1:34.91)                                        
  4 Sally Lim                 14 FLY-MR               2:54.29    3:02.78 JO     
                1:27.70   3:02.78 (1:35.08)                                        
  5 Natasha L Senken          14 OWA-MR               2:57.35    3:05.21 JO     
                1:29.65   3:05.21 (1:35.56)                                        
  6 Calla Kennedy             13 NYCC-MR              3:03.65    3:10.98 JO     
                1:31.05   3:10.98 (1:39.93)                                        
  7 Samma L Regan             13 Montclair-NJ         3:05.36    3:11.47 JO     
                1:31.83   3:11.47 (1:39.64)                                        
  8 Angela Sun                13 Twisters-MR          3:19.40    3:18.14        
                1:37.36   3:18.14 (1:40.78)                                        
  9 Katie A Cullinan          13 Montclair-NJ         3:10.37    3:18.78        
                1:39.50   3:18.78 (1:39.28)                                        
 10 Natalia M Wilkins         13 Express Swimming-MR  3:05.48    3:21.43        
                1:35.98   3:21.43 (1:45.45)                                        
 11 Hannah R Raskin-Gross     14 Montclair-NJ         3:07.28    3:22.11        
                1:38.06   3:22.11 (1:44.05)                                        
 12 Danielle R Shtab          13 Express Swimming-MR  3:17.47    3:22.27        
                1:37.61   3:22.27 (1:44.66)                                        
 13 Emily C Rodgers           13 Montclair-NJ         3:12.24    3:22.46        
                1:39.21   3:22.46 (1:43.25)                                        
 14 Rachel Lawler             14 Express Swimming-MR  3:19.38    3:23.65        
                1:37.88   3:23.65 (1:45.77)                                        
 15 Taylour A Mauro           13 Montclair-NJ         3:34.02    3:28.79        
                1:40.84   3:28.79 (1:47.95)                                        
 16 Tiffany X Lu              14 HS-MR                3:41.69    3:32.68        
                1:42.45   3:32.68 (1:50.23)                                        
 17 Brannan A Carlucci        14 COND-MR              3:27.63    3:32.78        
                1:43.70   3:32.78 (1:49.08)                                        
 18 Caitlin N Brown           13 HS-MR                3:31.62    3:32.99        
                1:43.29   3:32.99 (1:49.70)                                        
 19 Priya Gandhi              13 OWA-MR               3:29.46    3:34.56        
                1:45.05   3:34.56 (1:49.51)                                        
 20 Gabrielle Porcaro         14 Montclair-NJ         3:34.32    3:39.66        
                1:47.19   3:39.66 (1:52.47)                                        
 21 Darya Chernyshev          14 OWA-MR               3:45.00    3:43.60        
                1:49.78   3:43.60 (1:53.82)                                        
 22 Rita S Kamel              13 Twisters-MR          3:36.09    3:45.85        
                1:46.98   3:45.85 (1:58.87)                                        
 23 Sophia A Koukoulas        13 Express Swimming-MR       NT    3:52.56        
                1:50.74   3:52.56 (2:01.82)                                        
 
Girls 13-14 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        1:11.49  ZONE
        1:19.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Annie Zhu                 13 Twisters-MR          1:06.75    1:07.34 ZONE   
  2 Angela Sun                13 Twisters-MR          1:10.05    1:09.52 ZONE   
  3 Yuria Haruki              14 Twisters-MR          1:08.19    1:09.86 ZONE   
  4 Karina A Hain             14 Twisters-MR          1:12.68    1:12.85 JO     
  5 Joyce B Kwok              13 FLY-MR               1:09.08    1:12.99 JO     
  6 Casey L Francis           13 Express Swimming-MR  1:13.18    1:14.14 JO     
  7 Kelly McGrath             14 Express Swimming-MR  1:12.58    1:14.81 JO     
  8 Elle J Anastasiou         14 Pace-MR              1:12.20    1:15.55 JO     
  9 Daniela Giraldo           13 FLY-MR               1:14.39    1:15.85 JO     
 10 Valerie A Zeffiro         13 Sachem-MR            1:15.08    1:16.04 JO     
 11 Sarah Bouzarouata         14 Twisters-MR          1:12.97    1:17.04 JO     
 12 Alissa Leung              14 Express Swimming-MR  1:14.42    1:17.05 JO     
 13 Marielle E Pavek          13 Sachem-MR            1:19.22    1:18.43 JO     
 14 Alexandra H Donnelly      14 North Shore-MR       1:17.24    1:18.89 JO     
 15 Heather R Miller          14 Sachem-MR            1:28.95    1:22.49        
 16 Miesha K Dans             14 Express Swimming-MR  1:19.66    1:24.37        
 17 Allie N Stein             13 Montclair-NJ         1:20.53    1:25.25        
 18 Vanessa L Wilcox          14 NFS-MR               1:23.34    1:25.70        
 19 Gabrielle Porcaro         14 Montclair-NJ         1:25.17    1:26.41        
 20 Melina A Murray           13 Montclair-NJ         1:23.34    1:26.57        
 21 Gab A Dibernardo          14 Montclair-NJ         1:18.13    1:27.24        
 22 Katie A Cullinan          13 Montclair-NJ         1:24.57    1:29.32        
 23 Justine Li                13 Express Swimming-MR  1:32.42    1:32.38        
 24 Karly N Vera              13 Sachem-MR            1:37.25    1:36.25        
 25 Neka Alston               13 LBA-MR               1:43.67    1:36.38        
 26 Jeni M DiGiovanni         13 FLY-MR               1:36.35    1:36.90        
 27 Iris Leung                13 FLY-MR               1:32.01    1:40.35        
 28 Darya Chernyshev          14 OWA-MR               1:50.00    1:47.33        
 29 Jamie Freitag             13 Sachem-MR            2:00.00    1:51.77        
 30 Ashley A Bailey           13 NFS-MR               1:31.82    2:09.20        
 31 Maya T Hawkins            13 NFS-MR               2:10.17    2:17.17        
 
Girls 13-14 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        2:37.39  ZONE
        2:55.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Annie Zhu                 13 Twisters-MR               NT    2:28.21 ZONE   
                1:09.94   2:28.21 (1:18.27)                                        
  2 Isabella Mu               14 Express Swimming-MR  2:35.42    2:45.29 JO     
                1:15.59   2:45.29 (1:29.70)                                        
  3 Daniela Giraldo           13 FLY-MR               2:46.47    2:47.15 JO     
                1:18.15   2:47.15 (1:29.00)                                        
  4 Rachel Parker             14 OWA-MR               2:47.82    2:53.61 JO     
                1:19.83   2:53.61 (1:33.78)                                        
  5 Joyce B Kwok              13 FLY-MR               2:38.49    2:55.59 JO     
                1:18.69   2:55.59 (1:36.90)                                        
  6 Alexandra H Donnelly      14 North Shore-MR       2:52.32    3:04.57        
                1:24.83   3:04.57 (1:39.74)                                        
 
Girls 13-14 200 LC Meter IM
===============================================================================
        2:37.89  ZONE
        2:50.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Annie Zhu                 13 Twisters-MR          2:19.86    2:25.23 ZONE   
                1:12.33   2:25.23 (1:12.90)                                        
  2 Jessica M Fabrizio        13 North Shore-MR       2:38.90    2:38.31 JO     
                1:16.08   2:38.31 (1:22.23)                                        
  3 Sarah Bouzarouata         14 Twisters-MR          2:37.54    2:38.91 JO     
                1:14.89   2:38.91 (1:24.02)                                        
  4 Karina A Hain             14 Twisters-MR          2:37.19    2:39.16 JO     
                1:15.63   2:39.16 (1:23.53)                                        
  5 Isabella Mu               14 Express Swimming-MR  2:36.70    2:39.62 JO     
                1:15.98   2:39.62 (1:23.64)                                        
  6 Alissa Leung              14 Express Swimming-MR  2:35.09    2:40.64 JO     
                1:14.98   2:40.64 (1:25.66)                                        
  7 Yuria Haruki              14 Twisters-MR          2:39.31    2:44.27 JO     
                1:17.25   2:44.27 (1:27.02)                                        
  8 Katie J Chung             13 COND-MR              2:48.71    2:44.37 JO     
                1:18.01   2:44.37 (1:26.36)                                        
  9 Taylor A Buckley          13 Sachem-MR            2:46.48    2:45.45 JO     
                1:19.13   2:45.45 (1:26.32)                                        
 10 Stephanie M Malyszka      13 COND-MR              2:44.03    2:46.20 JO     
                1:19.69   2:46.20 (1:26.51)                                        
 11 Caryn A Smith             14 OWA-MR               2:44.76    2:47.84 JO     
                1:20.34   2:47.84 (1:27.50)                                        
 12 Valerie A Zeffiro         13 Sachem-MR            2:45.87    2:48.17 JO     
                1:17.24   2:48.17 (1:30.93)                                        
 13 Alexandra H Donnelly      14 North Shore-MR       2:44.42    2:48.42 JO     
                1:21.45   2:48.42 (1:26.97)                                        
 14 Audrey M McLean           13 Montclair-NJ         2:45.38    2:49.34 JO     
                1:20.75   2:49.34 (1:28.59)                                        
 15 Natalia M Wilkins         13 Express Swimming-MR  2:44.11    2:49.38 JO     
                1:21.64   2:49.38 (1:27.74)                                        
 16 Sally Lim                 14 FLY-MR               2:42.63    2:50.46 JO     
                1:24.27   2:50.46 (1:26.19)                                        
 17 Eilish C Devine           14 RY-NJ                2:54.00    2:50.99 JO     
                1:20.94   2:50.99 (1:30.05)                                        
 18 Daniela Giraldo           13 FLY-MR               2:45.98    2:51.47        
                1:22.20   2:51.47 (1:29.27)                                        
 19 Caitlin N Brown           13 HS-MR                2:54.71    2:52.57        
                1:21.64   2:52.57 (1:30.93)                                        
 20 Megan Brady               13 LBA-MR               2:52.38    2:52.74        
                1:22.97   2:52.74 (1:29.77)                                        
 21 Melina A Murray           13 Montclair-NJ         2:49.44    2:54.14        
                1:23.79   2:54.14 (1:30.35)                                        
 22 Rachel Parker             14 OWA-MR               2:48.33    2:54.31        
                1:20.40   2:54.31 (1:33.91)                                        
 23 Marielle E Pavek          13 Sachem-MR            2:48.39    2:55.10        
                1:25.88   2:55.10 (1:29.22)                                        
 24 Gabrielle Barcklow        13 Express Swimming-MR  2:47.26    2:55.93        
                1:22.50   2:55.93 (1:33.43)                                        
 25 Heather R Miller          14 Sachem-MR            2:54.55    2:56.74        
                1:24.05   2:56.74 (1:32.69)                                        
 26 Erin T Kenny              14 Express Swimming-MR  2:52.00    2:59.64        
                1:25.28   2:59.64 (1:34.36)                                        
 27 Lilian Chen               13 Express Swimming-MR  3:05.00    3:00.01        
                1:26.75   3:00.01 (1:33.26)                                        
 28 Beccy M Brown             14 OWA-MR               2:59.09    3:00.07        
                1:22.52   3:00.07 (1:37.55)                                        
 29 Rachel Lawler             14 Express Swimming-MR  2:58.12    3:00.11        
                1:27.32   3:00.11 (1:32.79)                                        
 30 Jordan A Bronson          14 Montclair-NJ         2:53.00    3:01.29        
                1:28.76   3:01.29 (1:32.53)                                        
 31 Tiffany X Lu              14 HS-MR                3:07.30    3:02.25        
                1:26.73   3:02.25 (1:35.52)                                        
 32 Katie A Cullinan          13 Montclair-NJ         2:51.99    3:02.35        
                1:31.35   3:02.35 (1:31.00)                                        
 33 Emily C Rodgers           13 Montclair-NJ         2:50.40    3:02.36        
                1:29.31   3:02.36 (1:33.05)                                        
 34 Karly N Vera              13 Sachem-MR            2:58.46    3:03.53        
                1:28.84   3:03.53 (1:34.69)                                        
 35 Emma L Miller             13 FLY-MR               3:08.28    3:03.70        
                1:25.12   3:03.70 (1:38.58)                                        
 36 Brannan A Carlucci        14 COND-MR              2:58.58    3:04.99        
                1:32.44   3:04.99 (1:32.55)                                        
 37 Taylour A Mauro           13 Montclair-NJ         2:59.55    3:05.13        
                1:32.74   3:05.13 (1:32.39)                                        
 38 Katie G Cannatella        14 Express Swimming-MR  3:04.86    3:06.37        
                1:31.66   3:06.37 (1:34.71)                                        
 39 Lee E Boomer              14 NYCC-MR              3:03.20    3:08.51        
                1:34.84   3:08.51 (1:33.67)                                        
 40 Georgina Walsh            13 NYCC-MR              3:09.78    3:10.14        
                1:29.07   3:10.14 (1:41.07)                                        
 41 Hannah R Raskin-Gross     14 Montclair-NJ         3:02.41    3:10.57        
                1:34.91   3:10.57 (1:35.66)                                        
 42 Kayla M Young             13 Express Swimming-MR  3:24.00    3:10.69        
                1:28.13   3:10.69 (1:42.56)                                        
 43 Gabrielle Porcaro         14 Montclair-NJ         3:12.08    3:10.96        
                1:28.92   3:10.96 (1:42.04)                                        
 44 Marie E Clarkson          13 Express Swimming-MR  3:05.20    3:13.48        
                1:32.54   3:13.48 (1:40.94)                                        
 45 Danielle R Shtab          13 Express Swimming-MR  3:20.96    3:13.71        
                2:21.94     3:13.71 (51.77)                                        
 46 Emily R Kearns            14 Express Swimming-MR  3:04.61    3:14.28        
                1:35.38   3:14.28 (1:38.90)                                        
 47 Susana Solis              13 LBA-MR               3:21.93    3:16.20        
                1:36.56   3:16.20 (1:39.64)                                        
 48 Justine Li                13 Express Swimming-MR  3:31.21    3:17.76        
                1:33.28   3:17.76 (1:44.48)                                        
 49 Iris Leung                13 FLY-MR               3:07.25    3:19.13        
                1:33.32   3:19.13 (1:45.81)                                        
 50 Priya Gandhi              13 OWA-MR               3:19.66    3:19.57        
                1:39.81   3:19.57 (1:39.76)                                        
 51 Kayla M Tusa              14 Express Swimming-MR  3:24.05    3:20.94        
                1:39.26   3:20.94 (1:41.68)                                        
 52 Jeni M DiGiovanni         13 FLY-MR               3:10.06    3:23.25        
                1:38.84   3:23.25 (1:44.41)                                        
 53 Amanda J Pellegrino       14 Sachem-MR            3:13.02    3:25.59        
                1:39.16   3:25.59 (1:46.43)                                        
 54 Sophia A Koukoulas        13 Express Swimming-MR       NT    3:28.01        
                1:43.03   3:28.01 (1:44.98)                                        
 55 Neka Alston               13 LBA-MR               3:27.34    3:28.34        
                1:39.44   3:28.34 (1:48.90)                                        
 56 Danielle J Flaherty       13 Farmingdale-MR       3:19.10    3:28.52        
                1:41.35   3:28.52 (1:47.17)                                        
 57 Lucevanie S Gedeon        13 LBA-MR               4:00.00    3:31.47        
                1:43.96   3:31.47 (1:47.51)                                        
 58 Ashley N Rosenbaum        14 Farmingdale-MR       3:37.46    3:49.56        
                1:46.53   3:49.56 (2:03.03)                                        
 -- Emma L Randall            13 Montclair-NJ         3:03.70         DQ        
 
Girls 13-14 400 LC Meter IM
===============================================================================
        5:33.69  ZONE
        5:59.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Karina A Hain             14 Twisters-MR          5:23.16    5:30.69 ZONE   
                1:14.90   2:38.95 (1:24.05)   4:15.86 (1:36.91)   5:30.69 (1:14.83)
  2 Isabella Mu               14 Express Swimming-MR  5:25.60    5:31.88 ZONE   
                1:15.74   2:40.86 (1:25.12)   4:18.48 (1:37.62)   5:31.88 (1:13.40)
  3 Alissa Leung              14 Express Swimming-MR  5:26.61    5:32.01 ZONE   
                1:17.32   2:37.87 (1:20.55)   4:12.21 (1:34.34)   5:32.01 (1:19.80)
  4 Casey L Francis           13 Express Swimming-MR  5:39.32    5:36.43 JO     
                1:16.14   2:42.76 (1:26.62)   4:21.84 (1:39.08)   5:36.43 (1:14.59)
  5 Kelly McGrath             14 Express Swimming-MR  5:25.00    5:39.23 JO     
                1:15.50   2:44.65 (1:29.15)   4:22.30 (1:37.65)   5:39.23 (1:16.93)
  6 Natasha L Senken          14 OWA-MR               5:40.50    5:44.96 JO     
                1:20.93   2:51.81 (1:30.88)   4:26.10 (1:34.29)   5:44.96 (1:18.86)
  7 Megan P Waring            14 OWA-MR               5:41.55    5:46.03 JO     
                1:24.10   2:55.26 (1:31.16)   4:28.23 (1:32.97)   5:46.03 (1:17.80)
  8 Samma L Regan             13 Montclair-NJ         5:58.38    5:51.00 JO     
                1:22.25   2:49.14 (1:26.89)   4:33.43 (1:44.29)   5:51.00 (1:17.57)
  9 Caryn A Smith             14 OWA-MR               5:54.22    5:51.60 JO     
                1:20.19   2:50.38 (1:30.19)   4:34.00 (1:43.62)   5:51.60 (1:17.60)
 10 Erika Winkler             13 NYCC-MR              5:40.52    5:56.05 JO     
                1:22.75   2:51.74 (1:28.99)   4:37.16 (1:45.42)   5:56.05 (1:18.89)
 11 Joyce B Kwok              13 FLY-MR               5:46.58    5:57.91 JO     
                1:15.21   2:45.61 (1:30.40)   4:35.26 (1:49.65)   5:57.91 (1:22.65)
 12 Daniela Giraldo           13 FLY-MR               5:54.29    6:03.50        
                1:18.83   2:54.54 (1:35.71)   4:40.81 (1:46.27)   6:03.50 (1:22.69)
 13 Melina A Murray           13 Montclair-NJ         6:11.38    6:05.23        
                1:28.58   3:01.74 (1:33.16)   4:44.24 (1:42.50)   6:05.23 (1:20.99)
 14 Sally Lim                 14 FLY-MR               5:44.88    6:09.41        
                1:23.66   3:02.68 (1:39.02)   4:44.43 (1:41.75)   6:09.41 (1:24.98)
 15 Taylour A Mauro           13 Montclair-NJ         6:12.81    6:39.43        
                1:33.34   3:20.29 (1:46.95)   5:10.61 (1:50.32)   6:39.43 (1:28.82)
 16 Darya Chernyshev          14 OWA-MR               7:00.00    7:10.44        
                1:47.73   3:40.72 (1:52.99)   5:38.15 (1:57.43)   7:10.44 (1:32.29)
 17 Neka Alston               13 LBA-MR               7:14.99    7:20.04        
                1:43.27   3:28.53 (1:45.26)   5:43.01 (2:14.48)   7:20.04 (1:37.03)
 -- Danielle R Shtab          13 Express Swimming-MR       NT         DQ        
                1:41.36   3:37.70 (1:56.34)   5:26.56 (1:48.86)        DQ (1:28.76)
 
Girls 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          30.29  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keara M Leong             15 FLY-MR                 28.87      28.96 METS   
  2 Kristina M Fritsch        17 NYCC-MR                30.50      30.02 METS   
  3 Susan A Nugent            16 Express Swimming-MR    29.85      30.04 METS   
  4 Michelle M Kim            12 RY-NJ                  30.03      30.13 METS   
  5 Hayley K Price            15 Montclair-NJ           30.53      30.60        
  6 Sarah A Schlichte         16 Express Swimming-MR    29.95      30.67        
  7 Vivian Tu                 12 RY-NJ                  31.46      30.77        
  8 Jessica L Kaefer          15 Express Swimming-MR    29.28      30.81        
  9 Tori Powell               15 Pace-MR                30.70      30.89        
 10 Sara M Nestrowitz         12 RY-NJ                  30.86      30.93        
 11 Agata Michalak            15 Twisters-MR            30.07      30.96        
 12 Kerrie N Kolackovsky      15 OWA-MR                 29.22      31.28        
 13 Shani Watler              15 NYCC-MR                30.53      31.30        
 14 Lindsey T Parmiter        16 Express Swimming-MR    31.03      31.35        
 15 Ashleigh Q Wais           16 NYCC-MR                31.42      31.44        
 16 Katherine A Kraus         15 FLY-MR                 30.60      31.50        
 17 Emily Tu                  12 RY-NJ                  31.47      31.68        
 18 Erika S Richardson        15 COND-MR                31.07      31.69        
 19 Julia Wadolowska          16 Twisters-MR            30.99      31.70        
 20 Jane Kim                  17 FLY-MR                 30.51      31.75        
 21 Frances V Warren          15 Express Swimming-MR    30.40      31.78        
 22 Mariel Vanderlinden       15 Twisters-MR            31.10      31.79        
 23 Melissa M Lindahl         16 Express Swimming-MR    30.43      31.91        
 24 Maeve Leong               19 FLY-MR                 30.92      32.17        
 25 Annie M Cannatella        15 Express Swimming-MR    31.28      32.19        
 26 Kristen E Krebs           15 Express Swimming-MR    31.71      32.51        
 27 Stephanie Lindahl         15 Express Swimming-MR    32.12      32.74        
 28 Priscilla Arana           17 FLY-MR                 31.75      32.83        
 29 Barbara Mangino           18 FLY-MR                 32.08      32.85        
 30 Kelly A Mazza             16 Express Swimming-MR    31.00      33.01        
 31 Megan A Kuzniewski        16 Express Swimming-MR    33.00      33.17        
 32 Angela P Parra            17 FLY-MR                 32.05      33.22        
 33 Gabriella D Cutrera       15 FLY-MR                 32.25      33.25        
 34 Caitlin Graham            15 Express Swimming-MR    31.69      33.30        
 35 Bronagh K Daly            15 HS-MR                  32.54      33.32        
 36 Maggie H Regan            16 Montclair-NJ           32.83      33.43        
 37 Emma N Pile               15 Pace-MR                32.40      33.96        
 38 Emily A Horne             12 RY-NJ                  33.31      34.31        
 39 Jessica L Alessi          15 Sachem-MR              30.61      34.41        
 40 Jacqueline P Heinz        16 Farmingdale-MR         34.17      34.61        
 41 Jamie C Lee               11 RY-NJ                  35.62      34.85        
 42 Joana F Tusa              15 Express Swimming-MR    33.45      35.08        
 43 Alexandra E Caines        16 Express Swimming-MR    33.13      35.36        
 44 Lucy A Randall            15 Montclair-NJ           34.37      35.97        
 45 Gabi K Denicola           11 RY-NJ                  35.49      36.27        
 
Girls 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          30.29  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Kerrie N Kolackovsky      15 OWA-MR                    NT      29.92 METS   
  2 Nina B Sabatini           15 OWA-MR                    NT      30.30        
 
Girls 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        1:05.49  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keara M Leong             15 FLY-MR               1:03.14    1:03.31 METS   
  2 Shannon M Dwyer           19 Express Swimming-MR  1:00.36    1:03.38 METS   
  3 Sarah A Schlichte         16 Express Swimming-MR  1:03.43    1:04.60 METS   
  4 Michelle M Kim            12 RY-NJ                1:05.53    1:04.75 METS   
  5 Marissa C Boccio          15 Farmingdale-MR       1:03.94    1:04.79 METS   
  6 Maria E Skeivys           15 Twisters-MR          1:05.35    1:06.00        
  7 Kirsten H Guelly          16 FLY-MR               1:03.44    1:06.25        
  8 Caitlin M Winkler         18 NYCC-MR              1:05.00    1:06.37        
  9 Jessica L Kaefer          15 Express Swimming-MR  1:03.78    1:06.75        
 10 Nina B Sabatini           15 OWA-MR               1:05.39    1:06.92        
 10 Katherine A Kraus         15 FLY-MR               1:05.82    1:06.92        
 12 Deirdre Leong             17 FLY-MR               1:04.08    1:06.99        
 13 Vivian Tu                 12 RY-NJ                1:06.91    1:07.42        
 14 Sara M Nestrowitz         12 RY-NJ                1:08.00    1:08.67        
 15 Sara Day Gerrity          17 LBA-MR               1:12.20    1:08.83        
 16 Stephanie Lindahl         15 Express Swimming-MR  1:07.98    1:08.91        
 17 Emily Tu                  12 RY-NJ                1:07.84    1:08.98        
 18 Mariel Vanderlinden       15 Twisters-MR          1:08.69    1:09.03        
 19 Priscilla Arana           17 FLY-MR               1:07.47    1:10.60        
 20 Kate E Boland             15 Farmingdale-MR       1:07.86    1:10.63        
 21 Caitlin Graham            15 Express Swimming-MR  1:08.19    1:11.30        
 22 Barbara Mangino           18 FLY-MR               1:09.57    1:11.46        
 23 Gabriella D Cutrera       15 FLY-MR               1:09.84    1:11.51        
 24 Maeve Leong               19 FLY-MR               1:08.37    1:12.24        
 25 Angela P Parra            17 FLY-MR               1:09.62    1:12.41        
 26 Emily A Horne             12 RY-NJ                1:13.15    1:12.66        
 27 Gina M Riggio             12 Farmingdale-MR       1:09.59    1:12.72        
 28 Megan A Neill             16 TAC-NJ               1:11.32    1:13.75        
 29 Nicole A Salzano          12 RY-NJ                1:13.06    1:13.77        
 30 Ginger M Jacobsen         15 Express Swimming-MR  1:12.26    1:13.79        
 31 Carylyn Waite             12 NYCC-MR              1:14.00    1:13.86        
 32 Samantha M Pepe           16 FLY-MR               1:12.81    1:13.99        
 33 Kathryn M Madalena        15 Express Swimming-MR  1:09.78    1:14.03        
 34 Jamie C Lee               11 RY-NJ                1:16.96    1:14.82        
 35 Marisa N DI Novis         15 IA-MR                1:17.15    1:15.97        
 36 Blair V Mirabal           15 FLY-MR               1:14.78    1:17.39        
 37 Nia Sherard               16 NFS-MR               1:12.77    1:18.23        
 38 MACKENZIE L Jameson       15 FLY-MR               1:17.98    1:18.75        
 39 Julianne L Littell        16 Farmingdale-MR       1:20.48    1:23.10        
 40 Lauren M Connors          15 Farmingdale-MR       1:21.92    1:23.81        
 41 Justine Li                13 Express Swimming-MR       NT    1:24.86        
 42 Rita S Kamel              13 Twisters-MR               NT    1:29.77        
 -- Melissa M Lindahl         16 Express Swimming-MR  1:08.02         DQ        
 
Girls 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        2:19.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sarah A Schlichte         16 Express Swimming-MR  2:12.33    2:16.29 METS   
                1:05.98   2:16.29 (1:10.31)                                        
  2 Shannon M Dwyer           19 Express Swimming-MR  2:10.64    2:16.87 METS   
                1:07.31   2:16.87 (1:09.56)                                        
  3 Caitlin M Winkler         18 NYCC-MR              2:15.33    2:17.86 METS   
                1:07.95   2:17.86 (1:09.91)                                        
  4 Victoria A Ponzo          17 Twisters-MR          2:16.50    2:18.66 METS   
                1:07.29   2:18.66 (1:11.37)                                        
  5 Stephanie Lindahl         15 Express Swimming-MR  2:21.86    2:20.11        
                1:08.12   2:20.11 (1:11.99)                                        
  6 Keara M Leong             15 FLY-MR               2:19.86    2:20.93        
                1:09.42   2:20.93 (1:11.51)                                        
  7 Kerrie N Kolackovsky      15 OWA-MR               2:17.02    2:22.25        
                1:08.97   2:22.25 (1:13.28)                                        
  8 Agata Michalak            15 Twisters-MR          2:20.00    2:22.45        
                1:08.74   2:22.45 (1:13.71)                                        
  9 Frances V Warren          15 Express Swimming-MR  2:17.68    2:22.55        
                1:09.49   2:22.55 (1:13.06)                                        
 10 Kirsten H Guelly          16 FLY-MR               2:15.47    2:25.25        
                1:08.54   2:25.25 (1:16.71)                                        
 11 Nina B Sabatini           15 OWA-MR               2:24.44    2:25.72        
                1:11.75   2:25.72 (1:13.97)                                        
 12 Jessica L Kaefer          15 Express Swimming-MR  2:21.49    2:25.75        
                1:10.07   2:25.75 (1:15.68)                                        
 13 Zuzanna Michalak          17 Twisters-MR          2:22.00    2:25.83        
                1:09.69   2:25.83 (1:16.14)                                        
 14 Vivian Tu                 12 RY-NJ                2:24.75    2:25.99        
                1:10.70   2:25.99 (1:15.29)                                        
 15 Marissa C Boccio          15 Farmingdale-MR       2:20.51    2:26.22        
                1:08.76   2:26.22 (1:17.46)                                        
 16 Katie A Kelly             21 IA-MR                2:15.81    2:26.76        
                1:09.82   2:26.76 (1:16.94)                                        
 17 Melissa M Lindahl         16 Express Swimming-MR  2:23.60    2:27.75        
                1:11.15   2:27.75 (1:16.60)                                        
 18 Emily Tu                  12 RY-NJ                2:23.24    2:28.53        
                1:11.05   2:28.53 (1:17.48)                                        
 19 Katherine A Kraus         15 FLY-MR               2:24.61    2:30.09        
                1:13.74   2:30.09 (1:16.35)                                        
 20 Priscilla Arana           17 FLY-MR               2:24.03    2:30.50        
                1:13.78   2:30.50 (1:16.72)                                        
 21 Sara Day Gerrity          17 LBA-MR               2:33.18    2:32.30        
                1:13.53   2:32.30 (1:18.77)                                        
 22 Emily A Horne             12 RY-NJ                2:27.14    2:33.09        
                1:14.42   2:33.09 (1:18.67)                                        
 23 Kate E Boland             15 Farmingdale-MR       2:29.70    2:35.08        
                1:13.87   2:35.08 (1:21.21)                                        
 24 Gina M Riggio             12 Farmingdale-MR       2:30.19    2:36.25        
                1:15.23   2:36.25 (1:21.02)                                        
 25 Mariel Vanderlinden       15 Twisters-MR          2:29.86    2:36.94        
                1:15.11   2:36.94 (1:21.83)                                        
 26 Gabriella D Cutrera       15 FLY-MR               2:31.17    2:36.99        
                1:14.68   2:36.99 (1:22.31)                                        
 27 Megan A Neill             16 TAC-NJ               2:29.24    2:37.73        
                1:17.51   2:37.73 (1:20.22)                                        
 28 Ginger M Jacobsen         15 Express Swimming-MR  2:33.14    2:37.85        
                1:15.57   2:37.85 (1:22.28)                                        
 29 Barbara Mangino           18 FLY-MR               2:31.44    2:37.88        
                1:16.31   2:37.88 (1:21.57)                                        
 30 Marisa N DI Novis         15 IA-MR                2:43.59    2:39.24        
                1:18.55   2:39.24 (1:20.69)                                        
 31 Logan A Bronson           15 Montclair-NJ         2:33.08    2:43.56        
                1:18.50   2:43.56 (1:25.06)                                        
 32 Jamie C Lee               11 RY-NJ                2:46.07    2:43.57        
                1:21.36   2:43.57 (1:22.21)                                        
 33 Carylyn Waite             12 NYCC-MR              2:40.00    2:44.92        
                1:19.20   2:44.92 (1:25.72)                                        
 34 Nia Sherard               16 NFS-MR               2:33.49    2:48.18        
                1:20.72   2:48.18 (1:27.46)                                        
 35 Julianne L Littell        16 Farmingdale-MR       2:58.79    3:00.46        
                1:25.06   3:00.46 (1:35.40)                                        
 36 Lauren M Connors          15 Farmingdale-MR       2:58.69    3:02.96        
                1:29.94   3:02.96 (1:33.02)                                        
 37 MACKENZIE L Jameson       15 FLY-MR               2:58.36    3:02.97        
                1:23.09   3:02.97 (1:39.88)                                        
 38 Ivanna E Machuca          17 Twisters-MR          2:59.80    3:05.18        
                1:27.78   3:05.18 (1:37.40)                                        
 
