OWA February Classic - 2/2/2008 to 2/3/2008                  

                                    Results                                    
 
Girls 6 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rodriguez, Emily M   5 Twisters-MR               NT      32.03         20  
 
Girls 6 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rodriguez, Emily M   5 Twisters-MR               NT      29.46         20  
 
Girls 6 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sorokko, Michelle    6 OWA-MR                 26.85      31.76         20  
 
Girls 7 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Polanco, Kayla M     7 Twisters-MR            37.02      35.37         20  
  2 Zezula, Katarzyna    7 Twisters-MR            45.08      42.75         17  
  3 Thom, Miriam         7 Twisters-MR            48.33      42.92         16  
  4 Sorokko, Michelle    6 OWA-MR                 49.71      46.05         15  
  5 Ionescu, Frederika   7 Twisters-MR            47.53      47.79         14  
  6 Jackson, Allison     7 Aquaflames-MR             NT      50.64         13  
                3:20.00           50.64 ( )                                        
  7 Berchansky, Nicole   7 Aquaflames-MR             NT      57.88         12  
           385:00:00.00           57.88 ( )                                        
  8 Rodriguez, Emily M   5 Twisters-MR               NT    1:07.51         11  
             1:09:30.00         1:07.51 ( )                                        
 
Girls 7 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Polanco, Kayla M     7 Twisters-MR            41.72      44.17         20  
  2 Zezula, Katarzyna    7 Twisters-MR            49.38      50.44         17  
  3 Ionescu, Frederika   7 Twisters-MR            51.87      51.90         16  
  4 Sorokko, Michelle    6 OWA-MR                 59.74      53.19         15  
           452:13:20.00           53.19 ( )                                        
  5 Berchansky, Nicole   7 Aquaflames-MR             NT    1:02.80         14  
             1:58:20.00         1:02.80 ( )                                        
 -- Jackson, Allison     7 Aquaflames-MR          59.09         DQ        
 -- Thom, Miriam         7 Twisters-MR            51.33         DQ        
 
Girls 7 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sorokko, Michelle    6 OWA-MR               1:24.19    1:06.05         20  
                6:40.00         1:06.05 ( )                                        
 
Girls 7 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Polanco, Kayla M     7 Twisters-MR            43.49      41.68         20  
               13:20.00           41.68 ( )                                        
  2 Thom, Miriam         7 Twisters-MR            54.23      48.93         17  
             1:21:30.00           48.93 ( )                                        
  3 Zezula, Katarzyna    7 Twisters-MR            53.11      56.84         16  
           463:03:20.00           56.84 ( )                                        
 -- Ionescu, Frederika   7 Twisters-MR            56.97         DQ        
 
Girls 8 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Yun, Jena            8 Twisters-MR            39.85      39.84         20  
  2 Maggio, Amelia A     8 OWA-MR                 45.91      42.92         17  
  3 Kiernan, Emily       8 Farmingdale-MR         42.94      44.15         16  
 
Girls 8 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Yun, Jena            8 Twisters-MR            45.61      44.93         20  
  2 Kiernan, Emily       8 Farmingdale-MR         56.45      51.53         17  
  3 Maggio, Amelia A     8 OWA-MR                 55.95      53.11         16  
 
Girls 8 Year Olds 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
 -- Maggio, Amelia A     8 OWA-MR               1:10.00         DQ        
 
Girls 8 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Yun, Jena            8 Twisters-MR            46.09      44.90         20  
               21:40.00           44.90 ( )                                        
 -- Maggio, Amelia A     8 OWA-MR              57:00.00         DQ        
           370:00:00.00              DQ ( )                                        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:08.09  ZQ
        1:11.49  JO
        1:21.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Almeida, Gabriela    9 Twisters-MR          1:08.25    1:07.94 ZQ      20  
                  32.07     1:07.94 (35.87)                                        
  2 Fitzpatrick, Ailee  10 OWA-MR               1:10.76    1:09.68 JO      17  
                  33.08     1:09.68 (36.60)                                        
  3 O'Neil, Hana        10 Farmingdale-MR       1:12.27    1:16.37 SILV    16  
                  36.04     1:16.37 (40.33)                                        
  4 Henry, Julia L       9 OWA-MR               1:19.59    1:18.22 SILV    15  
                  37.43     1:18.22 (40.79)                                        
  5 Lee, Nicole         10 Farmingdale-MR       1:21.22    1:18.34 SILV    14  
                  37.02     1:18.34 (41.32)                                        
  6 Burtis, Madeline J  10 Farmingdale-MR       1:17.66    1:18.75 SILV    13  
                  37.14     1:18.75 (41.61)                                        
  7 Rodriguez, Tina G    9 Twisters-MR          1:18.68    1:21.17 SILV    12  
                  38.31     1:21.17 (42.86)                                        
  8 Lee, Anna           10 Twisters-MR          1:24.43    1:23.06         11  
                  38.24     1:23.06 (44.82)                                        
  9 Wozny, Victoria      9 Twisters-MR          1:34.22    1:23.10          9  
                  39.19     1:23.10 (43.91)                                        
 10 Elmassry, Jasmine    9 Twisters-MR          1:19.28    1:23.27          7  
                  38.84     1:23.27 (44.43)                                        
 11 Jia, Kaity          10 Twisters-MR          1:23.87    1:24.80          6  
                  39.64     1:24.80 (45.16)                                        
 12 DelRossi, Jessica    9 Farmingdale-MR       1:28.90    1:30.91          5  
                  41.57     1:30.91 (49.34)                                        
 13 McMahon, Elise M    10 Farmingdale-MR       1:29.07    1:31.10          4  
                  44.60     1:31.10 (46.50)                                        
 14 Haynos, Mary Ann A   9 Farmingdale-MR       1:34.41    1:31.55          3  
                  42.76     1:31.55 (48.79)                                        
 15 Maggio, Caroline E   9 OWA-MR               1:41.85    1:32.83          2  
                  44.43     1:32.83 (48.40)                                        
 16 Tjokronolo, Inga R   9 Twisters-MR          1:24.53    1:33.67          1  
                  41.56     1:33.67 (52.11)                                        
 17 WU, Susan J          9 Twisters-MR          1:37.53    1:34.14        
                  42.76     1:34.14 (51.38)                                        
 18 Kelert, Julia A      9 Twisters-MR          1:40.56    1:36.17        
                  44.67     1:36.17 (51.50)                                        
 19 Klicpera, Samantha   9 Farmingdale-MR       1:39.94    1:40.81        
                  46.35     1:40.81 (54.46)                                        
 20 Archondo, Larissa   10 Aquaflames-MR        1:42.34    1:45.04        
                  49.04     1:45.04 (56.00)                                        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:17.99  ZQ
        1:22.19  JO
        1:40.09  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Almeida, Gabriela    9 Twisters-MR          1:20.23    1:18.69 JO      20  
                  38.76     1:18.69 (39.93)                                        
  2 Fitzpatrick, Ailee  10 OWA-MR               1:29.54    1:22.85 SILV    17  
                  41.25     1:22.85 (41.60)                                        
  3 Park, Irene J        9 Twisters-MR          1:23.28    1:24.34 SILV    16  
                  41.05     1:24.34 (43.29)                                        
  4 Lee, Anna           10 Twisters-MR          1:29.44    1:28.18 SILV    15  
                  41.60     1:28.18 (46.58)                                        
  5 Burtis, Madeline J  10 Farmingdale-MR       1:29.02    1:28.42 SILV    14  
                1:28.42         1:28.42 ( )                                        
  6 Rodriguez, Tina G    9 Twisters-MR          1:27.51    1:30.21 SILV    13  
                  43.53     1:30.21 (46.68)                                        
  7 Hou, Julia           9 Twisters-MR          1:33.26    1:32.18 SILV    12  
                  43.54     1:32.18 (48.64)                                        
  8 O'Neil, Hana        10 Farmingdale-MR       1:29.72    1:33.57 SILV    11  
                  44.62     1:33.57 (48.95)                                        
  9 Tjokronolo, Inga R   9 Twisters-MR          1:34.52    1:36.25 SILV     9  
                  45.67     1:36.25 (50.58)                                        
 10 Henry, Julia L       9 OWA-MR               1:40.67    1:37.09 SILV     7  
                  46.58     1:37.09 (50.51)                                        
 11 DelRossi, Jessica    9 Farmingdale-MR       1:39.95    1:40.40          6  
                  48.75     1:40.40 (51.65)                                        
 12 Kelert, Julia A      9 Twisters-MR          1:53.80    1:42.80          5  
                  49.66     1:42.80 (53.14)                                        
 13 Haynos, Mary Ann A   9 Farmingdale-MR       1:38.50    1:44.95          4  
                  51.52     1:44.95 (53.43)                                        
 14 McMahon, Elise M    10 Farmingdale-MR       1:54.23    1:47.74          3  
                  53.09     1:47.74 (54.65)                                        
 15 Klicpera, Samantha   9 Farmingdale-MR       1:44.20    1:47.85          2  
                  48.65     1:47.85 (59.20)                                        
 16 Archondo, Larissa   10 Aquaflames-MR        2:00.00    1:53.22          1  
                  54.15     1:53.22 (59.07)                                        
 -- Elmassry, Jasmine    9 Twisters-MR          1:39.10         DQ        
                  47.99          DQ (51.46)                                        
 -- Maggio, Caroline E   9 OWA-MR               1:49.47         DQ        
                  58.20        DQ (1:07.99)                                        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:31.99  ZQ
        1:33.99  JO
        1:51.39  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Park, Irene J        9 Twisters-MR          1:29.98    1:30.45 ZQ      20  
                  43.26     1:30.45 (47.19)                                        
  2 Lee, Anna           10 Twisters-MR          1:33.29    1:34.98 SILV    17  
                  44.93     1:34.98 (50.05)                                        
  3 Jia, Kaity          10 Twisters-MR          1:38.01    1:41.14 SILV    16  
                  47.16     1:41.14 (53.98)                                        
  4 Wozny, Victoria      9 Twisters-MR          1:49.01    1:42.94 SILV    15  
                  47.59     1:42.94 (55.35)                                        
  5 Hou, Julia           9 Twisters-MR          1:43.00    1:43.93 SILV    14  
                  48.76     1:43.93 (55.17)                                        
  6 Elmassry, Jasmine    9 Twisters-MR          1:38.45    1:46.58 SILV    13  
                  50.44     1:46.58 (56.14)                                        
  7 WU, Susan J          9 Twisters-MR          1:46.27    1:46.84 SILV    12  
                  50.11     1:46.84 (56.73)                                        
  8 Balling, Kayla M    10 Farmingdale-MR       1:42.07    1:48.47 SILV    11  
                  50.20     1:48.47 (58.27)                                        
  9 Yun, Jena            8 Twisters-MR          1:49.99    1:53.02          9  
                  52.43   1:53.02 (1:00.59)                                        
 10 Tjokronolo, Inga R   9 Twisters-MR          1:44.58    1:56.77          7  
                  54.13   1:56.77 (1:02.64)                                        
 11 Kelert, Julia A      9 Twisters-MR          2:00.10    2:01.01          6  
                  57.17   2:01.01 (1:03.84)                                        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
          34.79  ZQ
          37.09  JO
          45.39  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Almeida, Gabriela    9 Twisters-MR            34.54      35.41 JO      20  
  2 Hou, Julia           9 Twisters-MR            36.65      35.91 JO      17  
  3 Park, Irene J        9 Twisters-MR            37.99      36.44 JO      16  
  4 Lee, Nicole         10 Farmingdale-MR         40.72      42.21 SILV    15  
  5 Rodriguez, Tina G    9 Twisters-MR            44.73      43.08 SILV    14  
  6 Jia, Kaity          10 Twisters-MR            47.24      43.58 SILV    13  
  7 Wozny, Victoria      9 Twisters-MR            50.23      43.92 SILV    12  
  8 Balling, Kayla M    10 Farmingdale-MR         44.80      45.19 SILV    11  
  9 Fitzpatrick, Ailee  10 OWA-MR                 42.03      46.30          9  
 10 Elmassry, Jasmine    9 Twisters-MR            41.87      46.71          7  
 11 WU, Susan J          9 Twisters-MR            48.70      48.05          6  
 12 Kelert, Julia A      9 Twisters-MR            50.91      53.17          5  
 -- Henry, Julia L       9 OWA-MR                 47.01         DQ        
 -- Maggio, Caroline E   9 OWA-MR               1:00.00         DQ        
 
Girls 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
        1:17.99  ZQ
        1:20.99  JO
        1:31.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Almeida, Gabriela    9 Twisters-MR          1:18.37    1:16.79 ZQ      20  
                  34.76     1:16.79 (42.03)                                        
  2 Park, Irene J        9 Twisters-MR          1:22.39    1:21.22 SILV    17  
                  37.85     1:21.22 (43.37)                                        
  3 Fitzpatrick, Ailee  10 OWA-MR               1:23.34    1:26.17 SILV    16  
                  40.75     1:26.17 (45.42)                                        
  4 Polanco, Kayla M     7 Twisters-MR          1:32.88    1:27.16 SILV    15  
                  41.87     1:27.16 (45.29)                                        
  5 Lee, Anna           10 Twisters-MR          1:28.28    1:27.63 SILV    14  
                  41.74     1:27.63 (45.89)                                        
  6 Hou, Julia           9 Twisters-MR          1:29.76    1:28.19 SILV    13  
                  39.11     1:28.19 (49.08)                                        
  7 O'Neil, Hana        10 Farmingdale-MR       1:30.79    1:28.45 SILV    12  
                  41.51     1:28.45 (46.94)                                        
  8 Jia, Kaity          10 Twisters-MR          1:35.46    1:29.24 SILV    11  
                  41.41     1:29.24 (47.83)                                        
  9 Rodriguez, Tina G    9 Twisters-MR          1:29.09    1:31.28 SILV     9  
                  42.22     1:31.28 (49.06)                                        
 10 Burtis, Madeline J  10 Farmingdale-MR       1:31.52    1:31.84          7  
                  40.30     1:31.84 (51.54)                                        
 11 Wozny, Victoria      9 Twisters-MR          1:40.10    1:32.11          6  
                  41.84     1:32.11 (50.27)                                        
 12 Lee, Nicole         10 Farmingdale-MR       1:32.87    1:32.74          5  
                  41.56     1:32.74 (51.18)                                        
 13 Balling, Kayla M    10 Farmingdale-MR       1:30.60    1:33.71          4  
                  42.78     1:33.71 (50.93)                                        
 14 Tjokronolo, Inga R   9 Twisters-MR          1:36.46    1:38.13          3  
                  44.45     1:38.13 (53.68)                                        
 15 WU, Susan J          9 Twisters-MR          1:48.10    1:40.37          2  
                  47.10     1:40.37 (53.27)                                        
 16 McMahon, Elise M    10 Farmingdale-MR       1:48.70    1:43.47          1  
                  48.63     1:43.47 (54.84)                                        
 17 Zezula, Katarzyna    7 Twisters-MR          1:47.25    1:45.64        
                  49.85     1:45.64 (55.79)                                        
 -- Maggio, Caroline E   9 OWA-MR               1:55.00         DQ        
                  53.96        DQ (1:06.19)                                        
 -- Henry, Julia L       9 OWA-MR               1:40.44         DQ        
                  43.70          DQ (47.58)                                        
 -- Thom, Miriam         7 Twisters-MR          1:44.74         DQ        
                  48.12          DQ (55.75)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          27.99  ZQ
          28.69  JO
          32.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Barbosa, Tabitha    11 Twisters-MR            27.39      27.77 ZQ      20  
  2 Rubiano, Alexandra  11 Twisters-MR            28.25      28.02 JO      17  
  3 Yu, Wynona K        12 Twisters-MR            29.19      28.84 SILV    16  
  4 Hughes-Monasterio,  12 Twisters-MR            28.75      28.98 SILV    15  
  5 Barrett, Janae J    12 Twisters-MR            28.92      29.11 SILV    14  
  6 Henry, Sarah A      11 OWA-MR                 29.53      29.92 SILV    13  
  7 Gibbons, Nicolette  12 OWA-MR                    NT      30.48 SILV    12  
  8 Bahl, Kanika        12 OWA-MR                 30.06      30.59 SILV    11  
  9 Francisco, Nicole   11 Farmingdale-MR         31.03      31.37 SILV     9  
 10 Gandhi, Priya       12 OWA-MR                 32.30      31.91 SILV     7  
 11 Hemminger, Lindsay  11 Farmingdale-MR         32.42      32.10 SILV     6  
 12 Kallansrude, Kaitl  11 OWA-MR                 32.76      32.84          5  
 13 Loginova, Maria     12 Aquaflames-MR          35.13      32.98          4  
 14 McNULTY, Nora E     12 Twisters-MR            33.05      33.20          3  
 15 Cohen, Rebekah      11 Farmingdale-MR         33.61      33.37          2  
 16 Rosado, Alejandra   11 Twisters-MR            34.81      33.68          1  
 17 Kamel, Mira S       11 Twisters-MR            32.74      34.05        
 18 WU, Gloria G        11 Twisters-MR            34.27      34.16        
 19 Maggio, Emily C     11 OWA-MR                 35.01      35.15        
 20 Farrell, Greta M    11 OWA-MR                 33.56      35.51        
 21 Pan, Sophie         12 Aquaflames-MR          38.72      35.64        
 22 McCarthy, Shannon   11 Farmingdale-MR         34.52      36.03        
 23 Russo, Victoria E   12 Farmingdale-MR         34.62      36.84        
 24 McCULLOUGH, Amanda  11 Twisters-MR            37.74      37.64        
 25 Lines, Samantha M   11 Farmingdale-MR         36.80      38.03        
 26 Benzvi, Leah        12 Aquaflames-MR          35.46      38.32        
 27 Palmer, Taylor      12 Farmingdale-MR         35.87      39.03        
 28 Dziak, Marta        11 Twisters-MR            38.42      39.58        
 29 Bachiry, Hilly R    11 Aquaflames-MR          51.00      48.72        
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:00.29  ZQ
        1:02.29  JO
        1:11.39  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rubiano, Alexandra  11 Twisters-MR          1:01.14    1:00.50 JO      20  
                  28.86     1:00.50 (31.64)                                        
  2 Barbosa, Tabitha    11 Twisters-MR          1:02.75    1:01.03 JO      17  
                  29.52     1:01.03 (31.51)                                        
  3 Henry, Sarah A      11 OWA-MR               1:06.55    1:07.42 SILV    16  
                  31.88     1:07.42 (35.54)                                        
  4 Francisco, Nicole   11 Farmingdale-MR       1:08.53    1:07.88 SILV    15  
                  31.84     1:07.88 (36.04)                                        
  5 Bahl, Kanika        12 OWA-MR               1:08.63    1:08.41 SILV    14  
                  32.22     1:08.41 (36.19)                                        
  6 Hemminger, Lindsay  11 Farmingdale-MR       1:13.86    1:11.33 SILV    13  
                  33.21     1:11.33 (38.12)                                        
  7 Gandhi, Priya       12 OWA-MR               1:13.37    1:12.65         12  
                  34.87     1:12.65 (37.78)                                        
  8 Rosado, Alejandra   11 Twisters-MR          1:18.34    1:16.47         11  
                  35.64     1:16.47 (40.83)                                        
  9 Farrell, Greta M    11 OWA-MR               1:17.11    1:17.01          9  
                  36.71     1:17.01 (40.30)                                        
 10 Russo, Victoria E   12 Farmingdale-MR       1:20.65    1:17.92          7  
                  36.57     1:17.92 (41.35)                                        
 11 Kamel, Mira S       11 Twisters-MR          1:12.84    1:18.03          6  
                  35.65     1:18.03 (42.38)                                        
 12 McCarthy, Shannon   11 Farmingdale-MR       1:15.61    1:18.13          5  
                  36.35     1:18.13 (41.78)                                        
 13 Maggio, Emily C     11 OWA-MR               1:17.73    1:18.29          4  
                  38.03     1:18.29 (40.26)                                        
 14 Mejia, Angela       11 Metro Piranhas-MR    1:19.59    1:19.16          3  
                  37.01     1:19.16 (42.15)                                        
 15 Palmer, Taylor      12 Farmingdale-MR       1:35.20    1:20.71          2  
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:11.99  ZQ
        2:15.49  JO
        2:31.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kim, Elizabeth      12 Twisters-MR          2:16.70    2:15.50 SILV    20  
                  29.54     1:03.04 (33.50)     1:39.55 (36.51)     2:15.50 (35.95)
  2 Cruz, Brigitti S    11 Twisters-MR          2:15.45    2:16.08 SILV    17  
                  31.38     1:06.20 (34.82)     1:41.59 (35.39)     2:16.08 (34.49)
  3 Gibbons, Nicolette  12 OWA-MR               2:25.42    2:21.16 SILV    16  
                  31.31     1:07.69 (36.38)     1:45.61 (37.92)     2:21.16 (35.55)
  4 Hughes-Monasterio,  12 Twisters-MR          2:23.26    2:23.27 SILV    15  
                  31.13     1:07.77 (36.64)     1:45.90 (38.13)     2:23.27 (37.37)
  5 Henry, Sarah A      11 OWA-MR               2:27.86    2:28.53 SILV    14  
                  32.86     1:11.07 (38.21)     1:50.23 (39.16)     2:28.53 (38.30)
  6 Francisco, Nicole   11 Farmingdale-MR       2:32.44    2:33.25         13  
                  33.76     1:12.43 (38.67)     1:55.20 (42.77)     2:33.25 (38.05)
  7 Bahl, Kanika        12 OWA-MR               2:43.50    2:35.82         12  
                  32.26     1:12.12 (39.86)     1:55.26 (43.14)     2:35.82 (40.56)
  8 Gandhi, Priya       12 OWA-MR               2:56.29    2:41.36         11  
                  34.95     1:15.88 (40.93)     1:58.59 (42.71)     2:41.36 (42.77)
  9 Hemminger, Lindsay  11 Farmingdale-MR       2:45.11    2:42.30          9  
                  35.45     1:16.81 (41.36)     2:00.42 (43.61)     2:42.30 (41.88)
 10 Kamel, Mira S       11 Twisters-MR          2:45.24    2:43.15          7  
                  34.00     1:16.38 (42.38)     2:00.32 (43.94)     2:43.15 (42.83)
 11 Kallansrude, Kaitl  11 OWA-MR               2:58.78    2:45.15          6  
                  37.36     1:19.28 (41.92)     2:02.93 (43.65)     2:45.15 (42.22)
 12 McCarthy, Shannon   11 Farmingdale-MR       2:47.66    2:47.95          5  
                  37.46     1:19.17 (41.71)     2:04.02 (44.85)     2:47.95 (43.93)
 13 Rosado, Alejandra   11 Twisters-MR          2:40.92    2:51.17          4  
                  36.42     1:20.44 (44.02)     2:06.59 (46.15)     2:51.17 (44.58)
 14 Russo, Victoria E   12 Farmingdale-MR       2:51.29    2:51.31          3  
                  37.85     1:20.96 (43.11)     2:06.96 (46.00)     2:51.31 (44.35)
 15 Farrell, Greta M    11 OWA-MR               2:51.85    2:52.96          2  
                  38.25     1:23.84 (45.59)     2:10.84 (47.00)     2:52.96 (42.12)
 16 Palmer, Taylor      12 Farmingdale-MR       2:58.31    3:01.07          1  
                1:25.72     2:14.05 (48.33)     3:01.07 (47.02)         3:01.07 ( )
 17 Maggio, Emily C     11 OWA-MR               3:10.00    3:05.56        
                  41.01     1:28.67 (47.66)     2:18.63 (49.96)     3:05.56 (46.93)
 