Girls 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        4:55.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sarah A Schlichte         16 Express Swimming-MR  4:40.32    4:39.99 METS   
                1:05.54   2:16.61 (1:11.07)   3:28.83 (1:12.22)   4:39.99 (1:11.16)
  2 Caitlin M Winkler         18 NYCC-MR              4:40.76    4:40.93 METS   
                1:07.54   2:18.15 (1:10.61)   3:30.01 (1:11.86)   4:40.93 (1:10.92)
  3 Shannon M Dwyer           19 Express Swimming-MR  4:33.12    4:41.22 METS   
                1:07.69   2:19.71 (1:12.02)   3:31.43 (1:11.72)   4:41.22 (1:09.79)
  4 Susan A Nugent            16 Express Swimming-MR  4:34.07    4:41.29 METS   
                1:07.71   2:19.76 (1:12.05)   3:32.08 (1:12.32)   4:41.29 (1:09.21)
  5 Victoria A Ponzo          17 Twisters-MR          4:46.31    4:44.11 METS   
                1:07.88   2:19.85 (1:11.97)   3:32.33 (1:12.48)   4:44.11 (1:11.78)
  6 Kerrie N Kolackovsky      15 OWA-MR               4:46.43    4:46.94 METS   
                1:08.20   2:21.91 (1:13.71)   3:35.33 (1:13.42)   4:46.94 (1:11.61)
  7 Frances V Warren          15 Express Swimming-MR  4:45.90    4:48.48 METS   
                1:10.12   2:23.99 (1:13.87)   3:37.11 (1:13.12)   4:48.48 (1:11.37)
  8 Maria E Skeivys           15 Twisters-MR          4:51.82    4:50.85 METS   
                1:08.98   2:21.84 (1:12.86)   3:36.78 (1:14.94)   4:50.85 (1:14.07)
  9 Ashleigh Q Wais           16 NYCC-MR              4:58.04    4:57.61        
                1:12.43   2:28.88 (1:16.45)   3:44.21 (1:15.33)   4:57.61 (1:13.40)
 10 Megan A Kuzniewski        16 Express Swimming-MR  4:58.87    4:58.70        
                1:12.51   2:29.42 (1:16.91)   3:45.93 (1:16.51)   4:58.70 (1:12.77)
 11 Lindsey T Parmiter        16 Express Swimming-MR  4:57.66    5:01.87        
                1:10.03   2:25.44 (1:15.41)   3:43.19 (1:17.75)   5:01.87 (1:18.68)
 12 Deirdre Leong             17 FLY-MR               5:11.84    5:02.09        
                1:10.49   2:27.34 (1:16.85)   3:46.04 (1:18.70)   5:02.09 (1:16.05)
 13 Marissa C Boccio          15 Farmingdale-MR       5:02.25    5:02.55        
                1:11.28   2:29.15 (1:17.87)   3:46.13 (1:16.98)   5:02.55 (1:16.42)
 14 Keara M Leong             15 FLY-MR               5:09.99    5:02.58        
                1:13.42   2:30.88 (1:17.46)   3:48.60 (1:17.72)   5:02.58 (1:13.98)
 15 Nina B Sabatini           15 OWA-MR               5:07.03    5:04.37        
                1:11.65   2:29.72 (1:18.07)   3:48.42 (1:18.70)   5:04.37 (1:15.95)
 16 Priscilla Arana           17 FLY-MR               5:01.04    5:06.44        
                1:12.57   2:29.88 (1:17.31)   3:47.78 (1:17.90)   5:06.44 (1:18.66)
 17 Katherine A Kraus         15 FLY-MR               5:19.33    5:18.37        
                1:14.75   2:35.10 (1:20.35)   3:57.71 (1:22.61)   5:18.37 (1:20.66)
 18 Katherine C Ryan          15 OWA-MR               5:15.61    5:18.53        
                1:15.61   2:37.77 (1:22.16)   4:00.51 (1:22.74)   5:18.53 (1:18.02)
 19 Ginger M Jacobsen         15 Express Swimming-MR  5:17.50    5:21.36        
                1:14.56   2:36.82 (1:22.26)   3:59.67 (1:22.85)   5:21.36 (1:21.69)
 20 Kathryn M Madalena        15 Express Swimming-MR  5:03.85    5:21.63        
                1:16.41   2:38.87 (1:22.46)   4:01.18 (1:22.31)   5:21.63 (1:20.45)
 21 Megan N O'Hara            15 Express Swimming-MR  5:35.06    5:29.44        
                1:17.61   2:40.65 (1:23.04)   4:05.78 (1:25.13)   5:29.44 (1:23.66)
 22 Joana F Tusa              15 Express Swimming-MR  5:32.84    5:36.94        
                1:18.29   2:45.19 (1:26.90)   4:11.92 (1:26.73)   5:36.94 (1:25.02)
 23 Holly E Rudolph           16 Express Swimming-MR  5:26.33    5:42.33        
                1:19.96   2:47.71 (1:27.75)   4:16.23 (1:28.52)   5:42.33 (1:26.10)
 24 Lauren M Connors          15 Farmingdale-MR       6:12.93    6:20.92        
                1:29.22   6:20.92 (4:51.70)                                        
 25 Julianne L Littell        16 Farmingdale-MR       6:23.81    6:35.51        
                1:30.85   3:11.66 (1:40.81)   4:55.94 (1:44.28)   6:35.51 (1:39.57)
 
Girls 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        1:15.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Agata Michalak            15 Twisters-MR          1:10.48    1:10.63 METS   
  2 Keara M Leong             15 FLY-MR               1:13.97    1:13.72 METS   
  3 Maria E Skeivys           15 Twisters-MR          1:13.98    1:14.17 METS   
  4 Hayley K Price            15 Montclair-NJ         1:13.85    1:14.53 METS   
  5 Melissa M Lindahl         16 Express Swimming-MR  1:10.46    1:15.04 METS   
  6 Michelle M Kim            12 RY-NJ                1:13.95    1:15.17 METS   
  7 Sara M Nestrowitz         12 RY-NJ                1:16.18    1:15.20 METS   
  8 Kristina M Fritsch        17 NYCC-MR              1:12.33    1:16.73        
  9 Maeve Leong               19 FLY-MR               1:12.71    1:17.02        
 10 Vivian Tu                 12 RY-NJ                1:17.85    1:17.36        
 11 Ginger M Jacobsen         15 Express Swimming-MR  1:16.19    1:18.06        
 12 Abby Hahn                 16 NYCC-MR              1:15.59    1:18.74        
 13 Katherine A Kraus         15 FLY-MR               1:17.86    1:19.13        
 14 Zuzanna Michalak          17 Twisters-MR          1:19.00    1:19.75        
 15 Erika S Richardson        15 COND-MR              1:14.78    1:19.82        
 16 Frances V Warren          15 Express Swimming-MR  1:14.53    1:20.28        
 17 Emily A Horne             12 RY-NJ                1:22.02    1:20.42        
 18 Nicole A Salzano          12 RY-NJ                1:21.46    1:20.51        
 19 Angela P Parra            17 FLY-MR               1:18.42    1:20.91        
 20 Emily Tu                  12 RY-NJ                1:22.29    1:20.95        
 21 Ashleigh Q Wais           16 NYCC-MR              1:18.20    1:21.05        
 22 Jessica L Kaefer          15 Express Swimming-MR  1:16.67    1:21.40        
 23 Sarah A Schlichte         16 Express Swimming-MR  1:18.80    1:22.04        
 24 Stephanie Lindahl         15 Express Swimming-MR  1:19.16    1:22.68        
 25 Jessica L Alessi          15 Sachem-MR            1:22.45    1:22.71        
 26 Alexandra E Caines        16 Express Swimming-MR  1:21.18    1:23.14        
 27 Megan A Kuzniewski        16 Express Swimming-MR  1:17.31    1:23.26        
 28 Jamie C Lee               11 RY-NJ                1:20.99    1:23.46        
 29 Kathryn M Madalena        15 Express Swimming-MR  1:16.84    1:23.89        
 30 Shani Watler              15 NYCC-MR              1:18.15    1:24.00        
 31 Barbara Mangino           18 FLY-MR               1:17.53    1:24.02        
 32 Gabriella D Cutrera       15 FLY-MR               1:22.03    1:24.45        
 33 Annie M Cannatella        15 Express Swimming-MR  1:18.48    1:25.12        
 34 Tori Powell               15 Pace-MR              1:17.20    1:25.51        
 35 Julia Wadolowska          16 Twisters-MR          1:21.68    1:26.19        
 36 Kelly A Mazza             16 Express Swimming-MR  1:20.00    1:27.32        
 37 Logan A Bronson           15 Montclair-NJ         1:23.06    1:28.06        
 38 Emma N Pile               15 Pace-MR              1:22.90    1:28.25        
 39 Bronagh K Daly            15 HS-MR                1:25.06    1:28.41        
 40 Holly E Rudolph           16 Express Swimming-MR  1:20.49    1:28.67        
 41 Gabi K Denicola           11 RY-NJ                1:31.96    1:29.29        
 42 Lucy A Randall            15 Montclair-NJ         1:21.26    1:29.45        
 43 Rosalia S Xue             16 HS-MR                1:28.12    1:31.36        
 44 Jacqueline P Heinz        16 Farmingdale-MR       1:34.46    1:36.91        
 45 Julianne L Littell        16 Farmingdale-MR       1:28.68    1:37.11        
 46 Joana F Tusa              15 Express Swimming-MR  1:30.30    1:38.48        
 47 Victoria L Koukoulas      15 Express Swimming-MR       NT    1:40.28        
 
Girls 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        2:44.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maria E Skeivys           15 Twisters-MR          2:36.18    2:36.17 METS   
                1:17.03   2:36.17 (1:19.14)                                        
  2 Michelle M Kim            12 RY-NJ                2:35.77    2:36.43 METS   
                1:16.26   2:36.43 (1:20.17)                                        
  3 Deirdre Leong             17 FLY-MR               2:29.87    2:38.84 METS   
                1:17.23   2:38.84 (1:21.61)                                        
  4 Keara M Leong             15 FLY-MR               2:41.17    2:39.46 METS   
                1:19.64   2:39.46 (1:19.82)                                        
  5 Melissa M Lindahl         16 Express Swimming-MR  2:27.94    2:39.68 METS   
                1:18.51   2:39.68 (1:21.17)                                        
  6 Hayley K Price            15 Montclair-NJ         2:34.18    2:40.92 METS   
                1:18.82   2:40.92 (1:22.10)                                        
  7 Sara M Nestrowitz         12 RY-NJ                2:40.34    2:42.48 METS   
                1:19.27   2:42.48 (1:23.21)                                        
  8 Victoria A Ponzo          17 Twisters-MR          2:43.29    2:44.42 METS   
                1:20.51   2:44.42 (1:23.91)                                        
  9 Vivian Tu                 12 RY-NJ                2:40.81    2:44.87 METS   
                1:20.40   2:44.87 (1:24.47)                                        
 10 Ginger M Jacobsen         15 Express Swimming-MR  2:42.43    2:46.38        
                1:20.93   2:46.38 (1:25.45)                                        
 11 Frances V Warren          15 Express Swimming-MR  2:38.36    2:47.88        
                1:22.26   2:47.88 (1:25.62)                                        
 12 Stephanie Lindahl         15 Express Swimming-MR  2:44.86    2:48.02        
                1:23.22   2:48.02 (1:24.80)                                        
 13 Sarah A Schlichte         16 Express Swimming-MR  2:44.36    2:48.44        
                1:23.05   2:48.44 (1:25.39)                                        
 14 Emily A Horne             12 RY-NJ                2:44.08    2:51.00        
                1:23.16   2:51.00 (1:27.84)                                        
 15 Maeve Leong               19 FLY-MR               2:41.73    2:51.01        
                1:22.16   2:51.01 (1:28.85)                                        
 16 Nicole A Salzano          12 RY-NJ                2:47.61    2:51.96        
                1:23.73   2:51.96 (1:28.23)                                        
 17 Kathryn M Madalena        15 Express Swimming-MR  2:41.01    2:52.23        
                1:24.58   2:52.23 (1:27.65)                                        
 18 Katherine A Kraus         15 FLY-MR               2:46.67    2:52.46        
                1:24.52   2:52.46 (1:27.94)                                        
 19 Jessica L Kaefer          15 Express Swimming-MR  2:43.06    2:52.65        
                1:24.54   2:52.65 (1:28.11)                                        
 20 Emily Tu                  12 RY-NJ                2:52.35    2:53.32        
                1:23.91   2:53.32 (1:29.41)                                        
 21 Gabriella D Cutrera       15 FLY-MR               2:52.82    2:56.47        
                1:26.66   2:56.47 (1:29.81)                                        
 22 Marissa C Boccio          15 Farmingdale-MR       2:51.91    2:57.07        
                1:26.95   2:57.07 (1:30.12)                                        
 23 Mariel Vanderlinden       15 Twisters-MR          2:50.30    2:58.55        
                1:26.88   2:58.55 (1:31.67)                                        
 24 Samantha M Pepe           16 FLY-MR               3:00.38    3:00.29        
                1:28.49   3:00.29 (1:31.80)                                        
 25 Jamie C Lee               11 RY-NJ                2:51.04    3:00.37        
                1:28.06   3:00.37 (1:32.31)                                        
 26 Barbara Mangino           18 FLY-MR               2:49.07    3:01.08        
                1:27.78   3:01.08 (1:33.30)                                        
 27 Megan A Neill             16 TAC-NJ               2:57.15    3:05.86        
                1:30.11   3:05.86 (1:35.75)                                        
 28 Logan A Bronson           15 Montclair-NJ         3:02.49    3:06.38        
                1:30.93   3:06.38 (1:35.45)                                        
 29 Nia Sherard               16 NFS-MR               3:04.62    3:28.66        
                1:41.45   3:28.66 (1:47.21)                                        
 30 MACKENZIE L Jameson       15 FLY-MR               3:10.00    3:34.47        
                1:45.35   3:34.47 (1:49.12)                                        
 -- Ivanna E Machuca          17 Twisters-MR          3:21.47         DQ        
                1:48.24        DQ (1:57.60)                                        
 
Women 50 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Sally Lim                 14 FLY-MR                    NT      40.45        
 
Girls 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        1:24.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kerrie N Kolackovsky      15 OWA-MR               1:13.63    1:17.23 METS   
  2 Zuzanna Michalak          17 Twisters-MR          1:19.50    1:19.70 METS   
  3 Priscilla Arana           17 FLY-MR               1:20.43    1:23.86 METS   
  4 Maria E Skeivys           15 Twisters-MR          1:22.93    1:24.82 METS   
  5 Caitlin Graham            15 Express Swimming-MR  1:25.98    1:27.17        
  6 Becca A Citti             17 RY-NJ                1:25.50    1:27.30        
  7 Agata Michalak            15 Twisters-MR          1:28.79    1:30.72        
  8 Kathryn M Madalena        15 Express Swimming-MR  1:26.90    1:31.50        
  9 Logan A Bronson           15 Montclair-NJ         1:25.68    1:31.82        
 10 Victoria A Ponzo          17 Twisters-MR          1:32.10    1:31.99        
 11 Carylyn Waite             12 NYCC-MR              1:35.00    1:35.60        
 12 Nicole A Salzano          12 RY-NJ                1:47.05    1:41.21        
 13 Lauren M Connors          15 Farmingdale-MR       1:41.08    1:43.46        
 14 Sara M Nestrowitz         12 RY-NJ                1:46.07    1:43.69        
 15 Marisa N DI Novis         15 IA-MR                1:40.87    1:43.73        
 16 Julianne L Littell        16 Farmingdale-MR       1:44.96    1:53.08        
 
Girls 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        3:05.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zuzanna Michalak          17 Twisters-MR          2:53.00    2:52.28 METS   
                1:22.47   2:52.28 (1:29.81)                                        
  2 Abby Hahn                 16 NYCC-MR              2:44.71    2:52.48 METS   
                1:22.64   2:52.48 (1:29.84)                                        
  3 Jane Kim                  17 FLY-MR               2:51.10    2:57.07 METS   
                1:25.80   2:57.07 (1:31.27)                                        
  4 Priscilla Arana           17 FLY-MR               2:52.70    2:58.22 METS   
                1:24.52   2:58.22 (1:33.70)                                        
  5 Lindsey T Parmiter        16 Express Swimming-MR  2:57.45    3:01.20 METS   
                1:25.53   3:01.20 (1:35.67)                                        
  6 Maria E Skeivys           15 Twisters-MR          2:56.71    3:02.49 METS   
                1:28.39   3:02.49 (1:34.10)                                        
  7 Kristen E Krebs           15 Express Swimming-MR  3:04.44    3:05.39 METS   
                1:29.47   3:05.39 (1:35.92)                                        
  8 Marie E Lucas             12 Express Swimming-MR  2:58.61    3:05.64 METS   
                1:29.26   3:05.64 (1:36.38)                                        
  9 Michelle M Kim            12 RY-NJ                3:01.00    3:06.45        
                1:30.37   3:06.45 (1:36.08)                                        
 10 Maggie H Regan            16 Montclair-NJ         3:02.79    3:09.89        
                1:31.72   3:09.89 (1:38.17)                                        
 11 Caitlin Graham            15 Express Swimming-MR  3:02.19    3:11.79        
                1:31.75   3:11.79 (1:40.04)                                        
 12 Vivian Tu                 12 RY-NJ                3:10.10    3:12.26        
                1:32.86   3:12.26 (1:39.40)                                        
 13 Kathryn M Madalena        15 Express Swimming-MR  3:00.33    3:14.06        
                1:33.79   3:14.06 (1:40.27)                                        
 14 Emily A Horne             12 RY-NJ                3:11.97    3:14.54        
                1:35.17   3:14.54 (1:39.37)                                        
 15 Emily Tu                  12 RY-NJ                3:12.22    3:17.99        
                1:35.30   3:17.99 (1:42.69)                                        
 16 Logan A Bronson           15 Montclair-NJ         3:06.88    3:20.03        
                1:36.89   3:20.03 (1:43.14)                                        
 17 Mariel Vanderlinden       15 Twisters-MR          3:16.04    3:21.63        
                1:36.38   3:21.63 (1:45.25)                                        
 18 Carylyn Waite             12 NYCC-MR              3:20.00    3:25.84        
                1:40.94   3:25.84 (1:44.90)                                        
 19 Ginger M Jacobsen         15 Express Swimming-MR  3:13.51    3:28.46        
                1:39.10   3:28.46 (1:49.36)                                        
 20 Jamie C Lee               11 RY-NJ                3:28.05    3:32.25        
                1:45.23   3:32.25 (1:47.02)                                        
 21 Nicole A Salzano          12 RY-NJ                3:55.87    3:33.67        
                1:44.03   3:33.67 (1:49.64)                                        
 22 Rosalia S Xue             16 HS-MR                3:35.84    3:42.19        
                1:51.03   3:42.19 (1:51.16)                                        
 23 Sara M Nestrowitz         12 RY-NJ                3:50.17    3:42.20        
                1:47.87   3:42.20 (1:54.33)                                        
 24 Gabi K Denicola           11 RY-NJ                3:59.11    3:42.74        
                1:47.52   3:42.74 (1:55.22)                                        
 25 Holly E Rudolph           16 Express Swimming-MR  3:26.46    3:43.04        
                1:48.11   3:43.04 (1:54.93)                                        
 26 Victoria L Koukoulas      15 Express Swimming-MR       NT    3:53.24        
                1:51.85   3:53.24 (2:01.39)                                        
 -- Kerrie N Kolackovsky      15 OWA-MR               2:40.53         DQ        
                1:23.57          DQ (43.58)                                        
 
Girls 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        1:12.49  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kirsten H Guelly          16 FLY-MR               1:06.26    1:08.32 METS   
  2 Frances V Warren          15 Express Swimming-MR  1:09.32    1:11.10 METS   
  3 Caitlin M Winkler         18 NYCC-MR              1:10.55    1:11.21 METS   
  4 Agata Michalak            15 Twisters-MR          1:12.46    1:12.05 METS   
  5 Kerrie N Kolackovsky      15 OWA-MR               1:08.92    1:12.17 METS   
  6 Hayley K Price            15 Montclair-NJ         1:12.10    1:12.46 METS   
  7 Deirdre Leong             17 FLY-MR               1:14.00    1:12.82        
  8 Zuzanna Michalak          17 Twisters-MR          1:14.00    1:13.24        
  9 Nina B Sabatini           15 OWA-MR               1:12.74    1:13.53        
 10 Sara Day Gerrity          17 LBA-MR               1:13.69    1:14.30        
 11 Shannon M Dwyer           19 Express Swimming-MR  1:08.58    1:14.48        
 12 Natalia M Wilkins         13 Express Swimming-MR       NT    1:19.83        
 13 Samantha M Pepe           16 FLY-MR               1:17.65    1:21.06        
 14 Angela P Parra            17 FLY-MR               1:14.46    1:24.63        
 15 Blair V Mirabal           15 FLY-MR               1:21.55    1:25.22        
 16 Gina M Riggio             12 Farmingdale-MR       1:28.66    1:27.32        
 17 Kate E Boland             15 Farmingdale-MR       1:23.20    1:30.54        
 
Girls 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        2:45.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Frances V Warren          15 Express Swimming-MR  2:26.33    2:31.77 METS   
                1:12.05   2:31.77 (1:19.72)                                        
  2 Caitlin M Winkler         18 NYCC-MR              2:30.68    2:33.45 METS   
                1:13.45   2:33.45 (1:20.00)                                        
  3 Susan A Nugent            16 Express Swimming-MR  2:25.17    2:34.30 METS   
                1:13.92   2:34.30 (1:20.38)                                        
  4 Marie E Lucas             12 Express Swimming-MR  2:36.24    2:41.13 METS   
                1:15.11   2:41.13 (1:26.02)                                        
  5 Megan A Kuzniewski        16 Express Swimming-MR  2:41.02    2:47.06        
                1:18.76   2:47.06 (1:28.30)                                        
  6 Tori Powell               15 Pace-MR              2:50.00    2:54.17        
                1:19.80   2:54.17 (1:34.37)                                        
  7 Bronagh K Daly            15 HS-MR                2:59.83    3:00.16        
                1:23.19   3:00.16 (1:36.97)                                        
  8 Nicole A Salzano          12 RY-NJ                3:11.00    3:11.92        
                1:27.74   3:11.92 (1:44.18)                                        
  9 Jessica L Alessi          15 Sachem-MR            3:03.52    3:14.30        
                1:30.43   3:14.30 (1:43.87)                                        
 -- Sara Day Gerrity          17 LBA-MR               2:38.42         DQ        
                1:18.07          DQ (20.23)                                        
 
Girls 200 LC Meter IM
===============================================================================
        2:38.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kerrie N Kolackovsky      15 OWA-MR               2:31.35    2:34.61 METS   
                1:17.22   2:34.61 (1:17.39)                                        
  2 Zuzanna Michalak          17 Twisters-MR          2:39.00    2:36.40 METS   
                1:15.74   2:36.40 (1:20.66)                                        
  3 Abby Hahn                 16 NYCC-MR              2:32.45    2:36.90 METS   
                1:16.04   2:36.90 (1:20.86)                                        
  4 Lindsey T Parmiter        16 Express Swimming-MR  2:38.00    2:39.62        
                1:17.85   2:39.62 (1:21.77)                                        
  5 Marie E Lucas             12 Express Swimming-MR  2:36.67    2:40.63        
                  17.10   2:40.63 (2:23.53)                                        
  6 Maria E Skeivys           15 Twisters-MR          2:36.81    2:40.86        
                1:17.04   2:40.86 (1:23.82)                                        
  7 Agata Michalak            15 Twisters-MR          2:41.16    2:40.91        
                1:13.37   2:40.91 (1:27.54)                                        
  8 Caitlin M Winkler         18 NYCC-MR              2:37.78    2:42.26        
                1:17.51   2:42.26 (1:24.75)                                        
  9 Sarah A Schlichte         16 Express Swimming-MR  2:39.77    2:43.34        
                1:17.74   2:43.34 (1:25.60)                                        
 10 Jane Kim                  17 FLY-MR               2:37.96    2:43.69        
                1:20.47   2:43.69 (1:23.22)                                        
 11 Keara M Leong             15 FLY-MR               2:41.60    2:44.07        
                1:16.27   2:44.07 (1:27.80)                                        
 12 Annie M Cannatella        15 Express Swimming-MR  2:44.18    2:46.59        
                1:20.77   2:46.59 (1:25.82)                                        
 13 Ashleigh Q Wais           16 NYCC-MR              2:44.43    2:46.72        
                1:19.84   2:46.72 (1:26.88)                                        
 14 Katherine A Kraus         15 FLY-MR               2:48.10    2:49.07        
                1:19.10   2:49.07 (1:29.97)                                        
 15 Erika S Richardson        15 COND-MR              2:50.39    2:49.22        
                1:19.24   2:49.22 (1:29.98)                                        
 16 Priscilla Arana           17 FLY-MR               2:40.12    2:49.44        
                1:25.32   2:49.44 (1:24.12)                                        
 17 Melissa M Lindahl         16 Express Swimming-MR  2:40.61    2:49.52        
                1:16.85   2:49.52 (1:32.67)                                        
 18 Caitlin Graham            15 Express Swimming-MR  2:44.47    2:49.83        
                1:19.58   2:49.83 (1:30.25)                                        
 19 Ginger M Jacobsen         15 Express Swimming-MR  2:47.50    2:51.09        
                1:21.49   2:51.09 (1:29.60)                                        
 20 Kathryn M Madalena        15 Express Swimming-MR  2:41.00    2:55.23        
                1:25.24   2:55.23 (1:29.99)                                        
 21 Mariel Vanderlinden       15 Twisters-MR          2:50.91    2:55.91        
                1:25.24   2:55.91 (1:30.67)                                        
 22 Stephanie Lindahl         15 Express Swimming-MR  2:50.53    2:56.17        
                1:23.48   2:56.17 (1:32.69)                                        
 23 Gabriella D Cutrera       15 FLY-MR               2:52.25    2:56.29        
                1:23.98   2:56.29 (1:32.31)                                        
 24 Logan A Bronson           15 Montclair-NJ         2:50.95    2:58.98        
                1:28.45   2:58.98 (1:30.53)                                        
 25 Julia Wadolowska          16 Twisters-MR          2:57.71    2:59.34        
                1:26.21   2:59.34 (1:33.13)                                        
 26 Kelly A Mazza             16 Express Swimming-MR  2:57.00    3:02.21        
                1:25.23   3:02.21 (1:36.98)                                        
 27 Emma N Pile               15 Pace-MR              2:58.80    3:02.85        
                1:27.10   3:02.85 (1:35.75)                                        
 28 Alexandra E Caines        16 Express Swimming-MR  2:57.88    3:03.40        
                1:23.64   3:03.40 (1:39.76)                                        
 29 Shani Watler              15 NYCC-MR              2:52.83    3:04.30        
                1:28.14   3:04.30 (1:36.16)                                        
 30 Barbara Mangino           18 FLY-MR               2:55.53    3:05.73        
                1:27.44   3:05.73 (1:38.29)                                        
 31 Holly E Rudolph           16 Express Swimming-MR  2:56.96    3:07.59        
                1:28.85   3:07.59 (1:38.74)                                        
 32 Rosalia S Xue             16 HS-MR                3:03.21    3:16.86        
                1:35.81   3:16.86 (1:41.05)                                        
 33 Carylyn Waite             12 NYCC-MR              3:06.00    3:16.89        
                1:39.03   3:16.89 (1:37.86)                                        
 34 Joana F Tusa              15 Express Swimming-MR  3:11.13    3:22.07        
                1:34.60   3:22.07 (1:47.47)                                        
 35 Julianne L Littell        16 Farmingdale-MR       3:15.04    3:24.34        
                1:36.72   3:24.34 (1:47.62)                                        
 36 Jacqueline P Heinz        16 Farmingdale-MR       3:14.18    3:25.97        
                1:35.72   3:25.97 (1:50.25)                                        
 
Girls 400 LC Meter IM
===============================================================================
        5:38.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Susan A Nugent            16 Express Swimming-MR  5:20.46    5:24.86 METS   
                1:12.49   2:37.87 (1:25.38)   4:14.24 (1:36.37)   5:24.86 (1:10.62)
  2 Maria E Skeivys           15 Twisters-MR          5:28.60    5:28.24 METS   
                1:16.99   2:39.90 (1:22.91)   4:15.11 (1:35.21)   5:28.24 (1:13.13)
  3 Kerrie N Kolackovsky      15 OWA-MR                    NT    5:30.63 METS   
                1:14.49   2:45.59 (1:31.10)   4:15.55 (1:29.96)   5:30.63 (1:15.08)
  4 Shannon M Dwyer           19 Express Swimming-MR  5:12.38    5:31.43 METS   
                1:15.87   2:46.52 (1:30.65)   4:20.18 (1:33.66)   5:31.43 (1:11.25)
  5 Caitlin M Winkler         18 NYCC-MR              5:28.24    5:31.72 METS   
                1:12.94   2:41.33 (1:28.39)   4:20.50 (1:39.17)   5:31.72 (1:11.22)
  6 Victoria A Ponzo          17 Twisters-MR          5:29.04    5:32.05 METS   
                1:14.26   2:38.60 (1:24.34)   4:20.71 (1:42.11)   5:32.05 (1:11.34)
  7 Frances V Warren          15 Express Swimming-MR  5:26.48    5:36.87 METS   
                1:13.93   2:41.50 (1:27.57)   4:22.43 (1:40.93)   5:36.87 (1:14.44)
  8 Lindsey T Parmiter        16 Express Swimming-MR  5:34.22    5:48.26        
                1:17.41   2:49.65 (1:32.24)   4:29.52 (1:39.87)   5:48.26 (1:18.74)
  9 Kathryn M Madalena        15 Express Swimming-MR  5:32.73    5:49.22        
                1:24.66   2:51.36 (1:26.70)   4:28.13 (1:36.77)   5:49.22 (1:21.09)
 10 Megan A Kuzniewski        16 Express Swimming-MR  5:39.43    5:55.57        
                1:20.27   2:52.39 (1:32.12)   4:36.53 (1:44.14)   5:55.57 (1:19.04)
 11 Ginger M Jacobsen         15 Express Swimming-MR  5:48.80    5:56.88        
                1:27.38   2:53.89 (1:26.51)   4:37.53 (1:43.64)   5:56.88 (1:19.35)
 12 Ashleigh Q Wais           16 NYCC-MR              5:45.39    5:59.31        
                1:24.61   2:57.56 (1:32.95)   4:43.78 (1:46.22)   5:59.31 (1:15.53)
 13 Caitlin Graham            15 Express Swimming-MR  5:44.79    6:01.70        
                1:17.25   2:53.98 (1:36.73)   4:37.46 (1:43.48)   6:01.70 (1:24.24)
 14 Logan A Bronson           15 Montclair-NJ         6:10.27    6:27.77        
                1:32.93   3:16.97 (1:44.04)   4:59.26 (1:42.29)   6:27.77 (1:28.51)
 
Girls 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    1:54.49    1:56.88        
                                  59.49 ( )     1:56.88 (57.39)                    
  2 Ridgewood YMCA-NJ  'A'                            2:01.82    1:58.81        
                  29.34       59.70 (30.36)     1:58.81 (59.11)                    
  3 Flushing YMCA-MR  'A'                             2:04.00    1:59.71        
                                1:00.72 ( )     1:59.71 (58.99)                    
  4 Long Island Express-MR  'A'                       1:54.37    2:00.87        
                                1:00.05 ( )   2:00.87 (1:00.82)                    
  5 LaGuardia Aquatic Club-MR  'B'                    2:01.71    2:01.74        
                                1:00.93 ( )   2:01.74 (1:00.81)                    
  6 New York City Aquatic Club-MR  'A'                2:02.00    2:01.95        
                                1:00.67 ( )   2:01.95 (1:01.28)                    
  7 Old Westbury Aquatics-MR  'A'                     1:59.62    2:03.72        
                                1:01.34 ( )   2:03.72 (1:02.38)                    
  8 Ridgewood YMCA-NJ  'B'                            2:14.25    2:05.63        
                                1:02.10 ( )   2:05.63 (1:03.53)                    
  9 LaGuardia Aquatic Club-MR  'C'                    2:09.96    2:06.38        
                                1:05.13 ( )   2:06.38 (1:01.25)                    
 10 Flushing YMCA-MR  'B'                             2:10.00    2:07.34        
                                1:02.86 ( )   2:07.34 (1:04.48)                    
 11 Montclair YMCA-NJ  'A'                            2:11.41    2:11.85        
                                1:06.15 ( )   2:11.85 (1:05.70)                    
 -- Sachem Swim Club-MR  'A'                          2:04.28         DQ        
                                1:01.21 ( )        DQ (1:01.09)                    
 -- Long Beach Aquatics-MR  'A'                       2:04.22         DQ        
                                1:03.32 ( )        DQ (1:09.21)                    
 
Girls 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        4:32.69  METS
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    4:11.07    4:17.30 METS   
                1:04.49                             2:10.56 ( )   4:17.30 (2:06.74)
  2 LaGuardia Aquatic Club-MR  'B'                    4:23.30    4:20.00 METS   
                1:05.74     1:23.58 (17.84)     2:11.44 (47.86)   4:20.00 (2:08.56)
  3 Old Westbury Aquatics-MR  'A'                     4:20.37    4:28.06 METS   
                1:09.42     1:25.87 (16.45)     2:17.29 (51.42)   4:28.06 (2:10.77)
  4 Flushing YMCA-MR  'A'                             4:25.00    4:28.57 METS   
                1:09.91     1:25.51 (15.60)     2:20.95 (55.44)   4:28.57 (2:07.62)
  5 Flushing YMCA-MR  'B'                             4:40.00    4:42.03        
                1:07.91                             2:12.84 ( )   4:42.03 (2:29.19)
 -- Ridgewood YMCA-NJ  'A'                            4:23.80         DQ        
                1:05.84                             2:13.46 ( )        DQ (2:17.39)
 
Girls 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    2:08.34    2:08.64        
                                1:08.16 ( )   2:08.64 (1:00.48)                    
  2 Flushing YMCA-MR  'A'                             2:20.00    2:11.00        
                                1:12.74 ( )     2:11.00 (58.26)                    
  3 LaGuardia Aquatic Club-MR  'B'                    2:31.58    2:13.73        
                                1:10.45 ( )   2:13.73 (1:03.28)                    
  4 Old Westbury Aquatics-MR  'A'                     2:12.11    2:14.20        
                                1:12.08 ( )   2:14.20 (1:02.12)                    
  5 Long Island Express-MR  'A'                       2:10.70    2:15.35        
                                1:13.12 ( )   2:15.35 (1:02.23)                    
  6 Ridgewood YMCA-NJ  'A'                            2:17.24    2:15.87        
                  34.00   2:15.87 (1:41.87)                                        
  7 Ridgewood YMCA-NJ  'B'                            2:28.05    2:25.48        
                  35.89   2:25.48 (1:49.59)                                        
  8 Montclair YMCA-NJ  'A'                            2:23.04    2:26.75        
                                1:16.77 ( )   2:26.75 (1:09.98)                    
 -- Sachem Swim Club-MR  'A'                          2:22.12         DQ        
                                1:18.92 ( )        DQ (1:05.32)                    
 -- Long Beach Aquatics-MR  'A'                       2:13.87         DQ        
                                1:23.71 ( )        DQ (1:11.60)                    
 -- Flushing YMCA-MR  'B'                             2:25.00         DQ        
                  33.08     1:13.44 (40.36)        DQ (1:03.46)                    
 
Girls 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
        5:07.59  METS
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    4:33.87    4:40.00 METS   
                1:11.27     1:28.34 (17.07)   3:36.47 (2:08.13)   4:40.00 (1:03.53)
  2 LaGuardia Aquatic Club-MR  'B'                    4:50.20    4:52.50 METS   
                1:13.10     1:28.75 (15.65)   3:47.45 (2:18.70)   4:52.50 (1:05.05)
  3 New York City Aquatic Club-MR  'A'                4:55.00    4:53.67 METS   
                1:17.65   2:38.02 (1:20.37)   3:49.78 (1:11.76)   4:53.67 (1:03.89)
  4 Flushing YMCA-MR  'A'                             4:50.00    4:54.21 METS   
                1:12.44     1:27.93 (15.49)   3:50.78 (2:22.85)   4:54.21 (1:03.43)
  5 Old Westbury Aquatics-MR  'A'                     4:46.05    5:08.54        
                1:20.57   2:42.09 (1:21.52)   3:59.73 (1:17.64)   5:08.54 (1:08.81)
 
Boys 10 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          33.89  ZONE
          38.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mateusz Zezula            10 Twisters-MR            30.66      31.48 ZONE   
  2 Leonid Chernukha          10 OWA-MR                 33.26      32.66 ZONE   
  3 Anton Khrystenko          10 OWA-MR                 35.05      34.26 JO     
  4 John A Pompay             10 Express Swimming-MR    34.78      34.54 JO     
  5 Felix X Foo               10 FLY-MR                 34.38      35.15 JO     
  6 Ryan J Cicchiello         10 EAST-MR                34.81      35.84 JO     
  7 Ariel Okhtenberg          10 BASC-MR                43.30      35.89 JO     
  8 Andrew W Snyder           10 Pace-MR                33.91      36.10 JO     
  9 Zachary M Zinkiewicz      10 IA-MR                  38.38      37.11 JO     
 10 Pierce Senken             10 OWA-MR                 38.05      37.83 JO     
 11 Steven D Zhao              9 FLY-MR                 36.32      37.90 JO     
 12 Konstantine V Lomeyko     10 OWA-MR                 38.54      37.92 JO     
 13 Jeffrey R Michel          10 North Shore-MR         37.61      38.29 JO     
 14 Daniel Adayev              9 BASC-MR                40.71      38.74 JO     
 15 Harry C Ortof              9 Express Swimming-MR    39.81      38.78 JO     
 16 Georgio Desmornes         10 Express Swimming-MR    41.61      39.01        
 17 Geoffrey Chen              9 Express Swimming-MR    40.84      39.12        
 18 Patrick D Roche           10 IA-MR                  39.41      40.02        
 19 Veniamin Konovalov         9 Shy/Seals-MR           42.00      40.38        
 20 Leo Simkin                 9 BASC-MR                40.09      40.41        
 21 Yegor S Chernyshev        10 OWA-MR                 41.16      40.48        
 22 Johnny Ellis              10 OWA-MR                 43.78      40.65        
 23 Corey J Masino            10 EAST-MR                39.11      40.97        
 24 Christopher Chen          10 Express Swimming-MR    40.88      41.32        
 25 Joe P Graham               9 Express Swimming-MR    45.16      41.70        
 26 Christoher F Draper        8 Pace-MR                41.60      41.82        
 27 Kevin C Chang             10 Express Swimming-MR    44.08      43.38        
 28 Allen Konstantinovsky     10 Shy/Seals-MR           39.06      43.44        
 29 Andy Lee                   6 Twisters-MR            42.86      43.75        
 30 Owen A Walsh               9 OWA-MR                 44.89      44.40        
 31 Michael Montesdeoca       10 Twisters-MR            52.31      44.41        
 32 Andrei Dolidov            10 Shy/Seals-MR           49.26      45.23        
 33 Dominic YU                10 Twisters-MR            46.14      45.31        
 34 Yik Fung Phang             8 FLY-MR                 43.89      46.01        
 35 Shane Morris               9 LBA-MR               1:05.95      46.66        
 36 Dylan Harrington           7 LBA-MR                 53.63      48.42        
 37 Connor D Towers            7 OWA-MR                 44.35      48.46        
 38 Joseph M Weinhofer         8 Sachem-MR              51.29      48.47        
 39 Michael McCarthy           9 LBA-MR               1:00.00      48.58        
 40 Ian R Rodriguez            9 NYCC-MR                45.16      48.67        
 41 Mikhail Baliabin          10 Shy/Seals-MR           40.91      49.55        
 42 Sasha Prystupa             8 BASC-MR                59.99      50.19        
 43 Quinn P Dennis             8 OWA-MR                 52.00      52.13        
 44 Christopher Liu           10 BASC-MR              1:00.10      52.39        
 45 Rocco G Corbisiero        10 Sachem-MR              51.26      52.55        
 46 Dylan Hsieh                8 OWA-MR                 53.33      53.35        
 47 John Afif                  8 BASC-MR                56.99      53.57        
 48 James T McCloskey         10 FLY-MR                 49.46      53.85        
 49 Jason S Lanzman            9 OWA-MR                    NT      54.10        
 50 Christopher Orobinsky      8 BASC-MR              1:00.10      54.16        
 51 Douglas J Santos           8 FLY-MR                 51.51      55.72        
 52 Edwin Moriarty            10 Express Swimming-MR    53.90      55.75        
 53 Kipling Johnson            9 LBA-MR               1:00.00    1:00.60        
 54 Nat J Gamboa               7 OWA-MR               1:06.30    1:07.74        
 55 Jack T Farrell             7 OWA-MR               1:09.71    1:21.37        
 56 Luke P Farrell             7 OWA-MR               1:38.96    1:35.12        
 
Boys 10 & Under 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        1:15.29  ZONE
        1:27.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mateusz Zezula            10 Twisters-MR          1:09.47    1:10.60 ZONE   
  2 Kevin Z WU                10 FLY-MR               1:10.79    1:10.64 ZONE   
  3 Anton Khrystenko          10 OWA-MR               1:18.08    1:15.93 JO     
  4 Ryan J Cicchiello         10 EAST-MR              1:17.25    1:16.69 JO     
  5 Andrew W Snyder           10 Pace-MR              1:14.90    1:16.99 JO     
  6 John A Pompay             10 Express Swimming-MR  1:15.99    1:17.51 JO     
  7 Thomas R Sigaty           10 North Shore-MR       1:17.35    1:19.61 JO     
  8 Felix X Foo               10 FLY-MR               1:17.89    1:20.59 JO     
  9 Konstantine V Lomeyko     10 OWA-MR               1:24.37    1:21.21 JO     
 10 Ariel Okhtenberg          10 BASC-MR              1:21.71    1:21.27 JO     
 11 Pierce Senken             10 OWA-MR               1:24.69    1:22.89 JO     
 12 Steven D Zhao              9 FLY-MR               1:20.73    1:25.08 JO     
 13 Geoffrey Chen              9 Express Swimming-MR  1:30.24    1:26.40 JO     
 14 Georgio Desmornes         10 Express Swimming-MR  1:31.79    1:27.77 JO     
 15 Daniel Adayev              9 BASC-MR              1:27.46    1:28.53        
 16 Corey J Masino            10 EAST-MR              1:28.76    1:28.99        
 17 Johnny Ellis              10 OWA-MR               1:38.47    1:30.40        
 18 Yegor S Chernyshev        10 OWA-MR               1:35.08    1:31.70        
 19 Christoher F Draper        8 Pace-MR              1:35.49    1:31.96        
 20 Patrick D Roche           10 IA-MR                1:29.45    1:32.57        
 21 Christopher Chen          10 Express Swimming-MR  1:31.80    1:32.77        
 22 Matthew Cannon             8 LBA-MR               1:36.42    1:33.01        
 23 Jaleel C Watler           10 NYCC-MR              1:35.20    1:34.44        
 24 Ryan J Meehan              8 HS-MR                1:36.68    1:37.92        
 25 Gus E Rodriguez            9 EAST-MR              1:34.13    1:38.11        
 26 Joe P Graham               9 Express Swimming-MR  1:42.28    1:39.31        
 27 Michael Montesdeoca       10 Twisters-MR          1:37.62    1:39.51        
 28 Mitch Chalhoub             9 BASC-MR              1:48.90    1:41.61        
 29 Harry Ren                  9 Aquaflames-MR        1:48.00    1:42.68        
 30 Connor D Towers            7 OWA-MR               1:44.55    1:43.18        
 31 Andy Lee                   6 Twisters-MR          1:42.18    1:43.50        
 32 Joseph M Weinhofer         8 Sachem-MR            1:55.11    1:45.41        
 33 Jack Wang                 10 Twisters-MR          1:40.50    1:48.26        
 34 Ian R Rodriguez            9 NYCC-MR              1:45.00    1:49.50        
 35 Isaac Barayev              9 Aquaflames-MR        1:46.10    1:51.30        
 36 Sasha Prystupa             8 BASC-MR              1:55.91    1:51.64        
 37 Henry Cheng                8 Aquaflames-MR        1:52.90    1:53.50        
 38 Dylan Harrington           7 LBA-MR                    NT    1:54.81        
 39 Jason S Lanzman            9 OWA-MR               1:56.68    1:55.07        
 40 Maxwell T Guarnieri       10 Express Swimming-MR  1:48.50    1:56.83        
 41 Douglas J Santos           8 FLY-MR               1:52.94    1:58.15        
 42 Dylan Hsieh                8 OWA-MR               1:49.43    1:58.38        
 43 Christopher Orobinsky      8 BASC-MR              2:05.10    1:59.60        
 44 Christopher Liu           10 BASC-MR              1:59.10    2:00.53        
 45 Alejandro Lopez           10 Aquaflames-MR        2:08.16    2:05.56        
 46 Edwin Moriarty            10 Express Swimming-MR  2:11.78    2:14.13        
 47 Nat J Gamboa               7 OWA-MR               2:27.72    2:16.45        
 48 Jacob Barayev              8 Aquaflames-MR        2:23.67    2:48.99        
 49 Jack T Farrell             7 OWA-MR               2:46.44    3:08.95        
 50 Luke P Farrell             7 OWA-MR               4:26.05    3:20.56        
 
Boys 10 & Under 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        2:41.39  ZONE
        3:09.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Leonid Chernukha          10 OWA-MR               2:40.32    2:32.94 ZONE   
                1:13.74   2:32.94 (1:19.20)                                        
  2 Kevin Z WU                10 FLY-MR               2:35.73    2:37.29 ZONE   
                1:15.65   2:37.29 (1:21.64)                                        
  3 Anton Khrystenko          10 OWA-MR               2:47.24    2:41.08 ZONE   
                1:18.05   2:41.08 (1:23.03)                                        
  4 John A Pompay             10 Express Swimming-MR  2:45.53    2:47.86 JO     
                1:21.32   2:47.86 (1:26.54)                                        
  5 Thomas R Sigaty           10 North Shore-MR       2:47.50    2:49.78 JO     
                1:23.02   2:49.78 (1:26.76)                                        
  6 Jeffrey R Michel          10 North Shore-MR       3:01.56    2:53.32 JO     
                1:25.45   2:53.32 (1:27.87)                                        
  7 Felix X Foo               10 FLY-MR               2:52.63    2:56.44 JO     
                1:26.20   2:56.44 (1:30.24)                                        
  8 Konstantine V Lomeyko     10 OWA-MR               3:00.21    2:57.30 JO     
                1:24.35   2:57.30 (1:32.95)                                        
  9 Pierce Senken             10 OWA-MR               3:07.40    2:59.50 JO     
                1:27.65   2:59.50 (1:31.85)                                        
 10 Steven D Zhao              9 FLY-MR               3:05.00    3:07.07 JO     
                1:30.40   3:07.07 (1:36.67)                                        
 11 Patrick D Roche           10 IA-MR                3:00.58    3:07.66 JO     
                1:32.28   3:07.66 (1:35.38)                                        
 12 Yegor S Chernyshev        10 OWA-MR               3:25.08    3:13.53        
                1:32.54   3:13.53 (1:40.99)                                        
 13 Georgio Desmornes         10 Express Swimming-MR  3:26.82    3:15.19        
                1:33.69   3:15.19 (1:41.50)                                        
 14 Yik Fung Phang             8 FLY-MR               3:44.55    3:36.64        
                1:44.09   3:36.64 (1:52.55)                                        
 15 Dylan Hsieh                8 OWA-MR               4:12.76    4:04.94        
                1:55.40   4:04.94 (2:09.54)                                        
 
Boys 10 & Under 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
          40.29  ZONE
          47.59  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mateusz Zezula            10 Twisters-MR            38.61      38.52 ZONE   
  2 Kevin Z WU                10 FLY-MR                 38.07      38.86 ZONE   
  3 Ryan J Cicchiello         10 EAST-MR                39.78      39.31 ZONE   
  4 Thomas R Sigaty           10 North Shore-MR         40.20      41.11 JO     
  5 Anton Khrystenko          10 OWA-MR                 40.00      43.07 JO     
  6 Ariel Okhtenberg          10 BASC-MR                43.79      43.25 JO     
  7 Christopher Chen          10 Express Swimming-MR    44.26      44.27 JO     
  8 Corey J Masino            10 EAST-MR                43.99      45.43 JO     
  9 Pierce Senken             10 OWA-MR                 46.74      45.64 JO     
 10 Vincent H Xue             10 HS-MR                  43.02      45.72 JO     
 11 Geoffrey Chen              9 Express Swimming-MR    48.81      47.05 JO     
 11 Daniel Adayev              9 BASC-MR                46.41      47.05 JO     
 13 Gus E Rodriguez            9 EAST-MR                46.33      48.09        
 14 Michael Montesdeoca       10 Twisters-MR            56.94      48.80        
 15 Mitch Chalhoub             9 BASC-MR                59.00      49.08        
 16 Matthew Cannon             8 LBA-MR                 48.68      49.97        
 17 Yegor S Chernyshev        10 OWA-MR                 49.00      50.96        
 18 Patrick D Roche           10 IA-MR                  47.02      51.09        
 19 Georgio Desmornes         10 Express Swimming-MR    51.77      51.59        
 20 Johnny Ellis              10 OWA-MR                 56.97      52.44        
 21 Christoher F Draper        8 Pace-MR                52.63      52.91        
 22 Dominic YU                10 Twisters-MR            51.87      53.62        
 23 Jaleel C Watler           10 NYCC-MR                51.58      53.64        
 24 Connor D Towers            7 OWA-MR                 52.23      53.70        
 25 Joe P Graham               9 Express Swimming-MR  1:05.26      53.82        
 26 Ryan J Meehan              8 HS-MR                  54.23      54.14        
 26 Harry Ren                  9 Aquaflames-MR          53.53      54.14        
 28 Ian R Rodriguez            9 NYCC-MR                51.06      54.43        
 29 Sasha Prystupa             8 BASC-MR                54.72      55.02        
 30 Andy Lee                   6 Twisters-MR            52.16      55.09        
 31 Isaac Barayev              9 Aquaflames-MR          51.49      55.12        
 32 Joseph M Weinhofer         8 Sachem-MR            1:09.69      56.39        
 33 Henry Cheng                8 Aquaflames-MR          53.85      57.12        
 34 Christopher Liu           10 BASC-MR              1:02.10      57.26        
 35 Jason S Lanzman            9 OWA-MR               1:04.46      58.04        
 36 Jack Wang                 10 Twisters-MR          1:03.02      58.44        
 37 James T McCloskey         10 FLY-MR                 54.93      59.85        
 38 Dylan Hsieh                8 OWA-MR               1:03.79      59.93        
 39 Jacob Barayev              8 Aquaflames-MR        1:03.75    1:00.33        
 40 Alejandro Lopez           10 Aquaflames-MR        1:01.29    1:00.57        
 41 Maxwell T Guarnieri       10 Express Swimming-MR    59.92    1:01.09        
 42 Nat J Gamboa               7 OWA-MR               1:06.84    1:02.10        
 43 Michael Bulik              9 LBA-MR               1:03.23    1:02.13        
 44 Christopher Orobinsky      8 BASC-MR              1:01.10    1:06.32        
 45 Edwin Moriarty            10 Express Swimming-MR  1:15.24    1:10.59        
 46 Luke P Farrell             7 OWA-MR               1:31.52    1:15.58        
 47 Jack T Farrell             7 OWA-MR               1:18.87    1:27.42        
 
Boys 10 & Under 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        1:26.39  ZONE
        1:42.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Leonid Chernukha          10 OWA-MR               1:22.42    1:21.06 ZONE   
  2 Mateusz Zezula            10 Twisters-MR          1:22.78    1:22.75 ZONE   
  3 Kevin Z WU                10 FLY-MR               1:23.53    1:23.22 ZONE   
  4 Ryan J Cicchiello         10 EAST-MR              1:26.80    1:24.64 ZONE   
  5 John A Pompay             10 Express Swimming-MR  1:29.66    1:30.37 JO     
  6 Andrew W Snyder           10 Pace-MR              1:29.30    1:30.38 JO     
  7 Zachary M Zinkiewicz      10 IA-MR                1:29.89    1:30.80 JO     
  8 Anton Khrystenko          10 OWA-MR               1:26.12    1:31.10 JO     
  9 Ariel Okhtenberg          10 BASC-MR              1:49.45    1:33.23 JO     
 10 Christopher Chen          10 Express Swimming-MR  1:43.23    1:35.28 JO     
 11 Felix X Foo               10 FLY-MR               1:36.17    1:35.78 JO     
 12 Allen Konstantinovsky     10 Shy/Seals-MR         1:35.87    1:37.17 JO     
 13 Corey J Masino            10 EAST-MR              1:33.42    1:38.69 JO     
 14 Steven D Zhao              9 FLY-MR               1:37.03    1:39.12 JO     
 15 Daniel Adayev              9 BASC-MR              1:38.07    1:39.60 JO     
 16 Konstantine V Lomeyko     10 OWA-MR               1:40.37    1:40.01 JO     
 17 Geoffrey Chen              9 Express Swimming-MR  1:47.58    1:40.03 JO     
 18 Veniamin Konovalov         9 Shy/Seals-MR              NT    1:40.81 JO     
 19 Mikhail Baliabin          10 Shy/Seals-MR         1:42.14    1:41.34 JO     
 20 Yegor S Chernyshev        10 OWA-MR               1:41.99    1:41.88 JO     
 21 Leo Simkin                 9 BASC-MR              1:40.42    1:42.18 JO     
 22 Pierce Senken             10 OWA-MR               1:40.06    1:42.51 JO     
 23 Shane Morris               9 LBA-MR               1:59.37    1:43.80        
 24 Patrick D Roche           10 IA-MR                1:41.06    1:45.00        
 25 Michael Montesdeoca       10 Twisters-MR          1:52.14    1:45.24        
 26 Harry C Ortof              9 Express Swimming-MR  1:40.16    1:45.83        
 27 Matthew Cannon             8 LBA-MR               1:46.54    1:46.18        
 28 Andrei Dolidov            10 Shy/Seals-MR         1:48.77    1:46.64        
 29 Yik Fung Phang             8 FLY-MR               1:55.00    1:47.14        
 30 Kevin C Chang             10 Express Swimming-MR  1:47.20    1:47.19        
 31 Georgio Desmornes         10 Express Swimming-MR  1:51.57    1:48.49        
 32 Connor D Towers            7 OWA-MR               1:51.57    1:49.46        
 33 Christoher F Draper        8 Pace-MR              2:00.60    1:51.05        
 34 Joe P Graham               9 Express Swimming-MR  2:16.00    1:51.94        
 35 Rocco G Corbisiero        10 Sachem-MR            2:06.22    1:52.93        
 36 Johnny Ellis              10 OWA-MR               1:55.10    1:54.52        
 37 Owen J Gahan              10 IA-MR                1:45.67    1:54.96        
 38 Joseph M Weinhofer         8 Sachem-MR            2:11.74    1:56.32        
 39 Dominic YU                10 Twisters-MR          1:56.98    1:56.95        
 40 Dylan Hsieh                8 OWA-MR               2:18.65    1:57.10        
 41 John Afif                  8 BASC-MR              2:10.11    1:58.19        
 42 Sasha Prystupa             8 BASC-MR              2:13.22    1:59.20        
 43 Jason S Lanzman            9 OWA-MR                    NT    2:02.47        
 44 Christopher Liu           10 BASC-MR              2:09.90    2:04.26        
 45 James T McCloskey         10 FLY-MR               2:00.81    2:09.82        
 46 Nat J Gamboa               7 OWA-MR               2:21.04    2:11.00        
 47 Douglas J Santos           8 FLY-MR               2:13.31    2:11.74        
 48 Quinn P Dennis             8 OWA-MR               2:28.18    2:15.52        
 49 Christopher Orobinsky      8 BASC-MR              2:11.10    2:16.05        
 -- Edwin Moriarty            10 Express Swimming-MR  2:34.70         DQ        
 -- Owen A Walsh               9 OWA-MR               1:48.64         DQ        
 
Boys 10 & Under 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
          45.59  ZONE
          53.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mateusz Zezula            10 Twisters-MR            50.47      44.18 ZONE   
  2 John A Pompay             10 Express Swimming-MR    45.94      44.42 ZONE   
  3 Felix X Foo               10 FLY-MR                 46.03      44.94 ZONE   
  4 Kevin Z WU                10 FLY-MR                 45.87      45.42 ZONE   
  5 Ariel Okhtenberg          10 BASC-MR                54.97      48.33 JO     
  6 Andrew W Snyder           10 Pace-MR                48.88      48.40 JO     
  7 Ryan J Cicchiello         10 EAST-MR                47.93      49.52 JO     
  8 Leo Simkin                 9 BASC-MR                50.29      50.95 JO     
  9 Jeffrey R Michel          10 North Shore-MR         51.25      52.02 JO     
 10 Pierce Senken             10 OWA-MR                 50.91      52.78 JO     
 11 Michael Montesdeoca       10 Twisters-MR          1:04.38      52.94 JO     
 12 Christopher M Chen        10 Express Swimming-MR  1:10.21      53.69 JO     
 13 Geoffrey Chen              9 Express Swimming-MR    55.95      54.69        
 14 Daniel Adayev              9 BASC-MR                56.54      55.23        
 15 Andy Lee                   6 Twisters-MR          1:03.15      55.39        
 16 Steven D Zhao              9 FLY-MR                 57.20      55.40        
 17 Corey J Masino            10 EAST-MR                55.50      55.43        
 18 Georgio Desmornes         10 Express Swimming-MR  1:01.61      55.60        
 19 Yik Fung Phang             8 FLY-MR                 54.54      55.82        
 20 Joe P Graham               9 Express Swimming-MR    55.63      56.23        
 21 Andrei Dolidov            10 Shy/Seals-MR         1:01.86      56.27        
 22 Veniamin Konovalov         9 Shy/Seals-MR           57.44      56.33        
 23 Allen Konstantinovsky     10 Shy/Seals-MR           53.39      56.76        
 24 Johnny Ellis              10 OWA-MR                 58.91      57.02        
 25 Ian R Rodriguez            9 NYCC-MR                56.82      57.64        
 26 Rocco G Corbisiero        10 Sachem-MR              57.90      57.76        
 27 Zachary M Zinkiewicz      10 IA-MR                  55.93      57.82        
 28 Yegor S Chernyshev        10 OWA-MR                 59.42      57.94        
 29 Matthew Cannon             8 LBA-MR                 57.13      58.78        
 30 Jason S Lanzman            9 OWA-MR                    NT      59.15        
 31 John Afif                  8 BASC-MR              1:00.10      59.53        
 32 James T McCloskey         10 FLY-MR                 55.50    1:00.58        
 33 Connor D Towers            7 OWA-MR               1:04.49    1:01.27        
 34 Patrick D Roche           10 IA-MR                  58.58    1:01.45        
 35 Kevin C Chang             10 Express Swimming-MR  1:04.25    1:02.82        
 36 Christoher F Draper        8 Pace-MR              1:03.60    1:02.94        
 37 Christopher Liu           10 BASC-MR              1:09.10    1:03.07        
 38 Michael McCarthy           9 LBA-MR               1:10.00    1:04.50        
 39 Joseph M Weinhofer         8 Sachem-MR            1:10.00    1:04.86        
 40 Sasha Prystupa             8 BASC-MR              1:09.10    1:06.27        
 41 Douglas J Santos           8 FLY-MR               1:15.00    1:20.11        
 42 Kipling Johnson            9 LBA-MR               1:00.00    1:46.93        
 -- Edwin Moriarty            10 Express Swimming-MR  1:11.21         DQ        
 -- Harry C Ortof              9 Express Swimming-MR    59.37         DQ        
 -- Dylan Hsieh                8 OWA-MR               1:15.00         DQ        
 -- Christopher Orobinsky      8 BASC-MR              1:08.10         DQ        
 