Girls 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        5:57.99  ZQ
        6:03.99  JO
        6:35.79  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Barbosa, Tabitha    11 Twisters-MR          6:04.41    5:50.52 ZQ      20  
                  31.45     1:06.62 (35.17)     1:41.74 (35.12)     2:17.56 (35.82)
        2:53.55 (35.99)     3:29.37 (35.82)     4:05.08 (35.71)     4:41.26 (36.18)
        5:17.18 (35.92)     5:50.52 (33.34)                                        
  2 Henry, Sarah A      11 OWA-MR               6:43.85    6:21.99 SILV    17  
                  32.81     1:10.58 (37.77)     1:48.97 (38.39)     2:29.35 (40.38)
        3:08.87 (39.52)     3:47.96 (39.09)     4:27.92 (39.96)     5:07.23 (39.31)
        5:45.06 (37.83)     6:21.99 (36.93)                                        
  3 Farrell, Greta M    11 OWA-MR               7:32.12    7:06.89         16  
                  36.78     1:21.03 (44.25)     2:04.50 (43.47)     2:47.51 (43.01)
        3:31.58 (44.07)     4:15.44 (43.86)     4:59.39 (43.95)     5:43.06 (43.67)
        6:26.19 (43.13)     7:06.89 (40.70)                                        
  4 Kamel, Mira S       11 Twisters-MR          7:40.52    7:27.22         15  
                  35.54     1:20.81 (45.27)     2:07.08 (46.27)     2:53.43 (46.35)
        3:39.55 (46.12)     4:24.79 (45.24)     5:10.04 (45.25)     5:57.26 (47.22)
        6:43.60 (46.34)     7:27.22 (43.62)                                        
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:09.49  ZQ
        1:11.59  JO
        1:24.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rubiano, Alexandra  11 Twisters-MR          1:06.26    1:05.89 ZQ      20  
                  32.04     1:05.89 (33.85)                                        
  2 Cruz, Brigitti S    11 Twisters-MR          1:08.93    1:09.23 ZQ      17  
                  33.78     1:09.23 (35.45)                                        
  3 Barbosa, Tabitha    11 Twisters-MR          1:10.93    1:09.63 JO      16  
                  34.00     1:09.63 (35.63)                                        
  4 Yu, Wynona K        12 Twisters-MR          1:09.79    1:13.25 SILV    15  
                  35.60     1:13.25 (37.65)                                        
  5 Kim, Elizabeth      12 Twisters-MR          1:12.54    1:13.99 SILV    14  
                  36.34     1:13.99 (37.65)                                        
  6 Hughes-Monasterio,  12 Twisters-MR          1:14.07    1:15.91 SILV    13  
                  36.40     1:15.91 (39.51)                                        
  7 Gibbons, Nicolette  12 OWA-MR               1:13.76    1:17.06 SILV    12  
                  38.45     1:17.06 (38.61)                                        
  8 Henry, Sarah A      11 OWA-MR               1:18.80    1:19.80 SILV    11  
                  38.37     1:19.80 (41.43)                                        
  9 Kamel, Mira S       11 Twisters-MR          1:24.42    1:22.97 SILV     9  
                  39.82     1:22.97 (43.15)                                        
 10 McCarthy, Shannon   11 Farmingdale-MR       1:28.21    1:23.89 SILV     7  
                  40.27     1:23.89 (43.62)                                        
 11 Pan, Sophie         12 Aquaflames-MR        1:23.31    1:24.17 SILV     6  
                  40.19     1:24.17 (43.98)                                        
 12 Benzvi, Leah        12 Aquaflames-MR        1:22.27    1:24.63 SILV     5  
                  40.70     1:24.63 (43.93)                                        
 13 Farrell, Greta M    11 OWA-MR               1:24.45    1:25.25          4  
                  41.79     1:25.25 (43.46)                                        
 14 Rosado, Alejandra   11 Twisters-MR          1:26.14    1:27.75          3  
                  42.76     1:27.75 (44.99)                                        
 15 Loginova, Maria     12 Aquaflames-MR        1:31.48    1:29.51          2  
                  42.16     1:29.51 (47.35)                                        
 16 Francisco, Nicole   11 Farmingdale-MR       1:32.07    1:30.19          1  
                  42.76     1:30.19 (47.43)                                        
 17 McCULLOUGH, Amanda  11 Twisters-MR          1:29.12    1:30.26        
 18 Hemminger, Lindsay  11 Farmingdale-MR       1:32.64    1:35.10        
                  44.93     1:35.10 (50.17)                                        
 19 Maggio, Emily C     11 OWA-MR               1:31.45    1:36.55        
                  46.16     1:36.55 (50.39)                                        
 20 Palmer, Taylor      12 Farmingdale-MR       1:47.13    1:42.05        
                  49.02     1:42.05 (53.03)                                        
 21 Cohen, Rebekah      11 Farmingdale-MR            NT    1:44.26        
                  50.62     1:44.26 (53.64)                                        
 22 Bachiry, Hilly R    11 Aquaflames-MR        2:05.34    1:59.39        
                  57.27   1:59.39 (1:02.12)                                        
 -- WU, Gloria G        11 Twisters-MR          1:31.20         DQ        
                  46.39                                                            
 -- Dziak, Marta        11 Twisters-MR               NT         DQ        
                  48.80          DQ (48.99)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        2:30.59  ZQ
        2:35.99  JO
        2:59.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rubiano, Alexandra  11 Twisters-MR          2:25.53    2:22.40 ZQ      20  
                  32.60     1:09.25 (36.65)     1:46.51 (37.26)     2:22.40 (35.89)
  2 Cruz, Brigitti S    11 Twisters-MR          2:30.94    2:27.08 ZQ      17  
                  34.88     1:12.37 (37.49)     1:50.18 (37.81)     2:27.08 (36.90)
  3 Barbosa, Tabitha    11 Twisters-MR               NT    2:31.44 JO      16  
                  35.84     1:14.39 (38.55)     1:53.44 (39.05)     2:31.44 (38.00)
  4 Bahl, Kanika        12 OWA-MR               2:53.00    2:59.45 SILV    15  
                2:59.45         2:59.45 ( )                                        
  5 Gandhi, Priya       12 OWA-MR               3:03.00    3:02.32         14  
                  43.14   3:02.32 (2:19.18)         3:02.32 ( )                    
  6 Kamel, Mira S       11 Twisters-MR          2:56.43    3:04.39         13  
                  42.40     1:31.17 (48.77)     2:19.39 (48.22)     3:04.39 (45.00)
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:19.99  ZQ
        1:20.49  JO
        1:34.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rubiano, Alexandra  11 Twisters-MR          1:16.28    1:15.67 ZQ      20  
                  35.35     1:15.67 (40.32)                                        
  2 Barbosa, Tabitha    11 Twisters-MR          1:17.69    1:17.80 ZQ      17  
                  37.01     1:17.80 (40.79)                                        
  3 Barrett, Janae J    12 Twisters-MR          1:17.45    1:17.81 ZQ      16  
                  36.66     1:17.81 (41.15)                                        
  4 Yu, Wynona K        12 Twisters-MR          1:20.03    1:22.21 SILV    15  
                  38.57     1:22.21 (43.64)                                        
  5 Bahl, Kanika        12 OWA-MR               1:21.67    1:23.07 SILV    14  
                  37.08     1:23.07 (45.99)                                        
  6 Kim, Elizabeth      12 Twisters-MR          1:20.91    1:23.53 SILV    13  
                  40.09     1:23.53 (43.44)                                        
  7 Waite, Carylyn      12 NYCC-MR              1:23.61    1:24.04 SILV    12  
                  39.33     1:24.04 (44.71)                                        
  8 Cruz, Brigitti S    11 Twisters-MR          1:24.80    1:24.24 SILV    11  
                  39.73     1:24.24 (44.51)                                        
  9 Kallansrude, Kaitl  11 OWA-MR               1:26.42    1:25.32 SILV     9  
                  40.43     1:25.32 (44.89)                                        
 10 Gibbons, Nicolette  12 OWA-MR               1:33.17    1:29.40 SILV     7  
                  42.49     1:29.40 (46.91)                                        
 11 Gandhi, Priya       12 OWA-MR               1:32.12    1:29.48 SILV     6  
                  42.64     1:29.48 (46.84)                                        
 12 Kamel, Mira S       11 Twisters-MR          1:32.28    1:31.62 SILV     5  
                  41.58     1:31.62 (50.04)                                        
 13 McNULTY, Nora E     12 Twisters-MR          1:37.65    1:36.04          4  
                  45.20     1:36.04 (50.84)                                        
 14 McCULLOUGH, Amanda  11 Twisters-MR          1:38.42    1:38.65          3  
                  46.09     1:38.65 (52.56)                                        
 15 WU, Gloria G        11 Twisters-MR          1:38.56    1:39.80          2  
                  46.97     1:39.80 (52.83)                                        
 16 Farrell, Greta M    11 OWA-MR               1:46.74    1:44.06          1  
                  49.94     1:44.06 (54.12)                                        
 17 Dziak, Marta        11 Twisters-MR               NT    1:44.49        
                  49.43     1:44.49 (55.06)                                        
 18 Russo, Victoria E   12 Farmingdale-MR       1:46.11    1:45.10        
                  48.68     1:45.10 (56.42)                                        
 19 Lines, Samantha M   11 Farmingdale-MR       2:11.13    1:51.52        
                  51.06   1:51.52 (1:00.46)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        2:50.59  ZQ
        2:55.99  JO
        3:19.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rubiano, Alexandra  11 Twisters-MR          2:44.26    2:43.87 ZQ      20  
                  36.32     1:18.02 (41.70)     2:01.06 (43.04)     2:43.87 (42.81)
  2 Barrett, Janae J    12 Twisters-MR          2:47.67    2:48.88 ZQ      17  
                  37.79     1:20.25 (42.46)     2:04.10 (43.85)     2:48.88 (44.78)
  3 Barbosa, Tabitha    11 Twisters-MR          2:50.65    2:52.12 JO      16  
                  38.76     1:22.79 (44.03)     2:07.54 (44.75)     2:52.12 (44.58)
  4 Bahl, Kanika        12 OWA-MR                    NT    2:55.74 JO      15  
                  38.52     1:23.75 (45.23)     2:10.71 (46.96)     2:55.74 (45.03)
  5 Kim, Elizabeth      12 Twisters-MR          2:54.68    2:57.29 SILV    14  
                  39.89     1:25.39 (45.50)     2:12.06 (46.67)     2:57.29 (45.23)
  6 Waite, Carylyn      12 NYCC-MR              2:57.97    2:57.42 SILV    13  
                  39.95     1:25.58 (45.63)     2:12.60 (47.02)     2:57.42 (44.82)
  7 Gandhi, Priya       12 OWA-MR               3:11.75    3:10.90 SILV    12  
                  43.01     1:31.99 (48.98)     2:21.80 (49.81)     3:10.90 (49.10)
  8 Kallansrude, Kaitl  11 OWA-MR               3:13.81    3:11.73 SILV    11  
                  43.03     1:31.78 (48.75)     2:22.44 (50.66)     3:11.73 (49.29)
  9 McNULTY, Nora E     12 Twisters-MR          3:18.95    3:17.41 SILV     9  
                  44.84     1:35.06 (50.22)     2:26.55 (51.49)     3:17.41 (50.86)
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:10.99  ZQ
        1:12.39  JO
        1:29.19  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rubiano, Alexandra  11 Twisters-MR          1:09.25    1:06.46 ZQ      20  
                  30.98     1:06.46 (35.48)                                        
  2 Cruz, Brigitti S    11 Twisters-MR          1:11.11    1:13.42 SILV    17  
                  34.63     1:13.42 (38.79)                                        
  3 Henry, Sarah A      11 OWA-MR               1:23.56    1:22.66 SILV    16  
                  36.63     1:22.66 (46.03)                                        
  4 Rosado, Alejandra   11 Twisters-MR          1:27.56    1:26.53 SILV    15  
                  38.51     1:26.53 (48.02)                                        
  5 Mejia, Angela       11 Metro Piranhas-MR         NT    1:40.71         14  
                  43.64     1:40.71 (57.07)                                        
  6 Kamel, Mira S       11 Twisters-MR          1:28.91    1:41.06         13  
                  43.92     1:41.06 (57.14)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        2:37.99  ZQ
        2:39.99  JO
        2:59.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cruz, Brigitti S    11 Twisters-MR          2:49.05    2:49.51 SILV    20  
                  36.65     1:19.94 (43.29)     2:05.21 (45.27)     2:49.51 (44.30)
  2 Yu, Wynona K        12 Twisters-MR          2:52.13    3:00.30         17  
                  36.39     1:21.02 (44.63)     2:10.51 (49.49)     3:00.30 (49.79)
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
        2:29.69  ZQ
        2:32.29  JO
        2:54.09  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rubiano, Alexandra  11 Twisters-MR          2:22.69    2:22.17 ZQ      20  
                  29.96     1:06.23 (36.27)     1:47.76 (41.53)     2:22.17 (34.41)
  2 Barbosa, Tabitha    11 Twisters-MR          2:25.43    2:30.09 JO      17  
                  31.98     1:10.69 (38.71)     1:54.45 (43.76)     2:30.09 (35.64)
  3 Cruz, Brigitti S    11 Twisters-MR          2:32.08    2:33.62 SILV    16  
                  33.42     1:12.60 (39.18)     1:58.76 (46.16)     2:33.62 (34.86)
  4 Bahl, Kanika        12 OWA-MR               2:46.68    2:48.61 SILV    15  
                  34.69     1:19.21 (44.52)     2:08.14 (48.93)     2:48.61 (40.47)
  5 Henry, Sarah A      11 OWA-MR               2:59.35    2:50.98 SILV    14  
                  37.43     1:21.37 (43.94)     2:13.28 (51.91)     2:50.98 (37.70)
  6 Gandhi, Priya       12 OWA-MR               3:04.96    2:56.99         13  
                  38.20     1:23.55 (45.35)     2:16.00 (52.45)     2:56.99 (40.99)
  7 Farrell, Greta M    11 OWA-MR               3:10.27    3:08.90         12  
                  45.35     1:31.70 (46.35)     2:28.99 (57.29)     3:08.90 (39.91)
  8 Maggio, Emily C     11 OWA-MR               3:20.00    3:41.15         11  
                  46.69     1:38.10 (51.41)   2:56.19 (1:18.09)     3:41.15 (44.96)
 -- Mejia, Angela       11 Metro Piranhas-MR    3:39.00         DQ        
                  43.11     1:36.54 (53.43)     2:31.71 (55.17)          DQ (49.32)
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          26.09  METS
          26.79  ZQ
          26.99  JO
          30.19  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zhu, Annie          13 Twisters-MR            24.31      24.62 METS    20  
  2 Sun, Angela         13 Twisters-MR            25.80      26.19 ZQ      17  
  3 Michalak, Agata     14 Twisters-MR            26.80      26.21 ZQ      16  
  4 Haruki, Yuria       14 Twisters-MR            26.11      26.45 ZQ      15  
  5 Parker, Rachel      14 OWA-MR                 27.34      27.30 SILV    14  
  6 Hain, Karina A      14 UNLGA-MR               27.80      27.32 SILV    13  
  7 Waring, Megan P     14 OWA-MR                 26.86      27.66 SILV    12  
  8 Vanderlinden, Mari  14 Twisters-MR            27.50      28.21 SILV    11  
  9 Dodge, Tara E       13 OWA-MR                 28.06      28.22 SILV     9  
 10 Senken, Natasha L   13 OWA-MR                 27.92      28.34 SILV     7  
 11 Martinez, Adrianna  13 NYCC-MR                28.68      28.62 SILV     6  
 12 Winkler, Erika      13 NYCC-MR                28.68      28.72 SILV     5  
 13 Henry, Olivia P     13 OWA-MR                 28.45      28.75 SILV     4  
 14 Kallansrude, Kimbe  14 OWA-MR                 28.67      29.35 SILV     3  
 15 Brown, Beccy M      14 OWA-MR                 29.11      30.11 SILV     2  
 16 Kamel, Rita S       13 Twisters-MR            34.25      35.85          1  
 
Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          56.69  METS
          58.19  ZQ
          58.49  JO
        1:06.09  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sun, Angela         13 Twisters-MR            56.00      56.46 METS    20  
                  26.93       56.46 (29.53)                                        
  2 Haruki, Yuria       14 Twisters-MR            56.96      56.73 ZQ      17  
                  27.53       56.73 (29.20)                                        
  3 Michalak, Agata     14 Twisters-MR            56.94      57.39 ZQ      16  
                  27.82       57.39 (29.57)                                        
  4 Bouzarouata, Sarah  14 Twisters-MR            56.84      57.85 ZQ      15  
                  27.42       57.85 (30.43)                                        
  5 Hain, Karina A      14 UNLGA-MR               58.04      58.64 SILV    14  
                  28.79       58.64 (29.85)                                        
  6 Smith, Caryn A      14 OWA-MR                 58.75      59.17 SILV    13  
                  28.24       59.17 (30.93)                                        
  7 Senken, Natasha L   13 OWA-MR                 58.34      59.88 SILV    12  
                  29.17       59.88 (30.71)                                        
  8 Ryan, Katherine C   14 OWA-MR               1:00.01    1:00.26 SILV    11  
                  29.15     1:00.26 (31.11)                                        
  9 Vanderlinden, Mari  14 Twisters-MR            58.90    1:00.68 SILV     9  
                  28.78     1:00.68 (31.90)                                        
 10 Kennedy, Calla      13 NYCC-MR              1:01.74    1:00.71 SILV     7  
                  29.53     1:00.71 (31.18)                                        
 11 Parker, Rachel      14 OWA-MR               1:01.44    1:01.64 SILV     6  
                  29.20     1:01.64 (32.44)                                        
 12 Martinez, Adrianna  13 NYCC-MR              1:00.82    1:01.75 SILV     5  
                  29.48     1:01.75 (32.27)                                        
 13 Henry, Olivia P     13 OWA-MR               1:01.42    1:02.36 SILV     4  
                  29.80     1:02.36 (32.56)                                        
 14 Dodge, Tara E       13 OWA-MR               1:01.00    1:02.67 SILV     3  
                  30.05     1:02.67 (32.62)                                        
 15 Winkler, Erika      13 NYCC-MR              1:04.02    1:02.79 SILV     2  
                  30.77     1:02.79 (32.02)                                        
 16 Kallansrude, Kimbe  14 OWA-MR               1:02.17    1:03.72 SILV     1  
                  30.54     1:03.72 (33.18)                                        
 17 Brown, Beccy M      14 OWA-MR               1:04.70    1:04.46 SILV   
                  30.72     1:04.46 (33.74)                                        
 18 Addo, Tiffany       14 Metro Piranhas-MR    1:18.41    1:15.02        
                  35.84     1:15.02 (39.18)                                        
 19 Kamel, Rita S       13 Twisters-MR          1:17.75    1:17.38        
                  35.45     1:17.38 (41.93)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:01.99  METS
        2:06.49  ZQ
        2:07.99  JO
        2:22.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zhu, Annie          13 Twisters-MR          1:54.61    1:55.31 METS    20  
                  26.88       56.13 (29.25)     1:25.89 (29.76)     1:55.31 (29.42)
  2 Sun, Angela         13 Twisters-MR          2:03.00    2:02.51 ZQ      17  
                  27.98       58.75 (30.77)     1:30.70 (31.95)     2:02.51 (31.81)
  3 Haruki, Yuria       14 Twisters-MR          2:02.87    2:03.30 ZQ      16  
                  28.84       59.89 (31.05)     1:31.89 (32.00)     2:03.30 (31.41)
  4 Hain, Karina A      14 UNLGA-MR             2:03.36    2:03.60 ZQ      15  
                  28.74       59.98 (31.24)     1:31.78 (31.80)     2:03.60 (31.82)
  5 Michalak, Agata     14 Twisters-MR          2:05.50    2:03.90 ZQ      14  
                  28.76     1:00.04 (31.28)     1:32.39 (32.35)     2:03.90 (31.51)
  6 Kennedy, Calla      13 NYCC-MR              2:10.38    2:10.07 SILV    13  
                  31.02     1:04.71 (33.69)     1:37.74 (33.03)     2:10.07 (32.33)
  7 Senken, Natasha L   13 OWA-MR               2:10.08    2:11.14 SILV    12  
                  31.05     1:04.59 (33.54)     1:38.53 (33.94)     2:11.14 (32.61)
  8 Vanderlinden, Mari  14 Twisters-MR          2:10.10    2:14.80 SILV    11  
                  29.95     1:04.04 (34.09)     1:39.54 (35.50)     2:14.80 (35.26)
  9 Henry, Olivia P     13 OWA-MR               2:16.33    2:14.84 SILV     9  
                  30.68     1:04.75 (34.07)     1:40.44 (35.69)     2:14.84 (34.40)
 10 Winkler, Erika      13 NYCC-MR              2:13.37    2:15.20 SILV     7  
                  31.36     1:06.38 (35.02)     1:42.06 (35.68)     2:15.20 (33.14)
 11 Parker, Rachel      14 OWA-MR               2:13.63    2:15.46 SILV     6  
                  31.77     1:06.15 (34.38)     1:41.43 (35.28)     2:15.46 (34.03)
 12 Kallansrude, Kimbe  14 OWA-MR               2:15.89    2:17.33 SILV     5  
                  31.94     1:07.24 (35.30)     1:42.88 (35.64)     2:17.33 (34.45)
 13 Dodge, Tara E       13 OWA-MR               2:20.85    2:18.77 SILV     4  
                  31.62     1:06.94 (35.32)     1:43.76 (36.82)     2:18.77 (35.01)
 14 Brown, Beccy M      14 OWA-MR               2:20.19    2:22.28 SILV     3  
                  32.21     1:08.14 (35.93)     1:45.65 (37.51)     2:22.28 (36.63)
 15 Kamel, Rita S       13 Twisters-MR          2:54.36    2:58.20          2  
                  37.05     1:21.06 (44.01)     2:09.70 (48.64)     2:58.20 (48.50)
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:03.99  METS
        1:05.99  ZQ
        1:07.89  JO
        1:18.29  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zhu, Annie          13 Twisters-MR            58.57      58.84 METS    20  
                  28.66       58.84 (30.18)                                        
  2 Michalak, Agata     14 Twisters-MR          1:01.59    1:00.77 METS    17  
                  29.92     1:00.77 (30.85)                                        
  3 Sun, Angela         13 Twisters-MR          1:00.00    1:01.33 METS    16  
                  29.72     1:01.33 (31.61)                                        
  4 Hain, Karina A      14 UNLGA-MR             1:03.80    1:04.84 ZQ      15  
                  31.92     1:04.84 (32.92)                                        
  5 Waring, Megan P     14 OWA-MR               1:05.52    1:08.29 SILV    14  
                  33.95     1:08.29 (34.34)                                        
  6 Vanderlinden, Mari  14 Twisters-MR          1:08.92    1:09.19 SILV    13  
                  33.52     1:09.19 (35.67)                                        
  7 Kallansrude, Kimbe  14 OWA-MR               1:10.81    1:09.84 SILV    12  
                  34.25     1:09.84 (35.59)                                        
  8 Winkler, Erika      13 NYCC-MR              1:10.11    1:10.96 SILV    11  
                  35.02     1:10.96 (35.94)                                        
  9 Dodge, Tara E       13 OWA-MR               1:09.55    1:11.02 SILV     9  
                  34.70     1:11.02 (36.32)                                        
 10 Brown, Beccy M      14 OWA-MR               1:09.96    1:12.54 SILV     7  
                  35.54     1:12.54 (37.00)                                        
 11 Henry, Olivia P     13 OWA-MR               1:15.38    1:14.76 SILV     6  
                  35.74     1:14.76 (39.02)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        2:16.99  METS
        2:21.49  ZQ
        2:24.99  JO
        2:48.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Michalak, Agata     14 Twisters-MR          2:11.27    2:09.80 METS    20  
                  31.10     1:03.72 (32.62)     1:36.71 (32.99)     2:09.80 (33.09)
  2 Hain, Karina A      14 UNLGA-MR             2:14.73    2:16.25 METS    17  
                  32.22     1:06.09 (33.87)     1:41.56 (35.47)     2:16.25 (34.69)
  3 Sun, Angela         13 Twisters-MR          2:16.00    2:16.40 METS    16  
                  31.65     1:06.27 (34.62)     1:42.34 (36.07)     2:16.40 (34.06)
  4 Waring, Megan P     14 OWA-MR               2:20.92    2:23.12 JO      15  
                  34.67     1:10.77 (36.10)     1:47.19 (36.42)     2:23.12 (35.93)
  5 Ryan, Katherine C   14 OWA-MR               2:23.42    2:24.03 JO      14  
                  34.86     1:11.42 (36.56)     1:48.15 (36.73)     2:24.03 (35.88)
  6 Bouzarouata, Sarah  14 Twisters-MR          2:13.89    2:24.71 JO      13  
                  33.86     1:10.13 (36.27)     1:47.55 (37.42)     2:24.71 (37.16)
  7 Kennedy, Calla      13 NYCC-MR              2:28.93    2:27.72 SILV    12  
                  35.84     1:13.37 (37.53)     1:51.35 (37.98)     2:27.72 (36.37)
  8 Winkler, Erika      13 NYCC-MR              2:27.29    2:29.92 SILV    11  
                  35.98     1:13.93 (37.95)     1:52.90 (38.97)     2:29.92 (37.02)
  9 Vanderlinden, Mari  14 Twisters-MR          2:23.19    2:30.63 SILV     9  
                  33.80     1:11.67 (37.87)     1:51.70 (40.03)     2:30.63 (38.93)
 10 Brown, Beccy M      14 OWA-MR               2:30.79    2:35.39 SILV     7  
                  36.10     1:14.94 (38.84)     1:55.28 (40.34)     2:35.39 (40.11)
 11 Smith, Caryn A      14 OWA-MR               2:27.19    2:36.37 SILV     6  
                  35.95     1:14.59 (38.64)     1:55.43 (40.84)     2:36.37 (40.94)
 12 Henry, Olivia P     13 OWA-MR               2:42.40    2:48.18 SILV     5  
                  38.43     1:22.23 (43.80)     2:07.25 (45.02)     2:48.18 (40.93)
 13 Kamel, Rita S       13 Twisters-MR          3:28.33    3:29.78          4  
                  47.55     1:41.05 (53.50)   3:29.78 (1:48.73)         3:29.78 ( )
 14 Addo, Tiffany       14 Metro Piranhas-MR         NT    3:30.74          3  
                2:25.96     3:11.64 (45.68)     3:30.74 (19.10)         3:30.74 ( )
 
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:12.59  METS
        1:15.49  ZQ
        1:16.49  JO
        1:26.79  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Waring, Megan P     14 OWA-MR               1:12.54    1:12.10 METS    20  
                  33.27     1:12.10 (38.83)                                        
  2 Hain, Karina A      14 UNLGA-MR             1:13.54    1:13.99 ZQ      17  
                  35.22     1:13.99 (38.77)                                        
  3 Kennedy, Calla      13 NYCC-MR              1:16.44    1:15.99 JO      16  
                  34.92     1:15.99 (41.07)                                        
  4 Senken, Natasha L   13 OWA-MR               1:14.29    1:16.57 SILV    15  
                  36.59     1:16.57 (39.98)                                        
  5 Martinez, Adrianna  13 NYCC-MR              1:18.92    1:19.34 SILV    14  
                  37.52     1:19.34 (41.82)                                        
  6 Kallansrude, Kimbe  14 OWA-MR               1:24.48    1:22.31 SILV    13  
                  39.21     1:22.31 (43.10)                                        
  7 Dodge, Tara E       13 OWA-MR               1:24.34    1:24.36 SILV    12  
                  39.60     1:24.36 (44.76)                                        
  8 Parker, Rachel      14 OWA-MR               1:23.30    1:24.91 SILV    11  
                  39.62     1:24.91 (45.29)                                        
  9 Brown, Beccy M      14 OWA-MR               1:21.90    1:26.35 SILV     9  
                  40.49     1:26.35 (45.86)                                        
 10 Henry, Olivia P     13 OWA-MR               1:28.49    1:28.30          7  
                  41.73     1:28.30 (46.57)                                        
 11 Kamel, Rita S       13 Twisters-MR          1:31.96    1:35.85          6  
                  44.88     1:35.85 (50.97)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        2:36.99  METS
        2:40.59  ZQ
        2:42.99  JO
        3:02.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Waring, Megan P     14 OWA-MR               2:32.82    2:36.90 METS    20  
                  35.85     1:15.75 (39.90)     1:56.34 (40.59)     2:36.90 (40.56)
  2 Senken, Natasha L   13 OWA-MR               2:38.76    2:41.18 JO      17  
                  37.82     1:18.42 (40.60)     1:59.66 (41.24)     2:41.18 (41.52)
  3 Kennedy, Calla      13 NYCC-MR              2:45.21    2:43.19 SILV    16  
                  36.26     1:18.07 (41.81)     2:00.94 (42.87)     2:43.19 (42.25)
  4 Martinez, Adrianna  13 NYCC-MR              2:49.90    2:49.54 SILV    15  
                  38.49     1:21.79 (43.30)     2:05.09 (43.30)     2:49.54 (44.45)
  5 Vanderlinden, Mari  14 Twisters-MR          2:50.12    2:57.07 SILV    14  
                  39.12     1:24.78 (45.66)     2:10.83 (46.05)     2:57.07 (46.24)
  6 Kamel, Rita S       13 Twisters-MR          3:12.31    3:24.07         13  
                  45.20     1:37.16 (51.96)     2:30.79 (53.63)     3:24.07 (53.28)
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:02.49  METS
        1:05.69  ZQ
        1:06.69  JO
        1:14.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Haruki, Yuria       14 Twisters-MR          1:00.43      59.93 METS    20  
                  28.51       59.93 (31.42)                                        
  2 Sun, Angela         13 Twisters-MR          1:00.00    1:00.47 METS    17  
                  28.38     1:00.47 (32.09)                                        
  3 Michalak, Agata     14 Twisters-MR          1:03.22    1:02.59 ZQ      16  
                  29.16     1:02.59 (33.43)                                        
  4 Dodge, Tara E       13 OWA-MR               1:06.00    1:08.53 SILV    15  
                  31.59     1:08.53 (36.94)                                        
  5 Parker, Rachel      14 OWA-MR               1:08.66    1:09.11 SILV    14  
                  31.74     1:09.11 (37.37)                                        
  6 Martinez, Adrianna  13 NYCC-MR              1:07.31    1:09.29 SILV    13  
                  32.24     1:09.29 (37.05)                                        
  7 Kallansrude, Kimbe  14 OWA-MR               1:09.09    1:09.53 SILV    12  
                  32.79     1:09.53 (36.74)                                        
  8 Smith, Caryn A      14 OWA-MR               1:12.29    1:14.16 SILV    11  
                  33.73     1:14.16 (40.43)                                        
  9 Ryan, Katherine C   14 OWA-MR               1:15.56    1:14.26 SILV     9  
                  33.86     1:14.26 (40.40)                                        
 10 Brown, Beccy M      14 OWA-MR               1:25.00    1:20.96          7  
                  36.78     1:20.96 (44.18)                                        
 11 Alers, Danielle     14 Metro Piranhas-MR    1:22.00    1:27.15          6  
                  37.18     1:27.15 (49.97)                                        
 12 Kamel, Rita S       13 Twisters-MR          1:44.84    1:41.57          5  
                  44.37     1:41.57 (57.20)                                        
 -- Vanderlinden, Mari  14 Twisters-MR          1:12.61         DQ        
                1:14.82                                                            
 
Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        2:19.99  METS
        2:25.79  ZQ
        2:30.99  JO
        2:42.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zhu, Annie          13 Twisters-MR          2:08.89    2:08.55 METS    20  
                  29.22     1:01.76 (32.54)     1:35.11 (33.35)     2:08.55 (33.44)
  2 Haruki, Yuria       14 Twisters-MR          2:12.44    2:12.03 METS    17  
                  29.94     1:02.53 (32.59)     1:36.83 (34.30)     2:12.03 (35.20)
  3 Sun, Angela         13 Twisters-MR          2:12.00    2:20.49 ZQ      16  
                  30.25     1:04.28 (34.03)     1:41.36 (37.08)     2:20.49 (39.13)
  4 Michalak, Agata     14 Twisters-MR          2:22.17    2:26.19 JO      15  
                  31.52     1:08.22 (36.70)     1:47.09 (38.87)     2:26.19 (39.10)
  5 Parker, Rachel      14 OWA-MR               2:44.34    2:37.13 SILV    14  
                  33.66     1:13.19 (39.53)     1:55.23 (42.04)     2:37.13 (41.90)
 
Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          26.09  METS
          26.29  ZQ
          26.59  JO
          28.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kolackovsky, Kerri  15 OWA-MR                 25.66      26.17 ZQ      20  
  2 Fritsch, Kristina   16 NYCC-MR                25.60      26.20 ZQ      17  
  3 Sabatini, Nina B    15 OWA-MR                 26.75      27.18 SILV    16  
  4 Watler, Shani       15 NYCC-MR                27.06      27.28 SILV    15  
  5 Ponzo, Victoria A   16 Twisters-MR            27.80      27.67 SILV    14  
  6 Wais, Ashleigh Q    15 NYCC-MR                28.39      27.99 SILV    13  
  7 Wadolowska, Julia   16 Twisters-MR            27.19      28.02 SILV    12  
  8 Georgescu, Mary A   16 Twisters-MR            30.24      31.34         11  
  9 Fitzpatrick, Ailee  10 OWA-MR                 32.60      32.11          9  
 
Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          56.69  METS
          57.19  ZQ
          57.79  JO
        1:03.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zhu, Annie          13 Twisters-MR            52.79      53.55 METS    20  
                  25.66       53.55 (27.89)                                        
  2 Henry, Elizabeth M  15 OWA-MR                 55.80      56.04 METS    17  
                  26.88       56.04 (29.16)                                        
  3 Kolackovsky, Kerri  15 OWA-MR                 55.71      57.28 JO      16  
                  27.32       57.28 (29.96)                                        
  4 Ponzo, Victoria A   16 Twisters-MR            58.39      58.73 SILV    15  
                  28.52       58.73 (30.21)                                        
  5 Skeivys, Maria E    15 UNLGA-MR               57.86      58.92 SILV    14  
                  28.49       58.92 (30.43)                                        
  6 Sabatini, Nina B    15 OWA-MR                 57.77      59.15 SILV    13  
                  28.54       59.15 (30.61)                                        
  7 Wais, Ashleigh Q    15 NYCC-MR                59.79      59.60 SILV    12  
                  29.43       59.60 (30.17)                                        
  8 Michalak, Zuzanna   16 Twisters-MR            58.91    1:00.11 SILV    11  
                  28.82     1:00.11 (31.29)                                        
  9 Watler, Shani       15 NYCC-MR                59.70    1:00.55 SILV     9  
                  28.64     1:00.55 (31.91)                                        
 10 Wadolowska, Julia   16 Twisters-MR            59.88    1:03.41 SILV     7  
                  29.82     1:03.41 (33.59)                                        
 11 Nieminski, Monica   17 OWA-MR               1:05.00    1:04.58          6  
                  30.68     1:04.58 (33.90)                                        
 12 Georgescu, Mary A   16 Twisters-MR          1:07.04    1:06.40          5  
                  31.14     1:06.40 (35.26)                                        
 
Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:01.99  METS
        2:02.49  ZQ
        2:04.49  JO
        2:16.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kolackovsky, Kerri  15 OWA-MR               2:01.48    2:00.56 METS    20  
                  28.18       58.75 (30.57)     1:29.69 (30.94)     2:00.56 (30.87)
  2 Fritsch, Kristina   16 NYCC-MR              1:58.58    2:01.83 METS    17  
                  15.31       58.59 (43.28)     1:30.16 (31.57)     2:01.83 (31.67)
  3 Ponzo, Victoria A   16 Twisters-MR          2:04.29    2:04.46 JO      16  
                  29.08     1:00.10 (31.02)     1:32.26 (32.16)     2:04.46 (32.20)
  4 Wais, Ashleigh Q    15 NYCC-MR              2:07.00    2:05.82 SILV    15  
                  30.05     1:01.63 (31.58)     1:33.92 (32.29)     2:05.82 (31.90)
  5 Hahn, Abby          15 NYCC-MR              2:06.00    2:06.11 SILV    14  
                  29.50     1:01.53 (32.03)     1:33.96 (32.43)     2:06.11 (32.15)
  6 Watler, Shani       15 NYCC-MR              2:15.18    2:13.97 SILV    13  
                  30.11     1:04.48 (34.37)     1:39.15 (34.67)     2:13.97 (34.82)
  7 Sabatini, Nina B    15 OWA-MR               2:07.35    2:14.11 SILV    12  
                  30.00     1:03.63 (33.63)     1:38.94 (35.31)     2:14.11 (35.17)
  8 Wadolowska, Julia   16 Twisters-MR          2:17.71    2:20.07         11  
                  30.56     1:06.91 (36.35)     1:45.15 (38.24)     2:20.07 (34.92)
 