Boys 10 & Under 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        1:38.79  ZONE
        1:56.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Felix X Foo               10 FLY-MR               1:37.98    1:37.97 ZONE   
  2 Leonid Chernukha          10 OWA-MR               1:42.00    1:38.22 ZONE   
  3 John A Pompay             10 Express Swimming-MR  1:41.13    1:38.57 ZONE   
  4 Ariel Okhtenberg          10 BASC-MR              1:43.21    1:39.63 JO     
  5 Andrew W Snyder           10 Pace-MR              1:38.30    1:41.19 JO     
  6 Thomas R Sigaty           10 North Shore-MR       1:38.01    1:42.01 JO     
  7 Ryan J Cicchiello         10 EAST-MR              1:48.36    1:44.47 JO     
  8 Vincent H Xue             10 HS-MR                1:55.20    1:54.90 JO     
  9 Daniel Adayev              9 BASC-MR              1:57.25    1:55.22 JO     
 10 Christopher Chen          10 Express Swimming-MR  1:59.64    1:55.48 JO     
 11 Mitch Chalhoub             9 BASC-MR              2:10.10    1:57.27        
 12 Corey J Masino            10 EAST-MR              1:58.43    1:57.52        
 13 Jack Wang                 10 Twisters-MR          2:06.57    1:59.63        
 14 Joe P Graham               9 Express Swimming-MR  2:07.62    2:00.24        
 15 Isaac Barayev              9 Aquaflames-MR        1:56.42    2:00.35        
 16 Ryan J Meehan              8 HS-MR                2:05.00    2:02.25        
 17 Andy Lee                   6 Twisters-MR          2:10.19    2:03.79        
 18 Gus E Rodriguez            9 EAST-MR              2:02.10    2:05.04        
 19 Matthew Cannon             8 LBA-MR               2:05.31    2:05.30        
 20 James T McCloskey         10 FLY-MR               2:03.02    2:06.15        
 21 Henry Cheng                8 Aquaflames-MR        2:02.79    2:06.81        
 22 Sasha Prystupa             8 BASC-MR              2:09.53    2:08.41        
 23 Maxwell T Guarnieri       10 Express Swimming-MR  2:11.07    2:11.43        
 24 Patrick D Roche           10 IA-MR                2:10.41    2:13.33        
 25 Michael Bulik              9 LBA-MR               2:24.03    2:16.79        
 26 Christopher Orobinsky      8 BASC-MR              2:15.10    2:19.95        
 27 Dylan Hsieh                8 OWA-MR               3:00.00    2:33.86        
 
Boys 10 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
          38.19  ZONE
          46.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Leonid Chernukha          10 OWA-MR                 35.35      35.60 ZONE   
  2 Kevin Z WU                10 FLY-MR                 35.84      35.70 ZONE   
  3 Anton Khrystenko          10 OWA-MR                 38.28      38.07 ZONE   
  4 Andrew W Snyder           10 Pace-MR                41.00      40.51 JO     
  5 Konstantine V Lomeyko     10 OWA-MR                 44.46      42.41 JO     
  6 Ryan J Cicchiello         10 EAST-MR                43.96      42.54 JO     
  7 Geoffrey Chen              9 Express Swimming-MR    55.23      46.30 JO     
  8 Corey J Masino            10 EAST-MR                46.12      46.60 JO     
  9 Vincent H Xue             10 HS-MR                  48.35      47.57        
 10 Gus E Rodriguez            9 EAST-MR                52.06      49.09        
 11 Patrick D Roche           10 IA-MR                  47.48      50.34        
 12 Yegor S Chernyshev        10 OWA-MR                 59.33      50.83        
 13 Yik Fung Phang             8 FLY-MR                 50.34      51.23        
 14 Michael Montesdeoca       10 Twisters-MR            46.21      52.29        
 15 Ryan J Meehan              8 HS-MR                1:00.52      53.38        
 16 Christoher F Draper        8 Pace-MR                58.80      53.87        
 17 Georgio Desmornes         10 Express Swimming-MR    52.28      54.45        
 18 Jaleel C Watler           10 NYCC-MR                55.96      54.70        
 19 Dominic YU                10 Twisters-MR            53.10      58.48        
 20 Michael Bulik              9 LBA-MR               1:10.63    1:02.70        
 21 James T McCloskey         10 FLY-MR               1:00.00    1:03.32        
 22 Ian R Rodriguez            9 NYCC-MR              1:00.32    1:03.60        
 23 Joseph M Weinhofer         8 Sachem-MR            1:15.00    1:03.73        
 24 Connor D Towers            7 OWA-MR               1:08.00    1:07.51        
 25 Jason S Lanzman            9 OWA-MR               1:10.00    1:11.27        
 -- Christopher Liu           10 BASC-MR              1:11.10         DQ        
 -- Steven D Zhao              9 FLY-MR                 47.18         DQ        
 
Boys 10 & Under 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        1:30.49  ZONE
        1:53.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Leonid Chernukha          10 OWA-MR               1:19.12    1:23.23 ZONE   
  2 Anton Khrystenko          10 OWA-MR               1:26.25    1:25.57 ZONE   
  3 Kevin Z WU                10 FLY-MR               1:22.54    1:26.11 ZONE   
  4 Konstantine V Lomeyko     10 OWA-MR               1:38.57    1:36.95 JO     
  5 Ryan J Cicchiello         10 EAST-MR              1:49.60    1:44.01 JO     
  6 Christopher Chen          10 Express Swimming-MR  1:47.34    1:45.26 JO     
  7 Corey J Masino            10 EAST-MR              1:41.69    1:51.46 JO     
  8 Veniamin Konovalov         9 Shy/Seals-MR              NT    1:55.93        
  9 Andrei Dolidov            10 Shy/Seals-MR         2:09.69    2:06.82        
 10 Patrick D Roche           10 IA-MR                2:01.90    2:08.62        
 11 Owen A Walsh               9 OWA-MR               2:28.61    2:14.17        
 12 Mikhail Baliabin          10 Shy/Seals-MR              NT    2:31.31        
 -- Jeffrey R Michel          10 North Shore-MR       1:50.25         DQ        
 
Boys 10 & Under 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Old Westbury Aquatics-MR  'A'                     2:24.90    2:22.85        
                1:12.07   2:22.85 (1:10.78)                                        
  2 Long Island Express-MR  'A'                       2:29.36    2:29.68        
                1:16.82   2:29.68 (1:12.86)                                        
  3 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    2:40.87    2:47.15        
                1:18.08   2:47.15 (1:29.07)                                        
  4 Old Westbury Aquatics-MR  'B'                     2:58.91    3:03.87        
                1:20.07   3:03.87 (1:43.80)                                        
 -- Flushing YMCA-MR  'A'                             2:30.00         DQ        
                1:09.87        DQ (1:15.49)                                        
 
Boys 10 & Under 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Old Westbury Aquatics-MR  'A'                     5:20.24    5:20.21        
                1:13.81   2:34.78 (1:20.97)   3:58.42 (1:23.64)   5:20.21 (1:21.79)
  2 Old Westbury Aquatics-MR  'B'                     6:47.53    6:57.45        
                1:32.63   3:37.68 (2:05.05)     3:56.53 (18.85)   6:57.45 (3:00.92)
 -- Flushing YMCA-MR  'A'                             5:35.00         DQ        
                1:22.16   3:06.95 (1:44.79)   4:31.63 (1:24.68)        DQ (1:13.31)
 
Boys 10 & Under 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Flushing YMCA-MR  'A'                             2:47.09    2:43.70        
                1:32.64   2:43.70 (1:11.06)                                        
  2 Old Westbury Aquatics-MR  'A'                     2:44.85    2:45.63        
                1:34.34   2:45.63 (1:11.29)                                        
  3 Long Island Express-MR  'A'                       2:51.87    2:58.07        
                1:31.72   2:58.07 (1:26.35)                                        
  4 Old Westbury Aquatics-MR  'B'                     3:39.83    3:20.57        
                1:45.59   3:20.57 (1:34.98)                                        
 -- LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    3:06.26         DQ        
                1:46.87        DQ (1:21.84)                                        
 
Boys 10 & Under 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Old Westbury Aquatics-MR  'A'                     5:59.69    6:09.29        
                1:34.80   3:30.01 (1:55.21)   4:48.76 (1:18.75)   6:09.29 (1:20.53)
  2 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    6:46.34    7:15.00        
                1:46.02   3:52.23 (2:06.21)   5:22.06 (1:29.83)   7:15.00 (1:52.94)
 -- Flushing YMCA-MR  'A'                             6:14.64         DQ        
                1:47.42     2:03.16 (15.74)   4:48.92 (2:45.76)        DQ (1:19.41)
 
Boys 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          29.99  ZONE
          32.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Michael Domagala          12 Twisters-MR            27.82      28.47 ZONE   
  2 Justin J Cho              12 EAST-MR                28.71      29.47 ZONE   
  3 Richard Dong              12 Twisters-MR            29.43      30.32 JO     
  4 William S Zaubler         11 Montclair-NJ           29.06      30.47 JO     
  5 Austin Pu                 12 Twisters-MR            30.87      30.76 JO     
  6 Joseph Grippo             12 FLY-MR                 31.48      30.78 JO     
  7 Raoul J Rodriguez         12 EAST-MR                31.38      31.14 JO     
  8 Nate M Brown              11 OWA-MR                 30.68      31.20 JO     
  9 Jay Moon                  12 Twisters-MR            31.36      31.44 JO     
 10 Shane M McNamara          12 EAST-MR                31.82      31.71 JO     
 11 Matthew D Lantin          12 EAST-MR                33.35      31.86 JO     
 12 Mateo Giraldo             12 FLY-MR                 31.95      32.11 JO     
 13 Matthew J Darcy           12 Sachem-MR              33.57      32.15 JO     
 14 Sam M Rubenstein          11 EAST-MR                32.49      32.49 JO     
 15 Louis E Behnen            12 EAST-MR                32.28      32.67 JO     
 16 Phillip Jones             11 Montclair-NJ           32.44      32.69 JO     
 17 Adam Stenger              11 LBA-MR                 33.63      32.92 JO     
 18 Matt P Beganskas          12 OWA-MR                 33.53      33.01        
 19 Elliot A Nelson           12 NYCC-MR                33.28      33.32        
 20 Zach D Towers             11 OWA-MR                 32.69      33.58        
 21 Samuel R Groisser         11 Montclair-NJ           33.51      33.79        
 22 Lance Tupikin             12 BASC-MR                35.98      33.81        
 23 Frank Caponegro           12 Express Swimming-MR    32.79      33.95        
 24 Christopher Reyes         12 FLY-MR                 33.79      34.07        
 25 Alexander J D'Anna        12 TAC-NJ                 32.80      34.22        
 26 Tyler S Williams          12 Express Swimming-MR    40.80      34.38        
 27 Nicholas Stoski           12 LBA-MR                 34.84      34.42        
 28 Kevin Pertsovsky          11 Shy/Seals-MR           33.35      34.63        
 29 Tyler D Curran            11 EAST-MR                35.60      34.71        
 30 Daniel J Patton           12 Express Swimming-MR    33.64      34.76        
 31 Andrew Guo                11 Twisters-MR            37.69      35.22        
 32 Allen Barbarovich         11 Shy/Seals-MR           34.26      35.41        
 33 Matthew G Gamboa          11 OWA-MR                 35.58      35.55        
 34 Jeffrey Alvarez           11 Twisters-MR            36.81      35.92        
 35 Robert A Cornwallis       12 Twisters-MR            35.51      36.08        
 36 Bujar Zabelaj             11 EAST-MR                36.02      36.10        
 37 Nicholas Konovalov        11 Shy/Seals-MR           37.00      36.19        
 38 Alan Li                   11 FLY-MR                 35.80      36.35        
 39 Yaroslav O Khanas         11 OWA-MR                 36.15      36.72        
 40 Tana Siboonruang          11 Twisters-MR            35.81      36.97        
 41 Nicholas D Santa Cruz     11 Montclair-NJ           35.75      37.12        
 42 Kevin Glukhman            11 Shy/Seals-MR           36.80      37.95        
 43 Lister Liebenberg         11 LBA-MR                 50.00      38.64        
 44 Evan A Battisti           11 Express Swimming-MR    45.00      39.41        
 45 Kevin Cheong              12 Express Swimming-MR    41.25      40.36        
 46 Gavin A Walsh             12 OWA-MR                 36.60      41.41        
 47 Christopher L Tutone      12 Sachem-MR              40.35      41.69        
 48 James D Poll              11 OWA-MR                 43.69      41.72        
 49 Steven Serebro            11 BASC-MR                58.90      41.85        
 50 Elliot E Sanchez          11 FLY-MR                 42.07      41.89        
 51 Thomas P Ilardi           12 Sachem-MR              41.76      43.08        
 52 Andrew X Chen             11 Express Swimming-MR    44.06      44.20        
 53 Shawn Zapisetsky          11 BASC-MR                59.00      44.59        
 54 Brendan Gekhtin           12 BASC-MR              1:00.10      45.31        
 55 James R Palmer            12 Express Swimming-MR    56.78      47.88        
 56 Allan Fridlikh            11 BASC-MR                59.99      51.42        
 57 Kenny D Wood              11 OWA-MR                 53.15      53.32        
 58 Garrett T Dennis          11 OWA-MR                 52.91      54.49        
 59 Cedric D Long             11 NFS-MR                 55.96      58.01        
 
Boys 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        1:06.19  ZONE
        1:13.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Justin J Cho              12 EAST-MR              1:05.16    1:05.08 ZONE   
  2 Joshua R Sembrano         12 Montclair-NJ         1:05.82    1:06.32 JO     
  3 Raoul J Rodriguez         12 EAST-MR              1:06.60    1:06.55 JO     
  4 Nate M Brown              11 OWA-MR               1:09.03    1:08.01 JO     
  5 Austin Pu                 12 Twisters-MR          1:07.63    1:08.05 JO     
  6 Shane M McNamara          12 EAST-MR              1:07.48    1:08.25 JO     
  7 Matthew D Lantin          12 EAST-MR              1:09.49    1:08.54 JO     
  8 Joseph Lozano             12 Express Swimming-MR  1:08.72    1:08.58 JO     
  9 JD D Chow                 12 Montclair-NJ         1:07.20    1:08.98 JO     
 10 Louis E Behnen            12 EAST-MR              1:07.12    1:09.10 JO     
 11 Mateo Giraldo             12 FLY-MR               1:13.04    1:09.97 JO     
 12 Colin J Kunze             12 NYCC-MR              1:11.19    1:10.29 JO     
 13 Chandler D Elwyn          12 EAST-MR              1:09.01    1:10.39 JO     
 14 Phillip Jones             11 Montclair-NJ         1:11.91    1:10.45 JO     
 15 Sam M Rubenstein          11 EAST-MR              1:09.70    1:10.57 JO     
 16 Anthony Sourial           11 Express Swimming-MR  1:11.42    1:11.06 JO     
 17 Eddie F Spinelli          12 HS-MR                1:10.63    1:11.17 JO     
 18 Zach D Towers             11 OWA-MR               1:12.45    1:12.16 JO     
 19 Matt P Beganskas          12 OWA-MR               1:14.11    1:12.93 JO     
 19 Benjamin L Waggett        12 Montclair-NJ         1:15.84    1:12.93 JO     
 21 Daniel J Patton           12 Express Swimming-MR  1:11.71    1:13.02 JO     
 22 Joseph Grippo             12 FLY-MR               1:09.58    1:13.11 JO     
 23 Christopher Reyes         12 FLY-MR               1:13.96    1:13.29 JO     
 24 Colin J Warren            12 Express Swimming-MR  1:13.82    1:13.76 JO     
 25 Matthew S Peknay          12 Montclair-NJ         1:13.23    1:13.82 JO     
 26 Frank Caponegro           12 Express Swimming-MR  1:13.29    1:14.78        
 27 Alexander J D'Anna        12 TAC-NJ               1:13.47    1:15.18        
 28 Tyler D Curran            11 EAST-MR              1:14.22    1:15.42        
 29 Samuel R Groisser         11 Montclair-NJ         1:16.45    1:16.52        
 30 Francis Chu               12 FLY-MR               1:15.16    1:17.17        
 31 Andrew Guo                11 Twisters-MR          1:18.08    1:17.73        
 32 Charles A McFarland       11 EAST-MR              1:15.74    1:17.95        
 33 Chris A Davidson          11 Montclair-NJ         1:18.59    1:18.02        
 34 Bujar Zabelaj             11 EAST-MR              1:18.32    1:18.05        
 35 Elliot A Nelson           12 NYCC-MR              1:13.76    1:18.44        
 36 Nicholas D Santa Cruz     11 Montclair-NJ         1:20.31    1:18.79        
 37 Andrew B Mason            12 Montclair-NJ         1:17.32    1:19.19        
 38 Matthew G Gamboa          11 OWA-MR               1:19.83    1:20.23        
 39 Derek Low                 12 NYCC-MR              1:17.96    1:20.55        
 40 Robert A Cornwallis       12 Twisters-MR          1:22.63    1:20.61        
 41 Yaroslav O Khanas         11 OWA-MR               1:16.29    1:21.06        
 42 Teddy J Ebarb             12 IA-MR                1:27.63    1:22.13        
 43 Jeffrey Alvarez           11 Twisters-MR          1:26.16    1:23.52        
 44 Derek R Avila             12 IA-MR                1:22.93    1:24.16        
 45 Matthew A Panzarino       11 Express Swimming-MR  1:28.00    1:24.87        
 46 Daniel J McNULTY          12 Twisters-MR          1:31.29    1:26.52        
 47 Aidan J Kunze             11 NYCC-MR              1:22.71    1:28.69        
 48 Patrick M MacAulay        11 EAST-MR              1:28.58    1:31.17        
 49 Christopher J Yao         11 OWA-MR               2:05.00    1:31.92        
 50 Lister Liebenberg         11 LBA-MR               1:35.00    1:32.17        
 51 Kevin Cheong              12 Express Swimming-MR  1:28.37    1:32.33        
 52 Liam F Harrison           11 IA-MR                1:26.59    1:33.32        
 53 Thomas P Ilardi           12 Sachem-MR            1:34.57    1:35.14        
 54 Richard Matatov           11 Aquaflames-MR        1:29.74    1:35.19        
 55 Elliot E Sanchez          11 FLY-MR               1:39.19    1:39.25        
 56 Christopher L Tutone      12 Sachem-MR            1:29.52    1:39.33        
 57 Vlad W Balyuk             11 OWA-MR               1:43.70    1:41.27        
 58 James D Poll              11 OWA-MR               1:39.36    1:42.20        
 59 Phillip Eber              11 BASC-MR              2:09.10    1:48.37        
 60 James R Palmer            12 Express Swimming-MR  1:46.95    1:51.75        
 61 Kenny D Wood              11 OWA-MR               2:00.34    2:01.88        
 
Boys 11-12 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        2:23.79  ZONE
        2:36.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brandon H Koo             11 Twisters-MR          2:27.00    2:22.76 ZONE   
                1:08.22   2:22.76 (1:14.54)                                        
  2 Matthew D Lantin          12 EAST-MR              2:32.92    2:25.81 JO     
                1:10.31   2:25.81 (1:15.50)                                        
  3 Matthew J Darcy           12 Sachem-MR            2:31.71    2:26.74 JO     
                1:11.15   2:26.74 (1:15.59)                                        
  4 Shane M McNamara          12 EAST-MR              2:27.03    2:27.97 JO     
                1:13.28   2:27.97 (1:14.69)                                        
  5 Louis E Behnen            12 EAST-MR              2:25.48    2:28.05 JO     
                1:12.70   2:28.05 (1:15.35)                                        
  6 Justin J Cho              12 EAST-MR              2:25.08    2:29.24 JO     
                1:09.64   2:29.24 (1:19.60)                                        
  7 Raoul J Rodriguez         12 EAST-MR              2:31.43    2:29.94 JO     
                1:13.10   2:29.94 (1:16.84)                                        
  8 Sam M Rubenstein          11 EAST-MR              2:31.75    2:30.39 JO     
                1:12.76   2:30.39 (1:17.63)                                        
  9 Arthur Uszynski           11 Twisters-MR          2:31.47    2:30.41 JO     
                1:12.00   2:30.41 (1:18.41)                                        
 10 Joseph Lozano             12 Express Swimming-MR  2:30.63    2:30.74 JO     
                1:13.97   2:30.74 (1:16.77)                                        
 11 William S Zaubler         11 Montclair-NJ         2:24.97    2:31.98 JO     
                1:13.79   2:31.98 (1:18.19)                                        
 12 Joshua R Sembrano         12 Montclair-NJ         2:23.39    2:32.15 JO     
                1:13.38   2:32.15 (1:18.77)                                        
 13 Colin J Kunze             12 NYCC-MR              2:36.06    2:33.37 JO     
                1:13.58   2:33.37 (1:19.79)                                        
 14 Mateo Giraldo             12 FLY-MR               2:41.18    2:36.31 JO     
                1:18.20   2:36.31 (1:18.11)                                        
 15 Nate M Brown              11 OWA-MR               2:25.00    2:38.22        
                1:16.29   2:38.22 (1:21.93)                                        
 16 Anthony Sourial           11 Express Swimming-MR  2:41.87    2:38.73        
                1:17.86   2:38.73 (1:20.87)                                        
 17 Alex A Hagemann           11 Express Swimming-MR  2:37.43    2:38.90        
                1:15.72   2:38.90 (1:23.18)                                        
 18 Samuel R Groisser         11 Montclair-NJ         2:48.22    2:40.01        
                1:19.37   2:40.01 (1:20.64)                                        
 18 Matt P Beganskas          12 OWA-MR               2:48.69    2:40.01        
                1:18.68   2:40.01 (1:21.33)                                        
 20 Phillip Jones             11 Montclair-NJ         2:41.26    2:40.59        
                1:17.90   2:40.59 (1:22.69)                                        
 21 Tyler D Curran            11 EAST-MR              2:41.35    2:41.63        
                1:19.46   2:41.63 (1:22.17)                                        
 22 Benjamin L Waggett        12 Montclair-NJ         2:42.16    2:41.93        
                1:21.60   2:41.93 (1:20.33)                                        
 23 Joseph Grippo             12 FLY-MR               2:43.92    2:42.22        
                1:20.14   2:42.22 (1:22.08)                                        
 24 Christopher Reyes         12 FLY-MR               2:43.32    2:43.35        
                1:20.33   2:43.35 (1:23.02)                                        
 25 Zach D Towers             11 OWA-MR               2:38.74    2:43.87        
                1:18.06   2:43.87 (1:25.81)                                        
 26 Alexander J D'Anna        12 TAC-NJ               2:43.58    2:45.12        
                1:20.22   2:45.12 (1:24.90)                                        
 27 Tyler S Williams          12 Express Swimming-MR  2:59.26    2:48.05        
                1:21.68   2:48.05 (1:26.37)                                        
 28 Kevin Pertsovsky          11 Shy/Seals-MR         2:59.72    2:49.27        
                1:23.95   2:49.27 (1:25.32)                                        
 29 Baraa Abdelrahman         11 Shy/Seals-MR         2:40.11    2:51.03        
                1:21.81   2:51.03 (1:29.22)                                        
 30 Andy M Raiola             11 HS-MR                2:40.35    2:52.90        
                1:23.53   2:52.90 (1:29.37)                                        
 31 Elliot A Nelson           12 NYCC-MR              2:48.96    2:53.38        
                1:26.29   2:53.38 (1:27.09)                                        
 32 Nicholas D Santa Cruz     11 Montclair-NJ         2:47.94    2:53.57        
                1:25.43   2:53.57 (1:28.14)                                        
 33 Bujar Zabelaj             11 EAST-MR              2:50.40    2:53.74        
                1:23.64   2:53.74 (1:30.10)                                        
 34 Michael Stolbovskiy       11 Shy/Seals-MR         2:46.61    2:54.34        
                1:21.74   2:54.34 (1:32.60)                                        
 35 Chris A Davidson          11 Montclair-NJ         2:51.72    2:54.95        
                1:28.13   2:54.95 (1:26.82)                                        
 36 Vlad Y Verba              11 Shy/Seals-MR         3:24.01    2:55.43        
                1:23.04   2:55.43 (1:32.39)                                        
 37 Nicholas Konovalov        11 Shy/Seals-MR         3:11.92    2:55.50        
                1:23.57   2:55.50 (1:31.93)                                        
 38 Yaroslav O Khanas         11 OWA-MR               2:30.00    2:58.69        
                1:27.09   2:58.69 (1:31.60)                                        
 39 Allen Barbarovich         11 Shy/Seals-MR              NT    3:00.85        
                1:26.41   3:00.85 (1:34.44)                                        
 40 Bradley J Michel          11 North Shore-MR       3:02.67    3:03.64        
                1:28.53   3:03.64 (1:35.11)                                        
 41 Aidan J Kunze             11 NYCC-MR              2:59.36    3:12.81        
                1:33.04   3:12.81 (1:39.77)                                        
 42 Justin J McBride          11 FLY-MR               3:15.15    3:14.35        
                1:34.84   3:14.35 (1:39.51)                                        
 43 Vlad W Balyuk             11 OWA-MR               3:50.95    3:34.49        
                1:44.41   3:34.49 (1:50.08)                                        
 44 James D Poll              11 OWA-MR               3:43.41    3:58.38        
 45 Garrett T Dennis          11 OWA-MR               4:34.10    4:16.88        
                2:01.89   4:16.88 (2:14.99)                                        
 
Boys 11-12 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        5:04.69  ZONE
        5:29.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Michael Domagala          12 Twisters-MR          4:50.00    4:55.22 ZONE   
                1:06.60   2:22.43 (1:15.83)   3:39.82 (1:17.39)   4:55.22 (1:15.40)
  2 Brandon H Koo             11 Twisters-MR          5:03.00    5:02.89 ZONE   
                1:08.53   2:25.86 (1:17.33)   3:45.21 (1:19.35)   5:02.89 (1:17.68)
  3 Joseph Lozano             12 Express Swimming-MR  5:13.99    5:09.06 JO     
                1:11.71   2:31.08 (1:19.37)   3:50.77 (1:19.69)   5:09.06 (1:18.29)
  4 Adam Stenger              11 LBA-MR               5:25.72    5:12.16 JO     
                1:14.71   2:34.86 (1:20.15)   3:54.50 (1:19.64)   5:12.16 (1:17.66)
  5 Matthew J Darcy           12 Sachem-MR            5:10.41    5:14.65 JO     
                1:13.41   2:33.92 (1:20.51)   3:55.05 (1:21.13)   5:14.65 (1:19.60)
  6 Jay Moon                  12 Twisters-MR          5:28.20    5:27.50 JO     
                1:14.37   2:38.66 (1:24.29)   4:04.72 (1:26.06)   5:27.50 (1:22.78)
  7 Zach D Towers             11 OWA-MR               5:36.18    5:27.77 JO     
                1:16.79   2:41.44 (1:24.65)   4:07.53 (1:26.09)   5:27.77 (1:20.24)
  8 Nate M Brown              11 OWA-MR               5:41.03    5:32.60        
                1:16.95   2:42.91 (1:25.96)   4:10.14 (1:27.23)   5:32.60 (1:22.46)
  9 Alex A Hagemann           11 Express Swimming-MR  5:32.02    5:34.85        
                1:17.03   2:43.19 (1:26.16)   4:10.76 (1:27.57)   5:34.85 (1:24.09)
 10 Daniel J Patton           12 Express Swimming-MR  5:25.68    5:38.25        
                1:17.92   2:45.00 (1:27.08)   4:11.49 (1:26.49)   5:38.25 (1:26.76)
 11 Samuel R Groisser         11 Montclair-NJ         5:42.99    5:40.95        
                1:19.88   2:47.55 (1:27.67)   4:17.58 (1:30.03)   5:40.95 (1:23.37)
 12 Matt P Beganskas          12 OWA-MR               5:58.16    5:48.49        
                1:21.72   2:51.44 (1:29.72)   4:22.19 (1:30.75)   5:48.49 (1:26.30)
 13 Andrew Guo                11 Twisters-MR          5:49.27    5:50.67        
                1:22.61   2:52.29 (1:29.68)   4:23.32 (1:31.03)   5:50.67 (1:27.35)
 14 Mateo Giraldo             12 FLY-MR               6:30.00    5:52.77        
                1:24.69   2:57.90 (1:33.21)   4:29.00 (1:31.10)   5:52.77 (1:23.77)
 15 Joseph Grippo             12 FLY-MR               6:20.91    5:58.35        
                1:24.10   2:54.47 (1:30.37)   4:27.12 (1:32.65)   5:58.35 (1:31.23)
 16 Francis Chu               12 FLY-MR               5:46.71    6:02.79        
                1:24.87   2:59.70 (1:34.83)   4:33.57 (1:33.87)   6:02.79 (1:29.22)
 17 Matthew G Gamboa          11 OWA-MR               6:15.89    6:02.89        
                1:25.44   2:59.18 (1:33.74)   4:32.25 (1:33.07)   6:02.89 (1:30.64)
 18 Alan Li                   11 FLY-MR               6:12.64    6:05.62        
                1:25.58   3:00.14 (1:34.56)   4:34.75 (1:34.61)   6:05.62 (1:30.87)
 19 Bradley J Michel          11 North Shore-MR       6:28.65    6:06.82        
                1:30.03   3:01.69 (1:31.66)   4:33.30 (1:31.61)   6:06.82 (1:33.52)
 20 Yaroslav O Khanas         11 OWA-MR               6:12.52    6:14.51        
                1:27.48   3:04.98 (1:37.50)   4:41.73 (1:36.75)   6:14.51 (1:32.78)
 21 Justin J McBride          11 FLY-MR               6:41.44    6:45.29        
                1:36.42   3:22.69 (1:46.27)   5:06.62 (1:43.93)   6:45.29 (1:38.67)
 22 Vlad W Balyuk             11 OWA-MR               7:30.00    7:32.87        
                1:46.58   3:44.27 (1:57.69)   5:42.33 (1:58.06)   7:32.87 (1:50.54)
 
Boys 11-12 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
          35.39  ZONE
          39.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Michael Domagala          12 Twisters-MR            32.91      31.97 ZONE   
  2 Justin J Cho              12 EAST-MR                34.13      34.05 ZONE   
  3 Brandon H Koo             11 Twisters-MR            36.00      36.02 JO     
  4 Louis E Behnen            12 EAST-MR                35.14      36.34 JO     
  5 Raoul J Rodriguez         12 EAST-MR                35.50      36.62 JO     
  6 Arthur Uszynski           11 Twisters-MR            37.40      36.85 JO     
  7 Nate M Brown              11 OWA-MR                 37.45      36.89 JO     
  8 Jay Moon                  12 Twisters-MR            38.03      37.00 JO     
  9 Sam M Rubenstein          11 EAST-MR                37.94      37.38 JO     
 10 Adam Stenger              11 LBA-MR                 37.71      37.68 JO     
 11 Matthew D Lantin          12 EAST-MR                38.47      38.31 JO     
 12 Eddie F Spinelli          12 HS-MR                  36.04      38.53 JO     
 13 Bujar Zabelaj             11 EAST-MR                39.25      38.93 JO     
 14 Chandler D Elwyn          12 EAST-MR                39.45      39.14 JO     
 15 Shane M McNamara          12 EAST-MR                40.34      39.19 JO     
 16 Tyler D Curran            11 EAST-MR                39.57      39.62 JO     
 17 Joseph Grippo             12 FLY-MR                 40.88      40.03        
 18 Matt P Beganskas          12 OWA-MR                 41.08      40.42        
 19 Christopher Reyes         12 FLY-MR                 38.78      41.25        
 20 Nicholas D Santa Cruz     11 Montclair-NJ           40.40      41.26        
 21 Andrew Guo                11 Twisters-MR            42.91      41.67        
 22 Andy M Raiola             11 HS-MR                  39.92      41.89        
 23 Charles A McFarland       11 EAST-MR                39.81      42.00        
 24 Samuel R Groisser         11 Montclair-NJ           41.29      42.95        
 25 Elliot A Nelson           12 NYCC-MR                42.49      43.74        
 26 Tana Siboonruang          11 Twisters-MR            45.15      43.87        
 27 Jeffrey Alvarez           11 Twisters-MR            47.05      44.17        
 28 Yaroslav O Khanas         11 OWA-MR                 46.00      44.33        
 29 Matthew G Gamboa          11 OWA-MR                 43.16      45.57        
 30 Tyler S Williams          12 Express Swimming-MR    49.15      45.86        
 31 Derek R Avila             12 IA-MR                  43.14      46.10        
 32 Kevin Cheong              12 Express Swimming-MR    44.70      46.52        
 33 Derek Low                 12 NYCC-MR                44.83      46.85        
 34 Lister Liebenberg         11 LBA-MR                    NT      46.93        
 35 Aidan J Kunze             11 NYCC-MR                44.15      47.61        
 36 Christopher J Yao         11 OWA-MR               1:10.00      49.90        
 37 Elliot E Sanchez          11 FLY-MR                 53.51      49.92        
 38 Richard Matatov           11 Aquaflames-MR          47.00      50.09        
 39 Daniel J McNULTY          12 Twisters-MR            47.88      50.21        
 40 Matthew A Panzarino       11 Express Swimming-MR    45.00      50.50        
 41 Thomas P Ilardi           12 Sachem-MR              48.13      51.93        
 42 Patrick M MacAulay        11 EAST-MR                49.06      52.28        
 43 James R Palmer            12 Express Swimming-MR    52.34      53.12        
 44 James D Poll              11 OWA-MR               1:00.35      55.58        
 45 Vlad W Balyuk             11 OWA-MR               1:00.87      57.96        
 46 Kenny D Wood              11 OWA-MR               1:10.00    1:02.59        
 
Boys 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        1:16.29  ZONE
        1:27.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Michael Domagala          12 Twisters-MR          1:11.69    1:09.39 ZONE   
  2 Justin J Cho              12 EAST-MR              1:08.88    1:13.76 ZONE   
  3 Joshua R Sembrano         12 Montclair-NJ         1:11.25    1:13.89 ZONE   
  4 Richard Dong              12 Twisters-MR          1:17.15    1:15.55 ZONE   
  5 Louis E Behnen            12 EAST-MR              1:12.41    1:16.05 ZONE   
  6 Brandon H Koo             11 Twisters-MR          1:17.00    1:16.99 JO     
  7 Raoul J Rodriguez         12 EAST-MR              1:15.90    1:18.07 JO     
  8 Arthur Uszynski           11 Twisters-MR          1:17.89    1:18.28 JO     
  9 Jay Moon                  12 Twisters-MR          1:20.05    1:18.34 JO     
 10 Matthew J Darcy           12 Sachem-MR            1:21.48    1:19.82 JO     
 11 Sam M Rubenstein          11 EAST-MR              1:18.73    1:20.00 JO     
 12 Colin J Kunze             12 NYCC-MR              1:20.59    1:20.44 JO     
 13 Nate M Brown              11 OWA-MR               1:20.43    1:20.94 JO     
 14 Adam Stenger              11 LBA-MR               1:21.50    1:21.13 JO     
 15 Shane M McNamara          12 EAST-MR              1:20.80    1:21.34 JO     
 16 Matthew D Lantin          12 EAST-MR              1:22.80    1:21.57 JO     
 17 Alex A Hagemann           11 Express Swimming-MR  1:23.06    1:22.95 JO     
 18 Bujar Zabelaj             11 EAST-MR              1:22.36    1:24.23 JO     
 19 Tyler D Curran            11 EAST-MR              1:23.69    1:24.88 JO     
 20 Anthony Sourial           11 Express Swimming-MR  1:26.64    1:25.69 JO     
 21 Phillip Jones             11 Montclair-NJ         1:25.40    1:26.06 JO     
 22 Joseph Grippo             12 FLY-MR               1:23.13    1:26.51 JO     
 23 Andrew Guo                11 Twisters-MR          1:35.70    1:26.78 JO     
 24 Daniel J Patton           12 Express Swimming-MR  1:25.06    1:27.04 JO     
 25 Benjamin L Waggett        12 Montclair-NJ         1:23.83    1:27.28 JO     
 26 Kevin Pertsovsky          11 Shy/Seals-MR         1:29.58    1:27.38 JO     
 27 Matt P Beganskas          12 OWA-MR               1:27.36    1:27.43 JO     
 28 Lance Tupikin             12 BASC-MR              1:38.37    1:29.06        
 29 Nicholas D Santa Cruz     11 Montclair-NJ         1:25.24    1:29.42        
 30 Christopher Reyes         12 FLY-MR               1:25.93    1:29.59        
 31 Chris A Davidson          11 Montclair-NJ         1:33.15    1:30.52        
 32 Robert A Cornwallis       12 Twisters-MR          1:40.76    1:31.60        
 33 Samuel R Groisser         11 Montclair-NJ         1:30.37    1:32.10        
 34 Michael Stolbovskiy       11 Shy/Seals-MR         1:27.75    1:33.18        
 35 Matthew G Gamboa          11 OWA-MR               1:33.27    1:34.33        
 36 Elliot A Nelson           12 NYCC-MR              1:31.05    1:34.68        
 37 Tana Siboonruang          11 Twisters-MR               NT    1:35.58        
 38 Tyler S Williams          12 Express Swimming-MR  3:04.92    1:35.67        
 39 Yaroslav O Khanas         11 OWA-MR               1:34.34    1:37.03        
 40 Frank Caponegro           12 Express Swimming-MR  1:33.60    1:37.18        
 41 Gavin A Walsh             12 OWA-MR               1:32.58    1:37.19        
 42 Kevin Glukhman            11 Shy/Seals-MR         1:33.90    1:37.90        
 43 Jeffrey Alvarez           11 Twisters-MR          1:39.03    1:38.20        
 44 Christopher L Tutone      12 Sachem-MR            1:43.95    1:38.31        
 45 Justin J McBride          11 FLY-MR               1:36.84    1:39.05        
 46 Bradley J Michel          11 North Shore-MR       1:40.52    1:40.15        
 47 Kevin Cheong              12 Express Swimming-MR  1:44.29    1:41.04        
 48 Aidan J Kunze             11 NYCC-MR              1:33.03    1:41.36        
 49 Shawn Zapisetsky          11 BASC-MR              2:09.90    1:46.06        
 50 Andrew X Chen             11 Express Swimming-MR  1:46.96    1:46.46        
 51 Elliot E Sanchez          11 FLY-MR               1:48.00    1:47.51        
 52 Alejandro Isaac           11 NYCC-MR              1:34.00    1:49.79        
 53 Allan Fridlikh            11 BASC-MR              2:11.10    1:56.27        
 54 James R Palmer            12 Express Swimming-MR  1:59.01    1:58.57        
 55 Kenny D Wood              11 OWA-MR               2:13.15    2:09.52        
 56 Garrett T Dennis          11 OWA-MR               2:08.15    2:10.16        
 57 Cedric D Long             11 NFS-MR               1:53.55    2:21.05        
 -- Andy M Raiola             11 HS-MR                1:26.65         DQ        
 -- Brendan Gekhtin           12 BASC-MR              2:09.10         DQ        
 -- William S Zaubler         11 Montclair-NJ         1:14.20         DQ        
 -- Vlad Y Verba              11 Shy/Seals-MR         1:36.75         DQ        
 -- Thomas P Ilardi           12 Sachem-MR            1:50.87         DQ        
 -- Steven Serebro            11 BASC-MR              2:11.00         DQ        
 -- Baraa Abdelrahman         11 Shy/Seals-MR         1:23.25         DQ        
 
Boys 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
          39.69  ZONE
          44.59  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Richard Dong              12 Twisters-MR            42.04      38.93 ZONE   
  2 Nicholas Stoski           12 LBA-MR                 40.37      39.08 ZONE   
  3 Shane M McNamara          12 EAST-MR                40.54      39.70 JO     
  4 Frank Caponegro           12 Express Swimming-MR    40.52      40.05 JO     
  5 Austin Pu                 12 Twisters-MR            41.06      40.16 JO     
  6 Justin J Cho              12 EAST-MR                39.54      40.32 JO     
  7 Joseph Lozano             12 Express Swimming-MR    40.95      40.81 JO     
  8 Jay Moon                  12 Twisters-MR            43.54      41.51 JO     
  9 Brandon H Koo             11 Twisters-MR            42.15      41.62 JO     
 10 Matthew D Lantin          12 EAST-MR                41.99      41.71 JO     
 11 Bujar Zabelaj             11 EAST-MR                43.44      42.61 JO     
 12 Louis E Behnen            12 EAST-MR                43.18      43.04 JO     
 13 Arthur Uszynski           11 Twisters-MR            47.44      44.16 JO     
 14 Mateo Giraldo             12 FLY-MR                 46.50      44.95        
 15 Andrew Guo                11 Twisters-MR            49.80      45.36        
 16 Alan Li                   11 FLY-MR                 45.50      45.70        
 17 Kevin Glukhman            11 Shy/Seals-MR           49.00      45.73        
 18 Tana Siboonruang          11 Twisters-MR            54.51      46.09        
 19 Robert A Cornwallis       12 Twisters-MR            46.27      46.22        
 20 Alexander J D'Anna        12 TAC-NJ                 45.68      46.27        
 21 Sam M Rubenstein          11 EAST-MR                46.28      46.32        
 22 Michael Stolbovskiy       11 Shy/Seals-MR           43.74      46.68        
 23 Zach D Towers             11 OWA-MR                 46.54      46.86        
 24 Jeffrey Alvarez           11 Twisters-MR            47.03      46.91        
 25 Andy M Raiola             11 HS-MR                  44.58      47.55        
 26 Kevin Cheong              12 Express Swimming-MR    48.25      47.57        
 27 Vlad Y Verba              11 Shy/Seals-MR           47.11      47.76        
 28 Raoul J Rodriguez         12 EAST-MR                53.28      47.96        
 29 Allen Barbarovich         11 Shy/Seals-MR           46.64      49.02        
 30 Daniel J Patton           12 Express Swimming-MR    49.91      50.09        
 31 Nicholas Konovalov        11 Shy/Seals-MR           49.46      50.23        
 32 Thomas P Ilardi           12 Sachem-MR              51.48      51.17        
 33 Aidan J Kunze             11 NYCC-MR                48.87      52.55        
 34 Evan A Battisti           11 Express Swimming-MR    58.00      54.20        
 35 Lister Liebenberg         11 LBA-MR               1:00.00      55.13        
 36 James D Poll              11 OWA-MR               1:15.00      56.77        
 37 Andrew X Chen             11 Express Swimming-MR    55.62      56.86        
 38 Elliot E Sanchez          11 FLY-MR                 55.07      57.12        
 39 Allan Fridlikh            11 BASC-MR              1:02.10      57.50        
 40 Vlad W Balyuk             11 OWA-MR               1:10.00      58.92        
 41 Christopher L Tutone      12 Sachem-MR              55.97      59.96        
 42 Steven Serebro            11 BASC-MR              1:07.10    1:00.62        
 -- Tyler D Curran            11 EAST-MR                55.73         DQ        
 -- Gavin A Walsh             12 OWA-MR                 53.97         DQ        
 -- Brendan Gekhtin           12 BASC-MR              1:09.10         DQ        
 -- Shawn Zapisetsky          11 BASC-MR              1:12.99         DQ        
 
Boys 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        1:27.29  ZONE
        1:36.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nicholas Stoski           12 LBA-MR               1:40.82    1:24.08 ZONE   
  2 Richard Dong              12 Twisters-MR          1:25.86    1:26.03 ZONE   
  3 JD D Chow                 12 Montclair-NJ         1:24.35    1:26.15 ZONE   
  4 Shane M McNamara          12 EAST-MR              1:23.58    1:26.29 ZONE   
  5 Justin J Cho              12 EAST-MR              1:20.79    1:27.10 ZONE   
  6 Brandon H Koo             11 Twisters-MR          1:32.00    1:27.99 JO     
  7 Austin Pu                 12 Twisters-MR          1:27.57    1:28.47 JO     
  8 Joseph Lozano             12 Express Swimming-MR  1:26.62    1:28.56 JO     
  9 Matthew J Darcy           12 Sachem-MR            1:29.52    1:28.70 JO     
 10 Chandler D Elwyn          12 EAST-MR              1:28.65    1:30.30 JO     
 11 Jay Moon                  12 Twisters-MR          1:30.74    1:30.54 JO     
 12 Matthew D Lantin          12 EAST-MR              1:32.40    1:30.93 JO     
 13 Bujar Zabelaj             11 EAST-MR              1:31.79    1:31.44 JO     
 14 Matthew S Peknay          12 Montclair-NJ         1:27.44    1:31.52 JO     
 15 Louis E Behnen            12 EAST-MR              1:31.84    1:32.01 JO     
 16 Frank Caponegro           12 Express Swimming-MR  1:31.43    1:32.09 JO     
 17 Derek Low                 12 NYCC-MR              1:31.16    1:33.39 JO     
 18 Joshua R Sembrano         12 Montclair-NJ         1:35.25    1:33.62 JO     
 19 Charles A McFarland       11 EAST-MR              1:33.28    1:36.39 JO     
 20 Colin J Kunze             12 NYCC-MR              1:37.66    1:37.06        
 21 Mateo Giraldo             12 FLY-MR               1:39.16    1:37.07        
 22 Alan Li                   11 FLY-MR               1:36.94    1:38.64        
 23 Sam M Rubenstein          11 EAST-MR              1:41.03    1:38.94        
 24 Andrew B Mason            12 Montclair-NJ         1:34.56    1:39.11        
 25 Andy M Raiola             11 HS-MR                1:38.37    1:39.24        
 26 Francis Chu               12 FLY-MR               1:40.46    1:39.39        
 27 Samuel R Groisser         11 Montclair-NJ         1:40.36    1:39.75        
 28 Andrew Guo                11 Twisters-MR          1:39.96    1:39.94        
 29 Chris A Davidson          11 Montclair-NJ         1:39.42    1:40.74        
 30 Tana Siboonruang          11 Twisters-MR          1:39.72    1:41.34        
 31 Raoul J Rodriguez         12 EAST-MR              1:47.08    1:41.54        
 32 Benjamin L Waggett        12 Montclair-NJ         1:44.50    1:43.10        
 33 Kevin Cheong              12 Express Swimming-MR  1:42.29    1:46.03        
 34 Aidan J Kunze             11 NYCC-MR              1:48.22    1:47.62        
 35 Tyler D Curran            11 EAST-MR              1:59.07    1:51.20        
 36 Patrick M MacAulay        11 EAST-MR              1:54.65    1:58.82        
 37 Lister Liebenberg         11 LBA-MR               2:00.00    1:59.88        
 38 Christopher J Yao         11 OWA-MR               2:25.00    2:00.57        
 39 Liam F Harrison           11 IA-MR                1:59.96    2:06.47        
 40 Christopher L Tutone      12 Sachem-MR            2:08.28    2:07.86        
 41 Phillip Eber              11 BASC-MR              2:33.20    2:10.81        
 -- James R Palmer            12 Express Swimming-MR  3:00.00         DQ        
 -- Matthew A Panzarino       11 Express Swimming-MR  2:05.00         DQ        
 
Boys 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
          33.29  ZONE
          37.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Michael Domagala          12 Twisters-MR            30.34      30.08 ZONE   
  2 Justin J Cho              12 EAST-MR                32.40      30.80 ZONE   
  3 Shane M McNamara          12 EAST-MR                34.46      33.76 JO     
  4 Richard Dong              12 Twisters-MR            35.45      33.77 JO     
  5 Adam Stenger              11 LBA-MR                 34.15      34.08 JO     
  6 Raoul J Rodriguez         12 EAST-MR                36.29      34.22 JO     
  7 Austin Pu                 12 Twisters-MR            34.70      34.83 JO     
  8 Jay Moon                  12 Twisters-MR            40.68      35.18 JO     
  9 Anthony Sourial           11 Express Swimming-MR    35.48      35.35 JO     
 10 Nate M Brown              11 OWA-MR                 35.54      35.63 JO     
 11 Matthew J Darcy           12 Sachem-MR              37.17      35.65 JO     
 12 Andy M Raiola             11 HS-MR                  34.97      35.72 JO     
 13 Matthew D Lantin          12 EAST-MR                38.27      36.47 JO     
 14 Louis E Behnen            12 EAST-MR                36.15      36.51 JO     
 15 Arthur Uszynski           11 Twisters-MR            38.95      36.74 JO     
 16 Nicholas Stoski           12 LBA-MR                 37.31      36.97 JO     
 17 Eddie F Spinelli          12 HS-MR                  36.71      37.27 JO     
 18 Chandler D Elwyn          12 EAST-MR                37.19      37.28 JO     
 19 Charles A McFarland       11 EAST-MR                38.04      37.85 JO     
 20 Phillip Jones             11 Montclair-NJ           38.60      37.94 JO     
 21 Sam M Rubenstein          11 EAST-MR                39.08      38.44        
 22 Colin J Warren            12 Express Swimming-MR    39.33      38.64        
 23 Zach D Towers             11 OWA-MR                 37.95      38.77        
 24 Alan Li                   11 FLY-MR                 38.72      38.86        
 25 Daniel J Patton           12 Express Swimming-MR    39.36      39.46        
 26 Tyler D Curran            11 EAST-MR                40.39      39.61        
 27 Robert A Cornwallis       12 Twisters-MR            44.05      39.78        
 28 Matt P Beganskas          12 OWA-MR                 43.71      41.28        
 29 Bujar Zabelaj             11 EAST-MR                41.78      42.16        
 30 Jeffrey Alvarez           11 Twisters-MR            42.22      42.80        
 31 Elliot A Nelson           12 NYCC-MR                39.81      42.96        
 32 Matthew G Gamboa          11 OWA-MR                 43.36      43.41        
 33 Daniel J McNULTY          12 Twisters-MR            49.82      45.37        
 34 Derek R Avila             12 IA-MR                  49.47      47.93        
 35 Teddy J Ebarb             12 IA-MR                  53.60      53.23        
 36 Elliot E Sanchez          11 FLY-MR                 53.86      53.50        
 37 Thomas P Ilardi           12 Sachem-MR              51.37      55.09        
 38 Patrick M MacAulay        11 EAST-MR                51.35      56.22        
 39 Liam F Harrison           11 IA-MR                  49.98      56.35        
 40 Richard Matatov           11 Aquaflames-MR          53.84      58.38        
 41 Christopher L Tutone      12 Sachem-MR              50.00      59.56        
 42 Vlad W Balyuk             11 OWA-MR               1:02.78      59.85        
 
Boys 11-12 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        1:14.89  ZONE
        1:25.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Michael Domagala          12 Twisters-MR          1:10.43    1:08.15 ZONE   
  2 Justin J Cho              12 EAST-MR              1:11.62    1:15.42 JO     
  3 Shane M McNamara          12 EAST-MR              1:14.75    1:15.56 JO     
  4 Adam Stenger              11 LBA-MR               1:15.63    1:15.59 JO     
  5 Joshua R Sembrano         12 Montclair-NJ         1:13.35    1:17.14 JO     
  6 Raoul J Rodriguez         12 EAST-MR              1:16.91    1:18.49 JO     
  7 Louis E Behnen            12 EAST-MR              1:18.61    1:19.11 JO     
  8 Joseph Lozano             12 Express Swimming-MR  1:19.18    1:19.15 JO     
  9 Anthony Sourial           11 Express Swimming-MR  1:20.14    1:19.70 JO     
 10 Austin Pu                 12 Twisters-MR          1:26.23    1:20.49 JO     
 11 Matthew D Lantin          12 EAST-MR              1:24.29    1:21.60 JO     
 12 Alex A Hagemann           11 Express Swimming-MR  1:24.21    1:24.65 JO     
 13 Colin J Kunze             12 NYCC-MR              1:28.12    1:26.90        
 14 Nicholas Stoski           12 LBA-MR               1:43.61    1:27.13        
 15 Sam M Rubenstein          11 EAST-MR              1:29.46    1:27.52        
 16 Benjamin L Waggett        12 Montclair-NJ         1:35.57    1:29.30        
 17 Andy M Raiola             11 HS-MR                1:23.83    1:29.83        
 18 Chris A Davidson          11 Montclair-NJ         1:26.20    1:31.03        
 19 Baraa Abdelrahman         11 Shy/Seals-MR         1:25.47    1:32.11        
 20 Alan Li                   11 FLY-MR               1:31.10    1:33.57        
 21 Tyler D Curran            11 EAST-MR              1:32.68    1:35.20        
 22 Bujar Zabelaj             11 EAST-MR              1:40.99    1:36.27        
 23 Matthew G Gamboa          11 OWA-MR               1:36.55    1:39.43        
 24 Justin J McBride          11 FLY-MR               1:40.00    1:43.92        
 25 Nicholas Konovalov        11 Shy/Seals-MR              NT    1:44.77        
 26 Bradley J Michel          11 North Shore-MR       1:36.71    1:52.86        
 27 Kevin Glukhman            11 Shy/Seals-MR         1:50.24    1:55.60        
 
Boys 11-12 400 LC Meter IM
===============================================================================
        6:25.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Michael Domagala          12 Twisters-MR          5:35.00    5:30.20 JO     
                1:12.54   2:38.25 (1:25.71)   4:16.04 (1:37.79)   5:30.20 (1:14.16)
  2 Joseph Lozano             12 Express Swimming-MR  5:53.23    5:51.03 JO     
                1:22.46   2:55.54 (1:33.08)   4:34.25 (1:38.71)   5:51.03 (1:16.78)
  3 Brandon H Koo             11 Twisters-MR          5:55.00    5:54.50 JO     
                1:24.34   2:54.15 (1:29.81)   4:37.89 (1:43.74)   5:54.50 (1:16.61)
  4 Jay Moon                  12 Twisters-MR          6:41.09    5:58.08 JO     
                1:24.18   2:51.60 (1:27.42)   4:34.49 (1:42.89)   5:58.08 (1:23.59)
  5 Andrew Guo                11 Twisters-MR          6:13.42    6:23.68 JO     
                1:32.47   3:09.02 (1:36.55)   4:57.19 (1:48.17)   6:23.68 (1:26.49)
  6 Alex A Hagemann           11 Express Swimming-MR  6:00.00    6:24.92 JO     
                1:25.08   3:01.88 (1:36.80)   4:59.47 (1:57.59)   6:24.92 (1:25.45)
  7 Matthew G Gamboa          11 OWA-MR               7:31.38    7:04.29        
                1:41.54   3:29.54 (1:48.00)   5:29.82 (2:00.28)   7:04.29 (1:34.47)
  8 Yaroslav O Khanas         11 OWA-MR               6:45.00    7:14.33        
                1:46.07   3:32.10 (1:46.03)   5:42.36 (2:10.26)   7:14.33 (1:31.97)
 -- Matt P Beganskas          12 OWA-MR               7:00.00         DQ        
                1:44.66   3:26.24 (1:41.58)   5:29.62 (2:03.38)        DQ (1:27.16)
 
Boys 11-12 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    1:59.44    1:57.30        
                  59.26     1:57.30 (58.04)                                        
  2 Montclair YMCA-NJ  'A'                            2:12.39    2:06.26        
                1:02.49   2:06.26 (1:03.77)                                        
  3 Long Island Express-MR  'A'                       2:11.57    2:09.14        
                1:05.04   2:09.14 (1:04.10)                                        
  4 Old Westbury Aquatics-MR  'A'                     2:12.48    2:11.83        
                1:09.01   2:11.83 (1:02.82)                                        
  5 LaGuardia Aquatic Club-MR  'B'                    2:17.34    2:12.67        
                1:07.43   2:12.67 (1:05.24)                                        
 -- Flushing YMCA-MR  'A'                             2:15.00         DQ        
                1:03.87        DQ (1:04.09)                                        
 
Boys 11-12 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    4:21.48    4:21.96        
                1:07.32   2:13.92 (1:06.60)   3:20.19 (1:06.27)   4:21.96 (1:01.77)
  2 Old Westbury Aquatics-MR  'A'                     4:51.88    4:57.37        
                1:10.08   2:24.61 (1:14.53)   3:37.52 (1:12.91)   4:57.37 (1:19.85)
  3 LaGuardia Aquatic Club-MR  'B'                    5:08.79    5:01.00        
                1:10.64   2:32.78 (1:22.14)   3:50.80 (1:18.02)   5:01.00 (1:10.20)
 -- Montclair YMCA-NJ  'A'                            4:40.60         DQ        
                1:17.44   2:42.32 (1:24.88)   3:53.64 (1:11.32)        DQ (1:05.06)
 -- Flushing YMCA-MR  'A'                             5:05.00         DQ        
                1:10.59   2:30.82 (1:20.23)   3:47.71 (1:16.89)        DQ (1:10.51)
 
Boys 11-12 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    2:14.50    2:13.69        
                1:13.99     2:13.69 (59.70)                                        
  2 Long Island Express-MR  'A'                       2:27.04    2:25.14        
                1:18.78   2:25.14 (1:06.36)                                        
  3 LaGuardia Aquatic Club-MR  'B'                    2:36.61    2:31.45        
                1:21.21   2:31.45 (1:10.24)                                        
  4 Old Westbury Aquatics-MR  'A'                     2:35.71    2:35.38        
                1:24.62   2:35.38 (1:10.76)                                        
 -- Flushing YMCA-MR  'A'                             2:35.00         DQ        
                1:26.33        DQ (1:09.99)                                        
 -- Montclair YMCA-NJ  'A'                            2:27.18         DQ        
                1:25.33        DQ (1:01.69)                                        
 
Boys 11-12 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    4:55.79    5:01.83        
                1:15.21   2:41.34 (1:26.13)   3:53.91 (1:12.57)   5:01.83 (1:07.92)
  2 Montclair YMCA-NJ  'A'                            5:09.38    5:17.09        
                1:16.99   2:50.28 (1:33.29)   4:05.70 (1:15.42)   5:17.09 (1:11.39)
  3 LaGuardia Aquatic Club-MR  'B'                    5:45.27    5:37.67        
                1:18.28   2:58.17 (1:39.89)   4:26.94 (1:28.77)   5:37.67 (1:10.73)
  4 Old Westbury Aquatics-MR  'A'                     5:42.25    5:57.16        
                1:30.48   3:03.09 (1:32.61)   4:37.43 (1:34.34)   5:57.16 (1:19.73)
  5 Montclair YMCA-NJ  'B'                            5:48.06    6:17.20        
                1:32.04   3:23.19 (1:51.15)   5:05.78 (1:42.59)   6:17.20 (1:11.42)
 -- Flushing YMCA-MR  'A'                             5:50.00         DQ        
                1:28.45   3:07.89 (1:39.44)   4:33.36 (1:25.47)        DQ (1:10.24)
 