Girls 500 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
        5:19.99  METS
        5:27.99  ZQ
        5:31.99  JO
        5:54.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Cruz, Brigitti S          11 Twisters-MR               NT    6:06.17        
                  31.95     1:07.75 (35.80)     1:44.65 (36.90)     2:21.91 (37.26)
        2:59.33 (37.42)     3:37.12 (37.79)     4:15.08 (37.96)     4:53.06 (37.98)
        5:30.32 (37.26)     6:06.17 (35.85)                                        
 
Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        5:19.99  METS
        5:27.99  ZQ
        5:31.99  JO
        5:54.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kolackovsky, Kerri  15 OWA-MR               5:16.38    5:19.62 METS    20  
                  28.43       59.94 (31.51)     1:31.68 (31.74)     2:04.00 (32.32)
        2:36.63 (32.63)     3:09.33 (32.70)     3:41.89 (32.56)     4:14.54 (32.65)
        4:47.81 (33.27)     5:19.62 (31.81)                                        
  2 Ponzo, Victoria A   16 Twisters-MR          5:18.99    5:23.05 ZQ      17  
                  29.34     1:01.21 (31.87)     1:33.64 (32.43)     2:06.24 (32.60)
        2:38.78 (32.54)     3:11.65 (32.87)     3:44.75 (33.10)     4:17.72 (32.97)
        4:50.76 (33.04)     5:23.05 (32.29)                                        
  3 Henry, Elizabeth M  15 OWA-MR               5:23.10    5:28.59 JO      16  
                  28.58       59.73 (31.15)     1:32.18 (32.45)     2:05.07 (32.89)
        2:38.86 (33.79)     3:12.84 (33.98)     3:46.88 (34.04)     4:21.15 (34.27)
        4:55.33 (34.18)     5:28.59 (33.26)                                        
  4 Skeivys, Maria E    15 UNLGA-MR             5:23.92    5:29.69 JO      15  
                  29.90     1:02.40 (32.50)     1:35.34 (32.94)     2:08.54 (33.20)
        2:41.72 (33.18)     3:15.65 (33.93)     3:49.53 (33.88)     4:23.14 (33.61)
        4:57.08 (33.94)     5:29.69 (32.61)                                        
  5 Hain, Karina A      14 UNLGA-MR             5:32.56    5:29.96 JO      14  
                  29.19     1:01.37 (32.18)     1:34.16 (32.79)     2:07.45 (33.29)
        2:40.90 (33.45)     3:14.76 (33.86)     3:48.73 (33.97)     4:22.99 (34.26)
        4:57.28 (34.29)     5:29.96 (32.68)                                        
  6 Waring, Megan P     14 OWA-MR               5:48.03    5:33.04 SILV    13  
                  30.70     1:04.01 (33.31)     1:38.12 (34.11)     2:11.45 (33.33)
        2:46.29 (34.84)     3:20.80 (34.51)     3:55.41 (34.61)     4:29.14 (33.73)
        5:01.94 (32.80)     5:33.04 (31.10)                                        
  7 Wais, Ashleigh Q    15 NYCC-MR              5:42.50    5:37.87 SILV    12  
                  32.26     1:07.14 (34.88)     1:41.96 (34.82)     2:16.62 (34.66)
        2:50.84 (34.22)     3:24.94 (34.10)     3:59.07 (34.13)     4:32.54 (33.47)
        5:05.80 (33.26)     5:37.87 (32.07)                                        
  8 Senken, Natasha L   13 OWA-MR               5:47.20    5:45.10 SILV    11  
                  32.48     1:07.41 (34.93)     1:42.37 (34.96)     2:18.04 (35.67)
        2:52.87 (34.83)     3:27.72 (34.85)     4:02.61 (34.89)     4:37.37 (34.76)
        5:11.97 (34.60)     5:45.10 (33.13)                                        
  9 Kennedy, Calla      13 NYCC-MR              5:58.09    5:48.91 SILV     9  
                  30.94     1:05.13 (34.19)     1:40.09 (34.96)     2:15.30 (35.21)
        2:50.36 (35.06)     3:25.82 (35.46)     4:01.60 (35.78)     4:37.83 (36.23)
        5:13.42 (35.59)     5:48.91 (35.49)                                        
 10 Smith, Caryn A      14 OWA-MR               5:46.72    5:49.33 SILV     7  
                  30.99     1:05.30 (34.31)     1:40.61 (35.31)     2:16.07 (35.46)
        2:51.30 (35.23)     3:26.81 (35.51)     4:01.92 (35.11)     4:37.39 (35.47)
        5:13.63 (36.24)     5:49.33 (35.70)                                        
 11 Winkler, Erika      13 NYCC-MR              6:11.96    5:51.07 SILV     6  
                  31.25     1:06.33 (35.08)     1:42.01 (35.68)     2:18.05 (36.04)
        2:53.59 (35.54)     3:29.56 (35.97)     4:05.32 (35.76)     4:41.59 (36.27)
        5:17.22 (35.63)     5:51.07 (33.85)                                        
 12 Henry, Olivia P     13 OWA-MR               5:54.41    5:52.97 SILV     5  
                  31.73     1:07.26 (35.53)     1:42.93 (35.67)     2:18.81 (35.88)
        2:54.72 (35.91)     3:31.17 (36.45)     4:07.12 (35.95)     4:43.46 (36.34)
        5:19.19 (35.73)     5:52.97 (33.78)                                        
 13 Sabatini, Nina B    15 OWA-MR               5:42.42    5:56.88          4  
                  30.55     1:04.76 (34.21)     1:40.61 (35.85)     2:17.08 (36.47)
        2:53.83 (36.75)     3:31.21 (37.38)     4:07.98 (36.77)     4:45.45 (37.47)
        5:22.54 (37.09)     5:56.88 (34.34)                                        
 14 Parker, Rachel      14 OWA-MR               6:04.51    6:01.79          3  
                  31.15     1:06.45 (35.30)     1:43.23 (36.78)     2:20.72 (37.49)
        2:57.79 (37.07)     3:35.48 (37.69)     4:12.76 (37.28)     4:49.84 (37.08)
        5:27.35 (37.51)     6:01.79 (34.44)                                        
 15 Kallansrude, Kimbe  14 OWA-MR               6:17.76    6:02.77          2  
                  32.78     1:08.43 (35.65)     1:44.77 (36.34)     2:21.48 (36.71)
        2:58.69 (37.21)     3:35.18 (36.49)     4:12.73 (37.55)     4:50.11 (37.38)
        5:27.46 (37.35)     6:02.77 (35.31)                                        
 16 Santaniello, Sam    16 OWA-MR               6:03.00    6:11.98        
                  32.36     1:07.99 (35.63)     1:44.19 (36.20)     2:21.08 (36.89)
        2:57.56 (36.48)     3:35.11 (37.55)     4:14.18 (39.07)     4:54.05 (39.87)
        5:31.83 (37.78)     6:11.98 (40.15)                                        
 17 Nieminski, Monica   17 OWA-MR               6:20.00    6:15.06        
                  33.46     1:09.53 (36.07)     1:47.34 (37.81)     2:24.77 (37.43)
        3:02.30 (37.53)     3:42.10 (39.80)     4:21.27 (39.17)     5:01.06 (39.79)
        5:39.44 (38.38)     6:15.06 (35.62)                                        
 18 Dodge, Tara E       13 OWA-MR               6:30.00    6:26.59        
                  31.39     1:06.86 (35.47)     1:43.55 (36.69)     2:20.55 (37.00)
        2:57.87 (37.32)     3:35.72 (37.85)     4:13.95 (38.23)   5:30.25 (1:16.30)
        6:06.69 (36.44)     6:26.59 (19.90)                                        
 19 Georgescu, Mary A   16 Twisters-MR          6:41.95    6:46.37        
                  31.62     1:08.62 (37.00)     1:48.66 (40.04)     2:29.94 (41.28)
        3:12.02 (42.08)     3:54.24 (42.22)     4:37.82 (43.58)     5:21.29 (43.47)
        6:04.10 (42.81)     6:46.37 (42.27)                                        
 
Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:03.99  METS
        1:05.49  ZQ
        1:06.49  JO
        1:13.09  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Shport, Marina V    25 NYAC-MR                59.00    1:02.09 METS    20  
                  29.84     1:02.09 (32.25)                                        
  2 Fritsch, Kristina   16 NYCC-MR              1:04.08    1:05.19 ZQ      17  
                  31.92     1:05.19 (33.27)                                        
  3 Kolackovsky, Kerri  15 OWA-MR               1:07.21    1:07.65 SILV    16  
                  33.44     1:07.65 (34.21)                                        
  4 Ponzo, Victoria A   16 Twisters-MR          1:08.95    1:09.24 SILV    15  
                  33.88     1:09.24 (35.36)                                        
  5 Watler, Shani       15 NYCC-MR              1:10.05    1:09.78 SILV    14  
                  33.66     1:09.78 (36.12)                                        
  6 Wais, Ashleigh Q    15 NYCC-MR              1:09.62    1:09.84 SILV    13  
                  34.90     1:09.84 (34.94)                                        
  7 Sabatini, Nina B    15 OWA-MR               1:11.83    1:10.93 SILV    12  
                  34.59     1:10.93 (36.34)                                        
  8 Wadolowska, Julia   16 Twisters-MR          1:10.56    1:13.43         11  
                  36.25     1:13.43 (37.18)                                        
  9 Georgescu, Mary A   16 Twisters-MR          1:14.72    1:18.18          9  
                  37.80     1:18.18 (40.38)                                        
 
Girls 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        2:16.99  METS
        2:20.99  ZQ
        2:23.99  JO
        2:35.29  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zhu, Annie          13 Twisters-MR          2:06.17    2:10.42 METS    20  
                  31.10     1:03.87 (32.77)     1:37.42 (33.55)     2:10.42 (33.00)
  2 Skeivys, Maria E    15 UNLGA-MR             2:15.27    2:17.45 ZQ      17  
                  32.31     1:07.08 (34.77)     1:42.41 (35.33)     2:17.45 (35.04)
  3 Hahn, Abby          15 NYCC-MR              2:36.24    2:22.25 JO      16  
                  34.10     1:10.00 (35.90)     1:46.32 (36.32)     2:22.25 (35.93)
  4 Kolackovsky, Kerri  15 OWA-MR               2:24.46    2:25.66 SILV    15  
                  34.27     1:11.25 (36.98)     1:49.10 (37.85)     2:25.66 (36.56)
  5 Wais, Ashleigh Q    15 NYCC-MR              2:26.52    2:28.62 SILV    14  
                  36.67     1:14.80 (38.13)     1:52.36 (37.56)     2:28.62 (36.26)
  6 Henry, Elizabeth M  15 OWA-MR               2:26.88    2:30.48 SILV    13  
                  35.42     1:13.01 (37.59)     1:51.68 (38.67)     2:30.48 (38.80)
  7 Watler, Shani       15 NYCC-MR              2:28.99    2:32.15 SILV    12  
                  36.09     1:14.40 (38.31)     1:53.50 (39.10)     2:32.15 (38.65)
  8 Wadolowska, Julia   16 Twisters-MR          2:31.66    2:33.44 SILV    11  
                  36.86     1:16.78 (39.92)     1:57.11 (40.33)     2:33.44 (36.33)
 
Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:12.59  METS
        1:13.99  ZQ
        1:15.59  JO
        1:23.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hahn, Abby          15 NYCC-MR              1:09.32    1:11.07 METS    20  
                  33.97     1:11.07 (37.10)                                        
  2 Wadolowska, Julia   16 Twisters-MR          1:22.67    1:24.24         17  
                  40.78     1:24.24 (43.46)                                        
  3 Georgescu, Mary A   16 Twisters-MR          1:23.54    1:25.26         16  
                  39.37     1:25.26 (45.89)                                        
 
Girls 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        2:36.99  METS
        2:37.89  ZQ
        2:42.99  JO
        2:56.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hahn, Abby          15 NYCC-MR              2:24.78    2:28.76 METS    20  
                  34.17     1:11.46 (37.29)     1:49.43 (37.97)     2:28.76 (39.33)
  2 Georgescu, Mary A   16 Twisters-MR          3:04.42    3:06.66         17  
                  39.88     1:26.63 (46.75)     2:16.66 (50.03)     3:06.66 (50.00)
 
Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:02.49  METS
        1:04.49  ZQ
        1:05.49  JO
        1:12.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zhu, Annie          13 Twisters-MR            59.23      58.93 METS    20  
                  27.79       58.93 (31.14)                                        
  2 Kolackovsky, Kerri  15 OWA-MR               1:01.15    1:04.13 ZQ      17  
                  30.18     1:04.13 (33.95)                                        
  3 Michalak, Zuzanna   16 Twisters-MR          1:04.81    1:04.76 JO      16  
                  30.47     1:04.76 (34.29)                                        
  4 Ponzo, Victoria A   16 Twisters-MR          1:04.68    1:04.92 JO      15  
                  30.61     1:04.92 (34.31)                                        
  5 Sabatini, Nina B    15 OWA-MR               1:05.66    1:06.12 SILV    14  
                  30.85     1:06.12 (35.27)                                        
  6 Hahn, Abby          15 NYCC-MR              1:06.00    1:08.05 SILV    13  
                  32.16     1:08.05 (35.89)                                        
  7 Santaniello, Sam    16 OWA-MR               1:04.00    1:10.67 SILV    12  
                  32.72     1:10.67 (37.95)                                        
  8 Wadolowska, Julia   16 Twisters-MR          1:07.97    1:11.60 SILV    11  
                  33.43     1:11.60 (38.17)                                        
  9 Georgescu, Mary A   16 Twisters-MR          1:13.95    1:18.66          9  
                  34.41     1:18.66 (44.25)                                        
 10 Nieminski, Monica   17 OWA-MR               1:15.00    1:21.02          7  
                  34.88     1:21.02 (46.14)                                        
 
Girls 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        2:19.99  METS
        2:24.99  ZQ
        2:29.99  JO
        2:39.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kolackovsky, Kerri  15 OWA-MR               2:17.80    2:16.93 METS    20  
                  30.42     1:05.40 (34.98)     1:40.67 (35.27)     2:16.93 (36.26)
  2 Ponzo, Victoria A   16 Twisters-MR          2:16.22    2:18.00 METS    17  
                  30.89     1:05.65 (34.76)     1:41.49 (35.84)     2:18.00 (36.51)
 
Girls 200 Yard IM
===============================================================================
        2:17.99  METS
        2:19.99  ZQ
        2:22.09  JO
        2:43.09  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zhu, Annie          13 Twisters-MR          2:01.64    2:06.38 METS    20  
                  27.57     1:00.29 (32.72)     1:35.98 (35.69)     2:06.38 (30.40)
  2 Michalak, Agata     14 Twisters-MR          2:18.13    2:15.30 METS    17  
                  28.82     1:01.37 (32.55)     1:43.12 (41.75)     2:15.30 (32.18)
  3 Hain, Karina A      14 UNLGA-MR             2:15.71    2:16.16 METS    16  
                  30.05     1:04.13 (34.08)     1:44.30 (40.17)     2:16.16 (31.86)
  4 Hahn, Abby          15 NYCC-MR              2:18.62    2:17.64 METS    15  
                  31.60     1:07.36 (35.76)     1:45.30 (37.94)     2:17.64 (32.34)
  5 Michalak, Zuzanna   16 Twisters-MR          2:18.40    2:19.38 ZQ      14  
                  30.34     1:06.19 (35.85)     1:45.95 (39.76)     2:19.38 (33.43)
  6 Skeivys, Maria E    15 UNLGA-MR             2:17.73    2:19.92 ZQ      13  
                  30.99     1:06.79 (35.80)     1:47.67 (40.88)     2:19.92 (32.25)
  7 Waring, Megan P     14 OWA-MR               2:24.76    2:22.35 SILV    12  
                  33.10     1:10.88 (37.78)     1:49.66 (38.78)     2:22.35 (32.69)
  8 Senken, Natasha L   13 OWA-MR               2:25.35    2:25.20 SILV    11  
                  33.66     1:12.17 (38.51)     1:52.12 (39.95)     2:25.20 (33.08)
  9 Henry, Elizabeth M  15 OWA-MR               2:24.46    2:27.10 SILV     9  
                  31.89     1:10.08 (38.19)     1:55.56 (45.48)     2:27.10 (31.54)
 10 Ryan, Katherine C   14 OWA-MR               2:26.68    2:27.48 SILV     7  
                  32.57     1:09.15 (36.58)     1:54.20 (45.05)     2:27.48 (33.28)
 11 Martinez, Adrianna  13 NYCC-MR              2:33.53    2:30.35 SILV     6  
                  32.83     1:12.97 (40.14)     1:56.10 (43.13)     2:30.35 (34.25)
 12 Santaniello, Sam    16 OWA-MR               2:22.00    2:31.46 SILV     5  
                  33.12     1:13.55 (40.43)     1:54.33 (40.78)     2:31.46 (37.13)
 13 Wadolowska, Julia   16 Twisters-MR          2:32.69    2:35.87 SILV     4  
                  33.23     1:12.71 (39.48)     2:00.15 (47.44)     2:35.87 (35.72)
 14 Parker, Rachel      14 OWA-MR               2:30.49    2:37.10 SILV     3  
                  33.24     1:13.03 (39.79)     2:01.53 (48.50)     2:37.10 (35.57)
 15 Brown, Beccy M      14 OWA-MR               2:39.77    2:38.93 SILV     2  
                  34.43     1:13.78 (39.35)     2:00.90 (47.12)     2:38.93 (38.03)
 16 Alers, Danielle     14 Metro Piranhas-MR    3:00.00    2:59.79          1  
                  35.22     1:17.67 (42.45)     2:15.06 (57.39)     2:59.79 (44.73)
 -- Addo, Tiffany       14 Metro Piranhas-MR    3:49.38         DQ        
                  47.98     1:31.90 (43.92)   2:37.11 (1:05.21)          DQ (47.29)
 
Boys 6 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lin, Thomas          6 Abbe Swim Team-MR      18.50      20.20         20  
  2 Lee, Andy            6 Twisters-MR            22.31      22.74         17  
  3 Fitzpatrick, Ian C   6 OWA-MR                 25.70      24.25         16  
 
Boys 6 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lin, Thomas          6 Abbe Swim Team-MR      22.50      23.15         20  
  2 Lee, Andy            6 Twisters-MR            25.97      27.06         17  
  3 Fitzpatrick, Ian C   6 OWA-MR                 27.85      27.08         16  
  4 Bangiyev, Maxim      6 Aquaflames-MR          29.00      32.31         15  
 
Boys 6 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lee, Andy            6 Twisters-MR            31.19      28.11         20  
  2 Lin, Thomas          6 Abbe Swim Team-MR      27.00      32.24         17  
  3 Bangiyev, Maxim      6 Aquaflames-MR          34.41      33.58         16  
 -- Fitzpatrick, Ian C   6 OWA-MR                    NT         DQ        
 
Boys 6 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lin, Thomas          6 Abbe Swim Team-MR      23.50      23.56         20  
  2 Lee, Andy            6 Twisters-MR            28.44      27.06         17  
 -- Fitzpatrick, Ian C   6 OWA-MR                    NT         DQ        
 
Boys 7 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hall, Spencer H      7 Abbe Swim Team-MR      39.00      34.48         20  
  2 Towers, Connor D     7 OWA-MR                 43.18      42.29         17  
  3 Gamboa, Nat J        7 OWA-MR               1:08.45      59.01         16  
  4 Farrell, Jack T      7 OWA-MR               1:02.08    1:09.29         15  
 
Boys 7 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hall, Spencer H      7 Abbe Swim Team-MR      48.00      46.06         20  
  2 Towers, Connor D     7 OWA-MR                 49.96      46.51         17  
  3 Gamboa, Nat J        7 OWA-MR               1:03.91      59.68         16  
  4 Farrell, Jack T      7 OWA-MR               1:23.06    1:14.67         15  
 