Boys 12 & Under 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Michael Domagala          12 Twisters-MR          2:38.97    2:33.45        
                1:11.67   2:33.45 (1:21.78)                                        
  2 JD D Chow                 12 Montclair-NJ         2:38.68    2:42.85        
                1:16.20   2:42.85 (1:26.65)                                        
  3 Brandon H Koo             11 Twisters-MR          2:48.00    2:43.67        
                1:18.77   2:43.67 (1:24.90)                                        
  4 Matthew J Darcy           12 Sachem-MR            2:51.05    2:44.91        
                1:19.45   2:44.91 (1:25.46)                                        
  5 Joseph Lozano             12 Express Swimming-MR  2:43.63    2:45.07        
                1:20.81   2:45.07 (1:24.26)                                        
  6 Richard Dong              12 Twisters-MR          2:44.65    2:46.43        
                1:18.29   2:46.43 (1:28.14)                                        
  7 Joshua R Sembrano         12 Montclair-NJ         2:44.33    2:47.41        
                1:18.36   2:47.41 (1:29.05)                                        
  8 Adam Stenger              11 LBA-MR               2:55.48    2:49.78        
                1:18.40   2:49.78 (1:31.38)                                        
  9 Anthony Sourial           11 Express Swimming-MR  2:53.96    2:51.99        
                1:24.15   2:51.99 (1:27.84)                                        
 10 Nicholas Stoski           12 LBA-MR               2:50.00    2:52.19        
                1:26.12   2:52.19 (1:26.07)                                        
 11 Arthur Uszynski           11 Twisters-MR          3:01.73    2:53.65        
                1:21.95   2:53.65 (1:31.70)                                        
 12 Colin J Kunze             12 NYCC-MR              2:58.47    2:56.49        
                1:21.97   2:56.49 (1:34.52)                                        
 13 Matthew S Peknay          12 Montclair-NJ         2:49.09    2:58.03        
                1:25.84   2:58.03 (1:32.19)                                        
 14 Zach D Towers             11 OWA-MR               3:17.51    2:59.63        
                1:29.36   2:59.63 (1:30.27)                                        
 15 Leonid Chernukha          10 OWA-MR               3:00.00    2:59.64        
                1:27.36   2:59.64 (1:32.28)                                        
 16 Mateo Giraldo             12 FLY-MR               3:01.43    3:00.03        
                1:29.04   3:00.03 (1:30.99)                                        
 17 Eddie F Spinelli          12 HS-MR                2:54.77    3:00.57        
                1:24.47   3:00.57 (1:36.10)                                        
 18 Christopher Reyes         12 FLY-MR               3:01.40    3:00.61        
                1:25.46   3:00.61 (1:35.15)                                        
 19 Phillip Jones             11 Montclair-NJ         3:11.06    3:02.18        
                1:27.72   3:02.18 (1:34.46)                                        
 20 Mateusz Zezula            10 Twisters-MR          3:17.87    3:02.34        
                1:28.62   3:02.34 (1:33.72)                                        
 21 Joseph Grippo             12 FLY-MR               3:07.23    3:02.79        
                1:28.58   3:02.79 (1:34.21)                                        
 22 Benjamin L Waggett        12 Montclair-NJ         3:10.52    3:05.07        
                1:29.44   3:05.07 (1:35.63)                                        
 23 Alan Li                   11 FLY-MR               3:04.59    3:05.14        
                1:28.76   3:05.14 (1:36.38)                                        
 24 Andy M Raiola             11 HS-MR                2:58.01    3:05.89        
                1:30.96   3:05.89 (1:34.93)                                        
 25 Robert A Cornwallis       12 Twisters-MR          2:56.79    3:09.61        
                1:28.44   3:09.61 (1:41.17)                                        
 26 John A Pompay             10 Express Swimming-MR  3:06.24    3:09.64        
                1:32.18   3:09.64 (1:37.46)                                        
 27 Chris A Davidson          11 Montclair-NJ         3:04.43    3:10.67        
                1:32.72   3:10.67 (1:37.95)                                        
 28 Thomas R Sigaty           10 North Shore-MR       3:06.08    3:11.89        
                1:34.39   3:11.89 (1:37.50)                                        
 29 Andrew B Mason            12 Montclair-NJ         2:54.62    3:12.01        
                1:32.32   3:12.01 (1:39.69)                                        
 30 Frank Caponegro           12 Express Swimming-MR  3:27.13    3:12.57        
                1:36.09   3:12.57 (1:36.48)                                        
 31 Francis Chu               12 FLY-MR               3:09.40    3:17.00        
                1:43.35   3:17.00 (1:33.65)                                        
 32 Daniel J Patton           12 Express Swimming-MR  3:07.44    3:17.03        
                1:34.09   3:17.03 (1:42.94)                                        
 33 Nicholas D Santa Cruz     11 Montclair-NJ         3:10.76    3:17.69        
                1:36.27   3:17.69 (1:41.42)                                        
 34 Tana Siboonruang          11 Twisters-MR          3:02.16    3:20.70        
                1:37.58   3:20.70 (1:43.12)                                        
 35 Felix X Foo               10 FLY-MR               3:27.50    3:22.02        
                1:39.39   3:22.02 (1:42.63)                                        
 36 Konstantine V Lomeyko     10 OWA-MR               3:32.87    3:25.02        
                1:39.74   3:25.02 (1:45.28)                                        
 37 Yaroslav O Khanas         11 OWA-MR               3:45.00    3:26.93        
                1:40.96   3:26.93 (1:45.97)                                        
 38 Derek R Avila             12 IA-MR                3:33.99    3:28.42        
                1:41.50   3:28.42 (1:46.92)                                        
 39 Pierce Senken             10 OWA-MR               3:30.70    3:28.65        
                1:43.87   3:28.65 (1:44.78)                                        
 40 Steven D Zhao              9 FLY-MR               3:45.00    3:36.30        
                1:44.37   3:36.30 (1:51.93)                                        
 41 Yik Fung Phang             8 FLY-MR               4:10.00    3:46.29        
                1:49.10   3:46.29 (1:57.19)                                        
 -- Johnny Ellis              10 OWA-MR               4:00.00         DQ        
                1:57.17        DQ (1:52.55)                                        
 
Boys 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          27.69  ZONE
          30.19  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Austin J Kowalsky         13 Express Swimming-MR    25.58      26.59 ZONE   
  2 Thomas Wadolowski         14 Twisters-MR            26.99      26.87 ZONE   
  3 Nick Kostelec             14 LBA-MR                 26.83      27.09 ZONE   
  4 Bernil Carmichael-Lopes   14 Express Swimming-MR    25.90      27.21 ZONE   
  5 Matthew Li                14 FLY-MR                 28.18      27.85 JO     
  6 Charles C Malkin          13 North Shore-MR         28.43      27.90 JO     
  7 Ronald F Georgescu        14 Twisters-MR            28.29      28.50 JO     
  8 Kevin Lin                 13 Twisters-MR            28.91      29.08 JO     
  9 Travis P LeGuyader        13 IA-MR                  29.39      29.73 JO     
 10 Hao Shi                   13 FLY-MR                 30.11      29.81 JO     
 11 Kevin F Schaub            13 COND-MR                29.12      30.04 JO     
 12 Bobby Chen                14 COND-MR                30.58      30.20        
 13 Ashwin D Kelkar           14 OWA-MR                 30.87      30.55        
 14 Nicholas J Wan            13 FLY-MR                 30.55      30.57        
 15 Sean Y Kim                13 Twisters-MR            31.10      30.66        
 16 Jin Roh                   13 RY-NJ                  29.86      30.70        
 17 George A Martinez         14 Twisters-MR            32.33      30.73        
 18 Elia L Shartava           14 FLY-MR                 30.93      31.67        
 19 Kevin C Drury             13 Express Swimming-MR    31.46      31.99        
 20 Gregory M Coleman         13 IA-MR                  33.14      32.05        
 21 Oliver Chen               14 FLY-MR                 31.62      32.56        
 22 Bryan T Link              13 IA-UN-MR               32.08      33.36        
 23 James O'Meara             13 LBA-MR                 33.48      33.58        
 24 Vincent N Caracciolo      14 Farmingdale-MR         33.70      33.60        
 25 Jasper L DU               13 Express Swimming-MR    34.97      34.09        
 26 Andrew Qiao               14 FLY-MR                 34.49      34.24        
 27 Cameron M Byrnes          13 IA-MR                  35.48      34.36        
 28 Maxwell O Frost           13 TAC-NJ                 35.38      34.54        
 29 Danny C Sack              14 OWA-MR                 33.87      34.71        
 30 Brian C Graff             14 Montclair-NJ           35.02      35.81        
 31 Christopher Liebenberg    13 LBA-MR               1:00.00      38.76        
 
Boys 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        1:00.09  ZONE
        1:05.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Austin J Kowalsky         13 Express Swimming-MR    58.18      59.24 ZONE   
  2 Thomas Wadolowski         14 Twisters-MR            59.40      59.35 ZONE   
  3 Charles C Malkin          13 North Shore-MR       1:01.30      59.93 ZONE   
  4 Bernil Carmichael-Lopes   14 Express Swimming-MR    56.63    1:00.48 JO     
  5 Alexey Kalinin            14 Shy/Seals-MR           59.58    1:01.82 JO     
  6 Ronald F Georgescu        14 Twisters-MR          1:00.79    1:03.44 JO     
  7 Matthew Li                14 FLY-MR               1:02.58    1:03.87 JO     
  8 Kevin Lin                 13 Twisters-MR          1:03.40    1:04.22 JO     
  9 Bobby Chen                14 COND-MR              1:04.93    1:04.63 JO     
 10 Kevin Kotlyar             14 Shy/Seals-MR         1:05.54    1:04.82 JO     
 11 Sean Y Kim                13 Twisters-MR          1:06.00    1:05.11 JO     
 12 Danny Graham              14 Express Swimming-MR  1:04.33    1:05.30 JO     
 13 Tetsuji Ono               13 RY-NJ                1:04.13    1:05.62 JO     
 14 Matt Mullen               14 Farmingdale-MR       1:08.58    1:06.08        
 15 Hao Shi                   13 FLY-MR               1:06.55    1:06.11        
 16 Timothy Wilson            13 Sachem-MR            1:08.10    1:06.26        
 17 Alexander Tseyko          14 Shy/Seals-MR         1:03.78    1:06.87        
 18 Jin Roh                   13 RY-NJ                1:06.30    1:06.97        
 19 Thomas F Cummings         13 COND-MR              1:05.55    1:07.02        
 20 Matthew G Langaman        13 HS-MR                1:07.52    1:07.21        
 21 Gregory M Coleman         13 IA-MR                1:08.59    1:07.38        
 22 Michael Polgur            14 Shy/Seals-MR         1:08.21    1:08.95        
 23 Andrey A Moiseenko        14 Shy/Seals-MR         1:08.85    1:09.17        
 24 Phillip N Dimarzo         13 NYCC-MR                   NT    1:09.20        
 25 Kevin C Drury             13 Express Swimming-MR  1:09.33    1:09.26        
 26 Nicholas J Wan            13 FLY-MR               1:07.61    1:09.76        
 27 Dzianis Baravik           14 Shy/Seals-MR         1:10.69    1:10.21        
 28 James O'Meara             13 LBA-MR               1:11.92    1:11.71        
 29 Eugene Wang               14 Express Swimming-MR  1:09.41    1:12.41        
 30 Jordan Knight             13 FLY-MR               1:11.13    1:13.48        
 31 David A Ackerman          14 OWA-MR               1:17.22    1:13.57        
 32 Vincent N Caracciolo      14 Farmingdale-MR       1:13.38    1:13.77        
 33 Andrew Qiao               14 FLY-MR               1:13.62    1:14.30        
 34 Oliver Chen               14 FLY-MR               1:08.97    1:14.41        
 35 Jacob M Skoglund          13 OWA-MR               1:15.64    1:14.45        
 36 Jasper L DU               13 Express Swimming-MR  1:12.61    1:14.49        
 37 Dane M Seltenreich        14 Express Swimming-MR  1:16.45    1:15.28        
 38 Anthony V Cascione        13 Express Swimming-MR  1:17.30    1:15.63        
 39 Alfred B Clark            13 NFS-MR               1:15.34    1:15.82        
 40 Bryan Holmes              14 NFS-MR               1:15.10    1:16.65        
 41 Gagy Liskovich            13 Shy/Seals-MR         1:11.92    1:18.31        
 42 Danny C Sack              14 OWA-MR               1:16.03    1:18.73        
 43 Kevin Chang               14 Express Swimming-MR  1:15.39    1:20.43        
 44 Doyin Adeyeye-Akintobi    13 NFS-MR               1:23.94    1:20.99        
 45 Cameron M Byrnes          13 IA-MR                1:20.37    1:21.06        
 46 Tevin Thomas              14 NFS-MR               1:20.78    1:21.20        
 47 Brian C Graff             14 Montclair-NJ         1:19.95    1:22.63        
 48 Irvin Rakhnyansky         13 Shy/Seals-MR         1:32.33    1:24.58        
 49 Justin W Francis          13 NFS-MR               1:21.05    1:25.85        
 50 Brian Mikhayloff          13 Shy/Seals-MR         1:25.05    1:28.37        
 51 Danny A Novak             14 Shy/Seals-MR         1:24.96    1:28.57        
 52 Christopher Liebenberg    13 LBA-MR               1:45.00    1:29.95        
 53 Oleksandr Shevchenko      14 Shy/Seals-MR         1:25.14    1:30.56        
 
Boys 13-14 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        2:11.89  ZONE
        2:25.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thomas Wadolowski         14 Twisters-MR          2:12.91    2:11.64 ZONE   
                1:04.28   2:11.64 (1:07.36)                                        
  2 Bernil Carmichael-Lopes   14 Express Swimming-MR  2:08.11    2:13.08 JO     
                1:05.06   2:13.08 (1:08.02)                                        
  3 David J Torres            14 Twisters-MR          2:17.08    2:13.19 JO     
                1:03.55   2:13.19 (1:09.64)                                        
  4 George A Martinez         14 Twisters-MR          2:21.70    2:15.03 JO     
                1:05.75   2:15.03 (1:09.28)                                        
  5 Alexey Kalinin            14 Shy/Seals-MR         2:12.80    2:17.51 JO     
                1:05.92   2:17.51 (1:11.59)                                        
  6 Austin J Kowalsky         13 Express Swimming-MR  2:08.67    2:19.45 JO     
                1:08.31   2:19.45 (1:11.14)                                        
  7 Kevin Lin                 13 Twisters-MR          2:20.98    2:20.06 JO     
                1:07.71   2:20.06 (1:12.35)                                        
  8 Bobby Chen                14 COND-MR              2:20.98    2:21.88 JO     
                1:08.31   2:21.88 (1:13.57)                                        
  9 Sean Y Kim                13 Twisters-MR          2:26.00    2:22.19 JO     
                1:06.52   2:22.19 (1:15.67)                                        
 10 Thomas F Cummings         13 COND-MR              2:20.72    2:23.51 JO     
                1:09.03   2:23.51 (1:14.48)                                        
 11 Timothy Wilson            13 Sachem-MR            2:25.70    2:23.67 JO     
                1:07.97   2:23.67 (1:15.70)                                        
 12 Gregory M Coleman         13 IA-MR                2:31.08    2:23.89 JO     
                1:09.95   2:23.89 (1:13.94)                                        
 13 Matthew Li                14 FLY-MR               2:20.30    2:25.82 JO     
                1:10.11   2:25.82 (1:15.71)                                        
 14 Hao Shi                   13 FLY-MR               2:32.53    2:26.10        
                1:09.81   2:26.10 (1:16.29)                                        
 15 Luis M Romero             14 North Shore-MR       2:30.77    2:27.08        
                1:10.84   2:27.08 (1:16.24)                                        
 16 Alexander Tseyko          14 Shy/Seals-MR         2:21.04    2:27.24        
                1:10.22   2:27.24 (1:17.02)                                        
 17 Kevin F Schaub            13 COND-MR              2:26.29    2:28.62        
                1:12.49   2:28.62 (1:16.13)                                        
 18 Kevin C Drury             13 Express Swimming-MR  2:26.96    2:29.28        
                1:11.47   2:29.28 (1:17.81)                                        
 19 Rashaad M Bryan           13 NFS-MR               2:29.03    2:29.29        
                1:11.00   2:29.29 (1:18.29)                                        
 20 Michael Polgur            14 Shy/Seals-MR         2:33.90    2:30.94        
                1:12.61   2:30.94 (1:18.33)                                        
 21 Dzianis Baravik           14 Shy/Seals-MR         2:34.55    2:31.24        
                1:13.00   2:31.24 (1:18.24)                                        
 22 Matt Mullen               14 Farmingdale-MR       2:34.99    2:31.84        
                1:14.26   2:31.84 (1:17.58)                                        
 23 Nicholas J Wan            13 FLY-MR               2:34.75    2:33.24        
                1:12.73   2:33.24 (1:20.51)                                        
 24 Jeffrey Yan               14 FLY-MR               2:31.17    2:33.70        
                1:11.56   2:33.70 (1:22.14)                                        
 25 Kevin Kotlyar             14 Shy/Seals-MR         2:36.78    2:34.68        
                1:09.05   2:34.68 (1:25.63)                                        
 26 Eugene Wang               14 Express Swimming-MR  2:37.00    2:35.21        
                1:14.58   2:35.21 (1:20.63)                                        
 27 Andrey A Moiseenko        14 Shy/Seals-MR              NT    2:35.35        
                1:13.14   2:35.35 (1:22.21)                                        
 28 Phillip N Dimarzo         13 NYCC-MR                   NT    2:36.58        
                1:13.64   2:36.58 (1:22.94)                                        
 29 Jordan Knight             13 FLY-MR               2:40.55    2:40.65        
                1:15.24   2:40.65 (1:25.41)                                        
 30 Logan W Amodio            13 Montclair-NJ         2:39.25    2:41.86        
                1:19.23   2:41.86 (1:22.63)                                        
 31 Jacob M Skoglund          13 OWA-MR               2:51.40    2:41.95        
                1:18.44   2:41.95 (1:23.51)                                        
 32 Bryan Holmes              14 NFS-MR               2:44.94    2:42.80        
                1:19.09   2:42.80 (1:23.71)                                        
 33 Andrew Qiao               14 FLY-MR               2:42.27    2:43.17        
                1:17.54   2:43.17 (1:25.63)                                        
 34 Oliver Chen               14 FLY-MR               2:41.47    2:43.36        
                1:16.85   2:43.36 (1:26.51)                                        
 35 Jasper L DU               13 Express Swimming-MR  2:50.52    2:44.18        
                1:19.05   2:44.18 (1:25.13)                                        
 36 Alfred B Clark            13 NFS-MR               2:46.95    2:44.93        
                1:19.89   2:44.93 (1:25.04)                                        
 37 David A Ackerman          14 OWA-MR               2:52.60    2:45.93        
                1:19.46   2:45.93 (1:26.47)                                        
 38 Cameron M Byrnes          13 IA-MR                2:53.58    2:46.16        
                1:20.21   2:46.16 (1:25.95)                                        
 39 Vincent N Caracciolo      14 Farmingdale-MR       2:39.63    2:46.18        
                1:20.05   2:46.18 (1:26.13)                                        
 40 Kevin Chang               14 Express Swimming-MR  2:42.13    2:50.10        
                1:21.99   2:50.10 (1:28.11)                                        
 41 Anthony V Cascione        13 Express Swimming-MR  2:49.98    2:51.79        
                1:21.65   2:51.79 (1:30.14)                                        
 42 Danny C Sack              14 OWA-MR               2:46.00    2:52.02        
                1:22.02   2:52.02 (1:30.00)                                        
 43 Gagy Liskovich            13 Shy/Seals-MR         2:40.19    2:53.61        
                1:22.43   2:53.61 (1:31.18)                                        
 44 Dane M Seltenreich        14 Express Swimming-MR  2:39.07    2:57.36        
                1:19.26   2:57.36 (1:38.10)                                        
 45 Brian C Graff             14 Montclair-NJ         3:01.17    3:03.37        
                1:24.71   3:03.37 (1:38.66)                                        
 46 Doyin Adeyeye-Akintobi    13 NFS-MR               3:54.98    3:05.08        
 47 Justin W Francis          13 NFS-MR               3:11.40    3:05.27        
                1:28.40   3:05.27 (1:36.87)                                        
 48 Danny A Novak             14 Shy/Seals-MR              NT    3:05.75        
                1:28.67   3:05.75 (1:37.08)                                        
 49 Irvin Rakhnyansky         13 Shy/Seals-MR              NT    3:07.75        
                1:25.29   3:07.75 (1:42.46)                                        
 50 Brian Mikhayloff          13 Shy/Seals-MR         3:06.27    3:08.23        
                1:29.37   3:08.23 (1:38.86)                                        
 51 Tevin Thomas              14 NFS-MR                    NT    3:12.90        
                1:25.24   3:12.90 (1:47.66)                                        
 52 Oleksandr Shevchenko      14 Shy/Seals-MR              NT    3:17.63        
                1:30.79   3:17.63 (1:46.84)                                        
 
Boys 13-14 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        4:38.39  ZONE
        5:05.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 George A Martinez         14 Twisters-MR          4:59.83    4:40.06 JO     
                1:06.66   2:17.27 (1:10.61)   3:28.94 (1:11.67)   4:40.06 (1:11.12)
  2 Bernil Carmichael-Lopes   14 Express Swimming-MR  4:35.78    4:40.28 JO     
                1:05.98   2:17.03 (1:11.05)   3:29.51 (1:12.48)   4:40.28 (1:10.77)
  3 David J Torres            14 Twisters-MR          4:48.93    4:41.00 JO     
                1:05.11   2:17.16 (1:12.05)   3:30.34 (1:13.18)   4:41.00 (1:10.66)
  4 Benjamin G Ching          13 Twisters-MR          4:47.95    4:50.44 JO     
                1:06.56   2:20.51 (1:13.95)   3:35.92 (1:15.41)   4:50.44 (1:14.52)
  5 Charles C Malkin          13 North Shore-MR       4:59.08    4:52.01 JO     
                1:10.57   2:28.92 (1:18.35)   3:43.64 (1:14.72)   4:52.01 (1:08.37)
  6 Austin J Kowalsky         13 Express Swimming-MR  4:34.53    4:56.29 JO     
                1:07.68   2:24.86 (1:17.18)   3:41.78 (1:16.92)   4:56.29 (1:14.51)
  7 Danny Graham              14 Express Swimming-MR  4:57.18    4:56.59 JO     
                1:08.38   2:24.67 (1:16.29)   3:42.60 (1:17.93)   4:56.59 (1:13.99)
  8 Sean Y Kim                13 Twisters-MR          4:59.78    4:58.76 JO     
                1:08.43   2:24.33 (1:15.90)   3:42.29 (1:17.96)   4:58.76 (1:16.47)
  9 Ronald F Georgescu        14 Twisters-MR          4:48.00    5:00.81 JO     
                1:11.87   2:28.92 (1:17.05)   3:47.95 (1:19.03)   5:00.81 (1:12.86)
 10 Timothy Wilson            13 Sachem-MR            5:50.00    5:04.74 JO     
                1:09.28   2:27.38 (1:18.10)   3:46.72 (1:19.34)   5:04.74 (1:18.02)
 11 Kevin C Drury             13 Express Swimming-MR  5:14.46    5:18.79        
                1:13.63   2:35.93 (1:22.30)   3:58.10 (1:22.17)   5:18.79 (1:20.69)
 12 Steven Gassert            13 Express Swimming-MR  5:09.39    5:29.29        
                1:14.34   2:37.70 (1:23.36)   4:03.99 (1:26.29)   5:29.29 (1:25.30)
 13 Matt Mullen               14 Farmingdale-MR       5:34.88    5:37.91        
                1:15.70   2:42.90 (1:27.20)   4:11.01 (1:28.11)   5:37.91 (1:26.90)
 14 Vincent N Caracciolo      14 Farmingdale-MR       5:47.99    5:39.66        
                1:18.01   2:45.26 (1:27.25)   4:13.75 (1:28.49)   5:39.66 (1:25.91)
 15 Bryan Holmes              14 NFS-MR               5:54.26    5:45.85        
                1:22.20   2:50.09 (1:27.89)   4:21.15 (1:31.06)   5:45.85 (1:24.70)
 16 David A Ackerman          14 OWA-MR               6:15.88    5:58.42        
                1:21.00   2:53.43 (1:32.43)   4:27.05 (1:33.62)   5:58.42 (1:31.37)
 17 Alfred B Clark            13 NFS-MR               6:52.00    5:58.80        
                1:21.90   2:53.23 (1:31.33)   4:26.44 (1:33.21)   5:58.80 (1:32.36)
 18 Danny C Sack              14 OWA-MR               5:57.58    6:15.56        
                1:25.97   3:01.58 (1:35.61)   4:39.61 (1:38.03)   6:15.56 (1:35.95)
 19 Anthony V Cascione        13 Express Swimming-MR  6:15.46    6:16.07        
                1:21.13   2:59.95 (1:38.82)   6:16.07 (3:16.12)                    
 20 Doyin Adeyeye-Akintobi    13 NFS-MR               6:20.00    6:50.57        
                                                    5:07.33 ( )   6:50.57 (1:43.24)
 
Boys 13-14 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        1:09.69  ZONE
        1:16.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thomas Wadolowski         14 Twisters-MR          1:08.05    1:06.90 ZONE   
  2 David J Torres            14 Twisters-MR          1:09.13    1:07.26 ZONE   
  3 Nick Kostelec             14 LBA-MR               1:11.06    1:09.79 JO     
  4 Bobby Chen                14 COND-MR              1:10.93    1:12.27 JO     
  5 Austin J Kowalsky         13 Express Swimming-MR  1:07.13    1:12.56 JO     
  6 Tetsuji Ono               13 RY-NJ                1:10.96    1:12.92 JO     
  7 Benjamin G Ching          13 Twisters-MR          1:13.45    1:14.12 JO     
  8 Travis P LeGuyader        13 IA-MR                1:13.24    1:14.24 JO     
  9 Sean Y Kim                13 Twisters-MR          1:15.00    1:14.56 JO     
 10 Kevin F Schaub            13 COND-MR              1:11.26    1:14.72 JO     
 11 Thomas F Cummings         13 COND-MR              1:23.24    1:15.73 JO     
 12 Kevin Lin                 13 Twisters-MR          1:18.33    1:16.81 JO     
 13 Jin Roh                   13 RY-NJ                1:19.44    1:17.50        
 14 Ronald F Georgescu        14 Twisters-MR          1:18.19    1:17.81        
 15 Ashwin D Kelkar           14 OWA-MR               1:16.03    1:19.46        
 16 Kevin C Drury             13 Express Swimming-MR  1:15.58    1:19.51        
 17 Gregory M Coleman         13 IA-MR                1:19.88    1:21.87        
 18 Nicholas J Wan            13 FLY-MR               1:21.73    1:23.20        
 19 Eugene Wang               14 Express Swimming-MR  1:21.51    1:23.83        
 20 Bryan T Link              13 IA-UN-MR             1:27.01    1:24.03        
 21 Maxwell O Frost           13 TAC-NJ               1:26.53    1:24.75        
 22 Elia L Shartava           14 FLY-MR               1:22.82    1:25.26        
 23 James O'Meara             13 LBA-MR               1:27.30    1:26.04        
 24 Kevin Chang               14 Express Swimming-MR  1:22.49    1:26.09        
 25 Andrew Qiao               14 FLY-MR               1:20.29    1:26.83        
 26 Brian C Graff             14 Montclair-NJ         1:26.85    1:29.51        
 27 Cameron M Byrnes          13 IA-MR                1:33.88    1:36.44        
 -- Jeffrey Yan               14 FLY-MR               1:14.22         DQ        
 
Boys 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        2:30.79  ZONE
        2:45.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thomas Wadolowski         14 Twisters-MR          2:24.51    2:25.68 ZONE   
                1:11.34   2:25.68 (1:14.34)                                        
  2 George A Martinez         14 Twisters-MR          2:33.16    2:30.68 ZONE   
                1:14.03   2:30.68 (1:16.65)                                        
  3 Tetsuji Ono               13 RY-NJ                2:32.37    2:34.74 JO     
                1:13.72   2:34.74 (1:21.02)                                        
  4 Bobby Chen                14 COND-MR              2:32.54    2:35.09 JO     
                1:16.55   2:35.09 (1:18.54)                                        
  5 Benjamin G Ching          13 Twisters-MR          2:37.20    2:41.12 JO     
                1:17.63   2:41.12 (1:23.49)                                        
  6 Danny Graham              14 Express Swimming-MR  2:33.67    2:41.23 JO     
                1:17.87   2:41.23 (1:23.36)                                        
  7 Gregory M Coleman         13 IA-MR                2:47.90    2:46.50        
                1:22.45   2:46.50 (1:24.05)                                        
  8 Matthew G Langaman        13 HS-MR                2:43.07    2:47.01        
                1:22.31   2:47.01 (1:24.70)                                        
  9 Kevin F Schaub            13 COND-MR              2:38.02    2:49.46        
                1:25.18   2:49.46 (1:24.28)                                        
 10 Jeffrey Yan               14 FLY-MR               2:53.14    2:51.46        
                1:21.61   2:51.46 (1:29.85)                                        
 11 Kevin C Drury             13 Express Swimming-MR  2:43.59    2:51.56        
                1:24.98   2:51.56 (1:26.58)                                        
 12 Kevin Kotlyar             14 Shy/Seals-MR         2:51.43    2:53.31        
                1:23.93   2:53.31 (1:29.38)                                        
 13 Logan W Amodio            13 Montclair-NJ         2:51.23    2:59.19        
                1:28.06   2:59.19 (1:31.13)                                        
 14 James O'Meara             13 LBA-MR               3:07.34    3:02.35        
                1:29.40   3:02.35 (1:32.95)                                        
 15 Kevin Chang               14 Express Swimming-MR  2:55.22    3:09.17        
                1:31.19   3:09.17 (1:37.98)                                        
 16 Rashaad M Bryan           13 NFS-MR               3:04.85    3:16.03        
                1:35.40   3:16.03 (1:40.63)                                        
 17 Brian C Graff             14 Montclair-NJ         3:05.29    3:16.48        
                1:35.17   3:16.48 (1:41.31)                                        
 18 Cameron M Byrnes          13 IA-MR                3:30.05    3:22.74        
                1:38.29   3:22.74 (1:44.45)                                        
 19 Anthony V Cascione        13 Express Swimming-MR  3:08.99    3:26.53        
                1:37.46   3:26.53 (1:49.07)                                        
 