Boys 7 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hall, Spencer H      7 Abbe Swim Team-MR      51.00      50.13         20  
  2 Towers, Connor D     7 OWA-MR               1:00.04      57.20         17  
 
Boys 7 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hall, Spencer H      7 Abbe Swim Team-MR         NT      21.92         20  
 -- Towers, Connor D     7 OWA-MR               1:00.63         DQ        
 -- Farrell, Jack T      7 OWA-MR                    NT         DQ        
 
Boys 8 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Parrinello, Anthon   8 Farmingdale-MR         38.76      36.95         20  
  2 Fitzpatrick, Conno   8 OWA-MR                 39.63      37.50         17  
  3 Zhou, Alan           8 Twisters-MR            45.35      45.81         16  
  4 Cheng, Henry         8 Aquaflames-MR          50.60      49.05         15  
 
Boys 8 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fitzpatrick, Conno   8 OWA-MR                 44.94      46.04         20  
  2 Cheng, Henry         8 Aquaflames-MR          53.16      53.99         17  
  3 Zhou, Alan           8 Twisters-MR            48.72      54.70         16  
 -- Parrinello, Anthon   8 Farmingdale-MR         47.63         DQ        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:08.99  ZQ
        1:11.59  JO
        1:21.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zezula, Mateusz     10 Twisters-MR          1:05.28    1:03.24 ZQ      20  
                  30.27     1:03.24 (32.97)                                        
  2 Chernukha, Leonid    9 UNOWA-MR             1:08.50    1:04.86 ZQ      17  
                  30.42     1:04.86 (34.44)                                        
  3 Towers, Zach D      10 OWA-MR               1:07.97    1:07.89 ZQ      16  
                  33.18     1:07.89 (34.71)                                        
  4 Khrystenko, Anton    9 UNOWA-MR             1:12.68    1:09.30 JO      15  
                  33.77     1:09.30 (35.53)                                        
  5 Hamilton, Tyshaun    9 Abbe Swim Team-MR    1:11.00    1:13.29 SILV    14  
                  33.81     1:13.29 (39.48)                                        
  6 Serbi, Benjamin A    9 Abbe Swim Team-MR    1:11.00    1:15.74 SILV    13  
                  34.98     1:15.74 (40.76)                                        
  7 Senken, Pierce       9 OWA-MR               1:17.73    1:17.48 SILV    12  
                  36.20     1:17.48 (41.28)                                        
  8 Lomeyko, Konstanti   9 UNOWA-MR             1:24.04    1:19.10 SILV    11  
                  12.84   1:19.10 (1:06.26)                                        
  9 Liu, Johnathan      10 Abbe Swim Team-MR    1:20.00    1:22.32          9  
                  37.37     1:22.32 (44.95)                                        
 10 Fitzpatrick, Conno   8 OWA-MR               1:25.16    1:23.08          7  
                  39.00     1:23.08 (44.08)                                        
 11 Hughes-Monasterio,  10 Twisters-MR          1:24.74    1:24.65          6  
                  40.28     1:24.65 (44.37)                                        
 12 Petkanas, Panos     10 Farmingdale-MR       1:24.34    1:25.54          5  
                1:25.54         1:25.54 ( )                                        
 13 YU, Dominic         10 Twisters-MR          1:31.94    1:25.88          4  
                  39.00     1:25.88 (46.88)                                        
 14 Chernyshev, Yegor   10 OWA-MR               1:24.22    1:25.90          3  
                  40.55     1:25.90 (45.35)                                        
 15 Matatov, Richard    10 Aquaflames-MR        1:25.87    1:26.32          2  
                  40.00     1:26.32 (46.32)                                        
 16 Berchansky, Michae  10 Aquaflames-MR        1:25.55    1:27.63          1  
                  41.07     1:27.63 (46.56)                                        
 17 Chernobelsky, Mich   9 UNOWA-MR             1:33.66    1:31.48        
                  44.36     1:31.48 (47.12)                                        
 18 Balyuk, Vlad W      10 OWA-MR               1:29.00    1:31.98        
                  42.24     1:31.98 (49.74)                                        
 19 Eliav, Nathaniel    10 Aquaflames-MR        1:32.53    1:33.11        
                  42.79     1:33.11 (50.32)                                        
 20 Barayev, Isaac       9 Aquaflames-MR        1:38.21    1:35.96        
                  44.25     1:35.96 (51.71)                                        
 21 Walsh, Owen A        9 OWA-MR               1:36.67    1:36.32        
                  43.94     1:36.32 (52.38)                                        
 22 Gentz, Jason         9 Farmingdale-MR       1:41.75    1:39.08        
                  45.08     1:39.08 (54.00)                                        
 23 Abraham, Peter P     9 OWA-MR               1:40.66    1:41.57        
                  45.86     1:41.57 (55.71)                                        
 24 Earley, Ryan C       9 OWA-MR               1:32.00    1:45.50        
                  46.85     1:45.50 (58.65)                                        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:18.59  ZQ
        1:22.19  JO
        1:40.09  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chernukha, Leonid    9 UNOWA-MR             1:17.63    1:13.71 ZQ      20  
                  35.20     1:13.71 (38.51)                                        
  2 Zezula, Mateusz     10 Twisters-MR          1:15.86    1:14.50 ZQ      17  
                  36.64     1:14.50 (37.86)                                        
  3 McKenna, Bredan W   10 Abbe Swim Team-MR    1:21.70    1:22.97 SILV    16  
                  39.63     1:22.97 (43.34)                                        
  4 Khrystenko, Anton    9 UNOWA-MR             1:49.00    1:24.24 SILV    15  
                1:24.24         1:24.24 ( )                                        
  5 Serbi, Benjamin A    9 Abbe Swim Team-MR    1:18.50    1:24.30 SILV    14  
                  40.27     1:24.30 (44.03)                                        
  6 Liu, Johnathan      10 Abbe Swim Team-MR    1:30.00    1:32.76 SILV    13  
                  43.38     1:32.76 (49.38)                                        
  7 Matatov, Richard    10 Aquaflames-MR        1:47.77    1:33.71 SILV    12  
  8 Berchansky, Michae  10 Aquaflames-MR        1:46.76    1:35.59 SILV    11  
  9 YU, Dominic         10 Twisters-MR          1:32.43    1:37.23 SILV     9  
 10 Walsh, Owen A        9 OWA-MR               1:45.77    1:38.24 SILV     7  
 11 Petkanas, Panos     10 Farmingdale-MR       1:33.57    1:38.39 SILV     6  
                1:38.06      1:38.39 (0.33)                                        
 12 Chernyshev, Yegor   10 OWA-MR               1:30.80    1:38.49 SILV     5  
                  47.96     1:38.49 (50.53)                                        
 13 Hughes-Monasterio,  10 Twisters-MR          1:39.45    1:38.97 SILV     4  
 14 Eliav, Nathaniel    10 Aquaflames-MR        1:49.00    1:46.83          3  
                1:46.74      1:46.83 (0.09)                                        
 15 Chernobelsky, Mich   9 UNOWA-MR             2:00.00    1:51.13          2  
                  53.44     1:51.13 (57.69)                                        
 16 Abraham, Peter P     9 OWA-MR               1:55.30    1:58.58          1  
                  58.61     1:58.58 (59.97)                                        
 17 Gentz, Jason         9 Farmingdale-MR       2:15.50    2:03.98        
                  59.29   2:03.98 (1:04.69)                                        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:33.99  ZQ
        1:35.99  JO
        1:51.39  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chernukha, Leonid    9 UNOWA-MR             1:28.57    1:24.97 ZQ      20  
                  40.38     1:24.97 (44.59)                                        
  2 Hamilton, Tyshaun    9 Abbe Swim Team-MR    1:35.00    1:39.05 SILV    17  
                  44.57     1:39.05 (54.48)                                        
  3 Barayev, Isaac       9 Aquaflames-MR        1:53.28    1:48.75 SILV    16  
                  48.83     1:48.75 (59.92)                                        
  4 Senken, Pierce       9 OWA-MR               1:42.55    1:48.94 SILV    15  
                  49.89     1:48.94 (59.05)                                        
  5 Lomeyko, Konstanti   9 UNOWA-MR             1:50.00    1:50.92 SILV    14  
                  51.27     1:50.92 (59.65)                                        
  6 Chernyshev, Yegor   10 OWA-MR               1:50.00    1:51.92         13  
                  54.25     1:51.92 (57.67)                                        
  7 Hughes-Monasterio,  10 Twisters-MR          1:56.89    2:02.45         12  
                  57.41   2:02.45 (1:05.04)                                        
  8 Balyuk, Vlad W      10 OWA-MR               1:55.00    2:03.14         11  
                  59.39   2:03.14 (1:03.75)                                        
  9 Ren, Harry           9 Aquaflames-MR             NT    2:06.58          9  
                1:00.28   2:06.58 (1:06.30)                                        
 10 Earley, Ryan C       9 OWA-MR               1:49.00    2:16.49          7  
                1:01.06   2:16.49 (1:15.43)                                        
 -- YU, Dominic         10 Twisters-MR          1:52.11         DQ        
                  54.56        DQ (1:02.05)                                        
 -- Zhou, Alan           8 Twisters-MR          1:50.62         DQ        
                1:04.32        DQ (1:17.13)                                        
 -- Abraham, Peter P     9 OWA-MR               2:15.00         DQ        
                1:08.41        DQ (1:17.28)                                        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
          34.99  ZQ
          36.79  JO
          45.39  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zezula, Mateusz     10 Twisters-MR            34.37      33.55 ZQ      20  
  2 Chan, Allan         10 Abbe Swim Team-MR      35.68      35.46 JO      17  
  3 Khrystenko, Anton    9 UNOWA-MR               48.00      35.64 JO      16  
  4 Towers, Zach D      10 OWA-MR                 35.33      36.67 JO      15  
  5 Hamilton, Tyshaun    9 Abbe Swim Team-MR      36.00      38.04 SILV    14  
  6 Lomeyko, Konstanti   9 UNOWA-MR               50.00      40.66 SILV    13  
  7 Senken, Pierce       9 OWA-MR                 42.20      43.36 SILV    12  
  8 Walsh, Owen A        9 OWA-MR                 44.65      51.37         11  
  9 Hughes-Monasterio,  10 Twisters-MR            48.84      53.57          9  
 10 Balyuk, Vlad W      10 OWA-MR                 49.00      55.93          7  
 11 Abraham, Peter P     9 OWA-MR                 55.00    1:01.50          6  
 
Boys 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
        1:17.49  ZQ
        1:21.99  JO
        1:31.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zezula, Mateusz     10 Twisters-MR          1:17.57    1:12.70 ZQ      20  
                  32.84     1:12.70 (39.86)                                        
  2 Chernukha, Leonid    9 UNOWA-MR             1:15.91    1:13.48 ZQ      17  
                  33.54     1:13.48 (39.94)                                        
  3 Towers, Zach D      10 OWA-MR               1:17.42    1:18.43 JO      16  
                  37.76     1:18.43 (40.67)                                        
  4 Lomeyko, Konstanti   9 UNOWA-MR             1:45.00    1:31.32 SILV    15  
                  41.21     1:31.32 (50.11)                                        
  5 Senken, Pierce       9 OWA-MR               1:27.52    1:31.68         14  
                  41.93     1:31.68 (49.75)                                        
  6 YU, Dominic         10 Twisters-MR          1:46.93    1:34.92         13  
                  44.50     1:34.92 (50.42)                                        
  7 Berchansky, Michae  10 Aquaflames-MR        1:50.00    1:36.10         12  
                  45.70     1:36.10 (50.40)                                        
  8 Chernyshev, Yegor   10 OWA-MR               1:34.85    1:37.52         11  
                  44.88     1:37.52 (52.64)                                        
  9 Fitzpatrick, Conno   8 OWA-MR               1:43.51    1:37.62          9  
                  45.41     1:37.62 (52.21)                                        
 10 Petkanas, Panos     10 Farmingdale-MR       1:40.41    1:41.83          7  
                  47.26     1:41.83 (54.57)                                        
 11 Walsh, Owen A        9 OWA-MR               1:51.99    1:46.44          6  
                  45.03   1:46.44 (1:01.41)                                        
 12 Barayev, Isaac       9 Aquaflames-MR             NT    1:47.28          5  
                  50.56     1:47.28 (56.72)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          27.69  ZQ
          28.69  JO
          32.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dervisevic, Alen    12 Twisters-MR            26.54      26.40 ZQ      20  
  2 Fitzpatrick, Kiera  12 OWA-MR                 26.42      26.43 ZQ      17  
  3 Kim, Sean Y         12 Twisters-MR            27.63      27.00 ZQ      16  
  4 Dong, Richard       12 Twisters-MR            29.05      27.02 ZQ      15  
  5 Koo, Brandon H      11 Twisters-MR            26.78      27.26 ZQ      14  
  6 Uszynski, Arthur    11 Twisters-MR            28.29      27.78 JO      13  
  7 Moon, Jay           12 Twisters-MR            28.62      27.80 JO      12  
  8 Brown, Nate M       11 OWA-MR                 28.00      28.11 JO      11  
  9 Gonzalez, Adriel A  12 Abbe Swim Team-MR      27.00      28.18 JO       9  
 10 Kunze, Colin J      12 NYCC-MR                29.70      29.61 SILV     7  
 11 Miou, Eric          12 Abbe Swim Team-MR      28.00      29.84 SILV     6  
 12 Lin, Justin         11 Abbe Swim Team-MR         NT      29.96 SILV     5  
 13 Mattei, Vincent P   11 Farmingdale-MR         30.99      30.19 SILV     4  
 14 Deluca, Steve J     11 Farmingdale-MR            NT      31.39 SILV     3  
 15 Shao, James         11 Twisters-MR               NT      32.52          2  
 16 Guo, Andrew         11 Twisters-MR            31.01      33.01          1  
 17 Cornwallis, Robert  11 Twisters-MR            31.83      33.03        
 18 Alvarez, Jeffrey    11 Twisters-MR            36.71      33.86        
 19 Walsh, Gavin A      11 OWA-MR                 35.49      33.95        
 20 McNULTY, Daniel J   12 Twisters-MR            35.42      34.12        
 21 MacKenzie, Matthew  11 Farmingdale-MR         34.05      34.84        
 22 Gamboa, Matthew G   11 OWA-MR                 33.21      34.86        
 23 Breland, Zachary    12 Aquaflames-MR          35.03      35.66        
 24 Silibovsky, Daniel  12 Farmingdale-MR         37.50      37.46        
 25 Toala, Steven C     11 Farmingdale-MR         44.00      39.66        
 26 Poll, James D       11 OWA-MR                 45.00      39.94        
 27 Feltman, Gregory    11 Farmingdale-MR         40.04      39.99        
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          59.59  ZQ
        1:02.29  JO
        1:11.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ching, Benjamin G   12 Twisters-MR            56.41      56.04 ZQ      20  
                  27.02       56.04 (29.02)                                        
  2 Fitzpatrick, Kiera  12 OWA-MR                 58.24      58.37 ZQ      17  
                  27.95       58.37 (30.42)                                        
  3 Koo, Brandon H      11 Twisters-MR            58.92      59.37 ZQ      16  
                  28.18       59.37 (31.19)                                        
  4 Uszynski, Arthur    11 Twisters-MR          1:01.26    1:00.81 JO      15  
                  28.98     1:00.81 (31.83)                                        
  5 Moon, Jay           12 Twisters-MR          1:01.69    1:02.22 JO      14  
                  29.59     1:02.22 (32.63)                                        
  6 Brown, Nate M       11 OWA-MR               1:02.85    1:02.88 SILV    13  
                  30.00     1:02.88 (32.88)                                        
  7 Kunze, Colin J      12 NYCC-MR              1:03.73    1:03.07 SILV    12  
                  30.62     1:03.07 (32.45)                                        
  8 Skoglund, Jacob M   12 OWA-MR               1:07.75    1:07.68 SILV    11  
                  32.08     1:07.68 (35.60)                                        
  9 Mattei, Vincent P   11 Farmingdale-MR       1:09.11    1:09.26 SILV     9  
                  31.40     1:09.26 (37.86)                                        
 10 Alers, Louis        12 Metro Piranhas-MR    1:09.66    1:09.55 SILV     7  
                  32.39     1:09.55 (37.16)                                        
 11 Belozerov, Alex     11 Twisters-MR          1:17.48    1:12.21          6  
                  34.37     1:12.21 (37.84)                                        
 12 Kuehn, Thomas J     12 OWA-MR               1:12.05    1:13.88          5  
                  35.44     1:13.88 (38.44)                                        
 13 Gamboa, Matthew G   11 OWA-MR               1:13.42    1:15.14          4  
                1:15.25         1:15.14 ( )                                        
 14 Walsh, Gavin A      11 OWA-MR               1:21.59    1:19.62          3  
                  37.00     1:19.62 (42.62)                                        
 15 Accurso, Grant      11 OWA-MR               1:07.00    1:19.84          2  
                  37.61     1:19.84 (42.23)                                        
 16 Rodriguez, Carlos   12 Metro Piranhas-MR    1:22.62    1:22.32          1  
                  37.55     1:22.32 (44.77)                                        
 17 Tejeda, Chuleta     12 Metro Piranhas-MR    1:26.60    1:25.90        
                  40.17     1:25.90 (45.73)                                        
 18 Silibovsky, Daniel  12 Farmingdale-MR       1:32.08    1:27.30        
                  40.18     1:27.30 (47.12)                                        
 19 Poll, James D       11 OWA-MR               1:39.22    1:28.07        
                  40.72     1:28.07 (47.35)                                        
 20 Toala, Steven C     11 Farmingdale-MR       1:39.28    1:33.27        
                  42.65     1:33.27 (50.62)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:11.69  ZQ
        2:15.49  JO
        2:32.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ching, Benjamin G   12 Twisters-MR          2:00.61    2:02.08 ZQ      20  
                  27.82       58.53 (30.71)     1:30.10 (31.57)     2:02.08 (31.98)
  2 Kim, Sean Y         12 Twisters-MR          2:05.04    2:04.31 ZQ      17  
                  28.37       59.28 (30.91)     1:31.90 (32.62)     2:04.31 (32.41)
  3 Dervisevic, Alen    12 Twisters-MR          2:03.01    2:04.50 ZQ      16  
                  27.82       58.65 (30.83)     1:31.29 (32.64)     2:04.50 (33.21)
  4 Koo, Brandon H      11 Twisters-MR          2:06.83    2:07.34 ZQ      15  
                  28.55     1:00.62 (32.07)     1:34.33 (33.71)     2:07.34 (33.01)
  5 Fitzpatrick, Kiera  12 OWA-MR               2:11.17    2:08.38 ZQ      14  
                  28.54     1:00.96 (32.42)     1:34.97 (34.01)     2:08.38 (33.41)
  6 Pu, Austin          12 Twisters-MR          2:19.57    2:12.08 JO      13  
                  28.94     1:02.06 (33.12)     1:37.60 (35.54)     2:12.08 (34.48)
  7 Uszynski, Arthur    11 Twisters-MR          2:23.15    2:13.97 JO      12  
                  30.18     1:04.55 (34.37)     1:40.24 (35.69)     2:13.97 (33.73)
  8 Kunze, Colin J      12 NYCC-MR              2:20.44    2:17.71 SILV    11  
                  31.12     1:05.52 (34.40)     1:41.79 (36.27)     2:17.71 (35.92)
  9 Brown, Nate M       11 OWA-MR               2:29.56    2:23.35 SILV     9  
                  31.83     1:08.50 (36.67)     1:46.74 (38.24)     2:23.35 (36.61)
 10 Mattei, Vincent P   11 Farmingdale-MR       2:28.24    2:34.89          7  
                  32.90     1:12.66 (39.76)     1:54.81 (42.15)     2:34.89 (40.08)
 11 Deluca, Steve J     11 Farmingdale-MR       2:31.50    2:37.61          6  
                  34.09     1:13.89 (39.80)     1:53.10 (39.21)     2:37.61 (44.51)
 12 Gamboa, Matthew G   11 OWA-MR               2:36.00    2:42.89          5  
                  36.33     1:19.66 (43.33)     2:02.67 (43.01)     2:42.89 (40.22)
 13 Shao, James         11 Twisters-MR               NT    2:45.17          4  
                  35.48     1:17.58 (42.10)     2:03.57 (45.99)     2:45.17 (41.60)
 14 Walsh, Gavin A      11 OWA-MR               3:00.28    2:46.85          3  
                  35.86     1:19.80 (43.94)     2:05.03 (45.23)     2:46.85 (41.82)
 15 Earley, Sean P      11 OWA-MR               2:45.00    3:03.97          2  
                  38.84     1:25.32 (46.48)     2:15.13 (49.81)     3:03.97 (48.84)
 16 Poll, James D       11 OWA-MR               3:38.00    3:30.91          1  
                  42.12   3:30.91 (2:48.79)                                        
 
Boys 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        5:55.99  ZQ
        6:03.99  JO
        6:41.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ching, Benjamin G   12 Twisters-MR          5:19.31    5:24.20 ZQ      20  
                  27.74       59.07 (31.33)     1:31.82 (32.75)     2:05.29 (33.47)
        2:38.38 (33.09)     3:11.90 (33.52)     3:45.47 (33.57)     4:18.88 (33.41)
        4:52.34 (33.46)     5:24.20 (31.86)                                        
  2 Kim, Sean Y         12 Twisters-MR          5:43.62    5:36.89 ZQ      17  
                  29.06     1:00.93 (31.87)     1:34.67 (33.74)     2:08.54 (33.87)
        2:43.37 (34.83)     3:18.59 (35.22)     3:53.29 (34.70)     4:28.63 (35.34)
        5:03.54 (34.91)     5:36.89 (33.35)                                        
  3 Koo, Brandon H      11 Twisters-MR          5:56.50    5:45.55 ZQ      16  
                  29.80     1:03.60 (33.80)     1:38.35 (34.75)     2:14.41 (36.06)
        2:49.89 (35.48)     3:25.51 (35.62)     4:01.28 (35.77)     4:36.99 (35.71)
        5:12.33 (35.34)     5:45.55 (33.22)                                        
  4 Fitzpatrick, Kiera  12 OWA-MR               5:46.34    5:50.42 ZQ      15  
                  29.02     1:02.84 (33.82)     1:38.22 (35.38)     2:13.96 (35.74)
        2:49.73 (35.77)     3:25.60 (35.87)     4:01.71 (36.11)     4:37.98 (36.27)
        5:14.39 (36.41)     5:50.42 (36.03)                                        
  5 Pu, Austin          12 Twisters-MR          6:24.96    5:58.92 JO      14  
                  28.98     1:03.21 (34.23)     1:39.67 (36.46)     2:16.63 (36.96)
        2:54.02 (37.39)     3:32.52 (38.50)     4:10.54 (38.02)     4:47.69 (37.15)
        5:24.66 (36.97)     5:58.92 (34.26)                                        
  6 Moon, Jay           12 Twisters-MR          5:52.77    6:01.55 JO      13  
                  30.19     1:05.07 (34.88)     1:41.85 (36.78)     2:18.99 (37.14)
        2:56.39 (37.40)     3:33.96 (37.57)     4:11.24 (37.28)     4:48.68 (37.44)
        5:25.74 (37.06)     6:01.55 (35.81)                                        
  7 Brown, Nate M       11 OWA-MR               6:47.63    6:23.64 SILV    12  
                  32.20     1:10.19 (37.99)     1:49.75 (39.56)     2:29.07 (39.32)
        3:08.80 (39.73)     3:48.88 (40.08)     4:28.69 (39.81)     5:08.28 (39.59)
        5:46.86 (38.58)     6:23.64 (36.78)                                        
  8 Skoglund, Jacob M   12 OWA-MR               6:44.36    6:25.03 SILV    11  
                  33.74     1:11.91 (38.17)     1:51.02 (39.11)     2:30.75 (39.73)
        3:11.20 (40.45)     3:50.81 (39.61)     4:30.68 (39.87)     5:10.03 (39.35)
        5:49.40 (39.37)     6:25.03 (35.63)                                        
  9 Gamboa, Matthew G   11 OWA-MR               7:20.11    6:58.62          9  
                  34.94     1:15.92 (40.98)     1:58.05 (42.13)     2:41.02 (42.97)
        3:25.81 (44.79)   4:54.21 (1:28.40)     5:37.37 (43.16)     6:19.44 (42.07)
        6:58.62 (39.18)         6:58.62 ( )                                        
 10 Kuehn, Thomas J     12 OWA-MR               7:30.00    7:44.89          7  
                  38.81     1:24.05 (45.24)     2:12.60 (48.55)     2:58.38 (45.78)
        3:47.20 (48.82)     4:37.00 (49.80)     5:26.29 (49.29)     6:16.50 (50.21)
        7:04.42 (47.92)     7:44.89 (40.47)                                        
 11 Tejeda, Chuleta     12 Metro Piranhas-MR         NT    8:14.96          6  
                  40.34     1:26.48 (46.14)     2:16.27 (49.79)     3:06.07 (49.80)
        3:57.49 (51.42)     4:48.91 (51.42)     5:41.50 (52.59)     6:33.50 (52.00)
        7:26.48 (52.98)     8:14.96 (48.48)                                        
 12 Rodriguez, Carlos   12 Metro Piranhas-MR         NT    8:28.59          5  
                  40.59     1:28.06 (47.47)     2:19.16 (51.10)     3:11.89 (52.73)
        4:05.46 (53.57)     4:58.60 (53.14)     5:50.86 (52.26)     6:44.56 (53.70)
        7:37.49 (52.93)     8:28.59 (51.10)                                        
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:08.79  ZQ
        1:11.59  JO
        1:25.79  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dervisevic, Alen    12 Twisters-MR          1:02.37    1:04.59 ZQ      20  
                  30.81     1:04.59 (33.78)                                        
  2 Dong, Richard       12 Twisters-MR          1:07.82    1:06.34 ZQ      17  
                  31.64     1:06.34 (34.70)                                        
  3 Koo, Brandon H      11 Twisters-MR          1:07.14    1:06.68 ZQ      16  
                  32.58     1:06.68 (34.10)                                        
  4 Fitzpatrick, Kiera  12 OWA-MR               1:06.96    1:07.17 ZQ      15  
                  32.57     1:07.17 (34.60)                                        
  5 Pu, Austin          12 Twisters-MR          1:09.12    1:08.31 ZQ      14  
                  33.21     1:08.31 (35.10)                                        
  6 Moon, Jay           12 Twisters-MR          1:12.00    1:09.23 JO      13  
                  33.40     1:09.23 (35.83)                                        
  7 Uszynski, Arthur    11 Twisters-MR          1:09.21    1:09.69 JO      12  
                  33.75     1:09.69 (35.94)                                        
  8 Brown, Nate M       11 OWA-MR               1:12.36    1:11.60 SILV    11  
                  34.64     1:11.60 (36.96)                                        
  9 Kunze, Colin J      12 NYCC-MR              1:13.52    1:12.71 SILV     9  
                  35.71     1:12.71 (37.00)                                        
 10 Mattei, Vincent P   11 Farmingdale-MR       1:21.33    1:16.30 SILV     7  
                  36.80     1:16.30 (39.50)                                        
 11 Belozerov, Alex     11 Twisters-MR          1:21.51    1:20.50 SILV     6  
                  39.68     1:20.50 (40.82)                                        
 12 Cornwallis, Robert  11 Twisters-MR          1:19.37    1:21.21 SILV     5  
                  37.78     1:21.21 (43.43)                                        
 13 Walsh, Gavin A      11 OWA-MR               1:24.34    1:22.32 SILV     4  
                  40.39     1:22.32 (41.93)                                        
 14 Deluca, Steve J     11 Farmingdale-MR       1:24.50    1:26.78          3  
                  43.04     1:26.78 (43.74)                                        
 15 Alvarez, Jeffrey    11 Twisters-MR          1:42.12    1:30.05          2  
                  43.09     1:30.05 (46.96)                                        
 16 Shao, James         11 Twisters-MR               NT    1:30.17          1  
                  43.64     1:30.17 (46.53)                                        
 17 Breland, Zachary    12 Aquaflames-MR        1:34.44    1:32.29        
                  45.01     1:32.29 (47.28)                                        
 18 Gamboa, Matthew G   11 OWA-MR               1:28.11    1:33.11        
                  44.59     1:33.11 (48.52)                                        
 19 MacKenzie, Matthew  11 Farmingdale-MR       1:38.85    1:37.01        
                  46.78     1:37.01 (50.23)                                        
 20 Silibovsky, Daniel  12 Farmingdale-MR       1:52.76    1:46.70        
                1:46.80         1:46.70 ( )                                        
 21 Toala, Steven C     11 Farmingdale-MR       2:16.81    1:53.00        
                  54.51     1:53.00 (58.49)                                        
 22 Feltman, Gregory    11 Farmingdale-MR       2:12.81    1:53.22        
                  53.73     1:53.22 (59.49)                                        
 23 Poll, James D       11 OWA-MR               1:58.00    2:17.71        
 
Boys 11-12 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        2:31.99  ZQ
        2:37.99  JO
        2:59.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kim, Sean Y         12 Twisters-MR          2:23.70    2:21.03 ZQ      20  
                  33.26     1:08.61 (35.35)     1:45.38 (36.77)     2:21.03 (35.65)
  2 Koo, Brandon H      11 Twisters-MR          2:21.03    2:22.54 ZQ      17  
                  33.45     1:10.12 (36.67)     1:47.35 (37.23)     2:22.54 (35.19)
  3 Fitzpatrick, Kiera  12 OWA-MR               2:22.80    2:26.70 ZQ      16  
                  35.35     1:12.93 (37.58)     1:50.75 (37.82)     2:26.70 (35.95)
  4 Pu, Austin          12 Twisters-MR          2:35.22    2:29.49 ZQ      15  
                  34.98     1:12.76 (37.78)     1:51.72 (38.96)     2:29.49 (37.77)
  5 Moon, Jay           12 Twisters-MR          2:27.30    2:29.58 ZQ      14  
                  34.30     1:12.16 (37.86)     1:51.56 (39.40)     2:29.58 (38.02)
  6 Uszynski, Arthur    11 Twisters-MR          2:42.77    2:30.95 ZQ      13  
                  35.56     1:14.01 (38.45)     1:53.64 (39.63)     2:30.95 (37.31)
  7 Kunze, Colin J      12 NYCC-MR              2:47.95    2:33.85 JO      12  
                  36.89     1:15.30 (38.41)     1:54.79 (39.49)     2:33.85 (39.06)
  8 Walsh, Gavin A      11 OWA-MR               3:13.89    3:02.03         11  
                  43.04     1:29.79 (46.75)     2:17.56 (47.77)     3:02.03 (44.47)
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:21.99  ZQ
        1:24.09  JO
        1:31.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ching, Benjamin G   12 Twisters-MR          1:08.30    1:08.33 ZQ      20  
                  32.30     1:08.33 (36.03)                                        
  2 Dong, Richard       12 Twisters-MR          1:14.25    1:14.86 ZQ      17  
                  33.86     1:14.86 (41.00)                                        
  3 Pu, Austin          12 Twisters-MR          1:15.58    1:16.54 ZQ      16  
                  36.60     1:16.54 (39.94)                                        
  4 Fitzpatrick, Kiera  12 OWA-MR               1:15.54    1:17.38 ZQ      15  
                  36.61     1:17.38 (40.77)                                        
  5 Lin, Alex           11 Abbe Swim Team-MR    1:18.00    1:22.11 JO      14  
                  38.18     1:22.11 (43.93)                                        
  6 Lin, Justin         11 Abbe Swim Team-MR    1:21.00    1:24.35 SILV    13  
                  38.47     1:24.35 (45.88)                                        
  7 Belozerov, Alex     11 Twisters-MR          1:28.30    1:27.59 SILV    12  
                  41.94     1:27.59 (45.65)                                        
  8 Guo, Andrew         11 Twisters-MR          1:27.52    1:29.24 SILV    11  
                  42.47     1:29.24 (46.77)                                        
  9 Alvarez, Jeffrey    11 Twisters-MR          1:47.67    1:32.43          9  
                  41.91     1:32.43 (50.52)                                        
 10 Cornwallis, Robert  11 Twisters-MR          1:32.29    1:35.60          7  
                  43.37     1:35.60 (52.23)                                        
 11 Shao, James         11 Twisters-MR               NT    1:36.68          6  
                  45.60     1:36.68 (51.08)                                        
 12 Gamboa, Matthew G   11 OWA-MR               1:34.39    1:38.97          5  
                  45.51     1:38.97 (53.46)                                        
 13 Earley, Sean P      11 OWA-MR               1:40.00    1:44.68          4  
                  48.58     1:44.68 (56.10)                                        
 14 Walsh, Gavin A      11 OWA-MR               1:50.22    1:45.25          3  
                  48.06     1:45.25 (57.19)                                        
 -- McNULTY, Daniel J   12 Twisters-MR          1:40.27         DQ        
                  46.78          DQ (51.65)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        2:54.99  ZQ
        2:59.99  JO
        3:19.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ching, Benjamin G   12 Twisters-MR          2:26.97    2:31.66 ZQ      20  
                  34.23     1:12.79 (38.56)     1:52.59 (39.80)     2:31.66 (39.07)
  2 Pu, Austin          12 Twisters-MR          2:55.53    2:45.23 ZQ      17  
                  37.16     1:19.13 (41.97)     2:02.35 (43.22)     2:45.23 (42.88)
  3 Koo, Brandon H      11 Twisters-MR          2:48.68    2:46.02 ZQ      16  
                  37.55     1:19.32 (41.77)     2:02.87 (43.55)     2:46.02 (43.15)
  4 Lin, Alex           11 Abbe Swim Team-MR    2:45.00    2:54.36 ZQ      15  
                  38.63     1:23.88 (45.25)     2:10.24 (46.36)     2:54.36 (44.12)
  5 Kim, Sean Y         12 Twisters-MR          2:53.10    2:54.60 ZQ      14  
                  38.43     1:22.16 (43.73)     2:08.95 (46.79)     2:54.60 (45.65)
  6 Moon, Jay           12 Twisters-MR          2:54.88    2:55.40 JO      13  
                  38.19     1:23.64 (45.45)     2:09.50 (45.86)     2:55.40 (45.90)
  7 Lin, Justin         11 Abbe Swim Team-MR    2:50.00    3:10.05 SILV    12  
                  40.86     1:27.52 (46.66)     2:18.75 (51.23)     3:10.05 (51.30)
  8 Belozerov, Alex     11 Twisters-MR          3:10.52    3:11.28 SILV    11  
                  43.67     1:33.68 (50.01)     2:23.81 (50.13)     3:11.28 (47.47)
  9 Guo, Andrew         11 Twisters-MR          3:26.53    3:12.67 SILV     9  
                  44.79     1:35.28 (50.49)     2:23.92 (48.64)     3:12.67 (48.75)
 10 McNULTY, Daniel J   12 Twisters-MR          3:26.52    3:21.49          7  
                  45.15     1:37.97 (52.82)     2:32.07 (54.10)     3:21.49 (49.42)
 11 Cornwallis, Robert  11 Twisters-MR          3:19.49    3:23.54          6  
                  43.93     1:36.49 (52.56)     2:29.55 (53.06)     3:23.54 (53.99)
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:09.49  ZQ
        1:13.49  JO
        1:28.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ching, Benjamin G   12 Twisters-MR          1:00.93    1:02.24 ZQ      20  
                  29.24     1:02.24 (33.00)                                        
  2 Kim, Sean Y         12 Twisters-MR          1:06.96    1:06.58 ZQ      17  
                  31.15     1:06.58 (35.43)                                        
  3 Pu, Austin          12 Twisters-MR          1:09.65    1:08.91 ZQ      16  
                  31.50     1:08.91 (37.41)                                        
  4 Miou, Eric          12 Abbe Swim Team-MR    1:11.00    1:16.65 SILV    15  
                  34.54     1:16.65 (42.11)                                        
  5 Brown, Nate M       11 OWA-MR               1:14.00    1:18.50 SILV    14  
                  36.56     1:18.50 (41.94)                                        
  6 Uszynski, Arthur    11 Twisters-MR          1:15.82    1:19.17 SILV    13  
                  35.76     1:19.17 (43.41)                                        
  7 Alers, Louis        12 Metro Piranhas-MR    1:19.28    1:19.80 SILV    12  
                  36.71     1:19.80 (43.09)                                        
  8 Skoglund, Jacob M   12 OWA-MR               1:43.86    1:22.45 SILV    11  
                  37.86     1:22.45 (44.59)                                        
  9 Kuehn, Thomas J     12 OWA-MR               1:36.99    1:25.62 SILV     9  
                  39.02     1:25.62 (46.60)                                        
 10 Gamboa, Matthew G   11 OWA-MR               1:29.77    1:26.84 SILV     7  
                  40.19     1:26.84 (46.65)                                        
 11 Belozerov, Alex     11 Twisters-MR          1:34.23    1:28.42 SILV     6  
                  40.92     1:28.42 (47.50)                                        
 12 Tejeda, Chuleta     12 Metro Piranhas-MR         NT    1:53.92          5  
                  50.76   1:53.92 (1:03.16)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        2:36.99  ZQ
        2:39.99  JO
        2:59.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ching, Benjamin G   12 Twisters-MR          2:15.08    2:17.22 ZQ      20  
                  30.10     1:05.55 (35.45)     1:42.26 (36.71)     2:17.22 (34.96)
  2 Kim, Sean Y         12 Twisters-MR          2:32.83    2:35.47 ZQ      17  
                  32.46     1:10.54 (38.08)     1:53.65 (43.11)     2:35.47 (41.82)
  3 Dong, Richard       12 Twisters-MR          2:36.41    2:40.23 SILV    16  
                  33.13     1:13.63 (40.50)     1:57.72 (44.09)     2:40.23 (42.51)
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
        2:28.59  ZQ
        2:34.59  JO
        2:59.09  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ching, Benjamin G   12 Twisters-MR          2:12.07    2:14.79 ZQ      20  
                  29.49     1:04.60 (35.11)     1:43.57 (38.97)     2:14.79 (31.22)
  2 Kim, Sean Y         12 Twisters-MR          2:25.89    2:25.61 ZQ      17  
                  30.57     1:07.45 (36.88)     1:52.85 (45.40)     2:25.61 (32.76)
  3 Fitzpatrick, Kiera  12 OWA-MR               2:28.68    2:25.72 ZQ      16  
                  33.29     1:09.27 (35.98)     1:53.50 (44.23)     2:25.72 (32.22)
  4 Pu, Austin          12 Twisters-MR          2:32.47    2:29.36 JO      15  
                  32.99     1:10.71 (37.72)     1:54.81 (44.10)     2:29.36 (34.55)
  5 Moon, Jay           12 Twisters-MR          2:30.30    2:32.97 JO      14  
                  33.39     1:12.18 (38.79)     1:57.74 (45.56)     2:32.97 (35.23)
  6 Uszynski, Arthur    11 Twisters-MR          2:39.74    2:33.07 JO      13  
                  32.43     1:10.39 (37.96)     1:57.80 (47.41)     2:33.07 (35.27)
  7 Kunze, Colin J      12 NYCC-MR              2:39.98    2:37.90 SILV    12  
                  33.84     1:13.16 (39.32)     2:01.57 (48.41)     2:37.90 (36.33)
  8 Miou, Eric          12 Abbe Swim Team-MR    2:35.00    2:44.63 SILV    11  
                  32.76     1:14.90 (42.14)     2:06.93 (52.03)     2:44.63 (37.70)
  9 Skoglund, Jacob M   12 OWA-MR               2:53.22    2:45.68 SILV     9  
                  37.70     1:21.58 (43.88)     2:08.95 (47.37)     2:45.68 (36.73)
 10 Alers, Louis        12 Metro Piranhas-MR    3:15.00    2:51.22 SILV     7  
                  34.00     1:18.52 (44.52)     2:09.53 (51.01)     2:51.22 (41.69)
 11 Belozerov, Alex     11 Twisters-MR          3:08.77    2:55.09 SILV     6  
                  40.70     1:25.77 (45.07)     2:15.73 (49.96)     2:55.09 (39.36)
 12 Gamboa, Matthew G   11 OWA-MR               3:03.46    3:00.75          5  
                  40.35     1:27.64 (47.29)     2:20.37 (52.73)     3:00.75 (40.38)
 13 Kuehn, Thomas J     12 OWA-MR               3:25.27    3:11.56          4  
                  38.98     1:26.00 (47.02)   2:28.49 (1:02.49)     3:11.56 (43.07)
 14 Walsh, Gavin A      11 OWA-MR               3:19.10    3:15.09          3  
                  48.91     1:33.06 (44.15)     2:30.84 (57.78)     3:15.09 (44.25)
 -- Accurso, Grant      11 OWA-MR               3:10.00         DQ        
                  48.37     1:38.97 (50.60)     2:36.06 (57.09)          DQ (45.51)
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          23.29  METS
          24.69  ZQ
          25.69  JO
          28.29  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wadolowski, Thomas  14 Twisters-MR            23.76      24.03 ZQ      20  
  2 Doherty, Christoph  14 Twisters-MR            24.33      24.75 JO      17  
  3 Tlatelpa, Kyle      13 NYCC-MR                25.74      24.92 JO      16  
  4 Kan, Dennis         13 Abbe Swim Team-MR      24.50      25.38 JO      15  
  5 Georgescu, Ronald   13 Twisters-MR            24.34      25.63 JO      14  
  6 Stoltz, Oscar L     14 UNNYC-MR               26.37      25.78 SILV    13  
  7 Lin, Kevin          13 Twisters-MR            25.50      25.81 SILV    12  
  8 Martinez, George A  14 Twisters-MR            27.44      27.10 SILV    11  
  9 Polgur, Michael     14 OWA-MR                 27.18      27.55 SILV     9  
 10 Kelkar, Ashwin D    13 OWA-MR                 29.60      28.34          7  
 11 Bekker, Allen T     14 UNOWA-MR               28.46      28.60          6  
 12 Reich, Joseph S     13 UNNYC-MR               29.53      29.59          5  
 13 Abraham, Paul P     13 OWA-MR                 31.88      31.83          4  
 14 Burtis, Justin K    13 Farmingdale-MR         45.15      33.25          3  
 
Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          51.29  METS
          54.59  ZQ
          55.99  JO
        1:02.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wadolowski, Thomas  14 Twisters-MR            52.22      51.72 ZQ      20  
                  24.85       51.72 (26.87)                                        
  2 Doherty, Christoph  14 Twisters-MR            53.00      52.98 ZQ      17  
                  25.48       52.98 (27.50)                                        
  3 Tlatelpa, Kyle      13 NYCC-MR                54.40      54.35 ZQ      16  
                  26.46       54.35 (27.89)                                        
  4 McKenna, Brian W    14 Abbe Swim Team-MR      53.00      54.40 ZQ      15  
                  25.40       54.40 (29.00)                                        
  5 Barbosa, Larry S    14 Twisters-MR            53.18      54.74 JO      14  
                  26.04       54.74 (28.70)                                        
  6 Georgescu, Ronald   13 Twisters-MR            55.58      55.05 JO      13  
                  26.53       55.05 (28.52)                                        
  7 Lin, Kevin          13 Twisters-MR            55.77      55.26 JO      12  
                  26.97       55.26 (28.29)                                        
  8 Torres, David J     13 Twisters-MR            55.47      55.98 JO      11  
                  27.40       55.98 (28.58)                                        
  9 Kunze, Ian M        14 NYCC-MR                58.07      56.63 SILV     9  
                  27.44       56.63 (29.19)                                        
 10 Martinez, Keannu C  14 Twisters-MR            58.73      57.04 SILV     7  
                  26.97       57.04 (30.07)                                        
 11 Martinez, George A  14 Twisters-MR            57.43      57.28 SILV     6  
                  27.63       57.28 (29.65)                                        
 12 Blaney, Miles J     14 UNNYC-MR               55.72      58.51 SILV     5  
                  27.94       58.51 (30.57)                                        
 13 Stoltz, Oscar L     14 UNNYC-MR               56.00      58.90 SILV     4  
                  28.27       58.90 (30.63)                                        
 14 Polgur, Michael     14 OWA-MR               1:00.68    1:00.44 SILV     3  
                  29.30     1:00.44 (31.14)                                        
 15 Bekker, Allen T     14 UNOWA-MR             1:01.22    1:00.86 SILV     2  
                  29.44     1:00.86 (31.42)                                        
 16 Duran, Ralphy       13 Metro Piranhas-MR    1:08.65    1:03.75          1  
                  29.41     1:03.75 (34.34)                                        
 17 Reich, Joseph S     13 UNNYC-MR             1:01.47    1:05.80        
                  31.28     1:05.80 (34.52)                                        
 18 Abraham, Paul P     13 OWA-MR               1:13.88    1:13.77        
                  34.48     1:13.77 (39.29)                                        
 19 Cadet, Ruben        14 Metro Piranhas-MR    1:12.00    1:17.26        
                  33.45     1:17.26 (43.81)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:51.49  METS
        1:59.99  ZQ
        2:01.99  JO
        2:24.09  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Doherty, Christoph  14 Twisters-MR          1:53.95    1:55.53 ZQ      20  
                  26.28       55.72 (29.44)     1:25.90 (30.18)     1:55.53 (29.63)
  2 Torres, David J     13 Twisters-MR          1:57.15    1:55.57 ZQ      17  
                  26.89       56.14 (29.25)     1:26.14 (30.00)     1:55.57 (29.43)
  3 Georgescu, Ronald   13 Twisters-MR          1:59.58    2:00.91 JO      16  
                  27.56       58.53 (30.97)     1:29.95 (31.42)     2:00.91 (30.96)
  4 Tlatelpa, Kyle      13 NYCC-MR              2:02.17    2:01.12 JO      15  
                  26.36       56.12 (29.76)     1:28.93 (32.81)     2:01.12 (32.19)
  5 Kunze, Ian M        14 NYCC-MR              2:05.25    2:02.55 SILV    14  
                  27.66       58.69 (31.03)     1:30.61 (31.92)     2:02.55 (31.94)
  6 Lin, Kevin          13 Twisters-MR          2:02.04    2:03.07 SILV    13  
                  28.15       59.85 (31.70)     1:32.07 (32.22)     2:03.07 (31.00)
  7 Blaney, Miles J     14 UNNYC-MR             2:08.48    2:03.30 SILV    12  
                  27.54       58.86 (31.32)     1:31.23 (32.37)     2:03.30 (32.07)
  8 Martinez, George A  14 Twisters-MR          2:00.81    2:03.62 SILV    11  
                  28.31       59.56 (31.25)     1:31.86 (32.30)     2:03.62 (31.76)
  9 Bekker, Allen T     14 UNOWA-MR             2:14.00    2:14.56 SILV     9  
                  31.06     1:05.66 (34.60)     1:40.61 (34.95)     2:14.56 (33.95)
 10 Kelkar, Ashwin D    13 OWA-MR               2:13.00    2:14.63 SILV     7  
                  31.05     1:05.46 (34.41)     1:40.69 (35.23)     2:14.63 (33.94)
 11 Polgur, Michael     14 OWA-MR               2:15.73    2:17.12 SILV     6  
                  31.06     1:06.47 (35.41)     1:43.39 (36.92)     2:17.12 (33.73)
 12 Reich, Joseph S     13 UNNYC-MR             2:14.49    2:21.65 SILV     5  
                  32.49     1:08.68 (36.19)     1:45.36 (36.68)     2:21.65 (36.29)
 13 Abraham, Paul P     13 OWA-MR               2:44.93    2:44.55          4  
                  35.04     1:16.53 (41.49)     2:01.10 (44.57)     2:44.55 (43.45)
 14 Burtis, Justin K    13 Farmingdale-MR       3:05.00    2:51.19          3  
                  36.13     1:19.50 (43.37)     2:05.48 (45.98)     2:51.19 (45.71)
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          58.49  METS
        1:02.99  ZQ
        1:04.99  JO
        1:19.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Barbosa, Larry S    14 Twisters-MR            58.95      58.63 ZQ      20  
                  27.99       58.63 (30.64)                                        
  2 Wadolowski, Thomas  14 Twisters-MR            59.66      59.57 ZQ      17  
                  29.15       59.57 (30.42)                                        
  3 Torres, David J     13 Twisters-MR          1:01.43    1:01.19 ZQ      16  
                  29.93     1:01.19 (31.26)                                        
  4 Martinez, George A  14 Twisters-MR          1:04.32    1:03.91 JO      15  
                  31.20     1:03.91 (32.71)                                        
  5 Kunze, Ian M        14 NYCC-MR              1:04.80    1:05.12 SILV    14  
                  31.11     1:05.12 (34.01)                                        
  6 Lin, Kevin          13 Twisters-MR          1:07.27    1:05.87 SILV    13  
                  31.85     1:05.87 (34.02)                                        
  7 Martinez, Keannu C  14 Twisters-MR          1:05.92    1:06.63 SILV    12  
                  32.09     1:06.63 (34.54)                                        
  8 Georgescu, Ronald   13 Twisters-MR          1:07.65    1:08.07 SILV    11  
                  33.91     1:08.07 (34.16)                                        
  9 Kelkar, Ashwin D    13 OWA-MR               1:16.00    1:12.39 SILV     9  
                  35.86     1:12.39 (36.53)                                        
 10 Polgur, Michael     14 OWA-MR               1:15.88    1:14.39 SILV     7  
                  35.92     1:14.39 (38.47)                                        
 11 Reich, Joseph S     13 UNNYC-MR             1:12.04    1:14.58 SILV     6  
                  35.99     1:14.58 (38.59)                                        
 12 Bekker, Allen T     14 UNOWA-MR             1:13.00    1:15.88 SILV     5  
                  37.40     1:15.88 (38.48)                                        
 -- Abraham, Paul P     13 OWA-MR               1:41.00         DQ        
                  41.67          DQ (47.23)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        2:07.99  METS
        2:15.99  ZQ
        2:18.99  JO
        2:41.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Doherty, Christoph  14 Twisters-MR          2:04.22    2:05.56 METS    20  
                  29.14     1:00.67 (31.53)     1:33.87 (33.20)     2:05.56 (31.69)
  2 Torres, David J     13 Twisters-MR          2:07.56    2:08.80 ZQ      17  
                  30.64     1:03.02 (32.38)     1:36.06 (33.04)     2:08.80 (32.74)
  3 Barbosa, Larry S    14 Twisters-MR          2:15.64    2:10.38 ZQ      16  
                  30.84     1:04.52 (33.68)     1:37.67 (33.15)     2:10.38 (32.71)
  4 McKenna, Brian W    14 Abbe Swim Team-MR    2:10.00    2:13.30 ZQ      15  
                  30.47     1:03.93 (33.46)     1:39.71 (35.78)     2:13.30 (33.59)
  5 Martinez, George A  14 Twisters-MR          2:16.86    2:14.93 ZQ      14  
                  31.17     1:04.83 (33.66)     1:39.93 (35.10)     2:14.93 (35.00)
  6 Wadolowski, Thomas  14 Twisters-MR          2:08.82    2:15.38 ZQ      13  
                  32.03     1:06.83 (34.80)     1:42.14 (35.31)     2:15.38 (33.24)
  7 Stoltz, Oscar L     14 UNNYC-MR             2:20.29    2:17.29 JO      12  
                  32.00     1:06.71 (34.71)     1:42.90 (36.19)     2:17.29 (34.39)
  8 Martinez, Keannu C  14 Twisters-MR          2:27.79    2:19.40 SILV    11  
                  33.08     1:08.57 (35.49)     1:44.84 (36.27)     2:19.40 (34.56)
  9 Georgescu, Ronald   13 Twisters-MR          2:22.45    2:20.58 SILV     9  
                  33.81     1:09.62 (35.81)     1:45.46 (35.84)     2:20.58 (35.12)
 10 Lin, Kevin          13 Twisters-MR          2:33.51    2:27.11 SILV     7  
                  34.27     1:12.53 (38.26)     1:50.35 (37.82)     2:27.11 (36.76)
 11 Reich, Joseph S     13 UNNYC-MR             2:36.57    2:38.50 SILV     6  
                  37.81     1:18.04 (40.23)     1:58.92 (40.88)     2:38.50 (39.58)
 
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:06.49  METS
        1:11.59  ZQ
        1:14.49  JO
        1:24.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Torres, David J     13 Twisters-MR          1:05.56    1:05.69 METS    20  
                  31.27     1:05.69 (34.42)                                        
  2 Barbosa, Larry S    14 Twisters-MR          1:06.39    1:07.90 ZQ      17  
                  32.07     1:07.90 (35.83)                                        
  3 Stoltz, Oscar L     14 UNNYC-MR             1:09.04    1:09.70 ZQ      16  
                  33.27     1:09.70 (36.43)                                        
  4 Martinez, Keannu C  14 Twisters-MR          1:08.07    1:09.84 ZQ      15  
                  32.95     1:09.84 (36.89)                                        
  5 Wadolowski, Thomas  14 Twisters-MR          1:12.50    1:09.97 ZQ      14  
                  32.74     1:09.97 (37.23)                                        
  6 Georgescu, Ronald   13 Twisters-MR          1:11.05    1:11.38 ZQ      13  
                  33.34     1:11.38 (38.04)                                        
  7 Tlatelpa, Kyle      13 NYCC-MR              1:12.44    1:13.62 JO      12  
                  34.47     1:13.62 (39.15)                                        
  8 Blaney, Miles J     14 UNNYC-MR             1:23.68    1:17.80 SILV    11  
                  36.09     1:17.80 (41.71)                                        
  9 Polgur, Michael     14 OWA-MR               1:24.87    1:21.55 SILV     9  
                  38.85     1:21.55 (42.70)                                        
 10 Bekker, Allen T     14 UNOWA-MR             1:23.00    1:25.50          7  
                  40.73     1:25.50 (44.77)                                        
 -- Abraham, Paul P     13 OWA-MR               1:45.68         DQ        
                  50.27          DQ (58.51)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        2:26.49  METS
        2:35.59  ZQ
        2:42.99  JO
        2:59.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Martinez, Keannu C  14 Twisters-MR          2:27.94    2:31.03 ZQ      20  
                  33.48     1:12.14 (38.66)     1:51.61 (39.47)     2:31.03 (39.42)
  2 Stoltz, Oscar L     14 UNNYC-MR             2:38.50    2:35.17 ZQ      17  
                  35.19     1:14.58 (39.39)     1:56.24 (41.66)     2:35.17 (38.93)
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          57.09  METS
        1:01.19  ZQ
        1:03.99  JO
        1:14.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Barbosa, Larry S    14 Twisters-MR            57.37      56.53 METS    20  
                  26.37       56.53 (30.16)                                        
  2 Torres, David J     13 Twisters-MR            58.05      59.30 ZQ      17  
                  27.80       59.30 (31.50)                                        
  3 Wadolowski, Thomas  14 Twisters-MR            59.87      59.68 ZQ      16  
                  27.23       59.68 (32.45)                                        
  4 Georgescu, Ronald   13 Twisters-MR            59.75    1:00.14 ZQ      15  
                  28.05     1:00.14 (32.09)                                        
  5 Doherty, Christoph  14 Twisters-MR            59.62    1:00.67 ZQ      14  
                  28.11     1:00.67 (32.56)                                        
  6 Martinez, George A  14 Twisters-MR          1:01.78    1:02.48 JO      13  
                  29.36     1:02.48 (33.12)                                        
  7 Lin, Kevin          13 Twisters-MR          1:02.12    1:02.60 JO      12  
                  29.50     1:02.60 (33.10)                                        
  8 Tlatelpa, Kyle      13 NYCC-MR              1:03.08    1:02.77 JO      11  
                  28.24     1:02.77 (34.53)                                        
  9 Martinez, Keannu C  14 Twisters-MR          1:03.76    1:03.97 JO       9  
                  29.41     1:03.97 (34.56)                                        
 10 Kunze, Ian M        14 NYCC-MR              1:02.63    1:04.59 SILV     7  
                  29.54     1:04.59 (35.05)                                        
 11 Blaney, Miles J     14 UNNYC-MR             1:04.16    1:06.02 SILV     6  
                  30.21     1:06.02 (35.81)                                        
 12 Bekker, Allen T     14 UNOWA-MR             1:11.00    1:13.87 SILV     5  
                  34.26     1:13.87 (39.61)                                        
 13 Polgur, Michael     14 OWA-MR               1:15.45    1:17.81          4  
                  35.56     1:17.81 (42.25)                                        
 14 Duran, Ralphy       13 Metro Piranhas-MR    1:23.72    1:21.33          3  
                  30.88     1:21.33 (50.45)                                        
 15 Cadet, Ruben        14 Metro Piranhas-MR    1:23.00    1:38.89          2  
                  37.99   1:38.89 (1:00.90)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        2:11.99  METS
        2:23.99  ZQ
        2:29.99  JO
        2:38.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Barbosa, Larry S    14 Twisters-MR          2:06.68    2:06.73 METS    20  
                  27.93       59.70 (31.77)     1:32.66 (32.96)     2:06.73 (34.07)
  2 Torres, David J     13 Twisters-MR          2:13.03    2:08.00 METS    17  
                  28.44     1:00.39 (31.95)     1:33.93 (33.54)     2:08.00 (34.07)
  3 Martinez, George A  14 Twisters-MR          2:12.34    2:14.23 ZQ      16  
                  29.74     1:03.60 (33.86)     1:38.75 (35.15)     2:14.23 (35.48)
  4 Lin, Kevin          13 Twisters-MR          2:21.38    2:20.47 ZQ      15  
                  30.95     1:06.71 (35.76)     1:43.75 (37.04)     2:20.47 (36.72)
  5 Kunze, Ian M        14 NYCC-MR              2:26.84    2:21.78 ZQ      14  
                  29.71     1:05.38 (35.67)     1:43.15 (37.77)     2:21.78 (38.63)
  6 Martinez, Keannu C  14 Twisters-MR          2:21.38    2:24.82 JO      13  
                  30.97     1:06.74 (35.77)     1:45.68 (38.94)     2:24.82 (39.14)
  7 Blaney, Miles J     14 UNNYC-MR             2:37.53    2:26.27 JO      12  
                  32.35     1:10.39 (38.04)     1:47.42 (37.03)     2:26.27 (38.85)
 
Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          23.29  METS
          23.49  ZQ
          23.79  JO
          26.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gleason, David X    17 NYCC-MR                22.62      22.34 METS    20  
  2 Sangtippawan, Chud  15 Twisters-MR            23.24      23.09 METS    17  
  3 Malychev, Peter     15 UNOWA-MR               23.95      24.11 SILV    16  
  4 Ching, Brian G      17 Twisters-MR            24.52      24.59 SILV    15  
  5 Smitham, Max T      16 OWA-MR                 24.88      24.61 SILV    14  
  6 Khan, Rana Z        18 Abbe Swim Team-MR         NT      24.62 SILV    13  
  7 Tlatelpa, Matthew   16 NYCC-MR                24.66      24.69 SILV    12  
  8 Yanez, Gabriel F    17 Twisters-MR            24.68      25.27 SILV    11  
  9 Russo, Cameron J    15 OWA-MR                 25.44      25.78 SILV     8  
  9 Gibbons, Jason B    16 OWA-MR                 25.73      25.78 SILV     8  
 11 Gavrilchin, Mihail  21 OWA-MR                 23.11      25.82 SILV     6  
 12 Wu, Kevin           15 OWA-MR                 25.65      26.23 SILV     5  
 13 Kan, Dennis         13 Abbe Swim Team-MR      24.50      26.80          4  
 14 Park, Jin W         15 Twisters-MR            25.89      26.88          3  
 15 Mirman, Igal        16 Aquaflames-MR          27.42      27.29          2  
 16 Ursu, Michael A     16 Aquaflames-MR          27.95      29.14          1  
 17 Towers, Zach D      10 OWA-MR                 30.24      30.76        
 18 Abramov, Yuriy      16 Aquaflames-MR          32.76      32.53        
 
Boys 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
          23.29  METS
          23.49  ZQ
          23.79  JO
          26.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Malychev, Peter           15 UNOWA-MR                  NT      24.56 SILV   
  2 Kan, Dennis               13 Abbe Swim Team-MR         NT      25.24 SILV   
 
Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          51.29  ZQ
          51.29  METS
          52.29  JO
          57.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gleason, David X    17 NYCC-MR                48.63      48.82 ZQ      20  
                  23.40       48.82 (25.42)                                        
  2 Sangtippawan, Chud  15 Twisters-MR            50.58      50.40 ZQ      17  
                  24.11       50.40 (26.29)                                        
  3 Dokonal, Jan        16 OWA-MR                 50.60      51.76 JO      16  
                  24.52       51.76 (27.24)                                        
  4 Brierley, Dexter L  16 Twisters-MR               NT      53.08 SILV    15  
                  25.33       53.08 (27.75)                                        
  5 Malychev, Peter     15 UNOWA-MR               55.00      53.59 SILV    14  
                  25.81       53.59 (27.78)                                        
  6 Tlatelpa, Matthew   16 NYCC-MR                52.81      54.00 SILV    13  
                  25.48       54.00 (28.52)                                        
  7 Staszewski, Alec L  17 OWA-MR                 50.61      54.07 SILV    12  
                  25.28       54.07 (28.79)                                        
  8 Yanez, Gabriel F    17 Twisters-MR            53.76      54.29 SILV    11  
                  26.37       54.29 (27.92)                                        
  9 Russo, Cameron J    15 OWA-MR                 56.80      57.05 SILV     9  
                  26.67       57.05 (30.38)                                        
 10 Diaz, David         15 Metro Piranhas-MR      59.99      57.75          7  
                  27.28       57.75 (30.47)                                        
 12 Concepcion, Jonath  16 Metro Piranhas-MR    1:15.78    1:09.76          5  
                  31.18     1:09.76 (38.58)                                        
 
Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:51.49  METS
        1:53.49  ZQ
        1:54.99  JO
        2:01.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gleason, David X    17 NYCC-MR              1:49.49    1:48.20 METS    20  
                  24.32       51.61 (27.29)     1:19.98 (28.37)     1:48.20 (28.22)
  2 Sangtippawan, Chud  15 Twisters-MR          1:51.30    1:55.14 SILV    17  
                  25.06       53.05 (27.99)     1:23.32 (30.27)     1:55.14 (31.82)
  3 Malychev, Peter     15 UNOWA-MR             1:56.06    1:58.69 SILV    16  
                  26.70       56.18 (29.48)     1:27.16 (30.98)     1:58.69 (31.53)
  4 Tlatelpa, Matthew   16 NYCC-MR              2:05.21    1:58.71 SILV    15  
                  26.74       56.39 (29.65)     1:27.29 (30.90)     1:58.71 (31.42)
  5 Gibbons, Jason B    16 OWA-MR               2:01.16    1:59.74 SILV    14  
                  27.00       57.39 (30.39)     1:29.09 (31.70)     1:59.74 (30.65)
  6 Brierley, Dexter L  16 Twisters-MR          1:52.39    1:59.99 SILV    13  
                  26.32       56.56 (30.24)     1:29.88 (33.32)     1:59.99 (30.11)
  7 Wu, Kevin           15 OWA-MR               1:59.46    2:00.24 SILV    12  
                  27.58       57.65 (30.07)     1:28.90 (31.25)     2:00.24 (31.34)
  8 Welstead, Duncan G  29 NYAC-MR              1:50.00    2:00.70 SILV    11  
                  26.83       56.68 (29.85)     1:28.73 (32.05)     2:00.70 (31.97)
  9 Ching, Brian G      17 Twisters-MR          2:02.20    2:03.35          9  
                  26.44       57.30 (30.86)     1:29.92 (32.62)     2:03.35 (33.43)
 10 Smitham, Max T      16 OWA-MR               2:05.29    2:03.53          7  
                  26.28       57.73 (31.45)     1:30.79 (33.06)     2:03.53 (32.74)
 11 Russo, Cameron J    15 OWA-MR               2:06.91    2:04.64          6  
                  27.29       59.00 (31.71)     1:33.02 (34.02)     2:04.64 (31.62)
 12 Park, Jin W         15 Twisters-MR          2:06.06    2:05.54          5  
                  27.91       59.97 (32.06)     1:32.71 (32.74)     2:05.54 (32.83)
 
Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        5:01.99  METS
        5:09.99  ZQ
        5:19.99  JO
        5:29.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Barbosa, Larry S    14 Twisters-MR          5:04.01    5:05.33 ZQ      20  
                  27.16       57.17 (30.01)     1:27.86 (30.69)     1:58.92 (31.06)
        2:29.96 (31.04)     3:01.23 (31.27)     3:32.69 (31.46)     4:03.86 (31.17)
        4:35.20 (31.34)     5:05.33 (30.13)                                        
  2 Staszewski, Alec L  17 OWA-MR               5:15.14    5:08.86 ZQ      17  
                  27.06       56.91 (29.85)     1:27.46 (30.55)     1:58.38 (30.92)
        2:29.54 (31.16)     3:00.92 (31.38)     3:32.55 (31.63)     4:04.48 (31.93)
        4:37.15 (32.67)     5:08.86 (31.71)                                        
  3 Kunze, Ian M        14 NYCC-MR              5:31.21    5:27.37 SILV    16  
                  28.33     1:00.45 (32.12)     1:33.36 (32.91)     2:07.01 (33.65)
        2:40.76 (33.75)     3:14.60 (33.84)     3:47.90 (33.30)     4:21.32 (33.42)
        4:54.74 (33.42)     5:27.37 (32.63)                                        
  4 Blaney, Miles J     14 UNNYC-MR             5:33.27    5:30.93         15  
                  28.69     1:00.17 (31.48)     1:32.85 (32.68)     2:06.94 (34.09)
        2:41.27 (34.33)     3:15.09 (33.82)     3:49.22 (34.13)     4:23.61 (34.39)
        4:57.15 (33.54)     5:30.93 (33.78)                                        
  5 Malychev, Peter     15 UNOWA-MR             5:32.47    5:33.38         14  
                  27.36       58.22 (30.86)     1:30.43 (32.21)     2:04.05 (33.62)
        2:38.71 (34.66)     3:13.51 (34.80)     3:48.73 (35.22)     4:24.28 (35.55)
        5:00.32 (36.04)     5:33.38 (33.06)                                        
  6 Brierley, Dexter L  16 Twisters-MR               NT    5:40.46         13  
                  26.68       57.08 (30.40)     1:30.19 (33.11)     2:04.79 (34.60)
        2:40.53 (35.74)     3:16.69 (36.16)     3:53.80 (37.11)     4:31.18 (37.38)
        5:07.73 (36.55)     5:40.46 (32.73)                                        
  7 Russo, Cameron J    15 OWA-MR               5:52.51    5:57.26         12  
                  28.86     1:02.09 (33.23)     1:38.13 (36.04)     2:15.48 (37.35)
        2:53.65 (38.17)     3:31.82 (38.17)     4:08.55 (36.73)     4:45.64 (37.09)
        5:22.17 (36.53)     5:57.26 (35.09)                                        
  8 Reich, Joseph S     13 UNNYC-MR             5:58.20    5:58.72         11  
                  31.66     1:07.93 (36.27)     1:45.87 (37.94)     2:24.11 (38.24)
        3:01.04 (36.93)     3:37.92 (36.88)     4:15.49 (37.57)     4:50.78 (35.29)
        5:25.24 (34.46)     5:58.72 (33.48)                                        
  9 Bekker, Allen T     14 UNOWA-MR             5:57.00    6:00.37          9  
                  30.76     1:05.48 (34.72)     1:42.40 (36.92)     2:19.35 (36.95)
        2:57.26 (37.91)     3:34.28 (37.02)     4:12.07 (37.79)     4:49.44 (37.37)
        5:25.96 (36.52)     6:00.37 (34.41)                                        
 10 Polgur, Michael     14 OWA-MR               6:25.26    6:04.04          7  
                  31.73     1:07.62 (35.89)     1:44.48 (36.86)     2:21.93 (37.45)
        2:59.33 (37.40)     3:36.89 (37.56)     4:15.04 (38.15)     4:51.87 (36.83)
        5:29.14 (37.27)     6:04.04 (34.90)                                        
 11 Towers, Zach D      10 OWA-MR               6:45.80    6:45.08          6  
                  34.57     1:14.49 (39.92)     1:55.89 (41.40)   3:21.94 (1:26.05)
        4:03.42 (41.48)     4:45.80 (42.38)     5:28.41 (42.61)     6:09.31 (40.90)
        6:45.34 (36.03)         6:45.08 ( )                                        
 12 Abraham, Paul P     13 OWA-MR               7:40.00    7:17.20          5  
                  33.14     1:13.69 (40.55)     1:58.45 (44.76)     2:43.15 (44.70)
        3:28.14 (44.99)     4:13.81 (45.67)     5:00.47 (46.66)     5:48.20 (47.73)
        6:33.01 (44.81)     7:17.20 (44.19)                                        
 
Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          58.49  METS
          59.49  ZQ
        1:00.49  JO
        1:06.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gleason, David X    17 NYCC-MR                55.77      55.05 METS    20  
                  26.84       55.05 (28.21)                                        
  2 Doherty, Christoph  14 Twisters-MR            57.35      58.01 METS    17  
                  27.72       58.01 (30.29)                                        
  3 Tlatelpa, Matthew   16 NYCC-MR              1:01.80    1:00.61 SILV    16  
                  29.30     1:00.61 (31.31)                                        
  4 Brierley, Dexter L  16 Twisters-MR            57.91    1:00.76 SILV    15  
                  29.71     1:00.76 (31.05)                                        
  5 Khan, Rana Z        18 Abbe Swim Team-MR    1:01.00    1:02.94 SILV    14  
                  29.54     1:02.94 (33.40)                                        
  6 Russo, Cameron J    15 OWA-MR               1:06.36    1:06.36 SILV    13  
                  31.53     1:06.36 (34.83)                                        
  7 Ching, Brian G      17 Twisters-MR          1:07.84    1:07.52         12  
                  32.92     1:07.52 (34.60)                                        
  8 Wu, Kevin           15 OWA-MR               1:09.55    1:09.40         11  
                  34.28     1:09.40 (35.12)                                        
  9 Mirman, Igal        16 Aquaflames-MR        1:13.58    1:15.86          9  
                  36.81     1:15.86 (39.05)                                        
 10 Abramov, Yuriy      16 Aquaflames-MR        1:25.93    1:19.43          7  
                  36.93     1:19.43 (42.50)                                        
 11 Ursu, Michael A     16 Aquaflames-MR        1:18.47    1:19.63          6  
                  37.75     1:19.63 (41.88)                                        
 
Boys 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        2:07.99  METS
        2:09.99  ZQ
        2:13.09  JO
        2:22.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gleason, David X    17 NYCC-MR              2:03.51    2:02.01 METS    20  
                  28.86       59.69 (30.83)     1:31.38 (31.69)     2:02.01 (30.63)
  2 Dokonal, Jan        16 OWA-MR               2:04.06    2:07.00 METS    17  
                  29.22     1:00.51 (31.29)     1:33.02 (32.51)     2:07.00 (33.98)
  3 Brierley, Dexter L  16 Twisters-MR               NT    2:16.03 SILV    16  
                  30.54     1:04.10 (33.56)     1:40.23 (36.13)     2:16.03 (35.80)
  4 Concepcion, Jonath  16 Metro Piranhas-MR         NT    2:54.20         15  
                  39.46     1:24.21 (44.75)     2:12.23 (48.02)     2:54.20 (41.97)
 
Boys 50 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Lin, Justin               11 Abbe Swim Team-MR         NT      36.45        
 
Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:06.49  METS
        1:07.49  ZQ
        1:08.49  JO
        1:13.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sangtippawan, Chud  15 Twisters-MR          1:00.76    1:02.49 METS    20  
                  29.07     1:02.49 (33.42)                                        
  2 Malychev, Peter     15 UNOWA-MR             1:08.96    1:05.07 METS    17  
                  30.25     1:05.07 (34.82)                                        
  3 Lam, Aaron          15 Abbe Swim Team-MR    1:06.90    1:08.25 JO      16  
                  31.67     1:08.25 (36.58)                                        
  4 Park, Jin W         15 Twisters-MR          1:08.03    1:09.92 SILV    15  
                  32.71     1:09.92 (37.21)                                        
  5 Yanez, Gabriel F    17 Twisters-MR          1:10.00    1:10.33 SILV    14  
                  32.94     1:10.33 (37.39)                                        
  6 Smitham, Max T      16 OWA-MR               1:12.29    1:11.94 SILV    13  
                  33.62     1:11.94 (38.32)                                        
  7 Brierley, Dexter L  16 Twisters-MR          1:12.62    1:13.01 SILV    12  
                  33.96     1:13.01 (39.05)                                        
  8 Gibbons, Jason B    16 OWA-MR               1:12.22    1:13.37 SILV    11  
                  34.33     1:13.37 (39.04)                                        
  9 Ching, Brian G      17 Twisters-MR          1:11.84    1:14.02          9  
                  35.13     1:14.02 (38.89)                                        
 10 Wu, Kevin           15 OWA-MR               1:13.92    1:16.81          7  
                  35.74     1:16.81 (41.07)                                        
 11 Russo, Cameron J    15 OWA-MR               1:19.07    1:18.52          6  
                  37.82     1:18.52 (40.70)                                        
 
Boys 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        1:06.49  METS
        1:07.49  ZQ
        1:08.49  JO
        1:13.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Lam, Aaron                15 Abbe Swim Team-MR         NT    1:09.07 SILV   
                  32.59     1:09.07 (36.48)                                        
 
Boys 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        2:26.49  METS
        2:29.99  ZQ
        2:31.99  JO
        2:42.79  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sangtippawan, Chud  15 Twisters-MR          2:16.30    2:20.33 METS    20  
                  31.00     1:06.64 (35.64)     1:43.60 (36.96)     2:20.33 (36.73)
  2 Malychev, Peter     15 UNOWA-MR             2:32.51    2:28.43 ZQ      17  
                  32.04     1:09.20 (37.16)     1:48.40 (39.20)     2:28.43 (40.03)
  3 Park, Jin W         15 Twisters-MR          2:26.01    2:28.98 ZQ      16  
                  33.19     1:11.12 (37.93)     1:49.99 (38.87)     2:28.98 (38.99)
  4 Lam, Aaron          15 Abbe Swim Team-MR    2:28.00    2:33.16 SILV    15  
                  33.24     1:11.41 (38.17)     1:51.46 (40.05)     2:33.16 (41.70)
  5 Gibbons, Jason B    16 OWA-MR               2:32.45    2:37.13 SILV    14  
                  35.43     1:16.12 (40.69)     1:57.43 (41.31)     2:37.13 (39.70)
 
Boys 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
          57.09  METS
          57.19  ZQ
          58.99  JO
        1:05.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
 -- Towers, Zach D            10 OWA-MR                    NT         DQ        
 
Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          57.09  METS
          57.19  ZQ
          58.99  JO
        1:05.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sangtippawan, Chud  15 Twisters-MR            55.73      55.15 METS    20  
                  25.38       55.15 (29.77)                                        
  2 Gleason, David X    17 NYCC-MR                55.43      55.61 METS    17  
                  25.36       55.61 (30.25)                                        
  3 Yanez, Gabriel F    17 Twisters-MR            56.11      57.29 JO      16  
                  26.92       57.29 (30.37)                                        
  4 Tlatelpa, Matthew   16 NYCC-MR              1:00.55      59.34 SILV    15  
                  27.27       59.34 (32.07)                                        
  5 Staszewski, Alec L  17 OWA-MR                 57.36      59.86 SILV    14  
                  27.61       59.86 (32.25)                                        
  7 Diaz, David         15 Metro Piranhas-MR    1:06.99    1:04.82 SILV    12  
                  28.94     1:04.82 (35.88)                                        
  8 Russo, Cameron J    15 OWA-MR               1:06.32    1:05.15 SILV    11  
                  29.43     1:05.15 (35.72)                                        
  9 Malychev, Peter     15 UNOWA-MR             1:03.91    1:05.33 SILV     9  
                  29.36     1:05.33 (35.97)                                        
 10 Concepcion, Jonath  16 Metro Piranhas-MR    1:33.53    1:28.86          7  
                  38.39     1:28.86 (50.47)                                        
 -- Towers, Zach D      10 OWA-MR               1:29.46         DQ        
                  38.95                                                            
 
Boys 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        2:11.99  METS
        2:15.99  ZQ
        2:18.99  JO
        2:30.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Yanez, Gabriel F    17 Twisters-MR          2:05.29    2:10.62 METS    20  
                  28.31     1:01.00 (32.69)     1:35.15 (34.15)     2:10.62 (35.47)
 
Boys 200 Yard IM
===============================================================================
        2:04.99  METS
        2:08.59  ZQ
        2:10.99  JO
        2:33.79  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sangtippawan, Chud  15 Twisters-MR          2:03.72    2:04.75 METS    20  
                  26.13       58.35 (32.22)     1:34.25 (35.90)     2:04.75 (30.50)
  2 Dokonal, Jan        16 OWA-MR               2:10.00    2:07.72 ZQ      17  
                  27.76       59.77 (32.01)     1:38.54 (38.77)     2:07.72 (29.18)
  3 Torres, David J     13 Twisters-MR          2:07.96    2:07.78 ZQ      16  
                  27.39     1:01.02 (33.63)     1:37.21 (36.19)     2:07.78 (30.57)
  4 Wadolowski, Thomas  14 Twisters-MR          2:12.27    2:09.96 JO      15  
                  26.90     1:00.94 (34.04)     1:40.54 (39.60)     2:09.96 (29.42)
  5 Yanez, Gabriel F    17 Twisters-MR          2:09.79    2:10.30 JO      14  
                  26.72     1:00.38 (33.66)     1:39.50 (39.12)     2:10.30 (30.80)
  6 Doherty, Christoph  14 Twisters-MR          2:10.22    2:11.26 SILV    13  
                  28.11       59.02 (30.91)     1:40.58 (41.56)     2:11.26 (30.68)
  7 Georgescu, Ronald   13 Twisters-MR          2:15.17    2:14.13 SILV    12  
                  28.30     1:04.87 (36.57)     1:43.56 (38.69)     2:14.13 (30.57)
  8 Brierley, Dexter L  16 Twisters-MR               NT    2:16.09 SILV    11  
                  28.03     1:00.72 (32.69)     1:44.38 (43.66)     2:16.09 (31.71)
  9 Tlatelpa, Matthew   16 NYCC-MR              2:17.09    2:16.20 SILV     9  
                  27.79     1:01.05 (33.26)     1:44.12 (43.07)     2:16.20 (32.08)
 10 Stoltz, Oscar L     14 UNNYC-MR             2:19.72    2:17.55 SILV     7  
                  30.34     1:05.52 (35.18)     1:45.33 (39.81)     2:17.55 (32.22)
 11 Staszewski, Alec L  17 OWA-MR               2:09.79    2:19.92 SILV     6  
                  15.55     1:03.92 (48.37)     1:47.84 (43.92)     2:19.92 (32.08)
 12 Tlatelpa, Kyle      13 NYCC-MR              2:18.84    2:21.59 SILV     5  
                  28.03     1:04.71 (36.68)     1:48.80 (44.09)     2:21.59 (32.79)
 13 Lin, Kevin          13 Twisters-MR          2:18.00    2:23.38 SILV     4  
                  29.93     1:07.47 (37.54)     1:52.47 (45.00)     2:23.38 (30.91)
 14 Russo, Cameron J    15 OWA-MR               2:23.70    2:25.12 SILV     3  
                  29.32     1:06.63 (37.31)     1:52.34 (45.71)     2:25.12 (32.78)
 15 Diaz, David         15 Metro Piranhas-MR    2:45.00    2:41.85          2  
                  28.41     1:10.59 (42.18)     1:59.79 (49.20)     2:41.85 (42.06)
 -- Malychev, Peter     15 UNOWA-MR             2:17.37         DQ        
                  29.51     1:09.13 (39.62)     1:46.12 (36.99)          DQ (30.39)
 -- Duran, Ralphy       13 Metro Piranhas-MR    3:10.00         DQ        
                  31.01     1:19.73 (48.72)     2:17.20 (57.47)          DQ (40.72)