Boys 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        1:18.59  ZONE
        1:26.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 David J Torres            14 Twisters-MR          1:15.31    1:14.60 ZONE   
  2 Thomas F Cummings         13 COND-MR              1:16.17    1:15.31 ZONE   
  3 Bernil Carmichael-Lopes   14 Express Swimming-MR  1:09.91    1:15.47 ZONE   
  4 Benjamin G Ching          13 Twisters-MR          1:16.24    1:17.86 ZONE   
  5 Luis M Romero             14 North Shore-MR       1:19.99    1:21.26 JO     
  6 Ronald F Georgescu        14 Twisters-MR          1:19.48    1:21.56 JO     
  7 Timothy Wilson            13 Sachem-MR            1:25.90    1:25.16 JO     
  8 Tetsuji Ono               13 RY-NJ                1:25.54    1:25.42 JO     
  9 Matthew G Langaman        13 HS-MR                1:25.30    1:26.04 JO     
 10 Matthew Li                14 FLY-MR               1:22.29    1:26.10 JO     
 11 Jacob M Skoglund          13 OWA-MR               1:31.17    1:28.04        
 12 Alexey Kalinin            14 Shy/Seals-MR         1:26.90    1:28.62        
 13 Logan W Amodio            13 Montclair-NJ         1:24.30    1:29.10        
 14 Jeffrey Yan               14 FLY-MR               1:22.61    1:29.94        
 15 Michael Polgur            14 Shy/Seals-MR         1:33.67    1:31.00        
 16 Eugene Wang               14 Express Swimming-MR  1:28.52    1:32.10        
 17 Jordan Knight             13 FLY-MR               1:30.05    1:32.90        
 18 Jasper L DU               13 Express Swimming-MR  1:37.07    1:33.56        
 19 Gregory M Coleman         13 IA-MR                1:33.92    1:33.58        
 20 Vincent N Caracciolo      14 Farmingdale-MR       1:33.41    1:33.67        
 21 Jin Roh                   13 RY-NJ                1:36.98    1:33.92        
 22 Andrey A Moiseenko        14 Shy/Seals-MR         1:36.45    1:34.52        
 23 Oliver Chen               14 FLY-MR               1:29.81    1:34.87        
 24 Phillip N Dimarzo         13 NYCC-MR                   NT    1:35.01        
 25 Gagy Liskovich            13 Shy/Seals-MR         1:34.93    1:35.93        
 26 Dzianis Baravik           14 Shy/Seals-MR         1:29.35    1:36.33        
 27 Sean Y Kim                13 Twisters-MR          1:34.00    1:36.43        
 28 Dane M Seltenreich        14 Express Swimming-MR  1:34.37    1:37.47        
 29 Danny C Sack              14 OWA-MR               1:32.95    1:37.82        
 30 James O'Meara             13 LBA-MR               1:38.55    1:38.45        
 31 Cameron M Byrnes          13 IA-MR                1:47.28    1:48.26        
 32 Oleksandr Shevchenko      14 Shy/Seals-MR         1:49.70    1:48.42        
 33 Christopher Liebenberg    13 LBA-MR               2:00.00    1:50.73        
 34 Doyin Adeyeye-Akintobi    13 NFS-MR                    NT    1:54.97        
 35 Danny A Novak             14 Shy/Seals-MR              NT    1:57.42        
 
Boys 13-14 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        2:51.49  ZONE
        3:09.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 David J Torres            14 Twisters-MR          2:41.91    2:41.90 ZONE   
                1:17.85   2:41.90 (1:24.05)                                        
  2 Thomas F Cummings         13 COND-MR              2:49.31    2:46.89 ZONE   
                1:20.59   2:46.89 (1:26.30)                                        
  3 Bernil Carmichael-Lopes   14 Express Swimming-MR  2:35.56    2:47.39 ZONE   
                1:18.33   2:47.39 (1:29.06)                                        
  4 Benjamin G Ching          13 Twisters-MR          2:47.57    2:52.31 JO     
                1:21.15   2:52.31 (1:31.16)                                        
  5 Luis M Romero             14 North Shore-MR       2:51.70    2:54.08 JO     
                1:24.35   2:54.08 (1:29.73)                                        
  6 Tetsuji Ono               13 RY-NJ                3:02.11    3:03.03 JO     
                1:27.61   3:03.03 (1:35.42)                                        
  7 Travis P LeGuyader        13 IA-MR                3:27.33    3:17.91        
                1:35.23   3:17.91 (1:42.68)                                        
  8 Gregory M Coleman         13 IA-MR                3:20.79    3:18.66        
                1:37.34   3:18.66 (1:41.32)                                        
  9 Bryan T Link              13 IA-UN-MR             3:10.70    3:20.32        
                1:36.49   3:20.32 (1:43.83)                                        
 10 Eugene Wang               14 Express Swimming-MR  3:17.57    3:20.42        
                1:37.51   3:20.42 (1:42.91)                                        
 11 Jin Roh                   13 RY-NJ                3:28.95    3:20.91        
                1:38.64   3:20.91 (1:42.27)                                        
 12 Jasper L DU               13 Express Swimming-MR  3:29.23    3:21.03        
                1:37.80   3:21.03 (1:43.23)                                        
 13 Jeffrey Yan               14 FLY-MR               3:14.30    3:26.68        
                1:36.40   3:26.68 (1:50.28)                                        
 14 Danny C Sack              14 OWA-MR               3:23.27    3:27.04        
                1:38.87   3:27.04 (1:48.17)                                        
 15 Vincent N Caracciolo      14 Farmingdale-MR       3:24.29    3:30.15        
                1:39.11   3:30.15 (1:51.04)                                        
 16 Kevin Chang               14 Express Swimming-MR  3:29.57    3:30.73        
                1:43.53   3:30.73 (1:47.20)                                        
 17 Oliver Chen               14 FLY-MR               3:25.20    3:35.58        
                1:42.34   3:35.58 (1:53.24)                                        
 18 Cameron M Byrnes          13 IA-MR                3:49.56    3:51.31        
                1:50.05   3:51.31 (2:01.26)                                        
 19 Christopher Liebenberg    13 LBA-MR               4:00.00    4:09.57        
                2:03.72   4:09.57 (2:05.85)                                        
 
Boys 13-14 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        1:07.09  ZONE
        1:13.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 David J Torres            14 Twisters-MR          1:06.31    1:05.68 ZONE   
  2 Ronald F Georgescu        14 Twisters-MR          1:06.66    1:07.69 JO     
  3 Alexey Kalinin            14 Shy/Seals-MR         1:03.16    1:08.08 JO     
  4 Austin J Kowalsky         13 Express Swimming-MR  1:06.20    1:08.34 JO     
  5 Benjamin G Ching          13 Twisters-MR          1:09.98    1:08.41 JO     
  6 Charles C Malkin          13 North Shore-MR       1:07.19    1:08.63 JO     
  7 George A Martinez         14 Twisters-MR          1:07.37    1:08.74 JO     
  8 Kevin Lin                 13 Twisters-MR          1:08.68    1:09.33 JO     
  9 Danny Graham              14 Express Swimming-MR  1:09.55    1:11.33 JO     
 10 Kevin F Schaub            13 COND-MR              1:10.34    1:11.42 JO     
 11 Matthew G Langaman        13 HS-MR                1:12.91    1:12.26 JO     
 12 Hao Shi                   13 FLY-MR               1:11.34    1:13.97 JO     
 13 Alexander Tseyko          14 Shy/Seals-MR         1:12.61    1:15.81        
 14 Jin Roh                   13 RY-NJ                1:14.90    1:16.43        
 15 Matt Mullen               14 Farmingdale-MR       1:13.97    1:16.47        
 16 Gregory M Coleman         13 IA-MR                1:18.75    1:16.70        
 17 Nicholas J Wan            13 FLY-MR               1:16.56    1:21.93        
 18 Michael Polgur            14 Shy/Seals-MR              NT    1:26.70        
 19 Rashaad M Bryan           13 NFS-MR               1:24.22    1:28.21        
 20 Andrew Qiao               14 FLY-MR               1:21.95    1:28.28        
 21 Oleksandr Shevchenko      14 Shy/Seals-MR              NT    1:31.66        
 22 Bryan Holmes              14 NFS-MR               1:34.17    1:39.61        
 23 Irvin Rakhnyansky         13 Shy/Seals-MR         1:50.78    1:49.20        
 24 Brian Mikhayloff          13 Shy/Seals-MR         1:51.98    1:56.24        
 
Boys 13-14 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        2:30.69  ZONE
        2:49.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 George A Martinez         14 Twisters-MR          2:26.42    2:29.37 ZONE   
                1:11.73   2:29.37 (1:17.64)                                        
  2 David J Torres            14 Twisters-MR          2:25.31    2:30.85 JO     
                1:08.23   2:30.85 (1:22.62)                                        
  3 Austin J Kowalsky         13 Express Swimming-MR  2:26.12    2:36.11 JO     
                1:14.15   2:36.11 (1:21.96)                                        
  4 Charles C Malkin          13 North Shore-MR       2:35.12    2:36.41 JO     
                1:13.91   2:36.41 (1:22.50)                                        
  5 Gregory M Coleman         13 IA-MR                2:57.64    2:50.41        
                1:19.52   2:50.41 (1:30.89)                                        
  6 Tetsuji Ono               13 RY-NJ                2:47.31    2:56.88        
                1:19.82   2:56.88 (1:37.06)                                        
  7 Hao Shi                   13 FLY-MR               3:04.09    3:02.77        
                1:23.75   3:02.77 (1:39.02)                                        
 
Boys 13-14 200 LC Meter IM
===============================================================================
        2:28.39  ZONE
        2:43.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bernil Carmichael-Lopes   14 Express Swimming-MR  2:19.35    2:26.68 ZONE   
                1:10.91   2:26.68 (1:15.77)                                        
  2 Charles C Malkin          13 North Shore-MR       2:31.00    2:27.03 ZONE   
                1:09.32   2:27.03 (1:17.71)                                        
  3 Benjamin G Ching          13 Twisters-MR          2:32.00    2:30.86 JO     
                1:10.66   2:30.86 (1:20.20)                                        
  4 George A Martinez         14 Twisters-MR          2:33.65    2:31.45 JO     
                1:11.70   2:31.45 (1:19.75)                                        
  5 Thomas Wadolowski         14 Twisters-MR          2:31.11    2:31.71 JO     
                1:11.39   2:31.71 (1:20.32)                                        
  6 Nick Kostelec             14 LBA-MR               2:36.11    2:32.52 JO     
                1:11.71   2:32.52 (1:20.81)                                        
  7 Ronald F Georgescu        14 Twisters-MR          2:32.18    2:33.49 JO     
                1:13.92   2:33.49 (1:19.57)                                        
  8 Thomas F Cummings         13 COND-MR              2:36.02    2:33.64 JO     
                1:14.48   2:33.64 (1:19.16)                                        
  9 Bobby Chen                14 COND-MR              2:44.26    2:40.49 JO     
                1:14.74   2:40.49 (1:25.75)                                        
 10 Kevin Lin                 13 Twisters-MR          2:41.18    2:42.13 JO     
                1:16.86   2:42.13 (1:25.27)                                        
 11 Matthew Li                14 FLY-MR               2:42.33    2:43.49 JO     
                1:19.64   2:43.49 (1:23.85)                                        
 12 Gregory M Coleman         13 IA-MR                2:46.71    2:45.43        
                1:17.85   2:45.43 (1:27.58)                                        
 13 Sean Y Kim                13 Twisters-MR          2:47.00    2:45.70        
                1:15.89   2:45.70 (1:29.81)                                        
 14 Jeffrey Yan               14 FLY-MR               2:41.46    2:47.81        
                1:19.12   2:47.81 (1:28.69)                                        
 15 Hao Shi                   13 FLY-MR               2:44.16    2:49.05        
                1:20.66   2:49.05 (1:28.39)                                        
 16 Luis M Romero             14 North Shore-MR       2:41.17    2:49.80        
                1:22.02   2:49.80 (1:27.78)                                        
 17 Travis P LeGuyader        13 IA-MR                2:50.17    2:50.22        
                1:23.05   2:50.22 (1:27.17)                                        
 18 Eugene Wang               14 Express Swimming-MR  2:47.06    2:50.66        
                1:19.86   2:50.66 (1:30.80)                                        
 19 Nicholas J Wan            13 FLY-MR               2:55.20    2:52.48        
                1:20.72   2:52.48 (1:31.76)                                        
 20 Kevin C Drury             13 Express Swimming-MR  2:50.49    2:55.28        
                1:24.01   2:55.28 (1:31.27)                                        
 21 James O'Meara             13 LBA-MR               3:07.06    2:58.36        
                1:26.90   2:58.36 (1:31.46)                                        
 22 Ashwin D Kelkar           14 OWA-MR               2:57.88    2:58.96        
                1:23.57   2:58.96 (1:35.39)                                        
 23 Oliver Chen               14 FLY-MR               3:07.85    2:59.90        
                1:24.64   2:59.90 (1:35.26)                                        
 24 Kevin Chang               14 Express Swimming-MR  3:00.91    3:02.70        
                1:29.04   3:02.70 (1:33.66)                                        
 25 Andrew Qiao               14 FLY-MR               2:56.99    3:07.21        
                1:25.70   3:07.21 (1:41.51)                                        
 26 Maxwell O Frost           13 TAC-NJ               3:20.47    3:07.46        
                1:25.71   3:07.46 (1:41.75)                                        
 27 Elia L Shartava           14 FLY-MR               3:12.19    3:08.65        
                1:26.53   3:08.65 (1:42.12)                                        
 28 Jasper L DU               13 Express Swimming-MR  3:15.98    3:08.79        
                1:33.04   3:08.79 (1:35.75)                                        
 29 Vincent N Caracciolo      14 Farmingdale-MR       3:01.97    3:10.32        
                1:33.95   3:10.32 (1:36.37)                                        
 30 Danny C Sack              14 OWA-MR               3:02.46    3:12.75        
                1:32.64   3:12.75 (1:40.11)                                        
 31 Brian C Graff             14 Montclair-NJ         3:18.15    3:15.95        
                1:34.19   3:15.95 (1:41.76)                                        
 32 Cameron M Byrnes          13 IA-MR                3:21.15    3:30.48        
                1:43.68   3:30.48 (1:46.80)                                        
 
Boys 13-14 400 LC Meter IM
===============================================================================
        5:16.69  ZONE
        5:48.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 David J Torres            14 Twisters-MR          5:06.09    5:09.50 ZONE   
                1:06.64   2:29.73 (1:23.09)   3:56.93 (1:27.20)   5:09.50 (1:12.57)
  2 George A Martinez         14 Twisters-MR          5:54.55    5:19.48 JO     
                1:09.79   2:31.60 (1:21.81)   4:07.23 (1:35.63)   5:19.48 (1:12.25)
  3 Benjamin G Ching          13 Twisters-MR          5:40.87    5:21.56 JO     
                1:12.72   2:38.32 (1:25.60)   4:07.32 (1:29.00)   5:21.56 (1:14.24)
  4 Bernil Carmichael-Lopes   14 Express Swimming-MR  5:07.92    5:31.34 JO     
                1:09.16   2:34.60 (1:25.44)   4:07.93 (1:33.33)   5:31.34 (1:23.41)
  5 Ronald F Georgescu        14 Twisters-MR          5:30.00    5:35.09 JO     
                1:16.32   2:47.60 (1:31.28)   4:22.21 (1:34.61)   5:35.09 (1:12.88)
  6 Danny Graham              14 Express Swimming-MR  5:35.29    5:39.80 JO     
                1:15.53   2:42.20 (1:26.67)   4:23.10 (1:40.90)   5:39.80 (1:16.70)
  7 Sean Y Kim                13 Twisters-MR          5:34.12    5:56.28        
                1:16.59   2:46.48 (1:29.89)   4:36.11 (1:49.63)   5:56.28 (1:20.17)
  8 Jordan Knight             13 FLY-MR               6:33.01    6:27.81        
                1:26.70   3:07.53 (1:40.83)   4:57.19 (1:49.66)   6:27.81 (1:30.62)
  9 Danny C Sack              14 OWA-MR               6:35.62    7:03.01        
                1:46.30   3:34.25 (1:47.95)   5:27.25 (1:53.00)   7:03.01 (1:35.76)
 
Boys 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          27.49  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 John A D'Errico           19 OWA-MR                 24.83      25.56 METS   
  2 Angelo C D'Errico         20 OWA-MR                 24.91      26.14 METS   
  3 Mihail A Gavrilchin       21 OWA-MR                 24.74      26.26 METS   
  4 Dan P Wallace             15 Express Swimming-MR    27.06      26.85 METS   
  5 Chudchane Sangtippawan    15 Twisters-MR            26.27      26.99 METS   
  6 Adam Y Chang              16 FLY-MR                 26.25      27.02 METS   
  7 Will V Guy                15 COND-MR                26.83      27.25 METS   
  8 Dennis M Hall-App         15 Montclair-NJ           26.64      27.26 METS   
  9 Jan Dokonal               17 OWA-MR                 26.30      27.37 METS   
 10 Theodore Kuo              15 Express Swimming-MR    27.25      27.52        
 11 Evan R Byrnes             15 IA-MR                  26.67      27.55        
 12 Christopher Doherty       15 Twisters-MR            27.79      27.89        
 13 Ben L Weiner              17 COND-MR                27.77      28.11        
 14 Collin J Donaghy          17 Sachem-MR              27.71      28.26        
 15 Cameron J Russo           16 OWA-MR                 28.14      28.32        
 16 Rory M Visser             16 COND-MR                28.46      28.40        
 17 Matthew J Collins         15 FLY-MR                 27.08      28.42        
 18 Bryan T Schaub            15 COND-MR                28.17      28.52        
 19 Brian G Ching             17 Twisters-MR            28.45      28.60        
 20 Mike J Spinelli           15 HS-MR                  28.15      28.63        
 21 Adeola O Adegbite         15 Express Swimming-MR    29.11      29.01        
 22 Stefan M Guelly           16 FLY-MR                 26.89      29.22        
 23 Eric 1 J Kim              12 RY-NJ                  30.73      29.75        
 24 John L Om                 11 RY-NJ                  29.49      29.83        
 25 Bryan W Farm              16 COND-MR                27.32      29.84        
 26 Christopher T Mammano     17 FLY-MR                 28.81      29.88        
 27 Jin W Park                16 Twisters-MR            29.91      29.95        
 28 Danny P Collins           16 FLY-MR                 28.62      29.99        
 29 Kevin Wu                  16 OWA-MR                 28.75      30.06        
 30 Keannu C Martinez         15 Twisters-MR            31.39      30.45        
 31 Cody Pickel               15 FLY-MR                 27.70      30.48        
 32 Shane Alton               15 LBA-MR                 29.53      30.61        
 33 Andres Romero             15 FLY-MR                 30.31      31.05        
 34 Brandon Lee               12 RY-NJ                  29.99      31.25        
 35 Benjamin Musheyev         17 Aquaflames-MR          30.89      31.77        
 36 Masaharu Ono              12 RY-NJ                  32.29      31.92        
 37 Harold H Choo             11 RY-NJ                  32.80      32.27        
 38 Dante J Cosentino         11 RY-NJ                  34.14      34.43        
 39 Paul J Brennan            12 RY-NJ                  33.43      34.44        
 
Boys 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          59.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 John A D'Errico           19 OWA-MR                 55.16      56.01 METS   
  2 Dan P Wallace             15 Express Swimming-MR    57.38      57.81 METS   
  3 Chudchane Sangtippawan    15 Twisters-MR            58.30      57.84 METS   
  4 Everett W Vasquez         15 North Shore-MR         59.52      58.01 METS   
  5 CJ M Schaub               18 COND-MR                57.47      58.77 METS   
  6 Matthew F Caines          20 Express Swimming-MR    57.23      58.85 METS   
  7 Cody Pickel               15 FLY-MR                 58.82      58.97 METS   
  8 Adam Y Chang              16 FLY-MR                 58.37      59.37 METS   
  9 Marc Battisti             17 Express Swimming-MR    58.42    1:00.05        
 10 Will V Guy                15 COND-MR                58.00    1:00.16        
 11 Theodore Kuo              15 Express Swimming-MR    59.18    1:00.45        
 12 Christopher Doherty       15 Twisters-MR            59.13    1:00.48        
 13 Matthew S Pamlanye        15 Sachem-MR            1:02.61    1:00.81        
 14 Matthew J Collins         15 FLY-MR                 57.83    1:01.15        
 15 Dan M Boland              18 Farmingdale-MR       1:00.36    1:01.24        
 16 Danny P Collins           16 FLY-MR               1:00.61    1:01.36        
 17 Kyle N Wilson             16 IA-MR                  59.40    1:01.55        
 18 Stefan M Guelly           16 FLY-MR                 59.76    1:01.57        
 19 Angelo C D'Errico         20 OWA-MR                 57.51    1:01.98        
 20 Brian G Ching             17 Twisters-MR          1:02.70    1:02.54        
 21 Cameron J Russo           16 OWA-MR               1:02.42    1:02.86        
 22 Mike J Spinelli           15 HS-MR                1:01.87    1:03.14        
 23 Rex L Bernstein           15 COND-MR              1:03.19    1:03.22        
 24 Kareem N Bryan            15 NFS-MR               1:02.68    1:03.38        
 25 Stephan A Brandt          15 Sachem-MR            1:00.97    1:03.89        
 26 Eric 1 J Kim              12 RY-NJ                1:05.01    1:04.45        
 27 Adeola O Adegbite         15 Express Swimming-MR  1:05.14    1:05.10        
 28 Shokhrukh Nosirov         15 Shy/Seals-MR         1:05.13    1:06.03        
 29 Ian M Kunze               15 NYCC-MR              1:03.98    1:06.28        
 30 Keannu C Martinez         15 Twisters-MR          1:09.20    1:07.03        
 31 Andres Romero             15 FLY-MR               1:06.30    1:07.73        
 32 John L Om                 11 RY-NJ                1:05.25    1:07.90        
 33 Daniil Dagayev            15 IA-MR                1:07.76    1:08.74        
 34 Michael Francis           15 NFS-MR               1:08.29    1:09.29        
 35 Harold H Choo             11 RY-NJ                1:12.67    1:09.43        
 36 Masaharu Ono              12 RY-NJ                1:15.18    1:10.06        
 37 Daniel P Donaghy          15 Sachem-MR            1:07.26    1:10.19        
 38 Dante J Cosentino         11 RY-NJ                1:15.65    1:16.87        
 39 Malachi T Hawkins         15 NFS-MR               1:21.15    1:24.86        
 
Boys 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        2:10.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Matthew J Collins         15 FLY-MR               2:04.70    2:05.33 METS   
                1:01.68   2:05.33 (1:03.65)                                        
  2 John A D'Errico           19 OWA-MR               1:58.94    2:05.50 METS   
                1:01.63   2:05.50 (1:03.87)                                        
  3 Dan P Wallace             15 Express Swimming-MR  2:05.47    2:07.24 METS   
                1:02.22   2:07.24 (1:05.02)                                        
  4 Marc Battisti             17 Express Swimming-MR  2:07.16    2:09.18 METS   
                1:02.55   2:09.18 (1:06.63)                                        
  5 CJ M Schaub               18 COND-MR              2:05.39    2:09.99 METS   
                1:02.01   2:09.99 (1:07.98)                                        
  6 Cody Pickel               15 FLY-MR               2:06.53    2:10.81 METS   
                1:03.89   2:10.81 (1:06.92)                                        
  7 Kyle N Wilson             16 IA-MR                2:07.09    2:12.84        
                1:04.85   2:12.84 (1:07.99)                                        
  8 Adam Y Chang              16 FLY-MR               2:07.41    2:12.93        
                1:03.91   2:12.93 (1:09.02)                                        
  9 Christopher Doherty       15 Twisters-MR          2:12.33    2:13.08        
                1:05.42   2:13.08 (1:07.66)                                        
 10 Theodore Kuo              15 Express Swimming-MR  2:07.62    2:13.41        
                1:04.08   2:13.41 (1:09.33)                                        
 11 Danny P Collins           16 FLY-MR               2:06.33    2:15.47        
                1:05.23   2:15.47 (1:10.24)                                        
 12 Stefan Garcia             15 FLY-MR               2:13.56    2:16.53        
                1:05.72   2:16.53 (1:10.81)                                        
 13 Bryan T Schaub            15 COND-MR              2:09.85    2:16.94        
                1:07.73   2:16.94 (1:09.21)                                        
 14 Ben L Weiner              17 COND-MR              2:16.92    2:16.98        
                1:07.19   2:16.98 (1:09.79)                                        
 15 Stefan M Guelly           16 FLY-MR               2:13.60    2:17.98        
                1:06.18   2:17.98 (1:11.80)                                        
 16 Dan M Boland              18 Farmingdale-MR       2:11.58    2:18.20        
                1:07.48   2:18.20 (1:10.72)                                        
 17 Matthew S Pamlanye        15 Sachem-MR            2:13.08    2:18.26        
                1:06.04   2:18.26 (1:12.22)                                        
 18 Angelo C D'Errico         20 OWA-MR               2:11.33    2:19.10        
                1:07.27   2:19.10 (1:11.83)                                        
 19 Ian M Kunze               15 NYCC-MR              2:16.24    2:19.37        
                1:06.56   2:19.37 (1:12.81)                                        
 20 Brian G Ching             17 Twisters-MR          2:19.88    2:19.54        
                1:05.96   2:19.54 (1:13.58)                                        
 21 Gabriel F Yanez           17 Twisters-MR          2:16.10    2:20.50        
                1:06.86   2:20.50 (1:13.64)                                        
 22 Will V Guy                15 COND-MR              2:15.63    2:20.52        
                1:09.20   2:20.52 (1:11.32)                                        
 23 Eric 1 J Kim              12 RY-NJ                2:14.52    2:20.65        
                1:09.44   2:20.65 (1:11.21)                                        
 24 Rex L Bernstein           15 COND-MR              2:14.87    2:20.86        
                1:05.79   2:20.86 (1:15.07)                                        
 25 Cameron J Russo           16 OWA-MR               2:21.55    2:21.17        
                1:08.13   2:21.17 (1:13.04)                                        
 26 Stephan A Brandt          15 Sachem-MR            2:16.40    2:21.35        
                1:07.04   2:21.35 (1:14.31)                                        
 27 Liam B Oberlander         12 RY-NJ                2:19.93    2:22.87        
                1:08.17   2:22.87 (1:14.70)                                        
 28 Kareem N Bryan            15 NFS-MR               2:24.29    2:23.82        
                1:08.22   2:23.82 (1:15.60)                                        
 29 Jin W Park                16 Twisters-MR          2:24.13    2:24.42        
                1:08.84   2:24.42 (1:15.58)                                        
 30 Mike J Spinelli           15 HS-MR                2:20.39    2:26.75        
                1:08.05   2:26.75 (1:18.70)                                        
 31 Daniil Dagayev            15 IA-MR                2:26.92    2:28.29        
                1:11.15   2:28.29 (1:17.14)                                        
 32 Andres Romero             15 FLY-MR               2:28.53    2:28.34        
                1:09.75   2:28.34 (1:18.59)                                        
 33 Shokhrukh Nosirov         15 Shy/Seals-MR         2:23.78    2:28.63        
                1:09.71   2:28.63 (1:18.92)                                        
 34 Daniel P Donaghy          15 Sachem-MR            2:22.89    2:32.15        
                1:12.60   2:32.15 (1:19.55)                                        
 35 Jack Clancy               15 NYCC-MR                   NT    2:34.37        
                1:11.33   2:34.37 (1:23.04)                                        
 36 John L Om                 11 RY-NJ                2:29.45    2:35.46        
                1:15.31   2:35.46 (1:20.15)                                        
 37 Michael Francis           15 NFS-MR               2:37.31    2:41.41        
                1:14.85   2:41.41 (1:26.56)                                        
 38 Domenico V Marzovilla     15 NYCC-MR                   NT    3:00.46        
                1:20.09   3:00.46 (1:40.37)                                        
 39 Malachi T Hawkins         15 NFS-MR               3:22.73    3:10.20        
                1:27.48   3:10.20 (1:42.72)                                        
 
Boys 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        4:34.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Matthew J Collins         15 FLY-MR               4:28.20    4:25.42 METS   
                1:02.92   2:12.43 (1:09.51)   3:20.83 (1:08.40)   4:25.42 (1:04.59)
  2 Dan P Wallace             15 Express Swimming-MR  4:25.47    4:27.19 METS   
                1:03.89   2:11.93 (1:08.04)   3:20.23 (1:08.30)   4:27.19 (1:06.96)
  3 Michael G Ahern           18 Express Swimming-MR  4:23.45    4:28.72 METS   
                1:02.02   2:10.59 (1:08.57)   3:20.32 (1:09.73)   4:28.72 (1:08.40)
  4 John A D'Errico           19 OWA-MR               4:24.30    4:29.43 METS   
                1:01.70   2:10.25 (1:08.55)   3:19.97 (1:09.72)   4:29.43 (1:09.46)
  5 Kyle N Wilson             16 IA-MR                4:31.43    4:34.21 METS   
                1:04.68   2:14.97 (1:10.29)   3:25.02 (1:10.05)   4:34.21 (1:09.19)
  6 Marc Battisti             17 Express Swimming-MR  4:30.22    4:35.04        
                1:04.51   2:15.41 (1:10.90)   3:26.26 (1:10.85)   4:35.04 (1:08.78)
  7 Ben Duva                  15 Express Swimming-MR  4:38.02    4:35.83        
                1:04.70   2:15.58 (1:10.88)   3:27.03 (1:11.45)   4:35.83 (1:08.80)
  8 Billy G Hendershot        16 FLY-MR               4:37.50    4:35.84        
                1:05.86   2:15.52 (1:09.66)   3:26.00 (1:10.48)   4:35.84 (1:09.84)
  9 Larry S Barbosa           15 Twisters-MR          4:43.67    4:36.40        
                1:04.70   2:15.14 (1:10.44)   3:26.65 (1:11.51)   4:36.40 (1:09.75)
 10 Cody Pickel               15 FLY-MR               4:37.79    4:37.15        
                1:05.38   2:15.52 (1:10.14)   3:26.18 (1:10.66)   4:37.15 (1:10.97)
 11 Theodore Kuo              15 Express Swimming-MR  4:31.17    4:41.53        
                1:08.87   2:20.76 (1:11.89)   3:31.85 (1:11.09)   4:41.53 (1:09.68)
 12 Angelo C D'Errico         20 OWA-MR               4:56.47    4:49.17        
                1:05.27   2:19.53 (1:14.26)   3:35.43 (1:15.90)   4:49.17 (1:13.74)
 13 Everett W Vasquez         15 North Shore-MR       4:53.39    4:49.36        
                1:04.47   2:18.11 (1:13.64)   3:34.13 (1:16.02)   4:49.36 (1:15.23)
 14 Matthew F Caines          20 Express Swimming-MR  4:30.00    4:49.80        
                1:08.98   2:21.49 (1:12.51)   3:35.49 (1:14.00)   4:49.80 (1:14.31)
 15 Keannu C Martinez         15 Twisters-MR          4:58.51    4:50.86        
                1:06.87   2:21.27 (1:14.40)   3:37.05 (1:15.78)   4:50.86 (1:13.81)
 16 Kevin Wu                  16 OWA-MR               4:48.02    4:50.98        
                1:07.96   2:22.51 (1:14.55)   3:38.01 (1:15.50)   4:50.98 (1:12.97)
 17 James E Sileo             17 Express Swimming-MR  4:51.33    4:59.58        
                1:10.96   2:27.78 (1:16.82)   3:46.01 (1:18.23)   4:59.58 (1:13.57)
 18 Joe W Brandt              16 Farmingdale-MR       4:47.49    4:59.90        
                1:08.24   2:25.08 (1:16.84)   3:43.88 (1:18.80)   4:59.90 (1:16.02)
 19 Matthew L Coleman         17 North Shore-MR       4:48.63    5:00.23        
                1:08.49   2:25.57 (1:17.08)   3:44.24 (1:18.67)   5:00.23 (1:15.99)
 20 Gabriel F Yanez           17 Twisters-MR          4:46.72    5:04.80        
                1:08.69   2:26.76 (1:18.07)   3:45.50 (1:18.74)   5:04.80 (1:19.30)
 21 Patrick J Campbell        16 Express Swimming-MR  5:06.00    5:07.45        
                1:08.99   2:26.76 (1:17.77)   3:47.38 (1:20.62)   5:07.45 (1:20.07)
 22 Cameron J Russo           16 OWA-MR               5:18.05    5:16.18        
                1:09.42   2:32.93 (1:23.51)   3:57.94 (1:25.01)   5:16.18 (1:18.24)
 23 Christopher T Mammano     17 FLY-MR               4:50.17    5:17.67        
                1:12.37   2:33.11 (1:20.74)   3:57.36 (1:24.25)   5:17.67 (1:20.31)
 24 Thomas R Sigaty           10 North Shore-MR       5:44.89    5:58.88        
 
Boys 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        1:09.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Christopher Doherty       15 Twisters-MR          1:06.44    1:06.10 METS   
  2 John A D'Errico           19 OWA-MR               1:04.04    1:06.85 METS   
  3 Adam Y Chang              16 FLY-MR               1:04.94    1:07.58 METS   
  4 Danny P Collins           16 FLY-MR               1:03.78    1:07.88 METS   
  5 Bryan W Farm              16 COND-MR              1:08.21    1:09.50 METS   
  6 Matthew J Collins         15 FLY-MR               1:03.06    1:09.79 METS   
  7 Larry S Barbosa           15 Twisters-MR          1:09.99    1:09.98 METS   
  8 Jan Dokonal               17 OWA-MR               1:04.57    1:10.94        
  9 Evan R Byrnes             15 IA-MR                1:07.56    1:11.69        
 10 Stefan Garcia             15 FLY-MR               1:10.23    1:11.72        
 11 Ben Duva                  15 Express Swimming-MR  1:08.08    1:11.91        
 12 Stefan M Guelly           16 FLY-MR               1:06.96    1:12.69        
 13 Will V Guy                15 COND-MR              1:12.51    1:12.99        
 14 Gabriel F Yanez           17 Twisters-MR          1:09.18    1:13.07        
 15 Kevin Wu                  16 OWA-MR               1:13.91    1:15.37        
 16 Cody Pickel               15 FLY-MR               1:09.91    1:16.42        
 17 Collin J Donaghy          17 Sachem-MR            1:12.64    1:16.55        
 18 Ian M Kunze               15 NYCC-MR              1:12.60    1:16.56        
 19 Mike J Spinelli           15 HS-MR                1:13.85    1:17.67        
 20 Cameron J Russo           16 OWA-MR               1:14.77    1:18.66        
 21 John L Om                 11 RY-NJ                1:23.42    1:18.98        
 22 Billy G Hendershot        16 FLY-MR               1:17.29    1:20.25        
 23 Christopher T Mammano     17 FLY-MR               1:17.76    1:20.33        
 24 Rory M Visser             16 COND-MR              1:16.81    1:20.82        
 25 Brian G Ching             17 Twisters-MR          1:19.33    1:21.04        
 26 Brandon Lee               12 RY-NJ                1:20.10    1:21.30        
 27 Alexander J D'Anna        12 TAC-NJ               1:30.75    1:25.87        
 28 Benjamin Musheyev         17 Aquaflames-MR        1:26.00    1:27.25        
 29 Masaharu Ono              12 RY-NJ                1:34.68    1:28.05        
 30 Andres Romero             15 FLY-MR               1:28.75    1:29.83        
 
Boys 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        2:33.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Danny P Collins           16 FLY-MR               2:13.82    2:23.44 METS   
                1:10.31   2:23.44 (1:13.13)                                        
  2 Matthew J Collins         15 FLY-MR               2:16.22    2:25.21 METS   
                1:11.68   2:25.21 (1:13.53)                                        
  3 Christopher Doherty       15 Twisters-MR          2:25.02    2:26.30 METS   
                1:10.82   2:26.30 (1:15.48)                                        
  4 Stefan Garcia             15 FLY-MR               2:27.78    2:27.91 METS   
                1:12.55   2:27.91 (1:15.36)                                        
  5 Adam Y Chang              16 FLY-MR               2:21.59    2:29.30 METS   
                1:11.14   2:29.30 (1:18.16)                                        
  6 Larry S Barbosa           15 Twisters-MR          2:34.66    2:30.04 METS   
                1:13.28   2:30.04 (1:16.76)                                        
  7 Marc Battisti             17 Express Swimming-MR  2:24.38    2:31.17 METS   
                1:13.24   2:31.17 (1:17.93)                                        
  8 Eric 1 J Kim              12 RY-NJ                2:30.12    2:34.78        
                1:16.10   2:34.78 (1:18.68)                                        
  9 Will V Guy                15 COND-MR              2:36.17    2:39.97        
                1:17.35   2:39.97 (1:22.62)                                        
 10 Kyle N Wilson             16 IA-MR                2:36.26    2:41.28        
                1:19.84   2:41.28 (1:21.44)                                        
 11 Bryan T Schaub            15 COND-MR              2:39.19    2:43.89        
                1:23.11   2:43.89 (1:20.78)                                        
 12 Matthew S Pamlanye        15 Sachem-MR            2:44.65    2:44.03        
                1:21.06   2:44.03 (1:22.97)                                        
 13 Rex L Bernstein           15 COND-MR              2:38.91    2:44.92        
                1:19.24   2:44.92 (1:25.68)                                        
 14 Ian M Kunze               15 NYCC-MR              2:36.15    2:46.71        
                1:19.64   2:46.71 (1:27.07)                                        
 15 Dan M Boland              18 Farmingdale-MR       2:37.82    2:48.33        
                1:21.98   2:48.33 (1:26.35)                                        
 16 Jack Clancy               15 NYCC-MR                   NT    2:51.25        
                1:23.52   2:51.25 (1:27.73)                                        
 17 Mike J Spinelli           15 HS-MR                2:46.31    2:51.66        
                1:23.67   2:51.66 (1:27.99)                                        
 18 Harold H Choo             11 RY-NJ                2:55.07    2:52.38        
                1:24.32   2:52.38 (1:28.06)                                        
 19 Brandon Lee               12 RY-NJ                2:51.34    2:55.97        
                1:26.43   2:55.97 (1:29.54)                                        
 20 John L Om                 11 RY-NJ                2:51.38    2:56.75        
                1:27.39   2:56.75 (1:29.36)                                        
 21 Daniil Dagayev            15 IA-MR                2:50.19    2:57.14        
                1:26.91   2:57.14 (1:30.23)                                        
 22 Dante J Cosentino         11 RY-NJ                2:58.47    3:00.12        
                1:29.11   3:00.12 (1:31.01)                                        
 23 Masaharu Ono              12 RY-NJ                3:12.95    3:09.36        
                1:31.57   3:09.36 (1:37.79)                                        
 24 Liam B Oberlander         12 RY-NJ                3:10.13    3:09.39        
                1:32.30   3:09.39 (1:37.09)                                        
 
Boys 50 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Stefan M Guelly           16 FLY-MR                    NT      35.95        
 
Boys 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        1:19.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Angelo C D'Errico         20 OWA-MR               1:05.25    1:10.75 METS   
  2 Chudchane Sangtippawan    15 Twisters-MR          1:12.23    1:12.92 METS   
  3 CJ M Schaub               18 COND-MR              1:07.69    1:13.21 METS   
  4 Ben L Weiner              17 COND-MR              1:11.82    1:15.29 METS   
  5 Matthew F Caines          20 Express Swimming-MR  1:14.23    1:15.32 METS   
  6 Keannu C Martinez         15 Twisters-MR          1:18.54    1:19.88 METS   
  7 Stefan M Guelly           16 FLY-MR               1:15.30    1:20.03        
  8 Stefan Garcia             15 FLY-MR               1:18.66    1:20.40        
  9 Jin W Park                16 Twisters-MR          1:22.05    1:20.54        
 10 Larry S Barbosa           15 Twisters-MR          1:18.69    1:20.68        
 11 Adeola O Adegbite         15 Express Swimming-MR  1:20.91    1:25.09        
 12 Gabriel F Yanez           17 Twisters-MR          1:30.13    1:25.29        
 13 Harold H Choo             11 RY-NJ                1:23.23    1:25.61        
 14 Shokhrukh Nosirov         15 Shy/Seals-MR         1:25.11    1:28.53        
 15 Kyle N Wilson             16 IA-MR                1:25.90    1:28.92        
 16 Liam B Oberlander         12 RY-NJ                1:27.14    1:32.17        
 17 Michael Francis           15 NFS-MR               1:30.33    1:32.49        
 18 Daniil Dagayev            15 IA-MR                1:29.71    1:32.97        
 19 Domenico V Marzovilla     15 NYCC-MR                   NT    1:37.44        
 20 Daniel P Donaghy          15 Sachem-MR            1:32.00    1:38.17        
 
Boys 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        2:52.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Angelo C D'Errico         20 OWA-MR               2:25.24    2:39.14 METS   
                1:16.47   2:39.14 (1:22.67)                                        
  2 Chudchane Sangtippawan    15 Twisters-MR          2:41.47    2:40.87 METS   
                1:15.90   2:40.87 (1:24.97)                                        
  3 Ben L Weiner              17 COND-MR              2:44.36    2:48.69 METS   
                1:21.08   2:48.69 (1:27.61)                                        
  4 Keannu C Martinez         15 Twisters-MR          2:48.53    2:49.13 METS   
                1:21.37   2:49.13 (1:27.76)                                        
  5 Stefan Garcia             15 FLY-MR               2:49.46    2:51.87 METS   
                1:22.42   2:51.87 (1:29.45)                                        
  6 Jin W Park                16 Twisters-MR          2:59.43    2:54.36        
                1:21.96   2:54.36 (1:32.40)                                        
  7 Everett W Vasquez         15 North Shore-MR       2:56.11    2:54.97        
                1:24.64   2:54.97 (1:30.33)                                        
  8 Dan P Wallace             15 Express Swimming-MR  2:50.86    2:55.91        
                1:24.20   2:55.91 (1:31.71)                                        
  9 Ben Duva                  15 Express Swimming-MR  2:53.35    2:57.04        
                1:25.52   2:57.04 (1:31.52)                                        
 10 Harold H Choo             11 RY-NJ                2:57.60    2:57.82        
                1:25.48   2:57.82 (1:32.34)                                        
 11 Gabriel F Yanez           17 Twisters-MR          3:00.89    3:00.90        
                1:28.75   3:00.90 (1:32.15)                                        
 12 Billy G Hendershot        16 FLY-MR               3:03.83    3:01.48        
                1:26.97   3:01.48 (1:34.51)                                        
 13 Shane Alton               15 LBA-MR               3:06.59    3:05.41        
                1:28.47   3:05.41 (1:36.94)                                        
 14 Adeola O Adegbite         15 Express Swimming-MR  3:01.90    3:05.50        
                1:29.48   3:05.50 (1:36.02)                                        
 15 Eric 1 J Kim              12 RY-NJ                3:11.86    3:07.77        
                1:31.60   3:07.77 (1:36.17)                                        
 16 John L Om                 11 RY-NJ                3:08.49    3:10.33        
                1:31.21   3:10.33 (1:39.12)                                        
 17 Evan R Byrnes             15 IA-MR                3:18.31    3:16.06        
                1:34.02   3:16.06 (1:42.04)                                        
 18 Mike J Spinelli           15 HS-MR                3:17.84    3:17.39        
                1:32.83   3:17.39 (1:44.56)                                        
 19 Dante J Cosentino         11 RY-NJ                3:41.29    3:28.95        
                1:41.58   3:28.95 (1:47.37)                                        
 20 Paul J Brennan            12 RY-NJ                3:42.67    3:36.35        
                1:46.28   3:36.35 (1:50.07)                                        
 21 Brandon Lee               12 RY-NJ                3:29.34    3:37.39        
                1:44.09   3:37.39 (1:53.30)                                        
 
Boys 50 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Cody Pickel               15 FLY-MR                    NT      30.28        
 
Boys 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        1:06.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 John A D'Errico           19 OWA-MR                 58.61    1:01.34 METS   
  2 Chudchane Sangtippawan    15 Twisters-MR          1:03.43    1:04.26 METS   
  3 Matthew F Caines          20 Express Swimming-MR  1:01.21    1:04.38 METS   
  4 Larry S Barbosa           15 Twisters-MR          1:05.53    1:04.73 METS   
  5 Gabriel F Yanez           17 Twisters-MR          1:04.37    1:04.79 METS   
  6 Theodore Kuo              15 Express Swimming-MR  1:02.37    1:05.76 METS   
  7 Everett W Vasquez         15 North Shore-MR       1:06.08    1:06.30 METS   
  8 Kyle N Wilson             16 IA-MR                1:07.73    1:07.21        
  9 Ben L Weiner              17 COND-MR              1:05.06    1:07.44        
 10 Dan P Wallace             15 Express Swimming-MR  1:07.40    1:07.58        
 11 Cody Pickel               15 FLY-MR               1:07.89    1:07.84        
 12 Bryan T Schaub            15 COND-MR              1:07.08    1:10.43        
 13 Adeola O Adegbite         15 Express Swimming-MR  1:09.83    1:14.32        
 14 Andres Romero             15 FLY-MR               1:11.74    1:14.90        
 15 Kareem N Bryan            15 NFS-MR               1:11.62    1:14.97        
 16 Stephan A Brandt          15 Sachem-MR            1:11.48    1:15.19        
 17 Jin W Park                16 Twisters-MR          1:17.82    1:15.47        
 18 Mike J Spinelli           15 HS-MR                1:14.40    1:15.50        
 19 Keannu C Martinez         15 Twisters-MR          1:13.86    1:15.75        
 20 Cameron J Russo           16 OWA-MR               1:13.24    1:15.85        
 21 Brandon Lee               12 RY-NJ                1:10.20    1:16.05        
 22 Brian G Ching             17 Twisters-MR          1:17.75    1:16.90        
 23 Masaharu Ono              12 RY-NJ                1:18.79    1:23.04        
 24 Dante J Cosentino         11 RY-NJ                1:30.49    1:34.77        
 25 Alfred B Clark            13 NFS-MR                    NT    1:35.30        
 26 Justin W Francis          13 NFS-MR                    NT    1:47.10        
 27 Malachi T Hawkins         15 NFS-MR               1:43.44    1:50.30        
 
Boys 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        2:36.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 John A D'Errico           19 OWA-MR               2:06.23    2:16.51 METS   
                1:05.05   2:16.51 (1:11.46)                                        
  2 Gabriel F Yanez           17 Twisters-MR          2:23.57    2:21.62 METS   
                1:07.05   2:21.62 (1:14.57)                                        
  3 Larry S Barbosa           15 Twisters-MR          2:25.04    2:28.23 METS   
                1:09.72   2:28.23 (1:18.51)                                        
  4 Theodore Kuo              15 Express Swimming-MR  2:19.49    2:34.45 METS   
                1:10.87   2:34.45 (1:23.58)                                        
  5 Cody Pickel               15 FLY-MR               2:37.70    2:35.14 METS   
                1:11.19   2:35.14 (1:23.95)                                        
  6 Eric 1 J Kim              12 RY-NJ                2:34.08    2:38.56        
                1:12.77   2:38.56 (1:25.79)                                        
  7 Ian M Kunze               15 NYCC-MR              2:40.05    2:42.32        
                1:14.76   2:42.32 (1:27.56)                                        
  8 Evan R Byrnes             15 IA-MR                2:45.80    2:42.92        
                1:14.28   2:42.92 (1:28.64)                                        
  9 Andres Romero             15 FLY-MR               2:56.02    2:52.35        
                1:16.88   2:52.35 (1:35.47)                                        
 10 Dante J Cosentino         11 RY-NJ                3:21.96    3:09.18        
                1:30.09   3:09.18 (1:39.09)                                        
 11 Masaharu Ono              12 RY-NJ                3:18.67    3:09.58        
                1:24.95   3:09.58 (1:44.63)                                        
 12 Paul J Brennan            12 RY-NJ                3:21.80    3:16.69        
                1:31.61   3:16.69 (1:45.08)                                        
 13 Harold H Choo             11 RY-NJ                3:10.18    3:22.42        
                1:33.89   3:22.42 (1:48.53)                                        
 
Boys 200 LC Meter IM
===============================================================================
        2:29.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Larry S Barbosa           15 Twisters-MR          2:23.07    2:23.48 METS   
                1:07.39   2:23.48 (1:16.09)                                        
  2 Chudchane Sangtippawan    15 Twisters-MR          2:25.14    2:23.86 METS   
                1:07.78   2:23.86 (1:16.08)                                        
  3 Christopher Doherty       15 Twisters-MR          2:28.71    2:26.56 METS   
                1:07.22   2:26.56 (1:19.34)                                        
  4 Danny P Collins           16 FLY-MR               2:26.79    2:27.28 METS   
                1:09.41   2:27.28 (1:17.87)                                        
  5 Stefan Garcia             15 FLY-MR               2:27.62    2:27.67 METS   
                1:11.45   2:27.67 (1:16.22)                                        
  6 Everett W Vasquez         15 North Shore-MR       2:29.74    2:29.58 METS   
                1:09.08   2:29.58 (1:20.50)                                        
  7 Dan P Wallace             15 Express Swimming-MR  2:28.16    2:29.63 METS   
                1:11.34   2:29.63 (1:18.29)                                        
  8 Ben Duva                  15 Express Swimming-MR  2:28.46    2:30.36        
                1:12.00   2:30.36 (1:18.36)                                        
  9 Matthew J Collins         15 FLY-MR               2:29.16    2:31.33        
                1:08.89   2:31.33 (1:22.44)                                        
 10 Ben L Weiner              17 COND-MR              2:27.61    2:31.40        
                1:12.85   2:31.40 (1:18.55)                                        
 11 Dennis M Hall-App         15 Montclair-NJ         2:25.75    2:31.55        
                1:08.54   2:31.55 (1:23.01)                                        
 12 Billy G Hendershot        16 FLY-MR               2:30.50    2:32.31        
                1:14.43   2:32.31 (1:17.88)                                        
 13 Stefan M Guelly           16 FLY-MR               2:24.95    2:32.34        
                1:11.50   2:32.34 (1:20.84)                                        
 14 Theodore Kuo              15 Express Swimming-MR  2:25.67    2:32.93        
                1:11.81   2:32.93 (1:21.12)                                        
 15 Evan R Byrnes             15 IA-MR                2:33.44    2:34.71        
                1:11.82   2:34.71 (1:22.89)                                        
 16 Will V Guy                15 COND-MR              2:34.03    2:35.14        
                1:11.98   2:35.14 (1:23.16)                                        
 17 Keannu C Martinez         15 Twisters-MR          2:37.95    2:35.79        
                1:16.65   2:35.79 (1:19.14)                                        
 18 Bryan T Schaub            15 COND-MR              2:30.82    2:37.03        
                1:13.38   2:37.03 (1:23.65)                                        
 19 Brian G Ching             17 Twisters-MR          2:39.19    2:37.85        
                1:16.98   2:37.85 (1:20.87)                                        
 20 Collin J Donaghy          17 Sachem-MR            2:31.84    2:38.14        
                1:14.41   2:38.14 (1:23.73)                                        
 21 Jin W Park                16 Twisters-MR          2:44.18    2:39.95        
                1:17.59   2:39.95 (1:22.36)                                        
 22 Rory M Visser             16 COND-MR              2:31.41    2:41.15        
                1:14.73   2:41.15 (1:26.42)                                        
 23 Kevin Wu                  16 OWA-MR               2:37.25    2:41.25        
                1:17.92   2:41.25 (1:23.33)                                        
 24 Ian M Kunze               15 NYCC-MR              2:40.09    2:42.21        
                1:17.80   2:42.21 (1:24.41)                                        
 25 Mike J Spinelli           15 HS-MR                2:42.03    2:43.13        
                1:17.36   2:43.13 (1:25.77)                                        
 26 Shane Alton               15 LBA-MR               2:41.11    2:43.71        
                1:17.97   2:43.71 (1:25.74)                                        
 27 Cameron J Russo           16 OWA-MR               2:41.43    2:46.53        
                1:16.74   2:46.53 (1:29.79)                                        
 28 Christopher T Mammano     17 FLY-MR               2:51.51    2:56.32        
                1:20.18   2:56.32 (1:36.14)                                        
 
Boys 400 LC Meter IM
===============================================================================
        5:21.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Larry S Barbosa           15 Twisters-MR          5:09.94    5:04.25 METS   
                1:07.20   2:25.38 (1:18.18)   3:55.74 (1:30.36)   5:04.25 (1:08.51)
  2 John A D'Errico           19 OWA-MR               4:55.82    5:06.33 METS   
                1:06.74   2:30.64 (1:23.90)   4:00.07 (1:29.43)   5:06.33 (1:06.26)
  3 Danny P Collins           16 FLY-MR               4:55.95    5:09.03 METS   
                1:07.24   2:26.29 (1:19.05)   3:58.50 (1:32.21)   5:09.03 (1:10.53)
  4 Stefan Garcia             15 FLY-MR               5:13.38    5:09.52 METS   
                1:13.15   2:30.80 (1:17.65)   3:59.53 (1:28.73)   5:09.52 (1:09.99)
  5 Matthew F Caines          20 Express Swimming-MR  4:59.12    5:13.84 METS   
                1:04.95   2:28.28 (1:23.33)   3:58.95 (1:30.67)   5:13.84 (1:14.89)
  6 Kyle N Wilson             16 IA-MR                5:23.94    5:20.30 METS   
                1:10.52   2:35.98 (1:25.46)   4:12.38 (1:36.40)   5:20.30 (1:07.92)
  7 Dan P Wallace             15 Express Swimming-MR  5:15.25    5:21.78 METS   
                1:10.86   2:35.00 (1:24.14)   4:10.35 (1:35.35)   5:21.78 (1:11.43)
  8 Marc Battisti             17 Express Swimming-MR  5:08.00    5:23.77        
                1:12.61   2:35.12 (1:22.51)   4:12.25 (1:37.13)   5:23.77 (1:11.52)
  9 Theodore Kuo              15 Express Swimming-MR  5:05.89    5:24.22        
                1:09.97   2:33.62 (1:23.65)   4:12.91 (1:39.29)   5:24.22 (1:11.31)
 10 Everett W Vasquez         15 North Shore-MR       5:37.42    5:27.83        
                1:12.69   2:43.03 (1:30.34)   4:15.50 (1:32.47)   5:27.83 (1:12.33)
 11 Angelo C D'Errico         20 OWA-MR               5:14.00    5:30.20        
                1:13.67   2:45.70 (1:32.03)   4:15.84 (1:30.14)   5:30.20 (1:14.36)
 12 Keannu C Martinez         15 Twisters-MR          5:29.24    5:31.97        
                1:15.38   2:44.80 (1:29.42)   4:16.56 (1:31.76)   5:31.97 (1:15.41)
 12 Gabriel F Yanez           17 Twisters-MR          5:16.85    5:31.97        
                1:12.67   2:40.95 (1:28.28)   4:20.57 (1:39.62)   5:31.97 (1:11.40)
 14 Cameron J Russo           16 OWA-MR               5:53.94    5:58.39        
                1:21.33   2:57.37 (1:36.04)   4:48.14 (1:50.77)   5:58.39 (1:10.25)
 15 Leonid Chernukha          10 OWA-MR               6:30.00    6:22.68        
                1:34.22   3:09.20 (1:34.98)   4:59.28 (1:50.08)   6:22.68 (1:23.40)
 16 Anton Khrystenko          10 OWA-MR               7:00.00    7:04.03        
                1:39.59   3:26.90 (1:47.31)   5:41.99 (2:15.09)   7:04.03 (1:22.04)
 17 Konstantine V Lomeyko     10 OWA-MR               7:00.00    7:06.40        
                1:39.64   3:27.33 (1:47.69)   5:32.61 (2:05.28)   7:06.40 (1:33.79)
 18 Bradley J Michel          11 North Shore-MR       7:15.12    7:06.64        
                3:32.12   5:36.61 (2:04.49)   7:06.64 (1:30.03)                    
 19 Pierce Senken             10 OWA-MR               7:00.00    7:25.77        
                1:52.40   3:43.61 (1:51.21)   5:51.80 (2:08.19)   7:25.77 (1:33.97)
 
Boys 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Old Westbury Aquatics-MR  'A'                     1:40.78    1:43.51        
                                  50.70 ( )     1:43.51 (52.81)                    
  2 Long Island Express-MR  'A'                       1:41.54    1:45.86        
                                  52.86 ( )     1:45.86 (53.00)                    
  3 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    1:49.16    1:47.49        
                                  53.99 ( )     1:47.49 (53.50)                    
  4 Flushing YMCA-MR  'A'                             1:56.00    1:49.26        
                                  54.23 ( )     1:49.26 (55.03)                    
  5 LaGuardia Aquatic Club-MR  'B'                         NT    1:52.93        
                                  57.40 ( )     1:52.93 (55.53)                    
  6 LaGuardia Aquatic Club-MR  'C'                    1:57.16    1:56.74        
                                  56.83 ( )     1:56.74 (59.91)                    
 -- Islip Aquatics-MR  'A'                            1:38.19         DQ        
                                  58.44 ( )        DQ (1:03.23)                    
 -- Long Beach Aquatics-MR  'A'                       1:58.21         DQ        
                                  56.77 ( )        DQ (1:10.40)                    
 
Boys 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        4:08.19  METS
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Flushing YMCA-MR  'A'                             3:56.00    3:59.37 METS   
                  59.98   2:00.39 (1:00.41)     2:59.79 (59.40)     3:59.37 (59.58)
  2 LaGuardia Aquatic Club-MR  'B'                    4:06.00    4:03.25 METS   
                1:00.12   2:01.96 (1:01.84)     3:01.73 (59.77)   4:03.25 (1:01.52)
  3 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    4:15.00    4:11.67        
                1:03.86   2:07.35 (1:03.49)   3:11.42 (1:04.07)   4:11.67 (1:00.25)
  4 Ridgewood YMCA-NJ  'A'                                 NT    4:27.66        
                1:06.02   2:11.66 (1:05.64)   3:19.82 (1:08.16)   4:27.66 (1:07.84)
 -- Islip Aquatics-MR  'A'                            3:38.01         DQ        
                1:11.12   2:35.95 (1:24.83)   3:44.77 (1:08.82)        DQ (1:02.14)
 
Boys 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    2:04.74    2:00.03        
                1:03.93     2:00.03 (56.10)                                        
  2 Long Island Express-MR  'A'                       1:59.24    2:01.38        
                1:07.54     2:01.38 (53.84)                                        
  3 Flushing YMCA-MR  'A'                             2:05.00    2:01.87        
                1:06.91     2:01.87 (54.96)                                        
  4 LaGuardia Aquatic Club-MR  'B'                    2:11.64    2:06.33        
                1:08.62     2:06.33 (57.71)                                        
  5 LaGuardia Aquatic Club-MR  'C'                    2:23.00    2:11.44        
                1:12.38     2:11.44 (59.06)                                        
  6 Nu-Finmen Swim Club-MR  'B'                            NT    2:44.35        
                1:28.58   2:44.35 (1:15.77)                                        
 -- Islip Aquatics-MR  'A'                            1:48.11         DQ        
                1:25.00          DQ (59.39)                                        
 -- Ridgewood YMCA-NJ  'A'                            2:12.02         DQ        
                1:12.30        DQ (1:00.63)                                        
 
Boys 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
        4:34.79  METS
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    4:22.44    4:22.86 METS   
                1:06.25   2:20.94 (1:14.69)   3:23.63 (1:02.69)     4:22.86 (59.23)
  2 Old Westbury Aquatics-MR  'A'                     4:00.13    4:29.13 METS   
                1:09.59   2:25.84 (1:16.25)   3:27.64 (1:01.80)   4:29.13 (1:01.49)
  3 LaGuardia Aquatic Club-MR  'B'                         NT    4:33.23 METS   
                1:07.61   2:22.68 (1:15.07)   3:31.17 (1:08.49)   4:33.23 (1:02.06)
  4 Flushing YMCA-MR  'A'                             4:36.00    4:48.16        
                1:07.77   2:32.43 (1:24.66)   3:38.69 (1:06.26)   4:48.16 (1:09.47)
  5 LaGuardia Aquatic Club-MR  'C'                    4:37.61    4:53.48        
                1:17.50   2:41.93 (1:24.43)   3:51.39 (1:09.46)   4:53.48 (1:02.09)
  6 Ridgewood YMCA-NJ  'A'                                 NT    5:02.02        
                1:13.85   2:37.86 (1:24.01)   3:55.25 (1:17.39)   5:02.02 (1:06.77)
 -- Islip Aquatics-MR  'B'                            4:20.19         DQ        
                1:18.51   2:51.31 (1:32.80)   4:01.10 (1:09.79)        DQ (1:22.74)
 
Mixed 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Monica C Nunez            13 RY-NJ                     NT      29.35        
  2 Michelle M Kim            12 RY-NJ                     NT      30.20        
  3 Eilish C Devine           14 RY-NJ                     NT      30.47        
  4 Sara M Nestrowitz         12 RY-NJ                     NT      30.62        
  5 Vivian Tu                 12 RY-NJ                     NT      31.01        
  6 Emily Tu                  12 RY-NJ                     NT      31.55        
  7 Nicole A Salzano          12 RY-NJ                     NT      32.47        
  8 Emily A Horne             12 RY-NJ                     NT      33.62        
  9 Jamie C Lee               11 RY-NJ                     NT      33.70        
 10 Gabi K Denicola           11 RY-NJ                     NT      35.87        
 
Mixed 50 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Adam Y Chang              16 FLY-MR                    NT      31.85        
  2 Stefan M Guelly           16 FLY-MR                    NT      33.06        
  3 Emma L Miller             13 FLY-MR                    NT      35.79        
 
Mixed 50 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cody Pickel               15 FLY-MR                    NT      29.49